11.8.1980
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1980

1 Ağustos 1980

1- Partilerarası Komisypn, sabah ve öğleden sonra olmak üzereiki kez toplanarak, Ceza Kanunu'nda ve Ceza Muhakeme-teri Usulü Kanunu'nda yapılan değişikliklerle ilgili tasarıları gözden geçirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriÇağlayangil ile yaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Atina Ateşesi Galip Özmen'in öldürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu» belirterek, «Özmen'e sıkılan kurşunlar Türk Devleti'ne, Türk Milleti'ne sıkılmıştır. Bunların karşısında yılmadık, yılmayacağız» dedi. Demirel, Irak'la ilişkiler konusunda sorulanbir soru üzerine de, «Biz, Irak'la ilişkilerimizi bozmak istemeyiz. AmaIrak hata yapıyor. Biz, onun için Bağdat Elçimizi çağırdık, kendisiyleistişarelerde bulunuluyor» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Meclis'te düzenlediği basıntoplantısında, «Maliye Bakanı ismet Sezgin hakkında CHP Grup Yönetim Kurullan'nda gensoru önergesi verilmesinin kararlaştırıldığını» açıkladı. Ecevit, Atina Ateşesi Galip Özmen'in öldürülmesi ile ilgili olarakda, «iç ve dış düşmanlarımız bu tür insanlık dışı saldırılarla, cinayetlerleamaçlarına hiçbir zaman erişemeyeceklerdir. Türk Devleti bunun üstesinden gelecektir» dedi.

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu Ankara'da verdiği yazılıdemeçte, «Silahlı Kuvvetler bile, parti polemiklerinin konusu haline getirilmek isteniyor» dedi.

5- Maliye Bakanlığı, devlet memurlarına uygulanan ek göstergeler ve bunların emeklilik durumundaki uygulanmasına ilişkin bir tebliğyayınladı. Buna göre; bazı emeklilerin maaşlarında artış olacağı yetkililer tarafından bildirildi.

6- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, DİSK'in kapatılması ve songelişmeler konusunda Yürütme Kurulu'nun aldığı kararları açıklayarak,«Her geçen gün tüm baskılara rağmen, gelişip güçlenen DİSK'İ haklımücadelesinden alıkoymanın ve bir oldu bittiye getirmenin mümkünolmayacağı çok iyi bilinmelidir» dedi.

7- MESS ile DİSK'e bağlı Türkiye Maden-iş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasıüzerine OYAK Renault Otomobil Fabrikası'nda çalışan Maden-iş üyesi2166 işçi grev uygulamasına geçti.

8- Kamu kuruluşlarında çalışan sağlık personeli adına direniş kararı alınması sonucu, Ankara'da Numune Hastanesi ve Sami Ulus Çocuk Hastanesi sağlık personeli, işi yavaşlatmaya başladı.

9- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre; kamu kesiminde yatırımçalışmaları iç para darlığı nedeniyle önemli ölçüde daraltılırken, özelkesimde de yeni yatırım girişimleri azaltıldı.

Öte yandan yine aynı ajansa göre; yılın ilk yarısında sanayi hammaddeleri ile yarı mamullerindeki fiyat artışının yüzde 64, besin maddelerindeki ortalama fiyat artışının ise yüzde 59 düzeyinde olduğubelirtildi.

10- Fatsa, Bursa, Ordu, Kahramanmaraş, Urfa, Adana, Van, Ankara,Diyarbakır ve Malatya'da meydana gelen olaylarda toplam 19 kişi öldürüldü.

11- Garantisiz ticari borçların fason imalat yoluyla ödenmesindeuygulanacak esasları yeniden belirleyen hükümet tebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğinde görevli İdari Ateşe GalipÖzmen'in dün gece katledilmesi, başta Yunan Başbakanı olmak üzeretüm siyasi liderler tarafından şiddetle kınandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

Öte yandan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelof Averof, İdariAtaşe Galip Özmen'in öldürülmesiyle ilgili olarak Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen'e gönderdiği mesajda «Olayın Yunan Hükümeti'ni vehalkını sarstığını» belirtti.

13- ANKA Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız KomünistPartisi'nce yayınlanan bildiride, «Demokratik güçlerin Türkiye'deki baskırejimine karşı birlikte mücadele etmeleri» istendi.

14- Ak Ajans'ın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; KTFD'de «Birlik» adıaltında yeni bir günlük siyasi gazete yayınlanmaya başladı.

15- ABD Dışişleri Bakanı Edmund Muskie'nin, «NATO'nun güneydoğu kanadının güçlendirilmesi için, Yunanistan'ın, ittifakın askeri kanadına geri dönmesi ve Türkiye ile Yunanistan arasında görüş ayrılıklarının giderilmesi yolunda çabaların devam etmesi gerektiğini» söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın Marivan kentindesilahlı gruplarla İran Ordu Kuvvetleri arasında çıkan' çatışmalarda 48kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

17- AFP'nin Şam çıkışlı haberine göre; Suriye'deki Baas Partisi'ninHalep Bölge Komutanlığı, kentte ölümlere ve yaralanmalara sebep olansabotaj eylemlerinin arttığını ve bundan «Müslüman Kardeşler» örgütünü sorumlu tuttuğunu açıkladı.

18- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail Adalet Bakanı Tamir, siyasal anlaşmazlık nedeniyle istifa etti.

2 Ağustos 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında «Şiddet eylemleri ve ekonomik durum açısından çok ağırşartlar içerisinde bulunan bir ülke devir aldıklarını, ülkede kan dökülmeye devam edildiğini, istenilen huzur ve sükuna kavuşturulamadığına» dikkati çekerek, «Devletin birtakım sıkıntıları, zaafları ve noksanları olduğu bir gerçektir. Bunu tabii saymıyoruz» dedi.

Demirel, ekonomik konulara ilişkin yaptığı açıklamada ise, «Karaborsa ve çift fiyatların ortadan kaldırıldığını, dayanıklı tüketim mallarında önemli fiyat düşüşlerinin meydan geldiğini» belirterek, «Ülkeyokluklardan, sıkıntılardan kurtarılmıştır. Ülkenin idaresi bizim üzerimizde olduğu sürece hiçbir malın yokluğu söz konusu olmayacaktır»dedi.

Öte yandan AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel,izmir'de yayınlanan bir gazeteye verdiği demeçte, «Bana Milliyetçilersuç işliyor dedirtemezsiniz» sözünü 1978'de söylediğini, o günden buyana meselelerin başka istikamete girdiğini belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «Başbakan Süleyman Demirel'in basın toplantısında MilliGüvenlik Kurulu bildirilerine yer vermesini» eleştirerek, «AP Hükümetibizim hükümette olduğumuz zaman her Milli Güvenlik Kurulu toplantısından sonra saldırıda bulunurdu. Biz böyle bir yola gitmedik. Ancak, hükümet Milli Güvenlik Kurulu'nu kalkan gibi kullanmak istemektedir. Bizim muhatabımız MGK değil, hükümettir. Faşist militanları koruyan hükümet işbaşındayken, Milli Güvenlik Kurulu ne yapsın, Komutanlar ne yapsın?» dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Denizcilik Bankası, DDY Genel Müdürlüğü,Elazığ Ferrokrom Tesis Müdürlüğü ve Bandırma Boraks ve Asit Fabrikası'ndaki grev ve lokavt kararını 30 gün süreyle erteledi.

Bakanlar Kurulu ayrıca, Ordu ili Fatsa ilçesi Belediye Başkanlığıgörevinin atama yoluyla yürütülmesini kararlaştırdı.

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu düzenlediği basın toplantısında, milli beraberlik hükümeti kurulmasını isteyerek, «Bu feci gidişeancak Atatürkçü bir silkinişle son verilebilir» dedi.

5- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, yaptığı yazılıaçıklamada, «Ecevit, boşuna yalan ve iftira savurarak gayret sarfetmesin,

cesareti varsa, milletten korkmuyorsa derhal erken seçime evet desinve milletin kendisi ve suçladığı kişiler hakkında kanaatini öğrensin»dedi.

6-Maden-iş Yönetim Kurulu toplantısında Mehmet Karaca, GenelBaşkanlığa seçildi.

7- Halkevleri Olağanüstü Genel Kurulu'nda yeniden Genel Başkanlığa seçilen Ahmet Yıldız, yaptığı konuşmada «Hiçbir ülkede faşistolmayan iktidarlar, bizdeki kadar faşizme destek olmamıştır» dedi.

8- Türk Tabibleri Birliği Merkez Konseyi Dr. Erdal Atabek, düzenlediği basın toplantısında, «Hükümetin aldığı son kararla hekim vesağlık personelinin eline geçeri net ücretin üçte biri geri alınmaktadır»dedi.

9- Bursa, Mersin, izmit, Samsun, istanbul, Muş ve Niğde'de meydana gelen olaylarda 13 kişi öldürüldü.

10- ANKA Ajansının bildirdiğine göre; Irak ile Türkiye arasındakiilişkilerin gerginleşmesi üzerine Irak Büyükelçisi Taha Aziz Hasan daIrak Hükümeti'nce ülkesine çağrıldı.

11- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanlık seçiminin bağımsız adayı John Anderson, Senatör Edvard Kennedy'nin Demokrat Parti Başkanlık adaylığını kazanması halinde seçim kampanyasından çekilebileceğini bildirdi.

12- İsrail'in, Kudüs'ü başkent yapmasına tepkiler sürerken, BMüyesi 40 Arap ülkesinin BM Güvenlik Konseyi'nin derhal toplanmasınıistediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; geçen hafta Kahire'de ölen devrik iran Şah'ı Rıza Pehlevi'nin, «iran kurtulduktan sonracesedinin, kurşuna dizilen subayların yanına gömülmesini» vasiyet ettiği, eşi Farah Pehlevi tarafından açıklandı.

14- Kopenhag'da toplanan Dünya Kadın Konferansı, «Eşitlik, kalkınma ve barış için eylem» programını kabul ettikten sonra sona erdi.

15- İtalya'nın Bolonya kentinde ana tren garında meydana gelençok şiddetli patlamada 30 kişinin öldüğü, 100 kişinin de yaralandığı,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Reuter Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'ninTrablusgarp Büyükelçiliği'nden Dışişleri Bakanlığı'na çekilen telgrafta,Billy Carter'ın Libya ziyaretinin' bir özeti yapılarak herşeyin «Çok olumlugeçtiğinin» yazıldığı açıklandı.

3 Ağustos 1980

1- AP Başkanlık Divanı toplantısında bir konuşma yapan Başbakan Süleyman Demirel, «Hükümeti düşürecek olanlar, kendi aralarındaanlaşarak hükümet kurmalıdırlar. Bizi eleştirerek hükümeti düşürecekolanlar niye bize ortaklık teklif edecekler? Öyle şey olur mu? dedi.

Öte yandan Başbakan Süleyman Demirel, bir genelge yayınlayarak, «Tüm kamu kuruluşları ve devlet memurlarının anarşi terör ve bölücülük konusunda Valilere yardımcı olmalarını» istedi.

2- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, yaptığı açıklamada, Salı günü grupta gensoru önergesinin ele alınacağını, eğer APazınlık hükümeti israil ile ilişkisini kestiğini ilan ederse, Meclis Başkanlığı'ndan gensoruyu geri alacaklarını açıkladı.

3- CHP Genel Yönetim Kurulu olağanüstü toplantısından sonrayayınlanan bildiride, Başbakan Süleyman Demirel'in basın toplantısında söyledikleri eleştirilerek, «Milli Güvenlik Kurulu tavsiyeleri bir kezhükümetçe benimsendikten sonra bunların karşısına çıkılamayacağı havasını vermeye kalkışmak, TBMM'ye açık bir saygısızlıktır» denildi.

4- CHP Parti içi komisyonu, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriÇağlayangil'in kontenjan senatörleri atama işleminin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasını kararlaştırdı.

5- Uşak Belediye Başkanlığı seçimini AP adayı Turgut Kalelioğlukazandı.

6- Genişletilmiş Sıkıyönetim Koordinasyon Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında Genelkurmay karargahında toplandı.Toplantıda, Sıkıyönetim bölgeleri ile öteki bölgelerdeki olaylar ile Sıkıyönetim bölgelerinde alınacak yeni önlemler, cezaevlerinin durumlarının görüşüldüğü bildirildi.

