16.5.1982
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1982

1 Mayıs 1982

1- Üçüncü Ordu Komutanlığı'nca düzenlenen «Orgeneral KazımKarabekir - 82 Harp Oyunu »nü izleyen Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile MGK üyeleri Erzincan'dan ayrıldılar.

2- Orta Karadeniz illerinde denetleme ve incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Çorum'da öğretmenlere hitabenyaptığı konuşmada, «Öğretmen çocuklarının parasız yatılı okullardaokuyabileceğini, kendilerine burs sağlanacağını, bu konuda hazırlanan yasa tasarısının MGK'ye sunulduğunu» söyledi.

3- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk Antalya'da yapılan bölge oda yöneticilerinin katıldığı ekonomik toplantıdaki konuşmasında «Kredilerartırılır, tarım ürünleri fiyatları yüksek tutulur, ücretler bugünkü fiyatların dışına çıkarca enflasyon hortlar» dedi.

4- Gümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer, İstanbul Yeşilköy HavaLimanı'nda denetlemelerde bulundu. Daha sonra bir açıklama yapanBozer, «Görüyoruz ki memurlarımız yolculara en iyi bir şekilde hizmet etme yarışı içindeler. Amacımız Türkiye'ye gelen işçilerimizin veyabancı turistlerin daha kolaylıkla gümrük kapılarından geçmelerinisağlayacak tedbirleri almaktır.» dedi.

5- UBA'nın haberine göre; Danışma Meclisi üyeleri MustafaAlpdündar, Feridun Şakir Öğünç ve Vahap Güvenç tarafından Türk iş teşkilatına gönderilen yazıda «TiSK'in çalışma barışı edebiyatı arkasına sığınarak geçiş döneminden yararlandığı ve Türk sendikacılığına, işçi hareketine karşı adeta bir cihad açtığı» öne sürüldü.

6- Birleşmiş Milletler'de oylaması yapılan 3, Deniz Hukuku Konferansına Türkiye'nin aleyhte oy kullanması ile ilgili olarak DışişleriBakanlığı tarafından yapılan açıklamada «Türkiye imzalamayacağı biranlaşmaya tabii ki taraf olmayacaktır. Alınan kararlar da Türkiye'yibağlamayacaktır.» denildi.

7- NATO'nun Mayıs ayında Ege'de yapmayı planladığı «DistantDrum» deniz - hava manevralarına katılmayacağı bildirildikten sonra,Türkiye kesin tutumunu belirterek, «Türkiye manevralara katılacaktırve Yunanistan'a bu tatbikat sırasında verilecek görevleri üslenmeyehazırdır.» dedi.

Öte yandan Yunanistan Savunma Bakanlığı «3-15 Mayıs tarihleriarasında yapılacak NATO tatbikatına katılmayacağını ve NATO ülkelerinin bu tatbikat sırasında Yunan ulusal egemenlik alanlarını kullanamayacağını» açıkladı.

8- Dünya Bankası'nca «Türkiye Sanayileşme ve Ticaret Stratejisi»konulu 3641 - TU sayılı 3 ciltlik bir rapor hazırlandı.

9- Üniversiteliler Kültür ve Eğitim Vakfı'nca istanbul'da «Sakatlarve Sorunları» konulu sempozyum düzenlendi.

10- Şekerbank'm sermayesi 600 milyon liradan 13 milyar lirayayükseltildi.

11- İstanbul Boğazı'nda sağ seyir düzeni başladı.

12- Milli Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen ve Resmi Gazete'de yayınlanan «Adli Tıp Kurumu Kanunu» yürürlüğe gireli.

13- Şerit halinde sigara kağıdı filtre sargı kağıdının ithaline izinveren Ticaret Bakanlığı sirküleri Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre, Fransa içişleriBakanı Gaston Defferre'nin Marsilya'deki konuşmasında «Champs Elysee»de bir Ermeni anıtının dikileceğini» söylemesinden sonra biraçıklama yapan Paris Belediyesi yetkili komisyonu « Bu ünlü ve tarihibulvarda yeni bir anıt için hiçbir imkan bulunmadığı» görüşüne vardı.

15- AA'nın New York çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Konferansı, denizlerin ve deniz dibindeki madenlerin kullanımını ve işletilmesini kurala bağlayan uluslararası konvansiyonu 4'ekarşı 130 oyla kabul etti, 17 ülke çekimser oy kullandı.

16- Arjantin' ile ingiltere arasındaki gerginliğe neden olan FalklandAdalan'ndaki iki havaalanının ingiliz savaş uçaklarınca bombalandığı,bu arada Arjantin'in de iki savaş uçağını düşürdüklerini öne sürdüğü,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Batı Berlin'deki bir Amerikan hava üssüne kaçırılan PolonyaHavayolları'na ait uçaktaki 8 hava korsanının Batı Berlin'de inereksiyasi sığınma hakkı istedikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

2 Mayıs 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu turizm mevsiminin başlaması nedeniyle yayınladığı genelgede, «Turizm pootansiyelini en verimli bir şekilde değerlendirmek ve artırabilmek, turizm sektörünün ekonomimizekatkısını yeterli kadar sağlayabilmek için turiste güvenli, huzurlu, temiz ve kontrollü hizmet sunulması şarttır» dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal Ankara'dayaptığı açıklamada, Atatürk Barajı ile Urfa Tüneli'nin biran önce bitirilmelerinin Türkiye için hayati bir önem taşıdığını, bu projeleringerçekleşmesi için 500 milyar liraya ihtiyaç olduğunu« belirterek, «Bubüyük projeler kendi kendini finanse edebilir. Bunlar Türkiye için hayati projelerdir.» dedi.

3- Almanya'da tutuklu bulunan Türk teröristlerin serbest bırakılmalarıyla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandıran Adalet Bakanı Cevdet Menteş, henüz böyle bir bilginin bakanlığına gelmediğini» belirterek, «Sözü edilen devletin bu yolda yapacağı işlem kendi uluslararası sorumluluklarını ve mevzuatlarını ilgilendirir.» dedi.

4- Çalışma Bakanı Turhan Esener Güneş Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, yurt dışında çalışan işçilerimizle ilgili olarak, «Almanya'dakiişçilerimiz geri dönmeye zorlanamaz.» dedi.

5- Devlet Denetleme Organları Dernekleri Federasyonu (DENETFE) Genel Kurul toplantısı Ankara'da yapıldı. Genel Kurulun açış konuşmasını yapan Genel Başkan Osman Nuri Ertuğ, «Çağdaş ölçütleriçinde devlet personel reformunun gerçekleştirilmesini» istedi.

6- Trafik Haftası nedeniyle düzenlenen fotoğraf sergisiİstanbul Valisi Nevzat Ayaz tarafından açıldı.

7- Selçuk Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası 19. SelçukEfes Kültür, Sanat ve Folklor Festivali başladı.

8- İstanbul Beiediyesi'nce düzenlenen 22. Lale Festivali İstanbulEmirgan Korsu'nda başladı.

9- Halk ozanı Yunus Emre'yi anma haftası başladı.

10- Türk deniz ticaret filosunun 1981'de yüzde 44 oranında büyüdüğü, istanbul Ticaret Odası tarafından açıklandı.

11- Tiyatrocu Muhsin Ertuğrul ölümünün 3. yıldönümünde kabribaşında anıldı.

12- 24. Balkan Basketbol Şampiyonasında Türk Milli takımı Romanya'yı 95-75 yendi.

13- Dernekler Yasası'na aykırı davrandıkları gerekçesiyle 13 dernek hakkında Ankara Basın Savcılığı'nca dava açıldı.

14- Irak, Türk hükümetine yaptığı resmi başvurusunda, «Suriye'dengeçmeyen ve Türkiye ile Irak'ı birbirine doğrudan bağlayan yeni birdemiryolu yapımını önerdi.

15- Yabancı ajansların haberlerine göre; Arjantin'de üç kişilik askeri hükümetin lideri olan General Galtieri TV'de yaptığı konuşmada,«ingiliz deniz ve hava kuvvetlerinin Falkland Adalarını bombardımana tutmaları sonucu büyük can ve mal kaybı verdiklerini, ancak saldırıya saldırı ile cevap vereceklerini» söyledi.

16- AA'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya hükümeti, geçen aralık ayında ilan edilsn sıkıyönetimle uygulamaya konan sokağaçıkma yasağını tamamen kaldırdığını açıkladı.

17- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan Polonya'da sıkıyönetimin kaldırılması halinde bu ülkeyeekonomik yardımda bulunmaya hazır olduklarını açıkladı.

3 Mayıs 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Beytepe yakınlarındayapımına başlanan YÖK eğitim sitesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, «YÖK'e yöneltilen eleştirileri tabii karşılıyorum. Alışkanlıklardan sıyrılmak zordur. Vaktiyle yeni bakanlıklar kurulduğundada eleştiriler yapılırdı. Bu bakanlıklar kaldırıldığında da neden kaldırıldığını sordular. Yeni bir kurum olduğu için eleştirilere muhatab olmasıdoğaldır. İnanıyorumki, yüksek öğretim kurumlarımız YÖK sayesindedaha verimli çalışacak ve memlekete büyük hizmetler yapacaklardır.Temele ilk harcı attığım için mutluluk duyuyorum.» dedi.

Öte yandan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, bu yıl ençok vergiyi veren izmirli işadamı Alpaslan Beşikçioğlu ve silah kaçakçılarının verdiği rüşveti reddederek onları yakalatan Komiser MuaviniMehmet Deveci'yi ayrı ayrı kabul ederek kendilerine şilt ve hediye

2- Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak, Atatürk ile ilgilisempozyumlara katılmak üzere Federal Almanya'ya gitti.

3- Akajans'a bir açıklama yapan Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş,«Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümünü kutlama faaliyetlerininsona erdiğini, ancak Atatürk'ü tanıtma faaliyetlerinin süresiz olarakdevam edeceğini» söyledi.

4- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk ihracatta vergi iadesi sisteminde yapılan yeni değişiklikler konusunda THA'ya yaptığı açıklamada,«Getirilen bu yeni vergi iadesi sisteminin ileri sürüldüğü gibi Japonmodeliyle ve bu modele geçişle bir alakası yoktur. Bu tamamen Türkiye'nin daha sağlıklı ve daha çok ihracat yapabilmesini sağlamakamacına yöneliktir.» dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken ile Genelkurmay2. Başkanı Necdet Öztorun, NATO ilkbahar toplantılarına katılmaküzere Brüksel'e gittiler.

6- Danışma Meclisi merkez üyesi Abdullah Pulat GözübüyükDanışma Meclisi Anayasa Komisyonu'na sunduğu yazılı görüşleri ileilgili olarak basına yaptığı açıklamada «Yeni anayasa taslağının dili,uydurma yanı Türk dil bilimi ilkelerine uymayan deyimler ile son zamaniarda alabildiğine devam eden Frenkçe taklidi tedbirler dışında ol.malıdır.» dedi.

7- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, DenizHukuku Konferansı'nda kabul edilen sözleşmeyle ilgili olarak yaptığıaçıklamada, «Burada söz konusu olan bazı ekonomik çıkarlardır. Ancaközellikle deniz diplerindeki kaynakların işletilmesi için gereken teknolojiyi haiz devletlerin sözleşme metnine aleyhte veya çekimser oy vermiş olmaları bu hükümlerin pratik değerini esasen azaltmıştır.» dedi.

8- Anadolu Bankası'nın Genel Müdürlüğü'ne Yılmaz Mazlumoğlu tayin edildi.

9- PTT Genel Müdürü Servet Bilgi basına yaptığı açıklamada,«Şehirlerarası ve milletlerarası jetonlu telefonların hizmete sokulduğunu, bazı merkezlerde efektif döviz alımına başlandığını» söyledi.

10- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi Uluslararası Basın Birliği'ne bir mesaj göndererek, Fransız Basın ve YayınOrganlarının ASALA ile işbirliği ve terörü körükleyen yayınlarını protesto etti.

11- Özel ve kamu kuruluşlarında çalışan işçilerin toplu iş sözleşmelerinden doğan vergi farklarının ödenmesine başlandı.

12- Marmara Bölgesi ekici tütün piyasası 285 lira başfiyatla açıldı.

13- Milliyet Gazetesi'nin yayın hayatına girişinin 33. yılı kutlandı.

14- MKE'nin Kırıkkale'deki Barut Fabrikası'nda meydana gelenpatlamada üç işçi yaralandı.

15- istanbul'da yapılan Balkan Basketbol Şampiyonasında TürkMilli Takımı Bulgaristan'ı 66-60 yendi.

16- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda Ramazan Yukarıgöz, ÖmerYazgan, Erdoğan Yazgan ve Mehmet Kambur haklarındaki ölüm cezalarının yerine getirilmelerine ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

17- Münfesih CHP eski G<>nel Başkanı Bülent Ecevit hakkında birNorveç gazetesinde yayınlanan ve kendisine ait olduğu öne sürülendemeç nedeniyle dava açıldı.

18- Hakim ve savcıların bir üst dereceye yükselmelerine ilişkhkarar Resmi Gazete'de yayınlandı.

19- Akajans'ın Ankara çıkışlı haberine göre; iki Irak savaş uçağıtarafından kovalanan bir iran jeti, Türk - İran sınırında düşürüldü.

20- İngiltere hükümeti, 1974'te Türkiye'nin Kıbrıs'a müdahalesinden sonra İngiltere adalarına göçmüş Kıbrıslılara yıllık oturma izni verme uygulamasından vazgeçip süresiz oturma izni vermeyi kararlaştırdı.

21-NATO tarafından gerçekleştirilen «Distant Drum - 82» tatbikatıEge ve Akdeniz'in uluslararası suları ve hava sahasında başladı.

22- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'nın güneydoğusundaki Drome bölgesine bağlı Romans şehrinde yapımı yeni tamamlanan bir camide meydana gelen patlamada, cami kullanılmaz durumageldi, can kaybı olmadı.

23- İngiltere ile Arjantin arasında Falkland Adaları'nda devameden savaşta, İngiliz denizaltısının General Belgrano adlı bir Arjantindestroyerini batırdığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- UPI Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; 191 yıl öncehazırlanan Polonya'nın ilk liberal anayasasını anmak üzere Varşova'datoplanan göstericilerle polis arasında çatışma çıktı, çok sayıda kişi tutuklandı.

25- UPI Ajansı'nın Şam çıkışlı haberine göre; İran, Suriye yönetimini devirmek amacıyla gerilla hareketinin desteklenmesini isteyenMüslüman Kardeşler örgütünün yardım başvurusunu reddetti.

26- iran birliklerinin Kuzistan bölgesinde başlattıkları «Kudüs Harekatı »nda Irak birliklerine ağır kayıplar verdirdikleri öne sürülürkenIrak resmi kaynakların da «Kudüs Harekatı»nın geri püskürtüldüğünü açıkladıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

4 Mayıs 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Hava Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Tahsin Şahinkaya incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti.

2- Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Osman Mikdat Kılıçdüzenlenen törenle and içerek görevine başladı.

3- Türkiye ile İtalya arasında 1976 yılında imzalanan UluslararasıKarayolu taşımalarına ilişkin anlaşma uyarınca ikili «Karayolu KarmaKomisyonu» toplantısı, Ankara'da Ulaştırma Bakanlığı'nda başladı.

4- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Osman ÖzbekBursa'da yaptığı konuşmada, «Tütünümüzün dış pazarlarda yaklaşık600 liradan işlem gördüğünü» belirterek, «Ama gelin görün ki, butütünü üreten çiftçinin eline verilen alım fiyatı sadece ortalama150-160 liradır. Çiftçinin eline az para geçerken tüccarın 600 liradantütün ihraç etmesi çiftçiyi üretimden alıkoyan nedenlerden biri olupçıkmaktadır.» dedi.

5- Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı ibrahim YetkinANKA'ya yaptığı açıklamada «Buğday taban fiyatı dikkatli bir biçimde saptanmazsa gelecek yıl dışalım kaçınılmaz olacaktır.» dedi.

6- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; bir Türk formalar grubutarafından kazanılan NATO'nun «Çok kanallı haberleşme ihalesi», karşı tekliflerin değerlendirilmediği gerekçesiyle PTT tarafından iptal edildi.

7- Devlet Planlama Teşkilatı'nca İstanbul metrosu yapımına karşıçıkıldı, projesi hazır olduğu gerekçesiyle Ankara metrosunun yapımına başlanması önerildi.

8- Eskişehir Sanayi Odası'ndan verilen bilgiye göre; Eskişehir sanayi bölgesinden 1981 yılında 62 milyon 842 bin dolar tutarında sınai ürün ihracatı yapıldı.

9- NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 1974 yılından bu yana ilk kez düzenlenen «Ordu Komutanları» toplantısı İzmir'de NATO Karargah binasında başladı.

10- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal'ın resmidavetlisi olarak Ankara'da bulunan Bulgaristan Başbakan YardımcısıAndri Lukanov Hema Dişli Fabrikası'nı gezdikten sonra gazetecilere

verdiği demeçte, imal edilen ürünlerin dünya standartlarının üstündebir kaliteye sahip olduğunu ifade ederek, «Ümidimiz Hema grubu ileBulgaristan kuruluşları arasında iki taraf için de yararlı iş ilişkilerinin enkısa zamanda oluşmasıdır.» dedi.

11- 5 Mayıs 1982 itibariyle açıklanan resmi kurlara göre; 1 Amerikan dolarının döviz alışı 147.95, döviz satışı 150.91, efektif alışı147.95, efektif satışı 152.39 lira, 1 Batı Alman markının döviz alışı63.30, döviz satışı 64.57, efektif alışı 63.30, efektif satışı 65.20 lira,1 ingiliz sterlininin döviz alışı 267.20, döviz satışı 272.54, efektifalışı 267.20, efektif satışı 275.22 lira oldu.

12-İstanbul Teknik Üniversitesi eski Rektörü Ord. Prof. Dr. HamdiPeynircioğlu İstanbul'da vefat etti.

13- Münfesih CHP eski Genel Başkanı Bülend Ecevit hakkında 4nisan 1982 tarihli BBC'de yayınlanan bir mektubu nedeniyle Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Nolu Askeri Mahkemesi'nce verilen tutuklamakararı Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nce kaldırıldı.

14- Cumhuriyet Gazetesi'nde Mısır Dışişleri Bakanı General KemalHasan Ali ile dış politika hakkında yapılan söyleşi yayınlandı.

15- ANKA Ajansı'nın haberine göre; 32 kişi kendi isteği ile olmaküzere 175 kişi Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Konu ile ilgili kararResmi Gazete'de yayınlandı.

16- Berlin içişleri Senatörü (Bakanı) Heinrich Lummer CumhuriyetGazetesi'ne verdiği demeçte, Türklere karşı olumsuz duygularda roloynayan asıl faktörün «iki halk arasındaki kültür farkından» kaynaklandığını öne sürdü.

17- Milliyet Gazetesi'nden Özgen Acar'ın bildirdiğine göre; Yunan hükümet sözcüsü, «ABD, İtalya ve Türkiye'nin hava ve deniz birliklerinin Doğu Akdeniz'de katıldıkları bir tatbikatın bir bölümünün Yunan egemenlik haklarını yokettiğinin NATO'ya bildirildiğini, ancak buisteğin NATO Komitesi'nce kabul edilmemesi üzerine Yunanistan'ın butatbikata katılmayarak tamamen çekimser kaldığını» söyledi.

18- İran ile Irak arasında arabuluculuk çalışmalarını sürdüren Cezayir Dışişleri Bakanı Muhammed Sadık bin Yahya ve beraberindeki14 kişilik heyeti Tahran'a götüren uçağın, Türk - İran sınırının 3 Km.içerisinde düştüğü, yolcularla birlikte 4 mürettebatın da hayatlarınıYitirdiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi. Öte yandan parlamentoda bir konuşma yapan iran Meclis Başkanı Hocatülislam Refrancani,

uçağın bir Irak jet uçağı tarafından kovalandığını ve bu yüzden düştüğünü açıkladı. Irak ise tüm bu iddiaları reddetti.

19- İngiliz denizaltısı tarafından batırılan «General Belgrano» adlıArjantin muhbirini kurtarma çalışmaları sürerken, Arjantin savaş uçaklarının «Sehrfield» adlı İngiliz destroyerini roketlerle batırdıkları, yabancı ajanslar tarafından bildirildi. Öte yandan bir açıklama yapan İngiltere Savunma Bakanı John Nott, Port Stanley ve Goose Green Havaalanları'na düzenlenen ikinci saldırıda Arjantin'in ağır kayıplara uğradığını söyledi. Arjantin tarafından yapılan açıklamada ise batan Arjantin gemisindeki 1042 kişiden 362 kişinin kayıp olduğu, diğer mürettabatın çevreden yetişen Arjantin gemilerince kurtarıldığı bildirildi.

20- İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdülaziz ile bazı yetkilileriCezayir uçağının düştüğü bölgeye götüren bir Iran helikopterinin geridönüşünde Türk sınırını geçerek Van Havaalanı'na iniş için izin istedikleri ve helikopterde bulunan 2 iranlı üsteğmenin siyasal sığınmaisteminde bulundukları Milliyet Gazetesi'nin Van çıkışlı haberindeyer aldı.

21- Polonya'da 2 gün önce kaldırıldığı ilan edilen sookağa çıkmayasağının Varşova ve Gdansk kentlerinde yapılan' gösterilerden sonrayeniden konulduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

5 Mayıs 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Bulgaristan DevletBakanı ve Başbakan Yardımcısı Lukanov'u Çankaya Köşkü'nde kabul

2- Başbakan Bülend Ulusu, Başbakanlıkla, Devlet Bakanı veBaşbakan Yardımcıları, Maliye Bakanı Kaya Erdem, Ulaştırma BakanıMustafa Aysan, Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahir ilkel, Gümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer, Sanayive Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut, Tarım ve Orman Bakanı Sebahattiri Özbek, Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp ve Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, oda başkanları, TÜSİAD Genel Başkanı Ali Koçman, TİSK Genel Başkanı Halit Narin'in de bulunduğu toplantıda yaptığıkonuşmada, «Ekonomimizin olumlu çizgisini sürdürdüğünü, yüzde 30dolayındaki enflasyonun tabii sayılmasının mümkün olamayacağını»ifade ederek, «Ekonomide büyümenin sürdürülmesi çok büyük önemtaşımaktadır. Büyüyen ekonomi verimsiz olarak çalışan alanlarda ortaya çıkan istihdam zorluklarını massetme açısından değerli bir faktörolacaktır. Bu alanda 1981 yılında sağlanan performans da gösteriyorki, ilk olumlu adım atılmıştır. 1982'de bu gelişmenin sürmesini beklemekteyiz» dedi.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Ermeni terörüne karşı alınacaktedbirlerle ilgili olarak Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Herterör hareketi kaçınılmaz olarak, kendisine karşı da aynı silahlarınkullanılmasına yol açar. Terörizmi teşvik eden her ülke veya siyasihareket sonunda bu terörizmin kurbanı olur. Tarih bunun örnekleriyle doludur. Son gelişmeler Ermeni tedhişine karşı hoş görüyle davranan ülkelerin birden bire büyük bunalımlara düştüklerini kanıtlamıştır» dedi.

4- İmar ve iskan Bakanı Şerif Tüten, «Toplu Konut Kanunu'ndanyararlanarak kredi almak için müracaat eden ve formalitelerini tamamlayan yapı kooperatiflerine önümüzdeki haftadan itibaren kredi verilmeye başlanacağını, Mayıs ayı sonuna kadar bu kooperatiflere 2milyar lira dağıtılacağını» açıkladı.

5- Türkiye'nin Boston' Fahri Başkonsolosu Orhan Gündüz'ün Ermeni teröristlerce öldürülmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı tarafındanyapılan açıklamada, «Katilin yakalanarak adalete sevkedilerek hak -

ettiği ağır cezayı alması için Amerikan hükümeti nezdinde gerekli

teşebbüsler Ankara'da ve VVashington'da yapılmış olup, takip edilmektedir» denildi.

6- Gazeteci Sabri Baysuğ Ankara'da vefat etti.

7- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Mart 1981 - Şubat 1982arasında uygulanan 1981 mali yılında «Peşin Vergi» tahsilatının 45milyar lirada kaldığı hesaplandı.

8- Turius Dışişleri Bakanı Kaid Es Sebsi resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

9- Balkan Basketbol Şampiyonasında Türkiye Basketbol Milli Takımı Yunanistan'ı 82-77 yendi.

10- Boston Fahri Konsolosumuz Orhan Gündüz Ermeni teröristlerce vurularak öldürüldü.

Olayı ajanslara telefon eden «Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları» adlı bir Ermeni örgütü üslendi.

11- ABD Başkanı Ronald Reagan, Türkiye'nin Boston Fahri Başkonsolosu Orhan Gündüz'ün öldürülmesini kınayarak, «Birleşik Amerika'da terörist eylemlere girişenlere ödün verilmeyecek» dedi.

12- Kıbrıs Türk Federe Devleti hükümeti, İngiliz üs bölgesi yakınındaki Beyarmutu köyünden Rum kesimine kaçan kaçakçılık ihbarınedeniyle görevinden alınan Magosa eski Gümrük Müdürü KamuranEzel'in iadesini istedi.

