16.4.1981
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1981

1 Nisan 1981

1- Millî Güvenlik Konseyi, emniyet mensuplarıyla çarşı ve mahaile bekçilerinin dernek kurmasını yasaklayan yasa değişikliğini kabul etti.

2- Millî Güvenlik Konseyi'nde Vakıflar Bankası sermayesinin 1milyar liraya çıkarılmasına ilişkin kanun tasarısı görüşülerek kabuledildi.

3- Millî Güvenlik Konseyi'nde, Avukatlık Yasası'na bir fıkra eklenerek, «Sıkıyönetim Mahkemeleri'nde görevlendirilen hakim ve savcıların bu görevlerinden ayrıldıktan sonra, sıkıyönetim mahkemelerinde avukatlık yapmamalarını öngören yasa önerisi kabul edildi.

4- Anayasa Mahkemesi, duvarlara yazı ve slogan yazanlar, afişyapıştıranların cezalandırılmasını düzenleyen TCK hükmünün iptaliiçin çeşitli mahkemelerden gelen 7 Anayasa'ya aykırılık başvurusunureddetti, bu hükmü Anayasa'ya uygun buldu.

5- Yüksek Sağlık Şûrası, Ankara'da toplanarak sağlık personelinin çalışma esaslarına dair yasa teklifi, Türk Tabibleri Birliği kanununudeğiştirmeyi öngören yasa, sosyal hizmetler kurumu yasası ve kankurumu yasa teklifleri ile özel hastaneler tüzüğü teklifterini görüştü.

6- Yargıtay Yasası'na göre kurulan «Yargıtay Yayınları DönerSermayesi» 1 milyon liradan 10 milyon liraya çıkarıldı.

7- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın 1980 yılı içinde 6 milyon 363 bin 703 varil petrol ürettiği ve 13 milyar 351 milyon 518 bin881 lira kar ettiği TPAO'nun çalışma raporunda bildirildi.

8- Türk - İş İcra Kurulu İbrahim Denizcier başkanlığında toplanarak Asgarî Ücret Komisyonu'ndaki gelişmeleri gözden geçirdi.

9- II- İnönü Zaferinin 60. yıldönümü İnönü kasabasında törenlerle kutlandı.

10- Cumhuriyet Gazetesi'nde «Mataracı soruşturma dosyası»başlıklı haber yayınlandı.

11- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; çeşitliillerden 188 MHP'li hakkında Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı tarafımdan tutuklama kararı verildi.

12- Sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerince Manisa ve Kula'da yapılan operasyonlar sonucu 3'ü Devrimci - Yol, 26'sı Halkın Devrimi Öncüleri örgütlerinden olan 29 kişi; Kayseri'de ise Devrimci - Yol örgütünden 36 kişi yakalandı.

13- Güvenlik kuvvetlerince Çorum, Ordu, Uşak, Denizli, Aydın,Adana, Kahramanmaraş ve Hatay illerine bağlı ilçe ve köylerde 24saat içinde yapılan aramalarda, sahipsiz ve toprağa gömülü toplam8465 silah ile 40.933 mermi ele geçirildi.

14- ABD yönetimiyle Türk - ABD ilişkileri konusunda temaslardabulunmak için Washington'a giden Dışişleri Bakanı İlter Türkmen,ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig ve Savunma Bakanı CasperWeinberger ile ayrı ayrı görüştü.

15- Akajans'ın Londra çıkışlı haberine göre; İngiltere'de yayınlanan «THB Financial Times» gazetesinde yer alan bir yazıda, «ÇarlıkRusyasında Ermenilerin bağımsızlık vaadleriyle Türkler'e saldırdığı,Ermeni çetecilerin de Fransızlarla birleşerek Güneydoğu Anadolu'daTürklere karşı dövüştükleri» belirtildi.

16- Polonya'da bağımsız Dayanışma Sendikası'nın 55 üyeden oluşan Ulusal Komisyonu'nun, dün yaptığı toplantıda Walesa ve diğersendika liderlerinin «Genel grevden vazgeçme» kararını onaylayarakkabul ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan ingiliz BBC'nin bir haberinde, Polonya'nın Bydogoszcz kasabasındaki olayla ilgili olarak iki polis yetkilisinin istifaettiği belirtildi.

17- AP Ajansı'nın Bangkok çıkışlı haberine göre; Tayland SilahlıKuvvetleri, ülkede yönetimi ele aldı.

18- 53. Oscar ödülleri Hollywood'da yapılan törenle dağıtıldı. Buyılın en iyi kadın sanatçı ödülünü «MadenÇinin Kızı» adlı filmindekirolü ile Sissy Spacek, en iyi erkek sanatçı ödülünü de «Azgın Boğa»filmindeki rolü ile Robert de Niro kazandı. Yönetmenliğini RobertRedford'un yaptığı «Olağan İnsanlar» filmi en iyi film ödülünü kazanırken, Robert Redford da en iyi yönetmen ödülünü aldı.

2 Nisan 1981

1- Yüksek Askerî Şûra, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iç sorunlarınıgörüşmek üzere Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in başkanlığında olağanüstü toplandı.

2- UBA'nın haberine göre; Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan raporda, «Cumartesi günlerinde yarımgün çalışılmasının ekonomik açıdan bir yarar sağlamayacağı, bununyerine devlet dairelerinde çalışanların hafta arası çalışma saatlerinde verimliliklerinin arttırılmasının sağlanmasının doğru olacağı» belirtildi ve rapor MGK'ne sunuldu.

3- Kamu kuruluşlarını, kamuya yararlı dernekleri, işçi ve işveren teşekkülerini, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınıdenetlemek amacıyla Devlet Başkanlığı'na bağlı bir «Devlet Denetleme Kurulu» oluşturulmasını öngören yasa, Millî Güvenlik Konseyitarafından kabul edildi.

4- Anayasa Mahkemesi, borsaya dahil malların alım ve satımlarının tescil işlemi sırasında ödenen muamele tescil ücretleriyle ilgili yasa hükmünü Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

5- Askerî Yargıtay Daireler Kurulu, İstanbul Etiler semtinde biriAmerikalı iki kişiyi öldüren ve dört kişiyi yaralayan Kadir Tandoğan veAhmet Saner adlı iki teröristin idam cezasını onayladı.

6- ANKA Ajansı'nın haberine göre; ticari kazanç sahipleri ileserbest meslek sahiplerinin ödeyecekleri peşin vergi tutarları belirlendi.

7- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, «Cumhuriyet Gazetesinin,23 Mart 1981 tarihinde «Ankara Notları» başlığı altında gazetede yayınlanan yazının gerçeğe aykırı olduğu iddiasıyla, 4 Nisan Cumartesive 5 Nisan Pazar günleri Ankara, Çankırı ve Kastamonu illerinde yayınlanmasını, dağıtımını, taşınmasını ve birden fazla bulundurulmasını yasakladı.

8- Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı Nadir Nadi, kendisine ve gazete kurucusu Yunus Nadi'ye hakaret edildiği gerekçesiyle, Tercüman Gazetesi sahibi Kemal Ilıcak, Yazı İşleri Müdürü Aydoğdu İlterve yazar Ergun Göze hakkında 2 milyon liralık manevî tazminat davası açtı.

9- Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, «Her Gün Yeni Baştan» adlıoyununda suç unsuru bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

10- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, «Yasa dışı THKP - CDevrimci Sol örgütünün 215 militanının yakalandığını» açıkladı.

11- İran - Irak savaşına son vermek amacıyla oluşturulan İslamİyiniyet Komitesi'nin çalışmalarına katıldıktan sonra yurda dönen Başbakan Bülend Ulusu verdiği demeçte, «Her iki tarafın da birbirini saldırganlıkla suçladığını, savaşı başlatanı saptamak için iki ülkenintemsilcileriyle tanınmış hukukçulardan oluşacak bir komitenin kurulmasının kararlaştırıldığını» söyledi.

12- Resmi bir ziyaret için ABD'ye giden Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, ABD Başkan Yardımcısı George Bush, ABD Dışişleri BakanıAlexander Haig ve Savunma Bakanı Casper Weinberger ile görüştü.

Görüşmelerden sonra basına açıklama yapan bir ABD yetkilisi,«ABD'nin Türkiye'nin ekonomisini düzeltme ve askerî gücünün modernleştirilmesi çabalarını desteklemeye kararlı olduğunu» söyledi.

13- BBC'nin Washington çıkışlı haberine göre; Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Nikaragua hükümetinin, El Salvador'dakisolcu gerillalara maddî destek sağladığı gerekçesiyle, ABD'nin Nikaragua'ya yaptığı ekonomik yardımı tümüyle durduracağı» belirtildi.

14- AFP'nin Bangkok çıkışlı haberine göre; 8 yılda 4 hükümetdarbesi meydana gelen Tayland'da, darbeciler anlaşmaya varıp barışçı bir çözüm sağlayamadılar, öte yandan Başbakan Bangkok'tankaçarak kendisine bağlı birliklerin başına geçti ve karşı saldırı hazırlığına başladı.

3 Nisan 1981

1- Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili İlhan Öztrak, Danimarka Çalışma Ataşesi Cavit Demir'in vurulması olayıyla ilgili olarak Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Lorenz Petersen'i makamınadavet ederek «Türk halkının büyük üzüntüsü» dile getirdi ve «Danimarka hükümetinden beklediklerini» açıkladı.

2- Ankara'da düzenlenen Odalar Birliği Başkanlar Toplantısındabir konuşma yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı TurgutÖzal, «24 Ocak kararlarının eksikliği olan vergiler konusunda önemliadımlar atıldığını» bildirerek, «Bundan sonra şikayetleri hafifletmekgerekir» dedi.

Ticaret Bakanı Kemal Cantürk ise konuşmasında, «Servet beyanıile stok affı konusunda yapılan eleştirilere katılmadıklarını» belirterek,«Bunlarda hiçbir değişiklik olmayacaktır» dedi.

3- Devlet Planlama Teşkilâtı tarafından hazırlanan «1981 yılıprogramı» Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

4- 1974 yılında bazı temel mal ve hizmetlerin fiyat ve ücretlerininsübvanse edilmesini sağlamak amacıyla kurulan fiyat düzenleme vedestekleme fonu Bakanlar Kurulu'nca kaldırıldı.

5- Asgarî Ücret Tesbit Komisyonu toplantısına, işçi kesimi temsilcileri katılmadı. Komisyon, hükümet ve işveren temsilcileri çalışmalarına devam etti.

Öte yandan komisyondaki işçi temsilcilerinin sözcüsü ve Türk İş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, «Üyeler arasında bağımlılık oranıkabul edildiği takdirde toplantılara katılabileceklerini, aksi halde katılmamakta kararlı olduklarını» söyledi.

6- Batman'ın 50 Km. kuzeyinde iki ay önce sondaj çalışmalarıyapılan Şelmo -103 kuyusunda petrol üretimi başladı.

7- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ile Yürütme Kuruluüyelerinin de aralarında bulunduğu toplam 150 sanık hakkında «Sıkıyönetim Komutanlığı'nın emirlerini dinlememek, siyasî mahiyettekanunsuz greve katılmak» iddiaları ile İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde dava açıldı.

8- Adıyaman'ın Besni ilçesinde bir polis aracı otomatik silahlarlatarandı, olayda 1 polis memuru şehit oldu, 1 polis ve 1 beçki de yaralandı.

9- Dün gözaltına alınan tiyatro sanatçısı Genco Erkal, suçsuzbulunarak serbest bırakıldı.

10- Türkiye'nin Danimarka Çalışma Ataşesi Cavit Demir, Kopenhag'da evinin önünde silahlı saldırıya uğrayarak ağır yaralandı. Reuter Ajansı'nın Londra bürosuna telefon eden kimliği belirsiz kişilerolayı, «Ermeni Tedhiş Örgütü», «Gizli Ermeni Örgütü» ve «Adalet içinErmeni Halk Grubu» adına üslendiler.

11- Yurt dışında Türk diplomatlarına yapılan saldırılar üzerine Almanya'daki Türkler, Ermeni terörünü kınamak için Hamburg, Hannover Köln ve Dortmund'da gösteri yürüyüşleri düzenlediler.

12- ABD Başkanı Ronald Reagan silahlı saldırıya uğrayarak hastaneye kaldırılmasından bu yana yayınladığı ilk resmî bildirisinde, «Cağımızda Atatürk'ün 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' prensibinin ne kadardoğru olduğunun anlaşıldığını» belirterek, «Terörizmi yok etmek veTürk demokrasisinin uzun vadeli istikrarı ile Türk halkının refahınıgaranti altına alacak temel reformların uygulanmasında Türk hükümetinin çabalarını Birleşik Amerika tamamen desteklemektedir» dedi.

4 Nisan 1981

1- Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu'nca düzenlenen «Yeni Vergi Yasaları ve Son Ekonomik Durum» konulu toplantıyakatılan Maliye Bakanı Kaya Erdem, «Ekonominin ihtiyacı olan paranınpiyasaya verildiğini» belirterek, «1981 Vergi Geliri tahmin ettiğimizboyutlara ulaşırsa Merkez Bankası kaynaklarını kullanmayacağız»dedi.

2- SEKA Balıkesir Gazete Kağıdı Entegre Tesisleri, Sanayi veTeknoloji Bakanı Şahap Kocatopcu tarafnıdan hizmete açıldı.

3- Türk - İş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir Milliyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Asgarî Ücret Tesbit Komisyonu'nun hükümet veişveren kesiminden gelen üyelerinin «Tekrir-i müzakere» yoluyla bağımlılık oranını kabul etmeleri halinde görüşmelere katılacaklarını»açıkladı.

4- Ereğli Demir Çelik Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yeniden Dr.Cevdet Aykan seçildi.

5- Garanti Bankası tarafından İstanbul'da düzenlenen BankalarToplantısına 38 bankanın Genel Müdür ve Genel Müdür yardımcılarıkatıldı. Toplantıda, «Faiz oranlarının Temmuz ayına kadar değiştirilmemesinin kararlaştırıldığı, centilmenlik anlaşmasına uymayan bazıbankaların reeskont oranlarının kaldırılarak cezalandırıldığı» yetkililerce açıklandı.

6- Uşak'ta Dev-Yol militanı iki kişi yaralı olarak ele geçirildi.

7- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler şubesi tarafından yapılan açıklamada, İzmir, İstanbul, Bursa, Manisa, Uşak ve Elazığ'da, ikisi polis 9 kişiyi öldüren, çeşitli yaralama vebaskın olaylarına karışan yasa dışı THKP - C Devrimci Sol örgütünemensup 26 militanın yakalandığı bildirildi.

8- Ermeni tedhişçilerin saldırısı sonucu ağır yaralanan Danimarka Çalışma Ataşesi Cavit Demir'in sağlık durumunun iyiye gittiği RiksHastanesi yetkililerince bildirildi.

Öte yandan Danimarka Polisi de, «Tedhişçilerle ilgili bir ipucununhenüz bulunamadığını» açıkladı.

9- Akajans'ın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa'da yayınlananLa Figaro gazetesinde, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı BurhanFelek'in «Türk misyonları mensuplarını hedef alan saldırılar karşısında Fransa'nın ilgisizliğini kınayan» bir mektubu yayınlandı.

10- Federe Maclis'te temsil edilen KTFD siyasî parti liderleri,Dışişleri Bakanlığı'nın konuğu olarak Türkiye'ye geldiler.

11- 226. Eurovision Şarkı Yarışması'nı «Making Your Mind Up»adlı parkayla İngiliz Buck Fizz grubu kazandı.

5 Nisan 1981

1- İstanbul Barosu'nun 103. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende meslekte 35 yılını dolduran avukatlara plaketleri verildi.

2- Türkiye Asker Sivil Emekliler Konfederasyonu Genel Başkanı Kerim Kalkan, Konfederasyon'un Genel Kurulu'nu açarken yaptığıkonuşmada, «Eşel - Mobil sistemi uygulamasına bİran önce gidilmesinin bir zaruret olduğunu» söyledi.

3- Çağdaş Gazeteciler Derneği, «Millî Savunma Bakanı Ümit Haluk Bayülken'in 'yazılı emir' hakkını kullanarak gazeteci Ali Bahadır'ın hapis cezasını temyiz etmesini» istedi.

4- Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, MerkezŞube Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Kıdem tazminatındanvergi, ikramiye ve SSK Kanunu'nda yapılan değişikliklere kadar işçilerimizle ilgili bütün yeni uygulamaların tekrar gözden geçirilmesiniMillî Güvenlik Konseyi'nden diliyoruz» dedi.

5- Milliyet Gazetesi'nde Emil Çölaşan imzalı, «1981 OECD yardımına esas olacak raporu açıklıyoruz» başlıklı haber yayınlandı.

6- 9. Kolordu ve Erzurum, Ağrı, Kars ve Artvin İlleri SıkıyönetimKomutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Artvin'de güvenlik kuvvetleri tarafından 12 Eylül'den bugüne kadar yapılan çeşitli operasyonlarda yasadışı THKP-C, Dev-Yol örgütüne bağlı 946 militanınyakalandığı, 240 kişinin tutuklandığı bildirildi.

7- Emlak alım vergisi uygulamasını düzenleyen genel tebliğ yayınlanarak yürürlüğe girdi.

8- Almanya'daki Türkler, Türk diplomatlarına karşı düzenlenensaldırıları protesto için Dortmund kentinde sessiz bir yürüyüş düzenlediler.

9- Anadolu Ajansı'nın Washington çıkışlı bir haberine göre; Amerikalı Senatör Thurmond kongrede yaptığı konuşmada, «Türk diplomatlarına Ermeni teröristlerce girişilen saldırıları» kınadı.

