14.9.1981
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1981

1 Eylül 1981

1- Başbakan Bülend Ulusu İstanbul Valiliği'nde yaptığı açıklamada, «İstanbul'da Boğaziçi'nde yapılacak ikinci geçişin, tüp- demiryolu olarak gerçekleştirileceğini, devlet dairelerinin çağdışı yapılardan kurtarılacağını, ulaştırma politikasının yemden düzenleneceğinive denizlerle ilgilj sorunların derhal çözüme ulaşması için de bir'Deniz Müsteşarlığı' kurulduğunu» söyledi.

2- Avrupa Konseyi İskan Fonu'ndan toplam 24 milyon Almanmarkı ve 25 milyon İsviçre frangı tutarındaki kredi anlaşması Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak yürürlüğe girdi.

3- Bakanlar Kurulu muhtelif kimyevî gübrelerle kompoze gübrelerin ihraç yasağına ilişkin kararı kaldırıldı. Öte yandan kimyevîgübrelerin yurtiçi perakende fiyatlarına yüzde 43 ile yüzde 66.7 arasında zam yapıldı.

4- Bakanlar Kurulu 1981 yılı ürünü çekirdeksiz kuru üzüm alımfiyatını 110 lira olarak belirledi.

5- Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Valiliklere birer genelgegöndererek, «Bir süre önce faaliyetleri durdurulmuş olan özel dershanelerin iki yıl içinde kapatılacağını ve bu çerçevede işlemlerineyeniden başlayabileceklerini» bildirdi.

6- Devlet Su İşleri Genel Müdürü Timuçin Tümer üçlü karamame ile görevinden alındı, yerine Sabahattin Sayın atandı.

7- Birinci Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı sorumluluk bölgesinegiren illerde yasa dışı Türkiye Komünist Partisi'ne üye 34 kişinin yakalandığı açıklandı.

8- Kahramanmaraş olayları ile ilgili davanın gerekçeli kararınınsamklara tebliği tamamlandı ve dosya Adana Sıkıyönetim Savcılığı'nca Yargıtay'a gönderildi.

9- Harbokulu, Aselsan ve MKE Kırıkkale tesislerinde incelemelerde bulunacak 13'ü asker 5'i yüksek dereceli memur olan 18 kişilikkişilik Mısır heyeti Ankara'ya geldi.

10- Amerikan 6. Filosu'na ait bir kruvazör ile bir destroyer İstanbul'a gelerek Dolmabahçe açıklarında demirledi.

11- Hürriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Kıbrıs Rumkesiminden bir süre önce kaçtıkları tespit edilen iki Rum siyasî sığınma isteğiyle KTFD makamlarına başvurdu.

12- ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, «Angola'yadüzenlediği saldırılar nedeniyle Güney Afrika'yı kınama konusundaaldığı kararı» veto etti.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Dean Fisher yaptığı açıklamada, «Son günlerde dünyanın birçok yerinde meydana gelen bombalı saldırıların endişe verici olduğunu, bütün ülkelerdeki Amerikandiplomat ve temsilciliklerine güvenlik önlemlerini arttırmaları içinemir verdiğini» söyledi.

14- İran'da Devlet Başkanı Muhammed Ali Recai ile BaşbakanCevat Bahonar'ın ölümü üzerine bir açıklama yapan İran YüksekAdalet Konseyi, tüm yargıçlara «Müslümanlığa ihanet eden tüm hainlerin ivedilikle idam edilmelerini» bildirdi. Öte yandan İran Televizyonu, «Halkın Mücahitleri ile diğer muhalif gruplara mensup 55 kişininidam edildiğini» haber verdi.

15- AA'nın Roma çıkışlı haberine göre; İran'ın Vatikan Büyükelçiliği ile aynı binada bulunan konsolosluk bürosunu 3 saat süreyleişgal eden 21 İranlı öğrenci eylemlerini kendi istekleriyle sona erdirdiler.

Öte yandan FKÖ lideri Yaser Arafat'ın Danışmanı Hami El Hasan'm İran eski Devlet Başkanı Beni Sadr ve sol eğilimli «Halkın Mücahitleri» örgütü Başkanı Mesut Recavi ile Paris'te iki kez görüştüğüyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; 1979 yılında Bokassa'yı devirerek yönetimi ele geçiren ve sivil yönetim kuran OrtaAfri'ka Cumhuriyeti Başkanı Davit Dacko, iktidardan devrildi, yönetimi silahlı kuvvetler ele geçirdi.

17- Libya Devrimi'nin 12. yıldönümünü kutlama törenleri başladı.Törende bir konuşma yapan Libya lideri Muammer Kaddafi, «Arapdünyasında kadınların özgürlüğe kavuşturulması için» çağrıda bulundu ve «Haremlerle kadınların köle olarak kullanılmasına son verilmesini» istedi.

18- Günaydın Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; geçen Haziran ayında Sovyetler Birliği ile Afganistan arasmda yapılan bir gizlianlaşmayla, Afganistan Çin'le komşu olduğu 20 bin kilometrekareliktoprağını Sovyetler Birliği'ne bıraktı.

2 Eylül 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Ankara Üniversitesi Rektörü Türkan Akyol başkanlığındaki bir heyet ile Yüksek Öğrenim Yasa Tasarısı ile ilgili olarakgörüştü.

2- Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam Ankara'da basına yaptığıaçıklamada gece öğretimi yapan okulların işlevlerini tamamladıklarını,belirterek, «Bu öğretim kurumlarının üç yıl içinde aşamalı olarakkapatılmasına karar verilmiştir» dedi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Müsteşarı Enver Şenerdem,yaptığı açıklamada «Genel sağlık sigortası uygulamasına geçmedenönce Türkiye'deki sağlık örgütünü ihtiyaca cevap verecek biçimegetirmek zorunda olduklarını «belirterek, «Bakanlığımızda genel sağlık sigortası uygulamasına ilişkin öteden beri çalışmalar yapılmaktadır. Hükümet programında da yer alan bu konuya ilişkin bilimselçalışmaların sonucu yakında Bakanlar Kurulu'na sunulacaktır» dedi.

4- Basında, bazı bankerlerin faiz oranlarını yükselttiği haberiyer aldı. Buna göre bir yıl vadeli ve altı aylık ödemeli tasarruflarayüzde 50 ile yüzde 55 arasında net faiz ödeneceği bazı banker Kuruluşları tarafımdan açıklandı.

5- Ankara Belediyesi'nce, dolmuş ücretlerine 5 lira zam yapıldığı,taksi ücretlerinin ise ilk üç kilometre için 150 lira olarak saptandığıaçıklandı.

6- Basında yer alan haberlere göre; Gümrük ve Tekel eski Bakanı Tuncay Mataracı davasıyla birlikte yargılanan Hakkı Kalkavan, 1 milyon lira nakit 2 rnilyon lira da banka teminatıyla tahliyeedildi.

7- İstanbul'da güvenlik güçlerince düzenlenen seri operasyonlar sonucu çökertilen yasa dışı Türkiye Halk Kurtuluş Partisi CephesiMarksist - Leninist Silahlı Propaganda Birliği (MLSPB) adlı örgütünaranmakta olan merkez komitesi üyesi Semsi Özkan, yapılan bir operasyon sonucu yakalandı.

8- «WEP» adı altında toplanan Amerikan «Wecks Petroleum Limited», Eczacıbaşı «EPAŞ», Koç «Petrorama» şirketler grubuyla birIrkte Türkiye'nin 41 ayrı sobasında petrol aramaya başiadı.

9- İzmir Fuarı'nda NATO Pavyonu'nun açılış törenine katılmaküzere İzmir Belediye Başkam'nın davetlisi olarak Türkiye'ye gelenNATO Genel Sekreteri Joseph Luns Yeşilköy Hava Limam'nda verdiği demeçte, «Ziyaretinin Atatürk yılına rastlamasının ayrı bir önemtaşıdığını» belirtti ve «Onun ilkelerinin bugün Türkiye'de aynen uygulanmasını görmekten büyük gurur duyduklarını» söyledi.

10- UPI Ajansı'nın Giessen çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'daki Ramstein ABD Hava Üssünde geçtiğimiz haf(ta patlayanve bir Amerikalı Tuğgeneral de dahil 20 kişinin yaralanmasına yolaçan bombalama eylemini, Almanya'da faaliyet gösteren solcu «Baader - Meinhof» gerilla grubu üstlendi.

11- THA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin yayın organı Pravda gazetesi, Sovyetler Birliği'ninABD'yle diyalog kurmaya hazır olduğunu açıkladı.

12- İran'da Başbakanlrk Konseyi'nçe Başbakanlığa aday gösterilen İçişleri Bakanı Muhammed Rıza Mahdavi Kani, Iran Meclisî'ndeyapılan oylamada Başbakanlığa getirildi.

Öte yandan İran Parlamentosunda bir konuşma yapan MeclisBaşkanı Ali Ekber Haşlmi Rafsancani. «Fransa'yı teröristleri korumakla» suçladı.

13- Asya - Afrika Haber Ajansı'nın verdiği bir habere göre; Libya Devrimi'nin 12. yıldönümünde bir konuşma yapan Libya - ArapHalk Sosyalist Cemahiriyesi Jideri Muammer Kaddafi, «Akdeniz'dekiABD 6. Filosu'nda görev alan ve nükleer silahlar taşıyan gemilerekarşı saldırıya geçebileceklerini» belirterek, «Gerekirse Türkiye, Girit ve Sicilya'deki ABD nükleer üslerini bombalayacaklarını ve bununbir felâkete neden olabileceğini» söyledi.

14- Angola'nın Fransa Büyükelçisi Luis Jose D. Almayeiga'nın«Güney Afrika Birliklerinin işgal ettiği bölgelerden çekilmemesi halinde Sovyet ve Küba desteğinde Angola'nın zorunlu olarak karşı saldırıya geçeceğini» açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Polonya Bağımsız Dayanışma Sendikası lideri Lech Valesa'nın TV'de yaptığı bir konuşmada, hükümet ile işbirliğine hazır olduklarını söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AFP'nin Guatemala Oity çıkışlı haberine göre; GuatemalaSağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Raqueline Recinoos Mendez, kimliği belirlenemeyen silahlı kişilerce kaçırıldı.

17- AFP'nin Londra çıkışlı haberine göre; Adolf Hitler'in silahlanma bakanlığını yapan Albert Speer Londra'da öldü.

3 Eylül 1981

1-- Sayıştay'da boş bulunan 5 üyeliğe Millî Güvenlik Konseyi tarafından, Sayıştay Başkanlığı Genel Kurul Başraportörü Özcan Saygun, uzman denetçi Mehmet Halit Öztunalı, daire raportörü TülayDemirkan, Maliye Bakanlığı görevlileri kontenjan adaylarından Emekli Sandığı Genel Müdür Yardımcısı Ertan Dalgıç ve Maliye BakanlığıMüşavir Maliye Müfettişi Sebahattin Benlikol seçildi.

2- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgler Fakültesi Kurulu, YüksekÖğretim Yasa Tasarısı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Özerkliğin,bilimsel çalışma ve yüksek öğretimin kesinlikle vazgeçilmez bir öğesiolduğunu» savunarak, «Rektör, Dekan ve Yüksek Öğretim Müdürleri'nin seçimlerinde siyasî iktidarların nihaî söz sahibi olmasının sakıncalı olduğunu» belirtti.

3- İzmir'e ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayanNATO Genel Sekreteri Joseph Luns, NATO ve OECD'nin askerî veekonomik yardımlarının sürdüğünü belirterek, «Her ne kadar Türkiye'ye yardım yapıldıysa da bu yardım daha fazla olabilirdi. Türkiye şimdiekonomik açıdan iyileşmiş görünüyor. Bu tabii ki NATO'daki müttefiklerini sevindirecek bir durumdur. Ancak eminim ki Türkiye'yeyapılan malî yardım devam edecektir» dedi.

4- İngiliz ITV Televizyonu Başbakanlık Sıkıyönetim KoordinasyonDairesi Başkanı Korgeneral Nevzat Böiügiray'la Türkiye'deki silahkaçakçılığının amaçları ve Mehmet Ali Ağca'mn uluslararası terörizmle ilişkileri konusunda bir röportaj yaptı.

5- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD çerçevesindeFransa'dan Türkiye'ye sağlanması öngörülen 480 milyon frank kredikredi anlaşması Paris'de imzalandı.

6- AP Ajansı'nın Şikago çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan yerdiği demeçte, daha önce silahsızlanma görüşmelerini ve SALT ll'yi reddederek, «Bu kez masaya yeni bir kozla oturacağız. Önceki yıllarda masaya oturup tartışmışız. Onlar, hem konuşup hem de silah üretimini artırdılar. Artık bundan sonra böyle birşey

olmayacaktır. Mantıki kontrolü mümkün silahsızlanmayı da kabul ederler ya da silahlanma yarışı hızlanır. Bu yarışın altından Moskova kalkamaz.» dedi,

7- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; Başbakanlığa seçilen Ayetullah Muhammed Mehdavi Kani'nin 22 kişilik kabinesi İranMeçlisi tarafından onaylandı. Öte yandan Devlet Başkanı Reçai ileBaşbakan Bahonar'ın öldürülmesiyle ilişkili oldukları tespit edilen101 kişi kurşuna dizildi.

8- Danimarka'da yayınlanan Politiken gazetesine bir demeç verenİran'ın eski Devlet Başkanı Beni Sadr ise, «Ayetullah Humeyni'ninölüsü dirisinden daha tehlikelidir. Humeyni'yi ortadan kaldıracak olanak olsa bile bu imkanı kullanmam. Humeyni'nin öldürülmesi İran'da bir içsavaşa yolaçar, böyle birşey İran'ın sonu olur.» dedi.

9- Libya lideri Muammer Kaddaf'inin dünkü konuşmasında,ABD'nin Sidra Körfezi'ndeki haklarının ihlali halinde bazı ülkelerdeki Amerikan üslerine saldıracağını, bu ülkeler arasında Türkiye'yide söylemesi üzerine Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreter Vekili Oktayİşçen, Libya'nın Ankara temsilcisi İmran İsa Futuri'yi çağırarak bukonuda bilgi istedi ve uyarılarda bulundu.

Öte yandan Libya'nın Ankara'deki «Halk Bürosu» basındaçıkan haberleri yalanladı ve Kaddafi'nin Türkiye'den söz etmediğiniöne sürdü.

10- Suudi Arabistan'ın Taif kentinde toplanan Körfez ÜlkeleriDışişleri Bakanlarının, veliaht Prens Fahd'ın bölgede bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını ve İsrail'in bölgede bir devlet olarak tanınmasını içeren 8 maddelik barış planını destekleme kararı aldıkları,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- AA'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Suriye'nin başkentiŞam'da meydana gelen patlamada 20 kişi öldü, 50 kişi de yaralandı.

12- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Bengladeş'teaskerî mahkeme tarafından gizli olarak yapılan yargılama sonundaDevlet Başkanı Ziya Ur Rahman'ın öldürülmesi olayı ile ilgili bulunarak ölüm cezasına çarptırılan 12 subay idam edildi.

4 Eylül 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Sivas'ta CumhuriyetMeydanı'nda halka hitaben yaptığı konuşmada, «Yönetimin sağ ve solu aynı kefeye koyduğu» şeklinde bir kampanya başlatıldığını hatırlatarak, «Milliyetçilik vatana, ulusa ve devlete sahip çıkma, hiç kimsenin inhisarına verilmemiştir ve verilemez. Hiçbir gayri resmî örgüt,devlet güvenlik güçlerinin yetkilerini kullanamaz.. Bu yüce kavramlaraulus bütünüyle sahip çıkar. Ben sahip çıkıyorum gerekçesiyle çeteler kurulması veya bu düzen değişmelidir diyerek, diğer bir çeteninkurulması asla hoş görülemez ve yasal takibattan da kurtulamaz»dedi.

Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve beraberindekiler Sivas Kongresi'nin yapıldığı tarihi binayı gezerek, burada yapılan«Sivas Kongresi ve Atatürk» konulu bir konferansı izlediler.

2- Başbakanlık Deniz Müsteşarlığı'na Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden emekliye ayrılan Fahrettin İçmez atandı.

3- Askerî Yargıtay 4. Daire üyesi Hakim Albay Faruk Marsan4. Daire Başkanlığına atandı.

4- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Ankara'da ekmek fiyatlarıyeniden 20 lira olarak belirlendi ve 510 gram olan belediye standartlarındaki ekmek 480 grama düşürüldü.

5- Denizcilik Bankası, ağustos ayındaki İstanbul vergi dairelerine olan toplam 350 milyon 841 bin 837 liralık vergi borcunun ertelenmesi için «Karadeniz» adlı yolcu gemisini teminat olarak gösterdi.

6- Eskişehir - Afyon ve Kütahya İlleri Sıkıyönetim Komutanlığıyayınladığı 21 sayılı bildiri ile işverenlerin işçi çıkarmadan önce Sıkıyönetim Komutanlığı'na bilgi vermesini istedi.

7- Denizcilik Bankosı'nın «Akdeniz» yolcu germsi ile yurt dışrnaeroin kaçırmaya kalkışmaktan sanık 7 kişi hakkında idam istemiyledava açıldı.

8- İzmir'de bir basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Türkiye'nin ekonomik durumundaki istikrar vegelişmelerden memnunluk duyduğunu belirterek, «Türk ordusunungüçlü oluşundan büyük faydalar görmekteyiz. Güçlü, gelişmiş vemodern bir Türkiye kendi bölgesi içinde barış ve güvenliğin teminatıdır. NATO böylesine güçlü bir Türkiye'den yanadır. Böyle bir Türkiye'yi desteklemek için elinden gelen bütün imkanları sarfedecektir.dedi.

9- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türk hükümetinin girişimleri sonucu NATO ülkeleri kendi imal ettikleri hafifsilahlan, Varşova Paktı üyelerine ihraç etmemeyi kabul ettiler.

10- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler BirliğiBaltık Denizi'nde ve Rusya - Polonya sınırında dokuz gün sürecekolan manevralara başladı.

11- Ülke bütünlüğünü ve sosyal dengeyi bozdukları ve ölümlerlesonuçlanan Müslüman - Hristiyan çatışmasına yol açtıkları gerekçesiyle Kahire ve İskenderiye'de 553 kişinin tutuklandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- UPI Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Fransa'nın Büyükelçisi Lous Delamar, Beyrut'un batı yakasındaki evinden ayrılırken silahlı 4 kişi tarafından öldürüldü.

5 Eylül 1981

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut özal, İstanbul«Doğu Sanayi Sitestoni açarken yaptığı konuşmada, «Ülkemizdekiekonomik iyileştirmeyi tüm devletlerin Türk Mucizesi olarak benimsediğini» söyleyerek, «Türkiye'de havadan para kazanma devri geçmişttr» dedi.

2- Askerî Yargrtay Baskanlığı'na Tuğgeneral Necmettin Alakanatandı.

3- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varhk, basına yaptığıaçıklamada, «YHK'nın son bir haftalık sürede, 38 işyerinde toplam 5bin 753 işçiyi kapsayan toplu sözleşmeleri sonuçlandırdığını, sözleşmeleri yeniden yürürlüğe konulan işyerleri arasında Adana ve Burdur il belediyeler ile 15 ilçe şube belediyesinin bulunduğunu» bildirdi.

4- Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, «Bir ay içinde işverenden öncedenizin almaksızın üç işgünü işe gelmeyen işçinin sözleşmesi tek taraflıolarak feshedilebilir» hükmünün, «İşçi lehine haklı nedenler bulunması» durumuna uygulanamayacağına karar verdi.

5- Türkiye Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Kamuran Gürün, Yunanlı meslekdaşı Büyükelçi Stavros Russos ile iki ülkearasındaki sorunları görüşmek üzere 2 kişilik bir heyetle Atina'yagitti.

6-Türk Tabipler Birliği'nin 30'uncu Genel Kurulu'nda MerkezKonseyi Başkanlığına Dr. Erdal Atabek yeniden seçildi.

