20.9.1983
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1983

1 Eylül 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve beraberinde kızı ve Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Türkiye'de bulunan Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak ve yanındakilerle birlikte İzmir'e gittiler.

2- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda Basın Yasa Tasarısının görüşülmesine devam edildi ve komisyon Toplu Basın Mahkemelerinin kaldırılmasına ilişkin maddeyi aynen benimsedi-

3- Danışma Meclisi Tarım Komisyonu'nda Toprak ve Tarım Reformu yasa tasarısı görüşüldü.

4- Yüksek Seçim Kurulu, «Refah Partisi'nin 30 kurucu üyesinin MGK'nce uygun görülme koşulunun oluşmadığı gerekçesiyle»bu partinin seçimlere girme hakkının bulunmadığını bildirdi.

5- Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile Kuzey-Güney Yuvarlak Masası Grubu'nun ortaklaşa düzenledikleri İstanbul Yuvarlak Masa Forumu sona erdi.

6- THA'nın haberine göre; SSCB Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada «Moskova'nın 'karşı uydu silahlar konusunun çözüme bağlanmasına ve halen var olan karşı uydu sistemlerinin yokedilerek yenilerinin oluşturulmasının yasaklanması konusunda yapılacak bir anlaşmaya her zaman hazır olduğu» bildirildi.

7- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Halk Komitesi Sekreteri Mohammed Abdülmalik, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Geçtiğimiz günlerde yapılan anlaşma gereği Libya'nınTürkiye'ye verdiği 1.5 milyon ton petrolür. tamamının Türk müteahhitlerine olan borçlarına tahsis edildiğim» söyledi.

8- Barış Derneği davasında tutuksuz olarak yargılanan ressamOrhan Taylan Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nce tutuklandı.

9- Bulgaristan'da gözaltında bulunan Bekir Çelenk hakkında«Uluslararası silah ve uyuşturucu madde kaçakçılığı» yapmak suçundan Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca yenibir dava açıldı.

10- 234 yolcu ile İzmir'e gitmekte olan «Akdeniz» yolcu gemisi,Sovyetler Birliği'nden Lübnan'a saf benzin götürmekte olan Kıbrısbandıralı bir tanker ile Çanakkale Boğazı'nda çarpıştı, olayda cankaybı olmadı-

11- Türkiye 1982 4. Güzeli Feyza Sitare Alpman, Güney Kore'ninbaşkenti Seul'da düzenlenen Miss Young International 1983 Uluslararası Güzellik Yarışması'nda 7. oldu.

12- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne 1 Eylül 1983 gününden geçerli ve sözleşmeli olarak Sedat Güneral'in atandığına ilişkinCumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Akajans'ın Frankfurt çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'nın Duisburg şehrinde 5'i Türk 6 kişi piyasa değeri 1.5 milyonmark değerinde eroinle yakalandı.

14- AA'nın ve THA'nın Paris çıkışlı haberlerine göre; FransaDevlet Başkanı Francoise Miterand, Bakanlar Kurulu toplantısındaFransa'da bulunan tüm kaçak göçmenlerin sınır dışı edilmesi içinönlemler alınmasını» istedi.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD Dışişleri BakanıGeorge Shultz, «269 yolcu ile birlikte New York - Seul seferini yaparken Japon Denizi'nde kaybolan Güney Kore Havayolları'na altbir yolcu uçağının, Sovyetler Birliği Hava Kuvvetleri'ne bağlı birMig-83 savaş uçağınca Sovyetler Birliği'nin askeri üslerinden Sakhalov Adası açıklarında düşürüldüğünü» açıkladı. Öte yandan ABDHava Kuvvetleri'ninde olayı doğruladığı ajans haberlerinde bildirildi.

16- AFP'nin Foggia çıkışlı haberine göre; Foggia kentindeki «LaGazetta Del Mezzogiorno» gazetesine telefon eden bir kişi, «Anti Hristiyan Türk Cephesi'ne bağlı olduğunu, 22 Haziran tarihinde kaybolan Emanuela Orlandi'nin öldürüldüğünü» söyledi.

17- Lübnan Ordusu'na bağlı birliklerin başkent Beyrut'un batıkesiminde Müslüman ve Şii milislerin elindeki bölgeleri kontrolü altına almasından sonra, çok sayıda milisin hapsedildiğini, bu aradaDürzilerin de misilleme olarak Bmriam Köyü'nü basarak 24 Hristiyan köylüyü öldürdükleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan Fransız uçak gemisi Foch'un, Lübnan'a doğru yolaçıktığı Fransız yetkilileri tarafından açıklandı.

FKÖ Lideri Yaser Arafat da BM'nin düzenlediği Filistin Konferansı'na katılmak üzere İsviçre'nin Cenevre kentine gitti.

18- Reuter Ajansı'nın Karaçi çıkışlı haberinde; Pakistan'ın Sindeyaletinde gösterilerin devam ettiği, bu arada Pakistan dışında bulunan yönetime karşı muhaliflerin de Pakistan'a dönecekleri bildirildi.

19- AP Ajansı'nın Manila çıkışlı haberine göre; Filipinler'de muhalefet lideri Benigno Aquino'nun cenaze töreninden sonra yapılangösterilerde polisie çıkan çatışmada 1 öğrenci öldü ,18 kişi de yaralandı.

2 Eylül 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve konuk Pakistan DevletBaşkanı General Ziya Ül Hak İzmir'den İstanbul'a geçtiler.

2- New York - Seul seferini yaparken düşürülen Güney KoreHavayolları'na ait uçakla ilgili olarak Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Yolcu taşıyan bir sivil uçağa ateş edilmesinin, nedeni ne olursa olsun hiçbir şekilde tecviz edilmesine imkan bulunmadığı açıktır. Dolayısıyla bu konuda dünya kamuoyununhaklı infialini ve olay sonunda hayatını kaybedenlerin yakınlarınınduyduğu teessürü içtenlikle paylaşmaktayız» denildi.

3- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İsmet Yanıkömeroğlu, «6 Kasrm milletvekili seçimlerine 3 siyasi parti ile Türkiye genelinde 235bağımsız adayın gireceğini» söyledi.

4- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz yaptığı açıklamada,«Türk-İş İcra Kurulu'nun ücretlerinin bu yıl için öngörülen yüzde 20artışın üzerine çıkarak yüzde 30'a ulaşan enflasyon oranına görebelirlenmesi amacıyla Başbakanlık'a başvuruda bulunulmasını kararlaştırdığını» belirtti.

5- Başvuru süresi 31 Ağustos 1983 akşamı sona eren EmlakVergisi beyannamelerini bu süre içinde vermeyenlerin ekim ayı sonuna kadar olan iki aylık ek süreden yararlanabileceği İstanbulDefterdarı Adnan Barlas tarafından açıklandı.

6- İstanbul Sanayi Odası tarafından yapılan «Türkiye'nin 500büyük kuruluşu» anketinin 1982 yılı sonuçlan yayınlandı.

7- Askerlik çağı içindeki yedek personelin eğitim yeteneklerinigeliştirmek, silah araç ve gereçlerde meydana gelen yeniliklere intibaklarını sağlamak ve görev yerinde hazır olma zamanlarını kontrol etmek amacıyla düzenlenen ve 13 gün sürecek olan «Yıldırım83» tatbikatı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir kısım birliklerinde başladı.

8- İstanbul'dan 103 otobüstük hacı kafilesi yola çıktı.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam eden DİSK davasında, sanıklardan Abdullah Baştürk, Ali Rıza Güven ve Kemal Nebioğlu iddiaları cevaplandırdılar.

10- Basım ve yayımı İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından 11 Ağustos tarihinden itibaren süresiz olarak durdurulan Tercüman Gazetesi'nin yayınlanmasına izin verildi.

11- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Suudi Kalkınma Fonu, İskenderun - Divriği yenileme ve elektriklendirme projesi için yapılanihalenin sonuçlarına projenin pahalılaşabileceği gerekçesiyle itirazetti ve en düşük teklif veren 4 firmayla ayrı ayrı müzakerede bulunulmasını ve nihai kararın buna göre verilmesini istedi.

12- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Taha El Kayası, İran-lrak savaşının 3. yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Türk ordusunun Irak toprakları içinde giriştiği operasyonunTürkiye ile Irak arasındaki iyi niyetin bir göstergesi olduğunu» belirtti ve «Irak, kurulacak bir uluslararası veya İslam Komitesi'ninİran-lrak savaşını durdurmak için toplanıp vereceği karara ve hükümlere uyacaktır.Sınır tespitinde de savaşta kimin haklı olduğukonusunda verilecek karara saygı duyacaktır» dedi.

13- Yabancı ajansların haberlerinde «Güney Kore Havayolları'na (Kal) bağlı Boeing-747 tipi bir yolcu uçağının New York - Seulseferini yaparken Japonya'nın kuzeyinde Sovyet Hava Sahası içinde iken Sovyet Mig savaş uçakları tarafından düşürüldüğü» öne sürüldü.

Öte yandan bir açıklama yapan Sovyet resmi haber ajansıTASS, «Sovyet hava sahasına giren kimliği belirsiz bir uçağa birkaç kez uyarı ateşi açıldığını» bildirdi.

14- AA'nın Trablus çıkışlı haberine göre; Libya Lideri MuammerKaddafi Trablus'da Libya Devrimi'nin 14. yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, «Eğer Amerika, topraklarımızı işgal etmeye kalkarsa, erişebileceğimiz tüm Amerikan üslerini bombalarız. Ayrıca SirteKörfezi'ne girecek olan her Amerikan gemisine saldıracak ve batıracağız» dedi.

15- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; İran dini lideri Ayetullah Humeyni İran İslam Cumhuriyeti Propaganda Yüksek Konseyi'nin toplantısında yaptığı konuşmada, «İslam devriminin diğer ülkelere propaganda yoluyla yayılmasını, bu amaçla mollaların yabancı dil öğrenmelerini» istedi-

16- AA'nın Santa Barbara çıkışlı haberine göre; Beyaz SarayBasın Sözcüsü Larry Speakes, «Beyrut'ta bulunan Amerikan üslerine anında yardım gönderilebilmesi için 2 bin kişilik ikinci bir Amerikan deniz piyade vurucu gücünün Lübnan kıyılarına gönderildiğini» açıkladı.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; İsrail'de Başbakan Menahem Begin'in istifa kararının kesinlik kazanmasından sonra Herut Partisi'nin Merkez Komitesi, Dışişleri Bakanı İzak Şamir'i Başbakan adayı olarak belirledi.

18- Yabancı ajansların haberlerine göre; Federal Almanya'dahükümet tarafından hazırlanan «Geri Dönüşü Teşvik Yasası» Temsilciler Meclisi'nde görüşülerek kabul edildi.

3 Eylül 1983

1- İstanbul'da bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbulTRT vericisi ile TV kulesini gezerek incelemelerde bulundu.

2- MGK Üyesi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, beraberinde Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Süreyya Yüksel ve bazı komutanlar ile birlikte Balıkesir'e giderek Teknisyen Astsubay Hazırlama Okulu'nun temelini attı.

3- MGK üyesi ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral SedatCelasun, Tunus Milli Muhafız Teşkilatı'nın kuruluş yıldönümü törenlerine katılmak üzere Tunus'a gitti.

4- Ulaştırma Bakanlığı tarafından kurulan bir komisyon tarafından Deniz Nakliyat ile ilgili usulsüzlük raporu, Milli Güvenlik Konseyi'nce yeterli bulunmadı.

5- AA'nın Ankara çıkışlı haberine göre; Dünya Bankası'ndan300 milyon 800 bin dolar tutarında alınan «Dördüncü Yapısal UyumKredisi» ile ilgili anlaşma Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

6- Çin Halk Cumhuriyeti Kültür Bakanı'nın konuğu olarak Çin'eyaptığı resmi ziyaretini tamamlayan Kültür ve Turizm Bakanı İlhanEvliyaoğlu yurda döndü.

7- Milli Eğitim Bakanlığı, anaokulları ve ana sınıflarıyla ilgiliesasları yeniden düzenledi.

8- Türkiye'de bulunan Pakistan Devlet Başkanı General Ziya ÜlHak, İstanbul'da Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti ve burada birbasın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında gazetecilerin de sorularını cevaplandıran konuk Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, «Türkiye'yi ikinci vatanı saydığını,Türkiye'deki gelişmeleri takdirle izlediklerini» belirtti.

Türkiye ile nükleer işbirliği konusundaki görüşlerini de açıklayanZiya Ül Hak, «Konu dost ve düşman diğer ülkeleri de ilgilendiriyor.

Bu alanda iyi gelişmeler olabileceğini sanıyorum, ancak şu anda birdoğrudan nükleer ilişki bulunmuyor» dedi.

Öte yandan yayınlanan Türkiye - Pakistan ortak bildirisinde, «Orta Doğu'da kalıcı bir barışın İsrail'in işgal ettiği tüm topraklardan çekilmesine dayalı bulunduğu vurgulandı ve İran - Irak savaşının sonaermesi çağrısı» yapıldı.

9- Basında, siyasi partilerin aday listelerinin illere göre dağılımıile ilgili haberler yayınlandı.

10- Türkiye'de yapılan reklam harcamalarının hacminde 1983 yılının ii'k yedi ayında 1982'nin aynı dönemine oranla, basın reklamlarında yüzde 10, TV reklamlarında ise yüzde 25 oranında düşüş görüldüğü, İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklandı.

11- Muğla'nın Akyaka Köyü'nde inşa edilen Nail Çakırhan Evi,Kerim Ağa Han Mimarlık Ödülleri'ni kazanan 11 yapıt arasında yeraldı.

12- Taşıt lastik fiyatlarına yüzde 9 oranında zam yapıldı.

13- UBA'nın haberine göre; BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO, örgüt personeli ile üye ülke temsilcilerinin gıda ve diğer tüketim maddeleri gereksinimlerinin Türkiye'den karşılanması için, Türk ihracatçılarından örnekler istedi.

14- THA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sibirya doğal gazınıAvrupa'ya taşıyacak boru hattının Sovyetler Birliği'ndeki bölümününilk kez çalıştırılması sonucu Sibirya doğal gazının 4451 kilometre ötede Sovyetler Birliği - Çekoslovakya sınırındaki Oujgorod pompa istasyonuna kadar geldiği, Sovyet Resmi Haber Ajansı TASS tarafından bildirildi.

15- Yabancı ajansların Atina çıkışlı haberlerine göre; İngiltereSavunma Bakanı Hiseltine ile Savunma Yardım Bakanı Geofrey Patty,Yunanistan Başbakanı ve Savunma Bakanı Andreas Papandreu ilebir görüşme yaptıktan sonra iki ülke arasında savunma işbirliği anlaşması yapıldı.

16- İran'ın, Hürmüz Boğazı'nda Umman Sultanlığı'nın karşısındaLarak Adası'na asker çıkarttığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; Çad'da Devlet BaşkanıHissene Habre'ye bağlı birliklerin başkentin 640 Km kuzeyindekiOum Şaluba Garnizonu'na yönelik lbir saldırıyı püskürttükleri ve Veddeye askerlerinden 800'ünü öldürdükleri yayınlanan bir bildiri ile açıklandı.

18- Lübnan ordu birliklerinin Çuf Dağları bölgesinde Dürzi veŞii milislere karşı sürdürdüğü operasyon sürerken, Dürzilerin lideriVelid Canbalat'ın. Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel ile bir görüşme yaptığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- ANKA Ajansı'nın Karaçi çıkışlı haberine göre; Pakistan'ınSind eyaletinde sıkıyönetimin son bulmasını isteyen göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada 4'ü polis olmak üzere 7 kişi öldü.

20- Yabancı ajansların San Francisco çıkışlı haberlerine göre;Sovyetler Birliği tarafından düşürüldüğü öne sürülen Güney KoreHava Yolları'na ait yolcu uçağında ölenlerin yakınları, «Uçağın rotasından çıkıp yolcuların ölümüne neden olduğu» gerekçesiyle GüneyKore Hava Yolları ile «Yolcu uçağına saldırdığı» gerekçesiyle Sovyetler Birliği aleyhine 99 milyar dolarlık (24 trilyon 70 milyar TL.) tazminat davası açtılar.

21- 9. Akdeniz Oyunları Fas'ın Kazablanka kentinde törenlerle açıldı.

4 Eylül 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren İstanbul Topkapı Sarayı'ndadüzenlenen «Kerim Ağa Han Mimarlık Ödülleri» dağıtım töreninekatıldı.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «İslam Alemi'nin birçok konularda olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde köklü kültürünü araştırma ve tanıtma konusunda da elele vermesi ve bu kültürün hakkı olan en geniş biçimde tanıtılmasını sağlamakiçin de çaba sarfetmesi içten dileğimizdir» dedi.

Kerim Ağa Han da yaptığı konuşmada; «Bugün İstanbul'da kubbelerin ve minarelerin kentin silueti üzerindeki güçlü etkisi karşısında şaşırmamak imkansız. Ama bu, bugünün mimarlarının da yapılarında bu formül elemanları kullanmaları anlamına gelebilir mi. Ya dabu anlama gelmiyorsa, hem kullanılış amacına uygun, hem de simgesel ve estetik yönden doyurucu olmak üzere bunların yerini alabilir» dedi.

Törenden sonra Cumhurbaşkanı Kenan Evren askeri bir uçaklaAnkara'ya döndü.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Malezya Başbakanı Dr. MahapkirMuhammed'in davetlisi olarak resmi bir ziyarette bulunmak üzereMalezya'ya gitti.

3- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam tarafından yayınlanan birgenelgede, tarih atlaslarında yer alan 'Armenia' veya «Ermenistan»kelimelerinin silinmesi istendi.

4- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nda açık bulunanüyeliklere, aynı kurul uzman müşavirlerinden Atalay Akar, Fahri Özbaki ve Haydar Tanrısınıbilir atandılar.

5- Sivas Kongresi'nin 64 yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

6- Irak Tarım ve Toprak Reformu Heyeti, Türkiye MüteahhitlerBirliği'nin çağrılısı olarak Istanbul'a geldi.

7- Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan «Bankalar Hakkında 70 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye İlişkin Tebliğ» Resmi Gazete'deyayınlandı.

8- 24. Uluslararası Ankara Tenis Turnuvası sona erdi.

9- Balkan Basketbol Şampiyonası'nda Türk Basketbol takımıRomanya'yı 73 - 60 yenerek üçüncü oldu.

