19.6.1984
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1984

1 Haziran 1984

1- Genelkurmay Başkanlığı tarafından, Başbakan Turgut Özal'abir brifing verildi. Brifinge Dışişleri Bakanvekili ve Devlet Bakanı Mesut Yılmaz ile Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk de katıldı.

2- Devlet Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, incelemelerde bulunmak üzere Bursa'ya gitti.

3- Bölge valileri toplantısına başkanlık etmek üzere Erzurum'a giden İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar, deprem bölgesinde incelemelerdebulundu.

4- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Tevfik Altınok, «%26 faizli yatırım kredilerinin sadece Türkiye Kalkınma Bankası (TSKB)ile Sınai Yatırım ve Kredi Bankası Anonim Ortaklığı tarafından verileceğini» açıkladı.

5- Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Georges Papulouias'ın, Dışişleri Bakanlığı'na bilgi vermeksizin Türkiye'den ayrıldığı bildirildi.

6- Elektriğin kilovat saatine ortalama % 10 zam yapıldı.

7- Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Kırıkkale ÇelikFabrikası'nda ürettiği vasıflı çelik türlerinde % 30 dolayında indirimyaptı.

8- Kent - Koop 5. Olağan Genel Kurulu Ankara'da toplandı. Kurulda bir konuşma yapan Kent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, «Toplu Konut Fonundan bireysel kredi verilmesi, toplu konut kavramı ile bağdaşmamaktadır» dedi.

9- Aslantaş Barajı'ndaki bir savak kapağının kopması sonucu, Ceyhan Nehri yatağına kontrolsüz akan suyun yörede yaklaşık 20 bin dekar ekili alanda zarara yol açtığı belirlendi.

10- Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 1984 lise ve üniversite öğrencileri Bilimsel Proje Yarışması sonuçlan açıklandı.

11- Üçüncü Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 5 Numaralı AskeriMa h kemesi'nde görülen yasa dışı Çarşamba Kurtuluş ve Eynesil Halkın Kurtuluşu davalarında, 2 sanık ölüm, 25 sanık ise toplam 206 yıl12 ay ağır hapis cezasına mahkum oldu.

12- Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığı'na sunulan 1256 imzalı dilekçeyle ilgili açılan soruşturma sebebiyle 70 kişinin daha ifadesinin alındığı bildirildi.

13- Yasa dışı sol örgütlere mensup 38 kişi Ankara'da, Dev-Yol örgütüne bağlı 11 kişi ise İstanbu'da yakalandı. İzmir ve yöresinde yakalanan 22 TKP işçinin Sesi militanından 9'u tutuklandı.

14- ABD'deki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, temasları sırasında, ABD Kongresi'ninTürkiye'ye verilecek yardımda kesinti yapmasının, Türkiye'nin askerigücünü etkileyeceğini ve NATO yükümlülüklerini yerine getirmesinide zorlaştıracağını» belirtti.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği'nin KKTC Anayasası'nda ölüm cezasına yer verilmemesi için, basına, Kurucu Meclis üyelerine ve kendisine yapılan çağrıyı yanıtlıyarak,«İdam cezasının savaş halinde vatana ihanet suçundan gayri hallerdekaldırılmasından yana olduğunu» belirtti.

16- İran Meclis Başkanı Huccetulislam Haşimi Rafsancani, «ABD’nin Körfez bölgesine karşı herhangi bir müdahalede bulunması durumunda Körfez çevresindeki tüm boru hatlarıyla limanları ve petrol tesislerini bombalayacaklarını» söyledi.

Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen karar tasarısında, İran'ın Körfez'de seyreden gemilere saldırmayı derhal durdurması istendi.

17- Irak Askeri Sözcüsü tarafından bir açıklama yapılarak «İran'ınTebriz ve Hürrenbad kentlerindeki petrol tesislerine bir saldırı düzenlendiği» bildirildi.

İran ise Tebriz'deki petrol tesislerine saldİran Irak uçaklarındanbirinin düşürüldüğünü açıkladı.

18- Lübnan'da, hükümet kuvvetleri ile müslümanlar arasında meydana gelen çarpışmalarda, 5 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

2 Haziran 1984

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, AslantaşBarajı'nın dolu savak kapaklarından birinin kopmasıyla ilgili bir açıklama yaparak, «Raporlar geldikten sonra, kusurlular varsa cezalandırılacağını» bildirdi.

2- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Türk Sivil Havacılık Yasası'na ilişkin açıklamalardabulundu.

3- Yargıtay Yedinci Ceza Dairesi, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın Bakanlar Kurulu'na ait olan yetkileri kullanamayacağı kararınıverdi.

4- YHK Başkanı Naci Varlık, «7 Mart'tan bugüne kadar 659 bin183 işçiyi kapsayan 7 bin 191 işyeri için 1060 sözleşmenin üçüncü yılzamlarının verildiğini» açıkladı.

5- Ankara Valiliği'nce işçi ve işveren sendikalarına bir genelgegönderilerek, «Yurt dışından heyet davet edecek veya yurt dışına sendikal amaçlarla heyet veya temsilci gönderecek sendikaların izin için15 gün önce İçişleri Bakanlığı'na müracaat etmeleri gerektiği» bildirildi.

6- DYP Antalya'da merkez ilçe yerel seçim sonuçlarına, usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle ikinci kez itiraz etti.

7- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Ankara'da yaptığı açıklamada, «İşsizliğin çeşitli ekonomik tedbirlerle azaltılabileceğini» belirterek, «Emek yoğun yatırımlara hız verilmesini istemekteyiz» dedi.

8- Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından düzenlenen«Basında Ekonomi» konulu seminer Ankara'da yapıldı.

9- Bayındırlık ve İskan Bakanhğı'ndan bir heyetin, İstanbul TünelMetro Projesi için, ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Ticaret ve KalkınmaProgramı yetkilileriyle görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

10- Sayıştay Başkanı Cahit Eren öldü.

11- Cumhurbaşkanlığı kupasını, Trabzonspor'u 1-0 yenen Fenerbahçe kazandı.

12- Dokuz Batı Avrupa bankasının biraraya gelerek oluşturduğu«ABECOR» (Avrupa Bankalar Birliği) tarafından hazırlanan bir raporda, Türkiye ekonomisinin geçen yılı değerlendirildi.

13- İran, «BM Güvenlik Konseyi'nin Körfez'deki tarafsız gemilereİran tarafından düzenlenen saldırıların durdurulmasını isteyen kararınıkabul etmeyeceklerini» bildirerek, «Bu kararla Irak'a saldırı için izinverilmiş olduğunu» öne sürdü.

Öte yandan, İran İslam Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Hocatülislam Haşemi Rafsancani, «Ülkesinin savaşın Körfez'de yayılmasınınengellenmesi için gerekli çabayı göstereceğini, hatta bu yoldaki diplomatik girişimleri de kullanabileceğini» belirterek, «ABD'nin Körfez'emüdahalesi durumunda, dünyadaki tüm Amerikan üslerine karşı sabotaj düzenleyeceklerini» öne sürdü.

Öte yandan, Fransa Savunma Bakanı Claude Cheysson, HürmüzBoğazı'nın «Tarafsızlaştırmasını» istedi.

14- Hindistan Hükümeti, «Sikhlerle Hindular arasında sürekli çatışmaların olduğu Pencap eyaletinde, güvenliğin ordu birliklerine devredildiğini bugünden itibaren de eyaletin yasak bölge olacağını ve yabancıların girmesine izin verilmeyeceğini» açıkladı.

Öte yandan Sikhlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi.

3 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesive çevresinde incelemelerde bulundu.

2- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Hüseyin el-Mansuri'nin davetlisi olarak 4 günlük resmi bir ziyaret için Riyad'a gitti.

3- Genelkurmay Başkanlığı karargâhında yapılan «OrgeneralOmurtak Buhran Dönemi Harp Oyunları» tatbikatı sona erdi.

4- Türk- İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, İstanbul Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, «Bir ülkede hürsendikacılık çembere sokulmak istenirse, o ülkede demokrasi tartışmalıhale gelir. Bizlere ve sizlere düşen görev ise demokrasiyi tartışmalıolmaktan çıkarmak, kalıcı ve sağlıklı olmasına gayret sarfetmektir»dedi.

5- Demir-Çelik İşletmeleri Yönetim Kurulu, demir-çelik ürünlerine yüzde 5 oranında, SEKA Genel Müdürlüğü'de kağıt ve kartonürünlerine yüzde 3 ile 5 arasında değişen oranlarda zam yaptı.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca değiştirilen, yurt içinde fuar,sergi ve panayır düzenlenmesine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

7- İran Başbakanı Hüseyin Musevi, İran Resmi Haber Ajansı IRNAtarafından yayınlanan bir mesajında, BM Güvenlik Konseyi kararınakarşın savaşı sürdüreceklerini söyledi.

Bu arada, İran'ın Harg Adası'na gitmekte olan «Büyük Hun» adlıTürk tankerinin Irak savaş uçakları tarafından bombalanması sonucugemide yangın çıktı ve 3 gemici kayboldu.

8- Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sikh militanlarının saldırısı sonucu üç günde ölenlerin sayısının 30'a çıkması üzerine 36 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

9- Nikaragua Savunma Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada,Nikaragua Demokratik Kuvveti (FDN)'ye bağlı gerillalar ile hükümetkuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 45 gerillanın öldürüldüğü bildirildi.

10- Raşid Kerami başkanlığındaki Lübnan hükümeti, İsrail'den Beyrut'taki irtibat bürosunu kapatmasını istedi.

4 Haziran 1984

1- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, BakanlarKurulu'nun Taşıt Alım Vergisi ile Motorlu Kara Taşıtları Vergisi Kanunları'nda değişiklik öngören iki tasarıyı kabul ettiğini bildirdi.

Mesut Yılmaz, gazetecilerin Yunanistan'ın Kıbrıs'ın Limasol limanı'ndan adaya asker çıkardığı yolundaki KKTC basınında yer alanhaberlere ilişkin sorularına verdiği cevapta ise, «Yunanistan'ın GüneyKıbrıs'a yeni bir güç çıkarmasının söz konusu olmadığını'» söyledi.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, resmi bir ziyaret için Malta'ya gitti.

3- İstanbul Valisi Nevzat Ayaz, «Dünya Çevre Günü» nedeniyledüzenlediği basın toplantısında, İstanbul'da 2 bin 605 müessesenin ruhsatlarının iptal edilerek, kapatıldığını belirti.

4- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Uluslararası ÇalışmaTeşkilatı (ILO)'nun yıllık genel kuruluna katılmak üzere Cenevre'yegitti.

5- Karabük Demir - Çelik Fabrikalarında üretilen Kok yan ürünlerine yüzde 5 oranında zam yapıldı.

6- Balıkesir eski milletvekillerinden Nuri Bozyel, geçirdiği kalpkrizi sonucu Ankara'da öldü.

7- Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığı'na verilen 1256 imzalıdilekçe ile ilgili olarak İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nda 15 kişinin daha ifade verdiği ve İstanbul'da bugüne kadar 386kişinin ifadesinin alındığı bildirildi.

8- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, 1 Numaralı Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde görülen 54 sanıklı TDKP/HK örgütü davasında, 19sanık 1 ay 10 gün ile 16 yıl 9 ay 3 gün arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildiler. 25 sanığın beraat ettiği davada, 4 sanığın dosyasının da tefrikine karar verildi.

9- Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile ücretlilere vergi iadesine konu mal ve hizmet alımlarının kapsamı genişletilerek, benzin ve kent şebekesine bağlı su alım bedelleri ile boya vebadana giderleri de vergi iadesi kapsamına alındı.

10- ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, New York'taBM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ve Türk - Amerikan DernekleriKurulu üyeleri ile birer görüşme yaptı.

11- İran'ın Harg Adası yakınlarında Irak savaş uçaklarınca bombalanan Büyük Hun adlı Türk tankerinde kaybolduğu bildirilen üç personelin öldüğü haberi basında yer aldı.

12- OECD tarafından yayınlanan bir raporda, teşkilata üye ülkelerarasında ihracatını en hızlı arttİran ülkenin Türkiye olduğu belirtildi.

13- ABD Başkanı Ronald Reagan, irlanda Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, Sovyetler Birliği ile bir silahsızlanma anlaşmasına vanlması halinde Avrupa'ya yerleştirilmiş bulunan orta menzilli nükleerfüzelerin sevkiyatını durdurabileceğini veya bunları geri çekebileceğini söyledi.

14- Bangladeş'te gerillaların üç köye yaptıkları baskın sonucunda80 kişi Öldü, 800 kişi de yaralandı.

15- Hindistan'ın Amritsar kasabasında ordu birlikleri ile Sikh militanları arasında çıkan çatışmalarda 36 Sikh militanı öldürüldü.

5 Hazİran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, «Dünya Çevre Günü» nedeniyle Odalar ve Borsalar Birliği'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de çevre sorununun asıl nedeninin çevreyi temiz tutmak için devletin ilgili birimleri arasında gerekli koordinasyonun sağlanamaması olduğunu belirterek, «Çevre sorunları ile ilgili Sağlık, Tarım, Orman, Bayındırlık Bakanlıkları ile Başbakanlık Çevre Müsteşarlığıarasında gerekli işbirliğini sağlayarak sorunu çözmeye çalışacağız» dedi.

3- ABD'de yapılan NATO Bakanlar Komitesi Toplantılarına katılanDışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Ankara'ya döndü.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, bazı temaslarda bulunmak üzere F. Almanya'ya gitti. Hareketinden önce açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Kıdem tazminatı fonu kurulması amacıyla bir yasa tasarısı ile, yurt dışında çalışan işçilerle ilgili 2147 sayılı yasada değişiklik yapan bir yasatasarısının hazırlandığını ve Çalışma Meclisi'nin Temmuz ayında toplantıya çağrılacağını söyledi.

5- Ulaştırma Bakanlığı, özel ve resmi denizcilik şirketlerine çektiği teleksle, Türk gemilerinin ikinci bir emre kadar Basra Körfezi'negirişlerini yasakladı.

6- NATO Genel Sekreterliği'ni Joseph Luns'dan devralan İngiltereDışişleri eski Bakanı Lord Carrington Ankara'ya geldi.

