17.6.1983
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1983

1 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren beraberinde Milli GüvenlikKonseyi üyeleri ile birlikte Çorum'a gitti. Cumtıunbaşkanı KenanEvren Çorum'da halka hitaben yaptığı konuşmada, «MGK'nın 79 sayılı kararım ve Büyük Türkiye Partisi'nin kapatılışının nedenlerini»açıkladı.

Cumhurbaşkanı Evren konuşmasında daha önce Çankırı'dayaptığı açıklamaları, 12 Eylül Harekatı'nın amaçlarını tekrarladı vekonuşmasının sonunda «Milli Güvenlik Konseyi milletin huzur ve güveni için her türlü tedbiri almakta kararlıdır. Gerekirse seçimler deilân edilen tarihten sonraya bırakılabilir» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu Tercüman Gazetesi'ne verdiği özeldemeçte, «Part-time çalışma ve vardiya sayısının arttırılması konusunda hazırlıkların yürütüldüğünü, ihracata dönük üretimin arttırılacağını, eksik kapasite kullanımının önleneceğini, kesin dönüş yapan işçilere dövizle mesken edinilmesinde öncelik verileceğini» söyledi.

3- Cumhuriyet Başsavcılığı, yeni kurulan ve kurulacak olansiyasi partilerin «Türkiye» adını kullanamayacaklarını açıkladı.

4- Ekonomik İşler Koordinasyon Kurulu'nda Beşinci Beş YıllıkKalkınma Planı'nın temel hedefleri ve stratejisi görüşülmeye başlandı.

5- Devlet Planlama Teşkilâtı Müsteşarlığı Genel Sekreterliğine Mehmet Güntekin atandı.

6- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel BaşkanıHalit Narin ile Hürriyet, Cumhuriyet, Günaydın, Tercüman ve GüneşGazetelerinin yazı işleri müdürleri hakkında açılan soruşturmada İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı kovuşturmaya yerolmadığı kararını verdi.

7- Kömür fiyatlarına yüzde 14 ile 20 arasında zam yapıldı.

8- Erzurum'da 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemelerinde beşi sağ görüşlü 13 sanık 4 - 57 yıl arasında hapse mahkum edildi.

9- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; NATO İlkbahar dönemi toplantılarının ikinci gününde Savunma Planlama Komitesi'nde, «Uluslararası terörizmin ortak güvenliği tehdit eden bir unsurolduğu» kabul edildi. Toplantıda bir konuşma yapan Milli SavunmaBakanı Ümit Halûk Bayülken Türkiye'ye yapılan askeri yardım üzerinde durdu ve «Ülkelere yapılan yardımların coğrafi durum ve NATO sorumluluğuna göre verilmesini, keyfi kriterler uygulanmamasını» istedi.

10- Türk - Amerikan Tarım İşbirliği Konferansı New York'ta başladı.

11- İtalya'nın Lecca kentinde düzenlenen Uluslararası Film Festivali'nde yönetmenliğini Ali Özgentürk'ün yaptığı «At» filmi büyüködül kazandı.

12- KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın BM Genel Kurulu'nun Kıbrıs konusunda almış olduğu son kararı değerlendirmek amacıyla düzenlediği değerlendirme toplantılarını sürdürdüğü Akajans'ın Lefkoşa çıkışlı haberinde bildirildi.

13- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan bir yorumda, «Türkiye'ye yapılacak yardımın engellenmesi» eleştirildi.

14- Basında yer alan bir habere göre; Yunanistan hükümeti,KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın geçtiğimiz Cuma günü bağımsız birTürk devletini açıklayacağı yolundaki bir olasılık üzerine NATO,AET ve BM Güvenlik Konseyi'nin daimi 5 üye ülkesinin büyükelçiliklerine birer dikkat notası verdi.

15- ANKA Ajansı’nın Williamsburg çıkışlı haberine göre; ABDBaşkanı Ronald Reagan sanayileşmiş yedi ülke liderinin katıldığı doruk toplantısı ile ilgili değerlendirmelerini açıklarken, «Eğer uluslararası bir gerginlik olursa bunun sorumlusu Sovyetler Birliği olacaktır» dedi.

16- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Amerikan ABCTV'since Güney Amerika'da yayınlanan bir haber programda «CIA Başkanı William Casey'in Surinam yönetiminin devrilmesi için Temsilciler Meclisi ve Senato Haberalma Alt Kurullarında girişimlerde bulunduğu ve Devlet Başkanı Desi Bouterse'nin Küba yörüngesine kaydığını öne sürdüğü» belirtildi.

17- AA'nın Paris çıkışlı haberine göre; Suriye'nin Paris Büyükelçisi Yusuf Cakkur dün verdiği demeçte, «İsrail ve Amerikan planlarının Suriye'ye yöneldiğini, bu safhada çatışmanın kaçınılmaz olacağını» söyledi.

18- Yabancı ajansların Tahran çıkışlı haberlerine göre; İran resmi haber ajansı İRNA, «Kuveyt'in Şulba limanına gelen iki Sovyetgemisinin Irak'a sevkedilmek üzere önemli miktarda silah boşalttığını» öne sürdü.

19- AP Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantinpara birimi «peso» nun dört sıfırının atılarak kullanılacağı ArjantinHükümeti tarafından açıklandı.

2 Haziran 1983

1- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu THA'nın sorularınıcevaplandırırken, «Danışma Meclisi'ne sunulan kanun tasarısıyla istenen 282 milyar liralık ek ödeneğin 220 milyar lirasının dış borçkarşılığı Merkez Bankası'na verileceğini» belirterek, «KİT'ler kendifiyatlarını kendileri belirler. Ancak şu anda bazı KİT'ler maliyetin altında satış yapıyorlar. Mesela Demir - Çelik gibi, Biz KİT'lerle konuştuk. Fiyatlar artarsa stoka kaldıklarını, bu durumu tercih etmediklerini söylediler. Biz KİT’lerden fiyatları arttırmaları yolunda taleptebulunmadık.» dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Türk Irak sınır bölgesindeki güvenliği sağlamak amacıyla geçtiğimiz günlerde Irak'a 3 kilometre giren Türk kuvvetlerinin bu sabah Türk sınırları içine çekildiği» bildirildi.

3- THA'nın haberine göre; Banka Yasası'nın yeniden düzenlenmesini amaçlayan yasa tasarısı Maliye Bakanlığı'nca Başbakanlıktan geri alındı.

4- Haklarında ilk seçimler yapılıp TBMM Başkanlık Divanı oluşuncaya kadar Çanakkale'de ikamet etmeleri kararı verilen 16 parlamenterden 15'i Çanakkale'ye gittiler.

5- İstanbul Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamada, İstanbul'da perakende fiyatların Mayıs ayında yüzde 2.6 artış gösterdiği bildirildi.

6- Denizcilik Bankası (Türk Denizcilik Kurumu) «Boğaz geçişücreti ödemediği» için Romen bayraklı gemilere tedbir konacağınıaçıkladı.

7- Özel ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen FederalAlmanya Yeşiller Partisi sözcüsü ve Federal Meclis üyesi Otto SchilyAnadolu Ajansı muhabirinin sorularını cevaplandırırken, «Kendi gruplarının Almanya'daki Türklerin Alman vatandaşlarla eşit şartlardaolmaları için büyük çaba harcadıklarını» söyledi.

8- Türk ve Amerikan işadamlarının New York'ta düzenlediklerikonferansta bir konuşma yapan Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin,«Amerika'nın Tarım Bakanlığı ile Türkiye'de tarıma yönelik yatırımlar üzerinde anlaşmaya varıldığını, böylece yakın bir gelecekte Türkiye'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin gıda gereksinimlerini karşılayacak 1 Numaralı ülke olacağını» söyledi.

9- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; NATO İlkbahar Dönemi Savunma Planlama Komitesi ortak bildirinin yayınlanmasıylasona erdi. Ortak bildiride «Orta menzilli füzeler konusunda ABD'nin Sovyetler Birliği'ne sunduğu "ara çözüm" ün desteklendiği, üyeülkelerin savunma bütçelerini yılda yüzde 3 oranında arttırmalarınında kuvvetli caydırıcılık politikasının sağlanabilmesi açısından gerekliolduğu» belirtildi.

10- Yabancı ajansların Şarjah çıkışlı haberlerine göre; FKÖ içindeki El Fetih örgütünün başlattığı isyan devam ederken FKÖ'nünikinci lideri Salah Halef, Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan ElHaliç gazetesine yaptığı açıklamada, «Yaser Arafat'ın tek başınakararlar alarak kollektif liderlik sistemini çalışamaz hale getirdiğini» öne sürdü.

11- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail'in, «Muhtemel bir Suriye saldırısına karşı Lübnan'a gönderdiği takviye kuvvetlerini geri çektiği» bildirildi. Bu arada İsrail Parlamentosunda biraçıklama yapan İsrail Başbakanı Menahem Begin, «Suriye'ye saldırmaya kesinlikle niyetleri olmadığını» söyledi.

3 Haziran 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, Danışma Meclisi Genel Kurulu'ndakabul edilen 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'nda değişiklik yapan yasa tasarısını onayladı.

2- Milli Güvenlik Konseyi sağ görüşlü Halil Esendağ ile SelçukDuracık'ın idam kararını onayladı.

3- Başbakan Bülend Ulusu tarafından yayınlanan «Turizm işbirliği» konulu genelgede, «Turizm potansiyelini değerlendirmek,turizm sektörünün ekonomiye yeterli katkıyı sağlayabilmesi için turiste güvenli, huzurlu, temiz ve kontrollü hizmet sunulmasının zorunlu olduğu» belirtildi.

4- Ankara'da açılan «Otomotiv 83 Yan Sanayii» sergisinin kapanış töreninde basın mensuplarıyla sohbet eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut, «Nükleer santraller yapımında geç kalındığını, Türkiye'de 4 - 5 tane nükleer santralin arka arkaya devreyegirmesi gerektiğini, yağışların iyi gitmesi halinde enerji kısıtlamasının hafifletilebileceğini, enerji kısıtlama programının hazırlandığını»söyledi.

5- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu Muğla'da yaptığıkonuşmada, «Afet için yapılan evlerin ev sahipleri tarafından kiraya verilerek geçim kapısı yaratıldığını, çarpık kentleşmenin önlenmesi için yeni bir imar planının uygulanması gerektiğini» söyledi.

6- Basında siyasi partilerin kuruluş ve tüzük programları ile ilgili haberler yer aldı.

7- Türkiye'yi ziyaret eden Berlin Parlamentosu Yabancılar Komitesi üyesi Alman milletvekilleri, İstanbul Ticaret Odası'nda yaptıkları toplantıda, «Almanya'ya bundan sonra yaibancı işçi gelmesine karşı olduklarını» belirttiler.

8- 622. tarihi Kırkpınar Güreşleri Edirne'de törenlerle başladı.

9- Kapıkule gümrük kapısında çeşitli uygarlıklara ait kâğıt vedemir para ile tarihi değer taşıyan çeşitli yazılı eserler ele geçirildi.

10- Güvenlik kuvvetlerince Kars ve Ağrı'da gerçekleştirilen operasyonlar sonunda çeşitli çap ve markada 275 silah ele geçirildiği,30 kişinin de gözaltına alındığı 9, Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından bildirildi.

11- «Çizgilerle Nazım Hikmet» adlı kitapta komünizm propagandası yaptıkları gerekçesiyle Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin gıyabi tutuklama kararı üzerine gözaltına alınan ve İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanıklar Müjdat Gezen ile Savaş Dinçel tahliye edildiler.

12- İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde devam edenDİSK davasında sanıklardan Harun Aykut Göker, Ahmet Balamir,Ayhan Ak ile Zafer Kutlu'nun tahliyesine karar verildi.

13- Üniversitelerarası Kurul tarafından değiştirilen ve hazırladığı tez iki kez reddedilen öğretim üye adayının üniversite ile ilişkisinin kesileceğine ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- ABD eski Dışişleri Bakanı Alexander Haig Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Türk dostu olarak tanınmaktan gururduyuyorum. Türkiye, NATO'nun ortak savunma stratejisinde hayatiönemi olan bir üyedir. Amerika'nın Türkiye ile dostluk ilişkilerini sürdürmesi de kendi çıkarları açısından çok önemlidir» dedi.

15- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş FedereMeclis'in «Dış Politika» konulu özel birleşiminde yaptığı konuşmada. «Kendilerinin görüşmelerden kaçınmadığını, ancak dengeli, eşitbir şekilde görüşmelere hazır olduklarını» söyledi.

16- AP Ajansı’nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan'da kamu sektöründe çalışanlar için bir yandan yönetime katılma hakkını getiren, bir yandan da grev hakkını kısıtlayan bir yasa tasarısıdün Parlamentoda kabul edildi.

17- AP Ajansı’nın Brüksel çıkışlı haberine göre; Avrupa Komisyonu liderleriyle görüştükten sonra basına bir açıklama yapan İzakŞamir, İsrail ile Lübnan arasında imzalanan anlaşmayla ilgiliolarak, «Suriye'nin anlaşmaya karşı takındığı olumsuz tavrınıdeğiştirmesi için bir süre tanınacağını, ancak ABD ve Lübnan'la dostluk ilişkileri içinde olan İsrail'in çok fazla beklemeyeceğini» söyledi.

18- AA'nın Cincinnati çıkışlı haberine göre; Kanada Havayolları'na ait DC-9 tipi bir yolcu uçağının havada ateş alarak CincinnatiHavaalanı'na zorunlu iniş yapması üzerine, olayda 23 kişi hayatınıkaybetti.

4 Haziran 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Çeşitli kuruluşların gereksinme duyduğu tıbbi araçve gereç alımı için "Daimi Özel İhtisas Komisyonu" kurulacağını,ayrıca tıbbi cihazları kullanabilecek, bakım ve onarımını yapacakteknisyenleri eğitmek üzere bir merkez kurulmasının 1984 yatırımplanında öncelikle yer alacağını» söyledi.

2- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam düzenlediği basın toplantısında bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi vererek, «1983-84yeni öğretim yılında ihtiyaç duyulan branşlar için öğretmen kadrosunun sağlandığını» söyiedi. Milli Eğitim Bakanı Sağlam, «Öğrencilerin karamsarlığa düşmeden eksikliklerini güçlü bir şekilde çözmelerini de» önerdi.

3- Konya Karapınar İlçesi Belediye Meclisi aldığı bir kararlaKöyişleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney'e Fahri HemşehrilikBeratı verdi.

4- Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali Sivas'ın Şarkışla ilçesinde başladı.

5- Türkiye Radyo Televizyon Kurumu festival ve benzeri hizmetler yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi

6- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; Brüksel'de yapılanNATO İlkbahar Dönemi Toplantılarına katılan Milli Savunma BakanıÜmit Halûk Bayülken ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun Avrupa Müttefikler Komutanı General Rogers ile de görüşmelerde bulundular.

7- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Anavatana zarar verecekadım atmayacaklarını» belirterek, «KTFD'nin son BM Genel Kurulkararları karşısındaki durumlarını» anlattı.

8- DPA'nın Lizbon çıkışlı haberine göre; Portekiz'de oylarınçoğunluğuna sahip olan Sosyal Demokrat Parti ile Sosyalist Partibir koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaşmaya vardılar.

9- AA'nın Londra çıkışlı haberine göre; Irak savaş uçaklarınınİran'ın güneyindeki Bender Humeyni Liman kenti üzerinde düzenledikleri hava akınları sırasında yabancı bayraklı iki gemi hasara uğradı.

10- AP Ajansı’nın Beyrut çıkışlı haberine göre; FKÖ içinde çıkan isyan hareketlerinin hızlandığı, bu arada Yaser Arafat yanlılarıile isyancı subaylar arasında çıkan çatışmada 40 kişinin öldüğü veya yaralandığı Lübnan'ın Sesi Radyosu tarafından bildirildi.

5 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Süvari Biriiği'ni ziyaret etti.

2- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide Muhtarlar Federasyonu'nun Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Hastanelerdeki yatakların yüzde 45'inin boş olduğunu, doktor sıkıntısı yüzünden yeterli sağlık hizmeti verilemediğini» söyledi.

3- Milliyet Gazetesi'nde İMF'ye Maliye Bakanı Adnan BaşerKafaoğlu tarafından gönderilen mektup yayınlandı.

4- Erdal İnönü başkanlığında kurulan Sosyal Demokrasi Partisi'nin tüzük çalışmaları sona erdi.

5- İstanbul Emniyet Müdürü Şükrü Balcı Yankı Dergisi'nin sorularını yanıtlarken, «Alınan önlemlerle uyuşturucu madde kaçakçılarının artık Türkiye'yi kullanamadıklarını» söyledi.

6- 622. Tarihi Kırkpınar güreşleri sona erdi ve Hüseyin Çokalbaşpehlivan oldu.

7- Dünya Çevre Günü kutlandı.

8- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Savunma Bakanı Casper Weinberger Norveç'i ziyareti dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, Sovyetler Birliği'nin diğer VarşovaPaktı ülkelerine de nükleer füze yerleştireceğine ilişkin açıklamasına verdiği cevapta, «Yıllardır Sovyetler Birliği'nin Doğu Avrupa'da nükleer füzelerinin varolduğunu» söyledi.

9- Yunanistan ile İsrail arasında bir kültür anlaşmasının imzalandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

10- Basında yeralon bir habere göre; İsrail'in Londra'daki Büyükelçisi Shloma Argov'a geçtiğimiz yılın 3 Haziran tarihinde başarısız bir suikast girişiminde bulunulması üzerine Lübnan'a saldıranİsrail birliklerinin Lübnan'ı işgali birinci yılını doldurdu.

11- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Bekaa Vadisi'ndeki FKÖ gerillaları arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişininöldüğüne ilişkin haberler örgüt yetkililerince yalanlandı.

FKÖ Siyasal Büro Şefi Faruk Kaddumi Roma Havaalanı'ntiaverdiği demeçte, «Örgütün her zaman olduğu gibi bugün de birlikiçinde bulunduğunu, çatışmalarda sadece üç kişinin yaralandığını»söyledi.

12- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni radyo ve televizyondan yayınlanan konuşmasında,«İran - Irak savaşının süreceğini ve İran'ın ödün vermeyeceğini»söyledi.

13- AA'nın Londra çıkışlı haberine göre; Londra'da yayınlananSunday Times Gazetesi Uganda ordusunun Başkent Kampala'nınkuzeyindeki bölgede asilere karşı giriştiği harekat sonunda en az15-000 kişinin öldüğünü bildirdi.

