16.5.1983
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1983

1 Mayıs 1983

1- Adalet Bakanı Rıfat Bayazıt, UBA muhabirinin Türkiye'dehükümlü ve tutuklu bulunan yabancılarla ilgili sorularını cevaplandırırken, «Türkiye'deki yabancı uyruklu hükümlülerin yüzde 73'ününuyuşturucu madde bulundurmaktan hapiste yattığını, Türkiye'dehalen 11 yabancı uyruklunun hükümlü olarak cezaevinde bulunduğunu» söyledi.

2- Askeri Yargıtay Başsavcı Yardımcısı Doğan Tolon AskeriYargıtay üyeliğine getirildi.

3- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İsmet Yanıkömeroğlu Anadolu Ajansı'nın seçimle ilgili sorularını cevaplandırırken, «Seçimtakviminin hemen hemen hazır olduğunu, listelerin 5 Mayıs - 25 Mayıs tarihleri arasında askıda kalacağını, 1962 doğumluların 31 Mayıs'a kadar olanlarının bağlı bulundukları seçim kuruluna başvurmaları halinde oy kullanabileceklerini, aksi takdirde 1962 doğumlularınoy kullanamayacaklarını» söyledi.

4- Görevli olarak ABD'de bulunduğu sırada kalp krizi geçirerekvefat eden NATO 6. Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanı KorgeneralNecdet Hızel'in cenazesi yurda getirildi.

5- Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri 8. Bölge Birliği'nin 12. Genel Kurul toplantısı Ankara'da yapıldı ve birlik başkanlığına yeniden Ömer Lütfi Öztürk seçildi.

6- Aydınlar Ocağı Genel Merkezi'nce düzenlenen toplantıda«Toplumumuzu Tehdit Eden Zararlı Alışkanlıklar» konusu işlendi.

7- İran'ın 32 savaş esirini Irak'a iade etmesinden sonra Irak da32 savaş esirini İran'a iade etti. İade işlemi Ankara Eseniboğa Havaalanı'nda Kızılhaç ve Türk yetkililer aracılığıyla yapıldı.

8- Akajans'ın haberine göre; Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Şükrü Elekdağ Washington'da Yankı Dergisi'nin sorularını cevaplandırırken, «Amerikan yardımında 7/10 oranı ve denge kavramının sonderece tehlikeli bir yaklaşım olduğunu, ABD, Yunanistan ve Türkiyearasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkileyeceğini» söyledi.

9- Halen Cidde'de İslam Kalkınma Bankası araştırma bölümünde çalışan Prof. Nevzat Yalçıntaş, Milletlerarası Çalışma Teşkilâtı(İLO) danışmanlığına getirildi.

10- Yabancı ajansların Varşova çıkışlı haberlerine göre; Polonya Devlet Başkanı General Jaruzelski yayınladığı mesajda, «Hayatçok zor koşullar çok ağır ama geçen yıla oranla çok yol aldık, artık bunalımdan kurtulma dönemine geçtik. Eğer ülke içinde önümüzdeki günlerde barış ve istikrar havası sürerse sıkıyönetimin tümü ilekalkması konusunda bazı adımlar atılacaktır» dedi.

11- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Komünist PartisiTUDEH'in Genel Sekreteri Nurettin Kianuri, İran TV'sinde yaptığıkonuşmada, «Ülkesindeki siyasi ve askeri durumla ilgili olarak Sovyetler Birliği'ne raporlar gönderdiğini» itiraf etti.

2 Mayıs 1983

1- Dünya Bankası Kalkınma Komitesi toplantısından dönenDevlet Bakanı Sermet Refik Pasin Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Dünya Bankası Başkanı Clausen ile özel görüşme yaptığını» belirterek, «Haziran ayında New York'ta düzenlenecek seminerde Amerikalı işadamlarının Türkiye'ye yatırım yapması yolunda adımlar atılacağını sandığını» söyledi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Brüksel'de Uluslararası İlişkiler Kraliyet Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, «Avrupa'nın Türkiye'ye karşı tutumu ve en kısa sürede değişmediği takdirde, uzunvadede Türkiye'nin temel politikalarını yeniden gözden geçirme zorunluğunu doğurabileceğini ve bundan da NATO ve AET dahil tümAvrupa'nın zarar görebileceğini» söyledi.

3- İmar ve gecekondu mevzuatına aykırı olarak yapılan yapılara uygulanacak işlemler ve İmar Affı Yasası'nı tanıtmak amacıyladüzenlenen «İl Belediye Başkanları ve İl İmar Müdürleri Semineri»Ankara'da başladı. Seminerin açış konuşmasını yapan İmar ve İskanBakanı Ahmet Samsunlu, «İmar Affı Yasası çıkarılmış en iyi yasadır, bu yasanın gayesi inşaat faaliyetlerini durdurmak değildir.» dedi.

4- Danışma Meclisi'nde milletvekili seçimi yasa tasarısının görüşülmesine devam edildi. Görüşmeler sonunda 9 madde daha kabul edilirken, 1 madde yeniden düzenlenmek üzere Komisyon'a gönderildi.

5- Danışma Meclisi Erzurum üyesi Abdülkadir Erener meclisüyeliğinden istifa etti.

6- Siyasi Parti kurma çalışmalarıyla ilgili haberler basında yeraldı.

7- Emniyet Genel Müdürü Fahri Görgülü. Hollanda EmniyetMüdürü Mr. Grosheide'nin davetlisi olarak görüş alışverişinde bulunmak üzere Hollanda'ya gitti.

8- Hürriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Fransa hükümeti, Paris'teki İslam Konferansı'na katılmak için vize isteyen KTFD Başkanı Rauf Denktaş'a vize vermedi.

9- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un Orta Doğu anlaşmazlığına bir çözüm bulmak amacıyla bölgeye yaptığı gezinin sürdüğü,bu arada Lübnan'dan ayrılarak yeniden İsrail'e geçerek BaşbakanMenahem Begin ile görüştüğü ANKA Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberinde bildirildi.

10- Akajans'ın Washington çıkışlf haberinde; «Sovyetler Birliği'nin Suriye'ye silâh sevkıyatının devam ettiği, Şam ve Humus civarına yerleştirilen 150 mil menzilli Sam - 5 füze bataryasının DoğuAkdeniz'deki uçukları tehdit ettiği» bildirildi.

11- Reuter Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Fransa DevletBaşkanı Francoise Mitterand Nepal'den döndükten sonra 5 günlükresmi bir ziyaret için Pekin'e gitti.

12- AA'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz lrak Haber Ajansı'na verdiği demeçte, «İran rejiminin çeşitli yollarla gerçekleri örtmeye çalıştığınıve Basra Körfezi ülkelerinin duyduğu endişeleri istismar ederek bölgede kendi sorumluluğundan meydana gelen tehlikeleri gizlemeyeçabaladığını» öne sürdü.

13- AA'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere'nin başkentiLondrada bir sakakta bir şahıs NATO ile ilgili gizli belgeler buldu.

3 Mayıs 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu Seyhan nehri üzerinde inşa edilecek «Çatalan Baraj ve Hidroelektrik Santralı» nın temelini attı. Başbakan Bülend Ulusu temel atma töreninde yaptığı konuşmada, «Enerji sektöründe temel politikanın dışa bağımlılığı azaltmak olduğunu» belirterek, «Dünyamızda hızla çoğalan nüfusun beslenmesi vegittikçe artan enerji ihtiyacının karşılanması, bugün olduğu gibi ileriki yıllarda da üzerinde önemle durulacak ve hal çareleri aranacakmeselelerin başında gelmektedir. Tarımsal üretim artışının sağlanmasında sulama büyük bir yer tutmaktadır.» dedi. Başbakan Ulusudaha sonra Ankara'ya döndü.

2- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısına katıldıktansonra yurda dönen Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, gazetecilere yaptığı açıklamada, «Toplantılar sonunda yayınlanan bildiride üye ülkelerin bundan böyle Türkiye'deki gelişimleri yapıcı bir şekilde izlemekonusunda görüş birliği içerisinde olduklarının belirtildiğini» bildirdi.

3- KTFD Başkanı Rauf Denktaş için Frarisa hükümetinin vizevermemesi olayı ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı, Fransa'nın Ankara Büyükelçisinin dikkatini çekti.

4- Uluslararası Çalışma Teşkilâtı (ILO)'nun iki temsilcisi Çalışma Bakanı Prof. Turhan Esener ve Türk - İş Genel Başkanı ŞevketYılmaz ile görüştü. Görüşmelerden sonra bir açıklama yapan Türk İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «İLO temsilcilerine iş, sendikalar,toplu sözleşme, grev ve lokavt yasa tasarıları konusunda görüşlerimizi açıkladım. Biz ILO'nun kararları doğrultusunda yeni yasalarınçıkmasını Konsey'e önerdik» dedi.

5- Birleşmiş Milletler Gıda Teşkilâtı (FAO) Genel DirektörüEdward Sauma Ankara'ya geldi.

6- Milliyet Gazetesinin 33. Kuruluş yıldönümü kutlandı.

7- Özel sektörün ürettiği bira fiyatlarına yüzde 25 oranındazam yapıldı.

8- 20. Uluslararası Selçuk - Efes Kültür Sanat ve Folklor Festivali başladı.

9- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davaya dosyaların içindekibelgelerin okunmasıyla devam edildi.

10- AA'nın Bern çıkışlı haberine göre; İsviçre hükümeti, yabancıişçilerin 12 aylık bir aradan sonra ailelerini yanına getirebilmelerikararını aldı. Daha önce bu süre 15 ayla sınırlandırılmıştı.

11- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger Amerikan NBC televizyonunda yaptığı konuşmada, «Suriye'de beş binden fazla Sovyet danışman ve askeribulunduğunu» söyledi.

12- Yabancı ajansların Beyrut çıkışlı haberlerine göre; Orta Doğu'daki temaslarını sürdüren ABD dışişleri Bakanı George Shultzİsrail'den sonra yeniden Lübnan'a gitti. Shultz Beyrut'ta verdiği demeçte «Temasları sırasında konulara kesin açıklık getirildiğini, birliklerin çekilmesi konusunda bu hafta sonuna kadar anlaşma sağlanması olanağının bulunduğunu» söyledi.

13- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Komünist Parti Genel Sekreteri Yuri Andropov basına yaptığıaçıklamada «Sovyetler Birliği'nin Batı Avrupa'yı hedef alan nükleerbaşlıklı füzelerin sayısını NATO ile orantılı olarak azaltmaya hazırolduğunu» söyledi.

14- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya resmimakamları, «Papa 2. Jean Paul'un Polonya'dan gelen davet üzerinebu ülkeyi ziyaret etmeyi kabul ettiğini ancak ziyareti nedeniyle Papa'nın ülkede genel af ilân edilmesi isteğinin mümkün olamayacağını» açıkladılar.

15- AA'nın Managua çıkışlı haberine göre; Nikaragua hükümetiyaptığı açıklamada, «200'den fazla Somoza yanlısı paralı askerin1000 dolayında Honduraslı askerin desteğinde ülkenin kuzeyinde geniş çaplı bir işgal hareketine başladığını» bildirdi.

4 Mayıs 1983

1- MGK üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin ile MGK üyesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer «Shapex-83» tatbikatını takip etmek üzere Brüksel'e gittiler.

2- Amerikan Hava Kuvvetleri Komutanı'nın resmi konuğu olarak ABD'deki bir inceleme gezisine katılan MGK üyesi ve HavaKuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya yurda döndü.

3- Başbakan Bülend Ulusu Türkiye Maden İşçi SendikalarıGenel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Madencilik işkolunun ciddisorunları olduğunu, bu konuda etkin ve yaygın önlemler alınmasıiçin çalışmaların Bürdürüldüğünü» belirterek, «İş güvenliği sisteminin bütünıü ile elden geçirilmesi çalışmaların temel aracıdır.»dedi.

4- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan Mehmet Ali Birand imzalıhabere göre; ABD'nin Türkiye'de 11 bin dönüm arazi üzerine Sovyetler Birliği başta olmak üzere Doğu ülkelerine yayın yapan üçayrı radyo için 11 verici anten inşa etme isteği Türk hükümeti tarafından, geri çevrildi.

5- Türk Eğitim Vakfı Başkanı Vehbi Koç Vakfın 16. kuruluş yıldönümü dolayısıyla İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında,«Öğrencilere verilen bursun 77 milyon liradan 118 milyon liraya çıkarılacağını» açıkladı.

6- Öğretmen Muazzez Paçacı'yı öldürdüğü iddiasıyla yargılanıp iki kez beraat kararı verilen, bu karar Yargıtay tarafından bozutan ve yeniden yargılanan Füreyd Dosdoğru ile ilgili davada, SinopCezaevi'nde mahkûm Necati Şentürk adlı şahıs,yazdığı bir mektupta, «Muazzez Paçacı'yı kendisinin öldürdüğünü» öne sürdü. Mahkeme konunun soruşturulmasını, sanık Füreyd Dosdoğru'nun tahliye işlemlerinde ve itiraz dilekçesinde bir usulsüzlük olup olmadığınısavcılığa itılbar ederek soruşturma açılmasına karar verdi.

7- TİKP Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Hasan Yalçın AnkaraSıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce 12 şeryıl ağır hapis cezasına çarptırıldı-

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, işkence yaptıkları iddiasıyla yargılanan 4 emniyet görevlisihakkında beraat kararı verdi.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam eden DİSK davasında, DİSK avukatı Ercüment Tahiroğlu mahkemeye hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Duruşma sonundaidam istemiyle yargılanan eski Tabii Senatör ve Halkevleri GenelBaşkanı Ahmet Yıldız ile DİSK Onur Kurulu üyesi Ergün Faruk Erdem'in tahliyeleri kararlaştırıldı.

10- AA'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya Devlet BaşkanıSandro Pertini, Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşan parlamentoyu feshetti.

11- AP Ajansı'nın Managua çıkışlı haberine göre; Nikaragua'daBatı Alman bir doktorun öldürülmesini protesto etmek üzere başkent Managua'daki Batı Almanya Büyükelçiliği'ni işgal eden 25 BatıAlman vatandaşı eylemlerine son verdiler.

12- Reuter Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran'da Komünist Parti TUDEH'in kapatıldığı, Sovyetler Birliği'nin Tahran Büyükelçiliği'nde görevli 18 diplomatının 48 saat içinde ülkeyi terketmelerinin Dışişleri Bakanlığı'nca istendiği, İran resmi haber ajansıİRNA tarafından bildirildi.

5 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, parti kurma girişimlerini sürdüren emekli Orgeneral Turgut Sunalp'i kabul etti.

2- Silâhlı Kuvvetler Yüksek Öğretim Yasa Tasarısı DanışmaMeclisi'ne sunuldu.

3- ANKA Ajansı'nın haberine göre; yapılacak ilk genel seçimlerde kullanılacak seçmen kütükleri askıya çıkarıldı.

4- ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Robert Strauss Hupe Celâl Bayar'ı İstanbul'daki evinde ziyaret ederek bir süre görüştü.

5- SEKA Genel Müdürlüğü 17 çeşit ürününe yüzde 4-8 arasında zam yaptı.

6- Pakistan Dışişleri Bakanı Sahipzade Yakup Han resmi birziyaret için Ankara'ya geldi.

7- Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinde 1402 sayılı SıkıyönetimYasası uyarınca Doç, Dr. Ateş Akyurtlu, Doç. Dr. Ömer Kuleli, Doç.Dr. Albdülkadir Ateş ile Doç. Dr. Tahip Tatipoğlu'nun görevlerine sonverildi.

8- Kapatılan TİKP Genel Başkanı Doğu Perinçek ve arkadaşları hakkındaki mahkûmiyet kararları sanık avukatları tarafından temyiz edildi.

9- 12 Eylül 1980 öncesi silâh ve mermi kaçakçılığı yapan AliLermioğlu İstanbul'da yakalandı.

10- Aralarında çeşitli ilçe başkanları ve belediye başkanlarınınbulunduğu 13 eski CHP üyesi, dün gece kapalı yerde toplantı yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı, daha sonra ifadeleri alınarakserbest bırakıldı.

11- İstanbul Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde de-

vam eden Barış Derneği davasında Bülent Ecevit ve Gündüz Ökçün'ün tanık olarak dinlenmesi kararlaştırıldı.

12- İzmir Emniyet Müdürlüğü, çeşitli tarihlerde gasp ve soygunolaylarına karışan Devrimci Savaş adlı yasa dışı örgüt üyesi 6 kişinin daha önce yapılan operasyonlarda ele geçirildiğini, kaçmayaçalışan bir sanığın güvenlik kuvvetleriyle giriştiği çatışmada ölü olarak ele geçirildiğini açıkladı.

13- «Halkın Kurtuluşu» adlı yasa dışı örgüt hakkında açılan çeşitli davaların birleştirilmesiyle oluşan dava, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlandı. Bir sanıkömür boyu, 42 sanık 6-20 yıl arasında değişen hapis cezalarınaçarptırıldı, 59 sanık da beraat etti.

