17.8.1983
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1983

1 Ağustos 1983

1- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «İngiltere ile Ermeni terörizmine ve uluslararası terörizme karşı geniş bir işbirliği yapılacağını» söyledi.

Dışişleri Bakanı Türkmen toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, bir gazetecinin "İran'ın Kerkük - Yumurtalık boruhattını bombalayacaklarına" ilişkin sorusuna «Gerek İran'ın gerekseIrak'ın Türkiye'nin çıkarlarına aykırı bir harekete girişmemelerinibekliyoruz. Bizim Irak-İran savaşında bölge ülkelerine zarar verilmemesi yolundaki tutumumuz iki ülke tarafından da bilinmektedir.» şeklinde cevap verdi.

2- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu Ankara'da Atakent3. devlet mahallesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada,«Yılda 350 bin konuta gereksinme duyulduğunu, bunun 130 bin kadarının ruhsatlı olduğunu, her yıl en az 200 bin konutun üretilmesigerektiğini» söyledi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay MilliyetGazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Uyuşturucu ve benzeri ilâçlarınistenilen sürat ve sıkı denetimlerini sağlamak amacıyla bilgisayarsistemlerinin kurulacağını» söyledi.

4- Danışma Meclisi'nde Devlet İhale Yasa tasarısının görüşülmesine devam edildi.

5- Milletvekili adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin istifaları için tanınan süre sona erdi.

6- Kuşadası'nda sahte dolarla alışveriş yapan 3 Yunanlı turistGüvenlik Kuvvetlerince gözaltına alındı.

7- Amerika'da yayınlanan Washington Post Gazetesi'nde yeralan «Ermeni Terör Taktikleri» başlıklı yazıda «Hiç kimse, daha anlayışlı davrandıkları takdirde Ermenilerin yumuşayacağım Türkler'egaranti edemez, zira birçok Ermeni terörist yakalanmadan önce nekadar çok kişiyi öldürürse, bunun davaları açısından o kadar iyiolacağını düşünüyor» denildi.

Yazıda «1973 yılından bu yana 27 Türk diplomat ve ailesininErmeni terörist gruplarca öldürüldüğü» belirtilerek, «Ölü sayısınınbu kadar çok olmasına ve Ermeni teröristlerin öldürmeye devamedeceklerini açıklamalarına rağmen bugüne kadar Türklere çok azdestek gösterilmiştir.» denildi.

8- İslam Kalkınma Bankası (IDB) Türkiye'den çimento almakisteyen Cezayir'e bu isteğini yerine getirebilmesi için 36 milyon dolar kredi vermeyi kararlaştırdı.

9- AP Ajansı'nın Napoli çıkışlı haberine göre; İtalyan polisi terörist Mehmet Ali Ağca'nın serbest bırakılmasına karşılık kaçırılanİtalyan Emanuela'nın cesedinin Napoli yakınlarındaki bir gölde bulunduğuna dair gelen bir ihbar üzerine harekete geçerek bölgedearamalara başladı.

10- Yabancı ajansların Bogota çıkışlı haberlerine göre; ABDözel temsilcisi Richard Stone Orta Amerika ülkelerinde yaptığı arabuluculuk girişimini sürdürürken Kolombiya'nın başkenti Bogota'daEl Salvador'daki solcu gerillaların lideri Ruben Zamora ile görüştü.Kolombiya Devlet Başkanı Belisario Betancur'un da doğruladığı bugörüşmeden sonra Richard Stone, Sandinista hükümetinin davetiüzerine Nikaragua'ya geçti.

11- AA’nın Bonn çıkışlı haberine göre; Lülksenburg Radyosu'nabir demeç veren Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans DietrichGenscher «Cenevre'de nükleer füzeler konusunda ABD ile Sovyetler Birliği arasında görüşmelerde somut bir anlaşmaya varma şansının hâlâ mevcut olduğunu» söyledi.

12- THA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Moskova'da bulunan İsrail heyetindeki İşçi Partisi milletvekili Aron Ar-El, kendisiylegörüşen Sovyetler Birliği yüksek düzey yetkililerinden Yuri Primakov'un, «Eğer İsrail Suriye'deki füze üslerine bir saldırıda bulunursa buna Sovyetler Birliği'nin cevap vereceğini» söylediğini bildirdi.

13- AP Ajansı'nın Tel Aviv ve Şam çıkışlı haberlerine göre; Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, «İsrail işgal birlikleri Lübnan'dançekilinceye ve ABO'nin nezareti altında imzalanan Lübnan - İsrailanlaşması iptal edilinceye kadar bu ülkedeki 50 bin askerini geriçekmeyeceğini» açıkladı.

14- THA'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, Santiago de Cuba'da halka hitaben yaptığı konuşmada, «Gerekirse her şeyimizle ABD'ye karşı topraklarımızı korumak için savaşabiliriz.» dedi.

15- THA'nın Tripoli çıkışlı haberine göre; Çad Devlet BaşkanıHissene Habre kuvvetlerinin, Çad'ın kuzeyindeki bir kasabada Goukouni kuvvetleri tarafından çevrildiği ve teslim olma aşamasındaoldukları Libya resmi haber ajansı JANA tarafından öne sürüldü.

16- AA'nın Kolombo çıkışlı haberine göre; Sri Lanka'da kapatılan üç sol partinin bazı üyeleri tutuklandı.

2 Ağustos 1983

1- Yüksek Askeri Şûra Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplandı.

2- Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında Ekonomik Kurul toplantısı yapıldı.

3- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner yeni atanan 29 il emniyetmüdürünün katıldığı Oryantasyon Toplantısında «Normal parlamenter rejime geçişten sonra emniyet müdürlerinin görevlerinindaha zorlaşarak önem kazanacağını, disiplin kavramına dikkat edilmesini, eskiye dönüş yapılamayacağını» söyledi.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut yaptığı açıklamada «Otomotiv sanayi mamullerinin fiyat ve satış koşullarındanşikâyetçi olanların durumu bakanlığa bildirmelerini» istedi.

5- Cumhurbaşkanlığı Ekonomik İşler Danışmanlığına İsmailHakkı Batuk getirildi.

6- Danışma Meclisi'nde Devlet İhale Yasa Tasarısı kabul edildi.

7- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar ANKA Ajansı'naverdiği demeçte «Türkiye'nin dış borç ödemeleri konusunda rahatolduğunu» belirterek, «Geçen yıl 700 milyon doları anapara, 1.4 milyar doları ise faiz olma'k üzere toplam 2.1 milyar dolarlık dış borçödendiğini» söyledi.

8- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz «2821 sayılı Sendikalar Yasası'nda yapılmasını istedikleri değişikliklerin Devlet Bakanı Prof. İlhan Öztrak tarafından incelendiğini» söyledi.

9- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, gazetecilerin Türk-Yunan ekonomik ve turistik görüşmelerinin değerlendirmesiyle ilgili sorularını cevaplandırırken, «Türkiye ile Yunanistan arasında görüş teatisinin başlaması siyasi konularda müsait hava yaratabilir. Ama ekonomik konularla siyasi konular arasındakiboyut farkını da gözönünde bulundurmak gerekir.» dedi.

10- Türkiye'deki kaçakçılık olaylarına bakmakla görevli Dördüncü Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Ankara 4 Numaralı AskeriMahkemesi'nde bir süre önce sonuçlanan iki sanıklı eroin kaçakçılığı davası gerekçeli kararında «Gençlerimizin uyuşturucu. maddelere alıştırılması terör ve anarşi kadar tehlikelidir.» denildi.

11- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Barış Derneği davasına sanıkların savunmalarıyla devam edildi.

12- Economist Dergisi'nde, Büyükelçi Zeki Kuneralp tarafından,dergide çıkan bir yazıya gönderilen cevap yayınlandı.

13- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Temsilciler Meclisi Avrupa ve Orta Doğu Alt Komitesi'nde bir konuşmayapan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Burt, «ABD - Yunanüs anlaşmasında Türkiye ile Yunanistan'a verilecek askeri yardımlarda 7'ye 10 gibi bir koşulun bulunmadığını» belirtti.

14- ABD'de yayınlanan Washington Times gazetesi Ermeni terörüyle ilgili yazı dizisine başladı. Yazıda, «ASALA adlı Ermeni tedhiş örgütü'nün Libya'dan destek sağladığı, Filistin Kurtuluş Popüler Cephesi adlı örgütle bağları olduğu» öne sürüldü.

15- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın yeni Orta Doğu özel temsilcisi Robert Mac Farlane Beyrut'ta Lübnan Devlet Başkanı EminCemayel ve Dışişleri Bakanı El'ıe Salem ile görüştü. Görüşmedensonra Lübnan TV'sinden yapılan açıklamada, «İsrail birlikleri ileaynı anda hareket ederek Suriye birliklerinin de Lübnan'dan çekilmesini sağlamanın yollarının görüşüldüğü» bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Cenevre çıkışlı haberine göre; ABD ile Sovyetler Birliği arasında Stratejik Silahların Azaltılması (START) Görüşmelerine 5 Ekim tarihine kadar ara verildi.

17- ABD özel temsilcisi Richard Stone El Salvador'dan sonraNikaragua'ya geçti ve yönetim lideri Daniel Ortega, Dışişleri Bakanı Miguel d'Escoto ile görüştü. Richard Stone daha sonra Washington'a döndü.

18- AA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Moskova'da bulunan Filistin Kurtuluş Örgütü temsilcisi Rami Eşşar düzenlediği basın toplantısında, «Suriye ile FKÖ arasındaki anlaşmazh'klarda SovyetlerBirliği'nin uyarı ya da tavsiye şekillerinde yardım yapabileceğini»söyledi.

19- Yabancı ajansların haberine göre; Yunanistan, Avrupa Parlamentosu'na, «Meis Adası'nın serbest liman olması» yolunda biröneride bulundu.

20- Yabancı ajansların haberlerine göre; İran ile Irak arasındaki çarpışmaların devam ettiği ve Zarbatiyye bölgesinde şiddetlendiği bildirildi.

21- Sibirya - Avrupa doğal gaz boru hattının Sovyetler Birliği'ne ait olan bölümünün tamamlandığı, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

22- Libya Haber Ajansı Jana, «Çad Devlet Başkanı HisseneHabre'nin Faya Larjeau'de süren çatışmalar sırasında eski DevletBaşkanı Goukuni Weddei'ye bağlı güçler tarafından öldürüldüğünü»öne sürdü.

3 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şûra çalışmalarını sürdürdü.

2- Milliyet Gazetesi'nde Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in Ermeni terörüyle ilgili demeci yayınlandı.

3- Tercüman Gazetesi'nde Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu ile şirketlerin yardımı konusunda yapılan röportaj yayınlandı.

4- Milli Prodüktivite Merkezi tarafından yapılan bir araştırmada, «Türk bankacılık sistemi özellikle krediler ve banka işletmeciliği yönünden sağlıksız» bulundu.

5- Yargıtay Dokuzuncu Hukuk Dairesi, haklı nedenle de olsabir işçinin sözleşmesinin 6 gün geçtikten sonra feshedilemeyeceğinikararlaştırdı.

6- Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz Ankara'ya geldi.

7- Milliyet Gazetesi'nde Coşkun Aral'ın Çad'da gerçekleştirdiğiinceleme yazısı yayınlanmaya başlandı.

8- İstanbul'da güvenlik güçlerince gerçekleştirilen seri operasyonlar sonunda yasa dışı Dev - Yol örgütünü yeniden canlandırmakisteyen 15'i kız 46 kişi gözaltına alındı.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam eden DİSK davasında Genel Başkan Abdullah Baştürk mahkemeye karşı «Mütecaviz ve cüretkâr» davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle ikinci kez tutuklandı.

10- Amerika'da yayınlanan Washington Post gazetesinde Russel Warren Howe imzalı bir yazıda, «Ermeni teröristlerin 1915'te birbuçuk milyon Ermeni’nin öldürüldüğünü iddia ettikleri, ancak o tarihte tüm dünyadaki Ermeni nüfusunun bir buçuk milyon civarındaolduğu» belirtildi.

11- Yabancı ajansların haberlerine göre; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne Arap ülkeleri tarafından hazırlanarak sunulan ve«İsrail'i Batı Şeria'da sivil halka giriştiği saldırılardan dolayı» kınayan bir karar tasarısı ABD tarafından veto edildi.

12- Reuter Ajansı’nın Washington çıkışlı haberine göre; ABDDonanması'na ait Eisenhower uçak gemisinden havalanan iki F-4uçağı Sidra Körfezi üzerinde Libya Hava Kuvvetleri'ne ait Mirageuçaklarıyla karşılaştı. Ancak ateş açılmadı. Libya Haber Ajansı JANA tarafından yayınlanan Libya Hükümet açıklamasında «Libya uçaklarına, Sidra Körfezi'ne girecek herhangi bir hedefin yok edilmesi emrinin verildiği» belirtildi.

13- Yabancı ajansların haberlerine göre; İran Dışişleri BakanıAli Ekber Velayeti yaptığı bir radyo konuşmasında, «İran ile Irakarasındaki savaş sırasında petrol boru hattına bir zarar gelmesi konusunda Türkiye'nin endişelenmemesini» söyledi.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; Çad Haberleşme Bakanı İsmail Muhammed, «Devlet Başkanı Hissene Habre'nin öldüğü yolunda Libya Haber Ajansı JANA'nın yayınladığı haberin aslıolmadığını» bildirdi.

15- Küba Haber Ajansı Press Latina, «Bir Amerikan savaş gemisinin Sovyet şilebi Alexander Ulyanov'u Nikaragua açıklarındadurdurarak yükünün ne olduğunu ve nereye gittiğini bildirmesini istediğini» belirtti.

16- AP Ajansı’nın Montevideo çıkışlı haberine göre; Uruguay'daaskeri yönetim, «Ülkede siyasal faaliyetlerin askıya alındığını, üçsiyasal partinin faaliyetlerinin durdurulduğunu» açıkladı.

17- AA'nın Bogota çıkışlı haberine göre; Güney Amerika ülkesiKolombiya'da 10 bakan hükümetlerindeki görevlerinden istifa ettiler.

4 Ağustos 1983

1- Yüksek Askeri Şûra toplantısı sona erdi. Toplantı sonunda«45 Albayın general ve amiralliğe yükseltildiği, 33 generalin emekliye ayrıldığı, 33 general ve amiralin terfi ettiği, 12 general ve amiralinrütbe bekleme sürelerinin 1 yıl uzatıldığı» açıklandı.

2- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, destekleme alım fiyatlarındameydana gelen artış ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da destekleme alım fiyatları tespit edilirkenüreticimizin emeğinin tam karşılığının verilebilmesi yanında, ürünrekolte durumları ve maliyetleri ile dünya fiyatları, iç piyasa fiyatları ve ülkemizin ekonomik konjonktürü dikkate alınmıştır.» dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman «IrakDışişleri Bakanı Tank Aziz'in bir arabuluculuk teklifi ile gelmediğini» belirterek, «Bu aşamada Türkiye'nin İslam iyiniyet Komitesi çerçevesinde veya kendi başına arabuluculuk girişimi yapmayacağını»açıkladı.

4- Para ve Kredi Kurulu 1983 yılı ürünü kutlu pamuk, kuru incir, ayçiçeği, fındık ve kuru üzümün taban fiyatlarını ilân etti. Bunagöre pamuğun fiyatı 90-95, fındığın fiyatı 175, kuru incirin fiyatı 94,ayçiçeğinin fiyatı 61, kuru üzümün fiyatı ise 158 lira olarak belirlendi.

5- Merkez Bankası ve döviz pozisyonu tutan yetkili ticari bankalara bu yılın ilk dört aylık döneminde 4.3 milyar dolar tutarındadöviz geliri sağlandı.

6- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)'nin olağanüstü tüzüktadil kongresi İstanbul'da Gazeteciler Cemiyeti'nde başladı.

TGS Genel Başkan Oktay Kurtböke toplantıyı açarken yaptığıkonuşmada, 2821 sayılı yeni Sendikalar Yasası ile ilgili olarak, «Yeni yasanın sendikal hak ve özgürlüklerin özüne getirdiği sorunlarbir yana bu yasa maddelerinin bir bölümünün nasıl uygulanacağıya da uygulanabileceği hâlâ tartışma konusu. İşte biz bu karanlıkyol içerisinde sonuca varmaya çalışacağız.» dedi.

7- İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan bir rapora göre; 1983 yılının Ocak - Mart döneminde İstanbul özel kesim imalâtsanayiinde 1982 yılının eş dönemine göre yüzde 4.9 reel üretim büyümesi olurken, kapasite kullanım oranı da yüzde 60.1'e yükseldi.

8- Irak Enformasyon Bakan Vekili Abdülcabbar Mutısin Ankara'da basın mensuplarıyla yaptığı sohbet toplantısında «İranlılarınKerkük tesislerini ve petrol boru hattını uçuracakları söylentileri hayaldir. Gerçekle ilişkisi yoktur. Buraya yaklaşmaları bile mümkündeğildir» dedi.

9- «Mahkeme disiplinini bozduğu» gerekçesiyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılananDİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk'e 7 gün hücre cezası verildi.

10- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; «Türk Anti - Hıristiyan Özgürlük Cephesi» adında bir örgüt İtalyan Haber AjansıANSA'ya gönaerdiği bir mektupta, «Mehmet Ali Ağca'nın serbestbırakılmaması halinde Vatikan görevlilerinden birinin kızı olan Emanuella Orlandi'nin 30 Ekim günü öldürüleceğini» bildirdi.

11- Kanada'da yayınlanan Toronto Star Gazetesi, «Türkiye'yekarşı saldırılar düzenleyen ASALA'nın solcu ve Türk gruplarıyla birleşerek ortak bir terör cephesi kurduğunu» öne sürdü.

12- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile görüşen Amerikan Kongresi üyeleri,«Küba lideri Fidel Castro'nun geçen hafta yaptığı iyiniyet çağrısınaABD yönetiminin olumlu yanıt vermeye hazır olduğunun» gözlemlendiğini açıkladılar.

13- ABD tarafından Nikaragua'ya askeri malzeme taşıdığı gerekçesiyle durdurulan Sovyet şilebi Alexander Ulyanov'un yükünü boşaltmak üzere Corinto Limanı'na girdiği, şilebin askeri malzeme taşıdığı yolundaki söylentilerin Nikaragua tarafından yalanlandığı APAjansı'nın Washington çıkışlı haberinde bildirildi.

14- Reuter Ajansı'nın Lima çıkışlı haberine göre; Peru SilahlıKuvvetleri tarafından yayınlanan bildiride, «Ülkenin güneyindekiAyacucho kentinde solcu gerillalar ve hükümet kuvvetleri arasındaçıkan çatışmalarda 40 gerilla ve üç askerin öldüğü açıklandı.

5 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Ankara'da yeni MilliKütüphane binası hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren törende yaptığı konuşmada, «Bu binayı açmayı kendime görev biliyorum. Bu gibi eserler mutlaka çoğaltılmalıdır. Okuma zevkinin herkese aşılanması böylece gerçekleşecektir. Herkes kendi bütçesindenayırarak kitap Okuma zevkini arttırmalrdır.» dedi.

2- MGK Genel Sekreterliği Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Dz. Kd. Kur. Bnb. Metin Ataç Muharip Komutanlığı'na atandı.

3- THA'nın haberine göre; Başbakan Bülend Ulusu. «Devletmemurlarının yer değiştirme sureti ile atanmalarının zamanında yapılması» konusunda bir genelge yayınladı.

4- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Tercüman Gazetesi'neverdiği demeçte, «Yakın bir tarihte orta eğitime devam eden gençlerin yüzde 65'i mesleki ve teknik eğitime yöneltilmiş olacaktır» dedi.

5- Yeni Doğuş Partisi Genel Başkanlığına Cavit Usal seçildi.

6- ANKA Ajansı'nın haberine göre; bu yılın ilk yarısında MerkezBankası tarafından bankalar kesimine sağlanan kredilerin yüzde85'ini özel bankalar kullandı.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)'nin 2821 sayılı Sendikalar Kanunu gereğince düzenlediği yeni ana tüzüğü, kabul edildi.

8- Anadolu Basın Birliği'nin 9- Kuruluş Yıldönümü Amasya'dakutlandı.

9- Basında yer alan haberlerde, bugüne kadar belli askerlikten 17 bin 59 kişinin yararlandığı. 75 milyon 844 bin ABD doları döviz elde edildiği bildirildi.

10- Filistin Kurtuluş Örgütü Türkiye temsilcisi Ebu Firaz ANKAAjansı'na verdiği demeçte, «Kendilerinin teröre karşı olduklarını,FKÖ kamplarında Ermeni teröristlerin eğitilmediğini» söyledi.

11- Gazeteci Kutlu Ertuna İstanbul'da vefat etti.

12- Milli Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı hareket ettiği iddiasıyla haklarında soruşturma acılan Milliyet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Doğan Heper ile yazar Metin Toker hakkında kovuşturmaya gerek olmadığına karar verildi.

13- Türkiye'nin Federal Almanya ve Tayland'daki Türk temsilciliklerinde güvenlik önlemlerinin arttırıldığı basındaki haberlerdeyer aldı.

14- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, «KıbrısRum Yönetimi lideri Kipriyanu'nun konuğu olarak Kıbrıs'ta temaslarını sürdüren İsveç Dışişleri Bakanı Lennart Bodstorm'un, "Kıbrıs'ta egemenlik kurmanın Kıbrıs Rum halkı ile hükümetinin haklı olduğunu" söylemenin kabul edilemez olduğunu, bu nedenle üniformalıİsveç askerlerinin KTFD'ne geçişlerinin yasaklandığını» belirtti.

15- İngiltere Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs konusundaki politikalarında bir değişiklik olmadığını açıkladı.

16- Yabancı ajansların Roma çıkışlı haberlerine göre; DevletBaşkanı Sandro Pertini tarafından İtalya'da hükümet kurmakla görevlendirilen Başbakan Bettino Craxi basına yaptığı açıklamada,«Kabineye katılan yüksek deneyimli ve büyük kişiliklerle son dereceetkin ve yetenekli bir hükümet kurduk» dedL

17- Lübnan'ın kuzey kıyı kentlerinden Trablusşam'da patlayıcıyüklü bir arabanın bir cami önünde patlatılması sonucu 19 kişininöldüğü, 40 kişinin de yaralandığı AP Ajansı'nın Trablusşam çıkışlıhaberinde bildirildi.

18- AA'nın Uagadugu çıkışlı haberine göre; Afrika ülkelerindenYukarı Volta'da dün yapılan hükümet darbesi sonunda eski Başbakanlardan Yüzbaşı Thomas Sankara, «Ülkede Ulusal Devrim Konseyi» nin oluşturulduğunu, Uagadugu Radyosu'ndan açıkladı.

6 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi inşaatında incelemelerde bulundu.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen bölgeyi tanımak ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti.

3- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk yaptığı yazılı açıklamada,«Bu yılki kampanyanın başından beri (2 aylık zaman içinde) buğdayüreticisine 32 milyar lira ödendiğini» bildirdi.

4- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İsmet Yanıkömeroğlu düzenlediği basın toplantısında, «Kurucu olarak veto edilmiş olan birininmilletvekili adayı olmasında yasal olarak bir sakınca bulunmadığını» belirtti.

5- Kültür ve Turizm Bakanlığı Cumhuriyetin kuruluşunun 60yıldönümü dolayısıyla bu yıldan başlamak üzere «Devlet FotoğrafSergisi» düzenledi.

6- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar son günlerde ihracatçıların vergi iadelerinin ödenmediği şeklindeki haberlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Vergi iadeleri zamanında ödeniyor. Bazılarının muameleleri tamamlanmadığı için gecikmeler olmuştur.»dedi.

7- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı NuhKuşçulu UBA muhabirinin sorularını cevaplandırırken, «Güç durumdaki şirketlerin sağlığa kavuşmaları için sermaye piyasası ve menkul değerler borsasının çok acele çalıştırılması lâzımdır.» dedi.

8-DESİYAB Yönetim Kurulu üyesi Süreyya Koç Kuşadası'nda öldü.

9- Ege ve Trakya bölgesinde hafif şiddette deprem oldu, Ankara'da şiddetli yağış su baskınına neden oldu.

10- Uyuşturucu madde ve silah kaçakçılığı suçundan arananve mahkeme kararıyla adını Avni Yaşar Musullu olarak değiştiren Avni Karadurmuş için kırmızı bülten çıkarıldı ve Interpol aracılığıyla133 ülkeye gönderildi.

11- Yazılı basının Bağdat kaynaklı haberlerine göre; KuzeyIrak'daki özerk Kürt yönetiminde yasama organı için seçimler yapıldı.

Öte yandan Irak Enformasyon Bakanı Latif Musayyef Cesamyabancı basın mensuplarına düzenlediği basın toplantısında, «İran'aait Rüstemabad, Hürmüzabad ve Dehlaran kasabalarının ele geçirildiğini ve Mihran'daki kuşatmanın sürdüğünü» açıkladı.

12- AP Ajansı'nın Ouagadougu çıkışlı haberine göre; Yukarı Volta'da Devlet Başkanı Uedrago'yu devirerek iktidara geçen eski Başbakan Yüzbaşı Sankara «Libya'nın piyonu olmadıklarını» söyledi.

13- ANKA Ajansı'nın Lagos çıkışlı haberine göre; Nijerya'daDevlet Başkanlığı seçimleri yapıldı.

7 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren beraberinde Ankara Srkıyönetim Komutanı Orgeneral Recep Ergun ve Ankara Valisi MustafaGönül ile Çamlıdere ilçesinde incelemelerde bulundu.

2- Maliye Balkanı Adnan Başer Kafaoğlu, Suudi Arabistan Maliye ve Ulusal Ekonomi Bakanı Muhammed Ali Abaalkhail'in çağrılısı olarak Cidde'ye gitti. Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilere birdemeç veren Kafaoğlu, «İhracatımızın İran-lrak durumuna bağlı olduğunu, Irak'a olan ihracatımızdaki gerileme yüzünden ihracatın artış nispetini düşük gösterdiğini» belirterek, «İkinci Boğaz Köprüsüve metro projesinin birleştirileceğini» söyledi.

3- İncelemeler yapmak üzere Diyarbakır'a giden Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Ankara'ya döndü. Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Türkmen, «Özel bir ziyaret amacıyla Diyarbakır'a gittim. Gezimin siyasi hiçbir yanı yoktur. Basında bukonuda öne sürülen tahminler tamamen asılsızdır.» dedi.

4- Akajans'ın haberine göre; Türk-İş Genel Başkanı ŞevketYılmaz, yeni çıkan İş Kanunu ile ilgili görüşlerini açıklarken, «İş Kanunu'ndaki değişiklikleri "olumlu" bulduğunu» belirterek, «Bizce önemli bir eksik, işçinin iş güvencesinin ddha güçlü himayelere bağlanmasının unutulmuş olmasıdır.» dedi.

5- Kapatılan CHP'nin eski genel başkanı Bülent Ecevit'in Petrol-İş Sendikası'nın 17. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayla ilgiliolarak başlatılan hazırlık soruşturmasının "takipsizlik" kararıyla sonuçlandığı basında yeralan bir haberde bildirildi.

6- İstanbul'da emniyet görevlilerince yapılan aramalarda şüpheli görülen 314 kişi gözaltına alındı.

7- ABD dolarının değeri, dünya borsalarında yükseldi.

Buna göre 1 Amerikan dolarının döviz alışı 230.15, döviz satışı234.75, efektif alışı 230.15, efektif satışı 237.05 lira, 1 Batı Almanmarkının döviz alışı 86.55, döviz satışı 88.28, efektif alışı 86-55, efektif satışı 89.15 lira, 1 İngiliz sterlininin döviz alışı 346.61, döviz satışı353.54,'efektif alışı 346.61, efektif satışı 357.00 lira oldu.

8- Bakanlar Kurulu, Çimse-İş ile Türk Metal Sendikalarının imzaladığı ve Yüksek Hakem Kurulu'nca yeniden yürürlüğe konulantoplu iş sözleşmelerinin iş kollarına teşmilini kararlaştırdı. Konuyailişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın yeni Orta Doğu özel temsilcisi Robert Mc Farlane Şam'da Suriye Devlet Başkanı Hafız Esadve Dışişleri Bakanı Abdül Halim Haddam ile görüştü.

10- Reuter Ajansı'nın Tunus çıkışlı haberine göre; Tunus'ta yapılan Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Komitesi çalışmalarını tamamladı. Toplantılar sonunda yayınlanan bildiride «ABD Başkanı Reagan'ın önerdiği çözüm planı» bir kez daha reddedildi. Öte yandan«Suriye yanlıları ile Arafat yanlısı gerillalar arasındaki sürtüşmeninsona ermesi için» 18 kişilik bir arabulucu kurul oluşturuldu.

11- AP ve Reuter Ajansları'nın N'djemana çıkışlı haberlerine göre; Cad Devlet Başkanı Hissene Habre N'djemana'da düzenlediğibasın toplantısında «Fransa Devlet Başkanı Francoise Mitterand'ınAfrika İşleri Danışmanı Guy Penne'nin kendi Dışişleri Bakanı İdrisMiskin ile görüşerek yönetimi ele geçirmesini önerdiğini, ancak bunun Miskin tarafından reddedildiğini» söyledi.

Öte yandan Libya Haber Ajansı JANA, «Sudan Devlet BaşkanıCafer Nimeyri'nin Habre birlikleri yanında savaşmaları için bir Sudan alayını, Çad'a yolladığını» bildirdi.

12- AA'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili'de kapatılan 5 siyasi partinin oluşturduğu «Demokratik İttifak», "Devlet Başkanı Pinochet" in istifa etmesini, böylece ülkede ekonominin canlandırılması ve 18 ay içinde serbest seçimlere gidilmesi için geçici bir hükümetin kurulmasını» istedi.

13- İran ile Irak arasında devam eden savaş ve İran'ın başlattığı "Şafak Harekatı" ile ilgili haberler basında yer aldı.

14- THA'nın Paris çıkışlı haberine göre; İran'da 17 Bahai idamedildi.

15- ANKA Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Çin Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir pilot Mig-21 tipi uçakla başkent Seul yakınlarında bir havaalanına inerek Güney Kore makamlarından sığınma hakkı istedi.

16- Hiroşima'ya atılan atom bombasının 38. yılı nedeniyle Japonya'nın çeşitli kentlerinde nükleer silahlara karşı gösteri düzenlendi.

17- Birinci Dünya Atletizm Şampiyonası Helsinki'de başladı.

8 Ağustos 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, Genel Başkan Ali Türkmen'in de dahil olduğu Refah Partisinin 29 kurucu üyesini uygun görmedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı, sözleşmelerde yer alan hükümlergereği olarak emekliliğe hak kazanmış işçilerin iş akitlerinin feshedilebileceğini açıkladı.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda «Dernekler Yasa Tasarısı» nın görüşülmesine başlandı.

4- Sincan - Eryaman'da yapılacak 3 bin konutluk 4. devlet mahallesinin temeli Başbakan Bülend Ulusu tarafından atıldı.

Başbakan Ulusu temel atma töreninde yaptığı konuşmada, «Buyıl içinde Çukurca mevkiinde 200 konutluk ikinci devlet mahallesinin yapımına başlanmasının planlandığını, kamu çalışanlarının kiraIrk konut sorununa bir ölçüde çözüm getirileceğini» söyledi.

5- Japonya Dışişleri Bakanı Shintaro Abe ve eşi, 24 kişilik birheyetle birlikte Ankara'ya geldi.

Dışişleri Bakanı İlter Türkmen karşılamadan sonra yaptığı açıklamada, «Bu anlamlı ve önemli ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir hamlenin başlangıcı olmasını içten dilerim. Demokrasiprensiplerine ve değerlerine bağlı olan Türkiye, Japonya'nın demokratik sistem içinde toplumsal geleneklerine sadık kalarak gerçekleştirdiği muazzam gelişmeyi hayranlıkla izlemiştir.» dedi.

Onuruna verilen akşam yemeğinde bir konuşma yapanJaponya Dışişleri Bakanı Abe, «Türkiye'nin İran - Irak savaşını durdurmak için gösterdiği çabalara derin saygı duyduğunu» belirterek, «Buraya gelmeden önce ziyaret ettiğim İran'da liderlere çatışmanın biran önce barış yoluyla çözülmesi çağrısında bulundum.Bundan sonra ziyaret edeceğim Bağdat'ta da aynı çağrıyı tekrarlamak niyetindeyim.» dedi. Japon Dışişleri Bakanı Abe konuşmasında,«Japon halkı ve hükümetinin uluslararası terörizmi yok etmeye kararlı olduklarını» belirtti.

6- İran hükümeti adına İran Dışişleri Bakanı Velayeti. TürkiyeDışişleri Bakanı İlter Türkmen'e bir mesaj gönderdi. İran DışişleriBakanlığı Siyasi İşler Genel Müdürü Lavasani tarafından Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'e iletilen mesajda «İkili ilişkilerin ve bölgedeki tüm konuların ele alındığı» açıklandı.

7- «Yarini Yarın» adlı romanında komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle hakkında 5-10 yıl arasında ağır hapis istemiyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı l Numaralı Askeri Mahkemesi'ndeyargılanan Pınar Kür beraat etti.

8- Birinci Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nde Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine, laikliğe aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Milli Türk Talebe Birliği hakkında davaaçıldı.

9- Suudi Arabistan'a resmi ziyarette bulunan Maliye BakanıAdnan Başer Kafaoğlu Taif'te Kral Fahd bin Abdülaziz tarafındankabul edildi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in bir mesajını sunan Maliye Bakanı Kafaoğlu daha sonra Suudi Arabistan Maliye ve Ulusal Ekonomi Bakanı Muhammed Alu Abaalkhail, Ticaret Bakanı El Solayım ilegörüştü.

Görüşmelerden sonra İskenderun - Divriği demiryolu proje yenileme ve elektriklendirme projesi ve kredisine ilişkin anlaşma imzalandı. Böylece 2 yıl vadeli, beş yılı ödemesiz ve yüzde üç borçmasraf karşılığı ödenmek üzere Suudi fonu tarafından 213 milyonSuudi Arabistan Riyali (yaklaşık 61.8 milyon dolar) proje kredisisağlandı.

10- ABD dolarının dünya piyasalarında değer kazandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- Reuter Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; Fransa'nınTahran Büyükelçiliğinde dün gece yarısı bir patlama meydana geldi. Olayda can kaybı olmadı, olayın sorumluluğunu «Ermeni Orlygrubunun üslendiği» AFP bürosuna açılan bir telefonla bildirildi.

12-Cezayir Devlet Başkanı Cadli Bencedid'in «Çad'da devameden savaşa Afrika Birliği Örgütü'nün müdahale ederek bir çözüm bulması gerektiğini» söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Basında yeralan Bağdat kaynaklı haberlere göre; Irak askeri yetkililerince yapılan açıklamada Irak birliklerinin dün gece başlattıkları harekatta Mihran ve çevresindeki kasabaların ele geçirildiği bildirildi.

Öte yandan İran Haber Ajansı İRNA «İran birliklerinin Irak Kürdistanı'nın Hac Ümran bölgesine ilerleyerek bölgedeki Darband geçidi ile geçite hakim üç tepeyi ele geçirdiklerini» bildirdi.