10- Federal Almanya'da yargılanırken Berlin İdari Mahkemesi'nin 6. katından atlayarak intihar eden terörist Kemal Altun, Berlin'de Hıristiyan Mezarlığı'na gömüldü.

11- AP Ajansı.'nın Washington ve Seul çıkışlı haberlerine göre;Güney Kore Havayolları'na ait yolcu uçağının Sovyet Hava sahasında kayboluşunun ardından, aynı bölgede gazetecileri taşıyan bir başka Güney Kore uçağının da kaybolduğu öne sürüldü. Ancak GüneyKore ve Japon havacılık yetkilileri 'bu konuda 'bilgi sahibi olmadıklarını belirttiler.

12- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ınMadhya Pradestı eyaletindeki İndore'de Sin mezhebine mensup göstericilerin neden olduğu çatışmalarda 80 kişi yaralandı.

5 Eylül 1983

1- MGK üyesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer tarafından hazırlanan ve «6 Kasım Milletvekili seçimlerine katılamayan siyasi partilerin 1984 yılı içerisinde yapılacak olan mahalliseçimlere de iştirak etmemelerine» ilişkin kanun teklifi DanışmaMeclisi Başkanlığı'na verildi.

2- İçişleri Bakanı Sefahattin Çetiner Irak Cumhuriyeti İçişleriBakanı Sadun Şakir Mahmud'un konuğu olarak Irak'a gitti.

3- Kütahya Çini ve Porselen Sergisi, Ankara'da Ticaret ve Sanayi Odaları Salonu'nda açıldı.

4- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Matıkemesi'nde yargılanan 6 sanıklı ÜGD davasında 2 sanık 2 - 4 yıl 8 ay arasındadeğişen hapis cezalarına çarptırıldı, 4 sanık da 'beraat etti.

5- 140 çeşitli eylemle Anayasayı değiştirmeye kalkıştıkları iddiasıyla 61'i hakkında idam cezası istenen 254 sanıklı 4. Devrimci-SolDavası, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi Metris Baştabya Mahkeme Salonu'nda başladı.

6- Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü'nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayınlandı.

7- Fas'ın Kazablanka kantinde yapılan 9. Akdeniz Oyunlan'ndaTürk Milli takımından ilk altın madalyayı halterde Levent Erdoğankazandı.

İkinci altın madalyayı ise Greko - Romen'de Erol Kemah kazandı.

8- Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın resmi davetlisi olarak bir süredir Türkiye'de bulunan balet Rudolf Nureyev Paris'e döndü.

9- Atina'ya giden THY uçağı için asılsız bir bomba ihbarı yapıldı, Atina Havaalanı'nda aranan uçakta bomba bulunmadı.

10- Yabancı ajansların haberlerine göre; Güney Kore Havayolları'na ait Boeing 747 yolcu uçağının kaybolmasından 6 gün sonra ilkkez, Sovyetler Birliği Uçaksavar Savunma Birlikleri Kurmay BaşkanıGeneral Romanov Sovyetler Birliği resmi yayın organı Pravda'ya yaptığı açıklamada «Güney Kore yolcu uçağının düştüğünü» kabul etti.Ancak Sovyetler Birliği hükümeti tarafından hertüz resmi bir açıklama yapılmadı-

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ise, «Güney Koreuçağının kaybolmasından bir süre önce, ABD'ye ait RC -135 tipi biruçağın keşif uçuşu yaptığı» doğrulandı- Ancak, «Sovyet MİGuçaklarınca iki saat süreyle izlenen Güney Kore uçağının «yolcu uçağı olduğunun Sovyet pilotlarınca anlaşılabileceği» de öne sürüldü.

11- Yabancı ajansların haberlerine göre; İsrail birliklerinin, Lübnan'ın orta kesimlerindeki 'kısmi' geri çekilmelerini tamamladıklarıve tüm birliklerin Avali Nehri boyundaki yeni mevzilerine yerleştikleri açıklandı.

Geri çekilme işleminin bitiminden önce bir basın toplantısı düzenleyen İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens, «Lübnan'ı tümüyle terketmek arzusunda olduklarını, ancak Lübnan ordu birliklerinin kontrolü elde etmelerinden sonra bunu gerçekleştirebileceklerini» söyledi.

Öte yandan İsrail'in çekildiği bölgelerde bulunan Hıristiyan veDürzi milisler arasında çıkan çatışmalarda 51 kişinin öldüğü bildirildi.

12- AA'nın Paris çıkışlı haberine göre; Libya lideri MuammerKaddafi, kadın subayların yetiştirildiği askeri bir akademide yaptığıkonuşmada, «Arap toprağı üzerinde dalga dalga yayılan Siyonistölüm makinesine karşı mücadele etmek için» bütün Arap ülkeleriniLibya örneğini izleyerek kadınları askere almaya çağırdı.

13- Irak Savunma Bakanı General Adnan Hayrullah Bağdat'tayayınlanan «El Cumhuriye» gazetesine verdiği demeçte, «Üç yıldanberi süren İran-lrak savaşının, tam ve adil bir barışla sona erebileceğini» belirtti.

14- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Sovyetler Birliği DışişieriBakan Yardımcısı Mikhail Kapista 14-15 Eylül tarihlerinde resmi davetli olarak Çin Halk Cumhuriyeti'ne çağrıldı.

15- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet Dışişleri Bakanlığı sözcüsü. Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko'nun Paris'eyapacağı ziyaretin ertelendiğini» açıkladı.

16- AP Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; Milletlerarası ekonomik problemlerin görüşüleceği 7. Dünya Ekonomi Kongresi Madrid'de başladı.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD tarafından 6 günönce uzaya gönderilen uzay mekiği Challenger, başarılı bir uçuştansonra California'daki Edward Hava Üssü'ne gece inişi yaptı.

18- Avrupa borsalarında, ABD Dolarının değer kaybetmeye başladığı basındaki haberlerde yer aldı.

6 Eylül 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kore Milli Halk Dansları Topluluğu'nun gösterilerini izledi,

2- AA'nın haberine göre; Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğluyaptığı açıklamada, «Bankerzedelerin 200 bin liraya kadar olan alacaklarının banka mevduatı haline getirileceğini» söyledi.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği'AGİK' Konferansı'na katılmak üzere İspanya'nın başkenti Madrid'egitti.

4- 1983-84 Adalet Yılı düzenlenen bir törenle başladı.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, Türk Ceza Kanunu'ndayapılan değişiklik, memur olacak işçilerin intibaklarının yapılmasınailişkin tasarı kabul edildi.

Danışma Meclisi Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu, 40 yaşınıdolduran sigortalıların 15 yıl 'borçlanmasını benimsedi.

6- Yeni Doğuş Partisi MGK tarafından uygun görülmeyen 13 yeni kurucu üyenin adını İçişleri Bakanlığı'na bildirdi.

7- Akajans'ın haberine göre; İçişleri Bakanlığı yurt dışında bulunan 13 kişiye daha 'yurda dön' çağrısı yaptı.

8- Akajans'ın Yozgat çıkışlı haberine göre; MTA Enstitüsü arama ekiplerince Yozgat'da yapılan incelemelerde 'uranyum' elementine raslandı.

9- Antalya Pamuk Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, AntbirlikYönetim Kurulu, bölgede pamu'k taban fiyatını 121 lira olarak belirledi.

10- Basında yer alan haberlere göre; İstanbul Balıkhalinden buyılın ilk 7 ayında 670 bin 310 lkilo balık ihraç edildi ve 1 milyon dolardöviz sağlandı.

11- İstanbul'da perakende fiyatların ağustos ayı içinde binde dokuz oranında artış gösterdiği İstanbul Ticaret Odası tarafından bildirildi.

12- Doğuş Şirketler Grubu Garanti Bankası'ndaki Koç Grubu'naait yüzde 62'lik hisse senetlerinin tamamını satın aldı.

13- İşadamı Haydar Koç ile Lütfi Önler hakkında CumhuriyetSavcılığı'nın istemiyle nöbetçi mahkeme tarafından gıyabi tutuklamakararı verildi.

14- AA'nın Kuala Lumpur çıkışlı haberine göre; Malezya'ya ziyaretini sürdüren Başbakan Bülend Ulusu, onuruna verilenyemekte yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin, yabancı askerlerin geriçekilmesi ve BM kararlarının uygulamaya konmasıyla Afganistan veKamboçya sorununun siyasi yollardan çözüme kavuşmasını arzuladığını, Orta Doğ u'da adil ve kalıcı bir barışın İsrail'in Arap topraklarından geri çekilmesi ve kendi bağımsız devletlerini kurma hakkıda dahil olmak üzere Filistinlilerin meşru haklarının tanınmasıylamümkün olabileceğini» söyledi.

15- Akajans'ın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, Bağlantısız Ülkeler dönem başkanı Hindistan Devlet Başkanı İndira Gandi'ye gönderdiği bir mektupta, «Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak'ın, Kıbrıs'ta ayrı Türk devleti ilan edilmesi halinde Pakistan'ın Kıbrıs Türk devletini ilk tanıyacak ülke olacağı şeklindeki açıklamasının Bağlantısız Ülkeler hareketinin Kıbrıs'la ilgili deklerasyonuna ters düştüğünü» öne sürdü ve«Durumun gerektirdiği tüm tedbirlerin alınmasını» istedi.

16- Sovyetler Birliği yönetimi yaptığı açıklamada, «Güney KoreHavayolları'na ait uçağı kendi savaş uçaklarının düşürdüğünü, ancakhava sahasını ihlal eden uçağı durduran pilotların karşılarında sivilbir yolcu uçağı bulunduğunu bilmediklerini» bildirdi.

17- THA'nın Ravvalpindi çıkışlı haberine göre; Pakistan DevletBaşkanı General Ziya Ül Hak, Rawalpindi'de basına yaptığı açıklamada, «Sind eyaletinde meydana gelen şiddet eylemlerinin ardındabaşka ülkeler olduğunu» öne sürdü.

18- Lübnan'da Dürzi milisler ile Hıristiyanlar arasında çıkan çatışmalarda iki ABD Deniz piyadesinin ölmesi üzerine ABD SavunmaBakanı Caspar Weinberger, «Lübnan'daki askerlerinin savunma hatlarını güçlendirirken, 'kendilerine açılan ateşe de karşılık verdiğini»açıkladı.

Öte yandan Lübnan'ın Dürzi asıllı Maliye Bakanı Acun Amiye'nin ise Velid Canbolat ile görüştükten sonra aldığı istifa kararınıCumhurbaşkanı Emin Cemayel'e sunduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Suriye Hükümeti tarafından Arap Birliği Örgütü'ne üye ülkelerin liderlerine gönderilen mesajda, «Lübnan'ın Arap Birliği Öngütü'nden çıkarılması,Lübnan'la olan tüm ilişkilerin de askıya alınması ve bu ülkeye siyasal ve ekonomik ambargo uygulanması çağrısında» bulunuldu.

20- AA'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantin'de Peronist Parti, Başkan Adaylığına İtalio Ergentino Luder seçildi. Öte yandan Bayan Maria Estella Martinez De Peron da parti başkanlığınaseçildi.

21- AA'nın Berlin çıkışlı haberine göre; Ermeni terör örgütü ASALA, «25 Ağustos tarihinde Batı Berlin'de Fransız Evi'ne yapılan saldırının kendilerine ait olmadığını» açıkladı.

7 Eylül 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri arasında 5 Eylül günü yapılan toplantısonunda Türkiye'nin «F -16 CD tipi avcı bombardıman uçakları» üretmesine karar verildi ve karar, Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken tarafından ABO'nin Türkiye Büyükelçisi Robert Strausse Hupe'ye bildirildi.

Konu ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılanaçıklamada, «Türk Hava Kuvvetleri'nin modernize edilmesi için uzunsüredir yapılmakta olan incelemeler sona ermiş ve F-16 CD avcıbombardıman uçaklarının Türk Amerikan işbirliği ile Türkiye'de ortakmontaj ve imalatı hususunda 6 Eylül 1983 tarihinde ABD yönetiminezdinde resmi bir girişimde bulunulmuştur. Bu konudaki temas veçalışmaların 3 ay kadar süreceği tahmin edilmektedir» denildi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu İngiltere'ye gitti.

3- 5680 sayılı Basın Yasası'nın değiştirilmesini öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda bazı değişikliklerlekabul edildi.

4- Federal Almanya Cumhurbaşkanı Kari Carstens çeşitli tarihlerde ülkesinde görev yapan Büyükelçilik görevlileri Şeref Durugönül, Gökhan Unsal ve Acian Akerman'a liyakat nişanı verdi. NişanlarAnkara'da Alman Büyükelçisi Dirk Oncken tarafından verildi.

5- THA'nın haberine göre; Dünya Bankası Başkan YardımcısıChoufournier, Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Salonu'nda İzmirliişadamları ve bankacılarla yaptığı görüşmelerde, «KİT'lerin Türkiyeekonomisi üzerinde ağır bir yük oluşturduğunu» belirterek, «Dünyapara sisteminin hatalı olduğunu kabul ettiklerini, bu sistemin özellikle gelişmekte olan ülkelerde sıkıntı yarattığını» söyledi.

6- TÜSİAD Genel Başkan Ali Koçman, enflasyon oranının yükselmesi ile satın alma gücü düşen ücretlilerin durumu üzerine görüşlerini açıklarken, «Enflasyonun yüzde 30'a çıkması ile işçiler yüzde 10'luk bir ücret kaybına uğramıştır» dedi.

7- Ankara Asliye 1. Ticaret Mahkemesi, yapılan duruşma sonunda Köy - Koop'un tasfiye edilmesine karar verdi.

8- 1. Uluslararası Simav'ı Karikatür Yarışrnası'na katılan 55 karikatür Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde sergilenmeye başlandı.

9- Şehirlerarası otobüs ücretlerine yüzde 10 ile yüzde 27 arasında zam yapıldı.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Nolu Kaçakçılık Mahkemesi'nde yargılanan İdris Özbir (Kürt İdris) hakkında eroin satmak suçundan 10 yıl hapis cezası istendi-

11- AA'nın, Kuala Lumpur çıkışlı haberine göre; Malezya Başbakanı Datuk Şeri Mahathir Muhammed'in konuğu olarak 5 günlükresmi ziyaret nedeniyle Malezya'da bulunan Başba'kan Bülend Ulusu, Malezya Kralı Sultan Ahmet Şah ve Kraliçe tarafından kabul edildi.

Başbakan Bülend Ulusu, Ulusal Planlama Dairesi'nde verilenkalkınma projelerine ilişkin brifingden sonra yaptığı açıklamada,«Türkiye'nin de Malezya gibi ülke içindeki yıkıcı faaliyetlerin önlenmesi açısından hayati önem taşıyan beş yıllık kalkınma planında ulusal birliğe özel önem verdiğini» belirtti.

12- AA'nın Madrid çıkışlı haberine göre; Dışişleri Bakanı İlterTürkmen, Madrid'de yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'nın kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, «Detant sürecininkapsamlı bir silahsızlanma için uygun ortamı teşvik suretiyle barışımuhafazası imkanını büyük ölçüde arttıracağına inanıyoruz» dedi.

13- AA'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere'de düzenlenenuluslararası bir resim yarışmasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Ergin İnan, birinci seçildi.

14- Yunan hükümetinin, Federal Almanya'nın 36 Türk siyasalgöçmenini Türkiye'ye geri vermesini Bonn nezdinde kınadığı, YunanDışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

15- Yunanistan'ın Korfu Adası açıklarında geçen yıl 22 ton esrarile yakalanan Doris adlı teknenin Alman kaptanı Horst Kressman 12yıl hapis cezasına mahkum edildi.

16- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; New York'dayayınlanan «The Armervian Reporter» gazetesinde yayınlanan ASALA Devrimci Hareket imzalı bildiride, «ASALA liderleri olarak bilinenAgop Agopyan, Mihran Miihronyan, Vaham Vahamyan'ın aslında aynıkişi olduğu ve «Mücahid - Mujohed» takma adını kullandığı açıklanarak, gangster stili olayların sorumluluğunun bu kişiye ait olduğu»bildirildi.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; Lübnan'da Dürzi milisler ABD donanmasına bağlı savaş gemilerini bombalarken, Fransızsavaş uçakları da Dürzi milislerin topçu mevzilerini bombaladılar.

18- DPA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'da muhalefetteki 4 parti hükümete karşı, gelecek seçimlerde muhalefetcephesi oluşturdu.

19- Reuter Ajansı’nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Afganistan'ın batısındaki Herat kentinde Sovyetler Birliği desteğindeki hükümet kuvvetleri ile Müslüman direniş kuvvetleri arasında çatışmaların yoğunlaştığı ve gecem ay 100 Sovyet askerinin öldürüldüğü bildirildi.

8 Eylül 1983

1- Millî Güvenlik Konseyi, seçim yasağı ile ilgili olarak yayınladığı yeni 124 sayılı kararla. Bakanlar Kurulu üyelerinin uyacağı yasakları hafifletti.

2- SODEP ve Doğru Yol Partisi'nin uygun görülmeyen kurucuüyeleri yerine seçilen üyeler MGK tarafından onaylandı ve her ikiparti de 30 kurucu üye barajını aştı-

3- Tunus Milli Muhafız Teşkilatı'nın 27. kuruluş yıldönümü törenlerine katılmak üzere resmi davetli olarak Tunus'a giden MGKüyesi ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun yurda döndü.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu, sakatlarla ilgili yasa tasarısını, yurtdışında görevlendirilecek koruma görevlilerinin 3 yıl içingönderileceklerine ilişkin yasa tasarısını, DPT, Sermaye PiyasasıKurulu ve Devlet Yatırım Bonkası'nda sözleşmeli otarak çalışan personelin istekleri halinde Emekli Sandığı Yasası'na tabi olmaları hakkındaki yasa tasarısını, Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi'nin sermayesini 1 milyar liraya yükselten yasa tasarısını daiçeren 7 yasa tasarısını kabul etti.

5- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu, memurlara aylıklarının 1-5 katı oranında emeklilik ikramiyesi verilmesini kabul etti.

6- THA'nın haberine göre; Maliye Bakanlığı, İmar ve İskan Bakanlığı Toplu Konut Fonu'na 1 milyar lira aktardı.

7- TGS İstanbul Şube Başkanlığına, Yönetim Kurulu kararıylaEren Güvener'in getirilmesi kararlaştırıldı.