14- Türkiye Çimento Seramik ve Toprak Sanayi İşçileri Sendikası «Çimse - İş» yöneticileri hakkında görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle Ankara 9- Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada 5 yıla kadar hapis cezaları istendi.

15- Türkiye ile İngiltere arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 400. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törene İngiltere Başbakanı Margareth Thatcher ile Dışişleri Bakanı Francis Pym katıldılar.

16- 1983 yılı Viyana Kuşatması'nın 300. yıldönümü olması nedeniyle Avusturya'da «Türk Yılı» olarak ilân edildi.

17- AP Ajan'sı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi yaptığı oylamada, Türkiye'ye 605 milyondolar kredi, 110 milyon doları ise hibe olmak üzere 715 milyon dolar yardım yapılmasını kaibul etti.

18- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD TemsilcilerMeclisi, «ABD ve Sovyetler Birliği'nin elindeki nükleer silâhların sayısının derhal dondurulmasını» öngören karar tasarısını 149'a karşı278 oyla kabul etti.

19- İtalya'da erken seçimlerin 26 ve 27 Haziran günleri arasındayapılacağı İtalya Başbakanı Fanfani tarafından açıklandı,

20- AP Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Çin Halk Cumhuriyeti Havayollorı'na ait bir yolcu uçağı Senyag-Şangay seferi sırasında 105 yolcusu ve mürettebatı ile birlikte Güney Kore'ye kaçırıldı. Japon Haber Ajansı, Seul Havaalanı'na indirilen uçağın kuşatma altına alındıktan sonra yapılan bir operasyonla yolcuların kurtarıldığını bildirdi.

21- Fransa'da üniversite öğrencilerinin protesto gösterilerininLyon ve Toulouse şehirlerinde de yapıldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

6 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'yi resmen ziyaret eden Pakistan Dışişleri Bakanı Yakup Han'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Yakup Han Başbakan Bülend Ulusu ile de görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Eşref Akıncı başkanlığındaDanışma Meclisi üyelerinden oluşan 4 kişilik bir heyeti ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

3- Milli Güvenlik Konseyi'nde Toplu İş Sözleşmesi, Grev veLokavt Yasası kabul edildi. Milli Güvenlik Konseyi tarafından çıkarılan yeni Sendikalar Kanununda «Sendikaların işkolu esasına görekurulacakları işkolları sayısının 28'e indirildiği, federasyon tipi örgütlenmelerin kaldırılacağı» belirtildi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «12 Eylül felsefesinin dışına taşacak siyasi faaliyetlerin zararlı olacağını» söyledi.

5- Milletvekili seçim yasa tasarısı Danışma Meclîsi Genel Kurulunda kabul edildi.

6- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nazmi Alkiman, «Ankara'da yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği Komünist Parti Genel SekreteriYuri Andropov'un nükleer başlıklı füzelerin savaş başlıklarının azaltılması yolundaki önerisinin Türkiye tarafından olumlu karşılandığını» söyledi.

7- Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) ekonomik durum değerlendirmesi yapan ve sorunların acıtması için çeşitli öneriler getiren bir bildiri yayınladı. TÜSİAD bildirisinde, «Eskiye göre daha süratli ve dakik çalışan bir ekonomik ve mali yönetimmodelinin geliştirilmesi» görüşüne yer verildi.

8- Boğaziçi Köprüsü'nden geçiş ücretlerine toplu taşım araçları dışında yüzde 100 zam yapıldı.

9- Sait Faik Hikâye Ödül'ü'nü, «Geyikler, Annem ve Almanya»adlı yapıtıyla Nursel Duruel kazandı.

10- Ulvi Uraz Tiyatro ödülü AST çalışanlarına verildi.

11- Sıkıyönetim ilânından 31 Mart 1983 tarihine kadar geçen süre içinde 32 bin 650 kişi 1402 sayılı yasa kapsamına giren suçlardanötürü hüküm giydi. Bunlardan 117'si mahkûm oldu. Yine aynı süreiçinde 49 kişi de 4. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde kaçakçılık suçundan yargılanarak hüküm giydi. Halen1402 sayılı yasa kapsamına giren suçlardan ötürü 650 kişinin gözaltında, 12 bin 307 kişinin tutuklu, 7 bin 200 kişinin hükümlü bulunduğu Sıkıyönetim Komutanlıkları tarafından bildirildi.

12- İmar ve İskan Bakanlığı Mesken Genel Müdürlüğü başkontrolörlük görevlisi iki kişi rüşvet aldığı gerekçesiyle tutuklandı.

13- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafındanhazırlanan Türkiye raporunda, «1982 yılında yüzde 25 olan enflasyon hızının bu yıl yüzde 20'ye düşürülmesinin hedeflendiği» belirtildi.

14- İran'da kapatılan Komünist Partisi (TUDEH)'in yöneticilerinin dün akşam Tahran TV'sinden yayınlanan sorgulamaları sırasında İslam Devrimi'ne karşı «Casusluk ve ihanet içinde bulunduklarınıkabul ettikleri» yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Yabancı ajansların Tahran ve Washington çıkışlı haberlerine göre; İran'ın «TUDEH» partisini kapatması, ardından da 18 Sovyet diplomatını sınır dışı etmesi, Sovyetler Birliği tarafından bir notaile protesto edildi.

16- Yabancı ajansların haberine göre; Lübnan'da karşıt gruplararasındaki çatışmaların sürmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Emin Cemayel ülkenin silâhlı kuvvetlerini alarma geçirdi.

17- AP Ajansı'nın Kudüs ve Beyrut çıkışlı haberine göre; İsrailBakanlar Kurulu, «Yabancı birliklerin Lübnan'ı terkine ilişkin» ABDDışişleri Bakanı tarafından hazırlanan teklifi «prensipte» kabul etti.

18- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; öğrenci gösterilerinin ardından Paris'te meydana gelen olaylarda 100'lü polis olmaküzere 130 kişinin yaralandığı, 100 kadar öğrencinin de gözaltınaalındığı bildirildi.

19- Irak tarafından bombalanan İran petrol kuyularından sızanpetrolün Kuveyt kıyılarına geldiği, AP Ajansı'nın Manama çıkışlı haberinde bildirildi.

7 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Çankırı'da halka hitaben yaptığı konuşmada, «Parti kurmaya çalışanlardan birçoğunun 12 Eylülöncesinde milletin başına gelen felaketlerden ibret dersi almadıklarmı» belirterek, «Siyasi parti kurma faaliyetleri içinde 12 Eylül öncesi parti mücadele tablosunun bir benzeri ile karşı karşıya bulunmaktayız. Ancak herkes Anayasa doğrultusunda yerini almaya vehizaya gelmeye mecburdur.» dedi.

2- Türk - İş İcra Kurulu, Ankara'da toplandı.

3- İstanbul’da düzenlenen 23. Uluslararası Altın Merküri İstanbul Konferansı'nda bir konuşma yapan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Nuh Kuşçulu, «Menkul değerler borsası işleyişindeki eksikliklerve bunun sermaye piyasası üzerindeki etkileri açısından yabancı yatırım şirketlerine ülkemizin ihtiyacı var» dedi.

4- Türk Hava Yolları yayınladığı 1962 yılı kâr-zarar bilançosunda, ortaklığın 1982 yılında zarar etmediği belirtildi.

5- Milliyet Gazetesi haberleşme dalında Altın Merküri Uluslararası Ödülü'nü kazandı.

6- Cumhuriyet Gazetesi'nin kuruluşunun 60. yılı törenle kutlandı.

7- Türkiye'ye resmi ziyaretini tamamlayan Pakistan DışişleriBakanı Yakub Han Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Kıbrıs sorunu üzerinde Ankara, İslamabad ve New York'da Türk ve Pakistanarasında sürekli temas kurulmuştur. Şimdiye kadar yaptığımız gibi,bundan sonra da bu problemle ilgili olarak Türkiye ile tüm çabalarımızı uyum içinde yürütecek, Türkler'in davasını aynı inançla savunacağız.» dedi.

8- İstanbul Lâleli'deki Washington Oteli'nde sabaha karşı çıkan yangında çoğu turistlerden oluşan 36 kişi öldü, 65 kişi de yaralandı.

9- Sendikalar ve Toplu - İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Yasası,Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Belçika'nın Mons kentinde yapılan «Shapex - 83» toplantısında NATO'nun 1980'lerdeki genel stratejisi tartışıldı.

11- Yabancı ajansların haberine göre; Orta Doğu sorununa birçözüm bulma amacıyla bir plan oluşturan AIBD Dışişleri Bakanı George Shultz Suriyeli yetkililerle görüştükten sonra Şam'da yaptığıaçıklamada, «Suriyeli yetkililerin Lübnan - İsrail anlaşması taslağınıpek fazla ilgi çekici bulmadıklarını» söyledi.

12- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'daki sağcı Hristiyan milisler ile solcu dürziler arasındaki çatışmaların özellikle Beyrut çevresi üzerinde yoğunlaşması üzerine hükümetin,«ABD'nin araya girerek kontrolü altındaki bölgede duruma hakimolması için İsrail'i devreye sokmasını» istediği, Beyrut Radyosu tarafından bildirildi.

13- Uluslararası 36. Cannes Film Festivali başladı.

8 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren siyasi parti kuruluş çalışmalarını yürüten emekli general Ali Fethi Esener ile Başbakanlık eskiMüsteşarı Necdet Calp'i kabul ederek bir süre görüştü.

2- Malîye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu ile Dışişleri Bakanıİlter Türkmen OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katılmak üzereParis'e gittiler.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut Güney Kore Ticaret ve Sanayi Bakanı Kim Dong Whien'in resmi davetlisi olarakGüney Kore'nin başkenti Seul'e gitti.

4- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Kurulu'nun Marmaris'te yapılan toplantısında konuşan TİSK Başkanı HalitNarin. «Çalışma barışını düzenleyecek yeni yasalara hep birlikte sahip çıkalım. Her yasada olduğu gibi bu konuda da bazı aksaklıklarolacaktır. Ancak bu aksaklıkların pek az olacağına inanıyorum»dedi.

5- Türkiye Asker - Sivil Emeklileri Konfederasyonu Genel Başkanı Kemal Kerim Kalkan tarafından yapılan yazılı açıklamada. «Darve sabit gelirle çalışanlarla, üç aydan üç aya maaş alan dar gelirliemeklilerin geçim ve yaşam savaşımında karşı karşıya kaldıkları enbüyük çaresizliğin gizli ve dolaylı fiyat artışları olduğu» belirtildi.

6- Anneler Günü kutlandı.

7- Avukatlık ücret tarifeleri yeniden düzenlendi. Yeni tarifeyegöre ücretler 800 lira ile 20 bin lira arasmda değişiyor.

8- İstanbul'daki otel yangınına sebep olan kişinin kaçtığı, buarada ölü sayısının 37 olduğu yetkililer tarafından açıklandı.

9- AA'nın Santa Barbara çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan, «Türkiye'de önümüzdeki 6 Kasım'da genel seçimlerin yapılacağının açıklanmasından memnuniyet duyduğunu» belirtti.

10- AP Ajansı'nın Budapeşte kaynaklı haberine göre; YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu Macaristan Komünist Partisi organıNepszabadsag Gazetesi’ne verdiği demeçte «Türkiye'nin uluslararasısınırları tanımadığını ve Ege konusunda ortaya attığı iddialarla gerginlik yarattığını» öne sürdü.

11- Milliyet Gazetesi'nde Papa 2. Jean Paul'e suîkast girişiminden dolayı İtalya'da tutuklu bulunan Mehmet Ali Ağca'nm Kardinal'e«Tehdit edildiğine» iliışikin yazdığı mektup yayınlandı.

12- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre, İran'ın Irak'laolan savaşın ilk iki yılında 90 milyar dolarlık zarara uğradığı, İranhaber ajansı İRNA tarafından açıklandı.

13- Yabancı ajansların Hamlburg çıkışlı haberlerine göre, NAZİkurucusu Hitler'in günlüklerinin sahte olduğunun açıklanması üzerine günlükleri yayınlayan Federal Almanya'nın «Stern» dergisinin ikiyazı işleri müdürü istifa ettiler.

9 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren gazetelerin yönetici ve temsilcilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Danışma Mecli'si Genel Kurulu'nda Atatürk Orman Çiftliğiarazisi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Eğitim ile ilgili 6 yasa tasansı kabul edildi. Genel Kurul'da görüşülen Üniversite son sınıftanbelgeliler ile ilgili bir teklif de komisyonca geri alındı.

3- UNESCO Hükümetlerarası Komitesi «Kültürel varlıktarın aitoldukları ülkelere iadesi» konusunu görüşmek üzere İstanbul'da toplandı. Dışişleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığınım ortaklaşa düzenledikleri komite toplantısının açış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanlığı'nın Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Oktay Cankardeş,«Dünyanın neresmde olursa olsun bir kültür varlığına tecavüze, tüminsanlığın kültürel mirasına yapılmış bir saldırı olarak bakmak gerekir» dedi. UNESCO Genel Direktörü Amadou Mantar M'Bow dayaptığı konuşmada «İstanbul'daki tarihi yöre ve yapıtlar ile Göreme'nin korunması konusunda uluslararası yardım kampanyasınıbaşlatacaklarını» söyledi.

4- Hürriyet Vakfı tarafından düzenlenen «1983 İletişim Yılı Nedeniyle Yazılı ve Görsel Basınla İlgili Bazı Konular» semineri İstanbul'da başladı.

5- Libya, Bulgaristan ve Mısır ile Türkiye arasındakikarma ekonomik komisyon toplantıları Ankara'da başladı.

6- Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı Nadir Nadi ile Yazı İşleriMüdürü Okay Gönensin yargılandıkları İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nee, «Halkı kanunlara karşıgelmeye teşvik ile memleketin emniyetine tehlike iras edecek surette makale neşretmek» suçundan TCK'nın 155. maddesi uyarınca 32ay 20'şer gün hapis ve 4'er bin lira ağır para cezasına çarptırıldılar.Okay Gönensin'in cezası Basın Yasası uyarınca toplam 12 bin liraağır para cezasına dönüştürüldü.

7- Gümrük eşya kaçakçılığı yapmak suçundan Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Nolu Askeri Mahkemesi'nde yargılanan 25 kişiden 4'ü tahliye edildi.

8- Askeri Yargıtay 4. Dairesi'nin bozma kararından sonra yeniden başlayan TÖB - DER davasında Sıkıyönetim Komutanlığı 3 NoluAskeri Mahkemesi 35 sanıkla ilgili bozma kararına uyulmasını kararlaştırdı.

9- ODTÜ'de görevli yardımcı Doç. Dr. Jale Akyurtlu 1402 sayılıSıkıyönetim Yasası uyarınca görevinden alındı.

10- Tarsus Dev-Yol davasında yargılanan 80 kişiden ikisi ölümcezasına çarptırıldı. 7 kişiye 36 ile 16 yıl arasında hapis cezası. 34kişiye 3 yıl ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. 37 sanıkise beraat etti.

11- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı AskeriMahkemesi, 168 sanıklı Adana - Mersin Türkiye Komünist Partisi(TKP) davasında 114 sanığın beraat'ine diğer sanıkların da 5 ile 16yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkûm olmalarına kararverdi.

12- AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya'yaresmi bir ziyaret amacıyla giden Deniz Kuvvetleri Komutanı ve MGKüyesi Oramiral Nejat Tümer, Yugoslavya Başbakanı Bayan MilkaPlanniç ve Savunma Bakanı Ranko Mamula ile birer görüşme yaptı.

13- Güneş Gazetesi'nde çıkan bir habere göre; Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS)tarafından yayınlanan rapordcg «Kıbrıs'ta Yunanistan'ın 450 subayve 1300 kişilik komando birliğinin bulunduğu» belirtildi.

14- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi 24 ülkenin dışişleri, ekonomi ve ticaret bakanları, dünya ekonomisindekison gelişmeler üzerinde temaslarda bulunmak üzere Paris'te toplandı.

15- Yabancı ajansların haberine göre; Pravda Gazetesi'nde yayımlanan demecinde, Sovyetler Birliği Savunma Bakanı MareşalDimitri Ustinov, «Balı'dan Sovyetler Birliği'ne yöneltilebilecek herhangi bir saldırının aynı biçimde misilleme göreceğini» belirtti.

16- Yabancı ajansların haberine göre; İsrail Savunma BakanıMoşe Arens Amerikan TV'sine verdiği demeçte, «Suriye'nin bir savaş hazırlığı içinde bulunduğuna inandığını ve bu ülke askerlerininLübnan'ı boşaltmaları konusunda da ümitli olmadığını» bildirdi.

Bu arada İsrail Genelkurmay Başkanı General Moşe Levy «Suriye'nin Lübnan'daki kuvvetlerini çekmeyi kabul etmemesinin bölgede bir İsrail - Suriye çatışmasına yol açabileceğini» söyledi.

17- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher «9 Haziran tarihinde erken seçimlerin yapılacağını» açıkladı.

