16.4.1983
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1983

1 Nisan 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu, Samsun'un Ayvacık bucağında kurulan Hasan ve Suat Uğurlu Barajları'nı hizmete açtı. Ulusu, açış törenlerindeki konuşmasında, «Nükleer santraller kurmadan geleceğinTürkiyesi'nde enerji açığını kapatcrbilmemiz mümkün değildin» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, tüm kamu kuruluşlarına gönderdiğibir genelge ile devlet memurlarının mal bildiriminde bulunma zorunluluğuna uyulmasını istedi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, Ankara'da düzenlenen İl Sağlık ve Sosyal Yardım Müdürleri toplantısı kapanışında yaptığı konuşmada, «Sağlık hizmetlerinin pahalı olduğunu, güçlükleri ve özelliklerinin bulunduğunu» belirterek, iyi yetiştirilmiş personel gerektirdiğini söyledi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, KanserHaftası'nın başlaması nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Kanserin bildirimi zorunlu hastalıklar arasına alındığını» açıkladı.

5- ABD Tarım Bakanı John Block, Ankara'da Başbakan BülendUlusu, Tarım ve Orman Bakanı Sabahattin Özbek ve DPT MüsteşarıYıldırım Aktürk ile görüşmelerde bulunduktan sonra Türkiye OdalarBirliği'nde tarıma dayalı sanayi dalında faaliyet gösteren Türk İşadamlarıyla tanıştı. Block. resmi temaslarını tamamladıktan sonraTürkiye'den ayrıldı.

6- İmar ve İskan Bakanlığı'nca hazırlanan yeni imar yasası tasarısı, Başbakanlık'a ve görüş alınmak üzere ilgili kuruluşlara gönderildi.

7- Danışma Meclisi Genel Sekreterliği, Anayasa Komisyonu'nda görüşülmekte olan «Seçim Kanunu» konusundaki çalışmalarayardımcı olmak amacıyla hazırladığı «Seçimlerle ilgili düzenlemeler» adlı yeni bir eseri üyelere dağıttı.

8- Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bir süredirAnkara'da görüşmeler ve incelemelerde bulunan Uluslararası ParaFonu (IMF) Heyeti ile 225 milyon SDR (yaklaşık 240 milyon dolar)tutarında bir yıl süren yeni bir stond-by anlaşması için mutabık kalındığı bildirildi.

9- İkinci İnönü Zaferi'nin 62'nci yıldönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı.

10- Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Başrejisörlüğü'ne, sanatçı Asuman Korad atandı.

11- Kitap haline gelmemiş öyküleriyle 39 yazarın katıldığı 1983Sabahattin Ali Öykü Ödülü, Sulhi Dölek'in «Vidalar» adlı yapıtınaverildi.

12- Şekerbank'ın yerti yönetim kurulu açıklandı. İsmet AkıncıYönetim Kurulu Başkanı oldu.

13- Kaçakçılık suçlarına bakmakla yükümlü bulunan Ankara Sıkıyönetim 4 Nolu Askeri Mahkemesi halen gıyabi tutuklu bulunanMıgırdıc Sellefyan ve Arden Sellefyam ile eroin kaçakçısı AbdullahCantürk'ün, Türkiye'deki tüm mallarının haczine ve hazineye gelirkaydedilmesine karar verdi.

14- Maliye Bakanlığı, vergili maddelerden yapılan masa tipi radyolar için yüzde 8, portatif radyolar için yüzde 6, bisiklet için yüzde24, motorlu pedallı bisikletler (moped) için yüzde 26 oranlarında ilkmadde vergi indirimi yapılmasını kararlaştırdı. Konuya ilişkin indirimyürürlüğe girdi.

15- Tercüman Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; Batı Trakya'daki 3 bin 500 dönümlük arazileri ile ilgili davayı kazanan İnhanlıKöyü halkına toprakları geri verildi.

16- Anadolu Ajansı'nın Toronto çıkışlı haberine göre; Kanada'yıZiyaret etmekte olan Yunanistan Başbakanı Andreas Papamdreu,«NATO'nun Türkiye yanlısı bir tutum içine girmesi nedeniyle hükümetinin Ege Demzi'nde yapılan NATO manevralarının çoğuna katılmadığını» öne sürdü.

17- Yunan resmi haber ajansı (APE), Yuman Başbakaniı AndrealsPapandreu'nun, Kanada'da düzenlediği balsın toplantısında, «Türkve Yunan Dışişleri Bakanlarının Nisan ayı şortumda diyalog içinStrasbourg'da buluşacağını» açıkladığını bildirdi.

18- Anadolu Ajansı'nın Bogota çıkışlı haberine göre; Kolombiya'nın güney batısındaki Popoyan şehrinde, dün meydana gelendepremde, ölenlerin sayısı 500'ü aştı.

2 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Binicilik İhtisas Kulübü'nde incelemelerde bulunduktan sonra, ressamı İbrahim Çallı'nıntorunu Yaşar Çallı'nın açmış olduğu resim ve heykel sergisini gezdi.

2- Başbakan Bülent Ulusu, sabah Bafra, Alaçam, Gerze ve Sinop'ta konuşmalar yaptı. Ulusu konuşmalarında, «Olağanüstü görevşartlarına rağmen 12 Eylül yönetimi olarak ilk günden itibaren milletin rızasını almaya tasvip ve desteğimi sağlamaya en büyük önemiverdiklerini» belirterek, «Normal demokratik düzene geçişimize çokkısa bir süre kaldığı şu sırada şükranla ifade ediyorum ki çok güçve bazı bakımlardan nankör sayılabilecek şartlara rağmen milletümiizde bizden güven ve desteğini esirgemedi» dedi.

3- Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi'nin, «İşçi memur ayırımı» panelinde konuşan Başbakan Yardımcısı Zeyyat Baykara, «İşçilerin endişe etmeleri için hüçbir neden yok, kazanılmışhakları koruyacağız» dedi.

4- Yunan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Türk ve YunanDışişleri Bakanları arasında Nisan sonunda Strasbourg'daki Bakanlar Komitesi toplantılarında özel bir görüşme yapılacağına dair Atina kaynaklı haber üzerine Milliyet Gazetesinin konuya ilişkin sorusunu yanıtlayan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, «Papandreu'nun beyanatını görmedim, ancak biz Yunanistan'la görüşmelere her zamanhazırız. Bunu daha önce de açıklamıştık. Aslında Yunan Dışişleri Bakanı Strasbourg'daki Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantılarına pek gelmez. Öte yandan, Türk ve Yunan Dışişleri BakanlarınınParis'teki NATO Konseyi sırasında ya da Strasbourg'daki BalkanlarKomitesi toplantısında biraraya gelebileceklerine dair diplomatikkanallardan bazı temaslar oluyordu. Şayet, Yunan Hükümeti bu görüşmenin Strasbourg'da yapılabileceği kararına varmışsa bizim içinbir sakınca yoktur» dedi.

5-5680 sayılı Basın Yasası'nın değiştirilmesiyle ilgili toplantı,dün Başbakanlıkta Adalet Bakanı Rıfat Bayazıt'ın başkanlığında yapıldı.

6- Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan bir habere göre; Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), Yunanistan'ın Ocak ayının ilk haftasındayüzde 15.5 oranında uyguladığı devalüasyon da dahil, ekonomik önlemlerin yetersiz kaldığını bir raporta Yunan Hükümeti'ne bildirdiğiaçıklandı.

7- İngiliz İşçi Partisi mülletvekiilinin, son zamanlarda İngiltere'den sınırdışı edilen diplomat ve Sovyet görevlilerinin adını geçen yılİngiltere'ye sığınan bir KGB görevlisinin verdiğini ileri sürdüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

8- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, düzenlediği basın toplantısında, ABD Baştanı Ronald Reogan taratfındanAvrupa'daki orta menzilli füzeler konusunda yapılan «Ana çözüm»önerilerini reddetiklerini bildirdi.

Öte yandan basında yeralan bir habere göre; ABD yetkilileri,Gromiko'nun, «Ilımlı» aımodk olumsuz yaratından dolayı büyüık birdüş kırıklığına uğradıklaırmı, buna rağmen Reagan'ın «Ara çözüm»önerisinin hâlâ geçerliliğini koruduğunu açıkladılar.

9- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail DışişleriBakanı İzak Şamir, yaptığı bir açıklamada, Sovyetler'in «İsrail Suriye'ye saldırıya hazırlanıyor» uyarısından sonra, «İsrail'in olası birSuriye saldırısına karşı tetikte olması gerektiğini» belirtti.

10- İran - Irak savaşı sırasında bombalanan İran petrol rafinerilerinden sızan petrolün 70 bin varile ulaştığı ve doğan tehlikenin önlenmesi için temizleme çalışmalarına başlandığı yabancı ajanslartarafından bildirildi.

11- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberinde; Sovyetler Birliği'nin Türkmenistan Cumhuriyeti’nde meydana gelen depremde, 140bin kişinin evsiz kaldığı bildirildi.

3 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin Haymana İlçesi İkizce Köyü'ndeki Araştırma ve Uygulama Çiftliği'ni hizmete açanken yaptığı konuşmada, ilkel usullerle yapılan ziraatçiliğin ne kadar faydasız olduğunun bundan önceki yıllarda görüldüğünü belirterek, «Tekniği ilerletmezsek, o zaıman bizdedışarıdan gıda maddesi ithal eder duruıma düşeriz. Bundan kurtulmak için de ziraatçiliğimizi ilerletmek zorundayız» dedi.

2- Danışma Meclisi'nden geçerek, Millî Güvenlik Konseyi İhtisas Komisyonu'na gelen Kat Mülkiyeti Yasa Tasarısı'nda değişiklikler yapıldı.

3- Başbakan Bülend Ulusu, Samsun ve Sinop'ta düzenlediğigeziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, televizyonda yaptığıaçıklamada, servet beyanlarının yenilenmesi ile ilgili blokaj işlemlerine açıklık getirilerek, «15 Nisan tarihinde Ziraat Bankası şubelerinde bloke edilme mecburiyeti olan dövizlerin, sahiplerine iade edildiği tarihteki kur üzerinden Türk Lirası olarak ödeneceğini» bildirdi.

5- NATO'nun 34. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir demeç verenMillî Savunma Bakanı Ümit Halûk Bayülken, «NATO ittifakı dünyabarış ve güvenliğinin korunmasında dana uzun yıllar kendisine düşecek görevleri yerine getirebilecek güç ve güvenceye sahiptir.»dedi.

6- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, NATO'nun kuruluşunun 34.yıldönümü dolayısıyla verdiği demeçte, «Türkiye'nin NATO'nun sağladığı ortak güvenlikten yararlandığını ve bu ortak güvenliği kendikatkılarıyla daha da kuvvetlendirdiğini» söyledi.

7- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Orhan Aldıkaçtı, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, «Yeniseçim sisteminde illerde baraj olmayacağını» söyledi.

8- Başbakanlıkça hazırlanan «Toprak ve tarım reformu yasatasarısı», görüşleri aimmak üzere ilgili kuruluşlara gönderildi.

9- Türkiye'de ağır sanayiin ve Karabük Demir - Çelik İşletmeleri'nin kuruluşunun 46'ncı yıldönümü, Karabük'te törenlerle kutlandı.

10- Sosyal Sigortalar Kurumu Dışkapı Hastanesi'nde yapılankatarakt ameliyatında, Türkiye'de ilk defa göz içine daimi lens yerleştirildi.

11- Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğde, bloke edilecek ve edilmeyecek değerler açıklandı.

12- Haftalık Yankı Dergisi'nin sorularını yanıtlayan Kıbrıs TürkFedere Devleti Başkanı Rauf Denktaş, vergi muafiyeti sağlanan Magosa serbest Liman ve Bölgesi'ne Prens Faysal'ın yatırım yapmakistediğini açıkladı.

13- Washington'da 4 Nisan 1949'da imzalanan Kuzey AtlantikAntlaşmasıyla kurulan NATO, 34 yaşına girdi.

14- Birleşmiş Milletler Teşkilâtı Silâhsızlanma Dairesi'nin sonraporuna göre; dünyada silâhlanma için bir yılda dakika başına birmilyon dolar harcandı.

15- Akajans'ın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; Güney Kıbrıs'ta 9Kilo saf eroin ve 1,5 ton hint keneviri ele geçirilmesinden sonra çeşitli ülkelerden gelen uzman polisler, Rum yönetiminin üst derecelimemurlarının da uyuşturucu madde kaçakçılığına karıştığını belirlediler.

16- Yunanistan ana muhalefet partisinin sınır kasabası Dimato'da yapılan bir toplantısında patlayan üç bombanın, ikisi ağır bazı kişilerin yaralanmasına neden olduğu haberi basında yer aldı.

17- Basında yeralan haberlerde Irak tarafından bombalananİran petrol tesislerinden yayılan petrolün Körfez ülkeleri kıyılarınagelmesiyle bölgede açlık ve susuzluk tehlikesi belirdiği ve Bahreyn'de bir varil içme suyu fiyatının 60 dolara {yaklaşık 12 bin lira)yükseldiği bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Amman çıkışlı haberine göre; Filistin KurtuluşÖrgütü Lideri Yaser Arafat, yaptığı bir açıklamada, «ABD Başkanı Ronald Reogan'ın barış önerilerinde yenli birşey görmediğimi» söyledi.

Öte yandan, İsrail'in işgali altındaki bölgelerde 400 kız öğrencinin daha bilinmeyen bir nedenle hastaneye kaldırıldığı basındakihaberlerde bildirildi.

19- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Vietnam birlikleri Tayland sınırında Prens Norodom Sihanuk yanlısı Kamboçyagerilla ve mültecilerin bulunduğu kamplara saldırdı.

4 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Valiliği'ni ve BelediyeBaşkanlığı'nı ziyarek ederek, «İl ve belediye sorunları» konusundabilgi aldı. Belediye Başkanı Süleyman Önder, Cumhurbaşkanı Evren'e«Şeref ve Hemşehrilik Beratı» ile şehrin altın anahtarımı hediye etti.

2- Dış ülkelerdeki yabancı sermaye tecrübesinin Türkliye'yetanıtılması amacıyla düzenlenen seminerin açılış konuşmasını yapanDevlet Bakanı Sermet Refik Pasin, «Yabancı sermaye, ekonomik istikrar ve uyum programımız içinde ön planda yer verilmiş olan birkonudur» dedi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, başta hekimler olmaküzere tüm sağlık hizmetlilerinin hizmetiçi eğitiminden geçmesi içinhazırlanan programı başlattı.

4- 2172 Sayılı yasayla devletleştirilen madenlerin tamamınıneski sahiplerine iade edilmesi isteği Danışıma Meclisli Genel Kurulu'nca reddedildi.

5- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı'ndan bir açıklama yapılarak, 1983 Şubat ayında toplam sermayesi 5 milyar 415 milyon340 bin 500 TL'si olan 656 yeni şirket kurulduğu bildirildi.

6- Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü'ne seçilen Berat Akerman, görevine başladı.

7- Dumlupınar denizaltısı şehitleri, İstanbul'da düzenlenen törenle anıldı.

8- Kuzey Atlantik Asamblesi (NATO) Enformasyon ve kişilerinserbest dolaşımı alt komisyonu üyesü 5 parlementer, özel bir ziyaret amacıyla Ankara'ya geldi.

9- Alman Hristiyan Sosyal Birliği Partisi'nden (CSU) bir heyet,Türk - İş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir'i ziyaret ederek bir görüşme yaptı.

10- Yargıtay 8'inci Dairesi «Patlayıcı Madde» bulundurmak suçundan Konya ve Alanya Ağır Ceza Mahkemelerince 2 sanık hakkında verilen 3'er yıllık mahkumiyet kararlarını onayladı.

11- Çayırovalı Osman İmamoğlu ve Abuzer Uğurlu'nun yargılandıkları 10 sanıklı silah ve mermi kaçakçılığı davasında, sanıkların tahliye istemleri reddedildi.

12- Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli devlet memurları için hazırlanan disiplin kuralları ve disiplin amirleri yönetmeliği yürürlüğegirdi.

13- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türkiye'nin NATO ile ilişkileri konusunda Genelkurmay İkinci Başkamı Orgeneral Necdet Öztorun ile NATO'nun Avrupa Kuvvetleri BaşkomutanıGeneral Bernard Rogers, görüşlerimi iki yazıyla açıkladılar.

14- AP Ajansı'nın Frankfurt çıkışlı haberine göre; geçtiğimiz Cuma günü Batı Avrupa'da başlatılan nükleer silah aleyhtarı kampanya. Federal Almanya'da 400 bin kişinin katıldığı bir gösteriyle sonaerdi.

15- AP Ajansı'nın Amman çıkışlı haberine göre; FKÖ Lideri Ya'ser Arafat, Ürdün Kralı Hüseyin ile Ortadoğu barışı konusundaAmman'da yaptığı iki gün süren görüşmelerin sonuçlarını değerlendirmek için örgütün yürütme komitesini olağanüstü toplantıya çağırdı.

16- Anadolu Ajansı'nın Durham çıkışlı haberine göre; Amerikalıaraştırmacılar, ilk kez ender rastlanan bir kan konseri türünün virüsünü diğer hücrelerden ayırmayı başardılar.

17- Anadolu Ajansı'nın bir haberinde, uzay mekiği Challenger'ingeriye sayma işleminin tamamlanmasından sonra Florida'daki Cape Canavaral Uzay Üssü'nden fırlatıldığı bildirildi.

5 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anadolu Ajansı'nın Atatürktarafından kuruluşunun 63. yıldönümü dolayısıyla, Anadolu AjansıGenel Müdürü Cevdet Tanyeli'ye gönderdiği mesajda, Anadolu Ajansı'nın kuruluşundan bu yana modern haberleşmemin gerekleri doğrultusunda kendini daima yenileyerek, Türk basınının önde gelenkuruluşları arasında seçkin bir yer aldığını belirtti.

2- Milli Güvenlik Konseyinim toplantısında, «Seçmen Kütüklerinin düzenlenmesi», «Telsiz ve Yetki Kanunu Tasarıları» ile «İl Özelİdaresi Bütçesini'n hazırlanma tarihi» ne ilişkin tasarı görüşülerekkabul edildi.

Güvenlik Konseyi, hükümete para ve sermaye piyasalarının düzenlenmesi hakkında yasa hükmünde kararname çıkarma yetkisi veren yasa tasarısını onayladı.

3- Kamu idaresinin yeniden reorganizasyonu çerçevesindeKİT'lerin düzenlenmesi konusunda hazırlanan kararname BakanlarKurulu'nun onayına sunuldu.

4- Türk-İş yetkilileri, hükümetin devlet sektöründe çalışan 900bin işçiden 500 bin kadarının memurtaştırılması ile ilgili girişimi hakkındaki görüşlerüni 9 sayfalık bir rapar holiınde Başbakan Yardımcısı Zeyyat Baykora'ya sıundular.

5- Anayasa Alt Komisyonu, Prof. Orhan Aldıkaçtı başkanlığında yaptığı toplantı sonunda seçim sistemlinde barajı esas aldı veTürkiye genelinde toplam oyların yüzde 10'unu aşamayan partilerinmilletvekili çıkaramayacaklarım karara bağladı,

6- Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, YÖK Kaounu'nda yapılacakdeğişikliklerle, üniversite öğrencilerine ilişkin yeni düzenlemeleriaçıkladı.

7- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Döviz rezervlerimiz 2 milyar dolar seviyesine yaklaşmıştır. Ekonomimizin çapı öyle büyümüştür ki. İhracat diyoruz 6 milyar dolardan, işçi dövizi dediğimizde 3 milyar dolardan bahsediyoruz. Bir de görünmeyen kalemleri ilave edin, demek ki 10 milyar dolar seviyesinde bir döviz girişi söz konusu. İthalata baktığınızda da 10 milyar dolar seviyesini görüyorsunuz. Yani ekonomimizin çapı büyümüştür» dedi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Tüm uluslararası kuruluşların Batı Şeria'daki zehirlenme olayı üzerine ciddiyetle ve ivedilikle eğilmelerinde büyük yarar vardır» dedi.

9- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Sağlık veSosyal Yardım Bakanlığı sosyalleştirme çalışmalarını «en kısa sürede tamamlama» kararı aldı.

10- «Kamu Alacaklarının Özel Uzlaşma Yolu ile Tahsili» hakkındaki kanun ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'ne görüşlerini açıklayan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koçman, «Düzenlemeyi, Cumhuriyet döneminin en büyük mali operasyonu olarak» değerlendirerek, «Son yıllardaki ağır enflasyon döneminin ve politik kargaşaların ekonomik hayata yansıyan birikimlerini artık kesip atmak, akpara-karapara kavgasını kaldırmak ve Maliye ile mükellefi bir çizgide birleştirmek amacı ile alınmış çok cesur bir karar.» dedi.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Gezgin de, «Özel Uzlaşma Yasası ve servet affı ile ilgili düzenlememinson yıllarda yapılmış gerçek bir vergi reformu olduğumu» belirtti.

11- Yurt dışında 6 aydan fazla süredir oturan Türk vatandaşlarına seçimlerde oy hakkı tanınmasını isteyen Abbas Gökçe, hazırladığı yasa önerisini Ankara'da düzenlediği basın toplantısındaaçıkladı.

12- Türkiye'yi ziyaret etmekte otan Kuzey Atlantik AsamblesiEnformasyon ve kişilerin Serbest Dolaşımı Alt Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak'ı ziyaret etti.Federal Alman Herbert Hubka başkanlığındaki heyet, daha sonraAnayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, Başkanvekili Kemal Dal, Komisyon Üyesi Halil İbrahim Karal ile eski yöneticilerden Milli Savunma Dışişleri Komisyonu Üyesi Namık Yolga ile de görüştü.

13- Federal Alman sanayici ve bantocılardan kurulu bir heyetAnkara'ya geldi.

14- Türkiye'nin ilk bankacılarından Sait Cıvaoğiu öldü.

15- Fen Fakültesi Fizik kürsüsü öğretim üyelerinden Prof. Dr.Rauf Nasunoğlu, görevinden istifa etti.

16- Eski CHP Gene! Başkanı Bü'lent Ecevit ve eşi, SosyalistEnternasyonale 'katılmak üzere Portekiz'e gıitti.

17- Avni Dilligil'in anısına düzenlenen tiyatro ödülleri belirlendi

18- Manisa Kırkağaç ÜGD Örgütüne mensup 6 sanık, ikincikez yargılandıkları Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 NoluAskeri Mahkemesi'nce 5 yıl iie 13 yıl 4 ay arasında değişen ağırhapis cezalarına çarptırıldılar.

19- Eski başbakanlardan Nihdt Erim'i öldürmekten sanık BakiAltın ve Sadettin Güven hakkında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesince verilen ölüm cezası Askeri Yargıtay tarafından onandı.

20- AP Ajansı'nın Birleşmiş Milletler çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, dün gece yaptığı toplantıda, Batı Şeria'da yaşayan Filistinli öğrenciler arasında görülen zehirlenme olaylarının araştırılması kararını aldı.

21- Fransa'da görevli 47 Sovyet diplomat ve vatandaşı, casusluk yaptıkları gerekçesi ile smırdışı edildiler.

22- Anadolu Ajansı'nın Amman çıkışlı haberine göre; ABDBaşkanı Ronald Reagan tarafından Heri sürülen Ortadoğu barışplânı görüşmelerinde Filistinlilerin Ürdün Kralı Hüseyin tarafındantemsil edilmesi fikrinden vazgeçildiği açıklandı.

23- Uzaya dün gece fırlatılan ikinci uzay mekiği «Challenger»,ikibin 270 kilo ağırlığındaki haberleşme uydusunu yörüngeye oturttu.

24- Basında yeraton bir habere göre; Londra'ddki bir özel güvenlik örgütünün merkezini basan sitohlı soyguncular, paskalya tatili dolayısıyla şirketin kasalarında toplanmış beş milyon sterlin(yaklaşık 1.8 milyar lira) na'kit parayı çatarak kaçtılar.

6 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Cemal Gürse! 83 MüşterekHarp Oyunları» tatbikatını izlemek ve Ege'de incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e gitti. Beraberinde Millî Güvenlik Konseyi ÜyesiOrgeneral Nurettin Ersin, Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Oram i rai Nejat Tümer, Orgeneral Sedat Celasun olduğu halde İzmir'e gidenCumhurbaşkanı Evren, Ege ve Dokuz Eylül Üniversitelerini ziyaretetti. Cumhurbaşkanı Evren, Ege Üniversitesi Senatosu'nda yaptığıkonuşmada, «Eğer devletin başındakiler elini kolunu sallayara'k, hiçemniyet tertibi almadan, yanında polis ve emniyet mensupları olmadan üniversitelere girebildiği gün, Türkiye'de tam manasıyla huzurve güven sağlanmış demektir» dedi.

Cumhurbaşkanı Evren konuşmasında ayrıca «Dostça, kardeşçebirbirinizi sevin. Bu ülkenin evlatları olardk kucaklasın. Fi'kir münakaşalarını okul sonrasına bırakrn. O zaman mutlaka yararlı yurttaşlar olarak üniversitelerden çıkacaksınız» ded'i.

Senato'ya gelişinde Cumhurbaşkanı Evren'e, Ege ÜniversitesiRektörü Prof. Dr. Sermet Akgün tarafından bir plaket verildi.

2- Telsiz Yasası Milli Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi.

3- Milli Güvenli'k Konseyi, Anayasa'daki halkoylaması kütüklerinin, yapılacak ilk genel seçimlerde de «Güncelleştirilerek» kullanılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu'nun, yeni BakanlarYasa Tasarısı'nı Banka Genel Müdürlerine anlatmak için düzenlediğitoplantıya 45 Banka Genel Müdürü katıldı. Kafaoğlu yasa tasarısıiçin Banka Genel Müdürlerinden bir çalışma komitesi kurulacağınıaçıkladı.

5- Hürriyet Gazetesinde yayınlanan bîr habere göre; MaliyeBakanı Adnan Başer Kafaoğlu, bugünkü haliyle kiraların dondurulmasının büyük haksızlık olacağını» söyleyerek, konunun bir sistemebağlanması gerektiğimi savundu ve «Gayrimenkullerin beyan edilenemlak vergisi değerinin yirmide biri yıllük kira olarak saptanmalıdır»dedi.

6- Madenler yasa tasarısının görüşülmesine Danışma Meclisi'nde devam edildi. Genel Kurul'da Ayhan Fırat tarafından verilenbir önerge benimsendi! ve bazı demir sahatarının da devletçe işletilecek madenler kapsamına alınması kararlaştırıldı.

7- Ankara Ticaret Odası'nın düzenlediği «Kamu AlacaklarınınÖzel Uzlaşma Yolu ile Tahsili Kanunu» na ilişkin panelde konuşanGelirler Genel Müdürü Aykon Doğan, «Para hiçbir zaman hiçbir yerde kara olmamıştır» dedi.

8- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; TürkiveZiraat Odaları Birliği, yeni hazırlanan toprak ve tarım reformu kanunu taslağı ile ilgili raporunda, «Taslağın tarımda üretimin büyükölçüde düşmesine sebep olacak özellikler taşıdığını» öne sürerek,«Taslağın Anayasa'nm 44. maddesinde belirtilen (Toprak dağıtımıüretimin düşürülmesi sonucunu doğuramaz» ilkesine aykırı olduğunu» açıkladı.

9- Kent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Avrupa İskan Fonu'ndan sağlanankredilerle 1983 yılında 3000, 1984 yılında da 35 bin ortağı Batıkentalanında iskan edebileceklerini» söyledi.

10- Anadolu Ajansı 63 yaşına girdi.

11- Türkiye'de temaslarda bulunan Kuzey Atlantik Asamblesi'nden bir heyet, Türk-İş'i ziyaret etti.

12- OECD Türk'iye Konsorsiyumu Başkanı Dr. Rolf Geberth, bazıtemaslarda bulunmak üzere geldiği Ankara'da Tercüman Gazetesi'nin «Türkiye ekonomisinin son durumu» ile ilgili sorularına verdüğiiyanıtta, «Türk ekonomik mucizesi devam ediyor» dedi.

13- İran'ın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Sakhavant, düzenlediği basın toplantısında, «Yeni OPEC fiyatlarından sonra Türkiye'yeuygun koşullarla petrol verebiliriz» dedi.

14- Ankara Sıkıyönetim 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde devam eden «MHP ve yan kuruluşları davası» nda, parti genel merkezinde yapılan aramada ele geçen belgeler okundu.

15- «MHP ve yan kuruluşları» davası avukatlarından Nuri Erogan, Askeri Savcıya hakaretten bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

16- İstanbul'da görülen bir davada, 1980 yılının ekim ayındaSağmalcılar Cezaevi'nde koruma, güvenlik Komutanı Yüzbaşı İsaYalçın'ı öldüren er Engin Yücesan, yaşam boyu hapis cezasına çarptırıldı.

17- Federal Almanya'da yayınlanan ve «Devletin itibarını küçükdüşürücü» görülen bir bildiriye imza koyan İstanbul Barosu avukatları 7 sanığın yargılanmalarrna başlandı.

18- İstanbul Cumhuriyet Savcıiığı'nm sürdürdüğü bir soruşturmanedeni ile DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, Genel SekreteriFehmi Işıklar ve Yürütme Kurulu üyesi Ali Rıza Güven'in Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın talimatıyla ifadesi alındı.

19- İmar ve İskân Bakanlığı'nda görevli üç kişi, imar planlarında değişiklik yaparak rüşvet aldıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

20- Feshedilen MHP'nin eski genel başkan yardımcısı Gümrükve Tekel eski bakanlarından Gün Sazak'ın öldürülmesi olayı ile ilgilidava karara bağlandı ve sanıklardan Levent Babacan ömür boyuhapis cezasına mahkûm edilirken diğer sanıklardan Sadık Özcan6 yıl Cem Öz ise 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

21- Adana Asliye 1. Hukuk Hâkimliği, Banker Lemi'nin tasfiyeişlemlerinin tamamlandığı yolundaki tasfiye kurulu başvurusunu değerlendirdi ve tasfiyenin kapatılmasını kararlaştırdı. Mahkeme kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

22- Bazı kamu alacaklılarının «Özel uzlaşma» yolu ile tahsilihakkındaki kanunun «özel pişmanlık» ile ilgili maddesine açıklıkgetirmek üzere Maliye Bakanlığı'nca bir tebliğ yayınlandı.

23- «Middle East Economic Digest» dergisi tarafından yayınlanan bir listede. Ortadoğu ve Arap ülkelerinde geçen yıl açılan ihaleleri kazanan en büyük 100 firma arasında altı Türk firmasının bulunduğu açıklandı.

24- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; ABD'nin Avrupa işleriyle görevli Dışişleri Balkan Yardımcısı Richard Burt'un 10 Nisan'da Atina'ya yapacağı ziyaret iptal edildi.

25- Varşova Paktı Dışişleri Bakanları, Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da toplandı.

26- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'nin Pennsilivania eyaletinde biri Ermeni dört kişinin patlayıcı maddelerleyakalandığı Washington radyosu tarafından açıktandı.

27- Sosyalist Enternasyonalin 16'ıncı Kongresi, Lizbon'da BatıAlman Sosyal Demokrat Parti Başkanı Willy Brandt'ın yaptığı açışkonuşması ile başladı.

28- Anadolu Ajansı'nm Kuveyt çıkışlı haberine göre; Körfez'ekıyısı olan sekiz ülkenin bakanları, hasara uğrayan İran petrol kuyularından denize petrol akışını önlemek ve kirlenmiş bölgeyi temizlemek konusunda bir anlaşmaya varmak için Kuveyt'te görüşmelere başladılar.

7 Nisan 1983

1- Polis teşkilâtının kuruluşunun 138. yıldönümü nedeniyle düzenlenen Polis Sergisi, Danışma Meclisi Başkanı Ord. Prof. Sadi Irmak tarafından açıldı.

2- Toprak ve Tarım Reformu Yasa Tasarısı, Başbakan BülendUlusu'nun başkanlığında toplanan Ekonomik Kurul'da görüşüldü.

3- Danışma Meclisi'nde görüşülmekte olan «Madenler yasa tasarısı» nın kapsamı belli oldu. Basında yeralan habere göre; devletçe işletilecek madenlerin gerektiğinde Balkanlar Kurulu kararıylaözel sektörle ortaklaşa işletilmesi veya tümünün özel sektöre devredilmesine ilişkin hüküm tasarıdan çıkarıldı.

4- Danışma Meclîsi Anayasa Alt Komisyonu, seçim yasa tasarısının madde taslaklarını hazırladı.

5- Sakat memurlara 15 yılda emekli olabilme hakkı tanıyan yasa tasarısı Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda kabuledildi.

6- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; SovyetlerBirliği tarafından Türkiye'ye propaganda amacıyla gönderilen veAnkara'da Sovyet Kültür Ataşeliği aracılığıyla dağıtılan çeşitli kitap, broşür ve dergilerle ilgili olarak. Dışişleri Bakanlığı MüsteşarıErcüment Yavuzalp tarafından, Sovyet Büyükelçisine sözlü uyarıdabulunuldu.

7- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Kastelli grubudışında kalan bütün bankerlerin alacak ve borç miktarlarıyla malvarlıkları belirlendi.

8- Murat 131’lerin «Doğan» modelleri ile Renault 12'lerin «TSve SW» modellerine 50 bin lira dolayında zam yapıldı.

9- Türkiye'nin ilk kadın milletvekili Fakhiye Öymen vefat etti.

10- Petrol Ofisi'nin üç genel müdür yardımcısı görevlerindenalındı.

11- Samsun yolu 25. kilometrede meydana gelen bir trafik kazası sonucu 11 kişi öldü, 18 kişi de yaralandı.

12- İzmir Gültepe olayları sanıklarından Hıdır Aslan'ın ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısı Danışma MeclisiAdalet Komisyonu'nda kabul edildi.

13- Örgüt oluşturarak uyuşturucu madde kaçakçılığı yapmaksuçundan yargılanan 12 kişi ile ilgili davada, esas hakkındaki görüşünü açıklayan Askeri Savcı, iki kişi için ömür boyu ağır hapis cezası istedi, 10 kişi için de delil yetersizliğinden beraat kararı verilmesini talep etti.

14- Milli Güvenlik Konseyi'nin onayladığı «Yetki Yasası», «Seçimlerin Temel hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Yasa»,«Telsiz Yasası» ve «İdare-i Umumiye-i Vilâyet Yasası» nda değişiklik, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi

15- Yabancı ülkelerde öğrenim, ihtisas ve doktora yapmaktaolan öğrencilere 1983 yılında ödenecek aylık, ek ödenek ve yolluklar belirlendi. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Hollanda'nın Delft kentinde altı kişiyi öldürüp, dört kişiyi deyaralayan Cevdet Yılmaz'ın, Amsterdam yakınlarındaki Zaanstad'dabir Türk arkadaşının evinde saklanırken polis tarafından yakalandığıbasında yeralan haberlerde bildirildi.

17- Sovyet Savunma Bakanı Ustinov'un, Federal Almanya'dayaptığı konuşmada, «ABD'nin Avrupa'ya yerleştireceği orta menzilli füzeleri Sovyetler Birliği'ne karşı kullanması halinde, Sovyetler'inde ABD'yi doğrudan vuracak kıtalararası füzelerini kullanmasınınkaçınılmaz olacağını» söylediği yabancı ajanslar tarafından bilairiidi.

18- ABD'nin tenisçi bir Çin'li bayan sporcuya siyasal sığınmahakkı tanıması üzerine, Çin'in ABD ile yıl sonuna kadar tüm kültürel ve sportif ilişkilerini kestiğini açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- AP Ajansı'nın Prag çıkışlı haberine göre; Varşova Paktı'naüye ülkelerin dışişleri bakanlarının Prag'da yaptıkları ve iki gün süren toplantının sonunda yayınlanan bildiride, «orta menzilli nükleerfüzelerden arınmış bir Avrupa istenildiği» belirtildi

20- Basında yeralan bir habere göre; Pierre Mauroy başkanlığındaki Fransız hükümeti, parlamentonun akşamki oturumunda, 155'ekarşı 323 oyla güvenoyu aldı.

21- Hindistan'ın Assam eyaletinde çıkan olayların sürdüğü vedün gece çıkan çatışmalarda on kişinin daha yaşamını kaybettiğiyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

8 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ege Ordu Komutanlığı tarafından düzenlenen «Orgeneral Cemal Gürsel 83 Müşterek Harp Oyunları» tatbikatının son bölümlünü izledi.

2- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Tarımve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan «Tarım Reformu KanunuTaslağı» dün Bakan Sabahattin Özbek tarafından Bakanlar Kurumu'na sunuldu.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Amerikan Haber Ajansı AP'ye verdiği demeçte, «Kıbrıs konusunu, Rumların gelecek ay Birleşmiş Milletler'e götürme çabasını beyhude bir girişim» olarak niteleyerek, «Bu girişimin görüşmeleri olumsuz yönde etkileyeceğini»söyledi. Türkmen ayrıca, Yunanistan Cumhurbaşkanının Türkiye'yisuçlamasını üzüntüyle karşıladığını belirterek, «Karamanlis’in 1974yılında Yunan cuntasının Kıbrıs'ı ilhak etmek istediği bir sırada olupbiteni bilen bir devlet adamı olduğunu ve Kıbrıs'taki durumdan kimin sorumlu olduğunu en iyi takdir edecek mevkide bulunduğunu»belirtti.

4- İşçi - memur ayırımı ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'ne birdemeç veren Çalışma Bakanı Prof. Dr. Turhan Esener, «ÇalışmaBakanlığı herhalde iş mevzuatına göre ve özellikle bedenen çalışankimselerin birden bire ve arzuları hilafına memur sayılmaları fikrinipaylaşmayacaktır» dedi.

5- Anayasa Komisyonu Prof. Orhan Aldıkaçtı'nın başkanlığında toplanarak, alt komisyonlardan gelen seçim tasarısına ilişkinmadde taslaklarını görüşmeye başladı.

6- Güvenli taşımacılık için bir dizi önlem getiren Karayolu Taşıma Yasa Tasarısı Danışma Meclisi gündemine alındı.

7- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Maliye Bakanlığı, yurt dışındaki servetlerin de bloke edilmek suretiyle meşrulaştırılmosını öngören bir tebliğ hazırladı.

