17.2.1985
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1985

1 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Demokratik Alman Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Harry Schneider'i Çankaya Köşkü'nde kabuletti.

2- Devlet Bakanı Kâzım Oksay Ankara'da yaptığı açıklamada,«Libya ile Türkiye arasında ortaya çıkan geçici güçlüklerin müteahhitleri yıldırmaması gerektiğini» vurgulayarak «Firmaların Libya'da heryıl 1 milyar dolar dolayında iş almalarının mümkün olduğunu» söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cihat Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «Dizel motorların kredili ithal edileceğini» söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Ankara'da yaptığı açıklamada, «Askerlik süresinin 16 aya indirilmesinin söz konusu olmadığını, 18 ay süreyle askerlik yapılmasına ilişkin yasa değişikliğinin1 Mart 1985'te uygulamaya konulacağını» söyledi.

5- Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu Başkanı Kâmuran Gürün,Kurulun 3 Şubat'ta yapacağı toplantıda SODEP Genel Başkanı Erdalİnönü'nün TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ın görevinden alınmasınailişkin isteği ile birlikte, DYP'nın TRT ile ilgili başvurusunun da elealınacağını söyledi.

6- Devlet Orman İşletmeleri ürünlerinden tomruk ve kerestehammadelerine yüzde 50 ila 70 oranlarında zam yaptı.

7- Güvenlik Kuvvetlerinin Antalya ili Gündoğmuş ilçesinde sürdürdükleri bir dizi operasyon sonunda, içlerinde Gaziantep ve Adanailerinde de eylemlerde bulunan kanundışı eylemci sol örgütün 4 militanı silahlarıyla birlikte yakalandı.

8- Derince Gümrük Müdürlüğü'nde 300 milyon liralık rüşvet veyolsuzluk olaylarına karıştıkları iddiasıyla 25 kişi tutuklandı.

9- Başbakan Turgut Özal, İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen «Avrupa İşletmecilik Sempozyumu»nda Türkiye'de izlenen ekonomik politika konusunda açıklamalarda bulundu.

10- ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, Washington'dayaptığı açıklamada, «Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nunülkesindeki nükleer silahlarla ilgili açıklamalarını şaşkınlıkla karşıladığını» söyledi.

11- Lübnan'ın Trablusşam kenti'nde bir caminin önünde bombayüklü bir otomobilin infilak etmesi sonucu 12 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

2 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ereğli Demir Celik'teki 7 bin800 işçi ile ilgili «Teşmil karanamesi»ni Anayasa'ya ve yasalara aykırıbularak geri çevirdi.

2- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler Ankara'da yaptığı açıklamada, «Sağlık Bilgisi derslerinin gençlere evlilik öncesi eğitim ve aile bilgisi vermek, onların ilmi olmayan istismar ediciyayımlara yönelmelerini önlemek amacını taşıdığını» söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Türkiye Odalar Birliği'ninAdana'da düzenlediği «Akdeniz Bölgesi Genişletilmiş Müşterek Bakanlar Toplantısında yaptığı konuşmada, «Sanayi Yatırımlarını Rehabilitasyon Yasası» adı verilen tasarı metninin 15 gün içinde BakanlarKurulu'nca TBMM'ye sevkedileceğini» açıkladı.

4- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı Yalım Eralp;Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi'nedün gece bir nota vererek hava sahasının 10 mil olduğunu bildirmesiile ilgili olarak bir açıklama yaptı ve «Yunan milli hava ve deniz sahalarının 10 mil değil 6 mil olduğunu» bildirdi.

5- Başbakan Turgut Özal'ın İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen «Avrupa İşletmecilik Sempozyumu»nun Genel Kurul Toplantısı'nda «Ortadoğu'da barış nasıl korunur» içerikli bir konuşma yaptığı bildirildi.

6- ABD yönetimi tarafından dün yapılan açıklamada, «SovyetlerBirliği'nin Sibirya'da kurduğu bir radar istasyonu ile daha önce imzalanan silâhların kontrolü anlaşmalarını ihlal ettiği» ileri sürüldü.

7- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand Rennes kentindedüzenlenen bir mitingde yaptığı konuşmada, «Ülkesinin terörizme hoşgörü göstermediğini ve teröristlere arka çıkmayacağını» söyledi.

8- İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney, Tahran Üniversitesindeyaptığı konuşmada, «Ülkesinin Ortadoğu'da Amerikan karşıtı tüm faaliyetleri destekleyeceğini» bildirdi.

9- AP ajansının Bağdat çıkışlı haberine göre, Irak jet uçaklarının Harg Adası'ndaki İran'a ait dolum tesislerinde büyük bir denizhedefini bombaladıkları bildirildi.

10- AP ajansının Helsinki çıkışlı haberine göre, Sovyetler Birliği,28 Aralık'ta Finlandiya'ya düşen orta menzilli Cruise füzesinin enkazını istedi.

11- AP ajansının TEL AVİV çıkışlı haberine göre, İsrail birliklerinin Batı Şeria'daki bir Filistin göçmen kampını işgal ettiği ve yüzeyakın Filistinliyi tutukladığı bildirildi.

3 ŞUBAT 1985

1- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Parlamento Muhabirleri Derneği'nde yaptığı konuşmada, «Parlamento ve basın, çıkarları birbiriyleçelişen değil özdeşleşen kurumlardır» dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, DevletBakanı Mesut Yılmaz ile Federal Almanya'ya yaptığı ziyaret sırasındaki temasları hakkında açıklamalarda bulunarak, «Türkiye'ye dönenişçinin, yapı tasarrufları sandıklarında hesabı varsa, Federal Almanya'dan konut kredisi almaya hak kazanacağını» söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Tercüman Gazetesine çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

4- Parlamento Muhabirleri Derneği'nin 16. Genel Kurul toplantısıAnkara'da yapıldı. Tüzük değişikliği ile görev süresi 2 yıla çıkarılanYönetim Kurulu'nun yeni üyeleri belirlendi.

5- İstanbul'da Marmara Üniversitesi ile Akdeniz Stratejik Gözlemevi'nce ortaklaşa düzenlenen «Akdeniz'in Kimliği» konulu uluslararası sempozyum sona erdi.

6- Ege Denizi'nde planlı tatbikat sırasında tank çıkarma gemisinin batması sonucu şehit olan erler Ramazan Güler ile Haydar Bilgetoprağa verildi

7- Emniyet Genel Müdürlüğü ve illerde emniyet müdürlüklerinde kurulacak Dernekler Birimi'nin kuruluş görev, yetki ve çalışmaesasları ile dernekler kütüğünün tesisi hakkındaki yönetmelik ResmîGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

8- İsviçre'nin Davos kentinde, Avrupa Ekonomik Sempozyumu'na katılan çeşitli ülkelerin başbakan ve bakanlarıyla görüşmelerdebulunan Başbakan Turgut Özal, basına yaptığı açıklamada, «Sadecegelişmekte olan ülkeleri değil, gelişmiş ülkeleri de Türkiye'nin cesaretle uyguladığı ayarlama tedbirleri örnek olarak gösterdiğini» bildirdi.

9- Başbakan Turgut Özal, İsviçre'nin Davos kentinde, Yunanlı gazetecilerle yaptığı basın toplantısında, «Yunanistan Başbakanı AndreasPapandreu ile her zaman ve her yerde diyaloga açığız, görüşmeye hazırız» dedi.

10- Malezya'da bulunan BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar,başkent Kuala Lumpur'da yaptığı basın toplantısında, «GüneydoğuAsya'ya yaptığı gezinin Kampuçya sorununa kesin bir çözüm getirmese bile bölgede sorunların ele alınmasını sağladığını» söyledi.

11- Yunanistan'ın başkenti Atina dışında bir Amerikan üssü yakınındaki barda meydana gelen patlamada, 78 kişinin yaralandığı, yaralılardan 59'unun Amerikalı olduğu bildirildi. Olayı «Ulusal Cephe»adlı bir örgüt üstlendi.

12- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, Washington Post gazetesine verdiği demeçte, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın 2. başkanlık döneminde daha iyi ilişkilere ulaşmanın mümkün olduğunu söyledi.

13- Şili askeri yönetimi, 6 Kasım 1984'te başlatılan olağanüstüdurum uygulamasını 90 gün daha uzattı.

4 ŞUBAT 1985

1- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Mersin'de yaptığı açıklamada,«Türkiye'deki işkence iddiaları, adaleti saptırmaya yönelik ve dikkatleri başka yöne çekmek isteyenlerin asılsız iddialarıdır» dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı, «Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'ndan birheyetin Türkiye'de kaldığı 5 gün içinde, Ankara, İstanbul ve Diyarbakır'da askeri cezaevlerini gezerek, inceleme yaptığını» açıkladı.

3- HP milletvekillerince hazırlanan, «Bulgaristan'da yaşayanTürk'lerin durumu hakkında TBMM'de gizli oturum istemiyle» ilgili dilekçe TBMM Başkanlığına sunuldu.

4- Deniz Kuvvetleri Komutanı Zahit Atakan, ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral James Watkins'in resmî konuğu olarak ABD'yegitti.

5- Genelkurmay Gene! Sekreterliği'nden yapılan açıklamada,Ege Denizi'ndeki Planlı Tatbikat sırasında fırtına nedeniyle batan tankçıkarma gemisiyle ilgili arama çalışmalarının aralıksız sürdüğü bildirildi.

6- Türkiye'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün, doğumunun100. yıldönümü nedeniyle, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumunca bir anma toplantısı düzenlendi.

7- Türk-İş tarafından düzenlenen «Türkiye'de Toplu SözleşmeDüzeninin Yasal Çıkmazları ve İşçi Sorunları Sempozyumu» Ankara'dayapıldı.

8- İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Sir Mark Russell, MilliyetGazetesi'ne verdiği demeçte, «İngiltere'nin bazı önemli ekonomik vesavunma projelerine olanakları çerçevesinde destek olacağını, Kıbrıs'la ilgili diyalogun tekrar başlaması için de çabalarını sürdüreceğini» belirtti.

9- Okul yaptıran 25 hayırsever yurttaşa, Cumhurbaşkanı KenanEvren'in şildi verildi.

10- THY'de, 6 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

11- Tes-İş Federasyonu Başkanı ve 11 yöneticisi hakkında, sahtecilik suçundan, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davasıaçıldı.

12- İsviçre'de bulunan Başbakan Turgut Özal ve beraberindekiheyet, resmi bir ziyaret için Cezayir'e gitti. Cezayir Başbakanı Abdüihamit Brahimi tarafından karşılanan Başbakan Turgut Özal, havaalanında yaptığı konuşmada, «1958'de BM'de Türkiye'nin Cezayir'in bağımsızlığı aleyhine oy kullanmasının hata olarak kabul edildiğini, bundanconra iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini umduğunu» söyledi.