13- Dört günlük resmi bir ziyaret için Atina'ya gelen RomanyaDevlet Başkanı Çavuşesku, Yunanistan Devlet Başkanı Karamanlis veBaşbakan Papandreu ile görüşmelerde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, «Romanya bütün Devlet Başkanları arasında bir konferansıntoplanması için bugün bir gereksinmenin varlığını ve böylece barış,işbirliği, güveniri güçlendirilmesi ve bütün sorunların çözümü için heranlamıyla bütün yolların araştırılmasını mütalaa etmektedir» dedi.

14- AA'nın Beyrut çıkışlı haberinde; iran ile Irak arasında süregelen savaşın Kuzistan eyaletinde devam ettiği, Irak Hava Kuvvetleri'nin Harun Nehri'nde bir köprübaşını tutmuş olan iran birliklerineağır kayıplar verdirdiği, İran'ın ise iki Irak jetini düşürdüğü bildirildi.

15- Reuter Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak yönetimisavaşta esir aldığı ve geri vereceğini açıkladığı İranlı çocukları Bağdat'ta gazetecilere tanıştırdı.

6 Mayıs 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Tunus Dışişleri Bakanı Caid Es Sebsi'yi kabul etti. Tunus Dışişleri Bakanı daha sonraDışişleri Bakanı ilter Türkmen ile de görüştükten sonra Türkiye-Tunus resmi görüşmelerine geçildi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen', Milliyet Gazetesi'ne verdiğiözel demeçte, «Falkland adaları anlaşmazlığında, Türkiye'nin NATOittifakı çerçevesinde ingiltere ile dayanışma içinde olduğunu» açıkladı.

3- Danışma Meclisi -Genel Kurulu'nda, Ermenilerin, Türkiye'nindış temsilcilerine yönelik saldırıları görüşüldü, Dışişleri Bakanı ilterTürkmen, Ermeni propagandasına alet olan, destekleyen ya da gözyuman çevrelerin sonuçta terörü ve cinayetleri teşvik ettiklerini anlamalarının zamanının geldiğini söyledi.

4- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu, 2 adi suçlu hakkında verilen ölüm cezasını onayladı.

5- Madencilik Komisyonu bor, linyit ve demir başta olmak üzereçeşitli madenlerin devletleştirilmesini öngören kanun hakkında «172sayılı Kanun hükümleri sınırsız devletleştirme yetkisi vermektedir.Özel sektör ve yabancı sermayenin madencilik sektörüne yatırım yapmasını engelleyici nitelikte olan bu kanunun yürürlükten kalkmasıgerekmektedir» kanaatine vardı.

6- Maliye Bakanlığı Gelirler Başkontrolörleri Kemal Turan ve Abdurrahman Ön'geoğlu tarafından yazılan, «Atatürk Dönemi MaliyePolitikası» adlı kitapta, Mondros anlaşmasından cumhuriyetin ilanınakadar geçen süre içerisindeki ekonomik ve mali sorunlar ele alındıve ayrıca Kurtuluş Savaşı'nın ekonomik ortamı incelendi.

7- Merkez Bankası'nın reeskont ve avans işlemlerine uyguladığıfaiz oranları, «Teşvik belgesi orta vadeli yatırım kredilerine yüzde 33;tarım kredilerine yüzde 17.75; Gider vergilerinden istisnasından yararlanılan kredilere yüzde 29; ihracata dönük yatırım malları imalatçıkredilerine yüzde 31.5» olarak yeniden düzenlendi.

8- Basında yer alan bir habere göre; 1982 yılının ilk iki ayında,protesto edilen senetlerin değeri 1981'in aynı dönemine göre yüzde149 artarak 12.5 milyardan 31.14 milyar liraya yaklaştı, ancak bu yılın

Şubat ayında protesto edilen senetlerin gerek miktarlarında, gereksedeğerlerinde Ocak ayına göre belli bir gerileme kaydedildi.

9- Bulgaristan'ın ekonomik işlerle görevli Başbakan YardımcısıAndrei Lukanov başkanlığındaki bir heyet, Başbakan Yardımcısı Turgut özal'ın konuğu olarak Türkiye'ye geldi ve istanbul Odakule'deişadamları ve sanayicilerle bir toplantı yaptı. Toplantının açış konuşmasını yapan istanbul Sanayi Odası Başkanı Nurullah Gezgin, amaçlarının iki ülke arasında serbest dövize dayalı ticari ilişkileri geliştirmek olduğunu söyledi.

10- Pakistan Sanayi Bakanı illahi Buksh Soomro, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut'un davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

11- Akajans'ın bir haberinde, Türkiye'nin garantisiz ticari borçlarının 1.2 milyar dolar kadar olduğunun hesaplandığı bildirildi.

12- Türkiye Basketbol Milli Takımı, Balkan Basketbol Şampiyonası'nda ikinci oldu.

13- Tercüman Gazetesi yazan Rauf Tamer, Milli Güvenlik Konseyi'nin 7 No'lu tebliği'ne muhalefet ettiği gerekçesiyle hakkında açılan davadan beraat etti.

14- MHP iddianamesinde adı geçen Ergin Örgügören hakkındaölüm cezası istemiyle Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca dava açıldı.

15- Güneydoğu Avrupa Kurulu'nun Münih Üniversitesi'nde düzenlediği «Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti» konulu seminerde konuşan Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, «Atatürk'ün hayatı ve ilkeleri» konusunda bilgiler verdi.

16- NATO Savunma Bakanları toplantısı için Brüksel'de bulunanMilli Savunma Bakanı Haluk Bayülken, Kanada, Norveç, Danimarkave italya Savunma bakanlarıyla ikili görüşmelerde bulundu.

17- UNESCO Türkiye Milli Komisyonu bünyesinde insan Haklarıözel Komitesi kuruldu ve başkanlığına Prof. Munci Kapani seçildi.

18- ABD Temsilciler Meclisi, Yunanistan'a yapılacak askeri yardımların 47 milyon dolar artırılması koşuluyla Türkiye'ye öngörülenek 65 milyon dolarlık askeri yardımı onayladı.

19- Federal Almanya'da yabancı işçilerin haklarını korumak içinçaba gösteren Muharrem Filoğulları adlı Türk'e Federal Liyakat Nişanıverildi.

20- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; isviçretelevizyonunun Fransızca yayın yapan kanalında, Belçikalı tarih profesörü Anciaux, Fransız doktor Yves Ternon ve Taşnak Partisi yöneticilerinden Ara Kirkoryan ile birlikte «Ermeni Meselesi ve Çözüm Yolları »nı tartışan SİSAV kurucusu ve Yönetim Kurulu üyesi Prof. RehaPoroy, «Türkiye'nin tarihinde gocunacağı birşey yoktur. Bu tartışmaile Türkiye aleyhine yapılan propaganda tek yönlü olmaktan çıkarıldı»dedi.

21- Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı şehit eden Ermeniasıllı Harry Sasunyan'm, tutuklu bulunduğu cezaevindeki hücre arkadaşlarına «Arıkan'ı ben öldürdüm» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Brüksel'de toplanan Savunma Planlama Komitesi toplantısında, NATO Genel Sekreteri Joseph Luns ve ABD Savunma BakanıCaspar Weinberger, Ermeni teröründen duydukları kaygıyı belirterek,Boston'daki son olaydan dolayı Türk hükümetine üzüntülerini bildirdiler.

23- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan, bir habere göre; uluslararası terörist Carlos ile Kızılordu Cephesi Örgütü'nün şu andaki lideridurumundaki Christian Klar'ın Bonn'da, ABD Başkanı Ronald Reagan'abir suikast yapacakları ileri sürüldü.

24- Resmi bir ziyaret için iran'a giderken Türk - iran sınırı yakınında özel uçağının düşmesiyle hayatını kaybeden Cezayir DışişleriBakanı Muhammed Bin Yahya'nın uçağının düşüş nedenini belirlemek üzere Cezayir, İran'a Ulaştırma Bakanı Salih Gudcil başkanlığında 40 kişilik bir heyet gönderdi.

25- AP Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Enver Sedat'ınöldürülmesini üstlenen AI-Aksa yeraltı örgütü Kıbrıs'tan postaya verilen bir bildirisinde, Sedat'ın yerine seçilen Mısır Devlet BaşkanıHüsnü Mübarek'in de «ölüme mahkum edildiğini», Mübarek'in Sedat'ın izinde gitmesi halinde örgüt gerillalarının kararlaştırılan ölümkararını yerine getireceği bildirildi.

26- Arjantin hükümeti, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perezde Cuellar'ın hazırladığı bir barış planını kabul ettiğini açıklayıp, ateşkes isterken ingiltere ateşkesin ancak Arjantin askerlerinin adadançekilmesinden sonra uygulanabileceğini» bildirdi.

ingiltere Başbakanı Margaret Thatcher ise Avam Kamarası'ndayaptığı bir konuşmada, Cuellar'ın önerisini bir ön adım olarak kabul

ettiklerini, ancak Arjantin askerleri adadan çekilmeden ateşkes uygulamasına girmeyeceklerini açıkladı.

27- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Birleşik Amerika Savunma Bakanlığı, Kongre'ye Yunanistan'a 35 milyon dolara,58 adet «Howitzer» topu satılacağını duyurdu.

28- İsrail Başbakanı Menahem Begin'in, Amerika ve Mısır'ın Filistin muhtariyet görüşmelerinin Kudüs'te yapılmasını kabul etmemeleri halinde, müzakerelere katılmayacaklarını açıkladığı yapancı ajanslar tarafından bildirildi.

7 Mayıs 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Hava Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Tahsin Şahinkaya, Türk Hava Kuvvetleri'ni GüçlendirmeVakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanı olarak 12'nci Olağan Genel Kurulu'nu açarken yaptığı konuşmada, uçak yapımı konusunda son aşamaya gelindiğini belirterek, «Zaman kaybetmeden imalata geçileceğini» açıkladı.

2- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, islam Konferansı'na bağlı«islam ilim, Teknoloji ve Kalkınma Vakfı»nın Cidde'de başlayacakolan toplantısına katılmak üzere Suudi Arabistan'a gitti. Özal, hareketinden önce yaptığı açıklamada, «Taleplerin kıdem tazminatlarınınyükseltilmesi için ortaya atıldığını» söyledi ve «Bu konuda dikkatlidavranılmasını» istedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı «Türkiye'de Anarşi ve Terörün Durumu» adlı bir kitap yayınladı. Kitapta, 12 Eylül'den sonra çeşitli anarşik eylem sanığı 43.140 kişinin yakalandığı belirtildi.

4- Bakanlar Kurulu kararıyla, Amerika Birleşik Devletlerindenithal edilen ikinci parti 312 bin 400 ton buğdayın tümünün Türkiye'ye getirilerek, boşaltma işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Falkland sorunuylailgili barış önerisi konusunda bir soru üzerine, «BM Genel Sekreteri'nin girişimini memnunlukla karşıladık» dedi.

6- Türk-iş Genel Başkanı ibrahim Denizcier, Genel Sekreter Sadık Side, Genel Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, Genel Mali SekreterÖmer Ergün ve Teşkilatlandırma Sekreteri Orhan Erçelik BaşbakanBülend Ulusu'yu makamında ziyaret ederek Türk-iş'in işçi sorunları veişçi yasalarıyla ilgili önerilerini verdiler. Görüşmeden önce bir konuşma yapan' Başbakan Bülend Ulusu, «12 Eylül'den sonra sağlanan huzur ortamı içinde, yurtsever işçilerimizin gayret ve fedakârlıkları ekonomimizin süratle verimli hale gelmesinde en önemli faktörlerdenbiri olmuştur» dedi.

7- Türk-İş'in 24 Mayıs günü yapılacak genel kuruluna sunulacak çalışma raporunda, «Anayasamızın yeniden hazırlandığı, demokrasimizin yeniden yıkılmaz ve sağlam temellere oturtulmaya çalışıldığışu sırada, sosyal hakların korunacağına inancımız tamdır. Biz, işçiler

olarak bu alanda üstümüze düşen görevi severek yapmaya hazır olduğumuzu duyurmak istiyoruz» denildi.

8- Yüksek öğretim Kurulu aldığı bir kararla istanbul, Ankara veizmir dışındaki üniversite ve akademilerde kullanılabilir durumdakiprofesör ve doçent kadrolarını atama yapılmak üzere serbest bıraktı.

9- Parlamento Muhabirleri Derneği'nin hazırlanacak yeni anayasa ile ilgili görüşleri belirlendi ve Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu'na bir rapor halinde verildi. Raporda, «1961 Anayasası'nın çağdaş karakteri zedelenmemeli» denildi.

10- Turizm Bankası'nın 1982 yılı tatil kredisi uygulama ilkeleribelirlendi, tatil kredisi limiti 30 bin lira olarak saptanırken isteyenlerin 15 bin liralık kredi talebinde de bulunabilmeleri hükmü getirildi.

11- Boş bulunan SEKA Genel Müdürlüğü'ne Sabahattin Yalınpalaatandı.

12- Türkiye Kızılay Derneği, Türkiye'nin Hannover BaşkonsolosuVedat Erkul'a «3 yıl içinde yaklaşık 500 milyon lira değerinde tıbbimalzemenin Türkiye'ye yollanmasını sağlaması» nedeniyle altın madalya verdi.

13- Osmanlı devlet adamlarından Sadrazam Mithat Paşa, ölümünün 98. yıldönümü nedeniyle istanbul'daki mezarı başında askeritörenle anıldı.

14- İstanbul Radyosu'nun 55'nci kuruluş yıldönümü kutlandı.

15- Cumhuriyet Gazetesi'nin 59. çalışma yılı kutlandı.

16- AİESEC'in istanbul şubesi tarafından düzenlenen «işletmelerde Finansman Sorunları ve Çözüm Yolları» konulu seminer, İstanbul'da yapıldı.

17- Dışişleri Bakanlığı'nda, bakanlıkların yeniden düzenlenmesive çalışma esaslarına dair Bakanlar Kurulu kararına dayanılarak genelmüdürlükler ve yardımcılıkları ile bakanlığın dış teşkilatında genişçapta atamalar yapıldı.

18- Türkiye'de konuk olarak bulunan Pakistan Sanayi Bakanı illahi Sukhsh Soomro, Ankara'da resmi ziyaret ve incelemelerine başladı. Pakistan Sanayi Bakanı, Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve KaraKuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin ile Sanayi Bakanı Mehmet Turgut'u ayrı ayrı ziyaret etti.

19- Türkiye'deki ekili alanların yaklaşık beşte dördünü (yüzde79.39) tahıl ürünlerinin (buğday, arpa, çavdar, yulaf, 'mısır, pirinç)

ve yüzde 8.12'sini de endüstriyel bitkilerin (tütün, şeker pancarı,keten, kenevir, afyon, pamuk, anason) oluşturduğu, geriye kalanyüzde 12.49'luk alanı ise baklagiller, yağlı tohumlar ve yumru bitkilerin kapladığı Milliyet Gazetesi'ndeki bir haberde bildirildi.

20- Münfesih CHP ile ilgili olarak Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca sürdürülen soruşturmaya ilişkin 22 parlamenter dahaifade verdi.

21- Basında yer alan haberlere göre; istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sorgusuna devam edilenDİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, «Sınıflararası mücadelenin yönve yöntemini yasalar belirlemiştir. Bunun dışında bizim görüş ve düşüncelerimize yöneltilecek suçlamaları reddediyoruz» dedi.

22- Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde bir kuyumcu dükkanı silahlı üçkişi tarafından soyuldu, daha sonra soyguncularla güvenlik güçleriarasında çıkan silahlı çatışmada soygunculardan 1'i yaralı olarak elegeçirildi.

23- Tunus Dışişleri Bakanı Essepsi ile Dışişleri Bakanı llter Türkmen tarafından iki ülke arasında hava ulaştırrha anlaşmasıyla, konsolosluk, cezai konularda adli yardımlaşma ve suçluların' geri verilmesi,hukuki ve ticari konularda adli yardımlaşma sözleşmeleri imzalandı.

24- Ermeni teröristlerce dün şehit edilen Türkiye'nin Boston FahriBaşkonsolosu Orhan Gündüz, Boston'daki kendi yaptırdığı MüslümanMezarlığı'nda törenle toprağa verildi.

25- ABD'deki Türk-Amerikan dernekleri asamblesi, bu ülkedekiTürklere ve diplomatlara yapılacak saldırıları yermek ve kanunlarınuygulanmasını sağlamak için, Reagan yönetimi nezdinde avukatlardanoluşacak kanuni bir yönetim kurmaya karar verdi,

26- Silivri'de bir tatil köyü Suudi Arabistan'a satıldı ve ön anlaşması yapıldı.

27- Anadolu Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Birleşik Amerika Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda konuşan Virginiaeyaleti Demokrat Temsilcisi Dan Daniel, «Türkiye ile Yunanistan, Amerika'nın uzun zamandır dostu olan iki ülkedir. Ne var ki, İkinci DünyaSavaşı'ndan bu yana, Türkiye'nin Amerika'nın güçlü ve sadık müttefiki olmasına karşılık, Yunanistan, özellikle son yıllarda, sadece birçıkarı olduğu zaman yanımızda yer almıştır» dedi.

28- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; uluslararası terörizmile mücadele konusuna ilişkin görüşlerini, çeşitli ülkelerin uzmanlarıAvrupa Konseyi'ne gönderdiler.

29- NATO savunma bakanlarının toplantısı, İngiltere'ye Falklandkonusunda tam destek verilmesi, NATO bölgesi dışında kullanılacak«ABD Çevik Kuvveti»yle ilgili bir rapor hazırlanması ve Sovyetler Birliği ile NATO kuvvetleri arasındaki silah dengesizliğinin ortadan kaldırılması çalışmalarının hızlandırılması çağrısıyla kapandı.

30- İngiltere ile Arjantin Falkland sorununa çözüm bulmak içinBirleşmiş Milletler tarafından öne sürülen barış planını görüşmeyi kabul ederken, ateş kesme konusunda ortaya çıkan anlaşmazlığın bölgede durumu gerginleştirdiği bildirildi.

31- Tahran Radyosu, Karun nehrini 3 gün önce geçen iran birliklerinin Kuzistan eyaletinin güney batısında Irak sınırına ulaştıklarınıaçıklarken, Irak da, havadan ve karadan bombardıman edilen İran'ınöncü birliklerinin yok edildiğini piyade ve zırhlı birliklerinin karşıtaarruza geçerek geri çekilen iran birliklerini kovaladıklarını öne sürdü.

8 Mayıs 1982

1- Bakanlar Kurulu, 11 yıllık uygulama dönemini içine alan ve2 trilyon 600 milyar lira hacmindeki «Ulaştırma Ana Planı»nı kabuletti.

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, kağıt sorununun halledilmesi için SEKA'yayeni atanan genel müdüre iki ay süre tanındığını belirterek, «Yenigenel müdürün bu iki ay içinde tüm fabrikaların üretim kapasiteleriniartıracağına inandığını» söyledi.

3- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, bu hafta içinde 85 işyerinde çalışan ve 8846 işçiyiilgilendiren 79 toplu iş sözleşmesini sonuçlandırdığını söyledi.

4- Türk-İş'in 24-28 Mayıs tarihleri arasında yapılacak 12. GenelKurul toplantısına sunulmak üzere hazırlanan çalışma raporunda genel ekonomik durumun bir değerlendirmesi yapılarak, «Sağlıklı birçalışma barışının kurulabilmesinde devletin işçi ve işveren kesimleriyle yakın ilişkiler içine girmesinin kaçınılmaz olduğu» belirtildi.

5- Milliyet Gazetesi'nde, «Bugünkü asgari ücret yeterli midir,günün koşullarına uygun nasıl bir sisteme bağlanmalıdır» şeklindekisoruya, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Nusret Ekin,TÜSİAD Başkanı Ali Koçman, TEKSİF Genel Başkanı Şevket Yılmaz,iktisat Fakültesi'nden Prof. Metin Kutal, Ulaş-İş Federasyonu BaşkanıEmin Kul ile Tekstil İşverenleri Genel Sekreteri Talha Altınbaşak'ınverdikleri yanıtlar yer aldı.

6- İş ve işçi Bulma Kurumu yetkililerince verilen bilgide; Kurum'dan iş isteyenlerin sayısının Ocak ayı sonunda 579 bin 756'yaulaştığı, Ocak ayında iş istemek için kuruma başvuran 49 bin 381kişiden sadece 5 bin 379'unun işe yerleştirildiği açıklandı.

7- Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Şinasi Ertan, Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Ekonomik problemlerle birlikte sosyal konuları da halletmek lazımdır» dedi.

8- Tercüman Gazetesi'nde, Danışma Meclisi'nin üç bayan üyesiTülay Öney, İmren Aykut ve Nermin Öztuş'un, uygulanmakta olanekonomik politikaya ilişkin görüşleri yer aldı,

9- Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti tarafından düzenlenen «1982 ilkbaharında Türkiye'nin iktisadi Durumu ve Özel Sorunları» konulu toplantı istanbul'da yapıldı.

10- Hürriyet Gazetesi'nde 400 milyarlık kaçakçılıkla ilgili bir haber yayınlandı.

11- Türk Kadınlar Birliği, Milli Atlet Mehmet Yurdadön'ün annesiGülperi Yurdadön'ü yılın annesi seçti.

12- Birinci Taktik Hava Kuvvet ve Sıkıyönetim Komutanlığı, Eskişehir-Kütahya ve Afyon'da sokağa çıkma yasağının kaldırıldığınıaçıkladı.

13- İran'ın Ankara Büyükelçisi Mohammed Gencidost Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında geçen hafta Irak'a karşı düzenlenen«Beytül Mukaddes» harekatının zaferle sonuçlandığını ileri sürdü, birsoru üzerine «Irak topraklarına girmemizi tarihi koşullar belli edecek»dedi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in ziyareti nedeniyle 1011 Mayıs tarihlerinde Paris'teki OECD Bakanlar Konseyi toplantısınakatılamayan Dışişleri Bakanı îlter Türkmen'in yerine Dışişleri GenelSekreter Ekonomik işler Yardımcısı Oktay işçen toplantıya gitti.

15- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız hükümeti, yargıorganlarının Türkiye'ye iade edilmesi kararına vararak tutukladığı adisuçlu durumundaki Türk'ü serbest bıraktı.

16- Basında yer alan bir habere göre; «Alman hükümetinin hastave çalışamayacak durumda olanlarla halen işsiz bulunan Türk işçilerinin kesin dönüş yapmasını istediğinin» belirlendiği ve «Bu tutumunadil bir davranış olmayacağı Türkiye'nin ise bunu kesinlikle kabul edemeyeceği» yetkililerce belirtildi.

17- İran, girişmiş olduğu genel taarruzun 9. gününde Irak birliklerinin elinde bulunan 2 kentin geri alındığını bildirdi, iran resmiHaber Ajansı «İRNA» güneybatıdaki petrol bölgesi Kuzistan'da stratejik karayollarının geçtiği Hamid ve Huveyzeh kentlerinin ele geçirildiğini açıkladı.

öte yandan, Irak Yüksek Komutanlığı yayınladığı bir bildiride,birliklerinin Kuzistan'dan geri çekilerek sınır yakınındaki yeni mevzilere yerleşmelerini emretti.

18- Basında yer alan bir habere göre; Federal Alman Merkez Bankası (Bundesbank) Perşembe günü yaptığı bir açıklama ile, halenyüzde 9.5 olan reeskont faizlerini yüzde 9'a indirdi.

19- AP Ajansı'nın Lima çıkışlı haberine göre; Peru Başbakanı Manuel Ulloa, «Arjantin kıyılarından 12 mil açıkta seyredecek her Arjantin savaş gemisinin düşman sayılacağı yolundaki sözleri ve Falkland adaları sorunu ile ilgili olarak takındığı tavırla İngiltere'nin dünyabarışını tehlikeye soktuğunu» söyledi.

9 Mayıs 1982

1- Danışma Meclisi Mali İşler Komisyonu'nda görüşülen katmadeğer vergisi yasa tasarısı hakkında bilgi veren Maliye Bakanı KayaErdem, Katma Değer Vergisi uygulamasına ancak bazı ön hazırlıklardan sonra geçilebileceğini belirtti ve «Ama çok da beklenmemesi gerekir» dedi.

2- Tarım ve Orman BakanıSabahattin Özbek, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Güney Doğu ve Doğu Anadolu'da yaptığıincelemeler konusunda açıklamalarda bulundu ve «Nisan sonu itibariyle beklediğimiz yağmuru aldık, hububat ve bakliyatta oldukça iyibir ürün bekliyoruz» dedi.

3- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Orhan Aldıkaçtı, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, eski cumhurbaşkanlarından sözlü, siyasi parti üyelerinden ise yazılı olarak görüş alınacağınısöyledi.

4- Basında yer alan bir habere göre; Türkiye'nin BM'deki daimidelegesi Büyükelçi Coşkun Kırca ile New York Başkonsolosu AydınTosun Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından sürekli korumaaltına alındılar.

5- Belediye İşçileri Sendikası Genel Kurulu'nda konuşan Türk-işBaşkanvekili ve Teksif Başkanı Şevket Yılmaz, «Biz, bugün kıdem tazminatı sınırı olan 75 bin liranın artması peşinde değiliz. Biz, asgari ücretten eline 7 bin lira geçen işçinin', bakkalın önünden geçmesinisağlamak peşindeyiz» dedi.

6- Türk idareciler Derneği Genel Kurulu Ankara'da toplandı.Dernek Genel Başkanı Aydemir Ceylan, genel kurulu açarken yaptığıkonuşmada, Türk idarecilerinin Atatürk ilkelerini ve devrimlerini sözde değil, özde ve eylemde savunduğunu ve bundan sonra da savunacağını söyledi.

7- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sami Doğan, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Destekleme alım fiyatları kapsamında 1982 yılı için buğdaya verilecek ortalama alım fiyatı 28.65 kglira olmalıdır» dedi.

8- Yankı Dergisi'nin sorularını yanıtlayan işadamı Sakıp Sabancı,«Devletin zor duruma düşen özel sektör işletmelerini kurtarmak içi"ortak olmasını memnuniyetle karşılarız» dedi.

9- Federal Almanya'nın Münih kentinde bulunan Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak, Ermeni terörüne ilişkin açıklamasında,«Ermeni terörizmine karşı misilleme düşünemeyiz» dedi.

10- İngiltere'nin Falkland'ı yeniden bombaladığı ve bir Arjantinhelikopterinin düşürüldüğü haberleri basında yer aldı. Bu arada Arjantin Savunma Bakanı Frugoli yaptığı açıklamada, «Ateşkes ilan edilsebile Falkland adalarından askerlerini geri çekmek için bir neden olmadığını» söyledi.

11- İsrail savaş uçaklarının Güney Lübnan'da ABD'nin girişimiyle9 ay önce sağlanan ateş keşi yeniden ihlal ederek Filistin mevzilerinesaldırdığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- Cezayir Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Yahya'nın geçen Pazartesi günü geçirdiği bir uçak kazası sırasında ölmesinden boşalanDışişleri Bakanlığı'na Ahmet Talip-el-İbrahim atandı.

13- Anadolu Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; VarşovaAskeri Mahkemesi, BM'deki Polonya Daimi Temsilciliği'nde görevliWaldemar Mazurkievvicz'i casusluk suçundan gıyaben idam cezasınaçarptırdı.

10 Mayıs 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Danıştay'ın 114. kuruluş yıldönümü nedeniyle Danıştay binasında düzenlenen törene katıldı. Törende bir konuşma yapan Orgeneral Kenan Evren, «Devletinvarlığı ve otoritesinin her değerin üstünde tutulmasında ve korunmasında Danıştayımızın en' ağır görevi üstleneceği muhakkaktır. Bütünmesele, bu iki dengenin çok hassas bir terazi ile tartılabilmesidir» dedi.

2- 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nda değişiklik yapan yasa tasarısı Milli Güvenlik Konseyi'nde görüşülmeye başlandı.

3- Hükümet, daha önce Danışma Meclisi'ne gönderdiği «T.C. Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile KTFD Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasındaimzalanan Sosyal Güvenlik Protokolünün uygulamaya konulmasına»ilişkin yasa tasarısı ile «Mehmet Ali Ulsu hakkındaki ölüm cezasınınyerine getirilmesine dair Başbakanl.ık Tezkeresi»ni geri aldı.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Çin Halk Cumhuriyeti DışişleriBakan Yardımcısı He Yıng'sı kabul etti. He Yıng ayrıca Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Kamuran Gürün ile görüştü.

5- Sosyal Sigortalar Kurumu'nun Ankara'da başlayan Genel Kurulu'nda konuşan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, «Kimsesiz çocuktan bakımsız yaşlıya, çalışamayan sakattan çalışma çağındaki işsizekadar herkes, bütün yaşayanlar sosyal güvenlik kapsamına alınmalıdır.Bu güvence lütuf değil, vatandaşa bir hak, devlet için de görevdir.»dedi.

6- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, kalkınmada öncelikli yörelerde çalışan devlet memurlarına özel tazminat verilmesi istendi.

7- Danışma Meclisi Dudu Gül adlı kadın sanık hakkında verilenölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

8- Atatürk Orman Çiftliği'nin bir kısım arazisinin Milli SavunmaBakanlığı'na devrini öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi, Milli Savunma, İçişleri ve Dışişleri komisyonunda kabul edildi.

9- Basın İlan Kurumu yasasında değişiklik yapan ve kurumunyönetim biçimini yeniden belirleyen yasa hükmünde kararname Danışma Meclisi, Milli Savunma, İçişleri, Dışişleri Komisyonu'nda elealındı.

10- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, «Toplu iş sözleşmesinde taraf sendika üyesi olmayan, ancak dayanışma aidatı ödeyen işçinin yürürlüktarihinden itibaren toplu iş sözleşmesinin getirdiği haklardan yararlanmasının, yasalara aykırı olduğunu» kararlaştırdı.

11- Basında yer alan haberlere göre; YÖK'ün tasarruflarına karşı

ilk dava Danıştay'a açıldı ve davacı olan iki öğretim üyesiYÖK'ün

akademilerde unvan verme işleminin durdurulmasıyla ilgili genelgesinin iptalini istedi.

12- Türkiye Gazeteciler Sendikası, Başbakan Bülend Ulusu ve İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner'e başvurarak, Uluslararası GazetecilerFederasyonu'nun toplantısına katılacak delegelere yurt dışına çıkışizni verilmediğini bildirdi.

13- 2 yılda bir Zonguldak'ta yapılmakta olan Türkiye kömürkongrelerinden üçüncüsü, Ereğli Kömür İşletmeleri'nde başladı.

14- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerince Arguvan veAkçadağ bölgelerinde düzenlenen operasyonlarda Dev - Sol adlı yasa dışı örgütü yeniden kurmaya çalışan 16 terörist yakalandı.

15- Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca CHP ile ilgili sürdürülen soruşturma nedeniyle 12 eski parlamenterin ifadesi alındı.

16- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Türkiye'ye 1975yılından sonra 44 roketatar, 63 TIR dolusu silah ve elektronik silah sokmaktan sanık Nejat Söyler, Ankara Emniyet Mali Şube Müdürlüğü dedektifleri tarafından yakalandı.

17- Milliyet Gazetesi'nde Nilüfer Yalçın'ın Orta - Doğu'ya ilişkindizi yazısı sona erdi.

18- Özel askeri bir uçakla Bonn'a giden Milli Güvenlik Konseyiüyesi ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin, Şahinkaya, Federal Savunma Bakanlığı önünde düzenlenen resmi bir törenle AlmanyaHava Kuvvetleri Komutam Orgeneral Friedric Obleser tarafından karşılandı. Orgeneral Şahinkaya, Alman Genelkurmay Başkanı Orgeneral Jurgenç Brand ile bir görüşme yaptı.

19- 3. Dünya Boks Şampiyonası'nda çeyrek finale kadar yükselenBurhan Koç ve Selami Karakelle rakiplerine yenilerek elendi.

20- Federal Almanya'nın, iki ülke arasında yürürlükte bulunan anlaşmalar çerçevesinde Türkiye'ye hibe şeklinde yardımda bulunacağıFederal Almanya'nın Ankara'daki Büyükelçiliği tarafından bildirildi.Öte yandan, Federal Almanya'nın NATO savunma yardımı çerçevesin-

de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bazı uçaklar teslim ettiği haberi de basında yer aldı.

21- Fakland bunalımına diplomatik bir çözüm bulunması için Bir-:,leşmiş Milletler'de çalışmalar sürerken, Falkland Adaları çevresindekiablukayı sürdüren ingiliz özel görev kuvvetine takviye olarak 2500deniz komandosunun geldiği ve kraliyet donanmasının Falkland adalarındaki Arjantin mevzilerini yeniden bombaladığı bildirildi.

22- İran ve Irak arasında 19 aydır süren «Körfez savaşı»nda Iranbirliklerinin 11 gün önce başlattıkları «Kuşu» harekatı tüm şiddetiylesürerken, Iran resmi haber ajansı «İRNA» iran askerlerinin dün geceKuzistan Bölgesi'nde başlattıkları yeni saldın sonucu Hunin şehrini kuşattıklarını» öne sürdü.

Irak askeri sözcülüğü ise iran birliklerinin Şattülarsp yakınında üçkoldan başlattıkları saldırının püskürtüldüğünü ve binlerce iran askerinin öldüğünü belirtti.

23- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; ingiltere'nin Arjantin ile aralarındaki Falkland sorunundan dolayı bu hafta Sardunya kıyılarında yapılacak olan NATO manevralarına katılmayacağı açıklandı.

11 Mayıs 1982

1- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nazmi Akıman, ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in Türkiye'ye yapacağı ziyaret ile ilgili olarakbasına verdiği demeçte, «Bu ziyaret, iki ülke arasında mevcut güvenve işbirliği vurgulaması açısından, önemli bir olaydır. Ankara'dakigörüşmeler, tamamen açık gündemle yani gündemsiz olarak cereyanedecek ve bu ziyaret, nitelik itibariyle Türkiye açısından bir taleplerziyareti olmayacaktır.» dedi.

2- Danışma Meclisi Genel Sekreterliği, Meclis üyelerine 5'i Türkiye'de hazırlanmış 10 anayasa metnini karşılaştırmalı olarak dağıttı.

3- Yargıtay 9. ve 10. hukuk daireleri, «Kıdem tazminatı alarak ilkişinden ayrılan işçinin, sonradan girişte tazminatını vererek son ücretüzerinden kıdem tazminatı talebinde bulunamayacağına» karar verdi.

4- SSK Genei Müdürü Nuri Madazlı, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, 1978 yılında sigortalı sayısı 2 milyon 206 bin iken, 1979 yılında 53 bin 645 kişinin eksildiğinin görüldüğünü söyledi ve bununnedenlerinin açık olduğunu kaydederek, «Kurumun gelir kaynağı cılızlaşmış, eksilmiştir.» dedi.

5- Atatürk Yılı kutlama programı çerçevesinde Türkiye Şişe veCam Fabrikaları A.Ş., bilimsel araştırma merkezi yapılması için istanbulTeknik Üniversitesi'ne 160 milyon lira bağışladı.

6- Bankalardaki tasarruf mevduatı, 1982 yılının ilk 100 günü aşıldığında 248 milyar lira (yüzde 32.6) artarak ilk kez 1 trilyonu geçtive 1 trilyon 8.3 milyar lira oldu.

7- Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Mehmet Bilir'in görevinden ayrılmasıyla yerine emekli Hava Tuğgeneral Şahap Ar getirildi.

8- Ziraat Bankası'nın tarımsal kredi miktarı, 25 Aralık 1981 tarihinden 16 Nisan 1982 tarihine kadar olan yaklaşık dört aylık dönemde, 35 milyar 900 milyon lira artış gösterdi.

9- Türk- Çin resmi görüşmeleri sona erdi ve iki ülke arasındakurulması öngörülen «Karma Ekonomik Komisyonu»nun ilk toplantısının Türkiye'de yapılması Türk heyetince önerildi. Çin Halk Cumhuriyeti özel temsilcisi He Ying, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı YeJianying'in Orgeneral Kenan Evren'i Çin'e davet eden mesajını sundu.

10- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı bölgesinde bulunan Sinop, Tokat ve Gümüşhane illerinde gece sokağa çıkma yasağı 13 mayıs tarihinden itibaren kaldırıldı.

11- İftira, sahtecilik, bir davanın seyrini değiştirme suçlarından yargılanan Hicabı Koçyiğit'in duruşmasında eâas hakkındaki görüşünüaçıklayan Askeri Savcı, sanığın 36 yıla kadar değişen ağır hapisle cezalandırılmasını istedi.

Barış Derneği üyesi 4 görevli işlerinden çıkarıldı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji bölümünde nisan ayıiçinde çıkan yangının sabotaj olduğu kesinlik kazandı ve olayda suçlu görülen üç kişi gözaltına alındı.

İdam mahkumları Isa Armağan ve Mustafa Pehlivanoğlu'nun Mamak Cezaevi'nden kaçırılmasıyla ilgili davaya Ankara Sıkıyönetim 1Numaralı Askeri Mahkemesinde devam edildi, askeri savcı sanık yüzbaşı Hasan' Mesci için 12 yıl, diğer sanıklar için de 3 yıl ile 12 yıl arasında değişen hapis cezası istedi.

İstanbul, Muğla ve Sakarya'da yapılan operasyonlarda, yurt dışıfiyatı yaklaşık 57 milyon lirayı bulan toplam 135 kilo esrar ele geçirildi.

Apocular diye adlandırılan yasa dışı bölücü «PKK» örgütü davasında, merkez komite üyesi Şahin Sönmez, »Tuttuğumuz yolun mutluluk ve eşitlik yolu değil, zulüm ve acı yolu olduğunu gördüm, yaşadım.» dedi.

12- Münfesih CHP Genel Başkanı Bülend Ecevit'in tahliye edilmesi istendi.

13- MHP ve ülkücü kuruluşlar davasına Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nde devam edildi ve üçü dışında tüm sanıkların sorgulamalarıtamamlandı, avukatların tahliye istemine gerekçe verilmesi yolundakiistekleri mahkemece reddedildi, avukat Şerafettin Yılmaz, Türkeş vearkadaşlarının tahliyesini istedi.

14- Basında yer alan bir habere göre; Karadeniz bölgesinin silahkaçakçılarından biri olan ve istanbul grubundan Osman imamoğlu ilebirlikte sağ ve sol örgütlere silah sağladığı iddia edilen Ali Çakmak,Samsun Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin istanbul'da gerçekleştirdikleri operasyon sonucu ele geçirildi.

15- Üçüncü Dünya Boks Şampiyonasında çeyrek finale çıkan AliÇukur, Güney Kore'li rakibi Donk Kil Kim'e 4-1 yenilerek elendi.

16- İspanya'nın NATO'ya girişine ilişkin protokol Resmi Gazete'deyayınlandı.

17- Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD)'nin Paris'tekiyıllık toplantısına katılan Maliye Bakanı Kaya Erdem, yeni istihdam imkanları yaratılırken enflasyonun körüklenmemesine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

18- Yunanistan'da yayınlanan Simerini gazetesinin haberine göre;ABC televizyonu muhabirine bir demeç veren Yunanistan BaşbakanıPapandreu, Türkiye ile Yunanistan arasında bölgesel bir savaş tehlikesi bulunduğunu öne sürdü.

19- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberinde, geçen yıl 13 Mayıs'taPapa John Paul ll'ye başarısız suikast girişiminde bulunan ve ömürboyu hapse mahkum edilen Mehmet Ali Ağca'nın, bir yıl aradan sonraitalyan savcılığınca her gün sorguya çekildiği bildirildi.

20- AFP'nin Chicago çıkışlı haberine göre; Birleşik Amerika Başkanı Ronaid Reagan, Chicago'da yaptığı konuşmada, Arjantin'in Falkland işgalinin başarıya ulaşmasına izin verilemeyeceğini belirtti ve Arjantin yönetiminden, Falkland'da denetimi Birleşmiş Milletler barış kuvvetlerine bırakmasını istedi.

21- İngiliz donanmasının dün Falkland adaları civarında seyredenbir Arjantin gemisine ateş açtıkları basında yer alan haberlerde bildirildi.

22- Sovyetler Birliği, Leonid Brejnev'in, 28 Haziran'-, 5 Temmuz tarihleri arasında Kıbrıs Rum parlamentosundan bir heyeti Moskova'yadavet ettiğini resmen açıkladı.

23- Amerikan doları, son günlerde gösterdiği düşüşten sonra, dünbelli başlı paralar karşısında yeniden değer kazandı. New York borsasında sterlin 1.8288 dolara düşerken, 1 dolar 2.2802 Batı Alman markından 2.2965 marka yükseldi.

24- REUTER Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberinde; Lübnan'da çarpışmaların beşinci gününe girerken ölü sayısının 53, yaralı sayıısımn ise180 olduğu bildirildi.

25- Hartum'da bulunan Cad büyükelçiliğine bombalı saldırı düzenlemek suçundan ölüm cezasına çarptırılan iki kişi idam edildi.

12 Mayıs 1982

1- Devlet Başkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 2. Ordu Komutan!ığı'nca planlanan «Orgeneral izzettin Çalışlar 82Harp Oyunları Tatbikatunı izlemek üzere beraberinde MGK üyeleri lolduğu halde Konya'ya gitti. Devlet Başkanı Kenan Evren, yol güzergahı üzerinde bulunan Tavşanca 11'da yaptığı konuşmada, özellikle tarıma değindi ve kalkınmada sanayiinin büyük rolü olduğunu belirterek, «Ancak Türkiye herşeyden evvel tarım ülkesidir. Tarıma gerekenönemi vermek zorundayız, veriyoruz.» dedi.

2- Cidde'de katıldığı ve başkanlığına seçildiği islam Ülkeleri Bilim, Teknoloji ve Kalkınma Vakfı Konferansı dönüşü Adana'ya gidenBaşbakan Yardımcısı Turgut Özal, düzenlediği basın toplantısında, asgari ücretle ilgili bir soruyu yanıtlarken, «Asgari ücretin kıdem tazminatıyla alakasını kesebilirsek asgari ücret belki artabilir. Ancak bu daişsizliği artırır.» dedi.

3- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Hepimiz aynı şeyi söylüyoruz. Aynı kabinenin üyeleri sankibaşka başka tahminler yapıyormuş gibi yazılıyor. Enflasyon konusundabir rakam vermeyeceğim. Ama enflasyon yangını her an parlayabilir,canlanabilir. Bu her ülkede daima böyledir. Dikkatli olmak gerekir.»dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken, Atina'da yayınlanan bazı gazetelerin, «Distant Drum - 82» tatbikatı sırasında müttefikuçaklarının 10 millik hava sahasını geçmediklerine ilişkin haberleriyalanladı.

5- Basında yer alan haberlere göre; Sanayi ve Teknoloji BakanıMehmet Turgut, Demir - Çelik işletmeleri'nin yöneticilerinin katıldığıve kendi başkanlığında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, demir - çeliğe zam yapılmasına karşı çıktı.

6- Danışma Meclisi birleşiminde inşa halindeki taşınmaz mallarınsatın alınmasına ilişkin kanun tasarısı görüşülerek kabul edildi. MaliyeBakanı Kaya Erdem, görüşmeler sırasında tasarı ile ilgili açıklamalardabulunurken, «Bu tasarı ile darboğazda olan inşaat sektörüne hareketlilik kazandırılacaktır.» dedi.

7- İstanbul Göğüs Cerrahisi Merkezi'nin kuruluşunun 20. yıldönümü nedeniyle işadamı Sakıp Sabancı tarafından yapt'ırılan Atatürk

Büstü ile Prof. Dr. Siyami Ersek Büstü, Sağlık ve Sosyal Yardım BakanıKaya Kıhçturgay tarafından açıldı.

8- Danışma Meclisi'ne sevkedilmiş olan tasarı ve tekliflerin Başkanlık Divanı ile hükümet tarafından ortaklaşa hazırlanacak bir zamanlama planına göre görüşülmesi kararlaştırıldı.

9- Bankalar Yasası'nın bazı maddelerini değiştiren yasa tasarısıDanışma Meclisi iktisadi işler Komisyonu'nda kabul edildi.

10- Kan davası nedeniyle aynı aileden 3 kişiyi öldürme suçundanölüm cezasına mahkum edilen Kazım Ergün hakkındaki ceza, DanışmaMeclisi Adalet Komisyonu'nda benimsendi.

11- Maliye Bakanlığı işletme Vergisi uygulaması ile ilgili olarak«2 seri numaralı» işletme Vergisi Genel Tebliği hazırladı. Buna göre;radyo ve televizyon parçalarının işletme Vergisi'ne tabi olmayacaklarıbasında yer alan haberlerde bildirildi.

12- Yüksek Öğretim Kurulu, Anadolu'daki üniversitelerin öğrencikapasitelerini artırmak için çalışmalara başladı.

13- Çalışmaları tamamlanan SSK 37'inci Genel Kurulu'nda, Kurumfonlarından özel sektöre tahvil verilmesine ilişkin Hesap Tetkik Komisyonu raporu kabul edildi.

14- MESS Yönetim Kurulu Başkanhğı'na Bahri Ersöz, Yürütme Kurulu üyeliklerine Mustafa Ağan ve Erdoğan Karakoyunlu getirildi.

15- Basında yer alan bir haberde, bankaların topladıkları mevduataödedikleri faizlerle, yatırım ve kredi karşılığında aldıkları faizlerin,incelenmek üzere Ankara'dan en üst düzeyde yetkililerce istendiğibildirildi.

16- 1982 yılının ilk üç ayında, ithalat ve ihracat arasındaki farktan doğan dış ticaret açığı, son üç yılın en düşük düzeyine inerek 651milyon dolara düştü.

17- Türkiye Elektrik Kurumu, belediyelere sattığı elektriğe 13 kuruşluk bir zam yaptı.

18- Gemi adamlarının günlük iaşe bedelleri 165 liradan 285 liraya yükseltildi.

19- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; kamu kuruluşları tarafından çeşitli sektörlerde yürütülen 192 yatırım projesi için 1970 yılındanbu yana proje ve program kredisi veya teknik yardım biçimlerinde

sağlanan dış yardımların tutarı 5 milyar 672 milyon dolar olarak belirlendi.

20- Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın . Yayın Yüksek Okulu'nda kapalı devre televizyon yayını başlatıldı.

21- AIESEC iktisadi ve Ticari liimler Talebeleri Staj Komitesi'nin düzenlediği «Üniversiteden iş Çevresine» semineri yapıldı.

22- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; geçtiğimizhafta Başbakan Bülend Ulusu ile görüşen Türk - iş icra Kurulu'nun hükümete sunduğu 43 sayfalık raporda, «işçi haklarının korunması vsgenişletilmesi» istendi.

23- Adana'nın Tülüler köyü yakınında yapılan sismik araştırmalardan olumlu veriler elde edilmesi üzerine, yörede TPAO ile SHELL şirketleri ortaklaşa sondaj çalışmalarına başladılar.

24- Abdullah Baştürk'ün sorgusu ile devam eden DİSK davasındaBaştürk'ün daha önceki sorgulama tutanaklarındaki yanlışlıklara ilişkinitirazı reddedildi.

25- İzmit'te Dev - Yol örgütünün 14 militanı değişik hapis cezalarına çarptırıldı, 26 kişi de beraat etti. Öte yandan, Kars ili ve ilçelerinde yapılan operasyonlarda «THKP/C, HPO» örgütü üyesi 17 militanyakalandı.

26- Sermaye Piyasası Kurulu tahvillerin halka arzı ile hisse senetleriyle değiştirebilir tahvillere ilişkin esasları belirledi. Konuya ilişkinkarar Resmi Gazete'de yayınlandı.

27- Türkiye'yi resmen ziyaret eden Çin Halk Cumhuriyeti özeltemsilcisi He Ying, temaslarını tamamlayarak Ankara'dan ayrıldı.

28- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde; uluslararası terörizm ve bununla etkin şekilde mücadele edilmesi konusunun Türkiye'nin istemi ve ısrarı üzerine, 17 Mayıs'ta Lüksemburg'da yapılacak NATOBakanlar Konseyi toplantısında ele alınacağı bildirildi.

29- Dünya Bankası'nın İstanbul kanalizasyonu için vermeyi taahhüt ettiği 98 milyon dolarlık kredinin anlaşması Washington'da imzalandı.

30- ABD'nin uçak yapım şirketlerinden Northrop, Askeri Sanayi veTicaret Anonim Şirketi «ASELSAN«ın uçak elektronik parçaları üretebilecek yetenekte olduğuna ilişkin bir rapor hazırladı.

31- Hürriyet Gazetesi'nin REUTER Ajansı'nın Washington çıkışlıhaberine dayanarak verdiği haberde, Yunanistan başbakanı Andreas

Papandreu'nun, Türkiye'den sonra Atina'ya gidecek olan Amerika Dışişleri Bakanı Alexander Haig'den, Yunanistan'ın, Türkiye'ye olan sınırlarının garantisi altına alınmasını 'isteyeceği bildirildi.

32- Türkiye'ye iadesi istenen ve halen Hamburg'da bulunan terörist Ömer Ay'ın iade işlemleri için federal hükümet kararının gerektiği açıklandı.

33- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; NATO üyesi ülkelerparlamenterlerinden oluşan Kuzey Atlantik Asamblesi Genel Kurulu'nun 27-31 Mayıs tarihlerinde Portekiz'in Madeira adasında yapacağıtoplantıda ele alınacak olan bilim, kültür ve enformasyon komitesi rapor taslağının, «Uluslararası Terörizmin Kökenleri» başlığını taşıyan bölümünde, «Özel nitelikte bir tehdit oluşturan Ermeni terörizminin bağımsız bir hareket olmayıp, çok çeşitli amaçlara alet edildiği» vurgulandi.

34- REUTER Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, Senato Dış ilişkiler Komitesi'nin bir karar tasarısını onaylaması öncesi çeşitli soruları cevaplandırırken, ABD'nin elinde Küba'da Sovyet nükleer füzeleri bulunduğuna dair bir kanıtolmadığını söyledi.

35- İngiltere Avam Kamarası, idam cezasının geri getirilmesine beşinci kez karşı çıktı.

36- İngiltere Savunma Bakanlığı, bir ingiliz gemisine saldıran 3 Arjantin savaş uçağından 2'sinin düşürüldüğünü açıkladı.

37- Papa II. John Paul'ün, bu ay.sonunda ingiltere'ye yapacağı gezinin önümüzdeki bir hafta içinde Falkland bunalımında ateşkes sağlanamaması halinde iptal edileceğinin açıklandığı basında yer alan haberlerde bildirildi.

38- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal hükümetin Yabancı İşçiler Sorumlusu Lisolette Funcke, Bonn'da düzenlediği basıntoplantısında, yabancı işçilerin haklarını savunarak, Almanya'da yaşayan ve çalışan bu insanların geleceklerinin teminat altına alınmasınınFederal hükümetin ve Alman Devletinin görevi olduğunu söyledi.

