12.7.1982
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1982

1 Temmuz 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu Pendik Tersanesi'nin açılışı sırasındayaptığı konuşmada, «Hükümetimizin denizcilik alanındaki temel politikası, Türk gemi inşa sanayiinin, Türk deniz ticaret filosunun ve denizticaretinin birarada ve birbirini destekler şekilde geliştirilmesidir. Tersane kuracak olanlara devlet, altyapı kolaylıkları sağlamakta, özel birfon ile (Gisat Fonu) ve reeskont kredileri ile desteklemekte ve ithalolunan makine teçhizata gümrük muafiyeti tanımaktadır.» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu istanbul Valiliğinde işadamı VehbiKoç, Nejat Eczacıbaşı ve istanbul Cumhuriyet Savcısı Ömer Aluçoğluile ayrı ayrı görüştü.

3- Devlet memurlarının, memur emeklilerinin, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının, yasama organı ve hükümet üyelerinin ayaktatedavileri nedeniyle yapılacak sağlık hizmetleri giderlerine yüzde 20oranmında katılmalarını öngören' yasa tasarısı maddesi Danışma MeclisiBütçe Plan Komisyonu'nda reddedildi.

4- Anne katili Turan Bircan hakkındaki ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda benimsendi.

5- Fransa, Hollanda, İsveç, Norveç, ve Danimarka Hükümetlerinin Türkiye'yi Avrupa Konseyi İnsan Haklan Komisyonu'na şikayetetmek hususunda ortak kararlarını başkentlerinde resmen açıkladıkları,basındaki haberlerde bildirildi.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nazmi Akıman, «Beş ülkenin Türkiye'yi şikayet amacıyla AvruPa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu'na müracaat ettiklerini biz deduyduk. Henüz Avrupa Komisyonu'ndan bize resmi bir bilgi intikal etmiş değildir. Bu yapıldığında müracaatın mahiyetini inceleyeceğiz. Ozaman Türkiye gerekeni yapacaktır.» dedi.

6- Askeri Yargıtay Başsavcılığı Kahramanmaraş Olayları davasıkararı üzerindeki çalışmalarını tamamladı ve 21 idam kararından biriile hapis cezalarından bazılarının bozulması istendi.

7- Yurt dışından Türkiye'ye izinli gelecek vatandaşlarımızın dikkat etmeleri gereken konularla ilgili olarak yapılan, Çalışma Bakanlığı açıklaması basındaki haberlerde yer aldı.

8- İstanbul 1. Ordu Sıkıyönetim Savcılığı'na atanan Hakim Kd.Albay Hanefi Öncül, Hakim Kd. Albay Süleyman Takkeci'den görevidevraldı.

9- Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 56. yıldönümü törenlerlekutlandı.

10- Karabük ve iskenderun Demir - Çelik Fabrikalarında üretilen

kok yan ürünlerine yüzde 6 ile 12 arasında zam yapıldı.

11- YSE'nin 17. kuruluş yıldönümü kutlandı.

12- Güvenlik kuvvetlerince izmir'de son 2 ay içinde yapılan dizioperasyon sonunda yasa dışı Türkiye Komünist Partisi - Marksist - Leninist - TİKKO (TKP/ML - TİKKO) adlı örgütün 2'si kadın toplam 7militanı yakalandı.

13- THA'nın haberine göre; Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bağımsız bir Kürdistan devleti kurmak maksadıyla eyleme giriştikleri iddiasıyla Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu AskeriMahkemesi'nde yargılanan Rızgari ve Ala Rızgari örgütüne mensup209 sanıktan 93'üne 2 ile 32 yıl arasında değişen ağır hapis cezalarıverildi.

14- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Türk ve Alman heyetleri arasında Bonn'da yapılan görüşmeler sonunda Federal Almanya'yayük getirip götürenlerle bu ülkeden transit geçen Türk TIR ve kamyonlarından ücret alınmamasına karar verildi.

15- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; iran, Federal Almanyaile arasındaki diplomatik ilişkilerini sınırlandırdığını açıkladı.

16- Arjantin'de emekli General Reyneldo Bignono and içerek Devlet Başkanlığı görevine başladı.

17- AA'nın Guatemala City çıkışlı haberine göre; Guatemala Cumhurbaşkanı Efrain Rios Mont, «Ülkede sıkıyönetim ilan ettiğini, rejimi

devirmeye çalışan solcu gerilla kuvvetlerine karşı büyük bir saldırıyagirişileceğini» açıkladı.

18- İtalyan Havayollarına ait bir yolcu uçağını Bangkok'a kaçıranSri Lankalı hava korsanı, isteklerinin kabul edilmesi üzerine rehineleriserbest bıraktı. Tayland hükümeti de hava korsanına ülkeden çıkış izni verdi.

2 Temmuz 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile MGK üyeleri Kara»Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun ile birlikte Anıtkabir'de Muhafız Bölüğü kışlainşaatının yerini saptamak için bir inceleme yaptılar.

2- Milli Güvenlik Konseyi Disiplin Mahkemeleri Kanunu'nun 13.ve 52. maddelerinin değiştirilmesine ilişkin yasa ile anayasanın halkoyuna sunulması için hazırlanacak oy verme kütüklerinin düzenlenmesine ilişkin yasaları kabul etti.

3- Başbakan Bülend Ulusu Çerkezköy Organize Sanayi tesislerinde incelemelerde bulunurken bankerlerle ilgili olarak «Bu hadiselerkontrol mekanizmasının hataya düşmesinden meydana gelmiştir. Kontrol mekanizması süratle geliştirilerek bu gibi durumlara izin verilmeyecektir. Banka sisteminde faizlerin yeni baştan ehemmiyetle ele alınması ortaya çıkmaktadır.» dedi.

4- İşçi Sorunları Komisyonu toplantısında bir konuşma yapanÇalışma Bakanı Turhan Esener, «Kıdem tazminatı tavanının dondurulmayacağım zannettiğini» söyledi.

5- THA'nın haberine göre; Danışma Meclisi Anayasa KomisyonuBaşkanı Orhan Aldıkaçtı Anayasa çalışmalarıyla ilgili haber ve yorumların gerçekle ilgisi bulunmadığını belirterek, «Anayasa taslağının 5Temmuz'da bitirilebileceği konusunda kimseye taahhüt vermedim» dedî.

6- Koç Holding, Eczacıbaşı Yatırım Holding, OYAK Yatırım Holding ve Yatırım Finansman kuruluşları yöneticilerinin yurt dışına çıkışlarına Maliye Bakanlığı Hazine Genel Müdürlüğü'nce konulantahdit kaldırıldı.

7- Türkiye iş Bankası'nca sermayesinin 40 milyon liradan 30 milyar liraya yükseltilmesi sebebiyle çıkarılan 29 milyar 960 milyon liradeğerindeki hisse senetleri borsa kotuna alındı.

8- ODTÜ'de Amerikalı heykel sanatçısı Rolf VVestphal'ın yaptığıanıt Mimarlık Fakültesi önünde törenle açıldı.

9- Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin ilk mezunları düzenlenenbir törenle diplomalarını aldılar ve yemin ettiler.

10- Resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen DünyaBankası Başkan Yardımcısı Ernest Stern, düzenlediği basın toplantısında «Türkiye'nin uyguladığı ekonomik programın dünya ekonomisindeki olumsuz gelişmelere rağmen enflasyonun düşürülmesinde, ihraIcat artışında ve kapasite kullanımının yükselmesinde başarılı sonuçlarverdiğini» söyledi.

11- KTFD hükümeti, Kıbrıs'taki İsrail diplomatlarının Türk kesimine girişlerini ikinci bir emre kadar yasaklama kararı aldı.

12- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; israil DışişleriBakanlığı'ndan bir yetkilinin açıklamasında, «Lübnan'da yakalananTürk ve Ermeni teröristler ile bunlarla ilgili her türlü belgenin Türkhükümetince resmen istendiği» doğrulandı ve «Gerekli bilgilerin önümüzdeki günlerde gönderilebileceği» belirtildi.

13- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan Hükümeti'nin 39 bakanı Başbakan Papandreu'ya istifalarını sundular.

Başbakan Papandreu da yaptığı açıklamada, «Devlet Başkanı Karamanlis'ten daha önce 52 bakanlıktan oluşan yeni bir hükümet kurmakiçin yetki aldığını ve yeni hükümetinin birinci amacının ekonomik istikrar olduğunu» söyledi.

14- Kıbrıs Rum lideri Kipriyanu Atina'daki temaslarından sonraLefkoşe'ye döndüğünde verdiği demeçte, «Atina'daki görüşmelerinişbirliği havası içinde gerçekleştiğini ve önemli kararlar alındığını»söyledi.

15- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Lübnanlı Müslümanların lideri Velid Canbolat israil tarafından kuşatılan Beyrut'tayaptığı açıklamada, «İsrail işgalinin Lübnan'daki müslüman etkinliğinsonu olduğunu» belirterek «FKÖ'nün işi artık bitmiştir.» dedi.

16- AP Ajansı'nın Bahreyn çıkışlı haberine göre; İran'ın dini lideriAyetullah Humeyni'nin Ninyazd Eyaleti temsilcisi Ayetullah Daddikicuma namazı sırasında uğradığı bombalı saldırıda öldü.

3 Temmuz 1982

1- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Devlet Bakanı ilhan Öztrak,Maliye Bakanı Kaya Erdem, Gümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer'denoluşan bir komisyon tarafından hazırlanan bankerlerle ilgili kararnamenin son şeklini aldığı, basındaki haberlerde yer aldı.

2- Çalışma Bakanı Turhan Esener başkanlığında toplanan İşçi Sorunları Komisyonu'nda kıdem tazminatı yasa değişiklikleri görüşüldü.

3- Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Yücel Akıncı Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye'de yem sorununun çözümlenmesiyle ulusal gelire 1 milyar dolarlık katkı sağlanabileceğini» söyedi.

4- Tarihi Beyoğlu Postahanesi yeniden onarıldı ve hizmete açıldı.

5- Kaçakçılık suçlarına Ankara, Çankırı, Kastamonu İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı 4 Numaralı Askeri Mahkemesi'nin bakacağına ilişkin Milli Savunma Bakanlığı tebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

6- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Atina yakınlarındaki Megalo Pefko bölgesinde askeri eğitimleri izledikten sonra yaptığıkonuşmada Türk - Yunan ilişkilerine de değindi ve «Ankara ile diyalogun başlayabileceğini, ancak bunun moratoryum çerçevesinde olacağını» söyledi.

7- ANKA Ajansı'nın haberine göre; ingiltere'de Sosyal DemokratParti'nin başkanlığı için yapılan seçimleri Roy Jenkins kazandı.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; iran, sınır yakınında bulunan Mehran, Soner ve Neft Sehr kasabalarından Irak ordusunun tamamen çekildiğini doğruladı.

9- DPI Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantin'deFalkland yenilgisini araştırmak için bir savaş komisyonu kuruldu.

10- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; israil Zırhlıbirlikleri Hristiyanların denetimindeki Doğu Beyrut'a girdiler ve Batı

Beyrut'a gıda ve yakıt ikmali sağlayan yeşil hat üzerindeki giriş - Çıkışnoktalarını kapattılar.

11- Suudi Haber Ajansı tarafından verilen bir haberde, FilistinKurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat'ın, Lübnan'daki durum karşısındaİslam Konferansı'na zirve çağrısında bulunduğu bildirildi.

4 Temmuz 1982

1- Pendik Tersanesi'ni hizmete açmak üzere istanbul'da bulunanBaşbakan Bülend Ulusu Ankara'ya döndü.

2- Prof. Tahir Taner Vakfı'nca «Hukuki Eser Yazma Yarışması»düzenlendi.

3- İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerindenProf. Dr. Faruk Kadri Timurtaş İstanbul'da vefat etti.

4- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; iran'danFederal Almanya'ya giden iran'daki Azeri Türklerinin dini lideri Ayetullah Şeriatmedari'nin oğlu Hasan Şeriatmedari, «iran'da durumuniyice kritikleşmesi üzerine Avrupa'ya gitmem tavsiye edildi. ÇünküAyetullah Şeriatmedari'nin şahsını ve aile fertlerini hedef alan kanlısaldırılar tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Kimse hayatından emin değildi.» dedi.

5- UBA'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; ABD yönetimi, SovyetlerBirliği ile Batı Avrupa arasında yürütülen Sibirya - Avrupa doğal gazboru hattı projesinden sonra, şimdi de Sovyetler Birliği ile Jaonyaarasındaki bir enerji projesi için gerekli teknoloji ve malzeme .satışına ambargo koydu.

6- Yabancı ajansların Tel Aviv çıkışlı haberine göre; FilistinKurtuluş Örgütü Başkanı Yaser Arafat, imzaladığı bir anlaşmayla FKÖlider ve gerillaların israil kuşatması altındaki Batı Beyrut'u boşaltmalarını kabul etti.

7- AP Ajansı'nın Santa Domingo çıkışlı haberine göre; OrtaAmerika'da Karayip Denizi'nde bir ada olan Dominik Cumhuriyeti'ninDevlet Başkanı Antonio Guzman kendi silahının yanlışlıkla ateş almasısonucu öldü. Yerine geçici olarak yardımcısı Jacoba Majluta atandı.

8- UPI Ajansı'nın Mexico City çıkışlı haberine göre; Meksika'da7 partinin katıldığı başkanlık seçimleri yapıldı.

9- AP Ajansı'nın California çıkışlı haberine göre; Uzay MekiğiColombia dördüncü ve son deneme uçuşunu tamamlayarak EdvvardHava Üssü'ne döndü.

5 Temmuz 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu «Uluslararası içme Suyu ve Hıfzısıhha10. yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, «1980 yılı sonu itibariyleülkemizde içme suyu ve kullanma suyu olarak kişi başına yılda yaklaşık 36 metreküp su tüketilmiştir ki bu çok düşük bir miktardır.» dedi.Ulusu, «Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, 10 yıl münasebetiylebütün dünya ülkelerine yapacağı teknik yardım için ülkemizi pilotülke olarak teklif ettiğini, hükümetimizinde bu isteği memnuniyetlekarşıladığını» belirterek, «Dünyada her yıl yaşları 5'in altında olanyaklaşık 15 milyon çocuk kifayetsiz içme suyu sebebiyle ölmektedir.»dedi.

2- Bakanlar Kurulu Dünya Bankası tarafından sağlanan ve 28Mayıs 1982 tarihinde imzalanan 304 milyon 500 ABD doları tutarındakiüçüncü yapısal uyum kredisi ile ilgili ikraz anlaşmasını onayladı.

3- Okuma - yazma seferberliğinin başarıyla sonuçlandığını belirten Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, «Yurdumuzda okuma - yazmaoranı geçtiğimiz yıl yüzde 69 idi. Okuma - yazma seferberliğine nüfusumuzun yaklaşık yüzde dördü katıldı. İlk üç dönem sonunda bunlardan yüzde 3'ü başarı sağladı ve toplumumuzdaki okur - yazar olmayaryların oranı yüzde 31'den yüzde 28'e düştü.» dedi.

4- Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kesinleşmeyen hükümlerin kanunyararına bozulmasının isten'emeyeceğini karara bağladı.

5- Devlet istatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner, yaptığı açıklamada Türkiye'nin 1982 mayıs ayı ihracatının 414.468.000 dolara ulaştığını bildirdi.

6- Milli Prodüktivite Merkezi'nin düzenlediği «Eğiticilerin EğitimSemineri» Bolu'nun Gölköy tesislerinde başladı. Seminerin açış konuşmasını yapan MPM Başkanı Kaya Özdemir, «Ne çeşit olurlarsaolsunlar eğitim olgusunun bulunmadığı bir toplum mevcut değildir.Ayrıca eğitim dinamik bir süreç olma özelliğini taşır, içinde bulunduğutoplumdaki değişme ve gelişmeler doğrultusunda yeniden şekillenir.»dedi.

7- İngiliz yaş meyve sebze ihracatçıları heyeti- ile Odalar Birliğiyöneticileri arasında yapılan toplantıda konuşan Odalar Birliği Yöne-

tim Kurulu Başkanı Mehmet Yazar, «Avrupa'nın yaş meyve ve sebzede kalitenin yarfısıra ambalaja da önem verdiğini» belirtti.

8- Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından Lozan Anlaşmasına imza atan ülkelerin yetkililerine gönderilen bir mektupta,Yunan yönetiminin Batı Trakya'deki soydaşlarımıza uyguladıkları baskıanlatılarak «Durum daha vahim hal almadan Lozan andlaşmasının işlerhale getirilmesi ve andlaşma prosedürü çerçevesinde meseleye hal çaresi bulunması» istendi.

9- Türk ordusunun iskenderun'a girişinin 44. yıldönümü İskenderun'da törenlerle kutlandı.

10- Nasrettin Hoca şenlikleri Konya'nın Akşehir ilçesinde başladı.

11- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve yürütme kurulu üyeleri haklarında «Hükümetin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif etmek»iddiasıyla açılan davaya İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 NumaralıAskeri Mahkemesi'nde başlandı.

12- Ajansların Kopenhag çıkışlı haberlerine göre; Türkiye'de insan haklarının ihlal edilmekte olduğu iddiasıyla Avrupa İnsan' HaklarıKomisyonu'na başvuran beş ülkeden Danimarka, aynı haklara saygıgöstermediği gerekçesiyle bir Türk vatandaşı tarafından insan HaklarıKomisyonu'na şikayet edildi.

13- Ajansların Beyrut çıkışlı haberlerine göre; İsrail işgal birliklerinin bütün ikmal yollarını kapaması üzerine Beyrut'un batı kesiminde yaşayan Müslüman kesiminin açlık ve susuzlukla karşı karşıyakaldığı yetkililerce bildirildi,

Öte yandan Ürdün'ün isteği üzerine toplanan BM Güvenlik Konseyi israil'in Lübnan'da sivil halkın haklarına saygı duyması ve şiddethareketlerinden kaçınmasını öngören bir karar tasarısını ittifak ilekabul etti.