6 Haziran 1983

1- Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, Bulgar Dışişleri,Ulaştırma ve Ticaret Bakanlarıyla birlikte Cumhurbaşkanı KenanEvren'in resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi. Jivkov, EseriboğaHavaalanı'nda Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milli Güvenlik Konseyi Üyeleri, Başbakan ve Bakanlarca askeri törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Jivkov onuruna verdiği akşamyemeğinde yaptığı konuşmada, Kıbrıs tonusuna değinerek, «SayınBaşkan, Uluslararası alanda Krbrıs Türk toplumunun varlığını ve tümmeşru haklarını inkâr edenler çıkmıştır. Bu çevreler karşılıklı anlaşmaya dayanan bir çözüm olanağına ne kadar vahim bir darbe indirdiklerini idrak etmelidirler. Bu sorumsuz tutuma Kıbrıs Türk toplumunun göstermekte olduğu haklı tepkiyi herkesin iyi değerlendirmesi zorunludur» dedi. Cumhurbaşkanı Evren ayrıca, silahlanmayarışının her geçen gün arttığını da belirterek, «Biz kuvvet dengesizliğine yol açmayacak, bölgesel, global istikrarsızlık yaratmayacak, siyası üstünlüğe yönelik çıkar hesaplarına dayanmayan genelsilahsızlanma önerilerini destekliyoruz.» şeklinde konuştu.

Todor Jivkov ise yaptığı konuşmada, «Batı Avrupa devletleritopraklarına yeni sistem nükleer füze silahlarının yerleştirilmesi hazırlıklarının, uluslararası gerginliği artırdığını, Doğu ile Batı arasındaki ilişkileri daha karmaşık hale getirdiğini ve nükleer silahlanmayarışında yeni bir aşamaya gelindiğini» söyledi.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Milliyetçi Demokrasi Partisi'nin kurucular listesinin incelenmesini tamamladı ve Misbah Ongan, AliRıza Çetiner ve Abdurrahman Güler'in üyeliklerini uygun görmedi.

3- Bakanlar Kurulu, Etibank'ın Rize, Çayeli bakır madenleriniişletmek için Amerikan Phelps Dodge Corparation ile ortaklaşa 8milyar TL. sermayeli bir şirket kurmasına izin verdi.

4- Dünya Çevre Günü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen törenin açış konuşmasını yapan Devlet Bakanı Nimet Özdaş, «Hem sorumlusu, hem de kurbanı olduğumuz çevre sorununun çözümüne katkıda bulunmak için devletin vatandaşla birlikte tüm çabalarınıbütünleştirmesi gerekir» dedi.

5- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney, İstanbul'dadüzenlediği basın toplantısında, «Köylüye biyogaz tesisi kurmalarıiçin düşük faizli kredi vereceğiz, böylece yıllık 4.5 milyar metreküpbiyogaz rezervini kullanarak ekonomiye yılda 100 milyar liralık katkısağlayacağız.» dedi.

6- Türkiye Odalar Birliği binasında, Uluslararası Fuar Dekorasyon şirketince düzenlenen elektrik, elektromekanik ve elektroniksergisi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut tarafından açıldı.

7- Milli Savunma Bakanlığı'nca hazırlanan 357 sayılı AskeriHakimler Kanunu'nun bazı maddelerinin değiştirilmesi ile ilgili kanuntasarısı Danışma Meclisi'ne sunuldu.

8- Danışma Meçlisi Genel Kurulu, Belediye suçlarına ilişkinceza hükümleri hakkındaki kanun tasarısının 17. maddesini kabuletti.

9- Danışma Meçlisi Merkez Üyesi Eşref Akıncı, Meclis'in 15Haziran'dan başlayarak 1 Eylül'e kadar olmak üzere toplam 2.5 aysüreyle tatile girmesini ve bu süre içinde Meclis'te bulunan kanuntasarısı ve tekliflerinin doğrudan Milli Güvenlik Konseyi'nde görüşülmesini öngören bir önerge hazırlayarak imzaya açtı.

10- Sosyal Demokrasi Partisi SODEP'in kuruluş dilekçesi, Prof.Erdal İnönü, Cezmi Kartay, Türkan Akyol, Rafet Tüzün, Atila Sav,Muzaffer Saraç ve Kazım Yenice tarafından İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner'e sunuldu.

Daha sonra yapılan seçimlerde, Erdal İnönü parti Genel Başkanlığı'na, Türkân Akyol, Atila Sav, Cezmi Kartay, Muzaffer Saraçgenel başkan yardımcılıklarına, Ahmet Durakoğlu da genel sekreterliğe getirildiler.

11- Yüce Görev Partisi'nin kuruluş dilekçesi, Baha Vefa Karatay, Zafer Tuncalp ve Lamia Yesinkılıç tarafından İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner'e verildi.

12- Türk ve Bulgar Heyetleri arasındaki resmi görüşmeler başladı.

13- «Valiler Toplantısı» Ankara'da başladı.

14- Milliyet Gazetesi'nde, «IMF'nin Türkiye ile ilgili gizli raporu»yayınlandı.

15- Manisa eski milletvekillerinden Selçuk Gümüşpala, geçirdiğibir rahatsızlık sonucu öldü.

16- Sıkıyönetim Komutanlığı 4 No.lu Askeri Mahkernesi'nde toplu silah kaçakçılığı suçundan yargılanan 9 sanıktan Süleyman Sakar 16 yıl, Derviş Özalp 13 yıl 4 ay, Abdülrezzak Alp ile Cafer Aydın6 yıl 4'er ay ağır hapis cezasına çarptırıldılar.

17- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, Başbakanlık'ın davetlisi olarak KTFD'de temas ve incelemelerde bulunan Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, «Kıbrıs Türk toplumu şelfdetermination hakkını kullanma durumuna gelmişse, bu bir akıl yoludur. Heyecanla, öfkeyle yapılmış bir çıkış değildir» dedi.

18- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat'ın, El Fetih örgütü içinde kontrolün kendisinde olduğunu söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- AP Ajansı’nın Adis Ababa çıkışlı haberine göre; Libya Lideri Kaddafi, Afrika Birliği Örgütü doruğu için, Etiyopya'nın başkentiAdis Ababa'ya gitti.

7 Haziran 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, Halkçı Partisi'nin kurucular listesiniinceledi ve Ümit Teoman, Aytekin Yıldız, Abdullah Kutkut, EnginAydın, Turgut Altınkaya, Mehmet Şahin ve Naci Cidal'in üyelikleriniuygun görmedi.

Öte yandan Milli Güvenlik Konseyi Anavatan Partisi'nin kurucular listesini inceledi ve Erol Aksoy, Cemil Çiçek, Sadi Pehlivanoğlu, Hüsnü Doğan, Adnan Kahveci, Cavit Kavak ile Muzaffer Atılgan'ın üyeliklerini uygun görmedi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, Adana'da11 ilin vali ve sağlık yetkililerinin katıldığı brifingde yaptığı konuşmada, «Sıtmaya karşı uygulayacağımız politika statik olmaktan çıkmış, bölgesel özelliklere göre uygulanmaya başlamıştır» dedi.

3- Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, Türk TicaretKanunu hükümlerine tâbi anonim şirketlerin farklı değerde hisse senedi çıkarmaları ve ana sözleşme değişikliği için yapılacak GenelKurul'da yüksek itibari değerli pay sahiplerinin taahhüt ettikleri sermaye oranında oy kullanmalarının sağlandığı bildirildi.

4- Belediye suçlarına ilişkin cezaları düzenleyen yasa tasarısıDanışma Meclisi'nde kalbul edildi.

Öte yandan Kooperatifler Yasası'nda değişiklikler yapan yasatasarısı Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

5- Kısa adı TÜTAV olan Türk Tanıtma Vakfı Başkanı KemalBaytaş, TÜTAV başkanlığından ve yönetim kurulu üyeliğinden istifaetti.

6- Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, Türk Traktör Fabrikası ile ASELSAN tesislerini ziyaret etti.

7- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Bulgaristan Devlet Konseyi Başkanı Todor Jivkov'un Türkiye gezisine katılan Bulgar Haber Ajansı (BTA) Genel Müdür Yardımcısı gazeteci Kraşimir Drumev, iki Bulgar sorgu yargıcının İtalya'da Ağca davasısavcısı Palermo ile Bekir Çelenk hakkında görüşmelerde bulunduklannı açıkladı.

8- İstanbul'da yayınlanan haftalık haber dergisi Yankı'nın sonsayısı, Sıkıyönetim Komutanlığı'nca yasaklandı.

9- Bir süre önce gözaltına alınan işadamı Kemal Derinkök vefirmalarında görevli 8 kişi Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'na gönderildi.

10- Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü'nün Basın İlan Kuruluteşkiline dair 67 sayılı genel kurul kararının bazı maddelerinin değiştirilmesi hakkında 20 mayıs 1983 tarihli ve 83 numaralı genel kurul kararı, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanparlamentosu, sosyalizasyon uygulamasını 83'e karşı 117 oyla kabul etti.

12- FKÖ lideri Yaser Arafat, bir günlük resmi bir ziyaret içinHindistan'ın başkenti Yeni Delhi'ye gitti.

13- Sandinista yönetiminin, Nikaragua'da şiddet eylemleri planladıkları iddiasıyla üç ABD diplomatını sınırdışı ettikleri yabancıajanslar tarafından bildirildi.

14- Amerika'nın Los Angeles eyaletinde yapılan bir ameliyatta,ana rahminden çıkartılan 96 günlük maymun ceninine beyin ameliyatı yapıldı ve tekrar ana rahmine kondu. Maymunun ameliyattansonra normal doğumu gerçekleşti.

8 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Bulgar Devlet Başkanı TodorJivkov ile birlikte İzmir'e gitti.

2- Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Hava Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Tahsin Şahinkaya Türkiye'ye gelen Güney Kore HanjinEndüstri Grubu Başkanı Choong Cho'yu kabul etti.

3- Bakanlar Kurulu, hububat ürünü destekleme alım fiyatlarıile haşhaş kapsülü taban fiyatını saptadı. İkinci grup ekmeklik buğday taban fiyatı 26 lira olurken, kışlık haşhaş 53, yazlık haşhaşın 40liradan satın alınması benimsendi.

4- Gümrük ve Tekel Bakanı Dr. Cafer Tayyar Sadıklar, Milliyet Gazetesi'ne yaptjğı açıklamada, «Son üç yılda alınan parasal önlemlerve düzenlemeler sayesinde Gümrük ve Tekel Bakanlığı'nın devleteyük değil, önemli bir gelir kaynağı haline geldiğini, geçen yıldan buyana Hazine'ye - Çaykur gelirleri dışında - 345 milyar liralık birgelir sağlandığını, bunu yaparken de üreticilerin alacaklarını zamanında ve eksiksiz ödemeyi gerçekleştirdiğini» söyledi.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, NATO Bakanlar Konseyi'ninParis'te yapılacak İlkbahar toplantısına katılmak üzere Ankara'danayrıldı.

6- Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «TicaretKanunu hükümlerine tabi anonim şirketlerin farklı değerde hissesenedi çıkarmaları ve ana sözleşme değişikliği için yapılacak genel kurulda yüksek itibarı değerli pay sahiplerinin taahhüt ettiklerisermaye oranında oy kullanmalarının sağlandığı» bildirildi.

7- Basında yeralan bir habere göre; Danışma Meclisi Başkanlığı, 6 Kasım 1983 günü olarak açıklanan seçim gününe değin 30önemli yasal düzenlemenin gerçekleştirilmesi gereğini belirledi.

8- Emekli Sandığı Yasası'nda değişiklik yaparak, devlet memurluğundan ayrılan emeklilerle bunların dul ve yetimlerinin dahasonra herhangi bir işte çalışmaları halinde kendilerine bağlanmış olan aylıkların kesilmesini öngören yasa tasarısı, Danışma MeclisiBaşkanlığı'na sunuldu.

9- Okul karneleri ile diplomalarının sadece Milli Eğitim Bakanlığı'nca bastırılıp satılmasını öngören yasa tasarısı, DanışmaMeclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

10- Kuruluş çalışmasını tamamlayan SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü sabah partisinin genel sekreteri Ahmet Durakoğlu ile birlikte Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Turgut Sunalp,Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp ve Anavatan Partisi GenelBaşkanı Turgut Özal'ı, partilerinin genel merkezlerinde ayrı ayrı ziyaret ederek bir süre görüştü.

11- Milli Güvenlik Konseyi tarafından kurucu üyelikleri veto edilen Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcılarından Sadi Pehlivanoğlu, Hüsnü Doğan, Adnan Kahveci yöneticilik görevlerindenistifa ettiler. Yerlerine yardımcılıklara Mehmet Altınsoy, Veysel Atasoy ve Mesut Yılmaz seçildiler. Partide daha önce genel sekreterlikgörevini yürütmekte olan Veysel Atasoy'un yerine de Mustafa RüştüTaşar getirildi.

12- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; ToprakMahsulleri Ofisi, 1938 yılından 1982 sonuna dek toplam 47 milyon300 bin tonluk buğday satın aldı.

13- Türk ve Bulgar heyetleri arasındaki resmi görüşmeler dün tamamlandı.

14- Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Orgeneral Dr. Guenter Kiessling, ilk resmi ziyaretini yapmak üzere Ankara'dan İzmir'e gitti.

15- Bir Türk firması, Kuveyt'te, 120 milyon dolarlık (Yaklaşık 27milyar lira) bir ihaleyi kazandı.

16- Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Oktay Akbal'ın İstanbulSıkıyönetim Komutanlığı 3 Nolu Askeri Mahkemesi'nce verilen üçaylık hapis cezasının infazı dört ay ertelendi.

17- Basında yeralan bir habere göre; Alparslan Türkeş ve arkadaşlarının savunma avukatı Şerafettin Yılmaz, İki Nolu Askeri Mahkeme'de, savcılara hakaretten sekiz ay hapse mahkum oldu.

18- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; NATO Genel Sekreteri Jojeph Luns Paris'te düzenlediği basın toplantısında, «ABD ileYunanistan arasında çekişmeli bir şekilde süren üs görüşmelerininkesilmesinden zararlı çıkacak tarafın Yunanistan» olduğunu söyledi ve «Böyle bir gelişme halinde doğal olarak, NATO içinde Türkiye'nin önemi daha da artar» dedi.

19- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Kuzey Atlantik Parlamenter Asamblesi'nin Kopenhag'da 10 Haziran'da başlayacak olan toplantısına Türkiye ve Yunanistan ile ilgili olarak verilenraporda, «NATO'nun iki ülke arasında arabuluculuk yapması» önerildi.

20- Cumhuriyet Gazeîesi'nde yayınlanan Anadolu Ajansı kaynaklı habere göre; Güney Kıbrıs'ı ziyaret etmekte olan Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanı İmre Hollai, kendisine yapılan daveti kabul etmeyerek, Kıbrıs Türk Federe Devleti'ne geçmeyi reddetti.

21- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Cenevre'de başlayan Stratejik Silahların Azaltılması görüşmeleri (START) konusunda yaptığıbir açıklamada, Sovyetler'e sunulan önerilerde değişiklikler yapıldığını, nükleer füzelerin rampalarının azaltılmasından çok nükleer başlık sayısı üzerinde durulmasının önerileceğini söylediği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

22- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; BirleşikAmerika Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Lawrence Eagleburger, Sovyetler Birliği'nin şimdiye kadar Afganistan'da 15 binkayıp verdiğini bildirdi.

23- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD dünüç diplomatını sınırdışı eden Nikaragua'nın altı konsolosluğunu kapattı ve 21 diplomatını da sınırdışı etti.

24- AP Ajansı'nın Mekke çıkışlı haberine göre; Mekke'de çalışmalarına başlayan «İslam İlahiyat Konferansı» nın açılış konuşmasını yapan Suudi Arabistan Kralı Fahd bin Abdülaziz, «İslam yasalarında dönemin koşullarına uygun yenilikler yapılmasını» istedi.

25- Arap Birliği Genel Sekreteri Çadli Klibi'nin, İran ile Irak arasındaki arabuluculuk temaslarına yeniden başladığı, Suriye lideri Hafız Esad'la bir görüşme yaptığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

26- Filistin Kurtuluş Örgütü yöneticilerinden Ebu Cihad'ın, beşArap ülkesindeki Filistinli gerillaların Bekaa Vadisi'nde toplanmalarının kararlaştırıldığını söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

27- İsrail parlamentosunun, muhalefetteki İşçi Partisi'nin, Suriye ile bir çatışmaya yol açmamak için İsrail birliklerinin Lübnan'danderhal ve tek taraflı olarak çekilmesi amacıyla verdiği önergeyi 47evet ve 2 çekimser oya karşı 55 oyla reddetti.

28- Anadolu Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre Fransa İçişleri Bakanı Gaston Deferre, iki polis sendikası liderinin işine son verdi, yedi polis yetkilisine geçici olarak işten el çektirdi ve sekiz poliside erken emekliye ayırdı.

29- ANKA Ajansı'nın Belgrad çıkşılı haberine göre; Yugoslavya'da meydana gelen bir maden kazasında 12 madencinin hayatınıyitirdiği, 59 madencinin ise yaralandığı Yugoslav Resmi haber ajansı Tanjug tarafından bildirildi.

9 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in davetlisi olarak bir süredirülkemizde bulunan Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov veberaberindeki heyet, İzmir Çiğli Havaalanı'nda askeri törenle uğurlandı.

2- Bulgaristan Devlet Başkanı Jivkov'un Türkiye'ye resmi ziyaretini tamamlaması üzerine Ankara'da yayınlanan ortak bildiride,«İki ülke arasındaki ilişkilerin hak eşitliği ve karşılıklı saygı ilkelerinedayalı olduğu, bunun özellikle Balkanlarda barış ve istikrara katkıdabulunduğu» belirtildikten sonra iki devlet başkanının çeşitli uluslararası sorunlara temas ettikleri bildirildi ve «Taraflar Balkanlar'dakiduruma özel bir önem atfetmişlerdir. Bölgedeki «barış ve istikrarıgüçlendirmeyi hedef alan çabaların Avrupa'daki siyasi ortamın iyileştirilmesine de katkıda bulunacağını teyid etmişlerdir. Balkan ülkeleri arasında ikili işbirliğinin yaygınlaştırılması ve güçlendirilmesinin, bölge ülkeleri arasında somut ve ortak yararlan saptanmışkonularda çok taraflı işbirliği için yeni imkanlar vereceğine inanmaktadırlar» denildi.

3- Bazı sıkıyönetim bölgelerinin komutan ve yardımcıları değiştirildi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Milli Güvenlik Konseyi üyelerinin imzaları ile yayınlanan kararname ile beş general ve üç albayyeni sıkıyönetim görevlerine atandı.

4- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; DanışmaMeclisi üyeleri Meclis çalışmaları ile ilgili olarak bir saat 45 dakikasüren bir toplantı yaptılar. Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, toplantıdan sonra basına yaptığı açıklamada, «Kanunların milletin ihtiyaçlarına en uygun şekilde çıkması için, gereğine göre çalışma sürelerinin artırılması üzerinde fikir birliğine varılmıştır» dedi.

5- Başbakan Bülend Ulusu, kamu kuruluşlarının yöneticilerinegönderdiği genelgede, memurların görevlerini hangi çizgiler içindeyerine getireceklerini tekrarladı ve «Devlet memurları herhangi birsiyasi parti, kişi veya zümrenin yararını ve zararını hedef tutan davranışta bulunmayacaklardır. Devlet memurları, kanunları, tarafsızlık ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulamak mecburiyetindedirler» dedi.

