20.9.1980
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1980

1 Eylül 1980

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ekonominin tüm olanaklarının ekimde yapılacak birerken seçim amacına göre tüketildiğini öne sürerek, «Eğer erkenseçim olur da AP kazanamazsa, kendi yarattığı ekonomik bunalımlarkarşısında, “İşte ben ayrıldım, yine darlık başladı” diyecek» dedi.

2- İçişleri Bakanlıgı'nca hazırlanan bir kararname ile 14 Valininyeri değişti. Çorum, Kayseri, Çankırı, Gümüşhane, Yozgat, Kırklarelive Niğde valileri de merkez valiliğine atandı.

3- AP Muğla Milletvekili Ahmet Buldanlı, «MSP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan hakkındaki eroin kaçakçılığına ilişkin iddianınaçığa çıkması için Meclis araştırması açılmasını» istedi.

4- ANKA Ajansının haberine göre; Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Ankara İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi hakkında «AkademiFakültelerini kapatmayıp, eğitime devam ettiği» gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

5- Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İslam Konferansı Genel Sekreterliği'nin Hicretin 15. asrını kutlama törenlerine dahil olarak Çanakkale İntepe'de düzenledikleri «İslam Gençlik Kampı» sona erdi.

6- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; 1980 yılınıngeride bıraktığımız 8 ayı içinde tüm yurtta şiddet olayları yüzündenhayatlarını kaybedenlerin sayısı 1606'ya yükseldi.

7- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü ve Başyazarı Abdi İpekçi'yi öldüren Mehmet Ali Ağca'nın idam cezası Askerî Yargıtay'caonaylandı.

8- Ankara'da görevli gezen Ahmet Yaşar ve Mustafa Taşkınadlarındaki polis memurları, Tokat'ın Zile ilçesinde CHP İlçe Başkanı Avrukat Abidin Şendoğdu öldürüldü. Öte yandan Adana, İstanbul, Siirt, Tokat, Mardin ve Artvin'de meydana gelen olaylarda 18 kişiöldü.

9- Adana CHP İlçe Başkanı Avukat Kemal Hakgüder'in yazıhanesi, kimlikleri saptanamayan kişilerce kurşunlandı.

10- Adana TİKP Merkez Komitesi üyesi ve Adana İl Başkanı Hüseyin Bülbül gözaltına alındı.

11- Normandiya çıkartmasından bu yana en fazia askerî gücünkatılacağı ve NATO tarihinin en büyük manevralarından olan «Sonbahar Harp Oyunları» ittifakın kuzey kanadında başladı.

12- Sovyetler Birliği'nde yayınlanan Pravda Gazetesi'nde yer alanbir yazıda, Polonya hükümeti ile işçiler arasında yapılan anlaşmayadeğinilerek, «Bu anlaşma Polonya'da anti sosyalist unsurların ağırlığını koymasına ve sistemin zayıflamasına yol açacaktır» denildi.

13- Libya Devrimi'nın 11. yıldönümü, Libya Arap Halk SosyalistCemahiriyesi'nde törenlerle kutlandı

14- Polonya'da grev komiteleri ile hükümet arasında varılan anlaşmadan sonra, aydınların rejim aleyhtarı örgütü KOR'un grevler sırasında tutuklanan üyelerinin altısı serbest bırakıldı.

2 Eylül 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Eskişehir'in düşman işgalindenkurtuluşunun 58. yıldönümü dolayısıyla Belediye Başkanı Hicri Sezen'e gönderdiği kutlama mesajında, «Yurdumuzu tehlikelere karşıkorumak için birlik ve beraberlik ruhu içinde çalışmalıyız.» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da yaptığı açıklamada, üniversitelerle akademiler arasındaki sorunun kaygı verici boyutlara ulaşmadan kendi aralarında çözümlenebileceğini bildirdi.

3- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,Ankara'da basına yaptığı açıklamada, geçen hafta IMF ile Lonra'dakimüzakerelerde Merkez Bankası kredi limitlerinin genişletilmesi karşılığında hükümetin, Türk lirasını dalgalanmaya bırakmayı kabul ettiğine dair haberlerin «Hiçbir esasa ve gerçeğe dayanmadığını» bildirerek, «Böyle bir konuya değinilmedi. Türk ekonomisi bugün için böylebir uyygulamaya imkân verecek durumda değildir» dedi.

4- Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, Ticaret Borsaları başkanlarının Ankara'deki toplantısında yaptığı konuşmada, bankalarınkredilerden yüksek faiz istemesine değinerek, «Bankalar bunda ısrarederlerse yakında kredi verecek yer bulamayacaklar. Böyle olunca daserbest piyasa mekanizması işleyecek ve faiz oranları düşecek» dedi.

5- Hisarbank A.Ş.'nin Yöntim Kurulu'na eski BaşbakanlardanOrd. Prof. Sadi Irmak, Prof. Dr. Turgut Erem, Em. Korgeneral RecaiErgin, Prof. Dr. Fadullah Cerrahoğlu yeni üye olarak seçildiler.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği İstanbul Temsilciliği çalışmalarına başladı.

7- Uluslararası para piyasalarında meydana gelen değişikliklernedeniyle İngiliz Sterlininin Türk Lirası karşılıkları yeniden düzenlendi. Buna göre daha önce 185 lira 17 kuruş olan alış kuru 191 lirayayükseltildi, satış kuru ise 194 lira 82 kuruş olarak belirlendi.

8- Mamak Askerî Cezaevi'ndeki bazı olaylar gerekçesiyle 40Avukat Ankara'da basına yaptıkları ortak açıklamada, 2-5 Eylül tarihleri arasında duruşmalara girmeme kararı aldıklarını bildirdiler.

9- Ankara Emniyet Müdürlüğü Toplum Zabıta Müdürlüğü'ndegörevli toplum polislerinin dün, üç saat süren direniş yaptıkları, direnişin alınan önlemler sonunda önlendiği, 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından açıklandı.

10- Gültepe'de yedi ay önce meydana gelen ve üç polis memuruile bir öğretmenin öldürülmesiyle sonuçlanan «Gültepe olayları»nm307 sanığı hakkında Sıkıyönetim Askerî Savcılığı'nca dava açıldı. EgeOrdu ve İzmir Sıkıyönetim Askerî Savcısı, 9 sanık hakkında ölüm cezası istedi.

11- Adana, İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Zonguldak, Mardin,Bingöl, Bursa, Ordu ve Amasya'da meydana gelen olaylarda ikisi terörist 29 kişi öldürüldü.

12- Ordu Valisi Reşat Akkaya uğradığı silâhlı saldırıdan yara almadan kurtuldu.

13- AFP'nin Varşova çıkışlı haberine göre : serbest bırakılmasından iki saat sonra Varşova'daki evinde bir basın toplantısı düzenleyen Sosyal Özsavunma Komitesi'nin yöneticilerinden Jacek Kuron,Gdansk'ta imzalanan anlaşmaların «Hem işçiler için, hem de gerçekçiliğini gösteren hükümet için bir zafer olduğunu» söyledi.

14- AP Ajansı'nın Trablus çıkışlı haberine göre; Libya Lideri Muammer Kaddafi, Libya'deki «Ak Devrim» in 11. yıldönümü törenlerindeyaptığı konuşmada, İsrail'e karşı Suriye ile her türlü işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyleyerek, «Gerekirse FKÖ'ye katılıp bir komandogibi İsrail'e karşı savaşırım.» dedi.

Öte yandan, Suriye Hükümeti'nin sözcüsü, Hafız Esad'ın LibyaLideri'ne bir telgraf göndererek, iki ülkenin birleşmelerini kabul ettiğini açıkladı.

15- İspanya'nın Barselona şehrinde, resmî arabasının içinde silâhlı teröristlerin saldırısına uğrayan bölge komutanı General BrizArmengo'nun olay yerinde öldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

3 Eylül 1980

1- Millet Meclisi'nde, Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen hakkında Millî menfaatlerimize aykırı politika izlediği» iddiasıyla, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve arkadaşları tarafından verilen gensoru önergesinin görüşmeleri tamamlandı.

2- Deniz Nakliyat Şirketinin kara işyerleri ile bütün gemilerindeİstanbul Deniz Ulaş - İş Sendikası tarafından alınan grev kararı ileTUTİS'in lokavt kararı uygulaması Bakanlar Kurulu tarafından 30 günertelendi.

3- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, kendisi hakkında verilengensoru önergesinin Millet Meclisi'nde görüşülmesi sırasında eleştirileri yanıtlarken, «MSP ahde vefasızlık örneği vermektedir. Yalnızortada garip bir durum vardır. CHP, Atatürkçü dış politika üzerindekonuşurken çağdışı bir politika izleyenlerle beraber olmaktadır. Buancak olsa olsa tahrikte ittifaktır.» dedi.

4- AP Genel Başkan Yardımcısı Necmettin Cevheri, Ankara'dabasına verdiği demeçte, «CHP ve MSP içlerine sinmiş seçim korkusuyla, yalnız ilmî, ahlaki ve politikayı ayak altına almakla kalmayıpmeclisleri ve komisyonları da güç duruma düşürmüşlerdir.» dedi.

5- MSP Genel İdare Kurulu toplantısından sonra yayınlanan bildiride, «Dışişleri Bakanı hakkında verilen gensorunun hedefine ulaştırılması ve Dışişleri Bakanı'nın görevinden uzaklaştırılmasının temini; hükümet bu gensoru münasebetiyle kendisi için güvenoyu istediği takdirde, İsrail ile alakayı kesmemekte ısrar eden hükümetin düşürülmesi» hususunun karara bağlandığı açıklandı-

6- AP Muğla Milletvekili Ahmet Buldanlı, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e bir mektup göndererek, «10 Kasımlarda Atatürk'ün Anıtkabir'ine gitmeyen, 30 Ağustos'ta ordunun Zafer Bayramı'nı kutlamayan, bunun için mutlaka bir ölüm merasimi icat eden Erbakan ile anlaşabilir misiniz ?» dedi.

7- CHP Milletvekili Ali Topuz, Günaydın Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Ecevit kendisini yenilerse CHP'nin başında kalabilir.» dedi.

8- Türk - İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier, Ankara'da başlayan Türk - İş Yönetim Kurulu Toplantısından önce yaptığı konuşmada,parlamentonun oy avcılarının tuzağı haline geldiğini öne sürerek« TBMM'yi çalışamaz hale getiren siyasî entrikacıları millete şikâyetediyorum.» dedi.

9- Ankara'da toplanan Üniversitelerarası Kurul ile Akademi Başkanları çalışmalarını tamamladılar. Toplantıdan sonra Üniversitelerarası Kurul tarafından yapılan açıklamada, «Akademilerin tüm öğretimi durdurmak hususundaki kararları, bir kamu hizmetini engellemetehdidinden başka birşey değildir.» denildi.

10- Adana Sıkıyönetim Askerî Mahkemesi, 2 yıl önce Odalar Caddesi'nde sağ görüşlü Battal Bezirgan adlı genci öldüren Mehmet Özgül adlı sol eylemciyi 20 yıl 10 ay ağır hapis cezasına çarptırdı.

11- İstanbul, Adana, Diyarbakır, Balıkesir, Eskişehir, Aydın, Mersin, Giresun ve Trabzon'da meydana gelen olaylarda 18 kişi öldürüldü.

12- Hollanda Dışişleri Bakanı C.A. Van der Klaauw ve eşi, Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen'in konuğu olarak resmî bir ziyaret amacıyla Ankara'ya geldi.

13- Cumhuriyet Gazetesinde yer alan bir habere göre; ABD Maliye Bakanlığı Soruşturma Bürosu'na gönderilen bir raporda, ABD'deyaşayan bazı Türk vatandaşlarının göç ve vatandaşlık değiştirme konusundaki yasaları kasıtlı olarak çiğnedikleri ve aynı kişilerin Türkiye'den Amerika'ya yasadışı yollarla büyük miktarlarda para taşıdıkları öne sürüldü.

14- İran'da yeni kurulan hükümetin Dışişleri Bakanlığı'na 39 yaşında mimar Mir Hüseyin Hamini'nin getirildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Silezya'da 5 günden beri grevde bulunan 50 bin kadar kömürmadeni işçileri ile hükümet temsilcileri arasında «Temmuz Manifestosu» adlı maden ocağında anlaşma imzalandığı yabancı ajanslartarafından bildirildi.

16- Suriye Haber Ajansı SANA'nın Şam çıkışlı haberine göre; Suriye Güvenlik Kuvvetleri, Müslüman kardeşler Örgütü'nün Halep'tekigizli yuvasını basarak 16 üyesini öldürdü ve çok miktarda silah vecephane ele geçirdi.

4 Eylül 1980

1- Millet Meclisi'nde ikinci kez yapılan yoklamada, çoğunluksağlanamadığından, Maliye Bakanı hakkında CHP'nin verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmama görüşmeleri yapılamadı-

2- Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısındansonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen hakkında verilen gensoru ile ilgili olarak, hükümetin güvenoyu istemesinin mümkün olmadığını» söyledi.

3- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, TRT Genel Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek, «TRT Yayınlarının giderek bir partininve belli bir görüşün sesi haline geldiğini, TRT kurumunu yönetenlerinyanlı tutum ve davranışlardan kurtulmalarını beklediklerini, aksi halde sorumlu olacaklarını» belirtti.

4- Bir haftalık gazetede, yayınlanan fotoğraflardan dolayı CHPGenel Sekreter Yardımcısı İmadettin Elmas, partideki görevlerindenistifa etti. İmadettin Elmas'ın istifasıyla boşalan Genel Sekreter Yardımcılığına Sakarya Milletvekili Hayrettin Uysal atandı.

5- THA'nın bir haberine göre; Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit Narin, bir demeç vererek, «Türkiye'ningüncel konusunun asgarî ücret değil, asgarî ücretin vergi dışı tutulması olduğunu» söyledi ve «İşveren ve İşçi sendikaları konfederasyonları, parlamentonun asgarî ücretin vergiden muaf tutulmasınısağlayacak kanunları çıkartması konusunda işbirliği içinde bulunmalıdırlar.» dedi.

6- Ankara'da toplanan Akademilerarası Kurul tarafından toplantı sonrası yayınlanan bildiride, «Çözüm sadece ve sadece, çeşitliyasalarla, iradesini ortaya koyan ve fakat iradeleri Anayasa Mahkemesi kararına rağmen, davacı üniversiteler ve Danıştay Kararları iletartışma konusu yapılan TBMM'nin elindedir.» denildi.

7- MHP ile ilgili olarak Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan suç duyurularını incelemek üzere Başsavcılık'ta bir komisyonkuruldu.

8- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Türkiye'nin ham petrol veişlenmiş petrol ürünü stoklarının 1.6 milyon tona ulaştığı Enerji veTabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bildirildi.

9- Konya Kapalı Cezaevinde yapılan silahlı baskında, siyasal suçlardan hükümlü ve tutuklu 7 kişi kaçırıldı. Daha sonra kaçaklardanikisi kent içinde yakalandı.

10- Adana, Ankara, Mersin, Artvin, Samsun, Urfa, Diyarbakır veEskişehir'de meydana gelen olaylarda biri emniyet gece bekçisi olmak üzere 11 kişi öldürüldü.

11- İstanbul Fener'de bir plastik fabrikasında başlayan yangınınbüyümesi sonucu 50'den fazla ev ile işyeri yandı, 180 aile açıkta kaldı.

12- Hollanda'daki Türk İşçilerine yeni sosyal güvenlik haklarısağlayan «Sosyal Güvenlik Sözleşmesi» Ankara'da, Türk ve HollandaDışişleri Bakanları tarafından imzalandı.

13- Tahran'da yayınlanan «Kayhan» gazetesinin bir haberine göre son 48 saat içinde İran - Irak sınırındaki Kirmanşah bölgesindemeydana gelen çatışmalarda 46 Irak'lı öldürüldü, 4 Irak tankı dakullanılamaz hale geldi.

14- Afrika ülkelerinden Zimbabwe'nin, komşusu Güney Amerikaile diplomatik ilişkilerini kestiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Salvador Allende'yi 7 yıl önce iktidardan deviren askerî cuntanın önderi GeneralPinochet tarafından hazırlanan ve kendisinin 9 yıl daha işbaşındakalmasını sağlayacak olan anayasa tasarısına karşı bildiri dağıtan69 Şili'li tutuklandı.

5 Eylül 1980

1- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan tarafından DışişleriBakanı Hayrettin Erkmen hakkında verilen gensoru önergesinin oylamasında 2'ye karşı 231 güvensizlik oyu verildi. Oylamadan sonra biraçıklama yapan Meclis Başkanı Cahit Karakaş, «Anayasamızın ilgilimaddesi gereğince salt çoğunluk sağlanmış ve Dışişleri Bakanı Meclisimizce düşürülmüştür.» dedi.

Oylamadan sonra Başbakan Süleyman Demirel'e istifasını verenHayrettin Erkmen, İstanbul'a gitti.

2- AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, DışişleriBakanı Hayrettin Erkmen hakkında MSP tarafından verilen gensoruönergesinin tertip olduğunu ileri sürerek, «Anayasanın 89. maddesibir denetleme için değil, bir tertibe vasıta olmak için kullanılmıştır.Bu önerge ile netice aldıkları takdirde bir bunalımı başlatmış olacaklardır.» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, «AP azınlık hükümetinin ancak meclislerden kaçarak ve gensoruları engelleyemediği zaman da bakanlarını safra gibi atmayı göze alarak ayakta durmaya çalıştığını» söyledi ve «Buna, aslında ayakta durmak denmez. Bu boşlukta durmak demektir. Yani hükümet artıkboşluktadır.» dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, kendisi hakkında gensoru önergesi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar eski BakanıDeniz Baykal'la ilgili olarak ANKA muhabirine verdiği demeçte, «Bugüne kadar benden önce oturduğum makamda oturanlarla uğraşmadım. Fakat Baykal'ı siyasî mevta haline getireceğim» dedi-

5- Kültür Bakanı Tevfik Koraltan AA'ya verdiği demeçte Amerika'da yayınlanan «The Encyolopedia Americana» isimli bir ansiklopedide, Türk Bayrağının doğuşunu Bizans mitolojisine bağlayanyanlış bilgi verildiğini belirterek, «Hatanın düzeltilmesi için DışişleriBakanlığı nezdinde teşebbüse geçildiğini» sövledi.

6- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu UBA'yaverdiği demeçte, Anayasa Komisyonu'nun erken seçim konusundakiçalışmalarını uzun süredir tamamlayamamasmm baş sorumlusununBaşbakan Süleyman Demirel olduğunu ileri sürerek, «Aslında Türkiye'de bugün seçim AP iktidarıyla yapılamaz. AP iktidarıyla yapılacakbir seçim çok kanlı olur. Başbakan'ın seçim güvenliği sağlanacaktırsözleri yeterli değildir.» dedi.

7- Adalet Bakanlığı yüksek müşavirliklerine Tevfik Turgut Uysalile Ali Naci Tuncer atandı.

