11.8.1984
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1984

1 Ağustos 1984

1- Başbakan Turgut Özal, resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'yi kabul ederek birsüre görüştü. Konuk Dışişleri Bakanı daha sonra istanbul'a gitti veFlorya Deniz Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabul edildi.

2- Yüksek Askeri Şûra, Genelkurmay Başkanlığı'nda BaşbakanTurgut Özal'ın başkanlığında çalışmalarına başladı.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Muş Havaalanı ile ilgili projelendirme çalışmalarının tamamlandığını bildirerek, «Muş Havaalanı için mutabakata varılan ödeneğin 17 milyon dolarlık bölümünün ABD Kongresi'nce tahsis edildiğini» belirtti.

4- Adalet Bakanı Necat Eldem, THA'ya yaptığı açıklamada, «Türkiye'de toplam 84 bin 832 kişi kapasiteli 639 cezaevinin bulundu,ğunu, bakanlığına bağlı cezaevlerinde toplam 71 bin 20 hükümlüve tutuklunun bulunduğunu» belirterek, «Af konusunda bir çalışmanın olmadığını» söyledi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Birleşmiş Milletler Sanat Kalkınma Teşkilatı (UNİDO) toplantısına katılmak üzere Viyana'ya gitti.

6- Bakanlar Kurulu, bazı maddelerin hurda halinde ihracını yasaklayan kararı yürürlükten kaldırdı.

7- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk - İş'in kuruluşunun 32. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Kazanılmış işçihaklarına saygı göstermeyen hiçbir faaliyete evet demeyiz ve yanında yer almayız» dedi.

8- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner, yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin ilk altı aylık dışsatımının 3 milyar 529 milyondoları aştığını, aynı dönemdeki dışalımın ise 4 milyar 827.5 milyondolara yükseldiğini» belirtti.

9- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Milliyet Gazetesi'neverdiği özel demeçte, «Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile diğer Türkyetkililerinin İran - Irak savaşında gösterdikleri tutumdan memnunolduklarını» belirterek, «Türkiye'nin İran-Irak savaşı ile ilgili İslamiBarış Komitesi'nde sivil bölgelere saldırılmaması ve kimyasal silahlarkullanılmaması önerisini de büyük bir memnuniyetle karşıladık. Türkiye tarafsızlığını sürdürmelidir» dedi.

10- 3. Ordu ve Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralr Askeri Mahkemesi, silahlı sağ eylemci 3 sanığı ölüm cezasına çarptırdı.94 sanıklı davada 24 sanığa 36 yıl ile 12 yıl arasında çeşitli hapiscezalan verilirken, 63 sanık beraat etti, 4 sanık hakkındada görevsizlik kararı verildi.

Askeri Yargıtay, 13 sanıklı Dev-Yol davasında, müebbet hapsemahkum edilen 2 sanığın cezasını bozdu.

11- KKTC'de Kıbrıs'ın Türklerce fethinin 413. Türk MukavemetTeşkilatının 26. ve Güvenlik Kuvvetlerinin 8. kuruluş yıldönümleritörenlerle kutlandı.

12- Pekin'de bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe, Çin yetkilileri ile yaptığı görüşmelerden sonra düzenlediği basıntoplantısında, «Hong Kong'un 1997 yılında Çin egemenliğine bırakılması konusundaki anlaşma taslağının Eylül ayında parafe edileceğini, yıl sonunda da resmen imzalanacağını» açıkladı.

13- Sovyetler Birliği'nin, Filistin sorununun uluslararası bir konferansta görüşülmesi yolundaki önerisinin Lübnan ve Kuveyt tarafından kabul edildiği bildirildi.

14- Fransız Hava Yolları'na bağlı 1 yolcu uçağını kaçıran havakorsanları, uçağı son olarak iran'ın başkenti Tahran'a indirdiler.

2 Ağustos 1984

1- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Başbakanlık Basın, Yayın veEnformasyon Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen ve Kütahya'da başlayan Anadolu Basını Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, «Türkbasınının vazgeçilmez bir organ olduğunu ve hükümetin daima basının yanında olacağını» belirterek, «Basından gelecek her türlü eleştiriye hükümet olarak açık olduklarını» söyledi.

2- Devlet Bakanı Sudi Türel, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği özeldemeçte, «8 Eylül tarihine kadar başvuruda bulunmayan kaçak yapıve gecekonduların imar affından yararlanamayacaklarını ve başvurusüresinin uzatılmasının düşünülmediğini» söyledi.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, ikinci Boğaz köprüsünün Aralık ayında ihaleyeçıkarılacağını ve 1988 yılında köprünün hizmete açılacağını» söyledi.

4- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, «Hayaliihracat araştırmasının sürdürüldüğünü, isimleri basında çıkan 8 firmadan 3'ünün aklandığını» açıkladı.

5- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi, yurt dışından eroin getirerek satan Lübnan uyruklu 2 sanıktan birini 38 yıl, birini de 8 yıl4 ay ağır hapis cezasına çarptırdı.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Resmi Gazete'deyayınlanan kararı ile 542 hakim, savcı ve idari mahkeme üyesi terfiettirildi.

7- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlanan tebliği ile sebze ve yenilen nebatlar ithali yasak mallar listesinden çıkarılırken, sanayici ve ihracatçılar, ithali izne tabi mallarlistesinde yer alan maddeler için Sanayi Odaları ve İhracatçı Birliklerden 10 bin dolara kadar tahsis talep edebilecekler.

8- Paris - Frankfurt seferini yaparken kaçırılan ve Tahran'a indirilen Fransız Hava Yolları'na ait yolcu uçağında bulunan 46 yolcuuçaktan indirildikten sonra uçağın pilot kabini korsanlarca bombalandı. Korsanlar İran güvenlik kuvvetleri tarafından yakalandı.

9- İsrail helikopterleri ve savaş gemilerinin Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam limanı yakınlarında bulunan bir Filistin mültecj 'kampını bombaladıkları bildirildi.

Öte yandan, Arap Birliği Merkezi'nden yapılan bir açıklamada,Filistin sorununa çözüm için uluslararası bir konferans düzenlenmesiönerisinin desteklendiği belirtildi.

3 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Olağanüstü Hal Yasası'nı değiştiren kanun gücündeki kararnameyi onayladı.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Florya Deniz Köşkü'nde yaptığı olağan haftalık görüşmesinden sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Bugüne kadar gıda maddelerininetkin biçimde denetlenemediğini, gıda denetimi ile ilgili çalışmalarınbu yıl sonuna kadar bitirilebileceğini» belirtti.

4- Yargıtay Başkanı Derviş Turhan, yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrıldı.

5- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 NumaralıAskeri Mahkemesi'nin görüşülmekte olan dava sayısının azalması nedeniyle lağvedildiği ve 2 Numaralı Askeri Mahkeme'de görülmekteolan davalara bundan sonra 1 Numaralı Askeri Mahkeme'de bakılacağı bildirildi.

6- Tekstil işkolundaki 80 bin işçinin toplu sözleşme görüşmeleri, İstanbul'da başladı.

7- Marmaris Belediye Başkanı Muharrem Ergin partisinden istifaetti.

8- Kızıldeniz'de aralarında bir Türk gemisinin de bulunduğu 8şilebin mayınlara çarparak yara aldığı, birinin' de battığı açıklandı.Bu arada Mısır Resmj Haber Ajansı, olayın sorumluluğunu «Cihad»adlı bir örgütün üstlendiğini duyurdu.

9- Avrupa Uzay Ajansı'nın Fransa'nın başkenti Paris'teki merkezinde meydana gelen patlamada 6 kişi yaralandı. Olayın sorumluluğunu «Doğrudan Eylem» adlı yasa dışı bir örgütün üstlendiği bildirildi.

10- ABD'nin Polonya'ya 1981 yılından bu yana uyguladığı ekonomik yaptırımlardan bazılarını kaldırmaya karar verdiği bildirildi.

11- Hindistan'ın Madras kenti havaalanına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 25 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.

12- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Uluslararası Sosyal Hizmetler Örgütü'nün Kanada'da yapılan Genel Kurultoplantısında, israil'in örgütten ihraç edilmesi önerisi kabul edildi.

4 Ağustos 1984

1- Yüksek Askeri Şûra çalışmalarını tamamladı.

2- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Antalya'da yaptığı açıklamada,«9 ilde (Ankara, İstanbul, izmir, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Bursa,Erzurum ve Antalya) Basın Yayın Enformasyon Bölge Müdürlükleri kurulacağını» bildirdi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, «1988 yılınakadar yedi yeni yat limanının hizmete gireceğini» söyledi.