6- Bakanlar Kurulu, ihracatta vergi iadesine dair (13) numaralıkararın yürürlüğe konulmasını kararlaştırdı. Karar Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

7- Danışma Meclisi üyeleri Genel Kurul toplantısından sonrabiraraya gelerek tatil konusu ile Eşref Akıncı'nın 2.5 ay tatil yapmaönerisini görüştü.

8- Anavatan Partisi'nin Ankara İl Başkanlığına Barlas Doğu getirildi.

9- Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nca hazırlanan «DayanıklıTüketim Malları» konulu raporda; Türkiye'nin çamaşır makinası üretiminde gelişmiş ya da gelişmekte olan toplam 302 ülke arasında18. sırada, buzdolabı üretiminde ise yedinci sırada yeraldığı belirtildi.

10- Para Kredi Kurulu, soya fasulyesi destekleme alım fiyatını63 lira olarak belirledi. 1982 ürünü için 52 lira olan soya fasulyesitaban fiyatı, yüzde 20 artış gösterdi.

11- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, ilk kez birTürk girişimcinin yurt dışında komple bir fabrika kuracağı bu fabrikanın günde 300 ton kapasiteli un fabrikası olarak Nijerya'da inşaedileceği bildirildi.

12- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türkiye'de bulunan İngiltere Uluslararası Ticaret Kurulu Başkanı LordJellicoe, birçok İngiliz firmasının Ortadoğu'da faaliyet gösteren Türkmüteahhitlik firmaları ile ortaklık yapmak istediklerini söyledi.

13- Tarım eski bakanlarından Ali Cavit Oral İstanbul'da öldü.

14- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu, kahve tarayarak üç kişiyi öldüren, iki kişiyi de yaralayan sol görüşlü Necdet Sözbir'in idamcezasını onayladı.

15- MHP ve yan kuruluşları ile ilgili davada, sanıklardan Gümrük ve Tekel Bakanlığı eski Müsteşarı Namık Kemal Zeybek tahliyeedildi.

Basında yeralan bir habere göre; sıkıyönetim ilanından 30 Nisan1983 gününe değin, Sıkıyönetim Askeri Mahkemelerince toplam 126kişi hakkında ölüm cezası verildi.

Öte yandan 4. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı bünyesindekurulan 4 Nolu Kaçakçılık Mahkemesi'nde, kaçakçılık suçundanyargılanan ve haklarında mahkumiyet kararı verilen sanıklardan 10'uömür boyu, 9'u 20 yıldan fazla, 22'si 10-20 yıl arasında, 23'ü 5 - 10yıl arasında, 5'i ise 5 yıla değin ağır hapisle cezalandırıldı.

16- Tercüman Gazetesi sahibi Kemal Ilıcak, İlhan Selçuk'unCumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan 3 Nisan 1983 günü «Tercümanve Taşnak» ve 9 Nisan günlü «Mıgırdıç Şellefyan ve Kemal Ilıcak»başlıklı yazıları için herbirisi 20 milyonluk tazminatı içeren, toplam40 milyonluk iki dava açtı.

17- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan Paris çıkışlı habere göre;NATO Konseyi nedeniyle Paris'te buluşan Türk ve Yunan Dışişleribakanları, «İki ülke arasındaki siyasi görüşmeleri bu aşamada askıya almayı, bunun yanısıra ekonomik ve turistik işbirliği alanlarındaçalışmaların başlatılmasını» kararlaştırdılar ve onay için hükümetlerine yollamayı önereceklerini açıkladılar.

Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, görüşmeden sonra gazetecilerinsorularını yanıtlarken, «Bildiğiniz gibi, Yunanistan, iki ülke arasındakisiyası görüşme sürecini askıya almıştı. Bu aşamada da, siyasi müzakere yapamayacaklarını bize birkaç defa bildirdiler. Buna henüzhazır olmadıklarını söylediler. Müzakere için, iki tarafın hazır olmasıgerekir ve biz de Yunanistan'ı zorlayamayız. Ekonomik ve turistikişbirliği yollarının aranmasının da çok zararlı olduğunu sanmıyorum. Eski emrivakiler ve tek taraflı girişimler olmasın» dedi.

Türkmen, Fransa'ya gelişiyle ilgili olarak Türk basınında çıkaneleştirilere verdiği yanıtta da, «NATO toplantısına katılmamızınFransa ile ilişkilerimizle hiçbir ilişkisi yoktur. Bu ülke ile ilişkilerimiziyi değil diyerek bu tip toplantılardan çekilmeye başlarsak, o zamanyalnızlığa kendi kendimizi itmiş oluruz» dedi.

18- Anadolu Ajansı'nın Frankfurt çıkışlı haberinde; endüstrileşmiş Batılı ülkelerin merkez bankaları tarafından yapılan gizli toplantılarda hazırlanan ve uluslararası bankacılığın daha sıkı denetlenmesi ile ilgili kuralların açıklandığı, yeni anlaşmanın merkez bankaları arasında sıkı işbirliği yapılmasını, bankaların bunların yabancı ülkelerdeki şubelerinin ve bu bankaların şirketlerinin sıkı bir denetim altında bulundurulmasını öngördüğü bildirildi.

19- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat'ın, Katar'da Filistin topluluğuna hitaben yaptığı konuşmada, «Filistin savaşçılarının Bekaa Vadisi'nde toplanacağı» yolundaki haberleri yalanlayarak, «El Fetih gerilla grubu içinde basgasteren silahlı direnişin yüzde yüz kontrol altına alındığını» bildirdi.

20- AP Ajansı'nın Adis Ababa çıkışlı haberine göre; Libya lideriKaddafi, Afrika Birliği Örgütü doruğunu terketti.

21- Anadolu Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran yönetimi, Irak hükümetinin körfezin savaştan arındırılmış bölge halinegetirilmesi, sınır kentlerine yapılan saldırıların durdurulması ve Ramazan ayı nedeniyle en azından bir ay savaşa ara verilmesi yolundaki üç maddelik sınırlı ateş-kes önerisini, «Propaganda olarakniteleyerek» resmen reddetti.

10 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Güney Kore'de yayınlanan«Diplomacy» dergisinin sorularına verdiği cevapta, «Türkiye'nin içtedhişe karşı başarıyla verdiği savaşı dıştaki Ermeni tedhişine karşıda vereceğini» açıkladı.

2- Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığındanyapılan Başbakan Bülend Ulusu'nun açıklamasında, «Son günlerdekurulma hazırlıkları içinde bulunan bazı siyasi partileri destekleyeceğim veya başında yeralacağım yolundaki haberler basında yeralmaktadır. Bu haberlerin gerçekle ilişkisi olmadığını, bu konuda girişimim bulunmadığını belirtmek isterim. Benim bu aşamada bütündikkatim ve çalışmalarım hükümet programında açıkladığımız icraatı sağlıklı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirmeye yönelik bulunmaktadır. Bu hususu özellikle vurgulamak istiyorum» dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Türk vatandaşlığından çıkarılmış olan veTürkiye ile Türkler aleyhine propaganda faaliyetini sürdüren kişilereilişkin her türlü yazılı eser, resim, kartpostal, plak, video ve sesbantlarının Türkiye'ye sokulmasını ve dağıtılmasını yasakladı.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Ankara'da basmayaptığı açıklamada, «1 Temmuz'dan itibaren mevduat faizlerinindüşürüleceğini, bunun enflasyon hızının düşürülmüş olmasına bağlıolarak yapılması gereken bir ayaria'ma olduğunu» söyledi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, Çin HalkCumhuriyeti Kamu Sağlık Bakanı Cui Yueli'nin konuğu olarak resmi'bir ziyaret için Pekin'e gitti.

6- İstanbul Deniz Ticaret Odası, 1982 yılında ülkemize ençokdöviz kazandıran üyelerini madalya ve takdir beratı ile ödüllendirdi.Ödül dağıtım törenine katılan Ticaret Bakam Kemal Cantürk,yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin kabuk değiştirdiğini belirterek, «Eski yıllara göre gelişen ekonomimiz artık düzlüğe çıktı» dedi.

7- Cumhurbaşkanlığı Başyaverliğine öğretmen Albay CevatErten tayin edildi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Dışişleri'nin olağan haftalık brifinginde. «Türkiye ile Yunanistan arasındaekonomi ve turizm alanlarında başlayacak diyalogun ileride siyasaldiyaloga zemin hazırlayabileceğini» söyledi.

9- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, BekirÇelenk'in Bulgaristan'dan Yunanistan'a geçtiği yolundaki haberleriyalanladı.

10- İçişleri Bakanlığı Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından Ankara'da basına yapılan açıklamada, muhtarların nüfuscüzdanı örneği vermelerinin Nüfus Yasası'na aykırı olduğu, muhtarlarca verilen örneklerin geçersiz olduğu ve nüfus cüzdanı örneklerinin noterden alınması gerektiği belirtildi.

11- Maliye Bakanlığı'nca, Türk bankacılık sisteminin yeniden düzenlenmesi amacıyla hükümete kanun kuvvetinde kararname çıkartma yetkisi veren yasaya dayanılarak hazırlanan «Bankalar Kanun Tasarısı», Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulu'nda görüşüldü.

12- Basında yeralan haberlere göre; MDP'nin Ankara İl Başkanlığı'na Ünal Sabuncu getirildi.

13- SODEP kurucularından Muzaffer Saraç'ın istifasıyla boşalanYol-İş Federasyonu Genel Başkanlığı'na, Federasyon Genel Sekreteri Bayram Meral, yönetim kurulunca asaleten seçildi.

14- Anavatan Partisi İstanbul İl Merkezi açıldı ve İl Başkanlığı'na Prof. Ercüment Konukman getirildi.

15- Emekli hakim avukat Bedriye Araz, Halkçı Parti İzmir İl Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etti.

16- Basında yeralan bir habere göre; bir Türk firması, Cezayir'e100 bin adet lüks bütan gazı fırını ihraç etmek üzere anlaşma yaptı.

17- Yasa dışı PKK (Apocular) örgütü davasına Antakya grubusanıklarının yargılanmalarıyla devam edildi, 2'si tutuksuz 237 sanığın sorgulamaları da başladı.

18- Kahramanmaraş ve Diyarbakır Emniyet Narkotik Şube Müdürlüğü dedektifleri, yaptıkları bir uyuşturucu madde operasyonusonucu dört kilo katıksız eroin ile beraber dokuz kişilik bir şebekeyi ele geçirdi.

19- İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı ileçalışmakta veya malüllük aylığı almakta iken ölen sigortalıların ailelerine ödenmekte olan cenaze masrafı 7 bin 500 liradan 15bin liraya çıkarıldı. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, ResmiGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

20- NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için Paris'te bulunanDışişleri Bakanı İlter Türkmen, Federal Alman Dışişleri Bakanı HansDietrich Genscher ve Amerikan Dışişleri Bakanı George Shultz ilebirer görüşme yaptı.

21- NATO Bakanlar Konseyi İlkbahar Toplantısı sona erdi. Toplantıdan sonra yayınlanan ortak bildiride, «Moskova'nın silahlarınkontrolü görüşlerinde daha hızlı davranması ve ancak böylelikle Avrupa'ya Cruise ve Pershing-2 füzelerinin yerleştirilmesi kararınınuygulanmasının engellenebileceği» belirtildi ve «NATO üyesi ülkelerin söz konusu füzelerle ilgili olarak, 1979 yılında aldıkları kararabağlı oldukları» açıklandı. Bildiride ayrıca, Polonya ve Afganistan'daki duruma da temas edilerek, «Popa 2. Jean Paul'ün, Polonya ziyaretinin, bu ülkedeki durumu yumuşatacağına dair üye ülkelerinümitleri» dile getirildi ve Afganistan'daki Sovyet işgaline derhal sonverilmesi» çağrısı tekrarlandı.

Toplantıda, NATO Genel Sekreteri Luns'un ittifak içi ekonomikyardım konusundaki raporu da kabul edildi. Ortak bildiriye ek olarakyapılan açıklamada, «Türkiye, Yunanistan ve Portekiz'e ekonomikyardımların sürdürülmesinin kararlaştırıldığı» kaydedildi.

22- İngiltere'de yapılan genel seçimlerde, iktidardaki Muhafazakar Parti 650 üyeli Avam Kamarası'nda 398 sandalye elde etti.

23- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberinde, Papa II. John Paul'un 16-24 Haziran tarihleri arasında Polonya ziyareti sırasındaPapa ile buluşmak için yıllık izin talebinde bulunan Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa'nın isteğinin kabul edilmediği bildirildi.

24- Libya lideri Muammer Kaddafi'nin dün Kuzey Yemen'densonra Suudi Arabistan'a ani bir ziyarette bulunarak, Suudi Arabistan Kralı Fahd ile kısa bir görüşme yaptığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; dünyanıngüneş etrafında döndüğünü kanıtlayan, bu savından ötürü yargılanan ve hapsedilen bilgin Galile, 350 yıl sonra Papalık tarafından affedildi.

11 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'nın Bayındır Barajı ilebaraj çevresindeki Kutludüğün kasabasında incelemelerde bulundu.

2- Milli Güvenlik Konseyi, 1928 yılında çıkarılan 2172 sayılı madenlerin devletleştirilmesine ilişkin kanunu yürürlükten kaldıran yeni«Maden Kanunu Tasarısı»nı kabul etti.

3- Devlet Bakanı Nimet Özdaş yaptığı açıklamada, «GeçenOcak, Şubat ve Mart aylarında Ankara'daki kükürtdioksit miktarınınyüzde 50 oranında azaldığını» söyledi.

4- Atatürk'ün Amasya'ya gelişinin ve «Amasya Tamimi» nin yayınlanışının 64. yıldönümü nedeniyle düzenlenen Amasya AtatürkKültür ve Sanat Şöleni başladı.

5- Papa 2. Jean Paul'e suikast girişiminden İtalya'da tutuklubulunan terörist Mehmet Ali Ağca'yı sorguya çekmek için İstanbulSıkıyönetim Adli Müşavir Yardımcısı Tevfik Tunç Onat ile Hava Hakim Önder Ayhan Roma'ya giderek temaslarına başladılar.

6- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel temsilcisi Hugo Gobbi,BM Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması amacıyla BM Güvenlik Konseyi çalışmalarıyla ilgili olarak Kıbrıs'dan New York'a gitti.

7- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'da iki günsüren NATO Dışişleri Bakanları ilkbahar dönemi toplantısının sonunda yayınlanan ortak bildiride, «Cenevre'de yapılan ABD ile Sovyetler Birliği arasında silahsızlanma görüşmelerinin akışında çokönemli bir değişiklik olmadığı takdirde, Avrupa'ya 1983 sonunda Amerikan füzelerinin yerleştirilmesinin kaçınılmaz olacağı» görüşüyinelendi.

8- AP Ajansı'nın Trento çıkışlı haberine göre; İtalya'nın, Bulgar makamlarından Bekir Çelenk'in iadesini istediği açıklandı.

9- Yabancı ajansların Londra çıkışlı haberlerine göre; yeniden Başbakanlığa seçilen İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher hükümette değişiklik yaptı. Bu arada Dışişleri Bakanlığı'na Maliye Bakanı Sir Geoffrey Howe atandı, Maliye, Enerji Ulaştırma ve YerelYönetim Bakanlıklarına yeni atamalar yapılırken, Ticaret ve SanayiBakanlıkları birleştirildi.

10- Yabancı ajansların haberine göre; İsrail Dışişleri Bakanı İzhak Şamir Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, «Yunanistan'ın Avrupa Ekonorrlik Topluluğu Dönem Başkanlığı'nı temmuz ayındadevralmasının ve iki ülke arasında diplomatik ilişkiler bulunmamasının sorunlar yaratacağını» açıklaması üzerine Yunan hükümet sözcüsü yaptığı açıklamada, «Bunun doğru olmadığını, İsrail'in Atina'dabir diplomatik misyonunun mevcut olduğunu, hükümetinin İsrail ileolan ilişkilerini geliştirme amacında olduğunu» söyledi.

11- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Stratejik Silahların Azaltılması (START) görüşmelerinde yaptığı yeni önerilerin Sovyet yönetimi tarafından «kabul edilemez» olarak nitelendirildiği Sovyet ResmiHaber Ajansı TASS tarafından bildirildi.

12- ANKA Ajansı’nın Adis Ababa çıkışlı haberine göre; AfrikaBirliği Örgütü'nün Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da yapılan 19.doruk toplantısında, «Batı Sahra'da Polisario ile Fas arasında 7 yıldır sürmekte olan savaşa bir son verilmesi ve 6 ay içinde «kendi kaderini tayin için bölgede referanduma gidilmesi» çağrısında bulunuldu.

13- Yabancı ajansların haberine göre; Ürdün Kralı Hüseyin Lübnan'da yayınlanan «El Vatan-ı Arabi» Gazetesi'ne verdiği demeçte«Suriye ile İsrail arasında çıkabilecek bir savaşta bir Dürzi devletinin kurulması halinde böyle bir devletin Lübnan topraklarını içereceğini ve Golan Tepeleri'nden Çuf Dağları'na dek uzanması olasılığının bulunduğunu» söyledi. Kral Hüseyin daha sonra da, «Ancakİsrail ile Suriye arasında askeri güç dengesizliği nedeniyle şimdilikböyle bir savaşın çıkabileceğini sanmadığını» sözlerine ekledi.

14- Yabancı ajansların haberine göre; Libya lideri MuammerKaddafi Suudi Arabistan ve Ürdün'e yaptığı ziyaretlerden sonra Suriye'ye geçti.

12 Haziran 1983

1- Toprak ve Tarım Reformu Yasa Tasarısı'nın Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi tamamlandı.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Milliyet Gazetesi'neverdiği özel demeçte, «Değişik amaçlara yönelik olmak üzere Türkiye'de, Antalya, Aliağa ve Yumurtalık'ta üç serbest bölge kurulması projelerinin icra aşamasına geldiğini ve Başbakan Ulusu'nun bukonuda son talimatı verdiğini» söyledi.

3- Paris'teki NATO Bakanlar Konseyi toplantısına katılan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Ankara'ya döndü. Türkmen, Esenboğahavaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanlı meslekdaşıYannis Haralambopulos ile yaptığı görüşmeye ilişkin olarak, «iki ülke arasında ihtilaflı bulunan meseleler üzerinde bir diyalog olmadı.Siyasi konular üzerinde konuşmaya hazır değiller» dedi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, yurt dışında çalışan Türk işçilerine seslendi ve «Turizm tesislerimizde işçilerimizi tatile çağırıyoruz, işçilerimize Turizm Bankası tesislerinde öncelik tanıyoruz ve yüzde 25indirim yapacağız» dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Bulgaristan'da Bekir Çelenk'in serbest bırakıldığı ve Yunanistan'a gittiği yolundaki haberlerin doğruolmadığını belirterek, «Bekir Çelenk'in Bulgaristan'daki tutuklulukhalinde değişiklik yoktur» dedi.

6- İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Gezgin, ANKA Ajansına yaptığı açıklamada, «Dışa açılmanın temel koşulu, kamu yönetimi ile dışa açılacak kuruluş arasında güven ortamının sağlanmasıdır» dedi.