8- Federal Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Dr. KarlLeuteritz, İstanbul'da «Türk-Alman İktisadi İlişkileri» konusunda verdiği konferansta, «Ülkelerindeki Türk işçilerini dönmeye zorlayamayacaklarını demokratik davranarak sadece dönmek isteyenlere yardım edeceklerini» söyledi.

9- Türk Kuşu paraşüt çalışmalarına katılan Salih Güngör, paraşütünün erken açılması sonucu yere çakıldı ve yaşamını yitirdi.

10- ANKA Ajansı'nın haberine göre; kurulacak ilk serbest limaniçin biri yabancı diğeri yerli olmak üzere iki müşavir firmadan ön fizibilite raporu alındı.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam eden MHP ve yan kuruluşları ile ilgili davada 11 sanığın tahliyesine karar verildi.

Askeri Yargıtay Mehmet Yılmaz ve 5 arkadaşı hakkında 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce verilen 'beraat 'kararından üçünü bozdu.

İstanbul'da devam eden Barış Derneği davasında sanık avukatları savunmaya başladılar.

12- Türkiye İş Bankası'nın Londra şubesinin açılışında bir konuşma yapan Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, «İngiltere'debulunduğu süre içinde çeşitli resmi temaslarda bulunacağını, İngiltere Ticaret Bakanlığı yetkililerinin İngiltere ile Türkiye arasında dokuma ürünleri konusunda bir ikili anlaşma önerdiklerini» belirterek,«Türk parasının kıymetini koruma mevzuatında köklü değişiklikleryapacak bir tasarıyı 6 Kasım'a kadar hazırlayıp yürürlüğe sokacaklarını» söyledi.

13- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Madrid'de ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Yugoslav ve Bulgar Dışişleri Bakanları ile degörüştü.

14- AA'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak'a resmi bir ziyaretyapmakta olan İçişleri Bakanı Sela'hattin Çetiner, Devlet BaşkanıSaddam Hüseyin ile görüştü ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in«Türkiye-lrak ilişkilerini» içeren bir mesaimi sundu.

15- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Federal Almanya ile Türkiyearasında 4 firkateynin finansmanı için 1 milyar Alman markı tutarında kredi anlaşması imzalandı.

16- Hürriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; İsveç KralıCari Gustav, Göçmen Bakanı Anita Gradin ve şarkıcı Carola'yı ASALA'nın kaçıracağını, Expressen gazetesine telefonla ihbar eden Osman Köksal yeniden tutuklandı.

17- Çok uluslu Barış Gücü'ne bağlı olarak görev yapan Amerikan askeri sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, «Lübnan'dakiDürzilerin kontrolündeki mevzilere Amerikan donanmasına bağlı savaş gemilerince ateş açıldığı» açıklandı. Öte yandan Suudi Arabistan da Lübnan'la olan ilişkilerini askıya aldı-

18- THA'nın Tunus çıkışlı haberine göre; Arap Birliği'nin Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplantısı Tunus'ta başladı.

19- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile Madrid'de yaptığı toplantıdan sonraki açıklamasında «Gromiko'nun açıklamalarının mantıksız, korkunçve tamamen kabul edilemez olduğunu» söyledi.

20- ANKA Ajansı'nın Karaçi çıkışlı haberine göre; Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak, yönetim aleyhtarı gösterilerin sürdüğü Sind eyaletini ziyaret etti.

21- DPA'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya 'hükümeti, polis tarafından sorguya çekilen bir gencin serbest bırakılmasındanbirkaç gün sonra ölmesi konusuyla ilgili görülen 6 kişi hakkında dava açılacağını bildirdi.

22- ANKA ve AA'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili HaberAjansı, Santiago'da meydana gelen iki ayrı olayda polisle çatışmayagiren 5 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

9 Eylül 1983

1- MGK üyesi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin NATO Askeri Komite toplantısına katılmak üzere Brüksel'e gitti.

2- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda bazı değişikliklerlekabul edilen basın yasa tasarısı ile ilgili olarak bir açıklama yapanGazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, «Tasarıda bazı maddelerin değiştirildiğini, ancak bazı yanlışlıkların halen devam ettiğini» belirterek, «Söz konusu bu konuların Genel Kurul'da ve Milli Güvenlik Konseyi'nde değiştirileceğine inanıyoruz» dedi.

3- İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 61. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

4- Eski parlamenterlerden Faruk Sükan MDP'den istifa etti.

5- Akajans'ın Mardin çıkışlı haberine göre; Irak - Türkiye petrolboru hattının 250. kilometresinde bir yangın çıktı. Kerkük'ten Yumurtalık'a petrol pompalama işlemi durdu.

6- Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanununa aykırı davrandığı gerekçesiyle İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılananİşçi Kredi Bankası sahibi ve işadamı Kemal Derinkök'ün tahliye istemi reddedildi.

7- HHA'nın haberine opre; Zonguldak ve çevresinde 12 Eylül'den sonra çalışmalarını sürdüren yasa dışı THKP-C Dev KurtuluşÖrgütü'nün 19 elemanı yakalandı.

8- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 6 Kasım milletvekili seçimlerinekatılacak parti ve bağımsız adayların geçici listesini Resmi Gazete'de yayınladı.

9- AA'nın Singapur çıkışlı haberine göre; Başbakan Bülend Ulusu, Malezya'ya yaptığı 5 günlük resmi ziyareti sonrasında Singapur'ageçti.

Bu arada Malezya ile Türkiye ortak bildirisi de yayınlandı. Ortakbildiride «Kamboçya'nın Vietnam tarafından işgalinin sürmesinin Güneydoğu Asya için barışı tehdit eden önemli bir unsur olduğu. OrtaDoğu sorunuyla ilgili olarak da İsrail'in politikası» kınandı.

10- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen resmi bir ziyaret amacıylaMadrid'den Tunus'a geçti.

11- Milliyet Gazetesi'nden Özgen Acar'ın Atina'dan bildirdiğinegöre; Yunanistan'daki ABD askeri üsleri ile ilgili olarak dün akşamimzalanan ve Yunanca - İngilizce metinleri basına açıklanan «Savunma ve ekonomik işbirliği anlaşması» nın sekizinci maddesi ile «ABD,Yunanistan'a bölgedeki Türkiye ile Yunanistan arasında askeri güçdengesinin korunması» konusunda bir güvence verdi ve bu maddeyibir mektupla da teyid etti.

12- AP Ajansı'nın Washington ve Moskova çıkışlı haberlerine göre; Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanı General Nikolai Orgakov,Moskova'da yabancı basın mensupları için düzenlediği basın toplantısında, «Bir Sovyet uçağının, havadan havaya 2 füze ile 269 yolcutaşıyan Güney Kore Havayolları'na ait Boeing - 747 tipi bir yolcu uçağını düşürdüğünü» açıkladı.

Orgakov, «Uçağın Sovyet hava sahasını ihlal ettiği anda ABD'yeait RC -135 keşif uçağı ile bir müddet yan yana uçtuklarını, radardatek bir uçak gibi göründüklerini, daha sonra bir uçağın ABD sahasına doğru yöneldiğini, Sovyet radarlarının iki uçak arasında ayrım yapamadığını, bu olayın ise bir raslantı olmadığını» ileri sürdü.

13- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD Başkanı RonaldReagan, «Sovyetler Birliği'nin bir Güney Kore yolcu uçağını düşürmesine misilleme olarak, ülkedeki, Sovyet Havayolları Aeroflot'unofislerini kapatma ve çalışan personelin de en geç gelecek hafta ülkeyi terletmeleri yolunda» bir karar aldığını açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü Larry Speakes ise yaptığı açıklamada,«Bu yaptırımların, Sovyetler Birliği sivil havacılık yasalarına göre hareket etmeye başlayıncaya dek süreceğini» belirtti. Öte yandan LarrySpeakes, «Uçağın, düşürüldüğü gün, Sovyetler Birliği'nin doğu kıyısında çok önemli bir füze denemesinin yapılmakta olduğu yolundakihaberlerin doğruluğu konusunda kuşku bulunmadığını» söyledi.

14- AP Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; Federal AlmanyaDışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher Madrid'de Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Sromikö ile yaptığı ikili görüşmeden sonrakiaçıklamasında, «Görüşmemizde Gromiko'nun, İngiliz ve Fransız füzelerinin stratejik silahlar sınıfından sayılabileceğini söylemesi dikkatedeğerdir ve olumlu karşılanabilecek bir görüştür. Bu konuşmaya göre Sovyetler Birliği'nin Cenevre'deki orta - uzun menzilli nükleer füze görüşmelerinde (INF) 162 İngiliz ve Fransız füzesinin de dahiledilmesi konusundaki ısrarından vazgeçip geçmeyeceği ancak Cenevre'de belli olacaktır» dedi.

15- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Sovyetler BirliğiDışişleri Bakanı Andrei Gromiko Fransa'nın başkenti Paris'e giderekDevlet Başkanı Franooise Mitterand ile nükleer silahsızlanma konusunda bir görüşme yaptı.

16- Yabancı ajansların haberlerine göre; Lübnan Radyosu, Beyrut'un Hıristiyan ve Müslüman kesimlerini birbirinden ayıran yeşil hattın iki tarafının da bombalandığını, ancak Lübnan ordu birliklerininkarşı ateşi sonucu Dürzi mevzilerinin susturulduğunu» duyurdu.

17- ANKA Ajansı'nın Managua çıkışlı haberine göre; Nikaraguahükümetine karşı olan gerillalara ait olduğu belirlenen iki uçak, başkent Managua'da havaalanı ve demiryolu istasyonunu bombaladı.

18- Yabancı ajansların Santiago çıkışlı haberlerine göre; Şili'deyönetime karşı gösterilerde bulunan kişilerin üzerine polis tarafındanateş açıldı, olayda 4 kişi öldü. Öte yandan La Victoria kentinde 600kişi gözaltına alındı.

10 Eylül 1983

1- İngiltere'de bulunan Maliye Bakanı Adnan Başer KafaoğluTürkiye'ye döndü.

2- Ankara'da yapılacak Türkiye - Romanya resmi görüşmelerinekatılmak üzere Romanya Turizm ve Spor Bakanı Nicolae Gavrilescuİzmir'e geldi ve Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu tarafındankarşılandı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada. «Madrid'de Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in Yunanistan Dışişleri Bakanı ilegizli bir görüşme yaptığına ilişkin» haberler yalanlandı.

3- Akajans'ın haberine göre; Asker - Sivil Emekliler Konfederasyonu Başkanı Kerim Kalkan, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Enflasyon artışının tek sebebinin maaş ve ücret artışları olduğu sabit fikrinden vazgeçilmesi gerektiğini, katsayının en az 40, sosyal yardımın ise 10 bin lira olması gerektiğini» söyledi.

4- Akajans'ın Mersin çıkışlı haberine göre; Beyrut'tan kaçan 83Türk, Lübnan bandıralı bir gemi ile Mersin Limanı'na geldi.

5- İzmir Uluslararası Fuarı'nın 'Uluslararası' niteliği sona erdi-

6- Tercüman Gazetesi'nde Paul Henze tarafından kaleme alınan «Ağca'nın Arkasındakiler» adlı yazı dizisi yayınlanmaya başlandı.

7- Hürriyet Gazetesi'nde «Fevzi Öz'ün eroin kaçakçılığında ASALA ile işbirliğine girdiği» yolundaki iddialardan sonra yeni bir ifşaatta bulunuldu ve «İfşaat - 2» olarök Hürriyet Gazetesi'nde yayınlandı.

8- ABD eski Dışişleri Bakanı Alexander Haig, «United Technology» adlı ABD firmasının temsilcisi olarak Ankara'ya geldi

Haig, Esenboga Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, «F-16'larakıllıca bir seçim oldu. Her ne kadar bu konuda tarafsız kalmam çokgüç olsa bile maliyet ve ortak yapım koşulları çok ayrıdır» şeklindekonuştu.

9- Milli Savunma. Maliye ve Çalışma Bokanlrkları'na yapılan yeni atamalar Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- 2490 Sayılı Devlet İhale Yasası'nı değiştiren yeni yasa 1Ocak 1984 tarihinden geçerli olmak üzere Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Resmi bir ziyaret için Malezya ve Singapur'a giden BaşbakanBülend Ulusu Suudi Arabistan'ın Cidde kentine geçti.

12- Resmi bir ziyaret amacıyla Tunus'ta bulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat ile görüştü.

13- Fas'ın Kazoblanka kentinde yapılan 9. Akdeniz Oyunlarındagüreş milli ta'kımı 9 altın 7 bronz madalya kazandı.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; Arjantin Devlet BaşkanıReynoldo Bignone'nin eski Devlet Başkanı İsabel Peran'un affınıonayladığı bildirildi.

11 Eylül 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'ya bağlı Kalecik ve Akyurt'a giderek incelemelerde bulundu ve yurttaşlardan sorunları hakkında bilgiler aldı.

2- Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer Hürriyet Gazetesi'ne «Türk - Libya askeri ilişkileri» hakkında yaptığı açıklamada, «Halen Heybeliada Deniz HarpOkulu'nda 120 Libyalı öğrencinin bulunduğunu» belirterek, «Libya ileilişkilerimiz Deniz Kuvvetleri içinde çok gelişmiştir» dedi.

Oramiral Nejat Tümer «Heybeliada Deniz Harp Okulu'nun küçüklüğü nedeniyle başka müslüman ülke öğrencilerinin okumasına imkan olmadığını, ancak Tuzla'da inşa edilen okul tamamlandıktansonra başka ülkelerin isteklerinin de yerine getirileceğini» söyledi.

Öte yandan Oramiral Neat Tümer, «Türk tersanelerinde Libyaiçin 150 küçük çıkartma gemisi» yapıldığını da sözlerine ekledi.

3- Malezya ve Singapur'a yaptığı resmi ziyaretten sonra SuudiArabistan'ın Cidde kentine uğrayan Başbakan Bülend Ulusu Ankara'ya döndü.

4- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İsmet Yamkömeroğlu haftalıkNokta dergisinin sorularını cevaplandırırken, uygun görülmeyen milletvekili adaylarının yerine yenilerinin bildirilmesi işlemi konusunda,«Siyasi partilerin bildirdiği listeler, MGK'da incelendikten sonra adaylığına olumlu görüş verdikleri ile vermediklerini YSK'ya bildirecek.YSK da siyasi partilere bu durumu tebliğ edecek. Partilerin yeni bildirecekleri aday listesinin aslı MGK'ya, bir sureti de YSK'ya derhalbildirilecek. MGK bu ikinci listeyi de 2 gün içerisinde inceleyip kararını YSK'ya bildirecek. YSK düzenlemeyi yapıp durumu partilere debildirecek» dedi.

5- Ankara'da bulunan ABD Dışişleri eski Bakanı Alexander Haig,gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «NATO sorumluluğu dışında kalan bölgede ortak çıkarları olan ülkeler ortak hareket etmelidir» dedi.

6- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde; Yunanistan ileABD arasında imzalanan askeri üsler anlaşması ve eklerinin (ikikomşu ülke arasındaki askeri yardım dengesinin korunmasını öngören 8. madde dışında) Türkiye ile ABD arasında 1980 yılında imzalanan anlaşmadan farkı olmadığı, belirtildi.

7- Yabancı ajansların Paris çıkışlı haberlerine göre; Paris'inOrly Havaalanı'nda ASALA'nın giriştiği ve 8 kişinin ölümü, 56 kişininyaralanmasıyla ilgili olayda gözaltına alınan 5 Ermeni serbest bırakıldı.

8- AP Ajansı'nın Haydarabad çıkışlı haberine göre; PakistanDevlet Başkanı General Ziya Ül Hak, Sind eyaletindeki ziyaretininsonunda Haydarabad kentinde düzenlediği basın toplantısında, «Sindeyaletindeki gezisinden çok iyi izlenimlerle ve tatmin olarak ayrılacağını» belirterek «Rejim karşıtlarına en sert yollardan mücadelenin devam edeceğini» söyledi.

9- Sovyetler Birliği tarafından düşürülen Güney Kore Hava Yolları'na bağlı yolcu uçağına ait birçok parça ve 2 cesedin bulunduğuJapon yetkilileri tarafından açıklandı-

10- Şili Devlet Başkanı General Pinochet, Şili'deki askeri darbenin ve iktidara gelişinin 10. yıldönümü nedeniyle Santiago'da yaptığı açıklamada, «Bazı yeni yasaların çıkartılabilmesi için gerekli olananayasa değişikliğini gerçekleştirmek için hükümetin bir halk oylaması düzenlemeyi düşündüğünü» söyledi.

11- Lübnan'da Dürzi milislerle, Hıristiyanlar ve Lübnan ordu birlikleri arasındaki çatışmaların ve Beyrut çevresindeki topçu ateşinindevam ettiği yabancı ajansların haberlerinde bildirildi.

12- AP Ajansı'nın Guatemala çıkışlı haberine göre; GuatemalaDevlet Başkanı General Oscar Humberto Mejia Victores'in kızkardeşinin, hükümet karşıtı gruplarca kaçırıldığı, askeri sözcü tarafındanaçıklandı.

12 Eylül 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren 12 Eylül Harekatı'nın üçüncüyılını doldurması nedeniyle radyo ve TV'den yaptığı konuşmada, «12Eylül'den günümüze kadar vaat edilen şeylerin yerine getirilmesineçalıştıklarını belirterek, «6 Kasım 1983 günü yapılacak milletvekili seçimleriyle demokratik sisteme geçecek ve böylece üç seneden berisürdürülen askeri idare şekline son verilecektir. Gerçi üç senedirsürdürdüğümüz idare şekli askeri idaredir. Fakat bugüne kadarkiuygulamalarımızla vatandaşlarımıza bir askeri idarenin gereği olansert ve katı tutum içerisinde bulunmamaya büyük önem gösterdik.Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, dünyanın hiç bir ülkesinde yumuşak bir askeri idarenin sürdürüldüğü görülmemiştir» dedi.

2- Amerikan dergilerinden İnstitutional Invester ile Odalar Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği «Turkey Forum» adlı toplantı İstanbul'da başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, «Son üç yıl içinde Türkiye'nin ekonomik iyileşme yolunda olumlu adımlar attığını, yabancı sermayenin Türkiye'de beklenen seviyenin altında kaldığını» söyledi.

3- ABD Dışişleri eski Bakanlarından Alexander Haîg Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir nezaket ziyaretinde bulundu.

