16.4.1985
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1985

1 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Resim ve Heykel Müzesini gezdi.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i ziyaret etti.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz Bakanlıklararası Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulu Başkanı DevletBakanı ve Başbakan vekili Kaya Erdem başkanlığında yapılan toplantıdan sonra bir açıklama yaparak «Nükleer santral yapımı için görüşmelerin tamamlanması ve uygulamaya geçirilmesi konusunda bir tarih verilemeyeceğini» belirtti.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk görüşmelerde bulunmak üzere Tunus'a gitti.

5- MDP Diyarbakır Milletvekili Mahmut Altunakar tarafındanhazırlanan bazı derslerden başarısız oldukları için, üniversitelerdenilişkisi kesilen öğrencilere, bir ek sınav hakkı tanınmasına ilişkinyasa teklifi TBMM Başkanlığına verildi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç, Ankara'da dünya kamuoyuna hitaben yaptığı açıklamada, «Bulgaristan'da Türklereyapılan dini baskıların dayanılmaz boyutlara ulaştığını» söyledi.

7- Anadolu Ajansının, Bulgar Telgraf Ajansı ile imzaladığı anlaşmaya dayanarak Bulgaristan'da devamlı muhabir bulundurma isteğine Bulgaristan tarafından olumlu cevap verildiği bildirildi.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ilaç fiyatlarına yüzde 5-25oranında zam yaptı.

9- Avrupa İnsan Hakları Komisyonu tarafından Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan açıklamada, «Bir süre önce Türkiye'yi ziyaret eden heyet tarafından Türkiye'de insan haklarının ihlal edildiğiyolunda verilmiş bir rapor bulunmadığı» bildirildi.

10- Irak uçaklarının sabaha karşı Tahran'ı bombalamaları sonucu15 kişinin öldüğü 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Yunanistan'ın başkenti Atina'da Ağır Ceza Başsavcısı silahlıbir saldırı sonucu öldürüldü.

12- Libya'nın başkenti Trablus'ta 29-31 Mart tarihleri arasındaLibya Lideri Muammer Kaddafi'nin başkanlığında yapılan «Arap devrimci örgütleri ve ilerici - devrimci cephe liderleri» toplantısının sonunda «Ortak Arap Ulusal Komutanlığı» kurulması ve yeni Arap stratejisinin belirlenmesine karar verildi.

2 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren TBMM Başkanı Necmettin Karadumanı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Ankara'da yaptığı açıklamada, Türk Parlamento Heyeti'nin Bulgaristan'ı ziyaret isteğinin«Şimdilik» kaydıyla reddedildiğini belirterek, »Girişimlere hep devamedeceğiz» dedi.

3- İleri saat (yaz saati) uygulaması ile ilgili Bakanlar Kurulu karan Resmî Gazete'de yayınlandı.

4- Bağımsız Çelik-İş Sendikası ile Türkiye Demir Çelik İşletmeleri arasında 25 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme-imzalandı.

5- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesinden yapılan açıklamada, Siirt'e bağlı Şırnak ilçesi dağlıkbölgelerinde güvenlik kuvvetlerince yapılan operasyon sonucu bölücüçete mensubu 1'i ölü 8 kişi yakalandı.

6- ABD Başkanı Ronald Reagan, ABD'yi ziyaret etmekte olanBaşbakan Turgut Özal'ı Beyaz Saray'da kabul ederek bir süre görüştü.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Japonya ziyaretini sürdürürken Japonya Ulaştırma Bakanı Tokuo Yamazhita ile birgörüşme yaptı.

8- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Atina'da düzenlediği basın toplantısında Türk-Yunan ilişkilerine değinerek, «Türk askerleri Kıbrıs'tan çekilmedikçe ve Ege'de iki tarafın da tanıdığı bir legal statü olmadıkça diyalog mümkün değildir» dedi.

9- İnsan hakları sorunları ile görevli Amerika Dışişleri BakanYardımcısı Elliot Abrams Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, «Bulgaristan hükümeti tarafından bu ülkedeki Türk azınlığa karşı yürütülen baskı uygulamasının yüzlerce Türkün ölmesine yol açtığını» söyledi.

10- ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Gorbaçov'la zirve toplantısı için yaptığı çağrıya,Sovyet liderinden yanıt aldığını Washington Post gazetesine açıkladı.

11- İtalya'nın Sicilya adasındaki Trapani kentinde sorgu yargıcıCarlo Palermo'ya karşı girişilen bombalı saldırı sonucu 3 kişi öldü 4kişi de yaralandı. Savcı Palermo'nun olayda yaralı olarak kurtulduğubildirildi.

3 NİSAN 1985

1- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Kaya Erdem başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, milletlerarası ihalelere dair genelesasları yeniden belirleyen kanunu kabul etti.

2- Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskılara değinerek, «Zorla isim değiştirmekleTürk'ün benliğinin yok edilmeyeceğini» söyledi.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler Ankarada yaptığı açıklamada, «2547 sayılı YÖK Kanunu'nu zedelemeden eğitim fakültelerinde okuyan ve öğretmen olmak isteyen öğrenciler için'Yüksek Öğretmen Yetiştirme Merkezleri' açılacağını» söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Çankaya Belediye Başkanı Erdoğan Yavuzlar'ı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, «Belediyelerin başarılı olabilmeleri ve 1985 programlarını uygulayabilmeleriiçin yardımcı olmaya çalıştıklarını» söyledi.

5- TBMM Başkanlık Divanı, Avrupa Konseyi ParlamenterlerMeclisi Türk Grubu üyeliklerine siyasi partilerin gösterecekleri 12 asıl12 yedek üyenin dağılımını belirledi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli'yi ziyaret ederek Sendika denetimlerikonusunu görüştü. Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz yaptığı açıklamada «Bir gazete'nin Çalışma Bakanlığı'nın denetimleri sonucu 170sendikadan 160'ı yasa dışı bulundu haberi üzerine Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı'nı ziyaret ettiğini» belirtti.

7- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılanaçıklamada, İstanbul'da biri yabancı üç bankayı soyan silahlı çete mensubu 3 kişinin yakalandığı bildirildi.

8- ABD gezisini sürdüren Başbakan Turgut Özal, UluslararasıStratejik Araştırmalar Enstitüsü (CSİS) tarafından verilen yemekteyaptığı konuşmada, «Yunanistan'a, dostluk iyi komşuluk, uzlaşı ve işbirliği anlaşması önererek, bugünkü sınırların garanti edilmesini sağlayacak bir anlaşma yapılabileceğini» söyledi.

4 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Siirt'in Sırnak ilçesinde meydana gelen olayla ilgili olarak yayınladığı mesajda, «Şırnak'ta meydanagelen olaydan milletçe derin üzüntü duyulduğunu» belirterek «Hangiamaçlarla ve nerede şartlandıkları bizce çok iyi bilinen eşkıyanın veyandaşlarının bu gibi hareketlerinin, geçmiş örneklerinde görüldüğügibi, devletimizin gücü karşısında ezilip yok edilecekleri muhakkaktır»dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Vekili Kaya Erdem'ive TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ı ayrı ayrı kabul ederek bir süregötüştü.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Balıkesir'de meydanagelen uçak kazasından dolayı Hava Kuvvetleri Komutanı OrgeneralHalil Sözer'e bir başsağlığı mesajı gönderdi.

3- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Şırnak'ta meydana gelen olayda yaralanan Sırnak Kaymakamı Halil Uyumaz'ı hastanede ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

4- Türk Atlantik Antlaşması Derneği Başkanı ve Antalya Bağımsız Milletvekili Ümit Halûk Bayülken NATO'nun kuruluşunun 36. yıldönümü dolayısiyle TBMM'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada,«NATO'nun klasikleşmiş her zaman gündeme gelen sorunları olduğunu, bu sorunların ülkelerin prensip kararları nedeniyle zaman zamangeç çözümlendiğini, sonuçta ortadan kalkması ile ortak savunmanınsağlanabildiğini» söyledi.