7- Türkiye Odalar Birliği Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada «Partilerin kısa vadeli çıkarlarını ön planda tutan siyasi çekişmelerinin topluma hiçbir fayda sağlamadığı» öne sürülerek «Artık üretimi ve iç talebi cezalandırıcı uygulamalara geçilmesini» istedi.

8- Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer, yaptığı açıklamada «Hükümet son sekiz aydır Belediyemizi tam 2.5 milyar lira zarara uğratmıştır. Bunun karşılığında belediyemize sekiz ay içinde o da zorla alınmış yalnızca 200 milyonluk bir katkısı olmuştur. Açıkçası hükümet çaykaşığı ile verip kazan kepçesi ile geri almaktadır» dedi.

9- UBA Ajansı'nın bildirdiğine göre; THY 1979 yılında 54 milyonlira kâr ederek 88 milyon dolar döviz kazancı sağladı.

10- Kozari ilçesi cezaevi Müdürü Hakkı Çağanda, tabanca ile vurularak öldürüldü. Öte yandan Bursa, istanbul, Ankara, Çorum, Adana,Balıkesir ve Amasya'da meydana gelen olaylarda 7 kişi öldürüldü.

11- Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği İdari Ateşesi Galip Özmen'inotomobiline Ermeni bir katil tarafından açılan ateş sırasında ağır yaralanan Neslihan Özden öldü.

12- AA'nın bildirdiğine göre; Suudi Arabistan, Türkiye'den 1 litrelik plastik şişelerde 12 milyon şişe su istedi. Küba da döşemelik kadife kumaş, pamuklu iplik, pamuk ve ayakkabı talebinde bulundu.

13- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, kendi bölgelerinde tam ve mutlakhükümet etme yetkisine sahip iki eşit toplum bulunduğunu belirterek.Rum tarafının Kıbrıs'ta Türk ortağın iştirak etmediği bir Kıbrıs hükümetinin tüm adaya şamil olabileceği inancı içinde hareket ettiğini ifadeetti.

14- İsrail Başbakanı Menahem Begin'in', «Kendisiyle görüşmek isteyen Büyükelçileri Kudüs'te kabul ettiğini» açıklaması üzerine FKÖLideri Yaser Arafat da İsrail'in Arap dünyasına savaş ilan ettiğini belirterek, «Arap doruğunu toplantıya çağırıyorum. Bu hareket tek taraflıbir savaş ilanı anlamı taşır» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- THA'nın Atina çıkışlı bir haberine göre; Sovyet Savaş gemilerinin Siroz Adası'ndaki deniz üssünün onarım hizmetlerinden yararlanmasına Ocak ayından itibaren Yunanistan'ın izin vermeyeceği bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Te| Aviv çıkışlı haberine göre; israil hapishanelerindeki tutuklu sayısının 350'ye ulaştığı İsrail Radyosu tarafındanbildirildi.

4 Ağustos 1980

1- TBMM'de çoğunluk sağlanamadığı için Cumhurbaşkanı seçimiturları yapılmadı ve oturum yarına bırakıldı.

2- Partilerarası Özel Komisyon'da CHP'li ve MSP'li üyeler, mahkeme heyetinin Genelkurmay Başkanı'nın görüşü alınarak atanmasıylailgili maddenin değiştirilmesini istediler.

3- Başbakan Süleyman Demire!, Uşak Belediye Başkanlığı seçimini kazanan AP adayı Turgut Kalelioğlu'na gönderdiği telgrafta, «Herşeyin tersine çevrilmek istendiği, zihinlerin karıştırılmaya çalışıldığı buortamda, Uşak'lı hemşehrilerimizin kararı, Türk Demokrasisine güç katmıştır. Millete inanmayanlara da bir ders vermiştir» dedi.

Öte yandan, Başbakan Süleyman Demirel tarafından, Mustafa Gülcügil'in istifasıyla boşalan içişleri Bakanlığı'na, Devlet Bakanı OrhanEren tayin edildi.

4- Yüksek Askeri Şûra, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki terfileri görüşmek üzere Başbakan Süleyman Demirel'in. başkanlığında toplantılarına başladı.

5- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, yaptığı açıklamada,TRT'nin «Demirel'in şirketi haline dönüştüğünü» savunarak, «Bu hükümet ve TRT elele vererek, Anayasa'yı, yasaları ve her türlü ahlâk kurallarını çiğneyerek gerçekleri saptırabilmek için ne denli çabalarsaçabalasınlar, Türk halkı tüm sıkıntıları haksızlıkları, zulümleri en' acı şekilde yaşayarak bilmektedir» dedi.

6- AP Giresun Milletvekili Şükrü Abbasoğlu, «Amaçlarından saptığı ve demokrasi için bir tehlike haline geldiği gerekçesiyle DİSK'inkapatılmasını istedi.

7-Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal, THAmuhabirine yaptığı açıklamada, «24 Ocak kararlarındaki en önemli hedefin enflasyon hızını aşağıya çekmek olduğunu, bunun da büyük birmücadeleyle başarıldığını» söyledi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, «ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada Danıştay kararlarına uyularak madenlerin özelteşebbüse devredilmesi işleminin durdurulduğunu belirterek, «Ancak,Danıştay'ın kararına karşı itirazımızı hazırlıyoruz ve önümüzdeki günlerde Danıştay'a takdim edeceğiz» dedi.

9- İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nin, Akademilerarası Kurulu'nunaçılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Orhan Cemal Fersoy, «Memleketimiz, dertli ve buhranlı bir dönemden geçerken meselelere bakışaçımız barışçı, düzenleyici ve sakin olmalıdır» dedi.

10- İstanbul Barosu Başkanı Orhan Apaydın, Yüksek Hakimler Kurulu Başkanı Mazhar Budak'ın, Tunceli Adalet Komisyonu'na gönderdiği yazıyı eleştirerek «Yüksek Hakimler Kurulu Başkanı, meslekdaşlarının can güvenliklerini sağlamaya yönelik haklı eylemlerini desteklemelidir» dedi.

11- İçişleri Bakanlığı, 57 il Valisi'ne gönderdiği genelgede, halkıncan ve mal güvenliğinin sağlanması için karayollarında trafik kontrolüyapan ekiplerin de sık sık denetlenmelerini istedi.

12- TÜRK-İŞ'e bağlı Basın Sendikası Kıdem tazminatı yasa tasarısını eleştirerek «Hakim sınıfların hükümet eliyle, kendi istekleri doğrultusunda yeni yeni kurumlar oluşturduklarını» öne sürdü.

13- İzmir Belediyesi işyerlerinde Genel-iş Sendikası tarafından başlatılan grev kararı uygulamasının geciktirme süresi 60 gün daha uzatıldı.

14- Memurlar Derneği istanbul Şubesi yayınladığı bildiride, «Hükümetin yeni vergi kanunu yerine, yeni bir yiyecek ve giyecek kararnamesi çıkartılmasını» istedi.

15- Ankara'da havagazı fiyatlarına, Enerji Bakanlığı'nın onayı ileyeniden zam yapıldı.

16- Türk parasının değeri bazı yabancı paralar karşısında yüzde2.5 ile yüzde 0.6 arasında düşürüldü ve bir ABD dolarının yeni fiyatı80 lira olarak belirlendi. Ayrıca Türk Lirası isviçre frangı karşısında yüzde 1.2, Avusturya şilini karşısında yüzde 0.4 oranında değer kazandı.

17- Adana, Kayseri, İstanbul, Eskişehir, Konya, Niğde, Mersin veSamsun'da meydana gelen olaylarda 16 kişi öldürüldü.

18- Danıştay Genel Kurulu'nun çalışma esasları Resmi Gazete'deyayınlanan bir yönetmelikle tespit edildi.

19- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Türkiye'nin, IMF'ye başvurarak, Merkez Bankası kamu kesimi kredileri ile n'et iç varlıkları için uygulanan limitlerin yükseltilmesini istediği öğrenildi.

20- THA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Atina'daki Türk Büyükelçiliği'nde görevli idari Ateşe Galip Özmen'in katiliyle ilgili olarak, Yunan polisi 300 kişiyi sorguya çekti ve hiç bir ipucu bulunamadı.

21- THA'nın haberine göre; Suriye sınırından Türkiye'ye geçen 5'içocuk, 16 kişilik Ermeni grubunun siyasal sığınma istemi incelenirken,grubun' Gaziantep'te koruma altına alındığı bildirildi.

22- Resmi bir ziyaret için Yugoslavya'ya giden Maliye Bakanı İsmet Sezgin, temaslarına başladı.

23- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni, Papa'yı ezilenlerden değil, ezenden yana olmakla veABD'de tutuklu bulunan iran'lı öğrencilerin' aleyhinde girişimde bulunmakla suçladı.

Afganistan'da 200 Sovyet askeri ile 300 kadar Afgan gerillalar, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- AA'nın Havana çıkışlı haberine göre; Havana'da yayınlananKüba - Meksika ortak bildirisinde, Bolivya'daki askeri darbe ile El Salvador'da insan haklarının çiğnenmesi şiddetle kınandı.

5 Ağustos 1980

1- TBMM'de çoğunluk sağlanamadığı için Cumhurbaşkanlığı seçimi turlarına geçilemedi.

2- Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş'ın başkanlığında toplananDanışma Kurulu'nda bir anlaşma sağlanamadı. Toplantıdan sonra bir basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Metin Tuzun, «5 yasatasarısının özel gündeme alınması ve MSP gensorusunun takvimi üzerinde anlaşmaya varılamadığını» açıkladı.

3- Millet Meclisi'nde çoğunluk sağlanamadığı için MSP'nin Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen hakkında hazırladığı gensoru önergesiokunamadı.

4- Başbakan Süleyman1 Demirel, Ecevit Hükümeti döneminde Bayındırlık Bakanlığı'nda yapıldığı iddia edilen yarım milyon liralık yolsuzluk konusunda soruşturma açılması için Bakanlığa yazılı talimat verdi.

5- CHP Grup toplantısında bir konuşma yapan Parti Genel Başkariı Bülent Ecevit, «Azınlık hükümetinin TBMM'ye rest çektiğini» belirterek, «Kendileriyle de çelişki halindedirler. Kendi sözlerinden kaçmışlardır. Artık Türk Halkını ve TBMM'yi bu hükümetten kurtarmanınzamanı gelmiştir. Biz, işte buradayız. Bu tasarıların çıkarılması için çalışacağız. Siz neredesiniz, ey hükümet» dedi.

6- Bayındırlık Bakanlığı tarafından istanbul'da yapımı kararlaştırılan ikinci Boğaz Köprüsü'nün ön çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.

7- TRT Genel Müdürü Doğan Kasaroğlu yaptığı basın toplantısında, «TRT yönetiminde değişiklikler yapıldığını, Genel Müdür yardımcılıkları sayısının dörde çıkarıldığını, yeniden dört daire kurulduğunu»açıkladı. Daha sonra TV Daire Başkanı Erdinç Sağlam'ın görevinden istifa ettiği açıklandı.

8- Ankara Belediyesi İmar Denetim Amirliği ekiplerince Demetevler'de kaçak binaların yıkılması nedeniyle bir gurubun otobüsleri taşlaması üzerine, EGO Otobüs idaresi geçici bir süre için Demetevler'eyapılan seferleri kaldırdı.

9- Tekirdağ Kapalı Cezaevi'nde 7 metrelik bir tünel bulundu, kaçma girişimi ortaya çıktıktan sonra başlatılan ayaklanma da bastırıldı.

10- Fatsa, Ünye, Ankara, Rize, istanbul'da meydana gelen anarşikolaylarda 12 kişi öldürüldü.

11- Türkiye'nin Lyon Başkonsolosluğuma karşı öğleye doğru düzenlenen ve biri ağır dört kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı,«Ermenistan Kurtuluş Ordusu» adlı bir örgüt üstlendi.

12- AFP'nin Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı Carter,«Kardeşi Billy Carter'ın suç işlemişse cezalandırılması gerektiğini veLibya ile tekrar ilişki kurarsa kendisiyle tüm ilişkisini keseceğini» bildirdi.