4- Ağrı'da yarın yapılacak belediye başkanlığı seçimi nedeniyle,Sıkıyönetim Komutanlığı saat 21.00 ile 6.30 arasında sokağa çıkmayasağı ilan etti. Bu arada seçim nedeniyle siyasi partiler tarafındanAğrı'da düzenlenen mitingler basında yer aldı.

5- Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, Başbakan Turgut Özal'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

6- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, memur statüsüne geçirilen bir işçinin kıdem tazminatı alamayacağına, Yargıtay 3. Hukuk Dairesi deResmi Gazete ile yapılan ilanların bildirim için yeteri, olmadığınakarar verdi.

7- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Amerikan İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Lane Kırkland'ın davetlisi olarak ABD'ye gitti.

8- Bira, şarap ve her türlü alkollü içki satmak isteyenlere Tekeltarafından verilecek ruhsatnamelere ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- KKTC'nin 15" Haziran tarihinde New York'ta BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a sunduğu öneri paketinin içeriği Hürriyet Gazetesi'nde yayınlandı.

10- Suriye Savunma Bakanı General Mustafa Tlas, El Mecelle adlıdergiye verdiği demeçte, «İran'ın herhangi bir Körfez ülkesine saldırması halinde, ülkesinin saldırıya uğrayan tarafın yanında yer alacağını ve Arap ülkelerine yapılacak bir saldırıyı, kendilerine yapılmışsayacaklarım» söyledi.

11- Peru'da gerillaların bir kasabadaki kiliseye saldırarak ibadeteden 20 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

12- Uruguay'da askeri yönetim ve muhalefetteki üç siyasi partinin, genel seçimlerin Kasım ayında yapılması konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

13- Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz'de gemilerin mayınlara çarparakhasar görmesi üzerine bölgede mayın temizleme çalışmalarının başladığı bildirildi.

14- Hindistan'ın Madras Havaatenı'nda meydana gelen patlamada ölenlerin sayısının 32'ye yükseldiği, yaralanan 19 kişinin ise durumlarının ağır olduğu bildirildi.

5 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Zayed bin Sultan el Nahayyan'ı karşılamak için İstanbul'dan, Ankara'ya gitti ve çalışmalarını tamamlayan BaşbakanTurgut Özal başkanlığındaki Yüksek Askeri Şûra üyelerini ÇankayaKöşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da bulunan Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'ı kabul ederek bir süre görüştü.Bu arada iki ülke arasındaki resmi görüşmelerde başladı.

3- Yüksek Askeri Şüra'nın çalışmaları sonucu Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yapılan atama ve terliler basında yer aldı.

4- Ağrı'da yapılan Belediye Başkanlığı seçimini ANAP adayıHikmet Erdem kazandı.

5- İslami esaslara göre faaliyette bulunacak iki şirketin kuruluşu Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

6- Demir-Çelik ürünlerine ortalama yüzde 4.3 ile 31.2 oranında zam yapıldı.

7- Tarımsal Yayım ve Uygulamalı Araştırma Projesi'nin finansmanı için Dünya Bankası'ndan sağlanan 72.2 milyon dolar kredi ileUluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (İFAD) tarafından sağlanan 10milyon dolarlık krediye ilişkin anlaşmalar yürürlüğe girdi.

8- Hakimler ve Savcılar arasında yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- İsrail Devlet Başkanı Herzog, yeni hükümeti kurmakla İşçiPartisi lideri Simon Perez'j görevlendirdi.

10- Bangladeş Hava Yolları'na bağlı bir yolcu uçağı, başkent Dakka'ya inişi sırasında düştü. Uçakta bulunan 53 kişinin öldüğü bildirildi.

6 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Türkiye ile Irak arasındaki resmi görüşmeler tamamlandı veikinci petrol boru hattının kurulması için prensip anlaşması Başbakan Turgut Özal ve Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan tarafından imzalandı. Konuk Başbakan Yardımcısı daha sonraIrak Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenledi.

3- Ankara Valisi Cahit Bayar, «Toplu Konut Kanunu ve ilgili yönetmelikler gereğince, Ankara'da toplu konut alanlarının belirlendiğini ve Bayındırlık ve iskan Bakanlığı'na bildirildiğini» söyledi.

4- IMF Türkiye Masası Şefi Geofrey Tyler, temaslarda bulunmaküzere Ankara'ya geldi.

5- Milliyet Gazetesi'nde İran Dışişleri Ba.kanı Ali Ekber Velayetive Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'la yapılanbir röportaj yayınlandı.

6- Toplu konut için ferdi kredi müracaatları başladı.

7- Mannesmann Sümerbank Boru Sanayii ürünlerine ortalamayüzde 20 oranında, Ereğli Demir-Çelik ürünlerine de yüzde 17-20oranında zam yapıldı.

8- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararınagöre, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak 17 bölge müdürlüğü kurulurken, Orman Genel Müdürlüğü de 18 bölge müdürlüğü halinde yeniden örgütlendi.

9- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararınagöre, 60 kişiye Türk vatandaşlığından çıkma izni verildi.

10- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının Resmi Gazete'de yayınlanan tebliği ile patates ve kuru soğan fona tabi mallar listesinealındı.

11- Türkiye'yi Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın'ıntemsil ettiği, «Nüfus Konferansı» Meksika'nın başkenti Mexico City'de başladı.

12- Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak Türk ve Rum taraflarını Viyana'ya davet eden BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, ilk görüşmesini Kıbrıs Rum yönetimi temsilcisi "Andreas Mavromatis ile yaptı.

13- Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafındanyayınlanan The OECD Observer dergisinde yer alan Türkiye ekonomisi ile ilgili bir yazıda, «Alınan liberal önlemlere karşın yeteri kader yabancı sermaye akımı sağlanamadığı bu nedenle yeni yasal vermddi önlemler alınması gerektiği» belirtildi.

7 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 911 hakim ve savcının yerlerinin değiştirilmesine ilişkin kararnameyi onayladı.

2- Başbakan Turgut Özal, Türkye'nin Atina Büyükelçisi NazmiAkıman'ı kabul ederek bir süre görüştü.

3- Başbakan Turgut Özal, ABD'de yayınlanan Time dergisininsorularını yanıtlarken, «Bazıları bizi toplumsal problemlere yeterinceönem vermemekle suçluyorlar. Eğer toplumsal problemlere çok dahafazla önem verirsek ekonomimizle uğraşamayız. Ekonomi yeteri kadargüçlü olmalıdır. En önemli şey insanlara ümit vermek ve her yıl yenigelişmeler sağlayabilmektir» dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Mısır Milli SavunmaBakanı Abdülhalim Ebugazali'nin resmi konuğu, olarak Kahire'ye gitti.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, «600 bin işçi için toplu sözleşme yapma yetkisi verildiğini» açıkladı.

6- Kapıkule Gümrük kapısında yapılan bir operasyon sonucu,aralarında Gümrük Muhafaza Başmüdürü'nün de bulunduğu 14 kişiyolsuzluk yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındılar.

7- Askeri Yargıtay 2. Dairesi'nce bozulan 22 sanıklı izmir IGDdavasına, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nde yeniden başlandı.

Yazar Hakkı Gümüştaş hakkında, «Her Sabah Yeniden» adlı öykü kitabı nedeniyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 NumaralıAskeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

8- Bağ - Kur Yasası'nın iki maddesinin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle yapılan itirazın reddine ilişkin Anayasa Mahkemesikararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- Sınai Yatırım Bankası'nın yatırımcılara yüzde 26 faizle asgari8 yıl vadeli dış kredi vermesi ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- BM Genel Sekreteri Perez de Ctıellar, Viyana'da KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Necati Münir Ertegün ile bir görüşme yaptı.

11- Sri Lanka donanmasının, Tamilli göçmenlerle ayrılıkçı grupların üssü olarak nitelenen Valvettiturai kasabasını bombalaması sonucu 110 sivilin öldüğü bildirildi.

12- Tahran Radyosu, «Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz'de birçok geminin hasar görmesine neden olan patlamalara, İslami Cihad örgütütarafından yerleştirilen mayınların neden olduğunu» bildirdi.

13- Bağdat'tan yapılan bir açıklamada, Irak'ın Basra Körfezi'ndebir tankeri bombaladığı belirtildi.

8 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı.

2- Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Emir Şeyh Zayed BinAbdullah El Nahiyan, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğuolarak Ankara'ya geldi ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile bir görüşme yaptı.

3- Tercüman Gazetesi'nde Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ileekonomik konulara ilişkin olarak yapılan bir röportaj yayınlandı.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, BaşbakanTurgut Özal'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, Bakanlar Kurulu'nun çalışmaları hakkında açıklamalardabulundu.

5- Devlet Bakanı Kazım Oksay ve İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar,düzenledikleri basın toplantısında, Olağanüstü Hal Uygulaması ileilgili açıklamalarda bulundular.

6- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

7- Askeri Yargıtay, yasa dışı Türkiye İhtilalci Komünist Ordu Çekirdeği (TİKOÇ) davasında ömür boyu hapse çarptırılan 5 sanık ile16 yıl hapse mahkum edilen bir sanığın cezasını onayladı. Bir sanığın 2 yıl 6 ay olan cezasını ise esastan bozdu.

8- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi Askeri Savcılığı'nca yasa dışı TKP/ML-TİKKO örgütüne üye 25 sanıkhakkında açılan dava ile TİKKO örgütü davalarındaki sanık sayısı353'e yükseldi.

9- Yurt dışına çıkışlarda uygulanacak esaslar hakkındaki kararın bazı maddelerinde değişiklik yapan Bakanlar Kurulu kararı ResmiGazete'de yayınlandı.

10- Çeşitli kurum ve kuruluşlara yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Mısır'daki tamaslarına başlayan Milli Savunma Bakanı ZekiYavuztürk, Mısır Milli Savunma Bakanı Abdülhalim Abu Gazali ilebir görüşme yaptı.

12- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Meksika'nınbaşkenti Mexico City'de devam eden Dünya Nüfus Konferansı'ndayaptığı konuşmada, Türkiye'nin sağlık politikası hakkında bilgi verdi.

13- İran Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağını Tahran-Cidde seferini yaparken kaçıran hava korsanları uçağı Roma'ya indirdiktensonra yolcuları serbest bırakıp teslim oldular.

9 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh El Nahiyan arasındaki resmi görüşmeler ÇankayaKöşkü'nde başladı. İki ülke arasındaki ekonomik ve teknik işbirliğiile kültür anlaşmaları da imzalandı.

2- Devlet Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Türk - İş yetkilileri ile dün yaptığı görüşmede, «Kamu Toplu Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu'nun ücret saptamadığını ve kurulun kamudaki toplusözleşmelere müdahale etmeyeceğini» söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, bazı kurumlarda 1984 yılında yapılacak fazlamesai miktarını ve ödenecek ücreti belirledi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda 22 kişiöldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

5- Laikliğe aykırı yazılar yazdığı gerekçesiyle yargılanan ve 5ayrı yazısından toplam 18 ay 4 gün hapis cezasına çarptırılan Gazeteci ve Yazar Mehmet Şevket Eygi tutuklandı.

6- Olağanüstü hal uygulanan illerin valilerine verilen yetkilerile Pasaport Kan'unu'nun bazı maddelerinde değişiklik yapan ve ikiilave madde getiren kanun hükmündeki kararnameler Resmi Gazete'de yayınlandı.

7- İçişleri Bakanlığı'nca emniyet müdürleri, vali ve kaymakamlararasında yapılan atama ve nakiller Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- Los Angeles Olimpiyatlarında Türk boksörü Eyüp Can bronzmadalya kazandı.

9- Devlet Başkanı Emin Cemayel başkanlığında toplanan Lübnan hükümeti'nin, Şuf dağlarındaki devlet otoritesinin sağlanması veülkenin ana karayolunun kontrolünün milis kuvvetlerden devralınmasını öngören güvenlik planım onayladığı bildirildi.

10- Bağdat'ta yayınlanan bir savaş bildirisinde Irak savaş uçaklarının Körfez'de bulunan bir tankere saldırdıkları belirtilirken, Iran

Haber Ajansı İRNA ise, Irak savaş uçaklarının Körfez'de bulunan İran'aait bir petrol sondaj platformunu bombaladığını duyurdu.

11- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, ülkesinin Sovyetler Birliği'nin Ortadoğu için uluslararası bir konfeans düzenlenmesi önerisini kabul ettiğini açıkladı.

12- İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada, İngiltere'nin, Mısır hükümetinin isteği üzerine Süveyş Kanalı'nınmayınlardan temizlenmesine yardım etmeyi kabul ettiği bildirildi.

10 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, memurların kadrolarını düzenleyen kanun gücündeki kararnameyi onayladı ve İstanbul'a gitti.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Birleşik -Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Zayed BinSultan El Nahiyan temaslarını tamamlayarak istanbul'a gitti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, yıllık kıdem tazminatı tavanının 1 Temmuz'dan geçerli olmaküzere 1580 lira artırılarak, 81 bin 250 liradan 82 bin 820 liraya yükseltildiği belirtildi.

5- Uluslararası Para Fonu Türkiye Masası Şefi Geoffrey Tyler,Ankara'deki temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

6- Gümrükler Genel Müdürü Nahit Eruz, görevinden alınarakyerine bakanlık müşaviri Ertan Çileli atandı.

7- Türk boksörü Turgut Aykaç, Los Argeles Olimpiyatlarındabronz madalya kazandı.

8- Askeri Yargıtay 3. Dairesi, 6 sanıklı Partizan Yolu davasında4 hapis cezasını bozdu, 1 hapis cezası ile 1 beraat kararını da onayladı.

9- Adalet Bakanlığı'nca yapılan atama ve nakiller Resmi Gazete'de yayınlandı.

11 Ağustos 1984

1- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «SSK primlerinin zamanında ödenmesi içinsaymanlar ve muhasiplerin şahsen sorumlu tutulacağını emlak vergilerinden rayiç bedel uygulamasının kaldırılacağını ve banka faizoranlarının ise Merkez Bankası aracılığı ile değil, serbest olarak tesbitinin planlandığını» söyledi.

2- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, «6 yaşuygulamasının ithal edilmiş bir fikir olduğunu» belirterek, bu konudaki kararın Ağustos ayı sonunda açıklanacağını bildirdi.

3- 145 sanıklı Türkiye İşçi Partisi davasının gerekçeli kararı açıklandı.

4- İzmit Mannesmann - Sümerbank Boru Sanayii, ürünlerine yüzde 16 zam yaptı.

5- Merkez Bankası'nın Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğinegöre, banka mevduat faizlerinde değişiklik yapılarak, 3 ay ihbarlı mevduat faiz oranı 1 puan, 6 ay vadeli mevduat oranı ise 4 puan arttırıldı.

6- Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının Resmi Gazete'de yayınlanan bir tebliği ile büyük ve küçükbaş hayvanlarınham derileri fona tabi maddeler listesinden çıkarıldı.

7- Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, taşınır kültür ve tabiat varlıklarını korumak ve yurt dışına kaçırlmasını önlemek amacıyla yayınladığı yayınladığı yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- İslam Kalkınma Bankası'nın Türkiye'ye, Irak'la petrol boruhattı finansmanında kullanılmak üzere 25 milyon dolar kredi vereceği bildirildi.

9- Los Angeles Olimpiyatlarında Türk güreşçi Fevzi Şeker bronzmadalya aldı.

10- «Tokyo 12. Uluslararası Halk Dansları Olimpiyatları»nda Türkekibi 4 dalda birinci oldu.

11- Meksika'nın başkenti Mexico City'de devam etmekte olanDünya Nüfus Konferansı'nda, «Kürtajın aile planlamasının bir metoduolarak kabul edilmemesi» yolundaki Vatikan önerisi oybirliği ile onaylandı.

12- Bağdat Radyosu'nda yayınlanan Irak askeri bildirisinde, BasraKörfezi'nde 3 İran jetinin düşürüldüğü, 5 İran gemisinin ise batırıldığı belirtildi.

12 Ağustos 1984

1- Adalet Bakanı Necat Eldem, Adalet Reformu çerçevesinde yapılacak yenilikler konusunda Milliyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

2- Belediye başkanlığı seçimi çeşitli nedenlerden dolayı iptaledilen 2 ilçe, 1 kasaba ve 2 bucakta seçimler yenilendi. Mardin'inCizre ilçesi ile Hasankeyf bucağındaki seçimleri HP, Çankırı'nın Yaylakent kasabası ile Trabzon'un Sürmene ilçesi Yeniay bucağındaki seçimleri MDP ve Mardin'in Savut ilçesindeki seçimleri de DYP adayları kazandı.

3- Gecekondu Kanunu Uygulama Yönetmeliği'nin bazı maddelerini değiştiren yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

4- Kahire'de bulunan Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk,Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edildi. Kabulde, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün, Cumhurbaşkanı KenanEvren'in Mısır Devlet Başka n ı'n ı Türkiye'ye davet eden ve iyi dileklerini içeren mesajını sunduğu bildirildi.

5- Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül-Hak, «Ülkesinin atom bombası yaptığı yolundaki iddiaların gerçek dışı olduğunu» söyledi.

6- Libya ve İran, Kızıldeniz'e döşenen mayınların sorumluluğunun kendilerine ait olduğu yolundaki suçlamaları reddettiler.

7- ABD'nin Los Angeles kentinde yapılan 23. Olimpiyat oyunları sona erdi.