5- Siirt'in Sırnak ilçesi Kaymakamı Halil Uymaz'ın başkanlığındaki bir sağlık ekibin Kızılsu bucağının Kırkkuyu köyünden dönerken, üçbölücü askıya tarafından taranması sonucu Hükümet Tabibi Olcay Sayan, ebe Emine Karahan, Polis memuru Mehmet İşler, Şoför Ali Batmaz ile İlçe Jandarma Bölük Komutanı Üsteğmen Mehmet Esin şehitoldular. Olayda İlçe Kaymakamı Halil Uymaz'da yaralandı.

6- Mehmet Yazar Türkiye Odalar Birliği Başkanlığından istifaetti.

7- Balıkesir'de, eğitim uçuşu yapmakta olan F-104 tipi askeribir uçağın şehir içindeki Marangozlar Sitesi üzerine düşmesi sonucu14 kişi yanarak öldü. Kazada 4'ü ağır olmak üzere 18 kişide yaralandı.

8- TARİŞ Pamukyağı Kombinası ile Çiğli Pamuk Depolama Tesislerinde çalışan 1400 işçiyi kapsayan toplu sözleşme, TARİŞ ile TÜRKİş'e bağlı Tek Gıda-İş arasında imzalandı.

9- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, İGD örgütüne üye oldukları iddiasıyla yargılanan 4 kişi delil yetersizliğinden beraat ettiler.

Askeri Mahkeme, Askeri Yargıtayca bozulan 16 sanıklı FethiyeÜGD davasınnı ikinci kez karara bağlayarak 14 kişi hakkında beraat 2kişi hakkında da görevsizlik kararı verdi.

10- Diyarbakır eski milletvekili ve senatörlerinden İhsan HamitTigrel Ankara'da öldü.

11- Karayolları Trafik Kanunu'nda bazı değişiklikler yapan kanunhükmünde kararnameyi değiştirerek kabul eden kanun Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- ABD gezisini sürdürmekte olan Başbakan Turgut Özal, ABDSavunma Bakanı Caspar Weinberger ile görüştü.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Kıbrıs sorununun çözümünün artık KKTC'nin dünyaca tanınmasına bağlı olduğunu» söyledi.

14- Somali'nin Hercise kentinde kolera salgınından 486 kişinin öldüğü bildirildi.

5 NİSAN 1985

1- Başbakan Vekili ve Devlet Bakanı Kaya Erdem, Ankara'da yaptığı konuşmada, «İşsizliğin halledilmesinin ekonomide yatırımların yapılmasına bağlı olduğunu» belirterek «Hükümetin orta vadede uyguladığı ekonomik program çerçevesinde Türkiye ekonomisinin 1985 vesonrası dönemlerde yüzde 6 civarında bir reel büyüme hızı hedeflendiğini» söyledi.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Ankara Sanayi Odası'ncadüzenlenen «1984'ten 1985'e Türk Ekonomisi» konulu seminerde yaptığı konuşmada, işsizliğin aşağı çekildiğini belirterek «Bu yılki enflasyon hedefini tutturacaklarını sandığını» söyledi.

3- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner Ankara'da yaptığı açıklamada, «1984 yılının 12 aylık verilerine dayanılarak yapılanhesaplamalara göre, 1984 yılı kalkınma hızının yüzde 5.9 olarak belirlendiğini» söyledi.

4- ABD gezisini sürdüren Başbakan Turgut Özal Washington'dagazetecilerle yaptığı TV açık oturumunda gezisini değerlendirdi. Başbakan Turgut Özal Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkam Jacques de Larosiere ile Washington'da bir görüşme yaptı.

5- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Umman'ın BaşkentiMuskat'ta düzenlediği basın toplantısında, «Yeni bîr Denktaş-Kipriyanuzirvesinin Rumların tutumuna bağlı olduğunu» söyledi.

6- İslam Basın Ajansı (AlP')ın haberinde Afganistan'ı işgal altında tutan Sovyet birliklerinin, yüksek düzeyde iki Sovyet danışmanının 19 martta öldürülmesine misilleme olarak, ülkenin kuzeyindekiKundus eyaletinde 200'den fazla sivili öldürdükleri bildirildi.

7- İran dün Baktaran ve Mamadan şehirlerine Irak'ın saldırmasına misileme olarak Irak'ın Başkenti Bağdat'a füzeli bir saldırıda bulundu.

6 NİSAN 1985

1- Başbakan Turgut Özal ABD gezisini tamalayarak Ankara'yadöndü. Başbakan Özal Esenboğa'da yaptığı açıklamada «Seyahatimizbütünüyle dolu geçti» dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, İstanbul'da Birinci Ordu Komutanlığı tarafından yapılan «Orgeneral Şükrü Kanatlı 85» özel harp oyununu izleyerek beraberinde olan Kuvvet Komutanları ile birlikte Ankara'ya döndü.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Boyacıoğlu yaş haddinden dolayı emekli oldu.

4- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz Tokyo'da düzenlenen Dünya Ticaret Fuarı çerçevesinde kutlanacak Türk Haftası'nın açılışını yapmaküzere Japonya'ya gitti.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «Zorunlu standartlar kapsamına giren malara «TSE» belgesi alınması için tanınan sürenin 5 Nisan tarihinde dolduğunu, standartlarauygun olmadığı takdirde 50 dolayındaki mamulün imalâtının engelleneceğini» söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bulgaristan ile nakliyecilik konusunda bir sorun bulunmadığını»belirterek, «Karşılıklı menfaatler söz konusu olunca Bulgaristan'ın birsorun çıkaracağını sanmıyorum» dedi.

7- Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Side Ankara'da Sanayi Odası'nca düzenlenen «1984'ten 85'e Türkiye Ekonomisi» konulu seminerin kapanışında yaptığı konuşmada, «Türkiye'de 4 milyona yakın işsiz bulunduğunu, bunun yanısıra 500 fabrikanın da kapandığını» söyledi.

8- Anadolu Ajansı (A.A.)'nm kuruluşunun 65. yıldönümü törenlerle kutlandı.

9- Basketbol'da Cumhurbaşkanlığı Kupasını Galatasaray Basketbol takımı kazandı.

10- KKTC Kurucu Meclisi, KKTC Anayasa tasarısının, 5 Mayıs pazar günü halk oyuna sunulmasını sağlayacak «Anayasa'nın halk oyunasunulması yasa önerisini» oy birliği ile kabul etti.

11- Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskılar İsviçre'ninbaşkenti Bern'de düzenlenen bir gösteriyle protesto edildi.

12- Sudan'da silahlı kuvvetler Devlet Başkanı Cafer Numeyri'yigörevden alarak yönetime el koydu.

13- Irak'ın İran'ın başkenti Tahran'la birlikte 8 İran kentini bombalaması sonucu ilk belirlemelere göre 100 kişinin öldüğü bildirildi.

7 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren beraberinde Ankara SıkıyönetimKomutanı İbrahim Türkgenci, Ankara valisi Cahit Bayar ve bazı yetkililerle birlikte Ankara'nın Mamak ilçesine bağlı Kutludüğün köyünde incelemelerde bulundu.

2- Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada,«12 Eylül'den sonra adli mercilere işkence iddiasiyle 42 başvuru olduğunu» belirterek «İşkence iddialarını en aza indirmek için çaba harcadıklarını, ancak bu nedenle savcılıklara bağlı kolluk kuvveti kurulmayacağını» söyledi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, «7 NisanDünya Sağlık Günü» dolayısıyle yayınladığı mesajda, «Gençliğin önemli sağlık sorunları bulunduğunu» kaydederek «Güvenilir bir gençlik içintek kaynak olan çocukların sağlığına ayrı önem verilmesini» istedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, İstanbul Tuzla'da kurulacak olan «Organize Deri Sanayi Sitesi» nin temelini attı.

5- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Larissa Kenti'ndesubaylara hitaben yaptığı konuşmada, Başbakan Turgut Özal'ın «Barışve dostluk anlaşması» önerisini «sahte niteleyerek Türkiye ile görüşülecek hiçbir konuları olmadığını belirtti.

6- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Körfez savaşını sonaerdirmek amacıyla görüşmelerde bulunmak üzere İran'ın başkenti Tahran'a gitti.

7- TASS Ajansı'nın yaptığı açıklamaya göre Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mikail Gorbaçov, «ABD Başkanı Ronald Reagan ile bir doruktoplantısını kabul ettiğini ve iyi niyet olarak da kasım ayına kadar Avrupa'ya yeni orta menzilli nükleer füze yerleştirmeyeceklerini» bildirdi.

8 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek ABD gezisi hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecdet Üruğ'u kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk-İş Başkanı Şevket Yılmazile Genel Sekreter Sadık Şide'yi makamında kabul ederek işçi sorunları hakkında bir süre görüştü.

2- Ankara'da güvenlik kuvvetlerince yapılan aramalarda bölücübir çeteye mensup 21 militan yakalandı.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, İslam Ülkeleri standardizasyon ve kalite kontrol uzmanlarını kabulünde yaptığı konuşmada,«Standartlar ülkelerin ortak dilidir» dedi.

4- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar İranlıyetkililerle temaslarda bulunduktan sonra başkent Tahran'dan ayrıldı.

5- Lübnan'ın Başkenti Beyrut'ta Hıristiyanlar ve Müslümanlararasında çıkan çarpışmalarda 3 kişi öldü, 10 kişide yaralandı.

9 NİSAN 1985

1- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi kaptılan Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Genel Başkanı AlpaslanTürkeş ve 20 arkadaşının tahliyesine karar verdi.

2- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde «12 Eylül öncesinin siyasi çekişme ve çatışma ortamını yaratıcı yayın yaptıkları» gerekçesiyle yargılanan Bulvar Gazetesi SorumluYazı İşleri Müdürü Akın Kamacıoğlu ile Cumhuriyet Gazetesi SorumluYazı İşleri Müdürü Okay Gönensin beraat ettiler.

3- Gazeteci Vedat Nedim Tor İstanbul'da öldü.

4- Tiyatro ve Sinema sanatçısı Şaziye Moral İstanbul'da öldü.

5- KKTC'nın Lefkoşa kentinde, Bulgaristan'da Türklere uygulananbaskıları kınayan bir protesto mitingi düzenlendi.

6- Türk-İş Yönetim Kurulu'nun, Bulgaristan'da Türklere yapılanbaskı ve şiddet karşısında harekete geçirilmesi için uluslararası işçi kuruluşlarına yaptığı çağrı, Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU)'nun gündemine alındı.

7- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Irak Devlet Başkanı Saddam ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz ile bir görüşme yaptı.

8- İsrail uçaklarının Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyindekiŞemlan köyü yakınlarındaki Filistin gerilla üssünü bombalamaları sonucu 8 kişi öldü.

9- Hollanda Dışişleri Bakanı Van Den Broek görüşmelerde bulunmak üzere Sovyetler Birliği'ne gitti.

10 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Üniversitesi Dil TarihCoğrafya Fakültesi'nde düzenlenen «Bulgaristan'da Türkler» konulu semineri izledi.

2- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Emniyet Genel Müdürü SaffetArıkan Bedük ve Ankara Emniyet Müdürü Ali Akan'ın başkanlığındakibir heyet Polis Teşkilatfnm kuruluşunun 140. yıldönümü dolayısıylaCumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman veBaşbakan Turgut Özal'ı ziyaret ettiler.

3- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada,«Vatandaşlardan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde meydanagelen olaylardan endişe duymamalarını» isteyerek, «Devletimiz buhainlerin hakkından gelecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın»dedi.

4- Halkçı Parti (HP)'den yedisi kurucu üye 9 kişi istifa etti.

5- Türkiye Odalar Birliği (TOB) Başkanlığına İzmir Sanayi OdasıBaşkanı Ersin Faralyalı seçildi.

6- Van Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubesi tarafından düzenlenen «Ahtapot-1» adlı operasyon sonucu 1 milyar lira değerinde 6 kilo250 gram eroin ele geçirildi.

7- Maraşal Fevzi Çakmak ölümünün 35. yıldönümünde anıldı.

8- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz Japonya ziyareti sırasında Tsukuba Expo-85 sergisinin «Türk Ulusal Günü» ne katıldı.

9- ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyetler Birliği Lideri MikailGorbaçov'a zirve toplantısına davet eden bir mektup, Temsilciler Meclisi Başkanı Thomas O'neill tarafından Mikail Gorbaçov'a verildi.

10- Güney Lübnan'da patlayıcı dolu bir otomobille, İsrail Askerikonvoyuna saldırılması sonucu 2 kişi öldü.

11- Pakistan'da Başbakan Muhammed Han Cuneco'nun 13 bakanve 7 devlet bakanından oluşan yeni hükümeti yemin ederek görevebaşladı.

11 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve TBMM Başkanı NecmettinKaraduman, Anayasa Mahkemesi yeni Başkanı Hasan Semih Özmert'i kabul ederek bir süre görüştüler.

2- Yüksek Askeri Şura Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığındatoplandı.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara Adliyesi ve Ankara Barosu'nu ziyaret etti.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın'm başkanlığında toplanan İlaç Danışma Kurulu'nda piyasadaki ilaç sorunları tartışıldı.

5- TBMM Adalet Komisyonu'nda ANAP Ankara Milletvekili NihatApak ve İzmir Milletvekili Süha Tanık'ın verdiği sinema ve video yasaönerisi kabul edildi.

6- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü ile yapılan ve çeşitli konulan içeren röportaj Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlandı.

7- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, yasa dışı Türkiye Komünist Partisi (TKP) Trakya Bölgesi kurucu yönetici ve-üyesi 100 kişinin yargılanmasına başlandı.

8- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığından yapılan açıklamada,güvenlik kuvvetlerince İstanbul'da yapılan aramalarda yasa dışı örgütüyesi 13 kişinin yakalandığı bildirildi.

9- Giresun eski Milletvekillerinden ve Kurucu Meclis üyesi Galip Kenan Zaimoğlu İstanbul'da öldü.

10- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Fransa'nın başkenti Paris'teyapılan Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) yıllık bakanlar toplantısında yaptığı konuşmada «Uluslararası ticarette görülenhimayeci eğilimlere» karşı çıkarak, «Serbest mal alış verişinin önündeki engellerin azaltılmasını» istedi.

11- Arnavutluk Devlet Başkanı Enver Hoca öldü.

12- Hindistan'ın Bhopal kentinde geçen aralık ayında 2500 kişininölümüyle sonuçlanan gaz sızıntısının meydana geldiği Amerikan UnionGarbi firmasına ait fabrika kapatıldı.

12 NİSAN 1985

1- Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplanan Askeri Şurasona erdi.

2- Türkiye Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskılar konusundaBulgar hükümetine üçüncü notayı verdi.

3- TRT Genel Müdürü Tunca Toskay ile yapılan bir röportaj Cumhuriyet gazetesi'nde yayınlandı.

4- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, TRT Genel Müdürü TuncaToskay hakkında, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca verilen takipsizlikkararına itiraz ederek kamu davası açılmasını istedi.

5- İş ve İşçi Bulma Kurumu ile Federal Çalışma Kurumu arasında imzalanan bir anlaşma ile Almanya'dan kendi isteği ile dönüş yapanTürk işçilerine Türkiye ve Almanya'daki hakları konusunda danışmanlık hizmeti verilmesi kararlaştırıldı.

