13.3.1985
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1985

1 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde Tarım Orman veKöyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, olduğu halde, Yenimahalledeki ZiraiÜretim İşletmesi ve Ev Ekonomisi Meslek Lisesi'ni gezdi.

2- Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ve Dışişleri Bakanlığının ilgili birimleri, Başbakanlık konutunda, BulgaristanHükümeti'nin cevabi notasını değerlendiren bir toplantı yaptılar.

3- Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, Bakanlar Kurulu'nca kabul edilerek Meclis'e sevk edilen Maden Yasa Tasarısı'na ilişkin bir basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin çeşitli konulardakisorularını yanıtladı. Bakan bir soru üzerine, TKİ'deki ihale yolsuzluğuiddiasına ilişkin dosyanın Teftiş Kurulu'nda incelenmesine devam edildiğini bildirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Bulgaristan hükümetinin cevabi notası konusunda yaptığı açıklamada,

«Türk hükümeti'nin 22 Şubat günkü notasına, Bulgaristan dünSofya Büyükelçiliğimiz kanalıyla cevabi nota vermiştir. Çeşitli unsurları içeren nota halen incelenmektedir. Gerektiği takdirde Bulgar makamlarından açıklayıcı bilgi talep edebiliriz» dedi.

5- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, TRT Genel Müdürü TuncaToskay hakkında, «Görevini ihlal ettiği gerekçesiyle» dava açılması içinverdiği dilekçeyle ilgili olarak, Cumhuriyet Savcılığı'nda ifade verdi.

6- Başbakanlık Toplu Konut Fonu ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

7- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, «Pişmanlık duyan anarşist ve teröristlerden örgütlerini ihbar edenlerin cezalarında indirim yapılması için TCK'nm ilgili maddelerinde değişiklik yapılması»konusunda ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «ihbar müessesesininyasayla bir cezai indirim nedeni olarak getirilmesinin ahlâka ve hukuka aykırı olduğunu» söyledi. Türk Hukukçular Birliği Başkanı Yazıcıoğlu, da Anka Ajansına yaptığı açıklamada «İhbarcı teröristler için cezaiindirimi öngörülmesinin kişi hak ve özgürlüklerini istismar» olacağını belirtti.

8- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) çalışmayaşamına ve yasa değişikliklerine ilişkin görüşlerini Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanlığı'na bildirdi.

9- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Gencidost, BaşbakanTurgut Özal ile yaptığı görüşmede, Türk gazetelerinde İran'ı küçük düşürücü haberler yayımlanmasını eleştirdi. Bu arada, İran'ın İstanbulBaşkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamada, TV'de 21 Şubatta yapılan «Ortadoğu» açık oturumu eleştirildi.

10- Federal Almanya'nın Rheinland Pfalz Eyalet Meclisinin 20 parlamenterinden oluşan bir heyet Türkiye'ye geldi. Heyetin F. Almanya'daçalışan ve Türkiye'ye dönmüş olan Türk işçilerinin sorunları hakkındagörüş alışverişinde bulunacakları bildirildi.

11- Şair A. Kadir (Abdülkadir Meriçboyu) öldü.

12- Anayasa Mahkemesi, Halkçı Parti'nin 3003 sayılı yasanın iptali istemiyle açtığı davayı karara bağladı ve Avukatlık Yasası'nda değişiklik yapan 3003 sayılı Yasanın 154. maddesindeki «Adalet Bakanlığı'na avukatları işten yasaklama yetkisi veren» fıkrayı iptal etti.

13- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, bölücü örgüt üyesi 20 kişi hakkında dava açtı.

14- Suudi Arabistan'da yayınlanan El Medine gazetesi'nde, Türkiye ile ilgili 2 sayfalık bir yazı yayınlandı.

15- AP Ajansının Cenevre çıkışlı haberine göre, BM İnsan HaklarıKomisyon, Afganistan'daki insan haklarının ihlalini konu alan birrapor hazırlandı.

16- İRA, tarafından Kuzey İrlanda Cumhuriyeti sınırı yakınlarındakibir polis karakoluna düzenlenen roket saldırısı sonucu, ilk belirlemelere göre 9 kişi öldü, 40 kişi yaralandı. Bu arada bir otomobile yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 1 askerin öldüğü, 2 askerin yaralandığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Irak'ın Kuveyt Büyükelçiliğinde görevli bir diplomat ve oğlu,Kuveyt'te bir saldırı sonucu öldürüldü.

18- AP Ajansının Kahire çıkışlı haberine göre, FKÖ tarafından dünyapılan bir açıklamada, Ortadoğu'da barışın sağlanması için tek yolun«BM gözetiminde uluslararası konferans» olduğu belirtildi.

19- Pakistan'da Pazartesi günü yapılan genel seçimlerden sonradün ve bugün eyalet meclisleri için yerel seçimler yapıldı.

2 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in son bir yıl içinde yaptığı konuşmalar, Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Müşaviri Ali Baransel tarafından kitap halinde toplandı.

2- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, Tercüman Gazetesi'ne Toprak Tarım Reformu uygulamasının detaylarını belirleyenyönetmelik hakkında açıklamalarda bulundu.

3- Kâmran İnan, Tülay Öney, Leyla Yeniay Köseoğlu'ndan oluşanüç kişilik bir parlamento heyeti, Başbakan Turgut Özal'ın yapacağı ABDgezisi öncesi, çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

4- Türkiye ile Hindistan arasında, üç yıl süreli yeni bir kültüreldeğişim programı imzalandı.

5- Anavatan Partisi Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, İzmir İlkongresi seçimlerini bütün sonuçları ile iptal etti.

6- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Taha Mahmut El-Kaysi, «BugünküIrak» dergisinde yer alan söyleşisinde, «İran'la aralarındaki savaşınsona erdirilmesi konusunda Türkiye'nin yeniden bir çaba harcamasınasevineceklerini» belirtti.

7- İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılan bir açıklamada, son günlerde Ermeni-Yahudi eylem benzerlikleri konusundayapılan yorumlar konusunda, «Naziler eliyle yapılan Yahudi soykırımının dünyada bir benzeri yoktur ve Ermenilerin bu tür bir benzetme ileyola çıkmaları yanlıştır» dedi.

8- Ücretlilere vergi iadesinin oranını yükselten ve her ay ödenmesini hükme bağlayan kanun Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, FederalAlmanya'nın Ludwigsburg kentinde düzenlenen «Dünya Ticareti, Ekonomik İyileşme ve Dış Borçlar» konulu uluslararası toplantıda yaptığıkonuşmada, «Yüksek fiazlerin büyümeyi engellediğini» söyledi.

10- Balkan Türkleri Amerikan Birliği tarafından, ABD'nin NewYork kentinde, Bulgaristan'ı protesto yürüyüşü düzenlendi.

11- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Güvenlik Alt Komitesi'nde bir konuşma yapanABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Schneider ile Pentagon Güvenlik Yardımları Dairesi Başkanı Tuğgeneral Philip Gast, «Türk SilahlıKuvvetleri'nin ivedilikle modernizasyona ihtiyacı olduğunu» belirterek«istenen 785 milyon dolarlık askeri yardımın ihtiyacın çok altında olduğunu» bildirdiler.

12- A.A. nın Washington çıkışlı haberine göre, ABD TemsilcilerMeclisi üyesi New-York Milletvekili Joseph Dioguardi'nin 25 Ocak tarihinin «Kore Türk Tugayı Günü» ilan edilmesi isteği, kongre tutanaklarına geçirildi.

13- A.A. nın haberine göre, ABD yönetimi tarafından yapılan resmiaçıklamada, tekstil ithalatında uygulanacak olan kısıtlamaların uygulanacağı ülkeler arasında Türkiye'nin bulunmadığı bildirildi.

14- Orly Davası'nın Ermeni üç sanığı yargılandıkları Fransız Creteil Mahkemesi'nce suçlu bulundu ve sanıklardan Varujan Garbicyanmüebbet, Soner Nayır 15 yıl, Ohannes Semerciyan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

15- Batı Avrupa gezisini tamamlayarak Moskova'ya dönenSovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, İspanya'nın başkenti Madrid'de yaptığı açıklamada, ABD'nin füzesavar projesini (Yıldızlar savaşı) eleştirilerek, «Bu projenin nükleer savaşa yol açabileceğini» söyledi.

16- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega'nm Uruguay'da görüştüğü AP tarafından bildirildi.

17- 16. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası Yunanistan'ın başkenti Atina'da başladı.

3 MART 1985

1- Orly davası'nın sonuçları konusunda Başbakan Turgut Özal,İstanbul Ermeni Patrikhanesi adına Danışma Kurulu Başkanı Dr. Karabet Arman, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Siyasi partitemsilcileri basına yaptıkları açıklamalarda kararın olumlu karşılandığını bildirdiler.

2- Federal Almanya'nın Ludwigsburg kentinde düzenlenen «Dünya Ticareti, Ekonomik İyileşme ve Dış Borçlar» konulu uluslararasıtoplantıya katılan Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Türkiye'ye döndü.

3- Bakanlar Kurulu, 2'si Türkçe basılan 9 yayının Türkiye'ye sokulmasını ve dağıtılmasını yasakladı.

4- Türkiye ile Suriye arasında sınır güvenliği ve terörle mücadele konularında görüşmelerde bulunan Dışişleri Bakanlığı MüsteşarıNecdet Tezel Başkanlığındaki Türk heyeti Şam'dan Ankara'ya döndü.

5- İran'ın elinde bulunan 27 sakat ve yaralı savaş esiri, Kızılayaracılığıyla Ankara'da Irak'lı görevlilere teslim edildi.

6- A.A.'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre, Kıbrıs Rum kesiminde,Meclis'te çoğunluğa sahip iki parti, Rum yönetimi Spiros Kipriyanu'yuyeniden istifaya çağırdı.

7- Ermeni tehdiş örgütü ASALA, Orly davasında verilen cezalarnedeniyle, Paris'teki bazı haber ajanslarına telefon ederek, «BütünDünyada Fransız çıkarlarına yönelik saldırılar düzenleyeceği» tehdididinde bulundu.

8- Devrimci Ermeni Federasyonu «Dachnak» (Taşnak) tarafındanParis'te yayınlanan bir bildiride, Orly'de yapılan katliamı delice ve körce yapılmış olarak nitelendirerek, ASALA'nın yanlış stratejisinin sonucu olduğu» belirtildi.

9- Pakistan Devlet Başkanı Ziya ÜI-Hak, «Anayasa'da değişiklikyapıldığın! ve yapılan değişiklikle devlet başkanının yetkilerinin arttırıldığını» açıkladı.

10- Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan 16. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası, sona erdi.

4 MART 1985

1- Başbakan Turgut Özal Cumhuriyet Gazetesi'ne çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, 6 günlük resmibir ziyaret için, dün ABD'ye gitti.

3- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Orly Davası'yla ilgili olarakgazetecilerin sorularını cevaplandırarak, «Fransız adli makamlarının budavayı pek kısa sürede ve objektif ölçüler içinde sonuçlandırmalarınıÖvgüye değer gördüğünü» söyledi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, ise bu konuda,«Sonucun terörü mahkum eden belge olduğunu» söyledi.

4- MDP Kastamonu milletvekilleri Sabri Keskin ve SaadettinAğacık, tüm il ve ilçe örgütleriyle birlikte MDP'den istifa ettiler.

5- Türk-İş Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak, «Gerek 1984 yılıgerekse bu yıl işçilere verilen toplu sözleşme zamlarının, artan hayatpahalılığı karşısında işçileri ümitsizliğe, açlığa ve sefalete itmekte olduğunu» bildirdi.

6- MİSK'e bağlı 5 sendika mahkeme kararı ile işkolu barajını aşarak toplu sözleşme yapma yetkisini kazandı.

7- Avrupa Konseyi Siyasi ve Hukuk Komisyonu raportörlerindenoluşan bir heyet, çeşitli incelemelerde bulunmak ve Avrupa Konseyi'ninNisan ayında toplantısına sunulmak üzere bir rapor hazırlamak içinAnkara'ya geldi.

8- Türkiye'nin, Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması(GATT) çerçevesinde imzaladığı sübvansiyon anlaşması yürürlüğe girdi.

9- ABD'de yayınlanan Wall Street Journal Gazetesi, Bulgaristan'da Türklere uygulanan baskılar konusunda yayınladığı makalede, Uluslararası Af Örgütü'nü Bulgaristan köylerindeki Türklerin durumu ileilgilenmeye çağırdı.

10- UBA Ajansının haberine göre, ANAP üyesi Ahmet Yılmaz,ANAP Ankara İl Kongresi seçim sonuçlarının iptali için Çankaya İlçeSeçim Kurulu'na başvurdu.

11- Sümerbank mamullerinin fiyatlarına % 2-17 arasında değişenoranlarda zam yapıldı.

12- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı kanun dışıDev Sol örgütü üyesi 113 sanık hakkında dava açtı. Yeni açılan DevSol-6 davasıyla sanıkların sayısı 1306'ya ulaştı.

13- AET Komisyonu'nun Brüksel'de yayımlanan bir kararıyla, bazıTürk tekstil ürünlerinin diğer topluluk ülkeleri aracılığıyla Fransa'yasokulması yasaklandı.

14- F. Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Gensher, SovyetlerBirliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile Moskova'da bir görüşmeyaptı.

15- THA'nın Washington çıkışlı haberine göre, Sovyetler BirliğiPolitbüro üyesi Vladimir Shcerbitsky başkanlığındaki 30 kişilik bir heyet ABD Başkanı Ronald Reagan ile görüşmelerde bulunmak üzereWashington'a gitti.