13 Ağustos 1984

1- Devlet Bakanı Kazım Oksay, Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitlikonulara ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Türk-İşGenel Sekreteri Sadık Side ile yaptığı görüşmeden sonra, «Sendikaların denetimi konusunu ele aldıklarını» söyledi.

3- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, «Gemi taşımacılığı ile ilgilibazı teşvik tedbirleri alındığını, bu tedbirleri Başbakan Turgut Özal'ınİstanbul'da düzenleyeceği basın toplantısında açıklayacağını» söyledi.

4- Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı Başkanı Vahit Erdem, yaptığı açıklamada, «Bugüne kadar kooperatiflere 13 milyar liralık kredidağıtımının gerçekleştirildiğini» söyledi.

5- Kadro cetvellerini yeniden düzenleyen Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

6- Memurlar ve diğer kamu görevlileri ile ilgili kanunlarda değişiklik yapan kanun gücündeki kararnamelere açıklık getiren Maliyeve Gümrük Bakanlığı tebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

7- Para ve Kredi Kurulu, Resmi Gazete'de yayınladığı bir tebliğile pamuk, fındık, kuru üzüm ve kuru incirde destekleme alım fiyatlarını açıkladı.

8- Laikliğe aykırı dinsel amaçlı devlet kurmak istedikleri iddiasıyla yakalanan 30 sanıklı Yehova Şahidi davasına Ankara DevletGüvenlik Mahkemesi'nde başlandı.

14 Ağustos 1984

1- Başbakan Turgut Özal ve bakanlardan oluşan bir heyet, Başbakanlık'ta, Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar başkanlığındaki işveren temsilcileri ile bir toplantı' yaptı.

2- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, BaşbakanTurgut Özal, ekonomik sabotaj yaptığı iddiasıyla Nijerya'da tutuklubulunan Sapen-l tankeri ve kaptanının serbest bırakılması için Nijeryahükümetine bir mesaj yolladı.

3- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Katar'da yayınlanan EI-Ahddergisine verdiği demeçte, «Türkiye'nin yaklaşık 4 yıldır devam edenİran - Irak savaşına çözüm getirebilecek en uygun ülke olduğunu»söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Mısır Savunma Bakanı'nın resmi konuğu olarak gittiği Mısır'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Florya Deniz Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabul edilen Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, daha sonra Ankara'ya gitti ve Esenboğa Havaalanı'nda gezisiile ilgili açıklamalarda bulundu,

5- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, Türkiye-İran Ekonomik Karma Komisyonu toplantılarına katılmak üzere Tahran'a gitti.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Türkiye'ninturizm gelirlerinin arttırılması amacıyla düşünülen işlerin başında,«Yat turizminin geliştirilmesi, tarihi değeri olan yapıların işlevsel halegetirilmesi ve Bozcaada ile Gökçeada başta olmak üzere adaların turizme açılması» projelerinin yer aldığını açıkladı.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Tercüman Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «İşçi şirketlerinin durumlarının iyileştirilmesi içinkurulacak fona Federal Almanya'dan 17 milyon mark kredi sağlandığını» söyledi.

8- Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası (DESİYAB)'ın, İslamKalkınma Bankası'ndan kiralama finansmanı olarak 150 milyon dolarlık bir fon sağladığı bildirildi.

9- Türkiye ile Fas arasında 20 Haziran 1984 tarihinde imzalanan«Ekonomik Bilimsel ve Teknik İşbirliği Anlaşması» Bakanlar Kurulutarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın, ilaç fiyatlarında yapılacak değişikliklerin imalatçı firmalar, ecza depoları ve eczaneler tarafından ilaçlara yansıtabileceğine ilişkin tebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Olimpiyat oyunlarına katılan Türk kafilesini Türkiye'ye dönmek üzere havaalanına götüren otobüste bomba bulundu. Olaylailgili bir polis memuru tutuklandı. Bu arada Türk spor kafilesinin bineceği uçağa bomba konulduğu yolundaki bir ihbar ise asılsız çıktı.

12- Fas Kralı ikinci Hasan ve Libya lideri Muammer Kaddafi tarafından iki devletin konfederasyon çatışı altında birleştirilmesi ileilgili bir anlaşmanın, imzalandığı bildirildi.

15 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Haliç'te incelemelerde bulunduve Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'dan bilgi aldıktan sonra, Belediye Sarayı'nda düzenlenen bir birîfinge katıldı.

2- Başbakan Turgut Özal, Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonuile Türkiye Ziraat Odaları Birliği temsilcilerinden oluşan iki ayrı heyeti kabul ederek görüştü.

3- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, «Türkiye'nin Hannover EndüstriFuarı'na 1985 yılında kardeş ülke statüsü ile katılacağını» açıkladı.

4- Türk - İş Genel Sekreteri Sadık Side, Adalet Bakanı Necat Eldem'i ziyaret ederek, İcra İflas Yasası, SSK Yasası ve İş Mahkemelerinin işleyişi konularını içeren 3 yasada değişiklik yapılmasını istedi.

5- Yüksek Askeri Şûra toplantısında bir üst dereceye yükseltilen general, amiral ve albayların terfileri Resmi Gazete'de yayınlanırken, komutanların devir-teslim törenleri de başladı.

6- 77 sayılı Milletlerarası Çalışma Sözleşmesi Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

7- Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Başkanlığına sunulan 1256 imzalı dilekçe ile ilgili 56 kişinin yargılanmasına Ankara SıkıyönetimKomutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

8- DİSK davasında sanık sayısı, Hürcam - İş ve TİS Sendikası davalarının birleştirilmesi ile 506'ya yükseldi.

9- İkinci Kıbrıs Barış Harekatının 10. yıldönümü KKTC'de törenlerle kutlanmaya başlandı.

10- Kızıldeniz'deki mayın tarama çalışmalarına Mısır, Suudi Arabistan, Yemen, İngiliz ve Fransız mayın tarama ve destek gemileriile devam edildiği bildirilirken, bölgede bulunan bir Sovyet balıkçıteknesinin de mayınlara çarptığı belirtildi.

16 Ağustos 1984

1- Başbakan Turgut Özal, istanbul'da düzenlediği 6. basın toplantısında hükümetin çalışmaları hakkında bilgi vergi.

2- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, bir açıklama yaparak,«imar affıyla uygulamadan kaldırılan gecekondu arsaları için kira sisteminin yeniden uygulamaya konacağını» bildirdi.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Mısır ve Suudi Arabistan gezileri ile F-16 ve Mısır'dan alınacak Fantom uçakları ile ilgiligörüşlerini Tercüman gazetesi'ne açıkladı.

4- DPT Müsteşar Yardımcılıklarına İmdat Akmermer, Ertan Yülek ve Bülent Öztürkmen, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcılığı'na ise Mahir Barutçu atandı.

5- NATO Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı General Bernard Rogers, Ankara'ya gelerek Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğile bir görüşme yaptı. Daha sonra istanbul'a giden NATO Başkomutanı Florya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabuledildi.

Bu arada NATO Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General BernardRogers'in Türk - Yunan ilişkileri üzerine görüşleri de Milliyet Gazetesi'nde yayınlandı.

6- Resmi ziyaretlerini tamamlayan Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Zayed Bin Sultan El Nahayan, Türkiye'den ayrıldı.

7- Türk Metal ile MESS arasında devam eden toplu pazarlık görüşmeleri tamamlandı ve sözleşme imzalandı.

8- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde karara bağlanan yasa dışı PKK örgütü Diyarbakır - Çermikdavasında, bir sanık ömür boyu hapse, 13 sanık ise çeşitli hapis cezalarına mahkum edildiler. 6 sanık da delil yetersizliğinden beraat etti.

Kapatılan Demokrat Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü HasanBasri Çıplak, devletin emniyet kuvvetlerini tahkir ve tezyif etmek savıyla yargılandığı İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde beraat etti.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 2. Barış harekatının 10.yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, Rum tarafından 11 yıllıksavaş tazminatı istedi.

10- İsrail savaş uçaklarının Lübnan'ın Bekaa vadisinde bulunanbir Filistin mülteci kampını bombalaması sonucu 4 kişi öldü. Bu arada Beyrut'taki Yahudilerin dini lideri Salim Murad Camus'ta kimliğibelirsiz kişiler tarafından kaçırıldı.

17 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 6 Körfez ülkesine Türkiye'demülk edinme imkanı tanıyan kararnameyi onayladı.

2- Başbakan Turgut Özal. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra «Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e hafta içinde çeşitli kuruluşlarla yaptıkları toplantılar ve hükümetin faaliyetleri hakkında bilgi verdiğini» söyledi.

