24.5.1984
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1984

1 Mayıs 1984

1- İran'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Başbakan Turgut Özalile beraberindeki heyet, Türkiye'ye döndü.

2- Yüksek Askeri Şûra Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı.

3- TBMM Genel Kurulu'nda Türkiye'nin Paris Büyükelçisi'nin geriçekilmesi istenirken, HP TBMM Grubu da yaptığı toplantıda, Fransa,Yunanistan, Suriye ve İran Büyükelçiliklerinin önüne siyah çelenk konulmasını kararlaştırdı ve bir bildirj yayınlayarak, Fransa'yı eleştirdi.

4- 1984 ürünü yaş çay yaprağı alım kampanyası Rize'de Maliyeve Gümrük Bakanı Vural Arıkan tarafından, Devlet Bakanı Mesut Yılmaz'ın da bulunduğu bir törenle açıldı.

5- Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından hazırlanan ekonominin genel durumuna ilişkin ara raporda, 1983 yılının genel değerlendirilmesi yapıldı.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Yalım Eralp, düzenlediği basıntoplantısında, «Son gelişmelerin Fransa ile Türkiye arasında yapılabilecek temas ve ziyaretleri de gözden geçirme zaruretini doğurduğunu»belirterek, «Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ecmel Barutçu'nun Paris'e yapacağı resmi ziyaretin iptal edildiğini, ayrıca Fransa Ticaret Bakanı'nınAnkara ziyaretinin de gözden geçirileceğini» açıkladı.

7- Anayasa'nın 143. maddesi uyarınca Ankara, İstanbul, İzmir,Erzincan, Diyarbakır, Kayseri, Konya ve Malatya'da kurulan Devlet Güvenlik Mahkemeleri resmen göreve başladılar.

8- Anayasa Mahkemesi'nin Yerel Seçim Yasası ile ilgili iptal davasının reddine ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- Memurlar ile diğer kamu görevlilerinin çalışmalarında etkinliği arttırmak, mali ve sosyal durumlarında iyileştirmeler yapmak üzere Bakanlar Kurulu'na kanun gücünde kararnameler çıkarma yetkisiveren yasa, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ile Uluslararası Ödemeler Bankası (BİS)'nın ortaklaşa hazırladıkları bir raporda,özel nitelikli borçlar bakımından Türkiye'nin 1983 Haziran ayı sonuitibariyle 155 ülke arasında 33. sırada yer aldığı ve bu nitelikteki dışborçlarının 6 milyar 249 milyon dolar olduğu bildirildi.

11- Çin Halk Cumhuriyeti'ne 6 günlük resmi ziyaretini tamamlayanABD Başkanı Ronald Reagan, Alaska'ya gitti.

12- Londra'daki Libya Büyüke'çiliği'nde arama yapan İngiliz polisi,aramalarda 4 tabanca çok sayıda mermi ve boş bir kovan bulunduğunu bildirdi. Bu arada Libya polisi de Trablus'taki İngiliz Büyükelçiliği'nde bir arama yaptı.

13- Fransız televizyonuna bir demeç veren Libya lideri MuammerKaddafi «Fransa'nın da aynı şekilde hareket etmesi şartıyla Çad'dakiaskeri birliklerini geri çekmeye hazır olduğunu» bildirdi.

14- Lübnan'da Raşid Kerami başkanlığında kurulan Ulusal BirlikHükümeti'nde Adalet, Elektrik ve Su Kaynaklan Bakanlığı'na getirilenŞii lider Nebin Berri, «Verilen görevi kabul etmeyeceğini» açıkladı.

15- Kolombiya Adalet Bakanı Rodrigo Lara Bonilla, motosikletli ikikişinin otomobiline ateş açması sonucu öldürüldü.

2 Mayıs 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Bakanlar Kurulu toplantısından sonrayaptığı açıklamada, «Fransa ile olan ilişkilerimizi gözden geçirdik. Bizdevletiz, hükümetiz. Ne kadar heyecan duysak da soğukkanlı o'mamecburiyetimiz vardır. Benim şu anda söyleyeceğim, Fransa ile zaten gerginleşmekte olan ilişkilerimizin daha fazla gerginleşmemesinitemenni ediyorum» dedi.

2- Belediyelere bütçg gelirlerinden yüzde 9'a kadar pay aktarılmasını öngören yasa tasarısı TBMM Bütçe Plan Komisyonu'nda kabuledildi.

3- Medeni Kanun'da değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifiTBMM Adalet Komisyonu'nda reddedildi.

4- Türk Hava Kuvvetleri'nin modernizasyonu çerçevesinde, Türkiye ile Amerikan General Dynamics firması tarafından ortaklaşa üretilecek 132 adet F-16 uçağıyla ilgili sözleşme Milli Savunma Bakanlığı'nda düzenlenen bir törenle imzalandı.

5- Türkiye ile Federal Almanya arasındaki «Nükleer Enerji İşbirliği Anlaşması» ise Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen törenle parafeedildi.

6- HP'ye mensup 21 milletvekili, Ermeni terörü konusundaki tutumlarını kınamak amacıyla Fransa, Yunanistan, Suriye, Sovyetler Birliği ile ABD Büyükelçilikleri önüne siyah çelenk koydular.

7- Türk - İş'in işçi sorunları ile ilgili olarak hazırladığı rapor, Genel Sekreter Sadık Side tarafından Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sunuldu.

8- Federal Almanya Devlet Sekreteri ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Hans Werner Lauterschlager ve beraberindeki bir heyet görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

9- Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV) Genel Sekreterliği'ne Faik Kaytancı getirildi.

10- Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'ne Mehmet Güntekin atandı.

11- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi 74 idam istemli, 148 sanıklı DİSK davasında Prof. Dr. SadunAren ile Gıda - İş Sendikası Başkanı Demirhan Tuncay ve Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Mihlacı'nın tahliyelerine karar verdi.

Gazeteci - Yazar Fikret Otyam, «Mayınlar Çiçek Açmaz» adlı KİTabınedeniyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde açılan davada beraat etti.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi,Dikmen Dev - Sol davasında 1 sanığı ömür boyu, 11 sanığı da 15 yılile 4 yıl arasında hapis cezalarına çarptırdı.

12- Fransa'nın parlamento ile ilişkilerle görevlj Bakanı Andre Laberrere, Meclis'te yaptığı açıklamada, «Fransa'yı protesto eden Türk hükümetinin protestosunun Fransa tarafından kabul edilmediğini» bildirdi.

13- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, FransaDevlet Başkanı François Mitterrand, Ortak Pazar üyesi ülkelerin liderlerine gönderdiği bir mektupta, NATO'nun yapısının tamamen değiştirilmesini Türkiye, ABD ve Kanada'nın yer almadığı yeni bir AvrupaSavunma Birliği kurulmasını istedi.

3 Mayıs 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Türk-İş Genel BaşkanıŞevket Yılmaz'ı kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e İrangezisi ile ilgili bilgi verdiğini söyledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

3- Fransa'da Pazar günü açılan Ermeni anıtının bombalanması ileilgili görüşlerini açıklayan Başbakan Turgut Özal, «Bizim terörle ilgimiz yok, kendi kavgalarıdır. Türkiye üzerine oyun oynamak istiyorlar.Terörle oynanmaz diye her zaman söyledim. Terörle devletin işi yok.Hiç kimsenin teröre yardım etmemesi lazım. Terörle oynamak çok büyük hatadır. Onların Ermeni olduğu kelimesini kullanmak istemiyorum.Onların tuzağına düşmeyelim» dedi.

4- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Maliye veGümrük Bakanı Vural Arıkan, Katma Değer Vergisi'nin Bakanlar Kurulu'nda kabul edildiğini söyledi.

5- HP İstanbul Milletvekili İbrahim Ural tarafından hazırlanan veanlaşmazlık halinde mahkemece kiraların Emlak Vergisi bedeli üzerinden saptanmasını öngören yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu'ndareddedildi.

6- Ankara'deki temaslarını tamamlayan Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Hans Warner Lantenschlager, Türkiye'den ayrıldı.

7- Ankara'da taksi ücretlerine yüzde 6, dolmuş ücretlerine deyüzde 33 oranında zam yapıldı.

8- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, PKK Apocular örgütü üyesi iki sanığı idama, 1 sanığı ömürboyu hapse, 12 sanığı da 4-24 yıl arasında değişen hapis cezalarınamahkum etti.

9- Merkez Bankası, Resmi Gazete'de yayınladığı bir genelge ilebankaların döviz alım-satım işlemlerinde uyacakları esasları belirledi.

10- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs Rum yönetiminin çağrısı üzerinetoplanarak Kıbrıs sorununu görüşmeye başladı. Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın konuşması yapılan oylama ile kabul edildi.

11- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Irak DevletBaşkanı Saddam Hüseyin, Kuveytli gazeteciler tarafından Türkiye ileilgili olarak yöneltilen bir soruyu cevaplandırırken, «Türkiye ile Irakarasındaki ikili ilişkilerin dostça ve kardeşçe olduğunu» belirterek, «Türkiye Körfez savaşının sona erdirilmesinde çok faal bir rol oynayabilir»dedi.

12- Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki Alfortville'de Pazar günü açılan Ermeni anıtı yakınlarında meydana gelen 3 ayrı patlamada,13 kişi yaralandı, Ermeni anıtı ve 2 yer tahrip oldu.

13- Papa 2. Jean Paul, Uzakdoğu gezisinin ilk durağı olan GüneyKore'nin başkenti Seul'e gitti.

14- Lefkoşa'nın Rum kesiminde bir Filistinli gazeteci, kimliği bilinmeyen kişiler tarafından açılan ateş sonucu öldürüldü.

4 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Hava Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'na Ankara'da düzenlenen 14. Olağan Genel Kurul toplantısınedeniyle, Hava Kuvvetleri Komutanı, Türk Hava Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orgeneral Halil Sözer'e bir kutlama mesajı gönderdi.

2- Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u kabul ederek görüştü.

3- DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı, Afyon'un Çay ilçesi Karacaören kasabasında 5 Mart'ta yaptığı konuşmayla ilgili olarak açılandava nedeniyle, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na ifade verdi.

4- Yargıtay, 1979 yılı Eylül ayında Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basarak iki Türk görevlinin ölümüns neden olmaktan sanık, 4 Filistinli gerilla hakkında Ankara Birinci Ağır Ceza Mahkemesi tarafındanverilen ölüm cezasını, usul yönünden bozdu.

5- DİSK davasında yargılanan ve tahliyeleri kararlaştırılan Prof.Sadun Aren, Demirhan Tuncay ve Mehmet Mıhlacı serbest bırakıldı.

6- 2. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Malatya Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan, TDKP/HK örgütünün Kayseri grubunamensup 83 sanıktan 42'si 28 yıl 2 ay ile 8 yıl 10 ay arasında değişençeşitli hapis cezalarına çarptırıldı, 11 sanık hakkında görevsizlik, 30sanığın da beraatine karar verildi.

7- İzmir 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, ÜGD örgütüne üyeoldukian gerekçesiyle yargılanmakta olan 3 sanık 3 yıl 10 ay ile 2 yıl6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

8- 12 Eylül öncesi İzmir'de yayınlanan «Savaş Yolu» dergisi yazıişleri sorumlu müdürü Hikmet Güriş, İzmir 1 No. lu Askeri Mahkemesi'nde beraat etti.

9- İstanbul'da, 231 idam istemli 818 sanıklı (Dev-Sol (2-3) davasında, 13 kişi tahliye edildi.

10- DİSK'e bağlı Bay - Sen ve Sine - Sen sendikalarının yöneticisi24 kişi hakkında, 10-20 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

11- Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürlüğü'ne Prof. Dr. Nuri Tortop getirildi.

12- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan Bağ - KurKanunu değişiklik tasarısı, Başbakanlık'a sunuldu.

13- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın, «Konut İnşaatında ve Kalkınmada Öncelikli Yörelerde Yapılacak Yatırımlarda Vergi, Resim ve Harçİstisna ve Muaflıkları Tanınması Hakkındaki Kanun»un uygulamasınaaçıklık getiren genelgesi Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necati Çetinkaya Ordu Valiliğine, Akçakoca Kaymakamı Recep Yazıcıoğiu Tokat Valiliği'ne atandı. Ordu Valisi Fahri Görgülü ile Tokat Valisi Çetin Birmek merkez valiliklerinegetirildi.

15- İran'ın başkenti Tahran'da ASALA üyesi Ermeniler tarafındanöldürülen Büyükelçilik görevlisi Şadiye Yönder'in eşi işadamı Işık Yönder'in cenazesi Türkiye'ye gelirildi.

16- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Kıbrıs konusunun görüşülmesi sırasında bir konuşma yapan Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Coşkun Kırca, «Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlık kararını geri alması için tek yolun, toplumlararası görüşmelerle Kıbrıs'ta iki toplumun eşit haklarla temsil edileceği, iki toplumluve iki kesimli federal bir devletin kurulması olduğunu» bildirdi.

17- Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Adnan Bulak, Fransa'nın başkentiParis'te, Türk gazetecileri için düzenlediği basın toplantısında, «Alfortville'de meydana gelen patlama olaylarıyla, Türkiye'nin kesinlikle ilgisiolmadığını» belirtti.

Öte yandan, Fransız Haber Ajansı (AFP)'nin Lahey Bürosuna telefon eden kimliği belirsiz kişiler, Alfortville'deki bombalı saldırıları,«Ermeni Aleyhtarı Örgütü»nün üstlendiğini bildirdiler.

18- Libya yetkilileri, başkent Trablus'taki İngiliz temsilciliğinde,İtalyan diplomatlarının gözetiminde yapılan aramada bir kasada silahve cephane bulunduğunu açıkladılar.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise, «Elçiliğin uzun zamandır boş kaldığını, elçilikte hiçbir zaman silah bufunmadığını» bildirdi.

19- Fransa'da yayınlanan haftalık «Le Nouvel Observateur» dergisine bir demeç veren FKÖ Liderj Yaser Arafat, İsrail'e ilk kez birçağrıda bulunarak, «Batı Şeria'da bir Filistin devleti kurulması şartıylabirbirlerini karşılıklı olarak tanımayı» önerdi.

20- Afganistan'da Peşnir bölgesi direnişçilerinin komutanı, MesudHalilj tarafından Batılı haber ajanslarına gönderilen mektupta, «Afganistan'daki Sovyet birliklerinin direnişçi Müslüman gerillalara karşıkimyasal silah kullandığını» öne sürdü.

5 Mayıs 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Görevlerinden istifa edip mahalli seçimlerde aday olan ancak seçimi kazanamayan kamu görevlilerinin Yüksek Seçim Kurulu'nun resmi sonuçlarını ilan etmesinden sonraki bir ay içinde müracaat etmeleri halindeeski görevlerine dönebileceklerini» belirtti.

Öte yandan, Başbakan Turgut Özal'ın İran'a yaptığı ziyaret ve ikiülke arasında tamamlanan görüşmeler sonucu yapılan 31 maddelikgörüşme protokolü açıklandı.

2- Adalet Bakanı Necat Eldem, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bakanlık düzeyinde af konusunda resmen bir çalışma başlamadığını» bildirdi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, Ekonomik ve SosyalEtüdler Konferans Heyeti tarafından İstanbul'da düzenlenen, «Türkiye'de vergi adaleti, vergi güvenliği ve verimliliğin artırılması» konuluseminerde yaptığı konuşmada, «Merkez Bankası tarafından faiz hadleri belirlenirken enflasyonun gerisinde kalınması halinde bu hadlerinyükselebileceğini» açıkladı.

4- Çağdaş Gazeteciler Darneği'nin, «Toplum vs basın» söyleşilerinin ilki Ankara'da yapıldı.

5- Ankara Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen seri konferansların ilki Ankara'da yapıldı.

6- Resmi görüşme ve incelemelerde bulunmak üzere, Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan'ın davetlisi olarak Türkiye'debulunan Federal Almanya Tarım Bakanı Ignas Kiechle, Tarsus'a gitti.

7- Adana 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen İskenderunTHKP-C Acilciler davasında, 4 sanık 13 yıl 4 ay, bir sanık ise 4 yıl hapiscezasına çarptırıldı.

8- İzmir 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, TDKP üyesi bir kişi hakkında, altı yıl sekiz ay hapis cezası verdi.

9- BM Güvenlik Konseyi'nin, Kıbrıs konusunun görüşüldüğü toplantısında, bağlantısız ülket emsilciieri tarafından «KKTC'nin ilanını kınayan ve Kıbrıs Rumlarının Türkiye'ye yaptırım uygulanması» istekleri doğrultusunda hazırlanan bir karar tasarısı Konsey'e sunuldu.

Toplantıda bir konuşma yapan Kuzey Kıbrıs Türk CumhuriyetiCumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güvenlik Konseyi'nden «Kıbrıs'ta eşitha;.klara sahip iki toplumun-yaşayabileceği iki bölgelj federal bir devlet kurulması görüşmelerine yardımcı olabilmesi için BM Genel Sekreteri'ne yetki verilmesini» istedi.