16- Avusturalya Başbakanı Bob Hawke, ABD, Yeni Zelanda veAvustralya'nın katılacağı Ansuz Zirvesi'nin, Yeni Zelanda ile ABD arasında nükleer savaş gemilerine ilişkin görüş ayrılığı yüzünden süresiz ertelendiğini açıkladı.

17- Irak savaş uçaklarının, İran'ın Ahvaz ve Buşehir kentlerindeinşaat halindeki 2 tesisini bombaladığı, saldırıda 11 sivilin öldüğü, 30kişinin de yaralandığı İRNA tarafından bildirildi.

18- AP Ajansının Santiago çıkışlı haberine göre, Şili'de meydanagelen depremde, ilk belirlemelere göre, 124 kişi öldü, 2 binden fazlakişi yaralandı.

19- İsrail birliklerinin Güney Lübnan'dan üç aşamalı geri çekilmeplanının ikinci aşamasına dün başlandı.

Bu arada, Güney Lübnan'ın Maarake kasabasındaki bir camidepatlayan bombanın en az 12 kişinin ölümüne, 15 kişinin de yaralanmasına yol açtığı, AP Ajansı tarafından bildirildi.

20- Yunanistan'ın başkenti Atina'da onbir gün önce «17 Kasım Örgütü» tarafından öldürülen «Apoyevmatini» gazetesinin sahibi NikosMonferatos»un olayda yaralanan şoförü, hastanede öldü.

21- İngiltere'de kömür işçilerinin 356 gün süren grevi sona erdi.

22- AP Ajansının Paris çıkışlı haberine göre, Etiyopya'ya gıda yardımı götüren Fransız hava kuvvetlerine ait uçağının 5 kişilik mürettebatını Lalibela şehrinde rehin alan gerillalar, eylemlerine son verdiler.

5 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek aylık olağan görüşmesiniyaptı.

2- Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Lübnan'ın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü korumasına büyük önem verdiğinibelirterek, İsrail'i bu ülkeye yönelik davranışlarından dolayı kınadı.

Yalım Eralp, açıklamasında ayrıca, Türkiye ile Suriye'nin «Baştakarşılıklı güvenlik konusu olmak üzere, çeşitli alanlarda işbirliği, koordinasyon ve bilgi teatisindde bulunulması ve gerekli önemlerin alınması konusunda» anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

3- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yalım Eralp, Büyükelçi Necdet Tezel'in, dün Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Argir Konstantinov'aTürkiye'nin ikinci notasını ilettiğini açıkladı.

4- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, «TRT Genel Müdürü TuncaToskay'ın kamu hizmetini ağır bir biçimde zedelediği gerekçesiyle görevinden alınması» için ikinci defa TRT Yüksek Kurulu'na başvurdu.

5- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Zhang Jinfu, Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'in resmi konuğu olarak,beraberinde 23 kişilik bir heyetle Ankara'ya geldi. Konuk Başbakan Yardımcısının, Türkiye-Çin 3. Dönem Karma Ekonomik toplantısına başkanlık edeceği bildirildi.

6- Türkiye'de bir süreden beri bulunan ve Türk heyeti ile ikinciboru hattı görüşmelerini sürdüren Irak heyeti başkanı Irak Petrol Bakanı Birinci Yardımcısı Abdülmümin el Şarif, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «Irak'ın Türkiye'nin tüm petrol gereksinmesini karşılayacak durumda olduğunu» belirtti.

7- İstanbul Şehir Hatları İşletmesine ait bir yolcu vapuru yandı,olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, «MGK kararlarını kötüleyici ve küçük düşürücü şekilde eleştiride bulunmak» savıyla yargılanan Tercüman Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yüksek Baştunç ve yazar Nazlı Ilıcak beraat ettiler.

9- 8. Kolordu ve Elazığ-Bingöl-Tunceli İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı sorumluluk bölgesinde aranmakta olan bir grup bölücü çetemensubunun yakalandığı bildirildi.

10- Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nün Kuruluş ve GörevleriHakkındaki Yasa, Emniyet Teşkilatı Uçuş Hizmetleri Tazminatı Yasası,Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasası, Emekli Sandığı Yasası ve Denizcilik Yüksekokulu Yasası'nda değişiklik yapan yasalar Resmî Gazete'deyayımlandı.

11- A. A. nın Trablus çıkışlı haberine göre, Dışilişkiler Halk Komitesi'nin yıllık raporunda, Libya'nın 1911'de İtalya tarafından işgal edilmesinden dolayı Türkiye sorumlu tutuldu.

12- Uluslararası Af Örgütü, Bulgaristan Hükümeti'nden, Türk azınlığa yapılan baskılarla ilgili olarak tarafsız ve geniş kapsamlı bir soruşturma açılmasını istedi.

13- ABD Başkanı Yardımcısı George Bush, üç ülkeyi kapsayan Afrika gezisinin ilk durağı olarak Sudan'da temaslarına başladı.

14- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre, Güney Lübnan'ınMaarake kasabasında bir camide meydana gelen ve 12 kişinin ölümüne, 40 kişinin yaralanmasına yol açan bombalama olayını protesto amacıyla Şii Müslümanlar tarafından İsrail aleyhine protesto gösterileridüzenlendi.

Lübnan hükümeti, bombalama olayında İsrail'i resmi sorumlu tutarak bu ülkeyi BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a şikayet etti veBM Güvenlik Konseyi'nin olayı kınamasını istedi.

15- İran, Irak'ın Basra kentini bombalayacağı uyarısında bulunduktan ve 12 saat mühlet tanıdıktan sonra önceden belirlenen bazı hedefleri bombaladı.

Bu arada, İran Resmi Haber Ajansı İRNA, İran Dışişleri BakanıAli Eker Velayeti'nin BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a gönderdiği mesajda, Irak'ın sivil hedeflere saldırmaya devam etmesi karşısında, 12 Haziran 1984 tarihli anlaşmanın geçersizleştiğini bildirdi.

16- İsrail işgali altındaki Filistin topraklarındaki Askalan cezaevinde, Filistinli tutukluların 22 Şubattan bu yana sürdürdükleri açlık grevisonucu yüzlerce tutuklunun sağlık durumlarının bozulduğu, bu aradatutuklu yakınlarının Kızılhaç örgütü çalışma binalarını işgal ederek, ilgilerin olaya müdahale etmelerini istedikleri ANKA tarafından bildirildi.

17- AP Ajansının Yeni Delhi çıkışlı haberine göre, Hindistan'ın güneyindeki 10 eyalette yapılan ve çıkan olaylarda 29 kişinin öldüğü yerelseçimler sona erdi.

18- AP Ajansının haberine göre, Kampuçya'daki Vietnam birliklerine karşı mücadele eden gerilla gruplarından Kmer Halkının UlusalKurtuluş Cephesi'nin, Aralık ayından bu yana 2.234 Vietnam askeriniöldürdüğü açıklandı.

19- 75. Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası Japonya'nın başkentiTokyo'da başladı.

6 MART 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, HP Genel Başkanı Necdet Gaipve MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp'i ayrı ayrı kabul ederek aylık olağan görüşmesini yaptı.

2- Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında 3. Dönem KarmaEkonomik Komisyon görüşmeleri, konuk Başbakan yardımcısı ZhangJinfu ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem başkanlığında toplandı.

3- HP İçel Milletvekili Fikri Sağlar, «MGK döneminde çıkarılan vedevlette görev alanların daha sonra özel sektörde aynı konularda görevalmalarını yasaklayan 2531 sayılı yasanın yürürlükte bulunup bulunmadığı», konusunda Başbakan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

4- Bağ-Kur affı tasarısı TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabuledildi.

5- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, 15. Eylül'de başladığı ve SODEP'li belediyeleri ziyaret amacınıtaşıyan gezileri hakkında bilgi verdi ve hükümetin enflasyondaki başarısızlığını Meclis'teki muhalefetin bir gensoruyla gündeme getirmesigerektiğini söyledi.

6- Avrupa Konseyi'nin 22 Nisan'da Strasbourg'da yapacağı toplantıya sunacakları raporu hazırlamak üzere Türkiye'ye gelen AvrupaKonseyi Heyeti temaslarına TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı ziyaret ederek başladı.

7- Cumhuriyet Başsavcılığı, Anavatan Partisi İzmir İl Kongresini«Değerlendirmeye» aldı.

8- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Daire Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden bir açıklama yapılarak, 5. Mart 1985günü Mardin ili Midyat ilçesi Dargeçit bucağı bölgesinde, bölücü örgütmensuplarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, bir astsubayşehit oldu, bir militan ölü, iki militan yaralı olarak ele geçirildi.

9- Kapatılan TİP davası ile ilgili duruşma Askeri Yargıtay 5. Dairesi'nde yapıldı.

10- Adana ve Kozan ilçesinde, emniyet ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda, «Yehova Şahitleri» dini dorusunu yaymak ve taraftar toplamak amacıyla çalışmalar yaptıkları belirlenen 11 kişi yakalandı.

11- Resmi bir ziyaret için Washington'a giden Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ'a, ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından «LegionOf Merit» nişanı verildi.

12- İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Seyid Şerafettin Pirzade, Cidde'de yaptığı açıklamada, Bulgaristan hükümetinden, bu ülkeye yaşayan Türk azınlığın dini, kültürel haklarına saygı göstermesinive bu hakların korunmasını istedi .

13- Bulgaristan Resmi Ajansı BTA'nın haberine göre ülkenin enyüksek Müslüman otoritesi olan Sofya Başmüftüsü Topçev ve altı Bulgaristan müftüsünün yazdıkları ortak bildiride, «Türk Dışişleri Bakanlığının İslamın sözcüsü olmaya çalıştığı» öne sürüldü.

Bu arada, Soyfa'da görevli yabancı diplomatlar, dün BulgaristanDışişleri Bakanlığı'na davet edildi ve Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlık hakkında bilgi verildi.

14- BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamada, «İran veIrak'ın mevcut ikili uluslararası anlaşmalara uymaları» istenerek, «Çoksayıda sivilin ölmesine ve sivil yörelerdeki bina ve tesislerin büyük zarara görmesine yol açan Ahvaz ve Basra saldırılarının söz konusu anlaşmalara aykırı olduğu» bildirildi.

15- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Ürün Kralı Hüseyin'in, «Ortadoğu'da kalıcı bir barışın sağlanması yolunda Arap ülkelerininortak bir tutum belirlemesi amacıyla», Kahire yakınlarındaki Hurghada'da bir görüşme yaptıkları, THA tarafından bildirildi.

16- Lübnanlı Şiilerin lideri Nebih Berri, Paris'te yayımlanan «LaCroix» gazetesine verdiği demeçte, «İsrail işgal kuvvetlerinin saldırısına uğrayacak her Lübnan köyüne karşılık bir İsrail köyünün direnişçilerce bombalanacağını» söyledi.

17- Tokyo'da yapılmakta olan Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası'nda, Sovyet Valova-Vassiliev çifti Dünya Şampiyonu oldular.

18- Güney Kore Devlet Başkanı Chun Doo-Hwan 14 muhalif politikacıya uygulanan «Siyaset yapma yasağını» kaldırdı.

7 MART 1985

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Türk ParlamenterlerBirliği'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, «Farklı görüşlerinolmadığı yerde demokrasiden söz edilemeyeceğini» söyledi.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le yaptığıhaftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, «Türkiye'nin en önemli sorununun dış ödemeler dengesi olduğunu»söyledi.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından veto edilen SayıştayYasası, Meclis'te veto gerekçeleri doğrultusunda değiştirilerek kabuledildi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, yaptığı açıklamada«Bulgar resmi kaynaklarının son zamanlarda yaptıkları ve basın-yayınorganlarında yer alan açıklamalarında, Bulgaristan'daki Türk azınlığınınBulgar vatandaşı olduğu, başka ülkelerin bu kimseleri «vatandaş»(compatriots) olarak nitelendiremeyeceği, bu şekilde davranışların Bulgaristan'ın içişlerine karışmak olduğu ifade edilmektedir.

Türkiye, Bulgaristan'daki Türkleri, «Türk azınlığı» veya «soydaş»olarak nitelemektedir. Bu husus Bulgar Hükümeti'ne de bildirilmiştirdedi.

5- TBMM Plan Bütçe Komisyonu işçi ve memur emeklilerine aylıklarının her ay ve peşin olarak ödenmesini kabul etti.

6- Parlamentolararası Birliği Türk Grubu Başkanı ANAP Milletvekili Barlas Doğu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Bulgaristan tarafından Türk tarafının Bulgaristan'ı ziyaret etmek için yaptığı girişime yanıt geldiğini ve Burgar Milli Meclisi'nin 10 gün içinde konuyukarara bağlayacağının kendilerine bildirildiğini» açıkladı.

7- HP Konya milletvekili Sabri Irmak, partisinden istifa etti.

8-MDP'den üç kurucu üyeyle birlikte 25 kişi istifa etti.

9- Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret hacmininkarşılıklı ve dengeli biçimde artırılması ile çeşitlendirilmesini öngörenticaret protokolü Ankara'da imzalandı.

10- Türkiye Barolar Birliği, «Bulgaristan'daki Türk azınlığa karşıgirişilen sindirme ve Bulgarlaştırma eylemlerine karşı her türlü tepkiyiüstlenmek» için Dışişleri Bakanlığı'na başvurdu.

11- Avrupa Konseyi'nin nisan ayında yapılacak toplantısına sunacakları raporu hazırlamak üzere Ankara'da temaslarını sürdüren Avrupa Konseyi Heyeti, Başbakan Turgut Özal'ı ziyaret etti. Heyet, eski veyeni siyasiler ile basın mensuplarıyla görüşmelerde bulundu.