10- Middie East Economic Digest dergisi tarafından yapılan birincelemede, Türk firmalarının 1980 yılı içinde Orta Doğu ülkelerindetoplam 64.5 milyar lira tutarında ihale kazandıkları, bunun toplamOrta Doğu ihaleleri yüzde 5.7'lik bir paya eş olduğu bildirildi.

11- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Ortadoğugezisine çıkan Amerikan Dışişleri Bakanı Alexander Haig, Kahire'deverdiği demeçte, «Avrupa'da kara bulutlar dolaşıyor. Barış ve istikrar tehlikede» dedi.

12- Sovyetler Birliği Başkanı Leonid Brejnev'in Yunanistan dahilnükleer silah bulundurmayan ülkelerle bir atom saldırısında bulunulmayacağını bildirmesi ve bu amaçla ikili anlaşma imzalamayı önermesi Yunan hükümetince kabul edilmedi.

13- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev'in, Çekoslovakya Komünist Partisi'nin kongresine katılmak üzere Prag'a gittiğiçeşitli ajanslar tarafından bildirildi.

6 Nisan 1981

1- Çalışma Bakanı Turhan Esener, «İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Türk Millî, Komitesi» tarafından düzenlenen «TürkiyeSendikalar Yasası Nasıl Olmalıdır?» konulu seminerde yaptığı konuşmada, «Türkiye'de sosyal barışın sağlanabilmesi için üretim artışının şart olduğunu» belirterek, «Eğer üretimi artırmazsak, ne kadaryasa düzenlenirse düzenlensin, sosyal barışı sağlayamayız. Mevcutyasada, sosyal barışı engelleyen maddeler varsa, bunlar düzeltilecektir» dedi.

2- Anayasa Mahkemesi'nde Sayıştay kontenjanından bos bulunan üyeliğe Sayıştay üyesi Mehmet Çınarlı getirildi.

3- İçişleri Bakanlığı, Millî Güvenlik Konseyi'ne verdiği brifingde, asayiş durumunun bir değerlendirmesini yaptı.

4- Türk - İş Yönetim Kurulu toplantısı Ankara'da başladı. Türk İş Başkanı İbrahim Denizcier, yaptığı açış konuşmasında, «YHK, toplusözleşme yenileme ilkelerini belirlerken kazanılmış haklardan geriye gidildi» diyerek, «Bir kısım işverenler sosyal barışa olan ihtiyacıdeğerlendiremeyerek, vicdanları yerine cüzdanlarını ön planda tutuyorlar» şeklinde konuştu. Denizcier, konuşmasından sonra rahatsızlanıp hastaneye kaldırıldı.

5- Basında yer alan bir habere göre; Hamburg Üniversite Rektörlüğü, Bülent Ecevit'e gönderdiği bir mektupla, Hamburg Üniversitesi Akademik Senatosu'nun aldığı karar uyarınca, kendisinden birsömestir için ders vermesini istedi

6- Dünya Bankası'nın, dışsatıma yönelki olmak üzere sebze vemeyve üretiminin artırılması ve pazarlanması amacıyla Türkiye'ye 40milyon dolar kredi vereceği haberi basında yer aldı.

7- Onkoloji Derneği tarafından düzenlenen «4. Ulusal KanserKongresinin açılışında konuşan İstanbul Valisi Nevzat Ayaz, «Ülkemizde her yıl ortalama 125 bin vatandaşımız kansere yakalanmaktadır» dedi.

8- Anadolu Ajansı'nın Atatürk tarafından kuruluşunun 61. yıldönümü, ajansın Ankara'daki Genel Müdürlük salonunda ve bölge müdürlüklerinde yapılan törenlerle kutlandı.

9- Eski gazetecilerden Murat Uytun, dün vefat etti.

10- Cumhuriyet Gazetesi'nde, «12 Eylül öncesi Kent ve Terör»başlıklı yazının birinci bölümü yayınlandı.

11- Yargılanan eski parlamenterlerden, Türk - İş eski Başkanı veKontenjan Senatörü Halil Tunç ile Çorum MHP eski Milletvekili Mehmet Irmak, Sakarya AP eski milletvekili Güngör Hun ve DiyarbakırMSP eski milletvekili Yaşar Göçmen beraat etti.

12- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 84 arkadaşının tahliye istemlerinin 3 numaralı Sıkıyönetim Askerî mahkemesince reddedilerek «Tutukluluk hallerinin devamına» ilişkin verilen karara, 51avukat, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'na başvurarak itiraz ettiler.

13- «Piyangotepe katliamı» davasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde devam edildi, duruşmada esas hakkındaki mütaalasını veren askerî savcı, ülkücü sanıklardan Ali BülentOrkan ile Nurullah Akdoğan'ın TCK'nın 450/5. maddesine göre idamını istedi.

14- Manisa ve yöresi Dev - Sol sorumlularının yargılanmasına EgeOrdu ve Sıkıyönetim 2 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde başlandı. Askerî savcı 15 sanık için «Anayasal düzeni yıkmak v« yasadışı örgütkurmak» suçlarından idam cezası istedi.

15- KTFD parlamentosunda üyesi bulunan dört siyasal partininGenel Başkan ve sekreterleri, Başbakan Bülend Ulusu, Dışişleri Bakan Vekili İlhan Öztrak ve Genelkurmay İkinci Başkanı OrgeneralNecdet Öztorun ile ayrı ayrı görüştüler.

16- Filistin Kurtuluş Örgütü Türkiye Temsilcisi Abu Firaz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Türk diplomatlarına karşı saldırılar düzenleyen Ermenilerin, Filistin Kurtuluş Örgütü kamplarındaeğitildikleri yolundaki söylentilerin, Siyonist propagandası olduğunu»öne sürerek, «Bu Ermenilerin çoğu Lübnan vatandaşıdır ve Falanjistlerce eğitilmektedir» dedi.

17- Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan(ICFTU) 6 kişilik bir heyet, Türk - İş'in çağrılısı olarak Ankara'ya geldi.

18- Türkiye ile Bulgaristan arasındaki taşımacılık sorunlarının elealındığı ikili görüşmeler, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da başladı.

19- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Polonya'da meydana gelenson gelişmelerle iglili olarak Sovyetler Birliği Lideri Leonid Brejnev'eyattığı hastaneden bir mesaj gönderdiği Beyaz Saray Sözcüsü tarafından açıklandı. Amerikan NBC televizyonu konuya ilişkin haberinde,«Reagan'ın mesajda, Sovyetler'i Polonya'ya herhangi bir askerî müdahale konusunda uyardığını» bildirdi.

20- THA'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya KomünistPartisi Prezidyumu üyesi Stane Dolanç, 1 ve 2 nisan tarihlerinde Yugoslavya'nın Kosova eyaletinde meydana gelen çatışmalarda 9 göstericiyle 2 polis memurunun öldüğünü açıkladı.

21- AP Ajansı'nın Bükreş çıkışlı haberine göre; Romanya DevletBaşkanı Nicolae Ceausescu, ülkesindeki sendikalara bir çağrı yaparak toplumsal yaşantıda daha büyük rol almalarını istedi ve sendikaları daha bağımsız kılacak önlemler önerdi.

22- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan DevletRadyosu, Arap Barış Gücü'ne bağlı Suriye askerleriyle Hıristiyan miliskuvvetleri arasında Zahle kasabasıyla, başkent Beyrut'taki çatışmaların yeniden başladığını bildirdi.

23- Çekoslovakya Komünist Partisi'nin 16'ıncı Kongresi'nin açılışını yapan Devlet Başkanı Gustav Husak, «Batı, Polonya'yı koparamaz» diyerek, «ABD Avrupayı nükleer bir savaş alanı haline getirmeemelinden vaz geçmemiştir» şeklinde konuştu.

7 Nisan 1981

1- Turizm ve Tanıtma Bakanı İlhan Evliyaoğlu, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, geçen yıllarda 7 bin lira olarak verilen tatil kredisinin 15 bin liraya çıkarıldığını, bundan işçi ve memur emeklilerininde yararlanmasının sağlandığını belirterek, «Türk turizmini içinde bulunduğu darboğazlardan kurtarabilmek için turizmi teşvik, Turizm Bankası'nın sermayesini artırma ve seyahat acentaları ile ilgili kanun tasarılarını hazırlamış bulunuyoruz» dedi.

2- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, Türk - İş Yönetim Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Hükümetin işçi haklarını kısıtlamak gibibir niyetinin olmadığını, ekonomik istikrar programının uygulanmasısırasında esas ilkelerin enflasyon hızının kesilmesi olduğunu» belirterek, «Çıkarılan vergi yasaları işçilere yeni haklar tanımıştır. YHK dabunu gözönüne almıştır. Kurul'un aldığı kararları aynen tasvip ettiğimanlamını çıkarmayın. Bu kararlar geneldir. Toplu sözleşme yenilemeçalışmaları sırasında her işyerinin durumu da dikkate alınacaktır»dedi,

3- Bakanlar Kurulu'nda, 657 sayılı devlet memurları yasasındadeğişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı benimsendi.

4- Asgarî Ücret Tesbit Komisyonu toplantısında, asgarî ücretinbelirlenmesinde ortaya çıkan teknik sorunlar üzerinde anlaşmaya varıldı.

5- Türk - İş İcra Kurulu'nun yayınladığı bildirde, «Asgarî ücretintesbitinde sosyal kriterlere öncelik tanınmalıdır» denildi.

6- Sabahattin Ali Öykü Ödülü'nün ilki İzzet Yaşar'a verildi.

7- Hürriyet Gazetesi'nde Mamak Cezaevi'ndeki tutuklularla yapılan röportaj yer aldı.

8- MHP Genel Başkan Yardımcısını öldürdüğü saptanan beş kişiden üçü yakalandı.

Tekirdağ ve İstanbul'un Bakırköy ilçesinde yapılan operasyonlarda, çeşitli eylemlerden sanık yasadışı «Dev - Yol» örgütü üyesi 14 kişi, «THKP - C Dev - Savaş» örgütü üyesi 3 kişi; Elazığ 8. Kolordu veSıkıyönetim Komutanlığı bölgesinde yasadışı bölücü bir örgüt üyesi23 kişi yakalandı.

İstanbul Emnyiet Müdür Muavini Mahmut Dikler ve koruma polisini öldüren teröristlerden Selçuk Küçükçiftçi, Eyüp'te gizlendiği evden kaçarken güvenlik güçlen ile giriştiği çatışmada vurularak öldürüldü.

9- Arayış Dergisi'nin son sayısı, Bülent Ecevit'in «İşkence» adlıbaşyazısı nedeniyle mahkeme kararıyla toplatıldı.

10- Bakanlar Kurulu'nun Resmî Gazete'de yayınlanan kararına göre; Hatay, Gaziantep, Urfa, Mardin, Hakkari, Van, Ağrı ve Kars illerinin Suriye ve İran devletleriyle olan sınırlarında 10 kilometrelik birbir emniyet bölgesi oluşturuldu.

11- Uluslararası Hür Dünya İşçileri Konfederasyonu Genel Sekreteri Otto Kersten başkanlığındaki heyet, Türk- İş Genel Başkanıİbrahim Denizcier ile Ankara'da görüştü. Kersten, görüşmeden öncegazetecilere yaptığı açıklamada, «Amacımız çeşitli gerçekleri belirlemek ve çeşitli kişilerden görüş almaktır. Bu gelişimiz Türk tarihininçok önemli ve kritik dönemine rastlamaktadır» dedi.

12- 1969 yılında imzalanan Türkiye - İsviçre sosyal güvenlik anlaşması Ankara'da imzalandı. Anlaşmayla İsviçre'de çalışan 20 binTürk isçisine yeni haklar kazandırıldı.

13- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; OECD Konseyi toplantısında, Türkiye'nin OECD nezdindeki büyükelçisi Memduh Aytür,OECD'nin yabancı sermaye yatırımları konusunda ilkelerini Türkiye'nin resmen kabul ettiğini açıkladı.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'deki resmi temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, PrincetonÜniversitesinde Türk dış politikası hakkında konferans verdi ve «Güçlü bir Türkiye'nin Ortadoğu'da barış ve istikrar unsuru olacağını»söyledi.

15- Ortak Pazar'a tam üye 10 ülkenin seçmeleri tarafından doğrudan seçilen Avrupa Parlamentosu'nun Strasbourg'da yapılan toplantısında Türkiye ile Avrupa kuruluşları arasında ilişkilerin koşulabağlanmasına yönelik üç karar tasarısı verildi.

16- Anadolu Ajansı'nın bir haberine göre; 29 Mart 1981 tarihinde Atina'da düzenlenen Yunan - Ermeni Gençlik Toplantısı'nda Türkiye aleyhinde bazı konuşmalar yapılması nedeniyle Türkiye'nin Yunanistan hükümetinin dikkatini çektiği Atina Büyükelçisi Fahir Alaçam tarafından açıklandı.

17- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre, İran, Irak'la arasındaki savaşın son bulmakla görevli İslam İyiniyet Heyeti'nin ateş - kesönerisini reddetti.

18- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Libya Sosyalist HalkCemahiriyesi Lideri Albay Muammer Kaddafi, İtalya'daki yasadışı «Kızıl Tugaylar» örgütünden silahlarını ve bombalarını bırakarak isteklelerini yasal yollardan elde etmelerini istedi.

19- AP Ajansı'nın Prag çıkışlı haberine göre; Prag'da yapılan Çekoslovak Komünist Partisi Kongresi'nin ikinci gününde bir konuşmayapan Sovyetler Birliği Lideri Leonid Brejnev, «Polonya sorununukendi çözer» dedi.

20- NATO Nükleer Planlama Grubu'nun savunma bakanları düzeyindeki toplantısı Bonn'da başladı.

21- Polonya yakınlarında üç haftadır yapılmakta olan VarşovaPaktı manevralarının sona erdiği Demokratik Alman Haber Ajansı tarafından bildirildi.

8 Nisan 1981

1- Ajans UBA'nın bir haberine göre; Millî Güvenlik Konseyi Bütçe - Plan, Komisyonu, Kamu İktisadi Teşebbüslerinin denetimine başladı.

2-Maliye Bakanı Kaya Erdem, Ankara'da Financial Times gazetesine verdiği demeçte, «Hükümetimiz seçim kaygusu içinde olan birhükümet değildir» dedi ve «Hükümetin seçimle gelecek olan hükümete, en iyi ekonomik koşulları devretmekte kararlı olduğunu» söyledi.

3- Millî Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan Üniversiteler Yasa Tasarısı Millî Güvenlik Konseyi üyeleri ile Başbakan'ın görüşlerine sunuldu.

4- Mimarlar Odası'nca hazırlanan «Kentleşme ve Konut YasaTaslağı» konuyla ilgili çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla MGKBaşkan ve üyeleri ile Genel Sekreterliğe sunuldu.

5- Atatürk'ün doğumunun 100. Yılını Kutlama Koordinasyon Kurulu Başkanlığı'na emekli Tuğgeneral Sadri Karakoyunlu getirildi.

6- Basında yer alan bir habere göre; Türk - İş Yönetim Kurulu,konfederasyonun Asgarî Ücret Tesbit Komisyonu çalışmalarını terketmesini onayladı.

7- Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Bölümünce, Atatürk'ündoğumunun 100. yılı nedeniyle 3 konferans düzenlendi.

8- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ile Yönetim Kurulu üyeleri Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp, İmar ve İskanBakanı Şerif Tüten ile Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Münir RaifGüney'i ayrı ayrı ziyaret etti.

9- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından hazırlanan «Tarım Raporu»nda «Tarım - sanayi entegre projelerinin henüz açık ve yüksek karlı olduğu» belirtilerek, «Bu alanlar kamu yönetiminin ticaret ve sanayi kesiminin ilgi ve girişimlerini beklemektedir» denildi.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Recep Ergun, CHPeski Genel Başkanı Bülent Ecevit ve AP Genel Başkanı SüleymanDemirel ile ayrı ayrı görüştü.

11- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Bulgaristan ve İtalya'yı kapsayan bir haftalık geziye çıktı.

12- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Merkez Bankası'nın sonverilerinde, bankalarda, temmuz 1980'de uygulanmaya konulan mevduat sertifikalarına yatımlan para tutarının, 41 milyar liraya ulaştığı bildirildi.

13- Cumhuriyet Gzetesi'nde «Yeni SSK Yasası Emekli Olacaklara ve Tüm Sigortalılara Ne Getiriyor?» başlıklı yazı dizisi ile HasanEsat Işık'ın yazdığı «Ermeniler ve Biz» konulu dizinin birinci bölümleri yayınlandı.

14- CHP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit, «Arayış» dergisindeçıkan «İşkence» konulu bir yazı ile ilgili olarak Ankara Basın Savcılığı'nda ifade verdi.

15- İstanbul Emniyet Müdür Başyardımcısı Mahmut Dikler'in öldürülmesine karar veren, eylemin istihbaratını yapan ve silahlı saldırıyı gerçekleştiren yasa dışı Dev - Sol örgütünün ikisi ölü, ikisi yaralı olmak üzere toplam 11 militanının yakalandığı İstanbul Emniyet Müdürü Şükrü Balcı tarafından açıklandı. MHP Genel Başkan YardımcısıGün Sazak'ın öldürülmesi olayına karıştıkları gerekçesiyle yakalananyasa dışı Dev-Sol militanlarından Levent Babacan, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı'nda yapılan sorgusu sonunda Askerî Mahkeme tarafından tutuklandı.

Yasadışı «THKO/Dirilişi» adlı örgütün Ankara, İstanbul, İzmir,Mersin, Adana bölge sorumluları ile bu illerde faaliyet gösteren militanlarının 30'u, Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. Şube ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda; Elazığ, Van, Malatya ve Adıyaman'dasol ve bölücü bir örgütün 23 elemanı yakalandı.

