26.2.1983
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1983

1 Şubat 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek Cemiyet Başkanı Beyhan Cenkçi ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir süregörüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Başbakan Ulusu, «Basınınhak ve sorumlulukları ile sizler de dahil olmak üzere fertlerin hak ve menfaatleri arasında kolay bozulmayacak bir dengeyi kurmak zorundayız» dedi.

2- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Siyasi Partiler Yasa tasarısınıgeçici maddeler hariç 121 madde halinde sonuçlandırdı.

3- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen Türkiye ile Mısır arasında bankacılık ilişkilerinin arttırılması konusunda temaslarda bulunmaküzere Mısır'a gitti, öte yandan Ziraat Bankası'mn Almanya'da Münih, Hannover, Batı Berlin, Stutgart ile Hollanda'nın Rotteıdam temsilcilikleri hizmetegirdi.

4- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi, ölümünün dördüncü yılında kabri başında anıldı.

5- Milliyet Gazetesi'nde Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu'nunekonomik konulara ilişkin demeci yayınlandı.

6- Ankara'da taksimetre uygulamasına başlandı.

7- Hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan ekonomist yazar AslanBaşer Kafaoğlu teslim olduğu İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 NumaralıAskeri Mahkemesi'nce tutuklandı.

8- MHP ve yan kuruluşları davasında Alpaslan Türkeş'in tahliye talebi 9. kez reddedildi.

9- NATO'nun Napoli'deki Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanlığı'nca geçen hafta düzenlenen «önümüzdeki 10 yılda Akdeniz» konulu tartışmalı konferansa Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer, NATO'nun İzmir'deki Güneydoğu Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sedat Güneral, 6. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Necdet Hızal ve Napoli Karargahı'ndaki Türk komutanlar katıldılar.Konferansta ayrıca «Orta Doğu» sorunları, Milliyet Gazetesi mensuplarından Nilüfer Yalçın açıkladı.

10- Resmi bir ziyaretle bulunmak üzere Almanya'da bulunan DışişleriBakanı İlter Türkmen Bonn'da düzenlediği basın toplantısında «Demokrasiye geçiş süreci, Türk - Yunan ilişkileri, Türk işçilerinin sorunları, NATOGüney - Doğu kanadı, işkence iddiaları, Avrupa Konseyi'nin tutumu veAET ile Türkiye arasındaki ilişkiler» konusundaki soruları yanıtladı.

Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Federal Almanya Dışişleri Bakanı Genscher ile görüşmelerini tamamladıktan sonra Cumhurbaşkanı Karl Carstenstarafından kabul edildi.

Görüşmelerle ilgili olarak yayınlanan ortak bildiride, «Federal AlmanyaDışişleri Bakanı Genscher'in AET tarafından bloke edilen Dördüncü MaliProtokol'ün serbest bırakılması için çaba harcayacağını dile getirdiği, bu arada geçtiğimiz yıl Türkiye'ye yapacağı ziyaret sırasında seçimlerin Ekim1983'de yapılacağı yolunda edindiği izlenimin ve bu yönde verilen sözleresadık kalınacağı ümidini koruduğunu ifade ettiği» belirtildi.

11- AA'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Bulgaristan Savcılığı yayınladığı bir bildiride, Papa 2. Jean Paul'e suikast girişimi olayına adı karışanve bir süredir Bulgaristan'da tutuklu bulunan Bekir Çelenk'in tutuklulukhalinin kaldırıldığını açıkladı. Ancak Çelenk'in ülkeyi terketmesine izin verilmediği de belirtildi.

12- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ın tüm orta menzilli nükleer füzelerin kaldırılmasını ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi lideri Yuri Andropov'la bir zirve toplantısı yapmakistemesini bildirmesinden sonra bir açıklama yapan Sovyetler Birliği Kodünist Partisi lideri Yuri Andropov, «ABD Başkanı Reagan'ın önerilerinindaha önce ABD tarafından pazarlık konusu edilen sıfır çözümden başkayen; bir içerik kapsamadığını» belirterek bu önerileri reddetti.

13- Lübnan'da Hristiyan milislerle Müslüman dürziler arasında sürençatışmalarda 17 kişinin öldüğü, İsrail - Lübnan barış görüşmelerine İsrail'inNetanya kasabasında devam edildiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- AA’nın Bridgetown çıkışlı haberine göre; Surinam'da Yarbay DaysıBouterse yönetimindeki rejimi devirmek istedikleri gerekçesiyle içlerindeordu komutan yardımcısının da bulunduğu 15 kişinin tutuklandığı SurinamHaber Ajansı tarafından bildirildi.

15- AA’nın Milano çıkışlı haberine göre; İtalya'da yasa dışı Kızıl Tugaylar Örgütünün 5 üyesi, Cremona kasabası yakınlarındaki gizlendikleriyere yapılan baskın sonucu ele geçirildi.

2 Şubat 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılanların kurabilecekleridernekler hakkında bir yasa teklifini Danışma Meclisi Başkanlığı'na verdi.

2- Devlet Güvenlik Mahkemelerinin kuruluş ve yargılama usulleri hakkındaki yasa tasarısının görüşülmesine Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda başlandı.

3- Danışma Meclisi'nde kamu alacaklarının özel uzlaşma yoluyla tahsilini öngören yasa tasarısının tümü kabul edilerek maddelerinin görüşülmesine başlandı.

4- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu'nda Siyasi Partiler Kanun Tasarısı'nın maddeleri üzerindeki kesin oylama işlemine devam edildi.

5- Sovyetler Birliği Dış Ticaret Bakanı Grişin başkanlığındaki heyetinTürkiye'ye yaptığı ziyaret sonrasında Türk Dışişleri Bakanlığı tarafındanyapılan açıklamada «Sovyetler Birliği ile Türkiye arasına doğal gaz boruhattı döşenmesi konusunun nisan ayında iki ülke arasında yapılacak karmakomisyon toplantısında ele alınacağı bildirildi.

6- 16 Ocak 1983 tarihinde Esenboğa Havaalanı yakınlarında düşenAfyon uçağıyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,«Olay günü iniş güvenliği sağlayan cihazlarda arıza olmadığı" belirtildi.

7- Hazırlanmakta olan işyeri yasaları konusunda Milli Güvenlik Konseyi'ne başvuran Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Nail Güreli, «Sosyal devlet ilkesinin bozulmaması için ekonomik yönden zayıf olanişçiler yasalarla korunmalı» dedi.

8- PTT Genel Müdürü Servet Bilgi Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek Cemiyet Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir süre görüştü.

9- Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Yarışması'nda ödül kazanan gazetecive sanatçıların ödülleri Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan törenle sahiplerine verildi.

10- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in davetlisi olarak Türkiye'de bulunanMalezya Dışişleri Bakanı Sri Muhammed Ghazali Türkiye'den ayrıldı.

11- HHA'nın haberine göre; Fatsa ilçesi THKP-C Devrimci Yol davasının Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndedevam eden duruşmasında sanıklardan 7'si tahliye edildi.

12- THA'nın haberine göre; Ankara'da standartlara uygun olmayan malüreten veya satan 81 firma Savcılığa verildi.

13- AA’nın Lahey çıkışlı haberine göre; resmi bir ziyaret için Hollandaya giden ABD Başkan Yardımcısı George Bush «Ülkesinin, Avrupalı müttefiklerini hür Avrupa güvenliğini tehlikeye sokan nükleer tehditle karşıkarsıya bırakmayacağını» söyledi.

14- AP Ajansı’nın Pekin çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri BakanıGeorgo Shultz, Uzakdoğu gezisine devam ederken Çin'e uğradı ve yetkililerle resmi görüşmelere başladı.

15- Sovyetler Birliği petrolde varil başına 2 dolar 15 sent indirim yaptığını açıkladı.

16- Yabancı ajansların haberine göre; Tunus'ta bulunan Lübnan Başbakanı Şefik Vazzan FKÖ lideri Yaser Arafat ile görüştü. Tunus BaşbakanıMazali'nin resmi konutunda yapılan görüşmede Şefik Vazzan'ın «Lübnan'ınbağımsızlığını ve devlet otoritesinin yeniden sağlanması için tüm Arapülkelerinin katkılarına gereksinme duyulduğunu» söylediği yabancı ajanslartarafından bildirildi.

3 Şubat 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'da iki kız öğrenci yurdunu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Bülend Ulusu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahirİlkel ile birlikte Kocaeli'nde incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a gitti.

3- Maliye Bakanlığfnca Vergi Usul Kanunu tebüği hazırlanarak Başkanlıkta sunuldu.

4- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher ile görüşmek üzere Bonn'a giden Dışişleri Bakanı İlter Türkmen yurda döndü.Esenboğa Havaalanı'nda bir demeç veren Dışişleri Bakanı Türkmen «Halihazırda fabrikalarda çalışan Türk işçilerinin Türkiye'ye dönmelerinin sözkonusu olmadığını» belirterek, «Belirli bir kısım işçimizin fabrikaları kapanmış durumda veya önümüzdeki 1-2 yıl içinde is kollarındaki durum nedeniyle Türkiye'ye dönmeleri gereken işçiler vardır. Bu sınırlı vatandaşkitlemiz için Alman hükümeti bir arayış içindedir. Alman yetkililer ılımlı,ölçülü, sorumlu ve Türkiye'ye danışarak çalışmalarını sürdürmektedir.» dedi.

5- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan AldıkaçtıTercüman Gazetesi muhabiri Yavuz Donat'ın sorularını cevaplandırırken,«Serbest seçimlerde TBMM faaliyete geçince herkes görüşünü açıklayabilecek ve söylediği sözler oranında ağırlığı olacaktır. Her vatandaşın sınırsızdüşünce hakkı ve Anayasa'mn çizdiği sınırlar içinde de söz hakkı mevcuttur. Ve onlar da bu çizgi içinde her türlü düşüncelerini açıklayabilir vekonuşabilirler» dedi.

6- Danışma Meclisi, Anayasa Komisyonu Siyasi Partiler Yasa Tasarısının geçici maddeleri üzerinde çalışmalarına başladı.

7- İhtilaflı kamu alacaklarında vergi ve cezalarının affını öngören veservet beyanında bulunanların bir defaya mahsus yüzde 1 vergi ödemelerihalinde 1981 öncesi için bildirimde bulunma zorunluluklarını kaldıran yasatasarısı Danışma Meclisi'nde kabul edildi.

8- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, «Papa 2. Jean Paul'e ikinci kez suikast planladığı gerekçesiyle Türk vatandaşı MustafaSavaş'ın Milano'da gözaltına alınarak sorguya çekildiğini» doğruladı.

9- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, bir işyerinde hem işkolu hem işyeri toplusözleşmeleri varsa, işçinin kendi çıkarma uygun olduğuna karar vereceğisözleşmelerden yalnız birinden yararlanabileceğini karara bağladı.

10- Sosyal Sigortalar Kurumu'na 1933 yılında ödenecek sigorta primlerine esas olacak tavan ve taban ücretleri yeniden belirlendi ve tabanücreti aylık 16 bin 200 liraya, tavan ücreti ise aylık 30 bin 600 liraya yükseltildi.

11- Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Haftası nedeniyle bir demeç verenAnkara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, «Kalem istenildiğindeöldürücü bir silah, gereğinde mutlu dünyalar yaratan bir araçtır» dedi.

12- TRT eski Genel Müdürlerinden Cengiz Taşer Başbakanlık Başmüşavirliğine atandı.

13- TPAO tarafından Adıyaman'ın Çemberlitaş Köyü Haydarlı yöresindesondaj çalışmaları sürdürülen iki kuyudan birinde yüksek kaliteli petrolbulunduğu haberi basında yer aldı.

14- Batman - İskenderun petrol boru hattının taşıma tarifesi yüzde 25arttırıldı.

15- Bir süre önce gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan, dahasonra İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından tutuklanan ekonomist Aslan Başer Kafaoğlu avukatının itirazıözerine 3 Numaralı Askeri Mahkeme'ce serbest bırakıldı.

16- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'de Reagan yönetimi 1984 mali yılı bütçe tasarısında Türkiye'ye yüzde 90'lık bir artışla 755milyon dolar askeri yardım yapılmasını öngördü.

17- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle Amerikan SavunmaBakanlığı'nda, Hürriyet Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, «Türkiye'yeyardımın kesintisiz olarak süreceğini» söyledi.

18- AP Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; ABD Başkan YardımcısıGeorge Bush 12 günlük Avrupa gezisini sürdürürken Brüksel'de, Belçika, NATO ve Ortak Pazar liderleri ile yaptığı görüşmelerde, «Sovyetler Birliği'nin Cenevre'deki görüşmeleri ciddiye almalarını sağlamak için Batı ittifakının birlik içinde olması gerektiğini» söyledi.

19- AP Ajansı'nın Accra çıkışlı haberine göre; Nijerya'da kaçak olarakçalışan işçilerin sınırdışı edilmelerinden sonra komşu ülkeler Benin veTogo'da kalan 300 bin Ganalının da ülkelerine döndükleri açıklandı.

4 Şubat 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nde denetlemelerde bulundu.

2- Milli Güvenlik Konseyi, «Kan davası» nedeniyle Nafia ve MevlütÇatal'ı 1973'te öldüren Rıdvan, Cavit ve Süleyman Karaköse kardeşlerinidamını onayladı.

3- Başbakan Bülend Ulusu, İzmit Köseköy'de Sabancı Holding'e bağlıbinden fazla halk ortağı ile kurulan Kordsa ek tesisinin açılışında yaptığıkonuşmada, «İşadamlarımız ve sanayicilerimiz perspektiflerini genişletmelive meselelere dış pazar merceğinden bakma alışkanlığını edinmelidirler.»dedi.

4- Petrol - İş Sendikası'nın kimya işkolunda gübre fabrikaları içinimzaladığı toplu iş sözleşmeleri, Bakanlar Kurulu'nca iki işyerinde dahateşmil edildi.

5- Basında yeralan bir habere göre; Türkiye, AET'ye tekstil ürünlerinibelirli bir kota dahilinde satmayı, topluluğun vereceği veya önereceği rakamlar tatmin edici olduğu takdirde, bunun kabul edileceğini resmen bildirdi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Tercüman Gazetesi'ne verdiğidemekte, «Eğitim sistemimizdeki noksanlıklardan birisinin daha giderilmesive Türk toplumuna yaraşır gençler yetiştirilmesi amacıyla ileriye dönük çalışmaların yapıldığını» belirterek, «Türk milli eğitiminde öncelikle Türkkültürü ve Türkiye öğretilecektir» dedi.

7- Günaydın Gazetesi'nde Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu'nunaçıklamaları yeraldı.

8- Anayasa Komisyonu, siyasi partiler yasa tasarısını 124 madde olarak bağladı. Tasarı üzerindeki çalışmalarını sonuçlandıran Komisyon, yasaya tki de geçici madde koydu.

9- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türkiye Odalar Birliği tarafından hazırlanan ve Başbakan Bülend Ulusu'ya sunulan raporda, mesken işkolunda talep yaratılabilmesi için, ferdi kredi sisteminintekrar yaygınlaştırılması ve özel sektöre açılacak toplu mesken kredilerineişlerlik kazandırılması istendi.

10- Merkez Bankası, 16 Kasım 1982 tarihinde başladığı altın fiyatlarınıngünlük ilan edilmesi yolundaki uygulamasına son verdi.

11- Basında yeralan habere göre; dün ani bir tırmanışa geçen altınfiyatları, bugün hem dış borsalarda ve hem de iç piyasada gerileme gösterdi.

12- Prof. Dr. Rasim Adasal, İzmir'de öldü.

13- Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi'nin Güneydoğu'dadüzenlediği «Beyaz Kasırga Operasyonu» başladı.

14- Basında yeralan bir habere göre; sıkıyönetimin ilanından 30 Aralık1982 tarihine kadar 116'sı idam olmak üzere 29.404 kişiye mahkemelerce çeşitli hapis cezası kararı verildi.

15- Milliyet Gazetesi'nde tutuklu bulunan Banker Kastelli ile yapılanröportaj yayınlandı.

16- Maliye Bakanlığı'nın «Maktu defter tutma hadlerinin bir kat artırılmasına ilişkin karar» uyarınca hazırladığı Vergi Usul Kanunu genel tebliğiResmî Gazete'de yayınlandı.

17- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; AET Daimi Delegeler Komitesi Brüksel'de yaptığı haftalık olağan toplantısında Türkiye ile ilişkilerkonusunu görüştü.

18- Akajans'ın Milano çıkışlı haberine göre; Papa II. Jean Paul'e karşısuikast planladığı gerekçesiyle gözaltına alınan Mustafa Savaş, İtalyanmuhbiri ile yüzleştirildi.

19- AP Ajansı’nın Cenevre çıkışlı haberine göre; ABD Başkan Yardımcısı George Bush, İsviçre'nin Cenevre kentinde, Sovyet nükleer silahsızlanma temsilcileriyle bir görüşme yaptı. Bush görüşmeden sonra yaptığıkonuşmada, Sovyetler Birliği'ni, orta menzilli nükleer silahları ortadan kaldırmaya çağırdı.

20- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher'in, Cenevre'de Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Komitesi'nde yaptığı bir konuşmada, «Sovyetler Birliğinin görüşmelere daha gerçekçi bir yaklaşımlaoturacağını» belirttiği; Federal Alman Başbakanı Helmut Kohl'un ise Hristiyan Demokrat Parti'nin Bonn'daki kongresinde yaptığı konuşmada, «Sovyet yönetiminin silahsızlanma konusundaki önerileri görüşme masalarındayapacağına halka duyurma yolunu seçerek bir propaganda ve tahrik kampanyasına giriştiklerini kanıtladıklarını» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'la bir görüşme yaptı.

22- İrlanda eski Dışişleri Bakanı, 1974 Nobel Barış ödülü sahibi ve BMeski Genel Sekreter Yardımcısı Sean Macride'nin başkanlığında Amerikalı,Kanadalı, Avrupalı avukat ve profesörlerden oluşan altı kişilik komisyonun«Lübnan'daki İsrail» adı altında yayınladığı raporda, geçen yıl Beyrut'takiSabra ve Şatilla Filistin mülteci kamplarında meydana gelen katliamdaİsrail işgal birliklerinin etkili bir rol oynadığının ve katliamın planlanmasınayardımcı olduklarının» açıklandığı yabancı ajansların Londra, Tel Aviv veAbu Dhabi çıkışlı haberinde bildirildi.

23- Anadolu Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Fransız Havayolları Air France ile Irak Havayolları'nın Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki bürolarında dün gece yarısı, nedeni belirlenmeyen ve büyük hasarlara yol açan patlamalar oldu.

24- AP Ajansı'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; İran devrim muhafızları başkanı, İran birliklerinin yakında Irak'a karşı genel bir hücuma geçeceğini, açıkladı.

5 Şubat 1983

1- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada,«Enflasyonu yüzde 20'de tutmaya kesin kararlıyız. Bunu gerçekleştirmek içinbütün önlemleri aldık. Ekonomide hata yapılmadı. Eğer kur ayarlamalarındahata yapsaydık, elimizdeki para öbür paraya kaçardı.» dedi.

2- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner,12 Eylül'den bugüne kadar 2 bin 229 kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığını,546 kişiye de vatandaşlıktan çıkma izni verildiğini söyledi.

3- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Ankara'da basına yaptığı açıklamada,«zeytinyağının destekleme konusu olduğunu» söyledi ve 150 lira üzerindenTARİŞ ile Güneydoğu Tarım Satış Birliği'nce satın alındığını belirterek, «Üreticilerimizin kesinlikle endişeye kapılmalarına mahal yoktur» dedi.

4- İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakasından Avrupa yakasına su nakledecek olan denizaltı isale hattı, Sarayburnu'nda düzenlenen bir törenleBayındırlık Bakanı Tahsin Önalp tarafından hizmete açıldı.

5- Anayasa Komisyonu Başkanı Orhan Aldıkaçtı, siyasi partiler yasatasarısı ile ilgili olarak Ankara'da basına yaptığı açıklamada, tasarıda yeralan bazı hükümlerle, Komisyon'un, seçim yasa tasarısı ile ilgili olarak, «Nisbi sistemi zımnen kabul etmiş durumda olduğunu» söyledi. Aldıkaçtı, siyasi partiler yasa tasarısını Komisyon adına basına tanıtırken, parti içi oligarşiyi önlemeye çalıştıklarını beürtti. Bir soru üzerine, sonbaharda seçimlerinyapılacağı görüşünde olduğunu kaydeden Aldıkaçtı, «Sonbaharda eskidenmevcut bütün partiler yeni şekilde örgütlenerek bütün yurtta ortaya çıkacaklar» dedi.

6- Basında yeralan bir habere göre; Siyasi Partiler Yasa Tasarısınınmaddelerine, Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Orhan Aldıkaçtı ile sözcü Şener Akyol dışındaki tüm üyeler karşı oy yazısı koydu. İki üye ise bütünmaddeler için söz hakkını saklı tuttu.

7- Kurumlar Vergisi'nde değişiklik yapan kanuna açıklık getirmekamacıyla Maliye Bakanlığı'nca Kurumlar Vergisi genel tebliği yayınlandı.

8- Türk-İş İcra Kurulu, «Sendikalar Kanunu değişikliğinde gözetilmesini gerekli gördüğü temel ilkeler» ile ilgiJi görüşünü açıkladı.

9- Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nda, boşalan temsilciliklere yeniatamalar yapıldı.

10- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Araştırma Planlama KoordinasyonKurulu Başkanı Metin Salman bir başka göreve atanmak üzere görevindenalındı.

11- Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu toplantısı Ankara'da yapıldı.Toplantıyı bir konuşmayla açan Sendika Genel Başkanı Mustafa Özbek, «Bugün için artık tam anlamıyla sendikal faaliyetlere geçilmesi gerektiğine inanıyoruz» dedi.

12- 19 hakimin görev yeri değiştirildi. Mesleğe yeni kabul edilen 50 hakim ise çeşitli ilçelerde hakim yardımcılıklarına atandı.

13- Ankara'da yapılan 1983 Sağırlar ve Dilsizler Güzellik Kraliçesi seçimini Yasemin Uncu kazandı.

14- Aralarında kapatılan İlerici Kadınlar Derneği Genel Başkanı ve İstanbul eski bağımsız milletvekili adayı Berla Önger'in de bulunduğu 12 kişinin 6 mart 1983 tarihine kadar yurda dönerek mülki idare amirliklerineveya Cumhuriyet Savcılıklarına teslim olmaları istendi.

15- Haklarında ölüm cezalarının infazına ilişkin kanun Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe giren Rıdvan Karaköse, Cavit Karaköse ve Süleyman Karaköse adlı kardeşler, dün Akşehir'de idam edildiler.

16- Yüksek Öğretim Kurumları Satınalma ve İhale Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı.

17- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon yetkilileri, Washington'da yaptıkları açıklamada, 1984yılında ABD'nin Türkiye'ye yapmayı tasarladığı toplam 930 milyon dolarlıkyardımın 755 milyon dolarının askeri amaçlı olacağını, bu meblağın 230milyon dolarının «hibe», 525 milyon dolarının da «kredi» şeklinde verileceğini resmen bildirdiler.

18- Tercüman Gazetesi'nde, Türkiye'nin Amerikalı Dostları Derneğitarafından Washington'da düzenlenen «Türkiye ve NATO» seminerindekonuşan Türk ve Amerikalı uzman ve yetkililerin açıklamaları yer aldı.

19- AP Ajansının Milano çıkışlı haberine göre; İtalyan polisince gözaltına alman Mustafa Savaş'ın, Papa'ya suikast planlamadığı ancak eroinkaçakçısı olduğu anlaşıldı.

20- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri BakanıGeorge Shultz, Pekin'de Deng Şiaoping ile yaptığı görüşmeden sonra, ikitarafın da «Ortak güvene dayanan dengeli ve sürekli bir ilişki için çalışmaları sürdürmeye karar verdiğini» açıkladı.

21- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Batı Beyrut'ta Müslümanların yoğun olduğu El Hamra alış-veriş merkezinde, Filistin araştırma merkezi ile bir Lübnan Haber Ajansı binaları arasında parkedenbomba yüklü bir arabadaki bombanın patlaması sonucunda polis en az20 kişinin öldüğünü, 70 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

22- AP Ajansı'nın La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya'da iki haftaönce tutuklanan Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie'nin ülkeden sınırdışıedildiği ve Fransa'ya gönderildiği bildirildi.

23- AP Ajansı’nın Budapeşte çıkışlı haberine göre; Polonya LideriGeneral Jaruzelski, Papa John Paul II’yi ülkesine çağırdı.

24- AP Ajansı'nın Birleşmiş Milletler çıkışlı haberine göre; Nijerya'nınBM Büyükelçisi O. O. Fawowora, düzenlediği basın toplantısında, «Şu anakadar 2 milyon yabancı işçinin ülkesini terkettiğini, önümüzdeki günlerdeyarım milyon işçinin daha ülkelerine geri döneceğini» açıkladı.

6 Şubat 1983

1- İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen «Avrupa Sevk ve İdareFormu Sempozyumu»na katılan Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin yurdadöndü. Yeşilköy Hava Limanı'nda bir demeç veren Devlet Bakanı Pasin,«Davos Sempozyumu'ndan önce Hartum'daki Türk-Sudan Karma Ekonomik Toplantısı'na katıldığını, iki ülke arasında bir ekonomik protokolün imzalandığını, İsviçre'deki temasları sırasında AET yetkilileri ile yaptığı görüşmelerin de olumlu geçtiğini» söyledi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «Diyanet yayınlarının halkımıza tanıtılması ve görevlendirilecek birmemurla satışının sağlanmasının müftü'erin görev kapsamına girdiğini»söyledi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu 10-11 Şubat tarihlerindeWashington'da yapılacak Uluslararası Para Fonu'nun geçici komite toplantısına katılmak üzere İstanbul'dan Amerika'ya gitti.

Maliye Bakanı Kafaoğlu hareketinden önce verdiği demeçte, «Türkiye'nin ödemeler dengesinin çok iyi olduğunu hiçbir kredi talebinin olmadığını» belirterek, «Görüşmeleri Merkez Bankası'nın düzenlediğini, kısavadeli borçlanmalar yapılması halinde, Merkez Bankası'nın durumu hakkındabilgi verileceğini, onların da görüşlerinin alınacağını» söyledi.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen AET ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «AET'nin Türk tekstil ürünlerine ve konfeksiyonuna sınırlama koymak teklifini kabul ettiğimiz ve bu konuda bir anlaşma yapma hazırlıklarına girdiğimiz şeklinde haberlerin tamamenasılsız olduğunu» belirterek, «Onlar bizim hukuken haklı olduğumuzu, böylebir kısıtlamanın Türk - AET anlaşmasına aykırı bulunduğunu itiraf ediyorlar.Ancak karşılaştıkları bunalım yüzünden Portekiz gibi tam üyeliğe hazırlananbir ülkeye dahi kota uygulamaya başladıklarını, başka çare olmadığını önesürüyor, Türkiye'ye verdikleri tekstil kotalarını artırabileceklerini söylüyorlar. Biz bunu kabul etmedik, zaten tekstil ihracatçıları da kabul etmiyorlar.Sorun hükümet düzeyinde incelenecektir.» dedi.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Yunanistan Başbakanı Papandreunun Türkiye'ye yapılması öngörülen Amerikan askeri yardımı ile ilgili Başkan Reagan'a gönderdiği mesaj konusunda sorulan bir soruyu cevaplandırırken, «Yunan hükümetinin Türkiye ile ilgili saplantılarından kurtulmasıNATO dayanışması, Türk - Yunan ilişkileri, Yunanistan'ın kendisi ve bölgeiçin yararlı olacaktır.» dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Mersin'de Tevfik Sırrı GürLisesi Koruma Dernaği tarafından yaptırılan Öğretmen Evi'ni hizmete açtı.

7- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan AldıkaçtıGüneş Gazetesi'ne Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu ila ilgili olarak yaptığıaçıklamada, «Yeni kurulacak partilerin de eski partilerin kadrolarını alarakyola çıkacaklarını, siyasi yasak olmayan eski partililerin de seçilme şanslarının olduğunu» belirtti.

8- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar 1982 yılı ihracat, ithalat,turizm gelirleri ve işçi dövizleri ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «1982 yılında ihracat rakamlarının 5 milyar 960 milyon dolar,ithalat rakamlarının 8 milyar 500 milyon dolar, işçi dövizlerinin 2 milyar350 milyon dolar, turizm gelirlerinin ise 250 milyon dolara ulaştığını» söyledi.

9- Maliye Bakanlığı, Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan değişikliklerinuygulama esasları ile ilgili 4 genel tebliğ yayınladı.

10- Uyuşmazlık Mahkemesi Hukuk bölümü yedek üyeliğine Hakimler veSavcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyesi Erol Çırakman seçildi.

11- Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Haftası sona erdi.

12- Ankara'da iki kuyumcu dükkanı soyuldu, soyguncular piyasa değeri120 milyon lira olan mücevherle birlikte kaçtılar.

13- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; ABD gezisini tamamlayarak ülkesine dönen Avusturya Başbakanı Bruno Kreisky «Lübnan'ın işgalisırasında FKÖ ve İsrail'in elinde bulundurdukları esirlerin Viyana'da takasedilebileceğini» açıkladı.

14- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız askeri yetkilileri, Lübnan'da görev yapan çok uluslu barış gücü birliklerini takviye etmekamacıyla 140 kişilik bir deniz piyade birliğinin Lübnan'a hareket ettiğiniaçıkladılar.

15- İkinci Dünya Savaşı sırasında çok sayıda kişinin ölümüne nedenolduğu gerekçesiyle Bolivya tarafından Fransa'ya :ade edilen Klaus Barbie'nin Lyon'da «İnsanlığa karşı işlediği suçlar» yüzünden yargılanacağıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

7 Şubat 1983

1- Adalet Bakanı Cevdet Menteş'in istifa isteği Cumhurbaşkanı KenanEvren tarafından kabul edildi. Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada«Adalet Bakanlığı'na bir süre asaleten atama yapılmayacağı ve bu göreviGümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer'in vekaleten yürüteceği» belirtildi.

2- Başbakan Bülend Ulusu İstanbul'daki incelemelerini tamamlayarakAnkara'ya döndü.

3- Başbakan Bülend Ulusu, Türkiye-Suriye Karma Ekonomik Komisyonu toplantısına ilişkin protokolü imzalamak üzere Ankara'ya gelen SuriyePlanlama Bakanı Dr. Karnal Şerefi kabul etti. Konuk bakan daha sonraDevlet Bakanı Sermet Refik Pasın ve Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ilegörüştü.

4- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner Ankara'da 13 ilin belediye başkanıyla yaptığı toplantının açış konuşmasında, «Mahalli idare seçimlerininen geç 1984 sonbaharında yapılacağını» belirterek, «Tüm belediye başkanlarının başlattıkları hizmet yatırımlarını, altyapıyı islah çalışmalarını bu tarihe kadar tamamlamak için çabalarını arttırmaları gerektiğini» söyledi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay Bursa'da THAmuhabirinin sorularını cevaplandırırken, «Bozuk mal üreten firmaların teşhir edilmelerini» isteyerek, «Bu firmalara uygulanacak cezaların arttırılacağını» söyledi.

6- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtıbasın toplantısındaki konuşmasıyla ilgili olarak Anadolu Ajansı'na yaptığıaçıklamada, «Son basın toplantısında kullandığım bazı sözler basındamaalesef yanlış yorumlandı. Eski siyasi parti mensupları Anayasa'da veSiyasi Partiler Kanunu'nda belirli yasaklara tabi tutulmuşlardır. Sözlerimbunlarla ilgili değildir. Bu yasaklamalar dışında kalanların siyasi parti kurmaları beklenir. Beyanımdan kastedilen budur.» dedi.

7- Siyasi Partiler yasa tasarısının genel gerekçesi, madde gerekçeleriile Anayasa Komisyonu'nun raporu açıklandı. Raporda, «Partiyi yönetenoligarşiye mensup olmayanların ikinci plana itildikleri, partilerin parçalandıkları gözlemlenmiştir. 12 Eylül 1980'de Silahlı Kuvvetlerin idareye el koymasından sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin değişik temeller üstüne oturtulması gereği anlaşıldığından yeni bir Anayasa ile siyasi partiler kanunukonması zorunluluğu belirmiştir.» denildi.

