20.3.1982
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1982

1 Mart 1982

1- Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Nejat Tümer, Yüksek Öğretim Kurumu Yasası'na tabi ön çalışanlar hakkında uygulanacak adli işlemlerde değişiklik yapılması içinbir yasa teklifi verdi. Teklifte, YÖK Yasası kapsamında çalışanlar hakkında şikayet olursa bunların diğer devlet memurları gibi önce dosyalarının inceleneceği, sonra gerekirse savcılığa sevkedilecekleri belirtildi.

2- Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, Tercüman Gazetesi'neverdiği demeçte, «Yeni anayasanın hazırlanması konusunda DevletBaşkanımızın ileri sürdüğü tarihe mutlaka uyulacaktır» dedi.

3- Hükümet tarafından hazırlanan «Halk Evleri Derneği'nin Feshi», «Kamu Konutları», «Afganistan'dan Pakistan'a sığınan Türk soylugöçmenlerin Türkiye'ye kabulü ve iskanı»na ilişkin kanun tasarılarıile MGK Üyesi Nejat Tümer tarafından hazırlanan Yüksek ÖğretimKanunu'nun 53. maddesinin (c) fıkrasının değiştirilmesine ilişkin kanun teklifi Meclis Başkanlığı'na gelerek ilgili komisyonlara dağıtıldı.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, Danışma Meclisi Üyesi Ertuğrul Alatlı tarafından imzaya açılan ve ölüm cezalarının kaldırılarak yerine ömür boyu hapis cezasının uygulanmasını öngören yasateklifine Danışma Meclisi üyesi ihsan Göksel karşı çıktı ve söz konusuteklifin 10 binlerce ocak söndürenlere yeşil ışık yakmak demek olacağını ileri sürerek, «Bu teklifi yapan arkadaşlarımızın bunu göremeyecek kadar izansız olduğunu kabul edemem» dedi.

5- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu toplantısında, Imrahor'daki çuval cinayetleri failleri olarak Fikri Ankan ve Kemal Özdemirhakkında verilen' ölüm cezalarının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi benimsendi ve bu konuda hazırlanan kanun metnininMeclis Başkanlığına sunulması kararlaştırıldı.

6- Milli Güvenlik Konseyi ve Hükümete sunulan Devlet Planlama Teşkilatı'nın' 1981 yılında meydana gelen ekonomik gelişmelerleilgili raporunda, «1981 yılı ekonomik reel büyümenin yeniden başladığı bir yıl olmuştur» denildi.

7- Emlak alım vergisi oranı, binde 70'den binde 40'a indirildi.

8- ANKA Ajansı’nın bir haberine göre; 12 Şubat'ta bir öncekihaftaya göre piyasadaki para miktarını 10 milyar lira azaltan MerkezBankası, 12-19 Şubat arasındaki hafta içinde de piyasadan 10 milyarlira çekti, böylece Şubat ayı içinde piyasadan toplam 20 milyar liraçekilerek piyasadaki para miktarı 368.7 milyar liraya indirildi.

9- Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'ne bu kuruluşun eski genelmüdürlerinden Mustafa Özyürek atandı.

10- Türk-İş İcra Kurulu adına yapılan açıklamada, «Ülkemizin enönemli sorununun giderek artan işsizlik olduğu ve istihdamı art.ırıcıöneriler üzerinde durulması gerektiği» belirtildi.

11- Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgut ilhan,basına yaptığı açıklamada, «Tüketicinin ucuz mal temin edebilmesinin, kendi kontrolü ve şuuru ile sağlanabileceğini» belirterek, «Sun'ifiyat artışlarının tedavisi boykottur» dedi.

12- Gezeteciler Cemiyeti Başkanı Burhan Felek, Yunanistan'ın ikamet belgesini uzatmayacağını bildirdiği Türk gazetecisi Cem Başar'ıngörevinin devam etmesinin sağlanması konusunda Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Yorgo Papulas'a bir mesaj gönderdi.

13- Turizm bilincini geliştirmek amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca düzenlenen Turizm konulu şarkı yarışması sonuçlandı, birinciliği Mahir Dinçer'in «Çağrı», ikinciliği Hüseyin Ertuğ Korkmaz'ın«Merhaba», üçüncülüğü Salih Aydoğan'ın «Bulut Olsam» şarkıları kazandılar.

14- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, istanbul'da>2 çocuklu 4 kişilik bir ailenin 1 aylık mutfak masrafının 25 bin lirayı

bulduğu bildirildi.

15- İki yıl önce il başkanı Zeki Tekinel ile partili Yavuz Yükselbaba'nın cenaze törenine katılmak için geldiği Nevşehir'de çıkan olaylar sırasında emniyet müdürüne hakaret ettiği gerekçesiyle hakkındadava açılan münfesih CHP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in yargılanmasına Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

16- Yüce Divan olarak çalışmakta olan Anayasa Mahkemesi, eskibakanlardan Hilmi işgüzar ile Tuncay Mataracı hakkında karar hazırlamak üzere çalışmalara başladı.

17- Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli personelin uçuş, paraşüt,denizaltı, dalgıç ve kurbağa adam tazminatlarını yeniden düzenleyenyasa, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

18- Bakanlıkların yeniden düzenlenmesi ve çalışma esaslarınınyürürlüğe konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

19- Devlet Memurlarına ödenmekte olan iş güçlüğü, iş riski teminindeki güçlük zammı ve mali sorumluluk tazminatına uygulanan katsayının 6'dan 8'e çıkarılması ve özel hizmet tazminatının hangi görevlerde bulunanlara ne miktarda verileceğini belirleyen Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

20- Mali yıl başının Ocak ayına kaydırılması amacıyla 10 aylıkolarak hazırlanan 1982 mali yılı bütçesi yürürlüğe girdi.

21- İran'ın islam Devrimi'nden bu yana Ankara'da görev yapmaküzere, ilk Büyükelçisi Muhammed Genci Düst geçtiğimiz hafta Ankara'ya geldi.

22- Türkiye'de bazı terör olaylarına karışmak ve Mehmet Ali Ağca'ya sahte pasaport temin etmekten sanık olarak aranmakta ikenHamburg'da yakalanan Ömer Ay'ın iadesi Türkiye'nin Bonn Büyükelçiliği tarafından Bonn Hükümetinden resmen istendi.

23- Viyana'da görevli yabancı gazetecilerle bir toplantı yapanAvusturya Muhalefet Lideri ve EDU (Avrupa Hıristiyan Demokrat Partiler Birliği) Başkanı Dr. Alois Mock, Akajans muhabirinin sorularınaverdiği yanıtta, «Polonya'deki yönetimi Türkiye'deki yönetimle karşılaştırmak mümkün değildir. Türk askerleri demokrasiyi yeniden yaşatmak için halkın isteği doğrultusunda müdahale ettiler» dedi.

24- Akajans'ın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; KTFD Başkanı RaufDenktaş, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun «Kıbrıs konusunda haçlı seferlerini başlattık» şeklindeki sözlerini yanıtlarken,Papandreu'nun Kıbrıs ziyaretinin Kıbrıs meşalesine bakış açısını ortaya koymak yönünden yararlı olduğunu ifade etti ve «Papandreu haçlıseferleri başlattık sözü ile Kıbrıs meşalesini ne yöne sevketmek istediğini ve toplumlararası görüşmeleri ne kadar benimsediğini ortayakoymuştur. Bizim davamız Yunanistan'ın olanı almak değil, Batı Trakya'da Yunan bayrağı altında inim inim inleyen kardeşlerimizin durumuna düşmemek davasıdır» dedi.

25- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Kıbrıs Rum kes>mine düzenlediği geziyi tamamlayıp Yunanistan'a dönerken yaptığıbasın toplantısında, «Yunanistan'ın Kıbrıs sorunundaki tutumunda bazıyapıcı değişikliklerin olacağını, Yunanistan'ın garantör devlet olarakharekete geçirileceğini ve daha etkin bir çalışma göstereceğini» söyledi.

26- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Polonya'da Askeri , Konsey Başkanı General Jaruzelski, Moskova gezisinde, Sovyetler Birliği lideri Brejnev'den Polonya'ya daha fazla ekonomik yardımyapılmasını istedi.

27- Anadolu Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Amerika'nın borsa ve banka merkezi olan Wal Street'te sabaha karşı dörtayrı yerde dört patlama oldu. Patlamanın sorumluluğunu Porto Riko'lumilliyetçiler üstlendi.

28- Anadolu Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; YunanistanSavunma Bakanlığı Müsteşarı Yorgo Petsos, Hükümet organı «Eleftherotypia» dergisine verdiği özel demeçte, 1980-1990 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde askeri uçakları yenilemek istediklerini söyledi.

29- UPI Ajansının Beyrut çıkışlı haberinde, İsrail savaş uçaklarınınve helikopterlerinin dün gece Filistinlilerin kontrolündeki Güney Lübnan üzerinde alçaktan uçarak keşifte bulundukları bildirildi.

2 Mart 1982

1- Türkiye'nin Orta Doğu sorunu ve Arap ülkeleriyle ilgili tutumu konusunda Daily Nevvs gazetesine bir demeç veren Başbakan Bülend Ulusu, «israil'in Kudüs'ü başkent ilan' etmesi, geçen yıl Irak'takinükleer tesisleri bombalaması, Lübnan'daki vaki saldırılar ve nihayetGolan Tepeleri'nin ilhak kararı karşısında, Türkiye'nin açık tutum aldığını, ve birçok ülkeden önce bu tutumunu açıkladığını» belirterek,«israil ile olan ilişkilerin asgari düzeye indirildiğini» söyledi.

Başbakan Ulusu, «Türkiye'nin Arap ülkelerinin ve Filistin halkının haklı görüşü yanında yer aldığını ve bunun için de her türlü desteği sağladığını» sözlerine ekledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut özal, AA'ya verdiği demeçte, «Vergi iade sistemi konusunda çıkartılan yanıltıcı haberlerin aksine, katma değer üzerinden vergi iade sistemine gidilmeyeceğini» söyledi.

3- Yunanistan Başkanı Andreas Papandreu'nun KTFD'ne yaptığıziyaret sırasında Türkiye ve KTFD ile ilgili söylediği sözlerle ilgiliolarak Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanıİlter Türkmen, «Bir noktayı belirtmek istiyorum. Papandreu hep aynısözleri tekrarlamaktadır. Her defasında hayal gücünün zenginliğineyeni bir hız veriyor. Kendisiyle sürekli bir polemiği sürdürmenin yararına inanmakta güçlük çekiyorum. Yaptığı beyanların gerçeklerle nederece bağdaşıp bağdaşmadığını herkes bilmektedir. Ben Papandreu'nun bu beyanatlarının bizim için ayrıca her seferinde cevaplanacakbeyanat niteliğinden çıktığı kanaatindeyim.» dedi.

4- Sakatlan Koruma Milli Koordinasyonu Kurulu'nun Ankara'dakitoplantısında bir konuşma yapan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side«Ülkemizde bütün sakatlan kapsayacak Türkiye Sakatlar Vakfı'nın kurulacağını» söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Necmi Özgür istifa etti, yerine Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu Başkanı Mustafa Aysan atandı.

6- Bakanlıklarda yapılan yeni düzenlemeler gereği Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda müsteşar sayısı 1'e indirildi, Kültür Müsteşarı Kemal Gökçe, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı oldu, Turizm Müsteşarı Kemal Baydaş ise emekliliğini istedi.

7- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Aralık ayı sonuna kadar ticari bankadakilerle birlikte döviz rezervlerinde 471 milyon dolarlık bir artış sağlanarak, 2milyar 68 milyon dolarlık bir rezerv seviyesine ulaşıldığını» söyledi.

8- Devlet Sanayi işçi Yatırım Bankası Genel Müdür Vekili MeteGöknel ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, pay sahiplerine bu yılyüzde 31 oranında temettü dağıtılacağını söyledi.

9- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Danıştay kararıyla dün görevine başlayan Petrol Ofisi Genel Müdürü Mustafa Özyürek, görevinden istifa etti.

10- Türkiye Asker . Sivil Emeklileri Federasyonu Başkanı KerimKalkan Ankara'da yaptığı açıklamada, işçi emeklileri ile dul ve yetimlere borç para verildiği takdirde emekli çeklerinin bankada kırdırılmasının önüne geçilebileceğini» söyledi.

11- Bursa'da yapılan, Asya ve Amerika Hür işçileri Enstitüsü(AAFLI) ile Türk Metal Sendikası'nca düzenlenen «işçi Sağlığı ve işGüvenliği» konulu seminerde bir konuşma yapan Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin ekonomikhaklardan daha önemli olduğunu belirterek, «Türkiye'de ilk defa birişçi sağlığı ve iş güvenliği vakfı kurmak üzere faaliyete geçmiş bulunuyoruz. Vakıf kurma çalışmalarımız devam etmekte ve ilerlemektedir. Bu vakıf bütün Türk işçi hareketinin işçi sağlığı ve iş güvenliğiproblemlerinin çözümüne katkıda bulunacaktır» dedi.

12- Tes - İş Federasyonu'nca düzenlenen «Enerji Üretiminin Artırılmasına Katkıda Bulunmak» konulu seminer Ankara'da başladı.

13- Türkiye'nin 1981 yılı döviz bütçesinin 484 milyon dolar açıklakapandığı THA'nın bir haberinde bildirildi.

öte yandan 1982 yılının ocak ayında toplam mevduat 132.1 milyar lira artarak 1 trilyon 419.3 milyar liraya yükseldi.

14- 3 Mart 1982 tarihi itibariyle açıklanan resmi kurlara göre; 1Amerikan dolarının döviz alışı 143.55, döviz satışı 146.42, efektif alışı143.55, efektif satışı 147.86 lira, 1 Batı Alman markının döviz alışı60.45, döviz satışı 61.66, efektif alışı 60.45, efektif satışı 62.26 lira, 1ingiliz sterlininin döviz alışı 261.40, döviz satışı 266.63, efektif alışı261.40, efektif satışı 269.24 lira 1 Kuvety dinarının döviz alışı 503.86,döviz satışı 513.94, efektif alışı 478.67, efektif satışı 518.98 lira oldu.

15- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahke-

mesi'nce haklarında gıyabi tutuklama kararı bulunan Barış Derneği'nin44 yöneticisinden Ergun Elgiri de Askeri Mahkemece tutuklandı. Böylece tutuklu sayısı 19'a çıktı.

16-- İstanbul Barosu Başkanı Orhan Apaydın'ın avukatı Burhan

Apaydın Askeri Savcılığa itiraz dilekçesi vererek, kardeşi hakkındakitutuklama kararının kaldırılmasını istedi.

17- Ankara'da yayınlanmakta olan Arayış Dergisi, 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'nın 3. maddesi c bendi uyarınca, Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından süresiz kapatıldı.

18- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'ncahaklarında «Yasa dışı Kekoşin ve PKK (Apocular) örgütlerini sevk veidare etmek, birden çok kişiyi öldürmek ve gasp» suçlarından davaaçılan 26 militanın yargılanmasına Adana Sıkıyönetim Komutanlığı1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

19- Bakanlıkların yeniden düzenlenmesi ve çalışma esaslarınınsaptanması amacıyla 621 kamu görevlisinin atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı.

20- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Kıbrıs Rum kesimine yaptığı ziyaretle ilgili Avrupa basınında yer alan yorumlar Tercüman Gazetesi'nde yayınlandı.

21- UPI'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği lideriLeonid Brejnev, sıkıyönetim ilanından bu yana ilk resmi dış gezisiniMoskova'ya yapan Polonya Komünist Partisi Birinci Sekreteri GeneralJaruzelski onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Polonya'daortaya çıkan sosyalizmi devirme girişimlerinin bir başka sosyalist ülkede gerçekleşmesine Moskova izin vermeyecektir. Hiçbir ülkenin desteği ve yardımı olmadan ülkede yeniden huzuru sağlayan PolonyaAskeri Yönetimine elimizden gelen her türlü yardımı yapacağız.» dedi.

22- İsrail'in, Filistin güçlerinde bir artışın olduğunu bildirmesiüzerine bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, «Filistin güçlerindeki artışın bölgedeki dengeyi bozacak oranda olmadığını, ayrıca İsrail'i Orta Doğu'daki herhangi bir saldırı 'ya da karşı saldırıya karşıuyardığını» bildirdi.

23- UPI Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Mısır'ın ABDBüyükelçisi tarafından ABD Dışişleri Bakanlığı'na bildirilen kararda,Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in, israil'e yapacağı ziyaret sırasında Kudüs'ü ziyaret etmeyeceği açıklandı, öte yandan İsrail ise «Mübarek'in Kudüs»e gitmemesi halinde gezinin iptal edileceğini» bildirmişti.

24- İtalya Dışişleri Bakanlığı'nın bir Sovyet denizaltısmın geçenhafta içinde italyan karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle Roma'dakiSovyet Büyükelçisi Nikolay Sumkov'a bir nota verdiği, THA'nın Roma çıkışlı haberinde bildirildi.

25- UPI'nın Şam çıkışlı haberine göre; Suriye'den yapılan resmiaçıklamada, «Hama kentinde olayların sona erdiği ve askeri birliklerinduruma hakim olduğu bildirildi.

26- AA'nın Cidde çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Bin Abdülaziz, ülkesinin ABD'den satın alınan erkenuyarı sistemleriyle donatılmış 5 Avvacs uçağının kullanımına ilişkin biranlaşma imzaladığı yolundaki haberleri yalanladı.

27- FKÖ Madrid Temsilcisi Nebil Arankı'nın, silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü FKÖ Madrid Temsilciliği tarafından açıklandı.

28- El Salvador'un başkenti San Salvador'un kuzeyindeki Guazapabölgesinde, gerillalara karşı başlatılan operasyon sonucu 122 kişininöldüğü AA'nın San' Salvador çıkışlı haberinde bildirildi.

29- AA'nın Fayetteville çıkışlı haberine göre; 2 nisan günü israil askerlerinin çekilmesinden sonra Sina Yarımadası'nda görev yapacak çokuluslu askeri birlik için, Amerikan askerlerinden 100 bin kişilik bir öncü grubu Fort Bragg kışlasından Mısır'a hareket etti.

30- AA'nın Nagazaki çıkışlı haberine göre; Japonlar tarafından,gerçekleştirilen ve Hiroşima üzerinden Tokyo'ya 1330 kilometrelikuzunluğu kapsayan nükleer aleyhtarı yürüyüş, Nagazaki'de başladı.

3 Mart 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in eşi Sekine Evren,geçirdiği ani bir kalp krizi sonucu vefat etti.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'le birlikte, Irak - İran arasında devam eden savaşın sona erdirilmesi amacıyla oluşturulan İyi Niyet Komitesi'nin toplantısına katılmak üzereSuudi Arabistan'ın başkenti Cidde'ye gitti.

3- Türkiye Ağaç işleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu tarafından düzenlenen «1. Mobilya Fuarı» Başbakan Yardımcısı Turgut Özaltarafından açıldı.

4- Danışma Meclisi üyesi Profesör Mustafa Aysan'ın UlaştırmaBakanlığı görevine tayinine ilişkin kararname, Resmi Gazete'de yayınlandı ve Aysan görevi, istifa eden eski bakan Necmi Özgür'den devraldı.

5- Tarım ve Orman Bakanı Sabahattin Özbek, Türkiye Zirai Donatım Kurumu'nca, «Çiftçinin kimyevi gübre kullanımını artırmak»amacıyla gübre satış sezonu uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.

6- Danışma Meclisi, MGK Üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin'in Askerlik Yasası'na geçici bir ek madde eklenmesi hakkındaki yasa tasarısını değiştirerek kabul etti. Buna göre,yurt dışında çalışan 29 yasını doldurmuş vatandaşlar, 2 yıl içinde müracaat etmeleri halinde döviz karşılığı askerlik yapma hakkından yararlanabilecekler.

7- Danışma Meclisi Milli Eğitim Komisyonu, hükümet tarafındanhazırlanarak Halkevleri Derneği'nin feshedilmesini öngören kanun tasarısını kabul etti.

8- Bir süre önce Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan «Kül Olan Milyarlar» adlı yazı dizisi için Devlet Planlama Teşkilatı 48 sayfalık birdeğerlendirme raporu hazırladı ve bu belge Milli Güvenlik Konseyiile Başbakanlık'a sunuldu.

9- Türk Haberler Ajansı'nın 'Maliye Bakanlığı verilerine dayanarak verdiği habere göre; 10 Şubat 1982 tarihi itibariyle yurt dışındaiş yapan müteahhit firma sayısı 144'e, bu firmaların üstlendikleri ihalelerin toplam bedeli de 9 milyar 870 milyon dolara ulaştı.

10- Türk Haberler Ajansı'nın haberine göre; Orta Doğu ülkelerinde iş yapan müteahhitlerin ve bunların Türkiye'den götürdükleri işçilerin 1981 yılında ekonomiye toplam 161 milyon dolar tutarında döviz geliri sağladıkları belirlendi.

11- Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi'yi öldürmekten ölümcezasına çarptırılan ve halen İtalya'da Papa'yı yaralamak suçundanmüebbet hapse mahkum edilen Mehmet Ali Ağca hakkındaki kararDanışma Meclisi'nde kabul edildi.

12- MHP İzmir il sekreterini öldürmekten ve Türkiye CumhuriyetiAnayasası'nın tamamını ilga ve TBMM'yi İskata cebren teşebbüs etmekten sanık Seyit Konuk, İbrahim Ethem Coşkun ve Necati Vardarhaklarında verilen ölüm cezası, Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'ndagörüşülerek kabul edildi.

13- Devrimci işçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasındaiddianamenin okunması sona erdi. Askeri Savcı, Abdullah Baştürk ile51 yöneticinin «Anayasal nizamı ihtilalci yöntemlerle yıkmaya teşebbüs ettikleri» iddiasıyla TCK'nın 146/1. maddesi gereğince idam cezasına çarptırılmalarını istedi.

14- Manisa'nın Kepenekli köyünde sol görüşlü Çetin Caksu ileMehmet Sarıcan'ı öldürmekten sanık sağ eylemci Atalay Çelikoğluidam cezasına çarptırıldı, sanığa yardımcı olmaktan yargılanan bir kişide 5 yıl hapse mahkum oldu.

Erzurum'da askeri savcı, «TKP/ML» üyesi 38 sanık hakkında 22idam istemli dava açtı.

Adana'da idama mahkum olan 3 sanıktan Ali Akyıldız'ın cezasıyaşam boyu, Mehmet Akar'ın 10 yıl, Doğan Şener'in ise 7 yıl hapiscezasına çevrildi. Öte yandan, çeşitli mahkemelerde yargılanan toplam5 kişi, 11 ile 21 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

15- Ankara'da bir doktor, gece muayenehanesinde kimliği belirsizbir kişinin açtığı ateş sonucu ağır yaralandı.

16- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; yurt dışınakaçan teröristlerden 41'i yabancı ülkelerde yakalandı, bunlardan 10'ugeçtiğimiz yıl Türkiye'ye iade edildi.

17- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, toplumlararasıgörüşmelerde, «Federal Kıbrıs Cumhuriyeti»nin anayasasının yazılmayabaşlandığı bildirildi. Gazete, aynı haberinde, anayasanın ana hatlarınıyayınladı.

18- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strausz Hupe, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin NATO üyeliğinde 30 yılıdoldurmuş olmasına değinerek, «Bu ittifak içinde Türk - ABD ilişkilerinin ve işbirliğinin son derece yararlı ve verimli olduğunu, NATO'nuneskiden olduğu gibi bugün de çeşitli dış tehlikelerle karşı karşıya bulunduğunu, bu nedenle müttefik ülkeler arasındaki dayanışmanın, bazıgörüş ayrılıkları yüzünden zaafa uğramaması gerektiğini» belirtti.

19- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki Türkiye ile ihtilaflı olan alanlara girerekpetrol aramaya başladığı, böylece Bern Anlaşmasını ihlal ettiği Ankaratarafından saptandı.

20- AET Komisyonu, Türk pamuk ipliğinin <4 nisan tarihinden itibaren topluluk ülkelerine girişte yaklaşık yüzde 12 oranında vergilendirilmesini kararlaştırdı ve kesinleştirilmesi için Konsey'e yolladı.

21- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın ülke içinde çıktığı bir gezide,«1983 bütçesinde önerdiği yüksek savunma harcamalarının sıkılmasıhalinde ileride bir savaş çıkması olasılığının daha da kuvvet kazanacağını» öne sürdüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda 1983 yılı dış yardım programına ilişkin görüşlerini açıklarken, «Türkiye'de demokrasiye dönüş için önemli adımlaratıldığını, buna rağmen Türkiye'yi eleştirenlerin 12 eylül öncesiniunutacak kadar hafıza zayıflığı içinde olduklarını» belirterek, stratejikkonumu nedeniyle Türkiye'ye yapılacak ABD yardımlarının çok önemli olduğunu söyledi. Haig ayrıca, Kıbrıs Rum toplumunda ekonomikkalkınmanın yüksek düzeye ulaşması nedeniyle Reagan yönetimininbu kesime yaptığı yardım programını keseceğini bildirdi.

23- AP ve UPI Ajansları’nın Washington çıkışlı haberine göre;ABD'nin 1983 savunma bütçesi konusundaki toplantıda konuşan Cumhuriyetçi Senatör Ted Stevens, «Batı Almanya ve diğer müttefiklerimiz,toplam enerji tüketimlerinin yüzde 20'sini karşılayacak olan doğalgaza ilişkin boru hattı anlaşmasını imzalayacak kadar Sovyetler'e güveniyorlarsa o zaman bizim Avrupa'da asker bulundurmamız gereksizdir.» dedi.

24- ABD Senatosu, Polonya hükümetine gözaltında tutulan Dayanışma Sendikası Lideri Lech Walesa'nın serbest bırakılması çağrısındabulundu.

25- Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand, İsrail'e gitti.

26- İngiltere, Kuzey Denizi'nde ürettiği petrolün varil fiyatınıdört dolar birden düşürdü. Venezuela da 2.50 dolarlık bir indirimlepetrolün varil fiyatını 25.29'a düşürdü.

27- UPI'nın Moskova çıkışlı haberine göre; iki gün süren resmiMoskova ziyaretini tamamlayarak Varşova'ya dönen Polonya BaşkanıGeneral Jaruzelski, Moskova'dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada,«Askeri yönetimin Polonya devletine ve Komünist Partisi'ne yöneliktüm karşı girişimlerin kesin bir şekilde ortadan kaldırılacağını, tedhişeyönelecek öğrenci ve işçi hareketlerini hoş görmeyeceklerini ve kesinmüdahale ile cezalandırılacaklarını» söyledi.

28- Lübnan'da sabaha karşı meydana gelen patlamaların can vemal kaybına yol açtığı, 20 kişinin yaralandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

29- Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin, «Petrol politikası» ve«Fahd Barış Planı» nedeniyle Suudi Arabistan'ı en büyük islam düşmanı ilan ederken, Suudi Arabistan basınının da Kaddafi'nin «Kuşbeyinli ve israil ajanı» olduğunu öne sürdüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

30- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın, Fransa Devlet BaşkanıMitterrand'ın İsrail gezisine ilişkin açıklamasında, «Fransa'nın OrtaDoğu'da kendisine yer araması saçmalıktır.» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

4 Mart 1982

1- MGK Üyesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral NejatTümer'in, Yüksek Öğretim Kurumu Yasası'nda yapılmasını istediği değişikliğe ilişkin yasa teklifi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

2- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Anadolu Ajansı muhabirinin sorularına verdiği yanıtlarda, «Para musluklarını açmak işsizliğiönlemez. Bu bir aldatmacadır. Türkiye'nin de, Türk - İş'in de yararınaolmaz.» dedi. Özal ayrıca, «Fiyatların bugün abartıldığı kadar yüksekolmadığını» söyleyerek, «Aşırı birtakım fiyatlar varsa kendiliğindengerileyecektir. Devletin tüketim maddelerine yapmak zorunda kaldığızam yüzde 25'e varmaz, yüzde 20 civarındadır.» dedi.

3- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Kıbrıs gezisinde sık sık değindiği «İstanbul'daki Rum azınlığının 10 binin üstünden 4 bine inmesine» ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkaran Yunan hükümetinin bu davranışının Lozan Anlaşması'na aykırılığı gerekçesiyleve ayrıca bu bölgedeki 120 bin Türk'ün ekonomik toplumsal, siyasa!ve kültürel baskılar altında olduğunu öngören bir protesto notası ocakayı sonunda Türk Hükümetince Yunan hükümetine verildi.

4- Tercüman Gazetesi'nde, «Alman hükümetinin yardım görüşmelerini ertelemesi üzerine Türkiye'nin Bonn nezdinde teşebbüste bu'unduğu ve bu teşebbüste, Alman parlamentosu'nun' Türkiye'ye yapılacak ekonomik yardımı siyasi şartlara bağlama yolunda bir karar alması halinde, bu yardımın kabul edilmeyeceğini bildirdiğinin» öğrenildiği haberi yayınlandı.

5- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp, Endonezya Bayındırlık Bakanı Hacı Saroso'nun çağrılısı olarak Cakarta'ya gitti.

6- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, sol görüşlü üç teröristhakkında verilen ölüm cezalarının infazına ilişkin yasa tasarısı görüşülerek kabul edildi. SSK yönetim kurulunun oluşum biçimini yenidendüzenleyen tasarı benimsendi, çocuk mahkemelerinin kaldırılmasınailişkin öneri ise reddedildi.

7- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda okunan başkanlık tezkeresinde, sanayi mamullerinin kalite denetimine ilişkin yasa tasarısı, dev-

let arşiv başkanlığının kuruluşuna dair yasa tasarısı ile devlet arşivlerinin düzenlenmesine ilişkin yasa tasarısının geri alındığı bildirildi.