13- AA'nın Torino çıkışlı haberine göre; italya'nın Bolonya kentinde tren istasyonunu havaya uçurarak 84 kişinin" ölümüne neden olansağcı «Silahlı Devrim Çekirdeği» örgütü, ileride yeni terör eylemlerinde bulunacaklarını açıkladı.

14- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, israil Başbakanı MenahemBeg[n'e gönderdiği mektupta, Mısır - israil görüşmelerinin tekrar başlaması için İsrail'in Kudüs sorununu gündeme almasını şart koştuğu,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Yabancı Ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Iran DışişleriBakanı Sadık Kutbizade, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt Waldheim'e bir mektup göndererek, «VVashington'da tutuklanan iranlı öğrencilerin serbest bırakılması için Birleşmiş Milletler Delegasyonu'nunABD'ye gönderilmesini ve baskı yapmasını» istedi.

6 Ağustos 1980

1- Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş, Başkanvekilleriyle yaptığı basın toplantısında, Meclis'in toplanıp çalışabilmesi için' partilere bir«iyi niyet mektubu» gönderdiğini belirterek, «Parlamento uzun bir süreçalışmazsa elbette halkımız başka rejim arayışı içine girebilir. O nedenle halkın, parlamentodan beklediklerini yapmamız gerekir. Bununiçin de TBMM toplanmalı ve gece-gündüz çalışmalıdır» dedi.

2- AP Genel idare Kurulu'nda Dışişleri Bakanı hakkında verilengensoruya değinen Başbakan Süleyman Demirel, «Hasta olan arkadaşvarsa, ona da sedye ile olsa dahi Meclis'e getirelim ve bu işi bitirelim.Sayın Prof. Necmettin Erbakan Hocamız verdiği sözü tutar ve 19 Ağustos'ta erken seçim önergesini verirse, biz onu dört gözle bekliyoruz»şeklinde konuştu.

3- Maliye Bakanı ismet Sezgin hakkında, AP azınlık hükümetininyönetiminde anarşinin ve terörün tırmandığı, ekonomik bunalımın yoğunlaştığı, halkın yoksullaştığı belirtilerek hazırlanan gensoru önergesi,Meclis Başkanlığı'na verildi.

4- Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı AliKoçman, Turgut Özal'ın, fiyat artışlarının gerilediği yolundaki açıklamasıyla ilgili olarak, «Fiyatlarda bir gerileme gözlenirken sanayi üretiminde de bir artış görülmektedir. Aslında bir durgunluk enflasyonuyaşamaktayız. Taleplerdeki azalma nedeniyle temel madde fiyatlarındada bir gerileme vardır» dedi.

5- Türkiye Odalar Birliği, bankaların gerçekte serbest bırakılan faizoranlarını kendi aralarında belirlemelerini eleştirerek, «Faizlerin serbestbırakılmasının aslında olumlu bir karar olduğu, ancak vergi yasalarının Meclislerden geçirilmemesinin ortada bir boşluk yarattığını» savundu.

6- Türk Tabibleri Birliği Yönetim Kurulu Genel Sekreteri ŞakirDerkut, istanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Birliğe bağlı sağJığ personelinin 8 Ağustos günü, acil durumlar dışında bütün yurdukapsayan bir direniş yapacaklarını» açıkladı.

7- Ankara Belediyesi, su paralarını ödemediği için belediye borçlan biriken 28 kamu kuruluşunun suyunu kesti.

8- Üniversitelerarası seçme sınavında en yüksek puanı Fen Lisesiöğrencisi Oktay Özdemir 831.825 ağırlıklı fen puanıyla alarak, Türkiyebirincisi oldu.

9- Yüksek Denizcilik Okulu birinci ve ikinci sınıf öğrencilerindenoluşan bir grup 1942 yılında yapılan savaş gemisinden bozma, HamitNaci adlı okul gemisi ile staj için sefere çıktı.

10- Aydınlık Gazetesi'nde yayınlanan, ÜGD Hukuk Masası BaşkanıAli Yurtaslan'ın «itiraflar» başlığı altındaki yayını, Yüksek Hakimler Kurulu'nca ihbar kabul edilerek soruşturma açıldı.

11- Hergün Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Aydınlık Gazetesi'nde yayınlanan «itiraflar» adlı yayın dizisi ile ilgili olarak THAmuhabirinin sorularını yanıtlayan Ankara Cumhuriyet Savcısı MehmetElverenli, «MHP aleyhinde çıkan bu yayınlarda ihbar sayılacak hiçbirşey görmüyorum. Yayınlanan yazılar o gazetenin uydurmasından başkaşey değildir» dedi. Ayrıca, Savcı Elverenli, yayın bittikten sonra soruşturma açabileceklerini de sözlerin'e ekledi.

12- Tercüman Gazetesi'nde yer alan habere göre; üçbinden fazlamahkum ve tutuklunun bulunduğu Sağmalcılar .Cezaevi'nin yarısının«Kurtarılmış Bölge» haline getirildiği bildirildi.

13- Ankara'da, MHP İl Yönetim Kurulu üyesi Erdoğan Güven, Etimesgut'ta kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğrayacak ağır yaralandı.

14- Konya'nın Akşehir ilçesi Kapalı Cezaevi'nden pencere demirlerini keserek kaçmaya çalışan 14 siyasi hükümlü yakalandı.

15- Mardin, Ordu, Samsun, Malatya, istanbul, izmir ve Adana'dameydana gelen olaylarda 13 kişi öldürüldü. Öte yandan GaziantepsporKlüp Başkanı Halil Kırmızı tabanca ile vurularak öldürüldü.

16- Eczacıbaşı ve Transtürk özel kuruluşları ile kamu kuruluşu olanTürkiye Petrolleri Ortaklığı'na petrol arama ruhsatnameleri verilmesineilişkin karar; Resmi Gazete'de yayınlandı.

17- AFP'nin Beyrut çıkışlı haberine göre; Lyon kentindeki TürkKonsolosluğu'na atılan ve 4 kişinin yaralanmasına neden olan bombalısaldırıyı üstlenen «Ermeni Gizli Kurtuluş Örgütü» ASALA, Beyrut'takiAFP bürosuna gönderdiği bildiride, «Ermeni yurttaşları Fransız polisleri tarafından tutuklandığı takdirde, Fransız çıkarlarına karşı tüm dünyada saldırıya geçeceklerini» açıkladı.

18- Atina'da Ermeniler tarafından öldürülen Türk Büyükelçiliğindegörevli İdari Ateşe Galip Özmeh ve kızı Neslihan Özmen'in cenazeleri,Atina Büyükelçiliği'nde yapılan törenden sonra yurda gönderildi.

19- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Kıbrıs'ta biryılı aşkın bir süreden beri kesilen toplumlararası görüşmelerin 9 Ağustos Cuma günü başlayacağı bildirildi.

20- İsrail Başbakanı Menahem Begin'in, Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın mektubunu yanıtlayarak, «Kudüs sorununun, Filistinlilerinözerkliğine ilişkin görüşmelerin çerçevesi içine alınamayacağını» bildirdiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- İtalya'nın Bologna kentinde hafta sonunda bir istasyona atılanbombada 84 kişinin ölmesi üzerine İtalya'da ulusal yas ilan edildi.

22- Reuter Ajansı'nın Hiroşima çıkışlı haberine göre; dünyanın ilkbüyük atom bombasının Hiroşima'ya atılışının 35. yıldönümünü anmakamacıyla Hiroşima'da toplanan 40.000 kişi 1 dakikalık saygı duruşundabulundu.

7 Ağustos 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısındansonra ekonomik konularla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada,«Halkın günlük ihtiyaç maddelerinin yurdun her tarafında istenildiğikadar bulunduğunu» belirterek, «Sigara dışında herhangi bir malınyokluğunun çekilmediğini» söyledi.

2- Bakanlar Kurulu'nda çekirdeksiz kuru üzüm taban fiyatı 85 liraolarak belirlendi.

3- Yugoslavya'ya yaptığı üç günlük resmi ziyareti tamamlayarakyurda dönen Maliye Bakanı ismet Sezgin, Yeşilköy Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, «Bu yıl içinde Yugoslavya ile ticarethacminin 100 milyon dolara çıkarılması için görüş birliğine varıldığını»belirtti.

4- Yüksek Askeri Şûra'nın olağan toplantısı sonucu, 30 generalve amiral bir üst rütbeye, 42 albay, general ve amiralliğe terfi ettirildi.31 general ve amiral ile 137 albay kadrosuzluk nedeniyle emekliyeayrıldılar. Ayrıca Kara Kuvvetleri'nden Korgeneral Süreyya Yüksel -ileKorgeneral Necdet Öztorun'un Orgeneralliğe yükseltilmeleri kararlaştırıldı.

5- CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve arkadaşları, MilletMeclisi Başkanlığı'na bir önerge vererek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu hakkında gensoru açılmasını istediler.

6- Bayındırlık Bakanlığı'na bağlı Yapı işleri Genel Müdürlüğü, Demiryollar inşaatı Genel Müdürlüğü, Limanlar İnşaatı Genel Müdürlüğü,Hava Meydanları ve Akaryakıt Tesisleri Genel Müdürlüğü'nde çalışan13 bin işçi adına YOL-İŞ Federasyonu'na bağlı Yapı-imar Sendikası veDLH-İŞ Sendikalarıyla toplu sözleşme imzalandı.

7- Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ile Vakıf Bank-Sen arasındasürdürülen 253 işyerinde çalışan yaklaşık 5 bin işçi adına toplu iş sözleşmesi imzalandı. Türk Hava Yolları Genel Kurulu toplantısında, Th'Y'nin ana sermayesinin 1 milyar liradan 3 milyar liraya çıkarılması karara bağlandı.

8- Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın son yayımlanan 25Temmuz 1980 tarihli bilançosuna göre; döviz rezervleri bir hafta içinde 80 milyon dolar gerileyerek 637 milyon dolardan 553 milyon dolara düştü.

9- Türkiye'deki tüm akademilerin başkanlarının yaptıkları toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride, «Ülkenin içte ve dışta maruzkaldığı saldırılarla mücadele edildiği ve bir dönemde öğrencilerin statüsünü ve haklarını korumaya kesin kararlı olan akademiler, yasal haklarının kullanılmalarının engellenmesine, parlamento ve hükümetin, karşıçıkacağına ve ivedi çözüm bulacağına güvenmektedirler» denildi.

10- iki idam mahkumu isa Armağan ile Mustafa Pehlivanoğlu'nunMamak Askeri Cezaevi'nden kaçışlarıyla ilgili olarak gözaltında bulunan 1 subay, 4 er 1 avukat ile 2 ülkücü, askeri savcılıkça tutuklanmaistemiyle gönderildikleri mahkemede tutuklandılar.

11- İmralı Adası'ndaki yarıaçık cezaevinden, birisi ömür boyu hapse mahkum iki hükümlü, geceyarısı kotra ile kaçtı.

12- Yurdun çeşitli illerinde meydana gelen olaylarda 3'ü terörist17 kişi öldürüldü. Dörtyol Emniyet Amiri'nin katil sanığı sol eylemciile Sakarya'da 5 sol eylemci çatışma sonucu yakalandı.

13- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşe'de gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, «Kıbrıs sorunun çözümünde 1974 öncesine dönüşün söz konuş uolmadığını» belirtti.

14- Atina Büyükelçiliği idari Ateşesi Galip Özmen ile kızı NeslihanÖzmen'in cenazesi, Ankara'da düzenlenen törenle toprağa verildi.

15- ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından hazırlanan bir raporda, «Halihazırdaki siyasi sistemi, Türkiye'yi batı blokundan ayırabilir ve Sovyetler Birliği yanlısı bloksuzlar ve hatta Sovyet Blokuna dahil olmayaitebilir. Sovyetler Birliği, Türkiye için, dünyanın diğer ülkelerine yönelttiği kontrol ve nüfuz kazanma gayretlerinden çok daha fazlasınısarfetmektedir» denildi.

16- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre, Tahran'da dini liderHumeyni'ye karşı düzenlenen ve geçtiğimiz ay ortaya çıkartılan başarısız darbe ile ilgili 14 kişi daha idam edildi.