39- Hollanda Başbakanı Andries Van Agt, üç partinin birleşimi ileoluşan hükümetinin istifa ettiğini açıkladı.

13 Mayıs 1982

1- «Orgeneral İzzettin Çalışlar - 82 Harp Oyunları Tatbikatınıizlemek üzere 2 gündür Konya'da bulunan Devlet Başkanı OrgeneralKenan Evren'e Vali Lütfi Fikret Tuncel tarafından kentin altın bir anahtarı ve Fahri Hemşerilik unvanı verildi. Devlet Başkanı Evren daha sonra halka hitaben yaptığı konuşmada, «Gençlerimiz evvelce olduğu gibi aralarındaki anarşist ve teröristleri barındırmayacaklar ve onları silip süpüreceklerdir.» dedi.

2- Kamu Kurum ve kuruluşlarının kuruluş, görev ve yetkilerininyeniden düzenlenmesi amacıyla hükümete 1.5 yıl süre ile yasa hükmünde kararname çıkarma yetkisinin verilmesini öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi'nde ele alındı. Toplantıda bir konuşma yapan BaşbakanYardımcısı Turgut Özal, Danışma Meclisi'nin hükümete itimad etmesini istedi ve «Siyasi iktidarlara güçlü bir ekonomi ve devlet örgütübırakalım ki onlar da daha ileriye götürsünler.» dedi.

3- Dışişleri Bakanı ilter Türkmen, ABD Dışişleri Bakanı AlexanderHaig'le birlikte gelen Amerikalı basın mensupları için düzenlediği brifingde, «Yunanistan'ın Türkiye ile sınırları için Amerika'dan garantiistemesi akıl ve mantıkla bağdaşan bir tutum değildir. Aynı ittifak içinde iki üyeyiz. Bizim için önemli olay şey, Yunanistan'ın Ege'de birtakım oldu bittilere girişmemesidir. Böyle bir davranışa girmediği sürece, biz sorunları görüşmeler yoluyla bir gün er geç çözümleme ümidimizikoruyacağız.» dedi.

Dışişleri Bakanı ilter Türkmen bir soru özerine, «ABD DışişleriBakanı'nın ziyaretinden somut bazı gelişmeler ya da kararlar beklenmesinin yanlış olacağını» belirterek, «Haig'in gelişi Türkiye'nin Avrupa'ya karşı desteklendiği gibi bir anlam atfetmekle doğru olmaz. ABDTürkiye'yi genel olarak desteklemekte olduğunu ispatlamaktadır.»şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı İlter Türkmen basın toplantısında yaptığı konuşmada ayrıca, «Türkiye'nin Yunanistan'la ilgili olarak ABD'ye vereceği bir ödün bulunmadığını» söyledi.

4- Mesleki ve Teknik eğitimin ilkeleri ile uygulama esaslarınınele alındığı Mesleki ve Teknik Eğitim Yüksek Danışma Kurulu Ankara'da toplandı. Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, ülkemizin ekonomik, sosyal, kültürel sorunlarının çö-

zümlenmesinde, güçlü, istikrarlı bir Türkiye'nin yaratılmasında meslekive teknik eğitime büyük görevler düştüğünü belirterek, «Kısaca ulusumuzun geleceğinin, mesleki ve teknik eğitime verilecek önem veağırlıkla yakından ilgili olduğu hususundaki kanaatimi belirtmek isterim», dedi.

5- Gençlik ve Spor Bakanı Vecdi Özgüi 19 Mayıs Gençlik Haftası'nı açış konuşmasında, önümüzdeki yıldan itibaren 10 Mayıs Haftası'nın bütün yurtta «Atatürk ve Gençlik Haftası» olarak kutlanacağını belirterek, «Gençlerimizin Atatürk sevgisi ile yoğrulan coşkusunu devamettirmek, kendilerine daha yeterli ve örgütlenmiş hizmet sunabilmekiçin bakanlığımızca yeni girişimlerde bulunulmaktadır.» dedi.

6- İstanbul Barosu Başkanı Orhan Apaydın tarafından TercümanGazetesi ile yazarı Ergun Göze ve Sorumlu Müdürü Aydoğdu İlter aleyhine açılan 10 milyon liralık tazminat davasının 8 milyon liraya hükmedilmesi kararı Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından bozuldu.

7- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, üç günlük resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi. Haig, Esenbcğa Havaalanı'nda yaptığı konuşmada, «Türkiye, ülkem Amerika Birleşik Devletleri için her zamandeğer verilen sağlam bir dost ve NATO ittifakının yeri doldurulamayacak bir üyesi olmuştur ve böyle olmaya devam edecektir. Bu ziyaret, Türk Hükümetinin ve Türk Ulusunun hem Batı'daki ortak güvenlik sistemine, hem de Sayın Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in sözünü ettiği gibi, sadece Batı Avrupa güvenliğine değil, bütün dünyanın barış ve istikrarına sağladığı önemli katkıların bir kez daha vurgulanmasına vesile olacaktır.» dedi.

8- Türk - Demokratik Alman Cumhuriyeti Karma Ekonomik Komisyonu'nun ikinci toplantısı 11 - 13 Mayıs 1982 tarihinde Ankara'da yapıldı ve toplantı sonuçlarına ilişkin protokol imzalandı.

9- Akajans'ın bir haberinde; Türkiye inşaat ve tesisat müteahhitleri temsilcileriyle Kuveytli müteahhitler arasında yapılan görüşmelerde,iki ülkenin Üçüncü Dünya ülkelerinde taahhüt işlerinde işbirliği yapmaları konusunda prensip mutabakatına varıldığı bildirildi.

10- Ankara Eczacı Odası Başkanı Mermin Usal, 14 Mayıs EczacılıkGünü dolayısı ile yaptığı açıklamada, «1979 yılında imzalanan ilaç sektörü, üretim, dağıtım, tüketimde eşgüdüm protokolünün, işlerliğe konulması ilaç sorununu çözme yolunda önemli bir adım olacaktır.» dedi.

11- Türkiye'de bulunan 110 Kıbrıslı doktorun sözleşmeyle çalışabilecekleri resmen açıklandı.

12- Türkiye İşçi Partisi merkez yönetim, yürütme ve disiplin kurulları ile bazı il ve ilçe yöneticilerinden 80 sanığın 10 ile 36 yıl arasındahapisle cezalandırılmaları istendi.

13- Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, 3 gündür Federal Almanya'da sürdürdüğütemasları ile ilgili olarak Bonn'da basına yaptığı açıklamada, «Almanya'nın Türkiye'ye askeri yardımları konusunda herhangi bir tereddütegerek olmadığını» söyleyerek, «Askeri yardımlar eksiksiz sürecektir.»dedi.

14- Türkiye'ye gelerek İzmir, İstanbul ve Ankara'da akademik çevrelere seminerler veren ve Amerikan Kongresi'nde Türkiye hakkındakigörüşeleri dile getiren Miami Üniversitesi Dış Politika Profesörü William Jackson, «Şu anda dünya önemli sorunlarla içice. Bir Falkland, birOrta Doğu sorunu orta yerdeyken Amerika Birleşik Devletleri DışişleriBakanı'nın Türkiye'ye gelmesi Amerika'nın Türkiye'ye olan ilgi ve yakınlığını göstermektedir.» dedi.

15- Dünya Bankası, Türkiye'nin maliyeti 265 milyon doları bulacakkarayolları «Rehabilitasyon Projesi»ne 71.1 milyon dolarlık bir krediyle katkıda bulunacağını açıkladı.

16- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Başbakan Bülend Ulusu'nun KTFD'ye yapacağı resmi ziyaretle ilgili olarak, «Kıbrıs açısından tarihi bir olaydır,bir dönüm noktası olacağına inanıyorum.» dedi.

17- Basında yer alan bir habere göre; Kıbrıs sorununa barışçı birçözüm bulmak amacı ile sürdürülen toplumlararası görüşmelere devamedildi ve dolaşım, yerleşim ve mülk edinme diye tanımlanan üç temelözgürlükler üzerinde duruldu.

18- Federal Almanya'da topluma uyum sağlamış 18 - 21 yaşlarındaki yabancı gençlerin Alman vatandaşlığına geçmelerinin kolaylaştırılması için Federal Hükümet tarafından hazırlanan yasa tasarısı, Meclis'te ele alındı ancak tasarı yeniden incelenmek üzere ilgili komisyonlara gönderildi.

19- Birleşik Amerika Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in Türkiye vsYunanistan'a yaptığı gezi ile ilgili bir program yayınlayan BBC DünyaServisi'nde konuşan gazeteciler, Yunanistan'ın Türkiye'den gelen tehdit konusundaki iddialarının ciddiye alınmaması gerektiğini söylediler.

20- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu, Cezayir'deki gezisi sırasında Yunan

gazetecileri ile yaptığı sohbet sırasında, bir soruya yanıt olarak, «Haig'inAnkara'ya gidişine Irak - İran savaşının neden olabileceğini» öne sürdü.

21- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; italyan adli makamları bir haftayı aşkın bir süreden beri sorgulaması yapılan Mehmet AliAğca'nın sorgulamasının tamamlandığını açıkladılar.

22- Papa Jean Paul ll'nin, Portekiz'deki Fatima Katedraline giderken rahip elbiseleri giymiş, elinde bıçak bulunan bir gencin saldırısından yara almadığı, ancak olay karşısında biraz sarsıldığı yabancı ajanslar tarafımdan bildirildi.

23- REUTER Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; UluslararasıBasın Enstitüsü'nün «IPI» Madrid'de sona eren 31'inci genel kurul toplantısında, bazı ülkelerde basının sürekli olarak kontrol altında tutulmasına yönelik davranışlar kınandı.

24- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; El Salvador gerillahareketinin bir sözcüsü, Tel Aviv'de düzenlediği basın toplantısında,israil'i El Salvador hükümet kuvvetlerine silah satmaktan .vazgeçmeyeçağırdı.

25- Akajans'ın New York çıkışlı haberine göre; United Press International 75'inci kuruluş yıldönümünü kutladı.

26- Guatemala'nın Başkenti Guatemala City'deki Brezilya Büyükelçiliği'nin dün gece 4'ü kadın solcu 10 çiftçi tarafından basıldığı ve aralarında büyükelçinin de bulunduğu 12 kişinin rehine alındığı yabancıajanslar tarafından bildirildi.

14 Mayıs 1982

1- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig ve eşi, Anıtkabir'e giderek Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu. Haig, öğleden sonra Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Danışma MeclisiBaşkanı Sadi Irmak ve Başbakan Büiend Ulusu ile ayrı ayrı görüştü.Haig, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile yaptığı görüşme sırasında, ABD Başkanı Reagan'ın bir mesajını sundu.

2- Alman Hava Kuvvetleri Komutanı'nın konuğu olarak bir süreden beri Federal Almanya'da bulunan MGK üyesi ve Hava KuvvetleriKomutanı Tahsin Şahinkaya Türkiye'ye döndü. Orgeneral Şahinkaya,«Federal Almanya'dan 120 «F - 104» savaş uçağı alınarak Türk HavaKuvvetleri uçak filosunun iki - üç yıl içinde yenileneceğini» söyledi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıcturgay, Hürriyet Gazetesi'n'e verdiği demeçte, kanser ilaçlarının devlet tarafından sağl^nacağını açıkladı.

4- Tarım ve Orman Bakanı Sebahattin Özbek'in başkanlığındakiTürk heyeti ile KTFD Tarım Doğa Kaynaklar ve Enerji Bakanı irsen Küçük'ün başkanlık ettiği KTFD heyeti arasındaki resmi görüşmeler Ankara'da başladı.

5- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut, Karabük Demir Çelik İşletmeleri'ni yıldırım baskın yaparak teftiş etti.

6- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu'nun eski siyasi parti üyelerine göndereceği mektubun çerçevesi bel Ü oldu ve mektupta, eskisiyasilerin «Partilerinin görüşlerine girmeksizin ve onları belirtmsksizin şahsi görüş ve önerilerini en kısa zamanda» komisyona yazmalarıistenildi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nazmi Akıman, Yunanistan'ın ispanya'nın NATO ittifakına katılmasını kabul etmesi için Akdeniz'dekideniz komutanlıkları sınırlarında bir değişiklik olmaması istemi konusunda sorulan soru üzerine, «Akdeniz'deki komuta - kontrol alanlarının sınırları konusu ispanya'nın' NATO'ya katılmasına imkan verecekprotokolün Yunanistan tarafından onaylanması için ön şart ileri sürülemez» dedi.

8- Türkiye Barolar Birliği'nin 15. Genel Kurul toplantısı Zonguldak'ta başladı. Toplantının açış konuşmasını yapan Barolar. Birliği Genel Başkanı Atilla Sav, ölüm cezasının kaldırılmasını istedi.

9- TÜSİAD'ın KiT'lere ilişkin raporu açıklandı.

10- Basında yayınlanan bir habere göre; Yapı ve Kredi BankasıGenel Müdür Yardımcısı Fikret Alptekin, «Tasfiye kurullarına bankalardaki hesapları inceleme yetkisi veren 35 sayılı kanun hükmündeki kararnamenin kapsamına sırdaş ve gizli hesapların da girdiği» yolundakigörüşler üzerine, «Gizli ve sırdaş hesapları, yasaların öngördüğü şekilde, yasaların öngördüğü kişilerce inceletmeye hazırız. Tasfiye kurulları bunların arasında değil. Eğer kanunda tasfiye kurulları da belirtilirse onlara da inceletiriz» dedi.

11- Kocaeli Bankası'nın dün toplanan olağanüstü genel kurulunda,bankanın ismi «Türkiye Ekonomi Bankası» (TEK - BANK) olarak değiştirildi.

12- Uyuşmazlık Mahkemesi, sıkıyönetim ilanına neden olan olaylarla ilgili ve ilandan önceki üç ayın içinde işlenen suçlara ait davalara askeri yargıda bakılması gerektiğine karar verdi.

13- «Eczacılar Günü» dolayısıyla, Ankara'da Eczacılık Fakültesi'ndebir panel düzenlendi.

14- Türk - İş Başkanı ibrahim Denizcier, Federal Almanya'da yayınlanmakta olan Stern Dergisi'ne verdiği demeçte. «Almanya'daki Türkişçisi düşmanlığını önlemek için basın ve hükümetlerin yanısıra Türk-işve Alman işçi sendikaları Konfederasyonu (DGB) ye de büyük görevler düşmektedir.» dedi.

15-Basın - İş Sendikası Ankara Şube Başkanlığı'na Fikret Yoleri getirildi.

16- Sabancı Holding kuruluşlarından Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri'nin 120 milyon lira olan' sermayesi ,1.2 milyon liraya yükseltildi.

17- İstanbul Üniversitesi işletme Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsü'nün düzenlediği Atatürk Sempozyumu'nda, Danışma Meclisi ÜyesiProf. Dr. Feridun Ergin, Atatürk döneminin liderlik modelini açıkladı.

18- Polis Koleji'ne girişte, şehit çocuklarına öncelik tanındı.

19- Bankerlerin radyo ve televizyon reklamlarına kısıtlama getirildi.

20- Anadolu Ajansı'nın bir haberine göre; Devlet Demiryolları'nıntoplam işletme geliri, 1982 yılının ilk üç ayında 1981 yılının aynı dönemine göre yüzde 90 oranında artarak, 9 milyar 712 milyon 500 binlirayı buldu.

21- CHP hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığınca açılan soruşturma nedeniyle, 17 eski CHP parlamenterinin dahasorgusu alındı.

22- Bayındırlık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ileKöyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı'na yapılan atamalara ilişkin kararnameler, Resmi Gazete'de yayınlandı.

23- Romanya Dışişleri Bakanı Stefan Andrei, resmi bir ziyarettebulunmak üzere İstanbul'a geldi.

24-İş alemine müşavirlik ve bilgi hizmetleri veren «Business Inter- > |national» tarafından Türkiye konusunda bir yuvarlak masa toplantısı ldüzenledi.

25- İngiltere'nin başvurusu üzerine Ortak Pazar, Türkiye'den İngiltere'ye ihraç edilecek pamuklu dokuma miktarını 1982 yılı için 1000ton ile sınırlandırdı.

26- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Amerika'- .nın Türkiye'ye 1982 mali yılı için yapacağı 82 milyon dolarlık ek yardımın Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu'nda oylanması önümüzdekihaftaya ertelendi.

27- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bir yetkilisi, Kongre'deki koonuşmasında, Türkiye'ye yapılacak yardım ile Kıbrıs konusundaki Türk - Yunan anlaşmazlığıarasında bir bağ kurulmasının çok yanlış olacağını savundu.

28- istanbul Müzesi'nde bulunan antik devir mozaiklerinin restorasyonu için Avusturya Bilimsel Akademisi ile Eski Eserler ve Müzele"Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı.

29- Basında yer alan -tbir habere göre; Hamburg Eyalet YüksekMahkemesi tarafından dosyası Bonn Hükümeti'ne gönderilen teröristÖmer Ay'ın Türkiye'ye iade edilmemesi için Papa II. John Paul'e, Federal Alman Başbakanı Helmuth Scmidt ve SPD Genel Başkanı WillyBrandt'a mektup yazıldığı açıklandı.

30- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; înterpoi aracılığıyla Türkiye'ye iadesi istenen, çoğu adam öldürmek suçundan idama mahkum 86 kanun kaçağından 39'u çeşitli ülkelerde yakalandı.

Öte yandan, Federal Almanya'nın Stutgart Kenti'nde 35 yaşındakibir Alman işadamını kaçırıp ailesinden 100 bin mark fidye isteyen 3Türk genci polisle girdikleri çatışmadan sonra yakalandı.

31- Merkezi İspanya'da bulunan Editoral Ofice adlı kuruluşun, heryıl uluslararası düzeyde kaliteli mal üreten firmalar arasından seçipverdiği «Kalite - 81» ödülü bu yıl bir Türk firmasına verildi.

32- Alman televizyonu, Papa'ya yıldönümünde yeni bir suikast teşebbüsü üzerine Ağca olayına yeniden yer verdi ve TV'nin bu programında konuşan Milliyet Gazetesi yazarı Orsan Öymen, Roma soruşturması ile ilgili belgelerden örnekler göstererek, «Ağca'nın arkasındaki ilişkilerin gerektiği gibi soruşturulmadığını» söyledi.

33- Fransa'nın eski Ankara Büyükelçisi Emile Cazimajou, ülkesininOECD (Ekonomik işbirliği ve Gelişme Örgütü) nezdindeki baş temsilciliğine atandı.

34- ABD'nin Falkland bunalımında ingiltere'nin yanında yer aldığını açıklamasından sonra Pentagon'un, ingiltere'nin isteği halinde çeşitli silahlarla birlikte ingiltere'ye savaş uçakları ile ikmal ve erken uyarı uçakları vermek üzere hazırlıklarını tamamladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

35- AP Ajansi'nın Londra çıkışlı haberine göre; Falkland adalarısorunuyla ilgili haberlerin yansıtılış şekli dolayısıyla sağ eğilimli gazeteler tarafından kınanan İngiliz yayın Kurumu BBC'nin Başkanı, yazı işleri müdürlerini engellemeyeceğini söyledi.

36- Falkland anlaşmazlığının barışçı yoldan, görüşmelerle çözümbulma çabalarının, İngiltere'de hem hükümet içinde, hem de hükümetle iktidar partisinin bazı üyeleri arasında bazı sorunlara yol açtığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

37- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; ingiltere .. Arjantin savaşı, ingiltere'ye bugüne kadar 925 milyon dolara maloldu.

15 Mayıs 1982

1- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, incelemeler yapmak üzeregittiği Elazığ'da Keban Barajı'nı gezerek tesisin bugünkü durumu hakkında bilgi aldı ve yaptığı açıklamada, «Karakaya ve Atatürk Barajı'nınyapımına halkın hisselerle katılması için çalışmalar yapılıyor.» dedi.

2- Devlet Bakanı ilhan Öztrak, Ankara'da basına verdiği demeçte, «Olağanüstü hal ve devlet güvenlik mahkemeleri yasa tasarılarınınanayasanın halkoyuna sunulması ve kabul edilmesinden sonra hazırlanarak Bakanlar Kurulu'na sunulacağını» açıkladı.

3- Dışişleri Bakanı ilter Türkmen, ABD Dışişleri Bakanı AlexanderHaig'in Ankara'dan ayrılmasından önce düzenlenen basın toplantısındayaptığı konuşmada, «Türk - ABD ilişkilerine öncelik verilmiş olduğunu, ekonomik ve askeri yardım sorunlarının incelendiğini, iki ülke arasındaki (ortak yüksek askeri kurul)un çok yararlı rol oynadığı görüşünde birleştiklerini» söyledi, uluslararası terörizmle mücadele konusunugeniş şekilde görüştüklerini ve bununla ortak mücadele kararında olduklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig ise toplantıda yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın gönderdiği mesaja, «Türkiye'ye askeri ve ekonomik yardımı sürdürmek ve ileriki yıllarda iki ülkearasındaki bağları giderek daha da güçlendirmek hususundaki kararlılığını» bildirdiğini açıkladı ve «Türkiye ile Yunanistan arasındakimeselelerin görüşmeler yoluyla çözümlenmesi gerektiğini» söyledi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı ilter Türkmen, NATO Bakanlar Konseyi toplantısına katılmak üzere Lüksemburg'a gitti.

4- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Tevfik Fikret Lisesi tarafındandüzenlenen «Uluslararası çeşitli ülkelerin okullarında öğrenci - veli kuruluşları çalışmaları» konulu seminerde yaptığı konuşmada, «eğitim veöğretimin ancak okul . aile - öğretmen - öğrenci birliği, uyumu veişbirliği amaçlarına başarı ile ulaşabileceğini söyledi ve «Eğitim konusu karmaşık hale gelmiş, sorunlar artmış, sorumluluklar genişlemiştir.»dedi.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı ve Türk - iş Genel Sekreteri Sadık Side,istanbul'daki Tekgıda - İş Sendikası Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Bazı araç ve kişilerin araya girip haberler yayarak, Türk - İş GenelKurulu arefesinde işçilerin kafalarını bulandırmaya çalıştıklarını» söy-

ledi ve «işçi haklarının kısıtlanması» konusundaki söylentiler için de«Kim kimden neyi alıyor» dedi.

Türk - iş Başkanı ibrahim Denizcier, başkanı olduğu Tekgıda - işSendikası Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «işçi ücretlerinin denetim altına alındığını, fiyatların ise fermansız olduğunu» söyledi ve«işçinin karnı bugünkü asgari ücretle duymamaktadır.» dedi.

6- Türkiye Barolar Birliği 15. Olağan Genel Kurul çalışmaları tamamlandı vs Genel Kurul'da yapılan seçimler sonucunda birlik başkanlığına yeniden Atilla Sav seçildi.

7- Ticaret Bakanlığı, toptan eşya fiyatları endeksinin nisan ayında yüzde 2.6 oranında artış gösterdiğini açıkladı.

8- Devlet istatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner Akajans'a yaptığı açıklamada, «Geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 47,imalatta ise yüzde 2.6 oranında artış sağlandığını» bildirdi.

9- Akajans'ın bir haberine göre; Batı Trakya Türkleri DayanışmaDerneği izmir Şubesi tarafından düzenlenen «Atatürk ve Batı TrakyaTürkleri» konulu sempozyumda konuşan Emekli General Sami Kara Mısır, «Batı Trakya'nın Meriç mansabı Yunan Devleti'nce açık müstahkemmevki durumuna getirilmiş olup orta menzilli füze rampalarına da üsolmaktadır.» dedi.

10- Türkiye Ziraat Odaları Birliği, «Yeşil Plan» adı altında bir tarım reformu yasa taslağı hazırladı.

11- İstanbul Ticaret Odası İTO tarafından 100. Yıl nedeniyle 21-28Mayıs tarihleri arasında istanbul'da «Türk İhraç Ürünleri» sergisi düzenlendi.

12- Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel MüdürüMehmet Gönen, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Tarım KrediKooperatiflerinin son yıllarda gösterdiği gelişmelerle, Türk köylü veçiftçisi için örnek kooperatif olma başarısını elde ettiğini söyledi.

13- 100 yaşına giren eski Cumhurbaşkanlarından Celal Bayar, istanbul'da düzenlenen bir törene katıldı.

14- Subay Sicil Yönetmeliği'nin 37. ve 94. maddelerinde yapılandeğişikliklerle, albay kadro oranları ile albayların kadrosuzluktan ayrılmaları yeni esaslara bağlandı.

15- ABD Başkanı Alexander Haig, Ankara'dan Atina'ya gitti veYunan Başbakanı Andreas Papandreu ile görüşmede bulundu.

16- Romanya Dışişleri Bakanı Stephan Andrei, Romanya DevletBaşkanı Çavuşesku'nun özel bir mesajını Devlet Başkanı OrgeneralKenan Evren'e iletti.

17- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Falkland sorununa barışçı bir çözüm getirilmesi için yürütülen görüşmelerdeki iki ingiliz temsilcisi hükümetlerine bilgi vermek için Londra'ya giderlerken,ingiltere Savunma Bakanlığı bir açıklama yaparak ingiliz özel görevkuvvetine bağlı komando birliklerinin dün Batı Falkland'ın kuzey kesimindeki Pebble Adası'na inerek bir Arjantin hava üssüne saldırdıklarını ve harekatı bitirip geri döndüklerini bildirdi.