12- Eski Tabii Senatör ve Halkevleri Derneği'nin eski Genel Başkanı Ahmet Yıldız, Askeri Savcılığa hakaretten yargılandığı, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndeki davada beraat etti.

13- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan 5 sanıklı İzmir Devrimci Kurtuluş Örgütüdavasında yargılanan tüm sanıklar beraat etti.

14- Ürdün Kralı Hüseyin ile Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarekarasında dün yapılan görüşmelerden sonra yapılan açıklamada, «ABDile FKÖ'nün görüşmesi gerektiği» ve «FKÖ'nün Ortadoğu barış görüşmelerinde rol oynaması gerektiği» belirtildi.

ABD yönetiminin Ortadoğu özel temsilcisi Richart Murpy isegazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplandırarak, «FKÖ, İsrail'invarlığını tanımadıkça ve 242, 228 nolu BM kararlarını kabul etmedikçe FKÖ'nün tanınmayacağını ve böyle bir görüşmenin olamayacağını»bildirdi.

15- Irak, İran'ın Dezful ve Abadan kentlerini, İran'da Irak'ın Basrakentini bombaladı.

İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney, Irak'ın sivil yerleşim yerlerinibombalamayı sürdürmesi halinde, İran'ın da Irak kentlerine misillemedebulunacağını açıkladı.

16- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Gencher, Sovyetler Birliği ve Polonya ziyaretlerinde sonra, Bulgaristan'a gitti.

17- Lübnan ordusu ile İsrail askerlerinin, Güney Lübnan'daki birköyde çatıştıkları bildirildi.

18- İspanyol Bask bölgesi polis şefi Yarbay Diaz Arkotha, otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürüldü.

8 MART 1985

1- Bakanlar Kurulu, vergi iadesi kapsamına giren harcamalarıyeniden belirledi.

2- İmar Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp yaptığı açıklamada,«Bazı yayın organlarında yer alan Bulgaristan'ın resmi görüşlerinin Türkiye'nin verdiği ikinci notaya bir karşılık olarak görülmediğini, nota içinyanıtın beklenmekte olduğunu» söyledi.

Yalım Eralp, Yunanistan'da ilgili olarak da «Yunanistan'ın Türkiye'nin tehdidi altında bulunduğu iddiasıyla sijahlanrnaya kalkmasının NATO'nun ve bu ülkenin NATO üyeliğinin temeline aykırı olduğunu» bildirdi.

4- MDP'nin Eyüp, Sarıyer, Silivri İlçe örgütlerinin yöneticileri ve100 dolayında MDP'li DYP'ye katıldı.

5- DİE tarafından yapılan açıklamada, şubat ayında tüketici fiyatlarının Türkiye genelinde % 3.3'lük bir artış olduğu bildirildi.

6- SEKA Genel Müdürlüğünün ürettiği bazı kağıt ve karton fiyatlarına ortalama % 22 oranında zam yapıldı.

7- Milliyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Doğan Heper hakkında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığınca sıkıyönetim yasaklarına aykırı davrandığı gerekçesiyle soruşturma açıldı.

8- Kıbrıs Rum yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, Londra'da İngiltere Başbakanı Margareth Thatcher ile Kıbrıs konusunda bir görüşmeyaptı.

9- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ortadoğu'da Arap-İsrail bunalımına çözüm bulmak amacıyla görüşmelerde bulunmak üzerebaşlattığı gezisinin ilk durağı olarak Fransa'ya gitti. Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand ile bir görüşme yapan Mübarek'in ABD, İngiltere ve İtalya'ya gideceği bildirildi.

10- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bomba yerleştirilmiş bir otomobilin patlaması sonucu, 60 kişi öldü, 190 kişi de yaralandı.

11- Irak savaş uçaklarının 5 İran kentine yaptıkları hava saldırısısonucu ölü ve yaralı sayısının 400'ü geçtiği İran'ın da Basra kentinibombaladığı bildirildi.

9 MART 1985

1- Başbakan Turgut Özal Federal Alman Die Welt gazetesine verdiği demeçte, «Biz Türkiye olarak, Bulgaristan'daki bütün Türkleri almaya hazırız» dedi.

2- Cumhuriyet Gazete'nde, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Kaya Erdem ile yapılan söyleşinin birinci bölümü yayınlandı.

3- Milliyet Gazetesi'nde MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp ilebir sohbet yazısı yayınlandı.

4- Turizm Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyeleri değiştirildi. Atama kararları Resmî Gazetede yayınlandı.

5- Avrupa İslam Konseyi, Bulgaristan hükümetine bir mesaj göndererek, ülkedeki Türklere yapılan baskıları protesto etti.

6- Lübnan'da Gobeyri adlı Şii Mahallesindeki bir camiye yapılar»bombalı saldırıda ölenlerin sayısının 75'e yükseldiği, katliamda ölenler için yapılan törende, İsrail ve ABD'nin protesto edildiği bildirildi.

7- Yunanistan'da iktidardaki PASOK Partisi, 15 Marttaki Cumhurbaşkanı seçiminde Yüksek Mahkeme Üyesi, Anayasa Profösörü Hristos Sarjetakis'i destekleyeceğini açıkladı. Açıklama üzerine Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis, «Adaylıktan çekileceğini» bildirdi.

10 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Katar Haber Ajansı'na verdiğidemeçte «Türkiye'nin, barış ve işbirliği amacıyla Körfez ülkelerininkendi aralarında gerçekleştirdikleri düzenlemeleri büyük memnuniyetle karşıladığını» belirtti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, ABD'ye yaptığı resmî ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

3- Cumhuriyet Gazetesi'nde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'in enflasyon konusunda söyleşisinin ikinci bölümüyayınlandı.

4- Kırıkkale'ye bağlı Bahşılı Kasabası'nda yapılan belediye başkanlığı seçimini ANAP adayı Mehmet Dönmez kazandı.

5- Yazarlar Birliği'nce seçilen yılın yazarları, fikir adamları vesaantçılarma ödülleri törenle dağıtıldı.

6- Katar Emiri Şeyh Halife Bin Hamad Al Sani, CumhurbaşkanıKenan Evren'in resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

Katar Emiri Şeyh Halife Bin Hamad Al Sani tarafından yapılanyazılı açıklafada, «Türkiye ziyaretinin iki müslüman kardeş ülke arasındaki ilişkileri ve işbirliğini güçlendireceği umudunda olduğu» belirtildi.

7- Şekerin kilosuna % 22-28 oranında zam yapıldı.

8- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Siirt'in Sason ilçesinin dağlık kesiminde yapılan aramalar sırasında çıkan çatışmada, bir astsubay ile bir erin şehit olduğu, 8 bölücü örgüt mensubunun ölü olarak ele geçirildiği bölge halkından birvatandaşın da hayatını kaybettiği bildirildi.

9- Suudi Arabistan'da yayımlanan Arab News ile Kuveyt'te yayımlanan El Kabas Gazete'sinde, Bulgaristan'daki Türk azınlığa yönelik baskılar eleştirildi.

10- İran haber ajansı İRNA, son Irak saldırısında 250 dolayındacan kaybı olduğunu açıkladı.

Bu arada Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, kent savaşlarının sonaerdirilerek sivil hedeflere yöneltilen saldırıların kesilmesi için BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a bir mesaj göndererek, «Tarafların soruna bir çözüm getirmesi için, New York'ta biraraya getirilmesini»istedi.

BM Genel Sekreteri dün, İran ve Irak'ın sivil hedeflere saldırılarım karşılıklı olarak durdurmaları çağrısında bulundu.

11- Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis, BaşbakanAndreas Papandreu'nun Cumhurbaşkanı adayı olarak kendisini desteklemeyeceğini açıklaması üzerine, görevinden istifa etti.

12- İsrail - Lübnan sınırında, bir İsrail konvoyuna dalan bombayüklü otomobil 9 askerin ölümüne en az 11 askerin yaralanmasına neden oldu. Otomobil sürücüsünün de öldüğü olayı «Ulusal Direniş» örgütü üstlendi.

13- Pakistan'da Ziya Ül Hak yönetimi, bir açıklama yaparak, 1977yılından bu yana askıda bulunan anayasanın yeniden yürürlüğe konduğunu bildirdi.

14- İtalyan Cumhurbaşkanı Sandro Pertini resmi bir ziyaret içinArjantin'e gitti.

15- Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'de yapılan Peşte Turnuvası'nda Serbest Güreş Takımı ikinci oldu.

11 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Sovyet Sosyalist CumhuriyetlerBirliği Yüksek Şurası Prezidyumuna, Sovyetler Birliği Devlet BaşkanıKonstantin Çernenko'nun ölümü dolayısıyla bir taziye mesajı gönderdi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Türk-İşGenel Sekreteri Sadık Şide'yi kabul ederek bir süre görüştü.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Başbakan TurgutÖzal'ın konuğu olarak Türkiye'de bulunan yabancı gazetecileri kabulüsırasında yaptığı konuşmada, «Türkiye'de her türlü siyaset serbestisinin tanındığını» belirterek, «Türkiye'de siyasi suçtan hapiste olan yoktur, cinayet zanlıları içerdedir» dedi.

4- Türkiye ile Katar arasında ekonomik ve teknik işbirliği ile kültür alanındaki ilişkilerin gelişıtirilmesini öngören çerçeve anlaşmalarıimzalandı.

5- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin ve YHK'nın yeni başkanlığınaErdoğan Çubukçu seçildi.

6- TKP/ML TİKKO adlı örgütü oluşturmak ve amaçları doğrultusunda eylemlerde bulunmak savıyla 6'sı hakkında ölüm cezası istenen17 sanığın yargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

7- Türkiye ile Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi arasındakiSosyal Güvenlik Sözleşmesi Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak ResmîGazete'de yayımlandı.

8- AET Komisyonu'nun Brüksel'de açıklanan bir kararıyla, Türkiye'den İngiltere'ye ihraç edilen tekstil ürünlerinin dolaylı yoldan bu ülkeye girmesi yasaklandı.

9- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı ve Komünist Partisi GenelSekreteri Konstantin Çernenko dün akşam öldü. Komünist Partisi Genel Sekreterliğine Politbüro üyesi Mikhail Gorbaçev getirildi.

10- İngiltere'den sonra İsviçre'ye giden Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, Cenevre'de BM Genel Sekreteri Perer de Cuellar ve ABD Başkan Yardımcısı George Bush ile görüştüğü bildirildi.

11- A. A. nın Washington çıkışlı haerbine göre, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, ABD Senatosu Dış Yardımlar Alt Komitesi'ndeyaptığı konuşmada, Yunan Başbakanının sözlerini ve Yunan Hükümetinin tutumunu eleştirerek, «Bir yetkilinin ilişkiler, üsler ya da diğerkonularda yaptığı açıklamalar çok ciddiye alınmalıdır» dedi.

12- İran savaş uçakları Irak'ın başkenti Bağdat'ı ve 3 Irak kasabasını bombaladı. Irak'ın ise İran'ın 4 kentini bombaladığı, saldırıda, 115kişinin öldüğü 500 kişinin yaralandığı İRNA tarafından açıklandı.

13- İsrail birlikleri ile Lübnan kuvvetleri arasında, Güney Lübnan'daki 3 yerleşim bölgesinde çarpışmaların olduğu bildirildi. İsrailSözcüsü, 24 kişinin öldürüldüğünü, 10 Lübnan askerinin de esir aldığınıöne sürerken, Lübnan, çarpışmalarda 3'ü Lübnan askeri olmak üzere12 sivilin yaralandığını bildirdi. Bu arada, 11 İsrail askerinin ölümüne,14'ünün yaralanmasına yol açan bombalı saldırının sorumluluğunu,«Ulusal Direniş Örgütü», «İslami Direniş» ve «İslami Cihad» olmaküzere 3 örgüt üstlendi.

14- Peru'nun Ayacucho kentinden 80 km. uzaklıkta ortaya çıkarılan iki toplu mezarda 30 dolayında ceset bulunduğu, cesetlerin 15 günönce gömüldüğü. A. A. tarafından bildirildi.

15- Kampuçya'daki Vietnam kuvvetlerinin, ülkedeki hükümetaleyhtarı gerillaların ellerindeki son kampıda ele geçirdikleri A. A. tarafından bildirildi.

16- Yunanistan'da cumhurbaşkanlığı seçiminin, meclis içtüzüğünegöre, 17 mart pazar günü yapılacağı açıklandı.

12 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u kabul ederek haftalık olağan görüşmelerini yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, Katar haber ajansına verdiği demeçte,«Sayın Emir'in ziyaretini ekonomik işbirliğimizi geliştirecek eşsiz birfırsat olarak görüyoruz» dedi.

3- Başbakan Turgut Özal, Atina'da görev yapan yabancı gazetecilere hitaben yaptığı konuşmada, «Yunan liderliğine geniş kapsamlımüzakere önerisinde bulunduğunu» belirterek, «İç gelişmeler ne olursaolsun bunlar Türk - Yunan diyalogunun başlaması için engel teşkil etmemelidir» dedi. Başbakan yabancı basın mensuplarına Türk - Bulgarilişkileri ile ilgili bilgi verdi.

4- Başbakan Turgut Özal, beraberinde Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, dün ölen Sovyetler Birliği Devlet Başkanı ve Komünist PartisiGenel Sekreteri Konstantin Çernenko'nun cenaze törenine katılmaküzere Moskova'ya gitti.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Başkanlığı'nda dün düzenlenen toplantıda, IMF ile bir ön taslak üzerinde anlaşma sağlandığı, ancak daha sonra taraflar arasında görüş ayrılıkları çıktığı bildirildi.

6- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, TBMM'de HP MilletvekiliFikri Sağlar'm Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskılara ilişkinyazılı soru önergesini cevaplandırdı.

7- Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Ali Baransel tarafından bir açıklama yapılarak, «Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, siyasi partilerin iç yapılarında cereyan eden olaylar ve bunlarabağlı çeşitli gelişmelere ilişkin herhangi bir değerlendirmede bulunmadığı ve bu konularda da hiçbir siyasal partinin genel başkanına görüş bildirmediği» belirtildi.

8- Dışişleri Bakanlığı tarafından, Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği'ne Ermeni teröristlerce yöneltilen saldırıyla ilgili olarak yapılanaçıklamada, «Olay nefretle kınandı» ve «Teröristlerin örnek bir cezayaçarptırılacaklarına olan inancımızı belirtmek isteriz» denildi.

9- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Vietnam'ın Tayland'ayönelik saldırılarının üzüntüyle karşılandığını ve kınandığını bildirdi.

10- Dışişleri Bakanlığı Bulgaristan ile sportif temasların dondurulduğunu, Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne bildirdi.

11- Türkiye - AET Karma Parlamento Komisyonu Başkanı AyçanÇakıroğulları, komisyon üyelerinden oluşan 8 kişilik bir heyetle Strasbourg'a gitti.

12- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Ankara'ya gelen Katar Emiri Halife Bin Hamad Al Sani ülkesine döndü.Resmi ziyaretle ilgili olarak iki ülke arasındaki ilişkilere ve bölge sorunlarına değinilen ortak bildiri yayımlandı.

13- Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Ferdinand Rouillon, Türk - Fransız ilişkilerinin geleceği konusunda A. A. ya yaptığı açıklamada, «İkiülke arasındaki dostluğun, bunalımdan güçlenmiş olarak çıkacağınainanıyorum» dedi.

14- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Taha Mahmut El Kaysi, düzenlediğibasın toplantısında, «İran'ın sivil hedefleri bombalamasının BM gözetiminde daha önce yapılan anlaşmanın ihlali olduğunu, bunun sorumluluğunun İran rejimine ait olduğunu» söyledi.

15- 28 şubattan bu yana Türkiye'de bulunan IMF heyeti Washington'a gitti.

16- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halklaİlişkiler Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Ankara'da güvenlikkuvvetlerinin çeşitli tarihlerde yaptıkları arama ve uygulamalarda, bölücü çete oluşturmak amacıyla faaliyet gösteren 13 militan çeşitli silah, mermi ve malzemelerle birlikte yakalandı.

17- Türkiye'nin, Kanada'nın başkenti Ottawa'daki Büyükelçiliğinibasan üç Ermeni, 11 Türk'ü 4 saat rehin tuttuktan sonra teslim oldular.Baskın sırasında camdan atlayan Büyükelçi Coşkun Kırca'nın düşmesonucu bir bacağı ve kolunun kırık olduğu ve hastaneye kaldırıldığıbildirildi. Büyükelçiliği korumakla görevli Kanadalı, teröristlerce öldürüldü. Teröristlerin, «Devrimci Ermeni Ordusu» üyesi oldukları açıklandı.

18- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, bir grup yabancı gazeteciye yaptığı açıklamada, «Yunanistan Başbakanı AndreasPapandreu'nun Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunları körükleyerek iç politika çıkarlarına alet ettiğini» söyledi.

19- Sovyetler Birliği'nin Komünist Partisi'nin yeni Genel SekreteriMikhail Gorbaçev, yaptığı konuşmada, Brejnev ve Andrapov dönemindebelirlenen politikaların değişmeyeceğini belirterek, «İnsanlığın enönemli sorununun nükleer silahlar olduğunu, silahlanma yarışının durdurulması için tüm çabaların harcanmasını» istedi.

20- ABD ve Sovyetler Birliği heyetleri nükleer silahsızlanma görüşmelerine İsviçre'nin Cenevre kentinde başladılar.

21- KKTC Kurucu Meclisi Anayasa tasarısını 6 ret oyuna karşı 63oyla kabul etti.

22- Irak'ın, İran'ın Tahran, Süleymaniye, Hürremabad, Burunerdve Arak kentlerini İran'ın da Kerkük'ü bombaladığı, İran kuvvetlerinincephenin güneyindeki Huveyza bölgesinden saldırıya geçtikleri yabancıajanslarca bildirildi. İRNA, Tahran bombardımanında 6 kişinin öldüğünü bildirdi.

23- THA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberinde, Afganistan'ın Kunareyaletindeki bir köye, Sovyetler Birliği'ne ait helikopterler tarafındanyapılan saldırıda, 30 kişinin öldüğü bildirildi.

24- İsrail'in Güney Lübnan'daki Zrariye adlı Şii köyüne yaptığı baskında ölenlerin sayısının 37'ye yükseldiği bildirildi. Öte yandan, Lübnan Şii lideri Şeyh Muhammed Mehdi Şemseddin'e yönelik başarısızsuikast girişiminde, saldırganlardan üçü öldürüldü. Bu arada, Lübnan'da düzenlenen bombalı saldırıda toplam 6 kişinin öldüğü, 3 kişinin de yaralandığı AP Ajansı tarafından bildirildi.

25- ANKA Ajansının haberinde, Guatemala'da askeri yönetim lideri general Oscar Humberto Mejis'in emriyle, yönetim karşıtı gerillalara yardım ettikleri gerekçesiyle, yüzlerce köylünün evinin havantoplarıyla yıkıldığı, operasyonlarda yüzden fazla kişinin öldüğü öne sürüldü.

26- Filipinler'de, pazar günü hükümet güçleriyle yönetim karşıtıgerillalar arasında meydana gelen çatışmada 25 gerilla ve 2 askerinöldüğü THA tarafından bildirildi.

27- İtalya'nın Venedik kentinde yapılan Uluslararası Boks Turnuvası'nda Türk boksörleri yaptıkları 7 karşılaşmanın 4'ünü kazanıp, 3'ünükaybettiler.

13 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Atatürk'ün Kara Harp Okulu'nagirişinin 86. yıldönmü töreninde yaptığı konuşmada, «Genç Harbiyelilerden kopyacı olmamalarını» istedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ottawa Büyükelçisi CoşkunKırca'ya bir geçmiş olsun mesajı gönderdi.

3- Ortadoğu ve Balkanların en büyük tıp merkezi olan İbni SinaHastanesi, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından hizmete açıldı.

4- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Kanada Meclis Başkanı John Bosley'e bir geçmiş olsun mesajı göndererek, Kanadalı güvenlik görevlisinin ölümünden duyduğu üzüntüyü belirtti.

5- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Konstantin Çernenko'nun cenaze törenine katılan Başbakan Turgut Özal Türkiye'ye döndü.

Başbakan Turgut Öza! havaalanında yaptığı açıklamada, Kanada'nın başkenti Ottowa'daki Türkiye Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı ileilgili olarak Kanada Başbakanı'nın BM Genel Sekreteri'nin kendisineüzüntülerini bildirdiğini söyledi.

6- Başbakan Turgut Özal, devlet konukevinde yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye - Yunanistan ilişkileri konusundabilgi verdi.

7- Dışişleri Bakan Vekili Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Türkiye'nin Kanada Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı konusunda TBMM'debilgi vererek «Büyükelçiliğimiz önünde alınan güvenlik önlemlerininyeterli düzeyde olduğunu söylemeye imkan göremiyorum» dedi.

Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, «Türkiye'nin 15 Ağustos 1972 tarihli anlaşmaya dayanarak Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya A. A. nındevamlı bir muhabirini göndereceğini» açıkladı.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin katıldığı «İşçi Çıkarmaları ve İstihdam» konulu toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, «Bundan sonraaylık işçi hareketlerinin izleneceğini, Çalışma Genel Müdürlüğüne bağlıİstatistik Dairesi'nde Türk-İş ve TİSK yetkililerinin de katılımıyla işçiçıkarmaları ile ilgili rakamların sağlıklı bir şekilde değerlendirileceğini» söyledi.

9- HP İçel Milletvekili Fikri Sağlar ve Adana Milletvekili CüneytCanver, Meclis Başkanlığı'na bir önerge vererek Ermeni terör örgütleriyle ilgili bir genel görüşme yapılmasını istediler.

10- Türk Tabibler Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Nusret Fişek,14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, «Hekim olarakiki değer yargısını esas kabul ettiklerini» bildirdi ve bunların «Özgürlük» ve «Herkesin yaşam hakkına saygı» olduğunu söyledi.

11- Türkiye 9. Jeomorfoloji ve Teknik Kurultayı Ankara'da başladı.

12- İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen «Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışmasında 23 yapıt ödüllendirildi.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan 55 sanıklı Akdere Dev-Yol davasında bir sanık ömürboyu hapse mahkûm oldu, 22 sanık da 8 ay ile 15 yıl arasında değişençeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

14- Sıkıyönetimin 11 ilde kaldırılması ve 23 ilde 4 ay süreyle uzatılması Meclis'te kabul edildi. 9 ilden 8'inde olağanüstü hal uygulamasına son verilirken, sıkıyönetimin kaldırıldığı 11 ilde olağanüstü haluygulamasına geçilmesi kararlaştırıldı.

15- İstanbul'da güvenlik kuvvetlerince sürdürülen bir dizi operasyon sonucu, yasadışı iki ayrı örgüte mensup 35 militan yakalandı.

16- Kanada'nın Başkenti Ottawa'da dün Türkiye Büyükelçiliği'nibasan 3 Ermeni teröristin «Birinci derece cinayet» suçundan yargıçönüne çıkarıldığı, baskın sırasında yaralanan Büyükelçi Coşkun Kırca'nın 6 saatlik bir ameliyattan sonra durumunun iyi olduğu bildirildi.

Kanada Dışişleri Bakanı Coe Clark, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'na bir mesaj göndererek saldırganların adalet önüne çıkarılarak cezalandırılacağını bilinmesini istedi.

17- Bulgaristan Komünist Partisi Merkez Komitesi Sekreteri Dimiter Stanisçev, Blagoevgrad kentinde bir toplantıda yaptığı konuşmada, «Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç olayına izin verilmesinin söz konusu olamayacağını» söyledi.

18- ABD Dışişleri Bakanlığı'nca yayımlanan bir bildiride, Kanada'nın Türkiye Büyükleçliği'ne yapılan saldırı kınandı.

19- İsviçre'nin Cenevre kentinde nükleer silahsızlanma görüşmelerinde bir konuşma yapan Sovyet Silahsızlanma Heyeti Başkanı VictorKarpov, «Uzay silahlarının yasaklanmasını» isteyerek «Bu mümkündür» dedi.

20- ABD'de bulunan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, ABDBaşkanı Ronald Reagan'la Ortadoğu sorunuyla ilgili görüşmelerde bulundu. ABD Başkanı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «Ortadoğu'da tarafların görüşme masasından oldukça uzakta bulunduklarını»söyledi.

21- Belçika'ya nükleer başlıklı Amerikan füzelerinin yerleştirilmesini protesto etmek amacıyla, Belçikalı parlamenterler ve Avrupa parlamentosu üyesi Paul Stats ile bazı Belçikalı aydınların, 1 haftalık açlık grevine başladıkları ANKA tarafından bildirildi.

22- Lübnan'da bir Hıristiyan milis komutanı, Devlet Başkanı EminCemayel'e karşı ayaklandı. Bu arada, İsrail jetlerinin, Doğu Lübnan'dabir Filistin gerilla kampını bombaladığı bildirildi.

23- AP Ajansının Lefkoşe çıkışlı haberinde, Huveyze batakhklarınm bulunduğu bölgeden bir kara saldırısı başlatan İran'ın Irak topraklarına girmeyi başararak bazı mevzileri ele geçirdiği bildirildi.

24- Kolombiya'nın batısındaki Cali kentindeki İsveeç Konsolosluğunu basan kişilerin 6 görevliyi rehin aldıkları A. A. tarafından bildirildi.

14 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren beraberinde CumhurbaşkanlığıKonseyi üyeleri Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya ve Nejat Tümer olduğu halde İstanbul'da incelemelerde bulundu.

2- Yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan TurgutÖzal, «Federal bir Kıbrıs devleti kurulacaksa, bu siyasi eşitlik üzerineinşa edilmelidir» dedi. Başbakan, Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskılara ilişkin olarak görüşmelerini açıklayarak, «Temelde bumeseleyi, Bulgaristan ile diyalog içinde çözmek zorundayız» dedi.

3- Bağ-Kur affı TBMM'de kabul edildi.

4- Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin «Serbest piyasa şartlarındaTürk tarımının durumu» konulu Başkanlar toplantısı Ankara'da yapıldı.

5- Makine Mühendisleri Odası, İstanbul şubesi ve bazı şirketlerin ortaklaşa düzenledikleri, «Hava Kirliliği Sempozyumu» İstanbul'dabaşladı.

6- 14 Mart Tıp Bayramı kutlandı.

7- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen THKO-Türkiye Devriminin Yolu davasında, bir sanıkidama, 2 sanık ömür boyu hapis, 8 sanık 6 yıl 8 ay ile 4 yıl ağır hapiscezasına mahkûm edildi. 3 kişinin tahliye edildiği davada, 4 sanık daberaat etti.

8- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Bergama Dev-Yol davası ikinci kez karara bağlandı. Bir sanık ömür boyu hapse, 13 sanık 12 yıl 6 ay ile 1 yıl 8 ay hapsemahkum edildi, bir sanık beraat etti.

9- Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen 280 sanıklı KUK davası sonuçlandı. 3 sanığın idam, 4 sanığınömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı davada, 63 sanık hakkında 6 ayile 24 yıl arasında hapis cezası verildi. Davada 193 sanığın beraatine,7 sanık hakkında davanın ayrılmasına, 10 sanık hakkında görevsizlikkararı verilmesine karar verildi.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen KAWA örgütü davasında, 3 sanık hakkında ömür boyuhapis cezası verildi.

