16.5.1981
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1981

1 Mayıs 1981

1- Millî Güvenlik Konseyi'nde, küçük çiftçi muaflığını genişleten, zamanından önce vergi ödeyenden indirim yapılmasını öngören,sakatların vergi muafiyet kapsamını genişleten ve geçici mevsimliktarım işçilerinin 1982 yılına kadar vergilendirilmesini öngören maddeler görüşülerek kabul edildi.

2- Dışişleri Bakanlığı, Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin 26.Genel Kurulu'nda ileri sürülen tekliflerle ilgili olarak 12 Mart 1981 tarihinde Türk Hükümetine gönderilen metnin yanıtının verildiğini açıkladı. Yanıtta, «Türkiye'nin barış ve gevenliği tavkiye etmeye ve silahlanma yarışını kontrol altına almaya yönelik danışma ve görüşmelerin sürdürülmesine büyük önem verildiği» belirtilerek, «Bütün ülkelerin barış ve istikrar konularında gösterdikleri arzunun olumludavranışlarla uygulama alanına da yansıtılmasının barışın sürdürülmesi için lüzumlu olan güven ortamının kurulmasında en etkin faktör olduğu» bildirildi.

3- NATO Güney Doğu Bölge Komutanı Oramiral Crowe, DevletBaşkunı Orgeneral Kenan Evren, Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Orgeneral Haydar Saltık ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun tarafından kabul edildi.

4- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yeni döviz kurlarının her gün radyo ve TV'deyayınlanacağını belirterek, «Ülkemizin son bir yılda piyasa ekonomisi koşullarına beklenmedik bir süratle uyum sağlaması sonucunda,uluslararası piyasalarla ilişkiler yoğunlaştı ve uluslararası piyasalardaki gelişmelerin değerlendirilmesiyle birlikte döviz kurlarının günügününe yansıtılması hükümet tarafında benimsenmiş oldu» dedi. Toplantıda, «Yeni başlayan kur uygulaması, işçi dövizleri ile ilgili çalışmalar ve ihracatçı kredilerinde yapılan yeni düzenlemeler» konularında açıklamalarda bulunan Şıklar, daha sonra Almanya'ya hareketetti.

5- Yeni asgarî ücretler yürürlüğe girdi.

6- Merkez Bankası'nca yeniden belirlenen reeskont ve avansıfaizlerinin oranları yürürlüğe girdi.

7- İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri Başbakan Bülend Ulusu'yu Başbakanlıkta ziyaret ederek basının sorunları konusunda hazırladıkları ayrıntılı raporu sundular.

8- Tercüman Gazetesi tarafından düzenlenen «Atatürk Semineri» İstanbul'da yapıldı.

9- Sanatseverler Derneğj tarafından, Ankara'da «Felsefe açısından Atatürk» konulu bir panel düzenlendi

10- Aktör ve yönetmen doktor Arşavir Alyanak İstanbul'da öldü.

11- Basında yer alan bir habere göre; Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı MHP'den sonra MSP'nin de kapatılması içinsuç duyurusunda bulundu.

12- Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hilmi İşgüzar'ın tahliye istemi,Yüce Divan'da 5'e karşı 10 oyla reddedildi.

13- Dev - Sol adlı yasadışı örgütün İstanbul Küçükköy bölgesorumlusu Mustafa Işık, dün gece güvenlik güçleri ile giriştiği silahlıçatışma sonucu ölü olarak ele geçirildi.

14- Danimarka, İzlanda ve Norveç, Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başladı.

15- AFP'nin New York çıkışlı haberine göre; Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), «Güney Lübnan'da İsrail saldırılarına karşı derhal etkinönlemler alması» için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne çağrıdabulundu.

16- REUTER Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre, PolonyaBağımsız «Dayanışma» Sendikası Lech Walesa, bir Amerikan televizyonuna verdiği demeçte, «Bir Sovyet işgalinin beklenmediğini»belirterek, «Ancak böyle bir şey olsa da Polonya halkının direneceğini» söyledi.

17- UPI’ın Viyana çıkışlı haberine göre; Avusturya Sosyalist Partisi yöneticilerinden Heinz Nittel, Viyana'da kimliği bilinmeyen kişilerce öldürüldü.

2 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti üyelerini kabul etti.

Öte yandan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, TürkiyeYardımsevenler Derneği'nin 52. Genel Kurulu'na gönderdiği mesajda, «Hoşgörü, sevgi, dayanışma ve yardımlaşma duyguları, insanlığımızın karakter yapılarının genel unsurlarını oluşturan yüce değerlerdir» dedi.

2- İşletme Vergisi kapsamını genişleten, ancak vergi oranını düşük tutan kanun tasarısı dün Millî Güvenlik Konseyi'nde görüşülerekkabul edildi.

3-Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu'nun Ankara'datoplanan Başkanlar Meclisi'nde konuşan Başbakan Yardımcısı veDevlet Bakanı Turgut Özal, «İzlenen ekonomik programa sahip çıkılıp, güçlenerek tatbik edilmesi halinde, 3 - 4 yıl sonra Türkiye'nin hiçkimsenin hayal edemediği noktalara varacağını» söyleyerek, «Ancakdikkatli olmalıyız. Gerçi enflasyon şimdi yenilmiştir. Ama canavar yeri canlıdır. Dikkat etmezsek yeniden ayağa kalkacaktır» dedi.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, NATO Bakanlar Konseyi İlkbahar Toplantılarına katılmak üzere, Roma'ya gitti. Türkmen hareketinden önce havaalanında verdiği demeçte, «Doğu - Batı ilişkilerindeson zamanlarda ciddi aşamalar meydana geldiğini, şimdiki dönemdekısmî bir ferahlama görüldüğünü» belirterek, «Ancak, son gelişmelerin altında yatan nedenler tamamiyle kaybolmuş değildir» dedi.

5- Uluslararası Karayolları Güvenliği ve Trafik Haftası dolayısıylaEmniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen «Trafik Sergisi»İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner tarafından törenle açıldı.

6- Yüksek Hakem Kurulu, Çay - Kur'a ait 54 işyerinde 42 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini yürürlüğe koydu.

7- Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu BaşkanlarMeclisi toplantısını bir konuşmayla açan Konfederasyon Genel Başkanı Hüsamettin Tiyanşan, «En büyük sıkıntılarının bu dönem vergimükelleflerine getirilen peşin ödeme durumunun olduğunu» belirterek,«Küçük esnaf ve sanatkârları sıkıntıya sokan, hatta bazı yerlerde çaresizlikten dükkanlarının kapanmasına sebep olan ağır mükellefiyetleri bir kere daha gözden geçirmelerini, Millî Güvenlik Konseyimiz vehükümetimizden önemle istiyoruz» dedi-

8- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; ihracat seferberliğinin başlaması ve ihracat işlemlerinin kolaylaştırılması sonucu, bu yılın ilk üç ay içnide, 1 milyar dolarlık ihracat geliri sağlandı.

9- Aydın eski milletvekillerinden Zühtü Uray İstanbul'da öldü.

10- İstanbul'da bir süpermarket'i soymak isteyen silahlı iki kişi,mağazada bulunanlardan ikisini öldürdü.

11- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; NATO toplantısı içinRoma'ya hareketinden önce bir demeç veren Yunan Dışişleri BakanıMitsotakis, «Yunan hükümeti Türkiye ile ilişkilerin daha iyi olmasıiçin ortam aramaktadır. Aynı zamanda mevcut sorunlara barışçı çözümler bulmaya da çalışmaktadır» dedi.

12- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan'da düzenlenen «Abdi İpekçi Yarışması»nın Genel Sekreteri Yunanlı Yüksek Mühendis Politakis, «Kathimerini» gazetesinin okuyucu sütununda yayınlanan yazısında, «Ermenilerin Atina'deki gösterileriyle ilgili olarakTürkiye'nin Yunanistan nezdinde yaptığı nota girişimini yerinde vehaklı buluyorum» dedi.

13- UP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; NATO Bakanlar Konseyi toplantılarına katılmak üzere Roma'ya hareketindenönce Kongre'de bir konuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı AlexanderHaig, «Amerikan büyükelçiliklerinin ve diplomatlarının uluslararasıterörle ilgili olaylardan korunabilmeleri için bütçeye 25 milyon dolarlık(yaklaşık 2.5, milyar TL) ek tahsisatın yapılmasını» istedi.

14- Anadolu Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'daİsrail desteğindeki Hıristiyan Falanjist güçlerle Suriye birlikleri arasındaki çarpışmalar sürerken, BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim,Lübnan'da ateş - Kes sağlanması için yeniden bir çağrı yaptı.

15- UPI'nin Bonn çıkışlı haberine göre; Batı Almanya BaşbakanıHelmut Schmidt TV'de yaptığı bir açıklama sırasında, «İsrail'in Filistinlilerin haklarını tanıması gerektiğini» söyledi.

16- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nin ABD Büyükelçisi Anatoly Dobrinin ABD Dışişleri Bakanlığıyetkilileriyle Lübnan konusunu görüştükten sonra basma yaptığı açıklamada, «Sovyetler Birliği'nin bunalımın büyümesini engellemek içinABD ile işbirliğine ve üzerine düşen görevi yapmaya hazır olduğunu»söyledi.

17- AP Ajansı'nın Varşova ;çıkışlı haberine göre; Polonya'da Dayanışma Sendikası lideri Leçh Walesa, «Şimdiye dek anlaşmalarla elde ettiğimiz hakları kullanarak çalışmaya başlama zamanı artık geldi» dedi.

3 Mayıs 1981

1- THA'nın bir haberine göre; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, «Gider vergisi oranlarının düşürülmesinden sonra,maliyetlerde meydana gelen düşmenin özel kesimde olduğu gibiKİT'lerin ürettiği mal ve hizmetlere de yansıtılarak bunların da fiyatlarının ucuzlatılması gerektiğini» söyledi.

2- Kültür Bakanı Cihat Baban, Avrupa Kültür Bakanları toplantısına katılmak için İstanbul'dan Lüksemburg'a gitti.

3- 8 Aralık 1980 tarihinde çıkan ve Finansman Yasası'nın Binaİnşaat Vergisi'nde değişiklik yapan 23 sayılı yasa ile, müştemilat dahil, 100 metrekareye kadar olan konutlar bina inşaat vergisinden muaftutuldu.

4- Sanayiciler Federasyonu'nun çağrılısı olarak Federal Almanya'ya giden heyette İstanbul Sanayi Odası'nı temsil eden Meclis Başkanı İbrahim Bodur, hareketinden önce havaalanında yaptığı açıklamada, «Üyesi bulunduğumuz Batı camiasından istediğimiz tek şeyekonomik ve siyasal çabalarımızın yeterince ve gerçekçi boyutlardadeğerlendirilmesidir» dedi.

5- Milliyet Gazetesinin 32. kuruluş yıldönümü kutlandı.

6- Sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerince, dün gece Nusaybin ilçesinin Alecik köyünde yapılan baskında çeşitli suçlardan aranan 4 kanun kaçağı 1 roketatar, 1 kaleşinkof tüfek, 1 uçaksavar topu ile 4 bin40 adet çeşitli çapta mermiyle yakalandı.

Tarsus - Adana karayolu üzerinde bir fabrikada yapılan operasyonda ise «Rızgari» örgütü üyesi 9 kişi yakalandı.

7- Yasadışı Dev-Yol örgütünün Muğla ve yöresi sorumlusu 21teröristten 16'sı için idam, 5'i hakkında da 15'er yıldan az olmamaküzere ağır hapis cezası istedi.

8- İstanbul'da, «7'si polis, biri MİT mensubu 29 kişiyi öldüren,16 kişiyi yaralayan «Dev-Sol adlı yasa dışı örgütün aralarında yöneticilerinin de bulunduğu 168 militanı güvenlik güçlerince yakalandı.

9- Yurt dışındaki işçilerle görüşmeler yapmak üzere FederalAlmanya'ya giden Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, ilk toplantısını Russelshein Opel Yurdu'nda düzenledi. Şıklar toplantıda yaptığı konuşmada, «Yabancılara muhtaç olmamak için, yılda 7 milyarmark civarında olduğunu tahmin ettiğimiz, yurt dışındaki Türk işçilerinin yabancı bankalarda biriktirdikleri anavatana güvenle göndermelerini bekliyoruz» dedi.

10- 3800 atletin katıldığı Uluslararası Berlin Maratonu'nda Mehmet Yurdadön birinci, Mehmet Terzi ikinci, Ahmet Altun ise üçüncüoldu.

11- Hindistan'da yapılan «Kuran'ı ezbere okuma Yarışması»nda,Ali Aşaroğlu adlı bir Türk genci ikinci oldu.

12- NATO Bakanlar Konseyi'nin ilkbahar toplantıları için Roma'da bulunan Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği'nde buluşarak görüştüler.

13- Akajans'ın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan OrtodoksErmenileri Merkez Komitesi tarafından Atina'da düzenlenen «Ermeniler, bir buçuk milyon kurbanının hatırasını saygıyla anıyor» konulutoplantı, 250 kadar Ermeni ve Yunanalı davetlinin katılmasıyla yapıldı.

14- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın Arap devletlerine bir çağrıda bulunarak «Aralarındaki görüş ayrılıklarını bırakıp Lübnan sorununa bir çözüm bulmalarını» istediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AFP'nin Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'da yeniden başlayan çarpışmaların bir aylık bilançosu 452 ölü ve 1170 yaralı olarakbelirlendi.

4 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Anayasa Mahkemesiüyeliğine seçilen Muammer Turan ve Mehmet Çınarlı'nın ant içmetörenine katıldı.

2- Bakanlar Kurulu, taşıt araçları ile dayanıklı tüketim mallarının gider vergisi oranlarında indirim yaptı.

3- Türkiye ile Libya arasında «Türk - Libya Ortak Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi» kurulmasına ilişkin anlaşma Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

4- Türk - İş ve Millî Prodüktivite Merkezi tarafından ortaklaşadüzenlenen «İş Kazalarını Önleme» seminerinde bir konuşma yapanSosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, «Kaza denince herkesin aklınaiş ve trafik kazası geldiğini, oysa, ev kazalarının da giderek büyük biryer kapladığını» belirterek, «Kazalarda ölenlerin yaklaşık yüzde 25'iev kazalarından ölmektedir. Bu konuya da gereken önem verilmelidir»dedi.

5- Marmara 1980 Ekici Tütün Piyasası, Gümrük ve Tekel Bakanı Recai Baturalp tarafından 190 lira başfiyatla açıldı.

6- Birleşmiş Milletler Eğitim ve Kültür Teşkilâtı (UNESCO) Merkezinde düzenlenen Atatürk Haftası'nın açılışını yapmak üzere, Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Kamuran Gürün Paris'egitti.

7- Tunceli'nin Çemişkezek ilçesine bağlı Tekeli köyünde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada iki jandarmaşehit oldu.

8- Türkiye Bankalar Birliği'nin ana tüzüğü Resmî Gazete'de yayınlandı.

9-Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde 28 Hazİran'da yapılacak Devlet Başkanlığı ve milletvekilliği seçimleri ile ilgili olarak seçim yasakları başladı.

10- Paris'te başlayan NATO Dışişleri Bakanları toplantısında açılış konuşması yapan Dönem Onur Başkanı Belçika Dışişleri BakanıF.C. Northomb, «Atatürk'ün bir tek nesil içinde en büyük başarısı asırlar boyu sürmüş ve büyük bir geçmişe sahip olmakla birlikte köklüdeğişime hazır bulunan Türk milletini çok güçlü ve eşsiz bir yenilemesüreÇine başlatmasıdır. Bu şekilde çağa damgasını vurmuş, geleceğinyolunu da azimle açmıştır» dedi.

11- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İsrail BaşbakanıMenahem Begin, «Filistin davasını destekleyen Fransa ve FederalAlmanya'nın muhteris ülkeler olduğunu, » belirterek, «İki amaçlarıvardır; silahlarını pahalıya satmak ve petrolü ucuza almak. İlkelerealdırış etmezler.. Kalpsizdirler., Maziyi unutmuşlardır. Başka hiçbirşey onları ilgilendirmez» dedi.

12- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran Devrim Mahkemeleri'nce idama mahkum olmuş 9 kişi daha kurşuna dizilerek öldürüldü.

13- AA'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'daaşırı sağcı milis kuvveti kuran General Jose Ernesto öldürüldü.

5 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, TIME dergisinin kendisiyle yaptığı röportajda, «Sivil bir yönetime iktidarı devretmedenönce terörizmin kökünü tamamen kazıyacağımızı söylemiyoruz. Kurucu Meclis'in bu husus ile ilgileneceğini ve ilerde seçilecek meclisinkonu üzerinde çalışacağını umuyorum. Amacımız yüzde 90 veya yüzde95 oranında başarılı olmaktır. Terörizmi tamamen yok edemezsiniz. Buyeni bir savaş yöntemidir. Fakat bizim önümüzde dumura uğrayacaktır» dedi.

2- Millî Güvenlik Konseyi, Atatürk'ün doğumunun 100. yılı kutlamaları nedeniyle eski eserlerin yurt dışında teşhir edilmesi kararını aldı.

3-Millî Güvenlik Konseyi'nde, 12 Eylül - 23 Ekim 1980 tarihleriarasında işten ayrılanlara ödenen kıdem tazminatının tavanı aşankısmının geri alınmayacağına ilişkin kanun tasarısı görüşülerek kabuledildi.