18- AA'nın Madrid çıkışlı haberine göre; İspanya'da dün yapılanbelediye ve yerel seçimlerde İspanyol Sosyalist Partisi oyların yüzde 43.4'ünü alarak birinci parti durumunu korudu.

19- AP Ajansı'nın Lizbon çıkışlı haberine göre; Portekiz'de Sosyalist ve Sosyal Demokrat liderleri koalisyon görüşmeleri için biraraya geldiler.

10 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, MGK üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin'in resmi davetlisi olarak Ankara'da bulunan Güney Kore Kara Kuvvetleri Komutanı OrgeneralYung Si Hwang'ı kabul etti.

2- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, dışsatımla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, «Söylentilerin aksine dışsatımımızınhergün artış gösterdiğini» belirterek, «Dışsatımın artması için, özendirme önlemlerinin geliştirilmesi, dışsatım kredilerinin arttırılması veçeşitli ülkelerle temasların yoğunlaştırılması çalışmaları sürdürülüyor» dedi.

3- Danıştay'ın 115. Kuruluş Yıldönümü kutlandı. Danıştay Başkanı Orhan Özdeş törende yaptığı konuşmada, «Danıştay, Bölgeİdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemeleri ile İdare Yargılama Usulü Kanunlarında kimi değişiklikler yapılması zorunluluğunun olduğunu» belirterek, «Yargı organları kararlarının ve içtihatlarının bilgisayarların beynine programlanması ve 'bu bilgilerin adli ve idari yargıhakimlerinin hizmetlerine sunulması gerekmektedir» dedi.

4- Sendikalar Yasası ile Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve LokavtYasası üzerinde çalışmalarını sürdüren Türk - İş İcra Kurulu'nungörüşleri basında yer aldı. Açıklamada, «İşçilerin ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak için yapılacak çalışmaların «siyasi faaliyet» olarak kalbul edilmeyeceğinin açıklığa kavuşturulması» istendi.

5- THA'nın haberine göre; Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulu, Bankalar Yasa Tasarısının 41 maddesiyle ilgili çalışmalarını tamamladı.

6- Hürriyet Vakfı tarafından düzenlenen 1983 İletişim Yılı Nedeniyle Yazılı ve Görsel Basınla ilgili Konular» semineri, Türk bilimadamlarının bildirilerinin tartışmasıyla sona erdi.

7- Ankara'da Sanatevi tarafından düzenlenen sinema yazarlarının yıl sonu değerlendirmesinde «At» filmi en iyi yerli film, «Teneke Trampet» filmi de en iyi yabancı filmi seçildi.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Anayasa'nın geçici 4. maddesinde sayılan 10 yıllık özel siyasi yasak kapsamına giren Cumhuriyet Senatosu eski Grup Başkanlarından Cahit Dalokay ve MilletMeclisi eski Grup Başkanvekillerinden Gıyasettin Karaca ile Dr.Oğuz Aygün İçişleri Bakanlığı'na müracaat ederek karara itiraz ettiler.

9- İstanbul Fındıkzade'de Anka Oteli'nde çıkan yangında cankaybı olmadı.

10- İstantoul Barosu Disiplin Kurulu Başkan ve üyelerinin Barış Derneği davasında tutuklanan İstanbul Barosu Başkanı OrhanApaydın hakkında soruşturma ve disiplin uygulaması yapmadıklarıgerekçesiyle 6 aydan üç yıla kadar hapisleri istendi.

11- Ankara Emniyet Siyasi Şube Müdürlüğü ekiplerince Tudehüyesi 11 İran uyruklu kişi yakalandı.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan, kapatılan MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ile üç arkadaşının talhliye istemleri reddedildi.

13- Birleşmiş Milletler gündem komitesinin Kıbrıs Rum Yönetiminin istemi doğrultusunda aldığı kararla. Genel Kurul Kıbrıs sorununu görüşmeye başladı. Genel Komite, Türkiye temsilcisinin, Türktarafının dinlenmesini de sağlamak iç'in Özel Siyasi Komite'de meseleyi görüşme isteğini reddetti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar Kıbrıs müzakeresi öncesi Genel Kurul'a sunduğu raporda, «Toplumlararasıgörüşmelere yeni bir hız verilmesine çalışacağını ve tarafları anlaşamadıkları konularda bir sentez sağlamaya teşvik edeceğini» açıkladı.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, «Türkiye 1987'ye kadar Kıbrıs'tan güçlerini çekmezse Türkiye'ye yaptığı yardımı kesmeye» kararverdi.

15- İnterpol Genel Sekreterliği haklarında «Silah kaçakçılığı suçundan Türk mahkemelerince gıyabi tutuklama kararı verilmiş Türk uyruklu iki kişi için, (Hasan Conkara, Doğan Durçelik) kırmızı bülten çıkardı.

16- Yabancı ajansların haberine göre; Uluslararası Para Fonu(IMF) Başkanı Jacques de Larosière Florida'da Bankacılar Derneği'nde yaptığı konuşmada, «Petrol üreticisi olmayan yoksul ülkelerin 15-20 milyar dolarlık (1982'nin yüzde 7 üzerinde) yeni bankakredilerine gereksinimi olduklarını» belirterek, «Bu ülkelere önerdiğimiz istikrar programlarının yumuşak ve planlanan biçimde yürümesi için, bu programların gerektirdiği mali yardımların da bütünlükiçinde verilmesi zorunludur. Bu bakımdan IMF kredilerine ek olarakbankaların verdikleri kredileri arttırmaları da büyük önem taşımaktadır» dedi.

17- Yabancı ajansların Stockholm çıkışlı haberlerine göre; geçtiğimiz yıl eroin kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle 70 arkadaşı ile birlikte yakalanan Ermeni çetesinin lideri Vartanyan kalmakta olduğucezaevi hastanesinden kaçırılmak istendi, olaydan sonra üç kişiyakalandı.

11 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Libya Tarım ve Ziraat Sekreteri Ömer Ebuzeyd Durda ve beraberindeki heyeti kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Binası Miimari Proje Yarışması'nda derece alanlardan oluşan bir heyeti veayrıca 1983'ün başarılı sporcularını kalbul etti.

3- Parti kurma çalışmalarını sürdüren emekli General TurgutSunalp Başbakan Bülend Ulusu tarafından kalbul edildi.

4- Başbakan Bülend Ulusu, Türkiye'de bulunan UNESCO Genel Direktörü M'Bow'u kabul ederek bir süre görüştü.

5- Türkiye ile Libya arasında ekonomik ve ticari konulara ilişkin karma protokol Türkiye adına Ticaret Bakanı Kemal Cantürk illeLibya adına da Tarrm ve Ziraat Sekreteri (Bakanı) Ömer Durda tarafından imzalandı.

6- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, belediyelerin içme suyuihtiyacının İller Bankası tarafından karşılanmasını öngören yasa tasarısı, Cem-i İanat Nizamnamesini yürürlükten kaldıran yardım toplama yasa tasarısı, tapu ve kadastro paftalarının yenilenmesini öngören yasa tasarısı, kadrosuz görev yapan din görevlilerinin hizmetlerinin borçlandırılmalarına ilişkin yasa tasarısı, Harcırah Yasası'nda değişiklik yapan yasa tasarısı kabul edildi. Görüşülen yasa vetekliflerden ikisi ise reddedildi.

7- Dünya, Avrupa ve Olimpiyat şampiyonu sporculara 40 yaşımıdoldurduktan sonra şeref aylığı bağlanmasını öngören yasa teklifiDanışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

8- Türkiye Odalar Birliği 1983 yılı raporunu yayınladı. Raporda, «Para ve sermaye piyasasında tasarrufların güven altına olunması ve faiz politikasının ya da faiz hadlerinin yatırımları kısıtlayanboyutlara varmaması sağlanmalıdır. Tasarrufların güven altına olunmasına çalışılırken devlet müdahalesinin minumum ölçüde kalarak piyasa mekanizmasının çalışmasının engellenmemesi arzu edilir»dedi.

9- Ankara'da bulunan Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Basın veEnformasyon Genel Müdürü Büyükelçi Georgi Yovkov Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek cemiyet başkanı Beyhan Cenkçiile bir süre görüştü.

10- DPA ve ANKA Ajansı'nın Ankara çıkışlı haberlerinde; Türkiye - Irak sınırında devriye gezen 3 Türk askerinin Irak yönündenaçılan ateş sonucu şehit olduğu, bir astsubay ile iki askerin de yaralandığı bildirildi.

11- Fatsa Dev-Yol davasına Amasya 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

12- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Basın - Yayın Yüksek Okuluöğretim görevlisi Mahmut Tali Öngören hakkında «Fatsa Gerçeği»başlıklı yazı nedeniyle açılan davanın «Süresinde açılmadığı için»düşmesine karar verdi.

13- Siyasi parti ile ilgili çalışmalarda bulunan Hüsamettin Cindoruk'un Amerikan NBC televizyonuna verdiği ve aynı gün YeniAsır Gazetesi'nde yer alan demeciyle ilgili olarak İstanbul EmniyetMüdürlüğü'nde ifadesi alındı.

14- «Tüm yabancı işgal kuvvetlerinin adadan çekilmesini» öngören Kıbrısla ilgili karar tasarısı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na sunuldu.

Bu arada Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis'in kürsüye gelmesinden sonra Türk delegasyonu; «Bakanın Kıbrıs adına değil sadece Kıbrıs Rum toplumu adına konuşmaya yetkiliolduğunu» belirterek salonu terketti.

15- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD TemsilcilerMeclisi Dışişleri Komitesi'nin, Yunan asıllı milletvekili Gus Yatron'un verdiği ve «Türkiye'nin üç yıl içinde Kıbrıs'taki askerlerini çekmemesi halinde ambargo uygulanacağı yolundaki» kararı, Lee Hamil'ton'un sunduğu değişiklik önergesiyle kaldırıldı.

16- OECD üyesi ülkelerin 9-10 Mayıs tarihleri arasında Paris'teyaptukları yıllık toplantı sonunda yayınlanan ortak bildiride, «Toplantıya katılan bakanların tümü dünya ekonomisini yeniden canlandırmak, serbest ticareti güçlendirmek için durgunluk nedeniyle giderek artan korumacılık eğilimlerinin azaltılması» kararlaştırıldı.

17- Yabancı ajansların haberine göre; Paris'te bulunan ABDDışişleri Bakanı George Shultz Sovyetler Birliği'ne çağrıda bulunarak, «Sovyetler Birliği'nin takınması gereken en iyi tutum, Suriyebirliklerinin Lübnan'dan çekilmelerini arzulayan diğer ülkeler arasında yer almasıdır» dedi.

12 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Dünya Hemşirelik Günü nedeniyle Türk Hemşirelik Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Leman Birol'un başkanlığındaki bir heyeti kalbul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türkiye Odalar Birliği BaşkanıMehmet Yazar'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kırklareli ve Tekirdağ'a gitmek üzere İstanbul'a geldi.

4- Belçika ve Yugoslavya'ya yaptığı resmi ziyaretleri tamamlayan Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, yurda dönüşünde yaptığı açıklamada, «Gezisi sırasında çok yararlı görüşmelerde bulunduğunu» söyledi.

5- Gazeteciler Cemiyeti ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin düzenlediği «İletişim Olayları ve Türk Basınının Sorunları»konulu seminerde bir konuşma yapan Devlet Bakanı Prof. İlhan Öztrak, «Telekomünikasyonun gelişmesi sonucu insanlar arasındailişkilerin yakınlaştığını ve kolay anlaşma imkânı doğduğunu» söyledi.

6- OECD ve Avrupa Konseyi İskan Fonu toplantısına katılanMaliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu yurda döndü. Maliye BakanıKafaoğlu Yeşilköy Havaalanı'nda yaptığı açıklamada «Avrupa Konseyi İskan Fonu'ndan haziran ayı fçinde 40 milyon dolar kredi alınacağını» söyledi.

7- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda zorunlu öğretim çağı dışında kalan okuma yazma bilmeyenlerin okuma - yazma kurslarınakatılmalarını zorunlu kılan «Okur-yazarlığı teşvik yasa tasarısı»kabul edildi.

8- Devlet Planlama Teşkilâtı Müsteşarı Yıldırım Aktürk Ankara'da yaptığı açıklamada, «İhracat vergi iadesi listesindeki yüzde20'lik üst limitin çok özel durumlarda 5 puan arttırılması uygulamasının getirileceğini» söyledi.

9- 10 Mayıs'da Hakkari'nin Uludere ilçesinde Türk - Irak sınırında devriye gezen bir Türk birliği üzerine Irak tarafından açılanateş sonucu üç erimizin şehit edilmesi ve biri subay ikisi er üç görevlinin yaralanması olayı ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Erdem Ener, Irak'ın Ankara Büyükelçisi'ni makamına çağırarak «Suçluların yakalanmasını» istedi.

10- Siyasi partilerin kuruluşlarıyla ilgili haberler basında yer aldı.

11- ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Robert Strausse Hupe, BülentEcevit'i Ankara'da ziyaret etti.

12- Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Oya Silier'in görevine, Sıkıyönetim Yasası'nca son verildi.

13- DİSK Genel Başkanı Abdullah Bastürk ve 41 arkadaşı'nınKonfederasyona bağlı Genel - İş Sendikası'na ek olarak açılan davada yargılanmalarına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

14- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi sağ görüşlü üç kişiyi 1 - 31 yıl arasında hapse mahkûm etti.

Amasya Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devameden Fatsa Dev - Yol davasında 402 sanığın sorgulaması tamamlandı, tutuklu bulunan 534 sanıktan T14'ü tahliye edildi.

15- 12 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan TİKP Genel BaşkanıDoğu Perinçek ile arkadaşlarının tahliye için yaptıkları başvuru, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'ncereddedildi.

16- ANKA Ajansı'nın haberine göre; aralarında Mıgırdıç Şellefyan'ın da bulunduğu 9 sanık hakkında, «Örgütlü Kaçakçılık» iddiasıyla açılan soruşturmada, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı AskeriSavcılığı'nca görevsizlik kararı verildi.

17- Tercüman Gazetesi yazarlarından Ergun Göze ve Yazı İşleriMüdürü Aydoğdu İlter'in, gazetede yer alan 8 ayrı yazıda, «Milli Eğitim Bakanlığını küçük düşürücü yayın yapmaktan» yargılanmalarına İstanbul'da devam edildi.

18- Yabancı ajansların haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı George Shultz Orta Doğu gezisine ilişkin olarak Washington'da yaptığı açıklamada, «Arap dünyasının İsrail'in yanı sıra diğer yabancıbirliklerin de Lübnan'dan çekilmesi konusunda istekli olduğunu vebunun sonunda gerçekleşeceğine inandığını» söyledi.

13 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral KenanEvren, 1. Ordu Kamutanlığı'nca düzenlenen «Orgeneral Asım Tınaztepe - 83» plan tatbikatını izledi. Daha sonra «Kenan Evren Lisesi»nin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Evren, Harp Akademileri Komutanlığını da ziyaret etti.

2- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Güneş Gazetesi muhabirinin sorularını cevaplandırırken, «İşyerlerinin sakat çalıştırıp çalıştırmadıklarının sıkı bir şekilde kontrol edileceğini» söyledi.

3- Adalet Bakanı Rıfat Bayazıt ile Gümrük ve Tekel Bakanı AliBozer görevlerinden istifa ettiler.

4- Türkiye Barolar Birliği'nin 16. Genel Kurul toplantısı Antalya'da başladı.

5- Türk - ABD Savunma Sanayii İşbirliği Yürütme Grupları'nınAnkara'da iki gün süren 5. olağan toplantısı sona erdi. İki heyetarasındaki görüşmelerde, «Türkiye'nin savunma sanayii alanındakendi kendine daha. yeterli olma konusundaki faaliyetlerini desteklemek için Amerikan tarafının her türlü çabayı gösterme hususundasamimi arzusunu memnunlukla gözlediği» bildirildi.

6- Türkiye ile Malezya heyetleri arasındaki resmi görüşmelerAnkara'da yapıldı.

7- Gazeteciler Cemiyeti ile İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinin ortaklaşa düzenledikleri «İletişim Olayları ve Türk basınınsorunları» konulu seminerin ikinci gününde konuşan GazetecilerCemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, «Ülkemizde bilgisayar israfı bulunduğu iddiasının doğru olduğunu» bildirdi.

8- THA'nın İzmir kaynaklı haberine göre; Türkiye Odalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Orhan Menteşe yaptığı açıklamada, «İnşaat sektörünün yüzde 65'ini alt yapı ve sosyal hizmetlerle birliktekonutların oluşturduğunu» belirterek, «Toplu Konut Yasası kooperatiflere sağlanan küçük çapta olanaklardan başka genelde isteneni verememiştir.» dedi.

9- THA'nın İzmir çıkışlı haberine göre; Pamuk İhracatçıları Birliği'nden edinilen bilgiye göre; 1983 yılı Eylül - Nisan dönemini kapsayan 8 aylık dönemde İzmir'den 18 milyon 488 bin 926 dolar karşılığı 16'bin 505 ton pamuk ihraç edildi.