14- Yabancı ajansların Bağdat çıkışlı haberlerine göre; Irak hükümeti, İran ve Irak'ta bulunan mukaddes yerlerin her iki ülkenin ziyaretçilerine açık tutulmasını teklif etti.

15- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in 6-10 Ey-

lül tarihleri arasında Bağdat'ta yapılacak olan Bağlantısızlar Konferansı'na katılması için yaptığı daveti kabul etti.

16- AP Ajansı'nın Mexico City çıkışlı haberine göre; Meksika DevletBaşkanlığına seçildiği ilk sayımlara göre belirlenen De Le Madrid,«Amacının ülkesinin demokratik gelişmesini hızlandırmak, halkın refahını eşit düzeyde yükseltmek olduğunu» söyledi.

6 Temmuz 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu beşinci beş yıllık kalkınma planı hazırlık çalışmaları nedeniyle yayınladığı genelgede, «Türkiye ekonomikkalkınma hızını sağlıklı bir ekonomik ve sosyal yapı içinde yenidenyüzde 7'lere çıkartmak zorundadır.» dedi.

2- Adalet Bakanı Cevdet Menteş Tercüman Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «İsviçre'ye kaçan Cevher Özden'in yurda dönüp borçlarını ödemesi halinde tutuklanmaması konusunda kararname çıkartılmasıile ilgili bir çalışma bulunmadığını» söyledi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut yaptığı açıklamada, «Renkli televizyon üretimi ihtiyacı karşılamaz ise yurt dışındanTV ithal edileceğini» belirterek, «Tespit edilen fiyatlar üzerinden satışyapan firmaların bakanlığa bildirilmesini» istedi.

4- Köy Kalkınma Kooperatifleri 2. Gıda Maddeleri Sergisi Kooperatifler Genel Müdürlüğü binasında açıldı.

Serginin açış konuşmasını yapan Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney, Kooperatifçilik 12 Eylül. Harekatı'ndan sonra derlenip toparlanmıştır ve her geçen gün biraz daha gelişmektedir.» dedi.

5- Bir rahatsızlığından Londra'da ameliyat edilen Dışişleri Bakanıilter Türkmen yurda döndü.

6- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, şehir ve kasabalarda elektrik enerjisi dağıtımının belediyelerden alınarak TEK'e devrini öngörenve enerji üretimi sahasını TEK'le birlikte diğer KiT'lere ve tüzel kişiliğehaiz ticari şirketlere açan yasa tasarısı kabul edildi.

7- Çalışma Bakanlığı'nda biraraya gelen Türk - iş yöneticileriylehükümet temsilcileri arasında asgari ücret ile kıdem tazminatı konusunda bir görüş birliğine varılamadı.

8- İçişleri Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti'nin iç ve dış güvenliğialeyhinde faaliyette bulundukları gerekçesiyle haklarında soruşturmaaçılan Metin Denizmen ile Hüsnü Peköz adlı kişilerin yurda dönüşsüresini 2 Ağustos tarihine kadar uzattı.

9- İstanbul ve Göreme'deki bazı tarihi yapıt ve yörelerin restorasyonu ve korunması amacıyla UNESCO tarafından 78 milyon dolarlık bir kampanya açılması kararlaştırıldı.

10- 1978 yılından bu yana Azot Sanayii Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Yücel Özden istifa etti.

11- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Diyarbakır'a bağlıYeniköy Sondaj Sahası'nda açtığı bir kuyuda petrol çıktı.

12- Kapatılan CHP eski Genel Başkanı Bülend Ecevit Hollanda Televizyonu ile Alman Der Speigel Dergileri'nde yayınlanan iki ayrı demeci nedeniyle iki ay 27 gün hapis cezasına çarptırıldı.

13- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davanın tutuklu sanıklarındanSadi Somuncuoğlu ile Yaşar Okuyan duruşma sonunda tahliye edildiler.

14- UBA'nın bir haberinde, çeşitli suçlardan sanık toplam 7 bin662 kişinin yurt içinde ve yurt dışında arandığı bildirildi.

15- Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle özel tiyatrolara yapılacakdevlet yardımının esaslarını belirleyen yönetmelik Resmi Gazete'deyayınlandı.

16- Yabancı ajansların haberine göre; ABD'nin, Lübnan'da oluşturulacak bir barış gücüne asker göndermeye hazır olduğu Beyaz Saray Basın Sözcüsü Larry Speakes tarafından açıklandı.

17- UPI Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nde Aeroflot yolcu uçağının kalkış sırasında düşmesi sonucu çoksayıda kişi öldü.

7 Temmuz 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi, bankaların televizyonda yayınlananreklamlarının kaldırılmasını gönderilen bir talimatla istedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, bankerler eliyle pazarlanmış mevdu-,at sertifikaları ve tahviller konusunda hükümetin saptandığı önlemleriaçıkladı. Ulusu, «Mevduat sertifikalarına yüzde 28 faiz uygulanacağını,isteyen alacaklıların vadesi gelmiş mevduat sertifikalarının karşılığınıalabileceğini» söyledi.

Ulusu ,tahvil kaşılığı bankerlere para yatırmış olan yurttaşlarındurumunu anlatırken de «Tahvillerin vadesinde ödenmeleri dışındasoruna henüz kesin bir çözüm getirmiş değildir, bu konudaki çalışmalar aynı duyarlılık içinde sürdürülmektedir.» dedi.

3- Adalet Bakanı Cevdet Menteş AA'ya yaptığı açıklamada, «Banker Kastelli olarak bilin'en Cevher Özden'in yurttaşlıktan çıkarılabileceğini» söyledi.

4- Toplum polisinin lağvedilmesini ve yerine polis çevik kuvvetbirimleri adıyla yeni bir örgüt kurulmasını öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Askeri Yargıtay, Askeri Yargıtay Başsavcılığı, Sıkıyönetim Komutanlıkları askeri mahkemeleri ve askeri savcılıklarında görevlendirilen hakim, cumhuriyet savcısı ve yardımcılarının' not ve sicillerininyeniden düzenlenmesine ilişkin yönetmelik yürürlüğe girdi.

6- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nce alınan bir kararda, aynı işyerinde ayrı sendikalarca yapılan toplu sözleşmeler arasında farklılıklarınsendikal hukuku zedeleyici nitelikte olduğu görüşü savunularak «Birişyerlerinde aynı anda eş düzeyde 2 ayrı sözleşme bağıtlanamaz.» denildi.

7- Yüksek Hakem Kurulu, Teksif Sendikası'na bağlı 31 bin işçiyikapsayan toplu iş sözleşmelerini bağıtladı.

8- Tercüman Gazetesi'nde Başbakan Yardımcısı Turgut Özal ilebanka ve bankerlerle ilgili bir söyleşi yayınlandı.

9- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ürdün Veliahdı Prens Hasan Ankara'ya geldi .

10- Basında yer alan haberlere göre; bu yıl ODTÜ'den 1278 öğrenci, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden de 203 öğrenci mezun oldu.

11- Milliyet Gazetesi'nin kurucusu Ali Naci Karacan ölümünün 27.yılında kabri basında anıldı.

12- SEKA, kağıt fiyatlarına yüzde 3 ile 20 oranında zam yaptı.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yapılan Akıncılar Derneği davasında Mehmet Tezel, MustafaBeştepe, Yılmaz Yardımcı ile Hamza Sus tahliye edildi.

14- İsrail askeri yetkilileri ile İsrail Dışişleri Bakanlığı Türkiye bölümü başkanı Lübnan'da ele geçirilen FKÖ üyeleri arasında bulunanTürk teröristlerin kimlik soruşturmasının sürdürüldüğünü açıkladı.

15- Avrupa Parlamentosu, Federal Alman Muhafazakar Parlamenter Uwe Von Hassel'in hazırladığı .Türkiye raporu üzerindeki görüşmeleri tamamladı ve raporun' yarın oylanacağı belirtildi.

16- UPI Ajansı'nın Melun çıkışlı haberine göre; Fransa'nın Melunkasabasında ,artan mali sıkıntıları ve borçları nedeniyle 4 kişilik biraile topluca intihar etti.

17- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Savunma BakanıAlbay Muhammed Salimi yaptığı açıklamada, «Süper güçlerin muhalefetine karşın, Irak topraklarına girmek, siyonist saldırganlarla savaşmak kadar kaçınılmaz olmuştur.» dedi.

8 Temmuz 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Kara Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Nurettin Ersin Kayseri Hava İndirme Tugayı'na Devlet Başkanı adına törenle sancak verdi.

2- Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak tarafından basına yapılan açıklamada, Genel Kurul'un bugüne kadar 106 yasa tasarısı ile18 yasa teklifini kabul ettiği bildirildi.

3- Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Sağlık Bakanı Dr. Refik Saydam'ın ölümünün 40. yılı dolayısıyla düzenlenen sergi, Danışma MeclisiBaşkanı Sadi Irmak tarafından törenle açıldı.

4- Jandarmanın teşkilat görev ve yetkilerine ilişkin kanun tasarısıDanışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Danışma Meclisi, gündemindeki tasarı ve teklifleri görüştükten sonra 2 Ağustos tarihine kadar tatile girdi.

6- Afganistan'dan Pakistan'a sığınan Türk soylu göçmenlerinTürkiye'ye kabulü ve iskanı hakkındaki yasa uygulamasına ilişkin konularla bu yasa uyarınca oluşturulan komisyonların çalışma, şekil veşartları bir yönetmelikle düzenlendi.'

7- Başbakan Bülend Ulusu'nun resmi konuğu olarak Türkiye'debulunan Ürdün Veliaht Prensi Hasan Bin Tallal istanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, Orta Doğu'daki savaş ile Türk - Ürdün ilişkilerikonusunda görüşlerini açıkladı ve «İsrail'in bölgede fiili bir durumyarattığını belirterek, «İsrail'in amacı salt FKÖ'yü yıkmak değildir.Bölgede yeni bir harita yapmaktır.» dedi.

8- AA'nın haberine göre; Sermaye Piyasası Kurulu, hisse senedive tahvil gibi menkul kıymetlerini daha önce halka arzetmiş bulunanortaklıkların esas sözleşmelerini 31 Aralık 1982 tarihine kadar Sermaye Piyasası Kanunu'na uygun şekilde değiştirmeleri gerektiğinibildirdi.

9- Türkiye Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı -Mehmet Yazar, «Hiçbir ülkede bir ekonomik bunalımdan rahatlıkla çıkmanın mümkün olmadığını» savunarak, «Ekonomik sistemi sağlıklı bir biçimdeişletecek kısa ve uzun vadeli önlemlerin biran önce alınmasını» istedi.

10- Batıkent'te 480 konutun temeli Ankara Belediye Başkanı Süleyman Önder tarafından törenle atıldı.

11- Ortaklarından 3 milyar lira dolayında para topladığı öne sürülen Yağmur Ticaret Kollektif Şirketi sahibi Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nın gıyabi tutuklama kararı üzerine yakalanarak cezaevine konuldu.

12- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, öldürme, gasp olaylarından sanık Türkiye. Halk Kurtuluş Partisi Cephesi/Halkın Devrimci öncüleriadlı yasa dışı örgütün 16 elemanının deniz yoluyla kaçarken yakalandığı bildirildi.

13- Bölge idare Mahkemeleri, idare mahkemeleri ve vergi mahkemelerinin idari işleri ile kalem hizmetlerinin yürütülmsi usul veesaslarına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

14- Avrupa Parlamentosu, Türkiye raportörü Von Hassel'in hazırladığı «Türkiye'deki siyasal durum» konulu raporu azınlıklarla ilgilimaddenin' çıkarılmasından sonra, kabul etti.

15- Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Fahir Alaçam ile Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuannis Kapsis moratoryum konusu ile ilgiliolarak iki kez görüşmelerde bulundular.

16- Akajans'ın Viyana çıkışlı haberine göre; isviçre'den sonraAvusturya'nın da Türk vatandaşlarına vize uygulamak için çalışmalaryaptığı yolundaki haberler, Avusturya İçişleri Bakanlığı yetkililerinceyalanlandı.

17- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev tarafından,ABD Başkanı Ronald Reagan'a gönderilen mesajda, «ABD yönetiminin ve Orta Doğu'daki temsilcisinin İsrail'in soykırıma yönelik saldırganlığına arka çıkmaması» istendiği, Sovyet resmi haber ajansı TASStarafından bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD yönetimi müttefiklerine uluslararası deniz hukuku anlaşmasını imzalamayacaklarını bildirdi ve durum ingiltere, Fransa, Batı Almanya ve Japonya'yailetildi.

19- Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ile Güney Kore arasındaiki haftadan beri sürdürülen dokuma sanayi ürünleri ile ilgili görüşmelerin çıkmaza girdiği, iki tarafın eylül ayına kadar toplantılara ara

vermeyi kararlaştırdıkları ANKA Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberinde ':bildirildi.

20- Yabancı ajansların haberlerine göre; Sovyetler Birliği, ABD Jambargosuna rağmen Batı Avrupa'ya doğal gaz nakledecek boru hattının zamanında tamamlanması için gereken önlemlerin alınmakta ol- :düğünü açıkladı.

21- THA'nın Madrid çıkışlı haberinde; ispanya Başbakanı LeopoldoCalve Sotelo'nun iktidardaki Demokratik Merkez Birliği Partisi başkanlığından istifa ettiği bildirildi.

22- Yabancı ajansların haberlerine göre; Guatemala'da asker kılığına girmiş bir grup gerilla, ülkenin kuzeybatısındaki bir köye saldırarak 19 kişiyi öldürdü.

9 Temmuz 1982

1- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay AA'ya yaptığı' açıklamada, «1982 yılının ilk altı ayında devlet hastahanelerineve çeşitli sağlık kuruluşlarına 454 uzman, 544 de pratisyen hekim,atandığını» söyledi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, «Türkiye'nin Irak ve Suriye hududuna 35 bin kişilikbir kuvvet yığdığı» yolundaki haberler yalanlandı.

3- Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığına Doç. Dr. Feridun Gökırmakatandı.

4- Üniversitelerarası Kurul, İstanbul'da, İstanbul ÜniversitesiRektörü ve Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Cem'i Demiroğlu'nun başkanlığında toplandı.

5- ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Robert Strausz - Hupe, TercümanGazetesi'ne verdiği demeçte «Türkiye'nin Orta Doğu ülkeleri ile ekonomik ilişkilerini arttırmasını takdirle karşılıyoruz. Siyasal ilişkiler konusunda ise, yüzyıllardır Orta Doğu'da bulunmuş olan Türkiye'ye neyapması gerektiğini söylemek bize düşmez. Eminiz ki Türkiye Orta Doğu ile olan siyasi ilişkilerinde avantaj ve dezavantajların neler olabileceğini bizden çok iyi değerlendirmektedir.» dedi.

6- «Ölümünün 40. yılında Dr. Refik Saydam'ın sağlık ve sosyalyardım anlayışının bugünkü önemi» konusunda Ankara Tıp Fakültesi'nde bir sempozyum düzenlendi.

7- Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Cüneyt Gökçer, geçen ayBulgaristanda yapılan ve 47 ülke sanatçılarının katıldığı «UluslararasıTiyatro Festivalinin», Türkiye açısından çok yararlı geçtiğini söyledi.

8- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı güvenlik kuvvetlerince, sahte evrak düzenleyerek akaryakıt kaçakçılığı yapan 5 kişi tutuklandı.

9- Hürriyet Gazetesi'nde, Türkiye'den kaçarak FKÖ kamplarındaeğitim gören yasa dışı kuruluş üyesi teröristlerin adları yayınlandı.

10- Tasfiyelerine karar verilmiş bazı bankerler için ilgili mahkemenezdinde Menkul Kıymetler Kurulu teşkili hakkındaki karar ResmiGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- THA'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Kıbrıs'ın Rum kesiminde Agrotur'daki İngiliz üssünde görevli bir Kıbrıslı Türk casusluk yaptığı iddiasıyla bir Rum mahkemesi tarafından iki yıl hapsemahkum edildi.

12- AA'nın California çıkışlı haberine göre; yasaların kendisineverdiği yetkiyi kullanan ABD Başkanı Ronald Reagan', bu hafta sonunda başlayacak demiryolu grevini 60 gün süreyle erteledi.

13- UPI Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya SilahlıKuvvetler gazetesi, Kızıl Tugaylar örgürü ile Dayanışma Sendikası'nınaşırı kanadı arasında ilişki bulunduğunu öne sürdü.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; Hint Okyanusu'ndakiMauritius Parlamentosu 1200 mil uzaktaki ingiliz sömürgesi DiegoGarcia Adası'nın kendisine ait olduğunu ilan etti.

10 Temmuz 1982

1- Kayseri Hava indirme Tugayı'na MGK üyesi ve Kara KuvvetleriKomutanı Orgeneral Nurettin Ersin tarafından törenle sancak verildi.

2- ANKA Ajansı'nın Oslo çıkışlı haberine göre; Norveç radyosuna bir demeç veren Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, yeni anayasa ile ilgili temel ilkeleri açıklarken, «Bir sistem getirmeye çalıştık. Yani bu sistem muvacehesinde kimse kalkıp artıkdiyemeyecek ki, 'Ben istediğimi yaparım'. Benim kanaatime göre eskiden de söylemezlerdi ama söylüyorlardı. Şimdi daha sıkı görünenbir sistem meydana getirmeye çalıştık hürriyetler bahsinde. Ama öylebasın hürriyetinin sınırlanması falan söz konusu değil» dedi.

Aldıkaçtı, grev ve lokavtın da anayasal bir hak olduğunu ve anayasada yer aldığını belirtti.

3- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, Sümerbank, Etibankve Makine Kimya Endüstrisi Kurumu işçilerinin süresi 1982 yılındasona eren toplu iş sözleşmelerinin yenilenerek yürürlüğe konduğunuaçıkladı.