10- Resmi bir ziyaret için Sovyetler Biriiği'nde bulunan PolonyaBaşbakanı General Jaruzelski, «Batılı ülkelerin boykotu yüzünden somut tazı zararların meydana geldiğini» belirterek, «Ülkesinin sosyalist bloktan kesinlikle ayrılmayacağını» bildirdi.

11- Suriye Dışişleri Bakanı başkent Şam'da yaptığı açıklamada,«Lübnan'da Raşid Kerami hükümetinin başarılı olması halinde, Suriyeaskerlerinin, Lübnan'dan çekilebileceğini» bildirdi.

12- Kamerun'da, 7 Nisan günü Devlet Başkanı Poul Biya'ya karşıbir darbe girişiminde bulunan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlıaskerlerin idam edildiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Hindistan'ın Karnataka Eyaleti'nde meydana gelen MüslümanHindu çatışması sırasında 6 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

6 Mayıs 1984

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı

2- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, AA'ya verdiğidemeçte, «Huzur, güven ve ucuzluk faktörleri sayesinde Türkiye'ye gelen turist sayısında büyük bir artış kaydedildiğini, turiste verilecek yatak sayısının yetersiz kaldığını» söyledi.

3- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Tercüman Gazetesi'ne verdiğiözel demeçte, «750 milyon dolar olan transit taşımacılık gelirinin 2 milyar dolara çıkarılmasının hedef alındığını» belirterek, «14 Mayıs'tan itibaren telsiz uygulamasına geçileceğini ve Türk Hava Yollarına 3 adetorta menzilli yolcu uçağı alınacağını» söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Cidde'de düzenlenen «Türkiye 84. Türk ihraç Ürünleri Fuarı»nın açılışını yapmak ve Suudi Arabistan yetkilileri ile görüşmelerde bulunmak üzere Cidde'ye gitti.

5- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, İran, Fransave Macaristan gezilerini tamamlayarak Türkiye'ye döndü ve YeşilköyHavaalanı'nda gezisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

6- Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal işler Bakanı MuhammedAli El Fayez, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli'ninresmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

7- Sendikaların denetlenmesine ilişkin tüzük Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

8- ABD Başkanı Ronald Reagan, Beyaz Saray'dan yayınlanan birbildiri ile «Sovyetler Birliği'ne nükleer füzeler ile ilgili görüşmelereyeniden başlanması için çağrıda» bulundu.

Bu arada Polonya lideri Jaruzelski'nin Moskova'ya yaptığı resmiziyaret sonunda yayınlanan ortak bildiri de ise «Sovyetler Birliği'ninBatı Avrupa'ya yerleştirilen Amerikan orta menzilli füzeler geri çekilmedikçe görüşme masasına oturmayacağı» belirtildi.

9-- Çın Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zhao Ziyang, FKÖ lideri Yaser Arafat'ın Çin'i ziyareti dolayısıyla yaptığı konuşmada, «Ortadoğu'nun en temel sorununun, Filistin sorunu olduğunu» belirterek, «Sorunun halledilmesinin, İsrail askererinin bütün Arap bögelerinden geriçekilmesi ve Filistin halkının yasal ulusal hakları ve çıkarlarının yeniden iade edilmesine bağlı olduğunu» söyledi.

10- Papa 2. Jean Paul Güney Kore'yi ziyareti sırasında BaşkentSeul'de silahlı bir kişinin saldırısına uğradı. Yakalanan saldırganın elindeki tabancanın oyuncak olduğu açıklandı.

11- Hürriyet Gazetesi'nde Hindistan Başbakanı İndira Gandi ile yapılan özel bir röportaj yayınlandı.

7 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Ali Fayez'i kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da bulunan Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Al Fayez'i makamında kabuletti. Başbakan Turgut Özal, kabulde yaptığı konuşmada «Suudi Arabistan'la ilişkilerimizin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in bu ülkeye yaptığı ziyaretten sonra daha da geliştiğini» belirterek, görüşmede «SuudiArabistan'a yapılan teknik yardım ile daha fazla işçi gönderme imkanlarının araştırılacağını» söyledi.

3- Başbakan Turgut Özal, partisinin başkanlık divanı toplantısından sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırırken,af konusundaki bir soru üzerine, «Af meselesi çok önemli bir meseledir. Bugünden yarına çözülecek bir mesele değildir. Af teklifi birsüre bekleyecektir» dedi. Başbakan Turgut Özal bir soru üzerine de,«Milletvekili transferi yolunu kapatmadıklarını, bu konuda kamuoyunun istek ve eğilimlerine önem vereceklerini» büdirdi.

4- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Zonguldak'ta başlayan «4.Türkiye Kömür Kongresi»nde yaptığı konuşmada, «Bugün burada kömürü ilmi yönden incelerken insani ve sosyal yönlerini de düşünmekdurumundayız. Can güvenliğini ve insanca yaşama koşullarını da maden ocağına getirmek zorundayız. Bölgemiz Türkiye için büyük önemarzetmektedir» dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli başkanlığındaki Türk heyet; ile Suudi Arab:stan Çalışma ve Sosyal İşler BakanıMuhammed Ali Fayez başkanlığındaki heyet arasındaki resmi görüşmeler Ankara'da başladı.

6- Hükümet, 1984 yılı bütçesine 790 milyar liralık ek ödenek konulmasnı öngören yasa tasarısını TBMM Başkanlığı'na sundu.

7- Türk- İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, HP Genel Başkanı Necdet Calp ile MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp'ı ziyaret ederek birsüre görüştü.

8- Kızılay Derneği Genel Başkanı Dr. Kemal Demir, «Kan Haftasının başlaması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'de kan toplayarak ihtiyaç sahibine ulaştırılması konusunda öncülüğüKızılay'ın yaptığını 1957 yılında ilk kan merkezinin Ankara'da kurulduğunu ve günümüzdeki kan merkezleri sayısının 12'ye ulaştığını, busayının arttırılması için çalışmalara devam edildiğini» belirtti.

9- Başbakanlık Tanıtma Müsteşarlığına Ahmet Ersoy vekaletenatandı.

10- Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcılığına Prof. Dr. Fikret Erenatandı.

11- Türkiye Halk Bankası'nın Çeşme'de düzenlediği «Göçmen işçilerimizin yurda dönüşlerinde doğabilecek sorunlar ve çözüm yollan»konulu seminere katılan 25'i aşkın işçi şirketinin oybirliği ile aldığı karar sonunda «İşçi Şirketleri Birliği» kuruldu.

12- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sami Doğan, Türkiye Zireatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin ile Ziraat Odaları Birliği Başkanı. Osman Özbek hakkında dernekler yasasına aykırıdavrandıkları gerekçesiyle açılan davaya Ankara 1. Asliye Ceza Hakimliği'nde başlandı.

13- Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Ziraat Bankası şubesininaçılışı nedeniyle bulunduğu Bahreyn'de Emir İsa bin Sulman Al-Khalifa tarafından kabul edildi. Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, dahasonra Ziraat Bankası şubesinin açılışında yaptığı konuşmada, «Tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi alanında Türkiye'nin Körfez ülkeleriile yakın işbirliği ve ortak yatırım yapmaya hazır olduğunu» bildirdi.

14- Strasbourg'da başlayan Avrupa Konseyi Genel Kurul toplantısında, Türk parlamenter heyetine yapılan itiraz, 13 olumlu, 7 olumsuzve 2 çekimser oyla Tüzük Komisyonu tarafından kabul edilmedi. Tüzük Komisyonu ayrıca Kıbrıs'ın, Rum yönetimi tarafından tek temsilciile temsil edilmesi yolundaki görüşü de 5 red, 2 çekimser oya karşı 15oyla kabul etti.

15- 8 Nisan 1982 tarihinde Ermeni teröristler tarafından uğradığısilahlı saldırıda ağır yaralanan Türkiye'nin Kanada Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi Kani Güngör ile ilgili davaya Ottowa'da başlandı.

16- Atina'deki Türk Büyükelçiliği Basın Ateşeliği önünde gösteriyapan 25 kadar Türk polis tarafından tutuklandı.

17- BM Güvenlik Konseyi'nde Kıbrıs sorunu ile ilgili görüşmeleredevam edilirken, Cezayir, Malta, Küba ve Afganistan'ın da içlerindebulunduğu 9 ülke konu ile ilgili görüşlerini Konsey'e sundular.

18- Güney Kore'den ayrılan Papa 2. Jean Paul, üç günlük bir ziyaret için Yeni Gine'ye gitti.

19- Varşova Paktı, Doğu ile Batı arasında sorunların askeri kuvvetkullanmadan çözümlenmesi için bir saldırmazlık imzalanması konusunda görüşmelere başlama çağrısında bulundu.

20- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel tarafından Güney Lübnan işleri ve İmar, Adalet, Elektrik ve Su Kaynakları Bakanlıklarındansorumlu Devlet Bakanlığı'na atanan Şii lideri Nebih Berri, «Ulusal BirlikHükümeti'nde görev alacağını» açıkladı.

21- Çin'deki temaslarını tamamlayan FKÖ lideri Yaser Arafat, Çinlideri Deng Siaoping'le görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, «Çin tarafından kendilerine sağlanan destekten memnunlukduyduklarını ve ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Çin gezisi sırasındaFilistin konusunun gündeme getirilmesini sevindirici bir olay O'laraknitelediklerini» belirtti.

22- El Salvador'da yapılan seçimlerde, Hıristiyan Demokrat Napoleo Duarte, Ekvador'da ise sağcı aday Leon Febren Cordero oylarınçoğunluğunu kazanırlarken, Panama'daki sonuçlar Seçim Konseyi'ninsayım işlemini askıya alması nedeniyle belli olmadı.

8 Mayıs 1984

1- Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu Curhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplandı. Toplantıdan önce bir konuşmayapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Atatürk Uluslararası Barış Ödülütüzüğünü görüşeceklerini» belirterek, ilk ödülün de 1986 yılında verileceğini açıkladı.

2- İstanbul'da bulunan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman,Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, İstanbul Devlet GüvenlikMahkemesi Başkanı Sadık Süheyl Deliorman, Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Ömer Aluçluoğlu ile İstanbul Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

3- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, bakanlığı ile ilgili konulardayaptığı açıklamada, «Yerli ve yabancı yatırımların ihracata dönük olarakgüven altında çalışabilmelerini sağlamak amacıyla Maden Yasası'ndadeğişiklik yapılacağını» bildirdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, SuudiArabistan Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Ali Fayez ile yapılan resmi görüşmelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Suudi Arabistan'a daha fazla Türk işçisi gönderilmesi konusunda mutabakata varıldığını» söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, Avukatlık Yasası'yla ilgili kararname ile yabancı ülkelerdeki Türk vatandaşları ve Türkiye'deki yabancıların mahkumiyetlerini kendi ülkelerinde çekmelerini öngören yasakabul edildi.

6- Irak'ın Ankara Büyükelçiliği Basın Ateşesi Vefik Yunus Muhammed, verdiği demeçte, Türkiye ile Irak arasındaki ekonomik ilişkilerin bozulduğu yolundaki haberlerin gerçekle ilişkisi bulunmadığınıbelirterek, «Başbakan Turgut Özal'ın İran ziyareti, Türk - Irak ilişkilerini bozmaz» dedi.

7- Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürlüğü'ne Prof. Nuri Tortop seçildi.

8- Giyim Sanayicileri Derneği'nden yapılan açıklamada AET'nin1934 yılı sonuna kadar Türk tekstil ürünlerine uygulayacağı yeni kısıtlamalar belirtildi.

9- Askeri Yargıtay 4. Dairesi, Genel Başkan Necmettin Erbakanve 34 parti yöneticisinin yargılandığı kapatılan MSP davasını esastan bozdu.

10- Güvenlik kuvvetlerinin İstanbul'da düzenledikleri operasyonlarsonunda yasa dışı THKP/C - Kurtuluş örgütüne mensup 42 militan yakalandı.

11- «Türkiye-84 Üçüncü ihraç Ürünleri Fuarı,» Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral ile Cidde Kaymakamı Prens Abdurrahman bin Türki-elSudeiri tarafından Cidde'de açıldı.

12- Strasbourg'da yapılan Avrupa Konseyi Danışma Meclisi toplantısında, Türkiye, Konsey'in Parlamenterler Asamblesi'ne 50 red 10 çekimser oya karşı 91 oyla kabul edildi.

Konsey'de ayrıca Kıbrıs'ın Kıbrıs Rum yönetiminden bir parlamenter ile temsil edilmesi de kabul edildi.

13- Sovyetler Birliği 1934 Los Angeles Olimpiyatları'na katılmamakararı aldı.

14- Libya lideri Muammer Kaddafi'ye yapılan bir darbe girişimibaşarısızlıkla sonuçlanırken, darbe girişimcilerinin öldürüldüğü bildirildi. Bu arada AP Ajansı’nın Washington ve Londra bürolarına telefoneden kimliği belirsiz kişiler, saldırının «Libya'nın Kurtuluşu için MilliCephe» örgütü tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdüler.

15- AA'nın bir haberine göre, Kanada'nın Quebec Eyalet Meclisi'ni basan üniformalı bir kişinin açtığı ateş sonucu 3 kişi öldü, 14 kişide yaralandı.

16- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel, Ulusal Birlik Hükümeti'nin kuruluşu ile ilgili olarak Maruni Katolik lider Süleyman Faranjiyeile bir görüşme yaparken, Kuzey Lübnan kıyılarına yaklaşan İsrail savaş gemilerine, Suriye mevzilerinden ateş açıldı. Bu arada Beyrut'takiAmerikan Elçiliğinde görevli bir din adamı da kaçırıldı.

17- Irak tarafından yapılan resmi açıklamada, Irak savaş uçaklarının İran'ın petrol terminalinin bulunduğu Harg Adası'ndan ayrılan ikitankeri bombaladıkları bildirildi.

9 Mayıs 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaptığıhaftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırarak, işsizlik konusundaki bir soruya, «İşsizlik, Türkiye'nin yıilarınbiriktirdiği bir meselesidir. Yeni bir mesele değildir. Gayet tabii bumeselenin çözümü de ne bir günde, ne bir yılda, ne de iki yılda olacaktır. Ama çözüm yoluna girmek önemlidir. Biz bu çözüm yolunagirdiğimizi kabul ediyoruz» yanıtını verdi.

2- Bakanlar Kurulu, yurt dışında lisans ve lisansüstü öğrenim yapan öğrencilerin 1984 mali yılında alacakları ödenek ve yollukları arttırdı. Bakanlar Kurulu'nda ayrıca İmar Affı yönetmeliği de kabul edildi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda Belediyelere Bütçeden pay verilmesini öngören yasa tasarısı, kabul edilirken, Türk Medeni Kanunu'ndadeğişiklik yapılarak, üç yıl ayrı yaşayan çiftlerin boşanmalarını öngören kanun teklifi ise reddedildi.

4- DİSK davasında, Yönetim Kurulu üyesi İsmail Hakkı Önal ileYürütme Kurulu üyesi Süleyman Çelebi'nin tahliyesi kararlaştırıldı.

İzmir TDKP davasında, 11 sanık 4-8 yıl arasında hapis cezalarınaçarptırıldılar.

5- Yaşar Kemal'e dünya edebiyatına yaptığı katkılardan ötürü,Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand tarafından Paris'te «Legiond'Honner» nişanı verildi.

6- ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, Türkiye'ye yapılacakolan' askeri yardım miktarını 46 milyon dolar daha azaltarak 670 milyon dolar olarak kabul etti.

7- Strasbourg'da toplanan Avrupa Konseyi Asamblesi, Türkiye'nin Konsey'e geri dönüş koşullarını saptama çalışmalarına başladı Ve terörizm ile mücadele konusunda hazırlanan raporu da kabul etti. Bu aradaAvrupa Konseyi Genel Sekreterliğine İspanya Dışişleri Bakanı Oreja seçilirken, MDP Bitlis Milletvekili Kamran İnan'da Asamblenin 13 Başkan Yardımcılığından birine seçildi.

8- Libya lideri Muammer Kaddafi, kendisine karşı yapılan darbegirişiminden sonra Le Monde gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Elimizde bu kişilerin «Müslüman Kardeşler» örgütü elemanı olduğuna veAmerikalı uzmanlar tarafından, Wali Sidna adlı Sudan askeri üssündeeğitildiklerine dair kanıtlar var» dedi.

9- İran Meclis Başkanı Hoccatülislam Haşimi Rafsancani, İran Televizyonu tarafından da yayınlanan konuşmasında, «Süper güçlerin Körfezdeki ve Hint Okyanusu'ndaki donanmalarına karşı, intihar saldırıIcrı düzenleyebileceklerini» söyledi.

