24.2.1984
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1984

1 ŞUBAT 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren göreve yeni atanan 22 ilin valisiniÇankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Turgut Özal, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Rafet Genç ve Yönetim Kurulu üyelerini TBMM'de kabul ederek birsüre görüştü.

3- Halkçı Parti milletvekilleri tarafından verilen ve «YÖK Yasası'nın uygulanmasından doğan sorunları belirlemek amacıyla Meclisaraştırması açılmasına ilişkin» önerge TBMM'de reddedildi.

4- Faturalı yaşam tasarısı TBMM Bütçe-Plân Komisyonu'nda görüşülerek, bazı değişikliklerle kabul edildi. Tasarıda tam mükellefiyetetabi olup, gelirleri maaşa bağlı olanlar ile emekli, dul ve yetimlerinyaptıkları çeşitli harcamalarına vergi iadesi öngörüldü.

5- Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğuma saldıran ve adam öldürmekten Paris'te yargılanan 4 Ermeni teröristin 7'şeryıla mahkum edilmesi ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Açıklamada,«Söz konusu dava, Fransa adalet tarihine utanç verici bir sayfa olarakgeçecektir» denildi.

Öte yandan TRT Kurumu Ermeni teröristlerin Fransa'daki yargılanmaları ile ilgili bir program yayınladı. Hacettepe Üniversitesi RektörüProf. Yüksek Bozer ise Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand'a bir kınamatelgrafı çekti.

6- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri, Bayındırlık ve İskan Bakanı Sefa Giray'ı makamında ziyaret ederekbir süre görüştüler.

7- Sovyetler Birliği Demir - Çelik Sanayi Bakan Yardımcısı G.N.Sergevey başkanlığındaki bir heyet, Ankara'ya geldi.

8- Türkiye'de bulunan OECD Türkiye Konsorsiyumu Başkanı Dr.Rolf Geberth, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «1985 yılının' beklenmesi ve gelişmelerin izlenmesi gerekir. Ya olumlu resim sürecek, ya da o yıla dönük yeni bir eylem programı söz konusu olabilecektir. Sonbahar aylarını beklemekteyiz» dedi.

9- Siyasi parti yetkililerinin, Başbakan Turgut Özal'ın 31 Ocak 1984salı günü televizyonda hükümetin faaliyetlerini yansıtan konuşmalarına ilişkin görüşleri basında yer aldı.

10- Hukukçuların Yerel Yönetim Seçim Yasası'na ilişkin görüşteribasında yer aldı.

11- Terörist Mehmet Ali Ağca tarafından vurulan Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi İpekçi ölümünün 5. yılında törenle anıldı.

12- Erzurum ve Kars bölgesinde meydana gelen deprem nedeniyleHindistan Kızılhaçı'nın sağladığı battaniye ve ilaçları kapsayan yardımAnkara'da Hindistan Büyükelçisi Parimal Ghosh tarafından Kızılay GenelMüdürü Ünal Sornuncu'ya teslim edildi.

13- İstanbul Barosu eski başkanlarından avukat Ferruh Dereli İstanbul'da vefat etti.

14- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde ikinci kez karara bağlanan Denizli Dev-Yol davasında 1 sanık 5 yıl 6 ay, 1 sanık 6 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edildiler.3 sanık ise beraat etti.

15- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nca, Sefer Bezal adlı bir kişi,950.000 mermiyi yurda sokmaktan tutuklandı.

16- AFP ve AA'nın bir haberine göre, ABD Başkanı Ronald Reagan,Kongrede yaptığı konuşmada 1985 yılı bütçe tasarısını 925,5 milyar dolar olarak açıkladı. Bütçe tasarısında Türkiye'ye yapılacak ekonomikve askeri yardımın 934 milyon dolar olduğu belirtildi.

17- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, İngiltereLordlar Kamarası, 23 Mart 1982'de İstanbul Boğazında Küba bandıralıLas Mercedes gemisi ile Deniz Nakliyatı'na ait Abidin Daver şilebininçarpışması ile ilgili davada, Türkiye lehine karar verdi.

18- AP Ajansının bir haberine göre, Malezya'nın başkenti KualaLumpur'un Federal Eyalet olmasının 10. yıldönümü nedeniyle Belediye Meclisi'nde düzenlenen bir törenle Ankara ile Kuala Lumpur kardeşşehir ilan edildiler. Konuya ilişkin anlaşmayı Ankara Belediye BaşkanıSüleyman Önder ile Kuala Lumpur Belediye Başkanı Elyas Ömer imzaladılar.

19- Polonya'da uluslararası ticaret ve ekonomik işbirliği konularında yayın yapan Rynki Zagraniczne gazetesi son sayısında Türkiye'yi konu alan özel bir ek yayınladı.

20- Yabancı ajansların haberlerine göre, Avustralya'nın başkentiSydney'de iki bankayı arka arkaya soyan Hakkı Bahadır Atakan isimliTürk soyguncu polisle giriştiği çatışma sonucu ölü olarak ele geçirildi.

21- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Yuri Andropov, Pravda gazetesine yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin görüşmeleri, kuvvete başvurma, tehdit ve baskı kullanma tutumu içerisinde yürütme niyetindenvazgeçemediğini belirterek, «Bizimle kuvvet diplomasisi uygulama denemeleri geleceği olmayan bir iştir» dedi.

22- AP Ajansının bir haberine göre, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, resmi bir ziyaret için gittiği Romanya'nın başkenti Bükreş'te yaptığı konuşmada, «Doğu - Batı gerginliğinin azaltılması için ABD'nin politikasını radikal biçimde değiştirmesi gerektiğini»söyledi.

23- Yabancı ajansların haberine göre, Lübnan Devlet Başkanı EminCemayel, Washington Post gazetesine verdiği demeçte, «ÜlkesindekiAmerikan birliklerinin çekilmesinin demokrasinin sonu olacağını, Batılıülkelerin Ortadoğu'daki çıkarlarını tehlikeye düşüreceğini» söyledi.

24- Hindistan'ın Magaraştra eyaletinde çiftçileri desteklemek amacıyla Bombay'da başlatılan genel grevin ardından muhalefet partisinemensup 250 bin kişi gönüllü olarak göz altına alındı.

25- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Afrika ülkelerini içinealan diplomatik bir geziye çıktı.

2 ŞUBAT 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Samsun'a atanan Ankara ValisiMustafa Gönül'ü Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalık olağan görüşmesiniyapan Başbakan Turgut Özal, görüşmeden sonra gazetecilerin YÖKile ilgili sorularını cevaplandırırken' «Her şey tornadan çıkmış gibiolamaz. Yani düzenlenmesi icap eden şeyler varsa düzenleriz. Biz dahaziyade bu meselede bugün için zamanlamanın doğru olmadığı biraz beklenmesi gerektiği kanaatindeyiz. Mesela bir af meselesi var. Biz bunuele aldık» dedi.

3- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp, Bakkallar Derneği, Kamyoncular Derneği, Şoförler Derneği ile Pazarcılar Derneğini ziyaret ederek yöneticiler ile görüştü.

4- Bakanlar Kurulu, Dış Seyahat Harcamaları Vergisi Kanunu'nunkaldırılmasını kararlaştırırken, imar affıyla ilgili yasa tasarısını da kabuletti.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, hükümete, bürokrasiyi ve dış ticaretidüzenleme yetkisi veren tasarılarla, ücretlilerle, emeklilere fatura karşılığı vergi iadesi imkanı getiren yasa tasarısı kabul edildi.

6- YÖK Yasası'na geçici bir madde eklenmesini ve başarısızlık nedeniyle yüksek öğretim kurumlarından ilişkileri kesilen öğrencilereokuma şansı tanınmasını öngören yasa önerisi, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda kapsamı genişletilerek kabul edildi.

7- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan'ı ziyaret etti. Görüşmeden sonra bir açıklama yapanVural Arıkan, «Türk - İş Genel Başkanı'nın işçilerin 10 milyarlık alacaklarının ödenmesini istediğini» belirtti.

8- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, Başbakan ve AnavatanPartisi Genel Başkanı Turgut Özal ile HP Genel Başkanı Necdet Calp'ebir mektup göndererek, af konusunda ön anlaşmaya varmak üzereparti temsilcilerinin bir araya gelmesini istedi.

9- Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Yıldırım Avcı, Başbakan Turgut Özal'ın Televizyondaki konuşmasının cevap hakkı doğurduğu gerekçesiyle TRT Genel Müdürlüğü'ne başvurdu.

10- Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Cumhuriyet Başsavcılığı, Fazilet Partisi hakkında kapatma davası açtı.

11- Ankara'da bulunan Avrupa Ekonomik Topluluğu ParlamentosuSosyalist Grup Başkan Yardımcısı Federal Alman parlamenter LudwigFellermaier düzenlediği basın toplantısında, «AET'njn bugünkü koşullarda Türkiye'yi 13. üye olarak topluluğa kabul etmesinin mümkün olmadığını» söyledi.

12- Arnavutluk Dışişleri Bakan Yardımcısı Sokrat Plaka, resmi birziyaret için Ankara'ya geldi.

13- Ankara'deki temaslarını tamamlayan OECD Türkiye Konsorsiyumu Başkanı Dr. Rolf Geberth İstanbul'a gitti. İstanbul Ticaret OdasıYönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu ile bir görüşme yapan Dr. RolfGeberth, daha sonra Tercüman Gazetesi'nin Türk ekonomisi ile ilgili sorularını yanıtladı.

14- Paris'te yargılanan 4 Ermeni teröristin 7'şer yıl hapis cezası ilecezalandırılmalarına ilişkin çeşitli kurum ve kuruluşların kınamalarıbasında yer aldı.

15- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Bilecik'inBozöyük ilçesi sınırları içinde bir fabrikanın temel kazıları sırasındaortaya çıkarılan mezarlardan Milattan önce 3 bin yılına ait eserler bulundu.

16- Devlet Demiryolları, 39 adet komple lokomotif alımı, 5 adet lokomotif montajı ile 8 adet lokomotifin Türkiye'de imali için GeneralMotors firması ile anlaşma imzaladı. Konuya ilişkin anlaşma DevletDemiryolları Genel Müdürü Ender Çetinkaya ile General Motors SatışMüdürü AlastairRae tarafından imzalandı.

17- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan' bir habere göre, Gürbulaksınır kapısı, Ermeni teröristlerin eylem yapacaklarına ilişkin ihbar üzerine 5 saat süreyle giriş ve çıkışlara kapatıldı.

18- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan bir açıklamada, Komutanlığa bağlı Askeri Mahkemelerde Ocak ayı içinde 127 kişi hakkında mahkumiyet kararı verildiği bildirildi.

19- THKO/Türkiye Devrimci Yol örgütünü yeniden kurmaya çalıştıkları iddiasıyla 3'ü tutuklu 10 sanık hakkında 5-15 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezaları istemiyle Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından dava açıldı.

20- Türkiye İhracat ve İthalat Bankası'nın kuruluşu Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlandı.

21- Erzurum ve Kars yöresinde meydana gelen depremde zarargörenlerin işe alınmalarında kamu kurum ve kuruluşlarında önceliktanınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu karan Resmi Gazete'de yayınlandı.

22- Başbakanlık Çevre Müsteşarlığına Orhan Türköz'ün atanmasınailişkin karar Resmî Gazete'de yayınlandı.

23- Hürriyet Gazetesin'in bir haberine göre, Yunanistan hükümeti ABD'nin Atina Büyükelçisi Monteagle Stearns'e bir protesto notasıvererek ABD Başkanı Ronald Reagan'ın 1985 askeri yardım programında Türkiye ve Yunanistan için öngördüğü yardımlarla, Yunan - Amerikan Savunma işbirliği Anlaşmasını çiğnediğini ileri sürdü.

24- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Tercüman Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Almanya'daki Türklerin durumunu Türkhükümeti ile görüşüp anlaşarak çözümleyeceğiz» dedi.

25- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi, Türkiye konusunda uzlaşmaya varamadan çalışmalarını tatil etti. Türk heyetinin yetki belgelerininkabul edilip edilmemesi konusu da Mayıs ayına ertelendi.

26- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,Bayrak Radyosu'na yaptığı açıklamada, «Kıbrıs sorununun çözümlenmesi için ABD'nin herhangi bir arabuluculuk girişimini kabul etmeyeceklerini» söyledi.

Bu arada Kıbrıs Rum yönetimi ana muhalefet lideri Glafkos Klerides, 1959 yılında Türkiye, İngiltere ve Yunanistan arasında imzalanan Zürih anlaşması konusunda yaptığı açıklamada, «Bu anlaşma bizegerçek bir bağımsızlık değil, sakat bir bağımsızlık verdi. Anlaşmalardan memnun olmamakla beraber, daha sonra feshedip, Enosis'e gitmekniyetiyle imza ettik» dedi.

27- Yabancı ajansların haberlerine göre, ABD Savunma BakanıCaspar Weinberger, Washington'da dün düzenlediği basın toplantısında, Honduras'la geçen Ağustos ayından bu yana sürdürülen ortakaskeri tatbikatın bitiminde, Honduras'ta 700-800 dolayında asker bırakacaklarını söyledi.

28- Yabancı ajansların haberlreine göre, Suudi Arabistan, İsrail ileABD'ye. yaptığı çağrıda, her iki ülkenin de Lübnan'daki kuvvetlerinien kısa sürede geri çekmesini istedi.

29- Japonya Gazeteciler Kulübü, tüm ülkelerin katılabileceği «Gazeteciliğin Geleceği» konulu bir yarışma düzenledi.

3 ŞUBAT 1984

1- Başbakan Turgut Özal, gazetecilerin af kanunu ile ilgili bir sorusunu cevaplandırırken, «Türkiye'deki güvenlik şartlarının iyice analizedilmeden affa karar verilemeyeceğini» belirtti.

2- HHA'nın haberine göre, Bayındırlık ve İskân Bakanı Sefa Giray,Eskişehir'de yaptığı açıklamada, «Mülkiyeti bakanlığa ait olan sosyalkonutların halen kirada oturanlara satılabileceğini» söyledi.

3- İmar ve gecekondu mevzuatına tabi yapılara uygulanacak bazıişlemler ile, İmar Yasası'nın bir maddesini değiştiren yasa tasarısı TBMMBaşkanlığı'na sunuldu. Devlet Bakanı Sudi Türel, Bayındırlık ve imarKomisyonu Başkanı ibrahim Özdemir ile birlikte Ankara'da bir basıntoplantısı düzenleyerek, tasarı hakkında açıklamalarda bulundu.

4- Yüksek Hakem Kurulu (YHK), kuruluşunun ve işleyişinin yeniden düzenlenmesinden sonra ilk toplantısını, Naci Varlık'ın başkanlığında yaparak görevine başladı. Toplantıya Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Mustafa Kalemli, Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, TİSKtemsilcisi Ahmet Yolaç'da katıldı. Bakanlar Kurulu, YHK'ya hükümettemsilcisi olarak, Zeki Dağdemir ve Naci Önsal'ı atadı.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, AvrupaKonseyi'ndeki toplantılarla ilgili bir açıklama yaparak, «Parlamenterlerimiz Ocak toplantısına girmek suretiyle 6 Kasım seçimlerinden sonraTürkiye'de demokrasinin teessüs etmesi hususunda hiç bir tereddüt olmadığını kanıtlamışlardır» dedi.

6- HP adına Genel Sekreter Özer Gürbüz, Ankara Sulh CezaHakimliği'ne başvurarak, «Hükümetin faaliyetlerine ilişkin programınyayını» nedeniyle TRT'den cevap ve düzeltme hakkı istedi.

7- Beden Terbiyesi Genel Müdürü Yücel Seçkiner, görevinden istifa etti.

8- Türkiye Barolar Birliği bir açıklama yayınlayarak, bütün dünya hukukuçlarını Fransa'da, Türk Başkonsolosluğuna saldıran 4 Ermeniteröristin yargılanmalarını incelemeye çağırdı.

İstanbul Barosu Başkanı Selahattin Sulhi Tekinay ise bu konudayayınladığı mesajda, «Suçun ağırlığına oranla verilen ceza beraatkararı niteliğindedir» dedi.

9- Gazeteciler Cemiyeti Ermeni teröristlerin yargılanmaları ile ilgilihaberleri kamuoyuna yanıltarak yansıtan bazı Fransız gazetelerinintavrını kınayarak, bu konudaki bir mektubu ilgililere duyurulması amacıyla Fransa'nın Ankara Büyükelçiliğine gönderdi.

10- Haluk Bayülken (bağımsız), Ferruh İlter (ANAP), DoğancanAkyürek (ANAP) Vecihi Akın (MDP) ve Reşit Ülker (HP)'den oluşanbeş kişilik Türk parlamento heyeti, ABD hükümet yetkilileri ve Kongreüyeleriyle resmi temaslarda bulunmak üzere ABD'nİn başkenti Washington'a gitti.

11- Zonguldak'a bağlı Kozlu ihsaniye'de bir maden ocağında meydana gelen göçükte, bir maden işçisi öldü, bir İşçi ağır yaralandı.

12- Bağımsız İlbank-İş Sendikası'nın 20 yöneticisinin yargılanması,na İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndebaşlandı.

13- Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ali Sirmen, yazar Ataol Behramoğlu ve avukat izzet Kök'ün Barış Derneği Davası'nda savcıya hakaretettikleri iddiası ile yargılanmalarına, İstanbul 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nda başlandı.

14- Bakanlar Kurulu'nun, mevduat ve tahvil faizi gelirlerine uygulanan vergi kesintisi oranlarını 1 Ocak 1984 tarihinden geçerli olmak üzere % 20'den, % 10'a düşürmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'deyayınlandı.

15- «Yüksek Öğretim Kurumları Mediko Sosyal Sağlık, Kültür veSpor işleri Dairesi Uygulama Yönetmeliği» Resmi Gazete'de yayınlandı.

16- A.A. nın Paris çıkışlı haberine göre, Fransa hükümeti, Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğuna saldıran ve adam öldürmekten yargılanan 4 Ermeni teröristin 7'şer yıl hapse mahkum edilmesini kınayanTürk Dışişleri bildirisinde yer alan ifadeleri, reddetti.

17- THY'ye ait bir uçağı 15 Nisan 1983'de Yunanistan'ın başkentiAtina'ya kaçıran Mahmut Kalkan isimli hava korsanı Atina'da yargılandığı Ceza Mahkemesi tarafından 13 yıl 5 ay ağır hapis, 50 bin drahmipara cezasına çarptırıldı.

18- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Başkanı Ahrens, Gazetecilerin, Avrupa Konseyi toplantısı ile ilgili sorularını cevaplandırarak,«Türk delegasyonunun mayıs ayında yeniden bütün parlamenterlerinyetki belgeleri gözden geçirilinceye ve haklarında bir itiraz olup da,kesin karar alınana kadar, bugünden itibaren Danışma Meclisi üyesiolduklarını ve tüm haklarından yararlanacaklarını» belirtti.

19- Macaristan'a giden İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'ınMacaristan Başbakanı Gyoergy Lazar ile görüştüğü, Reuter AjansınınBudapeşte çıkışlı haberinde bildirildi. Görüşmede, «Doğu-Batı ilişkileri ve dünya barışı konusunun ele alındığı» belirtildi.

20- Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, Federal Almanya Başbakanı Helmuth Kon l'un Federal Alman Dışişleri, içişleri ve Çalışma Bakanları ile yaptığı toplantıda, «1986 yılında yürürlüğe girecek olan,AET üyelerinin serbest dolaşım hakkının kaldırılması için Ortak Pazar komisyonuna baskı yapılması» kararlaştırıldı.

21- AP Ajansının Ncamina çıkışlı haberine göre, Çad'da bulunanFransa Dışişleri Bakanı Claude Oheysson, Cad Devlet Başkanı HüseyinHabre ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Libya birliklerininÇad'dan çekilmesi halinde kendilerinin de çekileceğini» bildirdi.

22- AP Ajansının haberinde, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, iki gündür devam eden Şii ve Dürzî milislerle, Lübnan ordu birlikleri arasındaki çarpışmalarda, 29 kişinin öldüğü, 100 kişinin yaralandığı belirtildi.

23- İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın, Falkland (Malvinas) adalarıkonusunda, «İsviçre ve Brezilya aracılığıyla, Arjantin ile görüşmelerin yürütülmekte olduğunu» açıkladığı A.A.'nın Londra çıkışlı haberinde bildirildi.

24- Yunanistan Hükümet sözcüsü Dimitrios Marudas'ın, bir açıklama yaparak, «1985 yılı ABD bütçe tasarısında önerilen yardım programının geçen yıl ABD ve Yunanistan arasında imzalanan anlaşmanınözüne ve ruhuna ters düştüğünü» belirterek, «ABD,hükümetinin protesto edildiğini» bildirdiği basında yer aldı.

