19.6.1981
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1981

1 Haziran 1981

1- Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul eden Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren kabulsırasında yaptığı konuşmada, «Kurul yasasının Fransa ve Federal Almanya anayasalarından esinlenerek hazırlandığını» bildirerek, «Adalet mekanizmasının bağımsızlığına dokunmadık» dedi.

2- Türk Kanunu Medenisi ile ilgili çalışmalar yapmak üzere birkomisyon kurulmasını öngören yasa tasarısı, Adalet Bakanlığı'ndaYüksek Müşavirlik kadrolarını iptal eden yasa tasarısı, konut kiralarıdevletçe ödenen yurtdışı görevlileri ile bunların kira ödeme oranlarınıyeniden tespit eden yasa tasarısı, ve halktan toplanan her türlü silahve patlayıcı maddelerin Millî Savunma Bakanlığı emrine verilmesiniöngören yasa tasarısı Millî Güvenlik Konseyi'nde kabul edildi.

3- Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun ilk toplantısında birkonuşma yapan Adalet Bakanı Cevdet Menteş, «Feshedilen YüksekHakmiler Kurulu ve Yüksek Savcılar Kurulu'nun eskiden birbiri ileçelişkili kararlar aldığını» belirterek, «Yeni yasa ile yıllardır süregelen aksamalar, yakınmalar, iki kurulun birbirine ters düşen ilkekararları, atama planları, hakim ve savcılık sınıfının dondurulmuşolması gibi ayrıcalık yaratan ve uygulamayı güçleştiren sakıncalarortadan kalkmış bulunacak, bağımsızlık ve hakim teminatı yanındayargının onur ve itibarı da kesinkes korunmuş olacaktır» dedi.

4- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, THY'nin Haliç yolcu uçağınıBulgaristan'a kaçıran hava korsanları ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «Bakırköy Savcılığı'nca hazırlanan dosyaların bizzat kendisi tarafından büyük dikkatle takip edildiğini» bildirerek, «Bir an önce suçların Türkiye'ye iade edilmesi yolunda başvuruda bulunmak için çalışıyoruz» dedi.

5- Türk - Metal Sendikası tarafından Samsun'da düzenlenen«İşçi - Sağlığı ve İş Güvenliği Semineri» nde bir konuşma yapan Türk - İş Genel Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, «Türkiye'nin demokrasiye iki ay gibi kısa sürede dönmesini istemek, 11 Eylül'e yeniden dönmesini istemektir. Batının bu konudaki acelesi acaba nedendir ? Çok çabuk, çok acele etmek yanılmak demektir. Kurucu Meclis'in aceleye, getirilmeden kurulması Anyasa'ya işlerlik kazandırılması ve demokrasiye o şekilde dönülmesi gerekmektedir» dedi.

6- Millî Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanarak Başbakanlık'a sunulan ve bakanlardan meydana gelen bir komisyonda incelemekte olanYüksek Öğrenim Kanun tasarısı ile ilgili olarak ÜniversitelerarasıKurul tarafından Devlet Bakanı Zeyyat Baykara'ya gönderilen yazıda«Yüksek Öğretim Kanun tasarısının bugünkü şekli ile kesinleşmesihalinde, gelecekte büyük mahzurlar ve uygulamada güçlükler meydana getireceği» bildirildi.

7- Sıkıyönetim Güvenlik kuvvetlerince Gaziantep'in Yavuzeli,Araban, Kahramanmaraş'ın Pazarcık, Afşin, Elbistan ve Adıyaman'ınBesni ilçesi ile köylerinde yapılan operasyonlarda mağaralarda barınan Türkiye Komünist Emekçi Partisi'nin 54 elemanı silahlarıyla birlikte yakalandı.

8- THA'nın Bursa çıkışlı haberine göre; piyasadaki otomobil satışlarındaki durgunluk ve stok artışı üzerine 11 Mayıs tarihinde erkenbakıma alınan OYAK - Renault Otomobil Fabrikası'nda üretime başlandı.

9- 12. İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısı Irak'ın başkentiBağdat'ta, Kuran-ı Kerim'in okunması ile başladı.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Irak Devlet Başkanı SaddamHüseyin, «Kudüs ve Filistin sorunlarının İslam Konferanslarının enönemli maddelerini oluşturduğunu» söyleyerek, «Bu toplantının barışkenti Bağdat'ta yapılması bizi mutlu etmektedir. İslam ülkelerinin arasındaki işbirliğini gerçekleştirmek, adil, eşit ve özgürlük içinde bir düzen kurulmasını sağlamak için İslamın dünya devletlerine yardımcı olmasını dilerim» dedi.

10- Bangladeş'te Devlet Başkanı Ziya Ür Rahman'ı öldürüp hükümete karşı ayaklanarak Citagong kentini ele geçiren kuvvetlerin tamamen kontrol altına alındığı, başlarında bulunan General MansurAhmet'in yakalandığı Hindistan Haber Ajansı tarafımdan bildirildi-

11- Belçika'da Filistin Kurtuluş Örgütü'nün temsilcisi Naim Kadir, kimliği .belirlenmeyen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu öldü.

2 Haziran 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Almanya'nın SesiRadyosu'na verdiği demeçte, «Devletin, 12 Eylül'den bu yana otoritesini yeniden kazandığını ve Türk halkının yaşama hürriyetine yeniden kavuştuğunu» belirterek, «Türkiye'de demokratik ortamın zemini hazırlandığı anda Türk ordusu kışlasına dönecektir» dedi.

2- ABD Adalet Bakanı'nın davetlisi olarak bir süredir Amerika'dabulunan Millî Güvenlik Konseyi üyesi ve Jandarma Genel KomutanıOrgeneral Sedat Celasun Ankara'ya döndü.

3- Millî Güvenlik Konseyi yayınlandığı 52 numaralı bildiri ile,«Memleketi 11 Eylül 1980 ortamıa getiren şartların doğmasında veağırlaşmasında olumsuz davranışlarıyla rol oynamış bulunan kimseleri eleştirmek, övmek veya yermek maksadıyla yapılan yayınları vedemeçleri» yasakladı.

4- Ziyaretlerde bulunmak üzere Antalya'ya giden Başbakan Bülend Ulusu vilayette düzenlediği toplantıda, «Tekel mallarına yapılanzamlarla sağlanan gelirin ucuz konut yapımında kullanılacağını»belirterek, «Bu zamlar kesinlikle birbirini takip eimeyecektir. Maliyeti düşürmek için her türlü tedbiri alacağız» dedi.

5- Bakanlar Kurulu, PTT işletmesinin tebligat evrakında alacağıücret tarifesini yeniden düzenledi.

6- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «İşkolu.ve işyeri toplu iş sözleşmelerininbitiş tarihlerinin aynı güne rastlaması durumunda, kurumumuz işkolutoplu iş sözleşmesine taraf sendikanın süresi dolan toplu iş sözleşmesini yürürlüğe konulmasını ilke olarak benimsedi» dedi.

7- İncelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu heyeti İstanbul'da işadamları ve sanayicilerle bir toplantıyaptı.

8- CHP Manisa eski milletvekillerinden Hasan Ali Dağlı Ankara'da vefat etti.

9- Ankara Devlet Konservatuvarı'nın kuruluşunun 45. yıldönümüsanat gösterileriyle kutlandı.

10- Millî Güvenlik Konseyi, Cevdet Karakaş ve Recep Sarıaslanadlı silahlı eylemcilerin ölüm cezalarını onayladı ve yasa Resmî Gazete'de yayınlandı.

11- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Başkanlığı'nca yayınlanan 13 numaralı bildiri ile 67 ilde sokağa çı'kma yasağı saatleriyeniden düzenlendi.

12- İstanbul'da silahlı soygun, bombalama, bombalı pankart asma, otomobil ve film yakma suçlarından aranan Dev - Sol adlı yasadışı örgüt üyesi 2 kişi yakalandı.

13- ANKA Ajansı'nın haberine göre; İstanbul'da Hristiyanlık propagandası yapan 146 kişiden 5'inin gözaltına alındığı güvenlik kuvvetleri yetkililerince açıklandı.

14- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı yetki ve sorumlulukbölgesinde bulunan 6 ilin valileri ile Sıkıyönetim Komutan Yardımcılarının katıldığı Koordinasyon toplantısı, Adana'da yapıldı.

15- Dünya Gazetesi'nin 4 Ocak 1981 tarihli nüshasında yer alan«İşçiler ve Cüceler» karikatürü nedeniyle haklarında dava açılanDünya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Abdullah Gelgeç ile karikatüristSeydali Gönen, 3 ay hapis ve 1000 lira para cezasına çarptırıldılar.Ancak hapis cezaları paraya çevrildi.

16- Politika Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Şenesen, 1977 yılında gazetede yayınlanan bir yazıda komünizm propagandası yapıldıtı gerekçesiyle 1.5 yıl ağır hapis, 36 bin 500 lira ağır para cezasınaçarptırıldı.

17- Futbol Federasyonu Başkanı Yılmaz Tokatlı, «Türkiye BirinciLigi'nin statüsünün değiştirilerek 16 takımdan 17 takıma çıkarıldığını ve Türkiye Kupası birincisi Ankaragücü takımının Birinci Lige terfi ettirildiğini» açıkladı.

18- 18 Mayıs 1981'de revizyona başlayan TOFAŞ Otomobil Fabrikası'nda üretime başlandı.

19- Kanada'nın Toronto kentinde bulunan Uluslararası İslam Birliği Öğrenci Teşkilâtı tarafından Arapça olarak yayımlanan «El AhbarHaberler» adlı derginin 33. sayısının Türkiye'ye sokulması ve dağıtılması yasaklandı.

20- Türk-Amerikan Birliği'nin 41. kuruluş yıldönümü nedeniyleNew York'da düzenlenen bir öğle yemeğine katılan ABD Dışişleri eskiBakanı Henry Kissinger, «Türkiye, Washington ile ittifak üyeleri arasında zaman zaman çıkan tartışmalardan uzak tutulmalıdır» dedi.

21- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ınkuzeyindeki Aligarh şehrinde Hindularla Müslümanlar arasında çıkançatışmalarda 7 kişi öldü.

22- AP Ajansı'nın Dakka çıkışlı haberine göre; Bengladeş DevletBaşkanı Ziya Ür Rahman'ı öldürerek bir süre için Citagong kentiniele geçiren General Mansur'un yakalandıktan sonra Dakka'ya getirilirken vurulduğu, Dakka Radyosu tarafından bildirildi.

3 Haziran 1981

1- Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle Ankara Üniversitesi Dil, Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümü yöneticilerince hazırlanan «Kurtuluş Savaşı'ndan Belgeler» adlı oyunu izledikten sonra«Resimler ve Sergilerle Atatürk» Sergisi'ni açan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, «Biz maalesef bugüne kadar gençlerimize İstiklâl Savaşı'm nasıi kazandığımızı anlatmamışız, anlatmadık. Bunlarda hepimizin kabahati var. Bir milletin bağımsızlığa karşı gösterdiği bu büyük hassasiyet ve bağımsız yaşamak azminin hiçbir zamankırılamayacağı İstiklal Savaşı ile gösterilmiştir. Tarihi belgelerdenalınarak düzenlenen bu temsilde de gördük ki, Türk milleti daimabağımsız yaşamıştır, bundan sanra da bağımsız yaşayacaktır»dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal ekonomik konularda görüşmelerde bulunmak üzere Bahreyn'e gitti.

3- Türkiye ile Demokratik Almanya arasında deniz ticareti alanında imzalanan işbirliği anlaşması, Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

4- Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti'nin Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, «Bakanlığı ile ilgiliolarak çıkan yasalardaki aksayan bazı yönlerin düzeltilmesini öngören bir yasa taslağının bu ay içinde Başbakanlık'a sunulacağını» bildirerek, «Hükümetteki tek işçi bakanın, yani benim, işçi haklarını gerialdığını söylemek, kimseye yarar sağlamaz» dedi.

5- Devlet Planlama Teşkilâtı tarafından hazırlanan «Temel ekonomik göstergeler» raporunda, Türkiye'de 1973-1980 yılları arasında toptan eşya fiyatları genel endeksinin yüzde 962.3 oranında artışgösterdiği belirtildi.

6- TRT Genel Müdür Sekreterliğine Genelkurmay Genel Sekreterliği Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi Müdürü Kurmay Albay Tuncay Ayber getirildi.

7- Kars, Gaziantep ve Isparta Eğridir merkezleri şehirlerarasıtam otomatik telefon görüşmesine açıldı.

8- Emniyet Müdürleri Bölge Toplantılarından ilki, İstanbul Baltalimanı Polis Moral Eğitim Merkezi'nde Emniyet Genel Müdürü Fahri Görgülü'nün başkanlığında yapıldı.

9- Avukat Ergun Göze, bir gazetede yazdığı yazılardaki eylem vedavranışlarının avukatlık mesleğine aykırı olduğu gerekçesiyle İstanbul Barosu üyeliğinden ihraç edildi.

10- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Başkanlığı, «Papa'yasuikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca olayı ile ilgili olarakÖmer Ay ve Mustafa Önlü adlı 2 ülkücünün arandığını» açıkladı.

11- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, Edirne Mekanize TümenKarargahı'nda meydana gelen olayda Çinnet getiren TümgeneralMustafa Özyanar'ın ateş ettiği Albay Etip Tuna şehit oldu, diğerüç subay da hafif şekilde yaralandı, Tümgeneral Mustafa Özyanardaha sonra intihar etti.

12- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılanoperasyonlarda, Bursa'da, aralarında bir başkomiser, bir polis memuru ile 5 öğretmenin bulunduğu yasa dışı Dev - Yol adlı örgütün 12üyesi ele geçirildi.

13- Devlet Başkanlığı Kupası'nı, Trobzonspor'u 1 - 0 yenen Ankaragücü kazandı.

14- 1981 - 1982 hububat ürünü destekleme alım fiyatları BakanlarKurulu'nca belirlendi ve Resmî Gazete'de yayınlandı.

15- Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye ülkelerin parlamenterlerinden meydana gelen Avrupa Parlamentosu heyeti, Ankara'da çalışmalarına başladı.

16- Bağdat'a çalışmalarını sürdüren 12. İslâm Dışişleri BakanlarıKonferansı'nda bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen,«İslâm ülkelerinin uluslararası terörizm karşısında ortak bir tavıralmaları gerektiğini» söyledi.

17- AFP'nin Washington çıkışlı haberine göre; Amerikan HavaKuvvetleri'nin bir sözcüsü, Birleşik Amerika'nın ilk kez giriştiği uçuş halindeki bir uçaktan gönderilen laser ışınları yardımı ile bir füzeyidüşürme denemesini başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı.

18- REUTER Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da siyasî tutukluların serbest bırakılmasını isteyen 23 kişi açlık grevine başladı.

19- İsrail'in savaş gemileriyle Lübnan'ın kuzeyinde bulunanTrablus kenti yakınlarında bir Filistin kampını bombaladığı, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

4 Haziran 1981

1-Millî Güvenlik Konseyi'nde Bina İnşaat Vergisi istisnalarınınkapsamının genişletilmesine ilişkin yasa tasarısı ile Atatürk ve Karakaya Barajı ile Afşin - Elbistan Termik Santrali projelerinde çalıştırılacak sözleşmeli personele verilecek ücretle ilgili yasa tasarısı kabul edildi.

2- Ankara'da düzenlenen «Toplum ve Sakat» konulu sempozyumda bir konuşma yapan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, «Gelir Vergisi Yasası'nda yapılan ikinci bir değişiklikle vergi indiriminde sakatlar lehine yeni düzenlemeler getirildiğini bildirerek, «Bundan böylesakatların aylık gelirinin 23 bin 100 lirası vergiden muaftır. Kalankısmı ise yüzde 40'a tabi olacaktır. Bu indirim 1. derece sakatlar içindir» dedi.

3- Gelir Vergisi Yasası'nda yapılan son değişikliklere uygunolarak Gelir Vergisi Genel Tebliği'nde yeniden düzenleme yapıldı.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütüve Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilâtı'nın ortaklaşa düzenlediğiGıda Güvenliği Paneli Ankara'da yaplıdı.

5- Maliye Bakanlığı kıdem tazminatlarıyla ilgili tebliğ yayınladı.

6- Askerî Yargıtay Daireler Genel Kurulu, daha önce Askerî Yargıtay Birinci Dairesi'ncü onaylanan İsmet Şahin hakkındaki ölüm cezasını onayladı.

7- Silâhlı sağ eylemci Cevdet Karakaş hakkındaki ölüm cezası,Elazığ'da sabaha karşı infaz edildi.

8- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan açıklamaya göre; Adana, Kadirli, Kayseri veAntalya'da biri er 24 kişinin öldürülmesi, 25 kişinin yaralanması,Konya Cezaevi'nden 7 kişinin kaçırılması ve çeşitli yerlerin silahlataranması eylemlerinin sanığı Ülkücü Gençlik Derneği üyesi 28 kişi,silahlarıyla birlikte yakalandı.

9- Ankara'da temaslarına devam eden Avrupa Parlamentosu heyetinden İngiliz Muhafazakâr Parti üyesi James Spiecer, Türkiye'nindemokratik sisteme döndükten sonra AET'ye tam üyelik için başvurması gerektiğini belirterek, «Türkiye'nin geleceği bizim için hayatibir önem taşımaktadır. Türkiye'nin 12 Eylül öncesindeki durumununne kadar kötü olduğunu çok iyi anlıyoruz. Anarşinin önlenmesi gerekiyordu» dedi. James Spiecer Avrupa Parlamentosu'nun 10 Nisantarihinde Türkiye ile ilgili kararı için de «10 Nisan'da alınan karar bütünüyle planlanmış bir hareketti. Bu karar, parlamentoda çoğunluğunbulunmayacağı bir güne rastlatılmıştır. Eğer bu karar 434 üyeli parlamentoda 350 oyla kabul edilmiş olsaydı, dikkate değer olurdu» dedi-

10- Temaslarda bulunmak üzere Ankara'da bulunan Dünya Bankası heyeti Türkiye'den ayrıldı.

11- Bağdat'ta çalışmalarını sürdüren 12. İslam Ülkeleri Konferansı'na katılan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Ürdün, Kuveyt ve Endonezya Dışişleri Bakanları ile ikili temaslarda bulundu.

12- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oturumunda, Kıbrıs'takiBM Barış Gücü'nün görev süresinin 6 ay daha uzatılmasına ilişkinönerge kabul edildi.

13- Basında yer alan haberlere göre; Yunanistan Dışişleri BakanıMitsotakis Atina'da düzenlediği basın toplantısında, «Gizli darbe girişimi» iddiaları ile ilgili olarak, «Darbe yapmak isteyenlerin emeklibazı generaller olduğunu ve sadece tasarı safhasında bulunduğu anlaşılan bu girişimde Yunan Ordusu'na mensup hiçbir subayın yeralmadığını» belirtti.

14- AP Ajansı'nın Şarm El Şeyh çıkışlı haberine göre; Lübnanbunalımını görüşmek üzere Sina'da İsrail işgalindeki Şarm El Şeyhkasabasında bir görüşme yapan Mısır Devlet Başkanı Enver Sedatve İsrail Başbakanı Menahem Begin, «İsrail ile Suriye arasındakisorunun çözümü İçin Amerika'nın uyguladığı diplomatik planın desteklenmesi» konusunda görüş birliğine vardılar.

15- 13 Mayıs tarihinde silahlı saldırıda yaralanan Papa II. JeanPaul, hastaneden taburcu edildi.

5 Haziran 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümünü kutlamak amacıyla Türkiye Ermenileri Patrikliği'nce düzenlenen .sanat şölenine bir kutlama mesajı gönderdi.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Norveç'de yayınlanan «Aftenposten» gazetesine verdiği demeçte ise, «Kurucu Meclıs'in hazırlayacağı Anayasanın halkın referandumuna sunulacağını»belirterek, «Kurucu Meclis'in nasıl kurulacağını bu ay içinde çıkaracağımız bir kanunla tespit edeceğiz» dedi.

3- Bakanlar Kurulu'na, bazı koşullarda belediye meclislerinifeshetme, belediye başkanlarını başkanlıktan düşürme, belediyebaşkanlarının maaşlarının Bakanlar Kurulu tarafından saptanması ilkelerini gösteren «Belediye Kanun Taslağı», İçişleri Bakanlığı bünyesindeki bir komisyon tarafından hazırlandı.

4- Turizm ve Tanıtma Bakanı İlhan Evliyaoğlu ile Romanya Turizm ve Spor Bakanı Emil Dragonescu arasında imzalanan turizm protokolü, Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

5- Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar başkanlığındaki16 kişilik özel sektör heyeti, temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan'a gitti.

6- Türkiye Odalar Birliği, «Sermaye Piyasası Kanun Tasarısı» ileilgili görüşlerini bir rapor haline getirerek Millî Güvenlik Konseyiİhtisas Komisyonu»na sundu.

7- Ankara'da 510 gram ekmeğin fiyatı 20 lira olarak belirlendi.

8- 5 Hazİran Dünya Çevre Günü ve Çiçek Festivali Ankara'dakutlandı.

9-TİP Genel Başkanı Behice Boran ve TÖB - DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askerî Mahkeme'deyargılanan MSP yöneticileri Korkut Özal ile Mehmet Okul tahliyeedildi.

11- Urfa'da 180 milyon lira bedelli DSİ makina ikmal inşaatı ihalesine katılan 16 müteahhit, ihale öncesinde aralarında anlaşma yaptıkları iddiasıyla sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerince gözaltına alındı.

12- Türkiye'de üç günlük temaslarını tamamlayarak Ankara'danayrılan Avrupa Parlamento Heyeti üyeleri, Milliyet Gazetesi'ne yaptıkları açıklamada, «Türkiye'de görüştüğümüz çeşitli sektörlerdenkimselerin kesin kanısı 12 Eylül müdahalesinin kaçınılmaz ve zorunluhale geldiği, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin demokrasiyi daha sağlam veistikrarlı temellere oturtmaya kararlı olduğudur» dediler.

13- Bağdat'ta çalışmalarını tamamlayan 12. İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısının bitiminde yayınlanan ortak bildiride, «Üyeülkelerin İsrail'in BM üyeliğinden çıkartılması konusunda lobi yapmaları ve yeni İsrail delegesinin BM'ye kabulü için yapılacak oylamada, karşı oy vermelerinin kararlaştırıldığı, Flistin'e daha çok ekonomikve askerî yardım yapılarak İsrail'in işgal ettiği toprakların kurtarılması gerektiği» belirtildi.

14- Federal Almanya'nın OECD çerçevesinde Türkiye'ye taahhütettiği 460 milyon marklık ekonomik yardım Federal Parlamento'dabeklenti maddesi ile birlikte onaylanarak kanunlaştı.

15- Brüksel'de toplanan Türkiye - AET Ortaklık Konseyi toplantısında Büyükelçi Cenap Keskin, Türkiye'nin ekonomik ve siyasî durumu konusunda bilgi vererek, «Türkiye'nin, demokrasi rejimine geçer geçmez tam üyeliğe müracaat için hazırlıkları başlattığını» belirtti.

16- REUTER Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Amerikan hükümeti, Merkez Bankası nezdindeki 2 milyar dolara yakın İranmevduatının transferi için gerekli izni verdi.

17- Paris'te Issy - Les Moulineax'da bir Ermeni kilisesi bombalandı, AFP'nin Paris bürosuna telefon eden meçhul bir şahıs bombanın «Türk - İslâm Devrim Ordusu» tarafından yerleştirildiğini söyledi.

18- Dünya piyasalarında doların hızla değer kazanmasının, Avrupa ülkeleri ekonomilerini güç durumda bıraktığı, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

19- ANKA Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya Başbakanı Zenko Suzuki, ülkesinin Sovyetler Birliği'ne bu ülkenin 1979yılında Afganistan'a yaptığı müdahaleden sonra uygulamaya başladığı ekonomik önlemleri sürdüreceğini açıkladı.

6 Haziran 1981

1- Başbakan Bülend Ulusu düzenlediği üçüncü basın toplantısında, «Hükümet çalışmalarının amaÇinın memleket ekonomisini, içine düştüğü çıkmazdan kurtararak sağlıklı bir bünyeye kavuşturmakve bir iç savaşın eşiğine gelmiş olan ülkemizde huzur ve güvenitesis etmek olduğunu» belirterek, «Ancak sorunlarımızın tam olarak çözümlendiğini söylemek, maalesef henüz mümkün değildir» dedi.

Çalışma yaşamı, Tamgün yasası, ekonomi, dış politika ile ilgilikonularda açıklamalarda bulunan Başbakan Bülend Ulusu yerli veyabancı basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı.

2- Adalet Bakanı Cevdet Menteş yaptığı açıklamada, «Hakim vesavcıların 65 yaşını doldurmadan kendi istekleriyle emekliye ayrılmaları halinde, emeklilik ikramiyesi alamayacaklarına ilişkin iddiaların doğru olmadığını, bu konuda hiçbir çalışma yapılmadığını» belirtti.

3- UBA'nın haberine göre; komünizmi övmek ve ırkçılık propagandası yapmak suçları ile ilgili davalara, sıkıyönetim mahkemelerindebakılması kararlaştırıldı.

4- Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği'nin (TMMOB) 26.Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Birlik Başkanı Yavuz Önen,ülkenin sorunlarının dçığa çıkarılacağı ve çözüm önerilernin tartışılacağı, toplumun her kesiminin görüşlerinin dile getirileceği bir«Ulusal Kalkınma Kongresi» düzenlenmesini istedi.

5- Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin ileyazar Mehmed Kemal gözaltına alındı, ancak ifadelerinden sonraOkay Gönensin serbest bırakıldı.

6- Türkçe'nin devlet dili oluşunun 704. yıldönümü nedeniyle.Konya'nın Karaman ilçesinde düzenlenen «21. Türk Dil Bayramı veYunus Emre'yi Anma Törenleri» başladı.

7- 1318 Sayılı Finansman Kanunu'nun Bina inşaat Vergisi'ne ilişkin maddelerinde değişiklik yapan kanun, Resmî Gazete'de yayınlandı.

8- AA'nın Kuveyt çıkışlı haberine göre; resmî bir gezi amacıylaKuveyt'te bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardrmcısı TurgutÖzal, Kuveyt Emiri Şeyh Cabir-el-Ahmet-el-Sabah tarafından kabuledildi.

9- AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberinde, Kosova eyaletindeYugoslavlarla Arnavutlar arasında çıkan etnik çekişmenin yurt çapında yayıldığı belirtildi.

10- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reogan tarafından İnsan Hakları Danışmanlığına atanan Ernest Lefever, Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nda yapılan oylamadagöreve kabul edilmedi.

11- AFP'nin San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador ordusunun bir sözcüsü; «San Vicente'deki Ghinchontepe Yanardağıeteklerinde ordunun giriştiği bir operasyon sırasında 100 gerillanınöldürüldüğünü» öne sürdü.

12- Suriye'nin Lübnan topraklarına Sam füzeleri yerleştirmesininardından İsrail'in de Lübnan'da bir bölgeye «Hawk» füzeleri yerleştirdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

7 Haziran 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Washington Post Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Kurucu Meclis'in 30 Ağustos - 29 Ekimtarihleri arasında bir zamanda faaliyete geçeceğini» tekrarlayarak,«Türkiye parlamenter sisteme dönecektir. Ancak bu, Batı istediğiiçin değil, Türk milletine en yakışır sistem olduğu için yapılacaktır»dedi.

2- Devlet Başkanı'nın selâmlanması konusunda Başbakanlık tarafından bir genelge yayınlandı.

3- Maliye Bakanı Kaya Erdem haftalık Yankı Dergisi'ne verdiğidemeçte, «Vergi, herkes gücü ölçüsünde ödediği takdirde adildir. Biretkili kesim gücü ölçüsünde vermez de, diğer kesim daha fazla verirse büyük rahatsızlıklar olur. Hatta bu, sosyal birtakım çalkantılarakadar gidebilir» dedi.

4- Bakanlığı ile ilgili konularda incelemelerde bulunmak üzereAlmanya'ya giden Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Bonn'da düzenlenen Başkonsoloslar toplantısından sonra Tercüman Gazetesine verdiği özel demeçte, «Yurt dışında bulunan öğrencilerle, öğretmenlerin durumlarının büyük bir hassasiyetle gözlendiğini» belirterek, «Bunlardan Türkiye aleyhinde faaliyette bulunan yıkıcılık ve bölücülük yaptıkları tespit edilenlerin ilişkilerinin kesilmeye başlandığını» bildirdi.

5- İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten, Ankara'da verdiği demeçte,«Konut fonundan 80 metrekareden büyük konut yapımı için krediverilmeyeceğini» belirterek, «Verilecek kredinin yüzde 5 faiz ve 20yıl vadeli olacağını» bildirdi.

6- Millî Savunma Bakanı Haluk Bayülken, ABD Savunma BakanıCaspar Weinberger'in resmî konuğu olarak Washington'a gitti.

7- Askerî Yargıtay Daireler Kurulu, İmrahor köyünde 2 kişininöldürülmesi olayının sanığı Fikri Arıkan, Eyüp Özmen ve Kemal Özdemir'in idam cezasını bozdu.

8- Ereğli Kömür İşletmeleri Amasra üretim bölgesinde meydanagelen göçükte iki maden işçisi öldü

9-İstanbul'da Ülkücü Gençlik Derneği bünyesinde örgütlenen vesiyasî üstünlüklerini sağlayabilmek için 41 kişiyi öldürüp 24 kişiyi deyaralayan 15 ülkücü terörist, 9 adet tabanca, 2 adet dinamit lokumu,1 adet bomba, 1.5 metre saniyeli fitil, 1 adet namlu ve Beşiktaş 2.Noterliği'ne ait 2 adet mühür ile birlikte ele geçirildi.

10- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın «Amerika, isterse Kızıldeniz'e Çevik Kuvvet'in bir bölümünü getirebilir. Böylece Kızıldeniz'de büyük kıyısı olan Suudi Arabistan'ı daha rahat korur» dediği,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- AA'nın Moskova çıkışlı haberine göre Sovyetler Birliği'ninGürcistan Cumhuriyetinin başşehri Tiflis'te, üst düzeyde yöneticilikyapmış olan Kobakahice adlı bir görevli, «Rüşvet almak» suçundankurşuna dizilerek idam edildi.

8 Haziran 1981

1- Millî Güvenlik Konseyi, 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'ndabir değişiklik yapılmasına ilşikin yasa tasarısını kabul etti.

2- İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, Valiliklere gönderdiği genelgede «İdarenin basınla ve halkla olan ilişkilerinin artırılarak enetkin biçimde sürdürülmesini» istedi,

3- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Eskişehir'egiden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu Eskişehir Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, «Sanayicilerin bir veya iki yıllık dış borç taksitlerinin dış borç vadesinin fonunaaktarılmasını» isteyerek, «Yıllarca sanayiciler olarak Türk milletinisömürmeye alışmışız, dış satımı düşünmemişiz» dedi.

4- Turizm ve Tanıtma Bakanı İlhan Evliyaoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Turizmi teşvik için bir dizi önlemler alındığını, kısasürede gelir getiren pansiyonculuğu teşvik ettiklerini» belirterek,«Yurdun her yöresinde pansiyonculuk yapanlara 600 bin liraya kadarkredi derhal verilmektedir» dedi.

5- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk ihracat olanaklarının araştırılması amacıyla Cezayir'e gitti.

6- Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Derneği'nce, İTÜMaçka Maden Fakültesi'nde düzenlenen «Yakıt Tasarrufu - TemizEnerji Sempozyumu»na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Serbülent Bingöl konuşmasında, «Türkiye'nin petrole yılda 4 milyar dolarlık harcamada bulunduğunu, bu yükün daha fazla taşınamayacağını» belirterek, «1969'daki düşük petrol fiyatlarına rağmen Türkiyepetrol aramalarına gerekli ağırlığı vermemiştir. 1969'da 3.5 milyon tonolan üretimimiz 1980'de 2.4 milyon tona düşmüştür» dedi.

7- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Sosyal Sigortalar Kurumu'na yaklaşık 26 milyar lira olan prim borçlarının tahsili için yasal tedbirlere başvurulacağını» belirterek, «Prim borçlarının yarısından fazlasını bu yıl tahsil etmeye kararlıyız» dedi.

8- Basın - Yayın Genel Müdürlüğü'nün 61. kuruluş yıldönümükutlandı.

9- Tekel Genel Müdürlüğü, Ankara'da parakende satış mağazası açtı.

10- Akajans'ın haberine göre; Türk Hükümeti, başta Fransız hükümeti olrnak üzere diğer Avrupa ülkelerinin hükümetlerini, Ermenilerin her an Türk diplomatlarına karşı saldırıda bulunabilecekleri konusunda istihbarat aldığını bildirerek, bu konuda dikkatli olunması içinuyarıda bulundu.

11- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde; Ankara'daçeşitli suçlardan aranan 49 terörist bir inşatta işçi olarak çalışırkenyakalandı.