8 Ağustos 1980

1- Emekliye ayrılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral BülendUlusu, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağiayan'gil'e bir veda ziyaretinde bulundu.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Afyon'un Bolvadin ilçesinde haşhaş kapsülünden ilaç üretecek olan Alkaloid Fabrikası'nı hizmete açarken yaptığı konuşmada, «Biz ülkenin idaresinde olduğumuz sürece hiçbir malın yokluğu söz konusu olmayacaktır» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Başbakan Süleyman Demirel'in anarşi ile ilgili 5 tasarıhakkındaki sözlerine değinerek, «AP ve hükümeti, 5 aydan beri Meclis'inçalışmasını ve onunla birlikte bu tasarıların çıkmasını engellemektedir.Böyle bir garip duruma daha raslanmamıştır» dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Orhan Cemal Fersoy, İzmir'de düzenlediğibasın toplantısında, akademilerin fakülte açma konusunun bu yılınbaşından beri alevlendiğini belirterek, «Üniversiteler ile akademiler arasındaki tartışma bırakılmalıdır. Bu konu kanunla çözümlenecektir, kimse şansını kaybetmemiştir» dedi.

Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Oramiral Arif Akdoğanlar istifa etti.

5- Emekliye ayrılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral BülendUlusu'nun yerine Donanma Komutanı Oramiral Nejat Tümer, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Ali Suat Özçivril'in yerine Genelkurmayİkinci Başkanı Orgeneral Haydar Saltık, İkinci Ordu Komutanı Orgeneral İbrahim Şenocak'ın yerine de Harp Akademileri Komutanı BedrettinDemirel atandı.

6- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «1980 yılının ilk beş ayında 1milyar 750 milyon dolarlık döviz transferi yapıldığını» bildirdi.

7- CHP Yönetim Kurulu, Giresun İli ile Merkez ilçesi'nin, tüzüğün41. maddesinin (A) bendine göre feshedilmesini kararlaştırdı.

8- AP Genel İdare Kurulu «Erken seçim» kararı aldı.

9- Sosyal Sigortalar Kurumu'n'a bağlı istanbul ilaç Fabrikası işyerinde Petrol-İş Sendikası'nca alınan grev kararı Bakanlar Kurulu tarafından 30 gün ertelendi.

10- Çay-Kur, ambalajını değiştirdiği paket çaya yüzde 47.5, kilolukçaya da yüzde 20 zam yaptı.

11- Maaşlarla tam süre tazminatlarının birlikte vergilendirilmesi,can ve mal güvenliklerinin kalmaması nedeniyle bütün yurttaki özelkuruluşlar dışındaki sağlık personeli «Protesto» gösterilerinde bulundu.

12- 1. Ordu ve istanbul Sıkıyönetim Komutanlığının yayınlanan 45numaralı bildirisinde, sağlık personelinin uyguladığı protesto eylemininsorumluları hakkında yasal işlemlere başlandığı belirtildi.

13- Kahramanmaraş olayları davası karara bağlandı ve SıkıyönetimAskeri Mahkemesi 22 kişiye ölüm, 14 kişiye ömür boyu hapis cezasıverdi. 327 kişi 15 yıla kadar, 5 kişi 20-24 yıl arasında değişen hapiscezalarına mahkum edildi, 414 kişi de beraat etti.

14- İstanbul, Gaziantep ve Van'da meydana gelen olaylarda 4 kişiöldürüldü, Ankara ve istanbul'da üç ceset bulundu.

15- Sovyet resmi TASS Ajansı dün yayınlanan bir yorumunda,ABD'nin kendi sınırları ötesinde tüm dünyada 2500 askeri tesisinin bulunduğu, bunlardan 400'den fazlasını büyük ölçekli üslerin oluşturduğunu öne sürdü.

16- AP Ajansı'nın Trablusgarp çıkışlı haberine göre; Libya tarafından yapılan açıklamada, Billy Carter'ın Libya ile sürdürdüğü ilişkiler«Normal olarak» tanımlandı ve Carter'ın «Saldırgan bir siyonist kampanyası ile karşı karşıya kaldığı» öne sürüldü.

17- AP Ajansı'nın La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya'da 17 Temmuz tarihinde bir darbe ile başa geçen sağcı askeri hükümet, Amerikanuyruklu bir kadın gazeteciyi yalan haber vermek, ülke liderlerini aldatmak ve yeni rejimi kötülemek suçlarından yargılayacaklarını açıkladı.

9 Ağustos 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriÇağlayangil ile haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanı seçilemiyorsa onu millete seçtirmek,Meclis çalışamıyorsa seçimi yenilemek gerektiğini» belirterek, «Türkiye'de erken seçimin, Ekim'in 15'inden sonra rahatça yapılabileceğini»bildirdi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakan Süleyman Demirel'in 2 Ağustos'ta TV'de yayınlanan basın toplantısına cevap hakkınıkullanarak yanıt verdi. Ecevit, «Hükümetin uyguladığı ekonomik model nedeniyle Türkiye'de faşizmip adım adım yerleşmekte olduğunu»öne sürerek, «Ama bu sömürüyü ve haksızlığı alabildiğine arttıran bumodelle ülkeye faşizm yerleşirken yine bu model yüzünden komünizmde güçlenmektedir» dedi.

3- İçişleri Bakanı Orhan Eren, Günaydın Gazetesi'ne verdiği özeldemeçte, «Teröre karşı mücadele yalnız devlet güçleri ile verilecek,bunun dışında güç tanımayız» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «Hükümet, israil yanlısı tutumda ısrar ederse muhtemelen 30 Ağustos'tan sonra Irak'ın verdiği petrol de, kredi de kesilecektir» dedi.

5- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan'ın, 3 Ocak 1980günü Almanya'nın Stutgart şehrinde laiklik ilkesine aykırı konuşmalaryaptığı gerekçesiyle, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu AskeriMahkemesi'nde, yargılanmasına başlandı.

6- Diyarbakır Belediyesi işyerlerinde Genel-iş Sendikası tarafından alınan grev kararı uygulanması Bakanlar Kurulu'nca 30 gün süreyleertelendi.

7- İstanbul Üniversitesi eski rektörlerinden Ordinaryüs Prof. Ekrem Şerif Egeli, geçirdiği bir kalp rahatsızlığı sonucu öldü.

8- CHP Adana il Genel Meclisi üyesi ve milletvekili adaylarındanTalip Çetin, kimlikleri belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu öldü. Öteyandan İstanbul, Urfa, Gaziantep, Diyarbakır, Ankara, Malatya ve İskenderun'da meydana gelen olaylarda toplam 14 kişi öldürüldü.

9- Antakya Kapalı Cezaevi'nde yapılan arama sonucu 2.5 metreuzunluğunda bir tünel ortaya çıkarıldı.

10- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazaları sonucu toplam 25 kişi öldü, 19 kişi de yaralandı.

11- Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin ikili görüşmeler Lefkoşe'deYeşil Hat üzerindeki BM denetiminde bulunan Ledra Palas Oteli'ndebaşladı. Toplantıda, soruna çözüm bulabilmek amacıyla «Özlü görüşmelerin 16 Eylül'de başlatılması kararlaştırıldı.

12- REUTER Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı, Laos, Kamboçya ve Afganistan'da kimyasal silahlarınkullanıldığı yolunda gelen haberler üzerine yaptığı bir araştırmayı açıklayarak, bu konuda uluslararası bir soruşturma açmak için yeterli kanıtbulunduğunu bildirdi.

13- İran'da Milli Eğitim Bakanı Muhammed Ali Recai Başbakanlığagetirilirken, Fransa'da açıklama yapan Şah'ın son Başbakanı Şahbur Bahtiyar'ın «Bir avuç dinci cahilden ülkenin kurtarılması için ulusal direnişhareketinin kurulduğunu» açıkladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- Pakistan'ın eski devlet başkanlarından General Yahya Han,fedavi edilmekte olduğu hastanede 63 yaşında öldü.

10 Ağustos 1980

1- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Cemal Külahlı, Türk HaberlerAjansı'na yaptığı açıklamada, «Güneydoğu Anadolu Bölgesinde anarşiyüzünden hasat yapılamadığını, rekolte düşüklüğünün önlenmesi vehasat yapılması için Bakanlığın devreye girdiğini» söyledi.

2- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «AP'nin erken seçim teklifini destekleyeceklerini»söyledi.

3- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basına verdiği demeçte, «Zamanı gelince Türkiye'de seçimler elbette yapılacaktır.Ama, Başbakanın özlediği biçimde gölgeli, gayrimeşru seçim değil, milletimizin güven duyacağı bir hükümet yönetiminde, güvenlik içindedemokratik meşru bir seçim yapılacaktır» dedi.

4- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, THA muhabirine yaptığı açıklamada, «Bu hükümet Ağustos'un sonuna kadar düş-,mezse, erken seçim kaçınılmaz olacaktır» dedi.

5- CHP Giresun il ve Merkez İlçe Yönetim Kurulları, Genel Merkez tarafından feshedilerek görevden alındı.

6- Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, Şeker Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Ben inanıyorum ki yurdumuzun ve milletimizin parçalanmasına çalışan' iç ve dış düşmanlarımız dışında, içindebulunduğumuz durumdan üzüntü duymayan tek yurttaşımız yoktur. Ohalde, düşmanlarımızın oyununa gelip onları sevindirmeyelim» dedi.-

7- Basında yer alan bir habere göre; imar Koordinasyon Kurulu'nun, Ankara Belediyesi'nin metro projesini reddettiği öğrenildi.

8- Merkez Bankası Başkanı ismail Hakkı Aydınoğlu, TGS AnkaraŞubesi'ne bir mektup göndererek, alınan grev kararının yasal olmadığını öne sürdü.

9- Oramiral Arif Akdoğanlar'ın istifasıyla boşalan Milli GüvenlikKurulu Genel Sekreterliği'ne Hava Orgeneral Halil Sözer atandı. EgeOrdu Komutanlığına getirilen Orgeneral Haydar Saltık, izmir İli Sıkıyönetim Komutanlığı ile de görevlendirildi. Ankara Sıkıyönetim Komutan'lığı'na 4'ncü Kolordu Komutanı Korgeneral Recep O. Ergün, 7'nciKolordu Komutanı Korgeneral Kemal Yamak, Diyarbakır, Urfa, Mardin,Siirt ve Hakkari illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na 8'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Sabri Deliç, Elazığ, Malatya, Bingöl, Tunceli Sıkıvö"»tim Komutanlığı'na, 9'ncu Kolordu Komutanı Korgeneral SemahattınCambazoğlu Erzurum, Kars, Ağrı illeri Sıkıyönetim Komutanlığı'na, Ka-

ra Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı Korgeneral Burhanettin Bigalı Sıkıyönetim Hİ7meileri Koordinasyon Başkanlığı'na atandılar.

10- Adana'da dün sonuçlanan Kahramanmaraş davasında idam,müebbet hapis ve 5-4 yıl arasında değişen çeşitli cezalara çarptırılmış22'si idamlık 341 mahkum Gaziantep Askeri Cezaevi'ne getirilmeyebaşlandı.

11- Ordu, İzmit, Gaziantep, Ankara'da meydana gelen olaylarda 4'üterörist 10 kişi öldürüldü.

12- Genç Milli Basketbol takımımız 5 gündür süren Turnuva sonucunda Balkan Şampiyonu oldu.

13- Hükümet Türkiye'den transit ticaret kişi ve kuruluşlara sağlanacak olanakları yeniden belirledi ve bu amaçla Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, Lefkoşe'de düzenlediği basın toplantısında, Rum tarafının Kıbrıs sorununun' çözümüiçin iki kesimli bir fedaral sistemi görüşmek için masaya oturmadığınıve böyle bir çözümü kabul etmeyeceğini söyledi ve Türk Ordusu'nunMaraş'tan çekilmesini istedi.

15- Yunan hükümeti resmi bir açıklama yaparak, Ayasofya'nın bahçesindeki küçük camiinin ibadete açılmasının herhangi bir andlaşmayaya da geleneğe aykırı olmadığını, bu nedenle tepki göstermeye gerekkalmadığını belirtti.

16- Tahran'da dün başlayan «Özgür Kudüs», konferansında bir konuşma yapan Ayetullah Humeyni, 15 ülkenin delegelerine, «İslam dünyasının Kudüs için direnmesi gerektiğini, bu yolda herşeyin yapılacağını» söyledi.