8- Kısa adı MEBAN olan Menkul Değerler ve Bankerlik Finansman A.Ş.'nin halka yapacağı anapara ve faiz ödemelerimi, MaliyeBakanlığı üstlendi.

9- Devlet Planlama Teşkilâtı Müsteşarı Yıldırım Aktürk, GündeşGazetesi'ne yaptığı açıklamada, istihdamın büyümeyle ilgili olduğunu, bu nedenle suni olarak yapılamayacaik kamu yatırımlarına girişilmemesi gerektiğini belirterek, «Asıl hedef üretimi artırmaktır. Üretim artarsa işçinin ücreti artar ve işletme kâra geçer. İşletme kâra geçince işyeri büyütülür ve yeni yatırımlar yapılır. Aksi halde ürretimi artırmadan yeni yatırımlar yapmak, sermayeyi kediye yüklemektir.» dedi.

10- Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu'nun resmiolarak Türkiye'ye dün gelen Cin Halk Cumhuriyeti Kültür Bakanı Zhu Muzhi ve beraberindeki heyet, İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

11- Gazeteci Seyfettin Orhan Çağdaş, İstanbul'da vefat etti.

12- Ankara Üniversitesi Basın - Yayın Yüksek Okulu öğretimgörevlilerinden Süha Arın görevinden istifa etti.

13- Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde, Kamu Yönetim Bölümü profesörlerinden Kurthan Fişek ile ODTÜ'den Doçent Ünal Nalbantoğlu, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından görevlerinden alındılar.

14- Sıkıyönetim Askeri Hizmetler Koordinasyon Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; sıkıyönetimin ilânından 28 Şubat 1983 tarihine kadar 114 kişi hakkında ölüm cezası kararı verildi ve bu kararlardan 23 tanesi infaz edildi. Bu süre içinde AskeriSavcılıklara gelen 60 bin 456 dosyadan 52.249'u hakkında çeşitli hararlar verildi Bu dosyalardan 41.207'si ceza istemiyle Asikeri Mahkemelere gönderildi.

15- Ankara Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndekiTDKP davası sonuçlandı ve 20 sanık 4-17 yıl arasında çeşitli hapiscezalarına çarptırılırken, iki kişi beraat etti.

Öte yandan, çeşitli suçlardan yargılanan üç kişi 3 yıl ile 9 yılarasında hapis cezalarına çarptırıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Ağır Suç Masası ekiplerince çeşitliöldürme olaylarının suçlusu olarak aranan sol eylemci Kurbani İmece yakalandı.

Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndeki Türkiye Devriminin Yolu örgütünün davası sonuçlandı, sanıklardan 19'u 4 ay-10 yıl arasında çeşitli hapis cezalarınaçarptırılırken, 21 sanığın aklanmaları kararlaştırıldı.

Kapatılan TİP'in İstanbul Eminönü ilçe yöneticisi 9 sanığın yargılanmalarına 2 Numaralı Askeri Mahkeme'de başlandı.

16- Bir öğretmeni öldürdüğü iddiasıyla yargılanan ve Yargıtaytarafından beraat kararı ikinci defa bozulan Diş Doktoru FüreydDosdoğru, bir üst mahkemeye yapılan itiraz üzerine serbest bırakıldı.

17- Kıbrıs Tüfk Federe Devleti Devlet ve Sosyal İşler Bakanı veMilliyetçi Türk Partisi Genel Başkanı İsmail Tezer'in istifası, Başbakan Mustafa Çağatay tarafından kabul edildi.

18- Alman Bavyera Televizyonu, Türk Ordusu'nu tanıtan «NATO'nun Köşe Oku» adlı program yayınladı.

19- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Amerika'da yayınlanan The Christian Science Monitor Gazetesi, 2 orta sayfasını Türkiye'ye ayırdı ve yayınladığı üç ayrı makalede, «Türkiye'ninAmerika'nın tüm dünyada bulabileceği en iyi askeri güç» olduğu görüşüne yer verdi.

20- Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis'in, Atina'ya resmi bir ziyaret yapmakta olan Kıbrıs Rum yönetim LideriSpiros Kipriyanu'ya, «Başkalarını inandırabilmek için önce kendimizne istediğimizi bilmeliyiz» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Yunan Devlet Başkanı Konstantin Karamanlis'in dünkü demeci üzerine açıklamada bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nazmi Akıman, «Karamanlis, Kıbrıs'taki gelişmeleri başından beri çokiyi bilen bir devlet adamıdır. Bu bakımdan söz konusu demeci yadırgıyoruz» dedi.

22- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ın 1984 yılı savunma bütçesini arttırma önerisi,Senato'da yapılan oylamada reddedildi.

23- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Çin'in birtenisçisinin Amerika'ya sığınmasına karşılık iki ülke arasında 1983yılındaki kültürel ve sportif ilişkileri iptal etmesine ilişkin olarakABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Hughes yaptığı açıklamada,«ABD ile Çin arasındaki kültürel ve sportif ilişkiler her iki ülke içinde yararlı idi, bunların kesilmesini üzüntü ile karşılarız. Ancak 19yaşındaki tenisçi Hu Na'ya siyasal sığınma hakkı tanımamız doğaldıve Amerikan yasalarına uygundu» dedi.

24- Türk Haberler Ajansı'nın Moskova çıkışlı bir haberine göre;Sovyetler Birliği, biri askeri ataşe, biri de «Financial Times» gazetesinin muhabiri olmak üzere iki İngiliz'i sınır dışı etti.

25- Basında yeralan bir habere göre; Federal Almanya'da işsizlik oranı, son 11 ay içerisinde ilk kez geriledi.

26- AP Ajansı'nın Cape Canaveral çıkışlı haberine göre; UzayMekiği Challenger'de bulunan iki Amerikalı astronot, 10 yıl aradansonra, dışarı çıkarak uzayda yürüdüler.

27- Basında yeralan bir habere göre; İngiltere'de ManchesterEmniyet Müdürü, bölgede silahlı 11 saldırı ve soygunların artmasıüzerine, silahlı polislerin devriye gezeceklerini açıkladı ve bu kararı uygulamaya koydu.

9 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Aydın'da halka hitaben yaptığı konuşmada, kamu görevlilerinin görevlerini tam manasıyla yerine getirebilmeleri için birtakım yetkilere sahip olmalarının kaçınılmaz olduğunu kaydederek, «Aksi halde onukimse dinlemez. Bu yetkiler kanun ve nizamlarla verilmiştir.Ancak hiç bir zaman akıldan çıkarılmamalıdır ki, bu yetkiler o kişinin imtiyazlı ve üstün kaabiliyette olduğundan dolayı verilmemiştir. Bu yetkiler devlet yetkileridir. Hizmetlerin doğru dürüstyapılmas için verilmiştir. Hiçbir kamu görevlisi kendisine verilmişolan devlet yetkilerini bir vatandaş olarak sahip olduğu hak vehürriyetlerle karıştırmamalıdır. Devlet yetkilerinin nerede, nasıl hangi sebep ve şartlar içinde kullanacağını kanun ve nizamlar göstermektedir. Unutulmasın ki, o görevlerde bulunanlar birgün emekliolacak ve sade vatandaş olarak sizlerin arasında olacaklardır. Makamlar kimseye baki kalmamıştır. Geride bir hoş seda bırakmakesastır» dedi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Milliyet Gazetesi'neverdiği demeçte, «31 Aralık 1982 tarihinde bankada mevcut nakitpara, sırdaş hesap ve sertifika bankadan çekilmemelidiir ve nakitolarak da beyan edilmemelidir» dedi.

3- Adalet Bakanı Rıfat Beyazıt, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Türk Ceza Yasası'nda değişiklik yapılarak, halkın sağlığıile oynayanların cezalandırılacağını söyledi.

4- Danışma Meclisi Anayasa Komüsyonu seçim yasası taslağıüzerindeki görüşmelerini sürdürdü ve müşterek oy pusulasının taslaktan çıkarılmasına karar verildi.

5- İki haftaya yakın bir süreden beri Türkiye'de bulunan BatıBerlin Belediye Başkanı Von Weizsaecker öğleden sonra ülkesinedöndü.

6- Mimar Sinan, ölümünün 395'inci yıldönümünde Edirne'detörenle anıldı.

7- Didim şehir planında değişikik yapmak için bir kişiden 3.5

milyon lira rüşvet aldığı iddiasıyla yakalanan kadın mimar ve olayda aracılık yaptığı öne sürülen bir kişi tutuklandı.

8- Bazı Kamu Alacaklılarının Özel Uzlaşma Yoluyla Tahsili Hakkındaki Kanun çerçevesinde Türk Parası Kıymetini Koruma Kanunu'na göre beyana tabi olduğu halde herhangi, bir sebeple beyandışı kalmış yurt dışında bulunan servetlerin 15 Nisan'a kadar verilecek yeni servet beyannamelerine dahil edilmesi halinde, bu servetlerin sahibleri hakkında hiçbir ceza takibatı yapılmaması karara bağlandı. Maliye Bakanlığı'nın bu konuda çıkardığı tebliğ, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü (UNIDO) ile Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun ortaklaşa düzenlediklerifotoğraf yarışmasında, Türkiye'den Doğan Yaşar, bronz madalyakazandı.

10- Türkiye 83-2. Türk İhraç Ürünleri Fuarı Cidde'de halka açıldı.

11- İngiltere Dışişleri Bakanı Francis Pym, dört Arap ülkesinikapsayan gezisinin ilk durağı olan Suudi Arabistan'da temaslarınabaşladı.

12- Suriye Savunma Bakanı General Mustafa Tlas'ın, Beyrut'tayayınlanan bir gazeteye verdiği demecinde, «Sovyetler Birliği'ninülkesinin İsrail'le askeri açıdan eşit duruma gelebilmesi amacıylayardımlarını sürdürdüğünü» açıkladığı yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

13- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat'ın, yaptığı biraçıklamada, «Ürdün Kralı Hüseyin'e Filistinlileri temsil etmesi için gerekli yetkinin verilmeyeceğini» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- ABD Uzay Mekiği Challenger, beş günlük ilk uçuşunu tamamlayarak Kalifornia'daki Edwards Askeri Hava Üssü'ne indi.

15- Filipinlerin başkenti Manila'nın güneyinde, Müslümanlarlagüvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, üç güvenlik görevlisinin öldürüldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi

16- AP Ajansı'nın Welkom çıkışlı haberine göre; Güney Afrika'dauranyum madeninde metal gazı patlaması sonucunda 16 maden işçisi öldü.

10 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Denizli'de halka hitaben yaptığı konuşmada, «Yapılacak seçimlerde bazı kişilerin birtakım Bizansoyunlarına başvurmalarının muhtemel olduğunu ancak bugüne kadar meydana gelen olayları bütün çıplaklığı ile izleyen, doğru ileyanlışı çok iyi ayırt eden ve bunu Anayasa oylamasıyla da ispat edenyurttaşların bu oyunları bozacağına inandığını» belirtti. Cumhurbaşkanı Evren, seçimlere ve seçim yasasına değinerek, «Bölünmeleriteşvik eden, Meclisleri çalışmaz hale getiren, devleti altı ay Cumhurbaşkanısız bırakan partilerin başka bir isim altında tekrar karşımıza çıkmasına müsaade etmemelisiniz, biz de etmeyeceğiz» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Hükümet olarak kırgınlıkları giderici ve yaraları sarıcıbir anlayışa sahip olduklarını, bu anlayış ve tutumu sürdüreceklerini» belirterek, «Gelecekte işbaşına gelecek hükümetlerin de bugünsağlanan birlik ve beraberliği sürdüreceğinden umutlu olduğunu»söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, yurtdışında basılan toplam 35 adet kitap,dergi, gazete, broşür ve bildirinin Türkiye'ye sokulması ve dağıtılmasını yasakladı.

4- Türkiye Ziraatçiler Derneği toprak reformu yasa tasarısınailişkin görüşlerini Ankara'da açıkladı.

5- Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 138'inci yıldönümü tüm yurtta düzenlenen törenlerle kutlandı.

6- Mareşal Fevzi Çakmak, ölümünün 33'üncü yıldönümünde İstanbul'da düzenlenen törenle anıldı.

7- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanistan'da resmi çevrelerin görüşlerini yansıtan Athens News, «Yunan hükümeti ile Amerika yönetimi arasında 48 saatlik gizli diplomatik temaslardan sonra, Yunanistan'daki Amerikan üslerinin 4 yıldaha ülkede kalması konusunda tam bir görüş birliğine varıldığını»açıkladı.

8- İngiliz hükümetinin Dev-Yol terör teşkilatının lider kadrosundan kanun kaçakları Necdet Torumtay ile Selim Düzgün'ün iltica taleplerini reddettiği basında yeralan haberde bildirildi.

9- «77» ler grubunun Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yaptıkları beş günlük toplantının sonunda, «IMF ve Dünya Bankası'nınkalkınmakta olan ülkelere daha çok yardımda bulunması ve gelişmiş ülkeler tarafından uygulanan dışalım kısıtlamasının da hafifletilmesi» çağrısında bulunduğunu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

10- Ürdün hükümetinin Ortadoğu barış görüşmelerine «Kendibaşına FKÖ adına katılmamaya» karar verdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, Güney Yemen'e yaptığı ziyareti tamamlayarak Kuzey Yemen'in başkentiSan'a gitti.

12- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zhao Ziyang'ın Batı Avrupa Birliği üyelerinden oluşan heyetle Pekin'de yaptığı görüşmede,«Süper güçlerin yayılmacı politikasını dengeleyebilmek için, birbirine bağlı ve güçlü bir Avrupa» istediklerini söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Albufeyra çıkışlı haberine göre; Portekiz'dekiSosyalist Enternasyonal Konferansı'na katılan FKÖ temsilcisi İsamSarthawi'nin, toplantıların yapıldığı otelin lobisinde vurulması olayını, Ebu Nidal başkanlığındaki sertlik yanlısı bir Filistin gurubuüstlendi.

14- Haiti'de halk, 26 yıl sonra ilk kez seçimler için sandık başına gitti.

15- Hindistan'ın karışıklıklara neden olan Assam eyaletinde dünçıkan olaylarda beş kişi öldü, 200 ev yakıldı.

16- AP Ajansı'nın Manama çıkışlı haberinde; Basra Körfezindekipetrol sızıntısının Bahreyn kıyılarına ulaştığı ve bazı bölgelerde denizin tamamen kirlendiği bildirildi.

11 Nisan 1983

1- Yüksek Askeri Şura, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin personel konularını görüşmek ve değişiklik tasarılarını değerlendirmek amacıylaCumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'inbaşkanlığında Ankara'da toplandı.

2- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp, Limanlar İnşaatı Bölge Müdürleri toplantısını açarken yaptığı konuşmada, «Devam eden işlerinbitirilmesi için 4 milyar, yeni projeler için ise 18 milyar liralık yatırım yapılmasının öngörüldüğünü» söyledi.

3- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu, Didim imar planı ileilgili olarak ortaya çıkan rüşvet olayı hakkında Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Bakanlığımız tamamen bu olayın dışındabulunmaktadır» dedi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu, bor, asfaltit, demir ve linyitmadenleri ile nükleer enerji hammaddelerinin işletilmesini düzenleyen Kanun Tasarısı'nı kabul etti.

5- Danışma Meclisi Bütçe Alt Plan Komisyonu, «Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu» nun Müsteşarlığa dönüştürülmesini ve Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu'nun bu Müsteşarlığabağlı kuruluşlardan olmasını kararlaştırdı.

6- Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurulduğu 23 Nisan gününün ululsal bayram olarak kutlanması ve o günün; tatil sayılmasınailişkin yasa önerisi Danışma Meclisi Milli Savunma Komisyonu'ndagörüşülerek reddedildi.

7- Sınır ticareti yasa tasarısı Danışma Meclisi Başkanlığı'nasunuldu.

8- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Servet Beyanı ile ilgili dövizler konusunda bir açıklama yaparak, «Maliye Bakanlığı'nınyayınlamış bulunduğu kayıt ve beyan dışı kalmış dövizlerin ZiraatBankası'na yatırılmak suretiyle beyan edilmesi hakkındaki tebliğinyurt dışında çalışan işçi vatandaşlarımızla hiçbir ilgisi yoktur» dedi.

9- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Hürriyet Gazetesineyaptığı açıklamada, «Piyasa'daki para miktarının artması maaşlar veZiraat Bankası'nın tarımı desteklemek için verdiği kredilerden kaynaklanmaktadır. Bildiğiniz gibi Ziraat Bankası, Merkez Bankası'nı depo olarak kullanmaktadır. Paralarını burada tutmaktadır. Tarım Kredi ve Tarım Satış Kooperatifieri'ne kredi verildiği için piyasaya paraçıkmıştır. Bunu IMF heyetinin gelip gitmesiyle ilişkilendirmemek gerek» dedi.

10- Dışişleri Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman Ankara'da yaptığı açıklamada, FKÖ temsilcisi Şartavi'nin Lizbon'da öldürülmes'miüzüntüyle karşıladıkların) söyledi" ve «Biz bu tip siyasi cinayetlereher zaman karşı çıkıroşızdır» dedi.

11- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; MaliyeBakanlığı'nda Müsteşar Ertuğrul Kumcuoğlu başkanlığında yapılantoplantıda. Devlet tarafından el konan Menkul Değerler ve Bankerlik A.Ş.'nin (MEBAN) halkla ilişkisinin 30 Nisan 1983 tarihi itibariylekesilmesine karar verildi.

12- İran'ın çeşitli kuruluşlarından yetkililerin oluşturduğu 45 kişilik bir alım heyeti, Dışişleri Bakanlığı'nda Dışişleri, Ticaret, Sanayive diğer bakanlık temsilcilerinden bir heyetle resmi görüşmelerebaşladılar.

13- Yol - Koop 4. Olağan Genel Kurulu, Ankara'da yapıldı.

14- Zonguldak Kozlu Kömür Üretim Bölgesi’nin İhsaniye Ocağı'nda onarım çalışmaları yapılırken meydana gelen patlamada, birimühendis 9 madenci öldü, 9 kişi de yaralandı.

15- Ankara Ünrversitesi'nin ilk rektörü Ord. Prof. Şevket AzizKansu öldü.

16- Danışma Meclisi'nde, Şener Yiğit hakkındaki ölüm cezasınınyerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

17- Caterpillar parçası kaçakçılığı ile ilgili «Çukurova Davası»duruşmasında, sekiz sanıktan birisi tahliye edildi, diğerlerinin tahliyeistemi ise reddedildi.

18- Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdindeki Temsilcisi Büyükelçi Kamran İran, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'tedüzenlenen 77'ler toplantısına özel davetli olarak katıldı ve bir konuşma yaptı.

19- Basında yeralan bir habere göre; Albay Muammer Kaddafi«Uluslararası Birinci Yeşil Kitap Sempozyumu» dolayısıyla Libya'dabulunan beş Türk yazarını kabul ederek, kendileriyle Türkiye - Libya ilişkileri üzerinde görüştü.

20- Ürdün'ün Filistin Kurtuluş Örgütü'yle sürdürdüğü görüşmeleri kesme kararından sonra FKÖ tarafından yayınlanan bir bildiride, ilişkilerin sürdürülmesinin istendiği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

Öte yandan, Ürdün Kralı Hüseyin'in, «Filistinlilerin Ürdün tarafından temsil edilmelerini reddeden FKÖ'yü kınadığı» Ürdün ResmiHaber Ajansı tarafından bildirildi.