7- Avrupa Konseyi İskan Fonu üyeleri, Yönetim ve Yürütme Kurulları toplantıları için Çeşme'ye geldiler.

8- Irak'ın Ankara Büyükelçiliği'nin Basın işleriyle görevli Müsteşarı Muhammed Yunus, Elçilik adına yaptığı açıklamada, «Basra Körfezi'nde Irak savaş uçaklarınca bombalanan Büyük Hun adlı Türk tankeriiçin ilgili şirkete tazminat ödenmeyeceğini» söyledi.

9- Toplu Konut Fonu Yönetmeliği ile ilgili açıklamalar Günaydıngazetesi'nde yayınlandı.

10- Bolu eski milletvekillerinden Reşat Akşemsettinoğlu, İstanbul'da öldü.

11- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen yasa dışı TKP/ML Yeniden inşa örgütü davasında 3sanık ölüm, 3 sanık da ömür boyu hapse mahkum edildiler. Davada12 sanık 1-15 yıl arasında hapse mahkum edilirken', 19'u da beraatetti.

Barış derneği davasında 5 yıl hapse mahkum olan kapatılan CHPAdana milletvekili İsmail Hakkı Öztorun gözaltına alındı.

Askeri Yargıtay, Muğla'da yayınlanan İlkadım Gazetesi yazarlarından Özcan Özgür'ün 1 yıllık hapis cezasını bozdu.

12- THY'nın Amsterdam bürosunu 20 dakika süre ile işgal edenyasadışı Dev - Sol örgütüne üye bir grup terörist Hollanda polis yetkilileri tarafından tutuklandı.

13- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Güvenlik Konseyi'negönderdiği Kıbrıs ile ilgili bir raporda, Türk ve Rum taraflarına adadafederal, bir devlet oluşturmaları çağrısında bulundu.

14- OECD tarafından yayınlanan yıllık Türkiye raporu basında yeraldı.

15- Irak Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarının İran'ın kuzeyindeki Baneh kentini bombalaması sonucu yaklaşık 400 sivil öldü.Tahran Radyosu ise İran'ın misilleme olarak, 11 Irak kentini bombalayacağını bildirdi.

Bu arada Suudi Arabistan Radyosu, Suudi Arabistan Hava sahasını ihlal eden bir uçağın düşürüldüğünü duyurdu.

16- Mısır Başbakanı Fuad Muhiddin, geçirdiği bir kalp krizi sonucu Kahire'de öldü.

6 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, HP Genel Başkanı Necdet Calpile MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp'ı ayrı ayrı kabul ederek bir süregörüştü.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, «Adalet Komisyonu'ndakabul edilen Feridun İhsan Berk adlı sanık hakkındaki ölüm cezasınınyerine getirilmesine ilişkin kararda içtüzüğe aykırılık olduğunu, kararın 8 kabul 7 red ve 1 çekimser oyla alındığını, oysa en az 9 kabuloyu ile alınması gerektiğini» bildirdi.

3- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Başbakan Turgut Özal'ın, Irak'ın Türk tankerini bombalaması ile ilgili olarak Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'a özel bir mektup göndererek, Irak'ın tutumunu protesto ettiği bildirildi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Türk gemilerinin Körfez bölgesinde yükleme yapmaları için Irak'tan özel muamele ve güvence istediklerini ve cevabını beklediklerini açıkladı.

5- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, ODTÜ ile Berlin Teknik Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün Ankara'da ortaklaşadüzenledikleri «Sosyo - Ekonomik Gelişmede Bilim ve Teknoloji» konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'deki teknik üniversitelerle araştırma ve geliştirme sanayii arasında tatmin edici bir işbirliğibulunmadığını belirterek, «Böyle bir işbirliği ihtiyaçlarımıza uygunalanlara güçlerimizi yoğunlaştırmayı sağlayacaktır» dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, Ankara'daelektrik, elektronik ve elektromekanik fuarının açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bu alanlarda yerli imalatın eriştiğidüzeyin memnuniyet verici olduğunu belirterek, «Ancak bu alanlardasanayimizin alması gereken daha çok yol olduğunu kabul etmeliyiz»dedi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, Memurların emekli ikramiyesinin 30maaştan 45 maaş tutarına çıkarılmasını öngören yasa önerisi reddedilirken, gecekondu önleme fonu çerçevesinde yaptırılan konutların rayiç bedel üzerinden satılmasını ya da kiraya verilmesini öngören yasatasarısı ise kabul edildi.

8- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin kuruluşunun 1.yıldönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, partisinin biryıllık geçmişi, kuruluş amaçları ve uygulamaları ile ekonomik ve siyasi gelişmeler konusunda açıklamalarda bulundu.

9- Merkez Bankası Başkanı Yavuz Canevi, Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Kur garantili ve 8 yıl vadeli yüzde 26 faizli, dışyatırım kredileri konusunda Dünya Bankası ile çıkan sorunun giderildiğini ve 130 milyon dolarlık kredinin Türkiye Sınai Kalkınma Bankasıaracılığıyla dağıtılacağını» söyledi.

10- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Araştırma, Geliştirme,Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Dr. Nihat Bilgen, düzenlediği basın toplantısınna, ortaokul ve liselerin ara sınıflarında kayıt yenileme işleminin kaldırıldığını, kayıt kabul işlemlerinin ise kolaylaştırıldığını bildirdi.

11- NATO Genel Sekreterliği görevinen atanan Lord Carrington,Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral NecdetÜruğ, Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ve MilliSavunma Bakanı Zeki Yavuztürk ile görüştükten sonra Türkiye'den ayrıldı.

12- Ankara'ya gelen İtalya Dış Ticaret Bakanı Nikola Capria Başbakan Turgut Özal, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdemile Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ü ziyaret ederek bir süre görüştü.

13- Türkiye'de bulunan Romanya Dış Ticaret Bakanı Vasil Pungan,İzmir'de İZDAŞ yetkilileri ile 40 milyon dolarlık bir çerçeve anlaşmasıimzaladı.

14- Avrupa Konseyi İskan Fonu Yönetim ve Yürütme Kurulu toplantısı Çeşme'de başladı.

15- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan 23 sanıklı TİKKO Diriliş Grubu davasında, 2 sanıkidama, 1 sanık ömür boyu hapse mahkum edilirken, 18 sanık da 3 yılla 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildiler. 3 sanık hakkında ise görevsizlik kararı verildi.

Aynı mahkemede yargılanan 707 sanıklı Ankara Dev-Yol davasında, idam istemiyle yargılanan 7 sanık tahliye edildi.

İzmir 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan İzmir TDYdavasında, 3 sanık toplam 15 yıl hapse mahkum edilirken, 7 sanık daberaat etti.

16- Başbakan Turgut Özal'ın 1985 bütçesinin hazırlanması ile ilgiliolarak yayınladığı «Bütçe Çağrısı» genelgesi, Resmi Gazete'de yayınlandı.

17- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, 3 günlük resmi birziyaret için gittiği Helsinki'de düzenlediği basın toplantısında, «Kıbrısmeselesinin Türkiye Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Kıbrıs Rum lideriKipriyanu arasında bir dialog meselesi olduğunu» söyledi. Papandreubasın toplantısında ayrıca, «Türk askerlerinin Ada'dan ayrılmaları halinde, Yunanistan'ın da kendi askeri kuvvetlerini çekmeye hazır olduğunu» belirtti.

18- Kıbrıs Rum ana muhalefet lideri Glafkos Klerides, yaptığı birkonuşmada, «önümüzdeki 6 ay içinde KKTCnin Pakistan, Ürdün, Malezya, Libya, Suudi Arabistan ve başka Afrika ülkeleri tarafından tanınmasının beklendiğini» söyledi.

19- ABD Başkanı Ronald Reagan Normandiya Çıkarması'nın 40. yıldönümü nedeniyle Normandiya'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Yeryüzünün bugün insanoğlunun elinde bulunan korkunç silahlardan arındırılmasını arzuluyoruz» dedi.

20- Hindistan'ın Pencap eyaletindeki Amritsar şehrinde Sikh militanlarının mevzilendiği Altın Tapınak'ın Hint Askerleri tarafından basılması sonucu çıkan çatışmalarda, 250 Sikh militanı ile 47 asker öldü.Hindistan Hükümeti, Sikh militanlarının akşam teslim olduğunu ve çatışmaların durduğunu açıkladı.

21- ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, «ABD'nin Suudi Arabistan'aAWACS erken uyan uçaklarının gelişmiş modellerinden verdiğini»açıkladı.

22- İran Hürmüz Boğazını «Yasak Bölge» ilan ederken, İran lopçusu 4 Irak şehrini, Irak uçakları da Körfez'de bulunan bir Liberya gemisini bombaladı.

7 Haziran 1984

1- İTÜ'nün 211. kuruluş yıldönümüne katılan Başbakan TurgutÖzal, Ankara'ya döndü.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Hamdi Boyacıoğlu, Anayasa Mahkemesi'niri, DYP davası hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı fidan esas hakkındaki görüşün istenmesine karar verdiğini ve DYP'yetebliğ tarihinden itibaren esas hakkındaki savunmasını yazılı olarakyapması için 30 günlük süre tanındığını bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, AvrupaKonseyi İskan Fonu'ndan 60 milyon İsviçre Frangı (yaklaşık 9.5 milyarTL.) tutarında yeni bir kredinin sağlandığını ve krediye ilişkin anlaşmanın Bakanlar Kurulu'nca onaylandığını bildirdi.

4- Bakanlar Kurulu, yabancı sermayeli Unilever- İş ve Sanayi TürkLimited Şirketi'nin, Karataş Yağ Sanayii A.Ş.'yi satın almasına izin verdi.

5- Bütçeye 795 milyar liralık ek ödenek konulmasına ilişkin yasatasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- Türkiye Demir - Çelik İşletmeleri'nin 1982 yılına ait hesap veişlemleri TBMM KİT Komisyonu'nda ibra edilmedi.

7- TBMM Adalet Komisyonu, Mehmet Onur Miman'ın ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresini ve HP milletvekili Edip Özgenç tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen, kiralarıniki yıl süreyle dondurulmasını öngören yasa teklifini reddetti.

8- TBMM Adalet Komisyonu'nda bulunan Necdet Sözbir ile cezası komisyonda onaylanan Feridun İhsan Berk'in ölüm cezalarına ilişkin dosyalar Başbakanlıkça geri alındı.

9- SODEP, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in parlamentoda grububulunan partilerin liderleri ile görüşme yapması üzerine Cumhurbaşkanı'na başvurarak görüşme talebinde bulundu.

10- İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, İstanbul'da meyveve sebze fiyatlarına narh konulduğunu açıkladı.

11- Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından yayınlanan «Basın 8084» adlı kitapta yer alan verilerde, Türkiye'de son 35 yılda 3 bin 472yayının yasaklandığı, 1980-1984 yılları arasında da yazar, gazeteci vesanatçılar için toplam 316 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verildiği açıklandı.

12- Türk tankerlerinin Basra Körfezi'ne girişi kısmen serbest bırakıbrken, geçen Pazar günü Harg Adası yakınlarında bombalanan «Büyük Hun» adlı tankerin mürettebatı Türkiye'ye getirildi.

13- İtalya Dış Ticaret Bakanı Nicola Capria, Türkiye'den ayrımadanönce düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile İtalya arasındaki ekonomik işbirliği ilişkilerinin sıfırdan başlamadığını, daha öncelere dayanan bu işbirliğinin her geçen gün arttığını belirtti.

14- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Erzincan 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, işkence ederek adam öldürmekten sanık 3 kişiyi ömürboyu, 2 kişiyi de 20'şer yıl hapse mahkum etti. Aynı mahkeme değişik suçlardan yargılanan 11 sanığı da 4-15 yıl arasında değişen hapiscezalarına çarptırdı.

15- İstanbul 3 Numaralı Askerj Mahkemesi'nde görülen YalovaDev-Sol davasında, 9 sanık 5 yıl 4 ay ile 8 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildi, 2 sanık ise beraat etti.

701 sanıklı Ankara Büyük Dev - Yol davasında, 7 kişi daha tahliye edildi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e ve TBMM Başkanlığı'na verilen1256 imzalı dilekçe ile ilgili olarak, Ankara'da 251, İzmir'de ise 143 kişinin ifadeleri alındı.

16- Vakıf kiralarına 30 gün içinde Sulh Hukuk Mahkemeleri'ndeitiraz hakkını öngören kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- F. Almanya'da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanıMustafa Kalemli, Federal İmar Bakanı Oscar Schneider ve Federal Çalışma Bakanı Norbert Blum ile ayrı ayrı görüştü

18- Yabancı ajans haberlerinde, İran ve Irak'ın karşılıklı olarak sivilhedefleri bombaladıkları ve saldırılarda yüzlerce kişinin öldüğü bildirildi.

Bu arada İran Resmi Haber Ajansı İRNA, bir İran uçağının SuudiArabistan tarafından düşürülmesi ile ilgili olarak, Suudi Arabistan'abir protesto notasının verildiğini bildirdi.

19- Sanayileşmiş 7 ülkenin (ABD, Fransa, İngiltere, F. Almanya,İtalya, Kanada ve Japonya) Devlet ve Hükümet Başkanları ile Dışıişlerive Maliye Bakanları'nın katıldığı «12. Zenginler Zirve Toplantısı» Londra'da başladı.

20- Hindistan'ın Amritsar kentinde Sikh militanları ile hükümetkuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin arasında Sikh Merin liderj Jarnail Singh Bhindranvvale'in de bulunduğu, yabancı ajanslarcabildirildi.

21- Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi'nin kongresi nedeniyle biraraya gelen Yunanistan, İsveç ve Finlandiya Başbakanları, yayınladıkları bir bildiride, ABD ve Sovyetler Birliği'ne, silahsızlanma görüşmelerinin başlatılması konusunda içine düşülen çıkmazdan kurtulmakamacıyla bir doruk toplantısı yapmalarını önerdiler.

22- Hollanda Başbakanı Rod Loyrs, İspanya'ya yaptığı ziyaret sırasında, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg ile İtalya ve İspanya'nın katılacağı yeni bir ekonomik birlik kurulmasını önerdi.