7- TRT Haber Dairesi Başkanlığı Dış Haberler Müdürlüğü'neReyhan Semer atandı.

8- Adventure Express-83 Tatbikatı'nm birinci safhasındaki intikal hareketi tamamlandı.

9- Basında yeralan bir habere göre; 1 Ocak 1984 tarihinde yürürlüğe girmesi gereken beşinci beş yıllık kalkınma planı bir yıl ertelendi.

10- Basında yeralan bir habere göre; ülkemizde elektrik bağlanan köy sayısı 1982 yılı sonu itibariyle 22 bin 281'e yükseldi.

11- Ramazan ayı başladı.

12- Ortadoğu ülkelerinden sağladıkları piyasa değeri 45 milyonlira olan 44 kilo esrarı yurt dışına sevketme hazırlıkları yapan birikadın sekiz kişi, Narkotik şube dedektiflerinin düzenledikleri serioperasyonlarla yakalandı.

13- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan Lefkoşa çıkışlı habere göre; Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde bulunan İngiliz Lordlar Kamarasıüyelerinden Lord Spens, Rumların federal bir çözüme yanaşmamasıhalinde Kıbrıslı Türkler için tek çıkar yolun bağımsızlık olduğunu söyledi.

14- Fransa'da yayınlanan «Le Figaro Magazine» dergisi, İstanbul'da açılan «Anadolu Medeniyetleri» Sergisi'ne on sayfa ayırdı ve«Böylesi hiç görülmedi. İstanbul'da 10 bin yıllık kültür» başlığını kullandı.

15- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Atina'da hafta içinde bazı üst düzey yöneticilerinin öldürüleceğine ilişkinihbarlar yapılması üzerine, Yunanistan Cumhurbaşkanı KonstantinKaramanlis'le Başbakan Andreas Papandreu'nun korunması için çoksıkı güvenlik önerileri alındığı Yunan basınında yayınlanan haberlerde bildirildi.

16- İsrail'de Lübnan'ın işgaline son verilmesini isteyen birkaçyüz kişilik grubun, İsrail Başbakanı Manahem Begin'in evinin önündeprotesto gösterisi yaptığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Aynı kaynakların haberine göre; ABD'yi ziyaret etmekte olanLübnan Dışişleri Bakanı Elias Salem, Suriye ile ABD yönetimleri arasında Suriye'nin Lübnan'daki birliklerini geri çekmesi konusundakigörüşmelerin yakında başlayacağını söyledi.

17- Basında yeralan bir habere göre, İngiltere İşçi Partisi GenelBaşkanı Michael Foot, görevinden çekileceğini açıkladı.

18- Anadolu Ajansı'nın Mountain Viev çıkışlı haberinde, BirleşikAmerika yapısı insansız uzay aracı «Pionner 10» un içersinde insanlıktan, olası yabancı uygarlıklara mesajı ile birlikte güneş sisteminiterketmeye hazırlandığı bildirildi.

19- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Filistin Kurtuluş Örgütü içinde «İkinci adam» olan Ebu Iyad'a karşı başarısızbir suikast girişiminde bulunan beş kişi iki hafta önce idam edildi.

13 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dışişleri Bakanı İlter Türkmenile görüştü. Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden verilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Türkmen, CumhurbaşkanıKenan Evren'e, katıldığı NATO Bakanlar Konseyi İlkbahar toplantısıhakkında bilgi verdi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu'nun Lalahan'daki Süt ve MamulleriFabrikası'nı törenle işletmeye açtı.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «Paris'te Yunan Dışişleri Bakanı ile gayet dostanegörüşme yaptığını» belirterek, «Yunanistan şu anda siyasi diyalogahazır değildir. Diyaloga tamamen kapılarını kapatmış değiller, fakatşimdiki halde buna başlayacak durumda olmadıklarını söylüyorlar.Zannediyorum bu konuda çok samimi davranıyorlar. Bu iyi bir şeydir.Suni olarak bir işi oturup görüşmektense şimdilik görüşmemek dahaiyi olur» dedi.

Dışişleri Bakanı Türkmen, Türk - Fransız ilişkileri üzerinde dedeğerlendirme yaparak, «Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkiler karmaşıktır. Fransa'nın tutumunun Türkiye açısından isabetli bir tutum olduğu söylenemez» Fransa son NATO ülkelerinin birbirine danışması fikrini kabul etmedi. Tümüne itiraz etmediler. Biz bu danışmaların yapılmasına önem veriyorduk. Aramızda bu yüzden bir münakaşa oldu» şeklinde konuştu.

4- Gümrük ve Tekel Bakanı Tayyar Sadıklar, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, «Gümrük Kanunu'nun uygulanması sırasındagörülen aksaklıkların 2817 sayılı kanunla büyük ölçüde giderildiğinive bu değişiklikten sonra uygulamada kullanılacak yeni gümrük yönetmeliği ile tasfiye tüzüğü tasarılarının son aşamaya getirildiğini»bildirdi.

5- Milli Eğitim Komisyonu, «YÖK» Kanunu'nda değişiklik öngören kanun tasarısını kabul etti.

6- Faiz oranlarında değişiklik yapmak üzere Merkez BankasıBaşkan Yardımcısı İbrahim Kurt'un başkanlığında 9 banka genel müdürünün yaklaşık 5 saat süren toplantısından sonra, vadeli mevduatfaizlerinin 5 puan düşürülmesi kararlaştırıldı. Buna göre; 6 ay vadelimevduat faizleri yüzde 40'dan yüzde 35'e, 1 yıl vadeli mevduat faizleri de yüzde 45'ten yüzde 40'a indirildi.

7- Türk - İş ile Uluslararası Çalışma Örgütü ILO tarafından ortaklaşa düzenlenen, «İşçi Eğitimi ve Teknikleri Kursu» nun açılışında bir konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «Türkiye'de sendikacılık yeni başlayacaktır» dedi.

8- Halkçı Parti Kurucular Kurulu, Milli Güvenlik Konseyi tarafından «kurucu üyelikleri uygun görülmeyen» ve parti yönetim kurulunda görev almış bulunanlardan boşalan görevlere yeni atamalaryapmak üzere toplandı- Boşalan Genel Başkan Yardımcılığına Günseli Özkaya ve Ayhan Fırat, Genel Sekreterliğe ise Özer Gürbüzseçildi.

9- Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Turgut Sunalp,Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek, Cemiyet Başkanı Nezih Demirkent ve üyelerle sohbet etti.

10- İkinci Ordu 70 yıldır görev yaptığı Konya'dan ayrılarak Malatya'ya hareket etti. Nakil dolayısıyla Konya'da bir veda töreni düzenlendi.

11- Deniz Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan Deniz Kurdu-2 Tatbikatı Gölcük'te başladı. Bu arada, Sarıkamış'ta sürmekteolan Adventure Express - 83 tatbikatının da caydırma harekatı bölümü tamamlandı.

12- Sanayi kuruluşları başta olmak üzere bazı kesimlerde elektrik kısıntısı uygulamasına başlandı.

13- Uluslararası Kızılhaçlar - Kızılaylar Birliği (LİG) Başkanı veİspanya Kızılhaç Başkanı Ekselans Enrigue de la Malta, beraberinde LİG Başkanı Özel Danışmanı Mr. Manuel Fiol Calafat ve sekreteri Mrs. Giovanna Marone olduğu halde Kızılay'ın davetlisi olarakülkemize geldi.

14- Milli Güvenlik Konseyi'nce kabul edilen yeni Milletvekili Seçim Yasası, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- Milletvekili Seçimi Yasası'nın geçici üçüncü ve geçici dördüncü maddeleri ile Milli Güvenlik Konseyi, partilerin seçimlerdegösterecekleri milletvekili adaylarını inceleme ve veto yetkisi aldı.

16- Milli Güvenlik Konseyi'nce onaylanan yeni Maden YasasıResmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- İsveç'deki temaslarını tamamlayan Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, Kopenhag havaalanında basına verdiğidemeçte, «Bağımsızlık, ilanı için çalışmaların sürdüğünü, referandumkararının bu ay sonuna kadar yasalaşacağını» söyledi.

18- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Avrupa EkonomikTopluluğu (AET) İçişleri Bakanları Bonn'da yaptıkları toplantıda,«Uluslararası terörizmle yapılan mücadeleyi gözden geçirerek, «Özellikle Ermeni teröristlerin Türk diplomatlarına karşı giriştikleri suikast eylemlerinden dolayı duydukları endişeyi» dile getirdiler.

19- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; ABD SenatosuGenel Kurulu'nda konuşan NewYork senatörü Alfons Damato, terörle mücadele eden Amerika'nın müttefikleriyle güç birliği yapmasıgerektiğini belirterek, «Amerika, şuursuz olan bu terörizme karşıkararlı siyasetini ve terörizmi lanetleyen tutumunu devam ettirmelidir» dedi.

20- ABD yönetiminin, Lübnan konusunda Sovyetler Birliği ilegörüşmeler yaptığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- İngiltere'de Sosyal Demokrat Parti lideri Roy Jenkins istifaedeceğini açıkladı.

22- Afrika Birliği Örgütü (OAU)'nun 19. Doruk Toplantısı sonaerdi.

23- Basında yeralan bir habere göre; Suudi Arabistan hükümeti, iki yıllık bir aradan sonra, Leopar-2 tanklarından satın almakamacıyla, Batı Almanya hükümetine yeniden başvurdu.

24- Lübnan'da iki İsrail konvoyuna kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından saldırı düzenlendiği ve iki askerin ağır yaralandığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14 Haziran 1983

1- Gümrük ve Tekel Bakanı Cafer Tayyar Sadıklar, bakanlığıile ilgili Doğu Karadeniz Bölgesi’nde incelemelerde bulunurken Samsun'da yaptığı konuşmada «çay tüketiminin son günlerde yüzde 60oranında arttığını» söyledi.

2- Türkiye ile Malta arasında turizm alanında işbirliğini öngören protokol Ankara'da Türkiye adına Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu ile Malta Turizm Bakanı Rena Cellaga arasında Ankara'da imzalandı.

3- Türkiye Maden İhracatçıları Birliği tarafından İstanbul'dadüzenlenen, «Uluslararası Mermer Sempozyumu» nda bir konuşma,yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir İlkel, «Mermer sektöründe hızlı bir gelişme kaydedildiğini» belirterek, «Hedefimiz dünya piyasasında 10 yılda yüzde 10 pay almaktır» dedi.

4- Cumhuriyet Başsavcılığı Necla Tekinel'in MDP kurucu üyeliğini «1961 yılında devlet aleyhine suç işlemekten Yüksek AdaletDivanı'nda yargılanıp 4 yıl 2 ay hapse mahkum olması» nedeniyleiptal etti.

5- Konutlar için ödenen Emlak Vergisi'nin mükelleflerin ödemegücünü aştığı gerekçesiyle Emlak Vergi Yasası'nın değiştirilmesi vekonut olarak kullanılan binaların vergi değerlerinin 5 milyon lirasının vergiden muaf tutulması için hazırlanan yasa önerisi DM Çanakkale Üyesi Mehmet Pomak ve 30 arkadaşı tarafından DanışmaMeclisi Başkanlığı'na verildi.

6- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Karayolu Trafik Yasası'nın görüşülmesine devam edildi.

7- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu, Konya üyesi Abdullah Asım İğnecilerin dokunulmazlığının kaldırılmasına gerek olmadığına karar verdi.

8- 2. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, 2. Ordu Karargâhı'nınKonya'dan Malatya'ya nakline ilişkin bir bildiri yayınladı.

9- Türkiye ile Bulgaristan arasındaki mevcut karasuları, kıtasahanlığı ve Mutludere meselesinin çözümlenmesi amacıyla teknikseviyedeki görüşmeler Ankara'da başladı.

10- Türk Dil Kurumu'nun yeni Genel Yazmanı Kemal DemirayTHA'ya yaptığı açıklamada, «Dil Kurumu şimdilik eski statüsü içindedevam ediyor. Daha sonra yeni kanun çıktığında bu yeni durumauygunluğu sağlanacaktır» dedi.

11- Türkiye Barolar Birliği Başkanlığından istifa eden AtillaSav'ın yerine, İzmir Barosu'ndan avukat Güneş Atabay ile İstanbulBarosu'ndan avukat Gülçin Çaylıgil'in vekalet etmesi kararlaştırıldı.

12- Akajans'ın Adana çıkışlı haberine göre; Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Kemal Savrun, «Buğdaya verilen fiyatın maliyetinaltında olduğunu» ileri sürdü.

13- Bangladeş Dışişleri Bakanı Şems ud Doha, Dışişleri Bakanıİlter Türkmen'in davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

14- Trabzon Müzesi Müdürlüğü ile Trabzon Eski Eserleri ve Müzeleri Sevenler Derneği'nin ortaklaşa düzenledikleri yurt çapındakikarikatür yarışmasında birincilik ödülü Hasan Seçkin'e verildi.

15- Ankara Gülhane Tıp Akademisi'nde, Türkiye'de ilk defa kalbibesleyen damarlara ameliyatsız operasyon yapıldı.

16- Tercüman Gazetesi sahibi Kemal Ilıcak tarafından, Cumhuriyet Gazetesi yazarı İlhan Selçuk hakkında «Tercüman ve Taşnak»başlıklı yazısı nedeniyle açılan davaya İstanbul 9. Asliye HukukMahkemesi'nde başlandı.

17- Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Fahir Alaçam'ın, Yunanistan'da ana Muhalefet Partisi Yeni Demokrasi Partisi lideri EvangelosAverof'la bir görüşme yaptığı basındaki haberlerde yer aldı.

18- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Amerikan UlusalBilim Vakfı (National Science Foundation) ile Türkiye Bilimsel veTeknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında 5 yıllık bilimsel veteknik işbirliği anlaşması imzalandı.

19- Ağa Han Mimarlık Ödülleri'nin uluslararası düzeydeki sekizinci semineri Yemen'in başkenti Sana'da yapıldı.

20- Akajans'ın Lef koşa çıkışlı haberine göre; Birleşmiş MilletlerGüvenlik Konseyi Kıbrıs Barış Gücü'nün görev süresini uzatmakamacıyla toplandı.

21- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan Hükümetsözcüsü Dimitris Marudas, «Başbakan Andreas Papandreu'nun Balkanlar'ın nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge olması için birlikte çalışma teklifinin Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov tarafından olumlu karşılandığını» bildirdi.

22- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi toplantısı Politburo üyesiKonstantin Çernenko'nun açılış konuşmasıyla başladı.

23- Yabancı ajansların Londra çıkışlı haberlerine göre; İngiltereBaşbakanı Margaret Thatcher 9 bakan yardımcısını kabine dışı bıraktı, 34'ünün de yerlerini değiştirdi.

24- AP Ajansı'nın Ajaccio çıkışlı haberine göre; Fransa DevletBaşkanı Françoise Mitterand Korsika'da yaptığı konuşmada, «Korsika'nın kendi kültürüne ve kimliğine sahip olacağını, ancak Korsika'nın Fransa'nın olduğunu» söyledi.

25- AP Ajansı'nın Los Angeles çıkışlı haberine göre; Kanadadoğumlu Holywood yıldızı Norma Shearer Los Angeles'ta öldü.

15 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Deniz Kuvvetleri eski komutanlarından emekli Oramiral Hilmi Fırat'ı Çankaya Köşkü'nde kabuletti.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Yatağan Termik Santrali'nin yapımı tamamlanan ikinci ünitesini törenle hizmete açtı. Ulusu, törende yaptığı konuşmada, «Ekonomik ve sosyal alanda sağlanacak gelişmelerin temel şartlarından birinin enerji meselesinin halli olduğunu» belirterek, «Önümüzdeki yıllarda arka arkaya işletmeye girecektermik ve hidroelektrik santrallerle elektrik enerjisi konusu hal yoluna girmiş olacaktır» dedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu, İzmir'e hareketinden önce Tercüman Gazetesi'nin «Toplu Konut Meselesi» ve «Toprak ve TarımReformu» konusundaki sorularına verdiği yanıtta, «Bütçenin yüzde5'ine ulaşamayacağını» belirterek, «Bu durum konut sorununun çözümünün tek başına devlet bütçesinin imkânları içinde gerçekleşemeyeceğini ortaya koymuştur» dedi.

4- 2. Ordu Komutanlık Karargâhı'nın Konya'dan Malatya'yanakledilmesi işlemi tamamlandı. 2. Ordu Komutanı Orgeneral Mehmet Buyruk, Malatya'da törenle karşılandı.

5- 5680 Sayılı Basın Kanunu'nda değişiklik yapan kanun tasarısı. Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

6- Danışma Meclisi İstanbul Üyesi ve Anayasa KomisyonuBaşkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, Danışma Meclisi üyeliğinden istifaetti. Aldıkaçtı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı'naatandı.

7- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp ve Genel SekreterÖzer Gürbüz, Sosyal Demokrasi Partisi Genel Merkezi'ne giderekGenel Başkan Erdal İnönü'yü ziyaret ettiler.

8- Milliyetçi Demokrasi Partisi 15'inci İl Teşkilâtı'nı İstanbul'da kurdu. MDP İstanbul İl Başkanlığı'na da Kenan Yılmaz getirildi.

9- İktisadi Kalkınma Vakfı'nın düzenlediği AET Eğitim Semineri'nde, «Türkiye'nin AET'ye girmesi halinde, Türk sanayiinin karşılacağı sorunlar ve korumacılık» konuları tartışıldı.

10- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Bangladeş Dışişleri Bakanı Shams-du Doha, resmitemaslarına başladı.

11- Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.'nin ayna fabrikası törenle hizmete açıldı.

12- Başbakanlık koruma görevlilerinden Komiser Yardımcısı Şakir Kaya geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat etti.

13- Fenerbahçe Futbol Takımı, Lig Şampiyonluğu ile FederasyonKupası'nı aldı.

14- Sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerince Ankara'da yasadışı Dev Yol, Devrimci Savaş ve Kurtuluş örgütlerine mensup 42 militanınsuç aletleriyle yakalandığı Ankara Emniyet Müdürlüğü Basın veHalkla İlişkiler Bürosu tarafından açıklandı.

15- Akajans'ın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Türk FedereDevleti Başkanı Rauf Denktaş, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, «Kıbrıs Türk Federe Meclisi'nin self determinasyon hakkı ile ilgili kararının yarın büyük bir çoğunlukla kabul edilmesinin beklendiğini» söyledi ve «Kıbrıs Rum Yönetimi meşru hükümet yalanınısürdürdüğü müddetçe kendimizi koruyacak adımlar atacağız» dedi.

16- Macar Zoltan Kodaly Anma Kurumu tarafından, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Hikmet Şimşek ve TRT Çok SesliKorosu üyesi ve radyo programcısı Mustafa Erol, birer anma plaketive onur belgesi ile ödüllendirildiler.

17- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin ikigün süren toplantısının dün sona erdiği ve toplantının sonucundaparti üst yönetiminde geniş çaplı düzenlemeler yapıldığı yabancıajanslar tarafından bildirildi.

