02.7.1983
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1983

1 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanlığı'ndadüzenlenen bir törenle Genelkurmay Başkanlığı görevini Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin'e devretti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, devir töreni sırasında yaptığı konuşmada, «Tarihboyunca Türk Silahlı Kuvvetleri yalnız vatan topraklarının savunmasında üstün başarı göstermekle kalmamış aynı zamanda memteketin içine düştüğü felaketli durumlarda da Türk Milleti’nin elinden tutup onu bu felaketli durumdan kurtarmış ve en kısa zamandakışlasına dönmesini bilmiştir. En son olarak da 12 Eylül 1980'de debu ülke uçurumun kenarına gelindiğinde aldığı emir uyarınca görevini üstün başarıyla yerine getirmiş, bir iç savaşı önlemiş ve yinekışlasına çekilmiştir» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanlığı göreviniyeni üstlenen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin'eGenelkurmay forsu ile Türk Altın Şeref Madalyasını verdi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ayrıca, «Görevimi devir ve teslimederken büyük bir rahatlıkla huzur duyuyorum ve geleceğe güvenlebakıyorum» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanlığındanayrılması dolayısıyla Silahlı Kuvvetler'e yayınladığı veda mesajında,«Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, ülkeyi parçalamak ve bölmek isteyenlere unutamayacakları bir ders verdiğini> söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Kara Kuvvetleri Komutanlığında düzenlenen törenle, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini Orgeneral Necdet Üruğ'a devretti. Orgeneral NurettinErsin, Orgeneral Necdet Üruğ'a, Kara Kuvvetleri'nin şiltini verdiOrgeneral Üruğ da Orgeneral Nurettin Ersin'e Kara Kuvvetleri'ninforsunu hatıra olarak sundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, törende yaptığı konuşmada. «Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini aldığı sıradaülkenin tehlikeli ve bunalımlı devreler geçirdiğini» belirterek, o günyaptığı uyarıları tekrarlamak istediğini söyledi ve «O zamanki tehlike bugün Silahlı Kuvvetlerimiz sayesinde giderilmiştir. Ancak yeraltında çekilmiş bulunan bu tehlikenin müsait zamanı kolladığı hiçbir zaman hatırdan çıkarılmamalıdır» dedi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Üruğ da yaptığıkonuşmada, «Tevcih buyurulan bu şerefli hizmeti sayın GenelkurmayBaşkanımızın kuvvet komutanı olarak bırakmış oldukları noktadanalınarak gene kendileri tarafından tesbit edilen hedeflere Atatürkçüdüşünce yapısı içinde en kısa sürede ulaştırmak başta şahsım olmak üzere tüm Kara Kuvvetleri personelinin temel uğraşısı olacaktır» dedi.

2- Basında yeralan bir habere göre, Türkiye'de Uçak Sanayiikurulmasıyla ilgili Salı gününden bu yana Ankara'da Genelkurmayyetkilileri ile Pentagon heyetleri arasında yapılan görüşmeler sonaerdi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, yeni bankalar tasarısında gazetelerin bankagibi para toplamalarını önleyici bir hükmün yeraldığım söyledi ve«Kimse ejıdişe etmesin yeni bir banker olayı yaşanmayacak» dedi.

4- Yargıtay'da boş olan üyeliklere Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca seçim yapıldı. Bazı askeri hakimler ise yeni görevlere atandı.

5- Halkçı Parti'den daha önce uygun görülmeyen yedi kurucuüyeden dördü Millî Güvenlik Konseyi'nce uygun görülmedi.

6- Basında yeralan bir habere göre; Cumhuriyet BaşsavcılığıNecla Tekinel'in siyasi parti üyesi olamayacağı yolundaki görüşünü yineledi.

7- «Yeni Düzen Partisi»nin kuruluş bildirgesi, parti kurucularından Vahap Esendağ, Zekai Tüzün, Baki Yılmaz Tüfekçioğlu, JaleAtlıhan, Şükrü Yalçınkaya, Mustafa Kemal Erdoğdu, İbrahim Gençve Serdar Özer tarafından İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner'e verildi.

8- İlk kadın milletvekillerinden ve üniversite mezunlarındanBelkıs Baykan dün İstanbul'da öldü.

9-- 1 yıl ve 6 ay vadeli tasarruf mevduatında «beşer puan» düşürülen faiz oranları ile çeşitli banka kredilerinde yeni faiz oranlan uygulanmasına başlandı.

10- Merkez Bankası'nca bastırılan yeni 500 liralık banknotlar tedavüle çıkarıldı.

11- Geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden, kapatılan CHP'nin eski Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ'ın cenazesi,düzenlenen bir törenle Konya'da toprağa verildi.

12- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu yedeksubayadaylarının seçimine ilişkin esasları düzenleyen yönetmelik, ResmîGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Gümrük ve Tekel Bakanlığının, Gümrük Yönetmeliği'nin zateşya listesi Resmî Gazete'de yayınlandı.

14- Başbakan Bülend Ulusu ve beraberindeki heyet, Macaristan'daki resmi ziyaretini tamamlayarak Romanya'ya geçti.

Öte yandan, Türk - Macar ortak bildirisi yayınlandı. DışişleriBakanlığı tarafından dağıtılan ortak bildiride «Başbakan Ulusu ileMacaristan Başbakanı Gyorgy Lazar arasında yapılan görüşmelerin dostane ve samimi bir hava içinde geçtiği ve başbakanların ikiülkenin karşılıklı çıkarlarına uygun düşen çeşitli alanlarda ilişkileridaha da geliştirmeyi kararlaştırdıkları» belirtildi.

15- ANKA Ajansı'nın haberine göre; «Euromoney» Dergisindeyeralan bir incelemede, «Türkiye, yabancı yatırımcılar için ekonomik açıdan risksiz hale geldi» denildi.

16- İngiltere'nin Cleveland kentinde yapılan 6'ıncı uluslararasıDesen Bienali'nde, Türk sanatçı Ergin İnan birincilik ödülü aldı.

17- Akajans'ın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Türk FedereDevleti'nde memurların maaşlarını, hayat pahalılığı artışına uygunolarak ayarlamayı öngören Bakanlar Kurulu kararı, 1 Haziran sonundan itibaren yürürlüğe girdi.

18- Anadolu Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiliz polisi. Ermeni militanların, iki Ermeni teröristin duruşmalarının yapılacağı Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi önünde Türkiye aleyhine protesto yapmalarına izin verdi.

19- Anadolu Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan'daki Amerikan askeri üslerinin kapatılmasını isteyen binlerce kişi,Atina'da yürüyüşe geçti.

Öte yandan Milliyet Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; Yunanistan Devlet Başkam Konstantin Karamanlis, Yunan halkını içve dış sorunlar karşısında birleşmeye ve ekonomik alanda özverilerde bulunmaya çağırdı.

20- Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan'ın Cumhuriyetçi Parti adına verilen bir yemekte yaptığı konuşmada, «Birleşik Amerika, 'burnunun dibindeki ülkelerin komünist diktatörler tarafından yönetilmesine izin vermemeli» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Papa II. JeanPaul ile görüşmek üzere Roma'da bulunan Polonya Katolik Kilisesilideri Kardinal Josef Glemp, «Kapatılan Dayanışma Sendikası lideriLech Walesa'nın siyasal sahneden geri plana itilmesinin söz konusuormadığını, ancak gelecekteki rolünün henüz saptanamadığını» söyledi.

22- Anadolu Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalyan Sosyalist Parti Lideri Bettino Craxi, Hristiyan Demokratların, yeni hükümetin oluşturulmasında bazı tavizler vermemesi halinde, Sosyalist Parti'nin muhalefete geçeceğini açıkladı.

23- Filistin Kurtuluş Örgütü içerisinde başgösteren anlaşmazlıkları görüşmek üzere Tunus'ta toplanan FKÖ Yürütme Komitesi'nin,FKÖ Lideri Yaser Arafat ile Suriye arasındaki gerginliği ortadankaldırmak amacıyla bir heyet oluşturduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- Sovyet Haber Ajansı TASS tarafından, iki ay kadar öncefırlatılan insansız uzay aracının iki bölümlü bir araç olduğu ve Soyuz-9 uzay istasyonu ile kenetlendiği bildirildi.

2 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanlığı'nıOrgeneral Nurettin Ersin'e devrettikten sonra sivil olarak halka hitaben ilk konuşmasını Bolu ve Adapazarı'nda yaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Bolu'da halka hitaben yaptığı konuşmada, seçimlere değinerek, «Bu çalışma hızının normal demokratik düzende de devam etmesini arzu ettiğimiz içindir ki, ortayaçıkacak tablonun sağlıklı olmasını istiyor ve sizleri oylarınızı kullanırken dikkatli olmaya çağırıyorum. Kendi kendinizin fikirleri ile,düşünceleri ile oyunuzu kullanacaksınız. Eğer başkasının etkisi altında kalırsanız, onun kuklası olursunuz. Eğer kukla olmak istemiyorsanız,' kendi iradenizle oyunuzu kullanırsınız» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Adapazarı'nda yaptığı konuşmadada, 12 Eylül öncesi siyasi parti liderlerinin 12 Eylül Harekatı'na,anayasa oylamasına karşı çıktıklarını hatırlatarak, «İşte bu kişilerşimdi de parti kurma faaliyetleri devam ederken, yeni oyunlar tezgahlıyorlar. Mantar biter gibi parti kurulmasının zararlarını dahaönce belirtmiştim. İnadına, boyuna parti kurduruyorlar. Maksatlarınıbiliyorum. Çok parti kurulursa ve seçimler sonucunda da her birisiyüzde iki oy alırsa ve böyle 10 parti olursa ne edecektir, oylarınyüzde 20'si olacaktır. Hiçbir parti çoğunluğu sağlayamadığı takdirde,bu kişiler milletin karşısına çıkacaklar, işte askeri idare olursa sonuç böyle olur diyecekler. Bunun için çok parti kurduruyorlar. Bizbu gibilerin oyunlarına gelmeyeceğiz, sizler de gelmeyeceksiniz.Anayasa oylamasında nasıl cevap verdiyseniz 6 Kasrm'da da gereken cevabı vereceksiniz» dedi.

2- Milli Savunma Bakanı Haluk Bayülken, Papandreu hükümetinin Ege'deki komuta kontrol sorunlarını düzenleyen Rogers planınıreddetmesi konusunda, «Türkiye, milletlerarası hukuka ve vesikalara dayanan meşru haklarını ve menfaatlerini her zaman savunacaktır» dedi.

3- İstanbul Ticaret Odası ile İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Bankacılık Araştırma Merkezi'nin ortaklaşa olarak düzenlediği «Bankacılık Kesiminin Türkiye Ekonomisi'ne Etkileri» konulu seminerde konuşan Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, «Bankalar Kanunu'na ilişkin çalışmaların tamamlandığını, yeni düzenlemeile modern bankacılığın temelinin atılacağını» söyledi.

4- TRT Genel Sekreteri Emekli General Sadık Öztekin, İstanbul Bölge Müdürlüğü'ne atandı.

5- Türk Kalp Vakfı, sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu Doğubölgesindeki 25 ilde kalp hastalıklarının tedavisini yaptıramayanüretken yaştaki hastaların ameliyatını yapmak üzere çalışmalarabaşladı.

6- Ereğli Demir - Çelik Fabrikaları'nın düzenlediği, «Türkiye'deDemir-Çelik Yasası Mamul Üretimi ve Geleceği» konulu toplantısona erdi.

7- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, 8 Ekim 1979 günlü Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Kozmetik Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı. Yeni yönetmelik Resmî Gazete'de yayınlandı.

8- «Yurt İçinde Zorunlu Hizmet Karşılığı Öğrenci Okutma veİhtisas Yaptırma» yönetmeliği Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- Romanya'ya yaptığı resmî ziyaretini sürdüren Başbakan Bülend Ulusu, Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku tarafındankabul edildi.

10- AP Ajansı'nın Santa Barbara, California çıkışlı haberlerinegöre; ABD Başkanı Ronald Reagan, 15 yıl önce 119 ülkenin kabulettiği nükleer silahların kontrolü anlaşmasına imza atmayan ülkelereçağrıda bulunarak, «Bu anlaşmayı imzalayarak nükleer silahlarakarşı fikirlere katılın» dedi.

Aynı ajansın diğer bir haberine göre de; ABD Başkanı RonaldReagan'ın 1980 Başkanlık seçimleri kampanyası sırasında BaşkanJimmy Carter'a ait belgelerin partisi tarafından ele geçirilmesi konusunda artık herhangi bir yorumda bulunmak istemediği BeyazSaray Sözcüsü Larry Speakes tarafından açıklandı.

11- AP Ajansı’nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; ABD DışişleriBakanı George Shultz, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko'ya bir mektup yazarak, ABD'nin Afganistan konusunda Birleşmiş Milletler tarafından onaylanacak bir planın yürütülmesinde yardımcı olabileceğini bildirdiğini açıkladı.

12- Birleşik Amerika Dışişleri Bakanı George Shultz, dört ülkeyiiçine alan Asya turunun son durağı olan Pakistan'a geçti.

13- AP Bonn çıkışlı haberine göre; Federal AlmanyaBaşbakanı Helmut Kohl'un gelecek hafta içinde Sovyet lideri Andropov'la yapacağı görüşme sırasında, «Almanya'nın NATO yükümlülüklerinin hiçbirinden vazgeçmek niyetinde olmadığınl» bildireceğiaçıklandı.

14- Yabancı ajansların Tunus, Şam ve Telaviv çıkışlı haberlerine göre; Suriye ile Filistin Kurtuluş Komitesi Tunus'tan Şam'a geçerken, İsrail'in, ABD'nin Lübnan'dan yabancı güçlerin çekilmesiniamaçlayan yeni bir planını reddettiği açıklandı.

15- AP Ajansı'nın Guatemala City çıkışlı haberinde; GuatemalaDevlet Başkanı Efraim Rios Montt'un, ülkedeki darbe söylentilerinden sonra, hükümet içinde önemli görevler üstlenen 50 subayın görevlerine son verdiği ve kışlalarına geri yolladığı bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır'ın başkentKahire'de birbirine bitişik durumda bulunan iki binanın çökmesi sonucunda 18 kişi öldü, 17 kişi de yaralandı-

17- Basında yeralan bir habere göre; İngiltere Kraliyet KanserEnstitüsü'nde çalışan doktorlar, kanserli hücrelerin ortaya çıkış nedenini bulduklarını açıkladılar.

18- AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı istatistiklerinde, «fakirin fakiri»ülkeler belirlendi.

19- Wimbledon Tenis Turnuvası'nı, bayanlarda finalde AndreaJeann Jaeger'i 2-0 yenen Martına Navratilova kazandı.

3 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, sivil yaşamının ikinci gününde,beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, vediğer Konsey üyeleriyle 1. Ordu Komutanı Orgeneral Haydar Saltıkolduğu halde, Bilecik ve Kütahya'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Bilecik'te halka hitaben yaptığıkonuşmada, «Anayasa'ya hayır kampanyası açanların, boş oy atındiye propaganda yaptıklarını» belirterek, «Onları nasıl Anayasa oylamasında mahkum ettiyseniz, 6 Kasım'da yapılacak seçimlerde deyine mahkum edeceksiniz» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kütahya'da yaptığı Konuşmada«Bir kısım eski politikacılar veya partililer, şahsi çıkarlarını daimamemleket çıkarlarının önünde tutmaktadırlar» dedi ve «Bu gibilerinoynadıkları oyun bir partiyi kazandırmamak ve demokrasiyi çıkmazasokmaktır. Taban yokmuş ortada bir boşluk varmış, bu boşluğuyeni partilerle doldurmak lazımmış gibi yayılmak istenen sözler, birer aldatmacadır. Bu gibiler, Anayasa oylamasında da buna benzeroyunlar oynamak istediler. Bu oyunlarında nasıl hüsrana uğradılarsa, 6 Kasım'da yapılacak seçimlerde de millet yine onları hüsranauğratacaktır» şeklinde açıklamada bulundu.

2- Devlet Bakanı Nimet Özdaş, Gemlik ve İzmit körfezlerindeincelemelerde bulundu.

3- «Karayolları Trafik Kanunu», Danışma Meclisi'nde kabul edilerek Millî Güvenlik Konseyi'ne gönderildi.

4- Halkçı Parti Ankara İlçe Örgütü açıldı. Merkez İlçe Başkanlığı'na Ceyhun Kılıç getirildi.

5- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; YüceGörev Partisi (YGP), uygun görülmeyen kurucu üyelerin yerine yenilerini bildirmemesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığınca kapatılmasıiçin Anayasa Mahkemesi'ne açılan davanın ilk incelemesi yapıldı.

6- Çalışma Bakanlığı'nın çıkardığı Çalışma Dergisi'nde yayınlanan verilerde; Türkiye'de çalışan nüfusun yüzde 54'ünün tarım kesiminde, yüzde 13'ünün sanayi kesiminde ve yüzde 33'ünün hizmetkesiminde çalışırken, sanayileşmiş ülkelerde bu oranın yüzde 6'sının tarım, yüzde 38'inin sanayi ve yüzde 56'sının da hizmetler sektöründe olarak değiştiği bildirildi.

7- Akajans'ın Ankara çıkışlı haberine göre; Diyanet İşleri eskiBaşkanı ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesiProf. Dr. Süleyman Ateş, Yankı Dergisi'ne yaptığı açıklamada. «Geçtiği.miz günlerde Suudi Arabistan Kralı Fahd'ın sözlerinin Türk gazetelerinde çarpıtılarak yansıtıldığını ve Fahd'ın İslam kurallarınındeğiştirilmesi mealinde hiçbir söz söylemediğini» belirterek, «Konuşmada içtihat müessesesinden bahsedilmiştir» dedi.

8- Atatürk'ün Erzurum'a gelişinin 64. yıldönümü törenlerle kutlandı.

9- Ceyhan Nehri üzerinde, yapımına 1975 yılında başlanan Aslantaş Barajı tamamlandı.

10- Batı Alman Çalışma Bakanı Norbert Blum Ankara'ya geldi.Blum, Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada,Türk işçilerine geri dönüşlerinde 10 bin 500 Mark verilmesiyle ilgiliyasa hakkındaki bir soruya verdiği yanıtta, «Tasarı daha yasalaşmamıştır. Yasalaşması için parlamentodan geçmesi gerekir. Elimizde somut bir tasarı olmadan tartışmak yanlıştır. Bu tasarıda görüşmelerimizden sonra değişiklik olabilir. İki tarafı da memnun edicibir çözüm bulacağımız kanısındayım» dedi.

11- Emekli Emniyet Müdürlerinden Nihat Bora İstanbul'da öldü.

12- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; İtalya'nınTrento kentinde yargılamaları süren, aralarında Türk uyruklu kişilerin de bulunduğu uyuşturucu şebekesine ait belge ve dokümanlarAdalet Bakanlığı'na verildi.

13- Romanya'ya resmi bir ziyaret yapmakta olan Başbakan Bülend Ulusu, Romanya Devlet Başkanı Nikolai Cavuşesku tarafındankabul edildi. Başbakan Bülend Ulusu'nun, Cumhurbaşkanı KenanEvren'in bir mesajını Çavuşesku'ya ilettiği görüşmeye, RomanyaBaşbakanı Constantin Dascalescu da katıldı.

14- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, BirleşmişMilletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile görüşmek üzere Cenevre'ye gitti.

15- Filistin Kurtuluş örgütü Yürütme Komitesi'nin geçtiğimizhafta Tunus'ta yaptığı toplantıda oluşturulan arabuluculuk heyetinin.Şam'daki temaslarına başladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Peşaver ve Beyrut çıkışlı haberlerine göre;Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nde 6 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmalardan sonra Arafat yanlılarıyla, isyancı El Fetih gerillaları arasındaikinci bir ateşkes anlaşmasına varıldı.

17- ANKA Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; OrtaAmerika ülkelerinden El Salvador'da, dün aşın sağ tölüm komandoları», ülkenin önde gelen politikacılarından Amaya'nın öldürülmesine misilleme olarak iki solcuyu idam etti.

4 Temmuz 1983

1- Macaristan ve Romanya'ya yaptığı resmi ziyaretleri tamamlayan Başbakan Bülend Ulusu, Ankara'ya döndü. Başbakan BülendUlusu, Esenboğa Havaalam'nda gazetecilere yaptığı açıklamada,«Macaristan ve Romanya Başbakanları ile ilişkilerimizin daha dageliştirilmesi için yeni imkânları gözden geçirdik. Faydalı ve samimigörüş teatisinde bulunduk. Bölgemizi ilgilendiren konularla uluslararası önemli sorunları ele aldık» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu'nun Romanya'ya yaptığı resmi gezinin sonunda, Türkiye ve Romanya arasındaki işbirliği protokolü deimzalandı.

3- Danıştay Beşinci Dairesi, «Hakkında, rüşvet iddiasıyla davaaçılan polis memuru adayının bu suçtan yargı organının önünde a'klanması, idarenin işine son vermesi işleminin iptalini gerektirir» dedi.