8 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı TBMM'deki makamında kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmeye, DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ercüment Yavuza Alp'de katıldılar.

Başbakan Turgut Özal, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «Görüşmede iç ve dış sorunların ele alındığını» belirterek, «Irak hava sahasının kapatılmasının söz konusu olmadığını, temasların devam ettiğini» söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Sıtkı Yırcalı ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

3- Başbakan Turgut Özal, Türkiye Odalar Birliği tarafından Ankara'da düzenlenen «İstihdam ve İşsizlik Sorunları» konulu seminerdeyaptığı konuşmasında «İşsizliğin çözümünün uzun vadede düşünülmesi gerektiğini» belirterek, «inşaat sektörünün işsizliği önlemedeönemli bir yer tuttuğunu» söyledi.

4- Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplanan ve daha sonraBaşbakan Yardımcısı Kaya Erdem'in başkanlığında devam eden toplukonut ve kamu ortaklığı yüksek kurulu toplantısından sonra gazetecilerin sorularını, cevaplandıran Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray,«Toplu konut kredilerinin tabanının bir milyon 750 bin civarında olacağını» bildirdi.

Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, ise, Sadece Tekel'in «Toplu konut fonuna aktaracağı para miktarının her ay 9 milyar lira olduğunu» belirterek, «Paranın fona aktarılmasına bu aydan itibaren başlanmıştır» dedi.

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, 9 NATO ülkesiarasında yapılan Çok Yönlü Keşif KİTası Yarısması'nda birinci olan TürkSilahlı Kuvvetleri Takımı'nı kabul ederek ödül verdi.

6- Harg Adası'na gitmekte olan Türk tankeri Büyük Hun'a Irakaskeri uçakları tarafından yapılan saldırıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, «Büyük Hun tankerinin bombalanmasından sonra Türkiye ile Irak arasında başlayan temasların halen devam ettiği» belirtilerek, «Türkiye'nin milli menfaatlerinikorumaktaki kararlılığının herkes tarafından bilinmesinde fayda olduğu» bildirildi.

Öte yandan, Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, «İran'dan petrol sevkiyatının normal olarak devam edeceğini» söyledi, İsmail Özdağlar,Harg Adası'ndan yükleme yapacak Türk gemilerinin Körfez'e girişlerinin yasaklanmasıyla ilgili olarak «İran ve Irak'la görüşmelerin sürdürüleceğini» belirtti.

7- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, emekli memurlara verilmekte olan 30 maaş tutarındaki emekli ikramiyesinin gelecek yıldanitibaren 38 maaşa çıkarılması için çeşitli çalışmalar yapıldığını açıkladı.

8- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, MilliyetGazetesi'ne verdiği özel demeçte, «öğretmenin saati ile en pahalı yatırım olan mesleki tekniğin israf edildiğini» söyledi.

9- Motorlu taşıtlar vergisi ile motorlu taşıtlar vergisini artırankanun tasarıları TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

10- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Suudi Arabistan'a yapmış olduğu 3 günlük geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

11- DİE tarafından yapılan araştırmada, 1984 yılı ilk beş aylık dönemde toptan eşya fiyatlarındaki artış toplamı % 28.4 olarak belirtildi.

12- Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti, tarafından düzenlenen, «Türkiye Ekonomisi'nde Dış Borçlanma ve Kur Garantisi Olayı» konulu seminer yapıldı.

13- Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan 195 sanıklı TKP ve İGD- İKD- İ1D davasında 38 sanık 8 yıl, 6 sanık 7 yıl 6 ay, 52 sanık 5 yıl, 1 sanık 6 ay,3 sanık 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme 82 sanığın beraatini,12'sinin dosyasının ayrılmasını, ikisi hakkında ise davanın düşmesinikararlaştırdı.

Denizli Dev - Yol örgütünü yeniden kurmak iddiasıyla 23 kişi hakkında dava açıldı.

DİSK'e bağlı Maden - İş Davası'na ek iddianame ile 34, Bay-Sendavasına da ek iddianame ile 4 kişi hakkında iki ayrı dava açıldı.

Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nin görevsizlik kararı vermesi üzerine, 15-16 Haziran Olayları Davası»nın 14 yıl sonra, yeniden İstanbulAdliyesi'nde ilk duruşması yapıldı.

14- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No. lu Askeri Mahkemesi'nde devam eden MHP ve yan kuruluşları davasında, 6 sanık tahliyeedildi.

15- F. Almanya'da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanıMustafa Kalemli, Büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında Federal Almanya'da çalışan işçilerimizin, Almanya'da almaya hak kazandıkları konut kredilerinin, Türkiye'de konut alımında kullanabilmelerinisağlamak için federal hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi.

16- Dünya Bankası dört büyük sulama sistemi projesinin finansmanı için Türkiye'ye 115.3 milyon dolar kredi verileceğini açıkladı.

17- AA'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre, KKTC'nin ilk anayasa taslağı Resmi Gazete'de yayınlanarak, Kıbrıs Türk halkının bilgisine sunuldu.

18- İran yönetiminin genel seferberlik ilan ettiği yabancı ajanslartarafından bildirildi.

Öte yandan, İran, BM Genel Sekreteri'ne başvurarak, «GüvenlikKonseyi'nin İran'a ait sivil yerleşim merkezlerinin Irak tarafından bombalanmaması konusunda, gerekli yaptırımlarda bulunmasını» istedi.

19- İran yönetiminin, İran'daki Ermeni azınlık okullarını kapattığıyabana ajanslar tarafından bildirildi.

20- Amritsar'daki Altın Tapmak'ta devam eden operasyonlarda 200kadar Sikh'in cesedinin daha bulunduğu ve ölü sayısının 500'e ulaştığıHindistan polis kaynakları tarafından açıklandı. Devam eden çatışmalarda ise çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

9 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ziraat Fakültesi Araştırma veUygulama Çiftliği'nde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı KenanEvren'in incelemelerine Ankara Valisi Cahit Bayar ve Ankara Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Sabri Yirmibeşoğlu da katıldı.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara Demetevler semtinde, 495 meskene tapu tahsis belgesi verdi.

3- Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, 5. Beş Yıllık Kalkınma Planı üzerindeki görüşmelerini tamamladı.

4- Türk hükümeti, Harg Adası'ndan petrol alımının sürdürülmesini ve bu amaçla Türk tankerlerine bölgeye gitme izni verilmesini kararlaştırdı. Bu karar Irak hükümetine iletildi.

Irak hükümeti, Büyük Hun tankerinin bombalanması ve üç denizcinin hayatını kaybetmesi nedeniyle üzüntülerini resmen bildirdi.

5- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Marmaris'te yaptığı konuşmasında, «Yabancı basın merkezleri» kurulacağını söyledi.

6- Türkiye ile Malta arasında üç yıl süreli yaklaşık 7 milyar 200milyon TL tutarında ticaret anlaşması imzalandı.

7- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin düzenlediği «Basın ve Toplum»söyleşilerinin 4.'sü yapıldı.

8- İran İslam Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi MuhammedGencidost, Cumhuriyet gazetesi'nin sorularını yanıtlayarak, «Harg Adası'ndan Türk tankerlerine petrol yüklemeye hazır olduklarını» bildirdi.

9- Araş Nehri'ne düşen bir yolcu otobüsündeki 29 yolcudan 3'üöldü, 11 kişi yaralandı, 15 yolcu ise kayboldu.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmelcte olan Dev-Sol davasında, 8 sanık 2 yıl 6 ay ile 10yıl 8 ay arasında hapis cezasına mahkum oldu, 5 sanık beraat etti. Aynı mahkemede, başka bir davadan yargılanmakta olan sol görüşlü 1 sanık ise 16 yıl 8 ay hapse mahkum oldu.

Askeri Yargıtay 5. Dairesi 13 sanıklı İzmir TKP/ML Partizan davasını ceza tayini yönünden bozdu.

11- Sanayileşmiş 7 ülke liderinin Londra'da 3 gün süren zirve toplantısı yayınlanan ortak bir bildiriyle sona erdi.

12- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel ve Başbakan Raşid Kerami Beyrut'ta, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile yaptıkları görüşmelerde, «İsrail'in, ülkenin güneyinden ve Bekaa Vadisi'nden hemen çekilmesini» istediler.

13- İsrail Başbakanı İzak Şamir, Tel - Aviv radyosu'nda bir konuşma yaparak, «Ülkesinin çıkarları gerektirdiği takdirde İran-Irak savaşına müdahale edebileceklerini» söyledi.

21 Arap ülkesinin üye olduğu Arap Birliği Örgütü tarafından yayınlanan bir bildiride ise, «İran - Irak savaşının sona erdirilmesi konusunda İran'a» çok ciddi bir hareket yapılması konusunda tüm Arap ülkelerinin ortak düşünce taşıdıkları» belirtildi.

14- Peru hükümeti, ülke çapında «Olağanüstü durum» ilan ederek, kişi özgürlüklerinin 30 gün süreyle askıya alındığını açıkladı.

10 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'nın Kırıkkale ilçesi yakınlarında inşaatı devam eden Orta Anadolu Rafinerisi'nde incelemelerde bulundu ve ilgililerden bilgi aldı.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı. Vural Arıkan'ın, «Belediyeler Yasası'nda yapılacak değişiklikle özel sektöre de hal kurma izni verileceğini» açıkladı.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Devlet Tiyatroları'nın 35. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen 2.Koordinasyon toplantısına gönderdiği mesajda, Devlet Tiyatrolarınınkuruluş yasasının değiştirilmesiyle ilgili tasarının inceleme aşamasındaolduğunu bildirdi.

4- Devlet Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, beraberinde Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli ve iş adamlarından oluşan bir heyet ile Tunus ve Fas'ta yapılacak Karma Ekonomik Kurul Toplantısına katılmak üzere Tunus'a gitti.

5- Başbakanlıkça yayınlanan bir genelgede, Başbakanlık bünyesinde ve Devlet Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'in başkanlığında«Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu»nun oluşturulduğu bildirildi.

6- Çimento fiyatlarına yüzde 2.4 ile 5 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

7- Yazar Halide Nusret Zorlutuna, Ankara'da vefat etti.

8- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafındanyayınlanan «Türkiye Raporu»nda, Türkiye'de gerçek ücretlerdeki gerilemenin sürdüğü ve reel ücretlerin özellikle sanayi kesiminde azalmasını devam ettirdiği belirtildi.

9- Papa 2. Jean Paul'e yapılan suikast davasıyla ilgili olarak İtalyan savcılığınca hazırlanan ve ABD'nin New York Times Gazetesi'ndeyayınlanan rapor basında yer aldı.

10- İran ve Irak'ın karşılıklı olarak ateşkes konusunda anlaştıklarıve sivil yerleşim merkezlerinin bombalanmamasını kabul ettikleri Irakve İran Resmi haber ajansları tarafından bildirilirken, Londra'da yayınlanan «Observer» Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, ABD, İngiltereve Fransa'nın diplomatik girişimlerin sonuç vermemesi veya bölgedeyer alan ülkelerden herhangi birinden' istek gelmesi durumunda müdahalede bulunmayı kararlaştırdıkları ileri sürüldü.

Bu arada Kuveyt Haber Ajansı, Basra Körfezi'ndeki bir Kuveyt tankerinin, kimliği belirsiz bir uçak tarafından bombalandığını bildirdi.

11- Hindistan'ın Amritsar kentindeki Altın Tapınak'ta ordu birlikleri ile Sikh militanları arasında meydana gelen çatışmalarla ilgili olarak yapılan resmi açıklamada, 55 asker ile 400 Sikh militanının öldüğüve 200 askerin yaralandığı bildirildi. Bu arada, Hindistan Başbakanıİndra Gandi, yaptığı konuşmada, Pencap eyaletindeki olaylardan Pakistan'ın sorumlu olduğunu öne sürdü.

11 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM'deki çalışma odasındaTürkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, kabulde yaptığı konuşmada, «işçi ve işveren kuruluşlarının birbirini tamamlayan kuruluşlar olması gerektiğini» söyledi.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Türkiye'yegelişi ile İran - Irak savaşındaki gelişmelerin ele alındığını ve hükümetin çalışmaları hakkında bilgi verdiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, BBC Radyosu'na verdiği demeçte, «IMF gibi kuruluşların, gelişmekte olan ülkelere ekonomik programın hazırlanmasında yardımcı olması ancak oülkenin önerilerini de büyük ölçüde dikkate alması gerekir» dedi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, «F. Almanya'nın kesin dönüşile ilgili önlemlere işsizlik nedeniyle başvurduğunu, Alman ekonomisinin düzelmeye başlamasıyla kesin dönüşte azalma beklendiğini» söyledi.

5- Avrupa İskan Fonu Başkanı Petif Claudous, Başbakan TurgutÖzal'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Avrupa İskan Fonu Başkanı veüyeleri daha sonra Batıkent'i ziyaret ederek, incelemelerde bulundular.

6- Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılması istemiyle hakkında davaaçtığı DYP ile ilgili esas hakkındaki görüşünü Anayasa Mahkemesi'nebildirdi.

47'si idam istemli, 140 sanıklı THKP-C Dev-Sol davası, İstanbulSıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başladı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı -Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, Ankara'da yasa dışı aşırı sol örgütleremensup 16 militan yakalandı.

7- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığından yapılan açıklamada,toptan eşya fiyatlarının Mayıs ayında yüzde 7.4, bu yılın ilk beş ayında yüzde 27.5 ve son bir yılda ise yüzde 59.4 olduğu belirtildi.

8- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, «Büyük Hun»adlı Türk tankerinin Irak uçakları tarafından bombalanması olayı ileilgili olarak Başbakan Turgut Özal'ın Irak Başbakan 1. Yardımcısı TahaYasin Ramazan'a gönderdiği mektuba Irak makamlarınca cevap verildiği ve cevapta Irak'ın Türkiye'ye kesin bir güvence vermemekle birlikte, Türk gemilerine bazı kolaylıklar sağlanacağının belirtildiği bildirildi.

9- Devlet Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin başkanlığındakiTürk heyeti ile Tunus heyeti arasındaki Türkiye - Tunus Karma Ekonomik Komisyonu 3. Dönem Toplantıları Tunus'ta başladı.