25- Yabancı ajansların haberlerine göre, Nikaragua Hükümeti,«ABD'den destek gören isyancıların altı uçakla perşembe günü biraskeri kışlaya saldırdıklarını, üç askerin öldürüldüğünü, üçünün deyararlandığını» açıkladı.

4 ŞUBAT 1984

1- 17. Üniversitelerarası kurul toplantısı Adana'da Çukurova Üniversitesi'nde yapıldı. Toplantıya Milli Eğitim Gençlik ve Spor BakanıVehbi Dinçerler, ÖSYM Başkanı Altan Günalp'de katıldı.

2- Türkiye Gazeteciler Sendikası, «Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğuna saldırarak adam öldürmekten yargılanan Ermeni teröristler hakkında verilen kararı protesto ettiğini» açıkladı.

3- Doğrul Yol Partisi 1. Büyük Divan Toplantısı Ankara'da yapıldı.

4- Ankara Ticaret Odası'nın düzenlediği, «Kambiyo ve Dış Ticaret konulu panel Ankara'da başladı.

5- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde süren 707 sanıklı Dev-Yol davasında, 4 sanık tahliye edildi.

6- Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, 4.7.1980tarihli Çorum olayları ile ilgili dava sonucunda, 14 sanığı, 3-20 yılarasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

7- Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına, Zekeriya Yıldırım'ınatanmasına ilişkin karar, Resmi Ga-zete'de yayınlandı.

8- Türkiye'nin, 13 Şubat tarihinde ikinci kez toplanarak olan BalkanDoruğu'na hazırlık toplantısına katılacağı, Yunanistan'a resmi olarakbildirildi.

9- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre, Lübnan'ın başkentiBeyrut çevresinde, Şii Müslüman milislerle, Lübnan ordu birlikleri arasında devam eden çarpışmalarda, 13 kişi öldü, 29 kişide yaralandı.Öte yandan Lübnan Başbakanı Şefik Vazzan, yaptığı radyo konuşmasında, «Bütün tarafları ateşkese» çağırdı.

10- A.A. nın haberine göre, İtalya'da, FKÖ Lideri Yaser Arafathakkında Venedik Savcılığı tarafından çıkarılan «Uluslararası tutuklama emri», Roma'daki Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

11- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Lideri Yaser Arafat'ın, «Arap dünyasının durumu ve FKÖ'yle Irak arasındaki eşgüdüm konularınıele almak amacıyla» Irak'a gittiği yabancı ajanslarca bildirildi.

12- Honduras'tan gelen savaş uçaklarının, Nikaragua'nın başkenti Managua yakınlarındaki askeri üssü bombalamaları sonucu, Nikaragua'lı 5 askerin öldüğü, yabancı ajanslarca bildirildi.

13- AP Ajansının haberine göre, Arjantin'de Kaybolanları Araştırma Ulusal Komisyonu Başkanı yazar Ernesto Sabato, bir açıklama yaparak, «Arjantin'de 700 kişilik bir toplu mezar bulunduğunu» bildirdi.

14- ANKA Ajansının Tahran çıkışlı haberine göre, İran'da, Mahkeme Başkanı HocatülislamMuktadi tarafından yapılan resmi açıklamada,«İran'da faaliyetleri yasaklanan, Komünist Partisi (TUDEH)'in bazı liderlerinin Ocak ayında toplu halde idam edildikleri, 86 üyesinin deçsşitli hapis cezalarına çarptırıldığı» bildirildi.

15- Yabancı ajansların Camaguey çıkışlı haberlerine göre, Brezilya'da içhat seferini yapan bir yolcu uçağı kaçırıldı, olay sırasında birkişi öldü. Daha sonra 158 yolcuyu ve mürettebatın bir kısmını serbestbırakan hava korsanları, Küba'nın başkenti Havana'da, rehin mürettabatı da serbest bırakarak, yetkililere teslim oldular.

16- Güney Afrika'da, kasırgayla birlikte gelen hortumda 226 kişinin öldüğü bildirildi.

5 ŞUBAT 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Dostu Amerikalılar Demeği'nin Washington'da başlayan yıllık toplantısına gönderdiği mesajda,Türk - Amerikan ilişkilerinde dostluk ve dayanışmanın giderek arttığınıbelirtti ve «Türkiye ile ABD'nin benzer demokratik değerleri paylaşarak, aynı ittifak içinde yer almalarının, ilişkilerin gelişmesinde temeloluşturduğunu» söyledi.

ABD Başkanı Ronald Reagan da toplantıya gönderdiği mesajında,Türkiye'nin Amerikalı Dostları Derneği'nin, Türk halkının kültürel, sossal ve siyasi mirası ile Batı dünyası ve NATO içindeki öneminin dahaiyi anlaşılmasına yardımcı olduğunu belirtti.

2- Karadeniz gezisini sürdüren Başbakan Turgut Özal, Giresun,Samsun ve Bafra'da birer konuşma yaptı. Bu arada gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başbakan Turgut Özal, «Avrupa Konseyi'ndenbizi atacaklarını hiç tahmin etmiyorum. Buna hakları da yoktur. Açıkça söyleyeyim bizi de fazla ırgalamaz» dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, yarın başlayacak olan «Yapısal değişiklik ve istihdam Artışı» konulu konferansakatılmak üzere Fransa'ya gitti.

4- Hükümetçe hazırlanan toplu konut yasa tasarısı, Bakanlar Kurulu'nda son şeklini alarak TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

5- İçişleri Bakanlığı, İstanbul'da bankalardan sonra 14 kuruluşadaha «özel güvenlik görevlisi» bulundurma yetkisi verdi.

6- Basında siyasi parti başkanlarının yurt gezilerine ilişkin haberler yer aldı.

7- Tercüman gazetesinin bir haberine göre, Bağ - Kur Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan, ve Bağ - Kur sigortalılarına genel bir af getirentasarı kurum tarafından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunuldu.

8- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Atina'dakiTürk Büyükelçiliği, hafta sonunu Atina'da geçirdiğinin saptanması üzerine Yılmaz Güney'i üçüncü kez Yunanistan Dışişleri Bakanlığındangari istedi.

9- Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan bir habere göre, ABD Türkkonfeksiyon ürünlerinin ithalatına sınırlama koymayı kararlaştırdı.

10- İngiltere'de yayınlanan Observer gazetesinde Patrich Seale imzasıyla yer alan'bir haberde, Arap ülkelerinin, İran'la savaşta Irak'ıdesteklemesi için Türkiye'ye yaptıkları baskıyı artırdıkları ileri sürüldü.

11- Kıbrıs Rum yönetimi muhalefet lideri Klerides, toplumlararasıgörüşmelerin yeniden başlaması ve Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözümbulunabilmesi için, Rum yönetiminin görüşmelere başlamak amacıylaöne sürdüğü, «Türk tarafının bağımsızlık ilanını geri alması» koşulundanvazgeçilmesini istedi.

Öte yandan ABD Başkanı Ronald Reagan, Kıbrıs Rum yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu'ya gönderdiği bir mektupta, «Taraflara ilerlemekaydedilmesi için yapılacak teklifler karşısında bu teklifler nereden gelirse gelsin esnek davranmalarını tavsiye ediyoruz.. Bilindiği gibi şimdibir fırsat vardır. Ve bu fırsatın kaçırılmayacağını umarız» dedi.

12- AP Ajansı'nın bir haberinde, Lübnan Cumhurbaşkanı Emin Cemayel'in, Başbakan Şefik Vazzan ile dokuz bakandan oluşan Lübnanhükümetinin istifasını kabul ettiğini ancak, Vazzan'dan yeni bir kabinekurulana kadar geçici olarak görevde kalmasını istediği bildirildi. Öteyandan, Lübnan ordu birlikleri ile karşıt gruplar arasında dün gecekiçatışmalarda ölenlerin sayısının 12 olduğu ve Perşembe gününden beri hayatını kaybedenlerin 70'e yükseldiği yaralı sayısının ise 250'denfazla olduğu belirtildi.

13- Yabancı ajansların haberlerine göre, Fransa'ya resmi bir ziyarette bulunan Suudi Arabistan Kralı Fahd, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile Ortadoğu ve İran Körfezi'ndeki durumun ele alındığı bir görüşme yaptı.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre, İngiltere'nin Birminghamkentinden görev yapan Hindistanlı bir diplomat, Keşmir Kurtuluş Örgütü'ne bağlı oldukları bildirilen teröristler tarafından kaçırıldı.

15- Yabancı Ajansların haberlerine göre, Nikaragua Devlet Konseyi, 1985 yılında yapılması tasarlanan seçimlerin ABD'nin Nikaragua'yakarşı izlediği saldırgan' politikaya son vermesine dek belirsiz bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

16- A.A.'nın bir haberine göre, İran Komünist Partisi'nin (TUDEH)askeri kanadının üç lideri, İslam Mahkemesi tarafından idama mahkumedildi.

6 ŞUBAT 1984

1- Toplu konut yasa tasarısı, tasarrufların, teşviki ve kamu yatırımlarının hızlandırılmasına ilişkin yasa tasarısı ile imar ve gecekondumevzuatına tabi yapılara uygulanacak işlemlere ilişkin yasa tasarısıTBMM Başkanhğı'na sunuldu.

2- Halkçı Parti tarafından hazırlanan af ile ilgili kanun teklifiTBMM Başkanhğı'na sunuldu.

3- Ankara Valiliği'ne atanan Burhan Cahit Bayar ile içişleri Bakanlığı Müsteşarlığına atanan Galip Demirel görevlerine başladılar.

4- Beden Terbiyesi Genel Müdürü Yücel Seçkiner, istifasını gerialarak, görevine başladı.

5- Kore Milli Meclis Başkanı Chae Mun - Shick başkanlığındaki10 kişilik bir heyet Ankara'ya geldi.

6- Tütünbank altın satımına başladı.

7- Ortaokullar ile Lise ve Dengi okulların Sınıf Geçme Yönetmeliği'nin geçici ikinci maddesini değiştiren yönetmelik Resmî Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

8- Cumhuriyet gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Atina'da başlayan UluslararasıBarış Dernekleri Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Pazartesigünü Atina'da başlayacak olan «Balkan Ülkeleri Silahsızlanma Görüşmelerine» Türkiye'nin de katılmasıyla bu konuda gelişmeler kaydedileceğini ve ilerleme sağlanacağını söyledi.

9- Türkiye'nin de katıldığı BM Uyuşturucu Maddeler MücadeleKomisyonu'nun (INCB) 8. olağanüstü toplantısı Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Özel Danışmanı Edward Derwinski,Türk ve Rum liderler) ile görüşmeler yapmak üzere Kıbrıs'a gitti.

11- Yabancı ajansların haberlerine göre, Lübnan Devlet Başkanı1Emin Cemayel, 8 maddelik bir programla taraflara birlik çağrısında bulundu ve genel bir ateşkes ilanı çağrısı yaptı.

Bu arada Beyrut'ta devam eden çatışmalarda 17 kişinin öldüğü60 kşinin de yaralandığı ve akşamdan itibaren de ateşkes'in ilan edildiği ajanslarca bildirildi.

12- Yabancı ajansların haberlerine göre, Keşmir Kurtuluş Ordusuadlı bir örgüt tarafından kaçırılan, İngiiteren'in Birmingham kentindeki Hindistan Konsolosluğu'ndaki görevli diplomat Ravldra M'hatre,Birmingham'ın 30 km. dışındaki bir çiftlikte öldürülmüş olarak bulundu.-

13- Ap Ajansınriı bir haberine göre, uzay mekiği Challenger'denfırlatıldıktan sonra kaybolan Waster haberleşme uydusu, çalışır durumda başka bir yörüngede bulundu.

7 ŞUBAT 1984

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Türkiye'ye gelen GüneyKore Meclis Başkanı Shick başkanlığındaki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, resmi görüşmeler yapmak üzere Türkiye'de bulunan Irak Petrol Bakanı Ahmet Kasım Taki ve beraberindekiheyeti kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan Turgut Özal daha sonra Güney Kore Meclis Başkanı Chae Mun-Shick ile beraberindeki heyeti kabul etti.

3- Başbakan Turgut Özal, Karadeniz gezisinin son gününde Yozgat'ın Yerköy ilçesinde bir konuşma yaptıktan sonra, Ankara'ya döndü.

4- Maliye ye Gümrük Bakanı Vural Arıkan, 6. Milli Tütün Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, «Hükümetimizin yabancı sigaraithaline imkan tanıması, yeni bir tercihin ortaya çıkmasına neden olabilecektir» dedi.

5- Türkiye ile Federal Almanya arasında, vize konusundaki görüşlere Ankara'da başlandı.

6- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde Yasadışı Kurtuluş örgütü adına katliama karışmaktan yargılananbir sanık önce idam cezasına, daha sonra da ömür boyu hapis cezasınamahkum edildi. 2 sanık ise 5-10 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldılar.

7- Adana Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubesi'nce il merkezi veKaraisalı ilçesi ile köylerinde yapılan operasyonlarda 6 kişi toplam15 kilo 507 gram toz esrarla ele geçirildi.

8- Askerlik Yasası'nda değişiklik yapan yasa, Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- Merkez Bankası İdare Meclisi'nin bir tebliği ile, bankalarınefektif döviz kurlarını serbest belirleme oranları, % 2 artırılarak % 8'eçıkarıldı.

10- Basında siyasi partilerin Belediye Başkan adaylarına ilişkinlisteler yer aldı.

11- Akajansın bir haberine göre, Washington'da bulunan Türk Parlamenterler heyeti, ABD Başkan Yardımcısı George Bush ve ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi üyeleri ile birer görüşme yaptılar.

12- Tercüman Gazetesi'nin bir haberine göre, ABD Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi Ortadoğu Alt Komitesi dün Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs'a yapılacak yardımlar konusunu görüşmeye başladı.

13- Bahreyn Rotary Kulübü, Erzurum'da depremden zarar görenlere verilmek üzere Kızılay'a 1600 battaniye gönderdi.

14- Güneş Gazetesi'nin bir haberine göre, İngiltere'de yayınlanan.The Middle East dergisi, «Özal'ın Doğu Politikası» başlığı ile Türkiyehakkında bir yorum yayınladı.

15- Akajansın bir haberine göre, Kıbrıs'ta bulunan ABD DışişleriBakanlığı özel siyasi danışmanlarından Edward Derwinski, Kıbrıs Rumyönetimi lideri Spiros Kipriyanu'dan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile de bir görüşme yaptı.

16- Yabancı ajans haberlerinde, Beyrut'ta Lübnan ordu birlikleri ilekarşıt gruplar arasındaki çarpışmalar sonunda Batı Beyrut'un Şiilerineline geçtiği ve Lübnan ordusundaki Müslüman askerlerin Şiilere katıldıkları bildirildi. Bu arada son 24 saat içinde meydana gelen çatışmalarda 90 kişinin öldüğü 300 kişinin de yaralandığı ajanslarca 'belirtildi.

17- A.A.'nın bir haberine göre Tahran eski Valisi General GulamAli Üveysi kardeşiye birlikte Paris'te silahlı üç kişi tarafından vurularak öldürüldü.

18- A.A. nın Tahran çıkışlı bir haberine göre, İran Devlet BaşkanıSeyid Ali Hameney, Irak'ın İran şehirlerini bombalaması sonucu şimdiye kadar sivil kesimden 4.600 ölü ve 22.000 yaralı verdiklerini söyledi. Hameney, Irak'ın bundan sonra da İran şehirlerinden 11'ini bombalayacağını bildirdiğini, bu tehdit karşısında istemeyerek de olsa İranaskerlerinin de başta Basra, Hangeyn ve Mendeli olmak üzere Irakşehirlerini bombalamak zorunda kalacaklarını belirtti.

19- THA'nın bir haberine göre, Challenger uzay mekiği ile uzayagiden ABD'li astronotlardan Bruce Mc Candless, jet motorlu sırt çantasıyla, uzayda halatsız yürüyüşü gerçekleştirdi.

20- Milliyet Gazetesi'nin bir haberine göre, Yunanistan hükümeti,Yunanistan ile ABD arasındaki Sivil havacılık anlaşmasının iptal kararını ve yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini bildiren bir mektubuAtna'daki ABD Büyükelçiliği'ne verdi.

21- Yabancı ajansların haberlerine göre, seçimlerin ertelendiğiniaçıklayan Nikaragua Devlet Konseyi, bu kararından vazgeçtiğini duyurdu.

8 ŞUBAT 1984

1- Miili Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başkanlığında aylık olağan toplantısını yaptı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, iç ve dış olaylardaki son gelişmelerin ele alındığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteriği Yönetmeliği'nin müzakere edildiğibildirildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Güney Kore Cumhuriyeti Meclis Başkanı Chan Mun-Shick başkanlığındaki heyeti ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, düzenlediği basın toplantısında Hükümetin çalışmaları konusunda bilgi vererek, «Bundan sonra emeklileriçin bankada hesap açılacaktır. Emekli isterse maaşının bir kısmını çekebilecek, isterse bankada bırakıp gelirinden istifade edebilecektir»dedi.

3- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Ankara'da şehirlerarası telefon konuşmalarının bilgisayara bağlanması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Hedefimiz Türkiye karayollarında her 10kilometrede bir milletlerarası ve şehirlerarası ankesörlü telefonları tesisetmektir» dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyin'in Ocak ayındaki toplanhsıyla ilgili olarak Başbakan Turgut Özal ve diğer yetkililere iletilmeküzere bir rapor hazırladı.

5- HP Adana Milletvekili Cüneyt Canver hazırlanan af önerisiTBMM Başkanlığına sunuldu.

6- Hürriyet Gazetesi'nde 27 üniversite rektörünün görüşlerininyer aldığı yüksek öğretim ile ilgili bir araştırma yayınlandı.

7- Akajans'ın 1984 yılı ücret zammıyla ilgili sorularını cevaplayanTürk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, enflasyon hızının ücret zammından daha fazla olması halinde yıl içinde ek zam talebine benzer bir politika saptayacaklarını bildirerek, «Ücret artışlarını enflasyon hızına göreayarlamak işçi ücretlerini aynı düzeyde tutmak anlamına gelir» dedi.

8- Ayçiçeği yağına % 10, kolonya fiyatlarında % 35-.40 oranlarında zam yapıldı.

9- Amerikan Chase Manhattan Bankası Uluslararası Danışma Yönetim Kurulu Başkanı David Rackefeller, görüşmelerde bulunmak üzereAnkara'ya geldi.

10- Türkiye - Irak Karma Ekonomik Komisyonu protokolü imzalandı.Protokolde, Türk - Irak bankasının kurulması kararlaştırıldı.

11- 14. Kış Olimpiyatları Yugoslavya'nın Saraybosna kentinde başladı.

12- Tercüman Gazetesi'nin bir haberine göre, güvenlik kuvvetlerinin 4-21 Ocak tarihlerinde Aydın ile ve ilçelerinde yaptıkları operasyonlar sonunda THKP/C - Devrimci Yol örgütüne mensup 34 sanıkyasaklanmış yayın ve 3 tabanca ile yakalandı.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde Niksar Savcısı Nihat Gerçek'i öldürmekten yargılanan 4 sanık10-6 yıl 8 ay arasında çeşitli hapis cezalarına mahkum edildiler.

İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesitarafındna hakkında verilen beraat kararı Askeri Yargıtay 3. Dairesi'nce bozulan Yazar Pınar Kür ikinci kez beraat etti.

14- Erzurum 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan 2 ülkücü idam cezasrına mahkum edildiler.

15- Ücretlilere vergi idaesi hakkında kanun, ile vergi tahsilatınıhızlandırmak için bazı tedbirler getiren, 37 kamu kurum ve kuruluşunun birbirlerine olan borçlarının silinmesini öngören ve bürokrasiyiazaltmak için hükümete kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisiveren kanunlar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği'nin geçici bir süre için kısmenboşaltılmasının kararlaştırıldığı basında yer aldı.

17- Milliyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Federal Almanya hükümeti, Dışişleri Bakanı Hans Dietricn Genscher tarafındanhazırlanan Türkiye raporunu onayladı.

18- Akajans'ın Washington çıkışlı bir haberine göre, ABD Kongresi'nde 1985 yılı bütçe tasarısının görüşülmesine başlanırken, GusYatron, Stephan Neal, Pell D'Amato ve Ted Kennedy imzalarıyla hazırlanan Türkiye aleyhindeki üç ayrı önerge Kongre'ye sunuldu.

19- Yabancı ajansların haberlerine göre, ABD Başkanı Ronald Reagan, Beyrut'taki Amerikan deniz piyadelerinin 6. Filo gemilerine kademeli olarak geri çekilme emrini verdi. Bu arada ABD'nin New Jerseysavaş gemisi Lübnan dağlarını top ateşine tuttu.