7- Türk Haberler Afansı'nın bildirdiğine göre; toplu iş sözleşmesiuygulamasının hüküm sürdüğü işyerlerinde, işçi ve işveren temsilcileri kendi aralarında anlaşma yapsalar bile, yürürlükte olan eskîtoplu sözleşmenin süresi dolmadan yeni toplu sözleşme yapamayacakları ya da eski toplu sözleşmeyi yürürlükten kaldıramayacaklarıaçıklandı.

8- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Sosyal Sigortalar Kurumu'na geçmişte yatırılmayan sigorta pirimleri için işçilere yeni bir

borçlanma hakkı tanınmasının söz konusu olmadığı Kurum yetkililerince bildirildi.

9- İzmir Belediye Başkanı Cahit Günay, basına verdiği demeçte,Uluslararası 50. İzmir Fuarı'nda bugüne dek bazı Orta Doğu, Afrikave Avrupa ülkeleri ile 34 milyon dolarlık dışsatım bağlantısı yapıldığını ve Fuarı 25 gün içinde 2 milyon 781 bin 309 kişinin gezdiğinibildirdi.

10- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koornan, düzenlediği basın toplantısında, Türk sanayiinin ayakta durması için enflasyon kaynaklarına başvurulması gerekmediğini belirterek, «Türk özel sektörü ve Türk sanayicisinin uygulanan ekonomîk politikayı kendisine getirdiği ağır sorumluluk ve zorluklara rağmen desteklemeye kararlı olduğunu» açıkladı.

11- Yapı ve Kredi Baokası'mn Okmeydanı Şubesi, dün silahlı 5terörist tarafından soyuldu, banka önünde görevli jandarma erlerinişehid eden teröristler 330 bin lira alarak kaçtılar.

Öte yandan, Elazığ ve çevresinde son 4 yıl içinde meydana gelençeşitli anarşik eylemlere katıldıkları ve 5 kişiyi öldürdükleri bildirilenbölücü örgütün 23 militanı yakalandı.

12- Stuttgart'daki Türk Başkonsolosluğu önüne bir gurup tarafından konulan bomba, uzmanlar tarafından patlatılarak etkisiz hale getirildi.

13- Mehmet Ali Ağca'nın Sovyet Gizli Haberalma Örgütü«KGB»tarafından desteklendiği yokjnda İngiliz televizyonunda hazırlananprogramda Papalığa atfen söylenen sözler Vatikan tarafından resmenyalanlanarak, «Vatikan hiçbir zaman Papa'ya yapılan suikast girişimiyle ilgili olarak bir grubu ya da bir örgütü suçlamamış ve bu konudaki varsayımların doğru olabileceği yolunda herhangi bir imada bulunmamıştır.» denildi.

14- UPI Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Devrim Başsavcılığı'nda meydana gelen patlamada İran Askeri Başsavcısı Hocatülislam Ali Kuddisi öldü.

15- Mısır'da son günlerde meydana gelen olaylardan sonra gerçekleştirilen tutuklamaların yoğunlaştığı, tutuklananların sayısının1250'ye ulaştığı ve tutuklananlar arasında Sosyalist İşçi Partisi Başkan Yardımcısı Hilmi Murat ile gazeteci Muhammed Heykel'in debulunduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AP ve UPI Ajanslarının Gdansk çıkışlı haberlerine göre; Polonya'da Bağımsız Dayanışma Sendikası'nın ilk ulusal kongresi'ninaçış konuşmasını yapan sendika Lideri Lech Walesa, «Eğer ağustos1980'deki kadar birlik içinde olursak kazanırız ve düşlerimizdeki Polonya'yı yaratabiliriz. Dayanışma kendisini bölüp parçalamak isteyenlere kesinlikle izin vermeyecektir» dedi.

17- UPI'nın İslamabad çıkışlı haberinde; MİG -17 tipi iki Afgansavaş uçağının Pakistan hava sahasını ihlal ederek bir sınır karakolunu bombaladığı bildirildi.

6 Eylül 1981

1- Yurt dışındaki işçilerin Türkiye'deki yatırımlarını korumak veülke ekonomisi doğrultusunda değerlendirmek amacıyla Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği ile Almanya İşçi Yatırım Bürosuilgilileri arasında yapılan görüşmeler sonuçlandı ve hazırlanan raporMGK'ye sunuldu.

2- Türkiye Emlak Kredi Bankası Anonim Ortaklığfmn 3 milyarlira olan nominal sermayesi, Bakanlar Kurulu'nca 20 milyar lirayayükseltildi.

3- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, «Ayda 90 bin işçinin toplu sözleşmesini yenileyen bir kuruluşun yavaş çalıştığı söylenemez» dedi.

4- Devlet Planlama Teşkilâtı Müsteşarı Yıldırım Aktürk, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Daha fazla para kısıntısı yapılmayacağını» söyledi.

5- Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği tarafından yayınlanan «1981 Ortalarında Türk Ekonomisi» konulu raporda, «24 Ocak istikrar Önlemleri'nin enflasyon oranının düşmesinde, ihracat gelirlerinin ve banka mevduatlarının artmasında önemlirol oynadığı» bildirildi.

6- Devlet memurlarına konut edindirme ve kullandırma yönetmeliği. Maliye Bakanlığı'nca değiştirildi. Resmî Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe giren yeni yönetmelikte, «Aylığından en az üç yıl MEYAKkeseneği kesilmiş memurlara 20 yıl süreli ve yüzde 5 faizle kredi verilebileceği kredi tavanının Kamu Konut Kredileri Düzenleme ve Koordinasyon Kurulu'nca saptanacağı» bildirildi.

7- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Federal Almanya'nın 17 yılda Türkiye'ye sağladığı toplam askerî yardımlar 2.4 milyar marka ulaştı.

8- AP ve UPI'nın Roma çıkışlı haberine göre; Papa John Paul ‘-

ün halka hitaben yaptığı açıklamada, «Dayanışma Sendikası'nın bugün Polonya'ya verdiği mücadeleyi 2. Dünya Savaşı'nda 6 milyonölü veren Polonya halkının yaptığı fedakârlığa» benzeterek, «Geçenyıl Gdansk'ta alınan hakları ve bugün devam eden kongrenin varlığını unutmayalım» dedi.

9- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın, parlamentoda yaptığı birkonuşmada, «Laik devlet ilkesini unutup rejimi devirmeye çalışanKıpti Hristiyanlar ile Müslümanlara ait 13 derneği kapattığını veKıpti Kilisesi başpiskoposunu görevinden aldığını» açıkladığı yabancıajanslar tarafından bildirildi.

7 Eylül 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Adli Yılın açılışı nedeniyle Yargıtay'da düzenlenen törene gönderdiği mesajda, «Şimdi yargıgücü önceki dönemlere oranla daha etkin ve hızlı bir işlerliğe kavuşturulmuştur» dedi.

2- 1981-1982 adalet yılı Yargıtayda düzenlenen bir törenleaçıldı. Yargıtay Başkanı Derviş Turan, konuşmasında «Hakimlerve Savcılar Yüksek Kurulu'na ilişkin yasaların yeniden gözden geçirilerek ileride sakıncalar doğurabilecek hükümlerin değiştirilmesini» istedi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Atili» Sav ise, «Hakimlerve Savcılar Yüksek Kurulu Yasası, yargıç güvencesi ve yargı bağımsızlığı ilkelerini zedeler nitelikte hükümler içermektedir ve bugünküyönetimin siyasal nitelikli olmaması kaygılarımızı gidermektedir»dedi.

3- Odalar Birliği ve Sanayi Bakanlığı'nın işbirliği ile gerçekleştirilen «100. Yıl Yapı Malzemeler ve Makineleri İhraç Sergisi» Ankara'daaçıldı. Serginin açılışında bir 'konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, ihracatın geçen yılın ilk l ayına göre yüzde55 arttığını bildirerek, «Sevindirici bir diğer nokta da, sanayi mallarının yüzde 99 artarak toplam pay içinde yüzde 36'dan 47'ye yükselmiştir.» dedi.

4- Devlet Planlama Teşkilâtı'nın «Döviz bütçesi»ne ilişkin bir çalışmasında, Türkiye'nin 1981 yılı döviz bütçesinin ocak-mayıs aylarınıkapsayan ilk 5 aylık uygulama sonunda 612 milyon dolar açık verdiğibildirildi.

5- 12 Eylül sonrası 6'ncı Kolordu ve Adana, İçel Kahramanmaraş,Gaziantep, Adıyaman ve Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı görevini yürüten Korgeneral Burhanettin Bigalı, görevini törenle Korgeneral Bülent Türker'e devretti.

6- Millî Eğitim Bakanlığı, 67 ilin halk eğitim başkanlarının katıldığı «Okuma - yazma seferberliği» seminerini Ankara'da başlattı.

7- İstanbul'da 11. toplantısını yapan Bankalararası Kurul'da konuşa" T.C. Mrkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, «Enflasyonu gözden uzak tutamayacağımıza göre dar para politikasını sürdüreceğiz» dedi.

Toplantıda ayrıca, ihracat reeskont kredilerinde gecikme olduğu, bu yüzden bankaların değişik olarak kullandıkları oranın ise yüzde 27 olarak belirlendiği bildirildi.

8- 1402 sayılı Sıkıyönetim yasasının 3. maddesinin (c) bendineeklenen bir madde ile yayına yeni girecek gazete ve dergilerin çıkarılması sıkıyönetim komutanının iznine bağlandı.

9- Otomotiv sanayinin, 1981 yılının ilk altı ayında toplam 51milyon 195 bin 607 dolarlık ihracatı gerçekleştirdiği haberi basındayer aldı.

10- Renault otomobile 45 - 49 bin lira arasında zam yapıldı.

11- Toplu silah bulundurmak sucundan yargılanan AP Urfa eskimilletvekillerinden Celâl Bucak hakkındaki tutukluluk kararı kaldırıldı.

12- Millî Güvenlik Konseyi'nce kabul edilerek, Resmî Gazete'deyayınlanan ve 7 Eylül 1981 tarihi itibariyle yürürlüğe konulan yasauyarınca, gözaltında bulundurma süresi 90 günden 45 güne indirildi.

13- Türk ve Yunan Dışişleri Genel Sekreterlerinin iki gün sürecek görüşmeleri Atina'da Dışişleri Bakanlığı'nda başladı.

14- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, İstanbul'da Türk Sanayici ve işadamları Derneği'nin onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Türkiye'de ekonominin hayli geliştiğini, siyasal istikrarın sağlandığını» belirterek, «Türkiye'nin ihracatı gecen yıla oranla yüzde45 arttı, gıda maddeleri acısından kendisine yeterli bir ülke, sınaîüretiminde yükselme var. Bu Türkiye için iyi, ittifak için mükemmelbir gelişmedir» dedi.

15- Federal Almanya Hür Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bayan Funcke temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

16- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; Avrupa EkonomikTopluluğu İstatistik Bürosu tarafından yayınlanan raporda, Yunanis-

tan'ın dışında kalan topluluk üyelerinde issiz sayısının 400 bin kişiartarak, 8 milyon 898 bine ulaştığı belirtildi.

17- Akajans'ın Londra çıkışlı haberine göre; AET Dışişleri Bakanlarının hafta sonu ingiltere'nin Hertfordshire kentinde yaptıkları «Durum değerlendirme» toplantısında, Kıbrıs sorununun bir an önce çözümü için ortaklık olarak resmî ve kesin bir karar alınmadığı ingiltereDışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından açıklandı.

18- Sovyetler Birliği lideri Leonid Brejnev'in bir konuşmasında,«Batı'da yapılan her silaha karşı bir silah üretileceğini» söyleyerek,«Batı'nın saldırı silahlarına karşı biz de daha güçlü silah üretmek zorunda kalacağız.» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- AP'nin Brüksel çıkışlı haberine göre; NATO, Polonya sınırındayapılmakta olan Varşova Paktı askeri manevralarına katılan askerlerin sayısını resmen açıkladığı için Sovyetler Birliği'ni Doğu ile Batı arasmdaki barış anlaşmalarının Özüne aykırı hareket etmekle suçladı.

20- AFP'nin New York çıkışlı haberine göre; İran Devlet BaşkanıRecai ile Başbakanı Bahonar'm öldürülmesini «Halkın Mücahitleri»öıgütü üslendi.

21- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'ninPolonya sınır bölgesinde 100 bin kadar askerin katılmasıyla yaptığısonbahar manevraları Poloya televizyonundan yayınlandı.

Öte yandan, Polonya'nın Bydgoszcz kentindeki hapishanedenkaçan 150 tutukludan bir kısmının yakalanmasından sonra, ceza evinin bir bölümünde barikat kuran mahkumlar bir genci kaçarken vurancezaevi sorumlusunun cezalandırılmasını ve kendilerine sosyal haklarverilmesini istediler.

8 Eylül 1981

1- Yargıtay 9. uncu Hukuk Dairesi, toplu sözleşmelere devlet güvenliğini ve kamu düzenini sarsıcı nitelikte hüküm konulamayacağınakarar verdi.

2- Devlet İstatistik Enstitüsü'nce belirlenen tüketici fiyat endekslerine göre Ağustos ayında fiyat artışları gecen yılın aynı ayına göreAnkara'da yüzde 32.2, İstanbul'da yüzde 33.2, İzmir'de ise yüzde 34.5olarak gerçekleşti.

3- Banker Kastelli A.Ş. tarafından İstanbul'da düzenlenen «Sermaye Piyasası Yasası'nın Getirdiği Ekonomik Etkinlikler ve KurumsalYenilikler» konulu seminerin açış konuşmasını yapan Banker KastelliYönetim Kurulu Başkanı Cevher özden, «Sermaye piyasasının gelişmesi için. konunun tek başına yeterli olamayacağını, gerekli esnekliği taşımadığını» söyledi.

4- AET'nin Uluslararası 50. İzmir Atatürk Fuan'na katılması nedeniyle düzenlenen «Avrupa Günü», Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda birtoplantı ile başladı. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Yılmaz Adıgüzel,toplantıda yaptığı konuşmada, «Atatürk Yılı ve Avrupa Günü dolayısıyla bir defa daha açıkça belirtmek isteriz ki , Türk işadamları ve sanayicileri olarak AET'ye tam üye olmaya kararlıyız.» dedi.

5- Basında yeralan haiberlere göre; MHP ve yan kuruluşlarıyla -ilgili davada, askeri savcı, iddianamesini okumaya devam etti ve «Bafra,Balıkesir, İstanbul ve İzmir bölgelerinde ülkücülerce gerçekleştirileneylemleri» açıklayarak, «Alparslan Türkeş'in DİSK yöneticilerinin yokedilmesi emrini vermesinden sonra Kemal Türkler'in öldürüldüğünü»söyledi.

6- ÜGD ve ÜYD Kütahya Grubu ile ilgili olarak 50 kişiyi kapsayaniddianame hazırlandı ve 5 sanık için idam, 45 sanık hakkında da 9 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteğinde bulunuldu.

7- Kuveyt Devlet Başkanı Emir Cabir El Ahmet-elsabah, iki günlükresmi bir ziyaret amacıyla Ankara'ya geldi. Kuveyt Emiri, havaalanında, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, MGK üyeleri, BaşbakanBülend Ulusu ve ilgili bakanlar tarafından askeri törenle karşılandı.El Sabah, Anıt-Kobir'e çelenk koyup saygı duruşunda bulunduktansonra Orgenar Kenan Evren'i ziyaret etti.

8- Kuveyt Emiri Cabir-el Ahmet-el Sabah, basma verdiği yazılıdemeçte, «Gerçekten dostluğunuza büyük değer veriyor ve özelliklebu dostluğu dahada güçlendirmek ve iki kardeş milletin ortak yararınayönelik yeni ufuklar ve verimli işbirliği alanları ve imkanlarını araştırmak amacıyla ülkenize gelmiş bulunuyoruz. Ziyaretimizin bu amacıngerçekleşmesine önemli katkıları olacağını ümit ediyoruz.» dedi.

9- Ankara'ya dün gelen ABD'nin Akdeniz'de görevli 6'ıncı FiloKomutanı Koramiral William M. Rovvden, Genelkurmay Korargahı'nıziyaret ederek, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun ile görüştü.

10- ABD'nın yeni Ankara Büyükelçisi Strauzs - Hupe, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, «ABD'nin Türkiye'de uygulanan ekonomik programlardan olumlu yönde etkilendiğini» belirterek, «IMF veOECD'nin tavsiyeleriyle uygulanan ekonomik programın sadakatle izlenmesini ABD, takdirle karşılamaktadır.» dedi.

11- Beyrut'taki Türk Büyükelçiliği Kancilarya binasının önündebir bomba patladı ve Dışişleri Bakanlığı büyük elçiliğimiz etrafında gü-

venlik önlemlerinin artırılması için Ankara ve Beyrut'ta girişimlerdebulunulduğunu bildirdi.

12- Yunanistan Başbakanı Yeorgeos RalHs, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Kamuran Gürün'ü kabul ederek, ikikomşu ülke arasındaki sorunlara ilişkin konularda bir görüşme yaptı.

13- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev'in, bir konuşmasında, «Avrupa'ya nükleer silahların yerleştirilmesinden sonra Sovyetlerin buna kayıtsız kalamayacağını» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- UPI'nın Kahire çıkışlı haberine göre; «İslam dininin politikayaalet edilmesinin ve imamlarla din görevlilerinin verdikleri vaazlarda

kıskırtıcılık yapmalarının» önlenmesi amacıyla Mrsır'da çeşitli kuruluşlarca yaptırılan 40 bin cami, devlet denetimine alındı.

15- AP Ajansı'nm İslamabad çıkışlı haberine göre; Kabil Radyosu, Afganistan'da 35 yaşını doldurmamış eski askerlerin Silahlı Kuvvetler emrine alındığını bildirdi.

16- UPI'nın Gdansk çıkışlı haberine göre; 10 milyon Polonyalı işçiyi temsil eden 892 delegenin katıldığı Bağımsız Dayanışma Sendikası'nın birinci yıl kongresinde Lech Walesa'nın başkanlığı, tüm delegelerin oyu ile onaylandı.

17- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran, 1979 İslamdevriminden önce çok uluslu büyük petrol şirketleri ile imzalanantüm petrol anlaşmalarını iptal etti.

9 Eylül 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren. İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 59. yıldönümü nedeniyle Hükümet Konağfndahalka hitaben yaptığı konuşmada, Yunanistan ile geçmişteki ilişkilerimizin zaman zaman dış, zaman zaman da iç güçler ve onlaraalet olan politikacılarca bozulduğunu belirterek, «Biz önümüzdeuzanan Ege Denizinin düşmanlıkları körükleyici değil, her iki ülkeyibirbirine yaklaştıran ve bağlayan dostluk denizi olmasını istiyoruz»dedi.

2- Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği Ekonomik ve Millîİstihbarat Dairesi'nce hazırlanarak Millî Güvenlik Konseyi'ne sunulan «12 Eylül 1980 Sonrası Ekonomik Gelişmelerin Değerlendirilmesi»konulu bir raporda, istihdam sorununun temel bir sorun olarak ağırlığını koruduğu bildirildi ve «Anarşinin yaşayıp gelişebileceği birortam olan bu konunun üzerinde önemle durulması» istendi.

3- Kayseri'de denetleme ve incelemelerde bulunan Millî EğitimBakanı Hasan Sağlam, yaptığı açıklamada, «Din derslerinin mecburîders olması yolundaki kararın bu yıl uygulanmayacağını, öğretmenve ders kitabı yetersizliğinden dolayı geçen yılki uygulamanın devamedeceğini, ancak, din eğitimi konusunda sıkı bir denetim mekanizması kurulacağını» belirtti.

4- Millî Aydın Bankası'nın olağanüstü Genel Kurul toplantısında, ismi «Tariş - Bank» olarak değiştirildi ve sermayesi 100 milyonliradan 500 milyon liraya çıkarıldı.

5- İzmir'in kurtuluşunun 59'uncu yıldönümü, kentte düzenlenentörenlerle kutlandı.

6- Türk - Kuveyt resmî görüşmelerinden sonra yayınlanan ortakbildiride, «İki ülke arasında siyasî ekonomik alanlarda mutabakatavarıldığı» bildirildi.