17- AP Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Kuzey Kore işçiPartisi Dış İlişkiler Bürosu Başkanı Kim Young Nam, ABD ile bf." d°~rüşmelerine başlamak için Güney Kore'deki Amerikan aci-'ıerının Çekilmesi ön koşulundan vazgeçtiklerini açıkladı.

18- Filistin Haber Ajansı Vafa tarafından bildirildiğine göre; FKÖLideri Yaser Arafat, dün yaptığı, bir konuşmada, «Batı Şerıa'nın israiliçinde patlayan bir saatli bomba» olduğunu ve bu bombanın Mısır'laİsrail arasındaki Filistin Berklik görüşmeleriyle bu görüşmeleri düzenleyen Camp Dav-;j anlaşmasını tehdit ettiğini belirtti.

19- KUTER ve AP ajanslarının Beyrut çıkışlı haberlerine göre; Lübnan'da hükümeti kurmakla görevlendirilen Takieddin el Sulh, 20 gündür sürdürdüğü çabalarından bir sonuç elde edememesi üzerine hükümeti kuramayacağını açıkladı.

11 Ağustos 1980

1- Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil, bayramjında, Türk milletini birbirine düşürmek için haince planlar uygulanmak istendiğini belirterek, «Milyonlarca şehidin kanıyla sulanmış buvatan topraklarında birlik, beraberlik, barış ve huzur içinde yaşamayakararlıyız, buna engel olmak isteyenler ergeç, ama mutlaka ezilecektir» dedi.

2- Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş, bayram mesajında, bayramın her zamankinden çok birlik ve beraberliğe muhtaç olduğumuzbir güne rastladığını belirterek, «Parlamentoyu uydu bir kuruluş halinde görmek isteyenler, onun gerçek itibarını zedeleyen davranışlaragitmektedirler» dedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, bayram mesajında, «Şartlar neolursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti'nin ebediyete kadar varlığının, Türkmilletinin ve Türk vatanının bölünmez bütünlüğünün, Türk milletininmanevi ve ahlâki değerlerinin', yüksek kültürünün, medeniyetinin, şanlıtarihinin sahibi olmaya devam edeceğiz» dedi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, bayram mesajında, şiddeteylemlerine değinerek, «Ulusumuz ve yurdumuz göz göre göre bölünüyor. Sanki perde arkasında birtakım güçler, Kurtuluş Savaşı'yla yırtılan Sevr andlaşmasını, kendi yurttaşlarımızın kanıyla yeniden yazdrrmak istiyorlar» dedi.

5- Türk Silahlı Kuvvetlerinin üst kademelerinde Yüksek AskeriŞûra'nın aldığı kararlar gereğince yapılan değişiklikler tamamlandı.

6-Oramiral Bülend Ulusu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nı Oramiral Nejat Tümer devretti.

7- Bakanlar Kurulu, Ege Gübre Sanayi'nin izmir Yeni Foça'da kurulu Ege Gübre Fabrikası'nda Petrol-İş Sendikası tarafından alınan grevkararı ile Türkiye Kimya İşverenler Sendikası, tarafından alınan lokavtkararını 60 gün süreyle erteledi.

8- Ankara Belediyesi tarafından hazırlanan Ankara Metrosu Projesinin imar Koordinasyon Kurulu Alt Komitesi'nce reddedildiğine ilişkin çıkan haberlerin gerçek dışı olduğu, imar ve iskan Bakanlığı tarafından bildirildi.

9- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Bayram mesajında,«Anarşinin bu derece yayılmasının başlıca sebebi, uzun zamandan beridin eğitiminin ihmal edilmiş olmasıdır» dedi.

10- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Bayram mesajında, Devletin korunması için tüm vatandaşların bir araya gelmesinin sorumluluğuna işaret ederek, «Doğulusuyla, batılısıyla, Sunnisiyle, Alevisiyle birbütün olan bu milleti bölmek isteyenlere karşı hep birlikte dikilmeliyiz» dedi.

11- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Bayram mesajında, «Türkiye'yi zayıflatmakla, bölmekte yarar gören ve vatanımıza göz dikmişolan bazı dış merkezler vardır. Vatanımıza göz dikmiş olan bu dış düşmanların bu oyunlarına Türk milleti gelmeyecektir» dedi.

12- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, Cumhuriyet Gazetesiyazarı Uğur Mumcu'nun kendisiyle yaptığı söyleşide, «Ülkemizde devlet otoritesinin yıllardan beri sağlamaya çalıştığı zahiri sükunet ortamıbozulmuştur» dedi.

13- DİSK'e bağlı Oleyis Sendikası, Büyük Efes Oteli'nde grevebaşladı.

14- İstanbul Üniversitesi eski rektörlerinden Ord. Prof. Ekrem Şerif Egeli, İstanbul'da toprağa verildi.

15- Ankara, Bursa, Mersin, Urfa, Ordu, izmir, istanbul ve Adana'da meydana gelen olaylarda, biri MHP Çanakkale Senatör adayı, üçüpolis memuru olmak üzere 17 kişi öldürüldü, iki kişinin de cesedi bulundu.

16- Ege Gübre Fabrikası'nda grev ve lokavt kararlarının 60 gündaha ertelenmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Atina'da görevli İdari Ateşe Galip Özmen'in şehit edildiği saldırıda yaralanan eşi Sevil Özmen, THY'nin «Gediz» uçağıyla İstanbul'agetirildi, buradan da Ankara'ya gönderildi.

18- BM Güvenlik Konseyi, israil'in Kudüs'ü başkent yapma kararını görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

19- İran Meclisi, yaptığı oylama sonunda Muhammed Ali Recai'yiBaşbakanlığa atadı.

20- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'nın Başkenti Varşova'da altı gün süren çöp grevi, işçilerin ücretlerine zam yapılması üzerine sona erdi.

12 Ağustos 1980

1- İçişleri Bakanı Orhan Eren, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, terörle mücadele için «Özel harekat birimleri» oluşturulacağını bildirdi.

2- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Giresun'da basına yaptığıaçıklamada, «Yurt dışındaki temsilciliklerimize ve temsilcilerimize yapılan saldırıların yoğunlaşması üzerine, hükümetin yeni önlemler alacağını» belirtti.

3- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut özal,THA muhabirine verdiği demeçte, Türkiye'nin 24 Ocak'ta alman ekonomik kararlardan bu yana geçen 6 aylık ekonomik durumu değerlendirdi ve ekonominin düzelmesi için 3-4 yıllık bir çaba gerektiğini belirterek, «Sosyal dengenin sağlanmasında vergi tasarıları büyük etkiyapacaktır» dedi.

4- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Rafet İbrahimoğlu, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, 24 Ocakönlemlerinden bu yana sık sık yapılan para ayarlamalarının piyasa ekonomisine kolaylık ve esneklik sağlayacağını belirtti.

5- Kırşehir'de meydana gelen olaylarda 1 kişi öldürüldü.

6- İsrail'in, Kudüs'ü başkent ilan etmesi üzerine İslam Konferansı'na üye ülkelerin israil'e bu kararından geri dönmesi için 3 ay süretanıdıkları, buna rağmen durumun değişmemesi halinde müeyyideleruygulayacakları, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

7- ABD'de Demokrat Parti'den başkanlık için adaylığını koyanSenatör Edward Kennedy VVashington'da yaptığı açıklamada, «Başkanlık yarışından çekildiğini» bildirdi.

13 Ağustos 1980

1- Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bayram gazetelerine yazdığı yazıda, «Türkiye'de demokratik tahribin ve siyasiistikrarsızlığın bir devlet meselesi ortaya çıkardığını» belirterek, «Yapılacak iş, devletin demokratik otoritesinin güçlendirilmesi ve işbirliğinin sağlanmasıdır. Başka hiçbir çare mevcut değildir» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Bayram gazetelerinde yayınlanan «Çözüm demokraside» başlıklı yazısında, «Türk ulusu demokrasiyi öyle benimsemiş ki, demokrasiden umut kesmesi için yıllardır gösterilen çabalara, oynanan oyunlara, kurulan tuzaklara karşın, demokrasiyi yıkmaya kararlı teröristlerin hergün artan baskılarına, cinayetlerine karşın sarsılmıyor demokrasi inancı» dedi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Şevket Müftügil, Ankara Bayramgazetesine yaptığı açıklamada, «Laiklik Anayasa'nın ayrılmaz bir parçasıdır» dedi.

4- Ankara Bayram Gazetesi'nde yer alan ve bir Libya'lı vatandaştarafından yayınlandığı belirtilen «Bildiri» başlıklı yazıda, ABD BaşkanıJimmy Carter'ın kardeşi Billy Carter'ın Libya'daki temaslarına değinilerek, «Billy Carter, kirli siyonizm idaresi dışında bir Amerikalı olarak ülkesine ve halkına hizmet etmek ve Libya Arap Halkı ile eşitliğe dayanan olumlu ilişkiler kurmak istediği için bugünlerde Libya Arap HalkSosyalist Cemahiriyesi'nin ve dostlarının adını lekelemek çabasını harcayan kasıtlı bir siyonizm kampanyasına maruz kalmıştır» denildi.

14 Ağustos 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel Tercüman Gazetesi'ne verdiği özeldemeçte, devletin, terörün şantajına boyun eğmeyeceğini söyleyerek,«Tedirginlik ve ümitsizliğe kapılmak çare değildir. Her şeyin bir ilacıvardır. Biz bu ilacı kullanıyoruz, çare millette aranacaktır» dedi.

2- Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, turizm işbirliği konusunda temaslarda bulunmak üzere Bulgaristan'a gitti.

3- MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu, Ankara'dabasına verdiği demeçte, «Meclislerimiz uzun süreler milletimizi oyalayacağa benzemektedirler, bu nedenle MHP erken seçimi tek çıkar yololarak görmektedir» dedi.

4- CHP Karadeniz Ereğlisi İlçe Yönetimi, Genel Merkez kararıylafeshedildi.

5- Devlet Planlama Teşkilatı tarafından üretimi izlenen 37 temelmal üzerinde yapılan hesaplamalara göre; Türkiye'de 1980 yılının ilkdört ayında 37 temel maldan 29'unda üretim kapasitesi kullanım oranı,1979'un eş dönemine göre düşüş gösterdi.

6- Turizm Sektöründe yatırımı teşvik amacıyla Turizm Bankası'nca1980 yılının ilk yedi aylık döneminde 916 milyon 610 bin liralık özkaynak kredisi tahsis edildi.

7- Şeker Bayramı süresince Çorum, istanbul, Ankara, Muğla, Eskişehir ve Elazığ'da meydana gelen anarşik olaylarda 29 kişi öldürüldü.

8- Tarsus Kapalı Cezaevi'nde adam öldürmekten hükümlü bulunanMustafa Korkmaz ile Hayati Çelik, bayram ziyaretçileri arasına kadınkılığı ile karışarak kaçtılar ancak daha sonra yapılan aramalarda Mustafa Korkmaz ele geçirildi.

9- Basında yer alan bir habere göre; İran ve Suriye üzerinden İstanbul'a getirilen uyuşturucu maddelerin Avrupa'da çalışan Türk işçileri aracılığı ile Avrupa ülkelerine dağıtıldığını saptayan UluslararasıPolis Örgütü interpol,yetkilileri, son günlerde Federal Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa'daki havaalanları ile sınır kapılarındaki kontrollerini arttırdı.

10- ABD Başkanı Jimmy Carter, Demokrat Parti'nin başkan adaylığını kazanırken, adaylıktan çekilen Senatör Edvvard Kennedy de Car-

fer'ın Cumhuriyetçi Parti Adayı Ronald Reagan'a karşı seçimi kazanması için çalışacağını söyledi.

11- AP Ajansı'nın Riyad çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistantahtının Veliahtı Prens Fahd, israil ile barış yapmanın bir «Düş» olduğunu söyleyerek bu ülkeye karşı «Cihat» ilan etti.

12- Güney Kore Muhalefet Lideri Kim Dae Jung ile 23 kişinin, hükümeti devirmeye teşebbüs suçuyla yargılanmalarına sıkıyönetim mahkemesinde başlandı.

13- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Hua Guafeng, Çin'i ziyareteden Alman Ekonomik Heyeti Başkanı ile görüşmesi sırasında yaptığıkonuşmada, Batı Avrupa'nın ABD ve Japonya ile yakın ilişkiler içindebirlikte çalışmalarını görmekten memnun olacaklarını söyledi.