10- FKÖ lideri Yaser Arafat'ın, Irak ile İran arasındaki savaşın sonaerdirilmesi amacıyla, İran ile Irak arasında bir tampon bölge oluşturulması ve bu bölgeye aralarında Türk askerlerinin de bulunacağı «İslamBarış Gücü»nün yerleştirilmesini öngören bir öneri paketi hazırladığıve söz konusu öneri paketini Türkiye'ye bildirdiği haberi Milliyet Gazetesi'nde yer aldı.

11- Irak Haber Ajansı, İran'ın 5 Irak kentini bombaladığını, misilleme olarak da Irak'ın, İran'ın Dezful kentini bombaladığını bildirdi.

Bu arada Körfez ülkeleri, kendilerinden petrol alan ülkelerin tankerleri saldırıya uğradığı takdirde, alıcılarının zararını tazmin edeceklerini açıkladılar.

12- Lübnan Parlamento binasının militan gruplar tarafından topateşine tutulduğu ve Beyrut'ta meydana gelen çatışmalarda, 30'danfazla kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin de yaralandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- İtalya Komünist Partisi lideri Enrico Berlinguer, geçirdiği birbeyin kanaması sonucu, Padova kentinde öldü.

14- Hindistan'da Sikh'lerin Altın Tapınak'ına yapılan saldırıyı protesto eden 500 Sikh askeri, isyan ederek bir generali öldürdüler. Çıkançatışmalarda 10 asker öldü, 50 isyancı Sikh askeri ise yaralandı.

12 Haziran 1984

1- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi ve Esenboğa Havaalanı'nda Cumhurbaşkanı Kenan Evren taraf ından karşılandı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, F. Almanya'da düzenlenen ve 9ülkeden 20 takımın katıldığı “Keşif Kıtaları Tank Yarışması”nda birinciolan Türk takımını Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, şilt verdi.

3- Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Turgut Özal, partisininTBMM Grubunda yaptığı konuşmada, hükümetin çeşitli konulara ilişkin uygulamalarını anlattı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'in BBC Radyosu'nda yayınlanan demecinin ikinci bölümünde, yabancı sermayekonusundaki görüşleri yer aldı.

5- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «İran-Irak savaşının sonuçlandırılması üzerinde yoğunlaşan çabalarımız maalesef şu sırada bir sonuç vermemiş olup, yakın bir gelecek içinde pek iyimser olmadığımızı açıkça ifade etmekisterim» dedi.

6- Urfa ilinin adının Şanlıurfa olarak değiştirilmesini öngörenyasa tasarısı ile belediyelerin parasız halk plajları açmasını öngörenyasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- HP Genel Başkanı Necdet Calp ile MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp'in, Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Turgut Özal ile yaptıkları görüşmede, partilere yapılacak hazine yardımı konusunda anlaştıkları haberi basında yer aldı.

8- 1984 ürünü tiftik ve yapağı destekleme fiyatları Bakanlar Kurulu'nca belirlendi.

9- Halkçı Parti TBMM Grup toplantısında, hayat pahalılığı konusunda TBMM'de genel görüşme açılmasına ilişkin önerge kabul edildi.

10- 7. Avrupa Futbol Şampiyonası, Fransa'nın başkenti Paris'te başladı.

11- Muzaffer Öztürk ve Sedat Yılmazsoy adlı sanıklar hakkındaverilen ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin tezkereler Başbakanlık tarafından TBMM'den geri çekildi.

İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi,Dev - Yol'a üye olmaktan sanık 3 kişiyi 4'er yıl, başka bir davadan yargılanan 1 sanığı da 2 yıl 9 ay 10 gün hapse mahkum etti.

12- Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre,Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri fabrikalarında üretilen kok ve koktozlarının fiyatlarına zam yapıldı.

13- Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak BM Genel Sekreteri Perez 'deCuellar ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın birbirlerine yazdıkları mektuplar ile BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın hazırladığıKıbrıs Raporu Milliyet Gazefesi'nde yayınlandı.

14- Sovyetler Birliğj Devlet Başkanı Konstantin Çefnenko, dün yaptığıaçıklamada, füzeleri imha edecek füzeleri geliştirilmesini önlemek amacıyla ABD ile derhal görüşmelere oturmaya hazır olduklarını» söyledi.Beyaz Saray Sözcüsü larry Speakes ise verdiği demeçte, «SovyetlerBirliği teklifinin inceleneceğini» belirtti.

15- «Karşılıklı Yardım İçin Ekonomik Konseyi» COMEKON'un zirvetoplantısı Moskova'da başladı.

16- Arjantin hükümeti IMF'ye yazdığı bir mektupta, «Dış borçlarını alacaklı ülkelerin himayeciliği gevşetmeleri halinde ödeyebileceğini» bildirdi.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre, Lübnan'da Raşid Keramibaşkanlığındaki Ulusal Hükümet, parlamentodan 15'e karşı 53 oylagüvenoyu alırken, son iki günde çıkan çatışmalarda 80 kişinin öldüğübildirildi.

18- İran ile Irak arasında sınırlı ateşkesin uygulanmaya başladığıyabancı ajanslarca bildirilirken, İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, Yüksek Savunma Konseyi toplantısından sonra yaptığı açıklamada,«İran'ın Irak lideri Saddam Hüseyin ile barış görüşmelerine oturmayacağını» söyledi.

19- Hindistan ordusu içindeki Sikh askerlerinin ayaklanmaları 6eyalette devam ederken, Üttar Pradeş eyaletinde ordu birlikleri ile,isyancı Sikh askerleri arasında çıkan çatışmalarda, 26 Sikh askeri öldü,355'i de tutuklandı.

13 Haziran 1984

1- Resmi bir ziyaret için Ankara'ya gelen KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş başkanlığındaki heyet ile Cumhurbaşkanı Kenan Evrenarasındaki Türk heyeti arasındaki görüşmelere başlandı.

2- Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Bilimsel olanak eksikliği nedeniyle, Türkiye'de hububat rekoltesinin tam olarak saptanamadığını, bundan böyle,rekolte saptama çalışmalarında uydu fotoğraflarından yararlanılacağını, tohumluk konusunda verimi yükseltecek çalışmaların ileri aşamalara ulaştığını ve bu konuda bilgi ve olanaklarından yararlanılmak üzere, yabancı sermayeye açılındığını» söyledi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, «Tüketiciyi Koruma Yasası» taslağının yeniden düzenlenmesi konusundaki haberlerle ilgiliolarak Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Yasa taslağının ikincikez ele alınması konusunda henüz bir çalışmanın olmadığını, zaruriihtiyaç maddelerine belirü bir oranda kâr payı sınırı koyabileceklerini, ancak bunun da henüz oluşturulmadığını» söyledi.

4- Trafik Kanunu'nun bazı maddelerinin değiştirilmesini öngörenkanun hükmündeki kararname TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Karşılıklılık esasını kaldırarak, yabancılara toprak satışını öngören yasa tasarısı değiştirilerek TBMM Bütçe Plan Komisyonu'nda kabuledildi.

6- TBMM KİT Komisyonu'nda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 1981yılı hesapları aklanmadı.

7- TBMM Adalet Komisyonu, ölüm cezasına çarptırılan AhmetErhan adlı sanığın cezasının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlıktezkeresini onayladı.

8- Ankara Valisi Cahit Bayar, yaptığı açıklamada, «Ankara'da buyıl 412 milyon 708 bin liralık yatırımın yapılacağını, İl Özel İdaresi'ninbütçesinin ise 1 milyar 150 milyon lira olduğunu» bildirdi.

9- Dünya Bankası'ndan 5 kişilik bir heyet, Çukurova'da belediyelere verilecek kredi olanakları konusunda incelemeler yapmak üzereAdana'ya geldi ve incelemeler başladılar.

10- Irak'ın İstanbul Başkonsolosu Züheyr el-Ömer, THA'ya yaptığıaçıklamada, «Savaş bölgesine giren bütün gemiler bombalanır. Irakhükümeti bu gemilerin sorumluluğunu almadığı gibi, herhangi bir savaş tazminatı da ödemez» dedi.

11- Kanada ile Türkiye arasında nükleer enerjinin barışçı Amaçlarlakullanılmasını öngören anlaşma Ankara'da parafe edildi.

12- Şili'nin başkenti Santiago'da bir ilk ve ortaokul'a törenle Atatürk adı verildi.

13- TKİ Genel Müdürü Kamuran Gürakan ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Mehmet Gönen görevlerindenalındılar. TKİ Genel Müdürlüğü'ne Genel Müdür Yardımcılarından Nusret Altıok, SSK Genel Müdür Yardımcılığı'na da Saadettin Özbeyecangetirildiler.

14- Sosyal Sigortalar Kanunu'nun yol paraları ile zaruri masrafkarşılıklarına ilişkin yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, tedavi içinşehirlerarası yolculuk yapanlara ödenecek zaruri masraf karşılığı 500liradan 650 liraya çıkarıldı.

15- Mannesman - Sümerbank Boru Sanayii ürünlerine yüzde Soranında zam yapıldı.

16- İçel eski milletvekili Oral Mavioğlu, geçirdiği beyin kanamasısonucu Mersin'de öldü.

17- Askeri Yargıtay 2. Dairesi, ÜGD üyesi 3 sanığın, Askeri Yargıtay Daireler Kurulu da Kurtuluş örgütü üyesi 1 sanığın ölüm cezasını onayladı.

18- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, yasa dışı THKP-C Kurtuluş üyesi 2 sanığı ömür boyu, 11 sanığı da3-16 yıl hapse mahkum etti. 12 sanık ise beraat etti.

Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, yasa dışı THKP-C Halkın Devrimci Öncüleri örgütü üyesi 1 sanığı 36 yıl, 1 sanığı da 5 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Aynı mahkemede yargılanan Denizli ÜGD üyesi 9 sanık da 1 ile15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

2 Numaralı Askeri Mahkeme ise Aydın THKP-C davasında 14 sanığın beraatine karar verdi.

19- Nijerya makamları tarafından ekonomik sabotaj iddiasıyla PortHarcourt limanında alıkonan Sapen-1 adlı Türk tankerinin duruşmasının 9. kez ertelendiği haberi Milliyet Gazetesi'nde yer aldı.

20- İran Resmi Haber Ajansı İRNA, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un Basra Körfezi'ndeki Harg ve Lavan adalarındaki petrol tesislerine ve Buşher limanına hava saldırısı düzenlemeyi planladığını önesürdü.

21- Lübnan parlamentosunun, Raşid Kerami başkanlığındaki hükümete 9 ay süreyle olağanüstü yetkiler verdiği ve başkent Beyrut'taçatışmaların devam ettiği yabancı ajanslarca bildirildi.

22- Hindistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, ordu birlikleri içinde isyan eden Sikh asıllı askerlerin kurşuna dizilebilecekleri ve ayaklanan askerlerden 46'sının öldürüldüğü 600'ünün isetutuklandığı bildirildi.

14 Haziran 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Anrupa Konseyi üyesiülkelerin «Parlamento Başkanları Konferansına katılmak üzere Danimarka'ya gitti.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki, sorularını yanıtladı.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, Akajan's'ayaptığı açıklamada, «Bu kış kömür sıkıntısı çekilmemesi için gerekençalışmanın yapılmakta olduğunu, kömür üretiminde özel sektör madencilerinden de yararlanılacağını, özel ocakların kömür üretimine katkısının 4 milyon ton civarında gerçekleşmesinin beklendiğini» söyledi.

4- Biranın alkollü içki sayılarak ruhsata bağlanmasını öngörenyasa teklifi TBM'M Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Seçimlerde oy kullanmayanlara verilecek para cezalarının affedilmesine ilişkin yasa önerisi TBMM Adalet Komisyonu'nda reddedildi.

6- Ankara'da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, düzenlediği basın toplantısında, «Kıbrıs politikasının 2 Ocak önerileri çerçevesinden değişmeyeceğini ve BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'abu çerçevede yeni bazı ekleri kapsayan önerilerin yarın sunulacağını»söyledi ve resmi temaslarını tamamlayarak Ankara'dan ayrıldı. Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ziyareti ile ilgili olarak Ankara ve Lefkoşa'da birer basın bildirisi yayınlandı.

7- IMF Türkiye Masası Şefi Geoffery Tyler başkanlığındaki 5 kişilik bir heyet resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

8- Türkiye ile SSCB Ticaret ve Sanayi Odası heyetleri arasındakitoplantı İstanbul'da başladı.

9- Maden Teknik ve Arama Enstitüsü'nce yapılan araştırmada,Türkiye'nin jeotermal enerji kullanımı açısından dünyada 12. sırayı aldığı, jeotermal enerjinin konut ve seralarda kullanımına, saptanan pilot bölgelerde kısa bir süre sonra başlanacağı belirtildi.

10-. NATO nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliği Uzman Danışmanlığı'na Suat Söylerkaya, Zürih Çalışma Ataşeliği'ne de Hüseyin Pekinatandı.

11- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, 154 sanıklı TKP/ML-TİKKO davasında 10 sanığı ölüm, 2 sanığı da ömür boyu hapse mahkum etti. 33 sanığın delil yetersizliğinden beraat ettiği davada, diğer sanıklar da çeşitli hapis cezalarına çarptırıldılar.

12- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Uşak HDO davasının sanıklarından Hasan Şafak'ı 36, Aziz Yetkin'i ise5 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Aynı mahkemede ikinci kez karara bağlanan 10 sanıklı DenizliÜGD davasında ise tüm sanıklar 1-15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi, örgüt oluşturarak, eroin nakletmekten sanık 2 kişiyi 22'şer yıl 2'şeray hapis cezasına mahkum etti.

14- Merkez Bankası'nın Resmi Gazete'de yayınlanan genelgesinde,yatırım teşvik belgeli malların ithalatında cari kurdan döviz satışı yapılarak açılacak akredetifler için döviz satış tarihinden sonraki kur değişiklikleri nedeniyle ilgililerden hiçbir fark istenmeyeceği belirtildi.

15- Milli Savunma Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlanan atama kararı ile 43 hakim subayın görev yerleri değişti.

16- Ulaştırma Bakanlığı'nca hazırlanan havaalanları, yer hizmetleri,sivil havacılık teknik denetleme ve genel uçak işletme yönetmelikleriResmi Gazete'de yayınlandı.