Bu arada Türk-Cezayir heyetleri arasındaki resmi görüşmelerbaşladı.

13- BM Genel Sekreteri Perez de Cueilar, New York'ta düzenlenen Kıbrıs Zirvesi konusunda BM Güvenlik Konseyine sunduğu raporda, «Sorunun çözümlenmesi konusunda bugüne kadar kaydedilengelişmeler korunmalıdır» dedi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kurucu Meclis'teki partive grupların başkan ve temsilcileriyle yaptığı toplantıdan sonra basınayaptığı açıklamada, «Yeni bir doruk toplantısının seçimlerden sonragerçekleşebileceğini» bildirdi.

15- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Marudas yaptığı açıklamada, «Yunanistan'da bulunan Amerikan nükleer füzelerinin kaldırılmasında kararlı olduklarını» açıkladı.

16- 16 yıldır kapalı olan İspanya-Cebelitarık sınırı açıldı.

5 ŞUBAT 1985

1- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, 450 şirketikapsayan «Sanayi Yatırımlarının Rehalibilitasyonu» projesi konusundabir açıklama yaptı.

2- Kuveyt ve Bahreyn'e yaptığı resmi ziyaretleri tamamlayanSağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Türkiye'ye döndü.

3- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, İran-Irak savaşı, Kıbrıs ve AET konusundaki soruları yanıtladı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, ABD yönetiminin1986 mali yılında Türkiye'ye verilmesini öngördüğü 939 milyon dolartutarındaki yardımın ihtiyacın altında olduğunu» açıkladı.

5- HP milletvekilleri tarafından, Bulgaristan konusunda genel görüşme önerisi Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

6- HP milletvekili Nuri Korkmaz, Başbakan Turgut Özal'a sözlübir soru önergesi vererek, 1402 sayılı Yasa uyarınca görevlerine son

7- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren ile Türk Hukukçular Birliği Başkanı Bilgin Yazıcıoğlu, ANKA Ajansına yaptıkları açıklamada, «Sürekli olarak gündeme gelen «af» konusunun açıklığa kavuşturulması gerektiğini» bildirdiler.

8- İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Sir Mark Russell İstanbul'dayaptığı basın toplantısında, «Pazartesi günü Türkiye'ye gelecek olanİngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe'nin ziyaretinin, Türkİngiliz ilişkilerinin yeni bir aşamaya getireceğini umduğunu» belirtti.

9- 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası uyarınca işlerine son verilenkamu görevlilerinin durumlarının incelenmesi, «Ankara SıkıyönetimKomutanlığı'nca tamamlandı. Genelkurmay Baskanlığı'nın bir yazısı ileBaşbakanlığa ulaştırılan inceleme sonuçlarında, 138 kamu görevlisiningörevlerine iade edilmesinde bir sakınca görülmediği» belirtildi.

10- Diyarbakır'dan Van'a gitmekte olan ve içinde 45 yolcusu bulunan bir otobüsün yoğun kar yağışı nedeniyle Tatvan-Van arasındakaybolduğu bildirildi.

11- Türkiye Denizcilik İşletmeleri, yurt içi ve yurt dışı hatlardayolcu taşıma ücretlerine % 25-105 zam yaptı.

12- ANAP Burdur Milletvekili Ali Kemal Erdem öldü.

13- Geçirdiği bir rahatsızlık sonucu dün ölen Siirt eski Milletvekili Fikri Şendur için TBMM'de tören yapıldı.

14- Resmi bir ziyaret için Cezayir'de bulunan Başbakan TurgutÖzal, Cezayir Devlet Başkanı Sadli Bencedid ile bir görüşme yaptı.

15- Yunanistan Hükümeti bir Türk devriye birliğinin sınırı geçerekateş açtığını öne sürdü. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yannis Kapsis,Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman'ı makamına davet ederekbu konuda bir protesto notası verdi.

16- Avrupa Parlamentosu'na, Türkiye ile ilgili olarak bir hafta içerisinde ikinci kez verilen karar tasarısında, Türkiye'deki idamların durdurulması istendi.

17- Birleşmiş Milletler üyesi 20 ülkenin işkence iddialarını araştıracak bir komite kurulmasını kararlaştırdığı bildirildi.

18- New York'ta yapılan Kıbrıs zirvesinde alınan sonuçları değerlendirmek üzere Atina'ya giden Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, Yunan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis ve BaşbakanAndreas Papandreu ile bir görüşme yaptı.

19- THA'nın haberinde Sovyetler Birliği'nde bir yolcu uçağının,cuma günü Leningrad'a gitmek üzere havalandığı sırada düştüğü, uçağın kapasitesinin 72 kişi olduğu bildirildi.

verilen memur ve işçiler hakkında açıklama yapmasını istedi.

20- İsveç'in Göteborg kentinde pazartesi günü başlayan AvrupaArtistik Patinaj Şampiyonasında çiftler yarışmalarında altın madalyayıSovyet Valova-Vessilev çifti kazandı.

6 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, HP Genel Başkanı Necdet Calpve MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp'ı ayrı ayrı kabul ederek bir süregörüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, İsviçre ve Cezayir'e yaptığı resmi ziyaretleri tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Başbakan Turgut Özal, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, «Türkiye ile Cezayir arasındayeni bir dönem başladığına kuvvetle inandığını» söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Hamdi Boyacıoğlu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, üst kademe yöneticilerinin yetiştirilmesihakkındaki yasanın iptali için açılan dava dilekçesinde eksiklik bulunmadığını belirtti ve esastan incelmeye geçilmesini istedi.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Türkiye'ninAtina Büyükelçisi Nazmi Akıman'ın, Yunanlıların iddia ettikleri gibi,Türk sınırındaki erlerin sınırı geçtiklerine ve kasden olay çıkardıklarınadair bir kanıt bulunmadığı için, protestoyu reddettiği» bildirildi.

5- Parlamento Muhabirleri Derneği'nin 16. Olağan Genel Kurulu'nca seçilen yeni Yönetim Kurulu yaptığı görev bölümünde, başkanlığayeniden Rafet Genc'i getirdi.

6- Türk-İş tarafından Ankara'da düzenlenen «Toplu SözleşmeDüzeninin Yasal Çıkmazları» konulu seminerde, grev hakkı ve çıkmazları görüşüldü.

7- AET Kaf Parlamentosu Komisyonu'nun davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu'ndan bir heyet, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı makamında ziyaret etti.

8- Federal Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılanaçıklamada, «Son 2 yıldan bu yana F. Almanya'daki Türklerin beşte birinin Türkiye'ye kesin dönüş yaptıkları» bildirildi.

9- 1984 yılı Ege tütünü için başfiyat 710 lira olarak açıklandı.

10- İran Ağır Sanayi Bakanı Behzat Nabavi, Tahran'da yaptığı açıklamada, «İran doğal gazının boru hattıyla Türkiye ve Yunanistan üzerinden İtalya'nın güneyine yollanacağını, İran petrolünün de bir başkahattan Türkiye limanlarına akıtılacağını» bildirdi.

11- NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı OramiralWilliam Small'ın, Yunanistan'a giderek, Yunan Genelkurmayı ve Savunma Bakanlığı yetkilileri ile Limni konusunu görüştüğü bildirildi.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, yabancı gazetecilerin katıldığı bir basın toplantısında, «Kıbrıs Rum kesiminde erkenseçime gidilmesinin söz konusu olmadığını» açıkladı.

13- Lübnan'ın Sur kenti yakınlarındaki El Smeli mülteci kampında,israil birlikleri tarafından yapılan arama sırasında çıkan çatışmada9 kişinin yaralandığı, bildirildi.

Bu arada Beyrut radyosu da İsrail helikopterlerinin dün kampyakınlarında bulunan Şii Emel örgütüne ait bir teknik okula ateş açmasısonucu 30 kişinin yaralandığını, okul müdürü ile öğrencilerin tutuklandığını belirtti.

14- İran'ın başkenti Tahran'da yasadışı Halkın Mücahitleri örgütünün giriştiği saldırılarda 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

15- BBC Radyosunun haberinde, Hindistan'daki casusluk olayınakarışan Doğu Alman ve Polonyalı diplomatların, Hindistan hükümetitarafından sınır dışı edildiği bildirildi. A. A.'nın haberinde, olaya adıkarışan bir Sovyet diplomatının da sınır dışı edildiği belirtildi.

16- Yeni Zelanda'nın, nükleer silahlara sahip Amerikan savaş gemilerinin limanlarına girmesine izin vermediği, bu arada, Avustralya'nın bir açıklama yaparak, «Amerikan MX füzelerinin Güney Pasifik'tek'denemeleri sırasında, bu ülkeye sağlanan kolaylıkların gözden geçirileceğini» bildirdiği, yabancı ajanslar tarafından belirtildi.

ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda tarafından 1952'de oluşturulanANZUS İttifakıyla ilgili ortaya çıkan sorunları görüşmek üzere Avustralya Başbakanı Bob Havvke'nin, ABD'ye giderek ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger ile görüştüğü bildirildi.

17- İngiltere ile İspanya arasında Cebelitarık'ın gelecekteki statüsü konusundaki görüşmeler başlarken, İngiltere Başbakanı MargaretThacher, parlamentoda yaptığı konuşmada, «Cebelitarık halkının rızasıolmadan, sömürgeyi İspanya'ya terketmeyeceklerini» söyledi.

18- Güney Kore'de, askeri yönetime karşı çıkan binlerce kişininkatıldığı yürüyüşte, polisle halk arasında çatışmanın çıktığı, 200'e yakın kişinin tutuklandığı bildirildi.

19- Bangladeş'in Başkenti Dakka'da, 500 avukat «Sıkıyönetiminkaldırılması isteğiyle bir yürüyüş düzenledi. Ülkede, sıkıyönetimi protesto eden 13 bin avukatın 20 Ocak'tan bu yana mahkemeleri boykotettiği» bildirildi.

20- Kampuçya'da Vietnam işgaline karşı direnen Kızıl Kmer gerillalarının, ülkenin batısında bulunan Vietnam birliklerine karşı ağırsilahlarla saldırıya geçtikleri, AP Ajansının Tayland çıkışlı haberindebildirildi.

7 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı ÇankayaKöşkü'nda kabul ederek Cezayir gezisi hakkında bilgi aldı.

2- Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik öngören Kanun hükmündeki kararname Bakanlar Kurulu'ndan geçerek Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in onayına sunuldu.

3- Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Üst Kademe Yöneticilerinin Yetiştirilmesi Hakkındaki Kanun'un iptali içinaçtığı davayı esastan incelemeyi kararlaştırdı.

4- Kars eski milletvekillerinden Kemal Kaya Ankara'da vefat etti.

5- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan kapatılan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in tahliye talebi 29. defa reddedildi.

6- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, Tercüman Gazetesi Başyazarı Nazlı Ilıcak, sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yüksek Baçtunç, ile Bulvar Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Akın Kamacıoğlu hakkında«12 Eylül öncesinin siyasi çekişme ve çatışma ortamını yaratıcı yayında bulundukları» gerekçesi ile 2969 sayılı Yasa uyarınca soruşturmaaçtı.

7- Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonlar sonucu yasadışı sol bir örgüt mensubu 17 kişi yakalandı.

8- Askeri Yargıtay 5. Dairesi bozulan 48 sanıklı Balıkesir «Türkiye Devrimci Komünist Partisi TDKP davasına yeniden bakan Ege Orduve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Mahkemesi, sanıklardan 40'ını3 yıl 4 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırdı. AskeriMahkemece 6 sanık hakkında beraat, 2 sanık hakkında ise dava dosyasının tefriki kararlaştırıldı.

9- Donanma ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, Bursa ve Yalova'da sol örgüt mensubu 17 sanık yakalandı.

10- A.A.'nın Paris çıkışlı haberine göre, Fransa'nın Paris kentindeTürk Hava Yolları bürosuna bombalı saldırı düzenlemekten 1983 Temmuz ayında 30 ay hapse mahkûm edilen Ermeni terörist Abraham Tomasyon, cezasını tamamladıktan sonra dün Fransa'dan sınır dışı edildi.

11- A.A.'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre, KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş, yeni anayasa taslağında değişiklik yapılmasını önerdi.

Öte yandan Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, KuzeyKıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la yeniden biraraya gelmek için B MGenel Sekreteri Perez de Cuellar'dan girişimdebulunmasını beklediğini» söyledi.

8 Şubat 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İslam Konferansı Örgütü GenelSekreteri Şerifiddin Pirzade'yi Çankaya Köşkü'nde kabul ederek birsüre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, şirketlerin iyileştirilmesi konusunda genel tedbirlerin alınabileceğini belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, BaşbakanTurgut Özal'ında katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığıaçıklamada, «Bulgaristan'daki Türklere yönelik sürdürülen hadiselerleilgili görüşme tamamen bilgi almaya yönelikti. Bu konuda herhangi birkarar alınmış değildir» dedi.

4- TRT Yüksek Kurulu, SODEP ve DYP'nin TRT Genel MüdürüTunca Toskay'ın görevden alınmasına ilişkin başvurularım inceleyerek, iki partinin bu konudaki istemini reddetti.

5- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, TRT Genel Müdürü TuncaToskay'ın «Ağır hizmet kusuru işlediği ve görevini kötüye kullandığıgerekçesiyle» hakkında kovuşturma yapılması ve kamu davası açılmasıistemiyle Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu.

6- Ankara Üniversitesi Senatosu, bir bildiri yayınlayarak, Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskıları kınadı.

7- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «Türkiye'de Toplu Sözleşme Düzeninin Yasal Çıkmazları ve İşçi Sorunları» konulu toplantıdaçeşitli konularda sorulan soruları cevaplandırdı.

8- Anadolu Ajansı T.A.O. ile Türkiye Gazeteciler Sendikası arasında 11. dönem toplu iş sözleşmesi imzalandı.

9- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Dairesi Başkanlığı,Sıkıyönetim Komutanlıklarınca, 19 Eylül 1980 tarihinden bugüne kadargenel güvenlik, asayiş ve kamu düzeni açısından çalışmaları sakıncalıgörülmesi nedeniyle Türkiye düzeyinde 4677 kamu görevlisinin işineson verildiği bildirildi.

10- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Daire Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, «Siirt'in Şirvanilçesine bağlı Maden Köyü, Hürmüz mezrasında güvenlik kuvvetleriile bölücü çete mensupları arasında çıkan silahlı çatışmada, çete mensuplarından 3 kişinin öldüğü 2 kişininde yaralı olarak ele geçirildiği»bildirildi.

11- Gazeteci - yazar ve Gazi Üniversitesi Basın Yayın Okulu öğretim görevlisi İlhan Bardakçı, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesince «vatana ihanet» suçundan tutuklandı.

12- Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük'ün Basın İlân Kurumu temsilciliğine getirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı ResmîGazete'de yayımlandı.

13- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Kuzey Atlantik Asamblesi Savunma Semineri'ne katılmak üzere gittiği Münih'te bir açıklama yaparak, Türkiye'nin başkalarının bir karış toprağında gözü olmadığını belirtti ve, «Ancak biz, hiçbir zaman emrivakilere ve haklarımızda da enküçük bir tavize razı değiliz» dedi.

14- Pakistan'da güvenlik kuvvetlerinin yaptıkları operasyonlarda,halkı 25 Şubat'taki genel seçimleri boykot etmeye çağıran muhalefetpartilerine mensup 200 kişinin tutuklandığı bildirildi.

9 ŞUBAT 1985

1- Başbakan Turgut Özal, Aydınlar Ocağı tarafından Ankara'dadüzenlenen «Demokrasi ve Türk Devleti üzerinde Oynanan Oyunlar»adlı seminerde yaptığı konuşmada, «Kuruluş sağlam olduğu zaman,zannetmiyorum ki, dış tesirler bizi etkilesin» dedi.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Bursa'da yaptığı konuşmada, «Esasen enflasyonu önleyici bir karakter taşıyanve ekonomimizin çağdaş dış ekonomilerle uyumu açısından büyükönemi bulunan KDV'nin mali sistemimize sağlıklı bir kaynak kazandıracağına da inanıyorum» dedi.

3- Bakanlar Kurulunca onaylanan Türkiye ile İran arasında hampetrol ve doğal gaz boru hatları kurulmasına ilişkin anlaşma, ResmîGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

4- Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun temsil ettiğiNATO savunma semineri Federal Almanya'nın Münih kentinde başladı.

5- İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe Londra'da A.A.'ya verdiği demeçte, «Türkiye'nin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesidönem başkanlığını en kısa zamanda yüklenmesini bütün gücümüzledestekliyoruz» dedi.

6- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa Bürosu sorumlusu Richard Haass, Washington'da yaptığı konuşmada, Yunan hükümet yetkililerinin son zamanlarda ABD'ye yönelttikleri eleştirileri «sert hattâasılsız» olarak niteledi.

7- Pakistan'da Ziya Ül Hak yönetimi tarafından, 25 Şubatta yapılacak genel seçimleri boykot eden muhalefet liderlerinden bazılarıev hapsine alındığı AP ajansı tarafından bildirildi.

10 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Bursa'daki incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü

2- Başbakan Turgut Özal, Yunanistan'da yayınlanan Greek Weekly dergisine verdiği demeçte, «Yunan tarafı gerginliği artırıcı hareketlerden kesinlikle kaçınmalıdır» dedi.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, özel birziyaret amacıyla Federal Almanya'ya gitti.

4- ANKA ajansının haberine göre, Toplu Konut ve Kamu OrtaklığıFonu Başkanı Vahit Erdem, Ankara'da yaptığı açıklamada, «İnşaatlarınyüzde 10 oranında tamamlanmış olma şartının yüzde 70'e yükseltilmediğini» belirterek «Tebliğ yanlış anlaşıldı. İnşaatın yüzde 70 oranında tamamlanmış olma şartı sadece, gerekli süre içinde, müracaattabulunmayarak yeni müracaat eden kooperatiflere uygulanacak» dedi.

5- ANKA ajansının haberine göre, İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Gencidost, Başbakan Turgut Özal'ın bir süre önce İsviçre'ninDavos kentinde yapılan toplantıda, İran hakkındaki sözleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Başbakan Turgut Özal'ın düşünceleri değerlidir. Bir çok liderin, söylemeye cesaret edemediği şeyi söylemiş veİran İslâm Devriminin yerleştiğini belirtmiştir» dedi.

6- Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonunca aralık ayında, Ermeni sorunu üzerine bir rapor hazırlamakla görevlendirilen BelçikalıParlamenter Jaak Vandemeulebroucke yaptığı açıklamada, «Ermenilerin dedil diye gösterdiği belgelerin önemli bölümünün üzerinde oynayıp gerçeği saptırdığını» söyleyerek «Ermenilerin bir soykırıma uğradıklarına ikna olmadım» dedi.

7- İsrail savaş uçakları Lübnan'ın kuzeyinde Bekaa Vadisi'ndekibir Filistin karargahını bombalaması sonucu iki kişi öldü. Öte yandan Batı Beyrut ve Trablusşam'da iki otomobile yerleştirilen bombaların patlaması sonucu 6 kişinin öldüğü bildirildi.

11 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Katar'ın Ankara Büyükelçisi Mohammade Rashid Khalifa'yı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Katar Büyükelçisi Mohammed Rashid Khalifa Cumhurbaşkanı Kenan Evren'egüven mektubunu oundu.

2- Başbakan Turgut Özal, hükümet Türk-İş zirvesinden sonra Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bütün meseleleri ortaya koyan, bir görüşme yaptık» dedi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Balıkesir'de yaptığı açıklamada, «KDV'nin vergi adaletsizliğini önlemek içingetirildiğini» söyledi.

4- SODEP'in TRT hakkında Ankara Savcılığı'na yaptığı suç duyurusunun, Basın Savcılığı nca incelenmesine başlandı.

5- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından Ocak ayında tüketici fiyatlarının yüzde 5.6 oranında artış gösterdiği açıklandı.

6- İlk ve orta dereceli okullarda ikinci yarı yıl öğrenimine başlandı.

7- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, yasa dışı KAWA örgütü davasında yargılanan 24 sanığı 53 yıl ile 10ay arasında değilen hapis cezalarına çarptırdı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Yunanistan'la Kıbrıs yönetimi Kıbrıs sorununun dünya kamuoyuna mal etmeye çalıştıklarını» belirterek «Yunanistanın Kıbrıs sorununuyirmi yıl daha uzatabileceğini» söyledi

9- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, üç günlük bir ziyaret için Sovyetler Birliği'ne gitti.

10- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, tek aday olarak katıldığıhalk oylamasında, oyların yüzde 09.97'sini alarak üçüncü kez DevletBaşkanı seçildi.