15 Ağustos 1980

1- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Giresun'da düzenlediği basıntoplantısında İsrail ile ilişkilerin kesilip kesilmemesi konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararına uyulacağını açıkladı.

2- AP Genel Başkan Yardımcısı Kasım Önadım, THA'ya verdiğidemeçte «AP emrivakiler kabul etmez, MSP erken seçimde samimiyse6 bakanın' değiştirilmesinde ısrarlı olmaz. Teferruatın esası değiştirdiğigörülmemiştir. Teklifleri gayri ciddi ve gerekçesizdir. Erken seçimdenkaçma bahanesidir» dedi.

3- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basına verdiği demeçte «Böyle bir hükümetin yönetiminde, halka zulmedildiği birortamda seçim yapılmaz, halkın güvendiği bir hükümetin yönetimindegerçekten demokratik bir seçim yapılmalıdır» dedi.

4- İçişleri eski bakanlarından Sakarya CHP Senatörü Hasan FehmiGüneş ANKA Ajansı'na verdiği demeçte, seçimleri öne almanın Türkiye için bir «Macera» olduğunu belirterek, «Seçim güvenliği bakımındanyeterli hazırlık yapılmadan alınacak bir seçim kararı, başımıza bugünkünden çok daha büyük dertler açabilir. Özgün seçim koşulları yaratılmadan seçime gitmek Türk demokrasisi açısından büyük bir riskdir»dedi.

5- MSP seçimlerin 26 Ekim 1980'de yapılmasını isteyen erken seçim önergesini Millet Meclisi Başkanlığı'na verdi.

6- Fenerbahçe futbol takımında sekiz yıldır futbol oynayan millifutbolcu Cemil Turan'ın jübilesi istanbul'da yapıldı.

7- İstanbul Ticaret Odası'nın yayınladığı sayılara göre; İstanbul'daprotestolu senetlerde değer olarak yüzde 58,4, miktar olarak da yüzde9.5 artış oldu.

8- Adana Kapalı Cezaevi'nde görevli 51 gardiyan, can güvenlikleri kalmadığı gerekçesiyle sabahtan itibaren direnişe geçti.

9- Yurdun çeşitli illerindeki silahlı saldırılarda 15 kişi öldürüldü,istanbul'da bir meşrubat fabrikasının muhasebe bölümünü basan 5 kişikasadaki 8 milyon lirayı silah zoruyla alarak kaçtı.

10- Uluslararası imar ve Kalkınma Bankası (IBRD)'den Sümerbankpamuklu dokuma rasyonalizasyon projesinin finansmanında kullanıl-

mak üzere 83 milyon dolar tutarında kredi alınmasına ilişkin imzalanananlaşma, Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak, Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Bulgaristan Turizm Komitesi Başkanı Gueorgiu Evtimov'un davetlisi olarak resmi bir ziyaret için Bulgaristan'a giden Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, temaslarına başladı.

12- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Afganistan'ın başkenti Kabil'e yüksek düzeyde bir Sovyet heyetigöndendi.

13- Pars Ajansı tarafından verilen haberde; İran'ın kurt bölgesinde ordu ile kurt ayrılıkçıları arasında şiddetlenen çarpışmalar sonunda67 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

14- Polonya'nın Gdansk limanında gemi doklarında çalışan 16 binişçinin greve gittikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AFP'nin Havana çıkışlı haberine göre ABD'de 12 Haziran tarihinden itibaren 8'nci kez, bu hafta içinde 3'ncü kez bir Amerikanuçağı Küba'ya kaçırıldı.

16- Uruguay Hükümeti, Kudüs'e nakledilmiş bulunan temsilciliğininyeniden Tel Aviv'e taşındığını açıkladı.

17- Tahran Radyosu tarafından, aralarında Humeyni'yi devirmekiçin hazırlanan komplonun lideri General Said Mehdiyun'un da bulunduğu 15 askerin kurşuna dizildiği bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Surinam çıkışlı haberine göre; bu yılın başlarında yapılan hükümet darbesinden sonra seçimle işbaşına gelen Surinam Devlet Başkanı John Ferrier, dün Başbakan'ın öncülüğünde yapılan bir askeri darbeyle görevinden uzaklaştırıldı.

19- Mısır'da Enver Sedat Hükümeti'nin, Suudi Arabistan'ın israil'ekarşı mukaddes savaç açılması çağrısını reddettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16 Ağustos 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, istanbul'dan Ankara'ya dönerkenYeşilköy Havalimanı'nda gazetecilere verdiği demeçte, Türkiye'nin bütün meselelerine sahip olduklarını belirterek, «Vatandaşlarımız müsterih olsun, mutlaka askıda hiçbir meseleleri yoktur. Bu demek değildirki, herşey mükemmeldir. Hayır 45 milyonluk Türkiye'nin bir çok meseleleri vardır. Bunların altında ezilmiş değiliz. Allah'ın inayetiyle hepsinin altından kalkılacaktır» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Hükümetin sağ teröristleri koruduğunu, anarşi tırmanışının sorumlusu olduğunu öne sürdü ve erken seçim konusuna ilişkinbir soruyu da «Bu hükümetle ne erken ne de normal seçim olur, öncebu hükümetten kurtulmak gerekir» şeklinde yanıtladı.

3- Milli Savunma Bakanı Ahmet ihsan Birincioğlu, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «1402 sayılı Sıkıyönetim Kanun'unda getirdiğimiz değişikliklerin aynen benimsenmesi günün şartları bakımındangereklidir» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında Demirel iktidarının anarşiyi durdurmadığını öne sürerek, devletçe sıkı güvenlik tedbirleri, alınması halinde sükûnetle seçim yapılacağı kanaatinde olduklarını söyledi.

5- Karadeniz Belediyeler Birliği Başkanı ve Giresun Belediye Başkanı Orhan Yılmaz, Türkiye Belediyeler Birliği ve Bölgesel BelediyelerBirliklerine gönderdiği yazıda, Fatsa Belediye Başkanı Fikri Sönmez'ingörevden alınmasının' ve yerine yeni atama yapılması yolunda İçişleriBakanlığı'nca karar alınmasının «Anayasa dışı» olduğunu öne sürerek,«Hukuk dışı bu durumun kaldırılması için bütün belediyeleri göreveçağırıyoruz» dedi.

6- TÜRK-İŞ'e bağlı olarak Yol-iş Sendikası İzmir Şubesi, Ak-TurTurizm ve Endüstri A.Ş. grev, işveren ise lokavt kararı aldı.

7- Can güvenliği bulunmadığı gerekçesiyle görevlerine gelmeyerek direniş yapan Adana Kapalı Cezaevi'nde görevli gardiyanlardan21'inin Sıkıyönetim bölgesi dışına sürüldüğü, 6. Kolordu ve Adana, Gaziantep, K. Maraş, Adıyaman ve Hatay illeri Sıkıyönetim KomutanlığıBasın ve Halkla İlişkiler Şubesi tarafından açıklandı.

8- Bayrampaşa Cezaevi'nde sağ görüşlü oldukları belirtilen hükümlü ve tutukluların saldırısına uğrayan Adem Şenlik ve Ahmet Tutkun adlı iki tutuklu şişlenerek öldürüldü.

9- Tarsus Kapalı Cezaevi'nde dün saat 02.00 sıralarında 40 hükümlü ve tutuklu toplu firar girişiminde bulundular, ancak girişimlerinöbetçi jandarma erlerince etkisiz kılındı.

10- Yurdun çeşitli illerinde meydana gelen olaylarda birisi CHPKilis ilçe Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Yeşilmen olmak üzere altı kişiöldürüldü.

11- Federal Almanya'dan Ankara Belediyesi'ne yaklaşık 40 milyonlira değerinde 1,5 ton ilaç geldi.

Gazi Magosa'nın kurtuluşunun 6. yıldönümü münasebetiyleMagcsa'da yak.ı,n törende konuşan KTFD Başkanı Rauf Denktaş «Türktoplumunun elde ettiği hakları Rumlara hibe etmeye niyetimiz yoktur»dedi.

12- İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni'yi devirmek için hazırlanan darbeye katılan 19 kişinin daha idam edildiğini jran Radyosu tarafından bildirildi.

13- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın, kesilen Orta Doğu barışgörüşmelerinin yeniden başlaması için israil Başbakanı Menaham Begin'e Kasım ayı içinde İsrail, Mısır ve ABD'nin katılacay, bir üçlü zirveteklifinde bulunduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- Polonya Başbakanı Edward Babiuch, televizyondan halka yaptığı bir konuşmada, ülkede gittikçe yaygınlaşan ve 50 bin dok işçisin,

kapsayan grevlere son verilmesini istedi.

15- AP Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Güney Kore Devlet Başkanı Çoi Kyu Hah, görevinden istifa ederek yerini General ÇunDoo - Hvvan'a bıraktığını açıkladı.

17 Ağustos 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Erken seçim tarihi partinin elinde değildir. Erken seçimkararının alındığı tarihten sonraki 60 gün esastır. 60 günden sonragelen ilk Pazar günü seçim yapılır. Bunu değiştirmek mümkün değildir.Tarih koyarak önerge vermek seçim kanununu bilmemekten başka birşey değildir. Benim dediğim, Türkiye'de 15 Ekim'le 15 Aralık arasındarahatça seçim yapılabilir» dedi.

2- Bakanlar Kurulu 20 ilde uygulanan sıkıyönetimin 2 ay sür'/leuzatılmasının TBMM'ye sunulmasını kararlaştırdı.

3- İçişleri Bakanı Orhan Eren, AP Altındağ ilçe ı-^ngresi'ne gönderdiği mesajda, DGM Yasasının biran önce çıkar'-1 nasl gerektiğini belirterek, «AP hükümetinin anarşi, terör, brucülük ve yıkıcılığa koyduğu teşhis doğrudur, hükümetimizin r->cadele metodu da doğrudur»dedi.

4- Başbakanlık Müsteşar'ı DPT Müsteşar Vekili Turgut Ozal,THA muhabirine yaptığı açıklamada, bir grev fonu oluşturulmasını,greve gidecek sendikaların Merkez Bankası'nda açılacak bu fona işçilere qrev süresince ödenecek parayı yatırmalarını önererek, «Grevdekiişçilere ödeme devlet tarafından yapılmalıdır» dedi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, erken seçim konusuna değinerek, «Aralıkta erkenseçim olmaz. AP erken seçim istiyorsa Salı günü Meclis'e gelsin» dedi.

6- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basına verJiği demeçte, «Hükümetin yakında yeni devalüasyon ile akaryakıt baştaolmak üzere tüm mallara zamlar yapacağını, 1981 yılının Mart ayınakadar fiyatların iki katına ulaşacağını» öne sürdü.

7- AP Bursa Milletvekili Ali Elverdi, Gemlik AP ilçe ilçe Kongre-

si'nde yaptığı konuşmada, «Sıkıyörietim içinde birkaç çürük yumurta

vardı, değişti. Ankara zayıftı. Şimdi Ankara Sıkıyönetim Komutanlığına

sınıf arkadaşım geldi» dedi.

8- TÜRK-İŞ Genel Başkanı ibrahim Denizcier, Başbakanlık Müste-

şarı Turgut Özal'ın «Bir grev fonu oluşturulmasına» ilişkin önerisi konusunda THA'ya yaptığı açıklamada, «Hükümetin, siyasi partilerin veişverenlerin, normal ve namuslu çalıştıkları sürece sendikalara müdahale hakkı yoktur. İşçimizle aramızdaki ilişki onları ilgilendirmez» dedi.

9- Türkiye Maden - iş Sendikası 3. Bölge Genel Kurulu'nda ikigrup arasında meydana gelen silahlı çatışmada Halil Balta adlı sendikaüyesi öldü, Vedat Akalın ise yaralandı. Olaylarla ilgili olarak biri kızaltı kişi gözaltına alındı.

10- İstanbul, Ankara ve izmir'de meydana gelen olaylarda dörtkişi öldürüldü.

11- Resmi bir ziyaret için Bulgaristan'da bulunan Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay'ın başkanlığındaki Türk heyeti ile Turizm Komitesi Başkanı Gueorgui Evtimov'un başkanlık ettiği Bulgar heyeti arasındaki resmi görüşmeler Sofya'da yapıldı.