4- İftira ve yalan tanıklıktan sanık kişilerin hakkında yerel mahkemenin verdiği hükmü onaylamayan Yargıtay Ceza Genel Kurulu,«Yanılgıya düşmek yalan tanıklık değildir. İftira ve suçun oluşmasıiçin kasıt gerekir» dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Erdemir Karakaş, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Türkiye'de yıllık hidrolik potansiyelin 103 milyar kWh, termik potansiyelin de 60 milyarkWh olduğunu belirterek, ülkede nükleer kaynakların da bulunduğunu» söyledi.

6- Ankara Emniyet Müdürlüğü ve bağlı birimleri, Emniyet Genel Müdürü Fahri Görgülü başkanlığında, genel müdür muavinlerive daire başkanlarından oluşan bir heyet tarafından denetlenmeyebaşlandı.

7- Halkçı Parti Başkanlık Divanı, Milli Güvenlik Konseyi tarafından uygun görülmeyen dört kurucu üye yerine yenilerini belirlemek amacıyla toplandı.

8- Fazilet Partisi kuruldu. Partinin kuruluş dilekçesi, emekli süvari Tuğgeneral Alpaslan Demirel ve 22 arkadaşı tarafından İçişleriBakanı Selahattin Çetiner'e verildi.

9- Ankara'deki resmi temaslarını sürdüren Federal Alman Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Norbert Blum, Cumhurbaşkanı KenanEvren tarafından kabul edildi. Blum, ayrıca Çalışma Bakanı TurhanEsener, Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, İmar ve İskan BakanıAhmet Samsunlu, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ile de görüştü.

Federal Alman Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı NorbertBlum ayrıca, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Almanya'da işsiz kalacak Türk işçilerinin geri dönüşlerini teşvik amacıyla hazırlanan yasa tasarısı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Tasarıyıdaha fazla genişletenleyiz. Çünkü paramız yok. Bu konuda sizdenanlayış bekliyoruz» dedi.

10- 24. Geleneksel 10. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleribaşladı-

11- Altı aylık aradan sonra Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Bursauçak seferleri yeniden başladı.

12- Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Basında, OECD Türkiye Konsorsiyumu tarafından bu ayiçinde Paris'te yapılması beklenen toplantı için hazırlanan «TüfkiyeMevcut Ekonomik Eğitimler ve Ödemeler Dengesi Raporu» yayınlandı.

14- Türk Haberler Ajansı'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; Kıbns Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, «The Middle EastTimes» gazetesine verdiği demeçte, «Kıbrıs Türk halkının, kendikendine adanın meşru hükümeti süsü veren ve egemenliğini adanıntümüne yaymaya çalışan bir tarafla görüşme masasına oturmayacağını» söyledi.

15- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş. BirleşmişMilletler Genel Sekreteri Perez de Çuellar ile Cenevre'de bir görüşme yaptı. Denktaş, görüşmeden sonra Akajans muhabirine yaptığıaçıklamada, «Rumların kendilerini Kıbrıs halkı olarak göstermekten vazgeçmeleri gerektiğini» vurgulayarak, «Bu yapılmadığı takdirde topiunıîarası görüşmelere oturmanın Rumları daha da uzlaşmazhale getireceğini duyurduk» dedi,

16- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan Lefkoşa çı'kışlı habere göre;Kıbrıs Rum Demokratik Birlik Partisi lideri ve eski Rum görüşmecilerinden Glafkos Klerides, «Türk tarafının ayrı bağımsız devlet ilanetmesi halinde Rum tarafının bunu önleyemeyeceğini» söyledi.

17- Pakistan'da temaslarını tamamlayan ABD Dışişleri BakanıGeorge Shultz, Ortadoğu gezisinin ilk durağı olan Suudi Arabistan'agitti.

18- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Polonya yönetimi lideri General Jaruzelski, bir açıklamada bulunarak, «Hükümetin ülkede Bağımsız Dayanışma Sendikası'nm kurulmasına olanak veren Gdansk anlaşmalarının ruhuna sadık kaldığını» söyledi.

Yine aynı kaynakların haberlerinde, Polonya hükümeti ile Katolik Kilisesi'nin, Batı'dan alınan yardımın 2 milyar dolarının çiftçilere verilmesi konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi,

19- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır'ı resmenziyaret eden Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Dışişleri Bakanı Kemal Hasan Ali'yle birgörüşme yaptı.

20- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; AfganistanDevlet Başkanı Babrak Karmal, «Silahlı kuvvetlerin geliştirilmesinive ülke içerisindeki yasa ve düzenin yeniden tam olarak sağlanmasıiçin etkin önlemler alınmasını» istedi.

21- Nikaragua'nın kuzey ve güney sınır bölgelerinde solcu Sandinista yönetimi askerleri ile sağcı direniş kuvvetleri arasında çatışmaların şiddetlendiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

5 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral NecdetÜruğ'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakanlık'ta toplanan Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, toplantıyı açarken, gazetecilere verdiği bilgide, «6 Aralık'tan beri çeşitli yurt gezilerinde bulunmuştum. Bu gezilerde illerin çeşitli sorunları olduğu iletilmişti. İller, bu sorunların çözümünü öncelikle istemekte kendilerine göre haklıdırlar. Ancak, hemen oralara el atmadan önce, önceliklerin ve tedbirlerin tesbiti için bu Bakanlar Kurulutoplantısına gerek duyduk. Bu illerle ilgili alınacak tedbirleri buradagörüşeceğiz. Zaten bundan önceki Bakanlar Kurulu'nda verdiğimbazı direktifler vardı, onların çoğu yerine getirilmiş. Bundan memnunluk duydum» dedi.

3- Milli Güvenlik Konseyi 81 sayılı kararıyla, Anayasa'nın-76'ıncı, Seçim Kanunu'nun 11'inci, Siyasi Partiler Kanunu'nun 8'incimaddelerine açıklık kazandırarak, Yüksek Adalet Divanı'nda hükümgiydikten sonra affa uğramış kişilerin «yasaklama» dışında kaldıklarını kararlaştırdı. Konuya ilişkin karar Resmî Gazete'de yayınlandı.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Genelkurmay Başkanlığı görevini üstlenmesi nedeniyle Silahlı Kuvvetler'e birmesaj yayınladı ve mesajında, «Türk Silahlı Kuvvetleri iç ve dışdüşmanlarını kötü emellerinden caydırarak, Yurtta Sulh, CihandaSulh ilkesinin en güçlü uygulayıcısı olmaya devam edecektir» dedi.

5- Danışma Meclisi'nde görüşülmekte olan Atatürk Kültür, Dilve Tarih Yüksek Kurumu yasa önerisinin Türk Dil Kurumu'nun özelhukuk tüzel kişiliğini kaldırarak kamu kuruluşu niteliğinde yüksekkuruma bağlanmasını öngören 35'inci madde kabul edildi.

6- Danışma Meclisi Bütçe ve Plan Komisyonu, memurların1 Ocak 1984'ten itibaren merkezî sınavla belirlenmesini öngörenkanun tasarısını kabul etti.

7--5. Beş Yıüık Kalkınma Planı'nm yasama organına sunulmasını bir yıl erteleyen yasa tasarısı Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda kabul edildi.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Dışişleri Bakanlığı sözcüsüBüyükelçi Nazmi Akıman, Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı RaufDenktaş ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellararasındaki görüşmeyi «yararlı» olarak niteledi.

9- Sosyal Demokrasi Partisi ilk il teşkilatını Eskişehir'de açtı.

10- Halkçı Parti, Milli Güvenlik Konseyi tarafından uygun görülmeyen 4 kurucu üyenin yerine yeni üyelerini belirleyerek İçişleri Bakanlığı'na bildirdi.

11- Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün tarihi kişiliğiniyaşatmak amacıyla, ailesi tarafından «İnönü Vakfı» kuruldu.

12- Federal Almanya Çalışma Bakanı Norbert Blum, Ankara'dakitemaslarını tamamladıktan sonra Federal Alman Büyükelçiliği'ndedüzenlediği basın toplantısında, «Almanya'da bulunan yabancı işçileri kesin dönüşe özendirmek için hazırlanan yasa tasarısında öngörülen 10 bin 500 marklık primi artırmalarının mümkün olmadığını,ancak konut fonunda ve sigortada biriken fonların aktarılması konusunda mutabakata vardıklarını» söyledi.

13- SEKA'nın 17 çeşit kağıt ürününe yüzde 8 ile yüzde 25 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

14- Türkiye'nin Batı bölgelerinde 4-9 richten şiddetinde depremoldu. Depremin merkez üssü olan Biga'da iki kişi öldü 34 kişi deyaralandı. Çanakkale'nin Çan ilçesinde ise bir kişi öldü, Erdek'tebir kişi yaralandı.

15- Türk Parasının Kıymetini Koruma Yasası'na aykırı davrandıkları ve kaçakçılık yaptıkları iddiasıyla haklarında soruşturma açılan İşçi Kredi Bankası ve Ekspres Gazetesi Sahibi Kemal Derinkökile Mehmet Çeliker, İstanbul 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nce tutuklandılar.

Akli dengesinin yerinde olup olmadığının saptanması amacıyla16 gün Adli Tıp Kurumu'nda müşahade altında bulundurulan HicabiKoçyiğit'in oku dengesinin yerinde olduğu belirtildi.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 360 tabanca ile yakalanan birkişi yedi yıl ağır hapse çarptırıldı.

SBF Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Şenyuva'yı öldürmektensanık bir kişi iki yıl hapse çarptırıldı, iki kişi de beraat etti.

Yasadışı Partizan örgütüne üye olmak suçundan 3 Nolu AskerîMahkeme'de yargılanan 48 kişiden 8'i tahliye edildi.

Ereğli Kömürleri İşletmesi Kozlu üretim bölgesinde gaz sıkışması sonucu bir işçi öldü, bir işçi de hafif yaralandı-

16- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; AlmanÇalışma Bakanı Norbert Blum ile birlikte Ankara'da temaslarda bulunan ve Türkiye'den ayrılan Alman Protestan Kilise temsilcisi Piskopos Heinz Georg Binder, «Almanya'da çalışan Türk işçilerininzorla geri gönderilemeyeceklerini» söyledi.

17- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; AvrupaEkonomik Topluluğu kısıtlama süresi biten tişört, ham bez ve yeni6 Türk dışsatım maddesine 15 Temmuz'dan itibaren kısıtlama koyacağını bildirdi.

18- Anadolu Ajansı’nın Kopenhag çıkışlı haberine göre; ABDBaşkan Yardımcısı George Bush, Danimarka'yı ziyareti sırasındayaptığı konuşmada, «Ülkesinin elindeki nü'kleer silah rezervinin son15 yıldan beri en düşük düzeyde bulunduğunu, nükleer başlıklarıntahrip gücünün de 25 yıldan beri en zayıf seviyeye indiğini» açi'kladı.

19- Suudi Arabistan'daki temaslarını tamamlayan ABD DışişleriBakanı George Shultz, Lübnan'a geçti.

20- Batı Alman Başbakanı Helmut Kohl, Sovyetler Birliği DevletBaşkanı Yuri Andropov ile görüştü.

21- İran İslam Cumhuriyeti Radyosu tarafından, Irak'ın 4. Ordusu'nun İran'la yaklaşık üç yıldan bu yana süren savaşa katılmamakta direndiği ve aralarında yüksek rütbeli subayların da bulunduğu450 kişinin tutuklandığı öne sürüldü.

22- Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'inMısır'a yaptığı üç günlük resmi ziyaret sona erdi.

23-- AP Ajansi'nın Washington çıkışlı haberine göre; Amerika Birleşik Devletleri'nde geçen yıl 264 kişi idam edildi.

6 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral NecdetÜruğ'u makamlarında ayrı ayrı ziyaret etti.

2- Gülhane Askeri Tıp Akademisi ile Tıp Fakültesi'nde profesörlüğe yükselen doçentlerle, doçentliğe yükselen doktorlar törenlecübbe giydiler. Törende bir konuşma yapan Milli Güvenlik KonseyiÜyesi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, «AskeriTıp Akademisi'nin ve Tıp Fakültesi'nin bundan önceki yıllarda ülkeyeve Silahlı Kuvvetler'e yaptığı hizmetlerin teknik açıdan daha da ileriye götürüleceğine inandığını» belirtti.

3- Milli Güvenlik Konseyi, hukuki kuruluşları kesinleşen siyasipartilerin propaganda amacıyla kitap, broşür çıkarmaları ile Sıkıyönetimden izin alarak il ve ilçe örgüt açılışlarında tören düzenlemeleri esaslarını açıklayan bir bildiri yayınladı.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, KeçiörenKreş ve Gündüz Bakımevi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada,«Sanayileşmeye yönelmiş büyük şehirlerden başlamak üzere kreşve gündüz bakımevlerinin bir program çerçevesinde gerçekleştirileceğini ve yaygınlaştırılacağını» söyledi.

5- Sağlık Bakanlığı örgütünün sosyal ihtiyaç ve şartlara göreyeniden düzenlenmesini öngören «Temel Sağlık Yasası Tasarısı»,Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'ndan Bakanlar Kurulu'na gönderildi.

6- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Başbakanlığın «Duraksamanın giderilmesi» için görüş istediği Danıştay 1.Dairesi, «Basın mesleğinde çalışanların askerlik görevlerini ifa ettikleri sürece, işvereni tarafından SSK'na ödenen primlerin geçerlisayılacağı» yolunda görüş bildirdi.

7- Danışma Meclisi'nde görüşülmekte olan Atatürk Kültür Dilve Tarih Yüksek Kurumu Yasa önerisi görüşmesinde, Türk TarihKurumu'nun özel hukuk tüzel kişiliğinin kaldırılarak kamu tüzel kişiliğiyle Atatürk Yüksek Kültür Dil ve Tarih Kurumu'na bağlanmasıkararlaştırıldı.

8-- Kiraların, Emlak Vergisi'nin asgari beyan değerine göre konutlarda yüzde sekiz, işyerlerinde yüzde 10 üzerinden alınmasınailişkin yasa önerisinin Adalet Komisyonu'nda görüşülmesi Ağustosayına ertelendi.

9-- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Ankara'da Türk Haberler Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Dış ticaret açığının bu yıl2 milyar 800 milyon dolara düşeceğini» belirtti.

10- Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Derneği tarafındandüzenlenen «Çevre Sorunlarının Çözümlenmesinde Ekonomik Yaklaşımlar ve Kaynaklar Temini» adlı sempozyum Ankara'da yapıldı.

11- Yol-İş Federasyonu 2-3 Temmuz tarihlerinde toplanan olağanüstü Genel Kurul Kararı ile Türkiye çapında örgütlenen «millitip» sendika oldu.

12- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; HacettepeÜniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne bağlı Ankara Devlet Konservatuvarı'nın 4 yıllık yüksek bölümünü bitiren 16 yaşındaki BurçinBüke, öğretim üyesi olma hakkını kazandı.

13- Merkez üssü Biga olarak saptanan depremin yapılan ilktesbitierinde Biga ve 112 köyünde, 250 hanede büyük hasara yol açfrğının belirlendiği, Çanakkale Valisi Nurettin Turan tarafındanaçıklandı.

14- Avrupa 1- Gençler Sutopu Şampiyonası İstanbul'da başladı.Türk Milli Takımı, İngiltere'yi 16-9 yendi.

15- İstanbul-Ankara seferini yaparken 24 Mayıs 1981 günü Haliç Yolcu uçağını Bulgaristan'ın Burgaz şehrine kaçıran 4 hava korsanından Ekrem Kılıç Türkiye'ye iade edildi.

16- Askerî Yargıtay 1. Dairesi, Tariş İplik Fabrikası'nın işgaliyleilgili davada, 4 sanık hakkında verilen ömür boyu hapis cezası kararını onayladı.

Öte yandan aynı daire, İzmir Dev-Sol davası sanıklarından Mehmet Uçaroğlu, Fevzi Işık ve Yalçın Arkan haklarında verilen ölümcezası kararını onadı.

65 sanıklı- davada DİSK eski Genel Başkanlarından KemalTürkler'i öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık Celal Adan tahüye edildi.

17- Asil Çelik Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi'nin yabancıortağı IFC (International Finance Corporation) nm şirkette mevcut100 milyon lira tutarındaki hisselerinin tamamının Hazine'ce satınalınacağına ilişkin kararname Resmî Gazete'de yayınlandı.

18- Romanya'da yayınlanan Scintein Gazetesi, Başbakan Bülend Ulusu'nun kısa süre önce Romanya'ya yaptığı resmi ziyareteilişkin bir yoruma yer verdi. Yorumda, «Başbakan Bülend Ulusu'nun,Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku'yu ziyareti sırasındayapılan görüşmelerde ikili ilişkilerin memnunluk verici düzeyde ilerlediği» belirtildi.

19- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'nin Washington Post Gazetesi Türkiye'nin Amerika ile olan ilişkilerini konualan bir yazı dizisi yayınlamaya başladı.

20- Dünya Bankası, 13 ülkeye toplam 1 milyar 591.6 milyondolar tutarında kredi vermeyi onayladı. Basında yeralan haberlerde,Türkiye'nin, 519 milyon dolar tutarında kredi yardımı ile ikinci sıradaolduğu bildirildi.

21- OECD'nin Türkiye'ye Yardım Konsorsiyumu, Paris'te toplandı. Toplantıya, DPT Müsteşarı Yıldırım Aktürk 'başkanlığında birheyet de .katıldı.

22- Anadolu Ajansı'nın Strasbourg çıkışlı haberine göre; AvrupaParlamentosu'nun oturumunda söz alan Kıbrıs Türk Federe DevletiBaşkanı Rauf Denktaş, «Yunan Dışişleri Bakanı Yuannis Haralambapulos'un Türk toplumu adına konuşmaya hakkı olmadığını» söyledi.

23- Kimliği bilinmeyen teröristler tarafından, Vatikan'da 15 yaşındaki Emanuela Orlandi adlı bir kız kaçırıldı. Olaydan sonra İtalyan Haber Ajansı ANSA'ya telefon eden bir kişi, Papa II- Jeann Paul'un italyan hükümeti iie görüşerek Mehmet Ali Ağca'nın serbest bırakılması için gerekli işlemlerin yapılmasını istediklerini bildirdi.

24- Londra'da üst düzeyde bir Türk diplomatına karşı suikasthazırlığı sırasında yakalanan iki Ermeni terörist Asala üyesi GirshGregorian ve Zaven Bedros'un duruşmasına Old Bailey Ağır CezaMahkemesi'nde başlandı.

25- AP Ajansı’nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Yuri Andropov, «Yeni Amerikan füzelerinin BatıAlmanya'ya yerleştirilmesine Moskova'nın derhal cevap vereceğini»söyledi.

26- Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan ABD Dışişleri BakanıGeorge Shultz, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'la görüştü.

27- ABD Kongresi'nin, «Yüksek Radyasyonlu nötron savaş başlıklarının üretimi için ABD yönetimi tarafından önerilen 50 milyondolarlık yatırım projesini koşullu onayladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

28- Anadolu Ajansı’nın Moskova çıkışlı, haberine göre; FederalAlmanya Başbakanı Helmut Kohl Moskova'da düzenlediği basıntoplantısında, «Sovyet liderine. Doğu ve Batı Almanya'yı birleştirmeye kararlı olduklarını bildirdiğini» söyiedi.

29- Suudi Arabistan Petrol Bakanı Zeki Yamani, Alman Sterndergisinde yaptığı açıklamada, «Petrol fiyatlarının en erken 1985 yılısonuna kadar artırılmayacağını» söyledi.

30- AP Ajansı’nın Washington çıkışlı haberinde; Amerikan ÇevikKuvveti'nin önümüzdeki ay Mısır, Sudan, Umman ve Somali'de ilkkez yaz manevraları yapacağı bildirildi-

31- FKÖ yönetiminin Bekaa Vadisi'ndeki kendisine bağlı gerillabirliklerini geri çekme önerisinde bulunduğunun Tunus'taki FKÖGenel Karargahınca açıklandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi..

32- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberinde; Pakistan'da hükümet aleyhtarı gösteriler yapıldığı ve bazı muhalefet liderlerinintutuklandığı bildirildi.

7 Temmuz 1983

1- Doğru Yol Partisi'nde. Genel Başkan Ahmet Nusret Tunaile kurucu üyelerden 29'u Millî Güvenlik Konseyi'nce uygun görülmedi.

2- Hava Kuvvetleri Komutanı ve Milli Güvenlik Konseyi ÜyesiOrgeneral Tahsin Şahinkaya'nın, Atatürk Kültür Dil ve Tarih YüksekKurumu yasa önerisi, Danışma Meclisi'nde kabul edildi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, gazetelerin daha önce başlatmış oldukları taksitli satışlar ve piyango gibi uygulamaların, bu konuda çıkan yasaklama kararıyla hemen durdurulamayacağım belirtti ve «Bu uygulamalar sona erinceye kadar gazetelerin, TV ve benzeri gereçleridağıtması sürdürülecektir» dedi.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, yürürlükteki kanuna göre 1984 yılında GelirVergisi tarifesinin 6 puan düşürülerek uygulanacağını bildirdi.