10- Danıştay Ankara Bölge İdare Mahkemesi 1. Dairesi, SiyasalBilgiler Fakültesinden Dr. Baskın Oran ile Dr. Fadil Kocagöz'ün görevlerine iadelerine karar verdi.

11- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 4 gün süren müzakerelerden sonra 7 Bağlantısız ülkenin sunduğu, «Kıbrıs Cumhuriyeti'ndenbütün işgal kuvvetlerinin çekilmesini»'de içeren karar suretini 103'ekarşı 5 oyla kabul etti. Onaylamada 20 ülke de çekimser kaldı.

12- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, «Silaihların kontrolü önerileri ile nükleer silahların azaltılması» yolundaki istekleri kabul ettiğini belirten birmektubun Kongre'ye sunulmasından sonra yapılan oylamada, «Kıtalararası MX füzelerinin yapımı ve denenmesi için gerekli» ödeneğin serbest bırakılmasına 11'e karşı 17 oy ile karar verildi.

13- Romanya Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku Bükreş'te Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Bir ülke bir askeri blokaüye olsa bile, kendi çıkarlarını ve diğer ülkelerle işbirliğini öngörenbarışçı ilkelere dayalı politikaları izleyebilir. Bir bloka üye olmak, çatışma ve gerginleşme politikalarını desteklemeyi gerektirmez. Aksine blok üyesi ülkelerin, yumuşama ve uluslararası işbirliği konusunda çaba harcaması gerekir.» dedi.

14- Yabancı ajansların haberine göre; Suriye, Lübnan'la İsrailarasında önümüzdeki günlerde imzalanması beklenen yabancı birliklerin Lübnan'dan çekilmesi konusundaki anlaşmayı reddettiğimresmen açıkladı.

14 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Orgeneral Kenan Evren, İstanbul'da plantatbikatını izledikten sonra, beraberindeki Milli Güvenlik Konseyiüyeleri ile birlikte Kırklareli'ne gitti. Cumhurbaşkanı Evren, Kırklareli'nde yaptığı konuşmada, «Artık bundan sonra partileri kim kurarsa kursun diyemeyeceğiz» dedi ve «Eğer, 12 Eylül'den öncekidurumlarla »karşılaşmak istemiyorsanız, bu hareket yapılmamalıydıdemeyen, Anayasa'ya hayır oyu vermeyen, böyle diyen kişilere inanmayan kişileri, onların kurduğu partileri bulacak, TBMM'nin bu gibikişilerden oluşmasını sağlayacaksınız. Görev size düşmektedir. Siyasi partilerin dürüst kişilerden oluşması önemlidir. Samimi olmayankişiler Meclis'e girmesin, milletin bütünlüğüne zarar vereceğini hatırdan çıkarmayınız, görev yapacak kişilerin çok iyi seçilmesi gerekir. Böylece kişiler kişileri seçer ve onlardan teşekkül edecek meclise gönderirseniz, bundan önceki durumlarla karşılaşmayız» şeklinde açıklamada bulundu.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Tercüman Gazetesi'nin Ankara'dadüzenlediği «Yurtdışı 3. Büyük İşçi Kurultayı»'nın açılışında yaptığıkonuşmada, yurt dışındaki Türk işçilerinin meselelerini çözmek içinçeşitli seviyelerde yapılan temaslarda. Alman hükümetinden emrikavi niteliğinde kararlar alınmamasının talep edildiğini, «Alman hükümeti Türk işçilerinin meselelerinden sorumludur» yaklaşımının daAlman makamlarına iletildiğini bildirdi.

3- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin, Türk Haberler Ajansı'nayaptığı açıklamada, serbest bölge ve limonlarla ilgili çalışmalarıntamamlandığını ve bu konuda Bakanlar Kurulu'nun kararını beklediklerini söyledi.

4- Sakatlar haftasında zihinsel ve ruhsal özürlüler günü dolayısıyla Ankara'da Öğretilebilir Çocuklar Okulu'nda düzenlenen törende konuşan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, «2-5 yılda sakatlarla ilgili olarak 6 yasa çıkarıldığını, 4 yasa tasarısının ise MilliGüvenlik Konseyi ve Danışma Meclisi'nde olduğunu» açıkladı.

5- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun dünkü oturumunda kabul edilen kararla ilgili olarak Ankara'da basına bir açıklamada bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, kararmetnini değerlendirirken, «Kıbrıs Türk toplumunun gıyabındaki kararların, Rumlar tarafından gerçeklerin kasıtlı bir şekilde tahrif edilmesiyle alındığını, bu yüzden dengesiz ve tek yanlı olmasının kaçınılmaz olduğunu» söyledi.

6- Ticaret Bakanlığı Konjonktür ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan hesaplamalara göre; toptan eşya fiyatları Nisanayında bir önceki aya göre yüzde 2.2 oranında bir artış gösterdi.

7- İl İdaresi Yasası'nda değişiklik yapan yasa tasarısı hazırlandı.

8- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Profesörü Hüseyin Perviz Hatemi, 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası uyarınca görevinden alındı.

9- BM Genel Kurulu'nda alınan kararla ilgili olarak Londra'dagazetecilere bir açıklama yapan, Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, «Son gelişmelerin ışığında, görüşmelere devamedilebileceğini sanmıyorum» dedi.

10- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde; YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu'nun aralarında Başbakan BülendUlusu'nun da bulunduğu Balkan ülkeleri hükümet başkanlarına birmektup göndererek, «Balkanların nükleer silahlardan arındırılmasıiçin bir konferans toplanmasını isteyeceği» bildirildi.

11- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Gümülcine'de birkonuşma yapan Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, üslerkonusunda yaptığı açıklamada, «Üs görüşmelerinde elzem ve önemli şartın, Ege'de kuvvet dengesinin muhafaza edilmesi» olduğunusöyledi.

12- Basında yeralan bir habere göre; Papa suikastinin tertipleyicisi olduğu öne sürülen Bekir Çelenk, dün Bulgar Başsavcılığı'ndan serbest bırakılarak Türkiye'ye iadesini istedi.

13- Suriye'nin Lübnan ile İsrail arasında varılan anlaşmayı onaylamayı kesinlikle reddetmesi üzerine, Lübnan'ın yeni görüşmeler yapacak bir heyet kurduğunu açıkladığı yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

15 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Tekirdağ'da yaptığı konuşmada, «Eğer normal demokratik parlamenter sisteme geçiş hazırlıklarının başladığı önümüzdeki dönemde parti kurucuları yine eskidenolduğu gibi fazla oy alma hırsıyla vatandaşlara birçok gerçekleştirilemeyecek vaadlerde bulunurlar veya bir oy bir oydur diyerek herönüne geleni partiye kaydeder ve geçmişini karıştırmadan birçokkişilere taviz verilirse, inanın ki memleketi yıkmak için fırsat kollayan ve bu gibi anlar bekleyen hainler kısa bir süre içerisinde yinesahneye çıkacaklardır. Mühim olan veya esas olan her ne pahasınaolursa olsun iktidara gelmek değil, millete ve vatana faydalı hizmetgörmektir. Memlekete hizmet iktidarda da yapılır muhalefette devapılır. İktidar olmak esas değildir. Bütün mesele devletin birlik veberaberliğinin yok olmamasıdır.» dedi.

2- Turgut Sunalp'in oluşturduğu «Milliyetçi Demokrasi Partisi»nin tüzük ve programı belli oldu.

3- İstanbul Polisi, Avrupa'ya eroin kaçıran uluslararası bir şebekenin İstanbul ucunu, düzenlediği bir operasyonla ele geçirdi.

4- Türkiye'de daha önce faaliyet gösteren yabancı üç petrolşirketine, petrol arama ruhsatı verildi.

5- Mısır Cumthuriyeti'nin Ankara'da bulunan Büyükelçilik binasını 13 Temmuz 1979 günü basarak, koruma görevi yapan polis memuru İrfan Sadık Kocabaş ve emniyet bekçisi Ali Babacan'ı öldürmek suçundan üçüncü kez ölüm cezasına çarptırılan 4 Filistinli gerillanın dosyası Yargıtay'a gönderildi,

6- Bakanlar Kurulu tarafından, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nahazırlattırılan Gençlik Haftası ile ilgili esaslar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

7- Gümrük ve Tekel Bakanlığı'nın, AET Dolaşım Belgeleri Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

8- Amerika'daki Türk bilim adamları, Türkiye'nin WashingtonBüyükelçisi Şükrü Elekdağ'ın başkanlığında bir toplantı yaptılar.Toplantıda, bilim adamlarının, kendi aralarında Türkiye'ye nasıl katkıda bulunabilecekleri görüşüldü.

9- Belçika'da her yıl yapılan Uluslararası Kraliçe Elizabeth Yarışması'nda, Türk sanatçı piyanist Hüseyin Sermet, yirmi ayrı ülkeden gelen 134 yarışmacı arasında üç elemeyi de geçti ve finaldeyarışacak olan 12 finalist arasına girdi-

10- 37 ülkeye mensup 6098 koşucunun katıldığı UluslararasıFrankfurt Maratonu'nda Ahmet Altun birinci, Mehmet Terzi ikincioldu.

11- Agerpress'in Bükreş çıkışlı haberine göre; Romanya DevletBaşkanı Nikolai Çavuşesku'nun Türkiye gezisine ilişkin açıklamasında, Türkiye gezisine bu ülkede büyük önem verildiği ve «İki ülkearasındaki çok yönlü ilişkilerin daha da gelişeceği» belirtildi.

12- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; BatıTrakya Türk azınlık liderlerince, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'ya iletilmek üzere İçişleri Bakanı Georgios Yenimattas veDışişleri Bakanı Yuannis Kapsis'e azınlık sorunlarını içeren bir muhtıra verildi.

13- Milliyet Gazetesi'nde yer alan Atina çıkışlı bir haberde; Türkuçaklarının geçtiğimiz hafta Yunan Fır hattını ihlâl ettikleri iddiasıyla Yunanistan'ın Türkiye'ye bir protesto notası verdiği yolundaki haberlerin gerçek dışı olduğu bildirildi.

14- Anadolu Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği ile ABD arasında bu hafta içinde Cenevre'de başlaması beklenen «Avrupa'deki nükleer füzelerin sınırlandırılması» görüşmelerinden önce, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) her iki blokunelinde bulunan orta menzilli nükleer silahların listesini açıkladı.

15- Ürdün Veliahtı Prens Hasan Bin Tallal'ın ABD Başkanı Ronald Reagan'a bir çağrıda bulunarak, «Ortadoğu barış planında birdeğrşiklik yapmasını istediği» yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Aydın Yalçın ve Ferrulah Bozbeyli ile ayrı ayrı görüştü.

2- Milli Güvenlik Konseyi toplantısında Danışma Meclisi'ncekabul edilen milletvekili seçim yasa tasarısının görüşülmesine başlandı.

3- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin, İzmir Ticaret Odası'nda,«Türk Ekonomisinin Dışa Açılışı» konusunda yaptığı konuşmada,devlet müdahalesinin azaltılması ve serbest piyasa mekanizmalarına ağırlık verilmesinin yanısıra uygulanan faiz ve kur politikalarınınTürk ekonomisini ümitsiz hasta görünümünden kurtardığını söyledi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Prof. Dr. Kaya Kılıçturgay,Onkoloji Bilim Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen «Türk - ArapMeme Kanseri Sempozyumu» nün açılışında yaptığı konuşmada,«Kansere yakalanan insan sayısı giderek artmaktadır. Kanserin oluşumundaki sır hala çözülememiştir. Çözümü, belki de doğada yaşamın sırrı içinde aramak gerekiyor» dedi.

5- 1630 Sayılı Dernekler Yasası'nı yürürlükten kaldıran yenidernekler yasası tasarısı Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

6- Özel eğitim kurumları yasasında değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- Milliyetçi Demokrasi Partisi kuruldu. Partinin kuruluşunailişkin başvuru belgeleri Turgut Sunalp, Ahmet İhsan Kırımlı, NamıkKemal Şentürk, Ali Bozer ve Abdurrahman Güler tarafından İçişleriBakanı Selahattin Çetiner'e verildi.

Turgut Sunalp, oybirliği ile partinin Genel Başkanlığı'na seçildi. Doğan Kasaroğlu Parti Genel Sekreterliği'ne getirildi. Genel Başkan Yardımcılıklarına da Ahmet İhsan Kırımlı, Sabri Keskin, MusaÖğün ve Davut Akça seçildiler.

8- Halkçı Parti'nin Kurucular Komitesi, Necdet Calp Başkanlığında toplanarak, Halkçı Parti programını onayladı.

9- Başbakan Bülend Ulusu'nun davetlisi olarak geçtiğimiz hafta ülkemize resmi bir ziyaret yapan Malezya Başbakanı Dr. Mahattır Mohammad ve beraberindeki heyet, Türkiye'den ayrıldı.

Yayınlanan Malezya - Türkiye ortak bildirisinde ise, İstanbul veJohor Bahru'nun kardeş şehirler olarak ilân edildiği, iki ülke arasında bir hava ulaşım anlaşması ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ileMalezya Teknoloji Üniversitesi arasında bir işbirliği anlaşması imzalandığı belirtildi.

10- İktisadi Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen «Türkiye'nin Sanayi Mamulleri İhracatı» konulu seminer Adana'da yapıldı.

11- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde. «Türk Lirası» resmen parabirimi olarak uygulanmaya başladı. Konuya ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Basında yayınlanan bir habere göre; «Batı Trakya'da birTürk köyüne ait mera topraklarının bir başka köy halkına belediyenin muhalefetine karşın İskeçe Valiliği'nce verilmesi» üzerine merada çıkan olayda, güvenlik yetkilileri ile köylüler çatıştı.

13- Anadolu Ajansı'nın Los Angeles çıkışlı haberine göre; LosAngeles Times Gazetesi yayınladığı bir haberde, «İki yıldan beri ElSalvador, Nikaragua ve Afrika'da casusluk faaliyetlerinde bulunanABD Silahlı Kuvvetler Gizli Haberalma Birimi'nin faaliyetlerinin Beyaz Saray tarafından denetleneceğini» bildirdi.

14- Birleşik Amerika, Lübnan ve İsrail arasında beş aydan buyana süren Ortadoğu barış görüşmeleri sonunda hazırlanan anlaşma taslağı, İsrail ve Lübnan parlamentolarında görüşülerek kabuledildi. Öte yandan, Ortadoğu'da durumun gerginleştiği ve Suriye'ninLübnan ile olan sınırlarını kapattığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Anadolu Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalyan Özgürlükçü Radikal Partisi, Önümüzdeki ay yapılacak olan gene! seçimlere katılmama kararı aldı.

16- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; AmerikanTimes Gazetesi, «Sovyetler Birliği'nin Suriye'de çok gizli üsler kurduğunu ve yeni silahlar verdiğini» ileri sürdü.

17 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral KenanEvren, NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı OramiralW. J. Crow'u kabul etti.

2- Basında yeralan bir habere göre; Cumhurbaşkanı KenanEvren'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan toplantıda, KİT'lerin yeniden düzenlenmesini öngören kanun hükmündeki kararnamegözden geçirildi.

3- Parti kurma çalışmalarım sürdüren Necdet Calp, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile 40 dakika süren bir görüşme yaptı.

4- Kara Kuvvetleri Komutanı ve Kara Kuvvetlerini GüçlendirmeVakfı Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Beden Terbiyesi Genel Müdürü Yücel Seçkiner'e düzenlenen bir törenle şilt verdi.

5- Başbakan Bülend Ulusu, Ankara'da çalışmalarına devameden Sosyal Sigortalar Kurumu'nun 38'inci Genel Kurul toplantısındayaptığı konuşmada, «Hükümetin amacının on yılda kademeli uygulama ile yaklaşık 15 milyon kişinin daha sosyal güvenliğe kavuşturulması olduğunu» söyledi.

6- Paris'teki OECD Bakanlar toplantısı ile Kanada'da Bilderbergtoplantısına katıldıktan sonra yurda dönen Dışişleri Bakanı İlterTürkmen, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin,«Papandreu Kıbrıs'taki görüşmelerin devamı için Türk askerinin adadan çekilmesini şart koşacak demiyor, buna ne dersiniz?» şeklindekisorusuna verdiği yanıtta, «Bu konuda koşul öne sürme sırası Papandreu'da değil, bizdedir. Toplumlararası müzakereleri devam ettirmeleri bize lütuf değildir. O bunu aklına iyice koysun. Çünkü bumüzakerelerin devamından kârlı çıkacak taraf Rum ve Yunan tarafıdır, görüşmelerin sürmesi onların daha lehine işlemektedir.» dedi.

7- Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan, Dünya Haberleşme Gününedeniyle yaptığı açıklamada, «İhtiyaç duyulan telem makinalarıyurt içinde üretilecektir. Telefon hizmetlerini yaygınlaştırmak içinyapılacak santral ilaveleri ile telefon bekleme süreleri dönem ortasından itibaren hızla kısaltılacak, dönem sonunda, 1,5 milyon olantelefon abone sayısı yaklaşık 5 katına çıkarak, 1983 yılı sonunda7,2 milyona ulaşacaktır» dedi.