10 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Sakatlar Haftası'nın başlamasınedeniyle Türkiye Sakatları Koruma Milli Koordinasyon Kurulu Başkanı da olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli'yegönderdiği mesajda, «Hastalık, kaza ya da doğuştan meydana gelenbeden bozuklukları dolayısıyla toplumun ilgisini bekleyen 4.5 milyona yakın vatandaşa sahip çıkmanın ve ülkeye yararlı kimseler olarakkazandırmanın herkesin görevi olduğunu» bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'na Ekrem Pakdemirli'nin atanmasına ilişkin kararnameyi onayladı.

3- Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya ve Sedat Celasun, Ankara Valisi Cahit Bayar'ı makamında ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar dilediler.

4- Başbakan Turgut Özal, Sakatlar Haftası nedeniyle yayınladığımesajda, «Sakatların durumlarına uygun isler verildiğinde son derecebaşarılı olduklarının gözlendiğini» bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli de yayınladığı mesajda, «Sakat kişilerin daha inançlı ve sabırlı olduklarını» belirterek, «Bu yurttaşların üstün meziyetlerine inanarak onları iş sahibi yapmalıyız» dedi.

5- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da düzenlenen «Türkiye ve Uluslararası Finans Pazarları» konulu toplantıya katıldı.

6- Danıştay Başkanı Orhan Özdeş, Danıştay'ın 116. kuruluş yılınedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «İdari rejimi 1868yılından beri, 116 yıldır uyguladığımız halde memleketimizde idariyargı tam anlamıyla anlaşılmış ve tanınmış değildir» dedi.

7- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Türk Tanıtma Vakfı'nı ziyaretederek, Başkan Kemal Baydaş ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir görüşme yaptı ve Vakfın çalışmaları hakkında bilgi aldı.

8- Devlet Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «1984 yılında 1 milyon 30 bini açık işsiz olmak üzere toplam işgücü fazlasının 3 milyon 837 bine ulaşmasının beklendiğini» belirterek, «Amacımız yüzde 5.4 olan işsizlik oramı durdurmak,yüzde 4'lere indirmektir» dedi.

9- TBMM Anayasa Komisyonu, bir önceki hükümet dönemindeçıkartılan ve bölge valiliği oluşturulmasını öngören yasa gücündekikararnamenin yeni Anayasa hükümlerine aykırı olduğu kararını aldı.

10- TBMM Adalet Komisyonu, HP'li Şükrü Yüzbaşıoğlu ve arkadaşlarınca verilen basın affına ilişkin yasa teklifini, kamu yararı görülmediği gerekçesiyle reddetti. Bir idam cezasınıda onayladı.

11-- Başbakanlık Danışmanı Adnan Kahveci, Uluslararası Af Örgütü'nün «Türkiye'de İşkence» başlıklı bir rapor yayınlaması ile ilgili olarak Rsuter Ajansı'na verdiği demeçte, «Af Örgütü'nün bize bir GüneyAmerika ülkesi gibi davranmasını kabul edemeyiz. Hükümet bu koruyla yakından ilgilenmektedir. Hiçbir resmi görevli işkence için emirvermemiş, hiçbir zaman tutuklulara işkence yapılmasını istememiştir»eledi.

12- Türkiye'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Suudi ArabistanÇalışma ve Sosyal işler Bakanı Muhammed Ali el Fayez, Türkiye'denayrıldı.

13- Sümerbank'ın pamuklu ve yünlü kumaş .ürünlerine yaklaşıkyüzde 30, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları ürünlerine yüzde 4.6 ilayüzde 6, Çimento ve klinker satış fiyatlarına da ton başına 300 ile 400lira, arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

14- Sovyetler Birliği ve Bulgaristan'dan sonra Doğu Almanya ileVietnam'da 1984 Los Angeles Olimpiyatları'ndan çekildiklerini açıkladılar.

15- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen kapatılan MHP davasında Genel Başkan Alpaslan Türkeş'in tahliye istemi 25. kez reddedildi.

16- İzmir 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Manisa Ülkücü Gençlik Derneği davasında 2 sanık ölüm, 1 sanık ise ömür boyuhapse mahkum edildi. 13 sanığın beraat ettiği davada, 20 sanık da 6ayla 36 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildiler.

17- Merkez Bankası, Resmi Gazete'de yayınlanan 4 tebliğ ile bankaların mevduat kabulünde verecekler; azami faiz oranları ile, faizfarkı iadeleri, mevduat munzam karşılıklarına ilişkin ceza faizi oranı,bankanın reeskont ve avans işlemlerine uygulanan faiz oranlarında 14Mayıs tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeni düzenlemeler yaptı.

18- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs konusundaki görüşmelerine devam ederken, Türkiye, Konsey'e «BM Genel Sekreteri'nin arabulucu girişimlerini yoğunlaştırması, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüme doğruen kısa sürede ilerleme kaydedilmesi çağrısında bulunan» bir karar tasarısı sundu. Bu arada New York'ta bulunan KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş'ta BM'ye üye ülkelerin temsilcileri ile görüşmelerinedevam ederken, basına yaptığı yazılı açıklamada, «ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Kıbrıs sorununun çözümü için yaptığı son öneriyi yapıcı olarak değerlendirdiğini» bildirdi.

19- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi, Türkiye ile ilgili karar tasarısını kabul ederek onayladı. Bu arada Dışişleri Bakanı Vahit Halefcğlu,Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada,«Türkiye'de üç yıl içinde terörizmin yok edilmesi ve demokrasinin sağlam temellere oturtulması mücadelesinde sağlanan başarının Türk halk'nın sarsılmaz desteği ve demokrasiye bağlılığı sayesinde elde edildiğini» söyledi.

20- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, PASOK'un Kurultayı'nı açarken yaptığı konuşmada, «Türkiye'deki yönetici sınıfın önceden planlanmış saldırganlığı hedeflerini tırmandırmaktadır. Türkiye'nin, Yunanistan'a yönelik tehditleri vardır ve bu bir gerçektir. Helenizmi İstanbul, Bozcaada, Gökçeada ve Kıbrıs yakından ilgilendirir.Gözdikmeler, Ege'de hak ve istekler egemenliğimizi ilgilendirir. Türkiye'nin yayılmacı stratejisi dolaysız, orta ve uzun vadeli hedefleri vardır» dedi.

21- Papa 2. Jean Paul, Yeni Gine'deki temaslarını tamamlayarak,Tayland'a gitti.

22- AP Ajansı'nın bir haberinde, Irak helikopterleri ve birliklerininİran mevzilerine karşı saldırıya geçtikleri ve 8 İran'lı askeri öldürdükleri belirtildi.

11 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde CumhurbaşkanlığıKonseyi üyesi Nurettin Ersin ve Sedat Celasun, ile birlikte geçen yılmeydana gelen depremle ilgili olarak sürdürülen çalışmaları yerindeincelemek üzere Erzurum'a gitti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Vassil Tzanov'u kabul ederek bir süre görüştü.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, UluslararasıAf Örgütü'nün 9 Mayıs tarihli raporu üzerine, çeşitli radyo ve gazetelerde yapılan yayınlarla ilgili Ankara'da bir açıklamada bulunarak,«Tutuklular ve mahkumlar üzerindeki işkence ve baskı iddialarınınresmi makamlara intikal ettirildiği anda derhal incelendiğini» belirtti.

4- Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'ndenyapılan açıklamada, «Türkiye - ABD İşbirliği ile F-16 savaş uçaklarınınTürkiye'de ortak yapımını öngören anlaşma çerçevesinde, AmerikanGeneral Dynamics firması ile, kurulmakta elan uçak sanayiinde imaledilecek uçak parçalarının ihracatını kapsayan 150 milyon dolar tutarındaki anlaşmanın imzalandığı» bildirildi.

5- Türk-Alman Sosyal Güvenlik Tâdil Sözleşmesi Dışişleri Bakanlığı Sosyal İşler Daire Başkanı Okan Gezer ile Alman Çalışma Bakanlığı yetkilisi Rudolf Miller tarafından parafe edildi. Parafe edilentâdil sözleşmesiyle, Türkiye ile Federal Almanya arasında 1965 yılında imzalanan Sosyal Güvenlik Sözleşmesi günün şartlarına uygun duruma getirildi.

6- Bakanlar Kurulu'nca kabul edilen ve yürürlüğe giren «İş süreleri Tüzüğü» ile daha önce 48 saat olan haftalık çalışma süreleri 45 saateindirildi.

7- Türk - Bulgar Ulaştırma Karma Komisyonu çalışmaları tamamlandı ve çalışmalara ilişkin protokol Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoyile Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Vassil Tzanov tarafından imzalandı.

8- ÖSYM Başkanı Prof. Altan Günalp, Ankara'da yaptığı açıklamada «Varolan 27 üniversite'nin tam ka.pasiteyle çalışmadığını» söyledi.

9- Çay - Kur Genel Müdürü Yılmaz Telatar, piyasada baş gösteren çay sıkıntısı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Yeni ürün çayların birkaç güne kadar satışa çıkarılacağını» bildirdi.

10- İngiliz bankacılık dergisi Euromoney ile Uluslararası Endüstrive Ticaret Bankası'nın işbirliği ile İstanbul'da düzenlenen «UluslararasıPara Piyasaları ve Türkiye» konulu seminer sona erdi. İngiliz ve Arapülkelerinden olmak üzere 80 kadar bankacının, Türk hükümet yetkilileri ve işadamlarının katıldığı seminerde, Türkiye'nin mali durumuylailgili son gelişmeler tartışıldı.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, tarafından, TDKP üyesi 1 kişi 21 yıl 5 ay hapis cezasına mahkumedildi, aynı davada yargılanan 5 kişi beraat etti.

İstanbul 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, DİSK'e bağlı Bay - Senyöneticisi 14 kişi hakkında 10-20 yıl arasında hapis istemiyle yeni birdava açtı.

12- Ankara'da ısınmada kullanılan kömürün fiyatına ortalama % 24oranında zam yapıldı.

13- Başbakan Turgut Özal, resmi bir ziyarette bulunmak üzere,Pakistan'a gitti. Başbakan Turgut Özal, Pakistan'a giderken, uğradığıSuudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da veliaht Prens Abdullah bin Abdülaziz'le bir görüşme yaptı.

14- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Avrupa Konseyi BakanlarKomitesi toplantısı için gittiği Fransa'nın Strasbourg kentinde bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye'nin Avrupa, ABD, Fransa ve Yunanistan'la olan ilişkileri ile Ermeni ve etnik gruplar sorunları konusunda görüşlerini açıkladı.

15- 9 ülkeden 18 parlamenter tarafından, Avrupa Konseyi Başkanlık Divanına «Trakya'daki Türk azınlığın, Lozan Anlaşması'yla güvenceye alınmış haklarının Yunanlılar tarafından sürekli çiğnendiği yolundaki şikayetlerin incelenesini isteyen ve bu kanıtlandığı takdirde, Danışma Meclisi'nin derhal harekete geçip karar alması gerektiğini» belirten bir karar tasarısı sunuldu.

16- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile üçüncü görüşmesini, dün ABD'nin New York kentinde yaptı.

BM Güvenlik Konseyi'nin, Kıbrıs'la ilgili olarak yaptığı dördüncütoplantıda bir konuşma yapan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,«Irkçılık ve ayrımcılık yaptıkları yolundaki» iddiaları reddetti.

17- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Yunanistan CumhurbaşkanıKonstantin Karamanlis'e Türkiye'nin yeni Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman aracılığıyle bir iyi niyet ve dostluk mesajı gönderdiği açıklandı.Cumhurbaşkanı Kenan Evren, mesajında, «Türk - Yunan anlaşmazlıklarina çözüm bulunması ve ikj ülke arasında işbirliğinin yeniden teessüsüyolunda samimi arzusunu» belirtti. Yunan Cumhurbaşkanı KonstantinKaramanlis'in de, Nazmi Akıman'ın, itimatnamesini sunarken ilettiği mesaja karşılık bir dosltuk mesajı gönderdiği bildirildi.

18- FKÖ Lideri Yaser Arafat, Panhelenik Sosyalist Hareketi'nin(PASOK) 1. Kurultayı'nı izlemek üzere geldiği Yunanistan'da YunanBaşbakanı Andreas Papandereu ile bir görüşme yaptı.

19- Fransa'nın Marsilya kentinde meydana gelen 6 patlamanınmaddi hasara yol açtığı, olayın sorumluluğunu, Korsika Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLNC)'nin üslendiği bildirildi.

20- İspanya Kralı Juan Carlos, 6 günlük resmi bir ziyarette bulunmak üzere Sovyetler Birliği'ne gitti.

12 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Erzurum'un Horasan, Narmanve Tortum ilçeleri ile Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki deprem bölgelerinde incelemelerde, bulundu ve yurttaşların sorunlarını dinledi.

2- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Hürriyet Gazetesi'neverdiği özel demeçte, «Türkiye'nin NATO'nun güney kanadındaki görevlerini yapabilmesi için, yılda en az 1,5 milyon dolarlık dış yardımgerektiğini» belirtti.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Antalya'da yaptığı açıklamada, «Suudi Arabistan'ın kalifiye olmak koşuluyla,300 bin işçi istediğini, bu ülkeye gitmek isteyen işçilerin kayıtlarını,pazartesi gününden itibaren İş ve İşçi Bulma Kurumu şubelerine yaptırabileceklerini» bildirdi.

Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde«Ortadoğu Çalışma Enstitüsü» kurulduğu sçıklandı.

4- Adalet Bakanı Necat Eldem, Ankara'da yaptığı açıklamada,«Çocuk suçlular için af, hiçbir zaman söz konusu değil» dedi.

5- Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti'nin Ankara'daki Gene! Kurulu'na'a konuşan Türk - İş Gene! Başkanı Şevket Yılmaz, «Emekli maaşlarının aylık olarak ödenmesini» istedi.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, özel sektörce basılan kitapların fiyatlarına % 20 oranında zam yapıldı.

7- İmar affı ile ilgili 2981 sayılı kanunun uygulanmasını sağlayacak yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

8- Pakistan Devlet Başkanı Ziya-ÜI Hak'ın resmi davetlisi olarakPakistan'a gelen Başbakan Turgut Özal ila Pakistan Devlet BaşkanıZiya-ÜI Hak'ın başkanlık ettikleri iki ülke heyetleri arasındaki resmigörüşmeler başladı.

9- BM Güvenlik Konseyi, Bağlantısızların sunmuş olduğu «Güvenlik Konseyi'nin 541 sayılı kararının uygulanmasını, uygulanmamasıhalinde uygun tedbirler alınmasını» öngören karar tasarısını kabul etti.

Oylamadan sonra bir konuşma yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, «Güvenlik Konseyi, esirlere vesömürgelere özgürlük verebilir, fakat hür bir halkı esir ve sömürgehaline getirmek için karar alamaz» dedi.

Daha sonra söz alan Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Coşkun Kırca,«Türkiye'nin kararı kabul etmediğini» açıkladı.

Öte yandan, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın, Güvenlik Konseyi'ndekikararla ilgili olarak Ankara'da yapılan açıklamasında, «Türkiye'nin KıbrısTürkleri'nin meşru müdafa ve haysiyet mücadelesinin yanında yeralacağı» belirtildi.

Karar, Kıbrıs Rum yönetimi ve Yunanistan Başbakanı AndreasPapandreu tarafından, «Önemli ve sevindirici» olarak nitelendirildi.

10- İran Meclis Başkanı Huccetülislam Haşimi Rafsancani, İran resmi haber ajansı İRNA tarafından yayınlanan konuşmasında, «Irak'ınhürriyete kavuşmasından sonra İran ve Irak'ın silahlı kuvvetlerini birleştirmeleri halinde, İsrail'i yokedebileceklerini ve dünya petrol politikasın! etkiliyebileceklerini» söyledi.

11- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, «Barış Yürüyüşü» yapıldığı bildirildi.

Öte yandan, Beyrut'ta Hıristiyan ve Müslüman milisler arasındameydana gelen çarpışmalarda, 4 kişinin öldüğü, 15 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

12- Honduras Hükümeti'nin, aldığı bir kararla, Nikaragua Büyükelçisini sınırdışı ettiği bildirildi.

13 Mayıs 1984

. - Erzurum'da bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nurettin Ersin, Sedat Celasun veimar İskan ve Bayındırlık Bakanı Safa Giray ile birlikte, Kızılay Öğrenci Yurdu, Erzurum Yetiştirme Yurdu, Numune Hastahanesi ve Et veBalık Kurumu'nda incelemelerde bulunduktan sonra Ankara'ya döndü.

. - Türk Parlamenterler Birliği'nin olağan Genel Kurulu'nda, yeniyönetim kurulu üyeleri seçildi.

1- Türkkuşu'nun 49. kuruluş yıldönümü Etimesgut Türkkuşu tesislerinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

2- Pakistan Ürelim Bakanı Saeed Kadir, Sanayi ve Ticaret BakanıCahit Aral'ın davetlisi olarak, temas ve incelemelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

3- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Sağlık veSosyal Yardım Bakanlığı ile Çalışına ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca Antalya Devlet Hastahanesi, Sosyal Sigortalar Kurumu'na devredildi.