14- AP Ajansı'nın Bangkok çıkışlı haberine göre; Tayland'dakiİran Büyükelçiliği saldırıya uğradı, olayda can kaybı olmadı-

15- Yabancı ajansların haberlerine göre; Guatemala'da Savunma Bakanı General Oscar Humberto Mejia başkanlığındaki bir grupsubayın. Devlet Başkanı General Efrain Rios Montt'u görevinden aldıkları Guatemala Ulusal Radyosu tarafından bildirildi.

16- Yabancı ajansların haberine göre; Lübnan'ın Baalbek kentinde dün 3 kişinin ölümüne 130 kişinin de yaralanmasına nedenolan patlamayı, «Lübnan'ı yabancılardan kurtarma cephesi» adlı birörgüt üslendi. Öte yandan Baalbek halkı da patlamayı protestoamacıyla 1 günlük grev düzenledi.

9 Ağustos 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi «Mal Bildirimi» yasası ile «Çevre Yasasını kabul etti.

2- Milli Güvenlik Konseyi Muhafazakar Parti'den 1, Huzur Partisi'nden 27 kurucu üyeyi uygun görmedi.

3- Türk ve Japon Dışişleri Bakanları başkanlığındaki heyetlerarasındaki resmi müzakerelerde 65 milyon dolarlık kredi anlaşmasıimzalandı.

4- UBA'nın bir haberine göre; 25 nisan 1983 tarihinden bugünekadar 147 üyeli Danışma Meclisi'nden toplam 86 üye siyasi partilere girdi.

5- Japonya Dışişleri Bakanı Shintaro Abe Ankara'dan ayrılmadan önce Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Uluslararası terörle mücadele ederek buna bir son verdirmek dünya barışı açısından büyük önem taşır. Bu amaçla ülkelerin işbirliği yapmaları şarttır. Biz Türkiye'nin bu alandaki çabalarını takdirle karşılıyoruz. Ancak bu terör hareketleri bir çok ülkeyi kapsamaktadır. Bu nedenlebu konuda Türk hükümetiyle sürekli temaslarda bulunmak ve eldeki bilgileri Türk makamlarına geçirmek lazımdır. Bu alanda Japonyaelinden gelen.her türlü yardımı yapmaya hazırdır» dedi.

Japonya Dışişleri Bakanı Abe temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye'den ayrıldı.

6- AA'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; BM Genel SekreteriPerez de Cueller Kıbrıs sorunun bazı yönlerine çözüm getirilmesiamacıyla Kıbrıs Türk ve Rum taraflarına yeni öneriler sundu.

7- Yabancı ajansların haberlerine göre; Guatemala'da kanlıbir darbeyle Devlet Başkanı General Rios Montt'u devirerek yönetime el koyan eski Savunma Bakanı Tümgeneral Oscar HumbertoMejia Victores darbenin ardından düzenlediği basın toplantısında.«Olağanüstü kısıtlama yasalarının kaldırılacağını ,genel seçimlerin yapılacağını, basına uygulanan sansür ile toplantı yapma yasaklarının kaldırılacağını, gizli askeri mahkemelerin feshedildiğini, askeriharekatın siyasi amaç taşımadığını, sadece yönetime el koyduklarını» açıkladı.

8- Yabancı ajansların haberlerine göre; Fransa Savunma Bakanı Charles Hernu «Fransa'nın, Orta Afrika Cumhuriyetinde bulunan askeri birliğini Çad'a gönderdiğini» açıkladı.

Öte yandan Çad yönetimi, Libya uçaklarının ülkenin kuzey kesimini bombalamaya devam ettiğini ve Faya Largeau kasabasındahükümet birliklerinin duruma hakim olduğunu» açıkladı.

9- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Hughes, Çad'daki mevcut durumu takip için bölgeye yapılan ABD askeri müdahalesinin tamamen bu ülkeye yapılan karşılıklı istişareler sonucunda tesis edildiğini» açıkladı.

10- Reuter Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın dinilideri Ayetullah Humeyni, yaptığı açıklamada, «Saddam Hüseyin'insaldırgan olduğunu, ancak çok fazla can kaybı vermesi halinde yokedileceğini» öne sürdü.

11- AA'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat Avusturya Televizyonu'nda yaptığı konuşmada, «Lübnan'daki olayların ve Filistinlilere karşı girişilen eylemlerinbölgede yeni ayrılıklara yol açtığını» belirterek, «Bu yeni çatışmalar, yeni yanardağların oluşmasına yol açar. Böylelikle bölge de birbirine düşman küçük devletere bölünür» dedi.

12- Yabancı ajansların Şam ve Beyrut çıkışlı haberlerine göre;Suriye'nin Lübnan'nın doğusundaki Bekaa vadisindeki pilotsuz birİsrail uçağının düşürüldüğü yolundaki açıklaması, İsrail tarafındandoğrulandı.

13- AA'nın Colombo çıkışlı haberine göre; Sri Lanka hükümeti,ülkedeki çatışmalardan zarar gören halk için uluslararası yardım yapılmasını istedi.

14- İngiliz Gazetesi Financial Times 10 haftalık bir aradan sonra yeniden yayınlanmaya başladı.

10 Ağustos 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, «Genel Seçimlere katılaccrk partnerin adaylarının da uygun görülemeyebileceğine ilişkin» Seçim Kanunu'ndaki geçici bir maddeyi kabul etti.

2- Sıkıyönetim Komutanlıklarına yapılan atamalar belli oldu.

Buna göre; 1. Ordu ve İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale,Edirne İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı'na Orgeneral Necdet Öztorun.2. Ordu ve Malatya, Konya. Niğde, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı'na Orgeneral İsmail Hakkı Akansel, 3. Ordu ve Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Trabzon, Rize, Ordu, Sivas, Tokat, Amasya, Corum, Samsun, Sinop İlleri SıkıyönetimKomutanlığı'na Orgeneral T. Fikret Oktay atandı.

Öte yandan Birinci Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı OrgeneralHaydar Saltık Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı'na, İkinci Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Mehmet Buyruk Yüksek Askeri Şura üyeliğine, Orgeneral Ragıp Uluğbay NATO GüneydoğuAvrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Recep Ergun Harp Akademileri Komutanlığı'na, Orgeneral Hüsnü Celenkler Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığına, Cumhurbaşkanlığı ve MGK Genel SekreteriOrgeneral Necip Torumtay Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na, Orgeneral Ecmel Kutay Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'na, Orgeneral Ragıp Çiçek Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı'na, Oramiral Zahit Atakan Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı'na atandılar.

Öte yandan 4. Kolordu ve Ankara, Çankırı, Kastamonu İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı'na da Korgeneral Sobri Yirmibeşoğlu atandı.Atamalara ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

3- Askeri Yargıtay Başsavcı Başyardımcılığına Hakim AlbayMusa Sönmez atandı.

4- ANKA Ajansı’nın haberine göre; Yeni Doğuş Partisi'nin 38kurucusunun yerine bildirdiği 34 yeni kurucusundan 15'i uygun görülmedi.

5- Basında yer alan bir habere göre; üniversitelerin yenidendüzenlenmesi ve örgütlenmesiyle ilgili 2809 sayılı yasa uyarınca öğretim görevlilerinin bağlı bulundukları bakanlıklara iade işlemlerisona erdi ve iade edilen öğretim görevlilerinin sayısı 671'i buldu.

6- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Edirne'ninEnez ilçesnde yapılan kazılarda 12. yüzyıla ait tarihi heykeller bulundu.

7- Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliğine Ermeni teröristler tarafından yapılan saldırıda hayatını kaybeden Portekiz Maslahatgüzarı Yaşar Mıhçıoğlu'nun eşi Canide Mıhçıoğlu'nun cenazesi Ankara'ya getirildi.

8- İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Volkan Şölen İstanbul'da vefat etti.

9- İzmir'de bir polis memurunu öldürmek suçundan Ege Orduve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan yasa dışı Halkın Kurtuluşu örgütü üyesi Abdülkadir Konukölüm cezasına mahkum oldu.

10- Urfa ve Gaziantep'te yapılan son operasyonlarda dış piyasadeğeri 250 milyon lira olan 10 kilo 135 gram saf eroin ele geçirildi.

11- Tercüman Gazetesi'nin yayımı, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından fkinci bir emre kadar durduruldu.

12- ANKA Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Ankara'dansonra Irak'a giden Japonya Dışişleri Bakanı Shintaro Abe, Bağdat'ta resmi temaslarına başlayarak, Başbakan Birinci Yardımcısı TanaYasin Ramazan ile görüştü.

13- ABD'nin Çevik Kuvveti'nin Mısır-Somali ve Sudan'daki Parlak Yıldız-83 tatbikatı başladı.

14- ABD'de yargıç İrving Robert Kauffmann başkanlığında özelbir komisyonun kurulduğu ve bu komisyonun özel olarak yasal yoldan gelir elde etmeyen şebekelerin yakalanmasını amaçladığı, Akajans'ın Frankfurt çakışlı haberinde bildirildi.

15- Fransa'nın Çad'a göndereceğini açıkladığı 180 'kişilik özelbirliğin iki parti halinde Kamerun ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndekiFransız garnizonlarından, Cad'ın başkenti N'djamena'ya geldikleriyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- İran Haber Ajansı İRNA, Fransa'nın Tahran Büyükelçiliğibahçesindeki bir arabaya yerleştirilen bombanın patladığını, ancakolayda ölen ya da yaralanan olmadığını haber verdi.

17- Lübnan Savunma, Maliye ve Halk Sağlığı bakanlarının, dürzi lideri Velid Canbolat yönetimindeki «İlerici Sosyalist Parti» (PSP)militanlarınca kaçırılarak, Beyrut'un güneydoğusundaki Muhtara kasabasına götürüldükleri, Beyrut Havaalanına düzenlenen saldırıdaüç kişinin öldüğü, 21 kişinin de yaralandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Guatemala çıkışlı haberine göre; Guatemala'da askeri bir darbe ile yönetimi ele geçiren General Oscar MejiaMictores düzenlediği basın toplantısında, «ABD'nin Nikaragua'yakarşı saldırgan bir politikası olmadığını, Guatemala ve diğer ülkelerde savaşmaları için Nikaragua'nın bazı yıkıcı grupları eğittiğini» önesürdü.

11 Ağustos 1983

1- Ermeni teröristler tarafından Lizbon Büyükelçiliği konutunayapılan saldırıda hayatını kaybeden Lizbon Maslahatgüzarı YurtsevMıhçıoğlu'nun eşi Canide Mıhçıoğlu için Ankara'da Devlet töreni düzenlendi.

Törende bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen.«Portekiz hükümeti ve güvenlik makamlarının saldırının başladığıandan itibaren gösterdikleri kararlı tutumu da takdirle karşıladıklarını» belirterek, «Türkiye'nin verilecek bir karış toprağı ve kimseyemaddi ya da manevi borcu yoktur. Tüfkrye'nin sadece 10 yıldan berimasum Türk vatandaşlarına karşı işlenen cinayetlerin hesabını sorma hakkı vardır» dedi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay Kan yılıilan edilen 1983’te yapılan ve bundan sonra sürdürülecek çalışmalar hakkında Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Ülkenin ihtiyacı olan kan ve kan ürünlerinin sağlanmasının, stok ve dağıtımrnın yapılmasının, israfı önleyici düzenlemeler getirilmesinin kan ticaretinin yasaklanmasının, milli kan politikasının esasları olduğunu,halkta kan verme alışkanlığının yaratılmasının önem taşıdığını» söyledi.

3- Türkiye Sakatları Koruma Milli Koordinasyon Kurulu Türk İş Genel Merkezi'nde toplandı. Toplantıya başkanlık eden SosyalGüvenlik Bakanı Sadık Side, «İş Yasası'nda yapılan değişiklikle eskiden 100 işçi çalıştıran işverenlerin sakat çalıştırma zorunluluğunun şimdi 50 işçiye indirildiğini» belirtti.

4- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda Seferberlik ve Savaş Hali yasa tasarısı kabul edildi.

5- Köyyol-İş Sendikasının Olağanüstü Genel Kurul toplantısıAnkara'da başladı. Genel Kurul'da bir konuşma yapan Türk-İş GenelBaşkanı Şevket Yılmaz, «Türk-İş'in partilerüstü politika uygulamayakararlı olduğunu» söyledi.

6- Meslek kuruluşlarının yasasını değiştiren yasa gücündeki kararnameye ilişkin olarak TMMOB tarafından hazırlanan rapor Başbakan Bülend Ulusu'ya iletildi.

7- Tütünbank Genel Müdür Vekili Talat Tuğtekin yaptığı açıklamada, «Bankasının 1983 yılının ilk 6 ayında 555 milyon lira kar ettiğini bildirdi.

8- Otomotiv Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Muhsin Yıldırım, «Otomotiv sanayiindeki krizin dış pazarların zorlanarak ihracatın arttırılması ve maliyetlerin kontrol altına alınmasıyla hafifletildiğıni» bildirdi.

9- Askeri Yargıtay Dördüncü Dairesi, gözaltındaki sanığa işkence yaptıkları iddiasıyla yargılanarak beraat eden 6 emniyet görevlisinden 3'ü hakkındaki beraat kararının bozulmasını, 3'ü hakkındaki kararın da onaylanmasını kararlaştırdı.

10- Milli Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen «Kamu Görevlileri ile ilgili Mal Bildirimi Yasası», «Çevre Yasası», Milli ParklarYasası», Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Çeşitli bakanlıklarda yapılan yeni atamalarla ilgili kararnameler Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- ANKA Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Türkiye ileIrak Merkez Bankaları yetkilileri, mevcut kredili ihracat anlaşmasından doğan sorunların çözümü için Bağdat'ta toplandılar.

13- AA'nın Stockholm çıkışlı haberine göre; Ermeni terörist örgütü ASALA, İsveç hükümetini yeniden tehdit ederek, «Stockholm'da yargılanmakta olan uyuşturucu madde kaçakçısı iki üyesi serbest bırakılmadığı takdirde İsveçli pop şarkıcısı Çarole Haeggkvist'ikaçıracaklarını» bildirdi. Tehdit edilen kişiler arasında İsveç KralıGustav'ın da bulunduğu yetkililer tarafından açıklandı.

14- İran ile Irak arasında savaş sürerken, İran'ın Gilan Garpkentinde 50 kişinin öldüğü Tahran Radyosu tarafından açıklandı.

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, ülkesini ziyaret etmekte olan Japonya Dışişleri Bakanı Shintaro Abe ile görüştüktensonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «İran ile aralarındaki savaşınbiran önce sona ermesini istediklerini, bu amaçla iyi niyetli tüm girişimlere açık olduklarını» söyledi.

15- ABD'nin Los Angeles kenti havaalanındaki Kanada Havayolları'na ait kargo terminaline bomba yerleştirdikleri gerekçesiyleABD'de yargılanan üç Ermeni, suçlu bulundu.

16- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'deyayınlanan Washington Post Gazetesi, «ABD Dışişleri Bakanlığı Pentagon'un, İran ile Sovyetler Birliği arasındaki dağlık bölgelere benzer yerlerde görevlendirilmek üzere 5 yeni hafif piyade birliğininoluşturulmasını öngören bir planı incelemekte olduğunu» haber verdi.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; Fransa hükümeti ninÇad'a 520 asker daha göndereceği bildirilirken ülkenin kuzeyindekiFaya Largeau kenti Libya desteğindeki eski Devlet Başkanı Gukuni Veddeye'ye bağlı birliklerin eline geçtiği, AP Ajansı'nın N'djamena mahreçli haberinde öne sürüldü.

18- AP Ajan'sı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'da düngece Velid Canbolat taraftarlarınca kaçırıldıkları bildirilen LübnanMaliye, Kamu İşleri ve Sağlık Bakanları'nm serbest bırakıldığı Lübnan radyosu tarafından açıklandı.

19- AP Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili Devlet Başkanı General Pinocheî, hükümet kabinesindeki 7 bakanı değiştirdi.

20- AP Ajansı'nın Lagos çıkışlı haberine göre; Nijerya'da geçtiğimiz hafta sonu yapılan başkanlık seçimini eski CumhurbaşkanıŞehu Şagari'nin kazandığı açıklandı.

21- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Amerikalı gazeteci Jack Anderson «Parade» dergisinde yer alan bir yazısında,«Kansas'taki bir üsten 1980 yılında nükleer başlıklı bir Titan füzesinin yanlışlıkla fırlatılmasının son anda önlendiğini» öne sürdü-

12 Ağustos 1983

1- MGK, Yeni Düzen Partisi'nin 1 kurucu üyesini uygun görmedi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Suudi Arabistan yetkilileriyle yaptığı görüşmelerden sonra yurda dönüşünde Adana Havaalanında yaptığı basın toplantısında, «Enflasyon oranının yüzde20 civarında olacağını, Suudi Arabistan'ın program ve proje kredisinde Türkiyeye yardım yapmayı kabul ettiğini» söyledi.

3- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinebağlı Şerefli bölgesinde Trakya Birlik tarafından yaptırılan entegreyağ tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, «Ürün bedellerininpeşin ödenmesinde gecikme olduğu takdirde her 15 günlük gecikmeiçin üreticilere yüzde 1 faiz farkı ödeneceğini» açıkladı.

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından «Korunması gereklitaşınmaz kültür varlıklarının onarımına katkı fonu» kuruldu.

5- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdoğ, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in çağrısı üzerine Ankara'ya geldi.

6- ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki Deniz Kuvvetleri bölümünden sorumlu batan John Lehman Ankara'ya geldi.

Lehman, Ankara'da MGK üyesi ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer ve Başbakan Bülend Ulusu tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

Konuk Bakan Lehman, Esenboğa Havalanı'nda gazetecilereverdiği demeçte, «İki ülke arasında deniz kuvvetlerinin hangi alanlarda işbirliği yapabileceklerini, Akdeniz'deki deniz güçleri dengesinin durumu ve NATO Güney Kanadı'nın caydırıcılık gücünü geliştirme ile ilgili genel durumu ayrıntılı olarak görüşeceğini» açıkladı.