7- Tuncay Mataracfnın Anayasa Mahkemesi'ndeki duruşmasında, Mataracı'nın spor kulüplerine yardımı tartışıldı.

ve yan kuruluşlarıyla ilgili davada iddianamenin okuntamamlandı. Askerî savcı, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes dahil 220 sanığın TCK'nın 146/1 maddesi uyarınca idamla cezalandırılmasını istedi. İddianamede 141 kişi hakkında koğuşturmoyaaerek kalmadığı belirtilerek, diğer sanıklar hakkında ise 1 - 36 yılarasında değişen çeşitli hapis cezaları istendi.

8- İstanbul, Ankara, Diyarbakır'da çeşitli suçlardan yargılananaltı kişi, 3 ay ile 13 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

9- Dünya Kupası Eleme Grubu'nda Türkiye'nin altıncı maçı olanİzlanda - Türkiye futbol maçında, Türkiye İzlanda'ya 2 - O yenildi.

10- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in resmî konuğu olarak dün Ankara'ya gelen Kuveyt Emiri Şeyh Cabir el-Ahmet el-Sabah,özel uçağı ile İstanbul'a gitti.

11- Federal Almanya'nın bu yıl Türkiye'ye yapmayı taahhüt ettiği ekonomik ve askerî yardımlar, Federal Parlamento'nun ilgili komisyonlarında ele alınarak, devamına karar verildi.

12- Türk ve Yunan Dışişleri Genel Sekreterlerinin dün Atina'datamamlanan 9. diyalog görüşmelerinden sonra yayınlanan ortak basın açıklamasında, «Tarafların samimî bir görüşme yaptıkları» belirtildi.

13- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden sekiz kanun kaçağının, Yunanistan'a geçerek sığınma isteğinde bulundukları bildirildi.

14- Hindistan'da her yıl geleneksel olarak düzenlenen «Uluslararası Shankar Çocuk Resmi Yarışmasında, Türk çocukları 15 ödülkazandılar.

15- Kıbrıs sorununa çözüm bulmayı amaçlayan toplumlararasıgörüşmelerde, Rum görüşmeci Yoannidis, «Kıbrıs Rum tarafının daha

önceki önerilerini açıklığa kavuşturan öneriler» başlıklı belgeyiTürk tarafına sundu.

16- İsrail Başbakanı Menahem Begin, Washngton'da ABD Başkanı Ronald Reagan ile görüştü.

17- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın Kahire'de düzenlediğibasın toplantısında, «Kıpti toplumunun lideri Şenuda'yı 'Din ve mezhep kışkırtıcılığını körükleyerek Mısır'ı yıpratan kişi» olarak nitelediğive «Senuda'nın işi artık bitmiştir, bu sayfa tarihe gömülmüştür.» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- Yunanistan, Kuzey ve Orta Ege Denizi'nde bir deniz tatbikatına başladı.

19- UPI'nın Gdansk çıkışlı haberine göre; Dayanışma Sendikası'nındevlet kuruluşlarında işçilerin de yönetime katılmalarına olanak verecek bir yasanın halk oyuna sunulmasını hükümetten istemesi ve tümdoğu bloku işçilerine kendi sendikaları gibi bağımsız işçi sendikalarıkurma çağrısı, Sovyetler Birliği'nde tepkiyle karşılandı. Yine aynı ajans, Sovyetler Birliği'nin 100 bin askerle 4 eylül'de başlattığı askerimanevraları güneybatı Polonya topraklarına kaydırdığını bildirdi.

20- AFP'nin Şam çıkışlı haberine göre; Suriye Haber Ajansı «ŞANA» parlamentoya ağustos ayında onaylanan bir yasa gereğince, Suriye karasularının 35 mile çıkarıldığını duyurdu.

10 Eylül 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral İsmail Hakkı Akansel, Orgeneral Mehmet Buyruk,Orgeneral Ragıp Uluğbay ve Orgeneral Halit Nusret Toroslu'ya Türksilahlı Kuvvetleri'nin yücelmesi ve yükselmesi için harcadıkları çabalar nedeni ile «Üstün hizmet madalyası» verdi.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in resmi konuğu olarakbir süreden beri Türkiye'de bulunan Kuveyt Emiri Şeyh Cabir-el- Sabah, Bulgaristan'a gitmek üzere Türkiye'den ayrıldı. Orgeneral Kenan Evren, konuk Emir'in Türkiye'den ayrılmasından sonra YeşilköyHavaalanı'nda yaptığı açıklamada, «Biz komşulanmızla ve bütün Arapülkeleri ile ikili ilişkilerimizi hiçbir ayrım gözetmeden yapma çabasıiçerisindeyiz. Politikamızın da esasını bu teşkil etmektedir. Bu çerçeveiçerisinde Kuveyt'le kaşılıklı ilişkilerimizin daha geliştirilmesi ve bilhassa ekonomik sahada yapabileceğimiz işbirliği alanlarını araştırma yönünde faydalı bir çalışma olduğunu söyleyebilirim.» dedi.

Öte yandan, resmî görüşmelerle ilgili olarak yayınlanan ortakbildiride, «İki ülke arasındaki mevcut ticarî, iktisadî ve malî işbirliğiningeliştirilmesine, iki ülke arasındaki işbirliğinde yeni bir hamle yapılmasına karar verildi» denildi. Bildiride ayrıca, 2 devlet başkanının uluslararası durumda görülen olumsuz gelişmelerden kaygı duyduklarıkaydedilerek. «Sorunların çözümlenmesinde Birleşmiş Milletler'in rolünün güçlendirilmesi gereğini vurgulamışlardır» denildi.

3- Bakanlar Kurulu, yurt dışında basılan «Umut», «Türkiye Gerçeği» ve «Yeni Hedef» adlı gazete ve dergilerin yurda sokulmasınıve dağıtılmasını yasakladı.

4- Belçika'nın «Le Soir» gazetesine, Ankara'da bir demeç veren Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Türkiye'nin biran önce AET'ye üyeolması gerektiğini belirterek, «Ortak Pazar ile ilişkilerin dondurulacağını sanmadığını» söyledi.

5- Suriye hükümetinin, karasularını 35 mile çıkaran bir yasayıkabul etmesi üzerine. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Suriye'nin bu kararı ile gerekli bilgilerin toplanmakta olduğu»

belirtilerek, «Bu bilgilerin ışığında gereken inceleme ve değerlendirmeler yapılacaktır. Bu aşamada, Türkiye, söz konusu deniz alanlarıile ilgili olarak devletler hukukunun verdiği tüm haklarını mahfuztutmaktadır» dedi.

6- Toplatılmasına veya zoralımına karar verilen kitapların sadece bulundurulmasının suç oluşturmadığı Yargıtay'ca bildirildi.

7- İzmir'de çalışmalarını sürdüren Basın Kartı Komisyonu toplantısında, 15 kişiye sürekli, bir kişiye emekli ve 11 kişiye de ilk defabasın kartı verildi.

8- Karayoluyla uluslararası eşya ve yolcu taşıma esaslarını belirleyen kararnamede bir değişiklik yapılarak, TIR taşımacılığınınusulüne uygun yapılıp yapılmadığının, ücretlerin anlaşmalara uygunluğunun kontrolü. Gümrük ve Tekel Bakanlığı elemanlarına bırakrldı.

9- 1981 yılının ilk yedi ayındaki toplam ihracat 1980 yılına göre; yüzde 55'lik bir artış göstererek, 2 milyar 273 milyon dolar oldu.

10- Arayış Dergisi Yazı İşleri Müdürü Nahit Duru, derginin 23.sayısında çıkan «Ismarlanan Elbise» başlıklı yazıyla ilgili olarak açılandavadan beraat etti.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı, DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ile içlerinde EMAŞ Matbaası Genel Müdürü gazeteci yazar İlhami Soysal ve yine gazeteci Kurtul YılmazAltuğ'un da bulunduğu 11 kişi hakkında 8-15 yıl arasında ağır hapis istemiyle dava açtı.

12- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nce, 1ğustos 1979 günü İstanbul'da Mehmet Aluç'u öldürmek suçundanAhmet Erhan hakkında verilen ölüm cezası kararı, Askerî YargıtayDaireler Genel Kurulu'nca onaylandı.

13- Milliyet Gazetesi'nde, İngiliz The Economist dergisinin 12 Eylül 1981'de çıkacak sayısında yer alacak olan «Türkiye»ye ilişkin yazıyayınlandı.

14- Alman deniz kuvvetlerine bağlı hava birliklerinden iki F-104

G «Starfighter» uçağı Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi.

15- İsrail'in Ankara'ya tayin ettiği elçilik yeni maslahatgüzarıAlan Liel görevine başladı.

16- NATO'nun Akdeniz Çağrı Kuvveti Deniz Tatbikatı, Deniz Kuvvetleri'nden Kurmay Albay Gökmen Keçeci komutasında Akdeniz'debaşladı.

17- Federal Almanya parlamentosunun ilgili komisyonlarında dünyeniden ele alınarak kabul edilen, Almanya'nın NATO çerçevesinde bu yıl Türkiye'ye yapacağı 12'nci dilim 130 milyon marklrk askerîyardımın ayrıntıları belli oldu.

18- The Times gazetesine özel bir demeç veren Yunanistan Başbakanı Yeorgeos Rallis, «Eğer NATO'dan çıkarsak, Ege'de meydanagelecek boşluğu haliyle Türkiye dolduracaktır. Bu durumda Türkiye'nin stratejik rolü güçlenecektir. Ve Batıdan yoğun askerî yardım alacaktır. Bu da Yunanistan'ın Türkiye ile olan güç dengesini bozacaktır. Bu da bizim güvenliğimiz için hayatidir» dedi.

19- Akajans'ın bir haberine göre; Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Kamuran Gürün'ün Atina'da son yaptığı temaslar sonunda Türkiyeden Yunanistan'a kaçan Türklerin durumlarının Türk konsolosluğu aracılığı ile meydana çıkarılmasını Yunan tarafı kabul etti.

20- UPI'nin Washington çıkışlı haberine göre; İsrail BaşbakanıMenahem Begin ile ABD Başkanı Ronald Reagan arasında Washington'da yapılan görüşmelerden sonra ABD'nin Suudi Arabistan'a satacağı AWACS uçaklarının satış koşullarında hiçbir değişiklik olmayacağı belirlendi ve görüşmeler sırasında ABD ile İsrail arasında«stratejik işbirliği» yapılmasına da karar verildi.

21- AP Ajansının Beyrut çıkışlı haberine göre; İran'ın resmî PARSAjansı, İran yönetiminin Batı İran'da yaşayan isyancı Kürt gerillalarakarşı büyük çaplı harekata giriştiğini açıkladı.

22- UPI'nin Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır Devlet BaşkanıEnver Sedat'ın dinci muhalefete karşı aldığı tedbirler hakkında Mısır'da halk oylaması yapıldı.

23- Polonya'da Dayanışma Sendikası'nın delegeler kongresi oturumunda «Serbest secim çağrısı» yaptıkları, kongrede kabul edilenönergede, «Secim yasası sosyal ve politik gruplara kendi adaylarınıçıkarma hakkı vermelidir» denildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11 Eylül 1981

1- Millî Güvenlik Konseyi'nce kabul edilen yasaya göre; bankalardışında ödünç para verme işleriyle ve menkul kıymetlerin satışınaaracılık eden kuruluşlar yeni bir düzene alındı, bu gibi kuruluşlarınçalışabilmeleri için Maliye Bakanlığı'ndan ruhsat almaları koşulugetirildi.

2- Millî Güvenlik Konseyi Tarım Komisyonu, tarım hayvancılıkve toprak reformu konusunda geniş kapsamlı bir rapor hazırlayarak Millî Güvenlik Konseyi'ne sundu.

3- Millî Güvenlik Konseyi tarafından benimsenen bir yasaylabankerlerin bundan böyle uygulayacakları faiz oranları Maliye Bakanlığı'nca denetim altına alındı.

4- Kamu kuruluşlarının Bakanlar Kurulu'nun onayının alınmasıkoşulu ile yerli ve yabancı fermalarla ortaklık kurarak yurt dışı ihalelere katılmasına olanak sağlayan yasa tasarısı Millî Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi.

5- Bakanlar Kurulu, kolza ve yağ şalgamı en fazla yüzde 8 rutubetli olmak üzere destekleme alım fiyatlarını kilogram başına 34 liraolarak belirledi.

6- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Bulgaristan BaşbakanYardımcısı'nın davetlisi olarak Bulgaristan'a gitti. Özal, hareketindenönce Esenboğa havaalam'nda verdiği demeçte, «Ekonomide ilköncememurlar ve dar gelirliler düze çıkacak» dedi ve «Problem geçmişsenelerdeki olumsuz birikintileri birdenbire hallectememekten ilerigeliyor» şeklinde konuştu.

7- Turizm ve Tanıtma Bakanı ilhan Eviiyaoğlu, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, turizm gelirinde, bu yılın ilk beş ayına göre,Seçen yıla oranla yüzde 24'lük bir artış olduğunu belirtti.

8- T. C. Turizm Bankası'nın sermayesinin 2.5 milyar liradan 15milyar liraya çıkarılmasına olanak sağlayan yasa tasarısı Millî Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi.

9- Avda ve sporda kullanılan tüfekler, nişan tabancaları vebıçaklarının yapımı, alımı, satımı ve bulundurulması ile taşınmasıni esaslara bağlandı.

10- Memurların gösterge tablosu üzerinde sürdürülen çalışmakda, en alt derecedeki memura 400, en yüksek derecedeki memur1400 gösterge verilmesi ilke olarak benimsendi.

11- İzmit ve İzmir'de çeşitli suçlardan yargılanan 5 kişi çeşitjjhapis cezalarına çarptırıldı.

12- Kore Devleti, Dr. Kasım Gülek'e Birleşmiş Milletler Kore Kolmsyonu Başkanı olarak hizmetlerinden dolayı 1. sınıf Gwangha Diplomatik Liyakat Nişan'ı verdi.

13- IMF'den bu yıl birinci dilim olarak 112 milyon dolarlık kredialındı.

14- Suudi Kalkınma Fonu'ndan sağlanan 189.2 milyon Suudiyal'i tutarında ikraz anlaşması onaylanarak yürürlüğe girdi.

15- Federal Almanya'nın bu yıl Türkiye'ye yapacağı ekonomik veaskerî yardımla ilgili olarak meclis komisyonlarının aldığı karar BonıfBüyükelçliğimiz aracılığıyla Türkiye'ye resmen bildirildi.

16- Basında, İngiltere'de yayınlanan The Economist Gazetesi'nin«12 Eylül'le ilgili yazısı» yer aldı.

17- Hakkında gıyabî tutuklama kararı bulunan yasa dışı TürkiyeDevrimci Komünist Partisi militanı Yurtsever Devrimci Gençlik Derneğiüyesi Ali Rıza Özdemir, Meriç Nehri'nden, Yunanistan'a kaçmak ister-iken sınır görevlilerince yakalandı.

18- Yunanistan Başbakanı Yeorgeos Rallis, Atina'da yabancı basın mensupları derneğince düzenlenen basın toplantısrda, çeşitli soruları yanıtlarken, «Şu anda Türkiye ile Yunanistan arasında savaşçayönelik hasmane bir tehdit yoktur» dedi.

19- Kıbrıs Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Çağatay'ınazınlık hükümeti, Toplumcu Kurtuluş Partisi tarafından verilen güvensizlik önergesi salt çoğunluğu (21 oy) bulmadığından görevde kaldı.

20- AFP'nin Washington çıkışlı haberine göre; ABD Savunma Bakanlığ" (Pentagon), Amerikan Kongresi'ne Suudi Arabistan'a kararlaştırılan miktara ek olarak 2.7 milyar dolar tutarında askerî malzeme satılmasını istediğini bildirdi.

21- İsrail Başbakanı Menahem Begin ile ABD Başkanı Ronald

Reagan'ın Washington'da yaptıkları görüşmelerden sonra, iki ülkearasında yapılan «Daha sıkı askerî ve strateji işbirliği» anlaşmasınınilkelerinin belirlendiği, buna göre, ABD ile İsrail'in «Orta Doğu'yu Sovyetler Birliği ve diğer dış tehditlere karşı korumak için ortak askerîönlemler almayı» kararlaştırdıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- UPI'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır'da, Devlet Başkanı Enver Sedat'ın muhalefete karşı giriştiği kampanya ile ilgili olarakyapılan halk oylamasında, seçmenlerin yüzde 99'u Sedat'ı destekledi.

23- İran'ın Azerbeycan bölgesinin merkezi olan Tebriz kenti imamı ye Humeyni yönetiminin güçlü kişilerinden Ayetullatı AssadullahMadani'nin, uğradığı bombalı saldırı sonucu öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- Polonya'da Dayanışma Sendikası'nın dün biten kongresinde,«İşyerlerinde özyönetim sisteminin uygulanması için halk oylamasıyapılması, halk oyuna sunulmadan parlamentodan çıkan özyönetimkanununun boykot edilmesi, diğer komünist ülkelerde de hür sendikaların kurulması için çağrı yapılması, bu hareketlerin dayanışma tarafından desteklenmesi, Polonya'da hür seçimlerin yapılmasının istenmesi» kararları alındı.

25- Polonya'da işçilerin ilk 'kez bir fabrikada yaptıkları referandumda Katowice demir - çelik fabrikası müdürüne güvenmedikleriniserbest oylarıyla kamuoyuna duyurdukları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12 Eylül 1981

1-Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 12 Eylül'ün birinci yıldönümünde yaptığı konuşmada Türkiye'yi 12 Eylül'e getiren nedenleri, geçtiğimiz bir yıl içinde meydana gelen gelişmeleri anlattı ve «Demokrasi takviminin Kurucu Meclis 'çalışmalarına bağlı olduğunu» söyleyerek, «Bugün Türkiye, sadece bölgenin değil, Avrupa'nın nadirTaslanan sulh, sükun ve güven dolu, istikrar içinde bir ülkesi durumuna gelmiştir» dedi.

2- İtalya'nın Karakaya Barajı finansmanında kullanılmak üzereTürkiye'ye vereceği 20 milyon dolarlık dış finansman kredi anlaşmasıDevlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

3- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, devlet güvenlik mahkemeleri yasa tasarısı üzerinde Bakanlık'ta yapılan çalışmaların devam ettiğini bildirerek, «Esasen bu mahkemelerin görevleri bugün için tüm yurtta sıkıyönetim mahkemelerince yürütülmektedir» dedi.

4- Yüksek Hakem Kurulu, geçtiğimiz hafta içinde dokuz işyerini kapsayan toplu iş sözleşmelerini yeniden yürürlüğe koydu.

5- Yeni ürün çekirdeksiz kuru üzümden dış ülkelere iki bin tonayakın satış yapıldığı bildirildi.

6- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Birleşik Amerika'yı ziyaret etmekte olan İsrail Başbakanı Menahem Begrn, düzenlediği basın toplantısında, «Birleşik Amerika'ya İsrail'deki hava ve deniz üslerini kullanmasını've böylece Sovyetler Birliği'nin Orta Doğu'daoluşturduğu tehlikeyi gidermesini önerdiğini» açıkladı.

7- AP Ajansı'nın Paris çrkışlı haberine göre; İran'daki HalkınMücahitleri Örgütü önderi Mesut Recavi, «İran direniş hareketinin'Humeyni'yi bağışladığını, Humeyni'nin sağ bırakılacağını ve yargılanacağını» söyledi.

Öte yandan Pars Ajansı, Madani'nin yerine Kum İmamı Ayetullahin atandığını bildirdi. Bu orada Tahran Radyosu'ndan bir mesai yayınlayan Humeyni, «İntikam almaya» yemin etti ve halktan destek istedi.

8- Sovyet resmi haber ajansı TASS, geçtiğimiz 4 eylülde BaltıkDenizi kıyılarında başlatılan Sovyet kara, deniz manevralarının sonaerdiğini bildirdi.