17- Denizkurdu 84/2 tatbikatı, Gölcük'te başladı.

18- Ortadoğu ülkelerine yaptığı geziyi tamamlayan BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, İsrail'de basına yaptığı açıklamada, gezisinin «Araplarla İsrail arasında BM'nin barışçı bir rol oynaması konusundakendisi için bir hazırlık olduğunu» söyledi.

19- Hollanda parlamentosu, Amerikan Cruise füzelerinin topraklarına yerleştirilmesini kabul etti.

20- Hindistan Başbakanı İndira Gandi, Ordu içindeki Sikh asıllıaskerlerin ayaklanmasının tamamen kontrol altına alındığını açıklarken,İngiltere'de yasayan Sikh'lerin «Halistan Cumhuriyeti»ni oluşturmaküzere Dr. Jaggit Singh Chohan başkanlığında bir sürgün hükümeti kurdukları bildirildi.

21- Avrupa Parlamentosu seçimleri İngiltere, Danimarka, Hollandave irlanda'da yapıldı.

15 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Filistin Kurtuluş Örgütü lideriYaser Arafat'ın özel temsilcisi olarak Ankara'ya gelen Selman El Herfi'yi kabul etti.

2- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Kaya Erdem, Ankara'dabir basın toplantısı düzenleyerek, 5. Beş Yıllık Kalkınma Planı'ndakiana hedefleri açıkladı. Erdem, «1985-1989 döneminde kalkınma hızının ortalama % 6.3 olarak belirlendiğini» söyledi.

3- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Bakanlar Kurulu'nda Nüfus Yasası ile Pasaport Yasası'mn değiştirilmesine ilişkin iki kararnamenin kabul edildiğini açıkladı.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Kıbrıs sorununa çözümbulunması konusunda yeni öneri mesajı BM Genel Sekreteri Perez deCuellar'a iletildi.

Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi'nin yaptığı toplantıda Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün görev süresinin 6 ay daha uzatılması oy birliğiylekabul edildi.

5- Suudi Arabistan'ın Taif kentinde yapılan Körfez İşbirliği Konseyi'nin toplantısının bitiminde altı ülkenin dışişleri bakanları bir bildiri yayınlayarak, «Barış içinde yaşamak için beraberliklerini sürdüreceklerini ve petrol tankerlerinin korunmasında diplomasiye ağırlık vereceklerini» açıkladılar.

6- ABD Başkanı Ronald Reagan düzenlediği basın toplantısında,«Sovyet lideri Konstantin Çernenko ile önkoşulsuz görüşmeye hazırolduğunu» söyledi.

7- İran Meclis Başkanı Rafsancani Tahran'da yaptığı konuşmasında, «Irak'la karşılıklı olarak uyguladıkları sivil yerleşim merkezlerine saldırmamaları yolundaki taahhütlerini Basra Körfezi'ndeki ticari gemileride kapsayacak biçimde genişletmeye hazır olduklarını» bildirdi.

Öte yandan bir İran uçağı Mısır'a kaçırıldı.

16 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Bakanı İsmail Özdağlar'ıkabul ederek, 18 Hazİran'a değin devlet bünyesinde yapılması gerekliolan düzenlemelerle ilgili kararnameler konusunda bilgi aldı.

3- THA'nın sorularını yanıtlayan Başbakan Turgut Özal, «1980’liyılların başında yüzde yüzlerin üzerinde olan enflasyonun % 23 civarlarına indirildiğini» söyledi.

4- İstanbul Üniversitesi Basın - Yayın Yüksek Okulu tarafındanİstanbul'da «Üoiversitelerde Basın Yayın Eğitimi» konulu bir sempozyum düzenlendi.

5- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sürmekte olan 4 sanıklı Burdur ÜGD davasında 2 sanık 9yıl 4 ay ağır hapis cezasına mahkum oldu, 2 sanık hakkında ise görevsizlik kararı verildi.

3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde çeşitli suçlardan yargılanan 22 sanık 2 yıl 6 ay ile 21 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

6- Anayasa Mahkemesi eski başkanlarından Kani Vrana öldü.

7- Gazeteci Ergün Tuncalı öldü.

8- BM Güvenlik Konseyi'nin, Kıbrıs'ta görev yapan BM Barış Gücü'nün görev süresinin 6 ay daha uzatılması kararı Türkiye'nin BMDaimi Temsilcisi Büyükelçi Coşkun Kırca ve KKTC Dışişleri Bakanı Necati Münir Ertegün tarafından reddedildi.

9- Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı 28 Ocak1982 tarihinde öldüren Ermeni Hampig Sasunyan'ın, Los Angeles Yüksek Mahkemesi tarafından verilen ömür boyu hapis cezası kesinleşti.

10- Irak, «Gemilerine serbest ulaşım hakkı garanti edildiği takdirde İran'a karşı uyguladığı deniz ablukasını kaldırabileceğini» bildirdi.

11- Hindistan'ın Pencap eyaletinde, iktidardaki Kongre Partisi'ninyöneticilerinden Hardayal Singh, kimliği belirlenemeyen kişilerce öldürüldü.

17 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, incelemelerde bulunmak üzereAntalya'ya gitti.

2- Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan «Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları» Konferansı'na katılan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Türkiye'ye döndü.

3- Başbakan Turgut Özal, Bakanlar Kurulu toplantısından öncegazetecilere yaptığı açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarının yeniden düzenlenmesiyle ilgili kararnamenin Cumhurbaşkanı Kenan Evrentarafından onaylandığını belirtti ve çeşitli konulara ilişkin soruları yanıtladı.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, 5. Beş Yıllık Kalkınma Planına ilişkin eleştiriler üzerine yaptığı açıklamada, biryöntem farklılığının söz konusu olduğunu belirterek, «Bakanlar Kurulutarafından kabul edilen plan taslağı eleştiriye açılacaktır. Ondan öncetaslağı eleştiriye açmak zaten mümkün değil. Üzerimizde bir zamanbaskısı söz konusudur» dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, düzenlediği basın toplantısında, F. Almanya'deki ve Uluslararası Çalışma Örgütü'nün İsviçre'deki toplantısı sırasında yaptığı temaslarla ilgili açıklamalarda bulundu.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, İstanbul'da yaptığıaçıklamada, fiyat artışlarının 1984 yılı sonlarına doğru duracağını veenflasyon hızının da yüzde 35 civarında gerçekleşeceğini bildirdi.

7- İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelge ile belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin alacakları ödenekler sınırlandırıldı.

8- Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı Kurulu'nun Resmi Gazete'deyayınlanan tebliğine göre, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na başvuranve hak sahipliği onaylanan, ancak henüz kredi almamış olan kooperatiflere 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu gereğince Toplu Konut Fonu'ndan açılacak kredilere ilişkin esaslar belirlendi.

9- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararı ile,125 kişi Türk vatandaşlığına alınırken, 41 kişi de Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

10- 5. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın hedefleri ve stratejisi, Bakanlar Kurulu'nca kabul edilerek Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- THA'nın bir haberine göre, Nijerya'nın Port Harcourt limanında ekonomik sabotaj iddiasıyla alıkonan Sapen-1 adlı tankerinin duruşması 10. kez ertelendi.

12- AET üyesi 6 ülkede (F. Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan,Belçika ve Lüksemburg) Avrupa Parlamentosu seçimleri yapıldı.

13- Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, «Sınırlı ateşkesi bozduğu veyeniden sivil yerleşim merkezlerini bombaladığı» gerekçesiyle, İran'ıBM Genel Sekreteri nezdinde suçlarken, Tahran Radyosu'ndan yayınlanan savaş bildirisinde, 2 bin 500 kişiden oluşan bir İran birliğinin cepheye gönderildiği belirtildi.

Bu arada Irak, İran'ın ateşkese rağmen sivil yerleşim merkezlerinibombalamaya devam etmesi durumunda misillemeye başvuracağınıaçıkladı.

18 Haziran 1984

1- Antalya ve çevresinde incelemelerini sürdüren CumhurbaşkanıKenan Evren, Manavgat'ta halka hitaben bir konuşma yaptıktan sonraOymapınar Barajı ve Hidroelektrik Santralı ile Kemer ve Side'de incelemelerde bulundu.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Tabibler Birliği Kanunu'nda değişiklik yapan yapan kanun ile İsmet Yoğurtçu'nun özel affınailişkin kanunu, bir kere daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderdi.

3- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, Hacettepe Üniversitesi'nin düzenlediği, «Eğitimin Niteliği ve Nitelik Açısından Türk Eğitiminin Geleceği» konulu uluslararası seminerde yaptığıkonuşmada, «Eğitimin bütün kademelerinde milli şuur hakim olmalıdır» dedi.

4- 4 idam mahkumunun cezalarının yerine getirilmesine ilişkinBaşbakanlık tezkereleri ile Bağ-Kur Affı Kanun tasarısı TBMM'ye sunuldu.

5- 195 sayılı belediyelerle ilgili kanun gücünde kararnamede yapılan değişiklik TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

6- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığından yapılan bir açıklamada, «İstanbul'daki ceza ve tutukevlerinde bulunan yasa dışı örgütmensuplarının çeşitli istemler ileri sürerek açlık grevinde bulundukları ve bunun sonucu olarak 3 tutuklunun öldüğü» bildirildi.

7- AET'nin kuruluşunun 25. yılı nedeniyle İzmir'de açılan «Avrupa Topluluklarının 25 Yılı» sergisi sırasında bir basın toplantısı 'düzenleyen AET Türkiye temsilcisi G. Morgan, «Türkiye'nin tekstil ürünleriihracatındaki gelişmelerin kriz içinde bulunan AET üyesi ülkeleri tedirgin ettiğini» öne sürdü.

8- Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Argun Saylam'ıöldürmekten yargılanan üç kardeşten 1'i ömür boyu hapse mahkumedilirken, 2'si beraat etti.

9- Kamu kurum ve kuruluşlarının yeniden düzenlenmesiyle ilgili38 kararnameden, 33'ü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.5 kararname ise Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından geri çevrildi.

10- 1984 mali yılı Bütçe Yasası ve bu yasaya bağlı cetvellerde değişiklik yapılarak 795 milyar liralık ödenek eklenmesini öngören yasaResmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Lübnan'a giden Suriye Devlet Başkan Yardımcısı AbdülhalimHaddam, Lübnan Cumhurbaşkanı Emin Cernayel ile bir görüşme yaptı.

12- Ürdün Kralı Hüseyin, İngiliz Televizyonu'na verdiği demeçte,«İrak'a ve diğer Körfez ülkelerine yardım için gerekirse asker gönderebileceklerini» söyledi.

13- Batı Avrupa Birliği Asamblesi'ne sunulan «Avrupa'nın Güvenliği ve Ortadoğu» konulu bir raporda, bölgede dengenin korunmasıve barışın sağlanması için İran - Irak savaşında Irak'ın desteklenmesinin şart olduğu belirtildi.

14- Polonya'da yapılan yerel seçimlerde katılma oranının yüzde 75oranında olduğu ve seçimler sırasında göstericilerle güvenlik kuvvetleri arasında çatışma çıktığı AP Ajansı tarafından bildirildi.

19 Haziran 1984

1- Akdeniz bölgesindeki gezisini sürdüren Cumhurbaşkanı KenanEvren, Kumluca, Kaş, Fethiye, Köyceğiz ve Marmaris ilçelerinde incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal, düzenlediği 5. basın toplantısında, kamu kurum ve kuruluşlarında yapılan değişikliklerle, 5. Beş Yıllık Kalkınma Planı hakkında açıklamalarda bulundu.

3- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Haydar Saltık, FederalAlmanya Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Meinhardt Glanz'ın konuğu olarak Federal Almanya'ya gitti ve temaslarına başladı.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, yaptığı açıklamada,«2985 sayılı Toplu Konut Yasası gereği konut alanlarına göre verilecek kredi, vade, faiz yüzdesi ve geri ödeme planında bir değişiklikyapılmayacağını, bu uygulamanın yanı sıra Başbakan Turgut Özal'ınönerisi doğrultusunda yeni bir ödeme planı hazırladıklarını» söyledive «Halihazır kooperatiflerin derhal kredi alabilmeleri için genelgeyayınladıklarını» belirtti.

5- HP milletvekili Edip Özgenç'in verdiği ve konut kiralarının 24ay süreyle dondurulmasını öngören yasa teklifi ile HP Sivas Milletvekili Mustafa Kemal Palaoglu ve arkadaşları tarafından verilen ve dışpolitika konusunda genel görüşme açılmasını öngören önerge TBMMGenel Kurulu'nda reddedildi.

6- Muvazzaf askerlik süresinin 20 aydan 18 aya indirilmesini öngören yasa tasarısı ile 5. Beş Yıllık Kalkınma Planı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

7- Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Necati Zincirkıran,Genel Müdürü Hüsamettin Çelebi, Yönetim Kurulu Başkan YardımcısıBehiç Ekşi ve Genel Müdür Yardımcısı Can Pulak ile Yönetim Kuruluüyesi İsmail Soysal görevlerinden istifa ettiler.

8- Ankara'ya gelen Muhafazakar milletvekili Jamer Spicer başkanlığındaki bir İngiliz parlamento heyeti, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman, Başbakan Turgut Özal ile Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu ziyaret ederek görüşmelerde bulundular.

9- DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı hakkında 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan ikinci davanın duruşmasına Ege Orduve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi,yasa dışı Dev-Yol örgüt üyesi 3 sanığı 4 yıl 2 ay ile 3 ay 10 gün arasında değişen hapis cezalarına mahkum etti.

10- Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen kamu konutlarına ait1984 yılı kira birim bedelleri Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Dünya Bankası, Türkiye'ye uyum kredilerinin sonuncusu olarak 376 milyon dolarlık kredi verileceğini açıkladı.

12- Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Abdülhalim Haddam ve Dışişleıi Bakanı Faruk el Sahara'nın, Suriye'de bulunan Kıbrıs Rum yönetimiDışişleri Bakanlığı Genel Müdürlerinden Andreas Mururomatis'e, «Suriye hükümetinin, Kıbrıs Rum yönetimini desteklemeyi sürdüreceğinedair güvence verdiği» bildirildi.