Öte yandan İngiltere hükümeti bir açıklama yaparak Lübnan'dakiÇokuluslu Barış Gücü'ndeki askerlerini çekme kararı aldığını bildirdi.

Ajans haberlerine göre, bölgedeki son çarpışmalarda 200'den fazlakişinin öldüğü, 500'den fazla kişinin ise yaralandığı belirtildi.

20- Yabancı ajansların haberlerine göre; Tahran eski valisi General Gulam Ali Oveysi ve kardeşinin öldürülme olayını İslami Cihad örgütü üstlendi.

21- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri'ninFransa Büyükelçisi Halife Ahmet Abdülaziz El Mübarek, kimliği belirsiz kişilerce Paris'te vurularak öldürüldü.

22- Yunanistan hükümeti ABD'den sonra Macaristan ve Hollandaile olan ikili Sivil Havacılık Anlaşmasını da iptal etti.

23- Yabancı ajans haberlerinde, İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan biryetkilinin, Lübnan'daki Emin Cemayel yönetiminin düşürülmesi halinde, İsrail'in Lübnan'a müdahale edeceğini söylediği belirtildi.

9 ŞUBAT 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Meslek Odalarının Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Konferans salonunda düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, enflasyondan sadece karaborsacılar ve kaçakçıların para kazandığını,başka kimsenin kâr etmediğini belirterek, «Kimse yanlışlık yapmasın.Ben o devirleri hatırlıyorum. Kar eder gibi görünür ama raflar boşalır, sermayeler kediye yüklenir. Onun iiçn enflasyonla mücadele, hepimizin birlikte yapacağı mücadeledir» dedi.

Daha sonra, Oymapınar Barajı'nın ilk ünitesini hizmete açmak,Manavgat Barajı'nın da temelini atmak üzere Antalya'ya giden Başbakan Turgut Özal, Partisinin Antalya İl Örgütü'nde bir konuşma yaparak, «Hızlı bir çalışma temposu içindeyiz. 1,5 ayda 7 önemli kanunçıkardık, 4 kanun tasarısını da Meclise sunduk. Bunlardan imar affı kanununa özel bir ağırlık veriyoruz» dedi.

2- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin çeşitli dallarda verdiği ödüllerAnkara'da düzenlenen törenle dağıtıldı.

3- Ankara'da bulunan Amerikan Chase Manhattan Bankası Uluslararası Danışma Kurulu Başkanı David Rockefeller, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, Başbakan Yardımcısı Kaya Erdemve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile birer görüşme yaptı. Daha sonraMerkez Bankası'nda bir basın toplantısı düzenleyen Rockefeller, «ChaseManhattan Bankası»nın Türkiye'de şube açması Türk ekonomisinin geleceği açısından iyimserliğimizin kanıtıdır» dedi.

4- ABD Dışişleri Bakanlığı Orta ve Yakındoğu danışmalarındanEdward Derwinsky, Kıbrıs görüşmeleri için, Lefkoşe ve Atina'deki temaslarını tamamlayarak Ankara'ya geldi.

5- Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Afganistan'lı General Said'in siyasi iltica istemi kabul edildi.

6- Basında siyasi, partilerin yerel seçimlerle ilgili çalışmaları vebelediye başkan adayları ile ilgili haberler yer aldı.

7- Tercüman Gazetesi yazarlarından Ergun Göze ile Yazı işleriMüdürü Ünal Sakman aleyhine Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği tarafından birliğin manevî şahsiyetinin tahkir edildiği iddiasıyla, Ankara Toplu Basın Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada. ErgunGöze ve Ünal Sakman beraat ettiler.

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi,eroin imal etmekten sanık 1 kişiyi ömür boyu, 4 kişiyi de 13 yıl 4'eray ağır hapis cezasına mahkum etti.

9- Askeri Yargıtay 5. Dairesi, 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Erzurum 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce ölüm cezasına çarptırılan Fahrettin Ordu ve arkadaşları hakkında verilen kararı bozdu.

10- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararına göre, Erzurum ve Kars bölgesinde meydana gelen depremde işyerleri zarar gören esnaf ve küçük sanatkarlarla, bunların kurdukları dernek,birlik ve kooperatiflerin Türkiye Halk Bankası'na olan borçları ertelendi.

11- Resmi Gazete'de yayınlanan bir karara göre, Türkiye'de ilk kezSermaye Kurulu tarafından 6 kuruluşa aracı kurum olarak borsa bankerliği belgesi verildi.

12- Akajansın bir haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Türk işçilerinin durumu hakkında Alman hükümet yetkilileri ile görüşmeler yapmak üzere gittiği Bonn'da düzenlediği basın toplantısında, «Türk işçilerinin zorla geri gönderilemeyeceğini»belirterek, «Türk işçilerinin borçlanarak emekli olmalarını sağlayacakyeni bir kanun tasarısı hazırladıklarını» bildirdi.

13- Akajansın bir haberine göre, Türkiye'deki etnik bir grubamensup olduklarını iddia eden 20 kişilik maskeli bir grup, THY'nınAtina bürosunu bir saat süreyle işgal ettiler. Teröristler daha sonraYunan Güvenlik Makamlarına teslim oldular.

Bu arada Dışişleri Bakalığı'nın konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında, «Atina Büyükelçiliğimizce Yunan makamlarından, bundanböyle alınacak güvenlik önlemlerinin bu olayda olduğu gibi bu derecekolaylıkla eylem yapılmamasını temin edecek düzeyde tutulması talepedilmiştir» denildi.

14- Akajans'ın bir haberine göre, dünyadaki uyuşturucu madde trafiğini soruşturmakla görevli bir ABD heyeti, ABD Kongresi'ne sunduğu raporunda, Türkiye'nin haşhaş ekim alanlarında yürüttüğü örnek mücadele sebebiyle kutlanması gerektiğini bildirdi.

15- AA'nın bir haberine göre, Uluslararası Af Örgütü'nün Cenevre'de yayınlanan raporunda, İran'da 1979'dan bu yana 5000'den fazlakişinin idam edildiği açıklandı.

16- AFP'nin bir haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri Paris 8üyükelçisi'nin öldürülme olayını «Arap Devrimciler Tugayları» örgütüüstlendi.

17- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Hindistan'da siyasi ve dini özgürlük isteyen Sikh mezhebi militanlarının bir düğün evine düzenledikleri bombalı saldırı sonucu iki kişi öldü.

10 ŞUBAT 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anadolu Ajansı Genel MüdürüHüsamettin Çelebi ile Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi TürkHeyeti Başkanı, ANAP Milletvekili Fethi Çelikbaş'ı, kabul etti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Sovyetler Birliği Devlet BaşkanıYuri Andropov'un ölümü nedeniyle Yüksek Sovyet Konseyi Prezidyumu'na gönderdiği taziye mesajında, «Yuri Andropov'un ölümündenduyduğu üzüntüyü» belirtti.

Öte yandan Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halef oğlu da birer taziye mesajı gönderdiler.

2- Başbakan Turgut Özal, Manavgat Irmağı üzerindeki Oymapınar Barajı'nın açılışında yaptığı konuşmada, «ilerde nükleer santralleregeçeceğiz» dedi.

3- Devlet Bakanı Kazım Oksay ve SODEP Genel Başkanı Erdalİnönü, Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ı ziyaret etti.

4- A.A.'nın haberine göre, Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral,Samsun'da yaptığı açıklamada, «Üreticiden devletçe satın alınacak ürünbedelinin, üç eşit taksitte ve dörder ay aralıklarla ödeneceğini» bildirdi.

5- HP milletvekilleri tarafından hazırlanan 5 yasa tasarısı, TBMMBaşkanlığı'na sunuldu.

6- Yüksek Hakem Kurulu Ankara'da toplandı. Toplantıda «Türk iş'in 1984 yılı için getirdiği % 43 oranındaki ücret zammı isteminin görüşüldüğü» belirtildi.

7- TRT Genel Müdürü Macit Akman, bir açıklama yaparak, «Yerelseçimlere katılacak 6 siyasi partiye tanınan 10'ar dakikalık süreninüçerli gruplar halinde iki güne yayılacağını» bildirdi.

8- Türk Basın Birliği'nin, «Cumhuriyetin 60. yılı» nedeniyle, Anadolu Basını arasında düzenlediği yarışmanın ödüllen, Ankara'da düzenlenen bir törenle dağıtıldı.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Edward Derwinski Ankara'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

10- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammet Gençidost, İran İslamDevrimi'nin 5. yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «İslamülkelerinin, paralarını, Türkiye ve diğer İslamülkeerine yatırmalarının sayısız yararlar1 olacağını» belirtti.

11- Devlet iç borçlanma tahvilleri Merkez Bankası şubelerinde satışa çıkarıldı.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın yasa dışıDevrimci Yol örgütüne üye ve çeşitli suçlardan, sanık 35 kişi hakkında dava açtığı THA taraf ından bildirildi.

13- Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yapılan iki ayrı duruşmada, PKK Hilvan -Siverek grubu davasında 1, 146 sanıklı TKP - ML TİKKO Diyarbakır grubu davasında da 3sanık tahliye edildi.

14- Federal Almanya'deki Türk işçilerinin sorunlarını yerinde incelemek ve Alman makamlarıyla temaslarda bulunmak üzere dün Federal Almanya'nın başkenti Bonn'a giden Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Mustafa Kalemli, Hamburg ve Batı Berlin'de yaptığı görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, «Nisan ayında çalışmalarına başlayacak “Türk - Alman Bakanlıklararası Komisyon” gündemine, işçi dileklerinin de getirileceğini» belirtti.

15- Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğunda patlayan bomba hasarayol açtı, olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

16- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre, ABD'deki temaslarınıtamamlayan, 5 kişilik Türk parlamento heyeti, bir basın toplantısı düzenleyerek, görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

17- ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonunda, «1985 yılıdış yardım bütçe tasarısının» görüşmesinde konuşma yapan, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile Savunma Bakanı Caspar Weinberger,«Türkiye'nin stratejik önemi dolayısıyla ekonomik ve askeri yardımların davam etmesi gerektiğini» söyledikleri haberi basında yer aldı.

18- Dünya Bankası'nın 1984 mali yılında, Türkiye'ye vereceği yenikrediler ve alanları belli oldu.

19- Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Türk Hava Yolları Bürosu'nadün saldırarak 1 saat işgal eden Türk mültecilerden 14'ünün, «5 Nisangünü yargılanacakları» bildirilerek, serbest bırakıldığı haberi basındayer aldı.

20- Basında yer alan habere göre, Federal Alman hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamada, «Federal Almanya'nın Türkiye'yeyaptığı askeri ve ekonomik yardım konusunun Bakanlar Kurulu'ndaele alındığı ve Türkiye'ye 1984 yılında 130 milyon mark tutarındayardım yapılacağı» belirtildi.

21- Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Komisyonunun, Avusturya'nın başkenti Viyana'daki toplantısında, «Uyuşiurucu madde trafiğini, uluslararası terörizmin ve sila'h kaçakçılarınınyönettikleri» yolundaki Türk tezi kabul edildi.

22- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Yuri Andropov'un 9 Şubat günü,öldüğü Sovyet resmi haber ajansı TASS tarafından bildirildi.

23- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre, ABD'nin 6. Filo'yaait gemilerinin, Lübnan'daki Suriye mevzilerini bombalaması sonucuSuriye topçu birlikleri karargahı imha edildi. Suriye yetkilileri, «ABDbombardımanının sivil bölgeleri hedef aldığını belirterek, Suriye'ninkarşı harekete geçebileceğini» bildirdiler.

Öte yandan, ABD ve İngiliz vatandaşlarının Lübnan'dan tahliyelerine de başlandı.

24- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre, Yunanistan'ın başkentiAtina'da dün meydana gelen ve iki kişinin yaralanmasına yolaçandört bombalama olayının sorumluluğunu, «Hava Kuvvetleri SubaylarıYasadışı Örgütü» üstlendi.

11 ŞUBAT 1984

1- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Yuri Andropov'un cenaze törenine katılmak üzere Moskova'ya gidecek olan, Başbakan TurgutÖzal, yurt gezisini yarıda keserek Ankara'ya geldi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Fransa'nınbaşkenti Paris'te yapılacak olan «OECD Ekonomi ve Maliye Bakanlarıtoplantısına» katılmak üzere bir heyetle Fransa'ya gitti:

3- Sarayköy yakınlarında kurulan Türkiye'nin ilk jeotermal santralihizmete açıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş açılışta yaptığı konuşmada, «Santralin 20 megavatlık elektrik enerjisi gücünde olduğunu» belirtti.

4- Maliye ve Gümrük Bakanlığı yetkilileri tarafından THA'ya yapılan açıklamada, «MEYAK kesintilerinden oluşan 50 milyar lira tutarındaki anapara ve faizin geri ödenmesi işlemine, 19 Mart tarihinde başlanacağı» bildirildi.

5- Trakya'da elde edilen ve İstanbul - İzmit ve Gemlik'te kullanılması planlanan «doğal gaz projesi» durduruldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri tarafından bir açıklama yapılarak, «Hamitabat'takurulacak, doğal gazla çalışacak bir elektrik fabrikasının daha faydalıolması nedeniyle İstanbul - izmit ve Gemlik'te kullanılması planlanan«Doğal Gaz Projesi»nin durdurulduğu» belirtildi.

6- Yüksek Seçim Kurulu, büyük kent yönetimlerinin hukukî statüsünü belirleyecek kararname çıkmadan, Siyasi partilere kolaylık sağlamak ve 20 Şubat'ta sona erecek aday gösterme çalışmalarına açıklık getirmek amacıyla, «Büyük kentlerde her ilçede tek belediye başkanı seçilmesini» kararlaştırdı.

7- ANKA Ajansının haberine göre, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, «Ocak ayında toptan eşya fiyatlarının % 5.3 oranında arttığını» açıkladı.

8- ANKA Ajansının haberine göre, TMMOB Jeoloji, Orman veElektrik Mühendisleri Odası Genel Kurulları Ankara'da başladı.

9- Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen «1983'ün başarılı gazetecileri» yarışması sonuçlandı.

10- A.A. nın haberine göre, Türkiye ile Federal Almanya arasında,vize ve konsolosluk sorunlarıyla ilgili görüşmelerin altıncısı Ankara'dayapıldı. Federa Amanya heyeti, «Federa Almanya'ya komşu ülkelerdeoturan Türk vatandaşlarına bir yıl süreli müteaddit giriş vizesi verileceğini ve bu uygulamaya çok yakın bir zamanda geçebileceklerini» belirtti.

11- Büyükmenderes nehri, Alaşehir ve Emet çaylarının taşması sonucu hasar meydana geldi. Sel nedeniyle Ankara - İzmir demiryoluulaşıma kapatıldı.

12- Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının, Resmi Gazete'de yayınlanan kararına göre, 41 ilâç hammaddesinin ithali özel iznebağlandı.

13- A.A. nın haberine göre, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, 1 Mart1984 tarihinde yürürlüğe girecek olan «Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun»da yapılan değişikliklere ilişkin bir tebliğ yayınladı.

14- AP Ajansının haberine göre, ABD Savunma Bakanı CasparWeinberger, ABD Başkanı Ronald Reagan'a, «Amerikan deniz piyadelerinin bölgeden çekilme takvimi» ile ilgili bir ön plan sundu. Beyazsaray sözcüsü Larry Speakes ise yaptığı açıklamada, «Geri çekilmeninkesin takviminin ancak Lübnan'daki Emin Cemayel yönetimi ve İngiliz, Fransız, İtalyan hükümetleriyle yapılacak görüşmelerden sonra belliolabileceğini» bildirdi.

Öte yandan Lübnan'ın Başkenti Beyrut'taki Amerikan Öniversitesi'nin profesörü Frank Regier'in kaçırıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansının Beyrut ve Washington çıkışlı haberlerine göre,İsrail savaş uçaklarının, Lübnan'ın doğu kesimine yaptıkları hava saldırılarından sonra bir açıklama yapan İsrail askeri sözcüsü, «İsrail tanklarının, Lübnan'ın Başkenti Beyrut'a 12 km. mesafeye yaklaştıklarını»bildirdi.

Öte yandan, Beyrut'ta yaşayan ABD ve çeşitli ülkelerden yabanasivillerin tahliye işlemleri, Dürzi ve Şii milislerin topçu ateşi üzerinedurdu.

16- AP Ajansının Bağdat çıkışlı haberine göre, Irak yönetimi,İran'ın güneyindeki Dezful kentine saldırı düzenledi, saldırıda 3 kişiöldü, 30 kişi yaralandı.

17- A.A. nın Pekin çıkışlı haberine göre, Çin Halk Cumhuriyeti,Batı Avrupa'daki nükleer santrallerden çıkan artıkların kendi topraklarında döviz karşılığı saklanmasına izin verdi.

18- Yabancı ajansların haberine göre, uzayda ilk halatsız yürüyüşügerçekleştiren ve iki haberleşme uydusu kaybolan Uzay Mekiği Chalenger, Dünya'ya döndü.

12 ŞUBAT 1984

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cemal Büyükbaş, HEMA'nınMaden Direği ve Teçhizatı Fabrikası'nın işletmeye açılması nedeniyledüzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Meskenlerde tüketilen elektrikenerjisi için alınan sabit hizmet karşılığı 200 lİranın kaldırılacağını, bunun yerine 1 Şubat'tan geçerli olmak üzere elektriğin kilovvatsaatine50 kuruş zam yapılacağını» açıkladı.

2- ANKA Ajansı'na bir demeç veren Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Mustafa Kalemli, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yasalsüresi olan 1 Ocak 1985 tarihine kadar toplantıya çağrılacağını söyledi.

3- Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, seçim dönemi ve seçim yasaklarının 16 Şubat 1984 Perşembe günü başlayacağıve 24 Mart'a kadar süreceği bildirildi.

4- Yüksek Seçim Kurulu, belediye hudutları içerisinde birden çokilçe bulunan büyük illeri ve bu illerden seçilecek belediye başkan sayısını saptayarak açıkladı. Buna göre, birer Anakent belediye başkanının yanı. sıra, İstanbul'dan 15, Ankara'dan 5, İzmir'den de 3 yeni belediye başkanının seçileceği belirtildi.

5- Milliyet Gazetesi'ne bir açıklama yapan Türkiye Atom EnerjisiKurumu Başkanı Prof. Dr. Nejat Aybers, «15 yıl içinde Türkiye'ninenerji potansiyelinin üstünde bir enerji açığı söz konusudur. Bu açık40 milyar kw/saatten fazladır» dedi.

6- Türkiye Körler Vakfı'nın 10. Olağan Genel Kurulu Ankara'da toplandı.

7- Basında yerel seçimlerle ilgili siyasi partjerin belediye başkanadayları ile ilgili haberler yer aldı.

8- Gazeteci - Yazar İbrahim Hoyi İstanbul'da öldü.

9-Yeşilköy Havaalanı'nda güvenlik görevlileri tarafından yapılan bir arada, Suriyeli bir karı - kocanın üzerinde, 50 milyon lira değerinde 1 kilo 600 gram eroin ele geçirildi.

10- Antalya'nın Konyaaltı ve Sarısu plajı kıyılarında bez torbalara sanlı naylon kutular içinde 90 kilo esrar bulundu.

11- Bakanlar Kurulu'nun bazı kurum ve kuruluşların kadro cetvellerinde değişiklik yapan kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- AA'nın Frankfurt çıkışlı bir haberine göre, Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen, Frankfurt'ta düzenlediği basın toplantısında, «işçilerin yurt dışından gönderdikleri havalenin kesin satışı suretiyle açılacak vadeli mevduata dört puan faiz verileceğini» söyledi.

13- Yabancı ajansların haberlerine göre, ABD Başkanı Ronald Reagan, yaptığı haftalık olağan radyo konuşmasında, Sovyetler Birliği ileABD'nin bir araya gelip oturarak, Doğu - Batı arasındaki anlaşmazlık vegörüş farklarını en alt düzeye indirmek İçin çalışılması çağrısında bulunarak, «Şimdi barışı korumak için işbirliği yapmanın tam zamanıdır»dedi.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre, Lübnan Devlet BaşkanıEmin Cemayel, gazetecilere yaptığı açıklamada, «ABD Deniz Piyadelerinin savunma için Beyrut'ta bulunduğunu ve ülkede bu kadar çokyabancı güç varken herşeyin karıştığını» belirterek, «Amacımız, iç barışın tekrar sağlanmasıdır» dedi.

Bu arada, aralarında Türkiye Büyükelçiliği mensuplarının da buiunduğu yaklaşık 2400 sivil iki günde yapılan operasyonlarla Beyrut'tantahliye edilerek, Larnaka'ya taşındı.

