29.6.1982
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1982

1 Haziran 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, basına verdiği demecinde, «İstihdamkonusunda içinde bulunduğumuz sıkınh, bir anlamda gelişme yolundaki bir ülke olmanın sonucudur.» dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, AnadoluAjansı'na verdiği demeçte, «Nisan ayında ihracatın 400 milyon dolarıaştığını» söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, bankaların Merkez Bankası'na yatıracaklarımevduat munzam karşılıklarıyla ilgili uygulamada değişiklik yaptı. Yeni düzenlemeye göre, bankaların' munzam karşılık yatırmadan kaçınmaları halinde başvurulacak cezai faiz müeyyidesinin hadleri yükseltilirken, tesis edilen karşılıklara Merkez Bankası'nca ödenecek faiz oranlan düşürüldü.

4- «Telsiz Kanun Tasarısı» Danışma Meclisi gündemine geldi.

5- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Asgari Ücret Komisyonu'nun toplantıya çağrılması için Çalışma Bakanlığı'na yazılı olarak başvurulduğunu belirterek, «Özel sektörde 25 yılını doldurarak kıdem tazminatını alanlarınsayısı, çalışanların yüzde 5'ini geçemez» dedi.

6- Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü Şahin Ulusoy, bankanın44. kuruluş yıldönümü dolayısiyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 600 bin dolayında esnaf ve sanatkara kredi imkanının sağlandığını belirterek, «İlk plandaki hedefimiz kredilendiremediğimizkitlenin 50 bin üyesine daha kredi imkanı sağlamaktır.» dedi.

7- Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Halil Çeçen, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, tahsis satışların mayıs ayı sonu itibariyle durdurulduğunu açıkladı.

8- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek, tarımürünlerinde belirlenen destekleme alım avans fiyatlarının pamuk dışında olumlu karşılandığını belirterek, kesin fiyatların eylül ayındaaçıklanacağının Başbakan tarafından ifade edildiğini söyledi ve «Rekolte durumuna ve enflasyon oranına göre asıl fiyatlar açıklanacakmış,hükümetin hüsnüniyetine güveniyoruz.» dedi.

9- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; imar ve İskanBakanlığı tarafından Erzurum'da yaptırılan sosyal meskenlerden birkısmının Afganistanlı mültecilere verilmesi için çalışmalara başlandı.

10- Türkiye Noterler Birliği'nin 11. Olağan Genel Kurulu Ankara'da çalışmalarına başladı.

11- 43. devlet resim ve heykel sergisinde sergilenecek eserlerleresim ve heykel dalında ödüle layık görülen eserler belli oldu.

12- Van merkezi ile bağlı ilçe ve köylerinde gerçekleştirilen serioperasyonlarda, dış piyasa değeri yaklaşık 1.5 milyar lira olan 70 kilobaz morfin ile 257 kilo esrar ele geçirildi.

13- 4. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı gizli örgütlere öğrenciiken katılmış az sayıdaki subay ve öğrencilerin ordu ile ilişkilerininkesildiğini ve yargı organlarına teslim edildiklerini açıkladı, bunlardan 6'sının tutuklu olarak yargılandıklarını da belirtti.

14- İstanbul'da çeşitli tarihlerde adam öldürme, yaralama, silahlısoygun, patlayıcı madde atma ve güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmaya girme eyleminde bulunan yasadışı Dev . Yol örgütünün 12militanı yakalandı.

15- Kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülend Ecevit, Nevşehirolayları nedeniyle yargılandığı Nevşehir Asliye Ceza Mahkemesi'ndeberaat etti.

16- Hububat, haşhaş kapsülü ve pamuk alımlarında üreticiyeavans olarak verilecek taban fiyatları belirleyen hükümet kararlarıResmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Ödeme güçlüğü içinde bulunan ve daha önce tasfiyesine karar verilen onbir bankerlik kuruluşuna ilişkin duyurular Resmi Gazete'de yayınlandı.

18- Akajans'ın Bonn çıkışlı bir haberine göre; Dışişleri BakanlığıMüsteşarı Kamuran Gürün, Bonn'da Akajans'a yaptığı açıklamada,«Almanya'da çalışan vatandaşlarımızın endişeye kapılmalarına sebepyoktur. Almanlar, yıllardır bu ülkede çalışan işçilerimizi zorla kolundan tutup atamazlar. Dönmeyi hızlandırıcı teşvik tedbirleri alabilirler.»dedi.

19- Alman kamuoyunun dikkatini çekmek ve yabancı düşmanlığını protesto etmek için 25 yaşına girdiği gün kendini yakan Türk kızıSemra Ertan olayıyla ilgili olarak Hamburg'da bir açıklama yapan Fe-

deral Alman Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, «Bu intiharolayı birbirimiz için dehşet verici bir ihtardır.» dedi.

20- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği girişine, 10 kişi kadar oldukları bildirilen bir grup bir pankart astı ve büyükelçiliğin önüne içinde bomba bulunduğu görünümünü veren bir de paket bıraktı. Daha sonra paketi açan güvenlikgörevlileri tarafından, paketten patlayıcı madde çıkmadığı, paketiniçinde yalnızca bir pil bulunduğu bildirildi.

21- REUTER Ajansı'nın Funchtai çıkışlı haberine göre; NATO Avrupa Kuvvetleri Başkomutanı General Bernard Rogers, NATO'nun, İngiltere ile Arjantin arasında Falkland adalarından dolayı meydana gelen savaştan öğreneceği çok dersler olduğunu söyledi.

22- İngiliz kuvvetlerinin Falkland adalarının Başkenti Port Stanley'i almak için genel saldırıya geçtiği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

23- Sovyetler Birliği'nin resmi haber ajansı TASS, İspanya'nın NATO'ya girmesini, «Avrupa'da askeri çatışmayı artıracak yanlış yönde atılmış bir adım» olarak niteledi.

24- Basında yer alan bir habere göre; Yunanistan Başbakanı Papandreu, dün gece yarısı Atina'da Savunma Bakanlığı'nda, kuvvet komutanları. Kamu Düzeni Bakanı ve Savunma Müsteşarıyla ani bir toplantı yaptı.

25- AP Ajansı'nın Manama çıkışlı haberine göre; Basra Körfez:Arap ülkeleri savaşı sona erdirmesi için iran'a 25 milyar dolar tazminat ödediler.

26- Basında yer alan haberlerde, Falkland adalarına dün çıkan3000 askerle birlikte, sayıları 8000'e ulaşan ingiliz birliklerinin üç koldan başkent Port Stanley'e doğru harekatının sürdüğü bildirildi. Öteyandan, İngiliz Milli Haber Ajansı da yayınladığı bültende, «Başkente20 kilometre ötedeki Kent dağında başlayan muharebe sonunda, Arjantin birliklerinin geri çekildiğini» yazdı.

2 Haziran 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Harp Akademileri Komutanlığı'nca düzenlenen «Müşterek Harp Oyunları»nı izlemek üzereistanbul'a gitti.

2- Kamu kurum ve kuruluşlarının kuruluş görev ve yetkilerininyeniden düzenlenmesi konusunda hükümete 18 ay süreyle yasa hükmünde kararname çıkarma yetkisinin' verilmesini öngören yasa tasarısıDanışma Meclisi'nin Genel Kurulu'nda kabul edildi.

3- Danışma Meclisi'nin işçi kesiminden gelen üyelerinden VahapGüvenç, güçlü bir Türk - iş yaratmanın hükümetin ve işverenlerin degörevi olması lazım geldiğini ileri sürdü ve «Türk - is yalnız bırakılmamalıdır.» dedi.

4- Jandarma teşkilat görev ve yetkilerini yeni esaslara bağlayanbir yasa tasarısı Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Türkiye, Yunanistan'ın karasularınıgenişletmeye yönelik bir emrivakiye girişmesi halinde bunu bertarafetmeye kararlıdır» dedi. Akıman, ayrıca Almanya'da çalışan Türklerindurumlarıyla ilgili olarak da Federal hükümet ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, nisan ayı sonuna kadarbekleme süresini bitiren 315 hakim, savcı ve savcı yardımcısının yükselmelerini kararlaştırdı.

7- Ticaret Bakanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada,«Ekmek fiyatlarının eskisi gibi yine belediye encümenleri tarafındanbelirleneceği» bildirildi.

8- İstanbul Teknik Üniversitesi inşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü ile Türk - Alman Kültür İşleri Kurulu tarafından ortaklaşa hazırlanan «Çevre kirlenmesi ve Artıkların Tekrar Kullanılması»konulu sergi istanbul'da açıldı.

9- Türk - İş Yürütme Kurulu, Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ın başkanlığında Başbakan Bülend Ulusu'ya bir nezaket ziyareti yaptı vegörüşmenin başlangıcında, «Ülkemizin biran evvçl parlamenter demokratik rejime geçmesi yolundaki çabaların sadık nöbetçisiyiz.» dedi.

10- Türkiye Çocukevlerini Geliştirme Vakfı Genel Müdürü SelimKazak, Çocuk Mahkemeleri Yasası'nın yürürlüğe girmesi nedeniyle basına yaptığı açıklamada, çocukların 14 yaşlarında daha çok suç işlediklerini belirterek, «Çocukların suç işlemelerini önlemek istiyorsak,öncelikle onların ailelerini eğitmemiz gerekir.» dedi.

11- SSK tarafından yapı kooperatiflerine ve hak sahiplerine verilmekte olan 600 bin liralık kredi tavanı, SSK Ankara işçi SendikalarıKonfederasyonu Mensupları Yapı Kooperatifi ile Karabük SSK Çelik . işMensupları Ev Yaptırma işçi Yapı Kooperatifi için 900 bin liraya yükseltildi.

12- Beklemesiz şehirlerarası telefon görüşmelerine yüzde 100zam yapıldı.

13- Ege'nin uluslararası sularında, hava ve deniz sahasında Doğanbey Körfezi'nde 7 gündür devam eden «Koramiral Şükrü Okan - 82»fiili müşterek tatbikatı, Urla yarımadasının alınması ile sona erdi.

14- Turizm sezonunda yerli ve yabancı turist akınına uğrayacağıbildirilen Marmaris ilçesinden Rodos'a yolcu taşımacılığının bir firmaya ait feribotla gerçekleştirileceği Akajans'ın bir haberinde bildirildi.

15- Milliyet Gazetesi'nin Başyazarı ve Genel Yayın Müdürü Abdiipekçi'nin yazılarından bir bölümü, «Barış Demokrasi Özgürlük» adıyla kitap haline getirilerek yayınlandı.

16- Ankara Asliye 3. Ticaret Mahkemesi, 8 bankerin daha tasfiyesine karar verdi.

17- Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndeki sorgusunun14. gününde DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, «DİSK'in sermayesınıfının elinden üretim araçlarının alınması, özel mülkiyete son verilmesi gibi iddiası ve çalışması yoktur, bu konudaki iddiaları reddederim.» dedi.

18- 10 sanığı hakkında idam cezası istenen ve Akdere bölgesi sanıkları olarak bilinen 16 kişinin yargılandığı davanın halen devam etmekte olan MHP ve ülkücü kuruluşlar davası ile birleştirilmesi kararlaştırıldı.

19- Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Nolu Askeri Mahkemesi yasa dışıPartizan Örgütü'ne üye olmak suçundan yargılanan 29 kişiden 27.sini11 yıl ile 3 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı, iki sanıkise beraat etti.

20- Bayındırlık ve Enerji Tabii Kaynaklar eski bakanlarından Selahattin Kılıç ve 9 arkadaşının Yüce Divan'da yargılanmalarına başlandı.Kılıç, hakkındaki iddiaları reddetti.

21- MHP ve ülkücü kuruluşlar davası sanıklarından AlparslanTürkeş sabah geçirdiği bir rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırıldı.

22- Basında yer alan bir habere göre; bankalardaki toplam mevduat 14 mayıs'ta 1 trilyon 628.1 milyar liraya yükseldi.

23- Ticaret Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğinegöre; Türkiye ile Libya arasında ticari mübadelelerde, ödemelerin gayrikabilürücü (Dönülemez) akreditifle yürütülmesi kararlaştırıldı.

24- Anadolu Ajansı'nın bir haberine göre; Bakanlar Kurulu, kamu kuruluşlarında çalıştırılacak sözleşmeli personele en çok 90 binbrüt aylık ödenebileceğine karar verdi, karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

25- Türkiye - IMF görüşmeleri başladı.

26- Dünya Bankası, İstanbul kanalizasyonu için verdiği 98 milyondolar krediyi Merkez Bankası'na transfer etti.

27- Semra Ertan'ın Hamburg'da kendini yakıp yabancı düşmanlığını protesto etmesinden' sonra Hamburg'da bir gösteri yürüyüşüyapıldı.

28- Cumhuriyet Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; AmerikaBirleşik Devletlerinden ihale yoluyla 60 bin ton mısır ithal edilmesikararlaştırıldı.

29- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Ermeni terörörgütü Asala'n'ın binlerce sahte Türk paraportu bastırdığı tesbit edildi.

30- Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılan Uluslararası yarışmalara katılan atletlerimizden Necdet Ayaz, 5000 metrede 13.55.73'lükderecesiyle ikinci oldu.

31- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in, Orta Doğu'da sürmekte olan Körfez savaşına ilişkin yaptığı bir konuşmada, iran'ın dörtila altı hafta içinde Irak'ı istila etmek için bir saldırıya hazır olacağınısöylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

32- ABD Başkanı Ronald Reagan, Avrupa'da bir dizi doruk toplantılarına katılmak üzere Paris'e gitti.

33- İngiliz birliklerinin Falkland adalarının merkezi olan Port Stanley çevresindeki stratejik tepeleri ele geçirdikleri ve Port Stanley'deki

Arjantin mevzilerini yoğun bir şekilde bombaladıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi. İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ise,İngiliz televizyonunda yaptığı konuşmada, «Yapabilecek herşeyi yaptık, ancak Port Stanley için kanlı bir savaş kaçınılmaz hale geldi. Arjantin 10-14 gün-içinde adadan çekileceğini açıklamıştır.» dedi.

Öte yandan, Falkland Adaları'ndaki Arjantin Askeri Valisi General Memn'es ise askerlerine hitaben yaptığı konuşmada, «Bekleme dönemi bitti büyük savaşa hazır olun» şeklinde açıklamada bulundu.

34- İran resmi haber Ajansı İRNA, İran'ın dini lideri AyetullahHumeyni'nin, İran'ın israil'den silah aldığı yolundaki haberleri yalanladığını haber verdi.

35- Irak'ın, iran tarafından girişilen son saldırının geri püskürtüldüğünü iddia ederken, Tahran radyosunun yayınını keserek bir havasaldırısına karşı alarm verdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

36- REUTER Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Beyrut'unMüslüman kesiminde Müslüman Şii Örgütü Emel üyeleri ile İrak BaasPartisi'nin Lübnan'daki kolunun üyeleri arasında çıkan silahlı çatışmada sekiz kişi öldü, kırk kişi de yaralandı.

37- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunan başkentininis merkezinde bulunan bir ABD şirketine ait iki ayrı büroda bombapatladı, can kaybı olmadı.

38- Altın fiyatlarının Ağustos 1979'dan bu yana en düşük düzeyine inerek Londra Borsası'nda 316.50 dolardan işlem gördüğü basındaki haberlerde bildirildi.

3 Haziran 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Milli Güvenlik Konseyi üyeleri ve yüksek rütbeli subaylar, Harp Akademileri Komutanlığı'nca düzenlenen «Müşterek Harp Oyunları»nı izlediler.

2- Türk - İş'i ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Turgut Özal işçisorunlarına değinerek, «Halledilmeyecek hiçbir mesele olduğu kanaatinde değilim.» dedi. Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yıimaz'da Türkekonomisini yönetenlerle işçi hakları için asgari müştereklerde buluşmak amacında olduklarını söyledi.

3- Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, ihracat sigortasının çıkmayacağını bildirdi ve «Biz önce, yeterince ihracat kredisi vermeye gayret ediyoruz.» dedi.

4- Anayasa Komisyonu Başkanı Orhan Aldıkaçtı, Danışma Meclisi Başkanlık Divanı'nın Komisyon Başkanları ile birlikte yaptığı toplantıda, «Anayasa taslağını en geç 10 temmuz'da Meclis Başkanlığı'navereceğiz.» dedi.

5- İTO'nun düzenlediği «Un tahsis uygulamasında karşılaşılansorunlar» konulu panelde bir konuşma yapan Toprak Mahsulleri OfisiGenel Müdürü Halil Çeçen, tahsisli un satışlarında kısıtlamanın kaldırıldığını ve tüm yurtta tek fiyat uygulanacağını söyledi.

6- Petrol Ofisi, tüm petrol -istasyonlarının turizme dönük hizmetsunabilecek düzeye getirilmelerine karar verdi ve bu uygulamanınilk aşaması olarak, yeni istasyonlar açılmasını durdurdu.

7- İş Bankası Genel Müdürü Cahit Kocaömer, banka kurumun da 35 yıllık hizmet süresini tamamlayarak emekliye ayrıldı; GenelMüdürlüğe, Genel Müdür Yardımcılarından Burhan Karagöz atandı.

8- Denizcilik Bankası Deniz Nakliyatı Genel Müdürlüğü'ne FethiIşın sözleşmeli olarak atandı.

9- Ankara Asliye Üçüncü Ticaret Mahkemesi, 9 banker kuruluşuhakkında tasfiye kararı verdi.

10- Bu yıl yurda kesin dönüş yapacak işçilerin bozduracakları dövizi döviz olarak tutabilmelerini öngören bazı yenilikler getirildi. TürkParası Kıymetini Koruma hakkındaki tebliğde yapılan değişikliklerle,bankalara Maliye Bakanlığı'nca döviz pozisyonu tutma yetkisi verildi.

11- Bir Norveç gazetesine verdiği iddia olunan demeç nedeniylehakkında en az beş yıl ağır hapis cezası istemiyle dava açılan münfesih CHP'nin eski genel başkanı Bülend Ecevit'in yargılanmasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı. Mahkeme duruşma sırasında Ecevit'in tahliyesini kararlaştırdı.

12- Danışma Meclisi'nin Genel Kurulu'nda Sabahattin Ovalı adiıkişi hakkında verilen ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin yasatasarısı görüşüldü ve kabul edildi. Sabahattin Ovalı, kan gütme saikiyle taammüden adam öldürme iddiasıyla yargılanmıştı.

13- Merkez Bankası, Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğinde, mevduat munzam karşılıkları hakkındaki kararname uyarınca bankalarınMerkez Bankası'na yatırmakla yükümlü oldukları mevduat munzamkarşılık oranlarının hesaplanma yöntemini açıkladı.

14- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde; İngiltere'nin beşBatı Avrupa ülkesinin Türkiye'yi Avrupa insan Hakları Komisyonu'naşi-kayet etme kararına karşı çıkmakta olduğu bildirildi.

15- Akajans Bonn çıkışlı haberine göre; Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu, Türkiye'ye karşı anlayış gösterilmesi çağrısında bulundu.

16- İsviçre'nin Zürih kentindeki Başkonsolosluğumuza bağlı Turizm ve Tanıtma Ataşeliğimiz sabaha karşı saldırıya uğradı. DışişleriBakanlığı'nın açıklamasında, «Kimliği bilinmeyen kişilerce yapılan saldırı sırasında atılan taşlarla ataşeliğin camlarının tamamen tahrip edildiği, eşyalarının da kısmen zarar gördüğü» belirtildi.

17- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Cezayir'de 936 kişinin işkence gördükten sonra parçalanmış vücutlarının atıldığı yenibir toplu mezar ortaya çıkarıldı.

18- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; en az üç Arjantin savaş esirinin Goose Green'deki bir patlama sonucu ölmesi, bir okadar savaş esirinin yaralanması üzerine İngiltere Savunma Bakanlığısoruşturmayı açmayı kararlaştırdı.

4 Haziran 1982

1- Harp Akademileri Komutanlığı'nca düzenlenen, Müşterek HarpOyunları'nı izlemek üzere, istanbul'da bulunan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan' Evren, Haydarpaşa Lisesi ve Haydarpaşa Askeri Hastanesi'nde incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Kuveyt'te yayınlanan El Kabas gazetesine verdiği demeçte, «Türkiye'nin, Körfez Bölgesi'ne müdahale etmek amacı taşıyan herhangi bir ABD Çevik Kuvvet hareketinde atlama taşı olarak kullanılamayacağını» söyledi.

Öte yandan, Başbakan Bülend Ulusu, islam Konferansı İyini yet Komitesi'nin Cidde'de yapacağı toplantıya katılmak üzere, Dışişleri Bakanı İiter Türkmen'le birlikte Suudi Arabistan'a gitti.

3- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Kuveyt Ticaret ve SanayiOdası Başkanı Abdulaziz Al Sugar başkanlığındaki heyeti kabul ederken yaptığı konuşmada, «Hükümetimiz bütün dost Arap ve islam ülkeleri ile ilişkilerimizi en iyi şekilde geliştirmek için büyük gayret sarfetmektedir.» dedi.

4- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Bulgaristan'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Bakan Cantürk, Edirne'de düzenlediğibasın toplantısında, Bulgaristan ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi içinanlaşmaya varıldığını bildirdi.

5- Türkiye Çimento Sanayii Türk Anonim Şirketi'nce ithal edilecek olan petrol kokunun Gümrük ve istihsal Vergisi oranları düşürüldü.

6- Türk - İş'e bağlı Tarım _ iş Sendikası çalışma raporunda, tarım dışında çalışanlar arasında sigortalılık oranı yüzde 80 iken, tarımda bu oranın binde 3 olduğu belirtildi ve «Tarım işçisinin de sosyalgüvenceye kavuşması üzerinde ciddiyetle durulması zamanı gelmiştir.»dedi.

7- Milliyet Gazetesi'nde bankaların mevduatı ve yatırdıkları karşılıklar yer aldı.

8- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu'nca görüşlerinin alınmasına karar verilen 17 eski parlamenter komisyon başkanı Orhan Aldıkaçtı'dan bu konuda bir mektup aldılar. Mektuplarda, eski parla-

menterlerden özellikle, «1961 Anayasasındaki eksiklikler ve uygulamalardaki aksaklıklar» konusunda görüş istendi.

9- Ankara'da 450 gramlık normal ekmek 500 grama, 370 gramlık francala da 430 grama çıkarılarak her ikisinin de 25 liradan satılması kararlaştırıldı, izmir'de 570 gramlık ekmek 510 grama düşürülerek fiyatı 20 lirada bırakıldı.

10- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Dışişleri Bakanıilter Türkmen'in bir süre önce, Türkiye'yi İnsan Hakları Komisyonu'naşikayet etmek çalışmalarını sürdüren beş ülkenin büyükelçilerini çağırarak bu ülke hükümetlerini uyardığının öğrenildiği bildirildi.

11- Türkiye ile ticari ilişkilerini artırmak amacıyla Türkiye'ye gelen Kuveyt Ticaret Heyeti, Odalar Birliği'ne giderek Birlik yetkilileriyle görüştü.

12- Macaristan'da Kanuni Sultan Süleyman'ın bulunduğu yerde biranıt - türbe yapılması için Türk ve Macar yetkilileri arasındaki temasların sürdürüldüğü açıklandı.

13- Yasadışı THKP/C Dev-Yol örgütüne mensup 5 sanık, müebbethapis cezasına çarptırıldı.

Feshedilen siyasi partilerden MHP'nin Genel Başkanı AlparslanTürkeş ve arkadaşları hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde açılan davanın seyrini değiştirmek amacıyla, sahtecilik suçundan yargılanan ve MİT elemanı olduğunu iddiaeden Hicabı Koçyiğit 5 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum oldu.

14- Tercüman Gazetesi sahibi Kemal Ilıcak'ın, Cumhuriyet Gazetesiyazarı Uğur Mumcu aleyhine açtığı ve-İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nce reddedilen' ancak Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nce bozulan davaya yeniden başlandı.

15- Akajans'ın Frankfurt çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'daki Hristiyan Demokrat Partisi (CDU) ve ana muhalefet lideri Helmut Kohl, Semra Ertan'ın kendini yakması olayıyla ilgili olarak «Bild»gazetesine verdiği demeçte, «Olay hepimiz için üzücüdür. Yabancılarıaşağılamaktan artık vazgeçmeliyiz. Hepimiz burada yaşayan yabancıların huzur içinde olmasını istiyoruz.» dedi.

16- Akajans'ın Hamburg çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'nın Hamburg kentindeki Türk başkonsolosluğunun bahçesine kimliğibelirlenemeyen kişilerce bomba kondu. Bomba daha sonra uzmanlartarafından tesirsiz hale getirildi.

17- Kıbrıs sorununa barışçı çözüm yolu arayan, toplumlararasıgörüşmelere 22 haziran'a kadar ara verildi.

18- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; ABD TemsilcilerMeclisi Dış ilişkiler Komitesi Avrupa ve Orta Doğu Alt Komitesi'ndebir konuşma yapan, eski ABD Dışişleri bakan yardımcılarından Büyükelçi Martin Hillenbrand, «Türk - Amerikan ilişkilerinin tarihin eniyi döneminde olduğunu» söyledi ve ABD ile NATO müttefikleri arasındaki anlaşmalarda, değişiklik yapılmasının söz konusu olmayacağınıbelirtti.

19- Avusturalya'nın Sydney kentinde yayın yapan ABC RadyosuAnzak günü dolayısıyla, Atatürk ve Çanakkale'ye ilişkin 45 dakikalıkbir program yayınladı.

20- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Cuellar'la, Rum YönetimiBaşkanı Kipriyanu ile birlikte Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere New York'a giden, KTFD Başkanı RaufDenktaş, hareketinden önce Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Görüşmelerde milli marş, dil, para, vatandaşlık konularındailke anlaşmalarına varıldı.» dedi.

21- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; Pentagon, Amerikan silahlı kuvvetlerinde kullanılmak üzere, «1984-1988 Yıllarıİçin Savunma Kılavuzu» adlı bir rapor hazırladı, raporda, bir dünyasavaşı halinde, savunma önceliği taşıyan bölgeler sıralandı.

22- İsrail Dışişleri Bakanı izak Şamir'in israil'in Londra BüyükelçisiShlomo Argov'un vurulmasından Filistin Kurtuluş Örgütü'nün sorumluolduğunu açıklamasından kısa bir süre sonra, İsrail savaş uçaklarınınLübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyindeki, Filistin mevzilerine karşıbir saldırıya geçtikleri ve saldırı sonucunda ilk belirlemelere göre 49kişinin öldüğü, 400 kişinin de yaralandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- UPI'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran Devlet BaşkanıAli Hamaney, Irak ile 20 aydır sürdürdükleri savaşa 150 milyar dolarkarşılığında son vermeye hazır olduklarını söyledi.

24- Londra'nın güneyindeki, Merton, Mitchum ve Morden seçimbölgesinde yapılan ara seçimi, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin adayıbayan Angela Rumbold kazandı.

25- Lizbon'da Sagra Gıda Sanayii ve Pazarlama A.Ş.'ye 5. International Avvard to Export tarafından en iyi yabancı gıda ürünleri ödülüve sertifikası verildi.

26- Anadolu Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Kuveyt'inHindistan Büyükelçiliğinin birinci katibi Mustafa el - Marzuk öldü-

27- Yedi sanayileşmiş ülke başkan ve hükümet başkanları, yediyıl içinde sekizinci kez Paris'te Versailles Satosu'nda biraraya gelerek,uyguladıkları ekonomik politikalardaki ayrılıkları giderme görüşmelerine başladılar.

5 Haziran 1982

1- Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, Türk Haberler Ajansı'nayaptığı açıklamada, «Bazı üyelerin kendi aralarında yaptıkları toplantıların partizanlık eğilimi taşımadığını» kaydederek, «Danışma Meclisiiçinde, müstakbel partileşme hazırlığı görmüyorum.» dedi.

2- Ankara'nın hava kirliliğine çözüm getirmek amacıyla oluşturulan «Ankara'nın 1982 - 1983 kışında Hava Kirliliği'ni azaltma programı» Başbakan Bülend Ulusu tarafından onaylandı.

3- Milliyet Gazetesi'nde, Başbakan Yardımcısı ve Devlet. BakanıTurgut Özal ile yapılan söyleşi yayınlandı.

4- Dünya Çevre Günü'nün 10. yıldönümü nedeniyle düzenlenenbir toplantıda konuşan, Devlet Bakanı Prof. Dr. Nimet Özdaş, sonon yılda sağlanan en büyük başarının toplumların çevre konusundakibilinçlenmesi olduğunu söyledi ve «Ülkemizde amacımız gelecekkuşaklara daha sağlıklı bir yaşam ortamı, temiz hava, temiz deniz,güzel doğa ortamı, toprak, kısacası mutlu insanın arayacağı çevreyibırakmaktır.» dedi.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Ankara'da basına verdiğidemeçte, «Çeşitli sosyal güvenlik kuruluşlarında geçen hizmetlerin,bu arada, başka ülkelerdeki belgelenebilir çalışma sürelerinin toplanması ve bunun üzerinden hak verilmesi yönünde ciddi yeni bazı önlemler alınmaktadır.» dedi.

6- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Türkiye Esnaf ve SanatkarlarKefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, esnafa verilecek kredilerin artırılması için çalışmaların sürdürüldüğünü ancak bu uygulamanın yürürlükteki ekonomikpolitikayı kötü yönde etkilememesi halinde yürürlüğe konulacağınısöyledi.

7- Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı Dializ MerkeziAnkara'da törenle açıldı. Törende bir konuşma yapan, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, tedavi yönünden çok özel biryeri bulunan böbrek hastalan için çok büyük adımlar atıldığını söyledi.

8- Maden - İş Federasyonu'nun, halen Danışma Meclisi Komisyon'u'nda bulunan «Madenlerin devlet eliyle işletilmesine ilişkin yasatasarısı» konusunda görüşlerini içeren açıklamasında, «Özel sektörün, elindeki maden rezervini bilmediği ya da doğru olarak bildirmediği» öne sürüldü.

9- Akajans'ın bir haberine göre; Dışişleri Bakanlığı yetkilileri,«Soykırım» konulu, Ermeni bazı profesörlerin de katılacağı özel bir,konferans için israil hükümetinin Türkiye tarafından uyarıldığını doğruladılar.

10- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Sorunlarımızın çözümü için devletimizin her kademesinde girişimlerimiz sürecek.» dedi.

11- İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı ibrahim Bodur, Sanayi Odası'nın 30. kuruluş yıldönümünü kutlama töreninde yaptığı konuşmada, «Odaya üye sanayicilerin, 1981 yılında sanayi ürünü ihracatının yüzde 35'ini oluşturan 740 milyon dolarlık sanayi ürünü ihracatı gerçekleştirdiğini» açıkladı.

12- Basında yer alan bir haberde, bankaların bir süredir sürdürmeye çalıştıkları «Centilmenlik Anlaşması»nın resmen sona erdiği veSerbest faizlerin uygulanacağı «7 Haziran 1982 Bankacılık» dönemininbaşladığı bildirildi.

13- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifinin 11. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Genel kurulun açış konuşmasınıyapan Kooperatif Başkanı Kasım Önadım, «Ucuz kredi uygulamasınaşiddetle ihtiyaç bulunduğunu» kaydederek, «Esnafa verilen kredi faizlerinin 2 puan daha düşürülmesi ile bu kesimin cebinden 700 milyonlira daha az çıkacağını, hükümetin 35 milyar lira çerçevesinde artırılması istenen esnaf kredilerinden enflasyon endişesi duymaması gerektiğini» söyledi.

14- Türk denizaltıcılığının 96. yılı Gölcük'te törenlerle kutlandı.

15-Federal Almanya'nın Hamburg kentinde, yabancı düşmanlığınıprotesto için kendisini yakan Semra Ertan'ın cenazesi Türkiye'ye getirilerek, Mersin'de toprağa verildi.

16- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, aralarında Bülend Ecevit'inde bulunduğu münfesih CHP'li 133 eski senatör ve milletvekilininyurt dışına çıkışını yasakladı.

17- Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi, HicabiKoçyiğit'in emniyette alınan ve gizli kalması gereken 26 sayfalıkel yazısı ifadesini çoğaltıp dağıtanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

Üçüncü Kolordu ve Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcısı, yasadışı Fatsa Dev - Yol örgütü üyesi 687 sanık hakkında davaaçtı.

18- Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Türkkaya Ataöv'ün Kalifornia Üniversitesinden Amerikalı Prof. Norman Ravitch'inuzun bir incelemesine yanıt olarak yazdığı ve Ermeni sorununa ilişkinbir yazısı Londra'da yayınlanan «Encounter»in son sayısında yer aldı.

19- Basında yer alan bir habere göre; Federal Almanya'da 37 Türkdaha sınırdışı edildi.

20- Federal Almanya'da yayınlanmakta olan «Suddeutsche Zei'tung» da yer alan bir habere göre; Federal Almanya'da çalışmaktaolan yabancı işçilerin ülkelerine gönderdikleri toplam döviz miktarı1981 yılında 8.3 milyara ulaştı.

21- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan Londra çıkışlı bir habere gö re; İsrail'in Londra Büyükelçisi Sholomo Argov'a karşı girişilen suikastı soruşturan Scotland Yard, geniş çaplı bir dizi suikast ve saldırıyıönlediklerini söyledi.

22- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Paris'i ziyaretini protesto etmek amacıyla yaklaşık 10 bin kişilik bir topluluğun kentin kuzeydoğusunda düzenlediği protesto yürüyüşü sırasında göstericilerle polislerinçatıştığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Paris'te bulunanUluslararası Para Fonu «IMF» merkezinde bir bomba patladı, olaydageniş hasar meydana geldi, ölen ya da yaralanan olmadı.

24- Falkland adalarında ateşkesi öngören' bir karar tasarısının düngece BM Güvenlik konseyinde onaylanması sırasında ingiltere ile

birlikte veto oyu kullanan ABD'nin, bir süre sonra çekimser oy kullandığını açıkladığı ve vetosunun iptalini istediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün görevini altı ay daha uzattı vebu konudaki kararını Güvenlik Konseyi'ne bildirdi.

26- İran'ın ilam kentine, Irak savaş uçaklarının saldırısı sonucu 30kişinin öldüğü, 120 kişinin de yaralandığı yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

27- İsrail'in Lübnan'ı dün de bombalaması sonucu 150 kişi öldü.

6 Haziran 1982

1- Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, Tercüman Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Yeni döneme giriliyor, yeni şahsiyetler ve yenifikirlerin ortaya çıkması gerekir. Türkiye'de adam kıtlığı yoktur.» dedi.

2- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Raif Güney, UlusalBasın Ajansı'na verdiği demeçte, «Tasarı halinde bulunan toprak vetarım reformu kanununa göre, reform bölgesi ilan edilecek yerlerdeartık topraklarımızda mecburi tapulaştırma yapılacaktır.» dedi.

3- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Anadolu Ajansı'nayaptığı açıklamada, «Banka mevduat munzam karşılıklarının artırılmasıyla ilgili son kararların bazı iş çevrelerini olumsuz yönde etkileyeceği,ekonomiyi allak bullak edeceği ve banka kaynaklarının daralacağı yolundaki iddialara katılmadığını» bildirdi.

4- Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin 13. Genel Kurul'u nedeniylebasına bir açıklama yapan Birlik Başkanı Osman Özbek, «Enflasyondanen fazla müteessir olan tarım sektörüdür. Hükümetlerin ve ilgililerinbuna meydan vermemelerini bekliyoruz.» dedi.

5- 621'inci tarihi Kırpınar Güreşleri'nde Denizlili Hüseyin Çokalşampiyon oldu.

6- Ankara - Eskişehir karayolu'nun Karagöz yöresinde meydanagelen trafik kazasında, iki yolcu otobüsünün çarpışması sonucu 27 kişiöldü. 35 kişi de yaralandı.

7- Bulgaristan'ın Slanchev Briag kasabasında yapılan 18. Altın Örfe Müzik Festivali'nde, «Fırtına» ve «Like Bird» adlı parçalarla Türkiye'yi temsil eden Atilla Atasoy iki özel ödül aldı.

8- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Kısa adı Tüs - Derolan Tüm Sağlıkçılar Derneği Genel Başkanı Hasan Fehmi Mavi'ninAlmanya'da tutuklandığı interpol aracılığı ile Türkiye'ye bildirildi.

9- ABD Başkanı Ronald Reagan, Fransız Paris Match dergisineverdiği demeçte, Türkiye . Yunanistan anlaşmazlığına değinerek «NATO'nun güney kanadında bazı sorunlar var. Bunları çözümlemek içinçalışıyoruz. Ancak durumu oldukça düzeltmeyi başardık.» dedi.

10- 7 Sanayileşmiş ülkenin devlet ya da hükümet başkanlarınınbiraraya geldiği Versailles Doruğu sonunda kalkınma ve gelişme için

enflasyon artışını önlemenin temel nokta olduğu konusunda görüşbirliğine varıldı ve sanayileşmiş ülkeler bu konuda aralarında işbirliğiyapmayı kararlaştırdılar.

11- Paris'te toplanan yedi sanayileşmiş ülke liderinin taraflara kesinlikle ateşkese uymalarını isteyen bir çağrı yaptığı ve ABD BaşkanıReagan'ın israil Başbakanı Menahem Begin'e özel bir mektup göndererek savaşa son vermesini istediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan Mısır hükümeti, İsrail'den Güney Lübnan'daki askerigüçlerini geri çekmesi çağrısında bulundu.

12- AP ve DPI ajanslarının Beyrut çıkışlı haberine göre; İsrailhükümeti tarafından' yapılan resmi açıklamada, başlatılan harekatınadının Galilea Barış Harekatı olduğu ve «bölgedeki tüm gerilla kampve bu kamplarda İsrail'i tehdit eden gerillaların temizlenmesinin amaçlandığı» belirtildi.

13- Bağlantısız Ülkeler Siyasi Komitesi, Afganistan ve Falkland'dakiyabancı askeri birliklerin geri çekilmesi çağrısında bulundu.

14- Basında yer alan bir habere göre; Falkland Ad.aları'na 46 kişilik yeni bir çıkarma harekatını gerçekleştiren ingiliz birlikleri, 7 binArjantinli'nin savunma yaptığı Stanley'e karşı genel saldırıya geçti.

15- Londra büyükelçiliğine geçtiğimiz cuma günü yapılan bir suikast girişimi üzerine hava kuvvetleriyle Güney Lübnan'daki FKÖkamplarını bombalayan israil birliklerinin, karadan da Güney Lübnan'agirdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

7 Haziran 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Türk - İş yöneticilerini Genelkurmay Başkanlığı karargahında kabul etti. Devlet BaşkanıOrgeneral Kenan Evren, kabul sırasında yaptığı konuşmada, «Türk - İş12 Eylül öncesinde ve sonrasında milli menfaatler istikametinde birtutum içinde oldu, bundan sonra da olacağına inanıyoruz. Memleketbüyük bir badire atlattı. Bir bataklığın içinden geçtik. Bu bataklıktançıkınca aynı ayakkabı ile yürüyemezdik. Biz de bazı tedbirler aldık,Türk - iş'in bunun idraki içinde olduğundan şüphemiz yok. Bugüngrev ve lokavt yok, normal döneme geçildiğinde elbette bunlara damüsaade edilecek.» dedi.

2- Görev süresi eylül ayında sona erecek olan Danışma MeclisiBaşkanı Sadi Irmak, bir açıklamasında, «Danışma Meclisi'nde başkanlık için aday çıkmasını gayet doğal karşılarım, ama kulis yapılmasın,kürsüye çıkıp açıkça adaylıklarını koysunlar, inanıyorum ki bu görevi benden çok daha iyi yapabilecek arkadaşlarımız vardır. Bana şimdiye kadar adaylık için bir isim gelmedi.» dedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu, Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği idari Ateşesi Erkut Akbay'ın şehit edilmesi ve eşinin ağır yaralanmasıdolayısıyla, Türkiye'nin Lizbon Büyükelçisi ismail Soysal'a-bir taziyetmesajı gönderdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Başbakan Bülend Ulusu mesajında, «Türk milletinin güzîde ve masum evlatlarına karşı süregelen bu anlamsız ve acımasız terörün tüminsanlık alemi için bir yüz karası olduğu muhakkaktır. Milletimizi kedere boğan bu menfur ve hiçbir maksada hizmet etmeyen cinayetlerinhesabını Türk devleti elbet soracaktır.» dedi.

4- Başbakan Bülend Ulusu, Dışişleri Bakan Vekili ilhan Öztrak,Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Türkiye'nin Lizbon Büyükelçisi ismailSoysal'a gönderdikleri taziyet mesajında Ermeni terörünü kınadılar.

5- Bakanlar Kurulu, sözleşmeli çalıştırılacak devlet sanatçıları ilesanatçılara en az 30 bin, en çok 140 bin lira ücret ödenmesini kararlaştırdı.

6- Türkiye Ziraat Odaları Birliği 13. Genel Kurulu Ankara'da başladı. Genel Kurul'da bir konuşma yapan Ticaret Bakanı Kemal Cantürk,bu yıl 480.3 milyar liralık tarımsal kredi verileceğini, yurt dışından

kesin dönüş yapan işçilerin tarımsal yatırım yapmaları için de 3 milyarliralık fon ayrıldığını belirtti.

7- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Yasa Tasarısı Danışma MeclisiGenel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Bankalar yasasında değişiklik yapılmasını ve bankaların sermaye artırımına daha kolay gidebilmelerinin sağlanmasını öngörenyasa tasarısı Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda reddedildi.

9- Devlet Başkanlığı'na bağlı «Atatürk Akademisi» kurulmasınıöngören yasa önerisi Danışma Meclisi Başkanlığı'na verildi.

10- Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, DanışmaMeclisi'nde gruplaşmalar olduğu yolunda bir süredir basında çıkanhaberler üzerine Anadolu Ajansı'nıri sorularını yanıtlarken, «Grupiçinde görüşleri birbirine uygun arkadaşların sorunlarını aralarında tartıştıklarını» söyledi ve politikaya atılmasında bir sakınca olmadığını belirterek, «Parti filan kuracak değilim» dedi.

11- Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman bira;iklamasında, İsrail'in Lübnan'a karşı sürdürdüğü yoğun saldırınınüzüntüyle karşılandığını belirterek, «Bu saldırıların bu defa bir işgalmahiyeti alan boyutlara varması ve dolayısıyla bölgenin güvenliği vebarışı açısından önemli sorunlar doğurabilecek nitelik taşıması endişe vericidir.» dedi.

12- Türk - İş tarafından düzenlenen «Bilimsel Danışma» toplantısıAnkara'da yapıldı. Toplantıda konuşan Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «Ayda net 7200 liradan ibaret olan bir asgari ücretle, birişçi ailesinin geçinmesinin asla mümkün olmadığının kamuoyunca tescil edilmesini istiyoruz.» dedi.

13- Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin 13. Genel'Kurulu'nda konuşan birlik Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özbek, «Türkiye'de çiftçinin dediği olmadıkça birkaç yıl içinde hepimiz açlığa mahkum olacağız diyemiyoruz ama, gıda krizi ile karşılaşmamız mukadderdir.» dedi.

14- Basında, banka faizlerinin yükselişi ile ilgili olarak çeşitli banka yöneticilerinin görüşleri yer aldı.

15- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, faiz oranlarınınbazı bankalarca net yüzde 50'ye çıkarıldığı görülürken, büyük bankayöneticilerinin bu gelişmeyi tehlikeli olarak niteledikleri ve önlem istedikleri bildirildi.

16- ANKA Ajansı'nın bir haberinde içişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'nin iç ve dış güvenliği aleyhinde faaliyette bulundukları ve yurt di- lşında oldukları gerekçesiyle Türk vatandaşlığından çıkarılmaları içinişlem yaptığı 14 kişinin' yarın akşama kadar Türkiye'ye dönmemeleri halinde, mallarının tasfiye edileceği bildirildi.

17- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Dünya Bankası tarafından Türk hükümetine gönderilen bir yazıda, bu kuruluşunbeşinci Beş Yıllık Plan çalışmalarına katılacağı ve bu amaçla Türkiye'yedanışmanlar göndereceği bildirildi.

18- Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği .İdari Ataşesi Erkut Akbay veeşi, öğle saatlerinde evlerine giderken bir teröristin silahlı saldırısınauğradılar. Olayda idari Ataşe Erkut Akbay şehit oldu, karısı NahideAkbay ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Saldırıyı, bir ErmeniÖrgütünün üstlendiği bildirildi.

