20.4.1982
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1982

1 Nisan 1982

1- 2. İnönü Zaferinin 61. yıldönümü kutlandı.

2- Maliye Bakanı Kaya Erdem 8 büyük bankanın genel müdürleriyle yaptığı toplantıda, «Faiz ve mevduat sertifikası sisteminin buşekliyle devam etmesinin sakıncalarının ortada olduğunu» belirtti ve»Yeni önlemler ve kararların oluşturulması gerektiğini» söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi, yeni anayasa hazırlanırken «1961 Anayasası'nın temel olarak alınmasını, Cumhurbaşkanı'nın parlamento tarafından seçilmesini, Cumhuriyet Senatosu ile YÖK'ün kaldırılmasını» önerdi.

4- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, AET zirvesinden sonra yayınlanan ortak bildiri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,- «Bildirinin Türkiye ile ilgili bölümünün gerçekleri tam anlamıyla yansıtmadığını» söyledi.

5- Görevini kötüye kullanarak Hazine'yi zarara soktuğu öne sürülen Bayındırlık eski bakanlarından Selahattin Kılıç'ın Yüce Divan'dayargılanmasına ilişkin MGK Genel Sekreterliği'nce hazırlanan dosyaAnayasa Komisyonu'na gönderildi.

6- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonumun 8 Nisan tarihinde yapılacak Genel Kurulu için hazırlanan çalışma raporunda«işçilerin ezildiği, istismar edildiği iddialarının asılsız olduğu, çalışan işçilerin mutlu azınlık teşkil ettiği» öne sürülerek, «Grev ve lokavtyasalarının genişletilmesi, işyerlerinde her çeşit sendikal faaliyetinyasaklanması» önerildi.

7- Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Öneri Günaydın Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Kayseri'nin Anadolu'nun hayvancılık merkezi olacağını» belirtti ve yapılan araştırmalarla da bunun ispatlandığını söyledi.

8- Yerli binek otomobillerinden alınmakta olan Gider Vergisi oranı yüzde 10'dan yüzde 7'ye indirildi.

9- Avukat Burhan Apaydın ile Cumhuriyet Gazetesi Yazı işleriMüdürü Okay Gönensin hakkında Sıkıyönetim Savcısı Hakim KıdemliAlbay Süleyman Takkeci ile Mustafa Gül'e hakaret ettikleri gerekçesiyle soruşturma açıldı.

10- Türkiye'de çeşitli görevlerde bulunan ve «Manyas Kuş Cenneti»ni keşfederek bugünkü duruma getiren Alman bilim adamı Ord.Prof. Dr. Curt Kossvving Hamburg'da öldü.

11- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir haberde, «Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Kıbrıs'lı Rumların uygun şartlar oluştuğundaeyleme geçmek üzere Kıbrıs Kurtuluş Teşkilatı adlı bir terör örgütükurdukları, halen eğitim çalışmasını sürdürdükleri» öne sürüldü.

12- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan düzenlediği basın toplantısında, «Savaş tehlikesinin azaltılması, silah sayısının düşürülmesi, dünya güvenliğinin takviyesi, böylece stratejik silahlar konusunda bir anlaşmaya varabilme amacıylaSovyetler Birliği'ni Birleşik Amerika ile görüşmeye» çağırdı.

13- Tahran Radyosu'na bir demeç veren iran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni, «Özellikle komşu Arap ülkelerin iran'la uğraşmaktanvazgeçip tüm güçlerini israil'e karşı birleştirmeleri» çağrısını yaptı.

14- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Polonya HavaKuvvetleri'nin «Antonov-2» tipindeki bir uçağı, silah zoruyla 2 askerpilot tarafından Viyana'ya kaçırıldı.

2 Nisan 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile beraberindeki kuvvet komutanları istanbul'dan Bursa'ya geçtiler.

2- DPA'ya bir demeç veren Danışma Meclisi Başkanı Prof. SadiIrmak, «Siyasi partiler ve seçim yasaları ile ilgili çalışmaların, yenianayasanın hazırlanması ve referanduma sunulmasından sonra ele alınacağını» belirterek, «Anayasanın önümüzdeki sonbaharda referanduma sunulması için çaba gösterildiğini, ancak takvim tutturulmazsakıyametin kopmayacağını» belirtti.

3- Başbakan Yardımcısı Turgut özal Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, «Elimizdeki mevcutkapasitenin kullanmasını» isteyerek, «Ülkeyi geliştirmek için yapılanprogramlar ne kadar güzel ve sağlam olursa olsun, insanlarda güvenve yarına bakma duygusu yoksa o ülkede gelişme safhasına girilemez» dedi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'na bağlı sağlık kuruluşlarının başhekimlerinin Eskişehir'deki toplantısında bir konuşma yapanSağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay, «Toplantıda hastahane sorunları ve alınacak önlemlerin görüşüleceğini» belirtti ve «ilaç fiyatlarının düşürülmesinin zor olduğunu» söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreterliğine halen Milli EğitimBakanlığı Talim ve Terbiye Başkanlığı görevini yürüten emekli General Fehmi Arabacıoğlu getirildi.

6- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Spor-TotoTeşkilat Müdürü Aydın Süleymanoğlu'nun üç yıldan beri usulsüz maaşaldığı tespit edildi.

7- Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde oturan ve Devlet Başkanı Orgeneral Kenan' Evren'e yazdığı mektuplarda bazı görevlilerhakkında asılsız ihbarlarda bulunan Kurtuluş Bolcal adlı şahıs 4 ay20 gün hapis, 2900 lira da para cezasına çarptırıldı.

8- Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan Türkiye Emekçi Partisi'ninGenel Başkanı Mihri Belli «Milli Duyguları zayıflatıcı, bölücülük propagandası» yapmaktan yargılandığı istanbul Sıkıyönetim Komutanlık3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

9- ANKA Ajansı'nın haberine göre; islam Ülkelerinin «FilistinHalkıyla Dayanışma Günü» Ankara'da FKÖ Temsilciliği'nde kutlandı

10- İslam Kalkınma Bankası'nın Türkiye'ye 35 milyon dolar tutarında petrol finansman kredisi açmayı ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası aracılığıyla Türk özel sektör kuruluşlarına 11.5 milyon dolar tutarında bir sermaye iştirakinin yapılmasını kabul ettiği bildirildi.

11- İskeçe Sulh Hukuk Mahkemesi'nin «Türk köylülerin 1872 yilından beri kullandıkları tapulu arazilerinin devlete ait olduğuna»ilişkin kararını bildirmesi üzerine Batı Trakya inhanlı köylüleri iskeçe'ye gelerek kentin Saat Alanı'nda direnişe başladılar.

12- Türkiye'ye 1983 yılında 819 milyon dolar askeri ve ekonomikyardım yapılmasını öngören ABD dış yardım tasarısının «TemsilcilerMeclisi Dışilişkiler Komitesi Avrupa ve Orta Doğu Alt Komitesi'ndegörüşülmesine başlandı.

13- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; Türkiye ile AET arasında hafta başından itibaren sürdürülen pamuk ipliği fiyatı görüşmelerinde bir anlaşmaya varılamadığı belirtildi.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD yönetimi iran birliklerinin Irak kuvvetlerine karşı kazandığı zafer üzerinedünya kamuoyunu ve kurumlarını iki ülke arasındaki çatışmayı sonaerdirmek için girişimlerde bulunmaya çağırdı.

15- AA'nın Şam çıkışlı haberine göre; Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Şam'da toplanan parlamentosu, «İsrail'i Batı Şeria'da seçimle işbaşına gelen üç belediye başkanını görevden uzaklaştırma» kararındanvazgeçirmek için işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de süresiz genelgreve gidilmesi çağrısında bulundu.

16- El Salvador Hıristiyan Demokrat Partisi lideri ve Devlet Başkanı Napoleon Duarte, seçimlerden sonra düzenlediği ilk basın top*lantısında «Halkın kendini istediği ve desteklediği sürece başta kalacağını, ancak partisinin yeni yönetime dahil edilmesini sağlamak İÇİn|istifa edebileceğini» söyledi.

17- Ajansların Londra çıkışlı haberine göre; 10 yıldan bu yanaLondra'ya bağlı olarak yönetilen Kuzey İrlanda'ya sınırlı bir özerkliktanınmasını öngören plan ingiltere Bakanlar Kurulu'nda kabul edildi.

18-- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Kongresi, Reagan hükümetinin savunma bütçesini tümüyle kabul etti.

19- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Arjantin hükümeti, «İngiltere'nin sömürgesi olan Güney Atlantik'teki FalklandAdalarının Arjantin Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği askeri harekat sonucu geri alındığını ve bu adaların Arjantin tarafından ilhakedildiğini» açıkladı.

3 Nisan 1932

1- Beraberindeki kuvvet komutanlarıyla Bursa'da incelemelerdebulunan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Cumhuriyet alanındahalka hitaben yaptığı konuşmada, «12 Eylül öncesi dönemi ve bu arada verdikleri uyarı mektubunda alınması gereken önlemleri» açıklayarak «Bugüne kadar neyi açıkladık isek hepsini zamanında yaptık. Aldığımız tedbirler milletin huzur ve güveni için alınmıştır. Şu andaki durumumuz Türkiye'nin elinde bulunan son şanstır. Bu şansı en iyi şekilde kullanacağız.» dedi.

Yeni Anayasaya ilişkin olarak da açıklamalarda bulunan OrgeneralKenan Evren, «Anayasa komünizme de, fazişme de teokratik düzenede kapalı olacaktır. Bazı ülkeler Komünist Partisi'ne kabul etmişler diye.Türkiye kabul edemez. Türkiye'de komünist partisinin işi yoktur. Gerekfaşizm, gerekse komünizm, ikisi de felaket getirir. Türkiye o ikisinede kapalı olacaktır.» dedi.

2- Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Anayasa metninin en iyi şekli alacağına ve zamanındatamamlanacağına ben şüphe etmiyorum.» dedi.

3- Maliye Bakanı Kaya Erdem Konya'da sanayi ve ticaret odalarıtemsilcilerinin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, «Ekonomik bakırndan 1982 yılına, 1981 yılına oranla daha umutlu girildiğini, 1983 yılının ise daha ferahlatıcı olacağını» söyledi.

4- NATO Nükleer Planlama Grubu'nun 31. toplantısına katılan MilliSavunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken yurda döndü.

5- İstanbul Tüberkülozdışı Göğüs Hastalıkları ve Astım Hastahanesi Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği'nin olağan genel kurul toplantısı yapıldı.

6- Ankara Umum Gazete Bayii ve Satıcıları Derneği'nin 31 GenelKurul toplantısı Ankara Esnaf Sarayı'nda yapıldı.

7- Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. Şube ekipleri yasadışı TKP ileilgili olarak sürdürülen operasyonlarda örgütün 52 üyesini daha yakaladı.

8- Resmi bir ziyaret için Ürdün'de bulunan Ticaret Bakanı KemalCantürk ile Ürdün Ticaret Bakanı Walid Asfour arasında ticaret ve ekonomik işbirliği anlaşması imzalandı.

9- Hükümet tarafından ellerindeki tapulu arazileri kamu malı kabul edilen Batı Trakya inhanlı köylülerinin iskeçe'deki direnişleri sürerken, Yunan hükümeti, Gümülcine Müftüsü Hüseyin Mustafa'nın Türkiye'deki ameliyat olma isteğini reddetti.

10- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'nın eski yabancı işçi sorunları görevlisi Heinz Kuhl, SPD'nin yayın organı«Vorvvaerts» gazetesine yazdığı bir makalede, «Ülkede giderek artanTürk nüfusunun sadece Almanların değil, diğer memleketlerin de öndegelen bir meselesi olduğunu» ve «Türklerin ülkelerine dönmesi içinAlman hükümetinin ödeyecek parası olmadığı görüşünü» öne sürdü.

11- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Yunan Hükümet sözcüsü To Vima Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Ege Kıt'a Sahanlığı konusunda Büyükelçi Nazmi Akıman'ın verdiği bilgilerin tamamen yanlışolduğunu» belirtti.

12- AP ve DPI Ajanslarının New York çıkışlı haberlerine göre;ABD, BM Güvenlik Konseyi'nde, «Üye ülkelerden hiçbirinin Orta Amerika ve Karaibler'deki ülkelere karşı zor kullanmamaları» ile «israil'inBatı Şeria'daki görevden aldığı üç belediye başkanını görevlerine iadeetmesi» çağrılarını içeren iki kararını veto etti.

13- İngiliz sömürgesinde bulunan Falkland Adalarını ilhak ettiğini açıklayan' Arjantin'in, buranın başkenti Port Stanley'in adını daPuerto Rivera olarak değiştirdiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.Öte yandan 41 ingiliz savaş gemisi de Falkland Adalarına doğru yolaçıktı.

14- UPI Ajansının Paris çıkışlı haberine göre; Paris'teki israil Büyükelçiliği'nde görevli ikinci katip Yacov Barsimantov, evinden çıktığıbir sırada bir kadın tarafından öldürüldü.

4 Nisan 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Milli Savunma BakanıÜmit Haluk Bayülken'i kabul etti. Görüşmede, Bayülken'in ABD ve Ka-Jnada'ya yaptığı ziyaretlerle ilgili bilgiler sunduğu, Devlet BaşkanlığıBasın ve Halkla ilişkiler Müşavirliği tarafından bildirildi.

2- Bakanlar Kurulu, Türkiye ile ABD arasında imzalanan Uluslararası Kalkınma Örgütü'ne olan bazı borçlarının konsolidasyonu ve ertelenmesine ilişkin anlaşmayı onayladı.

3- Maliye Bakanı Kaya Erdem Konya'da düzenlediği basın toplantısında «1981 yılı vergi gelirlerinin son tespitlere göre kamu harcamalarını karşılayacak düzeye ulaştığını» belirterek, «1981 yılına ait gayrisafi milli hasılanın 6 trilyon 800 milyar lira olarak gerçekleştiğini» söyledi.

4- Maliye Bakanı Kaya Erdem haftalık Yankı Dergisi'ne verdiğidemeçte «Bizmi başarılı olmamızın ana nedenlerinden birisi de tekorkestra şefimiz Turgut Özal'ın tüm ekonomik karar mekanizması unsurlarını ahenk içinde idare etmesindedir» dedi.

5- Gençlik ve Spor Bakanı Vecdi Özgül, Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğrenci Yurdu'nda yaptığı konuşmada, «Öğrenci kredilerinin 1500liradan 3000 liraya çıkarıldığını, devletin öğrencilere her türlü imkanısağlamaya çalıştığını» söyledi.

6- Yargıtay 10. Hukuk Dairesi «Sigortalılığın iptali halinde daha Jönceden verilen ölüm yardımlarının geri alınamayacağını» kararlaştırdı.

7- Akademi, fakülte ve yüksekokulların bağlanacağı yerlerle ilgiliYÖK önerilerini inceleyen Milli Eğitim Bakanlığı, gazetecilik eğitimi veren tüm yüksek okulların rektörlüklere bağlanmasına karar verdi.

8- Türkiye Genel-İş Sendikası'nın 4. Olağan Genel Kurulu'ndabir konuşma yapan Türk-iş Genel Başkanı ibrahim Denizcier «Piyasadan çekilen para, Merkez Bankası'na yatacağına yatırıma dönüşmeli,iş sahaları açılarak gittikçe artan işsizliğin önüne geçilmelidir.» dedi.

9- Çanakkale Boğazı'nda bir şileple çarpışarak batan «Dumlupınar» denizaltısındaki 81 denizcimizin şehit olması ile sonuçlanan deniz kazasının 29. yıldönümünde, tüm şehitlerimiz istanbul'da düzenlenentörenlerle anıldı.

10- Otomarsan Otobüs ve Motorlu Araçlar Sanayii A.Ş.'nin 1981 yılında 2.9 milyar lira kar ettiği şirket yetkililerince açıklandı.

11- Münfesih CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in Almanya'da yayınlanan Oer Spiegel dergisine yazdığı yazı ve Hollanda TVsine verdiği mülakat hakkında soruşturma açıldı.

12- Sıkıyönetim güvenlik güçleri tarafından Ankara il merkezindeyapılan operasyonlarda sağ ve sol örgütlere mensup 48 kişinin yakalandığı Emniyet Müdürlüğü tarafından açıklandı.

13-Batı Trakya inhanlı köylülerinin tapulu arazilerinin yasal olmayan yollardan ellerinden alınmasını protesto amacıyla sürdürdüklerioturma direnişi üçüncü gününü doldurdu. Öte yandan mahkeme kararının yarın avukatlar tarafından temyiz edileceği, basındaki haberlerdebildirildi.

14- Romanya Devlet Başkanı Nicolae Ceausescu, Devlet BaşkanıOrgeneral Kenan Evren'in Bükreş'e yapacağı resmi ziyaret öncesindeGüneş gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, «Türkiye ile ülkesi arasında bugünkünden çok daha geniş bir ekonomik işbirliğinin kurulmasının mümkün olduğunu ve bunu istediğini» söyledi.

15- Hürriyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde, 12 Eylül Harekatı'ndan sonra yurt dışına kaçan ve hakkında Sıkıyönetim KoordinasyonBaşkanlığının 6 numaralı bildirisiyle «Yurda dön» çağrısı yapılan silah kaçakçısı Bekir Celenk'in Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğine başvurarak Türkiye'ye dönmek istediği, yurda dönüşünde yetkililere Ermeni teröristlerin kimliklerini, bugüne kadar yaptıkları eylemleri vebundan sonra girişecekleri eylemler hakkında bilgi vereceğini söylediği, buna karşılık Türk hükümetinin hayatını korumak için gerekli önlemleri almasını istediği bildirildi.

16-Arjantin'in Falkland Adalarının işgal etmesini kınayan ve adalardan geri çekilmesini isteyen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyikararı karşısında bir açıklama yapan Arjantin Devlet Başkanı General eopolde Galtieri'nin, «Güvenlik Konseyi kararlarına her zaman saygılı°auklannı, ancak ingiltere'nin Falkland Adalarını geri almaya kalkması

aıinde savaşmaktan çekinmeyeceklerini» açıkladığı, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

Öte yandan yine aynı ajansların haberlerinde, 40 parçadan oluşart.lİngiliz savaş gemilerinin Güney Atlantik'e doğru hareket ettikleri bfldirildi.

17- AP Ajansı'nın Norfolk çıkışlı haberine göre; Girit Adası ya.kınlarında 11 personeliyle birlikte düşen personel taşıma uçağının türtıaramalara rağmen bulunamadığı, ABD Atlantik Deniz Kuvvetleri K0.mutanlığı tarafından açıklandı.

18- AP Ajansı'nın Şikago çıkışlı haberine göre; El Salvador'un ABDBüyükelçisi Ernesto Rivas Galont düzenlediği basın toplantısında kısazamanda ülkesinde 6 partinin katılacağı Ulusal Birlik hükümeti kurıMlacağını açıkladı.

19- AA'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Varşova Radyosu, gece sokağa çıkma yasağının paskalya yortusu sırasında 3 gün için kaldırılacağını açıkladı.

20- İsrail'in Paris Konsolosu Yardımcısı Yakov Barsimantov'un öldürülmesi olayının sorumluluğunu «Arap Devrimci Taburları» adlı birörgüt üslendi.

21- AP Ajansı'nın Nevv York çıkışlı haberine göre; Teksas'ın Ohiove Georgia eyaletlerini etkisi altına alan kasırgada 31 kişi öldü, büyükölçüde zarar meydana geldi.

5 Nisan 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Romanya'ya ziyaretinden önce verdiği demeçte, «Siyasi, ekonomik ve sosyal sistemlerinebakılmaksızın bütün ülkeler ve komşularımızla dostane ilişkiler sürdürmeyi amaçlayan Türkiye, yüksek düzeydeki temasların yararına inanmaktadır. Bu bakımdan Romanya Sosyalist Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Nikolay Çavuşesku ile ikili ve uluslararası konular üzerindeyapacağım görüşmelerin ülkelerimiz arasında çeşitli alanlarda gelişmekte olan işbirliğini daha da genişleteceği ümidini besliyorum.» dedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi üyesi ve Hava Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Tahsin Şahinkaya izmir'de yapılacak bröve diploma töreninekatılmak ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı birliklerde denetlemelerde bulunmak üzere İzmir'e gitti.

