11.8.1982
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1982

1 Ağustos 1982

1- Sudan Cumhurbaşkanı Cafer Muhammed Nimeyri, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Ankara'yageldi. Devlet Başkanı Evren, karşılama töreninde yaptığı konuşmada,«Dost ve kardeş Sudan Cumhurbaşkanı Nimeyri'yi Türkiye'de görmekten1 mutlu olduğunu» belirterek, ziyaretin kısa olmasına rağmen yararlı olacağı kanısında olduğunu söyledi.

Nimeyri ise konuşmasında, «Ülkesi ile Türkiye arasında özel bağların bulunduğunu» belirterek, «Sudan'ın askeri konularda birçok yararlı bilgiyi Türk Silahlı Kuvvetleri'nden öğrendiğini» bildirdi.

2- Bakanlar Kurulu, 13 kişiye Türk vatandaşlığından çıkma izniverdi, 70 kişi de Türk vatandaşlığını kaybetti.

3- Yurt dışında basılan ve aralarında Humeyni ile ilgili yayınların bulunduğu 24 kitap ve derginin yurda sokulması İçişleri Bakanlığı'nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu'nca yasaklandı.

4- Türkiye ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO)arasındaki ürün tahmini ve cari tarım istatistiklerinin toplanması anlaşması Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

5- Haftalık Yankı Dergisi'nin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, geçen dönemde bankerlik kuruluşlarınıniflas etmesine, gerekli kontrolü yapamamalarının neden olduğunusöyleyerek, «Para, tüketiminde tasarrufa aktarılmalı. Ama, hükümetinbu politikayı kontrol etmesi gerekir. Yoksa sermaye ihtiyacı çok fazla olduğu için faizler durmadan yükselir.» dedi.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, Muş'ta basına yaptığı açıklamada, bebek ticareti ile ilgili olarak, «Olayın boyutları, uluslararası boyutlara ulaşmıştır. Bakanlık müfettişleri olaya elkoymuş, incelemelerini sürdürüyorlar. Bu arada adli kovuşturma dadevam ediyor.» dedi.

7- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu, dün Ankara Batıkentalanında Kent - Koop tarafından düzenlenen brifingde yaptığı konuşmada, herşeyin devletten beklenmemesi gerektiğini söyledi.

8- Danışma Meclisi'nin 12 Temmuz 1982 günü başlayan tatilisona erdi.

9- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, Hürriyet Gazetesi'ne Anayasa tasarısına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, «Anayasayı inandığı şekilde tenkit edenlere saygı duyuyorum. Fakat bir, iki de öğretim üyesi var ki, kültürleri bilgilerihakkında tahkikat açmak lazıım.» dedi.

10- Anadolu Ajansı'nın bir haberine göre; Türkiye Ziraat OdalarıBirliği Genel Başkanı Osman Özbek, ürün taban fiyatlarına ilişkingörüşlerini açıkladı ve «Hükümet bu yıl enflasyon hızını yüzde 25veya yüzde 30 dolaylarında tutmak istemektedir. Buna karşılık ürüntaban fiyatlarında yüzde 20 dolayında artış yapıldığı görülmektedir.Bu fiyat artışları, yetersizdir.» dedi.

11- Tüccar ve Sanayiciler Derneği tarafından yapılan açıklamada,«Hükümetteki değişikliklerin en erken eylül ayına kadar ekonomi politikada bir sapmaya yol açmasının beklenmediği» bildirildi.

12- Gazeteci - Yazar Kemal Zeki Gençosman, İstanbul'da tedaviedildiği hastanede öldü.

13- Üniversite ve yüksek okulları kazananlar belli oldu.

14- Basında yer alan bir habere göre; Boğaziçi Kliniği'nde yapılan kazılarda, 2 cenin daha bulundu.

15- Fenerbahçe futbol takımı, 75. kuruluş yıldönümünde Kocaelispor ile yaptığı maçta 1-1 berabere kaldı.

16- Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ile Güneş Gazetesi tarafından organize edilen 7. Uluslararası Boğaziçi Rallisi gece sona erdi. Bulgar Georgi Petrov ekibi birinci, Türk Renç Koçibay ekibi ikinci, Türk Oğuz Gürsel ekibi üçüncü oldular.

17- 12 Eylül Harekatı'ndan sonra 67 ilde uygulanmaya başlanansokağa çıkma yasağı birçok ilde kaldırıldı. 6 ve 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlıkları sorumluluk bölgelerine giren illerin hiçbirisindesokağa çıkma yasağı kaldırılmadı, 2. Ordu Donanma Komutanlığı, 8.Kolordu, 9. Kolordu, 1'inci Taktik Hava Komutanlığı sorumluluk bölgelerine giren illerin tümünde ise sokağa çıkma yasağına son verildi.

18- 155 vali yardımcısı ve kaymakam arasında değişiklik yapankararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

19- AP Ajansı'nın Boston çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Dışişleri Bakanı Shultz'a, yeni bir Ortadoğu politikası için talimat verdiği bir Boston gazetesi tarafından öne sürüldü.

20- Irak Dışişleri Bakanı Sadun Hammadi, Irak haber ajansı INA'yayaptığı açıklamada, «İran'ın tüm engelleme çabalarına rağmen Bağlantısız Ülkeler Zirve Toplantısı'nın önceden belirlendiği gibi, ekimayı başında Bağdat'ta yapılacağını» bildirdi.

21- Filistinli gerillaların denetimindeki Batı Beyrut'a karşı sabahsaldırıya geçen İsrail işgal birliklerinin, daha önceki saldırılarda olduğu gibi uzun süren çarpışmalardan sonra 9. kez tek yanlı olarakateşkes ilan ettikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- THA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan'daki Amerikan üslerinin statüsünü araştırmakla görevli komite, çalışmalarını tamamlayarak tekliflerini Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'yasundu.

23- ANKA Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak PlanlamaBaşkanlığı Danışma Bürosu önünde bulunan bir arabaya yerleştirilmiş olan bomba patlayarak bazı bakanlık görevlileriyle yoldan geçmekte olanların ölümüne veya yaralanmalarına yol açtı.

24- AP Ajansı'nın Panama çıkışlı haberinde, Panama Devlet Başkanı Aristides Royo'nun istifasından sonra, Bakanlar ve diğer üst seviye yetkililerinin de istifa etmeye başladıkları bildirildi.

25- AP Ajansı'nın Nairobi çıkışlı haberinde, Kenya Devlet BaşkanıDaniel Arap Moi'yi devirmeyi amaçlayan bir darbe girişiminin bastırıldığı bildirildi.

26- Norveç Merkez Bankası tarafından, Norveç Kronu'nun yüzde üç oranında devalüe edilerek işlem göreceği açıklandı.

2 Ağustos 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile birtikte Sudan Devlet Başkanı Cafer Muhammed Nimeyri, zırhlı birliklerde onuruna düzenlenen bir ateşli tatbikatı izledi.

2- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, halen darboğazda bulunan büyük sanayi kuruluşlarının kurtarılmalarına yardımcı olmak amacıyla, bu kuruluşlara gerekli kredilerin sağlanması için bir «fon» kurulmasına karar verdi.

3- Anayasa tasarısının tümü üzerindeki görüşmelere Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda başlandı. Ancak, Genel Kurul'da Gaziantep üyesi Bekir Sami Daçe ve arkadaşları tarafından verilen bir önergenin55 red oyuna karşılık, 71 oyla kabul edilmesi üzerine Anayasa tasarısı üzerindeki görüşmelere 4 Ağustos çarşamba günü başlanması kararlaştırıldı.

4- İmar ve İskan Bakanlığı Makina ve ikmal Dairesi'ne bağlı olarak 3 bin 500 metrekarelik alana kurulan ve 3 milyon liraya malolanmakina ikmal atelye ve tesisleri İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu tarafından törenle hizmete açıldı.

5- Çalışma Bakanlığı, Federal Almanya'da 5 yıldır oturmaktaolan yurttaşlarımızı, «süresiz oturma izni» almaları için uyardı.

6- THA'nın Ticaret Bakanlığı verilerine dayanarak verdiği habere göre; 1982 yılı ocak-mayıs aylarını içine alan 5 aylık dönemdeislam ülkelerine yapılan ihracatın geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 60 oranında daha fazla olduğu belirlendi.

7- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı İhsan Doğramacı, Milliyet Gazetesi'ne, yeni anayasanın üniversitelerle ilgili bölümlerine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, «Anayasa'nın Komisyon'daki şeklinde (Üniversite yöneticileri kendi organları tarafından seçilir, yönetilir ve denetlenir) hükmü var. 1961 Anayasası'nda buna benzer bir hükümvardır zaten. Böyle bir hüküm parlamenter demokratik sistemle bağdaşmaz.» dedi.

8- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ın başkanlığında toplanan Türk - İş Yönetim Kurulu, Konfederasyonunun anayasa tasarısı konusundaki kesin görüşünü belirlemek amacıyla her sendikanın görevlendireceği uzmanlardan oluşan bir komisyon kurulmasını kararlaştırdı.

9- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; yurt dışındaki işçilerin Türkiye'deki yatırımlarına yardımcı olan Devlet Sanayi ve işçi Yatırım Bankası DESİYAB bu yıl 7.5 milyar liralık kredi açtı

10- Türkiye ile Sudan arasında kültür, ekonomi ve teknik işbirliğiile haber ajansları arasında üç anteşma imzalandı.

11- Ereğli Demir-Çelik Fabrikalarının bazı mamulleri olan teneke, soğuk sac, sıcak sac ve levhanın fiyatlarına yüzde 8 ila 12 oranında zam yapıldı.

12- Milliyet Gazetesi İlan Müdürü Ömer Faruk Günaydın, toprağa verildi.

13- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; son 11yılda meydana gelen 456.561 trafik kazasında 51.761 kişi yaşamınıyitirdi ve 292.485 kişi de yaralandı.

14- Ankara'da iki yıldan beri sürmekte olan gece sokağa çıkmayasağı kaldırıldı.

15- İki bankayı 2 milyar 295 milyon 900 bin lira dolandırdığı veemniyeti suistimal ettiği iddiasıyla Abidin Cevher Özden (BankerKastelli) hakkında 1-15 yıl hapis isteğiyle dava açıldı.

16- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, 1976-1978 yılları arasında TÖB - DER Yönetim Kurulu üyesiolan yedi kişiden 5'ini 8'er yıl ağır hapse mahkum etti.

17- Bir kısım derslerin öğretimini yabancı dille yapan resmi okullar Özel yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

18- BM Güvenlik Konseyi'nin, Lübnan'a askeri gözlemci gönderilmesi kararı alırken, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, «Soruna çözümbulunmasında kararlı» olduğunu belirterek, ilan edilen ateşkese tarafların kesinlikle uymaları gerektiğini söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Milliyet Gazetesi'nin Paris çıkışlı haberine göre; gizli Ermeni örgütü Orly militanlarından Gülümyan'ın elinde patlayan bombadan sonra kovuşturma derinleştirilirken, ASALA yöneticisi Agopyan,«ASALA'nın Orly örgütüne yardımı durdurduğunu» öne sürdü.

20- Birleşik Amerika'yı ziyaret etmekte olan Hindistan Başbakanı İndra Gandi, New York Times Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Ülkelerimiz arasında uzun yıllar devam eden soğukluk, eski Başkan Richard Nixorî yüzündendir.» dedi.

21- AP Ajansı'nın Nairobi çıkışlı haberine göre; Kenya'da geçtiğimiz hafta sonu hükümeti devirmek üzere düzenlenen darbenin bastırılmasından sonra ulusal radyodan bir konuşma yapan Devlet Başkanı Daniel Arap Moi, isyancıların ordu ile polis birlikleri tarafındantutuklandıklarını bildirdi.

22- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Atina'nın kuzeyindebaşlayan ve Ekali ile Penteli ve Dionisos bölgelerinde meskun alanları da tehdit eden orman yangını kontrol altına alınamadı.

3 Ağustos 1982

1- Yüksek Askeri Şura, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'inbaşkanlığında çalışmalarına başladı.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, sıkıntı içindeki büyük şirketler ve bankalar sorununabu ay içerisinde bir çözüm getireceğini söyledi ve «istikrar önlemlerialınırken enflasyon ortamına alışmış bazı şirketlerin buna uyum sağlayamayacağını bilmek için kahin' olmak gerekmezdi.» dedi. Öte yandan Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu'nun İMF'ye bir «niyet mektubu» sunduğu, basındaki haberlerde bildirildi.

3- Türkiye'de iskan edilecek Türk asıllı Afganlı mültecilerin 366kişiden oluşan ilk kafilesi, THY uçağı ile Adana Havaalanı'na geldive törenle karşılandı. Törende bir konuşma yapan içişleri Bakanı Selahattin Çetiner, «Afganlı mülteci kardeşlerimizin bundan sonra kendilerini öz vatanlarında hissedeceklerine ve milletimizin ayrılmaz birparçası olacaklarına inanıyorum.» dedi.

4- Resmi temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrılan SudanDevlet Başkanı Cafer Muhammed Nimeyri'nin ziyaretiyle ilgili olarakyayınlanan ortak bildiride, «İran - Irak savaşında duyulan derin endişe» dile getirilerek, «Taraflar bu iki islam ülkesi arasındaki bu feciçatışmanın sona erdirilebilrnesi için barışçı bir çözümün bulunması ümidini izhar etmişlerdir.» denildi. Bildiride ayrıca, «Taraflar Lübnan'ınmeşru yönetimi altında egemenliği, birliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün tekrar tesis edilmesini ve bu ülkede barış ve istikrarınyeniden kurulmasını sağlamak üzere İsrail güçlerinin Lübnan'dan derhal çekilmesi yönünde sarfedilen tüm gayretlerin desteklenmesinin gerekliliği üzerinde durmuşlardır.» şeklinde açıklamada bulunuldu.

5- Basında yer alan bir habere göre; Danıştay Başkanlık Kurulutarafından hazırlanan raporda, «Anayasa tasarısında Danıştay ve idarîyargı ile ilgili maddelerde yer alan bazı hükümlerin tasarıdan tümüyle çıkartılmasının benimsendiği» bildirildi.

6- Akajans'ın bir haberine göre; Yüksek Seçim Kurulu, il ve ilçeseçim kurullarının 10-20 eylül tarihleri arasında yeniden meydana getirilmesine karar verdi.

7- İlk kafilesi Adana'ya gelen Afganlı mültecilerin yerleştirilecekleri bölgeler belli oldu. Dışişleri Bakanlığı'ndan verilen bilgide, mültecilerin Afganistan'da yaşadıkları bölgelerin doğal ve iklim koşullanile üretim biçimlerine uygun yörelere yerleştirilecekleri, buna göreTokat, Gaziantep, Hatay Reyhanlı, Urfa, Kayseri ve Van illerinde yerleşmeye tabi tutulacakları bildirildi.

8- Türkiye Petrolleri'ne Zonguldak ve Konya'da petrol arama izniverildi.

9- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde; Avrupa'nın18 ülkesi arasında yapılan araştırmada, en hızlı piyasa gelişmesine sahip ülke olarak yüzde 43 ile Türkiye'nin gösterildiği bildirildi.

10- Türk atletleri Mehmet Yurdadön ve Sermet Timurlenk, Finlandiya'da düzenlenen Kohkola Atletizm Turnuvası'nda serilerinde birinci oldular.

11- Adana, İçel, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatayillerinde, gece sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

12- MHP ve yari kuruluşlarıyla ilgili dava duruşmasında, NamıkKemal Zeybek, Necati Gültekin ve Mehmet Doğan için tahliye talebinde bulunuldu, mahkeme heyeti daha sonra tahliye istemlerinintümünün reddedilmesini kararlaştırdı.

13- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Norveç televizyonuna verdiği bir demeç nedeniyle 4 ay hapis cezasına çarptırılanmünfesih CHP'nin eski genel başkanı Bülend Ecevit'in bu cezasınınbir ay daha artırılması infaz Savcılığı'nca hükmü veren askeri mahkemeden talep edildi.

14- Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu Teşkilat Görev ve Çalışma Usulleri Yönetmeliği yürürlüğe girdi.

15- Atina Türkiye Büyükelçiliğinde Müşavirlik görevini yapan Metin Avcıoğlu, geçtiğimiz cumartesi günü geçirdiği bir rahatsızlık sonucu vefat etti.

16- Anadolu Ajansı'nın bir haberine göre; Liechtenstein Türkiye'ye vize uygulamasına başladı.

17- Basında yer alan bir habere göre; geçtiğimiz hafta sonundaParis'e yakın bir yerde bomba imal ederken patlama sonucu parçalanarak ölen gizli Ermeni tedhiş örgütü «Orly» militanlarından PierreGülümyan olayı sonucunda, «Le Quoditen de Paris» gazetesi İçişleriBakanıyla sürdürdüğü polemik çerçevesinde, Gaston Deferree'i, Ermeni teröristlerin sorumluluğu üzerinde ciddiyetle düşünmeye çağırdıve Fransa'da «Bir Türk'ü öldürmüş veya öldürmeye teşebbüs etmiş herhangi bir kimsenin, yazılı olmayan bir hakka dayanarak cezasız kaldığını» belirtti.

18- Federal Alman Cumhurbaşkanı Karl Carstens, Milliyet Gazetesi'ne Almanya'da yaptığı açıklamada, «Bazı grupçuklar tarafından Almanya'da yaygınlaştırılmaya çalışılan yabancı düşmanlığını» kınadı.

19- Lübnan sorununa diplomatik çözüm bulmak için çalışmalar sürerken, FKÖ Sözcüsü Bassam Ebu Şerifin, kenti terketmeye hazır olduklarını ancak çıkış sırasında saldırıya uğrama tehlikesine karşı Uluslararası Barış Gücü'nün yerini almasını bekleyeceklerini söyledi.

20- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD DışişleriBakanlığı Güvenlik Başyardımcısı James Burckley, Sovyetler Birliği'ninson 10 yıl içinde Üçüncü Dünya Ülkeleri'ne silah satışında Amerika'yıgeride bıraktığını açıkladı.

21- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere hükümeti,ülkedeki dört firmaya, ABD'nin uyguladığı ambargoya uymayarak doğal gaz petrol boru hattı için Sovyetler'e gerekli malzemeyi satma talimatı verdi.

4 Ağustos 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi, basının belirli kurum ve kuruluşların en geniş ve serbest şekilde anayasa tartışmalarına katılmalarınısağlamak, düşünce ve görüşlerinden faydalanmak, öte yandan da teessüs etmiş kamu huzur ve düzenini devam ettirmek üzere 52 ve 65sayılı MGK kararlarının kaldırıldığını ve yeni düzenlemeler yapıldığını açıkladı.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Günaydın Gazetesi'neverdiği özel demeçte, «Enflasyon hedefinin yüzde 25 alındığını, ancak yüzde 40'i geçmeyeceğini» belirterek, «İlk hedeflerinin bankalarsorununu halletmek olduğunu» söyledi.

3- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu tarafından hazırlanananayasa tasarısının Danışma Meclisi'nde görüşülmesine başlandı.

Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı anayasa tasarısını sunarken yaptığı konuşmada, «Anayasa tasarısında hatalarınolabileceğini, bunun sonraki aşamalarda düzeltilebileceğini» belirterek,«Bizler komisyon olarak soyut sorunların somut çözümlerini bulmanınyükünü taşıdık. Gerçi Atatürk ilkelerine hepimiz bağlıydık ama sadece bu esaslara oturtulmuş bir anayasa yeterli değildir. Sayın Evrenbelirli hedefler göstermişti, ama bu hedeflerin anayasa hukukuyla bağdaştırılması ve demokrasinin temel ilkeleriyle bir araya getirilmesigerekiyordu. Bu metin tam beş defa süzgeçten geçtikten sonra sizlere iletilmiştir.» dedi.

Öte yandan basına bir açıklama yapan Anayasa Komisyonusözcüsü Şener Akyol, «200 maddelik anayasa tasarısının 92 maddesinde hiçbir üyenin muhalefetinin bulunmadığını, 56 maddesinde birüye, 22 maddesinde 2 üye, 13 maddesinde 3 üye, 10 maddesinde 4üye, 5 maddesinde 5 üye ve 1 maddesinde de 6 üyenin muhalif kaldığını» söyledi.

4- Elektrik Mühendisleri Odası, «Danışma Meclisi'nde benimsenen Türkiye Elektrik Kurumu Yasası'ndaki teknik ve politik sakıncaların giderilmesi» için Milli Güvenlik Konseyi'ne başvurdu.

5- Milliyet Gazetesi'nde, Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu'nun dünkü demeciyle ilgili olarak sanayici ve bankacıların görüşleri yer aldı.

6- Pakistan'dan getirilen 366 kişilik Afganlı mülteciler Tokatve Gaziantep yörelerine yerleştirildiler.

7- Ankara Emniyet Müdürlüğü 2. Şube asayiş ekipleri ile MaliŞube ekipleri gerçekleştirdikleri bir seri operasyon sonunda İran'akaçak elektronik malzeme sokan bir şebekeyi ortaya çıkardı ve olaylailgili kişiler gözaltına alındı.