6- Türkiye Odalar Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ErsinFaralyalı Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'de enflasyon sebepleri, sonuçları ve izlenecek politikaların neler olacağı konularında birfikir berraklığına ulaşılmadı» dedi.

7- Avrupa Konseyi Uluslararası Program ve Bütçe Komitesi yıllık kongresi İstanbul'da yapıldı.

8- Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Mohammed Y.Traboulsi Günaydın Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'yi kendilerinden bir parça olarak hissettiklerini belirterek «Türkiye İslam aleminin tek lideridir» dedi.

9- Ereğli Demir-Çelik Fabrikasının çelikhane bölümünde 90 tonluk çelik potasında meydana gelen patlamada 2'si ağır 18 kişi yaralandı.

10- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, OECDBakanlar Konseyi toplantısına katılmak üzere gittiği Fransa'nın başkenti Paris'te yaptığı açıklamada «İşsizliği önlemek için korumacılıktan vazgeçilmeli» dedi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Haklarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Elliott Abrams BBC Radyosu'na yaptığı açıklamada, Reagan yönetiminin Bulgaristan'da yaşayan Türklere karşı girişilen baskı ve zulüm kampanyası ile ilgili «kesin kanıtlar» elde ettiğini bildirdi.

12- ABD'nın Washington Post gazetesi Libya'da muhalif subayların ülke lideri Albay Muammer Kaddafi'ye iki suikast girişiminde bulundukları için toplam 75 subayın idam edildiğini bildirdi.

13 NİSAN 1985

1- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz Japonya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2- Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada,gerekli süreleri dolmadan özel sektörde görev aldıkları gerekçesiyleüç eski bakanla dört eski üst düzey kamu görevlisinin Savcılığa verildiğini bildirdi.

3- ANAP 1. Büyük Kongresi başladı. Başbakan Turgut Özal yeniden ANAP Genel Başkanlığına seçildi.

4- Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Halil Şıvgın ileyapılan röportaj Tercüman Gazetesi'nde yayınlandı.

5- Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Side UBA'ya verdiği demeçte,«Hükümet Türk-İş uyuşmazlığı konusunu kitlelere anlatmak amacıyladüzenlenmesi kararlaştırılan mitinglerin hangi illerde yapılacağının,gelecek hafta belirlenmeye başlanacağını» söyledi.

6- TÜSİAD Başkanı Şahap Kocatopçu ile çeşitli konulan içerenröportaj Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlandı.

7- Mardin'in Cizre ilçesinde bir kaçakçılık olayını takip eden polis ekibinin otosuna kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu 1 polis öldü 3 poliste yaralandı,

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Güvenlik Kuvvetleri'nce Ankara'da yapılan aramalarda bölücü bir çete mensubu 5 militan yakalandı.

9- Bankalar Kurulu'nun, bankaların ihracatın finansmanında kullandıracağı krediler vergi resim ve harçlardan muaf tutulmasına ilişkin kararı Resmî Gazete'de yayınlandı.

10- Bulgaristan'da Müslüman Türk azınlığa karşı sürdürülen baskılar, Almanya'nın Köln Danimarka'nın Kopenhag şehirlerinde düzenlenen yürüyüşlerle kınandı.

11- Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğumun 24 Eylül 1981 de basan ASALA Üyesi Ermeni teröristlerden Aram Basmaciyan cezaevindeki hücresinde kendisini astı.

12- İsrail birlikleri. Güney Lübnan'da bir Şii köyünü basarak 8 kişiyi öldürdüler.

13- İspanya'nın Başkenti Madrid'in banliyölerinden Torrejö'da üçkatlı bir restoranda meydana gelen patlamada 24 kişinin öldüğü 82 kişininde yaralandığı bildirildi.

14 NİSAN 1985

1- Başbakan Turgut Özal Japonya'da yayınlanan «Yomiuri» gazetesine çeşitli iç ve dış konulara ilişkin olarak verdiği demeşte «Türkiye'de siyasi mahkûm bulunmadığını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada,«Birleşik Amerika'da Başbakan Turgut Özal'ın ve kendisinin Musevicemaatı temsilcileriyle yaptıkları görüşmelerin «Türkiye'nin İsrail Politikasında değişiklik anlamında gelmeyeceğini» söyledi.

3- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, IMF toplantılarına katılmak üzere ABD'ye gitti.

4- ANAP 1. olağan genel kurulu yapılan MKYK seçimleriyle sonaerdi.

5- Kent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçm İzmir'de yapılanEge-Koop 1. olağan toplantısında yaptığı konuşmada, «Konut sektöründe uygulanan modelin ülkenin önem taşıyan diğer sektörlerine dekaydırılması gerektiğini» belirterek «Kooperatiflerin enerji üretim vedağıtımına» girişimlerini önerdi.

6- Yol-İş Sendikası, Karayolları, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü şantiyelerinde çalışan 60 bin işçinin ekonomik yönden mağdur edildiği gerekçesiyle Harcırah KanunuGenel Tebliği'nin iptali için Danıştay'a.başvurdu.

7- SSCB yayın organı Pravda gazetesinde çıkan bir yazıda, «Sovyetler Birliği'nin ABD île ilişkilerini geliştirebilmek için iki ülkenin liderleri arasında düzenli zirve toplantısı yapılmasını kabul etmeye hazır olduğunu» bildirdi.

8- Lübnan'ın güneyindeki Sayda kentinde, İsrail desteğindeki Hiristiyan milislerin bölgedeki Filistin mülteci kamplarını top ateşinetutması sonucu 5 kişi öldü 37 kişide yaralandı.

15 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu kabul ederek Paris'te katıldıkları OECD Bakanlar Konseyi Yıllık Toplantısı hakkında bilgi aldı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek Haliç projesindeki son gelişmeler hakkında bilgi aldı.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem Avrupa Konseyi İnsan HaklarıToplantısı'nda «İdam cezalarının kaldırılacağını» söylediğine ilişkinsözlerinin basında yer alması üzerine Ankara'da yaptığı açıklamada«Avrupa Konseyi İnsan Hakları Toplantısı'nda bu konu ile ilgili açıklama yapmadım. İdam cezalarının kaldırılması için bir çalışma yok»dedi.

4- PTT'nin Telekomünikasyon şebekesinin modernizasyonunu öngören anlaşma PTT Genel Müdürü Servet Bilgi ile Federal AlmanyaKrone Firması arasında imzalandı.

5- Türk-İş, Sendika Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri toplantısında alınan karar gereğince Yüksek Hakem Kurulu üyelerini çekti.

6- Türk-İş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, Türk-İş ile AAFLİ'nindüzenlediği «İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği» konulu seminerde, Hükümetin ekonomik politikası konusunu içeren bir konuşma yaptı.

7- Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku resmi bir ziyaretiçin Kanada'nın başkenti Ottavva'ya gitti.

8- Avrupa Konseyi Hukuk İşleri Komisyonu, Hollandalı parlamenter Pieter Stoffelen'in Türkiye raporunu, Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan toplantıda kabul etti.

9- Peru'da yapılan başkanlık seçimlerini Sosyal Demokrat Aprista Partisi kazandı.

10- Güney Lübnan'ın Sayda Kentinde hafta sonu Hiristiyan veMüslümanlar arasında çıkan çatışmalarda 10 kişinin öldüğü bildirildi.

11- İran, meydana gelen çarpışmalar sırasında, Irak tarafındankimyevi silah kullanıldığını çok sayıda İran askerinin yaralandığını bildirdi.

16 NİSAN 1985

1- Başbakan Turgut Özal çeşitli görüşmelerde bulunmak üzereFederal Almanya'ya gitti.

2- Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz Ankara'da yaptığı açıklamada işsizlik sorununun çözümü için hazırlanan kararname taslağının Başbakanlığa sunulduğunu açıkladı.

3- Sağlık Bakanı Mehmet Aydın Ankara'da yaptığı açıklamada,1985 yılının sağlık sektöründe atılım yılı olacağını belirterek «Özelhastanelerin hegemonyasına son vermek için Otorite hastaneler kuracağız» dedi.

4- Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)nin Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan Bakanlar Konseyi toplantısınakatılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu toplantı hakkında TBMM GenelKurulu'na bilgi verdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Türkiye'ye iltica talebinde bulunduktan sonra, İstanbul'daki Bulgar Başkonsolosluğuma sığınan ve kendisinin kaçırıldığını iddia eden Yusufov'un iltica işlemi talebinin yürütüldüğünü» bildirdi.

6- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı AskeriMahkemesi, 12 Eylül öncesi anarşik eylemlere karışan yıkıcı bir örgütmensubu 179 sanıktan 5 sanığı idam cazasına, 11 sanığı da müebbethapse mahkûm eti. Mahkeme 20 sanığa 5 yıla kadar hapis, 20 sanığıda 5-10 yıl arası hapis cezası verirken, 11 sanığı 10-20 yıl ağır hapiscezasına çarptırdı. 2 sanığın ağır para cezasına çarptırıldığı davada,88 sanık hakkında beraat, 22 sanık hakkında ise görevsizlik kararı verildi.

7- İsrail Devlet Bakanı Ezer Weizman Mısır'ın başkenti Kahire'ye giderek Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve diğer Mısır yetkilileriyle görüşmelerde bulundu.

17 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Gülhane Askeri Tıp Akademisinde gezerek çeşitli konularda bilgi aldı.

2- TBMM Adalet Korhisyonu'nda mahkûmlara her yıl 10 gün süreyle izin verilmesini öngören yasa tasarısını görüşerek kabul etti.

3- Bankalar Kanununda değişiklik yapan kanun hükmünde kararnamenin 24 maddesi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabuledildi.

4- Türk-Irak Karma Ekonomi Komisyonu'nun 5. dönem toplantıları sonunda Irak ile Türkiye arasındaki ikinci petrol boru hattına ilişkinanlaşma Maliye Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ile Irak Petrol Bakanı Ahmet Taki arasında Ankara'da imzalandı.

5- Başbakan Turgut Özal, Federal Almanya'nın Hannover Fuarı'ndaki Türk pavyonunu törenle açtı.

6- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli IMF Geçici Komite toplantılarına katılmak üzere bulunduğu ABD'de temaslarınısürdürüyor.

7- DPT Müsteşarı Yusuf Özal, Dünya Bankası Kalkınma Komitesitoplantısına katılacağı ABD'de temaslarına başladı.

8- Lübnan'ın Başkenti Beyrut'ta Şii ve Sünni Müslümanlar ileFilistinliler ve Dürzi milisler arasında çıkan çatışmalarda 30 kişininöldüğü 100 kişinin yaralandığı bildirildi.

9- Irak uçaklarının, Harg Adasından petrol yükleyen Kıbrıs Rumbandıralı bir tankeri bombalamaları sonucu 1 kişi öldü.

10- Lübnan Başbakanı Raşit Kerami görevinden istifa etti.

11- Pakistan'da trafik kazalarını protesto etmek için yapılan gösterilerde, göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada 9 kişi öldü.

18 NİSAN 1985

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem İstanbul'da İktisat Mezunları Cemiyeti'nce düzenlenen «İktisat Politikaları veGelişme Doğrultuları» konulu seminerde yaptığı konuşmada, «Türkiye'de 1980'de alınan istikrar tedbirlerinden sonra doğru kararlarınekonomiye yerleştiğini» belirterek «Türkiye sorunları çözülmüş bir ülke değildir. Sadece bu sorunlar çözülmeye başlanmıştır» dedi.

2- Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz Ankara'da yaptığı açıklamada, «İşsizlikle mücadele projesinin» yürürlüğe konduğunu ve buprojeden sorumlu olan Koordinasyon Kurulu'nun altyapı çalışmalarınıtamamladığını söyledi.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı bu yıl 20 bin civarındaöğretmenin rotasyona tabi tutularak zorunlu olarak yer değiştirmelerini kararlaştırdı.

4- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada İşçilerin ücret konusuna değinerek, «1979 yılından bu yana ortaya çıkan alım gücündeki düşmenin çalışan kesimi zor durumda bıraktığını» söyledi.

5- Muş Valiliğinden yapılan açıklamada, bölücü bir çete mensubu 20 kişinin yakalandığı bildirildi.

6- Başbakan Turgut Özal Almanya gezisi sırasında Hannover'deki «Türkiye Semineri»nde yaptığı konuşmada Alman sermayesini Türkiye'ye yatırım yapmaya çağırarak «Eğer Türkiye'ye yatırım yaparsanız hem rekabet gücünüz artar, hemde dünya pazarlarındaki payınızartar» dedi.

7- Lübnan'ın başkenti Bayrut'un batı kesiminde Şii ve Dürzi milislerle Sünni militanlar arasında çıkan çatışmalar sonucu 33 kişi öldü.

19 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kızılay'ın yıllık Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, «Kızılay'ın her kuruşunun büyük bir dikkatle sarfedilmesi ve bu hususa diğer bütün kuruluşlarında uyması gerektiğini» söyledi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra Türk TarihKurumu'nda Prof. Turhan Feyzioğlu'nun «Türk Milli Kurtuluş Mücadelesinin ve Atatürkçülüğün Temel İlkelerinden Biri Olarak Millet Egemenliği» konulu konferansını izledi.

2- Başbakan Turgut Özal Federal Almanya'daki ziyaretini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

3- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy Ankara-Kayseri arasında mavitrenin ilk seferi dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada,«Alt yapısı ve ulaştırma sektörü yeterli olmayan bir ülkede, sanayileşme, ihracat ve turizmin arzulanan seviyeye ulaşması ve sağlıklı kalkınma mümkün değildir» dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Ankara'da yaptığı açıklamada, «Leopard tanklarının Türkiye'de Federal Almanya ile birlikteüretilmesi halinde, NATO ülkeleri dışındaki ülkelere satılmasının düşünülmediğini» söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı Yalım EralpAnkara'da yaptığı açıklamada, «Avrupa parlamentosunda dün kabul edilen «Türkiye'de İnsan Hakları» konulu kararın insan hakları kisvesi altında Türkiye'nin iç işlerine karışmayı amaçladığını belirtti ve ciddîbulmadıklarını» söyledi.

6- TRT Genel Müdürü Tunca Toskay, TRT 7. Uluslararası 23 NisanÇocuk Şenliği dolayısıyla Türkiye'de bulunan 16 yabancı ülkenin çocuklarını radyoevinde kabul etti.

7- Türkiye Demir - Çelik İşverenleri Sendikası ile Çelik - İş Sendikası arasında 11. dönem toplu iş sözleşmesi Ankara'da düzenlenen törenle imzalandı.

8- İleri saat (Yaz saati) uygulanmasına başlandı.

9- Giresun Emniyet Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen operasyonlarsonucu Espiye ve Tirebolu ilçelerinde yasa dışı THKP/C Dev-Yol örgütüne mensup 12 kişi yakalandı.-

10- İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Londra'da Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, «Bulgaristan'daki Türk azınlığa yönelik baskıların milletlerarası endişe yarattığını» bildirdi.

20 NİSAN 1985

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türk toplumunun demokrasinin kesintisiz olarak sürdürülmesini istediğini» belirterek, «Mazinin muhasebesi iyi yapılırsa, yaşadığımız siyasi olayları iyi değerlendirirsek, bunu başaracağımız kuşkusuzdur» dedi.