3- Başbakan Bülend Ulusu, beraberinde Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney, Tarım ve Orman Bakanı Sebahattin Özbek ilebirlikte iskenderun, Mersin ve Hatay'da incelemelerde bulunmak üzere Adanaya gitti.

4- İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti'nindüzenlediği «Bunalımdan Büyümeye Geçiş» konulu seminerin açış konuşmasını yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal,1981 yılında yüzde 4.4'lük büyüme hızına ulaşıldığını, enflasyonunyüzde 30'lara gerilediğini belirterek, «1981 sonuçları uygulanan politikaların doğruluğunu göstermiş, ithalatta kısıtlayıcı ciddi bir tedbir alınmadan kotalar kaldırıldığı halde ithalat artışı fevkalade cüzi ölçüdekalmış, buna mukabil de ihracatta ciddi artışlar olmuştur» dedi.

5- Danışma Meclisi Ma|i işler Komisyonu'nda Katma Değer VergisiYasa tasarısının görüşülmesi sırasında bir konuşma yapan Maliye Bakanı Kaya Erdem, «Toplu sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu tarafındanyenileninceye kadar işçilere yüzde 10 + 3000 lira tutarında avansödenmesine devam edileceğini» açıkladı.

6- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp karayolları bölge müdürleritoplantısında yaptığı konuşmada, «Ulaşım ana planının, Başbakan'ınkoordinatörlüğünde yapılan toplantıların ana ilkelerinin belirlendiğini»bildirdi. Önalp, ikinci boğaz köprüsünün de şimdiki köprünün kuzeyinde yapılacağını söyledi. .

7- Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan Danışma Meclisi üyeliğindenistifa etti.

8- Mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve tarihi günlerde yapılacak törenlerle ilgili bir yönetmelik yayınlandı.

9- Türk Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, Testaş ve ABD'debulunan bir Türk şirketi, «Hava ve diğer elektronik cihaz ve sistemleri- ;nin üretim, bakım ve onarımını yapmak üzere» bir yatırım ortaklığıkurdu.

10- Ankara Belediye otobüsü ile toplu taşıma kartı ücretlerine ve"elektrik ücretlerine zam yapıldı. Daha önce 15 lira olan abonman bileti 25 liraya, toplu taşım kartları 700 liradan 1250 liraya, yükseltildi..Elektrik ücretlerine ise kilovatı 830 kuruş ile 1305 kuruş arasında de-^gişen fiyatlar uygulandı.

11- Ankara Asliye 3. Ticaret Mahkemesi'nde bankerlerle ilgili olarak yapılan duruşmada 8 banker için tasfiye kararı verildi.

12- Münfesih Adalet Partisi'nin eski Genel Başkanı Süleyman Demirel ile Hayat Dergisi'nin sorumlu Yazı işleri Müdürü Kemal Uzanhaklarında istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca MGK'nın 52 numaralı kararına muhalefetten sürdürülen soruşturmalarda,kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

13- İstanbul Sıkıyöntim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'ndeyargılanan yasa dışı THKP-C Kurtuluş Örgütü'nün 7 militanı hakkındaidam cezası verildi, daha sonra yaşlarının küçüklüğü nedeniyle 6'sınırHcezası ömür boyu hapse çevrildi, 32 militan hakkında da 28 yıl hapiscezası verildi.

14- Resmi bir ziyaret için Romanya'ya giden Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve beraberindeki heyet Romanya'nın OtopentHavaalanı'nda Romanya Devlet Başkanı Nikolae Çavuşesko tarafındanaskeri törenle karşılandılar.

İkili görüşmelerin ele alındığı Devlet Konseyi binasındaki ilk toplantıdan sonra onuruna verilen akşam yemeğinde bir konuşma yapanDevlet Başkanı Orgeneral Kenan' Evren, Türkiye'nin dış ilişkilerinde Romanya'nın özel ve önemli bir yeri olduğunu belirterek, «Biz, Romanyaile ilişkilerimize büyük bir değer atfetmekteyiz. Ziyaretim sırasındayapacağımız görüşmelerin ilişkilerimizi geliştirme çabalarımıza yeni birhız vereceğini umuyorum.» dedi.

Konuşmasında Polonya'daki duruma, Orta Doğu ile Kıbrıs sorununa da değinen Orgeneral Evren, «Türkiye'nin Balkanların barış ve işbirliği bölgesi haline getirilmesini içtenlikle istediğini» söyledi.

Romanya Devlet Başkanı Çavuşesku da yemekte yaptığı konuşmada uluslararası sorunlara değindi ve «Romanya Balkanlar'damevcut sorunların çözümü, güven, işbirliği ve barışın sağlanması yollarının birlikte görüşülmesi için bu bölge devletlerinin yüksek düzeydebir toplantı yapmasından yanadır. Balkanlar'da mevcut sorunların çözümü için böyle bir zirvenin olumlu olacağı kanısındayım.» dedi.

15- UPI Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya'yaiki günlük bir ziyarette bulunan Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı AndreiGromiko, Yugoslavya Devlet Başkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı ilegörüştü. Onuruna verilen yemekte bir konuşma yapan' Gromiko, «BeyazSaray'ın dünyayı tehdit eden nükleer hummasının önlenmesi için tümülkelere çağrıda» bulundu.

16- UPI Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'da Ulusal Cumhuriyetçi Birlik Partisi milletvekili David Joaquin Qinteros arabasına açılan ateş sonucu öldü.

17- ANKA Ajansı'nın Havana çıkışlı haberine göre; ABD'de iç hatseferini yaparken içindeki 103 yolcusu ile birlikte Delta uçağını Küba'ya kaçıran hava korsanlarının teslim oldukları yetkililerce açıklandı.

6 Nisan 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, Adana'da tarım kuruluşları temsilcileriyle yaptığı toplantıda, «Sosyal patlamalara neden olabilecek doktriner bir toprak reformunun uygulanmasının Türkiye için geçerli olamayacağının baştan bilinmesinde yarar vardır» şeklinde konuştu. Ulusu ekonomik gelişme olarak tarımda çağdaş teknoloji uygulanacağını, toprağın verimli şekilde işletileceğini» de sözlerine ekledi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, yaşlılığın biyolojik biralın yazısı olduğunu belirterek, «Bugün için ülkemizde yüksek olmayanyaşlı nüfus oranının gelecek yıllar içinde artmasını beklemekte veistemekteyiz.» dedi.

3- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda sağ görüşlü teröristCengiz Baktemur hakkında verilen ölüm cezasının infazına ilişkin Başbakanlık tezkeresi kabul edildi.

4- Kamu kurum ve kuruluşlarının kuruluş, görev ve yetkilerinin .yeniden düzenlenmesi konusunda hükümete yetki verilmesini öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi Bütçe Plan komisyonu'nda kabuledildi.

5- Devlet Sanayi ve işçi Yatırım Bankası A.Ş. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Halit Kara atandı.

6- Anadolu Ajansı'nın 62. kuruluş yıldönümü Ankara'da kutlandı.

7- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; 1981 yılında336 milyori dolar tutarında giyim eşyası ihraç edildi.

8- Kısa adı TÜTAV olan Türk Tanıtma Vakfı'nın 1. Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa bu görevi geçici olarak yürüten Turizm ve Tanıtma Bakanlığı eski Müsteşarı Kemal Baytaş seçildi.

9- Siyasal Bilgiler Fakültesi bilim dalı yöneticilerinden oluşan kurul tarafından yapılan açıklamada YÖK'ün akademik kurumları yeniden düzenleyen yasa önerisi ile ilgili olarak «Oluşması yüzyıllar gerektiren bilimsel gelenekler ancak uzun birikimler sonucunda ulaşılabilen bilim ve araştırma ortamı bir tarafa itilmiştir» denildi.

10- Hürriyet Gazetesi'nde, Müslüman Kardeşler Örgütü ile yapılan konuşma yayınlandı.

11- Çeşitli faaliyetleri itibariyle yasa dışı bir örgüte dönüştüğü iddia edilen Tüm Memurlar Birleşme ve Dayanışma Derneği'ne (TÜMpER) üye olmak, komünizm propagandası yapmak ve kanunun suçsaydığı füli övmek gerekçeleriyle Merkez Bankası'nın İstanbul Şubesi'nde çalışan 8 personeli hakkında dava açıldı.

12- Erzurum 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 NumaralıAskeri Mahkemesi'nde, taammüden adam öldürmekten yargılanan yasadışı Ulusal Kurtuluş Ordusu militanı Mehmet Kara idam cezasına çarptırıldı.

13- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davada sorguları tamamlanan12 sanık tahliye edildi.

14- Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesine bağlı Karakır köyü yakınlarında bir demir ocağında bir dinamitin patlaması sonucu 5 kişi hayatını kaybetti.

15- Resmi bir ziyaret için Romanya'da bulunan Devlet BaşkanıOrgeneral Kenan Evren ile Romanya Devlet Başkanı Nikolay Çavuşeskuarasındaki görüşmelerde, Balkan Zirvesi üzerinde duruldu.

Öte yandan Türk - Romen görüşmelerinde iki ülke arasındaki ilişkileri daha da sıklaştıracak ve devamlılık kazandıracak uzun vadeli birişbirliği programının yayınlanmasına karar verildi.

16- Türkiye'deki resmi temaslarını sürdüren OECD'nin TürkiyeKonsorsiyumu Başkanı Dr. Otto Ghebert, Anadolu Ajansı muhabirininbir sorusuna verdiği yanıtta, «Türk ekonomisi beklenenden daha büyükbir gelişme göterdi. Bu gelişmenin 1982'de de aynı hızla devam ettiğiniSürmekten memnuniyet duyuyorum» dedi.

17- Birleşmiş Milletler Irk Ayrımı özel Komitesi Başkanı NijeryaDaimi Temsilcisi Büyükelçi Yusuf Maitme Şule, komite toplantısındaTürkiye'nin ırk ayrımına karşı tutumu dolayısıyla teşekkür etti.

18- Batı Trakya Iskeçe Jnhanlı köylülerinin sürdürdükleri oturmadirenişi beşinci gününü doldurdu. Bu arada Iskeçe Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, köylülerin yürütmeyi durdurma istemleri reddedildi.

Öte yandan gizli raporun açıklanması için mahkeme duruşmayıperşembe gününe bıraktı.

19- Yabancı Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Arjantin'ingiliz yönetimindeki Falkland Adalarını işgal etmesinden sonra KanadaHollanda ve Avusturya Arjantin'e yapılan askeri malzeme satışlarımdurdurduklarını açıkladılar, isviçre ise iki .ülke arasındaki anlaşmazlıkgiderilinceye kadar hem ingiltere hem de Arjantin'e yaptığı askerimalzeme satışını durdurdu.

öte yandan Arjantin'le arasında sınır anlaşmazlığı olan Şili, ingiltere'nin Falkland Adalan'na karşı girişeceği bir askeri harekatta ülkenin güneyindeki bir deniz üssünden yararlanabileceğini belirtti.

İngiliz Uluslar Topluluğu üyesi Yeni Zelanda Arjantin'le her türlüilişkisini keserken, Kanada, Avusturalya da Arjantin'deki büyükelçiliklerini geri çağırdı. Sovyet Resmi Ajansı TASS ise, ingiltere'yi saldtcgari olarak niteledi.

Ayrıca Arjantin'in Adalara askeri yığınak yaparken ingiliz donanmasının da Arjantin'e doğru ilerlediği haberi de basında yer aldı.

20- UPI Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRoriald Reagan Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Haziran başlarında Avrupa'da yapılacak olanekonomik görüşmeler ve NATO toplantılarının ardından New York'taki BM toplantısında çok önemli bir konu olan nükleer silahlar hakkında konuşacağını belirterek, «En büyük ümidim Brejnev'in de oradabulunarak aynı şekilde bir konuşma yapmasıdır.» dedi.

21- UPI Ajansı'nın Guatemala City çıkışlı haberine göre; bir darb«ile Guatemala'da yönetimi ele geçiren General Rios ilk kez düzenlediği basın toplantısında, «Kısa zamanda askıya alınan anayasanın yeniden işlerliğe kavuşturulacağını, ülkenin demokratik düzene geçmesiiçin seri önlemler alınacağını ve seçim sisteminin değiştirileceğini»söyledi.

22- AP Ajansı'nın La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya kuvvetkomutanları tarafından Başkan Villa'ya gönderilen uyarı mektubundansonra Dışişleri Bakanı Romero dışındaki 17 bakan istifa etti.

23- UPI Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; eski iran ŞahıRıza Pehlevi'nin oğlu Şah Rıza Pehlevi, Londra'da gazetecilere yaptığı açıklamada «Halk tarafından davet edildiği takdirde iran'a döneceğini» söyledi.

24- Yabancı Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Honduras birliklerinin 21 Nikaragualı köylüyü kaçırmaları üzerine Nikaragua, Honduras Büyükelçisini geri çekti.

7 Nisan 1982

1- Mersin'de incelemelerini tamamlayan Başbakan Bülend Ulusu,Mersin Limanı'ndaki çalışmaların memnunluk verici olduğunu belirterek, «Türkiye bulunduğu coğrafi konumdan yararlanarak üzerinden geçen transit nakliyattan kendine düşen azami payı almak üzere her türlü çabayı göstermektedir.» dedi.

2- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda gündem dışı konuşmalarıyanıtlayan Devlet Bakanı ilhan Öztrak, vatandaşların dilekçelerininincelendiği ve bunların Başbakanlık'ça değerlendirildiğini belirterek,«Kırtasiyecilik konusu bugünden yarına halledilecek bir konu değildir. Gerekli" çalışmalar yapılmıştır. Sonuçları hemen alınamamıştır, fakat kırtasiyeciliği en alt düzeye indirmek esastır» dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş, yurt dışındaki Türk işçilerinBelçika, Hollanda ve Federal Almanya'da karşılaştıkları sorunları yerinde incelemek üzere Brüksel'e gitti.

4- Balıkesir'de incelemelerde bulunan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, «Emeklilik işlemleriyle ilgili dosyaların sonuçlandırılması için59 gün süre tanıdıklarını» belirtti.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu, maddi imkanlardan yoksunolan başarılı öğrencilerin öğrenimlerini en yüksek kademelere kadardevam ettirebilmeleri için parasız yatılı burs ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmalarını öngören kanun tasarısını kabul etti.

6- Milli Eğitim Bakanlığı eski müsteşarı Cezmi Biren, Maliye Bakanlığı temsilcisi olarak Ziraat Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine atandı.

7-Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Yıldırım Aktürk, AA'ya yaptığı açıklamada «1982 yılında yarım kalmış yatırımlara ağırlık verileceğini, bu amaçla uzmanlardan oluşan ekiplerin Doğu Anadolu bölgelerinde yarım kalmış yatırımlar üzerinde etüd çalışmalarına başladıklarını» söyledi.

8-TRT'nin 11. Genel Danışma Kurulu çalışmalarına Ankara Radyosu'nda başlandı. Genel Kurul'da bir konuşma yapan TRT Genel Müdürü Macit Akman, 1981 yılında haber programlarının Eurovision'a satılmasından 5 milyon lira, çeşitli programların da değişik ülkeleresatımından 6 milyon lira döviz girdisi sağlandığını belirterek, «1982yılı için bağlantılar yapılmıştır .Bu sahada 1982 yılı TRT için hamleyılı olacaktır.» dedi.

9- İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Kurulu'nda Yönetim KuruluBaşkanlığına Fazıl Zobu getirildi.

10- 8 Nisan 1982 itibariyle açıklanan resmi kurlara göre; 1 Amerikan dolarının döviz alışı 146.85, döviz satışı 149.79, efektif alışı146.85, efektif satışı 151.26 lira, 1 Batı Alman markının döviz alışı61.00, döviz satışı 62.22, efektif alışı 61.00, efektif satışı 62.83 lira, 1ingiliz sterlininin döviz alışı 258.53, döviz satışı 263.70, efektif alışı258.53, efektif satışı 266.29 lira olarak belirlendi.

11- Türkiye Demir - Çelik işletmeleri Genel Müdürlüğü'nce profildemirin tonuna 12 bin 500 lira ile 20 bin lira arasında zam yapıldı.

12- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davada iftira, sahtecilik ve birdavanın seyrini değiştirmek suçlarından yargılanan Hicabi Koçyiğit'ingizli celsede verdiği ifade basında yayınlandı.

13- 'Piyangotepe Katliamı sanıklarından ülkücü Ali Bülent Orkanhakkındaki ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi Danışma Meclisi Başkanlığı'na gönderildi.

14- Hatay'a bağlı Dörtyol ilçesi Emniyet Amiri Tekin Sungur'uöldürmekten sanık Halkın Kurtuluşu Örgütü üyesi Ali Çakır Adana Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nce idama mahkumedildi.

15- Bulgaristan topraklarında bulunan büyük Aziziye tepesinin stratejik önemi nedeniyle etrafının ağaçlandırılması, çitle çevrilmesininyasaklanmasını içeren özel statünün kaldırılmasına ilişkin resmi protokol Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Romanya'da resmi temaslarını sürdüren Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile Romanya Devlet Başkanı Çavuşesku arasındaTürk-Yunan ilişkileri konusunun görüşüldüğünün öğrenildiği, basındakihaberlerde yer aldı. Buna göre Romanya Devlet Başkanı Çavuşesku,Türk - Yunan anlaşmazlığının yol açtığı gerginlikten üzüntü ve kaygıduyduğunu, bunu Balkanlar'ın istikrarı ve güvenliği için de tehlikelisaydığını ve meselelerin görüşmeler yolu ile çözümlenmesinden yanaolduğunu söyledi.

Öte yandan iki ülke arasındaki uzun vadeli ekonomik işbirliğiprogramı metinleri de hazırlandı.

17- Türkiye, Batı Trakya'daki Türklerin arazilerine el konulmasıolayı ile ilgili olarak Yunanistan'a verdiği yazılı notada, «Yunan hükümetinin bu uygulamasının hukuk ve adalet anlayışıyla ters düştüğünü»,belirtti ve «Batı Trakya'daki Türklerin mülkiyet haklarının korunmasıhususunda gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

18- Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosluğuna A. Suat Çakın atandı.

19- OECD'nin Türkiye'ye yardım konsorsiyumu başkanı Dr. R. Gede, Türk hükümetinin, istikrar programını aksatmadan uygulaması halinde Türkiye'nin yakın gelecekte ekonomik sorunların üstesinden geleceği belirtildi.

20- OECD'nin Türkiye'ye yardık konsorsiyumu başkanı Dr. R. Geberth, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Türk sanayiinin halacanlılığını koruması ve yatırım yapmaya devam etmesinin gerçek birTürk mucizesi olduğunu belirterek, «Türk ekonomisindeki başarılarıAvrupa'da gerek resmi kuruluşlar, gerekse sanayi çevrelerine anlatıyoruz ve buna devam edeceğim. Türk ekonomisindeki bu gelişme sürecini hızlandırmak için iki şeyin oluşması lazım; birincisi devletlerinihracat kredi garantilerini açmaları- ki bunun artık zamanı gelmiştir-,ikincisi de özel yabancı yatırımların Türkiye'ye yönelmesidir. Bununiçin gerekli atmosferin oluştuğunu sanıyorum ve birkaç yıl içinde buiki hususun da gerçekleşmeye başladığı görülecektir.» dedi.

21- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, Georgetown Üniversitesi Stratejik ve Uluslararası Bilimler Bölümü'nde yaptığı bir konuşmada, ABD'nin dünyabarışı için gerekli caydırıcı gücünü elinde tutabilmesi için nükleer silahlara ilk başvuran olmaktan vazgeçemeyeceğini belirterek, «SovyetlerBirliği'nin önerisi üzerine nükleer silahları mevcut düzeyde dondurmayı kabul ederek kendimizi bilinmeyenin içine atmış oluruz.» dedi.

22- UPI Ajansı'nın islamabad çıkışlı haberine göre; İran sınırındamülteci kamplarına yapılan saldırılarda 25'e yakın Afganlı mülteci öldü, ancak saldırganların kimlikleri belirlenemedi.

23- AP Ajansı'nın Manama çıkışlı haberine göre; Uganda'nın sürgündeki eski lideri idi Amin, Associated Press ajansıyla yaptığı telefon konuşmasında, zengin müslüman ülkelerine çağrıda bulunarak, ülkesine ve kendisine parasal yardımda bulunmalarını istedi.

