24.4.1984
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1984

1 Nisan 1984

1- ABD Savunma Bakanı Casper Weinberger, Çeşme'de yapılacakolan NATO Nükleer Planlama Grubu Toplantısı'na katılmak üzere İzmir'e geldi.

2- DPT Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Dairesi Başkanlığı'nın yürürlüğe giren tebliğine göre, yabancıların Türkiye'de yapacakları yatırımlarla ilgili yeni esaslar belli oldu.

3- Beyrut'ta görev yapan Çokuluslu Barış Gücü'ne bağlı Fransızbirlrklerinin geri çekilme işlemleri tamamlandı.

4- Hindistan hükümeti, «Hindistan Anayasası'nın Siklilerin istekleri doğrultusunda değiştirileceğini ve Sikh mezhebinin ayrı bir dinolarak tanınacağını» açıkladı.

2 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Malezya Kralı Hacı Ahmet Şah'ıuğurlamak üzere İstanbul'a gitti. Evren, Şfşli Terakki Lisesi ile İTÜ TürkMusikisi Devlet Konservatuvarı'rida da incelemelerde'bulundu.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, NATO Nükleer Planlama Grubu toplantısı için Çeşme'de bulunan ABD Savunma Bakanı Casper Weinberger ile yaptığı ikili görüşmede, konuk bakana, «ABD Senato Komisyonu'nda alınan ve Maraş bölgesini pazarlık konusu yapankarar var oldukça, 215 milyon dolarlık hibe yardımın kesinlikle kabuledilmeyeceğini» belirtti.

4- Bakanlar Kurulu, OECD Konsorsiyumu çerçevesinde ABD'ninTürkiye'ye yapacağı 75 milyon dolar tutarındaki bağış ile 63.5 milyondolar tutarındaki krediye ilişkin anlaşmayı onayladı.

5- Genelkurmay Başkanlığı'nın Askeri Cezaevleri'ndeki tutukluların durumlarına ilişkin açıklamasında, «Her insaf ve izan sahibi vatandaşlarımızın da takdir edeceği gibi askeri ceza ve tutukevlerinde nadir bireysel olaylar dışında, sistematik ve kasti bir kötü muamele veişkence bahis konusu değildir» denildi.

6- İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, başkanlık göreviniAbdullah Tırtıl'dan devralarak görevine başladı.

7- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ve Yönetim Kurulu üyeleri TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ı ziyaret ederek, yeni görevi dolayısıyla kutladılar.

8- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Kurulu yapıldı ve yeni Yönetim Kurulu üyeleri belirlendi.

9- Türkiye ile Kanada arasında nükleer enerjinin barışçı amaçlarlakullanımı konusunda işbirliğini öngören görüşmelere Ankara'da başlandı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, siyasi parti temsilcileri veKurucu Meclis üyeleri ile bir toplantı yaptı. Toplantıdan önce basınaaçıklamalarda bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, «ABD'ninsatılık malımız olmadığını öğrenmesi lazım» dedi.

11- Cenevre'de toplanan Dünya Uluslararası Parlamenterler Birliği,Türkiye'yi yeniden birliğe kabul etti.

12- BM Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF) tarafından hazırlanan bir raporda, dünyada geçen yıl 15 milyon çocuğunçeşitli nedenlerle öldüğü bildirildi.

13- Lübnan Başbakanı Şefik Vazzan, Beyrut'taki Sovyetler BirliğiBüyükelçisi Alexandre Soldatov ile yaptığı görüşmeden sonra, «ABD'nin, İsrail'i geri çekilmeye ikna etmesi için bekledik, ancak tüm girişimler başarısızlıkla sonuçlandı. Şimdi aynı konuda başka güçlerden yardım isteyebiliriz ve bunlardan biri de Sovyetler Birliği olabilir» dedi.

14- Nikaragua'da meydana gelen çatışmalarda 30 kişi öldü.

15- Kudüs'te bir caddedeki kalabalığa ateş açıp 50 kişiyi yaralayanFilistinli 3 gerilladan biri ölü, ikisi sağ olarak ele geçirildi. Bu arada,saldırıyı üstlenen «Filistin'in Kurtuluşu İçin Demokratik Cephe» adlıörgüt, Suriye'nin başkenti Şam'da saldırı ile ilgili bir bildiri yayınladı.

3 Nisan 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, milletvekillerinden oluşan bir heyetle Pakistan'a g:itti.

2- Başbakan Turgut Özal, TRT Genel Müdürlüğü'ne atanan TuncaToskay'ı kabul ederek bir süre görüştü.

Başbakan Turgut Özal daha sonra Ankara Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy'u makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında imar ve İskanBakanı Safa Giray, Ankara Valisi Cahit Bayar ile 5 ilçenin belediyebaşkanları da bulundular.

3- Bayındırlık Bakanı Safa Giray, Balkan ülkelerinden depremriskinin azaltılması konusunun ele alındığı «Bölgesel Avrupa Koordinasyonu» toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'de büyük deprem yaşanmadan geçirilen her yıl, gelecekteki depremlere hazırlık açısından fırsattır» dedi.

4- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp ve Başkanlık Divanı,partinin Ankara'da toplanan Kurucular Kurulu toplantısında görevlerinden istifa ettiler. Daha sonra genel başkanlık için yapılan oylamada, Necdet Calp, 33 ret, 5 çekimser oya karşılık 80 oyla yeniden genelbaşkanlığa seçildi.

5- Yasa dışı Dev - Sol örgütünün 6 militanı için verilen idam cezalarının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlık teskeresi TBMM'yegönderildi.

6- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, THA'ya yaptığı açıklamada, yabancı bankalar ile özel finans kuruluşlarının, Ortadoğudaki petro- doları en yakın ülke olarak Türkiye'ye kaydıracaklarını ve bu suretle Türkiye'nin döviz sıkıntısının belli oranlarda hafifleyeceğini söyledi.

7- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Türkiye'yiziyaret etmekte olan Malezya Kralı Sulfan Hacı Ahmet Şah, İstanbul Yeşilköy Havaalanı'nda Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından törenleuğurlandı.

8- NATO Savunma Bakanları Nükleer Planlama Grubu toplantısıÇeşme'de başladı. Toplantının ilk oturumunda Cruise ve Preshing füzelerinin Türkiye'ye yerleştirilmesi konusunda herhangi bir teklifte bulunulmadığı açıklandı.

Bu arada NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, NATO'nun 35. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, NATO'nun totaliterrejimin Batı'ya kaymasını önlediğini belirtti.

9- Türkiye Ümit Milli Futbol Takımı, İstanbul'da Macaristan ÜmitMilli Takımı ile yaptığı özel karşılaşmayı 1-0 kazandı.

10- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan bir açıklamaya göre, 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemelerince 1984 yılı Mart ayı içinde çeşitli siyasisuçlardan toplam 45 sanık, 1 ile 16 yıl ve 2 sanıkta müebbet hapiscezasına çarptırıldılar.

11- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararına göre, Amerikan General Dynamics firması, F-16 savaş uçaklarının yapımını gerçekleştirecek «TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii Şirketi» sermayesine yüzde 42 oranında ortak oldu.

12- 1982 yılında Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğumu basan 10Türk, Köln Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 4 ile 4,5 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldılar.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Hughes, Senato Dış ilişkiler Komitesi'nin, ABD'nin Türkiye'ye yapacağı yardım ile Kıbrıs sorunu arasında ilişki kurmasının Türkiye'ye verilmiş gereksiz bir cezaolduğunu belirtti ve «Muhtemelen Kıbrıs sorununun çözümüne katkısı olmayacağını» söyledi.

14- Uluslararası Af Örgütü tarafından 263 sayfalık bir KİTap halinde yayınlanan «1980'lerde İşkence» başlıklı raporda, yaklaşık 100ülkede sanıklara kötü davranıldığı ya da işkence yapıldığı» ileri sürüldü.

15- İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Habip Şatti, Mısır'ınİslam Konferansı'na 4 yıl aradan sonra resmen katıldığını söyledi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Senatosu Dış İlişkikiler Komitesi'nin Türkiye'ye yardımı Maraş'ın Rumlara bırakılması koşuluna bağlaması karannm KKTCde büyük tepkiyle kanlandığını belirterek, «Kıbrıs Türk halkının isteği Maraş'ın yeni cumhuriyetin başkenti olması yönündedir» dedi.

17- Lübnan'da ateşkesin bozulmasını önlemek amacıyla, karşıtgruplar arasında tampon bölge oluşturulması yolunda çalışmalar yapacak, olan ve üst düzeydeki askeri yetkililerden oluşan komisyon göreve başladı.

18- Hindistan'ın Amritsar kentinde polisin göstericiler üzerine ateşaçması sonucu 11 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı. Bu arada Pencapeyaletinde de Sikh militanları iki günde iki Hindu politikacısını öldürdüler.

19- Gine'de Devlet Başkanı Ahmed Seku Ture'nin ölümünden sonra ordu yönetime el koydu.

4 Nisan 1984

1- İstanbul'da incelemelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Şişli Endüstri Meslek Lisesi ve Paşabahçe Şişe Cam Fabri'kası'nıgezerek, ilgililerden bilgi aldı.

2- Başbakan Turgut Özal, 1984 yılı ABD askeri yardımının 215milyon dolarlık hibe bölümünün Kıbrıs'ta Maraş'ın Rum kesimine verilmesi şartına bağlanması yolundaki haberler üzerine «Bu şartın resmi politika haline gelmesi koşulunda, Türkiye'nin NATO'ya olan katkısını azaltacağını» söyledi.

3- Başbakan Turgut Özal, Ankara'nın Yıldız, Çukurca, Boztepe veTürközü gecekondu semtlerini gezerek, incelemelerde bulundu.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Çeşme'de düzenlediğibasın toplantısında, ABD Senatosu Dış ilişkiler Komisyonu'nun Türkiye'ye yapılacak yardımı Kıbrıs'ta. Maraş'ın Rumlara devredilmesi koşuluna bağlaması ile ilgili olarak, «Kıbrıs'ta para karşılığında taviz vermeyiz. Bunu Weinberger'e de anlattık. Şarta bağlanırsa, yardımın tümünü reddederiz dedik. Bize de ABD hükümetinin bu karan değiştireceği bildirildi. Bekleyip göreceğiz» dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, telsiz kullanımıyla, ilgili açıklamalarda bulundu.

6- 1983 ürünü Karadeniz ekici tütün piyasası Maliye ve GümrükBakanı Vural Arıkan. tarafından 565 lira başfiyatla açıldı.

7- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanlığı'na yeniden Ahmet Abakay getirildi.

8- Çeşme'de yapılan NATO Nükleer Planlama Grubu Toplantısı yayınlanan ortak bildiri ile sona erdi.

9- Çeşme'deki NATO toplantısına katılan F. Almanya SavunmaBakanı Manfred Wörner, yaptığı açıklamada, «Türk hava savunmasının ileri bir düzeye ve teknolojiye ulaştırılması için «Petra ve Roland»uçaksavar füzelerinin Türkiye'ye verileceğini» söyledi.

10- Halkçı Parti Genişletilmiş Kurucular Kurulu, yapılan MerkezKarar Organı seçimleriyle sona erdi.

11- IMF Yönetim Kurulu'nda görüşülmeye başlanan ve BaşbakanYardımcısı Kaya Erdem'in imzasını taşıyan «Niyet Mektubu» basında yer aldı.

12- İthal malı yabancı sigaraların satışına başlandı.

13- İstanbul'da oynanan Türkiye - Macaristan özel futbol karşılaşmasında, Macaristan Milli Takımı Türkiye'yi 6-0 yendi.

14- Atina'da yapılan Balkan Trap ve Atıcılık Şampiyonasında Gençler trap atışlarında Türk takımından Kemal Köylüoglu, Balkan Şampiyonu oldu.

15- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı haftalık Somut Gazetesi'nin yeniden yayınlanmasına izin verdi.

16- Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Mehmed Kemal ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılandıkları bir davadaberaat ettiler.

Gazeteci Oktay Ekşi hakkında MGK'nın 76 sayılı kararına aykırılıkiddiasıyla Erzincan'da açılan dava nedeniyle 1. Ordu ve SıkıyönetimKomutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde talimatla ifadesi alındı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi,DİSK ve Petkim - İş Sendikalarının 13 yöneticisi hakkında açılan arabave oto yedek parçası kaçakçılığı davasında görevsizlik kararı verdi.

Gazeteci - Yazar Fikret Otyam'ın «Mayınlar Çiçek Açmaz» adlı kitabında MGK'nın 76 sayılı kararına aykırı davrandığı iddiasıyla yargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ndebaşlandı.

17- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Üçlü Komite'nin Washington'daki toplantısında yaptığı konuşmada, «İran, Suriye, Libya ve Kuzey Kore'nin demokratik toplumlardaki hürriyet ortamından istifadeeden terör hareketlerini en fazla destekleyen ülkeler olduklarını» ilerisürdü.

5 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy'u kabul ederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da Ermenice yayınlananJamana'k gazetesinin 75. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törene gönderdiği mesajda «Milletimizin birliğine yönelik saldırılar dünnasıl kırılmış ise bugün de gelecekte de aynen kırılacak, bu caniyanesaldırıların müsebbibleri hak ettikleri cezayı er veya geç bulacaklardır»dedi.

3- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaptığı olağan haftalık görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in İslam Konferansı Ekonomik veTicari Komitesi Başkanlığı'na seçildiğini hatırlatarak, komitenin hazırlıktoplantısının tarihinin tesbit edildiğini ve Yunanlılara vize kararnamesinin de imzada olduğunu söyledi.

4- Başbakan Turgut Özal, 25 Hazİran'da görevinden ayrılacakolan NATO Genel Sekreteri Josep Luns ile Başbakanlık konutunda birgörüşme yaptı. Görüşmede Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Osman Olcay ve Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi de bulundular.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'in yaptığıaçıklamaya göre, IMF yönetim kurulu Türkiye ile IMF arasında yapılan 225 milyon özel çekme hakkı (yaklaşık 240 milyon dolar) tutarındaki stand-by anlaşmasını onayladı.

Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, ayrıca IM'ye verilen iyi niyetmektubunda Türk Lirası'nın dolar karşısında değer kaybının hızlanacağı belirtilerek yıl sonuna kadar yüzde 25 oranında bir devalüasyonagidileceğine ilişkin basında çıkan haberlerin gerçek dışı olduğunu belirtti.

6- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, NATO Nükleer Planlama Grubu toplantısının sona ermesinden sonra Türk gazetecilerle düzenlediği basın toplantısında, toplantıya ve Türkiye'nin savunmasınailişkin konularda açıklamalarda bulundu.

7- Genelkurmay Başkanlığı, «Mamak Askeri Ceza ve Tutukevi'nde290 tutuklu tarafından 22 Şubat 1984 tarihinden beri devam ettirilenaçlık grevine mahkumların kendi istekleri ile son verdiklerini» açıkladı.

8- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı özel ilkokullar,normal öğretim yapan özel Türk okulları, bir bölüm derslerin öğretimini yabancı dille yapan özel Türk okulları, özel yabancı okullar, özelsağlık meslek liseleri ve özel otelcilik ve turizm meslek liselerinin 19831984 öğretim yılı öğrenci ücretleri yeniden belirlendi.