8- Büyük Ankara Oteli ile İzmir Efes Oteli'ndeki grevlerle ilgili olarak sürdürülen görüşmelerin bir Çıkmaza girdiği ve Maliye Bakanı İsmet Sezgin'in, OLEYİS'in isteklerini karşılamayacağını söylediği haberleri basında yer aldı.

9- Ordu, Ankara, Trabzon, Elazığ, Konya, Mardin, İskenderun,Siirt ve İzmir'de meydana gelen olaylarda 19 kişi öldürüldü.

10- Türkiye ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı arasındaimzalanan «Yat Limanı Planlaması» konulu proje anlaşması, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

11- Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni «Telgraf Dağıtım Hizmetleri Yönetmeliği» Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

12- Federal Almanya'nın, Emniyet Genel Müdürlüğüne karşılıksızolarak 1 milyon mark değerinde teçhizat yardımı yapmasını öngörenanlaşma, Federal Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Oncken ile İçişleri Bakanı Orhan Eren arasında imzalandı.

13- Fransız TV'sinin birinci kanalı TF-1, Türkiye'deki şiddet eylemlerini «Gizli bir iç savaş» biçiminde niteledi.

14- Federal Almanya, Türkiye'den gelen mülteciler için vize zorunluluğu konmasıyla birlikte vize yasasının ve ilticanın uygulanmasıyla ilgili açıklamasında, mültecilere çalışma izni vermeyeceğini belirtti.

15- Polonya Başbakanı Josef Pinkowski'nin olağanüstü yapılanparlamento toplantısında sendikaların rolünün arttırıldığını bildirdiği ve ülkede sosyalist sisteme ve ülkenin Sovyetler Birliği ile olan bağlarına yönelecek her türlü tehdide karşı savaşılacağını açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Afganistan'ı işgal eden Sovyet birliklerinin başkent Kabil'in150 km kadar kuzeyindeki bir bölgeye hava ve kara saldırısına geçtiği, çatışmalarda direnişçilerden ve Sovyet askerlerinden çok sayıdaölen ve yaralanan olduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, isteyen Arap ülkesi vatandaşlarının Libya vatandaşlığına geçebileceğini açıkladığı, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Zürih çıkışlı haberine göre; İsviçre'nin Zürihkentinde yetkililerin «Özerk gençlik merkezi»ni kapatmalarını protestoeden öğrencilerin kentin çeşitli yerlerinde çıkardıkları olaylar büyükhasara yol açtı.

19- THA'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin Başbakan YardımcısıTeng Hsiao Ping, bir süre önce hükümet içinde yapılan değişikliklerin ülkenin dış politikasını etkilemeyeceğini söyledi.

20- Reuter Ajansı'nın Brasilia çıkışlı haberine göre; Brezilya Kongresi daha önce Kasım ayında yapılması planlanan yerel seçimleri ikiyıl ertelemeye karar verdi.

6 Eylül 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, AP Başkanlık Divanı toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'nin bir hükümet bunalımı içine sokulmak istendiğini, kendilerinin bunun nedeniolmayacaklarını» belirterek, «Bakan hakkındaki bir gensoruyu hükümete çevirmek, mümkün değildir. Gensoruya kim muhatapsa başından sonuna öyle gider, yalnız bıraktığımız iddiaları gülünçtür.» dedi.

2- Petrol- İş Sendikasının 17. Merkez Genel Kurulu İstanbul'daçalışmalarına başladı. Kurulda bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, «Türk - İş ile DİSK'in bir toplu sözleşme stratejisiniizlemesini ve bu konuda işbirliği yapmasını» isteyerek, «Halk trübünlerden sahaya inmeli, oyuna katılmalıdır. Böyle giderse birisi düdüğüçalar ve demokrasi biter.» dedi.

3- Millî Eğitim Bakanı Orhan Cemal Fersoy, okuma - yazma günüdolayısıyla verdiği demeçte, «Bütün amacımız, milletimizin ilgi ve ihtiyaç duyduğu her çeşit eğitim konusunda yeni imkanlar yaratmakve eğitim düzeyimizi yükseltmektir.» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve arakadaşları tarafından verilen gensoru önergesiyle düşürülen Dışişleri eski BakanıHayrettin Erkmen basına verdiği demeçte «Alınan sonuç nedeniyleGenel Başkan ve partisine kırgın olmadığını» belirterek, «Politikadadarılmak iyi şey değildir. Ancak, gensorunun hükümetçe göğüsleneceği kanaatindeyim. Fakat, konu hernedense hükümette tartışılamadı.» dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş partisinin Şereflikoçhisar ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, «Bugünkü iktidar aradan geçen 9 aylık bir zamana rağmen daha önce millete verdiği sözleri yerine getirmeyerek, son derece hatalı bir tutum izlemiştir. Herşeydenönce iktidar, millete olan taahhütlerini hatırlamalı, komünist ve bölücü militanların devlet kadrolarını işgaline kısa sürede son vermelidir.»dedi.

6- MSP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan Konya'da yaptığıaçıklamada, Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen'in Millet Meclisi'nde gensoru önergesiyle düşürülmesinin «Batı Kulüp zihniyetinin tasfiyesine atılan bir adım olduğunu» söyledi.

7- Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret BorsalarıBirliği'nin Erzurumdaki «Genişletilmiş Doğu Anadolu Bölgesi Toplantısında bir konuşma yapan Başbakanlık Müsteşarı ve DPT MüsteşarVekili Turgut Özal, ekonominin iyiye gittiğini, enflasyon hızının dünyada hiçbir yerde görülmemiş bir tarzda aşağı çekildiğini belirterek,«Üzüntüyle söylemek icap ederse yakın tarihimizde görüldüğü gibiTürkiyemizin iyi giden durumunun önüne gene taş konulmak istenmektedir. Türkiye önümüzdeki aylarda daha iyiye gitme yolunda ciddî mesafeler alacaktır. Bu hakikatleri bütün çıplaklığı ile söylemekbenim için bir vatan borcudur.» dedi.

8- Maliye Bakanı İsmet Sezgin'in otel grevleri için verdiği beyanatı üzerine bir açıklama yapan OLEYİS Sendikası İzmir Şube BaşkanıAli Ozarklıoğlu «Grevdeki işçiler ekonomik haklarını ciddî bir biçimdealabilmek için Anayasal haklarını sonuna kadar sabırla ve azimle sürdüreceklerdir.» dedi.

9- Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yayınlanan «Üretim Gerçekleşmeleri Bülteni» nindeki bilgilere göre; 1980 yılının ilk 6 aylık döneminde 1979 yılının eşdeğer dönemine göre üretimi izlenen mal vehizmetlerin 45 tanesinde artış görülürken 67 tanesinde de düşüş görüldü.

10- Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu ile Türk - İş'e bağlıTürk Metal Sendikasının İzmir Çeşme'de ortaklaşa düzenledikleri«Demokratik Sendikacılık» konulu seminerde, «Çalışma hayatını düzenleyen yasalardaki boşlukların çıkarcı ve ideolojik grupların işineyaradığı» öne sürüldü.

11- Adana Emniyet Müdürlüğü Narkotik Büro ekibince Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde piyasa değeri 4.5 milyon lira olan 21 kilotoz esrar ele geçirildi.

12- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yayınlanan bildiride «Güvenlik güçleri tarafından Sıkıyönetim bölgesindesors 15 günde çeşitli anarşik eylemlere karışmaktan sanık 221 kişinin yakalanarak haklarında yasal kovuşturmaya başlandıkları» açıklandı.

13- Eskişehir, Adana, İzmit, Mersin ve Edirne'de meydana gelenolaylarda 5 kişi öldürüldü. Öte yandan Ankara'da duvarlara afiş asanAkıncı iki gençden biri jandarmanın «Dur» ihtarına uymayınca acılanateş sonucu öldü. Afyon'da bir cezaevi firarisi jandarmalarla giriştiğisilahlı çatışmada ölü olarak ele geçti.

14- Anadolu Ajansı'nın Şam çıkışlı haberine göre; Suriye'de 1000«Müslüman Kardeşler» örgüt üyesi teslim oldu.

15- Polonya Komünist Partisi lideri Esdvvord Gierek'in sağlık nedeniyle görevinden alındığı, yerine Merkez Komite üyesi StamslawKania'nın getirildiği Polonya'nın resmî haber ajansı PAP tarafındanbildirildi.

16- Guatemala'nın başkenti Guetemala City'de ulusal saraydameydana gelen şiddetli patlamada 8 kişinin öldüğü, en az 20 kişininyaralandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız hükümetyetkilileri, Doğu Almanya Hava Kuvvetleri eski Kurmay Başkanı General Heinz Bernhart'ın Kuzey Fransa'da Lüle kentinde geçen ay casusluk yaparken yakalandığını açıkladı.

18- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalyan SavunmaBakanı Lelio Lagario sosyalist eğilimli Le Republica gazetesine verdiği demeçte, «Eğer bir savaş olsa, ordumuz 1 ay bile dayanamaz.»dedi.

7 Eylül 1980

1- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Avrupa İslam Konseyi toplantısına katılmak üzere Londra'ya gitti.

2- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Konya'deki mitingin MSP tarafından düzenlenmediğim, bu nedenle mitingdeki yasalara aykırı davranışlardan dolayı MSP'nin suçlanamayacağını öne sürerek, «Bu muhteşem toplantıdahiçbir memleket evladının İstiklal Marşı söylenirken ne oturduğunane de slogan attığına kimse şahit olmamıştır» dedi,

3- MSP'nin dün Konya'da düzenlediği mitingdeki olaylarla ilgili olarak, Konya Cumhuriyet Savcılığı ve Emniyet Müdürlüğü soruşturma açtı.

4- İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; son 15 güniçerisinde polis bölgesinde meydana gelen güvenlik ve asayişle ilgiliolaylarda, çeşitli operasyonlarda, 19'u öldürme olayı sanığı, 139'usilahlı saldırma ve çatışma olayları sanığı olmak üzere çeşitli suçlardan toplam 3387 kişi yakalandı, bunlardan 51'i adlî makamlarca tutuklandı.

5- Ankara ve İstanbul'da meydana gelen olaylarda üç kişi öldürüldü.

6- Cumhuriyet Gazetesinde yer alan bir habere göre; Hamburg'da yayınlanan haftalık haber dergisi «Der Spiegel»in son sayısında,MHP'nin özellikle Almanya'deki faaliyetlerine ilişkin olarak bir inceleme yer aldı.

7- Dünya Bankası'nın 5. Hayvancılık Projesi'nin dış finansmanında kullanılmak üzere 51 milyon dolarlık kredi açmasına ilişkin anlaşma onaylanarak Resmî Gazetede yayınlandı.

8- İran İslam Devrimi Başsavcısı Sadık Halkali'ye dün öğledensonra Rast kenti yakınlarında silahlı bir saldırı yapıldığı, Halkali'ninsaldırıdan yara almadan kurtulduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

9- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin Başbakanı HuaGuo Feng parlamentoda yaptığı konuşmada, başbakanlıktan istifasını Komünist Partisi Merkez Komitesi'ne sunduğunu açıkladı. Hua'nınyerini Başbakan Yardımcısı Zhao Ziyang aldı.

10- Ani rahatsızlık nedeniyle Polonya Komünist Partisi BirinciSekreterliği'nden alınan Edward Gierek'in yerine gelen StanislavKania, TV'ye verdiği ilk demeçte, «Grevleri sonuçlandıran anlaşmaların derhal yürürlüğe konulacağını» söyleyerek «Yetkililerle toplumarasındaki bağların gevşemesinin ve ekonomik politikadaki uygulamaların ülkesinde sosyal huzursuzluklara neden olduğunu» belirtti.

11- AP Ajansının Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev, Polonya Komünist Partisi BirinciSekreterliği'ne getirilen Stanislaw Kania'ya gönderdiği kutlama telgrafında, Kania'yı, «Komünist Partisi'nin öncü solunun inatçı savunucusu» olarak niteledi.

12- İsviçre'de, dünyanın en uzun karayolu tüneli olduğu bildirilenve yaklaşık 17 kilometre uzunluğunda olan Saint Gothard, trafiğeresmen açıldı.

8 Eylül 1980

1- Yeni Adalet Yılı Yargıtya'da düzenlenen bir törenle açıldı.Yargıtay 1. başkanvekili Sabri Livanelioğlu, yeni adalet yılının açılışı dolayısıyla yaptığı konuşmada, «Toplumun huzur ve mutluluğuiçin Yargıtay ve onun temsilcileri olan hakim, cumhuriyet savcısı veadalet mensuplarına en üst düzeyde ilgi göstermek, onları maddî vemanevî yönlerden tatmin ederek, güvenilir ve saygın kişiler halinegetirecek önlemleri almak devletin ve hepimizin.ortak görevidir» dedi.

2- Bakanlar Kurulu, SSK Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbulİlaç Fabrikası işyerinde, Petrol - İş Sendikası'nca alınan grev kararıuygulamasının geciktirme süresinin 60 gün daha uzatılmasını kararlaştırdı.

3- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, THA'na yaptığı açıklamada, MSP ile yeni bir hükümet kurma girişimlerinin olmadığını bildirerek, «Henüz bu konuda hiçbir görüşme yapmadık, zaman ne gösterir bilemem» dedi.

4- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, THA'na yaptığı açıklamada, «Biz CHP'nin kuracağı bir hükümete bakanlık düzeyinde katılmayız, millî çözümü uygulayabilecek nitelikte gördüğümüz bir modeli destekleyebiliriz, programı görürüz, millî çözüm de aradığımızşartlara uyuyor ise destekleyebiliriz» dedi.

5- CHP Genel Yönetim Kurulu'nun, MSP'nin Konya mitingi ileilgili olarak yayınladığı bildiride, «Din sömürücülüğünde ve laikliğeaykırı davranışlarda, tüm sağcı partiler yıllardan beri birbirleriyle yarış içindedirler. Bunun sorumluluğu yalnızca belli bir partiye yüklenemez. Hele o partinin bu konudaki tutum ve davranışlarını, AP hükümetine destek olurken bilmezlikten gelip, desteğini çekince farkeder görünmek inandırıcı olmaz» denildi.

6- CHP'ye mensup 31 parlamenter, parti genel yönetimine veörgüte gönderdikleri açık mektupta, «Kendi içinde demokrasinin işlerliğini ortadan kaldıran, tüzük hükümlerini kötüye kullanarak zorgünlerin yükünü taşımış ve taşımaya kararlı örgütleri görevden alarakbir merkez partisi niteliğine doğru itilen, sağa çekilen bir CHP barışında, demokrasinin de, bağımsızlığın da toplumda savunucusu olmakolanağını ve hakkını yitirir» dediler.

7- Türk - İş Yönetim Kurulu toplantısından sonra yayınlanan bildiride, AP-CHP diyalogu kurularak meclislere işlerlik kazandırılması istendi ve «Seçimler ister erken olsun, ister zamanında yapılsın,iki büyük parti CHP, AP, milletin soracağı hesaptan kaçamayacak vevebalinden kurtulamayacaktır» denildi.

8- Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumartesi günü Konya'da yapılanmitingle ilgili olarak Siyasal Partiler Yasası açısından da soruşturmaya başlandığını açıkladı.

9- Bolu Merkez Kapalı Cezaevi'nde siyasî ve adî tutuklularınkaldığı 26 kişilik bir koğuşta, 60 santim eninde 10 metrelik bir tünelbulundu.

10- Konya, Adana, Gaziantep, Ordu, Bursa, Samsun, Eskişehir veİzmir'de meydana gelen olaylarda 13 kişi öldü.

11- Afganistan'daki Sovyet Askerî Komutanlığı’nın, Sovyet askerlerine geniş takviye birlikleri gönderildiğinin açıklandığı yabancıajanslar tarafından bildirildi.

12- Tahran radyosu, Detıloran'da yapılan Irak saldırısında 50 Iraklının öldürüldüğünü, bir helikopterin de düşürüldüğünü bildirdi.

13- 11. Dünya Enerji Konferansı, Federal Almanya'nın Münih kentinde çalışmalarına başladı.

9 Eylül 1980

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP'nin 57. kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, CHP'ninsürekli kendini yenileyebildiğim, kendisini budayarak güçlendirdiğinibelirterek, «Türkiye'de ne demokrasi yıkılabilir ne de CHP yok edilebilir. CHP yaşadıkça demokrasi yaşar, demokrasi yaşadıkça CHP yaşayacaktır. CHP demokrasinin de, ulusal birliğin de güvencesi olmuşturve olacaktır» dedi.

2- Ankara Metrosu'nun temeli, düzenlenen bir törenle CHP GenelBaşkanı Bülent Ecevit tarafından atıldı. Ecevit metro için ilk harcı koyarken, .«İnanıyorum ki bütün engeller aşılarak, Türk işçisi, personeli, teknik adamının gücüyle bu metro gerçekleştirilecektir. Bu metronun gerçekleştirilmesine eğer hükümetin gücü yetmezse halkın gücüyetecektir» dedi.

3- Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı'nın yardım girişimiyleAnkara'da düzenlenen «Uluslararası Trafik Sorunları» kongresininaçılışında bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Orhan Eren, 1979 yılındaülkemizde meydana gelen 41 bin kazada 4536 kişinin öldüğünü, 26bin kişinin de yaralandığını bildirdi.

4- 4. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın 2. yılını oluşturan 1981 yılıprogramı çalışmaları DPT'de başladı.

5- Maliye Bakanlığı, vergi ertelemelerinde uygulanacak faiz oranını yüzde 18'den yüzde 20'ye çıkardı.

6- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Londra'da düzenlediği basın toplantısında, «MSP olarak azınlık hükümeti olmaya talibiz. Biz, öbür partilerin iktidarlarını nasıl dışardan destekliyorsak, onlar da pekâlâ bizi destekleyerek iktidar olmamızı kabul edebilirler.Bir kere de biz deneyelim» dedi.

7- AP Genel İdare Kurulu toplantısında, Bakanlar hakkında verilen gensoru önergelerinin hükümet sorunu haline getirilmemesine karar verildi.

8- THA'nın bir haberine göre; Cumhuriyet Başsavcısı FahrettinKıyak yaptığı bir açıklamada, «MHP ile ilgili dosyaların incelenmesiçalışmalarının henüz başlangıç safhasında olduğunu» söyledi.

9- Üniversitelerarası Kurulca hazırlanarak Bakanlara ve Parlamenterlere gönderilen bir raporda, «Danıştay'ın İktisadî ve Ticarî İlimler Akademilerinin fakülte açmalarını önleyen kararını Anayasa Mahkemesi kararlarına dayanarak aldığı» belirtildi ve «Akademiler öğretimi durduramaz» denildi.

10- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral RecepErgun, Üniversite Rektörleri, Fakülte Dekanları, Akademi Başkanlarıve orta öğretim müdürleri ile bir toplantı yaptı.

11- İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 58. yıldönümü Konak'ta Hasan Tahsin Anıtı ve Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törenlerle kutlandı.

12- Petrol - İş Genel Başkanlığına yeniden Cevdet Selvi seçildi.