24- İngiliz denetimindeki Falkland Adalan'nı işgal eden Arjantin'inABD Başkanı Ronald Reagan'ın arabuluculuk önerisini kabul ettiği veRegan'la görüşen Arjantin Dışişleri Bakanı Nicanor Costa Mendez'in,görüşmelerden sonra onurlu bir diplomatik çözüm bulunabileceğindenumutlu olduğunu söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Arjantin adalara askeri yığınak yapmaya devam ederken, İngilterenin de bölgeye 4 denizaltı gönderdiği, bu arada Almanya'nın da Arjantin'e silah satışını yasakladığı ajansların haberlerinde bildirildi.

25- AA'nın Kuveyt çıkışlı haberine göre; Mısır Hükümeti Filistinsorununun kökünden halledilmesi için, hazırladığı 11 maddelik planı,Kuveyt'te toplantı halinde bulunan bağlantısız ülkeler koordinasyon bürosu toplantısına sundu.

26- AA'nın Willich çıkışlı haberine göre; Ruhr bölgesinde yer alanWilich kentinde Vietnamlı 4 kişilik bir ailenin cesetleri bulundu.

27- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; altının, dünakşam New York borsasında 16.50 dolarlık bir artışla onsu 346.70 dolara ulaştı.

8 Nisan 1982

1- Romanya'ya resmi ziyareti sona eren Devlet Başkanı OrgeneralKenan Evren yurda döndü. Esenboğa Havaalanı'nda askeri törenle karşılanan Evren, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularınıyanıtlayarak, gezisi ile ilgili görüşlerini açıkladı. Orgeneral Evren, ziyareti sırasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi olanaklarının gözden geçirildiğini, ekonomik, sınai ve teknik işbirliğinin genişletilmesive görüş birliği oluşan konuların sözde kalmaması için bir programbelirlendiğini de sözlerine ekledi.

Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in işbirliği yapılması kararlaştırılan konular üzerinde verdiği bilgiler basında yer aldı.

2- Eskişehir Ticaret Odası'nda bir konuşma yapan Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak, «Anayasa taslağının temmuz ayında Danışma Meclisi'ne geleceğini ve en geç eylül ayında bitirilmiş olacağını»söyledi.

3- Çukurova bölgesinde incelemelerine devam eden BaşbakanBülend Ulusu Antakya'da yaptığı konuşmada, Toprak ve Tarım Reformu Yasası üzerindeki çalışmaların devam ettiğini, mülkiyet hakkınınzedelenmeyeceğini belirterek, «Herşeyden önce bundan emin olmanızıistiyorum, reform, toprak dağıtmak demek değil, tarım reformu olacaktır.» dedi.

4- İçişleri Bakanı Selahattin Cetiner düzenlediği basın toplantısında bakanlığın çalışmaları hak4cında bilgi vererek, «Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası, Karayolları Trafik Yasası, halkevlerinin feshineilişkin yasa, çevik kuvvet birimlerinin oluşturulmasına ilişkin yasa tasarılarının Danışma Meclisi komisyonlarında olduğunu» söyledi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türkiye'nin altyapı gereksinimleri ve ekonomik hamleler karşısında, sağlık hizmetleri bütçesinin büyüme hızınaayak uyduramadığını belirterek, «Bu durum sağlık harcamalarına ekbir gelirin sağlanmasını kaçınılmaz bir gereksinim haline getirmektedir.» dedi.

6- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) 14.Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Maliye Bakanı Kaya Erdem, çağ-

daş bir vergileme anlayışının sonucu oian katma değer vergisininiş dünyası ve uygulama açısından rahatlatıcı etkileri olacağını belirterek, «Ancak bu sonuçların alınabilmesinde devletin kaynakları da büyük önem taşımaktadır. Devlet ve toplum olarak görevimiz vergi mevzuatının yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmektir.» dedi.

7- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Haiit Narin, «işçiçıkarma yasağının esnek hale getirilmesini, yeni anayasa düzenlenirken lokavt hakkına yer verilmesini, sendikalar ve toplu sözleşme mevzuatlarının ideolojiye hatta siyasete bulaştırılmamasını» istedi.

Genel Kurul'da bir konuşma yapan Türk Sanayici ve işadamlarıDerneği (TÜSİAD) Başkanı Ali Koçman ise, yeni anayasa ile ilgili olarak «Yeni anayasa işçi . işveren haklarını eşit bir yaklaşımla ele almalıdır. Toplu sözleşme ve sendikalar kanunu uzlaştırıcı bir espri içindeçıkmazsa, tartışmaları önlemek mümkün olmayacaktır, işçi - işveren vedevlet olarak meselelerin tartışılacağı bir 'Sosyal Konsey' mutlaka kurulmalıdır.» dedi.

Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar ise konuşmasında,«işçi - işveren ilişkilerini sürekli ve sağlıklı bir yapıya kavuşturacak yasal düzenlemelerin geçmişin tecrübelerinden de yararlanılarak bu yıltamamlanmasını ümit ve temenni ettiklerini» söyledi.

8- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanlığı'na yeniden Halit Narin seçildi.

9- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, istifa halinde kıdem tazminatı ödenmesine olanak veren hükmü ilke olarak geçersiz buldu.

Öte yandan Yargıtay, Sendika Temsilciliği'ne yasa ile öngörülenindışında ek güvenceler getiren toplu sözleşme hükümlerinin geçersizolacağını belirtti.

10- İstanbul'da yapılan «Bunalımdan Büyümeye Geçişte TürkiyeEkonomisi» konulu iktisatçılar seminerinde, Türkiye'nin kalkınma hamlesinde tarım kesimine öncelik verilmesi gerektiği» savunuldu.

11- Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin YÖK çalışmalarıyla ilgili olarakyaptığı açıklamalardan sonra, YÖK Başkanı Prof. İhsan Doğramacı,Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ne başvurarak söz konusu fakülte hakkında soruşturma açılmasını istedi. Üniversite Yönetim Kurulu ise yaptığı toplantıda, soruşturmaya gerek olmadığı kanısına vardı.

12- Ankara Eczası Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mermin Usal,sağlık haftası nedeniyle bakanlığın «bilinçsiz ilaç kullanımı» konulugirişiminin olumlu olduğunu belirterek, «1981 yılında 50 milyarliralık ilaç tüketimi yapıldığını, ilaç savurganlığı sorunu içinde antibiyotiklerin özel bir yeri olduğunu, bu savurganlığın önlenmesi gerektiğini» söyledi.

13- Abuzer Uğurlu ve 4 işadamı hakkında gümrük kaçakçılığı iddiası ile açılan davaya, Sıkıyönetim 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndebaşlandı.

14- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili olarak devam eden davadatutuklu sanıklardan Alpaslan Türkeş, Sadi Somuncuoğlu, Necati Gültekin, Yaşar Okuyan, Mehmet Doğan ve Mehmet Irmak'ın tahliye istemleri mahkemece reddedildi.

15- Romanya'ya yaptığı resmi ziyaret sırasında Devlet BaşkanıOrgeneral Kenan Evren ile Romanya Devlet Başkanı Çavuşesku arasında törenle imzalanan ortak bildiride, ikili ilişkilere ve uluslararasısorunlara yer verilerek, «Türkiye ile Romanya arasındaki dostluğundaha da geliştirilmesi» kararlaştırıldı.

Safkanlarda işbirliğine yer veren bildiride, «Taraflar Balkanları barış ve iyi komşuluk bölgesi haline dönüştürmek amacı ile ikili ve çoktaraflı işbirliğinin teşviki ve geliştirilmesine yönelik yeni gayretlerinsarfedilmesi gerektiğini vurgulamışlardır.» denildi.

16- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Valter Stoessel, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Türk - Yunan ilişkileri konusuna değindi ve ABD'nin Türkiye'ye yardımı ile ilgili olarak da «Amerika'daki ekonomik zorluklara rağmen, 1983 yılında Türkiye'ye yardımarttırılmaktadır. Türkiye, Amerika'dan en çok yardım alan üçüncü ülkedurumundadır» dedi.

17- Türkiye'nin Kanada Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri KemalettinKani Güngör, Ottawa kentinde uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı.

18- Batı Trakya, iskeçe Inhanlı köylülerinin kent merkezinde sürdürdükleri oturma direnişi 7. gününü doldururken, Yunan hükümetsözcüsü Türkiye tarafından verilen notaya cevaben bir açıklama yaptı.Açıklamada «Batı Trakya'da ne Türk azınlığı, ne de Türk nüfusu bulunmaktadır. Yalnızca eşit hakları olan Yunan vatandaşları vardır»denildi ve «Bölgede yalnızca uluslararası anlaşmalarla değil aynı zamanda Yunan anayasası ve Yunan yasaları ile korunan bir Müslümanazınlığı vardır» denildi.

19- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, BirleşmişMilletler .Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile Cenevre'de, toplumlararası görüşmelerin değerlendirmesini yapmak üzere İstanbul'dan ayrıldı.

Yeşilköy Havalimanında bir demeç veren Denktaş, «Görüşmelerinolumlu geçeceğine kani olduğunu» söyledi.

20- ABD'de yayınlanan haftalık NEWSWEEK dergisinde, Türk sanayici ve işadamlarının yardımlarıyla yayınlanmış olan Türkiye ilavesinde meydana gelen hatalarla ilgili soruşturmaya başlandığı haberleribasında yer aldı. «Türkiye ile ilgili reklam niteliği taşıyan bu bölümdegerek Ermeni sorunu, gerekse Türkiye ile Kıbrıs ilişkileri konusundahataların üzerinde durulduğu, sorumluluğu merkezi İstanbul'da bulunan bir ajansın üslendiği», Dışişleri Bakanlığı yetkililerince bildirildi.

21- İngiltere Savunma Bakanı John Nott'un, İngiltere Avam Kamarası'nda açılan genel görüşmede Pazartesi gününden itibaren Falkland Adalarının abluka altına alınacağını, bu bölgede görülen Arjantinsavaş gemilerinin düşmanca hareketlerde bulunacağı kabul edilerekbunlara saldırılıp batırılacağını» açıkladığı, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

22- AP Ajansı'nın Karacas çıkışlı haberine göre; Venezuela Enerji ve Maden Bakanı Humberto Calderon Berti, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC'in 20 Nisan tarihinde Viyana'da olağanüstü bir toplantı yapacağını açıkladı.

23- AP Ajansı'nın Batı Berlin çıkışlı haberine göre; Batı Berlin'dekiAmerikan Kütüphanesine bilinmeyen kişilerce atılan bomba hasar meydana getirdi.

24- AP Ajansı'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Alman hükümeti Sağlık, Gençlik ve Aile Bakanı bayan Antje Huber istifa etti.

9 Nisan 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Türkiye Kızılay Derneği'nin 1982 yılı Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Kızılay'ın Atatürk'ün kurduğu modern Türk devlet teşkilatının ayrılmaz birparçası olduğunu» belirterek, «Dünyanın en eski insancıl kuruluşlarından biri olan Kızılay bu hizmetleri gerçekleştirirken bir yandan dasağlık eğitimi alanında imkanlarının elverdiği ölçüde başarılı çalışmalaryapmış ve yapmaktadır.» dedi.

2- Yabancı Basın Derneği tarafından onuruna verilen yemekteyabancı ajans ve gazete muhabirlerinin sorularını cevaplandıran Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, AET'nin Türk pamuk ipliğine «DampingVergisi» uygulama kararına karşı, Türkiye'nin de AET menşeli çelikürünlerine yüzde 15 oranında bir vergi uygulaması ile başlayan vergisavaşında AET'nin Türkiye'den daha zararlı çıkacağını ve bunun belirtilerinin şimdiden görülmeye başlandığını» söyledi.

3- Adalet Bakanı Cevdet Menteş AA'ya verdiği demeçte halenyurt dışında bulunan ve iadeleri istenen 76 sanık ve hükümlü hakkındaki iade evrakının diplomatik yollardan ilgili ülkelere gönderildiğini»söyledi.

4- İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti'nin düzenlediği «Bunalımdan Büyümeye» konulu seminerde bir konuşma yepan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut, «Batı'daki gibi kurulmuş ve kurulacak olan küçük ve orta boy sanayi tesislerinin geliştirilerek dışa açılmasını sağlamak gerektiğini» belirterek, «Bu ihtiyaçlarıhep beraber duyar ve memleketin insan potansiyelini bu ölçüler içinde değerlendirmeye inanırsak birçok problemimiz kendiliğinden çözüme kavuşur.» dedi.

5- Ulaştırma Bakanlığı'na atanan Prof. Mustafa Aysan'ın istifasıyla boşalan Danışma Meclisi üyeliğine MGK'ca Ulaştırma eski Bakanı Necmi Özgür atandı.

6- Sağlık ve Sosyal Hizmetler Eğitim Vakfı'nın 1. Olağan GenelKurulu'nda bir konuşma yapan Ankara Valisi Mustafa Gönül, «Vakfınkuruluş amacı ile gerçekleştireceği projeleri» açıkladı.

7- Eski Dışişleri Bakanlarından ve Başbakan Yardımcılarından Prof.Turan Güneş gemiyle İstanbul'dan İzmir'e giderken Çanakkale önlerinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

8- Sıkıyönetim güvenlik güçlerince Ankara'da sürdürülen operasyonlarda yasa dışı Dev - Yol örgütü üyesi 20 militan yakalandı.

9- Anıtkabir Müdürlüğü'nün Anıtkabir Komutanlığı'na dönüştürülmesi ve Genelkurmay Başkanlığı'ria bağlanmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- AA'nın Ottowa çıkışlı haberine göre; silahlı saldırıya uğrayanTürkiye'nin Ottavva Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Kani Güngör'ün sağlık durumunda bir düzelme görüldüğü, hastahane yetkililerince bildirildi.

Öte yandan Reuter haber ajansı Beyrut'tan verdiği haberde olayınsorumluluğunu ASALA'nın üstlendiğini duyurdu.

Olayla ilgili olarak Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Türkiye'nin Kanada Büyükelçisi'ne geçmiş olsun telgrafı gönderdi. Başbakan Bülend ulusu ve Dışişleri Bakanı İlter Türkmen de birer geçmişolsun mesajı göndererek olayı kınadılar.

11- Federal Almanya Büyükelçiliği, istek üzerine Danışma MeclisiBaşkanı Prof. Sadi Irmak ile Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. OrhanAldıkaçtı'ya Federal Almanya Cumhuriyeti siyasi parti ve seçim yasasını verdi.

12- Federal Alman Hükümet Sözcüsü Rothar Ruehl'in, Almanya'nın Sesi Radyosu'na verdiği demeçte, «NATO olmasaydı Yunanistan'ınTürkiye ile sürtüşmeyi göze alamayacağını» söylediği, basındaki haberlerde yer aldı.

13- Kıbrıs Rum toplumu lideri Spiros Kipriyanu Lefkoşe'ye dönmeden önce Atina'da yaptığı açıklamada, «BM bu yıl içinde Kıbrıs sorunuile ilgili Yunan ve Kıbrıs Rum hükümetlerinin hazırladığı bir karartasarısını görüşecektir.» dedi.

14- UPI Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Dışişleri BakanıAlexander Haig, Amerika'nın İran - Irak savaşının ve diğer dış güçlerinKörfez ülkelerinin', özellikle Suuudi Arabistan'ın güvenliğini tehdit etmesine izin vermeyeceğini söyledi.

15- AA'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; bazı kişilerin Irak'tan Sur|ye'ye kaçak silah sokmaya çalışırken yakalandıklarını açıklamasındansonra Suriye'nin Irak ile olan sınırını kapatması, iki ülke ilişkilerini bozdu.

16- UPI Ajansı'nın Kuveyt çıkışlı haberine göre; Bağlantısız Ülkeer Dışişleri Bakanlarının oluşturduğu «Bağlantısızlar Koordinasyon Komitesi»nin üç günlük toplantısından sonra yayınlanan bildiride, «Orta Doğu sorununa genel bir çözüm bulunabilmesi için BM Genel Sekreteri, Arap - israil uyuşmazlığındaki tüm ülkelerle görüşmeler yapmaya çağrıldı.

17- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'da solcu gerillalar başkent Salvador'a giden bir yiyecek kamyonunasaldırarak iki kişiyi öldürdüler.

10 Nisan 1982

1-- İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti tarafından düzenlenen 7. iktisat Haftası'nda bir konuşma yapan Devlet Bakanı Zeyyat Baykara «Türkiye'de normal büyüme dön'eminin 1984 sonlarında gerçekleşebileceğini» belirterek, «Bu dönemin sarsıntısız atlatılmasında ve büyümeye geçişin hızlandırılmasında, yönetici kadrolarabüyük görev düştüğünü» söyledi.

2- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, «İşyerine ait sosyal tesislerde meydana gelen kazaların da iş kazası sayılacağına» karar verdi.

3- Türk Tabibler Birliği Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

4- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin düzenlediği «Yerel Basın veEğitim» konulu seminer Ankara'da başladı.

5- Mareşal Fevzi Çakmak ölümünün 32. yıldönümünde Eyüpsultan Mezarlığındaki kabri başında törenle anıldı.

6- Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 137. yıldönümü törenlerle tümyurtta kutlandı.

7- Yüksek Öğretim Kurulu yeni bir karar alarak Tıp Fakültelerinde eğitim ve öğretim planı ile ilgili ilkeleri belirledi. Buna göre 6. sınıftaki bir öğrencinin özel muayenehanelerde staj yapabilme imkanıtanıyan «Serbest Hekimlik Stajı» getirildi.

8- TC Merkez Bankası Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nce Uluslararası Çocuk Yılı anısına altın ve gümüş hatıra paralar hazırlandı.

9- Ankara eski milletvekillerinden Yusuf Ziya Yağcı vefat etti.

10- Kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit, Norveç'teYayınlanan bir gazeteye verdiği demeç gerekçesiyle gözaltına alındı.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde, Fatsa'da bazı yasa dışı örgütlere yardım ettikleri iddiasıyla yargılanırkentahliye edilen, münfesih CHP'nin eski milletvekilleri Ertuğrul Günay'te Temel Ateş, Erzincan Askeri Savcılığı'nın istemi üzerine gözaltınaalındılar.

12- Ajansların haberlerine göre; İskeçe Müftüsü Mustafa Hilmi BaTrakya Müslüman Türkleri adına uluslararası kuruluşlara gönderdiği

telgrafta «Yunan hükümetinin azınlık üzerinde ırkçı bir tutum izlediğini» bildirdi.

13- İngiltere'nin Arjantin'i ablukaya almasına 24 saat kala, Arjantin hükümet sözcüsünün «Bölgenin Arjantin gemileri tarafından mayınlandığım ve bu bölgeye girecek gemilerin bu tehlikeyi göze almasıgerektiğini» söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Nikaragua'nın Salvador'daki solcu gerillalara yardımı kesmesi halinde ülkesinin Nikaragua'yayardım edebileceğini» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; Tahran Radyosu iran'ındini lideri Ayetullah Humeyni'ye yönelik bir suikast planının ortayaçıkarıldığını ve eski Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade'nin tutuklandığını bildirdi.

16- AA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ın ilk haberleşme uydusu, Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılarakyörüngeye girdi.

11 Nisan 1982

1- Tarım ve Orman Bakanı Sebahattin Özbek, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Niğde Aksaray'da yaptığı konuşmada «Öncelikletarıma elverişli toprakların işletmeye açılması gerektiğini» söyledi.

2- Kemalist Atılım Biriiği'nin birinci Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Kurulun açış konuşmasını yapan Genel Başkan Baha Vefa Karatay, kurultayın «Yeni dönemin aydınlığında, milli birlik ruhunun veAtatürkçülük aşkının şahlanışını kanıtlayan tarihi bir olay değeri taşıdığını» söyledi.

3- Türkiye Kızılay Derneği Başkanlığı'na yeniden Kemal Demir seçildi.

4- Türkiye işverenler Sendikası (TİSK) tarafından Anayasa Komisyonu'na iletilen yeni anayasaya ilişkin görüş bildirisinde «Sendika kurma hakkıriı düzenleyen yasaların devletin ülkesi ve milletiyle bütünlüğünün, milli güvenliğin, kamu düzeninin ve genel ahlakın korunmasımaksadıyla ve bu kuruluşların ideolojik akımlara kapılmamaları ve siyaset yapmamaları için sınırlar koyulmasının Anayasa'da yer alması»istendi.