9- Üç kişi hakkında verilen idam cezalarının yerine getirilmesineilişkin Başbakanlık tezkeresi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

10- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakderrrirli, İstanbul'dan Londra'ya giderken, Yeşilköy Havaalanı'nda yaptığı açıklamada,«8 Nisan'da İngiltere'den ABD'ye geçerek, IMF ve Dünya Bankası Guvernörler toplantılarına katılacağını ve çeşitli banka yöneticileri ile görüşerek yaklaşık 205 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalayacağını»söyledi.

11- Halkçı Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, yaptığı toplantıda görev bölümü yaparak, Genel Sekreterliğe Antalya Milletvekili Aydın Güven Gürkan'ı, Genel Sekreter Yardımcılıklarına ise Ali İhsan Elgin, Süleyman Koyuncugil, Salih Alcan ve Şükrü Babacan'ı getird'i.

Genel Başkan Yardımcılıklarına ise, Engin Aydın, Kenan Nuri Nehrozoğlu, Kani Bürke ve Doğan Sönmez getirildi.

12- Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Doğan Kasaroğlu,görevinden istifa etti.

13- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Anayasave Adalet Koruma Komisyonu'nda oluşturulan alt komisyon, HP milletvekilleri İsmet Turangil ve Salim Erel ile MDP milletvekili Abdurrahman Demirtaşlı'nın dokunulmazlıklarının kaldırılmamalarına karar verdi.

14- Anadolu Basın Birliği'nin 6. Olağan Genel Kurulu Ankara'datoplandı.

15- PTT Genel Müdürlüğü ve Alman Siemens firmasının işbirliğiile kurulan PTT Elektronik Haberleşme Cihazları Laboratuvar ve Fabrika Müdürlüğü (TELETAŞ) tarafından üretilen ilk yerli yapım telem cihazıBaşbakanlık konutuna bağlandı.

16- Bağ - Kur Genel Müdürlüğü'ne Fikret Yağmur atandı.

17- TARİŞ zeytinyağına yüzde 12 oranında, THY'de 21 Nisan'dan itibaren uygulanmak üzere iç hat yolcu ücretlerine yüzde 75 oranındazam yaptı.

18- Gazeteci İsmail Baltacıoğlu, Ankara'da öldü.

19- 15. Uluslararası Akdeniz Bisiklet Turu, Demokratik Alman takımının birinciliği ile sona erdi.

20- Atina'da devam eden Balkan Atıcılık Şampiyonasında trap dalında Alp Kızılsu Balkan Şampiyonu oldu.

21- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde adam öldürmekten yargılanan sağ eylemci bir sanık müebbethapse mahkum oldu. 4 Numaralı Askeri Mahkeme'de ise eroin kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla yargılanan 3 sanıktan 1'i müebbet hapsemahkum oldu, iki sanık ise beraat etti.

İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde Maden - İş Sendikası temsilcisini öldürmekten yargılanan 3sanık 7 ile 26 yıl arasında ağır hapis cezasına mahkum edildiler. Davada iki sanık da beraat etti.

22- DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı hakkında, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askerj Mahkemesi'nce 3 ay ile 1 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

23- Suudi Arabistan Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı Cidde-Şamseferini yaparken kaçırılarak İstanbul Yeşilköy Havaalanı'na indirildi.Güvenlik kuvvetlerince yapılan operasyon sonunda Suriyeli olduğu belirtilen hava korsanı yakalandı ve 14 mürettebat ile 277 yolcu kurtarıldı.

24- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlananTürk standartlarına uygunluk belgesi ve TSE markası hakkındaki tebliğine göre, mecburi standartlar kapsamında bulunan 27 çeşit mamuleilave olarak 28 çeşit mamul daha mecburi standartlar kapsamına alındı.

25- Resmi bir ziyaret için beraberinde 8 parlamenterden oluşanbir heyetle Pakistan'da bulunan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman,Pakistan Devlet Başkanı Ziya-ÜI Hak tarafından kabul edildi ve Afganlıgöçmenlerin bir kampını ziyaret etti.

26- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Türkiye'nin NATO savunma sınırları dışındaki kritikbölgelerde vukubulacak bunalımlarda rol alması ve ABD Çevik Kuvveti'ne kolaylık sağlaması yolunda, ittifak içinde herhangi bir ciddiöneri bulunmadığını» açıkladı.

27- Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu'nun Brüksel'de yaptığıtoplantıdan sonra bir açıklama yapan Sosyalist Grup Başkanvekili veParlamento Siyasi Komisyonu Raporlörü F. Alman parlamenter LudwigFellermeir, «Yerel seçimlerden sonra ortaya çıkan aritmetik karşısındaTürkiye'de erken genel seçime gidilmesinin doğru olacağı düşüncesinitaşıdığını» söyledi.

28- Nikaragua'nın başlıca limanlarına mayın döşenmesinin kınanmasını öngören karar tasarısı B.M. Güvenlik Konseyi'nde, ABD tarafından veto edildi.

29- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Conakyr Radyosu, Gine'de Devlet Başkanlığı'na Albay Lansana Conte'nin, Başbakanlığa da Albay Diara Traore'nin atandığını duyurdu.

30- Atina'da Amerikalı Astsubaya düzenlenen silahlı saldırıyı «17Kasım» adlı örgüt üstlendi.

6 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Washington'daki Türk Büyükelçiliği tarafından iletilmek üzere ABD Başkanı Ronald Reagan'a ErmeniTerörü konusunda bir mektup gönderdiği bildirildi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, NATO Genel Sekreteri JosephLuns'u kabul ederek bir süre görüştü ve Luns'a Cumhurbaşkanlığı şildini sundu.

NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, daha sonra Milli SavunmaBakanı Zeki Yavuztürk ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu da ziyaret ederek bir süre görüştü.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da yapılan Kızılay Derneği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Sağlıklı her yurttaştan birkere de olsa kan bağışında bulunmalarını» istedi.

4- Başbakan Turgut Özal, 1984 yılı ekonomik hedefler ve uygulamalar konusunda, ANKA muhabiri ile yaptığı görüşmede, «Ekonomipolitikası'nın ülkenin ihtiyaçlarına göre çizildiğini ve uygulandığını»belirtti ve çeşitli ekonomik konularda görüşlerini açıkladı.

5- Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, «Hükümetin yatırımcılar açısından «kur riskini» ortadan kaldıracak bir sistem geliştirdiğini.» belirterek, «Bir fon oluşturularak, yurt dışından sağlanacak kredilerin, TürkLirası karşılığı, uygun vadeyle sabit faiz üzerinden, yatırımcılara kullandırılacağını» söyledi.

6- NATO Nükleer Planlama Grubu toplantıları sırasında Çeşme'de bulunan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Türkiye'ye gelen yabancı gazetecilere Türkiye'deki insan hakları uygulaması ve hapishanelerdeki durum hakkında gerçekleri açıkladığını» söyleyerek, «Dünya basınınınbilgi sahibi kılınması için hükümetin daha aktif politika takip edeceğini» belirtti.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, «SSK veBağ - Kur emeklilerinin, bundan böyle 3 aylıklarının, banka hesaplarına aktarılacağını» açıkladı.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmı Akıman «Önceden gerekli izni almak koşuluyla Yunanlıların Türkiye'de çalışabileceklerini» belirtti.

9- «Kıbrıs Barış Harekatı'nda görev alan gemi adamlarının ödenmeyen istihkaklarının ödenmesi» için HP milletvekili tarafından verilen soru önergesi Başbakan Turgut Özal tarafından cevaplandırılarak,«Haklarının verileceği» bildirildi ve önerge hükümetçe kabul edildi.

10- Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen ve Kuzey - Güney» diyalogunun geliştirilmesini amaçlayan toplantının 9 Nisan günü Portekiz'in başkenti Lizbon'da başlayacağı ve toplantıda Türkiye'yi TBMMDışişleri Komisyonu Üyesi Kamran İnan'ın temsil edeceği bildirildi.

11- Türkiye - AET Karma Parlamento Komisyonu tarafından TBMM'de düzenlenen basın toplantısında, komisyonun çalışmaları hakkındabilgi verildi.

12- A.A.'nın haberine göre, İlçe Seçim Kurulu, Anavatan Partisiadayı Orhan Uğur'un kazandığı açıklanan Çanakkale Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilerek, yinelenmesine karar verdi.

Manisa'ya bağlı Gediz'in Akçalan kasabasında da belediye başkanlığı seçimi iptal edilerek, ANAP adayının kazandığı belediye başkanlığı SODEP adayı Mustafa Ovalı'ya verildi.

13- Anadolu Ajansı'nın kuruluşunun 64. yıldönümü kutlandı.

14- «7 Nisan Dünya Sağlık Günü» nedeniyle bir açıklama yapan,Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi ikinci Başkanı Atalay Yörükoğlu,«Gerek sağlık personeli, gerekse bilgi açısından gelişmekte olan ülkelerin üzerinde, hatta gelişmiş ülkeler düzeyinde olanaklara sahibiz.Ancak olumlu sonuçlar alabilmemiz için en kısa zamanda organizasyona ihtiyaç vardır» dedi.

15- NATO Nükleer Planlama Grubu toplantısına katıldıktan sonraAnkara'ya gelen italya Savunma Bakanı Govani Spadolini, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ile görüştükten sonra Türkiye'den ayrıldı.

16- «Kıbrıs Sorunundaki Son Gelişmeler ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kuruluşu» konulu bilimsel toplantı İstanbul'da MarmaraÜniversitesi'nde yapıldı.

17- Yılın ilk iki ayında, vergi gelirleri toplamının bir önceki yılagöre, % 24.8 artarak 307 milyar liraya yükseldiği açıklandı.

18- PTT hizmetlerine yüzde 39-100, demir çelik, çimento ve yağa% 10-25 arasında zam yapıldı.

19- Birinci Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılanaçıklamada, «Cidde-Şam seferini yaparken Suriye uyruklu Hıdır Ahmet Mahles tarafından kaçırılarak, İstanbul Yeşilköy Havaalanı'na indirilen Suudi Arabistan yolcu uçağı» ile ilgili bilgi verilerek, «Soruşturmanın İstanbul Savcılığı'nca sürdürüldüğü» bildirildi. Öte yandan kaçırılan uçağ;n 284 yolcusu Şam'a gönderildi.

20- Cumhuriyet Başsavcılığı «DYP'nin kapatılan AP ile Büyük Türk'ye Partisi'nin devamı olduğu» gerekçesiyle Anayasa Mahkemesinebaşvurarak kapatılmasını istedi.

21- 3. Ordu ve Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan yasadışı Rize Dev - Yol davasında 14 sanık 3-7 yıl hapis cezasına mahkum oldu.

Aynı mahkemede siyasi amaçla adam öldürmek suçundan yargılanan bir kişi 24 yıl hapis, bir sanık ise 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde Askeri Savcı'ya hakaretten yargılanan Hicabi Koçyiğit 1 yıl hapiscezasına çarptırıldı.

22- Radyo Televizyon Yüksek Kurulu üyeliğine Prof. Dr. YılmazBüyükersen'in atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

23- «Yunan vatandaşlarının, turistik amaçlı olmak ve kalış süresi 3ayı geçmemek koşuluyla, vize almadan Türkiye'ye gelmelerini sağlayan» Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

24- Suudi Arabistan Kralı Fahd Bin Abdülaziz, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir mesaj göndererek, «Uçağın kurtarılma konusundakiyakın ilgi ve gayretlerinden dolayı» teşekkür etti.

25- İngiliz Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, «BM'nin Eğitim, Bilim ve Kültür işbirliği Örgütü UNESCO'nun kaynaklarından ço-

ğunu idari masraflara harcadığı, dolayısıyla verimsiz çalıştığı ve örgütekuruluş bildirgesiyle bağdaşmayan bazı politik eğilimlerin egemen olduğu» belirtilerek «Örgütün tutumunda bir değişiklik olmazsa İngiltere'nin bu yılın sonlarında örgütten çekileceği» bildirildi.

26- Afrika ülkelerinden Kamerun'da, saray muhafızlarının darbegirişiminde bulundukları bildirildi.

7 Nisan 1984

1- TBMM Adalet Komisyonu tarafından idam hükümlülülerine ait33 dosyanın incelenmesine başlandı.

2- Tarım ve Orman Bakanı Hüsnü Doğan, ANKA Ajansı'na biraçıklama yaparak, hükümetin tarım reformu konusundaki politikası hakkında bilgi verdi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, «Toplu İş sözleşmesi yapabilmek için Bakanlık'tan yetki talebindebulunan sendikaların değerlendirilmesine başlandığı ve yarından itibaren cevaplandırılmaya başlanacağı» belirtildi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Dünya SağlıkGünü ve Türkiye Sağlık Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, «Halkı,çocuk ölümlerini azaltacak millî sağlık seferberliğine» çağırdı.

5- Üniversitelerarası Kurul, boşalan bir YÖK üyeliğine seçim yapmak için, Ankara'da olağanüstü toplandı.

6- Türkiye Demir-Çelik İşletmeleri Kurumuna bağlı İskenderunDemir - Çelik Fabrikalarıyla bağlı kuruluşlarda çalışan yaklaşık 30 binişçiyi kapsayan bir yıllık Toplu İş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu'ncaimzalandı.

7- Çanakkale İl Seçim Kurulu, öğretim üyesi olduğu gerekçesiyleİlçe Seçim Kurulu tarafından mazbatası iptal edilen ANAP ÇanakkaleBelediye Başkanı Orhan Uğur'un belediye başkanlığının geçerli sayılmasına karar verdi.

8- Türkiye Kızılay Derneği'nin Olağan Genel Kurulu'nda, GenelBaşkanlığa yeniden Kemal Demir seçildi.

9- Türkiye Spor Yazarları Derneği tarafından 13 dalda düzenlenengeleneksel «Spor Yazarları Yarışmasında ödül alanlar belli oldu.

10- İstanbul Kıbrıs Türk Kültür Derneği tarafından, düzenlenen«Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Geleceği» konulu seminer, Gazeteciler Cemiyeti'nde yapıldı.

11- Ankara'daki temaslarını tamamlayan NATO Genel SekreteriJoseph Luns İstanbul'a gitti. NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Ankara'da A.A.'ya yaptığı açıklamada, «Türkiye'de demokrasiye dönüşkonusunda çok büyük adımlar atıldığını, ancak bazı ülkelerin doğruyolda atılmış bu adımlara gereken değeri vermediklerini» söyledi.

12- THA'nın sorularını yanıtlayan Avrupa Ekonomik Topluluğu(AET) Ankara Enformasyon Bürosu Şefi Morgan, «Türkiye'de demokrasi için atılacak her adım Türkiye-AET ilişkilerini olumlu yönde etkileyecektir» dedi.

13- Türkiye karayollarında ilk «Paralı geçiş» uygulaması, Gebze İzmit karayolunun Kirazlıyayla bölümünde başladı.

14- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, incelediği karar dosyasında, sıkıyönetim tarafından isine son verilen işçilere kıdem ve ihbar tazminatıödenmesi gerektiğini bildirdi.

15- Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcılığı'na, Prof. Dr. Necati Öner'in atanmasına ilişkin karar Resmî Gazete'de yayınlandı.

16- Adalet Bakanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Veteriner Hekimler Kanunu Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Amerika'da üç Ermeni kuruluşu tarafından yayınlanan bildiride,«İran'da Ermenilere ait topraklar olduğu ve bu bölgenin 63 yıldır işgalaltında tutulduğu» iddia edildi.

Öte yandan, Reuter ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberinde, ErmeniGizli Kurtuluş Ordusu ASALA tarafından Beyrut'taki bir uluslararasıhaber ajansına gönderilen mektupta, «Türkiye'ye sefer düzenleyen havayollarıyla Türk Hükümeti ile işbirliği yapan Arap hükümetlerine saldırılarda bulunulacağı» bildirildi.

18- İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan bir haber - yorumda,«Türkiye'nin yaptığı jestlerin Yunanistan tarafından karşılıksız bırakıldığı» belirtildi.

19- Çin Halk Cumhuriyeti i|e Vietnam sınırında iki ülke arasındaşiddetli çarpışmaların olduğu BBC Radyosu tarafından bildirildi.

Vietnam Dışişleri Bakanı Nguyen Co Hach, basına yaptığı açıklamada, «Hanoi'nin, Çin ile olan gerilimi azaltmak için her öneriyi görüşmeye hazır olduğunu» bildirdi.

Öte yandan Tayland Askeri Komutanlığınca yayınlanan bildiride,«Tayland sınırını geçen Vietnam birlikleri ile Tayland ordusu arasındaçarpışmalar olduğu ve Vietnam birliklerinin geri püskürtüldüğü» belirtildi.

20- Lübnan'da karşıt gruplar arasında meydana gelen çarpışmalarda 7 kişi öldü, 53 kişi yaralandı.

Öte yandan, İsrail savaş uçaklarının, Orta Lübnan'daki Bandounkasabasında bulunan bir Filistin gerilla üssünü bombaladığı İsrail askeri sözcüsü tarafından açıklandı. Lübnan radyoları, Suriye denetimindeki bölgeden, uçaksavar füzelerinden açılan ateş sonucu, İsrail uçaklarının hedeflerini vurmalarının önlendiğini, bildirdi.

21- Kamerun'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki müslümanaskerlerin dün başlattığı ayaklanmanın bastırıldığı bildirildi.

8 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Muhafız AlayıKupası Binicilik Yarışlarını izledi ve derece alan binicilere kupalarınıverdi.

2- Tarım ve Orman Bakanı Hüsnü Doğan, Anka Ajansı'na verdiğidemeçte, tarımsal üretimdeki duraklamayı büyümeye dönüştürmek içinkredi, gübre, ihracat ve tohumluk üretimi konusunda gerekli önlemlerin alındığını belirtti.

3- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca yürürlüğe konan yeni tarifeye göre, sosyal konut ve devlet inşaatları metrekare maliyet fiyatları belirlendi.

4- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanlığı'na TeomanAlptürk seçildi.

5- Ürdün Veliahdı Prens Hasan bin Tallal, İstanbul'a geldi.

6- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns ve beraberindeki heyetAnkara ve İstanbul'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldılar.

7- Türkiye Demir-Çelik İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü'nce demir-çelik hadde ürünleri ile pik ve kok yan ürünleri fiyatlarınayüzde 9.5 ile 32 oranında zam yapıldı.

8- Vietnam Haber Ajansı tarafından verilen haberde, ülkeninkuzey bölgelerinde c'ün meydana gelen çarpışmalarda Çin'in çok sayıda ölü vererek ger; çekildiği öne sürülürken, Çin Haber Ajansı birliklerin başarıyla ilerlediğini ve bugünkü çarpışmalarda 23 Vietnamaskerinin öldürüldüğünü duyurdu.

9 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Avukatlık Yasası'nda değişiklikyapan yasayı veto etti.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, İstanbul Defterdarlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, hazırlanarak Başbakanlığa sunulan «Mali Müşavirlik ve Muhasebeciliğin Düzenlenmesine Ait Kanun Tasarısı» ha'kkında açıklamalarda bulundu.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, SakatlarıKoruma Milli Koordinasyon Kurulu'nun Ankara'deki toplantısında yaptığı konuşmada, «7 bin açık iş kontenjanına sakatların yerleştirilebileceğini» söyledi.

4- Millî Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ı ziyaret etti. Bakan Dinçerler görüşmedensonra yaptığı açıklamada, «TRT ile Milli Eğitim ve Gençlik sorunlarıüe spor konulu programlar yapılması konusunda görüş birliğine varıldığını» bildirdi.

5- Millî Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler tarafından yayınlanan bir genelge ile öğretmenlerin üye olabilecekleri dernekler belirlendi.

6- Türk - İş ile Asya-Amerika Hür Çalışma Enstitüsü (AAFLI) İşbirliği çerçevesinde düzenlenen «Kadın Sendikacıların Eğitimi» semineri İzmir Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı.

7- Türkiye'de bulunan Ürdün Veliahdı Prens Hasan bin Tallal,Ankara'da Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabul edildi. PrensHasan daha sonra İstanbul'a giderek, Başbakan Turgut Özal ile de birgörüşme yaptı.

8- Anayasa Mahkemesi, İş Kanunu'nun 5. maddesinin 10. bendinin Anayasa'ya"aykırılık iddiasını reddetti.

9- Devlet Havacılık ve Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne, Ulaştırma Bakanlığı Genel Hizmetler Dairesi Başkanı MustafaOztamer atandı.

10- Devlet Demiryolları yolcu ve bagaj taşımacılığına yüzde 25100 arasında zam yapıldı.

11- Türkiye'yi Bitlis Milletvekili Kamran İnan'ın temsil ettiği ve Avrupa Konseyi'nce düzenlenen, Kuzey - Güney dialoğunun geliştirilmesini amaçlayan toplantı Lizbon'da başladı.

12- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Günaydın Gazetesi'neverdiği özel demeçte, «İran-Irak savaşını kimsenin kazanacağını zannetmiyorum. Ancak Yakındoğu'da etkisi olabilecek tek bir üllke varsao da Türkiye'dir. Coğrafi durumu, dini ve komşuları hakkındaki genişbilgisi ve Yakındoğu ül'kelerinin bu ülkeye bakar durumda olması Türkiye'ye böyle bir güç vermektedir» dedi.

13- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, «Orta Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Andre Kolingba'nın Mısır'ı ziyareti sırasında yaptığıkonuşmada, Irak - İran savaşını sona erdirmek amacıyla bir barış planıhazırladığını» söyledi. Bu arada Irak çatışmalarda 49 İran askerinin öldürüldüğünü iddia ederken, İran Resmi Haber Ajansı İRNA ise 40 Irak'lıaskerin öldürüldüğünü duyurdu.

14- Sovyetler Birliği lideri Konstantin Cernenko, Prav'da gazelesi'nde yayınlanan bir demecinde «ABD ile silahların kontrolü görüşmeleri konusunda girilen çıkmaza çözüm bulunabileceğini sanmadığını»belirterek «ABD'nin Sovyetler Birliği karşısında askeri üstünlük sağlamak amacı güttüğünü» öne sürdü.

15- Çin Halk Cumhuriyeti, «Vietnam'ın sınır bölgesindeki çatışmaları sona erdirme ve gerilimi azaltma amacıyla görüşmeler yapılmasıönerisini» reddetti.

16- Lübnan Başbakanı Şefik Vazzan, Beyrut'ta yayınlanan bir gazeteye verdiği demeçte, «ABD, Ortadoğu Özel Temsilcisi Philip Habibaracılığı ile 1983'ün ilk iki ayında İsrail'in Lübnan'dan çekilmesini sağlayacakları yolunda verdiği sözü tutmadı» dedi.

10 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar başkanlığındaki Emniyet teşkilatı heyetini Çankaya Köskü'nde kabul etti.Cumhurbaşkanı Kenan Evren, kabulde yaptığı konuşmada, «Bu teşkileta da silahlı kuvvetlerde olduğu gibi politika girmemesi gerekir»dedi.

2- Resmi bir ziyaret için Pakistan'da bulunan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ve parlamenterlerden oluşan heyet, temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

3- İstanbul'daki incelemelerini sürdüren Başbakan Turgut Özal, beraberinde Devlet Bakanları Kazım Oksay ve Mesut Yılmaz ile birlikteVali Nevzat Ayaz ve Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ı ziyaret ederekbir süre görüştü ve İstanbul ilçe belediye başkanlarının da bulunduğutoplantıya katıldı. Başbakan Turgut Özal daha sonra Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve bazı gazeteleri ziyaret etti.

4- Polis Teşkilatının kuruluşunun 139. yıldönümü kutlandı.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, İstanbul'da çalışmalarınabaşlayan «İslâm Ülkeleri Sınai İşbirliği Çalışma Grubu» (TASK FORCE)toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, TASK FORCE Toplantısı Faszirvesindeki fikirler doğrultusunda, ikinci İslam Ülkeleri Bakanlar Toplantısına ışık tutacaktır» dedi.

6- Millî Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, AnadoluLiselerinin önümüzdeki yıldan itibaren paralı olacağını belirterek, ortaöğretimde yabancı dil mecburiyetinin kaldırılacağını ve seçmeli dersyapılacağını, buradan elde edilecek öğretmen fazlalığının Anadolu liselerine kaydırılacağını söyledi.

7- Adalet Bakanı Necat Eldem'in, bakanlığının faaliyetleri hakkındaki açıklamaları Tercüman Gazetesi'nde yayınlandı.

8- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in veto ettiği Avukatlık Yasası'nda değişiklik yapan yasa TBMM Başkanlığı'na gönderildi.

9- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Mısır Çalışma Bakanı'nın davetlisi olarak Mısır'a yaptığı geziyi tamamlayarak Türkiye'yedöndü.

10- Para ve Kredi Kurulu, 19 malın fon ödenerek ithal edilecekmallar listesine alınmasını kararlaştırdı.

11- 1984 yılı Oskar ödüllerini, kazananlar belirlendi.

12- Gazeteci Kemal Savcı, İstanbul'da öldü.

13- Mareşal Fevzi Çakmak, ölümünün 34. yıldönümü nedeniyle istanbul Eyüp'teki mezarı başında törenle anıldı.

14- Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları (SEKA) Genel Müdürlüğükağıt ürünlerine yüzde 27 ile yüzde 34 oranında zam yaptı. İstanbul'da da taksi, dolmuş minibüs ve otobüs fiyatlarına yüzde 42 oranındazam yapıldı.

15- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, kapatılan MHP Genel Başkanı AlparslanTürkeş'in tahliye istemi 24. kez reddedildi.

6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, komutanlık sorumluluk bölgesinde yapılan operasyonlarda, yasa dışı TKP/ML-TİKKO örgütünün 23 militanının çok sayıda silahlayakalandığı bildirildi.

Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkernesi'nde DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı hakkında 3 aydan 1 yılakadar hapis istemiyle dava açıldı.

Milli Gazete yazarlarından Sadık Albayrak ve Sait Çobanoğluile Yazı İşler, Müdürü Hasan Karakaya hakkında laikliğe aykırı davranmak suçlarından İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından iki ayrıdava açıldı.

16- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının Resmi Gazete'de yayınlanan bir tebliği ile dış alımlarında teminat aranmayacak daire ve kuruluşlar belirlendi. Bu arada Bakanlar Kurulu, Doğu Anadolu deprembölgesindeki imar faaliyetlerinin «ihale Kanunu hükümleri» dışındatutulmasını kararlaştırdı.

17- İstanbul'daki temaslarını tamamlayan Ürdün Veliahtı Prens Hasan bin Tallal ve beraberindeki heyet Türkiye'den ayrıldı.

18- Washington'da bulunan Başbakanlık Hazine ve Dış TicaretMüsteşarı Ekrem Pakdemirli, American Express kuruluşuyla 216 milyondolarlık bir kred.i anlaşması imzaladı.

19- AET'nin Ankara Temsilcisi Gwyn Morgan, Anka Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin pamuk ipliği ihracatında uyguladığı vergiiadesini aşamalı olarak kaldırma kararını olumlu bulduklarını» belirterek, «Türkiye'nin bu konudaki kararı, birkaç hafta önce Brüksel'de imzalanan pamuk ipliğ!i anlaşması doğrultusundadır» dedi.

20- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Nikaragua hükümeti, CIA tarafından limanlarının mayınlandığı gerekçesi ileUluslararası Adalet Divanı'na şikayette bulundu. ABD hükümeti iseyaptığı açıklamada, Adalet Divanı'nın bu konuda vereceği karara uymayacağını bildirdi.

11 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Pakistan'dan dönen TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı kabul ederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Fen Lisesi'ni ziyaret ederek, inceleme ve denetlemelerde bulundu.

3- Marmara Bölgesi ekici tütün piyasası, Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan tarafından 555 lira başfiyatla açıldı.

4- Yeminli ve serbest mali müşavirlik yasa teklifi ANAP KonyaMilletvekili Kadir Demir ve 12 arkadaşı tarafından TBMM Başkanlığına sunuldu.

5- MDP Genel Başkan Yardımcıları Musa Öğün, Davut Akdağ, Namık Kemal Şentürk, Ahmet İhsan Kırımlı ve Sabri Keskin 20 Nisan'danitibaren geçerli olmak üzere görevlerinden istifa ettiler.

6- Antalya Valisi Saffet Arıkan Bedük'ün Emniyet Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürü Fahri Görgülü'nün Ordu Valiliği'ne atanmasına ilişkin 'kararname Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından imzalandı.

7- Petkim ürünlerine yüzde 3 ile 8,Sümerbank halı ve konfeksiyon ürünlerine de yüzde 5 ile 12 arasında değişen oranda zam yapıldı.

8- Gazeteci - Yazar Ahmet Refet Rodoplu, İstanbul'da öldü.

9- THKP-C Acilciler örgütüne üye 13 kişi hakkında 1. Ordu veSıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde 3-5 yılarasında hapis istemi ile dava açıldı.

2 Numaralı Askeri Mahkeme'de görülen 47 sanıklı THKP-C Kurtuluş davası ise sonuçlandı. Dava sonunda 1 sanık ömür boyu hapis cezasına, 19 sanık 3 yıl 4 ay ile 13 yıl 4 ay arasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırıldılar. 20 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen ve Dernekler Yasası'na aykırı davrandıkları iddiasıylaHalkevleri yöneticileri hakkında açılan davada tüm sanıklar beraat etti.

11- 19 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin BakanlarKurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Öğrenci affına ilişkin hükümlerin uygulama esaslarını belirleyen yönetmelik açıklandı.

13- Amerikan Kentucky - Lousville Üniversitesi Ortadoğu tarihiprofesörü Justin McCarthy, ABD televizyonunda yapılan Ermenilerleilgili bir açık oturumda, Türklerin Ermenileri katlettiği yolundaki iddialara karşılık «Gerçekte 2 milyon müslümanın öldürüldüğünü» söyledi.

14- Kuzey Atlantik Asamblesi Daimi Komisyonu, İzlanda'nınbaşkenti Reykjavik'te yaptığı toplantıda, Türk parlamenterlerin Asambleçalışmalarına yeniden tam üye statüsü ile katılmasına karar verdi.

15- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs özel temsilcisiHugo Gobi'nin Kıbrıs'a dönmesini kararlaştırdı ve Arjantin hükümetide Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Gobi'nin Kıbrıs'a gitmesine izinverdi.

16- TASS Ajansı, Sovyetler Birliği Komünist Partisi lideri Konstantri Çernenko'nun oy birliği ile Devlet Başkanlığı'na, Nikolai Tikhonov'un da yeniden Başbakanlığa seçildiğini bildirdi.

17- İsrail, Irak'taki kimyevi silah üreten tesisleri bombalayacağıyolundaki haberleri yalanlarken, Irak hükümeti, Mısır ve Suudi Arabistan'dan İsrail tehlikesi konusunda ABD'yi uyarmalarını istedi. Buarada Irak'ta kimyevi silah üreten tesislerde çalışan Avrupa'lı teknisyenlerin bombalanma korkusu ile çalıştıkları fabrikaları terkettiklerihaberi ajanslarca bildirildi.