8- Kaçakçılık suçlarına verilen cezaların artırılmasını öngörenyasa tasarısı, özel kan merkezlerinin kapatılmasını öngören yasatasarısı Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yüksek Öğretim Yasası'nın bazı maddelerinde değişiklik yapan tasarı ise Meclis Bütçe Plan Kamisyonu'nda bazı değişikliklerle benimsendi.

9- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu toplantısında, belgeli öğrencilere af getiren kanun tasarısı kabul edildi.

10- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, mal edinme davasından dolayı yerel bir mahkemenin verdiği kararı bozarak, «Yapı yaptıranınarsayı mal edinmesini isteyebilmesi için iyiniyetle hareket etmişolması gerekir» dedi,

11- Akajans'ın bir haberinde, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun aldığı prensip kararına göre; daha önce siyasi partilerdegörev yapan avukatların, aranan bütün şartları taşısalar dahi, hakimlik ve savcılık görevlerine kabul edilmeyecekleri bildirildi.

12- Haberleşme Yılı nedeniyle düzenlenen Elektro İletişim-83sergisi İstanbul'da açıldı.

13- Denizcilik Bankası A-Ş.'nin kurucusu, armatör Hayri Baranİstanbul'da öldü.

14- Türkiye'de 41 ülkeyle daha tam otomatik telefon konuşmasıbaşladı.

15- İ. Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretimüyelerinden Prof. Dr. Gencay Gürsoy görevden alındı.

16- Ankara'da 8 Ekim 1978'de Bahçelievler'de TİP üyesi sekizkişiyi öldürmekten yargılanan İbrahim Çiftçi ve sekiz arkadaşı ileilgili davada Haluk Kırcı ve Ahmet Ercüment Gedikli ölüm cezasınaçarptırıldı.

17- Kaçakçılık davalarına Sıkıyönetim Komutanlığı 4 No'lu Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. Münferit silah kaçakçılığındanyargılanan 11 kişiden biri için 8 yıl 9 ay, 2 sanrk için 5'er yıl ağırhapis cezası verildi. Kayseri ve civar illerde silah kaçakçılığı yapmaktan yargılanan Suat Yıldız ve 49 arkadaşıyla ilgili davada iseesas hakkındaki görüşünü açıklayan Askeri Savcı, sanıklardan 26'sıiçin 7-20 yıl arasında değişen ağır hapis cezası istedi.

18- Gazeteci Bediz Doğan'ı dövdüğü iddiasıyla hakkında Şişli 1.Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılan tıp öğrencisi Kaya Çilingiroğlu 2 yıl hapse mahkum oldu. Mahkeme, sanığın cezasını önce1 yıl 6 ay hapse, daha sonra da olay tarihinde yaşının küçük olmasınedeniyle cezayı 1 yıl hapse çevirdi ve tecil etti.

19- Cumhuriyet Gazetesi Sahibi ve Başyazarı Nadir Nadi ileSorumlu Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin'e askeri mahkemece geçen hafta verilen hapis ve para cezaları, 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanı tarafından temyiz edilmediği için kesinleşti.

20- İngiliz «The Times» gazetesine Londra'da özel bir demeçveren Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktas, Cuma günüKıbrıs'a döndükten sonra ada Türklerine bir bağımsız devlet kurulmasını önereceğini söyledi ve «Halkıma önerim, kuzeyde bir KıbrısTürk Hükümeti, egemen bir hükümet ilan etmek, bunun kabul edilmesini sağlamak ve bu hükümet olarak güneydeki Kipriyanu hükümeti ile müzakereye oturmaktır. Ne olursa olsun bu fikri savunacağım» dedi.

21- İngiliz Financial Times Gazetesi, Türkiye üzerine yayınladığı16 sayfalık ekin sunuş yazısında, «Kasım'da seçim yapılacağı vaadedilen Türkiye'de siyasal hayat yeniden başlıyor. Borçlarını ödemesine yardım eden bir ihracat patlamasının katkısıyla ülke bugün çoksakin. Yeni parlamenter yaşamın kurallarını koyan generaller, geçmiş günlere dönülmesini önlemek istiyorlar» dedi.

22- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Alman Basın Yayın Genel Müdürlüğü, Almanya'yı resmen ziyaret eden Türk gazetecileri şerefine bir yemek verdi.

23- Basında yeralan bir habere göre; Ortak Pazar, tarım ürünlerine yüzde 4 oranında zam yaptı.

24- İsrail ile Lübnan arasında, Lübnan'daki yabancı birlikleringeri çekilmelerini öngören anlaşma imzalandı.

25- Basında yeralan bir habere göre; 1979 yılında kurulan İslamCumhuriyeti Partisi, ilk kongresini Tatıran'da yaptı.

26- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; dün gece Atina'daki Suriye Elçiliği ile Libya Elçiliği personelinin çocuklarının devamettiği bir okulda peşpeşe iki bomba patladı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

27- ANKA Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Paris'te mezarkazıcıları, emeklilik yaşının 55'ten 50'ye indirilmesi isteğiyle grevebaşladılar.

18 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren parti kurma çalışmalarını sürdüren Turgut Özal'ı Çankaya Köşkün'de kabul etti. Özal, daha sonra da Başbakan Bülend Ulusu tarafından kabul edildi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Samaranch'ı makamında kabul etti. Samaranch, dahasonra da Başbakan Bülend Ulusu tarafından kabul edildi.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Orman Yasası'nda bazıdeğişiklikler yapılmasını öngören yasa önerisinin tümü kabul edilerek maddelerine geçildi.

4- Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan «Ekonomik DeğerlendirmeBülteni» raporunda işsizlik oranının 1982'de, 16.88'den 18.20'ye yükseldiği belirtildi.

5- Türkiye Odalar Birliği'nce üç ayda bir yayınlanan ekonomikraporda, «Sağlıklı bir ekonomi için ihracatı artırıcı ve döviz kazandırıcı olanlara ağırlık verilmesi» istendi.

6- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «Türk - İş'in ICFTUüyeliğine tekrar alınması teklifinin gündeme getirilmesi nedeniyleBrüksel'e gitti.

7- Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç Hürriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Bu yıl Hac'ca gitmek için 36 bin 443 kişininbaşvurduğunu» belirtti.

8- Samsun'dan yola çıkarılan Türk Bayrağı, Kırşehir Valisi Aydın Özakın tarafından Ankara, Kırşehir Sınırında Ankara Valisi Mustafa Gönül'e teslim edildi.

9- Yurt dışında yolcu beraberinde getirilen eşyadan alınanmaktu gümrük vergileri 700 marktan 1500 marka yükseltildi.

10- Akajans'ın Lahey çıkışlı haberine göre; Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI)'nın 32. Genel Kurul toplantısında Tercüman Gazetesi yazarlarından Nazlı Ilıcak bir konuşma yaptı. Ilıcak konuşmasında «12 Eylül Hareketi'ni ve Türk basınının durumunu» açıkladı.

11- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan dün düzenlediği basın toplantısında, «Sovyetler Birliği'nin Orta Doğu bunalımının çözümüne hiçbir katkıda bulunamayacağını, Sovyetler Birliği'nin SALT-2 anlaşmasını çiğnediğini» öne sürdü.

12- Yabancı ajansların haberine göre; İsrail ile Lübnan arasındaimzalanan «Lübnan'daki yabancı birliklerin geri çekilmeleri» konuluanlaşmaya karşı çıkan Suriye, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın OrtaDoğu özel temsilcisi Philip Habib'in Şam'a kabul edilmeyeceğini bildirdi.

13- Yabancı ajansların Beyrut ve Washington çıkışlı haberlerinegöre; Lübnan'ın, ülkesindeki yabancı işgal kuvvetlerinin geri çekilmesini öngören bir anlaşmayı İsrail ile imzalaması üzerine Libya,Beyrut'taki büyükelçisini ülkesine geri çağırdı.

14- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Avusturya Cumhurbaşkanı Rudalf Kirchschlager, Sosyalist Fred Sinovatz başkanlığındaki yeni kabineyi onayladı.

15- AA'nın Hartum çıkışlı haberine göre; Sudan Ordu Komutanlığı, Güney Sudan'daki askeri birlikler arasında çıkan isyanın bastırıldığını açıkladı.

19 Mayıs 1983

1- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, temsilciliklerde, KTFD'de törenlerle kutlandı.

Ankara'daki törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Atatürk ilkeleri dışında hiçbir ideolojiye Türkiye'de yerolmadığını» belirterek, «Cumhuriyet tarihimizin her döneminde olduğu gibi siz gençlerimizle gurur duyuyoruz. Çünkü Cumhuriyetimizinemanet edildiği Türk gençliği bu büyük esere hiçbir zaman gölge düşürmemiş, onu koruyup kollanması için kanı ve canı pahasına mücadele etmekten çekinmemiştir. Zaman zaman içinizden Atatürk'üngüvenine lâyık olmayan, milleti bölmek ve yok etmek isteyen güçlerle işbirliği halinde olanlar çıkabilir, çıkmıştır da. Ancak siz temizTürk gençliği onları aranızdan temizleyerek bu asil görüntünüzegölge düşürmeyecek ve yakın zamanda o gibilerin maruz kaldığı acısonlarını dalma hatırlayacaksınız. Sevgili gençler, asırlarca şehitkanıyla sulanmış bu vatanı Türk milleti olarak ebediyete kadar birli'k, beraberlik, bütünlük ve huzur içinde yaşatmak kutsal hakkınızdır. Bu ülküyü kuşaktan kuşağa aynı inanç ve heyecan içinde devretmekte sizlere büyük görevler düşmektedir.» dedi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu yaptığı açıklamada,«Bankalar Yasası'nda yapılacak değişikliklerin tamamlanmak üzereolduğunu, önümüzdeki 1 - 2 gün içinde Bakanlar Kurulu'nda ele alınacağını» söyledi.

3- İzmir Kuşadası'nda başlayan «Avrupa kaynaşmasında Türkiye'nin rolü» konulu toplantıda bir konuşma yapan Milli SavunmaBakanı Ümit Halûk Bayülken, «Türkiye'nin politikasının barış ve işbirliğine dayandığını» belirterek, «Türkiye'nin uzattığı dost elinin,Avrupalı dostlarımız tarafından sıkılacağına inanıyoruz» dedi.

4- Necdet Calp başkanlığındaki Halkçı Parti'nin 33 kişiden oluşan kurucular listesi ile parti programı basında yer aldı-

5- Turgut Özal başkanlığındaki siyasi parti de kurucular listesini ve programını açıkladı.

6- 7. Kolordu ve Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı AskeriMahkemesi'nce «Çizgilerle Nazım Hikmet» adlı kitaptan dolayı haklarında gıyabi tutuklama kararı bulunan tiyatro sanatçıları MüjdatGezen ile Savaş Dinçel Diyarbakır'a gönderildi.

7- KTFD Başkanı Rauf Denktaş Hürriyet Gazetesi'nin, «Bağımsızlık ilânı» ile ilgili sorularını cevaplandırırken, «Biz bağımsızlık ilânetmiyoruz. 1963'ten bu yana kendi kendini idare etmeye zorlanmış, Rumlarla ortaklaşa kurduğumuz Cumhuriyet'in dışına bırakılmış, kendi devletimizden atılmış, asi ilân edilmiş, her türlü insanlıkdışı muameleye tâbi tutulmuş ve buna rağmen kurucu ortaklık hakkımızdan vazgeçmeyerek Rum liderleriyle anlaşmak suretiyle iki kesimli yeni bir federal ortaklık rejimi oluşturma kararı almış bir halkız. Biz federe kelimesini adımızdan çıkararak Rumlar'a ve dünyaya Kıbrıs'ta iki özerk idarenin varolduğunu ve Kıbrıs devletindekihak ve statümüze sahip çıkmaktan vazgeçmeyeceğimizi göstermekistiyoruz.» dedi.

8- Gazetelerin Brüksel çıkışlı haberlerinde, «Uluslararası Hürİşçi Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu'nun, Türk - İş'in1981'de askıya alman üyeliğini serbest bıraktığı, Türk-İş'in bundanböyle Yönetim Kurulu'nda yerini alması gerektiğini kararlaştırdığı»bildirildi.

9- Milliyet, Güneş ve Tercüman gazeteleri'nde yayınlanan» birhabere göre; Yunanistan, «KTFD'de, (Türk Lirası)'nın resmî paraolması ve Türk kesiminde «Bağımsızlık» ilân edileceği» şeklindekihaberler nedeniyle Türkiye hakkında Birleşmiş Milletler GüvenlikKonseyi'ne şikâyette bulundu.

10- Hürriyet Gazetesi'nin Brüksel çıkışlı haberine göre; AET Komisyonu, «Diğer topluluk üyesi ülkelerden mal ithal edenlere uyguladığı vergiyi tedricen kaldıracağına dair verdiği sözü yerine getirmeyen Yunanistan'ı» Adalet Divanı'na şikayet etti.

11- Fransa'da yapılan 36. Cannes Filin Festivali'nde JaponShohei İmamura'nın yönettiği «La Ballade de Narayama» filmi AltınPalmiye ödülünü aldı.

20 Mayıs 1983

1- Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku ve eşi ElenaÇavuşesku, Türikiye'ye resmi bir ziyaret amacıyla Ankara'ya geldiler ve alanda Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile protokola dahil kişiler tarafından karşılandılar. Romanya Devlet Başkanı Çavuşesku,Anıt - Kabir'i ziyaret ettikten sonra Cumhurbaşkanı Kenan Evrenile Çankaya Köşkü'nde bir görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Romanya Devlet Başkanı onuruna verdiği akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, uluslararası vebölgesel konular üzerinde durarak, Kıbrıs'ta iki eşit toplumun ortaklığının toplumlararası anlaşmayla yeniden kurulmasmın zorunluolduğunu söyledi ve «Toplumlararası görüşmeler ortamını olumsuzyönde etkileyen ve bunların geleceğini tehlikeye atan son gelişmeleri esefle karşılıyoruz» dedi.

2- Türk Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın 13. olağangenel kurulu Ankara'da yapıldı. Genel Kurul toplantısını bir konuşmayla açan Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı MGK üyesi ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, «Ülkelerin istikbaliningaranti altına alınmasının yalnız siyasi alandaki başarılarla mümkün olamayacağının tüm ülkelerce anlaşıldığını, yeterli kuvvete sahip olmadan ittifak ve dostlukları geleceğin güvencesi olarak görmezamanının çok gerilerde kaldığını» belirterek, «Güçlü bir devlet olmanın modern bir hava endüstrisine satıip olmakla mümkün olabileceğini» söyledi.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Birleşmiş Milletler GenelKurulu'nun Kıbrıs konusunda aldığı karara ilişkin gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, «Kıbrıs Türk toplumunun gösterdiğiinfiali paylaşmamaya imkân olmadığını» belirterek, «Kıbrıs Türktoplumunun kendi kaderini tespit etmek istemesine itiraz edilemeyeceğini» belirtti ve «Türk toplumunun iradesini meşru hakları yönünde kullanmasını önlemeye kimsenin yetkisi yoktur» dedi.

4- İstanbul Ticaret Odası'nın «1982 Yılı Başarılı İhracatçıları»nı ödüllendirmek amacıyla düzenlediği törende konuşan TicaretBakanı Kemal Cantürk, hükümetin gerçekten ihracat yapacak herkesin yanında olduğunu belirterek, «Yurda döviz getirecek ihracatçıya kredi vermeye hazırız» dedi.

5- Devlet Planlama Teşkilâtı «Beşinci Yıllık Kalkınma Planı Özelİhtisas Komisyonu», yargıçların fakülte sonrası eğitilecekleri «Adalet Akademisi» nin kurulmasını önerdi.

6- «Anavatan Partisi»'nin kuruluşuna ilişkin belgeler, TurgutÖzal, Hüsnü Doğan, Necat Eldem, Leyla Köseoğlu, Cahit Aral veKâmil Coşkunoğlu tarafından İçişleri Bakanı Selâhattin Çetiner'everildi.

Parti Genel Başkanlığı'na Turgut Özal, Genel Başkan TeşkilâtıYardımcılığına Hüsnü Doğan, Genel Sekreterliğine Veysel Atasoygetirildi.

7- «Halkçı Parti» kuruldu. Partinin kuruluşuna ilişkin belgelerNecdet Calp, Bilâl Şişman, Naci Cidal, Mehmet Şahin, Niyazi Araş,Rıfat Yılmaz, Ayhan Fırat, Mucip Ataklı, Besim Göçer ve GünseliÖzkaya tarafından İçişleri Bakam Selâhattin Çetiner'e verildi. PartiGenel Başkanlığı'na ise Necdet Calp oybirliği ile seçildi.