8- Danışma Meclisi Merkez Kontenjan üyesi Tülay öney, Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu'nda, yeni anayasaya ilişkin görüşlerini açıklarken, «1961 Anayasası'nın ileri ve olumlu yanlarını muhafaza etmek gerekir.» dedi.

9- Ödeme güçlüğü içinde bulunan bankerlerin durumlarının düzeltilmesi ve gerekirse tasfiyelerini düzenleyen yasa hükmünde kararnamelerin Danışma Meclisi Adalet Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyondaki görüşmeleri tamamlandı.

10- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; «Toplusözleşmelerle ilgili olarak» Türk - İş'in Başbakan Bülend Ulusu'ya verdiği raporda, işçi ve memurların milli gelirden aldığı payın her geçengün' azaldığı belirtildi ve «işçiler, memurlar 1968'de milli gelirin yüzde 44.33'ünü alırken, bu payın 1979'da yüzde 33.75'e düştüğü» bildirildi.

11- Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de uluslararası sular ve havasahaları ile karasularımızda gerçekleştirilecek, «Deniz Kurdu - 82» askeri tatbikatının birinci safhası, Donanma Komutanı Oramiral ZahitAtakan'ın konuşmasıyla başladı. Oramiral Atakan konuşmasında, ortaçaplı olan kara, deniz, hava ve jandarma birliklerinin katıldığı tatbikatın, «Kuvvetlerarası işbirliği esaslarının «dikkate alınarak sürdürüleceğini» belirtti.

12- Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Yıldırım Aktürk, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «24 Ocak 1980 tarihinden itibaren uygulanmakta olan ekonomik programın işsizlik sorununa da çözüm getirebilecek tek yol» olduğunu söyledi.

13- Devlet Planlama Teşkilatı, Avrupa Ekonomik Topluluğu'ndanithal ettiği dokuma makineleri ve cihazları ile demir ve çeliğe yüzde12 oranında «Fon» koymayı kararlaştırdı.

14- THA'nın bir haberine göre; 1981 yılında 400 bin 600 ton olandünya fındık üretiminin, 1981 yılında yüzde 16.6'lık artışla 467 bintona ulaştığı, bu üretimin yüzde 75'inin Türkiye'de gerçekleştirildiğibelirlendi.

15- ANKA Ajan'sı'nın bir haberine göre; yurt dışında çalışan işçiler tarafından 1981 yılında Türkiye'ye gönderilen işçi dövizleri tutarı2 milyar 490 milyon dolar olarak kesinleşti.

16- Boğaziçi Üniversitesi'nce düzenlenen «Basın - Üniversite ilişkileri Sempozyumu» istanbul'da yapıldı. Sempozyumda bir konuşmayapan Mümtaz Soysal, «Toplumun gazetecilerden beklentileri vardır.Gazeteci bu beklentileri topluma veremezse başarılı olamaz. O haldebu nitelikteki gazetecileri yetiştirmek de üniversitelerin işi olmalıdır.»dedi.

17- Et Balık Kurumu, büyükbaş et alım fiyatlarına kiloda 20 lirazam yaptı.

18- Alanya'da, 1980 eylül ayında Alman uyruklu bir kişinin parasını almak için, kafasını keserek öldüren Ahmet Lafçı ile SüleymanGöçmen hakkında, Alanya Ağır Ceza Mahkemesi'nde idam cezası verildi.

19- «Örgüt halinde toplu kaçakçılık» yapıp sağ ve sol örgütleresilah sağlamaktan sanık 69 kaçakçının yargılanmasına Erzincan 3. Orduve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

20- Güvenlik kuvvetlerince uzun süredir arandığı bildirilen 3 teröristle güvenlik güçleri arasında İstanbul'a çıkan çatışmada, bir terörist ölü ele geçirildi, iki terörist ise kaçtı.

21- Basında yer alan haberlere göre; uluslararası döviz piyasalarında altın fiyatları son ikibuçuk yılın en düşük düzeyine indi ve dünLondra borsasında bir onsu 357 dolardan açılan altın yedi dolar birdengerileyerek 14 eylül 1979'dan bu yana ilk kez onsu 350 dolardan işlem gördü.

22- Anadolu Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; ingiltereDışişleri Bakanı Lord Carrington, İngiliz İşçi Sendikaları Konfederasyonu'n'un «Türkiye'de özgür sendikal faaliyetlerin yasaklandığı» iddiasıyla İngiltere Hükümetine yaptığı «Türkiye'ye' ekonomik yardımı durdurma» önerisini reddederek, «Bu ülkeye ekonomik yardımı durdurmak ve baskı yapmaya çalışmak demokrasiye dönüşü hızlandırmayacaktır.» dedi.

23- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; İngiltereAvam Kamarası'nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan DışişleriBakan Yardımcısı Humprey Atkins, «Ortak Pazar üyesi ülkeler arasında Türkiye'ye yapılmakta olan ekonomik ve askeri yardımın kesilmesikonusunda bir anlaşma olmadığını» söyledi.

24- Yunan hükümet sözcüsü, Ege Denizi'nde tatbikat yapan TürkHava Kuvvetleri uçaklarının 12 adalar üzerinde Atina FIR Hattını ihlal ettiğini öne sürdü.

25- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın iç savaşa sahne olanEl Salvador'daki belli başlı siyasal gruplar arasında kayıtsız şartsız görüşmelere gidilmesi için çaba harcamasını öngören bir karar tasarısını3'e karşı 396 oyla kabul etti.

26- THA'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; israil'e yaptığı geziyi tamamlayan Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand, israil parlamentosunda yaptığı konuşmada, «İsrail'in varolma hakkının tanınması içinFransa'nın elinden gelen çabayı harcayacağını» söyledi.

27- Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis, 6 günlükresmi bir ziyaret için Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'ye gitti.

28- Akajans'ın Atina çıkışlı bir haberine göre; Papandreu hükümeti, Yunanistan'da bütün valileri görevinden aldı.

29- REUTER Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya sıkıyönetim yetkilileri, sıkıyönetimin ilanından sonra tutuklanmış bulunan kişilerin, gönüllü olmaları halinde yurt dışına, siyasi sürgün olarak çıkmalarına izin verileceğini açıkladı.

30- REUTER Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Libya lideriAlbay Muammer Kaddafi, «Birleşik Amerika ve Suudi Arabistan hükümetlerini, kendi hükümetini devirmek için ortaklaşa çalışmakla suçlayarak, Libya halkını savaşa hazır olmaya» çağırdı.

31- Orta Amerika ülkelerinden El Salvador'da süren çatışmalardaordu birliklerinin 165 gerillayı öldürdükleri yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

32- TASS Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; üç gün önceVenüs gezegenine yumuşak iniş yapan Sovyet uzay aracı «Venüs 13»ün iniş kapsülünün, gezegenin sıcaklığı nedeniyle yanmadan önceiki saat boyunca dünyaya gönderdiği fotoğraflardan, gezegenin yüzeyinin çok koyu kahverengi tozlar ve kayalarla kaplı olduğu görüldü.

33- ANKA Ajansı'nın Lima çıkışlı haberine göre; Peru'da bir hapishaneyi basan gerillalar, 300 tutukluyu serbest bıraktılar.

5 Mart 1982

1- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, beraberinde 118 kişilik birheyetle İran'ın başkenti Tahran'a gitti. Özal, hareketinden önce havaalanında yaptığı açıklamada, İran ile petrol alımı, ticaret ve teknikyardım anlaşmalarının imzalanacağını söyledi.

2- Yargıtay'ın görev ve çalışma esaslarını yeniden düzenleyen vebazı değişiklikler yapan yasa tasarısı Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

3- Diyanet işleri Başkanlığı teşkilatında çalışanlara 1953 yılındatanınan emeklilik yaşı istisnasının kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısıDanışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda kabul edildi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yunanistan'ın Taşoz Adası civarındaki araştırmalarının kendi karasularının dışında yapıldığına dair ciddi belirtilerinbulunduğunu, Türkiye'nin bu konuda Yunanistan'dan bilgi istediğini»söyledi.

5- Milliyet Gazetesi'nin, terörist Ömer Ay için Almanya'nın sosyal yardım bağladığı yolundaki haberi üzerine Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Bonn Büyükelçiliği kanalıyla durum hakkında Federal Almanmakamlarından bilgi istedi.

6- Maliye Bakanlığı merkez denetim elemanlarınca, 1981 yılı içinde yapılan vergi incelemelerinde 25 milyar liralık matrah farkı bulunarak, 38 milyar lira ceza kesildi.

7- Yüksek Hakem Kurulu, Shell, Mobil ve BP'nin Türkiye'dekiişyerlerinde çalışan Petrol iş Sendikası'na bağlı yaklaşık iki bin işçinintoplu iş sözleşmelerini karara bağladı ve işverene sözleşme dışı ekstrazam yapma yetkisi tanıdı.

8- Türk - İş tarafından Başbakan Bülend Ulusu'ya sunulan raporda, işçi ücretleri satınalma gücünün, beş yıl öncesine göre çok düşükolduğu belirtildi.

9- Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından hazırlanmakta olan yeni anayasa ile ilgili görüş metni, Anayasa Komisyonu Başkanlığı'na gönderildi. Metinde, «Basın özgürlüğüne gereken öneminverilmesi ve özenin gösterilmesi zorunludur. Özgürlük ortamında belirtilecek fikirlerin olumlu ya da olumsuz olduğu yolunda genellikle

yanıltıcı görüşler basın özgürlüğüne olağanüstü sınırların çizilmesinihiçbir zaman gerektirmez. Çünkü basında yeralan her fikir, karşılığını da yine basında bulacak ve tartışma doğruyu bulmamızı sağlayacaktır.» denildi.

10- İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen «Ücretliler Geçinme İndeksi»ne göre; istanbul'da 1982'nin ilk ayında, yüzde 3.7 olanperakende fiyatlarındaki artış, şubat ayında hızlanarak devam etti veyüzde 4.6'ya yükseldi.

11- THA'nın haberine göre; 1981 mali yılının bitimine 40 günkala, 20 ocak 1982 tarihi itibariyle konsolide bütçede 73 milyar 392milyon liralık bir fazla oluştuğu belirlendi.

12- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in eşi Sekine Evren,törenle Ankara'da toprağa verildi.

13- Eski milletvekillerinden Ziraat Profesörü Lütfü Ülkümen Ankara'da vefat etti.

14- Ödeme güçlüğü çeken bankerlerden alacakları bulunan kişilerin, bankerlerin tasfiyesi istemiyle yapacakları başvurular sona erdi.

15- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davada sorgu sırasında AskeriSavcı'ya hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan Alpaslan Türkeş'in davası savunmaya kaldı.

16- Atatürk'ün yatı, Deniz Harp Okulu gemisi Savarona yangınında kusur ve ihmalleri görülen gemi komutanı ile mürettebattan 14 kişihakkında açılan davaya İstanbul'da başlandı.

17- Akajans'ın bir haberinde, TRT'nin Türkiye'nin Sesi Radyosu'nun,«Fanatik Ermeni çevreleri ve Ermeni terör örgütlerince Türkiye aleyhine ortaya atılan asılsız iddiaları cevaplandırarak dünya kamuoyunuaydınlatmak» amacıyla aralıksız 60 gün sürecek bir yayın dönemi başlatacağı bildirildi.

18- Demir Çelik mamulleri ihracatında, vergi iadelerine ilave olarak ton başına 25 dolar destekleme yapılmasının kararlaştırıldığınailişkin Para Kredi Kurulu'nun tebliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

19- Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Fernand Rouillon, Ankara'dabasına yaptığı açıklamada, «Türkiye ile Fransa'nın iyi anlaşır devletlerolmaları, Akdeniz dengesi açısından önemlidir.» dedi.

20- Birleşmiş Milletler ırk ayrımıyla mücadele Komitesi BaşkanıYusuf Maitama Şule, Ankara'da resmi temaslarda bulunduktan sonradüzenlediği basın toplantısında, «Türkiye NATO içinde güçlü bir devlettir. Ayrıca Batı içinde çeşitli bağlantıları vardır. Bu bakımdan ırkayrımına karşı mücadelede bize büyük destek sağlayabilecek güçtedir.Türkiye'nin komitemize üye olarak katılmasını da büyük memnunlukla karşılarız.» dedi.

21- Çalışma Bakanı Turhan Esener, Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD'nin Paris'te bakanlar seviyesinde toplanan insangücü ve Sosyal işler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, «Göçmen işçilerinanavatanlarına dönme kararını özgürce sadece kendi istekleriyle almaları gerektiğini» söyledi.

22- Milliyet Gazetesi'nde, Federal Almanya'da yayınlanan «Bild»gazetesinin Tamer Üçler adlı bir Türk gencini, Alman halkının Türklerekarşı olan tepkisini öğrenmek amacıyla, Almanya'da çeşitli yerleregöndererek gerçekleştirdiği yazı yayınlandı.

23- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunan hükümet süzcülüğü, Türk jetlerinin FIR hattını ihlal ettiklerine ilişkinhaberleri yalanladı ve «Türk uçaklarının FIR hattını ihlal etmediklerini,ancak FIR hattına ilişkin kurallara uymadan uçuş yaptıklarını» belirtti.

24- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Federalmetinin yabancı işçi sorunları görevlisi bayan Liselotteyabancıların ülkelerine dönmeye teşvik için hazırladığı,li» önerisini Başbakan Schmidt'e verdi.

25- UPI'nın Paris çıkışlı haberine göre; «Çakal»uluslararası terörist Çarlos, Fransız İçişleri Bakanlığı'namektupta, iki arkadaşının serbest bırakılmaması halindemeti'ne, özellikle İçişleri Bakanı Gaston Deferre'e karşıceğini öne sürdü.

26- UPI'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; batılı devlet başkanı olarak ilk kez israil'e giden Fransa Devlet Başkanı Françpise Mitterrand,israil'den ayrılırken yaptığı açıklamada, 15 yıldan beri kısıtlı ilişki içinde olan iki ülkenin, Orta Doğu sorunu ile ilgili bu birbirlerine tersdüşen politikalarına rağmen dostluklarını geliştirmesi gerektiğini belirterek, «İşgal altındaki Gazze ve Batı Şeria'da yaşayan 1.2 milyonFilistinlinin sorununa İsrail'in savunduğu ve empoze ettiği Camp David antlaşması hiçbir şekilde çözüm getirmeyecektir. Oyalamadan başka hiçbir etkisi olmayacaktır.» dedi.

27- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, bir gazeteye verdiği demecinde Guatemala'da son zamanlarda meydana gelen siyasi karışık-

lığın, Amerikan çıkarları için El Salvador'daki iç savaştan daha tehlikeli olabileceğini söyledi.

28- Yabancı Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Polonya yönetiminin, gözaltında bulunan Dayanışma Sendikası üyelerinden birdaha geri dönmemek şartıyla ülkeyi terketmek isteyenlere pasaportverileceğini açıklaması üzerine bir açıklamada bulunan ABD DışişleriBakanlığı, Polonya yönetiminin bu kararının, Dayanışma üyelerini ömürboyu hapiste kalmak ile ülkelerinden sınırdışı edilmek arasında birseçim yapmaya zorladığını, bunun da insan haklarını çiğnediğini önesürdü.

29- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bi habere göre; UluslararasıAf Örgütü'nün ingiltere bölümünün yöneticiliğine getirilen JeremyThorpe istifa etti.

30- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliğiişçi Sendikaları Başkanı Alexei Shibayev görevinden alındı.

31- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin'de 33 yıldırgözaltında bulundurulan 4 bin 237 Ulusal Parti üyesinin serbest bırakılmasına karar verildi.

32- İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı, iran'da islam cumhuriyetinidevirmek için Şah ordusunun eski subaylarından General Kazım vebazı Kürt gruplarının ortak bir komplo düzenlediklerini ve darbeninönlendiği açıkladı.

6 Mart 1982

1- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Tercüman Gazetesi'neyaptığı açıklamada, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun belediyelerden altımilyar lira alacağı bulunduğunu belirterek, «Prim ve ceza affı diyebir şey yoktur. Bu alacağımızı icra yolu ile tahsil edeceğiz» dedi.

2- Danışma Meclisi istanbul Üyesi Muzaffer Sağışman, DanışmaMeclisi'nde yaptığı gündem dışı konuşmada, «Yüksek Öğretim Kurulu'nun sorunlara yaklaşımda tutarsız olduğunu» öne sürdü ve «YÖKkendini toparlamalıdır.» dedi.

3- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Tarım veOrman Bakanlığı, Toprak ve Tarım Reformu Kanun tasarısının bazımaddelerinin değiştirilmesini, bazı maddelerinin tamamiyle yenidendüzenlenmesini, bazı maddelerinin de tasarı metninden çıkarılmasınıistedi.

4- Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Şahap Kocatopçu, Türk Ekonomik Hukuk Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen «ÜlkemizdekiÜcret Politikasının Ekonomik Gelişmemize Etkileri» konulu toplantıdayaptığı konuşmada, «İşsizliğin enflasyon kadar önemli bir sorun olduğunu kabul ettiğimizde, sanayileşmemizi, sermaye ve emek yoğun endüstriler arasında denge kurarak, prodüktiviteye değer vererek, çeşitli işler arasında hakça bir ücret dengelemesi sağlayarak ve nüfus planlamasını benimseyerek gerçekleştirmek zorundayız.» dedi.

5- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Milletlerarası Ödemeler Bankası (BIS) n'ın yıllık guvernörler toplantısına katılmak üzere İsviçre'ye gitti.

6- Türk - İş Genel Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «YHK tamamen olmasa bile uyuşmazlık maddelerinde olsun aradan çekilsin, işçi ve işveren meseleyi halleder. Çünkü ücretlerin azlığını işverenler de kabul etmektedir.» dedi.

7- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yüksek Öğretim Kurulu tarafından alınan ve tüm akademilere bir genelgeile bildirilen, öğretim üyelerinin unvan almalarını sınırlayan kararlarüzerine Akademilerarası Kurul toplandı, ilk' oturumda, bu kararlarınyürürlükteki 2547 sayılı yasaya aykırı olan yönlerinin saptanması içinbir komisyon kurulması görüşü benimsendi.

8- Yüksek Öğretim Kurulu'nun Denetleme Kurulu üyeliklerine,Prof. Dr. Naci Bor, Prof. Aziz Ergin, Prof. Hikmet Sönmez, Prof. FuatTurgut ve Prof. Numan Zengin ile Danıştay ve Sayıştay'ın önerdiğiadaylar arasından Keramettin Ünay ve Macit Nalcıoğlu atandı.

9- Ödeme güçlüğü çeken bankerlerden alacakları bulunan kişilerin, tasfiye işlemi için ilgili Ticaret Mahkemeleri'ne dava açma hakkıdün sona erdi. Bugüne kadar banker davalarına bakan Ankara 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne toplam 7 bin 32 dava açıldı, bu davalardatoplam 254 bankerin tasfiyesi istendi, mahkeme bu istemlerden 99'unukarara bağladı.

10- Bankerlerin tasfiye işlemleriyle ilgili olarak Ankara'da oluşturulan 9 tasfiye kurulundan istifa eden yedi hukukçu üyenin yerine 5üye atandı.

11- THA'nın bir haberine göre; 1981 mali yılının mart-aralık ayları arasındaki 10 aylık döneminde, bütçeye toplam 969 milyar 33 milyon liralık vergi geliri sağlandı.

12- Milliyet Gazetesi'nde, Celal Bayar ile «Türk . Yunan» ilişkilerikonusunda yapılan söyleşi yayınlandı.

13- Basında yeralan haberlere göre; MTA Sismik - 1 araştırmagemisinin (eski adıyla Hora) Ege'ye çıkışı için gerekli bütün teknik hazırlıklar tamamlandı.

14- Ömer Seyfettin, ölümünün 62. yıldönümünde Türk EdebiyatıVakfı'nda düzenlenen bir toplantıda anıldı.

15- Türk Dil Kurumu üyesi Rıdvan Çongur istifa etti.

16- Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. ve 2. şube ekipleri son bir ayiçinde gerçekleştirdikleri seri operasyonlar sonunda, aşırı sola mensup 8 ayrı örgütten 196 militanı yakaladı.

17- Ticaret Bakanlığı'nın, ihracat belgesi ve ihracat ruhsatnamesine ilişkin yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.Buna göre, ihracat yapacak gerçek ve tüzel kişiler, «ihracat belgesi»veya ihracatı ruhsatnameye bağlı mallar için «ihracat ve ruhsatname»almak zorunda bırakıldı.

18- Türkiye, Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun, Yunanistan'a bir«takımada ülkesi» kazandırabilecek ya da bu şekilde yorumlanacak birkarar almasının, Ege Denizi'nde Lozan Anlaşmasıyla sağlanan dengeyitamamen ortadan kaldıracağını ve bu denizi Yunan egemenliği altına

sokacağını belirterek, böyle bir görüşü kesinlikle kabul etmeyeceğiniAET'ye bildirdi.

19- Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun (AET) 1 Ocak-31 Aralık 1982arasında pamuk ipliği, diğer pamuklu dokumalar, makine halıları vepetrol ürünleri için gümrük vergisinden muaf olarak ithal edeceğiTürk malları kontenjanları belirlendi.

20- ANKA Ajansı'nın Cidde çıkışlı haberine göre; aralarında Başbakan Bülend Ulusu'nun da bulunduğu islam Konferansı iyiniyet Komitesi üyeleri, Suudi Arabistan Kralı Halit Bin Abdülaziz ile görüşmek üzere Riyad'a gittiler.

21- ABD Temsilciler Meclisi Ohio milletvekili John Ashbrook,Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, son yıllarda Türk diplomatlarına karşı girişilen saldırıları kınadı ve Amerikan hükümetinden,Amerika'daki Ermeni terör örgütleri hakkında soruşturma açmasını istedi.

22- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, ingiliz BBC televizyonunda yaptığı konuşmada, «Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Kıbrıs'lı Rumları kendisinin Ege Denizi'ndeki pazarlık gücünü artırmak içinkullandığını» söyledi.

23- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, cuma gecesi ABD'yegelen El Salvador Başkan Yardımcısı Jaime Abdul Gutierrez ile gizlicegörüştükten sonra, Meksika Başkanı Jose Lopez Portillo'nun «OrtaAmerika ülkelerindeki gerginliği azaltmak amacıyla arabuluculuk yapabileceği» ile ilgili önerisini Meksika Dışişleri Bakanı'yla görüşmeyebaşladı.

24- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; sağlık durumugiderek kötüleşen Sovyet Lideri Brejnev'in yerini Suslov'un ani ölümüyle yardımcılarından Çerneko'ya bırakacağı söylentileri Kremlin'deyoğun bir şekilde duyulmaya başlandı.

25- Moritanya'da, eski devlet başkanı Mustafa Salek, geçtiğimiz ay,Başkan Muhammed Haidallah'ı devirme girişiminde bulunduğu gerekçesiyle 10 yıl hapse mahkum oldu.

26- UPI'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Başbakan Yardımcısı Mieczyslaw Rakowkski'nin Küba'ya hareketinden önce 13 ara-

lıktan bu yana ilk kez Dayanışma Lideri Lech VValesa ile gözaltındatutulduğu villada üç saat süren bir görüşme yaptığı açıklandı.

27- UPI'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Pasifik Donanması Komutanı Amiral James VVatkin's, 246 parçadan oluşan PasifikDonanması'nın bir genel savaş halinde Sovyetler'in Pasifik Donanması'na karşı başarı garantisi veremeyeceğini açıkladı.

28- THA'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da iki ay süreylesürdürülen operasyonlarda, Kızıl Tugaylar tedhiş örgütünün yüksekdevlet dairelerine yerleştirdiği «Köstebek»lerin ele geçirildiği bildirildi.

29- Mısır eski Devlet Başkanı Enver Sedat'a suikast yapmaktan Kahire Yüksek Askeri Mahkemesi'nde idam isteğiyle yargılanan 24 sanıktan (ikisi asker) 5'ine idam cezası verildi, sanıklardan 17'si 5-15 yılarasında değişen çeşitli ağır hapis cezalarına çarptırıldı, 2'si de beraatetti.

30- DPA'nın Cezayir çıkışlı haberine göre; Cezayir'de 9 milyonseçmen sandık başına giderek, iktidardaki Ulusal Liberal Cephesi" Partisi'nin adaylarından oluşacak yeni parlamentonun üyelerini belirlemeküzere oylarını kullandılar.

7 Mart 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ile birlikte İran - Irak arasındaki savaşı durdurmak için Cidde'de çalışmalaryapan islam iyiniyet Komitesi'ne katılmak üzere Bağdat'a gitti.

2- Resmi temaslarda bulunmak üzere İran'a giden Devlet Bakanıve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, iran Başbakan Yardımcısı BehzatNabavi, Sanayi Bakanı Mustafa Haşimi ve Petrol Bakanı MuhammetGarazi ile çalışmalarını sürdürdü. Özal, temasları ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye ile iran arasındaki ticarethacmini yükseltici, Ahvaz - iskenderun petrol boru hattının gerçekleştirilmesi ile Türkiye'nin İran'dan doğal gaz alması ve iran'ın Türkiyeüzerinden Avrupa'ya doğal gaz ulaşımını bir boru hattı ile sağlamasıgörüşmelerinin sürdüğünü» bildirdi.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Türk dış politikasının güncel konuları üzerinde Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, «Türkiye hiçbir zaman tek seçenekli bir politika takip etmeyecektir. Bizimbu konuda tarihi bir tecrübemiz var. Türkiye böyle tek seçenekli birpolitika güdecek kadar hiçbir zaman saf olmamıştır.» dedi.

4- Çalışma Bakanı Turhan Esener Bakanlıkça çıkarılan «ÇalışmaDergisi» ne yaptığı açıklamada, «Günümüzün en önemli sorunları istihdam ve nüfus yapısı üzerinde toplanmaktadır, işsizlik, ekonomik vesosyal gelişme seviyesi ne olursa olsun bütün toplumların en önemliortak sorununu teşkil etmekte ve gün geçtikçe ağırlığını daha da çokhissettirmektedir.» dedi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay bakanlığıylailgili incelemelerde bulunmak üzere gittiği Adana'da sağlık müdürlerive hastahane yetkilileriyle yaptığı toplantıda, ilaç savurganlığının önlenmesi için gereki tedbirlerin alınmasını isteyerek, «Yılda yurt dışından 110 milyon dolarlık ilaç hammaddesi ithal edilmektedir.» dedi.

6- Tercüman Gazetesi'nde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı KayaKılıçturgay ile Erkan Yiğit'in «Hastahane» konusu ile ilgili söyleşisi yayınlandı.

7- Turizm ve Tanıtma Bakanlığı yurt dışı turizm ve tanıtma büroları yönetmeliğinde yapılan bir değişiklikle «Enformasyon memuruolarak yurt dışına atananların yurt dışında her defasında 3 yıl kalabilmeleri» öngörüldü.

8- Yurt dışında inşaat, tesisat, montaj, mühendislik, proje, müşavirlik ve onarım gibi faaliyetleri yapmak isteyen Türk firmalarınıntaahhüt ettikleri işlerde çalıştırmak üzere yurt dışında çıkarmak istedikleri vasıflı ve vasıfsız işçilerle ilgili işlemler yeni esaslara bağlandı.Bakanlıklararası Destekleme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı'nın konuya ilişkin tebliği basında yer aldı.

9- Yüksek Öğretim Kurulu, fakültelerde oluşturulacak bölümle-

rin her birinin ayn diploma vermesini kararlaştırdı.

10- Devletin her türlü varlığıyla yatırım, harcama, borç ve alacaklarının kesin tespitini yapacak olan «Bilgi İşlem Merkezi»nin hazırlıklarıtamamlandı ve merkez deneme çalışmalarına başladı.

11- AA'nın bir haberine göre; gümrüğe terkedilmiş eşya satışlarından son iki yılda 977 milyon 301 bin lira gelir sağlandı.

12- Ankara Aydınlar Ocağı tarafından Türkiye Odalar Birliği Konferans Salonu'nda «Türk Dili ve Akademisi» konulu açık oturum düzenlendi.

13- 4 Mart tarihinde başlayan «Deniz Kurdu . 82» tatbikatınınMarmara, Ege Denizi ile uluslararası karasularda yapılan birinci bölümü sona erdi.

14-İngiltere'de yapılacak 27. Eurovision Şarkı Yarışması'nda,« Hani » adlı parça ile Neco'nun Türkiye'yi temsil etmesi, TRT SeçiciKurulu tarafından kararlaştırıldı.

15- Gazeteci Ömer Lütfi Yalvaç İstanbul'da vefat etti.

16- Reuter Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; New YorkTimes gazetesi, Batılı istihbarat kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, ABD'nin' sürgündeki iran siyasal güçlerine ve milis kuvvetlerinegizlice yardımlarda bulunduğunu ve İran'a yönelik propaganda amacıyla bir radyo yayını yaptığını, öne sürdü.

17- Reuter Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Suriye DevletBaşkanı Hafız El Esad, Hama olaylarıyla ilgili olarak Observer Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Yakalanan bazı suçluların, Amerikan ajanlarıyla ilişkileri bulunduğunu itiraf ettiklerini» belirterek, «Bu olaylarınAmerikan istihbaratının bir operasyonu olduğundan kuşku duymadığını» söyledi.

18- Akajans'ın Viyana çıkışlı haberine göre; Viyana yakınlarındaki Traiskirchen mülteci kampında çıkan çatışmada 2 kişi öldü, 3 kişi deyaralandı.

