23.9.1984
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1984

1 Eylül 1984

1- TBMM 2. yasama yılı çalışmalarına başladı. CumhurbaşkanıKenan Evren, yayınladığı mesajında, «Meclis'in sorunlara demokrasiye bağlılık inancını sarsmayacak bir yaklaşımla çözümler bulunmasını» istedi.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Meclis'te yaptığı konuşmada, «Geçen dönemde, iktidarı - muhalefeti ile uyum içinde, kısır çekişmelerden uzak yoğun ve verimli bir çalışma yapıldığını» söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Bursa'da düzenlenen «Çalışma hayatında yeni düzenlemeler» konulu seminerde yaptığı konuşmada, «55 yaşın mevcut sigortalıları kapsamayacağını, sadece yeni yasa çıktıktan sonra sigortalı olacakları kapsamınaalacağını» açıkladı.

4- HP Genel Başkanı Ankara Milletvekili Necdet Calp'ın dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi Anayasa Adalet Komisyonu'na gönderildi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu'nun konuğuolarak gelen Suudi Arabistan Prensi Tallal Bin Abdülaziz Türkiye'denayrıldı.

6- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Gencidost, düzenlediği basın toplantısında, «iran'ın her an büyük saldırıya başlayabileceğini» söyledi.

7- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Dairesi Başkanlığıtarafından yapılan açıklamada, «Eruh ve Şemdinli'deki silahlı saldırıolaylarından sonra başlatılan operasyonun, Türk sınırları içerisinde planlandığı biçimde sürdürüldüğü ve bölgede toplam 77 kişinin gözaltına alındığı» bildirildi.

8- ABD'de yayınlanan Wall Street Journal Gazetesi'nin 31 Ağustos tarihli, sayısında Türkiye'nin jeopolitik konumunu ele alan bir inceleme yazısı yayımlandı.

9- İran, Irak'ın geçen hafta içinde Bağdat'a kaçırılan İran yolcuuçağı ile içindeki 206 yolcuyu iade etmemesini Uluslararası Kızılhaçörgütü nezdinde protesto etti.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Tahran'daki yabancı diplomatların katıldığı bir basın toplantısında, .«Uçak korsanlarının tutuklanmadığını» belirterek, «Irak'ın, uluslararası yasaları çiğnediğini»söyledi.

İran'ın BM Temsilcisi Feridun Kamali, ise yaptığı açıklamada,«BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın, İran uçağının ve içindekiyolcuların ülkelerine gönderilmemiş olmasından şaşkınlık duyduğunu»bildirdi.

10- Libya Devrimi'nin 15. yıldönümü nedeniyle Trablus'ta düzenlenen törende konuşan Libya lideri Muammer Kaddafi, «Tüm Arapülkelerinin yönetimleri ne olursa olsun birleşmeleri gerektiğini» belirterek, «İsrail devletinin ortadan kaldırılması» çağrısında bulundu.

Öte yandan, dün oylanan Libya - Fas birliği anlaşmasının resmisonuçları açıklandı.

11- ABD, BM'de görevli 60 Libyalı diplomat ve ailelerinin NewYork dışına özel izin almadan çıkamayacaklarını açıkladı.

12- Mekke'de, yüzbini aşkın İranlı hacı adayı ABD, Sovyetler Birliği ve İsrail'i protesto eden bir yürüyüş yaptılar.

13- Suudi Arabistan, Beyrut'taki Konsolosluğu'nun Şii milislercesaldırıya uğraması nedeniyle, ülkedeki diplomatlarını geri çağırdı.

14- Angola'daki, düzene karşı savaşan Angola Ulusal KurtuluşCephesi (FNLA) üyesi 20 bin gerillanın, geçen haftalar içerisinde hükümet güçlerine teslim oldukları bildirildi.

15- Mısır'da, grevci işçilerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkançatışmada, 34 kişinin yaralandığı bildirildi.

2 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milli Eğitim Gençlik ve SporBakanlığı'na bağlı Çamkoru Gençlik ve İzcilik tesisleri ile Çamlıdereilçesinde incelemelerde bulundu.

2- İsviçre ve Federal Almanya'da çeşitli temaslarda bulunmaküzere 5 günlük bir yurt dışı gezisine çıkan Başbakan Turgut Özal,Türkiye'den ayrıldı.

3- Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem başkanlığında toplanan Ekonomik İşler Yüksek Kurulu'nda KİT'lerin ana statülerinin yeniden düzenlenmesi çalışmalarına başlandı.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, İstanbul YeşilköyGümrüğü'nde görevli bir müdürün gerekçe gösterilmeden gözaltınaalındığını ve 8 saat nezarette tutulduğunu» belirterek, İstanbul Valisi Nevzat Ayaz'ın görevinden alınmasını istedi.

Öte yandan, Maliye ve Gümrük Bakanlığı Müsteşar YardımcısıDoğan Akin gözaltına alındı.

5- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk İngiltere'ye gitti.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, «1978 - 1979 yıllarında bakanlıkçabastırılan 100 bin dolayındaki kitabın yaktırılıp yaktırılmayacağınamahkemenin karar vereceğini» söyledi.

7- Federal Almanya Adalet Bakanı Hans Engelhard, «Almanya'daki Türk mahkumlardan 500'ünün cezalarının geri kalan kısmını Türkiye'de tamamlamak için yetkili makamlara başvurduğunu» açıkladı.

8- İngiltere Dışişleri Bakanlığı, «Libyalı bir diplomatın, Londra'da görevlendirilmesinin kabul edildiğini, diplomatın, Suudi ArabistanBüyükelçiligi'nde görev yapacağını» bildirdi.

9- Çad'da, yönetim karşıtlarıyla, Hissene Habre güçleri arasındaçıkan çatışmada, 32 hükümet askerinin öldüğü, 15'inin tutsak alındığı öne sürüldü.

10- Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, göstericilerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan olaylarda 7 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Peru'nun güneyinde yer alan Ayacucho eyaletinde geçenhafta, 7 ayrı toplu mezarın ortaya çıkarıldığı bildirildi.

12- Suudi Arabistan Kralı Fahd bin Abdülaziz, Hac dolayısıylaMekke'de bulunan Müslüman ülke temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmasında, «islam ülkelerinin tüm güçlerinin İsrail işgali altında bulunan Kudüs'ün kurtarılması yolunda harcanmasını isteyerek, İran Irak savaşının bu amaca gölge düşürdüğünü» söyledi.

13- Afganistan'daki Kabil Havaalanı'nda 2 gün önce meydanagelen patlamada 30 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Güney Kore'nin başkenti Seul ve civarında devam eden yağışların 96 kişinin ölümüne yada kaybolmasına yol açtığı bildirildi.

3 Eylül 1984

1- Devlet Bakanı ve İçişleri Bakan Vekili Kazım Oksay, AA'yayaptığı açıklamada, «Kapıkule'deki yolsuzluk ve rüşvet konusunda, Sıkıyönetim Komutanlığının kontrolünde, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce sorgulama yapıldığını» belirtti.

Öte yandan Kapıkule yolsuzluğuyla ilgili olarak 97 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

2- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Federal Almanya'nın Frankfurt kentine gitti.

3- Türkiye ile Pakistan arasındaki suçluların geri verilmesi anlaşması Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

4- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Mısır Ekonomi veDış Ticaret Bakanı Mustafa el Said, Ticaret Bakanı Cahit Aral, DevletBakanı Kaya Erdem ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile birer görüşme yaptı.

5- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Taha Mahmud el Kaysi, Irak-İransavaşının başlamasının 4. yılı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, «Irak Hükümeti ve halkının barışı, savaştan daha çok istediğini» belirterek, «Biz zamanı gelince Türkiye'nin barış içinde arabuluculuk edeceğine inanıyoruz» dedi.

6- 1. Ordu ve İstanbul, Edirne illeri Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi tarafından bir açıklama yapılarak, «3Eylül 1984 günü istanbul Sarayburnu mevkiinde Lübnan plakalı birotomobilde meydana gelen patlamada Lübnan uyruklu 2 kişinin öldüğü» bildirildi. Açıklamada, «Olayda ölenlerin Muhtemelen Türkiye'de bazı eylemlerde bulunmayı planladıklarının anlaşıldığı» belirtildi.

7- Federal Almanya'da Yeşiller Meclis Grubu tarafından düzenlenen basın toplantısında, «Türkiye ile F. Almanya arasında söz konusu nükleer reaktör alışverişinin sakıncaları» belirtilerek «F. Almanfirması tarafından Akkuyu'da yapımı tasarlanan reaktörün eksikleri»açıklandı.

Öte yandan, Çevre Sağlığı Araştırma Enstitüsü'nce hazırlanan birrapor kamuoyuna açıklandı.

8- BM sözcüsü tarafından New York'ta yapılan açıklamada, Kıbrıs konusunda, «BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın, taraflarınsorunun çözümü konusunda kendisiyle işbirliği yapma arzularındanmemnunluk duyduğu» belirtildi.