13- Adana'da meydana gelen olaylarda 6, Eskişehir, Gaziantep veBursa'da birer, Ankara, Malatya ve İstanbul'da ikişer kişi öldürüldü.Öte yandan, bir süre önce Urfa'da silahlı saldırı sonucu yaralanan Urfa Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Seyhanlıoğlu, tedavi edildiği hastanede öldü.

14- Türk hükümetinin daveti üzerine, Türkiye ile Irak arasındakisorunları görüşmek amacıyla Ankara'ya gelen Irak Enformasyon Bakanı Latif Casım, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in BaşbakanSüleyman Demirel'e özel bir mesajını getirdi.

15- İngitere'nin İran'daki büyükelçiliğini kapattığı yabancı ajanslartarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın bildirdiğine göre; Suriye Devlet Başkanı HafızEsat, Suriye ile Libya'nın birleşmesi sorunu üzerinde görüşmeler yapmak için Libya'ya gitti.

17- AP Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; 1975 yılında Helsinki'de imzalanan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği nihaî belgesinin uygulanmasında ortaya çıkan sorunları inceleyecek olan Madrid Konferansı'nın hazırlık toplantıları, Madrid'deki konferans sarayında başladı.

10 Eylül 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılacak birleşik toplantı ile,Maliye Bakanı İsmet Sezgin için verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasını tartışacak olan Millet Meclisi'nde çoğunluksağlanamadı ve 2 Meclis de bugüne ertelendi.

2- Akademilerarası Kurul toplantısına katılan Millî Eğitim BakanıOrhan Cemal Fersoy, kurulan açılış konuşmasında AkademilerarasıKurulun gündemindeki güçlükleri incelemek ve yeni ihtimalleri değerlendirmek için hazır bulunduğunu söyledi.

3- Emniyet Komisyonu, Ankara'da İçişleri Bakanı Orhan Eren'inbaşkanlığında toplandı. Toplantıdan önce bir açıklama yapan Eren,«Anarşiye karşı yürütülen mücadelenin kısa zamanda başarıya ulaşamamış olması, hiçbir zaman tereddütlere sebep olmamalıdır.» dedi.

4- Avrupa İslam Konseyince Londra'da düzenlenen bir toplantıya katılan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, yurda dönüşündegazetecilere yaptığı açıklamada, «Maliye Bakanı ile ilgili gensoruyudestekleyeceklerini» bildirdi-

5- MSP Genel Başkanvekili Süleyman Arif Emre, Ankara'da basına verdiği yazılı demeçte, «AP, yöneticileri bizi Cumhuriyete karşıgibi göstermeye çalışıyor.» dedi.

6- CHP TBMM Grubu Genel Kurulu bildirisi adı altında yayınlanan bildiride, «10 ayda 3 bine yakın yurttaşımızın canına kıyan veyer yer katliam boyutlarına ulaşan terör, hergün rastlanan olağanolaylar arasına girmiştir. Hükümet emrindeki bir kısım yöneticilerin buolayları önlemeye çalışmak şöyle dursun, bilinçli olarak özendirdiklerini hattâ bunların öncülüğünü yaptıklarını gösteren sayısız örneklervardır.» denildi.

7- Ankara Metrosu'nun temel atma töreninden sonra düzenlenenkokteylde, parti içi sorunlarla ilgili olarak konuşma yapan CHP Milletvekili Ali Topuz, sol kanat milletvekillerinin bir süre önce yayınladıkları bildiriyi «Olumlu» bulduğunu belirterek, «Altına ben de imzamıkoyarım.» dedi.

8- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu,son ekonomik duruma ilişkin basına yaptığı açıklamada, «1979'a göregeçim sıkıntısının daha ciddî boyutlar almasının önlenmesinde, hiçkuşkusuz 25 Ocak önlemlerinin önemli sonuçlar vermesinin önemibüyüktür. Bu önlemlerle serbest piyasa mekanizması işlerlik kazanmış, zamanında petrol, margarin, şeker gibi maddelerin dışalımı sağlanarak piyasada mal darlıkları geniş ölçüde giderilmiştir.» dedi.

9- Cumhuriyet Başsavcısı Fahrettin Kıyak, THA'ya yaptığı açıklamada, Ali Yurtaslan'ın itiraflarına ilişkin incelemenin başlatıldığınıbildirdi.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Savcılığı, çeşitli eylemlere katılan MHP Yüksek Disiplin Kurulu eski yedek üyesi Abdurrahman Öncel ile 8 arkadaşı hakkında 75 yıla kadar ağır hapis cezası istedi.

11- Doktorları yurt çapında direnişe teşvik ettikleri iddiasıyla tutuklanan Türk Tabip Odaları Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Erdal Atabek ile İstanbul Tabib Odası Sekreteri Dr. Şakir Derkut Sıkıyönetim Savcılığınca tahliye edildi.

12- Siirt, Eskişehir, Ankara, Ordu, Trabzon, Gaziantep, Malatya,Zonguldak, Tekirdağ ve Urfa'da meydana gelen olaylarda toplam 27kişi öldürüldü.

13- Basında yer alan bir habere göre; bundan üç ay önce Hakkari'nin Çukurca ilçesinden sınırı bir kaç kilometre geçerek ot biçmeyegittikleri için Irak Askerlerince kurşuna dizilmiş olan 10 vatandaşımızın ailelerine Irak hükümeti tazminat vermeyi kabul etti.

11 Eylül 1980

1- Cumhurbaşkanı Vekili İhsan Sabri Cağlayangil, Konya ValisiLütfü Tunçel'i kabul ederek, MSP'nin geçtiğimiz hafta Konya'da düzenlediği miting sırasında çıkan olaylar konusunda bilgi aldı

2- Basında yer alan bir habere göre MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve Mardin Milletvekili Fehim Adak'ın isimlerinin karıştığıeroin kaçakçılığı olayı ile ilgili olarak halen Federal Almanya'da cezaevinde bulunan MSP eski milletvekili Halit Kahraman'dan Millet Meclisi Başkanlığı'na gelen mektupa, eroin kaçakçılığı olayı anlatıldı, Erbakan ve Fehim Adak'ın isimleri verilerek «Parlamentonun adı geçenparlamenterlerinin, suçsuz oldukları» ifade edildi.

3- Eskişehir'de toplanan İktisadî ve Ticarî İlimler AkademilerarasıKurul tarafından alınan kararlar konusunda basına yapılan açıklamada, «Üniversitelerarası Kurul'un devamlı olarak kamuoyuna, akademilerin yasal yetkisi olmadığı halde fakülte kurdukları yolunda gerçek dışı bilgi verdikleri öne sürülerek, «Bu durum karşısında Danıştay 8. Daire kararı ile ortaya çıkarılan tartışmayı önleyecek kesin bir çözümekadar, Akademilerarası Kurul, öğrencilerinin yasal hakları üzerindesürdürülen faydasız tartışmalara son vererek, geçici ve ivedi bir çözüm aramak için teknik düzeyde başlattığı çalışmalarını sürdürme kararı almıştır.» denildi.

4- Polonya'da geçen ay çeşitli iş dallarında yapılan grevleri sonuçlandırmak için işçilerle anlaşma imzalayan Başbakan YardımcısıMieczyslaw Jagielski'nin ekonomik görüşmelerde bulunmak üzereMoskova'ya gittiği, TASS Ajansı tarafından bildirildi.

5- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Çekoslovakya'daDubçek döneminin iki bakanı ile yedi önde gelen rejim karşıtı gizlipolis tarafından tutuklandı.

12 Eylül 1980

1- Türk Silahlı Kuvvetleri, sabaha karşı ülkenin yönetimine elkoydu. Parlamento ile hükümetin feshedildiği, siyasî parti ve sendikaların faaliyetlerinin durdurulduğu açıklandı. Kurulan Millî GüvenlikKonseyi Başkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'inyönetimi ele aldığı sabaha karşı 04.00'de Türkiye radyolarından halkaduyuruldu.

2- Genelkurmay Başkanı ve Millî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren imzasıyla yayınlanan 1 numaralı bildiride, «Türkiye Cumhuriyeti devletinin son yıllarda iç ve dış düşmanların tahrikleriyle varlığına, rejimine ve bağımsızlığına yönelik fikri ve fizikî haince saldırılar içinde olduğu» belirtilerek, «İşte bu ortam içinde TürkSilahlı Kuvvetleri de iç hizmet kanununun verdiği Türkiye Cumhuriyetini koruma ve kollama görevini Yüce Türk Milleti adına emir vekomuta zinciri içinde ve emirle yerine getirme kararı almış ve ülkeyönetimine bütünüyle el koymuştur. Girişilen harekatın amacı ülkebütünlüğünü korumak, millî birlik ve beraberliği sağlamak, muhtemelbir iç savaşı ve kardeş kavgasını önlemek, devlet otoritesini ve varlığını yeniden tesis etmek ve demokratik düzenin işlenmesine maniolan sebepleri ortadan kaldırmaktır. Parlamento ve hükümet feshedilmiştir. Parlamento üyelerinin dokunulmazlığı kaldırılmıştır.» denildi.

3- Millî Güvenlik Konseyi'nin 2 numaralı bildirisinde, 1. OrduKomutanı Orgeneral Necdet Üruğ'un İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığına, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Bedrettin Demirel'in Konya, Niğde,Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Yozgat İlleri Sıkıyönetim Komutanlığına,3. Ordu Komutanı Orgneral Selahattin Demircioğlu'nun Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Trabzon, Rize, Ordu, Sivas, Tokat, Amasya, Çorum, Samsun ve Sinop İlleri Sıkıyönetim Komutanlığına, DonanmaKoramiral Nejat Serim'in Kocaeli, Bursa, Bilecik, Sakarya Bolu veZonguldak İlleri Sıkıyönetim Komutanlığına; 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Hüsnü Çelenkler'in Çanakkale ve Balıkesir İlleri SıkıyönetimKomutanlığına; 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Recep Ergun'un Ankara, Çankırı, Kastamonu İlleri Sıkıyönetim Komutanlığına; 5. KolorduKomutanı Korgeneral Adnan Doğu'nun Tekirdağ, Edirne ve Kırklareliİlleri Sıkıyönetim Komutanlığına; 6. Kolordu Komutanı KorgeneralNevzat Bölügiray'ın Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanlığına; 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Kemal Yaman'ın Diyarbakır, Mardin, Urfa Siirt, Hakkarive Van İlleri Sıkıyönetim Komutanlığına; 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Sabri Deliç'in Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl, Muş ve Bitlis İlleriSıkıyönetim Komutanlığına; 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Selahattin Canbazoğlu'nun Erzurum, Ağrı, Kars ve Artvin İlleri SıkıyönetimKomutanlığına; Birinci Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Tevfik Alpaslan'ın Eskişehir, Kütahya, Afyon İlleri Sıkıyönetim Komutanlığına atandıkları bildirildi.

4- Mili Güvenlik Konseyi'nin 4 numaralı bildirisinde, «Millî Güvenlik Konseyi'nin, Başkan Genelkurmay Başkanı Orgeneral KenanEvren, üye Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, üyeHava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, üye DenizKuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, üye Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun'dan teşekkül ettiği ve Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliğine Orgeneral Haydar Saltık'ın atandığıbildirildi.

5- Millî Güvenlik Konseyi'nin 5 numaralı bildirisinde, «Bütün hava ve deniz limanları ile hudut kapılarının çıkışa kapatıldığı, ancakTrakya'da yurt dışına hava ve karayolu ile çıkacak yurt dışında çalışanişçi ve yabancı turistlerin çıkış yapabilecekleri bildirildi.

6- Millî Güvenlik Konseyi Başbakanı Orgeneral Kenan Evren tarafından yayınlanan 6 numaralı bildiride, «Aziz silah arkadaşlarım sizlere üstün gayret ve liyakatle yürürttüğümüz hizmetleriniz yanındayüce Türk ulusunun refah ve mutluluğunun sağlanması için anarşi,terör, bölücülük ve komünsit, faşist, fanatik, dinsel ideolojilerle mücadelede başarılı olacağınıza kesin inanç beslediğim tarihi ve şereflibir sorumluluk tevdi ediyorum.» denildi.

7- Genelkurmay ve Millî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren imzasıyla yayınlanan 7 numaralı bildiride, «Siyasî parti faaliyetlerinin yasaklandığı, parti bina ve tesislerinin Sıkıyönetim veGarnizon Komutanlıklarınca emniyet ve kontrol altına alınacağı; kamudüzeni ve genel asayiş gereği olarak DİSK, MİSK ve bunlara bağlı sendikaların faaliyetlerinin durdurulduğu, bu kuruluşların yöneticilerininTürk Silahlı Kuvvetlerinin güvencesi altına alındığı ve Türk Hava Kurumu Çocuk Esirgeme Kurumu ile Kızılay hariç diğer bütün derneklerin faaliyetlerinin durdurulduğu» bildirildi.

8- Milli Güvenlik Konseyi'nin 8 numaralı bildirisinde, «Türk Silahlı Kuvvetlerinde belediyeler ve KİT'lerde özel devlet kuruluşlarındaçalışan tüm memur, sözleşmeli ve ücretli personelin emeklilik, istifave işten ayrılmalarıyla yeniden yapılacak atamalar ikinci bir emrekadar durdurulmuştur.» denildi.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Recep Ergun taratından yayınlanan bildiride, CHP, AP ve MSP Genel Başkanlarının birsüre için Silahlı Kuvvetlerin güvencesi altına alındıkları bildirilerek,evinde bulunmayan MHP Genel Başkanı'nın kendisinin güvenlik amacıyla bulunduğu bölgedeki askerî birliğe müracaatı istendi.

10- Genelkurmay ve MGK Başkanı Orgeneral Kenan Evren, saat13.00'de Türkiye radyo ve televizyonlarında bir konuşma yaptı. Orgeneral Evren «8 aylık süre içinde yaptığımız sayısız uyarılara rağmenhemen hemen bu tedbirlerin hiçbirine yasama ve yürütme organlarıyla diğer anayasal kuruluşlardan yeterli bir cevap alınamamış, bukonuda müspet faaliyetleri de izlenememişir.» diyerek, «Vatandaşlarımın birbirlerinin hak ve hukukuna saygılı olmalarını, sevgi içindekırgınlıklarını unutmalarını, hepimizin bu mübarek topraklar üzerinde aynı haklara sahip bir Türk vatandaşı olduğumuzun idraki içerisinde olarak, yeni yönetime yardımcı olmalarını, vatanperverlik ve asilkarakterlerinden bekler, mutlu ve aydınlık yarınlar dilerim.» şeklindekonuştu.

11- Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri İlter Türkmen NATO ülkelerinin Türkiye'deki Büyükelçilerini topluca makamına davet ederek,ordunun yönetime el koyması hakkında bilgi verdi ve askerî yönetimin «Başta NATO olmak üzere Türkiye'nin dahil olduğu ittifaklara veanlaşmalara sadık kalacağını, bugüne kadar yürütülmüş olan dış ilişkilerde ve ilkelerde herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını»açıkladı.

13 Eylül 1980

1- MGK, Genelkurmay ve MGK Başkanı Orgeneral Kenan Evren'eDevlet Başkanlığı görevini verdi.

2- Genelkurmay Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada «12 Eylül 1980 Cuma günü Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke yönetimine el koyması üzerine CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve APGenel Başkanı Süleyman Demirel, eşleri ile Gelibolu - Hamzakoy'da,MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise İzmir Uzunada'da askerîdinlenme tesislerinde kendilerine tahsis edilen motellerde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin koruma ve güvencesi altında bulunmaktadırlar.»denildi.

3- MGK'nin 11 numaralı bildirisinde, hava ve deniz limanları ilehudut kapıları ve pasavana geçişlerin açıldığı, yurt içine girişlerinserbest bırakıldığı; 12 numaralı bildirisinde ise, dış ticarete ilişkin ithalat ve ihracat işlemlerine ait yürürlükteki rejim kararlarının uygulanmasına devam edileceği bildirildi.

4- MGK'nin 13 numaralı bildirisinde, 4 siyasî parti liderininemniyetlerinin Silahlı Kuvvetler güvencesi altında tutulmak amacıyla geçici bir süre için belirli yerlerde ikametlerinin istendiği, buçağrıya 3 parti liderinin uymasına rağmen MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in uymayarak evinden uzaklaştığı belirtildi ve «MHP GenelBaşkanı Alpaslan Türkeş, 14 Eylül 1980 günü saat 13.00'e kadar enyakın garnizon komutanlığına müracaat etmediği takdirde kendisinin Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı bildirilerine ve MGK emirlerineuymadığından dolayı suçlu duruma düşeceği açıklanır.» denildi.

5- Basında yer alan haberlere göre Orgenreal Kenan Evren başkanlığında kurulan Millî Güvenlik Konseyi'nin yönetime el koymasından 1 gün sonra yurtta hayat normale döndü, işyerlerinde uygulanangrev ve lokavtlar kaldırılmaya başlandı.

6- 6. Kolordu ve Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman,Hatay ve Mersin İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Adana'da sokağa çıkma yasağına uymayan 517 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

7- Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü yapan Kemal Güçyener,geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat etti.

8- Ankara - Konya karayolunda meydana gelen trafik kazasındaTürkiye'nin Halep Konsolosu Haydar Işık Bozkurt öldü.

9- Dünya basınlarında Türkiye'de ordunun yönetime el koymasına ilişkin çeşitli haber ve yorumlar yayınlandı.

10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Kostantin Mitsotakis, Türkiye'deSilahlı Kuvvetlerin yönetime el koymasından sonra yaptığı açıklamada, «Yunan halkı ve hükümeti, askerî liderliğin komşu ülkede demokrat kuruluşların güçlenmesine ve tekrar kurulmasına önderlik etmesini ümit etmektedir.» dedi.

11- Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Özdemir Benler'i'n oğlu AhmetBenler'i öldürdüğü iddiasıyla ABD'de yakalanıp Hollanda'ya getirilenkatil zanlısı Lübnan'lı Mustafa Hasan Ammar dün 7 saat süren duruşması sonunda delil yetersizliği gerekçesiyle serbest bırakıldı.

12- REUTER Ajansı'nın Brunswıck çıkışlı haberine göre; Batı Almanya Başbakanı Helmut Sçhmidt, Brunswıçk'de düzenlenen bir seçim mitinginde «Türkiye'de ordunun yönetime el koymasına rağmenBatı Almanya'nın Türkiye'ye yardıma devam edeceğini» söyledi.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı'nca Washington'da yapılan resmîaçıklamada, «Giderek derinleşen ekonomik ve siyasal bunalımın, demokratik bir hükümet sistemi ile çözmede gösterdiği azamî çabalardan dolayı Türk halkına hayranlık duymaktayız. Ekonomisinin istikrara kavuşmasına yardım ve ortak savunma için ABD, Türkiye'ye öteki NATO müttefikleri ile birlikte önemli düzeylerde yardım sağlamıştır. Bu yardım devam edecektir.» denildi.