18- ABD Senatosu, Nikaragua imanlarının mayınlanmasını kınayanbir öneriyi 12 oya karşı 84 oyla kabul etti.

19- Peru ve Bolivya'da yeni hükümetler kuruldu.

12 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp ile Kapahçarşı Esnaf Dernekleri Başkanı Oktay Aslan Başkanlığındaki 6 kişilik bir heyeti ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Sovyetler Birliği Devlet Başkanlığı'na seçilen Konstantin Çernenko'yu gönderdiği bir mesajla kutladı.

3- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nı ziyaret etti.

4- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda kendisine yöneltilen bir soru önergesini yanıtlarken, «İsviçre'nin cezaevlerimizle ilgili endişelerini Türkiye'ye bildirdiğini,ancak nota verdiği yolundaki haberlerin gerçek dışı olduğunu» söyledi ve İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na davet edilerek konuyla ilgilidikkatinin çekildiğini ve gereken karşılığın verildiğini belirtti.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, turizm mevsiminin açılışı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, alt yapı yatırımlarının devlet, üstyapı yatırımlarının ise özel sektör tarafından yapılması gerektiğini belirterek, «Kamu kuruluşlarının ve mahalli idarelerinkonaklama, yeme içme ve eğlence yerleri inşa etmeleri için hiçbir neden yoktur. Eğer bütçelerinde yatırım için ödenekleri varsa bu kaynaklarını altyapı yatırımlarına ve hizmetlerini geliştirmeye yöneltsinler»dedi.

6- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, AnkaraBelediye Başkanı Mehmet Altınsoy'u ziyaret ederek bir süre görüştü.

7- TBMM KİT Komisyonu'nda Sümerbank'ın 1982 yılı hesaplarıaklandı.

8- Anayasa Mahkemesi, Doğru Yol Partisi'nin kapatılması istemiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan davayı, dosya üzerinde inceleyerek iddianamenin partiye tebliğ edilmesine ve tebliğden sonrapartinin savunmasını bildirmesine karar verdi.

9- TRT Genel Müdürü Tunca Toskay, Cumhurbaşkanlığı KonseyiÜyeleri Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya ve Sedat Celasun'u ayrı ayrıziyaret edere'k bir süre görüştü.

10- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral SabriYirmibeşoğlu, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ı ziyaret ederek yenigörevinde başarılar diledi.

11- Dayanıklı tüketim mallarına yapılan çeşitlj oranlardaki zamlarbasında yer alırken, Kartonsan tarafından üretilen karton türlerine deyüzde 32 oranında zam yapıldı.

12- Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Tercüman Gazetesi sahibi Kemal Ilıcak'ın Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Uğur Mumcu ile Genel Yayın eski Müdürü Oktay Kurtböke aleyhine açtığı şahsi ceza davasında,Uğur Mumcu ve Oktay Kurtböke'nin beraatlerine ilişkin İstanbul TopluBasın Mahkemesi kararını onayladı.

Bağımsız Devrimci Bank - Sen Sendikası'nın 29 yöneticisi hakkında 6 yıl 8 ay ile 20 yıl arasında hapis istemi ile İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

13- Valilerle ilgili atama kararnameleri Resmi Gezete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- Kurumlar Vergisi Kanunu'na eklenen geçici 10. madde hükümlerine açıklık getiren Maliye ve Gümrük Bakanlığının tebliği ResmiGazete'de yayınlandı.

15- ABD Senatosu üyelerinden Paul Tsongas'ın sunduğu ve «24Nisan 1984 tarihinin ABD'de Ermeni soykırımı kurbanlarını anma günü» olarak kabul edilmesini isteyen önerge, Senato Adalet Komitesi'nce durduruldu. Bu arada Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in de söz konusu tasarı ve benzerleri için geçtiğimiz hafta başında ABD Başkanı Ronald Reagan'a bir mektup göndererek, «Tasarıların onaylanması ve kabul edilmesi halinde, burtun terörü teşvik anlamına geleceğini» belirttiği de haberde ayrıca bildirildi.

16- Papa 2. Jean Paul'e suikast girişimi olayında Mehmet Ali Ağcaile ilgisi olduğu iddiasıyla bir süreden beri Münih'te tutuklu bulunanÖmer Mersan adlı Türk İtalya'ya iade edildi.

17- BM Çevre programı çerçevesinde, «Akdeniz'de deniz kirliliği,nin önlenmesi» amacıyla Atina'da yapılan olağanüstü toplantıda, «Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesine» ilişkin bir öneriye Türk heyetince çekince konuldu.

18- Avrupa Parlamentosu, Sosyalist Grubun hazırladığı ve AET'ninTürkiye'deki siyasi tutuklular konusunda girişimde bulunmasını öngören karar tasarısını reddetti.

13 Nisan 1984

1- Cumhunbaşkanı Kenan Evren, Milli Eğitim, Gençlik ve SporBakanlığı'nın Ankara'deki Ders Aletleri Yapım Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

2- Ankara Sanayi Odası tarafından düzenlenen «1983'ten 1984'eTürkiye Ekonomisi» adlı seminerde konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, «İhracat kredilerindeki tıkanıklığı önlemekiçin kısmen Merkez Bankası'nın aradan çıkarıldığını, prefinansman kredilerinin özendirilmesi için de % 25 stopajın kaldırılarak daha ucuzkredi sağlandığını» söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Ankara'da bir açıklama yaparak, «Sigortalıların ve aile fertlerinin anlaşmalıözel hekimlere de muayene ve tedavi olabileceklerini» bildirdi.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada «1983-1984 öğretim yılı çalışma takviminin yeniden düzenlendiği» bildirildi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'de yılda 300 bin konuta ihtiyaç duyulduğunu» belirterek, «Konut yatırımlarına yılda 400 milyar lira harcanacağını, yatırımların işsizlik sorununun çözümünde de büyük rol oynayacağını» bildirdi.

6- Anayasa Mahkemesi'ne DYP'nin kapatılmasıyla ilgili dava açanCumhuriyet Başsavcılığının iddianamesi, DYP yetkililerine tebliğ edildi.

7- Halkçı Parti «Dış ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanunun»iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

8- Türk - İş Başkanlar Kurulu Ankara'da toplanarak, «İş yasalarında yapılması istenen değişiklikleri» görüşmeye başladı.

9- SODEP 1. küçük kurultayı, 30 Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi ve 67 il başkanının katılmasıyla, Ankara'da yapıldı.

10- İzmir'in Balatçık köyünde bulunan 70 gecekondu, «Büyük Kanal Projesi» dahilinde bulunması nedeniyle yıkıldı.

11- Birinci Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, 2 No. lu Askeri Mahkemesi'nde süren 148 sanıklı DİSK davasında bir sanık tahliye edildi.

8. Kolordu ve Elazığ, Tunceli, Bingöl illeri Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, Tekoşin adlı örgüt üyesi 2 kişiyi ömür boyu,3 kişiyi de 27 yıl 9 ay ağır hapis cezasına çarptırdı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi IDKP'ye üye olduğu iddiasıyla yargılanan bir sanığa 1 yıl 2 ay

6 gün hapis cezası verdi.

Erzurum 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 NumaralıAskeri Mahkemesi, Kars olayları sanıklarından iki kişi hakkında ömürboyu, iki sanık için de 5-22 yıl arasında değişen hapis cezası verdi, 4sanık beraat etti.

12- Akajans'ın Lefkoşa çıkışlı haberine göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da basına yaptığı açıklamada, «Amerikan Kongresi'nin, Türkiye'ye yaptığı ve yapacağı yardımlarla Kıbrıs meselesi arasında bağlantı kurmasının büyük bir hataolduğunu» belirterek, «Maraş'ın Türklerin yerleşimine açılması konusunun, ele alınması zamanının geldiğini» söyledi.

13- İsrail'de Tel Aviv - Askelefon seferini yaparken, silahlı 4 kişitarafından kaçırılan otobüsün 35 yolcusu, İsrail askerlerinin düzenlediği bir operasyonla kurtarıldı. 4 gerillanın ve bir yolcunun öldüğü, 7 yolcunun yaralandığı olayın sorumluluğunu Suriye'nin başkenti Şam'da bir açıklama yapan,Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üstlendi.

14- İngiltere Ticaret Bakanı Paul Channon, Avam Kamarası'ndayaptığı açıklamada, «Hükümetin, Körfez Savaşı'nda kullanılabileceğidüşüncesiyle, 8 ayrı kimyasal maddenin İran ve Irak'a ihracatını durduğunu» bildirdi.

15- Fransa'nın başkenti Paris'te 40 binden' fazla çelik işçisi hükümetin «Çelik sanayi planını» protesto etmek için yürüyüş yaptı.

14 Nisan 1984

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, Ankara'dayaptığı açıklamada, «Bu yaz elektrik kısıntısı ile karşılaşılmayacağını»söyledi.

2- ANKA Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Maliye, Gümrük ve Tekel Bakanı Vural Arıkan, «Özel sektöre yabancı menşeli sigara yapımıiçin izin verilmeyeceğini» bildirdi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı «Devlet hizmeti yükümlülüklerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle» 17 doktorun serbest olarak mesleklerini icra edemeyeceklerini» açıkladı.

4- Yüksek Seçim Kurulu, Safranbolu Belediye Başkanlığı seçimini kazanan ANAP adayı Feza Özgören'le ilgili seçim tutanağını, FezaÖzgören'in görevinden zamanında istifa etmemesi nedeniyle, iptaletti. Safranbolu Belediye Başkanı SODEP adayı Erdoğan Caymaz oldu.

Yüksek Seçim Kurulu, Çivril Gürpınar kasabasında da belediyeseçimini SODEP adayının kazandığına karar verdi.

5- Yüksek Sağlık Şurası'nın Ankara'da 3 gündür devam edentoplantısı sona erdi.

6- Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Yeni Düzen Partisi'nin kuruluşamaç ve şartlarını kaybettiği ve acze düştüğü» gerekçesiyle kapatılmasını isteyerek Anayasa Mahkemesi'nde dava açtığı bildirildi.

7- PTT Genel Müdürü Servet Bilgi Ankara'da yaptığı açıklamada,«1984 yılı sonuna kadar 500 köye telsiz telefon, 1500 köye'de normalhatlı telefon götürüleceğini» bildirdi.

8- Mimar Sinan Haftası'nda, TMMOB, meslekte 30 yılını dolduranmimarlara Ankara'da birer plaket verdi.

9- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nde yapılan yargılama sonunda yasa dışı PKK örgütü üyesiiki kişi 2 yıl 2 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

10- Öğrenci affını öngören 2984 sayılı kanunla ilgili olarak hazırlanan uygulama yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

11- Dış krediler kur farkı kurulmasına ilişkin karar ile Türk ParasınınKıymetini Koruma hakkında 29 sayılı Ba'kanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- New York Belediyesi, 21 Nisan gününü «Türk Günü» olarakilan etti.

13- Federal Almanya'nın Mannheim kentinde, Türk gençleri ilepolis arasında çıkan olayda biri polis 7 kişi yaralandı, 18 Türk gericipolis tarafından tutuklandı.

14- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Kongre'ye başvurmaksızın, ElSalvador'a askeri yardım emri verdiği, AP Ajansı tarafından bildirildi.

15- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, BirleşmişMilletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a bir mektup göndererek,«Ülkesinin çok taraflı olarak denizde silahsızlanma görüşmelerine katılmaya hazır olduğunu» bildirdi.

16- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'in, Müslüman ve Hıristiyan grupların liderleriyle, geniş tabanlı bir «Milli Koalisyon» hükümeti teşkili için görüşmelerini sürdürdüğü bildirildi. Lübnan'ın başkentiBeyrut'ta, karşıt gruplar arasında meydana gelen çarpışmalarda 9 kişiöldü, 42 kişi yaralandı.

15 Nisan 1984

1- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, THA'ya yaptığı açıklamada, hükümetin suni fiyat artışlarını önlemek için bir bildiri yayınlayacağınıve son zamlar üzerine TV ithalinden alınan 400 dolarlık fonun indirileceğini söyledi.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, AA'ya verdiği demeçte,«KİT'lerin özel sektöre satışına önce kâr eden müesseselerden başlanacağını ve KİT'lerin satışının anca'k personeliyle birlikte mümkün olabileceğini» söyledi.

3- Türk- İş Başkanlar Kurulu'nun çalışmalarının tamamlanması nedeniyle bir açıklama yapan Türk - İş. Yönetim Kurulu, «Başkanlar Kurulu'nun 2821 sayılı Sendikalar -Kanunu ile 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu'nun ilkeleri doğrultusunda değiştirilmesini istediğini» 'bildirdi.

4- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Gencidost, Türkiye ileİran arasındaki ticaret hacminin 2 milyar doların üzerine çıkarılmasınıhedeflediklerini ve bu konunun Başbakan Turgut Özal'ın 27 Nisan'daİran'a yapacağı ziyaret sırasında en üst düzeyde ele alınacağını söyledi.

5- AET Türkiye temsilcisi Gwyn Morgan, Hürriyet Gazetesi'neverdiği demeçte, «Türkiye'nin ekonomik olarak güçlendiği zaman topluluğa tam üye olacağını, Başbakan Turgut Özal'ın da bu düşüncedeolduğunu» söyledi.

6- Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, Ankara Asliye 3. Ticaret Mahkemesi'nin, bankere tek bono ile ortaklaşa para yatıran kişilere ayrı ayrı200 bin'er liralık banka hesabı açılması gerektiği yolundaki kararınıonayladı.

7- Kent - Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ankara BelediyeBaşkanı Mehmet Altınsoy ile Yenimahalle Belediye Başkanı MustafaVuran ve Keçiören Belediye Başkanı Melih Gökçek'e Batıkent çalışmaları 1le ilgili bir brifing verdi.

8- Türkiye Ziraatçiler Derneği'nin 26. Genel Kurulu Ankara'dayapıldı.

9- Ankara'da yapılan Korsavaş Derneği'nin Gaziler Genel Kurulu'nda alınan karar ile, Korsavaş Derneği'nin adı «Türkiye Muharip Gaziler Derneği» oldu.

10- Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliğinde görevli idari Ataşe İbrahim Özdemir'in evi 13 Nisan günü Ermeni teröristler tarafından silahlasaldırıya uğradı.

11- Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki Saint Claud kasabasında 11-14 Nisan tarihleri arasında yapılan interpol Genel Kurulu'nda,Türk heyetinin önerisi üzerine, «Siyasal terörizminde İnterpol sözleşmesine dahil edilmesi» oybirliği ile karara bağlandı.

12- İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens, «Lübnan'daki Bekaa Vadisi'nde bulunan İsrail ve Suriye Birlikleri arasında BM Barış Gücü'nün yeralacağı bir tampon bölge oluşturulmasından yana olduğunu» açıkladı.Bu arada, Beyrut'un Doğu ve Batı kesimleri ile Yeşil Hat çevresindehafta sonunda meydana- gelen çatışmalarda 25 kişinin öldüğü ve çoksayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sikhli teröristler, eyaletin çeşitlibölgelerindeki 31 tren istasyonunu ateşe vererek yaktılar.

14- Nikaragua'da San Juan Del Norte liman kentinin gerillalarıneline geçtiği, çıkan çatışmalarda 100'den fazla hükümet askerinin öldüğü çok sayıda askerin de yaralandığı yabancı ajanslara bildirildi.