Başbakan Turgut Özal daha sonra 4 günlük yurt gezisine çıkarak, Kocaeli'nde halka hitaben bir konuşma yaptı ve Bilecik'te küçüksanayi sitesinin temelini attı.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, Milliyet Gazetesi'nin bütçe, gelirler ve ekonomik konulara ilişkin sorularını yanıtlarken,«1984 Mali Yılı Bütçesi'nde 210 milyar liralık kısıntıya gidildiğini vebütçenin azami 300 milyar liralık açıkla kapatılacağını» söyledi.

4- İran'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye dönenDevlet Bakanı İsmail Özdağlar, Yeşilköy Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, «İran ile Türkiye arasında ticari ve iktisadi alanda hiçbir sorun kalmadığını» belirterek, «Hedeflenen 1 milyar 400 milyon dolarlık dışsatım gerçekleşecektir» dedi.

5- Genelkurmay Başkanlığından yapılan bir açıklamada, «15Ağustos 1984 gecesi bir grup teröristin Siirt'in Eruh ilçesindeki Jandarma Karakol binasına karşı bombalı ve silahlı saldırıda bulundukları ve saldırı sonucunda 1 jandarma erinin şehit olduğu 6 er ve 3sivilin yaralandığı, Hakkari ili Şemdinli ilçesinde de bir başka gruptarafından jandarma subay açık hava gazinosu, subay lojmanları veilçe Jandarma Karakolu'na silahlı saldırı düzenlendiği ve 1 subay,1 astsubay ve 1 erin yaralandığı» bildirildi.

6- DPT Müsteşarı Yusuf Bozkurt Özal, Irak DPT yetkilileri ileçeşitli konularda görüşmeler yapmak üzere Bağdat'a gitti.

7- Türkiye'deki temaslarını tamamlayan NATO Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General Bernard Rogers, Brüksel'e gitti.

8- Los Angeles Olimpiyat Oyunlarına katılmayan ülkelerin düzenlediği «Dostuk-84» oyunarı Moskova'da başladı.

18 Ağustos 1984

1- Yurt gezisini sürdüren Başbakan Turgut Özal, Eskişehir'in Seyitgazi ilçesine bağlı Kırka bucağında yapımı tamamlanan Etibank'aait Bor Türevleri Tesisi ile Eskişehir Et Kombinası tesislerinin açılışınıyaptıktan sonra Bursa'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- İran'da bulunan Devlet Bakanı İsmail Özdağlar Türkiye'yedöndü.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem, «İşçi ücretleri ile ihbar ve kıdemtazminatı alacaklarının iflas masasında birinci sırada yer almasını öngören tasarının, Eylül ayında TBMM'ye sevkedileceğini» açıkladı.

4- Toplu Konut Fonu ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkam VahitErdem, «Konut yapımında ve konut bulmada tıkanıklık olmadığı takdirde, konut kredisinden yararlanmak isteyen ve gerekli şartları sağlayan herkese kredi verileceğini» söyledi.

5- Yüksek Kredi Kurulu tarafından 1984 yılı için 55 milyar liraolarak bağlanan kefalet kooperatifi plasmanları 60 milyar liraya yükseltildi.

6- Kuveyt Arap Ekonomik, Kalkınma Fonu'nun, transit karayollarının iyileştirilmesi projesi için Türkiye'ye verdiği 5 milyon KuveytDinarı tutarındak anlaşma onaylandı.

7- Spor - Toto hasılatının dağıtım biçimini belirleyen yönetmelikResmi Gazete'de yayınlandı.

8- BM Güvenlik Konseyi'nin, Güney Afrika'nın yeni anayasasını ve önümüzdeki günlerde yapılacak olan seçimleri kınayan birkarar tasarısını kabul ettiği bildirildi.

9- Yunanistan Hükümet Sözcüsü, «Yunanistan'ın, NATO'nun 17Eylül'de, Ege Denizi'nde başlatacağı Kararlılık Gösterisi Tatbikatınakatılmayacağını» açıkladı.

10- Panama bandıralı bir tankerin, Basra Körfezi'nde açılan füzeateşi sonucu hasar gördüğü bildirildi.

19 Ağustos 1984

1- Başbakan Turgut Özal çıktığı yurt gezisinin üçüncü gününde,Bursa'da Ticaret ve Sanayi Odası'nın 95'inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldıktan sonra, Karacabey ilçesi ile Balıkesir ve Manisa'da birer konuşma yaptı ve İzmir'e gitti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, «Faizlerdeki düzenlemenin, Hazine bonolarından kaynaklandığını» belirterek,«Bir ay sonra yeniden eski uygulamaya geçileceğini ve faizlerin düşürüleceğini» söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, THA'ya yaptığı açıklamada, «Şartlı Amerikan yardımının kabul edilemeyeceğini, Mısır hükümetininFantom uçakları konusunda Türkiye ve Yunanistan'a eşitdavranması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını» söyledi.

4- Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Maliye ve GümrükBakanı Vural Arıkan, «Vergi gelirlerinde büyük artışlar kaydedildiğini, Meclisteki 5 tasarının kolaylıkla geçeceğine inandığını, bazı yüksek hadlerin tasarılarda yer almasının, vergi lobilerinin oluşması nedeniyle pazarlık için olduğunu» söyledi.

5- Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Gökler kasabasında yapılanbelediye başkanlığı seçimini SODEP adayı kazandı.

6- Cumhurbaşkanlığı Yelken ve Yat Yarışlarını kazananlara ödülleri düzenlenen bir törenle, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafındanverildi.

7- Atlantik Asamblesi üyelerinden ANAP'h Oğan Soysal veHP'li Erol Ağagir, NATO Parlamenterler Asamblesi'nin yıllık kongresine katılmak üzere ABD'ye gittiler.

8- Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan birbildiride, «Basra Körfezi'nde, Körfez ülkelerinin ve isteyen batı ülkelerinin de katılabileceği ortak bir hava tatbikatı önerisinde bulunuldu.

9- Afganistan savaş uçaklarının, Pakistan'ın sınır bölgelerindekimülteci kamplarını bombalaması sonucu 18 kişinin öldüğü bildirildi.

20 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti Florya Deniz Köşkü'nde kabul etti.

2- İzmir'de bulunan Başbakan Turgut Özal, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutam Orgeneral Süreyya Yüksel, NATO Güney DoğuAvrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ragıp Uluğbay,Vali Vecdi Gönül ve Anakent Belediye Başkanı Burhan Özfatura'yıziyaret etti ve gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.Başbakan Turgut Özal, daha sonra 53. İzmir Uluslararası Fuarı'nınaçılışını yaptı.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, yabancı basında çıkanve Suudi Arabistan'da Türk birliklerinin bulunduğu yolundaki haberlerin gerçekle ilgisi bulunmadığını belirterek, Yunanistan'ın Türkiye'den çok ve hızlı bir şekilde silahlanma teşebbüsünde bulunduğunailişkin haberlerle ilgili olarak da, «Onlarınki uzun vadeli yatırımlar,bizimki ise kısa vadeli olup öngörülen zamanda sonuçlandırılan yatırımlardır» dedi.

4- Adalet Bakanı Necat Eldem, Akajans'a yaptığı açıklamada,«Yargı organlarında istenilen düzeyde hizmet verilmesini, davalarınçabuk sonuçlandırılmasını ve adaletin vatandaşlar arasında ayırım yapılmadan gerçekleşmesini sağlamak amacıyla başlatılan reform çalışmalarına hız verildiğini, bu amaçla 4 kanunun çıkarıldığını, 9 kanuntasarısının Bakanlar Kurulu'na sevkedildiğini, 10 kanun tasarısı üzerindeki çalışmaların ise devam ettiğini» bildirdi.

5- İşçi Çocukları Özel İhtisas Komisyonu, Milli Eğitim, Gençlikve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler başkanlığında ilk toplantısını yaptı.

6- Bir grup teröristin Eruh ve çevresinde giriştikleri silahlı baskınla ilgili olarak güvenlik kuvvetlerinin düzenledikleri operasyonlarda 35 militanın ele geçirildiği bildirildi.

İzmir ve çevresinde gerçekleştirilen operasyonlar sonucu, kapatılan, Sosyalist Vatan Partisi'ni yeniden canlandırmak isteyen 31 kişiyakalandı.

7- Afganistan kuvvetlerinin Pakistan sınırındaki Teri Mangal bölgesine açtığı topçu ateşi sonucu 16 sivil öldü.

21 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İzmit'te sanayi tesislerinde incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal, İzmir'de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral MehmetBuyruk, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Haydar Saltık, DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu, Vali ve diğer yetkililerle yaptığı toplantıdansonra, gazetecilere konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, «Toplantıda güneydoğu bölgesinde meydana gelen olayları değerlendiklerini, olayları yerinde inceleyen Genelkurmay Başkanı ve Jandarma Genel Komutanı'ndan bilgi aldıklarını» söyledi.