4-Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, OECD toplantısına katılmaküzere Paris'e hareketinden önce verdiği demeçte, «Merkez Bankası'nın günlük döviz kurlarının ilânına başlamasının konvertibiliteye geçişin hazırlığı» olduğunu belirterek, «Konvertibiliteye geçilebilmesi içinbazı aksaklıklar gösteren Türk Parasının Değerini Koruma Kanunu'nda değişiklikler yapılabilecektir. Ancak bu değişiklilerin yapılması biraz zaman alacaktır» dedi.

5- İşletme Vergisi oranını yüzde 3'e indiren ve bu verginin kapsamını genişleten yasa yürürlüğe girdi.

6- NATO çerçevesinde Batı Almanya'nın Türkiye'ye yaptığı askerî yardımlar konusunu görüşmek üzere Türkiye'de bulunan AlmanSavunma Bakanlığı heyeti, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun'a bir nezaket ziyareti yaptı vs daha sonra da Millî Savunma Bakanlığı Müsteşarı Orgeneral Celal Bulutlar ile görüştü.

7- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; 12 Eylül'denbu yana, halkın gönüllü olarak teslim etmesi ya da güvenlik kuvvetlerinin yaptığı operasyonlar sonucu 47 bin 149 tüfek, 274 bin 722tabanca. 1 milyon 522 bin mermi, 7 bin 502 patlayıcı madde ve 19 bin741 kesici alet ele geçirildi.

8- Vakıflar Genel Müdürlüğü, perakende zeytinyağı fiyatlarında20 lira indirim yaptı.

9- Marmara Ekici Tütün Piyasası, Kırklareli'nde başfiyat 177 liradan açıldı.

10- Tofaş ve Oyok Renault firmaları mamullerinin fiyatlarındabir indirim yaptıklarını açıkladılar. Açıklamaya göre; Tofaş firmasıürettiği araçları 100 bin lira ile 121 bin arasında ucuzlattı, Oyak Renault firması ise araçlarında 129 ile 145 bin lira arasında indirim yaptı.

11- Türkiye ile İran arasında «Ulaştırma Protokol Anlaşması» Ankara'da imzalandı.

12- Gölcük'te sıkıyönetim güvenlik güçlerince yapılan bir dizi operasyon sonucu «Türkiye Devrimci Komünist Partisi TDKP Genç Komünistier Birliği» adlı yasadışı gizli bir örgütün 41 militanı; Edirnebölgesinae yapılan operasyonlarda ise yasadışı «THKP-C» Dev-Yolüyesi 29 kişi yakalandı.

13- Adana Sıkıyönetim Komutanlığı 1 numaralı askerî mahkemesi,silahlı sağ eylemci Yunus Açık'ı Hanefi Yaralıoğlu'nu öldürmektendolayı idama, Kerim Zorba'yı öldürmekten 24, Mesut Karadağ'ı yaralamaktan ise 16 yıl hapse mahkum etti.

İstanbul'da 3 numaralı Askerî Mahkeme'de yargılanan yasadışı«Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birliği MLSPB - THKP-C Savaşçıları ve Cephe Yolu» örgütünün 139 sanığından 49'u hakkındaidam cezası istedi.

14- Millî Güvenlik Konseyi'nin, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu'nun Genel Merkez, il merkezleri, Üçlerdeki şube, bucak ve köylerdeki kolları olmak üzere tüm örgütlerinin feshedilmesine ilişkin kararı Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- Avrupa kültür bakanlarının Lüksemburg'da başlayan 3. konferansında konuşan Türkiye Kültür Bakanı Cihat Baban, «Bütün tarihboyunca Türk milletiyle Batı Avrupa arasında, diğer alanlarda olduğu gibi kültür alanında da birbirlerini karşılıklı etkileme olayının bulunduğunu» söyleyerek, «Bu olaydan doğan yakınlık Atatürk reformlarıyla büsbütün belirlenmiş ve somutlaşmıştır» dedi.

16- Federal Almanya'deki temaslarını sürdüren Mehmet Yazarbaşkanlığındaki Türk işadamları heyeti, Bonn'da Federal Alman Ekonomi ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.

17- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; NATO'nun Atlantik Deniz Kuvvetleri Başkomutanı ve ABD Atlantik filosu KomutanıAmiral Train, Avrupalı gazeteci grubuna yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin doğu sınırları ile Yugoslavya'nın batı sınırı arasında kalan Doğu Akdeniz bölgesi çok büyük bir Sovyet tehdidine açıktır. Kırım'dabu ülkelere yönelik 75 adet Backfire bombardıman uçağı konumlandırılmıştır. Bu güce karşı Doğu Akdeniz'i ancak 4 uçak gemisi grubuile savunabiliriz» dedi.

18- NATO'nun Dışişleri Bakanları düzeyinde Roma'da yapılan ikigünlük Konsey toplantıları sona erdi ve ortak bildiriye ek olarak yayınlanan tutanakta Türkiye'ye yardımın artırılması önerildi.

19- Anadolu Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; BirleşikAmerika Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, yaptığı oylamada,1982 malî yılı içerisinde İsrail ve Mısır'a ekonomik yardım olarak toplam 1.5 milyar dolar verilmesini onayladı, Türkiye'ye yapılması planlanan ekonomik yardımı reddetti.

20- İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) militanlarından BobySands'ın, 66 gün süren açlık grevi sonucu dün sabaha karşı öldüğüyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

AFP ve AP'nin Belfast çıkışlı haberlerine göre; Boby Sands'ın ölümünden sonra Belfast'ta meydana gelen olaylarda 4'ü ağır 21 kişiyaralandı.

6 Mayıs 1981

1- Dışişleri Bakanlığı meslek memurlarıyla ilgili 164 kişilik biratama kararnamesi, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından onaylandı.

2- Millî Güvenlik Konseyi üyesi ve Kara Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Nurettin Ersin, Millî Güvenlik Konseyi üyesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Bedrettin Demirel ve Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Selahattin Demircioğlu, Belçika'da düzenlenen Shafex - 01 tatbikatına katılmak üzere Brüksel'e gittiler.

3- Yalnızca doktorların ve Uzmanlık Tüzüğü'ne uyanların TamGün Tazminatı alabilmesine ilişkin tasarının ilk 5 maddesi, BakanlarKurulu'nda kabul edildi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanılğı'na bağlı yataklı tedavi kurumlarında yapılacak tedavi, tetkik, tahill, müdahale ve ameliyat fiyatları arttırıldı.

5- SSK Genel Müdürü Tali Dinçel, başka bir göreve atanmaküzere görevinden alındı, yerine Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Nuri Madazlı atandı.

6- ANKA Ajansı'nın haberine göre; bankalarda toplanan toplamtasarruf, mevduatı Nisan ayının ilk yarısı sonunda 450 milyar lirayaulaştı.

7- THA'nın haberine göre; Sivas Demir - Çelik tesisleri 1981 yılıyatırım programından çıkarıldı.

8- Askerî Yargıtay 1. Dairesi, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nce bir kişiyi öldürmek suçundan idama mahkum olan sol görüşlü Ahmet Erhan hakkındaki kararı, uygulanan madde yönünden bozdu.

Öte yandan Askerî Yargıtay 2. Dairesi de. Adana Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nce bir kişiyi öldürmek, bir kişiyi de yaralamaktan idama mahkum olan Zekeriya Turan Bayburt hakkındaki kararı, delil yetersizliği nedeniyle esastan bozdu.

9- Köy - Koop Genel Başkanı ve CHP Adana eski milletvekili Nedim Tarhan ile 7 yönetim kurulu üyesinin, TCK'nın 141. maddesinemuhalefet suçuyla yargılanmasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2Numaralı Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

10- 1. Uluslararası İslam Bankası ve Ekonomik İşbirliği semineriAlmanya'nın Baden-Baden şehrinde başladı.

11- AA'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD TemsilcilerMeclisi Dışişleri Komisyonu, dış yardım tasarısından, önümüzdeki yılTürkiye'ye 300 milyon dolar ekonomik yardım yapılacağını ifade edenbölümü Kıbrıs sorununa barışçı çözüm bulunamadığı gerekçesiyle çıkardı.

12- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere'de, iktidardaki Muhafazakar Parti ile muhalefetteki İşçi Partisi «IRA militanlarına siyasal tutuklu muamelesi yapılmaması» konusunda görüşbirliğine varıldı.

13- AA'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'daki olaylarınyayılması üzerine İsrail ile Suriye arasında başgösteren gerginliği sona erdirmek amacıyla ABD ve Sovyetler Birliği bölgeye özel birertemsilci gönderdiler.

14- AA'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya'nın Kosovabölgesi Komünist Partisi Başbakanı Mahmud Bakalı görevinden istifa etti.

7 Mayıs 1981

1- Alman Birinci Televziyonu'nun dün akşam yayınlanan «TagesThemen» adlı programda bir konuşma yapan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, «Türkiye'de siyasî partiler kaldırılmadı. Ancak görevleri geçici bir süre için durduruldu. Seçim tarihi belirlendiği zaman,tekrar çalışmalarına başlayacaklardır» dedi.

2- Roma'da NATO İlkbahar dönemi toplantısına katılan DışişleriBakanı İlter Türkmen, Ankara'ya döndü. Türkmen, havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, «Askerî yardımın 700 milyon doların altına düşmeyeceğini ümit ediyoruz» dedi-

3- Askerî Yargıtay Baş Savcılığı Savcı Yardımcılığı'na HakimBinbaşı Demir Akarsu ile Hakim Binbaşı Güven Sökmen getirildiler.

4- Yüksek Hakem Kurulu'nun toplantısında, toplam 1250 işçiyikapsayan 4 işyerindeki toplu sözleşmeler sonuçlandırıldı.

5- Türk - İş Yönetim Kurulu'nun olağanüstü toplantısı Ankara'da başladı. Genel Başkan İbrahim Denizcier, toplantıyı açış konuşmasında, «Çalışma Meclisinin toplanması gerektiğini» söyledi.

6- Armatör Ziya Kalkavan Atatürk Kültür Merkezi'nin yapımı için5 milyon lira bağışladı.

7- Cumhuriyet Gazetesi'nin 58'nci kuruluş yıldönümü kutlandı.

8- 1. Ordu ve İstanbul, Çankakkale, Edrine, Kırklareli ve Tekirdağilleri Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yayınlanan 58 numaralı bildiride, «Yeni Sözcü Dergisi'nin Sıkıyönetim Komutanlığı bölgesine sokulması, dağıtılması, birden fazla sayıda bulundurulması veya taşınmasının yasaklandığı» bildirildi.

9- Ege Ordu ve Sıkyönetim 1 Nolu Askerî Mahkemesi geçen yılMHP İzmir İl Sekreteri Turan İbrahim ile müteahhit Nuri Yapıcı'yı öldürmekten sanık olan yasadışı sol bir parti üyesi Seyit Konuk, İbrahim Ethem Coşkun ve Necati Vardar'ı; Adana 1 nolu Askerî Mahkemesi ise Hatay'ın Dörtyol ilçesi Emniyet Amiri Tekin Sungur'u öldürenyasa dışı THKP-C üyesi Ali Çankır'ı ölüm cezasına çarptırdılar.

10- Kahramanmaraş bölgesinde güvenlik kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlar sonucu, PKK örgütünün, 7'si ölü, 3'ü yaralı olmaküzere 83 elemanı yakalandı.

Antalya'da «Süleymancılık» tarikatına mensup 41 kişi tutuklandı.

Toplu sigara ve gümrük kaçakçılığı yapmak, rüşvet vermek vealmak suçundan sanık 8 kişi, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 numaralı Askerî Mahkemesi'nce tutuklandı.

11- Asılsız haber yayımlamak iddiasıyla İstanbul 1 Nolu Sıkıyönetim Askerî Mahkemesi'nde yargılanmakta olan Dünya Gazetesi yazarı Lütfü Oflaz ile Yazı işleri Müdürü İlyas Yeşil serbest bırakıldılar.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'nca, kısa adıTİKP olan Türkiye İşçi Köylü Partisi hakkında açılan davanın iddianamesi açıklandı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı, Akıncılar Derneği Genel Yönetim Kurulu üyeleri, Akıncı Gençlik Derneği Genel Yönetim Kurulu üyeleri ve çeşitli gençlik kampları hakkında dava açtı.

12- Baden Baden'de düzenlenen Milletlerarası İslam Bankaları veEkonomik İşbirliği Sempozyumu'na katılan İslam Bakanlar Birliği Başkanı Prens Faysal, T.C. Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar ile2. kez görüştü. Faysal, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «Türkiye'de tecrübeli ve yatırım planlan hazırlayan teşebbüsler vardır.Bunları destekleyececeğiz» dedi.

13- Basında yer alan bir habere göre; ABD Senatosu Türkiye'yeöngörülen askerî yardımların verilme koşulunda değişiklik yaptı.

14- Ekonomik İşbirliği ve Gelişme Örgütü OECD üyesi ülkeler,örgütün Paris'teki merkezi ile Müette Şatosu'nda yaptıkları «Taahhüt Toplantısında, 1981 yılı için Türkiye'ye 938 milyon dolar yardımyapılmasını kararlaştırdılar.

15- REUTER Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; BirleşikAmerika Dışişleri Bakanlığı, «Uluslararası terörizmi desteklemek dedahil olmak üzere kışkırtıcı bir tutum içine girdikleri» gerekçesiyleülkedeki tüm Libyalı diplomatların sımrdışı edilmesini kararlaştırdı.

16- AFP'nin Riyad çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistan'daki temaslarını tamamlayan Avusturya Başbakanı Bruno Kreisky, ülkesininaskerî araç-gereç satın almak için Suudi Arabistan'dan gelecek hertürlü isteği kabul edeceğini» bildirdi.

17- AFP'nin Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Bihar eyaletinde bulunan Biharşerif kentinde Hindularla Müslümanlar arasında bir haftadan bu yana süren çatışmalarda 47kişi öldü, 70 kişi de yaralandı.

18- İrlanda'da açlık grevinin 66. gününde ölen Bobby Sands'ıncenazesinin kaldırılmasından önce meydana gelen olaylarda bir polisinöldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı ve bölgede gerginliğin artması üzerine Belfast'a 600 kişilik yeni bir birlik gönderildiği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

19- İspanya Kralı Juan Carlos'un baş Askerî Danışmanı GeneralJuaquin de Valenzuela'nın Madrid'in merkezinde uğradığı bombalı birsaldırıda yaralandığı, emir subayı, koruma görevlisi ve bir askerin öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- AFP'nin Bonn çıkışlı haberine göre; Arap Birliği Genel Sekreteri Şadli Klibi, Bonn'da yaptığı açıklamada, «İsrail'in bir kez daha Lübnan'a saldırıya geçmeye hazırlandığını» söyledi.

8 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı Başkanı Porf. Dr. Rıdvan Ege ile Yönetim Kurulu üyelerini Genelkurmay Karargahı'nda kabul etti.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Türk - İş Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, «İşçi çıkarmalarına kesinlikle karşı olduğunuve Yüksek Hakem Kurulunun tam anlamıyla tarafsız çalışmasınınesas alındığını» söyledi.

3- Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, OECD'nin Paris'teki toplantısından dönüşte Ankara Esenboğa Havaalanı'ndagazetecilere yaptığı açıklamada «OECD'den alacağımız 1 milyardolarlık yardımın dışında, çeşitli uluslararası bankalardan Körfezülkelerinden ve özellikle Suudi Arbistan'dan alacağımız krediler var.Kanaatim Dünya Bankası'nın 300 milyon dolarlık program kredisive IMF'den aldıklarımız ile geçen yıl yaptığımız borç ertelemelerininhepsi Türkiye'nin ihtiyaçlarını büyük çapta karşılamışlar. Daha işin başında meselenin yüzde 95'ini hatta daha yukarısını çözmüş bulunuyoruz» dedi.

4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülend Ulusu'nun başkanlığındayaptığı toplantıda, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nda değişiklikyapılmasını öngören yasa tasarısını görüşmeye devam etti.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oktay İşcen, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, «ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'ndaTürkiye'ye 300 milyon dolarlık ekonomik yardım verilmesi ile ilgili hükümet teklifinin reddedilmediğini, Komisyon'un, bu miktar ekonomik yardımın Türkiye'ye tahsis edildiğine dair yasa tasarısına kesinbir ifade konmasını kabul etmediğini» açıkladı.

6- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; süresi 1981yılında bitmiş ve yıl içinde bitecek toplu sözleşmelere bağlı 600 bineyakın işçiye avans verilmesi kararlaştırıldı.

7- İşadamı Vehbi Koç, Antalya'da yapılan Türkiye Demir DökümFabrikaları Bayileri toplantısında yaptığı konuşmada, «Türk ekonomisi çok çetin bir devre yaşamaktadır. Bu gibi devrelerde çok dikkatliolmak ve ayakta durmak lazımdır» dedi.

8- Basında yer alan bir habere göre; otomotiv sanayicileri, otomobillerden sonra kamyon, kamyonet, minübüs ve otomobillerin fiyatlarını düşürdüler.

9- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve 34 arkadaşınınsorguları Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde tamamlandı.

10- Adana 1 Nolu Askerî Mahkemesi, Kilis'te öğretmen AbdulkadirToma'yı öldürmekten sanık Ali Taş ile Adil Yener'i ölüm cezasınaçarptırdı, Osman Kaplan'a ise 10 yıl hapis cezası verdi.

11- Basında, MHP ve yan kuruluşları konusunda AnkaraSıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı tarafından hazırlananiddianame yayınlanmaya başladı. İddianamede, «DİSK eski GenelBaşkanı Kemal Türkler ile Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul'unöldürülmeleri için Alparslan Türkeş'in emir verdiği» öne sürüldü.

12- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Federal Almanya DışişleriBakanlığı'nca hazırlanarak Strasbourg'daki Avrupa Parlamentosu'nun Federal Alman üyelerine dağıtılan bir raporda, «Türkiye'deki askerî yönetimin sağlam temellere dayalı ve büyük kitlelerin güven veonayına sahip olduğu» açıklandı.

13- Türkiye ile Federal Alman Savunma Bakanlığı heyetleri arasında Ankara'da sürdürülen görüşmeler sonuçlandı. Görüşmeler sonucu, önümüzdeki Temmuz ayında Almanya'da yeniden biraraya gelmek kararı alındı.

14- Federal Alman Başbakanı Helmut Schmidt, Suudi Arabistanve Arap emirliklerine yaptığı geziyle ilgili olarak Alman Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Petrol körfezindeki istikrarın korunmasında büyük rol alan Türkiye ve Pakistan'a olanaklar ölçüsünde dahafazla yardım yapılması gerektiğini» söyledi.

15- Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nde, 43 üyeliİnsan Hakları Komisyonu üyelikleri için yapılan seçimleri Batı Blokukontenjanından İtalya, Kanada, İngiltere ve Batı Almanya kazandı

16- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan'ın harcama ve vergilerde büyük kesinti yaptığı 689milyar do!arhk 1982 malî yılı bütçe tasarısı Temsilciler Meclisi'ndeonaylandı.

17- AFP'nin Dakka çıkışlı haberine göre; Bengladeş Basın Ajansı'nda (BSS) görevli 29 yaşındaki gazeteci Firdevs Alman Dulal ile«Sranik» grubundan bir sendikanın yöneticisi olan Abdurrahman,Dakka'da uğradıkları silahlı saldırı sonucu öldüler.

18- Arjantin'de düşen bir yolcu uçağında bulunan 25 kişilik yolcuve 5 kişilik mürettebattan kurtulan olmadığı AFP'nin Buenos Aires çıkışlı haberinde bildirildi.

19- Libya hükümetinin, ABD'nin, «Bu ülkenin milletlerarası terörizmi desteklediği» yolundaki suçlamaları reddettiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

9 Mayıs 1981

1- Bakanlar Kurulu toplantısında, süreleri biten ancak YüksekHakem Kurulu'nca henüz ele alınamayan toplu sözleşmelere bağlıişçilere yüzde 10 zam ile seyyanen 3 bin lira verilmesine karar verildi. Öte yandan bu kapsama giren işçilerin yüzde 40 oranını bulanvergi indiriminden yararlanması öngörüldü.

2- Millî Savunma Bakanı Haluk Bayülken 12 -13 Mayıs tarihlerinde Brüksel'de yapılacak NATO Savunma - Planlama Komitesi İlkbahar toplantılarına katılmak üzere Belçika'ya gitti.

3- Sigorta Müfettişleri Derneği'nin Ankara'da yapılan 4. GenelKurulu'nda bir konuşma yapan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide,«SSK'nın 1981 yılma 18.5 milyar lira açıkla girdiğini» söyleyerek, «Ciddî tedbirler alınmazsa SSK, 3 yıl sonra müflistir» dedi.

4- Maliye Bakanlığı, Harçlar Kanunu uygulamasıyla ilgili bir tebliğ yayınladı.

5- Askerî Yargıtay Daireler Kurulu, para cezası da verilmesi halinde 3 yıla kadar hapis cezalarının temyiz edilebileceğine kararverdi.

6- Tercüman Gazetesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ı «Yüzyılın Annesi», şehit Yüzbaşı Bülent Angın'ın annesinide «Yılın Annesi» seçti.

7- Aydınlar Ocağı'nın düzenlediği «Millî Eğitim ve Din Eğitimi»semineri Ankara'da başladı.

8- Türk Lirasının değeri son bir haftada ABD, Kanada ve Avustralya dolarları ile Kuveyt dinarı ve Suudi Arabistan riyali karşısında24 kuruş ile 3 lira 9 kuruş arasında değer kaybetti, diğer paralarkarşısında ise 3 ile 83 kuruş arasında değer kazandı.

9- Türk işadamlarından oluşan bir heyetle Federal Almanya'yayaptığı gezi sırasında Frankfurt'ta bir basın toplantısı düzenleyenOdalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, «Federal Almanya'ya olan borçlar, iki ülke arasında işbirliği yapılmasına engel olamaz, yatırımlara yönelecek duruma gelmiştir. Enflasyon hızı yüzde 110'dan yüzde 40'a inmiştir. Gerçi sıkıntı henüz bitmemiştir ama Alman ekonomisi de sıkıntıdadır. Bundan çıkış yolu iki ülkenin işadamlarının ortak olarak fırsatları değerlendirmesidir» dedi.

10- Basında yer alan bir habere göre; Yunan Hükümet sözcüsüyaptığı açıklamada, «Yunan hükümeti Montrö anlaşması hükümlerine göre Limni Adası'nı silahlandırmakta ısrarlıdır. Türkler aksi görüşü savunmaktadırlar. NATO görüş ayrılıkları bulunduğu zamanlardayaptığı gibi müdahale etmekten kaçınmaktadır» dedi.

11- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Suriye SavunmaBakanlığı bildirisinde, Suriye'nin Lübnan'a yerleştirdiği SAM füzelerini geri çekmeyeceği belirtilerek, «Füzeler dahil olmak üzere hava savunması, Suriye'nin silahlı kuvvetlerinin bir parçasıdır ve Suriye birlikleri Lübnan'da kaldıkları sürece füzeler de Lübnan'da kalacaklardır»denildi.

Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan«Gençlik ve Terör»le ilgili rapor Millî Güvenlik Konseyi'ne sunuldu.

12- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'daOtwock ilçesinde bir polis karakolu ateşe verilerek yakıldı.

13- AP Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Güney Kore'de hükümet, 46 siyasal tutuklu ile adi suçlardan hüküm giyen 587 kişininaffmı kararlaştırdı.

10 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Ankara Macunköy'deki Orta Doğu Sanayi ve Ticaret Merkezi tesisleriniziyareti sırasında yaptığı konuşmada, herşeyi devletten bekleme alışkanlığından vazgeçilmesi gerektiğini söyleyerek, «Türk müteşebbisinin önünü açarsak, bu ülke 46 milyon değil, 100 milyon insanı da besler» dedi.

2- Basında yer alan bir haberde, Yüksek Hakem Kurulu'nun toplu sözleşme yenilemeye başladığı son bir ay içinde yaklaşık 200 binişçiyi kapsayan toplu sözleşme yenilediği ve yürürlüğe koyduğu bildirildi.

3- Danıştay'ın 113. kuruluş yıldönümü kutlandı.

4- Anneler günü nedeniyle Anneler Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Anıt - Kabir'e giderek çelenk koydu.

5- İstanbul'da dur ihtarına uymayan bir araca açılan ateş sonucu bir kişi öldü.

6- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Balgatkatliamı sanıklarından Mustafa Pehlivanlıoğlu, hakkında verilen ölümcezası yerine getirilmeden önoe Ankara Sıkıyönetim KomutanlığıAskerî Savcılığı'na başvurarak, 22 Eylül 1980 tarihinde bazı açıklamalarda bulundu.

7- Aydınlar Ocağı Genel Merkezi tarafından düzenlenen «MillîEğitim ve Din Eğitimi» konulu seminer sona erdi.

8- Türkiye ile Sovyetler Birliği hükümetleri arasında imzalananalüminyum tesislerinin genişletilmesine ilişkin anlaşma, Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- DPT Teşvik ve Uygulama Dairesi (TUD) tarafından hazırlanandışsatımcılara mevzuat açısından kolaylık sağlamayı amaçlayan tebliğ, Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- «Shopek 81» tatbikatına katılan Millî Güvenlik Konseyi üyeleri Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya askerî bir uçaklaTürkiye'ye döndüler.

11- Bayan Voleybol Millî Takımı, Fransa'yı 3-0 yenerek, AvrupaŞampiyonası final grubuna yükseldi.

12- AFP'nin Cidde çıkışlı haberine göre; Türkiye'deki çimento fabrikalarından 3'ünün modernleştirilmesi için yapılacak harcamalarıkarşılamak üzere, İslam Kalkınma Bankası, Türkiye'ye 6 milyon 340bin dolar tutarında bir kredi açtı.

13- ANKA Ajansı'nın Hollanda çıkışlı haberine göre; Hollanda'nınVenlo kasabasında siyasî danışma toplantıları için biraraya gelenAET Dışişleri Bakanlarının görüşmesi sona erdi. Görüşmeden sonrabir basın toplantısı düzenleyen Bakanlar Konseyi Dönem Başkanı veHollanda Dışişleri Bakanı Chris Van Der Klaauw, «Avrupalı hükümetler olarak Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nde kalması, Avrupa ile ilişkilerini sürdürmesi görüşündeyiz. Ancak, Türk hükümeti Avrupa'nındesteğinin devamını istiyorsa, demokrasiye dönüş konusunda verdiği vaad ve garantileri yerine getirmelidir.» dedi.

14- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Federal Alman Parlamentosu'nun grup sözcüleri Alman Hristiyan DemokratPartili Alois Mertes ile Alman Sosyal Demokrat Partili Carsten Voigt,Almanya'nın Sesi Rodyosu'na birer demeç vererek, «Bu yıl FederalAlmanya'nın Türkiye'ye yapacağı ekonomik yardımı» savundular.

15- Fransa'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu Sosyalist aday François Mitterand kazandı.

16- ANKA Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Polonya Bağımsız İşçi Sendikaları Federasyonu «Dayanışma»nın lideri Lech Walesa, 4.5 milyon üyeli Japon İşçi Sendikalarının davetlisi olarak Tokyo'ya gitti.

17-AFP'nin Almeria çıkışlı haberine göre; Ayrılıkçı Bask örgütü«ETA» üyesi olduğu sanılan 3 kişi sivil muhafızlarla girdikleri çatışma sonucu öldürüldüler.

18- REUTER'in Belfast çıkışlı haberinde, Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınır yakınında bir polis merkezinin dahahavan topuyla saldırıya uğradığı; AFP'nin Roma çıkışlı haberinde ise,yüzleri maskeli 20 dolayında tedhişçinin Roma'da, belediye otobüslerinden üçünün yolcularını aşağıya indirip araçları ateşe verdikleribildirildi.

19- AFP'nin Paris çıkışlı haberine göre; Suriye HavayollarınınParis bürosu, kimliği belirlenemeyen kişilerce silahla tarandı.

11 Mayıs 1981

1- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Toplantısına katılmak üzere Strasbourg'a hareketinden önceEsenboğa Havaalanı'nda verdiği demeçte, «Toplantıda Türk parlamenterlerin görev sürelerinin uzatılması ile ilgili kararlar beklediklerini» belirterek, «Kararın olumsuz çıkmasının Türkiye bakımından büyük bir sonucu olmayacaktır. Türkiye'nin Avrupa Konseyi ile ilişkileri devam edecektir. Nihayet parlamenter demokrasiye geri dönüşteparlamenterlerimiz tekrardan asambledeki yerlerini alacaklardır»dedi.

2- Sosyal Sigortalar Kurumu'nun 36. Genel Kurulu'nda konuşan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, «Tarımda kendi adına çalışan çiftçilerin sigorta kapsamına alınmasına ve sosyal hizmetler kurumu kurulmasına ilişkin tasarıların Başbakanlık'a sunulacak halegeldiğini» belirterek, «SSK 1981 yılına 18.5 milyar lira açıkla girmiştir.Ciddî ve etkili tedbirler alınmazsa bu açığın her yıl giderek artacağıhesap edilmiştir» dedi.

3- NATO Bahar Dönemi Savunma Bakanları Toplantısına katılmak üzere Brüksel'e giden Millî Savunma Bakanı Haluk Bayülken,Federal Almanya Savunma Bakanı Hans Apel ve İngiltere SavunmaBakanı John Nott ile birer ikili görüşme yaptı.

4- Maliye Bakanlığı tarafından Millî Güvenlik Konseyi üyelerinebir brifing verildi.

5- İstanbul Üniversitesi'nce düzenlenen «Atatürk'ün Doğumunun100. Yılını Kutlama Törenleri «Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan açılış toplantısı ile başladı.

6- Altı üyeden oluşan Libya Ticaret Heyeti, İstanbul Ticaret Odası'nda, Türk tüccar ve işadamlarıyla görüştü.

7- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'na bağlı birtim tarafından Kastamonu'da yapılan operasyonlarda 28 ülkücü ile12 Dev - Yol militanı yakalandı.

8- Basketbol Millî Takımı, Avrupa Şampiyonası Calenç Turu'ndaoynadığı son maçta İsveç'i 69 - 55 yenerek, Çekoslovakya'daki finallere katılma hakkını elde etti.

9- İngiltere'de yayınlanan Times Gazetesi'nde yer alan Türkiyeile ilgili bir yorumda, «Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nden çıkarılmasının büyük hata olacağı» belirtildi.

10- Strasbourg'da toplanan Avrupa Konseyi Parlamentosu ilk oturumunda «Türk Parlamento Heyeti'nin görev süresinin uzatılması yolundaki prensip oylaması» 15 Mayıs tarihine ertelendi.

11- THA'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere'nin kuzeyindekibir petrol terminalinde patlama oldu, olayı İrlanda CumhuriyetçiOrdusu (IRA) üslendi.

12- AA'nın Batı Berlin çıkışlı haberine göre; Batı Berlin Senatosu seçimlerinde, Hıristiyan Demokrat Partisi (CDU) oyların yüzde47.9'unu alarak, 125 kişilik Berlin Senatosu'nda 65 sandalye eldeetti.

13- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail BaşbakanıMenahem Begin, «Suriye tarafından Lübnan'a yerleştirilen SAM füzelerinin kaldırılması konusunda Amerikan çabalarının başarılı olmaması durumunda, füzelerin bulunduğu bölgelere savaş uçaklarıgöndereceğini» açıkladı.

14- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Afganistan'daBabrak Karmal rejirrvne karşı direniş eylemlerine katılan 4 Müslümandirenişçi idam edildi.

12 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren Fransa Cumhurbaşkanlığı'na seçilen Francois Mitterand'a bir kutlama mesajı gönderdi.

2- Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın Genel Kurulu'ndabir açış konuşması yapan MGK üyesi ve Kara Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Nurettin Ersin, «Vakfın özvarlığının 2.2 milyar liraya ulaştığını» bildirdi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu THA'ya yaptığı açıklamada, «Yılda 60 bin dolayında traktör talebi olmasına karşın, kurulu olanların dışında 250 bin traktör üretecek kapasitede teşvik belgesi verildiğini» belirterek, «Bu sektörün bunalım içinde olmasıyüzünden yeni teşvik belgesi alanlar, yatırım aşamasına geçerlersebunalıma bunalım katarlar. Bu nedenle, teşvik belgelerini yeni almışolanlar, traktör yerine daha verimli alanlarda yatırım yapsınlar. Bunun için kendilerine yeniden teşvik belgesi verilecektir» dedi.

4- Adalet Bakanlığı tarafından Millî Güvenlik Konseyi'ne bakanlık çalışmaları ile ilgili bir brifing verildi.

5- Geleneksel «Hemşirelik Haftası» başladı.

6- Ziraat Bankası Genel Müdürü Ali Doğan Ünlü düzenlediği basın toplantısında «1981 yılı içinde mevduat faizi oranlarının düşürüleceğini sanmadığını, ancak birtakım çevrelerin kasıtlı olarak bu yolda iddialar öne sürdüğünü» söyledi.

7- Yüksek Okullarda ve orta öğretim kurumlarında 1981 -1982öğrenim yılından itibaren uygulanacak «Türk İnkılâp Tarihi» ve «Türkiye Cumhuriyeti İnkılâp Tarihi» müfredat programı belirlenerekonaylandı.

8- 10 Mayıs Pazar günü Gökçeada dolaylarında Türk karasularına giren «Plantiniz» adlı bir Yunan balıkçı teknesi, Türk devriyebotları tarafından yakalandı ve 4 mürettebatı gözaltına alındı.

9- Haklarında «Yasa dışı örgüte girmek, memuriyet görevinisuistimal etmek, öğretim özgürlüğünü engellemek, sıkıyönetim komutanlığı emir ve yasaklarına uymamak, TCK'nın 296. maddesini ihlal ve görevi suistimal etmek suçlarından» dava açılan Adana İktisadî Ticarî İlimler Akademisi öğretim görevlilerinin duruşmalarına 6.Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde başlandı. Mahkeme Heyeti duruşma sonunda AİTİA BaşkanıProf. Mükremin Altıntaş'ın salıverilmesine karar verdi.

10- THKP- C Eylem Birliği adlı örgüt üyesi 27 kişi hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Nolu Askerî Mahkemesi Askerî Savcılığı, TCK'nın 146/1. maddesi uyarınca ölüm cezası istedi.

11- Strasbourg'da çalışmalarına başlayan Avrupa Konseyi Siyasî Komisyonu toplantısında, «Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nden çıkarılması» yolundaki öneriler reddedildi, ancak oylamalar sırasındaortaya Çıkan görüş ayrılıkları sonucu bir karar tasarısı üzerinde anlaşmaya varılamadı.