18- AP Ajansı'nın Lizbon çıkışlı haberine göre; Papa'ya saldıranpapazın ilk sorgulamasından sonra Papa'yı Öldürmeye teşebbüs suçundanyargılanmasına karar verildi.

19- Huninşehr'i kuşatan ve dış mahallelerini ele geçiren İran birliklerine karşı genel bir saldırıya geçen Irak birliklerinin 809 iranlı askeri öldürdükleri Irak Haber Ajansı INA tarafından açıklandı.

20- Anadolu Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; iran Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, Saddam Hüseyin'in başkanlığındaki Irak yönetiminin, iran'ın savaş alanında kazandığı zaferlerkarşısında çökmek üzere olduğu öne sürülerek, «Saddam Hüseyin'indüşüşü yakın olduğundan, onu desteklemeye devam eden ülkeler, hiçkuşkusuz kayba uğrayacaklardır.» denildi.

21- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Pentagon,Yunan donanmasına 32 adet Harpoon füzelerinin satışının onaylandığını açıkladı.

16 Mayıs 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi Sayıştay Başkanlığı'nda boş bulunan

üyeliklere atamalar yaptı.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Milliyet Gazetesi'nin genel olarak tümbürokratik kesimle ilgili sorularına verdiği yanıtta, «Gayrimemnun kimseler bürokra kesime iş yaptırmamak için tezvir kampanyası açmışlardır» dedi ve bu konuda titiz davrandıklarını belirterek, «Hükümet, iyiniyetle çalışan, devlete sadık bürokratı her zaman olduğu gibi koruyacaktır.» şeklinde konuştu.

3- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Elazığ'da Ticaret ve SanayiOdası başkanları ile işadamlarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, «Türkiye'de geçtiğimiz yıllarda ticaret sektörü ihmal edilmiştir.Sanayie daha fazla ağırlık verilmiştir. Ticaret bu yüzden dumura uğratılmaya çalışılmıştır.» dedi.

4- Köyişleri Bakanı Münir Güney, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Topraksu Genel Müdürlüğü'nce bu yıl 265 bin 350 hektar sahaya hizmet götürüleceğini ve 39 milyar 700 milyon liralık bir projeye de başlandığını açıkladı. Güney, Avrupa iskan Fonu projesi içinaçılış 65 milyon dolar dış kredinin kullanılmaya hazır olarak MerkezBankası'na intikal ettirildiğini de belirterek, «5 yıllık bir programla uygulanacak olan Avrupa İskan Fonu projesi ile yılda 50 bin kişilik istihdam gücü yaratılacağı gibi milli ekonomiye de ayrıca yılda 17.8 milyon lira katkıda bulunulacaktır.» dedi.

5- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen, traktör ve diğertarım araç - gereç kredilerinin artırıldığını, traktör kredisinin 1 milyon200 bin liraya yükseltildiğini söyledi.

6- Tek Gıda iş Sendikası Genel Başkanlığı'na yeniden ibrahimDenizcier seçildi.

7- Türkiye Şişe, Cam ve Kristal Sanayi işçileri (Kristal - iş) Sendikası'nm 7. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Sendika Genel MüdürüHasan Basri Babalı, «Dönemin, işçi örgütlerine yüklediği sorumluluklukların en ağırı kuşkusuz Türk - iş'in şartındadır. Çünkü, Türk - İş bütün Türk işçisinin umut kaynağı olmak zorundadır.» dedi.

8- Özel sektör tarafından yapımı gerçekleştirilen en büyük kuruyük gemisi «Kamil Erdem» Karadeniz Ereğlisi'nde törenle denize indirildi.

9- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türkiye, 1975'deki kuruluşundan bugüne kadar islam Kalkınma Bankası'nın çeşitli:fonlarından toplam 321.9 milyon dolar kredi aldı.

10- Turizm mevsiminin ilk uçağı ile Dalaman'a gelen turistler, gruplar halinde yat gezilerine katıldılar.

11- Güneş Gazetesi'nce düzenlenen güzellik yarışması sonuçlandı ve Nazlı Esenil kraliçe seçildi.

12- Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan işletme Vergisi genel tebliğinde değişiklik yapan işletme Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Ankara ve Atina'da temaslarını tamamlayan ABD Dışişleri Ba- Jkanı Alexander Haig, Atina'da temaslarını tamamlayan ABD DışişleriAlexander Haig, Atina'da yaptığı açıklamada, «Türkiye ile Yunanistan'- Jin arasındaki anlaşmazlıkların ikili görüşmelerle çözümlenmesinden yana olduğunu» belirtti ve Kıbrıs sorunu hakkında da «Washington'adönem BM Genel Sekreteri ile bu konu üzerinde bir görüşme yapacağım.» dedi.

14- REUTER Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; Avrupa Ekono- amik Topluluğu Falkland sorunu nedeniyle Arjantin'e uygulanmakta olanekonomik yaptırımların kapsamının genişletilmesi kararının ertelenmesi-

ni kararlaştırdı.

15- İngiltere Başbakanı Bayan Margareth Thatcher ile Fransa Başbakanı Pierre Mauroy ilk resmi görüşmelerini Edinbürgh'ta yaptı.

16- Romanya Komünist Partisi'nin, üç bakan yardımcısını, malikonuları çiğnedikleri gerekçesiyle görevden aldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- UPI Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya'dayeni kurulan meclis 57 yaşındaki Milka Plancic'i resmen başbakanlığaseçti.

18- AP Ajansı'nın Cidde çıkışlı haberine göre; iran - Irak savaşınısona erdirmeye çalışan islam İyiniyet Heyeti'nin Başkanı, Gine LideriSekou Toure, taraflara yeni bir mesaj göndererek, barış masasına oturmalarını bir kez daha istedi.

17 Mayıs 1982

1- Devlet Başkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in resmi davetlisi olarak dün akşam Ankara'ya gelen Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed İkbal Han temaslarına başladı. Anıtkabir'e giderek saygı duruşunda bulunan Orgeneral İkbal Han,daha sonra Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından kabuledildi.

2- MGK Üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral NurettinErsin, daha öncesi ilgili komisyonda kabul edilen yasa teklifini Danışma Meclisi'nden geri çekti. Orgneral Ersin'in teklifinde, Atatürk OrmanÇiftliği arazisi içinde kalan 747 metrekarelik bir bölümün askeri amaçlarla kullanılmak üzere Milli Savunma Bakanlığı'na devredilmesi öngörülmüştü.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Malatya'dadüzenlenen Odalar Birliği Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,«Türkiye'nin ödemeler dengesi probleminin sorun bir problem olduğunu» kaydederek, «Osmanlı Devleti'nin yıkılmasının en önemli nedeniödemeler dengesindeki bozukluktu.» dedi.

4- «Kadın Sendikacılar ve Kadın işçilerin Sorunları» konulu sempozyumu istanbul'da başladı. Sempozyumun açılışında konuşan Çalışma Bakanı Prof. Dr. Turhan Esener, «Kadın sendikacıların getirecekleribarışçı çözüm teklifleriyle, toplu görüşmeler daha kol,ay ve çabuk sonuçlanacak ve belki de grev ilanına bile lüzum kalmaksızın sosyal barış sağlanmış olacaktır.» dedi.

5- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, bu yıl tarım kesimineZiraat Bankası'nca 480 milyar liralık kredi verileceğini bildirdi.

6- Türkiye ile Libya arasında ortak holding şirketi kurulması hakkındaki anlaşmanın onaylanmasını öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda ele alındı, ancak yapılan eleştiriler sonucu komisyonca geri çekildi.

7- Can ve mal güvenliği yönünden trafik düzenini ve güvenliğinisağlamak amacıyla hazırlanan «Karayolları Trafik Kanunu Tasarısı»nınDanışma Meclisi Bayındırlık, Ulaştırma, imar ve İskan, Kültür ve TurizmKcmisyonu'ndakı görüşmesi tamamlandı.

8- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Sözcüsü Şener Akyol ta-mrafından yapılan açıklamada, Komisyonun hazırlanan yeni Anayasa ile lilgili olarak eski cumhurbaşkanlarından Celal Bayar ile Cevdet Su- 'nay'dan görüş ve öneri aldığı bildirildi.

9- 1. Ordu Komutanı Orgeneral Haydar Saltık, 2. Ordu Komutanı :Orgeneral Bedrettin Demirel, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Selahattin Demircioğlu ile Eskişehir Birinci Taktik Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Yusuf Özer, yarın başlayacak olan «Shapex - 82» NATOtoplantısına katılmak üzere Brüksel'e gittiler.

10- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Anadolu Ajansı'na yap- |tığı açıklamada, «Ekonominin bugünkü durumunda faiz oranlarınındüşürülmesinin erken olacağını» bildirerek, «Bugünkü enflasyon ora- .]nıyla bankaların verdikleri faiz oranlarının paralel olduğunu» belirtti. JÖte yandan Şıklar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Banka- Jsı guvernörlerine bir kokteyl verdi.

11- Üniversitelerarası Kurul'un organlarından olan «Sosyal BilimlerEğitim Konseyi», istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kemal Oğuzman'ın başkanlığında toplanarak, Yükseköğretim Kurulu'na sunulacak önerileri saptadı.

12- Basında yer alan bir habere göre; Merkez Bankası'nın kullanılabilir döviz mevcutlarında, yılbaşından bu yana 369.9 milyon dolarlık artış meydana geldi.

13- Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan1 Selçuk Yaşar, izmir'debasına yaptığı açıklamada, «bugün için en önemli sorunun faiz oranlarının aşağı çekilmesi olduğunu» belirterek, «Hem malda hem paradaarz ve talep dengesinin olmadığı Türkiye'de aşırı bir liberal ekonomiuygulaması mümkün değildir.» dedi.

14- Diabet Haftası nedeniyle, Antalya'da uluslararası, istanbul'dada ulusal diabet kongreleri toplandı.

15- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Yol - Koop tarafındanortaklaşa düzenlenen «Tüketim Kooperatifi İşletmeciliği» konulu seminer Ankara'da başladı.

16- Tüm Emekli Malûl Müstafi Assubaylar Yardımlaşma Derneği(TÜMAY) Genel Başkanlığı'na yeniden Kemal Kerim Kalkan seçildi.

17- Ankara İktisadi Ticari ilimler Akademisi Gazetecilik ve Halklailişkiler Yüksek Okulu tarafından düzenlenen «Türk siaeması sorunlargelişmeler öneriler» konulu panel Ankara'da başladı.

18- Münfesih CHP hakkında Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca sürdürülen soruşturmayla ilgili olarak eski Meclis BaşkanıCahit Karakaş'ın da ifadesi alındı.

19- Devlet Planlama Teşkilatı Teşvik ve Uygulama Başkanlığı'nmResmi Gazete'de yayınlanan ihracatı teşvik tebliğinde, orman ürünlerinde kamu kuruluşlarının iç piyasaya tahsis fiyatlarının piyasa satışfiyatları olacağı ve bazı ihraç bazı fiyatlarının da iç piyasa tahsis fiyatlarını aşmayacağı bildirildi.

20- 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nı değiştiren kanun yürürlüğe girdi.

Öte yandan devlet memurları ile bakmakla yükümlü oldukları ailebireylerine yapılacak tedavi yardımı uygulamasına ilişkin esaslar dabelli oldu.

21- NATO'nun Dışişleri Bakanları düzeyindeki ilkbahar toplantılarıLüksemburg'da başladı. Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, AET Dönem Başkanı ve Belçika Dışişleri Bakanı Tindeman's ile yaptığı ikili görüşmede,«Ortak Pazar topluluğunun Türkiye'ye karşı hasmane bir tutum takındığını» söyledi.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, Federal AlmanDışişleri Bakanı Genscher ile yaptığı görüşmede, «Türkiye'ye karşı anlayışlı davranılmasını» istedi.

22- Alman Kültür Bakanlığı'nın açtığı araştırma yarışmasını kazanarak Heidelberg Üniversitesi Kliniği'ne giden Türk doktoru Can Gökdoğan, doçentlik tezi olarak yaptığı araştırmada, dünyada ilk defa laserşmı ile ülser tedavisini gerçekleştirdi.

23- İngiltere'de yayınlanan «Financial Times» gazetesinin, Türkiye üzerine yayınladığı 16 sayfalık ekte, «Türk ekonomisinde büyümeyeniden başladı» denildi.

24- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Danimarkapolisi, Türkiye'nin Çalışma Ataşesi Cavit Demir'e suikast düzenleyenErmeni'nin, bir Asala militanı olduğu saptadı. .

25- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Falklandbunalımının patlak vermesinden bu yana, iki ülke arasındaki çarpışma-

lar sonucu Arjantin 22 uçak, 7 gemi, bir denizaltı ve bir helikopterİngiltere ise 2 gemi, 9 uçak ve bir helikopter kaybetti.

26- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da sıkıyönetim yetkilileri, Portekiz'de Papa II. Jean Paul'e saldıran kişiniDayanışma Sendikası ile ilişkisi olduğu yolundaki haberler üzerine soruşturma yapıldığını açıkladılar.

27- Suriye'nin Güney Lübnan'da yeni israil saldırılarına karşı belirli bölgelerdeki askeri birliklerini takviye ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

28- Kanada Başbakanı Pierre Elliot Trudeau'nun, ABD'nin indianaeyaletinin South Bent kentinde yaptığı bir konuşmada, Amerika'yı silahların kontrolü konusunda en kısa zamanda Sovyetler Birliği ile uzlaşmaya çağırdığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18 Mayıs 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Türk Tarih KurumuBaşkanı Ord. Prof. Dr. Sedat Alp ve Yönetim Kurulu yeni üyelerindenoluşan bir heyeti kabul etti.

2- Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, yayınladığı 19 MayısGençlik ve Spor Bayramı mesajında, «Bir ulus tarihinde 63 yıl hiç deuzun bir zaman ölçüsü değildir. Oysa, geçen 63 yıl toplum hayatımızda önemli ve ileriye dönük derin değişiklikleri kapsamaktadır Yaralanmış, yıpranmış bir ülke, tutsak alınmak istenen bir ulus, bugünün güçlü Türkiye'sidir.» dedi.

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer, Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Bu yıl gümrüklerimizde işçilerimiz ve turistler için beyanusûlünü getirdik. Gümrük kapılarından girenlerin doğru söylediklerivarsayımına göre hareket edeceğiz. Ancak bu demek değildir ki, yurda her isteyen her istediğini getirebilecek.» dedi.

4- Müzeler Haftası Ankara'da Türk Tarih Kurumu'nda düzenlenentörenle başladı. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı MüsteşarıKemal Gökçe, halen 94 müzemizde 2 milyonu aşkın eski eser bulunduğunu belirterek, «Sahip olduğu zenginlikler bakımından ülkemiz birdünya müzesi niteliğindedir.» dedi.

5- Türkiye Barolar Birliği'nin Zonguldak'ta toplanan 15. GenelKurulu'nda belirlenen görüşler açıklandı. Türkiye Barolar Birliği açıklamasında, «Ceza kararı veren tüm mahkemelerdeki başkan ve üyelerinmutlaka hukukçu olması gerektiği ve yargıçları yürütmeye bağlayandüzenlemelerden mutlaka kaçınılması gerektiği» savunuldu.

6- Türk Eğitim Derneği, 1982 Yılı Eğitim Hizmet Ödülü'nün, ulusal eğitimin Atatürk devrimleri ve ilkeleri doğrultusunda geliştirilmesikonusunda gösterdiği sürekli ve başarılı çabalarından ötürü, Ocakayında vefat eden Prof. Dr. Enver Ziya Karal'a verilmesini kararlaştırdı.

7- Üniversite Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Prof. AltanGünalp, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, M. basamak sınavına 210

bin 19 kişinin çağrıldığını ve bunun sınava katılanların toplam sayısınınyüzde 52,29'unu oluşturduğunu söyledi.

8- Merkez Bankası'nın verilerine göre; Nisan ayının son haftasın-;da tasarruf mevduatı 1 milyon 15 milyar liraya yükselirken, yılbaşındanbu yana sağlanan artış da 255 milyar lirayı buldu.

9- Merkez Bankası yetkililerinden edinilen bilgiye göre; 1982 yılının ocak - mart dönemindeki işçi dövizi girişi 430 milyon dolara ulaştı.

10- Gazeteci Kadri Çatmakaş, istanbul'da öldü.

11- Askeri Yargıtay 4. Dairesi, eski başbakanlardan Nihat Erim ilekoruma polisi Ali Kartal'ın katilleri hakkında istanbul Sıkıyönetim 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nce verilen ölüm cezası kararını bozdu, 4 idamkararını ise onayladı.

12- Basında yer alan bir habere göre; adı çeşitli kaçakçılık suçlarına karışan Nejat Söyler Adana Sıkıyönetim Kcmutanlığı'na gönderildi.

13- Münfesih CHP eski Genel Başkanı Bülend Ecevit'in 1978 yılında Erzincan'da meydana gelen olaylarla ilgili olarak ifadesi alındı.

14- Almanya'da 1978 yılında 3 kilo eroin ile yakalanan münfesihMSP eski milletvekili Halit Kahraman, Almanya'daki cezasını tamamlayarak Alman polis yetkililerinin gözetiminde istanbul'a getirilerek narkotik şube görevlilerine teslim edildi.

15- Devlet Başkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral KenanEvren'in resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Pakistan Genelkurmay Başkanı Muhammed ikbal Han, Kara Harp Okulu'nu ziyaret etti.

16- Basında yer alan haberlere göre; Dışişleri Bakanı ilter Türkmen, NATO Dışişleri Bakanları gizli toplantısında yaptığı konuşmada,gerek Lüksemburg'da, gerekse Bonn'daki NATO Zirvesi'nde üye ülkeler arasındaki ahenk ve dayanışmayı vurgulayan bildiri önerilerinedeğinerek, «Dayanışma sadece Doğu - Batı ilişkilerinde Üçüncü Dünyaülkelerine karşı ahenk içinde ortaya çıkmaktan ibaret değildir. Bizimanlayışımıza göre, dayanışma aynı zamanda NATO müttefikleri arasındaki ilişkilerde de kendini göstermelidir.» dedi.

17- Basında yer alan bir haberde, Türkiye'nin Dünya Bankası'ndan640.3 milyon dolar kredi yardımı alacağı, bu yardımın 300 milyon dolarının program, kalan bölümünün ise proje kredisi olarak kullanılacağıbildirildi.

18-Avrupa Konseyi Siyasi Komisyonu Kudüs'te toplandı.

19- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev'in, Sovyet Komünist Gençlik örgütü kongresinde yaptığı konuşmada, «ABD'nin de

aynı şekilde davranması halinde nükleer silah sayısını derhal dondurmaya hazır olduklarını» açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi,

20- 26. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun (FİJ) kongresiİsviçre'de başladı.

21- Financial Times Gazetesi tarafından isviçre'nin Montreal kentinde «Altın ve Uluslararası Para Sistemi »konulu konferans düzenlendi.

22- Anadolu Ajansı'nıri Riyad çıkışlı haberine göre; İslam Konferansı Zaire'nin israil ile yeniden diplomatik ilişki kurma kararını kınayarak Zaire hükümetinden bu kararından vazgeçmesini istedi.

19 Mayıs 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Atatürk'ü AnmaGençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Bir ülkeninideolojijk yapısında sarsıntılar ve yaralar illegal olarak bir defa sağlandı mı, o ülkenin parçalanması veya ele geçirilmesi çok daha kolayolmaktadır.» dedi ve bu acı durumu dünyada yaşayan pekçok ülkeolduğuna dikkati çekerek, «Türkiye de bu ülkeler arasına dahil edilmek istenmektedir. Bunun, bütün ulusça, özellikle gençlerimiz tarafından kesin olarak bilinmesi gerekir.» şeklinde konuştu.

2- Samsun «İlk Adım Anıtı» Kültür ve Turizm Bakanı ilhan Evliyaoğlu tarafından düzenlenen törenle atıldı.

3- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Türkiye Esnaf ve SanatkarlarKonfederasyonu'nun Ankara'da yapılan Başkanlar Meclisi toplantısın-.da yaptığı konuşmada, «Nüfusumuzun çok önemli bir kesimini teşkileden esnaf ve sanatkarımızın, günümüz ekonomik koşulları içindekihayatiyetlerine ve gelişmelerine dönük her türlü destek ve yardımısağlamaya hükümetimiz kararlıdır. Halk Bankası 1982 yılında 23 milyarticari kredi vererek esnaf ve sanatkarımıza yararlı olacaktır» dedi.

4- Tarım ve Orman Bakanı Sabahattin Özbek, Federal Alman Hükümeti'nin resmi çağrılısı olarak Münih'e gitti.

5- Salı günü ingiliz The Guardian gazetesinde ve BBC'nin Türkçeprogramında yayınlanan ve Yunanistan hükümet sözcüsünden kaynaklanan «Sovyetler Birliği'nin, Türkiye'yi Ege ve Kıbrıs'ta bölgedeki gerginliği daha da artıracak bir hareketten kaçınması konusunda uyardığı»yolundaki haberler, Dışişleri Bakanlığı'nca yalanlandı ve böyle bir uyarınrn gerçek olmadığı açıklandı.

6- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerimizde ve Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde törenlerlekutlandı. Havanın soğuk ve yağışlı olması nedeniyle de başta Ankarave istanbul olmak üzere bazı il ve ilçelerde gösteriler pazar gününe,bazılarında da cumartesi gününe ertelendi.

7- Basında yer alan haberlere göre; hükümete sunulan Türk - İşraporunda, «Gelir dağılımı, ücretler ve asgari ücret» konularına da yerverildi. Raporda, «Türkiye'de mutlu azınlık diye tanımlanmaya çalışılan işçilerimiz aileleri ile birlikte düşünüldüğünde kişi başına düşenortalama gelirin çok azını alabilmektedir. Öte yandan tarım işçileri de

işsizler nüfusunun çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu özellikleriyle Türkiye'de gelir gruplarının piramidine baktığımızda, az gelirlilerin büyük bir tabanı teşkil ettiğini görürüz.»- denildi.

8- Ziraat Bankası tarafından Ankara'nın Atatürk Bulvarı üzerindeyaptırılacak olan «Atatürk» üst geçiti ile inönü Bulvarı üzerinde inşaedilecek «Genelkurmay» üst geçitlerinin temeli törenle atıldı.

9- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Türkiye'de halen özel sektör statüsünde bulunan 24 mevduat bankasından 12'sininçeşitli holdinglerin kontrolünde, ya da iştirakinde bulunduğunun açıklandığı bildirildi.

10- ANKA Ajansı'nın bir haberinde, üniversite giriş sınavında ilkbin kişinin arasına girmeyi başaran öğrencilere ayda 4'er bin lira karşılıksız burs verileceği bildirildi.

11- Akajans'ın bir haberine göre; milletlerarası trafiğe açılan Dalaman havaalanına gelen 117 kişilik turist kafilesindn 42 kişilik bölümünü Fethiye'ye getirerek yatlarını veren ingiliz Yach Cruising Association Turizm Acentası Genel Müdürü Erich Richardson «24'ü Datça'da11'i Fethiye'de bulunan toplam 35 yatımızın biletleri sezon sonuna kadar satıldı» dedi ve Yunanistan'da bulunan 81 yatlarını da gelecek sezon Türkiye'ye getirmeyi düşündüklerini açıkladı.

12- Güvenlik kuvvetlerince son bir ay içinde Ankara'da yapılanoperasyonlarda, Türkiye Devrimci Komünist Partisi (TDKP) ve Devrimci Yol (DEV . YOL) üyesi 27 militan yakalandı.

13- Basında yer alan bir habere göre; Fransa'da dolandırıcılık vekarşılıksız çek vermek suçundan aranan Ermeni asıllı iran uyrukluJozepf Khanlaryan, Esenboğa havaalam'nda yakalandı.

14- Dışişleri Bakanı ilter Türkmen, Bonn'da Federal Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher ile yaptığı yaklaşık bir saat süren görüşmeden sonra, Büyükelçilikte Türk gazetecilerine «Vize konusundatedrici bir gelişme beklendiğini» söyledi.

15- Norveç TV'sinin, Bilderberg toplantıları nedeniyle'Oslo'da bulunan Metin Toker'le yaptığı ve dün' akşam yayınlanan söyleşi sırasında,sunucunun sorularını yanıtlayan Metin Toker, «Türk kamuoyunun Avrupa Konseyi'nin bazı tutumlarından memnun olmadığını» söyledi.

16- Türkiye'nin Boston fahri Konsolosu Orhan Gündüz'ün şehitedilmesinden iki hafta sonra ABD'nin Florida eyaletinin Tampa kentindeki Türk Fahri Konsolosu Necmi Karahan dün sabah bürosunda

iki gencin saldırısına uğradı, ancak Karahan'ın kararlı davranışı karşısında saldırganlar kaçtı.

17- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Türkiye'nin de üye bu-jjlunduğu Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD, export kredisisteminin düzenlenmesine temel olmak amacıyla, dünyadaki ülkeleringelirlerine göre sınıflandırmasını yaptı. Bu sınıflandırmada Türkiye, orta gelirli 54 ülke arasında 31. sırada yer aldı.

18- Anadolu Ajansı'nın Belçika çıkışlı haberine göre; gelecek hafta Akdeniz'de, Birleşik Amerika, İngiltere, İtalya ve Türk savaş gemilerinin' katılacağı NATO manevralarında Yunanistan'ın da yer alacağıaçıklandı.