12 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek aylık görüşmesini yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal «Bulgaristan da bir ızdırap var. Meselehükümetçe hassasiyetle takip ediliyor. Çözüm yolları aranıyor» dedi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Ankara'da yaptığı açıklamada, «KDV uygulamasında muafiyetin meydana getirdiği kargaşa, en büyük sıkıntımız oldu» diyerek «Bu sıkıntının KDV'nin zamanla yerine oturması sonucu ortadan kalkma yolunda olduğunu»belirtti.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Kemerköy Santralının kurulmasına karar verildiğini, santralın Yeniköye taşınmasının söz konusu olmadığını» söyledi.

5- HP İçel Milletvekili Fikri Sağlar ve arkadaşları tarafından verilen «Hayali ihracatla ilgili Meclis araştırması önergesi» TBMM GenelKurulu'nda görüşülerek reddedildi.

6- Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Zahit Atakan, ABD'dekiresmi temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

7- Görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal tarafından kabul edildi .

Bu arada İngiltere Dışişleri Bakanı , Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile de bir görüşme yaptı,

8- Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNİCEF) İcra Direktörü JamesP. Grant, resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'ye geldi.

9- Üçüncü Ordu Birliklerince düzenlenen «Orgeneral Nurettin Baransel-85» kış tatbikatı Erzurum'da yapıldı.

10- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 18 sanıklı «Gazipaşa olayları» davasında 1 sanığaömür boyu ağır hapis 13 sanığa 2 yıl ile 20 yıl arasında değişen hapiscezaları verildi.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nce yapılan açıklamada, Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube ekiplerince yapılan operasyonlar sonucu bölücü sol bir çete mensubu 26 kişi yakalandı.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 numaralı Askeri Mahkemesieroin kaçakçılığından yargılanan iki sanığı 24'er yıl bir sanığı 13 yıl 4 aybir sanığı da 6 yıl 8 ay hapse mahkum etti..

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi21 sanıklı yasa dışı PKK davasında 1 sanığı 5 yıl 6 ay 20 gün, 1 sanığı 3yıl 4 ay, 3 sanığı da 3 ay hapse mahkum etti. Askeri Mahkeme 17 sanık için de beraat kararı verdi.

13- Federal Almanya'da 1982'den itibaren siyasi sığınma hakkı elde etmek için müracaatta bulunan Türkler'in sayısının bir yıl öncesinekıyasla yüzde 27 oranında artışla 4.186'ya yükseldiği açıklandı.

14- Irak savaş uçaklarının Harg adası açıklarında Liberya bandralıbir Yunan tankerini bombaladıkları açıklandı.

13 ŞUBAT 1985

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da yaptığı konuşmada konutsorunu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Ankara'da İngiliz gazetecilerle yaptığı toplantıda «Bulgaristan'la ikinci bir göçmen anlaşması imzalanabileceğim» belirterek «Başbakan Turgut Özal'ın da bu görüşte olduğunu» açıkladı.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Ankara'da Kıdem Tazminatı Fonu konusunda açıklamalarda bulundu.

4- ANAP ve HP Milletvekillerinin Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskıyla ilgili olarak verdikleri genel görüşme önergeleri TBMMde kabul edildi.

5- Emniyet teşkilatındaki pilot, pilot adayı ve uçuş ekibi personeline uçuş tazminatı verilmesine ilişkin yasa tasarısı, Bütçe Plan Komisyonu'nda kabul edildi.

6- İngiltere Dışişleri Bakanı Sır Geoffrey Howe Türkiye'deki ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

7- UNİCEF Genel Direktörü James Grant, Sağlık ve SosyaJ Yardım Bakanı Mehmet Aydın'ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan kapatılan MSP'nin Genel Başkanı NecmettinErbakart ve 22 arkadaşı beraat ettiler.

9- Bakanlar Kurulu'nun 422 kişiyi Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin kararı Resmî Gazete'de yayınlandı.

10- Lübnan'ın güvenliği konusunda Suriye'nin desteğini sağlamakiçin Şam'da Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile görüşen Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel, Lübnan'a döndü.

11- Şili askeri yönetim lideri General Pinochet, kabinede değişiklik yaparak 16 muhafazakâr milletvekiline işten el çektirdi.

12- Filipinler'in başkenti Manila'da bir otelin yanması sonucu 25kişinin öldüğü bildirildi.

14 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Romanya Devlet Başkanı Cavuşesku'nun özel temsilcisi Aurel Duma'yı kabul etti. Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nunda katıldığı kabulde Aurel Duma Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Romanya Devlet Başkanr Çavuşesku'nun bir mesajını iletti.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Foto Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

3- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le haftalıkolağan görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada «Bulgaristan'daki hadisenin statik değil dinamik boyutlara ulaştığı görüşündeyiz» dedi.

4- Erzurum'da yapılan «Orgeneral Nurettin BaranseI-85 Kış Tatbikatı »m izleyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Haydar Saltık ve NATO Güneydoğu AvrupaMüttefik Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ragıp Uluğbay, Ankaraya döndüler.

5- Bakanlar Kurulu'nca temel gıda maddelerinden 1 Nisan'dan itibaden Katma Değer Vergisi (KDV) alınması Temmuz ayına ertelendi.

6- TBMM Dil Okulu, Necmettin Karaduman tarafından açıldı.

7- MDP Aydın milletvekili İskender Cenap Ege Partisinden veTBMM Başkanvekilliğinden istifa etti.

8- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Turgut Tülümen,TGS İzmir Şubesince düzenlenen «Basın Sorunları Sempozyumun»dayaptığı konuşmada, «Basının her meselesine çözüm yolları aranıyor»dedi.

9- Sümerbank ile Teksif Sendikası arasında 29 bin 38 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

10- İçişleri Bakanlığı Basın Danışmanı Hayat İlhan casusluk yaptığı gerekçesiyle Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından tutuklandı.

11- Çimento fiyatlarına yüzde 18.2 ile yüzde 9.6 oranında zam yapıldı.

12- Malatya'nın Hekimhan ilçesi'ne bağlı Basak Köyü'nde güvenlik kuvvetleriyle yıkıcı örgüt mensupları arasında çıkan silahlı çatışmasonucu bir polis memuru şehit oldu, örgüt mensuplarından biri ölü, ikiside yaralı olarak ele geçirildi.

13- Anayasa Mahkemesi'nin AP ve Büyük Türkiye Partisi'nin devamı olduğu, MGK'nın 99 sayılı kararına karşı tutum takındığı iddiasıyla DYP'nın kapatılması isteğiyle açılan davayı reddeden gerekçeli kararı Resmî Gazete'de yayınlandı.

14- Akajansın Lefkoşa çıkışlı haberine göre, Kıbrıs Rum yönetimilideri Spiros Kipriyanu'nun Yugoslavya ziyaretiyle ilgili yayınlanan ortak bildiride «Adadaki Türk Askerinin geri çekilmesi» istendi.

15- Lübnan Başbakanı Raşit Kerami, «İsrail birliklerinin geri çekilmesinden sonra, bölgeye 3 bin Lübnan askeriyle, bir zırhlı taburun sevkedileceğini» açıkladı.

15 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında ve GenelkurmayBaşkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Kurul üyesi bakanlar, kuvvet komutanları ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri ile Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyelerinde katıldığı Milli Güvenlik Kurulu Çankaya Köşkü'nde toplandı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren hastalık ve sakatlıktan dolayı birmahkumun cezasını affetti.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, 2. Petrol Boru Hattı konusunda görüşmelerde bulunmak üzere gittiği Irak'takitemaslarını tamamlayarak Ankara'ya döndü.

4- Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada,«Devlete karşı suç işleyenler ile laikliğe aykırılık suçu işleyenlerinde,son tahkikat açılıncaya kadar nedamet getirip ihbar da bulunmaları halinde ceza indiriminden yararlanacağını» bildirdi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşcıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «1985 sonuna kadar turizm gelirlerinin 1.5 milyon dolara yükseleceğini» belirterek «Türkiye'deki 65 bin yatağa yıl sonunakadar 13 bin yatak ilave edileceğini ve turistik belgeli otellerdeki yatak kapasitesinin 80 bine ulaşacağını» söyledi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «İthal edilecek dizel motorlardan Gümrük Vergisi ve fon uygulamasının düşük tutulacağını» söyledi.

7- Genel Başkan Şevket Yılmaz başkanlığında toplanan Türk-JşBaşkanlar Kurulu toplantısında, Hükümet ile yapılan zirve toplantısının değerlendirildiği bildirildi.

8- Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin'in2969 sayılı yasaya aykırı davrandığı gerekçesiyle İstanbul SıkıyönetimKomutanlığı Askeri Savcılığınca ifadesi alındı.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığından yapılan açıklamada, Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube ekipleri tarafından yapılan operasyonlarda yasa dışı örgüt mensubu 19 militan yakalandı.

8. Kolordu Sıkıyönetim Komutanlığı Tunceli'de çeşitli eylemlerekarışan yasa dışı örgüt mensubu 20 militanın yakalandığını bildirdi.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesinde yargılanan 16 sanıklı Hatay Ülkücü Gençlik Derneği (ÜGD) davasında 5 sanık 36 yıl, 1 sanık 1 yıl hapse mahkum oldu. Davada bir sanık için görevsizlik kararı verilirken, 8 sanıkta beraat etti.

11- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Yardımcılığına, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Genel Müdür Yardımcılığına ve TarımOrman ve Köyişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Müfettişliğine yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe, Londra'daki yabancı gazeteciler Derneğince düzenlenen brifingde yaptığı yazılı açıklamada Bulgar hükümetinin, Türk azınlığa yapılan baskılar konusundadeğerlendirmelerde bulunabilmesi için yabancı basını ülkeye davet etmesi gerektiğini bildirdi.

13- ABD Dışişleri Başkanlığınca yayınlanan insan hakları raporunda, Bulgar makamlarının bu ülkede yaşayan müslüman Türklere karşıuyguladığı baskıların giderek arttığı belirtilerek Bulgar makamlarınınBulgar ismi almayan Türklere nüfus ve evlilik belgeleriyle, diploma vermeme kampanyasını yoğunlaştırdığı öne sürüldü.

16 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'inde katıldığı, «Hükümet SilahlıKuvvetler İşbirliği Semineri» Genelkurmay Başkanlığı'nda başladı.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ile çeşitli konularda yapılan sohbet, Tercüman Gazetesi'nde yayınlandı.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşcıoğlu Mersin'de yaptığı açıklamada, «SİT alanları için kararları bundan sonra yerel yönetimlerin vereceğini» söyledi.

4- Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, ABD'ye yapılan tekstil ihracatında uygulanan verginin kaldırılmasına ilişkin görüşmelerde bulunmak için Washington'a gitti.