12- İzmir İkinci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görevli kötüye kullanmak suçundan yargılanan TARİŞ eski Genel Müdürü Hakkı Gürünile Genel Müdür yardımcısı Bülent Çağdaş ve Muhasebe eski Müdürü Erol Ender Güven için Askerî Savcı, 6 ayla 3 yıl arasında hapiscezası istedi.

13- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; İran Devlet BaşkanıBeni Sadr, görüşlerini yansıtan «İslâm Devrimi» gazetesinin DevrimMahkemesi tarafından ikinci bir emre kadar kapatılması üzerine yayınladığı bildiride, «Ülkedeki zorbaca baskılara karşı direnmeye kararlı olduğunu ve gerekirse halka sesini ses bantları ve 1 sayfalık daolsa el ilânları ile duyuracağını» açıkladı.

14- THA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ın Bihareyaletinde Patna kenti yakınlarında bir köprüden Bağmati Irmağı'na düşen trende ölenlerin sayısının 2.000'e yükselebileceği demiryolu yetkilileri tarafıdan bildirildi.

15- İran resmî haber ajansı Pars tarafından verilen bir haberde,İran'ın elindeki Iraklı savaş tutsakları ile İranlı gönüllülerden oluşanbirlikleri İsrail'e karşı savaşmak üzere Lübnan'a göndereceğini açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AA'nın Riyad çıkışlı haberine göre; Körfez Ülkeleri Ekonomive Maliye Bakanları, ülkeleri arasındaki ikili anlaşmaları feshederekKollektif İşbirliği Paktı imzalamaya karar verdiler.

17- ANKA Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberinde, İsrail Jet savaşuçaklarının Pazar günü Irak'ın başkenti Bağdat yakınlarındaki «Temmuz Nükleer Araştırma Reaktörü»nü bombalayarak tümüyle imha ettikleri açıklandı.

9 Haziran 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Hürriyet, Milliyet,Tercüman, Cumhuriyet, Günaydın ve Yeni Asır gazetesinin sahiplerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- İsrail Hava Kuvvetleri'nin Irak'ın başkenti Bağdat'taki nükleer santrali bombalamasından sonra bir açıklama yapan DışişleriBakanı İlter Türkmen, «Dünya çapında infiale yolaçan bu saldırıyı kınıyoruz» dedi.

3- İçişleri Bakanlığı'nca 18 ilin valiliklerine yeni atamalar yapıldı, 14 ilin valisi de merkeze alındı.

4- Basın - Yayın Genel Müdürlüğü, Türkiye'ye dair haber ve görüşleri, yabancı ülke liderlerine, dünya politikasını etkileyen kişi vekuruluşlara, hür dünyanın kamuoyunu oluşturan basın - yayın organlarının yetkililerine iletmek amacıyla üç dilde gazete yayınlamayabaşladı.

5- Ziraat Bankası Genel Müdürü Ali Doğan Ünlü görevinden istifa etti.

6- Merkez Bankası ile ticarî bankalar tarafından sağlanan dövizgelirleri bu yılın Ocak - Mart dönemi sonunda geçen yıla oranlayüzde 43 oranında artış kaydederek, 2 milyar 24 milyon dolara ulaştı.

7- «Yeni Sözcü» adlı dergi, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı bölgesinden sonra Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı bölgesindede yasaklandı.

8- Gaziantep'te Topçu Üsteğmen Şahin Akkaya'yı öldürmeksuçundan Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nce ölüm cezasına mahkum edilen sol eylemci Veysel Güney'in cezası infaz edildi.

9- Artvin'in Ardanuç ilçesinin Bulanık köyünde yapılan operasyonda jandarma karakolunu bombalama ve silahla kahvehane tarama suçlarından aranan yasa dışı DEV-YOL militanları Şaban Karataş ile Ali Kaya ve Fikriye Kaya bir sığınakta yakalandılar.

10- Antalya'da iki kişiyi öldürmek, yaralama, bombalama ve soygun gibi çeşitli eylemlere katılan «Ülkücü Gençlik Derneği» üyesi 21militan yakalandı.

11- Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada;yasa dışı TDKP Halkın Kurtuluşu adlı örgüt ile aynı örgüte bağlı GençKomünistler Birliği il komite üyeleri ile semt sorumluları 38 militan,suç aletleri ile birlikte yakalandı.

12- Güvenlik kuvvetlerince İstanbu'lun Maltepe - Sefaköy - Kanarya semtlerinde yapılan operasyonlarda Marksist - Leninist SilahlıPropaganda Birliği (MLSPB) adlı yasa dışı örgüt lideri Tamer Arda,Doğan Özzümrüt, Atilla Ermutlu ve Ercan Yurtbilir ölü olarak ele geçirildiler, Hülya Özzümrüt ile Yusuf Akkuş ise yaralı olarak yakalandılar.

13- Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin ileyazar Oktay Akbal, 21 Mayıs 1981 günkü Cumhuriyet Gazetesi'ndeyer alan «Çanakkale'de Bir Vali Var» başlıklı yazıda «Millî GüvenlikKonseyi'nin 7 numaralı bildirisiyle yasaklanmış bulunan siyasî partimücadelesi yapıldığı» gerekçesiyle, üçer ay hafif hapis, biner lirapara cezasına çarptırıldılar, ancak verilen cezalar daha sonra parayaçevrildi.

14- THY'nin Haliç uçağını Burgaz'a kaçırdıktan sonra yolcularıngirişimiyle yakalanan aşırı solcu 4 hava korsanının iadesine ilişkinresmî yazı, Sofya'da Büyükelçi Yıldırım Keskin tarafından BulgaristanDışişleri Bakanlığı'na verildi.

15- Yunanistan Hükümetinden siyasî sığınma hakkı isteyen aşırısol görüşlü bir örgüt üyesi olan Fehmi Uzal, Yunan yetkilileri tarafından Marmaris'te Türk güvenlik kuvvetlerine teslim edildi.

Öte yandan İsmail Aymaz adında bir kişi de Rodos'tan Marmaris'e getirilerek Türk güvenlik makamlarına teslim edildi.

16- Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı AbdülhalimHaddam resmî görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

17- Karakaya Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin dış finansmangereksinmesini karşılamak üzere İtalya'dan sağlanan 20 milyon dolarlık kredi anlaşması Ankara'da imzalandı.

18- Türkiye'nin Cenevre Başkonsolosluğu Sekreteri Mehmet Yergüz silahlı saldırıya uğrayarak şehit oldu. Olaydan hemen sonraJohn Krikoryan adlı bir Ermeni'nin yakalandığı İsviçre polisince bildirildi.

19- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı RonaldReagan ile Meksika Devlet Başkanı Jose Lopez Portillo, iki ülke arasındaki yakınlaşmayı sağlamak üzere 2 günlük görüşmelere başladılar.

20- AFP'nin Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan Devlet BaşkanıElias Sarkis, Lübnan sorunuyla ilgili olarak toplanan dörtlü komitenin dün gece çalışmalarını tamamladığını ve toplantı sonunda Lübnan topraklarının tamamında ateşkese uyulması için tarafların anlaşmaya vardığını açıkladı.

21- İsrail Hava Kuvvetleri'nin Irak nükleer santralini tahripetmesinden sonra bir açıklama yapan İsrail Başbakanı MenahemBegin'in, «Dünyanın bize karşı göstereceği tepkiden korkmuyoruz.İsrail ulusunun ve ülkemizin güvenliği için gereken yapılır, yapılacaktır» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- ANKA Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; Tel Aviv'deyayınlanmakta olan «Maariv» gazetesi tarafından verilen bir haberde,«İsrail Hava Kuvvetleri'nin doğuda Libya'nın Tobruk kenti, batıdaBağdat, kuzeyde Ankara ve güneyde Etiyopya'nın Massavva kentinekadar tüm Orta Doğu'da hava egemenliğinin tartışılmaz sahibi olduğu» öne sürüldü.

10 Haziran 1981

1-Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in başkanlığında yapılan Sıkıyönetim toplantısında, Sıkıyönetim uygulamaları ele alındı.

2- Körfez ülkeleri Bahreyn ve Kuveyt'e yaptığı resmî ziyaretleritamamlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal,Türkiye'ye döndü.

3- Ankara'ya dün gelen Suriye Dışişleri Bakanı Haddam ile Dışişleri Bakanı İlter Türkmen arasındaki resmî görüşmelerde, «İkili ilişkilerin geliştirilmesi ve iki ülke arasında her türlü kaçakçılığın önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması» kararlaştırıldı. Konuk Bakan dahasonra İzmir'e geçti.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Cenevre Başkonsolosluğu görevlilerinden Mehmet Yergüz'ün öldürülmesiyle ilgili olarak yaptığıaçıklamada, «Dünyadaki Ermeni toplumunun, kendi adına yapılan vesüregiden bu cinayetler karşısında susmamasını beklemek insanlıkaleminin hakkıdır. Öte yandan bu tür bir cinayette katilin ilk kez yakalanmış olmasından ilerisi için bir teselli bulmak istiyoruz. Suçüstüyakalanan caninin muhakeme edilmesini yakından izleyeceğiz» dedi.

5- Ankara'da düzenlenen «Toplu iş Sözleşmeleri yasada nasıldüzenlenmeli» konulu seminerde bir konuşma yapan Sosyal GüvenlikBakanı Sadık Şide, «Çalışma Meclisi'nin bu ayın sonunda toplanacağını» belirterek, «274 ve 275 sayılı yasaların bütünüyte ele alınarakince bir elekten geçirilmesi zamanı gelmiştir. Bu bakımdan bu seminerin konusu olan toplu iş sözleşmeleri nasıl düzenlenmeli sorusunacevap ararken sadece işçi kuruluşları veya işverenlerin değil, hepberaber bir ortak program yapılmış olması zamanı iyi seçilmiş vegerçekte yararlı bir çalışmanın başlangıcı olmuştur» dedi.

6- Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası yetkililerince verilen bilgide, Türkiye'nin henüz kullanmamış bulunduğu 4 milyar 120 milyondolar bir kredi olanağının bulunduğu belirtildi.

7- Maliye Bakanlığı Gelir Vergisi'nde peşin ödeme esaslarınaaçıklık getiren yeni bir tebliği yayınladı

8- Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca Marmara Denizi ile Karadeniz'in uluslararası su ve hava sahalarında düzenlenen «Ne MutluTürküm Diyene» fiili görev tatbikatı başladı.

9- 24 Mart 1978 tarihinde Ankara Cumhuriyet Savcı YardımcısıDoğan Öz'ü öldürmek suçundan Sıkıyönetim Askerî Mahkemesi'nceölüm cezası verilen sağ eylemci İbrahim Çiftçi hakkındaki karar, Askerî Yargıtay 1. Dairesi'nce bozuldu.

10- 4 .Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, aranmakta olan 21 kişi ile ilgili olarak bir duyuru yaptı.

11- Türkiye ile ABD arasında savunma ve ekonomik işbirliği anlaşması çerçevesindeki görüşmelere katılmak üzere Washington'dabulunan Millî Savunma Bakanı Haluk Bayülken, ABD Savunma Bakanı Casper Weinberger ile görüştü.

12- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Paris'te toplanan Avrupa Konseyi Siyasî Komisyonu ve Siyasî Alt Komisyonu'nda, Türkiye'deki son siyasî gelişmeler ele alındı. Daha önce istifa eden raportörSteiner, tekrar aynı göreve getirildi.

13- Cenevre Başkonsolosluk Sekreteri Mehmet Yergüz'ü öldürenErmeni terörist John Krikoryan, Cenevre Polisine yaptığı açıklamada, «Merkezi Lübnan'da olan Ermeni İntikam Ordusu (ASALA) üyesi olduğunu» söyledi.

14- ANKA Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Moskova'da, Suriye Askerî Ataşe Yardımcısı Yusuf Haşmet bıçaklanarak öldürüldü.

15- UPI Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran resmî haberajansı PARS, İran Devlet Başkanı Beni Sadr'ın, «Ayetullah Humeynitarafından Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı görevinden alındığını»bildirildi.

16- Irak Enformasyon Bakanı Latif Nesim Cesim'in bir Bağdatgazetesine verdiği demeçte, «Irak, tahrip edilen santralin yerine dahamodern ve daha güçlü bir santral yapabilecek güçtedir ve bunu gerçekleştirecektir» dediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi. Öteyandan bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Menahem Begin «Irak'ınbombalanan reaktörü yeniden inşa etmesi halinde bu reaktörü debombalamakta tereddüt etmeyeceklerini» söyledi.

11 Haziran 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Harp AkademileriKomutanlığında yapılacak «Yurtta Sulh, Cihanda Sulh» plan tatbikatını izlemek üzere Janarma Genel Komutanı ve MGK üyesi Orgeneral Sedat Celasun'la birlikte İstanbul'a gitti.

2- İncelemelerde bulunmak üzere Çorum'a giden Başbakan Bülend Ulusu, Çorum Organize Sanayi Bölgesi'ni gezerken yaptığıaçıklamada, «Ekonomik durumumuz iyiye gidiyor. Nisan ve Mayısaylarındaki vergi gelirleri olumludur. Bütçemiz 1981 yılı içinde denkkapanacak gibi» dedi.

3- Adalet Bakanı Cevdet Menteş ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Bakanlığımda adlî tatili kaldırmaya yönelik herhangi biryasa düzenleme çalışması yapılmamaktadır» dedi.

4- Yüksek Hakem Kurulu, Başkanı Naci Varlık Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Kurul'un bugüne kadar 240 bine yakınişçinin faydalandığı toplu sözleşmeleri yenilediğini, süresi dolmuştüm sözleşmelerin Eylül ayının sonuna kadar yenileneceğini» açıkladı.

5- TRT Genel Müdür Yardımcılığı görevine emekli General Behçet Devay getirildi.

6- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı «Dev - Yol»ve «THKP-C Dev-Savaş» adlı yasa dışı örgütün 68 militanı hakkında dava açtı ve 28 sanık için idam cezası istedi.

7- Geçtiğimiz Pazar günü Mersin'den ayrılan Bedri İnce adlı Koster, Mersin'in 30 mil açıklarında alabora olarak battı, 11 mürettebattan bir kişi kurtuldu.

8- Sovyetler Birliği ile Türkiye arasında imzalanan Karadeniz'deki Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması'nın 15 Mayıs tarihindenitibaren yürürlüğe girdiğine ilişkin Dışişleri Bakanlığı tebliği ResmîGazete'de yayınlandı.

9- «Ermeni Kurtuluş Örgütü» militanları olduklarını öne süren25 kişilik bir grup, Paris'in Opera Caddesindeki Türk Hava Yollarıbilet satış bürosunu 1 saat süreyle işgal ettkten sonra polis tarafından dışarı çıkarıldı.

Olaydan sonra bir açıklama yapan Fransız polisi yetkilileri,«Herhangi bir çatışma olmadığı için genç Ermeni işgalciler hakkındasoruşturma açılmayacağını» bildirdi.

10- Avrupa Konseyi Siyasî Komisyon ve Siyasî Alt Komisyontoplantılarında, yeniden raportörlüğe getirilen Steiner'in, 30 Hazİrantarihinde Strasbourg'da yapılacak Siyasî Komisyon toplantısına kadar Türkiye'deki son gelişmeleri içeren bir rapor, daha sonra daAlt Komisyon üyelerinin Eylül ayında Türkiye'ye yapacakları incelemegezisiyle ilgili ikinci bir rapor hazırlaması kararlaştırıldı.

11- AP ve REUTER Ajanslarının Washington çıkışlı haberlerinegöre; ABD, Irak'taki nükleer santralin bombalanmasından sonra İsrail'e yaptığı «F -16» uçaklarının satışını durdurdu.

12- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Bulgaristan hükümeti, Bulgaristan'a gelen veya kendi topraklarından transit geçenPolonyalı turistlere kapılarını kapatmaya karar verdi.

13- İran Devlet Başkanı Beni Sadr'ın azledilmesinden sonra Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı görevini Ayetullah Humeyni'nin üstlendiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın Güneydoğusundaki Kerman şehri yakınlarında meydana gelen deprem Golbaf kasabasında önemli ölçüde hasara yol açtı.

12 Haziran 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Amasya'da, «Atatürk'ün Amasya'ya gelişini simgeleyen bir anıtın temelini attıktansonra» halka hitaben yaptığı konuşmada, dış baskılara, ekonomiksorunlara, Ermeni sorununa değinerek, Kurucu Meclis için «Ve yineburada kesinlikle ifade ediyorum ki, özellikte 11 Eylüldeki partilider ve yönetici kadroları ne Kurucu Meclis'e ve ne de kurulacakilk Meclis'e gireceklerdir» dedi.