15- Resmi bir ziyaret için Şam'da bulunan Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi Uluslararası 2. Başkanı Kayn, Bruters, Suriye Haber Ajansı SANA'ya verdiği demeçte, «Ülkesinin Suriye'yi tamolarak desteklediğini ve bu ülkeye karşı gerçekleştirilecek bir saldırıyaizin vermeyeceğini» açıkladı.

16 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri, Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer ve Sedat Celasun Emekli Subaylar Derneği'neüye kaydedilerek kendilerine hizmetlerinden dolayı birer şilt verildi.

2- İstanbul'da bulunan Başbakan Turgut Özal Ankara'ya döndü.

3- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile UNESCO TürkiyeMilli Komisyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen «Yetişkin eğitimi(Yaygın eğitim), üst kademe yöneticileri ve uzmanlar toplantısı» Ankara'da başladı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenik Bakanı Mustafa Kalemli, İş ve İşçiBulma Kurumu'nun Ankara'da başlayan «Değerlendirme Toplantısı»ndayaptığı konuşmada, İş ve İşçi Bulma Kurumu Yasası'nın kurumun görevlerini günün koşullarına uygun ve daha etkin bir şekilde yerinegetirebilmesi için yeniden düzenleneceğini bildirdi.

5- Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray, Ankara'da çalışmalarına başlayan «Karayolları Bölge Müdürleri toplantısının açılışındayaptığı konuşmada, «Kapıkule ile İskenderun af asındaki yeni E-5 karayolunun duble ve paralı otoyol olarak inşa edileceğini ve UlaştırmaAna Planı uyarınca 1983-1993 yılları arasındaki 10 yıllık dönemdeulaştırma sektörüne 2 trilyon 619 milyar 160 milyon liralık yatırım yapılacağını» bildirdi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, SİT alanlarınınyeniden belirlenmesi için çalışmalar yapılmaya başlandığını açıkladı.Bolu'nun Göynük içesinde 98 yapı Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu'nca SİT alanı kapsamına alındı.

7- Doğu ekici tütün piyasası, Maliye ve Gümrük Bakanı VuralArıkan tarafından 560 lira başfiyatla açıldı.

8- Valilere bağlı zabıta örgütleri kurulmasını öngören yasa tasansı BaşDakanlığa sunuldu.

9- Pirinç ve kereste ithalinde gümrük vergisi oranı hükümet tarafından yayınlanan bir bildiri ile sıfıra indirildi.

10- IMF ve Dünya Bankası Geçici Komite Toplantılarına katılan Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli Türkiye'ye döndü.

11- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, 1982 yılı genel raporunda Toplu İş sözleşmelerini tüm KİT'ler için tek elden yapacak yasalmerkezi bir örgütün kurulmasını önerdi.

12- Türkiye - AET Karma Parlamento Komisyonu eski Başkanı veAvrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Ludwig Fellermaier, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

13- Bursa Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri ile bir basın toplant.sı yapan OECD Türkiye Konsorsiyumu Başkanı Rolf Geberth, «Şu anda Türkiye'ye yaklaşık 1 milyar dolar tutarında yatırım yapmak isteyenyabancı firma kapıda beklemektedir. Bunların pek çoğu şu sırada araştırma yapıyor. Henüz bir anlaşma yok. Ama anlaşmalar yakında yapılacaktır» dedi.

14- 27 Nisan'a kadar devam edecek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik veÇocuk Bayramı kutlamaları başladı.

15- Madaralı Roman Ödülü, Sessiz Ev adlı romanıyla Orhan Pamuk'a verildi.

16- AA'nın bir haberine göre, İstanbul Metris ve Sağmalcılar Askeri Cezaevi ve Tutukevleri'ndeki tutuklulardan bir kısmı 11 NisanÇarşamba akşamından itibaren açlık grevine başladılar.

17- Türkiye ile Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti arasında imzalanan 1984 yılı mal mübadelesine ilişkin protokol Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

18- Polonya'dan Almanya'ya geçen Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, «Polonya'dan toplam olarak 200 milyon dolarlık gemi siparişi alındığını ve Almanya'dan da takriben aynı büyüklükte sipariş beklendiğini» açıkladı.

19- ABD Kongresi Dışilişkiler Komisyonu Türkiye, Yunanistan veKıbrıs için yayınladığı bir raporda, «Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz Bölgesi'nde ABD için büyük stratejik önem taşıdığını, Kıbrıs meselesi yönünden bu çıkarların zedelendiğini» bildirdi.

20- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar tarafından Kıbrıs'a gönderilen Özel Temsilci Hugo Gcbi KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu ile birer görüşme yaptı.

21- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın ülke dışındaki terör örgütlerine karşı, bunların eylemlerinin önlenmesi ve eylemlerine karşı misilleme yapılmasını da içeren yeni bir dizi politikayı onayladığı, yabancıajanslarca bildirildi.

22- Güney Afrika'da meydana gelen bir patlamada, iki Amerikalıdiplomat öldürüldü. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Namibia Genel Valisi, bir açıklama yaparak «Saldırının Güneybatı Afrika Örgütü SWAPOtarafından düzenlendiğini» iddia etti.

23- AA'nın bir haberinde, son 48 saat içinde 70.000 dolayındaKamboçyalı sivilin Tayland'a sığındığı bildirildi.

17 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, KKTC'nin Ankara BüyükelçisiPeker Turgut'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Peker Turgut'un sunduğu güven mektubunu alırken yapılan törende bir konuşma yapanCumhurbaşkanı Kenan Evren, «Kardaş ülke KKTC Cumhurbaşkanı RaufDenktaş'ın, Peker Turgut'u Büyükelçi olarak tayin etmesinden memnunluk duyuyorum» dedi.

Bu arada Lef koşa'daki Türk Büyükelçiliği'ne atanan İnal Batu'daKKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından tanzim edilen güven mektubunu sundu.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 8 ilde kurulan Devlet GüvenlikMahkemelerinde görev yapacak hakim ve savcıların atanmasına ilişkin kararnameyi onayladı.

3- TBMM Başkanı Necmettin .Karaduman, Ankara'da bulunan Avrupa Parlamentosu Başkanı Dankert'in özel temsilcisi AET Kanma Ko-.misyonu Başkanı Ludwig Fellermaier'i kabul ederek bir süre görüştü.Görüşmeden sonra bir açıklama yapan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Dankert'in çağrılısı olarak 20-25 Mayıs tarihleri arasında Strasbourg'a bir parlamento heyeti gönderileceğini söyledi. Fellermaier,daha sonra DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı ile SODEP Genel BaşkanıErdal İnönü'yü de ziyaret etti.

4- Başbakan Turgut Özal, Parlamento Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu'nu kabul ederken yaptığı konuşmada, basının sorunlarıüzerinde durduklarını belirterek, «Basın Yasası ile ilgili bazı raporlarıve uygulamadan doğan şikayetleri inceliyoruz» dedi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, 1984 yılı turizmmevsimini Antalya'da düzenlenen törenlerle açtı.

6- Bakanlar Kurulu, tütün mamulleri ile ispirto, ispirtolu içkilerve her çeşit çaydan alınan Gider Vergisi oranlarını yükseltti.

7- TRT Yasası'nın 19. maddesinin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi

8- ABD Kongresi danışmanlarından oluşan 10 kişilik bir heyet incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a geldi.

9- Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen «Uluslararası Terörizm Sempozyumu» başladı.

10- Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçiliği, «Uluslararası Terörizm» konusundaki sempozyumda, Uluslararası terörizmin Sovyetler Birliği politikasına bağlanacağı yolundaki haberlerle ilgili bir açıklamayaptı.

11- Askeri Yargıtay'ın usul yönünden bozduğu 16 sanıklı yasa dışıFethiye ÜGD davası, İzmir 1 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafındanikinci kez karara bağlandı ve 14 sanık 7 yıl ile 3 yıl 4 ay arasında hapis cezalarına mahkum edildiler.

12- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından serbest bırakılan şarkıcı Selda Bağcan, Askeri Savcılığın itirazı üzerine İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nce yeniden tutuklandı.

13- Adana 1 Numaralı Askeri Mahkemesi THKP - C Acilciler örgütüüyesi 1 sanığı ömür boyu, 6 sanığı da 5-10 yıl arasında hapis cezasınamahkum etti.

2 Numaralı Askeri Mahkemesi ise mensubu bulunduğu yasa dışıörgüte maddi destek sağlamak için banka soymaktan san'ık 4 kişiyiömür boyu, 2 sanığı ise 16 yıl 8'er ay hapis cezasına mahkum etti.

14- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Üniversitelerarası Kurul'ca seçilen Prof. Dr. Rıfkı Salim Burçak'ı Yüksek Öğretim Kurulu üyeliğineatadı. Atamaya ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- F. Almanya'nın Frankfurt kentinde, «Avrupa-Türk GazetecilerCemiyeti» kuruldu ve başkanlığına Zeki Sözer getirildi.

16- Libya'nın Londra Büyükelçiliği önünde, Libya lideri AlbayMuammer Kaddafi aleyhinde gösteri yapan bir grubun üzerine elçilikten ateş açılması üzerine bir İngiliz kadın polis öldü, 11 kişi de yaralandı.

17- Tahran'dan yapılan bir açıklamada, İran'ın, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından önerilen barış planını reddettiği yabancı ajanslarca bildirildi.

18- AA'nın bir haberinde, Afganistan mücahidlerinin geçen hafta50 hükümet ajanını yakaladıkları ve idam ettikleri bildirildi.

18 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren; Başbakan Turgut Özal, DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı KayaErdem, Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral ile Dışişleri ve Ekonomikkonularla ilgili yetkilileri kabul ederek görüştü. Görüşmeden sonra biraçıklama yapan Başbakan Turgut Özal, İslam Konferansı Sanayi Bakanları Toplantısı hazırlıklanyla ilgili Cumhurbaşkanı Kenan Evren'ebilgi verdiklerini bildirdi.

2- Başbakan Turgut Özal, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Vakfı yöneticilerini kabul ederken yaptığı konuşmada, Hükümetin esnaf ve sanatkarlarla yakın ilişkiler içinde olduğunu belirtti ve «Kanunlar muvacehesinde her türlü yardımı yapacağız» ded.

3- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, «Bakanlar Kurulu'nun belediyelere bütçeden verilen payln her yıl yüzde 1 arttırılarak, yüzde 5'ten yüzde 8'e çıkarılmasını kararlaştırdığını» açıkladı.

4- Gelir Vergisi Yasası ile Vergi Usul Yasası'nda değişiklik yapılarak servet beyanı ve gider esası müesseselerinin kaldırılmasını öngören yasa tasarısı ile tahsil edilemeyen bazı hazine alacaklarının silinmesini öngören yasa tasarısı ve Veraset ve İntikal Vergisi Yasası'ndadeğişiklik yapan yasa hükmündeki kararname TBMM Genel Kurulu'ndagörüşülerek kabul edildi.

5- Avrupa Parlamentosu Başkanı Dankert'in Özel Temsilcisi Ludwig Fellermaier, Türkiye - AET Karma Parlamento Komisyonu'nun Türkkanadının TBM!M'de yaptığı toplantıda bir konuşma yaparak, «Türkiye'de demokratik ilkelerin tam anlamıyla uygulanmasına doğru emin adımlar atılmakta olduğunu» belirtti.

6- PTT Genel Müdürlüğü ile İsveç Ericsson firması arasında Ankara Yer istasyonu ve civarında kurulacak olan fiber - optik kablo sistemi ve İstanbul'da kurulacak olan koaksiyel kablo hat teçhizatı ileilgili anlaşma, PTT Genel Müdürlüğü'nde imzalandı.

7- Diyarbakır 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, 303 sanıklı PKK Siirt - Batman davasında 10 sanığa ölüm, 2 sanığa da ömür boyu hapiscezası verdi. 103 sanığın beraat ettiği davada, 19 sanıkta 10 ile 24 yılarasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırıldılar.

Adana 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, Dev - Yol üyesi 1 sanığıömür boyu, 9 sanığı da 10 ile 36 yıl arasında hapse mahkum etti. Aynımahkemede yargılanan TKEP üyesi 10 sanık ise 6 ay ile 13 yıl arasında hapse mahkum edildiler.

8- Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bir açıklama ile Türkiye ile KKTCarasında büyükelçi teati edilmesini, NATO nezdinde kınadı ve şikayette bulundu.

9- Papa'ya suikast girişiminden dolayı ömür boyu hapse mahkumedilen Mehmet Ali Ağca'ya, Almanya'da sahte pasaport temin ettiğigerekçesiyle gözaltına alınan Ömer Mersan, italya'da serbest bırakıldı.

10- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, NATO'yu tanıtma programı çerçevesinde Brüksel'e davet edilen bir grup Türk parlamenter ile görüşen NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, «Yunanistan'ınbir Türkiye kompleksi içinde bulunduğunu» ileri sürdü ve «Yunanistanbu kompleksinden kurtulmadığı sürece, tehlikenin doğudan geldiğinisöylemeye devam edecektir» dedi.

11- Türkiye'nin Sovyetler Birliği Büyükelçisi Oktay Cankardeş, güven mektubunu Sovyet Prezidyumu Başkan Yardımcısı Vasily Kuznetsov'a sundu.

12- Londra'daki Libya Büyükelçiliğinden açılan ateş üzerine birpolisin ölmesi ve 11 kişinin yaralanması olayıyla ilgili olarak İngiliz polisi, Libya Büyükelçiliği binasını kuşatırken, Libya makamları Trablus'taki İngiliz Büyükelçiliği'nin kuşatılmasını kaldırdı.

13- Bağdat Radyosu, Irak savaş gemilerinin İran'ın Harg Adası yakınlarında 2 gemiyi batırdığını bildirdi.

19 Nisan 1984

1- Başbakan Turgut Özal ile Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Avrupa Parlamentosu Başkanı Dankert'in Özel Temsilcisi Ludwig Fellermaier'i ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştüler.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, «2. Ulusal Fizyoterapi'de Gelişmeler Sempozyumu»nda yaptığı konuşmada, «Türkiyede sakatların milyonlarla, sakatların sorunlarıyla ilgili fizyoterapistlerinele yüzlerle ifade edildiğini» söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, «Lübnan'daki Çok Uluslu kuvvetin ortadan 'kalkmış bulunması sonucu, Türkiye ile ABD arasında 28 Kasım 1983 tarihinde imzalanmış olan incirlikle ilgili «Transit Terminal Hizmetleri anlaşmasının hukuken sona erdiğini» bildirdi.

4- Memurların ve kamu görevlilerinin çalışmalarında etkinliği arttırmak, mali ve sosyal haklarında iyileştirmeler yapmak üzere BakanlarKurulu'na kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi veren yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

5- ABD Kongre danışmanlarından oluşan 10 kşilik heyet istanbul'dan Ankara'ya geldi ve Dışişleri Bakanlığı'nda NATO ve KıbrısYunan Daireleri yetkilileriyle görüştüler. Heyet üyelerine daha sonraDışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nda birer brifing verildi.

6- Emniyet Genel Müdürü Fahrj Görgülü, yapılan bir törenle görevini Emniyet yeni Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük'e teslim etti.

7- Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı'na Vahit Erdem atandı.

8- Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Terörizm Sempozyumu'na katılan bilim adamları ve uzmanlar ortak bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundular.

9- Almanya'da incelemelerde bulunan Ulaştırma Bakanı VeyselAtasoy, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Hamburg'daki görüşmeler neticesinde olumlu mesafeler alındığını ve yakın bir gelecekte, Türkiye'nin bilhassa gemi inşa sanayiinde önemli siparişler almasının söz konusu olduğunu» söyledi.