18- AP Ajansı’nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; Lübnan'dakibütün askeri güçlerin geri çekilmesini öngören anlaşmanın dün Lübnan parlamentosunda oy çoğunluğu ile onaylanmasından sonra İsrail, Suriye'nin askeri birliklerini geri çekmemesi halinde anlaşmaya tek taraflı olarak uymayacağını ve ülke içindeki askeri birliklerinin yerini değiştirebileceğini açıkladı.

19- AP Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberinde; Şili'de askeri rejimi protesto için düzenlenen gösteriler sonucu en az 300 kişinin tutuklandığı bildirildi.

20- AP Ajansı'nın Miami çıkışlı haberine göre; İçinde 84 yolcuve 11 mürettebat bulunan bir Amerikan uçağı, dün gece Miami'denKüba'nın başkenti Havana'ya kaçırıldıktan sonra tekrar Miami'yedöndü.

16 Haziran 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu, İzmir Kemalpaşa'da Pınar Entegretesisleri ile Nemrut Körfezi'ndeki Çukurova Demir Çelik ve MakineKimya iskelesinin temelini attı. Ayrıca Kızılay hizmet binası ile İzmirDemir - Çelik Hammadde tesislerini hizmete açtı.

2- Danışma Meclisi Başkanvekili Vefik Kitapçıgil, «DanışmaMeclisi'nin Ağustos ayı sonuna dek çalışarak yasa çıkarmaya devam edeceğini» açıkladı.

3- Türk Medeni Kanunu'nu yenileştirmek amacıyla oluşturulankomisyon, çalışmalarını tamamladı.

4- Maliye Bakanlığı'nca yeniden belirlenen tüccarların imalatithalat ve alım - satımlarında uygulayacakları ortalama kâr hadleri,basında yer aldı.

5- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp Yüce Görev Partisi Genel Başkanı Baha Vefa Karatay'ı ziyaret etti.

6- ENKA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şarık Tara THA'yayaptığı açıklamada, «Faizlerin düşürülmesine taraftar olmadığını,faizlerin düşürülmesinin tasarrufların engellenmesi şeklinde yorumlanacağını» belirterek, «Türkiye'de gelişme hızını azaltan sebeplerden birinin de tasarruf azlığından kaynaklandığını» söyledi.

7- Danimarka'nın Fahri İzmir Konsolosluğu'nu yürütmekte olanYaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Yaşar'a Danimarka«Şövalyelik Nişanı» verildi.

8- Bakanlar Kurulu'nca hazırlanarak Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunulan Basın Yasa Tasarısı ile ilgili çeşitli görüşler basındayer aldı.

9- İstanbul Kapalıçarşı'da kimliği belirlenemeyen bir kişinin silahlı ve bombalı saldırısı sonucu iki yurttaş öldü, üçü ağır 23 kişi deyaralandı.

Saldırgan ise elindeki bombayı patlatarak olay yerinde öldü.

10- Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Doç. Nurkut İnanSıkıyönetim Yasası uyarınca görevinden alındı.

11- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nde yargılanan «Gültepe Olayları» sanıklarından Ali Akgün ikinci kez idam cezasına çarptırıldı.

Öte yandan aynı mahkemede görülen Muğla - Fethiye ÜGD davası sonuçlandı. 24 sanıktan 18'i 3 ile 6 yıl 8 ay arasında değişenhapis cezalarına çarptırıldı, 5 sanık beraat etti, 1 sanığın dosyasıda ayrıldı.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Nolu Askeri Mahkemesi,toplu silah kaçakçılığı suçundan yargılanan 50 sanıktan 28'ini 1-22yıl arasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırdı.

13- Kapatılan haftalık «Halkın Birliği» dergisinin sorumlu yazıişleri Müdürü Mete Dalgın İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılandığı davada 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

14- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oturumunda konuşanTürkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Coşkun Kırca, BM'ninKıbrıs'la ilgili son kararı hakkında, «Bu yersiz çağrının Genel Kurulkararının metninde yer alması keyfiyeti, ancak ve ancak KıbrısTürk toplumu ve Türkiye'nin teyakkuzunu bir kat daha güçlendirmeye yaramıştır. Bu husus teyiden en ciddi ve kararlı biçimde Türkiye'nin dört asırdır bu adada yaşamakta olan Kıbrıs Türk toplumunu korumaya devam edeceğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilgilibütün taraflar arasında Kıbrıs Türk toplumunun güvenliğine ilişkindüzenlemeler de dahil olmak üzere kesin bir çözüme ulaşıncayakadar KTFD hükümetinin de isteği üzerine sarsılmaz biçimde adadakalacağını bir defa daha resmen ilân ediyorum» dedi.

15- Birleşmiş Milletier Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs'taki BarışGücü görev süresini 6 ay daha uzatmasından sonra KTFD'nin yenipolitikası ile ilgili tasarının hazırlanarak Meclis'e sunulacağı ajansların Lefkoşa çıkışlı haberlerinde bildirildi.

16- AP Ajansı’nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı George Shultz Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, «ABD Başkanı Ronald Reagan yönetiminin bütün iyi niyet çabalarından sonra Sovyetler Birliği ile kötü bir pazarlığı kabullenmektense silahların kontrolü görüşmelerini kesmeyi uygun gördüğünü» söyledi.

17- Sovyetler Birliği Devlet Başkanlığı'na Komünist Partisi GenelSekreteri Yuri Andropov seçildi.

18- İngiltere'de Sosyal Demokrat Parti liderliğine David Owenseçildi.

19- Yabancı ajansların haberine göre; Papa 2. Jean Paul (Karol Wojyla) 8 gün sürecek bir ziyaret için Polonya'ya gitti.

20- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ınKeşmir eyaletinde seçimlerden sonra çıkan olayların yer yer devamettiği, 60 kişinin öldüğü bildirildi. Öte yandan Keşmir'de eyalet parlamentosu seçimlerini kazanan Ulusal Konferans Partisi BaşkanıBaşbakan Faruk Abdullah şiddet olaylarının devamı üzerine SuudiArabistan'a yapacağı Hac gezisini iptal etti.

21- Lübnan'ın Trablusşam kentinde yoldan geçen bir aracıniçindeki kimliği bilinmeyen kişilerce halka ateş açılması sonucu 15kişinin öldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı, Milli Güvenlik Konseyi ve GenelkurmayBaşkanı Orgeneral Kenan Evren, 13 Haziran'da başlayan «DenizKurdu-2 Tatbikatı» nı izlemek amacıyla, beraberinde MGK üyeleriolduğu halde Sinop'a gitti. Sinop'ta halka hitaben konuşma yapanCumhurbaşkanı Kenan Evren, yeni çıkan seçim yasası üzerinde durdu ve «Komşularımıza bakıldığında, seçim kaybeden bir kişininçekildiğini» söyleyerek, «Ama bir de bize bakın. Önce vatandaşınyüzde 50 oyunu alan bir partinin oyları azala azala yüzde 29'larainer ve o makamda kalmaya devam ederler. Biz bugüne kadar çıkardığımız kanunlarda birçok müessesenin başındaki kimsenin muayyen dönem kalmasını istedik. Bunun yegane nedeni yenilemekti.Devri daim olduğu sürece memlekette devlet adamı daha fazla yetişir» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren konuşmasında ayrıca, «Yakın zamanda Genelkurmay Başkanlığı'ndan çekileceğini» açıkladı.

2- Milli Güvenlik Konseyi, aralarında «Devlet Güvenlik Mahkemeleri», «Özel Eğitim Kurumları», «Milli Eğitim Temel Yasası», «Okuryazarlığı Teşvik», «Toplanan Silahların Milli Savunma Emrine Verilmesi» de bulunan 11 yasayı kabul etti.

3- Bakanlar Kurulu, aralarında Yılmaz Güney'in «Boynu BükükÖldüler» adlı ve Fransızca olarak «Champs de Yüreğidir» başlığıylayayınlanan kitabının da yeraldığı bazı yapıtların Türkiye'ye sokulmasını, dağıtılmasını yasakladı. Türkiye'ye sokulması yasaklananyayınlar arasında Fransa'da yayımlanmakta olan Le Nouvel Observateur dergisinin de bulunduğu basındaki haberlerde bildirildi.

4- Başbakan Bülend Ulusu, Tercüman Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Faizlerin piyasa koşulları çerçevesinde inmesini doğalkarşılamak gerekir» dedi.

5- Başbakan Bülend Ulusu, İngilizce olarak yayınlanan Middle EastReview'in sorularına verdiği yanıtlarda, «İslam ülkeleri ile Türk Hükümeti arasındaki ilişkileri iyileştirme kararlılığında olduklarını, bumusibet ilişkilerin doruk noktasına ulaşması için takip edilmekte olanmetodların geliştirileceğini» söyledi.

6- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; BaşbakanBülend Ulusu, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun «Balkanlar'ın nükleer silahlardan arındırılmasını» öneren mektubuna cevap olarak, «Türkiye Balkan ülkeleri arasındaki işbirliğine yönelikher türlü girişimi destekler» dedi.

7- Devlet Bakanı Prof. İlhan Öztrak başkanlığında bir komisyontarafından hazırlanan Toprak ve Tarım Reformu Yasa Tasarısı, Danışma Meclisi'ne sunuldu.

8- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu, Ankara'da basınayaptığı açıklamada aftan yararlanacak yüzbinlerce gecekondu sahibine verilecek tapu işlemlerine 23 haziranda başlanacağını belirterek, «İmar affından yararlanabilmek için süre uzatımı sözkonusu değildir. Gecekondu sahibi vatandaşlarımızın 21 haziran 1983 tarihinekadar kesinlikle başvurmaları kendi yararlan açısından gereklidir»dedi.

9- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; MaliyeBakanlığı, enflasyon hızını yüzde 20 dolaylarına indirmek, iktisadikalkınmayı artan oranlarda milli tasarruflara dayandırmak, mevcutkaynakları en etkin ve verimli şekilde kutlanmak ve planlı kalkınmakurallarına uygun sağlıklı bir gelişme sürecini devam ettirmek üzereyeni temel ilkeler saptadı.

10- Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, 6 Kasım1983 tarihinde yapılacak ilk milletvekili seçimlerinin seçim döneminin 25 Ağustos Perşembe günü başlayacağı bildirildi.

11- Devlet İstatistik Enstitüsü, 5 bölge ve 14 kent için 1978 ve79 fiyatları 100 alınarak hesaplanan yeni tüketici fiyatları endeksinin Mayıs ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre, yılın ilk beş ayındafiyatlar yüzde 113 artış gösterdi.

12- Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından «Basın Kanunu Değişiklik Tasarısı» ile ilgili bir rapor hazırlanarak Başbakanlık'a Danışma Meclisi Başkanlığı'na ve Danışma Meclisi Adalet Komisyonu Başkanlığı'na gönderildi.

13- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns ve NATO BaşkomutanıGeneral Bernard Rogers, «Adventure Express-83» tatbikatını ve NATO Çevik Kuvveti'nin nöbet devir teslimini izlemek için Erzurum'ageldiler. Luns, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ittifakın askeri bakımdan en çok önem verilen ülkelerinden biri olduğunu söyledi ve «Türkiye en çok yardım alan ülkedir. Burada bulunmamızın nedeni debudur. Bu kadar askeri birliğin, burada bulunması da Türkiye'nin ittifakın askeri bakımdan en çok önem taşıyan ülkelerin başında geldiğinin kanıtıdır» dedi.

14- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Lüleburgaz'ın Umurca, Hamitabat, Turgutbey, Tatarköy bölgesinde sürdürdüğü sondajçalışmalarında yeni petrol ve doğal gaz yatakları bulunduğunun yetkililerce bildirildiği haberi basında yer aldı.

15- Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Fakültesi Kardiyoloji Kliniği Direktörü Profesör Doktor Kıdemli Albay Oral Pektaş ve asistanı uzman doktor Nazım Arslan, Türkiye'de ilk defa içinde balonbulunan özel plastik hortumla (Kroner Balon dilotasyon kateteri) açma uygulamasını (Percutan transuluminal angioplasti) gerçekleştirdi.

16- Banka faiz oranlarının düşürülmesinden sonra, Merkez Bankası'nca reeskont ve avans işlemlerine uygulanan faiz oranları ilefaiz farkı iadesi fonundan yapılacak ödemelerle ilgili yeni düzenlemeleri kapsayan iki tebliğ Resmi Gazete'de yayınlandı.

17- İşkollarını yeniden belirleyen ve düzenleyen «İşkolları Tüzüğü» yürürlüğe girdi.

18- Türk Haberler Ajansı’nın Washington çıkışlı haberine göre;Dünya Bankası, Türkiye'ye 150.4 milyon dolar tutarında tarım kreciisi vereceğini açıkladı.

19- Kıbrıs Türk Federe Meclisi, Kıbrıs Türk halkının Self Determinasyon hakkının varlığını vurgulayan beş maddelik karar tasarısını kabul etti.

20- AP Ajansı’nın Viyana çıkışlı haberine göre; Bulgar HaberAjansı, Sofya'da gözaltında tutulan Bekir Çelenk'in kendisiyle görüşen Andronov adlı bir Sovyet gazeteciye, «Bulgaristan'ın beni yakında bırakacağını sanıyorum» dediğini bildirdi.

21- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'in, yaptığı bir konuşmada, «Kendi ülkesi ile Federal Almanya'da güçlü savunma sistemleri kurulmasından yana hükümetlerin iktidara gelmesinin SovyetlerBirliği'ni silahsızlanma görüşmelerinde daha ciddi bir tutum takınmaya iteceğini» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nde parlamento görevi yapan «Yüksek Sovyet» ikinci oturumunuyapardk, ülkedeki üretim ve çalışma birimlerine daha fazla özerklikverilmesi konusunu ele aldı.

23- Basında yeralan bir habere göre;. Yunanistan, üsler için Amerika Birleşik Devletleri'ne yeni bir anlaşma önerdi.

24- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; kapatılan Dayanışma Sendikası Lideri Lech Walesa'nın, Polonya'yı ziyaret edenPapa II. Jean Paul'le görüşmesine izin verildiği açıklandı.

18 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Denizkurdu-83» Tatbikatı'nınikinci bölümünü izlemek üzere gittiği Sinop'tan ayrıldı.

2- Bakanlar Kurulu, Cezayir ile Türkiye arasında şehircilik, konut yapımı, yerleşim alanı, altyapı, sanayi ve benzeri tesisler konularında yapılan çevre anlaşmasına dayalı olarak bu ülkede iş yapması uygun görülen müteahhitler için garanti mekanizması kurmak,işlemek ve yürütmek üzere bir «Garanti fonu» kurulmasını kararlaştırdı.

3- Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, 1981 yılının ilk beş ayında 112.8 milyon dolartutan turizm gelirinin 1982 yılında 109 milyon dolara düştüğünü, ancak bu yılın ilk beş ayında 132 milyon dolar kredi elde edildiğinisöyledi

4- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, «Türkiye'de yıllık konut gereksinimi 350 binadet, buna karşılık üretilen maksimum konut sayısı 130 bin adettir» dedi.

5- Dışişleri Bakanlığı tarafından basına yapılan açıklamada,Kıbrıs Türk Federe Meclisi'nin kararı ile ilgili olarak, «Dileğimiz, Kıbrıs Türk toplumunun uzlaşı ve barış yolunda gösterdiği sabırlı tutumun hukuki ve siyasi kaderini, iki toplumun eşit ortaklığına ve iradesine dayanan bir federal devlet içinde arama arzusunun karşılıksız bırakılmaması ve toplumlararası görüşmeler yoluyla çözüm şekline ulaşma fırsatının heba edilmemesidir» denildi.

6- Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin,Ankara'da basına yaptığı açıklamada, çay üretimine ilişkin görüşve önerilerini belirterek, «Çay-Kur tarafından dekara getirilen 25kg.'lık alma sınırı kesinlikle kaldırılmalıdır» dedi ve üreticilerin kullandıkları üretim girdilerindeki artışların sübvanse edilmesini istedi.

7- Doğu Anadolu Bölgesi'nde devam etmekte olan AdventureExpress-83 tatbikatını izlemek üzere dün Erzurum'a gelen NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, NATO Başkomutanı General BernardRogers, Milli Savunma Bakanı Halûk Bayüiken ile Türkiye'nin NATODaimi Temsilcisi Büyükelçi Osman Olcay, Sarıkamış'a geçerek incelemeler yaptılar.

8- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Erzurum'da düzenlediğibasın toplantısında, Sovyetler'in Alman, ABD ve Türk Ordusu'ndankorktuğunu belirterek, «İttifakın elindeki nükleer güç savaş açmakiçin değil, barışı korumak içindir» dedi.

9- İstanbul'da 7 rakamlı telefon görüşmesi uygulamasına başlandı.

10- Kıbrıs Türk Federe Devlet Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk Federe Meclisi kararını değerlendirirken, «Federe Meclis'ten geçen kararın, Kıbrıs Türk'ünün,Ada'daki eşitliği ile iki 'kesimli federal 'bir sistem oluşturma çabalarından vazgeçmeyeceğini vurguladığını» söyledi.

11- Polonya'yı ziyaret etmekte olan Papa Jean Paul II, Varşova stadyumunda düzenlenen 90 bin kişinin katıldığı bir ayinde, Türklerle Polonyalılar arasındaki dostluğun köklerinden sözetti.

12- Akajans'm Berlin çıkışlı haberine göre; çalıştığı işyerininasansörüne, Türkler aleyhinde yazılar yazan 22 yaşındaki bir Alman, altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

13- Tercüman Gazetesi'nde, Bulgaristan'da bulunan Bekir Çelenk ile yapılan röportaj yayınlandı.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; SovyetlerBirliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko'nun dün parlamentoda yaptığı bir konuşmada, «Doğu - Batı arasındaki gerginlik ve bu konudaki ABD tutumunu çok yanlış şekilde yorumladığını» kaydeden Amerikan yönetimi yetkilileri, «Bu tip yanlış yorumlamaların yapıcı diyalogları baltalayacağını» belirttiler.

15- ABD yönetiminin, Sovyetler Birliği'nin anti-balistik füze sistemi ile ilgili bir önerisine olumlu yanıt verdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Dünya İslâm Birliği Genel Sekreteri Şeyh Muhammed Ali Hareken Mekke'de vefat etti.

17- Beyrut'ta yayınlanan EI-Amal gazetesi, Suriye'nin çok yakınhir zamanda kendi kontrolü altmdalki Lübnan topraklarında bir ikincihükümet kurmayı planladığını bildirdi.

18- Amerika Birleşik Devletleri, uzay mekiği «Challenger»'i, CapeCanaveral uzay üssünden fırlatarak uzaya gönderdi. Challenger'inbu seferki uçuşunda bir kadın astronot da yer aldı.

19 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral KenanEvren ve beraberindekiler Deniz Kurdu-2 tatbikatının ikinci safhasını «Derya» gemisinde izledikten sonra Giresun'a geçtiler.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren Giresun'da halka hitaben yaptığıkonuşmada siyasi partilerle ilgili olarak, «Aynı istikamette olan, aynı felsefeyi benimsemiş aynı programı olan partiler birleşsin de biraz, güçlü kuvvetli partiler ortaya çıksın. Bölük pörçük partilerle bumemleket bir noktaya varamaz. Varamadı bugüne kadar. Bizim bünyemiz buna müsait değil. Bizim dediğimiz budur. Parçalanmanın herzaman zararını gördük. İstiyoruz ki bu kadar parçalara bölünmeyelim» dedi.