Öte yandan 3 yıl için Avrupa Konseyi Parlamentosu Başkanlığı'na seçilen İspanyol Jose Maria de Areilza, verdiği demeçte, «Ortada iki ayrı sorun var. Bunları birbirine karıştırmamak gerekir. BiriTürkiye'nin Konsey'de tutulup tutulmaması, diğeri ise Türk parlamenterlerin görev sürelerinin uzatılması. Türk Parlamento Heyeti'nin görev süresinin uzatılması tamamen bir tüzük sorunudur. Tüzüğün zedelenmemesi konusundaki görüşler de ağırlık kazanıyor. Ancak yinediğer noktadaki ağırlık da Türkiye'nin Konsey'de tutulmasından yana.İşte bu ikisi arasında bir uzlaşma oluşturulabilir sanırım» dedi.

12- Avrupa Konseyi Asamble Başkanı olarak Batı Alman SosyalDemokrat Partisi'nin daveti üzerine Bonn'a giden Prof. Turan GüneşSPD Dış Politika Çalışma Grubu toplantısında yaptığı konuşmada«Türkiye'ye yapılacak yardımın herhangi bir koşula bağlanmasınınveya azaltılmasının çok ters etkiler yapacağını» söyledi.

13- AA'nın Belfast çıkışlı haberine göre; açlık grevi yapan ikinciIRA üyesi Hughes, Maze Hapishanesi'nde öldü.

13 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Papa II. Jean Paul'abir mesaj göndererek «Suiskast girişiminden büyük bir üzüntü duyduğunu» belirtti.

2- Yargı görevini yerine getiren hakim ve savcıların tüm özlükişlerinde birlik ve beraberliği sağlamak ve uygulamada karşılaşılanbazı aksaklıkları ortadan kaldırmak amacıyla 45 sayılı Yüksek Hakimler Kurulu ve Yüksek Savcılar Kurulu Yasası yürürlükten kaldırıldı,mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatı esasları içinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Yasası kabul edildi.

3- İstanbul Sanayi Odası'nda sanayicilere «Son Ekonomik Gelişmeler» konusunda bilgi veren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, «Türkiye'nin geçirmekte olduğu güç dönemin aynı zorluklar içinde 3 - 4 yıl daha süreceğini» belirterek, «Elinizde ne kadarimkân varsa işyerinize yatırınız. İzlenen ekonomik program, Türkiye'nin gerçek teşebbüs gücünü ortaya koyan bir programdır. Bu program, karaborsanın, aşırı kârların yanında değildir. Bu programı desteklerseniz, yalnız kendiniz için değil, çocuklarınız için, Türkiye'ningeleceği için yardım etmiş olursunuz. Kısa vadeli değil, uzun hattâorta vadeli menfaatleriniz bu programdadır» dedi.

4- SSK Genel Kurulu'nun 4 gündür süren toplantısının kapanışkonuşmasını yapan Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, «Birikmişişveren prim borçlarının tahsili için yasal önlem alındığını» açıkladı.

5- THA'nın haberine göre; Türkiye'nin 1981 yılının ilk üç ayındaturizmden sağladığı gelirler 39.9 milyon dolarlık düzeye ulaştı.

6- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'na bağlı güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda Ege Bölgesi'nde çeşitli eylemlere katılarak 41 kişiyi öldürdükleri saptanan Dev-Yol adlı yasadışı örgüt üyesi 66 militan yakalandı.

7- Türkiye ile Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Maddeler DenetimFonu arasında, yasa dışı uyuşturucu madde trafiğini önlemek amacıyla yeni bir proje anlaşması yapıldı.

8- Papa II. Jean Paul, Vatikan'ın Saint Peters Meydanı'nda halkı selâmlarken uğradığı silahlı saldırıda yaralandı. Papa'yı vuranlardan birinin Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi'yi öldüren Mehmet Ali Ağca olduğu İtalyan Polisi tarafından açıklandı. Olaydan hemen sonra yakalanan Mehmet Ali Ağca, «Papa'ya ateş ettiğini, daha önce de Abdi İpekçi'yi öldürdüğünü ve idama mahkûm olduğunu» itiraf etti.

9- Avrupa Konseyi Parlamentosu'nda «Türkiye ile ilgili karar»konusunda anlaşmaya varılamaması üzerine raportör Steiner istifaetti ve «Kişisel olarak Genel Kurula tasarısının ilk şeklini sunacağına»ilişkin önerisi Konsey'de kabul edildi.

10- AP Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; iki gün sürenNATO Savunma Bakanları toplantısında, «Amerika'nın Basra Körfezi'ni ve Orta Doğu'yu muhtemelen bir Sovyet saldırısına karşı korumak amacıyla kurduğu Çevik Kuvvetler'e NATO üyesi ülkelerin lojistik destek sağlaması» ilke olarak benimsendi.

14 Mayıs 1981

1- «Birinci Vazifen - 81 Plan Tatbikatı»nı izlemek üzere İstanbul'a giden Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Yeşilköy Havaalanı'nda, Papa II. Jean Paul'un Mehmet Ali Ağca tarafından vurulmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Papa'nın vurulması beynelmilel terörizmin hangi boyutlara ulaştığını gayet iyi, açık seçik olarakortaya koydu. O, aklı havalarda dolaşan bazı Avrupalı dostlarımızın,herhalde bu olay karşısında biraz da olsa aklıselime ulaştıklarını zannederim. Çok utanılacak bir olay. Ve bunu yapanın da Türk vatandaşıoluşu bizi çok üzdü. Ama biliyorsunuz ki, bu vatandaşımızı idamlacezalandırmıştık. Ama Türkiye hudutları dışına çıkmıştı. Birçok Avrupalı dostlarımız yurdumuzdan kaçan teröristlere siyasî mültecidir diye kucak açarlarsa sonuç bu olur» dedi.

2- Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği'ne bağlı İhtisasKomisyonu, belediye gelirleri yasa tasarısının tümünü, görüşerekkabul etti.

3- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, «Bankaların önümüzdeki aylarda çok dikkatli davranmaları gerektiğini» belirterek, «Bankalar 1980'in fevkalâde kârlarına aldan'mamalıdırlar. Eğeriyi idare edemezlerse, tatlı kârlar bir anda yok olabilir» dedi.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Avrupa Konseyi toplantısı içinStrasbourg'da bulunan 21 Avrupa ülkesi dışişleri bakanı veya bakanyardımcısına hitaben yaptığı konuşmada, «Terörizmle mücadele içinişbirliği önerdik, ancak bugüne kadar gereken ilgi gösterilmedi. Bunedenle de bu tip girişimler engellenemiyor» dedi-

5- Avrupa Konseyi toplantısında alınan kararlardan sonra yayınlanan hükümet bildirisinde, «Konsey'in Türk parlamenterlerle ilgili aldığı kararın esasen Türk hükümetinin görüşü doğrultusunda olduğu» açıklandı.

6- Türk - İş Yönetim Kurulu'nun 7 Mayıs günü başlayan toplantısı sona erdi.

7- Kars'ın Kenarbel köyünde 9 kasım 1980 günü bir kahveyi silahla tarayarak 3 kişiyi öldüren Necdet Özbir adlı terörist, 9. Kolorduve Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nce idamcezasına çarptırıldı.

8- Muhammed Kelleci'ye yayın yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan Hafta Sonu Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çetin Emeç, Ankara Toplu Basın Mahkemesi'nce 16 bin 333 lira ağırpara cezasına mahkûm oldu.

9- Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Coşkun Kırca, NewYork'ta verdiği demeÇinde, Avrupa'nın birçok ülkesinde, Türkiye'deadaletten kaçan terörstlerin rahatlıkla barınabildiklerini» belirterek,«Türk makamları bu gibi adalet kaçaklarına karşı, ortak önlemleralınmasının gerekliliği hususunda Avrupa hükümetlerini çeşitli kezikaz etmişlerdir. Ancak, Batı Avrupa'deki bazı çevrelerin, bu ikazları,düşünce ve ifade özgürlüğüne karşı girişimler olarak değerlendirilmesi teessüfe şayandır. Papa'ya karşı girşilen menfur saldırı, Türkiye'nin ikazlarında ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkarmıştır» dedi.

10- Basında, Papa II. Jean Paul'un vurulmasına ilişkin dünyadantepkiler yer aldı.

11- Roma Savcısı Achille Galuci, tedhşiçi Mehmet Ali Ağca'nın,Çinayet girişimi ile suçlanarak Roma'da yargılanacağını açıkladı.

12- Hafta başından beri Strasbourg'da çalışmalarını sürdüren Avrupa Konseyi Asamblesi 33. Dönem toplantılarında Türkiye ile ilgiligörüşmeler sona erdi. Görüşmeden sonra yapılan oylamada TürkiyeKonsey üyesi olarak kaldı. Bu arada, Türk üyelerinin Konsey nezdindeki görev sürelerinin uzatılmaması kabul edildi.

13- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan'ın Libyalı diplomatların Amerika'yı terketmesJni istemesinden sekiz gün sonra Libyalı 26 kişi ülkeyi terketti.

14- Suriye'nin sınır üzerinde uçan pilotsuz bir keşif uçağını«SAM - 6» füzesi ile düşürdüğü, Irak'ın yaptığı açıklamada, bir Suriye - İsrail savaşı halinde Bağdat yönetiminin Suriye ile arasındakiuyuşmazlıklara rağmen Suriye'nin yanında yer alacağını açıkladığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15 Mayıs 1981

1- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, İstanbul Ticaret Odası'nda işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, «Peşin vergi saptamalarının kısa sürede hazırılanması nedeniyle, birtakım aksaklıkların olması doğaldır, bunlar düzeltilecektir. Ancak ücretlilerin ödediği vergiler, sizinbu şikâyet ettiğiniz vergilerin çok üzerindedir» dedi.

2- Bankerlerin de Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi'ne tabitutulmasını ve ayrıca TRT tarafından yayınlanan ilân ve reklâmlardanda yüzde 15 oranında vergi alınmasını öngören Gider Vergisi GenelTebliği yayınlandı.

3- İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyen Devlet İstatistikEnstitüsü Başkanı Nihat Güner, 12 Ekim 1980 günü yapılan son nüfus sayımmm kesin sonuçlarını açıkladı. Güner, 1975 nüfus sayımında 40 milyon 347 bin 719 kişi olarak saptanan Türkiye nüfusunun sonsayımda 44 milyon 736 bin 957 kişiye yükseldiğini, ancak bir öncekisayıma göre nüfus artış oranında düşme tesbit edildiğini söyledi.

4- Türkiye Odalar Birliği'nin «1981 İktisadî Raporu» yayınlandı.

5- Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Para İktisadî ve BankacılıkKürsüsü Profesörlüğüne Cafer Tayyar Sadıklar atandı.

6- Hacettepe Ünversitesi 100. yıl spor şöleni yapılan açılış töreni ile başladı.

7- Türk Eğitim Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak verilen eğitim ödülünü bu yıl Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu kazandı.

8- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü ve Başyazarı Abdi İpekçi'nin eşi Sibel İpekçi, Papa John Paul II'ye yapılan suikast ile ilgili birgeçmiş olsun telgrafı gönderdi.

9- Tiyatro ve sinema sanatçısı Mete İnselel İstanbul'da öldü.

10- Anayasa Mahkemesi, Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hilmi İşgüzar'ın tahliye talebini 3'e karşı 11 oyla reddetti.

11- Tercüman Gazetesi sahibi Kemal Ilıcak, yazarı Yavuz Donatve Yazıişleri Müdürü Aydoğdu İlter, İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından, İstanbul eski senatörlerinden Mehmet Feyyat'a 125bin lira tazminat ödemeye mahkûm edildiler.

12- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile 33 arkadaşınınyargılanmasına Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nde devam edildi,duruşmada bazı tanıkların dinlenmesinden sonra tutuklu sanıklardan10'unun tahliyesi kararlaştırıldı.

13- Mehmet Ali Ağca'nın üzerinden çıkan pasaportun sahibi tekstil işçisi Faruk Özgün, Nevşehir'de gözaltına alındı.

14- Sivas'ta 3-4 Eylül 1978 tarihinde meydana gelen ve 11 kişinin ölümü, 100'den fazla kişinin de yaralanması olayı sanıklarının duruşmasına 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Askerî Mahkemesi'nde başladı.Askerî Savcı, 14 sanık için idam cezası isteminde bulundu.

15- ODTÜ öğretim üyelerinden Prof. Cevat Erder, kısa adı«ICCROM» olan Uluslararası Kültürel Varlıkların Korunması MerkezDirektörlüğü'ne seçildi.

16- Dünya Bankası, hükümetin Ocak 1980'de başlattığı genişkapsamlı ekonomik toparlanma ve yapısal düzenleme programınadestek olmak üzere Türkiye'ye verilecek 300 milyon dolarlık krediyionayladı.

17- Amerika senatosunun, dün ABD Başkanı Reagan'ın önerdiğisavunma bütçesini küçük bir değişiklikle onayladığı yabancı ajanslartarafından bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya'nınözerk Kospva eyaletinde 7 kişiyi rehin alan 2 Arnavutun rehinelerle birlikte sığındıkları evi kuşatan güvenlik görevlilerinden dördü öldü,üçü de yaralandı.

19- İtalyan ANSA Haber Ajansı'nın bir haberine göre; MehmetAğca'nın Roma'daki polis merkezinde sorgulamasını sürdüren savcılar, «Ağca'nın tek başına hareket etmediğini ve uluslararası bir terörşebekesiyle ilişkisi bulunması olasılığının yüksek olduğunu» belirttiler.

20- AFP'nin Mexico City çıkışlı haberine göre; Mexico City'deyaşayan katolik 7 kişi, Papa'ya yapılan suikasti protesto etmek amacıyla intihar etti.

21-Belfast'ta dün akşam bir polis aracına yapılan bir saldırı sırasında bir polisin öldüğü, biri ağır olmak üzere dört kişinin yaralandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Basında yer alan bir habere göre; Suriye Dışişleri Bakanı Abdulhalim Haddam, «İsral'in kışkırtmalarını yanıtsız bırakmayacağız»dedi ve füzeleri sınırdan çekmeyeceklerini açıkladı.

16 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, İstanbul KalenderOrduevi'nde düzenlenen bir törenle, İstanbul Emniyet Müdürü ŞükrüBalcı ve 41 emniyet mensubunu, çalışmalarındaki başarıdan dolayı«Üstün Başarı Belgesi» ile ödüllendirdi. Orgeneral Evren, törende yaptığı konuşmada, «Adalet emniyet ve idare... Bu üç mekanizma eleleverdikçe vatan ve millet düşmanı kişilerle mücadelede muvaffak olmamak için hiçbir sebep yoktur. Bundan evvelki dönemlerde bu mücadelede muvaffak olunamamışsa, bu üç kuruluşun birbirleriyleahenkli çalışamamasından olmuştur. Ama 12 Eylül'den sonra aynıteşkilâtlar, aynı kişilerle, pekala bu hainlerin haklarından gelinebildi» dedi Orgeneral Evren daha sonra, Atatürk'ün doğumunun 100.yılı dolayısıyla İstanbul Sarıyer'de kurulan «Atatürk Ormanı»nı, Arifiye'de ise Tank Palet Fabrikasının yedek parça üretecek bölümünütörenle hizmete açtı. Evren, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği «Türk Basınında Mustafp Kemal Atatürk Sergisi»ni gezdiktensonra da Ankara'ya döndü.

2- Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümü nedeniyle Selanik'tedoğduğu evde düzenlenecek törene katılmak için Atina'ya giden Devlet Bakanı İlhan Öztrak, hareketinden önce Yeşilköy Havaalanı'ndaverdiği demeçte, «19 Mayıs'ın Atatürk devrimlerini ve icraatını bütün dünyaya tekrar tanıtmak için yeni bir fırsat verdiğini ve 19Mayıs'ı ulu önder Atatürk'e yakışır bir biçimde kutlamak için milletçe çaba sarfedildiğini» söyleyerek, «Atatürk evinin açılmasınınTürk-Yunan ilişkileri açısından da olumlu aşamaların başlangıcı olması dileğindeyim» dedi.

3- Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere, Bayındırlık BakanıTahsin Önalp ve Köyişleri Bakanı Münir Güney ile birlikte Trabzon'agiden Başbakan Bülend Ulusu, vilayetteki brifingden önce basın mensuplarıyla yaptığı konuşmada, «Devlet gelirlerini aşan işlere girişilmeyeceğini» söyledi.

4- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısına katılan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Ankara'ya döndü.

5- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın 1981 yılı sonuna kadar akaryakıttan alınan istihsal vergisinden istisna edilmesine ilişkin Maliye Bakanlığı tebliği yayınlanarak yürürlüğe girdi.

6- Yüksek Hakem Kurulu, Seydişehir Aliminyum tesislerinde çalışan 6500 işçi ile ilgili toplu sözleşmeyi sonuçlandırdı.

7- Türkiye Barolar Birliği'nin 14. Olağan Genel Kurul Toplantısı Ankara'da başladı. Ankara Barosu Başkanı Muammer Aksoy, toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, «Kurucu Meclis'te hukukçular sayı bakımından önemli bir yer işgal etmezlerse, bundan Türk toplumuçok zararlı çıkar» dedi.

8- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Başkanlığı tarafındanyapılan açıklamada, «Son bir aylık dönemde Türkiye'de toplam 358suç işlendiği, suç işlenen illerin başında da İstanbul'un geldiği» bildirildi.

9- Güvenlik kuvvetlerinin «dur» ihtarına uymayan bir otomobilegörevliler tarafından açılan ateş sonucu üç kişi öldü.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde görülen MSP davasında tahliyelerine karar verilen 10 MSP Genel İdareKurulu üyesinin 8'i serbest bırakıldı.

11- Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyaret etmekte olan Ticaret BakanıKemal Cantürk, Pekin'de iki ülke arasındaki turizm ve ekonomik işbirliğini genişletme yolunda yaptığı görüşmelerini tamamladıktan sonra Şanghay'a geçti.

12- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Papa II.Paul'u tabancayla yaralayan Mehmet Ali Ağca'nın daha önceden Almanya'da kaldığı iddiaları üzerine bir açıklama yapan Federal Alman İçişleri Bakanlığı, öne sürülen iddiaları reddederek, Ağca'nınşimdiye kadar Almanya'ya hiç gelmediğini öne sürdü.

13- İngiltere'de yayınlanan Times gazetesi, Ağca'nın Papa'yıvurmasını konu alan yazısında, «Özellikle Batı Alman makamlarını kınamak gerekir» diyerek, «Şimdi mümkündür ki, önünde Ağca örneği olan Batı kamuoyu, generallerin problemlerine daha çok sempati ile bakacak, karşılarındaki terörizm heyulasının çapını ve tabiatını daha iyi görebilecektir» şeklinde görüşlerini açıkladı.

14-. AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya'daJosip Broz Tito'nun ölümünden sonra üçüncü Devlet Başkanı olarak Sergaj Krajger, görevi üstlendi.

15- ANKA Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japon DışişleriBakanı Masayoşi İto, görevinden istifa etti.

17 Mayıs 1981

1- Başbakan Bülend Ulusu, Doğu Karadeniz gezisinin ikinci gününde Rize, Giresun ve Ordu'da incelemelerde bulundu.

2- İstanbul'da iş çevreleri ile görüşmeler yapan Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, yaptığı açıklamada, «Kendisine iletilen isteklerin genellikle gerekli, fakat ayrıntılara ilişkin noktaları kapsadığını» belirterek, «Önemli olan, istikrar programının izlenmesinde iş çevrelerinin birlik içinde yardımcı olmalarıdır» dedi.

3- Kara Kuvvetleri Komutanı ve K.K. Güçlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, «ASELSAN»ın yeni elektronik ünitelerinin temelini düzenlenen bir törenle attı.

4- Atatürk'ün doğumunun 100. yılı nedeniyle Türkiye İş Bankası'nın düzenlediği «Türkiye İş Bankası Uluslararası Atatürk Sempozyumu» Atatürk Kültür Merkez'inde törenle açıldı.

5- Avukatların gördükleri işler karşılığında alacakları asgarî ücret tarifleri Adalet Bakanlığı tarafından yayınlandı.

6- Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu'nda bir konuşma yapanGenel Başkan Atila Sav, çalışma raporu üzerindeki eleştirileri yanıtladı ve «12 Eylül harekatı bir iç savaşı önlemek için yapılmıştır. Demokratik düzeni yıkmak ulusal birliği parçalamaya yönelik anarşi veterörü önlemek için yapılmıştır» dedi.

7- Türk - İş Yönetim Kurulu'nun olağanüstü toplantılarındansonra yayınlanan bildiride, «Yüksek Hakem Kurulu çalışmalarının hızlandırılması ve sendikal faaliyetlerin yurt çapında yaygınlaştırılmasıiçin Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği'ne başvuruda bulunulmasının kararlaştırıldığı» açıklandı.

Bildiride ayrıca, Papa'ya yapılan süikaste değinilerek, «Teröruluslararası bir faciadır. Bütün dünya devletleri teröre karşı çıkarhesaplarından uzak ve ortak tedbir almak, tavır koymak ve insanlığınhuzuru için ortaklaşa çalışmak zorundadır» denildi. .

8- Güvenlik kuvvetleri yetkililerince yapılan açıklamada, «1.3.1981tarihinden itibaren başlatılan seri operasyonlar sonucu, ideolojikamaçlı adam öldürmek, banka kurşunlamak ye yakmak, çeşitli yerleri bombalamak, kahvehane kurşunlamak, eylemlerde kullanılmak üzere oto gasp etmek, banka ve kuyumcu soygunları düzenlemek, yazılama, fişleme, bildiri dağıtmak ve bombalı pankart asmak eylemlerinekatıldıkları bildirilen biri ölü olmak üzere 78 MLSPB militanının yakalandığı, yakalanan militanlar arasında «Akrep Nalan» olarak adlandırılan kadın militanın da bulunduğu» bildirildi.

9- Trabzonspor Takımı beşinci kez Türkiye Ligi Şampiyonluğunu kazandı.

10- İngiliz Financial Times Gazetesi, yayınladığı Türkiye ilâvesinde Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile yapılmış bir röportajayer verdi. Evren, görüşmede, «12 Eylül'de harekete geçerek Türkiyeve Batı için tehlikeli olabilecek bir iç savaşı önledik» dedi.

11- Basında yer alan bir habere göre; Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand, başkanlık görevine başlaması dolayısıyla yapılacak törene,Türkiye'den yazar Yaşar Kemal'i de davet etti.

12- II. Jean Paul'un kendi sesinden bir mesaj yayınlandığı ve «Beni vuran kardeşim için dua ediyorum. Kendisini kalpten affediyorum»dediği, basındaki haberlerde yer aldı.

13- Anadolu Ajansı'nın Bonn çıkışlı haberine göre; İtalya İçişleriBakanı Virginia Rognini, Papa II. Paul'u öldürme girişiminde bulunanMehmet Ali Ağca'nın daha önce Federal Almanya'da bulunmuş olduğu yolundaki istihbaratı değerlendirmek üzere Federal Alman İçişleri Bakanı Gerhard Baum ile görüşme yaptı.

18 Mayıs 1981

1- Financial Times gazetesi, Devlet Başkanı Orgeneral KenanEvren ile Ankara muhabiri David Tonge'un yaptığı bir söyleşiyi yayınladı. Orgeneral Evren, İngiliz gazeteÇinin sorularına verdiği yanıtlarda, uluslararası terörizmle ilgili olarak, «Uluslararası terörizm ile savaş çok yavaş yürüyor. Dostlarımız terörizmle savaşta işbirliği yapmazlar, parlamenter sisteme ne zaman dönülecek gibi konularla vakitgeçirmeyi sürdürürlerse, onlar da uluslararası terörizmi karşılarındabulacaklardır» dedi.

2- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Konya'yagiden Tarım ve Orman Bakanı Sabahattin Özbek, düzenlediği basıntoplantısında, 2000 yılında yurdumuzda tahıl rekoltesinin 30 milyontona çıkacağını söyledi

3- Türkiye Barolar Birliği'nin Ankara'da tamamlanan Genel Kurulu'ndan sonra yayınlanan bildiride, «Genel Kurul'un, demokrasiyedönüş süreÇinin bİran önce tamamlanması dileğinde olduğu, demokrasinin tüm öğeleri ile Atatürk ilkeleri doğrultusunda yeniden işleriğe kavuşturulmasına dönük amacı benimsediği» kaydedildi.

4- Atatürk'ün doğumunun 100. yılı nedeniyle Darphane tarafından dört ayrı çeşit altın ve gümüş hatıra parası bastırıldı.

5- Toplu iş sözleşmelerinin süreleri 27 Aralık 1980 tarihindensonra biten işçilere de yeni toplu iş sözleşmeleri yürürlüğe girinceye kadar avans verilmesi kararlaştırıldı.

6- TBMM'nin eski başkanlarından Fuat Sirmen, İstanbul'da öldü.

7- DİSK'in kapatılmasıyla ilgili davaya bakan Bakırköy İş Mahkemesi, duruşmasında, dava dosyasının 1. Ordu Sıkıyönetim Komutanlığı'na gönderilmesine karar verdi.

8- Genelkurmay Sıkıyönetim Hizmetler Koordinasyon Başkanlığı'nca TİP Genel Başkanı Benice Boran ile TÖB - DER Genel BaşkanıGültekin Gazioğlu'nun yurda dönmeleri için tanınan süre sona erdi.

9- Türkiye Halk Kurtuluş Parti ve Cephesi (THKP - C) Devrim Savaşçıları adlı yasadışı örgütün 39 elemanı hakkında. Sıkıyönetim 2Numaralı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı. 22'si tutuklu, biri gıyabîtutuklu olan sanıklardan 24'ü hakkında ölüm cezası istendi.

10- 18'i hakkında ölüm cezası istenen yasa dışı Halkın Kurtuluşuadlı örgütün 98 militanının yargılanmasına, Ankara Sıkıyönetim Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde tahliyelerine karar verilen 10 MSP'liden ikisi de serbest bırakıldı.

12- ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev, Atatürk'ün 100. Doğum Yıldönümü nedeniyleDevlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e bir mesaj gönderdiler.

13-Batı ve Kuzey Almanya Radyoları (WDR ile NDR), Atatürk'ündoğumunun 100, Samsun'a çıkışının 62. yıldönümü nedeniyle, «SiyasîForum» programında bir yayın yaptılar.

14- Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında, 16Temmuz 1974 tarihli ticaret anlaşması çerçevesinde hazırlanan ticaret protokolü Pekin'de imzalandı.

15- Fas Enformasyon Bakanı Abdülvahit Belaksız, temaslarını tamamlayarak Ankara'dan ayrıldı.

16- Birleşmiş Milletler Sanayi ve Kalkınma Örgütü (UNIDO) tarafından yayınlanan bir raporda, «AET ülkeleri ile rekabet edebilmesiiçin Türkiye'nin önümüzdeki yıllar içinde mamul mal kalitesini yükseltmesi gerektiği» belirtildi.

17- Suriye'nin Lübnan'a yeni Sam - 6 füzeleri sevkettiği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

19 Mayıs 1981

1- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerimizde -ve Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde törenlerle kutlandı.

Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve MGK üyeleri, Başbakan ve Bakanlar sabah Samsun'daki töreni izledikten sonra Ankara'ya geçerek Anıtkabir'i ziyaret ettiler ve öğleden sonra da 19Mayıs Stadyumundaki törenleri izlediler.

Törenlerden sonra TBMM bahçesindeki Atatürk Anıtı'nın açılışını yapan Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren «Atatürk'ün millî mücadeleye başladıktan sonra ilk fırsatta gerçekleştirdiği ilk icraatınTBMM'yi oluşturmak olduğunu» kaydederek, «Bu anıtı açmakla Ata'mıza karşı en önemli görevlerimizden birini yerine getirmiş oluyoruz» dedi.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 1980-1981 yılındabranşlarında başarılı olan 18 millî sporcuyu 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri öncesi stadyumda kabul ettive kendilerini kutlayarak armağan verdi.

3- «Ata'nın Ardından Özgürlüğe İlk Adım» gezisi sonucunda Ankara'da toplanan 67 ilin lise birincileri, KTFD ve Fen Lisesi birincileriile şiir, resim ve kompozisyon dallarında düzenlenen yarışmalarda ilküç dereceye giren 9 ortaokul ve 9 lise öğrencisi Millî Eğitim Bakanıtarafından Ankara'da verilen bir davette biraraya geldi.

4- Atatürk'ün Selanik'te doğduğu ev, yepiden düzenlenerek Devlet Bakanı İlhan Öztrak tarafından hizmete açıldı. Öte yandan Atatürk Orman Çiftliği'nde bu evin benzerinin temeli Başbakan BülendUlusu tarafından atıldı.

5- Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle Ankara Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü bahçesinde yaptırılan Atatürk Büstü, Belediye Başkanı Süleyman Önder tarafından törenle açıldı.

6- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oktay İşçen, son günlerde İsrailile Suriye arasındaki gerginlikle ilgili olarak verdiği demeçte, «Türkiye bu gerginliğin barışçı yollardan sona erdirilmesi için girişilen çalışma ve gayretlerin olumlu şekilde sonuçlanmasını içtenlikle dilemektedir. Bölgede yeni bir silahlı çatışmanın tüm bölge ülkeleri açısından olumsuz etkileri olacaktır» dedi.

7- Yüksek Hakem Kurulu 1980'de sona eren toplu iş sözleşmelerini incelemeye başladı.

8- Kamu İktisadî Teşebbüsten (KİT) hesaplarını incelemekle görevlendirilen Bütçe Plan Komisyonu alt komisyon çalışmalarını tamamladı ve komisyon çalışmalarına başladı.

9- Bu yıl ikinci kez Samsun'da düzenlenen Uluslararası 19 MayısMaratonu'nu Mehmet Yurdadön kazandı.

10- NATO Genel Sekreteri Dr. Joseph Luns, Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak Türk milletine tebrik ve iyiniyet dileklerini yolladı.

11- Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümü nedeniyle Federal Almanya Cumhurbaşkanı Cari Carstens Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e bir kutlama mesajı gönderdi.

12- Akajans'ın Köln çıkışlı haberine göre; «Yurt Dışında AtatürkYılı» Federal Almanya'nın Köln şehrinde bulunan Türkevi'nde BonnBüyükelçimiz Vahit Halefoğlu tarafından resmen açıldı.

13- ANKA Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; 30 Hazİran1980 tarihinde Bakanlar seviyesinde yapılan Türkiye - AET ortaklıkkonseyi sırasında ilke kararı olarak benimsenen Türkiye'ye dördüncümalî protokol çerçevesinde 600 milyon dolarlık yardım, onaylandı.

14- Ajanslar tarafından verilen bir habere göre; İtalyan polisyetkilileri, Papa II. Jean Paul'u vuran terörist Mehmet Ali Ağca'nınyapılan sorgusu sırasında, «Ağca'nın İngiltere Kraliçesi Elizabeth'i öldürmek için plan hazırladığı, ayrıca BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Simone Veil'i de öldürmeyi düşündüğü, sonunda Papa'yı hedef alarak seçtiği» yolunda iddiadabulunduğunu bildirdiler.

15- AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre; Birleşmiş Milletler'e gönderilen bir paketin içinde bomba bulunduğunun saptanması üzerine, Birleşmiş Milletler binasınm dördüncü katı tamamen boşaltıldı.

16- AP Ajansı'nın San Francisco çıkışlı haberine göre; Amerikalı yazar William Saroyan tedavi görmekte olduğu Kalifornia'daki birhastanede öldü.

20 Mayıs 1981

1- 67 ilin lise birincisi, KTFD ve Ankara Fen Lisesi birincilerinikabul eden Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren öğrencilerehitaben yaptığı konuşmada, «Sizler 67 vilayetimizin seçkin talebelerisiniz. Sizlerle iftihar ediyoruz. Bir vilayet içinde birinci olmak kolaydeğildir. Şunu hatırlatayım ki size, daha evvelce aranıza sızmış olanbazı mikroplar daima sizin gibi çalışkan, zeki kişileri seçmişlerdir. Bunoktada çok dikkatli olun» dedi.

2- Millî Güvenlik Konseyi, «1598 Sayılı Malî Denge Vergisi Kanunda değişiklik yapılmasına» ilişkin kanun tasarısını kabul etti.

3- AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Millî Güvenlik Konseyi'ncekurulan Müracaat ve Şikâyetleri İnceleme Dairesi'ne, yurt içinden vedışından gönderilen dilekçe sayısı 59 bin 318'i aştı.

4- Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında Artırma Eksiltme ve İhale Yasası'nda değişikliköngören yasa tasarısı görüşüldü.

5-Türk Kooperatifçilik Kurumu'nun 50. yılı Ankara'da kutlandı.

6- Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle bastırılan altın ve gümüş hatıra paralar satışa çıkarıldı.

7- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Francis West ve Dış AskerîYardımlar Dairesi Başkanı Korgeneral Graves, beraberindeki heyetleAnkara'ya geldi.

8- Türk Hava Yolları'nın 48. kuruluş yıldönümü törenlerle kutlandı.

9- Tüzüğünün Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle AnkaraSıkıyönetim Komutanlığı 3 Nolu Askerî Mahkemesi'nde açılan davasonunda, Ankara Yol -İş Sendikası kapatıldı.

10- Basında yer alan bir habere göre; DİSK ve MİSK'e bağlı Ankara'daki 25 sendikanın kayyumlara devredilmesinde 36 milyon lira olan toplam paralarının, geçen 5 ay içinde 263 milyon liraya yükseldiği Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından açıklandı.

11- Türk Ülke - İş Konfederasyonu hakkında «Sağcı, solcu ve bölücü örgütlere maddî yardım sağladığı» gerekçesiyle, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

12- Uyuşturucu madde kaçakçılığı yaptığı iddiası ile İstanbul Narkotik Şube polisi tarafından aranan Zihni İpek, İstanbul'da yakalandı.

13- Silahlı çeteye üye olmak suçundan Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askerî Mahkemıesi'nde yargılanan üç kişi toplam 14yıl hapis cezasına çarptırıldı.

14- Nakdi tazminat ve aylık bağlanmasına ilişkin uygulama biçimini belirleyen yönetmelik Resmî Gazete'de yayınlandı.

15- Libya Devrimi lideri Albay Muammer Kaddafi, Atatürk'ün 100.doğum yıldönümü nedeniyle Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'ebir kutlama mesajı gönderdi.

16- Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle 19 Mayıs 1981günü New York kentinde Atatürk günü ilân edildi.

17- BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında uluslararası terörizm konusuna değinen BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim'ın, «Biz elimizden geleni yapıyoruz. Bütün sorumluluk hükümetlerde ve onların işbirliği için gösterecekleri çabalardadır» şeklinde konuştuğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; Devlet Başkanı BeniSadr'ın bir temsilcisi ile Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Müdürü,Devrim Savcısı'nın emri ile tutuklandı.