10- Devlet Planlama Teşkilatı Teşvik Uygulama Başkanlığı'nın ResmiGazete'de yayınlanan tebliği uyarınca, gümrük bağışıklığı, yatırım indirimi, faiz farkı iadesi teşvikinden yararlanmak üzere yatırım teşviktablosuna 10 yeni yatırım eklenirken, gümrük taksitlendirmesinden yararlanmak üzere iki yeni yatırım teşvik kapsamına alındı. Teşvik tablosunda yer alan 4 yatırım türünde ise değişiklik yapıldı.

11- Adana 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen yasa dışıTKP/ML - DHB örgütü Kahramanmaraş grubu davasında 8 sanık ölümcezasına çarptırıldı. 424 sanıktan 16'sı müebbet, 6'sı 28 yıl, 127'si ise16 ile 1 yıl arasında hapse mahkum oldu. 176 sanık ise beraat etti.

Gölcük Askeri Mahkemesi'nde görülen 75 sanıklı yasa dışı Dev Sol davasında ise 3 sanık idama mahkum edilirken, 1 sanık ömür boyu, 28 sanık da 20 yıl ile 2 yıl 6 ay arasında hapis cezalarına mahkumedildiler.

12- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan bir açıklamaya göre, Sıkıyönetim Komutanlığı 2Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan yasa dışı Dev-YolKurtuluş ile bazı sağ örgütlere ait davalar sonuçlandı. Davalar sonunda 5 sanığa ölüm, 6 sanığa da ömür boyu hapis cezası verildi. 53 sanıkise 20 yıl 10 ay ile 1 yıl 8 ay arasında çeşitli hapis cezalarına çarptırıldılar.

13- DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı'nın İzmir Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerj Mahkemesi'nin talimatı üzerine Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde ifadesi alındı.

14- Türkiye'nin KKTC'yi Büyükelçilik düzeyinde tanıma kararı üzerine ABD yönetiminin Türkiye'ye yapılacak askeri yardım konusundakitavrını gözden geçirebileceğine ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı SözcüsüJohn Hughes'un basında yer alan açıklamasının yanlış anlaşıldığı önesürüldü ve bu konuda Türkiye'deki ABD diplomatik temsilcilikleri tarafından basma ikinci bir açıklama yapıldı.

15- Basında yer alan bir habere göre, Kıbrıs Rum yönetimi, Türktarafından BM Güvenlik Konseyi'nin 541 sayılı kararını uygulamayı reddettiğini ve BM'nin Kıbrıs'la ilgili öteki kararlarına uymadığını gerekçe göstererek, BM Güvenlik Konseyi'ne başvurmaya karar verdi.

16- Londra'daki Libya Büyükelçliği etrafındaki kuşatma devamederken, Libya, İngiltere'yi Libyalılara ve Libyalıların emlakine karşısaldırılar düzenlediği iddiası ile BM Güvenlik Konseyi'ne şikayet etti.Bu arada The Times Gazetesi, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin Londra'daki Libya elçiliği görevlilerine «Gerekirse bir yıl binada kalma emriverdiğini» öne sürdü.

17- Lübnan Cumhurbaşkanı Emin Cemayel ile Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat, Lübnan sorunu için Suriye'nin başkenti Şam'da görüşmelere başlarken, Lübnan'da çatışan karşıt güçlerin ayrılması ve aralarında tampon bölgelerin duşturulması işlemine başlandı.

20 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Emniyet Genel Müdürü SaffetArıkan Bedük ve atamaları yeni yapılan yedi valiyi kabul etti.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, «Bakanlıkların birleştirilmesi ile ilgili yetki yasasının 17 Haziran 1984 günü sonaereceğini, hükümetin o güne kadar Başbakanlık ve Başbakanlık'a bağlıkuruluşlarda yeni düzenlemelere gideceğini» söyledi.

3- İktisadi Araştırmalar Vakfı ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından İstanbul'da düzenlenen seminerde bir konuşma yapan DevletBakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, «1984'ün ilk üç ayındaithalatta geçen yıla göre azalma görüldüğünü, ihracatta ise artış olduğunu» belirtti.

4- Devlet Bakanı İsmail Özdağlar'ın katıldığı, OTİM'de düzenlenen «Ortadoğu Ülkelerinde Türk Müteahhitleri» konulu sempozyumda,yurt dışı müteahhitlerinin sorunları tartışıldı.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Saptanmış tarifenin üstünde ücret talebindebulunduğu belgelenen özel okullara derhal müfettiş gönderip soruşturma açtıracağını, soruşturma sonucunda gerekirse okulun kapatılacağını» söyledi.

6- Yüksek Seçim Kurulu, 25 Mart seçimlerinin ertelendiği ve iptal edildiği yerlerde yeni seçim gününün il seçim kurullarınca ilan edileceğini açıkladı.

7- MOP'nin Kurucular Kurulu toplantısında Merkez Karar ve Yönetim Kurulu değişti.

8- Milli Prodüktivite Merkezi tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada «Konut kooperatifçiliği» yerine «Kitlesel kiralık konut» yapımının özendirilmesi ve geliştirilmesi gerektiği belirtildi.

9- PTT Genel Müdürü Servet Bilgi, «Seyyar PTT merkezlerininMersin'den Şarköy'e kadar olan kıyı şeridinde bu yaz çalışmaya gireceğini ve her türlü PTT hizmetini gerçekleştireceğini» bildirdi.

10- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen, zirai kredilerin limitlerinin 1 Mayıs 1984 tarihinden geçerli olmak üzere artırıldığınıaçıkladı.

11- Yeditepe Şiir ödülü, «Bütün Şiirleri» adlı Kitabındaki «Tufandan önce» bölümünde yer alan şiirleri nedeniyle Necati Cumalı'yaverildi.

. - Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No. lu Askeri Mahkemesi'nde, «Kürt devleti kurma» girişiminde bulundukları gerekçesiyleüç yıldan bu yana devam eden davada yargılanmakta olan Mardin eskimilletvekili Nurettin Yılmaz ile Şerafettin Elçi beraat ettiler.

12- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler şubesinden yapılan açıklamada, «Komutanlık sorumluluk bölgesinde yapılan arama ve operasyonlar sonucunda, çok sayıda silah ele geçirildiği» bildirildi.

13- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler şubesinden yapılan açıklamaya göre, «Komutanlık 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde 17 Nisan 1984 günü yapılan duruşma sonucunda,İskenderun TDKP/HK davası sanığı 83 kişiden, 36 sanığa 3 ay ile 20yıl arasında değişen hapis cezası verildi, 44 sanık beraat etti, 3 sanıkhakkında, mükerrer red karan verildi.

14- Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, 28 sanıklı THKP-C Dev Yol Örgütü Mardin Grubu davasında,7 sanığa 5 yıl, 1 sanığa 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi, 19 sanığın beraatini kararlaştırdı.

15- Adana Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan 186 sanıklı PKK örgütünün Adıyaman grubuile ilgili davanın 19 Nisan günü sonuçlandığı, 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla ilişkiler şubesi tarafından açıklandı.Davada, 14 sanık için ölüm cezası, 4 sanık için ömür boyu hapis, 45sanık için ise 1 yıl ile 20 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

16- Yüksek öğretim kurumlarında yabancı dili zorunlu hale getiren yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlandı.

17- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,Lefkoşa'da düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, «Rum yönetiminin Kıbrıs sorununu yeniden BM Güvenlik Konseyi'ne götürmesini eleştirerek, «Güvenlik Konseyi'ne gidiş, birçok şeyi. yeniden değiştirecektir. Bunu herkesin bilmesinde yarar vardır» dedi.

18- 17 Nisan gününden bu yana İngiliz polisinin kuşatması altında bulunan Libya Halk Bürosu çevresindeki güvenlik tedbirleri artırıldı, İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın bir sözcüsü, «Libya Halk Bürosu'ndakidiplomatların dokunulmazlıklarına saygı gösterileceğini» belirterek«Diplomatların sorguya çekilmesi ve binanın aranması isteklerindenvazgeçtiklerini» bildirdi.

19- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, 21 Nisan 1967 darbesinin 17. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, «Siyasi görüşleri nedeniyle düzenlenen 12-15 milyona yakın siyasi içerikli kişiseldosyaların, tüm Yunanistan'da parti temsilcileri önünde yakılacağını veAdalet Bakanlığı'na işkence işlemlerine başvuranların ağır cezalaraçarptırılmasını öngören yasa tasarısının sunulacağını» bildirdi.

20- Yeni Çin Haber Ajansı, Çin-Vietnam sınırı boyunca meydanagelen çarpışmalar sonucu, Çin askerlerinin, yüzlerce Vietnamlıyı öldürdüğünü ya da yaraladığını bildirdi.

21- Pakistan Devlet Başkanı Ziya-ül Hak, basına bir açıklama yaparak, «Ülkesinin, Hindistan'ın Pencap eyaletinde şiddet eylemlerinigerçekleştiren Sikh militanlarını destekleyerek, onlara yardım ettiği yolundaki Hint hükümetinin suçlamalarını» reddetti.

22- Sosyalist ve Komünist Parti'den oluşan Fransız Hükümeti, Ulusal Meclis'ten güvenoyu aldı.

23- Papa 2. Jean Paul, yaptığı resmi açıklamada, «Kudüs'ün, Hırisriyan, Müslüman ve Museviler'e açılmasını» istedi.

21 Nisan 1984

1- Cumhuriyet Gazetesi'nde, Başbakan Turgut Özal'ın ekonomikkonulardaki görüşlerinin yer aldığı söyleşinin birinci bölümü yayınlandı.

2- Başbakan Turgut Özal, TRT'nin düztenlediği 6. Uluslararası 23Nisan Çocuk Şenliği'ne katılan 14 ülkenin çocuklarını kabul etti.

3- Nokta Dergisi'nin sorularını cevaplandİran Adalet Bakanı Necat Eldem, «Af konusunun gündeme gelebilmesi için, toplumda genelbir güven duygusunun oluşması zorunlu bulunmaktadır» dedi.

4- TBMM Genel Sekreteri Sedat Tüzüner, Meclis'te temsilcisibulunmayan siyasi parti genel başkanlarının görüşmeleri izleyebileceklerini açıkladı.

5- Türk - İş'in, işçi kökenli milletvekilleriyle yaptığı ortak çalışmalar sonucu hazırlanan 6 yasa teklifi üç siyasi parti de ayrı ayrı imzaya açıldı.

6- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren «Avukatlık Yasası»nı değiştiren yasa hükmündeki kararnameyle ilgili olarak yaptığıaçıklamada, «Avukatlara savunma hakkı tanınmamasının, yargı denetimi ilkeleriyle bağdaşmadığını» söyledi.

7- Milliyet Gazetesi'nde «Parlamento'da Muhalefet Nasıl Olmalı» konulu forum yayınlandı.

8- Başbakanlık tarafından 20 Nisan'da yayınlanan genelgede, Bakanlıklar ve kamu kuruluşlarında, nakil atamaları için Başbakanlık'tan izin alınmasına gerek bulunmadığı belirtilerek, çok istisnai hallerde açıktan atama yapılmasına izin verildiği bildirildi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığına Akın Çakmakçı'nınatanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- Vergi mükelleflerinin yurt dışına çıkmasını engelleyen vergiborcu miktarı sınırının 1 milyon liraya çıkarılmasına ilişkin tebliğ Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- İtalyan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi ErtenKayalıbay'a «KKTC ve Türkiye'nin karşılıklı elçi teatisinden duydukları üzüntüyü» bildirdi.

12- ABD'nin New York kentinde, «Türk Günü» nedeniyle, Türk'lerin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.

13- Fas'ın Fez kentinde, başlayan İslam Konferansı «El Kudüs» Komitesi toplantısında, «Bütün İslam ülkelerine, büyükelçiliklerini TelAviv'den Kudüs'e taşıyan Orta Amerika ülkeleri El Salvador ve KostaRika ile ilişkilerini kesmeleri» çağrısında bulunuldu.

14- Lübnan'da Müslüman ve Hıristiyan kesimden bir grubbaşkent Beyrut'ta yayınlanan gazetelere verdikleri ilanda, sivil halkı,6 Mayıs'ta, iki kesimi ayıran müze geçidinde, «Barış yürüyüşü» yapmaya çağırdı.

15- Yugoslavya'da, bir maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında, 28 işçinin öldüğü, 11 madencinin de yaralandığı bildirildi.

16- İngiltere'nin başkenti Londra'da Heathrow havaalanında patlayan bombada yaralananların sayısının 22'ye yükseldiği ve patlamayı«Kızgın Tugay» örgütünün üstlendiği bildirildi.

22 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde Ankara Valisi CahitBayar ve Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy ile Ankara'nın gecekondu semtlerinde incelemelerde bulundu' ve halkın sorunlarını dinledi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 23 Nisan Ulusal Egemenlik veÇocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, «Dış baskılardan içişlerimize varıncaya kadar vaki olan müdahalelerden kurtulmamızın yegane yolu, bir an evvel geri kalmışlıktan kurtulmak ve milletçe çağdaşuygarlık düzeyine ulaşmaktır, bunu gerçekleştiremediğimiz sürece daima kalkınmış ülkelerin baskı ve müdahaleleri altında kalacağımızı hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım» dedi.

3- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, yayınladığı mesajda,«TBMM'nin milletin bütünlüğü, vatanın bölünmezliği ve milli sınırlariçinde tüm vatandaşların sevinç ve tasada ortak olmalarının sağlanmasında baş sorumlu ve en büyük teminat olarak görevini sorumlulukbilinci içinde sonsuza dek sürdüreceğini» söyledi.

4- Cumhuriyet Gazetesi'nde Başbakan Turgut Özal'ın ekonomiüzerine söyleşisinin ikinci bölümü yayınlandı. Söyleşide, ekonomidetasarruf ve kaynak sorunuyla, büyümenin hızlandırılması ve dış kaynak, dış kredi kullanma koşulları yer aldı.

5- Başbakan Turgut Özal, Uluslararası 6. Çocuk Şenliği'ne katılanekipleri kabulü sırasında, yabancı gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

6- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle HPGenel Başkanı Necdet Calp, MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, SODEPGenel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı, Yıldırım Avcı, ANAPGenel Sekreteri Mustafa Taşar, RP Genel Başkan Yardımcılarından RızaUlucak, Muhafazakar Parti Genel Başkam İsmail Yılanlıoğlu, birer mesaj yayınladılar.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, UBA ajansına, Ankara'dayaptığı açıklamada, «Hükümetin konut sektörünün canlanmasına çokönem verdiğini» belirtti.

8- Sümerbank Genel Müdürü Remzi Yücebaş, geçen yıl uygulamaya başladıkları personel arasındaki rotasyonun devam edeceğini söyledi.

9- Libya'da iş yapan Türk müteahhitleri, Başbakan Turgut Özal'ıziyaret ederek, Libya'deki işleri kapsayan bir rapor sundular.

10- Nokta Dergisi'nde, Türkiye İşverenler Sendikası (TİSK) veMetal İşverenleri Sendikası (MESS)'in toplu sözleşmelere ilişkin aldıklarıkararlar açıklandı.

11- Kent - Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, Nokta Dergisi'ne yaptığı açıklamada, «Konut fonu için verilecek kredinin özkaynak,düşük faiz koşullarıyla verilmesini» istedi.

12- Tüm Emekli, Malûl, Müstafi Astsubaylar Derneği (TEMAY) Genel Kurulu Ankara'da yapıldı ve Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği'ne (TEMAD) katılma kararı alındı.

