04.7.1984
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1984

1 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ramazan Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, «Soğuk ve sıcak savaş rüzgarlarının bölgemizdeve dünyanın çeşitli kesimlerinde olanca hızıyla estiği bir dönemdengeçiyoruz. Böyle bir ortamda her zamankinden çok birlik ve beraberliğe muhtacız» dedi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ayrıca Ankara'dakiGazi Kız Yetiştirme Yurdu'nu ziyaret ederek ilgililerden bilgi aldı.

2- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Ankara BayramGazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Para sıkıntısı nedeniyle durdurulanturizm kredilerinin, bayram ertesi serbest bırakılacağını ve Turizm Bankası'nın yatırım projelerine tahsis yapmaya devam edeceğini» bildirdive «Türk vatandaşlarına ucuz tatil imkanı sağlamaya çalıştığını, bununiçin çadır turizmine yöneldiğini» belirtti.

3- 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı İstanbul'da törenlerle kutlandı.

4- Federal Almanya'nın yeni Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsacker görevine başladı.

5- Ankara Bayram Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Bolivya'da dün yapılan darbe sırasında subaylarca tutuklanan DevletBaşkanı Hernan Siles Zuazo serbest bırakıldı.

2 Temmuz 1984

1- Türk - İş'in hükümete sunacağı işçi sorunlarına ilişkin raporubasında yayınlandı,

2- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, 30 İranlı, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinden sınırı geçerek Türkiye'den sığınma isteminde bulundular.

3- Federal Almanya Cumhurbaşkanı Weizsaecker, televizyondayabancı işçiler konusunda sorulan bir soru üzerine yaptığı açıklamada, «Türk ler'i buraya biz getirttik. Gelmeleri için davetiye çıkarttık.Onlara karşı sorumluluğumuz olduğunu hiçbir zaman unutmamamızlazım. Özellikle Türk çocuklarına görevlerimiz vardır. Bu çocuklarınen iyi şekilde yetişmeleri için çalışmak bizim vazifemizdir» dedi.

4- Bağdat Radyosu'ndan dün yayınlanan bir savaş bildirisinde,Körfez bölgesinde bulunan 5 geminin Irak savaş uçakları tarafındanbombalandığı, mayınlara çarpan iki gerru'nin de zarar gördüğü ilerisürülürken, tankerleri korumak amacıyla Irak savaş uçaklarına ateşaçan bir İran jetinin de düşürüldüğü öne sürüldü.

Öte yandan Güney Kore Dışişleri Bakanlığı tarafından başkentSeul'de yapılan bir açıklamada ise, bir Güney Kore yük gemisininIrak uçaklarının saldırısı sonucu ağır yara aldığı bildirildi.

5- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün gece ordu birlikleri ile ŞiiEmel örgütüne bağlı milisler arasında çıkan çatışmalarda, sivil halktan 16 kişi öldü, 52 kişi de yaralandı-

6- Afrika kıtasından 14 ülkenin katılacağı, «Afrika Ortak Pazarının temel anlaşması, Zimbabwe'nin başkenti Harare'de birarayagelen 5 Afrika ülkesinin devlet başkanlarınca imzalandı.

3 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaz çalışmalarını Florya Koşkü'nde sürdürmek amacıyla İstanbul'a gitti.

2- Başbakan Turgut Özal, gecekondu tapu tahsis belgesi dağıtmak üzere izmir'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Hükümetlerin son üç yılda bütçeden ayırdıkları paranın 7 milyar lira olduğunu, ancak iktidara geldikten bu yana alınan önlemlerle konutaayda 10 milyar liradan fazla para ayrıldığını» bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İtalya Dışişleri Bakanı GiulioAndreotti'nin davetlisi olarak Roma'ya gitti-

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, memur ve emeklilerin ücret artışını sağlayan gösterge uygulaması ile ilgili olarak Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Göstergelerde yapılan buartışlar, yalnız 1984 yılı için değil, 1985 yılı başından 1987 yılı başına kadar gelecek yıllarda da kademeli olarak artacak, böyleliklegörevin önemi ve sorumluluğu ile bağlantlı olarak tavan ve tabanücret arasında makul bir açıklık kendiliğinden sağlanmış olacaktır»dedi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Toplu Konut Fonu'ndaher ay 15 milyar lira para biriktiğini belirterek, «Fon'da biriken parayı inşaatları yarım durumdaki 68 bin kooperatif üyesine hızla dağıtmaya başladık. Bu üyeler yıl sonunda kendi evlerine taşınmış olacak. Toplu konut işine hemen girmek isteyenlere de tapu ve projelerini getirmeleri durumunda hiç bekletmeden kredi verilecek» dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, bir açıklama yaparak, «Emeklilik yaşına sınır getirilmesine ilişkin herhangi yenibir yasa tasarısı yada bu konu ile ilgili bir çalışma olmadığını» belirtti.

7- İspanya Genelkurmay Başkanı Amiral Angel Liberal Luçini,Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'un davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

8- Ankara'da bulunan, Kuzey Atlantik Assamblesi'nin 8 parlamenterinden oluşan bir heyet, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Hazine ve.Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli ve TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri ile birer görüşme yaptılar.

9- Başbakan Turgut Özal'ın Mayıs ayı içinde Libya'ya yaptığıresmi gezi sonucu imzalanan Türkiye - Libya Karma Ekonomik Komisyonu 11. Dönem Protokolü onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- Bakanlar Kurulu'nun 73 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlananbir tebliği ile belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tarımdışı tüm araziler arsa sayılacak.

12- Dünya Bankası, önümüzdeki 6 ay içinde vereceği kredilerinfaizini yüzde 10.08'den yüzde 9.8'e düşürdü.

13- AET dönem başkanlığı Fransa'dan İrlanda'ya geçti.

14- ABD Temsilciler Meclisi, Bulgaristan'ı uluslararası terör olaylarına katıldığı, silah kaçakçılığını körüklediği ve Papa 2. Jean Paul'ekarşı Mehmet Ali Ağca tarafından gerçekleştirilen suikast girişiminde rol aldığı gerekçesiyle terörist devlet ilan etti. Bulgaristan ise,ABD Temsilciler Meclisi'nin bu kararını protesto ettiğini bildirdi.

15- Lübnan'da yönetimin, tüm taraflarca kabul edilen güvenlikplanı çerçevesinde 8 bin kişiden oluşan ordu birliklerini, Beyrut'taMüslüman ve Hıristiyan milislerin boşaltacağı bölgelere yerleştirmeyehazır olduğunu bildirdiği ve Müslüman ve Hırisriyan milislerin güvenlik planı uyarınca ağır silahlarını heyet gözetiminde yetkililereteslim etmeye başladıkları haberi AP Ajansı tarafından belirtildi.

16- Federal Almanya'da 7 haftadır devam eden metal işçileri grevi, işçilerin haftalık 38.5 saatlik çalışma süresini kabul etmeleri üzerine sona erdi.

17- Kıbrıs Rum bandıralı bir yük gemisi, Basra Körfezi'nde bombalandı ve mürettebatından iki kişi öldü. Bu arada Libya Haber AjansıJANA, Fransız pilotlarının, Irak Hava Kuvvetleri bünyesinde Körfezsavaşma fiilen katıldıklarını iddia etti.

4 Temmuz 1984

1- Romanya Başbakanı Dascalescu, Başbakan Turgut Özal'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi. Türkiye ile Romanya arasındakiresmi görüşmelere de Ankara'da başlandı.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da bulunan NATO Asamblesiheyetini kabul etti. Başbakan Turgut Özal daha sonra Genel Sekreter Sadık Side başkanlığındaki 5 kişilik bir Türk-İş heyetini kabulederek bir süre görüştü. Görüşmeden sonra basına bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, toplantıdayetki sorununu görüştüklerini söyledi ve «Kendilerine ulaşan sorunların yüzde 90'ının çözümlendiğini geri kalanların da en geç 15 Temmuz'a kadar çözümleneceğini Türk-İş heyetine söylediklerini» bildirdi.

3- Ankara'da bulunan İspanya Genelkurmay Başkanı Amiral Angel Liberal Lucini, Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ve Milli Savunma Bakam Zeki Yavuztürk'ü ziyaret etti.

4- İzmir Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi,yasa dışı TDKP'ye üye olmaktan yargılanan bir sanığı 5 yıl 6 ay 20gün hapse mahkum etti. Mahkeme ayrıca sanığın 1 yıl 10 ay 6 günde İzmir'de genel güvenlik gözetimi altında bulundurulmasını kararlaştırdı. Kısa adı Tümka - İş olan Marmara Bölgesi Tüm Kağıt ve Selüloz işçileri Sendikası yönetici ve üyesi 20 sanığın yargılandığı davaDİSK davası ile birleştirildi.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan yasa dışı Kurtuluş üyesi bir sanık 10 yıl hapse mahkum edildi.

5- Tevfik Altınok'un istifasıyla boşalan Hazine ve Dış TicaretMüsteşar Yardımcılığına Yener Dinçmen'in atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

6- Roma'da bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İtalya Dışişleri Bakanı Guilio Andreotti ile ikili bir görüşme yaptıktan sonraİtalya Cumhurbaşkanı Sandro Partini tarafından da kabul edildi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu'nun Çekoslovakya'da KKTC ve Türkiye ile ilgiliaçıklamaları üzerine verdiği demeçte, «1963'ten bu yana Kıbrıs'taakan her damla kanın sorumlusunun Yunanistan olduğunu» söyledi.

8- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı OrgeneralBernard Rogers, bir İngiliz gazetesine verdiği demeçte, müttefiklerinkimyasal silahlarla saldırıya uğramaları halinde buna karşılık verecekgüçte olmaları gerektiğini belirterek, «Bizim iki tip füzeye gereksinimimiz var. Birincisi uçaktan atılarak hedefe kitlenen kimyasal silahbaşlıklı, ikincisi de hedefe kilitlenmeyen silah başlıklı kısa menzillifüzeler» dedi.

