13.3.1983
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1983

1 Mart 1983

1- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu, Türk-Alman Kültür Derneği'nde düzenlenen toplu konutla ilgili seminerde yaptığı konuşmada«Konut maliyet ve kira fiyatlarında görülen hızlı artışlar, ihtiyaç sahiplerininödeme ve tasarruf güçlerinin konut edinmedeki etkinliğini azaltmıştır vekonut üretim sistemine cevap verememiş olması kişileri yasa dışı ve standardı düşük (gecekondu) konut üretimine yöneltmiştir» dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Selahattin Alpat Türk - İş Genel Merkezi'ni ziyaret etti.

3- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. İhsan Doğramacı başkanlığında Rektörler Konseyi toplantısı Ankara'da yapıldı. Toplantıda YÖKyasasında yapılması gerekli değişiklikler ele alındı.

Ordu Yardımlaşma Kurumu OYAK'ın 23. kuruluş yıldönümü kutlandı.

4- AA'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun (AET) tekstil ihracatına koyduğu kısıtlamalarla ilgili olarak Türkiye ileen kısa sürede görüşme yapmayı önerdiği, topluluk yetkililerince bildirildi.

5- Emlak ve Gelir Vergi beyannamelerinin verilmesine başlandı.

6- Erden Kral'ın yönetmenliğini yaptığı «Hakkari'de Bir Mevsim» adlıfilm, Berlin Film Festivali'nde «Gümüş Ayı» ödülü kazandı.

7- Ajansların haberine göre; Yunanistan'da hafta sonunda bir askeridarbe girişimine karşı Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin Atina yöresinde yaptığıteyakkuz tatbikatının «Gerçekte halkın olası bir darbe girişimine karşıdemokratik duyarlılığını saptamaya yönelik olduğu, herhangi bir girişimplanlamasının ortada olmadığı» Yunan hükümet sözcüsü tarafından açıklandı, öte yandan içlerinde 1., 2. ve 4. Ordu Komutanların da bulunduğu16 subay görevinden alındı.

8- AP Ajansı’nın Roma çıkışlı haberine göre; Roma Savcılığı, teröristMehmet Ali Ağca ile Bulgar Havayolları Roma Müdürü Sergei Antonov hakkında «Polonyalı işçi lideri Lech Walesa'yı öldürmek için planyaptıkları» gerekçesiyle soruşturma açtı.

9- AP Ajansı'nın La Hey çıkışlı haberine göre; NATO Genel Sekreteri Joseph Luns Hollanda'da yaptığı konuşmada «Federal Alman seçimlerinin ittifakın birlik ve beraberliğini etkiliyebileceğini» söyledi.

10- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı George Shultz Senato Dışilişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada«Füzeler konusunda Sovyetler Birliği'ne bir protesto notası gönderdiğini,Sovyet füzelerinin bölgedeki dengeyi bozan bir unsur olduğunu» söyledi.

ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger de Amerikan televizyonunayaptığı açıklamada, «Suriye'deki SAM-5 füzelerinin Ortadoğu'da yeni birsavaş tehlikesini arttırdığını» söyledi.

11- Afganistan'da Babrak Karmal yönetimine karşı savaşan Afgan gerillalarının geçtiğimiz hafta içinde başkent Kabil'deki Sovyet Büyükelçiliğide dahil olmak üzere gece baskınları düzenledikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- AA'nın Palermo çıkışlı haberine göre; Güney İtalya'da «Matta içiçıkan çatışmalarda» 10 kişi öldü.

2 Mart 1983

1- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin başkanlığında çeşitli bakanlıktemsilcileri ile DPT temsilcilerinin katıldığı toplantıda serbest bölgelerin birdevlet bakanlığına bağlı olarak kurulması ve bu bakanlığın denetimindebulunması kararlaştırıldı, öte yandan basında çıkan haberlerde bu serbestbölgelerin İzmir Aliağa, Antalya Limanı ve İskenderun Yumurtalık olaraksaptandığı bildirildi.

2- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin AA'ya yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin, AET ile ilişkilerinde özel sektörü etkin bir biçimde devreye sokmakta kararlı olduğunu» belirterek, «Türkiye'nin AET Ortaklık Konseyitoplantısının ortaklığın önerdiği gibi büyükelçiler düzeyinde değil, bakanlarseviyesinde yapılması görüşünde ısrarlı olduğunu» söyledi.

3- Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen İslam Kalkınma Bankası 7. Guvernörler Toplantısı'na katılan Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu ve beraberindeki heyet Türkiye'ye döndü.

Adana Havaalanı'nda toplantı ile ilgili bilgiler veren Kafaoğlu, «İslamKalkınma Bankası'nın bu yıl Türkiye'ye 25 milyon dolar petrol ithalat kredisi vereceğini, aynı bankadan şimdiye kadar 389 milyon dolar kredi kullanıldığını» bildirdi.

Öte yandan Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu tüm illerin defterdarlıklarına gönderdiği genelgede, «24 Şubat'ta yürürlüğe giren bazı kamualacaklarının özel uzlaşma yolu ile tahsili hakkındaki kanunun uygulanması ile ilgili olarak yapılması gereken işlemler» belirtildi.

4- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu, Genel Kurul'da dikkatealınmak üzere, «Seçimlere katılacak milletvekili adaylarının bir defayamahsus olmak üzere, partiler tarafından merkez yoklaması ile tespit edilmesini» benimsedi.

5- Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının bıyık ve favori bırakmalarınıyasaklayan yasa tasarısı Danışma Meclisi Milli Savunma, İçişleri ve Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı başkanlığındaki 27 üniversite rektörünün katıldığı Rektörler Konseyi çalışmalarınıbitirdi. Toplantıda üniversitelere mali özerklik verilmesi için Maliye Bakanlığı'na başvurulması kararlaştırıldı.

7- Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; 1982 yılında dışfinansmanın çoğu Dünya Bankası kredisinden karşılanmak üzere 3 milyar354 milyon liralık yatırım yapıldığı bildirildi.

8- Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç şirketler grubugenel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki 6-7 yıl fevkalade kıymetli bir devredir. Bu devre zarfında iki misli iş imkânı yaratmakmümkündür» dedi.

9- Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen «Toplu işilişkilerinde yeni kanun tasarılarını değerlendirme» konulu sempozyumbaşladı.

10- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Georgi Markoviç Kornienko resmi ziyarette bulunmak üzere İstanbul'a geldi.

11- DİSK's bağlı OLEYİS Sendikası’nın 41 yöneticisinin yargılanmasınaİstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

12- ANKA Ajansı’nın haberine göre; Yargıtay 8. Ceza Dairesi, üç kişiyi13 gün süren işkence sonucu öldürdükleri saptanan bir yüzbaşı, bir teğmen,bir astsubay ve bir doktor hakkında yerel mahkeme tarafından verilen kararı bozdu.

13- 10 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin karar ResmîGazete'de yayınlandı.

14- AP Ajansı’nın Roma ve Kosta Rica çıkışlı haberine göre; OrtaAmerika'da 9 gün sürecek bir geziye çıkan Papa 2. Jean Paul Kosta Rica'nın başkenti San Jose'ye gitti.

15- AP Ajansı'nın Halde ve Hartum çıkışlı haberine göre; İsrail ile Lübnan arasında Halde kasabasında yapılan, «Yabancı birliklerin Lübnan'dançekilmesine ilişkin görüşmelerin 19. turunda görüş ayrılıklarının belirdiğibildirildi.

16- AA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'da üç gün aradan sonra Assam'lı yerli halk ile Bangladeş'li göçmenler arasında yenidençatışmalar başladı.

17- AP Ajansı’nın New York ve Los Angeles çıkışlı haberine göre;ABD'nin California eyaletinde meydana gelen kasırgada 8 kişi öldü, 21kişi de yaralandı.

3 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 27 üniversite rektörüyle DanışmaMeclisi'nde bir toplantı yaptı. Toplantıda, Yüksek Öğretim Yasası’nda yapılması öngörülen değişiklikler konusunda Cumhurbaşkanı Kenan Evren'ebilgi sunuldu ve görüşleri alındı.

2- Başbakan Bülend Ulusu Odalar Birliği Genel Merkezi'nde düzenlenen Başkanlar Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, «Uygulanmakta olankur, teşvik, dış ticaret ve enflasyonla mücadele politikalarından vazgeçilmeyeceğini» belirterek, «Milletçe bugüne kadar katlandığımız fedakârlıklarıheba etmek ve bu sebeple sıkıntı çekmiş vatandaşlarımıza haksızlık etmiş oluruz. Başarısı tescil edilmiş programımızı hedefinden saptırmadanve gevşetmeden uygulamaya devam edeceğiz» dedi.

Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar da konuşmasında «Türk işçisive işvereni et ve tırnak gibi birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Milli ekonominin temel dayanaklarıdır. Bu iki ana unsur birbirlerinin haklarını yoketmemücadelesi içinde değil, birbirlerinin haklarına saygılı ve birbirlerine destekolarak ekonomik milli kalkınma mücadalesi içinde olmalıdırlar. Biz vatansever Türk işçisiyle birlikte ağlayacak, onunla birlikte güleceğiz.» dedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu Bursa sanayi bölgesinde yeni kurulaniplik fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada, «Özel sektörümüzün hammadde ve enerji kıtlığı sebebiyle mevcut kapasitelerini kullanmaz olduğubir durumdan yeni kapasiteler yaratır hale gelmiş bulunmasını sevinçlekarşılıyoruz» dedi.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Türkiye'yi ilgilendiren uluslararasısorunlar konusunda Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, AET ile OrtaklıkKonseyi toplantısı ile ilgili olarak temasların sürdüğünü» belirterek, «BizAET'ye daima şunu belirttik ki, dördüncü mali protokol ekonomik yöndenhayati değildir. Biz bu konuya AET ile Türkiye ilişkilerinin özü açısındanbaktık. Bu açıdan duyduğumuz kaygıyı öbür üyelerin de duyması gerekir.Duymuyorlarsa sorumluluğu da yüklenirler» dedi.

5- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner düzenlediği üçüncü basın toplantısında, «Kaçakçılıkla mücadelenin ana hedef olarak saptandığını» belirterek, «Mevzuat çalışmalarıyla ilgili olarak bugüne değin çeşitli konularda 42 yasa tasarısının hazırlanıp Başbakanlık'a sunulduğunu, bunlardan19'unun yasalaşarak yürürlüğe girdiğini» söyledi.

6- Siyasi Partiler yasa tasansı görüşmelerden sonra Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- Milli Gazete'nin yeniden yayınlanmasına başlandı.

8- Ankara Sıkıyönetim 3 Nolu Askeri Mahkemesi'nde MHP ve yankuruluşlanyla ilgili davaya devam edildi.

9- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun parti Örgütündeyaptığı konuşmada, «Pazar günü yapılan eğitimlerde halkın demokrasi anlayışının yüksek düzeyde olduğu saptandı» dediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi, öte yandan iktidar yanlısı Ethnos gazetesi konuyla ilgiliyorumunda, «Şimdiye kadar çıkan sonuçlara göre, ordu içinde hükümetekarsı herhangi bir hareketlenmenin olmadığı anlaşıldı. Yurdun hiçbir yerinde orduda herhangi bir entrika dönmediği de belirlendi. Böyle olsaydısoruşturmalara çoktan başlanmış olurdu» dedi.

10- Kıbrıs Rum lideri Spiros Kipriyanu, Kıbrıs sorununa ilişkin olarakizlenecek yeni yöntem ve politikayı belirlemek üzere Atina'da YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu ile görüştü.

11- AP Ajansının Kosta Rica çıkışlı haberine göre; Kosta Rica'nınbaşkenti San Jose'nin Juan Santa Maria Havaalanı'nda konuşan Papa II.Paul, «Orta Amerika'da süregelen şiddet eylemleri ve iç savaşa» değinerek, «Yöredeki ülkelerin iç sorunlarını kendilerinin çözümlemesi gerektiğini, yabancı güçlerin bu ülkelerin iç işlerine karışmamalarını» söyledi.

12- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Dürzi lideri Velid Canbolat'ın öldürüldüğü yolunda bir haber çıkması üzerine Dürzi milislerinLübnan'ın merkezindeki dağ kentlerine giden yolları tuttukları LübnanRadyosu tarafından bildirildi.

Öte yandan radyolarda yaymlanan bir polis bildirisinde ise Velid Canbolat'ın Çarşamba günü Amman'a geldiği ve sağlık durumunun iyi olduğubelirtildi.

13- AA’nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği, insansız uzay araçları dizisinden Cosmos 1443'ü dün uzaya gönderdi.

4 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Washington Times gazetesine verdiği demeçte «Türkiye'nin barışseverliğini tüm dünyaya ispatladığını» belirterek, «Kimsenin toprağında bir santim gözümüz yok. Amacımız bütündostlarımızla iyi ilişkileri sürdürmektir. Türkiye ile Yunanistan dost olmalıdır» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu Bursa'da Merinos ve TOFAŞ otomobilfabrika'arında incelemelerde bulundu. Gemlik'teki Sümerbank'a ait Selefon fabrikasını hizmete açan Başbakan Ulusu, devlet teşkilatının Mayısayına kadar yenileneceğini belirterek, «Teşkilatımızı gözden geçirip vatandaşa hizmeti çok daha iyi götürmek için ne mümkünse onu yapmaya çalışıyoruz. Bunun için hastayı hastaya tedavi şeklinde değil, daha başka birtedavi yöntemi uygulatıyoruz» dedi.

3- Devlet Bakanı İlhan Öztrak tedavi edildiği hastaneden taburcu edildi.

4- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı MilliyetGazetesi'nin sorularını yanıtlarken, «3 dersten takıntılı olup da diplomaalamayan öğrencilere bir sınav hakkı daha tanınmasının ilke olarak benimsendiğini» söyledi. Prof. Doğramacı konuşmasında, «Konu, YÖK yasasınabir geçici maddenin eklenmesi konusudur. YÖK 3 derse değin takıntılı(3. ders dahil) öğrenciler için uygulamaya bir esneklik getirmeye yanlıdır.»dedi.

5- 11 banka yöneticilerinden oluşan Bankalar Birliği Yürütme Kurulu,reklam konusunu görüşmek üzere Merkez Bankası'nda toplandı.

6- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi Ermeni terörüyle ilgili olarak yayınladığı mesajda, «Terör hür dünya ülkelerinin sınırlarını zorlamaktadır. Türkiye hedef gösterilerek yapılan saldırıların aslı,hür dünya ve özgürlükçü demokratik rejimlerdir. Türkiye'de 12 Eylül'desöndürülen terör yangını öteki ülkeleri etkisi altına alma çabasındadır»dedi.

7- Ankara Sağlık ve Sosyal Yardım Müdürlüğü'ne Dr. Ertuğrul Gökçeoğlu getirildi.

8- Boğaz geçiş ücretleriyle ilgili yeni uygulama tüm ülkelere ve gemiacentalarına bildirildi.

9- 1983 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek, parçanın seçimi sonuçlandı ve Çetin Alp'in seslendirdiği «Opera» adlı parçabirinci oldu.

10- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Georgi Kornienko Türkiye'den ayrıldı.

11- Trabzon'un Hamsiköy yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 16 kişi hayatını kaybetti.

5 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Atatürk Orman Çiftliği yanında bulunan Ankara Silahlı Kuvvetler Garnizonu tesislerinin inşaatında incelemelerde bulundu.

2- Adalet Bakanı Rıfat Bayazıt Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Devlet Güvenlik Mahkemeleri yasa tasarısının Danışma Meclisi GenelKurulu'nda bugünlerde görüşüleceğini» belirterek, «Hakim ve savcılarımızın iyi yetişmelerini sağlamak istiyoruz. Bu amaçla hazırladığımız 2 yıllıkstaj akademisi hakkındaki yasa tasarımızı da Bakanlar Kurulu'na sunduk»dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam 4. basın toplantısında bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi. Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam,temel eğitim konusunda yaptığı konuşmada, «Temel eğitimin amacı herTürk çocuğuna iyi bir kişi olması için gerekli temel bilgi, beceri, davranışve alışkanlıkları kazandırmak, böylelikle çocuğun bilgi ve becerisi yönünde yüksek öğretim yapmasını sağlamaktır» dedi.

4- Ankara Sanayi Odası tarafından düzenlenen «1982'den 1983'e Türkiye Ekonomisi» konulu seminerin ikinci gününde bir konuşma yapan Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, «Borsa kanunun çıkarılacağını, TürkParası Kıymetini Koruma kararına gerek olduğunu, tüm ekonomik önlemlerin serbest piyasa ekonomisine ulaşmanın araçları olduğunu» söyledi.

5- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, «Fıkra anlatmanın suça teşvik olduğuna» karar verdi.

6- Tercüman Gazetesi'nde «Nasıl Anarşist Oldular» başlıklı bir inceleme yayınlanmaya başlandı.

7- ANKA Ajansı’nın Sofya çıkışlı haberine göre; Bulgaristan TelgrafAjansı Genel Müdürü Boyan Traykov düzenlediği basın toplantısında «Bekir Çelenk'in halen Bulgar makamlarının kontrolü altında olduğunu, BekirÇelenk'in iadesinin olanaksız olduğunu» söyledi.

8- AP Ajansı’nın Kahire çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği, 1981'de elçilerin karşılıklı olarak geri çekilmesiyle sona eren diplomatik ilişkilerinin yeniden kurulması için Mısır hükümetine teklifte bulundu.

9- Geçen hafta içinde 29 Generalin emekliye sevkedilmesinden sonra Yunanistan'da 40 generalin daha emekliye sevkedildiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

10- AA'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador SavunmaBakanlığı sözcüsü, «Papa 2. Jean Paul'e Orta Amerika ülkelerine yaptığıziyaret sırasında, El Salvador'da bir suikast planının ortaya çıkarıldığını»açıkladı.

11- AP Ajansı’nın Sidney çıkışlı haberine göre; Avusturalya'da yapılanerken genel seçimlerde Robert Hawke'nin başkanlığındaki İşçi Partisi çoğunluk sağlayarak iktidara geldi, Liberal Parti Başkanı Malcolm Fraser deBaşbakanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

12- AA'nın Kuala Lumpur çıkışlı haberine göre; Malezya Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Muhtar Haşim ile bir kişi, «Geçen yıl seçim kampanyasısırasında Negri Sembilen eyalet meclisinin eski başkanını öldürmek» suçundan, Yüksek Mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı.

6 Mart 1983

1- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Milliyet Gazetesi'nin, eğitimdüzeyi ve ÜSYM sınavlarında başarı oranı ile ilgili sorularını yanıtlarken,«Başarısızlığın nedenlerini, «Öğretmen yokluğu ve yetersizliği, öğrencininideoloji iio uğraşması, eğitim tesislerinin yetersizliği» olarak sıraladı.

2- Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof. İsmail Türk, «İşçi ücretleri konusunda Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, işçilerin enflasyonhızının üzerinde maaş almalarının zorun'u olduğunu» söyledi.

Türkiye İşveren Sendikaları Yönetim Kurulu Başkanı Halit Narin deyaptığı açıklamada, «Herkes çalıştığının karşılığını düşündüğü seviyede değil, ekonominin elverdiği ölçülerde paralel olarak ancak, enflasyonun dagerisinde kalmadan almalıdır» dedi.

Türkiye Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı AliKoçman ise, «Ücret tespiti bir hesap meselesidir. Bu nedenle kaynak ilezam oranı ve neticede enflasyon oranı arasında çok yakın ilişkiler vardır»dedi.

3- ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Robert Strause Hupe Akajans'a yaptığı açıklamada, «Biz Türkiye ile dış saldırıya karşı savunmasını güçlendirmesi için işbirliğinde bulunuyoruz. Bunun amacı demokrasinin yeniden kurulması için gerekli olan güven ortamının yaratılmasıdır.»

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir İlkel'in konuğu olarak yurdumuza gelen Pakistan Petrol ve Tabii Kaynaklar Bakanı Rao Farman AliKhan Türkiye'den ayrıldı.

5- Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan 108 sanık hakkında beraat kararı verildi.

6- 193 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin BakanlarKurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

7- Basında yer alan bir habere göre; Yunanistan'da haftalık olarakyayınlanan iktidar yanlısı To Vima Gazetesi, «Bekir Çelenk'in Şubat ayındaYunanistan'da bulunduğunu» ileri sürdü.

8- Federal Almanya'da genel seçimler yapıldı.

9- AP Ajansı'nın Sidney çıkışlı haberine göre; Avusturulya'nın Yeniiktidar Partisi'nin lideri Bob Hawke televizyona verdiği demeçte, «Bağımsız bir dış politika izleyeceklerini, ABD ile ilişkilere verdikleri önemin gelecekte de devam edeceğini» söyledi.

10- Reuter Ajansı'nın Bahreyn çıkışlı haberine göre; Suudi ArabistanSavunma Bakanı Sultan Bin Abdülaziz yaptığı açıklamada, «6 ülkeden oluşan Körfez işbirliği Konseyi'nin bölgede bir silah sanayii kurma olasılığıkonusunda çalışmalar yaptığını» söyledi.

11- Fransa'da belediye seçimlerinin ilk turu yapıldı.

12- ANKA Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak'ın başkentiBağdat'ta Fransa Havayolları (Air France) bürosunda patlayan bomba 1kişinin ölümüne, iki kişinin de yaralanmasına neden oldu.

7 Mart 1983

1- Çalışma Bakanı Prof. Turhan Esener Federal Almanya'daki seçimsonuçları ve yeni yönetimin Türk işçilerine yaklaşımı konusunda MilliyetGazetesi'nin sorularını yanıtlarken, «Alman hükümetinin kendi ülkesindekiişsizliği düşünürken Türkiye'deki sosyal durumu da dikkate alması şarttır.OECD ülkeleri arasındaki işsizlik sorununun çözümü için uluslararası dayardım ve işbirliği öngörülmektedir» dedi.

2- Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan PTT Bölge Başmüdürleri toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, «1983-1993 yıllarını kapsayan Ulaştırma Ana Planının uygulanmasıyla birlikte telefon ve teleks için beklemesüresinin kaldırılmış olacağını» söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam başkanlığındaki Yüksek ÖğretimKurulu, yasada yapılacak değişiklikleri görüşmek üzere Ankara'da toplandı.

4- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Deniz Ulaş-İş Sendikası 7.Genel Kurul toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, «Biz serbestçeyönetilmek istiyoruz. Çalışanların müdafasını yapacak olan sendikalarınaidatını kendisinin belirlemesini kendini denetleyip kendi yöneticisini kendisinin seçmesini istiyoruz. Bu haklarımızın özüne dokunulmaması öndegelen dileğimizdir» dedi.

5- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi sosyal politika bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cahit Talaş görevinden istifa etti.

6- 23 Ocak 1983 tarihli «Tuhaf bir tasarı» başlıklı yazıda CumhuriyetGazetesi sahibi ve başyazarı Nadir Nadi ile yazı işleri müdürü Okay Gönensin hakkında «Halkı suça tahrik ve teşvik ettikleri» iddiasıyla açılandavaya İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'ndebaşlandı.

7- Fransa'da düzenlenen bir kültür gecesinde «Türkiye'nin yurt dışındaki itibarını zedelediği» gerekçesiyle tiyatro sanatçısı Işık Yenersu'nunAnkara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmasına başlandı.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Barış Derneği davasına, yazılı belgelerin okunması ile devam edildi.

9- Zonguldak'ta Ereğli Kömür İşletmeleri'nin Kandilli üretim havzasındaki Armutçuk ocağında akşam saatlerinde meydana gelen grizu patlamasında 67 işçi öldü, 86 işçi de yaralandı.

10- Federal Almanya'da dün yapılan genel seçimlerde Başbakan Helmut Kohl başkanlığındaki iktidardaki Hristiyan Sosyal Demokrat Parti ileHristiyan Sosyal Birlik Partisi Federal Meclıs'te 244 milletvekilliği eldeettiler. Muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti ise 190 Hür Demokrat Parti35, Yeşiller Partisi de 27 milletvekilliği kazandı.

11- AP Ajansı’nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Bağlantısız Ülkelerin 7. doruk toplantısı Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de HindistanBaşbakanı indira Gandi'nin yaptığı bir konuşma ile açıldı. Başbakan Gandiaçılış konuşmasında, «Dünya ekonomisindeki durgunluk ve nükleer savaşfelaketinin tüm insanlığı yıkıntının eşiğine getirdiğini» belirterek, «İran Irak arasındaki savaşa son verilmesi ve Afganistan'da durumun normaledönmesi için» çağrıda bulundu.

8 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Zonguldak'ta meydana gelen grizupatlaması nedeniyle yayınladığı mesajda «İhmali görülenlerin kısa zamandameydana çıkartılmasını ve cezalandırılmasını» istedi.

Başbakan Bülend Ulusu da incelemelerde bulunmak üzere Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir İlkel ilebirlikte Zonguldak'a gitti.

Maden Federasyonu yetkilileri olayla ilgili olarak «15 Şubat 1983 tarihinde Çalışma Bakanlığı'na rapor vererek maden işyerlerindeki işçilerin güvenliğinin yetersizliğini belirttiklerini» açıkladılar.

2- Köy işleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney, Toprak İskan İlMüdürleri toplantısında yaptığı konuşmada, «Köy dağılımı içinde 90 bin yerleşim ünitesinin altyapı hizmetlerine ihtiyacı olduğunu» söyledi.

3- Türk-İş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir UBA'ya yaptığı açıklamada «Yeni bir gelişme olan serbest bölgelerde uygulanacak işçi hakları veücretlerin ülkedeki ücretlerde dengesizlik ve kargaşa yaratacağını» söyledi.

4- Ereğli Kömür İşletmeleri'nin Kandilli Üretim Havzası'ndaki Armutçuk kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında ölülerin sayısı98'e yükseldi.

5- AET'nin Türkiye'nin ihraç ettiği tişört ve ham beze 15 Temmuztarihine kadar geçerli olmak üzere kısıtlamalar getirdiği, basında yeralanhaberlerde bildirildi.

6- Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye ilgili durum görüşülürken birkonuşma yapan Bakanlar Konseyi Dönem Başkanı Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher «Türkiyede tam demokratik koşullarla bir seçim yapılmaz ve gerçek bir parlamenter rejim kurulmazsa, tutumumuzu buna göre ayarlayacağız. Daha önceki hükümetlerin yaptıklarıhatalar, bugünkü Türk hükümetinin yaptığı hataları haklı gösteremez» dedi.

7- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı RonaldReagan bir grup Amerikalı parlamenteri kabul sırasında yaptığı konuş-

mada, «Federal Almanya topraklarına Pershing 2 füzeleri yerleştirilmesiprogramını sürdürmenin Sovyetler Birliği'ni ciddi biçimde görüşmeye zorlamak için gerekli olduğunu» söyledi.

8- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; ABD, Küba LideriFidel Castro'nun «ABD'nin kendisini öldürmeyi planladıkları» yolundaiddiasını reddetti ve yalanladı.

9- Yabancı ajansların haberine göre; Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de yapılan Bağlantısızlar Doruk Toplantısının ikinci gününde toplantıyakatılan ülkelerden Bahreyn, Bangladeş, Senegal, Endonezya, Malezya, Fas,Pakistan ve Suudi Arabistan, «Kıbrıs sorununun iki toplum arasında karşılıklı müzakerelerin sürmesi ile çözümlenebileceği yolunda bir metin önerisi» sundular.

10- AA'nın Guatemala çıkışlı haberine göre; Orta Amerika ülkelerineyaptığı ziyareti sürdüren Papa 2. Jean Paul, Guatemala'da yaptığı konuşmada, «Terör olaylarına karıştığı gerekçesiyle 6 gencin idam edilmesini»kınadı.

11- 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı.

9 Mart 1983

1- İçişleri Bakanı Sefahattin Çetiner Ankara'da yapılan Mülkiye Müfettişleri ve Mahalli İdareler Kontrolörleri toplantısını açarken yaptığı konuşmada «Herhangi bir suistimai veya yolsuzluk karşısında yasaların belirttiği uygulamalara vakit geçirilmeksizin başlanması gerekmektedir» dedi.

2- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı Siyasi Partiler tasarısını incelemekte olan Milli Güvenlik KonseyiAnayasa Komisyonu'na brifing verdi.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Zonguldak'ta grizu patlamasınedeniyle yaşamlarını yitiren işçiler için saygı duruşu yapıldı.

4- Danışma Meclisi'nde görüşülen Başbakan, Bakanlar ve Müsteşarlar ile Türkiye'nin dış temsilciliklerinde üst düzeyde görevli bulunan diplomatların konut giderleri devletçe karşılanacak olanların maaşlarındanyüzde 20 tutarında kesinti yapılmasına ilişkin tasarı kabul edildi.

5- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı belgeliöğrencilerin yeni bir hak edinmeleriyle ilgili olarak Milliyet Gazetesi’neyaptığı açıklamada, «Belgeli öğrencilere yeni bir hak verilmesinin DanışmaMeclisi'nin görevi olduğunu, üniversitelere mali esneklik sağlanmasınınüniversitelerin nakit sıkıntısı çekmemesinin büyük önem taşıdığını» söyledi.

6- Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yayınlanan üretim raporunda,1982'nin 11 aylık döneminde yerli otomobil üretiminin yüzde 33 artış,gösterdiği belirtildi.

7- Zonguldak'ın Armutçuk bölgesinde meydana gelen grizu patlamasıile ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü, yetkililer tarafından açıklandı.

8- Atatürk'ün 1938 yılında yönettiği Ege manevraları sırasında kaldığı bir evin, Selçuk ilçesi Çamlık köylülerince müze haline getirileceğibasındaki haberlerde yer aldı.

9- Anayasa Mahkemesi'nde, «Memuriyet görevini kötüye kullanmak»suçundan yargılanan Bayındırlık eski bakanlarından Selahattin Kılıç, delilyetersizliğinden beraat etti.

10- Hakkında gıyabi tutuklama kararı vicahiye çevrilen kapatılan Politika gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü Tamer Kayaş tutuklandı.

11- 6. kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan «Emeğin Birliği» ve «Birlik Yolu» adlı yasa dışı örgütlere mensup 29 militan, 2 ile 33 yıl arasında hapis cezalarına mahkumedildi.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Nolu Askeri Mahkemesi'ndeuyuşturucu madde kaçakçılığı yapmak suçundan yargılanan bir şilebin 16personelinden 13'ü hakkında ömür boyu hapis cezası, 3'ü hakkında daberaat kararı verilmesi istendi.

13- Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Galip Balkar ile makam şoförüNecati Kaya iki terörist tarafından açılan ateş sonucu yaralandılar. Olayamüdahale etmek isteyen Yugoslav öğrenciyi de öldüren teröristlerden biriyaralı olarak ele geçirildi.

Daha sonra ajanslara telefon eden meçhul kişiler olayın sorumluluğunu «Ermeni Soykırım Adalet Komandoları» adlı Örgütün üslendiğini bildirdiler.

Yaralı olarak hastaneye kaldırılan Büyükelçi Galip Balkar ile NecatiKaya'nın tedavi altına alındıkları, bu arada iki teröristin de Lübnan pasaportu taşıyan Ermeni oldukları polis yetkililerince açıklandı.

14- Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi'yi öldüren Mehmet Ali Ağca'ya «suça azmettirmek» suçunu işleyen ve İsviçre'de tutuklu bulunanMehmet Şener'in, Türkiye'ye iade edilmemek için Uluslararası İnsan Hakları Kuruluşlan'na başvurduğu haberi Milliyet Gazetesi'nde yer aldı.

15- Romanya'da yapılan Türkiye - Romanya arasındaki özel maçtaTürk takımı 3 - 1 mağlup oldu.

16- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Savunma Bakanlığı'nın yayınladığı bir raporda «Sovyetler Birliği’nin denemelerini gerçekleştirdiği yeni «Blackjack» uzun menzilli bombardıman uçağının 1986 veya1987'de yakıt almadan Birleşik Amerika topraklarında herhangi bir yeribombalayabileceği» belirtildi.

17- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Güney Asya Dairesi Başkanı Howard Schaffer Bağlantısız Ülkeler 7. doruk toplantısı ile ilgili olarak Temsilciler Meclisi Alt Komitesi'nde yaptığı konuşmada, «Hindistan, geçtiğimiz iki yıl içinde Batıile özellikle ekonomik ve ticari alanlarda ilişkilerini güçlendirdi, aynı zamanda Sovyetler Birliği ile de sağlam ve önemli bağlar kurdu. Genellikleılımlı ve yapıcı politika izeyen Hindistan, bu tutumunu 4 yıl süre ile başkanlık edeceği Bağlantısızlar hareketine de aşılayacaktır» dedi.

18- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre, Yeni Delhi'de devam eden Bağlantısız Ülkeler 7. doruk toplantısında bir konuşma yapanLibya Başbakanı Abdüssellam Callud «Amerikan Merkezi Haberalma örgütü (CIA) nın Libya lideri Albay Muammer Kaddafi'yi öldürtmek için çabaharcadığını» öne sürdü.

19- Polonya'da Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa'ya suikastplanı ile ilgili olarak soruşturmanın sürdüğü, Walesa'nın 1981 Ocak ayındaRoma'yı ziyareti sırasında kaldığı otelin yöneticilerinin ifadesinin alındığı,AA'nın Roma çıkışlı haberinde bildirildi.

20- AA'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador SavunmaBakanı General Guillerno Garcia gerillalara yaptığı bir çağrıda, «Silahlarını bırakmalarını ve bu yıl sonunda doğru yapılacak seçimlere katılmalarını» istedi.

10 Mart 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi ve Kara Kuvvetleri Komutanı OrgeneralNurettin Ersin'in Piyade Astsubay Üstçavuş Mehmet Demircioğlu hakkındaki özel af yasası teklifi Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

2- Türk-Romen Karma Ekonomik Komisyonu'nun 22 - 24 Kasım tarihleri arasında Ankara'da yapılan toplantısı sonunda imzalanan protokolBakanlar Kurulu'nca onaylandı.

3- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin THA'ya yaptığı açıklamada«1984'te AET'ye tam üyelik için başvuru konusunda çalışmaların sürdüğünü» belirterek, «AET'nin Türk tekstil ürünlerine karşı aldığı kısıtlamatedbirlerini tamamen ekonomik nedenlere dayalı olarak gördüklerini» söyledi.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu İstanbul Ticaret Odası'ndasanayici ve iş adamları ile yaptığı toplantıda «Hedeflerinin enflasyonuyüzde 20'ye indirmek olduğunu, bankacılıkta en kısa zamanda ıslahat yapılacağını» belirterek, «Bankalar kamusal kuruluşlardır, ticari değil. Türkiye'de bankalar maalesef salt ticari kuruluş görüntüsündeler, her holdingde kendi bankasını kurmaya çalışıyor. Bu mümkün olamaz. Ayrıca bankalara zarar eden şubelerini kapatmalarını öneriyorum» dedi.

5- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu Danışma Meclisi'nde TopluKonut Fonu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «1983 yılı içinde fona 20milyar lira ayrıldığı halde şu ana kadar tahsis edilen miktarın 1 milyar liradolayında kaldığını» belirtti.

6- Çalışma Bakanı Prof. Turhan Esener Türk-İş Yönetim Kurulu toplantısına katıldıktan sonra yaptığı açıklamada, «Maden kazalarının önlenmesi için ilk alınacak önlem maden dairesi teşkilat kanununun çıkartılarakyeni teknolojinin bİran önce Türkiye'ye getirilmesidir.» dedi.

Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide de yaptığı açıklamada, «Böylesinebüyük kazaları önlemek için acil tedbirler almak ve koordineli çalışmalaryapmak gerekir» dedi.

7- Danışma Meclisi'nde görüşülmesine başlanan Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin kuruluş ve yargılama usulleri hakkında yasa tasarısının 9 maddesi kabul edildi ve 8 ilde Devlet Güvenlik Mahkemesi kurulması kararlaştırıldı.

8- Çevrenin korunması, iyileştirilmesi, doğal kaynakların rasyonelkullanımının ve yönetiminin sağlanmasını amaçlayan çevre yasa tasarısıDanışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

9- PTT Genel Müdürlüğü telefon tesis ücretlerine, yurt içi ve yurtdışı mektup ücretlerine zam yaptı.

10- Zonguldak'ın Armutçuk maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında ölenlerin sayısının 102'ye yükseldiği, kurtarma çalışmalarının veolayın soruşturmasının yürütüldüğü yetkililerce açıklandı.

11- Basında yer alan bir habere göre, Ankara Hukuk Fakültesi KamuHukuku profesörü Münci Kapani istifa etti, Basın Yayın Yüksek Okuluöğretim üyelerinden Metin Kazancı da görevinden ayrıldı.

12- İzmir Buca Cezaevi'ne uyuşturucu madde sokmak ve dağıtmaktan yargılanan 6 kişi, İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce toplam 60 yıl hapsemahkum oldu.

13- İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 8 kişilik bir uyuşturucumadde şebekesi yakalandı.

14- Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Galip Balkar'ı makam otomobilinde otomatik silahlarla vuran Ermeni teröristlerden ikincisinin de yakalandığı, Lübnan pasaportu taşıyan Ermeni teröristin adının Raffi AlexanderElbekyan olduğu, Yugoslavya İçişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından açıklandı, öte yandan Galip Balkar'ın halen koma durumunda olduğu dahastane yetkililerince bildirildi.

15- Ajansların Londra çıkışlı haberlerine göre; İngiltere hükümetinintüketici işlerinden sorumlu Bakanı Gerard Vaighan, «Kıbrıslı Rumların başvurusunun kabul edilmediğini, İngiltere hükümetinin Kıbrıslı Türk işadamıAsil Nadir'in şirketleri hakkında soruşturma açmayacağını» açıkladı.

Öte yandan şirketin hisse senetlerinin artmaya başladığı da ajanshaberlerinde bildirildi.

16- Londra'da kurulmuş 12 Kıbrıslı Türk Derneğinin, İngiltere KıbrısTürk Örgütleri Konseyi» adı ile birleştikleri basındaki haberlerde yer aldı.

17- Yabancı ajansların Londra çıkışlı haberlerine göre; Petrol İhraçEden Ülkeler Örgütü (OPEC) Petrol Bakanlarının Londra'daki toplantılartnda, petrolün fiyatının varil başına 5 dolar indirelerek 29 dolar olmasıkararlaştırıldı.

18- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de çalışmalarını sürdüren Bağlantısız Ülkeler'in 7. doruktoplantısında, «Afganistan'ı işgal eden Sovyet birliklerinin derhal bu ülkeden çekilmesi, İran-Irak savaşının sona erdirilmesi» istendi.

19- AP Ajansı’nın Haiti çıkışlı haberine göre; Orta Amerika ülkelerineyaptığı 8 güniük ziyaretin sonunda Haiti'de bulunan Papa 2. Jean Paulülkesine döndü.