19- REUTER Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Uluslararası Af'Örgütü, Fas makamlarının siyasi tutukluları aylar boyu hiç kimseylegörüştürmeden gözaltında tutulduklarını ve bunların çoğunu işkenceile öldürdüklerini iddia etti.

20- Anadolu Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; italya Başbakanı Giovanni Spadolini'nin koalisyon hükümeti, emekli maaşlarını artıran ve işten çıkarılan işçilere ödenen tazminatın tavanını yükseltenbir yasa tasarısının Parlamento'da radikal ve sağ kanat partilerinceengellenmesi üzerine güvenoyu istemeye karar verdi.

21- Guatemala'nın kuzeybatısında iki köyü basan asker üniformasıgiymiş solcu gerillaların 26 ulusal muhafız askerini öldürdükleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Irak birliklerinin İran birliklerine karşı üç ayrı yönden büyükbir operasyona giriştikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20 Mayıs 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren', Şam Süryani PatriğiUignetos Zakka Ayvaş ve beraberindeki bir heyeti Çankaya Köşkü'ndekabul etti. Devlet Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'ndenverilen bilgiye göre, patrik ve beraberindekiler, Devlet Başkanı Orgeneral Evren'e, Türkiye'deki dini azınlıkların her türlü hak ve hürriyetlerden tüm vatandaşlar gibi yararlanmasından büyük memnuniyetduyduklarını belirterek, bağlılıklarını ve şükranlarını sundular.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, islam Kalkınma Bankası toplantıları münasebetiyle İstanbul'da Middle East Review Dergisi'ninsorularını yanıtlarken, «Bu toplantıların ülkemizin doğu ile batının veüç kıtanın kavuştuğu Ortadoğu'da geleceğin bir ticaret ve finans merkezi olarak gelişmesi yolunda katkıda bulunacağını ümid ediyorum.»dedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu, üç günlük resmi bir ziyaret için Kıbrıs'a gitti. Ercan Havaalanı'nda KTFD Başkanı Rauf Denktaş, BaşbakanMustafa Çağatay, bakanlar, milletvekilleri, Türkiye Büyükelçilik mensupları, Türk Barış Kuvvetleri Komutanı ve siyasi parti liderleri tarafından karşılanan Başbakan Ulusu, havaalanında yaptığı konuşmada,«Anavatan hükümetinin, KTFD'nin Kıbrıs sorununun toplumlararası görüşmeler yolu ile kalıcı çözüme kavuşturulması yolundaki .kararlı tutumunu aynı kararlılıkla desteklediğini» söyledi.

Daha sonra Lefkoşe'ye giden Başbakan Bülend Ulusu, Lefkoşe'dehalka hitaben yaptığı konuşmada, «Hiçbir tahrikkar söze ve davranışakapılmadan haklı olan ve davasına inanan' insanlara özgü bir vefakar,sabır, cesaret ve metanetle sürdürdüğünüz toplumlararası görüşmelerin hem dünya barışına hizmet eden hem de beklentilerinize cevap veren bir sonuca ulaşması en samimi dilek ve temennimizdir. Kıbrıs Türk'üİÇİn 20 Temmuz 1974 öncesi şartlar asla bir daha geri gelmeyecektir.Kıbrıs Türk'ü anavatan ile el ve gönül birliği içinde olduğu sürece, canve mal güvenliğinizi tehlikeye düşürebilecek tertip ve teşebbüslerekarşı koyabilecek ve müreffeh bir geleceğe en kısa zamanda kavuşacaktır.» dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, İstanbul'da yapılacak islamKalkınma Bankası Toplantısı'na katılmak üzere İstanbul'a hareketindenönce Esenboğa havaalanında gazetecilere verdiği demeçte, «Başbakan-

lığın bir tamimi ile müteahhitlerin yurt dışına güvenlik tahkikatı sonucu!beklemeden işçi götürmelerinin sağlandığını» açıkladı.

5- Lüksemburg'da yapılan NATO Bakanlar Konseyi Toplantısı'nakatılan Dışişleri Bakanı ilter Türkmen Ankara'ya döndü. Dışişleri Bakanı Türkmen Esenboğa Havaalanı'nda verdiği demeçte, «Türk vatandaşlarına uygulanan vize konusunda bazı gelişmeler bekliyoruz. Tam bil-<gi almış değiliz ama, iş adamları, TIR şoförleri ve Avrupa ülkelerindeyaşayan vatandaşlarımız için yakında bazı kolaylıklar imkan dahilinegelecektir.» dedi.

6- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Bağ - Kur'un son iki yıllık çalışmaları hakkında bilgiverirken, «Alınan tedbirlerle Bağ - Kur, güçlü bir sosyal güvenlik kuruluşu haline gelmiştir.» dedi.

7- Sosyal Güvenlik Bakanı ve Türk - iş Genel Sekreteri Sadık Side,Ankara'da Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Benim, genel sekreter olarak görevimi sürdürmem ve bu arada bakanlık görevimi deyapmam, Türk - iş'e büyük faydalar sağlar.» dedi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Başbakan Bülend Ulusu'nun Kıbrıs Türk Federe Devleti'ne yaptığı resmi ziyaret nedeniyle Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği Müsteşan'nın Kamuran Gürün'ü ziyaret ederek sözlü protestoda bulunduğunu, protestonun Büyükelçi Gürün tarafından reddedildiğini açıkladı.

9- Türkiye, Uluslararası Çalışma Teşkilatı (ILO) nün 12 Eylül'densonra sendikal faaliyetler ve geçiş dönemi düzenlemeleri hakkında yetkililerden bilgi almak ve incelemeler yapmak amacıyla Türkiye'ye birheyet gönderme istemini kabul etti.

10- Türkiye'nin AET ülkelerine pamuk ipliği ihracatı sorunununhala anlaşmaya bağlanmaması, ayrıca Fransa, İngiltere ve Yunanistangibi ülkelerin Türk pamuklu ürünlerine ve tshirtlerine kısıtlama getirmesi üzerine, Türkiye, AET Ortaklık Komitesi'ni 26 Mayıs'ta toplantıyaçağırdı.

11- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen, çiftçilere ikinciürün için dekar başına 1750 ila 3 bin lira arasında çevirme kredisiverileceğini açıkladı.

12- TRT Genel Müdürlüğü televizyon reklam ücretini 1 temmuzdan geçerli olmak üzere artırdı. Buna göre; yılbaşından beri 15 bin lira olan 1 ve 2'nci kuşak reklamlarının saniyesi 20 bin liraya çıkartıldı.

en ucuz kuşak olan 3 ve 4'ncü kuşaklarda da reklamın saniyesi 11 binden 14 bin liraya yükseltildi.

13- Türk Sanayicileri ve iş Adamları Derneği (TÜSİAD)'ın araştırmasında, Federal Almanya'da çalışan yabancı işçilerin yüzde 75'inin,Türk işçilerinin ise yüzde 60'ının ülkelerine dönmeye kararlı olduklarıbelirtildi.

14- İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. NusretEkin, «Dünyada ve Türkiye'de Çalışan Kadınların Sorunları» konulu tebliğinde, kadınların toplumlardaki ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürelsorunlarının ayrıntılı incelemelere konu olacak kadar zengin olduğunubelirterek, «Kadın sorunlarına getirilecek çözüm, ülkenin kalkınmadüzeyini belirler.» dedi.

15- Eskişehir Sanayi Odası bülteninde yer alan «Bitmeyen tartışma,tarım mı sanayi mi?» başlıklı yazısında Eskişehir Sanayi Odası MeclisBaşkanı Mesut Erez, «Yeni kalkınma stratejisinde, tarıma ağırlık verilirken, sanayileşmenin de ihmal edilmemesi gerektiğini» söyledi.

16- Türk Hava Yolları (THY) nın 49. kuruluş yıldönümü kutlandı.

17- Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda kapalıdevre radyo yayını başlatıldı.

18- Basında yer alan bir habere göre; münfesih MHP eski genelbaşkanı Alpaslan Türkeş ve arkadaşlarının avukatları Başbakanlık Basımevi'nce basılan «Türkiye'deki anarşi ve terörün gelişmesi, sonuçlanve güvenlik kuvvetleri ile önlenmesi» adlı kitabın MGK'nın 52 sayılıkararına aykırı olduğu gerekçesiyle toplatılmasını istediler.

19- Münfesih CHP ile ilgili olarak sürdürülen soruşturmada 8 eskiCHP milletvekili daha ifade verdi.

20- Almanya'deki cezasını çektikten sonra Türkiye'ye iade edilenmünfesih MSP Diyarbakır eski milletvekili Halit Kahraman, CumhuriyetSavcılığı'nca alınan ifadesinden sonra gönderildiği nöbetçi Sulh CezaMahkemesi'nce tutuklandı.

21- Ömerli Barajı'nın Esenelçi köyü yakınlarında keşif uçuşu yaPan bir askeri helikopter düştü, içinde bulunan üç asker öldü.

22- Türkiye'deki politik ve ekonomik gelişmelerle, NATO ve OrtakPazar ilişkileri üzerine Bonn'da bir konferans veren Dışişleri Bakanı llter Türkmen, Türkiye'deki askeri yönetimin vaadlerine bağlı bir şekilde hedefe somut bir biçimde ilerlerken, bazı çevrelerin hala eleştirilerine hedef olmasının anlaşılmaz bir hususu oluşturduğuna dikkati

çekerek, «Türkiye'de demokrasinin yeniden kurulması yolunda kaydedilen ilerlemeler hakkında bazı Avrupalı ortaklarımızın bir değerlendirme hatası yapmamaları zaruret arzetmektedir. Maalesef, bu yöndebir eğilim mevcuttur. Türkiye'de demokrasi, bazı Avrupa ülkelerindende köklüdür. Bu nedenle, Türkiye'ye dışarıdan yol gösterilmesine gereksinme yoktur.» dedi.

23- ABD'nin Florida eyaletinin Tampa kentindeki Türk Fahri Konsolosu Necmi Karahan'ın dün iki Ermeni terörist tarafından bürosunda tehdit edilmesi ve hakarete uğramas'ı üzerine, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nin Maslahatgüzarı ABD Dışişleri Bakanlığı nezdindegirişimde bulundu.

24- Bergama'da Alman Arkeoloji Enstitüsü'nce yürütülen bir kazıda çalışan Türk işçilerin ustabaşısı olan Aydın Ayca'ya Federal Almanya'nın «Yüksek Nişan»ı verildi.

25- İtalya'da yayımlanan Panorama Dergisi'nde italya'nın P-2 Mason Locası Başkanı Gelli, Mehmet Ali Ağca ile ilgili bazı sorulara verdiği yanıtlarda, Ağca konusunda gerçeklerin ortaya çıkmasının çok kişiyi rahatsız edeceğine inandığını söyledi ve «Ağca'nın italya'da suçortakları olması kuvvetle muhtemeldir. Aynı zamanda uluslararasj birörgüt de olabilir.» dedi.

26- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; ABD Başkanı Ronald Reagan, Türkiye'ye askeri yardımların kesintisiz verilmesiniABD Senatosu'ndan istedi.

27- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'de hükümetin genel muhasebe bürosunun bir raporunda ABD'nin Türkiye'yeyaptığı askeri yardımı, NATO yardımının yetersiz olması nedeniyle artırmak zorunda olduğu bildirildi.

28- Anadolu Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; SovyetlerBirliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev'in geçen 24 martta Taşkent'tekikonuşmasında Sovyet - Çin ilişkilerinin normalleştirilmesi yolunda yaptığı önerilerle ilgili olarak Pravda'da yer alan bir yazıda, «Bugün SSCBve sosyalist blok ülkeleri ile iyi ilişkilerin kurulduğu dönemin Çin HalkCumhuriyeti için en yararlı dönem olduğunu anlamak gerekir.» denildi.

29- Anadolu Ajansı'nın Napoli çıkışlı haberine göre; italya'da otoyollar üzerinde bulunan benzin istasyonları dışındaki bütün benzinbayileri, benzin pompalarının kar hadlerinin artırılmasını sağlamak içingreve başladı.

30- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Atina'da üç ayrıyerde patlayan bombalar hasara yol açtı, ancak can kaybı olmadı.

31- Anadolu Ajansı'nın Hong Kong çıkışlı haberine göre; Çin'deGuangdong bölgesinde bir haftadan bu yana süregelen şiddetli yağışların neden olduğu sellerde ölü sayısı 500'e çıktı, 1.5 milyon kişide evsiz kaldı.

21 Mayıs 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi, 68 yıldıf yürürlükte bulunan «KanunuMuvakkat»ı yeniden düzenleyen milletlerarası Özel Hukuk ve UsulHukuku'na ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Dünya Sağlık Teşkilatı Yasası'nın ikimaddesini değiştiren metnin, Türkiye Cumhuriyeti ile İrlanda arasındatasarı ve Türkiye Cumhuriyeti ile İspanya arasında hava ulaştırma anlaşmasının' onaylanmasının uygun bulunduğuna ilişkin yasa tasarılarınıkabul etti.

3- Kara Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı'nın 8. Olağan GenelKurulu'nda açış konuşmasını yapan' Milli Güvenlik Konseyi Üyesi veKara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Vakfa yapılanbağışların 1981 yılında rekor düzeye ulaştığını belirterek, mal varlığının 3 milyar 578 'milyon liraya ulaştığını söyledi.

4- İslam Ülkeleri Merkez Bankaları Başkanları 5 dönem Toplantısı,istenbul Sheraton Oteli'nde Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar'ınaçış konuşmasıyla başladı. Şıklar, «Toplantıda varılacak anlayış ve aksiyon birliğinin islam aleminde gözlenen siyasi anlaşmazlıkların giderilmesine de katkıda bulunacağını» belirtti.

Maliye Bakanı Kaya Erdem de, «Toplantının, uluslararası ekonomik ve politik gelişmelerin islam dünyasını etkilediği bir dönemdeyapıldığını» belirtti ve «islam ülkeleri arasındaki dayanışma temelamaç haline gelmelidir.» dedi.

Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, toplantıya girmeden önce basınmensuplarına verdiği brifingde, bir İslam Ortak Pazarı oluşturulabilmesi için gerekli şartların henüz hazır olmadığını belirterek, «Bu yöndekiçabaların ilk adımında ülkeler arasındaki ulaştırma, haberleşme, dış ticaretin finansmanı ve öteki mali alanlarda sıkı işbirliğinin kurulmasıgerektiğini» söyledi. Özal, toplantıda yaptığı konuşmada ise, «İslamülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin ticari alandaki engellerin ortadan kaldırılmasına bağlı olduğunu» söyledi.

5- «Gençlik ve Toplum» konulu bilimsel toplantı Ankara'da başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Vecdi Özgül, toplantıda yaptığı konuşmada, «Gençliği toplumdan ayrı bir kamp olarak düşünmek büyük biryanılgı olur. İnançla ve gururla söylemeliyim ki gençlerimiz 12 Eylül

öncesi varolan korkunç tablonun ne yapıcısıdır ne de sebebi... Gençlerimiz toplumda kendi başına bir sorun hiçbir zaman olmamışlardır»dedi.

6- Danışma Meclisi üyesi Selçuk Kantarcıoğlu ve 34 arkadaşı, ekgöstergelerin kadroya göre değil, alınmakta olan aylıklara göre ödenmesini öngören bir yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na verdiler.

7- Para ve Kredi Kurulu, yağlık soya fasulyesi tohumu alımındakullanmaları için üreticilere kilo başına 52 lira ödenmesini ve 1982 yılıilkbahar ekilisi için tohumluğun kilosunun 70 liradan' satılmasını kararlaştırdı.

8- İstanbul Ticaret Odası'nca düzenlenen «100. Yıl Türk İhraçÜrünleri Sergisi» halka açıldı. Bu nedenle bir açıklama yapan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu, «islam ülkelerine yapılan ihracatın son iki yılda üç kat artarak 2.1 milyar dolara ulaştığını» söyledi.

9- Akajans'ın bir haberine göre; Bağımsız Çelik - İş Sendikası Genel Sekreteri Metin Türker, Türk - iş Genel Kurulu öncesinde yaptığıaçıklamada, «Kendisini Türk işçi toplumunun tek temsilcisi olarak gören Türk - iş, ilkeleri aynı doğrultuda olan 32 bin çelik işçisini bünyesirie almamakta ısrarlı olacak ise, bu görüş Türk işçisine ihanettir.Çünkü Türk - iş 28 Mayıs 1973 tarihinde aldığı prensip kararını uygulamak zorundadır» dedi.

10- Türk Otomotiv Endüstrisi sermayesini 2.4 milyar liraya çıkardı.

11- Yurt dışından getirilecek eşya listesinde yolcu lehine değişiklikyapıldı.

12- İthal edilen ya da yurt içinde imal edilen zirai mücadele ilaçve aletlerinin azami satış fiyatlarının tesbitinde uygulanacak esaslardadeğişiklik yapıldı.

13- Akajans'ın bir haberine göre; ülkemizde 649 maden işletmesinde 96 bin 556 işçinin çalıştığı, bunlardan 92 bin 86'sının bilfiil maden işlerinde, 4 bin'470'inin de yardımcı işlerde görev yaptığı belirlendi.

14- İstanbul Sıkıyönetim Askeri Savcılığı, yasadışı THKP-C/Kurtuluş(Kaçaristler - KSD'ciler) adlı örgütün 108 militanı hakkında dava açtı.Sanıklardan 14'ünün idamı istendi.

15- Hasköy'de bir kahveyi basarak dört kişinin öldürülmesi ve 8 kiŞİnin yaralanması olayının firarda olan sanıklarından sağ görüşlü Zülfükar Taş Ankara'da yakalandı.

16- Saint Joseph Lisesi erkek voleybol takımı Brüksel'de düzenlenen Dünya Liselerarası Voleybol Şampiyonasının yarı finalinde İsrailşampiyonunu 2-0 yenerek finale yükseldi. Türkiye kızlar şampiyonuAtatürk Lisesi voleybol takımı da isviçre şampiyonunu 2-0 mağlupederek finale çıktı.

17- Avrupa Şampiyonası finalinin ilk karşılaşmasında Genç MilliTakım, Hollanda'ya 3-1 yenildi.

18- Avrupa Şampiyonası Grup Elemelerinin ilk maçında, BasketbolMilli Takımı Belçika'ya 76-75 yenildi.

19- Kıbrıs'ı ziyaret etmekte olan Başbakan Bülend Ulusu, FedereMeclis'in olağanüstü toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'ninKıbrıs davası, asil bir gayeye yöneliktir. Bu gaye, Türk toplumununhak ve hürriyetlerinin güvenliklerinin korunup sağlam güvenceler ilegeliştirilmesi ve iki toplumun aynı ada üzerinde huzur ve güvenlik içinde yanyana yaşayabilecekleri sürekli barış ortamının oluşturulmasıdır.»dedi.

20- Basında yer alan bir habere göre; Başbakan Bülend Ulusu'nunKıbrıs'ta yaptığı konuşmada «Barış Harekatı» ve «Federal Devlet» kavramlarını kullanmasından ötürü Yunan Hükümetinin yeniden BM veNATO'ya başvurarak konuya üye ülkelerin dikkatlerinin çekilmesiniistediği bildirildi.

21- Irak'ın Ankara'ya yeni atanan Büyükelçisi Taha Mahmud El Kaysi, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e güven mektubunu törenle verdi.

22- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Avrupa Parlamentosu Sosyal Komisyon üyeleri, Federal Almanya'ya bir çağrıdabulunarak, Türkiye'ye karşı uygulanan vizenin yumuşatılmasını istediler.

23- Amerika Devlet Başkanı Ronald Reagan ve Milli Savunma Bakanı Weinberger, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun'a «Komutan Liyakat Nişanı», Genelkurmay Prensipler Daire Başkanı Korgeneral Necip Torunay'a da «Subay Liyakat Nişanı» verdiler.

24- İngiltere'nin Falkland adalarında askeri harekata başlamasıüzerine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi durumu görüşmek üzeregayri resmi toplantıya çağrıldı.

25- Arjantin ile İngiltere arasında Falkland adaları nedeniyle meydana gelen çarpışmaların ilk gününde resmi açıklamalara göre; 17 Ar-

jantin, 6 İngiliz uçağı düşürüldü, buna karşılık İngiliz donanmasınabağlı gemilerden ikisi ağır hasar gördü, üç gemi ise çeşitli yerlerindenisabet aldı.

İngiltere Savunma Bakanı konuya ilişkin açıklamasında, «İngiliz kuvvetlerinin gecenin ilk saatlerinden itibaren çeşitli yerlere yaptıkları baskınlar sonucu Falkland adalarına yeniden' ayak bastıklarını»belirtirken, Arjantin tarafından yapılan resmi açıklamada ise, «Falkland adalarındaki birliklerin ingilizlere karada ve havada karşı koydukları» bildirildi.

22 Mayıs 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi'nin Devlet Başkanı Orgeneral KenanEvren başkanlığında yaptığı toplantıda, Türkiye'nin dış politikasındakarşılaşılan sorunlar, bugüne kadarki uygulamaların sonuçlan ve muhtemel gelişmeler ayrıntılı bir şekilde incelendi. Toplantıya DışişleriBakanı ilter Türkmen, Bakanlık Müsteşarı Kamuran Gürün'den başka,Ankara'da bulunan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağve Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Coşkun Kırca, Paris BüyükelçisiAdnan Bulak, Devlet Başkanlığı müşavirleri de katıldılar.

2- 24 Mayıs 1982 günü İstanbul'da başlayacak olan İslam Kalkınma Bankası 6. Guvernörler Kurulu toplantısıyla ilgili olarak ortak birbasın toplantısı düzenleyen Maliye Bakanı Kaya Erdem ile İslam Kalkınma Bankası Başkanı A. Muhammed Ali, «Dünyada kaynağı en güçlü kalkınma bankalarından biri olan İKB'nin temel amacının, 41 üyeülkeden en az gelişmişlerin kalkınmalarına yardım etmek ve islamülkeleri arasında ticaretin finansmanına katkıda bulunmakta olduğunu»söylediler.

Toplantıda konuşan İslam Kalkınma Bankası Başkanı A. MuhammedAli, «En gelişmiş üye ülke olmak sıfatıyla, Türkiye'nin bankanın faaliyetlerinde önemli katkısı bulunmaktadır.» dedi.

3- Milli Eğitim Bakanlığı'nca bir süre önce hazırlanan ve BakanlarKurulu'nda görüşülen «Özel Okullar» yasa tasarısı bazı bakanlardan oluşan bir komisyona havale edildi.

4- Ticaret Bakanlığı Romanya'ya ihraç edilen krom cevherlerininartırılmasını kararlaştırdı.

5- Yüksek Hakem Kurulu, bu hafta toplam 179 işyerine ait 67 toplu sözleşme ile 80 bin 720 işçinin toplu iş sözleşmesini yeniden yürürlüğe koydu.

6- Türk - İş Genel Başkanı ibrahim Denizcier, yönetim kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Önümüzdeki dönem için Türk is Başkanlığına aday olmayacağım.» dedi.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası Yöneticiler Kurulu toplantısındakonuşan Sendika Genel Başkanı Nail Güreli, «Türk - iş yönetiminin kendini yenilemek ve olaylara bakış açısını gerçekçi bir biçimde değiştirmek zorunda olduğunu» söyledi.

8--«Gençlik ve Spor Bakanlığı Öğretim Kurumları Spor ve izcilik

Gene| Müdürlüğü'nce düzenlenen «Üniversite, akademi ve yüksekkullar Türkiye Halk Oyunları Birinciliği» yarışmasında ilk dereceyiManisa Gençlik ve Spor Akademisi aldı.

9- Türkiye Cumhuriyeti'nin 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay

neçirdiği ani bir rahatsızlık sonucu kaldırıldığı Amiral Bristol hastanesinde vefat etti.

10-- Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Derneği 2. Başkanı

Halil Üçler bu görevinden istifa etti.

11-- Basında yer alan bir habere göre; banka kredileri 30 nisan

1982 tarihinde 1 trilyon 677 milyar 500 milyon liraya yükseldi.

12-- Dünya Liselerarası Voleybol Şampiyonası'nda Saint Joseph

Erkek Lisesi takımı ile Atatürk Kız Lisesi voleybol takımları dünya ikincisi oldular.

13- İstanbul, Kahramanmaraş ve Sakarya, Çıraklık, Kalfalık ve Pstalık Kanunu kapsamına alındı.

14- Anayasa Mahkemesi, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nin, TCK'nın 258. maddesinin 3. fıkrasının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi istemini reddetti.

15- Basında yer alan bir habere göre; Türkiye, dün gece Yunanistan'a başvurarak, Yılmaz Güney'in iade edilmesini istedi.

Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen MilletlerarasıHukuk ve Usûl Hukuku hakkındaki Kanun, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Başbakan Bülend Ulusu'nun, KTFD Bakanlar Kurulu'nun dünYapılan özel toplantısındaki konuşması basına açıklandı. BaşbakanBülend Ulusu konuşmasında, «KTFD ekonomisinin kendi ayağı üzerinde durması içirt Türkiye ile KTFD yetkilileri arasında seri toplantılar yaPildığmı» açıklayarak, «Biliyoruz ki, ekonomik alanın olumlu bir soıuca ulaşmaması halinde Kıbrıs sorununun siyasal çözümü gerçekleşsedahi ömrü kısa olacak, kağıt üzerinde durulan haklar ve sorumluluklardengesi süratle bozulacaktır.» dedi.