9- Kıbrıs Rum yönetiminin 1974 Barış Harekatından bu yana kapalıbulunan Lefkoşa Uluslararası Havaalanı'nın yeniden açılması konusunda ingiltere'den hukuki görüş aldığı bildirildi.

10- F. Almanya Duisburg Savcılığı'nca yapılan bir açıklamada, 7Türk'ün ölümüne yol açan yangının, «Yabancı düşmanı bazı kişilerce»çıkartılmış olabileceği belirtildi.

11- Geçen hafta sonu Hindistan Havayolları'na ait bir yolcu uçağını Dubai'ye kaçıran 7 Sikh hava korsanının, sığınma isteklerinin ABDtarafından kabul edilmemesi üzerine Hindistan'a geri döndükleri bildirildi.

12- Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, hükümetin kiraları artırmasınıprotesto eden Siyahların ayaklanması sonucu çıkan olaylarda 12 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

13- İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni, ülkedeki bütün dinadamlarını uyararak, «Din ile siyaseti birbirine karıştırmamalarını»istedi.

14- Afganistan Radyosu çarpışmalarda, 554 hükümet karşıtı mücahidin öldürüldüğünü bildirdi.

15- Çin Halk Cumhuriyeti, ülkede kurulan ilk nükleer santralinçalışmaya hazır olduğunu açıkladı.

4 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri ve Türk-İşGenel Başkanı Şevket Yılmaz'ı ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecdet Üruğ'u kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı veŞemdinli ve Eruh'ta meydana gelen olaylarla ilgili bilgi aldı.

2- TBMM, 25 Eylül tarihine kadar tatile girdi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, istanbul'da bir basıntoplantısı yaptı.

4- Federal Alman Ulaştırma Bakanı Dollinger, Türkiye'den ayrıldı.

5- Tercüman Gazetesi 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından süresiz olarak kapatıldı.

1- İzmir Deniz Onarım Destek Komutanlığ tarafından ilk defainşa edilen Tank çıkarma gemisi denize indirildi.

6- Başbakan Turgut Özal, İsviçre'nin Zürih kentindeki gezisini tamamlayarak, F. Almanya'nın Frankfurt kentine gitti.

7- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, İngiltere Savunma Bakanı'nın davetlisi olarak bulunduğu Londra'da Türk gazetecilerinin katıldığı bir basın toplantısı düzeneyerek, temasları hakkında bilgi verdi.

8- NATO Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı General Bernard Rogers, Brüksel'deki NATO merkez karargahında düzenlediği basın toplantısında, «Limni sorununun NATO manevraları aracılığıyla çözümlenemeyeceğini ve ikili planda ele alınması gerektiğini» söyledi.

9- SİSAV'ın Gazimagosa'da düzenlediği «Uluslararası alanda KıbrısTürk toplumunun siyasi ve iktisadi meseleleri» konulu seminere katılan Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi Hukuk İşleri KomitesiBaşkan Yardımcısı İngiliz Parlamenter Sir Dudley Smith konuşmasında, «Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bugün bir ülke olarak varolduğunu» söyledi.

10- Lübnan'da Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında eşitliği öngören ve güvence altına alan yeni bir anayasa hazırlanması amacıyla,Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad iJe Lübnan Devlet Başkanı EminCemayel arasında görüşme yapıldığı bildirildi.

11- Güney Afrika Cumhuriyeti'nde çıkan ayaklanmalarda ölenlerin sayısının 26'ya yükseldiği 250 dolayında kişinin ise yaralandığıbildirildi.

12- Kanada'nın Montreal kentinde, tren istasyonunda bir bombanın patlaması sonucu 3 kişi öldü, 41 kişi de yaralandı.

13- Demokratik Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker'in, Federal

Almanya gezisini ertelediği açıklandı.

5 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Maliye ve Gümrük Bakanı VuralArıkan'ı kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, «Kişisel beklentileri, kırgınlıkları ve alınganlıkları terkederek, aynı idealler etrafında daha sıkı kenetlenmeliyiz» dedi.

2- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, SODEPGenel Başkanı Erdal İnönü ve Türk-İş bayram nedeniyle birer mesajyayınladılar.

3- Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu tarafın üretilen sütün fiyatı% 26-28, tereyağın fiyatı ise % 14 artırıldı.

4- Eruh olaylarıyla ilgili olarak, 169 kişinin gözaltına alındığı,102'sinin sorgulama sonucu serbest bırakıldığı, Şemdinli ilçesinde 63kişinin gözaltına alındığı, 53'ünün salıverildiği, operasyonların 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından devam edildiği bildirildi.

5- Başbakan Turgut Özal, Federal Almanya'nın başkenti Bonn'dadüzenediği basın topantısında, «Geç emeklilikte kazanılmış hakların korunacağını» belirtti.

Başbakan Turgut Özal, Federal Alman Başbakanı Helmut Kohl ilebir görüşme yaptı. Toplantıya, Devet Bakanı Mesut Yılmaz, DPT Müsteşarı Yusuf Özal ve Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Oktay İşcen AlmanDışişleri Bakanı Genscher ile Ekonomi Bakanı Bangemann katıldı.

6- İran'daki Ermeni teröristlerin, Türk Büyükelçisini ve İran'dakidiğer Türk kuruluşlarını hedef alan bir suikast hazırlığı yaptıkları vehazırlığın İranlı yetkililer tarafndan ortaya çıkarıldığı, Tahran'da yayınlanan «islam Cumhuriyeti» gazetesi tarafından bidirildi.

7- SODEP Genel Başkan Yardımcısı Muzaffer Saraç'a, İnsan Haklan Liyakat Vakfınca «İnsan hakları ödülü» verileceği bildirildi.

8- Yunan hükümeti, NATO'nun «Kararlılık Gösterisi» tatbikatınınEge bölümü planlarını kınayan bir protesto notasını NATO'ya gönderdi.

9- Lübnan'ın Eğitim ve Çalışma Bakanı Selim Hoss'a yapılan suikast girişiminde bir bombanın patlaması sonucu bakan hafif yaralandı, 4 koruma polisi öldü, olay yerinde bulunan 25 kişi de yaralandı.

10- Şili'nin başkenti Santiago'da dün rejim aleyhinde yapılan gösterilerde 3 kişi öldü, 50 kişi yaralandı, 160 kişi ise güvenlik güçleritarafından tutuklandı.

11- Sovyetler Birliği Başbakan Yardımcısı Leonid Kostandov öldü.

6 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Ankara Bayram Gazetesi'nin sorularını cevaplandırarak, TBMM'nin bir yıllık değerlendirmesini yaptı. Necmettin Karaduman, «Geride bıraktığımız yasama yılındaMeclisimiz, iktidarı ve muhalefeti ile uyum içinde, kısır çekişmelerdenuzak, yoğun ve verimli bir çalışma yapmıştır» dedi.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem, Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Bölge idare ve vergi mahkemelerinin işleyişinde görülen aksaklıkların düzeltileceğini» söyledi.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, «İlçelerde kurulacak' İlçe Milli Eğitim Müdürüğü' ile okul müdürlerininatamalarını bundan böyle valilerin ve bakanlık müfettişlerininteklifleri dikkate alınarak gerçekleştirileceğini» açıkladı.

5- Bayram Gazetesi'nde HP Genel Başkanı Necdet Calp ve MDPGenel Başkanı Turgut Sunalp'in açıklamaları yer aldı.

6- Federal Almanya'da bulunan Başbakan Turgut özal, FederalAlman Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker tarafından kabul edildi.

Başbakan Turgut Özal, bayram mesajında, yurtdışındaki işçilerehitap ederek, «Türkiye'nin gelişmiş insan sıkıntısı çektiğini» söyledi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs görüşmeleriyle ilgiliolarak yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanlığı konusunda rotasyondaısrar ediyoruz» dedi.

7 Eylül 1984

1- Başbakan Turgut Özal, İsviçre ve Federal Almanya'yı kapsayan 5 günlük yurt dışı gezisini tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

2- HP Genel Başkanı Necdet Calp ve MDP Genel Başkanı TurgutSunalp Bayram Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladılar.

3- Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, ekonominin 1983 yılındakidurumu ile 1984 yılı sonunda beklenilen durumla ilgili açıklamalardabulundu.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Bayram Gazetesinin sorularını yanıtladı.

5- İstanbul'da düzenlenen «Emekliliğin korunması» konulu toplantıya katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli«Ülkemizi genç emekliler ülkesi olmaktan kurtarmak zorundayız»dedi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «Bugünkü mevzuat içerisinde, grevin sadece adının kaldığını» söyledi.

7- Sosyalist Vatan Partisi Kıvılcım Grubu kurmaya çalıştıkları iddiasıyla güvenlik güçlerince gözaltına alınan 30 kişiden 7'si tutuklandı,23'ü Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca serbest bırakıldı.