9- Çekoslovakya'ya yaptığı ziyareti tamamlayarak Doğu Almanya'ya giden Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Prag'dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, «Balkanların nükleer silahlardanarındırılması konusunda beş Balkan ülkesinin liderlerinin zirve yapacağını» söyledi.

10- Sovyetler Birliği'ne yaptığı geziyi tamamlayarak ülkesine dönen İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe, gazetecilere yaptığıaçıklamada, «Moskova'da yaptığı görüşmelerin olumsuz geçtiğini»söyledi.

5 Temmuz 1984

1- Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli iç ve dış sorunlara ilişkin görüşleri Cumhuriyet Gazefesi'nde yayınlandı.

2- Türkiye'deki resmi ziyaretlerini sürdüren Romanya BaşbakanıContantin Dascalescu, Devlet Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ilebirlikte, Kırıkkale yakınlarında Türk - Romen işbirliği ile kurulmaktaolan Orta Anadolu Rafinerisi'nde incelemelerde bulundu. Bu arada,Türkiye - Romanya ticari ve ekonomik işbirliği protokolü, Ankara'daimzalandı.

3- Federal Almanya Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Aberhart Eimler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer'in konuğu olarak Ankara'ya geldi.

4- Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand tarafından Türkiyeile Fransa arasındaki sorunların çözümü konusunda görevlendirilenEtienne Manach Ankara'ya geldi.

5- Askeri Yargıtay 4. Dairesi, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından MSP yöneticileri hakkındaverilen kararı esastan bozdu.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan yasa dışı TİKB örgütü davasında 2 sanık ömürboyu hapse, 41 sanık da 1 yıl 6 ayla, 16 yıl arasında değişen hapiscezalarına mahkum edildiler. 13 sanık ise beraat etti.

6- Askeri Yargıtay Genel Kurulu, Doç. Dr. Yalçın Küçük hakkında verilen beraat kararını onayladı.

7- Nüfus Kanunu'nun bazı maddelerini değiştiren kanun hükmündeki kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

8- Bakanlar Kurulu'nun 353 kişinin Türk vatandaşlığına alınmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- İtalya'da bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Vatikan'da Papa II. Jean Paul ile bir görüşme yaptı,

10- Srinagar - Yeni Delhi seferini yapmakta olan ve içinde 264kişi olan Hindistan Havayollarına bağlı bir yolcu uçağı, 4 Sikh havakorsanı tarafından Pakistan'ın Lahor kentine kaçırıldı.

6 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, çalışmalarını sürdürdüğü İstanbul Florya Köşkü'na'e, 4 kanunu inceleyerek onayladı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ayrıca Romanya Başbakanı Dascalescu'yu kabulederek bir süre görüştü.

2- SODEP Birinci Büyük Kurultayı Ankara'da başladı.

3- Türkiye Odalar Birliği ile Kore Ticaret ve Sanayi Odası arasında ekonomik işbirliği protokolü imzalandı.

4- Askeri Yargıtay 2. Dairesi, 10 sanıklı İzmir Gültepe davasında, 1 ölüm, 1 ömür bcyu hapis ve 7 sanık hakkındaki 5-15 yıl arasındaki hapis cezasını onaylarken, 1 sanık hakkındaki ceza kararınıda bozdu.

Anayasa Mahkemesi, Sosyal Güvenlik eski Bakanlarından Hilmiİşgüzar ile birlikte toplam 54 kişinin yargılandığı davanın gerekçesini açıkladı.

5- Hindistan Havayolları'na ait bir yolcu uçağını Pakistan'a kaçıran Sikh militanları, 255 yolcu ve 9 kişilik mürettebatı serbest bıraktıktan sonra Lahor'da güvenlik makamlarına teslim oldular.

7 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ispanya Genelkurmay BaşkanıAngel Liberal Lucini'yi, istanbul Florya Köşkü'nde kabul etti.

2- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, DevletBakanı Mesut Yılmaz, Rize'de yaptığı açıklamada, «Irak Hükümeti ileyapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini» belirterek, «Irak'tan alınangüvence üzerine hükümetin Türk tankerlerine Basra Körfezi'ne gitmeizni verdiğini» söyledi.

3- İtalya'daki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Türkiye'ye döndü.

4- Adalet Bakanı Necat Eldem, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, «Sivil cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sayılarınıngiderek azaldığını» belirterek, «iki ay önce 73 bin olan tutuklu vehükümlü sayısının 71 bine düştüğünü» söyledi.

5- Muhafazakar Parti'nin 1. kuruluş yıldönümü kutlandı.

6- Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı Mercimek köyünde meydana gelen yangın 1 milyar liralık maddi zarara neden oldu.

7- İzmir Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, işkence etmekten sanık 5 polis memuru için beraat kararı verdi.

8- Bir haberden dolayı gözaltına alınan Ulusal Basın Ajansı (UBA)Genel Müdürü Baki Özilhan, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından tutuklandı. Yazı İşleri MüdürüCengiz Yıldırım ise serbest bırakıldı.

9- Bedelsiz ithalat yolu ile yurda getirilecek makina ve araçlarlailgili Başbakan Yardımcılığı'nın tebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.Resmi Gazete'de ayrıca elektrik su ısıtıcılarının ithalinde adet başına10 dolar, deri ithalinde de büyük başlarda 2 dolar, küçük başlar daise 1 dolar fon uygulanmasına, ayrıca işlenmiş deri ihracının serbestbırakılmasına ilişkin tebliğler de yayınlandı.

10- Merkez Bankası'nın Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğine göre,genel disponibilite oranlan yüzde 10'dan yüzde 15'e çıkarıldı. Ayrıca genel disponibilite yükümlülüklerini yerine getirmeyen bankalara uygulanacak ceza faiz oranları yüzde 45'ten yüzde 66'ya, reeskont veavans işlemlerinde uygulanacak faiz oranları da yüzde 35'ten yüzde45'e yükseltildi.

11- Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Vassil Isanov, Sofya Haber Ajansı'nın yayın organı Sofia News gazetesi'ne verdiği bir demeçte, «Türkiye ile üçüncü ülkelere ortak ortak ihracat yapılmasının planlandığını ve bu amaçla ortak şirketler kurulacağını» söyledi.

12- Sovyet resmi ajansı TASS, «Sovyetler Birliği'nin üzerinde ısrarettiği koşullar ABD tarafından kabul edildiği takdirde Eylül ayındaViyana'da açılması istenen uzay silahlarını yasaklama görüşmelerinekatılacağını» açıkladı.

13- İran Resmi Haber Ajansı İRNA tarafından yapılan bir açıklamada, Irak Halk Ordusu Karargahı'nın bombalı bir kamyonla saldırıya uğradığı, çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı öne sürüldü.

8 Temmuz 1984

1- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, yaptığı açıklamada, «Toplam sayısı 320 olan işçi şirketleri ile ilgili incelemelerin sürdüğünü,bunlardan 260'ının incelenmesinin büyük ölçüde tamamlandığını ve60 tanesinin desteğe ihtiyacının bulunmadığını, 25 tanesinin ise kurtarılmasının mümkün olmadığını» belirtti.

2- SODEP'in Cuma günü başlayan Büyük Kurultayı yapılan seçimlerle sona erdi. Seçimler sonunda Genel Başkanlığa yeniden Erdalİnönü getirilirken, 40 kişilik Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeleride belirlendi, Kurultay bildirişi de kabul edilerek yayınlandı.

3- Siyasi partilerin Genel Başkan ve yöneticilerinin 5- Beş YıllıkKalkınma Planı ile ilgili görüşleri Tercüman Gazetesi'nde yayınlandı.

4- Resmi ziyaretlerini tamamlayan İspanya Genelkurmay BaşkanıOramiral Angel Liberal Lucinj Türkiye'den ayrıldı.

5- İran'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed Taheri, THA'ya yaptığı açıklamada, «İran ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin henüzolması gereken düzeyin çok altında olduğunu, bunun en önemli nedeninin de Irak'la sürmekte olan savaşın yanısıra, Türk işadamlarınınözellikle kalite konusundaki vaatlerini yerine getirmemesinden kaynaklandığını» söyledi.

6- Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı Çiçekpınar, Niğde'ninBor ilçesine bağlı Çukurkuyu kasabalarında yapılan belediye başkanlığı seçimini ANAP adayı, İzmit'e bağlı Aslanbey bucağındaki belediye başkanlığı seçimini de DYP adayı kazandılar.

7- Akaryakıt fiyatlarına yüzde 4.2 ile 4.8 oranında zam yapıldı-

8- Yugoslavya'nın Krusevaç kentinde yapılan Balkan Gençler Basketbol Şampiyonasında Türkiye ikinci oldu.

9- Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'ne, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservafuvarı sanatkarı Ali Ulvi Yücelenatandı.

10- Türkiye'yi dış ülkelerde temsil etmek üzere özel misyonlagörevlendirilecek ve büyükelçilerden ayrı olarak görev yapacak özeltemsilcilere ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Körfez işbirliği Konseyi Genel Sekreteri, Abdullah Bisaraİngiltere'deki bir seminerde, «Üye ülkelerin gemilerine yönelik saldırıyı savaş ilanı kabul edeceklerini» açıkladı.

Öte yandan İran resmi haber ajansı İRNA, iran Yüksek Savunma Konseyi'nin, ABD'nin Irak'a kimyasal silahlar sağladığını kanıtlayan belgeleri kamuoyuna açıkladığını bildirdi.

12- ABD'nin Yunanistan'a verilecek 15 adet F-14 tipi savaş uçağının şevkini durdurduğu ve Yunanistan'ın Washington BüyükelçisiYorgo Papoulias'a, iki ülke arasında rahatsızlık duyulan' konulara ilişkin bir notanın verildiği bildirildi.

9 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı istanbul Florya Köşkü'nde kabul ederek aylık olağan görüşmesini yaptı.