5- Dernekler yasa tasarısı Danışma Meclisi, Milli Savunma,İçişleri ve Dışişleri Komisyonu'nca kabul edildi.

6- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda YÖK Yasası'nm bazımaddelerini değiştiren anarşik olaylar nedeniyle yüksek okullardaöğrenimlerini tamamlayamayanlara yeni sınav hakkı tanınmasınıöngören yasa tasarısının tümü benimsendi. Sınav hakkı ile ilgilimaddelerin görüşülmesi, Meclis'in tatilinden sonraya kaldı.

7- Türk Tanıtma Vakfı «TÜTAV», Türkiye'yi yurt dışında tanıtmak amacıyla, Türk işçilerinin bulunduğu ülkelerin dilinde broşürlerhazırlattı.

8- Türk-İş Yönetim Kurulu, Türk-İş ana tüzüğünü yasa hükümlerine uydurmak amacıyla hazırlanan ana tüzük tasarısını görüşmeküzere Ankara'da olağanüstü toplandı.

9- Danışma Meclisi Çanakkale Üyesi Mehmet Pamak ve arkadaşlart parti kurdu. «Cumhuriyetçi Muhafazakâr Parti» adlı partininbaşvurusu. İçişleri Bakanlığı'na yapıldı ve tüzel kişilik kazandı.

10- Türkiye için, «Verimlilik Yılı» ilan eden Milli ProdüktiviteMerkezi (MPM)'nin bu amaçla düzenlediği afiş yarışması sonuçlandı ve Tekin Güreken'in eseri birinciliğe layık görüldü.

11- Türkiye'nin ilk dizel gemi motoru, yüzde 30 yerli katkı ile,Denizcilik Bankası'nm Pendik Tersanesi'nde imal edildi.

12- Alman Ulusal Müzesi'nde bulunan ortaçağa ait astronomiaraçlarından oluşan bir sergi, İstanbul'da İbrahim Paşa Sarayı'ndaaçıldı.

13- Adıyaman'dan Yozgat'a giderken Kozaklı yakınlarında freniboşalan kamyonun devrilmesi sonucu, 47 kişi öldü, dokuzu ağır,31 kişi de yaralandı-

14- İstanbul'da gerçekleştirilen seri operasyonlar sonucu, yasadışı THKP-C Kurtuluş örgütü mensubu 9'u kız 39 terörist güvenlikkuvvetlerince yakalanarak gözaltına alındı. 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılanaçıklamada, örgüt mensubu teröristlerin ikisi Antalya'da, altısı İstanbul'da toplam sekiz kişiyi öldürdükleri, çok sayıda yaralama, soygun, gasp ve kapkaç olaylarına karıştıkları bildirildi.

15- Türk Haberler Ajansı'nın haberine göre; Kars'ta silah kaçakçılığı yapan büyük bir şebekenin iki elemanı ile bu şebekeden silahsatın alan üç kişi yakalandı.

16- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Lockheed rüşvet olayısanığı olarak yargılanan Lockheed uçak firmasının Türkiye temsilcisi Nezih Mete Dural, beraat etti.

17- Kamuoyunda APOCU'lar olarak bilinen yasadışı PKK örgütünün Urfa merkez grubunda beş sanık ölüm, bir sanık da yaşamboyu hapis cezasına çarptırıldı.

18- Milliyet Gczetesi'nde yayınlanan bir habere göre; kaçakçılık suçlarına bakmakla görevlendirilen Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 No'lu Askeri Mahkemesi'nde, 31 Mayıs 1983 gününe kadarîcplam 135 kişi hakkında mahkumiyet kararı verildi. Askeri mahkemelerce de .aynı süre içinde toplam 33.111 kişi hakkında mahkumiyetkararı verildiği açıklandı.

19- Milli Güvenlik Konseyi'nin, kuruluşları incelemeden geçerekkesinleşmiş siyasi partilerin gelişmelerini sağlamak amacıyla sürdürebilecekleri faaliyetlere açıklık getiren bildirisi Resmî Gazete'deyayınlandı.

20- Paris'teki OECD Türkiye Konsorsiyumu toplantısına katılanDevlet Planlama Teşkilâtı Müsteşarı Yıldırım Aktürk, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, 1983 yılında ihracatın, ilk üç ay içindeki düşüşe rağmen, yıl sonunda 6 milyar 400 milyon dolara yükselmesininbeklendiğini söyledi.

21- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Temsilciler Meclisi, Askeri İnşaatlar Komitesi Reagan yönetiminin, Türkiye'deki askeri havaalanlarının modernizasyonu için NATO'ya vermeyiplanladığı 66,7 milyon dolarlık yardımı oybirliği ile reddederek, bumiktarı 18 milyon dolara indirdi.

22- Milliyet Gazetesi'nin Brüksel çıkışlı haberine göre; AETKomisyonu, bazı Türk tekstil ürünlerine ambargo koymak yerine,yeni kotalar çerçevesinde, «Miktar kısıtlamasıyla koruma önlemlerinin» 31 Aralık tarihine kadar sürdürülmesini ve daha önce ilerisürüldüğünün aksine, kısıtlama listesine 6 yerine 1 yeni ürün eklenmesini kararlaştırdı.

23- Milliyet Gazetesi'nin Paris çıkışlı haberine göre; geçtiğimizgünlerde Paris'te yayınlanan «Soiiman le Magnifique" (Kanunî Sultan Süleyman) kitabının yazarı, gazeteci ve tarihçi Andrè Clot,«Türk tarihi ve kültürüne ilişkin çalışmalarını kesinlikle sürdürmekniyetinde olduğunu» söyledi.

24- Anadolu Ajansı’nın Washington çıkışlı haberine göre; Washington Post Gazetesi, Türkiye ile ilgili yazı serisinin ikinci bölümünde, «Türklerin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Kıbrıs müzakeresinin sonucunu önceden tahmin ettiklerini ve alınacak kararıkabul etmeyeceklerinin baştan beri bilindiğini» kaydetti.

25-- Milliyet Gazetesi muhabirinin, Mehmet Ali Ağca'nın serbest bırakılmasına karşılık 15 yaşındaki Emanuela adlı bir kızın kaçırılması olayıyla ilgili soruşturma hakkında Roma'da İtalyan İçişleriBakanlığı iie telefonda yaptığı görüşmede, İçişleri Bakanlığı SözcüsüArturo Chlodi, «Bu olayda herşey mümkün. Soruşturmalarda her ihtimali değerlendiriyoruz. Ancak, telefon çağrısının alışılmışın dışındayapılmış olması, yani telefon eden kişinin herhangi bir terör örgütüadına konuşmaması düşündürücüdür» dedi.

26- Türk Hava Yolları Paris Satış Bürosu'na 22 Ocak 1983 günüel bombalarıyla saldıran ASALA teröristi Abraham Tomasyon ikibuçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

27- Akajans'ın Kempten çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'nın Kempten şehrinde 'bir Türk'e ait dükkan kimliği meçhul kişilertarafından bombalandı. Olay sırasında yoldan geçmekte olan birkişi ağır şekilde yaralandı.

28- ANKA Ajansı’nın Cenevre çıkışlı haberine göre; BirleşmişMilletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Cenevre'de BM Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısında yaptığı konuşmada, silahsızlanma harcamalarının azaltılması ve kalkınma yardımlarının artırılmasıçağrısında bulundu.

29- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, İsrail'e geçerek, İsrailBaşbakanı Menahem Begin ile görüştü.

30- ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, ABD'nin Orta AmerikaÖzel Temsilcisi Richard Stone'un, yeniden temaslarda bulunmaküzere El Salvador'a gittiğini açıkladığı yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

31- ANKA Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; resmi bir ziyaret için İspanya'ya giden Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu temaslarına başladı.

32- Anadolu Ajansı'nın Dublin çıkışlı haberine göre; UluslararasıGazeteciler Federasyonu, İrlanda'nın Başkenti Dublin'de düzenlediğitoplantıda, önümüzdeki yıllarda Avrupa'da uyduyla yapılması tasarlanan televizyon yayınlarına değinerek, «Bu gelişmenin basın özgürlüğü açısından kaygı verici olduğunu» ileri sürdü.

33- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; İran Havayollan'naait bir yolcu uçağını içerisindeki 371 yolcuyla birlikte kaçıran havakorsanları, uçağı Kuveyt'ten sonra Fransa'nın başkenti Paris'e indirdiler. «Halkın Mücahitleri» örgütü üyesi olduklarını açıklayan havakorsanları, uçakta bulunan yolculardan 186'sını, Kuveyt'ten havalanmadan önce serbest bıraktılar.

34- Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin, bazı ülke savunma bakanlarının Fransa ve başka ülkelerin «Habre» yönetiminin sağladığıdesteğe benzer bir desteğin Oueddei'ye sağlanmasını önerdikleriniiddia ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

35- AP Ajansı'nın Lübnan çıkışlı haberinde; Lübnan BaşbakanıŞefik Vazzan'a başarısız bir suikast girişiminde bulunulduğu, ancakolayda ölen ve yaralanan olmadığı bildirildi.

36- Bekaa Vadisi'ndeki Arafat yanlılarıyla karşıtı gruplar arasında dün gece yeni bir çatışma çıktığı ve tarafların 20 dakika süreyle karşılıklı roket ve makineli tüfek ateşi açtıkları, çatışmanınSuriye birliklerinin girişimleriyle sona erdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

37- Sri Lanka yönetiminin, Uluslararası Af Örgütü'nün, siyasimuhaliflere işkence yapıldığı yolundaki iddialarını reddettiği basındayeralan haberlerde bildirildi.

38- Yılbaşından bu yana Yunanistan'da yedinci banka soygununun başkent Atina'da olduğu ve de maskeli silahlı soyguncunun 3,5milyon drahmi (yaklaşık 10 milyon Türk Lirası) alarak uzaklaştığıbasında yeralan haberlerde bildirildi.

8 Temmuz 1983

1- SODEP'in uygun görülmeyen 21 kişi yerine bildirdiği yenikuruculardan 13'ü daha Milli Güvenlik Konseyi'nce uygun görülmedi.

Öte yandan, Yeni Doğuş Partisi'nin 54 kurucusundan 38 kişi,Millî Güvenlik Konseyi'nce kurucu üyelik için uygun görülmedi.

Milli Güvenlrk Konseyi'nin SODEP ve YDP için aldığı kararlarCumhuriyet Başsavcılığınca SODEP ve YDP'ye tebliğ edildi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, her üç ayda bir düzenlediği basıntoplantılarından onbirincisini Ankara'da yaptı. Başbakan Ulusu toplantıda, «Hükümetimiz, programında yer alan ve bu basın toplantısında duracağım 145 temel başlık altında ifade ettiğimiz vaadlerinhemen hemen tamamını gerçekleştirebilmiştir. Bu sonuç, büyükmilletimizin samimi desteğinin eseridir» dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti aleyhinde faaliyet gösteren ve «yurda dön» çağrısına uymayan, aralarında Melike Demirağ ve Şanar Yurdatapan'ın da bulunduğu 26 kişinin Türk vqtandaşlığmdan çıkarılmasını ve Türkiye'deki mallarının Hazine'ce tasfiyesini kararlaştırdı.

4- Danışma Meclisi, bugünden başlamak üzere, 17 gün süreyletatile girdi.

5- Yargıtay Hukuk Bölümü İçtihadı Birleştirme Genel Kurulu,hafta tatilinde çalışan işçilerin hem tatil ücretlerine, hem de çalışma ücretine hak kazandığına karar verdi.

6- Kurucu üyeleri Milli Güvenlik Konseyi'nce benimsenen Milliyetçi Demokrasi Partisi, Anavatan Partisi ve halen bazı yazışmalarısüren Halkçı Parti'nin teşkilâtlanma yaptığı il ve ilçe örgütleri Yargıtay bünyesinde kurulan Siyasi Partiler Sicil Bürosu'na gelmeyebaşladı.

7- Cumhuriyetçi Muhafazakar Parti (CMP) Genel Başkanlığı'na yapılan seçimler sonucu. Danışma Meciisi Çanakkale üyesi Mehmet Pamak getirildi. Genel Başkan Yardımcılıklarına Ali Koç, Ahmet Karoca, Kazım İlkan, Yaşar İmeci, Kemalettin Toros, Genel Sekreterliğe Kâmil Özden getirildiler.

Bu arada, Parti ile ilgili incelemelerini sürdüren Yargıtay BaşSavcılığı, parti adındaki «Cumhuriyetçi» adının Siyasi Partiler Yasası ile 1630 sayılı Dernekler Yasası'nın 53. maddesi hükümlerinegöre kullanılmayacağına karar verdi.

8- Türk - İş Yönetim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantıda, değişen Sendikalar Yasası gereğince Türk - İş Tüzüğü'nde değişiklikler yapıldı.

9- Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nın (SİSAV) Dış PolitfkaEnstitüsü ve Alman Süd-Ost Europa Geselchaft ile ortaklaşa düzenlediği «Türk-Alman İşbirliği» konulu konferans İstanbul'da başladı.

10- Danışma Meclisi üyesi ve Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Mustafa Yücel, bayram tatili nedeniyle çıktığı gezide, gemide öldü. Mustafa Yücel'in cenazesi, Malta'da gemiden karaya çıkanlaraık yurda gönderildi.

11- Eski Maliye Bakanlarından Yılmaz Ergenekon, geçirdiği birrahatsızlık sonucu Ankara'da öldü.

12- Burdur - Antalya, İsparta - Antalya arası telefon görüşmelerini telli devre dışında sağlayacak olan radyolink sistemi hizmetegirdi.

13- Üçüncü Ordu ve Erzincan, Amasya, Çorum, Gümüşhane,Ordu, Samsun, Sivas, Sinop, Tokat, Trabzon ve Rize İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi tarafından yapılanaçıklamada, Corum, Alaca ve Sungurlu'da yapılan operasyonlarda,yasa dışı TDKP örgütüne mensup 50 kişi ile örgüte yataklık yapan18 kişinin yakalandığı bildirildi.

14- 9. Kolordu ve Erzurum, Ağrı, Kars, Artvin İlleri SıkıyönetimKomutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden verilen bilgiyegöre; 9. Kolordu ve Erzurum Sıkıyönetim Komutanlığı Erzurum 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, adam öldürmek suçundan yargılanan üçsanıktan Fahrettin Ordu'yu ölüm cezasına mahkûm etti.

15- İstanbul'da ele geçirilen ve piyasa değeri 1-5 milyar lira olanCaterpillar yedek parça kaçakçılığından yakalanan sekiz kişi, Sıkıyönetim Mahkemesi'nce tutuklandı.

16- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruîu'nun «Adli Tatil» denyararlanma koşul ve yöntemlerine ilişkin illke kararı, Resmi Gazete'de yayınlandı.

17- İstanbul Valiliği E-5 karayolunun Edirne - Ankara arasındaki kesiminin çevre düzenlemesine ilişkin olarak aldığı kararlar Resmi Gazete'de yayınlandı.

18- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türkiye'nin tekstil ürün ihracatına getirilecek olan kısıtlamaların saptanmaaşamasında, son anda Fransa dört yeni ürünün daha kısıtlanmasınıistedi.

19- Londra'da üst düzeyde bir Türk diplomatına karşı suikasthazırlığı içinde bulundukları sırada yakalanan iki Ermeni sanığın OldBailey mahkemesinde devam eden duruşmasında sanıklardan Zaven Bedros'un polis tarafından teybe alınan telefon konuşmaları,jüri üyelerine kapalı oturumda dinletildi.

20- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Mehmet Ali Ağca, ilk kez gazetecilerle yaptığı dolaysız görüşmede, Papa'nın vurulması olayına Sovyet Gizli Servisi KGB'nin karıştığını söyledi.

21- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; bir Vatikan görevlisinin kızı olan Emanuela Orlandi'yi kaçıranlar, genç kıza karşılıkterörist Mehmet Ali Ağca'ryn serbest bırakılması yolunda bir mesaigönderdi.

22- Ortadoğu'da yaptığı temasları tamamiayan ABD DışişleriBakanı George Shultz, Washington'a döndü.

23- ANKA Ajansı'nın Reykjavik çıkışlı haberine göre; Kuzey Avrupa ülkelerini kapsayan bir gezi yapan ABD. Başkan Yardımcısı George Bush, İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te verdiği demeçte, «NATO ittifakının her zamankinden daha büyük bir dayanışma içinde bulunduğunu» söyledi.

24- AP Ajansı’nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da Hristiyan Demokratlar, seçim öncesi koalisyona ortak dört partiye, yenihükümete girme çağrısında bulundular.

25- Akajans'ın Cenevre çıkışlı haberine göre; Cenevre'de yapılacak olan «Filistin Dünya Konferansı» nı, Federal Konsey'in isteğiüzerine İsviçre Ordusunun koruması kararlaştırıldı.

26- AP Ajansı’nın Mexico City çıkışlı haberine göre; Meksikahükümetinin sıkı para politikasını protesto amacıyla binlerce işçibaşkent Mexico City'de yürüyüş yaptı.

27- ANKA Ajansı’nın Sao Paulo çıkışlı haberine göre; Brezilya'nın Sao Paulo eyaletinde hükümetin uygulamaya koyduğu sıkı parapolitikalarını protesto etmek amacıyla binlerce işçi greve gitti vegösteriler düzenledi.

9 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bayram tatilini geçirmek ve incelemelerde bulunmak üzere Erdek'e gitti. Millî Güvenlik KonseyiÜyesi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin de Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile birlikte Erdek'e gitti.

2- Yargıtay 6. Ceza Dairesi, mala karşı işlenen suçlarda sanıkbir mal almadan suçüstü yakalandığı takdirde verilecek cezadan 2/3oranında indirim yapılmasına karar verdi.

3- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, Basın Yayın Yüksek Okulu'nun yayın organı Görünüm'e verdiği demeçte, «Basın özgürlüğü ve denetim»konusunda görüşünü açıklarken, «Özgürlüklerin içinde basının bizatihi olduğunu inanıyorum» dedi.

4- Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Turgut Sunalp,Halkçı Parti ve SODEP Genel Merkezlerini ziyaret etti.

5- Milliyetçi Demokrasi Partisi, 41 ilde örgütlenmesini tamamladı.

6- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Türkiye'de üretilmesi planlanan Mercedes motor projesi çalışmaları tamamlandı.

7- Bir süredir tedavi gördüğü hastanede geçirdiği rahatsızlık sonucu ölen Ulaştırma ve Maliye eski Bakanlarından Yılmaz ErgenekonAnkara'da toprağa verildi.

8- Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, MHP davası sanığı AlpaslanTürkeş'in, Askerî Savcı aleyhine açtığı 1 milyon liralık tazminat davasıyla ilgili olarak Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce verilenred kararını onadı.

9- Kapatılan bir partinin İzmir - Çeşme eski İlçe Başkanı NevzatAlpay'ı öldüren Hasan Çakmak, Esat Yıldız, Fahri Can 10'ar yıl, Ahmet Uzun, Zeki Akar ve Halim Dağdelen 6 yıl 8'er ay hapse çarptırıldı.

Ankarada, yasadışı TDKP üyesi altı sanık hakkında 6 ay 25 yılarasında hapis istemli davaya başlandı.

Geçtiğimiz yıl Sovyet havayollarına ait bir uçağı Sinop'a kaçıranüç hava korsanı, Zonguldak Ağır Ceza Mahkemesi'nce 8 yıl 4'er ayhapis cezasına çarptırıldılar.

10- Malatya Emniyet Narkotik Şube Müdürlüğü dedektifleri İstanbul'da sürdürdükleri bir operasyon sonucu 10 kilo katıksız eroinle,iki kaçakçıyı yakaladılar.

11- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET), Türkiye çıkışlı tekstil ürünlerine 6 Temmuzile 31 Aralık tarihleri arasında kısıtlama uygulanmasını kararlaştırdı.

12- Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Komisyonu UNCDAF ve Interpol Genel Sekreterliği'nin verilerine göre;1982 yılında Türkiye'de ve yurt dışında uyuşturucu maddelerle yakalanan kişilerin 1983 yılının ilk ayında meydana gelen olaylarlakıyaslanmasında uyuşturucu madde kaçakçılığında üçte iki oranında azalma olduğu belirlendi.

13- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; BirleşmişMilletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile görüştükten sonraAda'ya dönen Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş,«Referandum Yasasının Meclis'ten geri çekilmesine bir neden yoktur. Gerekirse Meçlis'i olağanüstü toplantıya çağırarak bu adımıatacağız» dedi.

14- Anadolu Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; «Ermeni Siyasal Tutuklularını Deslekteme Komitesi» adındaki Ermeni tedhişörgütü, Londra'deki bir Türk diplomatına saldırıda bulunacaklarısırada yakalanarak mahkesıe önüne çıkarılan iki Ermeni terörist,Gris Gregorian ile Zaven Bedros'un yargılanmasını protesto amacıyla Paris'teki İngiliz Kültür Merkezi'ne sis bombası attı.