21- Portekiz'de yapılan Sosyalist Enternasyonal Toplantısı'nakatılan FKÖ temsilcisi Şartavi'nin öldürülmesiyle ilgili olarak AI-Avadadlı 26 yaşındaki bir Faslı'nın gözaltına alındığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Zonguldak'taki grizu patlaması nedeniyle yayınladığı mesajda, ardarda meydana gelen kazalarınmodern teknolojinin gerekleri doğrultusunda yeni tedbirler alınmasızorunluluğunu açıkça gösterdiğini söyledi.

2- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haibere göre; MillîGüvenlik Konseyi siyasi faaliyetlerin aşamalı olarak serbest bırakılmasını ilke olarak benimsedi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Ankara'da basınayaptığı açıklamada Bankalar Kanunu'nun yalnızca 18 maddesindedeğişiklik yapmayı düşündüklerini söyledi.

4- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Prof. Turhan Esener, sendikacılarla yaptığı toplantıda, «Üretim zorlaması istemiyorum. Gerekirsepetrol gibi kömür de ithal ederiz. Yeter ki, sağlıklı çalışma yapılsın» dedi.

5- Maliye Bakanlığı, MEBAN'da parası bulunan tasarruf sahiplerinin haklarını korumak için aldığı önlemleri açıkladı.

6- Basında yeralan bir habere göre; Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nunBaşbakanlığa bağlı genel sekreterlik olarak kurulmasını kararlaştırdı.

7- Yüksek Öğretim Yasası'nda değişlklik yapan tasarı, Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

8- Anayasa Komisyonu, seçimlerde kullanılacak birleşik oy pusulasının şeklini belirledi.

9- Kiraların iki yıl süreyle doldurulmasını öngören yasa önerisi, Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nca reddedildi.

10- Basında yeralan bir habere göre; Anayasa Komisyonu toplantısında, seçimlerde karma liste uygulaması kesinleşti.

11- Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Yıldırım Aktürk, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, 1980'den itibaren uygulamaktaolan ekonomik program sonucunda Türkiye'nin mukayeseli avantajlarının ön plana çıktığını ve sorunların bir ölçüde giderildiğini belirterek, «Bu dönemin sonu ve önümüzdeki 1984 - 88 Beş Yıllık Plandöneminin bir başlangıcı olarak değerlendiriyoruz» dedi.

12- Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, «Yurt içindeki bankalar ile Merkez Bankası'nda döviz tevdiat ve kredi mektuplu döviz tevdiat hesabı bulunanların, Ziraat Bankası'na deviryapmak yükümlülüğünde olmadıkları» belirtildi.

13- Milli Eğitim Bakanlığı'nın derlenen verilerine göre; yükseköğrenimdeki öğrenci sayısı, Cumhuriyet'in ilk yılındaki öğrenci sayısının 120 katına ulaştı.

14- ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı Hava Kuvvetleri Bakanı Verne Orr Ankara'ya geldi.

15- Kozlu üretim bölgesine bağlı İnsaniye - 5 ocağında dün akşam meydana gelen ve 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan grizu patlaması sonucu ölen bir mühendis, bir emniyet şefi ve yedi madenciiçin cenaze töreni düzenlendi.

16- Bayındırlık eski bakanlarından Şerafettin Elçi, yargılandığıYüce Divan'da iki ayrı suçtan dolayı görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle toplam 2 yıl 4 ay hapis, 4 bin 660 lira para cezasına mahkûm edildi.

17- Bir ihbarı değerlendiren Narkotik Büro elemanları, Van'da100 milyon lira değerinde 60 kilo esrar ele geçirdiler. Olayla ilgiliolarak 5 kişi yakalandı.

18- Alıcı kılığına giren polislere 4 kilo eroini satmak isterkenyakalanan iki kişi, 24 yıl ağır hapis ve 1 milyon 327 bin lira ağır para cezasına mahkûm edildi.

19- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No.lu Askeri Mahkemesi, münfesih MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ile arkadaşları Necati Güitekin, Mehmet Irmak ve Gümrük ve Tekel Bakanlığı eskiMüsteşar Namık Kemal Zeybek'in tahliye taleplerini reddetti.

20- Denizli bölgesinde silâh ve mermi satmak suçundan yargılanan 29 kişi ilgili davada esas görüşünü açıklayan Askeri Savcı,17 sanık için 7-20 yıl arasında ağır hapis cezası istedi.

21- Yasadışı KAWA örgütü üyesi olmak Van Muradiye eski belediye başkanını öldürmekten yargılanan 9 kişi hakkında Askerisavcı esas hakkındaki mıülalâasmı açıkladı. Sanıklardan Ali Biçer,Hava Gürbüz ve Fatih Kanat için ölüm cezası istenirken, 6 sanıkiçin beraat verilmesi önerildi.

22- Basında yeralan bir habere göre; Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu, Yunanistan'da geçtiğimiz hafta başlayan görüşmelerinin sonunda, Başbakan Andreas Papandreu ile birlikteyaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum ve Yunan hükümetlerinin Ada'dakisoruna kalıcı bir çözüm bulunması için birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

23- İngiltere Dışişleri Bakanı Françis Pym'in, Ürdün Kralı Hüseyin ile bir görüşme yaptığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- ABD'nin Los Angeles kentinde yapılan 55. Oscar ödül dağıtım töreninde, «Gandi» filmi ile Ben Kingsiey en iyi erkek oyuncu,«Sophie's Choice» filmindeki rolü ile Merly Slreep en iyi kadın oyuncu ödüllerini aldı.

25- AP ve REUTER ajanslarının Lizbon çıkışlı haberlerine göre,FKÖ'nün Avrupa Koordinatörü Issam Sartavi'nin öldürülmesi olayıyla ilgi olarak Lizbon'da yakalanan 26 yaşındaki Faslı genç, mahkeme önüne çıkarıldı.

26- Yasadışı ilân edilen Dayanışma Sendikası'nın lideri LechWalesa'nın geçtiğimiz hafta sonunda sendika liderleriyle toplantıyaptığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

27- Anadolu Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantin eski Devlet Başkanı General Leopoldo Galtieri, Falkland savaşıyla ilgili açıklamalarından ötürü, 60 gün hapis cezasına çarptırıldı.

28- AP Ajansı'nın Caracas çıkışlı haberine göre; Güney Amerikaülkesi Venezuela'da başkanlık seçimi için kampanyalara resmenbaşlandı.

29- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberinde; İran birliklerinin Iraksavunma hatlarını yararak El Amara kentine yaklaştıkları ve Iraktopraklarında 10 kilometre ilerledikleri bildirildi.

13 Nisan 1983

1- Kat mülkiyeti yasasında değişiklik yapan tasarı. Milli Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Milliyet Gazetesi'ne verdiğiözel demeçte, «Amerikan hükümetinin Türkiye için öngördüğü yardım düzeyinde bir değişiklik önereceğine dair hiçbir bilgimiz yoktur.Böyle bir tasavvurun mevcudiyetini bile düşünemeyiz. Çünkü bu,Amerikan hükümetinin kendi kendisiyle çelişkiye düşmesi, aynı zamanda da böyle bir davranışın Türkiye üzerindeki politik etkileriniöngöremediği anlamına gelir» dedi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, Özel Uzlaşma Kanunu çerçevesinde servet bezır. Meclis'e sevkedince Dünya Bankası'ndan kredi alma koşulu yerine gelmiş olacak» dedi.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Tercüman Gazetesi'neyaptığı açıklamada, Özel Uzlaşma Kanunu çerçevesinde servet beyanlarını yenilemek isteyen mükellefler için 15 Nisan tarihinin sonşans olduğunu hatırlatarak, «Bu sürenin uzatılmasına kanunen imkân bulunmamaktadır, mükellefler bu son fırsatı değerlendirsinler»dedi.

5- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut başkanlığındatoplanan, «Yurtdışı İşçi Sorunları Yüksek Koordinasyon Kurulu»'nabağlı ekonomik komite toplandı.

6- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu, seçim yasa tasarısının maddelerini tamamladı.

7- Nüfus planlaması hakkındaki yasayı değiştirerek, 10 haftayakadar olan gebeliklerde isteğe bağlı olarak kürtajı serbest bırakan,kadın ve erkekleri kısırlaştırmaya olanak tanıyan yasa tasarısınınDanışma Meclisi'nde görüşülmesine başlandı.

8- Sayıştay Başkam H. Cahit Eren ve Sayıştay Genel Sekreteri Mehmet Kamiloğlu, kısa adı İNTOSAİ olarak anılan Dünya Sayıştayları Uluslararası Örgütü'nün 18 - 26 Nisan günleri arasında Manila'da düzenlenen 11. kongresine katılmak üzere Filipinlere gittiler.

9- Türk ve Çin Kültür heyetleri Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndayaptıkları toplantıda, iki ülke arasındaki kültürel ilişkileri görüştüler.

10- Türkiye - Malezya karma ekonomiik toplantısına 'katılmaküzere yurdumuzda bulunan, Malezya Dışişleri Bakanlığı MüsteşarıTansri Zakaria Mehd Ali başkanlığındaki heyet, HEMA Dişli Fabrikası'nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

11- NATO Denk Kuvvetleri Komutanı Oramiral Gionni, dün Türkiye'ye geldi.

12- Basında yeralan bir habere göre; Sermaye Piyasası Kurulu1983'ün ilk üç ayında 13 şirketin tahvil, 17 şirketin ise hisse senediçıkarmasına izin verdi. Sermaye Piyasası Kurulu'ndan izin alan şirketler ilk üç ayda toplam 2 milyar 575 milyon liralık tahvil, 5 milyar34 milyon liralık da hisse senedi çıkardılar.

13- Mustafa Uğurlu ve 26 arkadaşı hakkında açılan, «Bakır vesigara kaçakçılığı» davasına Sıkıyönetim Ankara 4 No.lu Mahkemesi'nde taşlandı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 No.lu Askeri Mahkemesi'nde Dev-Yol davasının iki sapığına sorgulanmaları sırasında işkenceyapmak iddiasıyla yargılanan Komiser beraat etti.

14- Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin veavukat Burhan Apaydın hakkında Tercüman Gazetesi yazan ErgunGöze tarafından açılan şahsi davaya Toplu Basın Mahkemesi'ndebaşlandı.

15- Milliyet Gazetesinde yayınlanan bir habere göre; AmerikanKongresi Temsilciler Meclisi'nin, Güney Avrupa ve Ortadoğu AltKomisyonu, oybirliği ile, Türkiye ile Yunanistan'a verilen askeri yardımların yeniden 7/10 oranı içinde tutulmasını kararlaştırdı. Bunagöre; Türkiye'ye hibe olarak 230 milyon, FMS kredisi olarak 485milyon dolar, toplam 715 milyon dolarlık askeri yardım yapılması kararlaştırıldı, 175 milyon dolarlık ekonomik yardım aynen kaldı.

16- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Kıbrıs RumYönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu, Atina'da bir yemekte yaptığı konuşmada, «Yunan hükümetiyle, Kıbrıs sorununun BM'nin yanısıra,AET'ye sunma kararında görüş birliğine varıldığını» söyledi.

17- ABD Dışişleri Balkanı George Shultz'un düzenlediği basıntoplantısında, «Arap ülkelerinin FKÖ'yü Filistin halkının tek yasaltemsilcisi olarak görmekle hataya düştüklerini ve bu yetkiyi geri almaları gerektiğini» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- ANKA ve Anadolu Ajansları'nın haberlerinde, İspanya'nınprotestosuna rağmen, aralarında «Invincible» uçak gemisinin de bulunduğu İngiliz Kraliyet Donanması'nın Cebeli Tarık Boğazı'na geldiği ve Fas'ın Kazablanka kenti açıklarında manevralara başladığıbildirildi.

19- AP Ajansı’nın Kuveyt çıkışlı haberine göre; Basra Körfezi'nesızmakta olan petrolün temizlenmesi için Kuveyt'te görüşmelere yeniden başlandı.

20- Basında yeralan bir habere göre; Atina'da bir otomobile tahrip gücü yüksek bir bomba konuldu.

21- AP Ajansı'nın Gdansk çıkışlı haberine göre; Polonya'da kapatılan Bağımsız Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa, polis tarafından gözaltına alındıktan beş saat sonra serbest bırakıldı.

22- AP Ajansı'nın Palermo çıkışlı haberine göre; Sicilya'nın Palermo kentinde düzenlenen iki ayrı saldırıda dört kişi öldü, üç kişiağır yaralandı.

23- AP Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantin'de General Leopoldo Galtieri, hapse kondu.

14 Nisan 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu, İstanbul'a gitti.

2- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Devlet BakanıSermet Refik Pasin, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET)'nin taahhüt ettiği krediyi, Türkiye parlamenterdemokrasiye geçmeden önce serbest bırakmayacağının anlaşıldığını» söyledi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, basına yaptığı açıklamada, «işçi şirketlerinin iflas ettirilerek, ucuz fiyatla el değiştirmelerine izin vermeyeceğini» söyledi.

4- Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki karara ilişkinmüşterek hükümler tebliği gereğince, kambiyo işlemleri ile ilgili olarak Merkez Bankası şubelerimin iller itibariyle yetki bölgeleri yeniden saptandı.

5- Danışma Meclisi Üyesi İmren Aykut'un, «kiraların 24 ay dondurulması» ile ilgili yasa önerisi, «Bayındırlık, Ulaştırma, İmar ve İskan, Turizm ve Tanıtma» Komisyonu'nda da reddedildi.

6- Danışma Meclisi'nde nüfus planlaması hakkındaki yasadadeğişiklik yaparak, 10 haftaya kadar olan gebeliklerde isteğe bağlıolarak kürtajı serbest bırakan ve kısırlaştırmaya olanak tanıyan yasa tasarısı görüşülerek kabul edildi.

7- Toplu Konut Fonu'na aktarılan 1 milyar lira avans ve hakedişleri Türkiye Emlak Kredi Bankası'nda bekleyen kooperatiflereödenmeye başlandı.

8- Ermeni Patriği Şinork Katustyan, İstanbul Kumkapı ErmeniPatrikhanesi'nde düzenlediği basın toplantısında, diplomatlarımızakarşı yapılan saldırıların son bulmasını isteyerek, «Dünyanın dört biryanında yaşayan Ermeniler'e sesleniyoruz; Ermeni ırkının alnına karaleke vuran, adını kirleten bu insanlık dışı eylemlere karşı mücadeleediniz. Dünyanın tüm dini liderlerine sesleniyoruz; Bu konuda bizlere önemli sorumluluklar ve görevler düşmektedir, kamuoyunu her fırsatta aydınlatmak terör melanetine taviz vermemek ve önlenmesiiçin bütün güçlerle işbirliği yapmalıyız. Kesin tedbirlerle ve tüm dünya devletlerinin samimi işbirliğiyle terörizme ve teröristlere engelolunuz» dedi.

9- Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Bakanı VerneOrr, Ankara'deki temaslarını tamamladıktan sonra Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Havaalanlarının modernizasyonu çerçevesinde Türkiye'de ortak kullanımlı yeni üsler için Kongre'den para talebinde bulunduklarını» söyledi.

Verne Orr, Güneş muhabirine yaptığı açıklamada da; ABDTemsilciler Meclisi Dış İlişkiler Alt Komitesi tarafından Türkiye'yeyapılacak askeri yardımda kısıntıya gidilmesi karşısında, «Bundansonraki müzakerelerde biz hükümet olarak yardımın Başkan Reagantarafından önerilen düzeyde tutulması için elimizden geleni yapacağız» dedi.

10- Türkiye Vakıflar Bankası'nın 29. kuruluş yıldönümü kutlandı.

11- Zonguldak maden bölgesinde 4 gün önce meydana gelengrizu patlamasında ölenlerin sayısı 10'a yükseldi.

12- Hatay'da Sıkıyönetim Güvenlik Kuvvetleri tarafından dahaönce yakalanan THKP/C Acilciler Örgütü'nün 81 elemanının sorgulamaları sonucunda elde edilen bilgiler ışığında aralarında yurtdışısorumlusunun da bulunduğu 32 militanı daha ele geçirildi. Aynı operasyonda THKP/C Dev-Sol Örgütünün aralarında Güney illeri sorumlusu olduğu bildirilen Yavuz Yıldırım'ın da bulunduğu 21 elemanı yakalandı.

DİSK ve DİSK'e bağlı Maden-İş Sendikası'nın 5 eski yöneticisihakkında 2 No.lu Askeri Mahkeme'de, «Hizmet nedeniyle emniyetisuistimai ederek Maden-İş Sendikası'nı zarara soktukları» iddiası ilel - 5 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

1972 yılında THY'nin «Truva» uçağını Bulgaristan'a kaçıran hava korsanı Hacı Özdemir'in Türkiye aleyhine casusluk yapmak suçundan yargılanmasına 1 No.lu Askeri Mahkeme'de başlandı.

Danışma Meclisi, Cafer Aksu Altıntaş hakkındaki ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısını görüşerek kabul etti.

Devrimci Yol adlı örgüte üye oldukları gerekçesiyle yargılanan10 kişi 2 No.lu Askeri Mahkeme'de delil yetersizliğinden beraat etti. Aynı örgüte mensup 5 kişi 5'er yıl hapis cezasına çarptırıldılar.Kurtuluş örgütü ile ilgili davada ise savcı, 24 kişinin beraatını, 7 kişinin de mahkumiyetini istedi.

1 No.lu Askeri Mahkeme'de Çukurca'da adam öldürmekten yargılanan sanıklardan 5'i mahkum oldu, 3'ü beraat etti.

Ege Ordusu Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No.lu Askeri Mahkemesi, 12 Eylül öncesi Antalya'da yaralama, kurşunlama, bombalamaeylemlerini gerçekleştiren Süleyman Ulus'u ömür boyu, DursunOzen'i de bu suçlara iştirak etmekten 12 yıl 6 ay hapis cezasınaçarptırdı.

13- MHP ve yan kuruluşları davasında MHP eski genel başkanıAlparslan Türkeş, mahkeme heyetine verdiği bir dilekçe ile duruşma ha'kiminin çekiimesini istedi, ancak hakim bu talebi reddetti.

14- Kat Mülkiyeti Yasası'nm bazı maddelerinin değiştirilmesineve bu yasaya bazı maddelerin eklenmesine ilişkin yasa Resmi Gazeie'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan Yardımcısı Burt,Wasington'da Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «ABD Hükümetinin Türkiye ile Yunanistan'a yapılan askeri yardımın yediyeon oranıyla sürdürülmesini kabul etmediğini, bu yaklaşımın son derece suni olduğunu ve hiçbir anlamı bulunmadığını» söyledi ve «Yunanistan'a üs pazarlığı sırasında Türkiye'ye karşı bir güvence verilmesinin kesinli'kle söz konusu olmadığını» açıkladı.

16- Anadolu Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiliz polisinin, gazeteci Övül Tezişler'in bir süre önce uğradığı saldırı olayıile ilgili gördüğü Ortadoğu kökenli bir şahsı gözaltına aldığı belirtildi.

17- «Uluslararası İslam Konferansı» Irak'ın başkenti Bağdat'tabaşladı.

18- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanistan'da bulunan Ermeni dernekleri tarafından Atina'da bir basın toplantısı düzenlendi.

19- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Fransaİçişleri Bakanlığı'nda, terörizmle mücadele konusunda «yüksek seviyede» toplantı yapıldı.

20- İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens'in, İsrail TV'sinde yayınlanan konuşmasında, «ABD yöneürrwnin F -16 uçaklarının teslimedilmesini erteleme kararının kendi açılarından bir darbe olduğunu»söylediği ve «Bugün Lübnan, yarın başka bir nedenle yeniden benzer kararlar alınabilir» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Umman Sultanı Kabus bin Said'in, dün ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger ile bir görüşme yaptığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15 Nisan 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Parlementer demokrasinin sağlam temellerinin, Anayasa - siyasi partiler kanunu, seçim kanunu ve diğer bazı önemlikanunlarla atıldıktan sonra, milletçe gerçek anlamda demokrasiyibulmak üzere genel seçimlere gitmenin mutluluğuna kavuşacağımızı» bildirirken, «Başbakanlık görevine devam ederek hizmet arzusunda olduğunu» söyledi. Başbakanlık'tan ayrılarak siyasi parti kuracağı yolundaki söylentilerin gerçek dışı olduğunu bir soru üzerine açıklayan Ulusu, «Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttikleri gibi12 Eylül Harekâtı'nın nihai amacı memlekette gerçek anlamda parlementer demokrasinin bütün gereklerini teşhis etmek ve bundansonra yapılacak genel seçimlerde çoğunluk sağlayacak bir partiyehükümeti devretmektir.» dedi.

Başbakan Ulusu ayrıca, ABD Kongresi'nin, Meclis Alt Komitesi'nin son aldığı karara ilişkin açıklamasında, «Herşeyden önce 7/10oram şayan'ı kabul değildir» dedi ve ABD hükümetinin de bu prensibi kabul etmediğini çeşitli vesilelerle açıkladığını hatırlatarak,«Kongre, Alt komisyonca benimsenen tutumu devam ettirdiği takdirde Türkiye ABD arasındaki ikili savunma işbirliğinin taraflarcaarzu edilen düzeyde ve etkinlikte sürdürülebilmesi mümkün olmayacağı gibi Kongre'nin bu tutumu Türk kamuoyunda da üzerindeciddiyetle durulması gereken tepkiler doğuracaktır» şeklinde konuştu.

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, «KİT'lerin büyük bir bölümünde devletin olmaktan gelenkusurlar olduğunu ve devlette kaldıkları sürece bu kusurların devamedeceğini ve KİT ürünlerine zam yapılmasının lehinde olmadığını»söyledi.

3- Ulaştırma Bakanlığı, yurt dışında çalışan işçilerimizin uluslararası uçuşlarını THY ile yapmaları durumunda, iç hat bağlantılarında yüzde 50 indirimden yararlanacaklarını açıkladı.

4- Türk Hava Yolları'nın İstanbul - İzmir seferini yapan Ankara uçağını Atinaya kaçırarak «Yakıt ikmali ile Avustralya'ya gidiş izniverilmesini» talep eden Mahmut Kalkan adlı hava korsanı. 8 saatlikeyleminden sonra 107 yolcu ve 7 kişilik mürettebatı serbest bırakarak teslim oldu.

Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, olaydan hemen sonra, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Papulias'ı makamına çağırarak, Türkiye'nin görüş ve taleplerini bildirdi.

Ankara'da basına bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kaya Toperi, «Türkiye'nin bu konudaki tutumu açıktır. Kaçırılanuçaktaki yolcuların güvenliklerimin sağlanması ve teröristin iadesiYunanistan'dan istenmiştir» dedi.

5- İşadamı Vehbi Koç, Türkiye Kimya İşverenleri Sendikası'nınGenel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, «Türk ekonomisininileri gitmesi, işyerlerinin şirket haline gelmelerine ve bunları yöneteceklerin yetiştirilmelerine bağlıdır» dedi.

. - Avrupa Konseyi'nin 6 uzmanı, Türkiye'deki halk eğitim merkezlerinde incelemelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

6- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; altın fiyatları arttı ve Cumhuriyet altınının fiyatı 1000 lira birden yükseldi.

7- Birinci Ordu ve İstanbul, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illeri Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yayınlanan bildiride,Türk vatandaşlığından çıkarılan Yılmaz Güney ile Cem Karaca'yaait her türlü resim, yazılı eser, plak, kaset ve filmlerin basımı, yayımı, dağıtılması ve bulundurulmasının yasaklandığı belirtildi.

8-- Tercüman Gazetesi yazarı Ahmet Katoaklı'ya hakarettenyargılanan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Oktay Akbal ile Yazı İşleriMüdürü Turhan İlgaz, 3'er ay hapis ve 5'er bin lira ağır para cezasına çarptırıldılar. Mahkeme daha sonra Akbal ve İlgaz'ın hapis cezalarını 9'ar bin lira paraya çevirdi ve tecil etti.

9- New York Devlet Üniversitesi ile Medîa Enstitüsü'nün birlikte düzenledikleri, «1980'lerde terörizm ve yayım organları» adlıkonferansta bir konuşma yapan Milliyet Gazetesi yazarlarından M.Ali Birand, «Ermemi terörünün 26 Türk'ün hayatını almasında Batı

basınının büyük rolü olduğunu» söyledi ve «Bu tutum değişmediğitakdirde, farkında değilsimiz ancak en önemli bir müttefiğinizi Türkkamuoyunu kaybediyorsunuz» dedi.

10- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; AmerikanKongresi'nin «Türkiye'deki insan hakları konusundaki gelişmeler»ile ilgili olarak Perşembe günü yapılan büyük oturumda konuşan,ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Elliot Abrams. «Türkiye bizim üslerimizin olduğu bir ülke olarak görülemez. Kendi Batı'ya bağlamış veAtatürk'ün çizdiği yolda yürüyen Türkiye, insan haklarına saygı göstererek bir örnek oluşturur» dedi.

11- Federal Alman Büyükelçiliği tarafından Ankara'da yapılanyazılı açıklamada, bir süre önce Türkiye'yi ziyaret eden Batı AlmanBelediye Başkanı Weizsaecker'in Berlin'de basına bir açıklama yaptığı duyuruldu. Açıklamada, Batı Berlin hükümeti adına BelediyeBaşkanı Weizsaecker, «Almanya'da yaşayan Türklerin ülkelerinedönmeleri için zorlanmalarına karşı olduğunu» yineledi.

12- Basında yeralan Lefkoşa çıkışlı bir habere göre; Kıbrıs RumYönetimi Lideri Spiros Kipriyanu'nun Yunan hükümetiyle anlaşarakKıbrıs sorununu BM Genel Kurulu'na götürme kararından sonra taslakla ilgili çalışmalara başladı.

13- AP Ajansı'nın Kuveyt çıkışlı haberinde, İran'ın, Basra Körfezi'ne sızan petrolün temizlenmesi için yapılacak ortak çalışmalarakatılmayı kabul ettiği bildirildi.

14- Basında yeralan bir habere göre; İngiltere hükümeti, artanişsizlik nedeniyle okul bitirdikten sonra girecek iş bulmakta güçlükçeken 5200 gencin silahlı kuvvetlerde eğitilmesini kararlaştırdı.

16 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk El Sanatlarını TanıtmaDerneği'nce, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde açılan sergiyi gezdi.

2- Türk Hava Yolları uçağının kaçırılması olayı ile ilgili olarakDışişleri Bakanı İlter Türkmen, Yunan Dışişleri Bakanı Haralambopulos'a gönderdiği teşekkür mesajında, «Yunan hükümetinin olayUagöstermiş olduğu işbirliği anlayışı ve gayretlerden dolayı sevinçduyduğumuzu ve teşekkür ettiğimizi belirtmek isterim» dedi.

3- Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yeni seçim sisteminin ilkelerini açıkladı. Getirilen seçim sisteminin istikrarlı hükümetler kurulmasına yardımcı olacağını belirten Prof. Aldıkaçtı, «Siyasal partisayısına bir sınırlama getirmedik. Böyle bir sınırlama getirmeyi düşünseydik Anayasa ile ters düşerdik. Seçmen, oyunu vermek içintek partiyle karşılaşırsa, iradesini güdümlü şekilde kullanmış olurve seçimlerin serbestliğinden söz edilemez. Bu sistemle gücü olanpartiler parlamentoya girecektir» dedi.

4- Basında yeralan bir habere göre; Kamu alacaklılarının «özeluzlaşma» yolu ile tahsil edilmesine ilişkin kanun çerçevesinde yenilenecek servet beyanlarına ilişkin blokaj uygulamasının kesin sonuçlan belli oldu. Maliye Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göte;Cuma günü sona eren blokaj sonunda, bütün yurttaki Ziraat Bankası şubelerinde toplam 110 milyar liralık nakit para, döviz mevduatsertifikası ve sırdaş hesap bloke edildi.

5- Türk-İş, 25 Nisan'da yapılacak ICFTU/ ARO (UluslararasıHür İşçi Sendikaları Asya Bölge Örgütü) İcra Kurulu'na üye olarakçağrıldı.

6- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Dünya Bankası'nca hazırlanan «Türkiye'nin sanayileşmesi ve ticaret stratejisi»adlı raporun son biçimini aldığı ve Türk yetkililerine gönderildiği bildirildi.

7- Madaralı Roman ödülünü «Kiracı» adlı romanıyla Sulhi Dölekkazandı.

8- 16 aylık aradan sonra Trabzon'a uçak seferleri başladı.

9- Türk Hava Yolları'nm Ankara uçağını Atina'ya kaçıran havakorsanı Mahmut Kalkan'ın, Atina Genel Güvenlik Müdürlüğü'ndesorgulamasına başlandı. Basında yeralan haberlerde, hava korsanının Edirne'deki Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Birinci Sınıf Öğrencisi olduğu ve Amasya'ya bağlı Merzifon nüfusuna kayıtlı ve saralı olduğu bildirildi.

Öte yandan, 107 yolcu ve 7 mürettebatla İstanbul - İzmir seferini yaparken Atina'ya kaçırılan Ankara uçağı, sabah İstanbul'adöndü.

10- Milliyet Gazetesinde yayınlanan bir habere göre; İngiltereSavunma Bakanı Michael Heseltine, «Türkiye'de İngiliz yapımı Nimıod tipi erken uyarı uçaklarının konumlandırılması için hiçbir ptanolmadığını» açıkladı.

11- ABD'ye yaptığı iki günlük ziyareti tamamlayan Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl'un, «ABD'nin son silahsızlanma önerilerinin kabulü için Andropov'la ABD Başkanı Reogon arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- Birleşik Amerika Dışişleri Bakanı George Shultz'un, Teksas'ta yaptığı bir konuşmada, «Nikaragua'ya Sovyetler Birliği'ne aitfüzelerin yerleştirilmesi durumunda tehlikeli sonuçların ortaya çıkacağını» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Filistin KurtuluşÖrgütü Lideri Yaser Arafat'ın Sofya'ya yaptığı bir günlük gezininsonunda, bir bildiri yayınlayan Bulgaristan Haber Ajansı BTA'nın,«Gelecekteki bağımsız Filistin devletinin, Ürdün arasında bir konfederasyon kurulması için çalışmalar yapacağını» belirtti.

14- Irak'ın Başkenti Bağdat'ta üç gündür süren İslam Halk Konferansı'nda konuşan Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, «Biz fanatik değiliz, insanlık, mantık ve barıştan yanayız. Askeri zaferler liderlere bir şeyler kazandırır ama kana boğulan halklar çok şeyyitirir. Bu konferansın, yapıcı ve akılcı bir çözüm bulunmasına yarayacağına eminim. Uluslararası kuruluşlara, savaşa son verilmesinisağlamaları için çağrıda bulunuyorum» dedi.

15- Kıbrıs'ın Rum kesiminde toplanan Dünya Sendikalar Federasyonu Genel Kurulu'nun, çalışmalarını tamamladığı haberi basında yer aldı.

16- Mısır ile Ürdün arasında başlatılan resmi görüşmeler sırasında bir ticaret anlaşmasının imzalandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- AP Ajansı'nın Kuveyt çıkışlı haberinde, İran'ın Nevruz petrolbölgesinden Şubat ayından beri Basra Körfezi'ne sızmakta olan petrolü temizlemek amacı ile yapılan görüşmelerin şimdilik askıya alındığı belirtildi.

17 Nisan 1983

1- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu bir derginin sorularınıyanıtlarken bankalarla ilgili olarak «Teşkilâtını genişleten, daha fazla risk altına giren bankaların sermayelerini de buna göre artırmaları, üslendikleri risk ile öz kaynakları arasında belirli bir oransalilişki bulunması da bu faaliyet alanının tabii bir gereğidir» dedi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu İstanbul'da Güneş gazetesi muhabirinin sorularını cevaplandırırken, «Servet Affı çıkmasının söz konusu olamayacağını» belirterek, «Asıl düşüncemiz ortaya çıkarılamayan gizli parayı yasal hale getirip enflasyonu körüklemeden durgun haldeki piyasaya canlılık getirmekti.» dedi.

3- Adalet Bakanı Rıfat Bayazıt THY yolcu uçağını Atina'ya kaçıran hava korsanı ile ilgili olarak THA'ya yaptığı açıklamada, «Bakırköy Savcılığı uçak kaçırma olayı ile ilgili soruşturmaya başlamıştır. Soruşturma sonuçlanıp gerekli evraklar tamamlandıktan sonrahava korsanı Mahmut Kalkan'ın iadesi Yunanistan'dan resmen istenecektir.» dedi.

4- İslam Konferansı Genel Sekreteri Hobib Şatti «İslam Sanatının Ortak Prensipleri Formları ve Temaları» konulu sempozyumakatılmak üzere İstanbul'a geldi.

5- TRT tarafından düzenlenen Çocuk Şenliği'ne katılan çeşitliülkelerin çocukları Ankara'da düzenlenen gösteri yürüyüşüne katıldılar.

6- ABD'nin Atlanta eyaletinde yapılan «Türk Amerikan Dernekleri Kurulu» toplantısı sona erdi.

7- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD Dışişleri BakanıGeorge Shultz, Maliye Bakanı Donald Reagan ve Ticaret BakanıMalcolm Baldrige'den oluşan bir Amerikan heyeti Orta Amerika'dakidurumu görüşmek üzere Meksika'ya gitti.

8- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, körfez savaşmason verilmesini sağlamak amacı ile İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni ile görüşmeye hazır olduğunu belirttiği, öte yandan Ira'k savaş gemilerinin bir İran gemisine saldırarak batırdığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

9- Günaydın Gazetesi'nde yer alan bir haberde, Japonya'daHirohido İshido adlı eski bir bakan hakkında casus olduğu gerekçesiyle Başbakan Nakasone tarafından soruşturma açıldığı bildirildi.

10- Polonya'da yasa dışı ilân edilen Dayanışma Sendikası taraftarlarından 26 kişinin gözaltına alındığı AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberinde bildirildi.

18 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şükrü Elçin ve Yönetim Kurulu üyelerindenoluşan bir heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Milli Güvenlik Konseyi Şener Yiğit, Cafer Aksu ve AbdülazizKılıç hakkında Danışma Meclisi'nde kabul edilen idam cezalarınıonayladı.

3- Başbakan Bülend Ulusu resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Tunus Savunma Bakanı Sefahattin Bali'yi kabul ederek bir süregörüştü.

4- Dünya Bankası Borçlandırma Komitesi Türkiye'ye verilecek800 milyon dolarlık krediyi onayladı.

Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, tonu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada. «İki gün önce Dünya Bankası'ndan gönderilen birtelgrafla kredilerin verileceğinin bildirildiğini» söyledi.

5- Danışma Meclisi Anqyasa Komisyonu Başkanı Prof. OrhanAldıkaçtı hazırlanmakta olan Toprak ve Tarım Reformu Kanunu ileilgili görüşlerini Tercüman Gazetesi'ne açıklarken, «Meselenin tekçözüm yolu bir yandan sanayii geliştirip toprakla uğraşanların sayısını azaltmak, diğer yandan küçük toprakları birleştirerek daha rantabl ve verimli işletmeler haline getirmektir. Devlet toprağı olmayan veya az topraklı çiftçiye toprak sağlama görevini yerine getirirken toprağın verimli olarak işletilmesini engelleyecek bir yola başvuramaz.» dedi.

6- 23 Nisan gününün resmi tatil olmasını içeren yasa teklifi Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- Kiraların iki yıl süreyle dondurulmasını öngören yasa teklifiDanışma Meclisi İktisadi İşler Komisyonu'nda reddedildi.

8- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Bursa'da THA muhabirinin sorularım cevaplandırırken, «İşçi - mernur ayırımı konusundagörüşmelerin yeniden yapılacağını» belirterek, «İşçi - memur ayırımıile ilgili mevcut yasalar tatbik edildiği takdirde zaten mesele hallolur. Mevcut yasalar tatbik edilmediği için tekrar çıkarılması ve bukadar milleti huzursuz etmek doğru değildir.» dedi.

9- 10 ilin emniyet müdürünün katıldığı «İl Emniyet Müdürleri»5. Bölge toplantısı Ankara'da yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapanEmniyet Genel Müdürü Fahri Görgülü «Suç ve suçlulukla uğraşanpolisimiz halkın yakın ilgisini çekmektedir. Belki bu yüzden hiçbirkamu görevlisi kadar çok tenkide ve şikâyete muhatab olmamaktadır. Ancak bunların üzerine ciddiyetle ve samimiyetle eğilmek zorundayız» dedi.

10- 13 Eylül 1980 tarihinde göreve başlayan İzmir Belediye Başkanı Cahit Güney istifa eîiti. Yerine Vali yardımcısı Ceyhan Demiratandı.

11- Ankara Belediyesi tarafından düzenlenen 23 Nisan UlusalEgemenlik ve Çocuk Bayramı Beşinci Çocuk Şenliği başladı.

12- Ankara Defterdarı Hüseyin Salyalı düzenlediği basın toplantısında Ankara'da 10 milyon liranın üzerinde vergi veren 153 yükümlünün adlarını açıkladı.

13- İslam Konferansı Örgütü ile İslam Tarih, Sanat ve KültürAraştırma Merkezi tarafından düzenlenen «İslam sanatının ortakprensipleri, formları ve temaları» konulu uluslararası sempozyumİstanbul'da başladı. Hicretin 15. yüzyılını kutlama törenleri arasındayer alan bu sempozyuma1 41 İslam Ülkesi delegeleri katıldı. Sempozyumda bir konuşma yapan İslam Konferansı Genel Sekreteri HabibŞatti, «Bu medeniyetin parlak ve cazip bir şekilde bütün dünyayatanıtılması, bütün kültür kuruluşlarının ve hükümetlerin vazifesidir.»dedi.

14- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce THY uçağını Atina'ya kaçıran hava korsanı Mahmut Kalkan hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi. Ayrıca havaalanındagörevli polis memuru Haydar Hayırlı da «Görevini ihmal ettiği» gerekçesiyle tutuklandı.

15- Karşılıksız çek verdiği gerekçesiyle yargılanan Hacı Ali Demirel'in Kırıkhan Asliye Ceza Mahkemesi'nce tahliye edilmesi üzerine davacı avukatının mahkemeyi red isteği kabul edildi ve dosyanın mahkeme tayini için Antakya Asliye Ceza Mafıkemesi'ne gönderilmesine karar verildi.