19- İngiliz Hava Yollan, uyguladığı yeni programla, Türkiye'yi yeniden Avrupa Grubu içine aldı.

20- Türkiye, Portekiz hükümetine başvurarak Türk diplomatlarınındaha iyi korunmasını istedi.

21- Bahreyn'in Körfez Ajansı'nın verdiği bilgiye dayanarak Hürriyet gazetesinde yayınlanan habere göre; Başbakan Bülend Ulusu veDışişleri Bakanı İlter Türkmen'in de katıldıkları islam iyiniyet Heyeti'nin iran ve Irak'a yaptığı çağrılara cevap veren Irak Devleti BaşkanıSaddam Hüseyin'in Mekke'de iran Devlet Başkanı Ali Hameney ilebiraraya gelmeyi kabul ettiği bildirildi.

22- ANKA Ajansı'nın Ankara çıkışlı bir haberine göre; 1964 yılında, Türk Hava Kuvvetleri'nin, Erenköy'de Rumların Türklere karşı giriştiği saldırıyı önlemek amacıyla başlattığı harekatın ardından, o dönemin Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun Başbakan inönü'ye bir telgraf çekerek, «Siz büyük bir milletsiniz, bizim sizinle mücadeleye girmemiz söz konusu olamaz.» dediği saptandı.

23- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; FederalAlman başbakanı Helmut Schmidt'in doğum yeri ve seçim bölgesiolan Hamburg'da yapılan eyalet seçimlerinde, partisi SDP (Sosyal Demokrat Parti) Alman Hristiyan Demokrat (CDU) ana muhalefet partisi karşısında yenilgiye uğradı.

24- ABD Başkanı Ronald Reagan, beraberinde italyan BaşbakanıSpadolini olduğu halde Paris'ten Roma'ya gitti.

25- Yabancı yayın organları tarafından, İngiliz askerlerinin Falkland Adaları'nın başkenti Port Stanley'e doğru ilerlemeyi sürdürdükleri haber verilirken, ingiliz komutanı general Moore'un Arjantinlikomutan general Mendez'e son, kez teslim ol çağrısında bulunduğubildirildi.

26- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberinde, yedi sanayileşmiş ülkenin oluşturduğu zenginler kulübünün Versailles'de iki gün süren toplantıları sonunda, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Sovyet blokunasağlanmakta olan yardımlara bir limit konmasıyla ilgili isteminde, prensip anlaşmasına varıldığı bildirildi.

27- Basında yer alan haberlere göre; Sayda kentinin kuzeyine çıkarma yaparak, kentin çevresindeki kuşatmayı tamamlayan İsrail birlikleri, kente girmeye başladılar. Bölgede görev yapan BM Askeri sözcüsü ise, «İsrail hareketinin Hasbatyan'da durdurulduğunu, Sur kentindeki israil zırhlı birliklerinin de şiddetli ateş karşısında ilerleyemediklerini» açıkladı.

28- AP Ajansı'nın Manama çıkışlı haberinde Irak kuvvetlerinin,İran'ın petrol bölgelerine saldırılar düzenlediği bildirildi.

29- Çad'da eski Başbakan Hissene Habre'ye bağlı kuvvetler, Çad'ın başkenti Ndjamena'da kontrolü ele geçirdiler.

30- Filistin Kurtuluş örgütü'nün, çatışmalarda 50 İsrail tankı, 3 savaş uçağı, 40 askeri aracın yokedildiğini, 400'den fazla askerin öldürüldüğünü açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

8 Haziran 1982

1- 11. Milli Eğitim Şurası'nın dört gün sürecek çalışmaları Ankara'da başladı. Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Şüra'da yaptığıkonuşmada, öğretmenlerin sorunlarına uzun yıllar yeterince eğilinmediğini belirterek, «Öğretmenlerin elinden tutan, sahip çıkan yoksa, rahat ve huzur içinde değilse, ondan vazife beklenemez.» dedi.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Türkiye'nin LizbonBüyükelçiliği İdari Ataşe'si Erkut Akbay'ın Ermeni teröristlerce şehitedilmesi nedeniyle Devlet Bakanı İlhan Öztrak'a gönderdiği mesajda,«Suçluların biran önce yakalanmaları ve hak ettikleri cezaya çarptırılmaları hususunda gereken her türlü çabanın gösterilmesini sabırla bekliyor ve istiyoruz.» dedi.

3- Devlet memurluğu sınavlarının iki aşamada yapılması, yazılısınavların bilgisayar aracılığıyla değerlendirilmesi ve bu sınavda başarı gösteren adayların mülakata çağrılması kararlaştırıldı ve BakanlarKurulu, Devlet Personel Dairesi'nce yürütülecek sınav esaslarıyla ilgiliyönetmelik çıkarmak için hazırlıklara başladı.

4- İçişleri Bakanı Sefahattin Çetiner, 67 il valisi ile merkez birimlerine bir genelge göndererek, E - 5 karayolunda alınacak önlemleribildirdi. Buna göre hudut kapılarında ve E - 5 karayolunda görevli emniyet personelinin hastalık ve olağanüstü haller hariç yıllık ve mazeretizinleri kaldırıldı.

5- Tarım ve Orman Bakanı Sabahattin Özbek, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOE)'nin 13. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Hububat ürünleri için bu yıl uygulanması kararlaştırılan avans sistemi iyitatbik edildiği takdirde, köylünün lehine olacaktır.» dedi.

6- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Ankara'da basma yaptığıaçıklamada, Sosyal Güvenlik Master Pianı'nın ilk beş yıllık bölümünün hazırlık çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu söyleyerek,«Bu çalışmalar tamamlanınca beş yıl sonra kaç emekli işçi ve kaç sigortalı işçi bulunacağını şimdiden saptayabileceğiz ve önlemlerimizişimdiden alabileceğiz.» dedi.

7- Kamu kurum ve kuruluşlarının, kuruluş, görev ve yetkilerininyeniden' düzenlenmesi amacıyla hükümete 18 ay süre ile yasa hükmünde kararname çıkarma yetkisi verilmesini öngören yasa tasarısına

dayanarak hükümetin yapacağı çalışmalar, genel çerçeveleri ile belirlendi.

8- Faizlerle ilgili olarak Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayanistanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Gezgin, yüksek faiz uygulamasının izlenen ekonomik politikanın en etkin ve entehlikeli aracı niteliğinde olduğunu belirterek, «Herhalde iki yıla yakın bir süredir uygulanmakta olan' faiz politikasının yeniden ele alınması gerektiği kanısındayım.» dedi.

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu ise,«Çeşitli iş çevrelerinin zaten yüksek olan faiz hadlerinden yakındıklarını» belirterek, «Yıllarca faiz hadlerinin düşük tesbit edilmesinin, işletmelerin öz kaynaktan ziyade dış kaynağa dayalı olarak kurulup gelişmelerine neden olduğunu, faizlerin serbest bırakılmasından sonrayükselen oranlara işletmelerin uymadığını» söyledi.

9- Sanayi v« Teknoloji Bakanlığı, üreticilerden renkli televizyonfiyatlarının makul bir seviyeye indirmelerini istedi.

10- Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nün 62. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende, sürekli basın kartı almaya hak kazanan74 gazeteci ile Basın Kartı Komisyonu Üyesi 18 gazeteciye birer plaket ve çeşitli ödüller verildi.

11- Merkez Bankası'nın verilerine göre; bankalardaki toplammevduat 1 trilyon 612 milyar 600 milyon liraya, vadeli tasarruf ise, 634milyar 300 milyon liraya yükseldi.

12- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; büyük bankalar kendi aralarında bir anlaşmaya vardılar ve «faiz yarışına katılmama»kararı aldılar.

13- THY Genel Müdür Yardımcısı emekli General Turhan Emen,görevinden istifa etti.

14- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Kırklareli'ninDemirköy bölgesinde üç kişi tarafından uçan daire görüldüğü önesürüldü.

15- Tercüman Gazetesi'nde Kenan Akın'ın "işte Iran" başlıklı yazısının birinci bölümü, yayınlandı.

16- Urfa'da bir yaralama olayı nedeniyle izlenen sanıklarla jandarma arasında çıkan çatışmada, Ali Çakır adlı Assubay şehit oldu.

17- Birinci Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca yapılan operasyonlar sonucu, yasa dışı bir örgütün üçü parti üyesi olan 10 militanıyakalandı, bu arada çeşitli silahlar ele geçirildi.

18- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde MHPve anarşik olaylara katılmış yan kuruluşlarıyla ilgili dava duruşmasında, tahliyelerini isteyen kapatılan MHP'nin eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile 133 arkadaşından, Türkeş ve Genel İdare Kurulu üyeleridışındaki 10 sanığın istemi kabul edildi ve yazılı delillerin okunmasınabaşlandı.

19- «Rüşvet alıp vermek, görevini kötüye kullanmak» suçlarındanyargılanan Bayındırlık eski Bakanı Şerafettin Elçi ve arkadaşlarının YüceDivan'daki yargılanmalarına devam edildi ve tanıkların dinlenmesinebaşlandı.

20- Federal Almanya'nın Ankara Büyükelçisi M. Dirk Oncken,«Türkiye İktisat Gazetesi»ne verdiği demeçte, «Türkiye ile Almanyaarasındaki ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi için Türk . Alman ticaret odası kurulmasını» önerdi.

21- Basında yer alan bir habere göre; Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği idari Ataşesi Erkut Akbay'ın Ermeni teröristler tarafından şehitedilmesi, eşi Nadide Akbay'ın da ağır yaralanmasının ardından ABDVds Federal Araştırma Bürosu «FBI» VVashington'daki Türk Büyükelçiliği'ne uyarıda bulunarak, «Ermeni terörizminin yeni hedeflerinin Washington olabileceğini» bildirdi.

22- ABD Başkanı Ronald Reagan, ingiltere Parlamento binasındayaptığı konuşmada, Batılı ülkeleri demokrasi için seferberlik ilan etmeye çağırdı.

23- New York'ta dün başlayan BM Genel Kurulu SilahsızlanmaÖzel Konferansı'na İsveç'in eski başbakanı Olaf Palme'nin başkanlığındaki bir grup, NATO ve VVarşova Paktı'ndaki kısa menzilli nükleer silahların tamamen yasaklanması konusunda bir rapor sundu.

24- İran İslam Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi MuhammedGencidust İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «İsrail'in Güney Lübnan'a karşı giriştiği son saldırının İran'ın elde ettiği başarılardan duyulan kaygıdan kaynaklandığını» belirterek, gerektiğinde israil üzerine asker sevketmek için girişimlere başladıklarını söyledi

25- Doğu Bloku karşılıklı yardımlaşma örgütünün (COMECON)36'ıncı toplantısı Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de başladı.

26- İngiltere'de hükümetin önerdiği ücret zammını az bulan sağlık'işçilerinin genel greve gitmesi üzerine ordu birlikleri alarma geçirildi.

27- Irak Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, Bağdat'ta Milliyet muhabirinin bir sorusuna verdiği yanıtta, «israil'in son saldırganlığını Arap dünyasının tümüne yönelik bir saldırı olarak nitelendirdiklerini» söyleyerek, «Bu İsrail'in uzun süreden beri devam eden saldırgan politika zincirinin bir halkasıdır.» dedi.

28- 1980 yılında silah sanayiine 500 milyar dolar harcandığı, buna göre dünyada silahlanmaya dakikada yaklaşık 1 milyon (160 milyar TL.) dolar harcandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

29- Suudi Arabistan Kralı ve İslam Konferansı Başkanı Halid, tümMüslümanlara bir çağrıda bulunarak, Filistinlileri ve Lübnanlıları desteklemelerini istedi.

30- Meksika'da dün meydana gelen ve 12 saat süren 22 depremde5 kişi öldü, 7 kişi de yaralandı.

31- Polonya'nın güneybatısında bulunan VVİktoria de VValbryzchmadeninin çökmesi sonucunda, 4 madencinin öldüğü, 2'sinin kurtarıldığı, diğer ikisinin ise hala toprak altında bulunduğu bildirildi.

32- Anadolu Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Roma'da makinalı tüfekli üç terörist, bir polis arabasını yaylım ateşine tuttu, olayda iki polis öldü.

33- Yunanistan'daki banka personelinin grevine, gazete teknisyenlerinin grevi eklendi.

34- Basında yer alan haberlere göre; İsrail'in Güney Lübnan'dakiişgal harekatı sürerken askerlerine saldırıldığını öne süren Suriye uçakları israil birliklerine ateş açtı.

9 Haziran 1982

1- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, «Danışma Meclisi bünyesindeki gruplaşmalarla ilgili olarak duyduğu üzüntüyü» Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Orgeneral Necdet Üruğ aracılığıyla Danışma MeclisiBaşkanı Sadi Irmak'a iletti.

2- Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Meclis'ih baş görevi Anayasayı yapmaktır. Memleketin geçirdiği bunca tecrübeden sonra, uzun ömürlü memleket ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir Anayasayı hazırlamayı ana vazife saymaktayız.» dedi va Meclis'te birtek grubun bulunduğunu, onun da Anayasayı hazırlayan grup olduğunu belirtti.

3- Başbakan Bülend Ulusu, NATO zirve toplantısı başlarken Hürriyet Gazetesi»ne verdiği özel demeçte, «Uluslararası terörizm bölümünde Ermeni terörizmine dokunacağını, Türk - Yunan sorunlarınıngörüşme konusu yapılacağını, Yunan Başbakanı ile konuşma yapmayacağını» söyledi.

4- Başbakan Bülend Ulusu, Alman Radyo ve Televizyon Kurumu'na verdiği demeçte, Almanya'deki yabancı düşmanlığına değindive «Vatandaşlarımızı son derece rahatsız eden yabancı düşmanlığı konusunun bir ölçüde abartıldığına inanmak istiyorum. Tüm dünyadamaalesef aşırı görüşlere sahip küçük gruplar, adına konuştuklarını iddia ettikleri milleti de rahatsız eden boyutlara da ses çıkarabilmektedirler. Bu gibi gelişmelerin hangi boyutlara ulaşabileceğini rahmetli Semra Ertan'ın ölümü ile çok üzücü bir şekilde görmüş bulunuyoruz.»dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, istanbul'dadüzenlenen «Uluslararası iş Adamları» toplantısında yaptığı konuşmada, bankalararası faiz yarışı konusuna değinerek, «Halkımız akıllıdır,doğru yolu kendisi seçer.» dedi.

6- Bütçenin en geç ekim ayının 1. günü TBMM'ye sunulmasınıöngören yasa teklifi Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- Yabancı devletler ve uluslararası resmi kuruluşların Türkiye'deki temsilciliklerine taşınmaz mal sağlanmasına ilişkin yasa tasarısıDanışma Meclisi'nin Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8- Danışma Meclisi Üyesi Ertuğrul Zekai Ökte ve arkadaşlarıncaverilen ve PTT Teftiş Kurulu Kontrolörleri ile stajyer kontrolörlerinedenetim görevi süresince harcırah verilmesini öngören yasa teklifiDanışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9- Cinayet suçundan yargılanan Adnan Kavaklı hakkındaki ölümcezasının yerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısı Danışma MeclisiGenel Kurulu'nda kabul edildi.

10- Türk - İş icra Kurulu tarafından yapılan açıklamada, «YüksekHakem Kurulu çalışmalarından duyulan memnuniyetsizliğin her geçengün arttığı» öne sürülerek, «Türk - İş, YHK'nın tutumu sonunda ortayaçıkan durumu Sayın Başbakanla görüştükten sonra, 2364 Sayılı Kanun uygulamasında sorumluluk üstlenip üstlenilmeyeceğine ayrıca karar verecektir.» dedi.

11- Basın ilan Kurumu Yasası uyarınca yayınlanacak ilan ve reklamlar ile bunların yayınlanacağı mevkuteler hakkındaki genel kurulkararında değişiklik yapıldı, gazetelerin tashih hatalarını asgariye indirmesi, yazı metinlerini 10 puntodan küçük harflerle dizdirmesi zorunluluğu getirildi.

12- Türklerin geçmişte anayurtlarını işgal ettiği ve kendilerini kovduğu yolundaki iddialarla, bugüne değin yurt dışında görevli 22Türk'ü şehit eden Ermeni terörünün tarihsel kaynaklan, Dışişleri Bakanlığı'nca gerçekleştirilen «Dokuz Soru ve Cevapta Ermeni Sorunu»adlı çalışmada sergilendi.

13- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; 7-8 bankanın faizleri brüt yüzde 75'e, net 55'e kadar yükselttiği gözlendi.

14- Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Danışma Kurulu, bütün dünya ülkelerinin dini liderleri ile sivil topluluk başkanları ve Ermeni yayınorganlarına bir muhtıra göndererek, yurt dışındaki Türk görevlilerekarşı girişilen saldırıları kınadı, Ermenilerin örgütlerin kışkırtmalarınakapılmamasını istedi.

15- Ermeni Patriği Şinork Kalustyan ile ABD Dışişleri BakanıAlexander Haig, Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi ErkutAkbay'ın şehit edilmesi nedeniyle Dışişleri Bakanı Vekili ilhan Öztrak'a birer başsağlığı mesajı gönderdiler.

16- Filistin Kurtuluş Örgütü Ankara Temsilcisi Abu Firaz, Ankara'daki 13 Arap ülkesinin büyükelçisi adına yaptığı basın toplantısında, «Biz hiçbir ülkeden israil saldırılarını durdurmak için asker gön-

dermesini istemiyoruz. Sadece askeri araç ve yardım bekliyoruz. Buyardımı Türkiye'den ve diğer kardeşlerimizden istedik.» dedi.

17- Resmi Gazete'de yayınlanan Ticaret Bakanlığı sirkülerine göre; buğday, arpa, yulaf, mısır ve çavdarın dışsatım amacıyla satışlarıToprak Mahmulleri Ofisi'nin tekelinden çıkarıldı.

18- iran ve Libya'ya yapılacak tüm ihracatın «belgeli ihracat»kapsamına alındığı ve gümrük idarelerinin bu ülkelere yönelik ihracatateşvik belgesi olmadan izin vermeyeceklerine ilişkin Ticaret Bakanlığısirküleri Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

19- Business International Dergisi tarafından düzenlenen «Türkiye Üzerine Yuvarlak masa» toplantısında bir konuşma yapan BaşbakanYardımcısı Turgut Özal, «Parlamenter sisteme dönüldüğü zaman bugünkü ekonomik politikalar büyük bir değişiklik olmadan takip edilecektir.» dedi.

20- Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay'ınErmeni bir terörist tarafından şehit edilmesi, Portekiz Parlamentosu'ndagörüşüldü. Meclis Başkanı, Türkiye'nin Portekiz Büyükelçisi ismailSoysal'a bir mektup göndererek, olayı nefretle kınadıklarını bildirdi.

21- Federal Alman Hükümeti, Türk işadamları ile TIR ve otobüsşoförlerinin çeşitli kereler Almanya'ya girişlerinde geçerli olacak birsenelik vize uygulamasına başladı.

22- Irak Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Türkiye'nin Orta Doğu savaşı karşısında barışçı bir tutum içinde olduğunu söyledi ve iyiniyet heyetindeyer almasının bunun en büyük kanıtı olduğunu belirtti.

23- Devlet ve hükümet başkanları düzeyindeki NATO Doruğu, Federal Almanya'nın Başkenti Bonn'da başladı.

24- Federal Almanya Devlet Başkanı Kari Karstens, Bild gazetesineverdiği demeçte, «Yabancı düşmanlığına şiddetle karşı çıktıklarını»söyledi.

25- Yunan kara, hava ve deniz kuvvetlerinden oluşan «Agamemnon _ 82« tatbikatları, Kuzey Ege'de Strimona nehrinin alt kısımlarında başladı.

26- AP Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantinyönetimi, dün bazı nükleer silahları uluslararası kuruluşların yasal saymaları halinde, kendilerinin de nükleer silah geliştirerek, savaşta kullanabileceklerini açıkladı.

27- Basında yer alan bir habere göre; New York'ta yapılmaktaolan BM Gsnel Kurulu Silahsızlanma Özel Konferansı'nda bir konuşmayapmak üzere kürsüye çıkan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'yeHumeyni karşıtı bir genç saldırdı.

28- Basında yer alan haberlere göre; israil birlikleri Güney Lübnan'da giriştikleri işgal harekatı sonucunda Beyrut'un 8 km yakınınakadar ulaştılar.

29- Anadolu Ajansı'nın Stockholm çıkışlı haberine göre; isveçdonanması, dün isveç karasularında iki esrarengiz denizaltı görüldüğünü bildirdi.

10 Haziran 1982

1- Maliye Bakanı Kaya Erdem, «Businnes International» tarafından düzenlenen ve 45 çok uluslu şirketin yöneticilerinin katıldığı«Türkiye'nin konuya açılması» konulu toplantıda yaptığı konuşmada,«Hiçbir zaman enflasyonun altfhda bir faiz uygulaması düşünmüyoruz» dedi ve Türk Lirası'nın konvertibl hale gelmesi için önlemler alınacağını bildirdi.

2- Güneydoğu illerinde incelemelerde bulunan İmar ve iskanBakanı Şerif Tüten, toplu konut yapımı için yıl sonuna kadar dağıtılacak kredinin 24 milyar lirayı aşacağını söyledi.

3- Tapulama Yasası'nda değişiklik yapılarak tapulama hakimlerine ve diğer mahkeme görevlilerine keşif ve tatbikatlar nedeniyleyol tazminatı ödenmesini öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- Ödeme güçlüğü içinde bulunan bankerlerin işlemlerini düzenlemek üzere hükümetin çıkardığı yasa hükmünde kararnamelerAna Komisyon' olan Danışma Meclisi Mali işler Komisyonu'nda benimsendi.

5- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu, işçi emeklilerine halen 2 bin 500 lira olarak ödenmekte olan sosyal yardımın 3 bin 500liraya çıkarılmasını öngören kanun teklifini kabul etti.

6- Danışma Meclisi Üyelerinin, 1983 sonbaharı veya 1984 ilkbaharında yapılacak genel seçimlere bir defaya mahsus olmak üzere katılmalarını yasaklayan kanun teklifi hazırlandı.

7- Merkez Bankası nezdinde, «kredi mektuplu döviz tevdiat hesabı» açan gurbetçilerin yurt ekonomisine yaptıkları katkıya bir şükran ifadesi olarak, hesap durumlarına göre banka tarafından hazırlanan «teşekkür» belgeleri ile Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümü ve Merkez Bankası'nın kuruluşunun 50. yılı nedeniyle hazırlanangümüş madalyon verilmesi kararlaştırıldı.