14- ABD Başkanı Jimmy Carter'ın, 1980 sonu ve 1981 yılı için Polonya'ya verilecek Amerikan kredilerinin arttırıldığını açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Bilbao çıkışlı haberine göre; İspanya'da ETAtedhiş örgütüne üye oldukları sanılan silahlı kişiler emekli bir subayıöldürdüler.

14 Eylül 1980

1- Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Millî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral. Kenan Evren, ilgili mercilere verdiği talimatta, kendisine Genelkurmay Başkanlığı maaşı dışında Devlet ya da Millî Güvenlik Konseyi Başkanlığı için hiçbir ödeme yapılmamasını istedi.

2- Millî Güvenlik Konseyi'nin 10 numaralı bildirisi ile, daha önce 7 numaralı bildiri ile faaliyetleri durdurulan bankaların yarın sabahtan itibaren normal işlemlere başlayacağı bildirildi.

3- Millî Güvenlik Konseyi'nin 14 numaralı bildirisinde, kamu görevlileri arasında emeklilik hakkını alanların işlemlerinin yapılacağı,daha önce konulan bu konudaki işlemlerin durdurulması kararının kaldırıldığı açıklandı.

4- Millî Güvenlik Konseyi'nin 15 numaralı bildirisi ile tüm grevve lokavtlar ertelendi. Bu arada toplu iş sözleşmesi müzakere safhasında olan işyerlerinde, işverenlerce işçilerin mevcut ücret ve yanödemelerine yüzde 70 oranında ve avans mahiyetinde ek ödemeyapılacağı bildirildi.

5- Millet Meclisi eski Başkanı Cahit Karakaş'ın, dün, Millî Güvenlik Konseyi üyeleri ile görüştüğü ve Meclis'teki işler hakkındabilgi verdiği belirtildi.

6- Basında yer alan bir habere göre : MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in kendisine tanınan sürenin dolmasına 6 saat kala, Ankara Gaziosmanpaşa semtinde bulunan oğlunun evinden yetkilileriaradığı ve söz konusu evden alındığı, bildirildi.

7- Eski Cumhurbaşkanlardan Cemal Gürsel, ölümünün 14. yıldönümünde Anıtkabir'deki kabri önünde törenle anıldı.

8- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke yönetimine el koymasıyla tutuklanan İmar ve İskan eski Bakanı Turgut Toker serbest bırakıldı

9- İstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulu olağanüstü toplantısında,Devlet Başkanı Millî Güvenlik Konseyi ve Genelkurmay Başkanı Orge-

Kenan Evren'e «Yeni yönetimi desteklediklerini» belirten ve üniversitenin görüşlerini içeren bir mektup yazılması kararlaştırıldı. Hazırlanan mektup, 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'na teslim edildi.

10- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel BaşkanıHalit Narin, grev ve lokavtların kaldırılmasının bugünün şartlarında,ülkeye büyük yarar sağlayacağını belirtti.

11- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, sokağa çıkma yasağını,görevli kartlarının değiştirilmesi, özel araba ve otobüslerin hareketsaatlerinin düzenlenmesine ilişkin konuları belirleyen 48 numaralı bildirisini yayınladı.

12- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, yayınladığı 49 numaralıbildiride, DİSK, MİSK ve bunlara bağlı sendikaların yöneticilerineSıkıyönetim güvencesi altına alınmaları için 16 Eylül Salı günü saat18.00e kadar süre tanıdı.

13- 2. Ordu ve Konya, Niğde, Kayseri, Nevşehir, Yozgat, Kırşehirilleri Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yayınlanan bildiride zorlapara toplayanlarla, bunlara para verenlerin kanun karşısında aynı derecede suç işledikleri belirtildi.

14- 4. Kolordu ve Ankara, Çankırı ve Kastamonu İlleri SıkıyönetimKomutanlığı Ankara, Çankırı ve Kastamonu illerinde sokağa çıkmayasağıyla ilgili bir açıklama yaptı.

15- 4. Kolordu ve Ankara, Çankırı ve Kastamonu İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı yayınladığı 2 numaralı bildirisi ile «Mamak AskeriCeza ve Tutukevinde bulunan yasa dışı örgüt mensuplarının, aralarındaki husumeti unutarak kardeşlik gösterileri ile birbirlerine sarıldıkları ve kendi arzuları ile koğuşlarını birleştirdiklerini» belirtti-

16- Adana, Kuruköprü'de öğleden sonra meydana gelen çatışmada, Bülent Angın adında Tankçı Yüzbaşı teröristlerce şehit edildi. Suçüstü hükümlerine göre yargılanacak iki teröristin çeşitli öldürme, yaralama ve terör olaylarından 3 yıldır arandığı belirtildi.

17- Basında yer alan bir habere göre MHP Genel Merkezi'nde yapılan aramada, tüfek, tabanca, uzaktan kumandalı patlayıcı maddegibi suç unsurları yanında, Dev - Genç ve Dev - Sol yazılı para makbuzları, afiş ve pankartların ele geçirildiği belirtildi.

18- Federal Almanya'nın Türk vatandaşlarına 1 Ekim tarihindevize uygulamasına başlaması nedeniyle, bu ülke ile uygulamanın koşullarını görüşmek üzere Büyükelçi Kamuran Gürün başkanlığındakibir heyet Federal Almanya'ya gitti.

19- İran Devlet Başkanı Ebulhasan Beni Sadr ve Başbakan Muhammed Ali Recai'nin içinde bulunduğu bir helikopterin, Irak savaşuçağınca saldırıya uğradığı Tahran Radyosu tarafından bildirildi.

20- AP Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre : Afganlı mücahitlerin, Babrak Karmal hükümetinin iki bakanını öldürdükleri. Cin resmi haber ajansı Hsinhua tarafından açıklandı.

21- THA'nın Havana çıkışlı haberine göre: New Orleans - Atlantaseferini yapmakta olan Delta Hava Yolları'na ait bir uçak 81 yolcusuile birlikte iki kişi tarafından Küba'nın başkenti Havana'ya kaçırıldı.

15 Eylül 1980

1- Millî Güvenlik Konseyi, Sıkıyönetim Askerî Mahkemesi kurmaya ve kaldırmaya kendisini yetkili kıldı. Öte yandan Millî Güvenlik Konseyi Sıkıyönetimde görevli personele verilmekte olan «Sıkıyönetim hizmet zammı karşılığı avans ödenmesi» işlemini 12 Eylül1980 tarihinden itibaren ikinci bir karara kadar durdurdu.

2- Millî Güvenlik Konseyi tarafından yayınlanan 8 numaralı kararda, DİSK, MİSK ve Hak - İş ile bunlara bağlı sendikaların mevduatlarının ilgili bankalar tarafından bloke edileceği ve ikinci bir emre kadar buralardan ödeme yapılmayacağı bildirildi.

3- Millî Güvenlik Konseyi tarafından yayınlanan 10 numaralı kararda, yeni Bakanlar Kurulu'nun oluşturulmasına kadar bakanlara verilmiş bütün görev ve yetkilerin Başbakanlık ve Bakanlıklarda Müsteşarlar, Dışişlerinde Genel Sekreter tarafından Millî Güvenlik Konseyi'ne bağlı olarak yürütülmesi öngörüldü.

4- Millî Güvenlik Konseyi'nin kararı üzerine grev ve lokavt uygulanan işyerlerinin hepsinde 50 binden fazla işçi, işbaşı yaptı.

5- Millî Güvenlik Konseyi İçişleri Bakanlığı Müsteşarı DurmuşYalçın'ı Merkez Valiliğine atadı.

6- Basında yer alan bir habere göre; «Vergi Yasalarında yapılacak değişiklikle ijgili olarak, Millî Güvenlik Konseyi'nin istemiyle, ilgiliBakanlık ve Kuruluşlar tarafından hazırlanan ekonomik raporlarda budurumun belirtildiği ve vergi yasalarında yapılacak değişikliğin vergigelirlerinde artış sağlayıcı nitelikte olmasına önem verilmesinin öngörüldüğü» belirtildi.

7- Başbakan adına Başbakanlık Müsteşarı Turgut Özal tarafından yayınlanan genelgede, sıkıyönetim komutanlarının bölgedeki bütün Bakanlık birimleri üzerinde Bakan yetkisi ile yetkili kılındıklarıbildirildi.

8- Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğüne Müsteşarlık DanışmanıTevfik Ertürk getirildi.

9- Yargıtay Birinci Başkanlığı'na, yapılan seçim sonucu 13. Hukuk Dairesi Başkanı Derviş Turhan seçildi.

10- İstanbul'da toplanan bazı Üniversite ve Akademilerin Senatove Yönetim Kurulları, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e gönderdikleri telgraflarında Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlılık ve başarıdileklerini sundular. Öte yandan Anayasa Mahkemesi Başkanı, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı ve Akademilerarası Kurul, Devlet BaşkanıOrgeneral Kenan Evren'e birer kutlama mesajı gönderdi.

11- Eski Millî Birlik Komitesi üyeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri'ninülke yönetimine bütünüyle el koymasıyla ilgili olarak «Hareket zamanında yapılmıştır.» dediler.

12- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı İzmir, Belediye Başkanıİhsan Alaynak'ın görevinden alındığını, yerine ESHOT Genel MüdürüCahit Günay'ın atandığını açıkladı.

13- İstanbul İl Genel Meclisi ve Encümeni feshedildi.

14- Basında yer alan bir habere göre; CHP'den 19, AP'den 6,MHP'den 9, MSP'den 3 parlamenter. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafındangözaltına alındı.

15- 4. Kolordu ve Ankara, Çankırı, Kastamonu illeri SıkıyönetimKomutanlığı'nın 3 numaralı bildirisi ile bu illerde sokağa çıkma yasağının saat 24.00 ile 05-00 arasında uygulanacağı açıklandı.

16- Adana'da şehit edilen Tankçı Yüzbaşı Bülent Angın'ın katillerinden üçüncüsünün de tespit edildiği açıklandı. Öte yandan eskiBaşbakanlardan Nihat Erim'in katillerinden biri de 12 Eylül günü yapılan operasyonlarda ele geçirildi.

17- Türk Silahlı Kuvvetlerin yönetime el koymasından sonra Tarsus'ta yapılan operasyonlarda 6 tabanca, bomba ve telsiz yapımındakullanılan malzemelerin ele geçirildiği ve 290 kişinin gözaltına alındığıaçıklandı.

18- Emniyet Genel Müdürlüğünün türn teşkilâtı ile birlikte 12 Eylül1980 tarihinden itibaren Jandarma Genel Komutanhğı'nın emir ve ku-

ruluşlarma verilmesine ilişkin Millî Güvenlik Konseyi kararı ResmîGazete'de yayınlandı.

19- Sıkıyönetim Komutanlıklarına yapılan atamalar Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. .

20- Türkiye'de Silahlı Kuvvetlerin yönetime el koyması üzerineresmi tepkilerin gelmeye başladığı, İsrail, Fransa ve İngiltere'nin yeniyönetimi savunduğu basında yer alan haberlerde bildirildi.

21- Brüksel'de toplanan AET Dışişleri Bakanları Konseyi'nde, Türkiye'nin durumu ele alındı ve Türkiye'nin daimi delegesi Büyükelçi Cenap Keskin Silahlı Kuvvetlerinin yönetimi ele alış nedenlerini belirtti.

22- AFP'nin Frankfurt çıkışlı haberine göre; Afganistan Havayollrı'na ait DC -10 uçağının personeli, Afganistan'daki çatışma merkezlerine asker, silah ve malzeme taşımaya zorlandıklarını öne sürerek, Federal Alman makamlarına sığındılar.

23- İran Irak arasında sınır çatışması sürerken, iki ülke arasındaşimdi de deniz çarpışmalarının meydana geldiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16 Eylül 1980

1- Devlet Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Milli Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleriyle birlikte düzenlediği ilk basın toplantısında, yapılan harekatın Cumhuriyeti koruma ve kollama harekatı olduğunu belirterek,«Bu, tarih kitaplarındaki bir darbe değildir. Bu hareket, demokrasiyeindirilen darbeyi ortadan kaldırmak için ordunun ve milletin isteğidoğrultusunda yapılmıştır. Biz, demokrasiyi ortadan kaldırmış değiliz,işlemeyen, bozulmuş demokrasiyi tüm kaideleriyle birlikte getirmekiçin bu harekatı yapmak zorunda kaldık» dedi.

Bu hafta içinde Bakanlar Kurulu'nun oluşturulacağını kaydedenEvren harekatın amaçlarını şöyle belirtti:

1 - Millî birliği korumak,

2 - Anarşi ve terörü önleyerek, can ve mal güvenliğini tesisetmek,

3 - Devlet otoritesini hakim kılmak ve korumak,

4 - Sosyal barışı, millî anlayış ve beraberliği sağlamak,

5 - Sosyal adalete, ferdî hak ve hürriyetlere ve insan haklarınadayalı laik ve Cumhuriyet rejimini işlerli kılmak,

6 - Ve nihayet makûl bir sürede yasal düzenlemeleri tamamladıktan sonra sivil idareyi yeniden tesis etmektir.

Geçici bir Anayasanın hazırlanacağını ve müteakiben KurucuMeçlis'in kurulacağını, aynı ekonomik programın uygulanacağını, dışpolitikada bir değişiklik yapılmayacağını belirten Devlet Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve Millî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren, «Türk Silahlı Kuvvetleri bu görevini tamamladıktan sonra,her zamanki vekar ve vazife aşkı ile bütünüyle aslî vazifesi olanvatan savunmasına dönecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri, üzerine aldığıbu görev nedeniyle kuvvet ve kudretinden asla hiçbir şekilde zaafauğramış değildir. Etkili bir biçimde vazifesi başındadır» dedi.

2- Millî Güvenlik Konseyi'nin 3 sayılı kararına göre : grev ve lokavt ertelemesi yapılan işyerleri ile faaliyeti durdurulan sendika ve federasyonların taraf olduğu toplu iş sözleşmeleri müzakere safhasındaolan işyerlerinde, işverenlerce işçilerin halihazır ücret ve yan ödemelerine yüzde 70 oranında ve avans mahiyetinde ek ödemelerle ilgiliolarak yapılan açıklamada, «Bu avansın 4 taksitte ödenmesine ilişkin»şekil ve esaslar belirtildi.

3- Millet Meçlisi ihtisas komisyonlarının koordinasyonu ile birTuğamiral görevlendirildi ve Koordinasyon Komitesi çalışmalarınabaşladı.

4- Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Nişancı'mn başkanlığında yapılan Akademilerarası Kurul toplantısından sonra yaplıanaçıklamada, akademilerde ertelenen eğitimin yeniden başlayacağı duyuruldu.

5- Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Nihat Balkır ve Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Turgut İlhan, Devlet Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve Millî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e birer kutlama mesajı gönderdiler.

6- 14 Eylül günü birbirileriyle çatışan teröristleri ayırmak isterken şehit edilen Tank Yüzbaşı Bülent Angın, Ankara'da düzenlenenbir törenle toprağa verildi.

7- Bayrampaşa ve Sultanahmet cezaevlerinde yatmakta olan siyasî hükümlü ve tutuklular, güvenlik yetkililerinin girişimi ile barıştırıldı.

8- Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer'in görevinden alınıp, yerine emekli Tuğgeneral Süleyman Önder'in getirilmesine ilişkin kararResmi Gazete'de yayınlandı.

9- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre : Türkiye ileyapılan Stand - by anlaşması uyarınca IMF'nin Türkiye'ye vereceği 70milyon tutarındaki kredi diliminin 29 Eylül'de büyük bir olasılıkla verileceği belirtildi.

10- Fransız Haber Ajansı AFP'nin bir yorumunda", Moskova Hükümetinin Türkiye'deki yeni yönetime karşı ihtiyatlı bir tutum takındığı,Sovyet basının çok ılımlı gözüktüğü belirtildi.

11- Hollanda Parlamentosu Türkiye hakkında karar alarak, yardıma devam edeceklerini açıkladı.

12- AFP'nin Washinton çıkışlı haberine göre: Amerikan DışişleriBakanlığı sözcüsü, Afganistan'da bulunan bir Sovyet askerinin Kabil'deki ABD Büyükelçiliğinden sığınma hakkı istediğini açıkladı.

13- AP Ajansı'run Tahran çıkışlı haberine göre : Amerikalı rehineler konusunu görüşmeye başlayan İran Parlamentosu, konuyu ele alacak özel bir komite kurulmasını kararlaştırıdı.

14- UPI Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre : Suudi Arabistan'ın İran, tarafından petrol siyasetinin şiddetle eleştirilmesi nedeniyle günlük petrol üretiminde 1980'in son üç ayı içinde bir azaltmayapmayacağı bildirildi.

15- Reuter Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre : OrtaAmerika ülkesi El Salvador'da yalnızca bu hafta sonunda meydanagelen siyasî şiddet olaylarında en az 58 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

17 Eylül 1980

Devlet Başkanı, MGK Başkanı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve Millî Güvenlik Konseyi üyelerinin yarın saat 16.00'da Millet Meclisi'nde yemin edecekleri açıklandı.

Millî Güvenlik Konseyi iç istikrar hazine bonosu ihracı için MaliyeBakanlığı'nın yetkili olmasını, Sıkıyönetim Komutanlarının sanık vezanlıları 30 gün gözetim altında tutabileceklerini kararlaştırdı.

Ayrıca Emniyet Müdürlüğü kadrolarında görevli personelin atanma işlemlerini de yeni esaslara bağladı.

1- Milli Güvenlik Konseyi'nin 19 numaralı bildirisine göre, 18 Eylül 1980 günü saat 24.00'den itibaren yurt dışına çıkması sakıncalıgörülenler dışında bütün vatandaşların, yurt dışına çıkmaları serbestbırakıldı.

2- Yatırımcı Bakanlıkların Müsteşarları, üretimin arttırılması,mevcut darboğazlardan çıkış konularının yanı sıra, kuruluşlarının sorunlarını dile getiren raporları, Milli Güvenlik Konseyi üyelerine sundular.

3- Milli Güvenlik Konseyi'nin emri ile kapatılan DİSK'in GenelBaşkanı Abdullah Baştürk, Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde sendikatesislerinde bulunurken, güvenlik kuvvetlerince gözaltına alındı.

Öte yandan Milli Güvenlik Konseyi'nin verdiği süre içinde sendikaları kapatılan birçok yönetici ve temsilci, sıkıyönetim makamlarınabaşvurarak gözaltına alındılar.

4- Genelkurmay Başkanlığı, 22 Eylül - 4 Ekim tarihleri arasındayapılması planlanan «Yıldırım 80 seferberlik deneme tatbikatı»nın iptaledildiğini açıkladı.

5- Güvenlik kuvvetleri tarafından kapatılan Madenî Eşya Sanayiiİşverenleri Sendikası MESS'in, sendika yetkililerinin Sıkıyönetim Komutanlığına başvurmaları üzerine, sendikanın açılmasına karar verildi.

Önceki gün mühürlenen Türk - İş 1. Bölge temsilciliği de yetkililerinitirazı üzerine açıldı. Öte yandan Türk- İş'e bağlı sendikaların toplam10 Genel Merkez ve 13 şubesinin faaiyetleri durdurudu.