8- «Büyük Türkiye Partisi» nin kuruluşuna ilişkin belgeler AliFethi Esener, Mehmet Gölhan, Yusuf Vardar, Melih Esenbel, NadirYüzbaşıoğlu, Nazmi Çengelci, Fuat Yılmaz ve Rafet Işıkman tarafından İçişleri Bakanı Selâhattin Çetiner'e verildi.

Daha sonra yapılan oylamada, Ali Fethi Esener parti genelbaşkanlığına getirildi.

Basında ayrıca partilerin Genel İdare Kurulları üyelerinin adlarıyayınlandı.

9- Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) ilk il teşkilâtını Muğla'dakurdu.

10- Ankara Üniversitesi eski Rektörü Prof. Türkân Akyol, üniversitedeki görevinden istifa etti.

11- Türk Hava Yolları'nın 50'nci kuruluş yıldönümü İstanbul'dadüzenlenen törenle kutlandı.

12- Türkiye Emlak ve Kredi Barakası yöneticileri toplantısı İstanbul'da başladı.

13- Federal Almanya Ekonomi Bakanı Kont Otto Graf Lambsdroff İstanbul'a geldi.

14- «Uluslararası 7. Üroloji Kongresi» Mersin'de düzenlendi.

15- Kamu İktisadi Teşekküllerinin «KİT» yönetimlerini özerk ilkelere bağlayan yasa gücünde kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, Londra'dan Lefkoşe'ye döndü. Havaalanında düzenlediği basın toplantısında. Birleşmiş Milletlerdeki temasları hakkında geniş bilgi verenDenktaş, daha sonra Lefkoşe'ye giderek Atatürk Meydanı'nda halka hitaben bir konuşma yaptı. Denkitaş, konuşmasında, «Toplum olarak varılan bu noktada geleceğimizi tayin edecek kesin kararlar almak zorundayız. Böyle kararlar almamıza kimse engel olamaz.»dedi.

Denktaş, Londra'dan Lefkoşe'ye geçerken transit olarak uğradığı İzmir Çiğli Havaalanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, «Durumu hükümetime görüştürüyorum. Bir iki gün çalışacağız, sonra en kısa süre içerisinde referanduma başvurarak halkımızın görüşünü dünyaya açıklayacağız» dedi.

17- Bulgaristan'ın Varna kentinde yapılan 1983 Uluslararası Koro Yarışması'nda, Ankara Gençlik Korosu, Sovyetler Birliği ile birinciliği paylaştı.

18- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, «Ege denizinde bir NATO tatbikatında ABD ve Türk uçak filolarının Yunan FIR hattını ihlâl ettiğini» öne sürdü.

19- ABD Senatosu'nda yapılan oylamada, 47 red oyuna karşın53 oy ile 1984 bütçesi onaylandı.

20- ABD yönetiminin İsrail'e yaklaşık bir yıldan bu yana uyguladığı uçak satışı ambargosunu kaldırdığı, ABD Savunma Bakanlığıtaralından yayınlanan bildiride açıklandı.

21- Suriye hükümetinin, İsrail'le Lübnan arasında imzalananbirliklerin geri çekilmesi konulu anlaşmaya karşı çıkmasının nedenlerini açıklamaları amacıyla iki temsilciyi Arap ülkelerine göndereceğini açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan, İsrail resmi kaynakları, yaptıkları bir açıklamada,«İsrail ve ABD arasında, İsrail - Lübnan anlaşmasının uygulanmakoşullarını belirten bir muhtıranın imzalandığını» doğruladılar.

22- AP Ajansı'nın Miami çıkışlı haberine göre; Miami'den NewYork'a gitmek üzere havalanan bir jet yolcu uçağı Küba'nın başkenti Havana'ya kaçırıldı.

21 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, Balkanlardakisorunlarla, silahsızlanma ve iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, ANKA Ajansı'nın FransızTV'sinde gösterilen Duvar adlı film konusuna ilişkin bir sorusunuyanıtlarken, «Yılmaz Güney, Fransa'da Türkiye aleyhine yönetilenpropaganda ve siyasi faaliyetlerin başlıca vasıtalarından olmuştur»dedi ve «Fransa hükümeti, insan hakları konusunda kimseye dersverecek durumda değildir» şeklinde konuştu.

3- Adalet Bakanlığı'na Cumhuriyet eski Başsavcısı Kâzım Akdoğan, Gümrük ve Tekel Bakanlığı'na da Merkez Bankası eski başkanlarından 9 Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Cafer Tayyar Sadıklar atandılar.

4- Maliye Bakanlığı'nca yayınlanan özel uzlaşma bildirisinde,«Pişmanlık beyanında bulunan verigi yükümlülerinin borçlarını yıl sonuna kadar ödedikleri takdirde cezadan kurtulacakları» bildirildi.

5- Ankara'daki Dış Politika Enstitüsü'nce, Kıbrıs davasının dünü ve bugününü anlatan Fransızca bir kitap yayınlandı.

6- Basın mesleğinde hiç ara vermeden 50 yıl çalışan 24 gazeteciye, Başbakanlık Basın - Yayın Genel Müdürlüğü tarafındanİstanbul'da düzenlenen bir törenle «Basın Mesleğinde 50 yıl Hizmet» plaketi verildi.

7- Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku, dün Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onuruna verilen yemekte yaptığıkonuşmada, «Avrupa güvenliğinin gerçekleşmesine yönelik çabalarçerçevesinde, Balkanlar'ın durumuna özel dikkat ayırıyoruz. Balkanlar'da geniş ikili ve çok yönlü işbirliğinin yaygınlaşmasından, bölgeülkeleri arasındaki tüm meselelerin müzakereler yolu ile çözümlenmesinden, Balkanlar'ın nükleer silahlardan arındırılmış, iyi komşuluk ve banş ve işbirliği bölgesine dönüştürülmesinden yanayız»dedi.

8- Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku ve beraberindeki heyet Ankara'dan Antalya'ya geçti.

Öte yandan, Çavuşesku'nun eşi Elena Çavuşesku'ya Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde «Onur Doktorluğu» unvanı verildi.

9- Bulvar Gazetesi'nin düzenlediği «Türkiye Güzellik Yarışması»'nda Hülya Avşar Türkiye Güzeli seçildi.

10- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; EmniyetGenel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan sonraporda. «Türkiye'ye yönelik silah ve mermi kaçakçılığının Bulgaristan'ın trasport şirketi Kintex şirketinde organize edildiği» belirtildi.

11- Adana'da yasa dışı THKP/C örgütü üyesi Mustafa Özdemirile Kenan Doğan ölüm cezasına, aynı örgüt üyesi Süleyman Gökçeoğlu da 10 yıl ağır hapse çarptırıldı.

12- Kanser ilaçlarının üretiminde kullanılan sekiz maddenin gümrük vergi ve resimden muaf olmalarına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Basında yeralan bir habere göre; Kıbrıs Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol'umakamında kabul ederek görüştü. Görüşmeden sonra basın mensuplarına bir açıklama yapan Denktaş, Birleşmiş Milletler'de Türkiye ve KTFD aleyhine oy kullanan ülkeler arasında Kıbrıs'taki barış gücünde askerleri bulunan birkaç ülkenin de bulunduğunu belirterek, «Türk tarafının haklarını gözetmeyen bu ülkelerin askerlerinin KTFD'de görev yapmaları bir sorun haline gelmiştir» dedi.

14- Avusturya Radyo Orkestrası, Adnan Saygun'un «Yunus Emre Oratoryosu»'nu Almanca olarak seslendirdi.

15- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Sovyetler'in Suriye'ye büyük sayıdaçeşitli silahlar ve asker yığmalarının Türkiye ve NATO'nun güneykanadı için ciddi bir tehlike oluşturduğunu» söyledi.

16- ANKA Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberinde, Lübnan hükümetinin, Sovyetler Birliği'nden Suriye'nin askerlerini çekmesini sağlamaya yönelik görüşmelere katılmasını 'sağlamak amacıyla, Şam yönetimi üzerinde baskıda bulunmasını istediği bildirildi.

17- AP Ajansı'nın Bad Hersfeld çfkışlı haberine göre; FederalAlmanya'da 600 kadar eski Nazi subayının geleneksel toplantılarıiçin Bad Herslfeld kasabasında bira raya gelmesi ülke çapında tepkilere yol açtı.

18- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanistan'da beş ay içinde yedi banka soygunu oldu.

22 Mayıs 1983

1- Türkiye ve Romanya arasında Ankara'da başlayan resmi görüşmeler Alanya'da tamamlandı. Görüşmelerin bitiminden sonra Türk ve Romen ortak bildirisi, öğleden sonra Alanya'ya giden Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Romanya Devlet Başkanı Çavuşesku tarafından parafe edildi.

2- Milli Güvenlik Konseyi'nin, dört partinin toplam 178 kurucusu hakkındaki onay kararını İçişleri Bakanlığına bildirmesi için Siyasi Partiler Yasası'nda öngörülen 20 günlük süre işlemeye başladı.

3- Anadolu Medeniyetleri adı altındaki Avrupa Konseyi 18. Kültür ve Sanat Sergisi, Topkapı Sarayı Müzesi'nde açıldı. Sergide, açışkonuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu, busergiyi tüm insanlığa bir barış mesajı olarak takdim ettiklerini belirterek, «Amacımız insanlığın ortak malı olarak kabul ettiğimiz kültür varlıklarının korunarak, nesilden nesile geçmesini sağlamaktır.»dedi.

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı New York Tanıtma Müşavirliği'ne Bakanlık Müşaviri Akın İzmirlioğlu, aynı bakanlığın Frankfurt Tanıtma Müşavirliği'ne ise Hidayet Bahçeci atandı. Bonn Büyükelçiliğinezdinde Gümrük Müşaviri Yılmaz İsmailoğlu merkeze alındı.

5- Emekli Tümgeneral Danış Karabelen İstanbul'da öldü.

6- Milliyet Gazetesi'nde, Milliyetçi Demokrasi Partisi GenelBaşkam Turgut Sunalp ile yapılan söyleşi yayınlandı.

7- Hürriyet Gazetesi'nde, Büyük Türkiye Partisi Genel BaşkanıAli Fethi Esener ve Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp ile yapılan söyleşiler yayınlandı.

8- Tercüman Gazetesi'nde Anavatan Partisi Genel BaşkanıTurgut Özal ile yapılan söyleşi yayınlandı.

9- İlk defa devlet memuriyetine atanacaklara uygulanacak»«Sınav Yönetmeliği» Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Amerikan Savunma Bakanı Casper Weirtberger, HürriyetGazetesi'ne yaptığı açıklamada, uçak alımı ile ilgili olarak, «Biz sadece önerilerde bulunacak ve Türk Hava Kuvvetleri'ne bilgi vereceğiz. Hangi uçağın alınacağı konusundaki kararı Türkiye verecektir.»dedi.

11- Brezilya'nın, Üçüncü Dünya Ülkelerine askeri teçhizat satan ülkeler arasında ilk sıraya yükseldiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- Abu Dabi Emirliği'nin, Fransa'dan son model 18 adet «Mirage-2000» savaş uçağı alacağı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat'ın, örgüt içindeki «El-Fetih» yönetiminde kendisine karşı başlatılan muhalefet hareketlerini önlemek amacıyla bazı önlemler aldığı haberleri yabancıajanslar tarafından bildirildi.

14- AP Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberinde İran'ın Abadan kentinin Irak tarafından top ateşine tutulduğu ve bir kişinin öldüğü bildirildi.

15- DPA'nın Frankfurt çıkışlı haberine göre; 74 yaşındaki HelmutRaucha adlı eski bir Nazi subayı, Kanada tarafından Federal Almanya'ya iade edildi.

23 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, çağrılısı olarak Türkiye'ye gelen Romanya Cumhurbaşkanı Nikolai Çavuşesku'yu ülkesine uğurladıktan sonra Antalya'da incelemelerde bulundu.

2- Avrupa Konseyi 18. Kültür ve Sanat Sergisi «Anadolu Medeniyetleri Sempozyumu» İstanbul'da başladı. Sempozyumun açılışkonuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu, «Kültürel varlıkların korunmaları ve kurtarılmaları amacıyla kaçak kazıve eski eser kaçakçılıklarının engellenmesi yolunda alman önlemlerin geniş çapta yürütüldüğünü» bildirdi ve «Özel mülkiyete konuolan yalı, köşk, ev ve benzeri taşınmaz kültür varlıklarının onarımıiçin mülk sahiplerine yardım amacıyla kurulan Özel Mülkiyet Yardım Fonu'nun bu yıl içinde faaliyete geçeceğini, taşınmaz eski esersahiplerine vergi muafiyeti sağlanacağını» söyledi.

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Cafer Tayyar Sadıklar, HürriyetGazetesi'ne verdiği demeçte, «İhracata dönük kaliteli sigara üretimi yapacaklarını, sigara darboğazını azaltacaklarını» söyledi.

4- Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasa tasarısı, Danışma Meclisi Milli Savunma, İçişleri ve Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

5- Umumi Hıfzısıhha Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi'ne sunuldu.

6- Romen Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku'nun Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Türkiye'yi ziyareti ile ilgili olarak yayınlanan Türk - Romen ortak bildirisinde, «İki devletbaşkanının Balkanlarda iktisadi, teknik ve çok taraflı işbirliğininönemine işaret ederek gelecekte de her türlü Balkan toplantılarınıdesteklemeyi kararlaştırdıkları» belirtildi.

7- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye yaptığı dört günlük ziyareti tamamlayan Romanya Cumhurbaşkanı Nikoiai Çavuşesku, Antalya'dan ülkesine döndü.

8- Federal Alman Ekonomi ve Ticaret Bakanı Lamsdorff, Başbakan Bülend Ulusu ve Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin ile görüştükten sonra Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «AET ile Türkiye arasında süregelen tekstil savaşının biran önce sona erdirilmesi ilişkiler açısından çok yararlı olacak» dedi.

9- Devlet Planlama Teşkilâtı yetkililerinin Ulusal Basın Ajansı'na verdikleri bilgiye göre; Ortadoğu ülkeleri, 1982 yılında, toplambesin maddeleri ithalatının yüzde 3'ünü Türkiye'den karşıladılar.

10- Ağa Han Mimarlık Ödülleri ile Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği, mimarlık öğrencileri arasında, «Bursa yakınlarındakiCumalıkızık köyünün 2007 yılında alacağı olası durumun hazırlanması» konusunda ödüllü bir yarışma düzenlendi.

11- Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Nolu Askeri Mahkemesi'nde teşekkül halinde esrar kaçakçılığı suçundan yargılanan Kâzım OrbayKılınçoğlu ve üç arkadaşıyla ilgili davada üç sanık 6-24 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırıldı, bir sanık da delil yetersizliğindenberaat etti.

12- Tercüman Gazetesi'nde, «Belgeler ve isimlerle Ermeni hıyanet şebekeleri ve terör örgütlerini tesbit ettik. Açıklıyoruz» başlıklı bir yazı yayınlandı.

13- «Çizgilerle Nazım Hikmet» adlı beş yıl önce yayınlanan kitabı ile ilgili olarak güldürü sanatçısı Müjdat Gezen ve resimlerin çizicisi karikatürist, şehir tiyatrosu sanatçısı Savaş Dinçel, tutuklanarak cezaevine kondular.

14- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; KTFDBaşkanı Rauf Denktaş bağımsızlık ilânına ilişkin temaslarına başladı ve Türk tarafının 31 Mayıs'taki toplumlararası görüşmelere katılmayacağını belirterek, «Görüşmelerle bağdaşmayan son BirleşmişMilletler kararını Genel Sekreterin nasıl bertaraf edeceğini takipediyoruz. Dolayısı ile şimdiki hali ile görüşmelerin başlaması içinherhangi bir neden yoktur» dedi.

15- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Burt, Washington'da Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Kıbrıs'ta tek çıkar yolun,toplumlararası görüşmelerin devamı olduğunu» söyledi,

16- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkkaya Ataöv, Birleşmiş Milletler Radyo İstasyonu'nunisteği üzerine Namibya Güney Afrika ve Filistin konularında konuşmalar yaptı.

17- ABD Başkanı'nın Ortadoğu Özel Temsilcisi Philip Habib'in İsrail'den tekrar Lübnan'a dönerek, Lübnan Cumhurbaşkanı Cemayel ve Dışişleri Bakanı Salem ile bir dizi görüşme daha yaptığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberinde; ABD BaşkanıRonald Reagan'ın, dünya liderlerine bir çağrıda bulunarak. İran'daölüm cezasına çarptırılan 22 Bohai'nin cezalarının yerine getirilmesini önlemek için çaba göstermelerini istediği» bildirildi.

19- Anadolu Ajansı'nın Johannesburg çıkışlı haberine göre; Güney Afrika uçaklarının Mozambik'in Maputo kentinde Afrika UlusalKongresi Örgütü'nün çok sayıda üssünü bombaladığı ve Mozambik ordusunun bir füze bataryasını da etkisiz hale getirdikleri Güney Afrika Savunma Bakanı General Magnus Malan tarafındanaçıklandı.