8- Türkiye aleyhinde faaliyette bulundukları, istihbarat örgütleritarafından saptanan 8.370 yabancının Türkiye'ye girmesi yasaklandı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'la Kıbrıs sorununu görüşmek üzere New York'a gitti.

10- Pakistan Devlet Başkanı Ziya-Ül Hak, Kurban Bayramı nedeniylesiyasi mahkumlar için' kısmi af ilân etti.

8 Eylül 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı basıntoplantısında, yurtdışı gezisi hakkında açıklamalarda bulundu.

2- Bulgaristan'ın 40. yıldönümü törenleri için Sofya'ya giden Devlet Bakanı Abdullah Terekeci, İstanbul'da yaptığı açıklamada, «Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin çeşitli alanlarda memnuniyet verici bir şekilde sürekli geliştiğini» söyledi.

3- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel BaşkanıYıldırım Avcı, Bayram Gazetesi'nin çeşiti konulardaki sorularını yanıtladılar.

4- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, FKÖ lideri Yaser Arafat karşıtıFilistin gerillalarının kampına gitmek isteyen bir gazetecinin kaçırıldığıbildirildi.

9 Eylül 1984

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, İspanya Genelkurmay Başkanı Oramiral Angel Liberal'in resmi konuğu olarak İspanya'ya gitti.

2- İngiltere'de bulunan Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk,Türkiye'ye döndü.

3- Pasaport Yasası'nda değişiklik yapan yasa gücündeki kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

4- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Genscher, Başbakan TurgutÖzal'ın Almanya gezisinden sonra yaptığı açıklamada, «Türkiye'ninserbest dolaşım hakkından vazgeçmediğini, ancak öngörülen tarihteuygulanmayacağını» söyledi.

5- Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov'un Federal Almanya'ya bu ay yapması planlanan ziyaretinin ertelendiği» bildirildi.

6- İran Hava Yollarına ait bir yolcu uçağını, iç hat seferi yaparken, 123 yolcusuyla kaçıran 3 hava korsanı, uçağı Irak'ın başkentiBağdat'a indirdikten sonra yolcuları serbest bırakıp teslim oldular. Irakhükümetinin, korsanların siyasal sığınma isteğini kabul ettiği bildirildi.

7- İran lideri Ayetullah Humeyni, «4 yıdır devam eden İran Irak savaşını sona erdirmek için ödün vermeyeceklerini» belirterek,«Saddam Hüseyin devrilmeden savaşın sona ermeyeceğini» söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney'in, Suriye Devlet Başkanı HafızEsad'la görüşmelerde bulunmak üzere, Suriye'nin başkenti Şam'a gittiği ve düzenlediği basın toplantısında, «Hafız Esat'la tam bir görüşbirliğine vardıklarını» açıkladığı bildirildi.

8- Angola Haber Ajansı'nca yapılan açıklamada, Angola hükümet kuvvetleri tarafından yönetim karşıtı 101 Ünita gerillasının öldürüldüğü gildirildi.

9- Güney Afrika Cumhuriyetinde, siyah çoğunluğa yönetimdetemsil hakkı tanımayan anayasanın yürürlüğe girmesinden sonra başlayan ve iki haftadır devam eden çatışmalarda ölenlerin sayısının 40'aulaştığı bildirildi.

10- Sinema sanatçısı Yılmaz Güney, Paris'te öldü.

10 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yeni adli yıl nedeniyle YargıtayBirinci Başkanvekili Nihat Renda'ya gönderdiği mesajda, «Toplumdüzeninin sağlıklı işleyebilmesinin, yargı gücünün ve adalet mekanizmasının yan tutmadan, devletin varlığını esas alarak hızlı ve adilçalışmasına bağlı olduğunu» belirtti.

Yeni adli yılın başlaması nedeniyle Yargıtay'da düzenlenen törendebir konuşma yapan Yargıtay Birinci Başkanvekili Nihat Renda, «Birtoplumun kendi iç ilişkilerinde odak noktasının hukuk düzeni, dolayısıyla adaleti egemen kılmak olduğunu» söyledi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren de konuşmasında, yargının ve yargı mensuplarının sorunlarını belirterek, «Bağımsız yargının, bağımsız savunmayı zorunlu kıldığını» belirtti.

2- Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan, Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, «Kömür fiyatlarının artırılmasınındaima söz konusu olacağını» söyledi.

3- Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakan Birinci YardımcısıAbdullah Bin Abdülaziz Başbakan Turgut Özal'ın konuğu olarak 4 günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi. Başbakan Turgut Özal ilePrens Abdullah Bin Abdülaziz'in başkanlık ettiği Türk-Suudi heyetleriarasındaki görüşmeler Ankara'da başladı.

4- SSK işyerlerinde çalışan 12 bin işçi adına toplu sözleşme imzalandı.

5- Yunanistan'ın Başkenti Atina'da yapılan, 43. Balkan AtletizmŞampiyonası'nda Mehmet Terzi, maraton'da birinci gelerek altın madalya kazandı.

6- 15. Balkan Binicilik Şampiyonasında, bayanlarda Türk takımı2. olarak, gümüş madalya kazandı.

7- Edirne'de gözaltında bulunan gümrük görevlilerinden 25 kişinin, soruşturma dosyasıyla birlikte Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'na sevkedildikleri bildirildi.

A.A. nın haberine göre, Kapıkule gümrük kaçakçılığıyla ilgili olarak Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Mamak Askeri Cezaevi'ne İstanbul'dan getirilen 29 kişinin askeri savcılıkça sorgularına başlandı.

8- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş ve Rum toplumu lideri Spiros Kipriyan'u ile New York'taayrı ayrı birer görüşme yaptı. Görüşmelerde, Cuellar'ın daha önce taraflara sunduğu 4 maddelik «Çalışma planı»nın ele alındığı, bu plançerçevesinde bir süre önce kesilmiş bulunan toplumlararası görüşmelerin yeniden başlatılması olanaklarının araştırıldığı belirtildi.

9- ABD Temsilciler Meclisi, 24 Nisan'ı Ermeni Soykırımı AnmaGünü olarak kabul etti.

10- Hindistan'ın güneyindeki Haydararabad kentinde HindularlaMüslümanlar arasında çıkan olaylarda 9 kişinin öldüğü, 130 kişininyaralandığı, 367 kişinin tutuklandığı bildirildi.

11- Lübnanlı Şiilerin lideri Nebih Berri, Güney Lübnan'daki İsrailaskerlerine karşı intihar saldırıları düzenleyeceğini açıkladı.

Öte yandan, İsrail jetlerinin, Lübnan'ın orta kesimlerine düzenlediği saldırıda Filistin gerilla üssünü bombaladığı 1 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

11 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek, haftalık görüşmesini yaptı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Suudi Arabistan Veliaht Prensive Başbakan Birinci Yardımcısı Abdullah Bin Abdülaziz'i kabul ederekbir süre görüştü.

3- Başbakan Turgut Özal, 12 Eylül Harekatı'nın 4. yıldönümü nedeniyle A.A. ya verdiği demeçte, «Türk ekonomisinin harekattansonra iflastan döndüğünü» belirterek, «Bir Anayasa değişikliği için10 yıllık bir uygulama tecrübesinin gerekli olduğu görüşündeyiz»dedi.

Öte yandan Başbakan Turgut Özal ile Prens Abdülaziz arasında yapılan görüşmelerde, Türkiye'de Suudi yatırımlarının teşvik edilmesi konusunda mutabakata varıldığını bildirdi.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, A.A. ya yaptığı açıklamada, «Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonu çalışmalarınınsürdürüldüğünü, savunma sanayi tesislerinin kurulması çalışmalarınayeni bir hız kazandırıldığını, muharip uçak yapım projesinin bununen son örneklerinden biri olduğunu» söyledi.

5- İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar, resmi bir ziyaret için gittiği SriLanka'dan döndü.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü vekili Yalım Eralp birer açıklama yaparak ABD Temsilciler Meclisi'nde 24 Nisan gönünün' «Ermeni Soykırım Günü» olarak ilan edilmesi nedeniyle ABD'yi, ulusarlarası anlaşmalar gereğince silahsız olması gereken Limni Adası'nı kapsayan askeri tatbikat yapılacağının belirtilmesi nedeniyle Yunanistan'ı, Fransız KültürBakanı Long'ın Yılmaz Güney hakkında övücü sözleri nedeniyle Fransa'yı protesto etti.

7- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, 3. kez karara bağlanan Söke Dev-Yol davasında 9 sanığa 3-24yıl hapis cezası verdi, 2 sanık ise beraat etti.

8- Kamu Ortaklığı Kurulu'nun, Resmi Gazete'de yapınlanan tebliğine göre, konut kooperatiflerine ek kredi verilmesi kararlaştırıldı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 12 Eylül Harekatı'nın 4.yıldönümü nedeniyle, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarınabirer mesaj gönderdi.