Aralarında yasadışı Dev - Yol örgütünün Muğla, Milas ve Sökesorumlularının da bulunduğu 21 teröristin yargılanmasına Ege Orduve Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mohkemesi'nde başlandı.

16- ABD'deki temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Pennysylvania Üniversitesinde yaptığı bir konuşmada, «Batı ve güneydoğu Asya'daki ülkelerin etnik gruplara bölünme tehlikesi ilekarşı karşıya olduğunu» söyledi.

17- Türkiye'de 12 Eylül'den sonraki durumu incelemek ve çalışma hayatı ile ilgili sorunları görüşmek amacıyla Ankara'da bulunanUluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu Heyeti, BaşbakanBülend Ulusu, CHP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit ve AP GenelBaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ederek bir süre görüştü. Kersten,Başbakan Ulusu ile görüştükten sonra gazetecilere verdiği demeçte,«Başbakan Ulusu, tüm açıklığıyla görüşmelerde sunduğumuz tümönerilerin dikkate alınacağını söylemiştir. Türkiye'de demokrasininrestore edilmesi ve yeniden demokrasiye dönülmesi sırasında işçihaklarının korunacağını da belirtmiştir» dedi.

18- Ermeni Patriği Kalutsyan, İstanbul Valisi Nevzat Ayaz'ı ziyaret ederek, «Yüce tanrı hariçteki Türk diplomatlarını daima korusun» dedi.

19- Ortak Pazar Parlamentosu, «Türkiye ile ilişkilerin» önceliklegörüşülmek üzere gündeme alınmasını ve dört karar tasarısının cumasabahı oylanmasını çoğunlukla kabul etti.

20- NATO Nükleer Planlama Grubu, Bonn'da yaptığı iki günlüktoplantı sonunda yayınladığı bildiride, «Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev'in Nükleer Silahların dondurulması» önerisini,«Mevcut dengesizliği sürekli kılacağı» gerekçesi ile reddetti.

21- AP Ajansı'nın Riyad çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı Elexander Haig, Ortadoğu gezisinin son durağı olan Suudi Arabistan'da Kral Halid'i ziyaret ettikten sonra Veliaht Prens Fahd vediğer Suudi Arabistan yetkilileri ile görüştü.

22- Polonya'da Dayanışma Sendikası Lideri Lech Walesa'nın, birFransız gazetesine verdiği demeçte «Polonya çatışma ve sürtüşmedönemini kapatmıştır. Artık varılan anlaşmadaki kararların uygulanması dönemi gelmiştir» şeklinde konuştu.

9 Nisan 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Milli Güvenlik Konseyi üyeleri «Başkomutan Atatürk-81» plan tatabikatını izlemek üzere Konya'ya gittiler.

2- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde, Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği Soruşturma Komisyonu'na sunulan birraporda «Güneydoğu Anadolu bölgesinde silah dolu 63 TIR'ın kaybolduğu» bildirildi.

3- Millî Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan, yüksek okullarla üniversitelere yeni düzenlemeler getiren «Yüksek Öğrenim Yasası» Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

4- Türkiye'ye bu yıl verilmesi öngörülen porgram kredisini görüşmek üzere Ankara'ya gelen Dünya Bankası heyeti ile Maliye Bakanlığı ve DPT yetkilileri arasındaki görüşmeler başladı.

5- Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nce düzenlenen «Atatürk Devrimleri ve Eğitim» konulu bilimsel toplantıda bir konuşmayapan 4. Kolordu ve Ankara, Çankırı, Kastamonu İlleri SıkıyönetimKomutanı Recep Ergun, «Tarih boyu güzeli arayan yüce Türk milletinin Türk gençliğine güvenmesi hakkı, Türk gençliğinin de Türkiye'yiteslim almaya hazırlanması vazifesidir» dedi.

6- Ermeni teröristlerin Türk diplomatlarına karşı işlediği cinayetisri protesto eden İstanbul Üniversitesi Senatosu, protesto karar metnini tüm yabancı ülkelerin yüksek öğrenim kurumlarına, UluslararasıRektörler Konseyi'ne ve dışarıdaki etkili üniversite öğretim üyelerinegönderdi.

7- Basında yer alan haberlerde. Yüksek Hakem Kurulu'nun,ODTÜ ve Ereğli Demir Çelik İşletmelerinde çalışan işçileri kapsayantoplu sözleşmelerle ilgili tüm çalışmaları tamamladığı, ancak sözleşmelerin imzalanmadığı bildirildi.

8- Ankara Devlet Konservatuvarı Bale ve Şan bölümleri, Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle ilk kez turne programı düzenlediler.

9- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılanaçıklamada, Hatay'da 10 günü içinde güvenlik güçlerince gerçekleştirilen «İnanç Operasyonu»nda, piyasa değeri 1 miylar lira olan, 10binden fazla tabanca, 430 piyade tüfeği, 792 otomatik tüfek, 568 makineli tabanca, 120 bin mermi ele geçirildiği» bildirildi.

10- Çalışma hayatıyla ilgili sorunları görüşmek amacıyla Türkiye'ye gelen uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Otto Kersten, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Türk İş Genel Sekreteri Sadık Şide'nin hükümette görev almaması görüşünde olduğunu» bildirerek, «Türkiye Uluslararası Çalışma Örgütü'nün bir üyesidir. Bilindiği gibi Türkiye'de DİSK gibi bazı sendikalarınçalışmaları 12 Eylül sonrasında durdurulmuştur. Bunun bazı sakıncalara yoi açacağı kanısındayım. Hükümet suçlu olanların .üstüne tektek gitmelidir. Sendikaların faaliyetlerinin durdurulması suçsuz insanlara da dokunabilir. Başbakan Ulusu işçi hakları konusunda duyarlıdavranacaklarını belirtti» dedi.

11- AFP'nin Viyana çıkışlı haberine göre; Arnavutluk İşçi Partisi'nin resmî yayın organı «ATA» ajansı tarafından yapılan açıklamada,«Partinin, halen Yugoslavya'nın Sırbistan Federal Cumhuriyeti'ne bağlı özerk bir eyalet olan Kosova'ya federal cumhuriyet statüsü verilmesini isteyen ve bölgenin ekonomik yönden geliştirilmemesini protesto eden Yugoslavya'deki Arnavutların haklı isteklerini desteklediği» bildirildi.

12- AFP'nin Guito çıkışlı haberine göre; Latin - Amerika İnsanHakları Birliği, «El Salvador'daki hükümete bağlı silahlı kuvvetlerin1000 Salvadorluyu diri diri gömerek öldürdüğünü» açıkladı.

10 Nisan 1981

1- Polis teşkilâtının kuruluşunun 136. yıldönümü törenlerle kutlandı. «Başkomutan Atatürk 81 Tatbikatını» izlemek üzere MGK üyesikomutanlarla birlikte Konya'da bulunan Devlet Başkanı OrgeneralKenan Evren 2. Ordu Karargahı'nda «Polis Bayramı» dolayısıyla yaptığı konuşmada, polis teşkilâtının çok eski bir geçmişe dayandığınıbelirterek, «Zaman zaman teşkilât, baskılarla bu görevini tam manası ile yapamamışsa bu teşkilâtın kabahati değildir» dedi.

Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Konsey üyeleriKonya'dan Seydişehir'e geçerek, incelemelerde bulunduktan sonraAnkara'ya döndüler.

2- Türk Hava Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı’nın 10. Genel Kurultoplantısında konuşan Milli Güvenlik Konseyi Üyesi, Hava KuvvetleriKomutanı ve Vakıf Genel Başkanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, « Güçlü bir devlet olmanın ön koşulunun.güçlü bir hava gücüne sahip olmaktan geçtiğini» belirterek, «1973 yılında çıkan bir yasa ile güvence altına alınan hava endüstrisi, ne yazık ki, aradan geçen 8 yıla karşınbir türlü hükümet programlarına alınmamış, 1973 maliyeti 30 milyarlira olan proje, bugün 400 milyar lirayı aşmıştır» dedi-

3- Millî Güvenlik Konseyi Bütçe ve Plan Dairesi'nde incelenmesitamamlanan Gider Vergisi'nde yapılan değişiklikle Banka, Sigorta veMuamele Vergisi yüzde 25'ten yüzde 15'e düşürüldü.

4- Asgarî Ücret Tesbit Komisyonu'nun 16 yaşından büyük işçiler için 1 günlük ücreti 333 lira 33 kuruş yani ayda 10 bin lira, 16 yaşından küçük işçiler içinse, 1 günlük ücreti 223 lira yani ayda 6690lira olarak saptadığı, Çalışma Bakanı Turhan Esener tarafından açıklandı.

5- Mareşal Fevzi Çakmak, ölümünün 31. yıldönümünde Eyüp'tekikabri başında yapılan törenle anıldı.

6- Konya'da kurulan Türk Motor Sanayii'nde tamamen yerli olanilk traktör motoru geçen hafta üretilmeye başlandı.

7- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askerî Mahkemesi, TİP Genel Başkanı Behice Boran ile TÖB - DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğiu'nun mallarına haciz konmasına kararverdi.

8- Gölcük Sıkıyönetim Askerî Mahkernesi'nde, Sakarya'nın Akyazı ilçesinde 17 Ocakta meydana gelen ve biri polis 2 kişinin ölümüile sonuçlanan kuyumcu soygunu ile ilgili duruşmaya başlandı. Askerîsavcı, 5 sanığın idamını, bir sanığın da 3-4 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Ege Ordu ve Sıkıyönetim Mahkemesi, yasa dışı örgüt üyelerinesilah satan iki kişinin 8'er yıl ağır hapis ile cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Yasa dışı «Halkın Kurtuluşu» örgütü üyesi 10 militanın yargılanmalarına Ankara Sıkıyönetirn Komutanlığı 2 No'lu Askerî Mahkemesi'nde başlandı. Askerî savcı, sanıklardan 3'ü için TCK'nın 146/1maddesi gereğince idam isteminde bulundu.

9- Hür Dünya İşçileri Konfederasyonu (ICFTU) Genel SekreteriOtto Kersten başkanlığındaki heyet Ankara'daki temaslarını tamamladıktan sonra gittiği İstanbu'da, İstanbul Barosu Başkam OrhanApaydın ve DİSK avukatlarıyla bir toplantı yaptı.

10- Amerika'deki temaslarını tamamlayarak Bonn'a geçen Dışişler Bakanı İlter Türkmen, Federal Alman Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher ile görüştü. Genscher görüşmede, «Dünya politikasındaki son gelişmeler üzerine, Türkiye'nin Batı için daha çok hayati bir önem kazandığını» söyledi. Görüşmeden sonra yayınlanan ortak bildiride, «Federal Dışişleri Bakanı Genscher'in Türkmen'e, birsüre önce Türkiye'yi ziyaret eden Alman parlamento heyetinin olumlu izlenimlerle döndüğü ve Bonn hükümetinin Türkiye'de demokratikdüzene bir an önce geçilmesi dileklerini ilettiği» belirtildi.

11- Ortak Pazar Parlamentosu, Strasbourg'daki toplantısında,«Türkiye'de iki ay içinde, demokratik organların ve demokratik yaşantının belirli bir takvim çerçevesinde başlamaması durumunda, AET ile anlaşmasının askıya alınmasını» kararlaştırdı. 434 kişilik parlamentonun 110 üyesinin katıldığı oturumda tasarı, 51 lehte, 45 aleyhte ve 8 çekimser oyla kabul edildi.

12- Irak Hükümeti, ülkesinin 3 yıllık çeşitli gereksinmelerini ülkemizden karşılamak istedi ve istemlerini Ticaret Bakanlığı'na bildirdi.

13- Anadolu Ajansı'nın Prag çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev, Prag şatosunda düzenlenen birtörende yaptığı konuşmada, «80'li yıjlarda komünist blokun üstesinden gelmesi gereken en büyük sorunun ekonomik düzensizlikler olduğunu» söyledi.

14- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Lübnan'dakison olaylar üzerine toplanan Amerika Kongresi Dış İlişkiler Komisyonu, Suriye'ye yapılacak Amerikan ekonomik yardımının durdurulmasını kararlaştırdı.

15- Yugoslavya'nın resmî haber ajansı Tanjung, geçen hafta boyunca çeşitli olaylara sahne olan Yugoslavya'nın Kosova eyaletininbaşkenti Priştina'da hayatın normal akışına döndüğünü bildirdi.

11 Nisan 1981

1- Hollanda, ABD ve Federal Almanya'ya yaptığı resmî ziyaretleri tamamlayan Dışişleri Bakanı İlter Türkmen Ankara'ya döndü.Türkmen, havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu'nda alınan kararla ilgili olarak, «Avrupa Parlamentosu 434parlamenterden kuruludur. Bunun 51'i kararın lehine oy vermiş, 45'ialeyhine oy kullanmıştır. Nisabın olmadığı aşikardır. Alelacele verilmiş bir karardır. Bunun Ortak Pazar'la ilişkilerimizi etkileyeceğini sanmıyorum» dedi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Necmi Ayanoğlu, Tunceli'ndeki incelemelerini tamamlayarak Elazığ'a gitti.

3- Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı'ndan aldığı görüşe dayanarak, toplu sözleşmelerinde «İstifa halinde kıdem tazminatı ödenir» hükmü yeralan işçilerin, iş akdini kendi feshetmeleri halinde kıdem tazminatı alabileceğini beHrtti.

4- Sayıştay Beşinci Daire üyesi Mehmet Çınarlı, açık bulunanAnayasa Mahkemesi asil üyeliğine seçildi.

5- Türk - İş Genel Eğtim Sekreteri Kaya Özdemir, yeni asgarîücretle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Yeni asgarî ücret yeterli olmamakla birlikte kararın oybirliği ile çıkması sevindiricidir. Tarım kesiminde çalışan işçilerin asgarî ücreti saptanırken tarım ve sanayi işçisi ayırımı yapılmamalı, tarım kesiminde çalışanların asgarî ücretleride sanayi kesimindekilerin düzeyine çıkarılmalıdır» dedi.

6- Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar başkanlığındaki 15 kişilik işadamları heyeti, Macar Halk Cumhuriyeti Ticaret veSanayi Odası'yla temaslarını tamamladı. Macaristan'da bulunan heyetle Macar heyeti arasındaki görüşmelerde, bu ülkeye olan ihracatın yeniden başlatılması konusunda görüşbirliğine varıldığı Odalar Birliği tarafından bildirildi.

7- Türkiye Sanayici ve İşadamları Dereneği TÜSİAD tarafındanhazırlanan tarım raporunda, dünyadaki çalışan insanların yüzde 45.9 unun tarım alanında çalıştığı bildirilerek, «Bu oran sanayileşmiş ülkelerde yüzde 13, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 60'dır» denildi.

8- Ankara - Kastamonu ve Çankırı illeri Sıkıyönetim Komutanlığı, 12 Nisan 1981 tarihinden geçerli olmak üzere Millî Gazete'nin Ankara, Kastamonu ve Çankırı illerinde basımı yayını, dağıtımı, taşınması ve birden fazla sayıda bulundurulmasını süresiz olarak yasakladı.

9- Hacı Ömer Sabancı Holding topluluğunun 1980 yılı çalışmalarınedeniyle 16 milyar 120 milyon lira vergi ödediği, topluluğun Basın veHalkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından açıklandı.

10- Tercüman Gazetesi yazan Ahmet Kabaklı ve Ünal Sakmanhakkında 21 Şubat 1976 tarihinde «Küfür» başlığı altındaki yazıdıa,Erzincan eski Senatörü Niyazi Ünsal'a hakaret edildiği» gerekçesiyleverilen 45 bin lira manevî tazminat cezası Yargıtay'ca onaylandı.

11- 13. Wesland maratonunda Türk atleti Ahmet Altun 2.22.20 ile7. oldu.

12- Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada,yasadışı Dev - Yol ve Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği adlı sol örgütlerin başkentte 7 öldürme ve çeşitli eylem sanığı 48 militanınınyakalandığı» bildirildi. Öte yandan, yine Dev - Yol üyesi 73 kişi yakalandı.

13- Emniyet Müdürlüğü Narkotik şube ekipleri İzmir'de, 11 uyuşturucu madde kaçakçısını 6 kilo eroin ve 1.5 milyon lira değerindedövizle yakaladı.

14- Yurt dışındaki Türk diplomatlarına ve Danimarka ÇalışmaMüşaviri Cavit Demir'e karşı Ermeni teröristlerce yapılan silahlı saldırılar, Danimarka'nın Başkenti Kopenhag, Federal Almanya'nın Kielkenti ve Fransa'da Türkler tarafından düzenlenen yürüyüşlerle protesto edildi.

15- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Atina hükümeti,Türk savaş uçaklarının Yunatı hava sahasını ihlal ettikleri gerekçesiile Ankara'yı protesto etti.

16- AFP'nin Washington çıkışlı haberine göre; ABD Savunma Bakanlığı'nca Amerikan Kongresi'ne sunulan bir raporda, Türkiye'ye«Phantom F-4- E» tipi 15 adet avcı uçağı ile bu uçaklara ait yedekparça satılması önerildi.

17- REUTER ve AP Ajanslarının BM çıkışlı haberine göre; 35 ülke, savaşta sivil halka zarar verebilecek nitelikteki silahların kullanılmasını yasaklayan veya kısıtlayan uluslararası yeni bir sözleşmeyiimzaladı.

18- 12 gün önce uğradığı silhalı saldırı sonucu yaralanan ABDBaşkanı Ronald Reagan, tedavi edildiği hastaneden taburcu oldu.

AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Reagan, dışyardımlarla ilgili olarak önceden verilmiş sözlerin, bu konuda artanmuhalefete karşın, yerine getirileceği konusunda kişisel güvenceverdi.