4- Milliyet, Tercüman, Cumhuriyet, Hürriyet Gazeteleri ile Hürriyet Haber Ajansı'nın toplu iş sözleşmeleri Yüksek Hakem Kurulu'ndatamamlandı.

5- Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanan bir tebliğde,menkul kıymetlerini daha önce halka arzetmiş bulunan ortaklıklarınesas sözleşmelerini 31 Aralık 1982 tarihine kadar Sermaye PiyasasıKanunu'na uygun olarak değiştirmeleri gerektiği» bildirildi.

6- Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yazar, songünlerde finansman kesiminde ortaya çıkan olumsuz gelişmelerdenders alınması gerektiğini belirterek, «Hakkaniyet ve meşruiyet çizgisidışına çıkanları mazur görmeye ve göstermeye imkan yoktur. Hürteşebbüs olarak bu gibi faaliyetleri asla tasvip etmediğimizi bir keredaha vurgulamak isterim.» dedi.

7- Yol - Koop'un 3. kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da birbasın toplantısı düzenleyen Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Özçelik,«Toplumumuzun ve ekonomimizin son günlerde ve haftalarda geçirdiği ağır bunalım, artık izlenen ekonomik politikanın iflas ettiğinin;belirgin bir kanıtıdır.» dedi.

8- Türk interpolü, israil Interpolü'ne bir telsiz çekerek, FKÖkamplarında Türk teröristlerin olup olmadığını sordu.

9-- Tütünbank'ın 500 milyon lira olan sermayesi 6 milyar lirayaçıkarıldı.

10- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Banker Kastelli, BİMTAŞ,MENTAŞ adlı bankerlik kuruluşlarının tasfiyesine yönelinmesindensonraki hafta içinde Merkez Bankası tarafından piyasaya 52 milyarlira para sürüldüğü belirlendi.

11- TÜMOSAN'a ait Konya Motor Fabrikası'nda dün'çıkan yangında tesislerin test bölümü yandı.

12- Anıt - Kabir Müzesi'ni ziyaret edenlerden ücret alınmasınailişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

13- İstanbul'da .temaslarını sürdüren Ürdün Veliaht Prensi HasanBin Tallal'a Boğaziçi Üniversitesi'nce, «Fahri Doktorluk» unvanı verildi.

14- AP Ajansı'nın Birleşmiş Milletler çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde iran _ Irak savaşı konusunun görüşülmesi sırasında söz alan bir İran'lı diplomat, «Konsey'in 22 aylıksavaşı sona erdirme çabalarını boykot ettiklerini» belirtti.

15- AA'nin Birleşmiş Milletler çıkışlı haberine göre; BirleşmişMilletler Genel Kurulu'nun silahsızlanma özel konferansı sona erdi.

16- UPI Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; ArjantinKara Kuvvetleri Komutanı General Nikolaides «Falkland adaları sorunundaki görüş ayrılıkları nedeniyle yönetimden uzaklaşan hava ve deniz kuvvetleri komutanlarıyla yaptıkları görüşmeler sonunda, bu ikikuvvet komutanının' yeniden cuntaya döneceklerini» söyledi.

17- AA'nın Roma çıkışlı haberine göre; italyan Başbakanı Spadolini'nin 5 partiden oluşan koalisyon hükümeti, yeni ekonomik tedbirler konusunda senatodan güvenoyu aldı.

18- ABD'de Miami - San Diego seferini yapmakta olan Pan American Havayollarına ait bir Boeing - 727 tipi bir yolcu uçağı, NlewOrleans'tan kalktıktan sonra bir yerleşim merkezi üzerine düştü, olayda 156 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

11 Temmuz 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi, Sahil Güvenlik Komutanlığı kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, Kıbrıs'ta görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerine ödenen aylıkların bir kısmın'ın Kıbrıs'ta ödenmesini içeren yasatasarısı ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu kurulmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti. '

2- Bakanlar Kurulu, Japon İhracat, İthalat Bankası Eximbank ileOECD'nin Türkiye'ye özel yardım programı çerçevesinde imzalananiki kredi anlaşmasını onayladı.

3- Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Necdet öztorun, Romanya Milli Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı ve Genelkurmay Başkanı Korgeneral Vasile Milea'nın resmi davetlisi olarak Bükreş'e gitti.

4- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar Güneş Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken «Mevduat sertifikalan ile ilgili sorunu bankacılık sisteminin kendi olanaklarıyla çözdüğünü ve bankalardan' çekilen paranın geri döndüğünü» söyledi.

5- THA'nın haberine göre; Elazığ'ın Harput bucağında 1732 yılında dikilen 5 ulu çınar ağacı Vakıflar Idaresi'nce «Tarihi eser vetabii sit» ilan edilerek korunmaya ve bakıma alındı.

6- Arnavutluk Büyükelçiliğine Dışişleri Bakanlığı ikili Siyasi işler Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Toker atandı.

7- Petrol - iş Sendikası Ankara Şubesi Genel Kurulu'nda başkanlığa Şevket Direkçi seçildi.

8- Sümerbank'ın 49. kuruluş yııldönümü törenlerle kutlandı.

9- Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'de 1982 yılının mayısayında fiyatların 1963 yılına göre yaklaşık 44 kat arttığı belirtildi.

10- Başbakan Bülend Ulusu'nun resmi konuğu olarak Türkiye'debulunan iran Veliaht Prensi Hasan Bin Tallal temaslarını tamamlayarakülkemizden ayrıldı.

11- Piyangotepe katliamı sanıklarından ölüm cezasına çarptırılanAli Bülent Orkan'ın dosyası, «akıl hastası» olduğu gerekçesiyle AskeriYargıtay'a gönderildi.

12- Adının gizli tutulmasını isteyen bir İsrail’li yetkilinin, «Lübnan'da ele geçirilen 26 Türk teröristin FKÖ içinde subay rütbesinekadar çıktıklarını ve Türkiye'deki Türk Halk Kurtuluş Ordusu ile TürkHalk Kurtuluş Cephesi adlı örgütlerin FKÖ ile ilişkili olduklarını açıkladığı, basındaki haberlerde yer aldı.

13- Tel Aviv Üniversitesi Stratejik Çalışmalar Merkezi uzmanıShlomo Elad, uluslararası terörist Teslim Töre'nin Moskova'da eğitilmişbir KGB ajanı olduğunu öne sürdü.

14- AA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği resmihaber ajansı bir yorumunda ,«Papa 2. Jean Paul'un Polonya'ya bu yazyapacağı gezinin Polonya'da yeniden karışıklıklara neden olacağını»öne sürdü.

15- Londra'da yayınlanan Sunday Ekspress Gazetesi'nin bir haberinde, Falkland Savaşı'nın izlerini silmek üzere ingiltere'nin 590 savaş esirini Arjantin'e iade edeceği açıklandı.

16- Kısa adı OPEC olan Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü, üretimmiktarı ve fiyatlarda yeniden belirlemelere gitmek amacıyla Viyana'datoplandı, ancak toplantı sonuç aiınamadan dağıldı.

17- AA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; dünya yörüngesindekiSalyut - 7 uzay istasyonunda görevli iki Sovyet kozmonotuna malzeme götüren kargo aracının uzaya fırlatıldığı, TASS tarafından bildirildi

18- Dünya Kupası'nı italya kazandı.

12 Temmuz 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi, içişleri Bakanlığı'na bağlı Sahil Güvenlik Komutanlığı kurulmasını kararlaştırdı.

2- Milli Güvenlik Konseyi; Askeri Ceza Kanunu'nda askeri personel lehinde değişiklik yapan ve Danışma Meclisi'nden geçen kanunteklifini görüşerek kabul etti.

3-Bakanlar Kurulu, bazı gazete, şiir, kitap, broşür, dergi ve haberbültenlerinin Türkiye'ye sokulması ve dağıtılmasını yasakladı.

Yasaklanan yayınların adları basındaki haberlerde yer aldı.

4- Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı basınmensuplarına yaptığı açıklamada «Anayasa taslağının 14 Temmuz tarihinde bir basın toplantısı ile bildirileceğini» söyledi.

5- Yüksek Öğretim Kurumu, 25 Üniversitenin rektör adaylarınısaptadı ve seçim yapılmak üzere adlarını Devlet Başkanlığı'na gönderdi.

6- Türk Dil Kurumu'nun kuruluşunun 50. yıldönümünü kutlama törenleri Ankara'da başladı.

7- Ankara Belediye Başkanı Süleyman Önder, Ankara'nın kanalsorununun biran önce çözümlenmesi için Dünya Bankası'ndan kreditalebinde bulunulduğunu açıkladı.

8- Türk - İş icra Kurulu üyesi ve Genel Eğitim Sekreteri KayaÖzdemir anayasa tasarısında asgari ücretle ilgili yer alan hükümlerkonusunda görüşlerini açıklarken, «Ayrıca asgari ücretin anayasayla neilgisi var, bu konu bir yasa hatta yönetmelik kapsamında değerlendirilmesi gereken bir olaydır.» dedi.

9- Türk - İş bünyesinde Anayasa çalışmalarını izlemek ve Türk iş görüşlerini saptamak üzere üç kişilik bir komisyon kuruldu.

10- Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Akademik Günü'nde, üniversite senatosunca Prof. Dr. ihsan Doğramacı'ya «Onursal Bilim Doktoru»payesi verildi.

11- Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde ağız kanseri tarama haftası başladı.

12- Şair ve hikayeci Mübeçcel İzmirli öldü.

13- Temeli 9 Eylül 1980 tarihinde atılan Ankara Metrosu ile ilgiliolarak açılan davanın duruşmasına Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

14- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 8 yürütme kuruluüyesinin «Hükümetin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif ettikleri iddiasıyla istanbul Sıkıyönetim 3 Nolu Askeri Mahkemesi'ndeki yargılanmalarında ,mahkeme yetkisizlik kararı verdi.

15- Kapatılan Türkiye - işçi Köylü Partisi Genel Başkanı Doğu Pe~rinçek ile parti merkez yürütme kurulu üyeleri Danyal Oral Çalışlar veMehmet Bedri Gültekin Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 NumaralıAskeri Mahkemesi'ndeki duruşmalarında tahliye edildiler.

16- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan «Ağca olayında yeni ipuçları» başlıklı yazı dizisinde Mehmet Ali Ağca'nın itirafları yayınlandı.

17- 22 Ekim 1972 tarihinde istanbul - Ankara seferini yapan THY'nin Truva adlı yolcu uçağını kaçırarak Sofya Havaalanı'na indirenTHKP-C militanlarından Hacı Özdemir, Türkiye'ye dönmek istediğinibildirerek Viyana Büyükelçiliğimize sığındı.

18- Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı öldürenErmeni terörist Sasunyan ,Los Angeles'teki yargısı sonunda 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

19- THA'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Kıbrıs'ta toplumlararasıgörüşmelerde Rum temsilcisi olan Andreas Mavromatis, THA'nın sorularını cevaplarken, «Maraş'ın iskana açılması diyaloga yeni güvenirlik ve hayat verecektir. Bu iyi niyet gösterisinde bulunulduğu takdirde görüşmeler sadece daha iyi bir ortamda devam etmekle kalmayacak daha çabuk sonuç verecektir.» dedi.

20- Yabancı ajansların haberlerine göre; TIME'dergisinde ABDBaşkanı Ronald Reagan'ın israil'i uyararak barış çabalarını bozucu şekilde müdahale etmemelerini isteyen mesajı yayınlandı.

21- UBA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı Sovyetler Birliği'ni birtakım sahte evraklar düzenleyerek Amerika'yı dünya kamuoyu önünde güç durumda bırakmaya çalışmaklasuçladı.

22- İngiliz yayın organı BBC'nin 60. kuruluş yıldönümü kutlandı.

23- AA'nın Nairobi çıkışlı haberine göre; Somali güçlerinin kuzeydeki Mudug bölgesinin başkentine saldırıya geçen Etiyopya güçlerina ait bir MİG - 23 jet savaş uçağını düşürdükleri, Somali Savunma Bakanlığı tarafından' açıklandı.

24- Vietnam yanlısı Heng Semrin yönetimini devirmek için ittifakkuran 3 Kamboçya grubunun Batı Kamboçya'deki ormanlarda sürgünde bir koalisyon hükümeti oluşturduğu, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

13 Temmuz 1982

1- Basında yer alan bir haberde, Anayasa'nın halk oylamasındakabulü halinde Orgeneral Kenan Evren'in Cumhurbaşkanı seçilmiş olacağı bildirildi.

2- Devlet bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Ankara'daTercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Kastelli olayının enflasyona yol açmayacağını» belirterek, «Hatta bu olayın fiyat artışlarını birmiktar frenleyeceği kanaatindeyim» dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Ankara'da basına yaptığıaçıklamada, ilkokul ,ortaokul ve liselerde okutulan tarih, coğrafyaderslerinde Türkiye'ye yönelik bilgilere ağırlık verileceğini söyledi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, Ankara'dabasına yaptığı yazılı açıklamada, «Sağlık merkezlerinin daha verimliçalışması için tedbirler alındığını» bildirdi.

5- Türkiye'deki çalışma koşullarını incelemek üzere Ankara'dabulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) heyeti.Çalışma Bakanı Turhan Esener tarafından kabul edildi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Atina'dasürdürülen görüşmelerle ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, görüşmelerin iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirmek için yapılan normaldiplomatik müzakereler olduğunu söyledi.

7- Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından yapılan açıklamada,1982 ayçiçeği ürününün asgari garanti alım fiyatının üreticinin korunması açısından 67.36 lira olması gerektiği bildirildi.

8- İmar ve iskan Bakanlığı Kooperatifler Genel Müdürlüğü, Toplu Konut Fonu'ndan yararlanmak isteyen 2308 kooperatif üyesinden2059'unun dosyalarını tamamlayarak 181 kooperatife kredi aCtı.

9- Türkiye'de faaliyette bulunan Karadeniz Hava Yolları, Anadolu Hava Yolları, Bursa Hava Yolları, Güney Doğu, Toros ve BosforTurizm yaptıkları toplantı sonunda, özel bir havayolu kurulması konusunda anlaşmaya vardılar ve bu konuda bir protokol imzaladılar. Ayrıca, THY'nin kurulacak şirkete belirli bir ölçüde katılması ve sermayesinin 1 milyar lira olması karara bağlandı.

10- Türk Parasının kıymetini koruma hakkındaki karara ilişkinyeni bir tebliğ ile yurt dışında devamlı oturan ve işçi niteliğini taşımayan ama sözleşmeyle çalışanların ve ailelerinin yurda giriş çıkışları yemesaslara bağlandı. Tebliğde, bu durumda olanların pasaportlarına başkonsolosluklarca, «Hariçte geçimini sağlamıştır» kaydı konulacağı ve böyleceher takvim yılı için beş kere yurda giriş - çıkış hakkı sağlanacağı bildirildi.

11- Banker Kastelli Menkul Değerler Ticareti'nin tasfiyesi için Bakanlar Kurulu'nca seçilen menkul değerler tasfiye komisyonları resmençalışmalarına başladı.

12- Basında yer alan bir habere göre; Meban mevduat faizlerinidüşürmeye ve vadesiz mevduat kabul etmemeye karar verdi.

13- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; 1981 yılından bu yana; piyasaya sürülen banknot miktarındaki en hızlı artış yüzde 13 oranıyla (52 milyar lira) Haziran ayının sonlarında kaydedildi.

14- Middle East Business and Banking (Ortadoğu'da iş Dünyası)adlı dergi, Türkiye'deki iş ve üniversite çevrelerince, Temmuz ayındanitibaren İngilizce olarak yayınlanmaya başlandı.

15- 3 mayıs günü açılan Doğu Karadeniz yaş çay kampanyasındaüreticiden şimdiye kadar 135 bin ton çay alan Çay - Kur, toplam olarak 4.5 milyar lira ödemede bulundu.

16- İran dini lideri Ayetullah Humeyni'nin Azeri asıllı üç islamProfesöründen oluşan özel heyeti, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Bütün islam ülkelerinin İsrail'e karşı birleşmeleri çağrısında» bulundu.

17- Gazeteci Adnan Aktan, geçirdiği bir rahatsızlık sonucu öldü.

18- Dokuzuncu Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 NumaralıAskeri Mahkemesi'nce daha önce haklarında verilen beraat kararı Askeri Yargıtay'ca bozulan sol görüşlü Kenan Kesen ile Cafer Yılmaz,yeniden yapılan sorgulama sonucunda ölüm cezasına çarptırıldılar.

19- Kapatılan TSlP'in eski genel sekreteri ve Kitle Dergisi Sorumlu Yazı İşleri müdürü Yalçın Yusufoğlu, yayın yoluyla komünizm propagandası yapmak suçundan İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce 9 yıl 9 ay ağır hapis cezasına Çarptırıldı.

20- Kapatılan MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davada, MHP eskigenel başkanı Alparslan Türkeş, 59 klasördeki bilir kişinin hazırladığı.mali rapora gerçekleri yansıtmadığını söyleyerek itiraz etti.

21- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcısına hakaret ettiği iddiasıyla 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle3 numaralı Askeri Mahkeme'de yargılanan Avukat Mehmet Feyyatberaat etti.

22- İstanbul - Ankara seferini yapan THY Truva uçağını üç arkadaşı ile birlikte 22 Ekim 1972'de kaçırarak Sofya havaalanına indirenhava korsanı Hacı Özdemir'in, Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği'ne sığındığı Ankara'da doğrulandı.

23- Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı şehiteden Harry Sasunyan'ın kardeşi Harut Sasunyan, ölümünden önce başkonsolosun evini kundaklamak ve bombalamaktan 6 yıla mahkumedildi.

24- Akajans'ın Federal Almanya çıkışlı haberine göre; Federal Alman Cumhurbaşkanı Carsten's, Mürüvet Özer adlı bir Türk öğretmene,başarılı sosyal çalışmalarından dolayı birinci derecede «Liyakat madalyası» armağan etti.

25- Akajans'ın Dinslaken çıkışlı haberine göre;'Federal Almanya'da bir Türk çocuğu boğularak öldürüldü.