8- Danışma Meclisi'nde Petrol Yasasında değişiklik yapan tasarınıngörüşülmesine başlandı.

9- Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü Aykon Doğan Ege BölgesiSanayi Odası'nın düzenlediği «Vergi Kanunlarında yapılan son değişiklikler»konulu seminerde yaptığı konuşmada» Türk vergi sisteminde yeniden değerleme ve yeni amortisman rejimini» açıkladı ve «Enflasyon dönemlerindedöner sermaye ihtiyacının da arttığı dikkate alınırsa işletmelerde öz kaynak - yabancı kaynak dengesi bozulmakta yatırımlara tahsis edilecek fonlar azalmakta ve üretim kapasitesi düşmektedir.» dedi.

10- Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen 1983 yılı gıda araştırma grup toplantısı Ankara'da başladı.

11- Milliyet Gazetesi Ankara temsilcisi Orhan Tokatlı ile köşe yazarıTeoman Erel'e Veteriner Hekimleri Derneği basın ödülü verildi.

12- Van ile İran'ın Kotur kasabası arasında tren seferlerine başlandı.

13- Ankara - Adana karayolunun Şereflikoçhisar ilçesi yakınlarındameydana gelen trafik kazasında 18 kişi hayatını kaybetti.

14- NATO Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı General Bernard RogersAmerikan ABC televizyonuna verdiği demeçte «Batı Avrupa ülkelerinin 1979yılında alınan karara uymayarak, topraklarına Amerikan füzelerini yerleştirmekten vazgeçmeleri haiinde NATO'nun savunma hatlarında bir boşlukmeydana geleceğini» söyleyerek, NATO üyesi ülkelerin Amerikan füzelerinden vazgeçmemelerini» istedi.

15- AP Ajansı'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl Madrid'de yapılacak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'ndaki delegelere bir çağrıda bulunarak, «Yapıcı bir işbirliğiyle Avrupa'nın bölünmesini yavaşlatmalarını» istedi.

16- Tahran Radyosu tarafından yayınlanan ve «El Fecr» adını taşıyanbir harekatla İran birliklerinin Irak'a karşı saldırıya geçtiği, cephenin Subleh, Seferiye ve Raşidiye bölgelerinde harekata girişen İran birliklerinin bu bölgelerdeki sınır karakollarını ele geçirdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- AP Ajansı'nın Vatikan çıkışlı haberine göre; Papa 2. Jean Paul,iç savaş ve sınır çatışmaları nedeniyle Orta Amerika ülkelerine 1 haftasürocek bir gezi yapacağını açıkladı.

18- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberinde, Hindistan'ın Delhi eyaleti yerel seçimlerinde Başbakan İndira Gandi'nin Kongre Partisi'nin üstünlük sağladığı bildirildi.

19- Lübnan'da devam eden çatışmalar sırasında, Beyrut'un 15 Km. doğusunda ve Beyrut-Şam karayolu üzerinde bulunan Aley kasabasınınDürzüerin eline geçtiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- AP Ajansı'nın Asuncıon çıkışlı haberine göre; Paraguay'da dünyapılan genel seçimlerde 1954 yılında başa geçen General Alfredo Strossner,yedinci bir dönem için yeniden cumhurbaşkanlığına seçildi.

21- Yabancı ajansların haberlerine göre; Belçika'nın başkenti Brüksel'de Fransız Büyükelçiliği ile Fransız Havayolları bürosu bombalandı. Saldırıların sorumluluğunu hiç bir kişi ya da kuruluş üslenmedi.

8 Şubat 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren beraberinde Milli Güvenlik Konseyiüyeleri üs birlikte «Orgeneral Kurtcebe Noyan-83 kış tatbikatını izlemeküzere Erzurum'a gitti. Kolordu'da düzenlenen brifinge katıldıktan sonraAtatürk Ünivsrsitesi'ne giden Cumhurbaşkanı Evren'e üniversitenin şilti sunuldu, üniversitede bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Evren, «Unutmayalım ki bize teslim edilen çocuklara yalnız ilim ve irfan aşılamakla değil,onları aynı zamanda vatana ve millete hayırlı uğurlu evlat olarak yetiştirilmelerini sağlamak zorundayız. Eğer ahlaken iyi yetiştirememişsek istediğimiz kadar ilim irfan sahibi olunsun, o ahiaksız kimsenin o bilim ve irfanından istifade edemeyiz» dedi. Cumhurbaşkanı Evren ayrıca YÖK ile ilgilişikayetlerin de ilgililere aktarılmasmı istedi.

2- Daha sonra Ağrı'ya giden Cumhurbaşkanı Evren buradaki konuşmasında da, «Kamu görevlilerinin bu bölgelerde de vazife yapacaklarını» söyledi.

3- Başbakan Bülend Ulusu Tanstma Yüksek Koordinasyon Kurulu'nabaşkanlık ettiği toplantıda yaptığı konuşmada, «Teşkilat icra organı olanBaşbakanlık Tanıtma Müsteşarlığı aracılığı ile tanıtma faaliyetlerine ilişkinplanlama, uygulama, koordinasyon ve denetleme alanlarında etkin bir biçimde görev yapacak yetki ile teçhiz edi'miştir.» dedi.

4- Başbakan Bülend Ulusu 13 ilin belediye başkanlarını kabul ederekgörüştü.

5- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Danışma MeclisiMali işler Komisyonu, Türk mali sisteminin yeniden düzenlenmesi konusunda kanun gücünde kararname çıkarma yetkisi veren kanun tasarısını reddetti.

6- Türkiye ile Irak arasında direkt 950 telefon kapasiteli ve televizyonprogramı nakline müsait radyolink sistemi düzenlenen bir törenle PTTGenel Müdürü Servet Bilgi tarafından hizmete açıldı.

7- Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) nin Türk tekstil ürünleri ihracatına belirli sınırlamalar getirecek bir anlaşma yapılmasıyla ilgili önerisi dünAnkara'da ilgili bakanlık temsilcileriyle tekstil sanayii yetkilileri arasındayapılan bir toplantıda ihracatçı birliklerince reddedildi.

8- Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Cüneyt Gökçer görevinden alındı.

9- İzmir'de «Yaşlı Hastalıkları Hastanesi» adıyla bir hastane açıldı.

10- 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası gereğince 11 öğretim üyesi görevlerinden alındı.

11- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Oktay Akbal ve Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin için «Yarın Diye Bir Gerçek adlı yazı nedeniyle haklarında Sıkıyönetim Mahkemesi'nce verilen birberaat kararını temyiz etti.

12- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davada parti genel muhasibi MehmetDoğan ile 4 sanık tahliye edildi.

13- Diyarbakır ve yöresinde yapılan operasyonlarda piyasa değeri 3milyon lira olan 1 kilo saf eroin ele geçirildi.

14- Danışma Meclisi'nde geçen yasama yılında görüşülerek kabul edilen Yargıtay Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı, MilliGüvenlik Konseyi'nce yeni Anayasa'nın öngördüğü şekilde yeniden düzenlenerek kabul edildi ve Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns «Türkiye'nin, NATO'nun önemlive sadık bir üyesi olduğunu» belirterek, Yunanistan'ın NATO'dan Türk tehdidi konusunda güvence isteğiyle de ilgili olarak, «Aynı ittifak içindeki ülkelerin birbirlerine karşı tehdit edici bir tavır taşıdıkları ve bu konuda örgütten güvence istemeleri ve örgütün de böyie bir güvenceyi vermesi sözkonusu olamaz» dedi.

16- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan insan hakları raporunda Türkiye ile ilgili bölümde, «Türkiye'de parlamenter demokrasiye dönme kararında olan askeribir hükümet bulunduğu» belirtilerek, «Hükümetin işkence yapan güvenlikgörevlilerini cezalandırdığı» belirtildi.

17- Hürriyet Gazetesi'nin Lefkoşe mahreçli haberinde Yunanistan'dayayınlanan Kathimerini gazetesinde «Türk diplomasisinin başarıları - siyasirealizm Türkiye'ye yardımcı olmuştur ve olmaktadır» başlıklı bir makaleyayınlandığı bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; Beyrut'ta Filistin Sabrave Satilla mülteci kamplarında geçtiğimiz Eylül ayında meydana gelen katliam ile ilgili soruşturmayı tamamlayan komisyon, İsrail Parlamentosu'nasunduğu raporda, Savunma Bakanı Ariel Şaron'un katliamdan sorumluolduğunu, bu nedenle istifa etmesi gerektiğini» önerdi.

Komisyon Dışişleri Bakanı İzak Şamir'i ve Başbakan Menahem Begin'ikısmen sorumlu tutarak istifalarına gerek görmedi.

9 Şubat 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Milli Güvenlik Konseyi üyeleriÜçüncü Ordu birliklerince Ağrı'da düzenlenen Orgeneral Kurtcebe Noyan-83kış tatbikatının ikinci safhasını izlediler.

Cumhurbaşkanı Evren ve beraberindekiler Ağrı'daki incelemelerinitamamladıktan sonra Erzurum'a döndüler.

2- Ankara'da 13 ilin belediye başkanıyla toplantılar yapan İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner bazı illerin belediye başkanlarıyla birlikte taksimetreimal eden TESTAŞ Fabrikası'nda incelemelerde bulundu.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay Bursa'da THAmuhabirine yaptığı açıklamada «Geçen yıl 110 milyon dolarlık ilaç hammaddesi ithal edildiğini, yurt içinde de 40 milyar liralık ilaç tüketildiğini»söyledi.

4- Danışma Meclisi'nde Petrol Yasası görüşülürken bir konuşma yapanEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir İlkel bu yasa tasarısının ivedilikleçıkarılması gerektiğini belirterek, «İhracatımızın 3,5 milyar doları petrolegitmektedir. Bu tasarı ile petrol aramalarında yabancı şirketleri teşvik etmek istiyoruz. Tabii petrol çıkarmak ekonomik bir hadisedir, önemli olanpetrolü arayan şirket ile petrol ülkesinin çıkarlarının dengelenmesidir. Budengeyi iyi sağlamaya çalışıyoruz» dedi.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ve beraberindeki bir heyet resmigörüşmelerde bulunmak üzere Bulgaristan'a gitti. Sofya'da Bulgar yetkililerile görüşen Dışişleri Bakanı Türkmen, «Silah kaçakçısı Bekir Çelenk'in Türkiye'ye iade edilmesi isteğini» yineledi.

6- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda nüfus planlaması yasa tasarısı kabul edildi.

7- Yardım toplama yasa tasarısı, Danışma Meclisi Milli Savunma,İçişleri, Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

8- THA'nın haberine göre; KİT'lerce işletilen ya da kiralanan turistiktesislerin çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yasaklandı.

9- Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli iki öğretim üyesinin görevlerine son verildi.

10- UNESCO desteğinde düzenlenen Çin Halk Cumhuriyeti resim sergisi Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde açıldı.

11- Türkiye Zeytinyağı İhracatçıları Birliği'nce yapılan açıklamaya göreTürkiye dünya zeytinyağı ticaretinde aldığı yüzde 45'Iik pay ile birinci sıraya yükseldi.

12- ANKA Ajansı'nın haberine göre; 1982 yılında özel bankalar, MerkezBankası kaynağından 72 milyar lira tutarında kredi kullandılar.

13- Akajans'ın haberine göre; Suriye Planlama ve Devlet Bakanı KemalŞharp Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar'ı ziyaret ederek birsüre görüştü.

14- Federal Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada Almanya'da yasalara karşı gelen ve ülkenin iç güvenliğini sarsan eylemlere girişen, 3 Kasım tarihindeki Köln konsolosluk baskınını gerçekleştiren «Devrimci Sol» ve yan Örgütü olan «Halk Der» ve yan kuruluşlarınınyasaklandığı bildirildi.

15- Lübnan'da Sabra ve Şatilla mülteci kamplarında çok sayıda Filistinlinin ölümüne yol açan katliamda kişisel sorumluluğu bulunduğuna kararverilen İsrail Savunma Bakanı Ariel Şaron'un istifa etmek istemediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

10 Şubat 1983

1- Ağrı'da yapılan Kurtcebe Noyan - 83 kış tatbikatını izleyen Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Milli Güvenlik Konseyi üyeleri Ankara'ya döndüler.

2- Güneş Gazetesi'nde Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş, Prof. OrhanDikmen, Prof. Erdoğan Alkın, Prof. Kayıhan İçel, TEV Genel Müdürü ErolYavuz ile İstanbul Ticaret Odası Başkanı Nuh Kuşçuoğlu'nun özel üniversitelerle ilgili görüşleri yayınlandı.

3- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu Toplu Konut Fonu ile ilgiliolarak Hürriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, «Toplu konut fonuna göre 1983 yılı içinde bütçeden 130 milyar lira verilmesi gerektiğini»söyledi.

4- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Prof. Orhan AldıkaçtıGünaydın Gazetesi'nde yayınlanan demecinde «Almanya ve Türkiye dışındadünvanın hiçbir ülkesinde partilere devlet yardımı yapılmadığını» belirterek,«Hazırlanan yasanın Pazartesi gününden itibaren Danışma Meclisi'nde görüşülmeye başlanacağını» söyledi.

5- Petrol Yasası'mn bazı maddelerini değiştiren yasa tasarısı DanışmaMeclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık ANKA Ajansı'na verdiği demeçte, «1984 veya 1985 yılına kadar yapılmış olan sözleşmelerinyürürlükten zamanından önce kaldırılabileceğini» söyledi.

7- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından hazırlanan «Türkiye AET arasındaki dış ticaret ilişkileri çerçevesinde tekstil ticareti ve bu sektörde AET ile ortaya çıkan sorunlar» konulu raporda, «Türkiye'nin pamukipliği dışındaki kalemlerde tek taraflı birtakım kıstaslarla ve katma protokolün açık hüküm'erinin aksine olarak gönüllü miktar kısıtlamalarını kabuletmesinin ülkede bu sektörü daha doğmadan ölmeye mahkum edeceği»bildirildi ve «Bu durum, Türkiye'nin AET ile arasındaki gümrük birliğineyönelik anlaşmaları inkar anlamına da gelecektir» denildi.

8- Türk Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Baytaş Türkiye'nin tanıtılması kampanyasında hazırlanan plan ve projeler hakkında basınabilgi verdi.

9- Ağrı'da düzenlenen Orgeneral Kurtcebe Noyan - 83 kış tatbikatısona erdi.

10- Orta Doğu Ticaret ve İhracat Merkezi'nce (OTİM) düzenlenen «GıdaÜrünleri ihracatı» sergisine 60 yerli 40 yabancı alıcı firma katıldı.

11- İstanbul Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde görev yapan 16 profesör yaş haddinden emekliye ayrıldı.

12- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyelerindenDoç. Alaattin Şenel, Doç. Ünsal Oskay ve Dr. İhsan Garan istifa ettiler.

13- Ankara'daki temaslarını tamamlayan Suriye Devlet Planlama BakanıKemal Sharaf İstanbul'da özel sektör temsilcileriyle görüşmeler yaptı.

14- İran'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed Ali Sarmadi bir basıntoplantısı düzenledi.

15- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Fayık Güngörmez hakkındakiölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

16- Bulgaristan'da bulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen BulgaristanDevlet Başkanı Todor Jivkov ile Başbakan Filipov tarafından kabul edildi.

Dışişleri Bakanı Türkmen temaslarından sonra Türk gazetecilerine yaptığı açıklamada, «Bulgaristan Dışişleri Bakanı Peter Mladenov ile yaptığıgörüşmede kaçakçılık konusunda duyulan kaygıyı bildirdiğini, iki ülke arasında 1980 yılında imzalanan kaçakçılık anlaşmasının bulunduğunu ve Türkiye ile Bulgaristan arasında bu konuda daha sıkı bir işbirliği yapılmasınıistediğini bildirdiğini» söyledi.