Öte yandan 9 günden bu yana süren çatışmalarda 450 kişininöldüğü, 1160 kişinin de yaralandığı açıklandı.

15- İran ve Irak'ın karşılıklı olarak sivil hedefleri bombaladıkları veİran'ın bombardımanı sırasında 14 sivilin öldüğü, 90 kişinin de yaralandığı yabancı ajanslarca bildirildi.

16- Yabancı ajansların haberlerine göre, Keşmir Kurtuluş Cephesi'nin liderlerinden Muhammed Makbul But'un, Hindistan'ın Tihar Cezaevi'nde idam edilmesini protesto eden Pakistanlı göstericilerle polisarasında çıkan çatışmalarda 30 kişi yaralandı.

13 ŞUBAT 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ilebirlikte Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Yuri Andropov'un cenaze töreninde bulunmak üzere Moskova'ya gitti. Hareketinden önce YeşilköyHavaalanı'nda yerel seçimlerle ilgili açıklamalarda bulunan BaşbakanTurgut Özal daha sonra Moskova'da Andropov'un katafalkına çelenkkoyarak saygı duruşunda bulundu.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, hükümetin mali konularda kararname ya da kanun çıkarmak suretiyle yaptığı düzenlemeleriMilliyet Gazetesi'ne açıkladı.

3- Milliyet Gazetesi'ne bir demeç veren Milli Eğitim, Gençlik veSpor Bakanı Vehbi Dinçerler, Ortaöğretimde öğretmen tayinlerinin valilere bırakılacağını açıkladı.

4- Devlet Bakanı Sudi Türel Kayseri'ye giderek bakanlığı ile ilgiliincelemelerde bulundu.

5- Doğu Karadeniz bölgesindeki illerde bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Trabzon'da esnaf, sanatkar ve işadamları ile yaptığı toplantıda, «Türkiye'nin ekonomik olarak üç problemi var. Birincisi enflasyon, ikincisi işsizlik, üçüncüsü de Türkiye'nin ekonomik büyümesini sağlamak. Ekonomide gelişmeyi sağlamanın dünyada tek bir çözüm yolu var, o da yatırımdır» dedi.

6- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Prof. Ekrem Pakdemirli OECDtoplantısına katılmak üzere Paris'e gitti.

7- Amerikan Senatosu ve Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşanbir heyet Ankara'ya geldi. Amerikan Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı John Tcvver başkanlığındaki heyet Milli Savunma BakanıZeki Yavuztürk ve Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Necip Torumtay ile birer görüşme yaptılar.

8- Gaziantep'teki bölge toplantısında bir konuşma yapan HalkBankası Genel Müdürü Şahin Ulusoy, «Bu yıl küçük, orta ve büyüksanayicilere yaklaşık 173 milyar lira kredi verilmesinin planlandığını»açıkladı.

9- MDP Merkez Karar ve Yönetim -Kurulu, Ankara'da yaptığı topıantıdan sonra, yerel seçimlerle ilgili hazırlıklar ve hükümetin ekonomik politikası ile ilgili olarak bir bildiri yayınladı.

10- Milliyet Gazetesi'nin bir haberine göre, Türk ve Amerikalı denizaltı arkeologları tarafından Antalya'nın Kaş ilçesi ile Kekova köyüarasındaki Uiuburun'da denjzin 40 metre altında 3 bin 200 yıllık birFenike teknesi bulundu.

11- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nın bir açıklamasında,Erzincan ve ilçelerinde Sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerince yapılan operasyonlarda, yasadışı sol bir örgüte mensup 57 kişinin bol miktarda silah ve malzeme ile yaklandığı bildirildi.

12- Hürriyet Gazetesi'nin bir haberine göre, kaçak olarak Türkiyetopraklarına geçen 3 İran'lı ile sınır jandarmaları arasında çıkan çatışmada 2 İran'lı ölü olarak ele geçirildi. 1 İran'lı ise yaralı olarak kaçtı.

13- Günaydın Gazetesi'nin bir haberine göre, Kamyon ve Otosantarafından üretilen Anadol otomobillerine zam yapıldı.

14- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Türkiye'deF-16 savaş uçağı yapımını öngören Türk - ABD Anlaşması uyarıncaAmerikan yönetiminin, 1984'ten başlamak üzere önümüzdeki 11 yılsüreyle Türkiye'ye yapacağı yıllık askeri yardımın 250 milyon dolarınıbu sanayinin dış finansman gereksinimine ayıracağı belirtildi.

15- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher tarafından hazırlanan ve hükümetin onayından geçtikten sonra parlamentoya sunulan «Türkiye Raporu» Milliyet Gazetesi'nde yayınlandı.

16- Türkiye'nin de katıldığı «Balkan ülkeleri İşbirliği Konferansı»Atina'da başladı.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre, Yuri Andropov'un ölümüüzerine Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreterliğine Konstantin Çernenko seçildi. Oylamadan scnra bir konuşma yapan Çernenko,dış ve askeri politikada Andropov'un çizgisinden ayrılmayacağını söyledi

Bu arada Andropov'un cenaze töreninde bulunmak üzere Moskova'da bulunan ABD Başkan Yardımcısı George Bush, Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ve Pakistan Devlet Başkanı Ziya ÜI-Hak ileikili görüşmeler yaptı.

18- Yabancı ajansların haberlerine göre, Wastington'da bulunanÜrdün Kralı Hüseyin ile Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, birarayagelerek bir görüşme yaptılar.

Bu arada ABD Başkanı Ronald Reagan ile Ürdün Kralı Hüseyin'in,de Washington'da ikili bir görüşme yaptığı ajans haberlerinde bildirildi.

19- ABD, Suriye ve Fransa'nın, Beyrut'taki Amerikan, Fransız, İngiliz ve İtalyan birliklerinin oluşturduğu Barış Gücü'nün yerini BMBarış Gücü'nün alması için girişimlerde bulundukları yabancı ajanslartarafından bildirildi.

Bu arada basına bir açıklama yapan Lübnan Devlet Başkanı EminCemayel, 27 Şubat'ta Cenevrede yapılacak uzlaşma konferansında tümtarafları içeren temsili bir hükümet kurmak istediğini belirterek, «Cenevre'de büyük seçenekler konusunda anlaşırsak yeni bir hükümet kurmak kolaylaşacaktır» dedi.

20- AA'nın bir haberine göre, Cezayir'de çalışmalarına başlayanFilistinli Öğrenciler Birliği'nin 9. Kongresi'nin açılışında bir konuşmayapan FKÖ lideri Yaser Arafat, Filistinli savaşçıların Kuzey Lübnan'ıtahliyeleri sırasında yardımlarından dolayı, Mısır Devlet Başkanı HüsnüMübarek'e bizzat teşekkür etmek için Aralık ayında Kahire'ye gittiğini»söyledi.

14 ŞUBAT 1984

1- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Yuri Andropov'un cenaze törenine katılan Başbakan Turgut Özal ile Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Ankara'ya döndüler. Havaalanında gezisi ile ilgili bilgi verenBaşbakan Turgut Özal, «Sovyetler Birliği Başbakanı Tikonov ile ekonomik konuların ele alındığı bir görüşme yaptığını» söyledi.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, Akhisar'da gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, bir soru üzerine yaptığı açıklamada,«Mükellefleri kodlayacağız. Bütün ekonomik faaliyetler o kodun içinegirecek. Böylece kontrol yapılacak» dedi.

3- Içişleri Bakanı Ali Tanrıyar, İstanbul'da yapılan bölge valileritoplantısında yaptığı konuşmada, valilerin emniyet ve asayişin sağlanmasında birinci derecede sorumlu görevliler olduklarını belirterek, «vatandaşa eşit davranmalarını, yönetimin tarafsızlığına gölge düşürecekhareketlerden kaçınmalarını» istedi.

4- TBMM, Genel Kurulu toplantısında, Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Yasası ile Noterlik Yasası'nda değişiklik yapan Kanun hükmünde kararnameler kabul edildi.

5- Yüksek Seçim Kurulu, Mahalle ve Köy muhtarları ile ihtiyarheyeti ve.ihtiyar meclislerine seçilebilmek için, ilkokul mezunu olmakkoşulunun aranacağını açıkladı.

6- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, dayanışma aidatı ödemeyen işcjnintopu iş sözleşmesinin imza tarihinden sonraki haklardan yararlanabileceğini kararlaştırdı.

7- Amerikan Kongresi Silahlı Kuvvetler Komisyonu Başkanı Towerve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve diğer yetkililerle görüştükten sonra Ankara'dan ayrıldılar.

8- Günaydın Gazetesinde yayınlanan bir habere göre, bir süredir İstanbul ve Anadolu'da temaslarda bulunan ABD Dışişleri BakanlığıTicaret ve Kalkınma Programı Bölge müdürü Ron Boble, Türkiye'de yapacakları tarım yatırımları için parayı kendilerinin değil körfez ülkelerinin vereceğini söyledi.

9- 1983 yılı ürünü Ege tütün piyasası 89 alım merkezinde 465 lirabaşfiyatla açıldı.

10- Gazeteci Suat Yalçın Ankara'da vefat etti.

11- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan bir açıklamaya göre, Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya giren dört teröristten biri ölüüçü sağ olarak ele geçirildi.

12- Diyarbakır 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olanDiyarbakır- Dev - Yol davasında, 25 sanık 5 -13 yıl arasında hapse mahkum oldu, 30 sanık ise beraat etti.

192 sanıklı Uşak Dev - Yol davasında 7 sanık tahliye oldu.

13- Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan, Türkiye ile ABD arasında imzalanan 40 milyon dolarlık kredi tadil anlaşması Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- Yüksek Seçim Kurulu'nun büyük şehir belediyelerine ilişkinkararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- Adli Tıp Kurumu Yasası'nın uygulanmasına ilişkin yönetmelikResmi Gazeted'e yayınlandı.

16- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Ekonomikİşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD'nin Paris'te düzenlediği «Orta dönemde üye ülke ekonomilerinin gelişmesi ve hükümetlerinin karşılaştığısorunlar» konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye'deki son ekonomikönlemler konusunda bilgi verdi.

17- Akajans'ın bir haberine göre, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı bir açıklamada, Kıbrıs Rum yönetiminin Kıbrıs'taki bağımsız Kıbrıs Türk Devletini tanıyan kuruluşlara karşı harekete geçtiğinibelirterek «Bütün İslamalemini Rum tutumuna karşı ortak hareket etmeye» çağırdı.

18- Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti'nin davetlisi olarak KKTC'detemaslarda bulunan Bülent Ecevit ve eşi, KKTC Bakanlar Kurulu'nun kararı ile KKTC vatandaşlığına kabul edildiler.

19- Atina'da yapılan «Balkan ülkeleri İşbirliği Konferansının ikincigününde bir konuşma yapan Türk heyeti Başkanı Büyükelçi MustafaAksin, uyuşturucu ve silah kaçakçılığına karşı ortak mücadele edilmesini istedi.

20- Akajans'ın bir haberine göre, Federal Almanya'nın Köln Kentindeki Türkiye Konsolosluğuna yapılan bombalı saldırıyı Alman Devrimci Hücreler» adındaki örgütten sonra, «Türk ve Kuzey Kürdistan'ınKurtuluşu» adını taşıdığı öne sürülen bir örgüt daha üstlendi.

21- Yabancı ajansların haberlerine göre, geçen hafta ölen SovyetlerBirliği Devlet Başkanı Yuri Andropov'un cenazesi Moskova'deki KızılMeydan'da düzenlenen devlet töreni ile parti kahramanlarına ayrılanözel yere gömüldü.

Törende bir konuşma yapan Sovyetler Birliği Komünist Partisi yenilideri Konstsntin Çernenko, Sovyetlerin barış istediğini belirterek, «Ancak tehditlere de boyun eğmeyeceğiz. Sovyet halkının kazanmış olduğuherşeyi savunacak güçteyiz» dedi.

Öte yandan cenaze töreni nedeniyle Moskova'da bulunan çeşitliülkelerin liderlerinden, İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Federal Almanya Başbakanı Helmut Koni, Fransa Başbakanı Pierre Mauroy,ABD Başkan Yardımcısı George Bush ve Hindistan Başbakanı indiraGandi Sovyetler Birliği'nin yeni lideri Çernenko ile birer görüşme yaptılar. Bu arada Başbakan Turgut Özal da Sovyetler Birliği BaşbakanıTikonov ile bir görüşme yaptı.

22- İran Haber Ajansı IRNA, Irak'ın, önceki gün altı kentinj bom-balayarak 22 kişinin ölümü 52 kişinin de yaralanmasına yol açan İransaldırısına misilleme olarak 6 İran kentini bombaladığını ve bu bombalamada 60 sivilin öldüğünü, 369 kişinin de yaralandığını bildirdi. Haberde ayrıca Cumartesi gününden bu yana Irak bombardımanında ölüsayısının 118'e, yaralı sayısının ise 628'e ulaştığı belirtildi. Bu aradaIrak Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, Irak'ın İran'a ait sivil yerleşim merkezlerine yaptığı saldırıyı tek yanlı olarak 7 gün durduğunubildirdi.

23- Yabancı ajansların haberlerine göre, Lübnan'daki ABD 6. Filosu'na bağlı gemiler ülkenin orta kesimindeki Suriye mevzilerini topateşine tutarken, Lübnan Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklar da Şuf Dağlarındaki Dürzi mevzileri ile Beyrut'u bombaladılar.

Bu arada, ABD Başkanı Ronald Reagan, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün Kralı Hüseyin ile birer görüşme yaptı.

Öte yandan Lübnan'ı terkeden ve bir ABD gemisi ile Güney Kıbrıs'a görtürülen 9 Türk'ün KKTC'ye geçişine Rum yönetimince izin verilmedi.

24- Sovyetler Birliği'nin, Fransa'nın Lübnan'daki Çokuluslu BarışGücü Kuvvetlerinin yerini BM Barış Gücü'nün alması yolundaki önerisini kabul «tmek için 5 koşul öne sürdüğü yabancı ajanslarca bildirildi.

25- AA'nın bir haberine göre Panama Devlet Başkanı Ricardo de LaEspriella istifa etti ve yerine yardımcısı Jorge illueca atandı.

15 ŞUBAT 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nın yeni binasını düzenlenen bir törenle hizmete açtı. Açılış törenine Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Sedat Celasuri, TBMMBaşkanı Necmeddin Karaduman ile Başbakan Turgut Özal da katıldılar.

2- Başbakan Turgut Özal, Anavatan Partisi Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısından önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken,«Herkese seyyanen yüzde 43 zam yapalım diyorlarsa o da müzakereedilir ama bu eşitsizlik yaratır. Birçok işyerinde çok düşük ve çokyüksek ücret alanlar var. Bu dengesizlik meydana getirir» dedi.

3- Başbakan Turgut Özal ile Maliye ve Gümrük Bakanı Vural Arıkan, televizyonda yayınlanan «İcraatın İçinden» programında vergi iadesi konusunda açıklamalarda bulundular.

4- Fransa'nın başkenti Paris'te OECD ülkelerinin orta ve uzunvadeli sorunlarının tartışıldığı toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Türkiye'ye döndü.

5- İçişleri Bakanı Ali Tanrıyar, İstanbul polis müdürleri ile yaptığıtoplantıda «Polis karakollarını umacı görme düşüncesini, vatandaşınkafasından silmek zorundayız» dedi.

6- Ankara Belediye Başkanı Süleyman Önder, görevde bulunduğuüç yıllık süre içinde belediye hizmetleri ile ilgili olarak yaptığı basıntoplantısında, Ankara'nın Atatürk'ün özlediği bir başkent durumunagelebilmesi için büyük projeler gereklidir. Bu projelerin yapılabilmesiiçin ise, devlet desteğinin şart olduğu görüşündeyim» dedi.

7- Yüksek Hakem Kurulu toplantısında işverenin yüzde 25 oranında zam önerdiği, Türk - İş'in ise yüzde 43 zam isteminde bulunduğuiçin bir sonuç alınamadığı ANKA Ajansı'nın haberinde bildirildi.

8- Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının kararı ile,Sınai Yatırım ve Kredi Bankası ile Türkiye'de şube açma izni verileniki Amerikan bankası dışarıdan kredi sağlayabilecek bankalar listesinealındı.

9- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, yaptığı açıklamada, Yüksek Hakem Kurulu'na önerdikleri yüzde 43 oranındaki zam teklifinden vazgeçmelerinin mümkün olmadığını, günün gerçekleri ve enflasyon oranına göre bu zammı teklif ettiklerini söyledi.

10- Türkiye 8. Jeomorfoloji Kurultayı Ankara'da başladı.

11- Avusturya'nın Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen bir törenle Büyükelçi Dr. Klaus R. Ziegler tarafından avukat Kerim Taran'a, Türkiye - Avusturya ilişkilerinin gelişmelerine katkılarından dolayı Avusturya Devlet Başkanlığı liyakat nişanı verildi.

12- Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Gilles Mathieu yaptığı yazılıbir açıklamada, Kanada Başbakanı Pierre Trudeau'nun Doğu ile Batıarasındaki görüşmelerde tarafların 10 ortak inancı temel alabilecekleriniyaptığı bir konuşmada açıkladığını duyurdu.

13- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ün özel temsilcisiHristiyan Demokrat Milletvekili Walter Kiep, görüşmelerde bulunmaküzere Ankara'ya geldi.

14- Başbakanlıkça yayınlanan bir genelgede, 25 Mart günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde, kamu kuruluşları ve görevlilerinin uymaları gereken hususlar belirtildi.

15- Milliyet Gazetesi'nde aylık faiz uygulaması ile ilgili olarak banka yöneticilerinin görüşleri yayınlandı.

16- Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 65. yıldönümü törenlerle kutlandı.

17- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesinden yapılan bir açıklamada, Komutanlık sorumluluk bölgesinde güvenlik kuvveterinin 25 Ocak - 9 Şubat tarihleri arasında yaptıkları takip ve aramalar sonucu müsadere ve araziye terkedilmiş, 350silah, 1240 merrni, 5 kılıç, 14 kama, 2 kasatura, 29 sustalı, 2 dinamitlokumu, 'fitil ve 2 kaptül'ün ele geçirildiği bildiridi.

18- Askeri Yargıtay, Gölcük Donanma ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nın haklarında ölüm cezası verdiği Dev-Yol örgütü mensubu iki sanığın cezasını onayladı.

19- Askeri Yargıtay, 160 sanıklı Balıkesir, Zonguldak, Bursa, İzmitve Adapazarı yöresi yasa dışı TKP davası hakkındaki kararını açıkladı.Kararda 135 mahkumiyet ile 15 beraat kararı onaylanırken, 10 mahkumiyet kararı da bozuldu.

20- Yasadışı THKP-C Kurtuluş örgütünün 5'i için idam cezası istenen54 sanığının yargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

21- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından imzalanan dış ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanun Resmi Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

22- Mahkemelerce müsaderesine karar verilen veya güvenlik kuvvetlerince herhangi bir şekilde ele geçirilen silahların ne şekilde devirteslim edileceğini ve teslim alınanların ne gibi işlemlere tabi tutulacağını yeni esaslara bağlayan yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

23- Akajans'ın bir haberine göre, Prof. Mümtaz Sosyal, Washington'daki Amerikan Üniversitesi Uluslararası ilişkiler Fakültesinde yaptığı konuşmada, «KKTC'nin ilanına karşı Batı dünyası ve özellikle Amerika'da gösterilen tepkinin haksız olduğunu» söyledi.

24- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da verdiği demeçte, «AET ülkelerinin Kıbrıs Rum yönetiminin girişimleri ile KKTCürünlerine ambargo uygulaması halinde, barış önerilerini kökten yokedici bir tutum içine gireceğini» söyledi.

25- Yabancı ajansların haberlerine göre, Lübnan'daki Dürzi milisler, Beyrut'un güneyindeki Halde kavşağını ele geçirdiler.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi, Lübnan'daki Çokuluslu Barış Gücü'nüri yerine BM Barış Gücü'nün gönderilmesi yolundaki öneriyi görüşmek üzere toplandı.

26- Yabancı ajansların haberlerine göre, Sovyetler Birliği lideriKonstantin Çernenko, Yuri Andropov'un cenaze töreni nedeniyle Moskova'da bulunan Polonya Lideri General Jaruzelski, Küba Devlet Başkanı Fidel Castro ve FKÖ lideri Yaser Arafat ile de birer görüşme yaptı.

Kıbrıs Rum Toplum lideri Spiros Kipriyanu da, Sovyetler BirliğiBaşbakanı Tikhonov ile bir görüşme yaptı.

27- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Sina'daki Çokuluslu Güç veGözlemciler (MFO)'nun ABD'l i Genel Müdürü General Leanmon R.Hunt Roma'da uğradığı silahlı bir saldırı sonucu öldürüldü. Olayın sorumluluğunu «Savaşan Komünistler» adlı bir grup adına Milano'da birradyo istasyonuna telefon eden bir kişi üstlendi.

28- Güneş gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Sudan'da Nilnehrinde içinde 1000 kadar yolcu buluna bir gemi, meydana gelenpatlama sonucu battı. Bu arada, Londra'da «Sudan'ın Halk KurtuluşOrdusu» adına yapılan açıklamada, ise, geminin bir roket ile batırıldığı belirtildi.

29- AP Ajansı'nın bir haberine göre, İran resmi haber ajansı İRNA,İran Silahlı Kuvvetlerine ait iki savaş uçağının Irak'ın başkenti Bağdat'ın varoşlarını ve yakınındaki Bakuba şehrini bombaladığını açıkladı.

16 ŞUBAT 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ileolağan konuları görüştüklerini ve Moskova gezisi hakkında bilgi sunduğunu söyledi,

2- Cumhuriyet Gazetesi'nde işçilere yapılacak olan 1984 yılı üç,ret zammı konusunda Başbakan Turgut Özal, Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve işadamlarının görüşleri yayınlandı.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Başbakan Turgut Özal'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

4- ANKA Ajansı'na bir demeç veren Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, İngiltere'nin Türkiye'de füze yapma isteğinin ancak tetkik edilmesinden sonra aydınlığa kavuşabileceğini söyledi.

5- THA'ya bir açıklama yapan Tekel Genel Müdürü Niyazi Sürenkök, Tekel'in yabancı sigara satışı ile ilgili tüm hazırlıkları tamamladığını, piyasaya sürmek için bakanlığın talimatını beklediklerini söyledi.

6- Türk Hava Kurumu'nun kuruluşunun 59. yıldönümü törenlerle kutlandı. Bu nedenle THK Genel Merkezi'nde düzenlenen sergi HavaKuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer tarafından açıldı.

7- Türkiye - AET Parlamento Komisyonu üç eski üyenin de katılması ile Ankara'da toplandı.

8- Ankara'da bulunan Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ünözel temsilcisi Hristiyan Demokrat milletvekili Walter Kiep, BaşbakanTurgut Özal, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem veDışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile birer görüşme yaptı.

9- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, «Yüksek düzeyde ortak savunma grubu 4. toplantısına katılmak üzere Ankara'yageldi.

10- Yabancı ajansların haberlerine göre, Milliyet Gazetesi muhabirlerinden Süleyman Şalom tarafından İspanyolcaya çevirisi yapılan ve Madrid'de basılan Leyla ite Mecnun kitabı ispanya'da haftanın kitabıseçildi.

11- Hollanda'nın Amsterdam kentinde düzenlenen 27. Dünya basın fotoğrafı yarışmasında büyük Ödülü Hürriyet Gazetesi'nden Mustafa Bozdemir kazandı. Aynı yarışmada Hürriyet Gazetesi'nden ÜmitTurpçu ise dizi fotoğraflar dalında ikinci oldu.

12- Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül üniversitesi'nin gelişmesinisağlama amacıyla «İzmir Üniversiteler Vakfı» kuruldu.

13- 25 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimleri nedeniyle, seçimsonuçlarının ilanına kadar sürecek olan seçim yasakları başladı.

14- Dış ülkelerde Türkiye aleyhine propaganda yaptığı iddiası ileİstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca hakkında soruşturma açılan Dışişleri eski bakanlarından İhsan Sabri Çağlayangil hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

15- Milliyet Gazetesi tarafından İstanbul'da düzenlenen «Kültür Mirasımızı Koruma Semineri» başladı.

16- İkinci Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi, Ülkü Yolu Derneği üyesi bir kişiye ölüm, bir kişiye demüebbet hapis cezası verdi. Aynı mahkemede yargılanan yasa dışıTHKP/C Kurtuluş örgütü mensuplarından 3 kişi ömür boyu, 6 kişi deçeşitli hapis cezalarına çarptırıldılar. 14 sanık ise delil yetersizliğindenberaat etti.

17- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen feshedilen MHP ve yan kuruluşları davasında GenelBaşkan Alpaslan Türkeş'in tahliye isteği 24. kez reddedildi. Genel Sekreter Necati Gültekin ise tahliye oldu.

18- Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığına, Müsteşar YardımcısıMetin Kumal'ın atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

19- Korunması gerekli taşınır kültür ve tabiat varlıklarının yurt dışına çıkarılması ve yurda sokulması hakkındaki yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

20- Almanya'nın Gelsenkirchen kenti yakınlarındaki Ruhrioble Kömür İşletmelerine ait bir maden ocağının çökmesi sonucu 4'ü Türk 1'iAlman 5 işçinin madenin 1000 metre altında mahsur kaldı. 3'ü Türk2'si Alman 5 işçi ise kurtarıldılar.

21- Yabancı ajansların haberlerine göre, ABD Başkanı Ronald Reagan, Washington'da halka hitaben yaptığı konuşmada, «Sovyetler Birliği'ndeki yönetim değişikliğinin, Washington ile Moskova arasındakiilişkilerin gelişmesinde daha iyi bir hava oluşturduğunu» söyledi.

22- AA'nın bir haberine göre, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Başkanlığı'nda toplanan Bakanlar Kurulu, KKTC'nin Milli Marşı'nıngüftesini belirleyerek Kurucu Meclis'e şevkini kararlaştırdı.

23- Yabancı ajans haberlerinde, Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'in Suudi Arabistan'ın hazırladığı barış planını kabul ettiği bildirildi.

Öte yandan Lübnan polisi iki günlük çatışmalarda 72 kişinin öldüğünü, 124 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Bu arada Lübnan'daki son gelişmeler üzerine bir açıklama yapanABD Başkanı Ronald Reagan, Amerikan Deniz Piyadelerini Beyrut'tangeri çekme kararıyla «Suriye'yi görüşmelere katılması için özendirmeyi»amaçladıklarını söyledi.

24- Yabancı ajansların haberlerine göre, İran «Şafak - 5» adı ileIrak'a karşı yeni bir saldırı başlattı ve yayınlanan bir askeri bildiri ile desavaş uçaklarının Irak'ın Bakuban kasabasını bombaladığını duyurdu.

Irak ise Doğu sınır bölgesinden içeriye doğru İran'ın başlattığı 12saatlik saldırıyı bastırarak, karşı saldırıya geçtiğini ileri sürdü.

25- Yabancı ajansların haberlerine göre, Libya lideri Muammer Kaddafi, Genel Halk Kongresi'ne hitaben yaptığı konuşmada, «ABD'nin heran ülkesine saldırmasının beklendiğini» söyledi.

26- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Küba DevletBaşkanı Fidel Castro, beraberinde Nikaragua lideri Daniel Ortega ileİspanya'ya giderek, İspanya Başbakanı Felipe Gonzales ile bir görüşmeyaptılar.

17 ŞUBAT 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında, Başbakan TurgutÖzal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Cumhurbaşkanlığı Konsey Üyeleri, Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Sedat Celasun ileCumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Sedat Güneral, Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu ve Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün katıldıkları birtoplantı yapıldı. Başbakan Turgut Özal, toplantının CumhurbaşkanıKenan Evren'in, 21-25 Şubat tarihleri arasında Suudi Arabistan'a yapacağı gezi ile ilgili olduğunu» belirtti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, daha önce Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'i kabul ederek, katıldığı OECD BakanlarToplantısı hakkında bilgi aldı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, son bir yıl içinde yaptığı konuşmalar, Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla-İlişkiler Müşavirliği tarafındankitap haline getirildi.

3- Milli Güvenlik Konseyi kararı olarak 3 yıldır uygulanan «Gerekçesiz işçi çıkarma yasağıyla ilgili bildiri ve uygulamaların yürürlükten kalktığı», Genelkurmay Başkanlığı'nca ilgili yerlere bildirildi. Bildiride Sıkıyönetim Komutanlıklarının bölgeleri düzeyinde, işçi çıkarılması konusunda yetkilerini kullanabilecekleri belirtildi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz bir açıklama yaparak, «Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi'nin, hükümet tarafından televizyonda yayınlanan 'İcraatın İçinden' programı ile ilgili olarakHalkçı Parti'nin 'cevap hakkı' istemini reddettiğini ve kararını TRT'yeulaştığını» bildirdi.

5- «Toplu Konut yasa tasarısı» ve «İmar affına ilişkin yasa tasarısı» bazı değişikliklerle TBMM Bayındırlık, İmar - Ulaştırma ve TurizmKomisyonu'nda kabul edildi.

6- YHK, süreleri bu yıl içinde bitmeyen toplu sözleşmelerdeki sosyal yardım kalemlerinde uygulanacak ilkeleri belirledi.

7- DİE Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, «Tüketicifiyat indeksleri, ocak ayında, Türkiye genelinde, % 3.5'lık bir artışgösterdi.

8- Türkiye ile ABD arasında savunma konularında üst düzeydegörüş alışverişi yapmak amacıyla oluşturulan «Ortak Savunma Grubunun» Ankara'da yapılan dördüncü toplantısında, «Bölgesel gelişmelerin değerlendirildiği» bildirildi.

9- Federal Alman Başbakanı Helmuth Kohl'un özel temsilcisi sıfatıyla iki günlük bir ziyaret için Ankara'ya gelen Dr. Walter Kiep, Başbakan Turgut Özal, Devlet Bakanı Kaya Erdem, Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli veMerkez Bankası Başkanı Yavuz Canevi ile görüşmelerde bulunduktansonra Ankara'dan ayrıldı.

10- Irak'ın Türkiye Büyükelçiliği maslahatgüzarı Tarık Hamandi biraçıklama yaparak, «Irak Dışişleri eski Bakanı Sadun Hammadi'nin Suriye'ye sığındığı yolunda, Suriye Televizyonu'nca verilen haberin gerçek dışı olduğunu» bildirdi.

Öte yandan, Irak Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Tarık Al Jibori,ANKA'ya yaptığı açıklamada, «Türkiye ile Irak arasında elektrik alışverişi konusunda iki projenin ön görüşmelerinin tamamlandığını» bildirdi.

11- Milliyet Gazetesi'nin, düzenlediği, «Kültür Mirasımızı KorumaSemineri» sona erdi.

12- Ankara, Çankırı, Kastamonu Sıkıyönetim Komutanlığı bir açıklama yaparak, «Sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerince seri arama ve operasyonlar sonucunda, 1 Ocak ile 16 Şubat 1984 tarihi arasında, 507tabanca, 2 adet makinalı tabanca, 13 adet piyade tüfeği, 39 av tüfeği,2.444 adet mermi, 147 adet kama kılıç, 675 fişek ve 76 adet şarjör elegeçirildiğini» bildirdi.

13- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesinde görülmekte olan 61 sanıklı Dev-Sol davası sonuçlandı. 7 sanığın idam, 41 sanığın ise 3 yıl ile 20 yıl arasında değişen ağır hapiscezalarına çarptırıldığı davada, 11 sanık beraat etti, iki sanığın dosyası ise davadan ayrıldı.

14- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesince, laikliğe aykırı davrandığı ididasıyla yargılanan Milli GazeteYazı işleri Müdürü Hasan Karakaya, beraat etti.

Bu arada Lübnan'da, Şii Müslümanların dini liderlerinden Şeyh Ragıp Harp'ın öldürüldüğü ve ABD Başkanı Ronald Reagan'ın «Beyrut'takiAmerikan deniz piyadelerinin gemilere nakledilmesine hafta sonundanitibaren başlanmasını» emrettiği de ajanslarca bildirildi.

15-AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre, Lübnan'da Dürzi milislerle, ordu birlikleri arasında, karşılıklı topçu ateşi açılması sonucu,5 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

16- A.A. Bahreyn çıkışlı haberine göre, İsviçre'nin Cenevre kentinde bir basın toplantısı düzenleyen İran Dışişleri Bakanı Ali EkberVelayeti, «özellikle petrol dış satımı yaptıkları bölgelerin ve BasraKörfezi'nde hayatî önern taşıyan ekonomik değere sahip kuruluşlarınbombalanması halinde, Hürmüz Boğazı'nı kapatacaklarını» bildirdi.

17- A.A. nın Trablus çıkışlı haberine göre, Libya Halk Kongresi,Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi'nin, «İsrail ile diplomatik ilişkilerini yeniden kurduğu gerekçesiyle, Zaire ve Liberya ile diplomatk ilişkilerini kesme» kararı aldı.

18 ŞUBAT 1984

1- Türkiye'nin NATO'ya katılışının 32. yıldönümü dolayısıylaAA'ya bir demeç veren Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «NATO'ya önemli katkılarda bulunan Türkiye'ye NATO'nun daha fazla askeri yardım yapması gerekmektedir» dedi,

2- Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, «1973 yılında, Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ile Yardımcı.Konsolos Bahadır Demir'i öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Ermeni terörist Mıgırdıç Yanıkyan'ın serbest bırakılmasının üzüntüyle karşılandığını, bildirdi.

3- Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu Ankara'da başladı.

4- Ankara'da Türk - ABD savunma İşbirliği sorunlarının ele alındığı Yüksek Savunma Grubu toplantısına katılan, ABD Savunma BakanıYardımcısı Richard Perle, basına yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin havasavunma sistemini modernleştirmek ve yeterli hale getirmek için Türkve ABD yetkilileri ortak çaba harcamaktadır» dedi.

5- İran ve Irak'ın üst düzeydeki iki diplomat görevlisi, Türkiye'dedeğiştokuş edilerek, ülkelerinin temsilcilerine teslim edildi.

6- ANKA Ajansının haberine göre, İbrahim Çiftçi davasının müdahil avukatlarından Veli Devecioğiu, «Askeri Yargıtay Başsavcılığınabaşvurarak, Ankara Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü tasarlayarak öldürmekten dört kez idam cezasına çarptırılan, ancak Askeri Yargıtay Daireler Kurulu kararıyla tahliye edilen İbrahim Çiftçin'in yenidsn tutuklanmasını» istedi.

7- İzmir 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Antalya'da ideolojik nedenle adam öldürmekten sanık iki kişi hakkında 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

Ankara'da, TDKP'ye üye olmak iddiasıyla yargılanan 3 kişi beraat etti.

İzmir'de, Alaşehir Dev-Yol örgütüne üye olmaktan sanık bir kişi4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

8- 254 sayılı TRT Yasası gereğince oluşturulan Radyo TelevizyonYüksek Kurulu'na iilşkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- Federal Almanya'nın Gelsenkırchen kentinde meydana gelenmaden kazasında, göçük altında kalan biri Alman dördü Türk beş madenciden üçü, ölü olarak bulundu.

10- A.A. nın Riyad çıkışlı haberine göre, Türkiye'nin Suudi Arabistan Büyükelçisi Umut Arık, Türk-Suudi Arap Ortak Ekonomik Komitesi'nin, iki ülke arasındaki ticaretin güçlenmesini sağladığını», belirterek, «Halen Suudi Arabistan'da 90 Türk firmasının iş anlaşması vardır» dedi.

11- Yabancı ajansların haberine göre, İran hükümeti bir açıklamayaparak, «BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın İran ve Irak'a birerBM heyeti gönderilmesi önerisini» reddetti.

12- A.A. nın BM çıkışlı haberine göre, Birleşmiş Milletler GenelSekreteri Perez de Cuellar ve Kıbrıs Rum kesimi lideri Spiros Kipriyanu, dün ABD'nin New York kentinde, Kıbrıs sorunuyla ilgili bir görüşme yaptı.

13- A.A. nın Washington çıkışlı haberine göre, «ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Orta Amerika Özel Temsilcisi Richard Stone'nin istifaettiği, yerine Harry Shlaudeman'ın atandığı», Beyaz Saray sözcüsü LarrySpeakes tarafından bildirildi.

14- A.A. nın Washington çıkışlı haberine göre, ABD'nin dünyanınçeşitli yerlerinde olabilecek olaylara müdahale amacıyla, Çevik Kuvvet'ten daha fazla hareket yeteneğine sahip hafif silahlarla donatılmış birlikler kuracağı Pentagon kaynaklarınca bildirildi.

15- AP Ajansının Moskova çıkışlı haberine göre, Sovyet televizyonu Tacikistan Devlet Başkanı Makhamdula K. Kholov'un emekliyeayrıldığını, yerine Gaibnazar Palayev'in getirildiğini bildirdi. Ajans, ABDile Sovyetler Birliği arasındaki ikili görüşmelerin de Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladığını» bildirdi.

16- Yunanistan'ın başkenti Atina'da, 13 Şubat günü başlayan «Balkan Ülkeleri Uzmanlar Toplantısı», bir gün daha uzayarak, ortak birbildiri ile sona erdi.

17- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre, Suriye'nin başkentiŞam'da, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile yaptığı görüşmeninardından gazetecilerle konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı SuudEl Faysal, «Suriye 8 maddelik barış planını reddetti. Ancak LübnanHükümeti'ne yeni teklifler sunma konusunda anlaştık» dedi. SuriyeDışişleri Bakanı Abdülhalim Haddam ise, yeni teklifler konusunda,«Gerçekte bir teklif var. O da 17 Mayıs tarihli Lübnan-İsrail Anlaşmasının feshidir» dedi.

18- Yabancı ajansların haberine göre, İran Genelkurmay Başkanlığı İran'ın, «Irak'ın sivil yerleşim merkezlerine yönelttiği saldırıları birsüre durduğunu, çarpışmaların yalnız cephede süreceğini bu kararınIrak'ın İran'ın sivil yerleşim bölgelerine yaptığı saldırıları durduğu yolundaki haberler üzerine alındığını» bildirdi.

Öte yandan Irak Uçaklarının, İran'ın başkenti Tahran ve II kent üzerinde uçtukları bildirildi.

19 ŞUBAT 1984

1- Başbakan Turgut Özal, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Yuri Andropov'un cenaze töreni için gittiği Moskova ziyareti ile ilgili izlenimlerini Hürriyet gazetesi'ne açıkladı.

2- Cumhuriyet Gazetesi'nde Başbakan Turgut özal ile ekonomikkonuları kapsayan bir röportaj yayınlandı.

3- Hürriyet Gazetesi'nde Başbakan Turgut Özal ve Türk-İş GenelBaşkanı Şevket Yılmaz'ın işçilerin 1984 zammı ile ilgili görüşleri yer aldı.

4- Orgeneral Menduh Tağmaç-84 Kış Tatbikatı Kars'ın Göle ilçesiyakınlarında başladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ,Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Haydar Saltık ve NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetler, Komutanı Orgeneral RagıpUluğbay, tatbikatı izlemek ve askeri birliklerde denetleme ve incelemelerde bulunmak üzere tatbikşt bölgesine gittiler.

5- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İsmet Yanıkömeroğlu, 25 Mart'tayapılacak mahalli seçimlerle ilgili olarak Tercüman Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

6- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre, Merkez Bankası, 3-10 Şubat tarihleri arasında emisyon hacmini 19.2 milyar lira daralttı.

7- Türkiye Barolar Birliği'nin 17. Genel Kurulu sonunda yapılanseçimlerde Birlik Başkanlığı'na yeni Teoman Evren getirildi.

8- Türkiye Yardımsevenler Derneği'nin 56. kuruluş yıldönümütörenlerle kutlandı.

9- Basında yer alan haberlere göre, siyasi paritlerin belediye başkan adayları belirlendi.

10- THA'nın bir haberine göre, son 50 yılda en fazla yaygınlaşandinin % 234 oranındaki artış ile islamiyet olduğu belirtildi.

11- Yugoslavya'nın Saraybosna kentinde yapılan 14. Kış Olimpiyatları sona erdi.

12- Bakanlar Kurulu'nun 212 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin karan Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Nokta Dergisi'nde yer alan bir habere göre, Kuveyt'te yayınlanan AI-Anba Gazetesi, Başbakan Turgut Özal ile bir söyleşi yaptı.

14- AP Ajansının bir haberine göre, BM Genel Sekreteri Perez deCuellar, dün başladığı 10 günlük doğu Avrupa gezisinin ilk durağı olanPolonya'da temaslarına başlayarak, Polonya lideri General Jaruzelski ilebir görüşme yaptı.

15- AA'nın bir haberine göre, AET'ye üye ülkelerin Dışişleri bakanları ve temsilcileri Paris'in banliyölerinden La Cella Sanit-Cloud'datoplandılar.

16- Tercüman Gazetesi'nin bir haberine göre, 185 kişilik bir Sudanparlamento heyeti çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzereKKTC'ye gitti.