2- Bakanlar Kurulu Akdeniz'in kirlenmeye karşı korunmasınailişkin 2 protokolü onayladı. Öte yandan Bakanlar Kurulu, 1980 yılındaÇorum'da meydana gelen olaylar sırasında zarar gören yurttaşlaramaddî yardımda bulunmayı kararlaştırdı.

3- Paris'teki THY bürosunun Ermeni teröristlerce işgal edilmesinden sonra Türk hükümetinin Fransa'ya verdiği nota Fransız Büyükelçisi'ne iletildi.

4- Kızılay'ın kuruluşunun 113. yıldönümü kutlandı.

5- Yol - İş Federasyonu'na bağlı İzmir Yol - İş Sendikası, İzmirSıkıyönetim Komutanlığı tarafından 1402 sayılı yasanın 3. maddesinin «f» fıkrasına dayanılarak kapatıldı.

6- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde yargılanan Dev - Sol üyesi 22'si tutuklu, 21'i tutuksuz toplam43 sanıktan 32'si, 28 yıl 2 ay ile 20 gün arsında değişen hapis cezalarına çarptırıldı, 11 sanık ise beraat etti.

7- Türk - Libya Deniz Nakliyatı Ortak Şirketi protokolü istanbul'da imzalandı-

8- 620. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne'de başladı.

9- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; resmîbir ziyaret amacıyla Washington'da bulunan Millî Savunma BakanıHaluk Bayülken düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'nin havave deniz gücünü modernleştirmek ve savunma endüstrisinin kapasitesini arttırabilmek için Amerikan yardımına gerek duyduğunu» söyledi.

10- ABD Savunma Bakanı Casper Weinberger Hürriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Yakın müttefikimiz Türkiye'nin ulusalsavunma ihtiyoçiarı ile yakından ilgiliyiz. Savunma Bakanı SayınBayülken ile Türk - Amerikan Savunma İşbirliği programı üzerindeson iki gündür sıkı bir çalışma yaptık. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin NATOstandartlarına uygun şekilde yenilenmesi ve modernleştirilmesi içinReagan yönetimi gereken yardımı yapacaktır» dedi.

11- Libya Devlet Başkanı Muammer El Kaddafi, Amerikan üslerinin Libyadan çıkarılışının 11. yıldönümü nedeniyle Trablus yakınlarında Wheelus Üssü'nde yaptığı konuşmada, Arap ülkelerine çağrıda bulunarak, «İsrail reaktörü kuvvet kullanılarak tahrip edilmelidir. Böyle bir eylemin müeyydesi var mıdır? Bu meşru bir eylemhaline gelmiştir» dedi.

12- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Afganistan'daiktidardaki Komünist Parti ve hükümette değişiklikler yapıldı, Başbakanlık görevi de Sultan Ali Kiştmand'a verildi.

13 Haziran 1981

1- Para Kredi Kurulu'nun dünkü toplantısında bir konuşma yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretler hakkında bilgi vererek, «Buralarda birçokpetrol ve yatırım fonlarının bulunduğunu, Türkiye'nin de bu fonlardanyararlanmak için harekete geçeceğini» belirtti.

2- OECD'nin Paris'teki Bakanlar Konseyi Toplantısı'na katılacak olan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Mlliyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, «Fransa Dışişleri Bakanı ile son Ermeni faaliyetleri konusunda görüşmek istediğini» belirtti.

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı ile de Ankara'da silah kaçakçılığı ve genel olarak ikili ilişkiler konusunda görüşmeler yapıldığınıaçıklayan İlter Türkmen, «Burada «Türk - Suriye ilişkilerini bütünüyle ele aldık. Ziyaretin en önemli tarafı gerek bizim, gerek Suriyelilerin iki ülke arasında gerçek bir işbirliği ve güven havası yaratma arzularını tevid etmeleridir» dedi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, THA'ya yaptığı açıklamada, 24 Ocak tarihli ekonomik istikrar tedbirlerinin özellikle sınaî ürün ihracatını hızlandırmada etkili olduğunu belirterek,«Son tedbirler zorla da olsa sanayiclierimizi dışa açılmaya itmiştir vebunun olumlu sonuçlarını da kısa zamanda gören Türk sanayicisi,ihracat konusunda kendisine olan güvenini hissetmeye başlamıştır»dedi.

4- Macaristan'daki temaslarını tamamlayan Dışişleri BakanlığıGenel Sekreteri Büyükelçi Kamuran Gürün yurda döndü. Öte yandanMacaristan'la suçluların geri verilmesi ve adli yardımlaşmayla ilgilibir anlaşma imzalandı.

5- «1981 İlkbaharında Türkiye'nin İktisadî Durumu ve Özel Sorunları» konulu seminerde bir konuşma yapan Dr. Nejat Eczacıbaşı,«Şimdiye kadar az çalışıp, çok tüketildiğini, israfı tasarrufa tercihettiğimizi».belirterek, «Yolumuz çetindir. Fakat zengin potansiyele sahip ülkemizde, tutarlı bir ekonomik politikayı ciddiyetle izlersek, sonuç kuşkusuz başarılı olacaktır» dedi.

6- Kurtuluş adlı yasa dışı örgüt üyesi 13 militan silahlarıylabirlikte yakalandı.

7- Ermeni terörist tarafından Cenevre'de şehit edilen TürkiyeBaşkonsolosluğu sözleşmeli sekreteri Mehmet Yergüz'ün cenazesiTHY'nin uçağıyla İstanbul'a getirildi.

8- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; İran Devlet Başkanı EbulHasan Beni Sadr, İran halkına yayınladığ; mesajda, «Dalkavuk birhükümet darbesi hazırlanarak kendisinin görevden uzaklaştırılmayaçalışıldığını» söyleyerek, «İran halkının direnmesini» istedi.

9- AFP'nin Kuveyt çıkışlı haberinde, üç İran uçağının Kuveyt'tekibazı yerleri «yanlışlıkla» bombaladığı bildirildi.

10- Moskova Metrosunda çıkan yangında 100 kişinin öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14 Haziran 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanı ve MGK üyesi Orgeneral Nurettin Ersin ve DenizKuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, Antalya'ya gittiler-

2- Hürriyet Gazetesi'nde Devlet Bakanı ve Başbakan YardımcısıTurgut Özal'ın Arap ülkeleri ve körfez konusundaki özel düşünceleri yer aldı.

3- Çukromsan Anonim Şirketi tarafından Mersin yakınlarındakurulacak olan kimya sanayi tesislerinin temel atma töreninde birkonuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, «Türkiye'deki kimya sanayiinin gelişmesinin engellemelerle bekletildiğini» belirterek, «Tek başına yalnız büyük yatırımlarla iftihar etmekTürkiye'yi hüsrana uğratır» dedi.

4- Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından yapılanyazılı açıklamada, «Yurt dışındaki Türk diplomatlarına ve temsilciliklerine yöneltilen silahlı saldırıların insanlık suçu niteliğinde birsoykırıma dönüştüğü» ileri sürüldü.

5- Manisa'nın Demirci ilçesinde çeşitli silahlı eylemlerden sanıkolarak yakalanan 12 kişi sorgularından sonra tutuklandılar.

6- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen OECD Bakanlar Komitesi toplantısına katılmak üzere Paris'e gitti.

7- ABD Dışişleri Bakanı Alexander Hain., resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Pekin'e gitti.

8- Fransız milletvekili seçimlerinin ilk turu yapıldı.

9- AA'nın Hamburg çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'yıziyaret etmekte olan Polonya Bağımsız Dayanışma Sendikası lideri Lech Valesa, Der Spegel dergisine yaptığı açıklamada, «Bir Sovyetaskerî işgali halinde tüm Polonyalıların aktif ya da pasif olarak karşıkoyacaklarını ve işgalcilerle mücadeleye katılacaklarını» söyledi.

10- İran Meclisi'nde parlamenterlerin istediği «Devlet BaşkanıBeni Sadr'ın politik yeterliliğinin görüşülmesini öngören» önerge, Meclis Başkanı Rafsancani tarafından reddedildi.

11- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'da6 parlamento üyeliği ve 23 eyalet meclisi temsilciliği için ara seçimler yapıldı.

15 Haziran 1981

1- Cenevre'de bir süre önce Ermeni terörist tarafından şehit edilen Başkonsolosluk sözleşmeli personeli Mehmet Yergüz'ün Ankara'deki cenaze töreninde bir konuşma yapan Devlet Bakanı İlhan Öztrak,«Katilin yakalanması için gayret sarf eden İsviçrelilerin tam bir ciddiyet içinde hareket ettiğini» belirterek, «İsviçre hükümetinin bu davranışı bütün devletler için örnek olmalıdır. Bu tutum, masum kişilerekarşı bir insanlık borcu olduğu kadar, terörizmle mücadelenin dünyaçapında başarıya ulaşmasının da temel şartlarından biridir» dedi.Mehmet Yergüz'ün cenazesi daha sonra toprağa verilmek üzere memleketi olan Fethiye'ye gönderildi.

2- Maliye Bakanı Kaya Erdem OECD toplantısına katılmak üzereParis'e hareketinden önce Yeşilköy Havaalanı'nda yaptığı açıklamada«Devlet tahvillerinin faiz oranlan piyasayı takip etmek ve piyasadançekilecek parayı ayarlamak, o günkü piyasa şartlarını gözönündetutmak sureti ile tespit edilir. Şimdi tespit ettiğimiz faiz oranı bizim için kafidir. Üç ay, ya da altı ayda bir çıkarılan tahvillerin faizoranları da o günkü piyasa şartlarına göre ayarlanacaktır» dedi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu ANKA Ajansı'naverdiği özel demeçte, «Sanayi Bakanlığı'nda, sanayicilere ithalatmüsadelerini veren Sanayi Dairesi, gelecek aydan başlayarak bir önceki ay verilmiş ithalat müsaadelerini basına açıklayacaktır. Böylece, kimlerin ne kadar tahsis aldığı ortaya çıkacak, bir haksızlığınbulunup bulunmadığı anlaşılacaktır. Uygulanmaya hemen geçiyoruz»dedi.

4- Türkiye ile Suriye arasındaki «Suçluların geri verilmesi ve cezaişlerinde adlî yardımlaşma sözleşmesi», Ankara'ya gelen Suriye Adalet Bakanı Halid el-Maki ile Adalet Bakanı Cevdet Menteş arasındoimzalandı.

5- Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Bakanlığa bağlı özel ve resmî okullarda özel kontenjan kullanılmayacağı» belirtildi.

6- Kültür Bakanlığı'nca Ankara'da düzenlenen üç gün sürelikitap semineri çalışmalarına başladı.

7- Türkiye Odalar Birliği Başkanvekili Cahit Aydoğan, «İran'ın buyıl Türkiye'den aldığı tarım ürünlerinin geçmiş yıllara oranla 7 katarttığını» açıkladı.

8- İzmir'de düzenlenen bir panelde konuşan İstanbul SanayiOdası Başkanı Şaban Çavuşoğlu, «Bürokratların ekonomi çarkınındönmesine engel olduklarına üzülerek işaret etmeliyim, işyerlerindenişçi çıkarılmaması kararını ters görmekteyim, işçi çıkaramama serbest ekonomi kurallarına ters düşen bir uygulamadır, bu bir neviözel kesim KİT'leri oluşturmaktadır» dedi.

9- Şeker Fabrikaları eski Genel Müdürü Aydın Arat ve YönetimKurulu üyeleri ile müteahhit Cemil Özgür'ün «Görevi kötüye kullanmak ve rüşvet almak» suçlarından yargılanmalarına Ankara 1. AğırCeza Mahkemes'inde başlandı.

10- TİKP Genel Başkanı Doğu Perinçek ile 23 arkadaşının yargılanmalarına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

11- «Laikliğe aykırı hareket ettikleri» gerekçesiyle İstanbul Merkez Vaizi Timurtaş Uçar ve suç ortağı 3 kişi hakkında açılan davadaİstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi görevsizlik kararı aldı ve dosyaSıkıyönetim Mahkemesi'ne gönderildi.

12- Devlet, Maliye ve Millî Eğitim eski Bakanlarından Cihat Bilgehan Burhaniye'de vefat etti.

13- Samsun 1. Gıda ve Temizlik Fuarı açıldı.

14- Uluslararası Sakatlar Yılı nedeniyle 14-15 yaşları arasındabulunan kör ve sağır yurttaşlar için okuma, yazma ve temel eğitimkursları düzenlendi.

15- Fransa'nın Merse bölgesinde Islettes yakınlarında bir Türkişçisinin bir Fransız ailesinin saldırısına uğrayarak öldürüldüğü,iki işçinin de yaralandığı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Amerika'da Georgetown Üniversitesi Stratejik ve Uluslararası ilişkiler Merkezi ile Ankara Dış Politika Enstitüsü'nce düzenlenen«Türk - Alman İlişkileri Konferansı»nda konuşan ABD'li temsilciler,«Reagan yönetimi, bugün Türkiye'nin gerek NATO'da gerekse bölgedeki stratejik ve siyasal ağırlığını, eski yönetimlere nazaran çok daha iyi bilmekte ve tanımaktadır. Bu açıdan Türk - ABD siyasî, ekonomik ve askerî ilişkilerinde önümüzdeki yıllar büyük gelişmeler sağlanabilir» dediler.

17- Pazar günü Fransa'da yapılan milletvekili seçimlerinde Sosyalist Parti ile solda yer alan Komünist Parti ve öteki solcu partileroyların yüzde 55.79'unu, sağda yer alan Cumhuriyet için Birlik (RPR)ile Fransız Demokrasi Birliği (DDF) ve öteki sağcı partiler de oyların yüzde 43.16'sını kazandı.

18- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere'de yayınlanan «The Times» gazetesinde, «2. Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra 1946 Hazİranında İngiltere'nin Sovyetler Birliği'ne atom bombasıve biyolojik silahlarla saldırmayı planladığı» haberi yer aldı.

19- Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; İran dini lideri Ayetullah Humeyni, İran'ın çeşitli illerinden gelen din adamlarıyla Hüseyni Camaran Camii'nde yaptığı toplantıdan sonra «Devlet Başkanı BeniSadr'ın halktan özür dilemesini» istedi.

20- THA'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail Başbakanı Menahem Begin, «Suriye, İsrail sınırında Lübnan topraklarına yerleştirdiği uçaksavar füzeleri kaldırmadığı takdirde bu işi İsrail'in yapacağını» söyledi.

16 Haziran 1981

1- Başbakan Bülend Ulusu Türkiye ile Suriye arasında «Suçluların geri verilmesi ve ceza işlerinde adli yardımlaşma sözleşmesini»imzalamak amacıyla Ankara'ya gelen Suriye Adalet Bakanı El Makiile görüştü.

2- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Kütahya veEskişehir'e giden Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, Türk - İş BölgeTemsilciliği'nde düzenlenen sendika şube başkanlarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, «İşçilerin verimlilik çağında emekliyeayrılmalarının kuruluşlardaki verimliliği düşürdüğünü» belirterek,«Genç yaşta emekli olunmaması için bazı tedbirler alınmaktadır»dedi.

3- OECD özel yardım programı çerçevesinde Belçika tarafındanverilmesi öngörülen 300 milyon Belçika frangı tutarındaki 1981 yılının ilk kredi anlaşması Maliye Bakanlığı'nda imzalandı.

4- Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümü nedeniyle Arnavutluk'ta da Atatürk'le ilgili film gösterileri, fotoğraf sergileri, konferanslar, müzik şölenleri düzenlenmesi planlandı.

5- Amerika'nın Georgetown Üniversitesi ile Ankara Dış PolitikaEnstitüsü'nce ortaklaşa olarak Ankara'da düzenlenen «Türk - Amerikan İlişkileri Konferansının ikinci gününde Genelkurmay yetkililerince, «Türkiye'nin jeopolitik konumu ve savunma sorunları» üzerinde birbrifing verildi.

6- Gümrük ve Tekel eski Bakanı Tuncay Mataracı. Bayındırlıkeski Bakanı Şerafettin Elçi ve Abuzer Uğurlu ile 19 arkadaşınınYüce Divan'da yargılanmalarına başlandı.

7- Ankara'da yayınlanan «Sesimiz» ve «Evrensel Dostluk» adlıdergiler Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nca kapatıldı ve dergilerhakkında Askerî Savcılıkça soruşturma açıldı.

8- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi'yi öldürmekten ölüme mahkum olan hükümlü Mehmet Ali Ağca'yı tutuklu bulunduğu askerî cezaevinden kaçİran er Bünyamin Yılmaz, İstanbulSıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askerî Mahkemesi'nce 18 yılhapis ve 3 bin lira ağır para cezasına mahkum edildi.

9- Türkiye Devrimci Komünist Partisi (TDKP) adlı yasa dışı örgütün Merkez Komite, Merkez Yürütme Komitesi ve Siyasî Büro üyesi61 kişi, İstanbul Siyasî Şube timlerince düzenlenen operasyonlarsonucu yakalandı.

10- Son Havadis Gazetesi yazarı Güngör Yerdeş, MGK'nin 52 numaralı bildirisine muhalefetten, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nce tutuklandı.

11- İşletme Vergisi Yönetmeliği yürülüğe girdi.

12- Paris'te toplanan OECD Bakanlar Konseyi'nin oturumundakonuşan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, «Türk hükümetinin ekonomik ilişkiler konusunda acık ve çok yönlü bir sistemden yana olduğunu» belirterek, «Başlıca hedeflerden biri bu sistemi Türk ekonomisinin dışarıya açılışını öngören stabilizasyon programıyla güçlendirmektir. Amacımız Türkiye'yi en kısa zamanda olağanüstü parasalyardımlara gereksinimi olmayacak bir ülke haline getirmektir» dedi.

13- AET ülkelerinden seçilmiş parlamenterlerden oluşan AvrupaParlamentosu'nun Strasbourg'daki toplantısında, Alman Sosyal Demokrat Fellermaier'in, «Türkiye ile anlaşmanın ne zaman dondurulacağı» yolundaki sorusu, geri çekildi ve Temmuz toplantısında komisyon tarafından yanıtlanması istendi.

14- Cenevre Başkonsolosluğu sözleşmeli sekreteri Mehmet Yergüz'ü öldürmekten sanık Ermeni katilin asıl adının Mardiros MıgırdıçJankodiyan olduğu İsviçre polisi tarafından açıklandı.

15- AA'nın Sofya çıkışlı haberine göre; Bulgar Telgraf Ajansı,Başbakan Stonko Todorov'un görevinden alınarak yerine Politbüroüyesi ve Komünist Parti merkez komitesi sekreteri Grisa Filipov'unatandığını bildirdi.Öte yandan Bulgaristan Millî Meclisi toplantısında Devlet Başkanı Todor Jivkov yeniden seçildi.

16- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Devlet Başkanı Beni Sadr, «Ayetullah Humeyni'nin kendisini Devlet Başkanlığı'ndabırakması için özür dilemeyeceğini» açıkladı. Öte yandan BeniSadr'ın bulunduğu Cumhurbaşkanlığı bürosunda da bir patlamaoldu.

17 Haziran 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve MGK üyeleri KaraKuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin ile Deniz KuvvetleriKomutanı Oramiral Nejat Tümer Antalya'da, kentin sorunları ile ilgili bir brifinge katıldılar.

2- Paris'te yapılan OECD Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen yurda dönüşünde Esenboğa Havalanı'nda yaptığı açıklamada, «Toplantıda dünya ekonomisinin tartışıldığını» belirtti.

3- Dünya Çalışma Örgütü tarafından Cenevre'de düzenlenenkonferansa katılan Çalışma Bakanı Turhan Esener, «Dünya ekonomisindeki krizden en çok etkilenen ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu, iş alanındaki yeniden düzenlenen önlemlere gidildiğini, bunedenle de bazı kısıtlamalar yapıldığını» söyledi.

4- Kültür Bakanlığı tarafından 3 gündür sürdürülen Kitap Sempozyumunun kapanışında bir konuşma yapan Kültür Bakanı CihadBaban, «Dünyanın en modern millî kütüphanesinin Akara'da kurulmakta olduğunu» söyledi.

5- Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde, Sigortalar Yasası'ndayapılacak değişiklikleri inceleyerek bir tasarı hazırlamak üzere kurulan «Alt Komisyon» çalışmalarını tamamladı.

6- Georgetown Üniversitesi ile Ankara Dış Politika Enstitüsü tarafından Ankara'da düzenlenen «Türk - Amerikan İlişkileri» Konferansı'nın ikinci gününde bir konuşma yapan DPT Müsteşarı Yıldırım Aktürk, «24 Ocak kararlarından sonra Türk ekonomisindeki gelişmeler ve12 Eylül yönetimince alman yasal önlemlerin sonuçları hakkında» bilgiverdi.

7- Türk - İş Genel Başkanvekili Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, «İşsizlik sorununa çözüm getirilmesi için kıdem tazminatı hakkının olduğu gibi korunması gerektiğini, bunun yanındaişsizlik sigortası sisteminin de kurulmasının zorunlu olduğunu» söyledi.

8- Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğüne Necdet Baykutatandı.

9- İstanbul Sanayi Odası'nın düzenlediği «Otomotiv ve Yan Sanayii» Sergisi İstanbul Odakule'de açıldı.

10- Sovyetler Birliği Kültür Bakanı Birinci Yardımcısı Y. BarabeshKültür Bakanlığı Müsteşarı Kemal Gökçe'nin konuğu olarak Ankara'yageldi.

11- İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada,daha önce 344 militanı yakalanan Marksist Lenininst Silahlı Propaganda Birliği ((MLSPB)'nin merkez komitesi üyesi 6 militanın arandığıbildirildi.

12- Konya 3. Ana Jet Üssü'ne mecburî iniş yapan Romanya Havayollarına çit uçakta yapılan aramada bomba bulunmadı.

13- Washington'daki temaslarını tamamladıktan sonra New York'taki Türkevi'nde konuşan Millî Savunma Bakanı Haluk Bayülken, TürkSilahlı Kuvvetleri'nin modernleştirilmesine NATO üyelerinin önemlikatkılarda bulunacaklarını söyleyerek, «Atatürk döneminde kurulmuşolan bir savunma nüve sanayimiz vardır ve çok gelişmiş bir düzeydedir. Bunu daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz» dedi.

14- Batı Avrupa Birliği Asamblesi, «Askerî potansiyelinin modernleştirilmesi için ivedi bir şekilde Türkiye'ye yardımın arttırılması» ileilgili raporu kabul etti.

15- Cenevre Başkonsolosluğu Sözleşmeli Personeli Mehmet Yergüz'ü öldüren Beyrut asıllı Ermeni terörist Mardiros Mıgırdıç Jankadiyan'ın «adisuçlu» olarak yargılanmasına başlandı.

16- Fransa'da Türk işçiler üzerine ateş açıp, bir kişiyi öldürenve iki kişiyi de yaralayan Fansız çiftçi ailesinin 7 ferdi, mahkeme tarafından tutuklandı.

17- ABD Başkanı Ronald Reagan uğradığı suikastten sonra düzenlediği ilk basın toplantısında, «İsrail, Irak'taki nükleer araştırmamerkezini gerçekten de çok kaygılandığı için kendini savunmak amacıyla bombalamış atabilir Ancak bunu yapmadan önce başka yollarabaşvurabilirdi» dedi.

18- THA'nın Pekin çıkışlı haberine göre; resmî bir ziyaret içinÇin'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, «Çin'e saldırısilahları satılabileceğini» açıkladı.

19- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya Komünist Partisi lideri Stanislaw Kania «Dayanışma Sendikası sosyalistsisteme karşı yıkıcı bir güç olarak kullanılacak olursa, bu büyük örgütle çatışmaya girmek kaçınılmazdır» dedi.

20- İran Meclisi'nde Devlet Başkanı Beni Sadr hakkında görüşmelerin sürdüğü, görüşmelerin sonunda aleyhte bir karar verilmesihalinde Sadr'ın ülkeyi terketmesini önlemek için bütün çıkış yollarınıntutulduğu ajanslar tarafından bildirildi,

18 Haziran 1981

1- Başbakan Bülend Ulusu yeni atanan 18 Valiyi kabul sırasındayaptığı konuşmada «Valilerin vatandaşlara karşı yansız davranmalarını» isteyerek. «Vatandaşlarımızı yan yana ve iç içe çalıştırmak vedevlete olan güveni tam olarak tesis etmek, valilere düşen başlıcagörevdir» dedi.

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu ANKA Ajansı'na verdiği demekte «Türkiye'de işsizliğin yenilebilmesi için BirleşikAmerika'nın eski Başkanlarından Franklin Roosvelt'in 1929 yılındakibüyük ekonomik bunalım sırasında uyguladığı «New Deal» adıyla bilinen yatırım, politikasının bir benzerine başvurulması gerektiğini»söyledi.

3- Turizm ve Tanıtma Bakanı İlhan Evliyaoğlu, Tercüman Gazetesi muhabirinin sorularını yanıtlarken, «Türkiye'de turizmin bugünekadar yabancı sermayeye kapalı ve teşvik tedbirlerinden uzak olması yüzünden gelişmediğini» belirterek, turizmi teşvik için alınan önlemleri açıkladı.

4- TÜRK-İŞ tarafından düzenlenen «Meslekî-Teknik Eğitim veİstihdam İlşkileri» konulu seminer Ankara'da başladı.

5- Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan İşçi Yardımlaşma Kurumu'nun (İYAK) kuruluşunu öngören yasa tasarısı Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

6- 23-26 Hazİran tarihleri arasında Ankara'da toplanacak olan10 .Millî Eğitim Şurası'nda ele alınacak yeni «Türk millî eğitim sistemi» taslağının esasları belli oldu.

7- Adıyaman'ın Besni ilçesi Burunçayır köyü yakınmda yasadışı Türkiye Komünst Emekçi Partisi'ne ait olduğu bildirilen çeşitlisilah ve patlayıcı madde ele geçirildi.

8- Ankara Emniyet Müdürlüğü 2. Şube ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda yasa dışı Kawa örgütünün 21 militanıyakalandı.

9- 1-5 Hazİran tarihleri arasında Türkiye'de incelemelerde bulunacak olan Avrupa Parlamentosu Başkanlık Kurulu üyesi FransızMilletvekili Pintat, Strasbourg'da verdiği demeçte «Türkiye'deki yönetimi anlayışla karşılamak gerektiğini» belirterek, «Türkiye'ye süretanınmasını» istedi.

10- THA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet resmî haberajansı TASS, ABD'nin Çin'e silah satma kararını «Askerî güç kullanarak başka ülkelere yapılan bir şantaj olarak» niteledi.

11- ANKA Ajansı’nın Washington çıkışlı haberine göre; FransaDevlet Başkanı Frartçois Mitterand, ABD'de yayınlanan WashingtonPost gazetesine verdiği demeçte, İsrail'in Irak nükleer reaktörüneyaptığı saldırıyla ilgili olarak, «Begin Hükümeti, uluslararası alandauzun yıllardır biriktirdiği güven sermayesini böyle bir davranışla biranda yitirdi. Çok yazık» şeklinde konuştu.

12- Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; «Yunanistan ABD arasındaki savunma işbirliği görüşmelerinin başarıya uğrayarak kesildiği» resmen açıklandı.

13- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran Devlet Başkanı Ebul Hasan Beni Sadr'ın nerede olduğunun bilinmediği yakınlarıtarafından açıklandı.

19 Haziran 1981

1- ABD'deki resmî ziyaretlerini tamamlayarak yurda dönenMillî Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken Yeşilköy Hava Limanı'ndaverdiği demeçte, «Yardımlar artacaktır. Savunma sanayiinde işbirlığe ek anlaşmasında bahsi geçen projelerin başarı ile sonuçlandırılması konusunda büyük bir ilerleme sağlanmıştır» dedi.

2- Gümrük ve Tekel Bakanı Recai Baturalp UBA'ya verdiği demeçte, «Özel sigara fabrikası kurmak için 30 firmanın başvurduğunu»belirterek, «Türkiye kendi sigarasını kendisi yapacak duruma gelmiştir. Artık fason sigara ithali yapılmayacaktır» dedi.

3- Devlet Planlama Teşkilâtı Sosyal Planlama Dairesi Başkanıve Yüksek Hakem Kurulu üyesi Kazım Oskay, Türk - İş tarafındandüzenlenen «Meslek - Teknik Eğitim ve İstihdam İlişkileri» konuluseminerde yaptığı konuşmada, «Yüksek Hakem Kurulu, işçilerin haklarını geri götürmek değil, daha ileri götürmek amaÇinda. Ancak,işverenin elini kolunu bağlayan maddeler varsa onun elini kolunuserbest bırakma durumundayız» dedi.

4- TRT Genel Müdürlüğü kitaplığı ile radyo müzesi düzenlenenbir törerıle hizmete açıldı.

5- Türkiye ile AET arasında 700 milyon dolarlık kredi anlaşması parafe edildi.

6- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Başkanlığı tarafından yayınlanan 14 numaralı bildiride, «Vatandaşların satın alacakları plak ve bantlar konusunda dikkatli davranmaları» istendi.

7- Ankara'daki Mısır Büyükelçiliği'ni basarak biri polis iki güvenlik görevlisini öldüren ve içerde bulunanları 45 saat rehin tutanFilistinli dört gerilla hakkındaki ölüm cezası ile ilgili duruşma SivilYargıtay Ceza Dairesi'nde yapıldı.

8- Gümrük ve Tekel eski Bakanlarından Tuncay Mataracı ile aynıdavadan yargılanan 13 sanık, Yüce Divan tarafından tutuklandı.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askerî Mahkemesi DİSK'e bağlı Türkiye Maden - İş Sendikası'nın 23. Genel Kurulu'nda Enternasyonal Marşı'nı söyleyen, sendikal çalışmalar sırasında komünizm propagandası yapmak suçlarından sanık 13 kişiyi 5yıl 6 ay 20'şer gün ağır hapis cezasına çarptırdı.

10- Eskişehir Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından aranmakta olanÜlkü Yolu Derneği üyesi Mehmet Çalışkan İnterpol aracılığı ile Danimarka'da tutuklandı.

11- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; AmerikanHaberalma Örgütü «CIA»nın uluslararası terörizm ile ilgili olarakyayınladığı 16 Haziran tarihli raporda, «Gizli Ermeni örgütlerinin suikast girişimlerinin önümüzdeki yıl daha da giderek artmasının beklendiği ve Türk diplomatlarının öldürülmesi yanı sıra Ermeni örgütlerin listelerine bazı Batı Avrupalı ve özellikle Amerikan diplomatlarını ekleyebilecekleri» belirtildi.

12- REUTER Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, «İsrail'in Irak'taki nükleersantrale yaptığı saldırının İsrail - ABD ilişkilerini zedelediğini ve ikiülke arasındaki inancı sarstığını» açıkladı.

13- REUTER Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'daCumhuriyetçi Parti lideri Giovanni Spadolini hükümeti kurmayı kabuletti.

14- Akajans'ın Londra çıkışlı haberine göre; ASALA adlı gizli Ermeni örgütünün lideri olan Agop Agopyan Londra'da yayınlanan «TheMiddle East» dergisinde yer alan bir yazıda, «Ermeni militanlarmınLübnan'da Filistin örgütleri Fateh ve Demokratik Cephe tarafındaneğitildiğini» söyledi.

15- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır'ın başkentiKahire'de Müslümanlarla Hristiyanlar arasında çıkan çatışmada ikikişi öldü.

20 Haziran 1981

1- İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadî Enstitüsü mezunları için düzenlenen diploma töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, «KİT'lerin politik baskılardan uzak kalacak bir yapıya kavuşturulacağını» belirterek, «KİT'lerin «bazılarının hisselerini özel sektöre devretme çabası içindeyiz»dedi.

2- İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Uluslararası ödemelerBankası Genel Kurul toplantısına katılan Merkez Bankası BaşkanıOsman Şıklar yurda dönüşünde Esenboğa Hava Limanı'nda AA muhabirine verdiği demeçte, «Toplantıda kar - zarar ve yıllık çalışma raporunun görüşüldüğünü, bankanın kar dağılımının yapıldığını veTürkiye'nin payına düşen 1 milyon 50 bin İsviçre Frangının (Yaklaşık55 milyon lira) 1 Temmuz tarihinde ödeneceğini» söyledi.

3- «Ne Mutlu Türküm Diyene» tatbikatı sona erdi.

4- 9. Uluslararası İstanbul Festivali Atatürk Kültür Merkezi'ndedüzenlenen bir törenle açıldı.

5- Ankara Emniyet Müdürlüğü 2. Şube Ekiplerince düzenlenenoperasyon sonucu yasa dışı TKP/ML Partizan adlı örgütün 32 militanı yakalandı.

6- Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümü nedeniyle Çekoslovakya ve ABD'nin Pennsylvania eyaletinde törenler düzenlendi.

7- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dünkü oturumunda, İsrail'in Irak'taki nükleerreaktörü bombalayarak tahrip etmesini kınayan bir karar tasarısınıoybirliği ile kabul etti.

8- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Meclisi Devlet Başkanı Beni Sadr'ın siyasal durumunu ve geleceğini görüşmek üzeretoplandı.

9- REUTER Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Afgan hükümeti; direnişçiler, asker kaçakları ve mülteciler için genel bir afçıkararak, bu kişilerin geri dönüp silahlarını teslim etmeleri durumunda normal bir yaşam sürmelerine izin verileceği bildirildi.

21 Haziran 1981

1- Kara Kuvvetleri Komutanı ve Millî Güvenlik Konseyi üyesiOrgeneral Nurettin Ersin Antalya'dan Kıbrıs Türk Federe Devleti'negi'tti.

2- Tarım ve Orman Bakanı Sebahattin Özbek, düzenlediği basın toplantısında, «Süt Endüstri Kurumu'nun üreticiden alacağı süteyüzde 10 ile yüzde 36 arasında zam yapılacağını, buna karşılık kurumun ürettiği süt mamulerine herhangi bir zam yapılmayacağını»açıkladı.

3- Adalet Bakanlığı'nda yapılan yeni atamalar Resmî Gazete'de yayınlandı.

4- Başbakanlık Müşaviri M. Kemal Cabioğlu'nuh görevinden alınmasına ilişkin karar Resmî Gazete'de yayınlandı.

5- Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği «Medenî ve Dinî Nikâh» konulu seminer Ankara'da yapıldı.

6- Libya Hava Kuvvetleri Komutanı Albay Salih Farjani Ankara'yageldi.

7- Mersin'e 8 kilometre uzaklıktaki Bulutlu Köyü yakınlarındaYSE Müdürlüğüne ait depoda bulunan 16 ton dinamit infilak etti,olayda depo bekçilerinden biri öldü.

8- AA'nın Manila çıkışlı haberine göre; Güneydoğu Asya ÜlkeleriBirliği (ASEAN) Dışişleri Bakanlarının Filipinler'deki toplantısında birkonuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig, «Başkan Reagan yönetimi altında, ABD, nerede olursa olsun yasal olmayan Sovyet müdahaleciliğine karşı koymaya kararlıdır» dedi.

9- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet Komünist Partsi sözcüsü ve Merkez Komite üyesi Leonid Zamyatin dün TV'de yaptığı konuşmada, «ABD'nin Çin Halk Cumhuriyeti'ne silahsatmasının ABD-Sovyet ilişkilerinin temelden değişmesine yol açabileceğini ve Sovyetler Birliği'nin bu olaya seyirci kalamayacağını»söyledi.

10- Fransa'da yapılan gelen seçimlerin ikinci turunda SosyalistParti ve Sol Radikal Hareket, 499 kşilik Meclis'te 290 sandalye kazandılar.

11- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Meclisi, Cumhurbaşkanı Ebul Hasan Beni Sadr'ın «Siyasî yönden yetersiz» olduğunadair kararı 1'e karşı 177 oyla aldı, 7 milletvekili çekimser kaldı.

Öte yandan Cumhuriyet Başsavcılığı, yerinde bulunmayan Cumhurbaşkanı Beni Sadr için yayınladığı bildiride, «İran halkını BeniSadr'ı her görüldüğü yerde yakalamaya ve Devrim Muhafızlarına teslim etmeye» çağırdı.

22 Haziran 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Yugoslavya ve Çekoslovakya'ya ziyaret yapacak olan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'iÇankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Ereğli ve Bartın bölgelerindeki deniz birliklerinde denetlemelerde bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanı ve MGK üyesi Oramiral Nejat Tümer, Ereğli Demir ve Çelik İştetmeleri'ni ziyaret etti.

3- Van ve Bitlis'te incelemeler yapmak ve Van - Hakkari yoluüzerinde Zernek Barajı'nın temelini atmak için Van'a giden BaşbakanBülend Ulusu yaptığı konuşmada, «Devamlı bir sosyal ve ekonomikgelişme içinde olan ülkemizde ana hedefimiz bir yandan vatandaşıncan ve mal güvenliğini sağlamak, diğer taraftan ise enflasyon oranınıtemin etmek ve işsizlere yeni iş sahaları açmaktır» dedi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide Konya'da düzenlediğibasın toplantısında, «Türkiye'de işsizlik sigortası teşekkül edinceye kadar, 5 yıla kadar hizmeti olanların işten çıkarılmasında 3 maaş,10 yıla kadar hizmeti olanlara 5 maaş, 15 yıla kadar hizmeti olanlarada 7 maaş tutarında işten çıkartma tazminatı verileceğini ve bununkıdem tazminatı dışında tutulacağını» açıkladı.

5- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık, «DYF- İş'in toplusözleşmesini yenileme çalışmalarının sürdürüldüğünü» açıklayarak,«Kıdem tazminatının uygulanma şeklini düzenleyen yasa ne öngörüyorsa, bizim yenilediğimiz toplu sözleşme de onun dışına çıkamayacaktır» dedi.

6- Devlet Planlama Teşkilâtı Müsteşarı Yıldırım Aktürk THA'yayaptığı açıklamada, «Bu yıl için programda öngörülen yüzde 3'lükkalkınma hızının aşılabileceğini ve gelişmenin yüzde 4 olarak gerçekleşmesinin beklendiğini» söyledi.

7- Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nca hazırlanan ve TPAO'nun bir holdinge dönüştürülmesini amaçlayan yasa tasarısı yenidenBaşbakanlık'a sunuldu.

8- Tofaş Genel Müdür Yardımcısı ve Otomotiv Sanayii DerneğiYönetim Kurulu üyesi Erdoğan Karakoyunlu yaptığı açıklamada, «İşverenler bir sosyal huzursuzluğa sebep vermemek için işçi fazlalığının getirdiği yükü taşıyabildikleri sürece taşıyacaklardır» dedi.

9- Adalet Bakanı Cevdet Menteş'in konuğu olarak Türkiye'ye gelen Pakistan Adalet Bakanı Pirzade temaslarına başladı.

10- Cumhuriyet Gazetesi İzmir Büro Şefi Hikmet Çetinkaya siyasîpolis tarafından gözaltına alındı. Öte yandan 5 Hazİran tarihinde gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mehmed Kemal serbest bırakıldı.

11- Niksar'da bir mağarada Dev - Yol adlı yasa dışı örgüt militanı bir kişi yakalandı.

12- TARİŞ Çiğli İplik Fabrikası'nda 22 Ocak 1980 tarihinde kanunsuz direniş yapan ve güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya giren 16kişi Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce toplam 50 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

13- İtalya'da yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Cumhuriyetçi Parti Genel Sekreteri Giovanni Spadolini Roma'da YabancıBasın Cemiyet i'nde düzenlediği basın toplantısında, «12 Eylül olayını hayranlıkla karşıladım ve karşılamaya devam ediyorum. Daha önce Cumhurbaşkanımız Pertini'nin bu konuda verdiği demeÇine aynenkatılıyorum. Türkiye demokrasiyi yaşatabilmek için gereken hareketiyapmıştır» dedi.

14- Parlamento toplantısında siyasî yönden yetersizliği ilân edilen İran Devlet Başkanı Beni Sadr, İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni tarafından görevinden azledildi.

15- Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilâtı (OPEC) Maliye BakanlarıKonsey yıllık toplantısı, Ekvador'un başkent Ouito'da başladı.

16- REUTER Ajansı'nın Kazablanka çıkışlı haberine göre; Fas'ınKazablanka kentinde geçen ay yürürlüğe konan gıda fiyatlarının arttırılması kararını protesto eden göstericilerle polis arasında çıkançatışmada 30 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

23 Haziran 1981

1- Millî Güvenlik Konseyi, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile diğer aletler hakkındaki yasanın bazı maddelerinin değiştirilmesi ve bu kanuna geçici madde eklenmesi hakkındaki yasa tasarısını kabul etti. Ateşli Silahlar Kanunu'nda yapılan değişiklikle ya-,sak silahları kullanan, toplu eylemlerde bulunanların cezası, 90 yılakadar çıkarıldı.

2-Van'ın Zernek ilçesinde kurulacak olan barajın temeli Başbakan Bülend Ulusu tarafından törenle atıldı. Törende bir konuşmayapan Başbakan Ulusu, «Takip ettiğimiz yatırım politikası, sanayiininyurt sathında dengeli bir şekilde dağılımını sağlamak ve tarımı modernleştirmek suretiyle, bölgelerarası gelişmişlik farkını ortadan kaldırmaktır» dedi.

3- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ile Türkiye Ekonomi Kurumu'nun ortaklaşa düzenledikleri «Atatürk'ün Ekonomik Politikası ve Türkiye'nin Ekonomik Gelişmesi» konulu seminerin açış konuşmasını yapan Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş, «Atatürk'ün düşünceleri ileriye dönük ve açık dinamik bir sistemdir, dönmüş fikirler değildir» dedi.

4- 10. Millî Eğitim Şûrası Ankara'da çalışmalarına başladı. Şûra'nın açış konuşmasını yapan Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam,«Mevcut sarsılan millî eğitim düzeni, gelişme yerine ağırlaşan koşullar altında daha da dağılmış ve her yönden bir çıkmazın içine girmiştir. Ülkenin kaderi ile eşdeğşr hale gelmiştir» dedi.

5- Türkiye ile Pakistan arasında «Hukukî ve Ticarî İşlerde AdlîYardımlaşma» sözleşmesi, Adalet Bakanı Cevdet Menteş ile Pakistan Adalet Bakanı Pirzade arasında Ankara'da imzalandı.

6- Gümrük ve Tekel Bakanlığı'nca hazırlanan resmî «Kaçakçılıkraporu» Millî Güvenlik Konseyi İhtisas Komisyonu'na sunuldu.

7- THY'nin «Haliç» yolcu uçağını Burgaz'a kaçıran 4 hava korsanının Türkiye'ye iadesiyle ilgili olarak Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan dosya Bulgar makamlarına iletilmek üzere Sofya Büyükelçiliğimize gönderildi.

8- Çimento fiyatlarına ton başına 400 ile 500 lira arasında zamyapıldı.

9- Millî Güvenlik Konseyi, İstanbul'da biri Amerikalı iki kişiyiöldüren Dev - Sol militanı Kadir Tandoğan ile Ahmet Sarer hakkındaki idam cezasını onayladı.

10- Tarsus Merkez Jandarma Karakolu'nda 1 Ocak 1981 tarihinde bir assubay, bir çavuş, bir jandarma eriyle bir orman memurunuöldüren terörist Mustafa Özenç'in idam cezası Askerî Yargıtay 3.Dairesi tarafından onaylandı.

11- Son Havadis Gazetesi yazarı Güngör Yerdeş'in tahliye istemiAnkara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numralı Askerî Mahkemesi'ncereddedildi.

12- Amerika'nın Türkiye Büyükelçiğine Robert Straus - Hupeatandı.

13- Fransa'da Sosyalist Pierre Mauroy başkanlığında 4 KomünistParti milletvekili bakanın bulunduğu 43 kişilik yeni hükümet resmenaçıklandı.

14- İran'da geçtiğimiz hafta çıkan çatışmalarda yer aldıkları belirtilen 8 kişinin daha idam edildiği, Cumhurbaşkanlığı görevinden azledilen Beni Sadr'ın ise Kahire'ye gittiğinin öne sürüldüğü, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

15- ABD'de yayınlanan ve ılımlı Ermeni örgütlerinin sözcülüğünüyapan «Armenian Report» adlı dergide yayınlanan bir yorumda, «Paris'te Ermeni toplumuna ait bazı binalara konan bombaların sorumluluğunun militan Ermeni gençlik gruplarına ait olduğunu gösterengüçlü belirtiler bulunduğu» belirtildi.

24 Haziran 1981

1- Başbakan Bülend Ulusu Bitlis'te yaptığı konuşmada, devletingüçlü olduğunu belirterek, «Devletimiz daima sizlerle beraberdir.Ortalığı bulandırmak isteyen çıkarsa, aranıza tekrar nifak sokmayayeltenen olursa onlara kulak asmayın, ancak zararlı faaliyetlerinigörürseniz onları devletin asayiş ve emniyet kuvvetlerine bildirin.Hiçbir endişeniz olmasın, Bu yüce milleti bölmeye ve parçalamayakimsenin gücü yetmeyecektir» dedi.

2- Türkiye - Libya Karma Ekonomik Kurulu'nun toplantısındanönce bir konuşma yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, «Türkiye ile Libya arasındaki ekonomik işbirliğinin 600 milyondoları aştığını» belirterek, «İki ülke arasındaki ticaret hacmi gelecekyıl 1 milyar doları aşacaktır» dedi.

3- Adalet Bakanı Cevdet Menteş'in konuğu olarak Türkiye'debulunan Pakistan Adalet Bakanı Pirzade Dışişleri Bakan Vekili veDevlet Babanı İlhan Öztrak'ı, Başbakan Yardımcısı Zeyyat Baykara'yımakamlarında ziyaret etti.

4- İzmir'de Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunan Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, «Buğday alımlarında spekülatif hareketler görülmeye başlandığını» belirterek, «Bu durumu önlemek için gerekirseun ihracatını yasaklar, buğday bile itha! edebiliriz» dedi.

5- Türk - İş Yönetim Kurulu, çeşitli komisyonların çalışma hayatını düzenleyen yasalar, anayasa, siyasî partiler yasası, kurucumeclis yasası ile ilgili raporlarını görüşmek üzere toplandı.

6- Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda İşleri Genel Müdürlüğü'nceAtatürk'ün doğumunun 100. yıldönümü dolayısıyla «Atatürk ve TürkMutfağı» konusunda araştırma yapmak üzere bir komite kuruldu.

7- Tekel Başmüdürlüğüne İzmir Tekel Başmüdür Vekili İsmetKırçeli atandı.

8- Demir, deniz ve havayolları işletmelerinin gümrük yükümlülüklerine ve denetlemelerine ilişkin tüzük Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- Piyangotepe katliamı sanıklarından sağ terörist Ali BülentOrkan Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askerî Mahkemesi'nceölüm cezasına çarptırıldı.

10- Washington International Kulüb'ün düzenlediği, Atatürk'ünresimlerinden ve Türk el sanatlarından oluşan bir sergi Washington'da açıldı.

11- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; Türkiye'de incelemeler yapan Avrupa Parlamentosu Siyasî Komisyon Raportörü Von Hassel'in hazırladığt raporda, «Türkiye'deki son gelişmelerin geniş birincelemesi yapıldıktan sonra Türkiye'de demokrasiye dönülmesi içinTürkiye-AET ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve ekonomik yardımın arttırılması» önerildi.

12- REUTER Ajansı'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Federal Alman Başbakanı Helmut Schimidt, Bonn'da düzenlediği basın toplantısında Fransa Devlet Başkanı Mitterand'ın kararının hiçbir probleme yol açmayacağını, İzlanda ve Portekiz gibi diğer NATO ülkelerininhükümetlerinde de zaman zaman komünistlerin görev almış olduğunu» belirterek, «Herşeyden önce bu bir bulaşıcı hastalık değildir.Bu olayı pek fazla büyütmeyelim» dedi.

13- THA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Devrim Mahkemesi Savcısı Laciverdi Tahran'da düzenlediği basın toplantısında,«Ayetullah Humeyni tarafından görevden alınan Devlet Başkanı BeniSadr'ın ülkeden kaçmadığını, halâ İran'da olduğunu öğrendiklerini»açıkladı.

Öte yandan İran'da Beni Sadr yanlısı 8 kişi daha kurşuna dizildi.

25 Haziran 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Norveç'te yayınlananAftenpdsten gazetesine verdiği demeçte «Seçim tarihinin KurucuMeclis çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra açıklanabileceğini» belirterek, «Bazı çevreler kendi mahallî, siyasî vesair çıkarlarıuğruna Türkiye'ye eleştiriler yöneltmektedirler» dedi.

2- Millî Güvenlik Konseyi, Cumhuriyet Başsavcısının Devlet Başkanı tarafından seçilmesini öngören yasa ile gayrimenkul kıymet artışı vergisinde mükellefler lehine indirim yapılmasını öngören yasatasarılarını onayladı.

3- Kıbrıs'ta onuruna verilen yemekte bir konuşma yapan MGKüyesi ve Kara Kuvvetleri komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, «Anadolu'dan Girne'ye açtığımız yolu kapatmaya kimsenin gücü yetmez.Bunu bilmekte yarar var» dedi.