11- Yürürlüğe girme tarihi 18 Haziran 1985 olarak belirlenen karayolları Trafik Yasası'mn bazı hükümleri, Resmî Gazete'de yayımlanan kanun hükmündeki bir kararname ile yürürlüğe girdi.

12- Federal Alman birinci televizyonu ARD, Bulgaristan'da Türkazınlığa karşı girişilen olaylarla ilgili yayın yaparak, Bulgaristan'ın tutumunu kınadı.

15 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da incelemelerini sürdürdü.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, İstanbul GazetecilerCemiyeti ile bazı gazeteleri ziyaret etti.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «TBMM'de kabul edilen Bağ-Kuryasası değişikliğinin, 2 milyon dolayındaki Bağ-Kur üyesine ve emeklisine yeni haklar getirdiğini» söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Türk-İşve TİSK başkanlarının katıldığı toplantı Ankara'da yapıldı.

5- Bakanlar Kurulu, 123 kişinin Türk vatandaşlığına alınmasını kararlaştırdı.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, «Başbakan TurgutÖzal'ın, İran ve Irak yetkililerine Ankara Büyükelçilikleri aracılığıylasavaşın şiddetlenmesi ve sivil hedeflerin bombalanmasından duyduğukaygıları belirten birer mesaj gönderdiğini» bildirdi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, yaptığı açıklamada,«Avrupa İnsan Hakları Komisyonu belgelerinin gizli olma özelliklerininçiğnendiğini» belirterek, «Belge sızdırılırken bunda yer alan olumlubölümlere yer verilmediği gibi, belgede mevcut olmayan Türkiye aleyhtarı bazı ifadelerin eklenmiş olduğunu, bu kasıtlı davranışın, Türkiye'niniyiniyetli davranışının ve işbirliğinin siyasi amaçlarla istismar edilmesianlamını taşıdığını» söyledi.

8- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun «Akaryakıt taşımacılığındaki navlun fiyatları» konusundaki raporu Başbakanlığa sunuldu.

9- Türkiye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ek protokolünüimzaladı.

10- Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği «Basın Özendirme Yarışması» ödüllerini kazananlar belli oldu.

11- Ankara'ya gelen İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Cevat Mansuri Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile birergörüşme yaparak Başbakan'a İran Başbakanı Musavi'nin özel mesajınısundu. A. A. nın haberine göre, İran, Ali Hamaney'in mesajını iletmeküzere, Türkiye'nin yanı sıra 6 ülkeye ve BM Genel Sekreteri'ne birertemsilci gönderdi.

12- Irak'ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Tarık El Jubori,A. A. ya verdiği demeçte, «Bazı Türk müteahhitlik firmalarının Irak'takitaahhütlerini yerine getiremedikleri gerekçesiyle proje iptali yolunagidilebileceğini» söyledi.

13- Adana (Yumurtalık), İzmir (Nemrut), Mersin ve Antalya serbest bölgeleri yeni sınırlarıyla Resmî Gazete'de ilan edildi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İngiltere'nin Kıbrıs işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Jenkins'i kabulederek bir süre görüştü.

15- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Marudas, BaşbakanTurgut Özal tarafından yapılan diyalog çağrısı konusunda yaptığı açıklamada, «Türk askeri Kıbrıs'ta olduğu ve Ankara Ege Denizi'nin kontrolü ile ilgili iddialarından vazgeçmediği sürece, iki komşu ülke arasındabir diyalogun kurulması kesinlikle söz konusu olamaz» dedi.

16- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçev, eski Devlet Başkanı Çernenko'nun cenaze töreni için Moskova'da bulunan çeşitli ülke lider ve temsilcileriyle temaslarını tamamladı.

17- İran'ın başkenti Tahran'da Cumhurbaşkanı Ali Hamaney'incuma namazı konuşması sırasında kalabalık içinde patlayan bomba 6kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin yaralanmasına neden oldu,

18- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher «Mısır Devlet BaşkanrHüsnü Mübarek'in Ortadoğu barışı konusundaki girişimlerini desteklediğini» açıkladı.

19- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad Lübnan yönetimine karşrayaklanan Hıristiyan milislerle ilgili bir açıklama yaparak, «Lübnan'daİsrail'in yapacağı ya da İsrail'in çıkarlarını koruyan herhangi bir harekete izin veremeyiz» dedi. Bu arada, bir Şii köyünü basan İsrail askerlerinin çok sayıda kişiyi tutukladıkları ve bazı evleri yıktıkları bildirildi.

20- Belçika hükümeti, orta menzilli Cruise nükleer füzelerinin derhal yerleştirilmesini kararlaştırdı.

16 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde CumhurbaşkanlığıKonseyi Üyeleri Nurettin Ersin, Nejat Tümer, İstanbul Valisi NevzatAyaz, Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ve ilgililer ile Haliç'te incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal, Suudi Arabistan Başbakanı Birinci Yardımcısı ve Milli Muhafız Ordusu Komutanı Veliaht Prens Abdullah BinAbdülaziz'in resmi konuğu olarak Riyad'a gitti.

3- Başbakan Turgut Özal, Riyad'da yaptığı açıklamada, İran veIrak başbakanlarına birer mesaj göndererek, «Kerkük'ten Türkiye'yeuzanan petrol boru hattının bombalanmamasını» istedi.

4- Tercüman Gazetesi'nde, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile ekonomik konuları kapsayan bir sohbet yayınlandı.

5- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Mısır Arap Cumhuriyeti'nden 33 adet Fantom uçağının alınmasıyla ilgili bir Türk heyetininMısır'a giderek gerekli temasları yaptıktan sonra döndüğünü bildirdi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, Gökova TermikSantrali konusundaki farklı ve birbirleriyle çelişen TEK belgelerininyayınlanması üzerine «Belgelerle ilgili soruşturmanın derhal açtırılacağım» söyledi.

7- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ile Türkiye Odalar BirliğiBaşkanı Mehmet Yazar Ankara'da bir görüşme yaptılar.

8- İran İslam Cumhuriyeti Ali Hamaney'in Özel Temsilcisi İranDışişleri Bakan Yardımcısı Cevat Mansuri, İstanbul'da CumhurbaşkanıKenan Evren tarafından kabul edildi. Cephedeki son durum çerçevesinde bilgi vermek üzere Türkiye'ye gelen ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Başbakan Turugt Özal'a birer mesaj getiren Cevat Mansuri, temasları sırasında, cephede kimyasal silahların kullanılması, sivil yerleşim bölgelerinin bombalanması ve Körfez savaşı konuları üzerindedurduğunu bildirdi.

9- A.A.'nın haberine göre, Kanada Dışişleri Bakanı Joe Clark,Kanada Parlamentosu'nda ve basına yaptığı açıklamalarda, «Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliğinin, üç Ermeni teröristin baskınından günlerönce sıkı koruma talebinde bulunduğunu» kabul etti. Ancak bundankendisinin haberdar edilmediğini» söyledi.

10- Hollanda'nın çeştli kentlerinde yaşayan 10 bin Türk, Den Haagkentinde toplanarak, Bulgaristan'daki Türkler üzerine yapılan baskılarıkınayan bir yürüyüş yaptı.

11- Irak'ın güneyindeki Huveyza bataklıklarında çarpışmaların devam ettiği, bu arada Irak jetlerinin dün gece İran'ın başkenti Tahran'ıtekrar bombaladığı, İran'ın da misilleme olarak Irak'ın başkenti Bağdat'ıbu sabah yerden atılan füzelerle bombaladığı bildirildi. BM GüvenlikKonseyi ise iki ülkeye yaptığı çağrıda 12 gündür devam eden sivil yerleşim bölgelirinin bombardımanına son verilmesini istedi.

12- Belçika Savunma Bakanı Feddy Vreven, Belçika radyosunaverdiği demeçte, ABD'nin NATO planları çerçevesinde Batı Avrupa ülkelerine yerleştirmeyi öngördüğü Cruise füzelerinden 16'sının Belçika'ya geldiğini bildirdi.

13- İsrail hükümeti, Güney Lübnan'ın güneyinde kendi sınırlarınabitişik bölgede bir güvenlik kuşağı kurulacağını açıkladı. Bu arada Lübnan Cumhurbaşkanı Emin Cemayel'e karşı başkaldıran İsrail yanlısıHıristiyan milislerden oluşan Lübnan Güçleri'nin isyanının genişlemesiüzerine Suriye tankları, gereğinde duruma müdahale etmek üzere Hıristiyan bölgesinin kuzey sınırlarında mevzilendiği bildirildi. Öte yandan Batı Beyrut'ta AP ajansının muhabiri kaçırıldı.

14- 7 Türk sporcunun katıldığı Uluslararası Budapeşte GrekoromenGüreş Turnuvası'nın ikinci gününde, Erdal Yeşildurak 3. olarak bronzmadalya kazandı.

17 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kırklareli İli Lüleburgaz İlçesiHamitabad-Tartarköy'de kurulacak olan Trakya Doğal Gaz Sontralı'nıntemelini attı.

2- HP İçel Milletvekili Ali İhsan Elgin, ABD ve Avrupa'da denenmemiş bazı ilaçların HZİ Vakfı tarafından insanlar üzerinde denendiğikonusundaki soru önergesini, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı tarafından yanıtlanmak üzere TBMM Başkanlığı'na verdi.

3- Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesine bağlı Çoğulhan kasabası Belediye Başkanlığı seçimini SODEP adayı Çuhadar Çiçek, Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı Çamaş bucağında yapılan Belediye Başkanlığı seçimini ise ANAP adayı Ali Karapınar kazandı.

4- Uluslararası Pen Kulüp Başkanı ve Amerikalı oyun yazarıArthur Miller ve İngiliz oyun ve senaryo yazarı Harodl Pinter Türkiye'ye geldiler.

5- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan 57 sanıklı Kütahya ÜYD davasında 54 sanık beraat etti, 3 sanık 16 yıl 8 ay ile 8 yıl 4 ay arasında hapis cezasınaçarptırıldı.

6- Türk Bayrağı Kanunu'na dayanılarak hazırlanan «Türk BayrağıTüzüğü» Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

7- Suudi Arabistan'da iç hat seferi yapan bir yolcu uçağını kaçırarak ülkenin doğusundaki Dahran Havaalanı'na indiren Kuzey Yemenlihava korsanı, güvenlik güçleri tarafından öldürüldü.

8- Resmi Bulgar Telgraf Ajansı'nın (BTA) Londra temsilcisininhaberinde, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'nın bir açıklama yaparak,«Egemen Bulgaristan devletinin içişlerine ve kökenleri ne olursa olsun vatandaşlarına müdahale girişimlerine son verilmesini istediği»bildirildi.

9- Bulgaristan'da yaşayan Türklere karşı uygulanan baskıyı protesto etmek amacıyla Belçika'nın başkenti Brüksel'de 5 ile 10 bin arasında kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.

10- BM İnsan Haklan Komisyonu'nun İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan yıllık toplantısında, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'daki eylemlerini kınayan bir rapora dayanan karar tasarısı onaylandı.

11- Irak askeri sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Irak uçaklarının 8 İran kentini bombaladığı bildirilirken, İran da karşılık olarak7 Irak kentine hava akınları düzenleyip, topçu ateşine tuttuğunu belirt-

Öte yandan Irak, BM Güvenlik Konseyine başvurarak, «ateşkessağlamasını» istedi.

12- Suudi Arabistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Milli MuhafızOrdusu Komutanı Veliaht Prens Abdullah Bin Abdülaziz'in resmi konuğu olarak Riyad'ta bulunan Başbakan Turgut Özal, Kral Fahd ile birgörüşme yaptı. Siyasi konuların ele alındığı görüşmede, «Suudi Arabistan'a, Bulgaristan'daki Türk azınlığa yapılan baskıların anlatıldığıve bu konuda Suudi Arabistan'dan anlayış görüldüğü» belirtildi.

13- Yunanistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Parlamento'dayapılan ilk tur oylamasında, tek aday olan PASOK'un adayı HıristosSartzetakis 178 oy aldı.

14- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta son 3 gün içinde 3 yabancınınkaçırılması olaylarını «İslami Cihad» örgütü üstlendi.

18 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Çanakkale Zaferi'nin yıldönümüdolayısıyla yayımladığı mesajda, «Çanakkale Zaferi'nin milletimizingurur verici destanı olduğunu» belirterek, «Milletimiz bugün de bağımsızlığına uzanacak elleri anında kıracak güç ve kararlıktadır» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaşlılar haftası dolayısıyla Mihriban Kural başkanlığındaki Yaşlıları Koruma Derneği yöneticilerinikabul etti.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başbakan Turgut Özal,Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayınladılar.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, UNESCOfaaliyetleri çerçevesinde 19-29 Mart tarihleri arasında toplanacak olan«4. Uluslararası Yetişkinler Konferansı» na katılmak üzere Paris'e gitti.

4- Çanakkale Zaferi'nin 70. yıldönümü törenlerle kutlandı.

5- THY, Tahran ve Bağdat seferlerini iptal etti.

6- Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Muhsinler ve Dereköseler köylerinde meydana gelen heyelandan 80 ev hasar gördü.

7- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan Kapıkule davasında dinlenen 7 şahitten 4'ü yalancı şahitlikten tutuklandı.

8- Türkiye Emekçi Partisi (TEP) Genel Başkanı Mihri Belli'yi öldürmeye teşebbüs etmek savıyla İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan silahlı sağ eylemci Cengiz Ayhan 21 yıl 4 ay hapis ve 500 lira para cezasına çarptırıldı.

9- Türkiye ile Libya arasında karma ekonomik komisyon toplantılarına hazırlık çalışmaları Libya'nın başkenti Trablus'ta başladı.