8- Uluslararası bebek ticareti yaptıkları iddiasıyla Şişli Adliyesinöbetçi 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde sorguları yapılan Dr. OktayCumhur Akkent ile birlikte 7 kişi tutuklanarak Sağmalcılar Cezaevinekonuldular.

9- İsrail Deniz Kuvvetleri ve topçu birliklerinin başlattıkları bombardımanın ardından, İsrail tank ve zırhlı birliklerinin kuşatma altında tuttukları Batı Beyrut'a girdikleri, bu arada bombardımanlarda hastanelerin yıkıldığı, bazı elçiliklerin de isabet aldığı, yabancı ajanslartarafından' bildirildi.

Olay üzerine toplanan BM Güvenlik Konseyi, aldığı kararlardaİsrail'in derhal ateşkes ilan etmesini istedi.

10- Yabancı ajansların haberlerine göre; Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin basına yaptıığı açıklamada, «İran birliklerinin hala Iraktoprakları içinde bulunduğunu, ancak bu birliklerin Basra'nın kuzeydoğusunda dar bir bölgede çember altında tutulduğunu» söyledi.

11- ANKA Ajansı'nın Ottawa çıkışlı haberine göre; Kanada Dışişleri Bakanı Macgaugian ABD ile Batı Avrupa ülkeleri arasında ortayaçıkan çeşitli sorunların giderilmesi için bir NATO Dışişleri Bakanlarıtoplantısı önerdi.

12- UPI Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan Haber Ajansı, Yeni Delhi'den Srinagar kentine giden bir yolcu uçağınınkimliği bilinmeyen kişilerce Pakistan'a kaçırıldığını bildirdi.

13- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberinde dünyayı ilk kezgüney ve kuzey kutuplarından geçerek dolaşan iki İngiliz gezgininturlarını tamamlayarak Londra'ya doğru yola çıktıkları bildirildi.

5 Ağustos 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi tarafından yayınlanan 70 NumaralıKarar'la 52 ve 62 Sayılı Kararlar'dan sonra yeni anayasa ile Türkiye'ningeçmiş ve gelecek hukuki durumu konusunda sözlü veya yazılı açıklama yapmaları kısıtlanan eski siyasi parti yöneticileri belli oldu.

2- Yüksek Askeri Şura, 3 Ağustos günü başlattığı çalışmalarını tamamlayarak, bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller, generalliğe yükselen general ve amiraller, generalliğe yükselen albaylar ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılan generalleri belirledi. Buna göre 33general ve amiral bir üst rütbeye, 42 albay generalliğe yükseltilirken,24 general de kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevkedildi. Bu arada,12 generalin de, bulundukları kadroda bir yıl beklemeleri uygun görüldü.

3- 10 Haziran 1981'de Budapeşte'de imzalanan Türkiye ile Macaristan arasındaki ceza işlerinde adli yardımlaşma ve suçluların geriverilmesi sözleşmesi Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa tasarısının görüşülmesine devam edildi.

5- Milli Güvenlik Konseyi'nin dün yayınladığı 70 numaralı kararile 52 ve 65 sayılı'daha önce MGK'ce yayınlanan kararların kaldırıldığını ve yeni düzenlemeler getirildiğini açıklaması üzerine, basındabazı münfesih parti üyelerinin Anayasa tasarısı üzerindeki görüşleriyer aldı.

6- Basında, Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu'nun, banka vebankerlerle ilgili sözleri üzerine, banka yöneticilerinin yaptıkları açıklamalar yer aldı.

7- Bir süre önce istifa eden Başbakan Yardımcısı Turgut Özal,ekonomideki yeni gelişmeler ve yeni Maliye Bakanı'nın açıkladığıprogram konusunda görüşlerini Milliyet Gazetesi'ne açıklarken, «Programın Kafaoğlu'nun programı mı yoksa Hükümet programı mı olduğuhenüz ortaya çıkmamıştır. Hükümet programında değişiklik yapılacaksa bunun normal yollardan yapılması gerekir.» dedi.

8- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu tarafından, esnaf ve sanatkarların sorunlarıyla ilgili olarak hazırlanan raporda, «BağKur yöneticilerinin bugünkü izlediği tutumu değiştirmemeleri halindeesnaf ve sanatkarların ileride telafisi mümkün olamayacak zararlarla karşı karşıya kalabileceği» öne sürdü.

9- 313 kişilik ikinci Afganistan göçmen kafilesi, Pakistan HavaYolları'na ait bir uçakla Adana'ya geldi.

10- Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), inşaat alanında faaliyetgöstermek üzere yeni bir şirket kurdu.

11- Türkiye Elektrik Kurumu, belediye ve köylere sattığı elektriğe24 kuruş yakıt fiyat farkı ekledi.

12- Basında yer alan bir habere göre; bu yıl hacca gidecek olanların kesin sayısı, 37 bin 908 olarak belirlendi.

13- Ankara'da, bir bankerin daha tasfiyesi kararlaştırıldı.

14- Kastelli, Mentaş ve Bimtaş'ın ana tasfiyeleri ile görevli 9 Nolu Tasfiye Kurulu Başkanı Uluer Aral, basına yaptığı açıklamada, «Kastelli ve yan kuruluşlarından 18 haziran 1980 tarihinden itibaren bağışalanlarla ikramiye kazananların 9. Tasfiye Kurulu'na başvurmamalarıhalinde, aleyhlerinde kovuşturma açılabileceğini» bildirdi.

15- Gemlik İlçesi'nde yayınlanan Körfez Gazetesi, Sıkıyönetim Komutanlığı'nca süresiz olarak kapatıldı.

16- İstanbul Şişli'de bir kuyumcu dükkanına silahlı baskın yapan3 kişi dükkan sahibini tabancayla ağır yaraladı, 2 kilo altın ve 100bin lira para olarak kaçtılar. Polisçe çevrede yapılan operasyonlardasoygunculardan ikisi yakalandı.

17- Türkiye Komünist Partisi (TKP) ile TKP İşçinin Sesi ve TKPDevrimci Kanat örgütlerinin Marmara Bölgesi'ne mensup 98 sanığınduruşmalarında iddianamenin okunması tamamlandı ve 4 sanık tahliye edildi.

18- Arpa ihracında beher kilo başına 2 lira destekleme ve fiyatistikrar fonu primi alınmasına ilişkin Para ve Kredi Kurulu tebliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

19- İsrail birliklerinin dün başlattıkları yoğun saldırıdan sonraBeyrut'ta yeryer devam eden topçu ateşine karşılık durumun nisbeten sakin olduğu ve kentte ilan edilmemiş bir ateşkes durumununhüküm sürdüğü, çarşamba günü devam eden İsrail bombardımanındansonra 300 kadar sivilin öldüğü ve 670 kişinin yaralı olduğu yabancıajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan, ABD Başkanı Ronald Reagan, İsrail'den, son saldırılarda elde ettiği mevzilerden çekilmesini istedi.

Lübnan Radyosu ise, ABD Orta Doğu özel temsilcisi Philip Habib'in, Lübnan hükümeti yetkilileriyle FKÖ gerillalarının 21 gün süre içinde Beyrut'u terkederek Suriye'ye gitmelerini öngören BM GüvenlikKonseyi'nin tahliye planını görüştüğünü bildirdi.

20- AP Ajansı'nın Trablus çıkışlı haberinde, Afrika Birliği Örgütü'nün Libya'nın başkenti Trablus'ta yapılması beklenen 19. Yıllık ZirveToplantısına 17 Afrika ülkesinin liderlerinin gelmesine karşın çoğunluk olmaması nedeniyle gerçekleşemediği bildirildi.

21- İran'ın sürgünde bulunan eski Devlet Başkanı Beni Sadr'ın,Frarisa'da verdiği bir demeçte, Irakla İran arasındaki savaşın Humeyniiçin bir zorunluluk olduğunu söylediği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

22- Yunanistan'da son günlerde meydana gelen orman yangınlarının büyük boyutlara ulaştığı ve ülkede olağanüstü durum ilan edilmesine yol açtığı basında yer alan bir haberde bildirildi.

6 Ağustos 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Milli Güvenlik Konseyi üyeleri, Danışma Meclisi'ne gelerek Anayasa görüşmelerini izlediler.

2- Milli Güvenlik Konseyi'nin 70 sayılı kararı ile, daha önce yayınladığı «52 ve 65 sayılı kararların» yürürlükten kaldırılması üzerine görüşlerini Tercüman Gazetesi'ne açıklayan Danışma Meclisi Başkanı Prof.Sadi Irmak, «Alınan bu yeni kararlan Milli Güvenlik Konseyi'nin memleketi sağlıklı bir demokrasiye ulaştırma yolundaki kararının bir belgesi olarak görüyorum.» dedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ile birlikte Tahran'a gitti ve İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney'i ziyaret ederek bir süre görüştü.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Banka sisteminin köklü bir düzenlemeye tabi tutulacağını»belirterek, «Ben birleştirme lafını kullanmadığım halde, bundan hepbirleştirme anlamı çıkıyor diyerek yazıyorlar, aslı, modern bir mali sistemin içerisinde yeni bir tanzim» şeklinde konuştu.

5- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp, Isparta, Konya ve Hatay illerinde üç gün sürecek bir inceleme gezisine çıktı.

6- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Anayasa tasarısının görüşülmesine devam edildi.

7- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Devlet Memurları Yasası'nda değişiklik yapılarak ek göstergelerin emekli aylığına yansımasını, MEYAK kesintilerinin geri ödenmesini, bir kısım memurların tazminatlarının yeniden düzenlenmesini ve kamu hizmetlilerinin ayakta tedavileri nedeniyle yapılan harcamaya belirli oranda katılmalarını öngören çerçeve yasa tasarısı hükümetçe Danışma Meclisi'nden geri alındı.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, MilliyetGazetesi»nin «Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler'e götürülmesiyle»ilgili bir sorusuna verdiği yanıtta, «Yegane kaygımız, toplumlararası görüşmelerde olumlu şekilde seyreden gelişmelerin sekteye uğramasıdır. Daha sonra ne olur, onu bilemeyiz.» dedi.

9- Başbakan eski Yardımcısı Turgut Özal, Maliye Bakanı AdnanBaşer Kafaoğlu'nun bankerlik, bankacılık, zordaki şirketlere devletyardımı gibi konularda verdiği beyanatlarla, kurulması düşünülen «Kamu İhtisas Bankası» gibi konulardaki görüşlerini ele alarak Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «İşte 24 ocak kararları ile esas ayrıtınabu noktadadır. Kim ne derse desin, bu memleketin dar imkanlarını,kendisini idare edemeyen, dışarıdan ortak bulamayan, ille de (Banaucuz kredi verin) diyen şirketlere vermek fevkalade yanlıştır. Bununacısını hep beraber çekeriz.» dedi.

10- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu, Ajans UBA'ya yaptığı açıklamada, sıkı para politikasından sapmalar olduğu yolundaki görüşlere katılmadığını belirterek, «Bir haftalıksüre içinde piyasaya sürülen 12.7 milyar lira bence önemsenmeyecekkadar önemsiz. Emisyonda artış olduğuna göre gerekli para politikası uygulanıyor.» dedi.

11- Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu'nun işleyişine son verilmesini,yerine «Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu» kurulmasını öngören bir yasa tasarısı hazırlandı ve Danışma Meclisi'ne sevkedildi.

12- Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından derlenen verilere göre;bu yılın ilk beş aylık döneminde toplam 5 milyon 229 bin ton petrol ürünü üretildiği belirlendi.

13- Sermaye piyasasının yeniden düzenlenmesi yetkisinin MaliyeBakanlığı'na verilmesinden sonra MEBAN ve FİBAN bankerlik kuruluşlarının faaliyet ve ödemelerine 15 eylül'e kadar ara verildi.

14- Basında eski parlamenterlerin anayasa tasarısına ilişkin görüşleri yer aldı.

15- Tercüman Gazetesi'nde, Oktay Ekşi, Rauf Tamer ve Ord. Prof.Sulhi Dönrtıezer'in katıldıkları, «Anayasa Tasarısı ve Basın» konulu açıkoturum yayınlandı.

16- Basında yer alan bir habere göre; Yunanistan'daki siyasi partiler, orman yangınlarıyla ilgili olarak yaptıkları açıklamalarda, «Kundakçıların biran önce yakalanıp verdikleri zarar kadar cezalandırılmalarını» istediler.

17- Gazeteci ve tarih yazarı Feridun Fazıl Tülbentçi ile Samet Ağaoğlu ve Faruk Gürtunca vefat ettiler.

18- Neşir yoluyla komünizm propagandası yapmakla suçlanan Prof.Sadun Aren hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi.

19- Kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, 2 ay27 gün hapis cezasıyla ilgili tebliğ infaz Savcılığı'nca Ecevit'e gönderildi.

20- Tasarruf sahiplerinin haklarını korumak ve menkul kıymetalım - satımı ile uğraşan kuruluşlarının hukuki durumlarını Sermaye Piyasasına uydurmak amacıyla çıkarılan kararname, Resmi Gazete'ninmükerrer sayısında yayınlandı.

21- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; İsrail Hükümeti, BM Güvenlik Konseyi ve ABD Başkanı Reagan'ın, Batı Beyrut'tan çekilmeleri isteğini reddetti.

22- Arap Birliği Örgütü OAU'nun, Libya'nın Trablus kentinde yapılacak olan 15. doruk »toplantısı, gerekli üçte iki çoğunluğun sağlanamaması yüzünden çalışmalarına başlayamadı.

23- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İsrail savaş uçakları 30 saat süren ateşkesi ihlal ederek yeniden Lübnan'a saldırdı veBatı Beyrut'ta başbakanlık binasını bombaladı.

24- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da SosyalistParti resmi bir açıklama yaparak, 5 partiden oluşan koalisyon hükümetinden çekildiğini bildirdi.

25- Arjantin'de Hava Kuvvetleri Komutanı General Lami Dozo'nun istifa ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

7 Ağustos 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu ve Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Irakile İran arasında 23 aydır devam eden savaşa son verdirmek amacıyla gittikleri Tahran'da İran'lı yetkililerle temaslarını tamamlayarakTürkiye'ye döndüler.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Turgut Özal tarafından uygulanan ekonomik politikalara değinerek, «Özal kur farklarını maliyete intikal ettirdi, ben konsolidasyon yapacağım.» dedi.

Maliye Bakanı Kafaoğlu, ANKA Ajansı'na verdiği demeçte ise,yabancı sermaye hareketlerinin «Pazar dönüşümü» amacına yönelikolduğunu belirterek, «Yabancı sermayenin tercihlerinin sebebi yardımdeğildir, illa da kar esası vardır.» dedi.

3- Türk-İş Yönetim Kurulu'nca Anayasa tasarısına ilişkin Ankara'da bir açıklama yapıldı ve «Türk işçilerinin mutluluğunu Türk ulusunun tümünün mutluluğu ile eşdeğerde gören Türk-İş, Türk işçilerinden ve Türk ulusundan aldığı güçle temel hak ve özgürlüklerinden,işçi haklarından, özgür sendikacılıktan' asla fedakarlık etmeyecektir.»denildi.

4- Maliye eski Bakanı Kaya Erdem, yeni Maliye Bakanı'na devredilen mali politikanın temellerini ve içinde yaşanılmakta olan sorunların neler olduğunu Milliyet Gazetesi'ne açıklarken, «Sıkı para politikası, bütçe politikası, destekleme politikası, ücret politikası, kambiyo politikası, vergi politikası, dengeli bir şekilde takip edilmelidir.Birinin diğerine ihmal edilmesi sözkonusu olmamalıdır.» dedi.

5- Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Güngör Yener, Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, «Türk bankacılığının bankerlerolayına dönüşmesini önlemek için gerekli önlemlerin hızla alınmasını» istedi.

6- Meban Sermaye Piyasası Araştırma Merkezi (SPAM) tarafından düzenlenen «Türk Ekonomisinin Dışa Açılmasında Kur Politikasının Rolü» konulu konferansın son gününde, kur politikasıyla bağlantılı olarak Türk ekonomisinin durumu tartışıldı.

7- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Türkiye Lirası'nın Ağustos'un ilk haftasında ABD Dolan karşısında yüzde 2 oranında değerkaybettiği belirlendi.

8- Ermeni ASALA örgütüne mensup 2 terörist saat 16.00'da Ankara Esenboğa Havaalanı'na baskın yaptılar. Alanda çıkan ve üç saatkadar süren çatışmada, üçü emniyet görevlisi olmak üzere dokuz kişiöldü, 72 kişi de yaralandı. Teröristlerden biri ölü, diğeri de yaralıolarak ele geçirildi.

9- Kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in savunma avukatı Şahin Mengü, MGK'nin 70 sayılı kararından sonra Sıkıyönetim Komutanlığı 2 No'lu Askeri Mahkemesi'nce verilen mahkumiyetkararının infazında doğabilecek tereddütlerin ortadan kaldırılması içinCumhuriyet Savcılığı'na başvurdu.

10- Basında yer alan bir habere göre; İngiltere'de yayınlanan veOrta Doğu ülkeleri ile ilgili konulara yoğunluk veren «Middle EastEconomic Digest» dergisi son sayısında Türkiye'yi kapak yaparken,yeni Anayasa konusunda yayınladığı yazıda «Türkiye'nin yeni Anayasası Evren’i güçlendiriyor.» başlığını koydu.

11- Basında yer alan bir habere göre; İsrail'in dört gün önce başlattığı Batı Beyrut'taki FKÖ kamplarını abluka altına alma harekatı boyunca süren karşılıklı' topçu düellosu ve İsrail'in deniz ve hava bombardımanı, Türk Büyükelçilik binasını da tahrip etti.

12- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'de temaslarda bulunan Federal Almanya Ekonomi Bakanı Otto Lambsdorff,ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile ABD Başkanı Reagan'ın Sovyet doğal gaz boru hattı konusundaki ambargo kararına ilişkin tartışmaların «sessizce» yürütülmesine karar verdiklerini açıkladı.

13- Basında yer alan bir habere göre; ABD ile Ortak Pazar arasında uzun görüşmeler sonunda gerçekleşen Avrupa'nın Amerika'yaçelik ihracı konusundaki anlaşma, Amerikalı çelik üreticileri tarafından veto edildi.

14- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da BaşbakanSpadolini, parlamento toplantısından sonra istifa ettiğini açıkladı.

15- AP Ajansı'nın Mexico City çıkışlı haberine göre; Meksika'dayapılan «UNESCO Dünya Kültür Konferansı»nın sonunda, katılan üyelerin oybirliği ile onaylanan bildiride, hızla gelişen iletişim teknolojisinin uluslar ve insanlar arasında bir kültürel bağımlılığa ve yabancılaşmaya yol açabileceği» bildirildi.

16- Yunanistan'da 5 gün önce başlayan büyük yangınların kundakçıları aranırken, yakalanan bir kişi mahkeme kararı ile 20 ay hapiscezası ile 150 bin lira para cezasına çarptırıldı.

17- İran ile Irak arasında 23 ay önce başlayan savaşın Şattülarapsu yolunun iki yakasında her iki ülkenin topçu ve zırhlı birliklerininBasra ve Abadan kentlerine yönelik topçu düellosu şeklinde sürdüğüyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- İsrail birliklerinin tahliyeye kadar baskını sürdüreceğini açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Tercüman Gazetesi'nin Trablus çıkışlı haberine göre; AfrikaBirliği Örgütü'nün 19. Zirvesi için gerekli olan üçte iki çoğunluk sağlandı.

8 Ağustos 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Esenboğa Havaalanı'na yapılan saldırıyla ilgili olarak Türk Ulusu'na yayınladığı mesajda,«Bu olay hangi asıldan olursa olsun, Türk vatandaşlarının kalbindekapanmayacak gazap, infial ile dolu yeni bir yara daha açmıştır. Bucanavarları okşayan tüm ülkeler bilmelidirler ki, Türk milleti denizinkoparabildiği küçük zerreciklere rağmen kudurmuş dalgaları parçalayıp yok eden granit kayalar gibi dimdik, istiklal Savaşımızla çizilenMisak-i Milli sınırları içinde ülke birlik ve bütünlüğünün vakur bekçisidir.» dedi. Olayda şehit olan görevlilere ve hayatlarını kaybedendiğer masum kişilere rahmet ve acil şifalar dileyen Devlet BaşkanıOrgeneral Evren, «Milletçe teessürümüz çok derindir. Sönen hayatların ve akıtılan bunca kanın hesabı tarihe miras bırakılmayacaktır.»dedi.