9- DPA'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere'nin Blackpoolkentinde yapılan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TUC) Kongresi'nisol kanat kazandı. Kongre"de, İngiltere'nin AET'den derhal çekilmesi,tek tarafjlı olarak atom silahlarının yapımından vazgeçmesi ve ABDnükleer silahlarının ülkeden çıkarılması yolunda karar tasarıları kabul edildi.

13 Eylül 1981

1- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, Ankara'da basma yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı'nm gelecekte hükümet dışı bırakılarak, siyasi etkilerden uzak tutulmasının sağlanmasının tamamen anayasaldüzenleme içerisinde düşünülmesi gerektiğini belirterek, «Anayasa düzenlenmesi görevi Kurucu Meclis'e verilmiştir,» dedi.

2- İçişleri Bakanı Sefahattin Çetiner beraberinde bir heyetlebirlikte çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Trabzon'a gitti.

3- Maliye Bakanı Kaya Erdem, Ankara'da basma yaptığı yazılıaçıklamada, «Ödünç para verme işleri kanununda değişiklik yapılmasına dair kanunun, Sermaye Piyasası Kanunu'nun yürürlüğe gireceğitarihe kadar bu piyasanın düzenli olarak çalışmasını sağlamayı ve para piyasasında cereyan eden ödünç verme işlerini günün ihtiyaçlarınacevap verecek şekilde düzenlenerek, belli bir çerçeve içinde denetlemeyi amaçladığını» söyledi.

4- İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen, «Türkiye'nin500 büyük firması» adlı çalışmaya göre, bu firmaların toplam çalışansayısı 1980 yılı sonunda 586 bin 459 oldu.

5- Türkiye'nin 46 yıldır ilk defa katıldığı Selanik UluslararasıFuarı açıldı.

6- Avrupa Fizik Kongresi'ne katılmak üzere istanbul'a gelenTürk bilim adamı Prof. Behran Kurşunoğlu, Günaydın gazetesine verdiği demeçte, «Atom bombası imali için iki ona unsura ihtiyaç varçlır. Brincisi yeterli bilim adamı, ikincisi para... Bilim adamı bulmakpara bulmaktan daha zordur ve Türkiye bu çapta bilim adamlarınasahiptir» dedi.

7- Milliyet Gazetesi'nde «IMF'nin gizli Türkiye raporunu açıklıyoruz» başlıklı haber yayınlandı.

8- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, Uşak'ta güvenlik kuvvetlerince yapılan bir dizi operasyonda,cinayet, gasp, silahlı tarama, patlayıcı madde atma ve bildiri dağıt-

eylemlerine karıştıkları bildirilen 20'si Dev - Yol, 14'ü Türkiye Devimci Komünist Partisi üst düzey sorumlusu toplam 34 kişinin yakalandığı bildirildi.

9- İran'ın eski Cumhurbaşkanı Beni Sadr, Paris'te kendisiyleaörüşen Hürriyet gazetesi muhabiri Gökşin Sipahioğlu'na yaptığıaçıklamada, «Hümeyni'ye beni görevden almamasını yoksa kendisinin de sonunu hazırlayacağını söyledim. Bunu anlamadı ve çok pahalıya ödedi» dedi ve «Suikastlerle öldürülen üst yöneticilerle, aslında Humeyni ortadan kaldırmaktadır» şeklinde açıklamada bulundu.

10- Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayınlanan son ekonomik raporda, bütün dünyada 1979 ve 1980 yıllarında yüksek boyutlara ulaşmış olan enflasyon hızının düştüğü, ancak faiz hadlerininhızla tırmandığı açıklandı.

11- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı1 haberine göre; BirlieşikAmerika Başkanı Ronald Reagan, önümüzdeki üç yıl içinde ABD savunma bütçesinden toplam 13 milyar dolar kısıntı yapmayı kararlaştırdı.

12- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da Yugoslav yetkililerle görüştükten sonra 31 saatlik ziyaret için Batı Almanya'ya gelen ve 5saat için Berlin'e giden ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'in, bura'da kendisine karşı gösteri yapan ve «Go Home» diye tempo tutan 80 bin kişi tarafından karşılandığı, aleyhte gösteriler sırasındapolisin üzerinde küçük çapta patlayıcılar bulunduran ve yüzleri maskeli 128 kişiyi gözaltına aldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- İran'da Halkın Mücahitleri Örgütü Lideri Mesut Recavi'nin,geçtiğimiz hafta İran'da taraftarları ve devrim muhafızları arasındaerkan kanlı çatışmaların İran'da yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14 Eylül 1981

1- Millî Güvenlik Konseyi İhtisas Komisyonu'nun hazırladığıraporda canlı koyun ve et ihracatının serbest bıırakılması önerildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal tarafından DPT ve ilgili kamu kuruluşlarına gönderilen genelgede, «1982 yatırım programı çalışmalarında temel esasları, enflasyon hızını yavaşlatıcı, ihracat ve üretimi arttırıcı, yatırımları verimli alanlara sevkedici,istihdamı arttırıcı politikaların oluşturacağı» belirtildi.

3- İlk ve orta dereceli okullarda yeni öğretim yılı törenlerle başladı. Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam 1981 - 1982 öğretim yılınınbaşlaması nedeniyle Ankara'da bir okulda yaptığı konuşmada, «İrfanyuvaları okullarımıza artık politik ve ideolojik fikirler giremez. Bunların yerine Atatürk ilkeleri ve düşünceleri doğrultusunda bilim ve teknoloji girecektir» dedi.

4- Türkiye Cumhuriyetinin dördüncü Cumhurbaşkanı CemalGürsel, ölümünün 15. yıldönümünde'kabri başında törenle anıldı.

5- Adana Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askerî Mahkeme'de yargılanmalarına başlanan yasa dışı Türkiye Devrimci KomünistPartisi'ne mensup 42 kişiden 8'i hakkında Askerî Savcı ölüm cezası istedi.

6- Asya - Afrika Hukuk Danışma Komitesi Sınaî İşbirliği SanayiBakanları toplantısı İstanbul'da başladı.

7- Hürriyet Gazetesi'nde, İran'ın eski Devlet Başkanı EbulhasanBeni Sadr ile yapılan söyleşi yayınlandı.

8- Dünya Bankası'mn hazırladığı bir rapora göre; Türkiye'ningıda üretimi bakımından çoktan kendi kendine yeterli hale geldiği,'özellikle son 5 ayda İran, Irak ve Suriye gibi komşu ülkelere önemliölçüde gıda maddesi ihraç edildiği belirtildi.

9- Avrupa Konseyi Siyasî Komisyonu Türkiye Raportörü Avusturyalı Parlamenter Ludvig Steiner tarafından hazırlanan ve Konsey ;

Siyasî Komisyonunun Lichtenstein'de yaptığı toplantıya sunulan ranorda, Türkiye'deki son gelişmelerin bir dökümü yapılarak DanışmaMeclisi'nin kurulması olumlu bir aşama olarak nitelendirildi.

10- Midilli Adası'nda bir açıkhava seçim konuşması yapan Yunanistan Ana Muhalefet Partisi (PASOK) Başkanı Andreas PapandreuTürkiye ile ilgili olarak, «Yunanistan Türkiye'den hiçbir hak isteminde bulunmuyor. Biz halklarımızın barış içinde yaşamasını arzuluyoruz. Ancak Yunanistan, ne toprağından, ne denizin üstünden ne altından ve ne de hava sahasından bir santim yer vermeyecektir» dedi.

11- «Şarap Bayramı» nedeniyle her yıl Fransa'nın Dijon şehrindedüzenlenen Uluslararası Folklor Yarışmasını bu yıl yine Türk ekibikazandı.

12- Sudan Devlet Başkanı Cafer Numeyri Amerikan «News Week»dergisine verdiği demeçte, «Kaddafi'nin bir İslam imparatorluğu kurmak istediğini» belirterek, Libya lideri Muammer Kaddafi'yi «Dünyanın en tehlikeli adamı» olarak niteledi.

13- Washington'da yayınlanan «U.S. News And World Report»dergisine bir demeç veren Pakistan Devlet Başkanı General Ziya ÜlHak, atom bombası ile ilgili olarak sorulan bir soruya verdiği yanıtta,«Pakistan nükleer bomba almayacak ve imal etmeyecektir. AncakPakistan nükleer teknoloji elde etmek hakkından da vazgeçmeyecektir» dedi.

14- Paris'te yayınlanan «Novulle Observatuer» dergisine bir demeç veren Avusturya Başbakanı Bruno Kreisky. «İsrail'deki iç politikagelişmelerini Nazilerin işbaşına geçmelerinden önceki Almanya'ya»benzeterek, İsrail Başbakanı Menahem Begin'i «İlkel emperyalist içgüdülerle» hare-ket etmekle suçladı.

15- Mısır'da yayınlanan haftalık Mayo gazetesinin bildirdiğine göre; Mısır eski Başbakan yardımcılarından Muhammed El Zeyat önderliğinde Devlet Başkanı Enver Sedat'a muhalif siyasî parti yöneticileri, gazeteciler ve üniversite profesörleri ile din adamlarının da katıldığı ve üç yıldır sürdürülen «Elma 19 operasyonu» adlı bir siyasîkomplo ortaya çıkarıldı. Olayla ilgili olarak 8 Sovyet KGB ve bir Macar gizli servis ajanı gözaltına alındı.

15 Eylül 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile MGK üyesi KaraKuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin askerî bir uçakla Antalya'dan Ankara'ya döndüler.

2- Birleşmiş Milletler 36. Genel Kurulu çalışmalarına katılmaküzere New York'a giderken Londra, Brüksel ve Lüksemburg'da Türkiye - AET ilişkileri konusunda çeşitli temaslar yapacak olan DışişleriBakanı İiter Türkmen hareketinden önce Esenboğa Havalam'nda verdiği demeçte. «Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı ve AET KonseyiDönem Başkanı Lord Carrington ile AET - Türkiye siyasal danışmamekanizması çerçevesinde ikinci görüşmeyi yapacağını» söyledi.

3- Yüksek Sağlık Şûrası Ankara'da çalışmalarına başladı. Şûra'nın açılışında bir konuşma yapan Sağlık ve Sosyal Yardım BakanıNecmi Ayanoğlu, kürtajı serbest bırakan yasa tasarısının BakanlarKurulu'na sunulduğunu belirterek, «Nüfus artış hızının azaltılması veetkin bir nüfus plânlamasının ülke genelinde uygulanmasının hazırlığı içindeyiz» dedi.

4- ödünç Para Verme İşleri Kanunu'nda yapılan değişiklik uyarınca, «Bankerlerin bundan böyle bankalar kadar faiz vermelerine veyeni şube açabilmek için de Maliye Bokanlığı'ndan izin almalarına»ilişkin iki tebliğ Maliye Bakanlığı tarafından hazırlandı.

5- Valiler, illerinden Danışma Meclisi'ne girmek için başvuranlararasından seçtikleri isimleri Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği'ne bildirdiler.

6- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Bankalar, ağustos ayında56 milyar liralık vadeli tasarruf mevduatı topladı, böylece bankalarcaihraç edilen 83.4 milyar liralık mevduat sertifikası ile birlikte toplamvadeli tasarrufı mevduat' 427.6 milyar liralık bir büyüklüğe ulaştı.

7- AA'nın bir haberine göre; işçi döviz girişi bu yılın ilk sekizayında 1 milyar 697 milyon 900 bin dolara ulaştı.

8- Yüce Divan'da yargılanan Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hilmi

işgüzar ye arkadaşlarının davasıyla, Bağ - Kur sanıklarının davasıbirleştirildi.

9- PKK adlı yasa dışı örgüte maddî ve manevî yardım sağladıkları gerekçesiyle tutuklu olarak Diyarbakır Sıkıyönetim Askerî Mohkemesi'nde yargılanan CHP eski Mardin Milletvekili Ahmet Türk veUrfa milletvekili Celal Paydaş tahliye edildi.

10- MHP ve yan kuruluşları ile ilgili davaya devam edilirken askerimahkeme, aralarında MHP Genel İdare Kurulu üyesi ve İstanbul eskimilletvekili Turhan Kocal ile Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Salih MusaDilem'in de bulunduğu 16 sanığın tahliyesini kararlaştırdı.

11- Kamu kuruluşlarının faaliyet alanlarına giren konularda yurtdışında açılan ihalelere katılabilmek için Bakanlar Kurulu'ndan izinalmalarına ilişkin yasa Millî Güvenlik Konseyi'nçe kabul edilerek Resmî Gazete'de yayınlandı.

12- KTFD Başbakanı Mustafa Çağatay, KTFD ekonomisinin geliştirilmesine ilişkin sosyal ağırlıklı malî ve ekonomik önlemler'konularında görüşmeler yapmak üzere bir heyetle Ankara'ya geldi.

13- Türk Hava Yollan Kopenhag Bürosunda, kimliği belirlenemeyen kişilerin yerleştirdiği bombanın patlaması sonucu maddî hasarmeydana geldi, öte yandan patlamada yoldan geçen iki kişi de yaralandı.

14- Suriye Hükümeti, tek taraflı olarak Akdeniz'deki karasularını35 mile çıkartması kararı üzerine Türk Hükümeti'nin yaptığı girişimeyanıt verdi ve kararın güvenlik gerekçesiyle alındığını bildirdi.

15- Federal Almanya'nın bu yıl için Türkiye'ye taahhüt ettiği ekonomik ve askerî yardım anlaşmaları, Bonn'da Federal Almanya DışiŞleri Bakanı Hans Dietrich Gensçher ve Bonn Büyükelçisi Vahit Halefoğlu tarafından imzalandı.

16- DPA'nın New York çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletlef Genel Kurulu Namibya'deki işgalini sürdüren Güney Afrika Cumnuriyeti'ne karşı yatırım uygulanmasını kabul etti.

17- AFP've AP Ajanslarının Washington çıkışlı haberlerine göre;3ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig 3 günlük Avrupa gezisini. Tamamlayarak ülkesine döndükten sonra yaptığı açıklamada, «Amerikan Kongresinin Suudi Arabistan'a Avvacs gözlem uçağı satışınıonaylamaması halinde ülkesinin Orta Doğu'daki savunma stratejisinin tümüyle tehlikeye gireceğini» söyledi.

Öte yandan bu konuda görüşlerini açıklayan İsrail eski DışişleriBakanı Moşe Dayan da, «ABD'nin Suudi Arabistan'a satmaya hazırlandığı Erken uyarı ve komuta (AWACS) uçaklarının İsrail hakkında istihbarat topladıklarının 'belirlenmesi halinde, bu uçakları düşürmek zorunda kalacaklarını» söyledi.

18- REUTER Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere!Başbakanı Morga ret Teatcher, hükümetin sıkı para politikasını eleştiren üç bakanı görevinden azletti.

19- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Bir-;ligi Komünist Partisi'nin resmî yayın organı Pravda'da yer alan biriyazıda «Sovyet yönetiminin ABD ile yapıcı silahsızlanma görüşme-1lerini başlatmaktan yana olduğu» belirtildi.

20- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın Mıısır Radyo ve TV'sin" de yaptığı bir konuşmada, «Bugünden başlayarak her kim, ülke bütünlüğünü bozarsa ve elinde silah görürsem boynunu vurdururum. En,sert tedbirler en kısa zamanda alınacaktır.» dediği yabancı ajaslar tarafından bildirildi.

Öte yandan Mısır Hükümeti, Sovyetler Birliği'nin Kahire Büyükelçisi Vladimir Polyakov ile 6 Sovyet diplomatının, Devlet BaşkanıEnver Sedat aleyhine ortaya çıkarılan komploya karıştıkları gerekçesiyle ülkeyi terketmelerini istedi.

Mısır Parlamentosunca alınan bir kararda, Sovyetler Büyükelçiliği'nin Kahire'deki diplomat sayısını azaltması ve her iki ülkedekiaskerî ataşeliğin karşılıklı olarak lağvedilmesi istendi.

21- Anayasa gereğince ve 18 Ekim günü yapılacak genel seçimlernedeniyle Yunanistan Başbakanı Yorgo Rallte hükümetin istifasınıDevlet Başkanı Konstantin Karamanlis'e sundu. Öte yandan seçim

uçlarına değin gemici bir hükümet kurma görevi Karamanlis tarafından yine Yorgo Rallis'e verildi.

22- Norveç'te yapılan genel seçimlerde sağ kanat parlamentoda-

155 sandalyeden 79'unu kazandı. 1977'den sonra 78 temsilci iie parmentoda Sosyalistlerin desteğini sağlayan İşçi Partisi ise 67 milletvekilliği kazandı. Muhafazakar Parti 53, Hırstiyan Demokratlar 15ve Merkezci Parti ise 11 sandalye kazandı.

23- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Frederci Kroesen, Almanya'nınHeidelberg kenti yakınlarındaki ormanlık araziden geçerken uğradığıbombalı saldırıda yaralandı.

16 Eylül 1981

1- Devlet Baknı ve Başbakan Yardımcısı Turgut özal TV'deyaptığı konuşmada, dargelirlilerin durumunun gelecek yıl daha jyiolacağını belirterek, «1.5 yıdlır uygulanan ekonomik politika ülkeşartları gözönünde tutularak hazırlanmıştır. Önümüzdeki hedef, enflosyon hızını yüzde 25 dolayında vs bu oranın altında tutmaya yöneliktir» dedi.

2- Akajans'ın haberine göre; bu öğretim yılından itibaren yüksek okullarda okutulacak «Türk İnkılap Tarihi» ile orta öğretim kuramlarında okutulacak «Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi» ders kitoplarında yapılan bir değişiklikle daha önce ders kitaplarında yeralan 1938 yılından sonraki olaylar çıkarıldı.

3- Türkiye Demir - Çelik İşletmeleri Yönetim Kurulu yuvarlak demire yüzde 10, pik demire de yüzde 30 oranında zam yaptı.

4- Milliyet Gazetesi'nde «12 Eylül» başlıklı bir yazı yayınlana»

5- Yüce Divan'da yargılanmasına devam edilen Sosyal Güvenlinieski Bakanı Hilmi İşgüzar'ın avukatı, yargılamanın usulüne ilişkiniitirazlarda bulunarak, «Davanın Bağ - Kur sanıkları davası ile birle:tirilmesinin yasalara aykırı olduğunu» söyledi.

6- Orta Anadolu Belediyeler Birliği ile TANSA Genel Müdürlü!ğü'nde müfettişlerce yapılan soruşturma ve inceleme sonunda ara]larında Kayseri eski 'belediye başkanı Niyazi Bahçecioğlu il© Ankaraeski belediye başkanı Ali Dinçer'in de bulunduğu birlik ve TANSA yolneticileri 20 ayrı konuda kusurlu bulundu ve haklarında CumhuriyetSavcılığı'na suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı.

7- Güvenlik güçlerince gerçekleştrilen operasyonlarda Tarsus'ida 3 kişiyi öldürmek sucundan aranan yasa dışı sol bir örgüt

si 9 militan ele geçirildi.

8- Ödünç Para Verme İşleri Kanunu'nda yapılan değişikliklerçerçevesinde, fpizden para kazanmak amacıyla ödüne para verenler-

le menkul değerlerin satışına aracılık eden gerçek veya tüzel kişilerin bankalara verilmiş görevleri yapamayacaklarına yetkileri kullanamayacaklarına ilişkin Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası tebliğleriResmî Gazete'de yayınlandı.

9- THY Kopenhag bürosunda dün meydana gelen patlama olayını Ermeni terör örgütü ASALA üstlendi. Öte yandan büroda patlamayan bir bomba daha ele geçirildi.

10- BM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonunda 36. dönemBaşkanlığa Irak'ın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi İsmet Kıttani seçildi.

11- Londra'da bir basın toplantısı düzenleyen KTFD Başkanı RaufDenktaş Kıbrıs'da uzlaşmaya varma şansının yüzde 50 olduğunu belirterek, «Kıbrıs'ta eksikliği hissedilen tek şeyin, her iki taraf için detatminkâr bir bölgesel anlaşmanın olmaması olduğunu» belirtti ve«Rum tarafı dürüst olursa, bu sene sonuna kadar bir anlaşmayavarabileceğimizi sanıyorum» dedi.