7- Japonya Dışişleri Bakanı Shintaro Abe Irak'tan sonra yeniden Türkiye'ye gelerek İstanbul'a geçti. İstanbul'da Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl ile görüşen Japon Dışişleri Bakanı Abe, «Teklifaldıkları takdirde Haliç'i temizleyebileceklerini» söyledi.

8- Türkiye Elektrik Kurumu Genel Müdürlüğü, yapımı tamamlanan 146 Km. uzunluğundaki 380 bin voltluk Elbistan-Kayseri enerji nakil hattının işletmeye açıldığını bildirdi.

9- Yol-İş Sendikası'na üye Köy-Yol İş Sendikası Genel Kurulu'nda Türk-İş üyeliğinden ayrılma kararı alındı.

10- Federal Almanya, çeşitli suçlardan aranmakta olan 35 Türkyurttaşı Türkiye'ye iade etti.

11- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; AmerikanCBS televizyonu, «Anti balistik füzelerin kaldırılması konusunda imzalanan anlaşmaya aykırı olara'k Sovyetler Birliği'nin yeni bir radaryaptığını» bildirdi-

12- İtalya'da Bettino Craxi 'başkanlığındaki hükümet, TemsilcilerMeclisi'nden 243 red oyuna karşılık 361 kabulle güvenoyu aldı.

13- İsveç'te yayınlanan «Expressen» gazetesi. «Kendilerine telefonla bilgi veren bir Ermeni tarafından açıklanan ASALA'nın eylemplanını» açıkladı.

14- Pakistan'da yönetime muhalif 100 kişinin tutuklandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre; Panama Devlet Başkanı Ricardo de la Espriella, «ABD Başkanı Ronald Reagan'dan Orta Amerika'da manevra yapan Amerikan kuvvetlerini geri çekmesini» istedi.

16- AP Ajansı'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; İran-Irak savaşının Mehran cephesinin İran kesimini ziyaret eden yabancı gazeteciler grubundan Reuter muhabiri Necmil Hasan bir mayın patlaması sonucu öldü, öte yandan İran Tanıtma Bakanlığı görevlisi deolayda yaşamını yitirdi.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; Arjantin Merkez Bankası Başkanı, İngiltere'ye uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırıldığını açıkladı.

18- Lübnan'da Şerif Vazzan hükümetinin istifa etmesi amacıylaüç bakanı kaçıran, ancak daha sonra serbest bırakan Dürzi milisler,daha önce yerine getirilmesini istedikleri koşullarda ısrar ettikleriniaçıkladılar.

19- AP Ajansı'nın Santiago çıkışlı halberine göre; Şili'de yönetimtarafından ilan edilen gece sokağa çıkma yasağına uymayan gençlere açılan ateş sonucu 10 kişi öldü, 100 kişi de yaralandı.

13 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren incelemelerde bulunmak üzere helikopterle gittiği Kastamonu'da halka hitaben yaptığı konuşmada, «Kılık ve kıyafetlerin çağımıza uygun olması gerektiğini, okuma yazma oranının yükseltilmesi» gerektiğini belirterek, «Okuma-yazma oranını yüzde 75'ten yüzde 90'lara çıkarmaya kararlıyız. Özellikle kız çocuklarının okumasına büyük önem verilmesini bekliyorum.Yoksa daima ikinci ve üçüncü sınıf vatandaşlara yapılan muamelelerle karşılaşacağımızı belirtmek isterim. Bugün dünyada yalnızcaaskeri güç yetmemektedir. İlim ve teknikte de gücümüzü arttırabilirsek başarılı olacağız. Türkiye'nin geleceği için çocuklarınızı okutunuz ve kafalarını hurafelerle değil müspet ilimle doldurunuz» dedi.

2- Yüksek Seçim Kurulu, meslek odalarıyla ilgili olarak çıkarılan kanun hükmündeki kararnameler uyarınca, odaların organ seçimlerinde görev alacak hakimleri belirledi.

3- Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği TUSİAD GenelBaşkanı Ali Kaçman, «Hükümetin yüzde 20'lik enflasyon tahmininin, yüzde 35 rakamına ulaşacağını tahmin ettiğini» belirterek, «Yeni Siyasi Partiler, ekonomiyi tartışma yolunda kamuoyuna mutlakabir canlılık getireceklerdir» görüşünü öne sürdü.

4- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Türkiye'nin ekonomik durumu ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte,«İşsizliğin önemli bir sorun olduğunu, önlenmesi gerektiğini» söyledi.

5- Basında yeralan bir habere göre, TMMOB tarafından hazırlanarak Başbakan Bülend Ulusu'ya ve Bakanlar Kurulu'na iletilenraporda, «Son kanun gücündeki kararnamenin yeniden düzenlenmesi» istendi.

6- Japonya Dışişleri Bakanı Shintaro Aibe Frankfurt'a gitmeküzere Türkiye'den ayrıldı.

7- Milliyet Gazetesi'nde İran-lrak savaşıyla ilgili forum yayın landı.

8- Almanya'da yaşayan bir Türk vatandaşı, Fransa Devlet Başkanı Françoise Mitterand'a bir mektup yazarak, «Ermeni saldırılarına karşı önlem alınmasını» istedi.

9- Almanya'da illegal çalıştıkları gerekçesiyle sınır dışı edilen46 Türk'ten 35'inin adları basında yer aldı.

10- AA'nın Milano çıkışlı haberine göre; terörist Mehmet Ali Ağca'nın serbest bırakılması için Emanuela Orlandi'yi kaçırdıklarını iddia eden ve kendilerini «Türk Anti-Hristiyan Kurtuluş Cephesi» diyeadlandıran terörist grup, «İtalyan kızının yerini gösteren bir haritaile birlikte bir mesaj» gönderdi.

11- AA'nın Stockholm çıkışlı haberine göre; İsveç polisi, Stockholm'de yayınlanan bir gazeteye telefon ederek «ASALA ErmeniTedhiş örgütünün Kral 16. Gustav ile birlikte Göçmen İşleri Bakanıve bir şarkıcının da kaçırılacağına» ilişkin haber veren kişinin yakalandığını açıkladı.

12- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Hughes, «Washington'da görevli bir Sovyetdiplomatının oğlu olan ve siyasal sığınma hakkı istemek için Başkan Ronald Reagan'a mektup yazan Andrey Berezkov konusunda,ABD Dışişleri Bakanlığı ile Sovyetler Birliği'nin Washington Büyükelçiliği arasında diplomatik nota teatisi olduğunu» açıkladı.

13- AA'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da Sosyalist Parti Başkanı Bettino Craxi başkanlığındaki koalisyon hükümeti, 120'yekarşı 185 oyla senatodan güvenoyu aldı.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; Çad hükümeti, Fransızve ABD askeri kuvvetlerine «Çad'a doğrudan müdahale etmeleri»,çağrısını yineledi. Cad hükümeti yayınladığı bildiride, «Libya'nınÇad'ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına karşı giriştiği saldırıların yoğunlaştığını ve Fransa ile ABD'nin soruna acil müdahale etmelerini» istedi.

15- İran Resmi Haber Ajansı İRNA'nm Tahran mahreçli haberinde, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti başkanlığında üst düzeyde siyasi ve ekonomik görevlilerden oluşan bir heyetin, 11 Afrika ve Asya ülkesini ziyaret etmek amacıyla İran'dan ayrıldığı bildirildi.

16- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Resmi Haber AjansıİRNA, Irak kuvvetlerinin İran'ın Andimesk kentine iki roket atmalarısonucu 20 kişinin öldüğünü, 200 kişinin de yaralandığını bildirdi.

14 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Yozgat'ta halka hitaben yaptığı konuşmada «Amacımız ülkemizde siyasi istikran sağlamak vememleketimizde sürekli ve gerçek bir demokrasinin yerleşmesinitemin etmektir. İşte bunun için yeni siyasi partilerin kuruluşundave milletvekili adaylarının tespitinde büyük bir titizlik göstermekteyiz. 12 Eylül öncesindeki siyasi partilerin devamı mahiyetinde olacak siyasi partilere, ayrıca benzer tutum ve davranışlara girecekkişilerin yeni kurulacak demokrasimizi tekrar yozlaştırmalarına fırsat verilmeyecektir. Bu nedenle namzetler önce geçmişteki ilişkileribakımından daha sonra da siyasi davranışları açısından incelenmektedir.» dedi.

2- Danışma Meclisi'nde, kabul edilen Yüksek Öğretim Yasası'ndaki bir değişiklikle, 1977'den sonra devamsızlık nedeniyle öğretimkurumlarından ayrılmış olan öğrencilere bazı haklar tanındı.

3- THA'nın haberine göre; bu yılın ocak-haziran dönemindebütçe gelirleri 1 trilyon 158 milyar 769 milyon lira oldu.

4-Pakistan Enformasyon Bakanı Raja Muhammed Zafer ül-hak,İslamabad'da Türk gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, «Ermeniler tarafından Türkiye aleyhine öne sürülen tüm iddiaların sahte ve asılsız olduğunu» belirterek, «Birçok ülke radyo ve televizyonunun bu propagandalara alet olması Türkiye'nin milli çıkarlarınaaykırıdır. Emin olunuz ki, Pakistan milleti bu propagandacıların etkisi altında kalmamaktadır» dedi.

5- AA'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Bağdat Radyosu, IrakMaliye Bakanı Tamer Razuki'nin Devlet Başkanı Saddam Hüseyintarafından görevden alındığını duyurdu.

6- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Suriye DevletBaşkanı Hafız Esad Washington Post gazetesine verdiği demeçte,«İsrail-Lübnan anlaşmasının mantığa aykırı olduğunu ve Suriye'ninLübnan'dan çekilemeyeceğini» söyledi.

7- AP Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili'de güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu 24 kişi öldü.

Olaylar üzerine Şili Katolfk Kilisesi, «Pinochet yönetimini» kınadı.

İtalya Devlet Başkanı Sandro Penini de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a bir mesaj göndererek, «Şili'dekihükümetin, kendi vatandaşlarına karşı işlediği suçlar yüzündenuluslararası toplumun dışına çıkarılmasını» istedi.

8- AP Ajansı'nın N'djamena çıkışlı haberine göre; Gukuni Weddeye liderliğindeki birliklerin Faya-Largeau ve Koro Toro kasabalarını ele geçirmesinden sonra Cad hükümet kuvvetlerinin başkentN'djamena'nın 450 Km. kadar kuzeyindeki Salal'da yeni bir savunmahanına çekildikleri bildirildi.

Öte yandan Beyaz Saray tarafından «Cad'a yeni Libya birliklerinin geldiği» ileri sürülürken Cad Enformasyon Bakanı MuhammedSoumalia, «Libya savaş uçaklarının ülkenin doğusundaki hükümetkuvvetlerine ait mevzileri bombalamaya devam ettiklerini» açıkladı.

9- AA’nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'daki İlerici Sosyalist Parti Lideri Velid Canbolat El Safir Gazetesine verdiği demeçte, «Kendisine bağlı Dürzi militanlara karşı kullanılmayacağınailişkin garanti verilmediği sürece Beyrut Havaalanı'nın açılmasınaizin vermeyeceklerini ve havaalanını bombalamayı sürdüreceklerini»belirterek, «Lübnan Hükümeti'nin istifa etmesi» yolundaki isteğinide tekrarladı.

10- Yabancı ajansların Logos çıkışlı haberlerine göre; Nijerya'da yapılan seçimlerde Alhaji Shehu Shagari ikinci kez Devlet Başkanlığına seçildi.

11- AA’nın Gdansk çıkışlı haberine göre; Polonya'da Dayanışma Sendikası'nın 3. kuruluş yıldönümünde Gdansk kentinde düzenlenen yürüyüşe katılan göstericiler polis tarafından dağıtıldı.

15 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Maliye Bakanı Adnan BaşerKafaoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Kafaoğlu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Suudi Arabistan'a yaptığı resmi ziyaret hakkında bilgi sundu.

2- Başbakan Bülend Ulusu. Milliyetçi Demokrasi Partisi GenelBaşkanı Turgut Sunalp'la Basbakanlık'ta görüştükten sonra biraçıklama yaparak, 6 Kasım seçimlerinde MDP'den bağımsız adayolacağını açıkladı.

3- ANKA Ajansı’nın haberine göre; Devlet Bakanı İlhan Öztrak,Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu. Tarım ve Orman Bakanı Sabahattin Özbek ve Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken, MDP'ye muvaffakatnameierini göndererek, bu partiden bağımsız aday olmak istediklerini bildirdiler.

4- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; MaliyeBakanı Adnan Başer Kafaoğlu Para-Kredi Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, «Enflasyonun yükselişini önlemek için bir dizi yeniönlemlerin alınacağını, bu önlemlerin özellikle 1983 yılı sonuna kadar yürürlükte kalacağını» bildirdi.

5- Danışma Meclisi'nde Dernekler Yasa Tasarısı'nın tümü kabul edildi.

6- Orgeneralliğe yükselerek Harp Akademileri Komutanlığı'naatanan Korgeneral Recep Ergun, görevini, 4. Kolordu Komutanlığına getirilen Korgeneral Sabri Yirmibeşoğlu'na devretti. Devir teslimtörenine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Üruğ da katıldı.

7- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu gündeminde bulunanaltı idam kararı, Başbakanlık tarafından geri çekildi.

8- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 1983 yılında toplam sermayesi 6 milyar 9 milyon 362 bin TL.olan 535 yeni şirketin kurulduğu bildirildi.

9- Milliyet Gazetesi'nde, ekonomik konulara ilişkin işadamlarının görüşleri yeraldı.

10- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi, «Birlik Yolu» adlı örgüt üyesi Salih Taş’a Kilis'te öğretmen Abdülhadi Toma'yı öldürmekten yaşam boyu hapse mahkumetti. Cinayete yardımcı olan Osman Kaplan'a da sekiz yıl ağır hapiscezası verildi.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca Dev-Yolörgütüyle ilgili olarak 41'i için ölüm cezası istenen 77 sanık hakkında yeni bir dava açıldı.

Kapatılan TİKP'nin merkez komitesi üyesi ve başkanlar kuruluüyesi Mustafa Kemal Çamkıran'ı Mamak Askeri Cezaevi'nde dövdüğü iddiasıyla yargılanan Selahattin Özcan üç ay hapis cezasınamahkum oldu.

İstanbul 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği'ne üye 38 sanık hakkında dava açtı.

11- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; EmanuelaOrlandi'nin ellerinde bulunduğunu ve kendisini serbest bırakmakiçin arka arkaya üç bildiri göndererek bazı şartlar koşan ve «Hıristiyan Aleyhtarı Türk Kurtuluş Cephesi» elemanları olarak imza atankişilerin Türk olmadıkları, gizli polisin ve Adalet Bakanlığı'nın ortaklaşa yaptıkları toplantıda açıklandı.

12- Kaçakçılığın önlenmesi amacıyla Rumeli Feneri ile AnadoluFeneri ve Mehmetçik Feneri ile Kumkale Feneri arasındaki hattıniçinde kalan ve Boğazlar ve Marmara Denizi hariç olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti kıyı ve karasuları ile buralardaki adalarda emniyetbölgeleri kurulması hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Genel ve katma bütçeli kuruluşlar ile bunlara bağlı dönersermayeli kuruluşların yayımlayacakları eserlere ödenecek telifve işletme ücretlerinin saptanmasını amaçlayan yönetmelik ResmiGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İran'ın Türkiye Büyükelçisi Muhammed Gencidost, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Şartlarımız kabul edilmediği takdirde Irak'la sonsuza kadar savaşabiliriz» dedi.

14- Anadolu Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; KTFDBaşkanı Rauf Denktaş, Rum tarafını eşit şartlarla barışa, iki halkolarak federasyonu oluşturmaya yeniden çağırdı. Denktaş açıklamasında, Rum liderliğine seslenerek, «Ya eşit olarak haklarımızı tanıyacaksınız ya da bağımsız, bağlantısız Kıbrıs'ta ergeç bir Türkdevletinin elini sıkacaksınız» dedi.

15- Ulusal Basın Ajansı'nın Brüksel çfkışlı haberine göre; Avrupa Ekonomik Topluluğu Dışişleri Bakanları, son yaptıkları toplantıda, «Avrupa Pasaportu» uygulamasının 1 ocak 1985 tarihinden itibaren başlatılmasını kararlaştırdı-

16- Meksika Devlet Başkanı Miguel de la Madrid'in, ülkesini ziyaret etmekte olan ABD Başkanı Ronald Reagan ile La Paz kentinde yaptığı görüşmede, «Amerikan birliklerinin Orta Amerika'dekikuvvet gösterisinin bölgede bir felakete yol açabileceğini» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Çad'da Devlet Başkanı Hissene Habre'ye bağlı birlikler ileLibya desteğindeki eski başkan Gukuni Veddeye kuvvetleri arasındaki çatışmalar sürerken, Fransız donanmasından bir topçu birliğinin Cad'a gitmek üzere Vannes'dan yola çıkarıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi. Aynı kaynakların haberine göre; Cezayir'den geri çağrılan Çad'ın Cezayir Büyükelçisi Ahmet Sungi, emre uymayacağını ve Habre hükümetini tanımadığını açıkladı.

18- Pakistan'da dün başlayan gösteriler nedeniyle muhalefetemensup yaklaşık 150 siyaset adamının tutuklandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- ANKA Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; Falkland savaşı sırasında İsrail'in, Arjantin'e 25 adet Mirage 3-C savaş uçağısattığı ABD'de yayınlanan «U.S. Aviation Week» adlı havacılık dergisini kaynak gösteren «Haaretz» gazetesince bildirildi.