3- ABD hükümeti ve İşçi Sendikaları Birliği'nin davetlisi olarakBirleşik Amerika'da temaslarda bulunan Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türkiye'ye döndü.

4- Merkez Bankası'nın bir bankalar konsorsiyumunundan 100milyon dolarlık kredi sağladığı bildirildi.

5- Akaryakıt fiyatlarına ortalama yüzde 4.8 oranında zam yapıldı.

6- Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulu'nun görev veçalışma esasları Bakanlar Kurulu'nca belirlendi ve Resmi Gazete'deyayınlandı.

7- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararı ile,yabancı gerçek kişilerin Türkiye'de mülk edinebilmelerine imkan sağlayan kanuna ilişkin esaslar belirlendi.

8- Lübnan'ın Trabusşam kentinde karşıt Müslüman milisler arasında meydana gelen çatışmalarda 35 kişinin öldüğü 100'den fazlakişinin de yaralandığı bildirildi.

22 Ağustos 1984

1- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, İmar affı süresinin 2ay uzatılacağı yolundaki haberler üzerine yaptığı açıklamada, «Buyönde henüz bir karar verilmediğini, süreyi uzatma yetkisinin Bakanlar Kurulu'na ait olduğunu» söyledi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Seçiciler Kurulu'nun toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Toplu işsözleşmelerinde ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklarda görevlendirilecekresmi arabulucuların belirlendiğini» bildirdi ve seçilenlerin isimerinjaçıkladı.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Yalım Eralp, yaptığı açıklamada, Yunanistan Hükümet Sözcüsü'nün, «Türkiye'nin bölgede tektehlike olduğu» şeklindeki açıklamasını kınadı.

4- Mardin'in Savur İlçesi ile Gercüş ilçesine bağlı Hasankeyf bucağında 12 Ağustos tarihinde yapılan belediye başkanlığı seçimi yapılan itiraz üzerine İl Seçim Kurulu'nca ikinci kez iptal edildi.

5- Gazeteci Çetin Esen Kaftan, İzmir'de geçirdiği bir kalp krizisonucu öldü.

6- SEKA Genel Müdürlüğü'nce üretilen kağıt ürünlerine yüzde3 ile 13, Türkiye Şişe Cam Fabrikaları ürünlerine de yüzde 5-12 zamyapıldı.

7- İstanbul Skıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan DİSK davasında, Genel Başkan AbdullahBaştürk ve Yönetim Kurulu üyelerinin tahliyesine karar verildi ve davada tutuklu sanık kalmadı.

8- Cumhuriyet Gazetesi yazarı Müşerref Hekimoğlu ile Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin, sıkıyönetim yasasına aykırı davrandıkları savıyla yargılandıkları İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde beraat ettiler.

9- 724 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Andonis Drossoyuannis, «Yunanistan'ın Varşova Paktı üyelerinden gelebilecek saldırılarakarşı koymak amacıyla, Ege Adaları'nda oluşturulacak yeni bir savunma hattı önerisinin Türkiye tarafından reddedildiğini» açıkladı.

11- Lübnan'ın Trablusşam kentinde Müslüman milisler arasındameydana gelen çatışmalarda ölü sayısının 96'ya yaralı sayısının da230'a çıktığı bildirildi.

23 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, dün İstanbul Vakıf Gureba hastahanesinde incelemelerde bulunduktan sonra, bugün de Beylerbeyive Yıldız Sarayları'nı gezerek onarım çalımmalan hakkında bilgi aldı.

2- Güneydoğu Anadolu'da bir grup terörist tarafından çıkarılanolaylarla ilgili olarak sürdürülen operasyonları incelemek üzere Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Mehmet Buyruk ile beraber Diyarbakır'a giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, yaptığıaçıklamada, «Bölgede asayiş ve güvenin sağlandığını» bildirdi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, «Turist sayısının arttığı halde, turizm gelirlerinin azalmasının, turistin parasınıartık her yerde bozdurabilmesinden kaynaklandığını» belirterek, «Turizmde 10 yıl öncesinin ispanya modelinin uygulandığını» söyledi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, «Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren, yabancıların Türkiye'de mülk edinmeleriile ilgili kararnamenin, basında bazı bakımlardan yanlış anlaşıldığını»bildirdi.

5- HP Genel Başkanı Necdet Calp, yaptığı açıklamada, «Son ekonomik gelişmelerin Meclis'te yeni bir siyasi tablonun oluşmasına yolaçmayacağını, bir hükümet değişikliğini ancak ANAP milletvekillerinin sağlayabileceğini» belirterek, «Etkin muhalefet yapılmadığı yolundaki iddiaların gerçek olmadığını» söyledi.

6- Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy, Parlamento Muhabirleri Derneği ve Türkiye Gazeteciler Sendikası AnkaraŞubesi yöneticileri ile basın mensuplarından oluşan bir heyeti kabul etti.

7- Kimyevi gübrenin fabrika çıkış fiyatlarına yüzde 17.1 ila 91.8,perakende satış fiyatlarına da yüzde 33.3 ila 43.8 arasında zam yapıldı.

8- Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararı ile, birinci derece resmi ilan için aranan günlük net satışsayısı 200 binden, 100 bine Jndirildi.

9- Uyuşturucu Maddelerin Kötüye Kullanılmasını Önleme Fonu'nun (UNFDAC), uyuşturucu maddelerle mücadele için Türkiye'ye yaptığı 250 bin dolarlık anlaşma Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- İran'ın başkenti Tahran'da tren istasyonunda meydana gelenpatlamada, 18 kişi öldü, 300'den fazla kişi de yaralandı. Paris'teki birhaber ajansına telefon eden kimliği belirsiz bir kişi olayın sorumlulugunu, «Sürgündeki Arya» adlı bir örgüt adına üstlendiklerini söyledi.

24 Ağustos 1984

1- Güneydoğu Anadolu bölgesindeki inceleme ve denetlemelerini sürdüren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, Irak Ticaret Bakanı Hasan. Ali başkanlığındaki bir heyeti, Bodrum Aktur'daki evinde kabul ederek bir süregörüştü.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, yaptığı açıklamada, «İlaç hammedde fiyatlarını ithalat öncesi ve sonrasında bakanlığının değil, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının denetlediğini»söyledi.

4- Halkçı Parti, Tapu Kanunu ile Köy Kanunu'na eklenen birermadde ile yabancılara mütekabiliyet koşulu aranmaksızın Türkiye'demülk satınalabilmesine olanak veren yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

5- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, çeşitli konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

6- Iğdır-Aksu - Ereğli - Erciş sulama projesi finansmanında kullanılmak üzere Uluslararası imar ve Kalkınma Bankası'ndan 115 milyon300 bin dolar tutarında kredi alınmasına ilişkin anlaşma Bakanlar Kurulu'nca onaylandı ve Resmi Gazete'de yayınlandı.

7- Para Kredi Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararınagöre, 1984 yılının ikinci yarısında dağıtıcı kuruluş olarak Türkiye ZiraiDonatım Kurumu'nun gübre üreticisi fabrikalardan alacağı gübreyeyapacağı ödeme, ABD dolarının cari kuruna göre hesaplanıp ödenecek.

8- Dünya Bankası'nın yayınladığı, «Dünya Gelişme Raporu»nda,Türkiye'nin zenginleşen bir ülke iken, 1980'den sonra hızlı bir fakirleşme süreci içerisine girdiği belirtildi.

9- İç hat seferini yapmakta olan Hindistan Hava Yolları'na bağlıbir yolcu uçağı, 93 yolcusuyla birlikte 6 sikh militanı tarafından kaçırılarak, Pakistan'ın Karaçi kenti'ne indirildi.

10- BM gözetiminde Cenevre'de başlayan Pakistan - Afganistangörüşmelerine katılan Pakistan Dışişleri Bakanı Şahapzade Yakup Han,yaptığı açıklamada, «Sovyet birliklerinin çekilmesi halinde Babrak Karmal liderliğindeki Afgan hükümetini tanıyabileceklerini söyledi.

11- İran'ın Harg Adası yakınlarındaki Kıbrıs Rum bandıralı bir geminin Irak savaş uçakları tarafından bombalandığı bildirildi.

12- Cad hükümeti, «Ülkenin güney bölgelerinde, son günlerdeaçlıktan 600 kişinin öldüğünü açıkladı.

25 Ağustos 1984

1- Çalışmalarını bir süredir İstanbul'da sürdüren CumhurbaşkanıKenan Evren, Ankara'ya döndü.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, GüneydoğuAnadolu sınır bölgesindeki denetleme ve incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, düzenlediği basın toplantısında, «Koordinasyon Kurulu'nun, KİT yöneticilerinigörevden alma ve atamayla ilgisinin bulunmadığını, bu atamalarıneskiden olduğu gibi üçlü kararname ile gerçekleştirileceğini» söyledi.