6- Çalışma Bakanlığı'mn Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğinegöre : DİSK'e bağlı 39- MİSK'e bağlı 19, Hak - İş'e bağlı 8, Türk Ülke İş'e bağlı 9, Sosyal Demokrat - İş'e bağlı 7 ve Toplum - İş'e bağlı 4sendikanın çalışmaları durduruldu.

7- İstanbul'da, 21 çevre belediyesinden 19'unun başkanları değiştirildi.

8- Sarıyer Emniyet Amir Vekili Aykut Genç, sabahleyin eşi ile birlikte görevine giderken uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Yasa dışı örgüt üyesi silahlı eylemci Zeki Yumurtacı, bir cinayetolayının tatbikatı için güvenlik kuvvetlerince götürüldüğü İstanbul Avcılar'da, teröristler tarafından kaçırılmak istenirken çıkan çatışmadaiki ateş arasında kalarak öldü.

Öte yandan Urfa'nın Siverek İçesi'nde, Karacaören Köyü'nde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren silahlı gruptan 1 terörist öldü, 2'siyaralı 3 terörist de yakalandı.

9- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre : Bonn'da, Türkve Alman heyetleri arasında iki gün süren vize görüşmelerinde, «Almanya'ya gelecek Türk vatandaşlarından vize ücreti yerine, oturmaizni harcı adı altında üç günlük ve üç aylık süreler için 5-15 markkarşılığı Türk Lirası veya döviz alınması» kararlaştırıldı ve «Vize uygulamasının resmen 5 Ekim tarihinden itibaren başlayacağı» belirtildi.

10- Basında yer alan bir habere göre : Kıbrıs'ta barışçı bir çözümbulmak amacıyla yeniden başlayan toplumlararası görüşmelerde, Rumtarafı, Maraş'ın tümünün Rumlara verilmesini istedi.

11- AA'nın New York çıkışlı haberine göre : Birleşmiş Milletler 35.Dönem Genel Kurulu'nun gündemini belirleyen Genel Komite'nin toplantısında Kıbrıs sorununun bu yıl da Genel Kurul gündemine alınmasıkararlaştırıldı.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Kabil'deki Büyükelçiliklerine sığınan Sovyet askerlerini teslim etmeyi düşünmediklerini, büyükelçilikle-

rine yöneltilecek herhangi bir saldırıdan Sovyet ve Afgan kuvvetlerinisorumlu tutacaklarını açıkladıkları, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- İran sınırında, Irak kuvvetlerinin hızla geliştirdikleri bir hareket sonunda Residaye, Tavus ve Seferiye sınır karakollarını ele geçirdikleri, Bağdat Radyosu tarafından bildirildi.

14- AA'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre: özel arabası ileevinden ayrıldıktan kısa bir süre sonra otomatik silahla yaylım ateşinetutulan ve üzerine bomba atılan Nikaragua eski Devlet Başkanı Anastasio Somoza öldü.

15- Reuter Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre: Güney Kore Muhalefet lideri Kim Dae Jung, kuvvet kullanmak, öğrenci olaylarını teşvik etmek ve hükümeti devirmeye teşebbüs etmekten dolayı suçlanarak idama mahkûm edildi.

18 Eylül 1980

1- Devlet Başkanı, Milli Güvenlik Konseyi ve Genelkurmay Başkanı Orgenerpl Kenan Evren ile Konsey üyeleri, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun, saat1600'da TBMM salonunda düzenlenen bir törenle yemin ettiler.

2- Yüksek Askeri Şûra, saat 17.00'de Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren başkalığında olağanüstü toplanarak bir durum değerlendirmesi yaptı veMilli Güvenlik Konseyi'nce gerekli görüldüğünde yeniden toplanmaküzere dağıldı.

3- Milli Güvenlik Konseyi'nin yarınki toplantısıyla ilgili olarakMilli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada,«Milli Güvenlik Konseyi-19 Eylül 1980 günü saat 17.00'de TBMM'de birtoplantı yapacaktır. Gündemde Atatürk kanunu da bulunmaktadır»denildi.

4- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Başkanlığı, gözetimve Silahlı Kuvvetler'in güvencesi altına alınan parlamenterlerle ilgiliolarak bir bildiri yayınladı. Buna göre AP'den 7 kişi, CHP'den 25 kişi,MHP'den 11 kişi, MSP'den 5 kişi, Milli Birlik Grubu ve bağımsılardan2 kişi olmak üzere toplam 50 kişi gözetim altına alındı.

5-12 Eylül günü geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat eden Başbakanlık Özel Kalem Müdürü Kemal Güçyener'in cenazesi Ankara'datoprağa verildi.

6- Gümrük ve Tekel Bakanlığı ile Amerikan yetkililerinin ortaklaşa düzenledikleri, «Uyuşturucu madde kaçakçılığını önleme semineri»,İzmir'de Gümrükler Başmüdürlüğünde başladı.

7- UBA'nın bildirdiğine göre : Maliye Bakanlığı'nda yapılan veMaliye Bakanlığı .Müsteşarı ile bakanlık yetkilileri ve DPT uzmanlarının katıldığı toplantıda, dışalımın 1980 sonunda 7 milyar doların üze-

rine çıkabileceği, dışsatımın ise en çok 3 milyar dolar olarak kesinleşeceği hesaplandı.

8- Eskişehir, Afyon Kütahya, İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı 12 - 16Eylül tarhileri arasında yapılan operasyonlarda 93 kişinin gözaltınaalındığını, 3 kişinin de tutuklandığını açıkladı.

9- Feriköy'de dün, bir kuyumcu dükkanını soyarak silah zoru ile2,5 milyon lira değerinde altın alan soygunculardan biri, olaydan ikisaat sonra altınlarla birlikte yakalandı.

10- Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ile Federal Almanyaİçişleri Bakanlığı arasında imzalanan teçhizat yardım anlaşması.Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanarak Resmî Gazete'de yayınlandı.

11- AA'nın Londra çıkışlı haberine göre : İngiltere Başbakanı Margaret Ihatcher, Türkiye'de ordunun yönetime el koymasıyla ilgiliolarak, «Türkiye, NATO ve Batı ittifakı için çok önemlidir. Tabii ki,Türkiye'de asayişin sağlanmasını ve ekonomik kalkınmanın devam etmesini istiyoruz» dedi.

12- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre : Avrupa Parlamentosu üyeleri geleneksel toplantılarında ek gündem maddesi olarak ele aldığı Türkiye'deki son gelişmelerle ilgili görüşmelerini tamamladı.

Buna göre, AET Dışişleri Bakanları Konseyi'nin, Türkiye'dekidemokrasi gelişmelerini yakından izlemesi ve hazırlayacağı raporuparlamentonun ilgili komisyonuona sunması kararlaştırıldı.

13- AP Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre : Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, yaptığı bir açıklama ile «İran - Irak arasında1975 yılında imzalanan sınır anlaşmasını feshettiğini» bildirdi.

14- AP Ajansı'nın Gdansk çıkışlı haberine göre: Polonya'da yenioluşturulan bağımsız sendikaların 300 temsilcisi, bir ulusal işçi konfederasyonunun kurulması yönünde oy kullandı.

15- AA'nın Viyana çıkışlı haberine göre : Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC petrol bakanlarının, petrol fiyatlarının arttırılmasıkararı almalarından hemen sonra Suudi Arabistan petrole 2 dolarzam yaptı.

16- AA'nın Asuncion çıkışlı haberine göre : geçen yıl SandinistaGerillaları tarafından devrilen Nikaragua Devlet Başkanı AnastasioSomoza'nın ölümünden, «Özgürlük Savaşçıları» adlı Paraguay'lı birörgütün sorumlu olduğu bildirildi.

17- AA'nın Barzzavill çıkışlı haberine göre: Zaire Hava Kuvvetieri'ne ait C - 130 tipi bir uçağın Ma niema bölgesindeki Kindu havaalanına düşmesi sonucu 33 kişi hayatını kaybetti.

19 Eyllü 1981

1- Milli Güvenlik Konseyi'nin Parlamento binasındaki ilk toplantısında 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu'nun bazı hükümlerinin değiştirilmesine ve bazı hükümler eklenmesine ilişkin tasarı kabul edildi.

2- Feshedilen yargı organlarının idarî kuruluşlarının genel sekreterleri Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliğine bağlandı.

3- Parlamento binasında Milli Güvenlik Konseyi Basın ve Halklaİlişkiler Dairesi Başkanlığı kuruldu.

4- 12 Eylül Harekatı'ndan sonra faaliyetleri durdurulan derneklerarasında yer alan Türk Tarih Kurumu'nun yeniden açılmasına ve çalışma yapmasına izin verildi.

5- Türk - İş'e bağlı olup da faaliyeti durdurulan sendikaların tümünün sıkıyönetimce açılmasına karar verildi.

6- İkinci Ordu ve Konya, Niğde, Kayseri, Nevşehir, Yozgat ve Kırşehir İlleri Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Bedrettin Demirel, Mevlana Araştırma Enstitüsünde yaptığı toplantıda, «Birinci görevlerininsosyal adaleti ve emniyeti sağlamak» olduğunu bildirdi.

7- İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası ve İhracatçılarBirliği tarafından ortaklaşa düzenlenen törende, başarılı ihracatçılararasında görülen 13 firmaya takdir beratı verildi. Öte yandan dışticarette başarı kazanan 52 firma ise altın madalya aldı.

8- Türkiye ile Bulgaristan arasında turizm işbirliğini geliştirmekamacıyla istanbul'da düzenlenen ve 3 gün süren toplantı sona erdive toplantıyla ilgili belge Türkiye adına Turizm ve Tanıtma BakanlığıDış İlişkiler Genel Müdürü Özer Sezgin, Bulgaristan adına da Bulgaristan Turizm Bakan Yardımcısı Zanko Zankof tarafından imzalandı

9- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Türkiye ile arasında serbest döviz esasına dayalı ticaret ya da ödeme anlaşması ya da özel

anlaşma bulunan ülkelere ihracatta bulunan sanyici ve ihrcatçılarasağladıkları aövızlerin yüzde 50'sini kendilerine alıkoyma hakkı tanındı.

10- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesinden bir ticaret heyeti,Ankara'ya geldi.

11- Basında yer alan haberlere göre; 12 Eylül 1980'den önceki birhafta içinde, Türkiye'de anarşi ve terör, 99 kişinin yaşamını yitirmesine neden olurken, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke yönetimine elkoymasından sonra geçen ilk hafta içinde 4 kişi öldürüldü.

12- Geçtiğimiz pazar günü Adana'da meydana gelen ve Tank Kıdemli Yüzbaşı A. Bülent Angın'ın şehit edilmesi, Polat adlı Tekel işçisinin öldürülmesi ile ilgili dava, Sıkıyönetim 1 Noiu Askerî Mohkemesi'nde «Suçüstü» hükümlerine göre yapıldı, Serdar Soyergin adlısanık ölüm, ayrıca Ayhan Cansun adlı sanık da 10 yıl ağır hapiscezasına çarptırıldı.

13- Antalya Gazipaşa'da bir öğretmen tabanca kurşunu ile öldürülmüş olarak bulundu.

14- Japonya, Türkiye'deki 12 Eylül'den sonra yönetimi devralanMilli Güvenlik Koseyi'ni tanıdığını Türkiye'ye resmen bildirdi.

15- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre : Washington'da bir açıklama yapan ABD Başkanı Jimmy Carter, İran lideri Ayetullah Humeyni'nin Tahran'daki Amerikalı rehineleri serbest bırakmakiçin öne sürdüğü koşullar üzerinde tartışma ortamı açabileceğini söyleyerek bu koşullar içinde özür dilemenin bulunmadığını belirtti.

16- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği,içinde bir Kübalı kozmonot ile Sovyet uçuş komutanının bulunduğuSoyuz - 38» uzay aracını uzaya fırlattı.

17- REUTER Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya Sağlık Bakanı Kunikiçi Saito rüşvet aldığını doğruladı ve olayın siyasalsorumluluğunun kendisine olduğunu belirterek istifa ettiğini duyurdu.

18- İspanya'da azınlık hükümeti Başbakanı Adolfo Suarez'in güvenoyu aldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- AFP'nin bir haberine göre; Polonya'da uzun süre devam edengrev dalgasına önderlik eden işçi lideri Lech Walesa, gazetecilerleyaptığı bir konuşmada, «Yetkililer şimdiden anlaşmalardan sapmayave işçilerle vardıkları bu anlaşmaları yeniden düzenlemeye başladılar.» dedi.

20- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in İran ile 1975 yılında imzalanan sınır anlaşmasını feshettiğini bildirmesinden sonra İran'ın yeni parlamentosugizli bir toplantı yaptı. Toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, İranlıliderler Irak halkına, «Bundan sonra Irak ve diğer ülkelerdeki despotrejimleri yıkana dek bu ülkelere karşı cihad ilan edeceklerini» açıkladılar.

20 Eylül 1980

1- Devlet Başkanı, Genelkurmay ve MGK Başkanı OrgeneralKenan Evren, hükümeti kurma görevini emekli Oramiral Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Bülend Ulusu'ya verdi.

2- Dışişleri Bakanlığı Batı Dairesi eski Başkanı Üstün DinçmenDevlet Başkanı, Genelkurmay ve MGK Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in Özel Kalem Müdürlüğüne getirildi.

3- Merkez Bankası Başkanı İsmail Hakkı Aydınoğlu Ankara'dabasına verdiği demeçte, son iki ayda ve Eylülün il'k 10 gününde işçidövizlerinde büyük artış olduğunu söyleyerek, c Temmuz - Ağustosaylarında işçi dövizlerindeki artış sevindirici olmuştur. Bu iki aydaMerkez Bankası kasalarına giren işçi dövizi 280 milyon doları bulmaktadır.» dedi.

4- 6. Kolordu ve Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Gaziantep,Adıyaman ve Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yayınlanan bildiride, il ve ilçelerle, belediyesi olan yerleşim bölgelerinde belediye hizmetlerinin noksansız olarak yerine getirilmesi, derneklerinçalışmaları, spor karşılaşmaları ve güvenlik konularındaki uygulamalar hakkında açıklama yapıldı-

5- Erzurum, Ağrı, Kars ve Artvin İlleri Sıkıyönetim Komutanlığıtarafından yayınlanan bildiride, «Sıkıyönetim Komutanlığının 28 numaralı bildirisiyle, bölgemizde sıkıyönetim güvenlik kuvvetlerinin dışında, ruhsatlı da olsa silah taşınması yasaklanmıştır.» denildi.

6- Kısa adı MESS olan Madenî Eşya Sanayicileri Sendikası'ncadüzenlenen «Grev sonrası üretimde verim artışını etkileyici üst yönetim stratejisi» konulu seminer İstanbul'da başladı.

7- Gazeteci İzzet Akyol geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

8- 8. Kolordu Sıkıyönetim Komutanlığı Askerî Mahkemesi, 7Ağustos 1980 ile 15 Eylül 1980 tarihleri arasında yargılanan 3 sanığamüebbet, 2'sine 24'er yıl ağır, 21'ine de çeşitli hapis cezalan verdi.

9- Avrupa Konseyi Asamblesi'nin 24 Eylül - 2 Ekim tarihleri arasında yapacağı toplantıya katılacak olan eski parlamenterlerden Cevdet Akçalı Strassbourg'a gitti.

10- AFP'nin Brüksel çıkışlı haberine göre; NATO'nun Polonya'dekigelişmeleri ve Sovyet birliklerinin ülke sınırında yığınak yapmalarınıçok yakınından izlediği, Brüksel'de bir NATO sözcüsü tarafındanaçıklandı.

11- ABD Dışişleri Bakanı Edmund Muskie'nin «Polonya'da grevlerin ilk başladığı günden itibaren Sovyetler ülkenin durumunu ilgi ileizliyorlardı. Şimdi işler karışınca sınıra çok sayıda asker, araç ve silahyığınağı yaptılar.» aedıği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- Tahran Radyosu'nca yapılan açıklamada Devlet Başkanı BeniSadr'ın, silahlı kuvvetlerin başkomutanlığına getirildiği ve Irak sınırına yığınak yaptığı bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Fas çıkışlı haberine göre; Fas'ta olağanüstü toplanan islam Konferansında İsrail'e karşı cihad açılmasına ve İsrail'inBM'den çıkarılması için girişimde bulunmasına karar verildi.

14- Polonya Hükümeti'nin, Poznan ve Katovviçe kentlerindeki komünist partisinin iki yetkilisini görevden aldığı, yabancı basın organları tarafından bildirildi.

15- AFP'nin Pekin çıkışlı haberine göre; Çin, çok kısa süren biryargılama sonucu idama mahkûm edilen Güney Kore muhalefet lideriKim Dae Jung'un serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

21 Eylül 1980

1- Devlet Başkanı, Milli Güvenlik Konseyi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Bülend Ulusu'nun, çalışmalarını tamamladığı ve kabineyi kurduğu açıklandı.

Yapılan açıklamaya göre Bakanlar Kurulu listesi şöyle :

Başbakan : Bülend Ulusu

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Zeyyat Baykara

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Turgut Özal

Devlet Bakanı: M- Nimet Özdaş

Devlet Bakanı: Mehmet Özgüneş

Devlet Bakanı: İlhan Öztrak

Adalet Bakanı: Cevdet Menteş

Milli Savunma Bakanı: Haluk Bayülken

İçişleri Bakanı: Sefahattin Çetiner

Dışişleri Bakanı: İlter Türkmen

Maliye Bakanı: Kaya Erdem

Bayındırlık Bakanı: Tahsin Önalp

Milli Eğitim Bakanı: Hasan Sağlam

Ticaret Bakanı: Kemal Cantürk

Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı : Necmi Ayanoğlu

Gümrük ve Tekel Bakanı: Recai Baturalp

Ulaştırma Bakanı: Necmi Özgür

Çalışma Bakanı: Turhan Esener

Gıda, Tarım ve Orman Bakanı; Sabahattin Özbek

Sanayi ve Tekonoloji Bakanı: Şahap Kocatopçu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Serbülend Bingöl

Turizm ve Tanıtma Bakanı : İlhan Evliyaoğlu

İmar ve İskan Bakanı: Şerif Tüten

Köyişleri Bakanı: Münir Güney

Gençlik ve Spor Bakanı: Vecdi Özgül

Kültür Bakanı : Cihat Baban

Sosyal Güvenlik Bakanı : Sadık Side

Başbakan Bülend Ulusu başkanlığındaki 27 Bakanlık bulunan yeni hükümette eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile eski Orman Bakanlığı «Tarım ve Orman Bakanlığı» adı altında birleştirildi.

2- Devlet Başkanı Genel Sekreteri ve Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterljği'ne Orgeneral Haydar Saltık, Devlet Başkanı Gene!Sekreter Yardımcılığına da 51. Tümen Komutanı Tuğgeneral HasanSağlam atandı.