17- AA’nın Washington çıkışlı haberine göre; Uluslararası Para Fonu(IMF)'nin geçici komite toplantıları nedeniyle Washington'da bulunan Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu «Haziran ayında sona erecek olan standby anlaşmasının uzatıldığını, üç yıllık bir anlaşmanın uzun ve bağlayıcı olacağını» belirterek «Genellikle bu konu Avrupa piyasası ile Amerikan bankacılarının merak ettiği bir husustu. Türkiye şu günlerde demokrasiye dönmeye hazırlanıyor. Dolayısıyla yeni iktidarı fazla bağlamayacak bir anlaşmayapacağız» dedi.

18- Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı NATO Başkomutanı GeneralBernard Rogers Brüksel'de Türk gazetecilerine yaptığı açıklamada, «Ege sorunu konusunda kendi adıyla anılan Rogers planının yürürlükte olduğunuve Türkiye'deki yönetime güven duyduğunu» belirterek, «CumhurbaşkanıKenan Evren ülkesini doğru yola götürüyor. Ben de Atatürk yolunu benimsiyorum, takdir ve hayranlık duyuyorum. Evren Türkiye'nin sorunlarını biliyor ve bunları çözmeye çalışıyor. Yapılması gerekenleri yapıyor. Diğer ülkelerin biraz sabırlı olmaları ve Türkiye'ye zaman tanımaları gerekir» dedi.

19- Akajans'ın Londra çıkışlı haberine göre; İngİltere'de yayınlananArabia (The Islamic World) dergisinin son sayısında Türkiye ile ilgili olarakyayınlanan 20 sayfalık raporda, «Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yeni bir dönemin başlangıcı olan 12 Eyiül'den sonra ülkenin sosyal, ekonomik vepolitik bakımdan istikrara kavuştuğu, İslam dünyası, Orta Doğu ile çokyönlü ilişkiierin geliştirildiği» bildirildi.

20- İtalyan televizyonunda yapılan «Uluslararası Terör ve Kaçakçılık»konulu açık oturuma yazar Uğur Mumcu konuk olarak katıldı.

21- İsrail hükümetinin Batı Beyrut'taki Sabra ve Şatilla Filistin mültecikamplarında yapılan katliamı soruşturan komisyonun tavsiye kararını benimsediği, hükümet toplantısında oylanan raporun 16'ya karşı 1 red oyu ilekabul edildiği, ancak Savunma Bakanı Ariel Şaron'un istifa etmediğ.i yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- AP Ajansı'nın Cidde çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistan PetrolBakanı Zeki Yamani Petrol fiyatlarını düşüreceklerini açıkladı.

11 Şubat 1983

1- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, «66. dönem kaymakamlık kursu»nun sona ermesi nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 39 kaymakamsız ilçenin son kararname ile doldurulacağını ve böylelikle Türkiye'de ilk defa kaymakamsız ilçe kalmayacağını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Bulgaristan'daki resmi temaslarınıtamamlayarak Türkiye'ye döndü. Türkmen, konuya ilişkin açıklamasında,«Bulgaristan yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde en önemli konuyu, silahkaçakçılığı olayı teşkil etti», dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken, Münih'te başlayacakolan «Werkunde-83» Konferansı'na katılmak üzere Federal Almanya'ya gitti. Bayülken, hareketinden önce Yeşilköy Havaalanı'nda yaptığı açıklamada,NATO'ya üye ülkelerin ilgili bakanları ile siyasiler, yazarlar, düşünürler veaskeri temsilcilerin katılacağı konferansta, NATO'nun ortak güvenik sorunlarının ele alınacağını, ayrıca NATO'nun bugünkü durumu ve geleceği üzerine fikir alış-verişinde bulunulacağını söyledi.

4- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; Amerikan Northropuçak şirketinin Başkanı Tom Jones, Milli Savunma Bakanı Haluk Bayülken'egönderdiği bir mektupta, şirketinin Türkiye'ye 2 milyar dolar karşılığında100 uçak satabileceğini belirtti.

5- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı, üyesibulunduğu Uluslararası Pediatri Kurumu'nun çalışmalarına katılmak üzereİstanbul'dan İsviçre'ye gitti. Hareketinden önce İstanbul ÜniversitesiRektörü Prof. Dr. Cem'i Demiroğlu'nu ziyaret eden YÖK Başkanı Doğramacı, «Yüksek öğretim Kanunu'nun aksayan yönlerinin düzeltilmesi çalışmalarının başladığını, ancak bu çalışmaların ne zaman sonuçlanacağınısöylemenin mümkün olmadığını» bildirdi.

6- Emlak Kredi Bankası Genel Müdürü Cemal Kulu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bankanın tüm konut ve inşaat kredilerinin artırıldığını belirterek, 1983 yılında 6 milyar 171 milyon liralık yatırım yapılacağını, ayrıca 4,5 milyar liralık kredi dağıtılacağını açıkladı.

7- T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nce hazırlattırılan ve Türkiye'nin Ege ile Akdeniz kıyı şeridinin doğal ve tarihi güzelliklerini konu alan «Altın Koylar» adlı dokümanter film, protokole ve basın mensuplarına gösterildi.

8- TPAO Genel Müdür Yardımcısı Süreyya Ekim görevinden alındı.

9- Tedavi için kaldırıldığı Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde düngece vefat eden Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Doğan Toktamışiçin askeri bir tören düzenlendi.

10- Ajans MİL-HA tarafından verilen bir habere göre; silah kaçakçılığısuçundan hükümlü bir kişinin yeniden yapılan sorgulaması sonunda, Adana'da silah kaçakçılığı yapan bir şebeke ve kaçak silahları alan toplam23 kişi 14 adet tabanca ile yakalandı.

11- Turizmi teşvik kanunu uyarınca belirlenmiş ve ilan edilmiş olan «Turizm merkezleri» ve «Turizm alanları» kapsamında yeralan turizm yatrıımlarının çabuklaştırılmasını sağlamak üzere hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylanmasını öngören «Turizm alanlarında ve turizm merkezlerinde imar planlarının hazırlanması ve onaylanmasına ilişkin yönetmelik» Resmî Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

12- İMF toplantısı için Washington'da bulunan Maliye Bakanı AdnanBaşer Kafaoğlu, Dünya Bankası Başkanı Klausen'in «İstikrar programı uygulamasından olumlu sonuçlar alan Türkiye'ye dördüncü yapısal uyumkredisinin verileceğini» söylediği bildirildi.

13- Federal Almanya Savunma Bakan Yardımcısı Lothar Ruhl, Bonn'daTürk gazetecilerine yaptığı açıklamada, bu yıl ve önümüzdeki yıl Almanya'nın Türkiye'ye yardımı artırmasının sözkonusu olmadığını söyledi.

14- Basında yeralan ve Dışişleri'nden verildiği belirtilen bilgiye göre;İngiliz yetkili makamları, İngiltere'den ülkemize yapılan ihracata uyguladıkları ihracat kredi garantisi sistemini 1 Mart 1983'ten itibaren yeniden isletmeye başlayacaklarını açıkladılar.

15- Hürriyet Gazetesi'nde, «Euromoney» dergisinin Uluslararası ParaFonu (IMF), Dünya Bankası (World Bank), Türkiye'ye kredi açan yabancıbankalar ile yatırım grupları ve çok uluslu şirketler gibi kuruluşlara bilgimahiyetinde hazırlattığı «Türkiye Risk Raporu» yer aldı.

16- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; isveç'in günlükgazetesi Svenska Dağbladet'de Jan-Nar Askel'in imzası ile yayınlanan bir makalede, «Türkiye'nin NATO ülkeleri içindeki diğer ordu'ara kıyasla daha disiplinli olduğu, modern Türkiye'nin kurucusu Kemal Atatürk'ün (Yurtta SulhCihanda Sulh) sözüne sadık kalarak, içten veya dıştan ülkeye yönelebilecekhertürlü düşmanca davranışlara karşı, ülke bütünlüğünün korunmasından,ordunun kendisini sorumlu tuttuğu» belirtildi.

17- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Libya'nın bazıTürk müteahhitlerin işlerini feshedeceğini ve külliyetli miktarda işçimizin Türkiye'ye geri gönderileceği konusunda çıkan haberlerin doğru olmadığı bildirildi.

18- Anadolu Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Silahlı kuvvetleri ile devrim muhafızlarının ortak bildirisinde, önceki çarşamba günü geceden başlatılan «Şafak» harekatı sonunda, Irak tarafının güney cephesinde2 bini aşkın ölü ve yaralı verdiği öne sürüldü.

19- Beyrut'taki Filistin kamplarında meydana gelen katliamda kişiselsorumluluğu bulunduğu saptanan İsrail Savunma Bakanı Ariel Şaron'un istifa ettiği İsrail Başbakanlık sözcüsü tarafından açıklanırken, bir açıklamayapan Şaron'un kabinede kalacağını belirttiği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

12 Şubat 1983

1- Çalışma Bakanı Prof. Turhan Esener sendikalarla ilgili 274 ve 275sayılı yasa taslaklarının, en iyi şekilde düzenlenmesi ve tarafları tatmin ediciformüllerin bulunması amacıyla tartışmaya açıldığım» basma yaptığı açıklamada bildirdi.

2- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Yıldırım Aktürk «1932yılında ihracatın 5 milyar 700 milyon doları aştığını, ithalatın ise 8 milyar500 milyon dolar olduğunu» belirterek, «ithalat ve ihracat programı istenilen düzeye ulaşmıştır» dedi.

3- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Toplu İş Sözleşmesi ve Sendikalar Yasası'nda yapılacak değişikliklerle ilgili olarak ANKA Ajansı'naverdiği demeçte «Mutlaka bazı hatalar var. Ancak bu hatalar taslakla iigilieleştiriler alındıktan sonra inanıyorum ki tashih edilecektir» dsdi.

4- Etibank alüminyum mamullerine yüzde 3 ile 10 arasında zam yapıldı.

5- Ankara'da dün ölen Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral DoğanToktamış'ın cenazesi İstanbul'da törenle toprağa verildi.

6- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in Bulgaristan'a resmi ziyaretininardından yayınlanan ortak bildiride, «Ekonominin çeşitli sektörlerindeki işbirliğinin gelişmekte olduğu, bu alanlardaki sorumluları birbirleriyle süreklitemas sağlamalarının teşvik edileceği, ticari mübadelenin mal listelerini çeşitlenlendirerek arttırılmasına çalışılacağı, sınai üretim ve doğa kaynaklarınişletilmesine yönelik projelerde ortak çalışmalar yapılacağı» belirtildi.

7- Almanya'nın Münih kentinde yapılan NATO ve dünya sorunları ileilgili Verkunde Toplantısı'na katılan Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken «Savunma sanayimizin güçlendirilmesi zorunluluğunun önemini» belirterek, «Türkiye'de savunma harcamalarımız 1980'de bir yılöncekine göreiki kat arttı, bu yıl ise üç katına ulaştı» dedi.

8- ANKA Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Washington'dayapılan Uluslararası Para Fonu (IMF) geçici komite toplantısı sona erdi.

9- İsrail Savunma Bakanı Ariel Şaron'un istifası üzerine bir açıklamayapan Mısır Dışişleriyle görevli Devlet Bakanı Butros Gali'nin «Bu istifanınFilistin-İsrail diyalogunun kurulması ve olumlu yönde gelişmesi için yararlıolacağını sandığını» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13 Şubat 1933

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kıbrıs Türk Federe Devletinin kuruluşunun 8. yıldönümü nedeniyle KTFD Başkanı Rauf Denktaş'a gönderdiğimesajda, «Kıbrıs Türkünün ekonomik ve sosyal sahalarda gerçekleştirdiğigelişmeleri de takdirle izlemekteyiz. Türkiye soydaşlarının ekonomik düzeyinin ve sosyal yaşam koşullarının iyileştirilmesi konusuna da büyük önematfetmekte ve bu yönde her türlü desteği sağlamak karanlığında bulunmaktadır. Bu mutlu ve anlamlı günde sizi ve şahsınızda Kıbrıs Türk toplumunu içtenlikle kutlar, şahsım ve Türk milleti adına en iyi dileklerimi sunarım» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Haymana ve çevresinde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanının incelemelerine Başbakan Bülend Ulusu,Tarım ve Orman Bakanı Sebahattin Özbek, Ankara Valisi Mustafa Gönül,4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Recep Ergunkatıldı.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu ABD'deki temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Maliye Bakanı Kafacğlu, Yeşilköy Havaalanında yaptığı açıklamada «10-11 Şubat'ta Washington'da yapılan IMF geçici komitetoplantısında kotaların 99 milyar do'ara, Türkiye'nin katılma payının da 472milyon dolara yükseltildiğini» belirterek, «IMF ile 1 yıl süreli yeni bir Standby an'aşması yapıldığını» söyledi.

4- Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Dornekleri Birliği toplantısında bir konuşma yapan Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, «Esnaf ve küçük sanatkârınsorunlarının çözülmesi için gayret göstereceklerini» söyledi. Toplantıda«Esnaf ve Sanatkârlar Bakanlığı» kurulması da önerildi.

5- Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 1982 yılı konsolidebütçe gelirleri tahsilatının beklenilenin 8 milyar 144 milyon lira fazlasıyla,1 trilyon 538 milyar 144 miyon lira gerçekleştiği bildirildi.

6- Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen 1982 yılı «Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri'ni haber dalında Savaş Ay, Ziya Akçapar, EminÖzgönül; güncel yazılar dalında Haldun Taner, Ziya Nebioğlu, Oktay Akbal;güncel spor yazıları dalında Celal Demirbilek, Talay Erker, Hıncal Uluç;röportaj ve seri röportaj dalında Halit Çapın, Servet Kabaklı, Celalettin Çetin; inceleme dalında Kenan Mortan, Uğur Mumcu, Selma Tükel, fotoğrafdalında Arif Baş, Ali Birerdinç, Mahmut Küçük; karikatür dalında TurhanSelçuk, Semih Balcıoğlu, Raşit Yakalı; sayfa düzeni dalında Ali Acar, HayriHiçler, Seçkin Türesay; Radyo-TV yayınları dalında Erşan Başbuğ, AdemGürses ve İsmail Güngör'den oluşan TRT ekibi, Levent Ersin, Nihat Onat,Mehmet Kaya'dan oluşan TRT ekibi, Ziya Öztan kazandı.

7- HHA'nın haberine göre; Elâzığ ve Tunceli'de hafif şiddetli bir deprem oldu.

8- Karşılıksız çek verdiği gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı bulunan Hacı Ali Demirel Ankara'da yakalandı.

9- Umman Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Prens El-SaidYunanistan'a yaptığı resmi ziyareti sırasında «Yunanistan'ın karşı karşıyabulunduğu ekonomik ve mali güçlükleri geride bırakması için Umman'mher türlü parasal desteği sağlayacağını» açıkladı.

10- Kıbrıs Rum kesiminde başkanlık seçimleri yapıldı.

11- Hürriyet gazetesinde yer alan bir habere göre; BM Genel Sekreterliği'nde çalışan Vladimir Yakimetz adında bir Sovyet görevli ABD'den sığınma hakkı istedi.

12- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın başlattığı «Şafak»taarruzunun yedinci gününde Irak Silahlı Kuvvetleri'nin hava saldırılarınıyoğunlaştırarak Missan bölgesindeki İran siperleri ile Basra Körfezi'ndekiİran petrol rafinerlerini bombaladığı Bağdat Televizyonu tarafından bildirildi.

13- Lübnan'da Sabra ve Şatila Filistin mülteci kamplarındaki katliamdan sorumlu olduğu gerekçesiyle görevinden alınan Savunma Bakanı ArielŞaron'un, işgal altındaki topraklardan sorumlu Devlet Bakanı olarak Kabinede yer alacağı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14 Şubat 1983

1- Dıişleri Bakanı İlter Türkmen Bulgaristan'a yaptığı son geziyle ilgiliolarak düzenlediği basın toplantısında «Bulgar yetkililerin halen gözaltındabulundurdukları Bekir Çelenk'in başka bir ülkeye gitmesinin söz konusuolmadığını kendisine bildirdiklerini» açıklayarak, «Son zamanlarda Bu'garhükümetinin kaçakçılıkla mücadele amacıyla bazı tedbirler aldıkları görülüyor. Bu konuda iki ülke arasındaki işbirliği daha da gelişecektir. Biz Bulgaristan'a kaçtığını tespit ettiğimiz kaçakçıların ismini Bulgar makamlarınabildireceğiz» dedi.