20- İran'da sol eğilimli örgütün Paris temsilcilerinin, son birkaçhafta içinde İran'ın batısındaki Kirmanşah bölgesinde 28 kişinin, örgütü destekledikleri gerekçesiyle idam edildiğini açıkladıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- ANKA Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili'ninyeni İçişleri Bakanı Sergio Onofre Jarpa, gelecek on yıl içinde ülkede genel seçimlerin yapılacağını söyledi.

16 Ağustos 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, «Atatürk Kültür Dil ve Tarih YüksekKurumu» Yasası'nı kabul etti,

2- Milli Güvenlik Konseyi, Muhafazakar Parti'den 19, BayrakPartisi'nden 24 ve Fazilet Partisi'nden 14 olmak üzere toplam 57 kişinin kurucu üyeliğini uygun bulmadı.

3- Tarımda kendi ad ve hesabına çalışanların sosyal güvenlikkapsamına alınmasını öngören «Sosyal Sigortalar Yasa Tasarısı»nın görüşülmesine Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda başlandı.

4- Umumi Hıfzıssrhha Yasası'nı değiştiren tasarı Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabui edildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili görüşlerinde bir değişiklik olmadığını bildirdive «Türkiye'nin temennisi toplumlararası görüşmelerin başlamasıdır» dedi.

6- Basında yeralan bir habere göre; Milliyetçi Demokrasi Partisi'ne milletvekilliği aday adaylığı için 814 kişi başvurdu.

7- Milliyet Gazetesi, 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından süresiz kapatıldı.

8- Adana'nın Osmaniye ilçesinde meydana gelen kuyumcusoygununda, soyguncular 12 milyon lira değerinde 4 kilo altın veziynet eşyası alarak kaçtılar.

9- Anadolu Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Paris'in Lourdes Belediye Başkanı François Abadie, «Bir hafta önce Ermenitedhiş örgütü ASALA'nın üyesi olduklarını öne süren bazı kişilerinbürosuna telefon ederek, Papa II- Jean Paul'u Lourdes'a yapacağıziyaret sırasında öldürecekleri tehdidinde bulunduklarını» açıkladı-

10- Çad Lideri Hüseyin Habre'nin, düzenlediği basın toplantısında, Ubya ile savaşa son verilmesi için Muammer Kaddafi ile görüşmeye hazır olduğunu bildirdiği, öte yandan Fransa Devlet Başkanı'nın bir temsilcisinin Albay Kaddafi ile görüştüğü yabancı ajanslartarafından bildirildi.

11- Hürriyet Haber Ajansı'nın haberine göre; İran İslam Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu, Başbakan Hüseyin Musevi'den son durum hdkkında bilgi alan dini lider Ayetulloh Humeyni'nin, «Irak'a barış koşullarını kabul ettirinceye dek savaşa devam edilmesi» emriniverdiğini bildirdi.

Öte yandan İran'da 28 kişinin daha idam edildiği Tahran Radyosu tarafından açıklandı.

12- Afgan mücahitlerinin başkent Kabil'e karşı gecen hafta sbnu üç büyük koldan saldırı düzenledikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Arjantin'de bir Ameritan dolarının 100 bin eski peso (10 yenipeso) üzerinden işlem görmeye başladığı, basındaki haberlerdeyer aldı.

17 Ağustos 1983

1- İbni Sina'nın doğumunun 1003. yıldönümünde İbni Sina'yıAnma Töreni ve Uluslararası Sempozyumun açılışında konuşanCumhurbaşkanı Kenan Evren, «Tarihini iyi bilmeyen, geçmişi ve geleceği arasında köprü kuramayan ve yetiştirdiği seçkin insanlarasahip çıkma şuuruna erişememiş milletlerin başarıya ulaşmasınınmümkün olmadığını» söyledi.

2- 6 Kasım 1983 tarihinde yapılacak milletvekili seçimleri ile ilgili çeşitli yasaklar dışında kalacak konuşma, haber ve faaliyetler,Milli Güvenlik Konseyi'nce belirlendi.

3- Milli Güvenlik Konseyi, Milletlerarası Para Fonu ile İmar veKalkınma Bankası'na katılmak için hükümete yetki verilmesine ilişkin yasa ile çocukların ve gençlerin sanayide işe elverişlilikleri yönünden sağlık muayenesine tabi tutulmaları hakkındaki sözleşmeninuygun bulunduğuna ilişkin yasayı kabul etti.

4- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Milli Güvenlik Konseyi, Yüksek Öğretim Yosası'nı değiştirerek, öğrencilereher ders için iki sınav hakkının tanınmasını öngören yasa tasarısınıkabul etti.

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, beraberinde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer olduğu halde, incelemelerde bulunmak üzere Eskişehir'e gitti.

6- Güneş Gazetesi'nc yayınlanan bir habere göre; Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Ankara'da basına yaptığı açıklamada,«enflasyonun tekrar canlanma eğilimi gösterdiğini» söyleyerek, «Evet»itiraf etmeliyim enflasyon baştan söylediğim yüzde 20'lik oranı geçecek» dedi.

7- Basında yeralan bir habere göre; Sanayi ve Teknoloji BakanıMehmet Turgut, küçük işletmeler yılı dolayısıyla düzenlenen gezinin başlangıcında yaptığı konuşmada, «Türkiye'deki 322 işçi şirketinden ancak 200'ünün kurtarılabilecek durumda olduğunu» söyledi.

8- Kira Yasa Tasarısı, Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'ndagörüşülmeye başlandı.

9- Türkiye'de iskan edilecek 54 aileye mensup 380 Türk asıllıAfganlı göçmen, uçakla Adana'ya getirildiler.

10- Birinci Ordu Komutanı ve İstanbul, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Haydar Saltık, emniyet kuvvetlerine veda ziyaretlerinde bulundu.

11- Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yasası ResmiGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- ABD'de Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Çad'da çatışmalara son verilmesi ve barışçı bir çözüm yolu aranmasınınistendiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Jimmy Carter'ın 1980 başkanlık seçimi kampanyası öncesinde çalınan özel notlarına ilişkin olarak ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Federal Soruşturma Bürosu elemanlarına ifade verdiği Beyaz Saray Sözcüsü tarafından açıklandı.

14- ANKA Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; «Orly» Grubu'na mensup Ermeni teröristler, Tahran'da Fransa HavayollarıTemsilcisi Jean Claud Eluard'ın arabasına otomatik silahlarla saldırarak bir suikast girişiminde bulundular.

15- Uluslararası bir bankalar konsorsiyumunun Arjantin'e borçlarını ödemesi için 1.5 milyar dolarlık yardım yapmayı kararlaştırdığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18 Ağustos 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Teşkilat Yasası ile Türk Standartları Enstitüsü Kuruluş Yasasında değişiklik öngören yasayı kabul etti.

2- Yüksek Askeri Şura üyeliğine atanan İkinci Ordu KomutanıOrgeneral Mehmet Buyruk, görevini, yerine atanan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral İ. Hakkı Akansel'e törenle teslim etti-

3- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Hürriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Aralık ayı içinde yapılacak Türk-İş Genel Kurulu'nda Genel Sekreterlik için aday olacağını» bildirdi.

4- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı, Milli Güvenlik Konseyi'nce kabul edilen «Öğrenci Affı Kanunu» ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi ve «sınıf geçme sistemi uygulananokullarda son sınıfa gelmiş ve son sınıfa da devam etmiş öğrencilere, kaç dersten başarısız olurlarsa olsunlar, her dersten iki sınavhakkı tanındığını» bildirdi.

5- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu, Muhsin Zekai Bayer vearkadaşlarınca verilen kira yasa önerisini benimsedi. Önerinin tümükabul edilerek maddelere geçilmesi kararlaştırıledı.

6- Cezaevlerinin Adalet Bakanlığı'ndan alınıp İçişleri Bakanlığı'na bağlanmasını öngören tasarı, Danışma Meclisi İçişleri ve Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

7- Danışma Meclisi'nde görüşülen toplantı ve gösteri yürüyüşleri tasarısının maddelerine geçilirken, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yeniden teşkilatlandırılmasına ilişkin yasa tasarısı ile ve TürkBayrağı Yasa Tasarısı kabul edildi.

8- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Amerikan Donanma Bakanı Jotın F. Lehman, Ankara ve İstanbul'u ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, «Orta Avrupa ve bütün NATO'nunsavunması için özellikle güney kanattaki Türkiye ile kuzeydeki Norveç'in hayati önem taşıdığını» belirterek, «İttifakın etkileyici yıldırıcılığını mümkün kılabilmek için bu kanatların son derece kuvvetliolmaları için gereken herşeyi yapacağız » dedi.

9- Ankara'ya dün gelen IMF Heyeti, birlikte çalışacağı kurumlara nezaket ziyaretlerine başladı.

10- Güneş gazetesinde yayınlanan bir habere göre; Ankara Belediyesi, belediye sınırları içinde tomruk odununun tonunu 10 bin,takoz odunun tonunu 12 bin, kırılmış sobalık odunun tonunu da 12bin 750 lira olarak belirledi.

11- 17. Balkan Yelken Şampiyonası sona erdi ve Optimist sınıfında Türk takımından Çağlan Kuruner, Balkan Şampiyonu oldu.

12- Türk Haberler Ajansı'nın haberine göre; İşçi Kredi Bankası'nın sahibi Kemal Derinkök ile İsviçre'de kaçak olarak yaşayan Çukurova A.Ş.'nin sahibi Mehmet Emin Karamehmet hakkında dövizkaçakçılığı iddiasıyla yeni bir dava açıldı.

13- Milliyet Gazetesi yazarı Metin Toker, Yazı İşleri Müdürü Doğan Heper, Tercüman Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, Yazı İşleri Müdürü Aydoğdu İlter haklarında, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'ncasoruşturma açıldı.

14- Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak, Ravalpindi'de Hürriyet Gazetesi muhabirine verdiği özel demeçte, Türkiye ilePakistan arasında özellikle endüstri, tarım ve bilimsel alanlarda işbirliğinin kendileri için öncelik taşıdığını söyledi ve «Pakistan, Türkiye'nin güçlü olduğu alanlardaki tecrübesinden yararlanmak istiyor; ortak yapımlara girişilebilir, girişilmelidir» dedi.

15- Cumhuriyet Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; ABD'deyayınlanan «The Wall Street Journal» Gazetesi'nde çıkan Ermeniterörüne ilişkin bir yazıda, «ASALA, başlangıçtan beri Sovyet Ermenistan'ını Türkiye'ye karşı saldırı üssü olarak kullanmak istiyor» denildi.

16- Hürriyet Gazetesi'nin Stockholm çıkışlı haberine göre; Ermeni terör örgütü ASALA'ya para sağlamak amacıyla uzun yıllar İsveç'e eroin sokarak satan Ayakkabıcılar Çetesi'nin üçüncü kilit adamı Cezayir'li Maurice Chacat, Stockholm'de yakalandı.

17- Yabancı ajansların N'djamena çıkışlı haberine göre; Fransa.Çad'a 450 asker daıha gönderdi.

18- FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın. Kuveyt'te yaptığı açıklamada.Kuzey ve Güney Yemen'li yetkililerden oluşan bir heyetin «El Fetih»örgütü içindeki isyan ve Suriye ile olan ihtilafları gidermek amacıylaarabuluculuk görevine başlayacağını söylediği İngiliz BBC Radyosutarafından bildirildi.

19- REUTER Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır Savunma Bakanı Abdülhalim Ebu Gazala, önümüzdeki ocak ayındanitibaren Mısır'ın, Sovyet SAM-7 uçaksavar füzesinin üretimine başlayacağını açıkladı.

20- AP Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili Devlet Başkanı Augusto Pinochet, işsizlik konusunda yeni önlemler alınacağını açıkladı.

19 Ağustos 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, Sosyal Demokrasi Partisi'nden 8,Doğru Yol Partisi'nden 9 ve Bizim Parti'den 21 kişinin kuruculuğunuuygun bulmadı.

2- Başbakan Bülend Ulusu, uçakla Ankara'dan İstanbul'a gittive Yeşilköy Havalimanı'nın yeni terminalinde incelemelerde bulunduktan sonra, Maslak'ta Atatürk Oto Sanayi Sitesi'nin temelini attı-

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Güneş Gazetesi'neyaptığı açıklamada, halkın gezmeye, giyinmeye ve lüks tüketime fazla para harcadığını söyleyerek, enflasyonun aşağı çekilmesi için halkı tasarrufa çağırdı.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Kıbrıs Türk Federe DevletiBaşkanı Rauf Denktaş'ın davetlisi olarak 3 günlük bir ziyarette bulunmak üzere Lefkoşa'ya gitti.

5- Tarım ve Orman Bakanı Sabahattin Özbek, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, 1983 yılı hububat rekoltesinin 1981 yılına eşdeğer olacağının tahmin edildiğini, 1983 rekoltesinin 1982'yeoranla düşeceğini söyledi.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, Sağlıkve Sosyal Yardım Vakfı'nın kurulduğunu açıkladı.

7- Yüksek Öğretim Personel Yasası, Danışma Meclisi Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi.

8- Danışma Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu,Tarım Reformu Yasa Tasarısı'nın otuz maddesini kabul etti.

9- «Tarımda kendi nam ve hesabına çalışanlar sosyal sigortalar kanun tasarısı» Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edilerek. Milli Güvenlik Konseyi'ne sunuldu.

10- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürü Nuri Madazlı, kurumun 1983 yılında konut kredileri için dağıtılması amacıyla 10 milyar lira ayrıldığını açıkladı.

11- Ticaret Odası Başkanı Nuh Kuşçulu, UBA muhabirine yaptığı açıklamada, «Türkiye enerji darboğazını aşamazsa ödemelerdengesi tekrar 1978-79 yıllarına dönebilir» dedi.

12- Türk Kara Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'na bağış yapan kişi ve kuruluşlara, 1- Ordu Komutanlığı'nca düzenlenen bir törenleşilt verildi.

13- İran Dışişleri Bakan Vekili Ahmet Azizi, Türk-İran ilişkilerinindurumu ve İran'ın Türkiye'ye ilişkin tavrı konusunda Cumhuriyet Gazetesi muhabirine Tahran'da açıklamalarda bulundu.

14- Kamuoyunda Apocular olarak bilinen yasadışı PKK örgütü,«Halfeti Bozova» grubuyla ilgili 20 tutuklu 120 sanıklı dava kararabağlandı. Sanıklardan biri idam, 5'i ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, 70 sanık da beraat etti.

15- Gazetelerinde yazdıkları yazılarda çeşitli suçlardan haklarında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'nca soruşturma açılan MilliyetGazetesi yazarı Metin Toker, Tercüman Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcakve Sorumlu Yazıişieri Müdürleri Doğan Heper ile Aydoğdu İlter, Sıkıyönetim Savcılığında ifade verdiler.

16- Maliye Bakanlığı, bankalar hakkında 70 sayılı kanun hükmünde kararname ile ilgili bir tebliğ yayınladı. Tebliğ Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yeraldı.

17- Hürriyet Gazetesi'nde, «ASALA'nın Suriye'de 3 karargahıvar» başlıklı haber yayınlandı.

18- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan Brüksel çıkışlı habere göre; NATO yetkilileri, Yunanistan Dışişleri Bakanı Haralambopulos'un«Ortak Pazar ülkeleri dışişleri bakanlarına verdiği Amerikan yapısıCruise ve Pershing-2 füzelerinin Avrupa ülkelerinde üslendirilmesinin 6 ay daha ertelenmesi ve böylece Cenevre görüşmeleri için birazdaha zaman tanınmasını» isteyen önerisini, kabul edilmez bulduklarım açıkladılar.

19- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; FransızKomünist Partisi'nin yayın organı «Humanite» Gazetesi, Ermeni tedhişçilerin avukatı Deveciyan'a 'karşı bir kampanyaya girişerek, «OrlyHavaalanı'nda Ermeni milletini savunma bahanesiyle 7 masum kişiyi öldürenlere aşırı tir anlayış göstermekle» suçladı.

20- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Nikaragualı bir askeri yetkili, «Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü (CIA)tarafından desteklenen 2 bin sağcı gerillanın, ülkenin kuzeyinde yeni bir saldırı başlattıklarını ve çarpışmalarda 140 gerilla ile 60 hükümet askerinin öldüğünü» öne sürdü.

21- Yabancı ajansların N'djamena çıkışlı haberlerine göre; Çad'da Devlet Başkanı Hissene Hobre hükümeti, Libya'nın Faya Largeaukentine silah ve cephane sevkiyatını artırdığını ileri sürerek, Amerika ve Fransa'dan, daha çok yardım yapmalarını istedi.

22- Pakistan'da General Ziya Ül Hak yönetimini protesto edengöstericilerle polis arasındaki çatışmalarda son üç günde 11 göstericinin öldüğü, dün de 65 muhalefet liderinin tutuklandığı yabancıajanslar tarafından bildirildi.

23- Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde bir. hastaneninönüne park edilen, içine bomba yerleştirilmiş otomobilin havaya uçması sonucu en az 20 kişinin yaralandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- New York Times Gazetesi'ne bir mektup yazarak, ABD Başkanı Ronald Reagan'a Amerika'da kalmak istediğini bildirdiği iddiaedilen Sovyet diplomatının oğlu 16 yaşındaki Andrey Berejkov'un,ailesiyle birlikte Moskova'ya döndüğü yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

25- Basında yeralan bir habere göre; Amerikan faiz oranlarındaki düşüş, doların değer kaybına neden oldu.

26- Fransa'nın güneyindeki Cannes'da, 3 milyon 750 bin dolardeğerinde (yaklaşık 937.5 milyon TL.) mücevher soygunu yapıldı.

20 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanlığı, «Cumhurbaşkanlığı Genel SekreterliğiTeşkilatına ilişkin olarak uygulama kararlarını» içeren ilk kararnameyi yayınladı.