3- Başbakan Turgut Özal Kızılay Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada «Kızılay'ın gençliğe verdiği hizmetleri geliştirerek yoğunlaştırmasının yerinde olacağını» söyledi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın Ankara'da yaptığı açıklamada veremle yapılan mücadeleye değinerek, «kitle taraması» yerine «temaslı tarama» ya önem verileceğini, ayrıca mevcut verem dispanserleri ve hastanelerine ilave olarak, devlet hastanelerinde de» «verem servisleri» kurulacağını» bildirdi.

5- Bursa'da Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskıları kınayanbir yürüyüş yapıldı.

6- Ücretlilerin vergi iade bildirimlerini değiştiren tebliğ ResmîGazete'de yayımlandı.

7- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Yeni Zelanda, Singapur,Suudi Arabistan ve Romanya'yı kapsayan gezisine Federal Almanya'nınFrankfurt Kentinden başladı.

8- Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskıları kınamakamacıyla F. Almanya'nın Hannover kentinde bir yürüyüş yapıldı.

9- ABD'nın New York kentinde, resmen Türk Günü olarak kabuledilen 23 Nisan nedeniyle ABD'nin çeşitli yörelerinden gelen Türklerbir yürüyüş yaptılar.

10- Lübnan'ın Sayda kentinde Şii ve Hirıstiyan milisler arasındaçıkan çatışmalarda 19 kişinin öldüğü 40 kişminde yaralandığı bildirildi.

11- Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO'ya ait binaya konulanbombanın patlaması sonucu bina hasara uğradı.

21 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan, Ulusal EgemenlikHaftası nedeniyle Türkiye'ye gelen 16 ülkenin çocuklarını kabul ederekbir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, Büyük İstanbul Kanalizasyon Projesiiçinde yer alan ve Halic'in temizlenmesini de hedefleyen «Güney HaliçKollektörleri» nin temelini törenle attı. İncelemelerini tamamlayan Başbakan daha sonra Ankara'ya döndü.

3- Kızılay'ın 19. olağan genel kurulunda yapılan seçimler sonucu,Genel Başkanlığa yeniden Dr. Kemal Demir seçildi.

4- İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanlığını yürütürken «Devlet aleyhine suç işlediği» iddiasiyle tutuklanan Hayat İlhanberaat etti.

5- Yazarkasa kullanımına açıklık getiren Maliye Bakanlığı tebliğiResmi Gazete'de yayımlandı.

6- Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, ABD'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Almanya'nın Hannoverkentine gitti.

7- Filipinler'in Taboaco kentinde bir sinemanın bitişiğindeki salonda çıkan yangından dolayı seyircilerin paniğe kapılması sonucu 42kişi öldü 53 kişi de yaralandı.

22 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 23 Nisan Ulusal Egemenlik veÇocuk Bayramı dolayısiyle aralarında Türkiye'ninde bulunduğu 17 ülkenin çocuklarını Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'da yayınladığı mesajda«Kaba kuvvet ve insan canına kastetmekle hiçbir ideolojinin hakim olmayacağı görülmüştür» dedi.

2- «1920'den Günümüze Türkiye» konulu sergi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Necmettin Karaduman tarafından törenle açıldı.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın Eskişehir'deyaptığı konuşmada «Çocuk ölümlerinde Irak ve Suriye'den bile ileriyiz.Çünkü çocuk sağlığına gerekli önemi vermiyoruz» dedi.

4- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı İhsan Doğramacı Ankara'da yaptığı açıklamada, «Profesörlüğe yükseldiği halde kadro verilemeyen öğretim üyelerinin tayinlerinin önümüzdeki günlerde yapılacağını» söyledi.

5- İstanbul Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği, Arap KentlerBirliği ve Arap Kentsel Gelişme Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen «İslam Mimarı Mirasını Koruma Konferansı» İstanbul'da başladı.

6- Bakanlar Kurulu'nun, Diyanet İşleri Başkanlığı'nm taşra teşkilatına ait 6 bin kadrosunu serbest bırakan karan Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Güney Lübnan'ın Kasmiye bölgesinde filistinli bir intihar komandosunun bomba yüklü kamyonu ile İsrail konvoyuna saldırması sonucu 120 İsrail askeri öldü.

8- Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sarzetakis, Papandreu hükümetinin erken seçim önerisini kabul etti.

9- Brezilya Devlet Başkanı Tancredo Nevas öldü.

23 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 23 Nisan Ulusal Egemenlik veÇocuk Bayramı nedeniyle Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı VehbiDinçerler ile birlikte çocukları Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bütün yurtta,KKTC'de ve Türkiye'nin dış temsilciliklerinde törenlerle kutlandı.

3- Başbakan Turgut Özal, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ÇocukBayramı nedeniyle Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerlerile birlikte çocukları kabul etti. Başbakan daha sonra TBMM'nin kuruluşunun 65. kuruluş yıldönümü dolayısiyle Türkiye'de bulunan yabancıbasın mensuplarını kabul ederek bir süre görüştü.

4- Başbakan Turgut Özal, Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar ileilgili rüşvet iddialarını araştıran Meclis Soruşturma Komisyonu'ndaifade verdi.

5- Avustralya'yı resmen ziyaret etmekte olan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Avustralya Dışişleri Bakanı Bili Hayden ile Parlamento'daki makamında bir süre görüştü.

6- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi yaptığı oturumda Siyasi Komisyon Raportörü Steiner ile Hukuk İşleri Komisyonu Raportörü Stoffelen'in, Türkiye'deki siyasi ve hukuki durum hakkında hazırladıkları raporlarını görüşerek küçük değişikliklerle kabul etti.

7- İngiltere'nin geçen hafta casusluk yaptığı gerekçesiyle 2 Sovyet diplomatını sınır dışı etmesinden sonra Sovyetler Birliği'de dün 3İngiliz diplomatı sınır dışı etti.

8-7 Demokratik Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker çeşitligörüşmelerde bulunmak üzere İtalya'ya gitti.

9- Hindistan'ın Ahmedabad kentinde kamu kuruluşlarıyla yüksekokullara «Alt Kast» üyesi alınması kararını protesto gösterilerinde 10kişi öldü 15 kişi yaralandı.

24 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çanakkale'de savaşan Avustralyalı ve Yeni Zelandalı savaşçıları (Anzaklar) Çankaya Köşkü'nda kabul ederek bir süre görüştü.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısiyle Türkiye'ye davet edilen yabancı gazetecileriTBMM'de kabul ederek bir süre görüştü.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Birinci DünyaSavaşı'nda itilaf devletleri safında karaya çıkan, Avustralya ve Yeni Zelandalılar'dan oluşan Anzak heyetini kabul ederek bir süre görüştü.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ankara'dayaptığı açıklamada, «Uluslararası Para Fonu (IMF) ile stand-by anlaşmasının 1 yıl süre ile yenileneceğini» söyledi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın Ankara'dayaptığı açıklamada, «Türkiye'nin bütün illerinde çocuk hastanelerininkurulacağını» belirterek «Bazı illerdeki ana ve çocuk sağlığı merkezlerinin de çocuk hastanesine dönüştürüleceğini» söyledi.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'da yaptığı açıklamada «Hükümetin uyguladığı ekonomik politika gereği KİT'lerin kendi ürünlerine zammı kendilerinin yapacağını» söyledi.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, çeşitli ülkelerinkatıldığı Dünya El Sanatları Sergisi'nin açılışına katılmak üzere FederalAlmanya'ya gitti.

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan Ankara Büyük Dev-Yol davasında 9 sanığın tahliyesine karar verildi.

9- Fransa'nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi yaptığı toplantıda Türkiye'nin dönem başkanlığını reddetti.

10- Hindistan'ın Ahmedabad kentinde Müslümanlar ile Hindulararasında çıkan çatışmada 50 kişi öldü 150 kişi de yaralandı.