4- Kadro ihdası, kadroların serbest bırakılması ve kadro değişikliği Üe kadroların kullanım yöntemlerini belirleyen yönetmelik ile İmarAffı Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

5- Pakistan'daki resmi görüşmelerini tamamlayan Başbakan Turgut Özal, Rawalpindi yakınlarındaki Tarbela Afgan mülteci kampınıziyaret etti.

Bu arada Türkiye ile Pakistan arasında yeni bir karma ekonomikprotokol de imzalandı.

6- İngiliz Rapier füzelerinin Türkiye'de yapımı için, MKE yetkililerinden oluşan bir heyst Londra'ya giderek, British Aerospace firmasıile görüşmelere başladı.

7- Libya Resmi Haber Ajansı JANA, geçen hafta içinde Libyalideri Muammer Kaddafi'ye suikast girişiminde, bulunan gerillalarınlideri Vecdi es Vehd'nin öldürüldüğünü duyurdu.

8- Beyrut'ta çıkan çatışmalarda yaklaşık 19 kişi öldü, 70'den fazlakişi de yaralandı.

14 Mayıs 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Pakistan'a yaptığı 3 günlük resmi ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

2- Başbakan Turgut Özal, 20 sayfalık Türkiye eki veren İngilizFinancial Times gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Türkiye'nin izlediğiekonomik politikada köklü değişikliğin söz konusu olamayacağını» belirterek, «Ekonominin liberalleştirilmesi sürecine devam edileceğini»söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, «NATO Savunma Bakanları Toplantısı»nakatılmak üzere Brüksel'e gittiler.

4- HP'nin kuruluşundan bugüne kadar geçen bir yıllık süreyi değerlendiren Genel Başkan Necdet Calp, «HP'nin Türkiye'nin demokrasiye dönüşünde önemli bir rol oynadığını» belirterek, «Ancak Batılı anlamda bir demokrasinin yerleşmesi için demokrasiyi önleyen bir takımyasa hükümlerinin değiştirilmesi gerekmektedir. HP, zaman geldiğinde ve şartlar uygun olduğunda bu konularla gerekli düzenlemeleriyapacaktır» dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, SSK'nınAnkara'da yapılan 39. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Sosyalgüvenlik uygulamalarında hizmetin etkin biçimde yürütülmesi amacıyla sosyal güvenlik kuruluşlarının tek çatı altında toplanması için,ciddi çalışmalar yapıldığını» söyledi.

6- Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, «İslam Ülkeleri Arasındaki Ekonomik İlişkiler» konulu uluslararası seminerde yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin Ortadoğu pazarında özellikle gıda maddeleri konusunda daha alacağı pek çok mesafe vardır» dedi.

7- Londra Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı 42 kişilik bir heyettemaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit hakkında, 25 Mart yerel yönetim seçimleriyle ilgili yabancı basında yer alan bir beyanından dolayı kovuşturma açtırdı.

9- Yunanistan, Türk Deniz Kuvvetleri'nin Harpoon füzeleriyletakviyesi konusundaki NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı'nca getirilen teklife rezerv koydu. Bu arada Türkiye'nin de karşıönlem olarak Yunanistan'ın Girit adası kanallarının savunulmasıylailgili kuvvet tekliflerine rezerv koyduğu da aynı haberds belirtildi.

10- New York'ta bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BMGenel Sekreteri Perez de Cuellar ile 4. kaz toplantı yaparak, görüşlerini aldı.

11- Kıbrıs'ta 800 Türk ve 1600 Rum savaş kaybının akibetini araştırmak amacıyla kurulan ve BM, Türk ve Rum toplumu temsilcilerinden oluşan «Kayıplar Komitesi 1. Dönem Toplantısı» Lefkoşa'da yayınianan ortak bir bildiri ila tamamlandı.

12- Libya Resmi Haber Ajansı JANA, geçen hafta Libya lideri Muammer Kaddafi'ye darbs girişiminde bulunan teröristlere Londra veWashington tarafından destek sağlandığını öne sürdü ve bu durumunLibya Arap Halk Sosyalist Cernahiriyesi'nce protesto edildiğini duyurdu.

13- Filipinlerde yapılan genel seçimler sırasında meydana gelençatışmalarda yaklaşık 40 kişi öldü.

15 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kara Kuvvetlerini GüçlendirmeVakfı'nın 10. Genel Kurul toplantısı nedeniyle Kara Kuvvetleri Komutanı ve Vakıf Başkanı Orgeneral Haydar Saltık'a gönderdiği mesajda,«Kara Kuvvetleri'nin dışa bağımlılığını azaltacak her yeni hizmet inanıyorum ki, daima barıştan yana olan Atatürk inkılap ve ilkelerininbekçisi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücüne güç katacaktır» dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, yaptığıyazılı açıklamada, yeni kanunların sendikal hakları kısıtladığı görüşünün sadece bir iddia olduğunu belirterek, bu görüşün ancak işçi haklarının verilmediği gerçeğine dayandırılabileceğini, böyle bir şeyin degerçek olmadığını bildirdi,

3- HP'li İbrahim Sabri Batumlu'nun kira yasası teklifi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi,

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Üner, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Yunanistan'ın, Türkiye'de bazı deniz üslerinin savunulması için Harpoon füzelerinin konumlandırılması ile ilgili NATOprojesine rezerv koyması konusunda, «Yalnız Türkiye'nin değil, fakattüm ittifakın güçlendirilmesini hedef alan bu projenin, bir müttefiktarafından önlenmesi, NATO tarihinde ilk defa vuku bulan bir olaydır» dedi.

5- Halkçı Parti, Tasarrufların Teşviki ve Kamu Yatırımlarının Hızlandırılması Hakkındaki Kanun'un iptali için. Anayasa Mahkemesi'nebaşvurdu.

6- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, partisinin birinci yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, «Meclis içerisinde yapıcı muhalefetgerçekleştirmek istediklerini» söyledi.

7- HP Milletvekillerinden Feridun Şakir Öğünç, HP Grup Başkanvekilliğinden istifa ettiğini açıkladı.

8- Yatırımların ve döviz kazandırıcı faaliyetlerin finansmanındakullanılmak amacıyla Türkiye Sınai Kalkınma Bankası tarafından Dünya Bankası'ndan sağlanan 130 milyon dolar tutarındaki dış kredi, Başbakanlığın aldığı bir çerçeve kararı ve Para Kredi Kurulu'nun konuyaaçıklık getiren genelgesi ile serbest bırakıldı.

9- BM Güvenlik Konseyi toplantılarına katılan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'a dönerken uğradığı İstanbul Yeşilköy Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, «Bağlantısız ülkelerin hazırladığı karar tasarısını Güvenlik Konseyi'nin biraz hafifleterek fakat esasta Rumların istemi yönünde kabul ettiğini» belirtti.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 28kişi öldü.

11- 2. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan 219 sanıklı Kayseri Ülkücüler davasında 2 sanık ölüm, 2 sanık da ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi. 80sanığın 2 ay ile 36 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldığı davada 78sanıkta beraat etti.

12- İstanbul siyasi polisi tarafından düzenlenen operasyonlarda,yasa dışı Dev - Sol örgütüne mensup 7 kişi yakalandı.

13- TBMM tarafından kabul edilen üç yasa, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından imzalandı ve Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Brüksel'de yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın NATO tarafından önerilen ve boğazlarla Türkdeniz üslerinin korunmasına yönelik Harpoon füzeleriyle donatılmasıyla ilgili itirazının geçersiz olduğunu belirtti.

15- NATO'nun Bakanlar düzeyindeki ilkbahar dönemi toplantıları«Avrupa Grubu» ile Brüksel'de başladı.

16- Lübnan'da son üç günde çıkan çatışmalarda 20 kişinin ölmesive 100 kişinin de yaralanması üzerine, Dürzi lider Velid Canbolat,«Beyrut'taki meskun yerlerin bombalanmasının yasaklanması ve birhafta içinde Lübnan ordusu komutanının .değiştirilmesi» çağrısındabulundu.

17- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Suriye hükümeti, Fas'ta yapılan Fas Yahudileri Kongresi'ne İsrailli parlamenterlerin resmen davet edilmesini protesto amacıyla Rabat BüyükelçisiniBaşkent Şam'a geri çağırdı.

18- Federal Almanya'da 13 bin kişilik bir metal işçisi grubununbaşlattığı greve misilleme olarak bazı işverenler de lokavt uygulamasına başladılar.

16 Mayıs 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Urfa Ziraat Fakültesi eğitim binalarınınhizmete açılış töreninde yaptığı konuşmada, «GAP projesinin realizeedildiği zaman dışarıya iş aramaya gidenlerin kendi bölgelerinde çalışacaklarını, Atatürk barajı ve Urfa tünelinin bitirilmesiyle bölgeninsusuzluk sorununun çözüleceğini» belirterek, «Bu bölge yurdumuzundiğer ileri bölgeleri gibi daha hızlı kalkınacak ve bölgeler arasındakifsrk asgariye inecektir, indirilecektir» dedi.

2- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar başkanlığında 25 kişilik bir heyet, Türkiye-Libya Karma Ekonomi Komisyonu toplantılarına katılmaküzere Libya'ya gitti.

3- Devlet Bakanı Kazım Oksay, Başbakanlık Haberleşme YüksekKurulu toplantısını açarken yaptığı konuşmada, «Telsiz sisteminin yararları yanında birtakım sakıncalarının da bulunduğunun bir gerçekolduğunu» belirti! ve «Ancak fayda ve mahzurlar terazinin kefesinekonulup tartıldığında fayda kefesi daha ağır basar» dedi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, «Sakatlar Haftasının sona ermesi nedeniyle Ankara Körler Rehabilitasyon Merkezi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Sakat çalıştırmayı öngören yasal zorlamalar kağıt üzerinde kalıyor» dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, Elektrik İşleri Etüd idaresi tarafından düzenlenen «Güneş Enerjisi Konferansındayaptığı konuşmada, 2000 yılında Türkiye'nin elektrik enerjisi tüketiminin 180-200 milyar kilovat saate ulaşacağını söyledi.

6- TBMM Genel Kurulu, Gümrük Mevzuatı'na göre tasfiye edilecek eşya hakkında döner sermaye kanunu tasarısını kabul etti.

7- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp, önceki gün grup başkanvekilliğinden istifa eden Feridun Sikir Öğünç'ün istifasını kabuletmedi.

8- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp partisinin birinci kuruluşyıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Partiolarak özel sektör ağırlıklı bir karma ekonomiye taraftar olduklarını ama maceracı bir ekonomik politika sürdürülmesine karşı olduklarını»bildirdi.

9- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığından yapılan açıklamayagöre, 1984 yılı Nisan ayı toptan eşya fiyatları yüzde 6.3, yılın ilk dörtayında ise yüzde 18.6 oranında gerçekleşti. Açıklamada son 12 aylıkartış ise yüzde 50.1 olarak belirtildi.

10- Prof. Zafer Paykoç'un görev süresinin bitmesiyle boşalan Yüksek Sağlık Şûrası üyeliğine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretimüyelerinden Prof. Güner Aba) atandı.

11- İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu ile FransızAnadolu Araştırmaları Enstitüsü'nün ortaklaşa düzenlediği «Türkiye'deYabancı Dilde Basın» konulu sempozyum, İstanbul'da başladı.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, yasa dışı Üçüncü .Yol örgütü üyesi 4 sanığı 5 yıl 6 ay 10 gün ile 8yıl arasında hapse mahkum etti, 5 sanığın da beraatini kararlaştırdı.

13- Yayıncı İlhan Erdost'un Mamak Askeri Cezaevi'nde dövülereköldürülmesinden hükümlü astsubay Şükrü Bağ'ın 10 yıl 8 aylık mahkumiyet kararı, Askeri Yargıtay Daireler Kurulu'nda onanarak kesinleşti.

14- NATO'ya üye ülkelerin savunma bakanlarının katıldığı ilkbahar Dönemi Savunma Planlama Komitesi Toplantısı Brüksel'de başladı.Toplantı dolayısıyla Brüksel'de bulunan Milli Savunma Bakanı ZekiYavuzrürk, ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, İngiltere Savunma Bakanı Michael Heseltine ve İtalya Savunma Bakanı Spadolini ileikili görüşmeler yaptı. Bu arada NATO Askeri Komite Toplantısı'nakatılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ise dün Brüksel'de Avrupa Müttefikler Başkomutanı General Rogers ile görüştüktensonra Napoli'ye gitti.

15- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, İngiliz Rapier füzelerinin Türkiye'de yapımına ilişkin olarak Londra'da Milli Savunma Bakanlığı ARGE Dairesi ve MKE yetkililerinin İngiliz yapımcıfirma British Aerospace ile yaptığı görüşmelerin ilki tamamlandı.

16- ABD Temsilciler Meclisi İnsan Hakları Alt Komitesi, Türkiye,Şili, Uruguay ve Afganistan'daki işkence iddialarını da kapsayan «Dünyada işkence» konusunu görüşmeye başladı.

17- Tunus Devlet Başkanı Habip Burgiba, Libya'nın İçişlerinde meydana gelen olaylardan ısrarla üllkesini sorumlu tutması üzerine Libya'daki Tunus Büyükelçisini geri çekme kararı aldığını açıkladı.

18- İsrail kuvvetleri Lübnan'ın Güneyindeki Sayda şehri yakınlarındaki bir filistin mülteci kampına baskın yaparak 20 kişiyi yaraladılar ve 150 kişiyi de tutukladılar.

19- Afganistan'ın Penşir vadisinde çıkan çatışmalarda 190'dan fazlakişi öldü.

17 Mayıs 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Bitlis Entegre Sanayi Tesisleri tarafından yapımı planlanan «Best» Sigara Fabrikası'nin temelini altı.

2- Tapu Yasası'nda değişiklik yaparak, turizm bölge ve merkezleri dışında da yabancıların gayrimenkul satın almalarına olanak sağlayan tasarı TBMM Bütçe ve Plan Komisycnu'nda kabul edildi.

3- Dısişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hasan Üner, İslam ülkelerinde bu yıla ait olmak üzere 18 Mayıs 1984 gününün «Kudüs ileDayanışma Günü» ilan edilmesi yolunda alınan bir karar doğrultusunda, 18 Mayıs gününün Türkiye'de Kudüs ile Dayanışma Günü olarakkullanacağını açıkladı.

4- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nca yayınlanan bir tebliğ ile ücretlilere vergi iadesine konu olan mal ve hizmetlerin kapsamı genişletildi.

5- Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı Kurulu tarafından yayınlananbir tebliğ, ile, kredilendirilmiş olan kooperatifler ile sosyal güvenlikkurumlarına açılan kredilerin faiz oranı 1 Haziran tarihinden itibaren5 puan arttırıldı.

6- Akü fiyatlarına yüzde 7 ile 20 arasında değişen oranlarda zamyapıldı ve yeni fiyatlarla satışına başlandı.

7- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi İpekçi'nin öldürülmesi davasında Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Uğur Mumcu hakkında soruşturma açılırken, Milliyet Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas hakkında da suç duyurusunda bulunuldu.

8- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 775 sanıklı yasa dışı Kürdistan İşçi Partisi (KİP)davasında 153 sanık çeşitli hapis cezalarına mahkum edilirken, 405sanık ise beraat etti.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkernesi'nde sonuçlanan 69 sanıklı yasa dışı Devrimci Halkın Birliği davasında 28 sanık beraat ederken, 38 sanık ise 16 yıl ile 3 yıl 4 ay arasında hapis cezalarına mahkum edildiler.

Aynı mahkemede yargılanan İ.Ü. İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Toktamış Ateş ile Varlık Dergisi Sorumlu Yazı İşleriMüdürü Filiz Nayır Deniztekin, YAZKO Yönetim Kurulu Başkanı Yazar Erol Toy ve Sornut Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü HayatiAsılyazıcı beraat ederlerken, Ürün Dergisi Yazı İşleri Müdürü AhmetTaştan ise 1 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

10- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Paris'te başlayan OECD Bakanlar Konseyi Tcplantisı'nda yaptığı konuşmada, korumacılık eğilimlerinden cayılması gerektiğini belirterek, «OECD ülkelerinin bir yandan çok taraflı açık ticaret sistemine bağlılıklarını belirtirken, öte yandan ticareti kısıtlayan önlemlere başvurduklarım» söyledi. Bu aradaBaşbakan Yardımcısı Kaya Erdem'de toplantıya katılmak üzere Paris'egitti.

11- Trablus'a giden Devlet Bakanı İsmail Özdağlar başkanlığındaki Türk heyeti ile Libya heyeti arasındaki karma ekonomik komisyontoplantısı görüşmelerine başlandı.