2-. Bodrum'dan Ankara'ya dönen Başbakan Turgut Özal, Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı-

3- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, Irak'ın Türk tankerlerine temiriat verdiği yolundaki haberlerin gerçekle ilgisi bulunmadığını belirterek, «Biz kendi riskimizle petrc'ı taşımaya devam edeceğiz» dedi.

4- 5. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın TBMM Geneİ Kurulu'nda görüşülmesine başlandı.

5- TBMM Bütçe Plan Komisyonu, Bölge Valiliği kurulmasını öngören yasa gücündeki kararnameyi reddetti.

6- MDP Kurucular Kurulu, tüzük değişikliğini görüşmek üzereAnkara'da toplandı.

7- ANKA Ajansı Genel Müdürü ve Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Müşerref Hekimoğlu ile Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin hakkında, Sıkıyönetim Yasasına aykırı davrandıkları gerekçesiyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, kapatılan TİP'in 10 yöneticisini 5'er yıl hapse mahkum etti.

9- Büyükkent belediyelerinin yönetimi hakkındaki yasa gücündeki kararname, Askerlik Yasası, özel ve tüzel kişilerin hal kurmalarına olanak sağlayan yasa ile siyasi partilere Hazine'den yardım yapılmasına ilişkin yasa Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand, iki günlük resmibir ziyaret için Ürdün'e gitti.

11- Kuveyt Savunma Bakanı Şeyh Salem El Sabah'ın Moskova'daSovyetler Birliği ile 327 milyon dolarlık bir silah satış anlaşması imzaladığı bildirildi.

12- Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen «Körfez Savaşı'nın Dünya Barışı Üzerindeki Etkileri» konulu konferansın açılış konuşmasınıyapan Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, «Uluslararası toplumun Körfez Savaşı'na kayıtsız kaldığını ve dünya ülkelerinin savaşı durdurmak için yeterli çaba harcamadıklarını» belirtti.

13- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Marudas, yaptığı açıklamada, ABD'nin «Yunanistan'ın içişlerine karıştığını ve Türkiye'ye daha fazla silah vererek, Kıbrıs ve Yunanistan'a yönelik tehditleri artırdığını»söyledi.

14- Beyrut'taki Libyalı bir diplomatın «İmam Musa Sadr Tugayları»adlı bir örgüt tarafından kaçırıldığı ve daha sonra serbest bırakıldığıbildirildi.

15- Beyrut Uluslararası Havaalanı trafiğe açıldı ve Ortadoğu Hava Yolları'nın tarifeli uçak seferleri başladı.

10 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde incelemelerde bulunduktan sonra Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesi yakınlarındaki Trakya Cam Fabrikası'nı gezerek çalışmalar hakkında bilgialdı.

2- Türk - İş tarafından hazırlanan ve 5 yasada değişiklik öngören teklifler HP milletvekilleri Kemal Özer ve Abdullah Çakırefe tarafından TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

3- MDP Kurucular toplantısında tüzük değişikliği yapılırken, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üye sayısı da 25'ten 30'a yükseltildi.

4- DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı, MGK karar ve icraatını kötüleyici şekilde tenkit etmek suçundan yargılandığı Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde beraat etti.

5- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitierrand'ın özel temsilcisiolarak Türkiye'de bulunan Manach, Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile birer görüşme yaptıktan sonra bir basın toplantısı düzenledi.

6- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Eliot Abrams ile Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Kitagaca resmi temaslarda bulunmak üzereAnkara'ya geldiler.

7- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer'in konuğuolarak Türkiye'de bulunan Almanya Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Eberhard Eimler, temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

8- Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand'ın, Ürdün'e giderken, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir dostluk mesajı gönderdiği bildirildi.

9- Nijerya'da yaklaşık 5 aydan beri alıkonan Türk tankeri SaperiTin duruşması 12- kez ertelendi.

10- Dünya Bankası'nın yayınladığı «1984 Dünya Gelişme Raporu» basında yer aldı.

11- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Kıbrıs'taki son 6 aylık gelişmeler konusunda hazırladığı ve 1 Temmuz'da Kongre'ye gönderdiğiraporun ayrıntıları açıklandı.

12- Basra Körfezi'nde bulunan bir İngiliz tankerinin kimliği belirsiz bir uçak tarafından bombalandığı bildirildi.

13- ABD'nin Miami kentinde yapılan «1984 Kainat Güzellik Yarışmasında isveç güzeli Yvonne Ryding birinci oldu.

11 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, HP Genel Başkanı Necdet Calpile MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp'i ayrı ayrı kabul ederek birsüre görüştü.

2- Bölge valiliği kurulmasını öngören kanun hükmündeki kararnameyi yürürlükten kaldıran yasa tasarısı ile özel dersanelerin yeniden çalışmalarına izin veren yasa tasarısı" TBMM Genel Kurulu'ndakabul edildi.

3- Bakanlar Kurulu kararı ile, Gümrük ve İstihsal Vergisi ödenerek ithal edilen bazı maddelerde vergi oranları yeniden değiştirilirken, listeye yeni maddeler de eklendi.

4- TBMM KİT Komisyonu'nda Ziraat Bankası'nın 1982 yılı hesapları ibra edilmedi.

5- Ankara'daki temaslarını sürdüren, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Abrams ile Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Kitagaca, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu ziyaret ederek ayrı ayrı görüştüler.Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Kitagaca daha sonra TBMM Başkanı Necmettin Karaduman tarafından kabul edildi.

6- Kuzey Atlantik Asamblesi temsilcilerinden oluşan 13 kişilikbir heyet Türk-İş'i ziyaret ederek, Genel Başkan Şevket Yılmaz ilebir süre görüştü.

7- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan DİSK davasında, Maden-İş ve Tekstil Sendikalarının birleştirilmesiyle sanık sayısı 474'e ulaştı.

8- Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen biroperasyon sonunda, dış piyasa değeri 1 milyar lira olduğu belirtilen15 kilo baz morfin ele geçirildi.

9- 308 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- İngiltere Devlet Bakanı Janet Young, İngiltere hükümetinin«Kıbrıs konusu, İran - Irak savaşı ve Türkiye -AET ilişkileri» konusundaki politikalarını Terüman Gazetesi'ne açıkladı.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cueilar, teşkilata üye ülkeleregönderdiği bir mektupta, Kıbrıs Barış Gücü için ekonomik yardımdabulunmaları çağrısında bulundu.

12- Ürdün'e yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Fransa Devlet Başkanı Frariçois Nîitterrand, Fransa'ya döndü.

13- Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC'in Avusturya'nın başrkenti Viyana'da yapılan toplantısında, mevcut petrol fiyatları ve kotalarını değiştirmeme kararı aldığı bildirildi.

14- Irak'ın başkenti Bağdat'ta 3 gündür devam etmekte olan«Körfez Savaşının Dünya Barışı Üzerindeki Etkileri» adlı uluslararasıkonferans yayınlanan ortak bir bildiri ile sona erdi-

15- Beyrut'taki Libya Büyükelçiliği 7 kişi tarafından dinamitlendi.Saldırının sorumluluğunu «Şada Tugayı» adlı bir örgütün üstlendiğibildirildi.

12 Temmuz 1984

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, 1 milyonton ısıtma kömürü ile 150 bin ton kok kömürü ithal edileceğini açıkladı.

2- TBMM Bütçe ve Plan Komisyon'u'nda, milletvekili maaşlarıile Meclis Başkanlık Divanı ve Bakanlar Kurulu üyelerinin temsil ödeneklerini artıran 3 kanun teklifi kabul edildi.

3- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, Haziranayı ihracatının 500 milyon doları aştığını, aynı süre içerisinde 700milyon dolarlık ithalatın gerçekleştirildiğini açıkladı.

4- SODEP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında, partiGenel Sekreterliğine Hicri Fişek, Genel Başkan Yardımcılıklarına daTürkan Akyol, Cezmi Kartay, Atilla Sav ve Muzaffer Saraç seçildiler.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca yayınlanan tebliğile resmi arabulucuların çalışma koşulları belirlendi.

6- Bulgaristan Dışişleri Bakanı Peter Mladeriov, Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu'nun resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi ve Başbakan Turgut Özal tarafından kabul edildi-

7- Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin ileAnkara Temsilcisi Yalçın Doğan, «MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası»iddianemesinin özetinin mahkemede okunmasından önce gazetede yayınlanması nedeniyle yargılandıkları istanbul Toplu Basın Asliye Ceza Mahkemesi tarafından birer ay hapis cezasına çarptırıldılar. Gönensin ve Doğan hakkındaki hapis cezası daha sonra para cezasınadönüştürüldü.

Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'nin (TSİP) 11 yöneticisi hakkında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndedava açıldı.

Nitelik Yayınlar Yayın Yönetmeni Kıvılcım Vafi (Çapın) ve şairMurat Koçak hakkında komünizm propagandası yapmak ve TKP'yeüye olmak suçundan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

8- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'yuNew York, Cenevre veya Viyana'da zirve toplantısına çağırdığı bildirildi.

9- Irak Kültür ve Enformasyon Bakanı Latifan Fassim, Bağdat'taTürk gazetecilerle yaptığı görüşmede, «Geçen ay Büyük Hun adlı Türktankerinin bombalanması olayında herhangi bir kaşıtın olmadığını»söyleyerek, «Türkiye ile Irak'ın birbirlerine karşılıklı olarak ihtiyaçlarıbulunduğunu, ikj ülke arasında herhangi bir sorun olmadığını, aksinekarşılıklı saygı bulunduğunu» belirtti.

10- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Bağdat'ta yaptığı birkonuşmada, «İran'la barışa her zaman hazır olduklarını, ancak gerekirse 10 yıl bile savaşabileceklerini» söylediği bildirildi.

Öte yandan, İran savaş gemilerinin Körfez'de bulunan bir Kuveytşilebinin yolunu keserek İran'ın Bender Abbaş Limanına götürdükleribelirtildi.

13 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı FloryaKöşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı. BaşbakanTurgut Özal görüşmeden sonra yaptığı basın toplantısında, «Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e çeşitli konular hakkında bilgj verdiğini» soyledi.