10- İngiltere'de yayınlanan The Times gazetesi'nde, 12 Eylül Harekatı'yla ilgili bir başyazı yayınlandı.

11- AET'ye üye ülkeler Dışişleri Bakanlarının, İrlanda'nın başkentiDublin'de yaptıkları toplantıda, «Toplulukla Türkiye arasındaki ilişkilerinkademeli olarak normale dönüştürülmesi konusunun görüşüldüğü» bildirildi.

12- Avrupa Silahsızlanma Konferansı İsveç'in başkenti Stockholm'debaşladı.

13- ABD Başkan Ronald Reagan'ın, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile 28 Eylül günü bir görüşme yapacağı, BeyazSaray tarafından açıklandı.

14- Irak, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, FKÖ lideri Yaser Arafat'ı kabul ederek bir süre görüştü.

15- Irak'ın Basra Körfezi'nde iki gündür deniz hedeflerine hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

16- Irak Enformasyon Bakanı Mustafa Casım, Bağdat'ta dün düzenlediği basın toplantısında, «İran'a ait yolcu uçaklarının kaçırılmasını teşvik edeceklerini» açıkladı.

İran'ın resmi haber ajansı tarafından yayınlanan bildiride ise, «Uluslararası hava taşımacılığı kuralları uyarınca kaçırılan uçakların iadesinin gerektiği ve savaş durumunun bu kuralları engellemeyeceği»belirtildi.

17- Hindistan Haber Ajansı, Sri Lanka'nın kuzeyinde bir otobüsten26 Tamil gencinin askerler tarafından kaçırılarak öldürüldüğünü bildirdi.

12 Eylül 1984

1- Başbakan Turgut Özal, 12 Eylül Harekatı'nın 4. yıdönümüdolayısıyla Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir kutlama mesajı gönderdi.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD'nin Ankara BüyükelçisiRobert Strausz Hupe'yi Bakanlığa çağırarak Türk hükümeti'nin, ABD'de24 Nisan'ın Ermeni soykırım günü olarak anılması kararıyla ilgili «kaygıve üzüntülerini» bildirdi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, bakanlığınınbaşlattığı kitap toplama kampanyasına katkılarından dolayı İstanbulGazeteciler Cemiyetine bir plâket verdi.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Mısır'dan alınacak«Fantom» uçaklarının yıl sonuna kadar Türkiye'de olacağını açıkladı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, resmibir ziyaret için Libya'ya gitti.

6- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp ve SODEP Genel BaşkanıErdal İnönü ayrı ayrı verdikleri demeçlerde ABD Temsilciler Meclisi'nde'alınan kararı tepkiyle karşıladıklarını bildirdiler.

7- YÖK Başkanı İhsan Doğramacı, «Aydınlar dilekçesi»ne imzaatan öğretim üyeleri hakkında soruşturma açıldığını bildirdi.

8- Türk-İş Yönetim Kurulu, kıdem tazminatı hakkı ve kıdem tazminatı fonu tasarısına ilişkin bir açıklama yaptı.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Dev-Sol davasında 2. kez yargılanan bir sanığı 2 ayrı davadatoplam 33 yi l 4 aya mahkum etti.

Aynı mahkemede, yargılanan Dev-Yol üyesi bir kişi 4 yıl 2 ayhapse mahkum oldu.

10- İstanbul 1 Numaralı Askeri Mahkeme'de görülen Partizan Yoldavası sanıklarından 3 kişi 20-30 yıl, 17 kişi 6 ay-18 yıl arasında hapiscezalarına çarptırıldılar, mahkemede 30 sanığın beraatine karar verildi.

11- Savur Belediye Başkanlığının, Yüksek Seçim Kurulu kararıylaDYP adayı Eşref Ayaz'a verilmesi kararlaştırıldı.

12- Ermeniler tarafından Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi İsmet Birsel'e yönelik bir suikast girişiminin ortaya çıkarıldığı, İran DışişleriBakanlığı'nca açıklandı.

13- ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi, 24 Nisan'ın ABD'de Ermeni soykırımı günü olarak anılması kararını onayladı.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, ABD DışişleriBakanlığı'na, Türkiye'nin karara duyduğu «esef ve tepkiyi» belirtti.

14- Federal Almanya'da yayınlanan «General Anzeiger» gazetesinde 12 Eylül'ün 4. yıldönümü nedeniyle Türkiye ile ilgili bir yazı yayınlandı.

15- Irak savaş uçaklarının İran'a ait 4 gemiyi imha ettiği bildirildi.

16- İspanya'nın başkenti Madrit'teki Libya Büyükelçiliğinde çalışan bir görevlinin vurularak yaralandığı açıklandı.

13 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milli Eğitim Gençlik ve SporBakanı Vehbi Dinçerler'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek UNECO'nun«Okuma yazma seferberliği nedeniyle verdiği birincilik ödülü dolayı-sıyla» kutladı.

2- Devlet Bakanı Sudi Türel, İstanbul'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi'nde alınan kararla ilgili olarak, «ABD'debaşkanlık seçimi öncelerinde bu tarz kararlar alınır, çıkışlar olur. Seçimden sonra herşey yerli yerine oturur» dedi.

3- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, «Yatırımların devam ettirilmesi için her yıl 2.5 milyar dolarlık dış kredi gerektiğini» söyledi.

4- HP, MDP, SODEP, DYP, RP yetkilileri, basına yaptıkları açıklamalarda, ABD Temsilciler Meclisi'nin 24 Nisan'ı «Ermeni Soykırımıgünü» olarak kabul etmesini, «Esef ve üzüntüyle» karşıladıklarını bildirdiler.

5- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strausz Hupe, Washington'a gitti.

6- ABD'nin Ankara Büyükelçiliği müsteşarlarından Arthur Bardos,ABD Temsilciler Meclisi'nde alınan kararla ilgili açıklamalarda bulundu. Bardos, «ABD yönetiminin Ermenilerle ilgili bu tür kararlara başından berj karşı olduğunu» söyledi.

7- Kamu Ortaklığı Fonu Yönetmeliği yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Libya'da, çalışan Türk İşçilerinin sosyal güvenlik haklarına ilişkin anlaşma Trablus'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı MustafaKalemli ve Libya Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından imzalandı.

9- Avrupa Konseyi Siyasal İşler Komisyonu'nun Paris'te yapılantoplantısında, «Türkiye Raporu»nun görüşüldüğü bildirildi.

14 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakanlık tarafından ABD'de 24 Nisan gününün Ermeni soykırımı Günü olarak anılması kararıyla ilgili olarak yapılan resmi açıklamada, «Bu gibi kısa vadeli politik kazançları hedef alan faaliyetlerin,ülkeler arasında uzun gayretlerle teessüs eden dostane münasebetleri maalesef tamiri çok zor ve bazen imkansız durumlara soktuğu bilinen bir gerçektir» denildi.

3- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, HP Genel Başkanı NecdetCalp ve MDP Genel başkanı Turgut Sunalp'i ayrı ayrı ziyaret etti.Görüşmelerde, Halefoğlu'nun ABD Temsilciler Meclisi ile Senato Dışİlişkiler Komitesi'nde Ermenilerle ilgili alınan kararlara karşı hükümetin girişimleri hakkında bilgi verdiği bildirildi.

4- Türk-Sovyet 1985 ticaret protokolü için Ankara'ya gelen Sovyet Dış Ticaret Bakanı Birinci Yardımcısı N.D. Komarov başkanlığındakiSovyet heyeti Devlet Bakanı ismail Özdağlar ve Hazine ve Dış TicaretMüsteşarı Ekrem Pakdemirli ile birer görüşme yaptı.

5- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığın'ca süresiz olarak kapatılan Tercüman gazetesinin yayınına izin verildi.

6- 8. Kolordu Sıkıyönetim Komutanlığı sorumluluk bölgesinde yapılan operasyonlarda PKK örgütüne mensup 33 kişinin yakalandığıbildirildi.

7- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, Eruh ve Şemdinli olaylarıyla ilgili olarak düzenlenen operasyonlarda, toplam 437 kişininyakalandığını, 171 kişinin serbest bırakıldığını, açıkladı.

15 Eylül 1984

1- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da SSCB Ticaret Heyetini kabuletti. Özal toplantıdan sonra yaptığı açıklamada doğal gaz konusununda ele alındığını belirtti.

2- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da Aydınlar Ocağı'nca düzenlenen «Ülkemizi 12 Eylül'e getiren Sebepler ve Türkiye ÜzerindekiOyunlar» konulu seminerde bir konuşma yaptı.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk THA'ya yaptığı açıklamada «Temsilciler Meclisi Ödenekler Komisyonu'nun Türkiye'ye yapılacak askeri yardımı 750 milyon dolardan 540 milyon dolara indirmesinin iki ülke arasında ilişkileri büyük ölçüde zedeleyebileceğini»belirtti.