19- Polonya Başbakanı General Jaruzelski, parlamentodan güvenoyu aldı.

12 Nisan 1981

1- Atatürk'ün doğumunun 100. yılı dolayısıyla Kültür Bakanlığı'ncaAnkara'da düzenlenen «Atatürk ve Türkiye» konulu fotoğraf sergisi, Devlet Başkanı Orgeneral Kenen Evren tarafından açıldı. Törende bir konuşma yapan Devlet Başkanı Evren, «Türkiye'de her eserdeAtatürk'ün büyük emeği olduğunu» bildirerek, «Atatürk'ün bu sanatsever yönünü de tanıtıcı bu sergiyi açmaktan büyük bir gurur duyuyorum» dedi.

2- İhtira Beratı Yasası'nı değiştiren patent hakları yasa tasarısı Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

3- Yüksek Hakem Kurulu'nda, Ereğli Demir - Çelik taban saatücretleri 40 liradan 138 liraya, tavan saat ücretleri 51 liradan 199 liraya çıkarıldı.

4- Maliye Bakanlığı, özellikle gelir vergisi ve öteki vergilerle ilgili olarak 250 sayfa tutarında bir «Genel Tebliğ» hazırladı.

5- Türk - İş Yönetim Kurulu tarafından Ankara'da yayınlanan bildiride, «10 bin liralık asgarî ücretin 'küçümsenmeyecek bir sonuç'olduğu» belirtildi ve «Türk - İş Yönetim Kurulu'nda ülke çapında giderek sendikal çalışmalara gerekli iznin sağlanması için yetkililer nezdinde daha etkin girişimlerde bulunulması kararlaştırılmıştır. Yönetim Kurulu'nun bu konudaki temenni ve önerilen en kısa sürede SayınBaşbakan'a sunulacak, sendikal toplantılara ve çalışmalara izin veriimesi istenilecektir... Konfederasyonumuz, demokratik işçi haklarının sadece ve sadece hür demokratik bir ortamda bahis konusu olduğunu iyi bilmektedir» denildi.

6- Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Behiç Ekşi, Yankı Dergisi'ne yaptığı açıklamada, «Yapılacak bir statü değişikliği ile büyükgazeteler ile basın kuruluşlarının AA'nın yönetiminde söz sahibi olmasını» önerdi.

7- İş ve İşçi Bulma Kurumu aracılığı ile geçen yıl yurt dışına 23bin 556 işçinin gönderildiği ve yurt dışında çalışan Türk işçisi sayısının 908 bin 591 kişiye ulaştığı bildirildi.

8- İspanya'da yapılan 25. Jean Uluslararası Piyango Yarışması'nda, Türk piyanisti Hüseyin Sermet birinci oldu

9- Millî Savunma, İçişleri, Gümrük ve Tekel eski bakanlarındanAdana AP eski milletvekili Ahmet Topaloğlu Ankara'da vefat etti

10- Avrupa Konseyi Danışma Asamblesi Başkanı Hollandalı parlamenter Hans de Koster, Ankara’ya geldi. De Koster, Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilere verdiği demeçte, «Avrupa Parlamentosu'nuniki ay içinde demokrasiye dönülmediği takdirde Ortak Pazar'la Türkiye arasındaki ilişkilerin askıya alınması yolundaki tavsiye kararı»hakkında, «Bu karar 343 üye içinden sadece 105 üye tarafından alınmıştır. Kararın böyle alınmasının Avrupa Parlamentosu'nun itibarınızedelediği kanısındayım» dedi.

11- Japon hükümetinin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kiyoaki Kikuchi, Japonya'da Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Japonya'nın bu yıl Türkiye'ye gecen yıldan daha fazla yardım yapacağını»açıkladı.

12- Geçen cuma günü uzaya fırlatılacakken bir elektronik beyinarızası nedeniyle harekatı ertelenen ilk «Uzay dolmuşu Columbia»saat 14.50'de ABD'nin Capa Canaveral üssünden ateşlenerek yolculuğuna başladı.

13- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Londra'nın güneyindeki Brixton kesiminde, siyahlarla polis arasında patlak veren çatışmada, toplam 114 polis ile 3 itfaiye görevlisi yaralandı, 106 kişi tutuklandı.

13 Nisan 1981

1- Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Korgeneral Talat Çetinelli'nin başkanlığında toplanan TRT Seçim Kurulu, Prof. ZeyyatHatipoğlu, Prof. Adnan Ataman, Prof. Abdurrahman Çaycı, YılmazAltanay, Rıza Rit, Güngör Mengi ve Osman Özbek'i TRT Yönetim Kurulu'na seçti.

2- Yüksek Hakem Kurulu, ODTÜ ve Ereğli Demir Çelik'te çalışan 8600 işçiyi kapsayan toplu sözleşmeleri imzalayarak yürürlüğekoydu.

3- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Başkanı Hans de Koster,Ankara'da Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Başbakan BülendUlusu ve Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'le ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. De Koster, Türkmen'le görüşmesinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin birçok sorununun 12 Eylül'den sonra çözümlendiğini» belirterek, «Danışma Meclisi Başkanı olarak ümit ediyorum ki, Türkiye'de iki defa vukubulan demokratik bunalıma rağmen,ilişkilerimiz devam etmiş, bu ilişkiler, bunalımı atlatmıştır. Bu defada ortaya çıkmış olan sorunlara, geçmiştekilerde olduğu gibi çözümbulunacaktır» dedi.

4- Türk Kadınlar Birliği'nin Atatürk'ün emri ile 1924 yılında kuruluşunun yıldönümü nedeniyle Birlik Başkanı Günseli Özkaya başkanlığında bir heyet, Anıt-Kabir'i ziyaret ederek gümüşten yapılan birçelenk koydu.

5- Millî Eğitim Bakanlığı'nın yurt çapında başlattığı okuma - yazma seferberliğine Ankara Belediyesi de katıldı.

6- DYP - İş kısa adıyla bilinen Demiryolları İşçi Sendikaları Federasyonu'nun Ankara'da yapılan 13. Genel Kurıılu'nda konuşan Şerafettin Akova, bazı işverenlerin işçi haklarını kısıtladığını öne sürerek, «Ne yazık ki bu tavır ve bu yöndeki propagandalara karşı, Türk İş gerekli tedbirleri almamış ve haklılığımızı kamuoyunda savunmamıştır» dedi.

7- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılanaçıklamada, Adana'da yasadışı Dev - Yol ve Halkın Kurtuluşu adlı örgütler üyesi 19 militanın yakalandığı bildirildi.

8- UBA'nın bir haberine göre; MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in, «Hükümetin manevi şahsiyetine hakaret» suçundan sivil mahkemede yargılanmasına yeniden başlandı.

9- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 84 arkadaşının«Tahliye istemlerinin reddedilerek tutukluluk hallerinin devamına»ilişkin karara, 51 avukatın yaptıkları itiraz, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nce reddedildi.

10- «Apocular» olarak adlandırılan yasadışı sol örgüt üyesi sanıkların yargılanmasına, 7. Kolordu ve Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı 2 numaralı Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

Yasadışı TKP - ML adlı örgüt militanı 13 terörist, 10 yıl ile 5 yılarasında toplam 90 yıl ağır hapis cezalarına çarptırıldı.

11- Şişhane'de görevli askerlerin «Dur» uyarısına uymayarakkaçmaya çalışan Bedros Kahvecioğlu adlı bir kişi açılan ateşte vurulak öldü.

12- Romanya Dışişleri Bakanı Stefan Andrei, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in davetlisi olarak beraberinde Romen yetkililerindenoluşan bir heyetle Ankara'ya geldi.

13-Bundan bir süre önce Türkiye'de incelemelerde bulunan beşkişilik Alman Parlamento Heyeti'nden SPD Milletvekili KarstenDietrich Voight, Frankfurt'ta Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada,Türkiye'ye yapılan yardımların devamında Almanya'nın kararlı olduğunu ve CDU'nun da hükümetin bu kararını desteklediğini» söyledi.

14- Basında yer alan bir habere göre; ABD Kongresi üyelerindenStephan Solarz, Türk - Amerikan Dernekleri Federasyonu'nun NewYork'taki toplantısında yaptığı konuşmada, «Atatürk sadece bu yüzyılın değil, tarihin en büyük insanıdır» dedi.

15- İngiliz BBC televizyonunda yayınlanan bir programda konuşan işadamı Rahmi Koç, «Türkiye'nin tarıma ve gıda sanayiine ağırlık vermesi gerektiğini» söyleyerek, «Hayal sanılan işleri başardık,yabancı rekabetten korkmuyoruz» dedi.

16- Anadolu Ajansı'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; KTFD Başkanı Rauf Denktaş basına yaptığı açıklamada, «1960 anlaşmasını veanayasasını garantileyen ülkelerden biri olan İngiltere'nin, bu anayasaya ters düşerek, sadece Rum idaresi ile tazminat konusunu görüşmesi ve 1963'ten bu yana Türk toplumunun diğer haklan yanında,tüm parasal haklarını da gasp etmiş olanlara ek ödenek vermesi,Kıbrıs Türk halkını derinden rencide edecek bir durumdur» dedi.

17- AFP'nin Londra çıkışlı haberinde, Londra'nın güneyindekiBrixton bölgesindeki çatışmaların yeniden başladığı ve olaylarda203'ü polis olmak üzere 245 kişinin yaralandığı, 124 kişinin de tutuklandığı bildirildi.

14 Nisan 1981

1- Millî Güvenlik Konseyi'nde görüşülen Gider Vergisi Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının bazı maddelerinin komisyona iade edilmesine karar verildi.

2- Ankara İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu tarafından düzenlenen «İhracat Kredi Sigortası» konulu seminerde bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, «Türkiye'nin 100 milyar dolarlık kredi dağılımındaki hissesinin yüzde 2.8'e yükseldiğini» belirterek, «1979'da bu rakam çok dahadüşük seviyede idi. Bunun gizlediği hakikat şudur. 1980 yılından dahayüksek bir kredi almak, bugünkü dünya şartlarında hemen hemenimkânsızdır» dedi.

3- Turizm ve Tanıtma Bakanı İlhan Evliyaoğlu «Turizm Koordinasyon Kurulu» toplantısında yaptığı konuşmada, «Yüzlerce irili - ufaklı problemlerin turzim gelişmesinin yolunu tıkadığını» belirterek, «İşletmelerin başta kredi olmak üzere çeşitli yollarla teşviki gerekmektedir» dedi.

4- MGK Başkan ve üyelerine, İmar ve İskân Bakanlığı yetkililerince bir brifing verildi.

5- ANKA Ajansına bir demeç veren Çalışma Bakanı Turhan Esener «Maliye Bakanlığı'nın başvurusu üzerine istifa halinde kıdemtazminatının ödenip ödenmeyeceği konusunda Çalışma Bakanlığıncaaçıklanan görüşlerin karar niteliği taşımadığını» belirterek, «12 Eylül1980 ile 23 Ekim 1980 tarihleri arasında istifa eden işçilerin, sözleşmelerinde hüküm varsa kıdem tazminatı alabileceklerini» bildirdi.

6- Ankara Ünversitesi Rektörlüğü, Ankara'deki yabancı misyonüyeleri için «Türk Dili ve Uygarlığını tanıtıcı» kurslar düzenledi.

7- Yurt dışından çağrılar alan CHP eski Genel Başkanı BülentEcevit'in yurt dışına çıkması uygun görülmedi.

8- Uluslararası para piyasalarında meydana gelen son gelişmeler üzerine Türk Lirasının bazı yabancı paralar karşısındaki değeri yeniden ayarlandı. Buna göre 1 ABD doları 95 ura 65 kuruştan 98 lira20 kuruşa yükseldi, Türk Lirası Alman Markı karşısında ise 1.3 değerkazandı.

9- Yasadışı örgüte girmek, memuriyet görevini ihmal ve kötüyekullanmak, öğrenim özgürlüğünü engellemek, Sıkıyönetim Komutanlığı'nın emir ve yasaklarına uymamak suçlarından gözaltına alınaraktutuklanan Adana İktisadî Ticarî İlimler Akademisi öğretim görevlisi7 kişi hakkında, 6. Koiordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi Savcılığı tarafından dava açıldu

10- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ve arkadaşlarının tutukluluk durumuna yapılan itiraz, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askerî Mahkemesi»nce reddedildi.

Öte yandan Elazığ 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce Seçim Yasası'na aykırı hareket etmekten yargılanan MHP Genel Başkanı AlpaslanTürkeş beraat etti.

11- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Başkanı Hans De Coster,CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, CHP eski Genel BaşkanıBülent Ecevit, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve TBMM eskiBaşkanı Cahit Karakaş ile ayrı ayrı görüştü.

12- Astronot John Young ve Robert Crippen komutasındaki «UzayDolmuşu» 36 turluk yörünge uçuşlarını tamamlayarak akşam saat21.22'de ABD'nin Edwards Hava Üssü'ne indi.

13- AFP'nin Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da BağımsızDayanışma Sendikası lideri Lech Valesa Polonya TV'sinde yaptığıkonuşmada, «yöneticilerin ülkeyi yeniden kurma konusundaki isteklerinde samimî olmadıklarını» söyledi.

15 Nisan 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Millî GüvenlikKonseyi üyeleri Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin,Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun ile Başbakan Bülend Ulusu ve Enerji veTabii Kaynaklar Bakan» Serbülent Bingöl, «İstikbal Göklerdedir» plantatbikatını izlemek üzere Diyarbakır'a gittiler.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile birlikte incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a giden Başbakan Bülend Ulusu düzenlediği basın toplantısında petrol aramcr çalışmaları ile ekonomikkonular üzerinde bilgi vsrdi ve «Esas olan vatandaşın refahı ve huzurudur. Huzur, çok şükür sağlandı. 12 Eylül'ü hep birlikte yaşadınız.Devleti bölmek isteyenler vardı. İç ve dış mihraklar vardı. İçte demaalesef bunlura alet olmuş kişiler vardı. Birtakım problemlerle karşılaştık. .12 Eylül'den sonra bu işler üzerine gayet olumlu gidildi venetice aldık. Huzur sağlandı, şimdi sıra vatandaşın refaha ulaştırılmasındadır» dedi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu AA muhabirineverdiği demeçte, «Kalitesiz mal üreten firmaların Türk StandartlarEnstitüsü tarafından verilmiş olan garanti belgelerinin iptal edileceğini» belirterek, «Vatandaşların bu konudaki şikâyetlerini Bakanlığa,Türk Standartlar Enstitüsüne ve Sanayi ve Ticaret Odalarına bildirmelerini» istedi.

4- Ulaştırma Bakanı Necmi Özgür, Demiryolları İşçi SendikalarıKonfederasyonu'nun (DYF-İŞ) 13. dönem Genel Kurul toplantısındayaptığı konuşmada, «Ülkemizin içinde bulunduğu durum nedeniyleTCDD'den emekli olan işçilere tamamı ödenmeyen kıdem tazminatlarının kısa zamanda tasfiyesine çalışılacaktır» dedi.

5- ANKA Ajansının haberine göre; Türk - İş Genel Merkezi'ndeçalışan personelin ücrtelerine brüt yüzde 40 oranında zam yapıldı.

6- Türkiye Elektrik Kurumu, belediyeler ile belediye sınırları dışındaki sanayi kuruluşlarına verilen elektrik satış fiyatına yüzde 47oranında zam yaptı.

7- Türkiye Süt Endüstri Kurumu tarafından süt ve süt ürünlerininsatış fiyatı yeniden düzenlendi.

8- Gümrük ve Tekel Bakanlığı Teftiş Kurulu, Gümrük ve Tekeleski Bakanı Ahmet Çakmak hakkında, gümrük kapılarına usulsüz atamalar yaptığı gerekçesiyle soruşturma açtı.

9- TİP Genel Başkanı Behice Boran ile TÖB - DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu'nun yurda dönmeleri için 18 Mayıs 1981 tarihine kadar süre tanındı.

10- İstanbul ve çevresinde güvenlik güçlerince gerçekleştirilenseri operasyonlarda, 3'ü polis, 1'i MİT elemanı, 1'i komando eri olmaküzere 16 kişiyi öldürüp 11 kişiyi yaralayan TİKKO (Türkiye İşçi KöylüKurtuluş Ordusu) örgütünün 49 militanı yakalandı.

11- Güvenlik kuvvetlerince Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesindeyapılan seri operasyonlarda biri ölü, 7 PKK militanı ele geçirildi.

12- Dünya Kupası eleme maçlarında Türkiye Millî Takımı, Çekoslovakya Millî Takımı'na 3 - 0 yenildi.

13- Ankara'deki temaslarını tamamladıktan sonra İstanbul'a gidenAvrupa Konseyi Danışma Meçlisi Başkanı Hans De Göster YeşilköyHavaalanı'nda verdiği demeçte, «Ben Türk Delegasyonunun AvrupaKonseyi'ne devamının, gerek Avrupa Konseyi'nin ve gerekse Türkiye'nin çıkarlarına uygun olacağı kanısındayım» dedi.

14- AP Aiansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Cezayir Anlaşmasının uygulanmasıyla görevlendirilen İran Devlet Başkan Yardımcısı Ahmed Azizi, Amerika'nın rehineler anlaşmasıyla ilgili bazı konularda iyiniyetli davranmadığını, zaman zaman da anlaşma hükümlerine uymadığını, Cezayir Hükümeti'ne bildirdi.