20- Dürziler ile Hristiyanlar arasındaki çatışmalara son verildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Antalya'da incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türkiye'de bulunan FederalAlmanya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Kont Lamsdorff'u kabul ederek bir süre görüştü.

2- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin Amerika'ya gitmeden önce ANKA Ajansı'na verdiği demeçte, «OECD ülkelerinden son yıllarda sağlanan kredilerin ve bu ülkelere olan çeşitli borçların ertelenmesi nedeniyle, ana para ödemelerinin 1985 yılına kaldığını, Türkiye'nin halen 2 - 2.5 milyar dolar arasında olan dış borç ödemelerinin ani bir artış göstereceğini» belirtti.

3- Resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Federal Almanya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Kont Lamsdorrf Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu ve Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar'la görüştükten sonra yaptığı basın toplantısında, «Güçlü ve istikrarlı bir Türkiye arzu ediyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye'ye OECD âcil yardımı sona erecek, dolayısıyla Almanya'nın buçerçevede sağladığı 400 küsur milyon marklık yardım da kalkacak»dedi.

4- Tunus Başbakanı Muhammed Mzali, beraberinde Milli Ekonomi ve Tarım bakanlarından oluşan bir heyetle Başbakan BülendUlusu'nun resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

5- Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, yenibasın yasası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Basın özgürlüğünün geleceğinden kaygı duyduklarını» belirterek, «Gazeteler, basınörgütleri, yazarlar kendi sorunlarına sahip çıkmalıdır.» dedi.

6- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Trakya'daki doğal gazüretimini durdurdu.

7- Bulvar Gazetesi tarafından düzenlenen 1983 Türkiye Güzellik Yarışması'nda birinci seçilen Hülya Avşar'ın «Kurallara aykırı davrandığı» için kraliçeliği iptal edildi. Yerine ikinci güzel DilaraHaraççı kraliçe oldu.

8- Akajans'ın haberine göre; ilâç fiyatlarına yüzde 194 ile yüzde 43 oranında zam yapıldı.

9- Banker Kastelli adıyla bilinen Abidin Cevher Özden «Karşılıksız çekler nedeniyle dolandırıcılık» suçundan yargılandığı 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 11. duruşmasında tahliye edildi.

10- Dernekler Yasası'na aykırı davranmak ve halkı yasalarakarşı gelmeye teşvik etmekten Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2.Nolu Askeri Mahkemesi'nde yargılanan eski tabii senatörlerdenAhmet Yıldız ile Tüm - Der'in 9 yöneticisi beraat etti.

11- Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ndeyargılanan 572 sanıklı PKK ile ilgili davada 35 sanık idama, 19 sanık yaşam boyu hapse, 340 sanık da 3 ile 36 yıl arasında değişenhapis cezalarına mahkûm edildi.

12- AP Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; Türkiye'ninBrüksel Turizm Müşavirliği ile Marmara Seyahat Acentası'na Ermeni teröristler tarafından bombalı saldırı yapıldı, olayda can kaybı olmadı.

13- KTFD'de bağımsızlık ilânı ile ilgili girişimler devam ederkenKTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın siyasi parti liderleriyle görüşmeleryaptığı, ajansların Lefkoşe çıkışlı haberlerinde bildirildi.

Öte yandan Milliyet Gazetesi'ne telefonla bir demeç verenKTFD Başkanı Rauf Denktaş, «Kıbrıs Türk kesimindeki temsilcilerve kuruluşlarla tema'slarm' bitmesinden sonra gelecek hafta KTFDMeclisi'nin gizli oturum yapacağını ve meclisin kararı doğrultusundagerekirse referandumla bağımsızlığın ilân edileceğini» söyledi.

14- Fransa, İngiltere, Federal Almanya'dan sonra İrlanda daTürkiye'den ithal ettiği tişörtlere yeni bir kısıtlama getirdi. Konuyailişkin karar Avrupa Toplulukları Resmi Gazetesi'nde yayınlandı.

15- AP Ajansı'nın Lima çıkışlı haberine göre; Peru'da geçtiğimiz hafta meydana gelen olaylarda 169 kişinin öldüğü askeri yetkililer tarafından açıklandı.

25 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren sosyal demokrat parti kurmaçalışmalarını sürdüren Erdal İnönü'yü Çankaya Köşkü'nde kabulederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da bulunan TunusBaşbakanı Muhammed M'Zali ile bir görüşme yaptı.

3- ANKA Ajansı'nın haberine göre; nüfus planlamasına ilişkinyasada değişiklik yaparak kürtaja bazı koşullarla izin veren tasarıMilli Güvenlik Konseyi tarafından kabul edildi.

4- Orman Kanunu'nda çeşitli değişiklikler yapan yasa tasarısıDanışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner yaptığıaçıklamada, «Nisan ayında Türkiye genelinde tüketici fiyat endeksinin yüzde 1.5 artmış olduğunu, ayrılan 5 bölge içinde en fazla artışın Doğu ve Güneydoğu Anadolu, en düşük artışın yüzde 0-9 ileKaradeniz bölgesinde görüldüğünü» söyledi.

6- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Türkiye'deki resmitemaslarını tamamlayarak Bonn'a dönen Federal Almanya EkonomiBakanı Graf Lambsdorff havaalanında verdiği demeçte, «Türkiye'nin ödemeler dengesi ile dış ticaret bilançosunda görülen gelişmenin devamı halinde Batı'nın askeri ve ekonomik yardımının devamedeceğini» söyledi.

7- Milletvekili genel seçimlerinde kullanılacak olan seçmen kütükleri muhtarlık bölgelerinde askıdan indirildi.

8- Gazeteci, şair yazar Necip Fazıl Krsakürek İstanbul'da vefat etti.

9- Anayasal düzeni Marksist - Leninist doğrultuda değiştirdikleri gerekçesiyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Maıhkemesi'nde yargılanan THKP/C Halkın Devrimci Öncüleri adlı yasa dışı örgüt üyesi biri kız dokuz kişi idam cezasına, 8 sanık da ömür boyu hapse mahkûm edildi.

10- Gazeteci Veyis Sözüer, Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yaptığı sırada bir yazıdan dolayı yargılandığı İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Üç Numaralı Askeri Mahkemesi'nce yazınınsahibi Cezmi Kırımlı ile birlikte 4'er ay hapis cezalarına mahkûmedildi.

11- Federal Almanya Cumhurbaşkanı Karl Carstens, «Yabancılarla ilgili yaptığı başarılı sosyal çalışmaları» nedeniyle Saime Anasal adlı bir Türk kadınına liyakat madalyası verdi.

12- KTFD Başbakanı Mustafa Çağatay telefonla Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Bağımsızlık görüşünün son günlerde halkarasında bir güç ve önem kazandığını» belirterek, «Halkların veulusların kendi yazgılarını belirleme hakları tartışılmaz ve vazgeçilmez bir haktır. Dünyanın bu nedenle yazgımızı belirleme hakkımızıevrensel bir hak olarak görmesi ve anlaması gerekmektedir» dedi.

13- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Temsilciler Meclisi, «Kıtalararası MX füzelerinin geliştirilmesi ve denenmesi» için gerekli 625 milyon dolarlık bütçeyi 186'ya karşı 239 oylakabul etti.

14- Yabancı ajansların haberine göre; Tel Aviv'de İsrail AskeriKomutanlığı'nca yapılan açıklamada, «Suriye ve İsrail uçaklarınınhavada karşılaştıkları ve Suriye uçaklarının havadan havaya füzeler kullanarak ateş açtıkları» belirtildi. Öte yandan Beyrut Radyosuda «Suriye uçaklarının İsrail'in pilotsuz bir keşif uçağını düşürdüklerini» duyurdu.

15- AA'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; FKÖ lideri Yaser ArafatLübnan'ın Macdal Ancar köyünde düzenlediği basın toplantısında,«FKÖ yönetiminin emirlerini dinlemeyen ve direnişe geçen FKÖ Komutanı Ebu Musa'nın, Kaddafi tarafından kandırıldığını» öne sürdü.

16- AA'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail'de Menahem Begin başkanlığındaki koalisyon hükümeti aleyhine muhalefetin verdiği güvensizlik önergesi 53'e karşı 59 oyla reddedildi, 1 Milletvekiliise çekimser kaldı.

17- Akajans'ın Paris çıkışlı ıhaberine göre; Fransa'da Eğitim Bakanı Alain Savary tarafından hazırlanan yeni üniversite reform yasatasarısının parlamentoda görüşülmeye başlanması üzerine Parisve Bordeaux'da öğrenciler protesto gösterileri yaptı, olayda 25 polis, 50 öğrenci de yaralandı.

26 Mayıs 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Milli Güvenlik Konseyi üyeleri Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, Jandarma Genel Komutanı OrgeneralSedat Celasun'a uyuşturucu madde kaçakçılığı konusunda birbrifing verildi.

2- Milli Güvenlik Konseyi, «Çeşitli sosyal güvenlik hizmetlerininbirleştirilmesini» de içeren 10 yasayı kabul ederek yürürlüğe koydu.

3- Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan THA'ya verdiği özel demeçte, «Boğaz Köprüsü’nün bakımının yaklaştığını, bu nedenle deönce ikinci Boğaz Köprüsü'nün yapılması gerektiğini, tüp geçit projesinin ise finansmanı olduğu zaman yürütüleceğini» belirtti.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Fransız yetkililerin Kıbrıs konusundaki açıklamalarıyla ilgili olarak verdiği demeçte, «Fransızların bu konudaki görüşlerinin bizim ilgimiz dışında olduğunu» söyledi.

5- MGK üyesi ye Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral TahsinŞaihinkaya tarafından verilen «Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu»kurulmasına ilişkin yasa teklifi Danışma Meclisi Milli Eğitim Kormisyonu'nca benimsendi.

6- Danışıma Meclisi Genel Kurulu'nda «Kültür ve doğa varlıklarını koruma» yasa tasarısı kabul edildi.

7- Köy Yasası'nı yürürlükten kaldıran yeni yasa tasarısı Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

8- Merkez Harikası Başkanı Osman Şıklar, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsü tarafından düzenlenen, «Ülkemizin Ekonomik Durumu Karşısında Merkez Bankası'nmYönetim Politikası» konulu konferansta yaptığı konuşmada, «Ülkemizde henüz gelişmiş bir sermaye piyasasının bulunmaması ve banka sistemi işlemlerinin çok kısıtlı oluşu nedeniyle, bugün MerkezBankası'nın açık piyasa işlemleri yapması mümkün olmamaktadır»dedi.

9- Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «EmlakVergi Beyannamelerinin verilime süresi 31 Ağustos'a kadar uzatıldı.

10- Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral KenanEvren'in resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral John Vessey Gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, «Türk Ordusu'nun savunma gücünün yeterli olmadığınıbiliyoruz. Araç ve gereç modernizasyonuna ihtiyacı var. Türkiye'ninbunu gerçekleştirmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz» dedi.

11- Basında, Milliyetçi Demokrasi Partisi, Anavatan Partisi Büyük Türkiye Partisi ile Halkçı Parti'nin örgütlenme çalışmaları ileilgili haberler yer aldı.

12- Akajans'ın İzmir çıkışlı haberine göre; Gençlik ve Spor eskiBakanlarından Yüksel Çakmur ve 4 arkadaşı izinsiz siyasi toplantıyaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

13- Siirt'in Batman ilçesinden Diyarbakır'ın Bismil ilçesine pamuk işçisi taşıyan bir traktörün Batman Çayına uçması «sonucutraktörde bulunan 21 kadın işçi çay sularına kapıldı, 14'ü boğuldu,7 kadın ise kayboldu.

14- Arvkara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan silah kaçakçısı 14'kişi, 4-24 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı, 1 sanık hakkında görevsizlik kararı verilirken,13 sanık da beraat etti.

15- Milliyet Gazetesi'nin Paris çıkışlı haberine göre, Fransa'dabulunan Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu onuruna verilen yemekte bir konuşma yapan Fransa Dışişleri Bakanı ClaudeCheysson, «Ülkesinin, BM Genel Kurulu'nda Türk askerlerinin adadan çıkmasını öngören önerge lehinde oy kullandığını» söyledi.

16- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan, birABD uçağının Yunan hava sahasını işgal ettiğini öne sürerek ABD'yi protesto etti.

17- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'da görevli Amerikalı danışmanlardan deniz teğmeni Albert Shauselberger öldürüldü.

18- AP Ajansı’nın Abu Simbel çıkışlı haberine göre; Mısır'ın güneyinde Nil Irmağı üzerindeki Assam Baraj Gölü üzerinde sefer yapan vapurun batması sonucu 300 yolcu hayatını kaybetti.

19- AP Ajansı'nın Lima çıkışlı haberine göre; Peru'nun başkentiLima ve çevresinde 3 günlük olağanüstü durum ilân edildi.

27 Mayıs 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu, İzmir'den İstanbul'a gelen konukTunus Başbakanı Muhammed Mzali onuruna İstanbul'da bir akşamyemeği verdi.

Yemekte bir konuşma yapan Başbakan Bülend Ulusu, «İşbirliğimizde kaydedilen bu olumlu gelişmeler ülkelerimiz değil, bölgemizde barış ve istikrarın korunması bakımından da büyük önem taşımaktadır.» dedi.

2- Maliye Bakanı Adnan Böser Kafaoğlu Milliyet Gazetesi'ninsorularını yanıtlarken, «Elektrik tüketiminin bir program çerçevesinde kısıtlanması yoluna gidileceğini, 1983 yılı içinde memur maaşlarına herhangi bir zam yapılmasının söz konusu olmadığını, Bankalar Yasası'nın önümüzdeki günlerde Ekonomik Kurul'da görüşüleceğini» söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Ümit Halûk Bayülken uçuk sanayii veyeni askeri havaalanları ile ilgili olarak THA'nın sorularını cevaplandırırken, «ABD yönetimince önerilen 755 milyon dolarlık yardımın,gecen yıla oranla yüzde 50 oranında bir artış göstermesine rağmenyetersiz okluğunu» söyledi.

4- Türk - Irak sınırında bazı silahlı grupların sınırımıza ve güvenlik kuvvetlerine saldırılar düzenlemeleri üzerine Türk hükümetisınırda «mahdut amaçlı» bir harekâta girişti. Harekâtla ilgili olarakDışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada. «Hududumuzunlrak tarafındaki kesimlerinin yer yer güvenlik ve huzurdan mahrumve birtakım haydutların at oynattığı bir bölge niteliğini alması üzerine, mahdut amaçlı bir harekât yapılmıştır. Bu harekât sırasında hiçbir mukavemete rastlanmamış ve planlandığı şekilde kimsenin burnu kanamadan amaç gerçekleştirilmiştir.» denildi. Açıklamada «Dostve komşu Irak hükümetiyle görüş alışverişinde bulunulduğu» da belirtildi.

5- Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)'ın 23. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

6- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in davetlisi olarak Ankara'dabulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral John W. Vessey Kara Harp Okulu'nu ziyaret etti.

7- Siyasal Partilerin örgütlenme çalışmaları ile ilgili haberlerbasında yer aldı.

8- Anayasa Mahkemesi eski üyelerinden Abdullah Üner vefat etti.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Mahkemesi'nde MGK'nın 70 sayılı bildirisine aykırı davrandıkları gerekçesiyleyargılanan Hürriyet Gazetesi yazarlarından Emin Özgönül ile sorumlu yazı işleri Müdürü Erol Türegün beraat ettiler.

10- İstanbul'da çeşitli tarihlerde adam öldürme, yaralama, gaspve soygun eylemleri yapan yasa dışı Kurtuluş örgütünün 11 militanı güvenlik kuvvetlerince yakalandı.

11- Atina FIR hattını ve Yunan egemenlik haklarını ihlâl ettiğigerekçesiyle Yunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuannis Kapsis tarafından ABD'nin Atina Büyükelçisi Monteagle Stearns'e verilenprotesto notasının ABD tarafından reddedildiği, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

12- Yabancı ajansların haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı George Shultz New York'taki Dış Politika Birliği'nde yaptığı konuşmada. «Suriye ve FKÖ'nün de çekilmesi ile İsrail'in Lübnan'dan çekilmesinin sağlanacağını» belirterek «Refah içinde ve tüm yabancıkuvvetlerden arınmış dengeli bir Lübnan ile sınır komşusu olmakSuriye'nin de çıkarları açısından bölünmüş bir Lübnan'dan daha iyidir» dedi.

13- ANKA Ajansı'nın Reykjavik çıkışlı haberine göre; İzlanda'dadörtlü koalisyondan oluşan bir hükümet kuruldu.

14- AA'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya'nın Honyu adasının kuzeyinde Akita yöresinde meydana gelen depremde 100 kişihayatını kaybetti.

28 Mayıs 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu'nun resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Tunus Cumhuriyeti Başbakanı Mohammed Mzali ve beraberindeki heyet resmi görüşmelerini tamamlayarak Türkiye'denayrıldı.

Türkiye ve Tunus tarafından yayınlanan ortak bildiride, «İsrailbirlikleri Lübnan topraklarından tümüyle ve derhal geri çekilmelidir» denildi.