2- Basında yeralan bir habere göre; Milli Güvenlik Konseyi. 6Kasım'da yapılacak seçimlere kadar 16 yasanın çıkarılmasını Danışma Meclisi Başkanlık Divanı'ndan istedi.

3- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin, Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Seçimlere hangi partilerin katılacağı bizim iç işimizdir. Asıl olan 6 Kasım'da Türkiye'de serbest seçimlerin yapılmasıdır. Seçimlerden sonra Avrupa ülkeleri ve örgütleriyle ilişkilerimizdegelişmeler olacaktır» dedi.

4- 52. İzmir Uluslararası Fuarı, Ticaret Bakanı Kemal Cantürktarafından açıldı. Cantürk, törende yaptığı konuşmada, «Fuar, gelişen ekonomimizin hakiki bir aynasıdır» dedi.

5- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, İzmir'de Tariş Genel Müdürlüğü'nde yaptığı açıklamalarda, «Ekonomimiz, rayına oturmuştur.Türkiye 1-2 yıl sonra dar gelirlilerin şikayet edemeyeceği ülke olacaktır» dedi.

6- İçişleri Bakanı Sefahattin Çetiner, E-5 Karayolu'nun Ankara-Bolu arasındaki kesiminde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

7- Türk Haberler Ajansı'nın haberine göre; Kütahya'da bakanlığına bağlı hastane ve diğer kuruluşlarda denetlemelerde bulunanSosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, işverenlerin SSK'ya 46 milyarlira prim borcu olduğunu açıkladı.

8- Güneş Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; seçime katılması kesinleşen Milliyetçi Demokrasi Partisi ile Anavatan Partisi'ne toplam 1.655 kişinin milletvekili adaylığı için başvurduğu yetkililerce açıklandı.

9- Basında yeralan habere göre; hem örgütlenme barajını aşmış hem de onaylanmış 30 kurucu koşulunu yerine getirmiş oldukları için seçime katılmaları kesinleşen üç partiden Milliyetçi Demokrasi Partisi 67 il ve 453 ii'çede Halkçı Parti 42 il ve 164 ilçede, Anavatan Partisi ise 67 il ve 393 ilçede, örgütlendiler.

10- Türk Haberler Ajansı'nın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre; Türkiye bu yılın ilk 7 aylık döneminde 7 milyon 866 bin ton ham petrol satın aldı.

11- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; ilk altı aylık dışsatım 2 milyar 674 milyon dolara ulaştı.

12- ANKA Ajansı'nın haberine göre; piyasadaki para miktarı,,ağustos ayının 2. haftasında 8.4 milyar lira azaltılarak 630.4 milyarliraya indirildi.

13- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; uluslararası para piyasalarında, ABD Doları'nın değer kazammmın durması nedeniyle, Türk Lirası bu para birimi karşısında biraz yükseldi.

14- Hürriyet Gazetesi'nin Münih çıkışlı haberine göre; FederalAlman Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, «Almanya'daki ailelerinin yanına gelmek isteyen yabancı işçi çocuklarına 6 yaş sınırıkoymak için hiçbir makul sebep göremiyorum» dedi.

15- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Kanada'da sınırdışı edilmesi kararlaştırılan 4 Türk teröristten üçünün, kendi istekleriyle Türkiye'ye dönmek üzere, dün bu ülkeden ayrıldıkları Kanada Göçmen Bürosu yetkililerinden Pierre Fallu tarafındanaçıklandı.

16- Anadolu Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Amerika Birleşik Devletleri Yönetimi, Sovyetler Birliği'nin «Uzaydaki düşman uyduları yoketme konusunda büyük ilerlemeler sağladığını» ileri sürerek, «Bu amaçla kullanılacak avcı uyduların yasaklanması»yolundaki Sovyet önerisinin ciddi bulunmadığını bildirdi.

17- Orta Amerika ülkelerinden Honduras'ta düzenlenen Amerikan-Honduras ortak manevralarının Amerikalı Komutanı Albay Arnald Schlossberg'in, «Manevralar komşu Nikaragua'nın güvenliğinitehdit etmemektedir» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- Pakistan'da feshedilen muhalefet partilerinden PakistanUlusal Partisi'nin önümüzdeki salı günü ülkenin güneybatısındakiBelucistan eyaletinde genel greve gidilmesi yolunda çağrıda bulunduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Anadolu Ajansı'nın Polonya çıkışlı haberine göre; bağımsız«Dayanışma Sendikası» ile birlikte ortak çalışmalar sürdüren Polonya Yazarlar Sendikası, yönetimce kapatıldı.

20- THA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Filistin Kurtuluş ÖrgütüLiderlerinden Ebu Cihad'ın yardımcısı Marmun Sghair, Atina'da öldürüldü.

21- Şili Hükümeti'nin, ülkeye dönmelerine izin verilen sürgünlerin sayısını iyice artırdığı ve 1100 kişi için daha af ilan ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Zaire Devlet Başkanı Mdbutu Sese Seko, resmi bir ziyaretiçin Çad'a gitti.

21 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'nın Ayaş ve Güdül ilçelerini ziyaret ederek halkın sorunlarını dinledi. CumhurbaşkanıKenan Evren, Güdül'de hükümet konağında halka hitaben yaptığıkonuşmada, «Sanayi bu memleketi kalkındıracak bir daldır. Bir ülkesanayi olmadan, yalnız tarımla kalkınamaz. Milli Eğitim Bakanlığı ilelise seviyesindeki okulları azaltıp, meslek lisesi üzerindeki okullarınaçılması için çalışmalar yapmaktadır» dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, KTFD Başkanı Rauf Denktaş'm konuğu olarak gittiği Kıbrıs Türk Federe Devleti'ndeki temaslarını tamamlayarak İstanbul'a döndü. Dışişleri Bakanı Türkmen, ErcanHavaalanı'nda TAK Ajansı muhabirine verdiği demeçte, KTFD'dekaldığı süre içerisinde Devlet Başkanı Rauf Denktaş, Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol ile görüşmeler yaptığını belirterek, bugörüşmelerin son derece yararlı olduğunu söyledi.

3- Türk Haberler Ajansı'nın haberine göre; Gümrük ve TekelBakanı Cafer Tayyar Sadıklar, gümrüklerde biriken malların satışıiçin bakanlık bünyesinde «Tasfiye Genel Müdürlüğü» kurulmasıiçin çalışmalar yapıldığını açıkladı.

4- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut İlhan, Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, «Sıkı para politikası ile enflasyonu aşağı çekmek mümkün değildir» dedi.

5- Bulgaristan Makine Sanayi Bakanı Tonco Çakırova, TicaretBakanı Kemal Cantürk'ün konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

6- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Türkiye'nin canlı hayvan ve hayvansal ürünler ihracatı 1982 yılında yüzde 50 arttı.

7- İstanbul Boğazı'nda turistik sefer yapan, Denizcilik BankasıŞehir Hatları «Şehit Necati Gürkaya» vapuru, makine dairesindemeydana gelen arıza ve dümenin kilitlenmesi sonucu Anadolu Hisarı ndaki tarihi yalıya çarptı.

8- Sosyal Demokrasi Partisi eski Genel Başkanı Erdal İnönü dün yaptığı bir açıklamayla ilgili olarak Sıkıyönetim Savcılığı'ndaifade verdi.

9- Reuter Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; Belçika, 1'iSovyet, 2'si Romanya'lı 3 diplomatı sınırdışı etti.

10- AP Ajansı'nın N'djamena çıkışlı haberine göre; Fransa,Çad'a 5 askeri uçak gönderdi.

11- Anadolu Ajansı'nın Manila çıkışlı haberine göre; Filipinlermuhalefet lideri Benigno Aguino, üç yıldır sürgünde bulunduğuABD'den dönüşünde, Manila havaalanında uğradığı silahlı saldırısonucu öldürüldü.

12- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Suudi Arabistanlı kız öğrencilerin yıl sonundan itibaren yurtdışında öğrenimgörmelerinin yasaklandığı bildirildi.

13- Mısır'ın İskenderiye kentinde 7 katlı binanın çökmesi sonucu9 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı. Mısır'da dün 4 katlı bir binanın çökmesi sonucu 18 kişi ölmüştü.

22 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Günrtüldür'de halka hitabenyaptığı konuşmada, «Bizim seçimle hiçbir ilgimiz yok. Ne bir partikurduk, ne de bir partiye kayıtlıyız» dedi ve «6 Kasım'da yapılacakseçimlerin sonucu ne olursa olsun seçim sonrası sakın birbirinizegirmeyin. Netice ne olursa olsun seçimlerden sonra mutlaka birbirinizi sevin» dedi.

2- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; DışişleriBakanı İlter Türkmen, Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Aleksi Rodianov'u kabul ederek bir süre görüştü.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut, «Küçük İşletmeler Yılı» dolayısı ile Ankara'da düzenlediği toplantıda, «1984 yılında beş milyar lira küçük sanayi işletme kredisi dağıtılacağını»açıkladı.

4- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; DanışmaMeclisi Eskişehir üyesi Tevfik Fikret Alpaslan, Anayasa Komisyonuüyeliğinden istifa etti.

5- Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Ödülü, bu yıl Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Sedat Hakkı Eldem'e verildi.

6- Eskişehir 1. Taktik Hava Kuvvet ve Sıkıyönetim Komutanlığı'na atanan Korgeneral İsmet Çağlar ile İzmir'de Güney Deniz Saha Komutanlığı'na atanan Tümamiral Işık Biren, yapılan devir-teslim töreniyle görevine başladı.

7- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Merkez Bankası İzmir Şubesi'nin yeni binasının açılışında yaptığı konuşmada, «TürkLirası'nın konvertıbl para olmasının istikrar tedbirlerinin başarıyaulaşmasına bağlı olduğunu» söyledi.

8- Sosyal Demokrasi Partisi ile Doğru Yol Partisi uygun görülmeyen kurucu üyelerinin yerine yeni kurucu adaylarını İçişleri Bakanlığı'na bildirdiler.

9- Türk Haberler Ajansı'nın haberine göre; Milli Güvenlik Konseyi tarafından 21 kurucu üyesi uygun görülmeyen Bizim Parti, kendini fesh kararı aldı.

10- Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Atilla Bağrıaçık tarafından, «Türk sanayiinde pazar hakimiyeti ve serbest rekabeti kısıtlayan nedenler» konusunda bir araştırma yayınlandı.

11- İzmir Uluslararası Fuan'nda «İşadamları Haftası» başladı.

12- Şükrü Balâ'nın Dışişleri Bakanlığı emrine atanmasıyla boşalan İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevine getirilen İçel Emniyet eski Müdürü Mustafa Yiğit görevine başladı.

13- Sovyet asıllı balet Rudolf Nureyev, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın konuğu olarak tatilini geçirmek üzere Türkiye'ye geldi.

14- Tercüman Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak ve gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü Aydoğdu İlter hakkında, 1.5 yıldan 8 yıla kadar değişen ağır hapis cezası istemiyle, İstanbul Sıkıyönetim 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

15- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşe'de yaptığı açıklamada .Türkiye Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ileKıbrıs konusundaki son gelişmeler ve genel durum hakkında görüşalışverişinde bulunduğunu açıkladı.

16- ANKA Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; SovyetlerBirliği bir süre önce Devlet Başkanı Yuri Andropov tarafından yapılan uzay silahlarının yasaklanması çağrısı ile ilgili olarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine bir anlaşma taslağı sundu.

17- Çad'daki Hissene Habre yönetiminin, «Fransa'nın ülkeninkuzeyini işgal eden Libya birliklerine karşı savaş açmasını» istediğiyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; HükümetSözcüsü yaptığı bir açıklamada, ülkede düzeni sağlamak için yönetim aleyhtarı göstericilere karşı yasaların kesinlikle uygulanacağınısöyledi ve ülkede düzenin sağlanacağını belirtti.

23 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde Milli GüvenlikKonseyi üyeleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, DenizKuvvetleri Komutanı Oromiral Nejat Tümer, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun ve Başbakan Bülend Ulusu olduğu halde Tunceli ve Bingöl'de incelemelerde bulundu.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Tunceli'de halka hitaben yaptığı konuşmada, «Bazı akıl hocalarının bugünkü idarenin sürmesinden korktuklarını, askeri yönetimi sürdürmeye niyetli olmadıklarını»belirterek, «Dünyada mahzuru olmayan idare şekli şimdiye kadarbulunmamış, fakat mahzurlarına rağmen en az mahzuru olan demokrasi olduğu için birçok ülke, bu idare şeklini kabul etmiştir.Türk Devleti'ne en yaraşır idare şekli olduğu içindir ki, yakında yapılacak olan seçimlerle demokratik sisteme döneceğiz» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Bingöl'de yaptığı konuşmada ise,6 Kasım'da yapılacak seçimlere ilişkin görüşlerini açıklarken, «Bugüne kadar çeşitli entrikalarla karşılaştıklarını» söyledi ve «Sizleriseçim sandığına gitmemeye veya boş oy atmaya, evet mühürünübirkaç kez basmak suretiyle oy pusulanızı geçersiz saydırmaya veya adayların karşısına işaretler koymaya zorlayabileceklerdir. Buoyunlara gelmeyin» dedi.

3- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Maliye Bakanı AdnanBaşer Kafaoğlu, «Her önemli sektörde ihtisas bankaları kurulması gerektiğini» söyledi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu, Tunceli üyesi Kamer Gençve arkadaşlarının « 20 yıl fiili hizmeti olup da Sıkıyönetim Yasasıuyarınca görevlerine son verilen kamu görevlilerinin emekli olmalarını sağlayan» yasa önerisini kabul etti.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasa Tasansı'nı kabul etti.

6- Türkiye'nin dış temsilciliklerinde görev sürelerini tamamlayan 27 maliye ye ekonomi müşaviri merkeze alındı.

7- Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı'na atanan OrgeneralHaydar Saltık, Selimiye Kışlası'nda yapılan devir teslim töreniylegörevini Orgeneral Necdet Öztorun'a devretti.

8- Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, Birliğin Ankara'da düzenlenen genişletilmiş Ekonomik Kurul toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, «Büyük şirketlerin devlet müdahelesinetalip olmaları, mazeretleri ne olursa olsun haklı görülemez» dedi.

9- Şapka Devri'mi'nin 58. yıldönümü Kastamonu'da törenlerlekutlandı.

10- SODEP eski Başkam Erdal İnönü hakkında, 20 Ağustos'tayaptığı bir açıklama nedeniyle soruşturma açıldı.

11- İstanbul Sıkıyönetim7 Komutanlığı Askeri Savcılığı, MilliyetGazetesi Yazarı Metin Toker ile Yazı İşleri Müdürü Doğan Heperhakkında üç aydan bir yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

12- İstanbul'da yayınlanan haftalık siyasi haber dergisi Nokta'nın basımı, yayımı ve dağıtımı Birinci Ordu ve İstanbul SıkıyönetimKomutanlığı tarafından durduruldu.

13- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; mermikaçakçısı Osman Ölmez yakalanarak gözaltına alındı.

14- Türk-Sovyet Ekonomik İşbirliği Karma Komisyonu'nun geçen haziran ayında Moskova'da yapılan altıncı dönem toplantısında imzalanan protokol, Bakanlar Kurulu'nca onaylandı ve Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- Fransa'nın Çad'a gönderdiği birliklerin komutanlığına atanan Tuğgeneral Jean Poli, başkent N'djamena'ya ayak basarken,Libya'nın Faya Largeau'ya «tanklar, ağır silahlar ve askerlerden oluşan» takviye kuvveti gönderdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Polonya'da faaliyetlerine son verilen Dayanışma Sendikası'nın Lideri Lech Walesa'mn, yetkililerin kendisiyle görüşmesini sağlamak amacıyla, Gdansk'ta başlatılmasına karar verilen «işi yavaşlatma eylemi»ne katılacağını söylediği, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

17- Hürriyet Gazetesi'nin Atina çıkışlı haberine göre; Yunan hükümetiyle Atina'daki görüşmelerini tamamlayan İsveç BaşbakanıOlaf Palme, «Avrupa'ya Pershing-2 ve Cruise füzelerinin yerleştirilmesinin 6 ay ertelenmesi» yolundaki Yunan önerisini desteklediğiniaçıkladı.

18- Filipinlerde, sürgünden ülkesine döndüğü gün öldürülen muhalefet lideri Senatör Benigno Aquino'ya düzenlenen suikast sırasında olay yerinde bulunan bir Japon gazetecinin, Aquino'yu Filipinli subayların öldürdüklerini iddia ettiği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

19- AP Ajansı'nın Manila çıkışlı haberine göre; Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos, hükümetinin muhalefet lideri Benigno Aquino'nun öldürülmesi olayına karıştığı yolundaki suçlamaları reddetti.

20- AP Ajansı'nın Karaçi çıkışlı haberine göre; Pakistan'da dünmeydana gelen olaylarda 3 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

24 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Muş'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, «Kötü haber taşıyıcılarına itibar etmeyerek temsilcilerinizi, aklınızı, iz'anınmzı, 12 Eylül'den önceki Türkiye'nin durumunu gözlerinizin önünden silmeden seçiniz. Eğer bütün vatandaşlarım böyle hareket edecek olursa, 6 Kasım'dan sonra teşekküledecek Türkiye Büyük Millet Meclisi ve onların kuracağı hükümet,Türkiye'yi daima ileriye götürecektir» dedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Yeni Doğuş Partisi'nin 10 kurucuüyesini daha uygun görmedi.

3- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan Mehmet Ali Kışlalı imzalıhabere göre; Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, gazetenin bir sorusunaverdiği yanıtta, «Suriye bize daima söz veriyor ama bize gelen istihbarat, Suriye'nin verdiği sözü yerine getirdiğini doğrulamıyor» dedi.