19- Guatemala'da yapılan başkanlık seçimlerinde meydana gelenolaylarda 50 solcu gerilla ile 40'tan fazla sivil kişinin öldüğü, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

8 Mart 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, eşi Sekine Evren'invefatı dolayısıyla yurt içinden ve dışından taziyelerini sunan kişi vekuruluşlara teşekkür etti.

2- Dışişleri Bakan Vekili ilhan Öztrak Türkiye ile iran arasındakiilişkilerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye'de İran'a yönelik birordu bulunduğu yolundaki haberleri yalanladı ve «Bilakis Türkiyekomşusu iran'a sadece dostluk ve yakınlık hisleri beslemektedir. Sonzamanlarda karşılıklı iyineyetlerle gerçekleştirilen işbirliği bunun ensomut delilidir.» dedi.

3- Turizm Haftası'nın başlaması nedeniyle düzenlenen törendebir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı ilhan Evliyaoğlu, «1982yılında turizm sektörüne 5 milyarın üzerinde kredi tahsis edilecek, pansiyonculuk tüm yurtta teşvik edilecek, yarım kalmış tüm turizm yatırımları bitirilecektir» dedi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurul toplantısında Türkiye ile Somaliarasındaki Kültür Anlaşmasının onaylanmasına ilişkin yasa tasarısı,Dünya Sağlık Teşkilatı yasasının bazı maddelerinin değiştirilmesini öngören yasa tasarısı ile islam Konferansı üyesi devletler arasında iktisadi, teknik ve ticari işbirliği ile ilgili genel anlaşmanın onaylanmasınıkabul etti.

5- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda, erken emeklilikistemleri kurumlarınca kabul edilmeyenlerin emekliliklerinde ikramiyelerini yüzde 25 zamlı almalarını öngören yasa önerisi kabul edildi.

6- Danışma Meclisi üyesi Beşir Hamitoğullan Danışma Meclisi toplantısında gündem dışı yaptığı konuşmada, Federal Almanya'nın İstanbul'daki Başkonsolosu ile bir görevlisinin Alman hükümetince geriçekilmesini, bunun yapılmaması halinde Dışişleri Bakanlığı aracılığıylabu kişilerin geri gönderilmesini istedi.

7- Akajans'ın haberine göre; «Okul öncesi ve Temel Eğitim Kanunu» tasarısı ile zorunlu hale getirilmesi öngörülen temel eğitimdeuygulanacak iş eğitiminin esasları belirlendi. Buna göre; 8 yıllık temeleğitim okullarında, «iş eğitimi», «iş ve teknik eğitim», «ticaret» ve «evekonomisi» olmak üzere 4 dalda yapılacak.

8- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türk iş Yapı Kooperatifinin eski yöneticileri hakkında, «Şirketleşerek çıkarsağladıkları, hayali ödedikleri hakedişlerle» ilgili olarak, CumhuriyetSavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

9- Türkiye Demir Çelik Müesseseleri Genel Müdürlüğü pik demir fiyatlarına yüzde 26 oranında zam yaptı.

Seka Genel Müdürlüğü de tüm ürünlerine yüzde 7 ile 17 oranında zam yaptı.

10- Geçici olarak kapatıldığı bildirilen istanbul Şişli'deki FederalAlmanya Başkonsolosluğu olayı ile ilgili soruşturmayı tamamlayan Şişli Cumhuriyet Savcılığı, dosyanın İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'nagönderildiğini bildirdi.

11- İbrahim Eski adlı sanığı işkence ile öldürdükleri gerekçesiyleyargılanıp beraat eden 12 Emniyet Görevlisi hakkında verilen kararaAskeri Yargıtay'da itiraz edildi.

12- 2. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi, feshedilen CHP Nevşehir il Başkanı Zeki Tekinel'i öldürmektensanık Mehmet Onur Mimar hakkında ölüm cezası verdi.

13- Kısa adı Bank - iş olan Bağımsız Türkiye Banka Büro Sigortaİşçileri Sendikası Genel Başkanı Atilla Onur ile 21 sendika yöneticisi10 yıl 8 ay ile 6 yıl 8 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

14- Türkiye Barış Derneği Komitesi yöneticilerinden yazar ve eleştirmen Ataol Behramoğlu da istanbul Sıkıyönetim Askeri Savcılığı'nateslim oldu. Böylece haklarındaki gıyabi tutuklama kararı civahiye çevrilenlerin sayısı 22'ye yükseldi.

15- Tekel Genel Müdürlüğü'nün 1981 mart -• aralık ayları arasında 22 milyar 844 milyon 259 bin liralık ihracat yaptığı ve 194 milyon75 bin 458 dolar döviz sağladığı THA'nm bir haberinde bildirildi.

16- 1982 yılı kamu yatırım programı Resmi Gazete'de yayınlandı.

17- İran Petrol Bakanı Muhammet Garazi, Türkiye ile İran arasında üç dev petrol ve doğal gaz boru hattının gerçekleştirilmesi konusunda Türkiye Başbakan Yardımcısı Turgut Özal ile görüş birliğine vardığını iran resmi haber ajansı (IRNA)'ya açıkladı.

18- Birleşmiş Milleter Üçüncü Deniz Hukuku Konferansı onbirincioturumu New York'ta çalışmalarına başladı.

19- Iran - Irak arasındaki savaşı durdurmayı amaçlayan İslam Ülkeleri iyiniyet Heyeti, Tahrana' geçti.

20- AA'nın Kiel çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'nın kuzeyeyaleti Schlesvvig - Holstein'da yapılan yerel seçimlerde Sosyal Demokrat Partinin oy oranı yüzde 40.51'den yüzde 34.55'e düştü. HristiyanDemokrat Birliği'nin oy oranı da yüzde 49.18'den yüzde .50.11'e yükseldi.

21- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Libya lideri Muammer Kaddafi, Amerikan NBC televizyonuna verdiği demeçte, ABD ileLibya arasındaki bozuk ilişkilere Reagan yönetiminin neden olduğunusöyleyerek, «Reagan yönetimi beni bir terörist olarak tanıttı. OysaLibya ile ABD arasındaki ilişkilerin düzelmesi her iki ülkenin çıkarınadır» dedi.

22- DPI Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran Hava Kuvvetleri'ne ait bir Fantom jet avcı uçağının iki pilotu Suudi Arabistan'ailtica etti.

23- Guatemala'da yapılan başkanlık seçimlerinde asker . sivil koalisyonun başkan adayı eski Savunma Bakanı General Angel AnibalGuevara'nın seçimi yüzde 45'lik bir oranla kazandığı haberi yabancıajanslar tarafından bildirildi.

24- AA'nın San Salvador çıkışlı haberinde, San Salvador'un 57 Km.doğusunda «El Campanario» kasabasında 75 köylünün askerler tarafından katledildiği bildirildi.

25- Kampuçiya'nın Batı bölgelerinde Vietnam kuvvetleri ile Kız,lKmer gerillaları arasında yoğun çatışmaların çıktığı yabancı ajanslartarafından bildirildi.

9 Mart 1982

1- Iran ile Irak arasındaki savaşın sona erdirilmesi amacıyla kurulan islam Konferansı İyiniyet Komitesi'nin Cidde'deki üçüncü dönem toplantısına katılan Başbakan Bülend Ulusu ve Dışişleri Bakanıilter Türkmen Ankara'ya döndüler. Havaalanı'nda bir açıklama yapanBaşbakan Ulusu, savaş konusunda iran ile Irak'ın ayrı görüşlere sahipolduğunu belirterek, «Tek cesaret verici olan her iki ülkenin de komitemizin çabalarını desteklemesidir» dedi.

2- Kamu kuruluşlarının teşkilat yapısının, görev ve yetkilerininbelirlenmesinin ve kullanılmasının düzensizliklere yol açtığı, teşkilatların gereksiz yere genişlediği ve hiyerarşide birlikteliğin korunamadığı, koordinasyon bozuklukları nedeniyle kamu hizmetlerinin etkin,ekonomik ve süratli şekilde yürütülmediği gerekçesiyle, hükümet, Başbakanlık, Bakanlıklar ve bunlara bağlı kuruluşlar ile KiT'lerin yenidendüzenlenmesine ilişkin olarak Danışma Meclisi'nden yetki istedi.

3- Danışma Meclisi Adalet Komisyonu, yurt dışında bulunan Türkvatandaşları ile içerde ve dışar da bir yabancı ile evli bulunan Türkvatandaşlarının hukuki durumlarını yeniden düzenleyen yasa tasarısınıkabul etti.

4- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu sözcü üyesi Cemil Çakmaklı, basına yaptığı açıklamada, «Emekli Sandığı Kanunu'na bir geçici madde eklenmesine dair kanun teklifinin komisyonda benimsenmediğini, maddelere geçilmesinin kabul edilmediğinden tümüyle reddedildiğini» bildirdi.

5-Yeni Anayasaya ilişkin olarak Yargıtay tarafından hazırlananve Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu'na sunulan raporda, «TürkCeza Yasası'nın 141. ve 142. maddelerine kaynak olacak bir hükmünanayasada yer alması, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay gibi yargısaldenetim kuruluşlarına, yeni anayasada yer verilmesi» istendi.

6- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal'ın İran Hükümeti yetkilileriüe yüksek düzeydeki temasları sürerken, beraberinde Tahran'a gelen400'ü aşkın Türk iş adamının yaptıkları ön iş bağlantılarının yarımmilyar dolara ulaştığı, Milliyet Gazetesi'nin bir haberinde bildirildi.

7- Beyrut Büyükelçisi Erfuğrul Oğuz Çırağan merkeze alındı, yerine Hakkari Valisi Yunus Güçel atandı.

Sanayi ve Teknoloji Müsteşarlığına da MKE Genel Müdürü AkınÇakmakçı getirildi.

8- MHP ve yan kuruluşları davasında Askeri Mahkeme, AlpaslanTürkeş ile parti genel idare kurulu üyeleri Sadi Somuncuoğlu, NecatiGültekin, Yaşar Okuyan, Mehmet Doğan, Mehmet Irmak ile eğitimciNamık Kemal Zeybek'in tahliye istemlerini yeniden reddetti.

9- Askeri Yargıtay Üçüncü Dairesi, sağ eylemci Selçuk Duracıkile Halil Esendağ'ın idam cezasını onayladı.

Milli Güvenlik Konseyi'nin 52. numaralı bildirisine aykırı hareketettikleri gerekçesiyle yargılanan Tercüman Gazetesi yazarlarındanNazlı Ilıcak ile Sorumlu Müdürü Aydoğdu Ilter'in 4 ay hapisle cezalandırılmaları, yazar Rauf Tamer'in de beraati Mahkeme'ce istendi.

Öte yandan Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı Nadir Nadi tarafından, gazetenin kurucusu aleyhine sarfettiği sözleri nedeniyle Tercüman Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak hakkında açtığı davaya Zeytinburnu1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

10- Deniz Alaka ve Menfaatleri Yüksek Koordinasyon Kurulu'nungörev ve faaliyetleri ile Başbakanlık Deniz Müsteşarlığının teşkilatı,görev, yetki ve çalışma düzenini belirleyen yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde, Irak'ın elinde bulunan 2500 savaş tutsağının yakınları ile Nevruz Bayramı olan 21 marttarihinde Türkiye'de buluşacakları Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi TanjuBleda tarafından açıklandı. Yine aynı haberde İran'ın elinde bulunan7500 kadar Irak'lı savaş tutsağının da Kuveyt'te yakınları ile görüşeceği de bildirildi.

12- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; Bonn Türk - AlmanDerneği, İsviçre'li hukukçu Dr. Nedim Peter Vogh'un konuşmacı olarak katıldığı «islam Hukuku ve Türk Hukuku» konulu bir konferansdüzenledi.

13- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; New York Timesgazetesi, kimliğini açıklamadığı kaynaklara dayandırarak verdiği birhaberde iran'ın, İsrail, Kuzey Kore, Suriye, Libya, Sovyetler Birliği vebirçok Batı ülkesinden silah ve askeri donatım aldığını öne sürdü.

14- AP Ajansı'nın Guatemala City çıkışlı haberine göre; geçtiğimiz pazar günü yapılan başkanlık seçimlerinde hile yapıldığı iddiasın-

da bulunan aşırı sağcı parti başkan adayı Alarkon'un görüşüne, diğerüç sivil başkan adayı da katıldı.

15- Genel seçimlere yaklaşırken El Salvador'da çıkan karışıklıkların daha da yoğunlaştığı, solcu gerillaların San Vicente ve San Miguelkentinde yoğun saldırılar düzenlediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- UBA'nın Managua çıkışlı haberine göre; devrimci hareketleridevirmek amacıyla ABD'nin ülkeye her an saldırabileceği öne sürülerek, Nikaragua'da seferberlik ilan edildiği, Sandinista Cephesi tarafından bildirildi.

17- 10 Mart tarihinde güneş sistemindeki 9 gezegenin 90 derecelik bir çizgi üzerinde birleşmesi ile güneşde büyük patlamalar olacağıve dünyada da büyük depremlerin meydana geleceği falcılar tarafından açıklandı.

10 Mart 1982

1- Resmi görüşmelerde bulunmak üzere beraberindeki bir heyetle İran'a giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut ÖzalAnkara'ya döndü. Özal, Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken;«Ticari alanda karşılıklı mal alışverişini bir hesaptan geçirerek boyutlarını arttırma yoluna gittik ve yaklaşık 4 milyon ton makul şartlarlapetrol ithalat bağlantısı yaptık. Şu anda 600 milyon dolarlık ihraca-;timiz kesin olarak bağlanmıştır. Ama imzası atılmamış anlaşmalarıntoplamı 1 milyar dolar dolaylarında olacaktır» dedi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay Konya'dadüzenlediği basın toplantısında bakanlığının çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi ve personel açığıyla ilgili olarak da, «Hekimlerimizi kamukesiminde tutacak tedbirleri bulmak zorundayız. Bunun için iyileştirici tedbirler alınmaktadır» dedi.

3- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Ankara il Kongresi'nde bir kcnuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Sebahattin Özbek, toprak reformu ile ilgili olarak «Toprak reformu yapmış ülkelerden hangisindetarım gelişmiştir. Dünyadan bir örnek gösterin bana... Ama ben toprak reformu yapıp da tarımı geriye giden 10 ülke sayabilirim» dedi.Özbek ayrıca, bu tasarının Milli Güvenlik Konseyi'nden Danışma Meclisi'ne gönderilmesinin bir anlam taşıdığını belirterek, «Konsey, bunuhalkın temsilcisi olan Danışma Meclisi'ne göndererek tartışılsın vebana öyle gelsin diye düşündü. Yoksa bu kanun tasarısı böyle çıkarsaperişan hale gelirdik» dedi.

4- Emekli Sandığı'nıri emekli, adi malûllük, vazife malûllüğü,dul ve yetim aylığı alanlar ile vatani hizmet tertibinden aylık alanlariçin dinlenme ve bakımevleri yapılmasını öngören yasa teklifi Danışma Meclisi'nde kabul edildi.

5- Afganistan'dan Pakistan'a sığınan Türk soylu göçmenlerinTürkiye'ye kabulü ve iskanını öngören yasa tasarısı Danışma MeclisiGenel Kurul toplantısında kabul edildi.

6- Danışma Meclisi'nde sol görüşlü iki kişiyi öldürmekten sanık2 ülkücü terörist Fikri Arıkan ve Kemal Özdernir hakkında verilenölüm cezalarının yerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısı görüşülerekonaylandı.

7- Danışma Meclisi'ne sunulan genel kadro yasa tasarısı ile madenlere ilişkin yasa tasarısı hükümet tarafından geri çekildi.

8- Sayıştay Başkanlığı tarafından hazırlanarak Danışma MeclisiAnayasa Komisyonu'na gönderilen, yeni anayasaya ilişkin görüşleriiçeren raporda, «Seçmen yaşının 18'e indirilmesi, Cumhuriyet Senatosu'nun kaldırılması, Millet Meciisi'nin kolay toplanması ve verimleçalışmasını sağlayacak daha az toplantı sayısının saptanması, Cumhurbaşkanının parlamentoca ve kendi üyeleri arasından belli bir süreiçinde seçilmesi, seçilememesi halinde Meclis'in kendiliğinden münfesih hale gelmesine olanak verecek bir ilkenin konulması» istendi.

9- 4. Balkan Ülkeleri Turistik Taşımacılık Çalışma Grubu toplantısı istanbul'da yapıldı.

10- Gazeteci Mehmet Vahidettin Orgun, istanbul'da vefat etti.

11- Maliyet unsurlarının artışı nedeniyle sanayide kullanılan taşkömürü ile kok ve kok tozlarının satış fiyatlarına yüzde 12-18 oranında zam yapıldı.

12- Türkiye Barış Komitesi Derneği yöneticilerinden öğretmen Şefik Aslan hakkındaki gıyabi tutuklama karan da vicahiye çevrildi,böylece tutuklanan Barış Derneği yönetici sayısı 23'e yükseldi.

13- Amerika'da bir seri konferanslar vermek üzere çağrı alanmünfesih CHP'niri eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in yurt dışına çıkmasına, «CHP yöneticileri ve mensupları hakkında soruşturma yapıldığı» gerekçesiyle izin verilmedi.

14- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, «AkdereObası»nı oluşturan 16 ülkücü hakkında dava açtı ve 10 kişi için idamcezası istedi.

Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi 5 öğrencinin ölümü, 2'siniri de yaralanmasıyla sonuçlanan«incir aitı olayları»nın duruşmasını karara bağladı. Sanıklar için 1 ile15 yıl arasında hapis cezası verildi.

Malatya'nın Akçadağ ve Kalecik köyleriyle mezarlarında yapılanoperasyonlarda çıkan çatışmada 4 terörist, malzeme ve silahlarıylabirlikte ele geçirildi, 6 kişi de gözaltına alındı.

Adana Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nce yargılanan TKP davası sanıklarından 23 kişi tahliye edildi.

15- Bir süre önce bir Ermeni teröristin silahlı saldırısına uğrayanTürkiye'nin Roma Büyükelçiliği ikinci katibi Gökberk Ergenekon, Essen Başkonsolosluğu birinci konsolosu Polat Erol, Roma BüyükelçiliğiBaşkatibi Oğuz Özge merkeze alındı. Konuya ilişkin kararname ResmiGazete'de yayınlandı.

16- UNESCO tarafından Kore'de düzenlenen 22. Dünya Okul Çocukları Resim Sergisi'nde, Türk öğrencisi Ögeday Kılıç üçüncü oldu.

17- İslam iyiniyet Komitesi'nin çalışmalarına katılmak üzere Cidde'de bulunan Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak, DevletBaşkanı Orgeneral Kenan Evren'e taziye ziyaretinde bulunmak üzereAnkara'ya geldi.

18- Milliyet Gazetesi'nde, Uganda'nın sürgünde bulunan eski lideri idi Amin ile Milliyet Gazetesi muhabiri Leyla Umar'ın Cidde'deyaptığı söyleşi yayınlandı.

19- İran islam Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Behzat Nebavi,İran ile Türkiye arasında yapılan anlaşma ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Bu anlaşma ekonomik tarihimizdeimzaladığımız en büyük anlaşmadır. Yalnızca bizim için değil, üçüncüdünya ülkeleri için de imzalanmış en büyük ekonomik anlaşmadır»dedi.

20- Irak Büyükelçiliği Basın Müsteşarlığından yapılan açıklamada, savaş tutsaklarının aileleriyle görüşmelerinin sağlanmasının Irak'ın bir teklifi olduğu belirtildi.

Öte yandan Iran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, savaştutsaklarının aileleri ile görüştürülmesi konusunda Dünya Kızılhaç Teşkilatı'nin Tahran Komitesi'ne gönderdiği bir yazıda, «iki müslümanve komşu ülke Türkiye ve Kuveyt yetkililerine bu konuda yardımcıolmayı kabul ettikleri için» teşekkür etti.

21- THA'nın Canberra çıkışlı haberine göre; Avusturalya'yı ziyaretini sürdüren Yunanistan Devlet Başkanı Konstantin Karamanlis, onuruna verilen öğle yemeğinde yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorunununçok ciddi olduğunu belirterek, «Hür dünya sorumluluğunu algılayan,Yunanistan'a Kıbrıs sorununu çözmekte yardımcı olmalıdır» dedi.

22- UPI'nın Washington çıkışlı haberine göre; El Salvador'dakiyönetimin insan haklarını çiğnediği yolundaki Uluslararası Af Örgütüraporuna karşılık bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsüDean Fischer, «El Salvador'da insan haklarını çiğneyen sadece yönetimdeğildir. Solcu gerillalar da ülke içinde birçok suçsuz insanı öldüre-

rek katliamlar yapmaktadır. Bizim inancımız cinayet, işkence ve bugibi hareketlerin tümünün insan haklarını çiğnediğidir, bunları kiminyaptığı ise önemli değildir» dedi.

23- Reuter Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'deyayınlanan Washington Post gazetesinde, «Başkan Reagan'ın Nikaragua'nın, El Salvador'daki solcu gerillalara yaptığı yardımları kesmekamacıyla ClA'nın bu ülkeye karşı bir komando harekatına girişmesinionayladığı» öne sürüldü.

24- AP Ajansı'nın Guatemala City çıkışlı haberine göre; geçtiğimiz pazar günü Guatemala'da yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçlarına itiraz eden 3 sivil başkan adayı, başkent Guatemala City'debaşkanlık sarayına yaptıkları yürüyüş sırasında yakalanarak gözaltınaalındılar.

25- UPI Ajansı'nın Ayacucho çıkışlı haberine göre; Peru'da 40kadar silahlı gerilla Ayacucho yakınlarındaki bir polis karakoluna bombalı bir saldırı düzenledi.

26- ANSA Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; italya'da yayınlanan La Repuclica gazetesi, Kızıl Tugaylar örgütü yöneticilerinin Savcılıktaki ifadelerine dayandırarak verdiği bir haberde, İtalya eski Başbakanı Aldo Moro'nun' kaçırılması olayına iki Amerikalının karıştığınıbelirtti.

27- AA'nın Bogota çıkışlı haberine göre; Kolombiya ordusu 19Nisan hareketine (M-19, sol yanlısı) mensup 17 yöneticinin Bogota'da tutuklandıklarını bildirdi.

28- UPI'nın Varşova çıkışlı haberinde, 13 Aralık tarihinde ilanedilen sıkıyönetimden' sonra tutuklanan Polonya Dayanışma Sendikası liderlerinin bulundukları tecrit kamplarındaki yaşamlarını içerenfotoğraflarının gizlice Batı'ya ulaştırıldığı bildirildi.

29- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Libya Haber AjansıJana, ABD ile israil'in, Libya ile Lübnan'ı işgale hazırlandıklarını ilerisürdü.

30- UPI Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkan Yardımcısı George Bush, Miami Havaalanı'nda görevli bir memurun piyasa değeri 950 milyon dolar (yaklaşık 142 milyar lira) tutarında 1700 kilo kokain ele geçirdiğini açıkladı.

31- Dünya çevresinde yörüngelerinde dönen gezegenler, bugün95 derecelik bir açı içinde sıralandılar. Buna benzer bir olayın bundan sonra 24. y. y.'da görüleceği bilim adamları tarafından bildirildi.

11 Mart 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e taziye ziyaretindebulunan Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak Ankara'danayrıldı.

Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak'ın Türkiye'den ayrılmasından sonra verdiğidemeçte, «Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak'ın davranışının çok anlamlı olduğunu» belirterek, «Bu da gösteriyor ki Türkiyeile Pakistan arasındaki dostluk çok derine inmiştir» dedi.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Yugoslav TanjugAjansı'na Ankara'dan verdiği demeçte, Türkiye'nin yakın gelecektekisiyasal yaşamının temelinde çoğulcu demokratik, laik ve kurumlarıuyum içinde çalışan bir sistem olacağını bildirdi. Kıbrıs ve Türk - Yunan ilişkilerine de değinen Evren, «Kıbrıs söz konusu olduğunda anlaşmazlığa barışçı bir çözüm ancak Ada'daki iki toplumun temsilcileriarasındaki görüşmelerle bulunabilir» dedi.

3- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı şubeler ve karakollara yaptığı denetlemeler sonrası açıklamasında, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 1982 bütçesinden aldığı 58milyon lira ile beşinci sırada yer aldığını belirtti.

4- Genelkurmay Başkanlığı Askeri Hizmetler ve Sıkıyönetim Koordinasyon Dairesi Başkanlığı'nca Danışma Meclisi üyelerine anarşi veterör konusunda bir brifing verildi.

5- Türkiye ile Bulgaristan arasında 1982-1983 yıllarına ait bilimsel ve kültürel değişim programı Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'ndaimzalandı.

6- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. ihsan Doğramacı, ANKAAjansı'na yaptığı açıklamada, Akademilerin Üniversitelere bağlanmasıkonusundaki çalışmaların Yüksek Öğretim Kurulu gündeminde öncelikle ele alındığını belirterek, Akademileri Üniversitelere bağlayacak tasarının en geç iki hafta içinde sonuçlandırılacağını söyledi.

7- Türk-lş Genel Eğitim Sekreteri Kaya özdemir Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, grevle ilgili olarak «Grev hakkı işçiler içinen kutsal haktır. Grev hakkı olmayan bir sendikacılığın adına hür sen-

dikacılık denemez. Bu espriden hareket edilince grev hakkı en azmülkiyet hakkı kadar kutsaldır» dedi.

8- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı VarlıkÖzmenek ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «SEKA ürünlerine yapılan son zamların toplumumuzun haberleşme, okuma ve bilgilenmeözgürlüklerini ciddi biçimde etkileyici nitelikler taşıdığını» belirterek,iptalini istedi.

9- Ankara iktisadi Ticari ilimler Akademici Gazetecilik ve Halklailişkiler Yüksek Okulu .tarafından «TV'de renkli yayın» konulu birseminer düzenlendi.

10- Feshedilen CHP hakkında Ankara Sıkıyönetim KomutanlığıAskeri Savcılığı'nca yürütülen soruşturmayla ilgili olarak parti eskigenel Başkanı Bülent Ecevit'in ifadesi alındı.

11- AET'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu tarafından Türkiye'ye, Barış Derneği ile ilgili olarak bir nota verildiğinin öğrenildiği,Milliyet Gazetesi tarafından bildirildi. Öte yandan bu nota, «Ülkeniniçişlerine müdahale» anlamını taşıdığı gerekçesiyle Türkiye tarafındanreddedildi.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Dean Fischer'in, ABD'ninLibya'dan' petrol alımını ve bu ülkeye Amerikan teknolojisi satımınıdurdurması kararı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Başkan RonaldReagan'ın onayladığı karar sayesinde artık Libya'ya uluslararası düzeni tehdit eden eylemleri için kullanacağı dolar ve teknolojiyi sağlamamış olacağız» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan 21 Mart tarihini «Afganistan Günü» ilan ettiğini açıkladı.

14- AP ve DPI Ajansları’nın Viyana çıkışlı haberlerine göre; Avusturya'ya resmi bir ziyarette bulunan Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi lideri Albay Muammer Kaddafi ile Avusturya BaşbakanıBruno Kreisky görüşmelerde bulundu.

15- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Polonya Başbakanı General Jaruzelski'yegönderdiği mesajda, sıkıyönetimin kaldırılarak, siyasal tutukluların salıverilmesinin Polonya sorununun çözülmesi yolunda ilk adım olacağını belirtti.

16- AA'nın Guatemala City çıkışlı haberine göre; Guatemala'nınkuzey kentlerinden Guiche yakınlarındaki 2 köyde, yaklaşık 200 kişiölü olarak bulundu.

17- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre,- El Salvador'un başkenti San Salvador'un güneyindeki La Libertad eyaletindehükümet kuvvetleriyle solcu gerillalar arasında meydana gelen çatışmada 30 solcu gerilla öldü.

18- AA'nın Lima çıkışlı haberinde, Peru Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda patlayan dinamit kapsülünün hasar meydana getirdiği bildirildi.

19- UPI Ajansı'nın Bogota çıkışlı haberine göre; Kolombiya Başkanlık Sarayı önünde patlayan bir bomba 5 kişinin yaralanmasınaneden oldu.

12 Mart 1982

Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak Türk - Yunan ilişkileri ve Yunanistan Başbakanı Papandreu'nun Türkiye'ye karşı tavrıkonusunda THA'ya yaptığı açıklamada, «Öyle sanıyorumki Papandreu'nun tavrı iç politika ile ilgilidir. Bir politikacının tedbirli olması, içpolitika ile dış politikasını ayırması gerekir» dedi.

1- Adalet Bakanı Cevdet Menteş ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Hükümlü ve tutukluların daha iyi koşullarda eğitilerek ıslahedilmelerini sağlamak amacıyla cezaevlerinde psikoloji, sosyoloji, adalet ve devrim tarihi dersleri verileceğini» söyledi.

2- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «Üniversite kapılarındaki yığılmaların 1-2 sene içerisinde bertaraf edileceği beklenmemelidir. Bir süre alacaktır. Ancak 4sene veya 5 sene içinde mesele çözüme kavuşturulabilecektir» dedi.

3- 1981 yılı OECD yardım programı çerçevesinde Japonya tarafından taahhüt edilen 100 milyon dolar tutarındaki kredinin 55 milyon dolarlık program kredisi bölümüne ilişkin anlaşma Ankara'da,Maliye Bakanı Kaya Erdem ile Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuyaeu Nishimiya tarafından imzalandı.