3- Petrol ürünlerine, şekere ve kimyasal gübrelere yapılan zamlar, MiNi Güvenlik Konseyı'nin kararları olarak açıklandı. Bunu göre :süper benzin, normal benzin, gazyağı ve motorinde litre başına 5 lira,12 kiloluk tüpgazda tüp başına 75 lira, 10 kiloluk tüpgazda tüpbaşına 60 lira, piknik tüpünde tüp başına 15 lira, zam yapıldı. Ayrıcakristal şekerin kilosu 48 lira, küp şekerin kilosu 57 - 59 lira rafineşekerin kilosu da 56 lira oldu.

4- 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'nda değişiklik yapan ve Sıkıyönetim Komutanlarına geniş yetkiler tanıyan yasa Resmî Gazete'deyayınlandı. Buna göre, sıkıyönetim ilanından sonra işlenen suçlarıncezası iki katına çıkarıldı ve sıkıyönetim mahkemesinde görev alacakhakim ve savcıların atanma biçimleri belirlendi.

5- 2. Ordu ve Konya; Kayseri, Kırşehir, Niğde Nevşehir ve Yozgatİlleri Sıkıyönetim Komutanlığı, sıkıyönetim ilanından bu yana bölgedeyapılan operasyonlarda 498 kişinin gözaltına alındığını ve çeşitli silahların ele geçirildiğini açıkladı.

6- Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimî Temsilcisi Coşkun Kırca'nın, Newsweek Dergisi'ne verdiği bir demeç nedeniyle Dışişleri Bakanlığı tarafından uyarıldığı basında yer alan haberlerde bildirildi.

7- 1. Ördü ve İstanbul Sıkıyönetim Komutnalığı'nca, sendika yöneticilerinin teslim olmalarını isteyen bildirisine uymayarak gizlenenDİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, İstanbul'da yakalandı.

8- ABD tarafından özel çağrıda bulunulan, işadamları, gazeteciler ve profesörlerden oluşan bir Türk heyeti uçakla ABD'ye gitti.

9- Türkiye Kuru Meyve İhracatçıları Birliği tarafından yapılanaçıklamaya göre, sezon başından bu yana Ortak Pazar ülkeleri veserbest döviz ülkeleri ile anlaşmalı ülkelere yapılan 31 milyon 664bin 957 kilo kuru incir dışsatımından 41 milyon 138 bin 370 dolar döviz girdisi sağlandı.

10- Uluslararası niteliği 10 Eylül'de biten 49- İzmir EnternasyonalFuarı saat 23.00'de kapandı.

11- THY, Batı Almanya ile Türkiye arasındaki charter uçak biletücretlerini gidiş - dönüş yüzde 30 ucuzlattı.

12- Van - Başkale karayolunda, iki gün önce 7 aracı durdurarakyolcuları soyan 5 kişi, güvenlik kuvvetlerinin operasyonları sonucusilahlarıyla birlikte yakalandı.

13- Toplası Cezaevi'nde bir tutuklunun saldırısına uğrayan MuratJandarma adlı bir hükümlü, tabancayla vurularak öldürüldü.

14- Türk düşünürü ve şairi Mevlana Celaleddin Rumi'yi anma törenlerinin bu yıl Federdl Almanya ve Belçika'da da düzenleneceği basında yer alan haberlerde bildirildi.

15- Dünya Bankası'nın açıklanan yıllık raporunda, 30 Haziran1980'cie biten malî yılda, Türkiye'ye yapılan yardımların 520 milyondolar olduğu belirtildi.

16- Abadan'm petrol komplekslerinin güneyindeki Hüsrevabad İranDeniz Üssü'ne saldıran Irak savaş gemilerinin, 5 İran savaş gemisinive üssünü imha ettiği, Tahran Radyosu tarafından açıklandı.

17- AP Ajansı'nın Şam çıkışlı haberine göre : Libya Hükümeti, Suriye'nin Sovyetler Birliği'ne olan askerî malzeme borçlarının 1 milyardolarlık bölümünü ödedi.

18- AP Ajansı'nın Rabat çrkışlı haberine göre : Fas Silahlı Kuvvetleri'nin hafta içinde ülkenin Atlantik kıyısında sızma faaliyeti gösteren Polisario gerillalarıyla çatıştıkları açıklandı.

19- Hindistan'da, muson yağmurlarının neden olduğu sellerden500 kişinin öldüğü ve büyük maddî zararın meydana geldiği, yabancıajanslar tarafımdan bildirildi.

22 Eylül 1980

1- Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Başbakan Bülend Ulusu başkanlığındaki Bakanlar Kurulu üyelerini saat 14.30'da Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı, Genelkurmay ve MilliGüvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in başkanlığında,Çankaya Köşkü'nde, yürütme ile ilgili konuların ele alındığı bir toplantı yaptı.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında ilktoplantısını yaptı. Başbakan Bülend Ulusu, toplantıdan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, «Terör odaklarını kurutarak terör olaylarını önlemek en önde gelen görevimiz olacaktır.» dedi.

Hükümet programı ile Bakanlar Kurulu'nun çalışma usulleriningörüşüldüğü toplantı yaklaşık 1 saat sürdü. Daha sonra BaşbakanBülend Ulusu ve kurul üyeleri Anıtkabir'e giderek saygı duruşundabulundular.

4- Milli Güvenlik Konseyi tarafından yayınlanan bildiride, bazıEğitim Enstitülerinde sınavların tarafsız olarak yapılmadığı ve sınavgüvencesi sağlanmadığı açıklandı.

Bildiride, bu tür uygulamalar yapan sorumlular hakkında Sıkıyönetim Komutanlıklarınca yasal işleme başlanacağı da kaydedildi.

5- Basında yer alan bir haberde : Türk Silahlı Kuvvetleri'ninyönetime bütünüyle el koymasından sonra Genelkurmay Başkanlığıve Milli Savunma Bakanlığı hukuk dairelerinde görevli askerî yargıçlar tarafından hazırlanmasına başlanılan geçici anayasa taslağı üzerindeki çalışmaların tamamlandığı belirtildi.

6- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu Ankara'da verdiği demeçte, «Ortak Pazar'a üye olmamız tarım ürünlerinin satışında büyük kolaylık sağlayacaktır. Önce kaliteye önem verme-

miz gerekir.. Türk sanayii uzun yıllar kapalı bir ekonomiye hizmet ettiği için dış rekabetin etkisinden uzak kalmıştır. İkinci önemli koşulda dış pazarlarda kendimizi tanıtmak için gerekli organizasyon ve fedakarlığı kabullenmek zorundayız.» dedi.

7- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Bakanlık'ta yetkililer ileyaptığı toplantıda, hükümet programı ile ilgili çalışmaların tamamlandığını, son günlerde işçi ücretlerinin dondurulacağı yolundaki söylentilerin asılsız olduğunu belirtti.

8- Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca yapılan iki tur oylamada,Mazhar Budak, Rahmi Suray, Hüseyin Fazıl Onay, Cemil Sonbay, Mehmet Kaya, Faik Erpul ve Vasıf Dinçel Yüksek Hakimler Kurulu üyeliğine seçildiler.

9- Yüksek Seçim Kurulu'nun boş üyeliğine Cezmi Bilgin seçildi.

10- Yargıtay 1. Başkanlık Genel Sekreterliğine Yargıtay 4. CezaDairesi üyesi Celal Kadir Varol getirildi.

11- Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreterliğine Bakanlık Yüksek Müşaviri Büyükelçi Kamuran Gürün atandı.

12- İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığına Müsteşar Muavini FahriGörgülü atandı.

13- İstanbul'da, Milli Güvenlik Konseyi kararı ile kapatılan sendikalardan Türk - İş'e bağlı Kristal - İş ve Petrol - İş dışındaki bütünsendikalar yeni bir izinle açıldı.

Öte yandan DİSK ve MİSK konfederasyonlarına bağlı sendikaların genel merkez ve şubeleri hakkında verilen kapatma kararındaherhangi bir değişme olmadı.

14- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'nın 50 numaralıbildirisine göre, DİSK, MİSK ve bu konfederasyonlara bağlı sendikaların bütün yöneticileri ile işyeri baştemsilcilerinin en kısa zamandaSıkıyönetim Komutanlıklarına teslim olmaları istendi,.

15- 6. Kolordu ve Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Gaziantep,Adıyaman ve Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı yayınladığı bildiride, muhtarların, apartman yöneticileri ile otel - motel ve benzeri yerleri çalıştıranların kaçak mal satanları, şüpheli şahısları ve meçhulkişileri hemen ilgili mercilere bildirmelerini istedi.

16- İskenderun'da sabah erken saatlerde bildiri dağıtmak isteyenbir grupla güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada Hasan İnceadlı bir terörist öldü.

17- Çemberlitaş'ta geçtiğimiz Nisan ayında cezaevi aracından kaçan tutuklulardan Asım Aşkayanar Şehremini'de ele geçirildi.

18- THY, yetkilileri tarafından yapılan açıklamada «Irak'la İranarasındaki çatışmaların sıcak savaşa dönüşmesi üzerine Orta Doğu'ya yapılan seferlerin iptal edildiği» bildirildi.

19- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren'ebir kutlama mesajı gönderdi.

20- Irak Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçakların İran'da Tebriz, Tahran, Ahvaz, Buşehr Havaalanlarının bombalanmasından sonra IrakDevrim Komuta Konseyi'nin İran'a savaş ilan ettiği, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

23 Eylül 1980

1- Milli Güvenlik Konseyi, «Atatürk'ün doğumunun 100. yılınınkutlanması ve Atatürk kültür merkezi kurulması» hakkındaki kanun tasarısını görüştü ve İhtisas Komisyonu'nun hazırladığı raporu kabuletti.

2- Milli Güvenlik Konseyi, yasama çalışmalarında gerekli araştırma ve incelemeyi yapmak üzere «İhtisas komisyonları» kurmayı kararlaştırdı.

3- Devlet Planlama Teşkilatı'nın 20. kuruluş yıldönümü nedeniyleDevlet Su işleri Salonu'nda yapılan törende konuşan Başbakan Bülend Ulusu, .«Olumlu neticeleri görülen ekonomik istikrar pprogramınıciddiyetle, kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Programın şimdiye kadar uygulanamayan tamamlayıcı düzenlemeleri de kısa süredeyürürlüğe girecektir.» dedi.

4- Başbakan Bülend Ulusu tarafından yayınlanan genelgeye göre Başbakan Yardımcıları ve Devlet Bakanları arasında görev bölüşümü yapıldı. Buna göre; Başbakan Yardımcısı Zeyyat Baykara'nınKıbrıs Koordinasyon Kurulu Yüksek Denetleme Kurulu Başkanlığı ile içGüvenlik Koordinasyon Kurulu Başkanlığını yürüteceği, BaşbakanYardımcısı Turgut Özal'a, Devlet Planlama Dairesi ite Devlet Personel Dairesi Başkanlığı, Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı ile Kamu İktisadî Teşebbüsleri Koordinasyon Kurulu Başkanlığı’nın bağlıolacağı; Devlet Bakanı İlhan Öztrak'ın Danıştay Başkanlığı, Toprak veTarım Reformu Müsteşarlığı, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Başkanlığı ve Yüksek Uzlaştırma Kurulu Başkanlığı'yla ilgileneceği; Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş'e, Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüve Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün bağlı olacağı; Devlet Bakanı Prof,. Nimet Özdaş'ın ise, Atom Enerjisi Komisyonu Genel Sekreterliği, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Genel Sekreterliği veÇevre Müsteşarlığı ile ilgileneceği belirtildi.

5- Basında yer alan bir habere göre; Başbakan Bülend Ulusubaşkanlığında oluşturulan yeni hükümetin programının hazırlanması

çalışmalarına başlandığı, bakanların kendi çalışmaları ile ilgili hazırlık çalışmalarını bir bütün haline getirme görevinin, BaşbakanYardımcıları Zeyyat Baykara ve Turgut Özal ile Devlet Bakanı İlhanÖztrak'a verildiği bildirildi.

6- Bakanlar Kurulu, bazı bakanlıklarda ve kamu kuruluşlarındagörevlendirilen asker ve subayların geri çekilmesini kararlaştırdı.

Öte yandan, belediyeler dahil, kamu kuruluşlarında Milli Güvenlik Konseyi'nce görevlendirilen yönetici kadroların görevlerinde kalacağı bildirildi.

7- Maliye Bakanı Kaya Erdem Hürriyet muhabirine verdiği demeçte, «Adil bir vergi yasasının çıkarılması ve dar gelirlerinin üzerindeki vergi yükünü hafifletmek için her türlü çaba gösterilecektir.»dedi.

8- Çalışma Bakanı Turhan Esener ANKA Ajansı muhabirine, göreviyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Önemli olan, sorunları bilmekve verilen görevde ülkeye yararlı olmaktır. Büyük problemler var,bunların çözümü için yoğun bir çalışma içine girmek zorundayız.»dedi.

9- Turizm ve Tanıtma Bakanı İlhan Evliyaoğlu, Hürriyet muhabirine yaptığı açıklamada, turizmin ülke kalkınmasındaki önemine işaretederek, «Turizm ve tanıtma konulan planlı bir şekilde ele alınacaktır»dedi.

10- Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Side, Ulusal Basın Ajansı'naverdiği demeçte, asgarî ücretin bugünkü fiyatlar karşısında çok gerilerde kaldığını belirterek, «Asgarî ücreti Bakanlar Kurulu'nda değerlendirme imkânı bulacağız.» dedi.

11- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Münir Güney, göreve başlaması nedeniyle Bakanlık Müsteşarı, Genel Müdür ve Daire Başkanlarıyla yaptığı toplantıda, tüm gayretlerin Atatürk ilkeleri doğrultusunda ve her şeyden önce Atatürk Cumhuriyetinin bekası için olacağınıkaydederek, «Halka ve hizmete dönük çalışmalarımızı bu amaçlarından saptıracak davranışlara fırsat verilmeyecektir.» dedi.

12- İmar ve İskan Bakanı Şerif Tüten, AA, muhabirinin, Ankarametrosunun geleceği konusundaki sorularını yanıtlarken, «İstanbul veAnkara'da metro yapımına kimse karşı olamaz. Ancak bu, teknik bügi gerektiren bir konudur. Bu konuyu da hükümet programında bildireceğiz.» dedi.

13- Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Sabahattin Özbek Ankara'daverdiği demeçte, «İki ayrı bakanlığın birleştirilmesi ile Türkiye'de tarım ve orman insanının daha iyi yaşaması için tutarlı planlar yapmanın mümkün olacağını» belirtti.

14- Gazeteci ve yazar Emin Karakuş, geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat etti.

15- Güvenlik Kuvvetleri ile İzmir'in Urla İlçesi yakınlarında silahlıçatışmaya giren 5 teröristten 1'i ölü, 3'ü sağ olarak ele geçirildi, 1terörist ise kaçtı.

16- Irak - İran savaşının ikinci gününde, Irak kara kuvvetlerininİran topraklarına girerek hayati merkezleri ele geçirirken, İran uçaklarının da Bağdat dahil 6 havaalanını bombaladığı, Irak uçaklarınınise İran'ın zengin petrol yataklarının bulunduğu Abadan'ı bombaladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- AA'nın San Jose çıkışlı haberine göre; İran ve Irak arasındakianlaşmazlığın barışçıl yollarla çözümü için çağrı yapan ABD BaşkanıCarter, Sovyetler Birliği'nin iki ülke arasındaki çatışmalara müdahale etmemesi gerektiğini bildirdi.

18- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'daİndira Gandi hükümeti, ülkenin güvenliğini tehlikeye düşüren ve kamudüzenini bozan herkesi 12 ay süre ile gözaltında tutabileceğine ilişkin bir yasayı onayladı.

24 Ey|ül 1980

1- Devlet Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğindenyapılan açıklamada, «Ankara'deki akredite yabancı misyon şeflerininsaat 10.00 da Çankaya Köşkü'nde Devlet Başkanı Genelkurmay veMillî Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e takdimedildiği, kabulde Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Orgeneral HaydarSaltık İLe Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in de bulunduğu» bildirildi.

2- Başbakan Bülend Ulusu, Bakanlık ve kuruluşlara, «Bütçe çağrısı» ile ilgili olarak gönderdiği genelgede, «Her alanda tasarrufa özengösterilmesi ve kıt kaynakların en iyi kullanımı bütçe uygulamasınıntemel hedefidir.» dedi.

3- Adalet Bakanı Cevdet Menteş, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Türk Ceza Kanunu ile Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda yapılacak değişikliklerin hükümet programına alınacağınıbelirtti ve «Bu kanunlarda yapılacak değişiklilerden sonra Türk yargıçları korkusuzca görev yapabilecek ve karar verebileceklerdir.»dedi.

4- Enerji ve Tobii Kaynaklar Bakanı Serbülent Bingöl, ANKAAjansı muhabirine yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin şu anda 40 günlükakaryakıt stoku bulunduğunu, bu miktarın Türkiye'nin en yüksek stokkapasitesi olduğunu» belirtti.

5- Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca üç gündür sürdürülen seçimlerde Yüksek Hakimler Kurulu üyeliğine Mazhar Budak, RahmiSuray, Hüseyin Faysal Onay, Cemil Sonbay, Mehmet Kaya, Faik Erpul, Vasıf Dinçel, Sabahattin Eryurt, Adnan Kukner, Mehmet Tekinözve Hilmi Erdem seçildiler.

6- AA'nın haberine göre, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal ile Maliye Bakanı Kaya Erdem'in de katıldıkları 38resmî ve özel banka müdürlerinin toplantısında tüm bankalarınmevduatlara yüzde 33 faiz uygulamasına ilişkin deklarasyon yayınlanması ve bunun gazetelere verilecek reklamlarla deklarasyon sekinde yayınlanmasının kararlaştırıldığı belirtildi

7- Milli Güvenlik Konseyi tarafından TRT'de yönetim ve denetimsorumluluğuna getirilen Tümgeneral Servet Bilgi görevini Genel Mü-

dür Doğan Kasaroğlu'na devrederken, «12 günlük çalışma dönemimizde başta Genel Müdür olmak üzere tüm TRT personelinden memnunayrılıyorum.» dedi.

8- Türk - iş'e bağlı İstanbul'da bulunan ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından kapatılan sendika genel merkez ve şubelerinin hepsinin açıldığı basında yer alan haberlerde bildirildi.

9- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde, Kahramanmaraş'a bağlı Afşin ve Elbistan Belediye Başkanlarının da görevlerinden alındığı belirtildi.

10- Genel - İş Sendikası'na ait Emek Matbaacılık Anonim Şirketi Genel Müdürü gazeteci İlhami Soysal serbest bırakıldı. Öte yandan Aydınlık Gazetesi İstihbarat Şefy gazeteci Nuri Çolakoğlü, yabancı gazetecilere izinsiz çekim yapmaları sırasında yol gösterdiği gerekçesiyle gözaltına alındı.