2- Devlet Bakanı Kazım Oksay, «Vakıf arsa ve arazileri üzerine1 Haziran 1981'den önce yapılan gecekondulara Tapu Tahsis Belgesiverilmesine başlandığını» belirterek, «Zamanında tapu tahsis belgesialmayanların gecekondusu yıkılacak» dedi.

3- TBMM Genel Kurulu, 5. Beş Yıllık Kalkınma Planı ile milletvekili ödenek ve yolluklarının arttırılmasıyla ilgili önergeyi kabul ettive tatile girdi. Bu arada hükümetçe hazırlanan 5 yasa tasarısı da TBMMBaşkanlığı'na sunuldu.

4- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, HP Genel Başkanı NecdetCalp'i ziyaret ederek, iki partinin birleşmesi konusunda bir görüşmeyaptı.

5- MDP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında GenelBaşkan Yardımcılıklarına, Arif Atalay, Vecihi Akın ve Mustafa İzci seçildiler.

6- Merkez Bankası, 30 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma kararına açıklık getiren bir genelge yayınladı.

7- Ankara'deki temaslarını tamamlayan Bulgaristan Dışişleri Bakanı Peter Mladenov, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabul edildikten sonra Türkiye'den ayrıldı.

8- Ankara'ya gelen ve ABD'deki Türkler'in oluşturduğu Türk Amerikan Dernekleri Kurulu'nun yöneticileri, Başbakan Turgut Özalve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu tarafından kabul edildiler.

9- Malezya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Tansri Dato MohdGhazali Bin Dato Mohd Seth, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'un resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

10- Milletlerarası Dinler Organizasyonu tarafından düzenlenen«Dünya Dinleri Gençlik Semineri» istanbul'da başladı.

11- 623. tarihi Kırkpınar Güreşleri Edirne Sarayiçi'nde, 16. BalkanBüyükler Yüzme ve Atlama Şampiyonası da İzmir'de başladı.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi Sorgu Hakimliği tarafından tutuklanan UBA (Ulusal Basın Ajansı)Genel Müdürü Baki Özilhan serbest bırakıldı.

13- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan İzmir ÜGD davasında 4 sanık 2 yıl 9 ay10 gün ile 6 yıl 6 ay 26 gün arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildiler.

14- AET Yönetim Kurulu'nun, Türkiye'den yapılan bazı tekstil ürünlerine yıl sonuna kadar kısıtlama getirdiği ve Fransa, İtalya, İngiltereile Federal Almanya'nın tekstil ürünleri ithalat kotalarım yeniden belirlediği bildirildi.

15- NATO Başkomutanı General Bernard Rogers, Atina'ya giderek, Yunanistan Başbakanı ve Savunma Bakanı Andreas Papandreu,Savunma Bakan Yardımcısı Andronis Drossoyuannis ve GenelkurmayBaşkanı Oramiral Theodore Deyannis ile birer görüşme yaptı.

16- Resmi bir ziyaret için Sovyetler Birliği'nde bulunan BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Sovyet Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile çeşitli uluslararası sorunların ele alındığı bir görüşme yaptı.

17- Irak Askeri Sözcüsü tarafından yapılan bir açıklamada, «Iraksavaş uçaklarının Harg Adası yakınlarında iki tankeri bombaladığı»bildirildi.

14 Temmuz 1984

1- 2 gün sürecek Trakya gezisine çıkan Başbakan Turgut Özal,Tekirdağ'ın Çorlu ve Muratlı ilçelerinde halka hitaben birer konuşmayaptıktan sonra Lüleburgaz'a gitti-

2- Başbakan Turgut Özal, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Geçen yıl milli gelir artış hızının yüzde 3 olduğunu» belirterek,«Bu sene hedef yüzde 5'di. Ancak ilk tahminler bu oranın yüzde 5.7olarak gerçekleşeceğini ortaya koyuyor» dedi,

3- Maliye ve Gümrük Bakam Vural Arıkan, THA'ya yaptığı açıklamada, «Vergi kaçakçılığını önlemek için her türlü önlemi aldıklarını» belirterek, «İstanbul'da 400 bin mükelleften 84 bin 280'inin şimdiye kadar hiç beyanname vermediğinin tespit edildiğini» söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Suudi Arabistan Savunma ve Havacılık Bakanı Prens Sultan bin Abdülaziz'in resmi davetlisi olarak Cidde'ye gitti ve temaslarına başladı.

5- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri MerkezBirliği 13. Genel Kurul Toplantısı Ankara'da başladı.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 22kişi öldü, 90 kişi de yaralandı.

7- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararına göre, gazete kağıdı ithalinde uygulanan Gümrük Vergisi oranı yüzde15'e, İstihsal Vergi oranı ise yüzde 10'a yükseltildi.

8- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, başkent Şam'da yaptığıaçıklamada, Kuzey Lübnan'da 5 günden bu yana çarpışan Suriye yanlısı milislerin çatışmalara son vermelerini istedi.

9- Yeni Zelanda'da yapılan genel seçimleri İşçi Partisi kazandı.

15 Temmuz 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ın çeşitli konulara ilişkin özel demeci Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlandı.

2- Trakya gezisini sürdüren Başbakan Turgut Özal, Kapıkule vePazarkule gümrük kapıları ile onarım çalışmaları süren Selimiye Camiinde incelemelerde bulundu ve Edirne'de bir basın toplantısı düzenledikten sonra, Kırkpınar güreşlerini izledi.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem, «Açılan imtihanlara yapılan müracaatların azlığı sebebiyle hakim ve savcı açığının her geçen günbüyüdüğünü ve açığı kapatmak için teşvik edici kararlar alınacağını»söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, ANKAAjansı'na verdiği demeçte, «F. Almanya'nın işçilerimizin geri dönüşünü teşvik amacıyla uyguladığı yöntemlerin beklenen sonucu vermediğini» söyledi.

5- HP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında Genel Başkan Yardımcılığı'na Özer Gürbüz, Genel Sekreter Yardımcılığı'na daKenan Nehrozoğlu getirildiler.

6- Basında yer alan bir habere göre, ekonomik kararlar alınırken, özel sektörün görüşlerinden yararlanmak amacıyla Hazine ve DışTicaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli başkanlığında 8 ayrı komite kuruldu.

7- Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifleri Merkez Birliği'nin 13. Genel Kurulu sonunda Kasım Önadım Birlik Genel Başkanlığı'na yeniden getirildi.

8- Temaslarını tamamlayan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ElliotAbrams, Türkiye'den ayrıldı.

9- Sovyetler Birliği, tüm kıyılarında ekonomik bölge ilan etmesinden sonra Türkiye'nin Karadeniz'deki uygulamanın nasıl yapılacağıyolundaki girişimine verdiği resmi bir muhtırada «Karadeniz'deki 200millik ekonomik bölge sınırlarının, 1978'de saptanan kıta sahanlığı sınırı olan orta çizgi (Median)'yi geçmeyeceğini, bu hatta uyulacağını»bildirdi.

10- 12. Uluslararası İstanbul Festivali sona erdi.

11- Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı Ayvalıkpınar kasabasındayenilenen belediye başkanlığı seçimini DYP adayı kazandı.

12- 623. Kırpınar Güreşlerinde baş pehlivanlığı 3. kez kazananHüseyin Çokal'a altın kemeri, Başbakan Turgut Özal tarafından takıldı

13- İzmir'de yapılan 16. Balkan Büyükler Yüzme ve Atlama Şampiyonası sona erdi.

16 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Gelibolu ve çevresinde incelemelerde bulundu.

2- Çalışma Meclisi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı MustafaKalemli'nin başkanlığı'nda, «Kıdem Tazminatı Fonu» oluşturulmasınıgörüşmek üzere toplandı.

3- Sovyetler Birliği'nin Karadeniz'de 200 millik ekonomik bölgeilanıyla ilgili olarak, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılanaçıklamada, «Sovyetler Birliği ile nota teatisi yapılmadığı» bildirildi.

4- HP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ile Meclis Grubu birbildiri yayınlayarak, «SODEP»le birleşme ve sosyal demokrat güçlerin bütünleşmesi konusunda yapılan değerlendirmenin sonuçlarını»açıkladı.

5- DİE tarafından yapılan açıklamada, 1984 yılı gelişme hızınınyüzde 5-7 olduğu bildirildi.

6- 42 İslam ülkesi belediye başkanının katıldığı, İslam ÜlkeleriBaşkentleri ve Kentleri 3. Genel Kurulu Ankara'da çalışmalarına başladı.

7- Sonucuna itiraz edilmesi üzerine yenilenen 3 belediye başkanı seçiminden 2'sini ANAP, 1'ni SODEP adayı kazandı.

8- Hükümetin 6 aylık çalışmaların! anlatan «Beyaz Kitap» yayınlandı,

9- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Bağdat'ta yaptığı radyoTV konuşmasında, «Türkiye üzerinden petrol ihraç etmek için yenibir boru hattı kurulması konusunu ciddi olarak planlandığını» söyledi.

10- F. Almanya'nın Bavyera eyaletinde Türk uyruklu 2 kişi piyasadeğeri yaklaşık 7.8 milyar lira olan 42 kilo eroinle birlikte yakalandı.

11- Türk - İran sının yakınlarında, ayrılıkçı gruplara karşı İran birliklerince geçen ay düzenlenen operasyonlarda, 270 kişinin tutuklandığı, İran resmi haber ajansı İRNA tarafından bildirildi.

12- FKÖ lideri Yaser Arafat, Ortadoğu sorununu görüşmek üzere,Ürdün'e gitti.

17 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çanakkale'de halka hitaben birkonuşma yaptı.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İslam-Barış Komitesi'nin toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan'ın Cidde kentine gitti.

3- Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulu, Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplandı.

4- Hükümet'le Türk-İş arasında yapılan toplantıda, Türk-İş, 18maddelik bir rapor sundu.