8- Pamukbank Genel Müdürü Hüsnü Özyegin, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Faiz hadlerinin mevcut hükümet politikasına ve yurt içi ekonomik koşullara uygun olarak bilinçli bir biçimdesaptanması gerektiğini» söyledi.

İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı İbrahim Bodur, yüksek faizuygulaması halen büyük bir kriz içerisinde olan ve akıbetinden endişeedilen inşaat sektörüne çok daha büyük zararlar getirecektir» dedi.

Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı HalitNarin ise, kcn'uya ilişkin açıklamasında, «Bence günün mevzuu, faizler serbest bırakılsın mı, bırakılmasın mı değildir. Bankalar, bankerlikmüesseselerine dönüşmeden, bu müesseseleri ciddi ve devamlı kontrollar, plasmanları ekonomiye ters düşmeyecek bir disiplinle, keyfitasarruflardan uzaklaştırmaya düşüncede ve fiiliyetta ağırlık verilmelidir» dedi.

9- Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sami Doğan, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, 37 yıl önce 10 Haziranın Millet Meclisi tarafından «Toprak Bayramı» olarak kabul edildiğini hatırlatarak,«Tarımda verim artırmanın asıl sağlıklı yolu, toprak mülkiyetinin hakça düzenlenmesinden ve küçük çiftçileri verimli tarım işletmeciliğiyapabilecek, bu amaçla aralarında işbirliği ve dayanışma kurabilecekduruma getirmekten geçer» dedi.

10- Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin 1982 yılı Nisan ayı ihracatının 402 milyon dolara ulaştığı, burakamın geçen yılın Nisan ayındaki 316 milyon dolarlık ihracat değeri karşısında yüzde 27.2 oranında bir artış gösterdiği bildirildi.

11- Basında, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi'ninanayasa kürsülerince ve diğer hukuk alanlarının uzman öğretim görevlilerinin de katkısıyla hazırlanan anayasa taslağı önerileri yer aldı.Öneride, «Hükümet bunalımı uzarsa TBMM salt çoğunlukla başbakanı seçsin» denildi.

12- Ermeni saldırıları, televizyonda düzenlenen bir programdatartışıldı.

13- Dünya Bankası başkan yardımcılarından Jhanata Roy başkanlığındaki Dünya Bankası özel misyonu Ankara'ya geldi.

14- Danışma Meclisi Adalet Ko'misyonu'nda, adam öldürme suçundan yargılanan Adem Özkan ve Muzaffer Öner haklarında verilen ölüm cezalarının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlık tezkereleri görüşüldü ve benimsendi.

15- Halk arasında «Apocular» olarak bilinen yasa dışı bölücüPKK örgütünün 385 sanıklı «Mardin grubu» hakkında açılan davanınduruşmasına devam edildi ve duruşmada kimlik tesbitinin tamamlan-

masından sonra Askeri Savcı iddianamesini okudu. Askeri Savcı sanıklardan 123'ü hakkında idam cezası istedi.

16- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, israil'deyapılacak ve Ermenilerin de katılacağı «Soykırım Konferansı»nın toplanması engellenmezse Türkiye'deki Musevilere baskı yapılacağı yolundaki haberlerinden ötürü New York Times gazetesine gönderdiğicevabi yazıda, «Uzun süreden beri tarihi hakikatleri tahrif ederekmazlum duruma düştüklerini söyleyen dışarıdaki birtakım Ermenilerinçok sayıda masum Türk diplomatını öldürmelerine rağmen Türkiye'deki 60 bin kadar Ermeni hiçbir baskı ve kısıtlamaya asla uğramadı»dedi va «Türkiye'de hangi dini inançtan gelirse gelsin herkesin hürolduğunu ve Musevilerin' de her vatandaşın da hayatları boyuncahaklarına sahip ve hür olarak yaşadığını» söyledi.

17- Bonn'da başlayan NATO'nun 6. Zirvesi sona erdi. Toplantınınaçılışında bir konuşma yapan Federal Almanya Başbakanı HelmutSchmidt, «NATO üyesi ülkelerin bir çoğunda barış ve geleceğin güvencesi konusunda belirli bir huzursuzluğun kamuoyunu etkilediğini»söyledi.

Zirvede bir konuşma yapan Başbakan Bülend Ulusu, silahsızlanma konusunda Batı'dan gelen' önerileri Türkiye'nin desteklediğini söyledi.

Akşam sona eren NATO doruğu, Bonn Bildirgesi adı verilen ortakdeklarasyon dışında, Batı'nın silahsızlanma önerileri ve NATO askeribütünlüğünün ortak hedefleri konularında iki ayrı bildiri daha yayınladı. Ortak deklarasyonda, Türkiye'nin isteği ile milletlerarası terörizmle ilgili bir madde yer aldı ve uluslararası terörizm kınandı.

Basında yer alan haberlere göre; NATO Genel Sekreteri JosephLuns, konuşmasında Türk - Yunan ilişkilerinden umutlu olduğunu söyledi ve «Şimdiye kadar bu diyalog niçin gerçekleştirilemedi» şeklindebir gazetecinin sorduğu soruya, «Bu diyalog yürüyordu ancak, Yunanistan tarafından kesilmiştir» dedi.

18- Akajans'ın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; New York'ta BMGenel Sekreteri Perez de Cuellar ile görüşen KTFD Başkanı Rauf Denktaş, «Kıbrıs meselesinin çözümünde toplumlararası görüşmelerin tekçıkar yol olduğu konusunda genel sekreterle görüş birliği içinde olduğumuzu yeniden tesbit ettik» dedi.

19- İsrail uçaklarının Suriye sınırındaki Cussiye kasabası dolaylarında bir sivil konvoya düzenlediği saldırı sırasında 14'ü Türk 57 kişinin öldüğü Suriye Haber Ajansı tarafından öne sürüldü.

20- ABD Başkanı Roland Reagan'ın, Sovyet Lideri Brejnev ile yaptığı görüşmeden sonra İsrail Başbakanı Menahem Begin'e gönderdiği

mesajda, «Lübnan'da derhal ateşkese gidilmesini ve işgale son verilmesini» istediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi. İsrail Radyosu, İsrail Başbakanı Begin'e ABD Başkanı Reagan'dan iki kez mesaj geldiğini, ikinci mesajın 1967'de ABD hükümetinin israil'e verdiği «ültimatom» niteliğinde olduğunu ve İsrail kabinesinin ikinci kezolağanüstü toplandığını duyurdu.

21- Anadolu Ajarisı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABDSenatosu Dış İlişkiler Komitesi, ABD ile Sovyetler Birliği'nin ellerindeki nükleer silahları bugünkü miktarında dondurmasına ilişkin tasarıyı reddetti.

22- Almanya'nın Başkenti Bonn'da başlayan NATO doruğunuprotesto eden 150 bin kişinin silahsızlanmaya karşı barış gösterilerinde bulundukları, Girit'in Hanya kentinde de protesto gösterileri düzenlendiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- UPI'nın Münih çıkışlı haberine göre; Alman film yazarı veyönetmeni Rainer Werner Rassbinder evinde ölü olarak bulundu.

24- Basında yer alan bir habere göre; Yunanistan Ulusal Savunma Yüksek Komitesi toplantısında, 100 adet son model savaş uçağıalınacağı Yunanistan Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı tarafındanaçıklandı.

25- UPI Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'da hükümet kuvvetlerine karşı savaşmakta olan gerillalar arasında 15 kadar Amerikalının bulunduğu hükümete bağlı güvenlik kuvvetleri komutanı tarafından öne sürüldü.

26- Guatemala'da ülkeyi yöneten üç kişilik askeri cuntanın dağıtıldığı ve General Efrain Rios Mont'un Devlet Başkanı ilan edildiğiyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

27- İsrail, 23 Suriye Mig uçağı ile 2 helikopterin düşürüldüğünüaçıkladı.

28- Irak Devrim Konseyi ile iktidardaki Baas Partisi yöneticilerinin' ortak toplantısında İran'ın ateş-kesi kabul etmesi halinde, Irak'ınsavaşa son vermesi ve iki hafta içinde İran topraklarından çekilmesine karar verdi ve tek taraflı ateşkes ilan etti.

11 Haziran 1982

1- Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, AnadoluAjansı'na yapîığı açıklamada ,bazı bankaların, yüksek faiz uygulamaeğilimleri konusunda, «Akıllı olan, hesabını iyi bilen', bu kadar aşırıfaiz uygulamasına gidip de kendisini sıkıntıya sokmaz» dedi ve «Vatandaşların yüksek faiz uygulamalarına dikkat etmeleri gerektiğini»bildirdi.

2- Ankara'da yapılan 11. Milli Eğitim Şurası'nda konuşan MilliEğitim Bakanı Hasan Sağlam, Şura'da dile getirilen görüşlerin bakanlığınca değerlendirileceğini, uygulama alanına sokulması için gerekliplanlama ve programlamaların yapılacağını bildirdi ve bu arada YÖKve üniversitelerle yakın işbirliğinin gerekli olduğunu belirtti.

3- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, İstanbul Ticaret Odası'na üye1981 yılı başarılı ihracatçıları ile yine aynı yıl ülkemizden en fazla ithalat yapan yabancı firmaların ödüllendirilmesi nedeniyle düzenlenentörende yaptığı konuşmada, «ihracat sigortası» sistemi uygulamasınageçiş için, «ihracatı geliştirir mi, yoksa rehavete mi yol açar» düşüncesiyle «bilinçli bir bekleme» olduğunu bildirdi.

4- Ulaştırma, Sanayi ve Teknoloji, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıklarında yeni atamalar yapıldı.

5- MEYAK keseneklerinin yüzde 60 fazlasıyla 1984'ün Mayısayına kadar 4 eşit taksitte memurlara ödenmesi için hazırlanan kanun tasarısı Danışma Mcclisi'ne gönderildi.

6- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Tarım - iş Sendikası'nın Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, sendikal hak veözgürlüklerin Anayasa'da güvence altına alınmasının tek başına yeterli olmadığını belirterek, «Bu itibarla Anayasa! güvenceler, işçi _ işveren ilişkilerini düzenleyen temel yasalara da yansımalıdır. Bu alanda şimdiye kadar yapıldığı belirtilen çalışmaların, güven verici olmadığını üzülerek belirtmek istiyorum.» dedi.

7- Kızılay'ın 114. kuruluş yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

8- Tercüman Gazetesi'nde, «Yeni Anayasa'nın Genel Yapısı» konulu açık oturum yayınlandı.

9- İstanbul'da yapılan «1982 Avrupa Güzellik ve Zerafet Festivalinin finalleri sonucunda Türkiye Güzeli Nazlı Deniz Kurucğlu» Avrupa Güzellik Kraliçesi» seçildi. Yarışmada isveç güzeli Annelie Stobergikinci, İspanyol Güzeli Cristina Pere Cottrealia üçüncü, Galler GüzeliCaroline Williams dördüncü, Portekiz güzei Ana Wİlson da beşincioidu. Finlandiye güzeli Tarja Hakkakoski ise «Avrupa Zerafet Güzeli» ve«Fotojeni Güzeli» seçildi. Güzeller kendi aralarında da Cebelitarık Güzeli Michelle Lara'yı «Ödül Güzeli» seçtiler.

10- Bonn'da NATO doruğundan sonra Türk gazetecileriyie birtoplantı yapan Başbakan Bülend Ulusu, «Türk - Yunan yumuşamasın-,dan umutlu olduğunu» söyledi.

11- Savaştan önce 28 mayıs - 2 haziran tarihlerinde Beyrut'ta Türkihraç mallarını götüren 7 Türk gemisine İsrail donanmasının el koyduğu, yüklerin boşaltılmasını engelleyerek gemileri açık denize demirlettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- Yunan Başbakanı Papandreu, Bonn'da Yunanlı gazetecilereyaptığı açıklamada, »Türkiye ile Yunanistan araşınca barış ve dostlukilişkilerinin yeniden kurulması mümkün olduğu takdirde bunun büyükyarar sağlayacağını» söyledi.

13- NATO devlet ve hükümet başkanları Bonn Doruğu'nda, sovunma hedefleri ile ilgili ek bildiriye, çevik gü çprojesine NATO üyelerinin ayrı ayrı katkı sağlamasını eklediler.

14- Irak Enformasyon Bakanı Latif Casem, Milliyet Gazetesi'neverdiği demeçte, «Bizim İran toprağında savaşın başından beri gözümüz yok.» dedi.

15- Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNIFIL) sözcüsü Timur Göksel,dünya ülkelerine bir çağrıda bulunarak, «İsrail'in işgal altındaki Gü"ney Lübnan'da ümitsizlik içinde ilaçsız, susuz, yiyeceksiz ve elektriksiz yaşam mücadelesi veren onbinlerce Müslüman, Hristiyan ve Musevi'ye ve birkaç bin yaralı sivil insana çok ivedi yardım yapılmasını»istedi.

16- AP Ajansı'nin Londra çıkışlı haberine göre; Falkland adalarıçevrelerinde sürdürülen deniz savaşında, İngiltere'nin son olarak batan gemiler ile birlikte savaş zararları 1.78 milyar dolara (yaklaşık28.5 milyar TL) yaklaştı.

17- Papa II. John Paul, iki günlük bir gezi için'Arjantin'e gitti.

12 Haziran 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, NATO Doruk Toplantısı'na katılmaküzere gittiği Bonn'dan Ankara'ya döndü. Başbakan Bülend Ulusu,toplant»ya ilişkin açıklamasında, NATO Doruk toplantısının olumlu birhava içinde geçtiğini, bu toplantı vesilesiyle çeşitli ülkeler başbakanlarıyla çok yararlı görüş teatisinde bulunabildiğini belirterek, «Yunanistan ile Türkiye arasında yeniden başlatılacağı umulan diyalog içinherşeyden önce tahrik edici beyanlardan kaçınmak gerektiğini» söyledi.

2- Başbakan Bülend Ulusu'nun ücret sisteminin «sade» ve «reformist» biçimde düzenlenmesini isteyen genelgesi uyarınca görevlendirilen ve çalışmalarını nisan ayından bu yana sürdürmekte olan«Alt Komisyon», hazırladığı raporu tamamladı.

3- Bankalar arasındaki faiz olayı, Milli Güvenlik Konseyi'ndeele alınarak bir değerlendirme yapıldı.

4- Başbakan Yardımcısı Turgut Öza'l, Antalya'da basına yaptığıaçıklamada, «Çiftçiyi güçlendirme kredisinden yana olmadığını» söyledi ve «Şu ana kadar verilmediyse, verilmeyecek demektir. Herkeshesabını ona göre yapsın» dedi.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Tarım - İş Sendikası'nınGenel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, asgari ücret konusunu ele alarak, «Türkiye'de tüm çalışanlar için asgari ücret uygulamasının uygunolacağını» söyledi.

6- Doğu Karadeniz ile Erzurum çevresinde bir haftalık incelemegezisinde bulunan Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Çanakkale'ye gitti.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nazmi Akıman, Milli GüvsnlikKonseyi ile Dışişleri Bakanlığı arasındaki koordinasyonu sağlamak görevini de yüklendi.

8- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «İnsani mülahazalarla ve günlük adedi bir veya ikiyi geçmemek üzere münhasıran ilaç ve yiyecek taşıyacak İran' uçaklarına, Lübnan'a gitmeleri içinTürk semalarından geçiş izni verildiği» bildirildi.

9- Yüksek Hakem Kurulu Naci Varlık, Ankara'da basına yaptığıaçıklamada, bugüne kadar kurulan yeniden yürürlüğe koyduğu sözleşmelere yapılan 457 itirazın karara bağlandığını açıkladı.

10- Yargıtay, «Yunan uyruklu kişilerin Türkiye'deki gayrimenkulleri üzerindeki mülkiyat hakkınn başkasına devir ve temlikinin usulve yasaya aykırı olduğuna» karar verdi.

11- Türk - İş Genel Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Konfederasyonun yeni anayasada lokavtınyer almaması konusundaki ısrarını Danışma Meclisi üyelerine bir kezdaha ileteceklerini» söyledi.

12- Etibank Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'naGenel Müdür Yardımcısı Muammer Öcal getirildi.

13- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in kızı Miray Evrenile Mühendis Maksut Göksu, Çankaya Köşkü'nde yapılan bir törenleevlendiler.

14- Sivas eski milletvekillerinden Kazım Oskay, Ankara'da vefat etfi.

15- Adi suçlu Sahabettin Ovalı, sabaha karşı Sinop Kapalı Cezaevinde idam edildi.

16- THA'nın bir haberine göre; Boğaziçi Köprüsü'nde bir süre önce atlayarak intihar ettiği belirlenen Banker Servet Acar'ın ölmediğive İsviçre'de bulunduğu ihbar edildi.

17- Milli Güvenlik Konseyi'nce kabul edilen «Sivil hava meydanları, limanlar ve sınır kapılarında görev ve hizmetlerin yürütülmesi hakkında kanun» ile «Valinin yetkisini ne şekilde ve kime devredebileceği, anılan bölgelerde arama ve kontrollerin ne şekilde yapılabileceğigibi konuları da hükme bağlayan kanun» Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

18- Libya'da taahhüt hizmetleri yapan bir Türk firması 1000 konutun yapımını tamamlayarak, törenle 25 bankadan oluşan Libya heyetine teslim etti.

19- Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın evine 1980'de bomba almak suçundan yargılanan Ermeni Harut Sasunyan, jüri tarafından suçlu bulundu.

20- İsrail uçaklarının perşembe günü sabaha karşı Suriye - Lübnan sınırındaki Cüssiye kapısında sivil halktan oluşan bir konvoya ateşaçmaları sonucu ölen Türkler'den 5'inin cenazesi yurda getirildi veyakınlarına teslim edildi.

21- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanistan Başbakın Andreas Papandreu, «Üst düzeyde bir diyalogun başlatılması için en az iki aylık bir moratoryum» uygulanmasını istedi.

22- ABD Başkanı Ronald Reagan, on gün süren Avrupa gezisinitamamlayarak, son olarak gittiği Federal Almanya'dan VVashington'a ldöndü.

23- İngiltere Savunma Bakanı John Nott, İngiliz TV ve radyolarında yaptığı konuşmasında, İngiliz birliklerinin Port Stanley'e girdiklerini açıkladı.

24- İsrail Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, İsrail birlikleri ileFilistinli gerillalar arasında akşamdan itibaren yürürlüğe giren bir ateşkes ilan edildiğini bildirdi.

25- Fransız Frangı yüzde 5.75, italyan Lireti ise yüzde 2.75 oranındadevalüe edildi.

13 Haziran 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Fiyatlardaki artış duracak.» dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Libya ileTürkiye arasındaki bazı ekonomik konularda görüşmelerde bulunmaküzere Libya'ya gitti. Özal, hareketinden önce havaalanında yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin durumu süratle iyileştiği için OECD'nin özel yardım programından 1979 yılında başlatılan yardımların artık sona ermesini istiyoruz.» dedi.

3- Maliye Bakanı Kaya Erdem ve Merkez Bankası Başkanı OsmanŞıklar ile bir toplantı1 yapan Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, yüksekfaiz veren bankalara müsamaha edilmeyeceğini söyleyerek, «Bankalararasındaki disiplini bozmamak lazım. Vatandaş aklıselim sahibidir. Çokverenin peşinde koşacak değildir.» dedi.

4-Maliye Bakanlığı, tahsilattaki geciktirme (tecil) faiz oranını

yüzde 24''ten yüzde 32'ye çıkardı.

5- Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Türk, Anadolu Ajansı'n'a verdiği demeçte, şimdiye kadar 10 milyar liralık menkul değer ihracına izin verildiğini açıkladı.

6- Tez Büro - İş Sendikası Genel Başkanı Uğur Batmaz, YankıDergisi'ne verdiği demeçte, «Şevket Yılmaz'ın takındığı kah tutum,Türk - İş'de birlik ve beraberlik isteklerinin sözde kalmasına neden oldu.» dedi.

7- Türk - İş icra Kurulu ve Uzmanlar Grubu'nca üzerinde çalışılan «işçi Sorunları Paketi» taslağı hazırlandı.

8-Nüfus kağıdındaki mühür okunmadığı gerekçesiyle Bursa AğırCeza Mahkemesi'nce hakkında verilen ölüm cezası Yargıtay 1. CezaDairesi'nce bozulan katil Sami Kılıç yeniden yargılanmaya başladı.

Balıkesir eski milletvekillerinden Enver Güreli İstanbul'da

9- Akajans'ın bir haberine göre; Elazığ Kapalı Cezaevi'nden solbir örgüt üyesi 12 siyasi tutuklu tünel kazarak firar etti.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strauz - Hupe, ANKAAjansı'nın sorularına verdiği yanıtlarda, Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye

yardım konusunda izledikleri politikaları değiştireceklerine inandığını,Türkiye ile ABD'nin Orta Doğu politikalarının farklı olmadığını, Türkiye'nin Arap ülkeleriyle «iyi ilişkiler» içine girmesi konusunda ABD'ninbir yanlış anlayışının bulunmadığını bildirerek, «Yıllarca yardım yaptık diye, Türkiye'ye yardım konusunda bir yasal taahhüt altına girdiğimiz zannedilmemelidir.» dedi.

11- Anadolu Ajansı'nın Ankara çıkışlı haberine göre; BirleşmişMilletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Daimi Temsilcisi ve BMSistemi Kalkınma Çalışmaları Türkiye Koordinatörü Sarfraz Han Malik,Türkiye'ye önümüzdeki 5 yıl içinde 20 milyon dolar tutarında bir fonayrıldığını söyledi.

12- Suudi Arabistan Kralı Halit bin Abdülaziz (69) Taif'te geçirdiği rahatsızlık sonucu öldü, yerine Veliaht Fahd bin Abdülaziz kralilan edildi.

13- Yunanistan Başbakanı ve Ulusal Savunma Bakanı AndreasPapandreu, Atina'da «Agamemnon 82» tatbikatlarını izledikten sonrasubaylara yaptığı konuşmada, «iran - Irak savaşı ve İsrail'in Lübnanişgalinin Yunanistan'ı dolaylı olarak etkilediğini, ayrıca, ingiltere'nin.:Falkland adalarına gösterdiği ilgiyi Kıbrıs'a göstermediğini» söyledi. •

14- Lübnan'da cuma akşamı ilan edilen ateşkesten sonra ilk askeri hareketi İsrail'in başlattığı ve Beyrut'un güneyindeki Kaide kasabası'mn israil topçusunca ateşe tutulduğu basında yer alan haberlerde bildirildi.