4- AA'nın haberine göre; Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, «Görev süresi 6 Kasım'da sona erecek DanışmaMeclisinin, Basın Yasa tasarısını görüşmemesi gerektiğini» öne sürdü.

5- İstanbul'da bulunan Enerji-İş Sendikası, olağanüstü kongrenin kararı ile Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası'na (Tes İş) katıldı.

6- Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Cevdet Selvi, 1 Eylül1983 günü yapılan olağanüstü Genel Kurui'da sendikanın adınınoybirliği ile «Türkiye Petrol, Kimya, Lastik İşçileri Sendikası» olarakdeğiştirildiğini açıkladı.

7- UBA'nın haberine göre; MDP milletvekili adaylarından Kamran İnan Avrupa Parlamentosu'nü n siyasi gruplar ortak toplantısına katılmak üzere davetli olarak Strasbourg'a gitti.

8- Chicago Üniversitesi Türkoloji Kürsüsü Başkanı Prof. Chambers Türk kültürünü incelemek üzere gittiği Antalya'da Ermenilerleilgili olarak yaıptığı açıklamada, 1.5 milyon Ermeni'nin öldürülmesimümkün değildir. Çünkü 1-5 milyon Ermeni'nin o tarihte belirtilenbölgede bulunması akla sığmaz» dedi.

9- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan «Uygulanırsa MutlakaMutsuz Sonla Bitecek Bir Senaryo» başlıklı yazıda MGK'nın 76 sayılı bildirisine aykırılık olduğu iddiasıyla Milliyet Gazetesi yazarı Metin Toker ile Sorumlu Yazıişleri Müdürü Doğan Heper hakkındaaçılan davaya İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nde başlandı.

10- Ceza İnfaz Kurumları ile Tevkifhanelerin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Tüzük'te değişiklik yapılmasına ilişkin TüzükResmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Deniz Aktopuk adında bir genç kızı kaçırarak fidye isteyensekiz kişinin yargılandığı Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi yetkisizlik kararı verdi ve suçun bittiği yer olan İstanbul Kartal Ağır CezaMahkemesi'nin davaya bakması kararlaştırıldı.

12- Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; «TürkiyeCumhuriyeti'ne ait toprakları devlet idaresinden ayırarak yerine Marksist - Leninist bir düzen kurmayı amaçlamak, buamaçla adam öldürmek dahil birçok eylemi gerçekleştirmek»suçlarından yargılanan yasa dışı PKK örgütünde, bugüne kadar 53sanık ölüm, 30 sanık da yaşam boyu hapis cezasına çarptırıldı.

13- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Avrupa Konseyi Tüzük Komisyonu'nun Paris'teki toplantısında, İsviçre'li Hıristiyan Demokrat Laurent Butty'nin hazırladığı rapor kabul edildi. Raporda«Kıbrıs Rum yönetimi parlamenterlerinin yetki belgelerinin onaylanabilir» görüşü öne sürüldü ve Tüzük Komisyonu, «Genel Kurul'un26 Eylül'deki ilk birleşiminde Rum parlamenterlerin yetki belgelerinin onaylanması tavsiyesinde bulunulmasını» kararlaştırdı.

Öte yandan raporda, KTFD parlamenterlerinin de asambledeyer alabilecekleri, ancak yetki belgelerinin hangi makam tarafındanverileceği konusunda bir karara varılmadığı» belirtildi.

14- AA'nın haberine göre; Yunanistan'ın Kefalonya adasındatoplanan AET Maliye Bakanları, ekonomik istikrar konusunda görüşmelerde bulundular. Görüşmelerde «dünya ekonomisini istikrarlı hale getirmek için yeni yollar aranması hususunda» uzlaşmayavarıldı.

15- Yunanistan Dışişleri Bakam Yuannis Kapsis, Yunanlı siyasal yazarlar ile özel bir basın toplantısı düzenleyerek, «HükümetininABD'den Türkiye karşısında güvence istemekten vazgeçtiğini, ayrıca ABD üstlerinden elde edilen bilgilerin Türkiye'ye aktarılmasınıdenetlemenin de kendi olanakları dışında olduğunu» söyledi.

16- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD Başkan Yardımcısı George Bustı, üç Kuzey Avrupa ülkesini kapsayan gezisinin ilkdurağı olan Fas'a gitti.

17- AP Ajansı’nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili'de yönetimin 10. yıldönümünde çıkan olaylarda iki kişi öldü, 11 'kişi de yaralandı.

13 Eylül 1983

1- İstanbul'da yapılan ve çokuluslu şirket ve bankaların 200 temsilcisinin katıldığı «Türkiye Forumu» sona erdi.

Devlet Bakanı Sermet Refik Rosto forumda yaptığı konuşmada, «Türk ekonomisinin dış dünyada övgü kazanır hale gelmesinintemelinde ekonomi ve siyasi politikalardaki istikrardan kaynaklandığını» belirtti.

Foruma katılan ABD Dışişleri eski Bakanlarından AlexanderHaig, oturumdan sonra düzenlediği basın toplantısında «Doğu veBatı ile ilişkili olan Türkiye'nin stratejik önemi» üzerinde durduğunu,açıkladı.

2- Madrid'de yapılan «Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı»ile Tunus'a yaptığı ziyaret hakkında bir basın toplantısı düzenleyenDışişleri Bakanı İlter Türkmen, «Madrid'deki konferansın kapanışbildirisinde ülkelerin terörizmi açıkça kınadıklarını, terörizmi ortadan kaldırmak için işbirliği yapmaya ve etkin önlemler almaya kararlı olduklarını» belirtti. Dışişleri Bakanı Türkmen Tunus'ta bulunduğu süre içinde «FKÖ lideri Yaser Arafat ile görüştüğünü, Arafat'aFilistinlilerin davalarını destekleyeceklerini söylediğini» de bildirerek,Güney Kore yolcu uçağının düşürülmesi olayı ile ilgili olarak da,«Sovyetler Birligi'ne sembolik de olsa bir boykotta bulunmayı düşünmüyoruz» dedi.

3- Atatürk Barajı ihalesini, Palet Enerji Su Seri İnşaat firmagrubunun 102 milyar 604 milyon 614 bin 500 lira ücret teklifi ile kazandığı Devlet Su İşleri yetkililerince açıklandı.

4- OECD Türkiye Konsorsiyum Başkanı Dr. Rolf Geberth Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte; Türkiye'nin son ekonomik gelişmelerini değerlendirerek «Türkiye bir ekonomik mucize yaratmıştır, şimdi bir yavaşlama içindedir. Unutmayınız ki hiçbir mucize yıllarca devam etmez» dedi.

5- .Basında yer alan bir habere göre; Akdeniz Oyunları'na katılan Türk kafilesinin başkanı olarak Fas'da bulunan Beden Terbiyesi Genel Müdürü Yücel Seçkiner Kazablanka şehrinde 3 kişi tarafından kaçırılmak istendi.

6- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı AskeriMahkemesi'nde yapılan 150 sanıklı İskenderun Dev Yol davası karara bağlandı ve sanıklardan 5'i hakkında idam cezası kararı verildi. Diğer sanıklardan 5'i ömür boyu hapse, 13 sanık da 3 ile 13 yılarasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar, 73 sanık da delilyetersizliği nedeniyle beraat etti.

7- DPA'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslav polisi, geçen Mart ayında Türkiye'nin Yugoslavya Büyükelçisi Galip Balkar'ınöldürülmesi ile ilgili olarak iki Ermeni'yi tutukladı.

8- Akajans'ın İzmir çıkışlı haberine göre; Çin'in başkenti Pekin'de İngilizce yayımlanan China Daily gazetesinin 8 sayfalık Türkiyeilavesi vereceği açıklandı.

9- Milliyet Gazetesi'nde ABD tarafından Yunan hükümetine verilen mektubun tam metni yayınlandı.

10- Avusturya'ya 4 günlük bir ziyarette bulunan Papa 2. JeanPaul, Viyana kuşatmasının 300. yıldönümü kutlamalarına katıldı.

11- KTFD Başkanı Rauf Denktaş «Avrupa Konseyi Tüzük Komisyonu'nun Kıbrıs Rum yönetimi delegelerinin yetki belgelerinin»tanınması yolundaki kararı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «26Eylül tarihinde Danışma Meclisi toplantısından sonra Türk tarafınıngelişmeler karşısında gerekeni yapacağını» söyledi.

12- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunulan ve BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a, «Güney Kore uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak soruşturma açılması» çağrısını da içeren karartasarısı, Sovyetler Birliği tarafından veto edildi, 9 ülke lehte oy kullandı, 4 ülke çekimser kalırken Polonya karşı oy kullandı, karar tasarısı kabul edilmedi.

13- AA'nın Tokyo ve Bangkok çıkışlı haberine göre; Tayland'ınbaşkenti Bangkok'ta Sovyet Hava Yolları Aeroflot bürosuna bombaatıldı, olayda can kaybı olmadı.

14- Milliyet Gazetesi'nden Özgen Acar'ın bildirdiğine göre; AETDışişleri Bakanları toplantısında «Pershing ve Cruise füzelerinin Avrupa'ya yerleştirilmesinin 6 ay ertelenmesi» konusunda Yunan hükümetinin yaptığı öneri Dokuzlar Meclisi tarafından reddedildi.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre; Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde Kabe yakınlarında İranlı hacı adayları gösterilerde bulundular.

16- AA'nın Parîs çıkışlı haberine göre; Irak'ın, Fransa'nın Exocetfüzeleri yerleştirilmiş 5 adet Süper Etendart uçağını bu hafta sonunda alacaâı açıklandı.

17- AP Ajansı’nın Leşkoşe çıkışlı haberine göre,- Irak savaş uçaklarının Basra Körfezi'nin kuzeyinde seyretmekte olan iki İran gemisine saldırarak hasar verdikleri Bağdat Radyosu tarafından açıklandı.

14 Eylül 1983

1- Türkiye Cumıhuriyeti'nin 4. Cumhurbaşkanlarından emekli Orgeneral Cemal Gürsel ölümünün 17. yıldönümünde Anıtkabir'dekikabri başında anıldı.

2- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülen İmar ve İskanBakanlığı kuruluş kanunundaki değişiklik tasarısı sırasında bir konuşma yapan İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu «Teknik elemanlara zorunlu hizmet getirecek kanun tasarısının en kısa zamanda Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunulacağını» söyledi.

3- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu. Muhsin Zekai Bayer vearkadaşlarının, kiralarla ilgili yasa önerisini görüşmeye başladı.

4- ABD Dışişleri eski Bakanlarından Alexander Haig Türkiye'den ayrıldı.

5- Anadolu Bankası, OYAK Sigorta Anonim Şirketi'ne yüzde 26oranında ortak oldu.

6- Prof Dr. Ali Çubuk, Gazi Üniversitesi'ndeki görevinden istifaettiğini açıkladı.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; 1983'ün iik 8 ayında Türkiye genelinde tüketici fiyat indeksi yüzde 16.7'iik bir artış gösterdi.

8- Toprak Mahsulleri Ofisi, ekmeklik buğdayın fiyatını 26 liradan 29 liraya çıkardı.

9- Türk Hava Yolları tarafından kiralanan 4 pervaneli Dash - 7tipi Bursa adlı yolcu uçağı, Ankara - Trabzon seferini yaptığı sıradainaş takımlarının açılmaması nedeniyle Esertboğa Havalimanına dönerek gövde üstü zorunlu iniş yaptı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Daha sonra Esenboğa Hava Limanı bir süre hava trafiğinekapandı.

10- UEFA Kupası birinci tur ilk maçında Trabzonspor, İtalya'nınİnter takımını 1 - 0 yendi.

Kupa Galipleri Kupası birinci tur ilk macında Bulgaristan'ınSpartak Varna takımı ile Mersin'de karşılaşan Mersin İdmanyurdu,0 - 0 berabere kaldı.

Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası birinci tur ilk macında İstanbul'da karşılaşan Fenerbahçe, Çekoslovakya'nın Bohemians Pragtakımına 1 - O yenildi.

11- ANKA Ajansı'nın haberine göre; 4. Kolordu ve SıkıyönetimKomutanlığı Askeri Savcılığı, SODEP eski Genel Başkanı Prof. Erdal İnönü hakkında, «yaptığı bir açıklama ile ilgili olarak» ceza davası açtı.

12- THA'nın haberine göre; İzmir'de üç esrar kaçakçısı 6 milyonlira değerinde 30 kilo toz esrarla birlikte yakalandı.

13- Akajans'ın Strastoourg çıkışlı haberine göre; Fransa'nın muhalefet partilerinden RPR milletvekili Gerard İsraeli, Avrupa Parlamentosuna sunduğu karar tasarısında, «Tarihi bir gerçeği aradıklarıiddiasıyla Orly saldırısını gerçekleştirenlerin bu eylemleriyle kendikendilerini mahkum ettiklerini» belirterek, «Ermeni saldırılarının Avrupa Parlamentosu'nda kınanma'smı» istedi.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; İsviçre hükümeti, Sovyet Havayolları Aeroflot uçaklarına ülkeye iniş izni verilmeyeceğini açıkladı. Güney Kore Havayolları'na ait bir yolcu uçağını düşüren Sovyetler Birliği'ni boykot etmek amacıyla İngiltere, İtalya,Hollanda, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İsveç ve Batı Almanya havayolları ile Air France'nın bazı pilotları da bu yoldaki karara uyduklarını bildirdiler.

15- ANKA Ajansı’nın İslamabad çıkışlı haberinde Afganistan'damücahitlerle Sovyet ve hükümet birlikleri arasında çarpışmalarınşiddetlendiği bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Sovyetler

Birliği'nin SS-20 füzeleri için üç yeni üs inşa ettiği, ABD SavunmaBakanlığı yetkililerince bildirildi.

17- AA'nın Bastia çıkışlı haberine göre; Fransa yönetimi altındaolan Korsika Adası'nda bir hükümet görevlisi silahlı kişilerce öldürüldü.

18- Yabancı ajansların haberlerine göre; Lübnan'da bulunanAmerikan deniz piyadeleri komutanına bundan sonra «Washington'adanışmadan ve izin almadan Beyrut açıklarındaki gemilerden askeridestek isteme yetkisi» verildi.

15 Eylül 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara Gazeteciler CemiyetiBaşkanı Beyhan Cenkçi ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan birheyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Kabul sırasında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Değerli basınımız bu alanda kamuoyunu haberdar etme ve aydınlatma görevini her çeşit siyasal şartlanmadan, duygusallıktan, önyargıdan ve ekonomik çıkarlardan uzak bir biçimde yerine getirmeyeözen gösterirse inanıyorum ki, sağlam ve sağlıklı bir devlet yapısıile toplum düzeninin oluşmasına mutlaka büyük katkıları olacaktır»dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk-İş Genel Başkanı ŞevketYılmaz'ı kabul ederek bir görüşme yaptı.

Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «Sayın Cumhurbaşkanımıza çalışma hayatına ilişkinyasalarda gördüğümüz aksaklıkları ve bayram öncesi ödenmesi gereken işçi alacakları sorununu ilettim ve kendisinin bayramını kutladım.Randevu talebi bizden geldi» dedi.

3- Milli Güvenlik Konseyi Huzur Partisî'nin iki üyesini uygungörmedi.

4- Brüksel ve Lahey'de NATO Askeri Komite toplantılarına katılan MGK üyesi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin ErsinAnkara'ya döndü.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu, ödeme güçlüğü içindeki bankerlerin işlemlerinin hızlandırılmasını öngören kanun hükmündekikararnamelere ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

6- Yunanistan'ın Limni Adası'nı NATO tatbikatına sokmak istemesi ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevaplandıran DışişleriBakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, «NATO'nun bu tatbikatına Limni Adası'nın dahil edilmesi konusu hali hazırda NATO Konseyi'nde incelenmektedir. Henüz aydınlığa kavuşmuş değildir. Ancak şunu ifade etmek isterim ki, Limni Adası'nın uluslararası anlaşmalarla (Lozan Anlaşması) düzenlenmiş bulunan silahlandırılmaması statüsü dolayısıyla sözkonusu tatbikata dahil edilmesini kaıbul etmemizdüşünülemez» dedi.

7- Basında yer alan bir habere göre; Devlet Planlama TeşkilatıMüsteşarı Yıldırım A'ktürk istifa etti.

8- Akajans'ın haberine göre; Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, 23 ilacın fiyatının indirildiği bildirildi.

9- 5 Ekim tarihine kadar sürecek olan 9. Mersin UluslararasıFestival ve Fuarı açıldı.

10- Milliyetçi Demokrasi Partisi'nden 4, Anavatan Partisi'nden 3,Halkçı Parti'den 22 milletvekili odayı istifa etti-

11- Prof. Dr. Murat Sarıca İzmir Çeşme'de vefat etti.

12- Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin dün gözaltına alındı.

13- Milliyet Gazetesi yazarlarından Metin Toker ile Yazı İşleriMüdürü Doğan Heper, bir yazıda MGK'nın 76 sayılı bildirisine aykırıhareket ettikleri gerekçesiyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce 3'er ay hapis cezasına mahkum edildiler.

Yazı İşleri Müdürü Doğan Heper'in cezası daha sonra parayaçevrildi.

14- Kaçak ve faturasız eşya bulundurmak suçundan gözaltındabulunan Kral Mobilya sahipleri Cumhur Kral ve Kadri Kral tutuklandılar.

15- THA'nın haberine göre; kapatılan CHP'nin Yozgat Milletvekili Veli Zeren hakkında verilen 1 yıl 4 aylık ceza Askeri Yargıtay tarafından bozuldu.

16- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ın baş Güvenlik Danışmanı Willam Clark, GüneyKore uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada. «Sovyetler Birliği yolcu uçağının ABD adına casusluk yaptığını ispatlamakiçin yeni sözde deliller ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Kesinlikleböyle bir durum söz konusu olamaz. Buna karşılık Sovyetler Birliğive yandaşlarının ABD üzerindeki casusluk uçuşlarında sivil uçaklarıbulunmaktadır. Bunları tespit etmemize rağmen insan hoklarma saygılı bir devlet olarak katliam yapmayı düşünmedik» dedi.

17- Libya Lideri Muammer Kaddafi, Mekke'de İranlı haçı adaylarının gösteri yapmalarıyla ilgili olarak Libya Haber Ajansı Jana'yaverdiği demeçte, «İran'la haç mevsimi sırasında kutsal topraklardaherhangi bir karışıklık olmayacağı yolunda bir anlaşma yapmıştık.Bu anlaşmaya rağmen Mekke'de meydana gelen çatışmalar nedeniyle duyduğum kızgınlığı İran yetkililerine ilettim» dedi.