4- Ankara'da ekonominin genel gidişini değerlendirme çalışmaları yapan IMF heyeti, Ticaret Bakanı Kemal Cantürk tarafından kabul edildi.

5- Gençlik ve Spor Bakanı Vecdi Özgül ile İmar ve İskan Bakanı Ahmet Sumsunlu Çukurova Üniversitesi kampüsünde yapımı tamamlanan yurdun açılışını yapmak üzere gittikleri Adana'da sportesislerini gezerek incelemelerde bulundular.

6- Danışma Meclisi Genel Kurulu Olağanüstü Hal Yasa Tasarısı'nın tümünü benimseyerek maddelerine geçilmesini kabul etti.

7- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu, Basın Yasası'nın bazımaddelerinin değiştirilmesine ilişkin yasa tasarısı üzerindeki görüşmelere başladı ve basın kuruluşlarının görüşlerini aldı.

8- Yüksek Seçim Kurulu, seçime katılacak siyasi partilerin propagandaya yönelik konuşmalarının TRTdeki yayın esaslarını belirledi. Yüksek Seçim Kurulu, partilerin seçim çalışmalarıyla ilgili haberlerin radyoda 90, TV'de 45 saniye yayınlanmasını kararlaşdı.

9- Basında yeralan bir habere göre; Milliyetçi Demokrasi Partisi, Halkçı Parti ve Anavatan Partisi seçime katılma hakkını elde etti.

10- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Federal Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Basın Ataşesi Hubert Von Morr, yaptığıaçıklamada, vizenin kaldırılacağı yolundaki haberlerin doğru olmadığını belirterek, «Federal Alman Hükümetinin, Türkiye'ye karşı uyguladığı vizeyi kaldıracağı yolunda bir kararı yoktur» dedi.

11- İstanbul Ticaret Odası'nda 1982 yılı kazançları üzerindenyüksek düzeyde vergi ödemek suretiyle ekonomik kalkınmaya katkıda bulunan vergi mükellefleri ödüllendirildi.

12- Günümüzde faiz politikaları, finans kaynakları, tasarrufta yeni eğilimler, yatırım, kredi ve istihdam konularını içeren, «Türkiye'nin bugünkü ekonomik durumu ve beklentiler» adlı özel panel yapıldı.

13- Kanada Başbakanı Pierre Trudeau ile İsmailiye MezhebiLideri Kerim Ağa Han, Kanada bandıralı bir yatla Marmaris'e geldiler.

14- Türk inşaat firmalarından ikisi, Tunus'ta ve Libya'da ihalekazandılar.

15- Kapatılan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in savcıya hakaret davası, karara kaldı.

16- Rüyasında gördüğü bombayı gerçek sanıp THY'nin Münihseferini yapan Akdeniz uçağını dün Yeşilköy'e geri döndüren AlmanGerhard Wolfgang Stroppe, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

17- PTT ikinci uydu Yer İstasyonu'nun yapımı için Japon NiponSumitoma şirketi ile PTT arasında anlaşma imzalandı.

18- Gümrük Muhafaza Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

19- Anadolu Ajansı’nın Londra çıkışlı haberine göre; Paris'inOrly havaalanında yapılan katliamdan sonra Ermenistan'ın Kurtuluşu İçin Gizli Ermeni Ordusu «ASALA» adındaki terör örgütü içinde bölünme olduğu ve «ASALA-Devrimci Hareket» adlı yeni bir örgüt kurulduğu bildirildi.

20- Pakistan'da güvenlik görevlilerinin Sind eyaletinde binaları yakan ve taşlayan bir gruba ateş açtığı, iki kişinin öldüğü, elli kişinin de yaralandığı, resmi olmayan açıklamalara göre de Khairpurkentinde bir polis şefinin öldürüldüğü AP Ajansı'nın Karacı çıkışlıhaberinde bildirildi.

21- Çin Halk Cumhuriyeti'nin atom füzeleri fırlatabilen bir nükleer denizaltı geliştirdiğinin, Jane askeri katalogunun 1983-84 sayısında bildirildiği haberi yabancı ajanslar tarafından verildi.

22- Çad'da stratejik Faya Largeau kentinde bulunan bir Libyatank birliğinin, Fransız mevzilerine doğru yol aldığı yabancı ajanshaberlerinde bildirildi.

23- Arjantin'de Falkland savaşı ile ilgili soruşturmayı yürüten askeri komisyon, savaş sırasında iktidardaki üç kişinin hem diplomatik hem de askeri yönlerden yetersiz kaldığını belirterek, sorumluların yargılanmalarını istedi.

24- Anadolu Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili ordusu üst düzey komutanları, ordu başkomutanlığına getirilişinin 10.yıldönümü nedeniyle, General Augusto Pinochet'ye bağlılıklarını bildirdiler.

25 Ağustos 1983

1- Doğu Anadolu Bölgesine yaptığı geziyi tamamlayan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'ya döndü.

2- Milli Güvenlik Konseyi üyeleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral TahsinŞahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun, NATO GüneydoğuAvrupa Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın devir teslim törenine katılmak üzere izmir'e gittiler.

3- 6 Kasım'da yapılacak Milletvekili Seçimleri için seçim dönemi ve seçim yasakları başladı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Milii Güvenlik Konseyi üyelerinin MGK bildirisi gereği kapsam dışı bırakıldığı seçim yasaklarıyla, Bakanlar Kurulu ve Başbakan'ın törenle karşılanıp, uğurlanmaları, temel atma törenlerine katılmaları ve siyasi amaçlı demeç vermeleri yasaklandı.

4- Anayasa Mahkemesi, Muhafazakar Parti, Bizim Parti, Türkiye Huzur Partisi ve Yüce Görev Partisi'nin kapatılmasına ilişkin davaya bakmak üzere sabah toplandı.

5- Yüksek Seçim Kurulu, 6 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçimlerine, Milliyetçi Demokrasi Partisi, Anavatan Partisi veHalkçı Parti'nin katılmaya hak kazandığını açıkladı.

6- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu, 5680 sayılı Basın Yasası'nı değiştiren tasarı üzerindeki görüşmelerini tamamladı.

7- Danışma Meclisi Üyesi Mustafa Alpdündar ve arkadaşları,memurların emekli ikramiyelerinin 45 maaşa çıkarılmasını öngörenbir yasa önerisi hazırladılar.

8- Danışma Meclisi Genel Kurulu, Olağanüstü Hal Yasa Tasarısı'nm 16 maddesini görüştü ve bunlardan 12 sini kabul etti. İki madde ertelenirken, iki madde de komisyona iade edildi.

9- Kültür ve Turizm Bokanlığı'ndan verilen bilgiye göre; her yılözel tiyatrolara yapılan 50 milyon liralık yardımın bu yıl 75 milyonaçıkarıldığı bildirildi.

10- Ankara'da belediye otobüs bilet fiyatları yüzde 10 oranındaartırıldı.

11- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; 31 temmuz tarihine kadar tasfiyesine karar verilen 22 bankerin tasfiye olduğu saptandı.

12- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, «Haftalık Haber DergisiNokta'nın sorularını cevaplandırırken Milli Güvenlik Konseyi'nin 76sayılı kararına aykırı davrandığı» gerekçesiyle, Doğru Yol Partisi(DYP) Genel Başkanı ve Danışma Meclisi Denizli Temsilcisi YıldırımAvcı hakkında soruşturma açtı.

13- Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nin Sığınak Köyü. Şemon Mezrası'nda ele geçirilen 4 milyar lira değerinde 33 kilo eroinle ilgili davaya,Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndebaşlandı.

14- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; İngilizsömürgeciliğine karşı Hindistan'ın kurtuluş mücadelesini yansıttığıbildirilen Oscar ödüllü Gandi adlı film, İçişleri Bakanlığı'nca alınanbir karar uyarınca yasaklandı.

15- Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararnamesiile «Dış Krediler Kur Fafkı Fonu» kuruldu.

16- İmar Affı Yasası'nın uygulanmasına ilişkin yönetmelik ResmiGazete'de yayınlandı.

17- Anadolu Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABDTemsilciler Meclisi'nin Demokrat iki üyesi, ABD Başkanı Ronald Reagan'ı Filipinlere yapacağı ziyareti iptal etmeye ve muhalefet LideriBenigno Aquino'nun öldürülmesiyle ilgili soruşturma sonuçlanıncayakadar bu ülkeye yapılan Amerikan yardımını askıya almaya çağırdı.

18- Doğu Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker ile görüşen,Batı Alman Parlamentosu Silahsızlanma Alt Komitesi Başkanı SosyalDemokrat Egon Ba'hr'm, «Honecker'in kendisine, yeni Amerikan nükleer füzelerinin Avrupa'ya yerleştirilmesi halinde Sovyetler'in Pershing-2'lerden daha hızlı füzelere karşılık vereceğini söylediğini» belirttiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Yabancı ajansların haberlerine göre; Batı Berlin'deki FransızKonsolösluğu'nda patlayan bomba, 1 kişinin ölümüne, 23 kişinin yaralanmasına yol açtı. Fransız Başkonsolosluğuna yapılan saldırıyıASALA üstlendi.

20- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; 144 üye ülkeli Dünya Bankası, yoksul ülkelerde çatal dal ile toprak altı sularının aranması için hazırlanacak projelere mali yardım yapacağını açıkladı.

21- Pakistan'da, 7 kentin yerel meclis üyelerinin, toplu halde istifa ettikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Reuter Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail'le yeniden diplomatik ilişki kuran Afrika ülkesi Liberya'nın, İsrail'den askeri yardım alacağı açıklandı.

23- İran'ın, ayrılıkçı gerillalara karşı harekata giriştiği TahranRadyosu tarafından bildirildi.

24- Cad Devlet Başkanı Hissene Habre, Cad Radyosu'nda yayınlanan konuşmasında, Gukuni Weddeye ile, Libya birliklerinin ülkesinden çekilmesi koşuluyla diyalog kurabileceğini açıkladı.

26 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Birleşmiş Milletler KalkınmaProgramı (UNDP) Başkanı Morse'u, Çankaya Köşkü'nde kabul etti.Kabulde, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen de bulundu.

2- NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı devir teslim töreninde konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, «Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Genelkurmay Başkanı olarak dünyada ve bölgede barışın devamını diliyor, Ege Denizi'nln tam anlamıyla barış denizi olması hususundaki temennilerimitekrarlıyorum» dedi.

3- Yüksek Seçim Kurulu, Doğru Yol Partisi'nin «Yürürlüktekiyasalara göre seçimlere katılma hakkı bulunduğu» yolundaki başvurusunu reddetti.

4- Danışma Meclisi'nde görüşülmekte olan Olağanüstü Hal Yasa Tasarısı'nın 33 maddesinden 12 maddesi kabul edildi,

5- Maliye Bakanlığı Ankara'da bir basın bildirisi yayınlayarak,«IMF» ile Türkiye arasında bir yıl süreli Stand-by anlaşmasının Haziran'da yürürlüğe girdiğini bildirdi.

6- Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bağ-Kur sigortalılarının başvurma yöntemleri ile uymak zorunda oldukları esasları ve tescille ilgiliişlemleri yeniden düzenleyen bir yönetmelik yayımladı.

7- Malazgirt Zaferi'nin 912. yıldönümü ilçe merkezinde törenlerle kutlandı.

8- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Et ve Balık Kurumu 1983 Ocak-Haziran döneminde çeşitli ülkelere 17 milyondolar değerinde et ihracatı yaptı.

9- Ankara Belediyesi'nce toplu taşıma ücretlerine yapılan yüzde 10 oranındaki zam uygulamaya konuldu.

10- Fırat nehri üzerinde ve Urfa ilinin Bozova ilçesi yakınlarındainşa edilecek olan Atatürk Barajı'nın ihale işlemi yapıldı.

11- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti resmi bir ziyarette bulunmak üzere, 17 kişilik bir heyetle Ankara'ya geldi.

12- UBA'nın haberine göre; Memur Yardımlaşma Kurumu(MEYAK) fonundan bugüne kadar 178 konut koperatifinin 6139 üyesine 3 milyar lira kredi verildi.

13- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde; üç kişinin ölümü, 21 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan «Kapalıçarşı Baskını»nın, Mıgırdıç Madaryar adlı bir ASALA mensubu tarafından gerçekleştirildiğinin anlaşıldığı bildirildi.

14- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mohkemesi'nce üç ay hapis cezasına çarptırılan CumhuriyetGazetesi yazarlarından Oktay Akbal, cezasını çekmek üzere Sağmalcılar Cezaevi'ne gönderildi.

15- Birinci Ordu ve Si'kıyönetim Komutanlığınca basımı, yayımıve dağıtımı durdurulan Nokta Dergisi'nin yayımına izin verildi.

16- Milliyet Gazetesi'nde, Ermeni terörist Levon Ekmekçiyan'ınBeyrut'ta ailesiyle yapılan röportaj yayınlandı. Ekmekçiyan'ın babası Hacj Ekmekçiyan, Milliyet muhabirine yaptığı açıklamada, «Türkdüşmanı Ermeni de olsa düşmammızdır» dedi.

17- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görüşülmekte olan Türkiye Komünist Partisi davasında beşsanık tahliye edildi.

Ankara'da, mermi ve roket atar kaçakçılığı sanığı yedi kişi beraat etti.

Türkiye ve Türkler aleyhinde faaliyette bulunmaktan yargılanarak 14 yıl ağır hapis cezasına mahkum edilen Ermeni papaz HaykoEldemir'in cezası Askeri Yargıtay'ca onaylandı.

Askeri Yargıtay'ca bozulan dört ölüm istemli 18 sanıklı Antalya ÜGD davasına yeniden başlandı.

18- Haklarında verilen ölüm cezası Askeri Yargıtay 1. Dairesi'ncebozulan Dev-Yol üyesi Aziz Geyik ile Sezai Aktaş yargılandıkları Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'ndeyeniden ölüm cezasına mahkum edildiler.

TDKP üyesi Çetin Kaya, İzmir 1 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

19- Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'nın Resmi Gazete'de çıkankararında. 6 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçimlerine sadece Milliyetçi Demokrasi Partisi, Halkçı Parti ve Anavatan Partisi'ninkatılabileceği bildirildi,

20- Basında yeralan bir habere göre; Fransız Dışişleri Bakanlığı,Berlin'deki Fransız Konsolosluğu'na yapılan Ermeni saldırısı ile ilgiliolarak yaptığı açıklamada, «Berlin saldırısının, körcesine ve çok sayıda insanı öld'ürmek amacıyla düzenlendiğini» belirtti.

21- Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand'ın. Çad'da Libya desteğindeki direnişçilerin yeni bir saldırıya girişmeleri halindeFransız birliklerinin anında karşılık vereceklerini, ancak Fransa'nınsorunun karşılıklı görüşmeler yoluyla çözümlenmesini istediğiniaçıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- AP Ajansı 'nın Karaçi çıkışlı haberine göre; Pakistan'da ZiyaÜl Hak yönetimine karşı girişilen protesto gösterilerinin 12. gününde, üç kişi öldü, beş gösterici de yaralandı.

23- Filipinler'de geçtiğimiz pazar günü öldürülen muhalefet lideri Benigno Aquino'nun cenaze töreninin yapıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- AP Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili'de Pinochetyönetiminin muhalefet liderleri ile görüşmelere başladığı İçişleriBakanı tarafından bildirildi .

27 Ağustos 1983

1- Türkiye'ye resmi bir ziyaret amacıyla gelen İran DışişleriBakanı Ali Ekber Velayeti, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Bülend Ulusu tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp'i kabul etti.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, son Kıbrıs gezisinden dönüşünde, Türkiye'yi yakından ilgilendiren bazı uluslararası sorunlarhakkındaki Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, «ABD hükümetinin 1983-84 dış yardım tasarısı Kongre'de onaylanamadığı vegeçen yılki yasa (sürekli meclis kararı) halinde yürürlükte kaldığıtakdirde, bu durum, bu yılki yardım miktarının artmasına engel teşkil etmiyor. Bütün mesele, meclis kararının yazılış şekline ve tekniğine bağlı. Amerikan hükümeti de bunu biliyor» dedi.

4- SODEP'in seçimlere katılmak için yaptığı başvuru Yüksek Seçim Kurulu'nca görüşülerek reddedildi.

5- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Adli Müşavirliği, Doğru Yol Partisi Genel Başkanı DanışmaMeclisi Denizli üyesi Yıldırım Avcı'nm, yasama dokunulmazlığınınkaldırılması için, Milli Savunma Bakanlığı'na başvurdu.

6- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, CumhuriyetGazetesi'ne verdiği demeçte, «Basın özgürlüğünün gazeteciye tanınmış bir imtiyaz değil, kişilik hakkı, bir ülkede yaşayan insanların düşünce özgürlüğü olduğunu» söyledi ve «Özgürlüğü bağlayıcı yollarla çözüm aramanın yararlı olacağına inanmıyorum» dedi.

7- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından 10gün önce kapatılan Milliyet Gazetesi'nin yayımına başlandı.

8- Milliyet Gazetesi'nde; BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Kıbrıs sorununa ilişkin önerilerinin taraflarca değerlendirilmesinindevam ettiği bildirildi.

9- AP Ajansı'nın Washington ve Moskova çıkışlı haberlerine göre;Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Yuri Andropov'un orta menzilli nükleer füzelerin tasfiye edilmesi yolundaki önerisi, Washington tarafından «olumlu bir adım» olarök karşılandı.