12- AA'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır Hükümeti, DevletBaşkanı Enver Sedat aleyhine hazırlanan bir komplonun içinde bulundukları gerekçesiyle Sovyetler Birliği'nin Mısır Büyükelçisi Vladmir Polyakov ile 6 diplomat 2 Sovyet gazetecisi, 1 Macar diplomatını ülkeyi terketmeye davet ederken Sovyetler Birliği resmî ajansı TASSda yaptığı açıklamada, «Mısır'daki olaylarda Sovyet parmağı olduğuiddiası büyük bir yalandır. Mısır yetkilileri kendi güçsüzlüklerini Sovyetlerin üstüne atmak istiyor» dedi.

13- AFP ve AP Ajanslarının İslamabad çıkışlı haberlerine göre;Pakistan, 3.2 milyar dolarlık bir ekonomik yardım planının gerçekleştirilmesi ve Islamabad'a Amerikan silahları satılması konusundaABD'den kesin güvence aldı.

14- Reuter Ajansı'nın Havana çıkışlı haberine göre; Parlamentolararası Birlik Konferansı'nın açılış oturumunda konuşan Küba Cumhurbaşkanı Fidel Castro'nun, «Ronald Reagan yönetiminin soğuksavaşın en karanlık günlerinde dahi görülmeyen bir politika izlediğinisöylemesi üzerine Amerikan, ingiliz ve Çin delegeleri salonu terketti.

15- UPI Ajansının Frankfurt çıkışlı haberine göre; Almanya'daFrankfurt kentinin yakınındaki Rhein Meine ABD hava üssünün ikmaliiçin kullanılan demiryolu üzerinde iki bomba bulundu.

16- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'ın güneyindeki Ansar kentinde İran yanlısı müslüman milislerle Sovyet yanlısıbir grup arasında çıkan çatışmalarda 8 kişi öldü, 22 kişi de yaralandı.

17 Eylül 1981

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal. TürkiyeOdalar Birliği'nin Edirne'de yapılan Marmara ve Trakya bölgesi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son bir yıldaki gelişmelerinin değerlendirmesini yaparak, «Şu ana kadar yaptıklarımız sorunlarımızın çözüldüğünün değil, çözülebileceğinin bir delilidir. Önümüzde çok güç problemlerimiz vardır» dedi.

2- Devlet Bakanı Zeyyat Baykara başkanlığında KTFD Başbakanı Mustafa Çağatay ile Ankara'da yapılan görüşmeler sona erdive Türkiye'nin ilk aşamada KTFD'ye 2 milyar lira kredi vermesi kararlaştırıldı.

3- Maliye Bakanı Kaya Erdem Ödünç Para Verme İşleri Kanunu'nda yapılan değişiklikle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Amaçlarının vatandaşın doğru karar vermesini sağlamak olduğunu» belirterek. «Bu firmalar tahvil, hisse senedi karşılığı para alıp plase ediyorlardı. Aynı işlemi yine yapabilecekler. Onların topladıkları mevduatdeğildir. Mevduat toplama işini bankalar yapar. Bu konudaki yetki deBankalar Kanunu ile zaten bankalara verilmiştir. Bankerlerin faaliyetleri yine devam edecek, yalnız belirli bir nizam içerisinde sürecektin» dedi.

4- Türkiye'de toprak mülkiyet dağılımı, tasarruf ve işletme şeklini düzenlemek, verimliliği arttırmak ve sosyal adaleti sağlamak amacıyla Başbakanlık Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığı'nca hazırlanan yasa tasarısı taslağı görüş istenmek üzere bakanlıklara gönderildi.

5- Türkiye Odalar Birliği'nin bölge toplantılarından ilki «Trakya Marmara Bölge Toplantısı Edirne Halkevi'nde başladı.

Toplantının açılış konouşmasını yapan Birlik Başkanı MehmetYazar, Türk ekonomisinn genel bir değerlendirmesini yaparak, «Ekonominin sağlıklı bir yapıya kavuşturulması için önemli adımlar atıldığını, ancak önemK ölçüde düşürülen enflasyon konusunda tehlikenin devam ettiğni, dış ödemeler sorununun henüz çözümlenmediği-

ni, yatırımlarda nisbî bir gelişme dışında henüz önemli bir canlanmaolmadığını ve kamu maliyesinde kaynak sıkıntısının devam ettiğini»söyledi.

Öte yandan Yazar, bankerlerle ilgili olarak çıkan yasayı eleştirerek, «Devletin faiz hadlerine ve reklamlara kadar giden müdahaleyetkisini hatalı bulmaktayız» dedi.

6- Merkez Bankası 50 liraya kadar olan tüm paraların madenîolarak basılmasını planladı.

7- Yüce Divan'da yargılanmasına devam edilen Sosyal Güvenlikeski Bakanı Hilmi İşgüzar'ın tahliye istemi reddedildi.

8- Turgutlu'da 12 Eylül Harekatı'ndan önce bir fırını basarakiçeride çalışan sol görüşlü 4 işçiyi öldüren ülkücü 7 teröristten Selçuk Duracık ile Halil Esendağ, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı

Askerî Mahkemesi'nce ölüm cezasına çarptırıldı.

9- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Bingöl'ün Karlıova ilçesinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren yasa dışı bölücü bir örgüt üyesi 1 militan ölü, 1 miHtanda yaralı olarak ele geçti.

10- Adalet Bakanlığı'noa 92 hakim ve cumhuriyet savcı yardımcısı arasında yapılan görev ve yer değiş'kliği Resmî Gazetede yayınlandı.

11- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Londra'ya yaptığı ziyaretinsonunda düzenlediği basın toplantısında İngiltere Dışişleri Ba'kanıLord Carrington ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi vererek, «İngiltere, Türkiye'de parlamenter demokrasi kurulacağına inanç göstermektedir» dedi.

12- DPI Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'ninPakistan'a yapmayı kararlaştırdığı 3.2 milyar dolarlık askerî yardımın, bu ülkenin atom silahı yapmama koşuluna bağlı olduğu, aksitakdirde derhal ambargo uygulamasına geçileceği açıklandı.

13- UPI Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Komünist Partisi Yönetim Kurulu yayınladığı bildiride, «Dayanışma Sen-

dikası yöneticilerinin Batı'dan destek alarak tüm ulusun güvenliğinitehlikeye attığı «öne sürüldü ve sendika liderlerini, «Ülkeyi kana bulayacak girişimlerde bulunmakla ve Komünist Partisi'ne alternatifparti kurmaya çalışmakla» suçladı.

14- Fransa'da yayınlanan Paris Match dergisine bir demeç verendevrik İran Şahı'nın oğlu Rıza Pehlevi, Humeyni aleyhtarı muhalifigruplar ile ilişki içinde olduğunu açıkladı.

Öte yandan İran TV'si 18 kişinin daha idam edildiğini bildirdi.

15- Lübnan'ın güneyindeki liman kenti Sayda'da FKÖ örgütükarargahının önünde park etmiş bir otomobilde patlaman dinamitin,20 kişinin ölümüne, 75 kişinin de yararlanmasına neden olduğu yaoancı ajanslar tarafından bildirildi.

18 Eylül 1981

1- Evlilik dışı doğan çocukların neseplerinin ana ve babaya göre düzeltilmesini ve evlenme akdi yapmaksızın fiilen karı - koca gibiyaşayanlardan evlenmelerine yasal engel bulunmayanların bu birleşmelerinin bazı şartlarla evlilik olarak tescilini sağlamayı amaçlayanyasa tasarısı Millî Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi.

2- Birleşik Amerika'ya olan borçların ertelenmesini öngören ikianlaşma Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, AET yetkilileriyle görüştüktensonra Milliyet Gazetesi'ne Avrupa Parlamentosu kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Ne Avrupa Komisyonu'nun, ne de AvrupaParlamentosu'nun yetkileri içinde olmayan bir sorundur bu. Toplulukyetkilileri de bu durumun idraki içindedirler. Parlamento kararınıngeçerliliği söz konusu değildir. Avrupa Komisyonu yetkilileri de bana, gerekli değişikliği yapacaklarını söylediler» dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Nazmi Akıman, Avrupa Parlamentosu toplantısında Ege Kıta Sahanlığı konusundaki Türkgörüşlerine aykırı olan «Fourcade Raporu»nu kabul etmesi üzerineyaptığı açıklamada, «Böylece bir raporun kabul edilmiş olması ne Türkiye'nin haklarından feragat etmesini ne de Yunanistan ile yürüttüğü müzakerelerde pozisyonunu değiştirmesini gerektirecek bir husustur» dedi.

5- Yüksek Sağlık Şûrası, «12 haftayı geçmeyen ve istenmeyengebeliklerde ana ve babanın ortak rızası ile kürtaj yapılmasını» öngördü.

6- Bankerler Birliği Derneği yetkilileri, Milliyet Gazetesi'ne yaptıkları açıklamalarda, «Son çıkan yasa ve tebliğleri olumlu karşıladıklarını, bu önlemlerle piyasada başıboş bir biçimde sunî olarak artırılan faiz oranlarının bir disiplin altına alınacağını, ancak, mevduattoplanmasının yasaklanmasını yasal bulmadıklarını» söylediler.

Gazetede ayrıca, çeşitli bankerlerin Maliye Bakanlığı'nın çıkardığıtebliğe ilişkin görüşleri yer aldı.

7- Milliyet Gazetesi'nden Mehmet Ali Birand'ın bir haberinegöre; AET Komisyonu'nun yüksek düzeyde bir yetkilisi, gazeteye,Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen ve Yunanistan'ı bir 'AdalarDevleti' şeklinde niteleyen karara aynen uyulmayacağı gibi, Türkiye'nin itrazı karşısında, komisyonun yine aynı konudaki bir tasarısındada değişiklfk yapılacağını» söyledi.

8- Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nden bir heyet, Romanya TarımKooperatifleri Birliği'nin davetlisi olarak Romanya'ya gitti.

9- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Mayıs 1981'de 235 milyondolar tutarında dış borç ödendi.

10- Sıkıyönetim güvenlik güçlerince mayıs ayından bu yana Antalya ve Balıkesir'de yapılan operasyonlar sonunda Türkiye Komünist Partisi üyesi 46 kişi yakalandı. Bu arada, Ankara'da THKP/C Devrimci Cephe örgütü militanı 24 kişinin yargılanmasına Sıkıyönetim Komutanlığı 3 no'lu Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

11- KTFD'den bir parlamento heyeti, BM Genel Merkezi'nde çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere New York'a gitti.

12- Avrupa Parlamentosu, Strasbourg'daki oturumda Yunanistan'ın Ege'deki karasularını 12 mil olarak gösteren, kıta sahanlığınında ortaya hat yöntemi ile belirlenmesini öngören AET'nin yeni gümrüksınırlarına ilişkin raporunu kabul etti.

13- REUTER Ajansı'nın Bingazi çıkışlı haberine göre; Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, Kararlılık Cephesi liderleri ile yaptığıtoplantıda, Washington'un İsrail ile bir stratejik işbirliği anlaşması imzaladığını hatırlatarak, «Bu anlaşma ile Arap - Amerikan sorunu halinedönüştü.» dedi.

14- Sovyetler Birliği'nin Polonya Komünist Partisi ile hükümetine, yeni bir uyarı mesajı daha gönderdiği Polonya Radyosu tarafından açıklandı. Mesajda, «Polonya'deki Sovyet ve komünizm aleyhtarlığının doruk noktasına çıktığı belirtilerek, «Bozguncu kampanyasının derhal durdurulması» istendi.

15- UPI'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'da yayınlanan «İndian Exppress» gazetesine Paris'te bir demeç veren BeniSadr, «Sürgünde hükümet kurmayacağını, Humeyni'nin, sessiz kalması şartı ile İran'a dönmesi yolundaki çağrısını kobul etmeyeceğini»söyledi.

16- ANKA Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberinde Cin Halk Cumhuriyeti'nde özel mülkiyete belirli koşullarda yeniden izin verileceği bildirildi.

17- AFP'nin Varşova çıkışlı haberine göre; Wojçıech Jaruzelskibaşkanlığında Polonya hükümeti «Dayanışma Sendikası» ile ilgiliolarak yayınladığı bir bildiride, «Polonya rejiminin sosyalist Ikelerinitartışma konusu yapan güçlerle her türlü anlaşmanın olanak dışı olduğunu» belirtti.

18- ANKA Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'da faaliyet gösteren son iki yabancı şirket de millileştirildi.

19 Eylül 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, NATO Askerî Komitesi'niın 77. tur gezisine katılan NATO ülkeleri genelkurmay başkanlarıyla eşleri ve öteki konuklar onuruna İstanbul'da verdiği yemekteyaptığı konuşmada, «12 Eylül Harekatı'ndan sonra Türkiye'de anarşive terörün büyük ölçüde ortadan kalktığını» belirterek, «Eğer bütünBatılı ülkeler kendilerine (siyasî mülteci) diye sığınan hakikatte gizliörgütlerin üyesi cani kişileri kabul etmez, beynelminel terörzimleetkili mücadelede işbirliği yaparlarsa, o zaman onun kökü kazınabilir» dedi.

2- Nisan ayı başında çıkarılan bir yasa ile oluşturulan Devlet Denetleme Kurulu, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in emriyle Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Orgeneral Necdet Üruğ tarafından fiilen harekete geçirildi. Kurul Başkanlığı'na ise, emekli havaKorgenerali Sabri Tavazar atandı.

3- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Türkiye-AET ilişkilerini kapsayan 4 görüşme yaptıktan sonra, Milliyet Gazetesi'ne gene! izlenimlerini anlatırken, «Görüştüklerimin yaklaşımlarını dengeli buldum. İşler iyi gidiyor» dedi.

4- Millî Eğitim Bakanlığı, 1981 -1982 öğretim yılında eğitim ve öğretimi yönlendiren bir direktif yayınlandı. Direktifte, «Eğitim kurumlarımızda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, öğrencileri her türlüideolojik etkilerin dışında tutacakları, yıkıcı akım ve hür demokrasiyihedef alan sapık ideolojilerin daima karşısında olacakları belirtilerek,«Türk aydını ve aydınların büyük bir bölümünü oluşturan Türk öğretmenine, 12 Eylül Harekatı'nın amacına ulaşabilmesi için çok ciddî, anlamlı ve önemli görevler düşmektedir» denildi.

5- Yüksek Hakem Kurulu, bankacılık işkolunda süresi sona erentoplu iş sözleşmelerinin görüşmelerine, bir süre ara verdi. Konuyailişkin bir açıklamada bulunan YHK Başkanı Naci Varlık, bankacılıkişkolundaki yenilenecek toplu iş sözleşmelerinin özellikle ücretlerbakımından önemli farklılıklar gösterdiğini belirterek, kurulun aynıişkolundaki çok farklı ücret uygulamasını benimsemediğini söyledi.

6- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, banker kuruluşlarınıntemsilcileri ile Ankara'da bir toplantı yaparak, ilân ve reklâmlardauyulması gereken esaslar hakkında bilgi verdi ve bu arada ilân vereklamların sadece içerik itibariyle kontrol edileceğini, boyut ve yayayın süresi bakımından getirilen kısıtlamanın kaldırıldığını açıkladı.

7- Hekimlere ve bazı sağlık personeline devlet hizmetinde çalışma yükümlülüğü getiren yasanın uygulama esaslarını belirlemek üzere hazırlanan yönetmelik. Bakanlar Kurulu'na gönderildi.

8- Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen bilimsel yarışmalarda ödül kazanan öğrencilerve okulları açıklandı.

9- Ereğli Demir Çelik Fabrikası ürünlerine yüzde 7'ye varanoranlarda zam yapıldı.

10- Genelkurmay Askerî Hizmetler Sıkıyönetim Koordinasyon Dairesi tarafımdan yapılan «Yurda dön» çağrısına uymadığı için TürkiyeCumhuriyeti vatandaşlığı hakkını kaybeden işadamı Yahya Demirelhakkındaki Bakanlar Kurulu kararı, Resmî Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

11- Uluslararası 46. Selanik Fuarı'nda ilan edilen «Türk Günü»kutlandı.

12- Basında yer alan bir habere göre; Birleşmiş Milletler GenelSekreteri Kurt VValdheim, Fransız hükümetinden Fransa'deki Türk diplomatlarına yöneltilen saldırılar karşısında ne gibi önlemler aldığınısordu ve bu konuda kendisine bir rapor verilmesini istedi.

13- Anadolu Ajansının Şam çıkışlı haberine göre; Libya'da 3 günsüren «Kararlılık Cephesi» toplantılarına katılan 4 Arap ülkesi veFKÖ, «ABD ile İsrail arasında oluşturulan stratejik ittifakı dengelemek amacıyla Sovyetler Birliği'yie daha yakın ilişki kurmayı kararlaştırdıklarını» açıkladılar.

14- AFP'nin Varşova çıkışlı haberine göre; Dayanışma Sendikası yetkilileri, «Sovyetler tehditlerini almadıkları takdirde, aralık ayıbaşında giderek Polonya'daki bütün sınaî kuruluşlara yayılacak genişçaplı bir grevi başlatacaklarını» açıkladılar.

15- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; İran'da rejimeKarşı Halkm Mücahitleri örgütünün Paris'te sürgünde bulunan lideriRapavi, Hindistan'da yayınlanan bir gazeteye verdiği demeçte, «Humeyni çok kısa bir süre içinde devrilecek ve halk mahkemesinde yargılanacaktır» dedi.

16- UPI'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran Başyargıcı ArdebiliTebrizi bundan sonra yakalanan Halkın Mücahitleri örgütü üyelerininanında mahkeme edilerek sokakta kurşuna dizileceğim açıkladı.

20 Eylül 1981

1- NATO ülkeleri Genelkurmay Başkanlarıyla görüşmelerini tamamlayan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Ankara'ya döndü.

2-«Ordulaşmış Millet-81» seferberlik deneme ve yedek perscnel tazeleme tatbikatı başladı.

3- Basında yer alan haberlere göre; Devlet Personel Yasası'ndayapılacak değişiklikler ilke olarak saptandı ve yan ödeme ile tazminatların maaşla birleştirilerek tek ödeme halinde verilmesi, gösterge tablosunun yeniden hazırlanması kabul edildi.

4- NATO Genelkurmay Başkanları toplantısına katılmak için Türkiye'ye gelen Yunanistan Genelkurmay Başkanı Org. AgamerhnonGratzior Tercüman gazetesine verdiği demeçte, «Türklerle her zamardost kaldık ve kalmak istiyoruz» dedi.

5- AFP'nin Paris çıkışlı haberine göre; Dünya Bankası tarafından yayınlanan yıllık raporda, Türkiye'nin, geçirmekte olduğu ekemik bunalımı kolaylıkla aşabilmesi için, uluslararası kuruluşlardardestek görmeye devam edeceği belirtildi.

6- Federal Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri tarafyndarTürk vatandaşlarına uygulanan «vize»nin şartlarında kolaylıklar sağlamak amacıyla Dişişleri Bakanlığı'ndan bir heyetin ekim ayı sonlarında söz konusu ülke heyetleriyle bir dizi toplantı yapması kararlaştırıldı.

7- REUTER Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Petrol İhraçEden Ülkeler Örgütü (OPEC) Uluslararası Kalkınma Fonu, Türkiye'ye25 milyon dolar kredi vermeyi kararlaştırdı.

8- Yunanistan'da iktidarda bulunan Yeni Demokrasi Partisi Başkanı ve Başbakan Yeorgeos Rallis, Selanik'te yaptığı açık hava toplantısında, «Bir savaşla boy ölçüşmek yerine, hedef barış olmak üzere Türkiye'yi görüşme masasına oturttuk» dedi.

9- UPI Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ın son bir ay içinde aldığı ekonomik ve sosyalönlemleri, «Kazanılmış hakların geri alınması» olarak niteleyen 500bine yakın Amerikalı tarafından protesto edildi.

10- ABD yönetiminin Afrika işleriyle sorumlu danışmanı Chester Cocker'in Namibya'nın bağımsızlığı için Güney Afrika Hükümetyetkilileriyle ön anlaşmaya vardığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi, Almanya'da yayınlananDer Spiegel dergisine verdiği demeçte, ABD uçakları ile Libya uçakları arasında 19 ağustosta meydana gelen çatışmaya değinerek, olayın Libya güvenlik sahası içerisinde meydana geldiğini söyledi ve«Amerikalılar ateşle oynamaktadır ve bu çok tehlikelidir» dedi.