Başbakan Bülend Ulusu da olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, «Bütün devletlerterörizme karşı ciddi ve kararlı şekilde mücadeleye girişmedikleri takdirde, masum insanların kurbanı olacağı müessif olaylar bitmeyecektir. Bunun manevi sorumluluğu ise terör olaylarının üzerine samimive kararlı bir şekilde gitmeyen devletlerin olacaktır. Bu düşüncelerlebütün dünya devletlerini terörizme karşı samimi ve kararlı bir mücadeleye davet ediyorum.» dedi.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Milliyet Gazetesi'ndenEmin Çölaşan ile yaptığı söyleşide, «Enflasyonu önlemek için dahaönceki aletlerin kullanılmasına devam edeceğini, bunun da IMF'yebildirildiğini» belirtti ve «Kamu kuruluşlarının mal ve hizmet fiyatlarıyla birlikte akaryakıt fiyatlarına eskiden olduğu gibi zam yapılacağını ve bu politikada bir değişiklik yapmayı düşünmediğini» söyledi.

Kafaoğlu ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada da «Yüzde 30 oranında enflasyonu durdurmanın bir başarı olduğunu» söyledi.

3- Suudi Arabistan Kralı Fahd'ın kardeşi Prens Tallal bin Abdülaziz, Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu'n'un konuğu olarakTürkiye'ye geldi.

4- MEBAN tarafından İstanbul'da düzenlenen bir konferanstakonuşan Alman ekonomi profesörü Gumpel, Türk ekonomisi ile ilgili olarak «Türkiye'de bu kadar kısa sürede bu kadar iyileşme olabileceğini kimse tahmin etmiyordu. Türk ekonomisinde hiçkimsenin

Türk ekonomisinin büyüme hızı bütün Avrupa'nınkinin önündeydiEkonomi şimdi vadidedir. Önünde aşılması gereken bir dağ var. Eğeristikrar programına uyulursa bu dağ aşılır ve düzlüğe çıkılır.» dedi.

5- Ankara Esenboğa Havalanı'nda kanlı girişimde bulunan Ermeni teröristlerden biri öldü, biri ise yaralı olarak ele geçirildi. Olayda 8 kişinin öldüğü, 72 kişinin yaralandığı, yaralılardan 36'sının taburcu edildiği, Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkililerince bildirildi.

6- Ankara Esenboğa Havaalanı'nda kanlı saldırı düzenleyen Ermeni tedhiş örgütü ASALA'nın, Fransa, İngiltere, isveç, İsviçre, Kanada ve ABD'yi tehdit ederek tutuklu bulunan Ermeni tedhişçilerin7 gün içinde salıverilmesini, aksi takdirde NATO'nun stratejik hedeflerine saldıracağını, bildirdiği basındaki haberlerde yer aldı.

7- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail birlikleri ileFilistinliler arasındaki çarpışma sürerken, FKÖ'nün Batı Buyrut'u boşaltmasıyla ilgili olarak sundukları planın kabul edilmesinin mümkünolmadığı, İsrail yetkililerince açıklandı.

8- AA'nın Trablusgarp çıkışlı haberine göre; 29 Afrika ülkesiliderlerinin Libya'da yapacağı doruk toplantısı, yasal çoğunluğun sağlanamaması üzerine ertelendi.

9- THA'nın Londra çıkışlı haberine göre; yönetime karşı geldikleri gerekçesiyle.Halkın Mücahitleri örgütünün 6 kadın üyesinin idamedildiği, Tahran gazetelerinden alınan bir haberde bildirildi.

9 Ağustos 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Başbakan BülendUlusu, Türkiye'yi ziyaret eden Suudi Arabistan Prensi Tallal bin Abdülaziz'i ayrı ayrı kabul ettiler.

2- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Ermeni tedhişçilerin Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptıkları kanlı eylem kınandı. Genel Kurul'da konuşan Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak, «Bu cinayet şebekelerinin memleketimiz aleyhine çalıştıklarını biliyoruz. Nekadar alçakça çalışıyorlarsa ve bizler en insani hukuk sistemini benimsemiş bir millete yapılan cinayetleri ne kadar tel’in ediyorsak,bu cinayet şebekelerinin barındığı ve sözde bize dost olan memleketlerin dirijanlarına hitap etmek istiyorum.» dedi.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa tasarısının görüşülmesine devam edildi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Ahmet Boyacıoğlu seçildi.

5- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Atilla Sav, Barolar Birliğinin 13.kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, anayasa tasarısı ile ilgili olarak, «Yeni anayasa geriye dönüşü(reaksiyonu) simgelemektedir. Geçiş döneminde çıkarılan bazı yasalarla oluşturulan kurumlara ve kurallara anayasal nitelik kazandırılmasına ve bu kurum ve kuralların anayasanın gereklerine uygun biçimde düzenlenmesine özeri gösterilmelidir.» dedi.

6- Türk-İş tarafından Danışma Meclisi'ne gönderilen bir mektupta,. «Derin bir üzüntüyle belirtmek istiyoruz ki anayasa tasarısınınçeşitli hükümleri Türk ulusunun siyasal rejim tercihini tam olarak yansıtmadığı gibi toplumun gerçeklerine de uygun değildir.» denildi.

7- Yüksek Hakem Kurulu tarafından Tek Gıda iş Sendikası'naüye 75 bin Tekel işçisinin toplu sözleşmesi imzalandı.

8- Türk Dış Ticaret Bankası'nın 10 milyon TL. olan sermayesi 4milyar TL'ye yükseltildi.

9- Barış Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bahadır Yalçın Ankara'dageçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

10- Ankara Numune Hastahanesi'nde ortaya çıkan «ilaç yolsuzluğu» ile ilgili soruşturma tamamlandı ve mahkemeye verildi.

11- Güneş Gazetesinin İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından alınan bir karar gereği ikinci bir emre kadar yayımı yasaklandı.

12- Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce hakkında gıyabi tutuklama kararı verilen Prof. Sadun Aren Askeri Savcılığa teslim oldu.

13- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nceKars ve ilçelerinde faaliyet gösteren THKP-C adlı yasa dışı örgütün14 elemanı hakkında kamu davası açıldı.

14- Bonn hükümeti adına bir açıklama yapan Federal AlmanyaDışişleri Bakanı sözcüsü «ERMENİ Asala örgütü üyesi teröristlerin Esenboğa saldırısını hükümetinin nefretle kınadığını» söyledi.

15- THA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Fransa DışişleriBakanı Claude Chyesson görüşmelerde bulunmak üzere gittiği Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlediği basın toplantısında, «Sibirya doğal gaz boru hattı, kuzey - güney diyalogu ve yoksul ülkelere yardımının azaltılması» konularında Fransa ile ABD arasında ortaya çıkan görüş ayrılıklarını "ciddi" olarak niteledi.

16- ANKA Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; Küba SanayiBakanı Yardımcısı Luis Negrete'nin İspanya'dan sığınma hakkı istediği, Madrid'de yayınlanan El Pais gazetesinde bildirildi.

17- İtalya'daki Etna yanardağının yeniden faaliyete geçtiği, THA'nın Sicilya çıkışlı haberinde bildirildi.

18- Paris'te bir Yahudi mahallesinde açılan ateş sonucu 6 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Paris'te bir Sinagog ilebitişiğindeki Yahudi lokantasına açılan ateş sonuou 6 kişi öldü, 11kişi de yaralandı.

20- UPI Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere'de ücret artışı isteğiyle 1.2 milyon sağlık işçisi grev yaptı.

10 Ağustos 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi, Anayasa Tasarısı'nın geniş ve serbesttartışılabilmesi amacıyla yayınladığı 70 sayılı kararla ilgili bir açıklama yaptı. MGK'nin konuyla ilgili bildirisinde, kovuşturma ya da soruşturma nedeniye ifadelerine başvurulan eski parlamenterlerin Anayasa görüşlerini açıklayabilecekleri duyuruldu.

2- Esenboğa Havaalanı'nı basan Ermeni teröristlerin öldürdükleridördü kamu görevlisi altı şahit, yapılan devlet töreniyle toprağa verildi. Törende bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner,«Bugünkü cellatların dedeleri de 1915 yılında Doğu cephemiz gerisinde savunmasız ve masum insanlara karşı vahşice saldırılarda bulunmuşlardı. Ne hazindir ki, geçmişte ecdatlarının sebep oldukları ve başlattıkları olayları bahane ederek, bugün de bazı kışkırtılmış Ermenisapıkları yeni cinayetlere alet oluyorlar. Bütün ülkeleri bu tür teröroayları ile mücadelede daha ciddi işbirliğine ve davranışa davet ediyoruz.» dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Başbakan Bülend Ulusu'nun Tahran'a yaptığı ziyaretinin tam arabuluculukolarak tanımlanamayacağmı söyledi ve «Türkiye'nin her iki ülke ilede yakın' ve dostane ilişkilerde bulunduğu noktasından hareketle gelişmelerden duyduğumuz kaygıyı dile getirmek ve onların da görüşlerini almak için yüksek düzeyde temasları sürdürmekte yarar görüyoruz.» dedi.

4- Anayasa Tasarısı'nın Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmesine devam edildi.

5- Ermeni teröristlerin Esenboğa Havaalanı baskını sırasında hayatlarını kaybeden vatandaşların ve şehit olan güvenlik görevlilerininDevlet töreni ile toprağa verilmesinden sonra TRT Radyo ve Televizyonu'nda Ermenilerin saldırıları ile ilgili bir yorum yayınlandı. Yorumda, «Türkiye'nin üç-beş cani ve sergerde ile başa çıkamayacakkadar güçsüz olmadığı» belirtilerek, «Dış çevrelerce desteklendiklerinden artık hiç kimsenin şüphesi kalmayan bu insanlık dışı cinayetler dizisi, son Esenboğa katliamı ile en yüksek noktasına tırmanmışbulunmaktadır. Hiç şüphe yok ki bu tırmanma ile Türkiye Cumhuriyetisabır ve tahammülünün son çizgisi zorlanmış bulunmaktadır.» denildi.

6- Yüksek Öğretim Kurulu, «Üniversiteler arasında işbirliğini sağlamak ve uyumu gerçekleştirmek için Rektörler Komitesi» kurdu.

7- Türk-İş icra Kurulu, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ınbaşkanlığında yaptığı toplantıda, geçen hafta sonunda Ankara Esenboğa Havaalanı'nı kana bulayan saldırıyı şiddetle kınadı.

8- Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Faralyalı, basına yaptığı açıklamada, «Enkaz edebiyatı yapılması yerine ekonomik sorunların ivedilikle çözüme kavuşturulmasını» istedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Şinasi Ertan ise, açıklamasında, «Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu'nun bankalar konusundaki tasarılarını hergün kamuoyuna açıklamasının yanlış bir uygulama olduğunu» öne sürdü.

9- Türkiye Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulutarafından basına yapılan açıklamada, «işverenlerin tüm hayalleri veisteklerinin tasarıda anayasa ilkesi haline getirilmek istendiği» öne sürüldü.

10- Milli Güvenlik Konseyi'nin 52 ve 65 sayılı bildirilerini yürürlükten kaldıran 70 sayılı bildiri uyarınca anayasa konusundaki tartışmalara katılma hakkı verilen eski siyasiler görüşlerini açıklamaya devam ettiler.

11- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından İzmir, Antalya ve Uşak illerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı saat 02.00'den itibaren yürürlükten kaldırıldı.

12- ASALA militanlarının Esenboğa'da giriştikleri katliamı protesto etmek için Artin Penik adlı bir Ermeni vatandaş, İstanbul'da TaksimMeydanı'nda Alatürk heykelinin altında kendini ateşe verdi. Ağır yaralı olarak kurtarılan ve hastaneye kaldırılan Artin Penik, kendi el yazısı ile bıraktığı ve «Yeter Artık Asala canileri» sözleriyle başlayanprotesto mektubunda, «Patrikhane ve Türkiye'deki bütün Ermenilernamına sizi protesto edip kendimi yakıyorum. Size sesleniyorum ASALAcanileri masum insanları arkadan kahpece öldürmekle bu işler hallolmaz. Fakat siz kahbece, günahsız insanları öldürmeye devam ederseniz, size yeminle söylüyorum kökünüz kazınacak. Sizi bir Ermeniolarak asla kabul etmiyoruz, lanetliyorum. Zamanı gelirse Türk Ulusu sizin cezanızı verecek.» dedi.

13- İzmir 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nce bir bankerin daha tasfiyesine karar verildi.

14- Filistin Kurtuluş Örgütü Ankara Temsilcisi Ebu Firas, MilliyetGazetesi'ne yaptığı açıklamada, terör eylemleri nereden gelirse gelsin bunları kınadıklarını söyledi.

15- Güney Sanayi Fabrikası'nda üretimin durduğu yaklaşık birbuçukay öncesinden bu yana, ilk kez dokuma bölümünün bir ünitesinde işçiler çalışmaya başladılar.

16- Bayındırlık eski Bakanı Selahattin Kılıç ile arkadaşlarını YüceDivan'da yargılanmalarına devam edildi. Duruşmanın öğleden sonrakibölümünde esas hakkındaki görüşünü açıklayan Başsavcı SelahattinKılıç'ın 1 ile 3 yıl arasında değişen ağır hapisle cezalandırılmasını istedi.

17- Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atama Yönetmeliği'nin 21.maddesine eklenen «Yüksek Öğretim Kurulu, rektör ve dekan olarakbaşka üniversitelere atananların, görevlendirildikleri üniversitelerdekiprofesör kadrolarına getirilmeleri ile ilgili işlemleri doğrudan sonuçlandırabilecektir.» şeklindeki fıkra Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

18- Anadolu Ajansı'nıri New York çıkışlı haberine göre; BirleşmişMilletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, yayınladığı bir mesajda, geçtiğimiz günlerde Ankara'da ve Paris'te düzenlenen Ermeni tedhiş eylemlerini kınayarak, bu hareketleri anlamsız saldırılar olarak niteledi.

19- Anadolu Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Bernard Rogers, NATO'nun yıllıksavunma harcamalarının yüzde 4 oranında artırılması halinde Amerika Birleşik Devletleri'nin ve müttefiklerinin Batı Avrupa'ya yapılabilecek muhtemel bir Sovyet saldırısını önleyebileceklerini söyledi.

20- Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Karolos Papulas'ın, Yunan Hükümeti adına, Atina'da bulunan Libya ve FKÖ temsilciliklerine«Yunanistan'ın içişlerine karışılması» gerekçesiyle birer protesto notası gönderdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Yunanistan Yüksek Dış Politika ve Savunma Kurulu (KYSEA)'nın, Yunanistan Başkanı ve Savun Savunma Bakanı Andreas Papandreu başkanlığında toplanarak Yunanistan'da bulunan ABD üsleri konularında bir görüşme yaptığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- AP Ajansı'nın Portsmouth çıkışlı haberine göre; İngiliz polisi,geçen ay Paris'de imal etmekte olduğu bombanın patlaması sonucuölen Ermeni asıllı Piyer Gülümyan'la ilişkisi olan bir Fransız'ı tutukladı ve Charles Şansonetti adındaki Fransız daha sonra, sorgusunun yapılması için Paris'e gönderildi.

23- Filistinli gerillaların Beyrut'tan çekilmesini öngören ABD planının Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından onaylandığı, İsrail hükümetinin ise planı çekinceli olarak kabul ettiğini açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- İsrail savaş uçaklarının bir yandan Batı Beyrut'taki Filistin mevzilerine saldırırken, diğer yandan Suriye'nin Bekaa Vadisi'ne yerleştirdiği Sam-9 uçaksavar bataryalarını bombaladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11 Ağustos 1982

1- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin Hürriyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, «Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu ile işbirliği içindeçalışacaklarını» söyledi.

2- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, yaptığı açıklamada, «Temeleğitim okullarında okutulacak Türkçe ders kitapları yarışma yoluylayazdırılmıştır. Yarışma sonunda Beşir Göğüs tarafından yazılan 1-5 sınıf, Kemal Demiray tarafından yazılan 6-8 sınıf Türkçe ders kitaplarıve öğretmen klavuzları 1982-1983 öğretim yılından itibaren üç yıl süreyle ders kitabı olarak kabul edilmiştir. Kitapların baskı işlemleri sürdürülmektedir.» dedi.

3- Anayasa tasarısı üzerindeki görüşmelere Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda devam edildi.

4- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Nail Güreli, uluslararası basın kuruluşları ve tüm dünya gazetecilerine yaptığı çağrıda«Özgür ve demokratik rejimlerin, düşünce ve basın özgürlüğünün, temel insan hak ve özgürlüklerinin savunucusu olan uluslararası basınkuruluşlarıyla tüm dünya basınında çalışanların, teröre karşı daha kesin tavır almalarını mesleklerinin özgürlükten yana niteliklerinin birgereği sayıyoruz.» dedi.

5- Milli Güvenlik Konseyi'nin 70 sayılı bildirisi uyarınca, «Anayasa konusundaki tartışmalara katılmaya hak kazanan eski parlamenterlersin taslak hakkındaki görüşleri, basında yer aldı.

6- Türkiye Sakatları Koruma Vakfı, Ankara'da kuruldu.

7- Devletçe yapılacak yardım için 12 özeltiyatro ve topluluk,Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne başvurdu.

8- Hürriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda 300 milyon liralık bir yolsuzluk ortaya çıkarıldı.

9- Türk Ermeni Patrikhanesi ve İstanbul Ermenileri tarafından yayınlanan «Esenboğa Katliamına Türk Ermenileri'nin İnfiali» başlıklıdeklerasyonda, «Türkiye'den toprak talebinde bulunan gafillerin böy-

le bir teşebbüse yeltendikleri anda karşılarında evvela kanının sondamlasına kadar Türk Ermenilerini bulacaklarından şüphe etmemelerinidiliyoruz.» denildi.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi,«52 sayılı MGK kararının kalkmasıyla CHP eski Genel Başkanı BülentEcevit'in 2 ay 27 günlük mahkumiyetinin ortadan kalktığına ilişkin»avukatların başvurusunu inceledi ve Ecevit'in verilen cezayı çekmesigerektiğini bildirdi.

11- Adi suçtan sanık Veli Acar ile «Piyangotepe Katliamı» sanıklarından Ali Bülent Orkan'ın ölüm cezası onaylandı ve Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı.

12-FKÖ'nün Beyrut'u terketmesi konusunda ABD tarafından hazırlanan planın İsrail ve FKÖ tarafından kabul edilmesinden sonra başta Suriye olmak üzere birçok Arap ülkesinin gerillaları kabul edeceklerini açıkladıkları, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Roma çıkışı haberine göre; İtalya Devlet Başkanı Sandro Pertini, İtalya'nın 42. hükümetini kurma görevi yenidenGiovanni Spadolini'ye verildi.

14- Yabancı ajansların Londra çıkışlı haberlerine göre; İngiltere'de sağlık görevlilerinin yaptıkları grevi destekleyen gazete elektrikişçilerinin sempati grevi nedeniyle ülkede büyük gazetelerden hiçbiriyayınlanamadı.

15- AP Ajansı'nın Richmond çıkışlı haberine göre; Amerika'nınVirginia eyaletinde cinayet suçuyla ölüme mahkum edilen bir kişinincezası, kendi isteğiyle infaz edildi.

12 Ağustos 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi, Emniyet Teşkilat Yasası'na ek maddeler getiren yasa tasarısı, Milli Eğitim Bakanlığı Okul PansiyonlarıYasası ile Umumi Mağazalar Yasası'nı da içeren ve daha önce Danışma Meclisi'nde görüşülen 6 ayrı yasa tasarısını kabul etti.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu tarafından UluslararasıPara Fonu (IMF)'ye gönderilen niyet mektubu, Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlandı.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa tasarısının tümüüzerinde görüşmelere devam edildi.

4- Türk - Sovyet sınırında Çıldır bölgesinde geçen salı günü nöbet tutmakta olan 2 jandarma erimiz, Sovyet askerlerinin açtığı ateşsonucu şehit oldular.

Türkiye olayı Sovyet hükümeti nezdinde protesto etti ve konuyailişkin yapılan açıklamada, «Sovyetler Birliği ile ülkemiz arasında sınırsorunlarını düzenleyen akdi bir mekanizmanın mevcudiyetine rağmenböyle kabul edilemez bir yola başvurulmuş olması esefle karşılanmıştır.» denildi.

5- Yol-lş Federasyonu Yürütme Kurulu tarafından anayasa ile ilgili olarak hazırlanan raporda «Çalışma hayatıyla ilgili olarak anayasatasarısında yapılan tüm değişiklikler, aynen TİSK raporlarında ve şimdiye kadar katıldıkları toplantı, konferans ve yayınlarda ortaya koydukları görüş ve taleplerdir. İşverenlerin az sayıda kalıp da anayasatasarısına girememiş olan talepleri de anlaşıldığına göre yasa değişikliklerine bırakılmıştır.» denildi.

6- Kocaeli Sanayi ve Ticaret Odası tarafından düzenlenen «1981Yılında Başarılı ihracat Yapan ve En Çok Vergi Ödeyen KuruluşlaraÖdül Verme» töreninde bir konuşma yapan Kocaeli Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Sakıp Sabancı, «Türk sanayicisinin artık ih-racatı öğrendiğini» belirterek, «Türk sanayicisi artık dışarda, dev şirketlerin pazarlarında, devlerle boğuşmanın usûlünü öğreniyor, zevkini alıyor» dedi.