12- Suriye Hükümeti, Humus kentinde askeri birliklerin yaptığı birbaskın sırasında, «Müslüman Kardeşler» adlı yasa dışı. örgütün askerikomutanının' öldürüldüğünü açıkladı.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın geçtiğimiz hafta, İran'daki Amerika'lı rehinelere avukat, rahip ve sağlık hizmetleri sağlanması konusunda iran yönetimine bir nota verdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'nın Baltık Denizi'ndeki Gdansk tersanesinde üç gündür grev yapan 16 bin dokişçisinin eylemlerini sona erdirdikleri bildirildi.

15- ANKA Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Romanya'nınTirgoviste kentinde birkaç bin işçinin kasaplarda et bulunmamasını protesto ederek işlerini bıraktıkları bildirildi.

16- Hindistan'ın kuzeyinde bulunan Uttar Paradeş Eyaletinin Moradabad kentindeki bir caminin yakınlarında Çarşamba günü birkaçdomuzun görülmesi ile başlayan karışıklıklarda şimdiye kadar 136 kişinin öldüğü yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Çin Haber Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği adına casusluk yaptığı belirlenen bir Çin'li, ülkenin kt'=">'fncfekiMudanjiang kentinde idam edildi.

18- DPA'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Üçüncü dünya ülkelerinin

borçları beş yıl içinde iki katına çıkarıldı.

18 Ağustos 1980

1- TBMM Birleşik Toplantısında, Sıkıyönetimin 20 ilde daha ikiay uzatılmasına ilişkin hükümet tezkeresi kabul edildi.

2- Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, Millet Meclisi Grubu'nda alınan erkenseçim kararını açıkladı ve «Türkiye, 1979 seçimlerinde parçalı bir meclisçıkarttı. Bizim hükümet olmamız, bir mecburiyetten doğmuştur. 9 aydırboğuşup gidiyoruz. Şimdi krizler, bunalımlar artırılmak isteniyor. Budurumda tek çare seçimleri erkene almaktır» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Cumhurbaşkanı seçimi ve güvenlikle ilgili yasaların çıkarılması için CHP tarafından yapılan girişmelere ilgi göstermediğini belirterek, Almanya'da nazilerin belli koşullarlahazırlanan seçimlerden sonra iktidara geldiklerini, Türkiye'de de aynıoyunun oynanmak istendiğini öne sürdü ve «Başkent Ankara dahi, faşist işgal altında iken Başbakan sıkılmadan erken seçimden söz ediyor,îlkin bu hükümet gidecek, seçim güvenliği ortamı gerçekleştirilecek,sonra seçim olacaktır» dedi.

4- Bakanlar Kurulu, Ankara Yenimahalle Macunköy'de kurulu Çelik Kafes Direk ve Galvaniz Fabrikası ile Montaj ve Makina Müdürlüğüişyerlerinde, Türkiye Maden-İş Sendikası tarafından yürütülmekte olangrev kararı uygulamasının geciktirme süresinin 60 gün daha uzatılmasına karar verdi.

5- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Vekili Turgut Özal, Akajans'ayaptığı açıklamada, sosyal içerikli kanunların' bugünkü parlamentodançıkmasına, imkan olmadığını öne sürerek, «Bu kanunların kabulünü antırken seçim sağlar» dedi.

MSP Genel Başkanı, Necmettin Erbakan, partisinin BaşkanlıkDivanı toplantısından sonra yaptığı açılamada, «AP bizimle milletegidemez. Haydi millete gidecek ise buyursun erken seçime. Haydimillete gideceksek, iste buyursun TRT de n ' açık otummuna. Millete gideceksek kökünden ve temelden gidelim. Ap bir anayasa

hazırlasın biz bir anayasa taslağı hazırlayalım, millete sunalımmillet kimden yana imiş» dedi.

6- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da bir hildiri yayınlayarak, partisinin erken seçime taraftar ve hazır olduğunu Akladı.

7- AP Millet Meclisi Grubu'nda erken seçim kararı alındı.

8- MHP Millet Meclisi Grubu, erken seçime gitme kararı aldı.

9- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; yılın ilk 7 ayında 1055kuruluş, 57 milyar 270 milyon liralık sermaye artırımı gerçekleştirdi.

10- Dördüncü kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Basınve Halkla ilişkiler Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Mamak Cezaevi'nde bir süre önce kaçan kaçan iki idam mahkumundan MustafaPehlivanoğlu'nun yakalandığı zamana kadar yardım sağlayan, silahtemin eden Ülkü Yolu Derneği Ankara Merkezi Hukuk Masası Şefi Erdem Şenocak, Kütahya ÜYD Başkanı Kamil Konya, Eskişehir ÜYD Başkanı Sami Arpacıoğlu, Kütahya ÜYD üyelerinden Tamer Cirit ile TimurKüdür'ün yakalanarak Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'na teslim edildiği bildirildi.

11- İstanbul'da meydana gelen olaylarda iki kişi, Diyarbakır, Kütahya, Adana, Amasya. Suluova ve Manisa'da meydana gelen olaylarda toplam 7 kişi öldü.

12- Bergama Kapalı Cezaevi'nde isyan çıktı ve 3 gardiyanı rehinealan hükümlü ile tutuklular arasında çıkan çatışmada 2 tutuklu öldü.

13- Yunanistan Başbakanı Yorgo Rallis, Times Gazetesi'ne verdiğidemeçte, Türk - Yunan sorunlarına da değinerek, «Zemin iyi hazırlandığı takdirde Türkiye Başbakanı ile buluşmaya istekliyim» dedi.

14- Romanya'nın Ankara Büyükelçisi Vasile Patilinet, Romanya ihtilalinin 36. ve Nicolai Ceauşescu'nun parti ve daha sonra devlet başkanı oluşunun 15. yıldönümü nedeniyle İstanbul Başkonsolosluğundadüzenlediği basın toplantısında, «Ülkesinde genel anlamda bir huzursuzluk bulunmadığını, son günlerde çıkan bazı haberlerin bölgesel yönetim hatalarından kaynaklanabileceğini» belirtti.,

15- AP Ajansı'nın islamabad çıkışlı haberine göre; Afganistan'dageçtiğimiz hafta Ramazan ayı sonrası bayram namazı kılan Müslümanların üzerine, Sovyet bombardıman uçakları ve helikopterlerden açılanateş sonucu, 1200 kişinin öldürüldüğü öne sürüldü.

16- Tahran'da yayımlanan «Kayhan» gazetesine bir demeç verenTahran Üniversitesi Rektörü, mason olmakla suçlanan 100 profesörünCuma gününe kadar Üniversiteden çıkarılacağını bildirdi.

19 Ağustos 1980

1- Dışişleri Bakanlığı'nın bir yetkilisi tarafından Türk HaberlerAjansı'na yapılan açıklamada, Kudüs'ün İsrail tarafından başkent ilanedilmesi üzerine Tel Aviv'de bulunan' Türkiye Büyükelçiliğinin Kudüs'etaşınmayacağı bildirildi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Ortak Grubu'ndan sonradüzenlediği basın toplantısında, «iktidarın bir nazi ve faşist oyunlariçinde olduğunu» öne sürerek, «Erken seçime demokratik kurallar içinde karşı çıkacaklarını» belirtti ve «Seçime katılamayacağız diye birşeyaklımızın köşesinden geçmez. Demokratik kurallar içinde her türlü cangüvensizliğine rağmen ölümü dahi göze alarak seçime gideriz. Ulusumuzun sağduyusuna güvenerek netice almaya çalışırız» dedi.

3-MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, DBA Ajansı'na yaptığıaçıklamada, onarım hükümeti konusundaki koşulların bugün de geçerliolduğunu, kabul edilirse CHP ile yine görüşebileceklerini belirterek,«Görüyorsunuz AP Meclis'in bugünkü çalışmasına da katılmamıştır.Meclis'ten kaçmıştır. Erken seçimin yolu Meclis'ten geçer. Erken seçimiisteyen Meclis'e gelir. AP, eğer erken seçimi isteseydi Meclis'in bugünkü çalışmalarına katılırdı» dedi.

4- CHP Grup toplantısında Ankara Milletvekili Kemal Kayacan'ınCumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi kararlaştırıldı.

5- CHP Genel Yönetim Kurulu, dün yaptığı toplantıda, Ordu İl veMerkez ilçe Örgütünü feshetti.

6- MSP Milletvekili Recai Kutan Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Filistin Kurtuluş Örgütü Ankara Temsilcisi Ebu Firaz'a Ankara'dabaşarısız bir suikast girişiminde bulunulduğunu bildirdi.

7- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre; para arzı Temmuz'da 80milyar lira dolayında bir artışla 600 milyar liraya ulaştı.

8- Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul'un katilleriyle ilgiliolarak «Aydınlık» gazetesinde yapılan açıklamalar üzerin'e, Cevat Yurdakul'un eşi polis memuresi Ülker Yurdakul, Ankara Savcılığı'na başvurarak eşinin katillerinin belirlendiğini bildirdi ve yayında adları geçenlerin yakalanmalarını istedi.

9- Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Elverenli, THA'ya yaptığıaçıklamada, idam mahkumu Pehlivanoğlu'nun Ankara Mamak Cezaevi'nden kaçırılmasına ve saklanmasına yardım nedeniyle Ülkü Yolu

Derneği hakkında bir girişimde bulunulmasının Sıkıyönetimce ele alınacağını söyledi.

10- İstanbul Sıkıyönetim 1 Nolu Askeri Mahkemesi, sinema sanatçısı Yılmaz Güney hakkında yayın yoluyla propoganda yaptığı iddiasıyla açılan bir davada görevsizlik kararı verdi.

11- Kayseri Bölge Cezaevi'nde, tünel kazarak kaçmak isteyen solgörüşlü mahkumların kaçmaları önlendi, bu arada cezaevinde meydana gelen kargaşalıkta ibrahim Avcıbaşı adlı sol görüşlü bir mahkum,kimlikleri saptanamayan mahkumlar tarafından şişlenerek öldürüldü.

12- İstanbul'da, Haydarpaşa Askeri Hastanesi doktorlarından ÇetinÖzer öldürüldü. Öte yandan Urfa ve Adana'da meydana gelen olaylarda iki kişi öldürüldü. Bursa'da bir kişinin cesedi bulundu.

13- Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Erdal Atabekile istanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Şakir Derkut, doktorlarıyurt çapında direnişe geçmeleri için tahrik ve teşvik ettikleri iddiasıylaistanbul Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce tutuklandı.

14- Gümrük ve Tekel Bakanlığı, tecil ve ertelemeye tabi tutulangümrük vergi ve resimlerinden alınacak yıllık faiz oranları yenidenbelirledi. Konuya ilişkin genelge Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- THA muhabirinin bildirdiğine göre; FKÖ temsilcisine suikastıdüzenleyen ancak başarılı olmayan 1960 doğumlu Ziad Svveiti, «Paraverdikleri için bu işi gerçekleştirmeye çalıştım. Olanak bulsaydım öldürecektim, sonrada israil pasaportu ile kaçacaktım» dedi.

16- Günaydın Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; batılı işadamlarına dünyadaki ekonomik gelişmeler hakkında bilgi veren Fransız Ekonomi Dergisi L'Expansion yaptığı bir araştırmada, Türkiye'nin,yabancı yatırımcılar için ekonomik açıdan en riskli ikinci ülke durumunda olduğunu açıkladı.

17- AP Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak Hükümeti,başkent Bağdat'taki Suriye Büyükelçiliği'ni kapattı ve Saddam Hüseyinrejimine karşı suikastler düzenlemekle suçladığı tüm Suriyeli diplomatların 48 saat içinde ülkeyi terketmelerini istedi.

18- Hollanda, İtalya, Belçika ve Japonya büyükelçileriyle öteki önde gelen yabancı temsilcilerden oluşan heyet, dün akşam İran MeclisBaşkanı Haşimi Rafsanjani'yi ziyaret ederek rehineler konusunda sürdürülen gerginliğin Ortak Pazar ile iran arasındaki ilişkileri daha dazedeleyeceğini belirleyen bir mektubu kendisine verdi.

19- Tahran Radyosu, başkentin 800 kilometre güneyindeki bir dinamit deposunda çıkan yangın sonucunda meydana gelen patlamadaen az 80 kişinin öldüğünü, 45 kişinin de yaralandığını bildirdi.