4- Ağrı Dağı'nda Nuh'un Gemisi'ni bulmak üzere araştırmalaryapan ABD'li uzmanlar grubunun başkanı Marvin R. Steffins, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Geminin yerinin bulunduğunu ve araştırmaların halen devam etmekte olduğunu» söyledi.

5- Teknisyen açığının azaltılması amacıyla hazırlanan sınai eğitim projesinin finansmanı için Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası'ndan sağlanan 36.8 milyon dolarlık kredi anlaşması Bakanlar Kurulu'nca onaylandı ve Resmi Gazete'de yayınlandı. Resmi Gazete'deayrıca, Türk - Sovyet hudut hattında nehir, çay ve derelerden geçişinkontrol işlerinde çalışan personelin sınırdan geçişlerini ve diğer taraf arazisinde muvakkat kalış esasları ve belediye ve il özel idarelerine genel bütçe vergi gelirlerinden verilecek payları yeniden düzenleyen Bakanlar Kurulu kararları da yayınlandı.

6- Hindistan Hava Yolları'na bağlı bir yolcu uçağını 93 yolcusuile birlikte Karaçiye kaçıran Sikh militanları, daha sonra Birleşik ArapEmirlikleri'nin Dubai Şehri Havaalanı'na indirdikleri uçaktaki yolcuları ve mürettebatı serbest bıraktılar.

7- Lübnan hükümetinin, BM Güvenlik Konseyi'ne başvurarak,İsrail'in Güney Lübnan'ı işgal konusunu görüşmek üzere olağanüstütoplantı isteminde bulunduğu bildirildi.

26 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki denetleme ve incelemeleri hakkında bilgi aldı.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne Selçuk Bakkalbaşı'nın, yardımcılıklarına ise Londra eski Basın Ataşesi Ercan Çitlioğlu ile BonnBasın Ataşesi Can Evcen'in getirileceğini» bildirdi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, İzmir'de yaptığı açıklamada, «1976 yılında 43 milyon dolar olan konfeksiyon ihracatınıngeçen yıl 732 milyon dolara, bu yılın 6 ayında ise 760 milyon dolaraçıktığını» belirtti.

4- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, yayınladığı bir bildiriile Siirt'in Eruh ve Hakkari'nin Şemdinli ilçelerinde meydana gelenolaylarla ilgili oldukları belirlenen 32 kişinin arandığını açıkladı.

.- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararı ile 6kitap, 2 dergi ve 1 bildirinin Türkiye'ye sokulması ve dağıtılması yasaklandı.

5- Dünya Bankası'nın, Türkiye'ye ekonomide yapı değişimi dolayısıyla verdiği uyum kredisinin son dilimi olan 376 milyon dolarlıkkrediyi onayladığı bildirildi.

6- Yunanistan hükümeti, Türkiye sınırındaki Meriç Nehri'nde kaçakçılığı önleyici bir dizi önlemlerin alınacağını açıklarken, 14 Türk'ünMeriç Nehri'ni geçerek Yunanistan'dan siyasal sığınma hakkı istediğibildirildi.

7- Hindistan'da Andra Pradeş Eyaleti Başkanı Ramo Rao'nun görevden alınarak tutuklanmasını protesto etmek amacıyla yapılan gösteri ve genel grev nedeniyle yaklaşık 52 bin kişinin tutuklandığı bildirildi.

27 Ağustos 1984

1- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, THA'ya yaptığı açıklamada,«Nijerya'da tutuklu bulunan Sapen-1 tankeri ve mürettebatı, ile ilgiligelişmelerin izlendiğini» belirterek, «Başbakan Turgut Özal'ın bir süreönce General Buhari'ye bir mesaj yollayarak geminin ve mürettebatınserbest bırakıldığını istediğini» söyledi. .

2- Türk Metal Sendikası ile MESS arasında yaklaşık 50 bin işçiyikapsayan toplu iş sözleşmesi İstanbul'da imzalandı.

3- Akkuyu'da yapılacak nükleer santralle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya davet edilen Batı Almanya KWU firması yetkilileri ile Kanada AECL firması yetkilileri Ankara'ya geldiler ve Enerjive Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş tarafından ayrı ayrı kabul edildiler.

4- Ulaştırma eski Bakanlarından emekli Korgeneral İhsan ŞerifDuran, Ankara'da vefat etti.

5- Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, 56 sanıklı TDKP - Çorum - Sungurlu - Alaca davasında 12 sanığatoplam 77 yıl hapis cezası, 26 sanık hakkında beraat kararı ve 18 sanık hakkında da görevsizlik kararı verdi.

6- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, 20 yıl 10 aya mahkum Kemal Akın'ı sürekli hastalık nedeniyle affına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

7- Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığı'nın, Orman Kanunu'nunuygulanmasına ilişkin yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- Federal Almanya'nın Köln kentindeki Türk Konsolosluğunu1982 yılında basarak 15 saat süreyle işgal eden 9 Türk teröristineFederal Almanya tarafından siyasal sığınma hakkı tanındığı bildirildi.

9- Federal Almanya'nın Duisburg kentinde, bir binada çıkan yangında, 4'ü çocuk olmak üzere 7 Türk yanarak öldü, 23 kişide yaralandı.

10- Basra Körfezi'nde Panama bandıralı bir tankerin roket isabetiyle yanmaya başladığı bildirilirken, Irak'ın başkenti Bağdat'ta biraraya gelen 6 arap ülkesinin dışişleri bakanları İran'a baskı yapmakararı aldılar.

28 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milli Eğitim, Gençlik ve SporBakanı Vehbi Dinçerler'i kabul ederek, bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, daha sonra Türkiye HarpMalûlü Gazileri Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti kabul etti.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilerin çeşitli konuardaki sorularını yanıtladı ve bir soru üzerine, «Emeklilik yaşının 5.Plan'da öngörüldüğü gibi 5 yıl arttırılmasından yana olduklarını, bunun SSK sisteminin yaşaması için şart olduğunu» belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, BakanlarKurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Toplu konut yönetmeliği ile dilekçe hakkının kullanılmasına ilişkin kanun tasarıları veDoğu illerine 150 bin ton kömür tahsisini öngören kararnamenin Bakanlar Kurulu'nda kabul edildiğini» bildirdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Bağ - Kur'da isteğe bağlı sigortalılığın bir yönetmelik ile yeniden düzenlendiğini, bu düzenleme ile çok sayıda isteğe bağlı Bağ - Kur üyesinin sigortalılığının iptaltehlikesinden kurtarıldığını» söyledi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «İmar affından yararlanma süresinin 30 Eylül'e kadar uzatıldığını, İmar affından yararlanmak içinbugüne kadar 1 milyon 350 civarında başvurunun yapıldığını, başvuruda bulunmayanların sayısının ise 50 bin civarında bulunduğunu»söyledi.

6- ABD Temsilciler Meclisi üyesi Stephan Solarz, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü'nün belirlemelerine göre, 1984 yılıilk 7 aylık toplam ihracatı 4 milyar doları, Temmuz ayı ihracatı ise450 milyon doları aştı.

8- DİSK davasında tahliye kararı verilen Genel Başkan AbdullahBaştürk'ün başka bir suçtan kesinleşmiş 6 aylık mahkumiyeti nedeniyle tahliye edilmemesine yapılan itiraz Bakırköy 1. Ceza Mahkemesi'nce reddedildi.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen kapatılan MHP davasında, Genel Başkan AlpaslanTürkeş'in tahliye istemi 27. kez reddedildi.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, TKP-İşçinin Sesj davasında 2 sanığı 13'er yıl 6'şar ay, 1 sanığada 9 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı.

11- Türkiye - Irak Karma Ekonomik ve Teknik İşbirliği Toplantısıile Türkiye-Sovyetler Birliği Ekonomik İşbirliği Karma Komisyonuprotokolleri onaylandı.

12- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, FederalAlmanya Başbakanı Helmut Kohl, Başbakan Turgut Özal'a gönderdiğibir mektupta, «Akkuyu'da yapılacak nükleer santral inşaatının AlmanAtom Endüstrisine verilmesinin iki ülke ilişkilerindeki gelişmelerin ilksomut adımını teşkil edeceğini» bildirdi.

13- İran Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı Şiraz-Tahran seferisırasında 195 yolcu ve 11 mürettabatı ile birlikte Irak'ın başkentiBağdat'a kaçırıldı.