26- Cumhuriyet Gazefesi'nde yayınlanan bir habere göre; DünyaBankası raporunda, ücretlilerden kesilen sosyal güvenlik primleri oranının yüksek olduğu belirtilerek, «Bu yükümlülükler ,üretim maliyetlerini ve yoğun emek isteyen yatırımları engellediği için ücretlilerüstündeki sosyal güvenlik yükü azaltılmalıdır.» denildi.

27- ABD Savunma Bakanı Casper VVeinberger'in, Beyrut'un boşaltılmasına ilişkin görüşmelerin tamamlanabilmesi için İsrail'in BatıBeyrut'a karşı girişeceği askeri harekatı ertelemesini istediği BBCRadyosu tarafından bildirildi.

28- İsrail kuşatması altındaki Beyrut'ta dün geceden bu yana ateşkes hüküm sürerken, İsrail kuşatma birliklerinin takviye edildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

29- Polonya Komünist Partisi'nden 47 bin 300 üye daha çıkarıldığı, böylelikle olağanüstü durum ilanından buyana partiden atılanlarınyüzbini geçtiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

30- Milliyet Gazetesi'nde Dünya Ermenilerinin büyük çoğunluğunca ruhani lider olarak tanınan Katolikos Vazgiyan ile SovyetlerBirliği'ndeki Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan yakınlarındaEcmiyadzin adlı kentte Milliyet Gazetesi'nden Mümtaz Soysal'ın yaptığı görüşme yayınlandı.

31- Tel Aviv Üniversitesi Stratejik Çalışmalar Merkezi Antiteröruzmanı Shlomo Elad, Tel Aviv'de Milliyet Gazetesi muhabirine yaptığıaçıklamada, «Ermeni Gizli Kurtuluş Ordusu (ASALA) teröristleri, Kıbrıs'ın Rum kesiminden lojistik destek görür, Suriye'de eğitilir ve Lübnan'da üslenirler» dedi.

32- İran'ın Irak'a saldırmasının an meselesi olduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14 Temmuz 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, bazı gazete ve dergilerin sahip ve temsilcilerinden oluşan bir heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Toplantıda basının çalışmaları ve çeşitli sorunları üzerinde duruldu.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ni üç yılda ve en iyi derece ile bitiren Mehmet Okan Tekma'yı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek kutladı.

3- Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in şu andaCumhurbaşkanlığı için tek ve en güçlü aday olduğunu belirtti ve Anayasa konusundaki soruya da, «Anayasa Komisyonu'na 'Çalışmalarınızıbitiriniz' diye baskı yapmak istemiyorum. Biran önce taslağı vermeleriiçin baskı yapmam.» dedi.

4- Başbakan Bülend Ulusu, Hükümette meydana gelen değişikliklerle ilgili olarak gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlarken, hükümetin izlediği ekonomik ve siyasi politikada bir değişikliğin olmayacağını belirterek, özal, Erdem ve Tüten'in «Kamuoyundaki bazı yanlışanlamaların ortadan kalkması ve hükümetin daha rahat çalışmasınısağlamak için» istifa ettiklerini söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal ile MaliyeBakanı Kaya Erdem ve imar ve İskan Bakanı Şerif Tüten görevlerindenistifa ettiler. Başbakan Yardımcılığı'na yeni bir atama yapılmamasınakarşılık, özal'dan boşalan Devlet Bakanlığı'na Sermet Refik Pasin, Maliye Bakanlığı'na Adnan Başer Kafaoğlu ve İmar ve iskan Bakanlığı'na da Danışma Meclisi Üyesi Ahmet Samsunlu atandı.

istifa ve atamalar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Konuya ilişkin olarak Başbakanlıktan yapılan resmi açıklamada,görev değişikliği nedeniyle Başbakan Bülend Ulusu'nun Turgut Özal,Kaya Erdem ve Şerif Tüten'in «Kabinenin kuruluşundan bu yana gösterdikleri değerli ve uyumlu çalışmadan dolayı teşekkürlerini sunduğu ve yeni atanan Pasin, Kafaoğlu ve Samsunlu'ya da başarılar dilediği» bildirildi.

6- Romanya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Genelkurmay2. Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun, Ankara'ya geldi.

7- Asgari ücretin günün şartlarına göre yeniden ayarlanması vekıdem tazminatını tesbit şeklinin değiştirilmesi konu-larında çalışmalarını sürdüren «İşçi Meseleleri Komisyonu» toplanarak bir durum değerlendirmesi yaptı. Çalışma Bakanı Turhan Esener'in başkanlığındaTürk - iş, Maliye ve DPT yetkililerinin katıldığı komisyon toplantısında, kıdem tazminatının asgari ücretten ayrılması taraflarca ilke olarakbenimsendi.

8- Çalışma Bakanlığı, Irak'taki Türk işçileri için Bağdat Büyükelçiliği'ne bağlı bir çalışma müşavirliği açıldığını açıkladı.

9- Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan bir tebliğde; Kastelli,Mentaş ve Bimtaş'dan alacağı olan vatandaşlara faizlerin vergi kesintisiyapılmadan ödenmesi için Menkul Kıymetler Kurulu'na (MGK) 26Temmuz tarihinden itibaren başvurulması gerektiği bildirildi.

10- MEBAN'ın, faiz oranlarını yıl sonu ödemelilerde 6 puan, aylık ödemelilerde de 13 puan düşürmesinden sonra BAKO Bankerlikkuruluşu da faiz oranlarını düşürdü.

11- Gümrük ve Tekel Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Oğuz Antergörevinden alındı.

12- Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO),Türk - iş'te bir brifing verildi. Toplantıdan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü TemasMisyonu Başkanı İsveçli lan Lagergren, «Türkiye'deki sendikal faaliyetlerin askıya alınması ve hapishanedeki sendikacılara uygulananyargılama yöntemleriyle ilgili şikayetleri yerinde incelemek üzere geldik.» dedi.

13- İslam Dayanışma Fonu, Topkapı Müzesi'ne 20 bin dolar, bağışta bulundu.

14- BBC Televizyonu'ndan yapımcı Simon Camphell Jones başkanlığında 13 kişilik bir televizyon ekibi, «The World And West» adlıdünya tarihini konu alan TV dizisi için İstanbul, Özmer, Efes, Şart veMilet'te çekim yapmaya başladı.

15- Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliğine başvurarak Türkiye'ye 'gitmek .isteyen kişinin Hacı Özdemir olduğu kesinlik kazandı.

16- Ankara'da yakalanan THKP/C - Acilciler üyesinin sorgulaması sonunda elde edilen bilgiler üzerine sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerinin Hatay'da başlattığı operasyonlar sonucu, Devrimci KoordinasyonBirliği adı altında teşkilatlanma çalışmalarında bulunan 15 örgüt üyesi yakalandı.

17- Basında yer alan bir haberde, İsrail'in FKÖ kamplarında elegeçirdiği 26 Türk teröristinin kimliklerini ayrıntılı olarak Türk hükümetine verdiğinin öğrenildiği bildirildi.

18- Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı için RonaldReagan'ın adayı George Shultz'un, bu göreve getirilmesi onaylanmadan, dış politika konusundaki görüşlerini açıkladığı Senato DışilişkilerKomisyonunu'nda, bir soru üzerine «Tabii eğer FKÖ şimdiki halinden çıkıp askeri ve gerilla eylemlerini bir kenara bırakıp Filistin halkının sesi olabilirse görüşmelere katılmalarından yanayım.» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öfe yandan, FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın, Batı Beyrut'u deniz yolu ile ve ABD 6. Filosu'nun gözetiminde terketmeyi ,ancak ABD'ninFKÖ'yü resmen tanımasından sonra kabul edeceğini söylediği yine aynı kaynaklar tarafından bildirildi.

19- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile esas olarak Falkland sorununu kapsayan bir görüşme yaptı. Thatcher, Cuellar'a, «İngiltere'nin Falklandadalarında egemenlik sorunu üzerine Arjantin ile yeniden görüşmeyeoturmasının söz konusu olmadığını» bildirdi.

20- İngiltere'de grevde bulunan demiryolu işçileri ve tren makinistlerinin 21 Temmuz'a kadar işbaşı yapmamaları halinde hepsininişten çıkarılacakları ve İngiltere'de demiryolu şebekesinin işletme dışıbırakılacağı yetkililerce açıklandı.

21- İspanya'da iktidardaki Demokratik Merkez Birliği, koalisyonun bozulmaması için, Başbakan Leopoldo Calvo Sotelo'nun yerine,Parlamento Başkanı Landelino Lavilla'yı parti liderliğine getirdi.

22- Polonya'da yönetimin, hiçbir açıklama yapmadan, sıkıyönetimin ilan edildiği geçen aralık ayından beri tutuklu bulunanlardanbazılarını serbest bıraktığı, Dayanışma Sendikası üyelerinin serbestbırakılanlar arasında rejim karşıtı Jacek Kuron'un oğlu Maciek Kuron'un da bulunduğunu belirttikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- İran, sabaha karşı Kuzistan eyaletinde Şattülarap su yolu boyunca saldınya geçerek Irak topraklarına girdi.

24- Guatemala'da silahlı kuvvetlerin son çatışmalarda 20 gerillayıöldürdükleri, Peru'da 30 kadar silahlı gerillanın bir belediye başkanıile bir işadamını kaçırarak öldürdükleri, El Salvador'da yüzleri maskeliyedi kişinin, Hristiyan Demokrat Parti'nin yüksek düzeyde bir yetkilisini vurdukları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15 Temmuz 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, ABD Büyükelçisi Robert Strausz Hupe'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Bülend Ulusu'nun başkanlığında, hükümet ve Türkiş yetkililerinin yaptıkları toplantı sonunda, kıdem tazminatı ve asgari ücretin birbirinden ayrılması konusununun çözümü 15 gün sonrayabırakıldı.

3- Görevinden dün istifa eden Başbakan eski Yardımcısı Turgutözal, kendisine bağlı kuruluşlara yayınladığı veda mesajında, «32 aylık sürede özellikle milletimizin' fedakarlığı ve kendisi için doğru olanı anlamakta üstün kaabiliyeti ve bunun yanında 12 eylül harekatıile anarşi ve terörün süratle aşağı çekilerek memlekette sulh ve sükunun sağlanması karanlık olan ekonomik tabloyu kısa bir sürede ümitlibir tablo haline getirmiştir.» dedi.

4- Maliye Bakanlığı görevine atanan Adnan Başer Kafaoğlu, görevi eski Bakan Kaya Erdem'den devralırken yaptığı konuşmada, «Nöbet devraldık, istikrar tedbirleri uygulamaya devam edilecektir. Ancak daha temkinli olacağız.» dedi.

5- İmar ve iskan Bakanı Şerif Tüten, 12 Eylül Harekatı'ndan buyana sürdürdüğü Bakanlık görevini Danışma Meclisi Üyesi Ahmet Samsunlu'ya teslim etti. Samsunlu görevi devralırken yaptığı konuşmada,«Sayın Tüten'in özellikle Toplu Konut Yasası'nın çıkartılmasında büyükhizmetleri geçmiştir. Yaptıkları hizmetler bana çalışmalarımda rehberolacaktır.» dedi.

6- İstanbul Sanayi Odası'nıri dün yapılan Meclis toplantısındakonuşan İSO Başkanı Nurullah Gezgin, «Sorunların sistemden değil,uygulamadaki aksaklıklardan doğduğunu» belirterek, «Banka vebankerleri denetimde, hükümetin hizmet kusuru aşikardır. Yasal çerçevesi olduğu halde, bankerlik uygulamalarına seyirci kalınmıştır.Bankalar kesiminde de yasadışı uygulamalar gördük, işbirliği içine girmiş bir kısım bankaları himaye etmek doğru mudur? Maceracıların açtığı yara, sanayicilere ödetiliyor.» dedi.

Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı HalitNarin, aynı toplantıda yaptığı konuşmada, «Türkiye ekonomisindeönemli olan sanayiin hayatiyetinin sürmesidir, bu bankalara ve holdinglere bağlı değildir.» dedi.

İbrahim Bodur ise, «inşaat sektörünün sorunlarına değindiktensonra kredi politikasını ele alarak mevduat faizlerinin 10 puan düşürülmesini ,ayrıca, faizlerin devlet tarafından bir azami ve asgari düzey belirlenerek saptanmasını »istedi.

7- Türk Dil Kurumu 18. Kurultayı'nda, TDK Başkanlığı'na yenidenProf. Dr. Şerafettin Turan, Genel Yazmanlığa da Cahit Külebi getirildi.

8- Türk Deniz Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı yararına Maçka Tekniker Yüksek Okulu'nda düzenlenen «1982 istanbul Sanayi Sergi veFuarı» törenle istanbul Valisi Nevzat Ayaz tarafından açıldı.

9- Anadolu Ajansı'nın bir haberine göreç Meban Genel Müdürü Çalıka, faiz oranlarının indirilmesinden sonra ikinci adım olarak heran paraya çevrilebilir menkul değer satışlarının da kaldırılacağınıaçıkladı.

10- TÜMOSAN'ın Konya'deki Traktör Motorları Fabrikası'nda geçen hafta sonunda meydana gelen yangın nedeniyle durdurulan üretime yeniden başlandı.

11- İlaç fiyatlarına yaklaşık yüzde 30 oranında zam yapıldı.

12- Kapatılan Türkiye işçi Partisi'nin 80 yöneticisinin 8-30 yıl hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılandığı davada, tutuksuz olarak yargılanan sanıkların sorgulamasına İstanbul 2 numaralı Askeri'Mahkemesi'nde başlandı, yedi sanık tahliye edildi.

13- MHP ve yan kuruluşları davasına Sıkıyönetim 1 No'lu Askeri Mahkemesi'nde devam edildi, Himmet Kaya, Mehmet Elaslan, RızaBozkaya ve Orhan İhsan adlı 4 sanık tahliye oldu, Alparslan Türkeş,Necati Gültekin, Mehmet Doğan, Mehmet Irmak ve Kemal Zeyhan'ıntahliye istemleri ise reddedildi.

14- Hürriyet GazetesiYıin bir haberine göre; Turgut Özal'ın savunduğu serbest piyasa ekonomisinin devam edip etmeyeceği konusunda kaygı duyduklarını açıklayan AET yöneticileri, «Özal bankerlerle ilgili politikasının ve iş çevrelerinin kurbanı oldu» dediler.

15- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilisi, «Türk programının başarısının simgesiÖzal idi. Şimdiki kaygı yeni gelen ekibin ne yapacağıdır.» dedi.

16- Almanya'da Türkiye'nin 13. Başkonsolosluğu Münster'de açıldı. Açılış töreninde bir konuşma yapan Türkiye'nin Bonn BüyükelçisiVahit Halefoğlu, «150 yıllık Türk - Alman dostluğu, küçük bir grubun

yarattığı yabancı düşmanlığına, Türk düşmanlığına kurban edilmemelidir. Edilirse çok yazık olur.» dedi.

17- İsviçre'nin Türk vatandaşlar için aldığı vize kararı bu sabahtanitibaren uygulanmaya başlandı.

18- Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Mehmet Kıcıman, kısa adı ASEE olan Amerikan Mühendislik Eğitim Derneği'ninUluslararası Bölümü'nün Yönetim Kurulu'na seçildi.

19- İsrail Sözcüsü Yarbay Camuel Zochi Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Başkonsolosumuz Elrom'u İstanbul'da öldüren Türk teröristinin Lübnan'da olduğunu saptadık.» dedi.

20- Basında yer alan haberlerde, israil tarafından Dışişleri Bakanlığı'na verilen ve Lübnan'da ele geçirilen Türk teröristlerle ilgililistenin Milli İstihbarat Teşkilatı'na iletildiğinin öğrenildiği bildirildi.

21- Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı taammüden öldürmek suçundan yargılanan Ermeni terörist Hampik Sasunyan'ın duruşması 21- Temmuz tarihine ertelendi.

22- Fransa Cumhurbaşkanı Francois Mitterand'ın 1-2 Eylül tarihlerinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis'in davetlisiolarak Yunanistan'a resmi bir ziyarette bulunacağı açıklandı.

23- FKÖ güvenlik sorumlusu Salah Halefin, siyasal görüşmelerinsürmesine karşın en büyük olasılığın topyekün bir savaş olduğunusöylediği, israil Dışişleri Bakanı Şamir'in ise, «Biz Ürdün'de Kral Hüseyin rejiminin devrilmesini istemiyoruz, ancak Filistinliler, kendi toprakları sayılan Ürdün'de yaşayabilirler.» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; İran Meclisi üyesi Ayetullah Musevi Tebrizi, Saddam Hüseyin'in devrilmesi halinde İran birliklerinin Irak topraklarından çekileceğini ve 150 milyar dolarlık savaştazminatından da vazgeçeceklerini söyledi.

25- Bağlantısız Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı, Lefkoşe'ninRum kesiminde başladı.

16 Temmuz 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi'nce rüşvet, suistimal olayları ile ilgili«özel bir çalışma grubu» kuruldu.

2- Devlet Başkanlığı'na atanan Sermet Refik Pasin görevine başladı. Pasin, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile görüştüten sonra bir süre Başbakan Bülend Ulusu ile dış ekonomik konularda görüşme yaptı.

3- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu, 8 aydır sürdürdüğü anayasa tasarısını hazırlama çalışmalarını tamamladı.

4- Atatürk'ün doğumunun 100. yılını anma ve kutlama programlarına, uluslararası planda, kişisel katkıları ve çalışmaları nedeniyleYılmaz Öz'e, Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş tarafından bir plaketverildi.

5- Dışişleri Bakanı ilter Türkmen Ankara'da, ABD Büyükelçisi veSovyetler Birliği Büyükelçisi'ni ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

6- Çalışma Bakanı Turhan Esener Dışişleri Bakanlığı'nda yapılantoplantıyı açarken yaptığı konuşmada, «Bir yabancı ülkeye işçi giderken davet olmaksızın gidemez. O ülkede yabancı işçiyi çalıştırıp, kalkınmasını sağladıktan sonra sen git deyip bir istihdam rezervi yaratamaz. Çağdaş hukuka göre yabancı istihdam güvenci verilmek gerekir.»dedi.