17- Yabancı ajansların haberine göre, İsrail savaş uçakları Suriye'nin denetiminde bulunan Beyrut'un Doğusundaki mevzileri bombalarken, Suudi Arabistan'ın arabuluculuk görevini üstlenen Lübnan'lıişadamı Refik Hariri, Şam'daki temaslarını tamamlayarak Suriye tarafından hazırlanan planı Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'e sundu.

Bu arada İtalyan askeri sözcüsü 260 askeri aracın Beyrut limanından İtalyan savaş gemilerine taşındığını açıkladı.

18- Hürriyet Gazetesi'nde yayılanan Reuter Ajansı'nın bir haberinegöre, Nikaragua Kara Kuvvetleri Komutanı Alonso Porras, geçen yıl sonunda ülkeye giren Somoza yanlısı 2 bin geriallanın öldürüldüğünüaçıkladı.

19- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Etiyop'ya biruçak kaçırma teşebbüsü sırasında meydana gelen patlamada, 26 kişi,El Salvadorda ise iki helikopterin çarpışması sonucu 28 kişi öldü.

20- Yabancı ajansların haberlerine göre, Ürdün hükümeti, Trablus'taki Büyükelçiliği'ne önceki gün yapılan saldırıdan, Libya yönetiminin sorumlu olduğunu ileri sürdü.

20 ŞUBAT 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu Başkanlığı'na Kamuran Gürün'ü atadı.

2-Başbakan Turgut Özal, Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmazile 1984 yılında işçi ücretlerine yapılacak zam oranının belirlenmesi konusunda Başbakanlık konutunda bir görüşme yaptı.

3- HP ve MDP tarafından Mahalli Seçimler Yasası'nın bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları başvuru ile ilgili rapor tamamlanarak, Anayasa Mahkemesi üyelerine dağıtıldı.

4- Milliyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Maliye ve GümrükBakanı Vural Arıkan, «Gümrükteki malların tasfiyesinden 200 milyarlira, vergi borçlarının tasfiyesinden de bir o kadar gelir beklediklerini»belirtti ve «Aylık faiz uygulamasının 19 Mart 1984 günü başlayacağını»söyledi.

5- Halkçı Parti Erzurum milletvekili Hilmi Nalbantoğlu dün verdiği istifa mektubunu daha sonra geri alırken, Trabzon milletvekiliMustafa Kara HP Milletvekilliğinden istifa ettğini açıkladı.

6- Halkçı Parti Adana Milletvekili Cüneyt Canver, hazırladığı afyasa tasarısını TBMM Başkanlığı'na verdi.

7- Bütçe Kanunu İle Devlet İhale Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarıları TBMM Başkan! ığın'a sunuldu.

8- TMMOB inşaat Mühendisleri Odası yeni yönetim kurulu Ankara'da yapılan seçimlerle belli oldu.

9- Türk - İş ve Asya-Amerika Hür Çalışma Enstitüsü (AAFLI)tarafından düzenlenen «işçi sağlığı ve iş güvenliği» semineri Ankara'da başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Türk-İş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, «İş kollarında yetkili sendikalar belirlenirken, yüzbinlerce işçinin toplu sözleşme hakkından yoksun bırakıldığını ve konunun yetkili mahkemeye intikal ettirileceğin» söyledi.

10- Jeoloji Kurumu'nun düzenlediği 38. Bilimsel ve Teknik Kurultay Ankara'da toplandı.

11- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün resmi davetlisi olarakAnkara'da bulunan Yemen Arap Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanvekili Yarbay Ahmet Talep başkanlığındaki askeri heyet Ankara'deki temaslarına başlayarak, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ü makamında ziyaret ettiler ve bir süre görüştüler.

12- Arnavutluk Dış Ticaret Bakanı Shane Korbeci başkanlığındakibir heyet, İstanbul'dan Ankara'ya gelerek, Devlet Bakanı İsmail Özdağlar'ı ziyaret etti. Daha sonra iki ülke arasındaki ticaret protokolügörüşmeleri başladı.

13- Milliyet Gazetesi'nin bir haberine göre, ABD Dışişleri BakanlığıAvrupa masası sorumlusu ve Kıbrıs işleri koordinatörü Richard Hass,15 Şubat 1984 Çarşamba günü Ankara'ya gelerek Türk-AmerikanSavunma Yüksek Kurulu olağan toplantısına katıldıktan sonra 18 Şubat1984 günü Ankara'dan ayrıldı.

14- Yerel Yönetim seçimlerine katılacak siyasi partilerin belediyebaşkanı, belediye ve il genel meclisi adayları ile ilgili listelerin ilçeseçim kurullarına bildirilme süresi sona erdi. Geçici aday listelerininilan tarihi ise YSK'nıri kararı ile bir gün uzatıldı.

15- Akajans'ın bir haberine göre, Türkiye-Irak petrol boru hattıAdana'nın Osmaniye ilçesi yakınlarında fazla basınç sonucu patladı.

16- Akajans'ın bir haberine göre, İskenderun Körfezi girişinde 3,petrol arama kuyusu olan Birten-1 kuyusunda sondaj çalışmalarına başlandı.

17- Türkiye Taşkömürleri Kurumu Üzülmez bölgesi Asma bölümünde meydana gelen göçükte 4 maden işçisi mahsur kaldı.

18- Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, 74 sanıklı yasa dışı özgürlük Yolu ÖrgütüDiyarbakır grubu ek davasında Askeri Savcı, 49 sanığın 8 ile 15 yılarasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırılmasını istedi.

19- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde Papa II. Jean Paul'e suikast girişiminde bulunmaktan gıyabında idam istemiyle yargılanmasına başlanan Mehmet Ali Ağca'nındosyası Askeri Savcılığa geri gönderildi.

20- Yüksek Seçim Kurulu yayınladığı bir tebliğ ile adaylara itiraziçin öngörülen 2 günlük süreyi bir güne indirdi.

21- Para Kredi Kurumu, Resmi Gazete'de yayınlanan bir tebliği ilefındık dışsatımından alınan destekleme ve fiyat istikrar primlerinin yeniden saptandığını duyurdu.

22- Almanya'da meydana gelen maden kazasında göçük altındakalan 4. Türk işçisi Ekrem Cam'ın cesedi de çıkarıldı.

23- Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Galip Balkar'ı öldürmekten sanık iki Ermeni teröristin yargılanmalarına Belgrad'da tekrar başlandı.

24- Akajansın Lahey çıkışlı bir haberine göre, Hollanda'da Krommenie kentinde Türklere ait bir cami kimliği belirlenemeyen kişilercekunduklanarak yakıldı.

25- Lübnan'da Dürziler, ordu birliklerinin mevzileri olan Sukel-Garp kasabasına taarruza geçerken, İsrail birliklerinin de Güney Lübnan'da savunma hattı olan Avali nehrinin ötesinde harekâta giriştiklerive kuzeye doğru ilerledikleri yabancı ajanslarca bildirildi. Öte yandanLübnan'da bulunan Çokuluslu Barış Gücü Kuvvetlerindeki 1400 italyanaskerinin tahliye işlemlerinin tamamlandığı ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Mcfarlane'nin bir açıklama yaparak. Amerikan Deniz Piyadelerinin Beyrut'tan gemilere taşınma işlemlerine cuma günü başlatılacağını söylediği de yabancı ajanslarca belirtildi.

26- Yabancı ajansların haberlerine göre, Lübnan Dışişleri Bakanı ElSelam ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Wadih Haddad, görüşmelerdebulunmak üzere Washington'a gittikten sonra Lübnan Devlet BaşkanıCemayel, Dışişleri Bakanı Selarn'i ivedilikle geri çağırdı. Suudi Arabistan Prensi Abdullah bin Abdülaziz ise Suriye Devlet Başkanı HafızEsad ile görüşmek üzere Şam'a gitti.

27- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Beyrut'ta bir ay kadar önce kaçırılan Suudi Arabistan'ın Beyrut Konsolosu Hüseyin Abdullah Farraşserbest bırakıldı.

28- AP Ajansı'nın bir haberine göre, İran Resmi Haber Ajansı İRNAtarafından yayınlanan ordu bildirisinde, 2 günde 1500 Irak askerinin öldürüldüğü, 2 Irak helikopterinin düşürüldüğü ve 20 tankla çok sayıda askeri aracın imha edildiği belirtildi. Irak silahlı kuvvetleri adınayayınlanan savaş bildirisinde ise, çok sayıda İran askerinin savaş dışıbırakıldığı bildirildi.

29- AP Ajansı'nın bir haberinde, Afganistan'da ordu biliklerininson bir hafta içinde düzenledikleri saldırılarda, 600 direnişçi mücahidi öldürdükleri bildirildi.

30- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Hindistan'da, Sihler ve Hindular arasında çıkan çatışmalarda 5 kişi öldü 10 kişi de yaralandı.

21 ŞUBAT 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Suudi Arabistan Kralı Fahd binAbdülaziz'in resmi konuğu olarak özel bir uçakla Riyad'a gitti. Hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ziyaretinin ve yapacağı görüşmelerin her iki ülkeiçin ve bölgenin ortak çıkarları yönünden yararlı olacağına inandığını belirtti. Suriye ve Ürdün hava sahalarından geçerken Suriye DevletBaşkanı Hafız Esad ve Ürdün Kralı Hüseyin'e birer mesaj gönderenCumhurbaşkanı Kenan Evren, Riyad Havaalanı'nda Suudi ArabistanKralı Fahd bin Abdülaziz tarafından karşılandı.

Daha sonra Kral Fahd tarafından onuruna bir akşam yemeği verilenCumhurbaşkanı Kenan Evren'e Suudi Arabistan'ın en büyük nişanı olanAbdüSaziz nişanı takıldı.

2- Başbakan Turgut Özal, Meclis'te gazetecilerin konu ile ilgilisorularını yanıtlarken, işçi ücretlerine % 25 oranında zam yapılmasıhalinde bunun % 49.1 oranında net artış anlamına geleceğini belirttive «Türk-İş'in % 43'lük isteğini kabul edersek bu % 70.5 net zamdemektir» dedi.

3- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Halkçı PartiGenel Başkanı Necdet Calp 15 Şubat 1984 gecesi televizyonda yayınlanan «İcraatin İçinden» programı ile ilgili olarak TRT Genel Müdürü, Yönetim Kurulu üyeleri ve diğer yetkililer hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu ve konu ile ilgili dilekçeyi savcılığaverdi.

4- TBMM Bütçe Komisyonu'nda konut inşaatının ve kalkınmadaöncelikli yörelerde yapılacak yatırımların vergi, resim ve harçtan muaftutulmasına ilişkin tasarı kabul edildi.

5- Halkçı Parti Trabzon milletvekili Mehmet Kara, konu ile ilgiliolarak yaptığı açıklamada, «İstifa ettiği yolundaki haberlerin gerçekdışı olduğunu» söyledi.

6- 25 Mart'ta yapılacak mahalli seçimlere katılacak siyasi partilerinbirleşik oy pusulasındaki sıraları Yüksek Seçim Kurulu'nda çekilen kura sonucu tespit edildi. Buna göre, partiler birleşik oy pusulasında MDP,DYP SODEP, ANAP, RP ve HP şeklinde sıralandılar.

7- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli'yi makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

8- Kars'ın Göle ilçesi yakınlarında yapılan «Orgeneral MemduhTağmaç-84 Kış Tatbikatı» sona erdi.

9- Türkiye Taşkömürleri Kurumu Üzülmez bölgesinde göçük altında kalan 4 işçiden birinin cesedi çıkarıldı.

10- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, halka satılacak KİT'lerin satış fiyatları belirlendi.

11- THY'nın Ankara-Trabzon seferini yapan TK-426 sefer sayılıDash-7 tipi yolcu uçağı teknik bir arıza nedeniyle yüksek gerilim hattına çarptı. Gövdesi delinen uçak Trabzon Havaalanı'na indi.

12- Güneş Gazetesi'nin bir haberine göre, Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü ekipleri İstanbul Bakırköy Mahmutbey Mahallesinde bir otogarajında yaptıkları aramada, 500 milyon lira değerinde ve eroin imalinde kullanılan 800 kilo kimyasal madde ele geçirdiler.

13- Haftalık Somut Dergisi'nin Yazı işleri Müdürü Hayati Asılyazıcı,«Kanunun cürüm saydığı bir fiili açıkça övmek» suçundan yargılandığı İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde beraat etti.

14- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan açıklamada, Adana'da 12 Eylül 1980 öncesi 3 erişehit eden, 4'ü asker, 8 kişiyi yaralayan yasadışı THKP-C/Devrimci Yolörgütü'ne mensup 13 militanın yakalandığı sanıkların evlerinde yapılan aramalarda ise 16 yarı otomatik tabanca, 24 jarjör 355 mermi, 1 elbombası ve 3 elektrikli fün'ye ele geçirildiği bildirildi.

15- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, Adana'da 2 kişiyi öldürmek, birden fazla kişiyi de yaralamaktan yargılanan 1 sanığa idam, 1 sanığa da 2 yıl 8 ay ağır hapis cezasıverildi. Aynı mahkeme adam öldürmek suçundan yargılanan 5 sanığıda ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Mardin'in Savur ilçesinde 3 kişinin öldürülmesinden sanık II kişi2. ağır ceza mahkemesince ömür boyu hapis cezalarına çarptırıldı.

16- Emekli Büyükelçi Kamuran Gürün'ün Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu Başkanlığı'na atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararıResmi Gazete'de yayınlandı.

17- Türkiye'nin Yugoslavya Büyükelçisi Galip Balkar'ı öldürmektenyargılanan iki Ermeni teröristin yargılanmalarına, Belgrad'da teröristler tarafından olay sırasında ağır yaralanan emekli albayın tedavi altındatutulduğu askeri hastahanede tanık olarak dinlenmesi ile devam edildi.

18- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, AbdülbakiÖztürk isimli Türk'ün Avrupa Konseyi İnsan Hakları Mahkemesi'nemahkum ettirdiği Federal Almanya'nın Heilbronn mahkemesi, aynımahkeme tarafından «İnsan haklan sözleşmesini ihlalden» ikinci kezmahkum edildi.

19- Cumhuriyet Gazetesi'nin bir haberine göre, BM Genel SekreteriPerez de Cuellar, 4 ülkeyj kapsayan 10 günlük Doğu Avrupa gezisininikinci durağı olan Çekoslovakya'ya gitti ve Devlet Başkanı GüstavHüsak ile bir görüşme yaptı.

20- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Polonya'da 5 yıldır tutuklubulunan BM görevlisi Wesolowska serbest bırakıldı.

21- Akajans'ın bir haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrısİşleri Koordinatörü Richard Hass, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

22- KKTC'yi ziyaret eden 175 kişilik Sudan parlamento heyeti İstanbul'a geldi.

23- Yabancı ajansların haberlerine göre, Lübnan'da bulunan ABDDeniz Piyadeleri Beyrut açıklardaki 6. filo'ya bağlı savaş gemilerineçekilmeye başladılar.

24- Yabancı ajansların haberlerine göre, İsrail savaş uçakları Beyrut'un doğusuna saldırarak, gerilla üslerini bombaladı. Bu arada Lübnan polisi, ordu birlikleri ile Müslüman ve Dürzi milisler arasında YeşilHat ve Şuk el Garp çevresinde süren çarpışmalarda 11 kişinin öldüğünü, 48 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Öte yandan Şam'a giden Suudi Arabistan veliaht prensi AbdullahBin Abdüiaziz ile Suudi Arabistan'ın Suriye Büyükelçisi Prens Bandar,Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile yeni bir barış planı üzerinde görüşmeler yaptılar.

25- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Ncbel Edebiyat Ödülü sahibiSovyet romancı Mihail Şolohov Moskova'da öldü.

26- THA'nın bir haberine göre, Afganistan'da Müslüman gerillalarBaşkent Kabil'deki Sovyet Büyükelçiliği'ne roketlerle saldırdılar.

22 ŞUBAT 1984

1- Tercüman Gazetesi'nde Başbakan Turgut Özal ile 1984 işçiramı ile ilgili bir konuşma yayınlandı.

2- Devlet Bakanı Kazım Oksay, 10 eski devlet Bakanı ile Diyanetİşleri Başkanlığı'nda bir toplantı yaptı.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem, TRT Gene! Müdürü Macit Akman'ıziyaret ederek bir süre görüştü.

4- HP milletvekili İhsan Yılmaz Hastürk ve arkadaşları tarafındanEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakam Cemal Büyükbaş hakkında istenenMeclis soruşturması TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

İmar ve gecekondu affına ilişkin yasa tasarısının TBMM'de görüşülmesine başlandı.

5- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, MilliyetGazetesi'ne yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği ile fiyat konusundakesin anlaşmaya varıldıktan 6 ay sonra Edirne - İstanbul arasındaki doğalgaz boru hattının tamamlanacağını belirtti.

6- Siyasi Parti liderleri, HP ve MDP tarafından Yerel Seçim Yasası'nın bazı maddelerinin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne açılan davanın raportör sonuçlarına ilişkin görüşlerini Milliyet Gazetesi'neaçıkladılar.

7- Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen «Yılın Gazetecileri» ödülleri İstanbul'da cemiyet merkezinde düzenlenen bir törenleçjağıtıldı.

8- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, uluslararası terör örgütleri ile Türkiye'yi hedef alan yurt dışındaki yıkıcıamaçlı yayınlar konusunda basına yaptığı açıklamada, «Türk kamuoyu,milli ve Anayasal kuruluşlarımızı tahrip etmeyi hedef alan bu tertipçilerekarşı her zaman dikkatlidir» dedi.

9- Irak'ın Ankara Maslahatgüzarı Tarık Hemendi, düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin İran'ın topraklarında gözü olmadığını ve savaşın bir an önce barışla sona ermesini istediğini belirtti ve «Türkiye'nin arabulucuğuna kapıyı açık tutuyoruz» dedi.

10- Türkiye Taş Kömürü Kurumu Üzülmez Asma Ocağı'nda meydana gelen göçük altında kalan işçilerin ikisinin daha cesedi çıkarıldı.

11- Askeri Yargıtay, Adana Dev-Yol davasında ölüme mahkumedilen 7 kişiden Mustafa Yörükoğlu hakkındaki kararı onayladı. 6 kişihakkındaki kararı ise noksan soruşturma nedeniyle bozdu.

12- DİSK'e bağlı Bayındırlık İşçileri Sendikası BAYSEN'in 13 yöneticisi hakkında yasa dışı faaliyette bulunmaktan 10-20 yıl hapis istemiyledava açıldı

13- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan Doç. Dr. Yalçın Küçük hakkında Askeri Savcı, görevli memura hakaretten 3 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası istedi.

14- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in iki hükümlüyü affetmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığındaki Türk heyeti ileKrai Fahd bin Abdülaziz'in başkanlık ettiği Suudi Arabistan heyetiarasındaki resmj görüşmeler Riyad'da başladı. Görüşmede Kral Fahd,«Türkiye'nin İran-lrak savaşı ve Lübnan konusundaki tutumunu taktirle karşıladığını söyledi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ise, Türkiye'nintarafsız konum içinde bulunduğunu belirtti ve barış için Türkiye'ninelinden geleni yapacağını bildirdi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'nin Dışişleri Bakanı ve Başbakan düzeyinde İran'a gideceğini söyledi ve «Şartlar gerektirirse barışa katkısı olacaksa ben de giderim»dedi.

Bu arada Türkiye ile Suudi Arabistan arasında askeri eğitim, öğretim ve geçici görev alanlarında ortak işbirliği anlaşması Milli SavunmaBakanı Zeki Yavuztürk ile Suudi Arabistan Başbakan ikinci Yardımcısı, Milli Savunma ve Havacılık Bakanı Prens bin Abdülaziz tarafındanimzalandı.

16- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, THY'nınAtina bürosunu basan Türk teröristlerin isimleri belirlendi ve Dev-Yolmilitanı oldukları saptandı.

17- AA'nın bir haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz,Senato Dış İlişkiler Komisyonunda 1985 dış yardım konusu görüşülürken yaptığı konuşmada, «Stratejik bir konumu olan Türkiye'de cesaretverici gelişmeler olmuştur. Son birkaç yıl içinde ABD ve Avrupa'nınyaptığı yardım Türkiye'yi 1970'lerin sonunda karşılaştığı iflas tehlikesinden kurtarmaya yardım etmiştir. 1985 mali yılında Türkiye'ye ekonomik destek yardımı olarak 175 milyon dolar verilmesini öneriyoruz»dedi.

18- THA'nın bir haberine göre, BM Silahsızlanma Konferansı'na bîrrapor hazırlayan İsveç heyeti, Japonya'nın Hiroşima kentinde ABD tarafından 1945 yılında atılan ilk atom bombasından bu yana dünyadatoplam 1469 nükleer patlamanın gerçekleştirildiğini bildirdi.