2- Çaıışma Bakanı Prof. Turhan Esener çalışma hayatı ile ilgili projeler konusunda yaptığı açıklamada, «Projeler muhakkak ki objektif birgözle tekrar tekrar incelenecek. Tartışmalarda ortaya çıkacak sakıncalarınbertaraf edilmesine çalışılacaktır» dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman Kıbrıs Rumkesiminde yapılan seçimlerle ilgili açıklamasında, «Kıbrıs Cumhuriyeti'nin2 kurucu ortağından biri olan Kıbrıs Türk toplumunun da temsil edeceğifederal bir hükümet oluşturulmadığı müddetçe herhangi bir kişinin tümKıbrıslı ve her iki toplumun «Cumhurbaşkanı» ilan edilmesi geçersizdir.Dolayısıyla Güney Kıbrıs'ta yapılan seçimlerde Rum toplumu sadece kendiliderini seçmiş bulunmaktadır» dedi.

4- Siyasi Partiler yasa tasarısının Danışma Meclisi'nde görüşülmesinebaşlandı. Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı tasarıyı açıklarken yaptığı konuşmada «Demokrasi kurallarına, aykırı tek bir hükümgetirmediklerini» belirtti.

5- Türk-İş «Hukuk ve Mevzuat Komisyonu» Genel Başkan ŞevketYılmaz'ın başkanlığında toplanarak yeni hazırlanan ve görüş alınmak üzerekendilerine de gönderilen sendikalar, toplu iş sözleşmesi ve grev-lokavtyasa taslaklarını incelemeye başladı.

6- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Getirilecek otokontrol sistemi ilehalkın aldatılmasının önüne geçilebileceğini» söyledi.

7- İmar ve İskan Bakanlığı'nca düzenlenen «Teknik Elemanların Eğitimi» konulu seminer Ankara'da basladı.

8- Ankara Milli Eğitim Müdürü Hüsnü Ölçerer'in, görevinden alındığı,yerine emekli kurmay albay Ömer Saraç'ın atandığı haberi basında yer aldı.

9- İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyelerindenProf. Dr. Aydın Aybay, Prof. Dr. Murat Sarıca, İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nuri Karacan ve Hukuk Fakültesi öğretim üyelerindenDoç. Dr. Yücel Sayman görevlerinden alındılar.

10- Karşılıksız çek verdiği gerekçesiyle tutuklanan Hacı Ali Demirelyargılandığı Kırıkhan Asliye Ceza Mahkemesi'nde suçun oluşmaması nedeniyle tahliye edildi.

11- İzmir, Manisa il ve ilçelerinde güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 16 sanık ele geçirildi.

12- Kıbrıs Rum kesiminde pazar günü yapılan genel seçimlerde komünist AKEL Partisi'nin desteklediği Merkez Liberal Demokratik Parti(DİKO) lideri Spiros Kipriyanu oyların yüzde 56.5'ini, sağcı Demokratik Birlik (DİSİ) lideri Glafkos Klerides yüzde 33,4'ünü, Sosyalist EDEK Partisilldsri Dr. Vasos Lissarides de yüzde 9,5'ini elde etti.

13- Yunanistan Devlet Başkanı Konstantin Karamanlis, Kıbrıs Rum Toplumu Yönetimi Başkanlığı'na yeniden seçilen Spiros Kipriyanu'ya gönderdiğimesajda; «Kıbrıs stratejisinin yarattığı tüm sorunların çözümüne ilişkindayanışmayı sürdüreceklerini» belirtti.

14- AA'ırn Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkan YardımcısıGeorge Bush Washington'da yaptığı açıklamada «Sovyetler Birliği lideriYuri Andropov'un Papa 2. Jean Paul'e yapılan suikast olayı ile ilişkisi olduğunun ortaya çıkması halinde ABD'nin kendisini muhatab olarak almasınıngüçleşeceğini» söyledi.

15- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Havayolları (Aeroflot) Roma Leonordo da Vinci Havaalanı Müdürü Victor Pronincasusluk suçundan polis tarafından tutuklandı.

16- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail Savunma Bakanlığıgörevine İsrail'in Washington Büyükelçisi Moşe Arens'in getirildiği açıklandı.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; 300 temsilci ve 200 murakıptan oluşan Filistin Ulusal Konseyi toplantısı Cezayir'de başladı.

18- AP Ajansı'nın Gauhati çıkışlı haberine göre; Hindistan'ın Assameyaletinde yapılan yerel seçimlerde çıkan olaylarda 7 kişi öldü.

15 Şubat 1983

1- Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, Cevdet Mehteş'in istifasıyla bocalan Adalat Bakanlığı görevine Danışma Meclisi Kahramanmaraşüyssi Rıfat Beyazıt'ın atandığı belirtildi.

2- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Siyasi Partiler Yasa tasarısınıntümü görüşüldü.

3- Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü Aykon Doğan hazırladığıbir raporda, «İşletmelerin yeniden bir değerleme fonları ile transfer edilenyekünleri, kullandıkları yabancı sermayeye ikame edebilmeleri halinde yüzde 52'ye varan faiz yükünden kurtulabileceklerini» ileri sürdü.

4- Devlet Planlama Teşkilatı'nca 5. Beş Yıllık Kalkınma Planı hazırlıkçalışmaları çerçevesinde düzenlenen Konut Raporu'nda, «Türkiye'de inşaatpiyasasının kendi tabii akış seyri içinde değişme gösterdiği devletin önemlibir yol göstericiliğinin görülmediği görüşüne varıldı» denildi.

5- Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksek Okulu öğretimüyelerinden Doç. Dr. Emre Kongar istifa etti.

6- Irak Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, Başbakan BülendUlusu'nun davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

7- Ankara'da 550 gram ekmeğin fiyatı 30 lira olarak belirlendi.

8- Askeri Yargıtay 4. Dairesi, TÖB-DER'in yasa dışı gizli örgüt halinedönüştüğüne karar vererek 21 sanık hakkındaki mahkumiyet kararını onayladı, 38 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararını ise bozdu.

9- Gazi Üniversitesi eski öğretim üyelerinden Doç. Yalçın Küçük, «BirYeni Cumhuriyet için» adlı kitabından dolayı yargılandığı İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nce 7,5 yıl hapse mahkum oldu.

10- HHA'nın haberine göre 759 sanıklı Fatsa ilçesi yasa dışı THKP-CDev Yol davasında 4 sanık tahliye edildi.

11- İstanbul'un çeşitli semtlerinde yapılan operasyonlarda piyasa değeri 10 milyon lirayı bulan 36 kilogram esrar ile 150 gram eroin ele geçirildi.

12- Merkez Bankası'nın yılda bir defa altın fiyatının yıllık ortalamasınıbelirleyeceğine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Basında yer alan bir habere göre; Yunan hükümet sözcüsü Dimitris Marudas Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in son demecine verdiği yanıtta,«Yunan hükümetinin tutumunun iki ülke arasında diyalogu yeniden başlatmak olduğunu» belirterek, «Türkiye'nin bir fırsat tanıması halinde, uygunşartlar altında, Dışişleri Bakanları arasında görüşmelere yeniden başlanabileceğini» söyledi.

14- Cezayir'de toplanan Filistin Milli Konseyi'nde bir konuşma yapanFKÖ lideri Yaser Arafat'ın, «Adil bir barış sağlanıncaya ve Kudüs'teki camilerle, havralar ve kiliseler üzerinde Filistin bayrağı dalgalanıncaya kadarİsrail'e karşı silahlı mücadeleyi sürdüreceklerini» söyledi.

16 Şubat 1983

1- Türk Hava Kurumu'nun 58. kuruluş yıldönümünde bir konuşma yapan Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Hava Kuvvetleri Komutanı OrgeneralTahsin Şahinkaya «Kurum çalışmalarının takdirle karşılandığını söyledi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunanIrak Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'ı kabul ederek bir süregörüştü.

Daha sonra iki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmelerde, Irak,Türkiye'den acil gıda maddeleri ile tekstil ve benzeri ihtiyaçları kapsayandışsatımın gerçekleştirilmesini istedi.

Başbakan Bülend Ulusu görüşmeler başlarken yaptığı konuşmada,«Irak-İran savaşında dar boğazlar ve güçlükler de giderek artmakta ve bugüçlüklerin Irak ile ekonomik ilişkilerimizi olumsuz bir şekilde etkilememesiiçin gerekli tedbirlerin şimdiden alınması önem taşımaktadır. Bugüne kadarolduğu gibi bundan sonra da bu savaşı bir an önce sona erdirmek için gerekli tedbirlerin şimdiden alınması önem taşımaktadır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu savaşı bir an önce sona erdirmek için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz» dedi.

Irak Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan da yaptığı konuşmadaTürkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin sadece ekonomik ve ticari alanlardakalmamasını» istedi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu İstanbul Üniversitesi İktisatFakültesi Mezunları Cemiyeti tarafından düzenlenen «Cumhuriyetin 60. yılında Türk Ekonomisi ve Yarını» konulu seminerde yaptığı konuşmada,«Vergi idaresindeki reformun 1983 yılında gerçekleştirileceğini» belirterek,«Eğer Katma Değer Vergisi'ni de 1983 yılı içinde Meçlis'ten geçirerek 1984yılından itibaren uygulayabilirsek bu Türkiye ekonomisi için bir reform olacak. Bütün bunların Maliye Bakanlığım süresinde gerçekleşmesi bana hayatım boyunca huzur verecektir» dedi.

4- Görevine başlayan yeni Adalet Bakanı Rıfat Bayazıt «Gündemdebulunan en önemli sorunun seçimler olduğunu» belirterek, «Seçimlerin tarafsız geçmesi Anyasa'nın emrettiği bir konudur. Bugüne kadar Türkiye'de 1950'den beri seçimler tarafsız geçmiş ve özellikle 1960 sonrasında seçimlere gölge düşmemiştir. Adalet Bakanlığı bu görevi şimdiye kadar olduğugibi bundan sonra da tarafsız bir biçimde yerine getirecektir. Seçimlerkonusunda kimsenin kuşkusu olmasın. Seçimlere gölge düşmeyecek. Tozdahi kondurulmayacaktır» dedi.

5- Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Orhan Karabulut getirildi.

6- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Siyasi Partiler Yasa Tasarısınıntümü oylanarak maddelerine geçilmesi kabul edildi.

7- Yargıtay Başkanlığı, ceza ve hukuk dairelerinin birbirlerine iş vermelerine gerek olmadığına karar verdi.

8- ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü ile Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında ortaklaşa düzenlenen 2. Ergonomi Sempozyumu başladı.

9- Bir kişiyi öldürmekten sanık silahlı sağ eylemci Cengiz Ayhan'ınyargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

10- Toplu sigara kaçakçılığı suçundan yargılanan Abuzer Uğurlu vearkadaşlarıyla ilgili davada Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 NumaralıAskeri Mahkemesi, tutuksuz yargılanan Hacı Mirza, Yusuf Aydın ve UğurcanElmas'ın tutuklanmalarını kararlaştırdı.

11- 574 sanıklı yasa dışı Ankara Dev-Yol davasında ölüm cezası ile yargılanan Turgay Erbay'ın bir başka suçtan hükümlü bulunduğu HaymanaCezaevi'nden tedavi için Ankara'ya getirilirken kaçışıyla ilgili davaya Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

12- 16. Filistin Ulusal Konseyi toplantısı için Cezayir'de bulunan Dışişleri eski Bakanlarından İhsan Sabri Çağlayangil ve Danışma Meclisi üyesiemekli General Adnan Orel Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yasar Arafat ilebirer cjörüşme yaptılar.

13- Kıbrıs Rum Yönetimi liderliğine yeniden seçilen Spiros KipriyanuBakanlar Kurulu toplantısında, «Bakanların istifasını kabul etmeyip yerlerinde kalmasını» istedi ve «Kıbrıs sorununun çözümünü hızlandırmak amacı ile uluslararası alanda büyük ve yoğun çaba harcanması gerektiğini»söyledi.

14- AP Ajansı'nın Guatemala çıkışlı haberine göre; Guatemala Başpiskoposu Mario Casariego, kendisini ve Papa 2. Jean Paul'u ölümle tehditeden mektuplar aldığını açıkladı.

17 Şubat 1983

1- Başbakan Bülend Ulusu ile Irak Başbakan Yardımcısı Tana YasinRamazan arasında yapılan resmi görüşmelerde «Irak-Türkiye arasında döşenecek likit petrol gaz boru hattı ile Türkiye'nin Irak'a ihraç edeceği gıdamaddeleri konusu» ele alındı. Görüşmelerden sonra iki ülke arasında ticariprotokol imzalandı. Konuk Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan dahasonra. Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabul edildi.

2- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin, Ortak Pazar ile ilgili görüşleriniaçıklarken, «Türkiye'nin birdenbire Ortak Pazar'a açılması zaten söz konusuolamaz. Belirli koruma tedbirlerini uzun süre devam ettirmemiz gerekir.Sanayi dallarımızın bir süre Ortak Pazar şirketlerinin rekabetine karşı korunmaya muhtaç oduğu açıktır.» dedi.

3- Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı tarafından düzenlenen birtoplantıda konuşan İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, trafiğin 12 Eylül öncesi ve sonrası durumu hakkında bilgi vererek, «Trafik meselesi önceterbiye, karşılıklı sevgi ve saygı, kültür, sıhhi ve akli denge sorunudur. Aşırıgüven önleyemediğimiz kazaların başlıca sorunudur» dedi.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu İstanbul Sanayi Odası'ndayaptığı konuşmada, «Serbest piyasa ekonomisine geçmenin riskleri çok.Bu riskler gördüğünüz gibi, dönüp dolaşıp devletin sırtına yük olarak geliyor. Bu durumda siz sanayiciler kredi faizleri düşürülsün diyorsunuz ama,bankaları düşük maliyetle rasyonel çalışır bir zemine itmenin zorunluluğuortadadır. Bugün ilk kurtarılacak yer bankalar geliyor. Zira, karşımızdakitehdit yabancı bankalardır» dedi.

5- Çalışma Bakanı Prof. Turhan Esener İstanbul Üniversitesi İktisatFakültesi mezunları Cemiyeti'nce düzenlenen 8. İktisatçılar Haftası'nda,«Cumhuriyetin 60. yılında yatırım-istihdam-gelir bölüşümü» konulu seminerinaçış konuşmasında, «önümüzdeki sonbaharda normal toplu sözleşme düzenine geçileceğini» belirterek, «Gelişmiş ülkeler ekonomilerinin sıkıntılı günler geçirmesi, ülkemizdeki ekonomik ve sosyal düzeni iyileştirme çabalarını daha da güçleştirmektedir» dedi.

6- Ege Ekici Tütün Piyasası Gümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer tarafından 335 lira başfiyatla İzmir'de açıldı. Gümrük ve Tekel Bakanı Bozer piyasayı açarken yaptığı konuşmada «Gerçeklerden uzak yüksek fiyat politikası tütün üretimini gersksiz ölçülerde artıracak ve tütün satımında meydana gelen zorluklar üreticinin aleyhine sonuç doğuracaktır. Böyle bir politikanın ihracatımızı da menfi yönde etkileyeceği açıktır» dedi.

7- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Siyasi Partiler yasa tasarısınınmaddelerinin görüşülmesine devam edildi ve 5 madde kabul edildi.

8- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan ve üniversitelerdeki akademik kadro gereksinimi ile ilgili taslak, görüş alınmak üzereMaliye ve Milli Eğitim Bakanlıklarına gönderildi.

9- İstanbul'da 4 ay önce Boğaziçi'nin tümüne konan inşaat yasağı, birkez geçerli olmak üzere koşullu kaldırıldı. Buna göre Beşiktaş, Beykoz,Sarıyer ve Üsküdar ilçelerinde Boğaziçi Kararnamesi ilkelerine ve imarmevzuatına uygun inşaatların tamamlanmasına izin verildiği» Belediye yetkililerince açıklandı.

10- Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun65. yıldönümü törenlerle kutlandı.

11- İstanbul'da Turgut Akyüz adında bir gazino sahibi öldürüldü.

12- 1979 yılında Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basarak 2 güvenlikgörevlisini öldüren ve içeride bulunanları 45 saat rehin tutan Filistinli 4gerilla, Ankara Birinci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden 2'şer kez ölümcezasına çarptırıldı.