11- 3. Ordu ve Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Trabzon, Rize,Ordu, Sivas, Tokat, Amasya, Çorum, Samsun, Sinop İlleri SıkıyönetimKomutanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Ordu'nun Gölköy ilçesinde güvenlik kuvvetleri ile çatışmaya giren teröristlerden ikisininölü, ikisinin yaralı, üçünün ise sağ olarak ele geçirildiği» bildirildi.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi, Ankara Piyangotepe'de geçen Mayıs ayında bir kahveyi tarayarak 7 kişiyi öldürmek, 2 kişiyi de yaralamaktan sanık 4 sağ eylemciden Nurullah Akdoğan için ölüm cezası, Ahmet Balcı, Mustafa Mümin Büyük ve Halis Bağkaya için de 10 ile 33 yıl arasında hapis cezası istedi.

13- İzmir'de yapılan, İzlanda - Türkiye, Avrupa Uluslar Kupası maçında, İzlanda Türkiye'yi 3-1 yendi.

14-. Basında yer alan bir habere göre; Türkiye ile AETarasındaki ortaklık ilişkilerinin canlandırılması ve geliştirilmesi için30 Haziran - 1 Temmuz 1980 tarihlerinde aktedilen Türkiye - AETOrtaklık Konseyi toplantısında kabul edilen kararlar, AET nezdindeki Türkiye daimi temsilciliği ile Avrupa Ekonomik Topluluk Konseyiarasında yapılan mektup teatisiyle 19 Eylül 1980 tarihi itibarıyla kesinleşti.

15- THA'nın haberine göre; Dünya Bankası'nm her yıl yayınladığıraporlardan 1980 dünya kalkınma raporunda yer alan verilerde

dünyada dışsatım gelirlerinden en büyük payı enerji dışalımına ayıranTürkiye'nin olduğu belirlendi.

16- AA'nın Lefkoşa çıkışlı haberine göre; Kıbrıs sorununa barışçıbir çözüm bulunmasını amaçlayan toplumlararası görüşmelerde, Türkve Rum toplumları temsilcilerinin, Denktaş - Kipriyanu anlaşmasınınKıbrıs'ta iki toplum arasında karşılıklı güven havası yaratılması venormal koşullara dönüşü sağlayacak pratik önlemlere ilişkin 6. maddesi çerçevesinde görüşler ortaya koydukları belirtildi.

17- İran askerlerinin, Irak kuvvetlerinin İran'ın batı ve güneybatısında giriştiği bir seri saldırıyı püskürttüğü ve 16 MİG uçağı ile 40Irak tankını da tahrip ettiği, Tahran Radyosu tarafından açıklandı.

Irak Haber Ajansı INA ise, Fas Kralı 2. Hasan'ın Irak Büyükelçisine ülkesinin Irak'a her an askeri yardıma hazır olduğunu bildirdiğiniaçıkladı.

Öte yandan Bağdat Radyosu'nda yayınlanan hükümet bildirisinde,«Irak'ın Şatt-ül Arap'taki hakimiyetinin tanınması ve Hürmüz Boğazı'ndaki İran işgali altında bulunan Büyük Mezar, Küçük Mezar veEbu Musa adalarının iadesi şartları ile savaşın durdurulacağı,» belirtildi.

18- İran - Irak arasındaki savaşın hemen durdurulması için, Birleşmiş Milletler'in her iki tarafa da ateşkes çağrısında bulunduğu, çeşitli Arap ülkeleri ile bağlantısız ülkeler adına Küba Devlet BaşkanıFidel Castro'nun da çarpışmalara son verilmesi için girişimlerdebulunmaya başladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Irak - İran savaşının sürmesi ve Basra Körfezi'nden sevkiyatın durdurulması halinde dünyanın büyük bir petrol krizi ile karşılaşabileceği, Irak Ulusal Petrol Şirketi'nin, ülkeden, başta Japonya olmaküzere yabancı ülkelere yapılan ham petrol sevkiyatma ara verdiğiniaçıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- AA'nın Zürih çıkışlı haberine göre; Avrupa ülkeleri haber ajanslarının genel müdürleri ile üst düzeyde yöneticilerinin katıldığı Avrupa Ajanslar Birliği Genel Kurul toplantısı Zürih'te, Muraltengut Şatosu salonunda başladı.

21- Polonya'da yeni kurulan bağımsız sendikaların liderlerinin,Varşova Mahkemesi'ne başvurarak sendikalarını yasal statüye kavuşturdukları, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25 Eylül 1980

1- Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Millî Güvenlik Konseyi Başkakanı Orgeneral Kenan Evren, Libya Devrim Lideri Albay MuammerKaddafi'nin kutlama mesaimi cevaplandırırken, «İki ülkeyi ilgilendirentüm konularda işbirliğinin güçlendirilmesi için çaba harcayacağını»belirtti.

2- Başbakan Bülend Ulusu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, «Bakanlar Kurulubu görüşmelerin ışığı altında Redaksiyon Komitesi'nin çalışmalara devam etmesine karar vermiştir.» denildi.

Hükümet programı ile ilgili Redaksiyon Komitesi, Devlet Bakanıve Başbakan Yardımcısı Zeyyat Baykara, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal ile Devlet Bakanı Prof. Dr. İlhan Öztrak'tan kuruludur.

3- Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre;Başbakan Bülend Ulusu'nun başkanlığında çalışacak «Yasal Düzenlemeler Yüksek Kurulu»na, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Zeyyat Baykara, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal,Devlet Bakanı Prof. Dr. İlhan Öztrak, Devlet Bakanı Mehmet Özgüneşve yasal düzenleme ile ilgili bakanların katılacağı belirtildi.

4- Dışişleri Bakanı İlter Türkmen, BM Genel Kurulu'na katılmaküzere Ankara'dan ayrılmadan önce Basına verdiği demeçte, «Yunanistan'ın NATO'nun askerî kanadına dönüşünü mümkün kılacak olanEge Denizi'nde hiçbir kumanda tertibi olmayacağı, kumanda tertiplerinin daha sonra iki tarafın görüşmeleriyle saptanacağı formülünükabul etmek eğiliminde göründüğünü» söyledi.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı Recai Baturalp, Ankara'da verdiğidemeçte, özel sektörün de sigara üretimine katılmasının gerekli olduğunu belirterek, «Sigara üretiminde yabancı teknolojiye ve özel sektör sermayesine ihtiyaç vardır. Böylece gelişecek üretimin dış pazarlara yönelik olması gerekmektedir» dedi.

6- Milli Eğitim Bakanlıyı'ndan yapılan açıklamada, «Milli EğitimBakanı Hasan Sağlam'm, Ankara'daki okulları zaman zaman denetleyeceği» bildirildi.

7- Ankara'da yapılan orta öğretim toplantısında bir konuşma yapan Korgeneral Recep Ergun, «Okullarda polis ve jandarma bulunması yüz kızartıcıdır. Bu yıl okullara asker yollamayacağız. Okul idareleri ya olayları önlerler, ya da olay çıkartanları yakalar, bize teslimederler.» dedi.

8- Ankara Belediye Başkanı Süleyman Önder, Ankara'da yaptığıaçıklamada, imar planına uygun olmayan arsa ve binaların alınmaması için uyarıda bulundu.

9- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı yayınladığı 51 numaralıbildiri ile, tüm fabrikaların tam kapasite ile çalışmalarını» istedi.

10- Türk - İş İcra Kurulu tarafından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke yönetimine e! koymasından sonra Türk - iş ve bağlı sendikalarınalacağı tavır ve yapılacak çalışmaların ölçüsüne ilişkin yayınlanan genelgede, «Teşkilatımızın çok dikkatli olması ve kapatılmadan bırakılmış tek kuruluş olan Türk - İş üyeliğine yakışmayan davranışlardanşiddetle kaçınılması gereklidir» denildi.

11- Odalar Birliği, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yazar, bağlıörgütlere gönderdiği genelge de, ekonomik istikrar önlemlerinin inançve kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini belirterek, «Yeni yönetimin,uygulamaya konan ekonomik politikayı benimsemiş olmasını haklı veisabetli bulmaktayız.» dedi.

12- Adana Belediye Başkanı Selahattin Çolak, «Yeni yönetimeyardımcı olmak ve tarafsızlığına göige düşürmemek amacıyla» görevinden istifa ettiğini açıkladı.

13- Türk Dil Kurumu'nun yazın, bilim, dil ödüllerini kazananlarbelli oldu. Buna göre; «Trabzon'lu Delikanlı» adlı yapıtıyla Yaşar Miraçşiir, «Ölümün Ağzı» adlı yapıtıyla İrfan Yalçın roman, «Eller» adlıyapıtıyla Muzaffer Haçıhasanoğlu öykü, «Yunus Emre» adlı yapıtıylaRecep Bilginer oyun, D.T. Suzuki'den yaptığı «Zen Budizm» adlı yapı-

tıyla Enis Batur deneme, ve «Kolo» adlı yapıtıyla Vedat Dalokay masal ve çocuk yazını ödüllerini kazandılar.

Türk Dil Kurumu'nun bu yılki bilim ödülünü, «Kalp Yetersizliği»adlı yapıtıyla Prof,. Dr. Dinçer Uçak fen bilimi dalında, «Yurda Dönen işçiler ve Toplumsal Değişimi» adlı yapıtıyla Prof. Dr. ibrahimYasa toplumsal ve insansal bilim dalında, kazandılar.

14- TGS Ankara Şubesi İkinci Başkanı Bektaş Ulusoy; ile şubesekreteri Mehmet Gene, Ankara Sıkıyönetim Askeri Savcılı'nca serbest bırakıldı.

15- Kayseri'deki Karsu Tekstil Fabrikası işçilerinden, 11 Eylülgünü kaçırılan üç kişiden Hasan Ördek'in cesedi, Cifteönü semtindeki yıkık bir evin içerisinde gömülmüş olarak bulundu.

16- PTT Genel Müdürlüğü'nce çalışmaları tamamlanan Türkiye ileUzakdoğu, Afrika ve Güney Amerika ülkeleri tam otomatik teleksgörüşmesi açıldı.

17- Basında yer alan bir habere göre; İran ile Irak arasında sürmekte olan savaşın, Türkyie'nin petrol durumunu etkilemesini önlemek amacıyla hükümetin, dışalım için İran, Irak ve Libya ile girişimlerde bulunduğu, belirtildi.

18- AA'nm Ankara çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Başbakanı Aleksi Kosigin, Başbakan emekli Oramiral Bülend Ulusu'ya birkutlama mesajı gönderdi.

19- Jran - Irak arasında savaşın kara, deniz ve havada devam ettiği. Irak birliklerinin İran'ın başkenti Tahran'ı yeniden bombaladığıve Hürremşehr'i ele geçirdikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan Irak'ın Basra petrokimya tesislerinin bombalandığı,bildirilirken, İran'ın iç tüketimi için yapılan benzin, gazyağı dağıtımının da durdurulduğu Tahran Radyosu tarafından açıklandı.

26 Eylül 1980

1- Basında yer alan haberlere göre; Milli Güvenlik Konseyi'nceüç yeni yasa kabul edildi ve kabul edilen yasatar uyarınca tüm beleaiye başkanları görevlerinden alındı, belediye meclisleri ile il genelmeclisleri feshedildi.

Öte yandan Millî Güvenlik Konseyi dün akşamki toplantısında,6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler hakkındakikanun ile Türk Ceza Kanununun 264. maddesinde yer alan Ateşli Silahlar, Patlayıcı Maddeler, Bıçak ve Benzeri Aietlterin Teslimi Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören, Konsey üyesi Kara KuvvetleriKomutanı Orgeneral Nurettin Ersin ile Jandarma Genel KomutanıOrgeneral Sedat Celasun'un yasa teklifini görüşerek kabul etti.

2- Başbakan Bülend Ulusu, dün kendisine bir kutlama mesajıgöndermiş olan SSCB Başbakanı Aleksi Kossigin'e ilettiği cevabi mesajda, «İki ülke arasındaki ilişkilerin, ülkelerimizin ortak yararına vedünya barış ve güvenliğinin güçlendirilmesine hizmet edecek şekildegelişeceğini «umduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti ile SSCB hükümetlerinin bu yönde çaba sarfedeceklerine inandığını belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, DünyaBankası ve IMF'nin yılhk genel kurul toplantısına katılmak üzere Ankara'dan Washington'a gtiti. Özal, Havaalanında AA'ya verdiği demeçte, «Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni kredi imkanları ve mevcut borçların daha iyi bir erteleme programına alınması için hükümet yetkilileri iie de görüşmeler yapacağım» dedi.

Özal, ayrıca TV'de çeşitli soruları yanıtlarken, «İktidarlar değişse de ekonomik istikrar programının 4- 5 yıl sabırla uygulanması gerektiğini» belirtti.

4- Millî Savunma Bakanı Ümit Bayülken, İran - Irak savaşı ileilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, «Dost ve komşu iki ülkeninbir savaş içine girmesi Türkiye'de büyük üzüntü ile karşılanmıştır.Kardeş iki ülkenin aralarındaki bütün sorunları barışçı yollardan çözümlemeleri, bunu temin için de aralarında en kısa zamanda ateşkesanlaşmasına varmaları büyük arzumdur» dedi.

5- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim KuruluBaşkanı Halit Narin, İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlenen «Bedelsiz İhracat Kredisi ve Diğer İhracat Sorunları» konulu toplantıda yaptığı konuşmada, bakanların kredilere uyguladıkları yüzde 80 faiz yüküile yatırımcı ve ihracatçının teşvik edilmesinin imkânsız olduğunusöyleyerek, «Yatırımcı ve ihracatçılara, Türk bankalarından olduğugibi yabancı bankalardan da kredi alabilme imkânı sağlanmalıdır.»dedi.

6- AA'nın bir haberine göre; bir süre önce günlük petrol üretimi 55 bin varilden 70 bin varile çıkarılan ATAŞ Raf|inerisi'nde, kapasitenin 90 bin varile kadar yükseltildiği yetkililerce bildirildi.

7- Dil Bayramı, Türk Dil Kurumu konferans salonunda düzenlenen bir törenle kutlandı ve kurumun yazm ve bilim dil ödüllerini kazananlara ödülleri verildi.

8- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halklaİlişkiler Şubesi tarafından yapılan açıklamada, 15 gün içinde güvenlikkuvvetlerince çeşitli anarşik eylemlere karışmış 439 kişinin yakalandığı ve haklarında yasal işlemin sürdüğü bildirildi

9- Ordu'nun Aybasîı ilçesine bağlı Zaferi Millî köyüyie, Mardin'in Derik ilçesinin Kapı Bahçe mevkiinde güvenlik kuvvetlerince yapılan operasyo/ı sırasında meydana gelen çatışmalarda toplam 8 teröristin öldüğü, bir jandarma erinin de şehit olduğu, Üçüncü Ordu veSıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi tarafındanaçıklandı.

10- Atatürk'ün doğumunun 100. yılının kutlanması ve Atatürk KüLtür Merkezi kurulması hakkındaki yasa. Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Türkiye'ye resmî bir ziyaret amacıyla dün Ankara'ya gelenHollanda Savunma sorunlarıyla görevli Devlet Bakanı Van Ekelen,Anıtkabir'e çelenk koyduktan sonra resmî temaslarına başladı.

12- Irak Büyükelçisi Taha Aziz, Günaydın Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Savaş, Irak'tan Türkiye'ye petrol akımını etkilemez. Türkiye

bizim dostumuzdur. Karşılıklı ilişkilerimiz ve anlaşmalarla bağlılığımız sürecektir..» dedi.

İran'ın Ankara Büyükelçisi Habibullah Assefi, Günaydın Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Batılılar Irak'ı destekliyor. İran'ın günahıne Doğu'ya ne Batı'ya bağımlı olmak istemesidir. Savaşın altındaABD yatmaktadır.. Bu savaş Türkiye ile olan iyi ilişkilerimizi etkilemeyecektir» dedi.

13- Basında yer alan haberlere göre; Türkiye'den çeşitti mal almak üzere Ankara ve İstanbul'da ihracatçılarla görüşmeler yapanLibya dışalım heyeti, 50 milyon dolar tutarında tahıl almak üzere anlaşma yaptı.

14- Birleşmiş Milletler toplantılarına katılmak üzere New York'agiden Dışişleri Bakanı İlter Türkmen ikili temaslarına başladı.

15- Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği Basın Müşaviri Selçuk Bakkaibaşı Boulogne Billançourt'taki evinin önünde bir saldırı sonucu yaralandı. Daha sonra Fransız Haber Ajansı'na teiefon eden bir kişi olayıErmenistan Kurtuluş Örgütü adına üstlendi.

Çalışmalarına Yugoslavya'nın başkenti Beigrad"da devam eden21. UNESCO Genel Konferasında, Tabiî Bilimler Komisyonu Başkanlığına Prof. Dr. Erdal İnönü seçildi.

16- AFP'nin New York çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı Edmund Muskie, ABD'nin, Hürmüz Boğazı ablukaya alındığı takdirde körfeze gönderilmek üzere uluslararası bir deniz gücü oluşturulması için müttefikleri ile görüş alışverişinde bulunduğunu açıkladı.Aynı ajansın haberinde, ABD Başkanı Carter'ın, Hürmüz Boğazı'ndanpetrol taşıyan tankerlerin serbestçe geçişlerini sağlamak için uluslararası bir konferans önerdiği bildirildi.

17- TASS Ajansı'nın San Francisco çıkışlı haberine göre; MısırDevlet Başkanı Enver Sedat «San Francisco Examiner'e verdiği demeçte, ABD'nin İran ile Irak arasındaki savaşın patlak verdiği şu sırada Humeyni yönetimini devirmesi için eline uygun bir fırsat geçtiğini söyledi.

27 Eylül 1980

1- Ulusu hükümetinin programı saat 15-00'de TBMM'deki Cumhuriyet Senatosu Genel Kurul Salonunda Başbakan Bülend Ulusu tarafından okundu. Ulusu programı okurken, hükümetin görev aldığı Eylül 1980 Türkiyesi'nin içinde bulunduğu durumu ana hatlarıyla tasviretti ve «12 Eylül öncesi dönemde, Türk devletinin otoritesi zedelenmiş ve varlığı ciddî tehlikelere maruz kalmıştır» dedi,

2- Hükümet, bir yandan sınaî mamullerin dışsatımını teşvik, öteyandan da özellikle tarım üretimini ve küçük sanayici ile esnafın dahadüşük faizli meslekî kredi kullanımını kolaylaştırmak amacıyla Merkez Bankası'nın yeni önlemler almasını uygun gördü.

3- Basında yer alan haberlere göre; asgarî ücretin vergi dışıbırakılmasına ilişkin yasa tasarısının Millî Güvenlik Konseyi'ne verildiği bildirildi.

4- Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili İlhan Öztrak, Fransa'daki Türk Büyükelçiliği Basın Müşaviri Selçuk Bakkalbaşı'nın dünakşam silahlı saldırıya uğraması üzerine Fransa'nın Ankara Büyükelçisi'ni makamına çağırarak «Bu insanlık dışı tutumu şiddetle kınadığını, Fransız hükümetinden Türk vatandaşlarının güvenliğini sağlamakkonusunda ciddî ve etkin önlemler beklediğimizi» bildirdi.