2- Akajans'ın haberine göre; Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu haftalık bir derginin sorularını cevaplandırırken, «İzlenen ücret ve gelirler politikası doğrultusunda ekonomideki talep büyümesinin söz konusu olmadığını» belirterek, «Ücretler ve gelirler politikasının yanında izlenen bütçe politikaları çerçevesinde kamu giderleri gelirleri ile dengelendiğinden kamu harcamalarının enflasyonist bir etki yaratması önlenmiştir» dedi.

3- Adalet Bakanı Kâzım Akdoğan Basın Kanunu tasarısı ile ilgiliolarak UBA'ya yaptığı açıklamada, «Tasarının Danışma Meclisi'nesunulduğunu» söyledi.

4- Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Sağlığı Bakanı Cui Yucli'nin resmi konuğu olarak Çin'e yaptığı ziyareti tamamlayan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay Ankara'ya döndü.

5- Erzurum'da yapılan «Adventure Ekspress-83» tatbikatını izlemek üzere Türkiye'de bulunan NATO Genei Sekreteri Joseph Luns,NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral BernardRogers, Milli Savunma Bakanı Ümit Halûk Bayülken ve Türkiye'ninNATO temsilcisi Osman Olcay Erzurum'dan Trabzon'a giderek incelemelerde bulundular.

6- Doğu Anadolu bölgesinde NATO birliklerinin katıldığı Adventure Ekspress-83 tatbikatının son bölümü başladı.

7- 11. Uluslararası İstanbul Festivali başladı.

8- 57. Gazi Koşusu İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda yapıldıve birinciliği «Seren» adlı at ile jokeyi Kâzım Yıldız kazandı.

9- AA'nm Stutgart çıkışlı haberine göre; Stutgart'ta yapılan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye 10 ülkenin devlet veya hükümetbaşkanlarının katıldığı AET doruk toplantısı sona erdi. Yapılan açıklamada «Yeni mali yapının ne şekilde olacağına ilişkin anlaşmayavarılamadığı» diplomatlar tarafından belirtildi.

10- Berlin'de sağcı «Konservative Aktion» adlı örgüt tarafındanTürkler aleyhine düzenlenen gösteriler sonucu, polis ve göstericiler arasında çatışmaların çıktığı, yabancı ajansların Berlin çıkışlı haberlerinde bildirildi.

11- FKÖ içindeki çatışmaların yeniden başladığı, Bekaa Vadisi'nde bulunan Arafat karşıtı gruplar yönetimin yanındaki gerillalar arasında çatışmaların başgösterdiği Lübnan Radyosu tarafındanaçıklandı.

. - AP Ajansı’nın New York çrkışlı haberine göre; İran'da ölümemahkûm edilen ve ABO Başkanı Reagan tarafından haklarında birsüre önce «af» çağrısı yapılan Bahailer'den altısının idam edildiğiaçıklandı-

12- AP Ajansı’nın Czestochowa çıkışlı haberine göre; Papa 2.Jean Paul Polonya'yı ziyaretinin dördüncü gününde Jasna Gora'dayapılan Meryem ikonasının Czestoehowa'ya gelişinin 600. yıldönümü törenlerinde yaptığı konuşmada, «Özgürlük insana Tanrı tarafından onurunun nişanesi olarak verilmiştir. Özgürlük aynı zamandabir görevdir de. Ancak insan, özgürlüğü iyiye de kötüye de kullanabilir» dedi.

13- AP Ajansı’nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili'de askeriyönetimin iki bakır madenini ordu kontrolü altına aldığı ve üç sendika liderini tutukladığı açıklandı.

20 Haziran 1983

1- Devlet Bakanı Nimet Özdaş, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin uzun vadeli bilim ve araştırma politikamızı oluşturmada uzun vadeli hedefler belirlenmiştir. Doküman son şeklini almak üzeredir» dedi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, özellikle banka faizlerinin yüzde beş oranındadüşürülmesinin vatandaşı maddi acıdan olumsuz yönde etkileyeceğiyolundaki yaygın söylentilerin aslı esası olmadığını söyleyerek, «Sonoperasyonla vatandaş için artık parasını kaybetme ihtimali tamamen ortadan kalktığı gibi, banka mevduatları güvenceye alınıyor,ayrıca mevduattan alacağı reel faiz azalmıyor» dedi.

3- İmar ve İskan Bakanı Prof. Dr. Ahmet Samsunlu, basına yaptığı açıklamada, «İstanbul Boğaziçi SİT alanında mevzuata aykırıyapısı bulunanlar af için başvuruda bulunmasınlar» dedi.

4- Milli Savunma, İçişleri ve Dışişleri Komisyonu'nda silahlı kuvvetlerle ilgili yasada yapılan değişiklikle asayiş görevinde silah kullanan asker ve kullanma emrini veren komutana ceza verilmeyeceği hü'kmü getirildi. Başka bir değişiklikle de milli sporcuların askerliklerinin 30 yaşına kadar ertelenebilmesi kabul edildi. Ayrıca mahrumiyet bölgelerinde hizmet eri kullanılabileceği de hükme bağlandı.

5- Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Turgut Sunalp,Ankara'da yazılı bir demeç vererek, Cumhurbaşkanı'nın «Aynı felsefeyi benimsemiş partilerin birleşmesi» yolundaki çağrısına gönülden katıldıklarını söyledikten sonra, «Her türlü kişisel hırs ve menfaatin üstüne çıkabilen MDP aynı inançtaki kuruluş, grup ve kişileribağrına basmaktan mutluluk duyacaktır» dedi.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yeralan haberlere göre; aynı konuyailişkin olarak SODEP Genel Başkan Yardımcısı Cezmi Kartay, «Cumhurbaşkanımızın yaptığı konuşmalardan herkesin gereken uyarıyıalması doğru olur» dedi. Halkçı Parti Genel Başkan Yardımcısı Niyazi Aras ise «Siyasette birleşme her zaman mümkün olabilir» şeklinde konuştu. Yüce Görev Partisi Genel Başkanı B. Vefa Karatay,«Aynı felsefe doğrultusunda kurutan parelerin Cumhurbaşkanı Evren'in önerisini dikkate almaları gerektiğini» söyledi. Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal, Anadolu Ajansı'na Antalya'da yaptığı açıklamada, «Milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın bu tavsiyelerine ve önerilerine büyük çapta uyarsa, koalisyon olmadan memleketi en iyi idare edebilecek bir parti işbaşına gelir» dedi.

6- «Yeni Doğuş Partisi» adında yeni bir parti kuruldu. Partininkuruluş bildirgesi 53 kurucu üyesi adına 14 kişiden oluşan bir heyet tarafından İçişleri Bakanı Selâhattin Çetiner'e verildi.

7- İçişleri Bakanı Selâhattin Çetiner'in resmi çağrılısı olarakdün Ankara'ya gelen Yugoslavya İçişleri Bakanı Stane Dolanç, İçişleri Bakanı Çetiner, Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun ile Emniyet Genel MüdürüFahri Görgülü'yle birer görüşme yaptı.

8- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Milliyet Gazetesi'ne«Adventure Express-83» tatbikatının değerlendirmesini yaparken,«NATO Çevik Kuvveti'nin en başarılı tatbikatlarından biri oldu. Genel Karargâhtan bu kadar uzak bir bölgede, böyle başarılı bir tatbikatın gerçekleştirilmesi, memnuniyet vercidir» dedi.

9- Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanı AtillaAytek İtalya'da uyuşturucu kaçakçılığı suçundan tutuklu bulunan 31Türk uyruklu kişinin sorgulamasını yapmak üzere İtalya'ya gitti.

10- ABD'nin eski Dışişleri Bakanlarından Dr. Henry Kissinger,Ankara'ya geldi.

11- Yurtdışından dönen İhsan Sabri Çağlayangil'e, Çanakkale'yemecburi ikamete tâbi tutulması kararı tebliğ edildi ve Çağlayangildaha sonra Çanakkale'ye gönderildi.

12- Afyon eski Senatörü ve Köyişleri ve Kooperatifler BakanıAhmet Karayiğit tedavi edilmekte olduğu Londra'da öldü.

13- Bursa'nın Karacabey İlçesi'nde kurulu Trakya Birlik YağlıTohumlar Fabrikası'nda meydana gelen parlama ve çıkan yangınsonucu bir işçi öldü, sekiz işçi de ağır yaralandı.

14- Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nin Metris'te sürdürdüğü «Barış Derneği davası» nın duruşmasında, savcı MustafaGül, 200 sayfalık esas hakkındaki mütalaasını okumaya başladı.

15- Yurt dışında yapı, tesis, montaj, mühendislik, proje, müşavirlik gibi iş alan gerçek ve tüzel kişilerin taahhüt ettikleri işler için,sağladıkları teminat mektuplarından doğabilecek Türk Lirası ve döviz risklerini karşılamak amacıyla. Merkez Bankası'nda kurulan«Bankalar Risk Fonu» na iliş'kin tebliğ. Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Almanyanın Stütgart kentinde yapılan AET Doruk Toplantısı'na YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu'nun, Kıbrıs sorununa ilişkin sunduğumuhtıra, Kıbrıs - Türk toplumu tarafından protesto edildi.

17- Akajans'ın Rotterdam çıkışlı haberine göre; Hollanda'daRotterdam kentinde Kocatepe Camii'ndeki teravih namazından dönen ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bir grup Türk vatandaşısaldırıya uğradı, iki kişi yaralandı.

18- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Federal Almanya'nın Stutgart kentinde yapılan AET Başkanlar Doruğu'ndan Atina'ya dönüşte düzenlediği basın toplantısında, «Ülkedeki ABD askeri üslerinin geleceğine ilişkin görüşmelerin NATO ve ABD'nin Yunanistan'a, Türkiye karşısında askeri ölçüde güvence vermeyişinden ötürü düğümlendiğini» ve «Çözüm getirilmezse Yunan hükümetmin tek yanlı harekete geçebileceğini» öne sürdü.

19- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberinde; İtalya'da ülke çapındagerçekleştirilen polis operasyonları sonucunda 700'ün üzerinde yasa dışı Camorra örgütü üyesi ile birlikte, Ağca'nm bulunduğu AscoliPiceno cezaevinin rahibi Mariano Santini'nin de tutuklandığı bildirildi.

20- Papa II. Jean Paul'un, Poznan ve Katoviçe'yi ziyaret ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- FKÖ içerisindeki ayrılıkçı hareketlerin sona erdirilmesi amacıyla sekiz maddelik bir reform planı hazırlandığının Yaser Arafat'ınyardımcısı Salah Halef tarafından açıklandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; ABD'de yayınlanan haftalık «Newsweek» dergisi, Hong Kong kentinin geleceğinin 1984 yılı sonuna kadar belirlenmesi için Çin'in İngiltere'ye sürekli baskı yaptığını ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın, kentin egemenliğini 1997'den sonra elinde tutabilmeyi mümkün görmediğiniyazdı.

23- İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir'in, İsrail'in ABD ve Lübnanhükümetleriyle işbirliğine gidilmesi halinde Lübnan'a yeni baştanasker yerleştireceğini açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- AP Ajansı’nın New Port çıkışlı haberine göre; Hiroşima üzerine atom bombası atan uçağın yardımcı pilotu, Amerikalı emeklihava binbaşısı Robert Alvin Lewis, 65 yaşında öldü.

21 Haziran 1983

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Yardımcısı Zeyyat Baykara başkanlığında toplanarak Bankalar Yasa Tasarısı'nı görüştü. Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, «Bankaların mutlak bir disiplin altınaalınması gerektiğini» söyleyerek, «Tasarıyı bunun için hazırladık.Ekonomik Kurul'da tasvip gördü ve şimdi huzurunuza getirdik» dedi.

2- Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu bu yıl turizm konusunda alman önlemlerle ilgili olarak Tercüman Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «En önemli meselenin temizlik» olduğunu belirterek,«Devletin altyapıyı hazırladığını, özel sektörünse üst yapıyı gerçekleştirmelerini» istedi.

3- Bazı kamu alacaklarının Özel Anlaşma Yolu ile Tahsili Hakkındaki Kanunu'nun kesinleşmiş kamu alacakları ile ilgili maddesinin uygulanmasına ilişkin olarak Maliye Bakanlığı tarafından «ÖzelUzlaşma Genel Tebliği» yayınlandı.

4- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'n'da Umumi HıfzıssıhhaYasası'na bir madde eklenerek, halkın sağlığı ile oynayanların gazetelerde kamuya ilân edilmeleri kararlaştırıldı.

5- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Yargıtay'da açık bulunan üyeliklere 19 yeni otama yaptı.

6- Akajans'ın haberine göre; Petrol Ofisi Genel Müdür Yardımçılığı'na Sıtkı Kadakal atandı.

7- Korsavaş Derneği, Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu eski Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı'ya, «1982 Anayasası'nda şehit vegazilerin haklarının ilk defa güvence altına alınması» nedeniyle birşilt verdi.

8- Akajans'ın Erzurum çıkışlı haberine göre; NATO AdventureExpres-83 tatbikatının fiili savaş bölümleri sona erdi.

9- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Erzurum'da yapılan«Adventure Exspress-83» tatbikatı ile ilgili olarak İzmir'de yaptığı açıklamada, «NATO kuvvetleri ilk kez Doğu Anadolu'ya intikal etmiştir. Bu büyük önem taşımaktadır. NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral Rogers, ABD ve Türkiye NATO daimitemsilcilerinin ve birçok NATO komutanının bu tatbikata katılmış olması önemi göstermektedir. Ayrıca tatbikat çok başarılı oldu ve mahalli halkın gösterdiği gibi NATO komutanlarını memnun etti» dedi.

10- Türkiye'yi ziyaret etmekte olan ABD eski Dışişleri BakanıHenry Kissinger, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ve Milli Savunma Bakanı Ümit Halûk Bayülken ile birer görüşme yaptı.

11- Bağdat Belediye Başkanı Semir Mu'hammed Abdulvahap'ınBatıkent'e yaptığı ziyaret sırasında bir konuşma yapan Kent - KoopGenel Başkanı Murat Karayalçın, «Bağdat ve Ankara BelediyeleriniBirleşmiş Milletier'ce ilân edilen 1987 Dünya Konut Yılı'nda işbirliğine» çağırdı.

12- Hürriyet Vakfı'nın düzenlediği «Uluslararası 1. Simavi Karikatür Yarışması» nda Sovyetler Birliği'nden Mikhail Zlatkovsky birinciliği, Türkiye'den Haslet Soyöz ikinciliği. Hollanda'dan Van Wessum üçüncülüğü kazandı.

13- 1983 ürünü şeker pancarı alım fiyatı ile erken sokum tazminatı ve teşvik prim rmktarları belirlenerek Resmi Gazete'de yayınlandı.

Buna göre yüzde 16 polar şeker ihtiva eden pancarın kilosu da6 lira olarak kararlaştırıldı.

14- Basında yeralan bir habere göre, Yunanistan hükümeti, EgeDenizi'nde araştırma yapan «Piri Reis» araştırma gemisinin Yunankarasularını ihlâl ettiği gerekçesiyle Türkiye'ye bir nota verdi ve askeri tedbirler aldı.

15- Milliyet Gazetesi'nde ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ElliotAbrams ile Washington'da Türkiye'deki siyasi yaşam üzerine yapılan söyleşi yayınlandı.

16- AA'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; KTFD Başkanı RaufDenktaş, «Kıbrıs Rum yönetiminin, Federe Meclis'in almış olduğuson kararı Birleşmiş Milletler'e şikâyet etmesinin Türk toplumu yararına olduğunu» belirterek, «Rumlar'ın bu şikâyetinin Türk toplumuna bu kararı neden aldığını derinliğine anlatma olanağını sağlayacağını» söyledi.

17- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İran'da, ABD yararına casusluk yaptığı iddiasıyla geçtiğimiz şubat ayında tutuklanan Komünist TUDEH Partisi Genel Sekreteri Nurettin Kianuri'ninidam edildiği, İngiliz Daily Telegrapfı gazetesi tarafından öne sürüldü.

18- AP Ajansı'nın Trento çıkışlı haberine göre; İtalya'da uluslararası silah ve uyuşturucu madde kaçakçılığı soruşturmasını yürüten Trento Savcısı Carlo Palermo görevinden alınmasını istedi.

19- AP Ajansı'nın Wroclaw çıkışlı haberine göre; Papa 2. JeanPaul, Polonya ziyaretinin altıncı gününde Wroclaw'a gitti ve düzenlenen ayinde Polonya'nın iç sorunlarına değinen bir konuşma yaptı.

20- AP Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili'de askerihükümet 6 sendika liderini tutukladı.

21- Londra'da bir mücevherci dükkânı 5 soyguncu tarafından soyuldu.

22 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türkiye'de bulunan ABD eskiDışişleri Bakanı Henry Kissinger'i kabul ederek bir süre görüştü.

2- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin Ankara'da yaptığı açıklamada, «Liberal ekonomi görüş ve yaklaşımlarının ülkemizde kazanmış olduğu mesafe, Türkiye'nin serbest piyasa tercihinin kalıcı olduğu yolunda hiçbir şüphe bırakmamaktadır. Hükümetimiz ekonomiyiliberalieştirme sürecini daha da hızlaştırma yönündeki çabalarınısürdürecektir» dedi.

3- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu yaptığı açıklamada,«Gecekondulaşmayı önlemek amacıyla ayrılan alanların işgalini önlemek için, altyapısı zamanla yapılmak koşuluyla, kooperatiflere düzarsa dağıtımına yedi kentte başladıklarını, altyapısız arsa dağıtımının 67 kentte yapılacağını» söyledi.

4- AA'nın haberine göre; İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner ileYugoslavya İçişleri Bakanı Stane Dolanc arasındaki görüşmelerleilgili olarak yapılan açıklamada, «Yugoslavya ile özellikle uyuşturucumadde kaçakçılığı ile mücadelede alınan önlemler konusunda görüş birliği içinde bulunulduğu» belirtildi-

5- Danışma Meclisi'nde yeni karayolları trafik yasa tasarısıkabul edildi.

6- Emekli olup da SSK ve Bağ-Kur'a bağlı işyerlerinde çalışanların almakta oldukları emekli, adi malûllük, vazife malûllüğü, dul veyetim aylıklarının kesilmesini öngören hükümet tasarısı Bütçe PlanKomisyonu'nda reddedildi.

7- Akajans'ın haberine göre; TES-İş Antalya Şubesi Başkanlığından edinilen bilgide, Yüksek Hakem Kurulu tarafından enerji işkoluna verilen 1983 yılı zammı ile işçilerin yevmiyelerine yüzde 20oranında zam yapıldı, 750 lira da seyyanen zam yapıldı.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği'nce, çimento fiyatlarına yüzde 9 oranında zam yapıldığıaçıklandı.

9- Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı bu yıl Trabzonspor kazandı.

10- Askeri Yargıtay 2. Dairesi Sivas'ta 1978 yılında meydana gelen olaylarla ilgili olarak Erzurum Sıkıyönetim Komutanlığı 2 No.luAskeri Mahkemesi'nce 307 sanık hakkında verilen ölüm. ağır hapisve beraat kararlarından 134'ünü 'bozdu.

11- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; Avrupa Parlamentosu, Bütçe Komisyonu'nun Brüksel'deki toplantısında, Türkiye'yeyapılması öngörülen yaklaşık 20 milyon dolarlık yardımın 1984 yılıAET bütçesinden çıkarılması istendi.

12- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Yabancı işçilerin ülkelerine geri dönüşünün mali yardımlarla desteklenmesi amacıylaFederal Almanya Çalışma Bakanlığı'nca hazırlanan kanun tasarısıkabinede görüşülerek kabul edildi.

13- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan hükümeti, «Piri Reis» araştırma gemisinin Ege Denizi'ndeki çalışmaları konusunda Türkiye nezdinde yaptığı girişimleri geri aldı ve bu konudaki tüm askeri önlemleri de kaldırdığını» açıkladı.

14- ABD'de yayınlanan Time Dergisi, «NATO Genel SekreteriJoseph Luns'un özel bir toplantıda, bu yılın sonunda görevinden ayrılacağını açıkladığını» öne sürdü.

15- İngiltere'de 9 Haziran tarihinde seçilen yeni parlamento Kraliçe 2. Elizabeth tarafından resmen açıldı.

16- Yabancı ajansların haberine göre; FKÖ içindeki ayrılıkçıgrupların Suriye tarafından desteklenmesi ile ilgili olarak Trablusşam'da AP Ajansı'na bir demeç veren FKÖ lideri Yaser Arafat, «İsrail saldırılarına karşı birlikte çalıştığımız bir sırada ihanete uğradık» dedi.

17- AA'nın Stockholm çıkışlı haberine göre; İsveç Barış Araştırmaları Enstitüsü'nce yayınlanan raporda, Fransa'nın 1982 yılındaABD ve Sovyetler Birliği'nin ardından şilem dışsatımında dünyadaüçüncü geldiği» belirtildi.

18- ANKA ve DPA'nın New York çıkışlı haberlerine göre; ABD'nin birçok eyaletinde düzenlenen nükleer silahlar karşıtı gösterilerde1450 kişi tutuklandı.

19- AP Ajansı'nın Prag çıkışlı haberine göre; Çekoslovakya'nınbaşkenti Prag'da «Bağımsızlık» sloganları ile sokaklarda gösteri yapan 300 genç polis tarafından dağıtıldı, 6 kişi de tutuklandı.

23 Haziranı 19831

20- Milli Güvenlik Konseyi, SODEP Genel Başkanı Erdal İnönüde dahil olmak üzere 20 kurucu üyeyi veto etti. Buna göre veto edilen kişiler şöyle: Erdal İnönü, Türkan Akyol, Atilla Sav, Muzaffer Saraç, Yiğit Gülöksüz, Cevdet Selvi, İbrahim Önen, Tekin Alp, Hicri Fişek, Korel Göymen, Erhan Işıl, Kemal İnan, Kâmil Karavelioğlu, Kâzım Yenice, Cahit Talas, Türker Alkan, Hasan Çetinkaya, Cahit Külebi Şükran Nasuhoğlu, Güler Tanyolaç, Halil Akyüz.

21- Adalet Bakanı Kâzım Akdoğan Cumhuriyet Gazetesi muhabirinin sorularını cevaplandırırken, «Ülke çapında adli sicil haberleşme ağı kurulacağını» söyledi.

22- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda bankerzedeler hakkındaki yasa tasarısının görüşülmesine devam edildi. Görüşmelerde tasarıda bankerzedeler için bankada açtırılacak 200 bin liralık fon hesabının 500 bin liraya çıkartılması istendi.

23- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı rertkli televizyon satış fiyatlarını serbest bırcfktı.

24- «Doğru Yol Partisi» adıyla yeni bir siyasi parti İçişleri Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

25- Kalkınmada Öncelikli İller Koordinasyon Kurulu ilk toplantısını Ankara'da yaptı.

26- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığınca yapılan açıklamada. 1982 yılı deniz balıkları üretiminin 464 bin 731 ton olduğu belirtildi.

27- Ankara Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada imarve gecekondu mevzuatına aykırı olarak yapılan yapılara uygulanacak imar affı ile ilgili olarak 156 bin 838 başvuru yapıldığı bildirildi.

28- Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü'neProf. Dr. Tolga Yarman atandı.

29- Türkiye'yi ziyaret etmekte olan ABD eski Dışişleri BakanıHenry Kissinger, onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, Demokrasinin şekli o ülkenin koşullarına göre değişebilir. Ancak demokrasinin vazgeçilmez bazı unsurlarını burada gözönünde bulundurmak gerekir» dedi.

30- Trakya'nın enerji gereksinimini karşılamak amacıyla Sovyetler Birliği'nden tabii gaz alımıyla ilgili teknik görüşmelere başlandı.

31- Uluslararası Para Fonu, Türkiye'nin İran ile yaptığı takas anlaşmasına bir itirazı olmadığını» belirtti-

32- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Erzurum'da yapılan Adventure Ekspres-83 tatbikatının bir bölümünü izledikten sonra Brüksel'de NATO Daimi Delegeler Konseyi'nde yaptığı konuşmada, «NATO Çevik Kuvveti'nin Doğu Anadolu'daki tatbikatı» hakkında bilgiverdi.

33- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'ya 8günlük ziyaretini sürdüren Papa 2. Jean Paul, Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa ile Krakow'da görüştü. Papa 2. Jean Paul daha sonra Vatikan'a döndü.

34- FKÖ içerisindeki El Fetih grubunda FKÖ Lideri Yaser Arafat'a karşı eylemlerini sürdüren gerillaların lideri Ebu Musa'nın,«Yaser Arafat'la görüşme isteğinde bulunduğunu, çatışmaları sürdürmenin anlamsız olduğunu» söylediği, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

35- AA'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'nın başkenti Paris'te 4 ayrı yerde aynı zamanlarda patlamalar meydana geldi.

24 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde MGK üyeleri Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava KuvvetleriKomutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral SedatCelasun ile birlikte Güneydoğu Anadolu illerini kapsayan bir geziyeçıktı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ilk olarak gittiği Mardin'de halka hitaben yaptığı konuşmada, seçimlerle ilgili olarak, «Seçim sırasında ve seçimden evvel bazı nüfuzlu nüfuzsuz kişiler sizlere gelerekoylarınızı, kendi istekleri doğrultusunda kullandırmak isteyeceklerdir. Bilhassa, kapatılan eski siyasi partilerin yöneticileri bunları yapacaklardır. Bu oyuna gelıneyiniz. Memleketin mukadderatı, geleceği onların değil, sizlerin elinizdedir» dedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Yüce Görev Partisi'nden 62 kişininparti kurucusu olmalarının uygun görülmediğine karar verdi.

3- Milli Güvenlik Konseyi içlerinde, «Özel kan merkezlerinin 6ay içinde kapatılmasını öngören» yasayı da içeren 10 yasayı kabuletti.

4- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, «İlkokullara 6 yaşındabaşlama uygulamasının imkânlar ölçüsünde kademeli olarak gerçekleştirileceğini» açıkladı.

5- Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp, Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Turgut Sunalp'i ziyaret etti.

6- 21 üyesi MGK tarafından veto edilen SODEP'in faaliyetleredevam edeceği bir basın toplantısı ile Oktay Ekşi tarafından açıklandı.

Öte yandan veto edilmeyen kurucu üyelerden Saim Kendir deistifa etti.

7- Yargıtay 2. Ceza Dairesi, zarf ve kâğıt açacağını cezayı arttırıcı neden olarak kabul etti.

8- THKP/C Devrimci Sol adlı örgüte üye olmak ve amaçlarıdoğrultusunda eylemlerde bulunmaktan sanık 254 kişi hakkında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nedava açıldı.

9- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Uluslararası ParaFonu IMF, Türkiye'ye ikinci Stand-by anlaşması çerçevesinde 247milyon dolar kredi verilmesini kararlaştırdı.

.- Hürriyet Gazetesi'nin Bonn çıkışlı haberine göre; FederalAlmanya Cumhurbaşkanı Karl Carstens, aralarında 6 Türk de bulunan Almanya'da araştırmalar yapan yabancı bilim adamlarını kabuletti.

10- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Romberg yaptığı açıklamada, «ABD'nin Mısır'da bir üssü olmadığını» söyledi.

11- Yabancı ajansların Şam çıkışlı haberlerine göre; Suriye hükümeti Şam'da bulunan FKÖ lideri Yaser Arafat'ı sınır dışı etti. Ayrıca FKÖ liderlerinden Bbu Cihad'ın da Suriye'ye girişini yasakladı.

12- AP Ajansı'nın Trento çıkışlı haberine göre; İtalya'da uluslararası silah ve uyuşturucu madde kaçakçılığı soruşturmasını yürüten, ancak bir süre önce görevinden alınmasını isteyen Trento Savcısı Carlo Palermo'nun görevinde kaldığı yapılan resmi açıklama ilebildirildi.

13- AA'nın New York çıkışlı haberine göre; İsrail eski SavunmaBakanı Ariel Sharon, «Filistin Mülteci kamplarındaki katliamla ilgiliyorumlarda kendisine iftira edildiği» gerekçesiyle haftalık Amerikandergisi Time hakkında 50 miiyon dolarlık dava açtı.

14- Şili'de kamyoncuların başlattığı genel grevin ülkede yaşamıetkilediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Yabancı ajansların haberine göre; Uzay mekiği «Challenger»yoğun sis nedeniyle Florida yerine Kaliforniya'deki Edvards HavaÜssü'ne iniş yaparak dünyaya döndü.

25 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Güneydoğu Anadolu illerineyaptığı geziyi sürdürürken Siirt'te yaptığı konuşmada, «Yapılacakseçimlerde Türkiye'nin çektiği sıkıntıları bilerek ve acıklı durumu hatırlayarak oy kullanınız. Size telkinde bulunacak kişinin direktifleriyle değil akıl ve vicdanınızla oylarınızı kullanınız. Türkiye'nin geleceği sizin oylarınızla meydana çıkacaktır.» dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Mısır Dışişleri Bakanı KemalHasan Ali'nin çağrılısı olarak 4 gün sürecek resmi bir ziyaret içinKahire'ye gîtti.

3- Cumhuriyet Başsavcılığınca partilerin kurulan il ve ilçe örgütlerinin biran önce bildirilmesi istendi.

4- Anavatan Partisi'nin ambleminde ve isminin kısaltılmasındayapılan değişiklik İçişleri Bakanlığı'na resmen bildirildi. Buna göreamblemin etrafındaki altıgen şeklindeki bal peteği kaldırıldı ve kısaltılmış adı da Ana. Parti» oldu.

5- Yeni Doğuş Partisi Genel Başkanlığı'na Zeyyat Kocamemiseçildi.

6- Akajans'ın haberine göre; Türk-İş Genel Başkanvekili ve Maden Federasyonu Genel Başkanı Kemal Özer, «Federal Almanya'nınTürk işçilerini geri dönüşe teşvik için verilen kararı» eleştirdi ve«Türk-İş olarak geri gönderme kararlarına karşıyız» dedi-

7- Kadın Dernekleri Federasyonu'nun 4. Olağan Genel Kurulu'nda Federasyon Başkanı ve Ankara Üniversitesi Fen FakültesiDekanı Prof. Dr. Sevinç Karol «Yılın Kadını» seçildi.

8- Kore Savaşı'nın başlamasının 33. yıldönümü nedeniyle KoreSavaşı şehitleri Ankara'da Kore Anıtı'nda düzenlenen bir törenleanıldı.

9- Milliyet Gazetesi'nde, «Basın Tasarısı» ile ilgili yapılan röportaj yayınlandı.

10- Ankara'da PTT havale kontrol hizmetleri ile telefon tahakkuk, tahsilat ve bilinmeyen numaralar bilgisayar sistemi ile hizmetegirdi.

11- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Ereğli Kömür İşletmeleri'ninKozlu üretim bölgesi İnsaniye ocağında meydana gelen göçükte 1işçi öldü, 1 işçi de ağır yaralandı.

12- «Devlet memurlarının yer değiştirme suretiyle atanmalarınailişkin yönetmelik» Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Washington veçevresinde yayın yapan TBS televizyonunda düzenlenen Ermenisorunu konulu acık oturumda konuşan Louisville Üniversitesi Türkoloji Kürsüsü profesörlerinden Justin Mc Carthy, ABD'nin o devirlerdeki Türkiye Büyükelçiliğini yapan Amiral Bristol'ün Amerikanhükümetine gönderdiği diplomatik yazışmaları kaynak göstererek,«Ermenilerin katliam iddialarının doğru olmadığını» söyledi.

14- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; ABD Başkan Yardımcısı George Bush, Avrupa gezisi sırasında verdiği demeçte, «Cenevre görüşmeleri kilitlendiği takdirde 572 Persihing-2 ve Cruise füzelerinin Avrupa'ya planlandığı' tarihten itibaren yerleştirileceğini»açıkladı.

15- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Sosyalist Enternasyonalin karşıtı olan «Milletlerarası Demokratik Birlik» İngiltereBaşbakanı Maıgaret Thatcher'ın yaptığı açılış konuşmasıyla resmenkuruldu.

16- AP Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili'de kamyoncuların «başlattığı genel grev sürerken Katolik Kilisesi, DevletBaşkanı General Augusto Pinoohet'ye yaptığı çağrıda, «Sansürün kaldırılmasını, grevdeki işçilerin haklarına saygı gösterilmesini vehaikın sesine kulak vermesini» istedi.

17- AP Ajansı’nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa Amerikan NBC televizyonunaverdiği demeçte, «Asıl önemli olan görüşmelere kimin katıldığı değil, hangi konuların ele alındığıdır. Ayrıca soruna kimin çözüm getireceği de önemli değildir. Eğer daha yetenekli kişiler varsa görüşmeleri onların sürdürmesi daha uygun olur» dedi.

18- ANKA Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya hüküme'ti, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) üyeliğini askıya aldığınıaçıkladı.

19- Şam'dan sonra Tunus'a giden FKÖ lideri Yaser Arafat'ın,«Kendisinin ve örgütün askeri komutanı Ebu Cihad'ın Suriye'den sınır dışı edilmesinin, Filistin davasına karşı başlatılan bir Libya-Suriye ortak girişimi olduğunu» öne sürdüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- AP Ajansı'nın Edvard Hava Üssü'nden verdiği bilgiye göre;yedinci uzay mekiği uçuşu Amerikan uzay yetkilileri tarafından gerçekleştirilenler içerisinde «En başarılı» olarak nitelendirildi.

26 Haziran 1983

1- Güneydoğu illerini kapsayan gezisini sürdüren Cumhurbaşkanı Kenan Evren Hakkari'de halka hitaben yaptığı konuşmada,«Atatürk Milliyetçiliğine» ayrıca «Silah ve uyuşturucu madde kaçakçılığına» değindi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, seçimlerle ilgili olarak da «Seçimlerde baskı yapılmasının suç olduğunu, 12 Eylül Harekatı'na karşı olanların telkinlerine kapılınmamasını» söyledi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra Van'a giderek incelemelerde bulundu ve Ankara'ya döndü.

2- Devlet Bakanı İlhan Öztrak haftalık bir derginin «Basın Yasa Tasarısı» ile ilgili sorularını cevaplandırırken, «Tasarının 1982Anayasası'nın temel ilkeleri doğrultusunda hazırlandığını» belirterek, «Basın özgürlüğü ve özgür basının sorumluluğu ilkelerini eniyi şekilde bağdaştıran bir formüle ulaşmak için basın kuruluşlarımızın hem eleştiri ve hem de önerilerini beklemekteyiz» dedi.

3- Akajans'ın haberine göre; Tarım ve Orman Bakanı Sabahattin Özbek Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bu yıl buğday üretiminin normal yıllar üretimi kadar olacağını» söyledi.

4- Yargıtay İkinci Ceza Dairesi, okuma - yazma kurslarının ilköğretim yasası ile zorunlu eğitim dışında kaldığından bahisle kursakatılmayanların cezalandıramayacağını hükme bağladı.

5- Siyasi Parti çalışmalarıyla ilgili haberler basında yer aldı.

6- Akajans'ın haberine göre; tedavüldeki kâğıt para miktarı sonbir hafta içinde 26.5 milyar lira azaldı.

7- THA'nın haberine göre; 16 Nisan tarihinde açılan 1982 ürünü Doğu Ekici Tütün Piyasası'nda sürdürülen alımlarda 3743 ekiciden 2 milyon 370 bin ton tütün alındı.

8- «Hırka-i Şerif» İstanbul Müftüsü Selahattin Kaya tarafındanaçıldı.

9- Resmi bir ziyaret İçin Mısır'a giden Dışişleri Bakam İlterTürkmen Mısır Dışişleri Bakanı Kemal Hasan Ali ile görüştü.

10- Akajans'ın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; KTFD Başkanı Rauf Denktaş KTFD'yi ziyaret etmekte olan bir grup Mısırlı gazetecionuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Eskiden RumlarınKıbrıs Türküne karşı kullanmak amacıyla Mısır'dan silah ve cephane temin ettiğini» belirterek, «Müslüman bir ülkenin sağladığı silahve mermilerin bize karşı kullanılması bizi gerçekten üzüyordu» dedive Mısırlı gazetecilerden «Kıbrıs konusundaki gerçekleri kamuoyuna duyurmalarını» istedi.

11- AA'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya'da 252 üyelisenato seçimleri yapıldı.

12- İtalya'da erken genel seçimler yapıldı.

13- Yabancı ajansların haberine göre; Çekoslovakya'ya yaptığı1 günlük ziyaretini tamamlayan FKÖ lideri Yaser Arafat Tunus'adöndü.

Öte yandan Kuveyt Haber Ajansı FKÖ lideri Yaser Arafat'ınFilistin Devrim Konseyi'ni toplantıya çağırdığını» açıkladı.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; Nayif Havatme'nin önderliğindeki Filistin Halk Kurtuluş Cephesi tarafından yayınlananortak bildiride, «İki Marksist - Leninist Örgütü'nün FKÖ önderliğinde Filistinlilerin birliğini pekiştirmek amacıyla birleşmeye karar verdiği» açıklandı.

15- ANKA Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine, göre; İsrail'de daha yüksek ücret artışlarını sağlamak amacıyla açlık grevi yapandoktorlar, hükümet tarafından yapılan yüzde 20-30 dolayındaki ücret artış önerisini reddettiler.

27 Haziran 1983

1- Anayasa Komisyonu, basın, toprak ve tarım reformu yasatasarıları ile kira yasa önerisini esas komisyonlarına iade etmeyikararlaştırdı.

2- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda bankerzedelere açtırılacak fon hesabının 300 bin liraya çıkarılmasını da öngören yasa tasarısı kabul edildi.

3- İçişleri Bakanlığı plaka tahdidi uygulanan illerdeki sınırlandırmanın kaldırılmasına ilişkin kararla ilgili olarak toplanan Ankaraİl Trafik Komisyonu, sınırlandırmanın 5 yıl için yüzde 3 oranında kaldırılmasını kararlaştırdı.

4- ABD Türkiye ortak savunma toplantısı başladı.

5- Sosyal Demokrasi Partisi SODEP'te 21 kişinin veto edilmesinden sonra mevcut 15 kurucu üyeye eklenecek yeni kurucularlailgili liste İçişleri Bakanlığı'na verildi.

Öte yandan SODEP Kurucular Heyeti, Parti Genel BaşkanlığınaCezmi Kartay'ı seçtiler.

6- Papa 2. Jean Paul'e suikast girişiminde bulunan teröristMehmet Ali Ağca'yı Röma'da sorguya çeken Türk Savcı ve yardımcısı Türkiye'ye döndü.

7- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından renkli televizyonsatış fiyatlarının serbest bırakılması üzerine 56 ekran TV 134 binliradan 160 bin liraya, 67 ekran TV 158 bin liradan 178 bin liraya çıkarıldı.

8- Basında yeralan bir habere göre; 1 Ocak 1983 tarihinden15 Haziran 1983 tarihine kadar geçen sürede sermayeleri toplam37.2 milyar lira olarak hesaplanan 3.880 yeni şirket kuruldu. Bununyamsıra 828 şirket sermayesini toplam 143.9 milyar lira arttırırkentoplam 978 milyon lira sermayeli 868 şirket feshedildi.

9- Bir süredir Türkiye'de bulunan A8D eski Dışişleri BakanıHenry Kissenger ülkesine döndü.

10- Filistin Kurtuluş Örgütü Ankara temsilcisi Ebu Firaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısında «ABD, Suriye ve İsrail arasında gizli bir anlaşma ciauğunu» öne sürdü.

11- Üniversitelerarası ikinci basamak sınavı yapıldı.

12- Cumhuriyet Gazetesi'nde «Çokuluslu Kaçakçılık» başlığıylaUğur Murncu'nun yazı dizisi başladı.

13- Milliyet Gazetesi'nde Coşkun Aral'ın Afganistan'da yaptığıinceleme yazısı yayınlanmaya başlandı.

14- Ankara Sıkıyönetim 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, silahve mermi kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle yargılanan 10 kişi 5-12yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

15- İstanbul Sıkıyönetim Komutanhğı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde «İspat Hakkı» başlıklı yazıda MGK'nın 70 sayılı bildirisineaykırı hareket ettikleri gerekçesiyle yargılanan Tercüman Gazetesiyazarlarından Ergun Göze ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydoğduİlter beraat ettiler.

16- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam eden TKP/B örgütü davasında 10 sanık tahliye edildi.

17- Resmi bir ziyaret için Mısır'da bulunan Dışişleri Bakanı İlterTürkmen Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in dostluk mesajını MısırDevlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e sundu.

18- Türkiye İş Bankası Londra şubesi hizmete girdi.

19- Akbank'ın, «Ak International Ltd» adı ile İngiltere'de Türkbankası kurduğu haberi Güneş Gazetesi'nde yer aldı.

20- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; NATO yetkilileri,«Sovyetler Birliği'nin ilk kez askeri birliklerin azaltılması anlaşmasına uyulup uyulmadığının kontrolü için yerinde inceleme yapılmasına izin vermeyi önerdiğini» açıkladılar.

21- AA'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya'da .123 üyenindeğişmesi amacıyla yapılan Senato seçimlerinde Liberal DemokratParti 64 sandalye elde etti.

22- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Orta Doğu özel temsilcisiPhilip Habib Lübnan'daki yabancı birliklerin geri çekilmeleri görüşmelerinde bulunmak üzere yeniden Orta Doğu'ya gitti.

23- Yabancı ajansların haberine göre; İsrail'de ücret istemi ilegrev yapan doktorların grevi sona erdi.

24- AP Ajansı'nın Torino çıkışlı haberine göre; Torino Başsavcısı Bruno Gaccia bilinmeyen kişilerce öldürüldü.

25- AP Ajansı'nın Pamplona çıkışlı haberine göre; İspanya'nınkuzeyinde Pamplona'da bir hava yüzbaşısı silahlı kişilerce vurularak öldürüldü.

28 Haziran 1983

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in Genelkurmay Başkanlığı'nı 1 Temmuz 1983 Cuma günü, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin'e devir ve teslim edeceği, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından resmen açıklandı.

2- MGK üyesi ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral TahsinŞahinkaya Türk Hava Kurumu'na ait Türk Kuşu İnönü Eğitim Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Türkiye'nin ekonomikyapısıyla ilgili olarak Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada,«Yeni hükümeti dış ödeme sıkıntısı olmayan bir döviz rezervi vergilerde azami iyileştirmeyi yapmış ıbir iç kaynak düzeni, idarede debüyük ıslahat yapmak suretiyle hem devlet masraflarında azami tasarrufu sağlayacak, hem de devlet gelirleri tahsilatında artış sağlayacak bir mali yapı bırakacağız» dedi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Hava Kuvvetleri Komutanı ve MGK üyesi Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın Anayasa'da kurulması öngörülen «Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu»yasa önerisinin görüşülmesine başlandı.

5- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, «geçtiğimiz günlerde Danimarka'da polis tarafından öldürüldüğü önesürülen Osman Polat olayı» ile ilgili olarak Danimarka hükümeti nezdinde yapılan girişimde, «Danimarka gibi insan haklarına önem verilen bir ülkede anlaşılması güç ve esef veren bu olayın üzerindehassasiyetle durulmasının istendiğini, ölen vatandaşımızın ailesinetazminat verilerek sorumlularının cezalandırılmasının istendiğini»söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, «FKÖ'nünTürkiye Temsilcisi Ebu Firaz'ın dün düzenlediği basın toplantısında,Libya ve Suriye'nin Filistinlileri katletmek girişiminde bulunacakları,bu ülkelerin İsrail ile işbirliğinde bulundukları yolundaki açıklamalarının hoş karşılanmadığını» söyledi.

6- Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, «Federal Almanya'daki zorunlu sigortalılığı sona eren Türk işçilerinin pirim, iadesi» ileilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, «işçilerimiz, çıkartılan asılsızhaberlere inanarak sırf pirimlerim geri almak maksadıyla paniğe kapılıp işlerini terk etmemelidir» denildi.

7- Doğru Yol Prtisi Genel Başkanlığına Ahmet Nusret Tuna seçildi.

8- Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Yıldırım Aktürk AA'yayaptığı açıklamada, yatırımlarla ilgili olarak, «1984 yatırım programmda acele edilmediğini, Beşinci Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın biryıl ertelenmesi kararından sonra 1984 yatırım programının hazırlanmasına Eylül ayının sonuna kadar imkan verildiğini» söyledi-

9- Ankara Valisi Mustafa Gönül yaptığı açıklamada, «30 Haziran 1983 tarifinden itibaren, ticari taksitlerle ilgili olarak uygulanmakta olan ticari plaka tahdidinin başkentte sınırlı ve kademeli olarak kaldırılmasını kararlaştırdık» dedi.

10- Türk - İş'e bağlı Tez Büro-İş Sendikası Genel Başkanlığına İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Nurettin Sarıpolat seçildi.

11- Eski Cumhurbaşkanlarından İsmet İnönü'den kalan her türlüanı, belge ve eşyaları toplamak, korumak amacıyla İnönü Vakfı kuruldu.

12- Türk - Amerikan ortak savunma grubu toplantısı için Ankara'da bulunan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle,«Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonuna önem verdiklerini, buamaçla bu yıl Türkiye'ye askeri ve ekonomik yardımı iki katına çıkardıklarını» belirtti. Richard Perle Ankara'dan ayrılmadan öncedüzenlediği basın toplantısında da «İki ülke arasındaki görüşmelerinbüyük yarar sağladığını» belirterek, «Türkiye'de uçak sanayiininkurulmasının Türkiye'de sanayileşme hareketine katkıda bulunacağını, iki ülkenin bu konuda mutabık kaldığını» söyledi.

13- Türkiye Demir - Çelik İşletmeleri yan ürünlerine yüzde 11 ile25 arasında zam yapıldı.

14- Cumhuriyet Gazetesi'nin kurucusu Yunus Nadi ölümünün38. yılında kabri başında anıldı.

15- Uluslararası 1. Simavi Karikatür Yanşması'nda kazanan karikatüristlere ödülleri dün verildi.

16- «Az Gittik Uz Gittik» kitabında «Yayın yoluyla komünizmpropagandası» yaptığı iddiasıyla İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemefii'nde yargılanan yazar Aziz Nesin beraat etti.

17- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Orta Doğu Özel TemsilcisiPhilip Habib'in, Tel Aviv'de İsrail yetkilileriyle görüştükten sonraSuudi Arabistan'a gittiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- ANKA Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; VarşovaPaktı'na üye yedi ülke lideri Moskova'da toplandı.

19- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; AmerikanCBS Televizyonu, «Papa 2. Jean Paul'un Polonya askeri yönetimiile içinde Lech Walesa'nm yer almadığı yeni bir işçi sendikası ileçiftçi ve küçük iş sahiplerine destek olacak kilise kontrolünde birbankanın kurulması için anlaşma yaptığını» ileri sürdü.

20- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; İtalya'da yapılan erken genel seçimlerde Hristiyan Demokratlar oyların yüzde32.9'unu, Komünist Parti yüzde 29,9'unu, Sosyalist Parti de 11.4'ünü aldı.

21- AP Ajansı'nın Şam çıkışlı haberine göre; Filistin Halk Kurtuluş Cephesi örgütü lideri Nayif Havatme, «FKÖ lideri Yaser Arafat'ın Suriye'den sınır dışı edilmesini gereksiz bulduklarını» söyleaı.

29 Haziran 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'ye gelen Suriye Başbakan Yardımcısı Abdülkadir Kaddura'yı Çankaya Köşkü'nde kabulederek görüştü.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Macaristan Başbakanı Yorgy Lazar'ın resmi konuğu olarak Budapeşte'ye gitti.

Macaristan Başbakanı Lazar tarafından karşılanan BaşbakanBülend Ulusu, onuruna verilen akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, «Barış ve güvenliğin korunmasında hepimizin menfaati olduğuna göre büyük küçük tüm ülkeler bu konuda her türlü çabayı göstermeli, uluslararası alanda mevcut anlaşmazlık ve çatışmalarıngörüşmeler yoluyla çözümlere kavuşturmaları hususunda daha gerçekçi bir tutum takınmalıdırlar» dedi.

3- Yeniden düzenlenen SSK Konut Kredisi Yönetmeliği Başbakanlık'a sunuldu.

4- Mısır'a resmi bir ziyaret yapan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen yurda döndü.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmekte olan «Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu» yasa önerisinin tümü kabui edilerek maddelere geçilmesi kararlaştırıldı.

6- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Danışma Meclisi Sağlık veSosyal İşler Komisyonu'nda «3 ay içinde bağlanmayan işçi emekliaylıklarının hak sahibine gecikme zammıyla birlikte ödenmesini»öngören yasa teklifi kabul edildi.

7- KİT’lerde toplu sözleşme dışında kalan üst derecede çalışanların da toplu sözleşme kapsamına alınmasını öngören «KİTPersonel Kanunu» tasarısı hazırlandı.

8- Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Hizmetleri Plan Koordinasyon Kurulu 1983 yılı olağan toplantısı çalışmalarına başladı.

9- İstanbul Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı 7129 sayılı BankalarYasası'na aykırı usulsüz kredi verdikleri gerekçesiyle İstanbul'da 11bankanın üst düzeydeki 35 sorumlusu hakkında davalar ve soruşturmalar açtı.

10- Uluslararası sularda araştırma yapacak olan «K. Piri Reis»gemisi yeniden Ege Denizi'ne açıldı.

11- ANKA Ajansı'nın haberine göre 11 kaymakamın görevine 1402 sayılı Sıkıyönetim yasası uyarınca son verildi.

12- ABD'de yayınlanan TİME Dergisi'nde yayınlanan yazıdaTürkiye'deki siyasi gelişmeler ele alındı ve «Türkiye'de belirli birdüzen ve disiplin içerisinde demokrasinin tesis edildiği geçmiştekihataların tekrarlanmasını önlemek amacıyla yönetimin tedbirler aldığı belirtildi.

13- Yabancı ajansların Washington çıkışlı haberlerine göre; ABDBaşkanı Ronald Reagan dün düzenlediği basın toplantısında, «Devletin kontrolü dışında hür bir sendikanın kurulmasına izin verildiğitakdirde Polonya'ya karşı uygulanan ekonomik müeyyidelerin birkısmının kaldırılabileceğini» söyledi.

Öte yandan ABD Başkanı Ronald Reagan Orta Amerika ülkelerine Amerikan askerlerinin şevki hususunda da «Şartlar gerektirdiğinde bölgeye asker gönderebileceğini» belirtti.

14- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Moskova'datoplanan Varşova Paktı'na üye 7 ülkenin liderleri, toplantının sonuçbildirisinde «Doğu ve Batı silahlarının dondurulması, Varşova Paktıile NATO arasında saldırmazlık anlaşması imzalanması ve askeribütçelerin dondurulması» konularına yer verdiler.

30 Haziran 1983

1- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin, Yunanistan'ın 6 ay sürecek Avrupa Ekonomik Topluluğu dönem başkanlığının Türk - AETilişkilerine etkisi hakkında Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada,«Yunanistan'ın dönem başkanlığının Türkiye açısından menfi birolay olduğunu» belirterek, «AET dönem başkanlığı özellikle objektifekonomik konularda tarafsızlığı ve uzlaştırıcı bir rol oynamayı gerektiren bir görevdir. Dönem başkanları üye ülkelerin asgari müştereğini bulma zorunluluğu dolayısıyla daha az hareket serbestisinesahiptirler. Hatta kendi ülkelerinin öz çıkarlarını savunma imkânlarıdahi sınırlı hale gelir» dedi.

2- Resmi ziyaret amacıyla gittiği Mısır'dan dönen Dışişleri Bakanı İlter Türkmen düzenlediği basın toplantısında, FKÖ ile ilgili olarak, «FKÖ'de El Fetih içinde çıkan sorunları büyük bir üzüntü ilekarşılıyoruz. FKÖ Filistin'in temsilcisi olarak Orta Doğu sorunununçözümünde başlıca söz sahibidir. Zayıf bir hale gelmesini üzüntüyle karşılarız. Bütün FKÖ sorumlularının dayanışma içinde, ihtilaflarıgidererek yeniden birleşik bir cephe kurabileceklerini ümit ediyorum» dedi.

3- Cumhuriyet Başsavcılığı Yüce Görev Pariisi'nin kapatılmasıiçin Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülen Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu yasa önerisinin 8 maddesi kabuledildi.

5- Siyasi Partilerin örgütlenme çalışmalarına ilişkin haberlerbasında yer aldı.

6- Feshedilen CHP'nin eski Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ,Niğde-Ulukışla karayolunda geçirdiği bir trafik kazası sonucu öldü.

7- İzmir'de düzenlenen Balkan Atletizm Şampiyonası'ndan sonra ABD Başkonsolosluğu'na sığınarak iltica talebinde bulunan Romen atlet Paul Copu İstanbul'a getirildi.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam eden Barış Derneği davasında askeri savcı, «28yöneticinin 8 -15 yıl arasında cezalandırılmasını, tüm sanıkların ömür boyu kamu hizmetlerinden mahrum edilmelerini ve derneğinkapatılmasını» istedi.

9- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in kendi isteğiyle emekliye ayrıldığına ve yerine 1 Temmuz 1983 tarihinden itibaren Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin'in atanmasına ilişkin kararnameler Resmi Ga'zete'de yayınlandı.

10- Resmi bir ziyaret için Macaristan'da bulunan Başbakan Bülend Ulusu Macaristan Devlet Başkanı Pal Jodntsi tarafından kabulediidi. Başbakan Dülend Ulusu dalha sonra da Macaristan Sosyalistİşçi Partisi Merkez Komitesi Birinci Sekreteri Yanos Kadar ile birgörüşme yaptı.

11- Akajans'ın Frankfurt çıkışlı haberine göre; Türkiye'nin BonnBüyükelçisi Oktay İşçen Federal Almanya'deki Türk işçilerinin sorunları ile ilgili olarak yaptığı sohbet toplantısında, «Türk vatandaşlarının huzursuz olmamalarını, bu huzursuzluğa nedenin Federal Almanya'daki yabancı işçi doyumu ve ekonomik kriz olduğunu» söyledi.

12- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın 1980 seçimlerinde eski Başkan Carter'in özel defterlerini ele geçirmesi ile ilgili olarak CIA Başkanı'nın ifadesinin alınacağı, yabancı ajansların Washington çıkışlıhaberlerinde bildirildi.

13- AA'nın Wasihingtcn çıkışlı haberine göre; Amerikan CBS televizyonu, Akdeniz'de bulunan bir ABD uçak gemisinden kakan jetlerin dün Libya'nın kendisine ait olduğunu öne sürdüğü hava sahasıüzerinde uçtuklarını duyurdu.

14- Yabancı ajansların haberine göre; 9 Haziran'da yapılan seçimlerde 144 sandalye ile çoğunluğu elde eden İngiltere'nin Muhafazakâr Parti Başkanı ve Başbakan Martgaret Thatcher'in yeni hükümeti, güvenoyu aidi.

15- FKÖ Merkez Komitesi'nin teşkilât içindeki son gelişmelerigörüşmek üzere Tunus'da toplandığı, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

Öte yandan Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Abdül Halim Haddam parlamentoda yaptığı konuşmada, «Yaser Arafat'ın İsrail'in oyununa gelerek Filistin davasına ihanet ettiğini» öne sürdü.

16- FKÖ Lideri Yaser Arafat Amerikan Newsweek Dergisi'ne verdiği demeçte, El Fetih örgütü içindeki görüş ayrılığı ile ilgili olarak,«Filistinlilerle Suriyeliler, İsrail'e karşı aynı siperlerde omuz omuzaçarpıştı. Ama Suriye şimdi ansızın bize ihanet ederek arkamızdanvurdu. Silahları İsrail'e değil, bize çevirdi» dedi.

17- THA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran İslam Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu, Afganlı mücahitlerin radyosuna dayanarakverdiği bir haberde, Afganlı mücahitlerin 60 hükümet yanlısını öldürdüklerini duyurdu.

18- Şili'de grevlerini sona erdiren kamyoncularla bakır madeninde çalışan işçilerin bağlı bulundukları sendikanın temsilcilerindenoluşan heyetlerin hükümet yetkilileriyle görüşmelerde bulunduklarıAA'nm Santiago çıkışlı haberinde bildirildi.

19- Yabancı ajansların haberine göre; Orta Amerika ülkesi Guatemala'da, ortaya çıkan darbe söylentileri üzerine olağanüstü durum ilân edildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106