5- Dün vefat eden eski Dışişleri Bakanlarından Prof. Dr. TuranGüneş'in cenazesi İzmir'den uçakla Ankara'ya getirildi.

6- İstanbul Radyosu prodüktörlerinden ve yazar Ümit Kaftancıoğlu ölümünün ikinci yılında anıldı.

7- Sümerbank giyim eşyalarında yüzde 36 oranında indirim yapıldı, bazı kumaş çeşitlerinin fiyatları yüzde 3 ile 20 .oranında arttırıldı.

8- Güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda 18kişiyi öldürmekten sanık 19 Dev-Yol militanı Ankara'da yakalandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Daire Başkanlığı'na bağlısilah, mühimmat kaçakçılık şubesi ekipleri ile mahalli güvenlik ekiplerinin gerçekleştirdikleri bir seri operasyon sonucu, 43 adet çeşitli silahve uzun menzilli silah ile 5 bin 89 adet çeşitli çapta mermi ele geçirildi.

9- UBA'nın haberine göre; sosyal bir sınıfın başka bir sosyal sınıfüzerinde tahakkümünü kurmak amacıyla gizli cemiyet kurmaktan yargılanan TİKP Genel Başkanı Doğu Perinçek, geçirdiği bir rahatsızlıksonucu Gülhane Askeri Hastanesi'ne kaldırıldı.

10- Amerika Birleşik Devletleri Avrupa Deniz Kuvvetleri KomutanıKoramiral Roland Hays, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer'in resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

11- Tunus Kültür İşleri Bakanı Bechirden Slama, Kültür ve TurizmBakanı ilhan Evliyaoğlu'nun resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

12- Türkiye'nin Toronto'daki fahri konsolosu Kanadalı VVilliamBaxter, görevinden' istifa etti.

13- İskeçe İnhanlı köylülerinin kentin saat alanında sürdürdüklerigrev 10. gününü doldururken, açılan yardım kampanyasında iskeçe'de600 bin drahmi (yaklaşık 1.8 milyon lira) değerinde bağış toplandı.

14- Türkiye'den transit olarak Suriye yolu ile Irak'a gidecek 62 yükvagonunun, Suriye makamlarının izin vermemesi nedeniyle Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı Meydan-ı Ekbez İstasyonu'nda bekletildiği,Akajans tarafından bildirildi.

15- Pakistan'ın başkentinde yapılan islam Başkentleri Belediye Başkanları İkinci Genel Konferansı'nda islamabad ile Ankara'nın kardeşşehir olmalarını öngören bildiri Ankara Belediye Başkanı Süleyman Önder ile İslamabad Başkent Kalkınma Dairesi Başkanı Ali Nevbaz Gardezi arasında imzalandı.

16- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; Tahran'da 3 gün öncetutuklanan İran eski Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, İran Devrimi Lideri Ayetullah Humeyni'yi öldürmek ve iktidarı ele geçirmeyi tasarlamakla suçlandı.

17-Kudüs'te Mescîd-î Aksa'da namaz kılan cemaatin üzerine açılan ateşte 2 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı yabancıajanslar tarafından bildirildi.

18- Reuter Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Sal-,vadorda sağcı yönetime karşı savaşmakta olan solcu gerillalar, ülkenindoğu bölgelerinde meydana gelen çatışmalarda 13 hükümet askerininöldürüldüğünü açıkladılar.

19-UPI Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Suriye yönetimi,Irak sınırlarını kapattıktan sonra Irak'dan gelen ham petrol boru hattından sevkiyatı durdurdu.

12 Nisan 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Tunus Kültür İşleri Bakanı Bachir Ben Slama'yı kabul etti. BaşbakanUlusu görüşmeden önce yaptığı açıklamada, «Tunus ile Türkiye arasındaki ticari, sınai, kültürel alanlarda mevcut işbirliğini arttırmak, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin büyük amacıdır.» dedi.

Konuk bakan da konuşmasında, bu karşılamadan memnun olduklarını belirterek, «Tunus ve Türk milleti iki büyük liderin, Atatürk veHabib Burgiba'nın prensipleri doğrultusunda birbirlerine yaklaşmış bulunmaktadır.» dedi.

2- Devlet Bakam ilhan Öztrak, Toprak ve Tarım Reformu Ön Tedbirler Kanunu tasarısının Danışma Meclisi'ne sunulduğundan bu yana,kamulaştırılan topraklarını geri almak için 56 büyük toprak sahibinindaha mahkemeye başvurduğunu bildirdi, böylece mahkemeye başvuran toprak sahibinin sayısı 195'e yükseldi.

3- Denizcilik Bankası Camialtı, Haliç ve İstinye tersanelerinde yapılan gemilerin denize indirilişi, yerlerine teslimi nedeniyle düzenlenentörende konuşan Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan, «Deniz yoluyla ithalve ihraç edilen malların, yüzde 70'inin yabancı bayraklı gemilerle taşındığını, bunun yarısının kendi gemilerimizle taşınmasının sağlanacağını» belirterek, «Bunun için gemi alımı, gemi inşaası ve işletmeciliğinidaha cazip hale getirmeye çalışmaktayız.» dedi.

4- Danışma Meclisi'nde gündem dışı bir konuşma yapan merkezüyesi Abdullah Pulat Gözübüyük, «İngiltere'nin Falkland adalarınınArjantin'ce işgali üzerine savaş ilan etmesi ve gemi yollamasının NATOandlaşmasının ilgili maddelerine uyup uymadığının tartışılması gerektiğini» belirterek, «Türkiye'nin bu konuda ne gibi bir tavır takındığınınbakan tarafından açıklanmasını» istedi.

5- Toronto Fahri Başkonsolosu'nun Ermeni baskısı nedeniyle istifa ettiğine ilişkin haberlerle ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanağı yetkilileri, istifanın Ermeni sorunuyla ilgisi bulunmadığını belirttiler.

6- Türkiye Petrol Kongresi Ankara'da başladı.

7- Köyişleri Bakanlığı YSE Bölge Müdürleri toplantısı Ankara'dayapıldı.

8- Üniversite Seçme ve Yerleştirme Merkezi, (ÜSYM), birinci basamak sınavları 45 il merkezi ile Lefkoşe'de yapıldı, ilk basamak sınavına 408 bin 573 aday başvurdu.

9- Münfesih CHP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit hakkında,BBC'ye 4 Nisan 1982 tarihinde verdiği bir demeç nedeniyle yenidensoruşturma açıldı.

10- Ordu, Fatsa Dev - Yol soruşturması ile haklarında Fatsa CezaMahkemesi'nce gıyabi tutuklama kararı verilen münfesih CHP Ordumilletvekilleri Ertuğrul Günay ile Temel Ateş haklarındaki karar vicahiye çevrildi.

11- THA'n'ın haberine göre; kız ve erkek sanat okulları mezunlarıderneği mahkeme kararıyla feshedildi.

12- İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan Hizmetiçi Eğitim Yönetmeliği,Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Iskeçe, İnhanlı Türk köylülerinin oturma direnişini askıya aldıkları, bunun yerine ellerinden alınan evlerinde direnişlerini sürdürecekleri basındaki haberlerde yer aldı.

14- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; ingiltere Falkland Adaları etrafındaki abluka kararını başlattı. Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, Londra'ya giderek bazı önerilerde bulundu. Haig tarafından önerilen planda; Arjantin'in Falklend adalarını askeri değil sivil yönetimle idare etmesi ve adalarda yaşamakta olan 1800İngiliz ve yerliye yönetime katılma hakkı sağlaması istendi.

15- AA'nın Paris çıkışlı haberine göre; Irak Devlet Başkanı SaddamHüseyin'in parlamentoda yaptığı bir konuşmada «iran savaşa sonverdiğini ve Irak'ın haklarına saygı göstereceğini açıkladığı takdirdeIrak birliklerinin işgal altında tuttuğu iran topraklarından derhal çeki"leceğini» bildirdiği Irak Haber Ajansı INA tarafından yayınlandı.

16- UPI Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya BağımsızSendikası lideri Lech Walesa, yönetim tarafından gözaltına alındığındanbu yana ilk kez ailesi ile birlikte Paskalya tatilinde birarada oldu.

13 Nisan 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Başbakan BülendUlusu, resmi temaslarına başlayan Sri Lanka Dışişleri Bakanı Hamit'ikabul ettiler.

2- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, HavaKuvvetleri Komutanlığı'nda, hava elektronik sanayi ve ticaret anonimşirketinin kuruluş ana sözleşmesinin imza töreninde yaptığı konuşmada, «Kurulan şirketin Hava Kuvvetleri'nin yanı sıra tüm silahlı Kuvvetlerin ve sivil teşekküllerin elektronik malzeme ihtiyacını karşılayacağınıve ihracat yapacağını» söyledi.

3-İşletme İktisadi Enstitüsü'nce düzenlenen konferansta bir konuşma yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Ozal, Türkiye'nin idari sistemindeki aksaklıkların merkeziyetçilik,, aşırı büyüme,koordinasyon eksikliği, talepleri karşılamadaki ağırlık ve gecikme, formalite çokluğu, yetki ve görevlerin belirsizliği, eksik ve yeni şeylereuyum sağlayamamak ve son yıllarda görülen politizasyon gibi rahatsızlıklar olduğunu belirterek, «Danışma Meclisi'ne hükümet olarak sevkettiğimiz yetki kanun tasarısı ile yasama organımızdan ülkemizin idari yapısını ıslah etmek için' kanun kuvvetinde kararname çıkarabileneyetkisi istedik. Bu yetki, hükümetimize verildiği takdirde, idari sistemimizi bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına göre yeniden düzenleyeceğiz.»dedi.

4- Türk Dili Yüksek Danışma Kurulu Ankara'da çalışmalarına başladı. Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, «Türk dilinin' milli eğitimin her kademesinde, özellikleri bozulmadan, aşırılığa kaçılmadan öğretilmesine önem verilmesini, bu konuda ifrat ve tefritten sakınılarak yaşayan Türkçenin kullanılmasınaözen gösterilmesini» istedi.

5- Danışma Meclisi Kırklareli temsilcisi Muzaffer Ender düzenlediği basın toplantısında «Danışma Meclisi'nin denetleme yetkisinin bulunmaması nedeniyle hükümetin daha rahat çalıştığını, ancak bu rahatlığın bazı hatalara yol açtığını» belirterek, «Türkiye'de bir bürokrasi anarşisi mevcuttur. Bu problemin mutlaka halledilmesi lazımdır.Bürokraside tıkanıklık giderilirse, Türkiye'nin kalkınması da büyük hızkazanacaktır.» dedi.

6- Vakıflar Bankası'nın 28. kuruluş yıldönümü Genel Müdürlük'te törenle kutlandı.

7- Yazarlar ve Çevirmenler Yayın Üretim Kooperatifi'nce «KadınSorunları; Çalışmanın Gereği ve Sınırları» konulu bir sempozyum düzenlendi.

8- ANKA Ajansı'nın haberine göre; 1981 yılında gerçekleştirilendış borç ödemeleri bir önceki yıla göre 996 milyon dolarlık artış kaydederek 3.15 milyar dolara ulaştı. Dış krediler ise 1980'e göre 373 milyon dolar daha az oldu ve 2.12 milyar dolar düzeyinde kaldı.

9- Dışişleri eski Bakanlarından Prof. Dr. Turan Güneş'in cenazesiAnkara'da Dışişleri Bakanlığı, Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde düzenlenen törenlerden sonra toprağa verilmek üzere istanbul'a gönderildi.

10- Yüce Divan'da yargılanan Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hilmiişgüzar ve 53 arkadaşı hakkındaki karar açıklandı. Buna göre Hilmiişgüzar'ın toplam 9 yıl 8 ay hapis ile 5 milyon 251 bin 600 lira ağırpara cezasına ve temelli olarak memuriyetten yoksun kalmasına kararverildi.

11- Barış Derneği yöneticilerinden Orhan Tayları, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce tutuklandı,

12- Erzurum'dan Adana'nın incirlik Hava Üssü'ne gitmekte olanAmerikan Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir G-130 tipi nakliye uçağının belirlenemeyen bir nedenle düşmesi sonucu 10'u mürettebat 18'i yolcu,toplam 28 kişi öldü.

13- İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ahmet Muhammed Ali, 20 Mayıs tarihinde istanbul'da yapılacak «islam Ülkeleri Merkez Bankası Guvernörler Toplantısı» hazırlıklarını görmek üzere Ankara'ya geldi.

14- AA'nın Ottavva çıkışlı haberine göre; Ermeni bir teröristin saldırısına uğrayarak hastaneye kaldırılan Ottavva Ticaret Müşaviri KaniGüngör'ün felç olduğu, Rivers hastanesi yetkilileri tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nin Viyana çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'nınRomanya'ya hükümet tarafından desteklenen kredileri durdurması üzerine Romanya da Federal Almanya'ya tüm çıkışları yasakladı.

16- Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya silahlı saldırıda bulunan Amerikanasıllı Musevi Harry Goodman, mahkemeye çıkarıldı.

öte yandan 9 islam ülkesi ortak bir karar alarak, «El Aksa'ya karşıgirişilen saldırı ve İsrail'in Filistinlilere takındığı tutumu kınamak» amacıyla Suudi Arabistan' Kralı Halid'in çağrısı doğrultusunda 1 günlükgenel grev kararı aldılar ve ülkeleri ile tüm dış bağlantıları kestiler.

Bu arada ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Walter Stoessel de Orta

Dcğu'da gerginliği gidermek amacıyla arabulucu olarak görevlendirildi.

17- Yunan Emniyet Teşkilatı Hürriyet Gazetesi'nin Batı Trakya'daokunmasını yasakladı.

18- İngiltere'nin Falkland adaları etrafında dünden itibaren başlattığı ablukanın olaysız sürdüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- UPI Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'nın başkenti Varşova'da Bağımsız Dayanışma Sendikası üyeleri dün yaptıklarıkaçak bir radyo yayınında, ülke halkını sıkıyönetime karşı çıkmaya veinsan haklarının sağlanması için girişimde bulunmaya çağırdılar.

20- Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku 4 günlük bir resmi ziyaret için Çin'e gitti.

14 Nisan 1982

1- Yapı ve Kredi Bankası tarafından düzenlenen «Türkiye veUluslararası Finans Pazarları» konusunun tartışıldığı seminere 14 ülkeden ve 50 kuruluştan toplam 61 temsilci katıldı. Seminerin açış konuşmasını yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal,«Türkiye'de siyasal iktidar değişse bile ekonomik politika aynen devam edecektir. Zira, bundan dönüş için yeterli destek bulunamayacaktır» dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Ankara'deki İslam Ülkelerinintemsilcilerine Mescid-i Aksa'ya yapılan son saldırılarla ilgili olarak hükümetin görüşlerini açıkladı. Türkmen açıklamasında olayı kınayarak, «İsrail'in işgal altında bulundurduğu kutsal Kudüs ve Arap topraklarından çekilmesi, BM kararlarına uyması ve Batı Şeria ile GüneyLübnan'daki tahriklerini geç kalınmadan durdurmasını sağlayacak etkin önlemler alınması için dünya topluluğuna çağrıda bulunuyoruz»dedi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Turgut Yeni Forum'a verdiği demeçte, Türk sanayisinin en büyük sıkıntısının finansman olduğunu belirterek, çözüm için «1. Yeniden değerlendirmeye gidilmesi,2. Kar ortaklığı sisteminin getirilmesi, 3. Sermayede sıkıntıya düşenfirmalar için orta vadeli, düşük faizli yeni bir kredi sistemi uygulamaları» şeklinde .üç öneri getirdi.

4- Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, Türkiye 3. Gıda Kongresi'nde yaptığı konuşmada, bugünkü şartlarda gıda maddelerinin heranbir silah olarak kullanılabileceğini belirterek, «Bütün ekonomik faaliyetlerimizde olduğu gibi, tarımda da başta gelen sorunumuz verimdüşüklüğüdür. Hektar başına alınan hububat ürünü mukayesesi, ABDve AET ülkelerinde verimin' bizdekine nazaran yaklaşık bir katı fazlaolduğunu göstermektedir» dedi.

5- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), tüm fakülte bölümleri ileilgili önerileri saptayarak listeyi fakültelere gönderdi. Konuyla ilgiligeniş bir açıklama basında yer aldı.

6- İstanbul'da başlayan DİSK davası oturumunda istanbul eskiBelediye Başkanı Ahmet İsvan yargılandı.

7- İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Milliyet Gazetesi Genel YayınMüdürü Abdi İpekçi'yi öldürmekten idam hükümlüsü Mehmet Aü

Ağca hakkında, Vatikan Devlet Başkanı Papa II. Jean Paul'u öldürmeye teşebbüs suçundan idam istemiyle yeni bir dava açtı.

8- Dışişleri eski Bakanlarından Prof. Dr. Turan Güneş, İstanbul'da Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

9- İskeçe'deki inhanlı Köylüleri'nin ellerinden alınan topraklarlailgili konuda Yunan Hükümeti'ne Türkiye tarafından verilen notanıncevabı Türk Dışişleri Bakanlığı'na ulaştı. Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan haberde, Yunan hükümeti cevabi notasında, Türk notasındakigörüşleri kabul edilmez olarak niteledi ve reddetti.

10- Milliyet Gazetesi'nin Atina çıkışlı haberinde, İskeçe'de Türkçe olarak yayınlanan Trakya'nın Sesi Gazetesi'nin sahibi ve sorumlumüdürü Abdullah Dede'nin ülke dışına çıkışının Yunan hükümetinceyasaklandığı bildirildi.

11- İngiltere ile Arjantin arasında arabuluculuk yapan ABD Dışişleri Bakam Alexander Haig'in ülkesine dönmesinden sonra Arjantin'in, BM Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği bir mektupta, «İngiltere'nindonanmasını geri çağırması halinde, kendisinin de Falkland adalarındaki kuvvetlerini geri çekeceğini» bildirdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin'e resmi bir ziyarette bulunan Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku, Pekin'de yaptığı bir konuşmada, «Savaşı ve uzlaşmazlığı önlemek için detanta bugün1 her zamankinden daha fazla gerek duyulduğunu» söyledi ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte daha da gelişeceğineinandığını belirtti.

13- AA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'da askerlerin gerillaların kampına açtıkları ateş sonucu çıkan çatışmada, 11 gerilla ile 2 asker öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

14- THA'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Irak Devlet Başkanı Saddarn Hüseyin Irak Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, «İran - Irak savaşında derhal ateşkes ilan edilmesi ve barış görüşmelerine başlanmasını kabul etmeye hazırız» dedi.

15 Nisan 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Ege Ordu 'Komutanlığı tarafından planlanan «Miralay-Fethi Bey-82 Harp Oyunları'nı izlemek için İzmir'e gitti ve tatbikatın ilk bölümüne katıldı.

2- Bağ-Kur emekli, dul ve yetimleri aylıklarını 1 Mart 1982 tarihinden itibaren net yüzde 25 ile yüzde 32 oranında arttıran tasarı,Milli Güvenlik Konseyi'nde kabul edilerek yasalaştı.

3- Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere özel bir uçakla izmir'egiden Başbakan Bülend Ulusu, Ege Bölgesi Sanayj ve Ticaret Odalarıile Ziraat Odaları mensuplarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, «Bugün ekonomide özlenen olumlu gelişmeler uygulanmakta olanistikrar programının sonucudur. Devlet olarak üretim ve ihracat artışını daha fazla teşvik eden, destekleyen ve yönlendiren bir temel tercihi ve politikayı takip etmekte kararlıyız» dedi.

4- Yapı ve Kredi Bankası'yla Euromoney Dergisi tarafından ortaklaşa düzenlenen «Türkiye ve Uluslararası Para Piyasaları» konulu seminerde bir konuşma yapan DPT Müsteşarı Yıldırım Aktürk, «Türkekonomisini yapısal olarak değiştirmek istiyoruz. Bunun en önemli yardımcısı ihracattır. Bizim hedefimiz Gayri Safi Milli Hasıla'n'ın yüzde15-20'sini ihracatla sağlamaktır» dedi.