19- Suriye Haber Ajansı SANA, Lübnan'da barış ve güvenliğin sağlanması için Suudi Arabistan ile Suriye arasında yapılan görüşmelerdebir anlaşma sağlandığını bildirdi. Bu arada Lübnan Devlet Başkanı EminCemayel'in, Suudi Arabistan'ın girişimleri ile hazırlanan yeni barış planıve Suriye'nin önerilerini incelediği ajanslarca belirtildi.

Öte yandan, ABD deniz piyadelerinin Beyrut'tan tahliyesine devamedilirken, Şuk el Garp kasabası civarında ve Şuf Dağlarında ordu birlikleri ile Dürziler arasında çarpışmaların devam ettiği bildirildi.

20- Yabancı ajansların haberlerine göre, İran, Irak'a karşı «Şafak 6» harekatını başlattığını açıklarken, Irak lideri Saddam Hüseyin Bağdat Radyosu'nda yaptığı konuşmada, «yeni saldırının kader savaşına dönüşeceğini» söyledi.

21- AA ve AFP'nin bir haberine göre, Arjantin'de 1981-1982 yılları arasında Devlet Başkanlığı yapan General Leopoldo Galtieri tutuklandı.

22- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, İspanya'nınBarselona kentinde bir binaya konan bombanın patlaması sonucu 5 kişiöldü 21 kişi de yaralandı.

23- AA'nın bir haberine göre, Ürdün Bakanlar Kurulu, Libya ile diplomatik ilişkilerin kesilmesini kararlaştırdı.

24- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Nikaragua'da Devlet Başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 4 Kasım'da yapılacağı açıklandı.

23 ŞUBAT 1984

1- Milliyet Gazetesi'nde Başbakan Turgut Özal ile güncel konular ve sorunlar ile ilgili olarak yapılan bir görüşme yayınlandı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile Hava Kuvvet'er Komutanı Orgeneral Halil Sözer, Diyarbakır ve Mardin'deki incelemelerini tamamlayarak, Malatya'ya gittiler. Orgeneral Üruğ veSözer daha sonra Kayseri'ye hareket ettiler.

3- Bakanlar Kurulu'nun Devet Bakanı Kazım Oksay başkanlığındayaptığı toplantısında, Asgari Ücret Komisyonu'nun 11 Mart tarihindetoplantıya çağırılması kararlaştırıldı.

4- İmar ve gecekondu affına ilişkin yasa tasarısı TBMM GenelKurulu'nda kabul edildi.

5- HP Adana milletvekili Cüneyt Canver tarafından hazırlanan ve20 milletvekilinin imzaladığı genel af önerisi TBMM Başkanlığı'nasunuldu.

6- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, İTÜ Rektörü, Üniversitelerarası Kurul ve TÜBİTAK Bilim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Kemal Kafalı, Türkiye'nin araştırıcı insan gücü açısından, dünyaülkeleri arasında oldukça gerilerde yer aldığını belirterek, «Etkili, güçlüve saygın bir devlet olmak istiyorsak, zaman geçirmeden bilimsel veteknolojik alanda araştırmacılığa yönelmemiz gerekir» dedi.

7- Türkiye Noterler Birliği'nin 13. Genel Kurulu Ankara'da başladı.

8- Türkiye-İran ulaştırma protokolü Ankara'da imzalandı. Bu aradaprotokolün imazlanması sırasında bir konuşma yapan İran UlaştırmaBakan Yardımcısı Mahdi Kerbesiyan, «Türk hükümetinin taahhütlerinigerine getirmeyen bazı firmaları denetlemesi ile iki ülke arasındaki ilişkiler daha da gelişecektir» dedi. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Buldaç ise konuşmasında, «İran heyetinin malların Türkiyelimanlarında bekletilmesi nedeniyle eleştirilerde bulunduğunu» söyledi.

9- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Deprem Mühendisliği MilliKomitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen «Erzurum, Kars ve ErzincanDepremleri» konulu sempezyum Ankara'da başladı.

10- THA'nın bir haberine göre, Emniyet Ganel Müdürlüğü'ndenyapılan açıklamada, Türkiye'de 12 Eylül 1980 tarihinden itibaren 53bin 706 derneğin kapatıldığı, 30 bin 29 derneğin ise çalışmasına izinverildiği bildirildi.

11- 2. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 68 sanıklı Kayseri Dev-Yol davasında 5 sanık ömürboyu hapse mahkum edildi. 22 sanığın 1-29 yıl arasında değişen hapiscezalarına çarptırıldığı davada, 36 sanık ise beraat etti. Askeri YargıtayDaireler Kurulu, ölüm cezasına çarptırılan Dsnizlj ÜGD üyesi Arif Karakurt ve Musa iz hakkındaki kararı suçun niteliği yönünden bozdu.

12- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, merkeziParis'te bulunan ve 26 ülkenin üye olduğu «Uluslararası AvukatlarBirliği», Barış Derneği davasından tutuklu bulunan İstanbul Barosueski başkanı Avukat Orhan Apaydın'ı Başkan Yardımcılığına aday gösterdi.

13- Askeri Yargıtay, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce haklarında çeşitli hapis cezalan verilen Kurtuluş örgütü mensubu 4 sanık hakkındaki cezayı onayladı.

2 Numaralı Askeri Mahkeme'de işkence iddiası ile yargılanan3 polis beraat etti.

14- Devlet Su İşleri Genel Müdürü Sabahattin Sayın BaşbakanlıkMüşavirliği'ne getirildi. Genel Müdür Yardımcılarından Ata Erol Acarise DSİ Genel Müdürlüğü'ne atandı. Atamalarla ilgili kararnameler Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumuve Atatürk Kültür Merkezi Yürütme Kurulu üyeliklerine yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayınlandı.

16- Suudi Arabistan'ı resmen ziyaret etmekte olan CumhurbaşkanıKenan Evren, Riyad'dan Cubail'e giderek incelemelerde bulundu. Öğleden sonra Riyad'a dönen Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Suudi Arabistan Kralı Fahd ile ikili bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Bölgedeki huzurszlukların giderilmesi için fikir teatisinde bulunduk. Görüşlerimiz zaten birbirine aşağı yukarı paralel. Suudi Arabistan iyi niyetlebu işlere bakmış ve hareket etmiştir. Bence bu iyiniyet devam etmektedir. Biz bu gayretlerinin devam ettirilmesi arzumuzu izhar ettik. Bu

huzursuzluğu ortadan kaldırabilmek için elimizden geldiğince yardımcı olmaya devam edeceğiz» dedi.

17- Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Galip Balkar'ı öldüren iki Ermeni teröristin duruşmasına, bir günlük aradan sonra Belgrad'da yeniden başlandı.

18- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Sovyetler Birliği'nin BM misyonunda görevli dilopmatlarının yaşadığı binanın park yerine patlayıcı madde atıldı. Olayda ölen veya yaralanan olmadı.

19- Yabancı ajansların haberlerine göre, BM Güvenlik KonseyiBeyrut'ta Çokuluslu Barış Gücü'nün yerine BM Barış Gücü kuvvetleriningörevlendirilmesi yolundaki Fransız önerisini görüşmek üzere toplandı.

20- Yabancı ajansların haberlerine göre, Tahran Radyosu'ndan yayınlanan savaş bildirisinde Bağdat-Basra karayolunun 3 yerden kesildiği, Irak'ın 3. ve 4. orduları arasındaki bağlantının tümüyle kesildiğiöne sürülerek, stratejik EI-Amra kasabına giden yolların denetim altına alındığı ve 40 km'lik bir şerit içindeki 15 yerleşim merkezinin tümü ile ele geçirildiği ileri sürüldü. Irak ise İran saldırısının tümüylepüskürtüldüğünü bildirerek, «Düşman yok edildi, giriştiği harekat sonuçsuz kaldı» dedi.

21- THA'nın bir haberine göre, Colombia'nın Medelin kentinde, genel greve giden işçilerle polis arasında çıkan çatışmalarda 8 kişi öldü.

22- Güneş gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, ispanya'daSosyalist Parti Senatörlerinden Enrjque Casas Vila, San Sebastian kentinde evinde vurularak öldürüldü.

23- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Hindistan'ın Pencap eyaletindeSikh'ler ile Hindu'lar arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı 56'yayükseldi.

24- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Arjantin eski Devlet BaşkanıGeneral Galteri'den sonra Deniz Kuvvelteri Komutanı Amiral JorgeAnaya ile Hava Kuvvetleri Komutanı General Basilio Lami Dozo da gözaltına alındı.

25- AA'nın bir haberine göre, ABD Sanatosu, casuslara, teröristlereve devlet başkanlarına karşı suikast teşebbüsünde bulunanlara ölümcezası verilebilmesini öngören kanun tasarısını kabul etti.

24 ŞUBAT 1984

1- Başbakan Turgut özal, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Türkiye'nin bölgedeki etkinliğinin politik ve diplomatik olarakgittikçe arttığını, bu arada, istenirse Irak ve İran arasında arabuluculukgörevini üstlenebileceğini» söyledi.

2- TBMM Genel Kurulu'nda «Konut inşaatına ve kalkınmada öncelikli yörelerde yapılacak yatırımlara vergi, resim, harç istisna ve bağışıklıklar tanınmasını» öngören yasa tasarısı kabul edildi.

3- «Tasarrufların Teşviki ve Kamu Yatırımlarının HızlandırılmasıHakkındaki Yasa Tasarısı,» TBMM Bütçe ve Plan Komisyonu'nda kabuledildi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü bir açıklama yaparak, «Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun son günlerde azınlıklar ve TürkYunan ilişikleri konusundaki beyanlarının çelişkili olduğunu ve LozanAnlaşması'na ters düştüğünü» bildirdi.

5- YHK'nın toplantısında, hükümet temsilcileri, işçi ücretlerine1984 yılı zammını % 25 artı 1000 lira olarak önerdi. Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ise Türk-İş Başkanlar Kurulu'nu «YHK'dan çekilme»konusunu görüşmek üzere toplantıya çağırdı.

6- 25 Mart yerel seçimlerinde, aday olanlar için ilçe seçim kurullarına yapılan itirazlar sona erdi.

7- Bülend Ulusu ve Ümit Haluk Bayülken, THA'ya yaptığı açıklamada, «Yeni bir parti kurma çalışmaları yapmadıklarını» belirttiler.

8- Uluslararası Nikola Petrov Grekoromen Güreş Turnuvası Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da başladı.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen yasadışı Türkiye Devrimci Komünist Partisi Davası ileKurtuluş örgütü davalarında toplam 12 sanık, kanıt yetersizliğindenbsraat etti. Kurtuluş davasında yargılanan 1 kişi 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

10- DİSK duruşmasında, avukatların «Mahkeme heyetini red istemi»kabul edilmedi.

11- Bankaların aylık faiz uygulamasına ilişkin Merkez Bankası tebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Suudi Arabistan ziyaretinin dördüncü gününde Riyad'da bir basın toplantısı düzenleyerek, temaslarıhakkında bilgj verdi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Arap ve İslamülkeleri arasında birlik ve beraberlik noksanlığının giderilmesi ölçüsünde bölgede barış ve istikrarın daha iiy sağlanacağını» söyledi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra, Cidde ve Mekke'ye gitti.

13- Milliyet gazetesinin Bonn çıkışlı haberine göre, Federal Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından, Eyalet yabancılar polislerine gönderilen tebligatta, «İltica dilekçeleri kabul edilmeyen Türklerin ivedi bir

şekilde geri gönderilmeleri» bildirildi.

14- Akajansın Brüksel çıkışlı haberine göre, Belçika'nın başkentiBrüksel'de, 14 Temmuz günü Türk diplomatı Dursun Aksoy'u öldürenErmeni asıllı sanık Hüsnü Göl Brüksel mahkemesi tarafından serbestbırakıldı.

15- Hürriyet Vakfı tarafından düzenlenen «Dış Politika Basını veBasında Dış Politika» semineri, Kıbrıs'ın Girne kentinde başladı.

16- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Biz Maraş sorununun hallinisunduğumuz paket içinde önerdik. Maraş'ı BM denetimine devrederiz,ama yerleşime açmadan önce de Rumların bu paketi görüşmeye oturması gerekir» dedi.

17- Yabancı ajansların haberine göre, İran Devlet Başkanı Ali Hamaney, İran Resmi Haber Ajansı İRNA'ya bir açıklama yaparak «ABD'ninIrak yönetimini desteklemesi halinde, Hürmüz Boğazı'nı kapatacaklarını,» belirterek, «Körfezden yapılan petrol sevkiyatını engelleyeceklerini» söyledi.

Ali Hamaney, Tahran'da yaptığı açıklamada, «İran birliklerine dörtkutsal kent (Kerbela, Necf, Kaziniye, Samarra) dışında, tüm Irak kentlerine saldırı emri verildiğini» bildirdi.

18- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre, Lübnan'da, çarpışan bütün kesimlerin kabul ettiği bir «Ateşkes» ilan edildi.

19- Arjantin'de insan hakları gruplarının, 37 eski askeri komutanın 24 sivil yöneticinin «Toplama kampları ve işkence merkezleri çalıştırmaktan» yargılanmaları için dava açtığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- AP Ajansının San Sebastian çıkışlı haberine göre, İspanya'daBask bölgesi sosyalist senatörü Enrique Casas'ın öldürülmesini protesto etmek amacıyla, sendikalar 24 saatlik «Genel Grev» çağrısı yaptı.

25 ŞUBAT 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Suudi Arabistan'a yaptığı beşgünlük resmi ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'ye dönmeden önce, SuudiArabistan'da, İslamKonferansı Genel Sekreteri Habib Şafti ve İslamKalkınma Bankası Başkanı Ahmet Muhammed Ali'yi kabul ederek görüşmelerde bulundu.

2- TBMM Milli Savunma komisyonu Başkanı Ferruh İlter, 5 kişilikparlamento heyetinin, ABD'deki temasları hakkında TBMM Başkanlığı'na bilgi verdi.

3- Yüksek Hakem Kurulu, süreleri bu yıl bitmeyen toplu iş sözleşmelerinin ücret zammını yüzde 25 artı 2.000 lira olarak belirledi.

4- Türk-İş Başkanlar Kurulu, Genel Başkanı Şevket Yılmaz başkanlığında toplandı. Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz yaptığı konuşmada «Türk-İş Başkanlar Kurulu ve Yönetim Kurulları, sorumluluğunpaylaşılmasına imkan kalmadığı inancıyla, Yüksek Hakem Kurulu'ndakiişçi temsilcilerinin, ücret zammı tespiti çalışmalarından çekilmesini kararlaştırmıştır» dedi.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, «Okul dışı bitirme sınavlarını» düzenleyen bir genelge yayınladı.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, THA'ya yaptığı açıkamaya göre, 1983 yılında işe girmek için başvuran 5.145 hükümlüden 955'ine iş bulundu, aynı süre içinde, 2.830 özürlü kişi işe alındı.

7- Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca yapılanaçıklamada, «10 milyar lira itibari değerde, 1 yıl vadeli ve dönem sonuyüzde 43 net faiz ödemeli devlet iç borçlanma tahvillerinin 27 Şubat'tasatışa çıkartılacağı» belirtildi.

8- Kent - Koop ile İzmir Belediyesi'nin ortaklaşa gerçekleştireceği,Türkiye'nin ikinci büyük konut projesi Ege - Kent, Belediye Encümenitarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

9- Türk Tabibler Birliği'nin 32. Büyük Kongresi Ankara'da başladı,

10- Ziraat Mühendisleri Odası 29. Genel Kurulu Ankara'da toplandı.

11- Türkiye Elektrik Kurumu, elektriğin kilovatına 50 kuruş zamyaptı.

12- «Hakkari'de bir Mevsim» adlı filmin gösterimi İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yasaklandı.

13- Muğla İGD-TKP davasında daha önce verilen dört mahkumiyet kararının Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulmasından sonra yeniden görülen davada, tüm sanıklar beraat etti.

14- Diyarbakır Sıkıyönetim 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan yasadışı bölücü KUK örgütü davası sanıklarından dördü tahliyeedildi.

15- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının «Özel Finans Kurumları» kararnamesinin kapsamını genişleten tebliği, Resmi Gazete'de yayınlandı.

16- Suriye Genelkurmay Başkanı General Mustafa Tlass, Lübnan'ınbaşkenti Beyrut'ta yayınlanan El Efkar dergisi'nin sorularını cevaplandırarak «Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her iki ülkeye yarar sağlayacak biçimde gelişmesini istediklerini» söyledi.

17- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberinde, Lübnan'da sağlanan ateşkesin çarpışan taraflarca bozulduğu, ABD donanmasının Dürzi mevzilerini bombaladığı, çarpışmalarda 20 kişinin öldüğü, 39 kişinin yaralandığı bildirildi, öte yandan, Lübnan Hükümet, «BM Güvenlik Konseyi'neüye ülkelerden, Lübnan'a Barış Gücü gönderilmesi için yapılan çalışmaların hızlandırılmasını» istedi.

18- ABD'ye gideceği açıklanan, Lübnan'lı Dürzi Lider Velid Canbolat'ın ziyaretini iptal ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Mısır'da yayınlanan El Ahram gazetesine verdiği demeçte, «Suriye ile ilişkilerininormalleştirmek istediklerini» bildirdi.

19- Brezilya'nın Sao Paulo kentindeki bir petrol boru hattındameydana gelen sızıntının yol açtığı yangında 100'e yakın kişinin öloüğü, 150 kadar kişinin de yaralandığv yabancı ajanslarca bildirildi.

20- Yabancı ajansların Bağdat ve Tahran çıkışlı haberlerine göre,İran ve Irak karşılıklı olarak yerleşim merkezlerine yeniden hava saldırıları düzenlediler. İran resmi haber ajansı İRNA, «İran Hava Kuvveteri'ne bağlı savaş uçaklarının, 8 Irak kentini bombaladığını askerive ekonomik olarak büyük hasara yol açıldığını» bildirdi. Bağdat Radyosu ise, «İran hava saldırılarında, 16 sivilin öldüğünü» belirtti.

21- A.A. nın Brüksel çıkışlı haberine göre, Belçika'nın başkentiBrüksel'de bir sinemada çıkan yangında, sekiz kişi öldü, dokuz kişi deyaralandı.

26 ŞUBAT 1984

1- Başbakan Turgut Özal Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada,Türkiye'nin herhangi bir dış kaynak sorunu olmadığını, Mart ayındadış kaynaklar bakımından iki anlaşma imzalanacağını ve bankalarınson faiz uygulamalarından sonra yatırılan mevduat miktarının yüksekolduğunu» söyledi.

2- Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan başkanlığındave aralarında işadamlarının da bulunduğu bir heyet ekonomik konularda görüşmeler yapmak üzere Federal Almanya'ya gitti.

3- Bakanlar Kurulu, Ürdün ile 4 Aralık 1983 tarihinde imzalananekonomik işbirliği anlaşmasını onayladı.

4- YHK Başkanı Naci Varlık, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada,«Memleketin ekonomisini en son haddine kadar zorlayarak ancak veancak bu kadar verebilirdik. Enflasyon sadece işçileri etkilemiyor, dul,yetim, memur, esnaf, çiftçi hepsi bundan etkileniyor. O nedenle kararı verirken, bütün kesimlerin düşünülmesi gerekir» dedi.

5- Türk-İş Başkanlar Kurulu yaptığı toplantı sonunda yayınladığıbildiride, «YHK'nin açıkladığı 1984 zammının, enflasyon hızı, aşınanreel ücretler ve milli gelir dağılımının adaletsiz dağılımı dikkate alınacak olursa yeterli bulunmadığı bir kez daha saptanmıştır» denildi.

6- Parlamento Muhabirleri 15. Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.Genel Kurul sonunda yapılan seçimlerde yeni yönetim kuruluna, Rafet Genç, Sezai Bayar, Özden Alpdağ, Süha Örtülü, Derya Sazak, Kadir Özen ve Enver Delikçi getirildi.

7- TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genel Kurulu sonunda yapılan seçimlerde yeni yönetim kuruluna Seçkin İnceefe, Cihangir Ergene, Ümit Üncü, Nadir Karapınar, İlker Ertem, İrfan Bayraktar veNecdet Diner getirildiler.

8- İngiltere'nin savunma işleriyle görevli Devlet Bakanı GeoffreyPattie, resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

9- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Gencidost, GünaydınGazetesi'ne yaptığı açıklamada Irak'la barış imzalanması konusunda bazı koşullarının olduğunu ve üç grupta toplanan koşullarının yerine getirilmesi için Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in yapacağıgirişimlerin İran tarafından saygı ile karşılanacağını» söyledi.