4- Odalar Birliği'ne bağlı 11 Sanayi ve 11 Ticaret Odası Başkanından oluşan bîr heyet, Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında, bazıbakanların da katıldığı bir toplantıda, hazırlanan raporu sundu. Raporda, 24 Ocak'la başlayan ve halen uygulanan ekonomik modeldenvazgeçilmeyeceği, ancak ücretliler geçinme indeksinde bu yılın ikiaylık döneminde yüzde 8.3, toptan eşya fiyatları indeksinde de Ocakayında yüzde 3'!ük artış olduğu belirtildi. Raporda ayrıca 1982 yılında sayısal önlemlerden çok niteliğe yönelen önlemlerin hızla alınmasına ve uygulanmasına ihtiyaç duyulduğu da bildirildi.

5- İstiklâl Marşı'nın milli marş olarak kabul edilişinin 61. yıldönümü kutlandı.

6- Ankara Belediye Başkanı Süleyman Önder düzenlediği basıntoplantısında Bslediye'nin 1982 bütçesini ve faaliyetlerini açıkladı.

7- AİTİA Gazetecilik ve Halkla ilişkiler Yüksek Okulu tarafındandüzenlenen «Türkiye'de renkli TV» konulu seminerde bir konuşmayapan eski Genel Müdürlerden ismail Cem ipekçi, renkli televizyonunbugün için bir vakıa olduğunu belirtecek, «Ancak özellik ikinci kanala verilmeliydi, ikinci kanala geçildiği takdirde hem renkli yayınözlemi azalacak ve bunun sonucu olarak döviz kaybı önlenecektir.Böylece aynı zamanda çok daha geniş bir kitlenin televizyon olanaklarından yararlanması mümkün olacaktır» dedi.

Seminerde daha sonra konuşan eski Genel Müdür Doğan Kasarcğlu da «Renkli yayın şu anda TRT'nin bütçesi ile gerçekleşebilecek durumdadır. Ruhsat ücretleri ile reklam gelirleri artan kurum hazineye yük olmadan bu teknik gelişmeye ayak uydurabilir. Ayrıcarenkli olmanın yedek parça ile program değişiminde de önemli yararları olacaktır. Dünyada Afrika da dahil olmak üzere siyah - beyaztelevizyon yok denecek kadar azdır» dedi.

Seminerin son bildirisini sunan Eskişehir İTIA Başkanı Prof. Yılmaz Büyükersen ds, televizyonun kalkınmadaki önemine değinerek,«Kalkınmanın bugünkü safhasında Türkiye'nin radyo ve TV tekelinikaldırarak özel veya kamu özel ortaklığı ile yerel televizyonlar kurmasını» önerdi.

8- Tercüman Gazetesi'nde ysr alan bir haberde, Türkiye'deki birfirma rarafından Türkçe, ingilizce ve Arapça dillerinde hazırlananTürkiye inşaat Klavuzu ad'ı kitapta yer alan Türkiye haritasında DcğuAnadolu bölgesinin bir kısmının Ermenistan ve Kürdistan olarak gösicnldiği, istanbul'un adının da Constantinople olarak yazıldığı bildirildi.

9- Tercüman Gazetesi'nde «Toprak ve Tarım Meselemiz." konulubir açık oturum yayınlandı.

10- Akajans'ın haberine göre; ilk ve orta dereceli okullarda okutulan ders kitapları iie yardımcı ders kitaplarının fiyatlarına yüzde 20oranında zam yapıldı.

11- 13 Mart 1982 tarihi itibariyle açıklanan resmi kurlarda, 1 Amerikan dciarımn döv'z alışı 144.20.. döviz satışı 147.08, efektif a|;şı144.20,. efektif satışı 148.53 lira, 1 ingiliz sterlininin döviz alışı 259.78,döviz satışı 264.98, efektif alışı 259.78, efektif satışı 267.57 lira, birB,-: 11 Alman markının di'viz alışı 60.70, döviz sarışı 61.91, efektif oi;şı60.70, efektif satışı 62.52 lira, 1 Kuveyt dinarının döviz shşı 506.57,döviz satışı 516.70, efektif alışı 481.24, efektif satışı 521.77 lira olarak belirlendi.

12- Anayasal düzeni silah zoru ile değiştirerek yerine MarksistLeninist düzen kurmak istedikleri iddiasıyla haklarında dava açılanyasa dışı THKP-C Dev-Yol sanıklarının yargılanmalarına Metris Cazaevi'nde başlandı.

13- MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili olarak istanbul olaylarını içeren 45 sanıklı yeni davaya Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesinde başlandı. Askeri Savcı sanıklardan 20'si hakkındaidam cezası istedi.

14- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığıile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na yapılan yeni atamalar ResmiGazete'de yayınlandı.

15- Irak'a yük taşıyan 3 Türk kamyonunun sınırdan geçtikten sonra yakılması olayı ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Ankarave Bağdat'ta İrak Hükümeti nezdinde girişimlerde bulunuldu ve gerekli önlemlerin alınması Irak'dan istendi.

16- Reuter Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; FransaDevlet Başkanı Mitterand, Washington'a yaptığı ziyaretinde ABD Başkanı Ronald Reagan'la, iki ülke arasındaki ekonomik konulan ve ABD'nin yüksek faiz politikasının etkilerini görüştü.

17- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Avusturya ziyaretini sürdüren Libya lideri Albay Muammer Kaddafi, düzenlediği basıntoplantısında ABD yönetimini eleştirerek, «Libya Amerika'nın önünde edilmeyecektir» dedi.

Avusturya Başbakanı Bruno Kreisky de yaptığı konuşmada, «Kaddafi'nin Avusturya ziyaretine karşı çıkan muhalefeti» eleştirdi ve Kaciciafi'rıin «Her konuda konuşulabilir, tartışılabilir bir lider olduğunu»söyledi.

18- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'da secim tarihi yaklaşırken ülkede hükümet kuvvetleri ve solcu gerillaların faaliyetlerini arttırdığı, ABD tarafından eğitilmiş komandolann önderliğindeki hükümet kuvvetlerinin dört gerilla kampını ele geçirdikleri Savunma Bakan'ığı tarafından açıklandı.

19- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre, ABSCAM rüşvetskandali olayına karıştığı iddiasıyla yargılanarak 3 yıl hapis cezasınaçarptırılan New Jersey Demokrat Parti Senatörü Harrison WilliamsSenato'ya istifasını verdi.

20- Güney Amerika ülkelerinden Surinam'da, sağcı subayların,işbaşındaki sol kanat askeri yönetimini devirdiklerini radyodan açıkladıkları, öte yandan' eski başkan yarbay Desi Bouterse'inde radyodan zaman zaman yaptığı açıklamalarında halen iktidarda olduğunubelirttiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Atina'nın merkezinde bulunan Ortadoks Katedrali'ne bombalı saldırı yapıldı, olaydahasar meydana geldi.

22- Yabancı Ajanslar tarafından bildirildiğine göre, Guatemalaaskeri sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Guatemala'da seçimlersırasında 200 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamdan hükümetin bilgisi olmadığı belirtildi ve olay yalanlandı.

23- AA'nın Helsinki çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği hampetrolün fiyatını 4 dolar indirdi.

13 Mart 1982

1- Başbakan Bülend Ulusu düzenlediği basın toplantısında, ekonomik konulara, çalışma yaşamına, bankerlerle ilgili yasal düzenlemelere değindi. Başbakan Ulusu dış politika konusunda yaptığı açıklamada da Türk - Yunan ilişkilerine değinerek, «Türkiye ile Yunanistan arasındaki ciddi sorunların çözümü için, ikili müzakereler dışındabir yol mevcut olamaz. Bu yalnız Türkiye'nin değil, Güvenlik Konseyi'nin de görüşüdür. Konsey, 1976'daki kararıyla Türkiye ve Yunanistan'a müzakere yoluyla çözüm için çağrıda bulunmuştur. Nitekimiki devlet Bern'de bir anlaşma imzalamış ve sorunları müzakerelerleçözümlemeyi kabul etmişlerdir. Ancak Yeni Yunan hükümeti bu anlaşmaları hiçe sayarak Türkiye ile müzakere sürecini devam ettirmekteyarar görmediğini açıklamıştır. Yunan hükümeti bununla da yetinmemiş, tüm Ege Kıt'a Sahanlığı'nın Yunanistan'a ait olduğu fır hattının iki ülke arasındaki sınırı meydana getirdiği gibi keyfi iddialarileri sürdükten sonra, Türkiye'den hiçbir talebi olmadığını beyan etmiştir. Bu, Türkiye'ye Ege'de hiçbir hak tanımak istemeyen çarpık birmantığın ifadesidir. Türkiye'nin böyle bir mantığı kabul etmesini veEge üzerindeki hak ve çıkarlarından vazgeçmesini beklemek saflıkolur. Ortaya çıkan gerginliğin tek kaynağı yeni Yunan hükümetinindavranışlarıdır» dedi.

2- Atatürk'ün Kura Harp Okulu'na girişinin 83. yıldönümü törenlerle kutlandı.

3- Akajans'ın Münih çıkışlı haberine göre; Bavyera televizyonunca hazırlanan bir programda soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanıllter Türkmen, «Şu anda Türkiye'de demokratik faaliyetin durmuş olması, demokrasiye dönülmeyeceği anlamına gelmez. Burada bir yanlış anlama vardır. Ekonomik yardım ister yapılsın, ister yapılmasın,mümkün olan en kısa zamanda Türkiye demokrasiye dönecektir» dedi.

4- Sovyetler Biriiği'nin işgali üzerine Pakistan'a sığınan Afganlımültecilerden Türkiye'ye yerleştirileceklerin seçme işlemine başlandığı,basındaki haberlerde bildirildi.

5- İhracata yönelik çalışmalarda bulunmak üzere Odalar BirliğiBaşkanı Mehmet Yazar başkanlığındaki 20 kişilik iş adamları heyetiKahire'ye gitti.

6- Transtürk Petrol Arama ve işletme Anonim Şirketi'nin bazıbölgelerde petrol arama ruhsatı alabilmek için yaptığı 5 talep reddedildi.

7- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Büro Teknik adındaki birkuruluş tarafından üç dilde hazırlanan «Türkiye inşaat Kılavuzu» adlıkitap hakkında soruşturma açtı.

8- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca idam cezasına çarptırılan ve cezalan Milli Güvenlik Konseyi'nce onaylanan 3 sol eylemciEthem Coşkun, Seyit Konuk ve Necati Vardar'm cezaları infaz edildi.

9- Türk - İran ekonomik anlaşmasının metni, basındaki haberlerde yayınlandı.

10- Türk Tanıtma Vakfı'na vakıf senedinde yazılı hükümler dahilinde faaliyet gösterdiği yıllara münhasır olmak şartıyla vergi muafiyeti tanınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- AP ve Reuter Ajanslarının Washington çıkışlı haberlerine göre; ABD'ye bir ziyaret yapan Fransa Devlet Başkanı Mitterand, ABDBaşkanı Ronald Reagan ile görüştükten sonra düzenledikleri ortakbasın toplantısında aralarında bir anlaşma imzalanmadığını belirttilerve «Orta Amerika bölgesinde demokrasinin korunması konusunda aynı görüş içinde olduklarını» söylediler.

12- Reuter ve AP Ajanslarının Londra çıkışlı haberlerine göre;Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, ingiliz BBC televizyonuna verdiğidemeçte, «israil'in yeniden Güney Lübnan'a saldırı düzenlemesininSuriye ile arasında bir savaş çıkmasına neden olabileceğini» söyledi.

13- UPI Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Avusturya'ya yaptığı ziyaret sonunda bir açıklama yapan Libya lideri Muammer Kaddafi, «Umarım ki birçok Batı Avrupa ülkesi Kreisky'nin yolunda yürüyerek Libya ile iyi ilişkiler kuracaktır. Çünkü biz Batı Avrupa'yayaklaşmak istiyoruz» dedi.

14- AP Ajansı'nın Karakas çıkışlı haberine göre; Meksika Körfezi'ndeki NATO marievralarıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Venezüella hükümeti, «Karayipler bir barış bölgesi olmalıdır. Bu manevralar burayı bir savaş alanı haline getiriyor» dedi.

14 Mart 1982

1- 14 Mart Tıp Bayramı törenlerle kutlandı. Gülhane Askerî TıpAkademisi'nde düzenlenen törende konuşan MGK üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, ilmi yönden tıpta büyükbaşarı sağlandığını belirterek, «ilim adamları yetiştirmekte başarılıyız,ama insanları hastalıktan koruyacak teşkilat ve personelimiz yetersizdir» dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Dernekleri Birliği 30. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Ekonomik kriz içinde kalkınmayı gerçekleştirmenin fedakarlık isteyeceğini, bu fedakarlığa milletçe hazır olmamız gerektiğini» söyledi ve«Hem bol bol yiyip, bel bel bakmayalım, hem fedakarlık yapmayalım, sıkıntıya katlanmayalım hem de kalkmalım diyenler hayal içindedirler» dedi.

3- Bakanlar Kurulu, 30 Haziran 1981'de Prag'da imzalanan «Türkiye - Çekoslovakya Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşmasınıonayladı.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Milliyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, «Taşöz Adası açıklarında ihtilaflı sularda petrol aramaları ileilgili olarak Türkiye'nin istediği bilgiler elimize gelmiştir. Bunları, Yunan Başbakanı Papandreu'nun Başbakan Ulusu'ya verdiği cevabi demeçle birlikte değerlendireceğiz. Bu değerlendirmenin bu hafta içinde yapılacağını ve ortaya çıkacak sonuçlara göre, Türkiye'nin tutumunu saptayacağını ümit ediyorum» dedi.

5- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney, Burdur'dayaptığı açıklamada, «1982 yılında yüzde 100 artırılan toprak-su kredilerinin faiz oranlarının yüzde 18'den yüzde 16'ya indirildiğini» söyledi.

6- Türkiye Körler Vakfı olağan genel kurul toplantısında bir konuşma yapan imar ve iskan Bakanı ve Türkiye Körler Vakfı DanışmaKurulu Başkanı Şerif Tüten, «Dernek ve vakıflar çalışmalarını birliktesürdürürlerse, sonuca daha çabuk ulaşır. Şüphesiz, fikirler çarpışacaktır. Ama bu, sonuca ulaşılacak, birlikte hareketi yaratacaktır» dedi.

7- Türk-iş Genel Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, Hava-iş Sendikası Ankara Şubesi Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, AnayasaKomisyonu çalışmalarının çok yavaş gittiğini öne sürdü.

8- Hazine Genel Müdürlüğü ve Milletlerarası iktisadi İşbirliğiTeşkilatı Genel Sekreterliği'ne Washington Büyükelçiliği Maliye veEkonomi Başmüşaviri Tevfik Altınok atandı.

9- Endonezya Ticaret ve Kooperatifler Bakanı Radius Prawiro,Ticaret Bakanı Kemal Cantürk'ün davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

10- SEKA Genel Müdürlüğü'nden sonra özel sektör kağıt fabrikaları da ürettikleri tüm kağıt çeşitlerine yüzde 20 ile 30 arasındadeğişen zam yaptılar.

11- THA'nın bir haberine göre; 1981 yılında Federal Almanya'yaturist olarak gitmek isteyen yaklaşık 200 bin Türk'ten 40 binine izinverildi.

12- THA'nın bir haberine göre; dışa açılan Türk müteahhit firmalarının yarattıkları iş hacmi Şubat sonu itibariyle 10 milyar dolardüzeyine çıktı.

13- Türk Atleti Mehmet Yurdadön, Atina'da düzenlenen BalkanKros Şampiyonası'nda, 12 bin metreyi 35.47.8'lik derece ile bitiripşampiyon oldu.

14- Kıbrıs'ta eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Doktor Fazıl Küçük'ün sahibi bulunduğu Halkın Sesi gazetesi yayın hayatında 40 yılınıtamamlarken, renkli ofset olarak 40 sayfalık özel bir sayı yayınladı.

15- AP Ajansı'nın Guatemala çıkışlı haberine göre; Guatemala'daparlamento, muhalefetin seçimlere hile karıştırıldığı yolundaki suçlamalarına rağmen dün gece başkanlığa General Angel Anibal Guavera'yı seçti.

16- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'un kuzeyindeki Chalatenan'go eyaletinde solcu gerillalar ile bir askeri birlik arasında çıkan çatışmada 20 kadar asker ve sivil öldü, 15kişi de yaralandı.

17- Anadolu Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Ürdün'ünBeyrut'taki son diplomatı Fuat Bateyni de ülkesine çağrıldı.

18- Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya'da genel seçimleryapıldı.

19- Fransa'da yerel seçimlerin birinci turu yapıldı.

15 Mart 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Devlet Bakanı veBaşbakan Yardımcısı Turgut Özal ile Dışişleri Bakanı ilter Türkmen'iayrı ayrı kabul ederek, İran'a yapılan son gezi ve dış politikadaki songelişmeler hakkında bilgi aldı.

2- Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak, Ankara'da basına yaptığıaçıklamada, «Faizlerin düşürülmesi gerektiğini belirterek, «Bu yüksekfaiz üzerinde sağlıklı bir ekonomi kurulamaz» dedi.

3- Başbakan Bülend Ulusu başkanlığındaki Türk heyeti Bağdat'agitti. Havaalanında bir konuşma yapan Başbakan Bülend Ulusu, Irak'adaha önce islam Konferansı Barış Heyeti'yle gelmiş olduğunu belirterek, «Irak'lı yetkililerle verimli temaslarda bulunmuştur. Bu kez yapacağım temaslarda özellikle Türkiye ile Irak arasındaki ilkili ilişkileriele alacağız» dedi. Başbakan Ulusu, Türkiye'den ayrılmadan önceEsenboğa Havaalanında, «Irak ile aramızda gücünü köklü bağlardanalan bir dostluk mevcuttur. Amacımız bu dostluğu her alanda karşılıklı çıkarlara uygun bir işbirliği modeli içinde perçinlemektir» şeklinde konuştu.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu birleşiminde, Yargıtay Kanunutasarısı görüşülerek kabul edildi.

Milli Güvenlik Konseyi'nin kabul ettiği yeni «Turizmi Teşvik Kanunu» açıklandı.

5- Ege Kıta Sahanlığındaki araştırmalar konusunda Yunanistan'-''m verdiği cevapla ilgili bir soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nazmi Akımah, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere hakim olan havanın düzelmeye başlamasını temenni ettiklerini bildirdi.

6- Bankerlerin işlemlerini düzenlemek amacıyla çıkarılan yasahükmündeki kararnamelerin ihtisas Komisyonları'nın bazılarında üyealınarak oluşturulacak bir geçici komisyonda görüşülmesine ilişkinöneri reddedildi.

7- Kısa adı Yazko olan Yazarlar ve Çevirmenler Yayın ÜretimKooperatifi'nce düzenlenen, «Tarihsel Süreç ve Günümüzde Aydın

Sorumluluğu» konulu sempozyum istanbul Gazeteciler Cemiyeti'ndebaşladı.

8- Avrupa Konseyi çerçevesinde hazırlanmakta olan «KültürelHedefler Avrupa Deklarasyonu» çalışmalarına katılmak üzere gazeteciyazar Metin Toker Strasbourg'a gitti.

9- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Emekli Sandığı'nın kayıtlarına göre, Türkiye'de 788 bin 979 kişinin ayda 1800lira ile geçindiği bildirildi.

10- Emlak Kredi Bankası konut kredilerini 400 bin liraya çıkardı.

11- Türkiye'nin 1980 yılı sonu itibariyle 17 milyar 775 milyondolar olan toplam dış borçları, 1981 yılı sonunda 644 milyon dolarhafifleyerek 17 milyar 131 milyon dolar düzeyine indi.

12- Silah ve mermi kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla haklarındadava açılan 10 kişinin yargılanmasına istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

13- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan düzeltmede, Başbakanlık Basımevi'nde çalışan ve işyerinde adam yaralamak suçundan Ankara 4.Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 1.5 yıl hapse mahkum edilen birkişi, bu olayın siyasi niteliği olmadığını bildirdi.

14- THKP-C Devrimci Sol adlı yasa dışı örgüt adına 303 eylemyaparak Anayasa'yı silah zoruyla değiştirmeye kalkıştıkları iddiasıyla428 kişi hakkında açılan davaya, Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı. Basında yer alan haberlerde, 90 kişinin öldürülmesi, 44 gasp, 77 bombalama, 41 pankart asma eylemlerinin gerçekleştirildiği iddia edilen davada 146 sanık için idam, diğerleri içinaltı aydan 15 yıla kadar ağır hapis cezası istendi.

15- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'na bağlı görevlilerce,Gaziantep ve ilçelerinde sürdürülen operasyonlarda, yasa dışı Dev-Yoladlı örgütün 13 militanı 6 tabanca ile birlikte yakalandılar.

16- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdiİpekçi'nin öldürülmesi olayında, suça azmettirmekten aranan ve Türkiye'de birçok terör olaylarının faili terörist Mehmet Şener'in iadesiiçin hazırlanan dosya geçtiğimiz hafta sonu İsviçre'ye gönderildi.

17- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde bir süredir devam eden «Ege Dev-Sol» davasında 6'sı kız78 sanıktan 5'i ölüm, diğerleri çeşitli hapis cezalarına çarptırıldılar.

18- Basında yer alan bir haberde, 1981 yılında İslam ülkelerininTürkiye'nin ihracatındaki payının olağanüstü bir gelişme göstererekyüzde 25'ten yüzde 46'ya yükseldiği bildirildi.

19- Yugoslavya Genelkurmay Başkanı Amiral Branko Manula,Devlet Başkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'indavetlisi olarak Ankara'ya geldi.

20- Tokyo'da yayınlanan «Nihon Keizai Shimbun» adlı ekonomigazetesince her yıl düzenlenmekte olan «yatırımlar açısından ülkelerin riziko oranları» listesine göre; Türkiye, 10 puan üzerinden 2.73puan aldı.

21- Milliyet Gazetesi'nin Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan'da yayınlanan Etnos gazetesi Lavrion Göçmenler Kampı'nda bulunanTürk göçmenlerden 48'inin 4 günden beri açlık grevi yaptığını bildirdi.

22- 32 Türk firmasının katıldığı 1982 Kahire Enternasyonal Fuarıaçıldı.

23- Irak Merkez Bankası Başkanı Hassan-al- Najafi'nin başkanlığında «Rafidain Bank» Genel Müdürü A. Kubba'nın da bulunduğudört kişilik Irak bankacılar heyeti ile Merkez Bankası arasında yapılantemaslar sırasında beş maddelik protokol imzalandı.

24- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin ilk koalisyon hükümeti kuruldu. Çağatay başkanlığındaki 10 üyeli Bakanlar Kurulu'nda, 40 sandalyeli Federe Meclis'te 18 sandalyeye sahip Ulusal Birlik Partisi Başbakan dışında 7 bakanlık alırken, Mecliste bir sandalyeye sahip Demokratik Halk Partisi iki ve Meclis'te bir sandalyeye sahip Türk BirliğiPartisi de bir bakanlık aldı. Koalisyon Hükümeti KTFD Başkanı RaufDenktaş tarafından onaylandı.

25- Akajans'ın bir haberinde, Federal Almanya'da yabancılarınülkelerine dönüşünü teşvik için tartışılan alternatiflere, hükümetin yabancılar sorumlusu Bayan Lisotte Funcke'nin de «50 bin marka kadarprim» önerisiyle katıldığı, ayrıca Federal Almanya'da çalışan Türk işçilerinin Alman bankalarında ve çeşitli fonlarda 25 milyar Mark tutarında tasarrufları olduğu bildirildi.

26- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunanistan Jandarma Teşkilatı Yüksek Konseyi, toplanarak, durumları incelenen 11 tuğgeneralden 9'unu emekliye şevketti.

27- Anadolu Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; «Nassau»grubu denilen 5 ülke olan Meksika, Kanada, ABD, Venezüella ve Kolombiya Dışişleri Bakanları arasında New York'ta yapılan görüşmelersırasında, El Salvador'daki son siyasi gelişmeler ile yine bu üldekeönümüzdeki 28 Mart günü yapılması kararlaştırılan seçimler üzerindeduruldu.

28- UPI'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Afganistan DevletBaşkanı Babrak Karmal, Ulusal Komünist Partisi Kongresi'nin açılışında Sovyetler Birliği ile ilişkilerin geliştirilmesi ve rejim karşıtlarına daha sert girişimlerde bulunması için bir çağrı yaptı.

29- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Kuveyt'te çıkan Es Siyasa gazetesine verdiği özeldemeçte, Kudüs sorunu karşısında Mısır ile israil arasında derin görüşayrılıkları bulunduğunu, bu bakımdan kendisinin israil'e gitse bileKudüs'e gitmeyeceğini söyledi.

30- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberinde; Fransa'da dün yapılanyerel seçimlerde, kompiturlar tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, oyların yüzde 51.5'inin sağ kanat partilerine, yüzde 48.5'iniri de sol kanat partilerine verildiği bildirildi.

31- REUTER Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Katolik Kilisesi Başpiskoposu Josef Giemp, faaliyetleri yasaklanmış olanDayanışma Sendikası'nın lideri Lech VValesa'nm serbest bırakılmasıiçin çağrıda bulundu.

32- Dışişleri Bakanı Abdulhalim Haddam başkanlığındaki 48 kişilikSuriye heyeti dün Tahran'da iran yetkilileriyle temaslara başladı.

33- Anadolu Ajansı'nın Japonya çıkışlı haberinde; Japonya'nınOguchı kentinde Yamazaki Makinaları Fabrikası'nda işçilerin yapmayı

reddettikleri pis ve tehlikeli işleri robotların yürütmekte olduğu, fabrikada ancak 230 işçinin yapabileceği işler için 6 adet robotun görevyapmakta olduğu bildirildi.

34- TASS Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev'in yakın arkadaşlarından GeneralGeorgi Tsinev'in Sovyet Casusluk ve Haberalma Örgütü KGB BaşkanYardımcılığına getirildiği açıklandı.

35- REUTER Ajansı'nın Bogota çıkışlı haberine göre; Kolombiya'da Pazar günü yapılan parlamento seçimlerine katılma oranı yüzde 50'yi buldu.

36- UPI'nın Tahran çıkışlı haberine göre; iran'da Humeyni karşıtısiyahlı kişiler bir dini lider ile iki koruyucusunu öldürdüler.

37- UPI'nın islamabad çıkışlı haberine göre; Pakistan'ın Peşaverkentinde sıkıyönetimi kınamak ve protesto etmek amacıyla bir toplantı düzenleyen Merkeziyetçi Demokrat Parti'nin 69 üyesi tutuklandı

16 Mart 1982

1- Devlet Bakanı ilhan Öztrak, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Uluslararası Af Örgütü'nün, Türkiye'de 12 Eylül'den bu yana70 kişinin işkenceyle öldüğüne dair iddialarının hükümetçe incelendiğini ve bunlardan doğru olan sadece 15'i hakkında dava açıldığını,bunlardan üçünün sonuçlandığını ve işkence yaptıkları belirlenen em-,niyet görevlilerinden 9'u hakkında hapis cezası verildiğini» belirterek,yönetimin, bu gibi davranışların tamamen karşısında olduğunu ve herihbarı dikkate alarak soruşturma yaptığını vurguladı ve «UluslararasıAf Örgütü çeşitli kaynaklardan kendisine intikal eden verileri, hiçbirön incelemeye tabi tutmadan kullanmıştır. Af Örgütü'nün bu yaklaşımını, ciddi ve tarafsız bir tutum olarak nitelendirmeye imkan yoktur» dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Ankara'da Yabancı Basın Derneği'nde verilen yemekte yaptığı konuşmada, Yunanistan ile ilişkilerde kötümser olmak istemediklerini bildirdi.

3- Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan, bir dergiye verdiği işçi çıkarma konusundaki yasakla ilgili demecinde, «Bu olağanüstü tedbirikaldırma zamanı gelmiştir» dedi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı ilhan Evliyaoğlu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Turizmi Teşvik Yasası hakkında bilgi verdive bir soru üzerine de Güney Antalya projesinin, proje çalışmalarının1984 yılında biteceğini, bu proje için 1982 yılında 900 milyon liralıködenek tahsis edildiğini söyledi.

5- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Orhan Aldıkaçtı, THA'ya yaptığı açıklamada, komisyonun 15 Şubat tarihine kadargörüşlerini bildirmeleri isteğiyle talepte bulunduğu kuruluşlardan gelen1 cevapların tasnif edildiğini, henüz cevap göndermeyen tek kuruluşun ise Anayasa Mahkemesi olduğunu söyledi.

6- Kamu kurum ve kuruluşlarının görev ve yetkilerinin yenidendüzenlenmesi ile ilgili olarak Bakanlar Kurulu'na iki yıl süreyle yetkiverilmesini öngören yasa tasarısı, Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda ele alındı.

7- Yüksek Öğretim Yasası'nın bir maddesinin değiştirilmesineilişkin MGK Üyesi Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer

tarafından verilen yasa teklifi Geçici Komisycn'da değiştirilerek kabuledildi.

8- Türk-iş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, Türk-iş AAFLİ ve Besiş Sendikası'nca ortaklaşa düzenlenen ve Altınyunus'ta çalışmalarınabaşlayan «Çalışma Hayatında Temel Sorunlar» konulu seminerde yaptığı konuşmada, Anayasa Komisyonu çalışmalarının hızlandırılmasıgörüşünde olduklarını belirterek, «Yeni anayasada hür sendikacılığınvazgeçemeyeceği grev ve serbest toplu pazarlık hakkının korunmasını» istedi.

9- Basında yer alan bir habere göre; Türkiye'de ilk anayasanınilan edildiği 1876'dan bu yana geçen 106 yıl içinde «Yüce Divan»atoplam 8 bakan sevkedildi.