13- İran Büyükelçisi Muhammed Gencidost, Başbakan Turgut Özal'ın İran'a yapacağı' ziyaretle iigili olarak yaptığı açıklamada, ziyaretin«Türk - İran ilişkilerinde bir dönüm noktası oluşturacağını» söyledi.

14- Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Michael Removille, haftalıkbir dergiye yaptığı açıklamada, «Terör olaylarını kınadığını» belirterek,«Türkler'in Ermenilere katliam yaptığına inanmıyorum» dedi.

15- Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan raporda,Türkiye'de, 65 bin 934 yatak kapasiteli 611 turizm İşletmesi belgelikonaklama tesisinin bulunduğu, turizm İşletmesi belgeli yeme içmetesislerinin sayısının 129, belgeli müstakil eğlence yerlerinin sayısınınise 4 olduğu belirtildi.

16- Adalet eski bakanlarından Yusuf Ziya Önder, Ankara'da öldü.

17- Bu yıl fazla mesai yapılacak kamu kurum ve kuruluşları ileyapılacak fazla mesailerin miktarı ve ücretleri. Resmi Gazete'de yayınlandı.

18- KKTC, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, «Yunanistan'ın Kıbrıs'aasker göndermesinin Kıbrıs'ın taksimini öngören bir gelişme olacağını»belirtti.

19- İngiltere, Libya ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı, İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Luce, İngiltere'deki tüm Libyalı diplomatlarla, bu ülkenin Londra Büyükelçiliği'nde bulunan Libyalıların 30 Nisan gününe kadar ülkeyi terketmeleri gerektiğini bildirdi. Bu arada, Libya'deki tüm İngiliz diplomatlarının da aynı şekildegeri çekileceği belirtildi.

20- Mısır'ın, elçiliklerini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdıkları gerekçesiyle, El Salvador ve Kosta Rika'yla ilişkisini kesmesi üzerine, İsrail Mısır'ı protesto etti.

21- Yugoslavya'da Vodna madeninde meydana gelen grizu patlamasında ölenlerin sayısının 33'e çıktığı bildirildi.

23 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası'nda incelemelerde bulunarak, çocuklara çeşitli armağanlar verdi.

2- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler başkanlığında ilkokul öğrencilerinden oluşan bir heyet, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren veBaşbakan Turgut Özal'ı ziyaret etti.

3- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta törenlerle kutlandı.

4- Bulgaristan Halk Cumhuriyeti Turizm Bakanı Liçezaz Avzamuv,Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu'nun davetlisi olarak resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işkollarında yetki alanve örgütlü bulundukları çeşitli işyerlerinde ve işletmelerde yüzde 51'lik işyeri barajını aşan 8 sendikaya işyeri yetki belgesi verdi.

6- Türkiye ile Irak arasında imzalanan anlaşma gereğince Irak'tan likitgaz ithaline başlandı.

7- İzmir ve çevresinde can ve mal kaybına yol açmayan Richterölçeği ile 4.4 ve 4.6 şiddetinde iki deprem oldu.

8- Türk Hava Yolları'nın Sofya ve Belgrad seferleri başladı.

9- İngiltere İçişleri Bakanı Leon Brittan, kısa adı «Cobra» olan«Olağanüstü Durum Komitesi»nin, Libyalıların İngiltere'ye giriş çıkışının sınırlanma kararını aldığını açıkladı.

10- Kuveyt Radyosu, Hz. Muhammed'in büyük dedesi Haşim BinAbdülmanat'ın Gazze'deki makamının Yahudiler tarafından tahrip edildiğini duyurdu.

24 Nisan 1984

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında yaptığı toplantıda, iç ve dış olaylarda meydana gelen gelişmeleri gözden geçirdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TRT'nin düzenlediği «6. 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği»ne katılan çocukları kabul etti.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 22. yıldönümü nedeniyle verdiği demeçte,«Mahkemenin kuruluş amacının Anayasaya uygunluk denetimi yapmaolduğunu» belirtti.

Ahmet Hamdi Boyacıoğlu, basına yaptığı açıklamada ise HP'ninDış Ticaretin Düzenlenmesine ilişkin yetki yasasının iptali ile ilgili olarak açtığı dava dosyasında eksiklik 'görülmediğini ve davanın esastanincelenmesine karar verildiğini bildirdi.

4- Devlet Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, «Avrupa Konseyi4. Çevre Bakanları Konferansı»na katılmak üzere Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

5- Memurlar ve kamu görevlileri ile ilgili bazı yasalarda değişiklik yapılması için'hükümete yetki veren tasarı TBMM'de kabul edildi.

6- MDP ve HP'li 8 milletvekili tarafından hazırlanan ve basın yayım yoluyla işlenmiş suçların affını öngören kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

7- Dışişleri Bakanlığı geçici sözcüsü Yalım Eralp yaptığı açıklamada, İngiltere ile Libya arasındaki gerginliğin giderilmesi yolundakatkıda bulunmanın, Türkiye'ye memnunluk vereceğini ve Türkiye'ninİngiltere'nin müttefiği, Libya'nın ise dostu olduğunu belirterek, «Öylegörünüyorki, her iki ülke, Türkiye'nin yardımını kabul edebilir» dedi.

8- MDP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu tarafından yayınlananbir bildiride, Genel Başkan Turgut Sunalp'ın Başkan YardımcılıklarınaAdıyaman milletvekili M. Arif Atalay, Konya milletvekili Vecihi Akınile Manisa milletvekili Mustafa izci'nin getirildiği açıklandı.

9- Romanya Dışişleri Bakanı Stefan Andrei, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun konuğu olarak Ankara'ya geldi.

10- Federal Almanya Hükümeti Yabancılar Sorumlusu LisoletteFuncke, resmi temaslarda bulunmak üzere, Türk hükümetinin ve BursaUniversitesi'nin konuğu olarak Ankara'ya geldi.

11- Gazeteci Bülent Dikmener Haber Ödülü'nü, Güneş Gazetesi'nden Namık Koçak kazandı. Jüri Özel Ödülü ise Hürriyet Gazetesi'nden Kasım Gence'ye verildi.

12- Doç. Dr. Yalçın Küçük, İstanbul 1 Numaralı Askeri Mahkemesitarafından 7yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

13- Türk-İran Karma Ekonomik Komisyonu arasındaki görüşmelerTahran'da başladı.

14- Avustralya Başbakanı Bor Hamke 1. Dünya Savaşı sonrasındaİngiliz donanması ile Gelibolu'ya çıkan ve burada ölen Avustralya'lı veYeni Zelanda'lı askerlerin anısının yaşatılması için Gelibolu'daki koylardan birine «Anzak» adı verilmesi, amacıyla Türk Hükümetine başvuracaklarını ve Ankara'dakj. Avustralya Büyükelçisi'ni başvuruda bulunmakla görevlendirildiğini, eski Anzak muhariplerinin aynı savaştaölen Türk askerlerinin anisi için Avustralya'da bir koya Türk adının verilmesini istediklerini açıkladı.

15- Londra'deki Libya Büyükelçiliğinde görevli Devrim KomitesiSekreteri Abdülkadir Bağdadi, İngiltere'den sınır dışı edildi.

16- Nijerya'da askeri yetkililer, ülkenin para birimi Naira'nın önümüzdeki 12 gün içinde değiştirileceğini ve bu nedenle tüm sınırlarınkapatıldığını açıkladılar.

25 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 22. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Anayasa'yı sık sık değiştirmenin bir yararı olmadığını belirterek,«Anayasa hazırlanırken çeşitli hükümlerine karşı çıkanların, 1961 Anayasası'na dönülmesi için bütün güç ve imkanlarını kullanmaya yeltenecekleri kuşkusuzdur» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk - İş Genel Başkanı ŞevketYılmaz'ı kabul ederek bir süre görüştü.

3- Başbakan Turgut Özal, Türkiye'de F-16 uçaklarını yapacak olanTürk - Amerikan ortak şirketinin kuruluş anlaşmasının imza törenininiptali ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta, «Sözleşmenin iptalinin sözkonusu olmadığını» belirtti.

4- Başbakan Turgut Özal, Yunan Elefterotipia Gazetesi'ne verdiğiözel demeçte, «Sorunlarımızı birkaç yıllığına askıya alıp donduralımve ekonomik turizm ilişkilerine ağırlık verelim, iyi hazırlanmış bir görüşmede Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile buluşabilirimYunanistan ile Türkiye, adayla ilgilenmezse, Kıbrıs sorunu bir iki yıliçinde çözümlenebilir. Aksi halde ilişkilerimiz gittikçe daha da kötüleşebilir» dedi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda hükümetin isteği üzerine terör konusunda gizli bir birleşim yapıldı. TBMM Bütçe Plan Komisyonu da MOPve ANAP'lı üyelerin ortak önergeleri ile gizli bir toplantı yaptı.

6- Ankara'da bulunan Federal Almanya hükümetinin YabancılarSorumlusu Lisolette Funcke, temaslarına başlayarak, Devlet Bakanı Kazım Oksay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli veDevlet Bakanı Mesut Yılmaz ile birer görüşme yaptı.

7- Dünya İslam Birliğj Genel Sekreteri Abdullah Ömer Nasıf, Devlet Bakanı Kazım Oksay ile Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç'ıziyaret ederek bir süre görüştü.

8- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Siyasi ve Hukuk Komisyonuüyeleri Ankara'ya geldiler.

9- MDP Muş Milletvekili Nazmi Önder, partisinden istifa etti.

10- TCDD'nin 1982 yılı hesapları TBMM KİT Karma Komisyonu'ndaibra edildi.

11- DYP Genel Başkanı Yıldırım Avcı'nın 3 ay ile 1 yıl arasındahapis istemiyle Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmasına başlandı.

12- Askeri Yargıtay, yasa dışı Dev - Yol örgülüne yardım ettiklerive üye oldukları iddiasıyla 3'er yıl hapse çarptırılan, kapatılan CHPmilletvekillerinden Temel Ateş ve Erfuğrul Günay hakkındaki kararıesastan bozdu.

Askeri Yargıtay 3. Dairesi, TİP üyesi 7 kişinin öldürülmesi olayıile ügiii davada ölüm cezasına mahkum edilen sağ eylemci HalukKırıcı ile Ercüment Gedikli hakkındaki kararı usûl yönünden bozdu.

Sağlık ve Sosyal Yardım eski Bakanlarından Münif İslamoğlu'nunMGK yasalarına aykırı davranmaktan 4-16 ay hapis istemiyle yargılanmasına başlandı.

13- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, yasa dışıTürkiye Komünist Partisi Marksist - Leninist TlKKO örgütünün 59'u içinidam istenen 305 militanı hakkında dava açtı.

14- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, kasten adam öldürmek suçundan hükümlü Bahattin Ertekin'in cezasını, hastalık, sakatlık ve yaşlılıknedenleriyle affettiğine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- Bakanlar Kurulu'nun 183 kişinin Türk vatandaşlığından çıkanlmasına İlişkin kararı Resmi Gazetede yayınlandı.

16- Madrid'deki Türk Büyükelçiliği mensuplarına suikast yapmayahazırlanan 3 İran'lı, İspanyol polisiyle giriştiği silahlı çatışma sonundasağ olarak yakalandı.

17- İngiltere tarafından sınır dışı edilen Libyalı diplomatların ve diğer görevlilerin ülkeden ayrılışını gözetlemek üzere Londra'ya gideriüç kişilik bir Libya heyeti, İngiltere yetkilileri ile görüşmelere başladılar. Bu arada Trablus'taki İngiltere Büyükelçisi Oliver Niles, Libyahükümetinin İngiltere'nin bu ülkedeki çıkarlarının italya tarafındantemsil edilmesini onayladığını açıkladı.

18- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel ile bir görüşme yapanSünni lider Raşid Kerami, ulusal bir birlik hükümetinin kurulması içinkendisine verilecek görevi kabul edeceğini belirtti.

19- Dominik Cumhuriyetinde Devlet Başkanı Salvador Jerge Blanco'nun temel gıda maddeleri ile ithal mallan fiyatlarını arttırması üzerine göstericilerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 30'dan fazla kişi öîdü, yüzlerce ki§; de yaralandı.

20- Brezilya'da 500'den fazla kişi doğrudan seçimlerin derhal yapılmasını isteyerek, Parlamento binasını işgal ettiler.

26 Nisan 1984

1- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da düzenlenen «9. İktisatçılarHaftası»nda yaptığı konuşmada, «Enflasyon konusunda kararlı ve ağırbir politika izliyoruz. Oy almak istediğimize göre bunun yolu geçicitedbirlerden geçmez, işin sağlama gittiğine halkı inandırmalıyız. Ücretlileri enflasyon yükünün altında ezdirmeyiz. Yapabildiğimiz oranda ücretlerini enflasyonun üzerine çıkaracağız» dedi.

2- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Bakanlar Kurulu'nun Toplu Konut Fonu ile ilgili olarak hazırlanan tüzük ve yönetmeliği kabul ettiğini bildirdi.

3- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Federal Almanya ve Polonya'ya yaptığı ziyaretlerle ilgili bilgi verirken, «Almanların 11 bin 500tonluk 6 gemiyi Türkiye'de yaptırmak istediklerini ve demiryollarımızın Polonya'ya onartılıp karşılığının tersanelerimizde yapılacak gemilerle ödenmesinin planlandığını» bildirdi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda İnfaz Yasası'nda değişiklik yapılarakcezasının yarısını çeken tutukluların şartlı salıverilmesini öngören yasaönerisi reddedilirken, Tapu Yasası'nda değişiklik yapan yasa gücündekikararname kabul edildi. TBMM Adalet Komisyonunda ise Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından geri çevrilen Avukatlık Yasası yenidendüzenlendi.

5- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Siyasi ve Hukuk Komisyonları Türkiye Alt Grubu üyeleri Ankara'deki resmi temaslarına başlayarak TBM'M Başkanı Necmettin Karaduman ile bir görüşme yaptılar.

6- Petrol Ofisi Genel Müdürlüğüne Devlet Planlama Teşkilatı Genel Sekreteri Mehmet Güntekin atandı.

7- Askeri Yargıtay, Somut Dergisi Sorumlu Yazı İşleri MüdürüHayati Asılyazıcı ve yazar Erol Toy hakkında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından verilen 16'şar aylık mahkumiyet kararını bozdu.

Erzincan 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlandırılan Çorum TKP-B adlı yasa dışı örgüt davasında 16 sanık 14 yıl 2 ay ile 3 yıl4 ay arasında hapis cezalarına çarptırıldılar.

8- Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu tarafından düzenlenenve Türkiye'nin daveti reddederek katılmadığı «Türkiye'de İnsan Hakları» konulu açık oturum Brüksel'de başladı.

9- Cumhuriyet Gazetesi'nde, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın önerilerine verdiği cevapyayınlandı.

10- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Atina'yı resmen ziyaret etmekte olan Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Abdülhalim Haddam şerefine verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Ankara'nın desteğiile Denktaş'ın müzakere edilecek hiç bir konunun bulunmadığını resmen açıklamasından sonra Kıbrıs sorunu son derece ciddi bir çıkmazagirdi» dedi. Bu arada Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu'daiki günlük resmi bir ziyaret için Atina'ya gitti.

11- Türkiye'nin de aralarında bulunduğu üç kişilik bir heyetin gözetimi altında Libya'nın Londra temsilciliğindeki 18 diplomat Londra'dan ayrılırken, Trablus'daki 30 İngiliz diplomatta Libya'dan ayrıldı.