15- Arjantin Genelkurmay'ı tarafından yapılan açıklamada, geliştirilmiş silahlarla donanmış yaklaşık 4500 kişilik bir ingiliz kuvvetinin,Arjantin savunma hattını aşarak başkent Port Stanley batısındaki stra-!tejik cepheleri ele geçirdiği bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; İngiltere'den sonra Arjantin'e giden ve iki günlük gezisi sırasında düzenlenen'açık hava ayininde 2 milyon Arjantinliye hitap eden Papa John PaulII, Arjantin gençliğini İngiliz gençleriyle «Barış için» birlikte olmaya,çağırdı.

17- AP Ajansı'nın Port Louis çıkışlı haberine göre; Mauritus'tSyapılan seçimleri Marksist Auritus Militan Hareketi (MMM) Partisi;

18- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da askeri konseyin yönetimi ele almasından sonra faaliyetleri durdurulan Da-;yanışma Sendikası'na bağlı 257 kişi daha dün serbest bırakıldı.

19- İsrail'in Washington Büyükelçisi Moşe Aren, ABD'de Nevvsmaker Saturdcy televizyonuna .verdiği demeçte, israil'in Lübnan topraklarından çekilmesinin birkaç ay alacağını söyledi.

20- Basında yer alan bir habere göre; Lübnan Kızılhaçı Uluslararası Komite Başkanı Francesco Noseda, israil'in Lübnan topraklarında giriştiği istila hareketi sonucunda 600 bin kişinin evsiz kaldığını, gıda,ilaç ve su sıkıntısı içinde bulunduğunu açıkladı.

21- UPI'nın New York çıkışlı haberine göre; New York'ta toplanan 800 bin kişi, ABD'nin nükleer silahlanma programını protesto etti.

22-UPI'nın Tabatinga çıkışlı haberine göre; son üç hafta içinde Brezilya'da meydana gelen uçak kazalarında toplam 183 kişi öldü.

23- Son OECD para biriminde yapılan ayarlamalar üzerine TL.dolar karşısında yüzde 2.1, Alman Markı karşısında ise yüzde 3.4 oranında değer kaybetti.

24- Fransız frangının devalüe edilmesinden sonra Maliye BakanıPierre Mauroy, yüzde 13.9'a ulaşan enflasyonla mücadele edebilmekiçin tüm ücret ve fiyatların dört ay süreyle dondurulduğunu açıkladı.

14 Haziran 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, Suudi Arabistan Kralı Haliî'in ölümünedeniyle başsağlığı dilemek üzere Cidde'ye gitti. Ulusu, hareketindenönce gazetecilerin çeşitli sorularına verdiği cevapta, Yunanistan'ın moratoryum konusundaki isteklerine değinerek, «Hiçbir bağlama durumusözkcriusu değildir. Müzakerelere bir başlangıç zemini hazırlanmıştır.Moratoryumun ne olduğu hakkında bir fikir teatisi ve anlaşma zarureti vardır.» dedi. Başbakan Ulusu bir soru üzerine de, «Fiyat artışlarının yavaşlatılması için hükümetin elinden gelen gayreti gösterdiğini»söyledi. Başbakan Ulusu, Cidde'de de Kral Fahd ile görüştü.

2- Danışma Meclisi'nde Milli Eğitim Bakanlığı okul pansiyonlarıkanun tasarısı görüşülerek kabul edildi, devlet memurlarının çocuklarının kardeş sayısına bakılmaksızın her birinin pansiyon ücretlerindeyüzde 20 indirim yapılması sağlandı.

3- Danışma Meclisi Milli Savunma, içişleri ve Dışişleri Komisyonu, Hava Kuvvetleri Komutanı ve Milii Güvenlik Konseyi Üyesi Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın, kaçakçılık davalarına Milli Savunma Bakanlığı'nın tesbit edeceği sıkıyönetim mahkemelerinde bakılmasını öngören kanun teklifini kabul etti.

4- Kayseri üyesi Yavuz Altop'un dokunulmazlığının kaldırılmasınıisteyen Başbakanlık Tezkeresi, Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nda görüşüldü ve bu istem kabul edilmedi.

5- Danışma Meclisi'nde gündem dışı konuşma yapan Abdullah Pulat Gözübüyük, son günlerde Avrupa'da ortaya çıkan Türkiyealeyhtarlığına değindi ve «Avrupalılara göre, Türk Devleti'nin her bakımdan kuvvetlenmesi, siyasi, iktisadi, ticari, sınai ve zirai üretimlerinbeklenmedik ölçüde artması, Avrupa medeniyeti için ciddi tehlikeolarak görülmüştür.» dedi.

6- Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Türk, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Türkiye'deki işletmelerin yabancıkaynak - özkaynak dengelerinin bozuk olması nedeniyle finansmansıkıntısı, çektiklerini belirtti ve sermaye piyasasının bu ihtiyacı karşılamaya çalışacağını» bildirdi.

7- Bazı bakanlıklara yeni atamalar yapıldı.

8- Basın ilan Kurumu Genel Kurulu'nda çalışanların da temsil edilmesini öngören kanun hükmündeki kararname ilgili komisyonlardangeçerek Genel Kurul'a geldi.

9- Sinangil Holding Anonim- Şirketi ile Türkiye Sınaî KalkınmaBankası'nca Konya'da gerçekleştirilen makina fabrikasında sermayeartırımı üzerine İslam Kalkınma Bankası da ortak oldu.

10- Akajans'ın bir haberine göre; 1985 yılında dünya ticaretininyüzde 20'sinin serbest (gümrüksüz) bölgelerde yapılacağı, 1980 yılıitibari ile dünyada 362 serbest bölge bulunduğu saptandı.

11- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; ödeme güçlüğü içinde olan ve tasfiyesine karar alınan Ankaralı 172 bankerdenbugüne kadar ancak 25 tanesinin alacak ve borçları saptanabildi.

12- Yüksek Adalet Divanı tarafından 9 yıl 8 ay ağır hapse mahkumedilen eski Sosyal Güvenlik bakanlarından Hilmi İşgüzar Ankara Kapalı Cezaevi'nden Burdur Kapalı Cezaevi'ne, 36 yıl ağır hapse mahkum olan eski Gümrük ve Tekel bakanlarından Tuncay Mataracı daKayseri Kapalı Cezaevi'ne nakledildiler.

13- Yasadışı Dev - Sol örgütüne silah sağlayan bir sanığın 7.5 yılakadar hapisle cezalandırılması istendi.

14- «MHP davası’nın seyrini değiştirmek amacıyla yalan söylemek»suçundan 5 yıl 4 ay ağır hapis cezasına çarptırılan Hicabi Koçyiğithakkındaki kararı hem askeri savcılık, hem sanık avukatları temyiz etti.

15- Çocukların ve denizcilerin koruyucusu olarak Santa Claus adıyla bugüne dek yaşatılan efsaneleşmiş Noel Baba'nın yaşamıyla ilgiliiskoç yapımı TV dizisinin Türkiye'deki bülümünün çekimi için iskoçyalı yönetmen ve TV oyuncusu Roben Crichton, 7 kişilik ekibiyle birlikte İstanbul'a geldi.

16- Dünya Bankası 3 ciltlik «Sanayileşme ve Ticaret Stratejisi»isimli raporunda, «Kredi faizlerinin düşürülmesi ve asgari 4 milyar liralık sermaye haddinin kaldırılmasını» önerdi.

17- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; ABD'de yayınlanan Newsweek Dergisi, Polonya'da sıkıyönetimin kaldırılacağını vePapa'nıri bu ülkeyi ziyaret etmesinden önce bir süredir tutuklu bulunan Dayanışma Sendikası Lideri Lech VValesa'nın da serbest bırakılacağını iddia etti.

18- İngiltere Başbakanı Bayan Margareth Thatcher, geceyarısı İngiltere Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, Falkland adalarının

yönetim merkezindeki Arjantin Komutanı General Mendez'in yenilgiyikabul ettiğini ve Falkland savaşının bittiğini açıkladı.

19- Arjantin' ve İngiliz kuvvetleri komutanları başkent Port Stanley'de biraraya gelerek 18 saatlik bir ateşkes anlaşması imzaladılar.

20- AP Ajansı'nın Wellington çıkışlı haberine göre; 14 ülkeninkatıldığı Antartika Konferansı, Yeni Zelanda'nın başkenti VVellington'da çalışmalarına başladı.

21- UPI'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da sıkıyönetim6. ayını doldururken, Komünist Partisi'nin yüksek düzeyde bir yetkilisi,13 Aralık'tan beri partiden ayrılanların sayısının 205 bini bulduğunuaçıkladı.

22- İsrail işgal kuvvetlerinin, Lübnanlı falanjistlerle birleşerek ve,JBeyrut - Şam karayolunu tutarak Beyrut'un kuşatılmasını tamamladığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15 Haziran 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, istanbul GazetecilerCemiyeti üyelerini kabul etti.

2- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'deki cezaevlerinde kapasitenin iki katı tutuklu ve hükümlü bulunduğunu söyledi.

3- Petrol Yasası'nın bazı maddelerinin değiştirilmesi ve yasayayeni hükümler eklenmesini öngören yasa tasarısı, Danışma Meclisi'ninkonuyla ilgili esas komisyonu olan iktisadi işler Komisyonu'nda kabul edildi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Lübnan'daki gelişmeleri büyük bir dikkatle izlediğini ve tehlikeli boyutlara ulaşan savaş için«lüteyakkiz» olduğunu söyledi. Büyükelçi Akıman, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun sözleriyle ilgili bir soruya verdiği yanıtta, «Türkiye'nin görüşlerinden ve tutumlarından ayrılması söz konusu olamaz.» dedi.

5- Başbakanlık Bankerlik Koordinasyon Komitesi, ödeme güçlüğüiçinde bulunan bankerlerle ilgili yeni bir kararname hazırladı. Kararnamede, bir bankerden 3 milyon liradan fazla alacaklı olan kişinindava açabilmesi için alacağının gerçek olduğunu ispatlaması zorunluluğu getirildi.

6- Türk ve Alman makamları arasında aralarında vize konusununda bulunduğu konsolosluk uygulamaları görüşmelerine Dışişleri Bakanlığı'nda başlandı.

7- 1982 yılının ocak - nisan döneminde; protesto edilen senetler değer olarak 1981 yılına göre yüzde 103, 1980 yılına göre yüzde364.6 artarak 65.3 milyar lira oldu.

8- Ağabeyini öldüren Veli Acar hakkındaki ölüm cezası Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda benimsendi.

9- Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği eski Genel BaşkanıTeoman öztürk ve 15 eski TMMOB veya oda yöneticisi hakkında 5ayrı suçtan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

10- Feshedilen AP'nin eski Kocaeli milletvekili Adem Ali Sarıoğluüe CHP eski izmir Milletvekili Akın Simav haklarında «yayın yoluylahükümete haraket» iddialarından verilen beraat kararları, Yargıtay9'uncu dairesi tarafından bozuldu.

11- Merkez Bankası tarafından kar ve zarar ortaklığı belgelerinindüzenleme esasları belirlendi. Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğdeyer alan' hükümlerde, bu belgeleri çıkaracak anonim şirketlerin, dahaönce Merkez Bankası'ndan izin alacakları ve Türk Lirası üzerinden çıkarılan belgelerin yurt dışına serbest döviz üzerinden satabilecekleribildirildi.

12- KTFD Başbakanı Mustafa Çağatay'ın içinde bulunduğu 13 kişilik KTFD parlamenter heyeti,' Başbakan Bülend Ulusu'nun konuğu olarak Ankara'ya geldi.

13- Ermeni teröristlerce şehid edilen Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği idari Ataşesi Erkut Akbay'ın cenazesi Ankara'ya getirildi.

14- Anadolu Ajansı'nın Los Angeles çıkışlı haberine göre; KıbrısRum Yönetimi'nin lideri Spir.os Kipriyanu, Kıbrıs'taki Türk askerleriningeri çekilmesi için Amerika'nın Türkiye'ye baskı yapmasını istedi.

15- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Batı Trakya'da, Yunanhazinesi tarafından tapulu arazileri ellerinden alınmak istenen, inhanlı(Evlalon) köyü Türklerinin, idari icra kararına karşı Trakya istanafMahkemesi'nde açtıkları dava, ilk duruşmasında Yunan hazine avukatlarının istekleri üzerine 2 kasım 1982 tarihine ertelendi.

16- 75 gündür süren Falkland anlaşmazlığı, sabaha karşı Arjantinbirliklerinin teslim olmasıyla sona erdi.

17- Falkland'daki Arjantin birliklerinin teslim olmasından sonraİngiliz Parlamentosu'nda bir konuşma yapan İngiltere Başbakanı Margareth Thatcher, «Adaların geleceği konusunda başka ülkelerle birlikte görüşebileceklerini» söyledi.

18- İngiltere'nin Falkland savaşına ilişkin resmi açıklamasında, kayıplar; 228 ölü ve kayıp, 244 yaralı, 8 Harrier Jeti, 11 helikopter, batan 5 gemi, ağır hasara uğrayan 12 gemi olarak belirtildi. Basında yeralan haberlere göre; savaşta ölenlerin ailelerine ödenecek tazminatlabirlikte 74 günlük harekatın tutarı 500 milyar Türk lirası olarak tahmin edildi.

Arjantin'in resmen açıkladığı kayıplar ise 82 ölü, 342 kayıp, 106yaralı, bir kruvazör, bir denizaltı, bir balıkçı gemisi, bir tanker ve birhücumbotu ile 19 jet ve bir helikopter olarak belirtildi.

19- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in, israil'in Batı Beyrut'agirmeyeceği konusunda kendilerine güvence verdiğini söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- Amerikan dergisi Time'de yayınlanan bir haberde, «Begin,Reagan'a gönderdiği mektupta sadece 25 mil içeri gireceğine söz vermişti» denildi.

21- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Polonya yetkilileri, Batılı bankalara bir uyarıda bulunarak, «Yeni krediler sağlanamadığı takdirde, bu yıla ait 2 milyar 100 milyon dolar borcu ödeyemeyeceklerini» bildirdi.

22--UPI'nın Varşova çıkışlı haberinde; Polonya'da geçtiğimiz haftasonu Wroclaw ve Krakow kentlerinde çıkan çatışmalarda 250 kişinintutuklandığı, 20'den fazla insanın da yaralandığı bildirildi.

23- New York'ta nükleer silahlar aleyhine yapılan gösteride 1600kişinin tutuklandığı basında yer alan haberlerde bildirildi.

24- ANKA Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni'nin oğlu Hocatülislam Seyid Ahmet Humeyni,uğradığı bir suikast girişiminden kurtuldu.

25- Ajans UBA'nın N'djamena çıkışlı haberine göre; Çad'da Goukouni yönetimini devirerek başa geçen Hissene Habre'nin, ülke dışına gönderilecek tüm haberlere sansür uygulanmasına karar verdiğibildirildi.

16 Haziran 1982

1- Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, başkanvekilleri Vefik Kitapçıgil. Fenni İslimyeli ve idare Amiri Bekir Tünay'la birlikte düzenlediği basın toplantısında, «Danışma Meclisi'nin tek amacının milli şuur, sorumluluk bilinci ve dayanışma içinde görevini başarıyla tamamlamak» olduğunu söyledi. Toplantıda ayrıca divanin tüm gruplaşmalara karşı olduğu da açıklandı.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Kıbrıs Türk Federe Devleti BaşkanıMustafa Çağatay ile beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşme sırasında, Türkiye'deki durumu yakından görmenin Kıbrıslı yöneticiler içinyararlı olacağını bildiren Başbakan Bülend Ulusu, böylece ilişkilerindüzenli bir şekilde yürütülebileceğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «2 bin kadar hakimin meslekten ayrılmasının nedeni Hakimlerve Savcılar Kurulu değildir, sosyo ekonomik nedenlerdendir» dedi.

4- Dışişleri Bakanı ilter Türkmen Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Yunan Başbakanı Papandreu'nun Türk - Yunan uyuşmazlıklarının çözümünü kolaylaştırmak için önerdiği «moratoryum» konusundaaçıklık getirmesi gerektiğini söyledi ve «Eğer Yunanistan'ın istediğiaramızdaki bütün polemiklerin sona erdirilmesi ve müzakere için elverişli bir ortam yaratılması ise, biz bununla yüzde yüz mutabıkız. Bizböyle bir centilmen' anlaşmasına Yunanistan'ın razı olmasını dileriz.Ancak bunun temel görüş ve tutumumuzda bir değişiklik anlamınagelmeyeceğini de eklemek gerekir.» dedi.

5- Ankara'da sürdürülmekte olan Türkiye - IMF görüşmeleri sonuçlandı ve «ara niyet mektubu» Maliye Bakanı Kaya Erdem tarafından imzalandı.

6- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, Güney ve Güneydoğu illerinde 9 gün sürecek denetlemelerde bulunmak üzere içel'e gitti.

7- Basında yer alan bir habere göre; bankaların Merkez Bankası'na 60 milyarı bulan kanuni karşılık borçlarının dışında Devlet tahvilialmaktan ötürü yine milyarlar değerinde borçlan olduğu ortaya çıktı.

8- Ermeni teröristlerin silahlı saldırısı sonucu şehit edilen Türkiye'nin Lizbon Büyükelçisi idari Ataşesi Erkut Akbay, düzenlenen devlettöreni ile toprağa verildi.

9- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi işletme Bölümüöğretim üyelerinden Prcf. Dr. Latif Çakıcı, «Faiz hadlerinin serbestbırakılmasının ülke gerçekleri ve uygulamalar gözönüne alındığındaçok büyük sakıncaları bünyesinde taşıdığını» söyledi.

10- OYAK - Renault 600 adet otomobili, Mudanya'dan Afrika ülkelerine ihraç etti.

11- Galataray futbol takımı Beşiktaş'ı 2-0 yenerek Devlet Başkanlığı kupası'nı kazandı.

12- Türkiye Komünist Partisi üyesi oldukları belirlenen 98 sanıkhakkında 5 ila 15 yıl crasında hapis cezası isteğiyle dava açıldı.

13- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, 85'i hakkında ölüm cezası istemiyle ,559 Dev - Sol üyesi için 2 Numaralı AskeriMahkeme'ye dava açtı.

14- Libya'da temaslarını sürdürmekte olan Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Libya Haber Ajansı Jana'ya verdiği demeçte, Arap ve islam ülkeleri arasında birliğin sağlanması gerektiğini söyledi.

15- AP Ajansı'nın Bern çıkışlı haberine göre; isviçre yetkililerigeçtiğimiz yıl Mehmet Ali Ağca'nın Papa'ya karşı giriştiği silahlı saldırı ile ilgili olarak bir Türk'ün tutuklandığını söylediler.

16- Basında yeralan bir habere göre; Federal Almanya'nın KoblenzYüksek Mahkemesi, Hacettepe Üniversitesi doçentlerinden BedrettinCömert'i öldüren ve karısını ağır yaralayan Üzeyir Bayraklı ile RıfatYıldırım'ın tutuklu bulundukları Mainz kentinden serbest bırakılmalrnnı kararlaştırdı.

17-Tercüman Gazetesi'nde, iran eski Cumhurbaşkanı Beni Sadr ileyapılan söyleşi yayınlandı. Beni Sadr görüşme sırasında, «Çok sürmez,Humeyni gidecektir.» dedi.

18- Lübnan televizyonunun yayınında, Yaser Arafat'ın liderliğindeki Filistin Kurtuluş Örgütü'nün doğrudan ABD ile yapılacak görüşmelerden sonra silahlarını bırakmaya razı olduğu açıklandı.

19- Arjantin Devlet Başkanı General Galtieri, adalardaki Arjantinaskerlerinin teslim olmasından 24 saat sonra TV'de yaptığı konuşmadaStanley'deki çatışmaların sona erdiğini kabul etti, ancak «Malvina adaları eninde sonunda bizim olacaktır.» dedi.

17 Haziran 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, KTFD Başbakanı Mustafa Çağatay ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.Orgeneral Evren, yaptığı konuşmada, insanlarının düşüncelerinin farklıolabileceğini ancak bu farklılığın bölünmeye gitmemesi gerektiğinisöyledi ve «Zaten bir toplumda tüm bireyler, tüm kişiler aynı fikripaylaşmış olsa zannediyorum o toplumun tadı da olmaz.» dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Birleşmiş Milletler SilahsızlanmaGenel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Askeri açıdan önemli bir devlet sayılan Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Komitesi'nealınmasını istedi.

3- MGK üyesi ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Ce-.lasun'un Askeri Ceza Yasası'nın iki maddesinde değişiklik yapılmasınıöngören yasa teklifi Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda benimsendi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmekte olan telsizyasa tasarısında gerçek ve tüzel kişilere özel radyo ve televizyon istasyonu kurma izninin verilemeyeceğinin açıkça belirlenmesi amacıylaverilen önerge reddedildi.

5- Danışma Meclisi üyelerinin ilk seçimlere katılmalarını yasaklayan yasa önerisi geri alındı.

6- Yunanistan'ın, Türk askeri uçaklarının Ege'deki son tatbikat sırasında Yunan hava sahasını çeşitli kereler ihlal ettiğine ilişkin iddialarını yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nazmi Akıman, «Uluslararası hukuk gereğince Türk uçaklarının Yunan kıyılarına 6 mil mesafeye kadar girmeye hakları .bulunduğu ve Türkiye'nin gerek gördüğüher zaman bu hakkını kullanacağı konusunda en ufak bir tereddütyoktur. Ancak 15 haziranda yapılan tatbikatın planı gereğince Türkuçakları bu sefer Yunan kıyılarından 15 mil uzakta uçmuşlardır.» dedi.

7- Uluslararası Para Fonu ile 1980 yılında yapılan üç yıllık Stand-Bydüzenlemesi çerçevesinde üçüncü yılla ilgili olarak 3 Haziran'da Ankara'da başlayan görüşmeler tamamlandı.

8- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Nail Güreli, Ulusal Basın Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Toplu işçi çıkarma çalışmalarının, toplumsal tehlikeleri içeren bir girişim olduğunu» söyledi.

9- Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nce düzenlenen «TarlaGünü»nde konuşan Fakülte Dekanı Prof. Ali Balaban, günümüzde nadas alanının 8.3 milyon .hektarı aştığını belirterek, «Yurdumuzda bukadar geniş alanın üretim dışı kalması, her yıl enaz 10 milyon tondaha az tahıl üretmemiz demektir. Bunun parasal değeri ise 200 milyar liranın üzerinde bulunmaktadır.» dedi.

10- Milliyet Gazetesi'nin Genel Haberler Müdürü Ülkü Arman, geçirdiği bir rahatsızlık sonucu vefat etti.

11- Adi suçtan yargılanan Osman Demiroğîu hakkında verilenölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda benimsendi.

12- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davada sözalan askeri savcı,Milli Güvenlik Konseyi üyelerinin MHP Genel Merkezi'nde bulunanbelgeleri incelediklerini ve daha sonra Ankara Sıkıyönetim Komuîanlığı'nın soruşturmayı Askeri Savcılıkça sürdürülmesine karar verdiğiniaçıkladı.

13- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; isviçre'ninCenevre kentinde yapılan Uluslararası Çalışma Teşkilatı 110. toplantısıında, Türkiye'nin ve Türk - İş'in gündeme gelmesi, Uluslararası Hürişçi Sendikaları Konfederasyonu ICFTU'nun önergeden desteğini çekmesi üzerine kabul edrlmedi.

14- Akajans'ın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Avrupa ülkeleri Yunanistan'ın Kıbrıs konusunda Türkiye'ye ambargo uygulanması teklifinikabul etmedi.

15- Arjantin Devlet Başkanı General Leopoldo Galtieri'nin silahlıkuvvetler başkomutanlığından, daha sonra da devlet başkanlığı görevinden alındığı, Devlet Başkanlığı görevini geçici olarak İçişleri Bakanı General Alfredo Saint Jean tarafından yürütüleceği ve Başkomutanlık görevine de General Cristiano Nicnaides'in' getirildiği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

16- Almanya'nın Sesi Radyosu'nd-a ülkedeki yabancılar sorunu tartışıldı. Radyoda düzenlenen açık oturumda konuşan Federal Hükümetin yabancılar sorumlusu Lisolette Funcke, «Yabancı işçilerle ailelerininsorumluluğunu yüklenmiş olan Federal Almanya, ekonomik güçlükler döneminde bu sorumluluktan kaçamaz.» dedi.

17- Anadolu Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; FKÖ'nün İtalya'da bulunan liderlerinden Hüseyin Kemal, otomobiline yerleştirilenbir saatli bombanın patlaması sonucu öldü.

18- İsrail birlikleri ile Filistinli gerillalar arasında Beyrut havaalanıçevresinde başlayan çatışmalarda, otopistte bulunan altı yolcu uçağı ilebir askeri helikopter hasar gördü.

18 Haziran 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Başbakan BülendUlusu'yu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesiniyaptı.

2- Milli Güvenlik Konseyi'nin kabul ettiği 5 kanun açıklandı. Konsey'in kabul ettiği kanunlardan biri ile, «Kamu hizmetlerinin düzenli,süratli, etkin, verimli ve ekonomik bir şekilde yürütülebilmesi içinkamu kurum ve kuruluşları ile Tarım Satış ve Tarım Kredi Kooperatifleri ve bunların birliklerinin kuruluş, görev ve yetkilerini yeniden düzenlemek üzere hükümete 18 ay süreyle kanun hükmünde kararnameçıkarabilene yetkisi» verildi.

3- Bir çocuğu boğarak öldürmekten yargılanan Adnan Kavaklıhakkında verilen ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin yasa Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylandı.

4- Kamu kurum ve kuruluşlarının kuruluş, görev ve yetkilerinindüzenlenmesi amacıyla hükümete 18 ay süre ile yasa hükmünde kararname çıkarma yetkisinin verilmesini öngören yasa tasarısı Milli Güvenlik Konseyi tarafından kabul edildi.

5- Başbakan Bülend Ulusu, Maliye Bakanlığı'na ve Devlet Planlama Teşkilatı'na birer yazı göndererek istanbul metrosu için kaynaksağlanmasını istedi.

Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda Kıbrıs'ta görevli TürkSilahlı Kuvvetleri personelinin istihkaklarının Kıbrıs'ta ödenmesine imkan tanıyan yasa tasarısı kabul edildi.

6- Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Ankara ve Hacettepe Tıp fakültelerinden 106 öğretim üyesinin imzalarıyla Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği'ne, Başbakanlık'a, İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık veSosyal Yardım Bakanlığı ile TRT Genel Müdürlüğü'ne gönderilen biryazıda, «Gençleri alkolizme götüren yolun önemli bir başlangıç noktası serbest bira satışı ve reklamlarıdır.» dedi.

7- İstanbul'da yapılan 14. Bankalar Toplantısı'nda daha öncekicentilmenlik anlaşmalarında geçerli olan faiz oranlarının uygulanmasına devam edildi ve banker aracılığıyla mevduat sertifikası satışlarınınyasaklanması ve bu anlaşma dışına çıkan bankaların öteki bankalar tarafından cezalandırılması oybirliği ile kararlaştırıldı.

8- Türk parlamento hukukunda ikinci meclisleri ve siyasal yaşamımızda yerini saptamayı amaçlayan ve 1876 yılından günümüze ka- jdar ikinci meclislerin geçirdiği safhaları inceleyen «Türk parlamento jhukukunda ikinci meclisler» adlı bir eser Cumhuriyet Senatosu VakFı'nca yayınlandı.

9- Danışma Meclisi İçel üyesi Turhan Güven ve İstanbul üyesi lEnis Muratoğlu, Tercüman' Gazetesi'ne yaptıkları açıklamada, «İyi bir denetime tabi tutmak kaydıyla özel kesime radyo ve televizyon istasyonu kurarak, bu alanda yayın faaliyetinde bulunma izni verilmelidir.»dediler.

10- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Hava - İş Sendikası'nıngenel kurulunda yaptığı konuşmada, «Devlete de demokrasinin geleceğine de güvenle bakabilmenin koşulu, işçi hak ve özgürlüklerinesaygılı olmaktır.» dedi.

11- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Başbakan Bülend Ulusuve Adalet Bakanı Cevdet Menteş'e yazılı bir başvuruda bulunarak,«Basın affı çıkarılmasını» istedi.

12- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Matvkemesi ,bir kişiyi öldüren sanık ülkücü Bülend Kara'yı 16 yıl hapis cezasına çarptırdı.

13- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner'in talimatı üzerine Türkiyegenelinde sivil kıyafetli polis memurlarının trafik kontrolleri başladı.

14- Der Spiegel Dergisi ile Hollanda TV'sinde yayınlanan demeçleri nedeniyle yargılanan münfesih CHP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in yapılan duruşmasında esas hakkındaki görüşünü açıklayan askerisavcı 9 aya kadar hapsini istedi.

15- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, 12Eylül öncesi Kars'ın İğdır ilçesinde ideolojik nedenle 7 kişiyi öldürmekten sanık yasa dışı 3 so! örgüt üyesi 65 kişi hakkında dava açtı.

16- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Kamuran Gürün'ün BonnBüyükelçiliği'ne atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayınlandı.

17- Yurt dışında sürekli görevli memurların aylıklarında uygulanan katsayılarla ilgili olarak düzeltmeler yapan Bakanar Kurulu kararı,Resmi Gazete'de yayınlandı.

18- Türk - Alman vize görüşmeleri sonuçlandı. Alman delegasyonu, Türkler'e, Federal Almanya'da tanınan çalışma ve oturma iznine-î

benzer bir şekilde Türkiye'deki Almanlara oturma ve çalışma izni verilmesini istedi ve Almanya'daki Türk işçilerinin zorla gönderilemeyeceklerini Türk yetkililere belirtti.

19- Almanya Federal Cumhuriyeti'nde yaşayan ve Türk çocuklarıiçin öğretmenlik yapan Türk vatandaşı Mürüvvet Özer'e, Türkler veAlmanlar arasındaki anlaşmaya katkıda bulunmasının takdirle karşılandığını belirtmek için Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanıverildi.

20- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; Türkiye'ninWashington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, ABD'nin, Türkiye'nin Kıbrıs'taharcadığı çabaların yapıcı bulunduğunu söyledi.

21- Roma Sanat, Edebiyat ve Kültür Akademisi'nin düzenlediği figüratif sanat yarışmasında Türk öğrencisi Yasemin Teker altın madalya aldı.

22- Alman televizyon ekibi, Türkiye'ye gelerek, istanbul'u tanıtacak bir filmin çekimine başladı.

23- Amerikan NBC Şirketi, basın şehidi, Milliyet Gazetesi'nin Genel Yayın Müdürü Abdi ipekçi'nin Mehmet Ali Ağca tarafından şehitedilişini konu alan bir filmin yapımına başladı.

24- Basında yer alan bir habere göre; Arjantin'de kurulan geçiciyönetim, Birleşmiş Milletler'e başvurarak Güney Atlantik'e savaşın tümü ile sona ermesinin ingiltere'nin Falkland'dan çekilmesi ile mümkün olabileceğini öne sürdü.

25- ANKA Ajansı'nın Darmstadt çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'da Hür Demokrat Parti'nin Hessen eyaleti seçimlerinde muhalefetteki Hristiyan Demokratlarla ittifak yapma kararı aldığı bildirildi.

26- Filistin Haber Ajansı WAFA'nın verdiği habere göre; FKÖ Lideri Yaser Arafat, «Arap ülkeleri vahim bir kararsızlık içinde korkakÇa geri çekildiler» dedi.

27- Nebatiye'deki İsrail kuvvetleri Komutanı Albay Zvi Elpelegîn,bölgede askeri hükümet kurmaya hazırlandıklarını söylediği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

28- Arjantin resmi «TELAM» Ajansı'na bir demeç veren ArjantinHava Kuvvetleri Komutanı General Basillio Lami Dozo, temmuz ayından itibaren siyasi parti faaliyetlerine izin verileceğini açıkladı.

29- AP Ajansı'nın Bahreyn çıkışlı haberine göre; Irak ile iran arasında devam ederi savaşa son vermek amacıyla, Suudi Arabistan'ınCidde şehrinde çalışmalarına devam eden islam iyiniyet Komitesi üyelerinden Gine Dışişleri Bakanı Abdullah Nuri, Komite'nin hazırladığıyeni barış şartlarını İran Devlet Başkanı Ali Hamaney'e verdi.

30- İsrail hükümeti olağanüstü bir toplantı yaparak Beyrut'ta 48saatlik ateşkes kararı aldı.

31- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Alman sinemaoyuncusu Curt Jurgens, kaldırıldığı hastanede öldü.

19 Haziran 1982

1- Libya'daki temaslarını tamamladıktan sonra Paris'e geçerekOECD'nin ikinci çalışma grubu toplantısına da katılan Devlet Bakanı veBaşbakan Yardımcısı Turgut Özal yurda döndü. Turgut Özal, Yeşilköyhavaalanında gazetecilere verdiği demeçte, «Müteahhitlerimizin alacaklarına ve yeni iş bağlantılarına mahsuben Libya ile 2 milyon tonluk petrol bağlantısı yaptıklarını» söyledi.

2- Bayındırlık Bakanı Tahsin önalp, Ekonomik ve Sosyal EtüdlerKonferans Heyeti tarafından düzenlenen «inşaat Sektörünün Sorunları ve Çözüm Yolları» seminerinin açılışında yaptığı konuşmada,«Devlet olarak inşaat sektöründe kaynak açısından önemli bir darboğaza sebep olmadığını» söyledi.

3- 30 Mayıs 1982'de 7. Uzun Vadeli Ticaret, Ekonomik, Sanayiişbirliği Anlaşması gereği Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Vasil Tzanovile görüşmek üzere gittiği Sofya'dan dönen Ticaret Bakanı Kemal Cantürk basına yaptığı açıklamada, «Türk ve Bulgar bankaları karşılıklımuhabirlik anlaşması yapacaklardır.» dedi.

4- Genelkurmay Başkanlığı yardımcı askeri savcılarından HakimAlbay Mehmet Tura Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na, DİSKdavasına bakan 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcısı Hakim Albay Süleyman Takkeci de Milli Savunma Bakanlığı Adli İşler Teftiş KuruluBaşkanlığı Müfettişliği'ne, 4. Kolordu ve Sıkıyönetim Askeri Savcılarından MHP davası savcısı Hava Hakim Albay Nurettin Soyer asıl görev yeri olan' Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkeme Hakimliği'neatandı.

5- Tarım ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Rüstem Kaptan,Orman ürünlerinin ihracını teşvik etmek amacıyla bu ürünlerin ihraçbaz fiyatlarına ihracatçı lehine yüzde 10 ila 30 arasında değişen indirim yapılacağını açıkladı.

6- Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Yıldırım Aktürk, TercümanGazetesi'ne verdiği demeçte, «Bizim IMF ile yaptığımız 3 yıllık Stand-Byanlaşması bilindiği_gibi 1983 haziranında sona erecek. Bunun devamettirilmesi için şu anda Türkiye açısından kuvvetli gerekçe yoktur.Dünya ve Türkiye konjonktüründe beklenmedik bir gelişme olmamasıhalinde, IMF ile anlaşmamız muhtemelen 1983'te sona erecektir.» dedi.

7- Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti Genel Kurulu Ankara'da toplandı. Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti Genel Başkanı Mustafa Alpdündar, genel kurulu açarken yaptığı konuşmada, «Giderek artan hayatpahalılığı karşısında geçinmek için emekli aile reisi değil, ekonomistolmak lazımdır.» dedi.

8- Yüksek Hakem Kurulu, işçilerin yıllık izin günlerini 30 gün ilesınırlandırdı.

9- TGS Ankara Şubesi Genel Kurulu sonucunda, Yönetim Kurulu üyeliklerine Ümit Gürtuna, Sedat Ergin, Hakkı Erdem, Turhan Salman, Rahmi Özyazgan, Nursun Alev, Fatma Dalyan, Adıgüzel Demirtaş, Savcı Gelalmayan, Nihat Çatalkaya, Yaşar Tangal ve Sencer Ercanseçildiler.

10- Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nin Kaş Kültür, Turizm ve Tanıtma Merkezi törenle açıldı.

11- Petrol ürünlerine zam yapıldı. Normal benzin 7.5 lira, süperbenzin 9 lira, gaz ve motorin 510 kuruş, altı numara fuel-oil 3. Slira,piknik tüp 14 lira, on kiloluk tüp 65 lira, 12 kiloluk tüp 102 lira, 45kiloluk tüp de 410 lira zam gördü.

12- Cumhuriyet Gazetesi'nde istanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Gezgin ile yapılan Türkiye ekonomisine ilişkinsöyleşi yayınlandı.

13- Miliyet Gazetesi Genel Haberler Müdürü Ülkü Arman'ın cenazesi, istanbul'da toprağa verildi.

14- Kozanoğlu - Çavuşoğlu grubu Libya'da 178.5 milyon' dolarlıkbir ihale kazandı.

15- THY'nin ABD'den satın aldığı 4 Boeing - 727 süper yolcu uçağının ilki Yeşilköy Havalimanı'na indi.

16- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'na bağlı Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Trabzon, Rize, Samsun, Ordu, Sivas, Amasya, Çorum,Sinop ve Tokat illerinde Ramazan süresince sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

17- Bir çocuğu öldürmekten yargılanarak idam cezasına çarptırılanAdnan Kavaklı, Amasya Kapalı Cezaevi'nde idam edildi.

18- Milli Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen ve ResmiGazete'de yayınlanan, «Toprak ve Tarım Reformu Ön Tedbirler Kanununa geçici madde eklenmesi» hakkındaki kanunda, «Anayasa

Mahkemesi'nin iptal ettiği 1957 sayılı Toprak ve Tarım Reformu Kanunu hükümlerine uygun şekilde kamulaştırılmış olan» gayrimenkuileriçin sahipleri tarafından hiçbir şekilde geri alma davası açılamayacağıbildirildi.

19- Filistin Kurtuluş Örgütü Türkiye Temsilcisi Ebu Firaz, Ankara'da Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, «israil bütün Filistin veLübnan halkını yok etmeye çalışıyor. Bütün dünyayı bu soykırımıprotesto etmeye çağırıyoruz.» dedi.

20- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Almanya'da çalışan Türk işçilerinin durumlarını görüşmek ve Türkiye'ye dönmek isteyenlerin hangi şartlar altında döneceklerini saptamak amacıyla görüşmelerde bulunmak üzere bir alman heyeti Türkiye'ye çağrıldı.

21- Papa'ya suikast girişiminde bulunan Abdi ipekçi'nin katiliMehmet Ali Ağca'nın sorgusunun sürdüğü belirtilirken, sorgu yargıcıİlaril Mariella Milliyet'e verdiği demeçte, «Ağca bize yeni şeyler anlattı.Artık konuşmayı reddetmiyor.» dedi.

22- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'nın VVrocklaw şehrinde sıkıyönetimi protesto için yapılan' gösterilerde 80 kişitutuklandı.

23- BM Güvenlik Konseyi, Güney Lübnan'da görev yapan Barışgücü'nün (UNIFIL) görev, süresini 19 Ağustos'a kadar uzattı.

24- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig ile Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko'nun iki gün üstüste yaptığı toplantılardaABD _ Sovyet ilişkilerini ele aldıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- Filistinli gerilla lideri Yaser Arafat'ın, kendisine Mısır'a gitmeve ileride Batı Şeria'da bir Filistin devleti kurulması için yapılacak görüşmelerde etken rol oynama güvencesi verilmesi halinde Lübnan tarafından hazırlanan bir barış planını kabul edeceği yabancı ajanslartarafından bildirildi.

26- Basında yer alan bir habere göre; Yunanistan Devlet BaşkanıKonstantin Karamanlis, Başbakan Andreas Papandreu'yu orduya ikiliksokmaması ve politikaya alet etmemesi için uyardı.

27- Libya Başbakanı Abdülselam Callud'un, bir hafta süren İranziyaretinin sonunda Tahran'dan ayrılırken havaalanında yaptığı açıklamada, İran'la stratejik işbirliği konusunda anlaşmaya vardıklarım söylediği basında yer alan bir haberde bildirildi.

28- UPI'nin San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'dayönetime karşı savaşan gerillalar bir açıklamada bulunarak, hükümetkuvvetlerinin bugüne kadarki en büyük saldırısının geri püskürtüldüğünü ve çarpışmalar sırasında öldürülen Savunma Bakan Yardım-'cısı ile bir subayın cesetlerini Kızılhaç yetkililerine teslim edeceklerinibildirdiler.

29- Akajans'ın Viyana çıkışlı haberine göre; Viyana BelediyesiKültür Dairesi Başkanı Dr., Helmut Zilk, «1983'ün Türkler Yılı olarakilan edildiğini» açıkladı.

20 Haziran 1982

1- Devlet Başkanı Kenan Evren, Ankara'nın Bala ilçesi ile Beynam köyünde incelemelerde bulunarak halkın sorunlarını dinledi. Devlet Başkanı Evren, incelemeleri sırasında yaptığı konuşmada tarımaönem verildiğini, geliştirilmesi için ne lazımsa araştırıldığını söyleyerek, «Bir karış toprak bile boş bırakılmamalı» dedi.

2- Toprak ve Tarım Reformu amacıyla kamulaştırılmış ancakamaca uygun şekilde kullanılmamış olan arazilerin eski sahiplerineiadesini sağlamak için' dava açma süresini 5 yıldan 10 yıla çıkaran yasa tasarısı Milli Güvenlik Konseyi'nde değiştirilerek kabul edildi.

3- Kara Kuvvetleri Komutanı ve Milli Güvenlik Konseyi üyesi Orgeneral Nurettin Ersin ,Bolu Komando Tugayı'na Devlet Başkanı KenanEvren adına verilen sancağı Tugay Komutanı Tuğgeneral Eşref Bitlis'eKomando Tugayı'nda yapılan törenle teslim etti.

4- Yüksek Öğretim Kurulu'nun uygulamalarını incelemek ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla Milli Güvenlik Konseyi'nde bir komisyon kuruldu.

5- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, haftalık Yankı Dergisi'neyaptığı açıklamada, Türkiye'nin eğitim geleceğini karanlık görmediğini,milli eğitimin iyi yolda olduğunu söyledi ve Türkiye'de uzun yıllardırinsan gücü - eğitim - istihdam dengesinin sağlanamadığını belirterek,«Üniversiteye yönelik eğitim yollarını tıkamak yerine üniversite önünde yığılmayı önleyici, mesleğe dönük, ara insan gücünü yetiştirecek birlise eğitim meydana getirmeyi ve çekici kılmayı hedefliyoruz.» dedi.

6- Danışma Meclisi Genel Sekreteri Mehmet Pentül ve KanunlarMüdür Yardımcısı Bekir Sıtkı Yalçın tarafından kaleme alınan-, TürkParlamento Hukuku'nda ikinci meclisleri ve siyasi hayatımızdaki yerini tesbit etmeyi amaçlayan ve 1876 yılından günümüze kadar ikincimeclislerin geçirdiği safhaları inceleyen, «Türk Parlamento Hukuku'nda ikinci Meclisler» adlı bir eser Cumhuriyet Senatosu Vakfı'nca yayınlandı.

7- 10. Uluslararası istanbul Festivali Turizm Bakanı ilhan Evliyaoğlu'nun konuşmasıyla Atatürk Kültür Merkezi'nde açıldı.

8- Danışma Meclisi Kontenjan Üyesi Ertuğrul Alatlı, Danışma Meclisi üyelerinin ilk genel seçimlerde aday olmamalarını öngören teklife

imza vermesinin gerekçesini basına açıklarken, «Kurucu Meclis'i oluşturan bireyler milletin tümünü temsil ettiklerini, millete kanıtlamakzorundadırlar.» dedi.

9- Türk - iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Den - iş Sendikası'nınistanbul'da düzenlenen genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada;«toplu pazarlık, toplu sözleşme ve grev hakkı istediklerini» bildirdi ve«bunları kötüye kullanmayacaklarını» belirterek, «Türk - İş'in bütünlüğüne kimseye el attırmam» dedi.

10- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Birlikleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Dernekleri BaşkanıFehmi Genç, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Ülke ekonomisine yön veren ve sayıları 4 milyonu aşan esnaf ve sanatkarlarınbütün çaba ve iyi niyetlerine rağmen milli ekonomideki yerini henüztam olarak alamadığını» söyledi.