7- Milliyet Gazetesi'nde, Nilüfer Yalçın'ın hazırladığı «ErmeniTerör Örgütlerini Açıklıyoruz» başlıklı yazı yayınlanmaya başladı.

8- 40 aileden oluşan 141 kişilik Afganlı mülteci grubu geçici olarak iskan edilmek üzere Sivas'a gönderildi.

9- UBA'nın bir haberine göre; Ankara'daki 20 tasfiye kurulundaalacak yazım işlemi sırasında toplam 200 milyon lira tutarında muvazaalısenet ve bono kaydı yapıldı.

10- Geçtiğimiz cumartesi günü Ankara Esenboğa Havaalanı'ndabombalı ve silahlı saldırı düzenleyen 2 Ermeni teröristin olay sırasında yanlarındaki özel yapım 4 bombadan 3'ünü patlattıkları, 1'inin iseele geçirilip güvenlik kuvvetlerince imha edildiği yetkililerce açıklandı.

11- Piyangotepe katliamı sanıklarından Ali Bülent Okan'ın ölümcezası sabaha karşı infaz edildi.

12- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, bölgedeki geneldurum ve Yunanistan'ın güvenlik sorunu ile ilgili olarak, Güney Avrupa NATO Karargah Komutanı Oramiral William Crowe ile görüşme yaptı.

13- Yabancı ajansların haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ın özel temsilcisi Philib Habib ile görüşme yapan Lübnan Başbakanı Şefik Vazzam İsrail bombardımanın sürdüğü bir sırada yaptığı açıklamada, «Başkentime tonlarca bomba yağdırılırken ve kitlesel katliamyapılırken görüşmeleri sürdüremem. Habib'e artık dayanamayacağımıve ortaya çıkacak sonuçlardan ABD'yi sorumlu tutacağımı belirttim»dedi.

14- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalyan SosyalistPartisi Genel Sekreteri Bettino Craxi basına yaptığı açıklamada, «Partisinin 5 partiden oluşan eski koalisyon hükümetinin yeniden kurulmasından yana olmadığını, bu nedenle de Spadoli'nin teklifini desteklemeyeceklerini» söyledi.

15- ANKA Ajansı'nın Lima çıkışlı haberine göre; Peru'da hükümettarafından' ilan edilen «olağanüstü durum» 30 gün daha uzatıldı.

16- Film yıldızı Henry Fonda Los Angeles'de öldü.

13 Ağustos 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Çankaya'da yeni YÖKüyeleri ile rektörleri kabul etti ve başarılar diledi. Devlet Başkanı Evren, üyelere ve yeni rektörlere hitaben yaptığı konuşmada, geçmiş olayları hatırlatarak kendilerine büyük görev düştüğünü, elinde silah öğretim üyesi kovalanan günlerin unutulmaması gerektiğini söyleyerek,«Üniversiteler anarşist değil, bilim adamı yetiştirmelidir.» dedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Maliye eski Bakanı Kaya Erdem hakkında, «Bakanlığı döneminde görevini kötüye kullanmak» gerekçesiylesoruşturma açılmasını kararlaştırdı.

3- Başbakan Bülend Ulusu'nun başkanlığında toplanan HükümetTürk - İş doruk toplantısında, kıdem tazminatı konusunda bir anlaşma-'ya varılamadı.

4- Milli Savunma Bakanlığı'nca 5 bölgede sıkıyönetim komutanlıklarına yeni atamalar yapıldı. Atama kararnamesine göre; OrgeneralMehmet Buyruk 2'inci, Orgeneral Celal Bulutlar 3'üncü Ordu Komutanlıklarına getirildiler, Korgeneral Suat ilhan 7'inci, Korgeneral NazifOka 8'inci ve Korgeneral İrfan Yay ise 9'uncu Kolordu Komutanlıklarına atandılar.

5- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral RecepErgun, Esenboğa operasyonuna katılan polisleri başarılarından dolayıödüllendirdi ve kendilerine birer takdirname verdi.

6- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; görüşülmesine 4 Ağustos çarşamba günü başlanılan anayasa tasarısının tümüüzerinde Danışma Meclisi 7 tam gün süre ile çalıştı, bu süre içinde3'ü Anayasa Komisyonu üyesi olmak üzere toplam 94 üye görüşleriniaçıkladı.

7- Yüce Divan, ilk Anayasanın ilan edildiği 1876 yılından bu yana 9 bakanı yargıladı.

8- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan «Anayasa Tasarısı TartışmaOrtamı» konulu açık oturumda, Ord. Prof. Sulhi Dönmezer ile Yılmaz Alpaslan, konuya ilişkin görüşlerini açıkladılar.

9- Emniyet Genel Müdür yardımcılıklarına yeni atamalar yapıldı,8 ilin emniyet müdürü görevinden alınırken 28 ile yeni emniyet müdürü atanması kararlaştırıldı.

10- Beyrut Büyükelçisi Yunus Güçel, danışmalarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

11- Kısa adı YASED olan Yabancı Sermaye Koordinasyon Derneği'nin «yabancı sermaye» konulu anketinin sorularını yanıtlayan KoçHolding İdare Komitesi Başkanı Rahmi M. Koç, «Yabancı sermayeninülkemize süratle cezbedilmesini» istedi.

12- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; bu yılın ilk beş aylıkdöneminde Merkez Bankası ile ticari bankaların hesaplarına intikaleden dış kredi miktarı, 1.17 milyar dolara yükselirken, tasfiye edilen dış borç tutarı da 965 milyon dolara ulaştı.

13- MBK eski üyesi Vehbi Ersü geçirdiği bir rahatsızlık sonucuvefat etti.

14- Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinde «IMF'nin Türkiye Raporunu açıklıyoruz» başlıklı haberler yayınlandı.

15- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; UluslararasıPara Fonu (IMF) Türkiye raporunda, «Enflasyonun kalkınmayı tehditeder biçimde canlandığını» belirtti.

16- Balkan Atletizm Şampiyonası'nda 10 bin metrede, Türk atletiMehmet Yurdadön ikinci, Necdet Ayaz dördüncü oldu.

17- Türkiye - Sovyetler Birliği sınırında, Sovyet askerlerinin açtıkları ateş sonucunda şehit olan iki Türk eri için Erzurum'da bir törendüzenlendi.

18- 26 Temmuz - 6 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen dünyakültür politikaları konferansında, Türk heyetince sunulan, «Kültür alanında peşin hükümlerin önlenmesi» başlıklı tavsiye kararı tasarısı,Genel Kurul tarafından oybirliği ile kabul edildi.

19- Paris'te Champs-EIysees Caddesi 102 numaradaki Türkiye'ninTurizm ve Tanıtma Bürosu önünde nöbet tutan bir toplum polisineateş açıldı. Paris'teki saldırı üzerine Dışişleri Bakanlığı, Fransız hükümetinden tedbirlerin artırılmasını istedi.

20- Basında yer alan bir habere göre; Ermeni asıllı amerikan yurttaşı Edward Tashji, ABD Başkanı Ronald Reagan'a bir mektup göndererek, «Türklere yöneltilen Ermeni vahşetini kınamasını» istedi.

21- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; Amerika'nınSesi Radyosu, Ankara ve Paris'te meydana gelen terör olayları konusunda Reagan hükümetinin görüşünü yansıtan bir yorum yayınladı.

22- Basında yer alan bir habere göre; Yunanistan Başbakanı veUlusal Savunma Bakanı Andreas Papandreu, perşembe akşamı yapılan olağanüstü Bakanlar Kurulu toplantısında, Yunanistan'daki ABD üsidarelerinin bütünüyle değiştirileceğini söyledi.

23- Polonya'nın kuzeyindeki liman kenti Gdansk'ta DayanışmaSendikası yanlısı 10 bin kadar göstericiyle güvenlik güçleri arasındaolaylar patlak verdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- AP Ajan'sı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'da parlamento sözcüsü, savaş altındaki bu ülkede 19 Ağustos günü başkanlık seçimi yapılacağını açıkladı.

25- AP Ajan'sı'nın Managua çıkışlı haberine göre; Nikaragua gazetelerinden «La Prensa», haberlerinin büyük çoğunluğu sansürdengeçmediği için, malzeme yokluğundan dün yayınlanamadı.

14 Ağustos 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, beraberinde AnkaraValisi Mustafa Gönül ve Sıkıyönetim Komutanı Recep O. Ergun olduğu halde Çubuk Barajı ile Kazan Köyü'nde incelemelerde bulundu.

2- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, yabancı ülkelerden toplam 118 suçlunun iadesinin istendiğiniaçıkladı.

3- Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu'nun resmi konuğuolarak ülkemize gelen Pakistan Kültür ve Turizm Bakanı Niyaz Muhammed Arbal, Konya'da düzenlediği basın toplantısında, «Bizim Türkiye'den öğreneceğimiz çok şey var, bu nedenle iki ülkenin oluşturacakları turizm komiteleri sonbaharda Pakistan'da biraraya gelerek teknik görüşmelerde bulunacaklardır.» dedi.

4- Anayasa Komisyonu Başkanı Orhan Aldıkaçtı, bir açıklamasında, «Her ferdin hakkını, hürriyetini ve haysiyetini korumaya çalışıyoruz.» dedi.

5- Türk - Alman Ekonomik Ticari ve Sınai İşbirliği Derneği kurulmasına İçişleri Bakanlığı tarafından izin verildi.

6- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yüksek Hakem Kurulu, tutuksuz yargılanıp, 6 aydan fazla süreli mahkumiyet alan işçilerin hizmet akitlerinin fesholacağına ilişkin bir ilkekararı aldı.

7- Avrupa Ekonomik Topluluğu ile katma protokol gereğince İthalat Gümrük Vergisi ile eş etkili vergi veya resimlerde 1982 yılındayapılması gereken yüzde 10'luk indirim ertelendi.

8- Kıbrıs'ta barış harekatının başlangıcının 8. yıldönümü törenlerle kutlanmaya başlandı.

9- Renault Otomobil Fabrikaları 1982 yılı Hazİran ayı sonuna kadar 1696 Renault otomobilini dış ülkelere sattı.

10- Kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit hakkındakesinleşen hapis cezasının durdurulması için avukat yeni bir başvuruda bulundu.

11- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde sona eren Antalya TKP davasında 3 sanık 2 ile 8 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı, 13 sanık beraat etti.

12- Ermeni terör örgütü «ASALA»nın kanlı eylemlerini protestoetmek için Taksim meydanında kendisini yakan Ermeni asıllı ArtinPanik öldü.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı görevini yürüten Hava Hakim Albay Nurettin Soyer, Hava Eğitim KomutanlıığıAskeri Mahkemesi Askeri Hakimliği görevine tayin edildi. Milli Savunma Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlanan tayin kararnamesine göre ayrıca, Hava Hakim Albay Fersat Oltulu Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi Askeri Hakimliği'ne, Hava Hakim AlbayYaşar Gen'elioğlu da Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hukuk İşleri Müdürlüğü görevine getirildi.

14- Papa 2'inci John Paul, Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Esenboğa havaalanında meydana gelen tedhiş eylemi hakkında«Utanç verici» deyimini kullandı.

15- Basında yer alan bir habere göre; Kıbrıs'ta toplumlararası görüşmeler yeniden başlarken, Rumların BM Genel Kurulu'na başvurusunun kesinleştiği bildirildi.

16- Basında yer alan haberlere göre; Federal Alman polisi, bir süre önce kaçırılan Alman fabrikatör Wilhelm Beressel'in cesedinin bulunduğunu ve olaya karışan Ali Kara adındaki bir Türk gencinin yakalandığını açıkladı.

17- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanistan'da bu yıl ilk kez kutlsnan ordu günü nedeniyle Yunanistan Başbakanı ve Ulusal Savunma Bakanı Andreas Papandreu, silahlı kuvvetlere gönderdiği mesajda, «Zamanın zor bir zaman, bölgedeki uluslararası gerginliklerin ise b.ulanık olduğunu» söyledi.

18- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitris Maroudas yaptığı bir açıklamada, «ABD ilebaşlayacak olan üs müzakerelerinin ürün vermemesi halinde, Yunanistan'daki ABD üslerinin kapatılacağını» söyledi.

19- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, FKÖ gerillalarının Beyrut'tançekilmesini öngören ABD planının bütün taraflarca teknik kabul edildiğini ve yalnızca teknik ayrıntıların çözüm beklediğini, anlaşmayagöre silahlı Filistinlilerin geri çekilme işleminin birkaç gün içinde başlayacağını söylediği yabancı ajanslar tarafından bildiridi.

20- ABD eski Başkanı Gerald Ford, Fransa eski CumhurbaşkanıValery Giscard d'Estaing, ABD Dışişleri eski Bakanı Henry Kissingerve İngiltere eski Başbakanı James Callaghan ile çeşitli dünya ülkeleri'nden 50 politikacı ile işadamının katıldığı «Dünya Forumu» toplantısı, ABD'nin Colorado eyaletindeki Vail kentinde başladı.

21- Türk Haberler Ajansı'nın Amman çıkışlı bir haberine göre;ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, yayınlanan bir mesajında, ÜrdünKralı Hüseyin'e, Ürdün'ün güvenliği konusunda teminat verdi.

22- Birleşik Arap emirlikleri Maliye Bakanlığı Sözcüsü Ahmet elTahir'in, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafından konulan üretim tavanının, ülkenin petrol gelirlerini yarı yarıya azalttığınıve böylece geçen yıl 60,0 milyon dolar olan bütçe açığının bu yıl1.2 milyar dolara çıktığını söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- Geçtiğimiz iki gün içerisinde İran ile Irak arasındaki 500 kilometrelik savaş cephesinde karşılıklı topçu ateşinin arttığı yabancıajanslar tarafından bildirildi.

24- Fransa'da pazarı korumak üzere, ithalata karşı bir komisyonkuruldu.

25- Anadolu Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Paris'te birsinagog ateşe verildi.

26- Anadolu Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Güney Korehükümeti, ülkenin Ulusal Kurtuluş Günü dolayısıyla 1286 tutuklu içinaf çıkardı.

27- Brezilya'da yüzde yüze varan enflasyonu durdurma görevininBrezilya Haber Alma Örgütü'ne verildiği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

15 Ağustos 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Ankara'nın Ayaş bölgesinde incelemelerde bulundu.

2- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Başyardımcısı Oktay Güzarı, Sovyetler Birliği Büyükelçisi Kovrigin'i Bakanlığa çağırarak, Sovyetler'eÇıldır sınırımızda 2 Türk askerinin öldürülüşü nedeniyle bir nota daha verdi.

3- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Maliye Bakanlığı hazırladığı «Vergi usul tebliği» ile «özel usulsüzlük cezaları»natabi tutulmuş mükelleflerin her bir tesbit için 50 bin lirayı aşancezalarının kaldırılmasına ve tahsil edilmemişse derhal geri verilmesine karar verdi.

4- Maliye Bakanlığı'nın Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkındaki karara ilişkin olarak yayınladığı tebliğde; turistlerin, 15 bin liranın üstünde ve 10 bin ABD dolarına kadar döviz bozdurmak suretiyle satın aldıkları belirlenen kıymetli taş maden ve eşyaları başkaca birizne gerek olmaksızın çıkarabilecekleri bildirildi.

5- Akajans'ın bir haberine göre; Yüksek Öğretim Kurulu, yeniüniversitelerdeki öğretim üyesi açığını kapatmak için İngiltere'den profesör ithalini planladı.

6-Türkiye Ziraat Odaları Birliği Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinin devlet adına ürün mübayası ile görevlendirilmeleri ve bu işlemler arasında uygulanacak esaslar hakkında çiftçilerin ve kooperatifortaklarının görüşlerini bildirdi.

7- Türk Mühendis ve Mİmar Odaları Birliği Başkanı Bülent Tanık,Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Anayasa tasarısı ile Komisyon'a iletilen görüşlerimiz arasında köklü ayrılıklar bulunmaktadır.» dedi.

8- Banker Alacaklıları Üst Komitesi Başkanı Emekli Albay NecatiÖzdemir, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Anayasa tasarısının19'uncu maddesinin son fıkrası, milyonlarca vatandaşı dolandırarak perişan eden bankeri korumaktadır.» dedi.

9- Yol-İş Federasyonu bildirisinde, «Lokavtın Anayasa'nın sosyalhaklar bölümü içiride yer alması, insanlığın anayasal geleneğiyle alayetmektir.» denildi.

10- Milli Güvenlik Konseyi'nin 70 sayılı kararından sonra görüşbildirmeye başlayan eski siyasiler, anayasa tasarısına yönelik eleştirilerini açıklamaya devam ettiler.

11- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetim Kurulu tarafından 23 Ağostus günü,Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu'nun niyet mektubu ile birliktegörüşülecek olan «ortak belge»de Türkiye'nin, 1986 yılına kadar olanödemeler dengesini iyileştirmesi için alması gereken önlemlere yerverildi.

12- Hürriyet Gazetesi'nde. «Silah Mafiası'nı açıklıyoruz» başlıklıhaber yer aldı.

13- Balkan Atletizm Şampiyonasında Necdet Ayaz 5 bin metrede üçüncü oldu.

14- Balkan Gençler Hentbol şampiyonasında Türk takımı 4. oldu.

15- Kıbrıs'a yapılacak seyahatlerde götürülebilecek Türk Lirası miktarı 80 bin liraya yükseltildi.

16- Milliyet Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; Federal Almanpolisi, dün gece Bonn yakınlarındaki bir ormanda ölü olarak bulunanfabrikatör Brassel'in kaçırılmasıyla ilgili olarak 6 Türk'le 2 Pakistanlıyıgözaltına aldı.

17- Dünya Bankası tarafından hazırlanan «1982 Yılı Dünya Gelişme Raporu»nda, azgelişmiş ülkeler için kurtuluş yolunun tarımdangeçtiği vurgulandı.

18- Bağlantısızlar doruk toplantısının Bağdat'tan Yeni Delhi'yealınmasından sonra, toplantıya katılacak üye ülkelerden bazılarının bukonudaki görüşlerini açıkladıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- THA'nın Hartum çıkışlı haberine göre; Sudan'ın Libya DevletBaşkanı Muammer el Kaddafi'nin komutasında, Lübnan'daki İsrail birliklerine karşı savaşmak üzere bir tümen ve bir uçak filosu göndermeyi teklif ettiği Sudan haber ajansı SUNA'nın haberinde bildirildi.

20- Basında yer alan bir habere göre; Lübnan, tahliye planı kapsamındaki gerillaların ilk bölümünün önümüzdeki hafta cumartesi günü kenti terkedeceğini açıkladı.

21- Anadolu Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; İspanya, Birleşik Amerika'dan 3 milyar dolar değerinde 84 adet H-18 avcı uçağısatın alacağını açıkladı.

22- Akajans'ın Atina çıkışlı haberinde; Yunanistan'ın, Hollanda'da inşa edilen ve «Limnos» adı verilen ikinci modern savaş gemisiniönümüzdeki günlerde yapılacak bir törenle teslim alacağının açıklandığı bildirildi.

16 Ağustos 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren 26-31 Ağustos tarihleri arasında Yugoslavya'nın Ohri - Struga şehrinde yapılacak olan«Uluslararası şiir toplantılarında «Türkiye'yi temsil edecek plan şairve yazar Necdet Evliyagil'i kabul etti.

2- Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer, Taşkızak Tersanesi'nde düzenlenen törendeyaptığı konuşmada, «Türkiye'nin denizlerle olan bağlantısı, ulusal çıkarlarımıza olan yansımaları, her gün yeni durumların meydana geldiği Doğu Akdeniz'de ve bilhassa Orta Doğu'yu da dikkate aldığımızda önemini gitgide artırmaktadır.» dedi.

3- Yüksek Planlama Kurulu, Başbakan Bülend Ulusu'nun başkanlığında, Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, dış ekonomik ilişkilerle görevli Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin, ilgili bakanlar, DPT Müsteşarı, Devlet Planlama Teşkilatı ile Maliye Bakanlığı'nın ilgili üst seviyede yöneticilerinin de katılması ile toplandı. Tercüman Gazetesi'nde yer alan habere göre; 1983 yılı için 7 milyar dolarınüzerinde ihracat ile 10 milyar 600 milyon dolar dolayında ithalat hedeflendiğini kaydeden yetkililer, enflasyon oranının gelecek yıl yüzde 23'ler civarında seyretmesi için gerekli tedbirlerin alınacağını, buçerçevede gelecek yıl kalkınma hızımızın da yüzde 5 veya 5.5 olarakgerçekleşmesinin beklendiğini bildirdiler.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa tasarısının tümüüzerindeki görüşmeler tamamlandı ve tasarının maddelere geçilmesibir red oyuna karşın 135 oyla kabul edidi.

Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, komisyon adına eleştirileri yanıtlama bölümünde ilk sözü alan Komisyon Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, «Tasarının hazırlanması sırasında hiçbir yerden talimat almadıklarını, ayrıca göreve başladıklarında önlerinde hazır bir anayasa metni bulmadıklarını» söyledi.