18- AA'nın Roma ve Beyrut çıkışlı haberlerine göre; Libya HaberAansı JANA, Beyrut'ta Fransızca olarak yayınlanan «Larion Lajour»gazetesine dayanarak verdiği bir haberde, İngiltere'nin Lübnan hükümetine 12 savaş uçağı verdiğini bildirdi. Öte yandan İtalya ve ABDLübnan kıyılarına yeni eavaş gemileri gönderdi.

19- İsrail Başbakanı Menahem Begin'in istifa dilekçesi, İsrailkabinesi sekreteri Dan Maridor tarafından Cumhurbaşkanı Herzog'averildi- Başbakanlık görevine de Dışişleri Bakanı İzak Şamir getirildi.

20- Lübnan'da Dürzi milislerin lideri Velid Canbolat, Lübnan'daMilliyet Gazetesi rmJhabiri Coşkun Aral'ın sorularını cevaplandırırken «Barış için Falanjist parti ve kuvvetlerinin dağıtılması gerektiğini, bunlar dağılmadıkça savaşlarının süreceğini» söyledi.

21- Akajans'ın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Spiros Kipriyanu BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ilebir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra yayınlanan ortak bildiride,«Kıbrıs meselesinin çeşitli yönlerinin ve özellikle BM Genel Sekreteri'nin son nabız yoklama teşebbüsünün görüşüldüğü ve her iki tarafın da görüşmeyi çok yararlı ve yapıcı bulduğu» belirtildi.

16 Eylül 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Dostlarımıza güven, düşmanlarımıza korku verengücümüzü, ülkemizin kalkınması ve milletimizin mutluluğu doğrultusunda kullanmayı, sorunlarımızı ayırıcı, bölücü ön yargılarla değilsevgi ve hoşgörü ortamında çözmeyi hedef alan bu dönemde kişiselhesaplar, kırgınlıklar ve alınganlıklar terk edilmelidir» dedi.

2- Limni Adası'nın, Kararlılık Gösterisi-83 tatbikatına katılmasıkonusunda bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü BüyükelçiNazmi Akıman, «Ege'de bulunan silahsızlandırılmış statüdeki adaların herhangi bir NATO tatbikatı kapsamına dahil edilmesi, adalarınbu akdi, statüleri de gözönüne alınarak oluşturulmuş bulunan NATOsiyasi direktiflerine aykırıdır» dedi.

3- Tercüman Gazetesi yazarlarından Nazlı Ilıcak ile SorumluMüdür Aydoğdu İlter hakkında «Her Gece İki Gündüz Arasındadır»başlıklı yazıda TCK'nın 155. ve 159. maddelerine aykırı hareket etti'kleri gerekçesiyle açılan davada İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

4- Yurt dışında basılan bazı eserlerle, doldurulan ses bantlarının Türkiye'ye sokulması Bakanlar Kurulu'nca yasaklandı. Konuyailişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

5- Bakanlar Kurulu, Refik Saydam Merkez Hıfzrssrhha Müessesesi tarafından genel sağlıkla ilgili olmayan ve bir ücret karşılığındayapılan muayene, tahlil ve tetkikler ile enstitüce üretilen aşı, serumve diğer maddelerden alınacak ücretlerle ilgili fiyat tarifesini onadıve Resmi Gazete'de yayınlandı.

6- Yabancı ajansların Paris çıkışlı haberlerine göre; AvrupaKonseyi Siyasal Komisyonu, Paris bürosunda yaptığı toplantıda Ludvig Steiner tarafından hazırlanan ve «6 Kasım'da seçilecek milletvekillerine Avrupa Konseyi'nde temsil yetkisi tanınmamasını öngörenirapor tasarısını tartışmalardan sonra 26 Eylül tarihinde Avrupa Konseyi Genel Kurulu'na sunmak üzere, 2'ye karşı 15 oyla kabul etti.

7- Milliyet Gozetesi'nin Brüksel çıkışlı haberinde, «17 Eylül 15 Ekim tarihleri arasında İngiltere, ABD, Yunanistan, Türkiye, Portekiz'in katılacağı Kararlılık Gösterisi-83 adlı manevralarına, LimniAdası'nın dahil edilmediği» NATO tarafından yayınlanan dolaylı birbildiri ile açıklandı.

8- Akajans'ın Larnaka çıkışlı haberine göre; Güney Kıbrıs'ta bulunan Larnaka Limanı dünyanın ilk askeri açık limanı oldu ve Amerikan, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Lübnan savaş gemilerinin limandandenetimsiz olarak yararlanmaya başladığı Kıbrıs Rum basınındakihaberlerde yer aldı.

9- Birleşmiş Milletler 38. dönem Genel Kurulu'na katılmak üzereABD'ye gelecek Sovyet diplomatlarını taşıyan uçakların New YorkHavaalanı'na inmelerine izin verilmeyeceği açıklandı.

10- Yabancı ajansların haberlerine göre; Lübnan savaş uçaklarıülkenin merkez dağlarında üstlenen Dürzi mevzilerini bombaladı.Lübnan Askeri Sözcülüğü'nce yapılan açıklamada, «Dürzi saldırılarının püskürtüldüğü, Suk el Garp kasabasını ele geçirmeye çalışanDürzi'lerin mevzilerinin ve topçu bataryalarının imha edildiği» belirtildi.

11- ANKA Ajansı'nın Kabil çıkışlı haberine göre; Afganistan Hükümeti, ABD'li iki diplomattan 'casusluk yaptıkları ve karşı devrimcifaaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle 48 saat içinde ülkeyi terketmelerini istedi.

12- AA'nın Panama City çıkışlı haberine göre; bir Panama Gazetesi'nin bildirdiğine göre, Panama Devlet Başkanı Ricardo De La Espriella'ya ve Ulusal Muhafızlar Komutanı Manuel Antonio Noriega'yakarşı yapılmak istenen bir darbe girişimi, Noriega'ya bağlı ulusal muhafızlar tarafından bastırıldı.

17 Eylül 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Atatürk Çocuk Yuvası, Yaşlılar Sağlık Yurdu ve Acil Yardım Trafik Hastanesi'ni ziyaret etti.

2- AA’nın Ankara çıkışlı haberine göre; Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu, Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Deniz KuvvetleriKomutanı Oramiral Nejat Tümer'in, mahalli seçimlere katılacak partilere ilişkin kanun teklifiyle ilgili olarak Milli Savunma, İçişleri veDışişleri Komisyonu'ndan görüş istedi,

3- İstanbul Bayram Gazetesi'nde siyasi parti liderleri ile yapılangörüşmeler yayınlandı.

4- AA'nın Ankara çıkışlı haberine göre; Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir eğitim uçağı görev uçuşu yaparken arıza nedeniyle Irak toprakları üzerine düştü, pilotiar ise paraşütle atladılar.

5- Lübnan'da hükümet kuvvetleri tarafından Dürzi milislere karşı girişilen hava ve kara saldırılarında Lübnan Hava Kuvvetleri'nebağlı uçaklardan birinin Dürzi milisler tarafından düşürüldüğü, bîrinin Kıbrıs'a mecburi iniş yaptığı yalbancı ajanslar tarafından bildirildi.

6- AP Ajansı'nın Montreal çıkışlı haberine göre; BM Sivil Havacılık Teşkilatı Yönetim Konseyi, Kanada'nın Montreal şehrinde yaptığı 2 günlük olağanüstü toplantısında, içerisinde 269 yolcusu ile birlikte Sovyetler Birliği tarafından düşürülen Güney Kore yolcu uçağıhakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

18 Eylül 1983

1- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz İstanbul Bayram Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «İşsizliğin büyük boyutlara ulaştığını»belirterek, «Sağlıklı bir demokrasiye ulaşmadaki çalışmalarla ilgilitakvimin aralıksız ve uygulanmasını takdirle karşılıyoruz» dedi.

2- Akajans'ın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; BM Barışgücü sözcüsü Stewe Whitehouse, «Güney Kıbrıs'tan geçen yabancıların aynı gün Güney Kıbrıs'a geri dönmeleri» şartının BM tarafından konulduğu iddialarını yalanladı.

3- Ankara Bayram Gazetesi'nde yer alan bir haberde, FederalAlmanya'da yayınlanan BUNTE dergisinde Hintli bir doktorun Herhesvirüslerine karşı bir çare bulduğu» bildirildi.

4- AA'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Pakistan hükümeti.Kurban Bayramı nedeniyle 1000 mahkumu affetti, serbest bırakılanların kimlikleri hakkında bir açıklama yapılmadı.

5- AP Ajansı'nın Atlanta çıkışlı haberine göre; Amerikan SağlıkKuruluşu, CDC, kısaca AİDS adıyla anılan hastalıktan ölenlerin sayısının 917'ye yükseldiğini açıkladı.

6- AA'nın Atlantic City çıkışlı haberine göre; ABD'de 1984 güzellik Yarışması'nın Vanessa Willioms adında bir zenci kız kazandı.

19 Eylül 1983

1- Ankara Bayram Gazetesi mahreçli habere göre; DanışmaMeclisi Tarım - Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda son şekil verilenTarım ve Toprak Reformu Kanun tasarısının bayramdan sonra elealınması kararlaştırıldı. Öte yandan tasarının adı «Tarım ReformuTasarısı» olarak değiştirildi.

2- İstanbul Bayram Gazetesinde yayınlanan bir habere göre;Devlet İstatistik Enstitüsü'nden alınan bilgilerde, geçtiğimiz yıl yurtdışına satılan meyve suyu, sebze suyu, gazoz gibi içeceklerden 255milyon 377 bin liralık bir döviz girdisi elde edildi.

3- Ankara Bayram Gazetesi'nin haberine göre; seçim günü uygulanacak güvenlik önlemleri 10 madde halinde tespit edildi.

4- AA'nın New York çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı RonaldReagan, Lübnan'daki çok uluslu Barış Gücü'nde görev yapan Amerikan askerlerinin korunması için gereken herşeyin yapılacağını» söyledi.

20 Eylül 1983

1- 52. Uluslararası İzmir Fuarı kapandı.

2- İtalyan transatlantiğinin Galata rıhtımına yanaştırılması sırasında «Telli Tabya» adlı klavuz römorkör battı, mürettebatı ise kurtuldu.

3- Milli Eğitim eski Bakanlarından Orhan Cemal Fersoy İzmir'de, geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

4- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan, NATO üyesi ülkeler liderlerine gönderdiği mesajda, «Cenevre'de devam etmekte olan Avrupa'deki orta menzilli nükleer silahların sınırlandırılması görüşmelerindeki tutumlarında sınırlıbazı değişiklikler yapacaklarını» bildirdi.

5- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; Londra'da Arapça olarak yayınlanan El Mecelle dergisi Türk Silahlı Kuvvetleri'nebağlı bir komanda birliğinin Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nde bulunan birASALA terör kampına karşı baskın düzenlediğini öne sürdü.

6- AP Ajansı'nın Birleşmiş Milletler çıkışlı haberine göre; BMGenel Kurulu'nun 38. dönem toplantıları çalışmalarına başlandı.

7- Tercüman Gazetesi muhabirinin Mekke'den bildirdiğine göre; Hac sırasında Mina'daki tünelde meydana gelen izdihamda çeşitli ülkelere mensup çok sayıda hacı vefat etti.

8- Şili İçişleri Bakanı Sergio Jarpa, Şili'de Milliyet Gazetesi'neverdiği özel demeçte, Şili'de demokrasiye geçişin gerektirdiği hazırlıkların yaklaşık üç yıl süreceğini tahmin ettiğini, bununla beraber siyasi partiler ve seçimlerle ilgili yasalar hazırlanmadan ve anayasadagereken değişiklik halkoyuna sunulmadan bunun gerçekleşemeyeceğini ve zamana ihtiyaç gösterdiğini» söyledi.

9- Akajcrns'ın Leşkoşe çıkışlı haberine göre; Rum TemsilcilerMeclfsi'nde temsil edilen siyasi parti temsilcileriyle bir görüşme yapan Spiros Kipriyonu yayınladığı bildiride, «BM Genel Sekreteri'ninnabız yoklama teşebbüsünü kabul ettiğini» açıkladı.

10- Yabancı ajansların haberlerine göre; Kıbrıs Rum YönetimiDışişleri Bakanı Nikos Rolandis istifa etti.

11- AP Ajansı’nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Pakistan, Afganistan'a «hava sahasını ihlale devam etmesinin çok ciddi sonuçlar doğuracağı» yolunda uyarıda bulundu.

12- AP Ajansı’nın Larna'ka çıkışlı haberine göre; Hindistan Başbakanı İndira Gandi, üç günlük bir resmi ziyaret için Kıbrıs Rum bölgesine gitti.

13- Akajans'ın Was'hington çıkışlı haberine göre; ABD'de yayınlanan «The Wall Street Journall» gazetesi. Suriye'nin ve Başkan Hafız Esad'm kardeşi Rıfat el Asad'ın ASALA Ermeni terör örgütü ileilgileri olduğunu» öne sürdü.

14- İran Ermenilerinin ruhani lideri Ardak Manukyan Tahran'daMilliyet Gazetesi muhabirinin sorularını cevaplandırırken, «ASALA ilebir ilgilerinin olmadığını» belirtti.

15- Fas'ta düzenlenen 9. Akdeniz Oyunları sona erdi.

21 Eylül 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi MDP'den 74, Halkçı Parti'den 89, Anavatan Partisi'nden 81, Bağımsızlardan 428 olmak üzere toplam 672milletvekili adayını uygun görmedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Refah ve Yeni Doğuş partilerinin toplam 5 kurucu üyesini uygun görmedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ı kabul ederek bir süre görüştü. Türk-İş'ten yapılan açıklamada,«Şevket Yılmaz'ın, fiyatların hızla artması ve enflasyonun işçi ücretzamlarının üstünde seyretmesi karşısında işçi ücretlerine yüzde 20oranında ek yapılmasını istediği» bildirildi.

4- Basında yer alan bir habere göre; ABO'nin Lübnan iç savaşında gereğinde aktif bir görev üstlenecek olan askeri güçlerine yapacağı ikmalin Türkiye'deki tesislerden yararlanarak sağlanması konusunda Türkiye'ye ilettiği isteği, Türk Hükümeti'nce kabul edilmedi.

5- Danışma Meclisi Tunceli üyesi Kamer Genç, Danışma Meclisi üyeliğinden istifa etti.

6- THA'nın haberine göre; Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye'yi tanıtmak amacıyla yurt içinde ve dışında düzenlenen festival, sergi, kokteyl, gösteri ve fuarlar için toplam 277 milyon 500 bin lira ödenek ayırdı.

7- Mekke'de Hac sırasında Mina'da meydana gelen izdihamdaTürk hacılarının hayatlarını kaybettiklerine ilişkin haberlerin tamamen asılsız olduğu, Diyanet İşleri ve Kızılay yetkilileri tarafındanaçıklandı.

8-İran İslam Cumhuriyeti Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, Milliyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, «İran ErmenilerininAnayasa'nın azınlıklara tanıdığı hakları suistimal ettiklerini ve bu durumun sürmesi halinde diğer terör gruplarına karşı alınan tüm önlemlerin Ermenilere de uygulanacağını» söyledi.

9- Türkiye aleyhine casusluk yaptığı gerekçesiyle gözaltına

alınan Türk asıllı Bulgar Ahmet İsmailof Osmanof, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce tutuklandı.

10- THA'nın haberine göre; sanıklarından 11'i hakkında ölüm cezası istenen Küçükesat Devrimci Yol davası, sanık avukatlarının savunmalarını tamamlamalarıyla karara kaldı.

11- ANKA Ajansı'nın haberine göre; iki kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle idamı istenen Kemal Çankaya adlı sanık Ankara SıkıyönetimKomutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce tahliye edildi.

12- Danışma Meclisi üyeleri Erdoğan Bayık, Selçuk Kantarcıoğiuve Abdullah Asım İğneciler'in yasama dokunulmazlrklarmm kaldırılmasına gerek olmadığına dair kararlar Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Adalet Bakanlığı, 787 hakimve savcının görev yerlerinin değiştirilmesini ya da açıktan atamalarının yapılmasını kararlaştırdı. Konuya ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- «MGK'nın olumsuz kararı sonucu listesinden çıkartılan adayın yerine bir başka seçim çevresi listesinde yer alan ve MGK'ca uygun görüldüğü anlaşılan bir adayın gösterilemeyeceğine» ilişkin 297sayılı Yüksek Seçim Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- Amerika'da yayınlanmakta olan «The Armenian Reporter»gazetesine bir bildiri gönderen ASALA, «Türk güvenlik kuvvetlerineihbarda bulundukları gerekçesiyle Aram Vartanyan ve Karlen Ananyan adlı iki üyesini kurşuna dizdiğini» açıkladı.

16- AA.nın New York çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler'in 38. Genel Kurulu, dönem başkanlığına seçilen Panama temsilcisiJorge İllueca'nın açış konuşmasıyla çalışmalarına başladı.

17- Yabancı ajansların Kudüs çıkışlı haberlerine göre; İsrail Dışişieri Bakanı İzak Şamir, İsrail Devlet Başkanı Hayim Herzog tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi.

18- Yabancı ajansların Manila çıkışlı haberlerine göre; Filipinler'de Devlet Başkanı Ferdinand Marcos yönetimini protesto amacıyla düzenlenen gösterilerde 10 kişi öldü.

19- AA'rim Santiago çıkışlı haberine göre; Cumhurbaşkanı Augusto Pinochet'in şikayetini geri alması üzerine Şili Bakır İşçileriSendikası Başkanı Rodolfo Soguel serbest bırakıldı.

22 Eyiüi 1983

1- Ekonomik Kurul Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında toplandı ve yüzde 20'iik ek zam konusunu görüştü. Ekonomik Kurultoplantısından sonra bir açıklama yapılmadı.

2- Yargıtay Birinci Hukuk Dairesi Başkanlığı'na Ahmet Coşar,A. Ceza Dairesi Başkanlığına da Nedim Mısırlıcğlu yeniden seçildiler.

3- Maliye Bakanlığı, İşçi Kredi Bankası'm Türkiye İş Bankası'nın gözetimine devretti.