15- AP Ajansı'nın Montreal çıkışlı haberinde; FKÖ üyesi oldukları öne sürülen dört Türk'ün Kanada'da yaptıkları siyasal sığınma başvurusunun reddedildiği ve sınırdışı edilmelerinin kararlaştırıldığı bildirildi.

16- Basında yeralan bir habere göre; Yunan hükümeti, havakuvvetlen için alacağı 110 adet savaş uçağının tipinin seçimineilişkin kararın üç ay datıa ertelendiğini açıkladı.

17- Anadolu Ajansı’nın Moskova çıkışlı haberine göre; SovyetlerBirliği resmî haber ajansı TASS, Mehmet Ali Ağca'nın Papa JeanPaul'e karşı girişilen başarısız suikast girişimi ile ilgili olarak KGBteşkilatı ile işbirliği yaptığı yolundaki sözlerini yalanladı.

18- Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat'a karşı ayaklanan isyancı gerillaların Bekaa'daki yönetim yanlısı güçlerin geri çekilmesi önerisini reddettikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- AP Ajansı’nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran'ın dini lideriAyetuüah Humeyni tarafından dünün «Kudüs günü» olarak ilan edilmesi nedeniyle Lübnan'ın Baalbek kentinde 3 bin kadar silahlı devrim muhafızı bir gösteri yaptılar.

10 Temmuz 1983

1- Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, Yankı Dergisi'ne yaptığı açıklamada, «Yeni Meclis'i bekleyen en önemli sorun ekonomiktir. İşsizlik 'bir dev gibi karşımızda» dedi,

2- Ba:kanlar Kurulu 93 kişinin vatandaşlıktan çıkarılmasını kararlaştırırken, 44 kişiye de vatandaşlıktan çıkma izni verdi. Konuyailişkin Bakanlar Kurulu 'kararı Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Hürriyet Gazetesi'neverdiği demeçte, Bakanlığı'nm 1983 yılı çalışma programı içindeöğretmen sorununa geniş yer verdiğini belirterek, «Bizim için enönemli konu öğretmendir. Bu sorunu ön planda tutuyoruz» dedi.

4- Maliye Bakanlığı Emlak Vergisi beyanname verme süresini1 Ağustos gününe kadar uzattı.

5- Basında yeralan bir habere göre; siyasal partilerin kuruluşunun serbest bırakıldığı 16 Mayıs gününden bu yana geçen iki aylıksüre içinde toplam 12 siyasal parti kuruldu. Bunlardan bir partikapatıldı, bir partinin de kapatılması için Cumhuriyet Savcılığı'ncaAnayasa Mahkemesi'nde dava açıldı.

6- Basında yeralan bir habere göre; geçtiğimiz hafta İçişleriBakanlığı'na başvurarak tüzel kişilik kazanan Yeni Düzen Partisi'ninkurucu üyelerinden, parti merkez karar organı ve yönetim kuruluüyesi Ziya Güven, partisinden istifa etti.

7- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü İsmailKafesçioğlu, Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, «İki yıl öncearamalar sırasında hafif petrol bulunan iskenderun Körfezi'ndekiEfe 1 kuyusunda, yaz sonunda sondaja başlanacağını» açıkladı.

8- Akajans'm Diyarbakır çıkışlı haberine göre; Toprak Mahsulleri Ofisi, Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'ne bağlı merkezlerde üreticiden bugüne kadar toplam 5 bin ton buğday alındı.

9- Ordu eski milletvekillerinden Kahraman Sağra Ordu'da öldü-

10- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; AmerikanWashington Post Gazetesi, «1980 başkanlık seçimi öncesinde, Carter'in kampanya yetkililerine, bazı kampanya belgelerinin Cumhuriyetçilerin eline geçtiği yolunda haber verildiğini, ancak yetkililerinbu ihbarı 'inanılmaz' olarak değerlendirerek herhangi bir girişimdebulunmadığını» bildirdi.

11- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Amerika'da yayınlanan ve çok yüksek ücretle sadece abonelere ulaştırılan«EIR» isimli istihbarat bülteni, «Amerika'nın Avrupa'deki askeri kaynaklarının, Avrupa'ya Pershing füzeleri yerleştirildiği takdirde, Sovyetler Birliği'nin 1983 sonuna doğru Kuzey İran'ı işgal edeceğinisöylediklerini» öne sürdü.

12- Türk Haberler Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberinde; MısırYüksek Mahkemesi'nin, İslam kurallarına sıkı sıkıya bağlı partilerinkurulmasını yasaklayan eski Devlet Başkanı Enver Sedat'ın kararınıkaldırarak, ülkede bu türden partilerin kurulmasına izin verdiği bildirildi.

13- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un iki bölgesinden İsrail birliklerinin geri çekildikleri ve bölge denetimini Lübnan ordu birliklerinedevrettikleri yabancı ajanslar jarafından bildirildi.

14- Basında yeralan bir habere göre; İran Hava Kuvvetleri'neait bir savaş uçağı ile Van havaalanına inen İranlı pilot, ABD'densiyasal sığınma hakkı istedi.

15- AP Ajansı'nın Los Angeles çıkışlı haberine göre; ABD'ninLos Angeles kentinde Kanada Hava Yolları'nm bir binasına yapılanbombalı saldırıdan sorumlu olduğunu açıklayan bir Ermeni, bunuailesini gerçek Ermeni teröristlerden korumak için yaptığını söyledi.

16- İçinde iki subayın bulunduğu İran Deniz Kuvvetleri'ne ait birhelikopterin dün akşam Umman Sultanlığı'na zorunlu iniş yaptığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Türk Haberler Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; PapaII. Jean Paul, Vatikan'daki Saint Pierre meydanında toplanan 30 binkişiye hitap ederek, «Kaçırılan 15 yaşındaki Emanuela Orlandi'ninkurtulması için yapılabilecek her şeyi yaptığını» söyledi.

11 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Şeker Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Aynı ülküler etrafında sımsıkı kenetlendiğimizsürece, daha mutlu ve parlak yarınlar mutlaka bizim olacaktır» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Şeker Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «1983 Temmuz'unda güzel yurdumuzda aziz vatandaşlarımız böylesine mutlu günlere, geleceğe dönük iyi duygular veumutlarla girebiliyorsa, bunda enaz bizim gayretimiz kadar, yücemilletimizin yönetimimize tam bir güvenle destek vermiş olmasınınkatkısı bulunmaktadır» dedi.

3- Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı'na, Anayasa MahkemesiÜyesi Servet Tuzun seçildi.

4- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; YüksekHakem Kurulu, Türkiye Madeni Eşya Sanayicileri İşverenleri Sendikası MESS'e bağlı işyerinde çalışan yaklaşrk 55 bin işçinin üçüncüyıl zamlarını saptadı.

5- Millî Güvenlik Konseyi tarafından 13 kurucu üyesi uygungörülmeyen Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) ile 30 kurucusu uygun görülmeyen Doğru Yol Partisi (YDP) yeni kurucu listelerini İçişleri Bakanlığı'na verdiler.

6- Doğru Yol Partisi'nin Genel Başkanlığı'na Danışma Meclisiüyesi Yıldırım Avcı seçildi. Genel Başkan Yardımcılıklarına HalilÜnalp, Celal Kayacan, Mehmet Muhsinoğlu, Genel Sekreterliğe deRefik Şunol getirildiler.

7- Türk Sanayicileri ve İşadamları tarafından hazırlanan birraporda verilen rakamlara göre; 1961 «1982 yıllan arasındaki 21yıllık sürede dış ülkelerde yaşayan işçilerimiz, Türkiye'ye toplam14,3 milyar dolarlık döviz gönderdiler.

8- TÜBİTAK ödüllerini kazanan bilim adamları belli oldu.

9- Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri ve Danışma Meclisi Üyesi Mustafa Yücel, İstanbul'da düzenlenen törenden sonra toprağa verildi.

10- 96 kişinin Türk vatandaşlığına alınması kararlaştırıldı.

11- Milliyet Gazetesi'nde OECD 1983 raporu yayınlandı.

12- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Irak'ın TürkiyeBüyükelçisi Tana Mahmud el-Kaysi, İran'la süren savaş durumununsona erdirilmesinden yana olduklarını belirterek, «Sorunların silahladeğil, görüşmeler yoluyla çözümlenmesini istiyoruz» dedi.

13- Kahramanmaraş'ta 19 - 25 Aralık 1978'de meydana gelentoplu katliam olayı ile ilgili davada, Adana Sıkıyönetim KomutanlığıAskerî Mahkemesi'nce 22 sanık hakkında verilen ölüm cezası kararından 13'ü Askerî Yargıtay 5'inci Dairesi'nce onaylandı. AskerîYargıtay 5'inci Dairesi, aynı mahkemece 14 sanık hakkında verilenömür boyu ağır hapis cezasından 9'unu da kabul etti.

14- Gazeteci, yazar Oktay Akbal'ın Milli Güvenlik Konseyi'nin70 sayılı kararının kaldırılması nedeniyle üç aylık mahkumiyetininhukuki dayanağı olmadığı yolundaki itirazını, Sıkıyönetim 1 Numaralı Askerî Mahkemesi reddetti.

15- Akajans'ın Rize çıkışlı haberine göre; haklarında verilenidam kararları Yargıtay'da bozulan ve yeniden yargılanmak üzereAğır Ceza Mahkemesi'ne getirilen iki mahkum, duruşmadan sonrakaçtı.

Anadolu Ajansı'nın Adana çıkışlı haberine göre; bekçilerin «dur»ihtarına uymayan Mehmet Şen adlı bir cezaevi kaçağı, ölü olarakyakalandı.

16- Finlandiya'da yapılan uluslararası atletizm yarışmasında,Türk atlet Semra Aksu 200 metrede 24,49'luk derece ile altın madalya kazandı, Sermet Timurienk ise 1500 metrede üçüncülük eldeetti.

17- Akajans'ıri Brüksel çıkışlı haberine göre; Avrupa EkonomikTopluluğu'na yönelik pamuk ipliği ihraç fiyatlarımız yeniden düzenlenirken, 16 numaralı ipliğin kiloda 7.503 DM, 20 numaralı ipliğinise kiloda 7.753 DM üzerinden işlem göreceği belirtildi.

18- Akajans'ın Viyana çıkışlı haberine göre; Avusturya Televizyonu (ORF), Türk Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun daha öncefilme aldığı bir gösterisini yayınladı.

19- Türk Haberler Ajansı'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; Kıbrıs'ın Rum kesiminde yayınlanmakta olan «Haravgi Gazetesi» GüneyKıbrıs'taki İngiliz üslerine ABD ve NATO füzelerinin yerleştirildiğini»öne sürdü.

20- AP Ajansı'nın Roma - Viyana çıkışlı haberine göre; Bulgaristan haber Ajansı BTA, terörist Mehmet Ali Ağca'nın geçtiğimizhafta İtalyan gazeteci ile görüşürken, Papa'ya suikast girişimi olayından ötürü Bulgaristan'la KGB'yi suçlamasını «planlı bir kışkırtma»olarak niteledi.

21- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher'in, ABD'yi ziyareti sırasında görüştüğü ABD Başkanı Ronald Reagan'a, geçtiğimiz günlerde Alman Başbakanı Helmut Kohl ile birlikteMoskova'deki temasları hakkında bilgi verdiği ve Andropov'un silahsızlanma görüşmelerinin azaltılması isteğini ABD. Başkam'nailettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Mehmet AliAğca'nm serbest bırakılmasına karşılık bir Vatikan görevlisinin kızını kaçıranlar, kızın ailesini telefonla arayarak, Emanuela'nın halahayatta olduğunu bildirdiler ve bu konuda bazı kanrtlayıcı belgelergönderdiler.

23- Basında yer alan Atina çıkışlı haberlerde, güney Yunanistan'da Kalamata kentinde ana muhalefet lideri, Evangelos Averof’un halka hitaben yapacağı konuşmadan birkaç saat önce çıkanolaylarda 16 kişinin yaralandığının ve 20 kişinin gözaltına alındığınınaçıklandığı bildirildi.

24- ANKA Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberinde; İsrail SavunmaBakanı Moşe Arens'in, Lübnan hükümetiyle ülkeden «kısmi» olarakgeri çekilme konusunda, bir plan üzerinde anlaştıkları bildirildi.

25- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABDkamuoyunda yankıları sürmekte olan «Debategate» skandali ile flgili yeni isimler belirlenmeye başlandı.

12 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Bayram tatilini geçirmek üzereErdek'e geçti.

2- Gençlik ve Spor Bakanı Vecdi Özgül İstanbul Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türk sporunun bugünkü durumundanmemnun değilim. Benden sonra bu göreve gelecek arkadaşlarımında bu ifadeyi uzun süre kullanacaklarına inanıyorum» dedi.

3- Ankara Bayram Gazetesi'nde Devlet Planlama Teşkilatı Dairesi tarafından hazırlanan TRT programlan ile ilgili rapor yayınlandı.

4- İstanbul Bayram Gazetesi'nde Gazeteciler Cemiyeti tarafından «Basın Kanunu»nda değişiklik yapan tasarı ile ilgili hazırlananrapor yayınlandı.

5- İstanbul Ticaret Odası indekslerine göre İstanbul'da Haziranayında perakende fiyatlardaki artış yüzde 2,1 oranında olurken birönceki ay bu artış yüzde 2,7 oldu.

6- İstanbul Bayram Gazetesi'nde THA'nın Brüksel kaynaklı haberine göre; Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ülkelerin 1984 yılından itibaren tek pasaport kullanacağı belirtildi.

7- THA'nın Şam çıkışlı haberine göre; FKÖ lideri Yaser Arafat'ın özel sekreteri El Ameri, Suriye'de Filistinli gerillalar ile kamplarda öldürülen Filistinlilerin ailelerinden para götürürken tutuklandı.

13 Temmuz 1983

1- Bayram tatilini Erdek Kara Kuvvetleri Komutanlığı Özel Eğitim Merkezi dinlenme tesislerinde geçiren Cumhurbaşkanı KenanEvren, bayram tebriklerini kabul etti.

2- Gümrük ve Tekel Bakanı Cafer Tayyar Sadıklar, İstanbulBayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Kalitesi düzeltilen filtreli sigaralara dış ülkelerden, özeililkle Orta Doğu ülkelerinden taleplergeldiğini ve bu ülkelere sigara ihraç edileceğini» söyledi.

3- Danışma Meclisi İzmir Üyesi Aydemir Aşkın İzmir'de öldü.

4- Ankara Bayram Gazetesi'nde 1920 tarihlerinde Türkiye'deABD'nin temsilciliğini yapan Amiral Mark L. Bristol tarafından, yabancı misyonlar için Amerika Komite Kurulu Başkanı James L. Burton'a gönderilen ve «Ermenilerin Kars'ta yaptıkları eylemleri» içeren mektup yayınlandı.

5- Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclis Başkanı Nejat Konuk İstanbul Bayram Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Türk halkı kendikaderini tayin hakkından hiçbir zaman vazgeçmeyecektir. FedereMeclisimiz, Tür'k halkının kendi kaderini tayin halkkımn var olduğunubelirtmek için eski kararını değiştirmiştir» dedi.

14 Temmuz 1983

1- Bayram tatilini Erdek'te geçiren Cumhurbaşkanı Kenan Evran, Yalova'da incelemelerde bulunduktan sonra Erdek'e döndü.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Anadolu Ajansı'nayaptığı açıklamada, MEYAK kesintilerinin bir kısmının kendi bakanlığı sırasında ödenebileceğini belirterek, «Hemen verin diye birkanun çıkmamıştır. Kısmen benim bakanlığım zamanında ödenebilirama tamamının ödenebileceğini sanmıyorum» dedi.

3- Gelirler Genel Müdürü Aykon Doğan, Ankara'da Türk Haberler Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Hükümetlerin ekonomik politikalarındaki amacın, vatandaşları mutlu kılmak olduğunu» belirterek,«Bu da ekonomfk refahtan geçer. Refah ise, başta insanların içindebulundukları seviyenin altına inmemeleri, giderek daha üst seviyelere dengeli biçimde yükselmeleri demektir» dedi.

4- Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Türk,Türk Haberler Ajansı'na yaptığı açıklamada, sermaye piyasasındabelirgin bir canlanma görüldüğünü belirterek, «1983 yılı sonuna dekpiyasada iş hacminin 50 milyar lirayı aşacağını» söyledi.

5- Türk Haberler Ajansı'nın 'bir haberine göre; Türkiye'de kurulması planlanan nükleer santrallerle ilgili görüşlerini açıklayanTürkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkan Yardımcısı DoğanÖner, «Yakında yapımına başlanacak olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin mali projesinin 1 milyar dolar olduğunu» söyledi.

6- Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu, eski eser olaraktescil edilmiş olan binaların yıkımı halinde, yıkılan yapının yerineancak, «Eski taban alanı katsayısında ve gabarisinde, eski fotoğraflarında görülen cephe özelliklerinde yeni inşaat» yapılabileceğinikararlaştırdı.

7- İLO toplantısı için 26 Mayıs'ia İsviçre'ye giden ve orada kalpkrizi geçirerek hastaneye yatan, Türk-İş eski başkanlarından İbrahim Denizcier, geçirdiği üçüncü kriz sonucu Cenevre'de öldü.

Öte yandan Danışma Meclisi üyesi Dr. Aydemir Aşkın, Ulaştırma eski bakanlarından Kazım Yurdakul ve Gazeteci Faik Uğuroğlugeçridikleri rahatsıziık sonucu vefat ettiler.

Bayramın ilk günü geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden yazar ve yönetmen Ahmet Üsîel'in cenazesi toprağa verildi.

8- Amasya'nın Suluova ilçesindeki Yeni Çeltek kömür ocağındasabaha karşı meydana gelen grizu patlamasında dört kişi öldü, ikisiağır dört kişi de yaralandı.

9- Türkiye'nin Belçika Büyükelçiliği İdari Ataşesi Dursun Aksoy, sabah görevine gitmek üzere bindiği otomobiline açılan ateşsonucu öldü. Saldırıyı, 1,5 saat arayla ha'ber aansiarına telefon eden«ASALA» ve «Ermeni Soykırımı İçin Adalet Komandoları» adlı örgütler üstlendi.

Olayı soruşturan Brüksel sorgu yargıçlarından CoppietevsWallant, Türk diplomatının öldürülmesinde, iki kişinin görev aldığıgörüşünün giderek ağırlık kazandığını açıkladı.

Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans, Brüksel BüyükelçisiFaik Melek'i telefonla arayarak, duyduğu üzüntüyü bildirdi.

Öte yandan, Belçika Dışişleri Bakanlığı ise olaya ilişkin olarakyayınladığı bildiride, saldırıyı «Korkakça yapılmış bir eylem» olarakniteleyerek, «Bu eylemle gelecekte bu tür saldırıların önlenmesi içinhükümetin -bazı sert önlemler almaya zorlanacağı» belirtildi.

10- Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Brüksel'de Ermeni birkatilin saldırısı sonunda hayata gözlerini yuman Brüksel Büyükelçiliğimiz İdari Ataşesi Dursun Aksoy, Ermeni cinayet şebekelerinin1973 yılından bu yana sürdürdükleri insanlık dışı saldırılar sonundaölen 34. şehidimiz oldu.

11- Amerika'nın Luisiana eyaletinde düzenlenen «UluslararasıÖzel Olimpiyat Oyunlarında, 12-14 yaş grubunda Mutlu Aygün 50metrede birinci oldu ve altın madalya kazandı. 10-12 yaş grubunda ise yine 50 metrede Murat Taylan ikinci gelerek gümüş madalyakazandı.

12- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; İngiltereİçişleri Bakanlığı’nın sınırdışı etme kararı aldığı dört çocuk annesiTürk kadını Gülten Sezer'e ve ailesine İngiltere'de süresiz oturmaizni verildi.

13- AP Ajansı’nın Sofya çıkışlı hc;berine göre; terörist MehmetAii Ağca'nm Papa II. Jean Paul'e karşı giriştiği başarısız suikastolayını soruşturan italyan Savcı Dr." İlario Martella, Sofya'da BekirÇelenk ile görüştü.

14- AP Ajansı'nın Montreal çıkışlı haberine göre; Filistin Kurtuluş Örgütü'nde gerilla olarak bulunduktan sonra Kanada'ya geçen,oradan da ABD'ye giren iki Türk'ün sınırdışı edilmeleri kararlaştırıldı.

15- ABD Senatosu'nun, 1869 yasaklanan sinir gazının üretimineyeniden başlanmasını onayladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Cenevre'de sürdürülen Stratejik Silahların Azaltılması Görüşmeleri'nde (START), Sovyetler Birliği'nin, nükleer bombardımanuçakları ile füzelerin sayısının 1100'e indirilmesini önerdiği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

17- Basında yeral an bir habere göre; Yunan hükümet sözcüsüDimitris Marudas, Yunanistan'da bulunan ABD üslerinin geleceğineilişkin görüşmelerin, ABD Temsilcisi Büyükelçi Reginald Bartholosevile Yunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuannis Kapsis arasında Atina'da başladığını açıkladı.

18- İngiltere Avam Kamarası, ölüm cezasının geri getirilmesiyönündeki beş yasa değişikliği önerisini reddetti.

19- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, YunanistanMaliye Bakan Yardımcısı Panagiottia Rumelottis ile Kültür BakanYardımcısı Mihaii Doris'in dün gece istifalarını verdiklerinin açıklandığı bildirildi.

20- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'nınbaşkenti Varşova'da yasa dışı ilan edilen Dayanışına Sendikasıyanlısı yaklaşık ikilbin kişinin yaptığı yürüyüş polis tarafından dağıtıldı.

21- Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat'ın, Tunus'ta yaptığı konuşmada, «Suriye'yi, Filistinli gerillaların İsrail'e karşı giriştikleri eylemleri önlemekle» suçladığı, öte yandan, Arafat'ın özel sekreteri Ei Ameri'nin, Suriye'de Filistinli gerillalarla, kamplarda öldürülen Filistinlilerin ailelerine para götürürken Suriye makamlarıncatutuklandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Şili'de beş gün önce tutuklanan Hristiyan Demokrat PartiLideri Gabriel Valdes ile iki arkadaşının serbest bırakıldığı yabancıajanslar tarafından bildirildi.

23- Türk Haberler Ajansı’nın Paris çıkışlı haberine göre; SağlıkBakanlığı'nm ilaç fiyatlarında yüzde 1,5 oranında indirim yaptırmasını protesto eden Paris banliyösü eczaneleri bir günlük grev yaptı.

15 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milli Güvenlik Konseyi üyesiGenelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Başbakan BülendUlusu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir İlkel, Ege Ordu veSıkıyönetim Komutanı Orgeneral Süreyya Yüksel ile Soma'da incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Halka hitabenyaptığı konuşmada «Biz ne sağdayız, ne soldayız. Atatürk'ün yolunda yürüyoruz» dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Orly Havaalanı'nda meydanagelen ve 5 kişinin ölümüne neden olan patlamayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Tarihi tahrif ederek Türkiye'ye karşı kanlı eylemlerine mesned arayan Ermeni örgütleri, günümüzün en korkunç soykırım örneğini vermektedirler» dedi. Dışişleri Bakanı Türkmen ayrıca, «Özellikle terörizmi destekleyen veya ona müsamaha edenlerin, tedhiş fiillerinin sonunda, kendilerine de ağır zararlar verdiğiniartık görmeleri gerektiğini» bildirdi.

3- Konya eski milletvekillerinden emekli Vali Mustafa Bağrıaçık İstanbul'da öldü.

4- Eski parlamenterlerden Nurettin Yılmaz, Diyarbakır'da Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nce tahliye edildi.

5- Türk Haberler Ajansı'nın haberine göre; adam öldürme,gasp ve kadın kaçırma suçlarından beş yıldan beri aranan şakiZeynel Abidin Bahçevan, Urfa'nm Siverek ilçesine bağlı Kalehanköyünde yakalandı.

6- Paris'in Orly Havaalanı'nda bulunan Türk Havayolları Bankosu'nda bombalı bir valizin infilak etmesi sonucu 2'si Türk beşkişi öldü, 21'i ağır olmak üzere 40'ı Türk 60 dolayında kişi de yaralandı. Olaydan kısa bir süre sonra Fransız Haber Ajansı AFP'ninParis'teki merkezine telefon eden bir kişi, havalimanındaki patlamanın sorumluluğunu «Gizli Ermeni Kurtuluş Ordusu» ASALA'nınüstlendiğini bildirdi.

Paris Büyükelçisi Adnan Bulak, beraberinde elçilik görevlileriolduğu halde olaydan sonra THY Bürosu'n a geldi ve olay hakkındabilgi aldı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, olay üzerine, tatilini yarıda keserek Paris'e döndü ve Bakanlar Kurulu'nu acele toplantıya çağırdı.

Öte yandan Fransa Başbakanı Pierre Mauroy, olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Basında, olayla ilgili olarak iç ve dış tepkiler yer aldı.

7- Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği İdari Ataşesi Dursun Aksoy'un dün ASALA tarafından şehit edilmesi olayı ile ilgili olarakBelçika polisi tarafından soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğü basında yeralan haberlerde bildirildi.

8- ABD'nin Louisiana eyaletinin Baton Rouge kentinde devameden Dünya Spastik Çocuklar Özel Olimpiyatı'nın bugünkü bölümünde, Türk takımı 3 birincilik, bir de beşincilik kazandı.

9- Yunanistan ile ABD arasında, Yunanistan'daki Amerikan üslerinin geleceği konusunda anlaşmaya varıldı.

10- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalyan polisi,Mehmet Ali Ağca'nın serbest bırakılmasına karşılık onbeş yaşındakibir kızı kaçıranlarla ilgili olara'k iki kişiyi aradıklarını açıkladı.

11- İtalya'da erken genel seçimlerden sonra yeniden belirlenenTemsilciler Meclisi ve Senato ilk toplantısını yaparak açıldı.

12- Lübnan'ın orta kesimindeki dağlık Aley kasabasında Dürzimilitanların devriye görevi yapan Lübnan askerlerine saldırmalarısonucu 14 askerin yaralandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi-

Öte yandan, İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens, Tel Aviv'dedüzenlenen siyasal bir toplantıda yaptığı konuşmada, «Lübnan yönetiminin bölgedeki terörist eylemleri önleyeceğini ümit ettiğini»söyledi.

13- Anadolu A|ansı'nın Rio de Janerio çıkışlı haberine göre; dışborçları 90 milyar doları bulan Brezilya, ekonomisini çöküntüdenkurtarabilmek için Uluslararası Para Fonu «IMF»nin «Acil ÖnerilerPaketi» ni kabul etti.

14- Afrika ülkelerinden Oad'da iç savaşın artması üzerine, Afrika Birliği Örgütü'nün, Etiopya'nın foaş'kenti Adis Ababa'da olağanüstü toplantıya çağrıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ermeni terör örgütlerininBrüksel ve Paris'te giriştikleri saldırılarla ilgili oiara'k yayınladığımesajda, «Bu musibetten hiçbir ülkenin masum kalamayacağı vakası karşısında Türkiye, bu alanda her türlü işbirliğine hazır olduğunu her zaman ilan etmiş bir ülke olara'k, bugün de, bütün ülkeleribir kere daha va'kit geçirmeksizin etkin ve sonuç alıcı işbirliğine davet etmektedir. Bilinmelidir ki, Türk Milletinin sabrı tükenmez değildir» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, mesajında ayrıca, bombalı saldırıeylemlerinin tahammülü aşan boyutlara ulaştığını belirterek, «Ermeni terörizminin müsamaha gören bir yöntem haline gelmesindenzarar görmeyecek ülke yoktur» dedi.

2- Tercüman Gazetesi'nde, bir gün önce yayınlanan, «BirNesli Kaybediyoruz» başlıklı ve yabancı ülkelerdeki Türk çocuklarıile ilgili yazıya ilişkin Başbakan Bülend Ulusu, Milli Eğitim BakanıHasan Sağlam, Çalışma Bakanı Turhan Esener ve siyasi partilerinaçıklamaları yer aldı.

3- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu, Türk Haberler Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Türkiye'de gecekondulaşma hareketininbittiğini ve dargelirli 1 milyon 800 bin ailenin bakanlık desteğiylekonut sahibi yapılacağını» söyledi.

4- Fransa'nın Orly Havaalanı'nda Ermeni teröristlerce yapılanbombalama olayından yara almadan kurtulan 75 yolcu, sabaha karşıTürk Hava Yolları uçağı ile Yeşilköy Havaalanı'na geldi. Basında,yolcuların olaya ilişkin açıklamaları yeraldı.

5- ANKA Ajansı’nın bir haberine göre; Fransa Başbakanı Pierre Mauroy Paris'in Orly Havaalanı'nda düzenlenen saldırıyla ilgiliolarak Başbakan Bülend Ulusu'ya bir mesaj gönderdi ve mesajında,«Fransız hükümeti bu saldırıların faillerini yakalamak ve adaleteteslim etmek için gereken herşeyi yapacaktır» dedi.

6- Türk Hava Yolları'nın Orly Havaalam'ndaki bürosunun bombalanması sonucu ölenlerin sayısının altıya yükseldiği, bu altıncıkişinin François Luc adlı bir Fransız genci olduğu basında yeralanhaberlerde bildirildi.

Aynı kaynakların haberlerinde, Fransız Resmi Haber Ajansı«AFP»nin Atina'deki bürosuna telefon eden bir kişinin, «Asala» adına konuştuğunu belirterek, adını belirtmediği bir ülkede iki Ermenimilitanının serbest bırakılması için, Asala'nın üç gün süre tanıdığınıaksi halde kan dökmeye devam edeceklerini söylediğini bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, İçişleri BakanıGaston Deffere ve bazı bakanlarla birlikte, Orly Havaalanı'nda yaralananları, tedavi gördükleri hastanelerde ziyaret etti.

7- Akajans'ın Hatay çıkışlı haberinde; Irak'ta saldırıya uğrayanbir Türk şoförünün öldürüldüğü bildirildi.

8- Arnavutluk'un başkenti Tiran'da «Türk Ressamları Sergisi»açıldı.

9- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; Yunanistan ileABD arasında beş yıllık yeni savunma ve ekonomik işbirliği anlaşmasının parafe edildiği, Atina'dan sonra Washington'da da resmen açıklandı. Konuya ilişkin olarak basma bilgi veren yüksek düzeydebir Amerikan ,yeîkilisi, «Anlaşmada Yunanistan ile Türkiye arasında7/10 koşulu yoktur. ABD hükümeti yardım düzeylerini saptarkenböyle mekanik oranlara karşıdır» dedi.

10- Basında yeralan haberlere göre; Yunanistan'da, ABD ileYunanistan arasında parafe edilen üs anlaşmasını protesto içingösteriler düzenlendi.

11- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Yunanistan'da bir gazeteyeverdiği demeçte, 1974 Kıbrıs olaylarında Yunanlı, Kıbrıslı ve yabancıkişilerin sorumluluğunu saptama amacıyla Ekim ayından sonra parlamentoda bir soruşturma kurulunun çalışmalara başlayacağını söyledi.

12- Anadolu Ajansı'nın Lefkoşa çıkışlı haberinde; Kıbrıs RumTemsilciler Meçiisi'nin «Kıbrıs İhanet Dosyası»nın açıklanmasınıoybirliği ile kabul ettiği bildirildi.

13- Türk Haberler Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre;Sovyetler Birliği'nde yayınlanan haftalık Literaturnaya Gazetesi,13 Mayıs 1981'de Papa II. Jean Paul'e karşı girişilen silahlı saldırıdaClA'nın parmağı olduğunu iddia etti.

14- Anadolu Ajansı'nın Adis Ababa çıkışlı haberine göre; AfrikaBirliği Örgütü'nün (OAU) Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da başlayan toplantısında dönem başkanlığı yapan Etiyopya Devlet BaşkanıMengistu Haile Mariam, Cad'daki duruma ilişkin ve sorunun çözümü için aldığı önlemleri içeren bir dizi rapor sundu.

15- AP Ajansı'nın Nairobi çıkışlı haberine göre; Somali, Etiyopyabirliklerinin ülke topraklarına saldırarak iki bölgeyi işgal ettiklerinive çarpışmaların sürdüğünü açıkladı.

16- Anadolu Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberinde; Lübnan Ordusu'na bağlı birliklerin dün beş kişinin ölümü 21 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan çatışmalardan sonra Şiilerin çoğunlukta olduğuBeyrut'un batısındaki bölgeyi kontrol altına aldıkları bildirildi.

17- Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Ya'ser Arafat'ın, sürgünde birFilistin hükümeti kurmayacaklarını söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Bayram tatilini geçirdiği Erdek'te incelemelerde bulundu. Evren gezi ve incelemelerini sonaerdirdikten sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin ilebirlikte Ankara'ya döndü.

2- Başbajcan Bülend Ulusu, Fransa'nın Orly Havaalam'ndaTHY bürosuna yapılan bombalı saldırı olayı ile ilgili olarak FransaBaşbakanı Pierre Mauroy'un gönderdiği mesaja verdiği cevapta,«Mesajınızda belirttiğiniz infial duygusunun aynı zamanda Fransızhükümetinin uluslararası terörizme karşı etkili bir şekilde mücadeleiradesini de yansıttığını hükümetim ümit etmek ve istemektedir»dedi.

3- Köyişleri ve Kooperatifle^ Bakanı Münir Güney Bursa'da gazetecilere yaptığı açıklamada, «Mücavir alan ve sit alanları içinegiren köylerin dışında, tüm köylerin imar planları hazırlanmaktadır.Bugüne dek 1200 köyün imar planı yapıldı, en az 33 bin köyün dahaimar planları yapılacak» dedi.

4- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu THA'ya verdiği demeçte, «Toplu Konut Kanunu için 1983 yılında yedi milyar liralık birparanın serbest bırakıldığını» söyledi.

5- 6245 sayılı Harcırah Yasası'nın 45. maddesine eklenen yenibir fıkra ile devlet memurlarının yer değiştirmeleri sırasında eşlerineödenecek harcırah miktarı arttırıldı-

6- Geleneksel Anamur - Girne Ortak Barış Şenliği ve Festivalibaşladı.

7- Urfa eski milletvekillerinden Mehmet Celal Bucak Çanakkale'de öldü.

8- İspanya'da yayınlanan El Alcazar Gazetesi, CumhurbaşkanıKenan Evren'in Fransa'nın Orly Havaalam'nda Ermeni teröristleringiriştikleri saldırıdan sonra verdiği demeci yayınladı.

9- Ermeni terör örgütü ASALA'nın Fransa'nın Orly Havaalanında THY bürosuna yaptığı bombalı saldırı ile ilgili soruşturmanınsürdürüldüğü, yaralıların durumunda bir değişme olmadığı Fransızpolisince açıklandı.

10- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan yaptığı açıklamada, «Avrupa-Güvenlik ve İşbirliği İzleme Konferansı'nda Doğu ve Batı ülkeleri doruk bildirisi ileilgili olarak kabul edilen ön anlaşmayı Amerika'nın onayladığını, zaten varolan koşullar altında bu anlaşmanın en iyisi olduğunu» söyledi.

11- Yabancı ajansların haberine göre; ABD'li hukukçulardanHubert Humprey, kendisiyle yapılan bir radyo mülakatında, «ÜrdünKralı Hüseyin'in İsrail Başbakanı Menahem Begin nezdinde, Ürdün'le İsrail arasında barış görüşmelerinde bulunması için temsilcilikönerdiğini ve Kral'ın isteğini Begin'e ilettiğini» öne sürdü.

İsrail Başbakanlık sözcüsü Uri Porat ise yaptığı açıklamada,«Humprey'in herhangi bir resmi bir mesaj getirmediğini ve Başbakana kendi dileklerini söylediğini» belirtti.

12- THA'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak Devlet BaşkanıSaddam Hüseyin komşu Arap ülkeleri ile büyük devletlere ve uluslararası kuruluşlara çağrıda bulunarak «İran - Irak savaşını durdurmak için gerekirse İran'a baskı yapmalarını» istedi-

13- THA'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin resmi haber ajansıWashington'la ilgili olarak yayınladığı raporda, «Reagan yönetimininMilliyetçi Çin'e 530 milyon dolar tutarında silah satmayı planladığını ve bunun ABD'nin Milliyetçi Çin'e büyük miktarda silah satışınısürdürmeye kararlı olduğunun bir kanıtı olduğunu» öne sürdü.

14- AA'nın Ndjamena çıkışlı haberine göre; Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da toplanan Afrika Birliği Örgütü (QAU)'nun«Çad'daki dış müdahalenin, çatışmaların sona ermesi ve taraflararasında uzlaşmaya gidilmesi» yolundaki aldığı çağrının, «Hükümetinin Libya'nın desteğindeki direnişçilerle görüşme yapmama siyasetinin değişmediği» gerekçesiyle reddedildiği. Cad EnformasyonBakanı Soumalia Mahamat tarafından açıklandı.

15- AA’nın Kuveyt çıkışlı haberine göre; Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı EI-Fetih grubunun lideri Ebu Musa, Kuveyt Times gazetesine verdiği demeçte «Direnişçilerin örgüt içinde kollektif liderlikuygulanmasını, ABD barış planının reddedilmesini, kökiü reformlaragidilmesini ve FKÖ ile EI-Fetih yasalarına uyulmasını istediklerini»bildirdi.

16- AA’nın Frankfurt çıkışlı haberine göre; Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, Der Speigel Dergisi'ne verdiği demeçte«Suriye ile uzlaşmaya varmak amacıyla Şam'a gitmeyi düşündüğünü» açıkladı.

17- AP Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin Bağdat Radyosu ve Irak Haberler Ajansıtarafından yayınlanan konuşmasında, «Bölge ülkelerinin, büyükgüçlerin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İran'ın savaşason vermesinin sağlanmasında sorumlulukları olduğunu» belirtti.

18- AP Ajansı'nın Nairobi çıkışlı haberine göre; hava kuvvetlerinin desteğindeki Etiyopya birlikleri, dün gece saldırıya geçerekSomali'nin Galguud ve Hiraan bölgelerine girdi. Somali resmi haberajansı Sonna tarafından yapılan açıklamada, «Somali birliklerininEtiyopya birliklerini geri püskürttüğünü ve ağır kayıplar verdirdiğini»öne sürdü.

19- AP Ajansı'nın Edmonton çıkışlı haberine göre; Kanada'nınEdmonton kentinde yapılmakta olan «Uluslararası Üniversiteler SporYarışmalarında 10 metrelik platformdan atlarken kaza geçirenSovyet tramplenci Sergei Shilsashvili, tedavi edilmekte olduğu Alberta Hastanesi'nde öldü.

18 Temmuz 1983

1- ABD ile Yunanistan arasında geçen hafta parafe edilensavunma anlamasının ardından Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun «Amerika bize, Türkiye ile güç dengemizin korunmasıiçin güvence verdi» şeklindeki açıklamaları üzerine Dışişleri Bakanıİlter Türkmen, ABD'nin Ankara Büyü'keiçisi Robert Strause Hupe'yimakamına çağırarak bilgi istedi. Görüşmeden sonra Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «ABD ile Yunanistan arasındaki savunma anlaşması konusunda, Yunanistan Başbakanı Papandreu'nun yaptığı konuşmalar ışığında, ABD ile Ankara ve Washington'da görüşmeler sürmektedir. Sayın Türkmen, ABD Büyükelçisi ile yaptığı görüşmede kendisinden bilgi aldılar. Büyükelçi ABDhükümetinin Yunanistan ile Türkiye'ye yapılacak yardımların muayyen bir orana bağlı olmadığını teyit ettiler. Bununla birlikte, Yunanistan ile ABD arasında yapılan anlaşmada, 1978'de tadil edilen biçimiyle, 1961 ABD dış yardımı kanununa atıf yapıldığı anlaşıldı. Yunanistan Başbakanı da bu atıfa dayanarak bilinen görüşlerini ilerisürdü» denildi.

2- İmar ve İskan Bakanı Prof. Dr. Ahmet Samsunlu İstanbul Ticaret Odası ile Marmara Üniversitesi'nce ortaklaşa düzenlenen «İnşaat Sektörünün Sorunları» konulu seminerin sunuş konuşmasında,«Bugün yılda yaklaşık 150 bin adet konut üretildiğini, konut üretiminin arttırılması için bakanlığının yeni önlemler almakta olduğunu,tüm bankacılık sisteminin konut kredisi verebilecek duruma getirilmesi için çalışmalar yapıldığını» belirtti.

3- Federal Almanya İçişleri Bakanı Friedrich Zimmermann resmi görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Konuk bakan Ankara'da İçişleri Bakanı Sefahattin Çetiner veüst düzeyde yetkililer tarafından karşılandı.

4- Elazığ - Diyarbakır karayolunun sekizinci kilometresinde birsüre önce yapımına başlanan tuğla fabrikasının ek tesisleri tamamlanarak hizmete açıldı.

5- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde görülen Aydın ÜGD davasında 24 sanık çeşitli cezalara çarptırılırken, 44 sanığın tahliyelerine karar verildi.

6- İstanbul'da devam eden Barış Derneği davasında savunmalara geçildi.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde iki yıldır devam eden Halkın Kurtuluşu Örgütü davasıyla ilgiligerekçeli karar hazırlandı, ve sanıklardan biri ömür boyu, 41 sanıkda 6 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı, 59sanık da beraat etti.

7- Geçen yıl Ermeni tedhişçileri protesto için Taksim meydanında kendini yakan Ermeni yurttaş Artin Penik'in ölümünden önceBehlül Dal tarafından çekilen filmi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne gönderildi.

8- Paris'in Orly Havaalanı'nda THY yolcu ve bagaj kabul bölümünde Ermeni teröristlerin gerçekleştirdiği bombalı saldırı ile ilgiliolarak Fransız polisi 51 Ermeni militanı gözaltına aldı.

Öte yandan geçen yıl üst düzeyde bir Türk diplomatına suikastplanlamak suçundan Londra'da yakalanan Ermeni Zaven Bedros'unsorgusu yapıldı.