5- 5 Ağustos'ta yapılacak Ağrı Belediye Başkanlığı seçimlerindeSODEP adayı olarak gösterilen Ceml! Özmen, «Adaylıktan çekildiğini»açıkladı.

6- Askeri Yargıtay 4. Dairesi sağ görüşlü 2 sanık hakkındaki ölümcezasını bozdu.

7- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Adli Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada, yarım milyar lira rüşvet aldıkları iddiasıylagözaltına alınan 31 kişi hakkında, Askeri Savcılıkça soruşturma açıldığı bildirildi.

8- Çalışma Bakanlığı 2. İşkolları İstatiği Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- Suudi Arabistan'da bulunan Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Suudi Arabistan Kralı Fahd tarafından kabul edildi.

10- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar «Kıbrıs'ta iki toplumuntemsilcilerini 7 ile 8 Ağustos'ta Viyana'da görüşmeye çağırdığını» açıkladı.

11- Fransa'da Pierre Mauroy başkanlığındaki hükümet istifa etti.Devlet Başkanı François Mitterrand, Laurent Fabius'u yeni hükümetikurmakla görevlendirdi.

18 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı, Florya Deniz Köşkü'nde kabul etti. Kabulde, Cumhurbaşkanlığı tarafından incelenmekte olan milletvekili maaşlarını yükseltenkararın görüşüldüğü bildirildi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı. Toplantı öncesinde, Milli Güvenlik Kurulu Bakanlar Kurulu'naçalışmaları hakkında bilgi verdi.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Suudi Arabistan'a yaptığı ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, BM Genel SekreteriPerez de Cuellar'ın Türk ve Rum taraflarını 7-8 Ağustos'ta Viyana'datoplantıya çağırması konusunda, «Planlanan temasların toplumlararasıgörüşmelerin başlatılması yolunda bir adım olmasını ümit ettiklerinibelirtti ve girişimin olumlu olduğunu» söyledi.

5- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, son ekonomik düzenlemeler ve şirket kurtarma tartışmaları konusunda, Cumhuriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

6- Başbakanlık Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu Başkanlığıtarafından yayınlanan iki bildiride, yarından itibaren 7 ilde sıkıyönetimin kaldırılıp, olağanüstü hal ilan edileceği, olağanüstü hal uygulanmakta olan 8 ilden dördünde ise yarından itibaren olağanüstü halin kaldırılacağı açıklandı.

7- ÖSYM Başkanı Prof. Altan Günalp, üniversitelere bu yıl önkayıtlı öğrenci alınmayacağını açıkladı-

8- Türkiye Denizcilik İşletmeleri Kurumu Genel Müdürü emekliTümamiral Nejat Özgece görevinden istifa etti.

9- Ankara'da yapılan İslam Ülkeleri Başkentleri ve Kentleri Genel Kurulu sona erdi.

10- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Gencidost, büyükelçilikte bir basın toplantısı düzenleyerek, İran - Irak savaşıyla ilgjli songelişmeler hakkında bilgi verdi.

11- Barış Derneği davasında 8 yıl ağır hapis cezasına çarptırılarak tutuklanan Demek Genel Başkanı Mahmut Dikerdem, askeri savcıya hakaret savıyla yargılandığı istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1Nolu Askeri Mahkemesi'nde beraat etti.

12- Askeri Yargıtay, Dördüncü Dairesi, KAWA örgütüne mensup,19 sanık hakkındaki kararı bozdu, idam cezasına çarptırılan bir kişinin ve 22 sanığın cezasını onayladı.

13- Gözaltındaki üç kişiye işkence yaparak ölümlerine yol açmaktan İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan bir yüzbaşı25 yıl, 1 başçavuşla, bir hükümet tabibi de 32'şer yıl ağır hapse mahkum oldu.

14- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, «Güvenlik kuvvetlerinin Antalyave ilçelerinde düzenlediği bir dizi operasyon sonucu, yasa dışı Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi, Devrimci Yol Örgütü'ne mensup30 kişinin silahlarıyla birlikte yakalandığını» bildirdi.

15- Üçüncü Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı sorumluluk bölgesinde rüşvet suçundan gözaltına alınan 27 kişinin sorgulamaları sonucunda tutuklandıkları bildirildi.

16- Amerikan'ın ITT Firması'nın Belçika şubesi Bell TelephoneManufacturing (BTM) Şirketi ile PTT arasında 100 milyar liralık sayısal santral anlaşması imzalandı.

17- Peşin faizli hazine bonoları satışa çıkarıldı.

18- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Vahdettin Güleryüz adlı hükümlünün cezasını sağlık nedeniyle affetti.

19- Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde toplanan İslam Konferansıİyiniyet Heyeti'nin başkanlığına Gambiya Devlet Başkanı Davda Kairaba Java seçildi.

20- Uruguay'da askeri yönetimin baskılarını protesto amacıyla yapılan gösterileri düzenleyen muhalefet liderlerinden 17'si tutuklandı.

19 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu 1974 Barış Harekatı'nın 10. yıldönümüve «20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı» dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a birer kutlamamesajı gönderdiler.

2- 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın 10. yıldönümü törenlerinde Türkiye'yi temsil edecek olan, Cumhurbaşkanlığı Konseyiüyesi Nurettin Ersin, Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Haydar Saltık KKTC'ye gittiler.

3- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, milletvekili maaşlarının artırılması ve buna ilişkin gelişmeler konusunda basında çıkanhaberler üzerine yaptığı yazılı açıklamada, «Milletvekili ödenek veyolluklarıyla ilgili olarak sayın Cumhurbaşkanı'na herhangi bir sözvermem veya taahhütte bulunmam söz konusu olmamıştır» dedi.

4- Askeri Yargıtay, Sinop-Samsun TKP davası sanığı 13 kişi hakkında, 3. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından verilenceza kararlarından, 9'u hakkındaki kararı onadı, 4'ü hakkındakinibozdu.

Kahramanmaraş katliamı davası sanıklarından, haklarında idamcezası verilen 13 hükümlünün, karar düzeltme ve yargılanmanın yenilenmesi istemleri, Askeri Yargıtay 5. Dairesi'nce ele alınarak sonuçlandırıldı.

5- Yasadışı TKP-ML/TİKKO örgütüne üye 23 sanığın yargılanmalarına 1. Ordu ve istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

6- Dışişleri Bakanlığı'nda büyükelçilerle ilgili atamalar hakkındaki kararname, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylandı.

7- İslam Konferansı çerçevesinde Körfez savaşının sona erdirilmesi amacıyla kurulan «İyi Niyet Komitesinin, Suudi Arabistan'ınCidde kentinde iki gün süren toplantısı sona erdi.

8- Fransa'da, Laurent Fabius'un başkanlığında kurulan yeni hükümet açıklandı.

20 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkam Orgeneral Necdet Üruğ'u kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Başbakan Turgut özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le istanbul'da yaptığı haftalık olağan görüşmeden sonra, «Kalkınmada öncelikli 27 ildeki yatırımlara destek sağlayacak 2 kararnamenin Cumhurbaşkanı tarafından onaylandığını» söyledi ve kararname ile ilgiliaçıklamalarda bulundu.

Başbakan Turgut Özal daha sonra, Doğu ve Güneydoğu illerinikapsayan 5 günlük gezisi için Malatya'ya gitti.

3- Enerji ve Tabij Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, «Çeşitlinedenlerle Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)'ye devredilen 800'ü aşkın kömür yatağının özel sektöre kiralanacağını» açıkladı.

4- Adalet Bakanı Necat Eldem, adli tatilin başlaması nedeniyleyaptığı açıklamada, «126 ağır ceza merkezi ile çift asliye teşkilatı bulunan 38 yerdeki hakimlerin adli tatilden yararlanacaklarını» belirtti.

5- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, AA'ya yaptığı açıklamada, «DYP ile birleşme konusunda DYP'den resmi bir istek gelirse görüşmeyi yapabileceklerini» söyledi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Gökberk Ergenekon ise, «Liberalsağda birleşmeyi hür ve eşit bir genel seçimde millet yapacaktır»dedi.

6- Ağrı İl Seçim Kurulu Başkanı Üner Gürçağlayan SODEP'inAğrı'da 5 Ağustos'ta yapılacak belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerine katılma isteğinin reddedildiğini bildirdi.

7- HP Kahramanmaraş Milletvekili Turan Beyazıt tarafından, televizyonda gösterilen Kıbrıs belgeselinde dönemin Başbakanı BülentEcevit ve hükümetinden söz edilmemesi konusunda, TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verildi.

8- İstanbul metrosu ve Boğaz'ı tüple geçiş projelerinin «Fizibiliteçalışmaları için» ABD'nin Türkiye'ye 400 bin dolar yardım yapmasınıöngören anlaşma, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirliile ABD'nin' Ankara Büyükelçisi Strauzs Hupe tarafından imzalandı.

9- Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin 14. Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

10- Malezya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Tansri Gazali, HarpAkademileri Komutanı Orgeneral Recep Ergün'ü ziyaret etti. TansriGazali daha sonra Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabul edildi.

11- Kıbrıs Barış Harekatı'nın 10. yıldönümü KKTC'de törenlerle kutlandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e tevdi ettiği «Anavatana bağlılık mesajı»nı Nurettin Ersin'e verdi.Ersin'de Kenan Evren'in cevabi mesajını, Rauf Denktaş'a sundu. RaufDenktaş ayrıca, Kıbrıs Türk toplumunun, Türk Silahlı Kuvvetleri'neşükran mesajını Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ'a sunulması içineski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Haydar Saltrk'a verdi.

12- Yunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuannis Kapsis'in, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman'ı makamına davet ederek, «Perşembe günü Ege Denizi üzerinde uçuş yapan 13 Türk savaş uçağınınYunan hava sahasını ihlal ettiği» gerekçesiyle girişimde bulunduğu açıklandı.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı'nca, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 10. yıldönümü nedeniyle yapılan açıklamada, Rum ve Türk taraflarına «Görüş ayrılıklarına son verme konusundaki çabaları yeniden başlatma»çağrısı yapıldı.