16 Nisan 1981

1-«İstikbal Göklerdedir Plan Tatbikatı» nı izlemek üzere Diyarbakır'a giden Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, beraberinde MGKüyeleri, Başbakan Bülend Ulusu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanıSerbülent Bingöl olduğu halde, Batman'daki «Şelmo- 103» ile Nusaybindeki «Güney Dinçer 1 ve 2» kuyularında incelemelerde bulundu.Devlet Başkanı Kenan Evren halka hitaben yaptığı konuşmada, «Bugün çektiğimiz sıkıntıların başlıca sebebi enreji noksanlığıdır. Allahdaha çok kuyu açmayı ve petrol bulmayı nasip etsin» dedi.

2- İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten, Ankara Ticaret Odası'nındüzenlediği «Mesken Semineri»ni açarken yaptığı konuşmada, «Türkiye'de konut sorununun çözümlenebilmesi için mutlaka uzun vadelive düşük faizli kredi imkânının yaratılması gerektiğini» belirterek, «Buda 20 yıl vade ile en fazla yüzde 5-10 faizli kredi şeklinde gerçekleştirilmelidir» dedi.

3- Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Oktay Kurtböke veİcra Kurulu Üyeleri, Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümünü KutlamaKoordinasyon Kurulu Başkanı Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş'i makamında ziyaret ederek, Sendika İcra Kurulu'nun aldığı karar üzerineokulsuz bir köyde okul yaptırma istemine ilişkin başvuruyu verdiler.

4- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı HalitNarin, basına verdiği yazılı demeçte, «Son günlerde Türk - İş Başkanı'nın işverenleri haksız ve mesnetsiz olarak suçlamayı bir alışkanlık haline getirmesi, camiamızda üzüntüyle karşılanmış, kendisini buçarpık düşünceye götüren nedenler anlaşılamamıştır» dedi.

5- Türkiye Demiryolları İşçi Sendikaları Federasyonu'nun sonaeren 13. Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa Mehmet Acıdereli getirildi.

6- İş ve İşçi Bulma Kurumu eski Genel Müdürü Ferit Batur,MHP'ye kayyum tayin edildi.

7- Gülhane Askerî Tıp Akademisi ve Askerî Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen «Alkol Sempozyumu» Ankara'da başladı.

8- Türk Tarih Kurumu'nun kuruluşunun 50. yıldönümü düzenlenen bir törenle kutlandı.

9- Madaralı Roman Ödülü'nü, Oktay Rıfat «Danaburnu» adlı yapıtıyla kazandı.

10- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Başkanlığı tarafındanyapılan açıklamada, «Son bir aylık dönemde yapılan arama ve operasyonlar sonucu 3 bin 54 sol eylemci, 795 sağ eylemci, 644 bölücü ve2 bin 677 görüşü belirlenemeyen olmak üzere toplam 7 bin 170 sanığın yakalanarak haklarında yasal işleme başlandığı ve ilk tespitlere göre bu sanıklardan 2 bin 804'ünün çeşitli suçların failleri oldukları anlaşılarak tutuklandıkları» bildirilerek, «12 Eylül sonrası ilk ayda, yani 11 ekim 1980'e kadarki sürede işlenen 1146 suç sayısı, sonay içerisinde yüzde 72 azalma ile 319'a, ölüm sayısı yüzde 71 azalma ile 69'dan 20'ye, yaralı sayısı yüzde 80 azalma ile 151'den 29'adüşmüştür» denildi.

11- 9. Kolordu ve Erzurum, Kars, Ağrı, Artvin illeri SıkıyönetimKomutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, Ağrı'da terörsitlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada, 1 polis memurunun şehit olduğu, bir teröristin de yaralı olarakele geçirildiği» bildirildi,

12- Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde kendisine kimlik soran trafikpolisi Mehmet Ali Inceyavuz'u öldüren Ahmen Şirin Özbay, Ege Ordu ve Sıkıyönetim 1 Numralı Askerî Mahkemesi'nce tek celsedeidama mahkûm oldu.

İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde görülmekte olan yasadışı «THKP-C Eylem Birliği» davasındadosyların birleştirilmesi nedeniyle sanık sayısı 134'e, idam cezası istenen sanık sayısı ile 97'ye yükseldi.

Öte yandan, tutuklu bulunan Mardin eski Milletvekili NurettinYılmaz serbest bırakıldı.

13- Danimarka Hükümeti, 1 Mayıs 1981 tarihinden itibaren Türkvatandaşlarına uygulanacak vizenin koşullan ile ilgili bir açıklamayaptı.

14- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen 5 İsviçreli parlamenterden, Avrupa Konseyi Asamblesi'ndeki İsviçre Delegasyonu Başkanı Sosyal Demokrat Milletvekili Richard Müller, havaalanında verdiği demeçte, «Askerî yönetimin demokrasiye dönüş konusunda kararlı olduğunu biliyoruz» dedi. Heyet ayrıca, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide'yi ziyaretetti.

15- TRT televizyonunun «yurttan - dünyadan» programında yayınlanan mülakatta Yunanistan Dışişleri Bakanı Konstantin Mitsotakis,«Türk - Yunan ilişkilerinde bundan sonraki gelişmeler konusunda,mayısın ilk haftasında Roma'da yapılacak NATO toplantıları sırasında buluşacağımız Dışişleri Bakanı Sayın Türkmen ile ileriye doğru biradım daha atacağımızdan eminim. Amacımıza gelince, bir tek amacımız vardır o da tüm sorunlarımızı çözmektir» dedi.

16- Kısa adı ICFTU olan konfederasyonun Genel Sekreteri OttoKersten, Brüksel'de ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Türk askeri yöneticilerinin iki yıl içinde demokrasiye dönecekleri kanısındayız. Tedhiş ile mücadelede atılan olumlu adımları destekleriz» dedi.

17- Yugoslavya'nın Kosova Özerk Bölgesi'nin 9 kişilik YürütmeKonseyi Üyesi olan Beyto Nobırdalı, Günaydın Gazetesi'ne verdiğiözel demeçte, «Türkiye'den umudunu kesen silah tüccarları şimdiYugoslavya'ya çengel attı» dedi.

18- REUTER ve AP ajanslarının Beyrut çıkışlı haberlerine göre;İran'ın dini Lideri Ayetullah Humeyni, İran'da özerklik isteyen azınlık gruplarının ayaklanmalarına karşı yeni bir uyarıda bulundu.

17 Nisan 1981

1- Devlet Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'ndenverilen bilgiye göre; Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, MillîEğitim Bakanı Hasan Sağlam ile Millî Eğitim Vakfı yöneticilerini kabul etti. Evren, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, «Devletle vakıf elele milli eğitimimizi istediğimiz seviyelere çıkaracağız» dedi.

2- Millî Güvenlik Konseyi, işçilere yılda ençok 4 ikramiye verilmesine ilişkin kanunu kabul etti.

3- Gider Vergileri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı Millî Güvenlik Konseyi'nde görüşülerek kabul edildi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, «Sakatların vergi muafiyetini öngören tasarının MGK'ya sunulduğunu» açıkladı.

5- Merkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Dünya ekonomisinin içine girdiği bunalımın herülkenin ihracat yapısını güçlendirdiğini» belirterek, «İhracatı teşvikyönünde her türlü çabayı gösteren ülkemizin böyle bir ortamda öncelikle komşularıyla mevcut ticarî ilişkilerinden azamî derecede yararlanması kaçınılmazdır» dedi.

6- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Türk - İş GenelBaşkanı İbrahim Denizcier basına yaptığı açıklamada, «Tüm işçilerin ülke ekonomisinin kalkınması için bir aylık kazançlarının bir günlüğünü hazineye vereceklerini, aynı fedakârlığı işverenlerden de beklediklerini» söyledi.

7- Basında yer aian haberlere göre; MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile MSP'li Fehim Adak'ın «eroin» davasına 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

AP Gemlik İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, «Türk SilâhlıKuvvetleri'ni tahkir ve tezyif ettiği» iddiasıyla Donanma ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde yargılanan AP eski milletvekili Ali Elverdi beraat etti.

Yazar İlhami Soysal'ın tutukluluk halinin kaldırılması için avukatı Halit Çelenk Sıkıyönetim Askerî Savcılığı'na dilekçe ile başvurdu.

8- Güvenlik güçlerince Konya ve çevresinde yapılan operasyonlarda, çeşitli suçlardan sanık 42 kişi yakalandı.

9- Çeşitli silahlı eylemler düzenleyen TEKOŞİN (Mücadele) adlıyasadışı örgütün 11 militanı hakkında, ölüm cezası istemi ile AskerîSavcılıkça, 2 Numaralı Askerî Mahkeme'de dava açıldı.

10- Politika Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tamer Kayaş ile yazarAydın Engin, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı AskeriMahkemesi'nce 1.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

11- 6. Kolordu ve Adana, İçel, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı yetki ve sorumlulukbölgesinde 15 Mart-15 Nisan tarihleri arasında yapılan operasyonlarda 49 bin 526 adet çeşitli çap ve markalarda silah ele geçirildi.

12- Hürriyet Gazetesi'nde, Başbakan Yardımcısı Turgut Özal ileyapılan söyleşinin birinci bölümü yayınlandı.

13- Basında yer alan haberlerde, kimlerin ne kadar vergi ödediğiaçıklandı.

14- Türk müziği bestecisi Şekip Ayhan Özışık, bir süredir tedaviedildiği hastanede öldü.

15- Türkiye'ye resmî bir ziyarette bulunan Romanya Dışişleri Bakanı Stefan Andrei, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'le görüştü.

16- Uluslararası Af Örgütü'nden iki temsilci Ankara'ya geldi.

17- Türkiye'deki gelişmeleri yerinde izlemek amacıyla Ankara'dabulunan 6 kişilik İsviçre Parlamento Heyeti Başkanı Müller, Milliyetgazetesinin sorunlarına verdiği yanıtta, «Heyetimizdeki üyelerin kararı, Avrupa Konseyi Danışma Meclisi'ndeki Türk parlamenterlerin görev sürelerinin bir yıl daha uzatılması teklifine olumlu oy vermektir. Ayrıca İsviçre'nin Türkiye'ye bu yıl yapmayı planladığı 35 milyonİsviçre Frangı tutarındaki ekonomik yardıma da parlamentoda kabuloyu kullanacağız- Ekonomik yardımı durdurmanın, Türkiye'de demokrasiye dönüş sürecini daha da zorlaştıracağı inancındayız. Türk Parlamento Grubu'nun Asamblede bir yıl daha kalmasını sağlamakla daTürk hükümetinin demokrasiyi yeniden tesis etmek yönünden olumluadımlar atmasına yardım edeceğimiz kanısındayız» dedi.

18- Almanya'da cezaevinde bulunan 25 tedhişçinin bir arkadaşlarının açlık grevi yüzünden ölmesi üzerine iki aydır sürdürdükleri açlık grevine son verdikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Polonya hükümet yetkililerinin Londra'da 19 batılı banka temsilcisi ile Polonya'nın içinde bulunduğu ekonomik krizi görüştüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan, Varşova radyosu'nun bildirdiğine göre; hükümetyetkiiileri ile çiftçi temsilcileri bir anlaşmaya vardılar ve çiftçilerinbağımsız sendika kurmasına izin verildi.

18 Nisan 1981

1- Tercüman Gazetesi tarafından düzenlenen «Yurtdışı İşçileri 2.Kurultayında konuşan Başbakan Bülend Ulusu, «Yurt dışında çalışmakta olan vatandaşlarımızı, güçlü ve müreffeh Türkiye'yi yaratmayolundaki çalışmalarımıza katkıda bulunmaya davet ediyorum» diyerek, «İşçilerin gelirlerini ailelerine göndermeleri hainde dış ticaretaçığının kapanabileceğini» belirtti.

2- Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs KoordinasyonKurulu Başkanı Zeyyat Baykara, KTFD'ye hareketinden önce havaalanında yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin Kıbrıs Türk Federe Devleti'niher alanda desteklemeye devam edeceğini» belirtti.

3- Turizm ve Tanıtma Bakanı İlhan Evliyaoğlu, Ankara'da basınaverdiği demeçte. «Turizm Koordinasyon Toplantısı'nın olumlu geçtiğini ve ulaşım, altyapı, turizm planlarının hazırlanması ve onaylanması, arazi tahsisleri, işletmelerin etkin bir şekilde denetlenmesi gibikonularda ilke kararları alındığını» açıkladı.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, Günaydın Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «KİT ürünlerine artık yüksek orandazamlar yapılmayacak. Bu enflasyon ortamında KİT ürünlerine ufak tefek zam yaparak ayak uyduracağız. Yani artık KİT ürünlerine yapılan ve yüzde 40'ı bulan zamlar hayal oldu» dedi.

5- Maliye Bakanlığı Müşaviri Çetin Hacaloğlu Milletlerarası İşbirliği ve Gelişme Teşkilâtı nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği Yardımcılığı'na atandı.

6- Mersin'de düzenlenen «Orduya Şükran Yürüyüşü»nde bir konuşma yapan 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Burhanettin Bigalı, «Bölgemizde İçel'den Adıyaman'a, Hatay'dan Maraş'akadar, sizlerin huzur ve güven içinde yaşamanız için, ayak basmadıkyer, aramadık taş bırakmadık, sürdürülen çalışmalarımızı izliyorsunuz. Devlet gücünün etkinliğini tam anlamı ile göstermek için çalışıyoruz» dedi.

7- Ziraat Mühendisleri Odası'nın 27. Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Oda Başkanı Sami Doğan, «Son yıllarda yaşanan petrolbunalımına ek olarak, günümüzde bir gıda bunalımı olduğunu» bildirdive «Önümüzdeki yıllarda buğdayın büyük bir önem kazanacağı kuşkusuzdur. Son yıllardaki petrol - buğday sloganının temelinde yatangerçek budur» dedi.

8- Türkiye Odalar Birliği tarafından, Türkiye'nin 12 Eylül öncesive sonrası durumu üzerinde yapılan değerlendirmede, «1981 yılına girildiğinde enflasyon hızının yüzde 40 seviyesine düşürüldüğü» belirtilerek, «Ancak, enflasyon hızının bir yıl gibi kısa sürede yarı yarıyadüşmesi piyasalarda durgunluk yarattı» denildi.

9- TÜSİAD Başkanı Ali Koçman, İstanbul'da basına yaptığı açıklamada, «Türkiye AET'ye tam üye olmalıdır» dedi.

10- İstanbul Tabip Odası Genel Kurulu, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti'nde yapıldı.

11- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; NarkotikŞube müdürlüklerine bağlı ekipler tarafından yalnız 1981'in ilk üç ayıiçinde gerçekleştirilen seri operasyonlar sonucunda, toplam 970 kilo,çeşitli türde uyuşturucu ele geçirildi.

12- Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nde Sözleşmeli olarak görevlendirilen 9 emekli subayla bir astsubayınatanmaları ile ilgili karar, Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

13-Türkiye'deki temaslarını tamamlayan İsviçreli parlamenterler,Ankara'dan ayrıldılar. Heyet Başkanı Müller, Esenboğa havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, «Avrupa Konseyi Asamblesi'ne katılacak8 Türk delegelerin görev sürelerinin uzatılacağını sanıyorum»dedi.

14- THA'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Rum YönetimiBaşkanı Spiros Kipriyanu, Rum televizyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Türkiye askeri liderliğinin, Kıbrıs sorununu çözümleme konusunda istekli olduğunu» söyledi.

15- ANKA Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransa DevletBaşkanı Valery Giscard d'Estaing'e Korsika adasında havalanındayapılan bombalı saldırıyı «Korsika gerillaları ve Partizanları» adlı ayrılıkçı bir örgüt üstlendi.

16- AP Ajansı'nın Priştina çıkışlı haberine göre; Yugoslavya'nınKosova Bölgesi Komünist Partisi Lideri Mahmut Bakalı, iki hafta önceçıkan olaylarla ilgili olarak 28 kişinin yargılanacağını açıkladı.

17- ANKA ve Anadolu Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberlerinegöre; Pakistan Dışişleri Bakanı Ağa Sahi, «ABD'nin Basra Körfezi'nin güvenliği için düşündüğü askerî düzenlemeye katılmayacağız»dedi.

18- REUTER Ajansı'nın haberine göre; Lueneburg'da yayımlananbir gazeteye demeç veren Federal Almanya Başbakanı HelmutSchmidt, «Hükümetinin nükleer enerjiden yana olduğunu» bildirdi.

19 Nisan 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, yurt dışındaki işçitemsilcilerinden oluşan bir grubu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Heyet, yurtdışındaki 2 milyonu aşan Türk vatandaşının sorunlarını birrapor halinde Devlet Başkanı'na verdi.

2- Başbakanlık tarafından yayınlanan bildiride, okuma - yazmaseferberliğine tüm özel kuruluşların katılması» istendi.

3- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Şide, «Yurt Dışı İşçileri 2. Kurultayında yaptığı konuşmada, «Bugünkü hükümetin bir ıslahat hükümeti olduğunu» belirterek, «Islahat hükümeti olarak yurt dışındaçalışan işçilerimizin tüm sorunlarını eksiksiz olarak çözümlemeye çalışıyoruz» dedi.

4- İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'ndenbelirtildiğine göre; faaliyete geçişinden bu yana güvenlik güçlerincearanan 123527 kişinin kayda alınması ve bunlardan 7805 kişininyakalanması sağlandı.

5- Çağdaş Gazeteciler Derneği, MGK Genel Sekreteri, Başbakanlık ve TRT Genel Müdürlüğü'ne, TRT eski Genel Müdürü Doğan Kasaroğlu'nun yönetimi ile ilgili olarak bir rapor sundu.

6- Basında yer alan bir habere göre; Emniyet Müdürlüğü MaliŞube Müdürlüğü elemanları, bir şilepte, dış piyasa değeri 500 milyonlira dolayında olduğu belirtilen 624 kilo esrar, 5 kilo baz morfin ve 2kilo 150 gram saf eroin ele geçirdiler.