16- Ekonomist Aslan Başer Kafaoğlu Demokrat Gazetesi'ndeçıkan bir yazısı nedeniyle yargılandığı İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde beraat etti.

17- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Beyrut'ta ABDBüyükelçiliği'nde meydana gelen patlarnada 28 kişi öldü, 105 kişi deyaralandı. Bu arada Lübnan radyosu «İslam Cihad Örgütü» adlı birörgütün olayı üslendiğini bildirdi.

18- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Washington'daki Sovyet Büyükelçiliği görevlisi Victor Isakov, «NATO'nunAvrupa'ya Amerikan füzeleri yerleştirilmesi halinde ülkesinin deABD'yi menzili içine alan orta menzilli füzeler konumlandıraıbileceğini» söyledi.

19- Reuter Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Bağdat'ta 50ülkenin din adamlarının katıldığı İslam Halk Konferansı'nın sonundaİran ve Irak'a aralarındaki savaşı sona erdirme çağrısında bulunuldu.

20- Orta Amerika'daki durumu görüşmek üzere bir Amerikanheyetinin Meksika'ya gitmesinin ardından Nikaragua'da Sandinistayönetimini devirmek isteyen gerillaların hava kuvvetlerine bağlı biruçağı düşürdüklerini açıkladıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Başbakan Bülend Ulusuresmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Tunus SavunmaBakanı Selahattin Bally'yi ayrı ayrı kabul ettiler.

2- Başbakan Bülend Ulusu Hicretin 15. yüzyılı nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen İslam Sanatları Sergisi'nin açılışında bulunmak üzere İstanbul'a gitti.

3- Başbakan Bülend Ulusu TRT'nin düzenlediği Beşinci Uluslararası Çocuk Şenliği için Ankara'da bulunan 12 ülkenin çocuklarını kabul etti. Başbakan Bülend Ulusu kaibul sırasında yaptığı konuşmada. «Siz sadece ülkelerinizin çocukları değil, dünyanın geleceğini de temsil ediyorsunuz. Dünyanın yarınki sorunları sizin bugünden kuracağınız sevgi ve dostluk anlayışı ile çözülecektir.» dedi.

4-Başbakan Bülend Ulusu, Türkiye - İran Karma EkonomikKomisyonu toplantısı nedeniyle Ankara'da bulunan İran Ağır Sanayii Bakanı Behzad Nebavi'yi kabul etti. Konuk Bakan Nebavi dahasonra Polatlı yakınlarındaki Hema dişli fabrikasında incelemelerdebulundu.

5- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner 14 ilin valisi, emniyet müdürleri ve jandarma alay komutanları ile bir toplantı yaptı. İçişleriBakanı Çetiner toplantıyı açarken yaptığı konuşmada «Uyuşturucumadde kaçakçılığı ile mali kaçakçılığı oluşturan döviz, gümrük, tekel, tarihi eski eserler konusunun ele alınacağını, birliklerin birbirleriîle ve merkez ile olan işbirliğini geliştirme yollarının da araştırılacağını» belirtti.

6- Türkiye ile Tunus arasında eğitim ve öğretim alanında işbirliğini öngören anlaşma Tunus Savunma Bakanı Selahattin Balyve Milli Savunma Bakanı Ümit Halûk Bayülken arasında Ankara'daimzalandı.

7- Dünya küçük ve orta çaplı işletmeler kurulu (Wasme-WorldAssembly Of Small and Mediuım Erterpkises) tarafından 1983 yılınınküçük işletmeler yılı olarak ilân edilmesi üzerine bir açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut, «Bu sektörün öneminin ve potansiyelinin tanıtılması, problemlerinin çözülmesi ve gelecek için sağlanacak imkânlar bakımından geniş bir faaliyet programının hazırlandığını» açıkladı.

8- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. OrhanAldıkaçtı Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada Siyasi Partilerve Seçim Kanunu tasarılarını değerlendirdi

9- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman «THYuçağını Atina'ya kaçıran hava korsanı ile ilgili olarak resmen iadeisteminde bulunulduğunu, «1970 tarihli Lahey sözleşmesinde uçağınkaçırıldığı ülkenin hava korsanını iade etmek veya yargılamak hakkına sahip olduğunun belirtildiğini» söyledi

10- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman Türleve Yunan Dışişleri Bakanlarının 27 Nisan'da Strasbourg'da yapacakları görüşmeyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada «Türkiye daima sorunları görüşme yoluyla halletmek taraftarıdır. Müzakerelerin bu sürecin başlangıcı olmasını diliyoruz.» dedi.

11- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nazmi Akıman, «Beyrut'ta ABDBüyükelçiliğinin bombalanması olayının Türkiye tarafından kınandığını» söyledi.

12- Ticaret Bakanlığı Konjonktür ve Yayın Dairesi Başkanlığı'nca 1983 Mart ayında Ankara ve İstanbul'da toptan eşya fiyatlarındaŞubat ayına göre 3.1 oranında artış oldu.

13- Seka Genel Müdürlüğü kâğıt fiyatlarına yüzde 5 ilâ 10 oranında zam yaptı.

14- İslam Sanatının Ortak Prensipleri, Formları ve Temaları Sempozyumunun ikinci gününde İslami mimarinin teknik özellikleri, Türkmusikisinin etkileri ve İslam'da estetik konuları tartışıldı.

15- Geçtiğimiz Ocak ayında Esenboğa Havaalanı'na, inişe geçtiği sırada düşen ve 47 yolcusu ölen, 17 yolcusu yaralanan Afyonuçağının kaptan pilotu Yılmaz Ülger, pilotu Ahmet Turan Toker, uçuş mühendisi Mehmet Termiyeci ile havalimanı kontrol görevlileriİbrahim Orhan ile Ali Natık Kayran'ın yargılanmalarına Çubuk Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Cumhuriyet Savcısı 5 sanığın 4 ile10 yıl arasında ağır hapisle cezalandırılmalarını istedi.

16- Banker Kastelli adıyla bilinen Abidin Cevher Özden'i dolandırdığı iddiasıyla işadamı Yüksel Günay İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandı.

17- Ankara'nın Mamak semtinde bir evi kundaklamaktan sanık8 ülkücü yargılandıkları Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesince 1 yıl 4 ay ile 8 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldılar.

18- Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) bilirkişilik, eksperlik, hakemlik ve teknik müşavirlik yönetmeliğinin bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin yönetmelik yayınladı.

19- Milliyet Gazetesi'nden Mehmet Ali Birand'ın Washington'dan bildirdiğine göre; Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri «Önümüzdeki Haziran ayından itibaren başlamak üzere yapılması düşünülen 1 yıllık ve 400 milyon dolarlık yemi bir stand-by konusunda ilke anlaşmasına varıldığını, IMF heyetinin önümüzdeki günlerde Ankara'ya yenliden giderek, bu defa son teknik ayrıntıları tamamlayacağını» açıkladılar.

20- İstanbul - İzmir seferini yapakken THY'nin Ankara yolcuuçağını Atina'ya kaçıran hava korsanı Mahmut Kalkan çıkarıldığıAtina Sorgu Mahkemesi'nde yapılan ilk sorgusundan sonra tutuklanarak «Koridallos Cezaevi» ne kondu.

Yunan hükümet sözcüsü hava korsanı ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, «Yunan Anayasasına göre bazı durumlarda yabancı uyruklu suçlular iade edilmeyebilir. Anayasanın uygulanması diğer ülkelerle sorun yaratmaz» dedi.

21- İngiltere Dışişleri Bakanı Francis Pym Londra'da yabancıbasın mensupları derneğinin öğle yemeğinde soruları yanıtlarkenKıbrıs ile ilgili olarak «Yardıma hazır olduklarını» belirtti.

22- Yabancı ajansların Vatikan çıkışlı haberlerine göre; Papa 2.Jean Paul, Lübnan Antellas Ermeni Kilisesi Patriği 2. Karekin Sarkisyan ile Vatikan'da bir görüşme yaptı.

23- Amerikan Pulitzer basın ödülleri sahiplerine verildi. Ödülleriuluslararası röportaj dalında Newyork Times gazetesinden ThomasFreidmen ve Washington Post gazetesinden Loren Jenkins kazandılar.

24- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberinde Beyrut'taki ABD Büyükelçiliğinde meydana gelen patlamada ölenlerin sayısının 40'ayükseldiği bildirildi.

Konu ile ilgili görüşlerini açıklayan ABD Başkanı Ronald Reaganolayı «Kötü ve korkakça bir tedhiş eylemi» olarak niteledi ve busaldırının «ABO'nin Orta Doğu'da barışı sağlama çabalarını etkilemeyeceğini» söyledi

25- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador Savunma Bakanı Jase Guillermo Garcia istifa etti.

26- Federal Almanya Anayasa Mahkemesi'nin Almanya'da nüfus sayımında sorulacak 32 soruyu insan haklarına aykırı bularakiptal ettiği haberi Günaydın Gazetesi'nde yer aldı.

20 Nisan 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi Danışma Meclisi'nde kabul edilen23 Nisan'ın resmi tatil günü olmasına ilişkin yasa tasarısını onayladı.

2- Siyasi Partiler Yasa Tasarısının, Danışma Meclisi'nde görüşülerek kabul edildikten sonra Milli Güvenlik Konseyi'nde görüşülmesine başlandı.

3- Hicretin 15. yüzyılı nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığıtarafından düzenlenen İslam Sanatları Sergisi Başbakan BülendUlusu tarafından açıldı.

Başbakan Ulusu Atatürk Kültür Merkezi'nde serginin açılışındayaptığı konuşmada «İslamiyetin kültür ve sanat tarihinin büyüklüğüne yakışan zenginlikte olduğunu» belirterek, «İslam sanatınınmevcudiyeti, önemi ve anlamı üzerinde ilk defa İslamiyetin dışındaki çevreler, özellikle Batılılar durmuşlar ve tabiatıyla İslam sanatıkavramına da kendi metod ve anlatımlarıyla yaklaşmışlardır.» dedi.

4- Adalet Bakanı Rıfat Bayazıt Hürriyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada «Kaçakçılık, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Teşkilâtı adı altında 1 Eylül 1983 tarihine kadar yeni bir örgütün kurulacağını» açıkladı. Öte yandan memurların geçmişlerinin araştırılmasına da 2 Mayıs tarihinden itibaren başlanacağı belirtildi.

5- Danışma Meclisi Mali İşler Komisyonu memurların mal bildirimi ile ilgili yasa tasarısının 6 maddesini kabul etti.

6- Seçim Yasa Tasarısı Danışma Meclisi üyelerine dağıtıldi.

7- T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen «Servet bildirimini yenilemek amacıyla vergi yükümlülerinin Ziraat Bankası'ndabloke ettikleri servet unsurlarının 273 milyar lira dolaylarında olduğunu» bildirdi.

8- Yönetimi Anadolu Bankası'na devredilen MEBAN'ın yeni denetim, ve yönetim kurulları belirlendi.

9- İslam sanatıyla ilgili bir sempozyuma katılmak üzere İstanbul'da bulunan İslam Konferansı Genel Sekreteri Habib Şatti, siyasal sorunlarla ilgili görüşlerini açıklarken, «Karşımızda bulunan siyasal sorunlar üç tanedir: Ortadoğu, Afganistan ve İran - Irak savaşı. Bu üç sorun karşısında İslam Konferansı üyeleri arasında tambir uyum vardır. İran - Irak savaşının sona erdirilmesi konusunda henüz kesin bir çözüm sağlanamamışsa da önemli bir mesafe alınmıştır. İslam Konferansı'nın karşısındaki sorunlar çok karmaşıktır.Bu yüzden kısa vadeli çözümler sağlanması kolay olmamaktadır.»dedi.

10- İslam Konferansı Genel Sekreteri Habib Şatti İstanbul'daTercüman Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Türkiye Ortadoğu dolayısıyla dünya barışı için bir denge unsurudur.» dedi.

11- İngiltere Avam Kamarası Savu roma Komitesi Başkanı Timothy Kitson başkanlığındaki 10 kişilik İngiliz parlamento heyetiresmi temaslarda bulunmak ve Türk savunma sistemi hakkında bilgi almak üzere Ankara'ya geldi.

12- Kuveyt Kalkınma Fonu Başkanı Faysal El Halid resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

13- Hürriyet Gazetesi’nde yer alan bir habere göre; Milli EğitimBakanlığı'nda 1402 sayılı yasa uyarınca 11 yöneticinin işine son verildi.

14- 1979 yılında Avusturya Büyükelçisi'nin eşini ve kızını öldüren Şener Yiğit ile Ordu'da kan davası yüzünden iki kişiyi öldürenCafer Aksu hakkında verilen idam cezaları infaz edildi.

15- Gölcük Donanma ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan yasa dışı Devrimci - Yol adlı örgüt üyesi iki kişiidam cezasına çarptırıldı.

16- Milli Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen 1615 sayılıGümrük Kanunu'nda bazı değişiklikler yapılması ve bu kanuna birmadde eklenmesi hakkındaki kanun, Resmi Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi geçen yıldan arta kalan ve ABD Başkanı Ronald Reagan yönetimininkesintileri karşılamak amacıyla 82/83 bütçesine ek olarak istediği120 milyon dolarlık ödeneği kabul etmedi. Aynı gün Türkiye ve Yunanistan'a 83/84 bütçesinden verilecek yardımlarla ilgili alt komite raporu da yayınlandı.

17- ANKA Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; ABD, NewYork'da Birleşmiş Milletler'de görevli iki Kübalı diplomatı casustukyaptıkları gerekçesiyle sınır dışı etme kararı aldı.

18- Beyrut'ta ABD Büyükelçiliği'nde meydana gelen patlamasonucu enkaz altından 7 cesedin daha çıkarılmasıyla ölü sayısının47'ye yükseldiği AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberinde bildirildi. Öteyandan ABD Büyükelçiliği sözcüsü patlamada CIA'nin Yakındoğuve Güney Asya masası şefi Robert Clayton Ames'in de öldüğünüaçıkladı.

19- Yabancı ajansların haberlerine göre; İran'a ateşkes çağrısında bulunan Irak İran'ın Dezful kentini bombaladı, olayda 10kişi öldü, 60 kişi de yaralandı.

21 Nisan 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «İhracat için alınan teşvik önlemleri yeterli olmadığıtakdirde, büyük ihracat bağlantıları için ek vergi iadeleri verilebileceğini» bildirdi.

2- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, «Sosyal Güvenlik Kurumlarına tabi olarak geçen hizmet sürelerinin birleştirilmesine ilişkin yasa tasarısı» ele alındı.

3- Anayasa Komisyonu Sözcüsü Şener Akyol, Milliyet Gazetesi'nin sorularına verdiği yanıtlarda, «Seçim yasa tasarısının hazırlanmasında gecikme olmadığını, birleşik oy pusulasının karmaşıklıkyaratmayacağını, kısa sürede partilerin kurulup başarılı bir seçimyapılabileceğini» söyledi.

4- Kamu görevlilerinin mal bildiriminde bulunma esas ve usullerini yeniden düzenleyen Kanun Tasarısı, Mali İşler Komisyonu'ndakabul edildi.

5- Türk vatandaşlarına birer kimlik numarası verilmesini öngören merkezi nüfus idaresi sistemine ilişkin yasa tasarısı, DanışmaMeclisi Başkanlığı'na verildi.

6- Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu çalışmaları tamamlandı ve iki ülke arasında 1983 yılı ticari ilişkilerini düzenleyen protokol Ankara'da imzalandı.

7- Kuveyt Fonu ile 11.5 milyon Kuveyt Dinarı (Yaklaşık 39.5milyon dolar) tutarındaki kredi anlaşması Ankara'da imzalandı.

8- Milletlerarası İslam Kültür Mirasımı Koruma Komisyonu toplantısı İstanbul'da başladı. Toplantıda konuşan İslam KonferansıGenel Sekreteri Habib Şatti «Kudüs'ün İslam özelliğinin korunmasıiçin bütün İslam ülkelerini güçbirliğine» çağırdı.

9- Kulu'nun Köşker Köyü'nde 4.5 şiddetinde deprem oldu. Olayda can kaybı olmadı, 30 hane yıkıldı.

10- 12 Eylül öncesi silâhlı sağ eylemcilerden Cengiz Ayhan, «Görüş ayrılığı nedeniyle Mesih Yörük'ü öldürmek, iki kişiyi yaralamave diğer bazı eylemleri» nedeniyle yargılandığı Altıncı Kolordu veSıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde ömürboyu hapis cezasına çarptırıldı.

Adana İki Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, «TİKKO/Partizan»adlı yasadışı örgütün aralarında cinayet sanığı da bulunan 18 mensubu hakkında karar verildi. Sanıklar 25 ile beşer yıl arasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırıldılar.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 No.lu Askeri Mahkemesi'nde,toplu silâh kaçakçılığı suçlamasıyla yargılanan 5 sanık beraat etti.«Kurtuluş» örgütüne üye olmaktan yargılanan bir sanık 6 yıl 8 ayhapis cezasına çarptırıldı.

Yasadışı Devrimci Halkın Birliği adlı örgütü kurmakla suçlanan9 zabıta memurunun yargılanmasına, Sıkıyönetim Komutanlığı 2 No.lu Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

11- ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı'ndan Yardımcı Doçent Zülküf Aydın, istifa etti.

12- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın resmi tatilolmasına ilişkin Kanun Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Budapeşte'te yapılan «Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası» nda, 82 kiloda mücadele eden Türk Güreşçisi Reşit Karabacakaltın madalya kazandı. 68 kiloda güreşen Fevzi Şeker ise gümüşmadalya aldı.

14- Basında yeralan bir habere göre; Uluslararası Para FonuIMF'nin eski başkanı Witteveen basına yaptığı açıklamada, «Kalkınmakta olan ülkelerin borç bunalımlarını aşmalarının, bu ülkelerinsanayileşmiş ülkelere yapacakları ihracatın artmasına bağlı olduğunu» söyledi.

15- Basında yeralan bir habere göre; ABD Başkanı Ronald Reagan «Yunanistan'a 1984 programında 220 milyon dolarlık ek yardımyapılmasını öngören» bir teklifi dün Kongre'ye gönderdi.

16- AP ve REUTER Ajanslarının Tel Aviv çıkışlı haberine göre;İsrail Başbakanı Menahem Begin, başkanlığını yaptığı «Herut» partisinin üyelerine hitaben yaptığı konuşmada. «1967 savaşında işgaledilen ve Aralık 1981'de ilhak edilen Suriye'nin Golan tepelerinin,İsrail yönetimi altında kalacağını, Batı Şeria'daki yerleşim politikasında da değişiklik olmayacağını» söyledi.

17- Anadolu Ajansı'nın Brezilya çıkışlı haberine göre; Brezilyahükümeti, «Tıbbi malzeme taşıdığını ileri sürerek teknik bakım içinManaus ve Recife kentlerine inen dört Libya uçağında Nikaragua'ya gönderilmek üzere silâh bulunduğu öğrenilince bu uçaklara elkoyduğunu» bildirdi.

18- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberinde; Lübnan'daki İsrailhatlarına Arap gerillalarının sızmaya çalışması sonucu çıkan çatışmada, iki İsrail askeri ile dört gerillanın öldüğü bildirildi.

19- Interpol Genel Sekreterliği'nce her yıl yapılan olağan toplantısı 34 ülkenin katılmasıyla, geçtiğimiz hafta Paris'te iki aşamadayapıldı.