5- Türk Hava Kurumu'nun kuruluşunun 60. yıldönümü törenle kutlandı.

6- Akaryakıta yüzde 5.3 oranında zam yapııdı.

7- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Müsteşarlığına ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapılan atamalar Resmî Gazete'de yayınlandı.

8- Federal Almanya'nın Münih kentinde Bulgaristan'da yaşayanTürklere yapılan baskıları kınayan bir yürüyüş düzenlendi.

9- İsrail Silahlı Kuvvetleri, Lübnan'dan çekilme planlarının ilkaşamasının tamamlandığını bildirdi.

17 ŞUBAT 1985

1- Genelkurmay Başkanlığı'nda Cumhurbaşkanı Kenan Evren'inde izlediği, «Hükümet Silahlı Kuvvetler İşbirliği Sistemi ile YönetimEsaslarının incelendiği seminer sona erdi.

2- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Türkiye'nin NATO'ya girişinin 33. yıldönümü nedeniyle Ankara'da yaptığı açıklamada, «NATOiçerisindeki yükümlülüklerimiz gözönünde tutulduğunda, sağlanan desteğin yeterli olmadığı açık bir şekilde görülmektedir» dedi.

3- Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray, Baden WürtenbergEkonomi Bakanı'nın davetlisi olarak resmi bir ziyaret için gittiği Federal Almanya'daki temaslarını tamamlayarak Ankara'ya döndü.

4- Londra'da yayınlanan «The Sunday Times» gazetesinde Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskıları anlatan bir yazı yayınlandı.

5- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, resmi bir ziyaret amacıyla Kahire'de bulunan İtalyan Devlet Başkanı Sandro Pertini onurunaverdiği yemekte yaptığı konuşmada, İsrail'e «Ürdün-FKÖ İşbirliğiniDestekleme» çağrısı yaptı ve «Eğer İsrail bu adıma karşılık vermeyipeski sloganları tekrarlamayı sürdürürse, gelecek kuşakların sonuçlarına katlanacağı bir hata yapmış olur» dedi.

6- Vietnam Haer Ajansı, Çin topçu birliklerinin 15 ve 16 Şubattarihlerinde Vietnam'ın sınır köylerini top ateşine tuttuğunu ve bombardımanda 14 sivilin öldüğünü bildirdi.

18 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Portekiz'in Ankara BüyükelçisiCarlos Augusto Fernandez'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlayan, Başbakan TurgutÖzal «enflasyon hedeflerinin % 25 olduğunu ve bunu değiştirmeyeceklerini» belirterek «KİT'lerle ilgili olarak gazetelerin Yüksek DenetlemeKurulu raporlarını kasıtlı olarak değerlendirdiklerini» söyledi.

Başbakan Turgut Özal, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada,«Kimsenin kuşkusu olmasın hayali ihracat yapanlar ortaya çıkarılacak.Bunların aldığı paralar ödettirilecektir» dedi.

3- Hükümetin çağrısı üzerine Ankara'ya gelen, Sofya BüyükelçisiÖmer Lütem, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabul edildi ve kabulde, Bulgaristan'da bulunan Türklerin durumları hakkında bilgi sundu. Daha sonra toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında üyelere bilgi veren Büyükelçi Ömer Lütem Dışişleri Bakanlığı Doğu Dairesi yetkilileriyle görüştü ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu tarafından kabul edildi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Büyükelçinin Bulgaristan'dayaşayan ve sayıları yaklaşık bir milyona varan Türk azınlığına isim vedin değiştirmeleri konusunda yapılan baskılarla ilgili bilgi verdiğinisöyledi.

4- Bakanlar Kurulu, Tarım Koruma İlaçları A.Ş. nin İstanbul Kartalve İzmit Derince'deki işyerlerinde alman grev ve lokavt kararlarının genel sağlık nedeniyle 2 ay ertelenmesini kararlaştırdı.

5- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, resmi bir ziyarette bulunmak üzere Endonezya'ya gitti.

6- THA'nın haberine göre, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı biraçıklama yaparak, «Yassıada'da açık hava rehabilitasyon merkezi oluşturulacağını» söyledi.

7- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Tercüman ve Milliyet Gazetelerine, Bakanlığının çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

8- Ücretlilere fatura karşılığı ödenmekte olan vergi iadesi oranlarını % 20'ye kadar çıkaran yasa tasarısı ile olağanüstü hal ilanını gerektiren muhtemel şiddet hareketlerinin ortaya çıkması halinde köylerdegeçici köy koruyucuları görevlendirilmesine ilişkin yasa tasarısı MeclisBaşkanlığı'na sunuldu.

9- Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında 3 yıllık yeni bir kültürel değişim programı hazırlanması çalışmaları başladı.

10- HP Genel Sekreteri Yılmaz Hastürk ile SODEP Genel BaşkanYardımcısı Muzaffer Saraç tarafından ayrı ayrı yapılan açıklamalarda»Türk-İş eski Genel Başkanı Halil Tunç'un işçi sorunlarına ilişkin görüşve önerilerinin olumlu karşılandığı» belirtildiği.

11- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Sivas'ta yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı binasında yapılan «Hükümet-Silahlı Kuvvetler İşbirliği Semineri» toplantısındaki «İşbirliği» sözcüğünün Anayasa'ya aykırı biçimde kullanıldığını söyledi.

12- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk-İş ile Asya AfrikaHür Çalışma Enstitüsü'nce Pamukkale'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, «Asgari ücretin işçiye net olarak ödenmesini, vergininişveren tarafından ödenmesini» istedi.

13- TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası ve Türkiye Jeoloji Kurumutarafından düzenlenen Türkiye Jeoloji Kurultayı Ankara'da başladı.

14- Tayland Ticaret Bakanı Yardımcıs! Paraycon Chindasilpe ileberaberindeki heyetin Ankara'da resmi temaslarına başladığı A. A. tarafından bildirildi.

15- Ermeni Patriği Şinork Kalutsyan Milliyet Gazetesi'ne verdiğiözel demeçte, Orly olayına değinerek, «Oraya bu bombayı koyan hangimilletten, hangi dinden ve hangi ırktan olursa olsun şiddetle kınar ve insanlık yönünden mahkum ederim» dedi.

16- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, elverişsiz hava koşulları nedeniyle, pek çok il ve ilçedeki ilk ve ortaokulların değişik sürelerde tatil edildiğini bildirdi.

17- 1984 yılı geçici dışalım ve dışsatım verileri DİE trafından açıklandı.

18- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Orman ÜrünleriSanayi Kurumu'nun ürettiği orman ürünlerinin satış fiyatlarında % 6-20oranında indirim yapıldı.

19- Anayasa Mahkemesi, «Tasarrufların teşviki ve hızlandırılması»hakkındaki yasanın iptali için HP tarafından açılan davayı reddetti.

20- Muş Vilayet Basın Bürosu'ndan yapılan bir açıklamada, Muş veçevresinde İl Jandarma Alay Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yürütülen operasyon sonucu, bölücü örgüt üyesi 20 kişinin yakalandığı bildirildi.

21- Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin hakkında, 2969 sayılı yasaya aykırı davrandığı gerekçesiyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 numaralı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

22- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 numaralı Askeri Mahkemesi'nde yaklaşık 2,5 yıldır süren TSİP davasında yargılanan 79 kişiden 56'sının beraat ettiği, 21 'i hakkında 6 ay ile 7 yıl 10 ay arasında değişen ağır hapis cezasının verildiği davada, 2 sanık hakkında da davanınreddine karar verildi.

23- Ankara ili ve ilçelerinde aranmakta olan 22 kişinin yakalandığıAnkara Emniyet Müdürlüğü tarafından açıklandı.

24- 4. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada Ankara ve çevresinde 1-14 Şubat tarihleri arasında araziye terkedilmiş 113 silah ele geçirildiği bildirildi.

25- Ankara dışındaki illerde resmi ve ulusal bayramlarda uygulanacak protokolde yapılan değişiklik Resmî Gazete'de yayınlandı.

26- Yunanistan Başbakanı Andreas Papendreu, Amerikan Time dergisine verdiği demeçte, «Türkiye ile Yunanistan'ın Kıbrıs'ta hiç bir işlerinin olmadığını» söyledi.

27- Fransız basınında ve televizyonunda, Orly olayını kınayan yorumlar yer aldı.

28- ABD, ANSUZ Paktı'na bağlı ülkelerin askeri iletişim konularınıgörüşmek üzere yapacakları toplantıdan çekildi.

29- Yeni Zelanda Başbakanı Davit Lange, «ABD nin tüm ısrarlarına karşın ülkesinin limanlarına nükleer silah yüklü gemiler sokmamaya kararlı olduğunu» açıkladı.

30- Güney Lübnan'da İsrail askerlerine karşı düzenlenen bir saldırıda, bir İsrail askeri öldü, 3 asker de yaralandı.

Bu arada başkent Beyrut'da Şiilerin yaşadığı bir bölgede meydana gelen 2 ayrı patlamada, 9 kişinin öldüğü, 40'dan fazla kişinin yaralandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

31- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'in, beraberinde Başbakan Raşid Kerarni ile Lsrail birliklerinin boşalttığı Sayda kentini 10 yıldan beri i!k kez ziyaret ettiğini bildirdi.

32- AP Ajansının Bangkok çıkışlı haberinde Vietnam birliklerininTayland topraklarındaki bir tepeyi ele geçirmek üzere yaptıkları saldırıda 5 Tayalndlı köylünün öldüğü, Vietnam ve Tayland birlikleri arasındaçatışmanın çıktığı bildirildi.

33- Yabancı ajansların haberlerine göre, Çin-Vietnam sınırını ziyaret eden ve birlikleri teftiş eden Çin Komünist Partisi lideri Huyaobang,Çin'in Vietnam saldırısında kayıtsız kalmayacağını» bildirdi.

19 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da Hıfzıssıhha Enstitûsü'nde incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal, ANAP Grubunda Bulgaristan olaylarıüzerine bilgi verirken «Gerekirse Bulgaristan'daki bütün Türkleri göçmen olarak kabul ederiz. Bunu da gerekli yerlere ulaştırdık» dedi.

3- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Argur Konstantinov'u Dışişleri Bakanlığı'nda kabul ederek birsüre görüştü ve Bulgaristan'daki Türk köylerine basın mensupları ilediplomatların serbestçe girerek araştırma yapmalarını istedi. Bulgaristan Büyükelçisi ise Türk basınında yer alan konu ile ilgili haberlerin,maksatlı olarak niteledi ve Bulgaristan'daki Türklerin isimlerinin değiştirilmesi için bir zorlama yapılmadığını Türklerin isimlerini gönüllü olarak değiştirdiklerini öne sürdü.