4- Ticaret Bakanlığı taralından yapılan açıklamada, «Toptaneşya fiyatlarının Ağustos ayı içinde yüzde 1.9 arttığı ve son bir yıllık artışm yüzde 31'e çıktığı» belirtildi.

5- Ankara Şoförler Derneği Muhalefet grubu başkanı Halil Üçler, İçişleri Bakanlığı'na bir telgraf çekerek, «Ticari plaka dağıtımının derneğin insiyatiîinden alınarak valilikçe yapılmasını» istedi.

6- AA'nın haberine göre; Ankara Belediyesi EGO Genel Müdüriüğü havagazı fiyatlarına zam yaptı. Buna göre, konutlarda 28 lira olan havagazının metreküpü 31 liraya, konut dışında kullanılan havagazının metreküpü 65 liradan 71 liraya yükseltildi.

7- Ankara Devlet Opera ve Balesi Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin çağrılısı olarak gösterilerde bulunmak üzere Kıbrıs'a gitti.

8- İran-lrak savaşının üçüncü yılını doldurması nedeniyle İranKonsolosluğu'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Konsolos Muhammed Taheri,'«İran petrol gemilerinin emniyeti ortadankaldırılırsa başka gemilerin Basra Körfezi'ndeki emniyetini de bizkaldırırız» dedi. Konsolos konuşmasında, «İslam hükümlerine göresavaşıp, İslam kurallarına göre barışa hazırız. Savaşın bitmesini herkesten çok istediğimizi söyledik. Ateşkes için mütecavizin tanıtılıp,uluslararası bir mahkemede yargılanması, Irak'ın tüm işgal ettiği topraklardan çekil-mesi ve savaş tazminatı ödenmesini bekliyoruz» dedi.

İran'ın Ankara Büyükelçisi Mutıammed Gencidost da yaptığı basın toplantısında. «Süren savaşa rağmen İran'ın siyasi, ekonomikilişkilerini geliştirdiğini, kendilerinin dışarıya borcu olmayan tek ülkedurumunda bulunduklarını» öne sürdü.

Irak Büyükelçiliği Basın Müsteşarlığı da savaşın dördüncü yılına girmesi nedeniyle yayınladığı bildiride. «Savaşı başlatan tarafolarak Irak'ın ilan edilmesine çalışıldığı, ancak çarpışmaların İran'ın uzun 'bir süre devam eden sınır Hilallerinden kaynaklandığı» belirtildi ve «İran'ın anlaşmazlığın başından beri çözüm yollarını reddettiği» ileri sürüldü.

9- Suudi Arabistan Hac Bakanlığı tarafından düzenlenen yemekte. Hac Bakanlığı Müsteşarı Abdullan Boks, «Hac organizasyonubakımından Türkiye'yi örnek ülke olarak» açıkladı.

10- Arjantin'de «Peroncu» Justiciliastas partisinin Cumhurbaşkanı adayı İtalıo Luder Buenos Aires'de Milliyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, «Başkan seçildiği takdirde Arjantin Silahlı Kuvvetleri'ni politikanın dışında tutacağını» belirterek, «Arjantin'de öyle güçlü sivilbir yönetim kurulmalı ki, artık ordu bir daha müdahale etmek gereğini duymasın. Anayasamız Başkana otoritesini kullanma yetkisinivermiştir» dedi.

Öte yandan Buenos.Aires'de kendilerine «Mayıs Meydanı Anneleri» adını veren yüzlerce kadının düzenlediği 'gençlik günü'nde, evlatları kaybolan anneler, çocuklarının akıbetlerini öğrenmek için yetkililerden açıklama yapmalarını istediler.

11- Yabancı ajansların haberlerine göre; Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanı Mareşal Nikolay Ogarkav Sovyet Resmi Haber- Ajansı TASS'da yayınlanan bildirisinde, «Amerika'nın Sovyetler Birliği ve müttefikleri için oluşturacağı tehdide, tehditle karşılık vermeyolunu bulacağız. Bu ülkelere Amerikan yapısı füzeler yerleştirilirsegerekli önlemler almak zorunda kalacağız» dedi.

12- Milliyet Gazetesi'nin Beyrut'tan bildirdiğine göre; Fransızsavaş uçakları Dürzi topçu mevzilerine saldırarak bombaladı-

AP Ajansı’nın Paris çıkışlı haberinde ise. Fransız savaş uçaklarının Dürzi mevzilerini bombalamasının ardından Fransa SavunmaBakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Savunma Bakanı CharlesHernu'nun hükümetin kendisine verdiği yetkiye dayanarak. Bayrut'-

taki Fransız kuvvetlerinin kendilerini savunma hakkını kullanmasıve Beyrut'ta Fransız birliklerine ateş açan topçu mevzilerinin bombalanması emrini verdiği» belirtildi.

13- AP Ajansı'nın Toronto çıkışlı haberine göre; Kanada'da ikiSovyet diplomatı «Yüksek teknoloji sırlarını çalmaya teşebbüs» ettikleri gerekçesiyle sınır dışı edildi.

14- AA'nın New York çıkışlı haberine göre; New York ve Karaİbler'deki Saint Thomas Adası arasında sefer yapan bir AmerikanHavayolları uçağı Küba'nın başkenti Havana'ya kaçırıldı.

Hava 'korsanı daha sonra uçakta'ki 112 kişilik yolcu ve mürettebatı serbest bırakarak, Küba yetkililerine teslim oldu

15- AP Ajansı'nın Manila çıkışlı haberine göre; Filipinler DevletBaşkanı Ferdinand Marcos, Filipinler'de dün meydana gelen ve 13kişinin ölümü yüzlerce kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan protestogösterilerinin ardından TV'de yaptığı konuşmada. «Gösterilerin sürmesi halinde çok sıkı güvenlik önlemleri alacağını» duyurdu.

16- Hindistan Devlet Başkanı İndira Gafıdi, Kıbrıs Rum kesimineyaptığı ziyaretten sonra Yunanistan'ın başkenti Atina'ya geçti.

17- Dünya Greko-Romen Güreş Şampiyonası Sovyetler Birliği'nin Kiev şehrinde başladı.

18- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Spirös Kipriyanu. Rum Dışişleri Bakanlığı'na aynı 'bakanlığın Genel Müdürü Yeoryios Yakovu'yııatadığını açıkladı.

23 Eylül 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, Türk Bayrağı Kanunu ile Vakıflar,Umumi Hıfzıssıhha, Türk Ceza, Harita Müdüriyeti Umumiyesi, EmekliSandığı Cezaların İnfazı ve Askeri Hakimler Kanunları'nda bazı değişiklikleri içeren 8 yasayı kabul etti.

2- Devlet Bakanı İlhan Öztrak yaptığı yazılı açıklamada, «TRTdeki açık oturumun süresi ile ilgili olarak hiçbir telkinde bulunmadığını» belirtti.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu IMF ve Dünya Bankası toplantılarına katılmak üzere Washington'a hareketinden önceAA muhabirinin sorularını cevaplandırırken, «Türk-İş'in hükümettenzam yapılmasını istemesinin anlaşılmasının güç olduğunu» söyledi.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen New York'ta başlayan BM.38. Dönem Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere ABD'ye gitti.

5- Bakanlar Kurulu, OECD çerçevesinde Japonya tarafındantaahhüt edilen ve anlaşmanın dördüncü bölümünü oluşturan 962milyon 575 bin 353 Yen'iik kredi anlaşmasını onayladı.

6- Maliye Bakanlığı 1983 yılı ekonomik raporunu açıkladı. Rapora göre 1983 yılı gayri safi milli gelir artış oranının yüzde 3.2 olarak gerçekleşeceği, GSMH'deki artış oranının da yüzde 1 olacağıbelirtildi.

7- Seçim Yasası'nın geçici üçüncü maddesi uyarınca MGK'nınadaylığını uygun görmediği kişiler yerine üç siyasi parti, yeni adaylarla bunların yedeklerini belirledi-

8- Halkçı Parti Tokat ili milletvekili aday adayı olan BedirhanÖzalp ile Ali Rıza Karabekiroğlu istifa ettiler.

9- Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen ortaokullar arası matematik ve liselerarasımatematik, fizik ve kimya yarışmalarının değerlendirmeleri basındayer aldı.

10- Ankara Belediye Encümeni, Ankara'da ekmeğin gramajınıdüşürdü, fiyatında ise bir değişiklik yapmadı.

11- Federal Almanya'dan alınan TCG Gemlik Firkateyni Gölcük'te düzenlenen bir törenle Deniz Kuvvetieri'ne teslim edildi.

12- Eczacıbaşı Holding kuruluşlarından ARTEMA (Armatür veSıhhi Tesisat Malzemeleri Fabrikası) Bozüyük'te açıldı.

13- Pik demir ve demir - çelik ürünleri dışındaki bazı demirürünlerine yüzde 5 oranında zam yapıldı.

14- ABD'de yayınlanan Fortune dergisinde, Türkiye'yi tanıtan 16sayfalık bir ilan bölümü yer aldı.

15- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) Türkiye temsilcisi J. Gwyn Morgan «Topluluğun, Ankaratemsilciliğini kapatabileceği yolundaki» söylentileri yalanladı.

16- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; IMF tarafından Türkiye ekonomisiyle ilgili olarak yapılan bir değerlendirmede «Büyümenin hızlandırılması gerektiği» vurgulandı.

17- AA'nın Leşkoşe çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Rum yönetimilideri Spiros Kipriyanu başkanlığında toplanan Rum DemokratikPartisi Siyasi Komitesi, Dışişleri Bakanlığı görevinden istifa edenNikos Rolandis'in. partiden ihraç edilmesine karar verildiğini» açıkladı.

Öte yandan Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu tarafından Nikos Rolandis'in yerine Yorgo İacovou atandı.

18- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Amerikan Senatosu Ödenekler Alt Komisyonu, Suriye'ye yapılması düşünülen 220 milyon dolarlık ekonomik yardımı bütçeden çıkarttı.

19- Lübnan'da çatışmalar devam ederken ABD'ye ait Nev Jersey adlı savaş gemisinin Lübnan karasularına girdiği, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

20- Yabancı ajansların Bahreyn çıkışlı haberlerine göre; KörfezHavayolları'na ait bir Boeing-737 tipi yolcu uçağı düştü, uçakta bulunan 112 kişi hayatını kaybetti.

24 Eylül 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, Emekli Sandığı yasasında değişiklikyaparak devlet memurları için emeklilik yaşını kadınlarda 45, erkeklerde 50'ye yükselten yasa tasarısını kabul etti.

2- Türkiye'nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 99. doğumyıldönümünde Anıtkabir'deki mezarı başında anıldı-

3- Danışma Meclisi Merkez Üyesi Prof. Ertuğrul Zekai ökteKocaeli MDP adaylığından çekildiğini açıkladı.

4- Siyasi partilere ilişkin haberler basında yer aldı.

5- Maliye Bakanlığı, bankalar hakkındaki 70 sayılı kanun hükmündeki 'kararnameye ilişkin bir tebliğ yayınladı.

6- Akajans'ın haberine göre; Türk-İş Genel Başkanı ŞevketYılmaz Türk Metal Sendikası Kırıkkale Merkez Şubesi Kongresi'nde yaptığı konuşmada, «Türk-İş olarak ek zam talebinde kararlıyız.Sayın Maliye Bakanı'nın enflasyon oranını yüzde 31.7 olarak belirtmesine rağmen işçinin mutfağı ortadadır» dedi.

7- AA'nın haberine göre; Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Güngör Yener, konut sorununa çözüm bulmak amacıyla devletmahalleleri kurulmasını önerdi.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Anadolu Üniversitesi AçıkÖğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İnan Cem Aşkun Eskişehir'deyaptığı açıklamada «Açık Öğretim Fakültesi'ne devam eden öğrencilerin örgün öğretim gören öğrencilerle aynı başarıyı gösterdiklerini» belirtti.

9- Elektronik sanayi alanında yatırımlar yapmak üzere Türkiye'ye gelen Alman Grundig fabrikaları sahibi Dr. Max Grundig İstanbul'dan ayrıldı.

10- Yunan Hükümeti ile Kıbrıs Rum Yönetiminin «BM GenelSekreteri'nin Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu çıkmazdan kurta-

rılarak toplumlararası görüşmelerin yeniden başlaması yolundakigirişimini» kabul ettikleri basında yer alan haberlerde açıklandı.

11- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesiüç kişinin öldürülmesi ve çeşitli yasa dışı eylemlere katılan iki sanığı önce idam cezasına, sonra da hafifletici nedenleri dikkate alarak ömürboyu hapse mahkum etti.

12- Çok Sesli Müzik Derneği Ankara Gençlik Korosu, İspanya'da düzenlenen Uluslararası Koro Festivali'nde birinci oldu.

13- AA'nın Londra çıkışlı haberine göre; Uluslararası StratejikAraştırmalar Enstitüsü'nce yayınlanan bir inceleme ve araştırmayazısında, «Türkiye'nin çoğalan nüfusu ve artan Amerikan yardımıkarşısında Yunanistan'ın nükleer silah geliştirmesinin olası olduğu»belirtildi.

14- İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani dün yaptığı konuşmada, Fransa, Irak'a Süper Etandart uçakları verdiği takdirde Hürmüz Boğazı'm kapatabileceklerini» söyledi.

15- Lübnan'da süren çatışmalara son verilmesi ve ateşkes sağlanması için yapılan girişimlerin Suriye'nin hazırlanan barış planıtaslağında son anda değişiklikler istemesi nedeni ile sonuçsuz kaldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25 Eylül 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde MGK üyesi veGenelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Ankara Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Satiri Yirmibeşoğlu ve Ankara Valisi Mustafa Gönül ile birli'kte Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde incelemelerde bulundu.

Daha sonra Niğde'nin Aksaray ilçesine geçen CumhurbaşkanıKenan Evren halka hitaben yaptığı konuşmada, MGK tarafından uygun görülmeyen milletvekili adayları ile ilgili olanak, «12 Eylül öncesini yaşamamak için, o döneme bulaşmış, o döneme meyil vermiş,veya başka sebeplerle bu gibi arkadaşlarımızın seçime katılmamasını Yüksek Seçim Kurulu ile partilerden istedik- Bunlar bir şeref vehaysiyet meselesi değildir» dedi.

2- Anayasa çerçevesinde hazırlanan yeni TRT yasa tasarısı Bakanlar Kurulu'nda kabul edildi.

3- '1983 İletişim Yılı' nedeniyle UNESCO ve Başbakanlık Basın-Yayın Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen «İletişimTeknolojisindeki gelişmelerin Milli Kültüre ve Basına Etkisi» konuluseminer ile ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında bir konuşmayapan Basın-Yayın Genel Müdürü Necati Özkaner, «100 kadar yerlive yabancı bilim adamı ile basın mensubunun seminere katılacağını,yurtdışından 13, yurtiçinden ise 10 bildirinin sunulacağını» açıkladı.

4- Adalet, Milli Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım ile Kültür veTurizm Bakanlıklarına yeni atamalar yapıldı.

5- Türkiye'de ilk kez düzenlenen ve 30 Eylül tari'hine kadar sürecek «Geleneksel Tiyatro Festivali» nin kutlanmasına başlandı.

6- Merkez Bankası'nın haftalık bilançosunda yer alan verileregöre; Merkez Bankası döviz rezervlerinde eylül ayında 218.9 milyondolarlık bir artış oldu ve döviz rezervi 1 milyar 162 milyon dolar oldu.

7- Bayındırlık Bakanlığı'nın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan

Irak Demiryolları Genel Müdürü Rüad Abdullah El Ömeri 'başkanlığındaki bir heyet, Orta Doğu Ticaret İhracat Merkezi (OTİM)'i ziyaret etti.

8- Sovyetler Birliği'nin Kiev şehrinde yapılan Uluslararası Grekoromen Güreş Şampiyoncrsı'nda Erol Kemah, gümüş madalya iledünya ikincisi oldu. Sona eren şampiyonada, Türkiye 6 puanla 36 ülke arasında 10. oldu.

9- Ağrı ve Van'da emniyet güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda yurt dışı piyasa değeri 750 milyon lira olan 12 kilo baz morfin ele geçti.

10- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Beyrut'ta devam eden çatışmalarda Türk Büyükelçiliği'nin çevresine roketlerdüştü, ancak can ve mal kaybı olmadı.

11- Akajons'ın Frankfurt çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'da Katolik ve Protestan kiliselerinin desteğinde düzenlenen «Korkumuzu yenelim, komşu olalım» parolası ile 'Yabancılar Haftası' başladı.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Bakan Yardımcısı Richard Burt, Yunanistan'da yayınlanan Akropojis gazetesine Türk-Yunan-Kıbns sorunları ile ilgili olarak verdiği demeçte, «Türkiye ve Yunanistan'ın, ABD ve NATO açısından aynı önemde olduğunu» belirterek, «Türkiye ile Yunanistan arasındaki güç dengesinden ABD sorumludur» dedi.

13- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan Amerika'nın Sesi Radyosu'ndan yaptığı konuşmada, Sovyet halkına çağrıda bulunarak, «İki ülke halklarının inanç vedostluk ruhu içinde biraraya gelerek daha güvenli bir dünya kurulması için çalışmaları gerektiğini» belirterek, «Çocuklarımız ve torunlarımız için Sovyet yönetiminin sözlerimi sansür etmeyip, halkınınbeni dinlemesine izin vermesi ve bizimle iyiniyet içinde görüşmesiiçin dua ediyorum» dedi.

14- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Orta Doğu özel temsilcisi Robert McFarlane, «21günden beri devam eden Lübnan iç savaşına katılan bütün taraflarınakşam 21-30'dan itibaren ateş-kes uygulamasını kabul ettiklerini»açıkladı.

15- ABD Savunma Bakanı Caspar Weirîberger resmi bir ziyaretiçin Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti-

16- THA'nın Colombo çıkışlı haberine göre; Sri Lanka'nın doğusundaki Batticaloa kasabasında 250 mahkumun ayrılıkçı gerillalar tarafından kaçırıldığı bildirildi.

17- AA'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador yönetimine karşı olan gerillalar, ülkenin doğusundaki 5 kasabayı ele geçirdiklerini, gerilla radyosundan açıkladılar.

Öte yandan THA'nm San Salvador çıkışlı haberinde de, El Salvador Dışişleri Bakanı Mortinez Arguera'nm sağcı gerillalar tarafından kaçırıldığı bildirildi.