9- Paris'te yayınlanan Liberation gazetesi, «Ermeni tedhiş örgütü ASALA'nın kurucuları arasında yer alan ve geçtiğimiz yıl öldüğüaçıklanan Agop Agopyan'ın Paris'te bulunduğunu» ileri sürdü.

10- Papa 2. Jean Paul'e suikast girişimi soruşturmasını yürütenİtalyan sorgu yargıcı İlario Martella Bulgaristan'da sürdürdüğü soruşturmaları tamamladı.

11- Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ülkelerine yapılacak pamuk ipliği ihracatında uygulanmakta olan bazı fiyatlar yeniden belirlendi. Buna göre karde pamuk ipliği fiyatları 7 mark 50.3 fenik ve7 mark 75.3 fenik oldu.

12- Reuter Ajansı'nın Annapolis çıkışlı haberinde ABD'deteröristlerin bir kenti nükleer silahla yok etme olasılığına karşı,Enerji Bakanlığı bünyesinde NEST adı verilen bir gizli tim kurulduğu bildirildi.

13-AP Ajansı'nın Cancun çıkışlı haberine göre; Meksika'da toplanan ve «Contadora Grubu» olarak bilinen Meksika, Venezuela,Kolombiya ve Panama liderleri, «ABD Başkanı Reagan ve Küba lideri Fidel Castro'ya bir çağrı yaparak Honduras'la Nikaragua arasındaki savaşı önleme çabalarında bulunmalarını, Orta Amerika'dakisilah sayısının dondurulmasını ve bölgede tıskerden arındırılmış sınırlar oluşturulmasını» önerdiler.

14- UBA'nın Trablus çıkışlı haberine göre; Libya lideri Muammer Kaddafi, Fransız Le Point dergisine verdiği demeçte, «Çad'dasüregelen çatışmaların Çad'ın iç sorunu olduğunu, Libya'nın Çad'daki iktidar kavgası karşısında tarafsız tutumunu sürdürdüğünü» belirterek, «Fransa'nın Çad'ın içlerine karışmasının bir anlamı varsao da bu ülkenin sömürgecilik politikasını sürdürmeye çalışmasıdır»dedi.

15- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; ABD'de yayınlanan haftalık Time dergisi'nde, «İran'ın ABD yönetimiyle ilişkilerinin bozuk olmasına karşın halen yüksek miktarda ABD yapısısavaş aracı alımını sürdürdüğü» öne sürüldü.

16- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; ABD'de yayınlanan haftalık Time dergisine bir demeç veren Filistin KurtuluşÖrgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat, «Örgüt içindeki ayrılıkçı eylemlerin Suriye tarafından desteklendiğini» söyledi.

17- AA'nın Berdai çıkışlı haberine göre; Goukoni Oeddeye başkanlığındaki Cad Ulusal Birlik Hükümeti, Berdai radyosundan yayınladığı bildiride, «Tüm yabancı güçlerin Çad'dan çekilmesini» istedi.

19 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı'nın 9. yıldönümü nedeniyle KTFD Başkanı Rauf Denktaş'a gönderdiği mesajda, «Kıbrıs Türk halkının güvenliği, geleceği, refah vemutluluğu her zaman anavatan Türkiye'nin öncelikleri arasında kalacaktır» dedi.

2- 12 lider banka ile 21 diğer bankanın oluşturduğu bir uluslararası bankalar konsorsiyumunun Türkiye'ye, üç yılı ödemesiz ve5 yıl vadeli olarak verdiği 200 milyon dolarlık kredi anlaşması Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar ve uluslararası banka temsilcilerinin de hazır bulunduğu bir törenle İstanbul'da imzalandı.

Törenden sonra bir konuşma yapan Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, «İhtiyacımız olan politik istikrar ile dışa dönük ekonomi yönetimidir. Türkiye'nin artık ekonomik ilerlemenin devamlılığıiçin gerekli tüm unsurlara sahip olduğuna ve uzun süre devam edecek bir politik çerçeveyi yarattığına inanıyoruz» dedi.

Kredi anlaşmasıyla ilgili olarak yapılan basın toplantısında 12banka lideri adına konuşan Chase Manhattan Bank Başkanı PeterNice, «Kredinin, Türkiye'de son üç yılda kaydedilen ve örneğine azrastlanan ekonomik büyümeye dünya çapında duyulan saygının delili olduğunu» belirtti.

3- İçişleri Bakanı Selahattin Cetiner'in resmi davetlisi olarakAnkara'ya gelen Federal Almanya İçişleri Bakanı Friedrich Zimmermann Anıtkabir'e çelenk koyup saygı duruşunda bulunduktan sonra,İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, Çalışma Bakanı Turhan Esener,Dışişleri Bakam İlter Türkmen ve Devlet Bakanı Mehmet Özgüneşile ayrı ayrı konularda görüşme yaptı.

4- Ankara'da dün toplanan Türk-İş Genel Kurulu toplantısısona erdi. 2821 sayılı yeni sendikalar yasası doğrultusunda, Türkİş'in tüzüğünü yeniden düzenlemek üzere yapılan toplantıda, «Hersendikanın başkan veya yöneticileri taslakta yer alan 35 kişilik Yönetim Kurulu'nun 5 kişiye indirilmesi ve Başkanlar Kurulu'nu sadeceistişari organ haline getirilmesi» maddeleri delegelerin istekleri doğrultusunda değiştirildi ve 40 asıl ve iki geçici maddeden oluşan tüzük de kabul edildi.

5-Ali Türkmen başkanlığındaki 'Refah Partisi' adıyla kurulan siyasi partinin kuruluş dilekçesi, İçişleri Bakanlığı'na verildi.

6- Konya'da 3. Ana Jet -Eğitim Üssü'nden kalkan F-100 tipieğitim jeti havada infilak ederek yere çakıldı, îki pilot şehit oldu.

7- Tercüman Gazetesi sahibi Kemal Ilıcak tarafından Cumhuriyet Gazetesi ve yazarı Uğur Mumcu hakkında acılan tazminat davasına Zeytinburnu 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde bakıldı. Dahasonra duruşma ertelendi.

8- Akajans'ın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; KTFD BaşkanıRauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile bir süre önceCenevre'de yaptığı görüşmeler ve Kıbrıs'la ilgili son gelişmeler hakkında siyasi parti liderlerine bilgi verdi.

9- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; kısa adı AHEPAolan Amerikan Helenik Eğitim ve Geliştirme Derneği tarafından ABDTemsilciler Meclisi'nde Kıbrıs konulu bir toplantı düzenlendi.

10- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; ABD SavunmaBakanlığı tarafından Kongre'ye gönderilen bir raporda NATO ittifakıiçinde müttefiklerin yardımlaşma ve ittifaka katkıları konusundabilgi verildi.

11- Yabancı ajansların haberine göre; Fransız Haber Ajansı'nın(AFP) Tahran bürosuna telefon ederek Asala üyesi olduğunu bildirenbir kişi, «Fransız Hükümeti'nin Ermeni ulusuna karşı terörist uygulamalara giriştiğini, bu uygulamalara son verilmediği ta'kdirde FransızHava Yolları uçakları ve özel sektör ile kamuya ait tüm kurumlarıngerek Fransa içinde gerekse dışındaki temsilciliklerine karşı silahlıeylemlere geçecekleri» tehdidinde bulundu.

12- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'ninÇad'da yönetimi devirmek için savaşan eski Devlet Başkanı GukuniVeddeye yanlısı birliklere karşı mücadelesinde Devlet Başkanı Hissene Habre'ye yardımcı olma'k amacıyla 10 milyon dolar tutarındaacil askeri yardım göndereceğini bildirdi.

20 Temmuz 1983

1- Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak, Türk barış harekatının 9. yıldönümü nedeniyle KTFD Başkanı Rauf Denktaş'a birkutlama mesajı gönderdi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Beyrut'ta yayınlanan Al Shark gazetesine verdiği demeçte, «Türkiye'nin İslam ülkelerindeki iş gücü,teknoloji ve sermaye birikimlerinin harekete geçirilerek İslam aleminde refahın daha da arttırılacağına inandığını» söyledi.

3- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk Milliyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, «Yurt dışındaki ticaret müşavirliklerinden ve ticaret ataşeliklerinden gelen raporlarda 23 malın çeşitli nedenlerle Türkiye'yeiade edildiğinin anlaşıldığını» belirterek, «Bozuk mal ihraç eden vesiparişlerin zamanında alıcı ülkeye ulaşmasını sağlamayanların derhal cezalandırılacağını» belirtti.

4- Federal Almanya İçişleri Bakanı Friedrich Zimmermann Ankara'da resmi temaslarını tamamladı. Zimmermann Türk yetkilileriyle yaptığı görüşmeden sonra, «Altı yaş sınırının Türk İçişleri Bakanı tarafından da olumlu bulunduğunu, Türk işçilerinin dönüşlerinin bir zorlama yolu ile olmayacağını» söyledi.

İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, Çalışma Bakanı Prof. TurhanEsener, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ve Devlet Bakanı MehmetÖzgüneş ile de görüşen Zimmermann, «Dışişleri Bakanlığı'nca vizenin, kaldırılması hususunu olumlu bulduğunu, konuyu BakanlarKurulu gündemine getireceğini» belirtti.

5- 5 Eylül akşamına kadar sürecek Adli Tatil başladı.

6- İstanbul Sanayi Odası tarafından yapılan bir araştırmadayılın ilk üç ayında toptan fiyatların yüzde 10.2 arttığı belirtildi.

7- Cenevre'de geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Türk-İşeski Genel Başkanlarından ve Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanıİbrahim Denizcier İstanbul'da toprağa verildi.

8- Rize'nin Pazar ve Fındıklı ilçelerine bağlı köylerinde, heyelan ve selden 16 kişinin öldüğü bildirildi.

9- Yabancı ajansların Paris çıkışlı haberine göre; Paris'in OrlyHavaalanı'nda 6 kişinin ölümü 60 kişinin de yaralanmasına nedenolan patlamadan sonra gözaltına alman 51 kişiden Suriye kökenliErmeni Vrasyan Garbisyan, olayı planlayan kişi olduğunu itiraf etti.Garbisyan açıklamasında «İçinde bomba olan çantayı 500 frank karşılığında birine verdiğini, çantanın uçak seyir halinde iken patlayacak şekilde ayarlandığını» söyledi.

10- AP Ajansı’nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da Papa 2.Jean Paul'e suikast girişiminden tutuklu bulunan terörist MehmetAli Ağca'nın serbest bırakılması için kimliği belirsiz kişilerce kaçırılan İtalyan Emanuela'nın, «Aksi takdirde öldürüleceği, verilen sürenin 20 Temmuz akşamına kadar geçerli olduğu» İtalyan HaberAjansı ANSA'ya edilen bir telefonla bildirildi.

11- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; LübnanDevlet Başkanı Emin Cemayel ABD Başkanı Ronald Reagan ileWashington'da temaslarını devam ettirirken, İsrail Başbakanı Menahem Begin'in ABD gezisinin ertelendiği açıklandı.

12- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; 70 savaşuçağı taşıyan ABD uçak gemisi 'Ranger' önderliğindeki sekiz gemilik bir filo, «Bölgedeki dost ülkelere ABD desteğini vurgulamak için»Orta Amerika'nın Pasifik kıyısına doğru yola çıktı.

13- «Ermeni Kongresi» adı altında İsviçreli Ermeni papazı JamesKarnusyan tarafından düzenlenen ikinci toplantı Lozan'da başladı.

14- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Falkland Adaları'nı korumak amacıyla İngiltere'nin Güney Atlantik'e yolladığı donanmanın NATO'nun savunma gücünü azalttığı Bradford Üniversiteuzmanlarınca hazırlanan bir raporda öne sürüldü.

15- ANKA Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'daparlamentonun oturumunda bir dizi anayasa değişikliği kabul edildi.

16- AP Ajansı'nın Managua çıkışlı haberine göre; Nikaragua'daSandinista yönetiminin iktidara gelişinin dördüncü yılı nedeniyle düzenlenen törende konuşan Devlet Başkanı Daniei Ortega, «OrtaAmerika'da gittikçe artan savaş tehdidinin önüne geçmek için bölgedeki komşu ülkeler ile barış görüşmelerine oturmaya hazır olduklarını» belirterek, «Barış görüşmelerinin Nikaragua'nın komşuları ve ‘Contadora Grubu’ adı altındaki Meksika,Venezuela,Panama ve Kolombiya Dışişleri Bakanları arasında yapılması gerektiğini» söyledi.

17- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre İsrail kabinesitoplantısından sonra bir açıklama yapan hükümet sözcüsü DanMeridor, «İsrail Genelkurmay Başkanlığı'nın Lübnan'daki israil kuvvetlerinin yeni yerleştirilme şekilleri hakkındaki önerisinin, hükümettarafından olumlu bulunduğunu» söyledi.

21 Temmuz 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, 1983 mali yılı bütçesine 282 milyar250 milyon lira ek ödenek konulmasını öngören yasa tasarısını görüşmeye başladı.

2- Milli Güvenlik Konseyi Yeni Düzen Partisi'nden 9, HalkçıParti'den de bir üyeyi uygun görmedi.

3- Ankara Esenboğa yolu üzerinde gerçekleştirilen MAN Kamyon ve Çekici Fabrikası'nın temeli Başbakan Bülend Ulusu tarafından törenle atıldı.

Törende bir konuşma yapan Başbakan Ulusu, «Bu fabrika sayesinde memleketimizin ihtiyacı olan her çeşit sivil ve askerî vasıtalar tamamen yerii imkanlarla karşılanacak ve aynı zamanda ihracat kapasitemiz önemli ölçüde artacaktır» dedi.

4- Ermeni teröristler tarafından şehit edilen ve cenazesi yurdagetirilen Brüksel İdari Ataşesi Dursun Aksoy için Ankara'da devlettöreni düzenlendi.

Törene Cumhurbaşkanı adına Genelkurmay Başkanı OrgeneralNurettin Ersin, MGK üyeleri Hava Kuvvetleri Komutanı OrgeneralTahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun ileBaşbakan Bülend Ulusu ve Bakanlar katıldılar.

Törende bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen,«Orly Havaalanı'nda girişilen menfur saldırının faillerinin yakalanmışolduğu yolundaki haberlerin yeni bir tutumun başlangıcı olmasınıtemenni ettiklerini» belirtti.

5- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Teksifin tüzük genelkurulunda yaptığı konuşmada, «Yeni yasal düzenlemelerin yol açtığı sorunlar üzerine Çalışma Bakanlığı ile görüşmeler yapıldığını veBakanlığın Türk-İş'in görüşlerini olumlu karşıladığını, bu isteklerinMilli Güvenlik Konseyi'ne sunulacağını» söyledi.

6- Türkiye Ermenileri Patriği Şinork Kalustyan CumhurbaşkanıKenan Evren ile Dışişleri Bakanı İiter Türkmen'e birer telgraf göndererek, «Orly Havaalanı'nda meydana gelen olayların utanç verici»olduğunu belirterek, durumu kınadı.

7- Basında yeralan bir habere göre; Türkiye, Federal Almanyaİçişleri Bakanı Zimmermann'a 11'i idam istemiyle yargılanan 150kişilik liste sundu ve 'bunların iade edilmelerini istedi.

8- Türkiye'deki temaslarını tamamlayan Federal Almanya İçişleri Bakanı Friedrich Zimmermann İstanbul'da Ayasofya ve Topkapı Sarayı müzelerini gezdikten sonra askeri bir uçakla ülkesinedöndü.

9- 1 yıldan bu yana Alman Başkonsolosluğu'ndan vize alamayan Türk işçisi Şişli'deki Alman vize işlem binası önünde üzerinegaz dökerek kendini yaktı.

10- Rize çevresinde meydana gelen sel ve heyelandan ölenlerinsayısı 27'ye yükseldi. İmar ve İskan Bakanlığı felaketle ilgili olarak1 milyon liralık acil yardım tahsis etti.

11- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Irak'tanTürkiye'ye dönmekte olan iki Türk TIR aracı saldırıya uğradı.

12- İktisadi Devlet Teşekkülleri ve kamu iktisadi kuruluşlarıhakkındaki 60 sayılı yasa hükmünde kararnamenin geçici altıncımaddesinin birinci fıkrası değiştirilerek Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Reuter Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalyan HaberAjansı ANSA, «Terörist Mehmet Ali Ağca'nın yanısıra Papa 2. JeanPaul'e suikast girişiminde suç ortaklığı yapmaktan tutuklu MusaSerdar Çelebi ile diğer arkadaşlarının serbest bırakılmasını, aksitakdirde İtalya ve Vatikan'da şiddet eylemlerine girişileceğine» dairFederal Almanya'dan bir mektup alındığını duyurdu.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Temsilciler Meclisi, kıtalararası MX füzelerinin ilk 27 tanesinin yapımıiçin gerekli 2,6 milyar dolarlık bütçeyi onayladı.

15- Yabancı ajansların haberine göre; İsrail Savunma BakanıMoşe Arens kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Lübnan ordu birliklerinin kendilerinden boşalan yerlerde güvenliği sağlama konusunda başarılı olmaları durumunda diğer bölgelerden deçekilebileceklerini» söyledi.

ABD'ye yaptığı resmi geziyi sürdüren Lübnan CumhurbaşkanıEmin Cemayel, bu kararı kınadı.

16- İtalya'da, Cumhurbaşkanı Sandro Pertini'nin hükümeti kurmakla Sosyalist Parti lideri Bettino Craxi'yi görevlendirdiği yabancıajanslar tarafından bildirildi-

17- AP Ajansı’nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Beyrut'ta bir otele bomba atılması sonucu iki kişi öldü, 16 kişi de yaralandı.

18- Polonya Devlet Başkanı Henry Joblonski, Polonya Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, «Devlet Konseyi, askeri konseyinisteği üzerine 22 Temmuz tarihinden başlayarak tüm Polonya topraklarında sıkıyönetimi kaldırmıştır» dedi.

22 Temmuz 1883

1- Milli Güvenlik Konseyi, 1983 mali yılı bütçesine 282 milyar250 milyon lira ek ödenek konulmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

2- Milli Güvenlik Konseyi, taşınır ve taşınmaz kültür ve doğavarlıklarının korunmasına ilişkin yeni düzenlemeler öngören yasatasarısını kabul etti.

3- Başbakan Bülend Ulusu, Bursa'da çalışmalarına başlayanTürkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri Birliği BüyükKongresi'nde yaptığı konuşmada, «Geçirdiğimiz acı günlerin tekrargeri gelmemesi için ibirlik olmaya mecburuz. Huzurun temini, demokrasinin kamil manasıyla işletilmesi, vatandaşların kardeşlik duygulan içinde meselelerine hoşgörü ile bakabilmelerine bağlıdır» dedi.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu mali bunalım içindebulunan şirketlerin devlet eliyle kurtarılmasına ilişkin girişimlerle îlgili olarak Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Bu tür çalışmaların yapıldığını, ancak bu çalışmalarda Maliye eliyle Hazine'den parasağlandığı iddialarının gerçek dışı olduğunu» söyledi.

5- Ahmet Çelebi Başkanlığında kurulan Türkiye Huzur Partisinin kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı'na verildi.

6- Türk-İş Sendikalar Yasası'ndaki bazı maddelerin değiştirilmesi için Milli Güvenlik Konseyi'ne başvurdu.

7- Ermeni teröristlerce Brüksel'de şehit edilen Brüksel İdarîAtaşesi Dursun Aksoy İslamköy'de toprağa verildi.

8- İstanbul'da Ermeni Patrikhanesinde bir basın toplantısı düzenleyen Türkiye Ermenileri Patriği Şinork Kalustyan, «Lozan'datoplanan Ermeni Kongresi için bir davet almadıklarını, kongrede terörizmin kınanacağını ümit ettiklerini» belirterek, «Terörist gruplarınhiçbir zaman Ermenileri temsil edemeyeceklerini» söyledi.

9- Akajans'ın haberine göre; Karabük'ün Eflani ilçesinin Ovaşıhlar köyünde maden kömürü rezervi bulundu.

10- TİKP Genel Başkam Doğu Perinçek ile 27 parti yöneticisinin5 yıl ile 12 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı TİKPdavasının gerekçeli kararı açıklandı.

Sanıkların 1974 yılındaki Af Kanunu ile serbest bırakıldıktansonra çeşitli yayın organları çıkarttıklarına değinilen gerekçeli kararda «Yasa dışı TİİKP ile TİKP'nin aynı olduğu» bildirildi.

11- Ankara Emniyet Siyasi Şube Müdürlüğü dedektifleri, THKP-Ckökenli bir örgüt oluşturan 13 kişiyi yakaladı.

12- Akajans'ın haberine göre; Derince gümrüğünden yurda kaçak mal soktuğu gerekçesiyle işadamı Bekir Çelenk hakkında Kocaeli'nde soruşturma açıldı-

13- Akajans'ın haberine göre; Ticaret Bakanlığı'nca, AvrupaEkonomik Topluluğu ülkelerine yönelik pantolon ihracatının 16 Temmuz-31 Aralık taritıleri arasında 1 milyon 511 adetlik kota dahilinde yapılacağına ilişkin sirküler. Resmî Gazete'de yayınlandı.