20- Irak'ın başkenti Bağdat'ın iki ayrı mahallesinde iki otomobile yerleştirilen bombaların patlaması sonucu, çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren 23 Nisan Ulusal Egemenlikve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda çocuklara, öğretmenlere ve vatandaşlara seslenerek «Çocukları iç ve dış düşmanların, yıkıcıların, bölücülerin, çıkar çevrelerinin kötü emellerineve kışkırtmalarına kanmayacak, doğruyu yanlıştan ayırabilecek şekilde yetiştirmek başta gelen ödevimiz olmalıdır» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kızılay Derneği Mali GenelKurulu'nda yaptığı konuşmada, «İnsani amaçlarla kurulan birçokderneğin yakın geçmişte amaçlarından saptığını» belirterek, «Kızılay, bu yola sapmamış, doğru bildiği yolda yürümeye devam etmiştir.» dedi.

3- Milli Güvenlik Konseyi Siyasi Partiler Yasa tasarısını kabul etti.

4- Maliye Bakanı Adnan Böser Kafaoğlu Bankalar Yasası'ndadeğişiklik yapan tasarı ile ilgili olarak Bankalar Alt Komisyon üyeleriyle yaptığı toplantıda «Bankalar ve Maliye Bakanlığı'nm birbirinidesteklemek zorunda olduklarını» söyledi.

5- Türk - İnşa Kurulu'nun Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Toplantıda konuşan İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu «Toplu Konut Kanunu'nun bu kanunda tahsis edilen 11 milyar liralık tahsisatın sağlanamaması yüzünden uygulanamadığını» söyledi.

6- THA'nın haberine göre; Amerika Birleşik Devletleri'nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilâtı (OECD) özel yardım programıçerçevesinde Türtkiye'ye sağladığı 45 milyon dolarlık krediye ilişkinanlaşma Ankara'da Türkiye adına Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu ile ABD adına da ABD Ankara Büyükelçisi Robert StrauszeHupe arasında imzalandı.

7- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Bulgaristan'ın vize rejiminin değiştiği, hudutta vize yerine «Büyükelçilik» ten vize alınması usulünün getirildiği bildirildi.

8- Madeni Eşya Sanayicileri İşverenleri Sendikası (MESS) Genel Kurul raporunda «Batı ülkelerinde işçi ve işverenler enflasyonakarşı birlikte mücadele vermektedirler. Ülkemizde ise Yüksek Hakem Kurulu ücret zamlarını enflasyon oranına göre tespit etmekteve hatta bazı alt ücret gruplarında bu zamlar bir kısmı yüzdeli ve birkısmı seyyanen olduğu için enflasyon hızının üstünde oluşmaktadır.»dedi.

9- İstanbul'da yapılan «Uluslararası İslam Sanatı'nın OrtakPrensipleri ve Temaları» sempozyumu, yayınlanan İstanbul bildirisiile sona erdi. Bildiride «İslam sanatının başkenti olduğu kaydedilenİstanbul'da uluslararası bir hat enstitüsü kurulması ve hat sanatçısıHattat Hamit Aytaç adına bir «Hat Ödülü» konulması önerildi.

10- ODTÜ Gaziantep Kampusu Elektrik Mühendisliği bölümü öğretim görevlilerinden Doğan Anakök görevinden istifa etti.

11- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Askeri Mahkemeleri'nce 20 Mart ile20 Nisan 1983 tarihleri arasında çeşitli suçlardan sanıklara verilenmahkûmiyet kararları açıklandı. Konuyla ilgili açıklama basında yeraldı.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 N'olu Askeri Mahkemesi'nde silâh kaçakçılığı suçundan yargılanan 5 kişi 24 yıl hapse mahkûm edildi.

13- «Cinayet ve bebek ticareti» suçundan idam isteği ile hakkında dava açılan Dr. Oktay Cumhur Akkent ile 13 sanığın yargılanmasına başlandı.

14- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan'daki Amerikan üsleriyle ile ilgili ABD Yunan görüşmeleri yeniden başladı.

15- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Amerikan DışişleriBakanlığı «Statüleriyle bağdaşmayan faaliyetlere giriştikleri» gerekçesiyle üç Sovyet diplomatının sınır dışı edilmesine karar verildiğini açıkladı.

16- Yabancı ajansların haberine göre; İtalya'da Sosyalist Partilideri Bettino Craxi, «Partisinin, Başbakan Amintore Fanfani'nin 4partili koalisyon hükümetinden desteğini çektiğini» açıkladı.

17- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da kapatılan bağımsız Dayanışma Sendikası'nın lideri Lech Walesa'nınyeniden elektrikçi olarak Lenin Tersanesi'ndeki esiki işine alınacağıaçıklandı.

18- AA'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak'ın başkenti Bağdat'ta dün meydana gelen patlamanın sorumluluğunu merkezi Tahran'da bulunan muhalif «Iraklı Mücahitler Hareketi» örgütü üslendi.

19- Reuter Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak, İran Deniz Kuvvetleri'ne ait bir gemiyi batırdığını açtkladı.

20- Yabancı ajansların haberlerine göre; Libya lideri Albay Muammer Kaddafi ile Fransa'nın Lâtin Amerika özel temsilcisi AntoineBlanca, «Nikaragua'ya yardım ettiklerini, her zaman da edeceklerini» söylediler.

23 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kıbrıs Türk Federe DevletiMeclisi Başkanı Nejat Konuk başkanlığındaki bir parlamento heyetini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren 23 Nisan Ulusal Egemenlik veÇocuk Bayramı nedeniyle Ankara'nın çeşitli ilkokullarını temsilengelen çocukları Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren İslam Sanatları Sergisi dolayısıyla Türkiye'de bulunan İslam Konferansı Genel Sekreteri HabibŞatti'yi kabul etti.

4- Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Hava Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Tahsin Şahinkaya NATO Hava Kuvvetleri KomutanlarınınABD'de yapacağı inceleme gezisine katılmak üzere Federal Almanya'ya gitti.

5- Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak TBMM'nin kuruluşunun 63. yıldönümü dolayısıyla resmi kabul verdi.

6- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta,Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde ve dış temsilciliklerimizde törenlerlekutlandı.

7- Bankalar Yasası Para Kredi Kurulu'nda ele alındı.

8- ABD Dışişleri Bakam'nın Avrupa bölgesinden sorumlu yardımcısı Richard Burt, Türkiye - Yunanistan - Kıbrıs gezisinin ilk aşamasında Ankara'ya geldi.

9- Tunus Başbakanı Muhammed Mzali Tunus'ta Türk Gazetecilerini kabul ettiği sırada yaptığı konuşmada, «Türkiye ile ekonomik, kültürel ve askeri konularda yakın bir işbirliği içinde bulunmakistediklerini» belirtti ve Orta Doğu ile ilgili olarak da «Filistin ve OrtaDoğu sorununun çözümünden ümidimizi yitirmedik. Tunus, Arapülkelerinin yanında, Filistinlileri haklı davalarında sonuna kadar destekleyecek ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Filistin halkının tek ve yasal temsilcisi olduğunu her zaman savunacaktır.» dedi.

10- Avrupa Şampiyonası'nda Batı Almanya futbol takımı ile izmir'de maç yapan Türkiye milli takımı 3 - 0 mağlûp oldu.

11- Kıbrıs Rum lideri Spiros Kipriyanu Birleşmiş Milletler GenelSekreteri Perez De Cuellar ile görüşmek üzere Paris'e gitti.

12- Federal Almanya'nın Münih kentinde yapılan 28. EurovisionŞarkı Yarışması'nda «Si La Vie Est Cadonu» adlı parçayla Lüksemburg adına katılan Corunne Hermes birinci oldu.

Türkiye'yi temsil eden Çetin Alp'in yorumladığı «Opera» adlı parça ise puan alamadı.

13- ANKA Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; SovyetlerBirliği lideri Yuri Andropov Batı Almanya'da yayınlanan Der SpeigelDergisi'ne yaptığı açıklamada, «ABD'nin nükleer silâhsızlanma ileilgili genel bir anlaşmanın imzalanması konusunda kayıtsız kaldığını»ileri sürdü.

14- AP Ajansı'nın Atmore çıkışlı haberine göre; ABD'nin Alabama eyaletinde bir dükkân sahibini öldüren bir kişinin ölüm cezasıelektrikli sandalyede infaz edildi.

15- Irak'ın İran'ın Dezful kentine roketle saldırması sonucu 37kişinin öldüğü, 210 kişinin de yaralandığı İran Haber Ajansı IRNAtarafından bildirildi.

24 Nisan 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi yayınladığı 76 nolu bildiri ile, siyasiparti faaliyetlerinde bulunmayı yasaklayan 70 numaralı bildiriyi yürürlükten kaldırdı. Basında Milli Güvenlik Konseyi'nin 76 nolu bildirisi yayınlandı.

2- Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Kara Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Nurettin Ersin, 6- Kolordu Komutanlığı'na bağlı birliklerdedenetlemelerde bulunmak üzere askeri bir uçakla Adana'ya gitti.

3- Suudi Arabistan Başbakan İkinci Yardımcısı Prens SultanBin Albdulaziz resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi. Başbakan Bülend Ulusu, Prens Sultan Bin Albdülaziz'i karşıladıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Bildiğiniz gibi ülkelerimizin gerek uluslararası konularda, gerek Orta Doğu sorunları karşısındaki tutumlarında büyük bir yakınlık vardır. Aynı bölgenin mensupları olarak heralanda yakın işbirliği ve dayanışma içinde olmaktan kıvanç duyuyoruz. Bu yakın dostluğumuz, bölgenin istikrar ve dengesine katkılarımızı ve barış için ortak çabalarımızı daha etkin bir hale getirmektir» dedi.

Prens Sultan Bin Abdülaziz ise konuşmasında, «Ziyaretim esnasında Türk liderleri ile yapacağım görüşmelere, büyük önem vermekte olduğumu belirtmek isterim. Ben bu ziyaretimin, iki ülke arasındaki müşterek duyguların bir tezahürü olarak, kardeşlik bağlarımızın daha da kuvvetlenmesine ve hatta perçinlenmesine vesile teşkiledeceği kanaatindeyim» dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Hürriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Çok amaçlı okulların yüksek öğretime, aynı zamanda bir mesleğe hazırlama görevini yükleneceğini, akademikprogramlarla birlikte olanak ve ihtiyaçlara göre teknik, tarım - ticaret, turizm bölümlerinden en az birinde uygulanacağını» söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Mustafa Aysan, basına yaptığıaçıklamada. Bakanlığıyla ilgili Kamu İktisadi Teşekkülleri'nin geçtiğimiz yıl 24 milyar kâr ederek, bütün KİT'lerin kâr toplamlarının yarısını sağladığını bildirdi.

6- Resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan ABD'nin Avrupaişleriyle görevli Dışişleri Balkan Yardımcısı Richard Burt, Milli Savunma Bakanı Halûk Bayülken tarafından kabul edildi. Burt, kabul sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Türkiye'nin askeri gücünün modernizasyonu, Washington'da üzerinde titizlikle durduğumuzbir konudur» dedi.

7- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «İflas eden işyerleri, suçu Yüksek HakemKurulu'nda değil, muhasebelerinde arasın» dedi.

8- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk - Metal Sendikası İstanbul şube kongresinde yaptığı konuşmada, «Son aylardakârı az göstermek ve böylece daha az vergi vermek amacıyla şirketlerin paravan aile şirketleri kurmayı hızlandırdıklarını» öne sürdüve «Bu paravan şirketler yolu ile başka şeyler de yapılıyor. Bakıyorsunuz, arsa başkasının, makineler başkasının, bu işyerleri kiraya verilerek işletiliyor. İşçiler ücretlerini alamaz hale düşünce kiminle muhatap olacağını ve haklarını nereden alacaklarını bilemiyorlar» dedi.

9- İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı İbrahim Bodur, Çanakkale Seramik Fabrikaları ve Kale Grubu Şirketleri teşhir galerisini açarken yaptığı konuşmada, yeni çıkacak bankalar yasasını savunarak, «Tedbir getirmesi bakımından yerinde olmuştur ancak,kantarın topunu kaçırmamak lâzımdır. Bünyeye uygun tedbirler getirilmelidir. Bankaların yapısal durumlarının gözden geçirilmesindede fayda vardır. Kararnameler çıksın durumu değerlendireceğiz»dedi.

10- Emekli Orgeneral Turgut Sunalp, basına yaptığı açıklamada,siyaset yasağının kalktığının açıklanmasından sonra Ankara'ya giderek gerekli temaslara başlayacağını söyledi ve «Kafamdaki isimlere bu oluşum içinde benimle birlikte hareket edip etmiyeceklerinisoracağım» dedi.

Turgut Özal ise İstanbul'da yaptığı açıklamada, «Bugünden itibaren devletime, bir siyasi parti kurarak siyasal yoldan hizmet edeceğim» dedi.

Başbakanlık eski müsteşarlarından Necdet Calp ise, «Yeni birdönem başlıyor. Bu dönemi umutla ve güvenle karşılıyoruz. Yeni dönemde partilere, kurumlara ve herkese büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir» dedi.

SBF öğretim üyelerinden Prof. Aydın Yalçın, açıklamasında,«Kuracağımız yeni parti orta sağ bir felsefe ile siyasi hayata atılacaktır» dedi.

Merkez Bankası eski Başkanı Cafer Sadıklar ise, şartlar zorladığı takdirde politikaya atılacağını söyledi.

11- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burt, Ankara'daki görüşmelerini tamamladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken,«Türk halkı, Türkiye'ye yardım için ne kadar çaba 'harcadığımızı bilmiyor. Ama Washington'daki Büyükelçiniz ve yetkilileriniz bunu biliyorlar» dedi.

12- Milli Güvenlik Konseyi'nin kabul ettiği Siyasi Partiler Yasası,Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Yaklaşık beşbin kadar Türk, Ermeni tedhişçilerin Türklerekarşı sürdürdükleri şiddet eylemleri ve Türklerin 1915 yılında bir Ermeni soykırımı gerçekleştirdiği yolundaki iddiaları protesto için NewYork'ta bir protesto yürüyüşü düzenledi.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Batı Beyrut'taki ABD elçiliğinde meydana gelen patlamada hayatlarını kaybedenAmerikalıların cenaze töreninde konuşan ABD Başkanı Ronald Reagan, «40 kişinin ölümüne, 100'ü aşkın kişinin yaralanmasına nedenolanların bundan kurtulamayacaklarını ve istediklerini yapamayacaklarını» söyledi.

15- Basında yeralan bir habere göre; Yunan Hükümet sözcüsü,Atina'da yaptığı açıklamada, bu hafta başlayacak olan belediye otobüsleri troleybüs ve taksi grevlerine karşı yürürlükte olan bugünküilkelere aykırı düşebilecek bazı sert önlemler almak zorunda kalacaklarını bildirdi.

16- İran Haber Ajansı İrna tarafından yapılan açıklamada, Irak'ın Dezful kentine roketlerle yaptığı son saldırıda 37 kişinin öldüğüve 210 kişinin de yaralandığı bildirildi,

17- Avusturya'nın yapılan genel seçimlerinde, yaklaşık 7.5 milyon olan nüfusundan 5.3 milyon kişinin seçmen olarak sandık başına gittiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren «Dünya Barışını tehdit ederiterörizm» konulu uluslararası toplantıya gönderdiği mesajda, «Muhteşem bir tarihe sahip ve asırlar boyu her türlü acı tecrübeler geçirmiş bir ulus olarak Türk ulusu kendine özgü yöntemlerle belirli dışodaklardan kaynaklanan haince saldırıları mutlaka durduracaktır»dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'yi resmen ziyaret etmekte olan Suudi Arabistan Başbakan İkinci Yardımcısı ve SavunmaBakanı Sultan Bin Abdülaziz'i kabul etti.

3- Anayasa Mahkemesi'nin 21. kuruluş yıldönümü kutlandı.Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Boyacıoğlu yaptığı yazılı açıklamada «Anayasa Mahkemesi görevinin kutsallığının bilinci içindeAtatürk'ten aldığı ilhamla büyük Türk milletinin hizmetindedir.» dedi.

4- Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliğince hazırlanan «İlkayın toplu sözleşmesi ile ilgili» görüşünde «İlk ay toplu sözleşmefarkı adı altında işçi ücretlerinden bir kesinti yapmaya ve bunlarıilgili sendikaya bildirme zorunluluğunun bulunmadığı» bildirildi.

5- Milletvekili seçimi yasa tasarısının Danışma Meclisi GenelKurulu'nda görüşülmesine başlandı.

6- Siyasi faaliyetlerin serbest bırakılmasıyla kurulacak partilerin çalışmalarının başladığı, basındaki haberlerde yer aldı. Öte yandan parti kuracak kişilerin görüşleri de yer aldı.

7- Kadın Dernekleri Federasyonu ve gönüllü kuruluşlar tarafından düzenlenen «Dünya Barışını tehdit eden terörizm» konulu uluslararası toplantı Ankara'da başladı.

8- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Ridhard Burt Türk hükümetiyetkilileriyle temaslarını tamamladıktan sonra Ankara'dan ayrılmadan yaptığı açıklamada, «Biz, Yunanistan'a karşı bir Türk tehdidi iddialarına inanmıyoruz. Bir tehdit varsa o da, Türkiye'ye yönelik tehdittir ve NATO müttefiki olan komşusundan değil, kuzeyde Sovyet askeri yığınağından ve Orta Doğu'daki değişken durumdan kaynaklanmaktadır.» dedi.

9- Türkiye ile ABD arasında havaalanları ile ilgili bir anlaşmaimzalandı.

10- Tütün mamulleri ile ispirto ve ispirtolu içkilerdeki vergioranları indirildi, çaydaki vergi oranı ise yükseltildi.

11- Askeri Yargıtay 4. Dairesi'nce bazı sanıklar lehine verilenbozma kararından sonra 64 sanıklı TÖB - DER davasına. Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Nolu Askeri Mahkemesi'nde yeniden başlandı.

Öte yandan aynı davada 7 sanık tahliye edildi.

12- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; ABD hükümeti, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Burt'un Yunanistangezisinin tümüyle iptal edildiğini açıkladı.

13- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu TV'de yaptığı konuşmada Yunan hükümetinin Atina'daki ABD Büyükelçiliğine, üslerle ilgili müzakerelerin şimdiki koşullar altında sürdürülemeyeceğineilişkin bir yazı verildiğini» açıkladı.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; Avusturya'da dün yapılan genel seçimlerde parlamentoda çoğunluğu kaybeden Sosyalist Parti'nin lideri Bruno Kreisky Başbakanlıktan istifa etti ve koalisyon çalışmalarına başladı.

15- AP Ajansı'nın haberine göre; İzlanda'da yapılan seçimlerdemuhafazakâr Bağımsızlık Partisi oyların yüzde 38'ini aldı. KadınlarPartisi yüzde 5.5, Sosyal Demokratik İttifak da oyların yüzde 7.3'ünüaldı.

16- Portekiz'de yapılan seçimler sona erdi.

17- Yabancı ajansların Gdansk çıkışlı haberine göre; DayanışmaSendikası lideri Lech Walesa Gdansk tersanesindeki eski işine başladı.