13- Toplu silah kaçakçılığı suçundan Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı4-Nolu Askeri Mahkemesi'nde yargılanan 17 sanıktan 8'i 17 ile 24 yılarasında ağır hapis cezasına çarptırıldı, 9 sanık ise delil yetersizliğindenberaat etti.

14- Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmetler Yönetmeliği'nin 282. maddesininüçüncü fıkrasının c bendinde bir değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğegöre, subay, askeri memur ve astsubayların hastalıkları nedeniyle bir hastaneden ötekine aktarılması sırasında «refakatçi» ile gitmesi doktor raporunda belirtilmiş ise bu refakatçiye Harcırah Yasası hükümlerine göre yolli'k ve gündelik verilmesi öngörüldü.

15- Federal Almanya'da hükümet tarafından Aimanya'daki yabancı işçilerin sorunlarına çözüm yolları bulunabilmesi amacıyla görevlendirilen yabancılar komisyonunun çalışmalarını tamamadığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi. Komisyon Başkanı Federal İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Reiner, «Konunun erken seçimden önce hükümet tarafından ele alınacağını»söyledi.

16- Yabancı ajansların haberine göre; Cezayir'de toplanan Filistin Ulusal Konseyi'nde, «Gelecekte kurulacak Filistin devletinin başkent Kudüsolmak üzere Batı Şeria ve Gazze'yi de içine alan bölgede kurulması içinçalışmalar yapılacağı» ileri sürüldü.

Öte yandan Lübnan hükümeti de İsrail kuvvetlerinin 1 yol dışındaDoğu Beyrut'a girmesini tümüyle yasakladı.

17- ABD'nin Mısır'a AWACS erken uyarı uçakları yolladığı ve bölgeyearalarında uçak gemisi filosu bulunan bir savaş filosu gönderdiği, AP Ajansının Washington çıkışlı haberinde bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İsviçre'de tutuklananve Interpol tarafından aranan Mehmet Cantaş İtalya'ya teslim edildi.

19- AA'nın Sidney çıkışlı haberine göre; Güneydoğu Avusturalya'da çıkan orman yangınında 80 kişi öldü 34 kişi de yaralandı.

18 Şubat 1983

1- Başbakan Bülent Ulusu tarafından tüm bakanlıklara ve devlet dairelerine gönderilen genelgede, «İdari uygulamada görülen aksaklıkların giderilmesi için her türlü gayret ve titizliğin gösterilmesini, kuruluşlar arasında işbirliğinin sağlanmasını, vatandaşlara çıkarılan zorlukların ortadan kaldırılmasını» istedi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada yeni bir ekonomik önlem paketinin söz konusu olmadığını belirterek. «IMF ile ilişkilerimiz son derece iyi. Yeni düzenlemeyi normal akış içinde bir anlaşma olarak yapıyoruz. Yani kredi almak için yapmıyoruz. Türkiye'nin 1985 yılına kadar âcil bir kredi zorunluluğu yok» dedi.

3- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side emeklilik işlemleri ile ilgili olarak Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Getirilecek yeni düzenleme ile hak sahibi sigortalıların aylık bağlama işlemlerinde tek dosya sistemi uygulanacaktır. Bu sisteme Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındaki bütün çalışanlarla ilgili bilgiler tek bir dosyada toplanacak ve bu bilgiler,elektronik bilgi isem merkezinin hafızasına kaydediecektir. Böylece söz konusu işlemlerin otomatik hale getirilmesiyle gecikme tamamen ortadankaldırılmış olacaktır.» dedi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Siyasi Parti yasa tasarısının görüşülmesine devam edildi.

5- Devlet Planlama Teşkilâtı (DPT) Müsteşarı Yıldırım Aktürk hazırlanan Beşinci Beş Yıllık Kalkınma Planı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada1984-88 yıllarını kapsayacak yeni kalkınma planı stratejisi taslağının en geçbu ay sonunda Yüksek Planlama Kurulu'na sunulacağını ve yeni plan döneminde kalkınma hızının 6.5 olarak düşünüldüğünü» söyledi.

6- Üniversitelerarası Kurul'un 8. toplantısında alman bir kararla«Üniversite diplomalarına derece yazılmayacağı» açıklandı.

7- Hürriyet Vakfı tarafından düzenlenen «Basın ve Basının Karşılaştığı Hukuki Sorunlar» konulu seminer başladı.

8- Milli Eğitim Bakanlığı Vakfı'nın kuruluşu kutlandı.

9- Petrol Ofisi'nin kuruluşunun 42. yıldönümü kutlandı.

10- Dicle Üniversitesi Rektörlüğü'nce Diyarbakır'da düzenlenen «Çevre kirliliğinin insan üzerindeki etkileri ve korunma yapıllan» konulu panelde«Silopi asfaltitlerinde (kömürde) 10 binde 1.5-2 arası uranyum (radyoaktifmadde) bulunduğu, bunun ise kitiesei ölümlere yol açabileceği» öne sürüldü.

11- Türk-İş'e bağlı Çimse-İş Sendikası'nın Kartal Şubesi Başkanı İsmail Yılmaz makamında silahlı iki kişi tarafından yaylım ateşine tutularak öldürüldü.

12- «Yurttaş Olarak Görevimiz» başlıklı yakıda MGK'nın 70 sayılı bildirisine muhalefet iddiasıyla İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 NumaralıAskeri Mahkemesi'nde yargılanan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Oktay Akbal hakkında verilen 3 aylık napis cezası temyiz edilemediği için kesinleşti.

13- Emniyet Müdürlüğü Asayiş ve Siyasi Şube ekipleri tayfından yasadışı Dev-Yol ve Devrimci Halkın Birliği örgütlerine mensup 67 kişi yakalandı.

14- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; üç günlük resmi bir ziyaret için Avusturya'da bulunan Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu,Avusturya Devlet Başkanı Rudolf Kirshager ve Başbakan Pruno Kreisky ileiki ülke arasındaki turizm ve ekonomik yatırımları konusunu görüştü.

15- AP Ajansı'nın Jana ve New York çıkışlı haberine göre; ABD 6. Filosu'na bağlı gemilerin bir Libya-Sudan savaşı olasılığına karşı Sirte Körfezi'ne yöneldikleri yolundaki haberler üzerine Libya Parlamentosu'nda birkonuşma yapan Libya lideri Muammer Kaddafi «Sirte Körfezi'ne girmek,Libya'nın işgali anlamına gelir. Libya halkı özgür yaşayacaktır ve hiçbir yabancı gücün işgalini kabul edemez. Sirte'ye zor kullanarak girilecek olursa, körfez bir kan denizine dönüşür.» dedi.

16- ANKA Ajansı'nın Cenevre çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletlertarafından hazırlanan raporda, «Tüm dünyada idamların sürdüğü son 15yıl içinde dünyada en az iki milyon insanın idam edildiği» bildirildi.

17- Uluslararası uyuşturucu ve silah kaçakçılığı ile ilgili duruşmalarİtalya'nın Trento şehrinde başladı.

18- AP Ajansı’nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; İran Meclis BaşkanıRafsancani basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran birliklerinin Irak'a19 Km kadar girdiklerini, başlatılan Şafak harekatının başarıya ulaştığını»söyledi.

19 Şubat 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nca onuruna verilen konseri izledi.

2- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Altan Günalp Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «Sınav sorularının kolay olduğunu, bu yıl 351 bin 280 öğrencinin sınava katılacağını» söyledi.

3- Basın İlân Kurumu Yönetim Kurulu seçimi yapıldı.

4- Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü Dr. Fettullah Koç, Bursa'da yaptığı konuşmada, «Gıda Kontrolünün mamulün hammaddesinden başlatılması gerektiğini» belirterek, «Gıda kontrolunda Avrupa ülkelerinin çok gerisinde kalan Türkiye'nin basit zabıta kontrollarınaönem verdiğini, bunun da sakıncalar doğurduğunu» söyledi.

5- Hürriyet Vakfı'nca düzenlenen «Basın ve basının karşılaştığı hukuki sorunlar» konulu seminerin ikinci gününde üç tebliğ sunuldu.

6- Cumhuriyet Gazetesi'nin yayınına izin verildi.

7- İstanbul Tepebaşı'ndaki tarihi Türk - Fransız Dostluk Cemiyeti tamamen yandı.

8- İngiltere'nin Türkiye Büyükelçiliği görevine Robert Mark Russelatandı.

9- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan ve Dışişleri Bakanı George Shultz Washington'da düzenlenenbir konferansta yaptıkları konuşmada, «Papa 2. Jean Paul'e yapılan suikastgirişimi ile ilgili İtalya'da sürdürülen soruşturmayı desteklediklerini» belirttiler ve «Sovyetler'in Papa suikasti ile bağlantısı olduğu yolunda hiçbirimada bulunmadıklarını» söylediler.

10- Yabancı ajansların haberine göre; ABD Başkanı Ronald ReaganYunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun kendisine iki hafta önceGönderdiği mektuba verdiği cevapta, «Üslerle ilgili görüşmelerde tatminedici sonuçlar alınması halinde Yunanistan'a yardımların arttırılacağını»bildirdi.

11-AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği tarafından yapılan açıklamada,.«Avrupa'daki asker sayısının azaltılması amacıyla ilk adım olarak Sovyetler Birliği'nın 20 bin askerini geri çekeceği, bununiçin ABD'nin de 13 bin askerini geri çekmesinin şart koşulduğu» belirtildi.

12- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere ile Norveç Kuzey Denizi'nden çıkardıkları petrolün fiyatını varil başına 3 dolar indirdiler.

13- AA'nın Londra çıkışlı habenne göre; İtalya Başbakanı AmintoreFarfani hükümetinin hazırladığı vergi paketi için parlamentodan güvenoyualdı.

14- AA'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Ürdün Kralı Hüseyin Romanya'ya yaptığı iki günlük resmi ziyaretini tamamlayarak Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'a gitti.

15- AP Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Bağdat Radyosu, İran'ın Basra Körfezi'nde denizden giriştiği bir harekatın başarısızlıkla sonuçlandığını ve bir İran savaş gemisinin tahrip edildiğini ileri sürdü.

16- AP Ajansı'nın Brezilya çıkışlı haberine göre; Brezilya'da MerkezBankası ülkenin para birimi Gruzerio'nun yüzde 30 oranında devalüe edildiğini açıkladı.

20 Şubat 1983

1- Başbakanlık tarafından tüm bakanlıklara gönderilen genelgede,«Yeni Anayasa doğrultusunda çıkarılması gereken yasaların 31 Mayıs'a kadar Danışma Meclisi'ne sunulacak şekilde tasarı haline getirilmesi» istendi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu yaptığı açıklamada, «1983 yılıiçinde enflasyonun yüzde 21'i geçmeyeceğini» söyledi.

3- Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan ve ceza ve tutukevlerinin Adalet Bakanlığından alınarak İçişleri Bakanlığı'na bağlanması ile ilgili raporda, «İnfazın Adalet Bakanlığı içinde tutulması ve uygulamada görülen aksaklıkların bu yoldan giderilmesinin yerinde olacağı» görüşüne yerverildi.

4- Hürriyet Vakfı'nca düzenlenen «Basın ve Basınm Karşılaştığı Hukuki Sorunlar» konulu seminer, «Basın Yoluyla Düşünce Açıklama Haklarının Sorunları» konulu panelle sona erdi.

5- Çankaya Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi'nin 19. GenelKurul toplantısı Ankara'da yapıldı.

6- Emekli Tuğgeneral Mücteba Özden ile emekli Tuğamiral BülentTarkan İstanbul'da vefat ettiler.

7- Askeri Yargıtay 4. Dairesi Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 No.luAskeri Mahkemesi tarafından Prof. Sadun Aren hakkında verilen beraat kararını onayladı.

8- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından ZiraatMühendisleri Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Sami Doğan'ın Ankara Belediyesi'ndeki işine son verildi.

9- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere BaşbakanıMargaret Thatcher Sunday Telegraph Gazetesi'ne verdiği demeçte «Doğublokuna teknoloji transferi tam olarak durdurulmadığı sürece uygulanacakekonomik ambargoların yeterli bir caydırıcı unsur taşımayacağını» söyledi.

10- Yabancı ajansların haberlerine göre; İran ile Irak arasında 2.5 yıldan beri devam eden savaşı sona erdirmek amacıyla Cezayir'in arabuluculuk çalışmalarına devam ettiği, ancak tarafların savaş tazminatı üzerindeanlaşamadıkları, yabancı ajansların Kahire çıkış'ı haberlerinde bildirildi.

11- AA’nın Karaçi çıkışlı haberine göre; Pakistan'ın iki ayrı şehrinde5 Fransız kuruluşuna bombalı saldırı yapıldı, olayda can kaybı olmadı.

12- Hindistan'ın Assam eyaletinde seçim kampanyası nedeniyle çıkanolayların davam ettiği, çok sayıda kişinin öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21 Şubat 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi tarafından siyasi faaliyet ile ilgili olarak 30numaralı bildiri yayınlandı. 30 Numaralı bildiride, «Siyasi faaliyet yasağının devam ettiği ve sıkıyönetim komutanlarının Sıkıyönetim Yasası'ndakitüm yetkilerini kullanacağı» belirtildi.

2- Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen kadastro ve tapulama bölge müdürleri semineri Ankara'da başladı. Seminerde birkonuşma yapan Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş, «Cumhuriyet dönemindevatan topraklarının ancak yarısının ölçülebildiğini, geriye kalan kısmın isehazırlanan Türkiye kadastrosunun bitirilmesi projesi ile 15 yılda tamamlanacağını» söyledi.

3- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Marmara Bölgesi Sosyal Güvenlik Koordinasyon toplantısında yaptığı konuşmada, «Son günlerde işçilerimiz arasında emeklilik şartlarında değişiklik yapılacağı ve belirli bir yaştan önce emekli olmanın önleneceği şeklinde sölyentiler çıkarıldığı görülmektedir, ifade etmek isterim ki bu tür söylentiler kasıtlı ve gerçeğe aykırıdır» dedi.

4- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «Sınır köylerinin kalkındırılması için ilgili bakanlıkların faaliyete geçeceğini» söyledi.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda siyasi partiler yasa tasarısınıngörüşülmesine devam edildi. Görüşülen 10 maddeden 5'i kesinleşti, 5 madde de komisyona geri gönderildi.

6- Ankara'da toplanan Türk-İş Yönetim Kurulu, Sendikalar Kanunu ileToplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu'nda tasarlanan değişikliklerigörüşmeye başladı. Toplantıda bir konuşma yapan Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz, «İşçi sorunu çözümlenmeden rejim sorunu çözümlenemez. Türkiye insanlığın asırlar süren mücadelesi sonunda ulaştığı hukuk anlayışınınne dışında ne de gerisinde kalamaz» dedi.

7- Yüksek öğretim Kurulu teşkilâtı ve Çalışma Usulleri Yönetmeliği'nin 5. maddesinde değişiklik yapıldı ve kurul üyeleri ile rektörlerin izinlerinin başkan tarafından verileceği hükme bağlandı.

8- Türk ve ABD yetkilileri arasında Ankara'da yapılan toplantıda Türkiye ile Amerikan resmi kuruluşları, üniversiteleri ve araştırma merkezlerinin, aralarında sıkı temaslar yaparak bilgi, teknolojik yenilikler konularında işbirliği yapılması kararlaştırıldı.

9- Sovyetler Birliği Başbakanı Nikolay Tikhonov 4 günlük resmi birziyaret için Atina'ya gitti. Onuruna verilen akşam yemeğinde bir konuşmayapan Tikhonov, Kıbrıs konusunda «Ada’daki tüm askeri birliklerin çekilmesi ve yabancı askerden arınması gerektiğini» söyledi.

10- Hindistan'ın Assam eyaletinde seçimlerin sona erdiği, ancak meydana gelen olaylarda 1000 kişinin öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22 Şubat 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Maden Tetkik Arama Enstitüsü'ndeincelemelerde bulunarak, ilgililerden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Evren, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir İlkel veMTA Genel Müdürü Sıtkı Sancar ile bir süre görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «8 milyar dolarlık ihracatla kalkınmış ülkeler arasına girilemeyeceği kesindir. Biz ihracatımızı hangi sahada potansiyelimizvarsa o sahaya yöneltmeliyiz. Eğer maden sahasında da bir atılım yaparsakkalkınmamızı daha çabuklaştırabiliriz.» dedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Fatih Liçangil ile Faik Güngörmez hakkındaverilen idam kararını onayladı.