12- Brüksel'de yapılan NATO İlkbahar Dönemi Savunma Bakanları Toplantısı, yayınlanan «Savunma Planlama Komitesi» ortak bildirisi ile sona erdi. ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger ve NATOGenel Sekreteri Joseph Luns, toplantıdan sonra yaptıkları ortak basıntoplantısında, «NATO'nun Türkiye'nin Harpoon füzeleri almasını içeren kuvvet hedeflerini onayladığını» bildirdiler. Bu arada Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'te F. Almanya, Kanada ve İspanya Savunma Bakanları ile silah alımı konusunda birer görüşme yaptı.

13- Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Hristofides, Kıbrıs sorununu Lahey Adalet Divanı'na götürmeyi düşündüklerini açıklarken, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, «Rumların bir hukuk kurumu olan AdaletDivanı'na gidemeyeceklerini ve Yunanistan Başbakanı Papandreu'nunKıbrıs'ı Rumlaştıramayacağını» söyledi.

Bu arada Kıbrıs Rum Yönetimi İçişleri ve Savunma Bakanı Hristodulos Benjamin, «Rum yönetiminin savunma gücünü arttırmak için herçabayı harcadığını, uyguladıkları program sayesinde pek yakında şimdikinden çok daha güçlü olacaklarını» söyledi.

14- Kuveyt Haber Ajansı KUNA, Kuveyt'in geçtiğimiz hafta içerisinde iki tankerine İran savaş uçaklarınca saldırıldığı iddiasıyla İran'abir protesto notasının verildiğini bildirdi. Bu arada Körfez İşbirliği Konseyi'ne bağlı ülkelerin Dışişleri Bakanları'nın Riyad'da yaptıkları toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, İran kınandı ve sorunun Arap Birliği ve BM Güvenlik Konseyi'ne götürüleceği bildirildi. Öte yandanSuudi Arabistan yetkilileri, Körfez Bölgesi'ndeki Kuveyt tankerine saldırı emri alan İran'lı bir savaş uçağı pilotunun siyasal sığınma hakkıistediğini bildirdiler.

15- ABD Temsilciler Meclisi'nin önümüzdeki yıl Sovyetler Birliği'nin silahların kısıtlanması görüşmelerine dönmemesi koşulu ile ABDBaşkanı Ronald Reagan'ın üretimini istediği 40 Kıtalararası MX füzesinden 15'i için üretim izni verilmesini onayladı.

18 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Geçmişin bizeçok pahalıya mal olan acı olaylarını daima hatırlayınız, her alandagüçlü Türkiye'nin Atatürk inkılap ve ilkelerine bağlı, yurt sevgisiniyüreğinin derinliklerinde duyan, çağdaş bilimin gerekleri doğrultusunda düşünüp tarhşabilen, barıştan yana Atatürkçü gençler yetiştirmekle mümkün olabileceği gerçeğini asla aklınızdan çıkarmayınız»dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal, «GençikHaftası» nedeniyle 67 ilden ve KKTC'den gelen öğrencileri ayrı aynkabul ettiler.

Gençlerden oluşan heyet daha sonra, TBM'M Başkanı NecmettinKaraduman'ı ziyaret etti.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da düzenlediği 4. basın toplantısında, iç politika, ekonomi ve dış politika konularında açıklamalarda bulunarak, hükümetin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

3- Türkiye - AET Karma Parlamento Komisyonu tarafından Ankara'da düzenlenen «Türkiye - AET ilişkileri toplantısında bir konuşmayapan Başbakan Turgut Özal, «Türkiye Doğu ile Batı arasında köprükuracaktır» dedi.

4- Belçika'nın Başkenti Brüksel'de yapılan NATO toplantılarınakatılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Türkiye'ye döndüler.

5- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, F-16 uçak yapım projesi hakkında, Milliyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

6- Dışişleri Bakanlığı tarafından Körfezde ticaret gemilerine yapılan saldırılara ilişkin olarak Ankara'da yapılan açıklamada, «Saldırıların hiçbir ülkenin yararına olmayan tehlikeli bir gelişine olarak değerlendirildiği» belirtildi.

7- Maliye Bakanı Vural Arıkan, Siirt'te 50 sosyal konutu hizmeteaçtı.

8- Anavatan Partisi milletvekili tarafından hazırlanan ve polisingörev ve yetkilerini yeniden düzenleyen kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

9- «Türkiye'de demokratik düzene ilişkin gözlem ve istemler»ana başlığı altında düzenlenen ve 1254 aydının imzaladığı bir dilekçe, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Çeşitli meslekgruplarından bilim adamlarının, hukukçuların, yazarların, sanatçılarınve gazetecilerin imzaladığı dilekçede, «Demokrasiye aykırı düşen ya-,sal düzenleme ve uygulamaların demokratik yöntemlerle ortadan kaldırılması» istendi.

10- DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı hakkında, 6 Mart 1984 günü Denizli'nin Çal ilçesinde DYP'yi kapatılan AP'nin devamı gibi gösterdiği gerekçesiyle, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca dava açıldı.

11- DYP İstanbul İl Başkanı Yaşar Keçeli'nin, yaptığı bir konuşmada Siyasi Partiler Kanunu'nu ihlal ettiği gerekçesiyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmasınabaşlandı.

12- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, DiSK davası sanığı 4 Yönetim Kurulu üyesinin tahliyesini kararlaştırdı.

13- OECD Bakanlar Konseyi'nin Fransa'nın başkenti Paris'te ikigün süren toplantısı sona erdi.

Toplantıda bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem,üye ülkelerden bazılarınca Türk ihraç ürünlerine konulan kısıtlamalarıeleştirdi.

14- İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Baroness Young, BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda İngiltere'nin KKTC ile her türlüticari ilişkilerini kesmesini isteyen Kıbrıs Rum Yönetimi temsilcisine,«İngiltere'nin KKTC'den ithalatının kesilmesinin söz konusu olmadığını»bildirdi.

15- ABD yönetiminin Körfez'deki ülkelere petrol ihracatlarını sürdürebilmeleri için «hava desteği» önerdiği, ancak ABD önerisinin kabuledilmediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Irak'ta yayınlanan savaş bildirisinde, Irak savaş uçaklarınınİran'ın petrol yükleme tesislerinin bulunduğu Harg Adası civarındakiiki tankere bir saldın düzenledikleri açıklandı.

Japonya Ulaştırma Bakanlığı ise bir açıklama yaparak, «İran limanlarında petrol yükleme işlemlerinin durdurulduğunu» bildirdi.

Öte yandan, Bahreyn'de toplanan altı Arap ülkesinin dışişleri bakanlarınca Körfez Böigesi'ndeki ulaşım güvenliğinin sağlanması konusunda Arap Birliği ve BM Güvenlik Konseyi'ne başvuruda bulunulması kararlaştırıldı.

17- İsrail işgali altındaki Sayda'da İsrail devriyelerinin, sivil araçlara ateş açtıkları belirtilerek kentin Filistinli ve Lübnanlı halkına karşıartan baskılar üzerine, Arap Birliği'nin, BM Güvenlk Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırdığı bildirildi.

18- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Ortadoğu özel temsilcisi DonaldRumsfeld görevinden istifa etti.

19- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Marudas, bir ABD elçilikyetkilisinin ülkeden sınır dışı edildiği şeklinde daha önce bir gazetede çıkan haberi doğruladı, ancak Amerikalının ismi ve sınır dışı edilmenedeni konusunda açıklamada bulunmadı.

19 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, incelemelerde bulunmak üzereİstanbul'a gitti.

2- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurttave KKTC'de törenlerle kutlandı.

3- HP Genel Başkanı Necdet Calp ve MDP Genel Başkanı TurgutSunalp Başbakan Turgut Özal'ı ziyaret ederek siyasi partilere yardımKonusunda bir süre görüştüler.

4- Genelkurmay Başkanlığı, Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu MİSK'in sendikal faaliyetlerde bulunmasına izin verdi.

5- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD)'nin Fransa'nın başkenti Paris'te bakanlar düzeyinde yapılan yıllık toplantısına katılan Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Türkiye'ye döndüler.

6- DYP'nin itirazı üzerine Antalya Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisi üyelikleri için oy kullanılan 344 sandıkta yapılan yeni tasnif işlemi tamamlandı. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığından yapılan açıklamada, 17 sandıkta kullanılan oyların tamamının mühürsüz çıktığı, 51no. lu sandıkta kullanılan oyların ise kayıp olduğu bildirildi.

7- SODEP Ankara İl Kongresi yapıldı, Ankara il Başkanlığına Prof.Onur Kumbaracıbaşı seçildi.

8- TMMOB tarafından, Ankara'da, «İmar Affı ve Yeminli Bürolar» konulu açık oturum düzenlendi.

9- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin düzenlediği «Toplum ve BasınSöyleşileri» dizisinin ikincisi Ankara'da yapıldı.

10- Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesine bağlı Çoğulhan Belediye Başkanı Osman Şahin vurularak öldürüldü.

11- Türk-Amerikan dernekleri federasyonunun girişimi sonucu,19 Mayıs'ın ABD'de «Türk Amerikan günü» olarak kutlanması kabuledildi.

12- Lübnan'da Raşid Kerami Başkanlığında Kurulan Lübnan UlusalBirlik Hükümeti'nin programı Bakanlar Konseyinde kabul edildi.

13- İran'ın petrol yükleme tesislerinin bulunduğu Harg Adası çevresinde Irak tarafından bombalanan Panama bandıralı bir tankerin battığı, 20 kişinin kurtarıldığı, 12 denizcinin arandığı bildirildi.

14- Suriye Savunma Bakanı Mustafa Tlass, İspanya'da yayınlanan«El Paris» gazetesi'ne verdiği demeçte, «İsrail ile başlayabilecek birsavaşta ABD'nin İsrail'in yanında aldığı takdirde, Sovyetler'in de Suriye'ye yardıma geleceğini» söyledi.

15- Hindistan'ın Bhivandi ve Bombay kentlerinde MüslümanlarlaHindular arasında çıkan çatışmalarda, en az 20 kişinin öldüğü, 500'eyakın kişinin yaralandığı, 650'nin üzerinde göstericinin de tutuklandığı bildirildi.

16- Kuzey irlanda'da meydana gelen ve 4 kişinin öldüğü 11 kişinin yaralandığı üç bombalama olayını İRA üstlendi.

20 Mayıs 1984

1- İstanbul'da bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Vali Nevzat Ayaz ile Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'dan kentin sorunları ileilgili bilgi aldıktan scnra Kapalıçarşı'ya giderek restorasyon çalışmalarını inceledi. Daha sonra Esnaf Hastanesi'ne giden Cumhurbaşkanı Kenan Evren, esnaf vakfınca yaptırılan huzurevinde de incelemelerdebulundu,

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk-Amerikan Dernekleri Kurulu'nun Washington'daki Genel Kurulu'na gönderdiği mesajda, «TürkAmerikan Dernekleri Kurulu'nun, Türkiye'nin Amerika'da tanıtılmasıyolunda gerçekleştirdikleri faaliyetleri kıvançla izliyoruz» dedi.

3- Başbakan ve Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal, partisinin kuruluşunun 1. yıldönümü nedeniyle düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, «Demokrasiden vazgeçemeyiz. Ama bunu sağlamanınşartları vardır. Ekonomik ve sosyal meseleler çözülmelidir. Bu aradaparlamentoya da çok dikkat etmeliyiz. Geçtiğimiz dönemde parlamentobüyük yara almıştır. Parlamenterlerimiz yara almıştır» dedi.

4- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp, partisinin 1. kuruluşyıldönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de demokratikleşme sürecinin başladığını bu nedenle tüm illerden sıkıyönetimin kaldırılması gerektiğini belirtti.

5- Tcplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem,THA'ya yaptığı açıklamada, «Toplu Konut Fonu'nun işleyişinde çeşitlisorunlarla karşılaşıldığı yolundaki haberlerin gerçekle bir ilgisi bulunmadığını, fona yapılan taleplerin karşılanacağını, şu. ana kadar fonda5 milyar lira biriktiğini, bunun acil kredi ihtiyacı olan kooperatifleredağıtılmak üzere Emlak Kredi Bankası'na gönderildiğini» belirtti.

6- Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nin 22. Genel Kurulu'ndayapılan seçimlerde, Cemiyet Başkanlığına yeniden Beyhan Cenkçi seçilirken, yeni Yönetim Kurulu üyeleri de belirlendi.

7- Kars ve yöresinde devam eden yağışlar sonucu Kars çayı taştıve 200 civarında ev sular altında kaldı.

8- Türk Hava Yolları'nın 51. kuruluş yıldönümü törenlerle kutlandı.

9- Resmi Gazete'de yayınlanan atama kararlarına göre, Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığına Vahit Erdem, Dışişleri Bakanlığı Yüksek Müşavirliğine Candemir Önhon, Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarlığına Mustafa Keten, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığına Kutlu Savaş ve Bağ - Kur Genel Müdürlüğü'ne de Fikret Yağmur getirildiler.

10- İngiltere'nin dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı BaronessYoung, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «İngiltere, BasraKörfezi ve Hürmüz Bcğazı bölgesinde hızla gelişen olayların çok ciddive vahim olduğu kanısındadır. Körfezde petrol taşıyan gemilere saldırılarla birlikte, İran - Irak savaşının tırmanışa geçmesinden büyükkaygı duymaktayız. Türkiye'nin her iki ülke üzerindeki prestijini kullanarak aralarındaki savaşa son vermeleri için ağırlığını koymasını ümitediyoruz» dedi.

11- Tunus'ta başlayan Arap Birliği Bakanlar Konseyi toplantısında, Körfez'deki iki Kuveyt ve bir Suudi Arabistan tankerine ateş açanve Irak ile savaşa son vermek için görüşme taleplerini geri çevirenİran, Suriye ve Libya'nın karşı çıkmasına rağmen kınandı.

12- Sovyetler Birliği Savunma Bakanı Mareşal Dimitri Ustinov,TASS Ajansı'na verdiği demeçte, «Sovyetler Birliği'nin, ABD kıyılarıaçıklarındaki nükleer füzelerle donatılmış denizaltılarının sayısını arttırdığını ve bu kararı ABD'nin Batı Avrupa'ya Sovyet topraklarını tehdit eden füzeler yerleştirilmesine karşılık olarak aldıklarını» söyledi.

13- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Londra'da yayınlanan Observer Gazetesi'ne verdiği demeçte, «İsrail'e işgal altında tuttuğu Güney Lübnan'dan çekilmesi karşılığında kuzey sınırlarında güvenlik teminatı verebileceğini» söyledi.

14- Hindistan'da Hinduiarın Müslümanlara saldırması üzerine çıkançatışmalarda 56 kişi öldü. Bombay ve Bhiwondi kentlerinde sokağaçıkma yasağı ilan edildi.

21 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul Lisesi'nin 100. kuruluşyıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Eğer birmillet milli eğitimde kalkınamamışsa hiçbir sahada yükselme kaydedemez. Cehaletle savaş, teknoloji ile yarış ancak milli eğitimle olur» dedi.

2- Başbakan Turgut Özal, İstanbul Teknik Üniversitesi'nce düzen,lenen «Türkiye'de İnşaat Mühendisliği Alanındaki Gelişmeler» konulukongrede yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin konut sorunu olduğunu belirterek, «Daha önce konut sorununuçözmek için Federal Alman modeli uygulamalar yapıldığını, bu uygulamanın Türkiye'de nüfus artış hızı nedeniyle yanlış sonuçlar verdiğinive kentlerin bu nedenle gecekondularla dolduğunu söyledi, önümüzdeki Mayıs ayına kadar Konut Fonu'nda 200 milyar lira birikeceğini belirten Başbakan Turgut Özal, «Yarım durumdaki 70 bin konutu bu senetamamlayıp devreye sokacağız» dedi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, İktisadi Araştırma Vakfın'ca düzenlenen «Türkiye'de vergi sisteminin yapısı ve gerekli yapıdeğişiklikleri» konulu konferansta yaptığı konuşmada, «Vergi gelirlerinin yüzde 65-70'ini ücretli kesim ödüyor. Diğer kesimlerin de kapasitesinin olduğu muhakkak. Demek ki tercihimizin biri bu kesimi vergilendirmektir» dedi ve tarım sektörünün vergilendirilmesinden sonra,bir üçüncü tercihinde Katma Değer Vergisi'nin getirilmesiyle hizmet sektörünün etkin vergilendirilmesi olduğunu belirtti.

4- Konut kiralarının 2 yıl süreye dondurulmasını öngören yasateklifi HP'li Edip Özgenç, vakıflarca kiraya verilen binaların kira bedellerine itiraz için mahkeme yolunun açılmasını öngören yasa teklifida ANAP'lı Münir Fuat Yazıcı tarafından TBMM Başkanlığı'na verildi.