7- Türkiye'nin, iran - Irak savaşı ve Lübnan'daki gelişmeleri kaygıyla izlediği, iran - Irak savaşında taraflar arasında sorunun barışçıyoldan çözümlenmesi için girişimde bulunduğu, Dışişleri Bakanlığıyetkililerince açıklandı.

8- Yüksek Öğretim Kurulu, «Denetleme Kurulu Yönetmeliği» ile«YÖK yönetici, öğretim elemanı ve memurları disiplin yönetmelikleri»hazırladı.

9- Tarihi Ankara Palas Oteli'nin Devlet Misafirhanesi olarak kullanılmak üzere yeniden düzenlenmesine başlandı.

10- Der Speigel Dergisi'ne verdiği bir demeç nedeniyle Ankara Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nce 2 ay 27 gün hapis cezasına çarptırılan münfesih CHP'nin eski genel Başkanı Bülent Ecevit'in mahkumiyet kararı kesinleşti.

11- İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'hde yargılanan Dev Sol adlı yasa dışı örgütün 14 sanığı beraat etti.

12- Antalya'da yargılanan 27 yasa dışı sağ eylemciden 4'üölüm cezasına çarptırıldı.

13- Kendisine tanınan süre içinde Türkiye'ye dönmeyensanatçısı Cem Karaca Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

14- Belediye başkanlık ödeneklerinin 1 Mart 1982 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 40 oranında arttırılmasını öngören BakanlarKurulu kararı, Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- Almanya'nın Düsseldorf kentinde bir ormanda öldürülmüşolarak bulunan Muhammet Kaya adlı 9 yaşındaki Türk çocuğunun cenazesi uçakla Türkiye'ye getirildi.

16- Papa 2. Jean Paul'e suikast girişiminden italya'da ömür boyuhapse mahkum olan terörist Mehmet Ali Ağca'nın, aynı suçtan dolayı İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gıyabında yargılanacağı haberi basında yer aldı.

17- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Emile Van Lennep'in Devlet Bakam~Turgut Özal ile iki hükümetüyesinin istifası ile ilgili olarak, «Konunun Türkiye'nin bir iç politikaolayı olduğunu» belirttiği, «Türkiye'nin ekonomi politikasındaki gelişmelerin ilgiyle izleneceğini» söylediği, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

18- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD DışişleriBakanlığı görevine atanan ve atanması Senato tarafından da onaylananGeorge Sultz, görevine başladı.

19- ANKA Ajansı'nın Bogota çıkışlı haberine göre; Kolombiya'da«19 Mayıs Örgütü» gerillaları, başkent Bogota'da CumhurbaşkanlığıKöşkü'nü top ateşine tuttular. Saldırıda Devlet Başkanı Holyus Torpeyyaralandı.

20- İsrail'in savaşın mali gücünü azaltmak için ele geçirdiği silahların bir kısmını satışa çıkardığını açıkladığı, ajans haberlerinde bildirildi

17 Temmuz 1982

1- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu AA'ya yaptığı açıklamada, «ilk iş olarak sabit gelirliler için kaynak aranacağını» söyledi.

2- Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı anayasa ta^sarısını sunarken basın mensuplarına yaptığı açıklamada, «Atatürk ilkeleri ışığında Batı uygarlığına ulaşmak için devlet faaliyetlerine yeni yön verecek olan bu anayasayı vatandaşların ve bütün öteki ilgililerin önerileri ışığında hazırladık.» dedi.

Aldıkaçtı, «Yeni anayasada temel hak ve özgürlükler bölümünün1961 Anayasası'nın hükümetlerini ihtiva ettiği, ancak bazı boşluklarıngiderildiğini, Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin arttırıldığını, Dil Akademisi'nin kurulmasını kararlaştırdıklarını» da belirtti.

3- Basında 1982 Anayasa tasarısı metni yayınlandı.

4- Basında, yurt dışında bulunan ve Türkiye'ye gelmek istediğini'bildiren uçak korsanı Kaya Özdemir ile yapılan röportajlar yayınlandı.

5- Dışişleri Bakanlığı Devlet Denetleme Kurulu, Bayındırlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nda yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayınlandı.

6- Güney Sanayi ve Ticaret işletmeleri Anonim Şirketi'nin 200milyon liradan 1 milyar liraya çıkarılan sermayesine T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nün yüzde 20, Sümerbank Müdürlüğü'nün deyüzde 10 nispetinde paylarla katılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları Resmi Gazete'de yayınlandı.

7- Beyrut'taki yabancı gazetecilere bir demeç veren FKÖ lideriYaser Arafat, «Batı Beyrut'taki Filistinli gerillaların tahliyesi sorununaçözüm bulmak amacıyla ABD Orta Doğu temsilcisi Philib Habib'ledoğrudan görüşme isteminde bulundu.

8- Yabancı ajansların haberlerine göre; iran, Irak topraklarındagiriştiği harekatın dördüncü gününde kendi birliklerinin ilerlemeyisürdürdüklerini ve Irak birliklerine ağır kayıplar verdirdiklerini önesürdü.

Irak Yüksek Komutanlığı'ndan yayınlanan bildiride ise, savaşınIrak topraklarında sürdüğü doğrulanırken, Basra Körfezi'ndeki İranbirliklerinin geri püskürtüldüğü belirtildi.

9- AP Ajansı'nın La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya Devlet

Başkanı Celso Torrelio istifa etti.

10- AP Ajansı'nın Lima çıkışlı haberine göre; Peru'nun Ayacuchobölgesindeki Callara kentinin valisi Zenon Palemino Flores, yönetimekarşı silahlı mücadele yürüten gerillalarca halk mahkemesinde yargılandıktan sonra öldürüldü.

18 Temmuz 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren beraberinde BaşbakanBülend Ulusu ile birlikte Ankara'da Kocatepe Camii'ni ziyaret etti. Bayındırlık Bakanı Tahsin önalp tarafından karşılanan Orgeneral Evren,«Sanatçıların mutlaka yetiştirilmesi gerektiğini» söyledi.

2- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side ile birlikte YSE ve Bayındırlık İşçileri Kardeşler Yapı Kooperatifi'nin yıllık olağan Genel Kurulu'na katılan İmar ve iskan Bakanı Ahmet Samsunlu yaptığa konuşmada «Devletin görevi vatandaşlara başlarını sokacak yer teminetmesidir. Tüm enerjimi, tüm zamanımı bu konulara ayıracağım.» dedi.

3- Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı anayasataslağı ile ilgili olarak soruları cevaplandırırken «Seçim sistemi anayasal bir sorun değildir. Pek az anayasada seçim sistemi belirtilmiştir.Pek çoğunda ise, bizim anayasamızda olduğu gibi genel hükümleredeğinilmekle yetinilmiştir.» dedi.

4- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Atilla Sav, Danışma MeclisiAnayasa Komisyonu tarafından hazırlanan 1982 anayasa tasarısı ileilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «Temel hakve özgürlükleri sınırlandırıcı ve hatta kaldırma yetkisini veren 12, 13 ve14. maddeler temel hak ve özgürlüklerin özünü kaldırıcı niteliktedir.Ayrıca bu yetkinin yürütmeye verilmiş olması sakıncalıdır.» dedi.

Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz da bu konuda yaptığı açıklamada «Özellikle sosyal ve işçi hakları açısından umduğumuzdan ötebir gerileme ile karşılaşınca ne diyeceğimizi şaşırdık. Komisyonun getirdiği teklife göre Türkiye'de sendikacılık hareketi kalmaz.» dedi.

5- Basın - Yayın Genel Müdürlüğü tarafından ingiltere, Fransa,Belçika, Pakistan ve Tunus'ta düzenlenen «Atatürk'ün kurduğu modernTürkiye» konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmasını kazanan 13 öğrenci ile birer gazeteci Türkiye'ye geldi.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, yeni anayasaya ilişkin olarak Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin mesleki çalışma alanı olarak, yeni anayasanın özellikle 26 ve 28. maddeleri irdelendiğinde basın özgürlüğününortadan kaldırıldığı, özgür basın yerine iktidar basını, iktidarın emrindeki ve güdümündeki bir basının getirildiği çok açık olarak görülmektedir.» dedi.

7- Barışta, erbaş ve erlerin yurt içinde ve dışında ölmeleri halinde, cenazelerinin, aileleri tarafından istenen yere nakledilmesi vegömülmesi, cenaze giderlerinin de ilgili bakanlıklar tarafından karşılanması kararlaştırıldı.

8- Her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün kutlanması amacıylabir yönetmelik yayınlandı.

9- Basında, istifa eden Devlet Bakanı ve Başbakan YardımcısıTurgut Özal ve Maliye eski Bakanı Kaya Erdem ile yapılan söyleşileryayınlandı.

10- İsrail'in Ankara Maslahatgüzarı Allon Liel Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte FKÖ temsilcisi Abu Firaz'ın açıklamasını yanıtladı ve «israil FKÖ kamplarında 26 Türk teröristi ele geçirmiştir. Bu kişilerin milliyetleri hakkında hiçbir soru işareti kalmamıştır. Bir bölümünün kimlikleri de belirlenmiş bulunmaktadır.» dedi.

11- Resmi bir ziyaret için Tahran'dan Cezayir'e giderken YeşilköyHava Limanı'na uğrayan iran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, İran - Iraksavaşı ile ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, «Biz bu savaşakendimizi korumak için girdik. Bütün şehirlerimiz bombalandı. Hepsiateş içinde, iki yıldır topraklarımıza bomba yağıyor. Bazı şehirlerimizbütünüyle silindi» dedi ve «Savaşı düşmanlarının başlattığını» söyledi.

12- 1982 yılı İzmir Enternasyonal Fuarı'na katılmak için 23 ülkeyekontenjan ayrıldı.

13- Irak Devrim Konseyi üyesi ve Savunma Bakanı Adnan HayrullahTulfan Güneş gazetesi'ne verdiği demeçte iran'ın son saldırısı ile il-

gili olarak, «Bu sevinç kısa sürede hüzüne dönüşecektir. İran'ı topraklarımıza girdiğine pişman edeceğiz.» dedi.

14- İsrail Başbakanı Menahem Begin hükümet toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Ürdün Kralı Hüseyin'e, iki ülke arasında bir barış antlaşmasının imzalanmasını ve iki ülkenin bir federasyon kurmasını önerdiğini, Lübnan sorununun çözümü için yapılan görüşmelerdebir ilerleme olmadığını ve diplomatik çözüm için 30 gün beklemeyeceklerini» söyledi.

19 Temmuz 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında ilgili bakanlar ile Koç,Sabancı, Anadolu ve Çukurova Holding yetkililerinin de katıldığı Başbakanlık'taki toplantı sona erdi. Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Ulusu, «Tahviller konusunda neticeyevardık. En kısa zamanda açıklama yapacağız. Devlet bankaları devreye girmeyecektir. Konu, holding bankaların aracılığı ile çözümlenecektir.» dedi.

2- Adalet Bakanı Cevdet Menteş Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında «Yeni kurulan Bölge idare Mahkemeleri ve İdare VergiMahkemeleriyle idari yargıda reform yapıldığını» belirtti ve «Toplam33 ilde 63 Vergi Mahkemesi'nin kurulmasının kararlaştırıldığını» söyledi.

3- Londra'da geçirdiği ameliyattan sonra .yurda dönen DışişleriBakanı ilter Türkmen Türk - Yunan ilişkileri konusunda yaptığı açıklamada, «Türkiye ile Yunanistan arasında sayın Başbakarnmızın NATOzirvesinde yaptığı konuşmayla daha ılımlı bir hava ortaya çıkmış bulunmaktadır.» dedi.

4- Milli Güvenlik Konseyi'nce yürürlüğe konulan 52 ve 65 sayılıkararların kaldırılıp kaldırılmaması konusunda görüşlerini açıklayanTürkiye Barolar Birliği Başkanı Atilla vSav «Sanıyorum ki uygun olanbu bildirilerin kaldırılması ya da serbest tartışma olanağı getiren hükümler eklenmesidir. Çünkü bu anayasa yakında halkoyuna sunulacaktır. Bir zamanlar toplum sorumluluğunu taşımış kişilerin tartışmalara katılmasının yasaklanması sakıncalı sonuçlar doğurur kanısındayım.» dedi. Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. OrhanAldıkaçtı ise konu ile ilgili olarak THA'ya yaptığı açıklamada, «Eskipolitikacıların anayasa tartışmalarında fikir beyan edememelerinin getecekte spekülasyon yaratacağı kanısında değilim. Bazı kişilerin MGK'nın 52 ve 65 numaralı bildirilerine bağlı olarak eski politikacılarınanayasa taslağı tartışmalarında düşünce açıklayamamalarını eleştirmelerine katılmıyorum. Türkiye bundan önce de benzeri bir dönemyaşadı.» dedi.

5- Yeni anayasa taslağı ile ilgili olarak Türk iş icra Kurulu tarafından yapılan açıklamada, «Hazırlık aşamasında görüşüne başvurulan ve

1961 Anayasasından geriye gidilmemesi gereğini savunmuş bulunanTürk - iş açıklanan metin karşısında derin kaygı içindedir. Bu anayasatasarısı benimsendiği takdirde sağlıklı bir demokrasi kurulamaz ve geleceğe güvenle bakılamaz.» denildi.

Hak İş Konfederasyonu'nca yayınlanan açıklamada ise, «Yeni düzenlemelerle korunması gerekenler, güçsüzler, yoksullar ve zayıflar olması gerekirken maalesef yeni bir tasarı ile işverenlerin mevcut hakları büyük titizlikle korunmuş ve hatta sendikalar ile üyeleri arasındakiaidat ilişkileri dahi anayasada düzenlenmiştir. Lokavtı sosyal hak kabuletmiştir.» denildi.

TGS Genel Başkanı Nail Güreli de konuya ilişkin açıklamasında, «Sansürün kaldırılışının 74. yıldönümünün yaklaştığı bir sırada basın özgürlüğünü geniş ölçüde kaldıran anayasa hükümlerinin bir talihsizlik olduğunu» söyledi.

Öte yandan basında yeni anayasa tasarısıyla ilgili olarak çeşitlikişi ve kuruluşların görüşü yayınlandı.

6- ABD'den alınan Alçıtepe muhribi törenle Deniz Kuvvetleri'neteslim edildi.

7- Eski başbakanlardan Nihat Erim ölümünün ikinci yıldönümünde kabri başında anıldı.

8- Amerikan Qitibank ve merkezi Bahreyn'de bulunan Arab Banking Courporation öncülüğünde 8 yabancı bankayı -kapsayan bir grupAvrupa dolar piyasasından Ziraat Bankası için 200 milyon dolarlık birkredi sağladı.

9- KTFD'de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın kutlanmasına KTFD Başbakan Vekili, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı İrsenKüçük'ün Bayrak Radyosu'nda yaptığı konuşma ile başlandı.

10- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; Polonya BaşbakanıGeneral Jaruzelski Amerika'da yayınlanan Parade dergisine verdiği demeçte «Sıkıyönetimin yakın bir gelecekte kaldırılmasının ve VValesa'nın serbest bırakılmasının söz konusu olmadığını» söyledi.

11- Yabancı ajansların haberlerine göre; israil Başbakanı MenahemBegin yaptığı açıklamada «FKÖ'yü temizleme harekatının sonuna ge-

lindiğini ve bundan sonra israil'in bölgede savaşmak zorunda kalmayacağını» söyledi.

FKÖ Siyasi Büro Şefi Faruk Kaddumi ise Yunanistan basınına verdiği demeçte «FKÖ'nün Beyrut'u ancak vatanı olan Filistin'e dönmekoşuluyla terkedeceğini» belirterek, «İsrail'in amansız saldırıları ve gelişmiş silahlan bizleri yıldırmayacaktır» dedi.

12- Amerikan Newsweek dergisi'nde yayınlanan bir haberde, IrakDevlet Başkanı Saddam Hüseyin'e başarısız bir darbe girişiminde bulunulduğu bildirildi.

20 Temmuz 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren KTFD Başkanı RaufDenktaş'ın 20 Temmuz Barış Harekatı'nın 8. yıldönümü dolayısıylagönderdiği «Anavatan ve Türk Silahlı KuvveHeri'ne bağlılık» mesajınaverdiği cevapta, «Kıbrıs Türk toplumunun uğramış olduğu büyük haksızlık ve acılardan sonra kavuşulmuş bulunan bugünkü huzur ve özgürlük aranırken artık kesinlikle 1974 öncesine dönülmeyeceğinin, herkes tarafından yeterince anlaşıldığı ümit ve inancındayım.» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin Barışve Özgürlük Bayramı'nın 8. yıldönümü nedeniyle kendisini ziyareteden KTFD Ankara temsilcisi Cemal Aşkın'ı kabul sırasında yaptığı konuşmada, «KTFD'nin ekonomik yönde kendi kendine yeterli bir bünyeye sahip olrna yönündeki gayretleri rakdire sayandır. Toplumun bütün bu gayretlerinde en büyük desteği şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti'dir. Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs Türk toplumuna ve KTFD'nin kalkınmaçabalarına her türlü yardımı sağlamakta ve bu devam edecektir.» dedi.

3- Adalet Bakanı Cevdet Menteş ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada «Dışişleri Bakanlığı'nın israil tarafından esir alınan Türklerinisimlerinin tespiti için diplomatik girişimlerde bulunduğunu» bildirdi.

4- Anayasa tasarısının tümüne ya da maddelerine «muhalefetşerhi» koyan Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu üyelerinin, karşı oldukları konulara ilişkin açıklamaları basında yer aldı.

5- 5 Eylül tarihine kadar sürecek olan Adli Tatil başladı.

6- Emniyet Genel Müdürlüğü'nce verlen bilgiye göre; 133 eskiparlamenterle 208 bankerin yurt dışına çıkışları yasaklandı.

7- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce, DİSK davası nedeni ile açılan soruşturma sonucu tutuklanan103 sendikacıdan 10'u tahliye edildi.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce yargılanan sağ eylemci Nurullah Tevfik Ağansoy 24'ü ağırtoplam 26 yıl ağır hapis cezasına Çarptırıldı.

9- Ankara, İstanbul, izmir, Edirne, Antalya ve Van'da 8 yeniüniversitenin kurulması, 4 üniversitenin de adlarının değişmesini öngören Yüksek Öğretim Kurumlan Teşkilatı hakkındaki 41 sayılı yasahükmündeki kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- ABD Savunma Bakanı Casper Weinbeger Güneş Gazetesi'neyaptığı açıklamada «Türk Silahlı Kuvvetieri'nin modernizasyonu çalışmalarının olumlu gelişmeler gösterdiğini, ancak yapılan yardımı azbulduğunu» söyledi.

11- ABD Başkanı Reagan ile görüşen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal ile Suriye Dışişleri Bakanı Abdül Halim Haddam gazetecilere yaptıkları açıklamada, «Başkana kesinlikle israil'in Lübnan topraklarından çekilmesinin şart olduğunu açıkladıklarını ve kendisineyeni öneriler getirdiklerini, daha detaylı görüşler gerektiren önerileraldıklarını» söylediler.

12- AA'nın La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya'da yeni devletbaşkanlığına General Guido Vildoso Calderon getirildi.

13- İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA)'nın İngiltere'de düzenlediği bombalı saldırıda 8 askerin öldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Meclisi Başkanlığı'na yeniden Hocatülislam Haşimi Rafsancani seçildi.

15-- AP Ajansı'nın Mogadişu çıkışlı haberine göre; Etyopya ile sınır savaşını sürdüren Somali, «Sovyetler Birliği'nin bu güçleri desteklediğini ve kendi topraklarına yönelik saldırılardan Sovyetler'in sorumlu tutulacağını» öne sürerek bir protesto notası yayınladı.

21 Temmuz 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Başbakan BülendUlusu Ramazan Bayramı nedeniyle yayınladıkları mesajlarda, tüm yurttaşların, yurt dışında bulunan yurttaşlarımızın ve Kıbrıslı soydaşlarımızın bayramlarını kutladılar.

2- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «İmar affı dosyaları üzerinde hukukçuların yaptığı çalışmaların affın hızlandırılması yönünde olduğunu» söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada «Lübnan'daki Ermenilerle ilgili gelişmelerin dikkatle izlendiği» belirtildi.

4- Basın-Yayın Genel Müdürlüğü tarafından ingiltere, Fransa, Belçika, Pakistan ve Tunus'da düzenlenen «Atatürk'ün kurduğu Modern Türkiye» konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmasını kazanarak Türkiye'ye davet edilen 13 öğrenci ile birer gazeteci Anıtkabir'e çelenkkoyduktan sonra Devlet Bakanı Prof. Dr. ilhan Öztrak, Basın Yayın Genel Müdürü Necati Özkaner ve TRT Genel Müdürü Macit Akman'ı liyaret etti.

5- PTT Genel Müdürlüğü'nce, Alanya, Manavgat ve Elmalı merkezleri, şehirlerarası ve milletlerarası tam otomatik telefon görüşmelerine açıldı.

6- Maliye eski Bakanı Kaya Erdem YÖK üyeliğine atandı.

7- Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Kemalettin Demirer'eErmeni teröristlerce başarısız bir suikast girişiminde bulunuldu, 4 teröristten biri polis tarafından ele geçirildi. Olayı ise Ermeni Kızıl Ordusuadlı bir örgüt üslendi.

8- İsviçre'de iltica talebi kabul edilmeyen ve kendini yakan Türkvatandaşı Vahap Akın'ın durumunun ağır olduğu ajanslar tarafındanbildirildi.

9- Yabancı ajansların bildirdiğine göre; ABD Temsilciler MeclisiGenel Kurulu, Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olması için Başkan Reagan'ın özel bir temsilci atanmasını öngören bir karar teklifini6'ya karşı 405 oyla kabul etti.

10- AA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev resmi yayın organı Pravda'da yer alan de-

meçinde «israil'in Lübnan'daki hareketine soykırımdan başka bir adverilemez. Durum, soykırımı teşvik edenlere karşı nefret uyandırmaktadır.» dedi.

11- Paris'in Saint - Michel meydanı'nda patjgyan ve 15 kişinin yaralanmasına yol açan bombalama olayını «Ermeni Orly Örgütü» üslendi.

Öte yandan AP Ajansı'nın bildirdiğine göre; Frankfurt'ta bir ABDüssünde patlayan bombalama olayını da devrimci bir örgüt üslendi.

12- Yabancı ajansların haberine göre; Irak Başbakan YardımcısıTaha Aziz Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, «Devlet BaşkanıSaddam Hüseyin'e karşı yapılan suikast girişimini» yalanladı, öte yandan Irak Haber Ajansı, yayınladığı askeri bildirilerde Basra Körfezi'ndeiran ile Irak arasında devam eden çarpışmalarda 1849 iran askerininöldürüldüğünü açıkladı, ancak Irak'ın kayıpları hakkında bir bilgi vermedi.

13- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Başbakanı General Jaruzelski parlamentoda yaptığı konuşmada «Kadın tutuklular ile bazı diğer tutukluların serbest bırakılacağını, posta ve telefon ile haberleşmeye konulan yasakların kaldırılacağını» söyledi.

22 Temmuz 1982

1- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Bayram Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Asgari ücret sorununun Ağustos ayı içinde çözümleneceğine inandığını» belirterek, «IMF istemese de enflasyonla mücadele etmek zorundayız. Ben Maliye Bakanı olarak IMF istiyor diyeenflasyonla mücadele etmem. Enflasyon hızının bu yıl hedef olarakgösterilen yüzde 25'te tutulması için her türlü gayreti göstereceğiz.»dedi.

2- Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nin Kaş Kültür Turizm ve TanıtmaMerkezinin' açılışında düzenlenen törende bir konuşma yapan Gümrükve Tekel Bakanı Ali Bozer, «Kaş'ın, kültürel ve ekonomik yönden tanıtılması ile ülkemize ve dünyaya açılacağını» belirterek, «Bu suretledeğerli gazetecilerimiz kendi meslekdaşları ile uluslararası temaslardabulunmak fırsatını elde edecek, kendi meselelerimizi onlara intikal ettirmek, onların meselelerini burada tartışma fırsatı bulacaklardır. Bunun herşeyden evvel Kaş'ın' kalkınmasına büyük katkı sağlayacağı, ayrıca ülkemizin kültürel kalkınmasına bunun dışında da bugün ülkemizin arzu ettiği uluslararası ilişkilerin keşif hale gelmesi suretiyle heralanda batı ve dünya ülkeleri ile entegre olma politikasının gerçekleşmesine yardımcı olacağı görüşündeyim.» dedi.

3- İstanbul Bayram Gazetesi'nde yeni anayasa tasarısına ilişkinolarak üniversite öğretim üyelerinin çeşitli görüşleri yayınlandı.

4- AA'nın Amman Çıkışlı haberine göre; Ürdün Başbakanı MudarBadran «Yedekler için kısmi seferberlik ilan edildiğini ve dış saldırılara karşı ülkenin savunulması için Halk Ordusu oluşturulmasının kararlaştırıldığını» açıkladı.

5- Akajans'ın Waalwıjk çıkışlı haberine göre; Hollanda'nın Waalwıjk şehrinde Hasan Teker adlı bir Türk kendi işyerinde elleri bağlanarak yakıldı.

23 Temmuz 1982

1- Ankara Bayram Gazetesi'nde, Ankara'da Meclis kurulduktansonra Mustafa Kemal Atatürk ile konuşan ilk yabancı gazeteci Amerikalı Clarance Streit'in, Atatürk'le ilgili anıları yayınlandı.

2- Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara Bayram Gazetesi'ninsorularını cevaplandırırken yeni anayasa tasarısına ilişkin olarak «Bu tasarı benimsendiği takdirde sağlıklı bir demokrasi kurulamaz ve geleceğe de güvenle bakılamaz. Devleti güçlü devlet yapma çabasında, bugücün ancak Türk ulusuna güvenmekle, çoğulcu ve özgürlükçü demokrasi ile kamu özgürlüklerine saygılı olmakla, hür ve demokratiksendikacılıkla elde edilebileceği dikkate alınmamıştır.» dedi.

3- Ulusal Basın Ajansı'nın Sorumlu Müdürler - Sorunları ve BasınAffı konulu soruşturmasını cevaplandıran istanbul'da yayınlanan çeşitli gazetelerin ve ajansların sorumlu müdürleri «Basın affı» çıkarılmasını istediler.

4- TEKEL tarafından yapılan açıklamada,, geçen yıl yapılan ihracattan ülkemize 220 milyon dolar döviz elde edildiği bildirildi.

5- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran, Irak'a karşı yeni birsaldırı hareketine başladı ve Körfez ülkelerini, «Bağdat hükümetineyardım etmemeleri» konusunda uyardı.

Bu konuda bir açıklama yapan iran Devlet Başkanı HocatülislamAli Hameney, «Saldırgan ve zalim Bağdat hükümetini desteklemelerikonusunda bütün Körfez ülkelerini ciddi biçimde uyarıyoruz» dedi.

6- AA'nın St Lois çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı RonaldReagan'ın Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Murray VVeindenbaum, üniversitedeki görevine dönmek üzere istifa etti.

7- AA'nın Paris çıkışlı haberine göre; Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) Paris Bürosu müdür yardımcısı Fadil Dani, arabasına atılan bomba sonucu hayatını kaybetti.

24 Temmuz 1982

1- Lozan Anlaşması'nın yıldönümünde, ismet inönü'nün anıtıMaçka Taşlık Parkı'nda törenle açıldı.

2- TÜBiTAK tarafından her yıl verilmekte olan bilim, teşvik ödüllerini kazananlar belirlendi.

Buna göre; Bilim ödülleri dalında, Prof. Dr. Yılmaz Tokad, Prof.Dr. Ahmet Nejat înce, Prof. Dr. Orhan Barut, hizmet ödülleri dalındaProf. Dr. Nazım Tercioğlu ve Prof. Dr. Muhtar Başoğlu ödüle layık görüldüler.

Teşvik ödülleri dalında ise Y. Doç. Dr. Sinan Kaptanoğlu, Doç. Dr.Tekin Dereli, Doç. Dr. Rahmi Güven, Y. Doç. Dr. Vasif Hasırcı, Y. Doç.Dr. Ersan Akyıldız, Dr. Abdullah Atalar, Doç. Dr. Burak Erman, Dr. Atilla Gönder, Doç. Dr. Turay Uçal Yardımcı, Doç. Dr. Emel Babacan, Doç.Dr. Olcay Yeğin ödüllendirildiler.

3- Türk Basınından sansürün kaldırılışının 74. yıldönümü kutlandı. Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Basın Bayramı dolayısıyla yayınladığı bildiride, «Biz ulu önder Atatürk'ün 'Basın hürriyetinden doğan mahzurların yegane izale vasıtası yine basın hürriyetidir.' özdeyişine ve 1924 Anayasası'nda da olduğu gibi yayından önce denetlenipyoklanamayacağına inanıyoruz. Bu sebeple sansür niteliği taşıyacak özgürlüğü engelleyici her türlü uygulamanın bundan sonra da başarısızkalacağından kimsenin şüphesi yoktur olamaz.» denildi.

4- 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir açıklama yapan Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, «Kapsamlı bir basınaffı çıkarılmasını» isteyerek, «Yeni anayasadaki geri hükümlerin durdurulması için basın örgütleri ortak hareket etmelidirler.» dedi.

5- Türk-iş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, asgari ücret ve kıdemtazminatının yeniden düzenlenmesine ilişkin çalışmaları hakkında THA'ya yaptığı açıklamada, «Anayasa tasarısında bölge esasına göre asgariücret tespiti öngörülmesi şimdiki çalışmalar için de kaygı vericidir.»dedi.

6- istanbul Eczası Odası Başkanı Sait Yücel UBA'ya yaptığı açıklamada «Son zamlar yapılırken ilaç tekelleri halkın sağlığı ile oynamıştır. Tekeller ,yaklaşık 2 aydır ecza depolarına ve eczanelere ilacı yakısıtlı olarak vermiş ya da vermemiştir.» dedi.

7- Bayram süresince yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü, 110 kişi de yaralandı.

8- Geçtiğimiz çarşamba günü Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Kemalettin Demirer'e başarısız suikast girişiminde bulunan 4 kişidenyaralı olarak ele geçirilen teröristin üzerinden Türk pasaportu çıktığıHollanda Güvenlik makamlarınca basına bildirildi. ,

9- Yabancı ajansların bildirdiğine göre; iran - Irak arasında 23 aydan bu yana devam eden savaşı sona erdirmek için Cezayir'in sunduğu arabuluculuk, önerisini İran'ın kabul edebileceği açıklandı.

İran Başbakanı Hüseyin Müsavi dini lider Ayetullah Humeyni ilegörüştükten sonra yaptığı açıklamada «Bizim önerdiğimiz barış koşulları çerçevesinde yürütülecek bir arabuluculuğu kabul etmeye hazırız.» dedi.

10- AP Ajansı'nın Nairobi çıkışlı haberine göre; Somali Hükümeti'nin Etyopya saldırılarına karşı koymak cin ABD'den talep.ettiği acilsilah yardımının ABD tarafından kabul edildiği Somali Radyosu tarafından bildirildi.

11-- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Polonya'da Dayanışma Sendikası üyesi 200-250 kişi aileleri ile birlikte ülkelerini terketmeye zorlandıktan sonra Fransa'ya gittiler.

12- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da iç hatseferini yapan bir uçağı Federal Almanya'ya kaçırmak isteyen 2'si. kadın 11 kişi yakalandı.

13- AP Ajansı'nın Harore çıkışlı haberine göre; Zimbabvve'de muhalefet liderlerinden Joshua Nikomo'ya bağlı gerillalar 6 turisti kaçırarak tutuklu bulunan 2 gerilla liderinin serbest bırakılmasını, aksitakdirde rehinelerin öldürüleceğini bildirdiler.

14- AP Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya'da 40gündür sürmekte olan kuraklıktan sonra başlayan yağmurun nedenolduğu sellerden 80 kişi öldü, 134 kişi kayboldu.

25 Temmuz 1982

1- Devlet .Başkanı Orgeneral Kenan Evren Erdek Cumhuriyet Alanı'nda yaptığı konuşmada, «Atatürk'ün koyduğu ilke ve prensiplerinTürk milleti için bir ideoloji olduğunu» belirterek, «Biz bu ideolojiyibizden sonra gelenlere bir ideoloji olarak öğreteceğiz. Bütün mekteplerimize ders olarak koyacağız.» dedi.

Orgeneral Evren, daha sonra 100. yıl Kutlama Koordinasyon Kuruluile Erdek Belediyesi'nin işbirliği ile yaptırılan Atatürk Anıtı'nı törenleaçtt.

2- Devlet Bakanı ilhan Öztrak yeni anayasa tasarısına ilişkin olarak basın mensuplarına yaptığı açııklamada, «Basında birtakım yazılar çıkıyor, beyanatlar veriliyor. Muhakkak ki Danışma Meclisi'nin üyeleritüm eleştirileri lehte ve aleyhte söylenenlerin hepsini gözönünde bulundurarak bir değerlendirme yapacaklar. Ondan sonra da değerlendirmelerini kendi görüşleri ile birleştirerek bir tutum içine girecekler.Bu bazı maddeleri aynen kabul etmek, bazı maddelerin üzerinde değişiklik önergesi vermek gibi tecelli eder. En sonunda oy çoğunluğusağlayan maddeler kabul edilmiş maddeler olur. Zaten hiçbir anayasatasarısı aynen kabul edilmez.» dedi.

3- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «Ekonomik konuların çözümü için ülkenin yenikaynaklara ihtiyacı olduğunu» belirterek, «Bu konuda yeni kaynaklarbulunması için bazı düşünceler var. Henüz netleşmedi. Bunları da inceletiyorum. Bunlar yeni tasarruf kaynakları olabilir. Bazı vergi kaydırmaları da yapabiliriz. Ancak henüz somut birşey yok.» dedi.

4- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu Tercüman Gazetesi muhabiri Nazlı Ilıcak'ın sorularını cevaplandırırken, «24 Ocak kararlarınınbaşarılı olduğunu, ama daha başarılı olması için gerekli yan tedbirlerin alınmadığını» öne'sürerek, «Çok teferruatlı bir program tatbik edeceğim. Bir senedir bu programı hazırladım.» dedi.

5- Tercüman Gazetesi'nde Danışma Meclisi Anayasa KomisyonuBaşkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı ile yeni anayasa taslağına ilişkin olarakyapılan röportaj yayınlandı.

6- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, gazetelerde «müstear» yani takma adla yayınlanan yazılardan dolayı yazıişleri müdürlerine verilecekhapis cezalarının para cezasına çevrilemeyeceğini hükme bağladı.

7- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, kıdem tazminatının hesaplanmasında 6 aydan az sürelerin 6 aya, fazla sürelerin ise yıla tamamlanmasını,İş Yasası'na aykırı buldu.

8- Türkiye'nin Birleşmiş Milietler'deki daimi Büyükelçisi Kamraninan, «Avrupa Parlamentosu'ndaki Türk lobisi çalışmaları» ile ilgiliolarak Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Von Hassel raporunun' oylandığı Avrupa Parlamentosu oturumunda Yunanlı parlamenterlerin tüm kulis çalışmalarına karşın raporun olumlu oy almasının sağlandığını» belirterek, «Bundan sonra Yunanlıların her konuda oyunlarını bozmak için biz de kuvvetli bir lobi yaratacağız. Bunun gerçekleşeceğinden eminim.» dedi.