10- Ozan ve yazar Hasan Hüseyin Korkmazgil, Ankara'da vefatetti.

11- Libya'da bulunan Devlet Bakanı İsmail Özdağlar başkanlığındaki Türk heyeti ile Libya heyeti arasındaki görüşmeler Tripoli’de başladı.

12- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Etibank Genel Müdürü Muammer Öcal, Etibank'ın 6 projesinin tanıtılması ve öngörüşmelerinin yapılması için gittiği F. Almanya'da yaptığı basın toplantısında dışa açılmaya ağırlık verdiklerini ve Türkiye'nin maden ticareti bakımından uluslararası rekabet imkanına kavuştuğunu belirtti ve«yeni yatırımlarımızla 4-5 bin kişiye iş imkanı sağlayacağız» dedi.

13- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, AET, Türk elmalarından alınan gümrük vergisini 3 katı arttırdı.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre, Lübnan'da bulunan veÇokuluslu Barış Gücü'nde görev yapan ABD deniz piyadeleri Beyrut'tanayrıldılar. 6. Filo'ya bağlı New Jersey gemisi ise deniz piyadelerinin Beyrut'u terketmelerinden sonra Dürzi mevzilerini top ateşine tuttu.

Bu arada Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, yaptığı bir konuşmada, İsrail kuvvetlerinin Güney Lübnan'dan geri çekilmesi veABD'nin bu ülkede barışı sağlamak için daha aktif rol oynaması çağrısında bulundu.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre, FKÖ lideri Yasar Arafat,Ürdün Kralı Hüseyin ile ortak politik eylem ve Ürdün - Filistin ilişkilerinin geleceği konusunda görüşmeler yapmak üzere Ürdün'ün başkenti Amman'a gitti ve FKÖ Yürütme Komitesi üyelerinden oluşan birheyetle görüşmelere başladı.

16- Yabancı ajansların haberine göre, İran Haber Ajansı IRNA, İranbirliklerinin güney cehpesinde yeni bir saldırı başlattığını ve Irak topraklarında 7 kilometre ilerlediklerini, Irak'ın 16. Piyade Tümeninin ortadan kaldırıldığını öne sürdü. Bağdat Radyosu'nda okunan Irak askeribildirisinde ise, İran saldırısının geri püskürtüldüğü ve İran'ın ağır kayıplar vererek geri çekildiği öne sürüldü.

Bu arada Sovyetler Birliği Komünist Partisi yayın organı Pravda, savaşı trajik olarak nitelendirdi ve BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkesçağrısını reddetmesi nedeniyle İran'ı eleştirdi.

17- AA'nın bir haberine göre, Hindistan'ın kuzey eyaleti Pencap'taSikh-Hindu çatışmasında 7 Hindu'nun öldürülmesi ile son 12 gün içindeöldürülenlerin sayısı 76'ya çıktı.

18- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Brezilya'nın Natal kentinde sokaklarda dans eden insanlara çarpan bir otobüs, 23 kişinin, ölümüne 40 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

27 ŞUBAT 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Balkan Tıp Birliği Şeref BaşkanıProf. Dr. Pupesen Buzeu başkanlığındaki bir heyeti kabul etti. Kabul sırasında Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e birliğin fahri başkanlık plaketiverildi.

2- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Maliye veGümrük Bakanı Vural Arıkan BESTAŞ şirketi yetkililerine gönderdiği22 Şubat 1984 tarihli bir yazıyla, tamamı ihraç edilmek kaydıyla sigarafabrikası kurma izninin verildiğini bildirdi.

3- Toplu Konut Yasa Tasarısı TBMM Bütçe Plan Komisyonu'ndakabul edildi.

4- TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşülen Öğrenci affı,kapsamı genişletilerek kabul edildi.

5- Başbakanlık Maşmüşaviri Adnan Kahveci, Günaydın Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «1954'ten başlayarak çok iyi bir pazarlamayla yeterince yatırımcıyı ülkemize çekip 20-30 milyar dolarlık yabancı sermaye Türkiye'ye gelseydi, 3 ile 5 milyon kişiye iş olanağı sağlanmışolacaktı» dedi.

6- Milli Prodüktivite Merkezi'nin (MPM) Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

7- TBMMOB inşaat Mühendisleri Odası Başkanlığı'na Güney Özcebe seçildi.

8- Ankara'da yapılan Tabibler Birliği Genel Kurulu'nda yeni yönetim Kurulu üyeleri belli oldu.

9- Türkiye'nin ABD'ye tekstil ve konfeksiyon ürünleri ihracatındakısıtlama istemini müzakere etmek için Ankara'ya gelen 4 kişilik ABDheyeti, Türk heyeti ile ilk toplantısını yaptı.

10- Ankara'da bulunan İngiltere'nin savunma işleriyle görevli Devlet Bakanı Geoffrey Pattie, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ilebir görüşme yaptı. Daha sonra Genelkurmay Başkanlığı'nda yapılan

Türk-İngiliz heyetlerinin toplantısına katılan konuk bakan Pattie Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile de bir görüşme yaptı.

11- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, kreş veanaokulu ücretlerine 1 Mart 1984 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu yeni tarifeye göre, kreş ve anaokullarda ücret tabanı 9 bin 500,tavanı ise 12 lira oldu.

12- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan 37 sanıklı yasadışı ÜGD ve İzmir Ülkücü İşçiler Derneği Birliği davasında 3 sanık idam, 1 sanık ömür boyu, 28 sanıkda 7 ile 36 yi! arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar. 5 sanık iseberaat etti.

8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, Komutanlık bölgesinde yapılan operasyonlarda, çok sayıda silah,mermi, dinamit lokumu ve kesici aletin yakalandığı bildirildi.

13- Tercüman Gazetesi yazarlarından Nazlı Ilıcak ile Sorumlu MüdürAydoğdu ilter hakkında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

14- Hürriyet Vakfı'nca KKTC'nin Girn'e kentinde düzenlenen «DışPolitika Basını ve Basında Dış Politika» konulu seminer sona erdi.

15- Federal Almanya'da bulunan Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan başkanlığındaki bir heyet ile Odalar Birliği BaşkanıMehmet Yazar başkanlığındaki özel sektör temsilcilerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik Türk heyeti. Federal Ekonomi Bakanlığı yetkilileri veAlman Sanayi ve Ticaret Odaları ile temaslarda bulundular.

16- Türkiye'nin Yugoslavya Büyükelçisi Galip Balkar'ı öldüren ikiErmeni teröristin yargılandığı Belgrad'da Savcı 20'şer yıl ağır hapiscezası istedi.

17- AP Ajansının bir haberine göre, Sovyetler Birliği lideri Konstantin Çernenko Savunma Konseyi Başkanlığı'na getirildi.

18- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Suriye'ninLondra Basın Ataşesi Zübeyir Candan, düzenlediği basın toplantısında,«Hatay'ın da Suriye'nin doğal sınırları içinde yer aldığını» öne sürdü.

19- THA'nın bir haberinde, ABD Savunma Bakanı Casper Weinberger'in İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ile görüşmek üzere Londra'ya gittiği bildirildi.

20- Yabancı ajans haberlerinde, Beyrut'taki Amerikan Deniz Piyadelerinin savaş gemilerine nakledilme işlemlerinin tamamlandığı veAmerikan Büyükelçiliğini korumak üzere kentte kalan askerlerin üslerine çekildikleri bildirildi.

Bu arada Beyrut'un güneyindeki Tayune kasabasında devriye gezen Çokuluslu Barış Gücü'ne bağlı Fransız askerlerine açılan ateş sonucu bir Fransız askeri öldü.

21- Yabancı ajansların haberlerine göre, İran ve Irak, yayınladıklarıaskeri bildirilerde düzenledikleri hava ve kara saldırılarında birbirlerine ağır kayıplar verdiklerini öne sürdüler.

22- Ürdün'ün başkenti Amman'da başlayan FKÖ lideri Yaser Arafatile Ürdün Kralı Hüseyin arasındaki görüşmelerin devam ettiği yabancıajanslar tarafından bildirildi. Bu arada İsrail Arafat-Hüseyin görüşmesiniTel-Aviv'de yapılan bir açıklama ile kınadı.

23- Yabancı ajansların haberlerine göre, İspanya'nın Bask bölgesinde yapılan parlamento seçimlerini, iktidardaki Bask Milliyetçi Partisi,yüzde 40 oyla kazandı.

24- AA'nın bir haberine göre, ispanya Başbakanı Felipe Gonzales,Suudi Arabistan ve Ürdün'ü kapsayan Ortadoğu gezisine çıktı.

28 ŞUBAT 1984

1- Halkçı Parti TBMM Grup toplantısında, dış ticaretin düzenlenmesi hakkındaki yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmakararı alındı.

2- Anayasa Mahkemesi, HP ve MDP'nin Yerel Seçim Yasası ileilgili itirazlarını görüşmeye başladı.

TBMM Genel Kurulun'da köprü, baraj, enerji santralleri gibi tesislerin hises senetlerinin satışını öngören yasa tasarısı kabul edildi.

3- TBMM içişleri Komisyonu, Urfa ilinin adının Şanlıurfa olarakdeğiştirilmesini öngören yasa teklifini kabul etti.

4- İhale yasa tasarısı, Bütçe Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı veDış Seyahat Harcamaları Vergisi ile işçi dövizlerine uygulanan yüzde33 faiz uygulamasının kaldırılmasına ilişkin kanun tasarıları TBMMBütçe Plan Komisyonu'nda kabul edildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, düzenlediği basın toplantısında, İran ile Irak arasındaki savaş ile ilgili gelişmelerin Ankara tarafından kaygı ile izlendiğini belirtterek «Bununla birlikte Türkiye'nin iki ülke ile tarafsız ve dostane ilişkilerini, sürdürmepolitikasında bir değişiklik olmadığını söyledi ve Suriye'nin Londra Basın Ataşesi Zübeyir Candan'ın «Hatay'da doğal sınırlarımız içindedir»şeklindeki sözlerin yanıtladı.

6- Basında YHK'nın 1984 yılı işçi zamları ile ilgili kararına ilişkin isçi ve işveren kuruluşlarınca yapılan eleştiriler yayınlandı.

7- Doğu ve Güneydoğu Anadolu ekici tütün piyasası Malatya'da440 lira, Diyarbakır ve Mardin bölgesi için 430 lira başfiyatla açıldı.

8- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası'nın 29. Genel Kurulu'ndayapılan seçimlerde yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi.

9- Başbakanlık Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nün davatlisi olarak Ankara'ya gelen ve Başbakan Turgut Özal, SODEP Genel Başkanı Erdal inönü ve Türk-İş yetkilileri ile görüşmeler yapan bir grup yabancıbasın mensubu, İstanbul'a gitti.

10- Asayiş Şube Müdürlüğü dedektiflerinin Ankara'da yaptıklarıaramalarda 34 kanun kaçağı yakalandı.

Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri MahKemesi'nde çeşitli eylemlerde bulunmaktan yargılanan TKP üyesi 9 sanık 4'er yıl 2'şer ay ağır hapis cezasına mahkum oldular.

11- Yeşilköy Havaalanı dış hatlar terminalinde buunan bir eczanede yurda kaçak olarak sokulan yaklaşık 15 milyon lira değerinde ilaçele geçirildiği Yeşilköy Havaalanı Gümrük Muhafaza Müdürlüğünceaçıklandı.

12- Alman Endüstri Birliği (DBI)'nin Türk hükümeti yetkilileri veişadamlarıyla ortaklaşa düzenledikleri «Türk-Alman Yatırım Semineri»F. Almanya'nın Köln kentinde başladı.

13- Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde yayınlanan bir habere göre,Atina'da yayınlanan «Eidhseis» adlı gazete, NATO tatbikatlarında kullanılan gizli bir haritayı yayınlayarak, Türkiye'deki askeri birliklerin konumunu ve bunların güçleri ile uçak ve savaş gemilerinin dağılım yerlerini açıkadı.

14- Paris'te toplanan Avrupa Konseyi Siyasi Komisyonu'na, Fransızparlamenter Jacgues Baumel tarafından hazırlanan «Kıbrıs Raporu» ileitalyan Sosyalist Milletvekili Amadei'nin hazırladığı «Demokrasinin Avrupadaki terörizme karşı korunması» başlıklı gizli raporu sunuldu.

Komisyon toplantısında ayrıca Türkiye raportörü parlamenter Ludwing Steiner, Türkiye konusunda yeni bir rapor hazırlaması için tekrargöreve getirildi.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre, İran askeri sözcüleri veABD Savunma Bakanlığı, İran'ın önemli petrol yükleme tesislerinin bulunduğu Harg Adası'nın Irak tarafından bombalandığı yolundaki haberleri yalanladı. Bölgedeki Amerikan Lawrence savaş gemisinin bir İranuçağına uyarı ateşi açtığı ajanslarca bildirildi.

16- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Lübnan'ın başkenti Beyrut'uikiye ayİran Yeşil Hat ve Suk-EI Garp kasabası civarında Müslüman gruplarla Lübnan ordu birlikleri arasındaki çarpışmaların devam ettiği,dün gece meydana gelen çatışmalar 6 kişinin öldüğü 13 kişinin de yaralandığı güvenlik yetkilileri tarafından bildirildi.

17- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Kudüs'te bir mağazasının girişinde patlayan iki bomba sonunda 22 kişi yaarlandı. Bombalı saldırıyı«Filistin'in Kurtuluşu İçin Demokratik Cephe» örgütü üstlendi.

18- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Yunanistanhükümet özcüsü Dimitris Marudas, «Yunanistan'ın karasularını 12 mileçıkartmasını da öngören Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin hükümet düzeyinde görüşüldüğünü» açıkladı.

19- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Afganistan'lı Mücahitler, Başkent Kabil'deki Sovyetler Birliği Büyükelçiliği ile Sovyetler Birliği Merkez Garnizonu'nu roket atışına tuttular. Bu arada bir karayolundakiSovyet konvoyunu pusuya düşüren Afganlı Mücahitler 40 Sovyet askerini öldürdüler.

20- AP Ajansı'nın bir haberine göre, El Salvador ordusu sözcülerinden Albay Jaime Flores solcu gerillaların bir köprüyü havaya uçurduklarını ve o sırada köprüden geçmekte olan bir trenin uçuruma uçması sonucunda en az 18 güvenlik görevlisi ile belirsiz sayıda sivil yolcunun öldüğünü, ayrıca birçok sivilin de yaralandığını açıkladı,

29 ŞUBAT 1984

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TRT Yüksek Kurulu üyeleriniÇankaya Köşkü'nde kabulü sırasında yaptığı konuşmada, «TRT'nin üzerinde çok gözler vardır. Bütün gözler oraya çevrilmiştir. Ama TRT evvela devlete hizmet etmelidir» dedi.

2- Başbakan Turgut Özal, ABD ve Sovyetler Birliği'nin AnkaraBüyükelçileri ile birer görüşme yaptı.

3- Tasarrufların Teşviki ve Kamu Yatırımlarının HızlandırılmasıHakkındaki Kanun ile öğrenci affını öngören 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'na bir geçici madde eklenmesine dair kanun teklifi TBMMGenel Kurulu'nda kabul edildi.

4- TBMM Danışma Kurulu, TBMM Genel Kurulu'nun Cuma günleri de çalışmasına karar verdi.

5- Yüksek Öğretim Kurulu ikinci başkanlığına yeniden Prof. Dr.Tahsin Özgüç getirildi. Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi Başkarilığı'na da Prof. Dr. Nusret Fişek seçildi.

6- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirü, İslamKalkınma Bankası Yıllık Guvernörler Toplantısı'na katılmak üzere Libya'danSuudi Arabistan'a gitti.

7- TRT Yüksek Kurulu ilk toplantısı Kamuran Gürün başkanlığındayaptı.

8- Elektrik Mühendisleri Odası Genel Kurulu'nda başkanlığa yeniden Teoman Alptürk seçildi.

9- Türkiye'deki temaslarını tamamlayan İngiltere'nin savunma işleriyle görevli Devlet Bakanı Geoffrey Pattie, Esenboğa Havaalanı'ndayaptığı açıklamada, «Türk hükümeti ile İngiliz Aerospace şirketi arasında geçen Ağustos ayında imzalanan anlaşma uyarınca 36 adet Rapieruçaksavar füzesinin Türkiye'ye üç yıl içinde teslim edileceğini» söyledi.

10- İtalya Savunma Bakan Yardımcısı Vittorio Olcesa, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

11- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Gencidost, yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in barışçı girişimlerinin İran'ın üçkoşulunun yerine getirilmesine yönelik olması halinde saygı ile karşılanacağını» söyledi.

12- Giresun eski milletvekillerinden Ali Köymen, Ankara'da öldü.

13- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Antalya TKP davasında 9 sanığı 4'er yıl 3'er ay hapse mahkumetti.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi,yasa dışı Dev - Yol davasında 3 sanığı 5'er yıl hapse mahkum etti. 3 sanık ise beraat etti.

14- DİSK davasında 5 yönetim kurulu üyesinin tahliye edilmesiyletutuklu sayısı 26'ya indi.

15- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Şam - Atina Cezayir seferini yapan Cezayir Havayollarına ait bir yolcu uçağı ileAtina'ya gelen 12 Türk, Hellenikon Havaalanı'nda Yunan makamlarından siyasi sığınma hakkı istediler.

16- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Türkiye'nin NATOülkeleri nezdindeki büyükelçileri, bulundukları ülkelerin dışişleri bakanları veya bakan yardımcıları ile görüşmeler yaparak, Yunanistan'ınEge'de karasularını 12 mile çıkartacağı yolundaki girişimlerinin bir«casus belli» (savaş nedeni) sayılacağını anlattıkları belirtildi.

17- AA'nın bir haberine göre, dün kaybolan NATO'ya ait C-10 tipibir uçağın enkazı İspanya'da Borja yakınlarında bulundu. Uçaktaki18 kişiden kurtulan olmadı.

18- Akajansın bir haberine göre, dün Paris'te başlayan Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu toplantısında, Türkiye'nin iptalini istediğive 21 Mart'ta görüşülmesi öngörülen «insan Haklarına Saygı» konulutoplantı 26 Nisan tarihine ertelendi.

19- THA'nın bir haberine göre, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Bulgaristan'a yaptığı üç günlük resmi ziyaretin sonunda düzenlediği basın toplantısında, «Kıbrıs Türkleri ile Rumları arasında yeni birdialogun başlatılması amacıyla, Türkiye ve Yunanistan hükümetleri iletemas kurmayı düşündüğünü» söyledi.

20- Yabancı ajansların haberlerine göre, ABD Başkanı Ronald Reagan, resmi bir ziyaret için Washington'da bulunan Avusturya DevletBaşkanı Rudolph Kırschlager onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Sovyetler Birliği ile yapıcı ve sürekli bir dialog istediklerini»söyledi.

Öte yandan Sovyetler Birliği Savunma Bakanı Mareşal Dimitri Ustinov, ABD ile dialoğun yeniden başlayabilmesi için Batı Avrupa'yayerleştirilen orta menzilli Amerikan nükleer füzelerinin geri çekilmesigerektiğini belirtti.

21- Yabancı ajansların haberlerine göre, Lübnan CumhurbaşkanıEmin Cemayel, Suriye'nin başkenti Şam'a giderek, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile bir görüşme yaptı. Bu arada, Beyrut'ta Müslümanlarla Hristiyanlar arasında çıkan çatışmalarda 13 kişinin öldüğü bildirildi.

22- AP Ajansı'nın bir haberinde, FKÖ lideri Yaser Arafat'ın BatıŞeria ve Gazze'den gelen 70 Filistinli lider ile Ürdün'de bir görüşmeyaptığı bildirildi.

23- Yabancı ajansların haberlerine göre, Irak Haber Ajansı INA,Irak ordularının son üç gün içinde 4 İran piyade tümenini bozguna uğrattıklarını ve 30 binden fazla İran askerini öldürdüklerini, İran'ın elinde bulunan Irak'ın El Beyda köyünü ele geçirdiklerini ileri sürdü.

İran Haber Ajansı İRNA ise Irak'ın İran'a karşı kimyasal silahlarkullanmakla suçlayarak, bu silahların 700 İran askerinin ölümüne yolaçtığını bildirdi.

Öte yandan Irak Başbakanı Taha Ramadan, Paris'te düzenlediği basın toplantısında, «Irak'ın, Harg Adası'na yaklaşan tüm gemilere saldıracağını» söyledi.

24- AP Ajansı'nın bir haberine göre, Kamerun eski Devlet BaşkanıAhmadu Ahiyo, bir askeri mahkeme tarafından ölüme mahkum edildi.

25- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, İngiltere'debaşlayan basın grevi nedeniyle Londra'da ulusal gazeteler çıkmadı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106