13- Ortadoğu'ya yaptığı 5 günlük ziyareti tamamlayan BM GenelSekreteri Perez de Cuellar'ın ABD Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, bölgede durumun her an patlamaya hazır bir noktada bulunduğunu açıkladığı AP Ajansı tarafından bildirildi.

Bu arada Beyrut'a giden Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Abdülhalim Haddam, «Lübnanlı liderlerle yaptığı görüşmeler sonunda tarafların yeni bir güvenlik planı üzerinde anlaştıklarını» açıkladı.

14- Hindistan'ın Amritsar kentindeki Altın Tapınak'ta ordu birlikleri ile Sikh militanları arasında meydana gelen çatışmalarda ele geçirilen Sikh militanlarından 80'i serbest bırakıldı.

Öte yandan, Hindistan Başbakanı İndira Gandi, Sikh'lere yenidengörüşme masasına oturma çağrısında bulundu.

15- Geçen hafta İran donanmasına ait bir uçağı kaçıran 4 İran'lı,Niş Havaalanı'nda Fransız yetkililere teslim oldular.

20 Haziran 1984

1- Başbakan Turgut Özal, 5. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nı TBMMBütçe Plan Komisyonu'na sundu.

2- Başbakan Turgut Özal imzasıyla yayınlanan bir genelge ileDevlet Bakanlarının görev alanları yeniden düzenlendi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda yabancı resmi belgelerin tasdiki mecburiyetinin kaldırılması sözleşmesinin uygun olduğuna ilişkin kanuntasarısı ile Türkiye - Pakistan ve Türkiye - Tunus arasında suçlularıniadesine ilişkin anlaşmaların uygun bulunduğuna dair kanun tasarılarıkabul edilirken, Kuva-yı Milliye'ye katılanların dul eşleri ve varislerinin de Türkiye Muharip Gaziler Derneklerine üye olmalarına ilişkinkanun teklifi ise reddedildi.

4- Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik yaparak, Mukaddesata küfredenler ile dince kutsal sayılan eşyaları tahrip edenlere verilen cezaları arttİran kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

5- Üniversitelerarası Kurul toplantısı Sivas'ta başladı.

6- Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Necati Zincirkıran, biraçıklama yaparak, «Ajansın yönetim kurulu üyeleri, Genel Müdür veGenel Müdür Yardımcısının istifalarını geri aldıklarını» bildirdi.

7- Etibank Genel Müdürü Muammer Öcal, yaptığı açıklamada,«Etibank tarafından yapılması programlanan 9 projeden 5'inin yabancısermaye ile ortak olarak gerçekleştirilmesinin kararlaştırıldığını ve bunlardan birisi için Alman Preussag firması ile anlaşmaya varıldığını»bildirdi.

8- İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, İstanbul'da gecekondu bölgelerinin imar islah planları yapımının ihaleye çıkarıldığınıbelirterek, «Planlar için 189 milyon lira harcanacağını, yapımlarınınise 3,5 ay içinde tamamlanacağını, bu işlemlerden sonra tapu dağıtımına başlanacağını» söyledi.

9- 12. Uluslararası İstanbul Festivali başladı.

10- Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Ordu'nun Aybastı ilçesinde 12 Eylül öncesi meydana gelen ve38 kişinin öldüğü olaylarla ilgili davada, 27 sanığı ölüm, 7 sanığı ömürboyu, 156 sanığı ise 3-24 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum etti.

İzmir 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Denizli ÜGD davasında 1 kişiyi idam, 11 sanığı da 10 ay ile 7 yıl arasında değişen hapis cezalarına, idam cezası Askeri Yargıtay'ca bozulan Dev - Sol üyesi 1 kişiyi deömür boyu hapse mahkum etti.

11- Gecekondu Kanunu'nun bir maddesinde değişiklik yaparak,şahıslara, kamu kurum ve kuruluşlarına arsa ve bina satışına izin veren kanun, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda hazırlanan deprem konutlarının yenilenmesine ilişkin teknik proje Avrupa İskan Fonu'na sunuldu.

13- Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği Çalışma Müşaviri ErdoğanÖzen, otomobiline yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu öldürüldü. Olayın sorumluluğunu, «Ermeni Devrimci Ordusu» adlı örgütüstlendi.

Bu arada Bonn'da bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, konuile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Bazı cinayet şebekelerinin eylemlerini yinelediklerini» belirterek, «Bütün dünyanın böyle hareketlerilanetlemesini ve bu gibi insanları teşhir etmeleri gerektiğini» söyledi.

14- Basında yer alan bir habere göre, Yunanistan'ın başkenti Atina'da Pan American Hava Yolları bürosunu işgal eden 8 kaçak TürkYunan polisi tarafından yakalandı.

15- Macaristan Dışişleri Bakanı Yanos Nagy, Yunan Resmi HaberAjansı APE'ye verdiği bir demeçte, «Türk-Yunan anlaşmazlıklarınınmüzakereler yolu ile çözümlenmesinden yana olduklarını» söyledi.

21 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dalaman'da halka hitaben yaptığı konuşmada, «Alçakça, hiçbir suçu olmayan, yalnız orada çalışanişçilerin sorunlarıyla ilgilenen bir vatandaşımızı daha katlettiler. Buolacaktır. Çünkü arkalarında destek vardır. O destek olduğu müddetçe bu gibi terör hareketleri kesilmiyecektir» dedi.

2- Günaydın Gazetesi'nde Başbakan Turgut Özal ile çeşitli konulara ilişkin olarak yapılan bir röportaj yayınlandı.

3- AA'nın sorularını cevaplandıran İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar,Karayolları Trafik Kanunu'na göre çıkarılması öngörülen 15 yönetmelikle ilgili çalışmaların bitmek üzere olduğunu belirterek, «Yapılacakdeğişiklikle araç kullananların alkol almaları tamamen yasaklanacaktır» dedi.

4- Genelkurmay Genel Sekreteriiği'nden yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu'na Genelkurmay Karargahı'nda, Genelkurmay Başkanlığı'nca Türk Silahlı Kuvvetlerinin kuvvet hedefleri konusunda bir brifing verildiği bildirildi.

5- Karşılıklılık esası aranmaksızın yabancılara toprak satışını öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda, 122 red oyuna karşılık177 oyla kabul edildi.

6- Bazı eski başbakan ve bakanlar hakkında Meclis soruşturmasıaçılmasını isteyen önergeler TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

7- TBMM Adalet Komisyonu, Hıdır Aslan hakkında mahkemeceverilen ölüm cezasını onayladı.

8- Büyük kent belediyelerinin ve bağlı ilçe belediyelerinin yönetimine ilişkin yasa hükmündeki kararname TBMM Bütçe Plan Komisyonu'nda görüşüldü ve büyük kent ile bağlı ilçe belediyelerininbaşkanlarının görevleri yeniden düzenlendi.

9- Gazeteciler Cemiyeti'nin 38. kuruluş yıldönümü kutlandı.

10- Sivas'ta yapılan Üniversitelerarası Kurul toplantısı sona erdi.

11- Hürriyet Vakfı'nca düzenlenen 11. Uluslararası Simavi Karikatür yarışmasında birincilik ödülünü Türk sanatçı Gürbüz Doğan Ekşioğlu, ikincilik ödülünü Yugoslav karikatürcü Petriçiç Duşan, üçüncülüködülünü de Fransız Patrick Mallet aldı.

12- Erzincan 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde Ordu'nun Gölköyilçesinde yasa dışı eylemlerde bulundukları iddiasıyla yargılanan sanıklardan 14'ü ömür boyu, 4'ü de 1-16 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildiler. Davada 4 sanık da beraat etti.

9. Kolordu ve Erzurum Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, adam öldürmekten yargılanan 1 sanığı idama mahkum etti. Aynı davada yargılanan 4 sanık ise 8 yıl 4 ay ile 10 yıl arasında hapse mahkum edildiler.

3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan Aybastı yasa dışı Dev-Yol, Halkın Kurtuluşuve Kurtuluş örgütleri davasında 27 sanık ölüm, 7 sanık ömür boyu,125 sanık da 24 yıl ile 8 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkumedildiler.

İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, yurt dışında Türkiye aleyhinde faaliyette bulunmaktan 24 yıla kadar ağır hapis istemiyle yargılanan Avrupa eski boks şampiyonu Cemal Kamacı beraat etti.

13- Paris'teki Pan Amerikan Hava Yolları bürosu bir grup kaçakTürk tarafından bir saat süreyle işgal edildi.

14- NATO Enformasyon Servisi tarafından, Varşova Paktı ile NATOittifakı arasındaki askeri dengeyi ölçmek üzere hazırlanan «Kuvvet Mukayese Raporu» Belçika'nın başkenti Brüksel'de kamuoyuna açıklandı.

15- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BBC Radyosu'na verdiğidemeçte, «Başpiskopos Makarios ve Kipriyanu ile yapmış olduğu dorukanlaşmalarının Kıbrıs'ta iki kesimli bir federasyon kurulmasını öngördüğünü ve toprak konusunun çözümlenmesi için bazı kriterler içerdiğini» söyledi ve «Biz bu kriterler çerçevesinde toprak konusunu görüşme masasında çözümlemeye daima hazırız» dedi.

16- ABD Senatosu, NATO üyesi ülkelerin savunma harcamalarınıarttırma konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde Avrupa'daki Amerikan birliklerinin kademeli olarak geri çekilmesi yolundaki bir önergeyi red etti. Senato'da yapılan bir başka oylamada ise,Avrupa'deki Amerikan askeri sayısının arttırılmasım yasaklayan önerge, kabul edildi.

17- Resmi bir ziyaret için Moskova'ya giden Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand, Sovyetler Birliği Devlet Başkam KonstantinÇernenko ile bir görüşme yaptı.

18- Irak askeri sözcüsünün açıklamasını veren Irak Haber AjansıINA, İran ordusunun Basra kentindeki sivil bölgeleri bombaladığınıbildirirken, Tahran Radyosu, Irak topçusunun Abadan'daki yerleşimmerkezlerine ve Şattülarab civarındaki köylere ateş açtığını ileri sürdü.

22 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli'yi kabul etti. Mustafa Kalemli, CumhurbaşkanıKenan Evren'e, Federal Almanya'da Türk işçilerinin sorunlarıyla ilgiligörüşmeleri ve Cenevre'de katıldığı Uluslararası Çalışma Teşkilatı Genel Kurul toplantısı hakkında bilgi verdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü kabul ederek bir süre görüştü.

3- Büyük İstanbul İçme Suyu Projesi çerçevesinde yapımına başlanan Büyükçekmece Barajı'nın temeli Başbakan Turgut Özal tarafından atıldı.

Başbakan Turgut Özal, Cumhuriyet gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin serbest bölge haline getirileceğini» söyledi.

4- Devlet Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Fas ve Tunus'a yaptığı gezileri tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yurt dışında çalışan işçiler ile eş ve çocuklarının Türkiye'den çıkışlarında Toplu Konut Fonu'na ödemede bulunmayacaklarına ilişkin genelgenin yürürlüğe konduğunu» açıkladı.

6- Nüfus Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifiTBMM Başkanlığı'na sunuldu.

7- Siyasi partilere Hazine'den yapılacak yardıma ilişkin olarak hazırlanan yasa teklifi TBMM Bütçe Plan Komisyonu'nda kabul edildi.

8- Yüksek Seçim Kurulu, DYP'nin Antalya Belediye Başkanlığıseçimi sonuçlarına yaptığı itirazı reddetti.

9- Türkiye Taş Kömürü işyerlerinde çalışan 55 bin maden işçisiadına Toplu İş sözleşmesi yapma yetkisi Genel Maden - İş Sendikası'naverildi.

10- Bağımsız Enerji - İş Sendikası tarafından yapılan bir açıklamada, «Türkiye Elektrik Kurumu Genel Müdürlüğü'nün, Bağımsız Enerji - İş Sendikası'na üye olan işçilere, YHK tarafından saptanan günlük %25 artı 66 liralık ücret zammını uygulamadığı» bildirildi.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan Esir Türkleri Kurtarma Ordusu'na üye olmaktan ve bu amaçla silahlı eylemlerde bulunmaktan yargılanan 10sanık 2 ay ile 15 yıl arasında değişen hapse mahkum oldu, 11, sanıkberaat etti.

12- Adana ve Ankara'da güvenlik kuvvetlerince yapılan operasyonlarla THKO-D/TDY örgütü üyesi 9 kişi yakalandı.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan THKP/C Eylem Birliği örgütü davasında, 1kişi ömür boyu, 20 kişi de 1-15 yıl arasında değişen hapis cezalarınamahkum oldu, 7 sanık beraat etti, 3 sanık hakkında görevsizlik kararıverildi.

14- Basın İlan Kurumu Yasası'nın bazi maddelerini değiştiren kanun hükmünde kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

15- Toplu Konut Fonu'nun kullanım ilkelerine ilişkin tüzük, ResmiGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- «Başbakanlık Koordinasyon Kurulu», «Yasal Düzenlemeler Yüksek Kurulu», «Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi», Resmi Gazete'de yaytnlanan Başbakanlık genelgesiyle kaldırıldı.

17- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, F. Alman Dışişleri Bakanı HansDietrich Gencher ile Bonn'da yaptığı resmi temaslarda, Türkiye-AETilişkileri, Körfez savaşı, Türkiye'de demokrasiye geçiş, insan haklarıilkelerine uyum, Türk işçilerinin Avrupa Topluluğu ülkelerinde serbestdolaşım hakkı konularını görüştü.

18- İran - Irak savaşında sınırlı ateşkese uyulup uyulmadığını denetlemek için birBM heyeti Irak'a gitti.

19- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, görevinden ayrıldı. NATO'nun yeni Genel Sekreteri, Lord Carrington'un Pazartesi günü görevinebaşlayacağı bildirildi.

23 Haziran 1984

1- İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Polisiye olaylarda bir önceki yıla oranla % 20'ye varan bir azalma olduğunu» söyledi.

2- Anayasa Mahkemesi, Yüce Görev Partisi'nin kapatılması istemiyle açılan davada, Cumhuriyet Başsavcılı'nın partinin kapatılmasınailişkin İsteminin reddine, söz konusu partinin «Hukuki varlığının sonaerdiğine» ve varsa partinin mallarının Hazine'ye devrine karar verdi.