21 Mayıs 1981

1- Başbakanlık tarafından yayınlanan genelgede, genel ve katma bütçeli dairelerle mahallî idarelerde, kamu iktisadî teşebbüsleriyle özel kanunla veya özel kanunla verilmiş yetkiye dayanılarak kurulan banka ve kuruluşlarda sakatlara, meslek, beden ve ruh durumlarına göre iş verme zorunluluğu bulunduğu belirtildi.

2- Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam basına yaptığı açıklamada, «Bu yıl için öğrenci ve öğretmen affının söz konusu olmadığını,orta öğretimde yolsuz verildiği saptanan diplomaların iptal edildiğini» söyledi.

3- Yüksek Hakem Kurulu Genel Sekreteri Meftun Baykal, Akajans'a verdiği demeçte, «Kurulun ilk sözleşmeyi yürürlüğe koyduğu3 Nisan tarihinden bu yana 1.5 ayda 279 işyerinde 150 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmelerini yenileyerek yürürlüğe koyduğunu» açıkladı.

4- İstanbul Defterdarı Adnan Barlas, Kurumlar Vergisi ile ilgiliolarak düzenlediği basın toplantısında, «Tahakkuk eden KurumlarVergisi'nin geçen yıldan bu yıla 15 milyar 568 milyon lira artarak, 64milyar 115 milyona ulaştığını» açıkladı.

5- Bağ - Kur Yönetim Kurulu'nun hükümet temsilcileri görevlerine başladı.

6- Akaryakıt, tüpgaz, şeker, sigara ve içki fiyatları yenidendüzenlendi.

Buna göre; litre başına benzine 7, süper benzine 8, gazyağı vemotorine 5, fuel - oile 3-5 lira arasında, 45 kiloluk tüpgaza 255, 12kiloluk tüpgaza 60, teknik tüplere 13 ura; şekere ise yüzde 4 ile 5arasında ve bazı tekel maddelerine değişik oranlarda zam yapıldı. Kömür fiyatları da yeniden düzenlenirken, kömür alımlarını teşvik için1 Mayıs - 30 Ağustos tarihleri arasında indirimli fiyat uygulaması kararlaştırıldı.

7- TİP kurucularından Sadun Aren'in İstanbul Sıkıyönetim Başsavcılığı'nda ifadesi alındı.

8- Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde özgür ve MarksistLenininst temele dayalı bağımsız bir Kürdıstan devletini kurmakamacıyla faaliyet gösterdiği öne sürülen 87'si tutuklu 111 sanıklı yasa dışı Özgürlük Yolu «Türkiye Kürdistan'ı Sosyalist Partisi» ile ilgili davaya, Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

9- Biri polis memuru olmak üzere 3 kişiyi öldüren, çeşitli silahlısoygun yapan Devrimci Sol örgüt üyesi 14 kişi İstatnbul'da güvenlikgüçlerince düzenlenen operasyonlar sonucu yakalandılar.

10- Tercüman Gazetesi'nde Sakıp Sabancı ile yapılan bir söyleşiyayınlandı.

11- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle Başbakan Bülend Ulusu'ya bir kutlama mesajı gönderdi.

12- Günaydın Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Alman TV'siARD 20 Mayıs 1981 gecesi daha önce ilân ettiği programı iptal ederekAtatürk'le ilgili 45 dakikalık bir film gösterdi.

13- Kuzey Atlantik Asamblesi'nin Venedik'te başlayan ilkbahartoplantısına katılmak üzere Venedik'e giden Türk Parlamento GrubuBaşkanı İrfan Özaydınlı Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte,«Kuzey Atlantik Asamblesi, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'ndan tamamen ayrı bir kuruluştur. NATO ülkeleri parlamenterlerinden oluşan Asamble, bu ülkelerin savunma, ekonomik ve kültürel sorunları üzerinde çalışmakta olup sorumluluk taşıyan bir organdır.Asamble Daimî Komitesi'nin 25-26 Mart tarihlerinde Washington'daaldığı karar uyarınca Asamble'nin 6 Türk parlamenter üyesi görevlerine devam edeceklerdir. Venedik toplantısına da bu karar uyarınca katılmaktayız» dedi.

14- Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Papa II. Jean Paul'uvuran terörist Mehmet Ali Ağca, 14 Mayıs akşamından bu yana kalmakta olduğu polis müdüriyetinden Rebibia Cezaevi'ne nakledildi.

Öte yandan Mehmet Ali Ağca'yı Almanya'dan telefonla aradığıgerekçesiyle Almanya'da gözaltına alınan Türk Federasyonu YönetimKurulu üyesi Hasan Taşkın delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldı.

15- Hürriyet Gazetesinde yer alan bir haberde; Yunanistan'ın,Ege Adalarını silahlandırdığı belirtildi.

16- Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Fransa'da 1958 yılından beri süren 5. Cumhuriyet'in ilk sosyalist Devlet Başkanı Francois Mitterand Elysee Sarayı'ndaki törenden sonra 7 yıllık bir dönem içingörevine resmen başladı.

17- AP Ajansı'nın Belfast çıkışlı haberine göre; Kuzey İrlanda'nınMaze Cezaevi'nde Sands ve Hughes'in ölümünün ardından açlık grevine başlayan 24 yaşındaki İRA üyesi Raymond Mccfessh, bu sabahakarşı grevinin 61. gününde öldü.

18- REUTER Ajansı'nın haberine göre; Suriye ve İsrail, Golan Tepelerindeki BM Barış Gücü'nün görev süresinin 6 ay daha uzatılmasında görüş birliğine vardılar.

19- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Suudi ArabistanVeliahdı Prens Fahd, Riyad Radyosu'nda yayınlanan demeÇinde, «İsrail, Suriye'ye saldırırsa Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkeleri İsrail'e karşı savaşacaktır. Lübnan'da, Suriye'nin İsrail'e karşı kararlıve yürekli tutumunu tümüyle destekliyoruz.» dedi.

22 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile MGK üyeleri saat9.40 da askeri bir uçakla Eskişehir'e giderek Birinci Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'nda yapılan «İstikbal Göklerdedir 1 - 81» plan tatbikatını izlediler.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren İngiliz BBC muhabirine verdiği demeçte, «12 Eylül öncesi görevde bulunan parti liderlerinin ve o parlamentoda bulunan milletveküerinin ilk seçimlere katılmasının doğru olmayacağını» söyledi.

3- Başbakan Bülend Ulusu Ankara Vaililiğı ile Ankara Belediyesi'ni ziyaret ederek şehrin problemleri hakkında bilgi aldı.

4- Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, Çin Halk Cumhuriyeti'ne yaptığı ziyaretle ilgili açıklamasında, «Çin Halk Cumhuriyeti ile 65 milyon dolarlık mal mübadelesini öngören bir ticaret protokolü imzaladığını» söyledi.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı Recai Baturalp, basına yaptığı açıklamada Tekel maddelerine yapılan zamların zorunlu olduğunu belirterek, «Tekel Genel Müdürlüğü'nün üreticilere ve Hazine'ye olan borçlarının zamanında ödenebilmesi ve daha kaljteü üretim yapılabilmesiiçin bir fiyat zammı zorunlu hale gelmiştir» dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Oktay İşcen, Türkiye'nin Pakistan'la ortak atom bombası yapacağı yolunda çıkan haberlerüzerine verdiği demeçte, bu tür iddiaların tamemen asılsız olduğunubelirterek, «Türkiye'nin nükleer enerjinin barışçı emeller dışındakullanılmasını amaçlayan herhangi bir çalışması yok. Türkiye nükleersilahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasını imzalamış ve onaylamış bir ülkedir» dedi.

7- Bakanlar Kurulu tarafından tiftik destekleme taban fiyatları540 ile 800 lira arasında belirlendi.

8- Türkiye Halk Bankası'nın kuruluşunun 43. yıldönümü nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Türkiye Halk Bankası Genel MüdürüA. Şahin Ulusoy, «Türkiye Halk Bankası'nın küçük sanayicilere doğrudan açtığı kredi faizlerini kısa vadede yüzde 25'ten yüzde 23'e, uzunvadede yüzde 27'den yüzde 15'e indirdiğini, bu arada meslekî kredifaizlerinde arttırım yapılmadığını» açıkladı.

9- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Odalar Birliği tarafındanortaklaşa düzenlenen «Ev aletleri, elektronik ve makina tarım tezgâhları ihraç malları» sergisinde bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, 1980 yılında gerçekleştirilen ihracatınyüzde 36'sının sanayi ürünlerinden olduğunu belirterek, «Oysa kiprogramda bu oran yüzde 31.9 olarak öngörülmüştü» dedi.

10- Ankara Belediye Başkanlığı'mn Atatürk'ün doğumunun 100.yılını kutlama programı içerisinde gerçekleştirdiği «Ucuz Gıda Fuarı» açıldı.

11- TRT Spikerlerinden Fügen Erhantan İstanbul'da vefat etti.

12- Milliyet Gazetesi'nde, «Bir Teröristin Anatomisi» adlı yazı dizisi başladı.

13- Gözaltına alınan Prof. Sadun Aren ile SBF öğretim üyesi Alpaslan Işıklı, Savcılıkça geçici olarak serbest bırakıldı.

14- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nce TÖBDER hakkında açılan dava başladı. Öte yandan TÖB - DER AnkaraŞubesi yöneticileri Tahsin Doğan ve 7 arkadaşı için açılan ayrı birdava da ana dava ile birleştirildi, böylece sanık sayısı 64'e yükseldi.

15-ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Françis West ve AskerîYardım Dairesi Başkanı Korgeneral Graves temaslarını tamamlayarakAnkara'dan ayrıldı.

16- THA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Gürcistan'ın başkent:Tiflis'te bir konuşma yapan Sovyetler Birliği Devlet Başkanı LeonidBrejnev, «Lübnan meselesinin Orta Doğu'da topyekûn bir savaşa yol

açacağını» belirterek, «Meselenin halledilmesi için uluslararası birkonferans toplanmasını» istedi.

Öte yandan ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine görede, bu öneri ABD hükümeti tarafından reddedildi.

17- AA'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa CumhurbaşkanıFrancois Mitterand, çoğunluğu sağ kanadı oluşturan parlamentoyufeshettiğini açıkladı.

18- REUTER Ajansı'nın Belfast çıkışlı haberine göre; Kuzey İrlanda'da 61 günden beri açlık grevini sürdüren 4. IRA üyesi PatsO'Hara'nın ölmesi üzerine ülkede şiddet olayları başladı.

23 Mayıs 1981

1- Eskişehir'de, «İstikbal Göklerdedir» plan tatbikatını izleyen ve«Atatürk Mumyalar Müzesi»ni açan Devlet Başkanı Orgeneral KenanEvren ile Millî Güvenlik Konseyi üyesi Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya Ankara'ya döndüler.

Kara Kuvvetleri Komutanı ve MGK üyesi Orgeneral Nurettin Ersin İzmir'e Deniz Kuvvetleri Komutanı ve MGK üyesi Oramiral NejatTümer Bursa'ya, Jandarma Genel Komutanı ve MGK üyesi Orgeneral Sedat Celasun da Amerika'ya gittiler.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal yeni zamlarla ilgili olarak Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Doğrubildiğimiz şeyi tatbik ediyoruz. Doğru olduğuna inandığım şeyleri tavsiye ediyorum, karar merciine sunuyorum. Türkiye düzelmektedir. Sonl yılda olan hadisenin dünyada eşi yoktur. Zaten başka türlü de Türkiye'nin düzelmesi söz konusu olamaz. Bir yılda ulaşılan başarı alınan tedbirlerin ve halkımızın gösterdiği uyumun neticesidir» dedi.

3-Adalet Bakanı Cevdet Menteş UBA'ya verdiği demeçte, sivilcezaevindeki tutuklu sayısının 75 bine ulaştığını açıkladı.

4- Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan, ihracatçıların para değerinindeğişmesi yüzünden uğrayacakları zararın «Sübvanse» edilmesiniöngören «İhracat Sigortası Sistemi» adlı yasa tasarısı taslağı Ticaret Bakanlığı'na gönderildi.

5- Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürü Nuri Madazlı UBA'yayaptığı açıklamada, SSK'nın bir devlet kuruluşu olduğunu, iktisadîdevlet teşekkülü olmadığını belirterek, «İşverenden tahsil edilemeyenPrim çeşitli çevrelerin öne sürdüğü gibi 26 milyar lira değildir. Bu13 -14 milyar lira civarında bir meblağdır. Bu civarda bir alacağımızvar. Ancak bu meblağın toplanması için de çalışmalar yapıyoruz- örneğin iflas etmiş bir kurumdan milyonlara varan primi nasıl alacaksınız ? Bunda Sosyal Sigortalar Kurumu'nun basiretsizliği yoktur. Zaruret icabı alamıyoruz» dedi.

6- TBMM'nin batı kesimindeki büyük alan üzerine inşa edilecekyeni «Başbakanlık Binası» ile ilgili proje yarışmasını Y. Müh. MimarSezar Aygen kazandı.

7- Zonguldak'ta Ereğli Kömür İşletmesi Müessesesinin Kozlu üretim bölgesinin İncir Harmanı bölümünde tavan çökmesiyle göçük altında kalan 5 maden işçisi öldü.

8- Elazığ Emniyet Müdürlüğü Narkotik Büro elemanlarınca gerçekleştirilen bir operasyon sonucu, yurt dışı piyasa değeri 100 milyon lira olan 15 kilo 155 gram saf eroin ile 49 kilo 40 gram toz esrarele geçirildi.

9- İstanbul'da Türkiye Devriminin Yolu adlı yasa dışı örgüt militanı 9 terörist yakalandı.

10- İngiltere'de yayınlanan «The Economist» adlı dergide yeralanbaşyazıda, «Generallerin hazırlayacakları yeni anayasayla, Eylül'degerçekleştirilen darbeleri demokrasiye daha iyi yaşama şansı verecektir. Generallerin bunu yapmada aceleye getirilmemeleri gerekir»denildi.

11- THA'nın Washington çıkışlı haberine göre; 4 günlük resmî birziyaret için Washington'da bulunan Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, ABD Başkanı Ronald Reagan, Dışişleri Bakanı AlexanderHaig ve Başkan Yardımcısı George Bush ile görüştü. Görüşmedensonra yayınlanan ortak bildiride, ABD ve Batı Almanya'nın uluslararasıbütün konularda fikir birliğinde oldukları açıklandı.

12- Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Francois Mitterand'ın, yenikabinesini açıkladığı ve mal beyanında bulunduğu yabancı ajanslartarafından bildirildi.

13- Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; İspanya'nın Barcelonakentinde saat 10.30 sıralarında Merkez Bankası şubesini basarak 300kadar banka personelini rehin alan aşırı sağ eylemci 20 kişi, aralarında 23 Şubat 1981'de başarısız darbe girişiminde bulunan YarbayTejero'nun da bulunduğu 4 kişinin serbest bırakılmasını ve serbestbırakılanlarla birlikte kendilerini, Arjantin'e götürecek 2 uçak verilmesini istediler.

14- AP Ajansı'nın Tunus çıkışlı haberine göre; Suriye - İsrail arasında doğan füze bunalımı konusunu görüşmek üzere dün gece toplanan Arap Birliği toplantısında, «ABD'nin İsrail'i desteklemekten vazgeçmesi gerektiği, aksi halde bütün Arap ülkeleri arasında ciddî birsürtüşme doğacağı» vurgulandı-

15- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat adına bir açıklama yapan Devlet Başkanlığı İşleriBakanı Mansur Hasan, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın İsrail'ekarşı savaş açması halinde Suriyeyi desteklemeyeceğini söyledi.

24 Mayıs 1981

1- Günaydın Gazetesi'nde, MGK Genel Sekreterliği tarafındanhazırlanan ve MGK'ne sunulan terör konusuyla ilgili rapor yayınlandı.

2- Türkiye Muhtarlar Federasyonu'nun 6. Olağan Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı MünirGüney, «Köy Kanunu'nun yeniden ve çok yönlü olarak hazırlandığını,36210 köyün köy envanterinin de yeniden çıkarılmaya başlandığını»söyledi.

3- İstanbul - Ankara seferini yapan THY'nin Haliç adlı yolcu uçağı 4 hava korsanı tarafından kaçırılarak Bulgaristan'ın Burgaz Havaalanına indirildi. Başbakanlıktan bu konuda yapılan açıklamada «Hava korsanlarının aşırı sola mensup 4 kişi olduğu ve 19 yolcuyu serbestbıraktıkları» bildirildi.

Öte yandan iki yolcu da uçağın havalandırma kapısından kaçtı.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Kamuran Gürünbaşkanlığındaki bir heyet konu ile ilgili temaslarda bulunmak üzereözel bir uçakla Burgaz'a gitti.

4- Tercüman Gazetesi'nde Yüksek öğrenim Kanunu tasarısı üzerinde görüşlerle ve tekliflerle ilgili bir söyleşi yayınlandı.

5- Milliyet Gazetesi'nde, Mete Akyol'un, Mustafa Kemal Atatürk'ün «Manevî çocuğu» Abdürrahim Tuncak ile yaptığı röportaj yayınlandı.

6- Ankara İnfaz Savcılığı, 11 Mayıs 1980 tarihinde yazdığı biryazısından dolayı «TCK'nın 142. maddesini ihlal ettiği» gerekçesiyle1.5 yıl hapis cezasına çarptırılan yazar Lütfü Oflaz'ın 21 Ağustos tarihine kadar teslim olmasını istedi.