10- Fransız Havayollan'nın Viyana-Paris seferini yapan bir yolcu uçağı, dört hava korsanı tarafından kaçırıldı. Cenevre Havaalanı'na indirilerek yakıt ikmali yapılan ve içinde 8'i mürettebat 119 kişi bulunan uçağın yolcularından 37 kişinin serbest bırakıldığı veuçağın daha sonra Libya'ya gittiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- AP Ajansı'nın Czestochowa çıkışlı haberine göre; Polonya'da kapatılan bağımsız Dayanışma Sendikası'nın lideri Lech Walesaile Katolîk Kilisesi Piskoposu, Başbakan Yardımcısı Rokovski ileGdanök'ta görüşmelerinden sonra ayrı ayrı yayınladıkları demeçte, Polonya'da'ki hükümetin, «1980 yılında imzalanan bağımsızsendika kurma anlaşmasına saygı duyardk uygulamasını» istediler.

12- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Suriye ve İsrailkuvvetlerinin Bekaa Vadisi'nde top ve tanklarla birbirlerine ateş açtıkları ve çatışma sonucunda Fki Suriye askerinin yaralandığı Suriye askeri yetkililerince bildirildi.

13- ANKA Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili'de olağanüstü durumun kaldırılacağı açıklandı.

14- AP Ajansı'nın Karaçi çıkışlı haberine göre; Pakistan DevletBaşkanı Ziya Ül Halk, muhalefet liderleriyle görüştü.

15- AP Ajansı'nın N'djamena çıkışlı haberine göre; Çad DevletBaşkanı Hissene Habre, bir açıklama yaparak. «Eğer Fransa Çad'ıterkederse, bizi Libya'nın istilasından koruyacak hiçbir güç kalmaz»dedi.

28 Ağustos 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, seçim yasaklarına ilişkin 124 sayılıbir karar yayınladı.

2- Milli Güvenlik Konseyi. Sendikalar Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören yasayı kabul etti.

3- Başbakan Bülend Ulusu haftalık Yankı dergisinin sorularınıcevaplandırırken, «12 Eylül öncesine dönülmemesi için gerekli yasaldüzenlemelerin yapıldığını,» belirterek, «12 Eylül yönetimi anarşi veterörle mücadele bakımından gerekli kanuni düzenlemeleri tamamlamış olarak 6 Kasım seçimlerine gidileceği inancı içindedir.» dedi.

4- Cenevre'ye gitmeden önce Türkiye'ye resmi bir ziyaret yapan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, havaalanında yaptığıaçıklamada, «İki heyet, sanayi, ticaret ve ekonomik alanlarda işbirliğini arttırmak için müzakereler yaptılar. Biz, İran Devriminden sonra Üçüncü Dünya Ülkeleri ve Müslüman Ülkelerle ilişkileri geliştirmek politikası güdüyoruz ve Türkiye ile ilişkileri bu çerçevede geliştirmek istiyoruz» dedi.

Dışişleri Bakanı İlter Türkmen de yaptığı açıklamada, «Irak'lasavaşın devam edeceği hususunda İran'ın şimdiye kadar bilinen tutumunda bir değişiklik emaresi gözlemedik. Bu konuda bizden biristekleri de yok- Ama biz bu savaşın bir an önce sona ermesinin,iki ülke için olduğu kadar, tüm 'bölgenin barış ve istikrarı bakımından da büyük önem taşıdığı görüşümüzü teyit ettik» dedi.

5- Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan bir rapora göre; Kuzey Afrika ülkelerine yapılan dışsatım yüzde 10'a yükseldi.

6- THA'nın haberine göre; sabun fiyatlarına 5 lira, bulgur fiyatlarına da 2-5 lira arasında zam yapıldı.

7- Bakanlar Kurulu, 57 kişinin vatandaşlıktan çıkmasına izinverdi, 119 kişinin ise vatandaşlık hakkını yitirmesini kararlaştırdı.Konuya ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- AA'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak Dışişleri Bakanlığı, Müsteşarı Seyid El Saaf yayınladığı bildiride, «İran'ın Kerkük - Yumurtalık boru hattını bombalamasının imkansız olduğunu» söyledi.

9- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere'de yayınlanan Sunday Mail gazetesi, «Bu yıl sonuna kadar İngiltere'yeyerleştirilecek olan Amerikan Cruise füzelerinin nükleer başlıklarının ilk bölümünün İngiltere'ye geldiğini» öne sürdü.

10- Yabancı ajansların haberlerine göre; Çad'a iki günlük resmibir ziyaret yapan Fransa Dışişleri Bakanı Charles Hernu, «Çad'dakiFransız birliklerinin tampon görevi gördüğünü» öne sürdü.

Öte yandan Fransa'nın Savunma Bakanlığı ile Sosyalist Partibinasının önünde birer patlama meydana geldi.

11- Yabancı ajansların haberlerine göre; FKÖ lideri Yaser Arafat, resmi bir gezi amacıyla Tunus'ta bulunan Ürdün Dışişleri Bakanı Mervan El Kasım ile görüştü.

Öte yandan ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Orta Doğu özeltemsilcisi Robert McFarlane Lübnan Dürzi lideri Velid Canbolat ileParis'te bir görüşme yaptı.

12- THA'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail Başbakanı Menahem Begin, Bakanlar Kurulu toplantısında, istifa edeceğini açıkladı.

13- Yabancı ajansların Tahran çıkışlı haberlerine göre; Viyana Paris seferini yaptığı sırada silahlı ve bombalı 4 hava korsanı tarafından 'kaçırılan Fransız Hava Yolları'na bağlı Boeing-727 tipi yolcuuçağı, İran'ın başkenti Tahran'a indi-

Hava korsanları «Fransa'nın bazı Lübnanlı tutukluları serbestbırakmasını, Fransa'nın Lübnan, Çad ve Irak'a yaptığı askeri yardımı durdurmasını, aksi takdirde uçağı havaya uçuracaklarını» bildirdiler.

14- ANKA Ajansı'nın Manila çıkışlı haberine göre; Filipinler Katolik Kilisesi Kardinali Jaime Sin, «Ferdinand Marcos hükümetinin,muhalefet lideri Benigno Aquino'nun öldürülmesi olayının sorumluluğundan sıyrtlamayacağım» bildirdi.

29 Ağustos 1983

1- Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak ve eşi, beraberlerinde Pakistan Dışişleri, Adalet, Maliye Bakanları olduğu halde25 kişilik bir heyetle Ankara'ya geldiler.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve MGK üyeleri tarafından karşılanan Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, Esenboğa Havalanı'ndaverdiği demeçte, «Türkiye'yi ikinci vatanı olarak kabul ettiğini» belirterek, «Görüşmelerimizde İran-lrak arasındaki savaşın durumu,bölgesel gelişmeler, Türkiye ile aramızdaki ilişkilerin geliştirilmesiyollarını arayacağız. Bu konularda kardeşim Evren'in kıymetli fikirlerini öğreneceğim» şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ise konuk Devlet Başkanı onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Türkiye ile kardeş Pakistanbirbirlerine destek olup, barış içinde milletlerini çağdaş medeniyetseviyesine yükseltmek için birlikte yürümeye devam edecekler» dedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda emekliyeayrılan general ve albaylar için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Meslek aşkımızı her türlü ikbal ve servet hırsının üzerindetuttuk. Ettiğimiz yemine harfiyen sadık kaldık» dedi.

3- Milli Güvenlik Konseyi, Refah Partisi'nden 25, Yeni DoğuşPartisi'nden 13 kurucu üyeyi uygun görmedi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Olağanüstü Hal YasaTasarısı kabul edildi-

5- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu, fikir ve sanat eserlerikanununu değiştiren yasa tasarısını kabul etti.

6- Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Uluslararası Kalkınma Derneği Yuvarlak Masası tarafından düzenlenen «Kuzey-Güney Yuvarlak Masa Gruibu» toplantısı İstanbul'da başladı

7- Kerim Ağa Han ile birlikte Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdenizkıyılarında bir gezi yapan Kanada Başbakanı Pierre Trudeau Antalya'dan ayrılarak Rodos Adası'na gitti.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Türkiye İş Bankası hissesenetleri alış fiyatının, 5 bin lirolı'k bir artışla 50 bin liraya yükseldiğiaçıklandı.

9- Milliyet Gazetesi yazarı Metin Toker ile Sorumlu Yazı İşleriMüdürü Doğan Heper hakkında, bir yazıda MGK'nın 76 sayılı bildirisine aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle dava açıldı.

10- Nokta Dergisi Yazı İşleri Müdürü Yazgülü Aldoğan, DoğruYol Partisi Genel Başkanı Yıldırım Avcının demecinde MGK'nın 76sayılı bildirisine aykırı davranıldığı gerekçesiyle İstanbul Sıkıyönetim Askeri Savcılığı'nda ifade verdi.

11- AP Ajansı'nın Cenevre çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler Filistin Konferansı, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar tarafından Cenevre'de açıldı.

12- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; ABD Askerisözcüsü, «Kimliği bilinmeyen silahlı kişilerin Lübnan'ın Hay Es Sulum bölgesinin güneyindeki ABD-Lübnan kontrol noktasına ateş açtıklarını ve ABD piyadelerinin de karşılık verdiklerini» duyurdu.

Öte yandan Beyrut radyosu, Hıristiyan ve Dürziler arasında devam eden topçu ateşi sonucu Başkanlık Sarayı'nın isabet aldığınıbildirdi.

13- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ınPencap eyaletinde «Sıh» militanlarının düzenlediği gösteride polishalkın üzerine gögzyaşartıcı bomba attı. Assam eyaletinde ise 200kişi tutuklandı.

14- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Ermeni terör örgütüASALA, Merkez Komitesi iki kişinin öldürülmesinden sorumlu tuttuğu «Hür Cinayet Grubu»na mensup iki Ermeni'nin 16 Ağustos tarihinde ASALA tarafından idam edildiğini, Fransız Haber Ajansı AFPye gönderdiği bir bildiri ile açıkladı.

30 Ağustos 1983

1- 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 61. yıldönümü törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren bayram nedeniyle yayınladığımesajda «Atasından aldığı ilhamla ve güvenle, Türk Silahlı Kuvvetleri bugün de gelecekte de, iç ve dış düşmanların Türk devletini,Türkiye Cumtıuriyeti'ni yi'kıp parçalamak emeline yönelecek bedbahtların ve hainlerin karşısında yıkılmaz bir kale, aşılmaz bir engel olarak daima yer alacaktır.l dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, konuk Devlet Başkanı GeneralZiya Ü'l Hak ile Ankara'daki Zafer Bayramı törenlerini de izledi.

Öte yandan Pakistan ile Türkiye arasındaki «Suçluların GeriVerilmesi» anlaşması, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ile PakistanDışişleri Bakanı Sahipzade Yakup Han arasında imzalandı.

2- Yüksek Seçim Kurulu, Sosyal Demokrasi Partisi ile DoğruYol Partisi'nin seçimlere katılma konusundaki istemlerine ilişkinred kararını gerekçesi ile bu partilere bildirdi.

YSK, karar gerekçesinde, «Ortaya çıkan hukuki durumla birlikte, ülke yönetiminin gerekleri ve özellikleri karşısında uyulması zorunlu olan ve düzenleyici nitelikte bulunan Milli Güvenlik Konseyi'nin 99 sayılı kararının da gözönünde bulundurulması gerekmektedir.» denildi.

3- İstanbul'da başlayan Kuzey - Güney Yuvarlak Masa Toplantısı'na katılan Filipinler Başbakanı Cesar Virata Milliyet Gazetesi'ninsorularını cevaplandırırken, «Filipinler'de öldürülen muhalefet lideriAquino'nun öldürülmesinden hükümetin sorumlu olmadığını,» söyledi.

Öte yandan, Aquino'yu öldüren kişinin polis tarafından aranmakta olan bir kiralık katil olduğunun öne sürüldüğü, AP Ajansı'nınManila çıkışlı haberinde bildirildi.

4- İstanbul'dan hava yoluyla 340 kişiden oluşan ilk hacı adayıkafilesi Suudi Arabistan'a gitti.

5- THA'nın haberine göre; fayans, galvanizli boru. sunta, parke, kereste, yedek parça, duralit fiyatlarına yüzde 10 ila 40 arasındadeğişen zam yapıldı.

6- THA'nın haberine göre; Ordu'nun yüksek kesimlerinde hafif şiddette deprem oldu.

7- Gümrük ve Tekel eski Bakanlarından Gün Sazak'ın öldürülme olayına karışmak suçundan aranan ve geçen yıl kaçak olarakgirdiği gerekçesiyle Almanya'da tutuklanan Cemal Kemal Altun,Berlin Mahkeme Binası'ndaki duruşmasında, pencereden atlayarakintihar etti.

8- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs konusuyla ilgili belgelerin cevap süresinin 15 gün daha uzatıldığını Rum ve Türktarafına bildirdi.

9- Milliyet Gazetesi'nin Londra mahreçli haberine göre; Sovyetler Birliği Devlet Başkam Yuri Andropov tarafından İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'a gönderilen mektupta, «NATO'nun Avrupa'da Cruise ve Pershing füzeleri konumlandırmaktan vazgeçmesi halinde, Sovyetler Birliği'nin Avrupa'ya yönelik nükleer füzelerini imhaetmeye hazır olduğu» belirtildi.

10- AP Ajansı'nın N'djamena çıkışlı haberine göre; Bardai'de, yönetime karşı olan güçler tarafından yapılan radyo yayınında, «Çad'da, tüm halkın eski Başkan Gukuni Veddeye'nin liderliği altında toplanılması çağrısında» bulunuldu. Öte yandan, Fransa Devlet Başkanı Francoise Mitterand'ın, «Gukuni'nin, Kuzey Çad'daki Ulusal Birlikhükümeti ile ülkenin güneyini kontrol eden Hissene Habre yönetimiarasında bir federasyon kurulması» önerisi reddedildi.

11- El Salvador'da hükümet yetkilileri ile rejim karşıtı solcu gerilla temsilcilerinin biraraya geldiği, Kolombiya Devlet Başkanı Belisario Betancur'un arabuluculuk yaptığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- THA'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili Savunma Bakanı Potriclo Carvajal, Santiago Valisi Crol Urzua'nın silahlı kişiler tarafından vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

13- Ajansların Tel Aviv çıkışlı haberlerine göre; İsrail Başbakanı Menahem Begin, «Kesinlikle istifa edeceğini, ancak bunun birkaçgün gecikme ne gerçekleşeceğini» açıkladı.

14- Akajans'ın Berlin çıkışlı haberine göre; Berlin'de Fransız Konsolosluğu'na yapılan bombalı saldırı ile ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü, saldırganın temsili resminin basma dağıtıldığı polis yetkilileri tarafından açıklandı.

31 Ağustos 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren beraberinde MGK üyeleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Uruğ askeri bir uçakla Ankara'dan İstanbul'a gittiler.

Yeşilköy'de Hava Harp Okulu'nda düzenlenen diploma töreninekatılan Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve beraberindekiler daha sonra Ankara'ya döndüler.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, konuk Pakistan Devlet Başkanı ve eşi ile birlikte Konya'yı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Daha sonra Ankara'da Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak'a,Dil - Tarih Coğrafya Fakültesi tarafından «Fahri Doktorluk» unvanıverildi.

3- Milli Güvenlik Konseyi, kapatılan Büyük Türkiye Partisi'ne üyeolan 10 Danışma Meclisi üyesinin 6 Kasım'da yapılacak milletvekiliseçiminde aday olmalarının uygun görülmediğini bildirdi.

4- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda görüşülmesinedevam edilen Basın Yasa Tasarısı'nda bazı hapis cezaları kaldırıldı.

5- Uluslararası Filistin Konferansı'nın başkan yardımcılığınaBatı Avrupa bölgesinden, Türkiye seçildi.

6- Yeni Doğuş Partisi, Milli Güvenlik Konseyi'nce uygun görülmeyen 13 kurucu üyesinin yerine belirlenen 10 yeni üyenin isminiİçişleri Bakanlığı'na bildirdi.

7- 6 Kasım tarihinde milletvekili seçimlerine katılamayan Sosyal Demokrasi Partisi SODEP'in Yüksek Seçim Kurulu'na yaptığıbaşvuru basına açıklandı.

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde.MHP ve yan kuruluşları ile ilgili davaya Ankara ve Kırıkkale'de meydana gelen olaylara ait belgelerin okunmasıyla devam edildi.

9- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Gensher, Bonn'da düzenlediği basıntoplantısında intihar eden terörist Kemal Altun hakkında yaptığıaçıklamada. «Kendisi büyük bir ihtimalle iade işleminin yapılamayacağını ve yine büyük bir ihtimalle Türkiye'ye iade edilmeyeceğinibiliyordu» dedi.

10- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, İsviçreli Hıristiyan Demokratmilletvekili Butti tarafından hazırlanarak Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Tüzük Komitesi'ne sunulan raporun, (Kıbrıs Meclisi'nin temsilcileri olarak iki Rum milletvekilinin kabul edilmesini veAsamble toplantılarına normal olarak katılmalarına izin verilmesiniiçeren) «Kıbrıs sorununun derinliğine incelenmeden aceleyle yazıldığını, bu rapora dayanılarak Asamblede sadece Rumların temsilhakkının tanınmasının Kıbrıs Türk halkı açısından ağır sonuçlar doğurabileceğini» söyledi.

11- ANKA Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; Fransız Havayollarına ait bir yolcu uçağını 5 gün önce kaçırarak çeşitli ülkelere götürdükten sonra Tahran Havaalanı'na indiren ve yolcuları rehin tutan hava korsanları, düzenledikleri bir basın toplantısındansonra eylemlerine son vererek teslim oldular,

12- AP Ajansı'nın Karaçi çıkışlı haberine göre; Pakistan'da yönetim karşıtı gösterilerin sürdüğü, bu arada bir işçi lideri ile eskibir politikacının tutuklandığı ajansların haberlerinde bildirildi.

13- ANKA Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran İslamdevrim muhafızlarının son günlerde giriştiği operasyonlarda 400 kişinin öldürüldüğü. Bahteran eyaleti Valisi Kehzadi tarafından açıklandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106