11 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerini kapsayan gezisine çıkmak üzere Malatya'ya gitti. BeraberindeMGK üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Başbakan Bülend Ulusu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir İlkel ilebirlikte Malatya'ya giden Cumhurbaşkanı Evren, halka hitaben yaptığı konuşmada, «Yeni seçim döneminde halkın kendi içinden yeni temsilcilerçıkarıp bunları seçmelerini» istedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türkiye'nin Belgrad BüyükelçisiGalip Balkar'a Ermeni teröristlerce yapılan saldırı ile ilgili olarak üzüntülerini bildiren Yugoslavya Cumhurbaşkanı Peter Stamboliç'e gönderdiği cevabi mesajda, «Türk hükümeti ve Türk halkı makamlarınızın iki katilin yakalanması için gösterdiği etkin, güçlü ve kararlı davranışlarından derinşekilde etkilenmişlerdir» dedi.

3- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin serbest bölgelerle ilgili olarakyaptığı açıklamada, «Serbest bölgelerle ilgili hazırlanan karar taslağındaüç ayrı tipte serbest bölge oluşturulmasının öngörüldüğünü, Alt komitedeki görüşmelerin tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde de BakanlarKurulu'nda görüşülmeye başlanacağını» bildirdi.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu «Mali dengesizlikleri gidermek, bu arada bankacılık sisteminin yeniden örgütlenmesi, işleyişi, çekkullanımının disipline edilmesi, mevduat sigortası fonu oluşturulması vebenzeri konularda kanun gücünde kararnameler çıkarılması için» yetkiverilmesini istedi ve Danışma Meclisi'nde gizli birleşim yapılması amacıylabaşkanlık divanına resmen başvurdu.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, İstanbul'da yayınlanan Middle EastReview dergisiyle yaptığı söyleşide, «Arap ve Müslüman ülkelerle olanilişkilerin güçlendirilmesi, Türkiye'nin dış politikasının en önemli unsurlarından biridir» dedi.

6- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, beraberindeki bir heyetleiki ülke bankaları arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla Irak'a gitti.

7- Meslek yüksek okulları için Yüksek öğrenim Kurumu (YÖK)'e Meslek Yüksek Okulları Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)e kredi kredi vermek amacıyla İstanbul, İzmir, İzmit, Ankara, Ceyhan, Osmaniye ve İskenderun'da incelemelerde bulunan Dünya Bankası heyetinin başkanıCliv Sinclair Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında olumlu gelişme gösteren nadir ükelerden biri. Bunu sürdürebilmesi için de iyi yetiştirilmiş değerli elemana gereksinme var.Meslek yüksek okullarının önemi bugüne dek yeterince değerlendirilmemiş. Dönüşte Dünya Bankası'na gerekli raporu vereceğim. Bundan sonraen geç 18 ay içinde kredinin sağlanacağını umuyorum» dedi.

8- Gölcük Donanma ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi,«Adam öldürmek, suç aleti tabancayı saklamak ve komünizm propagandası» yapmaktan sanık Urfa İGD üyesi Cahit Albayrak hakkında verdiğiölüm cezasını, sanığın yaş durumunu dikkate alarak 20 yıl hapse çevirdi.

9- İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Abidin CevherÖzden'in (Banker Kastelli) tahliye istemi reddedildi.

10- İki Ermeni teröristin silahlı saldırısı sonucu ağır yaralanan Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Galip Balkar, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayda yaralanan makam şoförü Necati Kaya'nın sağlık durumunun iyiye gittiği Yugoslav yetkililerince açıklandı.

11- Türkiye'nin ekonomik durumu ve gelecekteki konumuyla ilgiliBonn'da basın toplantısı düzenleyen OECD Türkiye Konsorsiyumu BaşkanıDr. Rolf Geberth «Alınan önlemler sayesinde enflasyon oranının süratledüşürüldüğü, ödemeler dengesindeki açığın azaltıldığını ve yabancı sermaye yatırımları için elverişli koşullar yaratıldığını» belirterek, «Alman sanayicilerini Türkiye'ye yatırım yapmaya» çağırdı.

12- AA'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Türk Federe DevletiBaşkanı Rauf Denktaş, «Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu»nun YeniDelhi'deki Bağlantısız Ülkeler doruk toplantısında yaptığı konuşmada sadece Yunan propagandasını tekrarladığını ve Türk toplumunun güveniniyeniden sarstığını» söyledi.

13- AA'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; Kıprıs Rum Yönetimi lideriSpiros Kipriyanu Yeni Delhi'de Bağlantısız Ülkeler 7. doruk toplantısındayaptığı konuşmada «Kıbrıs sorununun 1974 barış harekatı ile başladığını, dünya kamuoyunun, Ada'daki mevcut durumu daha fazla hoşgörü ile karşılamayacağını Türkiye'ye açıkça ve kararlı bir şekilde belirtmesi gerektiğini» öne sürdü.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıReagan Kongre'de yaptığı konuşmada «El Salvador'daki durumun ABD'nin güvenliğini tehdit ettiğini» öne sürdü ve «Ülkede komünist gerillaların bir zaferini önlemek için bu ülkeye daha fazla askeri yardım yapılmasını» istedi.

12 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren yurt gezisinin ikinci gününde Adıyaman'da yaptığı konuşmada, «Huzur ortamına ulaşıldığını, ancak bunun devamının çeşitli koşullara bağlı olduğunu, geri kalmış yöreleri kalkındırmakonusundaki çabaların cumhuriyetle başladığını, devletin denetiminin etkin bir biçimde yapılması gerektiğini» belirterek, «Şuna emin olunuz kiTürkiye'nin kalkınması, mutluluk ve refahı için büyük fedakârlık gösteriyoruz» dedi.

Daha sonra Cemberlitaş petrol kuyusunda incelemelerde bulunanDevlet Başkanı Evren ve beraberindekiler, Elbistan'a geçerek Afşin-Elbistan Termik Santralinde incelemelerde bulundular.

2- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi önen İzmir'de yaptığı açıklamada, «1983 yılı içinde tarım sektörüne verilecek krediler için 625 milyar liralık bir fon ayrıldığını» söyledi.

3- Yüksek öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu'nun 44. olağan genelkurulu Ankara'da yapıldı.

4- İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy, doğumunun 110. yıldönümünde törenlerle anıldı.

5- Zonguldak Valisi Galip Demirel, Armutçuk bölgesinde Kandilli kömür ocağında grizu patlaması sonucu meydana gelen göçüklerin temizlenme işleminin tamamlandığını açıkladı.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca Yargıtay'da boş bulunanüyeliklere yapılan atamalara ilişkin karar Resmi Gazete'ds yayınlandı.

7- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; terörist Mehmet AliAğca'nın sorgulaması sırasında Polonya'daki Dayanışma Sendikası lideriLech Walesa'ya karşı girişilecek suikastın planlarını bir Bulgar diplomatınevinde hazırladıklarını bildirdiği, İtalyan Corrire Della Sera gazetesindeaçıklandı.

8- AA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ın başkentiYeni Delhi'de düzenlenen Bağlantısız Ülkeler 7. doruk toplantısı sona erdi.

Toplantıdan sonra yaynlanan sonuç bildirisinde, «İran-Irak savaşma sonverilmesi, nükleer silahlanmanın durdurulması, Afganistan'dan yabancıgüçlerin çekilmesi» konularına da yer verildi.

Öte yandan Hindistan Başbakanı İndira Gandhi, «Yeryüzünde dayanışma ve barış sağlanması için» süper güçlere çağrıda bulundu.

9- Yunanistan'da devlet memurlarının uygulamaya koydukları 24 saatlik uyarı niteliğindeki genel greve katılma oranının yüzde 50 olduğu, YunanDevlet Memurları Sendikaları Örgütü (ADEDY) Genel Sekreteri YeorgiosBranis tarafından açıklandı.

10- Akajans'ın Nürnberg çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'nınNürnberg'deki Garanti Bankası şubesi meçhul kişilerce bombalandı.

11- AA'nın Caracas çıkışlı haberine göre; Caracas-Burquismeto içseferini yaparken düşen DC-9 tipi yolcu uçağında 35 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

13 Mart 1983

1- Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün KaraHarp Okulu'na öğrenci olarak girişinin 84. yılı törenle kutlandı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Güneydoğu ve Akdeniz gezisininson gününde Antakya ve Mersin'de vatandaşlara hitaben birer konuşmayaptı. Cumhurbaşkanı Evren Mersin'de yaptığı konuşmada, «Eski siyasipartilerin hemen hemen aynı kişilerle, yalnız iki isim değiştirerek yenidenortaya çıkmalarına müsade etmeyeceklerini» belirterek, «Artık Türk milleti önünde uzanan yolda eski liderlerin, taraftarlarının fenerleriyle değil,yeni kurulacak yepyeni partilerin ve kişilerin nurlu projektörleriyle yürümeye kararlıdır» dedi. Cumhurbaşkanı Evren Antakya'daki konuşmasındada «Alevi-Sünni mezhep ayrılığı yapmak isteyenlerin bulunduğunu, vatandaşlardan birliği korumalarını» istedi.

3- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «NATO işyerlerinde çalışan işçilerin ücretlerinde bir azalma olmasının söz konusu olmadığını» bildirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'na yeni atamalaryapıldı.

5- Ankara'da yapılan 28. Balkan Kros Şampiyonasında büyük erkeklerde Mehmet Yurdadön şampiyon oldu. öte yandan Türkiye takım halindebirinciliği elde etti. Genç bayanlar da Türkiye takım halinde ikinci oldu.

6- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda Hüseyin üye adlı bir kişinin idam cezası onaylandı.

7- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un Lübnan'dan İsrail Suriyeve Filistin birliklerinin çekilmesi konusundaki çabalarını hızlandırdığı veWashington'da İsrail ve Lübnan temsilcileriyle yaptığı görüşmeler sonundaçekilmeye ilişkin anlaşma taslağının ortaya çıkacağı, AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberinde bildirildi.

8- Fransa'da yapılan yerel seçimlerin ikinci turunda iktidardaki solparti oyların yüzde 51'ini, sağ partiler ise yüzde 48'ini elde etti.

9- AP Ajansı’nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Bağlantısız Ülkeler 7. doruk toplantısının son gününde Devlet Başkanları gazetecilerin görüşme isteklerini kabul etmediler.

10- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'nın Gdanskkentindeki Lenin Tersanesi önünde düzenlenen bir gösteriye katılmak isteyen Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa polis tarafından engellendi,100 kişi gözaltına alındı.

11- DPA'nın İslamabad çıkiş'ı haberine göre, Pakistan Devlet BaşkanıGsnsral Ziya Ül Hak, «Ülkesinde ABD'ye askeri üs sağlandığı» yolundakiiddiaları yalanladı.

12- AP Ajansi'nın Harare çıkışlı haberine göre; Zimbabwe muhalefetlideri Joshus Nkomo hayatının tehlikede olduğu gerekçesiyle sığındığıBotanava'dan ayrılarak Londra'ya aitti.

13- Bengladeş askeri yönetiminin hazırlanacak yeni anayasayla ilgiliolarak görüşlerine başvuracağı 6 muhalefet üçeri hakkındaki tutuklamakararını kaldırttığı, DPA'nın Dakka çıkışlı haberinde bildirildi.

14 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada,«Bütün yurttaşlarımıza sağlık hizmetlerini etkili ve eşit bir şekilde sunduğumuz zaman inanıyorum ki, gelecekte tıp bayramlarını daha büyük birmutluluk ve coşkuyla kutlayacağız» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, bankerzedeler, faiz sistemi ve MEYAKkesintileri konusunda Tercüman Gazetesi’ne yaptığı açıklamada «Tasfiyeişlemlerinin devam ettiğini, yürürlükteki serbest faiz sisteminin «paranınkullanılma bedelinin ekonominin diğer gelişmeleri ile ahenkli olarak kendiliğinden belirmesi» olduğunu, MEYAK kesintilerinin ödenmesinde memurun lehine netice verecek bir karar alınacağını» söyledi.

3- Devlet Güvenlik Mahkemeleri kuruluş ve yargılama usulleri hakkındaki yasa tasarısı Danışma Meclisi'nde kabul edildi.

4- Türk-İş Yönetim Kurulu'nun çalışma yasalarıyla ilgili görüşleri MilliGüvenlik Konseyi İhtisas Komisyonu Başkanlığı'na verildi.

Konuyla ilgili olarak İcra Kurulu'nun açıklanmasında, «Türk-İş Yönetim Kurulu yeniden düzenleme hacmindeki taslaklarda öngörülen değişikliklerin 20 yıllık uygulamayı, bu süre içinde yargı kararlarıyla yapılan yönlendirmeleri ve işçi - işveren ilişkilerinin sağlıklı bir yapıya kavuşturulabilmesinde son derece değer taşıyan deneyimleri bir çırpıda ortadan kaldırabilecek nitelikte görülmüştür» denildi.

5- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halil NarinAnkara'da yaptığı açıklamada, «Çalışma yaşamıyla ilgili yasaların değiştirilmek üzere bulunduğu bir sırada sözlerinin yanlış değerlendirilmesine veistismarına göz yummayacaklarını» belirterek «Türk işvereni ve işçisi bugün her zamankinden daha fazla bu ilkelerin şuuru içinde bulunduğundanhiç kimsenin şüphesi olmaması gerekir. Bu gerçek gözönünde tutularakişveren ve işçi temsilcilerinin yaptıkları iyi niyetli konuşmalar yanlış değerlendirilmemeli ve istismar konusu yapılmamalıdır» dedi.

6- Kent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın yaptığı açıklamada, «Ankara'da hava kirliliğini azaltmak amacıyla, Ankara içinde yeni iskan izni verilmemesini» istedi.

7- Denizkurdu-83 tatbikatının birincisi Gölcük Donanma ve Sıkıyönetim Komutanı Oramiral Zahit Atakan'ın komutasında başladı.

8- Ermeni teröristlerce şehit edilen Türkiye'nin Belgrad BüyükelçisiGalip Balkar'ın cenazesi Belgrad'da yapılan törenden sonra Yugoslav Havayolları'na bağlı özel bir uçakla Ankara'ya getirildi.

9- Basında yeralan bir habere göre; Ankara Üniversitesi SiyasalBilgiler Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. İlber Ortaylı, Doç. Dr. Hasan Ersan ve Doç. Dr. Fazıl Sağlam ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi. Doç. Dr. Ercan Kızılay görevlerinden istifa ettiler.

10- 14 Mart Tıp Bayramı kutlandı.

11- İstanbul Beylerbeyi'nde tarihi İsmail Hakkı Efendi Yalısı'nda çıkanyangın sonucu Hamid-i Evvel Camii ve 12 dairelik bir apartman tamamenyandı, yangında can kaybı olmadı.

12- AP Ajansı’nın Washington çıkışlı haberine göre; İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile yaptığı görüşmelerden sonra gazetecilere verdiği demeçte, «Lübnandan İsrail askerleri çekilmeden önce Lübnan'la İsrail arasında güvenlik konularında yakın işbirliği oluşturulması gerektiğini» söyledi.

13- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'nınSchlesvig-Holstein eyalet parlamento seçimlerinde iktidardaki HristiyanDemokrat Parti ile Hristiyan Sosyal Birliği (CDU/CSU) oyların yüzde 48'inielde etti.

14- AP Ajansı’nın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'da6 Mart'ta yapılan genel seçimlerden sonra parlamentoya giren Yeşiller'ingrup başkanı Warner Vogel grup başkanlığından istifa etti.

15- AP Ajansı’nın Larissa çıkışlı haberine göre; Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu Larissa'da subaylarla yaptığı görüşmede, «ÜlkesindekiABD üslerinin NATO'nun savunmasıyla bir ilgisi bulunmadığını» söyledi.

16- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'da yapılan yerel seçimlerin ikinci turunda iktidardaki sol parti oyların yüzde 50.12'sini aldı.

15 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Belgrad'da Ermeni teröristlerceşehit edilen Büyükelçi Galip Balkar'ın katillerini yakalamakta başarı veözveri gösteren Yugoslav vatandaşlarına Türk ulusu adına birer altın madalya ve armağanlar vereceği Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkilerDairesi Başkanlığı tarafından açıklandı.

2- Ermeni teröristlerin saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden 33.şehidimiz Belgrad Büyükelçisi Galip Balkar için Başbakanlık'ta devlet törenidüzenlendi. Törende bir konuşma yaban Dışişleri Bakanı İlter Türkmen,«Bugüne kadar 22 şehit vermiş olan Dışişleri Bakanlığı mensupları milletimizin takdir ve desteğinden emin olarak her zaman olduğu gibi bundansonra da kalplerinde şehit düşmüş kardeşlerinin acısını daima hissetmekle beraber feregat, cesaret ve şevk ile görevlerine devam edeceklerdir. Bu feragatin ve cesaretin en anlamlı örneğini vermiş olan Galip Balkar'ın hatırasına karşı görevimizi ancak bu şekilde yerine getirebiliriz.»dedi.

Daha sonra Dışişleri Bakanlığımdan bir heyet Yugoslav yetkililerine teşekkür ettiler.

Büyükelçi Galip Balkar'ın cenazesi Maltepe Camii'nden sonra CebeciAskeri Şehitliği'ne götürüldü ve toprağa verildi.

3- Bankalar Kanunu'nun 60. maddesine dayanılarak Hisarbank ve İstanbul Bankası'nın yönetimi, Maliye Bakanlığı'nca tayin edilen beşer kişilik«Geçici Yönetim Kurulları» na bırakıldı.

Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu bu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Daha önce bu bankalara sermaye arttırımına gitmelerinin istendiği, bankaların da bunu sağlayamadıkları gözönüne alınarak buyola başvurduklarını» belirtti ve «Maliye Bakanlığı'na Bankalar Kanunu bazıyetkiler vermiştir. Kanunun ilgili maddeleri bu durumda olan bir bankayıbaşkasına devrettirmek veya bir başkası ile birleşmesine imkan vermekyetkilerini bize tanımıştır. Şartlar hangisini gerektirirse, geçici yönetimkurulundan gelecek raporun içeriğinde ne gibi koşulların uygulanmasıgerektiği ortaya çıkarsa ona göre hareket edilecektir.» dedi.

4- Maliye Bakanlığı, Gelirler ve Kurumlar Vergisi mükelleflerinin yeniden değerleme konusunda tabi oldukları usul ve esasları açıklayan birtebliğ yayınladı.

5- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi «Türkiye'ninBelgrad Büyükelçisi Galip Balkar'ın Ermeni teröristlerin silahlı saldırısısonunda şehid olması dolayısıyla, yayınlarıyla Türk milletinin acılarını paylaşan ve uluslararası terörü lanetleyen» Yugoslav basınına teşekkür etti.

6- Basında yeralan bir habere göre; Cumhurbaşkanı Kenan Evren'eYunanlı Georgos Konstantini Dretakis tarafından gönderilen mektupta

«Silahlanma için ayrılan paraların ülkelerin refahları için kullanılması"istendi.

7- Kısa adı PETKİM olan Petrokimya Sanayii A.Ş.'nin ürettiği plastikile kauçuk ve deterjan hammaddesine yüzde 2.5. ile yüzde 4.5. arasındazam yaptı.

8- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davaya 136 ve 137 nolu klasörlerinokunması ile devam edildi.

9- Silah kaçakçılığı ve uyuşturucu madde kaçakçılığına adı karışanBekir Çelenk İtalyan Savcı Palermo tarafından Bulgaristan'da sorguya çekildi, savcı Palermo İtalya'ya döndü.

10- Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Teşkilâtı (OECD) Türkiye'ye Yardım Konsorsiyumu Başkanı Dr. Rolf Geberth, toplantıdan önce yaptığıaçıklamada, «Türkiye ekonomisinin bir gelişme içinde olduğunu» belirterek, «Şu anda gördüğümüz durum şudur : Türkiye'nin ödemeler dengesindeki olağanüstü durum sona ermiştir. OECD ülkelerinden gelen kredilerözellikle ilk yıllarda ödemeler dengesi üzerinde yoğunlaşıyordu, yani bunlar program kredisiydi. Şimdi bu program kredileri giderek azalabilir veyerlerini 1979'dan bu yana açılmayan ihracat kredileri alabilir.» dedi.

11- Papa 2. Jean Paul'e suikast girişiminde bulunan terörist Mehmet Ali Ağca'ya yardım ettiği öne sürülen Bekir Çelenk'in Türkiye'ye dönen eşinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alındı.

12- Yabancı ajanarm haberine göre; Londra'da yapılan Petrol ihraçEden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısında petrolün fiyatının varil başına29 dolar olması, İran'ın, Irak'la savaş halinde olduğu için petrolünü varilbaşına 27 dolardan satabilmesi kararlaştırıldı.

13- Yabancı ajanların Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail hükümeti,olağanüstü toplantısında Genelkurmay Başkanlığı'na Irak asıllı 47 yaşındaki Moşe Levy'nin atanmasını kararlaştırdı.

16 Mart 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi toplantısında İmar Affı yasa tasarısınıngörüşülmesinin tamamlanmasından önce Siyasi Parti yasa tasarısı ve ekgeçici maddeler hakkında bir brifing verildi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Hisarbank ve İstanbul Bankası yönetiminedevletin el koyması ile ilgili olarak Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte,«Tasarruflara devlet güvencesi sağlandı. Bunlar (case by case) (olayınkendi özelliğine göre tedbir alınan, her duruma göre özel olan) durumlardır.Aynı duruma düşen bütün bankalara Bankalar Kanunu'nun bu 60. maddesiuygulanacaktır. Ancak şimdiden başka bir banka adı söylemek mümkündeğildir. Doğru da değildir.» dedi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Danışma Meclisi'nde Türkmaü sisteminin yeniden düzenlenmesi için hükümete yetki verilmesi hakkında konuşurken bankalarla ilgili açıklamasında da «Zor durumda bulunanbankaları tasfiye etmek niyetinde olmadıklarını» belirterek, «BankalarYasası'nın çiğnenmeyen maddesi kalmamıştır. Bu bakımdan Türk malisisteminde esaslı bir tedaviye ihtiyaç vardır. Bu tedavi için hükümetimizsizden yetki istemektedir.» dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam «1980 nüfus sayımı sonuçlarına göre yüzde 66.7 olan okur-yazar oranının okuma-yazma seferberliğinin dört dönemi sonunda yüzde 74.8'e yükseldiğini» söyledi.

5- Maliye Bakanlığı tarafından yönetimlerine el konulan Hisarbankve İstanbul Bankası'na atanan yeni yöneticiler yemin ederek görevlerinebaşladılar.

6- Devlet Planlama Teşkilatı Yabancı Sermaye Dairesi tarafından1983 yılının ilk iki ayında 29.3 milyon dolarlık sermaye girişine izin verildi.

7- İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan «1983 Yılı BaşındaTürkiye Ekonomisi» konulu raporda «1983 yılının Türk ekonimisi için dış ödemeler açısından rahat bir yıl olacağı, tasarrufların vergi gelirlerinin artacağı» belirtildi.

8- Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Von Hassel özel bir ziyaret amacıyla Ankara'ya geldi.

9-Ankara'nın hava kirliliğini incelemek üzere Cumhurbaşkanı tarafından yurda davet edilen Japonya Başkanlığı Çevre Dairesi üyeleri yaptıkları basın toplantısında, «Ankara'nın hava kirliliğinin çukur içinde bir şehir olmasından ileri geldiğini» belirttiler ve incelemeleri hakkında bilgiverdiler.

10- NATO'ya üye ülkelerin daimi delegelerinden oluşan NATO Konseyi,«Türkiye'nin Be'grad Büyükelçisi Galip Balkar'ın Ermeni töröristler tarafından öldürülmesi olayını» resmi bir bildiri ile kınadı.

11- Madrid'de çalışmalarını sürdüren Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı'nın oturumunda «Ermeni tedhişçiler tarafından Türk temsilcilerinegirişilen eylemler» kınandı.

12- Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)'nin Paris'teki merkezinde toplanan «Ekonomik Gelişmeleri Gözden Geçirme Komitesi»(EDRC) Türkiye'nin 1982 yılında izlediği ekonomik politikayı «olumlu» olarak niteledi ve aynı politikanın sürdürülmesini önerdi.

13- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle onuruna verilenyemekte yaptığı konuşmada, «Reagan yönetiminin Türkiye için öngördüğü askeri yardım arttırımının komisyonlarda kesintisiz onaylanmasını beklediklerini» söylediği, basındaki haberlerde yer aldı.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; Hollanda Başbakanı RudolfLubbers, Washington'da ABD Başkanı Ronaid Reagan ile yaptığı görüşmeden sonra «ABD Başkanı'nın Sovyetler Birliği ile Avrupa'daki orta menzillifüzeler konusunda bir anlaşmaya varmaya hazır olduğunu» açıkladı.

15- AA'nın Oslo çıkışlı haberine göre; batıya iltica eden bir Afganlıhukuk profesörü, bir soruşturma komitesine yaptığı açıklamada, «SovyetlerBirliği'nin 1979 yılında Afganistan'ı işgalinden bu yana 12 bin kişinin işkenceyle öldürüldüğünü» öne sürdü.

16- AP Ajansı'nın Dakka çıkışlı haberine göre; Bangladeş'te 7 aydır süren kolera salgınından yaklaşık 15 bin kişinin öldüğü belirtildi.

17 Mart 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun 1982-1983 ders yılı sonunda Jandarma Okulu'nu bitiren öğrencilere törenle diplomalarının verilmesi sırasında yaptığı konuşmada»"Silahlı Kuvvetlerimizin ayrılmaz bir parçası olan ve zor koşullar altında yurdumuzun emniyet ve asayişini sağlamak için büyük inanç ve imanla görevyapan teşkilatımız sizlerin de katılmasıyla yeni bir güç kazanacaktır.» dedi.

2- MGK üyesi ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu yasa teklifi DanışmaMeclisi Milli Eğitim Komisyonu'nda yeniden görüşüimek üzere geri alındı.

3- Bakanlar Kurulu Atatürk Barajı inşaatı ihalesine katılmak üzeredaha önce başvuran 22 firma ya da firma gruplarından, kendilerine ihaleyekatılma belgesi verilenlerin hakları saklı kalmak koşuluyla ortaklık anlaşmaları ve ilgili belgeleri usulüne uygun biçimde tamamlayarak 2 Mayıs 1983gününe değin DSi Genel Müdürlüğü'ne vermelerini kararlaştırdı.

4- Çalışma Bakanı Turhan Esener, Türk-İş Genel merkezinde Zon,guldakta hayatlarını kaybeden işçiler için düzenlenen törende yaptığıkonuşmada, «İş kazalarının önlenmesi için işçi ve işverenler arasında çokyakın bir işbirliği olmalıdır. Bunun yanısıra teknolojiye ayak uyduracak eğitim de mutlaka sağlanması gereklidir. Alınacak tedbirlerle işveren vekillerinin de denetime azami derece önem vermeleri sağlanmalıdır. Bugün üretim şüphesiz fevkalade önemlidir. Ancak, işçilerin görmekte olduğu işlerdeki risklerden korunmaları da şarttır. Bu amaçla, işçi sağlığı ve iş güvenliği adı altında yeni bir bilim dalı oluşturulmaktadır.» dedi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu resmi bir ziyaret içingittiği Suriye'den yurda döndü. Kültür ve Turizm Bakanı Evliyaoğlu Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada «İki ülke arasında kültür ve turizmişbirliği anlaşması imzalandığını» belirtti.

6- Danışma Meclisi'nde, Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu'nun istediği «yetki» tasarısını reddeden Mali İşler Komisyonu'nun raporu reddedildi ve yeniden Genel Kurul'da ele alınması kararlaştırıldı.

7- 1979 yılında görevde bulunan her derecedeki memurların bir defaya mahsus olmak üzere borçlanarak emekli olabilmelerine ilişkin yasa teklifi Danışma Melclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi önenMaliye Bakanlığı'nca yönetime el konulan bankalarla ilgili olarak yaptığıaçıklamada, «Beklenen ve arzulanan bir uygulama olduğu anlaşılıyor. Başarılı olmaması için de bir neden yok. Biliyorsunuz, operasyon BankalarYasası'nın 60. maddesinin ikinci paragrafı uyarınca yapılmıştır. Atanan yeniyönetim kurulları bir ara bilanço hazırlayarak, bankaların aktif ve pasiflerini değerlendirecek ve bir rapor vereceklerdir. Bu rapor önemlidir.» dedi.

9- Zonguldak'ın Armutlu kesiminde meydana gelen grizu patlamasında hayatlarını yitiren işçiler için Türk- İş Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkan Şevket Yılmaz, «Burada bizedüşen görev, şehitlerimizin ruhlarını ve sakat kalanları biraz olsun ferahlatabilmesinin gerçek yolunu aramaktır. Bu yol da gerekli tedbirleri almaz vedenetlemeleri yapmazsak, başımıza gelen ve gelecek olan böyle felaketlereartık iş kazası değil düpedüz iş cinayeti denir. Sunu açıkça ifade ediyorumki bu iş cinayetlerinin sorumlularını, yani tedbir almayanları ve denetlemeyenleri Türk-İş olarak affetmeye hakkımız yoktur. Bundan sonra gözümüzdaima üstlerinde olacaktır.» dedi.

10- Maliye Bakanlığı'nca Bankalar Yasası'nın 60. maddesi uyarınca İstanbul Bankası ve Hisarbank'ın yönetimine el konulması ile ilgili çeşitli görüşler basında yer aldı.

11- Maliye Bakanlığı'nca denetim altına alınan bankaların spor faaliyetlerinin eskiden olduğu gibi devam edeceği açıklandı.

12- Gazeteci Ulvi Okar İstanbul'da vefat etti.

13- Danışma Meclisi Genel Kurulu Abdülaziz Kılıç hakkındaki ölümcezasının yerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

14- Milli Gazete'nin Yazı İşleri Müdürü Hasan Karakaya'nın, «Yayınyoluyla siyasi menfaat ve şahsi nüfuz temin etmek için dini alet ederekpropaganda yapmak» suçundan yargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

15- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Beyrut'a bir ziyaret yaparak LübnanCumhurbaşkanı Emin Cemayel ile bir görüşme yaptı. Beyrut'ta gazetecilerin soruları cevaplandıran Dışişleri Bakanı Türkmen, mesajında «Türkiye'ninLübnan'ın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne büyük blrönem verdiğini, Lübnan hükümetinin bütün yabancı kuvvetlerin Lübnan topraklarından geri çekilmesi için harcadığı çabaları desteklediğini ve Lübnan'ın istikrar, ahenk ve milli uzlaşma içinde bulunmasının Ortadoğu bölgesi barış ve istikrarı için gerekli olduğunu düşündüğünü vurguladığını» soy.ledi.

16- Yugoslavya Devlet Başkanlığı Ermeni teröristlerin saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Galip Balkar'ın yüksek bir nişanla onurlandırılmasınl kararlaştırdı. Ayrıca saldmda teröristlere engel olmaya çalışan Yugosiav vatandaşlarına da çeşitli ödüller verildi.

17- 5-13 Mart 1983 tarihleri arasında Federal Almanya'nın Münihkentinde düzenlenen «Münih El Sanatları Fuarı» na katılan İstanbul KızTeknik öğretim Olgunlaşma Enstitüsü Bavycra Eyaleti'nih altın madalya ödülünü kazandı, Türk pavyonu da« Üstün Başarı Belgesi» kazandı.

18- AP Ajansı'nın Houston çıkışlı haberine göre; ABD'nin 2000 yılındaayda bir uzay üssü kuracağı Amerikan Uzay Ajansı yöneticileri tarafındanbildirildi.

19- AP Ajansı'nın Tel Aviv ve Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'daBarış Gücü askerlerine ateş açıldı.

20- AA'nın Pyongyang çıkışlı haberine göre. Kuzey Kore Haber Ajansı«ABD ve Güney Kore savaş uçaklarının 80 Km genişliğindeki askeri bölge üzerindeki hava sahasını ihlal ettiğini» bildirdi.

18 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Çanakkale Deniz Zaferi'nin 68. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, «Türk Silahlı Kuvvetleri elele, gönülbirliği içinde her zamankinden daha uyanık, nereden gelirse gelsin bağımsızlık ve özgürlüğüne uzanacak elleri anında kıracak güç ve kararlılıktadır.» dedi.

2- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin Mersin'de düzenlenen TekstilSempozyumu'nda yaptığı konuşmada, «AET ile ortaklık çerçevesinde akdedilen katma protokolün 24. maddesine göre sanayi ürünleri ihracatımıziçin topluluğun tam liberasyon uygulaması gerektiğini» belirterek, «Bu kuraltabiatıyla tekstil için de geçerlidir. AET'nin getirdiği kısıtlamalar bu hükmeaykırı olduğu gibi görüşümüze göre korunma hükmüne dayanılması içinyeterli gerekçeden de yoksundur.» dedi.

3- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner E-5 karayolunun Ankara-Edirnebölümü üzerinde bulunan 8 ilin valileri ile Edirne'de bir toplantı yaptı.

Toplantıda bir konuşma yapan içişleri Bakanı Çetiner «Elinizde kullanacağınız yeterli yasal yetkiler vardır. Ayrıca düzeltilmesi gereken yapıların pek çoğu da ruhsatsız ya da imar planına aykırıdır. Bu da size gerektiğinde kati tedbirler alma, yıkma veya kapatma imkanı verecektir. Ancakhalkın gönüllü ve içten katkısını sağlayarak meseleyi çözmesini temenniederim.» dedi.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Lübnan'a yaptığı ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü. Dışişleri Bakanı Türkmen Esenboğa Hava Limanı'nda verdiği demeçte, «Lübnan'ın İsrail saldırısından sonra Ermeni terör örgütlerinden birinin lider kadrosunun bölgedeki başka ülkelere gittikleri yolunda kuvvetli işaretler vardır. Bu işin peşini bırakmayacağız. Ermeniterör örgütlerinin lider kadrosuna kimin sığınak verdiği nasılsa ortaya çıkacaktır. En çok üzerinde durulan ülke Güney Kıbrıs'tır. O zaman tepkimizin ne olacağını kestirmekte kimsenin güçlük çekmeyeceği muhakkaktır. Güney Kıbrıs'ın böyle bir uygulamaya girişmesi tahmininin en büyükhatası olduğunu daha önce de söylemiştim.» dedi.

5- Adalet Bakanı Rıfat Bayazıt Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Anayasa halk oylamasında kullanılan seçmen kütüklerinin genel seçimlerde de geçerli olması için Adalet Bakanlığınca hazırlanan yasa tasarısının Danışma Meclisi'ne gönderildiğini, bu yasa çıkmadığı takdirde 10 Nisantarihinde bütün yurtta sokağa çıkma yasağı uygulanarak seçmen kütüklerinin yeniden düzenleneceğini» söyledi.

6- Sosyal Güvenlik Bakanı Samsun'da yapılan Karadeniz BölgesiSosyal Güvenlik Koordinasyon toplantısını açarken yaptığı konuşmada,«Çağımızda sosyal güvenliğin bütün fertleri kapsayacak şekilde geliştirilmesi hedeflenmiştir» dedi.

7- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilâtı OECD'nin Paris'te yapılanİktisadi Kalkınmanın Yeniden Gözden Geçirilmesi Komitesi (EDRC) toplantısına katılan Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Yıldırım Aktürk yurdadöndü. Aktürk Yeşilköy Hava Limam'nda yaptığı açıklamada «ToplantıdaTürkiye'nin 1982 yılındaki ekonomik gelişmeleri ile 1983 yılıyla ilgili programlar ve beklentilerin ele alındığını» söyledi.

8- Yüksek öğretim Kurulu, istifa eden öğretim üye ve öğretim görevlilerinin istedikleri takdirde göreve dönebileceklerine ilişkin bir karar aldı.

9- İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hasan Tahsin Gazetecilik 1982 yarışması ödüllerini kazanan gazeteciler belji oldu.

10- 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 68. yıldönümü Çanakkale'deve yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

11- Yaşar Nabi Nayır 1983 Edebiyat ödülü yarışmasında özgün romanlar arasında ödüle değer eser bulunamadı, çeviri roman ödülünü iseİspanyol yazar Pio Baroja'nın «Bilgi Ağacı» adlı romanını Türkçeye aktaranYıldız Canbolat kazandı.

12- Tercüman Gazetesi'nde Kenan Akın'ın «Kuzey Afrika'da faaliyetgösteren Kadın Harp Okulu» ile ilgili röportajı yayınlanmaya başladı.

13- Yazar Aziz Nesin, «Az Gittik Uz Gittik» adlı kitabında komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı.

14- Yurt dışında din adamlığı sıfatından yararlanarak Türkiye aleyhinde faaliyetlerde bulunmaktan yargılanan Ermeni papaz Hayko Manuel Aldemir İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce 14yıl ağır hapis cezasına mahkum edildi.

15- Yunanistan Ulusal Savunma Bakanlığı «Türk donanmasının yaptığıtatbikatı destekleyen bir savaş uçağının Atina FIR hattını yalnızca bir kezihlal ettiğini öne sürdü.

16- 37 yıldır sürgünde yaşayan İtalya Kralı 2. Umberto'nun öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- ANKA Ajansının Londra çıkışlı haberine göre; Uluslararası BasınEnstitüsü (İPl') Başkanı Petr Galliner, Güney Afrika Başbakanı P.W. Bothay'ı,«Gazetecilere yaptığı baskılardan dolayı» kınadı.

19 Mart1983

1- İmar ve Iskan Bakanı Ahmet Samsunlu ANKA Ajansı muhabirininsorularını cevaplandırırken, «Kiraların yüksek oluşunun nedenlerinden birininyetersiz konut üretimi olduğunu kira konusundaki yasal tedbir alınmasının Adalet Bakanlığı'nı ilgilendiren bir husus olduğunu» söyledi.

2- E-5 karayolunda yapılacak estetik çalışmaları ile ilgili olarak Edirne'ye giden İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner Kapıkule'de temaslarını tamamlayarak Ankara'ya döndü.

3- Yargıtay 6. Ceza Dairesi «Süresinden önceki tarihte karşılığı çıkmayan çekleri verenlerin dolandırıcılık suçunu işlemiş sayılamayacaklarına»oybirliği ile karar verdi.

4- Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası ile MESS'in ortaklaşa düzenledikleri «İş değerlendirmesi ve metal sanayii is gruplandırma sistemi» konulu seminerin açış konuşmasını yapan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Halit Narin, «İş değerlendirilmesinin ülkemizsanayiinin önemli sorunlarından biri olduğunu» belirterek, «Gönül isterdi ki,imkanların elvediği ölçüde işçiler ve işverenler de tek tek değerlendirilsinler ve saha sağlıklı sonuç alınsın» dedi. Türk-İş adına konuşan Türk-İş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir de «İşçilerin nitelik ve verimlerine göre verilecek adil ücret sistemine her zaman taraftar olduklarını» söyledi.

5- Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından düzenlenen «Basın özgürlüğü ve Basının Sorumluluğu» konulu panel İstanbul'da Basın Sarayı'ndayapıldı.

6- Tercüman Gazetesi yazarlarından Tarık Buğra, Türk Kadınları KültürDerneği tarafından düzenlenen «Edebiyat ve İnsan İlişkileri» konulu konferansta yaptığı konuşmada «Edebiyatsız toplumların ve insanların sömürüye açık, hatta mahkum düşeceğini» söyledi.

7- 1974 Barış Harekatı'nda şehit düşen ve Lefkoşa Şehitliği'ne gömülen Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri'ne bağlı 87 şehit, yapılan bir törenle Boğaz Şehitliği'ne nakledildiler.

8- Akajans'ın Frankfurt çıkışlı haberine göre; NATO Nükleer Planlama Grubu'nun Portekiz'in başkenti Lizbon'da yapılacak toplantısında Türkiye'yi temsil eden Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Büyülken, «NATO saldırıya uğrayan müttefiklerinin birbirlerine yardıma koşmasını gerektirmektedir.Ancak bazı müttefiklerimizin terörizm konusundaki tutumları endişe vericidir. Terörizmle mücadele bildiri yayınlamakla olmaz, mücadele daha ciddibir şekilde ele alınmalıdır, örneğin Yugoslavya veya İngiltere. Diğer NATOüyeleri bu ülkelerden ders almalıdırlar.» dedi.

9- Yunanistan'da muhalif Vradini (Akşam Üzeri) gazetesi sahibi veGenel Yayın Müdürü Yeorgios Atanosyadis kimliği belirlenemeyen bir kişitarafından tabanca ile öldürüldü.

10- AP Ajansfnm Brüksel çıkışlı haberine göre; NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, «Avrupa'daki orta menzilli füzelerin indirimi konusundaABD Başkanı Reagan'ın ortaya attığı «Sıfır çözüm» teklifinin şimdilik gerçekleştirilemeyeceğini» söyledi.

11- AP Ajansı’nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD hükümeti,ülkedeki Libyalı talebelerin nükleer konularla ilgili branşlarda ve havacılıkalanında eğitim yapmalarını yasakladı.

12- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği BaşbakanıTikhonov'un Yunanistan'ı ziyaretinin ardından yayınlanan Sovyetler Birliği-Yunanistan ortak bildirisi ile ilgili olarak ABD tarafından verilen bir notada, «Yunan hükümeti NATO bildirilerinde görüşlerini ortaya koymuştu. Yunan hükümetinin kendi görüşlerini ifade etme hakkını kabul ile biz de bugörüşlere karşı itirazımızı açık bir şekilde belirtmiştik. Fakat Yunanistan'ınSovyetlerle birlikte bir ortak bildiride aldığı taviz, kendisinin ittifakın birliğinden sanki bir adım daha uzaklaşmış olduğunu gösteriyor» denildi.

13- Ürdün Kralı Hüseyin başkanlığındaki Arap heyeti, Fes doruk toplantısında alınan kararları İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'e açıkladı.öte yandan ABD Başkanı Reagan'ın Ortadoğu özel temsilcisi Philip Habibde Londra'ya gitti.

20 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türk Halk Müziği ve halk danslarıgösterilerini MGK üyeleri ile birlikte izledi.

2- Adalet Bakanı Rıfat Bayazıt yaptığı açıklamada, «212 sayılı BasınYasası'nı yeniden düzenleyecek olan Basın Yasası taslağının mart ayı sonunda Bakanlar Kurulu'na sunulacağını» belirterek, «Yeni Anayasamız ilebasım ve yayımla ilgili hükümler yeniden düzenlenmiştir. Anayasamızda basın hürriyetine yer verilmiş, bu hürriyetin hangi hallerde ve nasıl sınırlanacağı konusu ayrıca gösterilmiştir. Anayasamız bazı yasaklamalaraaçıkça yer vermiş, diğer hususların kanunla düzenleneceğini emretmiştir.»dedi.

3- AA'nın Samsun çıkışlı haberine göre; Karadeniz Bölgesi Sosyal Güvenlik Koordinasyon toplantısı için Samsun'da bulunan Sosyal Güvenlik Bakan Sadık Side yaptığı açıklamada «Sağlık hizmetlerinin esnafa nasıl götürüleceğine ilişkin yasa tasarısını Başbakanlık'a sunacaklarını» söyledi.

4- Türk-İş tarafından 1475 sayıiı İş Kanunu'nun bazı maddelerinin değiştirilmesi ve bir madde eklenmesi hakkındaki yasa tasarısı ile ilgili olarak hazırlanan ve Milli Güvenlik Konseyi'ne sunulacak raporda, «Toplu iştençıkarmayı kolaylaştıran hükümlerin tasarıdan çıkarılması, bu arada 14 maddenin de değiştirilmesi» istendi.

5- Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Güngör Yener, «AET'ninTürk tekstil ürünlerine koyduğu kısıtlama kararının ekonomik nedenler yerine siyasal baskılar sonucu alındığını» belirterek «Devletin sağladığı yüzde70'lik navlun sübvansiyon imkanlarından faydalamterak mutlaka Amerikan pazarlarına açılma sağlanmalıdır. Afrika ve Üçüncü Dünya ülkeleri deönemli bir potansiyel mahiyetindedir.» dedi.

6- Çalışma gücünün en az üçte ikisini kaybetmiş Bağ-Kur'a bağlısigortalıların malul sayılmalarına ilişkin yönetmelik Resmi Gazetede yayınlandı.

7- İngiltere'de yapılan Dünya Kros Şampiyonasında Mehmet Yurdadön 12. oldu. Etyopyalı Muhammet Kedir ise dünya birincisi oldu.

8- Yunanistan'da muhalif «Vradini»- (Akşam Üzeri) adlı gazetenin sahibi ve Atina Gazete Sahipleri Sendikası Başkanı Yorgo Atanasyadis'in öldürülmesi ile ilgili çeşitli görüşler basında yer aldı.

9- Yabancı ajansların Londra çıkışlı haberinde Zimbabwe'de hükümete karşı olan gerillaların 4 beyazı öldürdükleri bildirildi.

10- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haDerine göre; ABD Başkanı RonaldReagan bir İngiliz gazetecisine verdiği demeçte, «Bu yıl içinde SovyetlerBirliği lideri Yuri Andropov ile görüşeceğini, bu görüşme için herhangi birkoşul öne sürmeyeceğini» söyledi.

11- AA’nın Paris çıkışlı haberine göre: Fransa Dış Ticaret Bakanı Michel Jobert istifa ettiğini açıkladı.

12- Yabancı ajansların haberine göre; Arap Birliği heyeti ile birlikteLondra'da bulunan Ürdün Kralı Hüseyin ABD Başkanı Reagan'ın Ortadoğuözel temsilcisi Philip Habib ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «Ortadoğu'daki son durumu ele aldıklarını» belirtti.

13- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Moskova'da bulunanLibya Başbakanı Abdüsselam Callud ile Sovyetler Birliği Başbakanı Tikhonovarasında görüşmelerin devam ettiği, bu arada yayınlanan ortak bildiride,«Sovyetler Birliği'nin ABD Başkanı Reagan'ın Ortadoğu planının taraflarca kabul edilemez biçiminde» nitelendirildiği Sovyet resmi haber ajansıTASS tarafından bildirildi.

21 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kadın Dernekleri Federasyonu yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam başkanlığında kalkınmadaöncelikli 19 ilin Milli Eğitim Müdürlerinin katıldığı 1983 yatırımları» ile ilgili toplantı Ankara'da başladı.

3- Çalışma Bakanı Turhan Esener Zonguldak'ta başlayan Madenİşçileri Sendikası Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada «Serbest pazarlık sistemini sürdüreceklerini» belirtti.

4- Köyişleri ve Kooperatifer Bakanlığı Topraksu Araştırma Konseyitoplantısında bir konuşma yapan Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı MünirGüney «1983 yılı uygulamamızın gerçekleşmesi ile 2 milyon hektar araziye topraksu hizmetleri gitmiş olacak ve 43 toprak tahlil laboratuvarı bu yılsonunda 52'ye varacaktır.» dedi.

5- İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü ile İstanbul Muhasebeciler Derneği tarafından düzenlenen «Türk Vergi Sistemi»konulu seminer İstanbul'da yapıldı. Seminere katılamayan Maliye BakanıAdnan Başer Kafaoğlu'nun hazırladığı konuşma metninde, «İki bankanınyönetimine el konulmasının amacının mali bünyelerinin güçlendirilmesi,tasarrufların güvence aitına alınmaları ve tüm bankacılık sistemine halkıntam bir güven duyması olduğunu» belirtti.

6- İmar ve iskan Bakanı Ahmet Samsunlu İmar Affı yasa tasarısıile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, «Yasanın uygulanacağıyerleri» açıkladı.

7- Türk mali sisteminin kanun hükmünde kararnamelerle yenidendüzenlenmesi için hükümete bir yıl süre ile yetki verilmesini öngören yasa tasarısının Danışma Meclisi Mali İşler Komisyonu'nda ikinci kez görüşülmesine başlandı.

8- Üniversite giriş sınavında bir yüksek öğretim kurumunu kazandığıiçin o okula otomatikman yerleştirilmiş sayılan öğrencilere üçüncü sınavhakkı tanımayan Yüksek Öğretim Kurulu kararı aleyhine açılan bir dava sonucu Danıştay yürütmenin durdurulması kararını aldı. Buna göre öğrencilere üçüncü bir sınav hakkı tanınmış oldu.

9- Devlet Tiyatroları Genel Müdüriüğü'ne tiyatro yazarı Turgut Özakman atandı.

10- Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) tarafından Petrol Yasası ile ilgiliolarak hazırlanan raporda, «Petrol arama ruhsatına sahip şirket sayısınınher zaman yüksek olduğu, ancak ciddi aramalarda bulunan yalnızca kamu kuruluşlarının olduğu, TPAO'nun ruhsal sayısının yeni yasayla 10'a indirilmesinin ülke çıkarlarına aykırı olduğu» belirtildi.

11- Zonguldak'ta başlayan Maden İşçileri Sendikası Genel Kurulununaçış konuşmasını yapan Sendika başkanı Mehmet Tezer, «Zonguldak kömür havzasının devletleştirilmesinden bugüne kadar geçen sürede 38 grizu faciasının meydana geldiğini ve 451 maden işçisinin şehit olduğunu»söyledi.

12- Halk ozanı Aşık Veysel ölümünün 10. yılında anıldı.

13- Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Nuri Yıldırım ile Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yüksel Bilgin görevlerinden ayrıldılar.

14- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi'nin kızı ve eşini Fethiye'de öldüren iki kişi hakkında verilen ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısi kabul edildi.

15- İmar ve gecekondu mevzuatına aykırı olarak yapılan yapılara uygulanacak işlemler ve 6785 sayılı İmar Kanunu'nun bir maddesinin değiştirilmesi hakkındaki kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye 10 ülkenin Maliye Bakanlarıarasında sürdürülen görüşmeler sonuçlandı ve İngiltere ile Yunanistan dışında Avrupa Para Sistemi (EMS) içindeki bütün paraların kuru yenidenayarlandı.

Buna göre Federal Alman markı yüzde 5.5 oranında revalüe edilirkenFransız frangı yüzde 2.5 oranında devalüe edildi.

17- Fransa'da muhalefet partisi »Cumhuriyet İçin Birlik» (RPR)

Grubunun Başkanı Jachues Chirec Paris Belediye Başkanlığı'na yenidenseçildi.

18- Akajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Ermeni Gizli KurtuluşOrdusu (ASALA)nın Fransa'da sözcülüğünü yapan Ara Toranyan'ın otomobili altında bomba bulundu.

22 Mart 1983

1- Milliyet Gazetesi'nde çıkan bir haberde; Suudi Arabistan KralıFahd'ın Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e gönderdiği bir mektupta, «Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde başta Magosa olmak üzere diğer bölgelerin serbest bölge haline getirilebilmesi için yapılacak fizibilite çalışmalarıyla bölgenin kurulması için gerekli finansmanı islam KalkınmaBankası'mn sağlayabileceğini»önerdiği, bildirildi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay yaptığı açıklamada sağlığa zararlı gıda maddeleri ile ilgili denetimlerin sürdürüldüğünü belirterek, «Amacımız, her an aldatılma tehlikesi ile karşı karşıya bulunan vatandaşın yanında olmaktır. Yasal düzenlemelerin günün koşullarına uygun olması gerekmektedir. Ancak gıda kontrolünü toplumun genel sorunlarından soyutlamak kolay değildir.» dedi.

3- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, valilikler ile il belediye başkanlarına gönderdiği genelgede, «Karayolları Trafik Tüzüğü'ne dayanılarak 1966'dan bu yana Ankara, İstanbul ve İzmir illeri dahil olmak üzere, il trafik komisyonları kararları ile 12 ilde uygulanan ticari plaka sınırlamasının kısmen kaldırıldığım ve yeni plaka verilmesi işlemlerine 30 Haziran 1983 günü başlanacağını» bildirdi.

4- Olağanüstü Hal Yasa tasarısı Adalet Komisyonunda kabul edildi.

5- 1 Mart 1979'da görevde bulunan memurlara bir defaya mahsusolmak üzere üç yıl borçlanarak erken emeklilik hakkı tanıyan düzenlemeDanışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu toplantısında reddedildi.

6- Federal Almanya hükümetinin koalisyon çalışmaları sırasındaülkedeki Türk işçilerinin sayısının 10 yıl içinde yüzde 50 azaltılmasında ilke kararı aldığına ilişkin haberler hakkında bir açıklama yapan DışişleriBakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, «Kendilerine de bu konu ile ilgili resmi bir bilgi olmadığını» söyledi.

7- Yüksek öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürü ŞahapAr, «Üniversite öğrencilerinin yurt sorununun çözümü için prefabrik yurtyapılmasına yönelik bir proje geliştirdiklerini» açıkladı.

8- ODTÜ öğretim görevlisi Doç. Kemali Saybaşlı görevinden istifa etti.

9- AP Ajansı'nın Vilamoura çıkışlı haberine göre; «Avrupa'ya yerleştirilecek ABD füzeleri» ile ilgili olarak NATO Savunma Bakanları Komitesi toplantısı Porkekiz'in Vilamoura kentinde başladı.

10- Federal Almanya'da hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili olarakHristiyan Demokrat Birlik, Hristiyan Sosyal Birlik partileri (CDU - CSU)ie Hür Demokrat Parti (FDP) arasında koalisyon görüşmelerinin devamettiği, bu arada CSU Başkanı Strauss'un kabinede görev almayacağı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- Fransa Başbakanı Pierre Mauroy hükümetinin istifasını Cumhurbaşkanı Francois Mitterrand'a sundu, öte yandan Pierre Mauroy'un yeniden hükümeti kurmakla görevlendirildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- Yabancı ajansların heberine göre; İsrail Parlamentosu'nda yapılan gizli oylamada Haim Herzog Devlet Başkanlığı'na seçildi.

13- Yunanistan'da Vradini gazetesi sahibi Yeorgios Atanasyadis'inöldürülmesi olayını «Anti Askeri Mücadele» adlı bir Örgütün üslendiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya hükümetinin Papa 2 Jean Paul'e ülkesini ziyaret etmesi için davette bulunulduğu bildirildi.

23 Mart 1983

1- Almanyada'ki iki Alman çocuğunu yanmaktan kurtardığı için kahraman ilan edilen 17 yaşındaki Türk genci Remzi Salgın, Ankara'da Başbakan Bülent Ulusu ve Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam tarafından kabul edildi. Başbakan Bülend Ulusu, kabul sırasında yaptığı konuşmada,«Bir Türk gencinin bu gibi olaylar karşısında nasıl davranacağını ispatladığı için seni tebrik ediyorum. Almanyayı hayran bırakan cesaretinle bizi yanlış tanıyanlara ve tanıtanlara en güzel cevabı verdin» dedi.

2- Anadolu Ajansı’nın çeşitli sorularını yanıtlayan Enerji ve TabbiKaynaklar Bakanı Fahir ilker, petrol fiyatlarının düşmesinin Türkiye'debir süre akaryakıt fiyatlarının aynı seviyede konulmasına imkan sağladığını bildirdi.

3- Trabzon Belediye Başkanı Hasan Melek bakanlık makamındadüzenlenen törenle Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney'e hemşehrilik beraatı verdi.

4- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşculu, birçok firmanın kredi kullanamaz durumda olduğunu, bu nedenle kredi kullanmayan firmaların çoğaldığını söyledi.

5- Anadolu Bankası'nm genel kurul toplantısında, bankanın 1982 yılında karının bir önceki yıla göre 57 artarak 1 milyar 310 milyon liraya çıktığı açıklandı.

6- Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, çimento fiatlarını yenidenbelirledi. Buna göre 7800 liradan satılmakta olan Portland çimentosununyeni fiatı 8200 lira olarak saptandı.

7- Yol, Su Elektrik ve Toprak İskan işçilerinin 28 Şubat'ta süresi dolan toplu iş sözleşmeleri Yüksek Hakem Kurulu'nda görüşülmeye başlandı.

8- Basında yeralan bir haberine göre; Bu yılın ilk 1.5 aylık döneminde bankalara 98 milyar lira tutarında vadeli ve vadesis tasarruf mevduatı yaratıldı.

9- Türkiye Zirai Donatım Kurumu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi önal Ulutaş görevinden alındı.

10- Adana ve Kadirli ilçesinde bir öğretmenin öldürülmesi de dahil, çeşitli eylemlerde bulundukları bildirilen yasa dışı «Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi' adlı Örgütün 23 mensubu, sıkıyönetim güvenlikKuvvetlerince yakalandı.

11- Basında yeralan habere göre; öğretmen Muazzez Paçacı'yı öldürmek suçundan 26 ay 26 gün önce beraat edip serbest bırakılan diş doktoru Füreyd Dosdoğru, 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yenidentutuklandı.

12- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca açılan 274sanıklı TDKP davasına ek olarak açılan dokuz sanıklı davada yedi îaamcezası istenirken, ideolojik nedenle iki kişiyi öldürme iddiasıyla ülkücü alîi sanık için açılan davada dört sanık hakkında idam cezası talep edildi,öte yandan, kapatılan TSİP davasına ek olarak açılan davada ise 29 sanık için 5-30 yıl arasında hapis cezası istendi.

13- Kısa adı Kristal-İş olan Türkiye Şişe, Cam ve Kristal Sanayii İşçileri sendikası'nm 25 yöneticisi ve üyenin yargılanmasına, İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi'nde başlandı.

14- İzmir'de karara kalan 59 sanıklı Söke Dev-Yol davasında, esashakkında mutaalasım okuyan Askeri Savcı, sanıklardan ikisi hakkında ölüm,39'u için 3-15 yıl arasında hapis cezası, 18'i için de beraat istedi.

Öte yandan, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde devam edilen 2 ayrı Dev-Yol davası sonuçlandı.

15- İzmir Gültepe'de banka soydukları ve polis memuru Hikmet Kardeş'iöldürmekten sanık iki kişinin yargılanmalarına başlandı; Ankara'da Kurtuluş Örgütü üyesi 6 sanık 5 yıl ila 10 yıl arasında değişen hapis cezasınamahkum oldular, «Emeğin Kurtuluşu Yolunda Işık» adlı örgüt üyesi 14 kişi1 yıl ile 55 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

16- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Mardin'li 43 yaşındaki Nuri Acun bir Türk vatandaşı, Suriye'nin Kamışlı ilçesine bağlıAmuda bucağında kimliği saptanamayan bir kişi tarafından tabancayla vurularak öldürüldü.

17- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Portekiz'de yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında bir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Halûk Bayüiken «Gizli güçlerin maşası Ermeni canilerinin, bugün Türkiye'yi hedef alan eylemlerinin geri tepen bir silah haline dönüşüp, kendilerine bugün destek olan ülkelere de yönelebileceğini» belirterek, «NATO'nun uluslararası terör şebekelerine karşı etkin bir tavır almasını, bu amaçla da NATO bünyesinde bir teşkilat kurulmasını» istedi.

18- Yunan Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,Türk donanmasının hava desteğinde Ege Denizi'nde yptığı «Deniz Kurdu»tatbikatında Türk uçaklarının Yunan hava sahası ile karasularını ihlal etmemelerinin Atina-Ankara Dışişleri bakanlıkları arasında bir görüşme kapısıaraladığı belirtildi.

19- Milliyet Gazetesi'nin Cenevre muhabiri Asaf Türkuğur'a dün gece telefon eden ve bozuk Türkçeyle konuşan bir kişi, dün Türkiye'ninCenevre ve Zürih'teki iki temsilciliğine suikast ihbarında bulundu. İhbarıyapan kişi, «Bir Ermeni tedhiş Örgütüne üye olduğunu» söyledi.

20- Akajans'ın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Hugo Gobbi, The Middle East Dergisi-ne verdiği demeçte, toplumlararası görüşmelerin başarısızlığa uğramasıhalinde Türk ve Rum toplumları arasındaki temasların kesileceğini veyauzun süre erteleneceğini söyledi.

21- AP Ajansı'nın Vilamoura çıkışlı haberine göre; NATO SavunmaBakanlarının Portekiz'de iki gün süren toplantısı sona erdi. Toplantıda Avrupa'ya önceden planladığı gibi Amerikan nükleer füzelerinin yerleştirilmesine karar verildi ve Sovyetler Birliği'nin nükleer silah stoklarının savunma için gerekenin çok üstünde olduğu konusunda fikir birliğine varıldığıda açıklandı.

22- Akajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Tel Aviv Üniversitesiöğretim üyelerinden Ariel Merari, Kudüs'te düzenlenen «Uluslararası Terörizm» konulu toplantıda yaptığı konuşmada, «ASALA'mn Kıbrıs'ta yeniden örgütlendiğini» bildirdi.

23- ABD Savunma Bakanlığı'nın Kongre'ye İsrail'e 200 adet «Sidewinder» tipi füze satılmasını önerdiğinin açıklandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'da BaşbakanPierre Mauroy'un istifa etmesi ve Devlet Başkanı François Mitterrand'inkendisini yeniden bu göreve atamasının ardından dün gece yeni hükümetaçıklandı. Hükümette bakanlıkların sayısı 44'den 15'e indirildi.

25- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Reagan, Washington'da yaptığı açıklamada, 1984 bütçesinde askeri harcamaların yüzde 10 artırılmasının gerektiğini söyledi.

26- Bonn'da Birlik Partileri CDU-CSU ile Hür Demokrat Parti arasında dün akşam sona eren koalisyon görüşmeleri ile ilgili olarak bir basıntoplantısıdüzenleyen parti genel sekreterleri, liderlerin tüm konulardatam bir görüş birliğine vardıklarını söylediler.

27- Basında yeralan bir habere göre; Yunanistan'daki ABD üsleriningeleceğine ilişkin görüşmelerin bu aşamasında tarafların somut ve belirgin önerilerinin ele alındığı Yunan Hükümet Sözcüsü'ncs açıklandı.

28- Lübnan'da bulunan ABD Başkanı Reagan'ın Ortadoğu özel Temsilcisi Philip Habib, Çokuluslu Barış Gücü'ne bağlı ABD Birliği KomutanıAlbay James Mead'Ie görüştü.

29- Anadolu Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; ABD'de yayınlanmakta olan «New York Times» gazetesi, Batıya sığınmış olan eskibir Bulgar diplomatının Fransız Haberalma Örgütü yetkililerine verdiğiifadede, Papa'ya yapılan suikast girişimini KBG'yle Bilgar gizli Servisi'ninyönettiğini açıkladığı iddia edildi.

30- Tercüman Gazetesi'nin Viyana çıkışlı haberine göre; Polonya'dakapatılan Danışma Sendikası'nın lideri Lech Walesa, bir Avusturya gazetesine yaptığı açıklamada, halkı hükümete karşı pasif direnmeye çağırdı.

31- İsveç Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı savaş gemileriyle helikopterlerinülkenin güneyindeki adacıklar bölgesine girdiği bildirilen kimliği bilinmeyenbir denizaltıyı aramaya başladığı haberi yabancı ajanslar tarafından verildi.

32- Yunanlı gazeteci Atanasyadis'in Atina'da yapılan cenaze törenisırasında, törene katılan çok sayıda kişi, Paparıdreu hükümetini protestoetti.

24 Mart 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu, Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı çeşitli konulara ilişkin açıklamasında, «Ana hedefimiz milli gelirin en adil şekildepaylaşılmasıdır» dedi.

2- Şevket Yılmaz başkanlığındaki Türk-İş Heyeti, Başbakan Yardımcısı Zeyyat Baykara ile Ankara'da bir görüşme yaptı. Başbakan yardımcısı Zeyyat Baykara, işçi-memur ayrımı üzerindeki çalışmalar hakkında Mliliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Yalnız şunu şimdiden ifade edeyim ki, tasarı kanunlaşırsa, mesela, işçilikten memurluğa geçecek bir işçimizin aldığı parada bir değişiklik, azalma olmayacaktır. Bu hususta tasarıda sağlanmıştır. Kazanılmış haklar korunacaktır.» dedi.

3- Çalışma Bakanı Turhan Esener, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, Almanya'daçalışan Türk işçilerinin, kendi serbest iradeleri dışındageri gönderilmeyeceklerini söyledi.

4- 1982 ürünü Karadeniz ekici tütün piyasası Gümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer tarafından 400 lira başfiyatla açıldı.

5- Danışma Meclisi Mali işler Komisyonu, mali sistemi düzenlemeküzere hükümete kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verenkanun tasarısı üzerindeki görüşmelerini tamamladı. Komisyon bu görüşmeler sonunda hükümete, Bankalar Kanunu'nda değişiklik yapmak üzereüç ay, borsaların kurulması için ilgili kanunlarda değişiklik yapmak üzere de üç ay yetki verilmesini kararlaştırdı.

6- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, erken emeklilik ile ilgili önergegörüşüldü ve reddedildi.

7- Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Yasa Tasarısı Danışma Meclisi'nde kabul edildi.

8- İtalya Emniyet Müdürü Ankara'ya geldi.

9- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haber göre; Arkeolojik SİTalanı olarak tescil edilen içel'in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş köyünün tamamen boşaltılması kararlaştırıldı.

10- Menemen ve köylerinde güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda 60 sahipli 16 tabanca ile 350 adet mermi e'.e geçirildi. Silahsattıkları ve bulundurdukları gerekçesiyle 96 kişi gözaltına alındı.

11- İstanbul Sefaköy'de, sabaha karşı yapılan bir arama sırasında,güvenlik güçleri ile anarşistler arasında silahlı bir çatışma çıktı. Çatışma sonucunda 3 güvenlik görevlisi şehit olurken 2 anarşist de ölü olarak ele geçti.

12- DİKS'e bağlı Hür Cam - İş Sendikası'nın 4 yöneticisi hakkındaaçılan davaya İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

Toplu halde uyuşturucu madde kaçakçılığı yapmak suçundan yargılanan Gaziosmanpaşa şilebi personeli 16 kişiyle ilgili dava, karara kaldı.

13- THA'nın haberine göre; 12 Eylül öncesi İzmir'de faaliyet gösteren Dev-Yol Örgütü üyelerine yardımcı oldukları gerekçesiyle üç sanıkhakkında Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde açılan dava sonuçlandı, sanıklardan biri altı yıl sekiz ay ağırhapis cezasına çarptırılırken, ikisi de delil yetersizliğinden beraat etti.

14- AP Ajansı'nın Lizbon çıkışlı haberine göre; Milli Savunma Bakanı Haluk Bayülken, NATO Nükleer Planlama Toplantısı'nın sbna ermesiüzerine bir açıklama yaparak uluslararası terörizme karşı işbirliği istedi.Bayülken ayrıca, NATO Nükleer Planlama Toplantısında ABD'nin ortayakoyduğu önerilerin diğer ülkelerce desteklendiğini söyledi.

15- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; Türkiye'den AvrupaEkonomik Topluluğu'na ihraç edilen tekstil ve konfeksiyon ürünlerininyıllık azami miktarlarının tesbit edilmeye çalışılacağı topluluk komisyonu ile Türk tekstil ihracatçı birlikieri temsilcileri arasında görüşmelerBrüksel'de başladı.

16- Anadalu Ajansı'nın Berlin çıkışlı haberine göre; İsviçre'de uzunsüre tutuklu bulunan Mehmet Şener, Türkiye'ye iade isteğinin İsviçre Anayasa Mahkemesi'nce reddedilmesi üzerine, adli makamlarca serbest bırakıldı.

17- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, radyo ve televizyondan yayınlanan konuşmasında, «Batılı ülkelerin karşı saldırı hazırlığı yapmaktan çok,gelecekte bir nükleer savaşa karşı savunma gücünü arttırması gerektiğini vurguladığı, Sovyetler Birliği'nin 20 yıldan bu yana geliştirdiği askeri gücekarşı koymak için silahlanmaya hız verilmesini istediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- ABD Temsilciler Meclisi'nin, 196'ya karşı 229 oyla Demokratlarınhazırladığı bütçeyi kabul ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- AP Ajansı'nın Detroit çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nin,Avrupa'ya Cruise ve Pershing-2 füzelerinin yerleştirilmesi halinde, Küba veNikaragua'ya SS-20 füzeleri yerleştirileceği yolunda açıklamada bulunduğu,ABD'nin Detroit kentinde yayınlanan bir gazetedeki haberde bildirildi.

20- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberinde Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Yuri Andropov'un kalp ve böbrek hastalıklarından ötürü hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

21- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko'nun Başbakan Birinci Yardımcılığı'na atandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Roma özgürlük Mahkemesi Papa'ya suikast girişimine adı karışan Bulgaristan Havayolları RomaBürosu Şefi Sergei Ivanov Antonov'un tehliye istemini ikinci kez reddetti.

23- Milliyet Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; bilinmeyen bir kişitarafından öldürülen «Vradini» gazetesinin sahibi Yeorgios Athanasiadis'incinayetini kovuşturan ve »İlk verilere göre siyasal bir cinayet olasılığından»sözeden savcı bu görevinden alındı.

24- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Fransa DevletBaşkanı François Mitterrand, televizyonda yaotığı konuşmada, Fransızlar'ıişsizlik, enflasyon ve dış ticaret açığına karşı birlikte mücadeleye çağırdı.

25- Güney Amerika ülkelerinden Ekvador'da, 48 saatlik genel grevinhayatı felce uğrattığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

26- AP Ajansı'nın Salt Lake City çıkışlı haberine göre; dünyanın ilkyapay kalpli adamı olan Barney Clark, kendisine yapay kalbin takılmasından 112 gün sonra Utah Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki acil bakım odasında öldü.

25 Mart 1983

1- 1936 yılından beri yürürlükte olan «Türk Bayrağı Yasası»nı değiştiren yeni bir tasarı Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

2- Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasa tasarısı Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

3- Ticaret Bakanlığı bazı koşullarda yemeklik dökme zeytinyağı vepirinç ihracatına yeniden izin verdi.

4- Çalışma Bakanlığı'mn verilerinde, 1982 yılı sonu itibariyle, yurtdışında bulunan Türk vatandaşlarının sayısının 2 milyon 242 bin 517 kişiyeulaştığı belirlendi.

5- Devlet istatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin 1983 Ocak ayı ihracatının 478 milyon 147 bin dolara ulaştığı belirlendi.

6- ANKA Ajansının bir haberine göre; toplam 18 milyon 500 bin kişiyi ilgilendiren tarımda kendi nam ve hesabına çalışanların (çiftçilerin)sosyal güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili yasa tasarısı tamamlandı.

7- Yönetimlerine devlet tarafından el konulmuş bulunan İstanbul Bankası ile Hisarbank'ın hissedarlar genel kurul toplantısının ertelendiği, yönetim kurulu başkanlıkları tarafından açıklandı.

8- Ankara'da düzenlenen, Sağlık-İş Sendikası başkanlar toplantısındakonuşan Genel Başkan Mustafa Başoğlu, «Demokratik parlamenter rejimiyaşatabilmek, sendikal hareketten ürkmemek'e mümkündür. Dünyadaki gelişmeler, memurların bile sendikalaştığmı gösterirken Ülkemizde kamu kesiminde sürekli kamu hizmetleri görenlerin haklı hiçbir sebebe dayanmadan memurlaştırılmaları Anayasa'ya aykırı olur» dedi.

9- Kent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, İmar affı konusundaAnkara'da yaptığı açıklamada, kentleşme sürecinin düzenli bir biçimdeyönlendirilmemesi sonucu yürürlüğe giren imar affı ile ikinci kez ruhsatsızyapıların affedildiğini» öne sürdü.

10- 1983 Yıll Ağaç Bayramı dolayısıyle Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı Ünitelerinde ağaç dikme çalışmaları başlatıldı.

11- Antalya'nın Manavgat ırmağı üzerinde kurulmakta olan ve yapımıtamamlandığında yılda 1 milyar 620 kilovatsaat elektrik enerjisi üretecekolan Oymapmar Barajı'nın kaba inşaatının tamamlandığı Antalya YSE 13.Bölge Müdürlüğü tarafından bildirildi.

12- ANKA Ajansı'nın bir haberinde; «6224 sayılı Yabancı Sermaye Yasası» çerçevesinde, Türkiye'ye yabancı sermaye gönderen ülkeler arasındaFederal Almanya'nın önde geldiği bildirildi.

13- Türk ve İtalyan polis teşkilatları arasında mevcut ikili ilişkiler çerçevesinde, iki ülkenin heyetleri Ankara'da biraraya geldiler.

14- Milliyet Gazetesi'nde «İşçi-Memur ayrımı ile ilgili hükümet tasarısı»başlıklı haber yayınlandı.

15- Milliyet Gazetesi'nde M. Ali Birand'ın «Nükleer Pazarlık» başlıklıyazısının ilk bölümü yayınlandı.

16- İstanbul Sefaköy'de dün teröristlerle girişilen silahlı çatışma sonucu hayatlarını kaybeden biri komiser yardımcısı üç güvenlik görevlisinincenazeleri törenle kaldırıldı.

17- İstanbul 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, karşıt görüşlü mühendisKenan Öztürk'ü öldürmekten sanık sağ eylemci Nizamettin Coşkun'u önceölüme mahkum etti, ancak hafifletici nedenleri dikkate alarak sanığın cezasını ömür boyu hapse çevirdi.

18- İzmir'de iki kişiyi öldürmekten sanık Mehmet Ali Ortak, 2. AğırCeza-Mahkemesi'nde ölüm cezasına çarptırıldı, öte yandan, Ankara, İstanbul ve İzmir mahkemelerinde çeşitli suçlardan yargılanan 13 kişi, 6 ay ile21 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar. Bu arada 16 kişitahliye edildi. 5 kişi ise beraat etti.

19- 16 Ocak Pazar günü Esenboğa Havaalanı'nda Afyon yolcu uçağınındüşmesi ve 47 kişinin ölümüyle ilgili soruşturma sonunda, uçağın iki mürettebatı ile havalimanı iki trafik görevlisi hakkında dava açıldı. ÇubukCumhuriyet Savcılığı'nca açılan davada sanıklar için, «Tedbirsizlik ve dikkatsizlik nedeniyle ölüme ve yaralanmaya sebep olmaktan 4 ila 10 yıl arasında hapis cezası» istendi.

20- Türkiye'nin Zürih Turizm Ataşeliği dün akşam kimlikleri saptanamayan kişilerin saldırısına uğradı. Gece binada kimsenin bulunmadığı birsaatte pencereleri kırarak içeri giren kişiler, yangın söndürme aygıtı ilebüroyu tahrip ettiler.

21- Hürriyet Gazetesi'nde, yayınlanan bir haberde, Türkiye'nin, Kıbrıs'ın Rum kesimindeki Ermeni faaliyetlerine ilişkin görüşünün, Yunanistan,Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği, Kıbrıs Barış Gücü Komutanlığı veBirleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Temsilcisi'ne iletildiği bildirildi.

22- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; KTFD'de Meclisgündeminde bulunan serbest liman ve bölge tasarısı dün akşam yasalaştı.

23- Basında, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Çarşamba günü televizyonda yaptığı yeni savunma stratejisi ile ilgili konuşmasına ilişkin diğerülkelerin tepkileri yer aldı.

24- Basında yeralan bir habere göre; İngiltere İşçi Partisi, ülkenin kuzeyindeki Darlington'da yapılan ara seçimi kazandı.

26 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Valiliği'nce Gölbaşı'nda düzenlenen geleneksel Ağaç Bayramı'na katıldı.

2- Portekiz'de yapılan NATO'nun 33. Nükleer Planlama Grubu Bakanlar Toplantısı'na katılan Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken, Türkiye'ye döndü. Bayülken, Yeşilköy havaalanı'nda yaptığı açıklamada, «Uluslararası terörizme karşı Türkiye'de gerilimin ve infial duygularının büyükboyutlara ulaştığının NATO toplantısında üye ülkelerin savunma bakanlarına bildirildiğini» belirterek, «Üye ülkeler temsilcilerine uluslararası terörizmin NATO'nun savunmasına da yönelmiş bulunduğunu bu tehlikenin sadece Türkiye'ye olmayıp bütün demokratik ülkelerin de aynı tehlikeye murntelif derecelerde karşı karşıya bulunduklarını ifade ettiğini» söyledi.

3- Devlet Bakanı İlhan Öztrak, Cumhuriyet Gazetesi'ne yeni basınyasası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Korsan yayınları önlemek veAnayasa'nın basınla ilgili maddelerini 5680 sayılı" yasaya adapte etmek içinçalışmalarına başlandığını, Adalet Bakanlığı uzmanlarınca bir metin hazırlandağını, tasarının nisan ayı içinde Danışma Meclisi'ne sunulacak hale geleceğini» söyledi.

4- Gümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer, Rize'de yaptığı konuşmada,«Bu yıl yaş çay üretiminde geçen yıla oranla yüzde 30 dolayında bir artışbeklendiğini, rekoltenin 360-400 bin ton dolayında gerçekleşmesinin tahmin edildiğini» söyledi ve «Üretim bu düzeyde gerçekleşirse 1984 yılındaçay sıkıntısı ve buna paralel olarak çay ithali söz konusu değildir» dedi.

5- Ankara Tevfik Fikret Lisesi'nin eğitim temel unsurlarını araştırmakamacı ile her yıl düzenlediği uluslararası seminerde konuşan Kültür veTurizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu, «Bugüne kadar 36 ülke ile karşılıklı ikilikültür anlaşması imzaladık, 7 ülke ile de kültürel değişim programları yapmış bulunuyoruz» dedi.

6- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; ilkokula başlamayaşını 6'dan 5'e indiren, üniversiteye girişi yeni esaslara bağlayan ve ilkokul ile ortaokulu birleştirerek 8 yıllık temel eğitimi zorunlu ve parasız halegetiren yasa tasarısı Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

7- Yeni turizm sezonuna girilirken turizm işletmelerinin birbirleriyleve müşterileriyle ilişkilerini düzenlemek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca bir yönetmelik çıkarıldı.

8- İçişleri Bakanlığı'nca 12 ilde taksi plaka sınırlamasının kaldırılmasını içeren genelgede taksi satışları için de kimi yeni hükümler getirildi.Genelge ile il trafik komisyonlarına gerekli gördükleri takdirde plaka sınırlamasını tamamen kaldırma yetkisi de verildi.

9- Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz, Sağlık-İş Sendikası'nın BaşkanlarKurulu'nda yaptığı konuşmada, «İşçi-memur ayrımı konusunda illa da herkesin işçi olmasını istiyor değiliz, ancak çalışma hayatı açısından işçi olanarkadaşlarımızın memur yapılmasını istemiyoruz» dedi.

10- Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü Aykon Doğan, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası şubelerinin şu anda nakit, sırdaşhesap cüzdanı ve mevduat sertifikası blokajına başlandığını belirterek, «Maliye Bakanlığı olarak şunu taahhüt ediyoruz ki, bu paralar Nisan ayının 18'inden itibaren ilgililere nakit ve eksiksiz olarak iade edilecektir» dedi.

11- Deniz Kuvvetleri eski Komutanı, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı emekli Oramiral Celal Eyiceoğlu, İstanbul'da vefat etti.

12- İrak Büyükelçiliği yeni Basın Müsteşarı Vefik Yunus MuhammedAnkara'daki görevine başladı.

13- Banker Hidayet'ten alacaklı olanlara ödeme yapılmaya başlandı.

14- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın NATO ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarına bir mektup göndererek, Avrupa'daki nükleer füzelerleilgili bir ara formül bulunduğunu bildirdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği lideri Yuri Andropov, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın yeni savunma stratejisi ile ilgili olarak Sovyetler Birliği'nin resmi haber ajansı TASS'a yaptığıaçıklamada, «Reagan'ın amacının Sovyetleri savunmasız bırakmak olduğunu» öne sürdü ve «Kazanmayı umduğu bir nükleer savaş çıkarmak içinelinden geleni yapıyor» dedi.

16- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko'nun başkan birinci yardımcılığına getirilmesinden sonra, 4 Sovyet generalinin rütbeleri yükseltilerek mareşal yapıldılar.

17- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis, Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerintemsilcilerine bilgi verdi ve güney Kıbrıs'ta Ermeni teröristlerin bulunmadığını öne sürdü.

18- İsrail'in yeni Genelkurmay Başkanı General Moshe Levy'nin, «Suriye ile İsrail arasında ilkbahar veya yaz aylarında bir savaş çıkabilir» demesi üzerine iki ülkenin de Bekaa vadisinde güç birikimi yapmaya başladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- AP Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; İran'da Hazar Denizikıyısında meydana gelen bir depremde ilk belirlemelere göre 66 kişi öldü.

27 Mart 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Yüksek Öğretim Kurulu'nun Beytepe'de yapılan yeni binasını törenle hizmete açtı. Evren, törende yaptığı konuşmada, 2490 sayılı Artırma, Eksiltme ve İhale Kanunu'nun bİran öncedeğiştirilmesini isteyerek, «Türkiye'nin uğradığı zararlar artık giderilmelidir» dedi ve «Türkiye'nin 67 ilinin herbirinde bir üniversite acabilirsek, işteo zaman Atatürk'ün istediği çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmış oluruz»şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, daha sonra Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni ziyaret ederek müze hakkında bilgi aldı.

2- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Anadolu liseleri giriş sınavında sorulan tüm soruların incelendiğinibildirdi ve «İlk anda yanlışlığı tesbit edilen iki sorudan sonra ötekiler detetkik ediliyor. Soruların sınavlara kadar gizli kalmasına dikkat edildiği içinbazı daktilo hataları olabiliyor. Çok sıkı güvenlik sisteminde doğmuş olabilecek yeni hatalar varsa da hesaplanmada dikkate alınmayacak» dedi.

3- Para ve Kredi Kurulu'nun Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlubaşkanlığında Ankara'da yapılan toplantısında, uluslararası tekstil piyasalarında Türkiye'nin karşılaştığı darboğazlar üzerine tekstil alanında ABD'yeaçılma kararına varıldı.

4- İmar Yasası'nın kabul edilmesinden sonra 120 bin nüfusu bulunanİzmir'in en eski gecekondu semti olan «Eski İzmir»de, Belediye BaşkanıCahit Günay ile birlikte incelemelerde bulunan imar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu, yaptığı konuşmada, «Yeni yasa ile gecekondulardaki sıkışıklık önlenecek. Gecekondularda yaşayan insanların da hava alması sağlanacak. Burada zor koşullar içinde yaşayan yurttaşlar rahata kavuşturulacak»dedi.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, resmi bir ziyaret amacıyla Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

6- Av kaynaklarını korumak, geliştirmek, avcılığı ve av turizmini düzenlemek, avcıları organize etmek, eğitmek ve avcılığa ilişkin her türlüçalışmayı düzenlemek amacıyla hazırlanan «Kara avcılığı yasa teklifi» Danışma Meclisi Başkanlığı'na verildi.

7- Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü Şahin Ulusoy, Ankara'da toplanan Sınırlı Sorumlu Ankara Merkez ve İlçeleri Esnaf Kefalet Kooperatif;18. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Küçük esnaf ve sanatkarlara verilen kredilerde 100 bin liraya kadar olan miktarlardan protesto aranmayacağını belirtti ve küçük esnaf ve sanatkara ayrılan plasman miktarının 198milyar liraya ulaştığını» söyledi.

8- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Devlet Planlama Teşkilatı'ncahazırlanan ve 1984 yılından itibaren 5 yıllık süreyle uygulanmaya başlanacak 5'inci Beş Yıllık Kalkınma Planı taslağının ana hatları belli oldu.

9- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Fikri Yanıkömeroğlu, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Biz, seçimlerin 1983 yrlı sonbaharında yapılacağını varsayarak hazırlıklarımızı sürdürüyoruz» dedi.

10- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Ermeni terörünekarşı Dışişleri mensupları eşleri bir dernek kurdu.

11- Ankara merkez ve ilçeleri Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi'nin 18. Genel Kurulu yapıldı.

12- 19. Kütüphane Haftası başladı.

13- Batı Berlin Belediye Başkanı Richart Von Weizsaecker, beraberindeki heyetle birlikte Ankara'ya geldi.

14- Merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Dünya Tiyatro Enstitüsü'nün1962 yılında aldığı karar uyarınca Dünya Tiyatrolar Günü kutlandı.

15- Rabat Büyükelçisi Necdet Esat İlci merkeze alındı.

16- Fransa'nın Grenoble kentinde yapılan Avrupa Dans Yarışması'nakatılan Tolga Han ve topluluğu birinciliği elde etti.

17- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; geçtiğimiz yıl TRT tarafından düzenlenen Uluslararası Çocuk Şenliği'ne Belçika adına katılan«Prtüske Halk Oyunları Derneği», Belçika'nın Heule kentinde «Türkiye ileDostluk Şölenleri» düzenlediler.

18- Milliyet Gazetesi'nin Atina çıkışlı haberine göre; Bekir Çelenk'inYunanistan'daki çalışmaları hakkında incelemelerde bulunmak üzere Roma Emniyet Müdürlüğü görevlilerinden Corona adlı yüksek düzeyde bir yetkilinin Atina'ya geldiği, «To Vima» gazetesinin bir haberinde bildirildi.

19- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un, İsrail'in Washington eskibüyükelçilerinden Şimsa Dinitz'ie görüşmesi sırasında yaptığı konuşmada,Lübnan'daki yabancı birliklerin geri çekilmeleri konusundaki anlaşmanınönümüzdeki iki hafta içerisinde gerçekleşebileceğini söylediği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

20- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre, Sovyetler Birliğilideri Andropov'un dün verdiği demecinde yer aian «ABD'nin nükleer savaşçıkarmaya çalıştığı» yolundaki görüşünün, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından «Üzüntüyle karşılandığı» ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

21- Basında yeralan bir habere göre; Çin Halk Cumhuriyeti, Polonya'ya 20 milyon dolarlık faizsiz kredi verdi.

22- Akajans'ın İslamabad çıkışlı haberine göre; ismailiye Mezhebi'ninlideri Kerim Ağa Han'a Pakistan'ın sosyal ve ekonomik kalkınmasına sağladığı katkılar ve İslam dünyasının refahı yolunda gösterdiği hizmetler dolayısı ile Pakistan'ın en büyük sivil nişanı olan «Pakistan nişanı» verildi.

23- Polonya'da kapatılan Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa'nın,serbest bırakıldıktan sonra ilk kez Gdansk'taki Lenin tersanelerinde yaklaşık 600 işçiye hitaben bir konuşma yaptığı yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

24- Orta Amerika ülkelerinden Nikaragua ve El Salvador'da çatışmalaryer yer sürerken, Amerika'da yayınlanan «Boston Sunday Globe» gazetesinin, ABD yönetiminin, Honduras'ta bir üs kurarak El Salvador askerlerinieğiteceğini öne sürdüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

28 Mart 1983

1- Maliye, Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, tasfiye kurullarına ilişkinMilliyet Gazetsi'ne yaptığı açıklamada, «Görev biterse mahkemeler feshedilir. Böyle bir durum yoktur. Tasfiye kurullarının işi bitmemiştir» dedi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, Ankara'da ilSağlık Müdürleri toplantısında yaptığı konuşmada, halen 47 ilde uygulanmakta olan sosyalleştirme programının tüm illere süratle yaygınlaştırılmasıiçin çalışmalar yapıldığını açıkladı.

3- Turizm Bankası'nın 21. Oağan Genel Kurulu Ankara'da toplandı.Genel Kurul'da bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu, bankanın sermayesinin 300 milyon liradan 15 milyar liraya çıkarıldığını söyledi, ayrıca tatil kredilerinin de artırılarak 30 bin liradan 60 bin liraya çıkarıldığını açıkladı.

Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Seçimlerin sonbaharda yapılabileceğine inandığını» belirterek, komisyon çalışmalarının bu takvime uygun olarak yürütüleceğini, seçim tasarısının 15 gün içinde Danışma Meclisi Genel Kurulu'nasunulabileceğini» açıkladı.

4- Seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında yasayabir ek geçici madde eklenmesini öngören yasa tasarısı, Danışma MeclisiGenel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Bor, kömür, asfaltit, fosfat, demir madenleri ile nükleer enerjihammeddelerinin işletilmesini düzenleyen yasa tasarısının Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmesine başlandı.

6- İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen «Bazı Kamu Alacaklarının özel Uzlaşma Yolu ile Tahsili Kanunu'nun Getirdiği Hükümler» konulu panelde konuşan Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü Aykon Doğan, özel Uzlaşma Kanunu'nun 360 milyar lirayı aşkın vergi alacağının uygun biçimde tahsil edilmesini amaçladığını söyledi.

7- Maliye Bakanlığı, yayınladığı tebliğde, Meyak keseneklerinin ödeme biçimini belirledi.

8- Federal Almanya'dan alınan «Sokullu Mehmet Paşa» muhripleri,Gölcük'te düzenlenen askeri törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı danışmanlarından John Warnock Türk-İşGenel Başkanı Şevket Yılmaz'ı ziyaret ederek bir görüşme yaptı.

10- Türk hükümetinin davetlisi olarak Ankara'ya gelen Berlin Eyalet veBelediye Başkanı Richard Von Weizsaecker ile Türk yetkililer arasında başlayan temaslarda Berlin'de 130 bin Türk vatandaşının yaşam koşulları, Türkçocuklarının eğitim ve öğrenim sorunları ve bunların hangi önlemlerle iyileştirilebileceği konuları ele aındı.

11- İşçi Kredi Bankası'mn Genel Kurul toplantısında sunulan faaliyetraporunda, bankanın 1982 yılında 1.6 milyon lira kâr ettiği açıklandı.

12- ANKA Ajansı'nın Ticaret Sicili Gazetesi'nden derlediği habere göre; 15-18 Mart tarihleri arasını kapsayan bir haftalık sürede, sermayeleritoplamı 1 milyar lira düzeyinde olan 143 yeni şirket kuruldu, aynı sürede15 şirjjet sermayesini toplam 213.7 milyon lira artırırken, toplam 22.4 milyon lira sermayeli 28 şirket feshedildi.

13- Deniz taşımacılığında maddi tazminat yükümlülüğünün üst sınırı1.500 lira'dan 100 bin liraya çıkarıldı.

14- Geçtiğimiz Cumartesi günü ölen Deniz Kuvvetleri eski komutanlarından emekli Oramiral Celal Eyiceoğlu cezazesi Şişli Camii'nde kılınanöğle namazından sonra askeri törenle içereııköy Mezarlığı'nda toprağaverildi.

15- Milli Güvenlik Konseyi, Mustafa Başaran ve Hüseyin Üye hakkındaki ölüm cezalarının onaylanmasına ilişkin yasa tasarılarını kabul etti.

16- Örgüt oluşturarak Gaziosmanpaşa Şilebi'yle Hollanda'ya çok miktarda uyuşturucu madde kaçakçılığı yapmaktan Ankara Sıkıyönetim 4 Numaralı Mahkemesi'nde yargılanan 16 sanıktan 10'u müebbet, 3'ü 11 yıl ağırhapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme 13 sanığa ayrıca 910 milyon 403 binpara cezası da verdi.

17- Resmi bir ziyaret amacıyla Suriye'ye giden Dışişleri Bakanı İlterTürkmen, Suriye Dışişleri Bakanı Abdülhalim Haddam'la ikili bir görüşme yaptı. Daha sonra Türk ve Suriye heyetleri arasındaki resmi görüşmelerbaşladı.

18- Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Doğan Türkmen, Ermeni terörizmi konusunda Le Monde gazetesine yazdığı mektupta, bir «Ermeni soykırımı»oiup olmadığının uluslararası yansız bir bilim adamları topluluğu tarafındanincelenmesini önerdi.

19- Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Kemalettin Demirer'e geçtiğimiz yıl Temmuz ayında başarısız bir suikast girişiminde bulunan Ermeniterörist Benyamin Evingülü, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

20- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ta Ermeni teröristlerin yoğunlaşan faaliyetlerine karşı uyarısından sonra, Rum Milli Muhafız Ordusu herhangi bir girişime karşı teyakkuzdurumuna getirildi.

21- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet Komünist Partisi Yayın Organı Pravda, ABD'nin uzaya füze savar savunma sistemi yerleştirme planının 1967'deki imzalanan uluslararası anlaşmaların ihlali anlamına geldiğini bidirdi.

22- Sovyeter Brrliği'nin İsrail'i, Filistinlilere karşı zehirli gaz kullanmaklasuçladığı, zehirlenmelerin bazı gösteriler sırasında atılan gaz bombalarından meydana geldiğini ifade ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

29 Mart 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, Devlet Denetleme Kurulu'nun başkan veüyelerinin 30 Temmuz I984 tarihine dek görevlerine devam etmelerini kararlaştırdı.

2- Petrol Yasası'm değiştiren yasa, Milli Güvenlik Konseyi'nde, Danışma Meclisi'nden çıkan biçimde değişikliklerle kabul edildi.

3- Amerika Birleşik Devietleri'nden satın alınan TCG «Yücetepe»muhbiri ile TCG «Derya» ana tamir gemisi, Gölcük'te düzenlenen törenleTürk Donanmasına katıldı. Törende bir konuşma yapan Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, «Akdeniz'de güçlü bir Türk Deniz Kuvveti'nin varlığının NATO'nun hayati çıkarlarıve bölge barışının idamesi yönünden vazgeçilmez bir ehemmiyet arzettiğini»belirtti.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Döviz sıkıntısı yok. Türk parası sıkıntısı ise çok. Elimizdekidöviz rezervi iki milyar dolar. Dileyene yapacağı is için döviz vermeye hazırız. Ama tekrar ediyorum, Türk parası sıkıntısı çekiyoruz» dedi.

5- Türkiye Emlak Kredi Bankası'nın 1982 yılına ait çalışma sonuçlarının görüşüldüğü Genel Kurul toplantısında konuşan İmar ve Iskan BakanıAhmet Samsunlu, konut finansmanı ve maliyeti düşük konut yapımı içinbankanın öz kaynaklarının artırılmasını ve faizsin fonlarla desteklenmesininşart olduğunu söyledi. Öte yandan İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu,Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, İmar Affı Yasası uygulamalarına ilişkin 6 yönetmeliğin 6 ay içinde çıkarılacağını söyledi.

6- Resmi temaslar yapmak üzere Ankara'aa bulunan Batı Berlin Beledive Başkanı Richard Von Weizsaecker, Çalışma Bakanı Turhan Esener'iziyafet etti. Esener, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, «İki ülke arasındaki görüşmelerin bir pazarlık sayılamayacağını ve ülkelerin çıkarlarıdoğrultusunda bir yaklaşımla görüşmelerin sürdürüleceğini* belirtti.

Weizsaecker ise, «Berlin'e daha fazla Türk işçisi gelmezse, mevcutların sorunlarını daha kolay çözebiliriz» dedi.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı John Warnock, Çalışma BakanıTurhan Esener ile görüştü.

8- Prof. Orhan Aldıkaçtı, Anayasa Alt Komisyonu üyelerinden Halilİbrahim Karal ve İsa Vardal iie birlikte Devlst istatistik Enstitüsü'ne giderek, Enstitü Başkanı Nihat Güner ile görüştü.

9- Türkiye Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Lefkoşa'daİslam Bankası'nın açılış törenine katılmak ve bu arada Kıbrıs Türk MerkezBankası'mn kurulması yönünden çalışmalar hakkında bilgi almak ve yetkilirle görüş alışverişinde bulunmak üzere Kıbrıs Türk Federe Devleti'negitti.

10- İşçi - Memur ayrımı konusunda Türk-İş'in kesin görüşünü saptayacağı bildirilen komisyon toplantısının açılışında konuşan Türk-İş BaşkanıŞevket Yılmaz, mevcut statünün değiştirilmesine karşı çıktıklarını belirterek. «İşçiyi memurlaştırmak gibi bir düşünceyi ve uygulamayı benimsemeyiz» dedi.

11- ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komisyonu'ndan 9 üyenin oluşturduğu parlamento heyeti, Ankara'ya geldi.

12- THY iç hat uçak biletlerinin fiyatlarına toplam yüzde 10 ile 16 arasında zam yapıldı.

13- Birleşmiş Milletler Uzmanı George Weastley, İzmir'de kalite kontrol konusunda ihracatçılarla yaptığı toplantıda, malın sevkiyatından önceson kontrolün önemli olduğunu belirterek, «Deniz kenarında oturmuş birdevlet memurunun bu mal iyidir, bu mal kötüdür demesi kalite kontrolüdemek değildir» dedi.

14- Kıbrıs'tan Türkiye'ye yapılan ve boyutları 400 milyar lirayı bulankaçakçılık davasına, Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Nolu Askeri Mahkemesi'nde başlandı. 6 sanıklı dava duruşmasında, iddianamesini okuyan AskeriSavcı, Güneydoğu'lu Nejat Söyler ile Mehmet Taner için 100 yıl hapis cezası istedi.

15- Ruhsatsız silah bulundurmaktan yargılanan Mustafa Erdoğan, 10 ayhapis, 2 bin 500 lira para cezasına çarptırıldı.