3- DYP'nin 1. kuruluş yıldönümü kutlandı.

4- Birleşik Arap Emirlikleri'nin Ankara Büyükelçisi Muhammedİssa El - Ali yaptığı açıklamada, «Ortadoğu ve Körfez'deki gelişmelerinağır belirtiler gösterdiğini» söyleyerek, «Türkiye'nin potansiyeli, savaşa barışçı bir çözüm bulunması konusunda etkin koşulları kabul ettirebilir» dedi.

5- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan Denizli THKP/C davasında, 4 sanık 11 yıl1 ay 10 gün ile 1 yıl 1 ay 10 gün arasında değişen hapis cezalarınamahkum oldu, 3 sanık beraat etti.

6- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerşubesi tarafından yapılan bir açıklamada, Ünye'nin Çiğdem köyündegüvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren ve Devrimci Yol örgütü mensubu olduğu bildirilen 3 kişi ölü, biri yaralı olmak üzere 3 kişi ise sağolarak yakalandı.

7- Toplu Konut Yönetmeliği yayınlandı.

8- İran'la Irak arasında sivil hedeflere saldırılmaması yolunda ilanedilen kısmi ateşkesi denetlemek üzere oluşturulan BM heyetini öncekabul etmeyen İran, bir açıklama yaparak, «BM heyetinin ülkede görev yapmasına izin verildiğini» bildirdi.

9- Fıansa Devlet Başkanı François Mitterrand, SSCB'ye yaptığıresmi ziyareti tamamlayarak Fransa'ya döndü.

10- Körfez İşbirliği Konseyi üyesi altı ülkenin genekurmay başkanları Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da toplandı.

11- Kolombiya'da 11 Latin Amerika ülkesinin maliye ve dışişleribakanlarının katıldığı 2 gün süren toplantı sona erdi.

12- Lübnan'da, Avusturya'nın Beyrut Büyükelçiliği'nde görevli birataşe'nin öldürüldüğü, Libyalı bir diplomatın kaçırıldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Lübnan Ulusal Hükümeti, ülkede barışın sağlanması ve ordunun yeniden birleştirilmesini öngören güvenlik planını kabul etti.

14- Güney - Batı Afrika ülkelerinden Angola'da yönetime karşımücadele veren UNİTA örgütünün, 15 aydan bu yana rehin tuttuğu20 Çekoslovak vatandaşını serbest bıraktığı bildirildi.

15- Filipinler'de, «Mareşaller» adı verilen ve bir süre önce Devlet Başkanı Marcos'un emriyle yeniden faaliyete geçirilen özel polisbirliklerinin 21 kişiyi öldürdüğü Filipin resmi haber ajansı PNA tarafından açıklandı.

16- Portekiz'de 1974 askeri hareketinin liderlerinden Otelo Saraivade Carvalho tutuklanarak, askeri hapishanede gözaltına alındı.

24 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecdet Üruğ ve Kuvvet Komutanları ile birlikte Deniz Kurdu-2 Tatbikatını izlemek üzere Zonguldak'ın Ereğli ilçesine gitti.

2- İstanbul'daki incelemelerini tamamlayan Başbakan Turgut Özal,Toplu Konut Fonu, dış politika, ihracat, yatırım ve fiyatlar ile ilgiligörüşlerini açıkladı.

3- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, «Uluslararası Çevre Konferansına katılmak üzere Federal Almanya'ya gitti.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, gazetecilere yaptığı,açıklamada, uygulanan faiz politikasının olumlu sonuçlar verdiğini belirterek, «Bu yılın ilk beş ayında bankalardaki mevduatın yüzde 26oranında arttığını» bildirdi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Aydın, ilaç kullanımını düzenlemek ve ilaç fiyatlarını kontrol altında tutmak için tedbirler alındığını belirterek, «Dünyada ilaç tüketiminde Türkiye'nin önsıralarda yer aldığını» bildirdi.

6- Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem,yaptığı açıklamada, «Konut fonunda bugüne kadar 15 milyar lira biriktiğini, bunun 6.5 miyar lirasının çeşitli kooperatiflere dağıtıldığını, halen fonda 8.5 milyar lira bulunduğunu» belirterek, «Yeni kredi taleplerini rahatlıkla karşılarız» dedi.

7- Türkiye - AET Karma Parlamento Komisyonu toplantısı İstanbul'da yapıldı.

8- İncelemelerde bulunmak üzere Türkiye'de bulunan IMF heyetinin hükümetin çalışmaları konusundaki görüşleri basında yer aldı.

9- Tunus Milli Muhafız Komutanı Albay Haoifo Ammari, temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

10- 7 bağımsız yargıçtan oluşan Avrupa Nükleer Enerji Mahkemesi yargıçlığına Türkiye'den Dışişleri Bakanlığı Başhukuk DanışmanYardımcısı Mehmet Güney seçildi.

11- Seydişehir Alüminyum Tesisleri, Oymapınar Barajı'ndan enerjialmaya başladı ve üretim kapasitesinde yüzde 25 artış oldu.

12- Irak askeri sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, Irak savaş uçaklarının Harg Adası'nın güneyinde dört büyük deniz hedefinesaldırdıkları belirtildi.

Öte yandan 6 Körfez ülkesinin askeri komutanları İran - Irak savaşında saldırıya uğrayan petrol tankerleri konusunda izleyecekleristratejiyi saptamak amacıyla Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da birtoplantı yaptılar.

13- Kıbrıs Rum gazetelerinden Alithia, KKTC tarafından BM GenelSekreteri Perez de Cuellar'a sunulan önerilerin bir bölümünün Rumyönetimi sözcüsünce Rum basıruna açıklandığını bildirdi.

14- AA'nın bir haberine göre, Kıbrıs Rum yönetimi lideri SpirosKipriyanu, Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Li Siannian'ın konuğu olarak resmi bir ziyaret için Çin'e gitti.

15- Beyrut'ta görevli Libyalı diplomatın kaçırılma eyleminin sorumluluğunu, «Filistin Devriminin Çocukları» adlı örgüt üstlendi.

25 Haziran 1984

1- Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayınlanan «İcraatın İçinden» programında yaptığı konuşmada, ekonomik konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

2- İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yeni düzenlemelerlepasaport isteyenlerin form dilekçe, nüfus cüzdanı ve 4 adet fotoğraflail emniyet müdürlükleri pasaport şubelerine başvurmalarının yeterliolacağı bildirildi.

3- Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı bir açıklamada, telsiztelefon cihazlarının Türkiye'de kullanılmasının yasak olduğu ve bu türcihazları yurt içine sokarak satan ve kullananların telsiz kanunu gereğince ağır cezaya çarptırılabilecekleri bildirildi.

4- Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu, Devlet Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin başkanlığında ilk toplantısını yaptı.

5- Başbakanlığa bağlı Deniz Müsteşarlığının kaldırılmasını öngören ve hükümet tarafından hazırlanan kanun tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

6- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Başbakan Turgut Özalile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin görüşme ile ilgili sorularınıyanıtlarken, «Türk - İş ile Hükümet arasındaki temas şeklini belirleyecek bir görüşme yaptık» dedi.

7- İstanbul'da yapılan Karikatürcüler Derneği'nin 11. Genel Kurulu sonunda Dernek Başkanlığına Semih Poroy getirildi.

8- Muğla Kemerköy Santralı'nın mukavelesi ile Yeniköy TermikSantralı için Polonya'dan sağlanan 304 milyon dolarlık krediye ilişkinanlaşma Ankara'da, TEK Genel Müdürü Ayhan Erkan ve Polonya Elektrik Genel Müdürü Dobrovvolski tarafından imzalandı.

9- Kanada Savunma Bakanı Jean Jacques Blais temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi ve Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürkile bir görüşme yaptı.

10- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi, 10 silahlı sağ eylemciden 5'ini 2-22 yıl arasında değişen hapiscezalarına mahkum etti,5 sanık da beraat etti.

Aynı mahkemede yasa dışı Halkın Kurtuluşu örgütüne üye olmaktan yargılanan 4 sanık, 5'er yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

11- Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan öz'ü öldürdüğüiddiasıyla 4 defa idam cezasına çarptırılan ve cezası Askeri YargıtayDaireler Kurulu'nca bozulan İbrahim Çiftçi, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yapılan duruşmasında beraatetti.

12- Bakanlar Kurulu'nca onaylanan, Türkiye - Zaire Ticaret Anlaşması, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da gazetecilereyaptığı açıklamada, «Biz enflasyonu büyük ölçüde Türk parası ile Türkiye'den ithal ediyoruz» dedi ve KKTC'de geçerli para birimi olan TürkLirası üzerine .belirli bir KKTC kıymeti konulmasını teklif etti.

14- Yunanistan'ın başkenti Atina'da 9 kaçak Türk, BM binasını birsüre işgal ettikten sonra polis tarafından tutuklandı.

15- NATO Genel Sekreterliği görevini Joseph Luns'tan devralanyeni Genel Sekreter Lord Carrington, Belçika'nın başkenti Brüksel'egiderek görevine başladi.

16- Uluslararası Af Örgütü, 1983 yılında 39 ülkede 1699 kişininidam edildiğini, 63 ülkede de 1160 kişinin idama mahkum edildiğinibelirterek, idam, cezasının kaldırılması çağrısında bulundu.

17- AET üyesi 10 ülkenin liderlerinin katıldığı zirve toplantısı Paris'te başladı.

18- Bağdat'ta yayınlanan bir askeri bildiride, İran topçusunun,Irak'ın güney bölgesindeki bazı sivil yerleşim bölgelerini bombaladığıileri sürülürken, Tahran Radyosu da Irak'ın Ocak ayı sonlarında ABD'den iki ton kadar «Hardal Gazı» aldığını iddia etti. Bu arada Suudi Arabistan Kralı Fahd, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e gönderdiğimesajda, «Körfez savaşında Irak'ı desteklediklerini» açıkladı.

19- Beyrut'ta kaçırılan Libya'lı diplomat Şii Emel örgütü militanlarıtarafından kurtarıldı.

26 Haziran 1984

1- Denizkurdu-2 Tatbikatını izleyen Cumhurbaşkanı Kenan Evren, tatbikatın son bölümünün hava muhalefeti nedeniyle ertelenmesiüzerine Ankara'ya döndü.

2- Başbakan Turgut Özal, partisinin grubunda yaptığı konuşmada, sıkıyönetimi bazı illerde kaldırmayı, bazı illerde olağan hal ilanetmeyi bazı illerde ise devam ettirmeyi düşündüklerini söyledi.

3- Devlet Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Tunus ve Fas'a yaptığı gezilerle ilgili olarak Güneş Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Tunus ile her alanda büyük bir işbirliğine gidileceğini bu amaçla ortakbir ticari şirket kurulacağını» söyledi.

4-. HP ve MDP milletvekilleri tarafından verilen ve hükümetinuyguladığı ekonomik politikayla hayat pahalılığı konusunda genel görüşme açılmasını öngören önergeler, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

5- Erbaş ve erler için askerlik süresini 20 aydan 18 aya indirenyasa tasarısı TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Özel sektöre mensup gerçek ve tüzel kişilerin özel hal kurmalarına imkan tanıyan kanun tasarısı ile Milli Eğitim, Gençlik ve SporBakanlığı'nın özel öğretim kurumları ile ilgili kanun tasarısı TBMMBaşkanlığı'na sunuldu.

7- MDP'nin kuruluşu sırasında hazırlanan tüzüğünün, değiştirildiği haberi basında yer aldı.

8- Ankara'daki temaslarını tamamlayan Kanada Savunma BakanıJean Jacques Blais, Türkiye'den ayrıldı.

9- 5. Beş Yıllık Kalkınma Planı ile ilgili Türk - İş'in görüşlerininGenel Sekreter Sadık Side tarafından hükümete iletildiği ha'beri basında yer aldı.

10- Ermeni teröristlerce öldürülen Türkiye'nin Viyana BüyükelçiliğiÇalışma Müşavir Yardımcısı Erdoğan özen'in cenazesi İzmir'de devlettöreni ile toprağa verildi.

11- 120 İranlının Türkiye'ye kaçarak Esendere Sınır Jandarma Karakolu'na sığındığı haberi basında yer aldı.

12- DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı, yerel seçimler öncesi Denizli'nin Çal ilçesinde yaptığı bir konuşmadan dolayı yargılandığı, EgeOrdu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndeberaat etti.

13- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, Diyarbakır 2 NumaralıAskeri Mahkemesi'nde görülmekte olan 916 sanıklı yasa dışı PKK Mardin grubu davasında, 95 sanık için ölüm cezası istendi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve TBMM Başkanlığı'na verilen 1260imzalı dilekçede imzası bulunan 46 kişi hakkında, 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'na muhalefetten dava açılırken, 10 kişi hakkında da ekiddianame hazırlandı.

14- Sovyetler Birliği, Uluslararası Deniz Hukuku Konferansı'nda alınan 200 millik ekonomik bölge kararının Karadeniz için de geçerli olacağını Türkiye'ye bildirerek, Karadeniz'deki ekonomik bölgelerini 200mile çıkardı.

15- Avrupa Konseyi insan Hakları Komisyonu, 5 batı ülkesinin başvurusu üzerine Türkiye'deki insan hakları konusunu görüşmeye başladı.

16- Fransa'nın başkenti Paris yakınlarında yapılan AET zirve toplantısı sona erdi.

17- ABD, Sovyetler Birliği'ne nükleer silahların azaltılması görüşmelerinin gizli olarak yeniden başlamasını önerdi.

18- İran'da iç hat seferini yapmakta olan İran Hava Yollan'na aitbir yolcu uçağı 2 hava korsanı tarafından Katar'ın başkenti Doha'yakaçırıldı.

19- Kuveyt hükümeti, Stinger füzeleri satmalına konusunda yaptığı talebi ABD'nin geri çevirmesi üzerine, gelişmiş silahları SovyetlerBirliği'nden alacağını açıkladı.