14- Türkiye-AET Ortaklık Komitesi Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplandı.

15- Hindistan Başbakanı İndra Gandi'nin, Bakanlar Kurulu'nda değişiklikler yaparak, Dışişleri Bakanı Narasimo Rao'yu içişleri Bakanlığı'na atadığı, Dışişleri Bakanlığı görevini ise kendisinin üstlendiği bildirildi.

16- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, üçgünlük bir ziyaret için İran'a gitti.

21 Temmuz 1984

1- İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar, yayımlanan bir genelge ile «Yurtdışından gelen işçilerimizin otomobillerinin ihbar dışında hiçbir şekilde aranmaması için gerekenin yapılacağını» söyledi.

2- SODEP, Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, «Kıdemtazminatı fonu kurulurken, işçilerin yaş haddini beklemeden emekliolabilme hakkının korunması ve işsizlik sigortasının getirilmesi» istendi.

3- Türk - İş Örgütlenme Sekreteri Orhan Balaban, bir açıklamayaparak, «Sıkıyönetimin sona erdiği illerde, işçi çıkarılmalarının önlenmesi gerektiğini» söyledi.

4- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin 14. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Bankanın 30 Haziran tarihi itibariyle yeni kredi vermeme kararı aldığını»söyledi.

5- İslam Ülkeleri Başkentleri ve Kentleri Kuruluşu'nun Ankara'da yapılan 3. Genel Kurulu'nda, «Kıbrıs Türk Müslüman halkının davasının desteklendiği» açıklandı. Genel Kurul'da, «Kudüs'teki israil yıkımının durdurulması için BM Güvenlik Konseyi ve UNESCO'ya telgraf çekilmesi» kararlaştırıldı.

6- Lübnan uçağını 141 yolcu ve 10 görevlisi ile kaçıran havakorsanı Beyrut Havaalanı'nda rehineleri serbest bıraktıktan sonra, teslimoldu.

7- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün Sovyet Büyükelçilik binasına bir roket saldırısının düzenlendiği bildirildi. Saldırıyı «KeskinKılıç Örgütü» üstlendi.

8- Polonya Parlamentosu, ülkedeki 660 siyasi tutuklunun tümünü kapsayan Genel Siyasi Af Yasası'nı onayladı.

22 Temmuz 1984

1- Doğu ve Güneydoğu gezisini sürdüren Başbakan Turgut ÖzalElazığ'ı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Başbakan Turgut Özaldaha sonra gittiği Bingöl ve Muş'ta halka hitaben birer konuşmayaptı.

2- Devlet Bakanı A. Kurtcebe Alptemoçin, «Türkiye'nin tüm demir profil ihtiyacının İskenderun Demir Çelik Fabrikalarından karşılanacağını» söyledi.

3- İslam Barış Komitesi'nin Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeyapılan toplantısından dönen Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, AA'yayaptığı açıklamada, «Komitenin Iran - Irak arasındaki savaşı sona erdirmek ve barışı sağlamak için her türlü girişimde bulunacağını» söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, savunma sanayi alanında işbirliği konularında temaslar yapmak üzere, İspanya'ya gitti.

Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «F-16 uçaklarının yapımınıgerçekleştirmek için 10 kadar yeni şirketin kurulmasına gereksinimduyulduğunu» bildirdi. Zeki Yavuztürk ayrıca «Suudi Arabistan'ın ilkkez deniz kuvvetleri kurmaya karar verdiğini, bu nedenle Türkiye ileişbirliği yapmak istediğini» de açıkladı.

5- Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandıran Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «ABD, Körfez için geçiş «kolaylığı isterse,kararımızı NATO'daki danışmanlara ve milli menfaatlerimize göre veririz» dedi ve «Limni Adası'nın ne NATO içinde ne de NATO dışındaaskeri nitelikli faaliyetlere sahne olmasının hukuken mümkün olma-,dığını»»belirtti.

6- Tekel Genel Müdürü Yücel Özden', «Tekel'in Toplu KonutFonu'na ödemeleri durdurduğunu» açıkladı.

7- Rize'ye bağlı Kalkandere ilçesinde tekrarlanan belediye başkanlığı seçimini SODEP adayı Şakir Kamiloğlu yeniden kazandı.

8- TZOB 14. Genel Kurulu çalışmalarını tamamladı.

9- ABD'nin İran'a gönderilmek üzere 25 adet F-5 avcı uçağınıgemiyle yola çıkardığı ve sevkiyatın Türkiye üzerinden yapılacağı,ingiltere'de yayınlanan «The Observer» gazetesi tarafından öne sürüldü.

10- KKTC'nin Ercan Havaalanı'na gelmekte olan Batı Afrika HavaYolları'na ait bir kargo uçağının, Rumlar tarafından tehditle Larnaka Havaalanı'na indirildiği bildirildi.

11- Lübnan'da Hıristiyan milislerin Beyrut'ta bulundurdukları ağırsilahlarını, Beyrut güvenlik planının ilk aşaması olarak, Lübnanlı veFransız gözlemcilere teslim ettikleri bildirildi.

23 Temmuz 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Parlamento er geç af konusunu ele alacak, sınırlı bir af çıkaracaktır, genel bir af beklemek mümkün değildir» dedi.

2- Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine yaptığı geziyi sürdüren Başbakan Turgut Özal, Bitlis ve Siirt'te halka hitaben birer konuşma yaptı.

3- Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Karabük'te yaptığı açıklamada, «Piyasaya sürülecek 80 milyar liralık tahvillerin tamamının satılmasından sonra Hazine'nin piyasadan çekileceğini» söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Muş'ta yaptığı açıklamada, «işçi şirketlerini kurtarmak için formül bulunduğunu ve kurtarmalar için fon oluşturulacağını» bildirdi.

5- Yunanistan Dışişleri eski Bakanlarından Yorgo Mavros'un Cumhuriyet Gazetesi'nde dün yayınlanan demeci, Türk Dışişleri Bakanlığıyetkilileri tarafından, «Yunanistan'ın Türkiye politikasındaki yanlışlarını sergileyen bir metin olarak» değerlendirildi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı'nca, «ABD'nin Türkiye üzerinden İran'a 25 adet F-5 avcı uçağı gönderdiği yolundaki haberleringerçek dışı olduğu» bildirildi.

6- Yozgat'ın Sarıkaya ilçesi Karayakıp Kasabası'nda yenilenenbelediye başkanlığı seçimini DYP adayı Tevfik Altıyol kazandı.

7- Ziraat Bankası, tarım dışı alanlarda tüm kredilerini resmendurdurdu.

8- TZOB Başkanı Osman Özbek, AA'ya yaptığı açıklamada, «Türkçiftçisi, durdurulan zirai kredilerin derhal serbest bırakılmasını istemektedir» dedi. Osman Özbek, konuşmasında, «Kooperatif ve birliklerin sahip oldukları fabrikaların ortaklara sorulmadan bazı devlet kuruluşlarıyla birleştirilmesi ve şirketleştirümesi söylentilerine çiftçilerincevap beklediğini» belirtti-

9- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığının 2 Numaralı AskeriMahkemesi davaların azalması nedeniyle kaldırıldı.

10- Erzurum Kongresi'nin yapılışının 65. ve Hatay'ın Türkiye'yekatılışının 45 yıldönümleri törenlerle kutlandı.

11- Telsiz çağrı cihazları ve halk bandı telsiz cihazlarının kurmave kullanma esasları hakkındaki yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'nin Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu'nun resmi davetlisi olarak Türkiye'ye yapacağı ziyaret, üçüncü defa ertelendi.

13- Irak Kürdistan Demokratik Partisi adlı örgütün' militanlarıncabir süredir rehin tutulmakta olan, 1’i Türk, 6 kişi serbest bırakıldı.

14- Ercan Havaalanı'na gelirken, Kıbrıs Rum yönetimince LarnakaHavaalanı'na indirilen Batı Afrika Havayolları'na ait kargo uçağı serbest bırakıldı.

15- İslam Konferansı Örgütü'ne bağlı ülkeler adına Gambia Devlet Başkanı Davda Javara, İran - Irak savaşının sona erdirilmesi içinSaddam Hüseyin'e bir mesaj yolladı.

16- Hindistan'ın Pencap eyaletindeki Amritsar kentinde gösteriyapan 187 Sikh, güvenlik güçleri tarafından tutuklandı.

17- İsrail'de erken seçimler yapıldı.

18- Liberya askeri yönetimi liderj Samuel K. Doe, «Ülke yönetimini üstlenen Ulusal Kurtuluş Konseyi'ni feshettiğini ve yerine siyasipartilerin bulunacağı bir Ulusal Meclis kurulacağını» açıkladı.

24 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun olduğu halde, Trakya gezisinin ilk gününde Edirne'ye giderek incelemelerde bulundu ve halkahitaben bir konuşma yaptı.

2- Batman'dan Diyarbakır'a giden Başbakan Turgut Özal, basına Türk-Yunan ilişkileri konusunda açıklamalarda bulundu.

3- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, sansürün kaldırılışının 76. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Hükümetin sansürden yana değil, aksine sansürün tamamen karşısında olduğunu» söyledi.

4- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, THA'ya yaptığı açıklamada, «TRT'nin Kıbrıs Barış Harekatı'nın 10. yıldönümü nedeniyle yayınladığı programda, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'e yer vermemesinin, kamuoyuna yapılan bir saygısızlık olarak görüldüğünü» soy-

5- Türk basınından sansürün kaldırılışının 76. yılı ve gelenekselGazeteciler Günü ile Lozan Antlaşması'nın 61. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, yaptığı açıklamada, «Haberden korkmadan, gazetelere kızmadan, TV ve radyoyutekelci bir organ olarak görmeden halkın bütünleşmesine gayret edelim. Aksi takdirde gelecek kuşakların bizi lanetliyeceğini unutmuşoluruz» dedi.

6- TÜBİTAK, 1984 yılı bilim, hizmet ve teşvik ödüllerini kazananlar açıklandı.