10- 31 Mart'ta olağan genel kurul toplantısını yapacak olan KoçHolding A.Ş.'nin «Faaliyet Raporu»nda, geçtiğimiz yıl topluluk ihracatının 100 milyon dolara ulaştığı açıklandı.

11- YAZKO'nun düzenlediği «Aydın Sorumluluğu» konulu seminerde konuşan Mümtaz Soysal, «Her okuyan insan aydın sayılmaz.Aydın, dünyayı akılcı yoldan anlayıp bu anlayış içinde kendi yeriniakılcı yoldan saptayan, saptayabilen kişidir» dedi.

12- Talat Paşa, 61. ölüm yıldönümünde anıldı.

13- Şekerbank Genel Müdürü Sezai Şen, görevinden istifa etti.

14- Mahkemeler tarafından tahliyelerine karar verilen bankerlerden bir kısmı, ilgili mahkemelere başvuruda bulunarak mal bildiriminde bulunurken, Ankara 3. Ticaret Mahkemesi başkanlığı da bubankerlerin mal varlığını araştırmaya başladı.

15- Özel dershanelerin ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldı.

16- Haklarındaki tutuklama kararı vicahiye çevrilen «Barış Derneği Başkanı, kurucu ve yöneticilerinden 23 kişinin tutukluluklarına yapılan itiraz, Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce incelendi, 20'si reddedildi.

17- Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, Dev-Yol adlı yasadışı örgütün merkez komite üyelerinden Nasuh Mitap ile OğuzhanMüftüoğlu'na Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. Şube'de işkence yaptığı

gerekçesiyle bir polis memuru hakkında 2 No'lu Askeri Mahkemeyedava açtı. Askeri Savcı, polis memuru hakkında TCK'nın 243. maddesinin' üç kez uygulanarak 15 yıla kadar ağır hapisle cezalandırılmasınıistedi.

18- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Uyuşmazlık mahkemesi,gerek sıkıyönetim gerekse adli yargı mahkemelerinin görevsizlik kararları verdiği Bursa'da çeşitli eylemlerde bulunan Mehmet Taşkan vearkadaşlarının istanbul'da askeri mahkemede yargılanmalarını kararlaştırdı. Uyuşmazlık Mahkemesi'nin kararının gerekçesinde, «Sanıklardan bir bölümünün Ülkücü Gençlik Derneği'nin yöneticileri olduklarının saptandığı, ÜGD'nin ise MHP ile ilişkili bir kuruluş olduğununbilindiği» belirtildi.

19- Ankara Bahçelievler'de Tip üyesi 7 kişinin öldürülmesi ile ilgili davada, mahkeme 5 sanığın tahliye istemini bir kez daha reddetti.

20- Gümrük ve Tekel eski bakanlarından Tuncay Mataracı ve arkadaşlarının 16 Haziran 1981 tarihinden bu yana 9 aydır devam edenduruşmaları Yüce Divan'ın son kararlarını açıklaması ile son buldu veTuncay Mataracı toplam 36 sene ağır hapis 787 milyon 386 bin 166lira ağır para cezasına çarptırıldı. Bayındırlık eski Bakanı ŞerafettinElçi hakkında da beraat kararı verildi.

21- Sıkıyönetim askeri mahkemelerince verilen ve temyiz olunamayan cezaların süresini altı aya indiren yasa Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

22- Devlet Başkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral KenanEvren'in davetlisi olarak resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Halk Ordusu GenelkurmayBaşkanı Amiral Branko Mamula, Ankara'deki temaslarını tamamlayarak İzmir'e gitti.

23- Irak'ta resmi bir ziyarette bulunan Başbakan Bülend Ulusu,Bağdat'ta yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyiolduğunu söyledi ve «Ancak bu ilişkilerin her yönden gelişmesi içinyapılan bu görüşmeler olumlu sonuçlar vermiştir. Biz, bu görüşmelerden daha iyi sonuçlar alınacağına inanıyoruz» dedi.

24- Federal Almanya'da yayınlanan haftalık dergi «Der Spiegel»,sayıları 1.5 milyona varan Türklerle ilgili olarak 12 sayfalık bir ince-

leme yayımladı. Yazıda, Almanya'daki yabancılar sorununun aslında«Türkler sorunu» olduğu ileri sürülerek, «Türkler kendilerini Almanya'da altın kafesleki kuş gibi hissediyor» denildi.

25- Ticaret Bakanlığı Bonn Ticaret Müşaviri ve eski Dış TicaretGenel Sekreteri Güzay Güldere Bonn'da vefat etti.

26- Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre; Londra'da çıkan «8 Days» dergisi, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, ABD'nin 1983 mali yılında Türkiye'ye bir milyar dolardan fazla askeri yardım yapmayı tasarladığını,Reagan yönetiminin buna karşılık Türkiye'nin Ortadoğu'ya ilişkin ABDstratejisinde yer almasını istediğini bildirdi.

27- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; geçenhafta boyunca yapılan «NATO Masabaşı Buhran Yönetimi Tatbikatında, Ege Denizi'nin komuta sorumluluk alanlarının Türkiye ile Yunanistan arasında genel karargahın emri üzerine ortaklaşa kullanıldığıöğrenildi.

28- KTFD Başbakanı Mustafa Çağatay başkanlığındaki yeni koalisyon hükümeti Federe Meclis'e sunulduktan sonra resmen görevinebaşladı.

29- AET'de işsizlerin sayısının son bir yılda 2 milyondan fazla artarak, 10 milyon 259 bin kişiye ulaştığı basında yeralan haberlerdebildirildi.

30- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev'in, Avrupa'dabulunan orta menzilli nükleer silahlan tek taraflı olarak dondurduklarını açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

31- AP ve DPI Ajansları’nın Washington çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nin elinde bulunan kimyasal silahların gelecekteki birsavaşta kullanılması halinde ABD'nin zorunlu olarak nükleer silahlarakarşılık vermesi gerekeceği, aksi halde peşinen savaşı kaybetmiş olacağı Pentagon tarafından açıklandı.

32- AP Ajansı'nın Oklahoma çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan, Sovyet Lideri Brejnev'in açıkladığı tek taraflı nükleerfüze sayısının dondurulması kararının «Yeterli olmadığını» belirterek,karşılıklı silah indirimi çağrısını yineledi.

33- ANKA Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; Suriye ile İranarasında, Suriye'nin İrandan fosfat karşılığı petrol almasını öngörenbir protokol imzalandı.

34- AP ve REUTER Ajansları’nın Managua çıkışlı haberlerine göre;Nikaragua'da devrim hükümeti genel koordinatörü Manuel Ortega,«Nikaragua'da ABD'nin desteklediği kuvvetler tarafından yoğunlaşansaldırılara son vermek amacı ile olağanüstü durum ilan edildiğini»açıkladı ve Honduras ile Miami'de eğitilen hükümet karşıtı kuvvetlerinNikaragua'deki girişimlerinden vazgeçene kadar bu durumun süreceğini kaydetti.

17 Mart 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Türk Eğitim VakfıYönetim Kurulu Başkanı Vehbi Koç'u Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Resmi bir ziyaret için Irak'a giden Başbakan Bülend Ulusu,Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile de görüştükten sonra yurdadöndü. Başbakan Ulusu, Esenboğa havaalanında gazetecilere yaptığıaçıklamada, «Irak yetkililerinin Türkiye'yi güven verici bir ülke olarakgördüklerini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinden yanaolduklarını memnuniyetle müşahade ettim, iki ülke arasında son yıllarda gelişen işbirliği büyük boyutlara ulaşmıştır. 1980 yılında 135,1981'de 550 milyonu aşan ihracatımızın 82 yılında 800 milyon dolarıbulacağına inanıyoruz» dedi.

Basında yer alan haberlerde ayrıca, Başbakan Bülend Ulusu'nunIraklı yetkililer ile yaptığı temaslar sırasında, yetkililerin «Türkiye'nintüm petrol gereksiniminin Irak tarafından karşılanacağını belirttikleri»bildirildi.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Ankara'da yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin ana politikası öncelikle batı ülkeleri ile yakın işbirliği politikasıdır. Çünkü güvenlik çıkarlarımız bupolitika ile yakından ilgilidir» dedi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Kahramanmaraş SosyalHizmet ve Dayanışma Vakfı'mn açılışında yaptığı konuşmada, sosyaladaleti gerçekleştiren en önemli aracın sosyal güvenlik olduğunu söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Mustafa Aysan, Bakanlık Merkez Teşkilatıile bağlı ve ilgili kuruluşlara gönderdiği mesajda, «Ulaştırma hizmetlerinde mevcut problemlerin ülkemiz yararına etkinlik ve dinamizmile ele alınması zarureti vardır» dedi.

6- Danışma Meclisi Genel Kurulu, emeklilik istemleri kurumlarınca kabul edilmeyen memurların fiili emekliliklerinde, ikramiyelerinin yüzde 25 zamlı ödenmesini öngören yasa teklifini görüşerek reddetti.

7- Ödeme güçlüğü içinde bulunan bankerlere ve bunlarla ilgilikişilere uygulanacak ceza hükümlerine ilişkin tasarı, Adalet Komisyonu'nca, getirilen önerilerle birlikte Danışma Meclisi'nden geri alındı.

8- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, bir işyerinden haksız olarak başka işyerine nakledilen işçilerin yasa dışı greve başvurmaları halindeişverenfn is sözleşmesini bozabileceğine ve kıdem tazminatı ödemeyeceğine karar verdi.

9- Türk Tanıtma Vakfı geçici Başkanı Kemal Baytaş, Ankara'dayaptığı açıklamada, şimdiye kadar vakıf için 1 milyar lira toplandığını belirterek, vakfın vatandaşlar tarafından desteklenmesi gerektiğinisöyledi.

10- YÖK'ün 27 sayfa tutan akademiler, fakültelerle ilgili dokümanıMilli Eğitim Bakanlığı'na sunuldu.

11- Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından düzenlenen«Balkan Ülkelerinde deprem koşulları altında bina yapımı» konulutoplantı Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde başladı.

12- Devlet İstatistik Enstitüsü'nün «Hane Halkı Gelir ve tüketimharcamaları anketi»nde ailelerin gelirlerinin yüzde 41.16'sını gıdaya,yüzde 14.85'ini giyime ve yüzde 12.86'sını da konut harcamalarınaayırdıkları bildirildi.

13- Devlet İstatistik Enstitüsü'nde yayınlanan bültene göre; tüketici fiyat endekslerinde Şubat ayında en yüksek artış yüzde 31.2 ilaİstanbul'da, en düşük artış ise yüzde 24.1 ile Adana'da oldu.

14- Tercüman Gazetesi'nde Tugay Gözütok'un «Ermeni terör yuvasında» başlıklı yazısı yayınlandı.

15- Basında yer alan haberlerde, Anayasa Mahkemesi tarafından36 yıl ağır hapis 787 milyon 386 bin 166 lira para cezasına çarptırılanTuncay Mataracı, bu parayı ödeyemediği takdirde günlüğü 100 lirahesabıyla hapis yatacağı, ancak 21 bin 572 yıl yapan bu sürenin cezaların infazıyla ilgili yasanın 5 maddesine göre üç yılı geçemeyeceğibildirildi.

16- Bayındırlık eski Bakanı Şerafettin Elçi ile Bayındırlık ve EnerjiTabii Kaynaklar eski Bakanı Selahattin Kılıç, bakanlıkları dönemindagörevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle Yüce Divan'a sevkedildiler.

17- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce, kapatılan Türkiye işçi Köylü Partisi (TİKP) Genel BaşkanıDoğu Perincek'in «Yayın yoluyla devletin manevi şahsiyetini tahkirve tezyif etmek ve bölücülük propagandası yapmak» iddiasıyla yargılanmasına başlandı.

18- Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun 1982 yılı içinde Türk tarımürünlerine uygulayacağı .indirimli gümrük tarife hadleri Resmi Gazete'de yayınlandı.

19- İngiliz «Times» gazetesi, Türkiye ile ilgili 10 sayfalık bir özelek yayınladı. Ekte Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren tanıtıldı,Türkiye'deki siyasi gelişmeler, dış politika, ekonomi, sanayi, bankacılık konularında bilgi verildi ve yabancı yatırımcılara Türkiye'de sağlanan olanaklar anlatıldı.

20- Anadolu Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; YunanistanHükümet Sözcüsü Dimitri Marudas, Türk Dışişleri Bakanlığı sözcüsüNazmi Akıman'ın Türk - Yunan ilişkileri hakkındaki son demecininAtina'da memnunlukla karşılandığını ve iki ülke arasındaki ilişkilerdedüzelme eğilimi görüldüğünü açıkladı.

21- Basın Yayın Genel Müdürlüğü tarafından sekiz aydır, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça olarak yayınlanan gazete üzerineYunanistan'da hükümet yanlısı Etnos Gazetesi, «Türkler aleyhimizdepropaganda yapıyor. Atina'ya kadar uzanan New Spot konusundabirşey yapılmıyor. Bizim hükümet harekete geçecek mi?» şeklinde biryorum yayınladı,

22- Osmanlı İmparatorluğu'nca 1872 yılında tapusu verilmiş 2300dönüm arazinin Yunan Devletince Türklerin elinden alınmasını protesto amacı ile İskeçe'de yüze yakın Türk köylüsü, açlık grevine başladı.

23- Federal Almanya'daki Türk işçilerinin dönüşü ve uyumu konusunda Bursa'da düzenlenen seminerin ikinci gününde basın mensupları ile bir görüşme yapan Federal Almanya Hükümeti Yabancıişçiler Başmüşaviri Bayan Liselotte Punçke, «Biz, hiçbir zaman uzunzamandan beri memleketimizde yaşayan ve çalışan yabancıların memleketlerine geri gönderilmesini düşünmedik. 6 yaşından daha büyükyabancı çocuklarının Almanya'ya sokulmaması hakkında bir kararmevcut değildir» dedi.

24- REUTER Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; BirleşikAmerika Başkanı Ronald Reagan, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev'in, Batı Avrupa'yı hedef alan Sovyet nükleer füzeleriniyerleştirme işlemini donduracağı yolunda tek yanlı olarak aldığı kararı Moskova'yı nükleer yığınağını artırmada serbest bırakacak birpropaganda girişimi olarak nitelendirdi.

25- UPI'nın Roma çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği KomünistPartisi Merkez Komitesi, 13 Aralık'ta Polonya'da sıkıyönetim ilan edipyönetimi ele alan Polonya Askeri Konseyi'nin aynı ay içinde Amerika'nın desteğindeki bir karşı darbeyi engellediğini italyan KomünistPartisi'ne bir mektupla bildirdi.

26- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; ingilterePolis Federasyonu, bütün gazetelere verdiği yarımşar sayfalık ilanlayeniden idam cezasının konulmasını istedi.

27- Libya resmi haber ajansı JANA, Birleşik Amerika'nın BidraKörfezi'nde manevra yapmayı planladığı yolundaki açıklaması üzerine yayınladığı açıklamada, «Bu durumda Libya büyük bir devletle yüzleşmeye hazır duruma gelmelidir ve bu da Amerikan yönetiminin sorumlu tutulacağı Üçüncü dünya savaşının çıkmasının kaçınılmaz olacağı anlamını taşır» dedi.

28- Anadolu Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; Belçika hükümetinin çelik işletmelerini kapatma kararını kınamak amacıyla Brüksel'de yürüyen 10 bin kadar işçi polisle çatıştı.

29- Basında yer alan bir habere göre; İsrail manevra yeteneğiyüksek, ABD yapımı F-16 savaş uçaklarının benzeri yeni bir savaşuçağının üretimine başladı.

18 Mart 1982

1- 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi'nin 67. yıldönümü törenlerlekutlandı. Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Çanakkale'de düzenlenen törenlere gönderdiği mesajda, «Yüce Türk milleti bugün deher zamankinden daha dikkatli ve uyanıktır. Büyük bir güven veinançla bağlı bulunduğu özvarlığı Silahlı Kuvvetleri ile tek bir yürekhalindedir. Nereden gelirse gelsin her türlü tehlikeyi anında önleyecek güçtedir» dedi.

2- Bağ - Kur'dan aylık alanların aylıklarında yaklaşık yüzde 25oranında artış yapılmasını öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi'ninilgili komisyonlarında görüşülerek kabul edildi.

3- Ödeme güçlüğü içinde bulunan bankerlere ve bunlarla ilgilikişilere uygulanacak ceza hükümlerini içeren ve dün Komisyon tarafından geri çekilen yasa tasarısı Danışma Meclisi Genel Kurulu'ndaele alındı.

4- Yüksek Öğretim Kurulu, yüksek öğretim kurumlarının yeniden düzenlenmesine ilişkin önerisini Milli Eğitim Bakanlığı'na sundu.

5- Emniyet Genel Müdürü Fahri Görgülü, Diyarbakır'da düzenlenen 3. Emniyet Müdürleri Bölge Tcplantısı'nda yaptığı konuşmada,12 Eylül 1980 tarihinden bu yana emniyet teşkilatında küçümsenemeyecek gelişmeler olduğunu belirterek, 1982 yılının polisin güçlendirilme yılı olacağını söyledi.

6- Para Kredi Kurulu tarafından, pamuk ihracatında alınmaktaolan «destekleme ve fiyat .istikrarı primleri» Ege tipi pamuklarda 15liradan 40 liraya, Çukurova tipi pamuklarda 5 liradan 25 liraya yükseltildi. Karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

7- Türk-İş Başkanı ibrahim Denizcier THA'ya yaptığı açıklamada,yeniden başkanlığa adaylığını koyması konusunda sendikalardan aksibir görüş gelmediğini söyledi ve «Herkes bir devre daha aday olmamı istiyor. Şahsıma karşı aday olmamam konusunda gelmiş birşey yok»dedi.

8- Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel BaşkanıHüsamettin Tiyanşan, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Sıkıntılara, refaha çıkma ümidi ile göğüs gerdiklerini» belirtti ve Bakanlar Kurulu'na sevkedilen, esnaf ve sanatkarların yeniden teşkilatlanmalarını öngören kanun taslağı ile ilgili olarak da «Taslağın, bakanlıkça teşkilatımızın görüşlerine uygun bir şekilde sevk edildiğikanaatini taşımamaktayız» dedi.

9- TÜSİAD'ın aylık görüş dergisinde belirtildiğine göre; işçilerinkurdukları şirket sayısı 1980 yılı sonunda 226'ya ulaştı.

10- 1982 yılı kampanyasından itibaren yüzde 16 polar şeker ihtiva eden firesi düşürülmüş pancarın fiyatı, kilo başına 5 lira olaraksaptandı.

11- Cumhuriyet Gazetesi'nde Cengiz Çandar'ın «Golan - Hamaarası Suriye İzlenimleri» başlıklı yazısının birinci bölümü yayınlandı.

12- Feshedilen CHP'nin eski Başkanı Bülent Ecevit'in, DanışmaMeclisi MGK Kontenjan Üyesi Ertuğrul Alatlı aleyhine açtığı 1 milyonliralık tazminat davası reddedildi.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, 9 Nisan 1980'de Eskişehir yolundaki MTA Makina ikmal Dairesibinasında meydana gelen olaylardan yargılanan 134 sanığın davalarını sonuçlandırarak karara bağladı. Mahkeme sanıklardan 4 kişiyebeşer yıl ağır hapis cezası verdi, 130 sanık da beraat .etti.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi 2 kişiyi öldürmekten sanık Ali Başkaraağaç'ı 16 yıl, Nezih Çınar'ı da 24yıl ağır hapis cezasına çarptırdı.

23'ü hakkında ölüm cezası istenen 99 sanıklı Amasya HalkınKurtuluşu adlı yasa dışı örgüt üyesi militanların yargılanmalarına 3.Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndebaşlandı.

14- Van cezaevinden tünel kazarak kaçan 30 yıla hükümlü ZekiElçioğlu ile istanbul Cumhuriyet Savcılığı'n'ca hrkkında gıyabi tutuklama kararı olan Abdüikerim Aytulum Van'da yakalandı.

15- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre, Türk işçilerinin Alman bankalarında 25 milyar Mark'ının biriktiği ve Alman-

ya'da yayınlanan Bild am Sontag gazetesinde yayınlanan yazıda, gerigönderilmek istenen Türk işçilerinin bu paralan çekmesi halinde Alman bankalarının güç durumda kalacağının belirtildiği bildirildi.

16- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in resmi davetlisi olarak Yugoslavya Sosyalist Halk Ordusu Genelkurmay BaşkanıAmiral Branko Mamula, 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı Haydar Saltık'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Amiral Mamula görüşme sırasında Orgeneral Haydar Saltık'a Yugoslavya Halk Ordusu'nun altıri plaketini sundu.

17- AET Bakanlar Konseyi dönem başkanı ve Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans Ankara'ya geldi.

18- Almanya'da çalışan Türk işçilerinin «toplu dönüş» sorunlarının görüşüldüğü seminerde bir konuşma yapan Bavyera Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Dr. Kippes, «Biz yabancıları çağırdığımızı kabul ediyoruz. Ama onları hiçbir zaman devamlı kalmak üzere çağırmadık»dedi.

19- Akajans'ın Atina çıkışlı bir haberine göre; Yunan HükümetSözcüsü, muhalif «Mesmurini» gazetesinde yayımlanan «Yunanistan'ınartık Ege'de araştırma yapmayacağı Ankara'ya ima edildi» şeklindekihaber yorumu yalanladı.

20- Tapulu arazilerinin ellerinden alınmasını önlemek amacıyla,dün sabah Yunanistan'da iskeçe saat alanında açlık grevine başlayan100'e yakın Batı Trakyalı Türk köylüsü, 36 saat süren direnişlerini azınlık liderleri ile avukatlarının önerileri üzerine pazartesi gününe erteledi.

21- Akdeniz illeri Sosyalist Örgütü'nün çağrılısı olarak KTFD'denbir heyet Libya'ya gitti.

22- ABD Başkanı Ronald Reagan, «Yeni Kübalıların doğmaması»için Karayib ülkelerine acil ekonomik yardım yapılmasını ve bu kararın Kongre tarafından onaylanmasını istedi.

23- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; ingiliz Parlamentosu'nun 50 Muhafazakar Üyesi, İngiliz Polis Federasyonu'nun taamüden adam öldürmek suçu için yeniden ölüm cezası konması yolundakiçağrısını destekleyen bir dilekçe imzaladılar.

24- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Yunan Kara Kuvvetlerinden 26 Tuğgeneral ile 124 albay bir üst dereceye terfi edildi, 6tümgeneral ile 2 Tuğgeneral de bulundukları dereceden emekliyesevkedildi.

25- UPI'nın Londra çıkışlı haberine göre; ingiltere polisi, yüksekdereceli devlet görevlilerini, son zamanlarda artan bombalı mektuplara karşı dikkatli olmaya çağırdı,

26- ANKA Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; beraberlerinde, 30 general ve üst düzeyli yetkililerden oluşan bir heyetle halen Hindistan'a resmi bir ziyarette bulunmakta olan Sovyet SavunmaBakanı Mareşal Dimitri Ustinov, Hindistan'a en modern silahlar sağlamayı ve bu silahların Hindistan'da üretimi için teknolojik transferiönerdi.

27- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'da sağcı bir «Ölüm mangası» ülkenin radyo istasyonlarına aralarında çok sayıda gazetecinin bulunduğu 35 kişilik bir «ölüm listesi»gönderdi.

28- ANKA Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Pekin'deki yabancı bankaların sayısı 23'e yükseldi.

19 Mart 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Atina'da Balkan Şampiyonu olan Kros Milli Takımını Çankaya Köşkü'nde kabul etti. DevletBaşkanı Evren kabul sırasında Balkan Şampiyonu olan Mehmet Yurdadön ve Kros Milli Takımı elemanlarına birer saat armağan etti.

2- Cezaların infazına ilişkin yasada değişiklik yapılmasını öngören yasa Milli Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi ve ziraat, deniz vesu ürünleri avcılığı yol inşaat, maden ve orman gibi iş sahalarındailgili kamu kuruluşları hükümlü çalıştırmaya mecbur kılındı.

3- Afganistan'daki olaylar nedeniyle Pakistan'a sığınmış Türksoylu Afgan ailelerinden Türkiye'ye yerleşmek isteyenlerin bir defaya mahsus olmak üzere Türkiye'ye kabullerine ve iskanlarına imkantanıyan yasa, MGK tarafından kabul edildi ve yürürlüğe girdi.

4- MGK Üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral NurettinErsin, Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Savvar Han'ın davetlisi olarak Pakistan'a gitti.

5- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Suriye gezisi öncesinde Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Orta-Doğu ile ilişkilerimizi,Avrupa'da olduğu gibi, geçişlerin kolay olduğu, muamelelerin kolayyapıldığı, ekonomik ilişkilerin' geliştiği şekilde görmek istediğini» belirtti.

Turgut Özal, Hürriyet gazetesi muhabirine verdiği demeçte, ise«Çizdiğimiz yoldan dönmeyeceğiz» dedi.

6- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp, Ankara'da basına yaptığıaçıklamada, kamu kuruluşlarının bundan böyle yurt dışında iş yapmaya talip olmayacağını belirterek, özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde ihale almak isteyen özel sektörün destekleneceğini söyledi.

7- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türkiye'nin Yunanistan Büyükelçisi Fahir Alaçam Ankara'ya çağrılarak, kendisinden Türk - Yunan ilişkileri konusundaki son gelişmelerle ilgiliolarak bilgi vermesi istendi.

8- Türkiye, Yunan hükümetine verdiği bir nota ile, Batı Trakya'nın Iskeçe Bölgesindeki Türklerin resmi tapulu arazilerinin kamulaştırılması kararı konusunda Atina'dan gerekçeli bilgi istedi.

9- Yüksek Öğretim Kurulu tarafından hazırlanarak Milli EğilimBaşkanhğı'na sunulan üniversitelerle ilgili yeni önerilerin, İstanbul'dakiakademilerce olumlu karşılandığı Akademi başkanlığı tarafından açıklandı.

10- TMMOB 2. Başkanı Teoman Alptürk, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «1982 yılı yan ödeme kararnamesinin geçmiş yıllardaki kararnamelerden daha geri, çalışanlar arasında huzursuzluğa nedenolacak hükümler içerdiğini» öne sürdü.

11- Şişe Cam Fabrikaları Genel Müdürü Talat Orhon, düzenlediğibasın toplantısında, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ihracat kapasitesinin70 milyon doları aştığını belirtti ve 1982'de bu rakamın 100 milyondoları geçeceğini bildirdi.

12- Ereğli Demir Çelik Fabrikaları Anonim Şirketi Yönetim Kuruluüyeleri, 25 Mart tarihinde yapılacak Genel Kurul'dan önce, Genel Kurul'a hitaben verdikleri dilekçelerle görevlerinden istifa ettiler.

13- Kısa adı Pankobirlik olan Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü Orhan LeblebicioSlu, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, 1982 yılı için açıklanan pancar alım fiyatlarının düşükolduğunu söyledi.

14- Türkiye Gazeteciler Sendikası 9. Dönem olağan genel kurultoplantısı istanbul'da yapıldı. Toplantıda yapılan seçimde Nail GüreliTGS Genel Başkanhğı'na getirildi.

15- Türk-Metal Sendikası'nın davetlisi olarak Ankara'ya gelen 5kişilik Japon Otomobil işçileri Sendikası heyeti ile yapılan görüşmelertamamlandı.

16- Milli Güvenlik Konseyi tarafından Yüce Divan'a sevkedilenBayındırlık eski Bakanı Şerafettin Elçi ile Bayındırlık ve Enerji eski Bakanı Selahattin Kılıç'ın 5-19 yıl arasında ağır hapisle cezalandırılmasıistendi.

17- Ahmet Erhan hakkındaki ölüm cezasının yerine getirilmesineilişkin tezkere Başbakanlık tarafından ikinci kez Danışma Meclisi'negönderildi.

18- Aralarında 4 teğmen, 1 asteğmen, 1 Harp Okulu Öğrencisi ve1 emniyet amirinin bulunduğu yasa dışı TKP-C adlı örgüt mensubu77 kişinin yargılanmasına Sıkıyönetim Komutanlığı 2 No'lu AskeriMahkemesi'nde başlandı.

19- 29 yaşını doldurduğu halde çeşitli nedenlerle halen askerliğini yapmamış bulunan ve yurt dışında çalışan kişilere bir yıl içindebaşvurmaları halinde bedelli askerlik yapma hakkı tanıyan yasa değişikliği yürürlüğe girdi.

20- Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Buldaç başkanlığındaki Türk teknik heyeti ile Suriye yetkilileri arasında Suriye'nin başkenti Şam'da sürdürülmekte olan ikili görüşmeleri 5. gününde, iki ülke arasında 40 hatlık yarı otomatik milletlerarası telefon görüşmesine ilişkin anlaşma sağlandı.

21- Mısır Ticaret Odaları Federasyonu'nun davetlisi olarak 13Mart'ta Kahire'ye giden Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazarbaşkanlığındaki heyet, temaslarını tamamladı.

22- Basında yer alan haberlere göre; Ortak Pazar Avrupa Komisyonu, Türkiye'ye pamuk ipliği konusunda yeni bir taban fiyat önerisinde bulundu, ancak Türk delegasyonu bunu çok yetersiz bulduğundan dolayı reddetti.

23- Avrupa Ekonomik Topluluğu Bakanlar Konseyi dönem Başkanı, Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans, Ankara'da bir dizi görüşmelerde bulunduktan sonra Atina'ya geçti.

24- Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Rahmi Gümrükçüoğlu, ingiltere'de, çeşitli partilerden milletvekilleri ile görüşerek, Türkiye'dekigelişmeler hakkında bilgi verdi.