5- AİTİA, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilikve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu tarafından düzenlenen «Türkiye'deBasın» konulu panel başladı.

6- Madaralı Roman ödülü, «Yıldız Karayel» adlı eseri ile Rıfatİlgaz'a verildi.

7- Toplu gümrük kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla İstanbul Sıkıyönetim 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan Abuzer Uğurluve 4 arkadaşının davası hakkında mahkeme, «Kaçak eşya miktarınınaz oluşu ve devletin ekonomik, idari ve askeri güvenini bozacak nitelikte olmadığı gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi ve söz konusu davaduruşmasına İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edileceği belirtildi.

8- Türkiye İşçi Partisi (TİP)'in 80 kurucu ve yöneticisi hakkındaaçılan davaya istanbul Sıkıyönetim 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndebaşlandı.

9- Güneydoğu'da yasadışı bir örgüt kurarak, bölgede bağımsızbir devlet kurmak amacıyla yurdun çeşitli yerlerinde çeşitli öldürme,yaralama, bombalama eylemleri yapan Serhat Kesemen ve Hüseyin Aydın adlı «Tekoşin» örgütü militanı İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2Numaralı Askeri Mahkemesi'nce idam cezasına, 3 militan da yaşlarının küçüklüğü nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldılar.

10- Tunceli'nin Pülümür ilçesinde dün gece iki deprem meydanageldi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in, Arjantin ile İngilterearasındaki arabuluculuk görevinin ikinci turu için Buenos Aires'e giderken, iki Arjantin hücumbotunun da Falkland'ın 200 mil açığında başlayan İngiliz ablukasını yararak Port Stanley limanına girdiği, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

12- Mısır eski Devlet Başkanı Enver Sedat'ı öldürmekten suçlu bulunarak idama mahkum edilen 2'si asker 5 kişinin cezası infaz edildi.

13- Lübnan'da, alarmda bulunan Filistinli gerillaların, Güney Lübnan'da yaşayan Şii Müslüman Örgütü Amel ile solcuların saldırısınauğradıkları, 4 gündür devam eden çatışmalarda 27 kişinin öldüğü, 89kişinin de yaralandığı, yabancı ajanslar tarafından' bildirildi.

14- REUTER Ajansı'nın Managua çıkışlı haberine göre; Nikaraguahükümeti, muhtemel bir Amerikan saldırısına karşı 1 ay önce uygulamaya başladığı olağanüstü hal durumunu 30 gün daha uzattı.

16 Nisan 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Milli Güvenlik Konseyi üyeleri, Ege Ordu Komutanlığı'nca düzenlenen ve sona eren

«Miralay Fethi Bey-82» Harp Oyunları'nın sabahki bölümünüizledi.

2- Başbakan Bülend Ulusu Aydın ve çevresinde incelemelerdebulundu.

3- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; BaşbakanBülend Ulusu, Devlet Personel Dairesi, Maliye Bakanlığı ve diğer ilgilikuruluşlara gönderdiği bir yazı ile ücret sisteminin «Reformist» ve«Sade» şekilde yeniden ele alınması ve bu amaçla Başbakan Yardımcısı Turgut Özal başkanlığında özel bir komisyonun' kurularak çalışmaya başlamasını istedi.

4- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu»nda kamu kurum vekuruluşlarında görev, yetki ve kuruluş konusunda hükümete yenidendüzenleme yapma yetkisi verilmesini öngören yasa tasarısının görüşülmesi sırasında bir açıklama yapan Devlet Bakanı Prof. İlhan Öztrakyargı organlarının düzenlenmesiyle ilgili olarak, «Bütün bakanlıklarlabirlikte Adalet Bakanlığı'nın da kuruluşunda bir düzenleme olacak,fakat bu düzenleme yargı bağımsızlığı ilkesi ve Anayasa'nın maddelerine tam bağlı ve sınırlı olarak gerçekleştirilecektir» dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal da yetki konusu hakkında yaptığı açıklamada, «Eğer yetki verilirse yapılacak şeyçok basittir. Yapılmış çalışmaları bir kanun kuvvetinde kararname ileyürürlüğe sokarız ve önümüzdeki devrede de efektifliğinin faydalıolup olmadığını hataları görürüz. Bu imkanı da böylece bulmuş oluruz»dedi.

5- Adalet Bakanı Cevdet Menteş düzenlediği basın toplantısında bakanlığı ile ilgili konularda bilgi vererek, «Yurt dışında bulunanteröristlerin iadesi işlemlerinin yürütüldüğünü» söyledi.

6- Türk Harp-İş Başkanlar Kurulu toplantısında bir konuşma yapanGenel Başkan Kenan Durukan, «Kongre hizipçiliğinin Türk-İş'e ve Türkişçisine yarar getirmediğini» belirterek, «işçiler gerçekten mutludurlar.İşçiler 12 Eylül öncesini yaşadıkları için ülkemizin içinde bulunduğudurumun bilincindedirler» dedi.

7- Ankara Üçüncü Gıda Fuarı Belediye Başkanı Süleyman Öndertarafından törenle açıldı.

8- Münfesih CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in geçtiğimiz Pazartesi günü tutuklanması istemiyle çıkarıldığı askeri mahkemece verilen tahliye kararına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı itirazetti ve Ecevit, Askeri Mahkemece tutuklandı.

9- İstanbul'da DİSK davasının duruşmasına devam edildi.

10- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce yasa dışı Dev-Sol örgütü 663 militandan 68'i hakkında ölümcezası istendi.

11- Federal Almanya'nın Kölh şehrinde Interpol tarafından 2 Türkterörist yakalandı.

12- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Türkiye'nin BM'deki daimi temsilcisi Coşkun Kırca son gelişmeler nedeniyle israil'in kınanmasını istedi.

13- KTFD'nin, Kudüs'teki El Aksa Camii'ne düzenlenen saldırı olayından sonra, İsrail ile küçük çapta olan ilişkilerini kestiği, basındakihaberlerde yer aldı.

17 Nisan 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Balıkesir'de halka hitaben yaptığı konuşmada Türkiye'nin stratejik durumu, Türk basını,Basın Ahlak Yasası konularına değindi ve «Türkiye dostluğuna güvenilen bir ülke durumuna gelmiştir. Diğer ülkelerle dostluğumuzupekiştirmek için ilişkilerimizi sürdüreceğiz. Ama bazı ülkeler bizimuzattığımız dost elini tutmakta tereddüt ederlerse ısrar etmeyeceğiz.Bizim dostluğumuzu kazananlar büyük fayda görürler, kazanmayanlar ise zarar görürler» dedi.

2- İzmir Belediye Başkanı Cahit Günay tarafından verilen brifingde bir konuşma yapan Başbakan Bülend Ulusu, «Sağlıksız gelişen imarplanı ve gecekondulaşma bugün büyük bir sorun olarak belediyelerinkarşısına çıkmıştır» dedi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu turistik tesislerdedenetime ağırlık verileceğini, bu konudaki çalışmaların aralıksız süreceğini belirterek, «Yeşilköy Havaalanı'na yaptığımız baskın sırasındabu sektörle ilgili kişilerin, konuya önem vermediği, yerli ve yabancıturistlere ters muamele edildiği ortaya çıkmıştır, ilgilileri durmadandenetleyeceğiz» dedi.

4- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side Bağ-Kur Yasası'nda yapılan değişiklikle Bağ-Kur emeklilerininmaaşlarında meydana gelen artışın bu ay içinde ödeneceğini açıkladı.

5- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık Güneş Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Avans ödemesi durdurulan işyerlerinin toplu sözleşmelerinin Mayıs'ta tamamlanacağını» bildirdi.

6- T.C. Ziraat Bankası'nın Kayseri bölge toplantısında bir konuşmayapan Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, «Dünyanın bugün içindebulunduğu fevkalade endişe verici gelişmeler, nüfus ve açlık sorunukarşısında ülkemizin tarımsal gücü en büyük güvencemizdir» dedi.

7- Türkiye Ermenileri Patriği Şinork Kalustyan yaptığı açıklamada,Almanya'nın «Die Welt» gazetesinde yayınlanan «Türkiye'deki Ermeniler baskı altında» başlıklı yazıda öne sürülen iddiaların kendisineait olmadığını söyledi.

8- Akajans'ın Kopenhag çıkışlı haberine göre; Danimarka Başbakanı Jurgensen'in feshedilen CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit ile görüşme isteğinin Türkiye tarafından kabul edilmediği, DanimarkaRadyosu'nca açıklandı.

9- Yabancı ajansların haberlerine göre; İngiliz ve Arjantin donanmalarına bağlı gemiler Falkland adasına doğru tam yol seyrederkenABD Başkanı Ronald Reagan Arjantin Devlet Başkanı Galtieri ile yaptığı bir telefon görüşmesinden sonra Arjantin'in Birleşmiş Milletler kararı çerçevesinde bir uzlaşmadan yana olduğunu söylediği, Beyaz Saray tarafından açıklandı.

10- Reuter Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Romanya Devlet Başkanı Nikolae Çavuşesku, nükleer enerjinin olumlu yollarda kullanılması ile ilgili görüşmelerini ve bazı işbirliği anlaşmalarını tamamladıktan sonra Çin Halk Cumhuriyeti'nden ayrılarak Kuzey Kore'ye hareket etti.

Çavuşesku Pekin'de düzenlediği basın toplantısında Sovyetler Birliği ile Çin arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi için de çağrıda bulundu.

18 Nisan 1982

1- AET'nin, Türkiye'ye bakan' düzeyinde yeni bir görüşme önermesi üzerine, Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, AET Komisyon üyesiDavignon ile görüşmek üzere Paris'e gitti.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Tercüman Gazetesi'ne Türkiyeile Yunanistan arasındaki ilişkilerin bir değerlendirmesini yaparken,bugün varılan merhaleyi olumlu bir şekilde değerlendirme imkanı bulunmadığını belirterek, «Yunanistan Türkiye'nin kendisi için tehditteşkil ettiği gibi mesnetsiz iddialardan da vazgeçmelidir» dedi.

3- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Enflasyonu körükleyen bir durumun bulunmadığını» belirterek, «Gene bir yeni enflasyon ortamının teşekkülü bugünkü durumdasöz konusu değildir» dedi.

4- Türk Hür Teşebbüsü tarafından yeni anayasaya ilişkin açıklanan görüşlerde, «Cumhurbaşkanının meclis tarafından seçilmesi, yetkilerinin arttırılması, yasama meclisinin tek olması, Anayasa Mahkemesi'nin yetkilerinin sınırlandırılması ya da devlet başkanına bazı konularda danışmanlık yapacak yüksek bir danışma konseyi haline getirilmesi» istendi.

Türkiye Odalar Birliği'nin anayasaya ilişkin görüşlerinde de, «Grevve lokavt haklarının birlikte mütalaa edilmesi, sendikaların siyasalamaçlarla çalışmayacağına ilişkin hükümlere yer verilmesi, bir seçkinler meclisi oluşturulması» istendi.

5- Teksif Sendikası Genel Başkanı ve Türk-iş Başkanvekili ŞevketYılmaz, Teksif Bursa Şubesi Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, «Genel Başkanlığa adaylığı için kararını Başkanlar Konseyi'nesunacağını, tasvip görürse aday olacağını» söyledi.

6- Türk Hava Kurumu Başkanı Tuğgeneral Yılmaz Oral Cumhuriyet Gazetesine verdiği özel demeçte, «Kurban derilerinden sağladığımız yeni ek gelirleri sanayi sektörüne yatırarak Atatürk'ün 19 Mayıs'ta yardığı çemberin yolundan yürüyoruz» dedi.

7- Ankara'da, Kent-Koop 3. Genel Kurulu toplantısında bir konuşma yapan Genel Başkan Murat Karayalçın, «Hızlı kentleşme nedeniyle önümüzdeki günlerde daha yüzbinlerce hektarlık kent toprağına ihtiyaç bulunacağını belirterek, İmar ve İskan Bakanlığı tarafından'Kentsel Toprak Reformu Yasa Taslağı' hazırlanmasını» istedi.

8- Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgalinden sonra Pakistan'asığınan Türk soylu göçmenlerin Türkiye'ye getirilmesi için' incelemelerde bulunmak üzere Pakistan'a giden 8 kişilik Türk heyeti Türkiye'ye döndü. Haziran ayında Türkiye'ye getirilecek göç edenlerin sayısının 4365 olduğu, yetkililerce açıklandı.

9- Geçen yıl Kasım ayında kabul edilerek yürürlüğe konulan«Devlet Mezarlığı Hakkındaki Kanun» uyarınca, Atatürk Orman Çiftliğiarazisi içinde bulunan Karadeniz yüzme havuzu civarındaki 536 bin124 metrekarelik alan devlet mezarlığı olarak tespit edildi.

10- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; bağımsız ITVtelevizyonunda yayınlanan bir programda, ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in' Falkland adaları anlaşmazlığıyla ilgili barış planı açıklandı. 5 maddeden oluşan barış planında, Falkland Adaları üzerindekiArjantin ve ingiltere'nin egemenlik hakkı iddialarının 5 yıl süreyle askıya alınması; her iki ülkenin de askerlerini geriye çekmesi, bu geçicisüre içinde adaların' oluşturulacak bir grup ülke tarafından yönetilmesi;bu geçici süre sonunda varılan çözümün Falkland adalarında yaşayanların onayına sunulması ve onların kararlarının kesin belirleyici kararolacağı, belirtildi.

Barış planını İngiltere'nin' prensip olarak kabul ettiği, Arjantin'inise karşı çıktığı da, TV programının yapımcısı Brian Walden tarafındanbildirildi.

11- 54 yıldan bu yana ingiliz yapımı anayasa ile yönetilen Kanada'nın, ingiltere Kraliçesi Elizabeth'in onayı ile kendi anayasası ile yönetilmeye başladığı, dış basındaki haberlerde yer aldı.

12- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Beyrut ve GüneyLübnan'da 6 gün önce başlayan ve 79 kişinin ölümüne, 545 kişininyaralanmasına ve birçok binanın yangınlar sonucu harap olmasına neden olan Şii Amal Örgütü militanları ile Filistin gerillaları arasında çıkan iş çatışma taraflarca kabul edilen ateşkes anlaşmasıyla sona erdi.

13- AA'nın Managua çıkışlı haberine göre; Nikaragua hükümetitarafından yapılan açıklamada, «ABD donanmasına ait savaş gemiterinin Nikaragua karasularını ihlal ederek barışı tehlikeye düşürdükleri»öne sürülerek, «iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi için görüşmelerin biran önce başlaması gerektiği» bildirildi.

14- Suriye Başbakan Yardımcısı Halid Haddun'un yaptığı resmiaçıklamada, «Ülkesinin bundan böyle Irak hükümeti ile her türlü ilişkisini kestiğini, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin yönetimini değiştirmek için Irak halkının göstereceği çabaya Suriye hükümeti olarakher türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını» söylediği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Guatemala City çıkışlı haberine göre; Guatemala'da hükümet kuvvetleri ile gerillalar arasında çıkan çatışmalarda67 kişi hayatını kaybetti.

19 Nisan 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi, yasama yetkisini kullanmış ve dahaönce gündeminde saklı tuttuğu Adli Tıp Kurumu Yasası'm görüşerekkabul etti.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin bazı ikili ve uluslararasıandlaşmalara katılmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

3- Milli Güvenlik Konseyi Yüksek Öğretim Yasası'nın bazı maddelerini değiştirdi. Buna göre; yasaya eklenen geçici maddede üniversite rektörleri, fakülte dekanları, enstitü ve yüksek okul müdürleriile bunların yardımcıları ve bölüm başkanlarının gerektiğinde .görevlerinden alınabilecekleri belirtildi.

Yasa ile dekanın atanma biçimi de değiştirildi ve dekanın rektörün önereceği üniversite içinden veya dışından 3 profesör arasındanve YÖK tarafından 3 yıl süreyle seçilmesi kararlaştırıldı.

4- Milli Güvenlik Konseyi 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'nın bazımaddelerini değiştirdi. Buna göre; askeri savcı iddianameyi özetleyerek okuyabilecek, çok sanıklı davalarda duruşmalar bazı sanıkların yokluklarında yapılabilecek.

5- Bakanlar Kurulu, Türkiye ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı arasında imzalanan 4 anlaşmayı onayladı.

6- Belçika, Hollanda ve Federal Almanya'da çalışan Türk işçilerinin sorunları ile ilgili temas ve incelemelerini tamamlayan Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş yurda döndü.

7- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Tercüman Gazetesi'nin dış politikayla ilgili sorularını yanıtlarken, «içişlerimize müdahale niteliğinedönüşecek herhangi bir harekete müsamaha etmeme konusunda kararlıyız» dedi.

8- Kültür ve Turizm Bakanı ilhan Evliyaoğlu, Antalya bölgesindeturizm gelişim projesi içinde yer alan Çamyuva Tatil Köyü'nün temelini atarken yaptığı konuşmada, «Tamamen Türk mühendis ve işçileritarafından gerçekleştirilecek olan tatil köyü, Avrupa standartlarındaolup, konaklama, dinlenme, eğlenme ve spor tesislerini ihtiva etmektedir» dedi.

9- Belediyelerin gerekli muayeneyi yapması koşuluyla özel veresmi kişi ve kurumlara et kombinası kurup, işletme imkanı sağlayanyasa tasarısı Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

10- Yazar ve eğitimci Halis Özgü, geçirdiği bir rahatsızlık sonucuİstanbul'da vefat etti.

11- THA'nın haberine göre; Merkez Bankası, Türkiye'nin toplamdış borçlarının 2.1 milyar doları kısa vadeli olmak üzere 15 milyar 93milyon dolar düzeyinde olduğunu açıkladı.

12- Münfesih CHP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit hakkında Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Nolu Askeri Mahkemesi'nce verilen tutuklama kararı vicahiye çevrildi ve Ecevit tutuklanarak Ordu Dil ve İstihbarat Okulu'na götürüldü.

13- Devlet Başkanı GYgeneral Kenan Evren'in Pakistan'ı ziyaretisırasında, Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak tarafından şahsen armağan edilen 1 boğa, 5 inek ve bir safkan Pakistan atı Ankara'ya getirildi.

14- AET temsilcileriyle görüşmelerde bulunmak üzere Paris'e gidenDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Türkiye'nin ParisBüyükelçiliği'nde yapılan görüşmelerde pamuk ipliği ve Fransa'nınTürk tekstil ürünlerine koyduğu sınırlama konularını ele aldı. Öte yandan Özal, OECD Genel Sekreteri Emile Van L'ennep ile de ayrı bir görüşmede bulundu.

15- Kuzey Atlantik Asamblesi Güney Bölge Alt Komitesi'nden, italyan Margarita Boniver başkanlığındaki bir heyet, NATO güney kanadındaki askeri ve siyasal durum ve gelişmeler ile Türkiye'nin dış politikası ve savunma politikası hakkında görüş alış-verişinde bulunmakiçin Ankara'ya geldi.

16- Hürriyet Gazetesi'nde, bir Yunan gemisinin istanköy Adası'na askeri malzeme taşıdığı haberi yayınlandı.

17- Tahran Radyosu tarafından yapılan açıklamada, İran'daki AzeriTürklerinin lideri olan Şeriatmadari ile iki yakını ve eski Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade'nin de aralarında bulunduğu 45 kişinin, yönetimi devirmek amacıyla darbe hazırladıkları ve yakında yargılanacaklarının duyurulduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20 Nisan 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu UBA'ya verdiği demeçte, Toprak veTarım Reformu Kanun tasarısı ile ilgili olarak, «Tarım alanında yapılacak reformu genel tarımsal üretimin özellikle birim alanından eldeedilen verimin artırılması olarak görüyoruz. Toprak ve Tarım Reformukanununun çiftçimizin huzurlu bir ortam içinde sahip olduğu topraktan daha çok ürün almasına daha çok kazanmasına imkan verecek birsistemin temeli olması asıldır» dedi.

2- Kuzey Atlantik Asamblesi Güney Alt Bölge Komitesi HeyetiAnkara'da resmi temaslarına devam etti ve Başbakan Bülend Ulusu ileDevlet Bakanı ilhan Öztrak tarafından kabul edildi.