5- Avrupa Parlamentosu Başkanı ve Siyasi Grup Başkanları ilegörüşmelerde bulunmak üzere, Ayçan Çakıroğulları'nın başkalığındaki4 kişilik bir parlamento heyeti Strasbourg'a, Kuzey Atlantik Asamblesi'nin ilkbahar toplantılarına katılmak üzere Ferruh İlter başkanlığındaki10 kişilik bir parlemento heyeti de Brüksel'e gitti.

6- Film Yapımcıları Derneği üyelerinden oluşan bir heyet, BaşbakanTurgut Özal, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ile Kültür ve TurizmBakanı Mükerrem Taşçıoğlu'nu ziyaret ederek, sorunlarını içeren birrapor sundular.

7- Türk Hava Kuvvetleri'ne alınması öngörülen nakliye uçaklarıile ilgili olarak, Kanada'nın «De Havilland» firmasından 4 kişilik bir heyetle, İspanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Eduardo Serra başkanlığındaki 10 kişilik bir heyet Ankara'ya gelerek, görüşmelere başladılar.

8- Federal Almanya Hristiyan Sosyalist Birliği (CSU) lideri ve Bavyera Başbakanı Joseph Strauss, Airbus uçaklarının THY'ye satılması ileilgili görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul'a geldi ve Başbakan Turgut Özal ile bir görüşme yaptı.

9- İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın davetlisi olarak İstanbul'a gelen Kudüs Müftüsü ve FKÖ Milli Konseyi üyesi Şeyh Abdülhamid Esai, düzenlediği basın toplantısında, «Filistin halkının isteği gerçekleşmedikçe ne dünyada ne de bölgede gerçek bir barış olmayacaktır» dedi.

10- Bağbank'tan 3 milyon liraya kadar anapara ve faiz alacağı olantasarruf sahiplerinin paralarının ödenmesine başlandı.

11- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan 191 sanıklı Uşak Dev - Yol davasında 13 sanıkidam, 14 sanık ta ömür 'boyu hapis cezasına mahkum edildi. 73 sanığın1 yıl ile 26 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldığı davada, 79 sanıktaberaat etti.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, Cumhurbaşkanlığı görevlilerine bırakıldıktan sonra TBMM Başkanlığına sunulan 1256 imzalı dilekçe ile ilgili dosyayı ifadelere başvurulması için Askeri Savcılığa gönderdi.

13- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda Değişiklik YapılmasıHakkındaki Kanun hükmündeki kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- 2 günlük resmi bir ziyaret için Moskova'ya giden Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile bir görüşme yaptı.

15- El Salvador'da yapılan Başkanlık seçimini kazanan Hristiyan Demokrat Jose Napoleon Duarte, resmi bir ziyaret için gittiği Washington'da yaptığı açıklamada, «Ordunun hükümetin emirlerine uymaya hazır olduğunu, insan haklarını soruşturmak üzere bir komisyon kuracaklarını ve solcu gerillalarla görüşmeye hazır olduklarını» söyledi.

16- Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz ile birlikte Japonya'ya gidenKuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah el Ahmed, yaptığı açıklamada, «Körfez ülkelerinin İran'a karşı ortak bir hava savunma planı üzerinde anlaştıklarını» açıkladı. Bu arada Suudi Arabistan ile Körfez İşbirliği Konseyi'ne üye diğer 5 ülke petrol tankerleri için yeni bir deniz koridoruteşkil edilmesi konusunda anlaşmaya vardılar.

Öte yandan İran Resmi Haber Ajansı İRNA'nın haberine göre, İranDevlet Bakanı Ali Hameney, ABD'yi körfezden uzak durması konusunda uyardı.

17- Nikaragua'da meydana gelen çatışmalarda «Nikaragua Demokratik Gücü (FDN) üyesi 71 karşı devrimci ile 20 Sandinist asker öldü.

18- Hindistan'da Perşembe gününden bu yana çıkan olaylarda 100kişinin öldüğü bildirilirken, polis yetkilileri Bombay'da 14 kişinin vuremri ile öldürüldüğünü açıkladılar.

22 Mayıs 1984

1- Başbakan Turgut Özal, beraberinde 84 kişilik bir heyetle Libya'ya gitti. Trablus Havaalanı'nda Libya Genel Halk Kongresi Halk Konseyi Sekreteri Abdüsselam Callud tarafından karşılanan Başbakan Turgut Özal, havaalanında basına verdiği demeçte, «Türkiye'nin Arap alemi ile ilişkilerinin başlamasında en büyük yardımı kardeş Libya yapmıştır. Türkiye'nin en sıkıntılı döneminde Libyalı kardeşlerimizin yakınlığını unutamayız. Dostluk zor zamanda belli olur. Bizim böyle davrandığımızı Libyalı kardeşlerimizin çok iyi blidiklerini sanıyorum» dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hasan Üner, basına yaptığı açıklamada, «Körfez Bölgesindeki gelişmelerin dikkatle izlendiğinive her fırsatta taraflara Türkiye'nin görüşlerinin iletildiğini» bildirdi ve«Ancak diplomatik alanda bir girişim yok, arabuluculuk söz konusu dağildır» dedi.

3- Batı Alman Hristiyan Sosyalist Birliği Partisi'nin lideri ve BavyeraBaşbakanı Joseph Strauss, İstanbul'dan Ankara'ya gelerek, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabul edildi ve Dışişleri Bakanı VahitHalefoğ!u, Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile Maliye ve Gümrük BakanıVural Arıkan ile de birer görüşme yaparak Türkiye'den ayrıldı.

4- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler'in oturumbaşkanlığını yaptığı «Kıbrıs'ın tek meşru devleti : Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti» konulu seminer Boğaziçi Üniversifesi'nde yapıldı.

5- Türkiye'nin 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, ölümünün ikinciyılında Ankara'da törenle anıldı.

6- Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığı'na sunulan 1256 imzalı dilekçede imzası bulunanların Askerî Savcılıkta ifadelerinin alınmasına başlandığı ve şimdiye kadar 7 kişinin ifade verdiği haberi basında yer aldı.

7- Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığınca Resmi Gazete'de yayınlanan toptan eşya fiyatları endeksine göre, 1983 yılındatoptan eşya fiyatları yüzde 30.6 oranında artarken, bu yılın ilk dörtayının sonundaki artış oranı ise yüzde 18.7 oldu.

8- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Yunanistan.Savunma Bakanlığı, «Yunanistan hükümetinin Türk savaş uçaklarının Orta Ege'de FIR hattını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk hükümetini protestoettiğini» açıkladı.

9- ABD Başkanı Ronald Reagan, Suudi Arabistan Kralı Fahd'a birmektup göndererek, saldırıya uğrayan gemilerin korunması için yardım istemeleri halinde, Amerikan savaş uçaklarının Suudi Arabistan havaüslerinden yararlanabilmeleri için izin istedi.

10- Belçika Adalet Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, Brüksel'degörevli 2 Sovyet diplomatın NATO'ya ait gizli belgeleri ele geçirmeyeçalışmak iddiası ile sınır dışı edildiği bildirildi.

23 Mayıs 1984

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ «C. Cahit Toydemir - 84 Harp Oyunu» gösterilerini izlemek üzere İstanbul'a gitti.

2- Devlet Bakanı Sudi Türel, imar affından yarralanacaklara yardımcı olmak amacıyla kurulan yeminli bürolarda sadece taban ücretinin 5 bin lira olarak belirlendiğini, tavan ücretinin ise hükümet tarafından belirlenemeyeceğini söyledi.

3- HP milletvekilleri tarafından hazırlanan çalışma yaşamına ilişkin 6 yasa teklifi TBMM Başkanlığına verildi.

Bu arada, TBMM Anayasa Komisyonu, böge valilikleri oluşturulmasının Anayasa'ya uygun olacağını hükme bağladı.

Bira satışını ruhsata bağlayan yasa önerisi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

4- Basın ve Yayın yoluyla işlenmiş suçların affı hakkındaki kanunteklifi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi. TBMM üyeliği ile bağdaşmayan işler hakkındaki yasa teklifi de TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

5- Gümrüklere terkedilen nakil araçları ile iş makinalarının kamukuruluşlarına bedelsiz verilmesini öngören yasa tasarısı TBMM BütçePlan Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Yüksek Seçim Kurulu, 25 Mart tarihinde yapılan Yerel YönetimSeçimlerine ilişkin kesin sonuçları açıkladı. Katılma oranının yüzde 91.05olarak belirtildiği açıklamaya göre partilerin oy oranı şöyle : ANAP yüzde 41.48 oranla 7 milyon 388 bin 200 oy, SODEP yüzde 23.40 oranla4 milyon 139 bin 139 oy, DYP yüzde 13.25 oranla 2 milyon 344 bin131 oy, HP yüzde 8.75 oranla 1 milyon 548 bin 654 oy, MDP yüzde 7.09oranla 1 milyon 258 bin 654 oy, RP yüzde 4.40 oranla 778 bin 622 oy vebağımsızlar da yüzde 1.63 oranla 287 bin 437 oy.

7- Merkez Bankası Başkanı Yavuz Canevi, Bankalar Birliği'nin 27.Genel Kurulu'nu açarken yaptığı konuşmada, Bankalar Yasası'nın yeniden düzenlenmekte olduğunu açıkladı.

8- TRT Genel Müdürü Tunca Toskay, Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek, yeniden başkanlığa seçilen Beyhan Cenkçi veyönetim kurulu üyelerini kutladı.

9- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz başkanlığındaki bir Türk İş heyeti, Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonunun 85. dönem yönetim kurulu toplantısına katılmak üzere Brüksel'e gitti.

10- Genelkurmay Başkanlığı'nın talimatı ve 4. Kolordu Ankara Sıkıyöneüm Komutanlığı'nın izni üzerine faaliyetine yeniden izin verilenMilliyetçi işçi Sendikaları Konfederasyonu (MİSK), yönetimi kayyumlardan devraldı ve göreve başladı.

11- 37. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü FederalAlman yönetmen Wim Wenders'in «Paris-Texas» adlı filmi kazandı.

12- Çukobirlik tarafından üretilen Pamuk ve ayçiçeği yağına yüzde 18 ile 25 arasında, Sümerbank tarafından üretilen borulara da yüzde4 oranında zam yapıldı.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan 2 sağ eylemciden biri ölüm cezasına biri de 16 yılhapse mahkum edildi.

Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, İzmir ve çevresinde eylem hazırlığı yapan yasa dışı TKP - İşçinin Sesi örgütü üyesi 22 kişinin yakalandığı bildirildi.

14- Prof. Dr. Bahri Savcı ile Prof. Dr. Hüsnü Göksel, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığı'na sunulan 1256 imzalı dilekçe ile ilgiliolarak Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî savcılığı'nda ifade verdiler.

15- DPT Teşvik ve Uygulama Dairesi Başkanlığı'nın Resmi Gazete'deyayınlanan tebliğine göre, bazı tekstil ürünleri ile gıda maddelerininihracatında uygulanan vergi iadesi oranları düşürüldü.

16- Libya'da bulunan Başbakan Turgut Özal, Müteahhitler ve birişçi grubuyla yaplığı görüşemeden sonra Libya Lideri Muammer Kaddafi ile de bir görüşme yaph.

17- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Berlin'de düzenlenen «4. Avrupa Konseyi Kültür Bakanları Konferansı»nda yaptığı konuşmada, «Yasa dışı yollarla sağlanan kültürel değerlerin müzelere vekolleksiycnlara girişlerinin yasaliaştırılmaması için Avrupa ülkeleri arasında önlem alınmasını» istedi.

18- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Türkiye'nin AtinaBüyükelçiliğinin, «Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın, Orta Ege'de Türksavaş uçaklarının FIR hattını ihlal ettiği yolundaki girişimini kabul etmediği» bildirildi.

19- Türk Hava Kuvvetleri'ne alınacak yeni nakliye uçakları ile ilgiligörüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'de bulunan İspanya SavunmaBakan Yardımcısı Eduardo Serra ile Kanada Havilland firması temsilcisi Joel Bell görüşmelerinin tamamlayarak Türkiye'den ayrıldılar.

20- ABD Başkanı Ronald Reagan, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, «Basra Körfezi'ndeki petrol üreten ülkelerin, Körfez'deki gemilere düzenlenen saldırılara Amerika'nın müdahale etmesiniistemediklerini» söyledi ve «Ancak bu ülkeler yardım isterse üstümüzedüşeni yapmaya hazırız» dadi.

21- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, bir törende yaptığı konuşmada, İran'ın Harg Adası çevresindeki ablukayı yoğunlaştıracaklarını açıklarken, İran ve Irak tarafından yayınlanan savaş bildirilerinde, taraflar arasında yeni çarpışmaların meydana geldiği belirtildi.

Bu arada, kimliği belirsiz uçakların Irak hava sahasını ihlal etmesiüzerine Irak Hava Kuvvetleri, Suriye sınırında alarma geçirildi.

22- Federal Almanya'da yapılan 6. Cumhurbaşkanlığı seçimini Richard Von Weizsaecker kazandı.

24 Mayıs 1984

1- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Türkiye Elektronik SanayiSempozyumu'nu açarken yaptığı konuşmada, «Elektronik sanayinin beşyıllık kalkınma planları dönemine girilmesinden bu yana hızlı bir gelişme gösterdiğini» söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, AP Ajansı'na verdiği demeçte, «Türkiye'nin İslam dünyası ile bağlarını güçlendirmesinin NATO müttefikleri için bir endişe kaynağı oluşturmaması gerektiğini» söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hasan Üner, Türkiye'ninKörfez bölgesindeki gelişmeleri büyük bir endişe ile izlediğini belirterek, «Bölgede ihtilaf yaratacak davranışlardan kaçıınlmasını istiyoruz»dedi.

4- ANAP Antalya Milletvekili Ali Dizdaroğlu tarafından hazırialanan ve Türk Ceza Kanunu'nun 175, 176, 177 ve 178.- maddelerinindeğiştirilmesini öngören yasa teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

5- Vakıflar, Emekli Sandığı, SSK, Daruşşafaka ve Kızılay gibi kuruluşlara ait gayrimenkullerdeki kiracıların yapılan kira artışlarına karşıitirazda bulunmalarına olanak sağlayan kanun teklifi ile Feridun İhsanBerk'in ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlık teskeresi TBMM Adalet. Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Devlet Demiryollan'nın 60. yıldönümü nedeniyle bir basın .toplantısı düzenleyen TCDD Genel Müdürü Ender Çetinkaya, «Bu yıl 300kilometre demiryolunun yenileneceğini, Ankara - İzmir arasında bir süre önce servise konan videolu Mavi Tren'den sonra Ankara - Kars arasında çalışacak videolu, Mehmetçik Ekspresi'nin de 8 Haziran Cuma günüsefere çıkacağını» söyledi.

7- Gübrenin fabrika çıkış fiyatları yüzde 14.5 ile yüzde 66 oranındaarttırıldı.

8- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan açıklamada, Komutanlık sorumululuk bölgesindeyapılan arama vö operasyonlarda 16 THKP-C ve Dev - Sol militanınınyakalandığı bildirildi.

9- Gümrük mezuatına göre tasfiye edilecek eşyalar hakkındakiDöner Sermaye Yasası Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Başbakan Turgut Özal, Libya Başbakanı Abdüsselam Callud ileyaptığı görüşmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı ve «Türkiye'nin İslam ülkeleri ile ilişkilerinde son yılarda gözlenen gelişme, nekimseden saklanacak, ne de abartılacak bir şeydir. Liderlik sözünü kullanmak istemiyorum ama Türkiye İslam dünyasında ağırlığını hissetiren birülke olmalıdır» dedi.

11- Avrupa Parlamentosu'nun Strasbourg'da yapılan oturumunda,Türkiye ile ilişkilerin normale dönüşünü şarta bağlayan ve insan hakları konusundaki beklentilerin yer aldığı iki ayrı karar tasarısı oylanarak kabul edildi.

12- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, NATO'nun kuruluşunun35. yıldönümü nedeniyle Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türk gazetecilerin uydu aracılığıyla sordukları soruları yanıtlayarak, «Türkiye'ye yapılacak askeri yardımın kesilmemesi konusundakongreyi ikna etmeye çalıştıklarını» söyledi.

13- Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker, Günaydın Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Türklerle Almanların birlikve beraberlik içinde yaşamaları için her türlü imkanı kullanacağını»söyledi.

25 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler'i kabul ederek, bakanlığının çalışmaları hakkındabügi aidi.

2- Libya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Başbakan TurgutÖzal, Türkiye'ye döndü. Başbakan Turgut Özal, Yeşilköy Havaalanındadüzenlediği basın toplantısında, «Temaslarının çok dostane ve yapıcıgeçtiğini» söyledi.

Başbakan Turgut Özal, Türkiye'ye gelmeden önce, iki ülke arasında ekonomik, kültürel ve teknik alanlarda işbirliğini kapsayan birprotokol Devlet Bakanı İsmail Özdağlar ve Libya Tarım Bakanı EbuzerdÖmer Durda tarafından imzalandı.