5- Anayasa tasarısındaki din ve vicdan hürriyeti ile ilgili 24'üncümaddenin yeniden düzenlenmesi için önerge hazırlandı.

6- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Taşkızak Tersanesi'nde düzenlenen törenle, 2 gemi denize indirildi, 3 gemi yerlerine teslim edildi, 5geminin de omurgaları kızağa konuldu.

7- Temmuz ayında toplam sermayesi 6.5 milyar lira olan 484 yenişirketin kurulduğu, 63 şirketin ise kapandığı Devlet İstatistik Enstitüsüverilerinde açıklandı.

8- Ağustos ayının ilk haftası içinde (30 Temmuz - 6 Ağustos)maaş ve ücret ödemelerini karşılayabilmek için Merkez Bankası tarafından piyasaya 28.1 milyar lira sürüldü, bu artışla piyasadaki kağıtpara emisyonu 495 milyar liraya ulaştı.

9- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koçman, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Devletin hangi özel firmalara, hangi şartlarla, ne kadar yardım sağladığı mutlaka açıklanmalı. Hem de vakit geçirmeden, geri ödeme planlarıyla birlikte açıklanmalı» dedi.

10- Ermeni Patriği Şinork Kalustyan, Milliyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, «Türkiye'de kanlı bir eyleme girişen uluslararası Ermeni terörünün önlenebilmesi için bütün dünya ülkelerinin sert önlemler alması gerektiğini» söyledi ve «Dünya Asala'ya karşı birleşmeli» dedi.

11- Kahramanmaraş'ta 19-25 aralık 1978 tarihleri arasında meydana gelen ve 111 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylarla ilgili olarak 22 kişinin ölüm cezasına çarptırılması hükmü Askeri Yargıtay Beşinci Dairesi'nce incelemeye alındı.

12- DİSK Yürütme Kurulu üyeleri «30 Nisan direnişi» ile ilgili olarak iki ayrı davada Birinci Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılandılar.

13- Time Dergisi son sayısında Ermeni teröristlerin Esenboğa'dagiriştikleri kanlı eylemlerine bir sayfa ayırdı ve olayı ayrıntılı biçimdeverdi. Dergide, «Ermeni teröristler anlamsız eylemlerle bir yere varamaz.» denildi.

14- Milliyet Gazetesi'nin Londra çıkışlı haberine göre; The TimesGazetesi, Federal Almanya'daki yabancı işçilerin durumunu ele aldığıbir yazıda, siyasal partilerin, kiliselerin ve diğer örgütlerin yabancıdüşmanlığı ile mücadele ettiklerini ancak bir ilerleme sağlayamadıklarını belirtti.

15- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan, silahlı Filistinlilerin Batı Beyrut'tan çekilmelerine ilişkin görüşmeleri baltalaması ve sonuçlandırılmasını engellemesi halinde İsrail'in Beyrut'taki askeri faaliyetlerine son vermek için bir dizi önlemler alabileceklerini açıkladı.

16- AP Ajansı'nın Los Angeles çıkışlı haberine göre; Birleşik Amerika'nın Sovyetler'e karşı aylarca sürecek bir nükleer savaşı nasıl kazanabileceği konusunda Pentagon'un hazırladığı bir plan ABD Başkanı Ronald Reagan'ın onayına sunuldu.

17- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberinde; Polonya Komünist Partisi Genel Sekreteri General Jaruzelski'nin, Leonid Brejnev'le görüşmek üzere ani olarak Sovyetler Birliği'ne gittiği bildirildi.

18- İsrail'in Lübnan ve Filistinlilere karşı işlediği suçları soruşturmakla görevli özel komite üyesi İsviçreli avukatın, «İsrail birliklerininAmerikan hastanesi dışındaki tüm sağlık kuruluşlarını bombaladığınıaçıkladığı», yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Portekiz parlamentosunun, oya konulan Marksist eğilimli 1976Anayasası'nın değiştirilmesi tasarısını onayladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17 Ağustos 1982

1- Türk Kara Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı Yönetim KuruluBaşkanı MGK Üyesi Orgeneral Nurettin Ersin, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Özellikle son iki yıl içinde yapılan bağışlarla vakfın özvarlığısanayi tesislerine yatırılanlar dahil 4 milyar lirayı aşmıştır.» dedi.

2- Yurtdışı İşçi Sorunları Yüksek Koordinasyon Kurulu BaşbakanBülend Ulusu Başkanlığı'nda toplandı. Toplantıda, Çalışma ve SanayiTeknoloji Bakanlıklarının başkanlığında kurulan iki alt komitenin yurtdışı işçi sorunlarına ilişkin görüş ve önerileri ele alındı.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa tasarısının maddelerinin görüşülmesine başlandı ve 13 saat süren birleşimde, «TürkiyeDevleti bir Cumhuriyettir», «Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru,milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.», «Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Resmi dili Türkçedir.Bayrağı, şekli kanunda belirtilen beyaz Ay-yıldızlı albayraktır. Miliimarşı istiklal Marşı'dır. Başkenti Ankara'dır» maddeleri kabul edildi.

4- Maliye Bakanlığı kar ortaklığı belgesi ihraç edecek anonim şirketlerin sermaye piyasası kurulunca düzenlenecek tebliğ hükümlerinegöre izin almaları gerektiğine karar verdi.

5- Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Yıldırım Aktürk, «YabancıSermaye Koordinasyon Derneği«nin «Yabancıı Sermaye» konulu anketinin sorularını yanıtlarken, «işsizlik sorununun çözümlenmesini yurtdışına işçi göndermekte değil, yabancı sermaye ithalinde aramamızgerektiğini» öne sürdü.

6- Korgeneral Nihat Özer, Yüksek Öğretim Kurulu Genel KurmayBaşkanlığı üyeliğine getirildi.

7- Türk-İş tarafından Ankara'da basına yapılan yazılı açıklamada,«Anayasa tasarısının işçi hak ve özgürlükleri ile ilgili mddelerinin işverenlerin istekleri doğrultusunda hazırlandığı» belirtildi.

8- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı AliKoçman, Tercüman Gazetesi'n'e yaptığı açıklamada, «Sanayide darboğaz devam ediyor.» dedi.

9- Türkiye Ziraat Odaları Birliği, yeni anayasa taslağında eksikbulduğu maddeleri bir gerekçe ile, yazarak Danışma Meclisi üyelerine ve Bakanlar Kurulu'na dağıttı.

10- Basında yer alan bir habere göre; Türk-Sovyet kültür mübadele programının yenilenmesi ve uzatılması için 26 Ağustos'ta Moskova'ya gidecek olan Türk heyetinin gidişi ertelendi.

11- 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ceylan, görevinden istifa etti.

12- Basında yer alan bir habere gire; bu yıl haziran ayında senet protestoları 25.4 milyar liralık düzeye ulaştı.

13- Cibuti Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Moumir Bahdon Farah, resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

14- Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sürdürülen Barış Derneği davasında, sorgulamaya Dernek Genel Başkanı MahmutDikerdem ile başlandı.

15- Feshedilen MHP'nin eski senatörlerinden Kudret Bayhan, Fransa'ya baz morfin sokmak suçundan hakkında verilen 10 yıl hapis cezasını çektikten sonra yurda getirilerek İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde aynı suçtan açılan davada 16 yıl hapse mahkum edildi.

16- Para karşılığı adam öldürmekten idama mahkum Eşref Özcanhakkındaki cezanın yerine getirilmesine ilişkin yasa, Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

17- Milliyet Gazetesi'nden Nilüfer Yalçın, gazetede yayınlanan birhaberinde, Fransa'deki aleyhtarlığının Ermeni-Fransız-Rum işbirliğinisavunan derneklerce yürütüldüğünün kanıtlarıyla saptandığını önesürdü.

18- Brezilya Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye'nin Brezilya Büyükelçiliği işbirliği ile Brezilya'da, «Atatürk Kitapları ve Fotoğrafları Sergisi»açıldı.

19- Atina'da yayınlanan Mesimirini gazetesine göre; Atina'da «Ermeni Halk Savaşçıları Hareketi (ALEK)» adlı bir örgüt, Yunanistan'dayaşayan Ermenileri kendi yöresinde birleşmeye çağırdı.

20- Lübnan Başbaanı Şefik Vazzan, Filistinlilerin Batı Beyrut'tançekilmeleri için kesin anlaşmanın sağlandığını belirtirken, ABD AltıncıFilosu'na bağlı beş geminin 1800 deniz piyadesiyle Lübnan karasularına doğru seyir etmekte olduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Hindistan'ın bağımsızlık yıldönümü kutlama törenleri sırasındameydana gelen çeşitli terör olaylarında 8 kişinin öldüğünün bildirildiği yabancı ajanslar tarafından açıklandı.

22- İngiliz BBC Televizyonu yayınladığı panorama programındabazı eski CIA ajanlarının, Libya'da aralarmda Türklerin de bulunduğuAvrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelmiş teröristleri eğittiğini ileri sürdü.

18 Ağustos 1982

1- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Bakanlıklararası Ekonomik Kurul, Başbakan Bülend Ulusu'nun başkanlığındatoplanarak AET ile pamuk ipliği ihracatımız üzerinde ortaya çıkmışolan ve geçtiğimiz cuma günü Türk heyetinin geri dönmesine nedenolan anlaşmazlığa çözüm olabilecek bir karar aldı.

2- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, işadamları ile yaklaşıküç saat süren toplantı yaptı. TÜSİAD Genel Başkanı Ali Koçman, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, «Sayın bakana bugünkü ekonomikdurum hakkında görüşlerimizi uzun uzun anlatma fırsatı bulabildik.»dedi.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa tasarısının maddelerinin görüşülmesine devam edildi ve «Kanun önünde eşitlik», «Yürütme Yetkisi ve görevi», «Yargı Yetkisi», «Anayasa'nın bağlayıcılığıve üstünlüğü» başlıklı 4 maddesi kabul edildi. Bu arada yeni bir madde de kaleme alındı ve tasarı metnine yeni bir madde olarak eklenmesi kabul edildi. 4, 5. ve 7. maddeler değişiklik önergeleriyle birlikte Komisyon'a geri gönderildi.

4- Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası'nda değişiklik yapılmasını ve emekli edilen subaylardan ihtisas ve başarı sahibi olanlarınen son bulundukları rütbenin yaş haddine kadar yeniden görevde tutulmalarını öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi'nde kabul edildi.

5- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Devlet PlanlamaTeşkilatı (DPT), çok ortaklı işçi şirketlerinin temel sorunları ve bu sorunların çözüm yolları konusunda bir rapor hazırladı.

6- Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunan Cibuti Dışişleri BakanıMoumin Bahdon Farah ve beraberindeki heyetle resmi görüşemeler Dışişleri Bakanlığı'nda yapıldı. Heyet daha sonra İstanbul'a gitti.

7- SSCB'nin Ankara Büyükelçilik Maslahatgüzarı Kovrigin kenditalebi üzerine, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Başyardımcısı Oktay Cankardeş'e giderek, sınırda vurulan iki Türk eri olayı hakkında bazı ekbilgiler verdi.

8- Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgut İlhan,Oda adına Ankara'da yaptığı açıklamada, «Maliye Bakanı Adnan BaşerKafaoğlu'nun IMF'ye verdiği memorandumu da gerçekçi kur ve faizpolitikasının, sıkı para politikasının devam edeceği ücret-maaş ve taban fiyat politikasındaki artışların yüzde 25-30'dan yukarı olmayacağı hakkındaki beyanatı olumlu karşıladıklarını» söyledi.

9- Türk-İş TRT'ye başvurarak, «Anayasa sözcülerinden Şener Akyol'un Danışma Meclisi'nde eleştirileri cevaplandırırken işçi hak ve özgürlükleri konusunda kamuoyunu yanılttığını» öne sürdü ve bu nedenle kendilerine cevap hakkı tanınmasını istedi.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından düzenlenen «AnayasaPaneli» başladı. Panelin açılışında konuşan Sendika Genel Başkanı NailGüreli, «Tasarı, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından özgür ve bağımsız sendikacılığı yok etmektedir.» dedi.

11- Diyanet İşleri Başkanlığı Din işleri Yüksek Kurulu, «Kürtaj»lailgili olarak Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'na verdiği raporda, «Dinen meşru bir zaruret bulunmadıkça, gebeliğin hangi dönemindeolursa olsun, anne karnındaki çocuğu aldırmanın, düşürmenin veyadüşmesine sebebiyet vermenin cinayet sayıldığı ve harem olduğunu»bildirildi.

12- Basında yer alan bir habere göre; Türklere vize uygulayan ülkelerin sayısı 127'ye yükseldi, ülkelerine gelen Türk vatandaşlarına vize sormayan Avrupa ülkesi sayısı 8'e düştü.

13- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'nca bir süre önce basımı, yayımı, dağıtımı ve nakledilmesi durdurulan Güneş Gazetesi'nin yayımına izin verildi.

14- 12 Eylül 1980 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nce gerçekleştirilen harekattan sonra kurulan askeri mahkemelerce 25 kişi hakkındaölüm cezası verildi ve bunlardan 20'sinin infazı gerçekleştirildi.

15- Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndegörülen Barış Derneği davasının 24 sanığından 12'si devlet memurustatüsünde olduğu için tutukluluk hallerinin uzaması halinde işlerindenolacaklarını belirterek duruşmaların hızlandırılmasını istediler.

16- 52'si hakkında idam cezası istenen 53 sanıklı DİSK davasının,2 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yapılan 44. duruşmasında,Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Güven'in sorgusuna başlandı.

17- Asala militanlarının Esenboğa hava limanında giriştikleri kanlıbaskını protesto etmek amacıyla kendini yakan ve tüm çabalara karşın kurtarılâmayan Artin Penik'in cenazesi, Kumkapı Meryemana Kilisesi'nde, düzenlenen ayinden sonra Balıklı Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verildi.

18- Yeşilköy Havalimanı'nda güvenlik kuvvetlerinin kontrolleri sırasında ABD yurttaşı 14 Ermeni'nin üzerinde Türkiye aleyhine düzenlenmiş çeşitli belgeler ele geçti.

19- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; BirleşikAmerika başta olmak üzere belli başlı Batılı ülkelerde faiz oranlarında hızlı bir düşüş başladı.

20- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'de resmi dilin İngilizce olduğu, dün Amerikan Senatosu'nda yapılan bir oylamada 21'e karşı 78 oyla kabul edildi.

21- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa hükümeti, ülkede son aylarda tırmanan terör eylemlerinin baş sorumlusu durumunda bulunan «Doğrudan Eylem» adlı aşırı solcu örgütü »Yasa dışı»ilan ederek bu örgütün üyelerinin bundan böyle hapis cezası istemiyle yargılanacaklarını açııkladı.

22- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'daki Müslümanların lideri Veid Canbolat, FKÖ'nün Lübnan'dan geri çekilmesive Falanjist lider Cemayel'in Devlet Başkanı seçilmesi halinde, «Ülkeyi yeniden kanlı çarpışmalar beklediğini» söyledi.

23- Lübnan hükümetinin Amerika Birleşik Devletleri, Fransa veİtalya'ya resmen başvurarak, FKÖ'nün Batı Beyrut'tan çekilmesini denetleyecek olan barışgücü kuvvetlerine asker vermelerini istemediğiyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- Yunan Parlamentosu, şimdiye kadar yasa dışı bırakılan 1941-44yılları arasındaki «Ulusal Direniş örgütü»nü (EAM) tanıyan yasa tasarısını kabul ederken, ana muhalefeti oluşturan Yeni Demokrasi Partisi milletvekilleri meclisi terkettiler.

25- AP Ajansı'nın Nairobi çıkışlı haberinde; Doğu Afrika sahillerindek Şeyşel Adaları'nda dün bir kısım ordu birliğince bir askeribirlikte başlatılan ayaklanmanın hükümete bağlı kuvvetler tarafındanbastırıldığı bildirildi.

26- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır içişleri Bakanlığı, geçtiğimiz yıl hükümete karşı bir darbe düzenlenmekten tutuklanan 371 kişinin serbest bırakıldığını açıkladı.

27- Japonya'da işsizliğin sürekli artarak son 26 senenin en yüksek düzeyi olan yüzde 2.48'e ulaştığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19 Ağustos 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi, THY'nin hazine kefaletiyle tahvil çıkarabilmesini öngören kanun hükmünde kararnamenin kabulüne ilişkin yasa tasarısını benimsedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu'nun başkanlığında, bazı bakanların vegenel müdürlerin katıldıkları, «Deniz ve Menfaatleri» konulu bir toplantı yaptı.,

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa tasarısının toplam7 maddesi kabul edildi. Öte yandan temel hak ve hürriyetlerin sınırlanmasına ilişkin maddede, sınırlamanın sınırını belirten fıkra, verilenbir önerge dikkate alınmak üzere Komisyona geri verildi.

4- Ticaret Bakanlığı'nın davetlisi olarak ülkemize gelen Libya Ticaret Heyeti, Türkiye Odalar Birliği'nde Türk işadamlarımızla daha önce Libya ile yapılan ihracat bağlantıları hakkında bir toplantı yaptı.

5- Ticaret Bakanlığı Anonim ve Limited şirketlerin kuruluş vesermaye artırımları işlemlerinin, bloke ve çözümlerinin süratlenmesiiçin yeni düzenlemeler yaptı.

6- Odalar Birliği verilerine göre; iki yıllık sürede 156 firmanıniflas ettiği belirlendi ve iflas eden firmaların toplam sermayesinin 260milyon lirayı bulduğu saptandı.

7- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; TürkiyeOdalar Birliği'nin Genel Kurulu'na sunulmak üzere hazırlanan «1982İktisadi Raporu'nda 24 Ocak kararlarının daha önceki önlem paketlerinin aksine siyasal tercihlerde büyük farklılıklar meydana getirdiği»öne sürüldü ve «Uygulama sonunda kar miktarının düştüğü» açıklandı.

8- Türk-İş Yönetim Kurulu'nun Ankara'da yaptığı sürekli toplantılardan sonra yapılan açıklamada, Anayasa tasarısının işveren görüşleri doğrultusunda hazırlandığı iddiası tekrarlandı ve «Haklarını yasalyollardan demokratik kurallar çerçevesinde hür sendikacılık anlayışıyla korumaktan yoksun bırakılan işçiler çeşitli zorlamalarla yasa dışı yollara itilmiş olacaklardır. Türk-İş Yönetim Kurulu işçiler adına yüklendiği toplumsal sorumluluğun taşınmaz ve paylaşılmaz bir noktaya itildiğini kaygı ile tesbit etmektedir.» dedi.

9- İstanbul Ticaret Odası tarafından hazırlanmakta olan İstanbulToptan Eşya Fiyatları İndeksi temmuz ayı rakamları belirlendi ve birönceki aya göre artış, yüzde 1.4 olarak saptandı.

10- Pakistan mülteci kamplarından Türkiye'ye getirilerek, vatandaşlığa kabul edilen Türk asılı Afganistanlı mülteciler için 11 yerleşme biriminde Milli Eğitim Bakanlığı'nca Türkçe okuma - yazma ve vatandaşlık eğitim kursları açıldı.

11- Ankara Üniversitesi'ne bağlı fakültelerin dekanları belirlendi.

12- İstanbul Çarşılı Han'da dün gece çıkan ve Kapalıçarşı'yı datehdit eden yangın, itfaiye ekiplerince kontrol altına alındı.

13- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde; Brüksel'de imzalanan bir anlaşmayla, AET'nin pamuk ipliğine koyduğu yüzde 12'likantidamping vergisinin' kaldırılacağı, buna karşılık, Türkiye'nin dedemir-çelik ürünlerine misilleme olarak getirdiği yüzde 15'lik ek fonuygulamasını durduracağı bildirildi.

14- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; İsviçre'ninBasel kentinde, geçen yıl Papa II. John Paul'e, Mehmet Ali Ağça'nınyaptığı suikast girişimiyle ilgili olarak, «Ali» adında bir Türk polis tarafından yakalandı.

15- Akajans’ın Witten çıkışlı haberine göre; Osman Yıldız adındakibir Türk genci, Almanya'da evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü.

16- THA'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Güney Kıbrıs'ta faaliyet gösteren «Ermeni Halk Devrim Hareketi» Kıbrıs'taki tüm Ermenileri Türklere karşı savaşmaya çağırdı ve Rumların Asala'yı desteklemelerini istedi.

17- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; bir Fransız mahkemesi, Los Angeles'te iki bombalama olayından aranan bir Ermeni teröristin Amerika Birleşik Devletleri tarafından iadesi isteğini reddetti.

18- UPI Ajansı'nın Lizbon çıkışlı haberine göre; Portekiz'in başkenti Lizbon'da Fransız Air France ile Federal Alman Lufthansa havayolu şirketleri bürolarının bombalanmasını «Siyonist Hareket Grubu»adlı örgüt üstlendi.

19- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Temsilciler Meclisi dün gece yaptığı oturumda savunma bütçesini onayladı.1 Ekim'den başlayarak önümüzdeki mali yıl içinde Amerika BirleşikDevletleri Silahlı Kuvvetleri'nin donatımı ve yönetimi için öngörülen178 milyar dolar civarındaki bütçe kabul edildi.

20- Lübnan hükümeti, Çokuluslu Barış Gücü'nü oluşturan ABD,Fransa ve İtalya'ya resmen başvurarak Filistinli gerillaların boşaltılmasıişlemine cumartesi günü öğleden sonra başlanacağını bildirdi.

21- Basında yer alan bir habere göre; sabahtan itibaren dolarındeğer kaybı durdu.

22- Bolivya Devlet Başkanı General Guido Bildoso Calderon'un,göreve başladığından bu yana ilk kez ülkesinin politik, işveren ve işçitemsilcileriyle bir toplantı düzenlediği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

23- Akajans UBA'nın Vallerat çıkışlı haberine göre; İsviçre'ninBern kantonuna bağlı 70 nüfuslu Vallerat köyü bağımsızlığını ilan etti.

24- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'nın sağ görüşlü dergilerindin «Minute»ün Paris'teki bürosunun patlayan bomba,önemli ölçüde maddi hasara neden oldu.

25- lrak’ın Hark adasındaki İran petrol tesislerini bombaladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

26- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'da başkanlık seçimi pazartesi gününe ertelendi.

20 Ağustos 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile MGK Üyeleri Orgeneral Nurettin Ersin ve Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Hava Harp Okulu Eğitim kampında inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere askeri bir uçakla Yalova'ya gittiler. Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve beraberindekiler, daha sonra, Kara Harp Okulu öğrencileriniMenteş'teki kampta denetlemek üzere İzmir'e geçtiler.

2- Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak, Almanya'da yayınlanan haftalık «Rheiniscter Merkür» gazetesine gönderdiği bir mektupta, Türkiye'de demokrasiye dönmek için yoğun bir çaba içinde bulunulduğunu açıkladı.

3- Hububat alım ve satımını yapmakla görevlendirilen ToprakMahsulleri Ofisi'nin 1982-83 döneminde uygulayacağı fiyat farkları vebunun sonucu olarak kesin fiyatlar, Bakanlar Kurulu'nca belirlendi.Hububat ürünü destekleme alımı konusuda 25 Mayıs tarihli kararnameyle belirlenen avans fiyatları, buğday nevilerinden kilo başına 2lira, arpa nevilerinden ise 50 kuruş fiyat farkı uygulanması kararlaştırıldı. Bakanlar Kurulu, triple süperfosfat gübrenin kilosunu 20 liradan16.5 liraya düşürdü.

4- Basında yer alan bir habere göre; Hükümet, Türk tişortlarınakoyduğu ambargoyu kaldırmadığı takdirde Ortak Pazar ülkelerindenyapılan demir-çelik ithalatına yüzde 15 vergi koymaya karar verdi.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Milliyet Gazetesi'ne verdiğiözel demeçte, çeşitli uluslararası konulara ilişkin açıklamalarda bulunarak, «ASALA'nın merkezinin Kıbrıs Rum kesimine taşımasına müsaade edilirse, Kıbrıs Rum idaresinin işleyebileceği ve vahim hata buolur.» dedi.

6- 51'inci İzmir Fuarı, Ticaret Bakanı Kemal Cantürk tarafındanaçıldı. Bakan Cantürk, Fuarı açarken yaptığı konuşmada, fuarın ekonomik niteliğinin yanısıra, bölgenin sosyal yaşantısına ve turizminecanlılık getirdiğini belirterek, «Bu yıl fuar kotasını, verdiğimiz önemin işareti olarak geçen yıla göre 10 milyar dolar yükselterek 50milyon dolar olarak tesbit etmiş bulunmaktayız.» dedi.

7- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Anayasa tasarısının maddelerinin görüşülmesine devam edildi ve üç madde daha kabul edildi.

8- Dışişleri Bakanlığı, AET ile Türkiye arasında pamuk ipliği ihracatımızı belirli kısıtlamalara tabi tutari anlaşma hakkında bir açıklama yayınladı ve «Bu geçici anlaşmanın Türkiye ile topluluk arasındakialışverişlerin katma protokol uyarınca sağlanmış olan tam serbestisinihiçbir şekilde ihlal etme veya onun yerine kaim olma amacı taşımadığı da teyit ve tescil edilmiştir.» dedi.

9- Cibuti Dışişleri Bakanı Mümin Farah'ın, Türkiye'ye resmi ziyaretinin sona ermesi ile bir ortak basın bildirisi yayınlandı. Uluslararasısorunlar üzerine iki tarafın görüşbirliği içinde oldukları belirtilen bildiride, «Bakanlar, ülkeleri arasında ekonomik, teknik, bilimsel ve kültürel alanlarda işbirliğinin genişletilmesi ve güçlendirilmesi için gerekli şartların mevcudiyetini memnuniyetle kaydetmişlerdir.» dedi.

10- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Merkz Bankasıyetkililerine göre Banker Kastelli olayından sonra Merkez Bankası'nınpiyasaya çıkardığı paranın 10 milyar lirayı geçmediği bildirildi.

11- Türk-İş İcra Kurulu, Konfederasyon Genel Başkanı Şevket Yılmaz başkanlığında olağanüstü toplandı.

12- İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyeleri, anayasa taslağı konusundaki görüşlerini açıklamak üzere bir basın toplantısı düzenlediler ve toplantıda, «Taslakta, insan hakları ödün olarak görülmekte»dediler.

13- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sami Doğan, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Anayasa taslağının 84. maddesinindeğiştirilmesini istedi.

14- Dün 550 lira ile birden yükselen Cumhuriyet Ata altını, bugün 550 lira daha arttı.

15- Ankara'da İngilizce olarak yayınlanan «Daily News» gazetesi'nin bir haberinde; Federal Almanya'dan alınacak 77 adet «Leopard1-A3» tipi tankın ilkinin önümüzdeki ay hazır olacağı bildirildi.

16- Kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit, hakkındasıkıyönetim komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nce verilen mahkumiyet kararının infazının dört ay ertelenmesi yolundaki talebin reddedilmesi üzerine Ankara Kapalı Cezaevi'ne giderek teslim oldu.

17- Kapatılan MSP'nin Başkanı Necmettin Erbakan ve arkadaşlarının yargılanmalarında esas hakkındaki görüşünü açıklayan askeri savcı35 sanıktan 12'si hakkında beraat talep etti, aralarında Erbakan'ın dabulunduğu 22 sanık için ise 2 yıl ile 7 yıl arasında değişen ağır hapis cezası istedi.

18- İhtiyat zabitleri ve ihtiyat askeri memurları yasasında değişiklik yapan yasa yürürlüğe girdi.

19- Akajan's'ın bir haberine göre; Dünya Bankası tarafından Washington'da yayınlanan bir raporda, Dünya ticaretinde son üç yılda birdurgunluk olmasına karşın, Türkiye'nin ihracatının arttığı bildirildi.

20- Anadolu Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Lübnan işgalinden ötürü ABD-İsrail ilişkilerinin bir aşamada gerginleştiğini, ancak «Bağların sıklığını koruduğunu» belirtti ve İsrail'in güvenliğini desteklemekle yükümlüyüz.»dedi.

21- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Petrol İhraç EdenÜlkeler Örgütü (OPEC)'in, 4 üye ülkeden meydana gelen «Fiyat Gözlem Komitesi» toplandı ve OPEC'in petrol üretiminin günlük 18 milyon varilin altına düştüğünü belirten komite, bunun üyelerin üretimkararına uyduğunu gösterdiğini bildirdi.

22-AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Amerika Birleşik Devletleri'nin iki bombalama olayına karıştığı gerekçesiyle Fransa'dan iadesini istediği Ermeni terörist, bu ülkeden ayrılarak Güney Kıbrıs'a gitti.

23- UPI'nın Bağdat ve Tahran çıkışlı haberine göre; Irak'ın dünKhang adasında İran petrol terminallerini bombalamasından sonra,İran, misilleme olarak Irak'ın Basra'daki petrol tesislerini bombaladı.

24- FKÖ, tutsak İsrail pilotu ile kaçırılan bir İsrail askerini, Kızılhaç yetkililerine teslim etti. Ayrıca, dün çarpışmalarda ölen ve Filistinlilerin elinde bulunan dokuz İsrail askerinin cenazeleri de iade edildi.

Öte yandan, Uluslararası Barış Gücü'nde görev yapacak İtalyan,Fransız ve Amerikan askerleri Lübnan'a giderlerken, ABD Başkanı Ronald Reagan, Filistinli gerillaların Batı Beyrut'u boşaltmasına yardım etmek üzere Lübnan'a asker göndereceğini resmen açıkladı.

25- Basında yer alan bir habere göre; ekonomik bunalım içindekiYunari gazetelerinin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı ve iktidar yanlısı «To Vima», bağımsız «Kathimerini» ve muhalif «Akropolis» gazetelerinin bu konuda hükümete bildirimde bulundukları bildirildi.

21 Ağustos 1982

1- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Cumhuriyet Gazetesi muhabiriile yaptığı söyleşide, «Lübnan bunalımından sonra Orta Doğu'da yeni denge oluşumlarının bekleneceğini» belirtti.

Öte yandan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen 13. İslam ÜlkeleriDışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Nijer'in başkenti Niamey'e gitti.

2- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülen 13 maddeden12, 27, 29 ve 32. maddeleri de içeren 8'i kabul edildi, 5 madde iseKomisyon'a bir önerge ile geri verildi. Ayrıca «Düşünceyi açıklamave yayma hürriyeti» başlığı ile tasarıda yeralan 26. madde üzerindegörüşler basında yer aldı ve bu madde Komisyon'a geri verildi.

3- 1983 mali yılı bütçesinin hazırlıklarıyla ilgili çalışmalara başlandı.

4- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Tercüman Gazetesi'neverdiği demeçte, «Güçlü sendikacılığın demokrasinin teminatı olduğunu» beliterek, «Geçici dönemdeyiz. Geçici dönemin geçici rahatsızlıkları vardır. Bunları bilerek asgari müştereklerde hükümete yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama yardımcı olmak demek, haklardan feragat etmek demek değildir.» dedi.

5- Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgut İlhanAnkara'da yaptığı açıklamada, «Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu'nun ekonomik sorunlara çözüm aramak amacı ile bazı holding sahip ve temsilcileri ile yaptığı toplatının ekonominin sorunlarına çözüm getirmeyeceğini» belirtti.

6- Yol İş Federasyonu tarafından Ankara'da Anayasa semineridüzenlendi.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası, (TGS), Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu sözcüsü Şener Akyol'un sendikaları suçlayıcı nitelikteki konuşması ile ilgili olarak Danışma Meclisi Başkanı Prof. SadiIrmak ile TR TGenel Müdürü Macit Akman'a birer telgraf çekerekprotesto etti.

8- 1982-1983 öğretim yılında temel eğitim okullarında okutulacak Türkçe Türkçe ders kitapları belirlendi ve basımına başlandı.

9- AET ülkelerine yapılacak pamuk ipliği ihracatının tescile bağlanmasına ilişkin, Ticaret Bakanlığı sirküleri yayınlandı.

10- Yüksek Öğretim Kurumlarında ideolojik eylemde bulunanlarla bunlara izin verenler ve siyasi partilere üye olanların kamu görevlerinden çıkarılmasına ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Basında yer alan haberlere göre; «The Economist» dergisinin belirli kişilere gönderilen ve açıkça satılmayan «Foreign Report»adlı yayında yer alan «Ermeni teröristlerin arkasındakiler» başlıklıyazıda, Ermeni terörünü Sovyetler Birliği'nin desteklediği öne sürüldü.

12- Filistin Kurtuluş örgütü'nün 1975-76 iç savaşından bu yanayönetim altında bulundurduğu Batı Beyrut'tan ayrılmasını öngörenboşaltma planının uygulanmasına başlandı.

Yabancı ajansların haberlerine göre; plan uyarınca ilk FKÖ kafilesi Güney Kıbrıs'a hareket etti.

13- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Orta Doğu özel temsilcisi Philib Habib, Lübnan'da sağlamayı başardığı barış anlaşması nedeni ile Amerikalı senatör Charles Percy tarafından Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD TarımBakanlığı, Sovyetler Birliği'nin 30 Eylül'de bitecek olan tahıl anlaşmasının Amerikan yönetimi tarafından 1 yıl daha uzatılmasını kabulettiğini açıkladı.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD'nin Paris TicaretAtaşesi'nin özel otomobilinin altına bırakılan bir bombanın etkisiz hale getirilmesi sırasında meydana gelen patlamada 1 polis uzmanı öldü, iki polis memuru da yaralandı.

22 Ağustos 1982

1- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk Türkiye ile Nijerya arasında1979 yılında parafe edilen ticari işbirliği anlaşmasını imzalamak üzere Nijerya'ya gitti.

2- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte «Parasızlık yüzünden çiftçiyi ortada bırakmanın doğru olmadığını» belirterek, «Maliye Bakanlığı'nıngörüşüne katılmak mümkün değildir. Çiftçi parasız bırakılırsa bununacısını önümüzdeki yıl hep birlikte çekeriz. Hükümet sözünde durupaldığı hububatın parasını verecektir, bundan hiç şüphemiz yok» şeklinde konuştu.

3- Ankara'da toplanan Türkiye Din Görevlileri Federasyonu Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Genel Başkan İsmail Coşar, «YeniAnayasa tasarısının ibadet hürriyetini kısıtladığını, din eğitiminin mecburi oluşunun Anayasa'da yer almadığını» belirterek, «HazırlananAnayasada Diyanet İşleri Başkanlığı, Başbakanlığa bağlı olmaktanve Başbakan adına bir Devlet Bakanı marifetiyle yürütülmekten çıkarılıp, halkımızca doğrudan seçilmiş Devlet Başkanı'na bağlanmasınıve bu ulvi makamın politik tesirlerden uzak tutulmasını istiyoruz.»dedi.

4- SBF tarafından anayasa taslağı ile ilgili bir seminer düzenlendi.

5- Milliyet Gazetesi'nden Hasan Yılmazer'in bildirdiğine göre;TPAO tarafından Trakya'da yapılan sondajlarda, doğal gaz rezervineraslandı.

6- UBA'nın haberine göre; 12 Eylül'den bu yana 605 silah kaçakçılığı olayı ortaya çıkarıldı.

7- Bilim ve Sosyalizm yayınlarına ait 16 kitapla ilgili olarak Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nca verilen yasaklama kararının yeniden gözden geçirilmesi için yayınevi avukatı komutanlığa başvurdu.

8- Hürriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; TPAO Batman Rafinerisi dolum tesislerinde akaryakıt yolsuzluğu ortaya çıkarıldı,21 kişi gözaltına alındı.

9- Uygulanan plan uyarınca FKÖ gerillalarının 400 kadarı Ürdünve Irak'a, 1000 kişilik bir kafilenin de Tunus'a gitmek üzere Larnaka'ya hareket ettikleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

10- UPI Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'da Bihar eyaletinin başkenti Patna'da basın özgürlüğünü kısıtlayanyasayı protesto yürüyüşü düzenleyen gazetecilerle polis arasında çıkan çatışmada 180 gazeteci tutuklandı, 7 gazeteci ise yaralandı.

11- Yunanistan'da iktidar yanlısı "To Vima" gazetesi günlük yayınını durdurdu ve gazetenin haftada bir gün yayınlanacağı açıklandı.

12- AA'nın Lima çıkışlı haberine göre; Peru'da yapılan bombalısaldırılardan 68 kişi tutuklandı.

23 Ağustos 1982

1- Devlet Bakanı Sermet Refik Pasin, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Pamuk ipliği uğruna konfeksiyon sanayiinin zor duruma sokulmadığını» söyledi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtlarken, AET ile pamuk ipliği konusunda yapılan anlaşma ile ilgili olarak, «Bizim tercihimiz isabetliolmuştur» dedi.

3- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa tasarısının maddeleri üzerindeki görüşmelere devam edildi. Genel Kurul'da 16 maddegörüşüldü, bunlardan 10'u kabul edildi, 6 madde ise dikkate alınması kararlaştırılan önergelerle birlikte Komisyon'a geri verildi.

4- Danışma Meclisi Mali işler Komisyonu tarafından, «Yurt dışında çalışan işçilere emeklilik olanağı sağlanacağına» ilişkin yasaönerisi benimsenerek genel kurulda görüşülmek üzere başkanlığagönderildi.

5- Yüksek Askeri Şûra, Ankara'da olağanüstü toplanarak 19Ağustos'ta «İhtiyat Zabıtları ve İhtiyat Askeri Memurları» yasasındayapılan değişiklikten yararlanacak subay ve astsubayları tesbit etti.

6- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. İhsan Doğramacı, YÖK uygulamalarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, «Ben yıllardır özerkliğin taraftarı olduğumu bildirdim. Türk üniversitelerinin dünyanın enözerk üniversitesi olduğu görüşümde ısrar ediyorum. Şimdi atadığımızrektörlerimiz de çağdaş batılı anlamda özerkliğin birer sembolüdürler.»dedi.

7- Türk- İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte, «Derdimizi anlatmak için sayın Devlet Başkanı ile sayın Konsey Üyelerinden başka yer kalmadı gibi gözüküyor.» dedi.

8- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı OsmanÖzbek, Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, azotlu gübrede de indirim yapılmasını istedi.

9- Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Şinasi Ertan, İzmir'de yaptığı açıklamada, «Asgari ücretin insan haysiyetine yaraşır birseviyeye çıkarılması gerektiğini» söyledi.

10- Ankara Ticaret Borsası tarafından düzenlenen BorsalararasıBölgesel Toplantı, çalışmalarını tamamladı.

11- Köylüye yönelik konut ve tarımsal yapı tesisleri için verilmekte olan kredilere ilişkin esasları düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapıldı ve tarımsal işletme ve konut inşaatı kredilerinin yıllıkfaizleri yüzde 2'den yüzde 4'e, denetim, arsa alımı ve işletme kredilerinin yıllık faizlerinin ise yüzde 2'den yüzde 5'e çıkarılması öngörüldü.

12- 6. Müttefik Taktik Hava Kuvvetleri Komutanı Korg. Şerafettin Uğur görevini törenle Tümgeneral Necdet Hizel'e devretti.

13- Türkiye'deki tüm kaçakçılık olayları ile ilgili davalara bakacakolan Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi,5 heyetten oluştu.

14- Pamuk ipliğinin bazı tiplerinin ihraç fiyatı ve ülkeler itibariyle ihraç kotaları tesbit edildi.

15- 126 emniyet mensubu çeşitli yerlere atandı.

16- Orbis adlı uçan göz bankasının tıbbi koordinatörü Dr. RobertF. Munsh, «Yer yüzünde 500 milyon kişide göz hastalığının bulunduğunu» söyledi.

17- Trabzon Limanı'ndan Libya'ya koyun ihracına başlandı.

18- Altın fiyatları hafta başı borsalarının açılışında geçtiğimizhafta sonuna göre düşmeye başladı, Cumhuriyet altını da 200 liradeğer kaybetti.

19- İstanbul'da Banker Kastelli Menkul Değerler A.Ş.'nin merkezşubesi, vatandaşların' başvurularını kabul etmek üzere açıldı.

20- Türk - Amerikan Dernekleri Kurulu, hükümetin çağrılısı olarak Türkiye'ye geldi.

21- Türkiye'de sivil havacılık hizmetlerinin geliştirilmesi için Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile Dışişleri Bakanlığı arasında imzalanan, «Sivil havacılık alt yapısının geliştirilmesi projesi» Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlandı.

22- Basında yer alan bir habere göre; Kuveyt'li gıda maddeleriihracatçısı firma ve kuruluşlar, bundan böyle gıda maddelerini Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi ve Avrupa'dan almak yerine, Türkiye'den almak istediklerini bildirdiler.

23- Milliyet Gazetesi'nin bir haberinde, Güney Kıbrıs'a 1982 yılının ilk 6 ayında 214 bin yabancı turist geldiği ve bu sayının geçenyıl aynı dönemde gelen turist sayısından yüzde 24.7 oranından fazlaolduğu bildirildi.

24- ABD Savunma Bakanı Casper Weinberger'in televizyonda yaptığı açıklamada, «Orta Doğu'da tüm ülkelerin güvenliğini sağlayanbir barış planı üzerinde çalışmalar yapıldığını» bildirdiği öte yandan,yüksek düzeyde bir Suriye yetkilisinin, bir açıklama yaparak, «BatıBeyrut'tan ayrılan tüm silahlı Filistinlilerin Şam'da toplanabileceklerini» belirttiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- İtalya'da yeniden hükümeti kurmakla görevlendirilen GiovanniSpadolini, Bakanlar listesini İtalya Devlet Başkanı Sandro Pertini'yesundu.

26- UPI'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'da Hristiyan Falanjist Partisi'nin lideri 34 yaşındaki Beşir Cemayel Devlet Başkanlığı'na seçildi.