25 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek haftalık görüşmesini yaptı.

Başbakan Turgut Özal Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e,iç ve dış olaylar, Almanya gezisi ve 29 Mayıs'ta temeli atılacak olanİkinci Boğaziçi Köprüsü ihale çalışmaları hakkında aytıntılı bilgi verdiğini» söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında yaptığı toplantıda içki yasağı ile ilgili yönetmeliğin bazı maddelerini değiştirdi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz BakanlarKurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Ekonomik suça ekonomik ceza prensibinden hareket ederek Bakanlar Kurulu'nun 1567 sayılı Türk Parasını Koruma Yasası ile 1918 Sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine ilişkin yasada değişiklik yapılarak buralardaki bazı hapis cezalarının para cezasına dönüştürüldüğünü» söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuzturk, ABD Savunma BakanıCaspar Wienberger'in davetlisi olarak ABD'ye gitti.

5- Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 23. yıldönümü törenlerle kutlandı.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu yıl rotasyon kapsamına alınmayacak yönetici ve öğretmenleri belirledi.

7- Merkez Bankası Meclisi yaptığı toplantıda mevduat faiz oranlarının değiştirilmesini kararlaştırdı.

8- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk-İş ile Asya Amerika Hür Çalışanlar Enstitüsü'nun ortaklaşa düzenlediği «1985 Basınve Halkla İlişkiler Sempozyumu»nda yaptığı konuşmada, «Her eve birgazetenin girmesi için devlet yardımı gerekli olduğunu söyledi.

9- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Haydar Saltık, ABD KaraKuvvetleri Komutanı Ornegeral Wickham'ın davetlisi olarak gittiğiABD'de temaslarını sürdürüyor.

26 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Milli Eğitim Komisyonuüyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, daha sonra turizm sezanunu açmak ve incelemelerde bulunmak için beraberinde CumhurbaşkanlığıKonseyi üyesi Nurettin Ersin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı SudiTürel olduğu halde Antalya'ya gitti.

2- Başbakan Turgut Özal, Cidde Belediye Başkanı MuhammedEl Farisi'yi Ankara'da kabul etti.

3- Haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Türkiye'deki Musevi vatandaşların tehdit edildiğine dair dış basında çıkan haberlerin gerçekdışı olduğunu belirtti ve «Atina'da Ermeniler tarafından yapılan gösterilerde, Türk bayrağının yakılması olayına, Yunanistan makamları nezdinde tepki gösterileceğini» söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, ortak kullanım amaçlı ABD üsleri konusundaki bir soruyuda cevaplandırarak, «Türkiye'niniradesi dışında kullanılamayacağını» söyledi.

4- Türkiye-Libya 12. Dönem Karma Ekonomik Komisyon toplantıları Ankara'da başladı.

5- Sanayi ve Ticaret Odaları ile Ticaret Borsası Yönetim Kurullarının ortak toplantısı sonunda yayımlanan bildiride, Katma DeğerVergisi oranının % 10'dan % 5'e indirilmesi istendi.

6- TBMM'nin 65. kuruluş yıldönümü törenleri nenediyle, resmidavetli olarak Türkiye'ye gelen çeşitli ülkelere mensup parlementerler, Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskıyı kınadıklarını açıkladılar.

7- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Halk Komitesi GenelSekreteri ve Tarım Bakanı Abdül Ezit Omar Durda, beraberinde 23 kişilik bir heyetle Ankara'ya geldi.

8- Tercüman Gazetesi'nde, İRFA Genel Müdürü F. Burkhardt ileTürkiye Gazete Sahipleri Sendikası Genel Sekreteri Remzi Erkürem'inkatıldığı bir açık oturum yayınlandı.

9- İstanbul-Ankara karayolunda, bir yolcu otobüsünün uçurumayuvarlanması sonucu 20 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

10- İstanbul 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 159 sanıklı Yol-İş Sendikası davasında, sanıkların beraatine, sendikanın kapatılma isteminin reddine karar verildi.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan Bursa MHP davasının devam eden duruşmasında 4 sanık tahliye edildi.

12- Kapatılan AP ve CHP'nin Millet Meclisi ve Senato GrubuBaşkanvekillerinin 10 yıllık siyaset yasağı kapsamından çıkarılarak,5 yıllık yasak kapsamına alınmasına ilişkin İçişleri Bakanlığı'nın tebliği Resmî Gazete'de yayımlandı.

13- SSK Genel Müdürü Nuri Madazlı'nın görevinden alınarak, bakanlık müşavirliğine getirilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- Milli Savunma Bakaliığı'nın, Türk Silahlı Kuvvetleri Mensuplarının Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikResmi Gazete'de yayımlandı.

15- A.A. nın Sofya çıkışlı haberine göre, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Balkan ülkeleri Dairesi Başkanı Lumobir Şopov, Sofya'da düzenlediği basın toplantısında, «Bulgaristan'daki müslümanların Türkulusu ile hiçbir ilgileri olmadığını» söyledi.

16- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, 9 gün sürecek resmibir ziyaret için Federal Almanya'dan ABD'ye gitti.

17- Uluslararası Af Örgütü'nün Bulgaristan'da tutuklu bulunanTürklerle ilgili olarak yaptığı araştırma kapsamında kullandığı gizlitutuklular listesi Hürriyet Gazetesi'nde yayınlandı.

18- BM Güvenlik Konseyi, İran-Irak savaşında kimyevi silah kullanılmasını kınadı.

19- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'in Siyasi İşler Yardımcılığı Daire Müdürü Gustave Feisse, iki haftalık bir ziyaret için Kıbrıs'agitti.

20- Bağlantısız ülkeler hareketinin başlamasının 30. yıldönümüdolayısıyla bir araya gelen 80'i aşkın Asya ve Afrika ülkesinin temsilcileri ortak bir bildiri yayımlayarak «Ulusal kurtuluş hareketlerini kayıtsız şartsız desteklediklerini» açıkladılar.

21- Polonya'nın başkenti Varşova'da toplanan Varşova Paktı üyesiülkeler, Varşova Paktı anlaşması'nın 20 yıl daha uzatılmasını kararlaştırdılar.

22- Hindistan'da hükümetin, toplumun bazı katlarını oluşturantopluluklara kamu görevlilerinde ve üniversitelerde ayrılan kontenjanın arttırma kararı üzerine Gujarat eyaletinin Ahmedabad kentinde çıkan olaylarda 10 kişi öldü. Hafta başından bu yana devam eden olaylarda ölenlerin sayısının 70'i bulduğu bildirildi.

23- Nijerya'da Maitatsin mezhebine bağlı bir grup Müslümanla,güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, yüzün üzerinde kişinin öldüğü bildirildi.

27 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Antalya'da incelemelerini sürdürdü.

2- HP Genel Merkezi yöneticilerinin personelin sendikalaşmasına karşı çıkması üzerine HP Genel Başkanının Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ile birlikte 4 kişi istifa etti.

3- Corum'un Alaca ilçesi HP ilçe yöneticileriyle birlikte 150 üyeSODEP'e geçti,

4- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ın Başkanlığında basına kapalı bir toplantı Bursa'da yapıldı.

5- İslam Ülkeleri Başkentleri ve Kentleri Örgütü'nün 7. YönetimKurulu Toplantısı İstanbul'da başladı.

6- Türkiye'yi ziyaret etmekte olan Avrupa Parlamentosu üyelerinden oluşan 12 kişilik heyet SODEP ve DYP'yi ziyaret etti.

7- Muş Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Ekipleri'nin, Diyarbakır, Muş, ve Kars'ta yaptıkları operasyonlar sonucu bir portatif eroinfabrikası ortaya çıkarıldı, olayla ilgili 8 kişi yakalandı.