12- REUTER Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa Maliye Bakanlığı, Fransız frangının yabancı paralar karşısında değer kaybetmesini önlemek ve ekonomiyi canlandırmak amacıyla bir dizi ekonomik önlem alındığını açıkladı. Bakanlı-k açıklamasında, faiz oranlarının yükseltilerek diğer ülkelerdekine eş düzeyde tutulması amacıyla, Fransız merkez bankasının iç para piyasasına müdahale siyasetini değiştireceği kaydedildi.

13- İran'da Devrim Mahkemeleri Başsavcısı Ayetullah Gülhani'nin, iran halkına çağrıda bulunarak, «Çocuklarına saiıip olmalarını,aksi halde olaylara karıştıkları saptanan çocukların yaşlarına bakıılmaksızın idam edileceğini» söylediği ve bu arada İran'ın çeşitli kentlerinde 24 saat içinde 119 kişinin kurşuna dizildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- DPA'nın Stockholm çıkışlı haberine göre; Polonya Bağımsızİşçi Sendikası Başkan Yardımcısı Ryszard Kalinovvski, İsveç Başkentinde düzenlediği basın toplantısında «Polonya ve Sovyetler Birliğihükümetlerinin eleştirileri, bizi bağımsız çizgimizden ayıramayacaktır» dedi.

15- AP ve UPI Ajanslarının Beyrut çıkışlı haberlerine göre; Beyrut'un Müslüman kesimindeki bir sinemada patlayan bomba en az 4kişinin ölümüne yol açtı.

21 Eylül 1981

1- 9'uncu Türk Tarih Kongresi, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından açıldı. Orgeneral Evren konuşmasında, «Atatürk'ün düşünceleri doğrultusunda yapılacak objektif araştırmalarlave bilim adamlarımızın katkıları ile Batı dünyasında yerleşmiş, politik ve duygusal nedenlere dayanan yanlış hükümlerin silineceğineinandığını» belirtti.

2- Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Turgut özal, Milliyet Gazatesi'nden Emin Çölaşan'a yaptığı açıklamada, Türkiye'de alınanson ekonomik önlemlerden sonra artık serbest kur uygulamasına geçilmesinin zorunlu olduğunu, bu amaçla bir ekip çalışmasının başlatıldığını, bu hedefe adım adım ulaşılacağını belirterek, «Ancak serbestkur için Türk ekonomisinin şu anda tam hazır olduğunu söyleyemem.Bu iş aşamalı yapılacak.» dedi ve «Serbest faiz politikasının başarılı olduğunu, tasarrufları artırdığını» söyledi.

3- Maliye Bakanı Kaya Erdem, Milliyet Gazetesi'nden Emin Çölaşan'a bankerlerle ilgili mevzuat ve gelişmeler hakkında görüşleriniaçıklarken, «Eğer tasarruf sahipleri, bu kişilere paralarını sadece bono karşılığı yatırdılarsa, devlet olarak biz ne yapabiliriz. Bu işin sonuzaten biliniyordu. 3 - 5 kuruş fazla para kazanmak için kumar oynanmıştır.» dedi.

4- «Atatürk'ün 100. doğum yılında Türk Sanayii Sergisi» kapsamında düzenlenen «İnşaat Sektörünün Sorunları, Çıkış Yolları ve Toplu Konut Tasarısı» konulu açık oturumda konuşan İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten, konut sektörünün ölü bir yatırım olmadığını söyleyerek, «Konut sorununun çözümlenebilmesi için başta kredi fonu olmak üzere arsa, alt yapı, yeni teknolojilerin inşaat sektörüne uygulanmasryla planlama ve formalitelerin kolaylaştırılması gibi temel unsur 100 milyar liralık fon kapasitesi ile Toplu Konut Yasası bu sorunun çözümünde en büyük etken olacaktır.» dedi.

5- Maliye Bakanlığı, 1982 yılı için çalışmalarını yaptığı 10 aylıkbütçe hazırlamaya başladı ve 1982'de enflasyonun en fazla yüzde25 olacağı varsayımı ile memur maaşlarında en fazla yüzde 40 artışöngördü.

6- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, İran sınırından silahlı bir grubun Türkiye'ye sığınmakistemesi ve buna hudut jandarma birlikleri tarafından engel olunmasıüzerine çıkan çatışmada 2 jandarma erinin sent olduğu, 3 jandarmaerinin de yaralandığı bildirildi.

7- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türk iş'e bağlı Yol - İş Federasyonu, Likat - İş, DYF - İş ve Koop - iş Sendikaları, Yüksek Hakem Kurulu'na başvurarak, sözleşmelerini yürürlüğe koyarken, kendi ilke kararları ile Millî Güvenlik Konseyi kararlarını tam dikkate almadığı yolunda itirazlarda bulundular.

8- Dışişleri Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'mn açrk bulunan dışkadrolarına yeni atamalar yapıldı.

9- Atatürk'ün 100. doğum yılı nedeniyle İstanbul Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen «Uluslararası Genç Gazeteciler AtatürkSemineri» İstanbul'da başladı.

10- Türkiye İkinci İslam İlimleri Kongresi sona erdi.

11- 12 Eylül Harekatından sonra faaliyeti yasaklanan Tüm Memurlar Birleşme ve Dayanışma Derneği TÜM- DER Başkanı NizamettinBarış'ın gözaltına alındığı öğrenildiği haberi basında yer aldı.

12- Prof. Muammer Aksoy'un Hergün Gazetesi aleyhine açtığıtazminat davası sonuçlandı ve gazete 100 bin lira manevi tazminatamahkûm edildi.

13- Zeynel Abidin Ceylan adlı sanığın götürüldüğü Birinci Şufoe'de işkence yaparak ölümüne sebebiyet verdiği iddiasıyla yargılananKomiser Muavini Mustafa Haskırış tahliye edildi..

14- 18 Ağustos 1979'da Kayseri'de Adana Hukuk MahkemesiHakimi Hasan Köksal'ın oğlu Sabri Köksal'ı öldürmekten hakkındadava açılan ülkücü Esat Yanar'm yargılanmasına Ankara SıkıyönetimKomutanlığı 1 Nolu Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

15- Karikatürist Mehmet Polat İstanbul'da öldü.

16- Türkiye ile Kuveyt arasında gerçekleştirilmesi düşünülen bankacılık ve kredi alanlarındaki işbirliği konularında görüşmeler yapmakamacıyla Ankara'ya gelen Kuveyt Bankacılar Heyeti Başkanı Muba-

rek-AI Noot, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye'de uygulanan banka faiz politikasını yüksek bulduğunu» söyledi.

Mübarek - Al Noot, Tercüman'a yaptığı açıklamada ise, «İlk temaslarında bile Türkiye'yi para yatırmaya elverişli bulduklarını» belirterek, «Türkiye gerçekten de güvenli bir ülke haline gelmiş» dedi.

17- Dünya Bankası'nın Washington'da yayınlanan yıllık raporunda, Türkiye'nin 1981 malî yılıjçinde bankadan kredi alan üçüncü ülkedurumunda olduğu, bildirildi.

18- REUTER ve AP Ajansları'nın Belize City çıkışlı haberine göre; üçyüz yıl İngiliz yönetimi altında yaşayan Orta Amerika'daki Belize, bağımsızlığına kavuştu.

19- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Ulusal Demokrat Parti yayın organı Mayo'ya verdiği demeçte, Mısır'da gerçek demokratikbir rejimin devamlılığını sağlamak üzere yeni ıbir seçim ve siyasal parti yasa tasarısının hazırlandığını ve referanduma sunulacağını» açıkladı.

Bu arada, pazar günü ayrılan 202 teknsiyenle birlikte Mısır'ı terkeden Sovyet uzmanlarının sayısının 599'a ulaştığı yabancı basın organları tarafından bildirildi.

20- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız Maliye Bakanlığı, ekonomiyi canlandırmak ve frangın değerini korumak amacıyla bir tedbirler paketi hazırladı ve konuya ilişkin olarak faiz hadlerininyüzde 17.5'dan yüzde 18.5'e çıkarıldığı Fransız Merkez Bankası tarafından bildirildi.

21- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Genscher, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt VValdhim'la New York'ta Kıbrıs konusuna ilişkin bir görüşme yaptı.

22- Polonya Komünist Partisi Merkez Komite üyesi VValerian Solinski, Polonya'da yayınlanan Sztandar Mladyeh Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Partimiz, planlı bir şekilde bir süre siyasî gücünü birtarafa bırakıp muhalefet olmalıdır.» dedi.

23- İran'ın çeşitli kentlerinde «Devrimci infaz mangaları tarafından» 121 'kişinin daha kursuna dizildiği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

22 Eylül 1981

1- Maliye Bakanı Kaya Erdem, TRT'ye yaptığı açıklamada,«Ödünç para verme işleri hakkındaki kanunda yapılan değişiklikler,yasalara uygun biçimde çalışan kuruluşlar yönünden endişeye yolaçacak bir durum yaratmadığını ortaya koydu.» dedi.

2- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «Daha önce değiştirilen ancak eleştirilere yolaçan Sosyal Sigortalar Yasası'nda yeni bir düzenleme yapılacağını, kadınlarda 50, erkeklerde ise 55 yaşından eksik her yaş için yüzcie 60 oranının yüzde 1'e indirilmesine ilişkin hükmün yasadan çıkarılacağını» bildirdi.

3- Askerî Yargıtay 3. Dairesi, İzmir Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nin Türkiye Komünist Emekçi Partisi üyesi Seyit Konuk, ibrahim Ethem Coşkun ve Necati Vardar ile ilgili idam cezalarınıonayladı.

4- Kuveytli bankerlerle Çeşme'deki toplantıdan önce gazetecilerle sohbet eden Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, bankerlerinbeyanname vermelerinin son günü olan 15 ekimden sonra, güçlü olanbankerlerin ayakta kalabileceğini, güçlü olmayanların ise silinip gideceklerini söyledi.

5- Devlet Demryolları Genel Müdürlüğü, 1 ekim tarihinden geçerli olmak üzere, yolcu taşıma ücretlerine yüzde 50 oranında zamyaptı.

Öte yandan, otomobil, kamyon ve traktör lastiklerine yüzde 811, motor ve diğer makina yağlarına da yüzde 20 oranmda zamyapıldı.

6- Bankaların sattıkları mevduat sertifikası miktarı 86 milyar 200Bilyon liraya yükseldi.

7- Maliye Bakanlığı hesap uzmanları, başkentteki tanınmış finansman kuruluşlarına aynı anda giderek, yayınlanan son tebliğ hakkında görüştüler.

8- Trakya'da devam etmekte olan Sonbahar Tatbikatları sırasında, arızalanan F - 5 tipi bir jet uçağı bir bölüğün ordugahı üzerinedüştü ve bir pilot yüzbaşı ile 34 erbaş ve er şehit oldu, bir teğmen ile71 erbaş ve er de yaralandı.

9- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı sorumluluk bölgesineyapılan operasyonlarda, 8 kişinin katili «Tilki Kemal» adıyla tanınan sağ eylemci Kemal Boztepe, 12 Eylül 1981 günü güvenlik güçleriyle girdiği silahlı çatışma sonucu ölü olarak ele geçirildi. Aynı operasyonlarda, çeşitli sol fraksiyonlara mensup 86 kişinin de yakalandığı açıklandı.

10- Kanada Savunma Bakanı Gülen la Montaigne, Millî SavunrBakanı Haluk Bayülken'in resmî konuğu olarak Ankara'ya geldi.

11- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Toplantısı için New York'tcbulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, ikili görüşmelerine başladı, İtalya ve Ürdün Dışişleri Bakanları ile ayrı ayrı görüşmelerdebulundu.

12- NATO'nun 77. askerî komitesi gezisinin Türkiye bölümünü tamamlayan NATO ülkeleri genelkurmay başkanları, gezinin Yunanistan»bölümü için İstanbul'dan Yunanistan'a gittiler.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Konstantin Mitsotakis, Atina'da düzenlediği basın toplantısında, «Avrupa Parlamentosu'nun karasuları konusunda ve danışma niteliğinde aldığı karar, yalnızca Yunanistan için alınmış bir karar olmayıp, önümüzdeki günlerde AET Bakanlar Konseyi'nde görüşülecektir. Bu kararın Türk-Yunan diyalgünü etkileyeceğini sanmıyorum» dedi.

14- REUTER ve UPI'nın bildirdiklerine göre; Mrsır Devlet Başkan»Enver Sedat, kabinede değişiklik yaparak, yardımcılarından DevletBakanı Mansur Hasan'ı görevinden aldı ve bu devlet bakanlığını dada feshetti.

15- PARS, AP ve UPI'nın Tahran çıkışlı haberlerinde, İran'ın başkenti Tahran'da çıkan sokak çatışmaları ve gösteriler sırasında dinîlider Ayetullah Humeyni aleyhtarlarının otomobilleri ateşe vererekhükümet aleyhtarı sloganlar attıkları bildirildi.

16- AFP'nin Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'nın Başkenti Paris'te yaşayan iran'ın eski Devlet Başkanı Ebulhasan Beni Sadr, «İrandevriminin iktidar tutkunları tarafından amacından saptırıldığını» söyledi ve iran halkını direnmeye ve Humeyni rejimine karşı ayaklanmayaçağırdı.

17- Polonya'daki bağımsız Dayanışma Sendikası'nın, SovyetlerBirliği'nin notasına verdiği yanıtta, «Bağımsız bir hükümetle, bağımsızbir ulusu karşı karşıya getirmek açıkça içişlerimize karışmaktır.»dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- Polonya Başbakan Yardımcısı Mieczyslavv Rakovvski'mn, Dayanışma Sendikası ile sürdürülen görüşmelerin ve işbirliğinin Gdansk'ta sendikanın Genel Kurul ilk toplantısında sona erdiğini, bundanböyle Dayanışmayı tanımayacaklarını açıkladığı yabancı ajanslartarafından bildirildi.

23 Eylül 1981

1- Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Politikaya karışanların millî eğitim toplumuna alınmayacağını» söyliyerek, «Çarpık fikirleri, irfan yuvalarının değil çatısının içine, bahçesine dahi sokmayacağım. Bunda kararlıyım» dedi.

2- İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, toplu konut yerleşme alanlarının saptanmasında önceliğin, kurulmakta olan .sanayi bölgesi, baraj, santral, ağır sanayi veliman tesislerinin hızla geliştirileceği yerleşme atanlarına ve sağlıksızşehirleşme ile gecekondulaşmanın önemli boyutlara ulaştığı yerlereverileceğini söyledi.

3- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, İzmir'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ancak 1982 yılı ortalarında Konvertibiliteye geçebileceğini söyledi.

4- TÜSİAD tarafından yayınlanan «Görüş» dergisinde yer alanbir haberde, «Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde çalışan 1 milyon 72bin Türk işçisinin, yıllık net ücret gelirlerinin 10 milyar 579 milyon dolara ulaştığı» açıklandı.

5- Kanada Savunma Bakanı Gilles La Montaigne, Ankara'dekitemaslarına başladı ve Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ileBaşbakan Bülend Ulusu taraf/mdan kabul edildi.

6- Türk Dil Kurumu'nun 1981 yılı edebiyat ve bilim ödüllerinikazananlar belli oldu. Kurum'dan yapılan açıklamada,, bu yıl «Birdenizin çekildiği bütün kıyılar» adlı eseriyle Mehmet Taner'in şiir,«Başka Bir Yaz» adiı eseriyle Burhan Günel'n hikaye, «Dil ile Ekin»adlı eseriyle Doç. Dr. Aydın Köksal'ıın inceleme, «Nasreddin Hoca»adlı eseriyle Ali Püsküllüoğlu'nun çocuk edebiyatı «Türk Devrim Tarihi» adlı eseriyle Prof. Dr. Suna Kili'nin Bilim Dil, «Müzik Sözlüğü»adlı eseriyle Mustafa Apaydın'ın Radyo Televizyon Dil Ödülü'nü kazandıkları bildirildi.

7- Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Çavuştepe mevkiinde KültürBakanlığı'na bağlı arkeologlar tarafından yürütülmekte olan kazı çalışmaları sonunda Urartu medeniyetiyle ilgili yepyeni bulgular ortaya çıkarıldı.

8- Türk Hava Yolları ile Denizcilik Bankası yolcu taşıma ücretlerine zam yapıldı. Deniz Yolları taşıma ücretleri yüzde 50 oranında artırılırken, hava taşımacılığında da ücretler yüzde 82 ile yüzde33 arasında yükseldi.

9- Pancarköy'de, bir askerî uçağın bir ordugahın üzerine düşmesiyle meydana gelen kazada ölenlerin sayısı 40'a yükseldi.

10- Trakya Bölgesinde, eğitim uçuşu yapan bir fantom uçağı, Saray ilçesinin Bozaica yöresinde düştü, uçağın pilotu ile silah sistem operatörü şehit oldu.

11- MHP ve yan kuruluşları ile ilgili davada, Alparslan Türkeşve arkadaşlarının savunma avukatlığını yapan emekli hakim albayKayaalp Kartal, Sıkıyönetim Komutanlığı 2 nolu Askerî Mahkemesi'nce2400 lira ağır para cezasına çarptırıldı.

12- Dünya Gazetesi eski Genel Yayın Müdürü Orhan Birgit ve Yazıisleri Müdürü Abdullah Gelgeç, Toplu Basın Asliye Ceza Mahkemesi'nde «Eğitimde reform» başlıklı yazıdan beraat ettiler.

13- Kilis CHP İlçe Başkanı Avukat Mehmet Yeşilçimen'in öldürülmesiyle ilgili davaya Adana 1 nolu Askerî Mahkemesi'nce başlandıve savcı, sanıklardan Kilis MHP İlçe 2. Başkanı Ali Demirtürk ile Halim Doğan, Yusuf Kanlı, Abdurrahman Ekicioğlu ve Şükrü Cömertoğlu hakkında ölüm cezası, öteki sanıklar hakkında da çeşitli hapis

cezaları istedi.

Öte yandan Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde çeşitli olaylaraadı karışan yasa dışı Devrimci Halkın Birliği örgütü mensubu 132 kişi,6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nce tutuklandı.

14- Dünya Kupası Grup elemelerinde, Türk Millî Takımı, SovyetMillî Takımı ile Moskova'da yaptığı futbol maçında 4 - O yenildi.

15- İran'ın Batı Azerbaycan Genel Valisi Ashgar İbrahimi, 4 kişilik bir heyetle ekonomik konularda temaslarda bulunmak üzere Antalya'ya geldi.

16- PARS Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran DışişleriBakanlığı Sözcüsü, Türkiye - Irak sınırında geçtiğimiz gün Türkiye'yesilahlarıyla birlikte girmeye çalışan bir grup ile Türk askerlerinin arasında çıkan çatışmadan karşı devrimci teröristlerin sorumlu olduğunu açıkladı.

17- 36'ncı dönem çalışmalarına başlayan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu nedeniyle New York'ta bulunan Sovyet Dışişleri BakanıAndrei Gromiko ile ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig ilk görüşmelerini BM binasında yaptılar.

18- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev'e bir mektup gönderdiği, mektupta, aralarındakisorunları görüşmeye çağırdığı ve Polonya'nın sorunlarını kendisininçözmesini istediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Fransa Bakanlar Kurulu, bazı büyük kuruluşların millileştirilmesini öngören yasa tasarılarını kabul etti.

20- AP Ajansı'nın Kuveyt çıkışlı haberine göre; Kuveyt Emiri Cabir el Ahmed el Sabah, körfez ülkelerine bir çağrıda bulunarak, Sovyetler Birliği ve Doğu bloku ülkeleri ile diplomatik ilişkilerin? kurmalarını isteyeceğini açıkladı.

21- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, «Ülkesinin elinde bulunan Sovyet yapısı silahlarınABD tarafından .satın alınarak, Afganistan'da hükümet kuvvetlerinekarşı savaşan anti - komünist güçlere verildiğini» açıkladı.