25- Akajans'ın Washington çıkışlı haberine göre; ABD TemsilcilerMeclisi Michigan Milletvekili Guy Vander Jagt, Temsilciler Meclisi'netutanaklara geçilmesi için verdiği bir yazıda, Türkiye'nin Los AngelesBaşkonsolosu Kemal Arıkan'ın öldürülmesinden duyduğu üzüntüyübelirterek, Ermeni terörünün bugüne kadar Amerika'da giriştiği olayları anlattı ve «FBI'nın Amerika'daki Ermeni terörünü yoketmesi lazım» dedi.

26- Bir Türk inşaat şirketi, ispanya'daki «International Trophiy ForQuality» komitesi tarafından inşaat sektöründe «1981 yılının en önemlifirması» seçildi.

27- Suudi Arabistan Krallığı Belediye Bakanlığı'nın uluslararasıihaleye çıkardığı Halil şehri kanalizasyon ve tasfiye tesisleri ihalesini,589 milyon 490 bin 703 riyallik (yaklaşık 172 milyon dolar) teklifile. bir Türk firması kazandı.

28- ANKA Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Petrol ihracatçısı Ülkeler Örgütü (OPEC), gerileyen petrol talebinin fiyatlardakiolumsuz etkilerini gidermek amacıyla alınabilecek önlemleri görüşmeküzere Viyana'da toplandı.

29- AP Ajansı'nın Guatemala City çıkışlı haberine göre; hükümetyetkilileri, Guatemala'daki son silahlı çatışmalarda, en az 21 kişininöldürüldüğünü açıkladılar.

30- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre,- Yunanistan başbakanı Andreas Papandreu, Sovyetler Birliği'nin Doğu Avrupa'ya dahafazla SS-20 nükleer füzesi yerleştirme kararını «Çok olumlu bir karar»olarak nitelendirdi, «Batı'dan da aynı olumlulukta tepki bekliyoruz»dedi.

31- Nikaragua'da çalışan 50 kadar Amerikalı işadamının, bazı uluslararası örgütler ile özel şirketlerin ABD'ye bu ülkeye müdahale etmemesi için bir çağrıda bulunduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20 Mart 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in Kuveyt gezisi, Kuveyt Havaalanında Kuveyt Emiri Cabir el Ahmet el Sabah tarafından karşılanması ile başladı. Orgeneral Kenan Evren, Kuveyt'te gazetecilere verdiği demeçte, «Ziyaretimin, Türkiye ve Kuveyt arasındaki mevcut dostluk ve işbirliğinin güçlendirilmesi ve daha da geliştirilmesi olanağını vereceğine inanmaktayım» dedi. Devlet BaşkanıKenan Evren daha sonra Ahmediye kentindeki petrol teşhir merkezinde incelemelerde bulundu.

2- Milli Savunma Bakanı Haluk Bayülken, NATO Nükleer Planlama Grubu'nun savunma bakanları düzeyindeki 31'inci toplantısınakatılmak üzere ABD'nin Colorado eyaletindeki Colorado Springs kentine gitti.

3-ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Sağlık ve Sosyal YardımBakanı Prof. Dr. Kaya Kılıçturgay, Türkiye'de doktor açığının giderilmesi için «Kamu ve özel kesimde çalışan doktorların adil bir rotasyonsistemi ile dengeli dağılımının sağlanması hem de mevcut tıp fakültelerine daha fazla öğrenci alınması için çalışmalar yapıldığını» açıkladı.

4- Danışma Meclisi üyeleri Doç. Dr. Beşir Hamitoğulları ile Dr.Hayati Gürtan Danışma Meclisi'nde kabul edilen ve bankerlere cezaiyükümlülükler getiren yasanın sorunu çözümlemekten uzak olduğunusavundular.

5- Turizm Bankası Genel Müdürü Cafer Canlı, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl 15 bin lira olan tatil kredisinin buyıl 30 bin liraya çıkarıldığını belirtti.

6- İçişleri, Ticaret, Gümrük ve Tekel, Kültür ve Turizm, DışişleriBakanlıkları ile Basın - ilan Kurumu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıtemsilciliğinde yeni atamalar yapıldı.

7- Çalışma Bakanlığı, Yurt Dışı işçi Sorunları Genel Müdürlüğüile iş ve işçi Bulma Kurumu Genel Müdürlüğü verilerinde, yabancıülkelerde çalışan Türk işçileriyle bunların aile fertlerinin, toplam milyon 76 bin 102 kişi olduğu belirlendi.

8- TGS yeni Yönetim Kurulu'nun ilk toplantısında konuşan Genel Başkan Nail Güreli, «Yüksek Hakem Kurulu'nun çalışmaları ve tutumunun, işçilerin ekonomik olanaklarını zayıflatan bir nitelik aldığını» öne sürerek, «Sarsılmayacak demokrasi ilkelerine dayalı bir toplum düzeni kurma çalışmaları yapılırken, işçilerin toplumda yalnızüretken bir unsur değil, yönetken bir unsur olması gerektiği unutulmamalıdır» dedi.

9- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sami Doğan, Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, Karadeniz ekici Tütün piyasasında baş alım fiyatının 290 lira olmasını istedi.

10- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. ihsan Doğramacı, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Yeni kanunla biz üniversiteler reformuna girmiş oluyoruz. Buna büyük ölçüde intibak olmuştur» dedi.

11- Merkez Bankası tarafından bankaların yasal olarak tutmakzorunda oldukları karşılıklar içinde hazine bonolarının payı yüzde 25'ten, yüzde 50'ye yükseltildi.

12- Türkiye Elektrik Kurumu, belediye ve köy elektrik birliklerinesattığı elektriğin kilovat/saatine 12 kuruş zam yaptı.

13- Özel sektörce üretilen oto lastiklerine yüzde 8-9 oranında zamyapıldı.

14- TÜBİTAK ve Boğaziçi Üniversitesinin birlikte yaptıkları araştırma sonucunda, çevredeki 19 sanayi kuruluşunun' bir yılda 2 milyon 177 bin 350 kişinin yaratabileceği kirlenmeye eşdeğerde bir çevrekirliliğine yol açtığı belirlendi.

15- PTT Genel Müdürlüğü'nce, ressam ibrahim Çallı'nın «Doğumunun 100. Yılı» nedeniyle özel anma pullan ve zarfları satışa çıkarıldı

16- Türkiye'nin 1981 yılı ihracatının kesin sonuçlarının açıklanmasından sonra ihracatta 1980-81 yılları arasında en hızlı gelişmeyi çimentonun kaydettiği, sanayi ürünü olarak en büyük dövizi de geleneksel dokuma mamullerinin sağladığı belirlendi.

17- İzmir'de düzenlenen «Tarih Boyu Müslüman Türklerle ayrıdinden olan Türklerin kardeşliği» gecesinde, «Türklere yönelik Ermeniterörü» kınandı.

18- Milliyet Gazetesi'nde Pınar Türenç'in, Pakistan'daki Afganlımültecilerle yaptığı söyleşi yayınlandı.

19- 4. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 12 Eylül sonrası okullarından uzaklaştırılan öğrencilerden 63'ünün okullarına devamını kararlaştırdı.

20- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Süreyya Yüksel imzası ile yayınlanan bildiri ile 1 Nisan 1982 gününden itibarenManisa, Denizli, Aydın, Muğla ve Balıkesir illerinde sokağa çıkma yasağının tamamen kaldırıldığı ve Uşak ilinde ise sokağa çıkma yasağının bir saat uzatıldığı açıklandı.

21- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Larisa'daki 28. TaktıkHava Kuvvetleri ve Yunan Ordu Karargahı'nı ziyaret eden YunanBaşbakanı Papandreu, subaylara hitaben yaptığı konuşmada, «Türksiyasi liderlerinin beyanları Türkiye'nin Yunan sahalarını hedef alanbir stratejisi bulunduğunu açıkça ortaya koymaktadır» dedi.

22- Akajans'ın Menden çıkışlı haberine göre; Almanya'da iserlhn'abağlı Menden'de bir grup Alman, Türklere ait bir kahvehaneye saldırarak içeridekilerle kavga etti. Lokalde tahribata yol açan kavga sonucunda ölen ya da yaralanan olmadı.

23- Endonezya'nın Acet şehri, Kahramanmaraş'ı kardeş şehir ilanetti.

24- Batı Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, ingiliz-Batı Almanzirve toplantısı için bulunduğu Londra'da düzenlediği basın toplantısında, «Stratejik silahların sınırlandırılması konusunda ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki görüşmelerin 1983 sonuna kadar sonuç vermemesi halinde Batı Avrupa'ya orta menzilli füze yerleştirilmesi içinNATO'nun aldığı kararı destekleyeceğini» açıkladı.

25- Anadolu Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Nikaragua'nın Birleşmiş Milletler nezdindeki daimi temsilcisi Javier Chamorro Mora, Birleşik Amerika'nın Nikaragua'ya saldırmasından endişeduyduklarını belirterek BM Güvenlik Konseyi'ni ivedi olarak toplantıya çağırdıklarını açıkladı.

26- Yunanistan'ın uluslararası sermaye piyasasından 540 milyondolarlık kredi almasını öngören bir anlaşma Atina'da imzalandı.

27- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Savunma Bakanlığı, şu anda mevcut olan ve gelecekte yapılması planlanan44 çeşit temel silah programı için öngörülen maliyet giderlerinin 114.5milyar dolar artırılmasını kararlaştırdı.

28- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Viyana'da dünacil olarak toplanan Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) petrolbakanları, petrol üretiminin tavanını günde 18 milyon varil olarak sınırlayarak ham petrolün taban fiyatını 34 dolarda tutmaya karar verdi.

29- El Salvador'da dün 4 Hollandalı televizyoncunun gerillalar ilehükümet kuvvetlerinin arasındaki çatışmada öldürülmeleri üzerine ülkedeki birçok yabancı gazetecinin burayı terketmeye başladıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

30- THA'nın Varşova çıkışlı haberinde; Polonya'da Dayanışmaüyesi 38 tutuklunun Dünya Kadınlar Günü olan 8 Mart'tan bu yana,hapisteki kadın tutukluların serbest bırakılmalarını sağlamak amacıyl*açlık grevi yaptıkları bildirildi.

31-REUTER Ajansı'nın Cakarta çıkışlı haberine göre; Endonezya'da24 yolcu ve dört mürettebatıyla birlikte Cakarta Bratti seferini yapmakta olan Endonezya Havayollan'na ait bir yolcu uçağı düştü, 26kişi öldü, 2 yolcu da yaralı olarak kurtuldu.

32- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın öldürülmesi olayına karıştıkları gerekçesiyle 6 Mart günü Yüksek Askeri Mahkeme'ce ölümcezasına çarptırılan' 5 sanığın cezaları Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından onaylandı.

33- Anadolu Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Güney Kore'nin Pusan liman kentinde Amerikan Kültür Merkezi'nin yakılması üzerine, polisin gerçekleştirdiği operasyonlarda toplam 6 bin kişi gözaltına alındı.

34- ABD'nin Washington eyaletinin güneyindeki St. Helens yanardağının yeniden faaliyete geçtiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21 Mart 1982

1- Bakanlar Kurulu, Türk parasının kıymetini koruma hakkındadaha önce aldığı bir karara ek karar ile prefinansman amacıyla gelendövizler karşılığı yapılacak ihracatın süresinin sınırlandırılmasını ve busüre içinde ihracat yapılmaz ise getirilen dövizlerin cari kur ve aynıdöviz cinsi üzerinden geri ödenmesini kararlaştırdı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, MilliyetGazetesi muhabiri ile yaptığı söyleşide, «1982 yılı için ihracatın 5.7milyar dolar olarak öngörüldüğünü, ancak iran gezisi öncesi yapılanbir ön tahminle ihracatın 6.5 milyar dolara yükseleceğini, 1982 yılındaödemeler dengesinin başabaş sonuçlanabileceğini» söyledi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Özal, Suriye Başbakan Yardımcısı Abdülkadir Kaddura'nın resmi davetlisi olarak Suriye'ye gitti.

3- Milii Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Akajans'a yaptığı açıklamada, «Yeni bir atama ve nakil dönemi başlıyor. Çalışmalarımıza bu yılçok erken başladık. Atama ve nakiller devre devre aşamalı olarak birplan ve program çerçevesinde sıhhatli bir şekilde gerçekleştirilecektir.» dedi.

4- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, Cumhuriyet Gazetesi muhabirine verdiği demeçte, «Türkiye'ye iadeleri istenen Mehmet Şener veÖmer Ay için yapılan başvurunun sonucunun beklendiğini, bölge idare mahkemelerinin en geç 4 ay içinde çalışmalara başlayacağını» söyledi.

5- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner Valiliklere gönderdiği genelgede, «Cadde, sokak, meydan, park gibi yerlere 12 Eyiül öncesi verilmiş olan, milli birlik ve bütünlüğümüzle bağdaşmayan adların değiştirilmesini» istedi.

6- Askeri Yüksek İdare Mahkemesi tarafından yeni anayasa ileilgili olarak hazırlanan raporda, ikinci bir meclise yer verilmemesininuygun olacağı, Devlet Başkanı'nın halk tarafından seçilmesinin millibünyemiz bakımından sakıncalı olduğunu belirtildiği, Tercüman Gazetesi'nde bildirildi.

7- Resmi görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya gelen Belçika Dışişleri Bakanı ve AET Bakanlar Konseyi Dönem Başkanı Leo Tin-

demans'a, Dışişleri Bakanlığı'nda, pamuk ipliği konusunda, «AET'ninTürkiye'ye karşı tavrı haksız ve çok olumsuz. Toplantı talep ediyoruz.AET uzlaşmaz tavrını sürdürürse demir - çelik ithalatına konan yüzde15'lik fon, uygulanacaktır. Ayrıca zaman içinde yeni önlemler alınması da söz konusu olabilecektir. AET'nin bu tutumunun bir an öncesona erdirilmesini istiyoruz» şeklinde bir muhtıra verildiğinin öğrenildiği, basındaki haberlerde bildirildi.

8- TKİ Ereğli Kömür işletmeleri Müessese Müdürü Tamer Hızalbaşka bir göreve atanmak üzere görevinden alındı.

9-Gazete, dergi ve ajansların radyo ve televizyon yayınlarını izlemekle görevli gazetecilerin oluşturduğu TRT Muhabirleri Derneği 4.Olağan Genel Kurul toplantısında derneğin adının Radyo ve TelevizyonGazetecileri Derneği olarak değiştirilmesi kabul edildi. Daha sonrayapılan seçimlerde Dernek Başkanlığına Taner Dedecğlu getirildi.

10- 2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, idare Mahkemeleri veVergi Mahkemelerinin kuruluş ve görevleri hakkındaki kanun gereğince 22 ilde 33 idare mahkemesi, 33 ilde de 63 vergi mahkemesi kuruldu.

Deniz Kurdu 82 tatbikatı sona erdi.

11- Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Türkmenli köyünde yapılan modernentegre kadife tesisleri törenle hizmete açıldı.

12- Halk şairi Aşık Veysel ölümünün 9. yıldönümünde anıldı.

13- Resmi bir ziyaret için Kuveyt'te bulunan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile Kuveyt Emiri Cabir el Ahmet El Sabah arasındabir zirve teması yapıldı ve resmi görüşmeler sonunda Türkiye ile Kuveyt arasında ekonomik ilişkileri kredi ve ortaklık yöntemleri ile dahada geliştirmeyi amaçlayan bir çerçeve anlaşması imzalanması kararlaştırıldı.

14- Resmi davetli olarak Kuveyt'te bulunan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Kuveyt Emiri Cabir.61 Ahmet El Sabah ile görüştük^ten sonra Türk gazetecilerine yaptığı açıklamada, «Görüşmemizde bölgede cereyan eden olayları gözden geçirdik. Bu arada da tabii dünya olaylarına değindik. Kıymetlendirmelerimizin aynı olduğu neticesine vardık. Bölgenin huzur ve sükuna kavuşması gerekliliğini ehem-

miyetle belirttik. Bu bakımdan faydalı bir görüşme oldu. iran - Irak savaşının devam etmesi bizi son derece üzüyor. Bilindiği gibi Türkiyeve Kuveyt bu ülkelere komşudurlar. Savaşı bir an önce sona erdirmeçabalarının devam etmesi gereğini de belirttik.» dedi.

15-Ankara'daki temaslarını tamamladıktan sonra Brüksel'e dönenBelçika Dışişleri Bakanı ve AET Bakanlar Konseyi Dönem Başkanı Tindemans, Belçika TV'sine verdiği demeçte, «Türk yönetiminin demokrasiye dönüş takviminde bir değişiklik olmayacak, ancak anayasayı hazırlayan profesörler, iyi bir anayasa için vakte gerek duyduklarını belirtiyorlar.» dedi.

16- 21 Mart tarihinin «Afganistan Günü» olarak ilan edilmesi üzerine Batı Avrupa ülke ve kurumlarının liderleri ABD Başkanı RonaldReagan'ın' çağrısına katılarak, Afganistan'daki Sovyet müdahalesineson verilmesini ve soruna görüşmeler yoluyla çözüm bulunmasını istediler.

17- Küba ve Nikaragua tarafından El Salvador'daki solcu gerillalara silah sevkiyatının hızlandırıldığı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nca hazırlanan yazılı bir raporda açıklandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- Fransa'da yerel seçimlerin ikinci turu yapıldı.

19- Batı Almanya'da Aşağı Saksonya eyalet seçimleri yapıldı.

20- AP ve UPI Ajansları’nın San Salvador çıkışlı haberinde El Salvador'da 4 Hollandalı gazetecinin gerillalarla röportaj yaparken hükümet kuvvetleri tarafından öldürülmelerine tüm dünyada tepkilerin devam ettiği bildirildi. Öte yandan bir basın toplantısı düzenleyen ElSalvador Devlet Başkanı Jose Napoleon Duarto, «Gazetecilere ateşaçılmaması için silahlı kuvvetlere emir verdiğini» açıkladı.

Bu arada El Salvador'da bulunan 120 gazeteci olayı protesto ederekEl Salvador'dan ayrıldı.

21- AP Ajansı'nın Mexico City çıkışlı haberine göre; Meksika Devlet Başkanı Jose Lopez Portillo tarafından geçen ay ABD'ye sunulanbarış planı ile ilgili olarak Meksika Dışişleri Bakanı Jorge CastanedaKüba lideri Fidel Castro ile görüşmeler yapmak üzere Havana'ya gitti.

22- İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu IRA'nın bundan sonra öldürmeyi düşündüğü kişilerin adlarını açıkladığı, basındaki haberlerde yeraldı.

23- Nikaragua'da İngiliz, Kanadalı ve Batı Alman misyonerlerindenoluşan 20 kişilik bir Yehova heyetinin «devrim aleyhtarı girişimlerdebulundukları» gerekçesiyle tutuklandıkları AP Ajansı'nın Managua çıkışlı haberinde bildirildi.

22 Mart 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Kuveyt Emiri Camir-elAhmet El Sabah'ın resmi davetlisi olarak gittiği Kuveyt'ten yurda döndü. Esenboğa Hava Limanı'nda askeri bir törenle karşılanan Orgeneral Evren yaptığı açıklamada, «Orta Doğu bölgesindeki huzur ve güvenin sarsılmasının yegane nedeni İsrail'in emrivaki saldırılarıdır» dedi.

2- Danışma Meclisi Genel Kurul toplantısında, Bağ - Kur'dan aylık alanların aylıklarının yaklaşık yüzde 25 oranında arttırılmasını öngören yasa tasarısı görüşülerek kabul edildi.

3- Danışma Meclisi Geçici Komisyonu'nda, toprak ve tarım reformu amacıyla kamulaştırılan toprakların kullanılma süresini 5 yıldan10 yıla çıkaran yasa tasarısı kabul edildi.

4- Danışma Meclisi Genel Kurulu'nda, Afganistan'ın, 2 yıl önceSovyetler Birliği tarafından işgali kınandı.

5- Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Orhan Aldıkaçtı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, «Anayasa ile ilgili çalışmaların devamettiğini, mayıs ayında da ilkeleri tespit etmeye başlayacaklarım» söyledi.

6- Maliye Bakanlığı peşin vergi uygulamasıyla ilgili olarak hazırladığı genelgeyi Valiliklere gönderdi.

7- Dünya Ormancılık Günü nedeniyle Ankara'da imar ve İskanBakanlığı Salonu'nda düzenlenen bir törende konuşan Tarım ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Rüstem Kaptan, «Yurt ormanlarının yüzde 60'a yakın bölümünün bozuk orman niteliği taşıdığını, bunların daha çok Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yer aldığını» söyledi.

8- Türkiye ile Çekoslovakya arasındaki 6. dönem karma ekonomikkomisyon toplantısı Ankara'da başladı.

9- Ege Denizi'ndeki uluslararası sularda yaptığı araştırmalara fırtına nedeniyle ara veren ve Gökçeada Limanı'na sığınan K. Piri Reisgemisinde görevli iki bilim adamı, Yüksek Mühendis Ajlan Saatçioğlu

ile kimya teknisyeni Atalay Aksüyek geçirdikleri bir tırafik kazası sonucu yaşamlarını yitirdiler.

10- Eski Devlet Bakanı Muhammed Kelleci'nin, bir süre önce hakkında asılsız bir yayında bulunan bir gazete hakkında açtığı dava sonuçlandı ve gazete 100 bin lira ödemeye mahkum edildi.

. - Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca, Bülent Ecevit hakkında,15 Ağustos tarihinde Hollanda TV muhabirine sözlü olarak verdiğidemeç nedeniyle soruşturma açıldı.

11- Ahmet Erhan adlı kişinin ölüm cezasının yerine getirilmesineilişkin tezkere, Başbakanlık tarafından Danışma Meclisi Başkanlığı'naikinci kez gönderildi.

12-MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili davada, davanın seyrini değiştirmek ve yalan beyanda bulunmak suçundan yargılanan HicabıKoçyiğit'in akli dengesinin yerinde olduğu saptandı.

13- İzmir ve yöresinde faaliyet gösteren yasa dışı İGD örgütünün11 militanı, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nce 3-32 yılarasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

14- Kuveyt'e resmi ziyaretini tamamlayan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, bu ülkeden ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, «Orta Doğu bölgesindeki gelişmelerin, Körfez'ih güvenliğini güncel hale getirdiği bilinmektedir. Türkiye bu kritik bölgedeKörfez ülkelerinin aldıkları tertipleri memnunlukla karşılamaktadır.Körfez'in güvenliği sorunu herşeyden önce Körfez ülkelerinin sorunudur.» dedi. Devlet Başkanı Orgeneral Evren, İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkileri içeren bir soruya verdiği yanıtta da, «Türkiye'nin israilile ilişkilerini alt düzeye indirdiğini» belirterek, «Bu münasebetlerinson derece kısıtlı olması bunların, Türkiye'nin Arap ve Filistin davasına sarsılmaz ve devamlı desteği ve Arap ve islam ülkeleriyle heralanda sürekli olarak gelişen kardeşçe ilişkileri üzerinde hiçbir etkiyesahip olamayacağının açık delilidir.» dedi.

15- Türk - Kuveyt görüşmelerinden sonra yayınlanan ortak bildiride, görüşmelerin samimi ve kardeşçe bir hava içinde geçtiği belirtilerek «iki ülke arasında geliştirilen bankacılık ve mali alanlardaki işbir-

liginin daha da geliştirilmesi için kuvvetli destek sağlanması konusunda görüş birliğine varılmıştır.» denildi.

16- Türkiye ile Suriye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla resmi bir ziyaret için Şam'da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal resmi temaslarına başladı veSuriye'nin ekonomik işlerle görevli Başbakan Yardımcısı AbdülkadirKaddura ile görüştü.

Görüşmelerde Başbakan Yardımcısı Özal, Türkiye'nin Suriye'ye satabileceği mallar ve Türkiye'nin Suriye'den alabileceği mallar konusunda görüşlerini açıklarken Suriye Başbakan Yardımcısı Kaddura da,«Türkiye ile iktisadi ve ticari ilişkileri geliştirmeye hazır olduklarını» söyledi.

17- Batı Trakyalı 200 Türk'ün tapulu arazilerinin ellerinden alınmak istenmesi ve arazilerini boşaltmaları için ağır ceza mahkemelerine sevkedilmeieri nedeniyle, iskeçe'nin Saat alanında sessiz bir gösteri yaptıkları, basındaki haberlerde yer aldı.

18- Yunanistan Başbakanı ve Savunma Bakanı Andreas Papandreutarafından1 göreve getirilen Yunanistan Deniz Kuvvetleri KomutanıKoramiral Odisseas Kapetos'un istifasının Başbakan tarafından kabuledildiği, ajansların Atina çıkışlı haberinde bildirildi.

19- Karadeniz'de fırtına nedeniyle 3 gün önce batan Aslan Denizadlı kosterin 8 tayfasından 6'sının Yunan şilebi tarafından kurtarıldığıMilliyet Gazetesi'nin Atina mahreçli haberinde bildirildi.

20- UPI Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'da yapılanyerel seçimlerin ikinci turunda da Başbakan Mitterand'ın başkanı olduğu Sosyalist Partisi 2029 yerel meclis sandalyesinden 792'sini kazandı.

21- AP ve UPI Ajanslarının' Bonn çıkışlı haberine göre; Aşağı Saksonya eyalet seçimlerinde Hristiyan Demokrat Parti sandalye sayısı87'ye yükseldi, Yeşiller olarak bilinen ekolojistler 11 sandalye kazandı.Sosyal Demokrat Parti (SDP) üye sayısı ise 72'den 63'e düştü, HürDemokrat Parti ise 10 üyelik kazandı.

22- UPI Ajansı'nın Guatemala City çıkışlı haberine göre; Guatemala'da solcu gerillaların bir Amerikalıyı ülkenin kuzeyindeki çiftli-

ğinden zorla kaçırdıktan sonra öldürdükleri, ABD Büyükelçiliği'nce bildirildi.

23- AP ve UPl Ajansları'nın San Salvador çıkışlı haberlerine göre;El Salvador Devlet Başkanı Duarte, «ülkede öldürülen 4 Hollandalı gazetecinin katillerinin aşırı sağcılar olabileceğini» söyledi.

24- AA'nın Cape Caneveral çıkışlı haberine göre; uzaya üçüncüyolculuğunu yapacak olan Uzay Mekiği fırlatıldı.

23 Mart 1982

1- Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Anadolu Ajansı'na yaptığıaçıklamada ortaokul ve lise öğretmenlerinin ilkokullara atandığı yolundaki haberlerle ilgili olarak, «Öğretmenlerin Valilerin denetimi altında geçici bir görev yapacaklarını» belirterek, «Öğretmen adaylarının tatbiki olarak öğretime katılmalarını öngören bu uygulama stajniteliği taşımaktadır.» dedi.

2- Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca açılan «1981 yılı başarı ödülüyarışmasını «Dün Neredeydiniz?» adlı eseriyle kazanan yazar NecatiCumalı'ya ödülü, Kültür ve Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu tarafındantörenle verildi.

3- Ankara'da başlayan Türk - Çekoslovak Karma Ekonomik Komisyon toplantısında, iki ülke arasındaki ticaretin tamamen serbest döviz esası üzerinden yürütülmesi konusunda ilke kararı alındı.

4- Türkiye ile Romanya arasındaki transit taşımacılık görüşmeleriistanbul'da başladı.

5- Türkiye'nin Federal Almanya'dan almayı planladığı nükleerenerji santralleri konusunda ilk resmi temaslara Ankara'da başlandı.

6- Türk Kooperatifçilik Kurumu olağanüstü genel kurulunda başkanlığa yeniden Nurettin Hazar seçildi.

7- Türkiye Çimento Sanayii Genel Müdürlüğü'ne Fazlı Emanetoğlu atandı.

8- İstanbul Sheraton Oteli'ni işletmekte olan ITT Sheraton Inc. Şirketi Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanun kapsamına alındı.

9- Çelik alaşımlı 1 ve 5 liralıklar tedavülden kalktı.

10- Kendi istekleri ile 55 Merkez Valisi, 15 Vali Yardımcısı ve hukuk işleri müdürü emekliye ayrıldılar.

11- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan «Faşizm Yargılanıyor» başlıklı yazısında MGK'nın 52 numaralı bildirisine aykırıdavranmaktan yargılanan yazar Nazlı Ilıcak ile Sorumlu Yazı işleriMüdürü Aydoğdu ilter yargılandıkları istanbul Sıkıyönetim 2 NumaralıAskeri Mahkemesi'nce 3'er ay hapis cezasına çarptırıldılar. Aydoğduilter'in hapis cezası paraya çevrildi.

12- Askeri Yargıtay 4. Dairesi gazeteci Ali Bahadır hakkında verlen 2 yıl 8 aylık mahkumiyet kararını bozdu,

13- İzmir'in Alaşehir ve yöresinde Dev - Yol örgütünün görüşüdoğrultusunda faaliyet gösteren 11 militandan, yargılandıkları Ege O.du ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, 1'iidam, 4'ü 3-6 yıl arasında değişen hapis, cezalarına çarptırıldılar.

14- Bahçelievler'de 7 TİP'linin öldürülmesi olayından aranan vegeçtiğimiz hafta İsviçre'de yakalanarak serbest bırakılan Abdullah Çatlı i'e ilgili iade dosyası İsviçre'ye gönderildi.

15- Prof. Cavit Orhan Tütengil'in 9.12.1979 günkü cenaze töreninden sonra DİSK ve bazı demokratik kuruluşlarca yayınlanan bildinnedeniyle TCK'nın 159. maddesine aykırı davranmaktan yargılananDİSK Yürütme Kurulu üyesi Tuncer Kocamanoğlu ile DİSK Ajansı Yarıişleri Müdürü Tevfik Bilgin yargılandıkları istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde beraat ettiler.