Öte yandan, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Elazığ'da yaptığı açıklamada, «Eruh ve Şırnak'tak, operasyonlar şimdilik sınırlarımız içinde sürmektedir» dedi.

4- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, Paris'e gitti.

5- Türkiye'ye dört günlük bir resmi ziyarette bulunan Suudi Arabistan Başbakan Birinci Yardımcısı Veliahd Prens Abdullah bin Afodülaziz, üfkesine döndü.

6- Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alınan hububata uygulanacak kesin fiyatlar belli oldu.

7- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Bernard Rogers, Brüksel'de Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

8- Türk-Bulgar Ekonomik Sanayii ve Bilimsel Teknik İşbirliği Karma Komitesi 9. dönem toplantısı Sofya'da sona erdi.

9- Irak jetlerinin iki gün önce Körfez'de bombaladığı FederalAlman gemisindeki üç ingiliz'in ölmesi nedeniyle İngiltere hükümetiolayı protesto elti.

16 Eylül 1984

1- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, BM Gıda Tarım Teşkilatı (FAO)'nun İzlanda'da yapılacak 14. Avrupa Bölge Toplantısı'na katılmak üzere Türkiye'den ayrıldı.

2- Adalet Bakanı Necat Eldem'in, Ceza Muhakemeleri Usul Kariunu'nda kendisine tanınan yetkiye dayanarak, DİSK Genel BaşkanıAbdullah Baştürk'ün tahliyesini istediği bildirildi.

3- YÖK disiplin yönetmeliğince, Aydınlar dilekçesini imzalayan 8öğretim üyesine kınama cezası verildi.

4- İstanbul-Ankara demiryolunda mavi trenle otobüsün çarpışması sonucu meydana gelen kazada 10 kişi öldü.

5- Portekiz'in Porto kentinde başlayan NATO Askeri Komitesi'ninSonbahar dönemi toplatısına Türkiye'yi temsilen Genelkurmay BaşkanıOrgeneral Necdet Üruğ katıldı.

6- Irak Havayolları'na ait bir yolcu uçağını dün gece Kıbrıs-Bagdatseferi sırasında kaçırmaya çalışan İranlı 3 hava korsanı Irak güvenlikgüçleri tarafından öldürüldü.

7- El Salvador İnsan Hakları Komitesi'nce yapılan açıklamada,«E Salvador'da son 6 ayda 2000 sivilin öldürüldüğü» bildirildi.

8- BBC'nin haberine göre, İsrail'in yeni Savunma Bakanı İzak Rabin, «Yeni hükümetin başlıca görevlerinden biri Güney Lübnan'dakiİsrail askerlerini çekmek olacaktır» dedi.

17 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu kabul ederek, ABD Temsilciler Meclisi ile Senato'da Ermenilerle ilgili alınan kararları görüştü.

Başbakan Turgut Özal, daha sonra gazetecilerin konuya ilişkinsorularını cevaplandırarak, «ABD ile ilişkiler konusunda seçimler sonuna kadar bekleneceğini» belirtti ve «Şu anda alınmış herhangi birkarar mevzu bahis değildir» dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Sedat Celasun, Mersin veyöresinde incelemelerde bulundu.

3- Yargıtay Başkanlığı'na Nihat Reridg seçildi.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, ilk veorta dereceli okuiter için 1984-1985 eğitim ve öğretim yılının açılışınedeniyle Erzurum'da yaptığı konuşmada, «Eğitim yatırım ve harcamalarının geleceğin teminatı olduğunu» söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Yugoslavya Ulaştırma Bakanlığı'nın resmi davetlisi olarak Yugoslavya'ya gitti.

6- Sovyetler Birliği Dış Ticaret Bakanı Birinci Yardımcısı NikolayKomarov başkanlığındaki Sovyet heyeti, Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ve Devlet Bakanı Ahmet Alptemoçin ile birer görüşme yaptı.

7- Yargıtay 8. Ceza Dairesi DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk'ün salıverilmesine karar verdi.

8- Askeri Yargıtay 1. Dairesi, Eşme TDKP davasını bozdu.

9- 1981 yılında İstanbul'daki İran İslam Cumhuriyeti'nin başkonsolosluğunu basarak görevlileri rehin alan 27 İranlı öğrenci, tahliyeedildi.

10- NATO Kararlılık Gösterisi-84 tatbikatı başladı.

11- Avrupa Konseyi'ne üye 21 ülkenin Bilimsel Araştırma Bakanları, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen, «Bilimsel Avrupa'yı kurma» toplantısına katıldılar. Toplantıda Türkiye'yi Devlet Bakanı İsmailÖzdağlar, TÜBİTAK Genel Sekreteri Nejat İnce, Devlet Bakanı Müsteşarı Tahsin Durlu temsil etti.

18 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Hindistan'ın yeni Ankara Büyükelçisi Vinodkumar Grovver'i kabul etti.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, grup başkanvekilleri ileyaptığı Danışma Kurulu toplantısından sonra, 25 Eylül salı günü açılacak olan Meclis'te ilk olarak, «ABD Kongresinde alınan Ermenilerleilgili kararın görüşüleceğini» bildirdi.

3- Türk Hükümeti'nin, ABD Kongresi'nde alınan soykırımı ile ilgilikararlar konusundaki görüşlerini içeren bir mesajı Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ aracılığıyla ABD yönetimine ilettiği Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından bildirildi.

4- Türk-Sovyet 1985 yılı ticaret anlaşması ile doğal gaz anlaşması Ankara'da Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli veSSCB Dış Ticaret Bakanı Birinci Yardımcısı Komarov tarafından imzalandı.

5- Erzurum, Kars, Artvin illerinde meydana gelen depremde 3kişinin öldüğü, 35 kişinin yaralandığı bildirildi.

. - Edirne Kapıkule'de meydana gelen olaylara karıştığı için ağustos başlarında gözaltına alınan Edirne Gümrük Muhafaza Müdürü ve10 gümrük görevlisi, Ankara 4 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafındantutuklandı.

6- Eruh ve Şemdinli'de sürmekte olan operasyonlarda, 7 terö.ristin bomba ve silahlarıyla yakalandığı, 25 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

7- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan TKP-ML-TİKKO-Partizan örgütü davasısanıklarından bir kişi 3 yıl 10 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

8- Ankara 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Ankara Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürdüğü gerekçesiyle yargıladığı İbrahim Çiftçi ileilgili gerekçeli kararı açıkladı.

9- Yunanistan, Türkiye Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçakların Yunanhava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye'yi protesto etti.

10- Atina Sulh Ceza Mahkemesi, THY'nın Atina Bürosu'nu geçenşubat ayında 1 saat süreyle işgal eden 15 Türk siyasi göçmeni'ne 16'şaray hapis cezası verildi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, New York'ta yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin etkili garantisi olmayan bir anlaşmayı kabuledemeyiz» dedi.

12- BM'nin 39. dönem çalışmaları New York'ta başladı.

13- ABD'nin Kızıldeniz'de mayın tarama çalışmalarını tamamladığıbildirildi.

19 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Muharip Gaziler DerneğiGenel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti kabuletti.

2- Başbakan Turgut Özal, ABD Kongresi'nde alınan kararla ilgiliolarak, ANAP Başkanlık Divanı üyelerine bilgi verdi.

3- Yargıtay Birinci Başkanı Nihat Renda, A.A. ya yaptığı açıklamada, «Yargı teşkilatı kadrolarında büyük bir boşluk oluştuğunu»belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz BakanlarKurulu toplantısında, dış politikadaki tutumun sürdürülmesinin kararlaştırıldığını, iç güvenlik konularının ele alındığını açıkladı.

Mesut Yılmaz, 4 HP'li milletvekilinin İsrail ziyaretleri konusundaüyelere bilgi verildiğini belirterek, «Biz bu ziyareti milli dış politikaaçısından zararlı telakki ediyoruz» dedi.

5- Bakanlar Kurulu, 406 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına karar verdi.

6- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Kaya Erdem ile Hazineve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, IMF ve Dünya Bankasıgenel kurullarına katılmak üzere Washington'a gittiler.

7- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, deprem yerinde incelemelerde bulunmak üzere Erzurum'a gitti.

8- Dışişleri Bakanlığı, dün Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'nin FIR hattını çiğnediği gerekçesiyle verdiği sözlü protestonun«geçersiz» olduğunu belirterek, iddiaların «Asılsız olduğunu» bildirdi.

9- Yeni Zelanda'da bulunan Tarım Orman ve Köyişleri BakanıHüsnü Doğan'ın ABD'de yapılacak toplantıya katılmayacağı bildirildi.