10- A. A. nın haberine göre, NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, Londra'daki Yabancı Gazeteciler Derneğinde yaptığı basın toplantısında, Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıklarda ne kendisinin ne de bir başka NATO ülkesinin arabulucu rolü oynayamayacağınıbelirterek, «Türkiye ile Yunanistan bu tarihi anlaşmazhklarım. bir masaya oturarak, kendi aralarında cözümlemelidirler» dedi.

11- ABD Başkanı Ronald Reagan Kanada'ya yaptığı iki günlükresmi ziyaret sırasında, Kanada Başbakanı Brian Mulrenoy ile silahsızlanma, Doğu-Batı ilişkileri ve asit yağmuru konularını görüştüğü bildirildi.

12- Arjantin Cumhurbaşkanı Raul Alfonsin, resmi bir ziyarette bulunmak üzere ABD'ye gitti.

13- Ürdün'e giden Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, ÜrdünKralı Hüseyin ile birlikte, Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

19 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SODEP Genel Başkanı Erdalİnönü'yü kabul ederek bir süre görüştü,

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Hehmet Aydın, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Tüketiciyi Koruma Şubesi» kurulduğunu belirterek, «Üretim yapan her firma ve her ilaç senede bir kere kontrol edilecektir» dedi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda çekle ödemelerin düzenlenmesive çek hamillerinin korunması hakkındaki yasa tasarısı değiştirilerekkabul edildi.

4- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı Yalım Eralpbir açıklama yaparak «Türkiye'nin 4. martta Bulgaristan'a verdiği ikinci notaya henüz bir yanıt gelmediğini belirterek, «Dışişleri Bakanlığı'nm üç aşamalı bir önlem plam hazırladığını» bildirdi.

5- HP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, Adana İncirlik HavaÜssü'nde 13 martta meydana gelen olaylar ilgili açıklama istedi.

6- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Anayasa Mahkemesiyedek üyeliklerine seçilen Mustafa Gönül ve Osman Vahdettin Oktayand içerek görevlerine başladılar.

7- İran ve Irak başkentlerinin hedef olarak seçilmesi üzerine,Tarhan ve Bağdat seferlerini iptal eden THY, Tahran'dan dönmek isteyen yolcuları için özel iki sefer düzenledi.

8- Sıkıyönetim 11 ilde kaldırılarak, bu illerde 4 ay süreyle olağanüstü hal uygulamasına geçildi.

9- Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca, Ankara'da yayınlanan HürAnadolu Gazetesi hakkında, Basın Kanunu'nun 30. maddesine aykırıdavrandığı savıyla soruşturma açıldı.

10- Cumhuriyet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin ve Bulgar Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Akın Kamacıoğlu'nun yargılanmalarına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

11- EGO ve TEK görevlisi 69 sanığın yargılanmasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.Türk Ceza Kanunu'nun 141. ve 142. maddelerine muhalefet etmek,EGO'ya iŞÇi ve memur alımı için yapılan sınavlarda sol içerikli sorularsormak suçlarından yargılanan 69 sanıktan 12'si tahliye edildi, 8 sanığın tutukluluk hali devam ediyor.

12- Türkiye'yi temsilen Adalet Bakanı Necat Eldem'in katıldığıAvrupa Konseyi'nin insan hakları ile ilgili organlarının gözden geçirilmesi ve daha düzenli çalışması amacıyla, ilk kez bakanlar düzeyindeyapılan toplantı, Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

13- Fransa'nın başkenti Paris'te toplanan Avrupa Konseyi Siyasi İşler Komisyonu, Türkiye'ye ilişkin Steiner raporuna uygun olaraktaslağı hazırlanan karar tasarısını, bazı değişikliklerle kabul etti. Komisyon ayrıca Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlığa uygulanan baskıları konu alan bir karar teklifini kabul ederek, «Konsey Üyesi Olmayan Avrupa Ülkeleriyle İlişkiler Komisyonu» na yolladı. Toplantıda 12Avrupalı parlamenterin imzaladığı aynı konudaki bir bildiride yayınlandı.

14- AET-Türkiye Karma Komisyonu üyesi sekiz Türk milletvekiliFederal Almanya'nın başkenti Bonn'da, Alman parlementer ve bakanlık yetkilileriyle, Türkiye'nin Ortak Pazar iie olan sorunları konusundabilgi alışverişinde bulundular.

15- NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı General Rogers, Yunanbasınına verdiği demeçte, «NATO'nun Ege Konusunda 1980 yılında vardığı anlaşmanın (Rogers Anlaşması) bugünkü Papandreu Hükümetitarafından bozulduğunu» söyledi.

16- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi'nin öldürülmesi olayına karıştığı öne sürülen Yalçın Özbey, Federal Almanya'nın Bochum kentinde iki gün süren duruşması sonunda, tahtecilikve dolandırıcılık suçlarından 9 ay hapse mahkum edildi.

17- İran ve Irak, BM Genel Sekreteri Pere de Cuellar'a ayrı ayrıgönderdikleri mesajlarda şiddetlenen savaşın önlenmesi için yardımtalebinde bulundular.

18- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada,«İsrail ile doğrudan görüşmelere imkan sağlaması halinde, ABD yönetiminin Filistin-Ürdün heyetiyle görüşebileceği» belirtildi.

19- AP Ajansının haberine göre, Hindistan'ın Ahmedabad kentinde protesto gösterileri yapan Grencilerin üzerine polisin ateş açmasısonucu 7 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

20 MART 1985

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, emekliye ayrılan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ve YHK Başkanı Naci Varlık'ı kabul etti.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Sayıştay Başkanı Servet Şamlıoğlu'nu ziyaret etti.

3- HP Milletvekilleri tarafından «İşkence yapanlara verilen cezanın bir misli artırılmasına» ilişkin yasa önerisi TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşüldü.

4- Cumhuriyet Başsavcılığı, ANAP İzmir İl Kongresi Hakkında Siyasi Partiler Kanunu gereğince başsavcılıkça yapılacak herhangi birişlem bulunmadığını açıkladı.

5- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün TRT Genel Müdürüile ilgili iddiaları inceleyen Ankara Savcılığı, Tunca Toskay hakkında takipsizlik karan verdi.

6- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Kapıkule Davası duruşmasında, 6 sanık ile 4 yalancıtanık tahliye edildi, 3 sanık ise davadan vereste tutuldu.

7- Tasfiye edilmek üzere Ziraat Bankası'na devredilen İstanbulBankası, Hisarbank ve Odibank'ın eski yönetim kurulu üyeleri ve ortakları olan 55 kişi ile 6 şirketin ortaklan hakkında, devleti yaklaşık115 milyar lira zarara soktukları iddiasıyla açılan şahsi iflas davası,İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemeleri'nde başladı.

8- Suudi Arabistan'da bulunan Başbakan Turgut Özal, yeni seçilen İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Şerafettin Pirzade ileCidde'de bir görüşme yaptı.

9- Avrupa Konseyi Siyasi İşler Komisyonu'nun Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan toplantısından sonra bir bildiri yayınlanarak,«Bulgaristan'daki Türk azınlığa karşı Bulgar hükümeti tarafından yapılan baskıların kaygı ile karşılandığı» bildirildi.

10- Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliğini basarak Kanadalı bir güvenlik görevlesini öldüren ve 11 kişiyi 4 saat süreyle rehin tutan 3 Ermeni teröristin yargılanmasına Ottawa'da 1 Numaralı Mahkemedebaşlandı.

11- BM Eğitim Kültür ve Bilim Örgütü (UNESCO) üyesi 12 Batılıülke, İsviçre'nin Cenevre kentinde toplandı.

12- Irak, üç İran kentini ve Harg Adası'nı bombaladı.

Öte yandan, New York'ta bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Kezempur Erdebili BM Genel Sekreteri Perez de Cueilarile görüşerek, «Irak'ın kimyasal silah kullanması ve sivil yerleşimmerkezlerini bombalanmasına son verilmesini istedi.

13- İsviçre'nin Cenevre Kentinde ABD ve Sovyetler Birliği heyetleri arasında sürmekte olan silahsızlanma görüşmelerinin üçüncü turudün yapıldı. İsviçre'nin Cenevre kentinde ABD ve Sovyetler Birliği heyetleri arasında sürmekte olan üçüncü turu dün yapıldı.

14- Güney Lübnan'ın Sayda kentinde, Hıristiyan milislerle Lübnan ordu birlikleri arasında 3 gündür, devam eden çarpışmalarda enaz 10 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

15- Güney Yemen, Cezayir ve Libya Dışişleri Bakanları dün Suriye'nin başkantı Şam'da toplandı. İran Dışişleri Bakanı Velayeti veDevrim Muhafızları Bakanı Refik Dost'un da Şam'da bulunduğu bildirildi.

21 MART 1985

1- Başbakan Turgut Özal, 6 gün süren Suudi Arabistan gezisinitamamlayarak Türkiye'ye döndü.

Başbakan, uçakta düzenlediği basın toplantısında, resmi ziyaretiile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda, Adana'daki İncirlik Hava Üssü'nde meydana gelen olayla ilgili açıklamalarda bulundu.

3- 11 MDP Milletvekili tarafından TBMM Başkanlık Divanına verilen önergede Devlet Bakanı Cemal Büyükbaş'ın ithal kömür sorunu veTKİ yöneticileri hakkında öne sürdüğü iddiaların araştırılması istenildi.

4- Başbakanlık, haklarında ölüm cezası verilen ve Meclis'e sevkedilen 6 kişinin dosyasını, avukatlarınca yeniden yargılanmaları istenildiği için geri aldı.

5- Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığının DYP'ye ihtar verilmesi isteğiyle açtığı 3 davayı da reddetti.

6- İstanbul'da, Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskıları kınamak amacıyla bir yürüyüş ve miting yapıldı.

7- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 25 sanıklı Nazilli ÜGD davasında, sanıklardan biri idama, 24'ü de 46 yıl ile 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 294 sanıklı Seydişehir olayları davasında, 187 sanık 8ayla 14 ay arasında hapis cezasına çarptırıldı, 107 sanık ise beraat etti.

9- Dördüncü Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyon sonucu, bölücü örgüt üyesi6 kişi yakalandı.

10- Avrupa Konseyi Başkanlık Divanı'nın Paris'te yaptığı toplantıda Bulgaristan'daki Türklere uygulanan baskının 22-26 Nisan tarihlerinde, Strasbourg'da yapılacak Assamble toplantısında ele alınmasıkararlaştırıldı.

11- Günaydın Gazetesi'nde yer alan bir habere göre, Sovyetler Birliği televizyonunda yayınlanan resmi TASS haber ajansına ait bir yorumda, Bulgaristan'daki Türk azınlığa uygulanan baskılar eleştirilerek,Sosyalist ülkelerin devlet yapıları içlerinde yaşayan bütün ırk ve milletlerin kesin eşitliği ilkesine dayandığı, Bulgar yönetiminin kendi Anayasında da yer alan bu ilkeye titizlikle uyması istendi.

12- Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Uienhage kentinde, beyazlaraait bir kasabada gösteri yürüyüşü düzenleyen 3 binden fazla siyaha polisin ateş açması sonucu 17 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

13- İsrail birliklerinin, Lübnan'da çekildiği bölgelere geri dönerek 9 Şii köyüne baskın düzenlediği, 20 kişinin öldürüldüğü, BBC veAP tarafından bildirildi.

Bu arada Cohomeda Amerikan CBS TV'si kemaraman ve şoförü'nün de öldüğü belirtildi.

14- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bir Sovyet diplomatınınöldürüldüğü bildirildi.

15- Ürdün Havayolarının Atina, Roma ve Lefkoşe'nin Rum kesimindeki büroları bombalandı, olaylarda toplam 3 kişinin yaralandığıbildirildi.

16- Peru'da 3 haftadır genel grevde bulunan işçilerle polisin çatışması sonucu, ülke çapında olağanüstü hal ilan edildi.

17- Yunanistan'da iki gün önce ortaya çıkarılan muhalefet partisinin telefonlarının dinlenmesi ye parti binalarına gizli mikrofonlaryerleştirilmesi ile ilgili olaylarla ilişkin hükümet tarafından yapılanaçıklamada, olayın incelenmesi için komisyon kurulduğu bildirildi.

22 MART 1985

1- İstanbul'da düzenlenen ve 36 ülkeden 220 işadamının katıldığı Avrupa Ekonomik Forumu Vakfı (EMF) toplantısından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Turgut Özal, «Dışa açılma politikasının süreceğini ve yabancı sermayeye ilgi gösterileceğini» belirtti.

2- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nda «Atatürkçülükle TürkDevletinin Dinamik İdeali» konulu bir konferans verdi.

3- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, grevin işlevinde, kamudaki sözleşmelerde ortaya çıkan sorunlar ve kıdem tazminatı fontaslağının son durumu konularında görüşlerini açıkladı.

4- MDP Niğde Milletvekili eski Hava Kuvvetleri Komutanıemekli Orgeneral Emin Alpkaya Ankara'da öldü

5- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, MilliyetGazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Doğan Heper hakkında yürüttüğü soruşturma sonucunda, «Koğuşturmaya yer olmadığı» kararını verdi.

6- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan Ana Dev-Sol davasında 9 sanık tahliye edildi.

7- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, son zamanlarda bir kısım dernek ve benzeri kuruluş yöneticileri ile bazı kimselerin usulsüz para topladıklarının tesbit edildiği vebu kişiler hakkında kanuni kovuşturmanın başlatıldığı bildirildi.

8- Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kanunlarında değişiklikler Resmi Gazete'de yayınlanarak yürülüğe girdi.