27- Peru'nun başkenti Lima'nın 575 kilometre güneydoğusundakiVilcasuaman kasabasında bir sivil muhafız karakoluna saldıran gerillaların 6 sivil muhafızı öldürdükleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24 Ağustos 1982

1- Ekonomik Kurul, ilk toplantısını, Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında Ankara'da yaptı.

2- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, 67 il valiliğine, kaymakamlıklara, ilçe jandarma bölük komutanlıklarına ve emniyet amirliklerine bir genelge göndererek, şehirlerarasında çalışan otobüs, TIR vekamyon denetimlerinin artırılmasını istedi.

3- Çalışma Bakanı Prof. Turhan Esener, Cumhuriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Tasarıda bulunmasına lüzum olmayan YüksekHakem Kurulu gibi bazı hükümlerin çıkarılacağını ve gerekli değişikliklerin yapılacağını ümit ediyorum.» dedi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa tasarısının maddeleri üzerindeki görüşmeye devam edildi ve tasarısının 5 maddesi daha kabul edildi.

5- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; DışişleriBakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Filistinliler tarafındanKıbrıs Rum kesimine bırakılan silahlarla i.lgili bir soruyu yanıtlarken,«Tehlikeli boyutlara varabilecek bir gelişmedir. Çok yakından izlemekteyiz.» dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, FransaDevlet Başkanı Francois Mitterrand'ın son televizyon konuşmasınındeğerlendirmesini yapmasını isteyen basın mensuplarına «Fazla genel tabirler kullanmış. Umarız ki, Fransız hükümeti Ermeni teröristlerkonusunda işin ciddiyetine varmış olsun.» dedi.

Büyükelçi Akıman, başka bir soru üzerine de, İran'ın, İran sınırları içinde Türk kamyonlarına yapılan saldırılara karşı kesin önlemleralınacağını bildirdiğini açıkladı.

7- Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın önümüzdeki tiyatro sezonunda yardım yapmayı kararlaştırdığı özel tiyatrolar belirlendi. Buna göre başvuran 12 tiyatrodan 8'i yapılan değerlendirme ile yardım almaya hak kazandı.

8- Türk İhracatçıları Birliği Genel Sekreteri Mecit Ataklı, basınayaptığı açıklamada, tekstilin Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, «ihracatı, hammadde olan pamuk yerine tekstil olarak yapmakistediklerini» söyledi.

9- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Türk Sanayici veİşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ali Koçman, İzmirli işadamlarıile Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu tarafından izlenecek ekonomik politika konusunda görüş alışverişinde bulundu.

10- Kuruluşunun 100. yıldönümü nedeniyle İstanbul Ticaret Odası aylık İngilizce dergi yayınlamaya başladı. Derginin ilk sayısında,Türkiye'yi ticari açıdan ele alan ve tanıtan yazılar yayınladı.

11- Türkiye İnşaat Müteahhitleri İşverenler Sendikası (TİM-Se)Genel Başkanı Sami Sarı, basına yaptığı açıklamada, «İmar affınınyeni konut üretimini artıracağını ve inşaat yapan kişilere büyük ferahlık getireceğini» söyledi.

12- Ajans UBA'nın bir haberine göre; Deniz Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı'na bu yılın ilk 8 ayında toplam 142 milyon 598 bin732 lira tutarında bağış yapıldığı öğrenildi.

13- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Kamu İktisadi teşebbüsleri (KİT)'in 1982 yılı 1 Ocak . 13 Ağustos tarihleri arasındakiilk 7.5 aylık dönemde kullandıkları merkez kaynak kredilerin toplam miktarı 18 milyar 39 milyon lira arttı.

14- Suudi Arabistan Kalkınma Fonu tarafından Türkiye'ye sağlanan 18 milyon dolar tutarındaki kredi ile ilgili anlaşma, Ankara'daimzalandı.

15- Sınai Yatırım ve Kredi Bankası'nın Dünya Bankası'ndan sağladığı 40 milyon dolar tutarındaki krediyi «Emek yoğun yatırım»yapacak girişimcilere dağıtacağı basında yer alan bir haberde bildirildi.

16- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde; geçen iki yıllıksüre içinde 3 bin 488 şirketin fesih veya tasfiye edildiği bildirildi.

17- Ankara'da bulunan Libya heyetiyle yapılan görüşmeler sonunda Libya'nın daha önce satın aldığı mallara karşılık ilk planda 100milyon dolarlık ödeme yapmayı kabul ettiğinin öğrenildiği basındayer alan bir haberde bildirildi.

18- Basında yeralan haberlere göre; altın fiyatları tekrar yükselmeye başladı ve Cumhuriyet Altını'nın fiyatı düne göre 700 lirabirden yükseldi.

19- Afgan mültecilerin Türkiye'ye taşınması işlemi 335 kişilik sonkafilenin uçakla Adana'ya getirilmesi ile tamamlandı.

20- Barış Derneği davası duruşmasında, sanık avukatları, reddihakim isteminde bulundular.

21- 2. Ordu ve Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde Ülkücü Gençlik ve Ülkü Yolu dernekleri davasında, 6 sanığın salıverilmesi mahkeme heyetince kabul edildi.

22- Sermaye Piyasası Kurulu'nda görev yapacak personelin çalışma koşullarını belirleyen yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanarak,13 Ocak'tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

23- Suriye, kendi toprakları üzerinden transit olarak Türkiye'yegelecek mallar ile geçici gelip tekrar ihraç edilecek mallar için gümrük vergisi alımında koyduğu teminat uygulamasını kaldırdı.

24- Akajans'ın Stutgart çıkışlı haberinde, bir Alman genci tarafından dövülen 44 yaşındaki bir Türk'ün, kaldırıldığı hastanede öldüğü bildirildi.

25- ABD'nin Time Dergisi, bir yazısında, «Federal Almanya'nınhemen hemen tüm bölgelerinde yabancı işçilere karşı duyulan düşmanlık hızla artıyor. Almanların büyük bir çoğunluğunun birleştikleritek konu yabancı düşmanlığı. Bu düşmanlıksa özellikle Türkler üzerinde yoğunlaşıyor.» dedi.

26- UPI'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Hughes, Dışişleri Bakanı George Shultz'un Filistinlilere «Özerk yönetim» hakkı verilmesi için Camp David anlaşmasından yararlanmayı planladığını söyledi.

27- İsrail'in Lübnan işgali sırasında ele geçirdiği bin kadar gerilladan tedhiş eylemlerine katılmadıklarını belirlediklerini serbest bırakmaya başladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

28- Yabancı Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; FKÖ gerillalarının Beyrut'u boşaltma işlemi sürerken, örgütün lideri Yaser Arafat, «Filistinlilerin hakları unutuldukça barış, güvenlik ve Orta Doğusorununa çözüm sağlanamaz.» dedi.

29- Filistinli gerillaların Batı Beyrut'tan yarı yarıya çekildiği bir sıradaİsrail işgalindeki Lübnan'da durumun yeniden gerginleştiği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

25 Ağustos 1982

1- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa tasarısının maddeleri üzerinde görüşülmeye devam edildi. Buna göre; 55, 56, 57, 58ve 59. maddeler kabul edildi, 1 madde ise Komisyona geri gönderildi.

2- Eski Başbakan Yardımcısı Turgut Özal Milliyet Gazetesi'ndenEmin Çölaşan ile yaptığı söyleşide, «Şartların uygun olması halindesiyasete atılabileceğini» söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Heyeti üyelerinden Vahit Yılmaz, Bedi Erdem ve Cemil Cahit Güneş, görevlerinden istifaettiler.

4- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz anayasa tasarı ile ilgiliolarak ANKA Ajansı'na görüşlerini açıklarken, «Umutlarının Milli Güvenlik Konseyi ve Devlet Başkanı» olduğunu belirterek, «Sendikaldüzenlemeler Anayasa'da aynen yer alırsa Türk-İş kapısına kilit vurup anahtar tesliminden başka çare kalmayacaktır.» dedi.

5- Edebiyat tarihçisi Abdülbaki Gölpınarlı İstanbul'da vefat etti.

6- Yugoslavya'nın Ohri-Struga kentinde 26-31 Ağustos tarihleriarasında yapılacak uluslararası şiir toplantılarında Türkiye'yi temsil edecek olan Necdet Evliyagil ve Kerim Aydın Erdem Yugoslavya'ya gittiler.

7- Konya, Diyarbakır, Gölcük Donanma ve Sıkıyönetim AskeriMahkemesi ile Ankara Sıkıyönetim 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'neyeni atamalar yapıldı.

8- Yeşilköy Hava Limanı'nda 1 haftadan beri bulunan ORBİSuçan göz hastanesinde, Türkiye'deki ilk göz nakli ameliyatı yapıldı.

9- «İnci Baba» adıyla tanınan Mehmet Nabi İnciler'in de bulunduğu çeşitli inşaat firmaları temsilcisi 13 kişi, Kahramanmaraş küçüksanayi sitesi ikinci kısım inşaatı ihalesine hile karıştırdıkları iddiasıyla yargılandıkları Kahramanmaraş Birinci Asliye Ceza Mahkemesi'nceserbest bırakıldılar.

10- Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Francois de Testa görev süresinin sona ermesi nedeniyle ayrılmadan önce Günaydın Gazetesimuhabirine yaptığı açıklamada, «Ermenistan diye yeni bir yer kurulsa,dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan Ermenilerden biraraya gideceklerin sayısı iki elin 10 parmağını bile geçmez. Kaldı ki Sovyetler Birliği'nde Ermenistan mevcut. Ermeniler kendilerine vatan arıyorsa, Sovyetler Birliği'ne gitsinler.» şeklinde konuştu.

11- Orta Afrika ülkelerinden Nijer'in başkenti Niamey'de düzenlenen İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısında bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen terörizm konusunda «Lübnan'ınErmeni teröristler için bir eğitim alanı ve faaliyetlerinin başlangıç noktası olmasının üzüntü verici olduğunu ve buna son verilmesi gerektiğini» söyledi.

12- KTFD Başkanı Rauf Denktaş Beyrut'tan ayrılan «FKÖ gerillalarıtarafından Kıbrıs Rum kesimine getirildiği söylenen silahların adadançıkartılması konusunda Amerika Büyükelçiliği'nce güvence verildiğini»söyledi.

13- Filistinli gerillaların tahliye operasyonunu denetlemekte olançokuluslu Barış Gücü kuvvetlerine 800 Amerikan deniz piyadesi ile500 İtalyan piyadesinin katıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi. Öte yandan Suriye ile İsrail askerlerinin Beyrut-Şam karayoluüzerinde çatışmaya giriştikleri Beyrut Radyosu tarafından bildirildi.

14- UPI Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantin'de ekonominin kötüye gitmesi üzerine 7 hafta önce göreve getirilenMaliye Bakanı Jose Dagnino Pastore ile Merkez Bankası Genel Müdürü Demingo Cavallo istifa ettiler.

15- Polonya'da ilaç yokluğu, hastanelerdeki koşulların kötüye gitmesi ve hastaların ücretsiz muayene olmak için günlerce kuyruklarda beklemelerinin ülkedeki doktorları güç durumda bıraktığı, AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberinde bildirildi.

16- UPI Ajansı'nın Pasadena çıkışlı haberine göre; ABD Federalajansları, önemli bir askeri fotoğraf bilgisayarının yasa dışı yollardanSovyetler Birliği'ne satıldığının anlaşıldığını açıkladılar.

26 Ağustos 1982

1- Büyük Taarruz'un 60. yıldönümü Afyon'da ve Kocatepe'deyapılan törenlerle kutlandı.

2- Devlet Başkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral KenanEvren ile Milli Güvenlik Konseyi üyelerinin Büyük Taarruz'un yıldönümü dolayısıyla Afyon ve Kütahya'ya yapacağı ziyaretlerin hava şartları dolayısıyla iptal edildiği Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından açıklandı.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Ankara'da yapılan Ekonomik Kurul toplantısında Başbakan Bülend Ulusu'ya bankerler hakkında bilgi sundu.

4- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, Türkiye'de 1013 hakim ve 557 de savcı açığı olduğunubildirdi.

İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, son beş yıl içinde 5 bin 316 sosyal konutun dağıtıldığını, geri kalmış yörelerdeki halk ve memura da 4 bin 582 konutunverildiğini söyledi.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, anayasa tasarısının maddeleri üzerindeki görüşmeye devam edildi ve tasarının 10 maddesidaha kabul edildi. Bu arada tasarıda yer almadığı halde verilen birönergenin kabulü üzerine korunmaya muhtaç çocuklarla ilgili bir yenimadde de tasarıya eklendi.

6- İçişleri Bakanlığı 7 ilin valisini merkeze aldı, 8 ile yeni valiatadı, 7 ilin valisi arasında da yer değişikliği yaptı.

7- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu, Osman Özbekbaşkanlığında Danışma Meclisi üyelerinden bir grupla birlikte Başbakan Bülend Ulusu'yu ziyaret ederek, tarım sektörünün son günlerdeki durumunu anlattılar.

8- Basında yer alan bir habere göre; Türk-İş İcra Kurulu, Konfederasyon Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ın başkanlığında yaptığı toplantıda anayasa tasarısında çalışma hayatıyla ilgili olarak yer alan maddeler konusunda değerlendirme yapmaya başladı.

9- TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı İsmail Kulaksızoğlu, yeni anayasa tasarısına ilişkin olarak Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Devlete bir yandan doğal kaynakların aranmasında öncelik hakkı tanınırken, öte yandan devlet çıkarılacak yasayla, aramada özel sektörü teşvik etmek zorunda bırakılmaktadır.» dedi.

10- Türkiye'de ilk kez kurulan «İstanbul Deniz Ticaret Odası»nınilk Meclis Başkanlığı'na, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı, emekli oramiral Celal Eyiceoğlu seçildi.

11- Bakanlar Kurulu kararı ile görevlendirilen 1 Nolu MenkulKıymetler Kurulu, tasfiye halindeki Banker Kastelli'nin İstanbul Bahçekapı Şubesinde mevduat sertifikası veya tahvil almış olanların işlemlerine başladı.

12- Türk Dış Ticaret Bankası ile Türk Ekonomi Bankası, sermayesini 4 milyar liraya yükseltti.

13- Türkiye İş Bankası'nın 58'nci kuruluş yıldönümü törenlerlekutlandı.

14- Bankerler aracılığıyla tahvil pazarlayan şirketlerin tahvillerininana para ve faiz ödemelerini yürütücek olan bankalar açıklandı.

15- ABD'deki Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Ülkü Ulgur ve beraberindeki temsilciler Ankara'da temaslarına başladılar.

16- Apocular olarak tanınan yasa dışı PKK örgütünün Suruç Grubu sanıklarından üç kişi tahliye edildi.

17- Adana'nın Karataş ilçesi Yunusoğlu köyünde Nakşibendi ayini yaptıkları belirlenen 14 kişi tutuklandı.

18- Niyer'de İslam Konferansı Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in, İslam Konferansı Genel SekreteriChatti, Tunus, İran, Pakistan ve Irak Dışişleri Bakanlarıyla temaslardabulunduğu bildirildi.

19- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Kıbrıs TürkFedere Devleti Başkanı Rauf Denktaş, Gazete'ye yaptığı açıklamada,«Ermenilerin Rum kesiminde birtakım faaliyetlerde bulunduklarına ilişkin ,elimizde kesin ve ciddi bilgiler bulunuyor.» dedi.

20- Times Gazetesi'nin bir haberine göre; Yunan Hükümeti, ABD'nin Türkiye'ye karşı Yunanistan'a güvence vermesi isteminden vazgeçti.

21- Merkezi Brüksel'de bulunan «Monde Selection» Kalite Yarışmaları Enstitüsü'nün bu yıl Londra'da yaptığı yarışmada, Türkiye'deüretilen bir yağ altın madalya kazandı.

22- Almanya'nın haftalık dergilerinden «Quick»in bu haftaki sayısında, «Almanya'da yeni bir dalga» adı altında başlanan yazı dizisinin ilkinde, «Alman gençleri arasında Neo-Nazi akımının gittikçeyayılmakta olduğu» belirtildi ve «Yabancı düşmanlığının esas olarakbu güçlerce körüklendiği» vurgulandı.

23- Lübnan'ın yeni Cumhurbaşkanı 35 yaşındaki Beşir Cemayel,Fransız Nouvel Observatuer dergisininin bir muhabirinin, Cumhurbaşkanı seçilmeden önce sorularına verdiği yanıtta, «Hiçbir zaman birHristiyan devleti kurmayı istemedik.» dedi.

24- İsrail Savunma Bakanı Ariel Sharon'un, Lübnan'ın Mısır'dansonra İsrail'le anlaşma imzalayacak ikinci ülke olacağını açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail SavunmaBakanı Ariel Sharon, New York'taki «İsrail'e yardım Örgütü» temsilcilerinin daveti üzerine, dün gece Amerika'ya gitti ve havaalanındayaptığı açıklamada, «FKÖ'nün Beyrut'tan tahliye operasyonunun 3Eylül'de bitirileceğini» söyledi.

26- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'nın terörörgütlerinden «Doğrudan Eylem»in kurucusu ve lideri olan Jean MarcRoullian adlı terörist polis yetkililerine gönderdiği bir mektupta, teslim olmaya hazır olduğunu bildirdi.

27- Yabancı ajansların bildirdiğine göre; Kızılhaç'ın kontrolunda185 yaralı Filistinli gerilla Beyrut'tan Kıbrıs Rum kesimine ve Yunanistan'a doğru yola çıktı.

28- DPI Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır'da EnverSedat'ın öldürülmesinden sonra güvenlik sebebiyle gözaltına alınmışbulunan 244 kişi daha serbest bırakıldı.

29- Polonya Havayollarına ait bir uçağı Münih'e kaçıran havakorsanları, yolcuları serbest bırakarak teslim oldular.

30- AP Ajansı'nın Montevideo çıkışlı haberine göre; Uruguay Dışişleri Bakanı Estanislao Valdes Otero, dün yaptığı açıklamada, görevini bırakacağını söyledi.

31- Basında yer alan bir habere göre; dün çeşitli borsalarda onsu394 dolara kadar düşen altın fiyatları yeniden tırmanışa geçerek onsu416 dolara kadar yükseldi.

27 Ağustos 1982

1- Türk Silahlı Kuvvetlerinden kadrosuzluk nedeniyle emekliolan general ve albaylar için Kara Kuvvetleri Komutanlığı sinema salonunda bir tören düzenlendi. Törende bir konuşma yapan DevletBaşkanı Orgeneral Kenan Evren, «Emekli olanların bundan sonra kendilerini yurt hizmetine adamalarını» isteyerek, «Silahlı Kuvvetler'inkendisini yenilemesi, arkadan gelenlere kadro açılması için buna katlanmak zorundayız. Bugün sizlere yarın bizlere bu sıra gelecektir.»dedi.

2- Kanada Askeri Ataşesi Atilla Altıkat'ın Ermeni teröristlerce şehit edilmesi üzerine bir mesaj yayınlayan Devlet Başkanı OrgeneralKenan Evren, «Bütün insanlık aleminin ve sorumlu devletlerin, insanlık için bir leke teşkil eden bu aşağılık yöntemin uluslararası alandaserbestçe yerleşmesini önlemelerinde ortak yarar ve zaruret vardır.Bunun büyük öncelikli bir sorun haline geldiğinin biran evvel idrakedilmesinin zamanı çoktan gelmiştir» dedi ve Türk milletine başsağlığı diledi.

3- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile Başbakan BülendUlusu, hükümetin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Türk-AmerikanDernekleri temsilcilerini ayrı ayrı kabul ettiler.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmesine devam edilen 1982 Anayasa taslağının 64, 74, 75 ve 77. maddeleri kabul edildi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu, «Kültür ve TurizmBakanlığı özel tiyatrolara yapılacak yardımlara ait yönetmelik»te gerekli değişikliklerin yapılarak, durumları yönetmeliğe uygun olmayanözel tiyatrolara da devlet yardımı sağlanacağını açıkladı.

6- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında «İstanbul İhtiyarlık Sigortası'nda emeklilik işlemiiçin işçilerden rüşvet alan bir şebekenin ortaya çıkarıldığını» açıkladı.

7- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman düzenlediği haftalık basın toplantısında, «Ermeni tedhiş örgütü Asala'nınKıbrıs Rum kesiminde barındırjlmasının Rum yönetimi için büyük birhata olacağını» bildirerek, «Türkiye'nin henüz resmi bir açıklama yapma safhasına gelmediğini, ancak durumun yakından takip edildiğini»söyledi.

8- Yüksek Öğretim Kurulu tarafından Tıp Fakültelerinin dekanlıklarına yapılan atamalar basında yer aldı.