18- AP Ajansı'nın New York ve Dublin çıktşlı haberlerine göre;İrlanda Güvenlik yetkilileri, iki hafta önce İrlanda Cumhuriyeti'ndensmır dışı edilen iki Sovyet diplomatı ve bunlardan birinin eşinin, IRAile ilişki içinde olduklarını açıkladı.

19- AA'nın Manila çıkışlı haberine göre; Filipinler'de Mindanaoadasının Davao kentinde düzenlenen bir güzellik yarışması sırasındapatlayan bomba, 14 kişinin ölümüne, 200 kişinin de yaralanmasınaneden oldu.

26 Eylül 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milliyetçi Demokrasi PartisiGenel Başkanı Turgut Sunalp ile iki saat süren bir görüşme yaptı.

2- Milli Güvenlik Konseyi tarafından, Emekli Sandığı Kanunu'nun 39- maddesini değiştiren yasa onaylandı.

3- Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Deniz kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer, Federal Almanya'da inşa edilecek dört fırkateyn'den ilkinin omurgasını törenle kızağa koymak ve Federal AlmanDeniz Kuvvetleri tesislerinde incelemelerde bulunmak üzere FederalAlmanya'ya gitti.

4- «İletişim Teknolojisi'nde Gelişmelerin Ulusal Kültüre ve Basına Etkisi» konulu uluslararası seminer İstanbul'da başladı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Devlet Bakanı Prof. Dr. İlhan Öztrak.«Modern araçlara sahip olanlar .fertleri veya toplumları diledikleridoğrultuda şartlandırabilme imkanına sahiptir. Bu hususun yaratabileceği tehlikelere karşı, süratle tedbir almak zorundayız. Kitle iletişim araçlarından yararlanılarak, tarihi gerçeklerin dahi değiştirilmek istendiğini ve bu amaçla dünya kamuoyunu yanıltma çabalarınınçeşitli örneklerini görmekteyiz» dedi.

5- Türk-Arap Müşterek Ticaret Odası'nın 6. Dönem Toplantısıİstanbul'da başladı- Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Türk ve Arap sermayelerinin müşterek teşebbüsler halinde faaliyete geçmelerinin ekonomik bakımdan son derece yararlı gelişmeler sağlayacağını belirterek, «Türkiye, bu konuda elinden geleni yapmaya çalışacaktır. Bu konuda Arap sermayedarlarını işbirliğine davetediyoruz» dedi.

6- Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer tarafından hazırlanan, 1984 yılında yapılacakilk mahalli seçimlere katılacak partilere ilişkin kanun teklifi Danışma Meclisi Milli Savunma, İçişleri, Dışişleri Komisyonu'nda görüşülerek benimsendi.

7-10 gün aradan sonra yeniden çalışmalarına başlayan Danış-

ma MGCÜSİ Genel Kurulu'nda Basın Yasa Tasarısı'nın görüşülmesine başlandı.

8- Milli Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen, Emekli Sandığı Kanunu'nun 39. maddesini değiştiren yasa açıklandı.

9- 359 sayılı TRT Kanunu'nu yeniden düzenleyen kanun tasarısıDanışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

10- Bankalar, reasürans şirketler, ticaret odaları ve borsaları ilebunların birliklerinde kurulan özel emekli sandıklarını Sosyal Sigortalar Kurumu'na devreden kanun teklifi Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

11- 27 üniversitenin rektörleri, İstanbul Teknik Üniversitesi merkez binasında toplandı. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsanDoğramacı, toplantıya girmeden önce, Milliyet Gazetesi'nin bir sorusuna verdiği yanıtta, «Üniversite öğrencilerine yeni sınav hakkıyok» dedi.

12- Milli Prodüktivite Merkezi'nin düzenlediği «Verimlilik Haftasıbaşladı.

13- İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen V. Milli Türkoloji Kongresi başladı.

14- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı «TPAO» ve Maden Teîkfk Arama Enstitüsü tarafından Ankara'da düzenlenen 1. Milletlerarası Toros Jeolojisi Sempozyumu İstanbul'da başladı.

15- Gümrük ve Tekel, Tarım ve Orman, Enerji ve Tabii KaynaklarKültür ve Turizm ile İmar ve İskan Bakanlıkları bünyesinde yeni atamalar yapıldı.

16- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan Orgeneral Cemal Tural-83 tatbikatı Kars bölgesinde başladı.

17- Kamu kurum ve kuruluşlarında nitelikli eleman sağlanabilmesi amacını güden ve Devlet Personel Dairesi'nce hazırlanan «DevletMemurları Eğitimi Genel Planı» yürürlüğe kondu.

18- Seçmen listelerinin askıdan indirilme süresi 2 Ekim'e kadaruzatıldı.

19- Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda 68 kiloda Fevzi Şeker ile 100 kiloda Mehmet Güçlü elendi.

20- ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen temaslarınabaşladı.

21- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; AvrupaKonseyi Danışma Meclisi Bürosu, Kıbrıs'ın sadece Rumlar tarafından değil, Kıbrıs Türk Toplumu Temsilcileri tarafından da temsil edilmesi yolundaki bir KTFD girişimini reddetti.

22- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Sonbahar Dönemi Genel Kurul çalışmalarınaStrasbourg'da başladı. Meclis Başkanlık Divanı, Kıbrıs'ın temsili konusundaki Butty raporunun görüşülmesinin ertelenmesini teklif etti.

23- Akajans'ın bir haberine göre; Solingen'de düzenlenen «Yabancılar Günü» dolayrsı ile açılışı yapılan «Yabancılar Merkezi»ndebir konuşma yapan Federal Alman hükümetinin yabancı işçiler sorumlusu Bayan Lisolette Funcke, «Yabancılar politikası konusundahükümet ortaklan arasındaki görüş ayrılıklarının kısa zamanda insani bir noktada birleşeceğini» söyledi ve «yabancıların rnanalii seçimlere katılma meselesini Avrupa Parlamentosu'na götüreceğini»açıkladı.

24- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; IMF DünyaBankası ortak toplantısı öncesi yapılan görüşmelerde, kredilerin kısılması konusunda anlaşmaya varıldı.

25- ABD Başkanı Rönald Rea'gan, Birleşmiş Milietler'de yaptığıbir konuşmada «Nükleer bir savaşın asla kazanılmayacağını» söyiedi.

Sovyetler Birliği resmi haber ajansı TASS, ABD Başkanı RönaldReagan'ın «Amerika'nın Sesi» Radyosu'ndan yaptığı konuşmayı «Geniş çapiı bir propaganda gösterisi» olarak niteledi.

26- Pakistan'ın Sind eyaletinde yerel seçimlerin iptal edildiği,DPA'nın Karaçi çıkışlı haberinde bildirildi.

27- AP Ajansı’nın Beyrut ve Şam çıkışlı haberlerine göre; LübnanBaşbakanı Şefik Wazzan, 10 üyeden kurulu hükümetinin istifa ettiğini duyurdu.

28- AP Ajansı’nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'da yapılansenato ara seçimlerinde muhalefetteki iki muhafazakar parti, 317üyeii Fransa senatosunda 14 sandalyeye daha sahip oldu.

29- Federal Almanya'da hafta sonu yapılan iki eyalet seçimlerinde, Federal Alman Başbakanı Helmut Kohl'un partisibin başarılı olamadığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

30- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Avrupa MüttefikKuvvetleri Başkomutanı General Bernard Rogers, İngiltere'de yayınlanan «The Guardian» gazetesine verdiği demeçte, «Batı'mn konvansiyonel silatıların yapımına daha fazla para harcaması gerektiğini»yineledi.

31- Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak'ın, yaptığı bir açıklamada, «Topraklarında Amerikan üsleri kurulmasına.izin vermeyeceğini»söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

32- Anadolu Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan Haber Ajansı «PTİ», ülkenin güneyinde Andhra Pradesh eyaletinin merkezi HayJarabat'ta, Hindu-Müslüman çatışması yüzünden, 36saat süreyle sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini bildirdi.

33- «Hukuk Yoluyla Dünya Barışı Merkezi» tarafından 1983 «Barış Adamı» ödülüne layık görülen Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Fransa'ya gitti.

34- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Beyrut'taTürkiye saatiyle 08.00'den itibaren ateşkes yürürlüğe girdi.

35- Kuzey İrlanda'da 38 hükümlünün cezaevinden toplu olarakkaçtığı yabancı aanslar tarafından bildirildi.

36- 1934-1951 yılları arasında Belçika Krallığı yapan III. Leopoldöldü.

27 Eylü 1983

1- Çin Halk Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri'nin resmi davetlisiolarak Çin'i resmen ziyaret eden Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ın başkanlığındaki Türk askeri heyeti Ankara'ya döndü.

2- 1984 mali yılı bütçe tasarısı Danışma Meclisi Butça PlanKomisyonu'nda görüşülmeye başlandı.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmesine devam edilen basın yasa tasarısında yeralan para cezalarının yarıya indirilmesi kabul edildi.

4- Danışma Meclisi Çanakkale üyesi Mehmet Pamak ve arkadaşlarının Emlak Vergisi Kanunu'nda değişiklik yaparak konutlarınvergi değerinin beş milyon lirasının Emlak Vergisi'nden muaf tutulmasını öngören kanun teklifi Danışma Meclisi gündemine girdi.

5- Türk Denizcisi Turgut Reis'in torunu Abdülkerim Darguî.Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın konuğu olarak Ankara'ya geldi.

6- Yeni Düzen Partisi Genel Başkanlığına Sefahattin Balcı getirildi.

7- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türk-İşGenel Başkanı Şevket Yılmaz, «Sadece mutfak masrafları gözönünde bulundurularak işçi ücretlerine ek zam istediklerini» belirtti.

8- İstanbul'a gelen Avrupa Parlamentosu üyelerinden oluşan İngiliz ve Alman parlamenterler. İstanbul Valisi Nevzat Ayaz ile Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ettiler.

9- Osmanlı döneminde ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılan müzik parçaları, Topkapı Sarayı Müzesi'nde ilk kez seslendirildive daha sonra Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılan tıbbioraç, ilaç ve macunların sergilendiği Hekimbaşı Odası ziyarete açıldı.

10- Türk Halberler Ajansı'nın bir haberine göre; sabun fiyatlarına

yüzde 10, teneke peynirine yüzde 5, tulum peynirine de yüzde 10 oranında zam yapıldı.

11- Basında yeralan haberlerde; memurların, 1 Ocak 1984 tarihinden başlayarak, yasayla öngörülen «fiili ya da itibari hizmet sürelerini» doldurmuş olsalar bile kadınların 45, erkeklerin 50 yaşını tamamlamamışlarsa emekli olamayacakları bildirildi.

12- Preveze Deniz Zaferi'nin 445- yıldönümü, İstanbul'da törenlerle kutlandı.

13- İsmailiye Mezhebi Lideri Kerim Ağa Han ile kardeşi, Türkiye'de yapacakları turistik tesisler hakkında görüşmelerde bulunmaküzere Ankara'ya geldiler.

14- Kapıkule'den yurda kaçak olarak sokulmak istenen 85 kiloaltına el kondu.

15- Tiyatro sanatçısı Işık Yepersu, «Cumhuriyeti tahkir» suçundan yargılandığı davada beraat etti.

Kapatılan DİSK'e 'bağlı Marmara Bölgesi Tüm Kağıt ve Selülozİşçileri Sanayii Sendikası'nın dokuz yöneticisi hakkında ek iddianameyle dava açıldı.

16- Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda, Halit Akgün ile SıtkıKadiroğlu, rakiplerine yenilerek elendiler.

17- İstanbul'da yapılan Türk-Arap Müşterek Ticaret Toplantısı sona erdi.

18- Beşinci Beş Yıllık Kalkınma Plam'nın yasama organına sunulmasının bir yıl ertelendiğini ve «1984 yılı için, hükümet programıve izlenen politikalar doğrultusunda, bir geçiş programı» hazırlanarak yürürlüğe konulması hususunda «Bakanlar Kurulunun, Yetkili kılındığına dair» 2897 sayılı Yasa, Resmi Gazete'de yayınlandı.

19-Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, New York'ta Kanada Dışişleri Bakanı Allan Maceachen, İngiltere Dışişleri Bakanı Sir GeoffreyHowe, Bangladeş Dışişleri Bakanı Şems-ud-Doha ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şahapzade Yakup Han ile ikili görüşmelerde bulundu-

20- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; New York'tayayınlanan «Armenian Reporter» gazetesi, New York polisi ve kısaadıyla FBI olarak bilinen Federal Soruşturma Bürosu görevlilerinceoluşturulan bir özel anti-terör polis grubunun, Türk Dışişleri Bakanı

İlter Türkmen'in Birleşmiş Milletler'l ziyareti ile ilgili olarak geniş güvenlik önlemleri aldığını öne sürdü ve bir intihar grubu tarafından saldırıya uğrayacağı tehdidinde bulundu.

21- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi, Strasbourg'da sonbahartoplantısında, Türkiye'deki gelişmeleri ele aldı.

22- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; NATO, Türkiye ileYunanistan arasında ihtilaflı «Linrni» Adası'm, «Display Determination-83» adiı NATO Tatbi'kat Pianı'na dahil etmeyi reddetti. Yunan Hükümeti, bu karar üzerine, aldığı bir kararla, «Display Determination 83» NATO Tatbikatı'ndon kuvvetlerini çektiğim açıkladı.

23- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reogan, bir Amerikan televizyonunda yayınlanan ve çeşitli konuları kapsayan sohbet programında, «Silahsızlanma anlaşmasının kontrol edilmesi gerektiğini, aksi takdirde Sovyetler Birliği'nin,imzaladıkları bir anlaşmaya uyup uymadıklarının kontrol edilmediğidurumlarda, kuralları çiğnediklerini» söyledi.

24- Akaans'ın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Kongresi'nde uluslararası terörizm konusu ele alınarak tartışıldı.

25- ANKA ve Anadolu Ajanslarının ABD ve Tokyo çıkışlı haberlerine göre; araştırma grupları tarafından Eyl'ül ayı başında SovyetlerBirliği tarafından düşürülen Güney Kore uçağına ait «Kara Kutu»bulundu. Öte yandan, ABD hükümeti, Sovyetler Birliği'nin Kore uçağının kalıntılarını bulmak amacıyla uluslararası sularda yaptığı araştırmaların anlaşmalara aykırı olduğu gerekçesiyle Moskova'ya birprotesto notası gönderdi.

26- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Suriye sınırındaki Hermel bölgesinde Suriye ile El Fetih gerillaları arasındayeni çatışmalar meydana geldi.

27- Fransız şarkıcısı Tino Rossi, yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak 76 yaşında öldü.

28 Eylül 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, daha önce Danışma Meclisi'nde görüşülen ve aralarında, «Kan Bankası'nın ve kan nakil merkezlerininkaldırılmasına ilişkin yasa tasarısı, yurt dışındaki koruma polislerinin görev sürelerinin 4 yıla kadar uzatılmasına ilişkin tasarı, yüzde 5faizli hazine tahvilleri ihracına ilişkin kanunun yürürlükten kaldırılmasına ilişkin tasarı. Başbakanlık Basımevi'nin döner sermaye işletmesinin kendi kaynaklarından karşılanmak kaydıyla 1 milyar lirayaçıkartılmasına ilişkin tasamnın da yeraldığı 9 yasa tasarısını kabuletti.

2- Sanayi ve Teknolaoji Bakanı Mehmet Turgut, PETKİM'inürettiği tüm ürünlerin satış fiyatlarının ve sanayici tarafından ithalinin serbest bırakıldığını açıkladı.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, Danışma Meclisi'nin 15Ekim'de bütçeyi bitirdikten sonra tatile girmesi kararlaştırıldı.

4- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu bünyesinde oluşturulanAlt Komisyon toplantısında, 1984 yılında yapılacak ilk mahalli seçimlere sadece 6 Kasım milletvekili seçimine katılan üç partinin iştiraketmesini öngören kanun teklifini görüşerek reddetti.

5- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Başbakanlık ve bağlı kuruluşların bütçelerini görüşen Danışma Meclisi BütçePlan Komisyonu, bir önerge üzerine memur katsayısının 39'dan daha fazla olup olmamasını araştırmak üzere bir komisyon kurulmasını kararlaştırdı.

6- Basın Yayın Genel Müdürlüğü ve UNESCO tarafından İstanbul'da düzenlenen «İletişim Teknolojisindeki Gelişmelerin Ulusal Kültüre Etkisi» konulu uluslararası seminer sona erdi.

7- Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca düzenlenen «Türkiye» konulu afiş yarışması sonuçlandı. Yarışmaya gönderilen yapıtlar arasındaSeçiciler Kurulu Ahmet Cağıldak'a ait afişi birinciliğe değer buldu.Emre Çağatay, Selçuk Cebecioğlu ve Mahmut Soyer'e ait yapıtlar ise«Mansiyon» aldılar.

8- Maliye Bakanlığı, vergili maddelerden imal olunan peynir mayasına yüzde 6 ilk madde indirimi uygulama kararı aldı.

9- Avrupa Parlamentosu heyeti, Danışma Meclisi Başkanı SadiIrmak ile Milliyetçi Demokrasi Partisi, Halkçı Parti, Anavatan Partisi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek yöneticilerle görüştü.

10- Uluslararası yatırımcı Kerim Ağa Han'ın kurduğu «IndüstrialPromotion Services» tarafından 120 milyon dolarlık (yaklaşık 30 milyar TL.) bir turizm geliştirme projesine ilişkin niyet mektubu, Ankara'da Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu'na sunuldu.

11- Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Derneği BaşkanıDerviş Günday ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında görevi kötüyekullanmak iddiasıyla açılan davaya 5. Asliye Ceza Mdh kemesi'fidebaşlandı.

12- Kapatılan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, duruşmasırasında savcıya hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada beraatetti.

13- Türk Deniz Kuvvetleri için Federal Almanya'da inşa edileceksavaş gemilerinden ilki, Deniz Kuvvetleri Komutanı Nejat Tümer'inde katıldığı bir törenle Hamburg'da kızağa konuldu.

14- IMF ve Dünya Bankası'nın ortak toplantısına katılmak üzere Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin ve Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar'la 4 günden beri Washington'do bulunan Maliye BakanıAdnan Başer Kafaoğlu, Dünya Bankası Başkanı Ciausen ile görüştü.

15- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; AvrupaKonseyi Danışma Meclisi'nde bir konuşma yapan İsveç BaşbakanıOlaf Palme, «Türkiye hakkında bir karar vermek için vaktin erkenolduğunu, ancak seçimlerden sonra dana kesin bir yargıya varılabileceğini» söyleyerek, «Ankara'ya kısa da olsa yeni bir süre tanınması gerektiğini» ileri sürdü.

16- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre ;ABD SenatoTahsisatlar Komitesi 1984 yılında Türkiye ve Yunanistan'a verilecekaskeri yardıma 25'er milyon dolar daha eklemeye karar verdi.

17- UEFA Kupası maçlarında, Trabzonsor İtalya'nın İnter takımına, İtalya'da yaptığı maçta 2-0; Fenerbahçe Çekoslovakya'nın Bohemaians Prag takımına, Çekoslovakya'da yaptığı maçta 4-0; Mersin İdmanyurdu ise Bulgaristan'ın Varna ta'kımı ile Bulgaristan'da yaptığımaçta 1-0 yenildi.

18- Türk güreşçisi Reşit Karabacak. Kiev'de düzenlenen DünyaSerbest Güreş Şampiyonası'nda tek mağlubiyetle dünya beşincisi oldu.

19- Federal Almanya'da yayınlanan Die Welt gazetesi, Türkiye'deki ekonomik durum ile ilgili olarak yayınladığı bir yazıda «1984 yılı Türkiye'de yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. Ekonomide dönümnoktası gerçekleşirken yeni beş yıllık planda da milli enerji kaynaklarına, altyapıya ve ihracat sanayiine büyük öncelikler tanınmaktadır» dedi.-

20- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, New York'ta İslam Konferansı Genel Sekreteri Habib Şatti ve ABD yetkilileriyle görüşmelerde bulundu.

21- Akajans'm Washington çıkışlı haberine göre; Washington'da başlayan Dünya Bankası IMF Ortak Yıllık Toplantısı'nda bir konuşma yapan ABD Başkanı RonaJd Reagan, Amerika'nın, bu milletlerarası 'kuruluşları desteklemeye devam edeceğini belirtti.

22- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ın önümüzdeki yılın Nisan ayında Çin'e resmi bir ziyaret yapacağı açıklandı.

23- AP Ajansı'nın Toronto çıkışlı haberine göre; Kanada'yı ziyaret eden İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Toronto'da saldırıya uğradı, saldırgan güvenlik görevlilerince yakalandı.

24- AP Ajansı’nın Berlin çıkışlı haberine göre; Doğu Alman yönetiminin. Federal Almanya ile ilişkilerindeki gerginliği bir ölçüde gidermek amacı ile iki ülke arasındaki sınırda bulunan kendini ateşleyensilahları sökmeye başladığı bildirildi.

25- Beyrut'ta ateşkes şartları arasında bulunan «Ulusal UzlaşmaKomitesi» oluşturulmasının ilk basamağı olan «Yürütme Komitesi»nin ilk toplantısı Halde kasabasında yapıldı.

26- Kuzey İrlanda'daki Maze cezaevinden geçtiğimiz pazar günü kaçan İrlanda Cumihuriyetçi Ordusu (IRA) üyelerinden ikisi dahayakalandı.

29 Eylül 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Bülend Ulusu,Birleşik Arap Emirlikleri Kültür ve Enformasyon Bakanı Şeyh Bin Ahmed'i ayrı ayrı kabul ettiler.

2- Milli Güvenlik Konseyi, gemi adamlarına, orman muhafazamemurlarına, itfaiye personeline, PTT dağıtıcılarına, doktorlara fiilihizmet verilmesini öngören kanun tekliflerini reddetti.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Basın Yasa tasarısı kabul edildi.

4- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda, Milli SavunmaBakanlığı bütçesinin görüşülmesi sırasında 'bir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken, «Ortadoğu son zamanlarda dünyanın en hassas bölgesi durumuna gelmiştir» dedi. Bayülkenbir soruyu cevaplandırırken de «Limni, uluslararası antlaşmalardagayri askeri statüye konulmuş bir adadır» dedi.

5- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nun toplantısında,Milli Savunma, İçişleri, Bayındırlık ile Gümrük ve Tekel Bakanlıklarının bütçeleri görüşülerek ka'bul edildi.

6- Doğru Yol Partisi Genel Başkanı ve Danışma Meclisi Denizliüyesi Yıldırım Avcı'n ı n yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

7- Anayasa Komisyonu Başkanı Kemal Dal, komisyon toplantısından sonra yaptığı açıklamada, komisyonun, Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer'in, ilkyerel seçimlerde 6 Kasım'da yapılacak olan genel seçimlere katılacak partilerin girebilmelerine ilişkin yasa önerisini oybirliği ile reddettiğini açıkladı.

8- Yüksek Öğretim Kurulu üyeliğinden ayrılan Prof. Dr. RaufSaygın'ın yerine ve onun hizmet süresini tamamlamak üzere Anka-

ra Üniversitesi DTCF öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zeynep Korkmazatandı.

9- Yüksek Hakem Kurulu, yaptığı toplantıda, Türk-İş'in artanenflasyon oranına paralel olarak işçi ücretlerine ek zam yapılmasıönerisini görüşerek reddetti.

10- Siyasi parti liderlerinin televizyonda yapacakları açık oturum ile ayrı ayrı yapacakları basın toplantısı programlarında sıra belirlemesi, TRT'de kura çekimi ile yapıldı.

11- Muhafazakar, Yenidüzen ve Huzur Partileri'nin kapatılmalarıistemiyle açılan davada, Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Savcılığı'nın esas hakkındaki görüşünün alınmasını kararlaştırdı.

12- Basında yeralan bir haberde; renkli TV alıcısı fiyatlarına yüzde 4 oranında zam yapıldığı bildirildi.

13- Maliye Bakanlığı, Kozanoğlu - Cavuşoğlu grubuna bağlı Ortadoğu İktisat Bankası'nda (ODİBAN'K) geçici yönetim kurulu oluşturdu.

14- İstanbul Tıp Fakültesi 7. Kurultayı, «Troid Hastalıkları» ve«Ailevi Akdeniz Ateşi» sempozyumlarının çalışmalarını tamamlamasıile sona erdi.

15- Akbank'ın Hannover temsilciliği hizmete girdi.

16- 15. Balkan Artistik ve Ritmik Ctmnastik Şampiyonası Ankara'da başladı.

17- Ödeme süresi yarın sona ermesi gereken 1882 Yılı Gelir Vergisi 3. taksidinin ödeme süresi 17 Ekim tarihine kadar uzatıldı.

18- Ereğli Kömür İşletmeleri'nin Kandilli Ocağı'nda 7 Mart günü103 işçinin yaşamını yitirdiği grizu olayı ile ilgili olarak, EKİ müessesesi aleyhine açılan davaya Ereğli Sulh Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

19- Devlet Memurları Yasası'nda yapılan bir değişiklikle, geçicigörevlendirmede memurun muvafakatinin aranması hükmü getirildi.Kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

20- Memurların merkezi sistemle sınavdan geçirilerek işe alınmalarıyla ilgili yasanın T985'e ertelendiğini kabul eden yasa, ResmiGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

21- Ticaret Bakanlığı'm n Resmi Gazete'de yayımlanan sirkülerinde yürürlükteki ihracat rejimi kararının 28. maddesi hükmü uyarınca dört firmanın bir yıl süreyle ihracat rejimi kararı ve bu kararadayalı olarak yayımlanan yönetmelikler çerçevesinde tescil, lisansve izin taleplerinin kabul edilmemesinin kararlaştırıldığı duyuruldu.

22- Birleşmiş Milletler 38. Dönem Genel Kurul toplantısına katılmak üzere New York'a giden Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Suriye,Arnavutluk ve Federal Almanya Dışişleri Bakanları ile ikili görüşmelerde bulundu. Bu jırada New York Times Gazetesi tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katılan Dışişleri Bakanı Türkmen, gazetenin altı yazarının Türkiye ile ilgili sorularını yanıtladı.

23- Basketbol Avrupa Şampiyon Kulüpleri Kupası ilk maçında,Efes Pilsen basketbol takımı, İspanya'nın Barcelona takımına 11-96yenildi.

24- Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda, Türk güreşçileri Hayri Sezgin ve Aslan Seyhanlı, sıkletlerinde beşinci oldular.

25- Birleşik Arap Emirlikleri Turizm ve Enformasyon Bakanı ŞeyhAhmed Bin Hamed başkanlığındaki heyet, Ankara'daki resmi görüşmelerini tamamladı.

26- Milliyet Gazetesi'nde Sami Kohen'in, Havana'da Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Jorgo Bolanos ile yaptığı röportaj yayınlandı.

27- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Kıbrıs Rumyönetiminin yeni Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, Avrupa Konseyi'ndeyaptığı konuşmada, «Türkiye'ye karşı ılımlı hareket edilmesini, sabırlı olunmasını» istedi ve «Kıbrıs sorununun çözümü, Türkiye'ninKonsey'den çıkarılmasından geçmez» dedi.

. - Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanistan Hükümeti, NATO'nun «Kararlılık Gösterisi-83» tatbikatına katılankuvvetlerini geri çektikten ve tatbikatın Yunan sınırları içinde yapılacak bölümlerin yasaklandıktan sonra, tüm havaalanlarını müttefikülkelerin uçaklarına kapattı, ayrıca hava ve deniz kuvvetlerini harekete geçirdi.

28- AP Ajansı'nın VVastıington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı

Ronald Reagan'a Amerikan deniz piyadelerini 18 ay daha Lübnan'datutabilmesi için geniş yetkiler veren karar tasarısı dün.TemsilcilerMeclisi'nde 161'e karşı 270 oyla kabul edildi.

29- Beyrut'ta dört haftadan bu yana kapalı bulunan uluslararasıhavaalanı, «Uzlaştırma Komitesi»nin aldığı karardan sonra hava trafiğine açıldı.

30- Anadolu Ajansı’nın Roma çıkışlı haberine göre; Papa II. JeanPaul'e 13 Mayıs 1981 tarihinde düzenlenen saldırı olayı iie ilgili olarak Roma'da 15 kişi daha sorguya çekildi.

31- ANKA Ajansı’nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Adalet Bakanı Eylwester Zavvadzki, «Faaliyetleri yasaklanan DayanışmaSendikası'nın yeraltındaki çalışmalarını durdurması halinde, tutukluüyelerinin serbest bırakılabileceğini» söyledi.

32- Anadolu Ajansı’nın New York çıkışlı haberine göre; FransaDevlet Başkanı François Mitterand, New York'ta düzenlediği basıntoplantısında, nükleer silahların azaltılması konusundaki ABD veSovyet önerilerinin yetersiz olduğunu söyledi.

33- Anadolu Ajansı’nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Pakistan'da değişik eyaletlerde aşamalı olarak yapılan yerel seçimlerinPencab'da gerçekleştirilen ilk bölümü olaylı geçti.

34- Anadolu Aansı'nm Managua çıkışlı haberine göre; Nikaragua'da bir yolcu gemisinin yanarak baîmasıyla meydana gelen kazada, 80 kişinin öldüğü bildirildi.

35- Anadolu Ajansı'nın Londra çîkışlı haberine göre; İrlandaCumhuriyet Ordusu'na (IRA) bağlı 38 mahkumun Belfast'ta Mazecezaevinden kaçmasının ardından operasyonlara devam eden İngiliz polisi, kaçakların yarısının yakalandığını bildirdi.

36- Anadolu Aansı'nm Londra çrkışlı haberine göre; Güney KoreHava Yollan'na bağlı bir yolcu uçağının 269 yolcusuyla birlikte Sovyet uçaklarınca düşürülmesinin ardından. Uluslararası Hava Yoll'arı'nın başlattığı iki haftalık «Moskova boykotu» dün geceyarısı sonaerdi.

30 Eylül 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, 6 Ka'sım seçimlerine katılmaya hok kazanan üç siyasi partiden uygun görülmeyenlerin yerine bildirilen milletvekili adayları üzerindeki incelemesini tamamladı. Milli GüvenlikKonseyi'nin kararına göre; Milliyetçi Demokrasi Partisi adaylarınınasil ve yedekleri ile birlikte 72, Halkçı Parti'den 78 aday ve Anavatan Partisi'nden 73 aday uygun görüldü.

2- Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü'ne, Dışişleri Bakanlığı Özel Müşaviri Baki İlkin atandı.

3- 31 Mayıs 1983 tarihinde Milli Güvenlik Konseyi kararı ile Çanakkale'de Zincirbozan Deniz Üssü'nde ikamete tabi tutulan 16 eskiparlamenter «Süleyman Demirel, Ali Naili Erdem, Ekrem Ceyhun,Sadettin Bilgiç, Naıhit Menteşe, Yiğit Köker, İhsan Saibri Cağlayangil, Sırrı Atalay, Metin Tüzün, Celal Doğan, Deniz Baykal, Ferhat Aslantaş, Süleyman Genç, Yüksel Cakmur, Hüsamettin Cindoruk, Mehmet GöPhan» Milli Güvenlik Konsayi'nin aldığı 166 sayılı kararla serbest bırakıldılar.

4- Danışma Meçlisi Bütçe Plan Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı bütçesinin görüşülmesi sırasında bir konuşma yapan DışişleriBakanvekili Ümit Haluk Bayülken, «Avrupa Ekonomik Topluluğu ileilişkilerimizin halen siyasi nedenlerle dondurulmuş olduğunu» söyledi.

5- Danışma Meclisi'nde görüşülmekte olan Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi kabul edildi.

6- Danışma Meçlisi Anayasa Komisyonu Başkanı ve MilliyetçiDemokrasi Partisi Ankara Milletvekili adayı Prof- Kemal Dal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, adaylıktan istifa ettiğini açıkladı.

7- Akajans'ın bir haberine göre; Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Avrupa Konseyi'nin Türkiye hakkında aldığıkararla ilgili bir soruyu cevaplandırırken, «Türk milletinin müstakbeltemsilcileri hakkında bir değer hükmünde bulunmak, hem peşin hü-

kümlü, hem de kuruluşun savunucusu olması gereken demokrasi ilkeleriyle bağdaşmayacak ve maalesef sağlam bir mantıktan yoksunçelişkili bir tutumdur» dedi.

8- Milliyet Gazetesi'nde, Milliyetçi Demokrasi Partisi, HalkçıParti ve Anavatan Partisi Genel Başkanları ile, Ankara, İstanbul veİzmir'in sorunlarına ilişkin yapılan söyleşiler yayınlandı.

9- TRT'nin düzenlediği ve Milliyetçi Demokrasi Partisi, HalkçıParti ile Anavatan Partisi Genel Başkanlarının katılacağı açık oturumda ele alınacak konular, TRT Genel Müdürlüğü'nce partilere bildirildi.

10- Yüksek Öğretim Kurulu'nda kura çekimi sonucu görev süreleri sona eren sekiz üyenin yerine yenileri atandı- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk de YÖK üyeliğine getirildi.

11- Ermeni terör örgütü ASALA'nın Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiiiği'ne giriştiği saldırıda eşi Cahide Mıhçıoğlu'nu kaybeden ve yürüttüğü Lizbon Büyükelçiliği Müsteşarlığı görevinden merkeze atanan Mustafa Yurtsev Mıhçıoğlu, Adapazarı'nda geçirdiği trafik kazasında ağır yaralandı.

12- Avrupa Konseyi Parlamentosu, «Türkiye'de Durum» konulukarar tasarısını, tek değişiklikle ve çoğunlukla kabul etti. Parlamentonun 155 üyesinden 110'unun katıldığı toplantıda, 80 evet, 25 hayır,3 çekimser oy kullanıldı.

13- Unilever-İş'in davetlisi olarak Türkiye'yi yakından görüp tanımak amacıyla Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu üyesi İngilizve Alman parlamenterler, ülkelerine döndüler.

14- Sürekli görevle yurt dışında bulunan memurların aylıklarınauygulanacak katsayılarla ilgili Bakanlar Kurulu kararnamesi, ResmiGazete'de yayınlandı.

15- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaöğlu, Washington'da Milliyet Gazetesi muhabirine verdiği demeçte, «146 ülkeye mensup 4000delegenin katıldığı Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'mn yıllık toplantısı sırasında Washington'da yaptığı çeşitli temasların son derece yararlı olduğunu ve uluslararası finans çevrelerininTürkiye'yi ekonomik istikrar programında başarıya ulaşmış, güvenirliliğini tekrar kazanmış bir ülke olarak örnek gösterdiklerini» söyledi..

16- 15- Balkan Artistik ve Ritmik Cimnastik Şampiyonası'nda, erkek cimnastik takımımız, Romanya ve Bulgaristan'ın ardından talkımhalinde üçüncü oldu.

17- ANKA Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Londra'da bulunan Uluslararası Stratejik Etüdler Enstitüsü, dünya ekonomik bunalımına karşın, toplam savunma harcamalarının son yıllarda yüzde10 oranında arttığını savundu.

18- Uluslararası Para Fonu «IMF» ile Dünya Bankası'mn Washington'da bir hafta süren çalışmaları her iki kuruluşun başkanlarının«Memnunluk ve iyimserlik» ifadeleri ite sona erdi.

19- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; dün Washington'da ABD Başkanı Ronald Reagan ile görüşen İngiltere Başbakanı Margaret Thateher, «Ülkesiyle Fransa'nın elinde bulunannükleer silahların, Cenevre'de devam etmekte olan Avrupa'daki orta menzilli nükleer füzelerin sjnırlandmlması görüşmelerinde pazarlık konusu yapılmasına» karşı çıktı.

20- DPA'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere, bir Sovyet görevlisini daha «Görevine ters düşen faaliyetlerde bulunduğu» iddiasıyla sınırdışı etmeyi kararlaştırdı.

21- Federal Almanya, Doğu-Batı gerginliğini azaltmak için ABDBaşkanı Ronald Reagan iie Sovyetler Birliği Devlet Başkanı YuriAndropov'u doruğa çağırdı.

22- Fransa'da önümüzdeki hafta yakılacak oton Fransız-Afrikadoruk toplantısına katılacak olan Cad Devlet Başkanı Hissene Habre, Paris'e gitti.

23- Yabancı ajansların haberlerine göre; Fransa'da Marsilya'deki uluslararası Ticaret Fuarı'nda bir patlama oldu. Olayda 1 kişi öldü,3'ü ağır olmak üzere toplam 27 kişi de yaralandı. Saldırıyı daha sonra Ermeni tedhiş örgütü «Orly Grubu» üstlendi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106