9- Fransız Haber Ajansı AFP, Bulgaristan'daki Müslüman topluluklarının durumuna ilişkin bir yorum yayımladı.

10- Avrupa Konseyi Daimi Komitesi, 1986 yılı Haziran'ındaki araoturumunu Türkiye'de yapmaya ve tüm komisyonlarının katılmasıylamini Genel Kurulu'nun gerçekleştirilmesini kararlaştırdı.

11- İsviçre polisi'nin, aralarında bazı işadamlarının da bulunduğu30 Türk'ü uyuşturucu madde kaçakçılığı ile ilgili olarak gözaltına aldığı bildirildi.

12- ABD Başkanı Ronald Reagan, Washington'da düzenlediği çeşitli konuları içeren basın toplantısında, «Sovyetler Birliği ile bir zirve toplantısı yapılmasının tam zamanı olduğunu» söyledi.

13- Lübnan polis yekilileri, İsrail'in Güney Lübnan'da 9 Şii köyüne düzenlediği ani baskında ölenlerin sayısının 30, yaralı sayısının 68olarak belirlendiğini açıkladılar.

Bu arada, Beyrut'ta bir Fransız ve İtalyan diplomatın kaçırıldığı2 görevlinin de kayıp olduğu bildirildi.

14- Bangladeş hükümeti dün Devlet Başkanı General HüseyinMuhammed Erşad'ın politikasını ve gelecek seçimlere kadar Devletbaşkanlığı görevini sürüdürmesi için yapılan referanduma, seçmenlerin yüzde 40'ının katıldığı ve yüzde 95'inin «evet» dediğini açıkladı.

23 MART 1985

1- Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, Tercüman Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Kalkınmada öncelikli bölgeler için altyapı konusundahertürlü ödeneğin ayrıldığını» belirtti.

2- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, yıllar önce basılan, ancak bakanlık yayınkurallarına uymadığı gerekçesiyle satışı ve dağıtımı durdurulan 16kitabın yeniden inceleneceğini, gerekli görülürse, yasak kitap sayısının azaltılacağını» söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, HP İçel Milletvekili Aliİhsan Elgin'in soru önergesine, Müfettiş raporuna dayanarak TBMMBaşkanlığı aracılığıyla gönderdiği yanıtta, SOYTAŞ Holding A.Ş. nin,Libya hükümetini temsilen eski Ankara Büyükelçilerinden S. Ali Ateiga' adlı şahsa 1982-1983 yıllarında 8 milyon 459 bin liralık ödemeyaptığı, kayıtlarda görülen ödemenin taraflar arasında sözleşme olmadığından, gider sayılmayacağını» bildirdi.

4- Üç kişilik parlamento heyeti ABD'den döndü.

5- Tercüman Gazetesi'nde, SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü ileyapılan bir sohbet yayınlandı.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ergenekon ile SODEPGenel Sekreter Yardımcısı Yiğit Gülöksüz, ABD hükümetinin davetlisi olarak Washington'a gittiler.

7- Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Side, yürürlükteki yasanın grevuygulamasını darboğaza soktuğuny belirterek, «Bu yasada, grevi etkinkılacak yasal düzenlemelerin süratle yapılmasını istiyoruz» dedi.

8- Siirt'in Sason ilçesinde, bölücü teröristler ile güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada yaralanan Balıkesirli Ordonat Astsubay Çavuş Birol Koç öldü.

9- Türkiye'nin Arjantin Büyükelçisi Pertev Subaşı Buanes Aires'te öldü.

10- Bulgaristan'da yaşan Türklere yapılan baskıları protestoamacıyla, Fransa'nın Strasbourg kentinde bir yürüyüş yapıldı.

11- AP Ajansının Viyana çıkışlı haberine göre, Bulgar Resmi Haber Ajansı BTA'da Dışişleri Bakan Yardımcısı Lyubomir Popov'ın demecinde, Bulgaristan'da yaşayan Müslümanların isimlerini gönüllüolarak değiştirdiklerini» söyledi.

12- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, 25 Marta'ta kutlanacak olan Yunanistan'ın Osmanlı egemenliğinden kurtuluşunun164. yılı dolayısıyla verdiği demeçte, «Türkiye, Yunan topraklarına yönelik genişlemeci emellerini koruyor» dedi,

13- Güney Afrika Cumhuriyetinde bir kasabada, 3 bin siyahın 5işbirlikçi siyahı linç ettiği bildirildi.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi, Perşembe günü polisin gösteridüzenleyen siyahlara ateş açarak 18 siyahı öldürmesiyle ilgili olarakGüney Afrika Cumhuriyeti'ni kınadı.

14- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel, Hıristiyan milis komutanı Samir Geagea'nın 12 gündür sürdürdüğü ayaklanma konusundaSuriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile görüşmek üzere Şam'a gitti.

15- Çin Halk Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri'ne bağlı bir hücumbotta dün çıkan ayaklanmada 6 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Motoru arızalanan hücumbotun Güney Kore limanına girdiği bildirildi.

24 MART 1985

1- Milli Güvenlik Kurulu'nun Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında, yaptığı aylık olağan toplantıda iç ve dış olaylarda meydanagelen gelişmelerin değerlendirildiği bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı.

3- Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Valid Muhammed Sadi, A. A. yaverdiği demeçte, Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskılarıeleştirdi.

4- Sinop ve Kastamonu'nun bazı ilçe ve köylerinde meydana gelen heyelanda 23 ev yıkıldı, can kaybı olmadı.

5- Demir çelik ürünlerine ortalama % 9 oranında zam yapıldı.

6- Gazeteci Hasan Bedrettin Ülgen öldü.

7- Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Bursa'nın Gemlik ilçesinde silah kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla 17 kişininyakalandığı bildirildi.

8- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca çekilen kura ile 34hâkim, 26 savcı yardımcılığı ile 18 bölge idare mahkemesi üyeliklerineolmak üzere yapılan toplam 78 naklen atama Resmî Gazete'de yayımlandı.

9- Emniyet hizmetleri sınıfı mensupları atama ve yerleştirmeyönetmeliğinin bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin yönetmelikResmî Gazete'de yayımlandı.

10- Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskıları pçotestoiçin dün, Fransa'nın Strasbourg kentinde, bugün de Batı Berlin'de miting düzenlendi.

11- Paris'in banliyösü Creteil’de 16-24 mart tarihleri arasındadüzenlenen 7. Uluslararası Kadın Filmleri Şenliği'nde, Bilge Olgaç'ınsenaryosunu yazdığı ve yönettiği «Kaşık Düşmanı» adlı film birincilikile Basın Özel Ödülü'nü kazandı.

12- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile Lübnan Devlet BaşkanıEmin Cemayel arasında yapılan görüşmeden sonra - Suriye'nin başkenti Şam'da yapılan açıklamada, «Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın,Lübnan'daki yasal yönetimi desteklediği ve ülkenin bütünlüğünü bozmaya çalışan Hıristiyan milislerle mücadelede Lübnan Devlet BaşkanıEmin Cemayel'e her türlü yadımı yapmaya kararlı olduğu» bildirildi.Daha sonra Kıbrıs Rum kesimine giden Lübnan Devlet Başkanı EminCemayel, Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu ile, Ortadoğu ve Kıbrıssorunlarıyla ikili ilişkilerin ele alındığı bir görüşme yaptı.

13- İtalya'nın Comizo hava üssüne 16 Cruise füzesi yerleştirildiği NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı General BernardRogers tarafından açıklandı.

14- İran yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Irak'ın sivil yerleşim merkezlerine ve ekonomik tesislere saldırılarını durdurduğunu,bu nedenle kendilerinin de Irak kentlerine saldırmayacaklarını bildirdiler. Bu arada, Irak'ın dün kuzeyde, özerk Kürt bölgesinde İran'akarşı bir kara saldırısı gerçekleştirdiği, saldırıda 100 İran askerininöldüğü öne sürüldü.

15- Bangladeş yerel basını, Buri Ganga nehrinde fırtına nedeniylebatan feribotta bulunan 400 yolcudan 300'ünün boğularak öldüğünübildirdi.

25 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecdet Üruğ'u Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, NATO Nükleer Planlama Grubu ilkbahar toplantısına katılmak üzere Lüksemburg'a, DevletBakanı Ahmet Karaevli de Uluslararası Çevre Sağlığı toplantısı için İsviçre'nin Basel kentine gittiler.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler tarafından okullara gönderilen bir raporda, Charles Darwin'in «Evrim teorisi» ne ders kitaplarında «Kanun gibi yer verilmemesi» istenildi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Soytaş A. Ş.'nin ödemeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

5- Maden Kanunu Tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

6- MDP Sinop İl Teşkilatı, 5 ilçe teşkilatı ile birlikte, DYP'ye katıldı.

7- Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Hollandalı Sosyalist Parlamenter Pieter Dankert, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman, HP Genel Başkanı Necdet Calp ve MDP Genel BaşkanıTurgut Sunalp ile ANAP Genel Merkezi'ni ziyaret etti.

8- Ölen Hava Kuvvetleri eski komutanı ve MDP Niğde milletvekili emekli Orgeneral Emin Alpkaya için TBMM'de bir tören düzenlendi.

9- Yedinci Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mardin'in Dargeçit bucağında, kırsal kesimde yapılanaramalar sırasında, güvenlik güçlerine ateş açan iki bölücü çete mensubundan birinin öldürüldüğü, diğerinin sağ olarak yakalandığı bildirildi.

10- Askeri Yargıtay'ca bozulan yasa dışı THKP/C Manisa Devrimci Kurtuluş Örgütü ile ilgili olarak, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yeniden yargılanan 6 sanıktan üçü ölümcezasına mahkum oldu, bir sanık ömür boyu, bir sanık 24 yıl, bir sanık6 yıl ağır hapis ile cezalandırıldı.

11- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi «Bağımsız İl Bank-İş Sendikası» davasında, 12 sanık beraat etti,8 yönetici hakkında 8 yi! 10 ay 20 gün 5 yıl 6 ay 20'şer gün hapis cezasıverildi.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemede görülen «Kapıkule Gümrük Yolsuzluğu» davasının duruşmasında yalancı şahitlik yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 2 kişi daha serbestbırakıldı.

13- Demokratik Almanya'daki ABD misyonunda görev yapan birAmerikalı subayın bir Sovyet askeri tarafından öldürüldüğü açıklandı.

14- Irak savaş uçaklarının başkent Tahran dahil 13 İran kentinibombaladığı, bildirildi. Bu arada İran, Irak'ın başkenti Bağdat'a karadanfüze attığını açıkladı.

15- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bir Fransız diplomatı ile bir İngiliz gazeteci kaçırıldı. Olayı Devrimci Ordu Fraksiyonu adlı örgüt üstlendi.

16- Güney Kore hükümeti, mürettebatı arasında çıkan çatışmada6 kişinin öldüğü ülke karasularına giren Çin Halk Cumhuriyeti donanmasına ait torpido botunun «Pekin'e gönderilen protesto notasına cevap alınması halinde iade edileceğini» açıkladı.

26 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'niziyaret ederek Başkan Osman Özbek ile bir görüşme yaptı.

2- Oscar ödülleri dağıtıldı. «Amadeus» filmi 8 dalda Oscar ödülüne layık görüldü.

3- Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u ziyaret ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, BakanlarKurulu toplantısında 20 kadar kanun tasarısının görüşüldüğünü, bazıkararnamelerin kabul edildiğini» söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, Köy Kanununun 74. maddesine birfıkra eklenmesine ilişkin kanun tasarısı, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun bir bölümünün başlığı ile bir maddenin değiştirilmesihakkında kanun tasarısını da kabul etti.

6- Dışişleri Bakanı Enformasyon Dairesi Başkanı Yalım Eralp,Bulgaristan'ın Türkiye'nin ikinci notasına cevabi notası konusunda basına yaptığı açıklamada, «Sorunu karşılıklı diyalog çerçevesinde halletmeye çalışılacağını» ve «Çözüm için kısa, orta ve uzun vadeli önlemlerüzerinde düşünüldüğünü» söyledi.

7- Bulgaristan'ın, Türkiye'nin ikinci notasına yanıtında, Türkiye'nin Bulgaristan'daki Türklerle ilgilenmesini içişlerine müdahale olarak yorumladığı ve göç anlaşması ya da dışişleri düzeyinde toplantıyahayır dediği basında yer aldı.

8- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, beraberindeki bir heyetle, Türkiye - Hindistan Ekonomik ve Teknik İşbirliği Komitesi 2. toplantısına katılmak üzere Hindistan'a gitti.

9- TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen, Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Hollandalı parlamenter Pieter Dankert, BaşbakanTurgut Özal, DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı, RP Genel Başkanı Ahmet Tekda! ve Türk-İş yetkililerini ziyaret ederek birer görüşme yaptır.

10- NATO'ya üye ülkelerin Savunma Bakanlarının katıldığı Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün temsil ettiği «NükleerPlanlama Grubu» Toplantısı Lüksemburg'da başladı.

11- Her yıl ABD dışında, yanık ve transplantasyon alanında üstüncerrahi çalışmalar yapan bilim adamlarına verilen uluslararası ödül,Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Yanık ve Organ Nakilleri BirimiBaşkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal'a verildi.

12- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Arap - İsrail barış görüşmelerinin yeniden başlamasını sağlamak amacıyla, ABD'nin FKÖ üyesi olmayan Filistinli liderlerle bir araya gelebileceğini» bildirdi.

13- Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, ABD Dışişleri Bakanı GeorgeShultz ile ABD'de yaptığı görüşmede, «Irak'ın, İran'la barış anlaşmasıiçin görüşme yapmak istediğini» tekrarladı.