9- 12 ilin Emniyet Müdürü ile illerin sorunlarını görüşmek üzere İzmir'de yapılan toplantıda bir konuşma yapan Emniyet Genel Müdürü Fahri Görgülü «Polisin amacı insan vurmak değildir, ama dışarıdan gelen güçler varsa ve silahla karşılık veriyorsa bundan başka yapılacak şey yoktur. Bu amaçla son çıkan Çevik Kuvvet Kanunu'ylaoluşturulan özel timler sürekli olarak eğitilecektir.» dedi.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası Merkez Yönetim Kurulu tarafındanyapılan açıklamada 1982 anayasa taslağının «Özgür haberciliğin sınırlarınıalabildiğince daralttığı» belirtildi.

11- İstanbul Defterdarlığı ve İstanbul Ticaret Odası 1981 yılı kazançları üzerinden yüksek vergi ödeyen mükellefleri, İTO salonundadüzenlenen bir törenle ödüllendirdi.

12- Tercüman Gazetesi'nde «Anayasa Tasarısı ve Yürütme» konulu bir açık oturum yayınlandı.

13- Türkiye'nin Kanada Askeri Ataşesi Atilla Altıkat uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit oldu. Kanada Basın Ajansı'na telefon edenbir kişi olayın sorumluluğunu «Ermeni Soykırımının Adaleti» adlı örgütün üslendiğini bildirdi.

14- 4. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi üyeliğine atanan hakim yüzbaşı Metin Karadayı ile Merkez Komutanlığı disiplin subaylığına atanan hakim üsteğmen F. Şener Gülseren'in kararları Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- Kamu kurum ve kuruluşlarının yurt dışında sürekli görevlendirileceği personelin yabancı dil bilgisini tespit yönetmeliği, ResmiGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; İsrail Savunma Bakanı Ariel Sharon ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'layaptığı görüşmeden sonraki açıklamasında «İşgal altındaki Gazze veBatı Şeria'da bir Filistin Devleti kurulmasına hiçbirzaman izin vermeyeceklerini» söyledi.

17- Yabancı ajansların Salermo çıkışlı haberlerine göre; İtalya'nın Salermo kenti yakınlarında iki askeri araca yapılan saldırıda birpolis öldü, 6 kişi de yaralandı, saldırıyı «Kızıl Tugaylar» adlı yasadışıörgüt üslendi.

18- ANKA Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; ArjantinDevlet Başkanı General Dignone 6 yıl önce askeri rejimin iş başınagelmesiyle faaliyetleri yasaklanan siyasi partilerin yeniden kurulmasına izin verdi.

19- Yabancı ajansların Santiago çıkışlı haberlerine göre; Şili Devlet Başkanı General Augusto Pinochet «Hükümetinin istifa etmesini»istedi .

20- AA'nın Zamboanga çıkışlı haberine göre; Filipinler'in güneyindeki Jolo adasındaki hükümet kuvvetleri ile müslüman gerillalararasında çıkan çatışmada 21 kişi öldü.

28 Ağustos 1982

1- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa tasarısının maddeleri üzerindeki görüşmelere devam edildi ve tasarının 5 maddesi daha kabul edildi.

2- Danışma Meclisi, yeni yasama yılının, 1 Eylül 1982 yerine Anayasa görüşmelerinin sona ereceği tarihte başlamasını kararlaştırdı.

3- Danışma Meclisi İstanbul Üyesi Profesör Feridun Ergin, Danışma Meclisi üyeliğinden istifa etti.

4- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı İhsan Doğramacı, İzmir'debasına yaptığı açıklamada, üniversitelerin özerk olduğunu vurgulayarak, «Biz üniversitelerin işine karışmayız. Ancak bize hoca gönderinderlerse, yardımcı oluruz.» dedi.

5- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bugüne kadar 66 milyar lira tutarında hububat alımı yaptığı, bunun 52 milyar liralık bölümünün üreticiye ödendiği TMO Genel Müdürü Halit Çeken tarafından açıklandı.

6- Türkiye Ermenileri Patriği Şinork Kalustyan, Milli GüvenlikKonseyi Üyesi ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ile Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken'e gönderdiği telgrafta, «Devletimiz dış temsilciliklerine bugüne kadar yönelik menfurcinayetlerden sonra bugün de şanlı Türk Ordusunun mensubu kıymetlibir subayımızı alçakça katletmek cüretini gösteren insanlık dışı ve Allahsız katillerin işlediği cinayet tüm Türkiye Ermenilerini her zamankigibi büyük bir mateme garketmiştir.» dedi.

7- ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu üst düzey yetkilisiCumhuriyetçi Parti Milletvekili Edward J. Derwinski, İstanbul'un üstdüzey yetkilileriyle bir dizi görüşmeler yapmak üzere uçakla ABD'denİstanbul'a geldi. Derwinski, havaalanında yaptığı açıklamada, «Bu fanatik Ermeni gruplarını Avrupa'daki terörist gruplar gibi bir BaaderMainhor, bir Kızıl Tugaylar gibi toplumu, toplum yaşamının medeniyeti rahatsız eden ve bunları yok etmek için elinden geleni yapan birgrup olarak nitelendiriyorum.» dedi.

8- Basında yer alan bir habere göre; dün 1400 lira birden artan ve 17 bin 200 liraya kadar işlem gören Cumhuriyet altını bugün 1200 lira birden düştü ve 16 bin liraya kadar işlem gördü.

9- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'e bir mesaj gönderen KanadaDışişleri Bakanı Marc Macguigan, «Kanada, elindeki bütün imkanlarıkullanarak bu alçakça olayın faillerini bulup cezalandırmak azmindedir.» dedi.

10- Ermeniler tarafından şehit edilen Hava Kurmay Albay AtillaAltıkat'ın katillerini bulmak için Kanada polisi Amerikan güvenlikgüçleri ile işbirliği yapmaya başladı.

11- Basında yer alan bir habere göre; Almanya'da Karlsruhe şehriyakınlarındaki Blankenloch kasabasında, 20 yaşında Lokman Deligözadındaki bir Türk genci üzerine mazot dökerek kendini yakmak istedi.

12- Yunanistan içişleri Bakan Yardımcısı Stathis Panayulis istifaetti.

13- İsveç Adalet Bakanlığı'nın üç yetkilisinin Asala tarafından«Ayakkabıcılar Çetesi»nin serbest bırakılması için tehdit edildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- UPI Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; İspanya Başbakanı Leopoldo Calvo Sotelo, parlamentoyu feshederek, erken seçimegitmek kararı aldı.

15- Beyrut'tan 6 gün önce Kıbrıs bandıralı gemiyle ayrılan 1000kadar FKÖ gerillası, Tunus'un Biserte Limanı'na vardı.

16-El Salvador'un başkenti San Salvador'un 56 kilometre doğusundaki Vicente eyaletinde hükümet birlikleri ile gerillalar arasında meydana gelen çatışmalarda 15 gerilla ile 7 askerin öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

29 Ağustos 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve MGK üyeleri kuvvet komutanları Afyon'a gittiler. Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Afyon'da halka hitaben yaptığı konuşmada, yurt dışında Ermeniteröristlerce öldürülen diplomatlarımız ve askeri ataşemizle ilgili olarak «Bundan sonra Türk devleti Türk milleti gerekli mukabil tedbirleri almakta kendisini serbest görecektir.» dedi. Orgeneral Evren konuşmasında «Dış güçlerin ülkeyi zayıflatmak için çaba harcadıklarınıda» belirterek, «Bizim Radyo ile TKP'nin Sesi» radyolarından bazı demeç örnekleri verdi.

2- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda 11 günden bu yana 86 madde görüşüldü, 66 madde kabul edildi, 20 madde ise yeniden düzenlenmek üzere Komisyon'a geri gönderildi.

3- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu UBA'ya yaptığı açıklamada, «Yatırımı çok iyi bir şekilde planlayarak yapmak gereklidir. Aksi halde enflasyon tercih edilmiş olur. Enflasyonla yapılan yatırımların ülkemizde sosyal ve gelir dağılımı bakımından dengesizlikler doğurduğunu gördük. İstikrar içinde bir yatırım düşünmek lazırn» dedi.

4- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi Ermeniterörünü destekleyici yayınlar yapan Kanada Televizyonunu protestoamacıyla Milletlerarası Basın Birliği ile Kanada Gazeteciler Cemiyeti'ne gönderdiği mesajda «Dünya basın ve yayın organları hür dünyayıtehdit eden ölüm tacirlerinin karşısına birlik halinde çıkmalıdırlar. Bilinmelidir ki insanlıktan nasibini alamamış bu teröristler hür dünyadüşmanıdırlar.» dedi.

5- Balkan Tıp Birliği'nin 17. Kongresi'ne katılacak Prof. Dr. Hikmet Altuğ başkanlığındaki Türk heyeti Sofya'ya gitti.

6- Hacettepe Üniversitesi hastanesinde bir bölümde meydana gelen yangında 8 hasta öldü.

7- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Çalışma Ataşesi olarakgittiği Suudi Arabistan'dan 1 milyon Suudi Arabistan Riyali kredi alanbir Çalışma Bakanlığı memuru Van'a tayin edildi.

8- Kanada Başbakanı Pierre Elliot Trudeau Türkiye'nin KanadaAskeri Ataşesi Atilla Altıkat'ın Ermeni teröristlerce şehit edilmesi üzerine Büyükelçi Özdemir Benler'e gönderdiği mesajda, olaydan duyduğu üzüntüyü belirterek, «Kanada hükümetinin cinayetin faillerini bulup mahkum etmek için elinden geleni yapacağı hususunda size teminatvermek isterim» dedi.

9- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Fransa BaşbakanıFrançois Mitterrand'ın Yunanistan'ı ziyaretinden önce AFP'ye verdiğidemeçte, «Ülkesi ile Fransa arasındaki ilişkilerin bundan mükemmelolamayacağını, Kıbrıs sorununun uluslararası bir sorun olduğunu ikiülkenin' de Orta Doğu konusundaki görüşlerinin aynı olduğunu» belirtti ve Türkiye ile ilgili olarak da «Türkiye'den hiçbir talebimiz yoktur. Biz sadece ilişkilerimizin dostane olmasını istiyoruz.» dedi.

10- Yabancı ajansların haberlerine göre; Batı Beyrut'tan Filistinligerillaların ayrılmasından' sonra kentteki yönetimin Lübnanlı solcu müslümanların eline geçtikleri bildirildi. Öte yandan Suriye'ye giden Filistin Halk Kurtuluş Cephesi lideri George Habbaş, yaptığı açıklamada«Arap halkı Filistinli ve Lübnanlı kardeşleri İsrail tarafından katledilirken, ABD'ye petrol akıtmayı sürdüren ve paralarını ABD bankalarınayatıran liderlerine yapacaklarını artık iyi biliyorlar. Bundan sonra Arapdünyası deprem üstüne deprem geçirecektir.» dedi.

11- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt «Sosyal-Liberal»koalisyonu ile ilgili olarak, TV'de yaptığı konuşmada, «Koalisyon durumunun ortaya konduğu kadar kötü olmadığını, ancak kendisinin istediği şekilde de olmadığını» söyledi.

12- İran ile Irak arasındaki çarpışmalar sürerken, Tahran'dan yapılan resmi bir açıklamada, «Kerkük'teki Irak petrol tesislerinin bombalandığı» bildirildi.

Öte yandan İran'ın resmi haber ajansı IRNA, «Kasr-ı Şirin, Sumarve Zeynelkus civarındaki Irak birliklerinin açılan ateş sonucu püskürtüldüğünü» açıkladı. Bağdat'ta yayınlanan bildirilerde ise son saldırılarda 1 Iraklının hayatını kaybettiği, 9 kişininyaralandığı ve 12 İranaskerinin öldürüldüğü belirtildi.

13- AA'nın Kazablanka çıkışlı haberine göre; Fas Kralı Hasan, ArapDışişleri Bakanlığı Konferansı'nı açarken yaptığı konuşmada, «TümArap ülkelerinin aralarındaki birlik eksikliği yüzünden İsrail'in haksızve utanç verici Lübnan işgaline katkıda bulunduklarını» söyledi.

14- Fransa'da uluslararası terörizme bağlı yabancı uyruklu üç teröristin yakalandığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı tarafından kamuoyuna açıklandı.

15- İran'da dini lider Ayetullah Humeyni aleyhinde komplo hazırmakla suçlanan İran'ın eski Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade'nin yargılanmasına Tahran'daki Evin Hapishanesi'nde devam edildi.

16- Polonya Başpiskoposu Joseph Glemp bir bildiri yayınlayarak,31 Ağustos'ta Dayanışma Sendikası'nın ikinci yıldönümünde halkın sakin olmasını istedi.

30 Ağustos 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Türkiye'nin her türlü tehlikeligelişmelere karşı güçlü olmak zorunda olduğunu» belirterek, «İnsanlık tarihi boyunca hür ve bağımsız yaşamış bulunan nice devletler veimparatorluklar kuran ve devlet olmanın onuruna, millet olmanın haysiyetine, vatan sevgisine ve kutsal değerlerin yüceliğine erişmiş olanbüyük Türk milleti, bugüne kadar içerden ve dışardan karşılaştığı her türlü tehdit ve tehlikeleri bu özellikleri ile bertaraf etmiş ve varlığınıkorumasını bilmiştir. Bundan sonra da böyle olacak ve tarih Türkmilleti için ebediyyen devam edecektir, »dedi.

2- 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 60. yıldönümü tüm yurtta, Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlandı.

Zafer Bayramı nedeniyle Anıtkabir'de düzenlenen törene katılanDevlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Anıtkabir özel defterine yazdığı yazıda, «Yüce Türk milleti her zaman olduğu gibi, bugün kurduğun cumhuriyetin, koyduğun ilkelerin ve gerçekleştirdiğin inkılaplarınetrafında sımsıkı kenetlenerek tek bir yürek ve ses halinde hedef gösterdiğin yolda inanç ve azimle yürümektedir.» dedi.

Öte yandan Şehir Hipodromunda da bir geçit töreni düzenlendi.

3- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile MGK üyeleri kuvvet komutanları, Kara Harp Okulu'ndan 1981-1982 yılı sonunda mezun olan teğmenlerin diploma törenlerine katıldılar.

4- Türk Tabipler Birliği tarafından anayasa tasarısı ile ilgili olarak yayınlanan bildiride, «Tasarıya egemen olan kısıtlayıcı ve sınırlayıcıyaklaşımın birey ve toplum sağlığına olumsuz etkileri kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır.» denildi.

5- Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına bir yazılı açıklamayapan Başkan Burhan Felek «Basının geleceğinin son günlerde bazıekonomik ve politik sorular nedeniyle tekrar güncel hale geldiğini»belirterek «Basın sorunlarının takipçisi olarak basın konseyi oluşturulması çağrısında» bulundu.

6- Hacettepe Üniversitesi hastanesinde meydana gelen yangınnedeniyle gözaltına alınan 5 görevli nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

7- 30 Ağustos 1982 itibariyle açıklanan resmi kurlara göre, 1 Amerikan dolarının döviz alışı 170.90, döviz satışı 174,32, efektif alışı170.90, efektif satışı 176.03 lira, 1 Batı Alman markının döviz alışı69.95, döviz satışı 71.35, efektif alışı 69.35, efektif satışı 72.05 lira,1 İngiliz sterlininin döviz alışı 299.76, döviz satışı 305.76, efektifalışı 299.67, efektif satışı 308.75 lira oldu.

8- Bir süre önce yurt dışından İstanbul'a getirilen THKP-C militanı Hacı Özdemir polis soruşturması tamamlanarak Sıkıyönetim Savcılığı'na sevkedildi.

9- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İsrail SavunmaBakanı Ariel Sharon Londra'da yayınlanan Times gazetesine verdiğidemeçte, «Batı Şeria'da hiçbir zaman bir Filistin devletinin kurulmasına izin vermeyeceklerini» açıkladı.

10- Yabancı ajansların haberlerine göre; Filistin Kurtuluş Örgütülideri Yaser Arafat Beyrut'tan bir Yunan bandıralı gemi ile ayrıldı.Arafat Beyrut'tan ayrılmadan önce Lübnan halkına yayınladığı mesajda, «Saldırganların ister hoşuna gitsin, ister gitmesin bu topraklar daima Arap kalacaktır.» dedi.

11- AA'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak Askeri Komutanlığı, Irak Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçakların Basra Körfezi'ndeki İran'ın ana petrol terminalinin bulunduğu Harg adasını yeniden bombaladığını bildirdi.

12- AA'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; Siyonist lideri ve Dünya Siyonist Kongresi Başkanı Nahum Goldman öldü.

13- Film sanatçısı İngrid Bergman öldü.

31 Ağustos 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile MGK üyeleri kuvvet komutanları İstanbul'a giderek Hava ve Deniz Harp Okullarındadüzenlenen diploma törenlerine katıldılar.

2- Devlet Bakanı Sermet Pasin Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, AET'nin' Türk mallarına koyduğu kısıtlamayla ilgili olarak, «Bütün kartlarımı masanın üzerine koyacağım. Ortak Pazar'a üye olmayaaday bir ülke olarak diğer ülkelerden değişik ve daha iyi muamelegörmemiz gerekmektedir. Karşılıklı güvene dayanan görüşmelerle sonuca varabileceğimizi umuyorum. Ama tahditler devam ederse o zaman bizim de karşılık vermemizden başka çıkar yol yoktur.» dedi.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında İsrail Savunma Bakanı Şaron'un bir yabancı gazeteyeTürkiye konusunda verdiği demeçle ilgili bir soruyu yanıtlarken, «ikiülke arasında strateji konsepti bakımından farklılık vardır. Türkiye'ninstrateji anlayışı bellidir. Eğer İsrail bölgede gerçek bir barış istiyorsakendisine düşeni yaparak bunu göstermelidir.» dedi.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Uluslararası Para Fonu(IMF) ile Dünya Bankası'nın 2-10 Eylül tarihleri arasında Kanada'nınToronto şehrinde yapılacak yıllık olağan toplantılarına katılmak üzereİstanbul'dan Kanada'ya gitti.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa tasarısının görüşülmesine devam edildi ve genel seçimlerin 5 yılda bir yapılmasını daiçeren 19 maddeden 12'si kabul edildi.

6- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Milli Güvenlik Konseyi tarafından işçilere yüzde 70 oranında avans verilmesine ilişkin kararlarınyürürlüğe girdiği tarihteki ücretleri esas alınarak hesaplanması gerektiğini hükme bağladı.

7- Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kira sözleşmesi süresince yakıt giderlerindeki değişikliklerin kiracı ve kiralayan yönlerinden alacak veborç oluşturmayacağı kararını aldı.

8- Yargıtay 2. Ceza Dairesi, İstiklal Marşı'nı elde sigara ve laubali hareketlerle dinlemenin Türk Ceza Kanunu'nun 14. maddesini ilgilendirdiği ve buna göre 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceği sonucuna vardı.

9- Anayasa Komisyonu Başkanı Şener Akyol Milliyet Gazetesimuhabirinin sorularını cevaplandırırken, anayasada özgürlüklerin kısıtlanması ile ilgili olarak, «Bu anayasa ile özgürlükleri kısıtlananlarözgürlüklerinin kısıtlanmasına müstehak olanlardır. Milletin özgürlüğükısıtlanmamıştır. Milletin ayağına dolananların özgürlükleri kısıtlanmıştır.» dedi.

10- Maliye Bakanlığı, 1 Eylül tarihinden geçerli olmak üzere tüccar ,esnaf ve benzeri kimselerin faturalarına bandrol yapıştırma ya dabu faturaları vergi dairelerinde mühürletme zorunluluğunu kaldırdı.

11- Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Devrimi Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen «Büyük Zafer ve Sonuçlan» konulu sempozyumİstanbul'da yapıldı.

12- Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Nail Güreli İstanbul'dayaptığı açıklamada, «Gazeteciler Cemiyeti'nce bir Basın Konseyi kurulması yolunda yapılan çağrıyı olumlu karşıladıklarını» belirtti.

13- «Yeni bir Cumhuriyet İçin» adlı kitabında «Yayın yoluylakomünizmi övme» suçundan İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan yazar Yalçın Küçük için, askeri savcı iki yıl hapis cezası istedi.

14- Türkiye ile Federal Almanya arasında mevcut, «Federal Almanya'da çalışan Türk işçilerinin Türk ekonomisine mesleki bakımdanintibaklarını teşvik için kurulmuş olan Türk - Federal Alman ortak çalışma grubunun 9. dönem toplantısı» Ankara'da başladı.

15- Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) doğrudan doğruya Başbakanlığa bağlanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

16- UPI Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine-göre; Washington'dakiözel ve resmi temaslarını tamamlayan İsrail Savunma Bakanı Ariel Şaron ülkesine döndü.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; Polonya'da DayanışmaSendikası'nın kuruluşunun ikinci yıldönümünde 4 kentte düzenlenengösterilerde silahlı çatışma çıktı, çok sayıda kişi tutuklandı.

18- Yabancı ajansların Beyrut çıkışlı haberlerine göre; İsrail ve Suriye arasında Beyrut üzerinde çıkan hava savaşında bir Suriye uçağıdüşürüldü, pilotlardan biri öldü, diğeri de yaralandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106