17- Başbakan Bülend Ulusu Kıbrıs'ı ziyaretinin ikinci günündeGazimagosa bölgesini ziyaret etti. Muratağa, Atlılar ve Sandallar'daki

toplu mezarları ziyaret ederek çelenk koydu. Gazimağosa'ya girişindekentin belediye başkanı tarafından karşılanan Başbakan Bülend Ulu-

su'ya, kentin altın anahtarı verildi. Başbakan Ulusu, daha sonra Maraş,Lefke, Gönendere, Girne'yi de ziyaret etti.

18- İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Habib Chatti, Tercüman Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Irak - İran savaşının durdurulması için Türkiye'nin ağırlığını koyması gerektiğini belirterek, bukonuda temas ve çalışmalarını başlattığını açıkladı.

Öte yandan islam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Tunuslu Habib Chatti, «Türkiye'nin, İslam ülkeleri arasında teknolojinin her alanda en çok gelişmiş tek ülke olduğunu» belirterek, «İki sınır komşusuiran ve Irak arasındaki savaşın sona ermesi Türkiye'nin çıkarınadır.Türkiye'nin iyi ilişkiler içinde bulunduğu bu iki ülke arasındaki savaşın sona ermesinde ve barışın sağlanmasında oynayacağı role büyükönem veriyoruz.» dedi.

19- İslam Kalkınma Bankası, imzalanan 2 ayrı anlaşma ile Türkiye'ye 21 milyon 470 bin dolar tutarında kaynak sağladı.

20- Porto'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası Grup Elemeleri'ninikinci gününde Türkiye Basketbol Milli Takımı, Hollanda'ya 88-58 yenildi.

21- Alman NDR Televizyonu'nca, birbuçuk aylık bir ön çalışmadan sonra «Sartonofların Sonu» adlı tarihi filmin çekimine Datça'dabaşlandı.

22- İngiltere'de, Kıbrıs'h Türklerin bulunduğu bir firma, konfeksiyon ihracatı dalında İHnci kez Kraliçe Ödülü'nü aldı.

23- Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı, halenfirarda bulunan Ermeni arkadaşı ile birlikte pusuya düşürüp şehit edenHarry Sasunyan'ın Los Angeles Yüksek Mahkemesi'nda yapılan ilk sorgulamasından sonra yargılanmasına karar verildi.

24- Basında yer alan bir habere göre; Papandreu hükümeti, Başbakan Bülend Ulusu'nun Kıbrıs Türk Federe Devleti'ne yaptığı geziyiikinci kez protesto etti.

25- İngiliz birliklerinin Falkland Adaları'na giriştikler: harekat devam ederken, Londra'da ingiltere Savunma Bakanı tarafından yapılan

açıklamada, bir İngiliz savaş gemisinin daha Arjantin uçakları tarafından batırıldığı doğrulandı.

öte yandan Arjantin resmi Haber Ajansı TELAM, San Carlos bölgesinde yalnızca 400 ingiliz askerinin kaldığını ve Arjantin birliklerininkarşı saldırıya geçerek durumu kontrol altına aldıklarını öne sürdü.

Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, konuyu ele almaküzere toplandı.

23 Mayıs 1982

1- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir konuşma yapan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren,«Sevgili Gençler, kıymetli öğretmenler, istikbal, Atatürk'ün dediği gibi sizlerindir. Bu Türkiye Cumhuriyeti'ni siz teslim alacaksınız. Bizlerden, bizden evvelkilerden çok daha ilerilere götüreceksiniz. Bundan hiç şüphemiz yoktur. Sizleri tekrar kutluyorum ve mutlu yarınlarve başarılı bir hayat diliyorum. Hepinize teşekkür ederim.» dedi.

2- 4 günlük Kıbrıs ziyaretini tamamladıktan sonra yurda dönenBaşbakan Bülend Ulusu Lefkoşe'de düzenlediği basın toplantısında,«Gerek siyasal, gerek ekonomik alanda amacımız, bugün Federe devlet çatısı altında kendi kendini yöneten Kıbrıs Türk toplumunun geleceğinin ve barış içinde gelişmesinin teminat altına alınmasıdır.» dedi.

3- Dışişleri Bakanı ilter Türkmen AA'ya yaptığı açıklamada, Yunan karasularının 6 milin ötesinde genişletilmesinin Ege'deki mevcutstatik egemenlik ve güvenlik dengesini bozacağını belirterek, «Budurumda da Ege'de statünün tüm unsurlarının yeniden belirlenmesitabiatıyla kaçınılmaz hale gelir ve bunun sorumluluğu da Yunanistan'ayüklenmiş olur» dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan, «Ulaştırma Bakanları Avrupa Konferansı» olağanüstü toplantısına katılmak üzere irlanda'nınbaşkenti Dublin'e gitti.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı A!i Bozer AA'ya yaptığı açıklamadayurt dışından izinli olarak Türkiye'ye gelen vatandaşlarınızın yanındagereksiz eşya getirmemelerini isteyerek, «Özellikle kısa b;r tatil geçirmek üzere ülkemize gelen işçilerimizin yanlarında getirecekleri eşyanın ölçülü bir şekilde olmasına itina göstermelerini rica eaeceğim.ı.dedi.

6- İslam Kalkınma Bankası Guvernörler Kurulu 6. Yıllık Toplantısı nedeniyle istanbul Ticaret Odası'nca düzenlenen «100. Yıl Türk İhraç Ürünleri Sergisi» Ticaret Bakanı Kemal Cantürk tarafından açıldı.

7- İslam Konferansı Örgütüne bağlı olarak istanbul Yıldız SarayıSeyir Köşkü'nde kurulan İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi, Prens Muhamrned Faysal ve İslam Konferansı Örgütü GenelSekreteri Habib Chatt7. tarafından birlikte açıldı.

Açılıştan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Chatti, «Türkiye,iran - Irak savaşının sona erdirilmesinde iyiniyet heyeti içerisindekiçalışmalarının dışında başka gayretlerde bulunmalıdır. Dışardan dayardımcı olmalıdır.» dedi.

8- Yağışlı hava nedeniyle Ankara, İstanbul ve bazı illerde ertelenen «19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı» gösterileri yapıldı.

9- İstanbul'da yapılan islam Konferansı'na Üye Ülkelerin MerkezBankaları 5. Dönem toplantısı sona erdi. Toplantıda, üyeler arasındabankacılık ilişkilerinin ve karşılıklı sermaye akışının geliştirilmesi, ticaretin finansmanı konularında kolaylıklar sağlanmasına ilişkin kararavarıldı.

10- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar istanbul'da HürriyetGazetesine verdiği özel demeçte, faiz oranlarının düşürülmesinin birdenbire tüketimi hızlandıracağını belirterek, «Faiz oranları bundan böyle daima, enflasyon hızının 2-3 puan üzerinde seyredecektir.» dedi.

11- İslam Kalkınma Bankası Başkanı Suudi Arabistanlı MuhammsdAli Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken Türkiye ile ilgiliolarak, «Türkiye ekonomisinin gösterdiği gelişmeden çok memnunuzve Türkiye ile İslam Ülkeleri arasındaki işbirliği potansiyelinin çok büyük olduğuna inanıyoruz. Ama bu potansiyeli kullanmak için çok çalışmamız gerektiği de bir gerçek.» dedi.

12- İslam Ticaret. Sanayi ve Mal Değişimi Odası Genel Sekreter/Sami Onaran Tercüman Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Türk isadamlarına çağrı yaparak islam Ülkeleri ile kurulacak olan ticari ilişkilerde işbirliği teklif etti.

13- İstanbul Liman Tüzüğü'nde yapılan değişikliğe paralel olarakliman işletmeleri tekel tarifelerinde de düzenleme yapıldı ve kılavuzlukhizmetleri için alınan ücretler arttırıldı.

14- Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ad'>Tıp Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Şemsettin Gök getirildi.

15- Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen Türkiye llkokullararası Bilgi ve Kültür Yarışmasında, Ataköy Muhittin Üstündağ İlkokuluöğrencisi Erdem Çıpa birinci oldu.

16- Berlin Eğitim, Gençlik ve Spor Senatörü Dr. Hanna RenataCauiren başkanlığında bir heyet Milli Eğitim Bakanlığı'nın davetlisiolarak Ankara'ya geldi.

17- Yabancı ajansların' Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantin ile İngiltere arasında Falkland Adalarındaki çarpışmalar devamederken bir açıklama yapan İngiliz Savunma Bakanlığı, Arjantin HavaKuvvetlerine ait Skyhawk ve Mirage uçaklarından oluşan bir filonundonanmaya saldırdığını, ancak geri püskürtüldüklerini söyledi.

Öte yandan bir açıklama yapan Arjantin Devlet Başkanı LeoopoldoGaltieri, «Papa'nın taraflara ateş - kes çağrısını yinelemesinden sonrabir açıklama yaptığını, ateş - kese hazır olduklarını, ülkesinin başlatmadığı kanlı savaşın biran önce bitmesini istediklerini» söyledi.

24 Mayıs 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren istanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde başlayan islam Kalkınma Bankası Guvernörler Kurulu'nun 6. Yıllık Toplantısı'nı açış konuşmasında, «Türkiye'nin islamaleminin ayrılmaz bir parçası olduğunu, ülkemizin islam ülkeleri ileher alanda işbirliği tesis edilmesine büyük önem verdiğini» belirterek,«Yaşadığımız günler, gerek bölgemizde, gerek uluslararası ilişkilerdeyoğun bir biçimde sorunlara ve ihtilaflara sahne olmaktadır. Türkiye,uluslararası alanda ve bölgemizde barışın idamesini güçleştiren bu ihtilafları kaygı ve endişe ile karşılamaktadır.» dedi.

2- Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak Türk - İş Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada «çalışmaları sırasında her zaman Türk - iş'ten büyük destek gördüğünü» söyledi.

3- İslam Kalkınma Bankası Guvernörler Kurulu 6. Yıllık Toplantısında bir konuşma yapan Maliye Bakanı Kaya Erdem, enflasyon vedüşük kalkınma hızının evrensel sorun haline geldiğini, petrol dışsatımcısı ülkelerin de ödemeler dengesindeki artışın giderek azaldığını belirterek, «Dünyayı etkileyen bu ekonomik koşullarda islam ülkeleriher zamankinden daha fazla dayanışma içine girmelidir.» dedi.

islam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Mohammed Ali de yaptığıkonuşmada, «Türkiye'nin 1981 yılında üye ülkelerle ticaretinin artmışolmasını memnuniyetle karşıladıklarını» belirtti.

4- Çalışma Bakanı Turhan Esener Türk - İş kongresinde yaptığıkonuşmada, hükümet üyelerinin asgari ücreti az bulduklarını belirterek,«Türk -iş bizimle işbirliği halinde olursa ilk fırsatta Asgari Ücret Komisyonu'nu toplantıya çağıracağız.» dedi.

5- Danışma Meclisi iktisadi işler Komisyonu bankerler konusunda1düzenleme yapan 38 sayılı yasa hükmünde kararnameyi görüştü vebenimsedi.

6- Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk - iş) 12. GenelKurulu Ankara'da Devlet Su işleri salonunda başladı.

7- Marmaris'te başlayan «Tekstil Sektöründe Enerji Tasarrufu ileYatırım Eğilimleri ve Finansman İmkanları» konulu seminerde bir konuşma yapan Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası Yönetim KuruluBaşkanı Halit Narin, «Şimdiye kadar devlet, tekstil sanayicisi yerine

pamuk ihracatçısına yardımcı olmuştur. Devlet desteği birer KİT gibiçalışan pamuk birliklerine sağlanmıştır.» dedi.

8- Mayıs ayının ikinci yarısında Merkez Bankası'nın kullanılabilir döviz mevcudunun 1.2 milyar dolar olduğu yetkililerce bildirildi.

9- Piyangotepe katliamı sanıklarından Ali Bülent Orkan hakkında verilen ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısıDanışma Meclisi Genel Kurulu'nda onaylandı.

10- Sıkıyönetim Askeri Savcılığı tarafından, Türkiye Barış Derneği'nin 30 yöneticisi hakkında 8-30 yıl arasında hapis cezası 'istemiyle dava açıldı.

11- ANKA Ajansı'nın Manila çıkışlı haberine göre; ASEAN ÜlkeleriEkonomi Bakanları'nın Manila'da yaptıkları 3 günlük toplantıda üyeülkelsr arasındaki işbirliğini pekiştirme kararı aldılar.

12- ANKA Ajansı'nın Saville çıkışlı haberine göre; ispanya'daEndülüs Özerk bölgesinde yapılan yerel seçimleri Sosyalist Parti kazandı.

13- Sekizinci haftasına giren Arjantin - ingiltere arasındaki anlaşmazlığın devam ettiği, bu arada Arjantin cuntası içinde bazı görüşayrılıklarının doğduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi

14- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; İran resmi haber ajansı İRNA, Irak'ın işgalinde bulunan son iran kenti Huninşehr'ingeri alındığını açıkladı.

15- Beyrut'ta Fransız Büyükelçiliği bahçesinde patlayan bomba 14kişinin ölümüne, 15 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

16- Yabancı ajansların haberlerine göre; Filistin Kurtuluş Örgütülideri Yaser Arafat Yeni Delhi'de düzenlediği basın toplantısında,«Bağlantısız ülkeler iyiniyet üyesi olarak iran ve Irak savaşını sona erdirmek için çabalarımızı sürdüreceğiz.» dedi.

25 Mayıs 1982

1- İslam Kalkınma Bankası Guvernörler Kurulu 6. Yıllık Toplantısı«Üye ülkeler arasında ekonomik işbirliği ve dayanışmanın sağlanabilmesi için, banka faaliyetlerinin etkinliğinin arttırılması» kararıyla sona erdi.'7. Dönem Başkanlığına da Ürdün Maliye Bakanı Salem Manın ud Masadeh seçildi. İslam Kalkınma Bankası Guvernörler Kuruiu'nun 6. dönem toplantısının kapanış oturumunda bir konuşma yapanBaşbakan Yardımcısı Turgut Özal, İstanbul'daki toplantılarda önemlikararlar alındığını belirterek, «islam Kalkınma Bankası'nın' finanemangücü arttırıldığında Türkiye'nin islam ülkelerine sattığı her türlü maldaha ucuz ve kolay ulaşacaktır.» dedi.

islam Kalkınma Bankası Muhammed Ali de yaptığı konuşmadaToplantının çok faydalı olduğunu ve önemli kararlar alındığınısöyledi.

İslam Konferansı Genel Sekreteri Habib Chatty yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin islam aleminin liderliğini eline geçirmemesi için hiçbir sebep göremiyorum. Esasen ben de bunu temenni ediyorum.» dedi.

2- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar yaptığı açıklamada, mevduat sertifikası uygulamasında şimdilik bir değişiklik düşünülmediğinibelirterek, «Faizlerle ilgili bankalar arası centilmenlik anlaşması ihlalleri konusu üzerinde ciddiyetle durulacağını» söyledi.

3- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, UBA'ya verdiğidemeçte çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirterek, «Bu haftaiçinde Tekei'e ait işyerlerinin toplu - iş sözleşmelerini ele aldıklarını,bu sözleşmeyi hafta sonuna kadar görüşerek yürürlüğe koymayı planladıklarını» söyledi.

4- Yargıtay 4. Ceza Dairesi, «Bunu size sordururum» demenin iehdit sayılmayacağını kararlaştırdı.

5- Türk - İş'in 12. Genel Kurulu'nun ikinci gününde konuşan delegelerin açıklamaları basında yer aldı.

6- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na Diyarbakır, Urfa veMardin il hudutları içinde 5 yeni alanda petrol arama ruhsatı verildi.

7- Milli Savunma Bakanlığı ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'na yazdığı 2 dilekçede Barış Derneği sanıklarıyla ilgili soruşturmayıyürüten askeri savcıya, tutuklamayı yapan askeri mahkemeye ve İs-

tanbul Emniyet Müdürlüğü'ne hakaret ettiği gerekçesiyle, AvukatBurhan Apaydın'ın yargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı, öte yandan bu dilekçelerigazetesinde yayınladığı için' Cumhuriyet Gazetesi yazı işleri MüdürüOkay Gönensin de yargılandı.

8- Kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülend Ecevit, Sıkıyönetim Komutanlığı Asken Savcılığı'nca sürdürülen CHP soruşturmasıyla ilgili olarak ifade verdi.

9- ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Richard Perle Washington'daAkajans'a verdiği demeçte «Türkiye'yi çok yakın ve güvenilir bir müttefik olarak görüyoruz. Bazen bizim güvenirliliğimizden daha da güvenilir bir müttefik olmuştur. Türkiye ile Amerika ortak çıkarları olaniki ülkedir.» dedi.

10- Reuter Ajası'nın Roma çıkışlı haberine göre; Papa 2. Jean Paul'un Libya'yı ziyaret etmek istediği açıklandı.

11- Arjantin ile İngiltere arasında, Falkland Adaları'nda devameden savaşta her iki tarafın da çeşitli kayıplara uğradığı, bu aradaArjantin'in Bağımsızlık Günü'nü zafer törenleri ile kutladığı, yabancıajanlar tarafından bildirildi.

12- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; 24 gün önceiki aşamalı olarak gerçekleştirilen «Kudüs Harekatı» saldırısında iranbirliklerinin Kuzistan eyaletindeki çarpışmalardan sonra bu eyaletinbaşkenti Hürremşehr'i ele geçirdikleri resmen açıklandı.

13- AP Ajansı'nın Brasilia çıkışlı haberine göre; Brasilia Havaalanı'na iniş sırasında şiddetli yağış nedeniyle düşen bir Boeing - 737 uçağındaki 112 yolcudan 2'si öldü, 15 kişi de yaralandı.

26 Mayıs 1982

1- Türk - İş Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Başbakan Bülend Ulusu, «Demokrasinin yaşatılması ve kalkınmanın süratle gerçekleştirilmesi için, çalışanların alınteri, göznuru ve el emeğinin mutlakadeğerlendirilmesi ve işçilerimizin haklarına saygılı olunması va buhakların korunması gerektiği inancındayım» dedi.

2- İslam Kalkınma Bankası Guvernörler Kurulu 6. Yıllık Toplantısısonunda ortaklaşa düzenlenen basın toplanışında Maliye Bakanı KayaErdem, «Türkiye'nin' islam ülkeleri ile bağlarını giderek daha güçlendirdiği böyle bir dönemde, bu toplantının istanbul'da yapılmış olmasının büyük önem taşıdığını, Türkiye'nin mevcut ilişkileri geliştirmeolanakları arasında islam ülkelerine insan gücü ve uygulamalı teknoloji, aktarımına özellikle önem verdiğini» belirtti.

islam Kalkınma Bankası Başkanı Mohammed Ali de yaptığı konuşmada, «Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in açış konuşmasınıntaşıdığı kardeşlik ve dayanışma ruhu, tüm delegeleri son derece etkilemiş ve bu konuşma toplantının başarısına önemli katkılarda bulunmuştur.» dedi.

3- İstanbul'dan Ankara'ya gelen' islam Konferansı Genel Sekreteri Habib Chatti, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, BaşbakanBülend Ulusu ve Dışişleri Bakanı İlter Türkmen tarafından kabul edildi.

4- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile MGK üyelerine, Çalışma Bakanı Turhan Esener tarafından yurt dışında çalışan işçi sorunları ile ilgili bir brifing verildi.

5- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner 14 Vali ile yaptığı toplantıda«Devlet dairelerinde rüşvet alındığı ve yolsuzluklar yapıldığı iddialarının devam etmekte olduğunu» belirterek, «Bu tür olaylarla şiddetlemücadele edilmesini» istedi.

6- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Sözcüsü Şener AkyolMeclis'te düzenlediği basın toplantısında komisyonun 1 aylık çalışmaları hakkında bilgi vererek, «Programdan 2-3 ay önce gidiyoruz. Anayasa taslağının Haziran ayı sonunda Genel Kurul'da görüşülecek halegeleceğini sanıyorum.» dedi.

7- İstanbul'da vefat eden eski Cumhurbaşkanlarından Cevdet Sunay'ın cenazesi askeri bir uçakla Ankara'ya getirildi.

8- Kapatılan CHP ile ilgili olarak devam eden soruşturmada CHPGenel Sekreter Yardımcısı Altan Öymen ile Genel Sekreter MustafaÜstündağ'ın ifadeleri alındı.

9- Dernekler Yasası'na aykırı davranmak suçlarından haklarındadava açılan Halkevleri Genel Başkanı Ahmet Yıldız ile arkadaşlarınınyargılanmalarına Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.

10- Bayındırlık eski Bakanlarından Şerafertin El;i ve arkadaşlarınınYüce Divan'da yargılanmalarına başlandı. Elçi'nin, Bakanlık yaptığıdönemde 10 ayrı olayda görevini kötüye kullanmak ve bir müteahhitten rüşvet almak suçundan 40 yıl hapsi istendi.

11- Ankara Emniyet Müdürlüğü'nce sürdürülen operasyonlardayasa dışı TKP üyesi 30 kişi yakalandı.

12- Senaryosu Yılmaz Güney'e ait olan «Yol» filmi Cannes FilrhFestivalinde Altın Palmiye Ödülünü Yunan filmi «Kayıp» ile paylaştı.

13- AP Ajansı'nın Los Angeles çıkışlı haberine göre; Toplumlararası görüşmelerle ilgili olarak Temsilciler Meclisi ve Senato DışilişkilerKomitesi'ne bilgi veren ABD Başkanı Ronald Reagan, «Barışçı çözümbulmak amacıyla Türk ve Rum toplumları arasında yapılan görüşmelerde yapıcı aşamalar kaydedildiğini» söyledi.

Öte yandan ABD yönetimince Türkiye ve Yunanistan'a yapılacakaskeri yardımın toplam 110 milyon dolar arttırılmasını önerdiği program Senato Dışilişkiler Komitesi'nce reddedildi. Türkiye'ye 400, Yunanistan'a ise 280 milyon dolar yardım yapılması kabul edildi.

14- Arjantin ile ingiltere arasında Falkland Adası'nda devam edensavaşta ingiltere'ye ait «Covantry» adlı bir destroyerin battığı vedestroyerde bulunan 20 denizcinin öldüğü, İngiltere Savunma Bakanlığı'nca açıklandı. Öte yandan İngiltere Savunma Bakanı Jhon Nott, Arjantin Dışişleri Bakanı Costo Mendez'e yaptığı çağrıda, Arjantin birliklerini teslim olmaya çağırdı.

15- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Parlamentosu eski Başbakan ve Komünist Partisi Başkanı Stanislavv Kania'ya,görevinden uzaklaştırıldığından bu yana ilk kez siyasal haklarını iadeederek, Kania'nın Hükümet Konseyi'ne seçildiğini açıkladı.

16- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; İran Petrol Bakanı Muhammed Garazi, İngiliz BBC'ye verdiği demeçte, «Irak Devlet

Başkanı Saddam Hüseyin yönetimi bırakmazsa, Irak'la ateşkes görüşmelerine oturmaz ve İran'a gireriz.» dedi.

17- Fransa'nın güneybatısında Aire Sur L'Adour kentinde ruh hastası gençlerin eğitildikleri bir hastane - okulda çıkan yağında 22 kişininöldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- Akajans'ın Calgary çıkışlı haberine göre; Kanada islam Birliği'nin Calgary kentinde yapılan 9. Genel Kurul toplantısında ele a'ınankararlar arasında «KTFD'ye dünya ülkeleri tarafından Rumlarla eşithaklar tanınmasına» yer verildi.

27 Mayıs 1982

1- Kaçakçılık davalarına bakma görevinin Milli Savunma Bakanlığı'nca önceden tespit ve ilan edilecek olan Sıkıyönetim Askeri Mahkemeleri'ne ait olması öngörülen yasa teklifi, MGK üyesi ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya tarafından Danışma'Meclisi'ne verildi.

2- Devlet Sanayi ve işçi Yatırım Bankası (DESİYAB) tarafındanAnkara'da düzenlenen «işçi Şirketleri» konulu toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut, işçi şirketlerinin çok sıkıntılıdönemlerden geçerek bugünlere ulaştığını ve bu kuruluşların artıkbelli bir devreye geldiğini belirterek, «Bu şirketlerin sorunlarını çözmek, yenilerinin kurulmasını sağlamak ve kurulanlara yol göstermekgibi hususlar kalkınma planlarında yer almıştır. Devlet sadece DESİYAB'ın ilişkili olduğu 103 işçi şirketine 171 milyar lira parasal katkıda bulunmuştur.» dedi.

3- ANKA Ajansı'na bir açıklama yapan Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş, «Vakıflar ve derneklerin yüksek okul kurmalarında bir sakıncayoktur.» dedi.

4- Çalışma Bakanı Turhan Esener Hürriyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Asgari ücretin kıdem tazminatından ayrılacağını, ancakbu arada kıdem tazminatının dondurulmayarak başka bir değişkenebağlanacağını» söyledi.

5- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Yargıtay'a seçilen 12, Danıştay'a atanan 3 üye belli oldu.

Buna göre Yargıtay üyeliklerine Ali Sami Yaman, Ali Suat Erkoç,Mehmet Muharrem Dinç, Sevim Tamur, Orhan Yalçınkaya, Burhan Cahit Kadılar, Mustafa Sadretiin Aykonu, Ali Nevzat Odyakmaz, Abdurrahman Hilmi Seçkin, irfan Dönmez, Mustafa Aksoy, AbdurrahmanAksoy seçildi.