14- Bankalar Kanunu Resmî Gazete'de yayınlandı.

15- Lozan'da devam eden Ermeni Kongresi'nin ikinci günündeTürk gazeteciler basın toplantısına alındı. Kongrede basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Kongre Başkanı Karnusyan, «Kendisorunlarının örgütlerini kurmak olduğunu» belirtti.

16- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın başkenti Tahran'daki Fransız Ticaret Ataşeliği ve Fransız Hava Yolları AIR Frarice Bürosu ASALA militanlarmca 'bombalandı, olayda ölen ve yaralanan olmadı.

17- 13 Aralık 1981 tarihinde Polonya'da ilan edilen sıkıyönetimkaldırıldı.

18- Beyrut'un çevresinde dağlık bölgelerde Hiristiyan ve Dürzimilitanlar arasında çarpışmaların yeniden şiddetlendiği, Beyrut Havaalanı'nın çevreye düşen roketler nedeniyle trafiğe kapatıldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23 Temmuz 1983

1- İncelemelerde bulunmak üzere Kırşehir'e giden Cumhurbaşkanı Kenan Evren halka hitaben yaptığı konuşmada, «14 partininkurulacağım hayallerinden bile geçirmediklerini, partilerin temel ikiamacı olabileceğini» belirterek, «Bunlar her ne olursa olsun oylarıbölüp çoğunluğun sağlanmasını engelleyerek koalisyonlar kurdurtmayı amaçlamaktadırlar. Ya da parti kurdum deyip daha güçlü gördükleri partilerle pazarlık edip milletvekili listelerinin başına geçmekistemektedirler. Biz bu iki maksattan başka düşünceleri olduğunutasavvur edemiyoruz» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra Çocuk Bakım Yurdu'nu, Kırşehir Yem Sanayii'ni ziyaret etti ve PETLAS Lastik Fabrikası'nın temelini attı.

2- Vali Yardımcısı, Kaymakam ve Hukuk İşleri Müdürlerindenoluşan 223 kişinin yer değişikliği ile ilgili kararname CumhurbaşkanıKenan Evren tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

3- Başbakan Bülend Ulusu, Bakırköy Ruh ve Sinir HastalıklarıHastanesi'nin bünyesi içinde yapılan «Alkol ve Uyuşturucu Bağımlıları Tedavi Merkezi» ile 1170 yataklı ek tesisleri törenle hizmete açtı.

4- Başbakan Bülend Ulusu, Rektörler Konseyi nedeniyle Ankara'da bulunan 27 üniversite rektörüne Başbakanlık konutunda yemek verdi.

5- Cumhurbaşkanlığı Ekonomik ve Mali Danışmanlığı görevineİsmail Hakkı Batuk atandı.

6- Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan, Ankara'da yaptığı açıklamada, «On yıllık Haberleşme Ana Planı'nın kabul edilip yürürlüğegirmesi halinde 1993 yılında 1,5 milyon olan yurttaki telefon kapasitesinin 6 kat artarak 9 milyona çıkacağını, bunun ise bir anlamdaher isteyenin telefon alabilmesi anlamına geldiğini» söyledi.

7- Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nce 24 Temmuz Basın Bayramı'ndan «Yüzüncü Yıl Basın Ödülü» kazanan gazeteciler açıklandıve basında yer aldı.

8- Hatay'ın anavatana katılıp Türkiye Cumhuriyeti'nin 67. ilioluşu törenlerle kutlandı.

9- Erzurum Kongresi'nin 64. yıldönümü törenlerle kutlandı.

10- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nce yargılanmakta olan 5'i İGD, 7'si de THKO/MB örgütü üyesi 12 kişiden biri yaşam boyu, 11'i de toplam 134 yıl 9 ayhapis cezasına çarptırıldı.

11- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; Türkiye'ninWashington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Riohard Burt'a, «ABD ile Yunanistan arasında parafe edilen'Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması' hakkında Türk hükümetinin endişelerini» bildirdi.

12- AP Ajansı'nın Almela çıkışlı haberine göre; Hollanda polisinin Brüksel İdari Ataşesi Dursun Aksoy'un katili olduğu gerekçesiile bir Ermeni'yi tutukladığı açıklandı.

13- Geçtiğimiz Mayıs ayında İstanbul'un Laleli semtindeki Washington Oteli'nde çıkan yangın sonucu hayatlarını kaybeden 12Avusturyalı turist için Avusturya'nın, otel sahibinden 292 milyonTürk lirası tazminat talep ettiği Akajans'm Viyana çıkışlı haberindebildirildi.

14- Avusturya, Yugoslavya sınırını kaçmak isterlerken Yugoslavmuhafızların ateş açtığı 14 Türk'ten yedisinin Avusturya'da, üçününise Yugoslavya'da gözaltında bulunduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Orta Doğu özel temsilcisi Philib Habib görevinden alındı, yerine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Yardımcısı Vekili Robert McFarlane atandı.

16- Lozan'da toplanan 2. Ermeni Kongresi'nde Fransa Cumhurboşkanı'na gönderilen telgraf basında yer aldı.

17- Polonya'da kısmi genel af kararının uygulanmasına başlandığı bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Haber Ajansı İRNA, «İran birliklerinin dün gece yarısı cephenin kuzey kesiminde ve Kerkük yönünden Irak'a karşı saldırıya geçtiklerini» bildirdi.

24 Temmuz 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu İstanbul Fatih Yetiştirme Yurdu'nuhizmete açtı.

2- Çalışan Gazeteciler Bayramı ve Sansür'ün kaldırılışının 75.yıldönümü İstanbul'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Törende bir konuşma yapan Devlet Bakanı İlhan Öztrak, «Yapılacak yasal düzenlemelerde basın hürriyetinin temel ilke olarakkorunacağını» söyledi.

3- Ankara'da toplanan Rektörler Konseyi toplantısında «Üniversitelerdeki araştırmalar için ayrı bir fon oluşturulması» kararıalındı.

4- TÜBİTAK tarafından verilen bilim ödülünü Prof. Mithat İdemen ile Prof. Mehmetçik Bayazıt aldılar.

Hizmet ödüllerini ise Prof. Şükrü Aksel, Prof. Mustafa Santur,Prof. Sait Akpınar, Dr. Hamdi Açan, Mühendis Hacim Kamoy ve AsımZihnioğlu kazandılar.

Teşvik ödüllerini ise Doç. Esvet Açıkgöz, Yard. Doç. Ali İhsanAldoğan, Doç. Metin Balcı, Dr. Ferit Bingel, Doç. Tuncay Birand,Dr. Mustafa Çöpçü, Doç. Osman Demircan, Doç. Halil Demirtaş,Doç. Timur Doğu, Doç. Samim Erhan, Doç. Nuri Görür, Yüksek Mühendis Orhan Mertoğlu, Doç. Özden Sanal, Doç. Mehmet Şimşek,Doç. Hüseyin Tan, Dr. Sinan Taş, Doç. Ersin Yurtsever kazandılar.

5- Fransa'nın Orly Havaalanı'nda şehit olan Halit Yılmaz ileHüseyin Memiş adlı işçiler, Giresun'da törenle toprağa verildiler.

6- Lozan Anlaşması'nın 60. yıldönümü İsviçre'deki Türkler Federasyonu tarafından Lozan'da kutlandı.

7- Avrupa Konseyi, İskan Fonu'ndan «Genel ödünç» biçimindesağlanan 30 milyon İsviçre Frangı {3,255 milyar) tutarındaki krediyeilişkin anlaşma ve ekleri onayladı.

8- Lozan'da toplanan 2. Ermeni Kongresi, Temel İlkeler, 'Memorandum', 'Bildiriler' yayınlanarak sona erdi-

Öte yandan Ermeni Kongresi'ne karşı olduğunu açıklayan TAŞNAK kontrolündeki «Ermeni Davasını Savunma Komitesi, temsilcsi,Ermeni Kongresi'nde Temsil, yetki ve Sovyetler Birliği konusundakitutumlarına karşı oldu'klarmı» belirtti.

9- İran'la Irak arasındaki cephenin kuzeyinde ve Türkiye sınırının 60 kilometre kadar güneyindeki Hac Ümran bölgesindeki Irakgarnizonunu İran'ın ele geçirdiği Tahran Radyosu tarafından bildirildi.

10- Yabancı ajansların haberlerine göre; Macaristan KomünistPartisi Genel Sekreteri Yanoş Kadar'ın Sovyetler Birliği'ne yaptığıresmi ziyaretten sonra yayınlanan Sövyet-Macar ortak bildirisinde«Varşova Paktı'mn aleyhine herhangi bir askeri üstünlük kurulmasına izin verilmeyeceği, ABD'nin Batı Avrupa'ya orta menzilli füzeler yerleştirilmesi halinde Varşova Paktı'mn da karşı önlemler almakta gecikmeyeceğini» açıkladı.

11- Yabancı ajansların haberlerine göre; İlerici Sosyalist PartisiBaşkanı ve Dürzi'lerin lideri Velid Canbolat Lübnan'da düzenlediğibasın toplantısında, «Lübnan'daki yabancı kuvvetlerin geri çekilmesikonusunda Lübnan ile İsrail arasında imzalanan anlaşmaya karşıolan Lübnan Kurtuluş Cephesi'ni kurduklarını, bu cephede Lübnaneski Cumhurbaşkanı Süleyman Franjiye ve eski bakan Raşit Kerami'nin de bulunduğunu» söyledi.

Öte yandan konuyla ilgili bir açıklama yapan Suriye DışişleriBakanı Albdül Halil Haddam'da «Lübnan'daki Falanjist egemenliğinekarşı çıkan cepheyi her bakımdan destekleyeceklerini» söyledi.

25 Temmuz 1983

1- Alpaslan Demirel başkanlığındaki Fazilet Partisi'nin 18 kurucu üyesi, Milli Güvenlik Konseyi tarafından uygun görülmedi.

2- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner başkanlığında polis eğitim kurumlan müdürlerinin katıldığı eğitim semineri Ankara'da başladı.

3- Danışma Meclisi, bu yıl üniversite öğrencilerinden alınacakkayıt harcı tavanını 10 bin 200 lira olarak hükme bağladı.

Ayrıca, yüksek öğretimden belgeli duruma düşen öğrencilere eksınav hakkı tanıyan Yüksek Öğretim Kurumu yasa tasarısının 17.maddesini kabul etti.

4- Türkiye'nin Cenevre Daimi Başdelegesi Kâmran İnan, Milliyetçi Demokrasi Partisi'ne girdi.

5- Refah Partisi Genel Başkanlığı'na Ali Türkmen getirildi. Türkiye Huzur Partisi Genel Başkanlığı'na Ahmet Celebi getirildi.

6- Seçimlerde milletvekili aday adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin görevlerinden istifa süreleri 1 Ağustos Pazartesi günüsaat 17.00'ye kadar uzatıldı.

7- Akaryakıt fiyatları yeniden belirlendi. Buna göre süper benzine 9, normal benzine 8, gazyağı ve motorine 5 lira 40 kuruş zamyapıldı. 12 kiloluk tüpgazm fiyatı ise 1080 lira oldu-

Öte yandan yuvarlak, köşebent ve profil demir fiyatları ton başına 3 bin lira arttırıldı.

8- Akajans'ın haberine göre; Yeni Maden Kanunu'na göre madenlerin kamulaştırma işlemlerine başlandı.

9- 12. Uluslararası Soroptimistler (Çalışan Kadınlar) Kongresi,74 ülkeden gelen 1300 delegenin katılmasıyla İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde çalışmalarına başladı.

10- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, Tekin Yayınevi tarafından yayınlanan 'Unutma' adlı şiir kitabının basımı, taşınması vebulundurulmasını yasakladı.

11- Akajans'ın haberine göre; Ankara 1 Numaralı İdari Mahkcmesi'nin görevine iadesini kararlaştırdığı yardımcı Doç. Dr. BaskınOran'ın SBF'deki görevine Sıkıyönetim Komutanlığınca son verildi-

12- Yabancı ajansların haberlerine göre; Belçika, Türkiye'ninBrüksel Büyükelçiliği İdari Ataşesi Dursun Aksoy'un şehit edildiğisuikaste katıldığı gerekçesiyle Hollanda'da gözaltına alınan Ermen'isanığın iade edilmesini istedi.

13- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, silahlı kuvvetlerden OrtaAmerika'da üstlenecekleri muhtemel bir rol için hazırlanmalarını istediği AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberinde bildirildi.

14- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; ABD gezisindenülkesine dönerken Paris'e uğrayan Lübnan Devlet Başkanı EminCemayel, «Ülkesinin, İsrail ve Suriye işgali altında bulunan topraklarında, halkın kendisine olan desteğinin anlaşılması için referandumyapılmasını» teklif etti.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre; İran birliklerinin HacÜmran bölgesinde kontrolü tümüyle ele geçirdikleri ve Cuman'dakikak garnizonunu kuşattıkları İran Haber Ajansı İRNA tarafından bildirildi. Bu arada İran'ın bir Irak savaş uçağını düşürdüğü de, önesürüldü.

26 Temmuz 1983

1- İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan ve 7 il'e yeni vali atanması,9 valinin yer değiştirmesi. 7 valinin Merkez Valiüği'nde görevlendirilmesi ve bir Merkez Valisi'nin Dışişleri Bakanlığı emrine atanmasını öngören kararname Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafındanonaylandı.

2- Milli Güvenlik Konseyi, seçim döneminin başlangıç tarihiolan 24 Ağustos saat 17.00'ye kadar 30 kurucu üyeyi tamamlamayan siyasi partilerin seçime katılamayacaklarını kararlaştırdı.

3- Milli Güvenlik Konseyi'nde «Kaçakçılığın men ve takibinedair kanunun bazı maddelerinin değiştirilmesine ve bu kanuna bazımaddeler eklenmesine ilişkin» yasa tasarısı görüşülerek kabul edildi.

4- Milli Güvenlik Konseyi Muhafazakâr Parti'nin 25, Bizim Parti'nin 26 kurucu üyesini uygun görmedi.

5- Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak, sakat yurttaşlardan oluşan 7 kişilik bir heyeti kabul etti.

6- Adalet Bakanı Kâzım Akdoğan Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında «Adli sicilin modern metodlarla yapılması amacıylakurulan Bilgi İşlem Merkezi'nin plan çalışmalarından olumlu sonuçlar alındığını» söyledi.

7- Yüksek Öğretim Personel yasa tasarısı Danışma MeclisiBaşkanlığına sunuldu.

8- Yeni Düzen Partisi'nin 7 kurucu üyesi istifa etti.

9- ANKA Ajansı'nın haberine göre; yıllık programlarda teşvikiöngörülen sektörlerin faiz yüklerini azaltmak ve dövize bağlı tasarrufları özendirmek amacıyla Merkez Bankası nezdinde oluşturulanFaiz Farkı İadesi Fonu'nun kaynakları artırıldı.

10- 27 Temmuz 1983 itibariyle açıklanan resmi döviz kurlarınagöre, 1 ABD dalarının döviz alışı 225,90, döviz satışı 230,42, efektif alışı, 225,90, efektif satışı 232,68, 1 Batı Alman markının döviz alışı86,85, döviz satışı 88,59, efektif alışı 86,85, efektif satışı 89,49, 1 İngiliz Sterlininin döviz alışı 344,43, döviz satışı 351,32, efektif alışı344,43, efektif satışı 354,76 lira oldu-

11- İstanbul'da tarihi Bristol Oteli yapılan açık arttırma sonucu220 milyon liraya satıldı.

12- İstanbul ve çevresinde dün gece meydana gelen fırtına veyağışta 4 ikisi hayatını kaybetti.

13- İstanbul Mali Şube Müdürlüğü'nce sahte ilaç üreten 10 kişilik bir şebeke yakalandı.

14- Gölcük Donanma ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, yasadışı THKP-C Devrimci - Yol örgütü üyesi 8 sanığı, 3 yıl4 ay ile 9 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre; Fransız polisi, Paris'tekiUlusal Ermeni Hareketi (MNA)'nın lideri Ara Toranyan'ı gözaltınaaldı.

16- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABDBaşkanı Ronald Reagan ile Washington'da görüştükten sonra basına bir demeç veren Orta Amerika Komisyonu Başkanı Dr. HenryKissenger, «Orta Amerika politikalarının belirlenmesine katkıda bulunacak komisyonun en önemli amaçlarından birinin Orta Amerika'nın bir ikinci Vietnam'a dönüşmesini önlemek olduğunu» söyledi.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; İsrail Dışişleri Bakanıİzak Şamir ile Savunma Bakanı Moşe Arens ABD yetkilileriyle Lübnan'daki durumu görüşmek üzere Washington'a gittiler.

18- ANKA Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet Resmi Haber Ajansı TASS, Batı Avrupa'ya doğal gaz iletecek olan boruhattının Sovyetler Birliği'ne ait olan bölümünün 14 ay süren çalışmasonucu bitirildiğini açıkladı.

19- AP Ajansı'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; İran, Irak'ınKuzeydoğu bölgesini ele geçiren birliklerinin Hac Ümran şehrini gerialmak isteyen karşı saldırısını püskürttüklerini açıkladı.

27 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milli Güvenlik Konseyi üyeleri, 135. dönem 'Kurbay Subay'ların diploma törenine katıldılar.

2- Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer, 6 filotilla komodorluğuna, Gölcük'te düzenlenen bir törenle Cumhurbaşkanı Kenan Evren adına sancak verdi.

3- Dışişleri Bakanlığı Lizbon'daki Türkiye Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Brüksel'deki suikastve Orly Havaalanı'ndaki katliamın üzüntüsünün devam ettiği» belirtilerek, «Maruz kalınan bu yeni saldırı, nefret duygularımızı sonhaddine getirmiştir» denildi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, Silahlı Kuvvetler Personel Yasası'nda yapılan değişiklikle ilgili tasarı kabul edildi.

5- Devlet İhale Kanunu Tasarısı Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı.

6- Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç yaptığı açıklamada,«Bu yıl Hac farizası sırasında kesilecek kurbanlardan bir bölümünün Türkiye'nin öncülüğünde bölgede yiyecek sıkıntısı çekilen Müslüman ülkelere gönderileceğini» söyledi.

7- Milliyet Gazetesi'nde çıkan bir habere göre; inşaat işleriniyürütmekle yüjkürnlü şirketlerin dışında kalan Ahmet Kozanoğlu Ömer Cavuşoğlu grubundaki tüm şirketler Maliye Bakanlığı yönetiminde olan Hisarbank'a devredildi.

8- Nail Güreli'nin istifasıyla boşalan Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanlığı'na Yöneticiler Kurulu tarafından OktayKurtböke seçildi.

9- Milliyet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Doğan Heperile gazetenin yazarlarından Metin Toker, «Sonun BaşlangıcındanBir Nebze Düşünme Molası» başlıklı yazıda MGK'nın 76. sayılı bildirisine aykırı hareket edildiği iddiasıyla açılan soruşturma nedeniyleİstanbul Sıkıyönetim Askeri Savcılığı'nda ifade verdiler.

10-Kaçakçılığın men ve takibine ilişkin yasada değişiklik yapan bir yasa Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Sakatların devlet memurluğuna alınma şartları ile hangi işlerde çalıştırılacakları hakkındaki yönetmelik yürürlüğe girdi.

12- Türkiye Elektrik Kurumu'nun tarife talimatnamesinde değişiklik yapılarak, açma - kapama ücretleri mesken aboneleri içinbin, mesken dışı aboneler için 2 bin, sayaç takma ücreti meskenaboneleri için 3 bin mesken dışı aboneler için 4 bin liraya çıkarıldı.

13- Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği konutunu işgal eden 5 Ermeni terörist düzenlenen operasyon sonucu ölü olarak ele geçirildiOlayda teröristlerin attığı bomba sonucu yaralanan Lizbon Büyükelçilik Maslahatgüzarı Yurtsev Mıhçıoğlu'nun eşi Canide Mıhçıoğlukaldırıldığı hastanede öldü. Öte yandan kurtarma operasyonu sırasında bir Portekiz polisi de yaşamını yitirdi.

AP Ajansı'nın Lizbon bürosu posta kutusuna bırakılan mesajdaolayın sorumluluğununun «Ermeni Devrim Ordusu» adlı bir örgüte aitolduğu belirtildi.

14- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Federal Almanya'da yayınlanmakta olan Frankfurter Algemeine gazetesi., Ermeni teröristlerin Paris'in Orly Havaalanı'nda giriştikleri ve 7 kişinin ölümü, 50'den fazla kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olaydan FransaGizli Servisi'nin haberdar olduğunu öne sürdü.