26 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türk Kadınlar Konseyi Derneği Başkanı Nüzhet Mengü ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşanbir heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Ulusu Ankara'dan İstanbul'a gitti. Başbakan Ulusu İstanbul'da Suudi Arabistan Başbakan Yardımcısı Prens Sultanbin Abdülaziz onuruna bir aksam yemeği verdi.

3- Malîye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, 97 bin 500 bankerzedenin alacaklarıyla ilgili olarak hazırlanan yasa tasarısının Danışma Meclisi'ne gönderildiğini,hükümetin bulduğu formüle göre «Bir bankere ne kadar para yatırmış olursa olsun, her bankerzedenin 200 bin liraya kadar olan parasının güvence altına alındığını» söyledi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu KTFD Meclis Başkanı Nejat Konuk'u kabul etti. Kabul sırasında kültür ve turizm konularında işbirliği yapılması hususu üzerinde duruldu.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide'nin başkanlığında Sosyal Güvenlik Kurulu Ankara'da toplandı.

Toplantıyı açarken bir konuşma yapan Sosyal Güvenlik BakanıSadık Şide, «Türkiye'de sosyal güvenliğin yaygınlaştırılması için yeniprogramlar hazırlanması amacıyla çalışmalar yapılacağını» söyledi.

6- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; DışişleriBakanı İlter Türkmen Fransız «France Culture» adlı radyosuna verdiği demeçte, «Papandreu iktidara gelir gelmez Türk - Yunan diyalogunu kesmiş, NATO'nun Yunanistan'ı Türkiye'ye karşı korumasınıtalep etmiştir. Bu Papandreu'nun ortaya attığı yepyeni bir durumdur. Türk - Yunan ilişkilerini etkileyen yeni bir durumla karşı karşıyayız.» dedi.

7- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı Planlama ve Koordinasyon Yüksek Kurulu toplantısı Ankara'da yapıldı.

8- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner bir açıklama yaparak, «Türkiye'nin 1983 Şubat ayı dış satımının 403 milyon 406bin dolara ulaştığını, geçen yılın aynı ayında 410 milyon 151 bin dolar olan dış satımımızla kıyaslandığında bu değerin yüzde 1.6'lık birazalış gösterdiğini» belirtti.

9- Yargıtay Dördüncü Ceza Dairesi resmi nikâh olmadan dinînikâh kıyılamayacağına karar verdi.

10- Yurt dışında sosyalist Enternasyonal toplantılarına katılanmünfesih CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'ya döndü.

11- Pamukbank'ın 28- kuruluş yıldönümü kutlandı.

12- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan bir Dev-Yol davasında 7 sanık çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

13- Lütfü Tekeli adlı bir Türk tarafından Avrupa İnsan HaklanMahkemesi'ne şikâyet edilen Federal Almanya, bu kişinin hakkınıkorumadığı gerekçesiyle 73 bin 500 lira para cezasına çarptırıldı.

14- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; geçtiğimiz Pazargünü yapılan genel seçimlerde parlamentoda çoğunluğu kaybedenSosyalist Parti, Başbakan Bruno Kreisky'inin istifasıyla Başbakanadaylığı için Başbakan Yardımcısı Fred Sinowac'ı belirledi.

15- İsveç'te bir parlamento heyeti tarafından hazırlanan raporda geçen yıl ekim ayında İsveç'in gizli 7 deniz üssü çevresinde faaliyet gösteren 6 yabancı denizaltının tümünün de Sovyetler'e aitolduğunun belirtilmesi üzerine İsveç Başbakanı Olaf Palme Sovyetler Birliği'ni protesto etti.

16- ANKA Ajansı'nın Helsinki çıkışlı haberine göre; FinlandiyaDevlet Başkanı Mauro Kolvisto eski Başbakan ve Sosyal DemokratParti lideri Kalevi Sorsa'ya hükümet kurma görevini yeniden verdi.

17- AP Ajansı'nın Lizbon çıkışlı haberine göre; Portekiz'de yapılan genel seçimlerde çoğunluk sağlanamadı. Bu arada bir açıklamayapan Sosyalist Parti lideri Mario Soares Komünist Parti ile bir koalisyona girmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

27 Nisan 1383

1- Dışişleri Bakanı İller Türkmen Strasbourg'da yapılacak «Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi» toplantısına katılmak üzere Fransa'ya gitti.

2- Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yurtdışında öğrenim yapan öğrenciler için yeni düzenlemeler getirildiğibildirildi.

3- Siyasi Partilerle ilgili çalışmalar devam ederken bir açıklamayapan Prof. Erdal İnönü, «Ben siyasete girmek istemiyorum. Fakatmemleketçe bazı şartların iyi ve doğru değerlendirilmesi dönemindeyiz. Bugünkü statüm siyaset yapmaya da konuşmaya da engeldir. Eğer siyaset yapacak veya siyaset konuşacak olursam evvelâbugünkü görevimden ayrılmam gerekecek. Halbuki görüyorsunuzhenüz görevimin başındayım» dedi.

AP eski İl Başkanlarından Hüsamettin Cindoruk'a açıklamasında «Kendilerinin parti kurma girişimlerinin tamamlanmak üzereolduğunu» belirtti.

Eski Başbakan Yardımcılarından Turgut Özal da açıklamasında«Merkezde yer almayı istemediğini, fazla partinin çıkmayacağını,bu konuda vazgeçenler olacağını» söyledi.

Siyasi parti faaliyetleriyle ilgili çeşitli görüşler de basında yeraldı.

4- Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunan Suudi Arabistan Başbakan Yardımcısı Prens Sultan Bin Albdülaziz İstanbul'dan Cenevre'ye gitti.

5- Bülent Dikmener Haber Ödülü Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.

6- Basında yer alan bir habere göre; TPAO'ya ait Yumurtalık- Kırıkkale ham petrol boru hattı inşaatında kullanılacak makinave teçhizatın ithalâtını finanse etmek üzere 10 Arap ve Avrupa bankasından toplam 66 milyon dolarlık kredi sağlandı.

7- Boğazdan geçmekte olan Panama bandralı bir yük gemisiBebek Akıntıburnu'nda yoğun sis nedeniyle kaldırıma çarptı. Olaydacan kaybı olmadı.

8- Yargıtay 6. Ceza Dairesi 1980 yılında Norveç Sendeffordkenti Spera Bankası'nı silâh zoruyla soymaktan sanık Ender Cantürk hakkında Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği 12 yıl6 ay ağır hapis cezası mahkûmiyet kararını bozdu.

9- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi yasa dışı Türkiye Komünist Partisi üyesi 21 sanığı 4 yıl2 ay ile 6 yıl 8 ay arasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırdı.

10- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Burt Türkiye'densonra gittiği Kıbrıs'ta Türk ve Rum tarafıyla görüşmeler yaptı.

11- Yabancı ajansların haberine göre; Dünya Bankası BaşkanıWilliam Clausen «Sanayileşmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelereverilen borçların kısıtlanması yolundaki girişimlerini onaylamadığını, tersine böyle bir girişimin ciddi sorunlar yaratacağını» söyledi.

12- ANKA Ajansı’nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan Kongre'de yaptığı konuşmada, Orta Amerikaülkeleri siyaseti için Kongre'den destek istedi. Öte yandan KongreAlt Komitesi El Salvador'a yapılması istenen 60 milyon dolarlık âcilyardımın yarısını onayladı.

13- Yabancı ajansların haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı George Shultz Mısır'daki temaslarını tamamlayarak İsrail'e gitti.

14- AA'nın Kuveyt çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistan KralıFahd'ın «İran - Irak savaşına biran önce son verilebilmesi için Sovyetler Birliği lideri Yuri Andropov'a gerekli çabayı harcamasını» isteyen bir mesaj gönderdiği Kuveyt'te yayınlanan El Anbaa gazetesinde bildirildi.

15- AA'nın Washington çıkışlı haberinde; Amerikan Nimetz uçakgemisinden kalkan uçakların dün Libya'nın kendi karasuları ilân ettiği Sirte Körfezi içinde uçtukları bildirildi.

28 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Milli Güvenlik Konseyi Üyeleri, «Gazi Ahmet Muhtar Paşa -83» İdari Plan Tatbikatı'nı izlemek üzere Erzincan'a gittiler.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Türk Haberler Ajansı'na yaptığıaçıklamada, «Önümüzdeki sonbahar mevsiminden itibaren bazı büyük yatırımların işletmeye açılacağını ve bu nedenle çok sayıda personele ihtiyaç duyulacağını» söyledi.

3- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Adalet BakanıRıfat Beyazıt, «Bakanlığında af kanunu tasarısı üzerinde herhangibir çalışma yapılmadığını» belirtti.

4- «Danışma Meclisi Üyelerinin yapılacak ilk seçimlerde istemeleri halinde temsil etmekte oldukları illere ait parti listelerinin iliksıralarından kontenjan adayı olarak gösterilmeleri» Nuri Özker tarafından Meclis Başkanlığı'na verilen bir önergede istendi.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda milletvekili seçimi yasatasarısının tümü kabul edildi ve tasarının maddelerinin görüşülmesine başlandı.

6- Tasfiye halindeki bankerlerin tasfiyelerinin hızlandırılmasınailişkin yasa tasarısı Danışma Meclisi'ne sunuldu.

7- Merkez Bankası'nın Genel Kurulu Ankara'da toplandı. Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Genel Kurul toplantısını açarken yaptığı konuşmada, uygulanmakta olan sıkı para politikasınınbazı kesimlerde zaman zaman sıkıntılar yarattığını belirterek, «Parapiyasasındaki sorun, kredi faizlerinin yüksekliği, doha doğrusu mevduat ve kredi faizleri arasındaki farkın büyüklüğüdür» dedi.

8- Üniversitelerarası Kurul ve Rektörler Komitesi Antalya'datoplandı.

9- Tercüman Gazetesi yazarlarından Ergun Göze ve SorumluMüdürü Aydoğdu İlter haklarında. Milli Güvenlik Konseyi'nin 70 sayılı kararına muhalefet iddiasıyla Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

10- 6'ıncı Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halklaİlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, «Başkomiser Ahmet Filizöz'ü şehit eden THKP/C Acilciler Örgütü militanı Ahmet Yıldırım'ınömür boyu hapse mahkûm edildiği çeşitli suçlardan yargılanan 10sanığın da 16 yılla 4 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarınaçarptırıldıkları» bildirildi.

11- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Strasbourg'da düzenlenenAvrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nde yaptığı konuşmada, «Demokrasiye geçiş takviminin son aşamasına girdik. Gelecek toplantıda,yeni Türk hükümetinin dışişleri bakanı, demokrasiye geçiş aşamasının tamamlandığını bildirecek» dedi.

12- Avrupa Konseyi Bakanlar Kornitesi'ne katılan Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları ikili bir görüşme yaptılar. Toplantıdan sonragazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen,«İyimser bir görüş verebilmek için vaktin erken olduğunu» söyledive «Yunanlı meslekdaşımla ilk defa ciddi şekilde konuştuk. Bugünyaptığımız bir diyalogu başlatmak değil, ileride başlatılacak bir diyalogun mekanizmasını bulmak içindi. Henüz bir görüşme takvimide saptamış değiliz.» dedi.

Yunan Dışişleri Bakanı Haralamlbopulos ise, «Burada kuracağımız bir diyalogun çerçevesini ve mekanizmasını tartıştık. Ortaya çeşitli öneriler atıldı. Şimdi hükümetler bunları inceleyecek ve onaylayacak. Ondan sonra da diyaloga başlayacağız» şeklinde konuştu.

13- ABD Dışişleri Bakanı Avrupa İşleri Yardımcısı Richard Burt,Kıbrıs'ta Türk ve Rum taraftarıyla ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

14- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un, İsrail BaşbakanıMenahem Begin'le iki kez görüştükten sonra Beyrut'a geçtiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- ANKA Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, İtalya Başbakanı ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «İtalya hükümeti ile Batı Avrupa'da yerleştirilmesi plânlanan Amerikan füzeleri konusunda anlaşmaya vardıklarını» bildirdi.

16- Avrupa Ekonomik Topluluğu tarım bakanlarının, Lüksemburg'da sürdürdükleri toplantı sonuçlandı. Basında yeralan haberlerde, tarım bakanlarının toplantıda ortak bir tanm fiyatı saptayamadıkları bildirildi.

29 Nisan 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Erzincan'da halka hitaben yaptığı konuşmada «Küçük küçük partilerin yerine 'birarada güçlü partioluşturulmasını» isteyerek, «Ne söylediysek bugüne kadar hepsini zamanında yetiştirdik. Şimdi sıra seçimlere geldi, işte şimdi buradaaçıklıyorum. Seçimler 6 Kasım 1883 Pazar günü yapılacaktır ve normal demokratik düzene geçilecektir» dedi.

2- Adalet Bakanı Rıfat Bayazıt THA'ya yaptığı açıklamada «Adli yargıda hakim ve Cumhuriyet Savcısı olmak üzere toplam 6 bin881 kanuni kadrodan 954'ünün açık bulunduğunu, ancak işlerin gecikmesiz sürdürüldüğünü» söyledi.

3- Çalışma Bakanı Prof. Turhan Esener Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası (MESS) toplantısında yaptığı konuşmada, «Kalkınmış demokrasi ülkelerinde işçi ve işverenlerin birbirleriyle mücadele eden taraflar olmadığını» belirterek, «Çağımızda bunun yerini işçi - işveren birliği ile işletme kavramı almaktadır. Yeni yatırımlaryapmak, işçilere iyi yaşam sağlamak bu kavramın amacıdır. Bunuyapamayanlar kendilerine gelişmekte olan ülkeler diyorlar, ama birtürlü gelişemiyorlar» dedi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay Ankara'da çeşitli hastanelerde denetim yaptıktan sonra Güneş Gazetesi'neyaptığı açıklamada «Doktorsuz bir il kalmadığını» söyledi.

5- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. İhsan Doğramacı Antalya'da düzenlediği basın toplantısında, «Üniversite kontenjanının 12 bin arttırıldığını, 3-4 yıl sonra isteyen her lise mezununun yüksek okula girebileceğini» söyledi.

6- Milletvekili seçimi yasa tasarısının maddelerinin görüşülmesine Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda devam edildi.

7- Türkiye Garanti Bankası A.Ş.'nin sermayesi 2 milyar liradan8 milyar liraya yükseltildi.

8- Siyasi ve Sosyal Araştırma Vakfı (SİSAV), Türk - Alman ilişkilerini konu alan bir toplantı düzenledi.

9- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde görevliProf. Aydın Yalçın istifa etti.

10- Siyasi Partiler Yasası'nın geçici maddesine göre; 10 ve 5 yılsüre ile siyasi faaliyette bulunmaları yasaklanan kişilerin listesi Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı.

11- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; İzmir'deki NATO6. Hava Görev Komutanı Korgeneral Necdet Hızel resmi bir gezi nedeniyle bulunduğu ABD'nin Texas eyaletinin San Antonia kentindegeçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat etti.

12- Yabancı ajansların haberine göre; Orta Doğu sorununa çözüm bulmak amacıyla Lübnan'da Cumhurbaşkanı Emin Cemayel ilegörüşen ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, İsrail'e geçti ve «Suriye, Suudi Arabistan ve Ürdün'e gitmek istediğini» söyledi.

13- AA'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da BaşbakanAmintore Fanfani, hükümetinin istifasını İtalya Devlet Başkanı Sandro Pertini'ye sundu.

14- AP Ajansı'nın Oslo çıkışlı haberine göre; Norveç Deniz Kuvvetleri dün yaptığı açıklamada «Kıyılarının hemen açığında yabancıbir denizaltı saptadıklarını, denizaltıya ateş açıldığını, ancak 'karşılıkalamadıklarını, yabancı denizaltının araştırılmasına devam edildiğini»bildirdi.

15- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Atina'da İşçi SendikalarıKonfederasyonu'nun çağrısı üzerine yapılan gösteri yürüyüşlerinde «Yunanistandaki Amerikan üslerinin kapatılması» istendi.

16- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'nın başkenti Paris ve diğer iki kentte 14 ayrı patlama meydana geldi.

30 Nisan 1983

1- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Milliyet Gazetesi'neAnadolu Bankası'ndaki usulsüz işlemlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada «Banka için bir şeyin söz konusu olmadığını, memurların gerekli cezayı göreceğini» söyledi.

2- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar Irak Merkez Bankasıile yapılan anlaşmadan sonra düzenlediği basın toplantısında, «Irak'ayaptığımız ihracatın bu yıl 1 milyar dolara ulaşacağını ümit ediyoruz»dedi.

3- İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent aylık yayınlanan «Para» dergisine verdiği demeçte, «Okuma - yazmaseferberliğinin başladığı iki yıldan bu yana okur sayısının artmasınedeniyle gazete tirajlarında ortalama 200 bin artış olduğunu» söyledi.

4- Sosyal Sigortalar Kurumu verilerinden edinilen bilgilere göre; sigortalı olarak çalışanların ortalama gerçek net ücretlerindeyüzde 6.2 oranında gerileme oldu.

5- Türkiye Garanti Bankası'nın sermayesi 2 milyar liradan 8milyar liraya çıkarıldı.

6- Hürriyet Gazetesi'nin 35. yıldönümü kutlandı.

7- Milliyet Gazetesi'nde «Kat Mülkiyeti» ile ilgili bir forum yayınlandı.

8- 30 Nisan Haliç Günü ilân edildi.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından 2 yıl 3 ay hapse mahkûm edilen Mardin eski Milletvekillerinden Şerafettin Elçi mahkûmiyetini tamamlayarak tahliyeedildi.

10- ABD Başkanı Yardımcısı George Bu'sh Washington'da NATOüyesi gazetecileri kabul sırasında Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, «Türkiye ve Yunanistan'ın NATO'nun güneykanadının iki önemli üyesi olduğunu» belirterek, «İki taraf arasındadoğrudan danışma ve görüşme mekanizmasının işlemesi ve müzakereye dönük isteklilik daha yoğun biçimde devam edecektir. Buçok zor meselede Amerikan yönetiminin taraflara herhangi bir çözüm empoze etme niyeti söz konusu değildir» dedi.

11- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, «ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Alt Komisyonu'nda Türkiye ve Yunanistan'ayapılacak yardımda 10'a 7 dengesinin korunmasının olumlu bir kararolduğunu» söyledi.

12- Yabancı ajansların haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı George Shultz İsrail'den Lübnan'a geçerek Cumhurbaşkanı Emin Cemayel ile görüşme yaptı. Ürdün Kralı Hüseyin, «Başkan Reagan'ınFKÖ ile ilgili önerilerinin FKÖ tarafından kabul edilmemesi halindeOrta Doğu barış görüşmelerine katıl'mayacağjnı» açıkladı.

Cezayir, Irak ve Suriye basının da ABO Dışişleri Bakanı GeorgeShultz'un Orta Doğu gezisi olumlu karşılanmadı.

13- Reuter Ajansı'nın Reykjavik çıkışlı haberine göre; İzlandaDevlet Başkanı Vigdis Finbogadottin yeni hükümeti kurma göreviniMuhafazakâr Bağımsızlık Partisi lideri Geir Halgrimson'a verdi.

14- İran, elinde bulunan 32 Irak'lı savaş esirini Esenboğa Havaalanı'nda Kızılhaç'ın aracılığıyla Irak'a teslim etti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106