3- Dışişleri Bakanı Vahit Ha!efoğlu, THA'ya yaptığı açıklamada,Nijerya'da tutuklu olarak üçüncü ayını dolduran «Sapen 1» adlı Türktankerinin bırakılması için Dışişleri Bakanlığı'nca bu ülkenin askeri hükümetine yapılan beşinci notanın da yanıtsız bırakıldığını; girişimlerinsürdürüleceğini» bildirdi.

4- Tarım ve Orman Bakanı Hüsnü Doğan A.A.'ya yaptığı açıklamada, «Tarım ürünleri bedelinin ödenmesinde % 50 peşin ödeme sisteminin devam edeceğini» söyledi.

5- Bölge valiler toplantısının 7'ncisi 10 ilin valisinin katılmasıylaErzurum'da yapıldı. İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar, toplantıda yaptığı konuşmada, «Sıkıyönetim uygulamasından bir kısım illerde olağanüstühal uygulamasına, olağanüstü hal uygulamasından da normal uygulamaya geçileceğini» belirtti.

6- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından, «Hayali ihracat»soruşturması sınırları belirlendi.

7- Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında «Grup Toplu iş sözleşmesi» görüşmeleri Ankara'da başladı.

8- Anayasa Mahkemesi, Doğru Yol Partisi hakkında kapatılma isteğiyle açılan davada, Cumhuriyet Başsavcılığından esas hakkındakigörüşünü bildirmesini istedi.

9- DYP İstanbul İl Başkanı Yaşar Keçeli, «Kapatılan bir siyasi pefrtinin devamı oldukları yolunda bir konuşma yaptığı» iddiasıyla yargılandığı İstanbul 1 No. lu Askeri Mahkemesi'nde beraat etti.

10- Askeri Yargıtay'ca haklarında verilen mahkumiyet kararı bozulan Köy - Koop'un 8 yöneticisinin yargılanmasına yeniden başlandı.

11- Ankara 4 No. lu Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan Karadeniz bölgesi silah kaçakçılığı davasında 88 sanık 1 yıl ile 25 yıl 8 ayaraünda değişen hapis cezasına mahkum oldu, 36 sanık beraat etti.

Diyarbakır 1 No. lu Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan «Rizgari» ve «Alarizgari» grubu ek davasında yargılanmakta olan 120 sanıktan 65'ine 4 ay ile 14 yıl 8 ay arasında hapis cezası verildi, 44 sanıkise beraat etti.

12- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi tarafından bir açıklama yapılarak, «Güvenlik kuvvetlerininDenizli ve ilçelerinde yaptıkları operasyonlarda Türkiye Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi Dev - Yol örgütünün biri ölü 32 militanının yakalandığı» bildirildi.

13- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli ve berabe'rindeki heyet, Irak'a gitti.

14- Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Rahmi Gümrükçüoğlu, «The Times» gazetesinin okuyucu mektupları köşesinde yayınlanan mektubunda, «The Times gazetesinin Uluslararası Af Örgütü'nün «Türkiye'deişkence» başlıklı raporunu geniş bir biçimde yayınlayarak, bu raporadayalı olarak yazılan başyazını okuyucularını yanılttığını,» bildirdi ve«Avrupa Konseyi Siyasi Komite ve Hukuk Komitesi'nin Alt Komisyonu'nun Türkiye'de yaptığı incelemelerin sonuçlarının dikkate alınmamasını» eleştirdi.

15- NATO'ya üye 16 ülkenin parlamenterlerinden meydana gelenKuzey Atlantik Asamblesi'nin ilkbahar dönemi toplantıları 10 kişilik Türkparlamento heyetinin katılmasıyla Lüksemburg'da başladı.

16- Bağdat radyosunda yayınlanan bir hükümet bildirisinde, «IrakHava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının, Haruvsa bölgesinde, kimliğibelirtilmeyen 8 gemiyi ve İran'ın Bandar Humeyni Limanı yakınlarındaki sahada da yüzer mayınları bombalayarak hasar verdikleri» belirtildi.

ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, Amerikan ABC TV'sineverdiği demeçte, «İran'ın, Suudi Arabistan petrol tesislerini bombalama yolundaki tehdidini, olağanüstü tehlikeli bir durum» olarak değerlendirerek, «Eğer, Körfez'deki ülkelerden resmen bir başvuru olursa, yardımcı olmaya hazırız» dedi.

Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi, Kuveyt'in çağrısı üzerine, Körfez'deki gelişmeleri görüşmek üzere toplandı.

17- Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand, Fransa'nın Strasbourgkentinde, Avrupa Parlamentosu üyelerine hitaben yaptığı konuşmasında, «AET üyesi 10 ülkenin siyasi bir birlik kurmasını» önerdi.

18- Hindistan'da şiddetlenen Hindu - Müslüman çatışmalarına 6 kent.te ordu birliklerinin müdahale ettiği, 200 isyancının kılıçtan geçirildiği, Bombay polis müdürü J.F. Riberio tarafından açıklandı.

Öte yandan Pencap Eyaletinin kuzey batısındaki bölgede 3 ayıaşkın süredir devam eden Sikh - Hindu çatışmalarında ölü sayısının300'ü geçtiği bildirildi.

19- Danimarka Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, «Danimarka hükümetinin sanayi casusluğu ile suçladığı iki Sovyet diplomatının, ülkeyi terketmeleri için iki hafta süre tanındığını» bildirdi.

20- El Salvador'da 10 Mayıs'ta tutuklu 8 gerilla'nın eski SavunmaBakanı Yardımcısı Albay Adolfo Castillo ile takas edildiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisi, El Salvador'a 62 milyon dolarlık acil askeri yardım yapılmasını kabul etti.

26 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde CumhurbaşkanlığıKonseyi üyesi Nurettin Ersin, Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Devlet bakanı İsmail Özdağlar, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ve kuvvet komutanları olduğu haldeKayseri'ye gitti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kayseri'de yapılması tamamlanan Takım Tezgahları Sanayi Entegre Tesisleri'nin 2 ünitesi ile«ASPİLSAN» Nikel kadmium Pil Fabrikası'nı hizmete açtı. Kayseri'de incelemelerini tamamlayan, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve beraberindeki heyet daha sonra Ankara'ya döndü.

2- Yeni Polis Görev ve Yetki Kanunu Teklifi TBMM Başkanlığı'nasunuldu.

3- Odalar Birliği'nin 39. Genel Kurul toplantısı Ankara'da başladı.

4- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Taha Mahmut-el - Kaysi, BaşbakanTurgut Özal'ın Irak'a yapacağı resmi ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada,«ilişkilerin ve ziyaretlerin sıklaşmasından yana olduklarını» belirterek,«Biz Türkiye ile ilişkilerimizde uzun vadeli projelere ağırlık veriyoruz»dedi.

5- 1984 Orhan Kemal Roman Armağanı, «Kurşun Ata Ata Biter»adlı romanı nedeniyle Tarık Dursun K. ya verildi.

6- «25. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Törenleri» Konya'nın Karaman ilçesinde başladı.

7- Kapatılan MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili olarak açılan davanınseyrini değiştirmeye çalıştığı ve devlet üst düzey yetkililerine hakaretettiği iddiasıyla yargılanan Hicabi Koçyiğit, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından 5 yıl 7 ay hapis cezasınaçarptırıldı.

8- Kuzey Atlantik Asamblesi Siyasi Komisyonu'nda, «Türkiye'dekidemokratik gelişmeler, Türk - Yunan ihtilafı» ve «Siyasi - Askeri sorunlar»ı içeren üç bölümlü «Güney Kanadı Rapor Tasarısı» görüşülmeyebaşlandı.

Öte yandan, Türkiye Kuzey Atlantik Assamblesi'ne başvurarak, uluslararası terörizme karşı mücadelede müttefiklerarası işbirliğinin sağlanması amacıyla siyasi bir komisyon bünyesinde bir alt komisyon oluşturulmasını istedi.

9- Dünya Bankası, Türkiye'ye toplam 794 milyon dolarlık program ve proje kredilerini teknik düzeyde onayladı.

10- Federal Almanya Çalışma Bakanlığı, «Toplam 48 bin Türk işçisinin prim alarak Türkiye'ye geri gönmeyj kabul ettiklerini» açıkladı.

11- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, İtaya'da yayınlananEpoca dergisine verdiği demeçte, «Türk ve Kıbrıslı Türklerin en son uzlaşmaz tutumları, her ne kadar sözlü olarak kınıyorlarsa da bazı ülkelerin hoşgörü ile davranıp onları cesaretlendirmelerinden kaynaklanmaktadır» dedi.

12- Bobigny Ceza Mahkemesi 1983 yılının Temmuz ayında Ermeniteröristler tarafından Paris'in Orly Havaalanı'nda gerçekleştirilen ve 8kişinin ölümüne, 54 kişinin yaralanmasına yolaçan bombalı saldırıylailgili olarak tutuklu 3 Ermeniyi serbest bıraktı.

13- Avusturya'nın Mcgersdorf köyünde 1664 savaşında şehit düşen Türk askerlerinin anısına dikilen anıt törenle açıldı.

14- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşyaptığı açıklamada, «Rum kesiminin amacının BM Güvenlik Konseyi'niaskeri müdahaleye zorlamak olduğunu» söyledi.

15- Kıbrıs Rum yönetiminin 18 yaşındaki gençleri silah altına çağırdığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- BM Güvenlik Konseyi, Körfez'deki gemilere saldırı olaylarınıgörüşmek üzere toplandı.

Öte yandan, Suriye, Irak'ı Körfez'deki savaşı sona erdirme çabalarını engellediğini ve savaşı komşu ülkelere yaymaya çalıştığını» söyledi.

17- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre, Lübnan BaşbakanıRaşid Kerami, «ABD yönetiminin, Lübnan - İsrail arasında arabuluculukyapmayı önerdiğini» açıkladı.

18- Arjantin Devlet Başkanı Rau] Alfonsin, yaptığı açıklamada, «ingiltere'nin Falkiand adalarındaki sömürgeci tutumuna son vermemesive Arjantin'e iade etmemesi halinde, bu ülke ile olan savaş durumunusürdüreceklerini ve diplomatik ilişkilere girmeyeceklerini» belirtti.

27 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, üç gün sürecek İzmir ve Manisagezisine başladı. Manisa'nın Saruhanlı, Demirci ve Selendi ilçelerinde birer konuşma yapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türkiye'yi 12 Eylülöncesine götürmek isteyenlerin halen bulunduğunu, bunların iyi tanındığını ve yakından izlendiğini» belirterek, «Maksatlı telkin ve oyunlara alet olmayın» dedi.

2- Başbakan Turgut Özal, beraberinde bir grup işadamı ile birlikteIrak'ın başkenti Bağdat'a gitti. Hareketinden önce Yeşilköy Havaalanı'ndabir açıklama yapan Başbakan Turgut Özal, «Irak'la olan ekonomik ilişkilerimizin oldukça iy olduğunu, beraberindeki işadamları ile Irak'lı yetkililer arasındaki temaslar sonucu bu ilişkilerin daha da geliştirileceğineinandığını» belirtti ve İran - Irak savaşı ile ilgili olarak ta «İran'lı yetkililerin olduğu gibi Irak'lı yetkililerin de iki üike arasındaki savaşın sonaerdirilmesi konusunda görüşlerini almaya çalışacağım. Bu savaşın sonaerdirilmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye niyetliyiz» dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem THA'ya yaptığı açıklamada, göreve geldiklerinden bu yana, Türk parasının diğerparalar karşısında geçerlilik kazanması için gerekli bütün tedbirleri aldıklarını belirterek, «Türk parası iktidarımızın sonunda konvertibl durumagelecektir» dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Daily News Gazetesi'neverdiği demeçte, Kanada, İtalya ve İspanya ile askeri nakliye uçaklarınınyapımı konusunda görüşmelerin sürdüğünü, Amerika, Federal Almanya ve iç kaynakların kullanılması ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dünyanınen modern silahlarına sahip bir ordu haline geleceğini ve F. Almanyaile ortak tank üretimini sağlayacak anlaşmanın son aşamada bulunduğunu açıkladı.

5- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bir Yunan askeri uçağının dün Kuşadası Körfezi civarında Türk Hava Sahası'nı ihlal etmesiile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ercüment Yavuza Alp'in, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Constanto Paulos'u bakanlığa davet ederek ihlali protesto ettiği bildirildi.

6- Strasbourg'dakj Avrupa Parlamentosu ve Brüksel'deki AET Komisyonu yetkilileri ile temaslarda bulunan Türk Parlamenter heyeti Ankara'ya döndü.

7- Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın 7. Genel KuruluAnkara'da yapıldı.

8- Türkiye Odalar Birliği'nin 39. Genel Kurulu yapıldı ve yönetimkurulu üyeleri belirlendi.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, İstanbul Yolİş Sendikası'nın 159 yöneticisi hakkında 8-15 yıl arasında değişenhapis cezalan istemiyle dava açtı.

10- Filipinlerde gerilla örgütleri ile ordu birlikleri arasında meydana gelen çatışmalarda 39 kişi öldü.

11- Hindistan'ın Bombay kenti ve çevresinde Müslümanlar ile Hindular arasında süren çatışmalarda ölü sayısının 221'e çıktığı yabancı ajanslarca bildirildi.

12- Mısır'da ilk parlamento seçimleri yapıldı ve çıkan olaylardabir milletvekili adayı vurularak öldürüldü.

28 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ege Bölgesi'ndeki gezisini sürdürerek, Manisa ili ile Gördes, Kırkağaç, Sarıgöl ve Alaşehir ilçelerinde birer konuşma yaptı ve maksatlı bazı kişilerin 1961 Anayasası gibibir Anayasa getirmek amacında olduklarını belirterek «Ben bu Anayasa'ya kefil oldum. Bu yüzden de değiştirilmesine sonuna kadar karşı çıkarım. 1982 Anayasası'nın orasından burasından delik açtırtmam» dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, İzmir'deTuryağ'ın ek tesislerini açarken yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin artıkyabancı sermaye'nin aradığı koşullara sahip olduğunu» söyledi ve «Önümüzdeki yıl yabancı sermaye akışı hızlanacak» dedi.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem, Avrupa Konseyi'nin 14. DönemAdalet Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Madrid'e gitti.

4- Türkiye- Libya Sosyal Güvenlik sözleşmesi Ankara'da imzalandı.

5- Siyasi partilere hazine yardımı yapılması konusunda ANAP, HPve MDP temsilcilerinden oluşan komisyonun, siyasi partilere genel bütçe gelirlerinin beşbinde biri oranında yardım yapılması için anlaşmayavardıkları haberi başında yer aldı.

6- NATO Güney Avrupa Müttefik Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Giuseppe di Giovanni, İstanbul, Gölcük, İzmir ve Ankara'daziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

7- Cumhuriyet Senatosu eski Başkanlarından emekli tabib Tümgeneral İbrahim Şevki Atasagun Ankara'da öldü.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan 199 sanıklı TKP-ML/TİKKO davasında 7 sanık idama,8 sanıkta ömür boyu hapse mahkum oldular. 129 sanığın 3-20 yılarasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı davada 38 sanıkta beraatetti.

9- DPT Müsteşarlığına Yusuf Bozkurt Özal'ın atanmasına ilişkinkararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- Irak'ın başkenti Bağdat'ta bulunan ve resmi görüşmelere başlayan Başbakan Turgut Özal, Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'la bir görüşme yaptı.

11- NATO Dışişleri Bakanları İlkbahar Dönemi Toplantısı'na katılmak üzere Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu,ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'la bir görüşme yaptı.

12- Lübnan Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Raşid Kerami, Beyrut'ta yayınlarına Aş - Şark Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Lübnan'ı kurtarmak için Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek almalıyız» dedi.

13- Nijerya hükümeti, «Sapen - 1 adlı Türk tankeri ve kaptanınıEkonomik sabotaj ihtimali nedeniyle 3 aydan beri alıkoyduklarını» açıkladı.

29 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ege Ordu Komutanlığı tarafından icra edilen «ilk Hedef-84» tatbikatının Doğanbey'deki bölümünüizledikten sonra, Cumaovası Havaalanı'nın temelini attı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, daha sonra İzmir büyük kanal projesini başlattı.

2- İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar, düzenlediği basın toplantısında, insan kusurlarından meydana gelen trafik kazalarının her yıl binlerce kişinin ölümüne, yaralanmasına, sakat kalmasına ve milyarlarca liralıkmaddi zarariara yol açtığını belirterek, «Nitekim son üç yılda ülkemizde 141 bin trafik kazası meydana gelmiş olup, bunun sonucunda 14 bin126 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 110 bin kişi de yaralanmış bulunmaktadır» dedi.