27 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek bir süregörüştü.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Ha lef oğlu, «Türk - Arap İlişkilerini Geliştirme Vakfı»nın kuruluş töreninde yaptığı konuşmada, «Son 15-20 yıliçinde Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerde kaydedilen gelişmeyi siyasal ve ekonomik alanların ötesine götürmek gerektiğini» belirterek, «Halklarımızı kaynaştırmak, birbirine sevdirmek, kültürlerimizin, tarihimizin ortak yanlarını meydana çıkarıp değerlendirmek zorundayız» dedi.

3- İspanya'nın ABC Gazetesi'ne bir demeç veren Adalet BakanıNecat Eldem, «Türk hükümetinin beş yıllık görev süresi içinde, vaatedilen affın çıkarılacağını, bunun için ortamın olgunlaşmasını beklediklerini» söyledi.

4- Erbaş ve erlerin askerlik sürelerini 18 aya indiren ve siyasipartilere hazineden yardım yapılmasını öngören yasa tasarıları ile büyük kent belediyelerinin yönetimine ilişkin yasa gücündeki kararname TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Bankalar hakkındaki kanun hükmünde kararnamenin onaylanmasına ilişkin tasarı, TBMM Teknoloji ve Ticaret Komisyonu'nda bazıdeğişikliklerle kabul edildi.

6- Türkiye ile Libya arasında 29 Şubat 1984 tarihinde Trablus'daimzalanan Karma Ekonomik Komisyon Protokolü, Bakanlar Kurulu'ncaonaylandı.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Üner, Sovyetler Birliği'ninKaradeniz'deki ekonomik bölge sınırını 200 mile çıkaracağı yolundakihaberlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Sovyetler Birliği 1 Mart1984'ten itibaren geçerlj olmak üzere ülkesini çevreleyen denizlerdeekonomik bölge ilan etmiştir. Karadeniz'i de kapsamakta olan bu kararın nasıl uygulanacağı konusunda temaslar sürdürülmektedir» dedi.

8- TRT Yüksek Kurulu toplantısında Başkan Yardımcılıklarına ODTÜRektörü Prof. Dr. Mehmet Gönlübol ile Ali İhsan Göğüs seçildiler.

9- Cumhuriyet Savcılığı’nın kapatılması için dava açtığı Doğru YolPartisi, Başsavcılığın esas hakkındaki mütalaasına ilişkin ek savunmasını Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na verdi.

10- PTT Genel Müdürlüğü, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere,yurt dışı telgraf ve teleks ücretlerine zam yaptı.

11- Ankara'deki AET Temsilciliği'nin yeni bürosunun açılış toplantısına katılmak üzere Türkiye'ye gelen AET Komisyonu EnformasyonGenel Direktörü F. Alman Frahz Froschmaier, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye, Batı Avrupa için her zaman önemli bir ortaktır. Aramızda sorun olsun olmasın, bu bizim hareket noktamızdır» dedive önümüzdeki kısa dönemde ilişkilerin ne yönde gelişeceği konusunda çifte bir belirsizlik olduğunu söyledi.

12- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, yasa dışıDev - Yol örgütü ile ilgili olarak 10 idam istemli ve 63 sanıklı yeni birdava açtı.

13- Türkiye ile Brunei arasında Büyükelçilik düzeyinde diplomatikilişki kuruldu.

14- Fransa'da yapılan 7. Avrupa Futbol Şampiyonluğunu, Fransakazandı.

15- Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi Sosyalist Grup Başkanı'nın imzasıyla Norveç'in başkenti Oslo'daki Nobel Barış EnstitüsüBaşkanlığı'na gönderilen bir mektupta, Nobel Barış Ödülü'ne BarışDerneği davası sanıklarından emekli büyükelçi Mahmut Dikerdem'ingösterildiği haberi yabancı ajanslarca bildirildi.

16- Bağdat Radyosu'nda yayınlanan bir askeri bildiride, Irak savaşuçaklarının, Harg Adası yakınlarında iki petrol tankerine saldırdıklarıbelirtildi.

Öte yandan Pakistan Devlet Başkanı Ziya ül-Hak, Ürdün Kralı Hüseyin ve Mısır Hava Kuvvetleri Komutanı General Helmi, savaş ile ilgiligörüşmelerde bulunmak üzere Suudi Arabistan'a gittiler.

17- Rüşvet almakla suçlanan F. Almanya Ekonomi Bakanı OttoGraf Lambsdorff görevinden istifa etti. Boşalan Ekonomi Bakanlığı'naHür Demokrat Parti'den Martin Bangeman atandı.

Bu arada F. Almanya'da Maden - İş sanayiinde 7 haftadır sürengrevde, sendikalarla işveren temsilcileri arasında anlaşma sağlandığıda bildirildi.

18- 136 yolcuyla birlikte bir İran yolcu uçağını kaçıran hava korsanları, uçağı daha sonra Irak'ın başkenti Bağdat'a götürerek, Irak makamlarına teslim oldular.

19- Yugoslavya Komünist Partisi Başkanlığı'na Kosova Özerk BölgeTemsilcisi Ali Şükriye İtalya Komünist Partisi Genel Sekreterliği'ne deAlessandro Natta getirildi.

20- Resmi bir ziyaret için Çin Halk Cumhuriyeti'ne giden KıbrısRum Yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, Çin Başbakanı Zao Ziyang veKomünist Parti Genel Sekreteri Hu Yaobang ile birer görüşme yaptı.

28 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, hükümet tarafından hazırlananDevlet Memurları Kanunu, Askeri Personel Kanunu, Üniversiteler Kanunu ile Hakimler Kanunu'ndaki mali hükümlerin değiştirilmesini öngören kanun hükmündeki kararnameyi onayladı.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, BakanlarKurulu'nun Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında yaptığı toplantısından sonra bir açıklama yaparak, «Sıkıyönetimin 13 ilde (Afyon,Amasya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Çorum, Muğla, Nevşehir, Niğde, Rize,Sakarya, Tekirdağ ve Yozgat) kaldırıldığını, bu illerden, Amasya, Aydın, Balıkesir, Çorum, Niğde, Rize ve Sakarya'da olağanüstü hal ilanedilmesinin kararlaştırıldığını ayrıca daha önce olağanüstü hal ilan edilen8 ilden İsparta, Gümüşhane, Kırşehir ve Çankırı'da olağanüstü halin4 ay süreyle uzatılmasına karar verildiğini^ söyledi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Hükümetimizin Türk parasını koruma kararlarında yaptığı düzenlemelerle Türk vatandaşı olan ve Türkiye'de vergi mükellefi bulunan bir vatandaş, dünyanın dilediği ülkesinde hesap açtırmak imkanına sahiptir» dedi.

4- Özel sektörün yaş sebze ve meyve halleri kurmasına olanaksağlayan kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- 5. Beş Yıllık Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, özel dersanelerin faaliyetlerini sürdürmelerine imkan sağlayankanun tasarısı da Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Basında yer alan bir habere göre, siyasi partiler, mali denetimleri için kesin hesaplarını Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na vermeyebaşladılar.

7- Türk - Sovyet Karma Ekonomik Komisyonu toplantısı için Ankara'da bulunan Sovyetler Birliği Dış Ekonomik İşler Devlet KomitesiBaşkanı Yakov Ayabov ve beraberindeki heyet, Başbakan Turgut Özal,Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu ile Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli'yi ziyaret ederek bir süre görüştüler.

8- DPT Müsteşarlığı Genel Sekreterliği'ne, Türkiye Çimento Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ayhan Bolay'ın atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- Tarım eski Bakanlarından, Kars milletvekili Bahri Dağdaş, Ankara'da öldü.

10- 25 seyyar PTT merkezi ile Faksimil Mektup Servisi, PTT GenelMüdürlüğü'nce hizmete açıldı.

11- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Erzincan 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan 181 sanıklı Sinop Kurtuluş örgütü davasında, 3 sanık ömür boyu, 71 sanık da 20-2 yıl arasında değişenhapis cezalarına mahkum edildiler. Davada 107 sanık ise beraat etti.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi,eroin kaçakçılığı suçundan yargılanan 4 sanığı 6 ile 13 yıl arasındadeğişen hapis cezalarına mahkum etti.

12- 7 sanığın ölüm cezalarına ilişkin Başbakanlık tezkereleri, TBMMBaşkanlığı'na sunuldu.

13- Batı Avrupa Birliği Konseyi., uzun.menzilli füze ve strateji bombardıman uçağı üretimi konusunda F. Almanya'ya uygulanmakta olanyasaklamayı kaldırdı.

14- Harg Adası yakınlarında Irak savaş uçakları tarafından saldırıya uğrayan Liberya bandıralı bir tankerin 7 mürettebatının öldüğü bildirildi.

Öte yandan İran Başbakanı. Mir Hüseyin Musevi'nin yaptığı biraçıklamada, «Irak'ın Harg Adası yakınlarında herhangi bir tankere yeniden saldırması halinde, misilleme yapacaklarını» söylediği belirtildi.

15- 300 Suriyeli ile 6 İsrailli savaş esirinin mübaddesi UluslararasıKızılhaç yetkililerinin gözetimi altında Kuneitra kasabasında gerçekleştirildi. Bu arada İsrail savaş uçaklarının, Lübnan'ın Trablus limanıaçıklarındaki bir adayı bombalaması sonucu yaklaşık 20 kişi öldü, çoksayıda kişi de yaralandı.

29 Haziran 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ramazan Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, «Her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğemuhtaç olduğumuzu» belirtti ve «Sorunlarımızı ayırıcı, bölücü, şartlanmış önyargılarla değil, sevgi ve hoşgörü içinde çözmeyi hedef alanbir tutum içinde olmalıyız» dedi.

2- HP Genel Başkanı Necdet Calp, MDP Genel Başkanı TurgutSunalp, SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı birer bayram mesajı yayınladılar.

3- Halkçı Parti, Avukatlık Yasası'nın bazı maddelerinin Anayasa'ya aykırılığı iddiasıyla iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

4- Türkiye ile Sovyetler Birliği Karma Ekonomik Komisyonu'nunAnkara'da yapılan 7. dönem toplantıları sona erdi. Komisyon çalışmaları sonunda hazırlanan karma ekonomik protokolü Türkiye adına Devlet Bakanı A. Kurtcebe Alptemoçin, Sovyetler Birliği adına da SSCBDış Ekonomik ilişkiler Devlet Komitesi Başkanı Yakov Ayabov imzaladı.

5- DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı, Çay Cumhuriyet Savcılığı'ncaaçılan bir davayla ilgili olarak Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeifade verdi.

6- Haklarında verilen .mahkumiyet cezaları Askeri Yargıtay 3. Dairesi'nce bozulan KÖY - KOOP yöneticilerinden 8 kişi Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından yapılanyargılanmaları sonunda, 8 yıl ile 5 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum oldular.

7- Kahramanmaraş Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen bir operasyon sonucunda, 7 kişinin 100 milyon lira değerinde eroinle ele geçirildiği bildirildi.

8- Türkiye ile Pakistan arasında suçluların geri verilmesine ilişkinanlaşmanın onaylanmasını uygun bulan yasa yürürlüğe girdi.

9- Memurlar ve diğer kamu görevlileri ile ilgili bazı yasalardadeğişiklik yapılması hakkında yasa hükmündeki kararname ile Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yayınladığı bayram mesajında, «Problemlerin el ve gönül birliği içinde halledileceğini» söyledi.

11- Lübnanlı Şiilerin lideri .Nebih Berri'nin, İsrail'in Lübnan'ın güneyindeki Sayda ve Sur kentlerinin ablukaya almasından sonra kuzeydeiki adayı bombalaması nedeniyle, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellarve BM Güvenlik Konseyi üyelerine birer mesaj göndererek, «İsrail'insaldırılarının önlenmesini» istedi.

12- Sovyet Resmi Ajansı TASS tarafından yayınlanan hükümet bildirisinde, Sovyetler Birliği'nin, ABD ile uzayda uydusavar Anti - Satellite silahlarının kullanımının yasaklanması konusunu önümüzdeki sonbaharda görüşmeye hazır olduğu belirtildi.

13- El Salvador'un en büyük elektrik santralının solcu gerillalartarafından işgali sonucu hükümet güçleriyle gerillalar arasında meydana gelen çatışmada 60 gerilla ile 60 askerin öldüğü, 3 siville 40 askerin de yaralandığı bildirildi.

14- Suudi Arabistan yönetimi bir bildiri yayınlayarak, İran ile Irak'a,45 aydan beri süren savaşa son verilmesi İçin çağrıda bulundu.

15- Arjantin eski Devlet Başkanı Bignone'nin tutuksuz yargılanacağı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kiyriyanu'nun Çin Halk Cumhuriyeti'n'e yaptığı ziyaretini tamamladığı bildirildi.

30 Haziran 1984

1- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, Bayram Gazetesi'ninsorularını yanıtlarken, «Enflasyonun bıçakla kesilir gibi kesilemeyeceğini, bunun için zamana ve sabıra ihtiyaç olduğunu» söyledi-

2- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Bayram Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «5 yıl içinde Türkiye'de turizme elverişliyatak sayısını 3 milyona çıkarmayı hedeflediklerini» söyleyerek, «Yetişkin personel açığını gidermek için çalışmalar yaptıklarını» belirtti.

3- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Bursa'da yaptığı açıklamada, Hükümet ile Türk-İş arasında yapılacak olan zirve toplantısının 17 Temmuz Salı günü yapılacağını ve toplantıda, acil çözüm bekleyen işçi sorunları ile çalışma hayatını ilgilendiren .Toplu İş sözleşmeleri,yetki sorunları ve öteki konuların ele alınacağını» bildirdi.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul Bayram Gazetesı'ne verdiği demeçte, «20 yıl kimse tarafından tanınmadan ayaktaKalabildik. Bir yirmi yıl daha kalabiliriz. Ama asla Rumlara boyun eğmeyeceğiz. Bizden istenen bu. Eğer Rumlar Makarios'la anlaştığımızgibi bizimle iki bölgeli federal bir cumhuriyet kurmayı reddederlersebütün dünya bizi tanıyacaktır. Çünkü buna hakkımız var» dedi.

5- Bolivya'da yapılan bir darbe ile Devlet Başkanı Hernan SilesZuazo tutuklandı.

6- Stockholm'de yapılan 33. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Genel Kurulu'nda Başkanlığa ABDIİ gazeteci Richard Leonard getirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106