7- İşçilere yılda dört ikramiye verilmesine ilişkin yasa, ResmîGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

8- Basında yer alan bir habere göre; Yunanistan'da bulunanErmeni Ulusal Komitesi tarafından düzenlenen toplantı ve yürüyüşe Yunan milletvekilleri de katıldı.

9- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nde yönetimin dış politika sözcülüğünü yapan Leonid Zamyatin,Moskova televizyonunda yaptığı konuşmada, «Polonya halkı kendimeselesini kendisi halledecektir. Sovyetler Birliği bu konuda elindeki bütün imkânlarla yardımcı olacaktır» dedi.

10- İngiliz BBC televizyonunun Bombay kaynaklı haberine göre;Pakistan eski Devlet Başkanı Zülfikar Ali Butto'nun oğlu MurtazaButto, Pakistan Hava Yolları'na ait yolcu uçağının geçen ay, kendisinin liderliğini yaptığı bir örgüt tarafından kaçırıldığını açıkladı.

11- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; İran Meclisi, ülkedışından 200 milyon dolar tutarında petrol alınmasına karar verdi.

12- Belçika'da yapılan bir gösteride, Avrupa'ya yerleştirilmesidüşünülen nükleer başlıklı füzelerin protesto edildiği yabancı ajanslartarafından bildirildi.

20 Nisan 1981

1- Resmî davetli olarak Millî Güvenlik Konseyi üyesi ve HavaKuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya Kanada'ya, MGKüyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin de Yugoslavya'ya gittiler.

2- Maliye Bakanı Kaya Erdem, Ordu Yardımlaşma Kurumu(OYAK) Genel Kurulu'nu açarken yaptığı konuşmada, «OYAK'ın kurulduğu günden bu yana üyelerine 3.3 milyar lira emeklilik yardımıyaptığını, 3.6 milyar lira konut kredisi ile 2.3 milyar lira da borç verdiğini» belirterek, «Enflasyonla mücadelede elde edilen sonuçlar, uygulanan sıkı para - kredi, serbest faiz ve vergi politikasının eseridir»dedi.

3- İmar ve İskân Bakanı Şerif Tüten, konut sorununa köklü birçözüm getirilmesi için öncelikle konut adedinin arttırılması gerektiğini belirterek, «Kira yasası konut yapımını özendirici imkânlar vekredi imkânları genişleyince etkili olabilir. Bu nedenle çalışmalarımızda yoğunluk, inşaat sektörünün canlandırılmasında toplanmaktadır. Bu arada kira yasası ile ilgili çalışmaları da sürdürmekteyiz» dedi.

4- Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Naci Varlık kıdem tazminatıuygulanmasına ilşikin olarak ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada,«Yüksek Hakem Kurulu olarak biz, sözleşmelerde kıdem tazminatıuygulamasına ilişkin herhangi bir görüşe yer vermeden doğrudan Millî Güvenlik Konseyi'nce çıkartılan, '2320 sayılı yasa hükümleri uygulanır' hükmünü sözleşmelere koyuyoruz. Bundan sonraki sözleşmelerde uygulamamız bu şekilde olacağından istifa halinde kıdem tazminatı ödenip ödenmeyeceği konusundaki hükümlere de, 2320 sayılı yasa yürülükte olduğu için toplu sözleşmelerde yer vermeyeceğiz» dedi.

Öte yandan Yüksek Hakem Kurulu, MESS'e bağlı 140 işyerinde43 bin işçiyi, 68 tekstil işyerinde 22 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmelerini kabul ederek yürürlüğe koydu.

5- Merkez Bankası eski Başkanı İsmail Hakkı Aydınoğlu Başbakanlık Müşavirliğine atandı.

6- Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle Türkiye çapında düzenlenen ilkokullararası şiir,kompozisyon ve resim dallarındaki yarışmaların sonuçları belirlendi.

7- Bakanlıklararası Hac Komisyonu, Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç'ın başkanlığında Ankara'da toplandı.

8- Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Salonu'nda, Türkiye Fizikoterapi ve Rehabilitasyon Derneği tarafından düzenlenen 8. MilliRehabilitasyon Kongresi'ne Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren,Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necmi Ayanoğlu, Sosyal GüvenlikBakanı Sadık Şide ve diğer yetkililer katıldı.

9- «Tercüman - Yurt Dışı İşçileri 2. Büyük Ankara Kurultayın»akatılan delegelere SSK Yurt Dışı İşçi Sorunları Dairesi Başkanlığı'ndabir brifing verildi.

10- Bayındırlık Bakanı Tahsin Önalp, Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti.

11- Türk Hükümeti'nin onayı ile 12 Eylül sonrası incelemelerdebulunan Uluslararası Af Örgütü üyeleri Dan Backer ve Anne Burley,Genelkurmay 2. Başkanı Necdet Öztorun, Ankara Sıkıyönetim Komutanı Recep Ergun, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, CHP eski Genel Başkanı, Bülent Ecevit ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirelile ayrı ayrı görüşmelerde bulundular.

12- Genelkurmay Sıkıyönetim Askerî Hizmetler Koordinasyon Kurulu Başkanlığı'nca «Yurda dön» çağrısında bulunulan TİP MerkezKurulu üyeleri Nurdan Orpen, Hüsamettin Bakan ve Gündüz Mutluay ile TİP yöneticilerinden Dinçer Doğu İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'na teslim oldular-

13- Biri polis, 4 kişinin ölümü ile sonuçlanan Akyaza'daki kuyumcu soygununun 5 faili, Gölcük Donanma ve Sıkıyönetim Askerî Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırıldılar.

Aralarında TÖB - DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu'nun dabulunduğu 16 TÖB- DER yöneticisi 6 ay ile 1.5 yıl arasında değişenhapis cezalarına çarptırıldılar.

İstanbul'da cezaevi firarisi 15 kişi yakalandı.

14- Adana ve ilçelerinde 21 kişinin öldürülmesi ve çok sayıdayaralama, gasp, silahlı soygun, ev ve işyerlerinin silahla taranması,patlayıcı madde atılması eylemlerini gerçekleştiren yasa dışı «Dev Yol» örgütünün 29 militanı yakalandı.

15- Ermeni teröristlerce 2 Nisan günü silahlı saldırıya uğrayanDanimarka Çalışma Ataşesi Cavit Demir, öğleden sonra tedavi edildiği hastaneden taburcu edildi.

16- Türk hükümetinin onayı ile 12 Eylül sonrası incelemelerde vetemaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan Uluslararası Af Örgütü üyeleri Dan Backer ile Anna Burley çalışmalara başladılar.

17- AA'nın New York çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistan Petrol Bakanı Zeki Yamani, bir TV programında yaptığı konuşmada, «Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarını istikrarlı tutmak amacıyla bilerek birdünya ham petrol fazlalığı yarattığını» söyledi.

21 Nisan 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Bulgaristan DışişleriBakanı Peter Mledenov'u kabul ederek bir süre görüştü, konuk Bakandaha sonra Orgeneral Kenan Evren'i Bulgaristan'a davet eden birmesajını sundu.

2- Japon Denizaşırı Ekonomik İşbirliği Fonu (OECD) tarafındansağlanacak olan toplam 80 milyon dolar tutarındaki krediye ilişkinolarak Türk ve Japon hükümetleri arasında imzalanan anlaşma Bakanlar Kurulu'nda onaylandı.

3- Maliye Bakanı Kaya Erdem Milliyet Gazetesi'ne verdiği özeldemeçte, «Bu yıl enflasyon hızının yüzde 40 dolaylarında tutulabilmesi halinde bu hızın gelecek yıl yüzde 15 - 20 dolaylarında olacağını» belirterek «Üretim ve yatırım konusunda daha hızlı ve daha iyisonuçlar almamız, mevcut ekonomik şartlar içinde, dışa açılma konusunda göstereceğimiz başarıya bağlı kalmaktadır» dedi.

4- Atina'da Ermeni Komitesi tarafından düzenlenen ve Yunanparti temsilcileri ile resmî şehir bandosunun da katıldığı Türkiyealeyhindeki gösteriler üzerine Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Kamuran Gürün, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi GeorgePapulyas'ı makamına davet ederek Yunan Hükümetinin tutumunu protesto eden Türk notasını iletti.

5- İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti.

6- İzmir Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesinde yargılanan 4 sağ eylemci için Askerî Savcı ölüm cezası istedi.

7- Yasa dışı Dev - Yol örgütüne bağlı Devrimci Savaş Birliklerimilitanı 43 kişi İstanbul'da güvenlik güçlerince yakalandı.

8- Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Averof, THA'ya verdiği özel demeçte, «Türkiye'de ordunun sadece demokrasiyi savunmak amacıyla yönetime el koyduğuna inandığını» belirterek, «Türkiyeve Yunanistan arasında bir süre sonra anlaşma sağlanabileceği gölüşündeyim. Ege, Türkiye ve Yunanistan'ı ayıran değil, birleştiren birdeniz olmalıdır» dedi.

9- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde, Hazİran ayında yapılacak seçimlere katılacak milletvekileri ön seçimi yapıldı.

10- ANKA Ajansı'nın Riyad çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistan'a resmî bir ziyaret yapan İngiltere Başbakanı Margaret Theatcher,«Basra Körfezi'nin savunulması sorumluluğunun, herşeyden önce Körfez ülkelerinin kendilerine düştüğü» görüşüne saygılı olduğunu söyledi.

11- THA'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Müslüman gerillalar veHristiyan milisler arasında Beyrut'un Hristiyan kesimi Eşrefiye'demeydana gelen olaylarda 8 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

22 Nisan 1981

1- Devlet Başkanı, Millî Güvenlik Konseyi Başkanı OrgeneralKenan Evren, Londra'da yayınlanan Financial Times gazetesine verdiği demeçte, «Avrupa'daki dostlarımız bize yardım ederlerse demokrasiye dönüş daha çabuk olacak, fakat her attığımız adımın önünebir engel çıkardıkları takdirde de bu iyi sonuç vermeyecektir» dedi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş, Ankara'da basına yaptığıaçıklamada, «12 Eylül Harekatı varmak istediği hedeflerin önemli birkısmına ulaşmıştır» dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan Tam GünYasa Tasarısı'nı görüştü.

4- Maliye Bakanı Kaya Erdem, Milliyet Gazetesi muhabirinin sorularına verdiği yanıtlarda, «Piyasadaki durgunluğun giderilmesiamacıyla alman ekonomik önlemlerin olumlu sonuçlar vermeye başladığını» belirterek, «Giderek artan ihracat ve işçi dövizi gelirlerimizdikkate alındığında 1981 yılında dış finansman sorunumuz olmayacağını söyleyebilirim» dedi.

5- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ve Bulgaristan Dışişleri BakanıPeter Mladenov başkanlığındaki Türk ve Buglar heyetleri arasındakiresmî görüşmeler Ankara'da yapıldı.

6- Millî Eğitim Bakanı Hasan Sağlam, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı açarken yaptığı konuşmada, «Öğretmenlerinvazgeçilmez hedefinin, Atatürk milliyetçiliğini güçlendirmek, çocuklarıve gerfçleri Atatürk devrim ilkelerine bağlı olarak yetiştirmek olduğunu» söyledi.

7- İran'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak yurda dönen Ticaret Bakanı Kemal Cantürk, havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, «İran biriken 500 milyon dolar borcun bu yıl ödenmesi gereken 300 milyonundan 100 milyonunun ödeneceğini» belirterek, «İran'layaptığımız işbirliği sayesinde ülkemiz bölgede büyük bir ekonomikdenge unsuru oluşturacaktır» dedi.

8- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Sanayiin güç durumundan kurtulabilmesinin, alınan ekonomik tedbirlerle sağlanacağını, bu doğrultudasanayiciler ile hükümetin görüş birliğine vardığını» açıkladı.

9- Askeri Yargıtay 4. Dairesi, Gaziantep'te topçu üsteğmen Şahin Akkaya'yı şehid eden Dev - Yol militanı Veysel Güney hakkındakiidam kararını onayladı, İsmail Öksüz adlı kişiyi taammüden öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Orhan Aydın hakkında verilen idam kararını bozdu.

10- Sağlık Bakanlığı'na bağlı Devlet hastanelerinde uygulanan tedavi ve ameliyat ücretleri yükseltildi.

11- Stok affı getiren ve vergi cezalarının bir bölümünü affeden«Tahsilatın Hızlandırılması» Yasası'na uygulama açıklığı getirmeküzere bir «Tahsilat Genel Tebliği» yayınlandı.

12- Türkiye'nin OECD nezdindeki Daimî Temsilciliği Müsteşarlığı'na Çetin Hacaloğlu atandı.

13- TÜBİTAK'ın lise ve üniversite öğrencileri arasında düzenlediği «Bilimsel Proje Sergisi» Ankara'da Güzel Sanatlar Galerisi'ndeaçıldı.

14- İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen «Toptan EşyaEndekslerine göre; Mart ayında İstanbul'da fiyatlar yüzde 1.3 oranında düştü.

15- Basında yer olan bir habere göre; İstanbul Malî Şube ekiplerinin gerçekleştirdikleri operasyonlar sonucunda, bir kaçakçılık şebekesinin 11 adamı yakalandı.

16- Uluslararası Af Örgütü üyeleri Türkiye Sorumlusu Anne Burley ile Hollandalı emekli amiral Backer, İnsan Hakları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bahri Savcı ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel ileayrı ayrı görüştü.

17- Türkiye ile Mısır arasında 1981 - 82 yıllarına ilişkin kültürelve teknik işbirliği programı, Ankara'da imzalandı.

18- Kuzey Atlantik Asamblesi Siyasî Komisyonu Avrupa Alt Komisyonu Başkanı Hollandalı Parlamenter Van Der Stoel, beraberindebir heyetle Ankara'ya geldi.

19- Türk Haberler Ajansı'nın Stockholm çıkışlı haberine göre;Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesi'nde üyelerinin büyük bir bölümünün yargılanmasına başlanan PKK adlı örgütün üyelerinden İsveç'tebulunan 5 kişi İsveç başkentinde açlık grevine başladılar.

20- Basında yer alan Paris çıkışlı bir habere göre; Türkiye'nin.Bern Büyükelçisini öldürmeye teeşbbüs etmek suçundan Marsilya'nın«Baumettes» cezaevinde yatan ve Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak olan Max Kilimçiyan ile «Ermeni davasını desteklemek» üzere,çağrı niteliğindeki tam sayfa bir ilan, «Le Monde» gazetesinin 4. sayfasında yayınlandı.

21- Akajans'ın Viyana çıkışlı haberine göre; Ermenilerin ruhani lideri Vasken Dei'nin, SSCB'nin Erivan bölgesinden Viyana'ya giderek,«Osmanlıların 1.5 milyon Ermeniyi öldürdüğü» iddiasıyla bir anmatöreni düzenlenmesi girişimi, Viyana Büyükelçimiz Ecmel Barutçu tarafından Avusturya Dışişleri Bakanlığı'nça protesto edildi.

22- Lefkoşa'da Birleşmiş Milletler yetkilileri ile Kıbrıs Türk veRum yetkilileri arasında sürdürülmekte olan görüşmeler tamamlandı ve 1963'ten bu yana kayıp oldukları iddia edilen Kıbrıslı Türk veRumların akıbetlerini araştırmak için bir komite kurulması kararlaştırıldı.

23- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberinde; Polonya'da bazı gıdamaddelerinin karneye bağlandığı bildirildi.

23 Nisan 1981

1- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta,dış temsilciliklerimizde ve Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde düzenlenentörenlerle kutlandı.

2- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM Genel Kurul Salonu'nda67 ilden gelen ilkokul öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada, «Türkulusunun, en ümitsiz zamanlarda bile harikalar yaratarak bağımsızlığını korumayı başardığını» belirterek, «Öğrencilerinizi sapık ideolojilerden koruyunuz» dedi.

3- Millî Güvenlik Konseyi'nde; «Yurt dışında maruz kaldıklarısaldırı sonucu ölen, yaralanan veya sakat kalan görevli personelenakdî tazminat verilmesini öngören yasa tasarısı, bakanlıklar ve bağlı kuruluşlarda atama usulüne ilişkin yasa tasarısı ile Konya yolu üzerinde kurulacak «Atatürk Kültür Merkezi'ne ilişkin yasa» kabul edildi.

4- Üniversiteler Yasa Tasarısı, «Yüksek Öğretim Bütünlük YasaTasarısı» adı altında Millî Güvenlik Konseyi alt komisyonularında görüşülmeye başlandı.

5- Millî Güvenlik Konseyi, Gümrük ve Tekel eski Bakanı TuncayMataracı'nın Yüce Divan'da yargılanmasını kararlaştırdı.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, İzmir'deEge'li sanayici ve işadamlorıyla görüşmelerde bulundu.

7- Sayıştay Denetçileri Derneği 10. Genel Kurulu sonunda Başkanlığı yeniden Musa Özdemir seçildi.

8- Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen«Türkiye'de Din Eğitimi» konulu seminer Ankara'da başladı.

9- Türk - İş tarafından Ankara'da yapılan açıklamada, (ETUÇ)olan «Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonuna üye olmak içinTürk - İş'in 5 yıl önce başvuruda bulunduğu, ancak adı geçen kuruluşun DİSK'i de üyeliğe kabul edeceğini açıklaması üzerine bundan vazgeçildiği» bildirildi.

10- Türk - İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier, Kıbrıs Türk İşçiSendikaları Federasyonu (Türksen) in konuğu olarak Kıbrıs'a gitti.

11- İstanbul eski valisi ve belediye başkanı emekli Orgeneral Refik Tulga, geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat etti.

12- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve bağlısendikaların yöneticilerinin de bulunduğu tutuklu 308 kişiden 207'sinin durumları incelenerek 113 kişi İstanbul Sıkıyönetim KomutanlığıAskeri Mahkemesi'nce serbest bırakıldı.

13- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı, çeşitlianarşik eylemlere karışan 44 sağ eylemci terörist hakkında dava açtı, 14'ünün idamını istedi.

14- Dışsatımı özendirmek amacıyla vergi iadesini bazı koşullardayüzde 30'a kadar çıkaran kararname yürürlüğe girdi.

15- Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Yorgo Papoulias, DışişleriBakanlığı Genel Sekreteri Kamuran Gürün'ü makamında ziyaret ederek, Türkiye'nin «Atina'daki Ermeni yürüyüşünü ve toplantısını protesto eden» notasına Yunan hükümetinin yanıtını sundu. Yanıtta,«Yunan topraklarının Türkiye aleyhinde faaliyetler için kullanılmasına izin verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir» denildi.

16- Kuzey Atlantik Asamblesi Siyasî Komisyonu Avrupa Alt Komisyonu Başkanı Hollandalı Parlamenter Van Der Stoel ile Türkiyeraportörü Parlamenter Monna Rokke ve Alt Komite Sekreteri Dittburner'den oluşan Kuzey Atlantik Asamblesi Heyeti Ankara'deki resmîve özel temaslarına başladı. Heyet, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Necdet Öztorun, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Dışişleri Bakanlığı Müşterek Güvenlik İşleri Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Faruk Şahinbaş ile CHP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit ve APGenel Başkanı Süleyman Demirel ile ayrı ayrı görüştü.

17- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Kuzey Atlantik Asamblesi Güneydoğu Alt Komitesi Raportörü Norveç'li bayanparlamenter Mona Rokke, «Avrupa Parlamentosu»nün kararı ile ilgili olarak, «Demokrasiye dönüş için Türkiye'ye süre tanınması çok anlamsızdır» dedi.

18- Basında yer alan haberlere göre; Tahran'da Türkiye Büyükelçiliği önünde gösteri düzenleyen Ermeniler, bahçeye girip camlarıtaşladı ve bir kısmı da binanın çatısına çıktı. Devrim muhafızlarınıngözyaşartıçı bomba kullanmasıyla bastırılan olayda Büyükelçilik personelinden ölen ya da yaralanan olmadı.

19- Avusturya Kardinali Dr. Franz Konig'in davetlisi olarak Viyana'da bulunan Ermeni Başpatriği Vasken de I, Akajans muhabirineyaptığı açıklamada, «Biz din adamıyız. Nereden gelirse gelsin, kimekarşı olursa olsun hiçbir terör hareketini tasvip etmeyiz. Türk diplomatlarına yapılan saldırıların da Ermenilerin ismiyle başkaları tarafından yapıldığını sanıyorum» dedi.

20- REUTER Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABDBaşkanı Roland Reagan yönetiminin, 15 ay önce Sovyetler Birliği'nekonan ABD tahıl ambargosunun kaldırılması yönünde bir girişim olarak Sovyetler Birliği'ne iki milyon ton buğday vermeyi önereceği yüksek düzeyde bir ABD yetkilisince açıklandı.

21- Basında yer alan bir habere göre; İngiltere'deki The Timesgazetesinde Ermeniler lehine yazdığı bir yazıdan dolayı işinden ayrılmak zorunda kalan yazar Bernard Levin veda mesajı yayınladı.

24 Nisan 1981

1- Kuzey Atlantik Asamblesi temsilcisi Van Der Stoel ve beraberindeki heyet, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Başbakan Bülend Ulusu ve Çalışma Bakanı Turhan Esener tarafından kabul edildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, Sanayi veTeknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, Maliye Bakanı Kaya Erdem veMerkez Bankası Başkanı Osman Şıklar, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda sanayiciler ve işadamları ile bir toplantı yaptılar.

3- TRT'nin düzenlediği 3. Uluslararası Çocuk Şenliği için Ankara'ya gelen 9 ülkenin çocukları, Başbakan Bülend Ulusu tarafındanTBMM Şeref Salonu'nda kabul edildi.

4- Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, Odalar Birliği ile Ankara ve Çukurova Üniversiteleri Ziraat Fakültelerinin ortaklaşa düzenlediği «Türkiye 1. Soya Kongresi»ni açarken yaptığı konuşmada,«Kalkınma için sanayi lokomotif ise tarım da itici güçtür. Dünyadakendini besleyen 7 ülkeden biri olmakla övünmemiz yeterli değildir.Artık amaç verimli, bol sürekli ve kaliteli üretimdir» dedi.

5- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Merkez Bankası ve özelbankalar tarafından 1981 Şubat ayında toplam 131 milyon dolarlık dışborç ödendi.

6- «Laikliğe aykırı davranmak» suçundan haklarında 2 - 36 yıl arasında hapis cezası istenen MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakanile 33 arkadaşının yargılanmasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1Nolu Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

7-Ölüm cezasına çarptırıldıktan sonra verdiği itiraf dilekçesiüzerine cezası Askerî Yargıtay'ca bozulan sağ eylemci Cengiz Ayhan 'in yeniden yargılanmasına İstanbul Sıkıyönetim Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

8- Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi Yolunda Devrimci Sempatizanlar Birliği adlı yasa dışı örgüt üyesi 16 militan İstanbul'dayakalandı.

9- Romanya Sosyalist Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Korgeneral Vesile Ailea, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral NecdetÖztorun'un resmî davetlisi olarak İstanbul'a geldi.

10- Orta Doğu ve Körfez Ülkeleri gezisinden dönüşte Milliyet Gazetesi'ne özel bir demeç veren ABD Dışişleri Bakanı Alexander Haig,«Coğrafyası ve tarihi dolayısıyla Türkiye'nin Güneybatı Asya'da emsalsiz bir önemi ve oranın güvenliğine ilgisi vardır. Müttefik ve dostolarak bu karışık bölgenin olaylarını sık sık konuşuyoruz.. Biz istiyoruz ki, Türkiye bu bölgede öteki ülkeler için güç ve bir istikrar sembolü olsun. Türkiye'nin Irak - İran savaşını sona erdirmek için giriştiği yapıcı faaliyetler bize cesaret veriyor» dedi.

11- ABD hükümetinin konuğu olarak Washington'a bulunan Avrupalı gazetecilerle bir görüşme yapan ABD Savunma Bakanı Weinberger, Türkiye ve Yunanistan askerî yardımının sabit oranda tutulmasını amaçlayan Yunan talepleri ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta,«Bizim bu konuda bir bilgimiz yok, her iki ülkenin savunma kapasitelerini arttırmak üzere gerekli askerî destek sağlanmaktadır. Bu desteğin belirli bir oranda düzenlenmesini öngören bir tutumumuz sözkonusu değildir» dedi.

12- Amerika Senato Dışişleri Komisyonu'nda bir konuşma yapanUluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Büyükelçi Parker Hart, «Türkiye'nin Sovyetler Birliği ile uzun bir sınırı olduğunu, buaçıdan askerî gereksinimlerinin bİran önce karşılanması gerektiğini»belirterek, «Türkiye'ye yapılan askerî yardımın büyük bölümünün ödemeden muaf tutulması gerekir» dedi.

25 Nisan 1981

1- Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, İzmir'de Cumhuriyet Gazetesi'ne 1985 Türkiye'sindeki vergi uygulamalarına ilişkin verdiği demeçte, «Vergi kanunlarımızdaki değişikliklerin iyileşmedeki etkisi iyice ortaya çıkacaktır. Öyle zannediyorum ki en düşük gelir grubu o yıl,yani 1985'te, artık sıfır vergi kapsamında bulunacaktır» dedi.

Öte yandan İskenderun'da düzenlenen Akdeniz GenişletilmişOdalar toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, «Enflasyon bir memleketin önemli hastalığıdır. Bu hastalık işadamlarınısarhoş eder, beden gücü ile çalışanları sonsuz bir hastalığa iter, enflasyon canavarını yaşatmamak için rehavete düşmeden mücadeleedeceğiz. Sosyal adaleti meydana getirmek için çok çalışacağız, buçalışmalarla ilgili bizler yüzde 60'a çıkan vergi dilimini yüzde 35'e indirdik» dedi.

2- Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs KoordinasyonKurulu Başkanı Zeyyat Baykara, KTFD'deki resmî temaslarını tamamladı. Zeyyat Baykara, Ankara'ya hareketinden önce Ercan havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, «Türkiye ile KTFD arasındakiticarî ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine iki taraf olarak azamî gayretgöstereceğiz. Ayrıca formaliteleri ve bürokratik engelleri kaldıracağız» dedi.

3- Akajans'ın bir haberine göre; Dışişleri Bakanı İlter Türkmen,«Yunan Hükümetinin ileri gelen yetkililerinin Türkiye lehinde yaptıkları açıklamalarla» ilgili olarak, «Fiillerle takviye edilmeyen beyanatların pratikte büyük bir değeri olmadığını» söyledi ve «Önümüzdekibirkaç ay içinde Yunanistan'la ilişkilerimizde büyük bir aşama beklemenin fazla iyimserlik teşkil edeceğini» belirtti.

Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Cumhuriyet gazetesinin sorularına verdiği yanıtta, «Ermenilerin gösterisi nedeniyle geçen haftaYunanistan'a verilen nota ve buna Atina'dan verilen yanıt arasındabir karşılaştırma yapmanın yararlı olmayacağını» belirterek, «YunanHükümetinin bundan sonraki tutumunun izlenip ona göre tavır alınacağını» bildirdi.

4- Akdeniz Genişletilmiş Odalar Toplantısı'nda bir konuşma yapan Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, «AET'ye tam üyelik içinbİran önce müracaat edilmesini» istedi ve «Üretim faaliyetleri paradarlığı sebebiyle yeniden darboğaza sokulmamalıdır» dedi.

5- Veteriner Hekimleri Derneği'nin Ankara'da yapılan 51. olağangenel kurulunu bir konuşmayla açan Dernek Başkanı Doç. Dr. TahirHatiboğlu, «Hayvansal protein açığı ile karşı karşıya olan dünyada,Türkiye'nin rahat şekilde dışsatım olanağı bulabileceği tek kaynakhayvancılıktır» dedi.

6- Türk İdareciler Derneği'nin düzenlediği «Atatürk Yılında Kamu Yönetimi» konulu açık oturum SBF salonunda yapıldı.

7- Cumhuriyet Gazetesi'nde «MSP davası iddianamesi» yayınlanmaya başlandı.

8- Basında, Ekonomik İşbirliği ve Gelişme Örgütü'nün TürkiyeRaporu yayınlandı.

9- Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca düzenlenen sağlıklı yaşam içinkoşu ve yürüyüş programının ilki, Türkiye'nin tüm il, ilçe ve köylerindeyapıldı.

10- 1980 yılı «Gazeteci Bülent Dikmener. Haber Ödülü» MilliyetGazetesi'nden Emin Cölaşan'a verildi.

11- Genelkurmay Askerî Hizmetler ve Koordinasyon Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, «Son üç gün içinde çeşitli bölgelerdekiaramalar sırasında, araziye terk edilmiş olarak 17 bin tabanca, 1000otomatik tüfek. 114 bomba ve 52 bin bağ merminin bulunduğu» belirtildi

12- Pankart ve benzerlerini izinsiz duvarlara asanlara, yazanlaraceza verilmesini öngören TCK'nın 536. maddesinin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptalini isteyen üç ayrı ceza mahkemesininbu istemleri Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.

13- Artvin'in Şavşat ilçesinde güvenlik güçleriyle çatışan teröristlerden «Dev - Yol» üyesi Kenan Aydın öldü.

14- Prof. Dr Sadun Aren, Sıkıyönetimce gözaltına alındı.

15- Millî Güvenlik Konseyi'nin Anayasa Mahkemesine üye seçimihakkında geçici bir komisyon kurulmasına ilişkin kararı, Resmî Gazete'de yayınlandı.

16- Türk - Libya Dostluk Derneği'nin Ankara'da düzenlediği toplantıda, Libya'lı devlet adamı Ömer Muhtar, ölümünün 50. yıldönümünde anıldı.

17- Ermeni teröristlerce Türk temsilcilerine ve diplomatlarına yöneltilen saldırılar, Amerika'nın New York şehrinde düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

18- Kuzey Atlantik Asamblesi Güney Kanadı Alt Komite BaşkanıVan Der Stoel, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, «12 Eylül'denönce Türkiye'deki siyasî ve ekonomik durumun ne kadar korkunç olduğunu bildiklerini» belirtti ve «Şimdi ise anarşi ile mücadeledeki başarıyı gördük ve mutlu olduk» dedi.

19- ABD'nin Sovyetler Birliği'ne karşı uyguladığı tahıl ambargosunu kaldırmasından sonra, Avustralya hükümetinin de, aynı ülke içinuygulamakta olduğu kısmî ambargoyu kaldırdığı Anadolu Ajansı'nınCanberra çıkışlı haberinde bildirildi.

20- Anadolu Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır DevletBaşkanı Enver Sedat, «Ekim» dergisinde yayınlanan demeÇinde,«ABD'nin Mısır ordusu için üs kurmayı kabul ettiğini ve Suudi Arabistan'a yönelik bir tehlike olasılığı karşısında, Mısır'da sınırsız sayıda Amerikan askerî yetiştirmeyi onayladığını» açıkladı.

21- AP Ajans'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya HaberAjansı PAP, son 6 ayda ülkedeki Komünist Partisi'nden 216000 kişininayrıldığını bildirdi.

26 Nisan 1981

1- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, «Lübnan krizini büyük bir kaygıyla izlediklerini» belirterek, «İsrail üzerindeki etkisi dolayısıyla ABD'nin katkısı olmadanOrtadoğu sorununun çözümlenebileceğini tasavvur etmek kolay değildir» dedi.

2- Kültür Bakanı Cihad Baban, Tercüman Gazetesi'ne verdiğidemeçte, «Sanatkarların sosyal ve ekonomik dertleri ele alındı» dedi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, CumhuriyetGazetesine verdiği demeçte, «KİT'lerin daha verimli kılınabilmesi içinsözleşmeli personel alınacağını, bazı kamu yatırımlarında da özel sektör ile yatırım ortaklığına gidileceğini» bildirdi.

4- Devlet Memurları Yasası'nda yapılması öngörülen değişiklikler belirlenerek hazırlanan yasa tasarısı, Bakanlar Kurulu'nca kabuledildi.

5- Kısa adı TÜBİTAK olan Türkiye Bilimsel ve Teknik AraştırmaKurumu'nun bu yılki proje yarışmasında derece alanların ödülleri dağıtıldı.

6- Kızılay Genel Başkanlığı'na yeniden Kemal Demir seçildi.

7- Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nce düzenlenen «DinEğitimi Semineri»nin son gününde konuşan İlahiyat Fakültesi DekanıProf. Dr. Hüseyin Atay,» seminerde tartışılan fikirlerin din öğretimve eğitiminin ne kadar önemli ve çözülmesi gereken bir sorun olduğunu ortaya çıkardığını» söyleyerek, «Laikliğin din öğretimi ve eğitimiyle ilgisi yoktur» dedi.

8- Ankara Emniyet 2. Şube Ağır Suç Masası dedektifleri, AkdereSemtinde İbrahim Başer'i öldüren ve bir kişiyi yaralayan 6 silahlı sağeylemciyi yakaladı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü görevli polis memuru M. Emin Uyar'ıöldürerek silahını gaspeden bir kişi ile silahın saklanmasında suçortaklığı yapan yedi kişi güvenlik güçlerince yakalandı.

9- İstanbul Silivrikapı'da bir ekmek fırınını basan «Halkın Kurtuluşu» örgütü üyesi 3 militan güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda, 1 tanburalı otomatik tabancayla yakalandı.

10- Ermeni olduğunu bildiren bir teröristin silahlı saldırısı sonucuağır yaralanan ve gördüğü tedaviden sonra sağlığına kavuşan Kopenhag Büyükelçiliği Çalışma Ataşesi Cavit Demir esi Gülgün Demirile birlikte Türkiye'ye geldi.

11- İngiliz 2. Dışişleri Bakanı Sir lon Gilmour, Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

12- Federal Almanya'daki Türk vatandaşları, Batı Berlin'de «Devlet ve Bayrağa Saygı» adı altında bir yürüyüş düzenlediler. Ancak,yürüyüşün başlamasından önce, yürüyüşe katılmak isteyenleri engellemek isteyen yüzleri msakeli küçük bir grubun çıkardığı olaylarda 10Türk ve 10 Alman polis görevlisinin yaralandığı, biri Alman 4 kişinintutuklandığı basında yeralan haberlerde bildirildi.

13- Fransa Cumhurbaşkanı seçiminin birinci turunda, Devlet Başkanı Valery Giscard d'Estaing ile Sosyalist lider Francois Mitterandoyların çoğunluğunu elde ederek kesin sonucun sağlanacağı 10 Mayıstaki 2. tura kaldılar.

14- AFP'nin Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır'da yayınlanan«Ekim» dergisine bir demeç veren Enver Sedat, «Ülkesinin, KuzeyAtlantik Antlaşması Teşkilâtı'na (NATO) girebileceğini» söyledi.

27 Nisan 1981

1- İngiliz 2. Dışişleri Bakanı Mührühas Nazırı Sir lon Gilmor,Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Başbakan Bülend Ulusu veDışişleri Bakanı İlter Türkmen ile ayrı ayrı görüştü.

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu, Kütahya'dakiAzot Fabrikaları eğitim merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, «Eğitim ile mutlu Türkiye'nin yaratılacağını» belirterek, «Eğitimin önemine inanmalı, onu desteklemeliyiz. KİT'ler, önem verilmediği içinbaşarılı olamadı» dedi.