3- Paris'te AET ile tekstil konusunda görüşmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Turgut Özal yurda döndü. Özal, Yeşilköy Havaalanı'nda verdiği demeçte «Görüşmelerin olumlu geçtiğini» söyledi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı ilhan Evliyaoğlu, Antalya bölgesinde «Güney Antalya Projesi» kapsamında yer alan bazı tesislerin temelini atarken yaptığı konuşmada, «Önemli olan turist sayısındaki artışdeğil, turistin mümkün' olduğu kadar fazla ülkemizde kalmasını sağlamaktır. Bu amaçla Turizm Bankası kanalıyla birçok tesisi turistik halegetirmek için yapılan çalışmalar sonucunda 4 bin yeni yatak sektörekazandırıldı» dedi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Doktorlar arasında rotasyonun kaldırıldığını, ancak sahil kentlerinde zorunlu olarak rotasyon uygulayacaklarını» söyledi.

6- Danışma Meclisi Sağlık ve Sosyal işler Komisyonu toplantısında «Sağlık Bakanlığı dışında diğer devlet kuruluşları KiT'ler ve belediyeler gibi kuruluşlarda çalışan sağlık personelinin geçmiş hizmetlerini borçlanmalarına imkan sağlayan kanun teklifi kabul edildi.

7- Ankara'nın Ayaş ilçesinde düzenlenen Ağaç Bayramı'na Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak ile bazı üyeler katıldı. Törendegazetecilerin sorularını cevaplandıran Anayasa Komisyonu Başkanı Prof.Orhan' Aldıkaçtı, «Feshedilen siyasi partilerin eski üyelerinden anayasakonusunda görüş almaya önümüzdeki hafta içinde başlayacaklarını»söyledi.

8- Milli Eğitim Bakanlığı, 24 Kasım 1982'de kutlanacak olan Öğretmenler Günü nedeniyle şiir, kompozisyon ve hikaye yarışması düzenledi.

9- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Maliye Bakanlığı yetkililerince, «Bakanlığın ilke olarak hiçbir meslek grubuna fiili hizmet zammıverilmemesinden yana olduğu» açıklandı.

10- Akajans'ın haberine göre; Spor Toto Teşkilat Müdürü AydınKarasüleymanoğlu istifa etti.

11- YAZKO'nun, Gazeteciler Cemiyeti Toplantı Salonu'nda düzenlediği «Kadın Sorunları» sempozyumunda konuşan Prof. Nermin Abadan Unat, «Kadın sorunları endüstri devrimiyle başladı. Kadın sorunlarıda öteki sorunlar gibi toplumun düzelmesiyle gerçekleşebilecektir»dedi.

12- Özel ve kamu sektörünce üretilen çimentonun tonuna yüzde16 oranında zam yapıldı.

13- Libya Tarım ve Toprak Reformu Bakanı Abuzeid Omar Dörderesmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

14- İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi bünyesindeki tasfiye kurullarınca yayınlanan duyurularda, 8 bankerin tasfiyelerine karar verildiği bildirildi.

15- Ankara Sıkıyönetim Savcılığı'nca münfesih CHP'nin eski Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ ile eski içişleri Bakanı Hasan FehmiGüneş'in CHP ile ilgili olarak açılan soruşturmadan dolayı ifadesi alındı.

16- Feshedilen MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve arkadaşları ile ülkücü kuruluşların anarşik olaylara karışan üyeleri hakkındaaçılan davanın duruşmasına devam edildi.

17- Güvenlik kuvvetlerince izmir'de yapılan dizi operasyonlardayasa dışı Türkiye Komünist Partici (TKP) ve bu partinin gençliğe yönelik çalışmalarını yürüten Genç Komünistler Birliği üyesi 42 kişi yakalandı.

18- AA'nın Birleşmiş Milletler çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), «Her çocuğa bir ağaç» kampanyasınıbaşlatarak «insan Çevresi» konulu Stockholm Konferansı'mn 10. yıldönümünü kutlama programını uygulamaya koydu.

19- Alman Sosyal Demokrat Parti Başkanı Willy Brandt, Münih'tepartisinin Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada «Ülkede yabancı düş-

manlığının gelişmesi ilke olarak son derece haksızdır ve bize şerefgetirici bir olay değildir» dedi.

20- İngiltere Hükümeti adına bir açıklama yapan Başbakan Margaret Theatcher'm, «Haig planını reddettiklerini, buna karşılık Dışişleri Bakanı Francise Pym'in, VVashington'a giderek görüşmelerde bulunacağını» söylediği yabancı ajanslar tarafından'bildirildi.

21- AA'nın haberine göre; Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, «Şubat 1983'te yapılacak Devlet Başkanlığı seçimlerine adaylığını koyacağını» açıkladı ve kabinesindeki 12 bakandan 9'unun yerine yeni atamalar yaptı.

22- İran'da Azeri Türklerin dini lideri Ayetullah Şeriatmedari'nin,«Yüksek Din Kurulu»nca dini yetkilerinin elinden alındığı açıklandı.

23- İsrail Başbakanı Menahem Begin, 25 Nisan tarihinde Sina'dan kesinlikle çekileceklerini açıkladı.

24- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Şili DevletBaşkanı General Pinochet, işsizliğe ve enflasyona karşı gerekli etkenliği göstermediği gerekçesiyle hükümeti görevden aldı.

25- AP Ajansı'nın Bogota çıkışlı haberine göre; Kolombiya'da solcu gerillalar dün gece Pereira Havaalanı'nın yakıt depolarına saldırdı,ancak yangın kısa sürede kontrol altına alındı.

26- Gine Devlet Başkanı Ahmed Seku Türe başkanlığında iran Irak savaşına çözüm bulmak amacıyla girişimlerde bulunan İslam Konferansı İyiniyet Komitesi Bağdat'tan ayrılarak Tahran'a geçti.

21 Nisan 1982

1- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay THA'ya yap-,tığı açıklamada, «Özel muayenehanelerdeki muayene ücretlerinin düzenlenmesi ve muayene ücretlerine üst sınır getirilmesi konusundabakanlığında çalışmalar yapıldığını» söyledi.

2- Çalışma Bakanı Turhan Esener Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO)'dan 274 sayılı Sendikalar Yasa Tasarısı ile 275 sayılı Toplu İşSözleşmesi Grev-lokavt Yasaları ile ilgili olarak görüş istedi. ILO isecevabında bu yasalarda öngörülen değişikliklerin ILO sözleşmelerineuygun düşmediğini bildirdi.

3- Yargıtay 3. Hukuk Dairesi «Kira sözleşmesinde bir sonraki dönem kiranın arttırılacağına ilişkin hüküm olması halinde uyarıya gerek kalmadan kiranın arttırılması gerektiği» sonucuna vardı.

4- Türkiye Barolar Birliği, Ermeni sorunu ile ilgili bir rapor hazırlayarak, «Uluslararası ve ulusal hukuk kuruluşlarının Ermeni tedhişine son verilmesi yönünde tavır almaları» için çağrıda bulundu.

5- Devlet istatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, 1981yılında imalat sanayiinde faaliyet gösteren özel sektör kuruluşları tarafından cari fiyatlarla 1.5 trilyon liralık üretim gerçekleştirildi.

6- THA'nın haberine göre; Kamu iktisadi Teşebbüsleri'nin 1981yılında gerçekleştirdikleri mal ve hizmet ihracatından toplam 968 milyon 970 bin dolar tutarında döviz geliri elde edildi.

7- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapan yasatasarısında, disiplin cezalarının arttırıldığı, askere giden memurların busüre içinde izinli sayılacakları hükümlerinin yer aldığı, basındaki haberlerde bildirildi.

8- İstanbul Teknik Üniversitesinin 209, kuruluş yıldönümü kutlandı.

9- Tercüman Gazetesi'ne bir demeç veren Libya Tarım ve Toprak Reformu Sekreteri Abuzeid Omar Dörde, «Libya tarıma verdiğiönemi ispat etme dönemini başlatmıştır. Bütün engellere rağmen tarım reformumuz gerçekleşecektir. Bu önemli hizmeti yerine getirirkenen büyük yardımcımız Türk şirketleri ve işçileri olacaktır.» dedi.

10- Askeri Yargıtay 3. Dairesi, Adana Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin Salih Taş ve Adil Yener hakkında verdiği ölümcezasını eksik soruşturma nedeniyle bozdu.

11- İstanbul Limanı'nı yeniden düzenleyen ve boğazdah geçengemilere hız tahdidi getiren «istanbul Liman Yönetmeliği» Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- Paris'te görüşmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı TurgutÖzal ile AET Komisyon Başkan Yardımcısı Davignon arasında varılanşifahi mutabakata göre; Türkiye hükümeti iki yıl süreyle topluluk ileTürk özel sektörü arasında varılacak iradi kısıtlamaya itiraz etmemeyikabul etti. Buna karşılık topluluk, Türk pamuk ipliğine karşı uygulamayı sürdürdüğü yüzde 12 oranındaki anti damping gümrük vergisinikaldırmayı uygun gördü.

13- İsrail Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürü MoşheYegar Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Sina YarımadasınınMısır'a devri konusunda bir erteleme söz konusu değil. Begin, CampDavid anlaşmalarına ve verdiği söze sadık bir politikacıdır. Bugüniçimizde duyduğumuz çeşitli kaygılara, kuşku ve hayal kırıklıklarınarağmen bu iş gerçekleşecek. Çok güç ve acı da olsa yerine getirilecek» dedi.

14- Arjantin'in Falkland Adaları'nı ilhakından sonra ingiliz donanmasının Arjantin'e doğru ilerlemeye devam ettikleri, bu arada barış çabalarının ABD Dışişleri Bakanı Haig tarafından sürdürüldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'unMorozan eyaletinde bir askeri birliğin bir köye girerek gerillalarla işbirliği yapmakla suçladıkları 47 köylüyü öldürdükleri yolundaki haberler, askeri yetkililer tarafından yalanlandı.'

16- DPI Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; israil, 24 Temmuz 1981 de taraflar arasında kabul edilen ateş-kes anlaşmasını ihlalederek Güney Lübnan'daki Filistin mülteci kamplarına saldırdı.

17- Reuter Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Güney ve Kuzey Kore birlikleri askerden arınmış bölge boyunca 4 saat süren birsilahlı çatışmaya girdiler.

22 Nisan 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren 23 Nisan Egemenlikve Çocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini milli hakimiyet prensibinin oluşturduğunu, 12 Eylül'den önce işlemez hale gelen sistemi engellerden temizlemeye çalıştıklarını» belirterek, «Bu yöndeki en hassas uğraşımız hürriyetlerindüzenlenmesi, sınırlarının tayin edilmesi konusu olacaktır.» dedi.

2- MGK, adi bir suçtan dolayı idam cezasına mahkum olan SabriAltay adındaki bir kişinin cezasını onayladı.

3- Başbakan Bülend Ulusu, Libya Tarım Bakanı Zeid Ömer Durda'yı kabul sırasında yaptığı konuşmada, «iki ülkenin Avrupa yerinebirbirlerinden alışveriş yapmalarının en iyi yo olacağını ve Türkiye'ninböyle bir temennide bulunduğunu» bildirdi.

4- Halkevlerinin feshine ilişkin yasa tasarısı hükümet tarafındangeri alındı.

5- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Çankırı'ya yaptığı gezi sonrası Güneş Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, gezisi hakkında bilgilervererek, «Köy okulları da bugün devlet nizamının içerisine girmiştir.Oralarda da devlet nefesini hissettirmiştir. Öğretmen sınıftadır.» dedi.

6- İsrail'in Lübnan'a yaptığı hava saldırısıyla ilgili olarak DışişleriBakanlığı tarafımdan yapılan açıklamada «Bunalım ve gerginliklerledolu olan bölgemizde israil'in giriştiği haksız emrivaki ve saldırılaradün bir yenisi eklenmiştir.» denildi.

7-ANKA Ajansı'nın haberine göre; Yüksek Hakem Kurulu, kısaadı MESS olan Madeni Eşya Sahipleri Sendikası'na bağlı işyerlerinde22 toplu iş sözleşmesini yeniledi.

8- Tek-Gıda-iş Sendikası, Marmara ve Trakya Merkez Şubesi Genel Kurulu'nun İstanbul'daki toplantısında bir konuşma yapan Tük-işGenel Başkanı ibrahim Denizcier, «Tarafsızlığını koruyamayan Yüksek Hakem Kurulu; hayat pahalılığını gözönüne almamaktadır, işçi ücretleri aynı yerde durduğu halde, fiyatlar yükselmekte ve bu nedenle alım gücü azalmaktadır.» dedi.

9- Tariş'e bağlı Pamuk Birliği'ni zarara soktukları gerekçesiyleizmir 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan TARİŞ eski Genel Müdürü ismail Hakkı Gürün ile 6 yönetici beraat etti.

10- Adana Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nce adam öldürmek suçundan yargılanan ve idam cezasına çarptırılan, idam cezası AskeriYargıtay tarafından bozulan Osman Filiz, yeniden yargılandığı 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askeri Mahkemesi'nde 24yıl hapis cezasına mahkum oldu.

11- Tarım ve Orman Bakanhğı'mn izniyle ithal edilecek her çeşit tohumluklar ile tohum bakterisinin Gümrük Vergisi, resim ve harçlardan muaf tutulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- Sinema ve fotoğraf filmlerinin serbest bırakılmasına ilişkinTicaret Bakanlığı sirküleri Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Akajans'ın haberine göre; italya, Türkiye'den yaptığı pamuklu kumaş ithalini kısıtlamak isteğiyle AET Komisyonu'na başvurdu.

14- THA'nın Münih çıkışlı haberine göre; Alman Sosyal DemokratParti'nin sona eren kurultayında Willy Brandt yeniden parti başkanlığına, Başbakan Helmut Schmidt ise parti başkan yardımcılığına seçildi.

15- İngiliz savaş gemilerinin Falkland'a doğru ilerlemeleri devamederken Arjantin halkının savaş çağrısına uyarak ellerinde bulunannakit para ve mücevherleri savaş fonuna yatırdıkları yabancı ajanslartarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran Meclis Başkanı Rafsancani yaptığı açıklamada, «Dini yetkileri elinden alınan Şeriatmedari'nin Kum kentindeki evinin halkın saldırısına karşı korunmaya alındığını» belirtti.

17- AA'nın Kahire çıkışlı haberine göre; israil, geçen yılın ağustos ayında varılan bir anlaşma gereğince Mısır'ın liman kenti iskenderiyede bir konsolosluk açtı.

18- THA'nın Paris çıkışlı haberine göre; Paris'in merkezinde meydana gelen patlamada 1 kişi öldü, 46 kişi yaralandı.

23 Nisan 1982

1- 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı bütün yurtta ve Kıbrıs Türk Federe Devleti ile dış temsilciliklerimizde törenlerle kutlandı.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren 23 Nisan Egemenlikve Çocuk Bayramı nedeniyle bir grup çocuğu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Evren burada yaptığı konuşmada, «Okuma - yazma bilmedikbir tek ferdin kalmayacağını, bu cahilliği yeneceklerini» belirterek,«Bizlerden bu yönetimi devralacak sizlersiniz. Hepiniz yönetimi devralacak şekilde yetişeceksiniz. Çok çok okuyup annenizi - babınızı geçeceksiniz. Çok çok çalışmak zorunda olduğunuz için 23 Nisan'ı büyükler için tatil günü olmaktan çıkardık. Onun için bizler bugün bileharıl harıl çalışıyoruz» dedi.

3- Milli Güvenlik Konseyi hakimler ve savcıların özlük haklarını,adaylık sürelerini, işe alınma koşulları ile görev değiştirme ve atanma usullerini yeniden belirleyen yasa tasarısını kabul etti.

4- Türk-İş Yönetim Kurulu, Genel Başkam/ekili Şevket Yılmazbaşkanlığında Ankara'da toplanarak 24 Mayıs tarihinde yapılacak Genel Kurul çalışmalarını gözden geçirdi. Toplantıdan sonra yayınlananbildiride, Türk-İş Yönetim Kurulu üyelerinin ülke sorunlarına ve çözüm önerilerine bakış açısı yönünden' tam bir görüş birliği içinde bulundukları» belirtilerek, «Türk-İş, hiç şüphe edilmemelidir ki bu Genel Kurul'dan daha güçlü çıkacaktır» denildi.

5- Kamu kuruluşlarında çalışacak sözleşmeli personelin maaş tavanı 70 bin liradan 90 bin liraya çıkarıldı.

6- Siyah - beyaz TV üreten firmalara 20 Haziran tarihinden itibaren 20 bin adetlik renkli TV üretme izni verildi.

7- PTT personeli Deniz Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na 2 milyon lira bağışta bulundu.

8- Münfesih CHP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in tutuklulukhalinin kaldırılması için avukatlarınca yapılan itiraz, Ankara Sıkıyönetim 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nce reddedildi.

9- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davada sorgusu yapılan sanıklardan Davut Işık'a sorgu sırasında askeri savcıya hakaret ettiğigerekçesiyle Ankara Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nce 1 ay hücrecezası verildi.

10- Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmek gerekçesiyle yargılanan yasa dışı MLSPB üyesi 114 sanığın davasına İstanbul Sıkıyönetim 3. Nolu Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

11- Milliyet Gazetesi'nde yer alan haberlerde, Amerikan Kongresi'nin iki üyesinin, «Son zamanlarda Türklere karşı girişilen Ermenisaldırılarını yerdikleri» bildirildi.

12- Yabancı ajansların haberine göre; Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu bir Amerikan TV'sine verdiği demeçte, «Türkiye ileYunanistan arasında bir savaş çıkması halinde NATO'nun kendilerinikoruyamayacağından endişe ettiğini» belirtti.

13- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Fransa hükümeti çeşitli terörist eylemlere karşı güvenlik önlemleri almaya başladı.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD DışişleriBakanı Alexander Haig bir toplantıda yaptığı konuşmada Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'ya, ABD'nin Küba ile tüm ilişkilere açık olduğunun bildirildiğini, sosyal, tarımsal ve ekonomik sorunlar içinde bocalayan Sovyetler Birliği'nin batı yarımkürede temsilcisi olan Küba'nında aynı sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu» söyledi.

15- Yabancı ajanslar tarafından verilen haberlerde, Arjantin Devlet Başkanı General Leopoldo Galtieri'nin, «Askerlerden kanlarının sondamlasına kadar savaşmalarını istediği» bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Aden çıkışlı haberine göre; Güney Yemen'deekonomiyi baltalama suçundan yargılanan 10 kişi, suçlu bulunarakAden'de idam edildi.

24 Nisan 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu Anka Ajansı'na yaptığı açıklamadaİdari yapı ile ilgili yasa tasarılarının Bakanlar Kurulu'na sevkedildiğinibelirterek, «Bu hafta itibariyle Yasal Düzenlemeler Yüksek Kurulu gündeminde bulunan yasa tasarıları, 5 tanedir. Bunlar, kooperatifler, Ziraat Bankası gibi bazı kurumlarımızla ilgili düzenlemelerle patent konusundaki yasal düzenlemeleri kapsamaktadır» dedi.

2- Başbakan Bülend Ulusu TRT kurumunun düzenlediği «4. Uluslararası Çocuk Şenliği»ne katılan 11 ülke ve Türk çocuklarından oluşan grupları TBMM Tören Salonu'nda kabul etti. Usulü, çocuklarahitaben yaptığı konuşmada, «Biz, büyükleriniz olarak sizlerden dostluğa, kardeşliğe, sevgiye açık'yüreklerinizle geleceğin barış ve mutluluk ortamını hazırlamanızı istiyoruz» dedi.

3- Devlet Bakanı İlhan Öztrak, «Bankerlerin gayrimenkullerininTasfiye Kurulu'nca satışı sırasında gerçek değerinden ucuza satılmasını önlemek için devletin bu gayrimenkulleri satın alacağını, bununiçin de yasal bir düzenlemeye gerek olmadığını» belirterek, «Devletin bu gayrimenkulleri satın alması kanuni bir mecburiyet haline getirilirse, suistimallere neden olabilir. Nasıl olsa devlet alacak diye düşünülür ve araya kötülükler sokulur» dedi.

4- Dışişleri Bakanı llter Türkmen Hürriyet Gazetesi'ne dünya sorunlarına ilişkin verdiği özel demeçte, Türk - Amerikan ilişkileri ileilgili olarak, «Bugün vardığımız aşama, bence Türkiye ile Amerikanilişkilerinde olgunluk aşamasıdır» dedi.