16- Adana'nın Akıncılar Mahallesi'nde cinnet getiren yaşlı bir kişi elindeki av tüfeği ile komşularına gelişigüzel ateş edip iki kişiyi yaraladıktan sonra kendisini yakalamak isteyen güvenlik ekibinin amiri komiser yardımcısını öldürdü, bir poüsi de yaraladı. 60 yaşındaki Mustafa Hilal Özışık, ateşeimeye devam edince güvenlik kuvvetleri ile giriştiği müsademede öldü.

17- İl Emniyet Müdürleri merkeze alındı. Dört ile ise yeni emniyet müdürü atandı.

18- Türkiyenin Belgrad Büyükelçisi Galip Balkar'ın şehit olmasıyla sonuçlanan Ermeni saldırısında, Balkar'ı korumak amacıyla teröristlere müdahale eden Yugoslav vatandaşlarına, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in gönderdiği mamalyalar, Belgrad'da Yugoslav hükümeti temsilcilerinin de katıldığı bir törende Türkiye Maslahatgüzarı Ömer Zeytinoğlu tarafından verildi

19- Suriye'yi resmen ziyaret etmekte olan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen. Suriye .Devlet Başkanı Hafız Esad tarafından kabul edildi. Türkmen,Esad'a, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, «Bölücü militanların Türkiye aleyhinde sürdürdükleri çalışmalarına engel olunması» isteğini içeren mesajınıverdi ve ayrıca Esad'ı Cumhurbaşkanı Evren adına Türkiye'ye davet etti.

20- Milliyet Gazetesi'nden M. Ali Birand'ın haberine göre; AET Komisyonu, Yunanistan'ın bir yıl önce verdiği memorandumu açıkladı ve1985 - 1991 yılları arasında, Yunanistan'ın tarım, ormancılık, balıkçılık vediğer sektörlerinin modernizasyonu için, 2.5 milyar dolarlık bir kredi verilmesini önerdi. AET Komisyonu buna karşılık, Yunan hükümetinin AET kaynaklı sanayi ürünlerinin ülkeye girişini yavaşlatmak ve Yunan ürünlerininrekabet karşısında ezilmelerini engellemek amacıyla istediği önlemleri kabul etmedi.

21- THA'nın Ottawa çıkışlı haberine göre; Kanada'yı resmen ziyaret etmekte olan Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Senato DışişleriKomitesi ile Avam Kamarası'nın dışişleri ve ulusal savunma komitelerininortak toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa'ya yeni ABD nükleer füzelerinin yerleştirilmesine karşı çıktı.

22- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Alman Parlamentosu'nda koalisyon partilerinin adayı CDU'lu Rainer Barzel Meclis Başkanlığı'na, CDU Başkanı Helmut Kohl da Başbakanlığa seçildi. Federal Alman Başbakanı Kohl, seçimden sonra Cumhurbaşkanı Karl Carstens tarafından kabul edildikten sonra Federal Meclis'te Başbakanlık yemini etti.

23- Federal Almanya parlamentosu, 22 günlük aradan sonra çalışmalarına yeniden başladı.

24- Anadolu Ajansı’nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Libya Halk Sosyalist Cemahiriyesi Lideri Albay Muammer Kaddafi ülkesi ile Cezayirarasında birliğe yönelik bir anlaşma imzalandığını söyledi.

25- Filistin Haber Ajansı «WAFA» Batı Şeria bölgesinde Cenin'de 600Filistinli'nin daha esrarengiz bir şekilde gazdan zehirlendiğini bildirdi.

26- Suriye Kültür Bakanı Bayan Nacah El Attar'ın, «Teşrin» gazetesineverdiği demeçte, «İsrail'in Suriye'ye saldırması durumunda Sovyetler Birliği'nin de savaşa doğrudan katılacağını» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

27- Suudi Arabistan Petrol Bakanı Zeki Yamani'nin Amerika'da KansasÜniversitesi'nde yaptığı bir konuşmada, petrol fiyatlarında yeni bir indirimyapmayı düşünmediklerini belirttiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

28- Yunanistan Olimpik Havayolları 48 saatlik bir greve gitti.

30 Mart 1983

1- Türk hükümetinin davetlisi olarak Ankara'da bulunan ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi'nden 9 kişilik heyet, CumhurbaşkanıKenan Evren ve Başbakan Bülend Ulusu, tarafından kabul edildi. Heyet ayrıca, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun ile DanışmaMeclisi Savunma ve Dışişleri Komisyonu Başkanı Eşref Akıncı'yı ziyaret etti.

2- Devlet Bakanı Mehmet özgüneş, Berlin Eyalet ve Belediye BaşkanıWeizsaecker ile görüştü.

3- Türkiye ile Cezayir arasında üç gündür Ankara'da süren karmaeko'nomik komisyon çalışmaları sonuçlandı. Türkiye ile Cezayir ticaret protokolü Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin ile Cezayir Turizm ve Ekonomi Bakanı Abdülmecit Allahum tarafından imzalandı.

4- Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Orhan Aldıkaçtı ile komisyon üyelerinden meydana gelen bir heyet, Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner'i ziyaret ederek eski seçimlerin sonuçlarına ilişkin bilgialdılar.

5- Danışma Meclisi'nde Madenler Yasası'nm tümü oylanarak maddelerine geçilmesi kabul edildi.

6- Milli Eğitim Temel Yasası'nı değiştiren yasa tasarısı Milli EğitimKomisyonu'nda benimsendi.

7- İş kazası ve meslek hastalıkları sonucu meydana gelen ölümlerdesigortalının kusurluluğu aranmaksızın her türlü yardım ve ödeme yapılmasıiçin hazırlanan yasa önerisi Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

8- Danışma Meclisi Genel Sekreterliği, seçim yasası hazırlıklarındakullamlmak üzere, «Seçimlerle ilgili düzenlemeler» adlı kitap bastırdı.

9- Milliyet Gazetesi'nde Danışma Meclisi üyelerinin, seçimlere ilişkingörüşleri yeraldı.

10- Türk Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Baytaş, TÜTAV'ınGenel kurulunu açarken yaptığı konuşmada, «Yıllardır devletin kıl ve kısıtlıimkanlarının etkin ve olumlu bir tanıtma için yetersiz kaldığını» söyledi ve«Bunun sonucunda daha iyi, olumlu, etkin ve gerçekçi bir tanıtma hepimizin ortak bir özlemi olarak ortaya çıktı.» dedi.

11- Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Güngör Yener, yaptığı açıklamada mali konulardaki düzenlemeleri çok olumlu bulduklarını belirterek, «Yeni düzenlemeler Türk mali sistemine büyük bir refah ve rahatlıkgetirebileceği gibi, mükellefin de üstünden büyük bir yük alınacaktır» dedi.

12- Kısa adı İş-Kur olan işçi, işadamı, Kimya Sanayi Kuruluşları A.Ş.Genel Kurulu, devletten destek sağlanmadığı takdirde tasfiye kararı alabilmesi için Yönetim Kurulu'na yetki verdi.

13- Yaklaşık iki haftadan beri A.ikara'da sürdürülen Türkiye-IMF görüşmeleri tamamlandı.

14- Eczacıbaşı Yatırım Holding A.Ş.'nin araştırmasına göre; 1981 yılında 15 milyar 847 milyon liralık tahvil ihraç eden özel sektörün, 1982 yılında ihraç ettiği tahvil tutarı 11 milyar 665 milyon liraya indi.

15- Türkiye Milli Takımı; Avrupa Şampiyonası maçlarında, Belfast'ta irlanda Milli Takımfna 2-1 yenildi.

16- Adam öldürmek suçundan ölüm cezasına çarptırılan Hüseyin Üyeve Mustafa Başaran adlı sanıkların infazları sabaha karşı Nazilli ve EdirneKapalı Cezaevlerinde yerine getirildi.

17- Feshedilen MHP yöneticileri ve bazı ülkücü kuruluşların mensupları hakkında açılan davanın seyrini değiştirdiği ve mahkeme heyetine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Hicabi Koçyiğit, 8 ay 24 gün hapis cezasına çarptırıldı.

18- Toplu olarak eroin alım satım yapan iki kişi, 16 yıl sekizer ay ağırhapis cezasına mahkum oldu.

19- Sanıklardan 65'inin idamları istenen 75 sanıklı DİKS davasına haklarında ek iddianame düzenlenen sanıklar Harun Aykut Göker, AhmetBalamir ve Fikri Şen'in eklenmesi ile sanık sayısı 78'e, idamı istenenlerinsayısı da 68'e yükseldi.

20- Suriye Dışişleri Bakanı Abdülhamit Haddam, Şam'da CumhuriyetGazetesi muhabirine verdiği özel demeçte, Dıişleri Bakanı llter Türkmen'inŞam temaslarını değerlendirdi ve «Türkiye-Suriye ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını» açıkladı.

21- İngiliz «The Times» gazetesinde, Türkiye konusuna ilişkin dört sayfalık bir ek yayınlandı.

22- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; gazetenin Avrupa Merkez Bürosu, ASALA militanı olduğu belirtilen bazı şahıslarca, telefonla tehdit edildi.

23- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Fransa Hükümeti, «Ermeni terörüne karşı olduğunu ve kesinlikle desteklemediğini» Ankara'ya resmen bildirdi.

24- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde; Abdi İpekçi'ninöldürülmesi olayında Mehmet Ali Ağca'yı suça azmettiren Mehmet Şener'inserbest bırakılmadığının, halen tutuklu olduğunun anlaşıldığı bildirildi.

25- AET ülkeleri siyasi direktörleri, Yunanistan'ın hazırlayıp AET doruk toplantısında dağıttığı «Kıbrıs Planı»nı Bonn'daki son toplantılarındagörüşmeyi reddettiler.

26- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Sovyetler Birliği ile karşılıklı olarak, nükleer füzelerin sayısında indirim yapılmasını önerdiği, Sovyetler'inNATO üyesi ülkeleri hedefleyen füzelerini azaltması durumunda, ABD'ninCruise ve Pershing 2 füzelerini aynı sayıda azaltacağını açıkladığı yabancıajanslar tarafından bildirildi.

27- Federal Alman parlemontosu oturumunda, Başbakan HelmutKohl tarafından açıklanan yeni hükümet üyeleri belli oldu. Hristiyan Demokrat Partisi (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ve Hür Demokrat Partisi (FDP) li üyelerden oluşan ikinci Kolh kabinesinde, iki bakanlıkdışında değişiklik olmadı.

31 Mart 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, görev süresini tamamlayan Orgeneral ve Oramirellerden yaş haddini aşmamış olmak koşuluyla bir kişinin bir yıl daha görevdekalmasını sağlayacak yasa önerisini Danışma Meclisi Başkanlığı'na verdi.

2- Suriye'ye resmi ziyaretini tamamlayarak dün gece Türkiye'ye dönen Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında bu ziyareti ile ilgili izlenimlerini açıkladı ve «Güvenlik ve istikrarazarar verecek faaliyetlerin önlenmesi konusunda önemle durduk. Bu gibifaaliyetlere engel olunmasının, iyi komşuluğun bir ilkesi olduğu kadar, heriki tarafın da çıkarlarına uygun düştüğü hususunda mutabakata vardık. Bualanda etkin bir işbirliği gerçekleştirmek amacıyla temaslarımız sürdürülmektedir» dedi ve Suriye'deki görüşmelerde uluslararası terörizm çerçevesinde Ermeni terörünün de ele alındığını söyleyerek, «Muhataplarım, bualanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceklerini bildirdiler» şeklindekonuştu.

3- ABD Tarım Bakanı John Block, Tarım ve Orman Bakanı Sebahattin Özbek'in resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi. Tarım ve Orman BakanıÖzbek, görüşmelerde, «iki ülke çıkarları doğrultusunda tarım ürünleri işleme sanayii, tarımsal eğitim işbirliği, teknoloji transferi gibi konuların elealınacağını ve işbirliği olanaklarının araştırılacağını» belirtti.

Block ise Esenboğa havaalanında verdiği demeçte, ziyaretinin iki ülkearasındaki dostluğu pekiştirmek ve karşılıklı tarım ürünleri, alım satımınıgörüşmek amacıyla düzenlediğini» söyledi.

4- Çalışma Bakanı Turhan Esener, Berlin Eyalet ve Belediye BaşkanıVon Weizsaeeker ile yaptığı görüşme sırasında altı yaşından büyük Türkçocuklarının Almanya'ya alınmaması gibi bir konuya değinilmediğini, BerlinEyalet Başkanı'nın da Türk işçilerini geri dönmeye zorlamanın söz konusuolmayacağına dair teminat verdiğini belirtti.

5- Basında yeralan bir habere göre; Seçim Yasası'nı hazırlamaktaolan Anayasa Komisyonu, dar bölge sistemini de gözönüne alarak yeni bir secim haritası hazırlama çalışmalarına başladı.

6- Para ve sermaye piyasalarının yeniden düzenlenmesi ilişkin yetkiyasası tasarısı Danışma Meclisi Genel Kurul'da kabul edildi.

7- Kan ticaretinin önlenmesi amacıyla hazırlanan, «İnsan kanı ve kanürünleri yasa tasarısı» Danışma Meclisi Başkanlığfna sunuldu.

8- Para ve Sermaye Piyasası'nın yeniden düzenlenmesine ilişkin YetkiYasa Tasarısı, Danışma Meclisi'nde kabul edildi.

9- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nazmi Akıman tarafından Ankara'dayapılan açıklamada, «Silahlanma yarışının durdurulması ve askeri dengenindaha aşağı bir düzeyde oluşturulması lüzumuna atfettiği önem çeşitli vesilelerle açıklanmıştı. ABD Cumhurbaşkanı Ronald Reagan'ın Cenevre'desürdürülen orta menzilli nükleer füzeler görüşmelerine ilişkin olarak yaptığı açıklamayı bu açıdan olumlu olarak değerlendirdikleri ileri sürülen görüşlen, Cenevre müzakerelerinin yıl sonundan önce taraflarca kabul edilebilir bir sonuca ulaşması yolundaki çabalara yapıcı bir katkı olarak niteliyoruz» dedi.

10- Yol - İş Federasyonu'nun örgütlü bulunduğu Karayolları Genel Müdürlüğü ile YSE Genel Müdürlüğü'nün toplu sözleşmeleri, Yüksek HakemKurulu'ndan çıktı.

11- Beşinci Beş Yıllık Kalkınma Planı için kurulan Konut özel İktisasKomisyonu, «Konut ihtiyaç-Talep Alt Komisyonu»nca hazırlanan raporda,1984-1988 dönemi içinde, konut açığını kapatabilmek için toplam 2 trilyon849 milyar 516 milyon 950 bin lira tutarında konut yapılması gerektiği hesaplandı.

12- Ereğli Demir - Çelik Fabrikaları Yönetim Kurulu Başkanı OsmanOkyar, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «1982'de çelik üretiminin 854bin tona ulaştığını, 1983'ün ilk üç ayında ise artışın daha hızlı olduğunu»bildirdi.

13- Türkiye İş Bankası pay sahipleri Olağan Genel Kurulu Ankara'datoplandı. Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Rüştü Aksal, Genel Kurulu açarken yaptığı konuşmada, bankanın mevduatının yüzde 77 oranındaarttığını ve 567.5 milyar liraya yükseldiğini söyledi.

14- Vakıflar Bankası Pay Sahipleri Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

15- Marmara Ekici Tütün Piyasası, Bursa ve İnegöl'de 395 lira, Sakarya'ya bağlı alım merkezlerinde de 390 lira başfiyatla açıldı. Tekirdağ'daki beş alım merkezinde ise başfiyat 370 lira oldu.

16- Uluslararası telgraf, telefon ve teleks ücretlerine yüzde 30 zamyapıldı.

17- DSİ 7. Bölge Müdürü Yılmaz Yapıcı, konuşmasında, «Türkiye'ninhidroelektrik kapasitesinin 100 milyar kilovatsaat olduğunu, bunun -halenyüzde 13'ünden yararlanıldığını» söyledi ve «Her yıl 1.8 milyar dolar kıymetindeki en ucuz enerji kaynağımız denizlere akıp gitmektedir» denildi.

18- Büyükelçi Kamuran Gürün'ün hazırladığı «Ermeni Dosyası» adlı kitap Türk Tarih Kurumu tarafından yayınlandı.

19- Milliyet Gazetesi'nde, Türk Tarih Kurumu Üyesi Bilal Şimşir'in hazırladığı, «İngiliz Belgelerinde Osmanlı Ermenileri» başlıklı yazının birincibö'lümü yayınlandı.

20- Başbakan Bülend Ulusu'yu ziyaret ettikten sonra Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen Batı Berlin Belediye Başkanı Weizsaeoker, Almanya'daki Türkler'e ülkelerine dönmeleri için hiç bir baskı yapılmayacağını belirterek, «Dönmek istemeyen Türkler'in başımızın üstünde yerivar» dedi.

21- ABD Temsilciler Meclisi Heyeti Başkanı Patrıcia Schroder, Ankara'daki temaslarını tamamladıktan sonra yurdumuzdan ayrılırken basınayaptığı açıklamada, «Türkiye NATO'nun çok önemli bir parçasıdır. Nasıl kiTürkiye, bazı ortakları için bir teminat durumunda ise, NATO'da bütünüyleTürkiye için bir teminat olmak zorundadır» dedi.

22- Ankara 1. Kitap Fuarı açıldı.

23- Sıkıyönetim Yasası uyarınca görevlerine son verilmiş olanlardan20 hizmet yılını dolduranlara emeklilik hakkı tanınmasını öngören yasaönerisi Danışma Meclisi gündemine girdi.

24- Ankara Emniyet Siyasi Şube Müdürlüğü ekipleri, sürdürdükleri başarılı operasyonlar sonucu bölücü yasadışı Rızgarı Örgütü mensubu 14mintanı yakaladı.

25- İstanbul Sıkıyönetim 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde süren BarışDerneği Davasında yazılı deliller okundu.

26- Yugoslavya Cumhurbaşkanlığı Kurulu tarafından, şehit BüyükelçiGalip Balkar'a verilen madalya, törenle Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliğigeçici Mashatgüzarı Ömer Zeytinoğlu'na tevdi edildi.

27- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; «1982 AvrupaEkonomik Anketi»nde, Türkiye'nin Güney Avrupa'da en hızlı gelişen ülkeolduğu açıklandı.

28- Basında yeralan bir haberde, Türk Bilgini ve Divan-ı Lügat-it Türk'ün yazarı Kaşgarlı Mahmut'un mezarının Çin'in Sincan, Doğu Türkistaneyaletinin Uygur bölgesinde bulunduğu bildirildi.

29- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde; Yunanistan DevletBaşkanı Konstantin Karamanlis'in, Yunanistan içişleri Bakanı ile görüşmeyaptığının ve görüşmede Karamanlis'in, «Ülkenin süratle bir iç savaşa sürükleme tehlikesine karşı içişleri Bakam'nm uyarıldığının öğrenildiği» bildirildi.

30- Yabancı Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Moskova radyosu,ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Avrupa'daki orta menzilli füzelerin karşılıklı olarak indirimi önerisi ile ilgili yorumunda. «Reagan'ın bu yeni önerisinin Avrupa'ya daha önce yerleştirilmiş olan, özellikle İngiltere ve Fransa'daki orta menzilli füzeleri içermediğini» belirtti.

31- Sovyet Haber Ajansı TASS tarafından, «Suriye'ye askeri, ekonomik,teknik ve kültürel alanlarda desteğini artıracağının» açıklandığı yabancıajanslar tarafından bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106