Danıştay üyeliklerine de Birsen Çırakman, Alp Yüksel Fırat veAhmet Şükrü Zeren getirildi.

6- Danışma Meclisi birleşiminde kamu kurum ve kuruluşlarınınyeniden düzenlenmesi için kanun hükmünde kararnameler çıkarmaküzere hükümete yetki verilmesini öngören kanun tasarısı üzerindekigörüşmelere devam edildi.

7- Yunanistan'ın «Türk uçakları hava sahamızı ihlal ediyor» ge-ekçesiyle Akdeniz'de başlayan NATO manevralarından çekilmesi üzerine bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nazmi Akıman,«Türk uçaklarının 6 millik Yunan hava sahasını ihlal iddiasının doğruolmadığını ,buna karşı 26 Mayıs günü iki Yunan askeri uçağının Gökçeada'da Türk hava sahasını ihlal ettiklerini» belirtti.

8- Türk - İş 12. Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan eski BaşkanHalil Tunç, «Biz, bugünkü yönetime güçlük çıkarmak istemiyoruz. Bizimsuskunluğumuz güçsüzlüğümüzden değildir. Güçlüyüz ama, bugünekadarki uygulamalara karşı Türk - İş, 'biz de varız' demelidir.» dedi.

9- ANKA Ajansı'nın 10. kuruluş yıldönümü kutlandı.

10- Eski Cumhurbaşkanlarından emekli Orgeneral Cevdet Sunay'ın naaşı Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden alındı-Ve TBMM Şeref Salonu'nda hazırlanan katafalka konuldu.

11- Kasten adam öldürmek suçundan 30 yıl ağır hapis cezasınaçarptırılan' Saadettin Sevindi'nin tıbben saptanan sürekli bir hastalığınedeniyle cezası Devlet Başkanı Kenan Evren, tarafından 12 yıla indirildi.

12- Ankara 3. Ticaret Mahkemesi'nce, 5 bankerin tasfiyelerine karar verildi.

13- Gümrük depolarındaki kaçakçılık olayı nedeniyle gözaltına alınan 23 sanık İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildikten sonra4'ü tutuklandı, 20 sanık da Sıkıyönetim Komutaniığı'na gönderildi.

14- TlKP Genel Başkanı Doğu Perinçek ve arkadaşlarının yargılanmasına Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde devamedildi. Mahkeme, tutuklu bulunan Doğu Perinçek, Oral Çalışlar veMehmet Bedri Gültekin'in tahliye istemlerini bir kez daha reddetti.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı'ndan gelen bir yazıda parti tüzük veprogramının incelendiği ve anayasa ile yasalara uygun olduğu belirtildi.

15- Akajans'ın Erzurum çıkışlı haberine göre; İran'dan Türkiye'yekaçak girip israil'e gitmek isteyen ikisi çocuk 9 Musevi asıllı İran'lıErzurum'da yakalandı.

16- 35. Uluslararası Canes Film Festivali'nde «Yol» filmi ile «AltınPalmiye» ödülü kazanan' Yılmaz Güney Fransız hükümetinin isteği üzerine dün sabah ülkeyi terketti.

17- Kurmay Albay Gökmen Keçeci'nin komutasında NATO'ya üye5 ülkenin deniz kuvvetlerine bağlı savaş gemilerinin katıldığı «Deterrent

Force - 82» manevralarındaki Yunan muhribi «The - mistocle», BaşbakanPapandreu'nun emriyle manevralardan çekildi.

18- Belçika'da yayınlanan 'Le Soir' gazetesinde yer alan bir yazıda Türkiye - Yunanistan ilişkileri ele alındı ve Ege anlaşmazlığı konusunda Türk yönetiminin Papandreu'ya göre çok daha yumuşak birtutumda olduğu belirtildi.

19- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Kendisinin bugüne değin pek çok kezyabancı düşmanlığının gelişmesini önlemek için Alman halkına çağrıdabulunduğunu, aynı şekilde çok sayıda bilim adamının ve politikacınında bu çağrılara katıldığını, Federal Almanya'da kendisi gibi düşünenlerin sayısının tahmin edilenden çok daha fazla olduğunu» söyledi.

20- Yabancı ajanslar tarafından' bildirildiğine göre; İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İngiliz Harrier uçaklarının Goose Green'deki havaalanını yeniden bombaladıkları, Port Darwin'e ulaştıkları bildirildi.

21- AA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği GizliPolis Örgütü KGB Başkanı Yuri Andropov görevinden alındı, yerineVitaly Fedorchuk getirildi.

28 Mayıs 1982

1- Başbakan Yardımcılığı Genel Sekreterliğine aynı yerin başuzmanı ve özel kalem müdürlüğü görevini yürüten Mehmet Perçin atandı.

2- İstanbul Galatasaray Lisesi Eğitim Vakfı'nca düzenlenen tartışmalı konferansta konuşan Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr.Orhan Aldıkaçtı Anayasa hazırlık çalışmalarıyla ilgili olarak, «Bir hukuk bilimcisi olarak tartışmaların ne kadar süreceğini bilmediğimdentarih vermekten her zaman kaçınmışımdır. Ancak elbette amaç SayınDevlet Başkanımızın verdiği tarihte bitirmektir.» dedi.

3- Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Türk Dili Yüksek Danışma Kurulu'nun ilk toplantısı Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda başladı.

4- Türk - İş'in 12. Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa ŞevketYılmaz seçildi. Türk - iş Eğitim Sekreterliğine yeniden Kaya Ozdemir getirildi. Genel Sekreter Sadık Side ise aynı görevde kaldı. Mali Sekreterliğe Ömer Ergün, Teşkilatlandırma Sekreterliğine de Yusuf Ziya Kara seçildi.

5- Türk - İş Genel Başkanlığına seçilen Şevket Yılmaz TercümanGazetesi'ne verdiği demeçte soruları yanıtlarken, «24 Ocak kararlarınıntekrar gözden geçirilmesini ve yeni değerlendirmede Türk-iş'in görüşünün dikkate alınmasını güç de olsa sağlamaya çalışacağım.» dedi.

6- İstanbul sorunlarını içeren 1. İstanbul Sempozyumu İstanbul'da başladı.

7- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Osmanlı Padişahlarından Fatih Sultan Mehmet'e ait olduğu öne sürülen bir tabloHollanda'da bulundu.

8- Türkiye Cumhuriyeti'nin beşinci Cumhurbaşkanı Genelkurmayeski başkanlarından emekli Orgeneral Cevdet Sunay'ın cenazesi Ankara'da düzenlenen devlet töreni ile Cebeci Şehitliği'nde toprağa verildi.

9- Taammüden adam öldürmek suçuyla hakkında ölüm cezası istemi ile dava açılan sağ eylemci Cengiz Ayhan, 1. Ordu ve SıkıyönetimKomutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam eden yargılanmasında,«Devletin güvenliği ile ilgili bazı açıklamalar yapacağını, kendisininGenelkurmay Askeri istihbarat yetkilileri ile görüştürülmesini» istedi.

10- Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı sağlık merkezlerinin eğitim görevi yapmalarını öngören «Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık Eğitim Merkez-

i Yönetmeliği» Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Irak petrolünü Kerkük'ten iskenderun'a akıtan petrol boruhattı kapasitesini 10 milyon ton daha arttırmak hususunda Türkiye ileIrak hükümetleri arasında bir anlaşma imzalandı.

12- Avrupa Parlamentosu Siyasi işler Komisyonu'nda ,Von Hassel'in Türkiye'deki duruma ilişkin hazırladığı raporla ilgili karar tasarısı,üzerinde yapılan değişikliklerden sonra kabul edildi. Buna göre karartasarısında Türkiye'deki hapishanelerde inceleme yapılması için Kızılhaç heyetinin görevlendirilmesi, bunun yanı sıra Türkiye'de yapılacağıaçıklanan genel seçimler için kesin tarih belirlenmesi istendi ve Ermeni sorununa değinildi.

13- Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Papouluies Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erden Ener'i makamında ziyaret ederek,«Türk askeri uçaklarının uçuş planı vermeden Atina Fır Hattı'na girdiklerini ve Yunan' ulusal hava sahasını ihlal ettiklerini» öne sürdü ve Yunan Hükümeti'nin bu olayı protesto ettiğini bildirdi. Büyükelçi ErdenEner de görüşmede Türkiye'nin söz konusu protestoyu reddettiğiniaçıkladı.

14- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; Türkiye ile DünyaBankası arasında Washington'da iki kredi anlaşması imzalandı.

15- ABD Başkan Yardımcısı George Bush, Avrupa Gazeteciler Heyeti'ni kabul sırasında Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, «Ssnato Komisyonu'nun tutumundan büyük eziklik duyuyoruz. Bu olay,yönetim ile Kongre arasındaki ayrılıkları bir kez daha ortaya koymuştur. Bunu ABD'deki siyasal sistemin tezahürü olarak görmek gerekir. Senato Komisyonu'nun' kararı kesinlikle yönetimin niyetine vekararlılığına ters düşmektedir.» dedi.

16- İngiltere Savunma Bakanlığı cözcüsü ian Mc Donald'ın Falkland Adalarındaki çarpışmalarda «Skyhavvk» tipi 2 Arjantin jetininuçaksavar ateşiyle düşürüldüğünü, çarpışmalarda 4 ingiliz askerininöldüğünü, 20'sinin de yaralandığını söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Papa 2. Jean Paul 6 günlük bir ziyaret için İngiltere'ye gitti.

18- AP ve UPl Ajanslarının Washington çıkışlı haberine göre; ABDSavunma Bakanı Casper Weinberger, Baltimore'de Havacılık ve Uzay

Enstitüsü'nde yaptığı bir konuşmada, Sovyetler Birliği'niri uzay çalışmalarının yüzde 85'inin askeri amaçlara dayandığını öne sürdü.

19- Lefkoşe'nin Rum kesiminde «Bugünkü Ermeni Meselesi» konulu bir toplantı düzenlendi.

20- Akajans'ın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Federal AlmanyaSosyal Demokrat Parti lideri ve Sosyalist Enternasyonal Başkanı WillyBrandt, Avrupa ülkelerinin Kıbrıs sorununun çözümü yöünde pek azşey yaptıklarını öne sürdü.

21- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; iran'ın dini lideriAyetuilah Humeyni, «Ülkesinin Irak karşısındaki zaferinin Saddam Hüseyin'in sonu olduğunu» belirttiği radyo mesajında, «Bugüne kadarIrak'ı desteklemiş olan Arap ülkelerinin de hatalarını anlayarak İslamDevrimini ve İran'ı destekleme zamanının geldiğini» öne sürdü.

29 Mayıs 1982

1- Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) 12. Genel Kurul çalışmaları Ankara'da başladı. Kurulda bir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Haluk Bayülken, «Konut sorunu, ülkemizin çözmek zorunda olduğu köklü sorunlardan biridir, içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda artık kişilerin tek tek ,hatta sosyal güvenlik kuruluşlarının bile, sorunu kendi başlarına göğüsleyemeyeceği gerçeği karşısında devletimizin' konut sorununa köklü bir çözüm bulma kararlılığının göstergesiolarak çıkarılan Toplu Konut Yasası'nın, OYAK'ın üyelerini birer konutsahibi yapma yolundaki etkinliklerine, yeni gelişmeler sağlayacağıinancı içindeyim.» dedi.

2- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı TürkDili Yüksek Danışma Kurulu'nun kapanışında bir konuşma yapan MüliEğitim Bakanı Hasan Sağlam, «Türk dilinin politikaya alet edilemeyeceğini, dilin kaostan kurtarılması gerektiğini» söyledi.

3- Sağlık Bakanı Kaya Kılıçturgay AA'ya yaptığı açıklamada, «Ülkemizde 18 bin hekim açığı olduğunu» belirterek, Yeni atama politikasıyla, zorunlu hizmet kanunu ile hekim dağılımındaki dengesizliği giderlemeye çalışıyoruz. Bazı yörelerimizde olumlu sonuçlar almaya başladık» dedi.

4- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar Milliyet Gazetesi'ne vsrdiği demeçte «Yurt dışındaki işçilerin tasarruflarının ülkemizde özellikle kendi aile çevrelerinin bulunduğu bölgelerde yatırımlara yönlendirilmesi ve bunun devlet kontrolünde yapılması için uzun zamandanberi sürdürülen çalışmaların sonuçlanmak üzere olduğunu» söyledi.

5- İstanbul'un fethinin 529. yıldönümü törenlerle kutlandı.

6- Bakanlar Kurulu'na karasularımızın genişliğini gerektiğindearttırmaya yetki veren kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

7- Federal Almanya'da yaşayan Semra Ertan adlı bir Türk kızının«Almanların yabancı düşmanlığını protesto etmek» amacıyla Hamburg'da üzerine benzin dökerek kendisini yaktığı haberi basında yer aldı.

8- ABD Savunma Bakanı Casper VVeinberger Avrupa gazetecileriiçin düzenlediği özel basın toplantısında, «NATO müttefiklerimiz bubölgedeki gelişmelerin kendilerini de çok yakından ilgilendirdiğini ve

çıkarlarını etkileyebileceğini anlamalıdır. NATO dışı bölgelerdeki olayların NATO ittifakını etkileyebileceği unutulmamalıdır» dedi.

9- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu 3 günlük Belgracziyaretinden dönüşünde uçaktaki gazetecilere yaptığı açıklamada, «Ankara belki Yunan hava bölgesini 6 mil olarak kabul etmektedir., ancak1931 yılından bu yana hava bölgemizin 10 mile çıkartıldığını, ayrıcaYunan parlamentosunun ekimde imzalanacak deniz hukuku kararınadayalı olarak karasularını 12 mile çıkartmaya hakkı olduğunu da unutmamalıdır.» dedi.

10- Falkland Adalarında ingiltere ile Arjantin arasında savaş devamederken, Arjantin Devlet Başkanı Leopolde Galtieri Arjantin SilahlıKuvvetleri'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Arjantin ordusu Arjantin'e ait her karış toprağı sonuna kadar savunacaktır, ingilizlere karşı karada, havada ve denizdesavaşacak yeterli gücümüz var.» dedi.

11- Film yıldızı Rommy Schneider bir kalp krizi sonucu öldü.

30 Mayıs 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Batı - Kent'in iki bin300 konutluk bölümünün temelini törenle attı. Devlet Başkanı Evren,temel atma töreninde yaptığı konuşmada, birçok kooperatifi birarayagetiren projenin tahakkuk etmesiyle bugünkü Konya ve Eskişehir kadar büyük bir şehir teşekkül edeceğini bildirdi ve «Bu muazzam birteşebbüstür. Bu teşebbüsü evvela kooperatifler başlatmış, fakat devletin desteği olmadan bu kooperatiflerin bu teşebbüsleri yerine getirilmesi imkanı olmadığından devlet de bu yardımı seve seve yapmıştırve bundan sonra da yapacaktır.» dedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi üyeleri Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral TahsinŞahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, «Koramiral Şükrü Okan - 82 Tatbikatı»nı izlemek üzere İzmir'e gittiler.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, TürkiyeŞoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun 19. Genel kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik durumunun' güçlendiğini, dışitibarının arttığını belirterek, İstanbul'da yapılan İslam Ülkeleri MerkezBankası toplantısında bu ülkelerin Türkiye'ye gelişmiş lider ülke gözüyle baktıklarının anlaşıldığını söyledi. .

Genel Kurul sonunda Federasyon Başkanlığı'na Mesut Can seçildi.

4- Yurt dışında Ermeni teröristlerce şehit edilen diplomat ve görevliler için Ankara ve İstanbul'da anma törenleri düzenlendi. Ankara'daki Cebeci Askeri Mezarlığı'nda düzenlenen törende konuşan Di-.şişleri Bakanı İlter Türkmen, 1973 yılından bu yana Ermeni terör eylemleri sonucu verilen şehitlerin sayısının 21'e yükseldiğini belirttive «Bu yıl şehitlerimizin tümünü belirli bir günde anmak, böylece acılarımızı ve duygularımızı bütünleştirerek canlı tutmak istedik. AslındaErmeni tedhişçiler ve onların arkasındaki örgütler ve çevreler gaddarlıkları, hunharlıkları, masum insanların kanını dökerek işledikleri cinayetlerden sonra sergiledikleri iftihar duygularıyla kendi iddialarınıbizzat en açık şekilde yaralamakta ve tarihe ışık tutmaktadırlar.» dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken, Ulusal BasınAjansı'na verdiği demeçte, «Önemli olan Yunanistan'ın karasularını 12mile çıkartması değil, bunu tatbikata koymasıdır.» dedi.

6- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Milliyet Gazetesi'neverdiği demeçte, «Gurbetçilerimize yardımcı olmak için yoğun bir faaliyete geçildiğini, bazı önemli kararlar alındığını» açıkladı ve bedelsizithal şikayetlerinin sona erdirilmesini öngören çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

7- Maliye Bakanlığı, 1982 yılında yurt çapında vergi incelemesive denetimi ile ilgili olarak bir dizi önlem aldı.

8- Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, 3 yıllık döneme ilişkinçalışma raporunu açıkladı. Yılmaz açıklamasında, Türkiye'de demokrasiye geçiş çabalarına yapıcı destek sağlamaya devam edileceğini, düşünce ve icraatlarda bölücü değil, birleştirici olacaklarını belirterek, «Bize oy veren - vermeyen, bizim gibi düşünen - düşünmeyen gibi birayrım yapmayacağız. Hizmetlerimizde demokrat ve disiplinli olacağız.»dedi.

9- Basında yer alan bir habere göre; 1982 mali yılı konsolidebütçesinin finansmanı için Merkez Bankası'ndan günde ortalama 289milyon lira avans çekildiği belirlendi.

10- 1982 yılı ürünü tiftik destekleme alım fiyatı 7 ayrı cins içinbelirlendi ve oğlak tiftiğinin kilosunun 590 liradan işlem görecğibildirildi.

11- Hollanda'nın Harlem kentinde çıkan bir yangında Emirdağlı 2Türk ailesinin 5 ferdi yanarak öldü.

12- İspanya, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün 16. üyesi oldu.

13- Papa II. John Paul, İngiltere'ye yaptığı ziyaretin ikinci gününde, Polonyalı mültecilere hitaben yaptığı konuşmada, sınıfı sınıfa, insanı insana karşı çatıştırarak bir yere varılamayacağını söyledi.

14- İngiltere Savunma Bakanlığı, Port Darwin ' ve Goss Green'in600 ingiliz paraşütçüsü tarafından ele geçirildiğini ve 36 saat sürençatışmadan sonra bölgeyi savunan 1400 Arjantin askerinin tutsak alındığını, harekat sırasında ingilizlerin 12 ölü verdiklerini ,bu arada 31'iingiliz 120'si Arjantin'i! olmak üzere 151 kişinin yaralandığını, şimdiyekadar 57 Arjantin uçağının düşürüldüğünü açıkladı.

15- Suudi Arabistan, İsrail'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı alan Kosta Rika ile ekonomik ve diplomatik ilişkilerini kesti.

31 Mayıs 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, beraberinde JandarmaGenel Komutanı ve Milli Güvenlik Konseyi üyesi Sedat Celasun ilebirlikte Ankara'nın Kazan nahiyesi, Kurt Boğazı Barajı ve KızılcahamamMilli Parkı'nda incelemelerde bulundu. Devlet Başkanı Kenan Evren,Akyurt Köyü'nde köylülerle yaptığı sohbet sırasında, «Türk milletininzekası ölçülemez. Yeter ki, o zekayı kafada bırakmayalım, körleştinmeyelim.» dedi.

2- Sayıştay'ın 120. kuruluş yıldönümü Ankara'da düzenlenen birtörenle kutlandı. Törende bir konuşma yapan Devlet Başkanı OrgeneralKenan Evren, «Kamu maliyesinin temelini teşkil eden vergileme sınırlıbir imkandır. Bu imkanın zorlanabilecek tahammül noktası hükümetlerce çok dikkatli olarak tayin edilmelidir.» dedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu, Ankara'da yapılan Hükümet Çiftçi 1.Zirve Toplantısı'nda taban çay fiyatlarına ilişkin avansları açıkladı.Buna göre geçen yıl 17 lira olan ekmeklik buğdayın bu yılki avans fiyatı 21 lira, beyaz arpa çavdarın 15.5 lira olarak belirlendi. BaşbakanUlusu, Ege tipi pamuğun 78 liradan, Çukurova tipi pamuğun 75 liradan,kışlık haşhaş kapsülünün 48 liradan, yazlık haşhaş kapsülünün de 36liradan alınacağını açıkladı.

4- Basında yer alan bir habere göre; Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Turgut Özal, Türk - İş'in asgari ücretle ilgili görüşü konusunda, «Onlar sadece kendilerine ve bazılarına fayda sağlayacak olankıdem tavanını yükseltmeye çalışmaktadırlar.» dedi.

5- Çalışma Bakanı Prof. Dr. Turhan Esener, İTÜ İşletme Mühendisliği Fakültesi ile Türk - Alman Kültür işleri Kurulu tarafından ortaklaşadüzenlenen «Kollektif İş Hukukunun' Temelleri» seminerinin açılışındayaptığı konuşmada, «Toplu sözleşme görüşmelerinde tarafların serbesthareket edebilme imkanına sahip olmaları gerektiğini» söyledi.

6- Semra Ertan adlı Türk işçisinin Almanya'nın Hamburg kentindeüzerine benzin' dökerek kendisini yakması olayı Danışma Meclisi Genel Kurulu'na getirildi ve gündem dışı konuşan Mustafa Alpdündar,«Türklere karşı yıldırma ve baskı eylemlerinin yeni olmadığını» ancak«Alman hükümetinin olaylara seyirci kaldığını» savundu.

7- Kamu kurum ve kuruluşlarının görev ve yetkilerinin yenidendüzenlenmesi amacıyla hükümete 18 ay süre ile yasa hükmünde ka-

rarname çıkarma yetkisinin verilmesini öngören yasa tasarısının görüşülmesine Danışma Meclisi'nde devam edildi.

8- Başbakanlık Danışma Meclisi'nde bulunan iki idam hükmününyerine getirilmesine ilişkin tezkereleri geri aldı.

9- Basın İlan Kurumu yasasında değişiklik yapan yasa hükmünde kararname Danışma Meclisi Milli Savunma içişleri ve Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

10- Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun 22. Olağan Genel Kurulu'ndakonut kredilerinin 600 bin liradan 750 bin liraya çıkarılması kararlaştırıldı. Genel Kurul seçimleri sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığı'naemekli Tümgeneral Hasan Görmüş yeniden seçildi.

11- Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi'nin genelkurulunda konuşan Başkan Muammer Bülend Birol, 1981 yılında birmilyon 920 bin baş koyun ve keçi, 41 bin 600 baş sığırın dışsatımınınyapılarak 313 milyon dolar döviz geliri sağlandığını, bu miktarın toplam dışsatım gelirlerinin yüzde 6.63'ünü oluşturduğunu belirtti.

12- İstanbul'da Cenajans tarafından yapılan bir araştırmada, 1981yılında toplam 16 milyar liralık reklam harcaması yapıldığı ve bu harcamaların yüzde 53'ünü oluşturan' 8.5 milyarının banka ve bankerlertarafından para toplamaya yöneltildiği bildirildi.

13- «Koramiral Şükrü Okan Fiili Müşterek Tatbikatı «Ege sahillerinde başladı.

14- Volvo firmasının Orta Doğu panel toplantısı'İstanbul'da yapıldı.

15- Bayındırlık eski Bakanlarından Şerafettin Elçi ve 5 arkadaşınınYüce Divan'da süren davalarında tutuklanmalarına karar verildi, Elçive sanık Adnan Midyat'ın dairelerine tedbir konulması da kararlaştırıldı.

16- Basında yer alan haberlere göre; bazı Almanların yabancılarakarşı besledikleri yanlış tutumları protesto etmek amacıyla üzerine benzin dökerek Hamburg'da kendisini yakan 25 yaşındaki Semra Ertanolayına Alman basını geniş yer verdi ve televizyonlarda «yabancıdüşmanlığına karşı kampanyaya başladı.

17- ABD Başkanı Ronald Reagan, «Time» dergisine verdiği demeçte, «Sovyetler Birliği'n'e Batılı ülkeler tarafından yapılan mali yardımların kısıtlanmasını »istedi.

18- Yabancı Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; dün gece ingiliz donanması üzerine hava saldırısı düzenleyen Arjantin, İngiltere'nin

iki uçak gemisinden biri olan «lnvincible»a isabet sağladığını ve gemiyi safdışı bıraktığını ileri sürdü, ingiltere Savunma Bakanlığı ise songünlerde hiçbir geminin isabet almadığını savundu.

19- AP Ajansı'nın Nevv York çıkışlı haberine göre; Ürdün, 21 aydan bu yana süregelen İran - Irak savaşından dolayı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin acilen toplanmasını istedi.

20- Güney Amerika ülkesi Colombia'da yapılan başkanlık seçimlerini, Muhafazakar Parti adayı Belisario Betancur kazandı.

21-ABD'nin Los Angeles Havaalanı'nda Kanada Havayolları terminalinin kargo bölümüne saatli bomba yerleştiren biri kadın, üç Ermeni terörist ele geçirildi, bomba etkisiz hale getirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106