10- Kıbrıs konusuna barışçı çözüm bulmak için yapılan ve 2. haftasına giren görüşmelerin 7. turunda, BM Genel Sekreteri Perez de

Cuellar, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum lideri Spiros Kipriyanu başkanlığındaki Türk ve Rum heyetleriyle yeniden görüştü.BM Genel Sekreteri, «Tarafların konuya eşit ölçüde ilgi göstermelerinerağmen, Türkler'in Rumlar'dan daha iyimser olduğunu» söyledi.

11- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Bonn'da yaptığı açıklamada, «Yabancı işçilerin ülkelerine geri dönmeye başladıklarını, bueğilimin giderek güçlendiğini, bu nedenle çocuklar için 6 yaş sınırlamasına gerek kalmadığı görüşünde oduğunu» beirtti.

12- Irak, «Sivil hedeflerin bombalanmaması» yolundaki anlaşmanın iran tarafından ihlal edildiğini ileri sürerek, BM nezdinde girişimde bulundu.

Öre yandan, Körfez'de kıyısı bulunan 6 ülkenin Dışişleri Bakanlarının yaptıkları toplantı sonunda yayılanan açıklamada, «6 ülke silahlı kuvvetlerinin ortak bir komutanlık çatısı altında toplanmasınınkesinlikle gerekli olduğu» belirtildi.

13- Güney Afrika'da sendika dışı bir madende greve gitmek isteyenişçilerin üzerine polisin ateş açması sonucu 6 kişinin öldüğü, 140 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- İngiltere'de 26 gündür devam eden uman işçileri grevi dünsona erdi.

20 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Başbakan Turgut Özal görüşmeden sonra yaptığı açıklamada «Faizoranlarının bu yıl serbest bırakılabileceğini» açıkladı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, HP Genel Başkanı Necdet Calp veMDP Genel Başkanı Turgut Sunalp'ı ayrı ayrı kabul ederek bir süregörüştü.

2- İspanya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayan ve Portekiz'deyapılan NATO Askeri Komite toplantısına katılan Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ Türkiye'ye döndü.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Erzurum'da düzenlediği basın toplantısında, «Bölgeye ilk yardım olarak 650 çadır ve10 miyon lira gönderildiğini» bildirdi.

4- Irak Bayındırlık ve İskan Bakanı Muhammed FazI HüseyinBayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray'ın resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

5- İsveç polisinin, Avrupa'da terör olaylarına katıldığı öne sürülen 10 PKK üyesini tutukladığı bildirildi.

6- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın, New York'ta, Kıbrıssorunuyla ilgili olarak KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rumyönetimi lideri Spiros Kipriyanu ile ayrı ayrı yaptığı görüşmelerin ilkbölümü tamamlandı.

7- Lübnan'daki ABD Büyükelçiliğine intihar kamyonuyla girişilen bombalı saldırıda ikisi Amerikalı olmak üzere 23 kişi öldü, aralarında Amerikan ve İngiliz Büyükelçileri'ninde bulunduğu 60'dan fazlakişi de yaralandı. Olayı «islami Cihad Örgütü'nün üslendiği» bildirildi.

8- İsrail desteğindeki milislerin, Güney Lübnan'da bir köye düzenledikleri saldırıda, 13 kişiyj öldürdükleri, 30'unu da yaraladıklarıbildirildi.

9- Yunanistan hükümetinde 3 bakan görevinden alınarak, 3 yeniatma yapıldı ve 5 bakanın ise görevleri değiştirildi.

10- Süveyş Kanalı'nın Kuzey kesiminde 35 günlük bir aradan sonra bir patlamanın olduğu bildirildi.

21 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bazı gazete sahiplerini kabulederek basının çeşitli sorunları hakkında bilgj aldı.

2- Başbakan Turgut Özal ile Adalet Bakanı Necat Eldem, Yargıtay Başkanlığı'na seçien Nihat Renda'yı makamında ziyaret ettiler.

3- Başbakan Turgut Özal, Irak Bayındırlık ve İskan Bakanı Muhammed Fazıl Hüseyin'i kabul ederek bir süre görüştü.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray ile konuk bakan başkanlığındaki Türk ve Irak heyetleri arasındaki görüşmeler başladı.

4- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM Genel Kurulu'nun 39. dönem toplantılarına katılmak üzere New York'a gitti.

5- Türk-İş tarafından yapılan açıklamada, Türk-İş'in Bayrak Kanunu uygulamasıyla ilgili başvurusunun olumlu sonuçlanmış olduğuve amblemlerinde «Ay-yıdız» kullanılması imkan dahiline girdiği, ilgilitüzüğün kısa sürede yayımanacağı» bildirildi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «BM'deki dolaylı diyalogta, Türkler açısından bazı ilerlemeler kaydedildiğini» belirtti.

7- İran-lrak savaşının 5. yılı nedeniyle, her iki ülkenin Türkiye'deki Büyükelçilikleri tarafından birer açıklama yapıldı.

8- Gölcük Donanma ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, yasadışı THKP-C Dev-Yol Örgütü üyesi 3 sanıktan, bir sanığıidam cezasına çarptırdı. Bir sanık yaşam boyu hapis diğer sanık da20 yıl hapisle cezalandırıldı.

9- Erzurum Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, işkencesuçu işlemekten sanık olarak yargılanan Ardahan Emniyet Amirliği'ndegörevli polis memurunu bir yıl hapis cezasına mahkum etti.

10- «Vakıf Yüksek Öğretim Kurumlan ve Öğretime Açılış Esaslarına İlişkin Yönetmelik» Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğegirdi.

11- Fransa'da yaşayan bazı, Türk gruplar, tarafından, dün Paris'teTürkiye aleyhine yapılmak istenen bir gösteriye, Paris Emniyet Müdürlüğü tarafından izin verilmediği bildirildi.

12- ABD'de yayınlanan Wall Street Journal gazetesinde Türk ekonomisiyle ilgili bir yorum yayınlandı.

13- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, «Kıbrıs sorununun çözümü için tarafları aynı düzeyde 2. bir dönem dolaylı görüşmelere çağırmayı içten görev saydığını» açıkladı.

14- Nikaragua Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan resmibildiride, «Son günlerde ordu birlikleri ile düzen aleyhtarları arasındameydana gelen çarpışmalarda, 71 karşı devrimcinin öldürüldüğü» açıklandı.

15- Filipinerde, 50 bin kişinin, Devlet Başkanı Marcos yönetiminiprotesto gösterisi yaptığı bildirildi.

16- Arjantin «Kayıp Kişiler Komisyonu,» 1976-1983 yılları arasındakaybolan yaklaşık 9 bin kişinin o dönemde iş başında bulunan askeriyönetim tarafından kaçılarak işkence edildiğini ve öldürüldüğünü» açıklayan bir raporu Arjantin Devlet Başkanı Raul Alfonsin'e sundu.

22 Eylül 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ve beraberindeki parlamento heyeti, Güney Kore Milli Meclis Başkanı'nın resmi konuğuolarak Güney Kore'ye gitti,

2- Halen yürütülmekte olan bir soruşturma dolayısıyla gözaltındabulunan Edirne Gümrükler Başmüdürü Nihat Altınöz'ün görevindenalındığı Resmi Gazete'de yayınlandı.

3- İtalyan parlamento heyeti, KKTC'ye yaptığı ziyareti tamamlayarak Ada'dan ayrıldı. Heyet adına bir açıklama yapan İtalyan parlamenter Stefano Cavalieri, «KKTC'nin tanınması için İtalyan hükümetive Avrupa Konseyi nezdinde girişimlerde bulunacağını» söyledi.

4- ANKA tarafından ABD bütçeleri üzerinde yapılan bir araştırmada, 70 yıldan bu yana ABD'nin Ermenileri tüzel kişiliği tanınanbir devete sahip olarak kabul ettiğinin belirlendiği bildirildi.

23 Eylül 1984

1- Akaryakıt fiyatlarına ortalama yüzde 6 oranında zam yapıldı.

2- Ankara'da yapılan 13. Balkan Posta Dağıtıcıları Yürüyüş Yanmasında, ferdi ve takım birinciliklerini Türkiye kazandı.

3- Kamu Konutları Yönetmeliği ile çeşitli atamalara ilişkin kararlarResmi Gazete'de yayınlandı.

4- IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık ortak toplantısı nedeniyleWashington'da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı KayaErdem, IMF Başkanı Jacques de Larosiere ile bir görüşme yaptı.

5- Fransa Devlet Başkanı François Mitterand ile Federal AlmanyaBaşbakanı Helmuth Kohl, Fransa'nın Verdun kentinde düzenlenen birtörende yaptıkları ortak açıklamada «Avrupa Birliği'nin her iki ülkeninde ortak hedefi olduğunu» bildirdiler.

6- Kabil Radyosu, İran birliklerinin sının geçerek Afgan birlikleri ile çatışmalara girdiklerini ve çok sayıda askerin öldüğünü duyurdu. Bu arada olay ile ilgili olarak Kabil'deki iran Büyükelçisine birnota verildi.

7- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, görüşmelerde bulunmak üzere Libya'ya gitti.