Dışişleri Bakanı, Bulgar Büyükelçi'ye hükümetin Türk Soydaşlarının Türkiye'ye anlaşmalar çerçevesinde göç etmeleri de dahil olmaküzere bütün meseleleri «Müzakere yolu» ile çözümlemeye hazır olduğunu bildirdi.

4- Devlet Bakanı Kazım Oksay, Türkiye-Cezayir Karma EkonomiKomisyonu toplantısına katılmak üzere Cezayir'e gitti.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, dün Brunel'e gitti.

6- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, UBA muhabirinin sorusunucevaplandırarak «Başbakan Turgut Özal'ın Silahlı Kuvvetler, Hükümetin emrindedir» şeklindeki açıklamasının hatalı olduğunu söyledi.

7- MDP'nin Hatay milletvekilleri Murat Sökmenoğlu ile Abdurrahman Demirtaş, partilerinden istifa ettiler.

Murat Sökmenoğlu, TBMM Başkanlık Divanı katip üyeliğinden deistifa ettiğini bildirdi.

8- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, «Fikir suçları, basın suçlarıgibi suçlar affedilmelidir» dedi.

9- DYP Başkanlık Divanı tarafından yayınlanan bildiride, «Hükümet-Silahlı Kuvvetler İşbirliği Semineri» deyimi eleştirildi.

10- Türk-İş Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, 2821 ve2822 sayılı yasaların çeşitli hükümlerinin değiştirilmesine ilişkin önerilerin özel dosyalar halinde Başbakanlık ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarına sunulduğunu bildirdi.

11- Milli Eğitim Vakfı 5. Genel Kurulu Ankara'da başladı.

12- Casusluk suçundan Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından tutuklanan yazar İlhan Bardakçı ve İçişleri Bakanlığı Basın Danışmanı Hayat İlhan'ın tutuklamaya itiraz istekleri Askeri Mahkeme tarafından reddedildi.

13- Eski Devlet Bakanı Hasan Aksay'ın laikliğe aykırı propagandayaptığı savıyla TCY'nin 163/4 maddesine göre 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına İstanbul DGM'de başlandı.

14- İzmir Gültepe eski Belediye Başkanı Aydın Ertan, yerel seçimlerden önce yaptığı bir konuşması nedeniyle yargılandığı davada 1 yıl4 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

15- Muş Valisi Gökhan Aydıner Muş Jandarma Alayı ve emniyetekiplerinin ortak operasyonları sonucu, bölücü çeteye mensup 20 kişinin yakalanarak, gözaltına alındığını bildirdi.

16- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi«Mardin ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren yasadışı bölücü bir örgütemensup» 242'si tutuklu 624 sanık hakkındaki davayı karara bağladı.Mahkeme, sanıklarından 22'sini ölüm cezasına, 22'sini de ömür boyuhapse mahkum etti. 70 sanığın 10 ile 24 yıla, 26 sanığın 24 yıla, 2 sanığın 36 yıla, 162 sanığın ise 3 ile 10 yıl arasında cezalandırılmasına kararverilen davada, 251 sanık hakkında beraat, 30 sanık hakkında tefrik, 4sanık hakkında düşme, 13 sanık hakkında görevsizlik, 3 sanık hakkındada birleştirme kararı verildi.

17- Washington'da bulunan Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli başkanlığındaki Türk heyetinin resmi temaslarına başladığı bildirildi.

18- 15 Temmuz 1983 tarihinde Paris'in Orly Havaalanında THY kayıt bürosuna karşı gerçekleştirilen ve 8 kişinin ölümüne, 56 kişinin yaralanmasına neden olan olayın sanıkları ASALA üyesi Simon (Soner)Nayır, Varujan Garbiçyan ve Ohannes Semerciyan'ın yargılanmasına,Fransa'nın Creteil Mahkemesi'nde başlandı. Ermeni sanıkların avukatıJacgues Verges'in eski İçişleri Bakanı Gaston Deferre, Meclis BaşkanıLouse Mermaz, eski Kamu Güvenliği, yeni Emekliler ve Aile İşleri Bakanı Joseph Franchesci'nin dinlenmesi isteği usul yönünden mahkeme tarafından reddedildi. Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ınise yeminli tanık olarak ancak kendisi isterse gelip konuşabileceğibelirtildi. Sorgulama sırasında 3 sanık, Orly suikastı ile direkt ya dadolaylı olarak ilgilerinin bulunmadığını bildirdiler.

19- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'm KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Lideri Spiros Kipriyanu'yıı mart ayındayeniden biraraya getirmeye çalıştığı, Genel Sekreterlik Sözcüsü tarafından açıklandı.

20- Avusturya'nın başkenti Viyana'da ABD ve Sovyet heyetleri arasında Ortadoğu sorununun ele alındığı görüşmelerin ilk turunun tamamlandığı bildirildi.

21- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Temsilciler Meclisi Dışİlişkiler Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorunu ile ilgili görüşlerini açıkladı.

22- Reuter Ajansının haberine göre Güney Lübnan da Sayda kentinde, İsrail birliklerinin çekilmesinden sonra, onbinlerce Şii HizbullahPartisi İslam Cumhuriyeti kurulması isteğiyle gösteri yaptı.

Öte yandan Lübnan da değişik bölgelerde 2 bombanın patlamasısonucu 14 kişi öldü, 100 dolayında kişi yaralandı.

23- Güney Afrika'da, siyahların çoğunlukta bulunduğu Crossroadskentinde, hükümetin yöre halkını yeni yerleşim bölgelerine taşıyacağına ilişkin çıkan söylentilerin yayılması üzerine çıkan olaylarda en azbeş kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- AP Ajansının Bilbao çıkışlı haberine göre, İspanya'da meydana gelen uçak kazasında, 151 kişi öldü. Havayollarının bazı yetkililerikazada 20 kişinin kurtulduğunu açıkladı. Ancak, olay yerine giden İspanyol kurtarma ekipleri, kazadan kimsenin kurtulamadığını bildirdiler.

25- ANKA Ajansının haberinde Sudan'da Devlet Başkanı Cafer Numeyri yönetimi ile yönetim aleyhtarı gruplar arasında çıkan çatışmalarda onlarca kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı bildirildi. Bu arada, 18 Ocak'ta idam edilen rejim karşıtı Cumhuriyetçi Kardeşler Partisilideri Mahmut Muhammet Taha'nın imzasını taşıyan tüm kitapların Devlet Başkanı Numeyri'nin emriyle toplu halde yakıldığı belirtildi.

26- Basra Körfezi'nde seyreden bir Kuveyt nakliye gemisine İransavaş uçakları tarafından düzenlenen bir saldırı sonucu 3 japon görevliöldü.

20 ŞUBAT 1985

1- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, resmi bir ziyaret amacıylaKatar'a gitti.

2- Bulgaristan'da Türklere yapılan baskılarla ilgili olarak TBMM Genel Kurulu'nda gizli bir oturum yapıldı.

3- HP Milletvekili Cüneyt Canver, Başbakan Turgut Özal'a yönelttiği soru önergesinde, «Basında, Ordu-Hükümet İşbirliği Semineri diyegeçen seminer hakkında» açıklama istedi.

4- MDP Gaziantep milletvekilleri Feyzullah Yıldırır ve Galip Deniz, partilerinden, Gaziantep'in tüm örgütleriyle birlikte istifa ettiler.Feyzullar Yıldırır, «Gaziantep Örgütü ilçe Başkanları ve Belediye Meclisi üyelerinin de kendileriyle istifa ettiklerini» açıkladı.

5- UBA Ajansının haberine göre, TRT'nin tarafsızlığını zedeleyenbir tutum içinde olduğu gerekçesiyle SODEP Genel Başkanı Erdal İnönütarafından hakkında dava açılması istemiyle Ankara Savcılığı'na başvurulması üzerine, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay, Basın Savcısınaifade verdi.

6- İstanbul ve Ankara dahil 7 ilde ilk ve orta dereceli okullardatatil Pazartesi gününe kadar uzatıldı.

7- Türkiye ile sekiz ülke arasında daha otomatik telefon görüşmelerinin başladığı Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıklandı.

8- İstanbul'da iki kişi donarak öldü. Sivas/Erzincan karayolununGermencik mevkiinde şarompole yuvarlanan bir otobüsteki 4 İranlı yolcu ölü bulundu.

9- İngiliz Times gazetesinde, Bulgaristan'daki Türklere yapılanbaskıları konu alan bir haberyorum yayınlandı.

10- Birleşmiş Milletler Türk Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, «Bulgaristan'daki Türk azınlığa karşı baskılar uygulandığı yolundaki haberlerin kaygı ve üzüntü ile izlendiği» bildirildi.

11- Paris'te görülmekte olan Orly davasının ikinci gününe sorgularla devam edildi Mahkemede Fransa Adalet Bakanı Robert Dadinter'in Fransa Bakanlar Kurulu'nun, tanıklıkları istenen bakanlar JosephFranceshi,, Gaston Deferre ve Haroun Tarzieff'in tanıklık yapmasınaizin vermediğini bildiren mektubu okundu.

12- Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitri Marudas, «Yunanistan Başbakanı Andreas Papendreu'nun SSCB'de yaptığı temasları sırasında Ege ve 12 mil konusunda hiçbir görüşme yapılmadığını ancak Sovyetler Birliği ile Yunanistan'ın ortak bildiride olduğu gibi uluslararasıDeniz Hukuku Sözleşmesini desteklediklerini bildirdi.

13- A.A. nin Lefkoşa çıkışlı haberine göre, Kıbrıs Rum sağ kanatpartisi olan Demokratik Birlik Partisi ile Komünist AKEL Partisi, BMGenel Sekreteri Perez de Cuellar'a ortak bir mesaj göndererek«AKEL'in Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spirios Kipriyanu'dan desteğimçektiğini ve Kipriyanu'nun artık Rum tarafının yetkili görüşmecisi veyasal temsilcisi olmadığını bildirdi.

14- ABD ve Sovyet heyetleri arasında Ortadoğu sorununu görüşmek amacıyla Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan 2 günlük toplantı sona erdi.

15- Üç günlük resmi bir ziyarette bulunmak için ABD'ye giden İngitere Başbakanı Margaret Thatcher, ABD Başkanı Ronald Reagan'la birgörüşme yaptı.

16- Güney Lübnan'daki Bazuriye köyünde İsrail askerlerinin 2 kişiyiöldürdüğü AP Ajansı tarafından bildirildi. Beyrut'ta da dün Fransız Gözlem Birliğine bağlı bir subay öldürüldü.