3- Türk - İş, Asya - Amerika Hür Çalışma Enstitüsü tarafındanortaklaşa düzenlenen «Yeni Vergi Yasalarının Sendikalar Açısındanİncelenmesi» konulu seminer Samsun'da başladı.

4- «Gazeteci Bülent Dikmener Haber Ödülü» İstanbul Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen bir törenle dağıtıldı.

5- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; 1980 malî yılı konsolide bütçesinin 165 milyar lira açıkla kapandığı belirlendi.

6- 5-15 Nisan tarihleri arasında Mekke'de düzenlenen «Uluslararası Kuran-ı Kerimin tamamını ezberden ve tecvid üzerine okumayarışması»nda 1. olan 16 yaşındaki Türk genci Burhanettin KaralaDiyanet İşçileri Başkanlığı'nda düzenlenen bir törenle armağanlarıverildi.

7- Besteci ve ses sanatkârı Münir Nurettin Selçuk İstanbul'davefat etti.

8- Kastamonu'nun Tosya ve Daday ilçelerinde sürdürülen bir dizi operasyon sonucunda, «Bombalama, kurşunlama, karakol kundaklama, işyeri tarama, silahlı gasp ve saldırı» olaylarına karışan ÜlküYolu Derneği ve MHP il ve ilçe eski yöneticilerinden 34 silahlı sağeylemci 15 tabanca, 600 mermi ve iki fünye ile yakalandı.

Güvenlik güçlerinin İzmir ve yöresinde yaptıkları operasyonlarda yasadışı sol bir örgütün kadın hücreleri sorumlusu 12 kişi yakalandı.

9- Yasadışı Dev-Yol adlı örgütün, Tuzluçayır hücresini oluşturun 20 kişinin yargılanmasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1No'lu Askerî Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmada iddianamesini okuyan Askerî Savcı, sanıklardan 5 kişi hakkında ölüm cezası istedi.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi,gazeteci yazar İlhami Soysal'ın tutukluluk halinin kaldırılması isteğiyle yapılan başvuruyu reddetti.

10- Fransa'nın Türk vatandaşlarına vize uygulamasının sonuçlarını incelemek ve uygulamadaki çeşitli aksaklıkları görüşmek amacıyla Büyükelçi Claude Cophen başkanlığında Fransız Dışişleri HeyetiAnkara'ya geldi.

11- Libya'dan 12 kişilik bir ticaret heyeti, Türkiye'ye gelerek Ticaret Bakanlığı'nda temaslarına başladılar.

12- Geçtiğimiz hafta içinde Kanada'ya giden Millî Güvenlik Konseyi Üyesi ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Lew Ailen JR'ın davetlisiolarak ABD'ye geçti.

13- Milliyet Gazetesi'nin Lefkoşe çıkışlı haberine göre, KTFD'deAna Muhalefet Lideri Alpay Durduran, «Yunanistan, Ermenilerle işbirliği yaparak Türkiye'yi zora sokabilir ve Kıbrıs ile Ege'de taviz umabilir. Ancak sonunda körüklediği Ermeni hülyasının Ortadoğu'da çıkaracağı yangından kendisini de kurtaramaz» dedi.

14- Basında, Avrupa Konseyi Asamblesi Başkanı De Coster'in,Konsey Başkanlık Divanı için hazırladığı raporu yer aldı.

15- Basında yer alan bir habere göre; Fransa'daki seçimlerde yüzde 17.95 oy alan adaylardan Jagues Chirac, 10 mayısta yapılacak ikinci turda Giscard d'Estaing'i destekleyeceğini açıkladı.

16- ANKA Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Polonya'nın 15batılı ülkeye olan 23 milyar dolar borcunun ertelenmesi görüşmeleriParis'te başladı.

28 Nisan 1981

1- Askerî Yargıtay 3. Dairesi 23 Ekim 1978'de Adana'da öğretmen Tevfik Tampalı'yı öldürmekten idama mahkûm olan Muzaffer Şahin hakkındaki kararı kesik soruşturma yapıldığı gerekçesiyle bozdu.

Silahlı sağ ğeylemci Nazif Dalgıç ile Hacı Dursun Bayram hakkında verilen ömür boyu hapis cezası ise Askerî Yargıtay'ca onaylandı.

2- Asgarî Ücret Tespit Komisyonu, 16 yaşından büyük tarım veorman işçilerinin asgarî ücretini 8.610 lira 16 yaşından küçüklerin iseücretini 5.700 lira olarak belirledi.

3- Çimse - İş Sendikası Genel Kurulu toplantısında, sendikanınfeshedilerek Yol - İş Federasyonu'na bağlanması kararlaştırıldı.

4- YSE - İş ile Köy YSE - İş'ln birleşerek Köy Yol - İş Sendikası'nıoluşturması nedeniyle Ankara'da toplanan YSE - İş Olağanüstü Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan YSE - İş Sendikası Genel Başkanıİsmet Acar, «Geçiş döneminden yararlanmaya çalışan işverenlerin vekamu kuruluşlarının bazı yöneticilerinin kısa değil, uzun vadeli düşünmelerini temenni ediyoruz» dedi.

5- Üniversitelerarası Kurul tarafından bir yüksek öğretim kanunutaslağı hazırlandı.

6- 1 Mayıs 1981 tarihinden itibaren geçerli olacak Merkez Bankası'nın reeskont ve avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarıyeniden belirlendi.

7- Yasadışı «Halkın Kurtuluşu» adlı örgüte mensup 25 kişininyargılanmasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde başlandı.

8- Sıkıyönetim ilanına neden olan olaylara ilişkin ve SıkıyönetimAskerî Mahkemelerinin el koyduğu suçlarla genel ve ortak amaç içerisinde bağlantılı olan suçlara ait davaların Askerî Yargı yerinde görüleceğine ilişkin Uyuşmazlık Mahkemeleri kararları Resrhî Gazete'de yayınlandı.

9- İngiliz 2. Dışişleri Bakanı Sir lon Gilmour Türkiye'deki temasları ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, «Geçen yılın Eylülayında İngiltere Hükümeti Sayın Evren'in duruma müdahale ettiği sırada Türkiye'nin yüzyüze kaldığı dehşet verici koşullardan haberdardı. Bizim davranışımız anlayışlı oimak ve geleceğe yönelik umutbeslemek yönünde olmuştur. Bu arada Türk Hükümeti Atatürk tarafından Türkiye'ye vasiyet edilen gelenek uyarınca bİran önce demokratik sisteme dönmek niyetinde olduğunu acık biçimde dile getirmiştir. Gördüklerimden ve işittiklerimden sonuçtan bunun gerçekleşeceğine 'inanmış bulunuyorum, Türkiye'deki gelişmeleri ilgi ve anlayışla izlemeye devam edeceğiz» dedi.

10- Paris'te yapılan Avrupa Konseyi Siyasî Komisyonu toplantısında Türk parlamenterlerinin Konsey'de temsil edilmesi sorunu görüşüldü ve karar için toplantı 12 Mayıs tarihine ertelendi. Bu oradaKomisyon 12 Mayıs tarihine kadar Türkiye'ye yeni bir heyet göndermeye gerek görmedi.

11- AA'nın Londra çıkışlı haberine göre; Uluslararası Af Örgütü, Irak güvenlik kuvvetlerinin siyasî tutuklulara işkence yaptıklarına dair kanıtlar bulunduğunu açıkladı.

12- AFP'nin Paris çıkışlı haberine göre; Fransız Komünist Partisi Merkez Komitesi, Cumhurbaşkanlığı secimi için Sosyalist adayFrancois Mitterand'ı destekleme kararı aldı.

13- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Moskova'yıresmen ziyaret eden Libya lideri Muammer Kaddafi onuruna verdidiği yemekte bir konuşma yapan Sovyetler Birliği Devlet BaşkanıLeonid Brejnev, «Süper devletlerin yeni kurulan devletlerle ilişkilerinidüzenleyecek yeni bir uluslararası yasanın uygulanmaya konmasını»önerdi.

29 Nisan 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, MGK üyeleri KaraKuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun ve NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik KaraKuvvetleri Komutanı Orgeneral Sedat Güneral ile birlikte, 3, OrduKomutanlığı'nın düzenlediği «Ulusal Egemenlik» plan tatbikatını izlemek üzere Erzincan'a gittiler.

2-İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner, Fuar Müdürlüğü'nde yapılan Ege Bölgesi Valiler Toplantısını açrken yaptığı konuşmada,«Bugüne kadar 56 ili, 98 ilçeyi, 13 hudut kapısını denetlediğini» bildirerek, «Olumlu gelişmeleri görmekle beraber emniyet ve asayişinsağlanması dışında, 12 Eylül Harekatı'nın mânâ ve maksadına ve bizlerden beklediği başarıya ulaştığımızı henüz söyleyemem» dedi.

3- İlk ve orta dereceli okullardaki bütün öğretmenlerin nakil işlemleri Millî Eğitim Bakanı'nın emri üzerinde Hazİran ayına kadar durduruldu.

4- Ticaret Bakanlığı, kükürt ihracatının men edilmesi hakkındakiBakanlar Kurulu kararını bir kararname ile kaldırdı

5- Kemalist Atılım Birliği'nin Çubuk ilçesi şubesi düzenlenen bir törenle açıldı.

6-Askerî Yargıtay Birinci Dairesi, İstanbul'da güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren ve bir eri öldüren, bir eri de yaralayan terörist ismet Şahin'in ölüm cezasını onayladı.

7- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde MHPve yan kuruluşlarıyla ilgili olarak aralarında MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in de bulunduğu 219 kişi hakkında Askerî Savcı TCK'nın 146/1. maddesi ve 149/2. maddesine göre idam istemiyle dava açtı.

8- Adana Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde yargılanan 57 Dev - Yol militanı ile 16 İGD üyesi için AskerîSavcı ölüm cezası istedi.

9- TİKP Genel Başkanı Doğu Perinçek ve parti yöneticisi 23 kişihakkında TCK'nın 141/1. maddesi uyarınca 8-15 yıl arası hapis istemiyle Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Nolu Askerî Mahkemesi'ndedava açıldı.

10- Adana'da aralarında biri gümrük muhafaza müdürü olmaküzere 3 gümrükçü, 3 polis, 3 işadamı, Mersin'de 2 turistik tesis sahibi ve 1 Alman olmak üzere toplam 14 kişi, «Yurda kaçak mal soktukları, bilerek kaçak mal aldıkları ve rüşvet yedikleri» iddiasıyla Sıkıyönetim Komutanlığı'nca gözaltına alındılar.

11- Strasbourg'da toplanan Avrupa Konseyi Başkanlık Divanı toplantısında Türkiye'nin üyeliğinin devamı konusunda görüş birliğinevarıldı. Toplantıdan sonra basın toplantısı düzenleyen Kosey Başkanı De Coster, «Bizce en önemlisi, Türkiye'nin demokrasiye ne şekildedöneceğidir. Türkiye'deki siyasî gelişmelerin Konsey'ce yakından takip edilebilmesi için bu ülkenin üyeliğinin devamı şarttır» dedi.

12- AP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Ermeni Gizli Ordusu ASALA, Beyrut'ta yayınladığı bildiride, «Devrimimizi sağlamakve yurdumuza kavuşmak için nerede olursa olsun Türklere karşı savaşaçın» dedi.

13- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'ne yaptığı iki günlük resmî ziyareti sona eren Libya Lideri MuammerKaddafi, onuruna verilen bir yemekte yaptığı konuşmada, «Afganistan'ın bağımsızlık ve tarafsızlığının Sovyetler Birliği tarafından garanti edilmesini» istedi.

14- Lübnan'ın güneyinde Arap Barış Güçü'ne bağlı Suriye Birlikleri ile Lübnanlı Hristiyan Falanjist milisler arasında çatışmalar sürerken, İsrail savaş uçaklarının da Suriye mevzilerine saldırdığı, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

30 Nisan 1981

1- Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 3. Ordu karargahındadüzenlenen Ulusal Egemenlik Plan Tatbikatı'ndan sonra Vilayet binasında yaptığı konuşmada, «Vaktiyle Türkiye'nin ve Türk milletinin başka milletlerin baskısıyla değil, kendi kararıyla demokratik - parlamenter sisteme geçtiğini» belirtti ve «Bundan sonra da, parlamenter sisteme onlar istediği için değil, Türk milleti bunu benimsediği için veTürk milletine en yaraşır olduğu için geçeceğiz» dedi.

Orgeneral Evren, Federal Alman I. Televizyonu ARD'ye verdiğidemeçte ise, «Kurucu Meclis hazırlıkları son safhaya geldi. Ümit ediyorum ki Haziran ayı içinde bunun kanununu çıkarabileceğiz» dedi.

2- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte, «Yunanistan'ın, bir yandan Türkiye'yi bir tehdit unsuru olarak görürken, diğer yandan da NATO içinde Türkiye ile işbirliği yapmasının mümkün olmadığını» bildirerek, «Fakat bunlar bizim çelişkilerimiz değil, Yunanlıların çelişkileri. Kendi çelişkilerine kendilerinin bircevap bulmaları gerekir» dedi.

3- Bulgaristan'a yaptığı resmî bir ziyareti tamamlayan TicaretBakanı Kemal Cantürk Türkiye'ye döndü.

4- Maliye Bakanlığı ve Para Kredi Kurulu, uluslararası kambiyopiyasalarında meydana gelecek değişikliklere göre; hergün kur tesbitve ilanı yetkisini Merkez Bankası'na devretti.

5- Yüksek Hakem Kurulu, dünkü toplantısında, bin dolaylarındaişçiyi kapsayan 4 toplu sözleşmeyi tamamladı.

6- Ankara'da toplanan Merkez Bankası Genel Kurulu'nda konuşan Banka Genel Müdürü Osman Şıklar, «1981 yılında ekonomiyi canlandırmak üretim ve yatırımları teşvik etmek için gerekli önlemlerinalındığını» söyleyerek, «Ancak yavaşlatılmış olan enflasyonu yenidenhızlandırmamak için sıkı para politikasını 1981 yılında da sürdürmekkararındayız» dedi.

7- Emekliye ayrılan SSK Genel Müdürü Tali Dinçer'in yerine Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkam Nuri Madazlı getirildi.

8- Ankara Ticaret Odası'nca düzenlenen «Buğday ve MamulleriSemineri» Ankara'da başladı.

9- İstanbul Üniversitesi Senatosu tarafından dünya üniversitelerine hitaben Ermenilerle ilgili olarak 11. yüzyıldan günümüze kadargeçen olayların ele alındığı ingilizce ve Fransızca bildiriler yayınlandı.

10- Ankara Ticaret Odası'nca düzenlenen «Buğday ve Mamulleri»semineri başladı. Seminerde bir konuşma yapan Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, «Enflasyonla mücadelenin sürekli olması gerektiğini, bununda sağlıklı tek yolunun ihrccatın artırılması olduğunu» belirterek, «Geçen yılın ilk üç ayı ile bu yılın ilk üç ayında gerçekleştirilen sanayi ürünleri ihracatının yüzde 100'e varan oranda arttığını»söyledi.

11- Basında yer alan bir habere göre; Ankara, Çankırı, Kastamonu illeri Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde, Askerî Savcılıkça açılan MHP ile ilgili davada, aralarında MHP Genel BaşkanıAlparslan Türkeş'in de bulunduğu haklarında ölüm cezası istenen219 sanığın adları belli oldu.

12- Adana ve İzmir Sıkıyönetim Komutanlıkları askerî mahkemelerinde, 2 sol örgüt için açılan davalarda 26 terörist için idam cezasıistendi. Bu arada Adana Sıkıyönetim 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde sağ görüşlü İsmet Çelik'i siyasal görüş ayrılığı nedeniyle öldürmek suçundan sanık Osman Filiz ölüm cezasına çarptırıldı.

13- Hürriyet Gazetesi'nin 33. kuruluş yıldönümü kutlandı.

14- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Brüksel'de ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin demokrasiye dönmesini tercih ederiz. Ancak bugün içinde bulunulan güçlükleri anlayışla karşılıyoruz» dedi.

15-Akajans'ın Viyana çıkışlı haberine göre; Avusturya Başpiskoposu Dr. Franz Kardinal Konig'in davetlisi olarak bir haftadan beriViyana'da çeşitli ayin ve toplantılara katılan Dünya Ermeniler Başpatriği Vasken de I. Çarşamba günü Avusturya TV'si ikinci kanalınaverdiği demeçte bir soru üzerine, «Yurt dışında yaşayan Ermeni halkının Türkiye'ye ve Türkler'e karşı her zaman kini vardır» dedi.

16- AP Ajansı'nın Belgrad - Moskova çıkışlı haberine göre; Libyalideri Muammer Kaddafi'nin,Sovyetler Birliği'ne yaptığı resmî ziyaretsonunda yayınlanan ortak bildiride, «Libya'nın Afganistan sorunununçözümünde Sovyetlerin önerilerine katıldığı ve iki ülkenin Camp Davidanlaşmalarıyla İsrail ve yandaşlarının Lübnan'a karşı sürdürdüğüsaldırıları kınadığı» belirtildi.

17- TANJUG Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya'nın üst düzeydeki bir yetkilisi, son Kosova olaylarında «Arnavutluk'u yıkıcı faaliyetlerde bulunmakla» suçladı.

18- Polonya Haber Ajansı PAP tarafından verilen bir habere göre; Polonya Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin, eski BaşbakanPinkovski'yi politbüro üyeliğinden uzaklaştırdığı açıklandı.

19- Şam Radyosu bir haberinde, «İsrail saldırılarına karşı koyabilmek için Libya'nın silahlı kuvvetlerini Suriye'nin emrine verdiğini»duyurdu.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106