22- Polonya resmî haber ajansı PAP, Dayanışma Sendikası ileHükümet arasında anlaşma sağlandığını açıkladı. Anlaşma taslağında, «İşyeri yöneticilerinin yönetim ya da işçiler tarafından seçileceği,yönetim seçtiği takdirde işçilerin red hakkının bulunacağı, işçilerseçtiği zaman da bu kararın yönetimce onaylanmasının gerekeceği,yönetici atamada anlaşma sağlanmadığı takdirde mahkemeye başvurulacağı» bildirildi.

23- AFP'nin Dakka çıkışlı haberine göre; Bangladeş eski DevletBaşkanı General Ziya-ür-Rahman'ı öldürmekten iki ay önce ölümemahkûm edilen 12 subay, idam edildi.

24 Eylül 1981

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal Washington'da yapılacak IMF ve Dünya Bankası Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin ödemeler dengesi gayet iyiyürüyor ve ek taze paraya şimdilik ihtyaç yok. Serbest ekonomi prensibinde çalışıyorsak, herkes hesabını iyi bilsin.» dedi.

2- 1981 yılı OECD özel yardım programı çerçevesinde Belçikahükümeti tarafından taahhüt edilen 300 milyon Belçika Frangı tutarındaki krediye ait anlaşma, Bakanlar Kurulu'nça onaylandı.

3- İçişleri Bakanı Selahattin Cstiner, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «Bir yılda 499 personelin meslekten, 1580 memurungörevden uzaklaştırıldığını, 1194 personelin ödüllendirildiğini, ayrıcaişkence iddiaları ile ilgili olarak 12 olayda 54 polis hakkında kovuşturma yapıldığını, bunlardan 11'inin halen tutuklu bulunduğunu» bildirdi.

4- Paris'teki Türkiye Başkonsolosluğumun bir grup Ermeni tehhişçi tarafından işgal edilmesinden sonra Türk Hükümeti, Fransız hükümetini uyardı. Uyarıda, bugüne kadar Fransa'da Türk temsilciliklerineyapılan saldırılar hatırlatılarak, alınacağı belirtilen önlemlere karşılıkyeniden bir saldırı meydana gelmiş olmasına dikkat çekildi.

Baskından kısa bir süre sona olay yerine gelen Türkiye'nin Fransa Büyükelçisi Adnan Bulak, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, «Ermenilerle pazarlık edilmez. Bu Türk -hükümetinin genelpolitikasıdır.» dedi.

5- Devlet Yatırım Bankası tarafından yüzde 6-18 faizle çıkanlarak Emekli Sandığı'na finansman fazlalığı karşılığı olarak satılanve henüz ifade edilmemiş bulunan 2 milyar 342 milyon lira tutarındaki tahvillerin faiz oranı yüzde 20'ye çıkarıldı.

6- 1981 yılının ilk 8 ayında 295 bin memurun Emekli Sandığı'ndantoplam 6 milyar 792 milyon lira borç aldığı haberi basında yer aldı.

7- Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi'nin katili Mehmet AliAğca'nın İstanbul Kartal Askerî Cezaevi'nden kaçırılmasından sonraAnkara'ya gelişinde yataklık yapmak ve güvenlik kuvvetlerinden saklanmasına yardımcı olmak iddiasıyla 3 sağ görüşlü sanığın yargılanmasına başlandı.

8- Güvenlik kuvvetlerince Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde yapılan operasyonlarda Kahramanmaraş eski senatörü Hilmi Soydan'ıöldürmek suçundan gıyabında ölüm cezasına çarptırılan Recep Sarıaslan ile iki terörist ölü olarak ele geçirildi, bir militan sağ olarak yakalandı. Operasyon sırasında bir er şehit düştü.

9- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılan Dışişleri Bakanıİlter Türkmen, New York'ta, Pakistan Dışişleri Bakanı Ağa Sahi veDemokratik Alman Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. Ayrıca Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Hugo Gobi de Türkmen'i ziyaret etti.

10- Türkiye Paris Başkonsolosluğu ile Kültür Ateşeliği'nin bulunduğu binayı işgal eden bir grup Ermeni terörist, 25 Türk görevli veyurttaşımızı rehin aldı. Kendilerine müdahale eden güvenlik görevlisiCemal Özen'i şehit eden, maiyette Başkonsolos Kaya inal'ı yaralayanve kendilerini «Ermeni Kurtuluşu İçin Ermeni Gizli Ordusu (ASALA)militanı olarak tanıtan Ermeniler, Türkiye'de tutuklu olduklarını iddiaettikleri ermenilerin salıverilmesini istediler. Öğle saatlerinde baskınıbaşlatan Ermeni teröristler, sabaha karşı 03.10'da eylemlerini sonaerdirdiler. Olay sırasında hafif( yaralı olarak teslim olan bir Ermeniterörist ise Fransa'dan siyasî sığınma hakkı istedi..

11- Akajans'ın Londra çıkışlı haberine göre; Türkiye'nin LondraBüyükelçiliğime bomba atılacağı yolunda bir ihbar yapıldı, İngilizpoNsi Büyükelçilik ile Büyükelçi ikametgâhı çevresindeki güvenlikönlemlerini artırdı.

12- Millî Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken'in konuğu olarakbir süreden beri Türkiye'de bulunan Kanada Millî Savunma BakanıGüler Lamontaigne Kıbrıs'a gitti.

13- ABD Başkanı Ronald Reagan, Kongre'nin isteği üzerine hazırlanan Kıbrıs konulu raporda, «Türk ve Rum kesimlerini, aralarındakianlaşmazlıkların çözümü yolundaki çabalarını artırmaya» çağırdı.

14- AFP'nin Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Alman Başbakanı Helmut Schmidt, «Bild Zeitung» gazetesine verdiği demeçte, «Dünya banşmın korunması için ilk şartın Doğu ile Batı arasındaki askerîalanda denge kurulması olduğunu» söyledi.

15- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberinde, Yunanistan'da 18 ekimde yapılması beklenen genel seçimlere ipiros Theotokis'in aşırı sağcı«Ulusal Cephe» partisinin katılmayacağı bildirildi.

16- Tahran Radyosu, Haç için Suudi Arabistan'a gitmiş bir grupİranlı'nın Medine'de Muhammed Camii avlusunda gösteri yapmak isterken Suudi askerleri ile çatıştıklarını, 20 İranlı'nın yaralandığını bildirdi. Tahran radyosu ayrıca ülkenin çeşitli kentlerinde İslam Devrimi'ne karşı gösteri yapan 29 kişinin kurşuna dizilerek idam edildiklerini duyurdu.

17- Dayanışma Sendikası'nın başdanışmanı Prof. Kurovvski'nin,Polonya'da ekonomiyi çıkmazdan kurtarmak için hazırladığı raporda,«Özel sektöre öncelik verilmesini önerdiği» yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25 Eylül 1981

1- Millî Güvenlik Konseyi, Anayasa Mahkemesi'nin boş üyeliklerine Mahmut Celalettin Cuhruk ile Hasan Semih özmert'i seçti.Millî Güvenlik Konseyi ayrıca, Türkiye'de ikamet eden Türk soyluyabancıların meslek ve sanatlarını serbestçe yapabileceklerine ilişkin yasa teklifini kabul etti.

2- Hava Kuvvetleri Komutanı ve MGK üyesi Orgeneral TahsinŞahinkaya, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Trakya bölgesinde meydana gelen uçak kazaları hakkında bilgi verdi ve uçaklardan geriye kalan parçalardan kazaların nedenlerinin araştırıldığını belirterek kesin sonuç için zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi.

3- Dünya Bankası ve IMF'nin 29 eylül günü başlayacak olan yıllık genel kurul toplantısına katılacak Başbakan Yardımcısı TurgutÖza! başkanlığındaki Türk Heyeti, Washington'a gitti.

4- Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili İlhan öztrak, baskınolayı üzerine Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Adnan Bulak'a gönderdiği mesajda, «Bu insanlık dışı saldırıyı mazur göstermek amacıyla,tarihi gerçekleri çarpıtarak yayın yapmış olan Fransız radyo vetelevizyon idaresinin bu davranışını, kalbinde biraz olsun insanlıkduygusu taşıyan herkesin nefretle karşıladığına eminim, özellikle,bir devlet kuruluşu olan Fransız radyo ve televizyon idaresinin olayları çarpıtan ve tek yönlü aksettiren bu yayını Fransız Devleti vebütün diğer ülkeler için üzerinde önemle durulması gereken bir davranıştır,» dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Neçmi Özgür, Dünya Denizcilik Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, «Denizlerin barışlar denizi olmasını» diledi.

6- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, 8 ili kapsayan incelemegezisine başladı.

7- İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen «Türk SanayiSergisi» çerçevesindeki açık oturumların sonucunda konuşan Sanayive Teknoloji Bakanı Şahap Koçatopçu, «Tekstil sanayimizin hem fazla istihdam ve katma değer yaratan, hem de ihracatımızda büyüksıçramalar yapacağı ümit edilen bir sektör olduğunu» belirtti.

8- Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Kamuran Gürün, Paris'teki

Türk Konsolosluğu baskını ile ilgili olarak Ankara'da düzenlediği basıntoplantısmda «Fransız Hükümeti, saldırganların siyasî iltica hakkıistemleri karşısında bu isteğin kesinlikle kabul edilmeyeceğini bizlere bildirdi Kabul edilseydi söz konusu durum çok ciddî sonuçlar doğurabilirdi.» dedi.

9- Hereke Belediye Başkanı Orhan Seyrek'ten sonra, KaramürselBelediye Başkanı emekli deniz albayı Mithat Güney de görevinden istifa etti.

10- Antalya Film Festivali ile Mersin Uluslararası 100. Yıl AtatürkFestivali törenlerle başladı.

11- Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde TCK'nın 141.maddesini ihlal, devletin askerî kuvvetlerini atenen tahkir ve tezyitetmek, pankart asmak suçlarından yargılanan CHP Niğde eski Milletvekili Yılmaz Cemal Bor ve arkadaşları beraat ettiler,

12- Türkiye ile Amerika Birieşik Devletleri orasında 1955 yılındaimzalanan ve 9 Haziran 1981 günü süresi sona eren, «İkili nükleer işbirliği anlaşmasının yerine yeni bir anlaşma yapılana kadar yürürlüklükte kalmasını öngören anlaşma», Resmî Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

13- Türkiye Ermeni Patriği Şinork Kalustyan, İstanbul Valisi Nevzat Ayaz'ı ziyaret etti. Kalustyan görüşme sırasında, «Ermeni teröristlere, başta Fransa ve batılı ülkeler çanak tutuyor ve Türkiye'de birErmeni sorunu yaratılmak isteniyor. Bu ülkeler isterlerse, Ermenitedhişi derhal durur. Huzur kaçıran bu olayları lanetüiyoruz, katil Ermeni canileri cezasız kalmamalı.» dedi.

14- BM toplantısı için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı İlterTürkmen, Milliyet gazetesine Fransa'deki Türk Konsolosluğu baskınıile ilgili olarak verdiği demeçte, «Bu olay insanlık için utanç vericiolan uluslararası terörizmin yeni bir örneğidir. Bununla mücadele etmek bütün ülkelerin tarihi görevidir. Şimdi Fransa'da yakalanan teröristlerin adalet önünde gerekli cezaya çarptırılmasını ve olayın gerektiği şekilde infial ve nefretle kınanmasını bekliyoruz.» dedi.

15- Fransa Hükümeti tarafından yayınlanan bildiride, «Fransahükümeti, Türk Konsolosluğu'na yapılan baskını nefretle kınamaktadır. Teslim olan teröristler yargılanacaktır.» denildi.

16- İngiltere'de yayınlanan «Euromoney» dergisi. UluslararasıPara Fonu IMF'nin yıllık toplantısı dolayısı ile hazırladığı özel sayı-

da, Türkiye'yi «1981'in en başarılı ekonomisi», Başbakan YardımcısıTurgut Özal'ı ise «1981'in en başarılı ekonomi bakanı» seçti.

17- Dokuz banka temsilcisi ve iki işadamından oluşan Kuveyt Heyeti Türkiye'deki gezilerini tamamlayarak İstanbul'dan ayrıldı.

18- UPI'nın Roma çıkışlı haberine göre; Papa'ya suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca'yı yargılayıp ömür boyu hapse mahkum eden İtalyan Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, «Ağcanın tek başına hareket eden bir fanatik olmadığı ve uluslararası birörgüte bağlı bulunduğu» belirtildi.

19- Türkiye'nin 1981 yılı için Cezayir'den 100 bin ton ham petrolalımına ilişkin anlaşma Cezayir'de imzalandı.

20- UPI'nın Birleşmiş Milletler çıkışlı haberine göre; BM GenelKurulu, 5 gün önce bağımsızlığına kavuşan Belize'yi BM'nin 156'ncıüyeliğine kabul etti.

21- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Kıbrıs RumYönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «BM'nin Kıbrıs konusunda aldığı kararların, geçtiğimiz yıl kağıt üstünde kaldığını» söyledi.

22- DPA'nın Bonn çıkışlı haberinde, Federal Almanya Ekonomikİşbirliği Bakanlığı yetkililerine göre Türk işçilerinin Alman bakanlarındaki hesaplarında 500 milyar lira (10-20 milyar mark) bulunduğubildirildi.

23- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Devlet BaşkanıRonald Reagan, Amerikan halkını, ekonomiyi kurtarmak amacıyla açtığı seferberliğe katılmaya çağırdı.

24- Sovyet Resmî haber ajansı TASS yayınladığı bir haber yorumda, «Sovyetler Birliği'nin Polonya Komünist Partisi'ndeki revizyonist eğilimli unsurların tasfiye edilmesi isteğini» duyurdu.

25- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; SovyetlerBirliği'nin bu yıl içinde Küba'ya 46 bin ton silah sevkiyatı yaptığı ABDDışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

26- REUTER Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Filistin'inözerkliği görüşmelerini 16 ay sonra yeniden başlatan Mısır ve İsrail,işgal altındaki topraklarda yaşayan 1.2 milyon Filistinliye özerklikverilmesinde bir uzlaşmaya varamadı.

26 Eylül 1981

1- Amatör radyoculuğa ve telsiz kullanımına izin veren yasa tasarısı, Millî Güvenlik Konseyi İhtisas Komisyonu'nda ele alındı.

2- Yargıtay, çalışma koşulları önceki görevine göre aleyhte değiştirilen işçinin hizmet sözleşmesini fesih hakkını kullanarak istifaettiğinde kıdem tazminatına hak kazanacağına karar verdi.

3- Türkiye, Haliç uçağını Bulgarsitan'a kaçıran 4 Türk teröristhakkında Bulgar mahkemesi tarafından verilen 3 yıllık cezayı «Hafifebuldu ve mahkumiyet kararının dayanaklarını öğrenebilmek amacıyla dava dosyalarını Bulgaristan'dan istedi.

4- İçişleri Bakanlığı, valilerin yetkilerini genişleten ve bu yetkilerine açıklık getiren bazı hükümlerin Anayasa'da da yer alması içinözel bir teknik kojnisyon kurdu.

5- Koç Holding tarafından düzenlenen «Kalite» konulu seminerin açış konuşmasını yapan Rahmi Koç, «ülkemizde kalite konusunda karşılaşılan sorunların, sanayileşme politikası gereği, 'Kaça malolursa olsun azamî yerli imalat yapma' zorunluluğu ile mala olanaşırı talebin, kalite gerekliliğini ikinci plana atmasından kaynaklandığını» söyledi.

6- Türk Dil Kurumu'nun bu yılki ödüllerini; şiir dalında MehmetTaner, roman dalında Burhan Güner, inceleme dalında Aydın Koksalçocuk yazın dalında Ali Pukulluoğlu, bilim dalında Suna Kili, izlencedalında Mustafa Apaydın kazandılar.

7- Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan resmî istatistiklerde, 1980 yılında trafik kazalarının en yoğun olduğu ilin 7 bin555 trafik kazası ile Ankara olarak saptandığı ve bu kazalarda 281kişinin öldüğü, 3 bin 432 kişinin yaralandığı, 308 milyon liralık damaddî hasar meydana geldiği bildirildi.

8- İstanbul Bakırköy'de dün akşam bir iplik fabrikası, silahlı vemaskeli dört kişi tarafından soyuldu, soyguncular işçilere avans ola-

rak dağıtılacak 1.5 milyon lirayı alarak kaçtılar. Bostancı'da da birkuyumcu soyuldu, soyguncular, 2.5 milyon liralık altın aldılar.

9- Üçüncü Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 2 numaralı AskerîMahkemesi, Süleyman Pınar'ı ölüm cezasına çarptırdı.

Askerî mahkemelerde ayrıca, çeşitli suçlardan yargılanan üç kişiye, bir yıl ile 4 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

10- Irak'a çimento, un ve canlı hayvan götürmekte olan Türk TIRkamyonları Hapur sınır kapısında Irak'a geçtikten 33 kilometre sonra40 - 50 kişinin saldırısına uğrayarak tahrip edildi, yakıldı, Olay üzerineIrak'ın Ankara'deki Müsteşarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve kendisine «Olayla ilgili etkili önlemlerin alınmasının istendiği ve Türkiye'nin bu olayda tazminat hakkı bulunduğu» bildirildi.

11- Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen 5. Balkan Fes-tivali'nde «Topk^apı Sarayı» adlı Türk filmi kısa metrajlı filmler dalındamansiyon aldı.

12- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; NATO GenelSekreteri Joseph Luns'un Brüksel'de verdiği «Yunanistan'da seçimleriPapandreu kazanırsa durum bu bölgede NATO zararına dramatik birbiçimde değişir» şeklindeki demecine ilişkin olarak Sosyalist PasokPartisi Lideri Andreas Papandreu, «Luns'un Ege'deki bazı adaların statüsünün askıda bulunduğunu ve Türk - Yunan hava sahasının idarîkontrolünün askıda bulunduğunu söylemesi gerçekten inanılmazdır.Luns'a şunu hatırlatmalıyız ki, Ege'de adalar Yunan'ındır ve Ege Havasahası Türk -Yunan değil, sadece Yunan'ındır.» dedi.

13- İngiliz Financial Times Gazetesi'nin «Türkiye'de yatırım» özelilâvesi yayınlandı. Ekte, «Türk ekonomisinin son aylarda düzenligelişmeler içinde olduğu, Türk hükümetinin ise yabancı sermaye veşirketlerine karşı daha az kısıtlayıcı tutum içine girdiği» belirtildi.

14- Orta Doğu ülkelerinde çalışan Türk işçilerinin sosyal güvenliklerinin teminat altına alınması konusunda Irak, Suudi Arabistan,Ürdün, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri nezdinde diplomatik çalışmaların sürdürüldüğü Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bildirildi.

15- UPİ'nin BM çıkışlı haberine göre; tarafsız 94 devlet, BirleşmişMilletler Gene! Sekreterliği için Tanzanya Dışişleri Bakanı Salim A.Salim'i aday gösterdiler.

16- UPI'nın Tahtan çıkışlı haberine göre; İran dini Lideri Ayetullah Humeyni, yayınladığı kısa bir bil'diri ile, Yüksek Mahkeme heyetiüyelerini atama yetkisini Ayetullah Aşık Muntazari'ye devrettiğiniaçıkladı.

17- Basında yer alan bir habere göre; ABD Başkanı Ronald Reagan'ın geçtiğiniz Perşembe günü açıkladığı ekonomik kararlar, NswYork ve Londra borsalarında değer düşüşlerine yol açtı.

18- ANKA Ajansı'nm New York çıkışlı haberine göre; Irak DışişleriBakanı Şadım Hammadi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığıkonuşmada, «İran'la adil ve onurlu bir barış yapmaya hazır olduklarını» söyledi.

19- UPI'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Beyrut'ta bir basın toplantısı düzenleyen «Ermeni Gizli Ordusu» Fransız hükümetinin poliseteslim olan üyelerine verdiği sözü tutarak siyasî sığınma hakkı tanımasını istedi ve «Örgütümüz militanlarını asla terk etmez. Şu anda gücümüzü göstermek amacıyla 2 intihar timimiz emir bekliyor.» şeklinde konuştu.