15- İngiltere - Türkiye Ortak Parlamento Heyetleri Başkanı, Türkiye - AET Ortak Parlamento Heyetleri Başkan Yardımcısı İngilizMuhafazakâr Parti milletvekili Jim Spicer Milliyet Gazetesi'ne Türkiye ve Kıbrıs'a ilişkin görüşlerini açıklarken, «Adadaki İngiliz üslerinin yerinde kalmasını sağlayan yüzde yüz eminim Türk yönetimidir. Bu üsler sadece İngiltere açısından değil, bütün Orta Doğu,Güneybatı Asya açısından büyük önem taşıyor. Bence bu üslerartık İngiliz değil, NATO üssü olmalıdır. Bu arada unutmayalım, Kıbrıs Rum yönetimi Komünist Partisi'ne yaklaştıkça bu üslere karşıtutum almaktadır. Bu konuda birşeyler yapılması gerekir» dedi.

16- Yabancı ajansların Paris çıkışlı haberlerine göre; Paris yakınlarındaki Alfortville kentinde bulunan Ermeni Kültür Merkezi'nebombalı bir saldırı yapıldı, olayı hiçbir örgüt üslenmedi.

17- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Washington'da bulunan İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens ile Dışişleri Bakanı İzak Şamir, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile bir görüşmeyaptılar. Görüşmelerde Lübnan'daki İsrail Birliklerinin kısmı geriçekilmeleri konusunun ele alındığı yetkililerce açıklandı.

28 Temmuz 1983

1- İstanbul'da bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren OrtadoğuTicaret ve İhracat Merkezi'nde bulunan ihraç ürünleri sergisini gezdi. Beraberinde MGK üyeleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya,Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Üruğ ve Başbakan Bülend Ulusu ile birlikte sergiyi gezen Cumhurbaşkanı Kenan Evrenyaptığı konuşmada, «OTİM'in ihracata olumlu katkılarını gördüm.Ancak ticaret ve işadamlarımıza ihracatımızın gelişmesinde önemligörevler düşmektedir. Bu arada işadamlarımızın Türkiye'nin ekonomisine, özellikle dış ticaretin gelişmesine katkılarının bulunduğunubelirtmek isterim» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği'neyapılan saldırı ile ilgili olarak Portekiz Başbakanı Marioz Soqres'egönderdiği mesajda, «Bu iğrenç saldırı karşısında hükümetinizingösterdiği örnek sorumluluk duygusu için ve güvenlik kuvvetlerinizin ehliyetli ve kararlı şekilde görevlerini yerine getirmesi dolayısıylahükümetimin takdir duygularını iletmek istiyorum» dedi.

3- Cumhuriyet Başsavcılığı Türkiye Fazilet Partisi ile TürkiyeHuzur Partisi'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

4- Dışişleri Bakanlığı'nda çeşitli Büyükelçiliklere yapılan atamalar basında yer aldı.

5- Ankara'da Türkiye ile Yunanistan arasında ekonomik ve turistik konulan kapsayan diyalogun ilk toplantıları sona erdi.

Görüşmelerle ilgili olarak yayınlanan ortak bildiride «Toplantıdostane ve sonuç almaya yönelik bir hava içinde geçmiştir. Heyetler, geniş kapsamlı görüş alış - verişinde bulunmuşlar ve bunun neticesinde işbirliği yapılabilecek çeşitli alanları belirlemişlerdir» denildi.

6- İstanbul'da yapılan 12. Dünya Soroptimistler Kongresi'nin kapanış oturumunda bir konuşma yapan Avrupa Parlamentosu eskibaşkanı Simone Veil, «Kadın, toplumun ayrılmaz bir parçasıdır. Toplumların ilerlemesi, ancak kadının her alanda erkeklerle yapacağıeşit çalışma ile mümkün olacaktır» dedi-

7- Aram Pakyüz adlı Ermeni bir vatandaş Milliyet Gazetesi'negönderdiği mektupta, ASALA militanlarının ruhsuz caniler olduğunu,kendilerinin Türkiye'de huzur içinde olduklarını, yaptıkları kötülüklerin kendilerini tedirgin ettiğini» belirtti.

8- THA'nın haberine göre; plastik ve yağlı boya fiyatlarına yüzde 10 -18, kaleflex ve yer karolarına ise yüzde 10 -13 oranında zamyapıldı.

9- İngiltere'de bulunan Dışişleri Bakanı Türkmen Lizbon Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı ile ilgili olarak İngiliz BBC televizyonunda yayınlanan demecinde, «Portekiz hükümeti cesur ve kararlı davranmıştır. Eğer başka hükümetler de aynı şekilde hareket etseydiErmeni terörü hiçbir zaman bugün ulaştığı boyuta varamazdı» dedi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alan Romberg tarafındanyapılan açıklamada, «Ermeni teröristlerin Lizbon'daki Türkiye Büyükelçisi'nin evine düzenledikleri saldırı» kınandı.

11- Akajans'ın Berlin çıkışlı haberine göre; Orly Havaalanı'ndaErmeni teröristlerin giriştikleri bombalı saldırıda yer alan ErmeniSoner Nayır'ın Berlin'de görüldüğü öne sürüldü.

12-Milliyet Gazetesi'nin Lefkoşe çıkışlı haberine göre; KıbrısRum kesiminde Milli Muhafız Ordusu 'Lizbon'da yapılan Ermeni saldırıları nedeniyle alarm durumuna getirildi.

13- AA'nın, Wasihington çıkışlı haberine göre; Orta Amerika kıyıları açıklarında yapılacak ABD deniz manevralarına 19 savaş gemisinin katılacağı ABD Deniz Kuvvetleri tarafından açıklandı.

14- Reuter Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalyan polisyetkilileri, karmaşık bir casusluk davasına karıştıkları gerekçesiyleiki Bulgar Büyükelçilik görevlisi için tutuklama emri çıkartıldığınıbildirdiler.

15- AA'nın Strasbourg çıkışlı haberine göre; Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi şiddet olayları kurbanlarına tazminat verilmesiniöngören yeni bir konvansiyon hazırladı.

16- AA'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya'da bulunanFKÖ lideri Yaser Arafat, Belgrad'da yaptığı konuşmada, «İsrail veABD, Lübnan'ı bölmeye çalışıyor, bu komplo aynı zamanda Arapvatanımızın diğer bölgeleri için de bir tehdit oluşturmaktadır» dedi.

17- AA'nın Golombo çıkışlı haberine göre; Sfi Lanka hü'kümeti,Colomba'daki hapishanede 17 Tamil tutuklunun daha diğer tutuklularca öldürüldüğünü açıkladı.

29 Temmuz 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, 1475 sayılı İş Yasası'nın bazı maddelerini değiştiren yasayı kabul etti.

2- Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, işçiyi eğitmeden çalıştırmayahaşlayan işverenin iş kazasından sorumlu olacağına karar verdi.

3- Devletin yayınladığı «Terör ve Terörle Mücadelede Durum Değerlendirmesi» adlı kitapta, sıkıyönetimin ilan edildiği 26 Aralık 1978den 11 Nisan 1981 tarihine kadar geçen yaklaşık 4.5 yıllık dönemindökümü yapıldı.

4- Basında yer alan bir habere göre; ABD Başkanı Ronld Reagan'ın Ermeni terörizmini kınayan sözleri ile ilgili olarak Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Sayın Reagan'ınciddi, sorumlu ve uzak görüşlü beyanatını takdirle karşılıyoruz» denildi.

5- Milli Güvenlik Konseyi'nce 18 üyesi uygun görülmeyen Fazilet Partisi ile, 25 kurucu üyesi uygun görülmeyen MuhafazakârParti yeni kurucu üyelerini belirlediler.

Yeni Düzen Partisi Genel Başkanı Vahap Esendağ ve sekiz kurucu üyenin uygun görülmemesiyle boşalan genel başkanlık, genelbaşkan yardımcılıkları ve genel sekreterlik görevlerine yenileri seçildi ve Genel Başkanlığa Ahmet Tevfik Acar getirildi.

Yeni Doğuş Partisi Kurucu üyelerinden Metin Ülçek, partisinden istifa etti.

6- Bayrak Partisi kuruldu. Partinin 44 kurucusunun adı İçişleriBakanı Sefahattin Çetiner'e verildi.

7- İstanbul Sanayi Odası'nın 31. kuruluş yıldönümü İstanbul'dadüzenlenen bir törenle kutlandı. Kutlama töreninde ayrıca, İSO üyesi343 başarılı ihracatçı iie yüksek düzeyde kurumlar vergisi ödeyen89 sanayiciye altın, gümüş ve bronz madalyadan oluşan ödüller dağıtıldı.

8- Milliyet Gazetesi'nde, işadamlarının 1983 ekonomisi ile ilgiligörüşleri yeraldı.

9- Ankara'da düzenlenen Uluslararası Yaşar Doğu ve Şampiyonlar Güreş Turnuvası'nın ikinci gününde Greko-Romen müsabakaları tamamlandı ve Türkiye 5 birincilik elde etti.

10- Fenerbahçe futbol takımı kaptanı Alpaslan Eratlı'nın jübilemaçında Fenerbahçe, şöhretler karması ile 2-2 berabere kaldı.

11- Güneş Gazetesi'nde, Türk-İş Araştırma Bürosu'nun, Amerikan Doları'nın yükselişi ile ilgili raporu yayınlandı.

12- Tercüman ve Hürriyet Gazetelerinde, Ermeni terörüne ilişkinçeşitli iddialar yayınlandı.

13- DİSK'e bağlı Maden-İş Sendikası'nın genel yönetim, denetim, onur kurulu üyeleri, bölge ve işyeri temsilcileri ile Politika Gazetesi ve MİPAŞ yöneticilerinden bazılarının da içinde bulunduğu64 kişi hakkında 6 yıl 8 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezasıistemiyle dava açıldı.

14- Londra'da bulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, temaslanı tamamladı. Anadolu Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre;Dışişleri Bakanı Türkmen, Londra'da düzenlediği basın toplantısında, görüşmelere ilişkin bilgi verdi ve İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Thatcher'in iki ülke .arasındaki ilişkilere büyük önem verdiğini belirtti.

15- ABD Başkanı Ronald Reagan, Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı üzerine yaptığı açıklamada, Ermeni terörünükınayarak, bazı ülke liderleri ile bu konuda temasa geçeceğini bildirdi ve bu tür eylemlere son verilmesi için bazı önlemler alınmasıgerektiğini söyledi.

16- Geçtiğimiz 15 temmuz tarihinde Paris'in Orly Hava Limanı'nda, 7 kişinin ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına yolaçan,kanlı eylemi düzenlediğini bir süre önce polise tiraf etmiş bulunanASALA mensubu Ermeni terörist Varujan Garbisyan, sorgu yargıcıkarşısına çıkarıldı.

17- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; mühendislik dergisi «ENR» nin açıkladığı listelere göre; yeryüzündeki müteahhitlik firmaları arasında ilk 100'e üç Türk şirketi girdi.

18- Akajans'ın Berlin çıkışlı haberine göre; Batı Berlin'de birTürk işçisi, Alman ARD televizyonunun (Günün konuları) programındaki Ermenilere ilişkin yayınını protesto amacıyla harakiri yaptı.

19- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Fransa'dayayınlanan Le Monde gazetesinin, «Fransa'nın 1915 Ermeni soykırımını Birleşmiş Mllletler'in tanımasını istediği» yolundaki haberi üzerine açıklamada bulunan Fransa Dışişleri Bakanlığı, «Bu konudaParis'in yeni bir girişimde bulunmadığını» bildirdi.

20- Basında yeralan bir habere göre; Ermeni teröristler, Fransız Haber Ajansı AFP'nin Lizbon bürosunu iki kez arayarak, yenisaldırı tehdidinde bulundular.

Bu arada, Portekiz resmi haber ajansı «ANOP»a telefon edenbir kişi, «Ermeni komandolarının Türkiye Büyükelçiliği'ne karşı giriştikleri eylem sırasında takındığı tutum nedeniyle Başbakan Soarez'i suçlayarak tavrını değiştirmemesi durumunda öldürüleceğini»söyledi.

21- Trablusşam Limanı çevresinde üslenmiş bulunan bir Suriyebirliğinin geri çekildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan İsrail Savunma ve Dışişleri Bakanlarının ABD'deyaptıkları görüşmeler sonunda, Lübnan'daki İsrail birliklerinin AvaliNehri'nin gerisine kadar çekilmeleri konusunda İsrail'in kararlı olduğu belirtildi.

Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da meydana gelen öldürme olaylarını görüşmeküzere toplandı.

22- Bağdat'ta yayınlanan savaş bildirilerinde, cephenin çatışmaların sürdüğü kuzey kesimlerindeki Kirman tepesiyle stratejik öneme sahip El-Melik Dağı'nın geri alındığının ileri sürüldüğü yabancıajanslar tarafından bildirildi.

23- Anadolu Ajansı'nın Palermo çıkışlı haberine göre; PalermoMahkemesi Sorgu Yargıcı Rocco Chinnici, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu öldü-

24- Lübnan'ın Baalbek kentinde meydana gelen şiddetli patlamasonucu 35 kişinin öldüğü, 133 kişinin de yaralandığı İngiliz BBC radyosu tarafından bildirildi.

25- Sri Lanka'da toplumlararası çarpışmalarda, şimdiye kadar100'den fazla kişinin öldüğü, Sri Lanka hükümetinin Colombo'da sıkıyönetim ilan ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

26- İngiliz aktör David Niven 73 yaşında öldü.

30 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde Milli GüvenlikKonseyi üyeleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin,Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, Jandarma Genel KomutanıOrgeneral Sedat Celasun ve Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu ile birlikte Nevşehir'e gitti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Nevşehir'de halka hitaben yaptığı konuşmada. «24 Ocak kararları hiçbir şahsa maledilemez» dedi. Siyasal Partiler konusuna da değinenCumhurbaşkanı Kenan Evren, «Partilerin mantardan da hızlı ürediğini» söyledi.

Nevşehir Valisi ve Belediye Başkanı Ahmet Başsoy, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e, ilin fahri hemşehrilik beratı ile lale, kale,peri bacaları ve üzüm yaprağıyla sembolize edilen şehrin bir plaketini sundu.

2- Milli Güvenlik Konseyi, SODEP'ten sekiz. Doğru Yol Partisi'nden de 15 kişiyi uygun görmedi.

3- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk. Ankara'da Tercüman Gazetesi'ns yaptığı açıklamada, İslam Ortak Pazarı kurulmasının Türkiye'nin hedef va arzusu olduğunu söyledi ve «Ancak bu şekilde İslamüikeleriyle iktisadi ilişkilerimizin daha da kuvvetlenebileceğini» bildirdi.

4- Muhafazakâr Parti Kurucular Heyeti, Danışma Meclisi Çanakkale Üyesi Mehmet Pamak'ın parti kuruculuğunun uygun görülmemesi üzerine boşalan genel başkanlığa Ahmet Özsoy'u seçti.

5- Kürt İdris lakabıyla tanınan İdris Özbir ile dört arkadaşı hakkında örgüt kurarak eroin satmak suçundan dava açıldı.

6- Türkiye'yi Avrupa Güzellik Yarışması'nda temsil edecek güzeli seçmek için Güneş Gazetesi tarafından düzenlenen yarışmada,Neşe Erberk, Türkiye Güzellik Kraliçesi seçildi.

7- İleri saat uygulamasına, geceyarısından sonra başlandı.

8- İçişleri Bakanlığı'nca Resmî Gazete'de yayınlanan ilanda,başta Mıgırdıç Şellefyan olmak üzere 14 kişinin 31 Ağustos 1983 tarihine kadar yurda dönmemeleri halinde Türk vatandaşlığından çıkarılacakları ve mallarının hazine tarafından tasfiye edileceği duyuruldu.

9- Türk Silahlı Kuvvetler Personel Yasası'nda değişiklik yapanyasa. Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; 200 bin tirajlıThe Christian Science Monitör Gazetesinin «Türkiye Ne Yapabilir»başlığıyla yayınlanan bir yazıda, Türk hükümetinin Ermeni iddialarıyla ilgili tüm materyali uluslararası bir akademisyenler panelineaçması teklif edildi. Yazıda ayrıca, «Ermeni terörü, ahlakı açıdaniğrençtir» denildi.

11- Anadolu Ajansı ve ANKA'nın Lizbon çıkışlı haberine göre;Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği'ne saldıran «Ermeni Devrimci Ordusu» (ARA), yeni bir telefon ihbarı yaparak, Portekiz BaşbakanıMario Soarez'in bir yakınını öldüreceklerini bildirdi.

12- Anadolu Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Ermeni kuruluşlarından «Ermeni Davasını Savunma Merkezi». Birleşmiş Milletler'den Ermeni soykırımını resmen tanımasını isteyerek, eğer buyapılmazsa, talep ettikleri toprdk kendilerine verilmezse «Bütündünyayı havaya uçuracaklarını» açıkladı.

13- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu, İngiltere'yeyaptığı ziyareti tamamlayarak Kıbrıs'a döndü.

14- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberinde, FKÖ lideri Yaser Arafat'a bağlı gerillalarla, Ebu Musa komutasındaki karşıt grup arasında sekiz günden beri süren şiddetli çarpışmalardan sonra ateş-keskonusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

15- DPA'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail'in müftüsü Muhammed Sacid Gamal, Batı Şeria'da meydana gelen şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla. İsrail'deki Müslümanları, «Kudüs'teprotesto yürüyüşü yapmaya» çağırdı.

16- AP Ajansı'nın Managua çıkışlı haberine göre; Nikaragua'nın Pasifik'teki başlıca limanı olan Corinto'nun birkaç mil ötesindekibir adaya meçhul bir uçak roketlerle saldırdı.

17- Yabancı Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Küba lideriFidel Castronun kan kanseri olduğu bir Amerikan dergisi tarafındanöne sürüldü.

18- AP Ajansı'nın Golombo çıkışlı haberine göre; iç çatışmalarındevam ettiği Sri Lanka'nın Başkenti Colomba'da sokağa çıkma yasağını ihlal eden 15 kişi öldürüldü, 300 kişi de tutuklandı.

31 Temmuz 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde Milli GüvenlikKonseyi üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu ile birlikteNiğde'ye gitti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren Niğde'de halka hitabenyaptığı konuşmada, «Türkiye'yi 12 Eylül'e getirenlerin kökü kazınmış değildir. Bundan sonra ihmaller, hatalar bizi eski günlere getirebilir. Türkiye'yi 12 Eylül öncesine getiren anarşistlerin Türkiye'yebir nevi savaş açmış ve kahpece masum kişileri kadın - çocuk demeden öldüren Ermeni tedhiş örgütleri ile işbirliği yaptıklarını ibretve esefle görüyoruz» dedi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren konuşmasında «Normal demokratik düzene geçileceğini, Dernekler Kanunu, Olağanüstü Hal Kanunu, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ileTrafik Kanunu'nun acilen çıkarılacağını, işçi şirketleri ile ilgili olarakDevlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası'nın imkanlarının arttırılacağını» söyledi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Londra'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut haftalık YankıDergisi'ne verdiği demeçte, «Mevcut ekonomik politikanın 3-4 yılbiraz daha ciddi yürütülmesinin bir mecburiyet olduğunu, piyasadaşu veya bu istikamette tedirginlik yaratacak konuşmalara itibaretmeden ekonomik politikanın yürütülmesinin şart olduğunu» söyledi.

4- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda Avukatlık Yasası'nda yapılan ve avukatlık stajı ile ilgili değişiklik kabul edildi.

5- Merkez Bankası verilerine göre; Federal Almanya'ya yılınilk 4 aylık döneminde toplam olarak 257 milyon 180 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu dönem içerisinde yurt dışında çalışan Türk işçileri Türkiye'ye 356 milyon 400 bin dolar karşılığı döviz gönderdi.

6- Tiyatro ve sinema sanatçısı Mürüvvet Sim İstanbul'da öldü.

7- Cumhuriyetin ilanının 60. yıldönümü nedeniyle 6 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen etkinlikler dizisinin ilki, bir sergiyle Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da başladı.

8- AP Aicmsı'nın Baltimore çıkışlı haberine göre; Baltimore Sunadiı ABD gazetesine bir demeç veren ABD Dışişleri Bakanı GeorgeShultz, «Sovyetler Birliği'nin Orta Amerika'da özellikle Nikaragua'daetki kazanmasının önlenmesi gerektiğini» söyledi.

9- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu, dünya çapında daha ait düzeyde bir kuvvetlerdengesi oluşturulması amacıyla Doğu ve Batı bloklarını diyaloga vesilahları dondurmaya çağırdı.

10- Yabancı ajansların haberlerine göre; Çad Devlet BaşkanıHissane Habre tarafından, Ülkedeki iç savaşa karşı müdahale etmesi için Fransız Hava Kuvvetleri'nden yardım isteği, Çad DışişleriBakanı İdris Miskine aracılığıyla iletildi.

11- Yabancı ajansların Colombo çıkışlı haberlerine göre; Sri Lanka'da üç sol partinin (Komünist Partisi, Halkın Hakları Cephesi, YeniEşit Toplum Partisi) faaliyetleri yasaklandı.

12- AP Ajansı'nın Bangtok çıkışlı haberine göre; Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wu Xueqian ülesinin Kamboçya'da Vietnamlılara karşı çarpışan Kamboçyalı gerillalara destek sağlamayadevam edeceğini açıkladı.

13- İran'da rejim karşıtı 8 kişinin idam edildiği, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106