16- Yurt dışında yakalanan silahlı sağ eylemci Ömer Ay ile birlikte çeşitli eylemlere katıldığı belirlenen Ömer Uluç adındaki sağ eylemci hakkında 2. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca arama kararı çıkarıldı.

17- Akajans'ın haberine göre; önümüzdeki öğretim yılından itibaren ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okullarda zorunlu hale getirilecek«Temel Eğitim ve Orta Öğretim, Din ve Ahlak Bilgisi» programı MilliMilli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam tarafından onaylanarak kesinleştive yürürlüğe girdi.

18- Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının atanma ve yer değiştirmelerine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

19- ANKA'nın Şam çıkışlı haberine göre; Türkiye ile Suriye arasında ticari, ekonomik ve bilimsel işbirliğini öngören yedi ayrı anlaş-

ma ile bir genel protokol, Türkiye adına Başbakan Yardımcısı TurgutÖzal ile Suriye adına Başbakan Yardımcısı Abdülkadir Kaddura tarafından Şam'da imzalandı.

20- ABD'nin Massachussets eyaletinin Boston kentinde Türkiye Fahri Konsolosu Orhan Gündüz'e ait bir dairenin önünde patlayan bombanın hasara yol açtığı, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

21- KTFD'deki ilk koalisyon hükümeti programı, içişleri, Dışişlerive Savunma Bakanı Kenan Atakol tarafından Federe Meclis'te okundu.Programda, «Türkiye ile her alanda dayanışma ve işbirliği içerisindehareket edileceği» belirtildi.

22- AET Dışişleri Bakanları toplantısında dönem başkanı Tindemans'ın Türkiye gezisi ile ilgili izlenimleri görüşüldü ve bu sorununönümüzdeki hafta yapılacak AET Zirve Toplantısı'nda ele alınması kararlaştırıldı.

23- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Hükümeti, Sovyetler Birliği'nin son 7 yıl içinde Laos, Kampuçiya ve Afganistan'da 10 binden fazla insanı kimyasal silahlarla öldürdüğünü önesürdü.

IPtl'nun Moskova çıkışlı haberinde de, Sovyetler Birliği resmiyayın organı TASS, bu açıklamanın «ClA'nın uydurma bir anti propagandası olduğunu» belirtti ve suçlamayı «ABD'nin de kimyasal silahüretmek için kamuoyunu ikna etmeye yönelik bir girişimi olarak» niteledi.

24-Batı Şeria sorunundaki tutarsızlığı nedeniyle Begin Hükümetihakkında verilen güvensizlik önergesi oylamasının 58-58 sonuçlandığı,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

UPI'riun Moskova çıkışlı haberinde de, Sovyetler Birliği resmiVatikan Dini Konseyi üyesi Kardinal Pericie Felici bir kalp krizi sonucuvefat etti.

25- UPI Ajansı'nın Managua çıkışlı haberine göre; Meksika Dışişleri Bakanı Jorge Castaneda, Küba Lideri Fidel Castro ile görüştüktensonra Nikaragua'ya geçti.

26- Guatemala'nın başkenti Guatemala City'deki Başkanlık Sarayı'nın sağcı subaylar tarafından kuşatılarak yönetimin askeri birlikleregeçtiği Guatemala Radyosu'nca bildirildi.

27- UPI'nın Tegucigalpa çıkışlı haberine göre; Honduras'ta yakalanan Nikaragualı Ernesto de Jesus, devlet televizyonundan yaptığıaçıklamada, «Küba'da eğitilmiş bir casus olduğunu ve Honduras'takiNikaragua Büyükelçisinin 40 kişilik bir casusluk şebekesine başkanlıkettiğini» söyledi.

24 Mart 1982

1- Suriye'de resmi görüşmelerde bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal yurda dönüşte yaptığı açıklamada, Suriye ile haberleşme alanındaki anlaşmalar dışında karayolu anlaşması dayapıldığını, iktisadi, sınai ve teknik işbirliği alanında anlaşma ve protokoller imzalandığını belirterek, «Bu alışverişin devamını kontrol etmek ve gelişmesini tespit etmek üzere ekonomik karma komisyon kurulmuştur, ilk toplantı eylülde Türkiye'de yapılacaktır. Beraberimdegelen işadamları heyeti de birçok bağlantı yapmıştır. Suriye ile müşterek hareket edersek, diğer komşu ülkelere Suriye'den ihraç imkanıbulabileceğiz.» dedi.

2- Türkiye ve Sovyetler Birliği arasında bu yıl ocak ayında yapılan görüşmeler sonunda imzalanan ve iki ülke arasında 1982'de yapılacak mal mübadelelerini düzenleyen 23. ticaret protokolü BakanlarKurulu'nca onaylandı.

3- Birleşmiş Milletler'de Golen Tepeleriyle ilgili oylama hakkında ANKA Ajansı'na bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı ilter Türkmen,«Sayın Devlet Başkanı'nın Kuveyt ziyaretimiz sırasında yaptığı konuşmalardan sonra yayınlanan yazı ve yorumlar, Türk kamuoyunun Arapülkeleriyle dostluğa verdiği önemi yansıtması bakımından son dereceolumludur. Birleşmiş Milletler'deki oylama, Türkiye ile Arap ülkeleriarasındaki ilişkilerin böyle bir olayla sarsılamıyacağını göstermiştir»dedi.

4- Danışma Meclisi'nde bir konuşma yapan Devlet Bakanı NimetOzdaş Ankara'daki hava kirliliğinin önlenmesi konusunda çalışmalarınyapıldığını belirterek, «önümüzdeki yıl hava kirliliğinin yüzde 50 oranında azaltılabileceğini» söyledi.

5- İmar ve iskan Bakanı Şerif Tüten'in davetlisi olarak Ankara'yagelen Batı Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler Bakanlığı Müsteşarı Dr. Reinhard Daniel toplu konut kanununu beğendiğini ifadeederek, konu ile ilgili olarak Türk işçileriyle de görüşeceğini söyledi.

6- Türk - Çekoslovak Karma Ekonomik Komisyonu'nun iki günlük toplantıları sona erdi ve yıllık ekonomik protokol heyet başkanları

Ekonomik işler Müsteşar Yardımcısı Oktay işçen ile Çekoslovakya DışTicaret Bakanı Jakubeç arasında imzalandı.

7- Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Cezmi Biren görevinden istifa etti.

8- Basında yer alan haberlere göre; Yeni anayasaya ilişkin görüşlerini Anayasa Komisyonu'na bildiren Danıştay, «Temel hak veözgürlükler açısından 1961 Anayasa hükümlerinin korunmasını» istedi.

9- Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Şinasi Ertan THA'yayaptığı açıklamada, «24 Ocak kararlarının yeni birtakım kararlarla takviye edilmesinin, kararların ülke ekonomisine kazandırdığı dinamizmikoruyabilmek açısından kaçınılmaz olduğunu» savundu.

10- Anadolu Ajansı'nın yıllık olağan Genel Kurul toplantısı Ankara'da Genel Müdürlük Salonu'nda yapıldı.

11- Türk Ticaret Bankası'nın 1981 yılında 839 milyon 521 bin lirakar elde ettiği, Banka yıllık olağan Genel Kurulu'nda sunulan rapordabildirildi.

12- THA'nın haberine göre; Merkez Bankası'nca kamu iktisadi teşebbüslerine açılan kredi hacminde 26 Şubat tarihi itibariyle 1,1 milyar lira daralma meydana geldi.

13- Çekirdeksiz kuru üzüm asgari ihraç fiyatları yürürlükten kaldırıldı ve fiyatlar serbest bırakıldı.

14- Pakistan Milli Günü Ankara'da, Pakistan Büyükelçiliği'nde verilen kabul resmi ile kutlandı.

15- Ürdün Kraliyet Güze! Sanatlar Kurulu Başkanı ve Kültür işleriKoordinatörü Prenses Wijdan Ali, ülkesiyle Türkiye arasında müzecilik ve güzel sanatlarda işbirliğini geliştirmek için görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

16- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı Ayfer Arısoyadlı sanığa Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde işkence yaptıkları iddiaedilen 1. Şube Komiser muavinleri Ali Çakır, Mehmet Sıraç ve CelalCengiz haklarında böyle bir delile raslanmadığı ve kovuşturmaya yerolmadığına karar verdi.

17- 3 yıl önce Ahmet Aluş adlı genci öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Ahmet Erhan hakkındaki ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

18- Sermaye Piyasası Kurulu'nca, hisse senedi çıkarmak için kuruluşların Sermaye Piyasası Kurulu'ndan izin almalarını gerektiren tebliğ:yürürlüğe girdi.

19- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Türkiye'ninLos Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın öldürülmesinden ve Boston'daki fahri konsolosluk binası önünde patlayıcı madde atılmasındansonra Türkiye'nin ABD Büyükelçiliği'ne bir yazı gönderen Federal Araştırma Bürosu (FBI), Ermenilerin bundan sonraki hedeflerinin Wachington olabileceğini öne sürdüler.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı'na bir yazı gönderen Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, VVashington'da çeşitli binalara dağılmış olan müşavirliklerin çevresinde güvenlik önlemlerininpekiştirilmesini istedi.

20- Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bu yıl sosyal ve ekonomik işbirliğine ve üretici gelişmelere katkısı nedeniyle uluslararası«Altın Merküri» ödülünü kazandı.

21- AP ve DPI Ajansları’nın Kudüs çıkışlı haberine göre; hükümetihakkında verilen güvensizlik oylamasının eşit oyla sonuçlanması üzerine bir konuşma yapan israil Başbakanı Menahem Begin, erken secimin gündemde olduğunu belirterek, «Daha tutarlı bir yönetim içinyeni bir parlamento dengesi gerektiğini» söyledi.

22- UPI Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberinde, -Polonya'daki Dayanışma Sendikası lideri Lech VValesa'nın, ailesi ile birlikte ülkeyi terketmeleri halinde serbest bırakılacağı yolundaki haberlerin ülkeye yayıldığı bildirildi.'Öte yandan bir açıklama yapan hükümet yetkilileride, «Polonya'daki tüm tutukluların ülkeyi terketmeleri için izin verildiğini ancak Lech Walesa ve ailesine özel olarak böyle bir bildiri gönderilmediğini» belirttiler.

23- Yabancı ajansların haberlerine göre; Bangladeşte, Genelkurmay Başkanı General Hüseyin Muhammed Ersad, Dakka Radyosu'ndayayınlanan bildirisinde, Devlet Başkanı Abbdus Settar'ı devirerek yo

netime el koyduğunu, darbenin kansız olarak gerçekleştiğini ve tümülkede sıkıyönetim ilan edildiğini belirtti.

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl mayıs ayında yapılan bir darbe ileBangladeş Devlet Başkanı Ziya Ur Rahman öldürülmüş ve yapılan seçimlerde Abbdus Settar Devlet Başkanı seçilmişti.

24- Guatemala'da dün yapılan darbeyle yönetimi ele alan «GençSubaylar Cuntası»nın, Anayasayı askıya aldıkları, parlamentoyu feshettikleri ve tüm siyasal partileri kapattıklarını açıkladıkları, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- AA'nın Roma çıkışlı haberine göre; işverenin ücret zammınakarşı çıkması sonucu İtalyan gazeteciler üç günlük greve başladı.

26- AP Ajansı'nın Cape Canaveral çıkışlı haberine göre; ABD tarafından uzaya fırlatılan Uzay Mekiği Colombia'nın ,atmosfere girerkenısıdan zarar görmesini önleyen koruyucu tabakanın bazı bölümlerinindüştüğünün anlaşıldığı, yetkililerce açıklandı.

25 Mart 1982

1- Bakanlar Kurulu'nca Emlak Vergisi 4. genel beyan dönemi kısaltıldı ve 1983 yılına alındı.

2- Türkiye'de demokrasiye geçiş sürecini ve insan haklan uygulamalarını soruşturma ve inceleme amacıyla Avrupa Konseyi'nden ikiraportörün görevlendirilmesini öngören Fransa ve İsveç önerisi, Türkhükümeti tarafından reddedildi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı ilhan Evliyaoğlu, Ürdün Kraliyet Güzel Sanatlar Kurulu Başkanı ve Kültür Koordinatörü prenses VijdanAli'yi kabul etti. Kabul sırasında bir konuşma yapan Evliyaoğlu, «Sosyal ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra Ürdün'le kültürel ilişkileri de geliştirmek amacında olduklarını» belirtti.

Prenses Vijdan Ali de konuşmasında «Ürdün sanatını Türkiye'de,Türk sanatını da Ürdün'de görmek bizi sevindirecektir.» dedi.

4- Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu sözcüsü Şener Battal düzenlediği basın toplantısında, yeni anayasanın çoğulcu ve demokratikvasıfta olacağını belirterek, «Ülkemiz için ülkemize has bir anayasayapmak istiyoruz. Anayasamız temel hak ve özgürlükler bakımındanuluslararası normların altında olmayacaktır.» dedi.

5- MGK Genel Sekreterliği'ne bağlı, kamu tüzel kişiliğine sahipmilli haberleşme kontrol teşkilatının kurulmasına ilişkin olarak özelradyo ve televizyon yayınına imkan sağlayan yasa tasarısı DanışmaMeclisi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

6- İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafından İstanbul'da düzenlenentörende, 1981'de yaptıkları başarılı ihracatlarından dolayı 45 firma alf|n, 8 firma gümüş, 8 firma bronz madalya aldı. Öte yandan 7 fasonimalatçı firma da ödüllendirildi.

7- THA'nın haberine göre; Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcısı Halkevlerinin kapatılması istemiyle 2 Nolu Askeri Mahkeme'de dava açtı.

8- Hakkında idam kararı Danışma Meclisi Adalet Komisyonu'ncabenimsenen sol görüşlü Ahmet Erhan'ın yeniden yargılanması için As- ']keri Yargıtay Başsavcı l ığı'na başvuruldu.

9- Bir süredir tutuklu bulunan istanbul Barosu Başkanı Orhan Apaydın'ın avukatları tarafından İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'naçekilen telgrafta, Tercüman Gazetesi yazarlarından Ergun Göze hakkında kovuşturma açılması istendi.

10- Tercüman Gazetesi ve yazarı Ahmet Kabaklı, Diyanet işlerieski Başkanı Dr. Lütfi Doğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle, Ankara3. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 500 bin lira tazminat cezasına mahkumedildi.

11- Güneş Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Çukurova İthalat ve İhracat A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Emin Karamehmet ve Muhasebe Müdürü Yedek Parça Genel Müdürü.ile birlikte 16 kişinin kaçakçılık iddiasıyla istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu AskeriMahkemesi'ne verildikleri bildirildi.

12- Colorado'da yapılan NATO Nükleer Planlama Grup Toplantısına katıldıktan sonra VVashington'a geçen Milli Savunma Bakanı ÜmitHaluk Bayülken Ulusal Basın Kulübü'nde düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye - ABD ilişkilerinin olumlu yönde geliştiğini» belirtti.

Türk - Yunan ilişkileri konusuna da değinen Bayülken, Yunanistan'ın NATO'dan çıkması olasılığı karşısında, «Yunanistan'ın NATO'dançıkmasını üzüntüyle karşılarız. Böyle bir çekilmenin kuşkusuz ittifaka,Yunanistan'a ve Türkiye'ye zararı dokunacaktır, ancak Yunanistan özgür bir ülke olması nedeniyle çekilme kararını kendisi verecektir.» dedi.

13- Basında yer alan bir habere göre; israil'in Batı Şeria'daki tutumu nedeniyle Türk Hükümeti'nin Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yayınladığı bildirisinde, «israil'in uluslararası kurallara aykırı davranışlarınıntakbih edildiği» bildirildi.

14- UPI Ajansı'nın Colorado Springs çıkışlı haberinde, 13 NATOülkesi Savunma Bakanlarının yayınladıkları bildiride, «Tüm nükleerfüzelerin Avrpa'dan kaldırılmasını» öngören ABD Başkanı Reagan'ınönerisini desteklediklerini açıkladıkları, bildirildi.

15- Yunanistan Devlet Başkanı Konstantin Karamanlis yayınladığıbir mesajda, «Yönetenler ve yönetilenler, ulusal ve toplumsal huzurubozacak, aşın kutuplaşmaya varacak ve bizi yönlendirecek olan eskimaceralardan kaçınmaları gerekir. Bugünkü kritik durumları önlemekiçin kişisel ve siyasal özverilere karşı hazır bulunmak zorundayız.» dedi.

16- AA'nın Lahey çıkışlı haberine göre; Hollanda'da 11 bölgedeyapılan yerel seçimlerde muhalefetteki liberaller, 118 olan sandalyesayısını 150'ye çıkardılar.

17- Son bir hafta içinde Batı Şeria ve Gazze bölgesinde çıkan çatışmalarda 5 Filistinlinin öldüğü, 20 Filistinlinin ise yaralandığı, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

18- Bengladeş'te Genelkurmay Başkanı Hüseyin Muhammed İrşad'ın dün gerçekleştirdiği bir darbeyle yönetime e' koymasından sonra ülkede 6 siyasi liderin tutuklandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

26 Mart 19821

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Başbakan Bülend Ulu-:jsu'yu haftalık olağan görüşme için Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Danışma Meclisi'niri'Jbazı komisyon üyelerine Çankaya Köşkü'nde bir resepsiyon verdi.

3- Ankara Sanayi Odası'nca düzenlenen «1981'den 1982'ye Tür-Jkiye Ekonomisi» konulu seminer başladı. Seminere bir mesaj gönde-fren Başbakan Bülend Ulusu, kalkınmanın ekonomik büyüme sayesinde yeni işyerlerinin açılması, iç ve dış pazarlara sürülecek malların üretimi ile mümkün olacağını bildirdi ve bu suretle vergi alınabilecekfaaliyetlerin de meydana getirileceğini belirterek, »Yeraltı ve yerüstükaynaklarımızın tam olarak kullanılması, tasarruf tedbirlerine riayet, jdaha çok çalışmak, çok üretmek, sanayici ve işadamlarımızın iktisadiseferberliği ve yurt dışındaki işçi vatandaşlarımızın gönderdiği dövizler ile ekonomi kproblemlerimizin çözümlenmemesi için hiçbir neden Jyoktur.» dedi.

Maliye Bakanı Kaya Erdem, seminerde yaptığı konuşmada, «1981'de- gayrisafi milli .hasılada son dört yıldan bu yana en büyük artışın]görüldüğünü» söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Haluk Bayülken ,ABD Senatosu Silahlı;Kuvvetler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Parti Texas Senatörü JohnTovver ve ABD Başkan Yardımcısı George Bush ile görüştü. BayülkenWashington'da TV'ye verdiği demeçte ve düzenlediği basın toplantısında, «ABD'nin askeri yardımı yetersizdir.» dedi.

5- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Ürdün'e yapacağı geziden önce istanbul Ticaret Odasi'nda ihracatçı firma yetkilileri ile yaptığı görüşmede, «ihracatçıların dış piyasada kendi aralarındaki rekabet nedeniyle aşırı fiyat kırmamalarını» istedi.

6- Karadeniz bölgesi Ekici Tütün Piyasası 295 lira başfiyatla açıldı. Gümrük ve Tekel Bakanı Ali Bozer, açılışta yaptığı konuşmada, «Bizim için önemli olan başfiyatı yüksek tutup, zevahiri kurtarmak değildir. Sizleri para sıkıntısı içinde bırakmamaya gayret edeceğiz. Endişeniz olmasın» dedi.

7-- İçişleri Bakanlığı, kaymakamlık kursunu bitiren 33 maiyet memurunu çeşitli ilçelerin kaymakamlığına atadı.

8- Türkiye'nin bir önerisinin Deniz Hukuku Konferansı'nın ilgilikomitesinde reddedildiğine ilişkin Yunan Haber Ajansı'nın haberi, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yalanlandı.

9- Sayıştay Başkanlığı'nda, Sayıştay Kontenjanından 7, MaliyeBakanlığı kontenjanından de 3 olmak üzere, açık bulunan 10 üyelikiçin belirlenen 20 üye adayı nihai seçim için milli Güvenlik Konseyi'ne sunuldu.

10- Devlet Planlama Teşkilatı'nca yapılan bir araştırmada, 1982 yılında işsiz sayısına 344 bin 200 kişi daha katılacağı ve böylece 1981yılında 2 milyon 275 bin 300 kişi olan tarım kesimi dışındaki işsiz sayısının da yüzde 15.1 oranında artarak 2 milyon 619 bin 500'e yükseleceği bildirildi.

11- Devlet Planlama Müsteşarlığı 1981 yılı içinde tarım, gıda ,içki,tütün, cam, kimya, demir dışı metaller, taşıt araçları, makina imalat,elektrik makinaları, elektronik, çimento ve seramik dallarında alınan471 teşvik belgesini iptal etti.

12- Türkiye inşaat ve Tesisat Müteahhitleri Birliği Yönetim KuruluBaşkanı Nurettin Koçak, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «1981yılında hükümet, diğer memleketlerin müteahhit firmalarına tanınandesteklerin altında olmakla beraber yine de bazı önlemler aldı. Bunabağlı olarak yurt dışı taahhüt miktarları 11 milyar doları aştı. Bununyıl sonuna kadar 15-16 milyar dolar olacağını tahmin ediyoruz.» dedi.

13- Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Aydınlı, basına yaptığı yazılı açıklamada, «Yunan-hükümetinin Batı Trakya'daIskeçe'nin inhanlı köyü çevresindeki Türklerin elinde bulunan topraklan kamulaştırma girişiminde olduğunu» öne sürerek, «Yunanistan'daki Türklerin Lozan Anlaşması, Yunan anayasası, Birleşmiş Milletler Yasası ve Avrupa Asamblesi ile 'Mülkiyet üzerinde katiyetle değişmeyenhaklan bulunduğunu» söyledi.

14- Türk - İş'e bağlı Tez Büro - İş Sendikası Genel Başkanı UğurBatmaz, sendikasının olağan Başkanlar Kurulu toplantısını açarken yaptığı konuşmada, işçi çıkarma yasağının sürmesini, vergi kaçakçılığının

önlenmesini istedi.

15- Türk - Fin Dostluk Derneği'nin Genel Kurulu'nda BaşkanltğaMehmet Kabasakaloğlu seçildi.

16- Fransızların «Club Mediterrane» şirketinin Türkiye şubesi, lFransız basınında yer aldığı gibi, kulübün Türkiye'de bu yıl yatırımları durdurmadığını, aksine yeni yatırım çalışmaları içinde olduklarını iaçıkladı.

17- Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.'nin Genel kurulunda, şirketin ihracatının 1980 yılına göre yüzde 179 artırılarak 70 milyon dolara ulaştırıldığı bildirildi.

18- 4. Kolordu ve Ankara, Çankırı, Kastamonu illeri Sıkıyönetim |Komutanlığı sorumluluk bölgesi iller içinde yeni vakıf kurulmasını Ko- :mutanlık'ın iznine bağladı.

19- Ülkü Ocakları Derneği'nin Ankara Türközü Şubesi YönetimKurulu Üyesi iken 2 kişiyi öldüren ve kamuoyunda «Çuval cinayeti» •.olarak bilinen eylemin failleri Fikri Arıkan ve Kemal özdemir hakkın-;da verilen ölüm cezasının yerine getirilmesine ilişkin yasa tasarısı MilliGüvenlik Konseyi'nce onaylandı. Arıkan'ın ölüm cezası sabaha karşıAnkara Kapalı Cezaevi'nde infaz edildi. Özdemir firarda bulunduğuiçin cezası yerine getirilemedi.

20- Yasa dışı TKP ile ilgili davada mahkeme, sorgusu yapılan sanıklardan dördünün tahliyesini kararlaştırdı.

21- Ankara Yol - iş Sendikası İş Mahkemesi'nce tüzüğünde yasave Anayasa'ya aykırı maddeler taşıdığı gerekçesiyle kapatıldı.

22- Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde eski Anadolu uygarlıkları, Türkiye'de Arkeoloji konulu bir sempozyum yapıldı.

23- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı yetki ve sorumlulukbölgesinde, 1 şubat 1982 tarihinden itibaren yapılan operasyonlarda,çeşitli örgütlere mensup 306 militanın silahları ile birlikte yakalandığıaçıklandı.

24- Tercüman Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak ile Milliyet Gazetesi Yazarı Mehmet Barlas hakkında bir yazılarından dolayı İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nda soruşturma açıldı.

25- AET n'ezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliği Ekonomi MüşaviriAykon Doğan Gelirler Genel Müdürlüğü'ne atandı.

26- Ankara Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkkaya Ataöv'ünErmeni terörizmine karşı bir uluslararası andlaşma öneren yazısı Avrupa'da yedi dilde basılan «Survey of International Affairs» dergisinde yayınlandı.

27- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Avrupa ParlamentosuSiyasi Komisyonu Raportörü Federal Hristiyan Demokrat MilletvekiliVon Hassel'in hazırladığı raporda, Türkiye'deki yönetimin demokrasiyedönüş konusunda iyi niyetini kanıtladığı ve yöneticilerin verdiklerisözü tuttuğu belirtildi.

28- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitros Marudas, Ege'de Yunan Kıta Sahanlığın'da petrol araştırma, sondaj ve üretime devam edilebileceğini açıkladı.

29- Anadolu Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABDBaşkanı Ronald Reagan iki ayda bir Kongreye sunduğu raporunda,«Kıbrıs sorununun çözümü, ABD için öncelik taşıyan bir husus olduğukadar toplumlararası görüşmelerin Birleşmiş Milletler Örgütü'nün gözetiminde yapılmasından da anlaşıldığı gibi, uluslararası alanda da öncelik taşımaktadır.» dedi.

30- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD DışişleriBakanı Alexander Haig, ABD yönetiminin El Salvador'da yönetime karşı olan gruplarla görüşme ve anlaşma yanlısı olmadığını, ülkede demokratik seçimlerin yapılmasından yana olduğunu söyledti.

31- İsrail'in Batı Şeria ile Gazze'de izlediği politika ve Ramallah ileNablus belediye başkanlarını görevden almasının ABD ve Fransa yönetimleri tarafından da tepki ile karşılandığı yabancı.ajanslar tarafındanbildirildi.

32- Anadolu Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin hükümeti,Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev'in «İki ülke arasındakihusumete bir son verilmesi yolundaki çağrısını» reddetti ve «İlişkilerin, ancak Moskova'nın tutumunu değiştirmesi halinde düzelenebileceğini» belirtti.

33- ingiltere'de, Glasgov kentinin Hillhead yöresinde yapılan araseçimini Sosyal Demokrat - Liberal ittifakının ortak adayı Roy Jenkinskazandı.

27 Mart 1982

1- Karadeniz Ekici Tütün Piyasası'nın açılışında bulunmak üzereSamsun'a giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özai daha sonra Trabzon ve Rize'ye geçti. Karadenizli çay üreticilerinin sorunlarını dinledikten sonra bir konuşma yapan Özal, »Tarım ürünleri-',nin değerlendirilmesinde üreticinin yanısıra tüketiciyi de düşünme zorunda olduklarını» belirterek, «Gerekirse çay ithal ederiz.» dedi.

2- Maliye Bakanı Kaya Erdem, Ankara'da düzenlediği basın top-;lantısında Türk Parasını Koruma Kanunu Mevzuatında yapılan yeni düzenleme hakkında bilgi verdi ve altın ihracatına izin verildiğini söyleyerek, yurt dışına turistik amaçla çıkış kısıtlamasının 3, yıldan 2 yılaindirildiğini bildirdi. -Danışma Meclisi üyesi Mustafa Alpdündar ve 14 arkadaşı, ev-

lendikleri sonra çalışamayacak olan hanım işçilere, çalıştıkları süreyekadar kıdem tazminatı verilmesi, süresi içinde ödenmeyen kıdem tazminatlarına devlet tahvillerine uygulanan faiz oranında ek ödeme yapılmasını öngören yasa teklifini Danışma Meclisi Başkanlığı'na verdiler.

3- Danışma Meclisi Genel Sekreterliği'ne, Mehmet Pantül atandı.

4- Yunan hükümet sözcüsünün dünkü demecinde, Yunanistan'ın Ege'deki Yunan Kıta Sahanlığı'nda petrol aramalarına devam edeceğini ,bu konuda Türkiye'ye Bern Anlaşması'na uyacağına dair söz iverilmemiş olduğunu açıklaması üzerine bir açıklamada bulunan TürkDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nazmi Akıman, «Yunan hükümet sözcüsünün bu beyanı, 15 mart tarihinde yaptığımız açıklamada yansıttığımızdurumla uyum halinde değildir. Değerlendirmemizde acele etmek istemiyoruz durumu inceliyoruz.» dedi.

5- Azot Sanayii'nin üretmekte olduğu bazı cins kimyevi gübrefiyatlarında yüzde 4 ile yüzde 2.7 oranında indirim yapıldı.

6- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Türkiye'nin kıyıuzunluğu bir kilometrenin üzerindeki adalarının sayısı 159 olarak belirlendi.

7- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube dedektiflerince 13yılda gerçekleştirilen operasyonlarda 1375 uyuşturucu madde kaçakçılığı ortaya çıkarıldı, 2358 kaçakçı yakalandı, toplam değeri 20 milyarıbulan 15 bin 461 kilo uyuşturucu madde ele geçirildi.

8- Milli Savunma Bakanı Haluk Bayülken Washington'da yaptığıaçıklamada, Türk ordusunun görevini yapacak güce sahip olduğunubelirterek, «Biz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyona ihtiyacı vardır derken, caydırıcılık gücünün artırılmasını kastediyoruz, yani mesele,bir savunma savaşına girmek değil, savaşın çıkmasını önlemektir.»dedi.

9- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunan hükümetinin Batı Trakya'daki Türklerin tapulu tarım arazisine ve vakıfmallarına el koyma çabalarını sürdürmesi, bu konuda Türkiye'nin bilgi istemine cevap vermemesi üzerine, Türkiye de «Aynen mukabele» ilkesini uygulama kararı aldı.

10- Bir süre önce trafik kontrolü sırasında tesadüfen yakalanan«interpol»ün aradığı sağ eylemci Ömer Ay ile ilgili olarak davanın basın sözcüsü ve savcısı olan Beck tarafından Milliyet Gazetesi'ne yapılan açıklamada, «Ömer Ay'ın Türkiye'ye iade edileceği» bildirildi.

11- İsrail'in işgali altındaki Arap ve Filistin' topraklarındaki durumugörüşen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde bir konuşma yapanDaimi Temsilci Coşkun Kırca, «Kanaatimizce bölgedeki gelişmeler durdurulup seyri değiştirilmedikçe dünya genel bir patlamayla karşı karşıya kalabilecektir.» dedi.

12- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunan hükümet sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, «Yunanistan hava sahasının 1931 yılından bu yana 10 mil olduğu ve bu sahayı 6 mil olaraköngören Türk iddiasının geçersiz bulunduğu» öne sürüldü.

Yunanistan, 12 adada yer altı araştırmaları için sondajlara baş-

13- Yunanistan Enerji ve Sanayi Bakanı Anastassis Peponis Atina'da yaptığı açıklamada, «Ulusal Petrol Örgütü (DEP)'ne herhangi birsınırlama olmaksızın Ege Denizi'nde her türlü petrol araştırmalarınıöngören bir program hazırlanması için gerekli talimatı verdiğini» bildirdi.

14- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Meksika'nınBirleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Profirio Munoz Ledo'nun ABD ileNikaragua yetkililerinin nisan ayında Meksika'nın başkentinde biraraVa geleceklerini açıklaması, ABD yönetimince yalanlandı ve böyle birgörüşmenin söz konusu olmadığı belirtildi.

15- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig İtalyan gazetecilere verdiği bir demeçte. «Batı'nın, elindeki kaynaklarla, teknolojisiyle ve mali kredi kurumlarıyla Sövyetler'i, uluslararası bozguncu tutumundan vazgeçirebileceğini» söyledi.

16- ABD'den bir gözlemci heyeti, genel seçimleri denetlemek üzere El Salvador'a gitti.

17- İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da beş belediye başkanının görevden alınması, israil askerleri ve sivilleriyle Filistinli halk arasındaçıkan çatışmalarda dokuz kişinin ölmesi üzerine İslam Konseyinin İsrail'in protesto edilmesi için bir kampanya açtığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- UPI'nın St. Louis çıkışlı haberine göre; NATO Genel SekreteriJoseph Luns, «Batı liderlerinin küçük bir azınlık grubunun etkisindekalarak Sovyetler'e karşı yekvücut olup Avrupa barışını sağlayamadıklarını» söyledi.

19- Kolombiya Havayollarına ait bir yolcu uçağı, iç hat seferi yaparken düştü, içindeki 18 yolcu ve dört kişilik mürettebatın tümü öldü.

28 Mart 1982

1- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Teksas'ınLubbock kenti Atatürk'ü, 100. doğum yıldönümü nedeniyle geçtiğimizyıl eylül ve ekim aylarında andı.

2- Maliye Bakanlığı'nın Türk Parasının Kıymetini Koruma kararıyla ilgili tebliği, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

3- Akajans'ın Bonn çıkışlı haberine göre; muhalefetteki AlmanSosyal Birlik Partisi (CSU) Meclis Grup Başkanvekili Zimmerman, Bildgazetesine verdiği bir demeçte, «işsiz Türklerin ülkesine geri dönmesini» istedi.

4- Uluslararası Af Örgütü'nün ingiltere bölümünün yönetim Kurulu, Genel Kurul'da güvenoyu alamayınca toptan istifa etti.

5- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, «YunanistanKıbrıs'ı ilhak davasından vazgeçmemiştir. Papandreu'nun ziyareti, ekonomik baskıyı daha da yoğunlaştırabilecektir. Boyun eğmemeli, dünyayı daha etkili bir şekilde aydınlatmalıyız.» dedi.

6- Türk Haberler Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberinde; BirleşmişMilletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın, Kıbrıs Özel Temsilcisi Hugo Gobi'nin Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndagörüşülmesi görüşünü desteklemediği bildirildi.

7- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır polisi, düzenlediği bir operasyonla, Mısır eski Devlet Başkanı Enver Sedat yönetiminde karşı eyleme girişmiş olan 30 aşırı dinciyi daha tutukladı.

8- AP ve REUTER Ajanslarının Dakka çıkışlı haberine göre; hafta başında Genelkurmay Başkanı Muhammed Hüseyin Erşad liderliğinde bir darbe ile işbaşına gelen Bangladeş'in yeni yönetimi düne kadar imzalanan tüm uluslararası anlaşmaları geçerli ilan etti.

9- Anadolu Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak DevletBaşkanı Saddam Hüseyin, İran'a, Körfez savaşına son verilmesi yolunda çağrıda bulunarak Irak'ın İran ile olan anlaşmazlıklarını barışçı yollardan çözmek istediğini bildirdi.

10- El Salvador'da Kurucu Meclis seçimleri sırasında meydana gelen olaylarda 27 kişi öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- AP Ajansı'nın La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya'nın Cochabamba kentinde göstericilerin üzerine açılan ateş sonucu 5 kişi öldü,11 kişi de yaralandı.

12- Bangladeş'te geçtiğimiz hafta kansız bir darbe ile yönetimeel koyan Korgeneral Hüseyin Muhammed Erşad'ın, düzenlediği ilkbasın toplantısında, demokrasiye iki yıl sonra geçilebileceğini söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

29 Mart 1982

1- En az 4 yıl süreli yüksek öğretim kurumlarını bitiren kadınların da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu sınıflarda muvazzafsubay olarak atanabilmelerine imkan sağlayan yasa Milli Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi.

2- Ödeme güçlüğü içinde bulunan bankerler ile bunlarla ilgilikişilere uygulanacak ceza hükümlerine ilişkin yasa tasarısı,. Milli Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi.

3- SSK Yönetim Kurulu'nun oluşum biçimini yeniden düzenleyenyasa tasarısı, Danışma Meclisi'nden sonra Milli Güvenlik Konseyi'ncede kabul edildi.

4- Başbakan Bülend Ulusu, Devlet Bakanı Nimet Özdaş, Turizmve Kültür Bakanı ilhan Evliyaoğlu, imar ve iskan Bakanı Şerif Tütenile birlikte Vilayette iki ayrı toplantı yaparak, istanbul'un sorunları vekentteki bazı devlet yatırımları hakkında Vali Nevzat Ayaz, BelediyeBaşkanı Korgeneral Ecmel Kutay, Emniyet Müdürü Şükrü Balcı, TuringKurumu Genel Müdürü Çelik Gülersoy ve turizm yetkililerinden bilgialdı. Başbakan Bülend Ulusu, toplantıda yaptığı konuşmada ise, «İstanbul Metrosu yapılacak, Haliç temizlenecek ve İstanbul'daki devletdaireleri, başta emniyet müdürlüğü olmak üzere, çağdışı yapılardankurtarılacak.» dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, geçtiğimiz perşembe günübaşladığı Karadeniz gezisini pazar günü tamamlayarak Ankara'ya döndü. Özal, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, özellikle tütün ve çaya siyaset karıştırılmamasını isteyerek, «Biz geçiş döneminin hükümetiyiz. Politika Türkiye'ye gelecektir. Geldiği zaman daeskisinden iyi gelecektir. Size doğru söyleyenin, iyi çalışanın rey almasını sağlayınız. Yapamayacağı şeyleri vaad edenlere inanmayınız.Size sözünü tutamayacağı vaadlerde-bulunanlara itibar etmeyiniz, onlara inanmayınız.» dedi.

6- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, valiliklere gönderdiği genelgede, «Gelişi güzel fiyat artışlarının' istismarının önlenmesi için belediyelerce etkin ve nizami kontrollerin yoğunlaştırılmasını» istedi.

7- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, iktisadi Kalkınma Vakfı'nca düzenlenen toplantıda «Dış politika ve ekonomi» konusuna ilişkin olarak

yaptığı konuşmada, «Ekonomik açıdan gelişme yolunda olan Türkiye’nin Batı'nin bir parçası olarak OECD'de yer aldığını, AET ile de tamüyeliği amaçlayan ilişkiler içinde olduğunu» belirterek, «Türkiye'ninBatı ile ilişkileri mali alanda da, ticari alanda da aynı camia içinde bu-~lunmanın ayrıcalığını taşır» dedi ve «islam Konferansı çerçevesindeİslam ülkeleri arasında ekonominin çeşitli alanlarında çok taraflı işbirliği anlaşmaları geliştirilirken', Batı ile olan ilişkilerin de sıcak tutulması gerektiğini» vurguladı.

8- Türkiye Halk Bankası'nın 44. Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.Toplantıda konuşan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Bağ - Kur'un

Halk Bankası ile sıkı bir işbirliğine girmesi gerektiğini söyledi.

9- Gümrük Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı Danışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu ve Adalet Komisyonu'nasevkedilerek görüşülmesine başlandı.

10- Danışma Meclisi üyesi Feridun Şakir Övünç ve arkadaşları,deniz işçileriyle gemi adamlarına yılda 3 ay yıpranma hakkı verilmesiiçin hazırladıkları kanun teklifini Danışma Meclisi Başkanlığı'na verdiler.

11- Para ve Kredi Kurulu'nca yürürlükteki iki sayılı liberasyon listesinde yer alan, başvuru ve inceleme makamı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak gösterilen bazı AET çıkışlı ithal maddelerinden 4 Nisanpazar gününden itibaren yüzde 15 fon alınacağı haberi basında yeraldı.

12- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Kamuiktisadi kuruluşlarının iştiraklerinde görev alan'yönetim kurulu ile diğerpersonele kar payı dağıtımı Başbakan Bülend Ulusu'nun bir genelgesiyle durduruldu.

13- Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; AskeriYargıtay'ın, Danışma Meclisi Anayasa Komisyonu'na bildirdiği «YeniAnayasa konusundaki görüşleri» belli oldu.

14- Turistlerin döviz bozdurmak koşuluyla onbin dolara kadar alacakları kıymetli maden, taş ve eşyaları yurt dışına serbestçe çıkarabilecekleri haberi basında yer aldı.

15- Basında yer alan bir habere göre; sanayi ürünlerinde ihracatyüzde 105 artarken, ithalattaki artış yüzde 27.5 düzeyinde kaldı.

16- Hisarbank'ın Genel Kurul Toplantısı istanbul'da yapıldı ve114.6 milyon' lira kar elde ettiği açıklandı.

17- Uyuşmazlık Mahkemesi, kendisine ulaşan 11 uyuşmazlık kararını sonuçlandırdı ve bunlardan 8'inin askeri mahkemelerde, 3'ününde adli yargı yerinde görülmesini kararlaştırdı.

18- «Türkiye inşaat Kılavuzu» adlı kitapta «Milli Duygulan zayıflatıcı propaganda yaptığı» gerekçesiyle Büro Teknik Firması sahibi vekitabın sorumlusu Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce tutuklandı.

19- Sıkıyönetim Komutanlığı 2 No'lu Askeri Mahkemesi, taamüden adam öldürmeye teşebbüs suçundan yargılanan sol görüşlü Hastürk Eliaçık'ı 14 sene iki ay hapis cezasına çarptırdı.

20- Anadolu Ajansı'nın bir haberinde, Federal Almanya'nın AnkaraBüyükelçisi Dr. Dirk Oncken, kendisine yöneltilen bir soruya verdiğiyanıtta, «Meşru bir şekilde Almanya Federal Cumhuriyeti'nde bulunanTürk vatandaşlarını zorla geri göndermek düşünülmemektedir. Onlarıngeri dönüşü ancak kendi istekleri ile olabilir.» dedi.

21- Gündeminde Tindemans'ın Türkiye Raporu da bulunan AETZirvesi, Belçika'nın başkenti Brüksel'de çalışmalarına başladı.

22- Akajans'ın Frankfurt çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'da «Yabancılar konusu» tartışması sürerken, Nazi Partisi'nin Nürnberg'de düzenlediği «Yabancılar Dışarı» mitinginde göstericiler 6 polisiyaraladılar, 17 gösterici tutuklandı.

23- Basında yeralan haberlere göre; Yunanistan'ın Taşoz Adası'nın doğusunda petrol aramalarında bulunmasından sonra Ankara'yaverdiği cevap ile son 15 gün içersinde Atina'da yapılan açıklamalararasında ortaya çıkan büyük fark üzerine Ankara'nın, Atina'dan tutumuna açıklık getirilmesini istediği öğrenildi.

24- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in, El Salvador'daki seçimleri aşın sol partilerin kazanması halinde bu ülkeye yapılmakta olanyardımın devamının, yeni yönetimin de başlatılmış olan toprak reformlarını sürdürmesine ve toprak sahipliği konusunda insan haklarını gözetmesine bağlı olduğunu söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; sürgündeki İranlılar, iran - Irak savaşının devam etmesi konusunda Devrim muhafızlarıve Ordu arasında anlaşmazlık bulunduğunu öne sürdüler.

26- İsrail Hükümet Sözcüsü'nün, Batı Şeria'daki 3 belediye başkanının, FKÖ'nün bölgede düzenlemeyi planladığı bir ayaklanmayı ön-

lemek için görevden aldıklarını açıkladığı yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

27- Atlas Okyanusu'nun güneyindeki Falkland adalarının bir parçasını oluşturan Güney Georgia bölgesi yüzünden .ingiltere ile Arjantin arasındaki gerginlik artarken, Arjantin donanmadaki tüm izinlerikaldırdı.

28- Bangladeş'te sıkıyönetim yetkililerinin yolsuzluk yapmaklasuçlanan ve sokağa çıkma yasağına uymayan 285 kişiyi daha tutukladıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

29- UPI'nın Roma çıkışlı haberine göre; italya'nın başkenti Roma'da bir İsrailliye ait giyim dükkanı önünde bir saatli bomba patladı,israil Havayolları EL - AL önüne bırakılan bir bomba ise, zamanındabulunarak patlaması önlendi.

30- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberinde; Çin'in 39 milyonüyeli Komünist Partisi'nde bir temizlik harekatına başlandığı. «DörtlerÇetesi»nin öğretilerini izleyenlerin üyelikten atıldığı bildirildi.

30 Mart 1982

1- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Hürriyet Gazetesi'nin Türk Yunan ilişkileri konusuna ilişkin sorusuna verdiği yanıtta, «Batı Trakya'daki soydaşlarımızın mallarına ilişkin sorunları çözümlemek içingörüşmeler yolunu tercih ettiklerini, ancak gerektiği takdirde aynışekilde mukabele etmekten kaçınmayacaklarını» bildirdi.

2- Turizm ve Kültür Bakanı ilhan Evliyaoğlu Jurizm Bankası'nınOiağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Turizm Bankası 1982yılında sektöre 5 milyar liranın üzerinde kredi tahsis edecek ve busuretle 6000-7000 civarında yeni yatak kapasitesi yaratılması sağlanacaktır.» dedi.

3-Danışma Meclisi Adalet Komisyonu, ödeme güçlüğü içinde bulunan bankerler hakkında çıkarılan 35 ve 37 sayılı yasa hükmündekararnamelerde bazı değişiklikler yaptı, toplam borcunun yüzde 80'inikarşılayabilecek mal varlığına sahip olan bankerlere devletin orta vadeli kredi vermesini karara bağladı.

4- Danışma Meclisi Mali işler Komisyonu'nun yaptığı toplantıda,Bankalar Yasası'nda değişiklik yapan yasa tasarısı reddedildi.

5- Devlet memurlarına çalıştıkları süre içinde kazandıkları ekgöstergenin belli bir bölümünün emekli aylığına eklenerek ödenmesini öngören bir yasa teklifi Turhan Güven ve 17 arkadaşı tarafındanDanışma Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

6- Danışma Meclisi Bütçe Plan Komisyonu Başkanlığı'na TurgutKunter seçildi.

7- Yunan, makamlarının, «Türk uçaklarının .Yunan hava sahasınıihlal ettiklerine» ilişkin açıklamalarıyla ilgili bir soruyu cevaplandıranDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nazmi Akıman, «Türk askeri uçaklarının10 mil içine girmesini, Yunan hava sahasının ihlali olarak nitelendirmek her türlü mesnetten yoksundur.» dedi.

Nazmi Akıman, Türkiye'deki Rum azınlıklarla ilgili hazırlanmışolan kamulaşlırma yetki yasasıyla ilgili olarak da, «Söz konusu tasarının yasalaşması halinde bunun uygulanması, tamamen Yunanistan'ın Batı Trakya konusundaki tutum ve eylemlerine bağlı olacaktır.»Şeklinde açıklamada bulundu.

8- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Günaydın Gazetesi'neyaptığı açıklamada, Türkler'e karşı saldırı olaylarının yaygınlaşmasından sonra, Federal Almanya'deki Türk işçilerinin Alman bankalarındabulunan paralarını çekerek, Türk bankalarına yatırmaya başladıklarınısöyledi.

9- Pamukbank'ın 1981 yılında 2 milyar 905 milyon 642 bin lirakar ettiği, özkaynaklarının da 4 milyar 33 milyona ulaştığı, BankanınOlağan Genel Kurulu'nda açıklandı.

10- Türkiye Vakıflar Bankası'nın 28., Türkiye Öğretmenler Bankası'nı nda 23. Olağan Genel Kurulları Ankara'da yapıldı.

11- TPAO Genel Müdürü ismail Kafesçioğlu, 1982 yılında 3.7milyar dolar tutarında 14 milyon ton ham petrol ile 368 milyon dolar tutarında, 1.5 milyon ton petrol ürünü ithal edileceğini açıkladı.

12- Ahmet Erhan hakkındaki ölüm cezasının yerine getirilmesininuygun bulunduğuna ilişkin dosya Başbakanlık tarafından DanışmaMeclisi Başkanlığı'ndan geri alındı.

13- Feshtedilen CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri -Savcılığı'nca, yeni bir hazırlıksoruşturması nedeniyle ifadesi alındı.

14- «Devlet-in egemenliğindeki topraklardan bir kısmında marksist, leninist temele dayalı ayrı bir devlet kurmak» amacıyla yasa dışıKavva örgütünü kurarak çeşitli eylemler yapan 14'ü için idam cezasıistenen 41 militanın yargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim 1 NumaralıAskeri Mahkemesi'nde başlandı.

15- Türkiye'ye gelen yolcuların bir izne bağlı olmaksızın beraberlerinde getirebilecekleri ve Türkiye'den çıkarabilecekleri Türk lirasımiktarlarının Maliye Bakanlığı'nca yayımlanacak tebliğlerle belirlenmesi Bakanlar Kurulu'nca kararlaştırıldı ve karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe grdi.

16- Colorado Sprihgs'de NATO Savunma Bakanları Nükleer Planlama Grubu toplantılarına katılan Milli Savunma Bakanı Haluk Bayülken, Kanada Savunma Bakanı Gilles Lamontağne'nin konuğu olarakOftavva'ya hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, «ABDYönetimi Türkiye'ye karşı anlayış göstermekte, Türkiye'de demokrasitakviminin iyi niyetle uygulandığı inancındadır.» dedi ve «Türk SilahlıKuvvetleri'nin modernizasyonu için gerekli yardım miktarı kuşkusuzöngörülen miktardan daha yüksektir. ABD yetkilileri bu gerçeği bilmek-

te ve bu miktarın artırılması için azami çabayı harcayacaklarını söylemektedirler.» şeklinde konuştu.

17- Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Fahir Alaçam'ın, Yunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Karolos Papulias'ı dün ziyaret ederek bazı Yunanlı bakanların verdikleri demeçler hakkında bilgi istediği, YunanDevlet radyo, televizyon ve basınında açıklandı.

18- AET ülkeleri devlet ve hükümet başkanları Brüksel'de yayınladıkları ortak bildiride, Türkiye'nin en geç iki yıl içinde demokrasiye döneceği konusunda güvence aldıklarını, bazı kaygılara rağmen, Türk yöneticilerinin verdikleri bu sözün somut şekilde gerçekleşmesini bekleyeceklerini açıkladılar.

AET zirvesinde Türkiye ile ilgili görüşmeler ve Türkiye'yi ilgilendiren diğer konularda Türkiye'ye resmen bilgi verildi.

19- Basında yer alan bir habere göre; 10 yıldır sürmekte olanDeniz Hukuku Konferansı'nda, tasarının son şeklini alması beklenirken, Türkiye'nin dahil bulunduğu «77'ler» grubu ile «4'ler» arasında bir anlaşmaya varılamadı.

20- Paris'te «Pret a Porter» Moda Fuarı'na ilk defa katılan Türkkonfeksiyoncuların üçüncü gün sonunda ihraç ettikleri mal tutarının432 milyon liraya yükseldiği haberi Günaydın Gazetesi'nde yer aldı.

21- Amerika'da yayınlanan haftalık Newsweek Dergisinin son sayısında 32 sayfalık bir Türkiye eki yer aldı. Ekte, Türkiye siyasal,ekonomik, kültürel, sosyal ve turistik yönleriyle tanıtıldı.

22- İran ve Irak arasında 18 aydıır süren savaşın dün gece sabahakarşı İran'ın tüm cephelerde başlattığı saldırıyla yeni bir aşamaya girdiği, İran'ın Desful'dan sonra Dizkol, Ahvaz ve Sas bölgelerini deele geçirdiği, Irak birliklerinin ise Saddam Hüseyin'in emriyle geriçekilmekte oldukları Tahran radyosu ve Irak Haber Ajansı INA tarafından bildirildi.

23- THA'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da yeni kurulan Gazeteciler Cemiyeti'nin başkanı Klemens Krzyagorski, ülkede13 Aralık'ta sıkıyönetim ilan edilmesinden bu yana 705 gazetecininişine son verildiğini, 21 yayın' organının da kapatıldığını söyledi.

24- Basında yer alan bir habere göre; dış ödemeler ve birikmişvabancı borçlar bakımından sıkıntıda olan Yugoslavya, Batı Almanyabankalarından 200 milyon DM. ve Fransız bankalarından da 150 milyon dolarlık kredi almak için başvurdu.

25- REUTER Ajansı'nın Sao Paulo çıkışlı haberine göre; Brezilya'da Sao Paulo cezaevinde 4 saat süren bir ayaklanma sırasında üç cezaevi görevlisi ve 12 tutuklu öldüler.

26- El Salvador'da pazar günü yapılan seçimlerde kullanılan oyların sayımı daha henüz tamamlanmadan muhalefetteki aşırı sağcı 5partinin ortak bir bildiri yayınlayarak, «Aralarında ulusal cephe hükümeti oluşturma» yolunda görüşbirliği sağladıklarını açıkladıkları yabancıajanslar tarafından bildirildi.

27- Japonya ekonomik planlama bölümü tarafından yapılan biraçıklamada ülke ekonomisinde yedi yıldan bu yana ilk kez Gayri SafiMilli Hasıla'nın gerileme eğilimine girerek 1981'in son üç ayında yüzde 0.9 oranında azaldığı bildirildi.

28- AP Ajansı'nın Villahermosa çıkışlı haberine göre; Meksika'nın güneydoğusundaki petrol bölgesinde bir yanardağın faaliyete geçmesi üzerine üç kent lav ve kül altında kaldı.

29- AP Ajansı'nın White Sands çıkışlı haberine göre; Uzay MekiğiColombia, Newmexico'daki VVhite Sand üssüne indi.

30- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Paris Toulouse seferi yapan Capitol ekspresine yapılan bir bombalı sabotaj sonucu 5yolcu öldü, 6'sı ağır 26 kişi yaralandı.

31- İkinci Dünya Savaşında Hiroşima'ya atom bombasını atanABD hava filosu komutanı emekli general Nathan F. Twining geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

32- AP Ajansı'nın Hollywood çıkışlı haberine göre; Amerika Sinema Sanatı ve Bilimleri Akademisi'nin dağıttığı geleneksel Oscar ödüllerinde, en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini «On GoldenPond» filmindeki oyunları ile Katharine Hepburn ile Henry Fonda aldılar. Bir ingiliz filmi olan «Chariots of Fire» en iyi film ödülünü alırken, Warren Betatty ise «Reds» adlı filmi ile en iyi yapımcı seçildi.

31 Mart 1982

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, «Orgeneral SalihOmurtak-82 Müşterek Harb Oyunu»nu izlemek üzere beraberindekikuvvet komutanları ile birlikte İstanbul'a gitti.

2- Adalet Bakanı Cevdet Menteş ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada «Adı herhangi bir suça karışmayan' yurtdışındaki iltica talebisahipleri hakkında takibat yapılmasının söz konusu olmadığını» söyledi.

3- Türkiye Emlak Kredi Bankası'nın Ankara'deki 36. Genel Kurul toplantısında bir konuşma yapan imar ve İskan Bakanı Şerif Tüten «Toplu konut için bu yıl 24 milyar lira harcanacağını, şimdiyekadar 900 kooperatifin başvuruda bulunduğunu» belirtti ve «Sadeceyarım kalmış binaların tamamlanabilmesi için 60 milyar lira gerekli»dedi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kaya Kılıçturgay «KanserHaftası» nedeniyle yaptığı konuşmada, «Kanserin Türkiye'deki ölümnedenleri arasında ikinci sırayı aldığını, kanser tedavisinde erken teşhisin öneminin büyük olduğunu» söyledi.

5- Umumi mağazlar yasa tasarısı Danışma Meclisi İktisadi İşlerKomisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

6- Danışma Meclisi, Milli Savunma, içişleri ve Dışişleri Komisyonu Başkanı Eşref Akıncı AA'ya verdiği demeçte, «Brüksel'de NATOmakamları ile yapılan ilk temasın başarılı geçtiğini» bildirdi.

7- Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Prof. ihsan Doğramacı, birtoplantıda gazetecilere yaptığı açıklamada, «YÖK Türkiye için bir nimettir. Türkiye'nin kurtuluşunu YÖK'ün başarıya ulaşmasında görüyorum. Atatürk şapka devrimini getirdiği zaman gazeteciler karşı çıktılar. Kendisine sabotaj dahi düzenlediler. Ama Atatürk yılmadı, mücadele etti ve başarıya kavuştu. YÖK'e karşı çıkanlarla ben de hayatımın sonuna kadar mücadele edeceğim. YÖK'ün başarıya ulaşmasınıengelleyemezler. YÖK başarıya ulaşacaktır.» dedi.

8- Basında yer alan bir habere göre; Koç Holding Anonim Şirketi 1981 yılında 1 milyar 404 milyon lira, Alarko Holding 84 milyon

68 bin lira, Yaşar Holding 194 milyon 687 bin lira, Arap-Türk Bankası ise 1.33 milyar lira kar etti.

9- AA'nın haberine göre; Türkiye Kızılay Derneği, geçen yılen fazla yurt dışı yardımı, Atina ve çevresinde meydana gelen deprem dolayısıyla Yunanistan'a yaptı.

10- Sinema oyuncusu Uğur Güçlü'yü öldüren Selahattin Güçlü'nün Yargıtay'ca bozulan 18 yıllık hapis cezası 24 yıl, suç ortağıSerpil Yaşar'ın 7 aylık cezası da 12 yıl ağır hapis cezasına dönüştürüldü.

11- Yabancı bir ülkede yaptığı konuşmada Türk devletinin saygınlığını küçük düşürdüğü iddiası ile hakkında dava açılan sinemasanatçısı Tarık Akan beraat etti.

12- Ankara'da yargılanan «Halkın Kurtuluşu» adlı yasa dışı solörgüte mensup 11 kişi Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nce 8 ay ile22 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırıldılar.

Öte yandan Edirne ve Nazilli'de adam öldümekten sanık adisuçlu Salih Yıldız ile Mehmet Şirin Özbay ölüm cezasına çarptırıldı.

13- AET - Türkiye Ortaklık Konseyi ön müzakerelerinde 16 ve 20numaralı pamuk ipliği için Türk tarafının teklif ettiği fiyat kabul edildi. Diğer türde pamuk ipliği fiyatlarının görüşülmesine ise halen devam edildiği yetkililerce bildirildi.

14- Yabancı ajansların haberlerine göre; El Salvador'da geçtiğimizpazar günü yapılan seçimlerin resmi sonuçları Yüksek Seçim Kurulutarafından açıklandı. Buna göre muhalefetteki ulusal cepheyi oluşturan 5 sağ parti, 60 üyeli mecliste 36 sandalye kazanırken, iktidardaki Hristiyan Demokrat Parti 24 üyelik aldı.

15- AP Ajansı'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; hükümetin bazı uygulamalarının protesto için sokaklarda gösteri yapan binlerce kişi ile güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada çok sayıdakişi yaralandı, 1500 kişi de tutuklandı.

16- Yabancı Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Amerikan Çevik Kuvveti'nin «Gallant Eagle» tatbikatı çerçevesinde yapılan paraşütle atlama manevralarında 4 paraşütçü şiddetli fırtınaya tutularaköldü.

17- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; bir Sovyet gazetesi, Polonya'da karşı devrimci güçlerin sıkıyönetim ilanından buyana aralarında bir polisin de bulunduğu 43 kişiyi öldürdüklerini bildirdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106