29 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Silahlı Kuvvetler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, «Silahlı Kuvvetlerimiz, kendisine güvenen, her konuda desteğini esirgemeyenazrz milletimizin huzur ve refahı için, bu sistemin dışında yol ve yöntem arayanların, kişisel çıkarlarını ülke çıkarlarının üstünde görenlerin daima karşısında olmaya devam edecektir» dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Ürüğ'da Zafer Bayramınedeniyle yayınladığı mesajda, «Türk Silahlı Kuvvetleri'nin TürkiyeCumhuriyeti'ni iç ve dış düşmanlara karşı kollamak ve korumak görevini sarsılmaz bir imanla ifaya devam edeceğine duyduğum sonsuzgüveni belirtmekten onur duyarım» dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek bir süre görüştü. Görüşmede Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu,Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ercüment Yavuzalp'in de bulunduğu bildirildi.

4- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, yeni yasama yılı öncesi yaptığı açıklamada, «Halkımızın elbetteki demokrasinin teminatıolan parlamentodan ve onun içinden çıkan hükümetten beklentileriolacaktır. Önemli olan bizim onları büyük ölçüde cevaplayabilecekbir çalışmayı ortaya koymamızdır» dedi.

5- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, yaptığıaçıklamada, «6 yaş uygulamasının bir yıl daha ve ilke olarak geçenyıl başarı oranı yüksek olan okullarda devam ettirileceğini» bildirdi.

6- Dışişleri Bakanlığı, terörist gruplara karşı Şemdinli ve Eruhçevresinde operasyonlarını sürdüren askeri birliklerin Irak ve İran sınırlarını geçtiği yolundaki iddiaların gerçekle ilgisi bulunmadığınıaçıkladı.

7- İstanbul'dan Ankara'ya gelen ABD Temsilciler Meclisi üyesiStephan Solarz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ve Millj Savunma Bakam Zeki Yavuztürk ile birer görüşme yaptı. Stephan Solarzdaha sonra HP Genel Başkanı Necdet Calp, SODEP Genel BaşkanıErdal inönü ve DYP Genel Sekreteri Refik Sunol'la da birer görüşmeyaptı.

8- Sağlık - İş Sendikası ile Sosyal Sigortalar Kurumu arasındakiuyuşmazlığın giderildiği ve toplu sözleşmeye esas olacak protokolünimzalandığı bildirildi.

9- Türkiye Kömür İşletmeleri, yakacak kömür fiyatlarına yüzde2.85 oranında zam yaptı.

10- Askeri Yargıtay 3. Dairesi, Barış Davasında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce verilen mahkumiyet kararını eksik soruşturma gerekçesiyle bozdu, tutuklu sanıkların tahliye istemlerini ise reddetti.

11- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 63 sanıklı THKP/C Dev - Yol 2 davasının, aynı mahkemede süren Dev-Yol davasıyla birleştirilmesiyle, idam istemiyleyargılanan sanık sayısı 46'ya, toplam sanık sayısı da 314'e yükseldi.3 Numaralı Askeri Mahkeme'de görülmekte olan 89 sanıklı THKP/C3. Yol davasında 21 sanık tahliye edildi.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'nun Atina'ya 9'derek, Yunanistan Devlet Başkanı Konstantin Karamanlis ve Başbakan Andreas Papandreu ile Kıbrıs konusunda bir görüşme yaptığı bildirildi.

13- İsrail savaş uçaklarının Bekaa Vadisi'nde dün giriştikleri havasaldırısında 3 katlı bir cezaevinin isabet aldığı ve 25 kişinin öldüğü,80 kişinin de enkaz altında kaldığı, Trablusşam'daki çatışmalarda ise7 kişinin öldüğü, 17 kişinin yaralandığı bildirildi.

30 Ağustos 1984

1- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, THA'ya yaptığı açıklamada, «Sıkı para politikası nedeniyle ferdi ve toplu konut kredilerinin kısılmasının söz konusu olamayacağını» söyledi ve «Fondan kredidağıtımı devam ediyor» dedi.

2- 30 Ağustos Zafer Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde veKKTC'de törenlerle kutlandı.

3- Federal Almanya Ulaştırma Bakanı Werner Dollinger, resmibir ziyaret için Ankara'ya geldi ve Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoyüe bir görüşme yaptı.

4- AET Cam Sanayii Daimi Komitesi (CPIV)'nin, Avrupa Toplulukları Komisyonu'na başvurarak, Türkiye'nin ihraç ettiği düz cam vecam eşya hakkında soruşturma açılmasını istediği bildirildi.

5- F-4 Fantom tipi bir iran savaş uçağının kaçırılarak, Irak'takibir askeri üsse indirildiği ve iki pilotun siyasal sığınma hakkı istediğibildirildi.

Bu arada Irak Devrim Konseyi tarafından yayınlanan bir bildiride,Kurban Bayramı nedeniyle bir kısım İran'lı savaş tutsağının koşulsuzve tek yanlı olarak serbest bırakıldığı belirtildi.

6- Kamerun Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağının Douala Havaalanı'nda kalkışı sırasında alev alarak yandığı ve 100 kişinin öldüğü 37 kişinin de yaralandığı bildirildi. Bu arada Kamerun'un Kurtuluşu Cephesi adına yapılan bir açıklamada, eylemin sabotaj olduğuve sorumluluğunun örgüte ait bulunduğu belirtildi.

31 Ağustos 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri, Başbakan Turgut Özal,Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile kuvvet komutanları, Hava ve Deniz Harp Okulları mezunlarının diploma törenine katıldılar.

2- Başbakan Turgut Özal'ın Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan ile İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar'ı kabul ederek, Kapıkule gümrükyolsuzluğunun soruşturulması sırasında, gözaltında bulunan bazı memurlara kötü muamele yapıldığı yolundaki iddialar konusunda görüştüğü bildirildi.

3- Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayınlanan «İcraatın İçinden» programında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun kalkındırılmasıprojesi ile çıkarılan kadro kararnameleri konusunda açıklamalarda bulundu.

4- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, Libya Devrimi'nin 15. yıl dönümü törenlerine katılmak üzere, Libya'ya gitti.

5- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada «Güneydoğu'da terörist gruplara karşı yapılan operasyonlar sırasında komşuülkelerin sınırlarının aşıldığı yolunda dış basında çıkan haberlerin gerçekle hiçbir ilgisinin bulunmadığı» bildirildi.

6- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı Yalım Eralp,Türkiye'nin Köln Bankonsolosluğu'na, 3 Kasım 1982'de silahlı baskındüzenleyerek 10 eylemciden dokuzuna, F. Almanya makamları tarafından iltica hakkı tanınması konusunda yaptığı açıklamada, «Tedhişfaaliyetinde bulunanlara iltica hakkı tanınmasının bu faaliyetleri teşvik edeceğine şüphe yoktur» dedi.

7- 18. Balkan Tıp Birliği Kongresi, çalışmalarına İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi binasında başladı.

8- Suudi Arabistan» Kralı'nın kardeşi Prens Tallal Bin Abdülaziz,Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrern Taşçıoğu'nun resmi konuğuolarak Türkiye'ye geldi.

9- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Eruh ve Şemdinli olaylarıyla, ilgili olarak sürdürülen operasyonlar sırasında Yüksekova Bölgesi'nde dün çıkan çatışmada 2 erin şehit olduğunu ve olayla ilgili 7kişinin yakalandığını» açıkladı.

10- THY, iç hat ücretlerine yüzde 20-42.9 oranında zam yaptı.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'm Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak Viyana'da sunduğu «Çalışma konuları» KKTCve Kıbrıs Rum yönetimi tarafından kabul edildi.

12- İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Libya'nın Londra ve Manchester'de yargılanmayı bekleyen 5 Libyalı ile Libya'da tutuklu 6 İngiliz'indeğiş-tokuş edilmesi önerisini reddettiğini açıkladı.

13- Fas ile Libya'nın savunma, kültür ve ekonomi alanlarında ortaklığını öngören anlaşma, Libya Genel Halk Kongresi'nde ve FasMeclisi'nde onaylandı.

14- Afganistan'ın Uluslararası Kabil Havaalanı'nda meydana gelen patlamada, birçok kişinin öldüğü ve yaralandığı Afganistan Radyosu tarafından bildirildi.

15- Nikaragua hükümeti, ABD'yi, ClA'nın karşı devrimci gerillalara silah yardımı yapması nedeniyle kınadı.

16- Sovyetler Birliği'ne giderken, geçen hafta Manş Denizi'ndebatan Fransız gemisinde, zenginleştirilmiş uranyum bulunduğu, olaydan 4 gün sonra, Fransa ve Belçika makamlarınca açıklandı.

17- Los Angeles Olimpiyat Oyunları'na katılmayan ülkelerin düzenlediği «Dostluk 84» oyunları, Moskova'da kapanış törenleriyle sona erdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106