3- Maliye Ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, Yabancı Sermaye Koordinasyon Derneği (YASED) tarafından düzenlenen «Yeni Yabancı Sermaye Politikası» konulu seminerde yaptığı konuşmada, yabancı sermayeile yerli sermaye arasında eşitlik ilkesinin gerekli olduğunu belirterek,«özellikle yabancı sermayenin turizm alanına girişini özendirme konusunda çalışmalar yapıldığını, yabancılara gayri menkul satışı ve ikamet hakkının tanınması konusunda yasanın önümüzdeki günlerde yürürlüğe konmasının beklendiğini» söyledi.

4- Dışişleri Bakanhğı'ndan yapılan açıklamaya göre, İtalya'da bulunan Adelaide Ristori Kültür Merkezi, Yılın Başarılı Kadınları ödülünübu yıl devlet sanatçısı Yıldız Kenter'e vermeyi kararlaştırdı.

5- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hasan Üner, iki yıl önce Paris'in OrlyHavaalanı'na baskın düzenleyen Ermeni terörist Soner Nayır'ın Fransız Mahkemesi'nce serbest bırakıldığı yolundaki haberlerin doğru olduğunu bildirdi.

6- İki ayrı ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin .Başbakanlık tezkeresi Başbakanlıkça, Tapu Yasası'nda değişiklik yapılmasını veköy hudutları içinde de yabancılara toprak ve emlak satılabilmesiniöngören yasa tasarısı da komisyonca TBMM Başkanlığından geri çekildi.

7- Yüksek Öğretim Kurulu, üniversite rektörlüklerine gönderdiğibir genelgede, kız öğrencilerin başlarını turban ile bağlayabileceklerinekarar verdi.

8- Başbakanlık Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, san basın kartlarının kullanması süresi 31.12.1984 tarihinekadar uzatıldı.

9- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığından yapılan açıklamaya göre, İran'a dışsatımı yapılacak demir-çelik ve şekerin ton fiyatları belirlendi.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner, Nisan ayı dışticaret verilerinin geçici olarak belirlendiğini ve Nisan ayı ihracatının611 milyon dolar, ithalatının ise 923.6 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini açıkladı.

11- Petrol ürünlerine yüzde 5 oranında zam yapıldı. Buna göre,süper benzin 166 lira, normal benzin 154 lira, gazyağı ve motorin 103lira, 6 nolu feul oil 70 lira, 12 kğ'ık tüp de 1510 lira oldu.

12- Ceyhan Nehri üzerinde bulunan Aslantaş Barajı'nın 6 numaralıkapağının patlaması sonucu, baraj gölünde biriken su Ceyhan Nehri'neboşalmaya başladı.

13- İstanbul'un fethinin 531. yıldönümü törenlerle kutlandı.

14- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Erzincan 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan yasadışı Kurtuluş örgütünün Çarşamba grubu davasında 2 sanık ölüm cezasına, 14 sanık ise 3 yıl 4 ay ile29 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildiler.

15- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığı'na sunulan 1256 imzalı dilekçe ile ilgiliolarak, İstanbul Sıkıyönetim komutanığı Askeri Savcılığı'nca 25 kişinindaha ifadesi alındı.

16- Serbest bölgeler ile ilgili 17 Mayıs günü yayınlanan BakanlarKurulu kararına ek olarak çıkarılan yeni karar Resmi Gazete'de yayınlandı ve Antalya ile Mersin'de kurulacak serbest bölgelerin sınırları belirlendi.

17- Başbakan Turgut Özal, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyintarafından kabul edildi ve bir süre görüştü.

Bu arada Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli başkanlığındaki heyet ile Irak ticaret heyeti arasında bazı konularda prensip anlaşmaları sağlandığı haberi basında yer aldı.

18- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand'ın, F. Almanya ile Fransa aradında düzenlenen43. zirve toplantısında, AET içinde daha fazla siyasi birlik sağlanması ileteknolojik ve askeri projelerde işbirliğinin arttırılması konularında anlaştıkları bildirildi.

19- NATO üyesi ülkelerin «Dışişleri Bakanları İlkbahar Dönemi Toplantısı» Washington'da başladı.

20- İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney, İran parlamentosunun açılışında yaptığı konuşmada, Irak'la sürdürdükleri savaşa körfez ülkelerinin karışmamalarını ve tarafsız kalmalarını istedi.

Bu arada, ABD, körfezdeki petrol gemilerinin savunması için SuudiArabistan'a göndermeyi kararlaştırdığı 400 Stinger füzesinden ilk kısmını göndermeye başladı.

21- Suriye Arap Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı Orgeneral Mustafa Tlass, Beyrut'ta yayınlanan Eş-Şark Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye'nin Ortadoğu'da cereyan eden olaylarda daha etkili rol oynayabileceğine inandıklarını» söyledi.

22- Güneş Gazetesi'nde yayımlanan bir habere göre, Afganistan'daSovyetler Birliği birlikleri ile Afgan mücahidleri arasında meydana gelen çatışmalarda 3 Sovyet Generali öldürüldü.

23- Mısır'da yapılan genel seçimlerde, iktidardaki Ulusal DemokratParti, parlamentonun 448 sandalyesinden 391'ini kazandı.

24- Nikaragua Savunma Bakanlığı, geçen hafta ülkenin kuzeyindegerçekleştirilen bir operasyonda 196 karşı devrimcinin öldürüldüğünübildirdi.

30 Mayıs 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İzmir ve Manisa'daki incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2- Başbakan Turgut Özal, 4 günlük Irak gezisini tamamlayarakAnkara'ya döndü. Esenboğa Havaalanı'nda bir açıklama yapan Başbakan Turgut Özal, Irak'la yaptıkları ekonomik ve ticari görüşmelerinolumlu sonuçlandığını, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2 milyardolara getirildiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakanı Vekili Mesut Yılmaz, Dışişlerişehitlerini anma töreninde yaptığı konuşmada, «Medeni aleme mensup olduğunu söyleyen her ülkenin, uluslararası terörizme karşı işbirliği içinde mücadele etmesi gerekliğini» söyledi.

4- Devlet Bakanı Sudi Türel, Ankara Esnaf Dernekleri Birliği'nin32. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, yarım kalan sanayi sitelerininbitirilmesi için kredi takviyesi yapılacağını bildirdi ve «Bu maksatla esnaflara Halk Bankası vasıtasıyla verdiğimiz kredileri 92 milyar liradan173 milyar liraya çıkardık. Ayrıca diğer bankaların da esnaf kredisivermesini sağlayacağız» dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, THY'nın Sivas'a sefer yapmasınedeniyle Sivas'ta düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sivil havacılık a'anında yapılacak değişikliklerle, özel sektöre taksi domuş uçakseferleri için izin verileceğini ve Erzincan ile Kars'a THY seferlerinin başlatılacağını bildirdi.

6- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, çeşitli savunma sorunları konusunda Milliyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, DESİYAB tarafından düzenlenen «Çok Ortaklı Şirketler Top!antısı»nı açarken yaptığı konuşmada, «260 işçi şirketinden sadece 9'unun kredi borcu bulunmadığını,ioplam sermayesi 18.5 milyar lira olan 68 şirketin toplam cirolarının51.9 milyon lira, bcrç'armın da 53.9 milyar lira olduğunu» açıkladı veçok ortaklı işçi şirketlerinin başarıya ulaşması için 3-K adını verdiği kapital, kapasite ve karakterin bu şirketlerde bulunması gerektiğini söyledi.

8- TBMM Genel Kurulu, gümrüklere terkedilen araç ve makinalarınkamu kuruluşları ile belediyelere parasız verimesini öngören yasa tasarısını reddetti. Genel Kurul'da ayrıca Vakıflar ile benzeri kuruluşlar veSosyal Güvenlik kuruluşlarına ait gayrimenkullerin yeniden tespit edilen kiralatma kiracıların itiraz etmelerine imkan tanıyan kanun teklifikabul edildi.

9- Sayıştay Başkanı Cahit Eren, Sayıştay'ın 122. kuruluş yıldönümü nedeniyle verdiği demeçte Sayıştay'ın denetim alanlarındaki saymanlıkların sayısının 10 bin 152'ye ulaştığını belirtti ve yılda 1 milyonunüzerinde ödenek vizesi işlemi ile 1.5 milyon kadro dağıtımının günü gününe yapıldığını bildirdi.

10- MDP Meclis Grubu tarafından yayınlanan bir bildiride, hükümetin Türkiye'ye yönelik dış gelişmeler karşısında TBMM'ye bilgi vermediği belirtildi ve «Grubumuz, hükümetin Türkiye'yi nereye götürmek istediğini merak etmektedir» denildi.

11- Devlet istatistik Enstitüsü'nün verilerine göre, 1984 yılının ,ilkdört ayında ithalat yüzde 3, ihracat ise yüzde 34 oranında artarken,dış ticaret açığı da yüzde 45.7 oranında geriledi.

12- Türkiye Odalar Birliği yeni Yönetim Kurulu, yaptığı görev bölümünde Mehmet Yazar'ı yeniden başkanlığa seçti.

13- AET Türkiye temsilcisi Gwyn Morgan'a Ankara'da kimliği belirsiz bir kişinin silah çektiği ve Morgan'ın olay sonrasında Brüksel'e gittiği haberi basında yer aldı.

14- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Hamit Kurtadlı bir kişi Bulgaristan hesabına casusluk yaptığı gerekçesiyle, Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Pancar köyde yakalandı ve SıkıyönetimMahkemesi'nce tutuklardı.

15- Adana Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, yasa dışı THKP-C Acilciler örgütü üyesi bir sanığı ölüm, iki sanığı daÖmür boyu hapse mahkum etti. 12 sanığın 3 yıl ile 6 yıl 8 ay arasındadeğişen hapis cezalarına mahkum edildiği davada 9 sanık ta beraat etti.Askeri Yargıtay 2. Dairesi KAWA davasında bir sanığın ölüm, iki sanığında ömür boyu hapis cezalarını esastan bozdu. Askeri Yargıtay DairelerKurulu'da Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı askeri Mahkemesi'nce ölüm cezasına mahkum edilen Dev-Sol üyesi iki sanıktan birinin kararını onayladı, birinin de cezasını ömür boyu hapse çevirdi

16- NATO Dışişleri Bakanları ilkbahar Dönemi toplantıları Washington'da devam ederken, bir basın toplantısı düzenleyen NATO GenelSekreteri Joseph Luns, «Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlığın kısa sürede çözümleneceğini sanmadığını» söyledi ve Türk ordusunun yeterince teçhiz edilmediğini belirterek, Türkiye'ye ABD yardımının kesilmesi yönünde alınacak bir kararın yaklaşık yarım milyonTürk askerinin savaşa hazırlık yeteneğini olumsuz yönde etkileyeceğinibildirdi.

17- Irak Enformasyon Bakanı Latif Casin, Bağdat'ta Türk gazetecileri ile yaptığı görüşmede, «Irak'ın Körfez'de Harg Adası'nı ortadankaldırmak azminde olduğunu, bu bölgenin savaş alanı ilan edildiğinive buraya girecek tankerlere ateş edileceğinin çok önceden açıklandığını» belirterek, Türk tankerlerinin bu bölgeye girmemelerini önerdive «Türk tankerleri için Körfez'de özel bir uygulama yapamayız. Buradaözel önlem almamız mümkün değildir» dedi.

18- Çin'in Yunnan eyaletinde meydana gelen toprak kayması sonucu 100'den fazla kişinin öldüğü ve yaralandığı yabancı ajanslarcabildirildi.

31 Mayıs 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Milliyet Gazetasi'ne verdiği özel demeçte, «Yaşama meclislerinde en büyük yükün komisyonlara düştüğünü, bu nedenle komisyonların çalışma günlerinin arttırılarak, TBMM'nin daha hızlı çalışma temposuna kavuşturulacağını ve halkın arzuladığı yasaların süratle çıkarılacağını» söyledi.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilere, İran, Irak ve Libyagezileri hakkında bilgi vererek, çeşitli konulara ilişkin soruları yanıtladı.

3- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, TBMM'de bir soru önergesiniyanıtlarken, PTT'nin kurmayı öngördüğü telefon santralı ihalesini ITT firmasının kazandığını açıkladı.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)'ın 24. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «OYAK'ınvecibelerini yerine getirebilmesinde hükümetimiz her türlü desteğinsağlanması için çalışacaktır» dedi.

5- TBMM Bütçe Plan Komisyonu, 1984 yılı bütçesine 795 milyarlira ek ödenek konulmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

6- TBMM Adalet Komisyonu, idam cezasına mahkum edilen 2 sanığın cezalarının infazını kabul etti. İçişleri Komisyonu ise 8 ilde bölgevalilikleri kurulmasını öngören kanun hükmündeki kararnameyi reddetti.

7- Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Ali Baranselsel tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Kenan Evrenin, herayın ilk haftası içinde TBMM Başkanı ve parlamentoda grubu bulunansiyasi partilerin genel başkanları ile görüşeceği bildirildi.

8- Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nin 10. Olağan Genel Kurulu'nda dernek başkanlığına yeniden Saffet Ulusoy seçildi.

9- Türkiye Şişe - Cam Fabrikaları A.Ş. cam ve cam ürünleri fiyatlarını yüzde 9 oranında arttırdı.

10- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 93 sanıklı yasa dışı TİKKO 2 davasında 10 sanık ölümcezasına, 2 sanıkta ömür boyu hapse mahkum edildiler. 50 sanığın 3 ila20 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildiği davada, 22 sanıkta beraat etti.

11- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Washington'da sona erenNATO üyesi ülkeler Dışişleri Bakanları İlkbahar Dönemi Toplantısındayaptığı konuşmada, İran - Irak savaşı ile ilgili olarak, iki ülkenin görüşlerinin bir çözüm ortamı yaratabilecek biçimde henüz yakınlaşmadığını belirtti ve savaşı bitirebilmek için araya girilmesinin bu aşamada birsonuç vermeyeceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlarının sona eren toplantısından sonra yayınlananortak bildiride ise, Doğu Batı ilişkilerinin bir yandan özellikle konvansiyonel alanda batının güçlenme çabalarının sürdürülmesi, öte yandanda Sovyetler Birliği ile dialog kurulması için çaba harcanması çağrısıyapıldı.

12- Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABDKongresi Temsilciler Meclisi Dışişleri Avrupa Alt Komisyonu'nda veDışPolitika Derneği'nde yaptığı konuşmalarda, Türk - Amerikan ilişkilerinin sadece stratejik çıkarlara dayandırılmaması gerektiğini belirtti veKongre'deki TürKİye'yi cezalandırma eğilimlerinin Türk - Amerikan ilişkilerini 1975-1978 silah ambargosu döneminde olduğu gibi tehlikeyedüşürebileceği uyarısında bulundu.

13- İspanya'nın başkenti Madrid'te sona eren Avrupa Konseyi AdaletBakanları Toplantısı sonunda yayınlanan ortak bildiride, Avrupa Konseyiüyesi ülkelerin terörizmle mücadele ve uyuşturucu madde kaçakçılığınakarşı işbirliği yapmaları istendi. Ortak bildiride ayrıca Türkiye'nin isteği üzerine «Diplomatlara karşı girişilen tedhiş hareketlerinin kınanması ve ülkeler arasında bu konuda işbirliği yapılması gerektiği» şeklindebir ifade de yer aldı.

14- Irak Başbakan 1. Yardımcısı Taha Yasin Ramazan Tercüman Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Türkiye'nin bölgede bir istikrar unsuruolduğunu belirterek, «Türkiye ile Irak arasında gün geçtikçe hem ekonomik hem siyasi hem de kültürel ilişkiler daha çok mesafe almaktadır. Irak ile Türkiye'nin dostluğu bütün ülkelere örnek gösterilmeli»dedi.

15- Kuveyt'in Körfez Bölgesi'ndeki tankerlerini korumak amacıylaStinger füzeleri almak için ABD yönetimine başvurduğu yabancı ajanslarca bildirildi. Öte yandan ABD'de bulunan İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens, gazetecilere yaptığı açıklamada, «Sovyetler Birliği'nin Irak'a,İran'a karşı kullanmak amacıyla SS-21 füzeleri verdiğini öne sürdü» ve«Irak'ın daha önce de aldığı bu füzelerle İran'ın sınır köylerini bombaladığını» söyledi.

16- Mısır ile Kıbrıs Rum yönetimi arasında kesilen diplomatik ilişkiyeniden kuruldu.

17- Nikaragua'da yönetim karşıtı Demokratik Devrim İttifakı (ARDE)örgütü lideri Eden Pastora'nın düzenlediği basın toplantısında patlayan bomba, biri Amerikalı gazeteci olmak üzere 5 kişinin ölümüne,28 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

18- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Bolivya hükümeti, toplam 3.6 milyar dolar olan dış borç ödemelerini durdurduğunuaçıkladı ve tek yanlı olarak hazırladığı yeni bir ödeme planınım ala.caklı banka ve hükümetlere iletti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106