8- İsrail kuvvetlerinin Güney Lübnan'da düzenledikleri iki ayrısaldırıda 6 kişiyi öldürdükleri, 2 kişiyi de yaraladıkları bildirildi.

24 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kayseri'de yaptırılan Fen veAnadolu Liselerinin açılışını yaptığı, Özel Eğitime Muhtaç ÇocuklarOkulu'nun da temelini attı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren Niğde'ninAksaray ilçesinde yaptırılan bir okulu da hizmete açtıktan sonra, Ankara'da ikinci Cumhurbaşkanı ismet inönü'nün, doğumunun 100. yılınedeniyle düzenlenen serginin açılışını yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, ANAP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısından önce gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularınıyanıtladı.

3- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, Fransa, İngiltere ve ABD'dekitemaslarını tamamayarak Türkiye'ye döndü.

4- Hükümetçe kabul edilen 5 kanun tasarısı TBMM Başkanlığı'nasunuldu.

5- 5. Dönem Belediye Başkanları Semineri, İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar'ın açış konuşmasıyla Ankara'da başladı.

6- İsmet İnönü doğumunun 100. yılı nedeniyle törenlerle anıldı.

7- Ulusal 6. Türkoloji Kongresi, İstanbul'da başladı.

8- Türkiye, Fransa Sosyal Güvenlik Karma Komisyonu toplantısıAnkara'da başladı.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığının Dok-Gemi-İş Sendikası'nabağlı 47 işçi için iki tersanede grev yapma izni verdiği bildirildi.

10- BM 39. Genel Kurul çalışmaları nedeniyle New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğu, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile birergörüşme yaptı.

11- Türkiye'yi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdemve Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli'nin temsil ettiği, IMF ile Dünya Bankası'nın yıllık ortak toplantısı Washington'dabaşladı.

25 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, YÖK Başkanı Prof. İhsan Doğramacı'yı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Dok Gemi-işSendikası tarafından Tuzla'da bulunan iki tersanede alınan grev kararıile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Hükümetin, grevi erteleme yetkisini kullanmayacağını» belirtti.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, bazı basın organlarındasıkıyönetim ile ilgili olarak yayınlanan haberlere ilişkin yaptığı açıklamada, «Sıkıyönetimin varlık nedeni vatandaşın can ve mal güvenliğiniortadan kaldırmış olan terör odaklarının ve terörizmin yok edilmesidir» dedi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, «İmar affı için başvurunun son günü olan 30 Eylül'ün tatile rastlaması nedeniyle sürenin1 Ekim Pazartesi akşamı biteceğini» belirterek, «Süre bir daha uzatılmayacak. Başvuruda bulunmayan vatandaşların konutları ya yıkılır,ya istimlak edilir, ya da başka bir ceza verilir» dedi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, resmi temaslardabulunmak üzere Cezayir ve Tunus'a gitti.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, ABD ile ilişkiler konusunda genel görüşme açılması yolundaki HP milletvekili Yımaz Hastürk'ün önergesireddedildi.

7- Cumhuriyet Başsavcılığınca Anayasa Mahkemesi'ne dava açıldığı sırada kurucu üyeleri tarafından kapatılan Bizim Parti ile ilgiliAnayasa Mahkernesi'nin gerekçeli kararı açıklandı.

8- Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk-İş Başkanlar Kurulutoplantısını açarken yaptığı konuşmada, «Sendikacılık hareketinin çeşitli engellerle karşı karşıya bulunduğunu» belirterek, «İşçi kuruluşlarını etkisiz hale getirme girişimleriye sonuna kadar mücadele edeceğimiz bilinmelidir» dedi.

9- Tekel İdaresi, sigara, içki, kibrit, tuz ve tütün çeşitleri ile ithalmalı yabancı sigara fiyatlarına yüzde 8 ila yüzde 66 oranında zamyaptı.

10- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen DİSK'e bağlı Türkiye Liman, Tersane ve Gemi Onarımİşçileri Sendikası (Limter-İş) davasının, DİSK davasıyla birleştirilmesiyle sanık sayısı 591'e yükseldi.

11- IMF toplantıları için Washington'da bulunan Devlet Bakanı veBaşbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile Hazine ve Dış Ticaret MüsteşarıEkrem Pakdemirli, IMF Başkanı Jacques de Larosiere ile bir görüşmeyaptılar.

12- BM Genel Kurulu'nun 39. dönem toplantılarına katılmak üzereNew Yor'k'ta bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Federal AlmanyaDışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, İspanya Dışişleri Bakanı Fernando Moran ve Venezüella Dışişleri Bakanı Isıdiro Morales'le birergörüşme yaptı.

13- ABD Senato Ödenekler Komisyonu'nun kabul ettiği süreklikarara göre, Türkiye'ye 1985 mali yılı içinde yapılacak askeri yardım,Kıbrıs koşuluna bağlı olarak 755 milyon dolardan, 715 milyon dolaraindirildi.

14- Libya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Libya ile 1 milyar dolarlık bir ekonomikanlaşma imzalandığını» açıkladı.

15- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kibriyanu'nun, Paris'te Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand tarafından kabul edildiği vekabulde Kıbrıs ile ilgili bir görüşme yapıldığı bildirildi.

16- Moskova Radyosu'nun, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın BMkonuşmasını, «Uzay silahlarının deney ve konuçlandırılması ile ilgili olarak iki ülke arasında bir moratoryum imzalanmasına ilişkin SovyetlerBirliği önerisini geri çevirdiği gerekçesiyle» eleştirdiği belirtildi.

26 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplanan MiliiGüvenlik Kurulu'nun, iç ve dış olayları değerlendirdiği bildirildi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, BaşbakanTurgut Özal başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısındansonra yaptığı açıklamada, «Bakanlar Kurulu'nun yeni yasama yılı dolayısıyla TBMM'deki hükümetin öngördüğü kanunlar ile Anayasa'nınöngördüğü ka'nunlan ele aldığını ve televizyon yayınlarının 1 Ekim'den itibaren uzatılmasının kararlaştırıldığını» söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili Mesut Yılmaz ile MilliSavunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Türkiye'ye yapılacak ABD yardımının şarta bağlandığı yolundaki haberlerle ilgili olarak gazetecilerinsorularını yanıtladılar.

4- Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısında, başkanlığına Türk-İşGenel Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir'in getirildiği, İşçi KoordinasyonKurulu'nun kurulduğu bildirildi.

5- Ankara'da bulunan Kuveyt Planlama ve Sağlık Bakanı Dr.Abdul Rahman Al Avadi, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve BaşbakanTurgut Özal tarafından kabul edildi.

6- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile New York'ta Kıbrısile ilgili görüşmelerde bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,Kıbrıs'a dönerken İstanbul Yeşilköy Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, «Görüşmeler bizim açımızdan iyi gitmiştir» dedi.

7- Türk Dil Kurumu'nun kuruluşunun ve Dil Bayramı'nın 52.yıldönümü kutlandı.

8- Slpusk'da oynanan özel maçta Türk milli futbol takımı Polonya'ya 2-0 yenildi.

9- New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, DışPolitika Enstitüsü'nde bir konuşma yaptıktan sonra, Avustralya, Zambia, Arjantin ve Moğolistan Dışişleri Bakanları ile de ayn ayrı görüşmeler yaptı.

10- Dünya Bankası ve IMF'nin yıllık toplantısı nedeniyle Washington'da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Dünya Bankası Başkanı Alden Clausen ve ABD Hazine BakanıRonald Regan ile birer görüşme yaptıktan sonra, bir basın toplantısıdüzenleyerek temasları hakkında bilgi verdi.

11- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi'nin sonbahar dönemi toplantıları Strasbourg'da başladı.

12- Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 22 ülkeden 230 üniversite rektörü ile 100 gözlemcinin katıldığı Avrupa Rektörler Konseyi Genel Kurulu tarafındanalınan kararlarda, devlet yardımının özerkliği ortadan kaldırdığı ilerisürüldü.

13- İran'ın başkenti Tahran’da Türk iş adamlarının kaldığı bir otelde kısa aralıklarla iki bombanın patladığı ve olayda 3 İran'lının ağıryaralandığı bildirildi.

14- Hong Kong'un geleceği konusundaki anlaşmanın İngiltere ileÇin arasında Pekin'de parafe edildiği bildirildi.

15- Hindistan Başbakanı İndira Gandi, «Altın Tapınak'taki ordubirliklerinin barış ve huzurun sağlanması nedeniyle geri çekildiğini,yalnızca çok küçük çaplı birlik bulundurulacağını» bildirdi.

16- Venedik bölge mahkemesinin, Kızıl Tugaylar örgütüne silahsağladığı iddiasıyla FKÖ lider; Yaser Arafai hakkında tutuklama karan çıkarttığı bildirildi.