9- Türkiye'den yılın ilk 5 ayında 135 milyon dolarlık canlı hayvan ve et ihracatı yapıldığı, THA'nın haberinde bildirildi.

10- Milliyet Gazetesi'nde Mete Akyol'un Zonguldak şehrine ilişkinyazı dizisi yayınlanmaya başlandı.

11- Çanakkale Seramik Fabrikasının 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle Çanakkale'de Uluslararası Seramik Sempozyumu düzenlendi.

12- THA'nın' haberine göre; 1 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek Türkiye ile Mısır arasında Türk mal, hak ve çıkarların düzenlenmesine ilişkin anlaşma uyarınca, hak sahibi Türk yurttaşlarına 1 yıllık yenibir başvuru süresi tanındı.

13- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla ilişkilerŞubesi tarafından yayınlanan bildiride, Erzincan, Amasya ve Çorumillerinde sokağa çıkma yasağının 26 Temmuz tarihinden itibaren 01.0004.00 saatleri arasında yeniden yürürlüğe girdiği, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Ordu, Giresun, Samsun, Sinop, ve Tokat illerinde ise gece sokağa Çıkma yasağının kaldırıldığı açıklandı.

14- Milli Eğitim Bakanhğı'nda üst düzey görevlileri arasında yapılan yeni atamalar Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- Milliyet Gazetesi'nden Altan Öymen'in Rotterdam'dan bildirdiğine göre, Hollanda'da yayınlanan Algemeen Dagblad'ın Beyrut'tabulunan bir yazarı Ermeni terör örgütleri ile ilgili faaliyetlerin Beyrut'ta israil kuşatması altında da devam ettiğini bildirdi.

16- ANKA Ajansı'nın Los Angeles çıkışlı haberinde, «Suudi Arabistan için hava savunma sistemlerinin geliştirildiği» Litton «sanayi tesislerinde gizli mikrofonların ele geçirildiğinin telefonların dinlendiğinin belirlendiği» bildirildi.

17- İsrail'in 12 Hazirandan bu yana kuşatma altında tuttuğu BatıBeyrut'a yönelik bombardımanı sürerken FKÖ'nün Filistin sorunununçözümü için getirilen tüm Birleşmiş Milletler önerilerini ve bu aradaisrail'in varlığını resmen tanımayı kabul ettiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- ANKA Ajansı'nın Riyad çıkışlı haberine göre; Suudi ArabistanKralı Fahd, tahta çıkışından bu yana ilk kez yaptığı politik konuşmasında «İslam ülkeleri birlik olsalardı bugün yurtsuz kalmazdı ve Afganistan bağımsızlığını sürdürüyor olurdu. Tüm islam ülkelerini İslambirliğine çağırıyorum. Tek bir safta toplanalım. Bu birliğin gerçekleşmesi halinde israil Lübnan'da yaşlı ve çocukların da yaşamına malolansaldırganlığını sürdüremeyecektir.» dedi.

Öte yandan Suudi Arabistan Veliahdt Prens Abdullah Suriye'ninbaşkenti Şam'a gitti.

26 Temmuz 1982

1- Bayram tatili nedeniyle Antalya'da bulunan ve eski BaşbakanYardımcısı Turgut Özal ile görüşen Başbakan Bülend Ulusu, gazetecilere yaptığı açıklamada, «Turgut Özal'ın yeniden göreve gelmesinin söz konusu olmadığını» belirtti ve mali konulara ilişkin sorularıcevaplandırırken, «Maliye Bakanımız yeni değişmiştir. O da vergilerkonusunda tetkiklerde bulunuyor. Vergi yasalarında henüz bir değişiklik söz konusu değil. Mevcut yasalara göre amacımız vergi toplamaktır» dedi.

2- Çalışma Bakanı Turhan Esener yeni anayasa tasarısına ilişkinCumhuriyet Gazetesi muhabirinin sorularını cevaplandırırken, «Bilindiği gibi anayasa tasarısı hazırlanırken Çalışma Bakanlığı'na ya dabana danışılmadı. Benim için tasarı süpriz oldu. Ancak, daha tasarıDanışma Meclisi'nden ve Milli Güvenlik Konseyi'nden geçecek. Tasarının bu aşamalar sırasında değişeceğine inanıyorum» dedi.

3- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Samsunlu Emlak Kredi Bankasıtarafından' izmir Karşıyaka Denizbostanlısı'nda yapılacak 363 konutuntemel atma töreninde yaptığı konuşmada, «Ülkemizde büyük konutaçığını kapatmak ve bilhassa dar gelirlilerin konut sahibi olmasınısağlamak için vergi yasalarında konut edinmeyi teşvik edici önlemlerin alınması ve küçük konut yapımının teşvik edilmesi gerektiğineinanıyorum» dedi.

4- Başbakanlık Bankerlik Koordinasyon Komitesi Başkanlığı, Maliye Bakanlığı'na Kastelli ve bağlı kuruluşları için Ankara'da da menkul kıymetler kurulu oluşturulmasını istedi.

5- İstanbul Bankası murahhas üyesi ve Genel Müdürü Özer Çiller basına yaptığı açıklamada, «Mali politikaya ağırlık verirken daima24 Ocak istikrar paketinin ana hatları doğrultusunda hareket etmeninyararlı olacağını belirterek, «Hükümetin gündemdeki en önemli sorunu, bir evvelki dönemde Türkiye'nin ekonomik politikasıyla doğrudan doğruya ilgili olan ve toplumun' gözünde çözülmeyen iki sorundur. Birincisi işsizlik, ikincisi ise üretimdir» dedi.

6- Münfesih CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in yabancı yayın organlarına verdiği demeç nedeniyle çarptırıldığı 2 ay 27günlük hapis cezasına ilişkin tebligat tezkeresi Ankara İnfaz Savcıhğı'na gönderildi.

7- «Banker Kastelli» olarak bilinen ve yurt dışında bulunan Cevher Özden'in görüldüğü ülkede yakalanması ve Türkiye'ye iadesi içinyayınlanan «Kırmızı Bülten» Paris Interpolü aracılığıyla tüm ülkelerebir kez daha duyuruldu.

8- Tutuklu bulunduğu cezaevinden izinle çıkan ve dönmeyenfirari aktör Yılmaz Güney'in görüldüğü her ülkede yakalanması veTürkiye'ye iadesi için yayınlanan «Kırmızı Bülten» Paris Interpolü kanalıyla tüm ülkelerin emniyet örgütlerine bir kez daha duyuruldu.

9- Eski Başbakanlardan Nihat Erim'i öldürmekten haklarında verilen ölüm cezası Yargıtay'ca tanık dinlenmediği gerekçesiyle bozulanSaadettin Güven ve Baki Altın'ın yargılanmalarına istanbul Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yeniden başlandı ve tanıklıkyapan Nihat Erim'in eşi Kamile Erim de sanıklardan Saadettin Güven'iteşhis etti.

10- Türkiye aleyhine propaganda yapmak suçundan istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılananErmeni Kudüs Ermeni Ruhani Okulu öğretmeni Hayko Mamel Eldemir'in duruşmasına devam edildi ve tanıklar dinlendi. Daha sonramahkeme Ermeni Partriği Şinork Kalustyan'ın tanıklığı için bir başkagüne ertelendi.

11- Sosyal ve idari İlişkiler Yüksek Koordinasyon Kurulu'nun kararlarını uygulamak amacıyla kurulan Sosyal ve idari ilişkiler Uygulama Komitesi'nin çalışma esaslarına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Amerikan Senatosu Silahlı Kuvvetler Komisyonu Başkanı Senatör John Tovver Günaydın Gazetesi'ne Türkiye ile ilgili olarak verdiği özel demeçte, «Amerika'nın Türkiye'ye karşı geçmişteki silahambargosu gibi bir hata işlemesi söz konusu olduğu zaman Türkiyedarılır, Sovyetler'in de istediği olur» dedi ve bunu istemediklerinibelirtti.

13- Akajans'ın haberine göre; Karayolları Genel Müdürlüğü'nceyürütülen karayollarını iyileştirme projesinin dış finansmanında kullanılmak üzere Dünya Bankası'ndan 71 milyon 100 bin dolar kredisağlandı.

14- Hollanda'da geçtiğimiz hafta elleri bağlanarak kahvehanesi ilebirlikte yakılan Hasan Peker adlı Türk'ün katilinin yakalandığı, Hollanda polisi tarafından bildirildi.

15- Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)tarafından düzenlenen Dünya ikinci Kültür Konferansı Meksika Devlet Başkanı Jose Lopez Portillo'n'un açış konuşmasıyla başladı.

16- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrailli bir tugaykomutanı Lübnan'daki savaşa karşı olduğu gerekçesiyle istifa etti.

17- AP Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya'da geçtiğimiz hafta sonu meydana gelen sellerden ölenlerin sayısı 217'ye

18- Zimbabvve'de hava kuvvetleri üssünde meydana gelen patlamalarda 12 savaş uçağının hasar gördüğü THA'nın Harrare çıkışlı haberinde bildirildi.

19- AP Ajansı'nın San Marino çıkışlı haberine göre; dünyanın enküçük cumhuriyeti San Marino'da yapılan halk oylamasında, yabancıerkekler ile evlenen kadınların San Marino uyruklarını korumaları yolundaki önerge reddedildi.

27 Temmuz 1982

1- Devlet Bakanı İlhan Öztrak İstanbul'da THA'ya yaptığı1 açıklamada «Banker Kastelli'nin yurda dönmesi durumunda gerekli hukukkurallarının uygulanacağını» belirterek, «Onun için özel bir kanun çıkarmak veya 'sen dön, kanunu uygulamayacağız' demek hiçbir yönetimin iktidarı dahilinde olamaz» dedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Kurmay Albay M. Yüce Tanyel, Sarıkamış 28. Piyade Alay Komutanlığı'na atandı.

Albay Tanyel'in görevini ise, NATO Askeri Karargahı'ndan Türkiye'ye gelen Kurmay Albay Tuncel Kılınç devraldı.

3- Bakanlar Kurulu ödeme güçlüğü içindeki bankerlerle ilgilikararnamede bir değişiklik yaparak, «Tasfiyesine karar verilen bankerler tarafından pazarlanan tahvillerin ana paralarının ilgili şirketlertarafından vadelerinde ödenmesini» kararlaştırdı.

4- TARiŞ'in sorunlarını yerinde incelemek ve çözümlemek amacıyla İzmir'e gelen Ticaret Bakanı Kemal Cantürk burada düzenlediğibasın toplantısında, «12 Eylül'den bu yana TARiŞ'te barış ortamınınsağlandığını ve üretimde önemli ölçüde artışlar olduğunu» belirterek,«Yapılacak yeni düzenlemelerle birliklerin ve TARiŞ'in iki ay içindeişler hale geleceğini» söyledi.

5- Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Dr. ismail Heral görevinden alındı.

6- Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü, ABD Temsilciler Meclisi'nde Kıbrıs'la ilgili bir soruya verdiği cevapta «Türkiye - ABD ilişkilerinin yeniden NATO dayanışmasına uygun şekilde özlü bir işbirliğine dönüşmekte olduğu bir sırada, bu nitelikte bir kararın kabul edilmiş olmasıesef vericidir» denildi.

7- Başbakanlık Basın - Yayın Genel Müdürlüğü tüm bakanlıklarave kamu kuruluşlarına bir yazı göndererek, «Sarı Basın Kartlarınınkimlik yerine geçebileceğini» bildirdi.

8- Türkiye'nin Belçika Büyükelçiliğine, Dışişleri Bakanlığı Yüksek Müşaviri Faik Melek atandı.

9- Bayındırlık Bakanlığı Limanlar inşaatı Genel Müdürlüğü, 1982yatırım yılında yapılacak liman inşaatları için 8 milyar 82 milyon 700

bin lira ayırdı ve 1983 yılı için yeni yatırım projesi programlarını dadurdurdu.

10- Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yer Değiştirme Yönetmeliği uyarınca 156 Vali Yardımcısı, Kaymakam ve Hukukİşleri Müdürü'nün görev yerleri değiştirildi.

11- İzmir Buca Yüksek Öğretmen Okulu'nda diplomaları iptal edilen öğrencilere üç sınav hakkı daha tanındı.

12- M.A.N. Motor Sanayi tarafından yurdumuzda ağır kamyon,çekici ve otobüs üreten firmaların ihtiyacını karşılayacak Ağır MotorFabrikası'nın temeli düzenlenen törenle atıldı.

13- THA'nın haberine göre; 1982 yılının Ocak-Haziran aylan döneminde otomotiv sanayii ihracatı geçen yılın aynı dönemine göreyüzde 28 oranında arttı.

14- Bu yılın Ocak-Nisan aylarını içine alan ilk 4 aylık döneminde Merkez Bankası ve ticari bankalar tarafından toplam 1.98 milyardolarlık ithalat transferi gerçekleştirildi.

15- ANKA Ajansı'nın haberine göre; münfesih CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit hakkında, Norveç'te yayınlanan bir gazeteye verdiği demeçte, «Devletin dışardaki itibarını zedelediği» gerekçesiyle açılan davaya Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu AskeriMahkemesi'nde devam edildi, Ecevit duruşmaya katılmadı.

16- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı sol görüşlüüç sanık hakkında «Adam öldürdüğü, silahlı soygunda bulunduğu»gerekçesiyle ölüm istemiyle dava açtı.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD Başkanı RonaldReagan'ın Basın Sözcüsü yaptığı açıklamada, «FKÖ lideri Arafat'ın imzaladığı 'Filistin ile ilgili tüm BM kararlarını kabul ediyorum' belgesinin' Amerika'nın FKÖ'yü tanımasına imkan vermediğini» söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Larry Speakes de «ABD'nin koşullarınınkabul edilmesi halinde FKÖ ile görüşmelere başlanabileceğini» önesürdü.

israil Dışişleri Bakanı izak Şamir ise «Bu belgenin bir aldatmacaolduğunu» belirterek, «18 yıldır İsrail devletini yıkmak isteyenler 1 gecede fikir değiştiremez» dedi.

18- İsrail'in Batı Beyrut'taki FKÖ mevzilerine yönelik bombardımanı yoğunlaştırdığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Sudan Devlet Başkanı Cafer Numeyri'nin Batı Beyrut'ta kuşatılmış durumda bulunan FKÖ gerillalarını hiçbir koşul öne sürmedenkabul edebileceğini söylediği, Sudan resmi haber ajansı tarafındanbildirildi.

20- Peru'nun başkenti Lima'da yapılan 1982 Kainat Güzeli Yarışması'nı Kanada güzeli Karen Baldvvin kazandı.

28 Temmuz 1982

1- Devlet Bakanı ilhan Öztrak THA'nın sorularını cevaplandırırken, «Yeni atamaların ekonomik politikada herhangi bir temel sapmaolasılığı doğurmadığını» belirterek, «Türkiye bir dönemden geçiyor.Bu dönem içinde teşebbüslerimiz kendilerini bu dönemin icaplarınauydurmak zorundadırlar, onlar bu çabayı sarfettikleri takdirde, tabiiki, onların ayakta durması için gereken tedbirler de beraber alınacaktır. Ama hiçbir çaba sarfetmezse, beni nasıl olsa devlet kurtarırdiye düşünürse ona hiçbir şey yapamazsınız» dedi.

2- Basından yeni anayasa tasarısına ilişkin çeşitli görüşler yayınlandı.

3- Kısa adı RTGD olan Radyo - Televizyon Gazetecileri Derneği4. geleneksel Cengiz Polatkan ödüllerini kazananlar belli oldu.

Dernek Başkanı Taner Dedeoğlu yaptığı basın toplantısında,1981 - 1982 yılının başarılı yapıtlarını açıkladı. Buna göre; Sıra Sizde,Hoş Şada adlı eğlence programlarının yapımcıları, ittihat ve Terakki,Türkiye Üzerine Oyunlar adlı dizi programlarının yapımcıları, Teleskop,Döviz Konvoyu ile Yurttan - Dünyadan adlı programların yapımcılarıile «Yazıyoo» adlı televizyon filmindeki karakter makyajını uygulayanmakyöz, ödüle layık görüldüler.

4- Türkiye ile Belize arasında ABD üzerinden transit otomatiktelefon görüşmesi hizmete girdi.

5- İstanbul'un tarihi Galata Köprüsü'nün yerine yeni yapılacakköprünün ihalesi yapıldı.

6- Devlet sanatçısı mimar Arif Hikmet Koyunoğlu istanbul'davefat etti.

7- Angilikan Kilisesi'nin lideri Canterbury Başpiskoposu RobertRuncie, Rum Ortadoks Patrikhanesi'niri çağrılısı olarak 6 günlük birziyaret için İstanbul'a geldi.

8- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde DevYol adlı yasa dışı örgüt üyesi 3'ü kız 24 sanık hakkında açılan davada,sanıklar için ölüm cezası istendi.

9- Dışişleri Bakanlığı'nın yurtdışı kadrolarında yapılan değişiklikResmi Gazete'de yayınlandı.

10- ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu, Türkiye'ye verilmesi öngörülen 82 milyon dolarlık ek askeri yardıma ilişkin öneriyireddetti.

11- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Sovyetler Birliği'nin yılbaşından beriKüba'ya Mig-23 savaş uçakları vermekte olduğunu ileri sürdü.

12- ANKA Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Viyana'daçalışmalarına başlayan Dünya Yaşlılık Konferansı'nda büyük devletlerin giriştiği silahlanma yarışı protesto edildi.

13- israil'in kuşatma altında tuttuğu Batı Beyrut'ta bombardımana devam ettiği, 30 saatten fazla süren bombardımanda 275 sivilinöldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

öte yandan israil Dışişleri Bakanlığı Genel Direktör YardımcısıMose Tegar, ABD'nin Orta Doğu özel temsilcisi Philib Habib'in isteğiüzerine ateşkesi kabul ettiklerini açıkladı ve gece yarısı yedinci kezateşkes ilan edildi.

14- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal, «israil'in Lübnan'ı işgaline karşı topluca diplomatik eylem yapmak amacıyla 6 temsilcinin katıldığı Arap Birliği Konferan'sı'nı Cidde'de açtı.

15- AA'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız Haber Ajansı AFP'ye telefon eden ve kendisini Orly Ermeni örgütü üyesi olarak tanıtanbir kişi, «Teşkilatının Fransız kuruluşlarına karşı giriştiği saldırıları sürdüreceğini» belirtti.

16- ANKA Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; ispanyya'nıneski Başbakanlarından Adolfo Suarez, kurucusu olduğu Merkez Partisi üyeliğinden istifa etti.

17- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Hindistan Başbakanı İndira Gandhi 11 yıl aradan sonra resmi bir ziyaret için ABD'ye gitti.

18- AA'nın Tirani çıkışlı haberine göre; 1981 yılı Aralık ayındakaçırılan ABD Generali James Dozier'in bulunması için yapılan operasyonlarda yakalanan «Kızıl Tugaylar» üyesi Ennio de Rocca, tutuklubulunduğu hapishanede arkadaşları tarafından öldürüldü.

19- ANKA Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Avrupa Konseyi1985 yılını «Avrupa Müzik Yılı» ilan etti.

29 Temmuz 1982

1- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu, Ankara'da düzenlediğiilk basın toplantısında, «Müdahaleci ekonomi anlayışının giderek terkedileceğini, kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) kendilerini yaratankoşullar ortadan kalktıkça özel sektöre devredileceğini» söyledi ve.«Günlük kur politikasının' sürdürüleceğini» belirtti.

2- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanı'naverilecek yetkiler, parlamenter sisteme aykırı ve parlamenter sistemlebağdaşmayacak yetkiler değil, Cumhurbaşkanının sorumluluğu ile bağdaşan yetkiler veriliyor» dedi.

3- Danışma Meclisi izmir Üyesi Dündar Soyer, Türk HaberlerAjansı'na verdiği demeçte, anayasanın, bireylerin «Sosyal hak ve özgürlükleriyle basın özgürlüğünün özüne zarar vermeden oluşturabileceğini» söyledi.

4- TPAO Genel Müdürü İsmail Kafesçioğlu, yabancı bir gazeteyeyaptığı açıklamada, petrol yasa tasarısındaki özendirici maddelerdensonra 6 yeni petrol şirketi kurulduğunu, 20'ye yakın yabancı petrolşirketinin de ortaklık kurarak araştırma yapmak üzere başvuruda bulunduklarını belirtti.

5- Türk - İş Yönetim Kurulu'nun Bursa'da başlayan toplantısınıbir konuşmayla açan Genel Başkan Şevket Yılmaz, «Anayasa tasarısıtartışması en iyiyi, en uygunu, en sağlıklıyı bulana kadar devam etmelidir. Türk ulusunun siyasi tercihi bellidir. Bu özgürlükçü ve çoğulcu bir demokrasidir» dedi.

6- Türk Haberler Ajan'sı'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndanedindiği bilgilere göre; bu yılın ilk üç ayında, Türkiye'ye çeşitli ülkelerden toplam 169 bin 994 turist geldi ve 55 milyon dolar gelir bıraktı.

7- Hisarbank Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı AhmetDemirer'in istifasıyla boşalan göreve Numan Özsoy tayin' edildi.

8- Meban bankerlik kuruluşu, mali yardım için hükümete başvurdu.

9- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Ortaklarını yurt içi ve yurt dışından işçilerin oluşturdukları ve ekonomik dar-

boğaza düşen çok ortaklı halk ve işçi şirketleri, 1.5 milyar dolarlıkyatırımları kurtarmak için Ankara'da biraraya geldiler.

10- Basında yeralan haberlere göre; istanbul'da bir klinikte, çocuk ticareti yaptıkları iddia edilen bir şebeke ortaya çıkarıldı.

11- Pınar Kür tarafından kaleme alınan «Yarın-Yarın» adlı romanın 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Sorumluluk Bölgesi'nesokulması yasaklandı.

12- 1982 yılı programı Resmi Gazete'de yayınlandı. Programda,1981 yılında ekonomik istikrar açısından önemli gelişmeler sağlandığı,içinde bulunduğumuz yılda enflasyonun yüzde 25'e indirilmesininhedeflendiği, daha sonraki yıllarda da bu düşüşlerin devam edeceğibildirildi.

13- Finlandiya'da yapılan Mini Atletizm Dünya Kupası'nda 10 binmetrede Mehmet Yurdadön birinci, 800 metrede Sermet Timurlenk ikinci oldu.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, «Avrupa ülkelerinin muhalefetine rağmen, Sovyetlerin tabii gaz boruhattı inşaatı için gerekli Amerikan patentli her türlü teknik malzemenin sevkiyatına ve teknolojinin kullanılmasına konulan ambargonundevam edeceğini» söyledi.

15-Arap Birliği Örgütü Genel Sekreteri Şadli Klibi'nin, Suudi Arabistan'ın Başkenti Cidde'de 2 gündür devam eden Arap Birliği Dışişleri Bakanları Komite Toplantısından sonra yaptığı açıklamada, FKÖ'nünbelirli garantilerin verilmesinden sonra Beyrut'u terketmeyi kabul ettiğini açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan, FKÖ'nün Beyrut'u terkedeceği yolundaki kararı açıklanmadan önce ABD Başkanı Ronald Reagan, «Tutumunu değiştirmesive İsrail'i tanıması halinde FKÖ liderleriyle görüşmeye hazır olduklarını» söyledi.

Bu arada, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi'nin eşi NuhaAlhegelan, kuşatma altındaki Batı Beyrut'a ve yiyecek verilene dekiki diplomat eşiyle birlikte açıklık grevine başladı.

16- Mısır - Fransız Ortak karar tasarısı, resmen Güvenlik Konseyi'neyazılı olarak verildi ve sabaha karşı toplanan Konsey, tasarının anahatlarını görüşmeye başladı. Yabancı yayın organları tarafından bildirildiğine göre; tasarıda, «Tüm Lübnan'da ateşkese gidilmeli, FKÖ ge-

rillaları hafif silahlarıyla Beyrut'u terketmeli, FKÖ Beyrut'tan başka yereyerleştirilmeli, tüm yabancı silahlı güçler Lübnan'dan ayrılmalı» denildi.

17- UPI'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Amerikan Dışişleri BakanıGeorge Shultz ile yaptığı görüşmeden sonra DPA basın ajansına birdemeç veren Federal Alman Başbakanı Helmut Schmitd, «ABD'nin,Sovyet - Avrupa tabii gaz boru hattı yapımını uzun zaman engelleyemeyeceğini, bütün sanayileşmiş batı ülkelerinin projeyi biran öncetamamlanmış görmeyi istediklerini» söyledi.

18- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Federal Alman Ekonomik Araştırmaları Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırmada, Federal Almanya'da işsiz sayısının 1982 yılı sonunda 1.8 milyon olacağı bildirildi.

19- Anadolu Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'yiresmen ziyaret etmekte olan Hindistan Başbakanı indira Gandhi, «İkiülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacında olduğunu» söyledi.

20- İran birliklerinin Basra bölgesinde Irak'a karşı yeni bir saldırıya geçtikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Akajans'ın Bielefeld çıkışlı haberine göre; Federal Alman polisi, Çarşamba akşamı düzenlediği yıldırım harekat ile, Alman neo nazilerinin silah depolarını ortaya çıkardı.

30 Temmuz 1982

1- AA'nın haberine göre; Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in özel temsilcisi sıfatıylaTürkiye'ye gelen Irak Dışişleri Bakanı Sadun Hammadi'yi Erdek'te kabul etti. Konuk bakan, Orgeneral Kenan Evren'e Irak Devlet Başkanı'nıngönderdiği cevabi mesajı sundu.

2- Başbakan Bülend Ulusu Türk - İş tarafından Bursa'da düzenlenen «Çalışma Hayatımız» konulu seminere gönderdiği mesajda, «Türkişçisinin' yönetime gösterdiği destek ve anlayışın her türlü övgününüzerinde olduğunu» belirterek, «İşçilerin hak ve çıkarlarının korunmas,ıonların huzur ve güven içinde daha iyi hayat şartlarına kavuşturulmaları yönetimin temel hedefidir.» dedi.

3- Hükümet tarafından 1982 ürünü fındık taban fiyatı 150 lira,kuru üzüm taban fiyatı 132 lira, kuru incir taban fiyatı 78 lira ayçiçektohumu taban fiyatı ise 50 lira olarak belirlendi.

4- Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan düzenlediği basın toplantısında bakanlığı ile ilgili bilgiler vererek, «Yüksek Planlama ve Koordinasyon Kurulu»nun' oluşturulduğunu bildirdi.

5- Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu'nun düzenlediği basıntoplantısı ile ilgili olarak sanayici ve bilim adamlarının görüşleri basında yer aldı.

6- Türk - İş'in kuruluşunun 30. yıldönümü nedeni ile Türkiye işçi Sendikaları Konfederasyonu ve Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi veSosyal Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen «Çalışma Hayatımız»konulu seminerin açış konuşmasını yapan Türk - iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «Türk - İş bütün eleştirilere rağmen ayaktadır. Çünkü Atatürk ilkelerinden ve Türk bayrağı doğrultusundan sapmamıştır. Bugünde yapılan eleştiriler Türk - İş'ten hiçbirşey koparamayacaklardır. Türk iş inandığı yolda yürüyecektir.» dedi.

7- Hürriyet Vakfı Yönetim Kurulu'nca düzenlenen «Basın Teknolojisindeki Son Gelişmeler ve DRUPA - 82 Fuarından İzlenimler» konulu seminer istanbul Gazeteciler Cemiyeti Konferans Salonu'nda başladı.

8- Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. M' met Kıcıman'ın görev süresi sona erdi.

9- Türkiye'de ilk defa Bolu'da Özel idare yönetiminde halka yönelik bir turizm şirketi kuruldu.

10- Uluslararası çocuk ticareti yapıldığı ve sakat doğan çocuklaraiğne yapılarak Öldürüldüğü iddia edilen Boğaziçi Kiliniği hakkındaSağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı.

11- İstanbul'da 23 aydari bu yana uygulanan gece sokağa çıkmayasağının 1 Ağustos tarihinden itibaren kaldırıldığı, 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından bildirildi.

12- Adana Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemelerinde yargılanan sol görüşlü 12 kişiye 94 yıl hapis cezası verildi.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi,«Akıncılar Derneği» ve «Akıncı Gençler Derneği» yöneticileri hakkındaaçılan davayı sonuçlandırdı ve 60 sanık, 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

14- Koordinasyon Kurulu ile Para Kredi Kurulu'na Maliye BakanıAdnan Başer Kafaoğlu'nun başkanlık etmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- Bakanlar Kurulu tarafından Türk vatandaşlığına kabul edilen121 kişi ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

16- Papa 2. Jean Paul'e suikast girişiminden tutuklu bulunan terörist Mehmet Ali Ağca ile ilgili soruşturmayı yürüten Roma AdliyesiSavcılarından llario Martello İstanbul'da, Mehmet Ali Ağca'ya maddiyardımda bulunduğu iddia edilen Abuzer Uğurlu'nun ifadesini aldı.istanbul Emniyet Siyasi Şube yetkilileriyle de görüşen Martello temaslarını tamamlayarak- İtalya'ya döndü.

17- Günaydın Gazetesi'nde israil'in Türkiye temsilcisi Alon Liel ileyapılan röportaj yayınlandı. İsrail Maslahatgüzarı Liel bir soruya verdiği cevapta, «Biz kimseyi mahvetmek ve ortadan kaldırmak istemiyoruz. Filistinli liderleri anlaşma yolu ile ikna etmek istiyoruz. Ama Filistinliler 'Biz Beyrut'tan ayrılmayacağız, burada kalacağız' derlerse şuandaki eğilimimiz onların ortadan kaldırılmasıdır.» dedi.

18- UBA'nın haberine göre; KTFD'de asgari ücret aylık 22.000 liraolarak belirlendi.

31 Temmuz 1982

1- Erdek'ten istanbul'a geçen Devlet Başkanı Orgeneral KenanEvren ve MGK üyeleri Emirgan Korusu, Yıldız Parkı ve Çamlıca Tepesi'ni gezerek incelemelerde bulundular.

2- Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Türkmen Kuveyt Tanıtma Müşavirliğine atandı, yerine bakanlık müşaviriErcihan Düzgünoğlu getirildi.

3- Yargıtay Dokuzuncu Hukuk Dairesi, resmi makamlarca kapatılan işyerlerinde çalışan işçilerin ihbar ve kıdem tazminatı hakkınınkaldırılamayacağına karar verdi.

4- Türk - Iş'in kuruluşunun 30. yııldönümü Bursa'da törenlerlekutlandı. Törende bir konuşma yapan Genel Başkan Şevket Yılmaz,«30 yıl önce Bursa'da kurulmasına karar verilen Türk - iş'in temellerinin çok sağlam olduğunu» belirterek, «Türk - iş Atatürk ilkeleri ışığında hak ve özgürlüklerin korunması için devamlılığını sürdürmekzorundadır. Bizden toplumsal görev bekleyenler öncelikle hak ve özgürlüklerimize saygı göstermelidir.» dedi.

5- Türk - iş'in Yüksek Hakem Kurulu'ndaki üyeleri Sağlık - İş Sendikası Başkanı Mustafa Başoğlu ve Deniz . Ulaş - iş Sendikası Başkanı Emin Kul bu görevlerinden istifa ettiler.

6- UNESCO'nun girişimiyle kurulan «Uluslararası insan HaklarınınÖğretenler ve Araştıranlar Birliği»nin başkan yardımcılığına Batı Avrupa adına Prof. Dr. Mümtaz Soysal getirildi.

7- Bodrum Uluslararası Sualtı Yaz Okulu çalışmalarına başladı. Bu amaçla Piri Reis araştırma gemisi de bilim adamlarına yardımcı olmak üzere Bodrum'a gitti.

8- Milliyet Gazetesi ilan Müdürü Ömer Faruk Günaydın İstanbul'da vefaf etti.

9- Bomba ihbarı yapılması üzerine Karaköy Köprüsü 8 saat süreyle kara deniz trafiğine kapatıldı.

1981 . 1982 Türkiye Ligi Şampiyonluğunu Beşiktaş takı

10- 172. dönem muharebe yedeksubayları Ankara'da düzerbir törenle diplomalarını aldılar.

11- Bir ihale yolsuzluğuna adı karışan Mehmet Nabi inciler ile 12müteahhit tutuklandı.

12- Türkiye ile Pakistan islam Cumhuriyeti arasında hukuki ve ticari konularda adli yardım sözleşmesi onaylandı ve Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Bir Belçika firmasının, borçlu olduğu Türk firmasına verdiği515 bin dolarlık çekin, karşılıksız çıkması üzerine bu firmaya ait yükütaşıdığı için iskenderun limanında haczedilen ve haziran ayı başındanbu yana denize açılmasına izin verilmeyen Yugoslav bandıralı Komoviadlı gemi, 52 gün sonra gemi sahibinin itirazı üzerine Ankara 4. icraDairesi'nin istemiyle serbest bırakıldı.

14- THA'nın Kopenhag çıkışlı haberine göre; Danimarkalı gazeteci Jan Stage yaptığı açıklamada, «Münfesih CHP'nin eski GenelBaşkanı Bülent Ecevit'le özel bir görüşme yapmadığını, yazıyı dahaönce Ecevit hakkında derlediği bilgilere dayanarak yazdığını» söyledi.

15- Almanya'da, ekonomik kriz nedeniyle 1 yıl önce işine son verilen ve iş bulamayan Hüseyin Özgünaydın adlı bir Türk kendini asarakhayatına son verdi.

16- THA'nın Londra çıkışlı haberine göre; iran Meclis Başkanı Rafsancani Tahran Radyosu'nda yayınlanan demecinde, «iran'ın körfezülkeleri üzerinde hiçbir emelleri bulunmamaktadır. Ancak bu ülkelerinyöneticilerinin halklarına kötü davrandıklarını öğrendiğimiz anda buhalklara yardıma koşmaktan da geri durmayacağız.» dedi.

17- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD'de resmi görüşmelerini sürdürmekte olan Hindistan Başbakanı indira Gandhi Hindistan'ınizlediği politika ile ilgili olarak, «Orta Doğu, israil, Filistinliler veAraplar ile barış yapana kadar bu karışıklık içinde kalmaya mahkumdur. Hindistan FKÖ'yü tanımaktadır ve Filistinliler ile İsraillilerin birarada bir federasyon kurulmasını desteklemektedir. Böyle bir çözümMuseviler, Hristiyanlar ve Müslümanların yeniden bir arada ve barışiçinde yaşamalarını sağlayacaktır.» dedi.

18- İngiltere'nin, AET ile daha iyi bir anlaşma yapması için KıbrısRum yönetimine olan desteğinin devam edeceğine ilişkin güvence ver-

1i, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- AP ve Reuter Ajanslarının Moskova çıkışlı haberlerine göre;'Mer Birliği resmi haber ajansı TASS, Başbakan Yardımcısı Kons-

fantin Katuşev'in görevinden alınarak Küba Büyükelçisi olarak atandığını bildirdi.

20- AA'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'da Anayasal Konsey,hükümetin 4 ay süreyle ücret ve fiyatları dondurma kararını anayasayauygun buldu.

21- AA'nın Panama City çıkışlı haberine göre; Panama DevletBaşkanı Aristides Royo, sağlık nedeniyle görevinden ayrıldı, yerinebaşkan yardımcısı Ricardo De La Espriella geçti.

22- ANKA Ajansı'nın Maputo çıkışlı haberine göre; Mozambik'inbaşkenti Maputo'da görevli cinnet geçiren bir Çinli, 9 meslekdaşmıvurarak öldürdü.

23- Fransa'da meydana gelen zincirleme trafik kazalarımda 44'üçocuk 53 kişi hayatını kaybetti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106