2- Türkiye Ticaret, Sanayi, Deniz Ticaret Odaları ve TicaretBorsaları Birliği'nin 38. Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, «Uyguladığımız para ve kredi politikalarını hiçbir şekilde değiştirmeyi düşünmüyoruz. Halkın ve işadamlanmızın büyük fedakârlıklarla ulaştığı bu sonucu enflasyonla mücadeleyi gevşeterek ortadan kaldırmaya kimsenin hakkı yoktur»dedi.

Türkiye Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yazarda konuşmasında, «Gösterilen çabaların milli ihtiyaçlara uygun vebaşarılı olması gerektiğim» belirterek, «Milletçe artık 12 Eylül öncesinin bunalımını bir defa daha yaşamak istemiyoruz» dedi.

3- BM Türk Derneği'nin düzenlediği «Kıbrıs sorunu ve BM» konulu seminerde konuşan Prof. Dr. Mümtaz Soysal, «BM kararınaomuz silkmek, gerçekte haklı olduğumuz bir davada bizi haksız duruma düşürebilir. Bu yüzden dikkatli olmalıyız. Fiili olan durumu, hukuksal duruma dönüştürmek isterken çok dikkatli olmalıyız. İkili görüşmelere devam etmeme kararımız yanlıştır. Bu görüşmelerin verimsizliğine rağmen görüşmeleri isteyen taraf durumuna geçmeliyiz.» dedi.

4- Türkiye ve NATO ülkeleri arasındaki işbirliğini geliştirme-kamacıyla düzenlenen «Adventure Express-83 tatbikatı Erzurum veKars'ta başladı.

5- Türkiye Ziraatçılar Derneği tarafından ülke tarımının gelişmesine doğru çözüm önerileri sunmaya çalışan gazetecilere onurve anı plaketi verdi.

6- Orhan Kemal Roman Armağanı'nı bu yıl «Cevdet Bey veOğulları» romanıyla Orhan Pamuk aldı.

7- Türkiye Şişe Cam Fabrikaları A.Ş. düz cama ortalama yüzde 22, züccaciye, sınai kap porselene de yüzde 15 oranında zamyapıldı.

8- Çorum'un Osmancık ilçesine yakın bir ormanlık bölgede etrafa ışık saçan bir cismin indiği, daha sonra havalanarak gözdenkaybolduğu haberi basında yer aldı.

9- Milliyet Gazetesi'nde Kıbrıs Türk Federe Devleti BaşkanıRauf Denktaş ile bağımsızlık konusunda yapılan söyleşi yayınlandı.

10- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar Hürriyet Gazetesi'ne Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak verdiği özel demeçte,«Toplumlararası görüşmelerin en erken bir tarihte yeniden boşlamasını temenni ediyorum. Kıbrıs sorununun çözümlenme ihtimali tarafların belli başlı sorunlarda gerekli esnekliği gösterebilme hususunda siyasi arzuya bağlıdır. Sorun asla çözülemez nitelikte değildir» dedi.

11- Yabancı ajansların haberine göre; Moskova'da yayınlananbir hükümet bildirisinde, «NATO ülkelerinde yerleştirilmesi düşünülen Pershing-2 füzelerinin Sovyetler Birliği için önemli ölçüde birtehlike olduğu, Doğu Avrupa'da da aynı şekilde bir hareketin kaçınılmaz olduğu» vurgulandı.

Sovyet resmi haber ajansı TASS da yayınladığı bir haberde,«Doğrudan ABO'yi hedef alan bazı önlemlere gidilebileceği ileri sürülerek SS-20 füzelerinin sayılarının arıtırımı konusunda kararlaralınabileceği» belirtildi.

12- 28 ülkeden 280 delegenin katıldığı Uluslararası Gazete Yayıncıları Federasyonu «FIEJ»'in 36. kongresi Londra'da başladı.

Kongrede basınla televizyonun rekabeti, ilânlarda basının sorumluluğu, «Gelişen okuyucu seviyesi karşısında yayıncıların tutumları ve gelecekte izlenecek yollar» konuları tartışıldı.

13- AA'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantin'de eskiDevlet Başkanı General Galtieri 45 gün tutuklu kaldıktan sonra dünserbest bırakıldı.

29 Mayıs 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Hava Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Tahsin Şahinkaya Türk Hava Kuvvetleri'nin 72. kuruluşyıldönümü dolayısıyla Yankı Dergisi'ne verdiği demeçte «TUSAŞmuharip uçak yapımını gerçekleştirecektir» dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

3- Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral KenanEvren'in resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan ABD GenelkurmayBaşkanı Orgeneral John W. Vessey Kars ve Erzurum'daki incelemelerini bitirdikten sonra İstanbul'a geçti.

4- Prof. Erdal İnönü başkanlığında kurulacak partinin 42 kurucu üyesi düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı.

5- Devlet Planlama Teşkilâtı Müsteşarı Yıldırım Aktürk haftalıkYankı Dergisi'nin sorularını cevaplandırırken, «İhracat artış hızındagörülen gerilemelerin doğrudan ihracat kredilerinin yetersizliğinebağlanmasının 1980 ekonomik istikrar paketi ile getirilen felsefe vebunu oluşturan politikaların gerektiği şekilde değerlendirilemediğikuşkusunu doğurduğunu» söyledi.

6- Türkiye Odalar Birliği'nin 38. Genel Kurul çalışmaları sonuçlandı. Genel Kurul'da bir konuşma yapan birlik Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Nuh Kuşçulu, «Para kredi konularında burada bile bazı arkadaşlarımız farklı görüşleri savundular. Bu konuları önce aramızda konuşmalı, kamuoyu önüne tek sesolarak çıkmalıyız. Örneğin krediler konusunda, işçi şirketleri konusunda farklı düşünceleri birlik yönetimine getirerek konuşmalıyız»dedi.

7- UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nca bu yıl Van'da yapılması kararlaştırılan Kültür Haftası başladı.

8- İstanbul'un fethinin 530. yıldönümü törenlerle kutlandı.

9- İstanbul'da 7 kişilik bir şebeke, eroin kaçırırken güvenlikkuvvetlerince ele geçirildi.

10- 20 ülkeden 142 kişinin katıldığı, «Kraliçe Elizabeth PiyanoYarışması»nda Türk piyanist Hüseyin Sermet sekizinci oldu, birinciliği ise Fransız Volondat kazandı.

11- AP Ajansı'nın Williamsburg çıkışlı haberine göre; ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Federal Almanya, Kanada ve Japonya liderlerinin biraraya geldiği 9. Ekonomik Zirve Toplantısının ilk günündesilahsızlanma, nükleer füzeler ve savunma sorunları ele alındı.

Öte yandan Sovyetler Birliği resmi yayın organı Pravda'da yeralan bir yazıda, «Pershing-2 füzelerinden oluşacak bir 'çit' in BatıAvrupa'yı Doğu komşularından ayıracağı ve füzelerin gölgesindesosyalist ülkelerle ilişkiler sisteminin bozulacağı» belirtildi.

12- AP Ajansı'nın Williamsburg çıkışlı haberine göre; SovyetlerBirliği'nin «Varşova Paktı üyesi Doğu Avrupa ülkelerine de yeni füzeler yerleştirilebileceği» yolundaki açıklamasından sonra ABD yönetimi tarafından yayınlanan bildiride, «Sovyetler Birliği'nin yoğunşekilde nükleer silahlanmaya gitmesi üzerine ABD ve NATO'lu müttefiklerinin kendi kuvvetlerini modernize çabaları göstermesi karşısında Moskova'nın yeniden misilleme tehditlerine başvurmasından üzüntü duyduk» denildi-

13- Yabancı ajansların haberine göre; Tahran'da evinde bir açıklarna yapan İran'ın dinî lideri Ayetullah Humeyni, «Ülkedeki Bahailerin dinî bir grup değil, ABD'nin desteklediği bir siyasi parti olduğunu» öne sürdü.

14- ANKA Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberinde Afganistan'dahükümete karşı mücadele veren mücahitlerin son bir hafta içinde21 Sovyet ve Afkan askerini öldürdükleri öne sürüldü.

30 Mayıs 1983

1- Türk Deniz Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın beşinci olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Genel Kurul'da bir konuşmayapan Deniz Kuvvetleri Komutanı ve MGK üyesi Oramiral Nejat Tümer, «Vakfın parasal gücünün halkın desteği ile 3 milyar lirayaulaştığını» söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in bir mesajını Irak DevletBaşkanı Saddam Hüseyin'e iletmek üzere Bağdat'a giden DışişleriBakanı İlter Türkmen Ankara'ya döndü.

3- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü'nce düzenlenen «2478 sayılı Toplu Konut Kanunu uygulamaları ve ilk uygulama sonuçları» konulu konferansta yaptığı konuşmada, «Toplu Konut Yasası'nın uygulamayagirişinden bugüne dek kooperatiflere 11.1 milyar lira ödendiğini veuygulama çerçevesinde 4500 konutun bitirildiğini» söyledi.

4- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan DoğramacıCumhurbaşkanı Kenan Evren ve MGK üyeleri onuruna, üniversiterektörlerinin de katıldığı özel bir yemek verdi.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, 1402 sayılı SıkıyönetimYasası'nda değişiklik yaparak Sıkıyönetim Komutanlarının şüpheligördüğü kişiyi hiçbir mahkeme kararı olmaksızın 5 yıl süreyle bölgedışında zorunlu ikamete tabi tutmasını öngören yasa tasarısı kabuledildi.

6- Cumhuriyet Başsavcılığı kurulan 4 partinin tüzüklerinde bazıeksiklikler olduğunu belirterek bunların düzeltilmesini istedi.

7- Sayıştay'ın kuruluşunun 121. yıldönümü törenle kutlandı.

8- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan İlkHedef-83 Tatbikatı Ege Denizi'nin milletlerarası suları ile hava sahalarında başladı.

9- TMMOB İnşaat Mühendisleri ve Mimarlar Odası Ankara şubelerince ortaklaşa düzenlenen, «2490 Sayılı İhale Kanunu ve Uygulamalar Paneli» Ankara'da yapıldı.

10- THA'nın haberine göre; OYAK, üyelerine verdiği bireyselkonut kredisini 750 bin liradan 850 bin liraya çıkardı.

11- Ermeni teröristlerin saldırıları sonucunda yurt dışında şehitolan Türk diplomatları ve kamu görevlileri Cebeci Askeri Mezarlığı'ndaki Dışişleri Şehitliği'nde düzenlenen bir törenle anıldı.

12- Söz yazarı Çiğdem Talu dün gece İstanbul'da vefat etti.

13- Zonguldak'ın Kozlu bölgesinde İhsaniye 1. Maden Ocağı'nda meydana gelen kömür püskürtmesi sonucu kazmacı olarak çalışan bir işçi öldü, iki işçi de yaralandı.

14- Askeri Yargıtay'ın bozma kararından sonra yeniden yargılanan 36 TÖB-DER yöneticisinden 23'ü 5 yıl, dördü 8 yıl, üçü de çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı, 6 sanık ise beraat etti.

15- Tercüman Gazetesi'nde Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan'ın «KİT Kararnamesi» ile ilgili görüşleri yer aldı.

16- Basında Siyasi Partilerin çalışmaları ile ilgili haberler yeraldı.

17- AP Ajansı'nın Wiiliamsburg çıkışlı haberine göre; ABD'ninWilliamsburg şehrinde biraraya gelen sanayileşmiş yedi ülkenin liderleri Ekonomik Doruk toplantısında güvenlik konularını görüştüler. Bu arada ABD Başkanı Reagan tarafından yayınlanması istenenbildiri diğer ülke liderlerinin isteği üzerine değiştirildi ve bildiride«Yedi ülkenin liderleri, demokrasiyi korumak ve herhangi bir saldırıyı caydırmak amacı ile askeri güçlerini yeterli düzeyde bulundurmakta kararlıdır» denildi.

18- Lübnan Cumhurbaşkanı Emin Cemayel'in Batı Beyrut'tayaptığı bir konuşmada, «Lübnan'ın gelebilecek en küçük tehlikeyekarşı bile korunacağını» söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi. Öte yandan Falanjistler denetimindeki radyodan yapılan açıklamada, «FKÖ lideri Yaser Arafat'a karşı başarısız bir darbe girişimi yapıldığı» yolundaki haber yalanlandı.

19- AP Ajansı'nın Saragoza çıkışlı haberine göre; İspanya'nınSaragoza kentinde çok sayıda kişi Amerikan askeri üssünü protesto etti.

20- AA'nın Roma çıkışlı haberine göre; San Marino Cumhuriyetinde yapılan seçimleri 4 partiden oluşan koalisyon yeniden kazandı.

31 Mayıs 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi 79 sayılı bildirisiyle Büyük TürkiyePartisi'nin kapatılmasını kararlaştırdı.

79 sayılı bildiride parti kurucularından Mehmet Gölhan ve Hüsamettin Cindoruk ile eski siyasetçilerden Süleyman Demirel, AliNaili Erdem, Ekrem Ceyhun, Saadettin Bilgiç, Nahît Menteşe, YiğitKöker, İhsan Sabri Çağlayangil, Sırrı Atalay, Metin Tüzün, CelâlDoğan, Deniz Baykal, Ferhat Aslantaş, Süleyman Genç, Yüksel Cakmur'un Çanakkale'de ikamete tâbi tutulacakları belirtildi.

Öte yandan kapatılan Büyük Türkiye Partisi'nin kurucuları ile12 Eylül tarihinden sonra kapatılan siyasi partilerin il ve ilçe başkanlarının Milli Güvenlik Konseyi'nin izni olmadan yönetici olamayacakları ve milletvekili seçilemeyecekleri bildirildi.

2- NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Komutanlığı tarafındandüzenlenen Ordu Komutanları Konferansı İzmir'de başladı. NATOGüneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanı OrgeneralSedat Güneral konferansı açarken yaptığı konuşmada, «Bu çalışmalarda en güçlü yönümüz üye ülkelerin bu karargâha tayin ettikleri zeki ve çalışkan subayların mevcudiyetidir. Konferans bu müşterek gayretin güzel bir örneğini teşkil etmektedir» dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmı Akıman Ankara'da düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, ,«Ayrılıkçıgruplara karşı gerçekleştirilen harekâtın 6 bin kişilik Türk kuvvetlerince Irak sınırının 3 kilometre içindeki bir sahada yapıldığını, 30kilometrelik bir sahada harekât yapıldığının doğru olmadığını» belirterek, «Dışişleri Bakanı ilter Türkmen'in Irak'a yaptığı ziyaretin vegörüşmelerin çok yapıcı olduğunu» söyledi.

4- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel BaşkanıHalit Narin, MGK'nın 70 sayılı bildirisine muhalefet iddiasıyla hakkında açılan bir soruşturma nedeniyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nda ifade verdi.

5- Elektrik fiyatlarına 65 kuruş ile 2 Lira arasında zam yapıldı.

6- İstanbul Sefaköy'de 3 güvenlik görevlisini şehit eden Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği (TİKB) adlı yasa dışı örgüt mensubu46 terörist silahtarı ile birlikte ele geçirildi.

7- Maliye Bakanlığı'nın garantörlüğü altında 29 Ağustos 1979tarihinde hariçte mukim tüzel kişilerle imzalanan anlaşma ile Merkez Bankası'nın borcu haline dönüştürülen ve ödeme vadeleri ertelenen dövize çevrilebilir Türk Lirası mevduat hesapları anaparaları ve birikmiş faiz alacaklılarının 5224 sayılı Yabancı SermayeyiTeşvik Kanunu'na göre yapacakları yatırımlar yabancı sermaye sayılarak Türk lirasına çevrilebilmesine ilişkin bir tebliğ Resmi Gazete'de yayınlandı.

8- Yabancı ajansların Brüksel çıkışlı haberlerine göre; NATOİlkbahar Dönemi toplantıları Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

Toplantıya katılan Milli Savunma Bakanı Ümit Halûk Bayülkenyaptığı konuşmada, «Konya'da kurulacak olan Elektronik Harp Eğitim Merkezi'nin 1963 Ekim ayında hizmete gireceğini, bu aradaAWACS erken uyarı uçaklarının kalkmasına müsait hale getirilenKonya'deki havaalanının da 1983'te hizmete açılacağını» söyledi-

9- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD, İngiltere, FederalAlmanya, Japonya, Kanada, Fransa, İtalya ve Ortak Pazar DevletBaşkanlarıyla Başbakanlarının katıldıkları Sanayileşmiş DevletlerZirve toplantısı sona erdi. Yapılan ortak deklerasyonda «Faizlerindüşürülmesi, bütçe açıklarının asgariye indirilmesi, dış ticarette himayeciliğe son verilmesi, aksayan para sistemi için daha iyi birkambiyo mekanizması araştırılması ve işsizliğe çare bulunması» isistendi.

10- Akajans'ın Kâhta çıkışlı haberine göre; Kâhta ilçesine Sarıdana Köyü yakınında bir petrol kuyusunda deneme üretimine başlandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106