20- Polonya Dayanışma Sendikası'mn genel kurul ikinci toplantısıPolonya'nın Gdansk kentinde başladı. Polonya Haber Ajansı yayınladığı bir mesajda sendika liderlerini cBirlik ve beraberliğe ve Polonya'nın geleceğini tehlikeye atmamaya» çağırdı.

AP Ajansı'nm konuya ilişkin haberine göre; Dayanışma Sendikası'mn Bydgoszça, Lodz ve Plock delegeleri. Parlamento tarafındankabul edilen «Öz Yönetime Katılma Yasası»nın reddedilmesini istediler, Varşova temsilcileri ise parlamentonun kararını benimsedikleriniaçıkladılar.

27 Eylül 1981

1- Bakanlar, Kurulu, Türkiye ile Federal Almanya'nın yasa dışıuyuşturucu madde ticareti ve nakliyatı ile mücadelede işbirliği yapmalarını öngören anlaşmayı onayladı.

2- Adalet Bakanı Cevdet Menteş Milliyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, Paris Başkonsoloslıığu'nu işgal eden Ermeni teröristlerin«Devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devletidaresinden ayırmaya yöneldikleri» gerekçesiyle haklarında Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesine göre soruşturma açılacağını, soruşturma sonunda Türkiye'de de gıyaben yargılanacaklarını bildirdi.

3- Turizm ve Tanıtma Bakanı İlhan Evliyaoğlu 27 Eylül «Dünya turizm Günü» dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Dünya Turizm Günü'nüntüm insanlık için kutlu olmasını diliyorum. Turizmin barış ve güvenlikiçinde gelişeceğine olan inancımızı tekrarlarken, huzursuzluk kaynağıolan uluslararası terörün lanetlenmesini bütün ülkelerin kendilerinedüşen en etkin önlemleri almasını yürekten diliyorum.» dedi.

4- Preveze Deniz Zaferi'nin 443. yıldönümü törenlerte kutlandı.

5-Türk-Irak sınırındaki Hatour gümrük kapısına 41 kilometreuzaklıktaki Irak'ın İsmailiye kasabasına 5 Km. kala bir grubun silahlsaldırısına uğrayarak kaçırılan 20 Türk TIR şoföründen yalnızca birinin yaralı olduğu, diğer dördünün de kaçarak kurtulduğu, saldırıdacan kaybı olmadığı, ancak bazı şoförlerden haber alınamadığı belirtildi.

6- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bîr habere göre; PASOK Genel Başkanı Andreas Papdndreu Yunanistan'ın Yanena yöresindeyaptığı seçim konuşmasında, Türk - Yunan ilişkileri ile ilgili olarak«Yeni Demokrasi Partisi'nin iyiniyet ve fedakarlık politikası TürkYunan ilişkilerini zorlaştırmakta ve Yunanistan'ın egemenlik haklarınıtehlikeye atmakla birlikte yayılma politikasını izleyen Türkleri de cesaretlendirmektedir. Müttefiklerimiz ise kuvvet ve kararlı adım lisanından anlamaktadır.» dedi.

7- UP ve AP Ajanslarının Lefkoşe çıkışlı haberlerine göre; Yu-

goslav Hava Yoliarı'na ait bir yolcu uçağını Kıbrıs'ın Larnaka Havaalanı'na kaçıran 3 hava korsanı, daha sonra yolcuların uçakta panikçıkarmaları üzerine 101 yolcuyu serbest bırakarak teslim oldu.

8- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran'ın resmî haberajansı PARS'a bir demeç veren İran Meclis Başkanı Hocatülislam Rafsancani, Türkiye'nin güneydoğu sınırında meydana gelen olayla ilgiliolarak, «10 gün kadar önce Türkiye'nin güneydoğu sınırını geçen Kürtasilerini izlemekle Türkiye'nin egemenlik haklarına bir tecavüzde bulunmayı amaçlamadıkları konusunda Türk yetkililerine güvence verdiklerini» 'belirtti.

9- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Paris'teki Ermeni Kilisesi'nde yapılan ayinden sonra ASALA bayrağı allında toplanan 300 kadar gencin yürüyüşüne Fransız polisi izin vermedik

28 Eylül 1981

1- Çalışma Bakanlığı'na bağlı Yurt Dışı İşçi Örgütü'nün kuruluş,görev ve yetkilerini düzenleyen yeni tüzük Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak yürürlüğe girdi.

2- DPT ve Türkiye Odalar Birliği tarafından düzenlenen «Kaliteninulusal ekonomiye katkısı» konulu konferansta bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, «Türkiye ihracata biranlamda kerhen başlamıştır. Ekonomik şartlar iç piyasadaki sıkıntıyıarttırınca, dışa açılma zorunluluğu belirmiştir. Bizim yaptığımız gözükapalı bir yürüyüştür. Bunu planlı bir şekilde adım atmaya dönüştürmek zorundayız. Bu da Türk Standartlar Enstitüsü, Sanayi Bakanlığı ve özel sektörün elbirliği ile gerçekleşir. Sizlere bir kalite kontrolteşkilatı ya da benzeri bir vakıf kurmanızı öneriyorum.» dedi.

3- İstanbul Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen «GençGazeteciler Seminerbne katılan yerli ve yabancı gazetecilere MillîGüvenlik Konseyi Genel Sekreterliği'nde bir brifing verildi.

4- Türk Hava Kurumu'nun 25. Büyük Kurultayı başladı.

5- Habur sınır kapısına 4'1 kilometre uzaklıktaki bir benzin is-jlosyonunda beklerken bir grubun silahlı saldırısına uğrayarak kaçırılan 17 Türk Irak güvenlik kuvvetlerinin operasyonu sonucu kurtarıldığı ve öğle saatlerinde Türk makamlarına teslim edildiği İçişleriBakanlığı Müsteşarı Rıfat Kaplan tarafından bildirildi.

6- İstanbul Barosu'nun, «Atatürk İlkeleri ve Hukuk Devrimi» konulu inceleme yazısı yarışmasında birinciliği Cumhuriyet Savcısı İsmet Kemal Kabadayı kazandı.

7- Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge PlanlamaBölümü tarafından düzenlenen «Tarih İçinde Ankara» konulu seminerbaşladı.

8---Anadolu Bankası sermayesini 1.5 milyar liradan 15 milyar liraya yükseltti.

9- Kara, Hava ve Deniz Harbokulları yeni öğretim yılma törenlebaşladı.

10- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığından yapılan açıklamaya göre Kars'ın İğdır ilçesinde «Dev-Yol», «Partizan», «HalkınKurtuluşu» ve «PKK» adlı örgütlere mensup olduğu bildirilen 39 kişiyakalandı.

11- Trakya'da Pancarköy yakınlarında 22 Eylül günü meydanagelen uçak kazasında şehit olan 53 erbaş ve erin cenazeleri askerîbir törenle kaldırıldı.

12- Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü Genel Sekreteri Yunan'lıAndreis Politakis, İstanbul'dan ayrılmadan önce verdiği demeçte,«Geçmişte kalan kötü anılar ve çekişmeler, bugün çizdiğimiz yoluetkileyemez. Yunan halkı, Türk halkının refahını ve kısa sürede ekonomik kalkınmasını ister. Dileğimiz en kısa zamanda Avrupa Ekonomik Topluluğu'na katılmamzdır.» dedi.

13- BM Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı İlterTürkmen Türkiye'nin uluslararası durumu ve sorunlarıyla ilgili görüşlerini açıkladı.

14- Geçtiğimiz hafta Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu'na karşıbir baskın düzenleyen «Ermenistan Gizli Kurtuluş Ordusu» mensubu4 teröristin sorgusu adlî soruşturma aşamasına girdi ve 4 teröristParis Savcılığı tarafından tutuklandı.

15- Georgetovvn Üniversitesi Stratejik ve Uluslararası AraştırmalarMerkezi tarafından VVashington'da Türkiye üzerine düzenlenen toplantı başladı,

16- Geçtiğimiz Nisan ayında Tahran'da Türk Büyükelçiliği'ne saldıran Ermenilerin elebaşısı olduğu bildirilen Y. Keşişyan adlı bir militanın kurşuna dizilerek idam edildiği haberi basında yer aldı.

17- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Tahran Radyosu, 1 yıldan beri İran birliklerinin kuşatması altında bulunan petrolkenti Abadan'rn İran birliklerinin bir saldırısı sonucu kurtarıldığını bildirirken', Irak Haber Ajansı'nın siyası yorumcusu da bu iddiaların yalan olduğunu söyledi.

18- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'ın Zahariye kasabasında bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 40 kişi öldü, 50 kişi de yaralandı.

29 Eylül 1981

1- Güneydoğu Anadolu bölgesinde 3 gün sürecek bir incelemegezisine çıkan Başbakan Bülend Ulusu önce Diyarbakır'a sonra daSiirt'e geçti. Burada halka hitaben bir konuşma yapan Başbakan Ulusu. 12 Eylül öncesi ideolojik nedenlerle kopma noktasına gelen millibirlik ve beraberlik duygularının yeniden pekiştiğini görmekteyiz. Buyüce milleti bölmeye, parçalamaya hiçbir iç ve dış mihrakın gücü yetmeyecektir.» dedi.

2- Türkiye ve Tunus heyetleri tarafından sürdürülen Karma Ekonomik Komisyon toplantıları sona erdi ve iki ülke arasında «İktisadî ve Sınaî ve Teknik İşbirliği» anlaşması, Ek Ticaret Protokolü veGörüşme Tutanağı olmak üzere 3 protokol Ankara'da Türkiye adınaTicaret Bakanı Kemal Cantürk ile Tunus adına Tunus Millî EkonomiBakanı Abdulaziz Lasram tarafından imzalandı.

3- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı olan Yassıada, sakatların rehabilitasyon çalışmaları, kalifiye sanayi işçisi yetiştirilmesive iş öncesi eğitim yaptırılması amacıyla İş ve İşçi Bulma KurumuGenel Müdürlüğü'ne devredildi.

4- Akajans'ın Karabük çıkışlı haberine göre; Türkiye Demir veÇelik İşletmeleri Yönetim Kurulu daha önce zam yapılan bazı çeliktürlerinde yüzde 10 oranında indirim yapılmasını kararlaştırdı.

5- Arayış Dergisinin 27. sayısında yer alan «Siyasî Şov» başlıklıyazı nedeniyle derginin Yazı İşleri Müdürü Nahit Duru ile ayrıca BakışDergisi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Kazım Kara, MGK'nin 52 sayılıkararına aykırı davrandıkları gerekçesiyle 2 ay 10 gün hapis cezasınaçarptırıldılar.

6- Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. Şube ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda yasa dışı Dev - Sol örgütü üyesi 12 militan eleGeçirildi.

7- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askerî Mahkemesi yurda kaçak silah ve mermi sokmak ve satmak suçundan

sanık üç kişi 15'er yıl, diğer 12 sanık da 1 yıl ile 8 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırıldılar.

8- Paris Başkonsolosluğu'muzu işgal ederek bir görevlimizi öldüren, bir diplomatımızı da yaralayan, 4 Ermeni teröristin gerçek kimlikleri Türk emniyeti tarafından Fransız emniyetine bildirildi.

9- AET ülkeleri parlamenterlerinden oluşan Avrupa Parlamentosu'nun sekiz üyesi Türkiye'deki siyasa! gelişmeleri yerinde izlemekve yetkililerle temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

10- Georgetown Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi'nçeWashington'da düzenlenen «Türkiye» konulu tartışmalı toplantıdabir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Turgut özal, «Türkiye'ninmillileştirme geleneği olmadığını, enflasyonun daha da düşürülmesigerektiğini, ekonomideki yapısal değişikliğin sürdürülmesinin yararlıolacağını» belirterek, «Böylece Türkiye çok daha açık ve dışa dönükbir ekonomi izleyecektir. Bu yeni açık ekonomiye ayak uydurmakiçin döviz ve ticaret rejimleri daha da liberalleştirilmelidir.» dedi.

Daha sonra toplantıda Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ ile iş adamı Sakıp Sabancı söz alarak, Türkiye'nin ekonomisiyle ilgili görüşlerini açıkladılar.

11- UPI Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; ABD DışişleriBakanı Alexander Haig ile Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı AndreiGromiko görüşmelerinden sonra bir açıklama yapmadılar. AncakABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dean Fisher yaptığı açıklamada, «Heriki ülke arasındaki diyalogun bundan böyle sürdürüleceğini» söyledi.

12- ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Sovyetler Birliği'nin askerî gücüyle ilgili olarak 99 sayfalık bir rapor yayınladı.

13- Tahran'da Humeyni karşıtı Halkın Mücahitleri gerillaları ileİslam Devrimi Muhafızları arasında çıkan çatışmalardan sonra 154kişinin daha idam edildiği Tahran Radyosu tarafından açıklandı.

14- UPI Ajansı'nın Gdansk çıkışlı haberine göre; Sllezya ve Czes-

toohovva bölgesi delegeleri kongreye sundukları öneride, 15 Ağustos'ta tutuklanan bir sendika üyesinin serbest bırakılmaması halindekömür ocaklarında ve fabrikalarda Dayanışma Sendikası'nın onayınıbeklemeden grev uygulamasına gidilmesini istediler.

15- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Yeni Delhi Srinagar seferini yaparken Pakistan'ın Lahor kentine kaçırılan Hindistan Hava Yolları'na bağlı «Boeing - 737» uçağının 117 yolcusundan46'sını serbest bırakan hava korsanları, havaalanında bulunan Hint vePakistanlı yetkililerle görüştü.

30 Eylül 1981

1- Güneydoğu Anadolu gezisine çıkan Başbakan Bülend UlusuMardin'de yaptığı konuşmada, terörle mücadele ve ekonomik konulara değinerek «kaçakçılıkla mücadele edilmesini» istedi. Urfa'dayaptığı konuşmada ise, Urfa Tüneli konusunda bilgi vererek, «Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki mevcut toprak ve su kaynaklarından azamî ölçüde faydalanarak, bu bölgede yaşayanların gelirlerini yükseltecek ve göç olayını durduracak, hatta tersine çevirecekcumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden birisi olan Güneydoğubüyük projesinin çalışmalarına hız verilecektir.» dedi.

2- Askerî Yargıtay 2. Dairesi, Malatya'nın Doğanşehir ilçesi Gençlik Kolu Başkanı Hasan Doğan'ı siyasî görüş ayrılığı yüzünden öldüren ülkücü Cengiz Baktemur hakkında verilen idam cezasını onayladı.

Askerî Yargıtay 1. Dairesi de Kayseri'de sol görüşlü bir işçiyiöldürmekten sanık sağ görüşlü 2 sanık hakkındaki müebbed ağırhapis ve diğer ikisi hakkındaki 20'şer yıl ağır hapis cezalarını onayladı.

3- Türkiye'de incelemeler yapmak ve Avrupa Parlamentosuna,Türkiye hakkındaki Von Hassel raporunun görüşülmesinden önce birrapor sunmak amacıyla Ankara'ya gelen 8 kişilik Parlamenter HeyetiAnkara'da temaslarına başladı.

Dışişleri Genel Sekreteri Kamuran Gürün ile görüşmeden öncebir açıklama yapan Heyet Başkanı Otto Von Habsburg, «Biz buradaTürkiye'nin gerçeklerini yerinde öğrenmek için bulunuyoruz. Türkiye şimdiye kadar birçok yanıltıcı raporun kurbanı olmuştur. Türkiye'nin durumunu kendi gözümüzle görmek istedik, Avrupa Parlamentosu ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyi olması her iki tarafın da çıkarınadır.» dedi.

4- Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Emile Cazimajou, basına yaptığı açıklamada, «Paris'te geçtiğimiz hafta Türk BaşkonsolosluğununErmeni teröristlerce işgal edilmesi olayını kınadığını» bildirdi.

5- Türkiye'de ilk kez sivil- asker işbirliği ile savaş gemisi Karadeniz Ereğlisi'nde inşa edilerek törenle denize indirildi.

6- CHP Corum eski milletvekili Şükrü Bütün, CHP İl Başkanıavukat Cemal Solmaz ile CHP Corum eski senatör adaylarından biravukat 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığınca gözaltına alındı.

7- Avrupa Şampiyon Kulüpler eleme maçında Trabzonspor Sovyetler Birliği'nin Dnamo Kiev takımıyla Trabzon'da yaptığı rövanşmaçında 1 -1 berabere kalarak elendi.

Avrupa Kupa Galipleri Kupası'ndaki temsilcimiz Ankaragücü derövanş maçında Sovyetler Birliği takımı Rostov'a 2 - O yenilip elendi.

8- New York'ta temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen dün ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig ile yaptığı görüşmedensonra Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile de bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra Milliyet Gazetesi'ne bir demeç verenTürkmen «Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında iyi komşuluk prensiplerine uyulmasının önemini yine beraberce teyid ettik.» dedi.

9- Avrupa Konseyi Siyasî Komisyonu'nda Türkiye konusuyla ilgili olarak başlayan görüşmeler vakit yetersizliği nedeniyle ertelendi.

10- Uluslararası Para Fonu (!MF) ve Dünya Bankası'nın yıllık olağan toplantısı Washington'da başladı.

Toplantıda, «Bugüne kadar izlenmiş olan borç verme politikasında belli bir değişikliğe gidilmesinin zorunluluğu» üzerinde durulduğu haberi basında yer aldı.

11- AFP'nin Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet resmî haberajansı TASS, ABD Savunma Bakanı Ccspar Weinberger'in dün açıkiaaığı Sovyet askerî gücü ile ilgili belgenin sahte olduğunu öne sürerek, ABD'nin bu açıklama ile dış politikasında «Görüşmelerden vazgeçerek çatışma yoluna yöneldiğini kaba bir şekilde ortaya koyduğunuve bu tavır değişikliğini haklı gösterme çabası içine girdiğini» kaydetti.

12- İran Genelkurmay Başkanı General VaJifellahi ile SavunmaBakanı Albay Musa Namdu'nun da içinde bulunduğu C -130 tipi biruçak Tahran yakınlarında düşerek parçalandı. Kazada Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı, Devrim Muhafızları Başkomutanı ileHava Kuvvetleri eski komutanı ve çok sayıda kişi yaşamlarını yitirdi,ayrıca çok kişi de yaralandı.

Öte yandan Tahran'da dün Halkın Mücahitleri Örgütü üyesi 43kişinin daha idam edildiği Tahran Radyosu tarafından açıklandı.

13- ANKA Ajansı'mn Paris çıkışlı haberine göre; Paris'teki Fransız Haber Ajansı'nın bürosu (AFP) Fransız tutukevlerinde bulunan 15tutuklunun serbest bırakılmasını isteyen 50 gösterici tarafından kısabir süre işgal edildi.

14- Cin Ulusal Halk Kongresi Başkanı Ye Jianying Cing'in, CinHalk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 32. yıldönümü nedeniyle yaptığıkonuşmada, «Taivvan'daki yetkililerin ve çeşitli çevrelerin temsilcilerinin Çin'in siyasî yapısında liderlik düzeyinde görevler alabileceğinive devletin yönetimine katılabileceklerini» söylediği yabancı ajanslartarafından bildirildi.

Öte yandan Milliyetçi Cin olarak bilinen Taivvan ise. Cin HalkCumhuriyeti Ulusal Meclis Daimî Komitesi Başkanı Jianying'in, Taypeve Pekin'in barışçı bir biçimde birleştirilmesiyle ilgil görüşmeler yapılması önerisini reddetti.

15- REUTER Ajansı'nın Gdansk çıkışlı haberine göre; «DayanışmaSendikası» Kongresi'nde hazırlanan program taslağında, Polonya'nın eskiden olduğu gibi yine Varşova Paktı ve COMECON üyesi olarakkalması öngörüldü.

16- AP Ajansı'nın Lahor çıkışlı haberine göre; Yeni Delhi- Srinagarseferini yaparken kamalı 5 kişi tarafından kaçırılan Hindistan HavaYollan'na ait Boeing 737 yolcu uçağı, düzenlenen bir baskınla kurtarıldı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106