14- International Herald Tribüne gazetesinin Frankfurt kaynaklıhaberinde, İran'dan gelen askerleri muayene eden Federal Alman veBelçikalı doktorların, bu askerlerin kimyasal silahla yaralandığını açıkladıkları bildirildi.

15- Beyrut Radyosu tarafından yapılan açıklamada, Lübnan Hükümeti'nin iç savaşın önlenmesi amacıyla Beyrut'ta bir güvenlik planıuygulayacağı bildirildi.

27 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesiTahsin Şahinkaya ile birlikte, Etimesgut'taki Türk Kuşu Genel Müdür»lüğü tesislerini, MKE Fabrikasını ve Onkoloji Hastanesi'ni gezerek incelemelerde bulundu.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz ile AdaletBakanı Necat Eldem düzenledikleri basın toplantısında «Bakanlar Kurulu'nun aralarında «Devlet aleyhine işlenen suçlarda ihbarda bulunulması halinde cezanın azaltılması ya da kaldırılmasını» düzenleyen yasatasarısı, Ceza Muhakemeleri Usul Yasası, Tebligat Yasası ve Cezaların İnfazı hakkındaki yasalarda değişiklik yapan tasarılarının bulunduğu15 kanun tasarısının kabul edildiğini» bildirdiler.

3- Devlet Bakanı Kazım Oksay, ANKA'ya yaptığı açıklamada, «Kamu kesimindeki toplu sözleşmelerde 1985 yılı ücret zammının % 25oranının üzerinde olacağını» söyledi.

4- Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Görev Teşkilat Yasası'nınyeniden düzenleyen öneri ile, Sinema ve Video yasa önerisi TBMMBaşkanlığı'na sunuldu.

5- HP milletvekilleri tarafından verilen Ege ve Yunanistan ile ilgili genel görüşme önergesi ile Devlet Bakanı Cemal Büyükbaş'ın bazıTKİ yöneticilerinin kömür ithalini geciktirdikleri yolundaki iddiaları incelemek üzere Meclis araştırması isteyen önerge, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

6- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, basına yaptığı yazılı açıklamada «Evrim teorisinin nasıl okutulacağı konusunda Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanlığı'nca bazı çalışmalar yapıldığını» belirterek,«Bilimsel bulgularla, dini görüşler arasında ayrılık olmasın gerekçesiyle, öğretim şeklini yeniden düzenleme gayreti, laik milli eğitim ilkesini terk etmek anlamına gelir. Cumhuriyetin temel eğitim anlayışına aykırı bir davranıştır, kabul edilemez» dedi.

7- Türk-İş kamu sektöründe serbest toplu pazarlık masalarından15 nisana kadar çekilme kararı aldı.

8- Trakya Üniversitesi Senatosu, Bulgaristan'da yaşayan Türklereuygulanan baskıları kınama kararı aldı.

9- Münih - Atina seferini yapmakta olan bir yolcu uçağını Yeşilköy'e kaçıran Suriyeli hava korsanı, 147 yolcu ve 5 mürettebatı serbestbıraktıktan sonra uçağı içindeki 3 personelle 2,5 saat rehin tuttu. Libya'ya gitme isteği yetkililerce reddedilen hava korsanı, güvenlik güçlerinin düzenlediği bir operasyon sonucu yakalandı.

10- Sosyal Sigortalar Yasasının çeşitli maddelerini değiştirenyasa Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Beraberindeki bir heyetle ABD'ye giden Başbakan Turgut Özal,New York'ta, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile bir görüşmeyaptı.

12- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, «Körfez savaşında kimyasal silah kullanılması» kınandı.

13- AP Ajansının haberine göre, İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin, Güney Lübnan'da «yanmış toprak» staratejisi uygulayabileceklerini» söyledi.

14- Lüksemburg'da tamamlanan NATO Savunma Bakanları NükleerPlanlama Grubu İlkbahar Dönemi Toplantısı'nda ABD'nin uzay silahlanprojesi (Yıldızlar Savaşı) için yapılan araştırmaların desteklendiğiaçıklandı.

28 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Bakanı Kaya Erdem ileYüksek Hakem Kurulu'nun yeni Başkanı Erdoğan Cubukçu'yu ÇankayaKöşkü'nde ayrı ayrı kabul etti.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Libya'nın İran'a Türkiye üzerinden TIR'la uzun menzilliSovyet füzeleri gönderdiği yolundaki haberlerin gerçek dışı olduğunubelirterek, «Biz baştan beri gerek İran'a, gerekse Irak'a karşı tarafsıztutumumuzu sürdürüyoruz» dedi.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, Cumhuriyet gazetesinin, ilk ve yüksek okullara bakanlık tarafından gönderilen Darwin kuramı konusundaki rapora ilişkin sorularını yanıtladı.

4- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü Cumhuriyet gazetesininsolda bütünleşme ile ilgili sorularını yanıtladı.

5- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen bazı yasa değişikliklerini eleştirerek, «Ceza Muhakemeleri Usulü Yasası her ülkede Anayasa ile tanınmış hak ve özgürlüklerle yakın ilişki içindedir ve bir bakıma demokratik yaşamın göstergesidir» dedi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Milliyet gazetesine biraçıklama yaparak, «11 Nisan'da tüm işçi temsilcilerinin de katılacağıbir büyük toplantı yapacaklarını, bu toplantıya Başbakan ile 9 bakanıçağırdıklarını» söyledi.

7- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan THKP-C Turgutlu Devrimci Kurtuluş Örgütü'yle ilgili davada, bir sanığa idam, iki sanığa ömür boyu hapis, 11 sanığa 1 ay ile 8 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. Davada 3 sanık beraat etti.

8- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde siyasi nedenle adam öldürmekten yargılanan sol görüşlü bir kişiidama, bir kişi 10 yıl hapse mahkûm edildi bir sanık ise beraat etti.

9- Başbakan Turgut Öza!, ABD'de basın kuruluşları ve bazı derneklerle önceden programlanan görüşmelerine başladı. Başbakan Turgut Özal New York'ta düzenlediği basın toplantısında görüşmeler veçeşitli konularda açıklamalarda bulunmak asıl amaçlarının «Türkiye'nintanıtımı» olduğunu söyledi.

10- Bulgaristan Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büroüyesi ve Ulusal Meclis Başkanı Stanko Todorov, Novacedo'da yapılanbir toplantıda yaptığı konuşmasında, «Ülkedeki Müslümanların Türk veİslam adlarını gönüllü olarak değiştirdiklerini» belirterek, Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç olamayacağını ve bu konuda iki ülke arasındagörüşmeler yapılmayacağını» söyledi.

11- Filipinlerin güneyinde gerillalarla ordu birlikleri arasında çıkan çatışmalarda 47 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Kolombiya Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın düşmesi sonucu40 kişi öldü.

13- Sudan'da hükümetin ekonomik politikasını protesto gösterilerinde polisin ateş açması sonucu 18 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Afganistan'da yönetime karşı mücadele eden direnişçiler askeri bir konvoya düzenledikleri saldırıda 400 Sovyet ve Afgan askerinin öldüğünü açıkladılar.

15- Irak'ın, İran'ın 11 kentine düzenlediği saldırıda 34 sivilin öldüğü, 260 sivilin yaralandığı bildirildi.

29 MART 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milli Eğitim Gençlik ve SporBakanı Vehbi Dinçerler'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, kabulde Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Fransa'da katıldığı 4. Uluslararası Halk Eğitim Konferansıve bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi sundu.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, SODEP Genel BaşkanıErdal İnönü'yü kabul ederek bir süre görüştü. TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türk parlamenterlerinden oluşan bir heyetin, Bulgaristan'ı ziyaret talebinin şimdilik kabuledilmediğini bildirdi.

3- 1984 ürünü Marmara bölgesi ekici tütün piyasası, Maliye veGümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin tarafından 850 lira başfiyatla açıldı.

4- Pasaport harçlarını ortalama yüzde 131.7 oranında arttıran kanun tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu.

5- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce yargılanmakta olan Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi 288sanıktan 228 sanığa 17 yıl 4 ay ile 2 ay arasında değişen hapis cezaları verilirken, 48 sanık beraat etti. Davada Askeri Mahkeme 10 sanıkhakkında tahliye, 16 sanık hakkında da tutuklama kararı verdi.

6- Başbakan Turgut Özal ABD gezisinin üçüncü gününde NewYork'da çeşitli kuruluş yetkilileri ile görüşmelerde bulundu ve NBCtelevizyonunda bir programa çıktı. Başbakan Turgut Özal, ABD'dekiRum Katolik Kilisesi Başpiskoposu Yakovas ile de bir görüşme yaptı.

7- Yunanistan'da yapılmakta olan Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlanarak, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun adayı Hristos Sortzetakis Cumhurbaşkanı oldu. Öte yandan seçimlere katılmayanmuhalefetin seçimlerin geçersiz olduğunu ileri sürdüğü bildirildi.

8- Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku, parlamentonunoturumunda yapılan oylamada yeniden Komünist Parti liderliğine seçildi.

9- Avrupa Ortak Pazar Dışişleri Bakanlarının Belçika'nın başkentiBrüksel'de yaptığı toplantıda İspanya ve Portekiz'in 1 Ocak 1985 tarihinden itibaren topluluğa üyeliklerini kabul etti.

30 MART 1985

1- Adalet Bakanı Necat Eldem, Türk Kadınlar Birliği ve birlik üyelerinin ziyaretinde yaptığı açıklamada, «Çocuk mahkemelerinin kuruluşu, görev ve yargılama usulleri hakkındaki kanunun 1982 yılındanbu yana geçerli olduğunu, ancak bazı hususlarla ilgili çalışmaların sürdüğünü» söyledi.

2- Memur emeklileri ile dul ve yetimlerinin maaş düzenlemesineilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmî Gazete'de yayınlandı.

3- Başbakan Turgut Özal, ABD gezisi sırasında New York'takiTürk - Amerikan Derneği tarafından onuruna verilen yemekte yaptığıaçıklamada, «Yunanistan'la işbirliği yapmamız gerekiyor. Zamanı geldiğinde Yunanistan'la aramızda diyalog kurulacağına inanıyorum» dedi.

4- Bulgaristan'daki Türklere yönelik baskılar, Fransa'nın başkenti Paris ve İsveç'in başkenti Stockholm'de yapılan yürüyüşle protesto edildi.

5- Kuveyt Sosyal Reform Derneği Başkanı Abdullah Ali el-Mutena, Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov'a bir mesaj göndererek,Bulgaristan'daki Türk azınlığa yönelik baskı ve zulme son verilmemesihalinde Bulgar mallarını ve bu ülke ile olan turizm ilişkilerini boykotedeceklerini bildirdi.

6- Lübnan'ın Sayda kentinde Lübnanlı Hiristiyan Milisler ile İsrail işgal birlikleri arasında çıkan çatışmada 60 kişinin öldüğü 173 kişininde yaralandığı bildirildi.

7- Irak'ın Tigrit şehrindeki Baas Partisi binasında meydana gelenpatlamada 120 kişinin öldüğü bildirilirken, İran jetlerinin, Irak'ın Jassan kasabasını bombalaması sırasında bombanın bir ilkokula isabetalması sonucu 70 çocuğun yaralandığı bildirildi.

8- «Bağımsız Afganistan Komitesi» Yürütme Kurulu Başkanı Karen Mckay Washington'da yaptığı açıklamada, Afganistan'daki işgalciSovyet kuvvetlerinin, 17-19 Mart tarihleri arasında Pakistan sınırı yakınlarındaki 16 köy ve kasabaya bombalı saldırılar düzenleyerek büyükölçüde hasara yol açtıklarını açıkladı.

31 MART 1985

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli incelemeler yapmak üzere gittiği Kütahya'da yaptığı açıklamada, «Emeklilikşartlarındaki kolaylığın emekli olmak isteyenlerin sayısını her geçengün artırdığını» belirterek «Artış hızla devam ederse, SSK emekli maaşlarını ödemede sıkıntıya düşebilir» dedi.

2- YÖK Başkanı İhsan Doğramacı Ankara'da yaptığı açıklamada,«1402 sayılı yasa ile görevlerinden uzaklaştırılan öğretim üyelerinin«sakıncalı» olmadıklarına ilişkin belge aldıkları takdirde, onlarında atamalarınnı yapılacağını, gereksinme duyulan üniversitelerde görev alabileceklerini» belirtti.

3- Eskişehir'e bağlı Sivrihisar ilçesinin Dümrek kasabasında yapılan Belediye Başkanlığı seçimini ANAP adayı Sabri Özçetin kazandı.

4- 196 hâkim ve savcının atama ve nakilleri Resmî Gazete'de yayınlandı.

5- Japonya'nın başkenti Tokyo'da «Uygarlıklar Ülkesi Türkiye»sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu tarafından açıldı.

6- Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskıları protesto etmekamacı ile İngiltere'nin başkenti Londra'da beş bine yakın Türk'ün katıldığı bir yürüyüş yapıldı.

7- ABD'li bir subayın geçen hafta Demokratik Almanya'da birSovyet muhafızı tarafından öldürülmesi olayıyla ilgili olarak SovyetlerBirliği'nin Washington Büyükelçisi Anatoly Dobrynin ile ABD DışişleriBakanı George Shultz'un görüşmesi sonunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

8- Lübnan'ın Sayda kentinde Ein El Hilveh Filistin mülteci kampının top ateşine tutulmasından sonra, Filistinli gerillaların da Müslümanların safında Hiristiyan ve İsrail yanlısı milislerle çarpışması sonucu çoğu Filistinli 41 kişinin öldüğü 90 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Şili'de General Pinochet başkanlığındaki askeri yönetime karşı olan ve geçen hafta silahlı kişiler tarafından kaçırılan 3 muhalifincesedi başkent Santiago yakınlarında bulundu.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106