17- Bolivya'da Rurrenabague şehri halkının, başkent La Paz'ınvalisi ile 20 milletveki i ve çok sayıda gazeteciyi rehin aldıkları bildirildi.

18- Afganistan'da mücahidierin, gecen hafta sonunda bir Sovyetaskeri uçağını düşürmeleri sonucu 50 kişinin öldüğü bildirildi.

19- Geçen hafta Fransa ile Libya arasında imzalanan anlaşma uyarınca Fransa birlikleri, Çad'dan çekilmeye başladı.

27 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Hakimler ve Savcılar YüksekKurulu asil üyeliğine, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanı Tank Başbuğoğlu'nu atadı.

2- Başbakan Turgut Özal. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Çankaya Köşkü'nde yaptığı görüşmeden sonra, Meclis'te gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı,

3- Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayınlanan icraatın içinden programında yaptığı konuşmada, yabancı sermayenin Türkiye'ye daha fazla gelmesini sağlamak için yapılan çalışmaları anlattı ve«Uygulanan ekonomik politikanın her yönüyle hayat pahalılığı artışhızını önce yavaşlatmak, sonra da normale çekmek amacına yönelikolduğunu» belirtti

4- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, ABD'de petrol şirketleri ileyaptığı görüşmelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Amerikan petrol şirketlerinin Türkiye yatırımlarına büyük ilgi gösterdiklerini» söyledi,

5- Adalet Bakanı Necat Eldem, «6 Kasım ve 25 Mart seçimlerinde oy kullanmayanlardan alınması gereken para cezalarının affedilmeyeceğini» söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İran'ın başkentiTahran'da meydana gelen patlamaların Türk. işadamlarına yönelik olmadığı belirtildi.

7- Türk-İş Başkanlar Kurulu adına yapılan açıklamada, «27 Eylül 1984 tarihinden itibaren kamu kesimi toplu iş sözleşmelerine Türkiş'in el koyduğu» belirtildi.

8- Türk Boks Milli Takımı, Romanya'nın Braila kentinde yapılan Balkan Boks Şampıyonası'ndan çekildi.

9- İİstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde karara bağlanan 335 sanıklı yasa dışı MLSP/B örgütü davasında, sanıklardan 22'si idama, 45'i müebbet hapse, 191'i de 1 yıl 4 ay ile 24 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildiler. 60sanığın beraat eltiği davada, 4 sanığın dosyası ortadan kaldırılırken,7 sanığın davası tatil edildi, 4 sanığın dosyası ayrıldı, 1 sanık hakkında da görevsizlik kararı verildi.

10- Seul'de bulunan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman veberaberindeki Türk parlamento heyeti, Güney Kore CumhurbaşkanıChun Doo Hwan ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, Necmettin Karaduman'ın, Güney Kore Cumhurbaşkanı'na Cumhurbaşkanı KenanEvren'in bir mesajını ilettiği bildirildi.

11- BM Genel Kurulu dolayısıyla New York'ta bulunan DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu ile bir görüşme yapan ABD Dışişleri BakanıGeorge Shultz, «Yönetimin Türkiye ile ilişkilerine gölge düşürecekherhangi bir gelişmeyi önlemek için daima çaba sarfetmiş olduğunu,bundan böyle de ellerinden gelen çabayı sarfedeceklerini» söyledi.

12- Washington'da yapılan IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık ortak toplantısı sona erdi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı KayaErdem, toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, temaslarıile ilgili açıklamalarda bulundu.

13- Strasbourg'da toplanan Avrupa Konseyi Asamblesi Siyasi Komisyonu'na raportör L. Steiner'in, hazırladığı Türkiye ile ilgili bir raporun sunulduğu bildirildi.

28 Eylül 1984

1- İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar ve Adalet Bakanı Necat Eklem ileEmniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, Diyarbakır ve Mardin'de incelemelerde bulundular.

2- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Türkiye'nin NATO içindeki yükümlülüklerini yerine getirebilmek için bütçesinin yüzde 25'ini harcadığını belirterek, «ABD'nin yapacağı yardım, Türk hükümetinin öngördüğü seviyede olmalıdır» dedi.

3- Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığının DYP'ninkapatılmasına ilişkin isteğini reddetti.

4- Cumhuriyet Başsavcılığı, HP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun, Merkez Disiplin Kurulu üyelikleri için yaptığı seçimin bicimini Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası'na aykırı bularak, partiye yaptığı tebligatta, yeni seçimlerle bu aykırılığın 10 gün içinde giderilmesini istedi.

5- Genelkurmay Başkanlığı'nın, TBMM'dekj üç partinin temsilcilerinden oluşan 7 kişilik bir heyete, askeri ve sivil cezaevlerini incelemeleri için izin verdiği bildirildi.

6- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Doğu illerini kapsayan gezisi hakkında açıklamalarda bulundu.

7- Türk - İş Başkanlar Kurulu toplantısı sona erdi.

8- Uluslararası 3. İslam Tıp Konferansı, Başbakan Turgut Özal'ınaçış konuşmasıyla, istanbul'da başladı.

9- İstanbul'da düzenlenen 6. Ulusal Türkoloji Kongresi sona erdi.

10- Kültür eski bakanlarından, gazereci - yazar Cihad Baban, Ankara'da vefat etti.

11- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan yasa dışı Cayan Sempatizanları davasında, 33 sanıktan 4'ü idama, 5'i de ömür boyu hapse mahkum edildiler. 16sanığın 3 ila 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı davada, 5 sanık da beraat etti.

Askeri Yargıtay Genel Kurulu, yazar Yalçın Küçük hakkında verilen 8 yıllık mahkumiyet kararını bozdu.

12- Merkez Bankası'nın Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğinegöre, 11 Ağustos'ta belirlenen ve süresi 30 Eylül'de dolacak olanmevcut faiz oranları, 31 Ekim tarihine kadar geçerli olacak.

13- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile Washington'da bir görüşme yaptığı bildirildi.

14- Afganistan uçaklarının Pakistan'ın Tori - Mangal sınır kasabasını bombalaması sonucu 32 kişinin öldüğü, 48 kişinin de yaralandığı bildirildi.

29 Eylül 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Numune Hastanesi veAnkara Merkez İmam Hatip Lisesi'nde incelemelerde bulundu.

2- Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı'na Sabri Travazar atandı.

3- 21. Antalya Film Festivali'nde Altın Portakal ödülünü AtıfYılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı «Bir Yudum Sevgi» filmi kazandı.

4- BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığına Burkina Fasso(Yukarı Volta) daimi delegesi Landri Pasola getirildi.

5- Avrupa Konseyi Asamblesi'nin Strasbourg'taki sonbahar dönemi toplantısında, Türkiye'nin demokrasiye dönüş süreci ve Türkiye'de incelemelerde bulunan Avrupalı parlamenterlerin raporları elealındı.

6- İran Başbakanı Hüseyin Müsavi, Tahran'da Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «İçerisinde Türk diplomatlarına karşı Ermeni teröristlerce gerçekleştirilen eylemlerinde olduğu, her türlü terör eylemlerine karşı olduklarını ve bunlarla mücadele için tüm önlemleri aldıklarını» söyledi.

7- 21 ülkenin Dışişleri Bakanlarının Kosta Rika'da 2 gün sürentoplantısı sona erdi.

8- Peru'nun başkenti Lima'da gerillaların 3 askeri öldürmesi veABD Büyükelçiliğine silahlı saldırı düzenlenmesi üzerine, Peru Devlet Başkanı Başkanı Fernando Belaunde Terry'nin BM'den yardım istediği bildirildi.

9- Libya, dış ülkelerdeki elçiliklerinin bir kısmının, mali nedenlerle kapatma kararı verildiğini açıkladı.

30 Eylül 1984

1- Devlet Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Sovyetler BirliğiDış Ekonomik ilişkiler Devlet Komitesi Başkanı Rtabov'un resmi konuğu olarak beraberindeki heyetle SSC'B'ye gitti.

2- YÖK Başkanı İhsan Doğramacı, 360 bin öğrencisi ve tüm kademelerdeki 21 bin öğretim elemanıyla yeni bir öğretim yılına girildiğini» açıkladı.

3- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halka İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, «Eruh ve Şemdinli olaylarıylailgili olarak devam eden operasyonlarda, 2'si ölü toplam 32 kişininele geçirildiği, 84 kişinin de arandığı» bildirildi.

4- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ve beraberindeki parlamento heyeti, resmi ziyaretlerini tamamlayarak, Güney Kore'ninbaşkenti Seul'dan ayrıldılar.

5- Pakistan yönetimi, Afgan uçaklarının Tori - Mangal kasabasını bombalaması en az 33 kişinin ölümü, 48 kişinin ise yaralanmasıyla sonuçlanan saldırı nedeniyle Afganistan yönetimini protesto etti.

6- Sovyet Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, BM Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere geldiği New York'taki temaslarını tamamlayarak SSCB'ne döndü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106