3- Özel uzlaşma kanun tasarısı Milli Güvenlik Konseyi toplantısındakabul edildi. Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, yasa tasarısının MilliGüvenlik Konseyi'nde kabul edilmesiyle ilgili olarak Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, tasarının neler getireceği hakkında bilgi vererek, «Katileşmiş vergi alacaklarının cezaları kaldırılıyor ve aynca gecikme zamlarınınyansı da verginin ödenmesi koşuluyla kaldırılıyor. Bir başka maddeye göreise ihtilaflı vergj alacakları mükelefin ihtiafından vazgeçmesi ve vergininde yüzde 75'ini ödemesi halinde affoluyor.» dedi.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Dış İrtibat Bürosu Halk Komitesi Sekreteri Abdulaki El Ubeydi'ninkonuğu olarak İstanbul'dan uçakla Libya'ya gitti.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, Siyasi Partiler Kanunu Tasarısı'nın 13 maddesi daha kabul edilirken, bir maddesi komisyona gönderildi, 3 maddesi üzerindeki görüşmeler ise ertelendi.

6- Türk - İş Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, Türkİş'in İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Türk Milli Komitesi tarafındanİstanbul'da düzenlenen «Sendikalar Kanunu ve Toplu İş Sözleşmesi, Grevve Lokavt Kanunu Tasarılarını Değerlendirme Semineri» ne katılmama kararı aldığı bildirildi.

7- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit Narin,Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, çalışma yasa taslaklarıyla ilgili görüşlerini açıklarken, «Tasarıda görevlere belli bir sınır getirilmeyişi ekonomik gerçeklere ters düşen bir düzenleme olmuştur.» dedi.

8- İşçi memur ayırımına son veren yasa tasarısında Devlet MemurlarıKanunu kapsamına giren kamu, kurum ve kuruluşlarında asil istihdam şekliolarak memur tanımına açıklık getirildi.

9- Halk Bankası Genel Müdürü Şahin Ulusoy, Bursa'da yaptığı açıklamada, esnaf kredilerinde yüzde 100 oranında artış yapıldığını bildirdi.

10- Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ticaretin serbest döviz sistemiyleyapılmasına ilişkin protokol Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

11- Federal Almanya ile Türkiye arasında geçen yıl varılan anlaşmauyarınca Alman Hava Kuvvetleri'nin elindeki F-104 savaş uçaklarının geçen haftadan itibaren devrine başlandı.

12- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti Yugoslavya'ya giderkenAnkara'da bir süre kalarak, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ercüment Yavuzalp ile görüştü.

13- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Federal AlmanHıristiyan Demokrat Partili ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü VonHassel, Bonn'da Konrad-Adenauer Vakfı'nın bir toplantısında yaptığı konuşmada bir çağrıda bulunarak, «Türkiye'nin Batı'dan koparılma girişimlerineson verilmesini, ülkede demokrasiye dönüş çabalarına katkıda bulunulmasını» istedi.

14- Milliyet Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; Federal Almanyaİçişleri Bakanı Zimmerman tarafından Bonn'da açıklanan, Alman Anayasası Koruma Örgütü'nün 1982 yılma ilişkin raporunda, Federal Almanya'da ilkdefa gizli Ermeni örgütlerinin Türk kuruluşlarına karşı 1982 yılında saldırıya geçtikleri açıklandı.

15- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Eski Muharipler Derneği'nin toplantısında yaptığı konuşmada, «Lübnan'daki işgalci güçlerin geri çekilmesihalinde, İsrail'in Kuzey sınırı güvenliğini, ABD'nin sağlamayı garanti edebileceğini açıkladı.

16- AP Ajansı'nın Cezayir çıkışlı haberine göre; Filistin Ulusal Konseyi'nin «parlamento» Cezayir'de süren 16. toplantısı sona ermeden önce Siyasi Komite, FKÖ lideri Yaser Arafat'ın görüşünü benimseyerek, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Ortadoğu Barış Planı'nı yetersiz, ancak görüşmelere açık bulduğuna ilişkin bir raporu benimsedi.

17- Sovyetler Birliği Başbakanı Nikolay Tikhnov ile Yunan BaşbakanıAndreas Papandreu arasında Atina'da 10 yıl süreli ekonomik, sanayi, bilimsel ve teknolojik işbirliği anlaşması imzalandı.

18- Ap. Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Libya tarafından başlatılan son askeri yığınakla ilgili olarak Sudan'ın ABD'den yardım istediğiyolundaki haberler yalanlandı.

19- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya lideri General "Wojciech Jaruzelski, geçen aralık ayında sıkıyönetimin kaldırılmasındansonra yaptığı ilk televizyon konuşmasında, hükümetin çok büyük bir yeraltı direnişi ile karşı karşıya kaldığını bildirdi.

20- AP Ajansı'nın Cezayir çıkışlı haberine göre; Cezayir, Petrol İhraçEden Ülkeler Örgütü'ne (OPEC) üye ülkeleri, petrol fiyatları konusunda birçözüm bulmak için acilen toplantıya çağırdı.

21- Nijerya'dan sonra Körfez ülkeleri, petrolün varilinde 7 dolar indirim yapmayı kararlaştırdılar.

22- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; geçtiğimiz haftayapılan seçimler sırasında, Bangladeş'il göçmenlere ve Müslümanlara yerlihalk tarafından bir katliamın uygulandığı bildirilen Hindistan'ın 'Assam eyaletine giden Başbakan İndira Gandhi, bir gün boyunca yaptığı incelemeleritamamlayarak başkent Yeni Delhi'ye döndü.

23 Şubat 1983

1- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin Türkiye-AET İlişkileri ile serbest bölgeler konusundaki gelişmeler hakkında Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «AET'nin 670 milyon dolarlık 4. mali protokolü bu yıl içindeserbest bırakmayacağı bize bildirildi. Bu karar tamamen politik bir karardır. Avrupa'daki Sosyalist ve Sosyal Demokrat Partilerin askeri rejimlereprensip olarak karşı olmalarından kaynaklanmaktadır. Türkiye, parlamenterdemokrasiye geçince yardımın serbest bırakılabileceğini AET yetkilisi Haffercamp bana İsviçre'de iken söyledi. Bu önümüzdeki yılbaşında olacaktır.» dedi.

2- Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ulaşım ve haberleşme konusunda bilgiler vererek, «1983 yılındajet uçaklarının inemediği küçük meydanlarda işletme yapacak 3 adet pervaneli uçağın hizmete gireceğini» söyledi.

3- Türk-İş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir «Türkiye'de iş kazaları nedeniyle işgücü yitirimi olduğunu» belirterek, «Bu konuda biri İzmir'de biriZonguldak'ta iki seminer gerçekleştirdik. Soruna hem işverenin, hem deişçinin dikkatini çekmeye çalışıyoruz. En önernii faktörün eğitim olduğunajnanıyoruz. İşçi de iş kazalarına karşı sürekli eğitilmelidir inancındayız.»dedi.

4- AA'nın haberine göre; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Anadolu Dağcılar Birliği'nin ortaklaşa düzenledikleri Ağrı kış çıkışı ve zirvedetıbbi araştırmalar gerçekleştirildi.

5- Bakanlar Kurulu Federal Almanya'da basılan «Yabanel» adlı dergiile «Devrimci İşçi» ve «Nida-Hakkın Sesi» adlı gazeteleri, İran'da basılanErmenice «Dziatzan-Gökkuşağı» ve İngilizce basılan «İslamic Revolution»adlı dergilerin Türkiye'ye sokulmasını ve dağıtılmasını yasakladı.

6- Resmi bir ziyaret için Libya'nın başkenti Trablus'da bulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Libya lideri Muammer Kaddafi tarafından kabuledildi.

7- ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger Temsilciler MeclisiDışişleri Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, «1984 yılı programında Türkiye'ye askeri yardımın arttırılmasını isteyerek, «Yapılacak 934 milyon dolarlık yardımın Türkiye ile Yunanistan arasındaki askeri dengeyi bozmayacağını» söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanı General John Vessey de «İsrail, Mısır,Türkiye, İspanya, Yunanistan, Pakistan ve Kore'ye yapılacak yardımınarttırılmasını» isteyerek, «Amerika güvenlik yardımı programı ulusal güvenlik stratejimize sıkı sıkıya bağlı olmalıdır.» dedi.

8- Federal Alman ana muhalefet partisi Sosyal Demokratlar'ın Başbakan adayı Hans Jochen Vogel Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «Yabancı işçilerin sorunlarının Almanya'nın iç politikasında büyük önem taşıdığını» belirterek, «Önemli olan yabancıların Alman toplumuna uyumlarıdır. Ancak bu bir baskı unsuru olarak değerlendirilmemeüdir. Kimseyekendi yaşam koşullarımızı zorla kabul ettiremeyiz.» dedi.

9- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Atina'da bulunan Sovyetler Birliği Başbakanı Tikhonov ile Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu arasında, görüşmelerden sonra 10 yıl süreli bir işbirliği çerçeve anlaşması imzalandı.

10- AP Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; Avrupa Ekonomik Topluluğu Komisyonu, Yunanistan'ın Sovyetler Birliği ile yaptığı 10 yıllık işbirliği anlaşmasının ticaret ile ilgili maddelerini topluluğa danışmadan ve izninialmadan uygulamasının üyeük anlaşmasının açıkça ihlali olduğunu açıkladı.

11- AP Ajansı'nın Birleşmiş Milletler çıkışlı haberine göre; ABD'ninBirleşmiş Milletler'deki daimi temsilcisi Jeane Kırkpatrick «Libya'nın Sudan'a karşı başlatmayı düşündüğü harekattan ülkesinin girişimleriyle şimdilik vazgeçtiğini» söyledi, öte yandan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarekile ortaklaşa basın toplantısı düzenleyen Sudan Devlet Başkanı Cafer Numeyri» Libya lideri Kaddafi'nin kendisine yönelttiği darbe planını ertelediğini» öne sürdü.

12- AA'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail kabinesi Savunma Bakanlığı görevinden istifa eden Ariel Şaron'un yerine bu göreve AmerikaBüyükelçiliği görevini yürüten Moşe Arens'in getirilmesini onayladı.

13- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail Dışişleri Bakanıİzak Şamir ABD Başkanı Ronald Reagan'ın «İsrail'in Lübnan'dan çekilmesihalinde ABD'nin İsrail'in kuzey sınırlarını garanti altına alacağı önerisineverdiği cevapta, «ABD garantisi bize yardımcı olur. Ancak Lübnan ile İsrailarasında varılacak bir anlaşmanın yerini alamaz. Bu nedenle Lübnan'la birgüvenlik anlaşması imzalamayı tercih ederiz.» dedi.

14- AP Ajansı'nın Cezayir çıkışlı haberine göre; Filistin Kurtuluş örgütü lideri Yaser Arafat Filistin Ulusal Konseyi'nin kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Altıncı Filo'nun yardımıyla bir İsrail tugayının Sayda'nınkuzeyindeki Avali ırmağına, bir diğer tugayın da Beyrut - Sayda karayoluüzerindeki Saadiyet'e çıkartma yaptığını» bildirdi ve «Zaferin yaklaştığını»sözlerjne ekledi.

15- Pakistan ordusunun Karaçi'nin bazı kesimlerinde yönetime el koyduğu AA'nın Karaçi çıkışlı haberinde bildirildi.

16- AA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan Başbakanı İndira Gandhi, «Assam eyaletinde yapılan seçimlerin çıkan olaylar nedeniyledurdurulmasını» istedi.

17- AP Ajansı'nın Valetta çıkışlı haberine göre; Libya Havayollarına aitbir iç hat yolcu uçağını kaçıran Libya uyruklu iki hava korsanı Malta Havaalanı'nda rehin tutukluları 159 yolcu ve mürettebatı serbest bırakarakteslim oldu.

24 Şubat 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu'nu ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, «Esnaf ve Sanatkârların orta tabaka içinde yer aldıklarını» belirterek, «Bir ülkenin orta tabakası eğer refah ve rahat içinde olursa, o ülkede herşey kolaylık içinde yapılabilir. Orta tabakayı ortadan kald.ımamak lâzımdır.» dedi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu İslam Bankacılığı ne ilgiliolarak Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «İslam Bankası kurulmasıiçin DPT'ye başvurunun yapıldığını» belirterek, «İslam bankacılığında faizin adının kâr olduğunu, bankanın zarar edecek projelere para yatırmayacağını» söyledi.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülen Siyasi Partiler ile ilgili yasa tasarısının 6 maddesi kabul edildi ve böylece tasarının 18 maddesi kabul edilmiş oldu. Bu arada siyasi partilere hazine yardımı yapılması45'e karşı 59 oyla kabul edildi.

4- Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü Aykon Doğan TercümanGazetesi'ne yaptığı açıklamada, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegiren Kamu Alacaklarının Özel Uzlaşma Yoluyla Tahsili Kanunu ile 3 milyon kişinin vergi ihtilafından doğan anlaşmazlığının ortadan kalkacağını»belirterek, «Bu suretle takriben 500 milyar lira civarında bağlı değer deekonominin emrine tahsis edilmiş olacaktır.» dedi.

5- Türk-İş ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulları, 274 ve 275 sayılı yasa taslaklarıyla ilgili çalışmaları tamamladılar.

6- Garanti Bankası Genel Müdürlüğü'ne Halit Soydan getirildi.

7- İstanbul'da yapılan «Turizm Tesislerinde Yönetim» konuiu seminersona erdi.

8- Renkli televizyonlara yüzde 10 oranında zam yapıldı.

9- Danışma Meclisi merkez üyesi Nedim Eray vefat etti.

10- Şiddetli kar yağışı tüm yurtta etkisini sürdürürken Afyon'da karayolunun kapanması sonucu 3000 kişi mahsur kaldı.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndetutuksuz olarak yargılanan feshedilen MSP'nin eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan, «Partinin paravan olarak kullanıldığı ve MSP'nin illegal bir cemiyet haline dönüştürüldüğü» gerekçesiyle 4 yıl ağır hapis cezasına, ayrıca1 yıl 4 ay süreyle Eskişehir'de emniyet-i umumiye nezareti altında bulundurulması kararlaştırıldı. MSP'nin diğer yöneticileriyle ilgili olarak verilen cezalar basındaki haberlerde yer aldı.

12- Ajansların Brüksel çıkışlı haberlerine göre; Avrupa ParlamentosuSiyasi Komisyonu toplantısında Türkiye raportörü Von Hassel, «Türkiye'ninyeniden demokrasiye dönüş yönünde ileri adımlar attığını ve askeri yönetimin bunda samimi olduğunu kabul edilen yeni Anayasa ile gösterdiğini»belirten raporunu sundu. Siyasi Komisyon bu rapor doğrultusunda Türkiye'deki gelişmeleri izleme kararı aldı.

13- Ajansların Roma çıkışlı haberlerine göre; Papa 2. Jean Paul'e suikast girişimine katıldığı öne sürülen Bulgar Havayolları Roma bürosu şefiSergei İvanov Antonov ile Mehmet Ali Ağca yeniden yüzleştirildi.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada.» Geniş kapsamlı bir Ortadoğu barış planının Filistinlilerin «Anayurt» da dahil her sorunu içermesi gerektiğini, ancak devlet kurulmasından söz etmediklerini»söyledi.

15- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, Sovyet resmi yayın organı Pravda gazetesineverdiği demeçte, «NATO'nun Avrupa'ya orta menzilli nükleer füzeler yerleştirme kararını uygulamaya koyması halinde Cenevre'deki görüşmelerinson bulacağını» belirterek, «Böyle bir durumun bütün sorumluluğu NATO'ya ait olacaktır.» dedi.