4- İstanbul Ticaret Odası'nda Yönetim Kurulu üyelerinin ithalatve ihracata ilişkin şikâyetlerini dinleyen Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, «Hükümetin karma ekonomiden yana olduğunu» belirterek,«Öteki konularda da olduğu gibi özel sektör, kamu sektörü eşitliğinibozma eğiliminde değiliz» dedi.

5- Maliye Bakanlığı motorlu taşıtlar vergisi uygulamasına açıklık getirilmek amacıyla bir tebliğ yayınladı.

6- İstanbul'da toplanan Türk Eczacılar Birliği'nin Kongresi'nde birkonuşma yapan Birlik Başkanı İbrahim Çetinkaya «İlaç israfı içintedbir getirilmesini» istedi.

7- Üçüncü Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı sorumluluk bölgesindeki illerin vali ve sıkıyönetim komutan yardımcılarının katıldığısıkıyönetim koordinasyon toplantısının ikincisi Erzincan'da başladı.

8- Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler hakkındaki yasada yapılan değişiklikle bugüne kadar mahkemelerce zoralımına karar verilen veya güvenlik kuvvetlerince herhangi bir şekilde elegeçirilen ateşli silahlarla mermiler ve bıçaklar bir tutanak karşılığıMillî Savunma Bakanlığı'nın emrine verildi.

9- MGK kararlarına aykırı davranarak toplu işçi çıkarmak suçundan Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde tutuklanarak yargılanan Aydın Tekstil Fabrikası YönetimKurulu Başkanı Mevlüt Şahinci ile fabrika müdürü ve 7 yönetim kurulu üyesi 3'er ay 15 gün hapis cezasına 'çarptırıldılar.

10- Kısa adı DİSK olan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuhakkında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Savcılığı'nca sürdürülensoruşturma sonuçlandı ve 2000 sanıklı davada DİSK Genel BaşkanıAbdullah Baştürk ile 51 arkadaşı için idam isteğiyle dava açıldı-

11- Cezaevlerinden kaçışlara karşı bir önlem olarak kararlaştırılan «Tek tip elbise» ugulaması başladı.

12- AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya'daziyaretini sürdüren Türk Dışişleri Bakanı üter Türkmen Devlet Başkanı Sergei Kraigher ile uluslararası durum ve ikili ilişkiler konularında görüşmelerde bulundu.

13- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Senatosu'nda bir konuşma yapan Senatör Gayle, «Türk diplomatlarınayapılan saldırıların birçok uluslararası rapor arasında unutulduğunu»belirterek, «Tüm terör eylemlerinin kınanması ve barbarca eylemleremüsamaha edilmeyeceğinin açıkça anlatılması zamanı gelmiştir.»dedi.

14- THA'nın Tahran çıkışlı haberine göre, İran'da görevindenalınan Devlet Başkanı Beni Sadr'ın hukuk danışmanlarından HusagMauceri Frankfurt'a gitmek isterken havaalanında tutuklandı.

Öte yandan 3 kişi daha kaçakçılık suçundan idam edildi.

26 Haziran 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Millî Eğitim BakanıHasan Sağlam başkanlığındaki 10. Millî Eğitim Şurası Başkanlık Divanı üyeleri ile komisyon başkanlarını kabul etti. Evren, kabul sırasında yaptığı konuşmada, «Millî Eğitim camiasının Atatürkçü olmadığı yolunda kimse bir iddiada bulunamaz. Ben bu camiayı Atatürk ilkelerini yaşatan kökleştiren bir camia olarak kabul etmişimdir. Şura'nın Atatürk'ün 100. yılına rastlaması da ayrıca önem taşımaktadır»dedi.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Libya Ekonomi Bakanı Durda'yı makamında kabul etti.

3- Toplu Konut Yasa Tasarısı'na son şekil verildi ve tasarı Millî Güvenlik Konseyi'ne sunuldu.

4- Bakanlar Kurulu, yüksek öğrenim yasa tasarısını, yüksek okulların tümünün üniversitelere bağlanması, öğretim üyelerine uygulanacak rotasyon sistemi ve YÖK'nun yetkileri konusundaki maddelerinde bazı sakıncalar bulunduğu gerekçesiyle değişiklik yapılmasıiçin Millî Eğitim Bakanlığı'na geri gönderdi.

5- 10. Millî Eğitim Şurası millî eğitime değişiklikler getiren yenisistemi kabul etti.

6- Türk- İş Yönetim Kurulu, üç günden bu yana sürdürdüğü çalışmalar sırasında 274 ve 275 sayılı yasalarda yapılacak değişikliklerle ilgili olarak hükümete sunacağı önerileri saptadı.

7- Cumhuriyet Gazetesi'nde, İTO Başkanı Nuh Kuşçulu'nun «Vergi düzenine ilişkin görüşleri» yer aldı.

8- Üniversitelerarası Kurul Başkanlığına Ankara ÜniversitesiRektörü Prof. Türkan Akyol seçildi.

9- İstanbul Sanayi Odası'nın kuruluşunun 29. yıldönümünü kutlamak üzere düzenlenen törende, İSO üyelerinin bu yıl 1 milyar dolarlık sanayi ürünü ihraç etmeyi amaçladığı ve 1980 yılında toplam Kurumlar Vergisi'nin yüzde 39'unu ödedikleri açıklandı.

10- Ali Doğan Ünlü'nün istifasıyla boşalan Ziraat Bankası GenelMüdürlüğü'ne Rahmi Önen atandı.

11- Petrol ürünlerine yeni bir zam yapıldı. Buna göre; normal benzim birim fiyatı 60'dan 64 liraya, süper benzin 66'dan 71 liraya, gazyağı ve motorin ise 42 liradan 45 liraya yükseldi. Tüpgaz fiyatları iseyüzde 6.9 ile 9.5 oranında artırıldı.

12- 3. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri Köprübaşı Ordueviönünde yapılan açılış töreni ile başladı.

13- İstanbul Barosu Başkanı Avukat Orhan Apaydın ve 59 avukatarkadaşı, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'ne sunmak üzere İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'na verdikleri dilekçede, DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 151 DİSKüyesi hakkında, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askerî Mahkemesinin, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ilişkin kararınaitiraz ettiler ve yeniden tahliye isteminde bulundular.

14- Adana'da «Kürdistan Ulusal Kurtuluşçuları - KUK» adlı yasadışı örgütün çoğu Adana İl Komite üyesi mahalle sorumlusu ve hücremilitanı 24 militan yakalandı. İstanbul'da bir terzi dükkanını soyduktan sonra kaçarken, «Dur» ihtarına uymayan Fikri Özçeük adlısanık ölü, bir sanık ise yaralı olarak ele geçirildi.

15- İzmir'de yasa dışı «Dev - Yol» Kadınlar Kolu üyesi 5 militanınyargılanmasına 2 Numaralı Askerî Mahkeme'de başlandı. İstanbul 1ve 3 numaralı askerî mahkemelerde, 3 kişiye çeşitli hapis cezalarıverildi.

16- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile arkadaşlarının Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde yargılanmalarına devam edildi- Duruşmanın sabahki bölümünde Konya mitinginde TRT tarafından çekilen görüntülerle ilgili bilirkişi raporu okundu.Erbakan, Mekke'de yaptığı öne sürülen bu konuşma ile ilgisinin bulunmadığını savundu.

17- Resmî bir ziyaret için Yugoslavya'da bulunan İlter Türkmen,Belgrad'daki temaslarını tamamladı.

18- Türk Hava Yolları'nın Haliç uçağını Bulgaristan'ın Burgazkentine kaçıran 4 Türk hava korsanının Türkiye'ye iadesi ile ilgili dosya, Sofya Büyükelçimiz Yıldırım Keskin tarafından Bulgar makamlarına sunuldu.

19- ABD Senatosu Güvenlik ve Terörizm Alt Komisyonu'nda, Türkdiplomatlarına yöneltilen saldırılar ve Türkiye'de terörizm konulan elealındı.

20- Federal Almanya Meclisi Bütçe Komisyonu, NATO çerçevesiiçinde bu yıl Türkiye'ye yapacağı 130 milyon marklık askerî yardımıeylül ayına kadar erteledi.

21- Akajans'ın Londra çıkışlı haberine göre; Türkiye'yi kapak konusu yapan «8. Days» dergisinde, «Askerin işbaşına gelmesi, büyükçapta ihracat hamlesi başlatan Türkiye'nin yurt dışındaki ticarî imajını yükseltmiştir» dedi.

22- AP Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya İhracatithalat Bankası (Exim Bank) Türkiye'ye 87 milyon dolar kredi verileceğini açıkladı.

23- AP Ajansı'nın Berlin çıkışlı haberine göre; Berlin'de boş binaları işgal edenlerle polis arasında çıkan çatışmalarda 70'i polis çoksayıda kişi yaralandı.

24- REUTER Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Hükümetyetkilileri, Polonya Komünist Partisi liderlerinin, Varşova paktı ülkelerinden ikinci bir uyarı mektubu aldıklarını bildirdiler.

25- İran'da kısmî seçimler yapıldı.

26- Sudan'ın tüm Libyalı diplomatların 48 saat içinde ülkeyi terketmelerini istediği ve Trablusgarp'taki Sudanlı diplomatları ülkeyegeri çağırdığı Sudan Haber Ajansı tarafından bildirildi.

27 Haziran 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, askerî bir uçakla Antalya'ya gitti.

2- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'nin 10'uncu büyük kongresinde yaptığı konuşmada, istikrar programının bir yıl sonunda oldukça iyi sonuçlar verdiğini ve bugün Türkiye'de hiçbir malın yokluğunun çekilmediğini belirterek, «Herhalde bir malın pahalıolması yok olmasından çok daha iyidir» dedi.

3- Türkiye ile Libya arasındaki ticarî protokol ve anlaşma Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Turgut Özal ile Libya Ekonomikİşler Bakanı Ömer Durda arasında Ankara'da imzalandı.

4- Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Temel eğitimin 8 yıla çıkarılması için yasamız hazırdır.Bu yıl 5-6 pilot il seçilip uygulamaya başlanabilir» dedi.

5- Türk-İş Yönetim Kurulu çalışmalarını tamamladı. YönetimKurulu'nda, çalışma hayatı ile ilgili yasal düzenlemelere esas olacakkomisyon raporları incelenerek bazı ilke kararları alındı.

6- Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Cevat Geray, 10. MillîEğitim Şura'sında yaptığı konuşmada, üniversite dahil tüm okullarınolanaklarını halk eğitimi için seferber etmeleri gerektiğini söyledi ve«Okulların kapısı 24 saat herkese açık olabilmelidir. Okulların halktankopuşuna son verilmelidir» dedi.

7- Bursa Üniversitesi İktisadî ve Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen «Türkiye 1981» konulu seminer Bursa Kirazlıyayla'da başladı.

8- THA'nın bir haberine göre; OYAK Renault Otomobil fabrikasında çalışan 677 personel, gerekli yasal izin alınarak işten çıkarıldı.

9- Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Atatürk'ün doğumunun 100.Yıldönümü dolayısı ile Kabataş ve Adalar açıklarında «Atatürk Gösteri Tatbikatı» düzenledi.

10- Gayrimenkul Kıymet Artışı Vergisi'nde indirim yapan kanunResmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Dünya Bankası Sınai Yatırım ve Kredi Bankası'na «İşgücü Yoğun Sanayi Projelerini» finanse etmek için 40 milyon dolarlık krediverdi ve kredi anlaşması Bakanlar Kurulunca onaylanarak yürürlüğe girdi.

12- Fındık ihraÇinda alınmakta olan destekleme ve fiyat istikrarprimleri yeniden düzenlendi. Konuya ilişkin tebliğ Resmî Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, 26 Haziran 1981 günü Hatay'ın Yayladağ ilçesinde sının kaçak geçmek isteyen ve Sıkıyönetimkomutanlıklarınca aranmakta olan silahlı dört şahıstan ikisinin sağbirisinin ölü olarak ele geçirildiği, birirrin ise kaçtığı bildirildi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 3 emniyet amiri, GölcükAskeri Mahkemesi'nin isteği üzerine nöbetçi mahkemece tutuklandı.

14- Kanada Başbakanı Pierre Elliott Trudeau, Atatürk'ün doğumunun 100. yılı dolayısıyla Türk hükümetine ve Türk ulusuna hitabenbir kutlama mesajı gönderdi. Trudeau mesajında, «Türkiye ençok değer verdiğimiz müttefikler arasındadır» dedi.

15- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberinde, Çekoslovakya'yaiki hafta önce Sovyetler Birliği'nin verdiği notadan sonra, bu kezde Çekoslovakya'nın Varşova hükümetine bir nota verdiği açıklandı.

16- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; geçtiğimiz haftagörevinden azledilen İran Devlet Başkanı Ebülhasan Beni Sadr'ın, İranhalkına ve ordusuna «Zulme karşı direnme» çağrıları yaptığı ve bu mesajların Londra'deki İranlılara da aktarıldığı The Times gazetesitarafından öne sürüldü.

17- İran Hükümeti, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin özeltemsilcisi Olaf Palme'nin İran - Irak savaşıyla ilgili barış önerilerinireddetti.

18- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; Ayetullah Humeyni'ninçalışma arkadaşlarından Hocatül İslam Seyid Ali Hameney, bir camide düzenlediği basın toplantısı sırasında yakınında içine bombagizlenmiş bir teybin patlaması sonucu ağır yaralandı.

19- AP Ajansı'nın La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya'da yönetime karşı düzenlenen askerî darbe girişimi bastırıldı.

28 Haziran 1981

1- Millî Güvenlik Konseyi'ne bağlı ilgili komisyonda yasa önerisigeçen hafta içinde Millî Güvenlik Konseyin'de ele alınarak incelendi.Konsey, tasarının beş maddesinde değişiklikler yapılmasını karralaştırdı.

2- Atatürk'ün doğumunun 100. ve Ömer Muhtar'ın şehid edilişinin50. yılı nedeniyle Türk - Libya dostluğunu belirten bir sergi Ankara'da açıldı. Serginin açış konuşmasını yapan Devlet Bakanı MehmetÖzgüneş, «Ne zaman Atatürk yolundan ayrıldıysak yurt içinde huzursuzluk ve karışıklıklar ortaya çıktı. Ancak 12 Eylül'den sonra sağave sola sapmalar tamamen önlenmiştir. Türk milleti Atatürk yolundatoplanmıştır» dedi.

3- Kocaeli 15. Sanayi Fuarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ŞahapKocatopçu tarafından açıldı. Kocatopçu fuarı açarken yaptığı konuşmada, «24 Ocak 1980'den bu yana izlenmekte olan ve geçmişyılların ekonomik yaralarının onarılmasına yönelik politika, sanayicilerimize büyük görevler yüklemektedir» dedi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, Kent-Koop yetkililerininBatıkent projesini anlattıkları brifingde yaptığı konuşmada, «Kent Koop'un yasal olarak atacağı her adımda yanında olacağız» dedi.

5- Sermaye Piyasası Kanunu tasarısına son biçimini veren MillîGüvenlik Konseyi, Bütçe - Plan Komisyonu Başkanı Amiral HüsnüKüçükahmet, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Sermaye Piyasası Kanunu ciddî olmayan müesseseleri ciddî çalışır hale getirecekveya tasfiye edecek» dedi.

6- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri MerkezBirliği Genel Başkanlığı'na yeniden Kasım Önadım seçildi.

7- T..C. Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Yılın ilk 5 ayında, 1 milyar 642 milyonmarklık işçi dövizi girişi oldu» dedi.

8- Her yıl Cumhuriyet Gazetesi'nin kurucusunun ölüm yıldönümünde verilen ve konusu bu kez köşe yazısı olarak belirlenen YunusNadi Armağanı yarışması sonuçlandı ve birinciliğe Göksel Türk, ikinciliğe Semih Acar, üçüncülüğe de Kemal Çınar seçildi.

9- Tercüman Gazetesi'nde, «1981 yılının 2. yarısında Türk ekonomisi» konulu ve çeşitli çevrelerin konuya ilişkin görüşlerini içerenyazının birinci bölümü yayınlandı.

10- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; 1981 yılının ilk beş ayında1208 şirket fesih ya da tasfiye yoluna giderken, sermayeleri toplamı16 milyar 514 milyon lirayı bulan 3310 yeni şirket kuruldu. Bu arada,770 şirket sermayesini 27 milyar 554 milyon lira artırdı.