7- Bursa ve çevresinde gerçekleştirilen operasyonlarda ele geçirilen yasa dışı sol örgüt üyesi 96 eylemci Gölcük Sıkıyönetim Komutanlığı'nca gözaltına alındı.

8- ANKA Ajansı'nın bir haberinde; 1979 yılında primli kur uygulamasından ötürü Merkez Bankası'na borçlarını ödemeyen çok sayıda öze! ve kamu kuruluşunun bulunduğu, 1979 yılından beri geçensüre içerisinde Hazine'ye olan borçlarını ödemeyen bu kişi ve kuruluşlar hakkında Maliye Bakanlığı kontrolörlerince soruşturmaya başlandığı bildirildi.

9- Basında yer alan bir habere göre; Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Siirt, Urfa ve Van illeri Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve halklailişkiler Şubesi'nce yapılan açıklamada, «Nusaybin ile Cizre arasında bir bölgede güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda, bölücü bir örgüt için getirilen çok sayıda silah, mermi ve silahyedek parçası ele geçirildiği» bildirildi.

10- Türkiye'nin çeştili üniversitelerinde açık bulunan profesörlüklere yapılan atamalar Resmî Gazete'de yayınlandı.

11- THA'nın Ankara çıkışlı haberine göre; İran'ın, İtalya'dan Şahdöneminde satın aldığı bir İran askerî helikopteri 11 Mayıs günü Ankara Esenboğa Havaalanı'na mecburî iniş yaptı.

12- Gabon'un başkenti Librevil'de düzenlenen «Dünya ekonomik sorunları ve çözüm yolları» konulu toplantıya katılan Maliye Bakanı Kaya Erdem Türkiye'ye dönüşünde Yeşilköy Hava Limanı'ndaverdiği demeçte, «Kendi ekonomik sorunlarımızı, kendi çabalarımızla ne kadar süratle çözümleyebilirşek yarın dünya refahındaki artışlardan da o ölçüde büyük bir pay alabileceğiz» dedi.

13- Kıbrıs'ın Rum kesiminde Temsilciler Meclisi'nin 35 üyesi içinseçim yapıldı.

14- İspanya'nın Barcelona kentinde Merkez Bankası şubesini işgal edip 100 kadar banka personelini rehin alan sağcı eylemcilerekarşı düzenlenen operasyonda teröristlerin teslim olduğu, operasyonsırasında bir rehine ile bir teröristin öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- UPI Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Tahran Radyosu, İran'da İslamî rejimi devirmek isteyen bir komplonun ortaya çıkarıldığını bildirdi.

25 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Başbakan BülendUlusu ve Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, «Haliç» uçağının yolcularınınkurtulması üzerine Bulgar liderlerine bir mesaj göndererek, Bulgarhükümeti ile görevlilerine teşekkür ettiler.

2- Millî Güvenlik Konseyi, Belediye Gelirler Yasa Tasarısı'nın bazı maddelerini kabul etti.

3- Başbakan Bülend Ulusu uçak kaçırma olayı ile ilgili olarakverdiği demeçte, hava korsanlarının taleplerinin hiçbirinin kabulününbir an bile söz konusu olmadığını belirterek, «Haliç uçağının teröristlerce kaçırılması olayının mutlu bir şekilde sona ermesi hükümetimizive milletimizi sevindirmiştir. Bu olayın gelişme seyri hakkında kamuoyumuza genel bir çerçeve içinde bilgi verilmiştir. Teröristlerin yolcuları serbest bırakmak için ileri sürdüğü şartlar kamuoyumuza derhalaçıklanmamıştır. Bunun nedeni bunların amaçlarından birisi olan propagandaya fırsat verilmemesiydi» dedi.

4- Ankara'da Bölge Valileri toplantısının açılışında bir konuşmayapan İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, trafik sorununun salt bakanlığın ve trafik polisinin çabaları ile çözümlenemeyeceğini anlatarak, «Konuyla yakın ilgisi bulunan diğer bakanlıklar, kamu kuruluşları ve belediyeler de bu konuda katkıda bulunmalıdırlar» dedi.

5- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, Anadolu Basın Birliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, hükümetin Anadolubasınının sorunlarına ilgi gösterdiğini belirterek, «Anadolu basını ilebüyük tirajlı basın elele vererek ülke sorunlarının çözümüne büyükkatkıda bulunacaklardır» dedi.

Basın Yayın Genel Müdürü Necati Özkaner de konuşmasında,geçmişte kurulan 16 Türk devletinin de dış çevrelerin çevirdiği entrikalar sonucunda yıkıldığını anlatarak, «12 Eylül öncesi bazı emperyalist ülkeler aynı oyunu oynamayı denediler, ancak Türk ordusu buoyunu bozdu» dedi.

6- Bakanlar Kurulu, Devlet İhale Yasa Tasarısı üzerindeki görüşmelerini tamamladı.

7- İstanbul - Ankara seferini yaparken Bulgaristan'a kaçırılanTHY'nin «Haliç» adlı yolcu uçağı, yolcu ve mürettebatın yardımlarıylahava korsanlarının ellerinden kurtuldu.

Kurtulan yolcular, THY'nin Boğaziçi uçağıyla İstanbul'a getirildiler.

Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Kamuran Gürün ve 7 Ankarayolcusu da sabaha karşı Ankara'ya geldiler.

8- Devlet Demiryolları'nın 57. kuruluş yıldönümü kutlandı.

9- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; CumhuriyetGazetesi sahibi Nadir Nadi'nin, Tercüman Gazetesi sahibi Kemal Ilıcak ile yazar Ergun Göze aleyhine İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açmış olduğu manevî tazminat davası, mahkemenin yetkili olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

10- Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adıyaman İlleri ile Yavuzeli,Araban Pazarcık, Afşin, Elbistan ve Besni ilçelerinde yapılan operasyonlarda yasa dışı iki sol örgüte mensup 284 kişi yakalandı.

11- UNESCO tarafından Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle Elazığ'da düzenlenen Kültür Haftası başladı.

12- THA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev, 18. Afrika Günü nedeniyle yayınladığımesajda, «Irkçılar ve sömürgecilerin Afrika Kıtası'ndaki barbarca egemenliği artık sona ermek üzeredir» dedi.

13- AP Ajansı’nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail BaşbakanıMenahem Begin, «Lübnan'daki Suriye tank birliklerine Sovyet askerîdanışmanlarının yardımcı olduğunu» ileri sürdü.

14- AFP'nin La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya Ordusu 8. türmeninde bir ayaklanma başgösterdi ve Devlet Başkanı General LuisGarcia Meza'nın istifası istendi.

15- AP Ajansı'nın Cenevre çıkışlı haberine göre; Petrol İhraç EdenÜlkeler örgütü'nün (OPEC) Petrol Bakanları toplantısı İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

26 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Almanya'nın SesiRadyosu temsilcisinin eski parlamenterler ve politikacılarla ilgili birsorusunu yanıtlarken, «Herhangi bir partinin lideri ve üst kademeelemanları bir seçimde büyük ölçüde yenilgiye uğradıklarında bu partinin lider kadrosu ve yöneticileri zannederim ki değişir. Bir BaşbakanBaşbakanlıkta muvaffak olamazsa Başbakanlıktan düşürülür ve bupartiler de 12 Eylül'e gelinceye kadar yaptıklarının hesabını bir mahkeme önünde vermemekle zaten büyük bir affa uğramışlardır» dedi.

2- Dışişleri Genel Sekreteri Büyükelçi Kamuran Gürün, «Haliç»uçağını kaçıran tedhişçilerin Bulgaristan tarafından alıkonulmasıüzerine, Adalet Bakanlığı'nda bunların iadesiyle ilgili dosyalarınhazırlanmakta olduğunu açıklayarak, «Tedhişçilerin iade edilmeleriresmen istenecektir. Bu hafta bu işlemin yapılacağını sanıyorum.Bulgarlar da Türkiye gibi 1971 Lahey sözleşmesini imzalamış olduklarından, uçak kaçırma suçunu siyasî suç saymaları mümkün değil»dedi.

3- «Haliç» uçağının kurtulması nedeniyle Dışişleri Bakanı İlterTürkmen'e bir mesaj gönderen ABD Dışişleri Bakanı AlexanderHaig, «Türk hükümeti teröristlerin şantajı karşısındaki kararlı tutumu ile aralarında 5 Amerikah'nın da bulunduğu rehinelerin salimenserbest kalmalarını sağlamıştır» dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen de ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig'e bir teşekkür mesajı gönderdi.

4- Maliye Bakanlığı, bazı taşıt araçlarından alınan gider vergilerine ait ilk madde indirim tarifelerinde mükellef lehine değişiklikyaptı.

5- Türkiye İstiklâl Savaşı Gazileri, varisleri, şehit dul ve yetimlerDerneği'nin Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle Anıtkabir«Mehmetçik» kulesinde düzenlediği «Fotoğraflarla Büyük Atatürk»konulu sergi, Dernek fahri Başkanı ve İmar İskan Bakanı Şerif Tütentarafından açıldı.

6- Sosyal Güvenlik eski Bakanlarından Hilmi İşgüzar'ın YüceDivan'da yargılanmasına devam edildi, tanıkların dinlenmesindensonra mahkeme 27 Mayıs tarihine ertelendi.

7- İlk Hedef - 81 tatbikatı sona erdi.

8- Millî Eğitim Bakanlığı Vakfı, 21 Mayıs günü yapılan YönetimKurulu toplantısında, 9 il ve ilçede daha vakfın örgütlenmesi ve yönetim kurulları onaylandı.

9- Libya Dışişleri Bakanı Abdullatif El Ubeidi, resmî temaslardabulunmak üzere Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in resmî konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

10- TARİŞ'in geçen hükümet döneminde gerçekleştirdiği 30 binton ham yağ dışalımı için özel bir banka ile çalıştığının belirlenmesiüzerine konu ile ilgili soruşturma açıldı.

11- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı,eski Başbakanlardan Nihat Erim ile koruma polisi Ali Kartal ve İstanbul Emniyet Müdür Muavini Mahmut Dikler ile koruma polisi TurgutEroğlu'nun öldürülmesinden sanık yasa dışı Dev - Sol örgüt üyesi6 kişi hakkında, 2 Numaralı Askerî Mahkeme'de idam istemiyle davaaçtı.

12- Hakkındaki yolsuzsuk iddiaları üzerine tutuklanan TürkiyeŞeker Fabrikaları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı AydınAral'ın görevinden alınmasına ilişkin karar Resmî Gazete'de yayınlandı. Öte yandan Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğüne vekaleten Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi Kadri Suyabakan getirildi.

13- Türkiye - Bulgaristan Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi'nin 6. dönem çalışmaları Ankara'da başladı.

14- OECD 1979 yılı Türkiye'ye Özel Yardım Programı çerçevesinde,İspanya hükümeti tarafından taahhüt edilmiş bulunan 5 milyon dolarlık krediye ilişkin «Malî İşbirliği Anlaşması», Madrid Büyükelçisi Ahmet Boydur ile İspanya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ortegaarasında Madrid'de imzalandı.

15- Geçtiğimiz Pazar günü Kıbrıs'ın Rum kesiminde yapılan Temsilciler Meclisi seçiminde seçilecek 35 milletvekilliğin, 12'sini Komünist Akel Partsi ile sağ eğlimli Demokratik Birlki Partisi, 8'ini Kipriyanu'nun başkanı olduğu Demokratik Parti, 3'ünü de Nasyonel Sosyalist Edek Partisi kazandı.

16- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; İsrail Başbakanı Menahem Begin'in Lübnan'daki Suriye birliklerine Sovyet askerîdanışmanlarının yardım ettiği yolundaki sözleri üzerine Sovyet resmîhaber ajansı TASS tarafından yapılan açıklamada, «Lübnan'daki Suriye birliklerine Sovyet askerî danışmalarının yardımı ne şimdi, ne dedaha önceleri söz konusu olmuştur» denildi.

17- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da BaşbakanArnoldo Forlani, işbaşındaki koalisyon hükümeti üyelerinden 3'ününMason locaları ile ilgisi bulunduğu iddiaları üzerine, CumhurbaşkanıSandro Pertini'ye 7 aylık hükümetinin istifasını verdi.

18- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail BaşbakanıMenahem Begin, Lübnan ile barış görüşmelerine hemen başlanmasınıönerdi.

19- AA'nın Amsterdam çıkışlı haberine göre; Hollanda'da UlusalParlamento seçimleri yapıldı.

27 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 27 Mayıs dolayısıylayayınladığı mesajda, «Bu müdahalenin en önemli özelliklerinden biri Türk Silahlı Kuvvetleri'nin demokrasiye dönüş inancını hiçbir zaman kaybetmeden hedefine ulaştırmış olmasıdır» dedi.

2- 43 Askerî Hakimin görev yerlerinin değiştirilmesine ilişkinkararname Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

3- Millî Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan Belediye Gelirleri Kanun tasarısı açıklandı.

4- Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen «Atatürk veBasın» seminerinde açış konuşması yapan Turizm ve Tanıtma Bakanı İlhan Evliyaoğlu, «Kurtuluş Savaşı'nın zor günlerinde basınınAtatürk'ün yanında olduğunu; Cumhuriyetten sonra da Atatürk inkilaplarının benimsenmesinde gazeteciler, yazarlar ve basının değerlihizmetler verdiğini» söyledi.

5- Teksif Başkanlar Kurulu toplantısında bir konuşma yapanTeksif Genel Başkanı Şevket Yılmaz, asgarî ücretin vergi dışı kalması gerektiğini belirterek. «Asgarî ücret kavramı esasen, işçi ailesinin asgarî şartlarda hayatını sürdürebilmesi için gerekli olan net rakamı ifpde etmektedir» dedi.

6- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in resmî konuğu olarak Ankara'ya gelen Libya Dışişleri Bakanı Abullatif El Ubeidi, Devlet BaşkanıOrgeneral Kenan Evren ve Başbakan Bülend Ulusu tarafından kabuledildi.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ı öldürdüklerigerekçesiyle 3 kişi hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'ndaaçılan davada Askerî Savcı, sanıklardan biri için ölüm cezası istedi.

8- İstanbul'da, 49 kişi için ölüm cezası istenen 139 sanıklı«MLSPB - THKP - C Savaşçıları ve Cephe Yolu» davasına başlandı.

9- Polise hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan İzmir eski miletvekili Yüksek Çakmur beraat etti.

10- Çeşitli suçlardan sanık olarak tutuklu bulunan DİSK'e üye 56sendikacı, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nce serbest bırakıldı.

11- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Savcılığı yasa dışıDev-Yol üyesi 24 kişi ile TDKP üyesi 12 kişi hakkında ölüm cezasıistedi.

12- Sosyal Sigortalar Kurumu'na ait Devlet Yatırım Bankası tahvilerinin faiz oranını yüzde 20'ye yükselten kararname Resmî Gazete'de yayınlanarak yürülüğe girdi.

13- Vize uygulaması konusunda bazı kolaylıklar sağlanmasıamacıyla görüşmelerde bulunmak üzere Ankaya'ya gelen Hollanda'lıdiplomat Sttuttrhei başkanlığındaki Benelüks heyeti ile Türk yetkililer arasındaki görüşmeler Dışişleri Bakanlığı'nda başladı.

14- Türk Hava Yolları'nın Haliç uçağını kaçİran 4 hava korsanınınBulgar makamları tarafından yargılanacakları Bulgar resmî haberajansı BTA tarafından bildirildi.

15- Akajans'ın bir haberine göre; Amlan Yüksek İdare Mahkemesi, 5 Türk vatandaşının siyasî iltica isteğini reddetti.

16- THA'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyet uzay aracıSoyuz T - 4 kozmonotları, uzayda 2-5 ay kaldıktan sonra dün dünyayadöndüler.

17- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa İçişleri BakanıGastonde, «Fransa'da yaşayan, kamu düzenini bozucu olanlar dışında yabancı işçilerin sınırdışı edilmelerinin 3 ay için geçici olarak durdurulduğunu» açıkladı.

18- AP Ajansı'nın Amsterdam çıkışlı haberine göre; Hollanda'daki 150 sandalyeli Ulusal Meclis'de Hiristiyan Demokratlar 49'dan 48sandalyeye, Liberaller 28'den 26'ya, İşçi Partis 53'den 44'e düştü.. Diğer 6 küçük parti ise 3 sandalye kazandı.

28 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Başbakan BülendUlusu, Türk-Bulgar karma ekonomik toplantısı için Ankara'ya gelenBulgaristan Ulaştırma Bakanı Tsanov'u kabul ettiler.

2- Adana'nın Yumurtalık ilçesi yakınlarında kurulan Toros Gübre Fabrikası Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal tarafından hizmete açıldı.

3- İktisadî Araştırmalar Vakfı'nın İstanbul'da düzenlediği törende bir konuşma yapan İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten, «Türkiye'ninüç büyük kentinde yaklaşık 4.5 milyon kişinin, sayısı 1 milyonu bulangecekondularda oturduğunu» belirterek, «Şu anda Türkiye'de yılda400 bin konuta ihtiyaç vardır. Konut sorununun çözümü, tek bir sektöre yüklenemez, devlet, bankalar, özel sektör, kooperatifler ve teknolojik bütün olanakların harekete geçirilmesi gerekir» dedi.

4- Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü dolayısıyla ÜniversitelerKültür ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen «Atatürk Sempozyumu»İstanbul'da yapıldı.

5- Türk Donanma Vakfı'nın 4. Olağan Genel Kurul toplantısıAnkara'da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda yapıldı.

6- Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Dairesi GenelMüdürü İsmet Birsel başkanlığında üç kişilik bir heyet, 1 Haziran'daBağdat'ta yapılacak olan İslam Dışşileri Bakanları Konferansı'nınhazırlık çalışmalarına katılmak üzere Bağdat'a gitti.

7- Odalar Birliği'nin yarın başlayacak Genel Kuruiu'rta sunulmaküzere hazırlanan ekonomik raporda, «Enflasyonu hızlandırmadan talebin çanladırılması, işlerliği olan bir yabancı sermaye politikası izlenmesi, turizmin gerçekten bir döviz kaynağı haline getirilmesi, KİT'lerin verimli işletmeler haline getirilerek özel kesimin ihracat yapmasına olanak sağlayacak fiyatlarla temel girdi sağlamaları» önerildi.

8- Ceza infaz kurumları ile tevkif evlerinde görev yapan personele 4 maaşa kadar mükafat verilmesini öngören yönetmelik Adalet Bakanlığı tarafından yürürlüğe konuldu.

9- Meşrubat ve meyve suları fiyatlarına 8.75 ile 2.5 lira arasındazam yapıldı.

10- Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen «Atatürk veBasın» konulu seminer sona erdi.

11- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Gümrükve Tekel Bakanlığı üst kademesince yönlendirilen 75 milyon 609 binliralık sigara yolsuzluğu ile ilgili olarak 48 kişi görevden alındı.

12- Askerî Yargıtay Daireler Kurulu, Mehmet Kılıç adlı kişiyitaammüden öldürmekten sanık sol görüşlü Ahmet Erhan'ın ölüm cezasını onayladı.

13- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve DİSK üyesi 149kişinin «Siyasî amaçlı yasa dışı greve tahrik ve teşvik ettikleri, Sıkıyönetim Komutanlığının emirlerini dinlemedikleri» gerekçesiyle yargılanmalarına, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numralı Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

14- Güvenlik güçlerince İzmir Karşıyaka'da düzenlenen bir dizioperasyonda, yeniden örgütlenmeye çalışan yasa dışı DEV - YOLörgüt üyesi 12 miltan yakalandı.

15- Türkiye ile Belçika, Hollanda, Lüksemburg arasında vize işlemlerinin kolaylaştırılması amacıyla Ankara'da sürdürülen çalışmalar sona erdi ve uygulama koşullarıyla ilgili kararlar açıklandı.

16- Çeşitli ajansların Beyrut çıkışlı haberlerine göre; ABD BaşkanıRonald Reagan tarafından Orta Doğu sorununa arabuluculuk yapmakla görevlendirilen Philip Habib ülkesine geri döndü.

Amerikalı arabulucu Phlib Habib'in Kudüs, Şam, Beyrut ve Riyaddaki girişmilerinden sonra bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Menahem Begin «Suriye ile uzlaşma sağlanması konusunda diplomasibugüne kadar başarılı olamadı» dedi.

İsrail Genelkurmay Başkam General Eytan da, «Suriye'nin Lübnandan ne istediğini çok merak ediyoruz. Gelişmeleri dikkatle izliyorve bunları engellemek için gerekli hazırlıklarımızı sürdürüyoruz» dedi.

17- AFP'nin Washington çıkışlı haberine göre; Amerikan Uyuşturucu Madde Kaçakçılığı ile Mücadele Teşkilâtı'nın resmî çağrılısıolarak ABD'ye giden MGK üyesi ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig ile görüştü.

18- AA'nın Paris çıkışlı haberine göre; Paris’te Ermeni KültürMerkezine bombalı saldırı yapıldı, saldırıda bir Portekz'li öldü.

19- THA'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya Devlet BaşkanıSandro Pertini, önceki gün istifa eden Başbakan Arnoldo Forlani'yiyeniden hükümeti kurmakla görvelendirdi.

29 Mayıs 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Hakimler ve SavcılarYüksek Kurulu'nun 4 asil ve 4 yedek üyesini atadı.

2- Kara Harb Okulu öğrencilerinin plastik, resim, şiir fotoğrafve seramik sanatları dallarındaki çalışmalarını kapsayan sergi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde, MGK üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin tarafından açıldı.

3- Türkiye ile Bulgaristan arasında ihracatın arttırılmasına ilişkin 6. dönem protokol, Türkiye adına Ticaret Bakanı Kemal Cantürk,Bulgaristan adına da Ulaştırma Bakanı Vasil Tzanov arasında Ankara'da imzalandı.

4- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık yaptığı açıklamada, 1979'da süresi sona eren toplu iş sözleşmelerinin yürürlüğe konulduğunu belirterek, «Kurulun yeniden yürürlüğe koyduğu topluiş sözleşmelerinin yenilenme tarihinden önce işten ayrılanlara da uygulanacağını» söyledi.

5- İstanbul'da yapılan Bankalar Toplantısı'nda bir konuşmayapan Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, «Faizleri yükselttikten kısa bir süre sonra yeniden düşürmenin tasarruf sahibi üzerindeolumsuz etki yapacağını» belirterek, «Şu aşamada geri dönüş terssonuç verir» dedi.

6- İktisadî Araştırmalar Vakfı'nca düzenlenen «Türkiye'de Konut Sorunu» konulu seminerde bir bildiri sunan Türkiye Emlak KrediBankası Genel Müdürü Cemal Kulu, «Tüm bankaların konut kredisivermesini» istedi.

7- İstanbul'un fethinin 528. yıldönümü, Topkapı surlarında yapılan törenlerle kutlandı.

8- Türk Eğitim Derneği Bilim Kurulu'nca, ulusal eğtime yaptığıkatkıları nedeniyle Ord. Prof. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu'na Türk Eğitim Derneği Eğitim Hizmet Ödülü verildi.

9- Petrol fiyatlarının arttırılmasından sonra özel kesimin ürettiği 8-10 milimetrelik demire kiloda 50 kuruşluk zam yapıldı.

10- Akajans'ın haberine göre; orta öğretim kurumlan ile yüksekokullarda okutulmakta olan «Devrim Tarihi» ders kitabının adı «Türkinkılap Tarihi» ve «Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi» olarak değiştirildi.

11- Basında yer alan bir habere göre; televizyonda gösterilen«Anarşi ve Terör» adlı program nedeniyle 7 görevli program hizmetlerinden alınıp idarî hizmetlere verildi, programın yapımcısının ise kurumla ilişkisi kesildi.

12- Ses sanatçısı Selda Bağcan, şarkılarında komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından gözaltına alındı.

13- Ankara Emniyet Müdürlüğü, 19 kişinin öldürülmesi ve iki kuyumcudan 5 milyon lira gaspedilmesi olaylarının failleri oldukları bildirilen yasa dışı Devrimci Yol örgütünün lider kadrosundan 7 kişininde aralarında bulunduğu 276 militanın yakalandığını açıkladı.

Öte yandan güvenlik örgütleri tarafından yapılan araştırmada,28 aşırı sol örgüt saptandı.

14- İstanbul Kocasinan'da vergi dairesinin hasılatını bankaya götürmekte olan memurlar ve jandarma eri kimlikleri bilinmeyen kişilerin silahlı saldırısına uğradı, olayda jandarma eri şehit oldu.

15- Dünya Turizm Örgütü tarafından sektörel destek programı içingörevlendirilen Uluslararası Sosyal Turizm Bürosu Genel SekreteriDr. Arthur Haulot ve Dünya Turizm Örgütü Teknik İşbirliği BölümüŞefi Leila Rihavi ile Turizm ve Tanıtma Bakanlığı arasında, Ankara'daTürk turizminin geliştirilmesi amacıyla bir işbirliği anlaşması yapıldı.

16- Resmî bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Libya Dışişleri BakanıEl Ubeidi düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını

yanıtlarken, «İki ülke arasında sınırsız bir işbirliğine gidilmesindenyanayız. Libya bütün ilişkilerinde Türkiye'ye öncelik tanımaktadır.Ancak Türkiye'ye ne kadar petrol verileceği meselesi teknik bir meseledir. Olanaklarımız ölçüsünde vermeye çalışacağız» dedi.

17- ABD Adalet Bakanı'nın davetlisi olarak Washington'da bulunan MGK üyesi ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun, ABD Savunma Bakanlığı'nda düzenlenen bir törende hazır bulundu ve kendisine ABD'nin «Onur Nişanı» verildi.

18- Türk heyeti ile İtalyan yetkilileri arasında Roma'da yapılanmüzakereler sonunda deniz ve hava ulaşımında karşılıklı vergilendirmeme esasını getiren bir anlaşma imzalandı.

19- Hürriyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde; Almanya'da yayınlanan haftalık «Stern» dergisi bir yazısında, «Ku Klux Klan» adlıırkçı örgütün Almanya'da da kurulduğunu ve bu ülkedeki Türk işçilerine karşı eylemler yapmaya hazırlandığını bildirdi.

20- AFP'nin Bağdat çıkışlı haberinde; Irak Enformasyon Ajansı«INA», Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı'nca yayınlanan son bildiriye dayanarak «Irak Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları ile uçaksavar bataryalarının İran Hava Kuvvetleri'ne bağlı Fantom tipi savaşuçaklarından 7'sini düşürdüğünü» bildirdi.

21- İsrail'in Güney Lübnan'da Filistinlilerin yoğun olduğu bölgelere karşı saldırılarını sürdürdüğü, Naameh bölgesinin İsrail savaşgemileri tarafından yoğun bombardımana tutulduğu, ve 7 kişinin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Roma'da 3'ü kadın4 terörist Katolik Okulu'nu basarak okul müdürünü vurdular.

30 Mayıs 1981

1- Kayseri'de yurttaşlar tarafından yapımı üstlenilen ve TürkKara Küvetlerini Güçlendirme Vakfı'na bağışlanacak «Nikel - Kadmiyumlu Pil Fabrikasının temeli, Kara Kuvvetleri Komutanı ve MGKüyesi Orgeneral Nurettin Ersin tarafından atıldı-

2- Bakanlar Kurulu tarafından kaçakçılığın men ve takibi amacıyla Karadeniz ve Marmara'da «Emniyet Bölgeleri» oluşturuldu.

3- Bakanlar Kurulu tarafından devlet, belediye, özel idare veKİT'lerin memur ve hizmetlilerinden görevlerinin devamı süresincesilah taşıyabilecekler belirlendi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, OdalarBirliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Banka sisteminde yapılan değişkilikler sonucunda özelli'kle vadeli mevduatların hızla yükseldğüni» belirterek, «Zaman içerisinde enflasyonun azalışına paralel olarak mevduatlar arttıkça kredi faizleri aşağı doğru inecektir»dedi.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, 12. İslam Dışişleri BakanlarıKonferansı'na gitmeden önce Hürriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte konferansla ilgili olarak, «Siyasî konular, ekonomik konular ve kültür başlığı altında İslam ülkeleri arasındaki ilişkiler konferansın ele alacağı faaliyetlerdir» dedi.

6- Maliye Bakanı Kaya Erdem Odalar Birliği'nin 36. Genel Kurulu'nda peşin vergi sistemine getirilen eleştirilerle ilgili olarak Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Peşin vergi sistmindeki rahatsızlıkların komisyonların takdirinden kaynaklandığını» belirterek,«Önümüzdeki yıl söz konusu rahatsızlıklar giderilmiş olacaktır» dedi.

7- İsrail'in Lübnan'da giriştiği askerî harekat üzerine bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Oktay İşcen, «Hükümetimiz, tsral'in Lübnan'da kara, deniz ve havadan giriştiği askerîharekatı bölgede esasen mevcut gerginliği çok ciddî şekilde arttırıcınitelikte görmekte ve kınamaktadır. Türkiye, bu tür hareketlerin devamının, bunalıma barışçı çözüm bulunması çabalarını baltalayacağıinancındadır. Kuvvete başvurma siyasetinde ısrar etmesi halinde barışçı bir çözüm ümidinin kaybolmasının sonuçlarından, İsrail sorumluolacaktır» dedi.

8- İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «TürkiyeCumhuriyeti'nin iktisadî ve malî güvenliği aleyhinde faaliyette bulunduğu için mahkûm olan Yahya Kemal Demirel'in 1 ay içinde yurdadönmediği takdirde Türk vatandaşlığından çıkartılacağı» bildirildi.

9- Odalar Birliği'nin 36. Genel Kurul toplantısında bir konuşmayapan Birlik Başkanı Mehmet Yazar, «Peşin vergi ödemenin bazı yerlerde mükelleflerin gücünü aştığını, işini terkeden ve ölen mükellefler için bile peşin vergi çıkarıldığını öne sürerek, «Bu vergi mükelleflerine ek ödeme süreleri tanınmasını» istedi.

10- TRT Genel Müdürü Macit Akman UBA'ya verdiği demeçte«TRT'nin genel yayın ilkelerinin Atatürk ilkeleri ile aynı olması gerektiğini» belirterek, «TRT kimsenin malı değildir. Büyük Türk Milletininmalıdır. O sebepten TRT, sağın ve solun rahatlıkla at oynattığı birkurum almaktan kurtulacaktır» dedi.

11- Sayıştay'ın 119. kuruluş yıldönümü kutlandı.

12- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 4. Olağan Genel Kurulu'ndaGenel Başkanlığa Mahmut Tali Öngören seçildi.

13- Türk - İş bünyesinde kurulan «Kadınlar Bürosu» törenle faaliyete geçti.

14- AA'nın haberine göre; Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri'nceüretilen demir ve pik fiyatlarına yüzde 3 ile 5 oranında zam yapıldı

15- Sıkıyönetim Güvenlik Kuvvetlerince gerçekleştirilen operasyonlarda, 13 ilde, 55 bin 635 adet çeşitli çap ve markalarda silahele geçirildi.

16- Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu Siyasî Komisyonu Türkiye Raportörü Von Hassel Başbakan Bülend Ulusu, Dışişleri Bakanıİ l ter Türkmen ve Millî Savunma Bakanı Haluk Bayülken ile özel görüşmelerde bulundu.

17- AFP ve AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberlerine göre;Bengladeş Devlet Başkanı Ziya Ür - Rahman'ın dün, Tuğgeneral Manzur başkanlığında bir grup tarafından Çhittagong kentinde öldürüldüğü Dakka Radyosu tarafından bildirildi. Öte yandan Devlet Başkanlığını geçici olarak üslenen Başkan Yardımcısı Abdus Sattar «Ülkede olağanüstü durum ilan edildiğini, anayasal hakların da geçici olarak askıya alındığını ve ülkede 15 günlük yas ilan edildiğini» açıkladı.

31 Mayıs 1981

1- Maliye Bakanı Kaya Erdem Odalar Birliği'nin 36. Genel Kurulu'nun ikinci gününde peşin vergi sistemi ile ilgili eleştirilere verdiğiyanıtta, «Asgarî ücretin 10 bin lira olduğu Türkiye'de, asgarî ücretleçalışan bir kişi yılda 120 bin lira gelirin yüzde 40'ı olan 48 bin lirasınıvergi olarak ödemektedir. Yani sizlerden asgarî ücretle çalışıp vergisini ödeyen vatandaş kadar da mı vergi almayalım ? Hata yapılmamıştır demiyoruz. Derecelendirme hatalarımız olabilir, ama itiraz komisyonları göreve başlamıştır ve en kısa sürede itirazlarınızı sonuçlandıracağız» dedi.

2- Atatürk'ün doğumunun 100. yılı nedeniyle Türk Atlantik Anlaşması Derneği'nin düzenlediği «Atatürk'ün Dış Politikası» konulu sempozyumun açış konuşmasını yapan Kültür Bakanı Cihat Baban, «Atatürk'ün dış politikasının temel esasının devamlılık olduğunu» belirterek, «Atatürk bir karar adamıdır. Bütün yaptığı çalışmalarda devamllık ve bütünlük görülür. Karakterindeki kararlılık Atatürk'e bellibir dünya görüşü, türlü politik meseleleri ele almada değişmeyen vekesin prensipler sistemi kazandırmıştır» dedi.

3- Odalar Birliği Genel Kurulu sonunda Genel Başkanlığa yenidenMehmet Yazar sesçildi.

4- Tercüman Gazetesi'nde Sakıp Sabancı ile yapılan söyleşi yayınlandı.

5- AA'nın haberine göre; NATO Genel Sekreteri Josep Luns, birsüredir Brüksel'de bulunan İzmir'li üniversite temsilcileri, sanayici veişadamları ile basın mensuplarına verdiği yemekte yaptığı konuşmada,«Üzerine basa basa söylemek isterim ki, Sovyetlerin harp için çekindikleri üç ulustan biri Türklerdir. Diğerleri ise Almanlar ve Amerikalılardır. Almanlar her an için savaşa hazırdır. Amerikalıların imkânları geniştir. Fakat, Tükler harp sanatını ve savaşmasını çok iyi bilmektedir. Gerektiğinde ölüme gidercesine» dedi.

6- Bengladeş Devlet Başkanı Ziya Ür Rahman'ı öldüren GeneralManzur Ahmet'in, Dakka'deki Askerî Komutanlığa bir mesaj göndererek «Ülkedeki kötü yoldaki politikacılardan kurtulmak için karşılıklı işbirliği» çağrısında bulunduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Geçici olarak Devlet Başkanlığı görevini üstlenen Başkan Yardımcısı Abdüssettar ise Dakka Radyosu'nda yaptığı açıklamada, halen darbecilerin elinde bulunan Devlet Başkanı Ziya Ür Rahman'ıncenazesinin Kızıl Haç kanalaıyla geri alınması yolundaki çabalarınsonuç vermediğini söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106