16- Resmi bir ziyaret için Yunanistan'da bulunan Sovyetler Birliği Başbakanı Tikhonov Moskova'ya döndü. Tikhonov'un ayrılışından sonra iki ülkebaşkentinde yayınlanan ortak bildiride, «Tarafların birbirlerinin toprak bütünlüğü ve iç işlerine saygılı oldukları» belirtildi ve «Kıbrıs'daki tüm yabancıbirliklerin geri çekilmesi» görüşüne yer verildi.

17- Fransa Dışişleri Bakanı Claude Cheysson, Orta Doğu ve SovyetlerBirliği'ne yaptığı ziyaretleri tamamlayarak ülkesine döndü.

25 Şubat 1983

1- Milli Güvenlik Konseyi, Hakim ve Savcılar Yasası'nı kabul etti.

2- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Yurt dışında çalışan işçilerin çocuklarının askerlik işlemlerinin kolaylaştırılacağını» söyledi.

3- Anayasa Komisyonu Sözcüsü Şener Akyol Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Seçim Yasasını 10 günde hazırlarız, Demokrasi takviminin aksamadan gerçekleşmesi için yalnız millete değil milletlerarası alemekarşı da sorumluluğumuz var» dedi.

4- Siyasi Partiler tasarısının Danışma Meclisi'nde görüşülmesine devam edildi.

5- Yüzde 5 faizi hazine tahvilleri ihracına ilişkin 1941 yılında çıkarılan 4060 sayılı yasa ile bu yasanın ek ve değişikliklerinin yürürlükten Kaldırılmasını öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

6- İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan «Belediye Kanun Tasarısı» ile, mahalli seçimlerin de milletvekili genel seçimlerine uyumu sağlandı.

7- Gazeteciler Cemiyeti'nin 1983 Türkiye Gazetecilik Başarı ödülleri,Cemiyet'in İstanbul'daki binasında törenle dağıtıldı.

8- Türk-İş Mevzuat Komisyonu üyelerinin dün akşam, Türk-İş'e bağlıfederasyonların temsilcileriyle yaptığı görüşmelerde, federasyonların millitip sendika şekline dönüştürülmeleri benimsendi.

9- İstanbul'da Asya ile Avrupa yakası arasında deniz dibinde yapılacak «Tüp Demiryolu»nun ön etüdü tamamlandı.

10- İran'ın Erzurum Başkonsolosu Muhammed Taheri, düzenlediği basın toplantısında, «İran-Irak savaşının devam etmesi halinde, önümüzdekiyıl Ortadoğu'nun çok kritik bir bölge haline gelebileceğini» söyledi.

11- Yoğun kar yağışı ve tipi yüzünden Konya ve Afyon'un tüm çevre ilve ilçeleriyle karayolu bağlantısı kesildi.

12- Basında yeralan bir habere göre; Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesiöğretim üyelerinden dördü, 1402 Sayılı Sıkıyönetim Yasası'nca görevlerinden alındı.

13- Ankara'nın Aydınlıkevler semtinde kahve taramak ve adam öldürmekten sanık Ekrem Seçkin, Reşat Demirhan ve Cemalettin Ergüneş 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldılar.

14- Banker Kastelli adıyla bilinen Cevher Özden, hakkında verilen mahkumiyet kararının Yargıtay'ca bozulması üzerine yeniden yargıç önüne çıktı.

15- Köy-Koop davasından yargılanan 8 sanıktan 4'ü 8 yıl, dördü ise 5yıl hapse mahkum oldu. Köy-Koop Genel Başkanı Nedim Tarhan ise 8 yılhapis cezasının yanısıra, ömür boyu kamu haklarından mahrumiyete ve 2 sene 8 ay Gümüşhane'de zorunlu iskana hüküm giydi.

16- Anadolu Ajansı’nın Washington çıkışlı haberine göre; Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, «Washington Times» gazetesine verdiği demeçte, TürkYunan ilişkileri ve Ortadoğu konusundaki görüşlerini açıklayarak, Yunanistan'ın Papandreu tarafından geçen yıl iptal edilen ikili müzakereleri yeniden başlatması halinde, Türkiye'nin bunu olumlu karşılayacağını belirterek,«İki ülke, Ege Denizi yatakları, hava sahası, bazı Ege adalarının Yunanistan tarafından silahlandırılması ve Kıbrıs konusunda anlaşmazlık içinde. Kıbrıs'taTürkiye, Türk ve Rum taraflarının işbirliği içinde müzakerelere devam etmesini isterken, Yunanistan sorunu Birleşmiş Milletler'e götürmek istiyor.»dedi.

17- Hollanda Başbakanı Ruud Lubbers, Hürriyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Hollanda bir İsviçre örneği alıp yabancılar için kalsınlar mı,gitsinler mi diye referandum yapacak bir ülke değildir» dedi.

18- FKÖ Lideri Yaser Arafat, Cezayir'de Hürriyet Gazetesi muhabirineverdiği demeçte, «Desteğinizi eksik etmeyin» dedi.

19- ANKA Ajansı’nın New York çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı tarafından yapılan araştırmalarda, yalnızca 1960'lı yıllarda, az gelişmiş ülkelerin, gelişmiş ülkelere akan beyin göçünden 10 trilyon lira zarara uğradığı belirlendi.

20- AP Ajansı’nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sibirya'dan Batı Avrupa'ya önümüzdeki yıl doğal gaz taşıyacak olan boru hattının üçte ikilik bötümünün tamamlandığı Sovyet resmi TASS Ajansı tarafından açıklandı.

21- AP Ajansı’nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan yetkilileri, Assam Bölgesinde son günlerde Bangladeş'li göçmenlere karşı uygulanan toplu kıyım o'ayları sonucu 29 köyün tümüyle yakıldığını, son üç hafta içerisinde öldürülenlerin sayısının 1300'ü geçtiğini, binlerce göçmenin başka eyaletlere gittiğini açıkladılar.

22- AP Ajansı’nın Newyork çıkışlı haberine göre; Pulitzer ödülü sahibi, Amerikalı oyun yazarı Tennesse Williams New York'ta kadığı otel odasında ölü olarak bulundu.

23 Şubat 1383

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türkiye'nin Sesi Çakırlar Kısa DalgaVerici İstanyonu'nu hizmete açtı. Cumhurbaşkanı Evren törende yaptığı konuşmada «Türkiye'nin Sesi denince bu sesin 5 kıtadan duyulması gerekir»dedi ve Türkiye'nin Sesi Radyosu'nu ve montaj gerçekleştiren Türk mühendislerle teknisyenleri kutladı.

2- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin AET ile ilgili olarak TercümanGazetesi'nin sorularını cevaplandırırken «Bu yıl sonunda yapılacak seçimlerden sonra işbaşına gelecek hükümet AET'ye tam üyelik için başvuracaktır. Her şeye rağmen Türkiye'nin menfaati AET'ye tam üye olmasındadır.Türkiye bunda kararlıdır.» dedi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu AA'ya yaptığı açıklamada«Uygulanan ekonomik politikayı sürdüreceklerini» belirterek, «Sanayi sektörü enflasyonist ekonomiye göre düzenlenmiştir. Şimdi kur farklarının üzerine gelmesi, serbest kur politikası, serbest faiz politikası sanayicileri, enflasyonist dönemdeki ucuz yatırım, ucuz üretim ve çok kar prensibi yeriniçok üretim, rasyonel üretim, az stokla çalışma ve parayı çok iyi kullanmaprensibi karşısında bırakmıştır.» dedi.

4- Çalışma Bakanı Prof. Turhan Esener işsizlik sigortası ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi’ne verdiği demeçte, «İşsizlik sigortası fevkalade yararlıve gerekli bir uygulamadır. Hükümet olarak bizim de hazırlığımız var. Danışma Meclisi'ndeki işsizlik sigortası teklifini inceledikten sonra hükümettasarısı ile birleştirebiliriz.» dedi.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Siyasi Partiler yasa tasarısınıngörüşülmesine devam edildi. Genel Kurul'da yasa tasarısının 11 maddesidaha kabul edildi.

6- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, kurulun belirlediği yıllıkücret birimleri dışında kimi işyerlerinin işçiye daha fazla ücret verip vermeyeceği konusunda Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «Bizim toplusözleşmelerdeki hükümlerin uygulanması yönünde zorlayıcı bir gücümüzyok. Eğer bir işveren avans ya da başka bir ad altında fazladan bir ücretverirse biz kaçırmayız.» dedi.

7- Devlet Planlama Teşkilâtı (DPT) tarafından hazırlanan Konut Raporunda, «Türkiye'nin artan nüfusu içinde şehir nüfusunun hızla arttığı böylece şehirlerdeki mesken talebinin büyük boyutlara ulaştığı» belirtildi.

8- Federal Almanya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı HansDietrich Genscher Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Federal Almanya'daçalışan yabancı işçilerle ilgili olarak, «Kimseyi zorla ülkesine geri göndermeyeceğiz. Almanya'daki yabancı sayısını dondurmak için ise, kendi istekleriyle artık ülkelerine geri dönmek isteyen yabancılara çeşitli imkanlarsağlanacak. Ama bu konudaki tartışmaları bir an önce artık sona erdirmeliyiz.» dedi.

9- AP Ajansı'nın La Hey çıkışlı haberine göre; Hollanda hükümetininbir Sovyet diplomatını sınır dışı ettiği, De Telegraaf Gazetesi'nce bildirildi

10- Hindistan'ın Assam eyaletinde yapılan seçimlerde meydana gelenolaylarda 1000 kişinin ölümünün ardından, 60 Bengladeş'li göçmenin de öldürüldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

27 Şubat 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından, «Elektronik sanayiindeithalatın serbest bırakılmasını ve bu alanda ithalatta alınan vergi ve resimlerin önemli ölçüde düşürülmesini öngören Bakanlar Kurulu kararnamesiikinci kez geri çevrildi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Bulgaristan'a yaptığı ziyaretle ilgiliolarak Yankı dergisine verdiği demeçte, «Türkiye'de yaşanan tedhiş döneminde ülkeye gelen silah'arın hapsi dışardan geldi. Bunların sayısı 800 binibuluyor. Ne kadarı Bulgaristan'dan geldi bilinemez, Geçmişte olanlar hakkında polemik yapmayı yersiz buluyoruz. Şimdilik Bulgar yetkililerle kaçakçılığı önlemek için anlaştık.» dedi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, İslam Kalkınma BankasıGuvernörler Toplantısı'na katılmak üzere Suudi Arabistan'ın Cidde kentinegitti.

4- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Ankara-İstanbul arasını 4.5 saate indirecek tren yolunun1996-1997 yılları arasında hizmete gireceğini, İkinci Boğaz Köprüsü mühendislik hizmetlerinin bu yıl ihaleye çıkartılacağını» söyledi.

5- İçişleri Bakanı Sefahattin Çetiner yayınladığı bir genelge ile «E-5karayolu üzerindeki tüm yapıların beyaz boyanmasını, yapıların balkon veteraslarının çiçeklendirilmesini, benzin istasyonları ile gazinoların ağaçlandırılmasını» istedi.

6- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmesine devam edilenSiyasi Partiler yasa tasarısının şimdiye kadar 74 maddesi kabul edildi, 40maddesi de komisyona geri gönderildi.

7- Ankara Umum Gazete Bayileri Kooperatifleri Genel Kurulu'nda başkanlığa Halim Erdal seçildi.

8- Fedaral Almanya Başkanı Helmut Kohl Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, «Türkiye ile Almanya arasındaki geleneksel dostluğa» değinerek, «Mevcut sorunlarla ilgili hükümetler bizim dost olduğumuz ülkelerinhükümetleridir. Biz bu aradaki dostluk bağlarına uygun biçimde davranacağız. Örneğin Türkiye gibi. Bilindiği gibi Türkiye ile kökeni çok eski tarihleredayanan geleneksel bir dostluğumuz vardır. Türk, Alman, islam kültürleritarihte pek çok alanda yakın temas halinde olmuşlardır. Matematik, tıp vebenzeri konularda olduğu gibi. Şimdi bunun gerektirdiği şekilde uygun çözüm yollarının bulunacağına inanıyorum.» dedi.

9- AP Ajansı'nın Abu Dhabi çıkışlı haberine göre; Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı Oteiba tüm OPEC ve OPEC dışı petrol üreten ülkelereyaptığı çağrıda «Bir hafta içinde yeni petrol fiyatını ve üretim programınıtesbit etmelerini» istedi.

28 Şubat 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı(TPAO) ile Petkim'de incelemelerde bulundu.

2- Adalet Bakanı Rıfat Bayazıt Türk Ceza Kanunu'nun kabulünün 57.yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, «Türk Ceza Kanunnu aradan geçen 57 yıl içinde pek çok değişikliğe uğramış bulunmasına, birçok maddesinin değiştirilmiş olmasına rağmen toplumumuza eksiksiz hizmetetmeye devam etmektedir.» dedi.

3- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Sumsunlu yaptığı açıklamada, «Kentlerde yeni yerleşme alanlarının oluşturulması için çalışmalar yapıldığını,yeni uygulamanın arsa fiyatlarının düşüreceğini» söyledi.

4- Danışma Meclisi'nde yapılan çalışmalar sonunda siyasi partileryasa tasarısının yürürlük maddeleri ile komisyona geri verilmiş olanlar dışında kalan tüm maddeleri üzerinde görüşmeler tamamlandı. Genel Kurulda görüşülen yasa tasarısının 33 maddesi, yeniden incelenmek üzere Anayasa Komisyonu'na gönderildi.

5- Tarım ve Orman Bakanlığı Su Ürünleri Daire Başkanlığı'nca hazırlanan 1983-1984 av dönemine ilişkin yasaklar açıklandı.

6- Milli Güvenlik Konseyi'nin çalışma yasalarının yerlerini alacak taslaklarla ilgili görüşmelerini açıklayan Hak-İş Konfederasyonu «İşkollarının24'e düşürülmesini uygun buldu.

7- Orta Doğu Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden Prof. Dr. Yakup Kepenek ile Matematik bölümünden Yrd. Doç. Cemal Koç 1402 sayılı yasayamuhalefetten ötürü görevlerinden alındılar. Doç. Orhan Kurmuş ile Doç. GütaçÖzler ise istifa ettiler.

8- 19-25 Aralık 1978 tarihinde Kahramanmaraş'da meydana gelen toplumsal olaylarla ilgili davanın Askeri Yargıtay'da incelemesine başlandı.Başsavcılık, bildiriminde mahkemece verilen 22 idam kararından 21'ininonanmasını, 1'inin ise bozulmasını istedi.

9- Birinci Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan Tercüman Gazetesi yazarlarından AhmetKabaklı beraat etti, sorumlu yazı işleri müdürü Aydoğdu İlter hakkında verilen üç aylık hapis cezası da paraya çsvriidi.

10- Fransa'nın başkenti Paris'te, bir Türk seyahat acentasma bombalısaldırıda bulunuldu, olayın sorumluluğunu Ermeni Gizli Kurtuluş OrdusuASALA üslendi, olayda bir Fransız kadın öldü, 4 kişi de yaralandı.

11- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Başbakanıve Komünist Partisi Genel Sekreteri General Jaruzelski dünkü konuşmasında, «Yumuşaklık ve hoşgörü döneminin bittiğini» belirterek, «Partininsosyalizm düşmanlarına karşı saldırıya geçmesini» istedi.

12- AA'nın Hartum çıkışlı haberine göre; Sudan Devlet Başkanı CaferNimeyri'nin davetlisi olarak Sudan'a giden Filistin Kurtuluş Örgütü lideriYaser Arafat Sudan Sosyaiist Birliği partisinin kurultayında yaptığı konuşmada, «Orta Afrika'dan Pakistan'a dek uzanan bölgeyi çıkar alanı içindesaydığını» belirterek, «Kıtadaki siyonist tehdidin önlenmesi konusundaSudan'a tarihsel sorumluluk düşüyor» dedi.

13- AA'nın Karaçi çıkışlı haberine göre; Pakistan'ın Karaçi kentindegeçen hafta meydana gelen ve 6 kişinin ölümü ile sonuçlanan çatışmalardan sonra uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

14- AP Ajansı'nın Zimbabwe çıkışlı haberine göre; Zimbabwe Başbakanı Robert Mugabe'ye bağlı askerlerin, muhalefet lideri Joshua Nkomo'nun egemen olduğu Matebeland bölgesinde 3 bin kişi öldürdükleri öne sürüldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106