8- Bakanlar Kurulu'nun 11 kitap ile 6 derginin Türkiye'ye sokulmasını yasaklayan kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Çeşitli Bakanlıkların üst düzey yöneticilerine yapılan atamalar Resmî Gazete'de yayımlandı.

10- İngiliz Yayın Kurulu BBC'nin Ermenilerle ilgili, olarak Türkiyealeyhtarı yayın yapması üzerine Türkiye'nin Londra Büyükelçisi tarafından protesto edildi.

11- Federal Almanya'nın Hamburg kentinde Bulgaristan'dakiTürklere yapılan baskılar protesto eden bir yürüyüş yapıldı.

12- Varşova Paktı ülkelerinin toplantısı için Polonya'da bulunanSovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçev yaptığı açıklamada, «ABD yıldız Savaşları projesinden vazgeçmediği takdirde kendilerinde karşı önlemler alacaklarını ve nükleer silahlara ağırlık vereceklerini» söyledi.

13- Arjantin'in Başkenti Boenos Aires'teki bir akıl hastanesindeçıkan yangın sonucu 78 kişi öldü, 110 kişi de yaralandı.

28 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Antalya'da turizm mevsiminiaçarken yaptığı konuşmada, «Bir ülkede huzur ve güven olmadıkça neiç ne de dış turizmin olacağını» belirterek «Bütün turistleri bir misafirve dost olarak görmeliyiz» dedi.

2- Başbakan Turgut Özal ile yapılan ve çeşitli konuları içerensöyleşi Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin ancak yeni teknolojileri benimsemesi veuygulaması halinde kalkınmanın gerçekleşebileceğini» belirterek, «Bugün birçok Batı Avrupa Ülkesinin bu gerçeği görememesi ve uygulamaya koymaması yüzünden sıkıntılar çektiğini» söyledi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'da yaptığı açıklamada, «25 Nisanda verilen KDV beyannameleriyle ilgili çalışmaların devam ettiğini, sonucun 10 mayıs tarihinden önce alınamayacağını» belirterek «Şimdiye kadarki sonuçlar Katma Değer Vergisinin beklenen hedef ve neticelere ulaşacağını göstermektedir» dedi.

5- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, «Anzak Günü»ne katılmakiçin Avustralya'ya gitti.

6- Bölge Valileri toplantısı İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut başkanlığında Zonguldak'ta başladı.

7- Anayasa Komisyonu, TBMM İçtüzüğü teklifinin 158 madesinikabul eti.

8- 23 Haziran 1984 tarihli yönetmeliği yürürlükten kaldıran yeni«Toplu Konut Kanunu Uygulama Yönetmeliği» Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Bazı Bakanlıklara yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov resmi bir ziyaret amaciyle Suriye'ye gitti.

11- Nijerya'nın Gömbe bölgesinde Maitatsine Müslüman mezhepüyeleriyle polis arasında çıkan çatışmada 100 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Lübnan'da Filistinli gerillalar ile Dürzi milislerin oluşturduğu«Halk Kurtuluş Ordusu» mensupları bir saldırı sonucu Sayda kenti yakınlarındaki Hiristiyan milislerin elinde bulunan Ciye limanını ele geçirdiler.

29 NİSAN 1985

1- Hükümet ile Türk-İş arasında üçüncü zirve toplantısı yapıldı.Toplantıya Başbakan Turgut Özal, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Mustafa Kalemli, Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet KurtcebeAlptemoçin ile Devlet Bakanı Ahmet Karaevlî ve Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanlığı Müsteşarı Kutlu Savaş katıldılar.

2- Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, İller Bankası'nın 40. GenelKurulu toplantısında yaptığı açıklamada, «İller Bankasının, mahalli idarelerin çalışmasında gerek kredi, gerekse teknik açıdan büyük yardımları olduğunu» söyledi.

3- Türkiye ile Libya arasında çeşitli konularda işbirliğini öngören protokol Devlet Bakanı Kazım Oksay ile Libya Tarım Bakanı OmarDourda tarafından imzalandı.

4- İran elinde bulunan 48 sakat ve yaralı Iraklı esiri Ankara'daKızılay aracılığıyla Irak'a iade etti.

5- Kocaeli eski milletvekillerinden Cevat Ademoğlu İstanbul'daöldü.

6- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Daire Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesinden yapılan açıklamada, Bingöl'ün Karlıova ilçesi Kaynarpınar köyünde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 3 bölücü şakiden 2'si ölü biri de yaralı olarak ele geçirildi.

Öte yandan Diyarbakır'ın kırsal kesiminde faaliyet gösteren bölücü bir çetenin 3 silahlı militanı da güvenlik kuvvetleriyle girdikleriçatışmada ölü olarak ele geçirildi.

7- Samsun Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekiplerince yapılan aramalarda 12 kilo saf eroin ele geçirildi.

8- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nm «Gazetelerin dayanıklıtüketim mallarını pazarlamalarını yasaklayan» tebliği Resmi Gazete'deyayımlandı.

9- Resmi bir ziyaret amacıyla ABD'de bulunan Milli SavunmaBakanı Zeki Yavuztürk, ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger ilebir görüşme yaptı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İsveç TV'sine verdiği demeçte, «Adada barış olmadığı takdirde, genç Türk devletinin tanıtılması yoluna gideceklerini» söyledi.

30 NİSAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde CumhurbaşkanlığıKonseyi üyesi Nurettin Ersin, Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrern Taşçıoğlu ile birlikte Bodrum'a giderek incelemelerini sürdürdü.

2- Başbakan Turgut Özal, Anayasa Mahkemesi Başkanı SemihÖzmert'i ziyaret etti.

Başbakan Turgut Özal, ANAP Meclis Grubu'nun basına açık toplantısında yaptığı konuşmada, iç ve dış siyasi gelişmeler ile ekonomikkonular üzerinde açıklamalarda bulundu.

Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayınlanan «İcraatın İçinden»programında, hükümetin tarım politikası ile tarım alanındaki çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

3- Necdet Sözbir ve Ergun Aydaş adlı hükümlülere ait idam dosyaları, TBMM Adalet Komisyonu'na sevk edildi.

4- Macaristan Başbakan Yardımcısı Jossef Marjai, BaşbakanYardımcısı Devlet Bakanı Kaya Erdem'in konuğu olarak Türkiye'yegeldi.

5- Cam ürünlerine % 15 oranında zam yapıldı.

6- Türkiye İşçi Köylü Partisi davası sonuçlandı. Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan kapatılan TİKP Genel Başkanı Doğu Perinçek ve 14 arkadaşı 5 ile 8 yılarasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırıldılar.

7- Türkiye'de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilere ilişkinyönetmelik yayımlandı.

8- Yeni Zelanda'da temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İslam Barış Komitesi toplantılarına katılmak üzere SuudiArabistan'ın Cidde kentine gitti.

9- Uluslararası Hür Dünya İşçi Sendikaları Konfederasyonu(ICFTU) Avrupa Parlamentosunda Türkiye'nin gündeme gelmesi üzerine, «Türkiye'de demokrasi ve sendikal haklar konusunda kaygılarının sürdüğünü» bildirdi.

10- ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'ne, bir milletvekili tarafından Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskıları kınayan bir karar tasarısı sunulduğu bildirildi.

11- İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Sir Mark Russell, İngiltere'de yayınlanan Export dergisine, Türkiye ekonomisindeki gelişmelerideğerlendiren bir yazı yazdı.

12- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega Sovyetler Birliği'neyaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Moskova'dan ayrıldı.

13- Güney Afrika Cumhuriyeti'nde dün çıkan çatışmalarda 6 siyahın öldüğü, bir altın madeni şirketinde iki bombanın patlaması üzerine şirketin işten çıkardığı 17.500 işçiden 14.500'ünü yeniden işe aldığıbildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106