11- Orta Doğu Enstitüsü ve Internatonal Kulübünün «Atatürk'ünModern Türkiyesi» konusunda Washington'da düzenlediği paneldekonuşan, ABD Dışişleni eski bakan yardımcılarından Joseph Sisco,Türkiye - ABD ilişkilerinin önemine her iki ülkenin ortak yararlarınaişaret ederek, «Türkiye'de askerî idarenin yönetimi ele almasının demokrasiyi koruma ve Atatürk ilkelerinin korunmasını amaçladığını»belirtti.

12- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Yugoslavya'deki resmî temaslarını tamamlayarak Viyana üzerinden Prag'a geçti. Türkmen, Viyana'da Akajans'a verdiği demeçte, Fransa Dışişleri Bakanı’nın ülkesinde kanunlara aykırı hareket edenlere müsamaha gösterilmeyeceğini belirterek, «Bekleyelim göreceğiz» dedi.

13- Washington Post gazetesinde, «Türkler Pakistan'a atom aygıtları gönderiyorlar, ABD Dışişleri Bakanlığı iki ülkeye ihtar verdi»başlıkları ile çıkan yazıyı Türk Dışişleri Bakanlığı yalanladı.

14- Yunanistan Dışişleri Bakanı Konstantin Mitsotakis, Atina'dapartisinin genel kurul toplantısında hükümetin izlediği dış politikayıaçıklarken, «Türkiye ile aramızdaki farklı görüşlerimize, uluslararasıhukuka dayalı, barış içinde ve varolan kuvvet dengesinde değişiklik yaratmaksızın çözüm bulmaya devam edeceğiz» dedi.

15- Uluslararası Para Fonu (IMF) nin son verilerine göre; gelişmekte olan ülkelerin toplam dış borçları 1980 yılı itibariyle 580 milyardolara erişti.

16- Suudi Arabistan İskan Bakanlığı'na ait 2 bin 592 villanın 500milyon dolarlık ihalesini bir Türk firması kazandı.

17- Yunanistan'da iktidarda bulunan Yeni Demokrasi Partisi'ninGenel Kurulu'nda Ulusal Savunma Bakanı Averof'un Başbakan Yardımcılığı'na atandığı Yunanistan Başbakanı Rallis tarafından açıklandı.

18- İran ve Irak arasında yaklaşık dokuz aydır süren körfez savaşında arabuluculuk görevini üstlenen İslam Ülkeleri İyi Niyet Komitesi çalışmalarına İran'daki iç karışıklıklar nedeniyle ara vermeyikararlaştırdı.

19- İran'da üç tutucu kanadın birleştiği ve 3 kişilik yeni başkanlıkkonseyi üyesi Ayetullah Behesti'nin başkanlığını yaptığı İslam Cumhuriyetçi Partisi (İRP)'nin genel merkez binası havaya uçuruldu vepatlama sırasında içeride toplantı halinde bulunan yönetici kadrosundan 8 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- İran'ın resmî Pars Ajansı, Tahran'da dün El Abuzer Camii'ndeAyetullah Humeyni'nin danışmanlarından Seyit Ali Hameney'e karşıdüzenlenen bombalı saldırıdan aşırı sağcı Furkan teşkilâtının sorumlu bulunduğunu öne sürdü.

21- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan Başbakanı İndra Gandi ülkesi ile Çin'in sınır anlaşmazlığını görüşme konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

29 Haziran 1981

1- Millî Güvenlik Konseyi toplantısında «Kurucu Meclis» teşkiline dair kanun tasarısı görüşülerek kabul edildi.

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, Akajans'ayaptığı açıklamada, «Türk müteşebbislerin yurt dışında aldığı ihalelerin 5 milyar doları bulduğunu» söyledi.

3- Devlet Planlama Teşkilâtı Müsteşarı Yıldırım Aktürk, Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Bu yıl 2.5 milyar dolar işçi dövizi,4.2 milyar dolar da ihracat gelirinin beklendiğini bildirerek, «Ekonominin durgunluk aylarının gerde kaldığını» belirtti ve «Sonbahardakredi faizleri düşecektir» dedi.

4- Tüccar ve Sanayiciler Derneği, Atatürk'ün 100. Doğum Yıldönümü nedeniyle İstanbul Ticaret Odası'nda, «Türkiye'nin ihracatsorunları» konulu seminer düzenledi.

5- Türkiye Maden İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanlar Kurulu toplantısı Ankara'da başladı. Federasyon Genel Başkanı KemalÖzer, toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, .«12 Eylül harekatınınüzerinden uzun sayılmayan bir dönem geçmiş olmasına rağmen, herkes canından ve malından emin, geleceğe umut ve güvenle bakmaktadır» dedi.

6- Ankara Sanayi Odası'nın aylık bülteninde yayınlanan bir değerlendirme yazısında, Tekel ürünlerine bir süre önce yapılan zamlarla ilgili olarak «Son zamlarla yapılan yeni kaynak transferi ise, halkınsatınalma gücünü biraz daha azaltmış olacaktır» denildi.

7- Türk Polis Teşkilâtı'nı Güçlendirme Vakfı'nın 4. Genel KuruluAnkara'da yapıldı.

8- İzmir'de 26-28 Haziran tarihleri arasında yapılan Balkan yaşgrupları yüzme şampiyonasında Türk yüzücüleri 7 altın madalya kazandı.

9- İzmir eski milletvekillerinden Millî Eğitim Bakanlığı TeknikÖğretim ve Beden Terbiyesi eski Genel Müdürlerinden Danyel Akbel Ankara'da vefat etti.

10- Öldürme, silahlı gasp ve ev taraması olaylarından sanık yasa dışı «Kürdistan İşçi Partisi (PKK)» adlı örgütün 15 militanı silahlarıyla birlikte ele geçirildi.

11- TİKP Genel Başkanı Doğu Perinçek ile 23 arkadaşının yargılanmalarına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 No'lu Askerî Mahkemesi'nde devam edildi ve Perinçek'in sorgusu tamamlandı.

12- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; 1981 yılının ilk beş aylıkdönemimdeki ihracat toplamı 1.63 milyar dolarlık düzeye erişti.

13- Yargıtay Kanunu'nun bazı maddelerini değiştiren ve Cumhuriyet Başsavcısı ile Başsavcı Vekilini seçme yetkisini Devlet Başkanı'na tanıyan kanun Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Çekoslovakya'ya yaptığı resmiziyaretin birinci gününde, Çekoslovak Devlet Başkanı Gustav Husaktarafından kobul edildi.

15- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde dün yapılan başkanlık seçimleri sonucunda, iktidardaki Ulusal Birlik Partisi'nden aday gösterilenRauf Denktaş yeniden başkan seçildi. Gayrî resmî sonuçlara göre;Denktaş 36.341 oy ile oyların yüzde 51.77'sini, Toplumcu KurtuluşPartisi adayı Ziya Rıfkı 21.367 oy ile oyların yüzde 30.43'ünü, Cumhuriyetçi Türk Partisi adayı Özker Özgür 8.954 oy ile oyların yüzde12.75'ini, Demokratik Halk Partisi adayı Hüsamettin Tanyar 3.356 oyile oyların 4.78'ini, Bağımsız aday Servet Sami Dedeçay ise 971 oy ileoyların yüzde 0.25'ini aldılar.

16- Türk güzeli Reyyan Özdil, 21 Akdeniz ülkesinin katıldığı veRodos'ta düzenlenen yarışmada, «Akdeniz güzeli» seçildi. YarışmadaFransız güzeli ikinci, Lübnan güzeli üçüncü oldu.

17- Endonezya yılda 700 bin ton buğday almak istediğini Türkiye'ye bildirdi.

18- Tahran'da dün gece İslam Cumhuriyet Partisi Merkezî'ndemeydana gelen şiddetli patlamada ölenlerin sayısının 72'ye çıktığı,olayda hayatını kaybedenler arasında İmam Humeyni'den sonra ülkenin ikinci en güçlü adamı olarak bilinen İslam Cumhuriyet Partisi veYüksek Mahkeme Başkanı Ayetullah Muhammed Beheşti'nin de bulunduğu, ayrıca dört bakan, altı bakan yardımcısı, Tahran SavcısıLaciverdi ve 20 parlamenterin yaşamlarını yitirdiği, 11 kişinin de ynralandığı basında yer alan haberlerde bildirildi,

Öte yandan Ayetullah Humeyni, İran Yüksek Mahkemesi Başkanlığı'na Cumhuriyet Savcısı Ayetullah Müsavi Ardebili'yi atadı. İranHükümeti ise, iki gün devlet darielennin kapatılacağını ve bir haftasüreyle yas tutulacağını açıkladı.

19- İran'ın eski devlet başkanı Beni Sadr'ın halen Mısır'da bulunmadığı, fakat bu ülkeye geldiği takdirde kendisine siyasî itica hakkıtanınacağı, Kahire'de yayınlanan «El Siyasî» gazetesi tarafından bildirildi.

20- Çin Halk Cumhuriyeti'nde yönetim değişliği yapıldığı, Başkan Hua Guofeng'in görevinden istifa ettiği ve Çin Komünist PartisiBaşkanlığına 66 yaşındaki Hu Yaobang'ın getirldği basında yer alanhaberlerde bildirildi.

30 Haziran 1981

1- Millî Güvenlik Konseyi tarafından dün kabul edilen KurucuMeclis yasası Resmî Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanarakyürürlüğe girdi. Yasada, «Millî Güvenlik Konseyi» ile kuruluş, görevve yetkileri belirtilen «Danışma Meclisi»nden meydana gelen KurucuMeclis'in 160 üyeden oluşacağı, bunun 40'ını doğrudan doğruya Millî Güvenlik Konseyi'nce seçileceği, 11 Eylül 1980 tarihinde herhangibir siyasî partinin üyesi olanların» Danışma Meclisi'ne giremeyecekleri bildirildi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Kabotaj ve Denizcilik Bayramı’nın56. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, «Türkiye artık kiyılarına bağlı kalmaktan da öteye, açık deniz devleti olmak zorundadır» dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, faizlerin serbest bırakılmasına dair kararnamenin bir yılını doldurması konusuna ilişkin olarakTercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Toplam mevduatın Temmuz ayı başları itibariyle 950 milyar lirayı bulacağını» belirterek,«Amacımıza tam olarak ulaştığımızı söyleyemem ama doğru yoldailerliyoruz. Mevduat miktarı 1 trilyon 300 milyar liraya ulaştığı zamanbankalar müşteri bulmakta güçlük çekeceklerdir» dedi.

4- Devlet Bakanı ve 100. Yıl Kutlama Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Özgüneş, Atatürk Kültür Merkezi için bugüne kadar235 milyon 214 bin 835 lira bağışta bulunulduğunu açıkladı.

5- Ankara Sanayi Odası'nca 1980 yılında ençok ihracat yapankuruluşlarla ençok vergi ödeyen firmalara, Ankara'da düzenlenen törenle ödülleri verildi. Törende bir konuşma yapan Maliye Bakanı KayaErdem, alınan vergilerle devletin imkânlarının arttığını, bu arada özelkesime verilen kredi miktarında artışlar olduğunu; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu ise, Maliye Bakanlığı'nın işletmelerinaktif değerlerinin cari fiyatlarla yeniden değerlendirilmesi için çalışmalar yaptığını söylediler.

6- YHK'nın toplantısında, TCDD'de çalışan 42 bin işçi adınaDYF - İş'in toplu sözleşmesi imzalandı

7- İstanbul Bankası Genel Müdürü Özer Çiller, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Geçen yıl bankacılar iyi bir yıl yaşadı. Bu yılki gelişmeler hiç de iyi değil, bu nedenle bir süre sonra mevduat faizlerinin düşürülmeli kaçınılmaz olabilir» dedi.

8- Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. SüleymanSağlam seçildi.

9- Dar mükelleflerin Türkiye'de satın aldıkları, imal istihraç ettikleri malları Türkiye'de satmaksızın yabancı ülkelere göndermelerinden doğan kazançları dar mükellefiyet kapsamına alındı.

10- Merkez Bankası yurt dışında çalışan işçi dövizlerine uyguladığı faiz oranlarını yükseltti.

11- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan. «Bankacılara göre Temmuz bankacılığı ne getirdi, ne götürdü» başlıklı yazıda, konuya ilişkin olarak çeşitli banka yetkililerinin görüşleri yer aldı.

12- İzmir'de yasa dışı «Rızgari» örgütünün 1’i kız 9 militanı; Ankara'da yasadışı «Emeğin Kurtuluşu Yolunda Işık» örgütünün 18 militanı;Erzurum'da 22'si yasa dışı «PKK» örgütü militanı 223 kişi, Malatya'daise 4 işyerini bombalama eylemlerine karışmaktan sanık bir kişi yakalandı.

13- Eski tabii senatörlerden Ahmet Yıldız, «DİSK'in bir eyleminiövdüğü» gerekçesiyle hakkında 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davadan beraat etti.

14- Basında yer alan bir habere göre; İzmir'de Maliye Müfettişlerive vergi kontrol memurları yaklaşık 1 milyar liralık vergi kaçakçılığıolayını ortaya çıkardı

15- Gölcük Donanma ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi ile İstanbul 3 Numaralı Askerî Mahkeme'de, çeşitli suçlardansanık 8 kişiye, 1 yıl ile 21 yıl arasında değişen hapis cezaları verlidi.

16- Türkiye ile Çekoslovakya arasında Prag'da Karayolu UlaşımAnlaşması ve 1981 -1982 yıllarını kapsayacak Kültürel Değişim Programı Türk Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ile Çekoslovak Dışişleri Bekanı Chnuopek tarafından imzalandı.

17- Çekoslovakya'ya resmî ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Çekoslovakya Başbakanı Lubomir Strougal ile görüştü.

18- Avrupa Konseyi Siyasî İşler Komisyonu'nun Strasbourg'dayaptığı toplantıda, komisyon roportörü Avustryalı parlamenter SteinerTürkiye'deki gelişmeler konusunda bilgi verdi.

19- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Toronto'dadüzenlenen «Çaravan» adlı kültür ve folklor şenliğinde Türkiye'yitemsil eden Ankara pavyonu önünde bir grup ermeni gösteri yaptı..

20- KTFD'de geçtiğimiz pazar günü yapılan genel seçimlerde,Ulusal Birlik Partisi 18, Toplumcu Kurtuluş Partisi 13- CumhuriyetçiTürk Partisi, 6, Demokratik Halk Partisi 2 ve Türk Birliği Partisibir milletvekili çıkardı.

21- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; FransızSosyalist Partisi ile Komünist Partisi'nin ortaklaşa izleyecekleri politika konusunda oluşturdukları anlaşma metni Fransız Le Monde gazetesinde yayınlandı. Ortak belgede, «Fransa'nın AET ortak politikalarına katılmasının destekleneceği» belirtilerek, «Sovyet birlikleri Afganistan'ı terketmeli» denildi.

22- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; YunanistanBaşbakan birinci yardımcılığı görevine getirilen Ulusal Savunma Bukanı Evangelos Averof, partisinin temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada, «İktidara geldiğimizde 1974'de bozulmuş olan Yunan silahlıkuvvetlerini yeniden düzenlemekle kalmadık, ayrıca günün gereği olanmodern sanayi birimleri ile donattık» dedi.

23- Anadolu Ajansı'nın Lüksemburg çıkışlı haberine göre; Lüksemburg'da toplanan Avrupa Ekonomik Topluluğu doruğunda, İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Carrington'un Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan askerlerini çekmesi için baskı yapmak üzere Moskova'yagitmesi kararlaştırıldı.

24- DPA'nın Tokyo çıkışlı haberinde, dört gün sürecek olan ABD Japonya ortak hava tatbikatının Tokyo'ya 900 kilometre uzaklıktakiNyutabaru üssünde başladığı bildirildi,

25- Tahran'da Evin Cezaevi Müdürü'nün görevi başında tabanca ile vurularak öldürüldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

26- Hürriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; İran DevrimHükümeti Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Behzat Nabavi, eskiDevlet Başkanı Beni Sadr'ın yargılanmak için ileri sürdüğü koşulların hükümetçe kabul edildiğini belirterek, «Beni Sadr'a savunmasınıyapabilmesi için gerekli süreyi tanıyacağız» şeklinde konuştu.

Öte yandan, pazar günü yapılan saldırıda ölen Ayetullah Muhammed Beheşti'den boşalan göreve Eğitim Bakanı Muhammed CevadBahonar getirildi.

27- Irak Dışişleri Bakanı Sadun Hamadi, «EI-Rayia» gazetesineverdiği demeçte, «Basra Körfezi'ne acil müdahale gücünün yerleştirilmesine ve bölgede Birleşik Amerika'ya askerî kolaylıklar sağlanmasına karşı olduklarını» bildirdi.

28- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail'de genelseçimler yapıldı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106