7- Türk Sanayiciler ve İşadamları Derneği'nin İngilizce olarak hazırladığı «Türkiye Ekonomisi ve 1984» raporu yayınlandı.

8- Milliyet Gazetesi'nde M. Ali Birand'ın, NATO BaşkomutanıGeneral Bernard W. Rogers ile Varşova Paktı ve SSCB GenelkurmayıYürütme Kurulu Başkanı General Konstantin Mikhailof'la yaptığı görüşme yayınlandı.

9- 1984 ürünü yaş çay yaprağı kampanyasının başlangıcında dekar başına alınacak yaş çay yaprağı miktarını 20 kg. olarak sınırlandıran Çay - Kur, bu miktarı yarı yarıya azaltma kararı aldı.

10- Olağanüstü hal yasasının bazı maddelerine açıklık getiren yasagücündeki kararname, Cumhurbaşkanlığı'na sunuldu.

11- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, mahkum Abdurrahman Günay'ın cezasını, sürekli hastalığı nedeniyle affetmesine ilişkin kararResmi Gazete'de yayınlandı.

12- Maliye ve Gümrük Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü'neNejat Altan Tufan'ın atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Danıştay ve Yargıtay üyeliklerine yapılan atamalara ilişkinHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Hughes, ABD'nin, Amerikan askeri yardımı çerçevesinde, Eylül veya Ekim ayında Türkiye'yeteslim edilmesi beklenen dört F-5 uçağının Türkiye üzerinden İran'agönderileceği yolundaki haberlerin asılsız olduğunu» açıkladı. Hughes, «Bu türden diğer anlaşmalarda olduğu gibi bunda da Türkiye'nin ABD'nin onayı olmaksızın uçakları başka bir ülkeye göndermeyeceği konusunda güvence verdiğini» belirtti.

15- Avrupa Parlamentosu Başkanlığı'na, Fransa eski başkanlarından Hıristiyan Demokrat Pierre Pflimlin seçildi.

16- Peru'da, 28 Temmuz'da yapılacak Bağımsızlık Günü öncesipolisin başkent Lima'da düzenlediği operasyonlarda, 5.500 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

25 Temmuz 1984

1- Trakya gezisinin ikinci gününde Kırklareli'ne giderek inceleme ve denetlemelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Kenan Evren, dahasonra İstanbul'a döndü. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kırklareli'ndehalka hitaben yaptığı konuşmasında, «Türkiye ile uğraşanların uğraşma çabaları hala sona ermemiştir. Hala da Türkiye'yi nasıl parçalarız,Türkiye'yi aramızdan nasıl atarız gibi çaba içerisindedirler. Bunu daçok yakından görüyor ve izliyoruz» dedi.

2- Başbakan Turgut Özal, Mardin'de halka hitaben yaptığı konuşmada, «Çocukların geleceğinin teminat altına alınmasının en önemlimesele olduğunu» belirterek, «Bunun buralarda yeni iş imkanları1 yaratmakla olabileceğini» söyledi. Başbakan, af konusunda, «Af konusunu düşünmeye devam ediyoruz. Büyük bir af çıkarmak için nedenyok» dedi. Başbakan Turgut Özal, daha sonra Ankara'ya döndü.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, haftalık basın toplantısında, «Yunan hükümeti tarafından öne sürülen Türk uçaklarının Yunan hava sahasını ihlali iddiasının Atina Büyükelçisi Nazmi Akımantarafından Ankara'ya iletildiğini» belirterek, «Konunun incelendiğini»bildirdi.

4- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), «Hükümetlerüstü birtarım politikasının bulunmamasının, zirai yatırımlarda dalgalanmayayol açtığım ve toplam yatırımlar içinde zirai yatırımların son iki yıldagerilediğini» bildirdi.

5- Adana Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekipleri tarafındanyapılan bir operasyon sonucu, 11 kişi, 37 kilogram esrarla yakalandı.

6- «Aydınlar Dilekçesi» nedeniyle haklarında dava açılan ve talimatla ifadeleri alınmak üzere istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1Numaralı Askeri Mahkemesi'ne çağrılan 21 sanığın, «Yetki» itirazında bulunmaları üzerine, mahkeme dosyanın Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'ne geri gönderilmesine kararverdi.

7- İngiltere'de grevdeki maden işçileriyle polis arasında çıkançatışmalarda 13 kişi yaralandı, 99 madenci tutuklandı.

8- İsrail Dışişleri Bakanlığından dün yapılan bir açıklamada, «İsrail'in, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki diplomatik ve askeri bürosununkapatıldığı, İsrailli memurların ülkelerine döndükleri» bildirildi.

9- Bolivya'nın başkenti La Paz'da 200 bin kamu çalışanının Salıgünü yüzde 100'lük bir ücret artışı istemiyle, 72 saatlik bir greve başladıkları bildirildi.

26 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Taşkızak Tersanesi'nde inşa edilen 3 geminin teslimi ve 2 geminin de denize indirilmesi törenlerinekatıldı. Cumhurbaşkanı daha sonra, Harp Akademileri'ndeki diplomatöreninde kurmay subaylara diplomalarını verdi.

2- Başbakan Turgut Özal, ABD'de yayınlanan “The Wall StreetJournal”a verdiği demeçte, «Yüksek enflasyonun en önemli problemve en büyük hayal kırıklığı olmaya devam ettiğini» belirtti.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, Kaynakdergisine yaptığı açıklamalarda, «Bu yıldan başlayarak 1989'a kadarelektrik kısıntısının söz konusu olmadığını, elektrik enerjisi dışalımının da 1987 yılı sonunda sona ereceğini» söyledi.

4- Başbakan Turgut Özal'ın, «Seçmen yaşının 21'den 18'e indirilmesi, ancak bunun için de bir Anayasa değişikliği yapılması gerektiği» şeklindeki sözleri konusunda, siyasi parti temsilcilerinin görüşleri, basında yer aldı.

5- Çalışma Meclisi, «Kıdem Tazminatı Fonu» yasa taslağını görüşmek üzere toplandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa taslağı, Maliye Bakanlığı, Türk-İş ve TİSK yetkilileri tarafından eleştirildi.

6- Bakanlar Kurulu'nun, 119 kişinin Türk vatandaşlığına alınmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

7- Yunanistan'ın başkenti Atina'ya giden NATO Genel SekreteriLord Carrington, Cumhurbaşkanı Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Haralambopulos ile görüştü. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada,«Lord Carrington'un Türkiye - Yunanistan arasında son yıllarda yaratılan sorunları çözümlemek için elinden geleni yapacağı» belirtildi.

8- Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde karşıt Müslümanmilis grupları arasında sürmekte olan çarpışmalarda, 19 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Güney Amerika ülkelerinden Uruguay'da 11 yıl sürgünde kaldıktan sonra, ülkeye dönüşünde tutuklanan muhalefet lideri Ferreira'nın serbest bırakılmasına yönelik gösterilerin sürdüğü ve 100'denfazla kişinin tutuklandığı bildirildi.

27 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM üyelerinin ödenek ve yollukları, hakkındaki kanunla, Başbakan ve bakanlarla, Meclis BaşkanlıkDivanı üyelerinin temsil ödeneklerini artıran kanunları da veto etti.

Cumhurbaşkanı, bölge valileri kararnamesinin reddine ilişkin kanunla, özel dershanelerin yeniden düzenlenmesini ve Spor Toto Kanununda değişiklik öngören kanunları ise kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

3- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında toplandı.

4- Başbakan Turgut Özal, 6 gün süren Doğu ve GüneydoğuAnadolu gezisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Hazinebonolarıyla ilgili olarak, «80 milyar lira piyasadan çekilinceye kadarbu uygulamanın süreceğini, sonra durdurulacağını» bildirerek, «Bankaların bu konuda endişeleri olmaması gerektiğim» söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, İspanya Savunma Bakanı Navcis Serra'nın resmi konuğu olarak bulunduğu İspan'ya'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

7- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, «Birkaç ayönce İsviçre'ye hayali ihracaat yapan firmalarla ilgili incelemenin sürdürüldüğünü» söyledi.

8- Çalışma Meclisi, «Kıdem tazminatı fonu kanun tasarısı» konusundaki çalışmalarını tamamladı.

Çalışmalar sonunda işçi, işveren ve hükümet temsilcilerince görüş birliğine varılan konular bir bildiriyle açıklandı.

9- İş ve İşçi Bulma Kurumu'nda, Suudi Arabistan'a işçi gönderilmesi için gereken vizeler üzerinde tahrifat yapıldığının belirlendiği veolayla ilgili soruşturmaya başlandığı bildirildi.

10- FKÖ lideri Yaser Arafat'ın kardeşi ve Filistin Kızılay KurumuBaşkanı Dr. Fathj Arafat, Türkiye Kızılay Derneği'nin resmi konuğuolarak Türkiye'ye geldi-

11- Sağlık kuralları bakımından günde 7,5 saat ya da daha azçalışılması gereken işleri açıklayan tüzük Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Türkiye'nin AtinaBüyükelçisi Nazmi Akıman'ı kabul etti. Papandreu daha sonra yaptığıbasın toplantısında, Türk-Yunan ilişkilerine de değinerek, «Bölgedebarış ve iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşamak istiyoruz» dedi.

13- İngiliz yayın kurumu BBC, sabahki İngilizce yayınında, Yunanistan - Türkiye ve Yunanistan - ABD ilişkileri konusunda geniş yorumlara yer verdi.

14- ABD, Los Angeles Olimpiyatları öncesinde, güvenlik gerekçesiyle aldığı bir kararla, 3 Libyalı gazeteciye ülkeye giriş, 2 Sovyetgemisine de Los Angeles limanına yanaşma izni vermedi. Bu kararüzerine Libya olimpiyatlardan çekildi.

15- İsrail askerlerinin, Güney Lübnan'daki iki köye saldırdıkları,7 Lübnanlıyı gözaltına aldıkları bildirildi.