5- Preveze Deniz Zaferi'nin 442. yıldönümü tüm yurtta düzenlenen törenlerle kutlandı.

6- Ankara Belediyesi tarafından projelendirilen ve 9 Eylül günütemeli atılan Ankara metrosunun inşaatı durduruldu.

7- Adana'nın Nadirli köyünde güvenlik kuvvetlerince düzenlenenoperasyonlarda, 1 Ağustos günü şehid edilen polis memuru İzzettinAğca'yı öldürdükleri öne sürülen sanıklar, çıkan silahlı çatışma sonucu ele geçirildi.

Keçiören'de, bir yurttaşın parasını gasp etmek isteyen 8 kişilikbir grupla güvenlik güçleri arasında çıkan silahlı çatışmada soygun-

culardan biri öldü. Siteler semtinde ise halkın üzerine ateş açarak 1kişiyi yaralayan, 2 terörist ele geçirildi.

8- Irak'tan Türkiye'ye petrol nakleden Kerkük Yumurtalık petrolboru hattının Süopi kesiminde gece çıkan yangın, sabaha karşı söndürüldü.

9- Merkez Bankası'nın yeni reeskont kredilerine ilişkin tebliğiResmî Gazete'de yayınlandı.

10- Birinci İslam Oyunları nedeniyle Ankara'ya gelen iran Olimpiyat Komitesi Başkanı Hüseyin Şah Nüseyni düzenlediği basın toplantısında, İran - Irak savaşı hakkında bilgi vererek, şu ana kadarİran'da bilinen kesin ölü sayısının sadece 2 olduğunu söyledi ve «İslam ı bir amaç olarak değil de bir araç olarak görenler bu savaşı başlattılar. Bunlara karşı kanımızın son damlasına kadar savaşacağız)dedi.

11- Dünya Bankası ve IMF Ortak Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere Washington'a giden Turgut Özal başkanlığındaki Türk heyeti, ön çalışmalara başladı.

12- ABD Dışişleri Bakanı Edmund Muskie ile dün görüşen TürkiyeDışişleri Bakanı İlter Türkmen Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte,ABD'nin Türkiye'nin ekonomik istikrar ve NATO çerçevesindeki savunma gereksinmelerini desteklemeye devam edeceğini umduğunubelirtti.

Türkmen, ikili temaslarını sürdürerek, FKÖ'nün BM nezdindekitemsilcisi ve Belçika Dışişleri Bakanı ile de görüşmelerde bulundu.

13- Besim Üstünel öncülüğünde hazırlanan Federal Almanya'nınTürklere koyduğu vize mecburiyetine ilişkin tavsiye kararı önergesi,Avrupa Konseyi Asamblesi tarafından oybirliği ile kabul edildi- Tavsiye kararında, Federal Almanya'da 5 Ekim'de yürürlüğe girecek olanTürklerin vize mecburiyetinin Avrupa Konseyi ruhuna ters düştüğübelirtilerek, Alman hükümetinden vize kararını gözden geçirmesiistendi.

14- Türkiye'nin Paris Basın Müşaviri Selçuk Bakkaibaşı'nın durumunun ümit verici olduğu bildirildi.

15- Fransız hükümeti, Federal Almanya örneği, Türk uyruklularına5 Ekim'den itibaren vize uygulanması kararını, Paris'teki temsilciliğimize sözlü olarak bildirdi.

16- Basında yer alan haberlere göre; Irak, İran'ın Kuzistan eyaletinin başkenti olan Ahvaz'ı ele geçirdiğini öne sürerken, İran resmîPars Ajansı Irak N/liglerinden 2'sinin düşürüldüğünü bildirdi..

17- İtalya'da 6 ay önce Hıristiyan Demokrat Francesco Cossigabaşkanlığında, Hıristiyan Demokrat, Sosyalist ve Cumhuriyetçilerinkurduğu koalisyon hükümeti, ekonomik programın reddedilmesi üzerine düştü.

18- Münih Bira Festivali'nde bomba patladığı ve 14 kişinin öldüğü,140 kişinin de yaralandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

28 Eylül 1980

1- Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve MGK üyeleri Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı OrgeneralTahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümerile MGK Genel Sekreteri Orgeneral Haydar Saltık, NATO'nun «AnvilExpress 80» tatbikatının karşı taarruz bölümünü izlemek üzere, öğleden sonra Ankaradan İstanbul'a gitti.

2- Millî Güvenlik Konseyi'nce yayınlanan 25 numaralı bildiride,8 numaralı bildiri ile durdurulan emeklilik, istifa ve işten ayrılmalarınTürk Silahlı Kuvvetler hariç serbest bırakıldığı bildirildi.

3- Türkiye Cumhuriyet'inin 44. hükümeti olan Bülend Ulusu başkanlığında kurulan hükümetin programının yarın Milli Güvenlik Konseyi tarafından görüşüleceği bildirildi.

4- Milli Güvenlik Konseyi Yasama Görevleri İçtüzüğü Resmî Gazete'te yayınlandı. İçtüzük uyarınca, yasa teklif etme yetkisi konseyüyeleri ile Bakanlar Kurulu'na verildi. Bakanlar Kurulu'nun ya da birbakanın düşürülebilmesi, konsey üye tam sayısının salt çoğunluğu ;leolacaktır.

5- İçişleri Bakanlığı adına yapılan açıklamada, son 25 gün içindeyurdun çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen operasyonlar sonunda 98'isilahlı gasp ve soygun, 325'i öldürme olayı sanığı, 20'si cezaevi firarisi olmak üzere çeşitli suçlardan sanık toplam 859 kişinin yakalandığı bildirildi.

6- AA'nın bildirdiğine göre; İstanbul'da bulunan 1000'den fazlabanka şubesinin, önümüzdeki aydan itibaren «ASELSAN» tarafındangerçekleştirilen elektronik alarm sistemi !ie korunacağı belirtildi

7- ANKA Ajansı'nm bildirdiğine göre; Eylül ayı başına kadar 80bin kilo olan sigara üretiminin, 24 Eylül gününden itibaren 116 bin461 kiloya ulaştığı belirtildi.

8- 8. Kolordu ve Elazığ, Malatya, Bingöl, Tunceli, Muş, Bitlis İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi tarafından

yapılan açıklamaya göre; Malatya'da şehrin çeşitli yerlerine yerleştirilen bombaların patlaması sonucu iki belediye temizlik işçisi öldü,biri polis olmak üzere 5 kişi de yaralandı.

9- istanbul Emniyet Müdürlüğü Oto Masası ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlar sonucu, İstanbul'un değişik semtlerindenMercedes ve Renault marka otomobil çalarak Anadolu'ya götürüpsatan 11 kişilik bir şebeke ele geçirildi.

10- 13 ülkeden 691 sporcunun katıldığı 1. İslâm Oyunları, İzmirAtatürk Stadı'nda yapılan bir törenle başladı.

11- Geçtiğimiz Cuma akşamı evine giderken silahlı saldırıya uğrayan Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği Basın Müşaviri Selçuk Bakkalbaşı'nın sağlık durumunun iyiye gittiği, görgü tanığının ifadelerine dayanılarak çizilen saldırganın temsili resminin tüm polis örgütüne dağıtılmış olduğu bildirildi.

12- İran - Irak savaşına bir son vermek için çözüm yolları aramakta olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin toplantısından dabir sonuç alınamadığı, bunun üzerine toplantının ertelendiği, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

13- Irak - İran savaşının yedinci gününde, Bağdat Radyosu Irakbirliklerinin iran topraklarında 100 km. ilerlediğini, Ahvaz kentinin dedenetim altına alındığını, kentteki Arap azınlığın Irak askerlerini sevgigösterileri yaparak karşıladığını iddia ederken, Tahran Radyosu Ahvaz' m hala İranlıların elinde bulunduğunu bildirdi.

14- Irak Devrim Komuta Konseyi Başkanı Saddam Hüseyin'in,Bağdat TV'sinde yaptığı konuşmada, İran'la savaşa son vermek içinateşkes yapılmasını önerdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Aralarında Mao'nun eski eşi Ciang Cing'in de bulunduğu «Dörtler Çetesi»nin, Mao'ya karşı bir suikast düzenlemek suçu ile yargılanacağı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Bavyera'nın geleneksel «Bira Şenliği»nde 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan bomba olayı ile ilgili olarak aşırı sağcı 6 kişinin yakalandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

29 Eylül 1980

1- Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Millî Güvenlik KonseyiBaşkanı Orgeneral Kenan Evren, bu görevi üstlendiği için kendisinekutlama ve basan mesajları göndermiş bulunan Ürdün Kralı Hüseyin'e ve Bangladeş Devlet Başkanı'na teşekkürlerini bildirdi.

2- NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sedat Günerai'in yönettiği, «Anvi! Express - 80» Sonbahar Tatbikatının karşı taarruz aşaması başarı ile yapıldı. Tatbikatı izleyen Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Milli Güvenlik Konseyi BaşkanıOrgeneral Kenan Evren ve MGK üyesi Komutanlar, daha sonra Ankara'ya döndüler.

3- Başbakan Bülend Ulusu, basma verdiği demeçte, vergi yasalarının derhal ele alınacağını belirterek, «Anayasa, Seçim Kanunu V3Siyasî Partiler Kanunu'ndaki düzenlemeleri en kısa zamanda tamamlayacağız. Bunların düzenlenmesi çalışmaları yürütülürken, diğer konulan da yakından takip edeceğiz ve gerçekleştireceğiz» dedi.

4- Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre :Başbakan Bülend Ulusu öğleden önce Sayıştay, öğleden sonra iseAnayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ve Yüksek Hakimler Kurulubaşkanlarını kabul etti.

5- Adalet Bakanı Cevdet Menteş Ankara'da «CezaevlerindekiTehlikeli Suçların Islahı ve Cezaevlerinin Yapısal Durumu» konulu seminerde yaptığı konuşmada, infaz personeline büyük görevler düştüğüne dikkati çekerek, «Cezaevlerine alınan kişlere cezaevlerindekitüm personelin insan sevgisi ile dolu ve tamamen yansız bir tutumve davranış içerisinde bulunmaları zorunludur» dedi.

6- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Şahap Kocatopçu ANKA Ajansı'na verdiği demeçte, «Bakanlık olarak üç ana temaya önem veriyj-uz.Bunlar, üretimin arttırılması, sanayi mamulleri ihracatının hızlandırılması ve eideki imkânlarla yatırımlann hızlandırılmasıdır» dedi.

7- Askerî Yargıtay üyeliğine, 4. Kolordu Komutanlığı Adlî Muşavirliği'nden Hakim Kıdemli Albay Necati Karakış ile Milli SavunmaBakanlığı Askeri Adlî İşler Başkanlığından Hakim Kıdemli AlbayBesim Doğuşlu atandı.

8- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Savlet Aktuğ, AnadoluAjansı muhabirine yaptığı açıklamada, «İran'ın, Türkiye'den silen,cephane ve yedek parça istediği yolundaki haberlerin asılsız olduğunu» bildirdi.

9- Malatya'da iki temizlik işçisinin ölümüne, 5 kişinin yaralanmasına ve 40'a yakın işyeri ile konutun hasar görmesine yol açanpatlamalardan sonra konan sokağa çıkma yasağı 33.5 saat aralıksızdevam ettikten sonra sabah 05.00'den itibaren kaldırıldı.

10- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden verilen bilgiye göre, Gaziantep'te bir hücre evindekıstırılan teröristlerden Süleyman Derek ölü olarak ele geçirildi, Tayyar Derek ise kaçtı.

11- İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 4 gündür sürdürülen seri operasyonlarda, sahte mark ve döviz basıp piyasaya sürenbir şebeke ile bunlarla bağlantılı olarak çalışan esrar kaçakçıları yakalandı.

12- Milli Güvenlik Konseyi'nce Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkındaki Yasa ile Türk Ceza Kanunu'nun 264. maddesinde yapılandeğişikliklerle ruhsatsız silah, bomba ve patlayıcı madde, bıçakkama ve benzeri suç aletlerini teslim etme süresi başladı. Konuya ilişkin açıklama Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- AA'nın Paris çıkışlı haberine göre : Fransa Hükümeti, geçenCuma günü Türk diplomatı Selçuk Bakkalbası'na girişilen suikastı kınadı ve^saldırganların yakalanması için bütün önlemlerin alınacağıkonusunda Türk Hükümetine güvence verdi.

14- BM Güvenlik Konseyi'nin, İran ve Irak'a ateş kesmeleri içinçağrıda bulunduğu, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Waldheim'in çağrısına cevap vererek, İran da aynı şekilde davrandığı tak-

dirde ateş kesmeye hazır olduklarını bildirdiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Yabancı ajansların bildjrdiğine göre : Irak Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, Güneybatı İran'da bir hava üssü ile birradar üssünü ele geçirdiğini, Dezfui kentindeki stratejik öneme sahipaskerî garnizonun da Irak birliklerinin denetimine geçtiğini ileri sürdü.

Öte yandan İran Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada ise, İran ordusuna ait kıyı koruma birliklerinin Biş, Gasle ve Phabbölgelerindeki Irak mevzilerini bombaladığı ve bir cephane deposuylabir radar merkezini tahrip ettiği, 4 Irak uçağının daha düşürüldüğüöne sürüldü.

15- AP Ajansının Pekin çıkışlı haberine göre: Çin'de bir hükümet yetkilisi, Mao'ya karsı bir suikast girişiminde bulunmakla suçlanan «Dörtler Çetesi» ile diğer 6 kişinin yargılanması için özel birmahkeme kurulduğunu bildirdi.

16- AFP'nin Şam çıkışlı haberine göre : Şam'da yayınlanan yarıresmî «Ekim» gazetesi, Irak'ı suçlayarak, «Arap ulusunun düşmanıolan» bu ülkenin Müslüman Kardeşler'i örgütlediğini, örgüte silah vepara yardımı yaptığını ileri sürdü.

30 Eylül 1980

1- Devlet Başkanı, Genelkurmay ve Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Kenan Evren, Kara Harb Okulu'nun 1980-81 öğretim ve eğitimyılının başlaması nedeniyle düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, en kısa zamanda Türkiye'yi hakikî demokratik kaidelerüzerine oturtarak, görevleri başına döneceklerini belirtti, ve «KaraHarb Okulu, çok büyük asker, komutan ve devlet adamı yetiştirmiştir. Hiçbir zaman asker olduğunuzu unutmayın, evvela askersiniz. Evlatlarım, bu yaşlarda, bu çağlarda sakın ola ki, politika ile uğraşmayın. Biz, milletimizi düzlüğe çıkarmak için buna mecbur olduk» dedi.

2- Milli Güvenlik Konseyi, Başbakan Bülend Ulusu başkanlığındaoluşturulan hükümet programını aynen kabul etti.

Hükümet programı üzerinde görüşlerini açıklayan MGK üyesi veKara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, «Programda,1980 Türkiyesi'nin içinde bulunduğu fevkalâde güç durum ve devletinaksayan bütün yönleri açıkça belirtilmiştir. Kurulan hükümet bir partihükümeti değildir. Memlekete büyük hizmet aşkı ile yola çıkan değerli arkadaşları bünyesinde toplayan bu hükümetin başarılı olmasıulusça hepimizin özlemidir» dedi.

Dahn sonra programın oylanarak kabul edilmesinden sonra birteşekkür konuşması yapan Bulend Ulusu da, «Bu programda da işaretettiğim gibi, bugün ülkemizin süraîie çözümlenmesi gereken iki anasorunu mevcuttur. Bunlardan biri anarşi, terör ve bölücülükle mücadeie, diğeri de karşı karşıya bulunduğumuz ekonomik sıkıntılardır. 27Eylül 1980 tarihinde sunmuş olduğumuz hükümet programını inançlauygulamak ve böylece büyük Türk milletini layık olduğu huzur .refahve mutluluğa kavuşturmak amacıyla görevimize devam edeceğiz.»dedi.

3- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, okulların açılması nedeniyle tüm öğrenci, öğretmen ve veliler için, uyulması gerekendurumları içeren 52 numaralı bildirisini yayınladı.

4- BM Genel Kurul çalışmalarına katılan Dışişleri Bakanı İlterTürkmen, Federal Almanya'dan sonra Fransa'nın da vize uygulaması

konusunda Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Fransa'nın vizeuygulamasını gerektirecek bir durum yoktur. Kararı esefle karşılıyorum» dedi.

5- Dünya Bankası ile IMF'nin yıllık toplantısına katılan BaşbakanYardımcısı ve Türk Heyeti Başkanı Turgut Özal, Milliyet Gazetesi'neverdiği demeçte, «Görüşmeler yaptığım ülke güvernörleri Türkiye'deki askeri yönetimi olumlu karşıladıklarını söylediler» ded:.

6- Milliyet Gazeıesi Genel Yayın Müdürü ve Başyazarı Abdi İpekçi'yı öldürmekten dolayı ölüm cezasına çarptırılan firarî hükümlüMehmet Ali Ağca'nın suç ortağı Yavuz Çaylan'ın 3 yıllık hapis cezasının Askerî Yargıtay tarafından bozulması nedeniyle yeniden yargılanmasına başlandı.

7- İstanbul'un Bakırköy Bağcılar semtinde bir grup teröristlegüvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 terörsit öldü, bir başkom'ıser de şehit oldu.

Öte yandan Ordu'nun Fatsa İlçesinde dün gece bir öğretmeniöldüren teröristlerden biri güvenlik güçlerine ölü olarak ele geçirildi.

8- İran Hava Kuvvetleri'nç ait Fantom uçaklarının, Bağdat'taaralarında Türk gazetecilerinin de bulunduğu otele bomba attıkları,ölen veya yaralanan olmadığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

9- THY'nın New York çıkışlı haberine göre: Yunanistan DışişleriBakanı Konstantin Mitsotakis BM Genel Kurul toplantısında yaptığıkonuşmada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalogun yeniden başlatılmasından memnunluk duyduğunu belirterek, «Türkiye'deki askerîyönetimin Yunanistan'ın NATO'nun askerî kanadına dönüşü konusunune yönde etkileyeceğini şimdiden tahmin etmek güçtür.» dedi.

10- Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulunun kararı ile ada dışına gönderilen EOKA'cı Nikos Samson'un, Fransa'da Ermeni örgütleriyleişbirliğine giriştiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi

11- Tercüman Gazetesinde yer alan bir haberde, Fransa'nınStrasbourg kentinde 24 Eylül'den beri devam edsn Avrupa KonseyiGenel Kurulunda, Türkiye'deki son gelişmelerin görüşülmeye başlandığı bildirildi.

12- Irak birliklerinin, İran'da Arap azınlığın yaşadığı Kuzistan'dakontrolü sağladığı ve Abadan'ı ele geçirmeye çalıştıkları yabancıajanslar tarafından bildirildi.

İran Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada ise, İranuçaklarının Kanagain'deki rafineleri yerle bir ettikleri bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre : Polonya'da bağımsız işçi sendikaları yöneticileri, ücretlerin artışını sağlamak amacı ile ülke çapında bir genel grev kararı aldı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106