5- İstanbul'da Profilo - Holding tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen «Kongre Turizmi Semineri»ne bir mesaj gönderen Kültür ve Turizm Bakanı ilhan Evliyaoğlu, «Alt yapışız çağdaşbir turizmin düşünülemeyeceğini» belirterek, «Bu yapının dışındaüniversitelerin, konaklama tesislerinin, kamu kuruluşlarının, belediyeticaret ve sanayi odaları gibi kuruluşların bünyesinde .bulunan büyüklü küçüklü toplantı salonları bu sektöre hizmet vermektedir» dedi.

6- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, yeni anayasa ileilgili soruları cevapladı ve «Bizim bugün 1961 Anayasası'ndan geriye dönmemiz bahis konusu olmadığı gibi 1961 Anayasası'nın kabul edilmesinden sonra ortaya çıkan bazı haklar, hatta sosyal haklarınanayasaya konması da gayet doğaldır ve konacaktır da» dedi.

7- Maliye Bakanlığı, Danışma Meclisi Mali İşler Komisyonu'ndagörüşülmekte olan katma değer vergisi tasarısının esnaf ve sanatkârlara yeni mükellefiyetler getirmediğini açıkladı.

8- Türk-iş Genel Başkanı İbrahim Denizcier 24 Mayıs tarihinde Ankara'da toplanacak Türk-İş Genel Kurulu ile ilgili olarak basında yer alanyayınların büyük bir bölümünün gerçekten çok dilekleri yansıttığınıbelirterek, «Henüz arkadaşlarımla kongre ile ilgili olarak ayrıntılı konuşmuş değilim. Biz bir sorumluluk içinde görevimizi sürdürüyoruz.Elbette bir süre sonra bu konular aydınlığa kavuşacaktır» dedi.

9- Harp-iş Sendikası Eskişehir şubesinin düzenlediği bir seminerde konuşan Türk-iş Genel Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, «işçikıdem tazminatının' 1936 yılında bizzat Atatürk'ün direktifiyle yasalara girdiğini» söyledi.

10- Türk-İş'e bağlı Basın-İş Sendikası'nın Ankara'da yapılan Genel Kurulu'nda konuşan Türk-iş Teşkilatlandırma Sekreteri Orhan Erçelik, Türkiye'de enflasyon artışının, çalışanlara karşı bir şantaj unsuruolarak kullanıldığını belirterek, «20 Ocak kararları çalışanlar açısından ömrünü tamamlamıştır» dedi.

11- Türkiye Esnaf Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez BirliğiBaşkanı Kasım Önadım, Ankara'da yaptığı açıklamada, «KiT'lerinürettiği mallara yapılan zamlar karşısında esnafın güç durumda kaldığını belirterek, «Esnaf ve sanatkarların satmalına gücü kaybolmuştur. Esnaf ve sanatkarlara mali kaynak transfer etmek gereklidir» dedi.

12- Türkiye Resmi Sektör Müteahhitleri işveren SendikasıGenel Başkanı Mevlüt Hamzaoğlu, Ankara'deki yönetim kurulu toplantısında «24 Ocak kararlarının durgunluğa ittiği inşaat sektörü, 1 Temmuz bankacılığının yüksek faiz politikası ile özel inşaatlarada talebi kaybettirince, tamamen durmuştur» dedi.

13- Ankara Umum Gazete Satıcıları Kooperatifi'nin yıllık olağanGenel Kurulu'nda başkanlığa Salih Orhan seçildi.

14- Gültaş Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Gülbakanoğlu, dolandırıcılık, döviz ve vergi kaçakçılığı iddiasıyla nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

15- İngiltere'nin Harrogate kentinde yapılan 27. Eurovisioh ŞarkıYarışması'nda Federal Almanya birinci oldu. «Hani» adlı parçayla yanşmaya katılan Türk şarkıcı Neco 15. sırada yer aldı.

16- Milliyet Gazetesi'nden Özgen Acar'ın bildirdiğine göre; Atina'da bulunan Ermenilerden 200 kişi, Türkiye Büyükelçiliği önündetoplanarak Türkiye aleyhinde gösteriler yaptı.

17- Federal Almanya'nın Kol n ve Dortmunt şehirlerinde bazı Türkkuruluşlarına karşı bombalı saldırılar yapıldı.

18- Ajansların haberlerine göre; Belçika'nın başenti Brüksel'deTürklerin oturduğu 4 katlı bir binada çıkan yangın binanın çökmesine neden oldu ve olay sırasında binada oturmakta olan Türklerden16 kişi hayatını kaybetti.

19- AP Ajarisı'nın Marsilya çıkışlı haberine göre; Fransa'da Başbakanlık görevini vekaleten yürüten Gaston Defferre Marsilya kentinde Ermeniler tarafından düzenlenen törende yaptığı konuşmada,«Fransa'nın Ermenilerin davasını sonuna kadar destekleyeceğini, ancak Ermenilerin şiddet eylemlerinden uzak durmaları gerektiğini»söyledi.

20- ABD California Eyelati Valisi M. Brown'm, «24 Nisan Ermenisoykırımı» gerekçesiyle California'da, hem ABD, hem de eyalet bayrağını yarıya indirttiği, basındaki haberlerde bildirildi.

21- Camp David anlaşmasına uygun olarak Sina bölgesinin Mısır'a devredilmesi ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'ne bir demeç verenisrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir, «Böyle bir olay tarihimizde ilk defavaki oluyor ve eminim ki bu ilk ve sondur. Yamit'teki gibi bir boşaltmanın tekrarı söz konusu olamaz artık. Halkın bu ızdırabı, bu şokubir kez daha yaşamaya, denemeye tahammülü yok» dedi.

22- THA'nın Cezayir çıkışlı haberine göre; Cezayir'in Oran kentinde lise öğrencileri tarafından düzenlenen protesto gösterilerindeçok sayıda öğrenci tutuklandı.

25 Nisan 1982

1- Anayasa Mahkemesi'nin 21. kuruluş yıldönümü törenlerindebir konuşma yapan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, «Hazırlanmakta olan yeni anayasaya göre kurulacak rejimin, sağlıklı ve etkinbiçimde işletilmesinde Anayasa Mahkemesi'ne önemli ve tarihi görevler düşeceğine inandığını» belirtti.

2- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. OrhanAldıkaçtı yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak AA'ya yaptığı açıklamada, «Yeni anayasada Devlet Başkanı'na parlamentoyu fesih hakkıtanınacaktır. Devlet Başkanı olağanüstü hal ilan edebilecektir» dedi.

3- Eskişehir'de düzenlenen «Milli sanayide tarımın yeri» konuluforumda konuşan Ziraat Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen', «Tarıma dayalı sanayiinin teşvik ve desteklenmesi için önlemler alındığını, bankanın Tarım endüstri kalkınma bankası haline getirilmesi içinçalışmalar yapıldığını» söyledi.

4- Türk-iş'e bağlı Basın-iş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu ile Başkanlar Kurulu'nun Ankara'daki toplantısında bir konuşmayapan Basın-iş Sendikası Genel Başkanı Muammer Niksariı, «TGS ilehiçbir ön koşul öne sürmeden birleşmeye hazır olduklarını» söyledi.

5- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. ihsan Doğramacı ANKA'ya yaptığı açıklamada, «Tıp fakültesindeki öğrenimlerinitamamlayan öğrencilerin hekimlik için yeterlik sınavından geçmelerinin toplumun sağlığı açısından bir tedbir olduğunu» söyledi.

6- Cumhuriyet Gazetesi Yazı işleri Müdürü ve Türkiye GazetecHer Sendikası Yönetim Kurulu üyesi Bülent Dikmen'er'in anısını yaşatmak amacıyla yapılan «Bülent Dikmener Haber ödülü» yarışmasını, Cumhuriyet Gazetesi'nden Ufuk Güldemir kazandı.

7- Avrupa Parlamentosu Başkanı Danimarkalı Dankert, THA'yaverdiği demeçte, «Türkiye'nin üyeliğine son verilmesinden yana olmadığını» belirterek, «Türkiye'deki yönetim demokrasiye dönmek isHyor. Bu nedenle ilişkilerin kesilmesi için bir gerek yok. Türkiye'dekidemokrasinin sağ kanatlı olacağı şeklinde söylentilere katılmıyorum.Bugünkü yönetim aşırı sağa karşı gayet sert davranıyor» dedi.

8- Ajansların Bonn çıkışlı haberlerinde, Türkiye'nin Bonn Büyükelçiliğini basmak isteyen 60 kadar aşırı solcu bir grup Türk öğrencininpolis tarafından ele geçirildiği bildirildi.

9- «1915 soykırımını anma» vesilesi ile «Ermeni Dernekleri irtibat Komitesi»nin çağrılısı olarak Marsilya'daki bir törende konuşankentin Belediye Başkanı, Devlet Bakanı ve içişleri Bakanı, aynı zamanda Başbakanlık görevini de vekaleten yürüten Gaston Defferre'in,«Paris'te Champs - Elysees caddesinde bir Ermeni anıtının dikilmesini hükümetinin kabul ettiğini açıkladığı» haberi, basında yer aldı.

10- AA'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; KTFD Ulusal Birlik Partisi olağanüstü kurultayında bir konuşma yapan UBP Genel Başkanıve Başbakan Mustafa Çağatay, Kıbrıs'ın siyasal bir çıkmazda olduğunu, Kıbrıs ve Rum toplumları arasında yapılacak işbirliğinin kurtuluşusağlayabileceğini belirterek, «iki toplumun, iyi niyete, ciddiyete veiçtenliğe dayanan işbirliği olmadan Kıbrıs'ın siyasal sorunlarından veçıkmazlarından kurtarılması mümkün değildir» dedi.

11- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; iran Meclis Başkanı Hocatülislam Rafsancani, «iran ile Irak arasında 20 aydır süregelen savaşı sona erdirme yolunda harcanan barışçı çabanın başarısızlığa uğramasından Irak hükümetini sorumlu tuttuğunu» belirterek, «Barışçıçözüm için ilk koşul olarak İrak güçlerinin iran'dan çekilmesi gerektiğini» söyledi. Rafsancani, aksi takdirde uzlaşamayacaklannı açıklayarak, «iran topraklarının 50 kilometrelik bölümünü kurtaran iransavaşçılarının Irak topraklarından içeri 200 Km. girerek Bağdat'a ulaşmaları hiç de güç olmayacaktır» dedi.

12- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Küba LideriFidel Castro yaptığı açıklamada, ülkesinin bölgedeki en sorunsuz ülkeolduğunu belirterek, «Karayiplerdeki ülkelerin Küba modelini uygulamakla kendilerini kurtarabileceklerini, Reagan formülü ile felaketesürükleneceklerini» ileri sürdü.

13- Ajansların Kudüs çıkışlı haberlerine göre; israil, 15 yıldır elinde tuttuğu Sina Yarımadası'nı, Camp David anlaşması gereği Mısır'adevretti.

14- İngiliz donanmasına bağlı birliklerin Arjantin'in elinde bulunan Güney Georgia Adası'nı geri aldıkları, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Guatemala City çıkışlı haberine göre; Guatemala'nın Huetenango eyaletinde 2 polis, Mazatenango kasabasında 1polis, El Quiche eyaletinde de 3 kişi öldürüldü.

26 Nisan 1982

1- Fransa Başbakan Vekili Gaston Defferre'nin 24 Nisan tarihinde Marsilya'da yaptığı konuşmasında «Fransa'nın Ermeni davasınıdestekleyeceğini» ilan etmesinden sonra konu Bakanlar Kurulu'ndagörüşüldü. Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapanDışişleri Bakanı llter Türkmen, «Türkiye'ye karşı tarihi ithamlarda bulunanların kendi tarihlerinin karanlık ve utanç verici sayfalarını hatırlamaları gerekir. Fransa Türkiye ile ilişkilerine Ermeni propagandasının taleplerine göre yön vermek zaafını gösterirse ve Fransız kuruluşlarının Ermeni propagandacılar ile işbirliğini sürdürmelerine müsaade ederse Türkiye ile ilişkilerindeki gerilemenin sorumluluğunuüstlenmiş olacaktır» dedi.

2- Japon ihracat - ithalat bankası Eximbank öncülüğünde 4 Japon bankasından sağlanan toplam 1 milyar 100 milyon yen (yaklaşık5 milyon dolar) tutarındaki krediye ilişkin anlaşma Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

3- Hükümet, «Muhasebe-i Umumiye Yasası»nda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısını Danışma Meclisi'nden geri aldı.

4- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner yanında Emniyet Genel Müdürü Fahri Görgülü ile birlikte E-5 karayolu üzerindeki illerde başlattığı incelemelerini istanbul'da sürdürdü.

5- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, toprak ve tarım reformuyasası hükümlerine göre kamulaştırılan araziler için 10 yıl müddetlegeri alma davası açılamayacağına ilişkin yasa tasarısının görüşülmesine başlandı.

6- Telsiz Yasa Tasarısı Danışma Meclisi Milli Savunma, içişlerive Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

7- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman UBA'yaFalkland Adaları'ndaki son durum ile ilgili olarak yaptığı açıklamada«Bu aşamada dahi barışçı bir çözümün bulunması çabalarının devametmesi gerektiği inancındayız» dedi.

8- Teksif Sendikası Genel Kurulu'nda konuşan Türk - iş GenelBaşkanı ibrahim Denizcier «Sayın Özal, politikasıyla işçinin midesineelini atmıştır, işçiye fazla ücret verilmesine karşı çıkıyor, böyleceekonomiyi güçlendireceğini söylüyor. Buna herkesi inandırmak istiyor. Ancak Özal'ın bu şarkısına, gazeline bazı kişilerin kulak verdiğine inanmıyorum» dedi.

9. Teksif Kongresi'nin açış konuşmasını yapan Genel Başkan Şevket Yılmaz da, çıkarılan vergi yasalarının beklentileri karşılayamadığını belirterek, «Bazı işverenlerimiz özellikle sori iki yıl içinde enflasyonun tek sorumlusu olarak işçi ücretlerini göstermeyi gelenekhaline getirdiler. Maalesef, ülke ekonomisini yönetenlerin de aynıdoğrultudaki suçlamalarına zaman zaman tanık oluyoruz» dedi.

9- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı NailGüreli, Basın-iş Sendikası Genel Başkanı Muammer Niksarlı'nın birleşme çağrısını olumlu bulduklarını belirterek, «TGS olarak bütün basın işçilerinin TGS çatısı altında toplanması gerektiğine inandıklarını»söyledi.

10- 1982 ürünü yaş çay yaprağı alım fiyatı 55 lira olarak belirlendi.

11- Devlet istatistik Enstitüsü'nün 50. kuruluş yıldönümü kutlandı.

12- UBA'nm haberine göre; Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanındanbugüne kadar geçen 50 yıl içinde çeşitli dinlere mensup 7 bin 387kişi müslüman oldu.

13- Danışma Meclisi Genel Kurulu, ülkücü Cengiz Baktemur'unölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

14- Sahte evrak düzenleyerek Gümrük ve Tekel Bakanlığındaişe girdikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan görevli 130 kişininyargılanmalarına Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

15- Münfesih CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit, 4 Nisangünü BBC'de yayınlanan bir mektubu nedeniyle Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Nolu Askeri Mahkemesi'nde tutuklandı.

16- Münfesih CHP hakkında Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca sürdürülen soruşturmayla ilgili olarak 14 eski CHP parlamenterin ifadesi alındı.

17- Şair ve yazar Necip Fazıl Kısakürek hakkında, bir kitabında«Atatürk'e ima yoluyla hakaret ettiği» gerekçesiyle verilen ve Yargıtay'ca onaylanan 18 aylık hapis cezasının ilamı, Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi.

18- Meriç Nehri'nden kaçak olarak bir kayıkla Yunanistan'a geçmek isteyen 2 Pakistanlı hudut devriyeleri tarafından yakalandı.

19- Türkiye'nin Fransa Büyükelçisi Adnan Bulak, Fransa BaşbakanVekili Gaston Defferre'nin Marsilya'daki Ermenileri destekleyen konuşmasıyla ilgili olarak Fransa Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimdebulundu.

20- Federal Almanya'nın' Dortmunt kentinde Türklere ait bazı işyerlerinde meydana gelen bombalı saldırı olayını bir Ermeni örgütüüslendi.

21- Kıbrıs sorununa barışçı yollardan çözüm bulunması amacıylasürdürülen toplumlararası görüşmelerdeki Rum temsilcisi Yorgo Yoannidis, istifa ettiğini açıkladı.

22- AA'nın Havana çıkışlı haberine göre; Küba Dışişleri Bakanlığıtarafından yayınlanan bildiride, ingiliz askerlerinin Güney GeorgiaAdası'na yaptıkları çıkarma kararlı bir saldırı olarak nitelendi ve bugirişim ile ingiltere'nin uluslararası kamuoyunu hiçe saydığı» belirtildi.

27 Nisan 1982

1- THA'ya bir açıklama yapan Danışma Meclisi Başkanı Prof. SadiIrmak, «Hazırlanmakta olan yeni anayasada işçi haklarının korunacağına ve işçi - işveren ilişkilerinin sağlam temellere oturtulacağına eminbulunuyorum.» dedi.

2- Milli Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken yabancı gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, «Sorunların çözümü yönündeki Türkönerilerinin Yunanistan tarafından geri çevrildiğini» belirterek, «Türkiye kendisine uzatılan dostluk elini hiçbir zaman geri çevirmeyecektir.» dedi.

3- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner istanbul'da 13 Vali ile yaptığı toplantıda E - 5 karayolu üzerinde önlem alınmasını isteyerek, «Kazanın en çok meydana geldiği aylar, hatta günler bellidir. Bu zamanlarda elbetteki izinler kısıtlanacaktır. Kontrol istasyonları diğer birimlerden personel ve araçla takviye edilecektir.» dedi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side Sosyal Güvenlik Kurultoplantısını açarken yaptığı konuşmada, «Tarım kesiminde çalışanlariçin uzun ve kısa vadeli sigorta yardımlarının uygulanması bakımından bugün bu kadar beklemenin imkanı ve gereği yoktur. Dünyadakiörnekler de dikkate alınarak tarımda kendi nam ve hesabına çalışançiftçilerimiz için öncelikle yaşlılık, malullük ve ölüm sigortalarınınuygulanması düşünülmektedir» dedi.

5- Teksif Sendikası'nın 9. Genel Kurulu'nda bir konuşma yapanSosyal Güvenlik Bakanı ve Türk - iş Genel Sekreteri Sadık Side, «Hükümetin, istikrarı sağlamak için sıkı para politikasını devam ettireceğini» söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Oktay Cankardeş, Fransa'nın Ankara Büyükelçisini makamına çağırarak Fransa İçişleri ve Başbakan Vekili Gaston Defferre'in konuşmalarıyla ilgili olarakTürkiye'nin tepkisini bildirdi.

7- Türkiye - ABD Ortak Savunma Konseyi Toplantısı Ankara'dabaşladı.

8- Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi rektörlüğünün isteği ürerine YÖK yasası hakkında hazırladığı raporda «Yasanın bilim adamının bilimsel özgürlüğünü yokettiğini, idari özerkliği tümü ile ortadankaldırarak üniversitelerin bilimsel özgürlüğüne büyük darbe indirdiğini» belirtti.

9- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu Erdoğan Kavaklı adındabir kişinin ölüm cezasını onayladı.

10- Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca münfesih CHPile ilgili olarak, sürdürülen soruşturma nedeniyle 76 eski parlamenterifade vermeye çağrıldı.

11- Avukat Burhan Apaydın ve Cumhuriyet Gazetesi SokumluYazı işleri Müdürü Okay Gönensin hakkında Milli Güvenlik Konseyi'nin 52 numaralı kararına aykırı hareket iddiasıyla Sıkıyönetim AskeriSavcılığı tarafından dava açıldı.

12- Adana Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde «Taamüden adam öldürmek» suçundan' yargılanan Mahmut Aktaş ölüm cezasına çarptırıldı.

13- İstanbul Küçükköy'de NATO akaryakıt boru hattının geçtiğiyerde bulunan Diteks iplik Boyama Fabrikası'nda çıkan yangında cankaybı olmadı, 50 milyon liralık hasar meydana geldi.