16- Nikaragua'da Sandinist yönetimiyle, karşı devrimci gerillalararasında meydana gelen çarpışmalarda 40 karşı devrimcinin öldüğübildirildi.

17- Liberya'da, siyasi faaliyetler serbest bırakıldı.

18- Küba lideri Fidel Castro, «ABD ile olan ilişkilerini düzeltmekistediklerini» söyledi.

28 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, OECD Genel Sekreteri EmileVan Lennep'i kabul etti. Kabulde Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'dabulundu.

2- Başbakan Turgut Özal, 3 gün sürecek olan Doğu Anadolugezisi için Erzurum'a gitti, Başbakan uçakta basına yaptığı açıklamalarda, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun son basın toplantısını değerlendirdi. Başbakan, seçmen yaşının 18'e indirilmesi, vetoedilen milletvekili maaşları ve Yahya Demirel hakkında sorulan soruları cevaplandırarak açıklamalarda bulundu.

3- NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, Yunanistan'dan ayrılmadan önce verdiği demeçte, «Yunanistan ve Türkiye, Limni Adasıkonusunda bir anlaşmaya varmalıdırlar. Bu tip bir sorun hiçbir zaman tek taraflı olarak çözülemez» dedi.

4- Avrupa Parlamentosu'nun, dün aldığı bir kararla topluluk bütçesinden ingiltere'ye yapılan 600 milyon dolarlık geri ödemeyi durdurduğu bildirildi.

5- ABD Mülteciler Yüksek Komisyonu, ülkelerinden deniz yoluyla kaçan Vietnamlı mültecilerden çoğunun yolculuk sırasında öldüğünü açıkladı.

6- Libya, ABD'nin Akdeniz'deki 6. Filosuna ait bir F-4 savaş uçağının Sirte Körfezi üzerinde uçuşunu «Açık saldırı» olarak niteleyerek, ABD'yi kınadı. Libya Haber Ajansı JANA, «Sirte Körfezi'nde yoğunlaştırılan tatbikatlarda gerçek mermi kullanılacağını» belirterek,«Uçuşun BM Güvenlik Konseyi'ne bir protesto notasıyla iletileceğini» bildirdi.

7- Lübnan'da, Güvenlik planının ikinci aşamasının yürürlüğe girdiği ve başkent Beyrut'ta, Müslüman ve Hıristiyanları ayıran yeşil hatüzerinde ordu birliklerinin yerleştirilmesine başlandığı bildirildi.

8- Batı Sahra'nın bağımsızlığı için savaşan Polisario gerillaları,hafta içinde düzenledikleri 4 ayrı saldırıda 33 Fas askerini öldürdüklerini, 42'sini de yaraladıklarını öne sürdüler.

9- İran'ın, İspanya Büyükelçiliği'nde basın ataşesi görevini yürüten Muhammed Cafer Nikham'ı geri çektiği bildirildi.

10- 23. Olimpiyat Oyunları, Los Angeles'te törenlerle başladı.

29 Temmuz 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, YANKI dergisinin sorularını yanıtlayarak, «Meciis'in 1. yasama yılında, 67 kanun çıkardığını» söyledi. Karaduman, af konusunda ise, «Meclis'in af konusu üzerinde duracağını, konunun Meciis'in iradesine bağlı bir keyfiyet olduğunu» belirtti.

2- Doğu Anadolu gezisini sürdüren Başbakan Turgut Özal, Ağrı'da incelemelerde bulundu ve halka hitaben bir konuşma yaptı.

3- HP Genel Başkanı Necdet Calp'in, demokrasiye geçiş sürecisorunlarıyla ilgili değerlendirmeleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlandı.

4- Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na yapılan itiraz sonucu, SODEP'in Ağrı'da Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisi seçimine katılma kararı verildi.

5- Başbakanlık Müşavirliğine Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşaviri M. Necati Güngör atandı.

6- Milli Savunma Bakanlığı'nın 12 hakim subayın görev yerlerinin değiştirilmesine ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayınlandı.

7- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın kalkınmada öncelikli yörelerde ücretlilere uygulanacak özel indirimle ilgili esaslarını açıklayantebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- KKTC'de temas ve incelemelerde bulunan Avrupa KonseyiParlamenterler Meclisi Siyasi Komisyon üyesi Hollandalı ParlamenterHarry Van den Bergh, bir haftalık ziyaretini tamamlayarak, Ada'danayrıldı.

9- İran askerlerinin, İran - Irak savaş cephesinin kuzey bölgelerinde, son 3 gün içinde girişilen saldırılarda, 220 Irak askerini ve ayrılıkçı gerillayı öldürdüğü, 500'ünü yaraladığı ve sınırdaki 21 stratejiktepeyi ele geçirdikleri bildirildi.

10- Pakistan'ın, Afganistan sınırındaki, iki kentinde, Afganistanlımültecilerin kaldıkları bina yakınlarında iki ayrı patlama sonucu 11kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

11- Venezüella Hava Yollarına bağlı bir yolcu uçağı, 82 yolcu ve5 görevliyle bilinmeyen bir yöne kaçırıldı.

30 Temmuz 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Kars'ta ve Erzurum'un bazı ilçelerinde inceleme ve denetlemelerini sürdürdü. Başbakan Turgut Özal, konuşmasında, «Türkiye'nin bugün için Ortadoğu'da en önemli devletdurumunda olduğu ve 10 sene içerisinde, dünyanın sayılı ülkeleriarasına girebileceğini» söyledi.

2- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun, çeşitli gazetelerin temsilcilerini kabul ederek bir süre görüştü.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem İzmir'deyaptığı açıklamada, «DiE'nin ilk tahminlerine göre, bu yıl son 8 yılınen yüksek kalkınma hızına ulaşıldığın!» söyledi.

4- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, 1985 yılını, «Denizcilikte Seferberlik Yılı» ilân ederek, hedeflerinin Türk deniz ticaret filosunu Ortadoğu'nun en güçlüfilosu haline getirmek olduğunu» söyledi.

5- Olağanüstü Hal Yasası'nda değişiklik yaparak valilerin şahsive idari işlemleri nedeniyle yargı yoluna başvurulmasını önleyen vehalen Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in incelemesinde bulunan yasahükmündeki kararnameye ilişkin, SODEP, HP, DYP, RP'nin eleştirileribasında yer aldı.

6- HP Mardin Milletvekili Kenan Nehrozoğlu, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «TBMM'deki 3 parti grubundan ikişer milletvekili olarak 6 kişilik bir heyet halinde, Çankırı ve Kastamonu sivilcezaevlerinde incelemeler yaptıklarını ve hazırlayacakları raporuTBMM Başkanı Necmettin Karaduman'a sunacaklarını» bildirdi.

7- Niğde'nin Koyunlu kasabasında yenilenen Belediye Başkanlığı seçimlerini MDP adayı Ömer Cengiz kazandı.

8- Türk - İş Yönetim Kurulu, Maliye ve Gümrük Bakanlığı'na 5yasa teklifi verdi.

9- Üniversitelerarası Kurul, İstanbul'da Maçka Maden Fakültesi'nde toplandı.

10- OECD Genel Sekreteri Van Lennep Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayarak, Türkiye ekonomisiyle ilgili görüşlerini açıkladı.

11- Tekel, yabancı viski ve neskafe'ye yüzde 40'ın üzerinde zam yaptı.

12- Hatay Emniyet Müdürlüğü Narkotik şube ekipleri tarafından,piyasa değeri 300 milyon liraya yaklaşan, 6 kilo saf eroin ele geçirildi, 2 kişi gözaltına alındı.

13- Japonya'nın, OECD özel yardım programı çerçevesinde, 1982yılında Türkiye'ye vermeyi taahhüt ettiği 15 milyon dolarlık krediiçin 23 Mayıs'ta Tokyo'da imzalanan anlaşma, Resmi Gazete'de yayayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- İngiltere Başbakanı Margareth Thatcher, Londra'da yayınlanan EI-Kabas gazetesine yaptığı açıklamada, «Bölge ülkelerinin başvurusu durumunda, Körfez'e müdahele edilebileceğini, bu durumda,ABD ve diğer ülkelerle birlikte hareket edeceğini» söyledi.

15- Lübnan'da, 6. Filo'ya bağlı birliklerin Şubat ayında çekilmelerinden sonra, Beyrut'taki ABD elçiliğini korumak üzere bırakılan 80kadar deniz piyadesinin de kentten ayrılmaya başladığı bildirildi.

16- Hindular ve Müslümanlar arasındaki çatışmaları kontrol etmek amacıyla Hindistan'ın Haydarabat kentine yarı askeri birliklerinyerleştirildiği bildirildi.

17- Tayland'da, bir hayır kuruluşu bedava pirinç dağıtırken meydana gelen izdihamda 19'u çocuk 21 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

31 Temmuz 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Yalova ve Bursa'da inceleme,lerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal 3 gün süren Doğu Anadolu gezisinitamamlayarak Ankara'ya döndü.

3- Başbakan Turgut Özal, TRT'de yayınlanan İcraatın İçindenprogramında, hükümetin yaptığı çalışmalar hakkında açıklamalardabulundu.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu Cumhuriyet gazetesinin, Sinemanın sorunları konusundaki sorularını yanıtlarken, «Sansür uygulaması mutlaka değişecektir» dedi.

5- Niğde'nin MDP'li Belediye Başkanı Feridun Zeren ile 6 arkadaşı Anavatan Partisi'ne katıldılar..

6- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

7- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi çeşitli suçlardan yargılanan Ahmet Kaya ile Osman Koyuncu'yu idama mahkum etti.

8- Frankfurt - Paris seferini yaparken, İran'lı oldukları ileri sürülen hava korsanlarınca kaçırılan «Air France Hava Yollarına» aityolcu uçağı Cenevre ve Beyrut'tan sonra Larnaka Havaalanı'na indirildi.

9- Kaçırılan Venezuella Hava Yollarına ait uçağın 79 rehinesidüzenlenen operasyon sonucu kurtarıldı, 2 hava korsanı öldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106