12- ABD Başkanı Ronald Reagan altı günlük bir ziyaret için ÇinHalk Cumhuriyeti'ne gitti.

13- Lübnan Cumhurbaşkanı Emin Cemayel tarafından Ulusal Birl:k Hükümetini kurmakla resmen görevlendirilen Raşid Kerami basınayaptığı açıklamada, «Kurulacak hükümetin görevlerinin başında GüneyLübnan'ı işgal etmekte olan İsrail'in bölgeden çıkartılması ve siyasi reformlar ile güvenliğin yeniden sağlanmasının geldiğini» söyledi.

14- İran dini lideri Humeyni karşıtı İranlı bir grup öğrenci Avrupa'nın çeşitli kentlerindeki İran temsilciliklerini bir süre işgal ederekprotestoda bulundular.

27 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Üst düzey devlet kadrolarınayapılan atamalarla bazı yüksek düzey yöneticilerinin tedviren işi sürdürmelerinin yasal sakıncalarını» bildiren bir yazıyı Başbakan TurgutÖzal'a gönderdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Valisi Cahit Bayar veAnkara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy'u ziyaret ederek,kentin sorunları hakkında bilgi aldı.

Öle yandan, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman da, AnkaraValisi Cahit Bayar ile Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Alt'nsoy'u ziyaret ederek bir süre görüştü.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, düzenlecl'ği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nun beş yasa tasarısı, üç yönetmelik, bir tüzük ile bir kararnameyi görüşerek kabul ettiğini açıkladı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, tarım kesimi asgari ücret tespit komisyonunun Ankara'da yaptığı 4. toplantısından sonra basına bir açıklama yaparak, «Tarım ve orman işçileri asgari ücretinin 16 yaşından büyükler için 20.100, 16 yaşından küçükler için ise 13.350 lira olarak belirlendiğini» bildirdi.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, 9. İktisatçılar Haftası'nın oturumunda yaptığı konuşmada, «Vergi sisteminin haksız kazancıönleyecek biçimde düzenlenmesi gerektiğini» söyledi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral bir açıklama yaparak «Piyasadaki malların fiyatlarının kalite kontrolü yapılarak, serbest bırakılacağını» belirtti.

7- YHK Başkanı Naci Varlık, Ankara'da THA ve ANKA ajanslarının sorularını cevaplandırarak, «İşçi ücretlerine enflasyon artış oranında zam yapılmasının söz konusu, olmadığını, Türkiye'nin böyle bir sistemi benimsemediğini» belirtti.

8- MDP Genel Sekreter Yardımcılığı'na, Muzaffer İlhan getirildi.

9- Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BASS) Genel Başkanı Servet Kahyaoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Gözetimi ve denetimiVakıflar Bankası'na devredilen Bağbank çalışanlarının keyfi olarak işten çıkarılmaya başlandığını» bildirdi.

10- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da bulunan, Avrupa KonseyiSiyasi ve Hukuk İşleri Komisyonu alt komitesi üyelerini kabul ederekbir süre görüştü. Avrupa Konsey heyeti içinden oluşturulan iki grup,Mamak ve Diyarbakır Askeri Cezaevlerini gezdi. ,

Öte yandan, Avrupa Konseyi Siyasi ve Hukuk İşleri Komisyonualt komitesi üyeleri, Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu ve Adalet Bakanı Necat Eldem ile bir süre görüştüler.

11- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,BM Güvenlik Konseyi Toplantısına katılmak üzere, ABD'ye gitti.

12- Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen, üç günlük «Federal Almanya'da Yaşayan Türkler ve Sorunları» Semineri Bursa'da başladı.

13- Cumhuriyet Gazetesi yazan Ali Sirmen ve avukat Orhan İzzetKök, «Barış Derneği davasındaki savunmalarında Askeri Savcı'ya hakaret ettikleri» savıyla yargılandıkları, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde beraat ettiler.

14- Milli Gazete yazarlarından Sadık Albayrak ile gazetenin Yazıidleri eski Müdürü Osman Tunç, «Laikliğe aykırı olarak propagandayaptıkları» iddiasıyla yargılandıkları İstanbul 1. Ordu ve SıkıyönetimMahkemesi'nde yapılan duruşma sonunda beraat ettiler.

15- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan 20 sanıklı kaçakçılık davasında 5 sanık hakkında 8 yıl ile 10 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezası verildi, 15 sanıkberaat etti.

16- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen iki ayrı davada, 16 emniyet görevlisi, işkence yaptıkları gerekçesiyle yargılandılar.

17- TCDD'nin yük taşıma ücretleri Bakanlar Kurulu kararıyla artırıldı.

18- Veraset ve intikal Vergisi ve Gelir Vergisi Kanunlarında değişiklik yapan kanunlar ile tahsil edilemeyen Hazine alacaklarının silinmesi hakkında kanun, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

19- Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğine atanan Dışişleri Bakanlığıeski Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman görevine başladı.

20- Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Kıbrıs Rum YönetimiBaşkam Spiros Kipriyanu başkanlığındaki Rum heyetiyle, YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu arasındaki görüşmelerden sonra yapılan açıklamada, «Güvenlik Konseyi'nden 541 sayılı kararına sahip çıkmasını ve BM Genel Sekreteri'nden sorumluluklarını üstlenmesini istedikleri» bildirildi.

21- Geri Dönüşü Teşvik Yasası» ile ilgili olarak, Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da bir açıklama yapan Federal Çalışma Bakanlığıyetkililerinin, «Geri Dönüşü Teşvik Yasası için bugüne kadar yapılan50 bin başvuru ile Federal hükümetin beklentisinin yerine geldiğini»belirttikleri haberi basında yer aldı.

22- Avrupa Konseyi'nin 21 ülkesinin yanısıra, Finlandiya ve çeşitli uluslararası örgütlerin gözlemci olarak katıldığı, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan 4. Avrupa Konseyi Çevre Bakanları Toplantısı»sona erdi.

23- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyaretinin birinci gününde, ABD ve Çin arasında nükleer enerji santrallerinin satışı konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

24- ABD Başsavcısı, ABD'nin Nikaragua'deki faaliyeti ile ilgili olarak bir soruşturma açılmasını isteyen Demokrat Parti milletvekillerininbu konudaki başvurularını reddetti.

25- Irak Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, Sovyetler Birliği'ne yaptığı üç günlük ziyaret dönüşü, Irak Haber Ajansı iNA'ya yaptığı açıklamada, «Sovyetler Birliği'nin, Körfez Savaşı'nda kendilerininesteklediklerini» söyledi.

26- Dominik Cumhuriyeti'nde 54 kişinin ölümü yüzlerce kişininyaralanmasıyla sonuçlanan dört günlük ayaklanma sona erdi. Hükümet yetkilileri, «Ayaklanmaya neden olan temel gıda maddelerindekifiyat artışlarının düzeltileceğini» açıkladı.

27- Brezilya'da, 19 Nisan'dan bu yana radyo ve televizyona uygulanan sansörün kaldırıldığı ve tutuklanan göstericilerin serbest bırakıldığı bildirildi.

28 Nisan 1984

1- Başbakan Turgut Özal beraberinde bir heyetle, resmi bir ziyaret için İran'ın başkenti Tahran'a gitti.

2- İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar Ankara'da yaptığı açıklamada,«Yapılan değerlendirmeler sonucunda, sıkıyönetim uygulanan bazı illerde, sıkıyönetimin kademeli olarak kaldırılacağını» bildirdi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Kayseri'de yaptığı konuşmasında, «Son günlerde demir ve saç imalatçılarının bazı sıkıntılaragirmesi nedeniyle, demir ve saç ithalinin sıfır gümrükle serbest bırakıldığını» açıkladı.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Ankara'dayaptığı açıklamada, «Doğu Anadolu illerinden başlayarak bir sağlıkseferberliği açılacağını» bildirdi.

5- Dışişleri Bakanlığı, Fransa'nın başkenti Paris'in banliyösü AIfortville'de, 29 Nisan 1934 günü bir Ermeni anıtının açılacağının öğrenilmesi üzerine, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Bu tutumunesef ve infialle karşılandığını, hem Ankara'da, hem de Paris'te, diplomatik kanallarla protesto edild'ğini» bildirdi. Bakanlık ayrıca törene,Sovyetler Birliği Ermenistan Kilisesi'nin başı Vasken 1'in katılması konusunda, Sovyetler Birliği'ne üzüntülerini bildirdi.

6- Uludağ Üniversitesi'nin Bursa'da düzenlediği «Almanya'da yaşeyan Türkler ve Sorunları» konulu seminerde konuşan Federal Almanya Yabancılar Sorumlusu Lisolette Funcke, «Federal Almanya'nın 1990yılına kadar yabancı işçi istihdam edebileceğini» söyledi.

7- TÜBİTAK Hüsamettin Tugaç Vakfı Ödülü, Ortadoğu TeknikÜniversitesinde yardımcı Doç. Dr. Abdullah Atalar'a verildi.

8- İsveç'in Jonkoping kentinde yapılan Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası'nda 90 kilo Türk güreşçisi İsmail Temiz, Avrupa ikincisi oldu.

9- Lüksemburg'ta yapılmakta olan Avrupa Yaş Grupları YüzmeBirinciliği'nde Türk yüzücüleri, 3 altın 1 gümüş, 2 bronz madalya kazandı.

10- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan, Türkiye Devrimci Komünist Partisi inşaÖrgütüne mensup 7 'kişiye ölüm, 2 kişiye ömür boyu, 17 kişiye de 3ile 12 yıl arasında hapis cezası verildi, 42 sanık beraat etti.

11- Bakanlar Kurulu'nuri Resmi Gazete'de yayınlanan kararına göre, Türkiye Taşkömürü Kurumu tarafından üretilen linyit, taşkömürü,asfaltit ve brikete % 15-30 oranında zam yapıldı.

12- Büyükkent belediyelerinin görevleri ve bu belediyelere aittaşınır ve taşınmaz mallarla personelin üçe belediyelerine devri hakkındaki yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanarak, yürürlüğe girdi.

13- Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği sözleşmeli sekreteri ŞadiyeVönder'in eşi Işık Yönder, İran'ın başkenti Tahran'da Ermeni teröristlerce girişilen silahlı saldın sonucunda ağır yaralandı.

Saldırıyı ASALA adlı Ermeni terör örgütü üstlendi. Başbakan TurgutÖzal, İran'a gelişinden üç saat önce meydana gelen olayla ilgili olarak, Tahran'ın Mehrabad Havaalanında verdiği demeçte, «İran yetkililerinin gerekli tedbirleri alacağına ve lüzumlu işlemleri yapacağına inanıyorum» dedi.

İran'ın İstanbul Bankonsolosu Muhammed Taheri, olayla ilgili olarak İstanbul'da yaptığı açıklamada, «Türk ve İran halklarının komplo-'ya gelmeyeceklerini ve iki taraf arasındaki ilişkilerin daha da pekişeceğini» belirtti.

14- El Salvador Sendikalar Birliği'nin Avrupa Temsilcisi ChristianManwin, Belçika'da yap^â' açıklamada, «El Salvador'da son bir yıliçinde, 113 sendikacının öldürüldüğünü, 60 sendikacının ortadan kaybolduğunu, yüzlerce sendikacının da tutuklu olduğunu» bildirdi.

29 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Mustafa Akın adlı hükümlüyüsürekli hastalık ve yaşlılık nedenleriyle affetti.

2- Maliye Gümrük Bakanlığı Müsteşar Yardımcılıklarına DoğanAkın ve Cemal Erbay'ın, Tekel Genel Müdürlüğü'ne Süreyya YücelÖzden'in atanmaları kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

3- Akaryakıt fiyatlarına yaklaşık yüzde 3 oranında zam yapıldı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun tarım ve orman işçilerinin asgari ücretlerine ilişkin kararını bir tebliğ ile yayınladı.

5- Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen «Federal Almanya'da Yaşayan Türkler ve Sorunları» konulu seminer sona erdi.

6- İran'da bulunan Başbakan Turgut Özal, İran Başbakanı MirHüseyin Musevi ve Enerji Bakanı Gaffuri Fart ile birer görüşme yaptı.Bu arada Başbakan Turgut Özal ile birlikte İran'da bulunan işadamlarıda temaslarını sürdürüyorlar.

30 Nisan 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, memurlar ile diğer kamu görevlilerinin mali ve sosyal durumlarında iyileştirmeler yapmak, deviet memurluğuna alınma ve çıkarılma işlemlerinde yeni düzenlemeler getirmek üzere Bakanlar Kurulu'na 1984 mali yılı sonuna kadar kanunhükmünde kararname çıkarma yetkisi veren yasayı onayladı.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ı ziyaret etti.

3- Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan 5 kanun tasarısı TBMMBaşkanlığına sunuldu.

4- Doğru Yol Partisi, Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan kapatmadavasıyla ilgili savunmasını Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na verdi.

5- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Profesör İhsan Doğramacı,İstanbul'da üniversite rektörleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, «Hükümetleri denetleyecek organlar vardır, ama bizi denetleyecek makam yoktur» dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Siyasi İşler Yardımcısı Ecmel Barutçu, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Fernand Roullon'u Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, Türkiye'nin Paris'in banliyölerinden Aifortville'debir Ermeni anıtının açılması nedeniyle, Fransa hükümetinin tutumunuresmen protesto ettiğini» bildirdi. Sovyetler Birliği Ankara BüyükelçisiVladimir Sergyeviç Lavlov da Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, Anıtınaçılısına Sovyetler Birliği'nden bir din adamının katılmasından duyulan infial bildirildi.

7- Vakıflar Bankası Olağan Genel Kurulu'nda Yönetim KuruluBaşkanlığına Galip Yiğitgülen seçildi.

8- Adalet Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlanan kararı ile 52hakim ve cumhuriyet savcısının görev yerleri değiştirildi.

. - Tahran'da bulunan Başbakan Turgut Özal, İran Cumhurbaşkanı Hamaney ile görüşerek, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in iyi niyet mektubunu verdi. Başbakan Turgut Özal Meclis Başkanı Rafsancani ilede bir görüşme yaptı.

9- Tahran'da 28 Nisan Cumartesi günü Ermeni teröristler tarafından silahlı saldırıya uğrayan Büyükelçilik görevlisi Şadiye Yönder'ineşi işadamı Işık Yönder, tedavi edilmekte olduğu hastanede öldü.

10- Avrupa Konseyi Hukuk ve Siyasi işler Komisyonu'nun Türkiye Alt Komitesi üyeleri Paris'te düzenledikleri basın toplantısında «Türkiye ile ilişkilerin devamından yana olduklarını» belirterek, «Sunulacakraporun müsbet unsurlar taşıyacağını» bildirdiler.

11- BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılmak üzere New York'ta bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum yönet;mi lideri Spiros Kipriyanu, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ilebirer görüşme yaptılar.

12- Pekin'deki temaslarını tamamlayan ABD Başkanı Ronald Reagan, iki ülke arasında nükleer enerji ve kültürel işbirliği anlaşmasınıimzalayarak, Şanghay'a gitti.

13- Lübnan'da hükümeti oluşturmakla görevlendirilen, Raşid Kerami, Lübnan Devlet Radyosu'nda yaptığı konuşmada, «Ulusal BirlikHükümeti'nin kurulduğunu» açıkladı.

14- Sudan Devlet Başkanı Cafer Nimeyri, süresiz olarak olağanüstü durum ilan etti.

15- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand, Atina'ya giderek, Yunanistan DevletBaşkanı Konstantin Karamanlis ve Başbakan Andreas Papandreu ileayrı ayrı görüştü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106