14- Los Angeles'te Ermeni teröristlerce öldürülen Türkiye Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın evine molotof kokteyli atmak suçundan yargılanan Arıkan'ın katili Harry Sasunyan'ın kardeşi Harut Sasunyan'ınmahkemesine Los Angeles'te başlandı.

15- Toplumlararası görüşmelerde Rum temsilcisi olan ve istifaeden Yorgo Yuanidis'in yerine Rum Dışişleri Bakanlığı Genel MüdürüAndreas Mavromatis atandı.

16- Reuter Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'daBirleşmiş Milletler Barış Gücünde görevli bir Fransız askeri bilinmeyen kişilerce ağır yaralandı.

17- İngiliz gazetelerinde yer alan «Falkland'a çıktık» manşeti! haberlerin gerek İngiliz, gerekse Arjantin hükümetleri tarafından yalanlandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- AA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'ndeVladimir Ritov adlı eski bir bakan yardımcısı yolsuzluk suçundan idamedildi.

19- UPI Ajansı'nın Napoli çıkışlı haberine göre; İtalya'da KızılTugaylar adlı terör örgütünün üç militanı Napoli kentinde HıristiyanDemokrat Parti'nin yerel yönetim yetkilisi Rafaelle Del Cogliana veşoförünü öldürdü.

20- AA'nın Seul çıkışlı haberine göre; Güney Kore'de sarhoş birpolis memuru 79 kişiyi öldürdü.

28 Nisan 1982

1- Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, yürürlüğe, giren «Karayoluyla uluslararası yolcu ve eşyataşımacılığı» hakkındaki yönetmelikle itgili olarak, «Bundan böyle taşımacı ve taşıt sahipleri, şartlarını karşılıklı ve serbestçe tayin edeceksözleşme yoluyla işbirliği yapabilecektir.» dedi.

Aysan, Danışma Meclisi'nde görüşülmekte olan Telsiz Yasası'nmözel sektöre radyo ve TV istasyonları kurma olanağı tanımadığını dasözlerine ekledi.

2- Toprak ve Tarım Reformu Ön Tedbirler Yasası'na bir maddeeklenerek reform amacıyla kamulaştırılan arazilerin eski sahiplerincegeri alınabilmesi için gerekli dava açma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılmasını öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi'nde kabul edildi.

3- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. ihsan Doğramacı Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, üniversiteye alınacak öğrencilerin sayısında artışlarla ilgili önerilerin Bakanlar Kurulu'ndan DanışmaMeclisi'ne sevkedilme aşamasında olduğunu belirterek, «Aynen kabuledilmesi halinde bu yıl 120 bin öğrencinin yüksek öğretime alınacağını» söyledi.

4- Mimarlar Odası tarafından «imar Affı» ile ilgili olarak yapılanaçıklamada, «Suçlu ile yasaya saygılı vatandaşları bir anlaşmaya çağırmanın sakıncalı olduğu» belirtildi.

5- Ege ve Hamburg Üniversitelerinin ortaklaşa gerçekleştirdikleri «Temel ve Uygulamalı Kimya Bilimleri» semineri izmir AtatürkKültür Merkezi'nde başladı.

6- Türkiye - ABD Yüksek Düzeyli Ortak Savunma Grubu toplaniısı sona erdi.

7- Türk idareciler Derneği tarafından, Fransa içişleri Bakanı Gastcn Defferre'nin Ermenileri destekleyen demeci üzerine Fransız BüV'ükelçiliği'ne siyah çelenk konuldu.

8-Hacettepe Üniversitesi Göz Bölümü öğretim üyelerinden Prof.Dr. Tanju Fırat, evinde ölü bulundu.

9- Malatya'nın Doğanşehir ilçesi Gençlik Kolları Bakanı'nıtaatnüden öldürmekten idama mahkum edilen Cengiz Baktemur hakkındaki karar MGK tarafından onaylandı.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ncis «adam öldürmek» suçundan yargılanan sağ görüşlü EkremSeçkin, Celalettin Rumi Ergülen ve Reşat Demircin hakkında önceölüm cezası verildi, sonra davranışları nedeniyle cezalan müebbethapse çevrildi.

11- Ajansların New York çıkışlı haberine göre; Türkiye, BM GenelKurulu'nda israil'i kınayan ve bu ülkeye ekonomik, askeri ve siyasalyardımın durdurulmasını isteyen karar tasarısına olumlu oy kullandı.

12- Federal Almanya'da Türk temsilciliklerine ve Türk vatandaşlarına karşı girişilen saldırılar üzerine Türkiye'nin Bonn Büyükelçiliği,ilgili bakanlıklar düzeyinde girişimde bulunarak daha ciddi önlemleralınmasını istedi.

13- ABD Temsilciler Meclisi'nin Avrupa ve Orta Doğu Alt Komitesi'nde 1982-83'de Türkiye'ye öngörülen askeri yardım miktarındakiartışı kabul ettiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- Bir süre önce Brüksel'deki Türk mahallesinde çıkan yangındahayatlarını kaybeden 14 kişinin cenazesi İstanbul'a getirildi.

Öte yandan bu olay, göçmen işçiler sorunu olarak Avrupa Konseyi'ne getirildi.

15- Avrupa Konseyi ilkbahar toplantısı Brüksel'de başladı. Toplantıda İtalyan komünist milletvekili Calamandrei tarafından hazırlananuluslararası terörizm raporu ve karar tasarısı tartışıldı.

16- İsrail'in muhalefet lideri Simon Peres, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, Sina'daki barıştan sonra ülkesinin gelecekteki sorunlarıyla ilgili görüşlerini açıkladı.

17- Akajans'ıin Frankfurt çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'da Protestan Kilisesi ile SPD'nin ortaklaşa düzenledikleri seminerde,yabancı işçilerin durumu tartışıldı.

18- «Fransız Devrimci Tugayı» adlı bir grup tarafından kaçırılanFransız yazarı Jean Edern Hailler'in, salıverilmesi için, «Komünist bakanların kabineden çıkarılması, Sovyetler Birliği ile Fransa arasındavarılan Sibirya Doğal Gazı Sözleşmesinin iptali, Afgan halkına yardım edilmesi, Fransa içişleri Bakanı Gaston Defferre'nin istifa etmesi»şartlarını öne sürdükleri, AA'nin Paris çıkışlı haberinde bildirildi.

19- AA'nın New York çıkışlı haberine göre; Batı Alman Hava Yolları Lufthansa'nın New York'taki bürosuna bomba atıldı, can kaybıolmadı.

20- AA'nın Tegucıpalga çıkışlı haberine göre; Honduras'ta bir yolcu uçağı kaçırılarak başkent Tegucıpalga yakınındaki Toncotin Havaalanı'na indirildi.

21- AP Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Kore'de cinnet getiren bir polisin 79 kişiyi öldürmesinin ardından İçişleri Bakanı istifaetti. Daha sonra Başbakan Yu Cang Sun'un istifa isteği ise kabul edilmedi.

29 Nisan 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi, Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Şahap Kocatopçu hakkında yaptığı işlerin tahkiki için soruşturma komisyonu kurulmasını kararlaştırdı.

2- Başbakan Bülend Ulusu Tercüman Gazetesi'ne yurt dışında çalışan işçilerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Onlar her yıl başka ülkelerin cazip tekliflerine rağmen tatillerini geçirmek üzere Türkiye'yedoğru yola çıkarken ,anavatanda bulunan bizler onların bu vatansevgilerini vatana duydukları özlemi ve bağlılığı takdirle karşılıyoruz.»dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Türk - iş Genel Başkanı ibrahim Denizcier'in eleştirileriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Ekonomik politika bir hükümet politikasıdır. Bunu yapan Turgut Özal değildir. Benim politikam ayrı, hükümetin politikası ayrı diye bir şey yok.Ama bu değerli arkadaşlarımız, maalesef konuyu bir şahsa malederekhücum ediyorlar. Bunlar çok ucuz, polemiğe kaçan iddialardır. Aslındaböyle olmaması lazımdır.» dedi.

4- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp, Gümrük ve Tekel Bakanı AliBozer, Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan ile Kültür ve Turizm Bakanıİlhan Evliyaoğlu Yeşilköy Hava Limanı'nda yapımı sürdürülen terminalbinasını denetleyerek çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

5- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar 1981 yılında enflasyonun 70 puan dolayında yavaşlatıldığını ,dış ticaret açığının 5 milyardolardan 4.2 milyar dolara indiğini belirterek, «Bütün bu gelişmelersonucunda Türkiye kredi verilebilir bir ülke niteliğini tekrar kazandı.»dedi.

6- TIR uygulama yönetmeliğinde yapıılan bir değişiklikle, karnesine kayıtlı çıkış gümrüğünden başka bir kapıdan çıkış yapmak isteyen TIR'lara kesinlikle izin verilmeyeceği hükme bağlandı.

7- Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nun 1982 olağan GenelKurulu'nda «Yeni turizmi teşvik yasasının kurumun görevlerini TurizmBankası'nın yapmasını kararlaştırmasıyla, Türk ihracatını engellemekiçin bekleyenlere fırsat yaratılacağı» öne sürüldü.

8- İstanbul'da 1982 devlet yatırım programı uygulanmasına başlandı. Buna göre 8 ay içinde 560 yatırım projesi için 43 milyar 418milyon 165 bin lira harcanacağı, Valilik tarafından bildirildi.

9- Silah kaçakçısı olduğu ileri sürülen Ali Açmak, istanbul'da yakalandı.

10- Dernekler Yasası'na aykırı davranmak suçundan haklarında dava açılan Halkevleri Genel Başkanı Ahmet Yıldız ve 16 arkadaşınınyargılanmalarına Ankara Sıkıyönetim 2 Nolu Askerî Mahkemesi'ndebaşlandı.

11- Hollanda TV'si ile Der Speigel dergilerinde yayınlanan demecinedeniyle hakkında dava açılan münfesih CHP eski Genel BaşkanıBülent Ecevit'in yargılanmasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesinde başlandı.

12- Strasbourg'da biraraya gelen Avrupa Konseyi Dışişleri Bakanları Komitesi toplantısında bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı ilterTürkmen, «İleri sürülen bazı iddialar Türkiye'de demokrasiyi geri getirmekten çok Türkiye'nin Konsey ile ilişkilerini koparmaya yönelik bazı ülkelerin girişimlerini anlamakta güçlük çekiyoruz. Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarını bozmaya yönelik hareketler demokrasisürecine yardım edemez. Tersine ilişkileri zedeler ve ülkenin yönünüdeğiştirmeye teşvik edebilir. Demokrasiye dönüş tarihleri yaklaşmışolmasına rağmen Avrupa Konseyi ile ilişkilerimizdeki anlayışsızlık sürüyor.» dedi.

13- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyon Raportörü Alman Sosyal Hristiyan parlamenter UweVon Hassel'in Türkiye ile ilgili olarak hazırladığı rapor hakkındaki AETKomisyonu görüşünü topluluk dışişleriyle görevli Başkan YardımcısıHaferkamp'tan alan siyasi komisyon, Van Hassel raporu üzerinde yapılmak istenen değişikliklerin 13 Mayıs'a kadar verilmesini kararlaştırdı.

14- AA'nın haberine göre; Arap . Türk Bankası Atatürk KültürMerkezi'nin yapımında kullanılmak üzere 6 milyon liralık bağışta bulundu.

15- Federal Almanya'da yakalanmış olan Türk teröristlerin ve suçluların iadesi konusunda Türk ve Alman makamlarının sürdürdükleri görüşmelerde anlaşmaya varılamadı ve Türk hükümeti, «Almanya'da tutuklu bulunan' Türk teröristlerin iadesiyle ilgili herhangi bir yasa değişikliğinin yapılmayacağını» bildirdi.

16- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strausz Hupe istanbul'dayaptığı basın toplantısında, «California Valisi Brown'un eyalette bayrakları yarıya indirmesi olayını ABD hükümetinin kınadığını belirtti ve«Reagan yönetiminin Türkiye'ye ekonomik ve askeri yardımın arttırılması için elinden gelen yardımı yapmaya kararlı olduğunu» açıkladı.

17- Amerikan 6. Filo Komutanı Amiral Rawdon Napoli'de Türkgazetecilere yaptığı açıklamada «Yunanistan'ın Ege'de karasularını 12mile çıkartması Akdeniz'in' güvenliğini sağlamakla yükümlü olan 6. Filo açısından mesele yaratacaktır. Böyle bir uygulama 6. Filo'nun hareket kabiliyetini güçleştirecektir. Böyle bir durum NATO üyesi ülkelerin hava kuvvetleri açısından daha da büyük meseleleri beraberindegetirecektir.» dedi.

18- Yunanistan'da muhalif Mesimirini gazetesinin bildirdiğinegöre; Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak yabancı devlet adamlarıyla yaptığı görüşmelerde, Türk veYunan birliklerinin adadan çekilmesi halinde BM Barış Gücü'nün masraflarını karşılayacakları» anlamında konuştuğu bildirildi.

19- Federal Almanya'da Shmidt kabinesinde Aile - Gençlik ve Sağlık Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Posta Bakanlığıgörevlerini yürüten bakanlar değişti.

20- Arjantin'in elinde bulunan Falkland Adalsrı'nda gece sokağaçıkma yasağının uygulandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan İngiliz parlamentosunda bir konuşma yapan Başbakan Margaret Theatcher, «Arjantin'i adalardan tamamen çekerek adaların yönetimini yeniden ingiltere'ye devredinceye dek Arjantin cuntası üzerindeki baskıyı arttıracaklarını» söyledi.

New York'ta bulunan Arjantin Dışişleri Bakanı Costa Mendez iseBBC muhabirinin sorularına verdiği cevaplarda «Falkland, ingiltere'ninVietnam'ı olacaktır» dedi.

21- AA'nın' Washington çıkışlı haberine göre; ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger, «Bir nükleer savaşta herkesin kayba uğrayacağını» belirterek, «Başkan Ronald Reagan'ın yakın gelecekte Sovyetler Birliği'ni stratejik silahların azaltılması görüşmelerine çağıracağını»söyledi.

22- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Tahran Radyosu'ndabir konuşma yapan iran Meclis sözcüsü Ayetullah Müsavi Honinha,«Amerikan Büyükelçiliği'nden ele geçen gizli evraklardan Şeriatmedari'nin Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) adına çalıştığının anlaşıldığını» söyledi.

23- UBA'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da mason örgütüile ilişkisi olduğu ileri sürülen 5 bakan hakkında soruşturma açıldı.

24- AA'nın Tegucialpa çıkışlı haberine göre; içinde 55 yolcusu ilebirlikte Honduras'la iç hat seferini yapan yolcu uçağını kaçıran havakorsanları 500.000 dolar fidye ile tutuklu bulunan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istediler.

30 Nisan 1982

1- Anadolu Ajansı'nın sorularını cevaplandıran Devlet BakanıTurgut Ozal, «1982'nin ilk iki ayında fiyatlarda görülen yükselmeninMart ayından itibaren düşmeye başladığını, bu düşüşün Nisan ayındadaha belirgin olarak görülebileceğini,» belirterek, «Enflasyonda hedeflediğimiz gibi muhakkak yüzde 25'in altında kalmaya büyük gayret sarfedeceğiz. Ümit ederim kalacağız» dedi.

2- Trafik Haftası nedeniyle bir mesaj yayınlayan içişleri BakanıSelahattin Çetiner, «Trafik kazalarının insana ve yasaya karşı sevgi vesaygı noksanlığından, sorumsuzluk duygusundan, ilkel bir cesarettenileri geldiğini» söyledi.

3- Siirt, Diyarbakır ve Mardin defterdarlık yöneticileriyle Diyarbakırda'ki toplantısından sonra basına bir açıklama y3j3an Maliye BakanıKaya Erdem, «1982 yılında 1 trilyon 790 milyar lira dolayında vergigeliri beklenmektedir» dedi.

4- Üniversitelerarası Kurul, istanbul Üniversitesi Senatosu'nda toplanarak Yüksek Öğretim Kurulu'na sunulacak önerileri saptadı.

5- İmar ve iskan Bakanlığı bazı kooperatif ve kişilere Temmuz1982 tarihine kadar başvurmaları halinde, yapı tasarrufu hesabı açılması şartı aranmaksızın özel kredi verilmesine karar verdi.

6- Ankara Belediyesi havagazı fiyatlarına 5.50-12 lira arasında değişen zam yaptı.

7- İstanbul'da devam eden DİSK davası duruşmasında, AbdullahBaştürk'ün avukatı, söz almadan konuşma yaptığı gerekçesiyle mahkemeden çıkarıldı.

8- Taamüden adam öldürdüğü gerekçesiyle ölüme mahkum edilen Cengiz Baktemur hakkındaki karar bu sabah infaz edildi.

9- AA'nın haberine göre; Erzurum Adliye binası arkasında ahşapbir evin çökmesi sonucu bir anne ile 5 çocuğu öldü.

10- Dışişleri Bakanı ilter Türkmen Strasbourg'da yapılan AvrupaKonseyi Bakanlar Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada «Bazı Avrupa ülkelerince Türk vatandaşlarına'uygulanan vize işleminin kaldırılmasını, yabancı işçiler konusunda alınan kararların tek taraflı uygulamalanna karşı çıkılmasını» isteyerek «Bu işçiler kendi arzuları dışında ülkelerine dönmeye zorlanmamalıdırlar.» dedi.

11- Türkiye Odalar Birliği'nce Sofya'da düzenlenen Türk Haftasısona erdi.

12- Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye'ye yardım konsorsiyumu Başkanı Dr. Rolf Geberth, Türkiye'nin 1980 yılından beri izlediği doğru ekonomik politikanın memnunluk verici oldubelirterek, «Türkiye'de 24 Ocak 1980 kararları sonucu ilk kez bu yılMerkez Bankası döviz açığı vermemiştir.» dedi.

13- Federal Almanya Temsilciler Meclisi'nde, «Ülkesine dönen işçilere işsizlik yardımı ile ihtiyarlık priminin toptan ödenmesini öngören» «Geri Dönüşü Teşvik» yasa tasarısı kabul edildi.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; ingiltere'nin Falkland Adaları'nda abluka uygulamaya başlamasının ardından Arjantin'in bu kararı tanımadığın'ı açıklaması ve ABD'nin barış planını reddetmesi üzerine bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, «Barışgirişimlerinin durduğunu ve bundan böyle ingiltere'ye her türlü desteğin yapılacağını, ayrıca Arjantin'e askeri ve ekonomik yaptırımlaruygulanacağını» söyledi.

Bu arada New York'ta BM Genel Sekreteri Perez De Cuellar ilegörüşen Arjantin Dışişleri Bakanı Costa Mendez ise «BM GüvenlikKonseyi'nin Arjantin'in adalardan derhal çekilmesi yolunda aklığı kararı tanıdıklarını ve BM'nin soruna çözüm bulmasını isteyeceklerini»söyledi.

15- İran'ın, Irak birliklerinin elinde bulunan İran topraklarının gerikalan kısmını ele geçirmek üzere Kuzistan bölgesinde yeniden genelsaldırı başlattığı ve Karun ırmağının batı kıyısına geçerek Huninşehr Ahvaz yolunu denetim altına aldığı, iran' askeri sözcüsü tarafındanaçıklandı.

16- ANKA Ajansı'nın Palermo çıkışlı haberine göre; italyan Komünist Partisi'nin Sicilya Bölge Sekreteri Pio La Torre'nin kimliği belirlenemeyen kişilerce öldürüldüğü, polis yetkililerince açıklandı.

17- AP ve UPI Ajansları’nın San Salvador çıkışlı haberlerine göre;El Salvador'da hiçbir partiye kayıtlı bulunmayan banker Alvaro MoganaKurucu Meclis üyelerince başkanlığa seçildi.

18- AA'nın Bogota çıkışlı haberine göre; Bogota'nın 350 kilometrekuzeydoğusunda «Interandes» şirketine ait bir uçağın düşmesi sonucu9 kişi, Ekvador Silahllı kuvvetlerine ait bir nakliye uçağının da başkentQuito yakınlarında düşmesi sonucu 7 asker yaşamlarını yitirdi.

19- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Havayollarına' ait bir yolcu uçağı Batı Berlin'deki bir Amerikan hava üssünekaçırıldı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106