17- FKÖ liderlerinden Halil Vezir (Abu Cihad), FKÖ Yürütme Komitesi ile El Fetih Merkez Komitesi'nin Yaser Arafat ile Ürdün KralıHüseyin arasında varılan ortak strataji anlaşmasının «Bazı noktalarınınetleştirerek» onayladığını açıkladı.

18- AP Ajansının Cape Town çıkışlı haberine göre, Güney AfrikaCumhuriyeti'nde Cape Town yakınlarında, polisle siyah halk arasındaçıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı 16 ya yükseldi, 224 kişi yaralandı.

19- AP Ajansının haberine göre, Bangkok radyosu, Tayland'a yaptığı 3 günlük ziyareti tamamlayan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Armitage'ın Tayland'ı desteklediğini bildirdi.

Bu arada Vietnam ile Tayland arasındaki çatışmaların devam ettiği bildirildi.

21 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Dil Kurumun'da «Dil İnkilabının Sadeleşme ve Türkçeleşme Akımları Arasındaki Yeri» konulukonferansta bir konuşma yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le haftalıkgörüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «IMF ile bir yıllık anlaşmadaha yapılacağını» bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, ZiraatBankası Krediler Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, «1985 yılının Türk çiftçisi için fevkalâde verimli ve istikrarlı bir yıl olacağınainanıyorum. Hükümetin para politikasının başarısı Merkez Bankası-'yla Ziraat Bankası'nın uygulayacağı politikaya bağlıdır» dedi.

4- HP Milletvekillerinin bakanlık nüfusunu kötüye kullandığı vebazı kişilerin çıkarı için devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle, Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy hakkında Meclis soruşturması açılmasını öngören önergeleri TBMM Genel Kurulunda görüşülerek reddedildi.

5- Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi BaşkanıVahit Erdem, Ankara'da yaptığı açıklamada «Kurumun yeterli kaynağasahip olduğunu» belirterek «ilave kaynağa ihtiyaç bulunmadığını» bildirdi.

6- Gerçek ve tüzel kişiler toplam değeri 10 bin dolar karşılığıTürk Lirası'nı aşmamak kaydıyla sınır ticareti yapabilme imkânı sağlayan yönetmelik Resmî Gazete'de yayınlandı.

7- Türkiye'nin yeni BM Daimi Temsilcisi İlter Türkmen itimatnamesini Genel Sekreter Perez de Cuellar'a sundu.

8- ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, ABD Kongresi'nesunduğu «NATO Askeri Teçhizatının Standardizasyonu» adlı raporda,Türkiye ile birlikte, Belçika ve İtalya'da, NATO üslerine yeni savunmasistemleri yerleştirileceğini söyledi.

9- İngiltere Devlet Bakanı Richard Luce, Avam Kamarası'ndayaptığı açıklamada, «Demokrasinin yerleştiği ve insan hakları meselesinin giderek düzeldiği Türkiye'ye İngiltere'nin sırt çevirmesinin yanlışolacağını» söyledi.

10- Orly davası sanıklarının sorgulamaalrma Fransa'nın Creteilkentinde devam edildi.

11- İtalyan İçişleri Bakanı Oscar Scalfaro, Avusturya televizyonunaverdiği demeçte, «Avrupa'daki terör örgütlerinin birbirleriyle ortak çalıştıklarına dair çok açık deliller mevcuttur. Ve bu yeni Avrupa terörizminin tek hedefi NATO ile onun bağlı kuruluşlarıdır» dedi.

22 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, YHK Başkanı Naci Varlık'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u Başbakanlık Konutu'nda kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

3- Devlet Bakanı, ve Dışişleri Bakan vekili Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada «Ankara'daki Bulgaristan Büyükelçisi A. Kostantinov, Dışişleri Bakanlığına davet edilerek bir süregörüşülmüş ve büyükelçi aracılığıyla hükümetimiz Bulgaristan hükümetine bir nota tevdi etmiştir. Nota'da iki ülke arasında mevcut sorunların geniş kapsamlı bir göç anlaşması konusu da dahil olmak üzereDışişleri Bakanları düzeyinde ele alınıp görüşülmesi teklif edilmiş veBulgaristan hükümetinin en kısa zamanda cevabının beklendiği belirtilmiştir» dedi.

4- Adalet Bakanı Necat Eldem, Ankara Adliye Sarayı'nda «Hükümve tutukluların el ürünlerinden» oluşan serginin açılışında yaptığı konuşmada «Amacımız kişileri cezalandırmak değil, topluma kazandırmaktır. Yararlı işlerle onları kazanmak, ürünlerini görmek en büyük kıvancımız olacaktır» dedi.

5- Türk-İş Yönetim Kurulu'nca hazırlanan, 1475 sayılı İş Kanunu'nun 33. maddesinin tadiline ilişkin kanun taslağı ile Karayolu Kanun tasarısına ilişkin görüşü TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, BaşbakanTurgut Özal, ilgili bakanlar, siyasi partilerin genel başkanlıklarına veişçi kökenli milletvekillerine verildi. ;

6- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı TercümanGazetesi yazarı Nazlı Ilıcak ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü YükselBaştunç haklarında açılan soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

7- Sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerince Ankara'da yapılan aramalarda bölücü bir örgüte mensup 5 militan yakalandı.

8- ABD Başkanı Ronald Reagan, Washington'da yaptığı basıntoplantısında, «Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıktan kaygılı olduğunu ve bunun NATO'nun güneydoğu kanadındaki ABD üslerini tehlikeye düşürebileceğini» açıkladı.

9- Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis ve Başbakan Andreas Papendreu'nun yaptıkları görüşmede, Cumhurbaşkanlığıseçimlerinin 15 Mart'ta yapılması konusunda görüş birliğine vardıklarıbildirildi.

10- Arjantin'in eski Devlet Başkanı Maria Estela Peron, Arjantin'in ana muhalefet partisi olan Peronist Parti'nin genel başkanlığından istifa etti.

11- Filipinler'de muhalefet liderlerinden Benigno Aguino'nunsuikastine karıştığı öne sürülen Filipinler Genelkurmay Başkanı ve 24askerin yargılanmasına başlandı.

12- Avusturya'da koalisyon ortaklarından İşçi Partisi'nin Bayındırlık Bakanı Kari Sekanina, başkanı olduğu işçi sendikasının paralarınıözel amaçları için kullandığı yolunda çıkan söylentilerden dolayı görevinden istifa etti.

23 ŞUBAT 1985

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskıların yerinde incelenmesi için bir parlemento heyetinin gönderilmesi yönünde harekete geçildiğini» açıkladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, BazaarInternational dergisinin Bursa'da düzenlediği «İktisadi Kalkınmada Büyük İşletmelerin Rolü ve Türkiye'de Büyük İşletme Olmanın Güçlükleri» konulu seminerin açılışında yaptığı konuşmada, «Hükümetin şirketkurtarma yolunda çalışmalarının bulunmadığını» bildirerek «yapılançalışmalar şirket kurtarma değil, ekonomiye kazandırmadır» dedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «Radikal önlemler alarak kaçakçılığı yüzde 3-5 düzeyine indirdiklerini ve hayali ihracat iddialarıyla başarılarının gölgelenmek istendiğini» belirterek «Hayali ihracat olmaz, olay kaçakçılıktır, sahtekârlıktır, hilebazlıktır. Bunun karşılığında vergi iadesi alınmışsa bu da haksız iktisaptır» dedi.

4- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Katar'm başkenti Doha'da yaptığı açıklamada, «Nerede olursa olsun bir yargı organının terör örgütlerinin tehdidinden etkilenerek karar vermesi düşünülemez. Aksi haldeo ülkede adaletin varlığından söz edilemez» dedi.

5- Fransa'nın Lyon kentinde 3 bin kadar Türk Bulgaristan'da yaşayan Türklere uygulanan baskıyı protesto etmek amacıyla bir yürüyüşyaptılar.

6- Avrupa Konseyine üye 21 ülkenin adalet ve içişleri bakanlıkları yetkililerinin, Fransa'nın Strasbourg kentinde yaptıkları toplantıda,«Terörizmle daha etkili mücadele edilmesi» kararlaştırıldı.

7- KKTC Kurucu Meclisi'nin yeni anayasa çalışmaları sırasındayasama meclisinin 50 milletvekilinden oluşmasını kabul ettiği, bildirildi.

8- Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi'nin iki gün üst üste Kıbrıssorunundaki gelişmeleri görüştükten sonra Kipriyanu'nun uyguladığıpolitikayı reddettiği ve yapılan oylamayla güvensizlik kararı aldığı, bildirildi.

9- THA'nın Kabil çıkışlı haberine göre, Afganistan'daki BabrakKarmal yönetimi, ülkenin Herat eyaletinde çıkan çatışmalarda 54 Afganlı mücahidin öldürüldüğünü açıkladı.

10- THA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre, Hindistan'ın Pradeşeyaletinde bir yolcu treninde çıkan yangında 70 kişi öldü.

24 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanan Milli Güvenlik Kurulu, sıkıyönetim uygulanan 34 ilden11'inde sıkıyönetimin, 9 ilde uygulanan olağanüstü hal uygulamasınınÇorum dışında 8 ilden 19 Mart 1985'den itibaren kaldırılmasını hükümete tavsiyeyi kararlaştırdı.

2- Devlet Bakanı Ahmet Karaevli Ankara'da yaptığı açıklamada«Gökova yakınlarında yapılacak Kemerköy Termik Santralının çevre kirliliğine neden olmayacağını» belirterek «Uluslararası antlaşmaları ihlal edecek bir durum da oluşmayacak» dedi.

3- Arnavutluk'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda dönenDevlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz Yeşilköy Havaalanında yaptığı açıklamada, «Arnavutluk, Bulgaristan'daki soydaşlarımızla ilgili tutumumuzu takdirde karşılıyor» dedi.

4- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammet Gencidost Ankara'dayaptığı açıklamada, Türkiye İran ilişkilerine değinerek «Türkiye en doğrusunu yaparak, İran'ı İslam devrimi ilan edildiği zaman tanımıştır.İlişkilerin gelişmesinde, elbette bu doğru karar da rol oynamıştır»dedi.

5- Türkiye Ermeniler Patriği Sinork Kalustyan Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Orly Havaalanı'nın bombalanması olayının özel bir terörhareketi değil bir katliam olduğunu» belirterek «Bu tür terörizm içinen ağır ceza verilmelidir. Umuyorum ki, adalet yerini bulacaktır» dedi

6- Soğuk hava yoğun yağışlar nedeniyle 20 il ve bu illere bağlı ilçelerde ilk ve orta dereceli okullar 1 ile 5 gün arasında tatil edildi.

7- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla, Devlet Bakanlığında yapılan atamalar Resmî Gazete'de yayınlandı.

8- AP'nın Moskova çıkışlı haberine göre, Sovyetler Birliği'nioluşturan 15 Cumhuriyetin parlamento üyelikleri için seçim yapıldı.

25 ŞUBAT 1985

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Atatürk Kültür Dil veTarih Yüksek Kurumu'nu ziyaret etti.

2- Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray Ankara'da yaptığı açıklamada, «İkinci Boğaz Köprüsü ve çevre yolları ihalesiyle ilgili olarakfirmalardan mart ayında teklif alınacağını» söyledi.

3- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut İzmir'de yaptığı açıklamada,«Yurdumuzda 90 bin polis görev yapıyor. Polisin gerekli saygıyı görmesi için eğitini düzeyinide yükseltmek gerekli. Şu anda zaten lisedüzeyinden aşağı almıyoruz» dedi.

4- MDP Balıkesir Milletvekili Mustafa Çorapçıoğlu partisindenistifa etti.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar,TOB'nın düzenlediği «İthalat ve İhracat Kursu'nun açılışında yaptığı konuşmada, «Hayali ihracata karışan firmaların isimlerinin açıklanmasınıuygulanan sisteme karşı güvensizlik yaratan ihracat suistimallerininönlenmesini» istedi.

6- Pakistan'ın yeni Ankara Büyükelçisi Altaf A. Shaikh, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i Çankaya Köşkü'nde ziyaret ederek güven mektubunu sundu.

7- FKÖ Ankara Temsilcisi Ebu Firaz, Başbakan Turgut Özal ile birgörüşme yaptı.

8- Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti çeşitli konularda görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

9- Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri Kurumu'nun Karabük veİskenderun Demir Çelik Fabrikalarında üretilen pik demirine yüzde12-15 oranında zam yapıldı.

10- DİSK'e bağlı Maden-İş Sendikası'nın yönetici ve çalışanlarından 1'i hakkında ölüm cezası istenen 12 kişinin yargılanmalarına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı. Mahkeme ek iddianame ile açılan bu davanın «DİSK ve bağlı sendikalar» davasıyla birleştirilmesine karar verdi.

11- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 31 sanıklı Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği davasında 12 sanık 3 aydan 10 yıla kadar çeşitli hapis cezalarına çarptırılırken, 16 sanık beraat etti, Mahkeme 3 sanık hakkında da davanın reddine karar verdi.

12- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndeki yargılaması sonucu, 7 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılanDiyarbakır eski Belediye Başkanı Mehdi Zana ve iki arkadaşının cezasıtemyiz edilmek üzere gönderildiği Askeri Yargıtay'ca onaylandı.

13- Yüksek Seçim Kurulu'nun, boşalan mahalle ve köylerin muhtarlık seçimleriyle, kuruluşları geçen yıl kesinleşmiş belediyelere aitseçimlerin 2 Haziran 1985'te yapılmasını öngören kararı Resmî Gazete'de yayınlandı.

14- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Endonezya'nın BaşkentiCakarta'da Devlet Bakanı Suharto ve Endonezya Savunma Bakanı General Poniman ile birer görüşme yaptı.

15- Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Katar'ınUm Sait bölgesinde kurulu bulunan doğal gaz, petro kimya ve demirçelik tesislerinde incelemelerde bulundu.

16- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Suriye Devlet Başkanı HafızEsad'a gönderdiği" İki Ülke arasında sınır güvenliğinin sağlanması veteröristlerin giriş çıkışlarına son verilmesini öngören mesajına olumlucevap geldiği bildirildi.

17- Suriye hükümeti, ülkenin güneyindeki Dara bölgesinde silahlı kişilerin Ürdün sınırını geçerek Suriye topraklarına girdiklerini veiki Suriyeli'yi öldürdüklerini öne sürerek, Ürdün hükümetine bir protesto notası gönderdi.

18- Pakistan'da parlementonun 217 üyesini belirleyecek olan seçimler yapıldı.

26 ŞUBAT 1985

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal'ı ziyaret etti. Orgeneral Necdet Üruğ ziyarette ABD'ye yapacağı gezi hakkında bilgi verdi.

2- MDP milletvekili Doğan Kasaroğlu ile HP milletvekili Reşit Ülker tarafından «TRT yayınlarından Meclis dışındaki partilerin yararlanmaları ve 'muhalefete cevap hakkı tanınması ile Meclis çalışmalarınınTV'den verilmesine» ilişkin yasa önerileri TBMM Genel Kurulu'nca görüşülerek reddedildi.

3- Güney Avrupa NATO Başkomutanı Oramiral William Small,Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'un resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

4- Türkiye Masası Şefi Geoffry Tyler başkanlığındaki İMF heyetiAnkara'daki temaslarına başladı.

5- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde DEV-YOL örgütü üyesi olmak ve örgütün amaçları doğrultusunda eylem yapmaktan sanık 8 kişinin yargılanmalarına başlandı.

6- Haklarındaki 8-12 yıllık mahkumiyet kararları Askeri Yargıtaytarafından bozulan Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) Genel Başkanı Doğu Perinçek ve 14 parti yöneticisinin yargılanmalarına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yeniden başlandı. Askeri Yargıtay'ın bozma kararına uyan askeri mahkeme Doğu Perinçek ile 14 TİKP'liyi tahliye etti.

7- Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli ile ABD Ticaret Bakanı William Brock arasında fark giderici vergisiz olarak ABD'ye tekstil ve diğer ürünlerin ihraç edilmesine ilişkin biranlaşma ABD'de imzalandı.

8- A.A. haberine göre Bulgar İlim Akademisi Başkanı ProfesörAngel Balevski, «Güneydoğu Avrupa Cemiyeti»nin yıllık genel kurultoplantısına katılmak üzere geldiği Federal Almanya'nın Münih kentinde yaptığı açıklamada, «Bulgaristan da yüzyıllardır yaşayan Türklerebaskı yapıldığı ve bu şekilde Bulgarlaşmaya zorlandıkları doğru değildir.

Bulgaristan'daki azınlıklar, tarihi akış ve gelişim içinde Bulgarlarlabütünleşeceklerdir. Bunun için zor metodu değil, fakat azınlıkların cemiyetin halkaları olacak şekilde Bulgar toplumuna uydurulması sistemi işleyecektir» dedi.

9- ANKA ajansının Washington çıkışlı haberine göre, Polanya'nınVarşovadaki Amerikan Askeri Ataşesi Fredrick Mayer'ı «casusluk yaptığı» gerekçesiyle sınır dışı etmeye karar vermesinden sonra, ABD'nin de Polanya'nın Washington askeri ataşesini sınır dışı edeceğiaçıkladı.

10- Pakistan Devlet Başkanı General Ziya ÜI-Hak Bakanlar Kurulu'nu feshetti.

27 ŞUBAT 1985

1- Başbakan Turgut Özal, Erzurum ve Kars yöresinde meydana gelen deprem nedeniyle 10 milyon liradan fazla yardım yapanlara takdirname verilmesi töreninde yaptığı konuşmada, «Bulgaristan'ın göndereceği soydaşlarımıza kapımız açıktır» dedi.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Katar ve Birleşik Arap Emirliklerine yaptığı ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İngiliz BBC radyosuna verdiği demeçte, «Türkiye kendisini her yönden Avrupa'nın bir parçası saymaktadır. Bu yeni bir kavram değil Atatürk tarafından gösterilen birhedeftir» dedi.

3- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Türk TIR'larının Bulgaristan'dan geçerken karşılaştıkları güçlüklereilişkin raporu Ulaştırma Bakanlığı'na sunmasından sonra yaptığı açıklamada, «Bulgaristan üzerinden yapılan taşımacılıkta huzursuzluğunşimdi daha da arttığını söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda ücretlilerin vergi iadesine ilişkinuygulamaya yenilikler getiren kanun tasarısı görüşülerek kabul edildi.

5- TBMM Başkan Vekilliğine MDP Rize Milletvekili Turgut TalipKunter seçildi.

6- Üniversitelerarası Kurul, Bulgaristan'daki Türklere uygulananbaskıyı kınayan bir bildiri yayınladı.

7- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, kapatılanMilli Selamet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve 22 parti yöneticisi sanık hakkında verilen beraat kararına itiraz etti.

8- A. A.'nın Londra çıkışlı haberine göre, Bulgaristan hükümeti,ülkedeki Türk azınlığa yapılan baskıları eleştiren İngiliz basınına sasüruygulanmasını istedi. Bulgar hükmetinin bu talebi, İngiltere tarafındanrededildi.

28 ŞUBAT 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal TV'de yayınlanan «İcraatın İçinden»programında çeşitli açıklamalarda bulundu.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ resmi bir ziyaret amacıyla ABD'ye gitti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, «ABD ile yapılan anlaşma çerçevesinde, ihracatta kaynak kullanımı destekleme fonundanyapılan teşviklerin 1986 yılında, ihracatta kaynak kullanım iadeleri ile,kurumlar vergisinde uygulanan kısmı muafiyetin 1989 yılı sonunda kaldırılacağını» bildirdi.

5- Bakanlar Kurulu TCK'nun 170. maddesinde bazı değişiklikleröngören kanun tasarısı, Sosyal Sigortalar, çıraklık ustalık yasa tasarılarıyla, Stratejik niteliği olan bor ve uranyum madenlerini de içine alaraktüm madenleri özel sektöre açan maden yasa tasarısını görüşerek kabul etti.

6- Yüksek öğretim Kurulu (YÖK) İlahiyet Fakültelerine 1985-86öğretim yılından itibaren kız öğrenci alınmamasını kararlaştırdı.

7- Ankara'da havagazına yüzde 67 oranında zam yapıldı.

8- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı güvenlik kuvvetlerince Ankara'da yapılan aramalarda bölücü iki çeteye mensup 19 militanın yakalandığı bildirildi.

8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yasa dışı örgüt üyesi olmak ve devletin hakimiyeti altındaki topraklardanbir kısmını devlet idaresinden ayırmak amacıyla eylemlerde bulunmaksuçundan yargılanan bir sanık ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, Kamu kurum ve kuruluşlarının İş ve İşçi Bulma Kurumu'ndan talep edecekleri her işçi için5 bin lira ödemelerine ilişkin tebliği Resmî Gazete'de yayınlandı.

10- Fransa'nın Creteil kentinde devam etmekte olan Orly Davası'nın duruşmasında Savcı Yves Lessec, esas hakkındaki mütalaasınıokuduktan sonra üç ermeni teröristin ömür boyu hapse mahkûm edilmesini istedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106