11- İstanbul Ticaret Odası'ndan Dr. Atilla Bağrıaçık'ın yaptığı araştırmada, geçtiğimiz mayıs ayında istanbul'da 4 milyar 371 milyon liralık 39 bin 943 senedin protesto olduğu belirlendi, ancak bir öncekiaya oranla sayıda bir düşme görüldüğü bildirildi.

12- Ürdün İaşe Bakanı ibrahim Ayoub Ankara'ya geldi.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'na Hakim Algay Zeki Eğin getirildi. 99 askeri hakim ve savcının yeri değiştirildi.

14- Yurt dışında basılan 16 kitap, gazete, takvim, şiir ve mecmuanın Türkiye'ye sokulması ve dağıtılmasının yasaklanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- Petrol ürünlerine yapılan zam kararı, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Normal benzinin fiyatı litrede 7.5 lira, süperbenzinin fiyatı ise litrede 9 lira artırıldı.

16- Tecil ve ertlemeye tâbi tutulan gümrük vergi ve resimlerinden alınması gereken yıllık faiz oranlarının 16 haziran 1982 tarihindengeçerli olmak üzere yüzde 24'ten yüzde 32'ye çıkarıldığına ilişkinGümrük ve Tekel Bakanlığı'nın genelgesi, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Suudi Arabistan'ın, israil'e Beyrut'a girmemesini ihtar ettiğiSuudi Arabistan Resmi haber ajansı tarafından bildirildi.

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı Haddam'ın Taife gittiği veLübnan sorununun yanı sıra tüm Ortadoğu'nun ele alındığı .görüşmelere başladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- Güney Atlantik'teki ingiliz kuvvetlerinin Falkland adalarına1.140 mil uzaklıktaki Güney Sandvich takım adalarından Thule Grubu'na dahil Morrell adasında bulunan Arjantin tesislerine karşı harekatageçtiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Lübnan bunalımındakitüm taraflara bir çağrı yaparak, sivil halkın haklarına saygı gösterilmesini ve insancıl kurtarma çalışmalarına yardım edilmesini istedi.

20- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in, Sovyetler Birliği'ninbir yandan silahsızlanma lehinde propaganda yaptığını, diğer yandanise benzeri görülmemiş seviyede stratejik nükleer tüze denemelerindebulunduğunu ileri sürdüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Anadolu Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Irak DevletBaşkanı Saddam Hüseyin, iran topraklarındaki Irak birliklerinin çekilmeye başladığını ve çekilme işleminin 10 gün içinde tamamlanacağını açıkladı.

21 Haziran 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, Türk - iş Genel Merkezi'ni ziyaretederek, Türk - iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve İcra Kurulu üyeleri,ile görüştü.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, «Bütün'!yatırımcı kuruluşların 1983 mali yılının takvim yılına alınması nedeniile program çalışmalarını daha erken başlatmaları ve en geç 1 temmuz 1982 gününe kadar Devlet Planlama Teşkilatı'na göndermelerini»istedi.

3- Sanayi Bakanı Mehmet Turgut, televizyoncuların 5 ay önce.kendisine verdikleri fiyatlardan yüksek satış yapamayacaklarını resmenaçıkladı.

4-Djşişleri Bakanı İlter Türkmen, Londra'da bir böbrek ameliyatıgeçirdi.

5- Esnaf ve sanatkarların sorunları, Başbakan Bülend Ulusu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Zeyyat Baykara, Turgut Özal, MaliyeBakanı Kaya Erdem, Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side ile Esnaf veSanatkarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı birtoplantıda ele alındı.

6- Danışma Meclisi'nde Telsiz Yasası görüşülerek kabul edildi.

7- 1982 yılı Bütçe Yasası'nın kendi içinde değişiklik yapılarakMaliye Bakanlığı'na toplam 4 milyar lira ilave etme yetkisinin verilmesini öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda görüşüldü. Görüşme sırasında, hazırlanmakta olan yeni anayasanın halkoyuna sunulmasını hazineye 3 milyar 363 milyon liraya mal olacağıaçıklandı.

8- Dışişleri Bakanlığı'nda, Helsinki, Dakar ve Abudabi büyükelçileri merkeze rlındı, altı büyükelçiliğe de yeni atamalar yapıldı. Di-'şişleri Bakanlığı Çok Taraflı ilişkiler Genel Müdür Yardımcısı ve Türkiye'nin ilk kadın büyükelçisi Filiz Dinçmen ise La Haye Büyükelçiliği'^6atandı.

9- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, renkli televizyon satış fiyatlarınıbelirledi. Buna göre,- renkli televizyonların perakende' fiyatları 51 ekranltlar için 110 bin, 56 ekranlılar için 122.500 lira ve 66 ile 67 ekranlılar:için de 143 bin 800 lira olarak saptandı.

10- NATO Başkomutanı Orgeneral Rogers Ankjra'ya geldi ve Devlet Başkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile özelbir görüşme yaptı.

11- Boğaziçi Ünivarsitesi'nin düzenlediği «80'li yıllarda Milletlerarası Bankacılık Konferans:» istanbul'da yapıldı.

12- Gazeteci ve yayıncı Oğuz Akkan, geçirdiği bir rahatsızlık sonucu öldü.

Yozgat eski milletvekillerinden Sefer Eronat Ankara'da vefat

13- Ölüm cezalarının yerine getirilmesine ilişkin kararların meclislerce reddedilmesi halinde bu hükümlünün ölünceye kadar cezasınıçekmesini öngören kanun teklifi, Meclis Başkanlığı'na verildi ve ilgilikomisyona gönderildi.

14- Ankara ve istanbul'daki temaslarını tamamlayan Kıbrıs TürkFedere Devleti Başbakanı Mustafa Çağatay'ın başkanlığında Bakanlarve bazı milletvekillerinden oluşan KTFD heyeti Türkiye'den ayrıldı.

15- Basında yer alan bir haberde; Libya'da takılmış ihracat alacaklarıyla, müteahhitlerin hakediş karşılıkları ve Türk işçilerinin transferedilmemiş ücretlerinin bir yıl içinde, Libya'dan yapılacak 2 milyon tonham petrol karşılıklarıyla ödenecekleri bildirildi.

16- Norveç Dışişleri Bakanı Svenn Stray, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye'nin demokratik parlamenter rejimi yeniden kuracağından hiçbir zaman kuşku duymadığını» söyledi.

17- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in, bir Amerikan TV'sineverdiği demeçte, «İsrail birlikleri Lübnan'da kaldıkça ABD'nin Mısır'ladeğil, Arap alemiyle de ilişkileri giderek bozulacaktır» dediği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

18- Avrupa Ekonomik Topluluğu, dokuz haftadır Arjantin'e karşıuygulanan ekonomik ambargoyu kaldırdı.

19- Anadolu Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; FederalAlmanya Başbakanı Helmut Schmidt, Amerika'da bir dergiye verdiğidemeçte, Doğu ile Batı arasında silahsızlanma görüşmelerinin ilerlemekaydettiğini belirterek, dünya kamuoyu ile bazı liderlerin gittikçe gerçekçi olmaya başladıklarını söyledi.

20- Basında yer alan bir habere göre; Londra Metro ve OtobüsIşletmesi'nin trafiğin yoğun olduğu saatlerde bazı hatlardaki seferleriazaltma kararı üzerine metro işçileri süresiz greve başladı.

21- Altının onsu Londra Borsası'nda 297 dolara, Zürih piyasasındada 296.20 dolara düşerek 1979 yılından beri ilk kez 300 dolarlık barajın altına indi.

22- ingiltere tahtının' varisi Prens Charles'in eşi Prenses Diana birerkek çocuk dünyaya getirdi.

22 Haziran 1982

1- Bakanlar Kurulu, «Türkiye Cumhuriyeti ile Mısır Arap Cumhuriyeti arasında Türk mal ve menfaatlerinin tazminine ilişkin anlaşmayı» onayladı.

2- Anayasa'nın halkoyuna sunulması için hazırlanacak oy vermekütüklerinin düzenlenmesine ilişkin yasa teklifi Kara Kuvvetleri Komutanı ve MGK üyesi Orgeneral Nurettin Ersin'in imzasıyla DanışmaMeclisi Başkanlığı'na verildi.

3- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı'nın kaldırılması ile ilgiliBakanlar kurulu kararnamesi Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

4- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar ile Başkan YardımcısıYavuz Canevi'nin hafta sonunda Çin Halk Cumhuriyeti ile Japonya'yayapacakları gezi ertelendi.

5- Merkez Bankası yabancı bankalara olan yaklaşık 2.9 milyardolar tutarındaki toplam borcun ana para geri ödeme sürelerinin ilk5 yıllarının ödemesiz olmak üzere 10 yıl vadeli bir yapıya kavuşturulduğunu açıkladı.

6- Bursa'dan çeşitli Afrika ülkelerine 700 <Renault» otomobil ihraç edildi.

7- Son yirmi yıldır iş ve İşçi Bulma Kurumu kanalı'ile yurt dışına gitmek için başvuruda bulunanların yüzde 30'unun talebinin karşılanabildiği haberi TÜSİAD tarafından yayınlanan «Görüş» dergisindeyer aldı.

8- Banker Kastelli adıyla tanınan Cevher Özden hakkında istanbul ve izmir Nöbetçi Mahkemelerince gıyabi tutuklama kararı verildi.Kastelli eşi ve çocukları ile yurt dışına kaçtı.

Basında yer alan haberlere göre; Banker Kastelli'nin mal varlığının 25 - 30 milyar lirayı bulduğu, buna karşılık 250 bin yurttaşın 70milyar lira kadar parasının şirkette olduğu ilgililerce belirtildi.

Banker Kastelli, Bimtaş ve Mentaş'ın yöneticileri, Ankara'daortak bir açıklama yaparak kuruluşlarının tasfiyesini istanbul 2. TicaretMahkemesi'nden istediklerini açıkladılar.

Banker Kastelli Menkul Değerler A:Ş., MENTAŞ Menkul Değerler A.Ş., BİMTAŞ Birleşik Finansman Yatırım ve Menkul Değerler

Ticaret A.Ş. adlı bankerlik kuruluşlarının bütün mal varlıklarına vatandaşların haklarını temin amacıyla elkonularak büroları kapatıldı.

Banker Kastelli adıyla tanınan Cevher Özden'in yurt dışınakaçmasından sonra hükümet, şirket yetkililerinin başvurusu üzerineKastelli adıyla anılan bütün kuruluşların devlet güvencesi altına alındığını açıkladı.

9- ANKA'nın bir haberinde, merkezi Suudi Arabistan'da bulunan «Dar - al Maal islami» adlı bankanın, Türkiye'de bankacılık, yatırım fonu ve sigortacılık alanlarında faaliyette bulunmak istediği bildirildi.

10- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; isveç Hükümeti, Türkiye ve öbür ülkelerden isveç'e yerleşmek isteyen Süryanilere1976'dan beri tanıdığı, «Özel statü'yü» ve «bölünmüş Süryani ailelerinbirleşmesi amacıyla her yıl uyguladığı 300 kişilik kontenjanı» iptal etti.

11- Norveç Savunma Bakanı Anders Sjaastad, Milliyet Gazetesi'neverdiği özel demeçte, Türkiye'nin NATO güney kanadı ülkeleri olarakbugünkü gelişmeler karşısında hayati önemini daha da artırdığını söyledi.

12- Arjantin'de General Galtieri'nin istifasıyla boşalan Devlet Başkanlığı'na Kara Kuvvetleri'nin adayı emekli General Reynaldo Bignone'nin getirildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Hindistan Havayolları şirketinden bir sözcü, Bombay uluslararası havalimanından kayarak pist dışına çıkan boing 707 yolcu uçağında ölü sayısının en az 16, yaralı sayısının da 24 olduğunu bildirdi.

14- Lübnan'ı işgal eden israil birlikleriyle Suriye ve Filistin Kuvvetleri arasındaki savaşın yeniden şiddetlendiği belirtilirken, israil'inSuriye'ye ateş - kes çağrısı yaptığı, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün iseBeyrut'un silahtan arındırılmasını öngören bir öneride bulunduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- UPI'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ı geçtiğimiz yılın 30 mart günü öldürme girişiminde bulunan John Hinckley'in cezai sorumluluğunun olmadığına karar verildi.

23 Haziran 1982

1- Para Kredi Kurulu toplantısında bir konuşma yapan DevletBakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal 24 Ocak kararları ile ilgili olarak, «Söylentilere bakmayın, duruma hakimiz. Dimdik ayaktayız. 24 Ocak kararları yerinde ve çok isabetli kararlardır» dedi.

2- Banker Kastelli olayı ile ilgili olarak Bakanlar Kurulu'nda birkonuşma yapan Devlet Bakanı Zeyyat Baykara, «Yüksek faiz politikasının kendince beklenen sonucu verdiğini, şimdiye değin yaptığıuyarıların dikkate alınmamasından dolayı çok üzüldüğünü» söyledi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut Karadeniz Ereğlisi'nde yaptığı konuşmada, «Üretici firmaların belirlenen fiyatlar üzerinden yerli yapnm renkli TV cihazlarını piyasaya sürmemeleri halindeithal yoluna gidileceğini» söyledi.

4- Danışma Meclisi üyesi Yavuz Altop'un yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına gerek olmadığı, Genel Kurul'ca benimsendi.

5- Hükümet Banker Kastelli olayının yan etkilerini gözönüne alarak 39 sayılı yasa hükmünde kararnameyi çıkardı ve yürürlüğe koydu.Buna göre; tasfiye kurullarına yardımcı olmak üzere bir devlet bankasının görevlendirilebileceği hükme bağlandı, ilgili kişi ve kuruluşların mallan, defterleri ve kayıtlarının muhafaza altına alınabileceğihükmü geürildi.

6- Ödeme güçlüğü içinde bulunduğu için kapatılan ve hesaplarına devlet tarafından el konulan Banker Kastelli ile ilgili olarakgörüşlerini açıklayan çeşitli kişilerin görüşleri basındaki haberlerde yeraldı.

7- Bankerlikle uğraşan kişilerin, birinci derecedeki akrabalarınınve banker kuruluşlarında yönetici olarak çalışanların yurt dışına çıkamayacakları İstanbul Defterdarlığı tarafından bildirildi.

8- Türk - iş tarafından düzenlenen «Demokrasilerde Çalışma Hayatı» konulu sempozyum Ankara'da başladı. Sempozyumun açış konuşmasını yapan Türk - iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «Yeni anayasada grev hakkının genişletilmesini, lokavta yer verilmemesini» istedi.

9- Askeri Yargıtay Birinci Dairesi, Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce Recai Genç adındaki bir sanığaverdiği ölüm cezasını oybirliğiyle onayladı.

10- Adi bir suçtan ölüm cezasına çarptırılan1 Veli Acar hakkındakiyasa tasarısı Danışma Meclisi'nde benimsendi.

11- Basında yer alan bir habere göre; isviçre'ye kaçtığı bildirilenBanker Kastelli (Cevher Özden)'in yakalanması için' Interpol'e başvuruldu.

12- Başbakan'ın başkanlığında 2 Başbakan Yardımcısı, bir Devlet Bakanı ve 7 Bakandan oluşacak «Yurtdışı İşçi Sorunları YüksekKoordinasyonu Kurulu» kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı,Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Yurt dışında boş bulunan eğitim ile ilgili kadrolara yapılanatamalar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Fahir Alaçam Yunan Dışişleri

Bakan Yardımcısı ile «Moratoryum» konusunu görüştü.

15- İslam Kalkınma Bankası'nın Eczacıbaşı Holding tarafından Bozüyük'te kurulan Artema'ya 300 milyon lira yatırarak ortak olduğuyetkililerce bildirildi.

16- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Arap ülkelerine bir çağrı yapan İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir, «FKÖ teröristleriOrta Doğu sahnesinden silinirlerse bizimle Arap ülkeleri arasında barışın yerleşmesi mümkün olur ve bölgede yeni bir dönem açılır.» dedi.

24 Haziran 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Milli Güvenlik Konseyi üyeleri, Başbakan Bülend Ulusu ve beraberindeki bazı bakanlarla birlikte Zonguldak'a gitti.

Orgeneral Evren, Zonguldak'ta yaptığı konuşmada anayasa çalışmaları hakkında bilgi vererek, «Yeni Anayasa hazırlandıktan sonra yurt gezilerine çıkıp sizlere anlatacağız. Niçin bu değişiklikleri yaptığımızı anlatacağız. Yoksa sizlerden rey istemek için değil.» dedi.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 82 yaşındaki bir kadın katilin cezasının 5 yıl altı aylık bölümünü affetti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal yabancıgazeteciler için Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Kastelliolayının yüksek faiz politikasından kaynaklanmadığını ifade ederek,«Bankalara yapılan destekleme enflasyonun bir bağlantısı olamaz.Çünkü muhtemel çekişlere ilişkin olarak belli rezervler tutulur. Bankalara bir hücum yoktur. Kastelli'nin hükümetten destek talep ettiğide doğru değildir.» dedi.

4- Devlet Bakanı İlhan Öztrak, Banker Kastelli ile ilgili olarakMilliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Kastelli'nin bankaları suçlamaya hakkı yoktur. Elbette dilediği gibi banka sertifikası satmasına seyirci kalınamazdı.» dedi.

5- Sermaye Piyasası Kurulu'nun teşkilat, görev ve çalışma esasları yönetmeliği ile fon, bütçe ve muhasebe yönetmeliği BakanlarKurulu'nca yürürlüğe kondu.'

6- KTFD ile Türkiye arasındaki 6. Dönem Karma Ekonomik Komisyon görüşmeleri sonunda Ankara'da bir ticaret protokolü imzalandı. Protokolü Türkiye adına Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, KTFD adınada Ticaret ve Turizm Bakanı Nazif Borman imzaladı.

7-Yargıtay tetkik hakimlikleri ile adalet müfettişliklerine yeniatamalar yapıldı.

8- Basında, Banker Kastelli adıyla tanınan Cevher Özden ile isviçre'de yapılan röportajlar yayınlandı.

9- Yüksek Öğretim Kurulu'nda Genelkurmay Başkanlığı temsilcisiolarak görev yapan Korgeneral Tevfik KuraJ Ankara'da vefat etti.

10- Yüce Divan'da yargılanmasına devam edilen Bayındırlık eskiBakanlarından Şerafettin Elçi ve arkadaşlarının davasında sanıklardanYaşar Çehreli, Nuri Gebeloğlu ve Mehmet Badur'un tahliyesine kararverildi.

11- Barış Derneği Genel Başkanı Mahmut Dikerdem ve 39 kurucuüye hakkında «Türkiye'de Sovyetler Birliği yanlısı bir komünist dü-'zen kurmak isteyen kuruluş ve kişilerle işbirliği yaptığı» iddiasıyla açılan davaya, istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde başladı.

12- Uluslararası Para Fonu (İMF), Türkiye'de Kastelli firmasına elkonulmasından sonraki gelişmelerle ilgili olarak yaptığı özel toplantıda, «Hükümetin bankalarla ilgili politikasının desteklenmesi ve Merkez Bankası'nın bankalara açacağı kredilere göz yumulması» kararlaştırıldı.

13- DPI Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Beyaz SarayDanışmanı Edvin Meese bir toplantıda yaptığı konuşmada, «ABD yönetiminin kendi çıkarlarını gözetmek açısından israil'e yapılan yardımı kesmeyeceğini» açıkladı.

14- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; El Salvador'daSavunma Bakanı, Guatemala'da da içişleri Bakanının oğlu kaçırıldı.

15- Lübnan'da ateşkesin bozulmasından beri 3 gündür süren çarpışmaların yoğunluk kazandığı, ancak israil kabinesinin Beyrut'a girme konusunda bir anlaşmaya varamadığı, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

25 Haziran 1982

1- Devlet Bakanı lihan Öztrak Hürriyet Gazetesi'ne verdiği özeldemeçte «Banker Kastelli'yi kusuru yokmuş gibi görmek, bu müesseseye para yatırmış 220 binin üzerindeki vatandaşa karşı saygısızlık olur.Kendisi şirket kasasında bulunması gereken ve dolayısıyla bu şirketinpazarladığı mevduat sertifikalan ile tahvilleri alan vatandaşlarımızaait olması gereken 7 milyar liranın üzerindeki parayı şirket kasasındanalmıştır.» dedi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, «Aile planlaması ve ana çocuk sağlığındaki hizmetlerin yaygınlaştırılması içinbakanlığımız 47 ilde mevcut olan sosyalize sağlık örgütünü tüm ülkeye kısa sürede yayacaktır. Bu kon'uda çok önemli çalışmalar vardır»dedi.

3- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner 10 günlük güney ve güneydoğu gezisini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

4- Gümrük ve Tekel Bakanlığı Müsteşarı Orhan Yüzbaşıoğlu Akajans'a yaptığı açıklamada «Özel sektörün ihracata, yönelik sigara fabrikası kurmasının her zaman mümkün olduğunu» söyledi.

5- Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof. ismail Türk, Akajans'ayaptığı açıklamada «Kurulun piyasadaki borsa bankerlerinin denetimine önümüzdeki ekim ayında başlayacağını» söyledi.

6- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkeme subay üyeliğine Top. Plt. Yarbay Nazım Cesur atandı.

7- Ankara Sıkıyönetim Askeri Savcılığı'na atanan Hakim AlbayZeki Eğin görevine başladı.

8- İstanbul Devlet Opera sanatçılarından Ferhan Onat istanbul'da vefat etti.

9- Münfesih MHP'nin genel başkanı Alpaslan Türkeş tarafından«bir darbeyle iktidara el koyma planları» yaptığına ilişkin Cumhuriyetgazetesinde çıkan yazıdan dolayı gazete aleyhine açılan davada verilen tazminat cezası Askeri Yargıtay tarafından bozuldu.

10- Güvenlik kuvvetlerince Tunceli'nin Ovacık, Hozat ilçe ve köylerinde yapılan operasyonlarda TKP - ML Partizan örgütü mensubu3'ü ölü, 8 terörist ele geçirildi.

11- Kapıkule gümrük kapısından giriş yapan üç ayrı yolcu otobüsünde yaklaşık 5 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirildi.

12- Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığına alınan 101 kişiile ilgili karar, Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- UPI Ajansı'nın Bern çıkışlı haberine göre; isviçre Adalet Bakanı, Banker Kastelli olarak tanınan Cevher Özden için Interpol'e gönderilen tutuklama ve geri gönderme istemini «eksik bulduğu» gerekçesiyle iade etti.

14- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig istifa etti. ABD BaşkanıRonald Reagan Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, «Dışişleri Bakanı Haig'in istifasının kabul edildiğini, yerine Nixon iktidarıdöneminde Maliye Bakanlığı yapan George Shultz'un getirildiğini»açıkladı.

15- İsrail ordusunun 6 Haziran'dan bu yana Lübnan'da giriştiği harekatı sona erdirdiği ve tek yanlı olarak bütün cephelerde ateşkesilan ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan Lübnan'ın Müslüman Başbakanı Şefik Vazzan ile solcu müslüman lider Velid Canbolat Ulusal Kurtuluş Komitesi'nden istifa ettiler.

26 Haziran 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren' ve MGK üyeleri KaraKuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ile Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer Donanma Komutanlığı'nca düzenlenen DenizKurdu - 82 tatbikatını izledikten sonra istanbul'a döndüler.

2- Başbakan Bülend Ulusu Ankara'da düzenlediği 7. basın toplantısında uygulanan ekonomik politika, dış politika, bankerlik olayı,Yunanistan'la moratoryum konusuna değinerek, «Bonn'da üzerindemutabakata varıldığı iddia edilen moratoryum konusunu açıklığa kavuşturmak gereğini duyuyorum. Başbakan Papandreu NATO toplantısında yaptığı konuşmada moratoryum konusuna filhakika temasetmiştir. Fakat Bonn zirvesinde Başbakan Papandreu ile yaptığım kısagörüşme sırasında ilişkilerin düzeltilmesi temennisinde bulunulmuş,moratoryum konusu ele alınmamıştır.» dedi.

Başbakan Ulusu basın toplantısından sonra gazetecilerle yaptığıkonuşmada Banker Kastelli ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, «Bu fevkalade ciddi bir problemdir. Konunun hafife alınacak tarafı yoktur» dedi.

3- Devlet Bakanı Başbakanlık Bankerlik Koordinasyon KomitesiBaşkanı Prof. ilhan Öztrak, THA'ya yaptığı açıklamada «Kastelli vebağlı kuruluşları için İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi'nce tasfiyekararı alındığını, tasfiye kurullarının oluşum şeklinin diğer tasfiye kurullarından farklı olmayacağını» bildirdi.

Öztrak öte yandan Kastelli olayı ile ilgili olarak, «Bu adam gerçek bir dolandırıcıdır, kaçmak için aylar önceden tertibat almış» dedi.

4- Yurt dışında çalışanların Türkiye'de ortak olacakları yatırımlar ile ilgili olarak yayınlanan bir tebliğde, yatırımlara aynı sermayeolarak iştirak edilebilmesi için yatırım kon'usununun genel teşvik tablosunda yer alması, teşvik belgesine bağlanmış ve bu işi gerçekleştirecek anonim bir şirketin kurulmuş olması öngörüldü.

5- Banker Kastelli kuruluşlarının bir ödeme planına bağlanmasıamacıyla Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar başkanlığında bazıbanka müdürlerinin katıldığı bir dizi toplantı Ankara'da yapıldı.

6- Türkiye Vakıflar Bankası Genel Müdür Yardımcılığı'na SecatCeyhan atandı.

7- Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Koç bir açıklamayaparak «Koç Holding'in bir bankerlik kuruluşu olmadığını» söyledi.

8- Banker Kastelli tarafından tahvilleri satılan kuruluşların ödeme planları belirlendi ve basında yer aldı.

9- Çağdaş Muhtarlar Derneği başkanlığına Dursun Çetecioğluyeniden seçildi.

10- Yazar ve gazeteci Naci Girginsoy bir kalp krizi sonucu izmit'te vefat etti.

11- Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Coşkun Kırca7. Olağanüstü Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada «israil'in Lübnan'ıdevamlı bir şekilde istila ve işgaline daha fazla müsamaha edilemez»dedi.

12- Fransa Cumhurbaşkanı Francois Mitterand'ın BM GüvenlikKonseyi'ne sunduğu israil'in Beyrut çevresinden geri çekilmesi yolundaki öneri 14'e karşı 1 oyla kabul edildi, ABD kararı veto etti.

13- İngiltere'nin Falkland Adaları'ndaki Genel Valisi Rex Hunt,Arjantin'in işgali üzerine ayrılmak zorunda kaldığı adalara yenidendöndü.

14- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan Maliye Bakanı Emmanuel Dretakkis görevinden istifa etti.

15- Uzay mekiği Colombia dördüncü deneme uçuşuna başladı.

27 Haziran 1982

1- Deniz Kurdu - 2 tatbikatının son bölümünü izleyen Devlet

Başkanı Orgeneral Kenan Evren Ankara'ya döndü.

2- Akajans'ın haberine göre; Tarım ve Orman Bakanı SebahattinÖzbek ikinci ürün araştırma ve yayım projesi konusunda soruları cevaplandırırken, «ikinci ürün çok iyi tuttu. Soya fasulyesinde 250 bindekarlık hedef aşıldı. Geçen yıldan kalan ve bu yıl getirilen soya fasulyesi tohumluluğunun tamamı kullanıldı. Bu sene ikinci ürün projesifevkalade iyi. Soyada olduğu gibi ikinci ürün mısırda da hedefin aşılacağını umuyorum.» dedi.

3- Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı ismail Türk yaptığı açıklamada, «Tasarruf erbabının elindeki sertifikaları değerlendirme ve üzerinde tercih yapma konusunda serbest bırakılması gerektiğini» belirterek,«Bankalararası yardımlaşma yoluyla tüm borçlar ödenebilir, bunu gerçekleştirecek önlemleri almak gerekir.» dedi.

4- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; TürkiyeOdalar Birliği'nce 37. Genel Kurul'a sunulmak üzere hazırlanan iktisadi Rapor'da, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumun değerlendirmesi yapılırken, «İstikrar tedbirlerinin sonucunda halkın tasarrufeğilimi yükseltilmiş, ancak mevduat yatırımlara yönlendirilmediğindenyeni istihdam olanakları yaratılamamıştır.» dedi.

5- Bankerlerle ilgili olarak Tercüman Gazetesi'ne bir açıklamayapan Türk - iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, «Bankerlerin büyük birkısmının daha önce tasfiye edilmesine rağmen faaliyetlerine devameden bankerlerin kontrol altına alınmaması hayret vericidir. Bu durumda emeklileri ve diğer tasarruf sahiplerini haksız göremeyiz. Hayat pahalılığından dolayı ek gelir sağlamak isteyenler bu teminatlarınıkaybettiler. Maliye Bakanlığı gerekli tedbirleri almadığı için bu olayda sorumludur.» dedi.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 5. Genel Kurulu Ankara'dayapıldı Genel Kurul'da Ahmet Abakay Genel Başkanlığa seçildi.

7- Yunanistan, Taşoz adası yakınlarında Kavala Körfezi'nde petrol buldu. Yetkililerce yapılan açıklamada buradaki petrol üretiminintüketim;n yarısını karşılayabileceği öne sürüldü. »

8- AA'nın New York çıkışlı haberine göre; Birleşmiş MilletlerGenel Kurulu'nda Lübnan'ı işgal eden israil birliklerinin geri çekilmesini öngören bir karar tasarısı 2'ye karşı 127 oyla kabul edildi.

9- İsrail Hükümeti, israil jetleriyle Beyrut üzerine attığı bildirilerde, Lübnan ordusunun Batı Beyrut'a girmesini bütün gerillaların silahlarını Lübnan askerlerine teslim ederek Lübnan'dan çıkmasını istedi.

10- AA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan'da SosyalistPASOK Partisi hükümetinin Maliye Bakanı Emmanuel Drettakis istifaetti.

11- UPl Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Filistin KurtuluşÖrgütü lideri Yaser Arafat, «Beyrut kuşatmasında siyasal çözüm bulmak için uğraştığını, ancak Şaron, Savunma Bakanlığı görevinde bulunduğu sürece böyle bir çözümü olası görmediğini» belirterek, «Busavaştan sonra ABD'nin bölgedeki tüm çıkarları zarar görecektir. Arapdünyasında kimse bu soykırıma seyirci kalmayacaktır.» şeklinde konuştu.

12- AP Ajansı'nın Florida çıkışlı haberine göre; Uzay Mekiği Colombia 4. ve son deneme uçuşuna çıktı.

28 Haziran 1982

1-Milli Güvenlik Konseyi bazı vergi yasalarında ve tahsilatın hızlandırılması hakkındaki yasada değişiklik yapan tasarıyı kabul etti.

Buna göre Emlak Vergisi beyannameleri 1 Ocak 1983'te verilecek,1 yılda kesilecek usulsüzlük cezalarının toplamı 500 bin lirayı geçemeyecektir. Bu arada MGK, amortismana tabi iktisadi kıymetleri yeniden değerlendirmeye imkan sağlayan maddeyi tasarıdan çıkardı.

2- Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu turizm ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, halkın desteği ile Türk turizminin kalkınabileceğini ve Altyapı hizmetleri tamamlanmadan turizmde gelişme kaydedilemeyeceğini» belirtti.

3- Danışma Meclisi birleşiminde Anayasanın halkoyuna sunulması için hazırlanacak oy verme kütüklerinin düzenlenmesi hakkındaki kanun teklifi görüşülerek kabul edildi.

4- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, «isviçre'nin Türkiye'ye vize uygulayacağına ilişkin haberlerin asılsız olduğu» belirtildi.

5- Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar Ankara'da ihracat odası temsilcisi ,ticaret müşaviri ve bakanlık temsilcilerinin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, «Kastelli olayı ile ilgili olarak devlet tarafından alınan önlemlerin çok isabetli, hakin tutumunun ise takdirle karşılanması gerektiğini» belirterek, «son gelişmeler nedeniylebazı bankaların kredi kısıtlaması gibi bir uygulamaya gitmesi halindeişletmelerin olumsuz yönde etkilenmesinden endişe duyduklarını»söyledi.

6- Merkezi Ankara'da bulunan ve Tiyatro - Opera ve Bale sanatlarını yurt çapında yaygınlaştırmak, geliştirmek maksadıyla kısa adıTORAV olan «Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı»kuruldu.

7- Kısa adı TÜM - OK olan Üniversite ve Akademi OkutmanlarıDerneği'nin 5. Genel Kurulu'nda başkanlığa Kemal Ateş seçildi.

8- Türkiye Demir - Çelik İşletmeleri fabrikalarında üretilen yuvarlak profil ve köşebent ile pik demir fiyatlarına ortalama yüzde 12oranında zam yapıldı.

9- Cumhuriyet Gazetesi'nin kurucusu Yunus Nadi ölümünün 37.

yılında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

10- Kamu kurum ve kuruluşlarının kuruluş, görev ve yetkilerine }ilişkin düzenleme yapma yetkisini hükümete veren yasaya dayanılarakyapılacak çalışmaları yürüten iki ayrı komisyon kuruldu.

11- Üniversitelerarası Öğrenci Yerleştirme Sınav ikinci basamağıyapıldı.

12- Banker Kastelli'nin üç anonim şirket yetkililerinin yaptığı tasfiye başvurusu istanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'nce kabul edildive Mahkeme üç Şirketin de (Banker Kastelli, Mentaş ve Bimtaş) tasfiyesine karar vererek, kararı şirket yöneticilerine bildirdi.

13- Akajans'ın haberine göre; Adana'da güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonlarda yasa dışı Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi - Devrimci Kurtuluş Örgütü'nün 3 elemanı silahları ile birlikteyakalandı.

14- Basında yer alan bir habere göre; ABD Başkanı Ronald Reagan, Devlet Başkanı Orgeneral Kenari Evren'e gönderdiği mesajda,«Türkiye'nin coğrafi ve politik önemi nedeniyle Lübnan bunalımınınçözümlenmesinde ABD'ye yardımcı olabileceğini ve bu amaçla üstdüzeydeki Amerikan ve Türk heyetlerinin VVashington'da biraraya gelebileceğini» belirtti.

15- Yabancı ajanslar tarafından' bildirildiğine göre; Irak'ta iktidardaki Baas Arap Sosyalist Partisi'nin yönetim kurulunda bulunan veaynı zamanda Devrim Komuta Konseyi üyesi olan 7 kişi görevlerinden alındı. Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin ile yardımcısı İzzet ibrahim ve Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan görevlerinde kaldılar.

16- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Lübnan Devlet Başkanı Elias Sarkis, Lübnan Radyosu'ndan Arap ülkelerine yaptığıaçıklamada, «Yaklaşan katliamın önlenmesi için harekete geçmelerini»istedi.

17- ANKA Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantin'de Dışişleri Bakanlığı'na Venezüella Büyükelçisi Dr. Juan RamonaGerilanari atandı.

18- AP Ajansı'nın Tunus çıkışlı haberine göre; Arap Birliğine üye21 ülkenin Dışişleri Bakanlarının Lübnan bunalımını görüşmek üzereLübnan'da yaptıkları toplantı anlaşma sağlanamadan sona erdi.

19- Son deneme uçuşuna çıkan Uzay Mekiği Colombia'nın yakıttanklarının Atlantik Okyanusu'na düştüğü ve bölgede bekleyen gemilerce kurtarılamadığı, yetkililerce bildirildi.

29 Haziran 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu tarafından ticaret ve sanayi odalarına gönderilen genelgeye göre, «Hizmetleri yararlı olmayan işçilerinişlerine son verilmesi, ekonomik zorunluluklar sonucu işçi miktarınınazaltılması yada işyerinin kapatılması nedenleriyle işçi çıkarılabilmesiiçin, işverenler durumu delilleri ile birlikte bölge çalışma müdürlüğüile işyerinin bulunduğu il valiliğine ve sıkıyönetim komutanlığına»bildireceklerdir.

2- Hükümet banker alacaklıları ile ilgili olarak hazırladığı kararnamede mevduat sertifikalarının vadesinin uzatılmasını, buna karşılık aylık faiz verilmesini kararlaştırdı.

3- Sanayi ve Teknoloji eski Bakanlarından Şahap Kocatopçu hakkında kurulan soruşturma komisyonunun görev süresi Milli GüvenlikKonseyi'nce uzatıldı.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Banker Kastelli konusu görüşüldü ve en kısa zamanda devletin tüm bankalara el koyması istendi.

5- 1982 Mali Yılı Bütçe Yasası'nda cetvel değişikliği yapılarakMaliye Bakanlığı'na toplam 7 milyar 363 milyon lira ek ödenek aktarılmasını öngören tasarı Danışma Meclisi'nde kabul edildi.

6- Basında yer alan habere göre; Danışma Meclisi Adalet Komisyonu bugüne kadar 25 sanık hakkında verilen idam cezasını görüşerek benimsedi.

7- Sermaye Piyasası Yasası Sermaye Piyasası Kurulu tarafındanhazırlanan borsa bankerliği belgesi ve ilgili yönetmeliğe göre menkul satışına aracılık yapan kuruluşların anonim ortaklık şeklinde kurulmaları ve ödenmiş sermayelerinin 200 milyon liradan az olmamaları öngörüldü.

8- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit Narin Ankara'da verdiği demeçte «Ciddi sanayi kuruluşlarımızın yok olmaları pahasına esirgenen imkanların, denetimden uzak kalmış birtakım bankerlik kuruluşları-ile bazı bankaların emrine verilmesini hoşgörü ile karşılayamıyoruz.» dedi.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde devam edilen «Barış Derneği» davasında iddianamenin okunması tamamlandı.

10-Kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in bir NorveçGazetesi'nde çıkan demeci nedeniyle yargılanmasına Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.

11- ABD ile Sovyetler Birliği arasında nükleer silahların azaltılması görüşmeleri (START) Cenevre'deki Sovyet misyonunda başladı.

12- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; ABD'nin SanFransisco kentinde silah taşıması yasaklandı.

13- AP Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; Belçika'nın başkenti Brüksel'de biraraya gelen AET ülkeleri hükümet ve devlet başkanları, doruk toplantısının sonunda yayınladıkları ortak bildiride,«ABD'nin şu andaki ticaret politikasını sürdürmesi halinde tüm dünyaserbest ticaret sisteminin tehlikeye sokulacağı» belirtildi.

14- DPI Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Suriye ile israil arasında bir centilmen anlaşmasıyapıldığını ön'e sürdü. Mübarek, bu anlaşmaya göre Filistinlilerin Ürdün toprakları üzerinde kendi ulusal yurtlarına sahip olmalarının sağlanacağını iddia etti.

15- DPI Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Irak tarafından21 ay önce işgal edilen son iran topraklarının da tamamen boşaltıldığıIrak resmi haber ajansı tarafından bildirildi.

30 Haziran 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kanan Evren Çocuk Esirgeme Kurumu yeni Yönetim Kurulu Üyeleri'ni Çankaya Köşkü'nde kabulü sırasında yaptığı konuşmada, «Kimsesiz ile bakıma muhtaç çocuklar ileyaşlıların bir şemsiye altına alınacağını» söyledi.

Öte yandan Devlet Başkanı Evren'e, Çocuk Esirgeme Kurumu FahriBaşkanlığı ile Onur Madalyası verildi.

2- Basında yer alan haberlere göre; Başbakanlık, Danışma Meclisi üyesi Mehmet Pamak ve arkadaşlarınca verilen Türk Dili Akademisi kurulmasına ilişkin yasa teklifine karşı olduğunu açıkladı.

3- Danışma Meclisi Başkanlık Divanı'nın ihtisas KomisyonlarıBaşkanlarıyla yaptığı ortak toplantıda, yeni anayasa tasarısı üzerindekigörüşmelerin kesintiye uğramaması gerekçesiyle yasama yılının 1 Eylül tarihinden 1 Ekim tarihine alınması kararlaştırıldı.

4- Kamuoyunda Kürtaj Yasa Tasarısı adıyla bilinen ve nüfus planlaması hakkındaki yasa ile Türk Ceza Yasası'nda değişiklik yapılmasınıöngören yasa tasarısı Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

Öte yandan TRT personeline aldığı maaş tutarını geçmeyecek şekilde tazminat ödenmesine ilişkin yasa tasarısı Danışma Meclisi BütçePlan Komisyonu'nda kabul edildi. Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda«Sahil Güvenlik Komutanlığı kurulması hakkındaki kanun tasarısı» görüşülerek kabul edildi.

5- Danışma Meclisi bir duyuru yayınlayarak Dünya ülkeleri parlamentoları ile uluslararası kuruluşları Ermeni terörüne karşı işbirliğine çağırdı.

6- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nce «Herhangi bir işyerinde çalışanbir ücretlinin sigortalı olsa bile eğer işverenle ücretli arasında bir hizmet sözleşmesi yapılmamışsa işçi sayılamayacağına» karar verildi.

7- Türkiye işveren' Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit Narin Tercüman Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, «Son zamanlarda dayanılmaz hale gelen faiz yarışı hükümet tarafından biran öncedurdurulmalıdır.» dedi ve «Banka faiz oranlarının düşürülerek sabithale getirilmesini» istedi.

8- TMMOB 27. Genel Kurulu'nda yeni anayasada sendika kurma, 9rev ve toplu sözleşme haklarının verilmesi istendi.

9- Menkul kıymetler ve kıymetli evrak alım satımında aracılığıyalnızca bankerlerin yapacağı, bu bankerlerin de çalışmaları için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan «Borsa Bankerliği» belgesi almış olmalarınınyeterli sayılacağı bir tebliğle belirtildi.

10- Garantisiz ticari borçlarda dövizle ödeme isteminde bulunanalacaklılara Türk lirası ile ödeme seçeneğine dönmeler için verilen sûre sona erdi.

11- Filistin Kurtuluş Örgütü Türkiye temsilcisi Abu Firaz • ANKAAjansi'na yaptığı açıklamada «Bazı Arap devletlerinin renkli çiçeklerleFKÖ'nün cenazesine katılmayı beklediklerini» ileri sürdü.

12- Gümrük ve Tekel eski Bakanlarından Ahmet Çakmak hakkında 1.5 yıldan bu yana sürdürülen soruşturma tamamlandı ve raporMilli Güvenlik Konseyi'ne sunuldu.

13- Kiralık katil Eşref Özcan hakkında verilen ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısı Danışma Meclisi Genel Kurulu'ndakabul edildi.

14- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlayan Türkiye Devrimci Komünist Partisi'nin 55 üyesi içinAskeri Savcı 5 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezası istedi.

15- Diyarbakır'da yargılanan Dev- Genç üyesi 11 sanığa 5 ile 35yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

16- Adana Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda 5 kişilik bir eroin şebekesi ortaya çıkarıldı.

17- Sağlık ve Sosyal Yardım, Tarım ve Orman, Enerji ve Tabii Kaynaklar, İmar ve İskan, Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlıkları ile Çalışma Bakanlığı'nda yapılan yeni atamalar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

18- İsviçre Hükümeti'nin 15 Temmuz tarihinden başlayarak Türkpasaportu taşıyanlara vize uygulayacağı kararı, İsviçre Adalet BakanıKurg Burgler tarafından basına açıklandı.

19- Yabancı ajansların haberlerine göre; ABD yetkilileri BaşkanReagan tarafından Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen George Shultz'un Senato Dışilişkiler Komisyonu'nda, Orta Doğu ve diğer dış politika

konulan hakkındaki sorgulamasından sonra bu görevinin onaylanacağını açıkladılar.

20- UPI ve AP Ajanslarının Boenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantin'de yarın görevine başlayacak olan yeni Devlet Başkanı General Reyneldo Bignone, yeni kurulan hükümetin İçişleri Bakanı dışında sivil kimselerden oluştuğunu açıkladı.

21- İsrail Başbakanı Menahem Begin Parlamentoda yaptığı konuşmada, Batı Beyrut'a girmeme güvencesi veremeyeceklerini belirterek, «Bu güvenceyi verirsek teröristlerin korkacakları birşey kalmaz.»dedi.

22- THA'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail Savunma BakanıAriel Şaron yaptığı açıklamada, «Lübnan'da harekata girişecekleriniABD'ye 10 gün önceden haber verdiklerini» açıkladı.

23- Irak'ta Baas Partisi'ne yapılan yeni atamalardan sonra bazıbakanlıklara da yeni atamalar yapıldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- İtalyan Havayollarına ait bir yolcu uçağını Bangkok'a kaçırarak İtalya'da gözaltında bulunan karısı ile çocuğunun serbest bırakılması şartını öne süren Sri Lanka'lı hava korsanı, rehinelerden 138'iniserbest bıraktı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106