20- İsrail Genelkurmayı'n'ın, bir israil birliğinin dün gece Lübnan'ıngüneyine girerek Filistin gerilla kuvvetlerine ait bazı noktalara saldırdığını ve bazı gerillaları öldürdükten sonra hiç bir kayıp vermeden geridöndüğünü açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20 Ağustos 1980

1- Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Genelkurmay Başkanlığı'nca hazırlanan atamalar, personelin kıt'e, ve karargahlardaki çalışma süreleri ile doğu hizmeti dikkate alınarak dengelibir şekilde yapılmaktadır. Gerek terfi ve gerekse atamalarda Türk Silahlı Kuvvetleri daima politik düşüncelerin dışında kalmıştır» denildi.

2- Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Şener Battal, komisyon toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, «Komisyonumuzda MSP'nin verdiği erken seçim önerisi esas alınmıştır. TRT vebazı gazetelerin, MSP ile AP önerilerinin birleştirilerek görüşülmekteolduğu, şeklinde verdiği haberler yanlıştır» dedi.

3- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,istanbul Sanayi Odası Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'de ekonomik istikrarın sağlanması için erken seçimin gerekli olduğunu» belirtti.

4- Filistin Kurtuluş Örgütü Türkiye Temsilcisi Ebu Firaz'a suikastgirişiminde bulunulduğu yolundaki haberler üzerine Dışişleri Bakanlığıtarafından' yapılan açıklamada, «Türk makamlarının suikastçı ZiadSvveiti'nin FKÖ yetkililerinin eşliğinde Beyrut'a salimen götürülmesiiçin gerekli güvenlik önlemlerinin alınması ve Ankara'daki FKÖ temsilciliği çevresinde güvenlik önlemlerinin arttırılması ile yetinildiği,olayla ilgili olarak kanuni bir kovuşturmaya gerek görülmemiş olduğu»bildirildi.

5- Devlet Demiryolları'nda alınan grev kararıyla, işveren tarafından ilan edilen lokavt kararı, Bakanlar Kurulu'nca iki ay daha ertelendi.

6- Bakanlar Kurulu, kuru üzüm destekleme alımları ile görevlendirilen TARiŞ'in normal nitelikte ve ihracata uygun duruma getirilecek9 numara natürel kuru üzüm için üreticiye kilo başına 85 lira alım fiyatı uygulamasını kararlaştırdı.

7- CHP Genel Yönetim Kurulu'nun Ordu ili ve Merkez İlçesi'ninfeshedilmesi karan üzerine Ankara'da basına bir açıklamada bulunanOrdu Senatörü ve Senato Grup Başkanvekili Orhan Vural, MilletvekiliTemel Ateş ile Ertuğrul Günay, «Kişisel amaçlarla CHP'lileri birbirleriyle uğraşmaya, örgütleri dağıtmaya kalkışanlara karşı CHP tabanınınbilinçli ve kararlı mücadelesinin tüm engelleri aşacağına inanıyoruz»dediler.

8- TÜRK-İŞ Genel Başkanı ibrahim Denizcier, Şeker-iş Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, TÜRK-İŞ'in, ülkeyi düşündüğü için herhangi bir eylem biçimine tevessül etmediğini kaydederek, «Yoksa acizdeğiliz. Bizi buna mecbur etmesinler. Ama maalesef devleti idare edenler bizi anlamak istemiyorlar» dedi.

9- Etibank ile Türkiye Maden-iş Federasyonu arasında 13 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme Ankara'da imzalandı.

10- Abdi İpekçi Barış Ödülü yarışmasında birinciliği, «Türk ve Yunan Halkları arasında Barış ve -Dostluğun Yeniden Kurulması Yolunda,Politika Dışı Bir Çare» adlı yapıtı ile ibrahim Çamlı, ikincilik ödülünü«22 Ağustos 1974» adlı yapıtı ile Mete Akyol ve «Mert Düşman» adlıyapıtı ile Şevket Arı, üçüncülüğü ise «Türk - Yunan halkları ArasındaDostluk ve Barış» adlı yapıtı ile emekli General ibrahim Ethem Tiryakioğlu aldılar.

11- Uluslararası 49. İzmir Fuarı, Lozan Kapısı'nda düzenlenen birtörenle Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay tarafından açıldı. Fuarabu yıl, 29 yabancı ülke, 3 uluslararası örgüt ile 2 bin 400 yerli ve yabancı kuruluş katıldı.

12- 6. Kolordu, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman veHatay illeri Sıkıyönetim Komutanlığı, Aydınlık Gazetesi'nde bir sürediryayınlanmakta olan ülkücü Ali Yurtaslan'ın itirafını suç ihbarı kabulederek soruşturma açtı.

13- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Erzincan'dan Fatsa'ya geçici görevle gönderilen polislerden 12'sinin görevsürelerini doldurmadan can güvenliklerinin bulunmaması nedeniyleilçeyi terkettikleri ve bunlardan 8'inin, Ordu Emniyet Müdürü ile FatsaEmniyet Amiri hakkında Erzincan Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundukları saptandı.

14- İstanbul, Adana, İzmir, Kayseri, Ankara ve Denizli'de meydanagelen olaylarda 10 kişi öldürüldü.

15- AP Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin bir öğrenci kampında yaptığı konuşmada, «İsrail'in Kudüs'ü başkent ilan etmesine en etkili cevabın, büyükelçilikleriniKudüs'ten Tel Aviv'e. nakletmeyen ülkeleri boykot etmekten çok TelAviv'i bombalamak olduğunu» belirtti.

16- Sovyetler Birliği Haber Ajansı TASS, Polonya'daki grevlerle ilgiliolarak yaptığı yayınında, hükümetin grevleri çözmek için çaba gösterdiğini belirterek, «Giderek bu tür davranışların ülkedeki normal yaşamkoşullarını zorladığından söz etti» dedi.

17- Suudi Arabistan Havayollarının Amerikan Loockheed firmasıyapımı «Tristtar» tipi bir yolcu uçağı, dün gece alev alarak Suudi Arabistan'ın Riyad Havaalanı'na zorunlu iniş yaptıktan sonra infilak etti,265 kişi yaşamını yitirdi.

21 Ağustos 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılatıl 14. tura geçilmeden önce CHP'li Kemal Kayacan'ın Cumhurbaşkanı adayı olduğu divanca bildirildi. Yapılan oylamada Kayacan 211, AP'li Faik Türün 167 oy aldı.

2- Millet Meclisi Kurulu'nda, Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmenhakkında MSP tarafından verilen gensoru okundu.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Komisyonu'nun çalışmalarını eleştirerek, komisyonun hergün biraz daha uzun çalışarak önergeyi Meclis gündemine indirebileceğini, ancak MSP'li olan Komisyon' Başbakanının çalışmaları hızlandırmadığını belirtti ve «Oyun içinde oyun vardır. Türkiye'de meseleseçim falan değildir. Mesele hükümet kavgasıdır. CHP ile MSP hükümet pazarlıklarını bırakmadığı sürece erken seçim konusunda neticealmak mümkün değildir» dedi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da basına verdiğidemeçte, AP'nin Meclisten kaçmakta olduğunu belirterek, «Başbakan,güvenlikle ilgili yasaların biran önce çıkarılmasını, teröre karşı devletetkinliğini artırabilmenin kesin koşulu gibi gösteriyor, sonra da bu yasaların çıkarılmasını haftalardır grubuyla ve hükümetiyle birlikte engelliyor. Bu da gösteriyor ki terörün önlenmesi, iktidarın umrunda değildir. Tersine, AP iktidarı teröristlerden bir kesimini; sağcı teröristleri,adaletin elinden kaçırma tertipleri içindedir» dedi.

5- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Oramiral Nejat Tümer,Donanma Komutanlığı görevini Koramiral Nejat Serim'e Gölcük'te yapılan bir törenle teslim etti.

6- Bakanlar Kurulu pamuk taban fiyatını Çukurova için 49, Egeiçin 50 lira olarak belirledi.

7- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basma verdiği demeçte, «Hükümetin sağlık personelini direnişe ittiğini, halkınsağlığı ile oynadığını öne sürerek, «Hükümet, sağlık personelinin haklısorunlarına süratle eğilmeli ve gerekli çözümleri getirmelidir» dedi.

8- MSP Milletvekilleri Yaşar Göçmen ve Salih Özcan'ın, partisinden kesin ihraç talebiyle Haysiyet Divanı'na şevki istendi.

9- Tüm Memurlar Birleşme ve Dayanışma Derneği istanbul ŞubeSekreteri Mustafa Bulut, istanbul'da düzenlediği basın toplantısında,

«Günümüzde kişi boyutunu aşmış olan işkence, sınıfsal boyutlara ulaşmıştır» dedi.

10- İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Burhan Felek, AnkaraGazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkci'ye gönderdiği yazıda, Basın Şeref Divanı'nın çoğunluğunun meslek dışı temsilcilerden kuruluolduğunu öne sürerek, Gazeteciler Cemiyeti'nin söz konusu kuruluşutanımadığını ve İstanbul'da yapılacak toplantıya katılmayacaklarını bildirdi.

11- İktisadi ve Ticari ilimler Akademilerarası Kurul Başkanı Prof. Dr.Orhan Oğuz, «Üniversitelerarası Kurul'un aldığı karar, maalesef ülkemizin yararına, hakka, hukuka ve akademik nezakete uygun değildir.Akademilerin kurdukları fakülteler, yasalara uygun olarak kurulmuştur»dedi.

12- İstanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan «Banka Kredi Sistemi ve Sermaye Piyasası» konulu raporda, Türkiye'de bankacılık sisteminde köklü değişikliklere gereksinme olduğu belirtilerek, «Bankaların,belirli grup ve holdinglerin denetiminden kurtularak mülkiyetinin yaygınlaştırılması» önerildi ve «Bankacılık sorunlarının çözümü için yasa!düzenlemelerin yanısıra mali ve para otoritelerine tanınan geniş yetkilerin kullanılması zorunludur» denildi.

13- Rize, Hakkari, Urfa, Diyarbakır ve Bursa'da meydana gelenolaylarda altı kişi öldü.

14- İslam ülkelerinin isteği üzerine, Kudüs sorununu görüşmek içintoplanan BM Güvenlik Konseyi oturumunda, sıfıra karşı 14 oyla İsrail'in' Kudüs'ü başkent ilan etmesini kınama kararı aldı. Oylamada, ABDçekimser kaldı.

15- Sovyetler Birliği İran'ın Isfahan kentindeki konsolosluğunukapattı.

16- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da rejimkarşıtlarının lideri Jacek Kurcan ile 16 arkadaşı tutuklandı ve grevciişçilerin merkez komitesi de hükümeti grev kırıcılığı ile suçladı.

17-AP Ajansı'nın Tahiti çıkışlı haberine göre; Amerikan asıllı Fransız şarkıcı Joe Dassin, 42 yaşında Tahiti'de öldü.

22 Ağustos 1980

1- Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil ile haftalık olağan' görüşmesini yapan Başbakan Süleyman Demirel gazetecilerin sorularını yanıtlarken, erken seçim önergesinin savsaklanmasının sorumlusunun MSP olduğunu öne sürerek, «Millete giden yollan tıkayanları, Türkiye'nin tekerleğinin önüne taş koyanları, Türkiye'nin bir ucundan' bir ucuna dolaşıp millete şikayet edeceğim» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «Biz CHP olarak kimseyle bir hükümet pazarlığı içindedeğiliz. Bizim derdimiz hükümet olmak değildir. Biz Türkiye'yi bu hükümetten kurtarmaya çalışıyoruz» dedi.

3- Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı MSP'li Şener Battal Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Süleyman Demirel'inKomisyon çalışmalarıyla ilgili görüşlerini yanıtlayarak, «AP'nin işler yavaş gidiyor şeklindeki iddiası doğru değildir» dedi.

4- Bakanlar Kurulu, kuru incirin fiyatını 50, Antep fıstığının fiyatını ise 300 lira olarak belirledi.

5- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral NihatÖzer, görevini Korgeneral Recep Ergun'a devretti.

6- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Ankara'dabaşlayan «Büyük Teşkilat Eğitimi» seminerinde yaptığı konuşmada,«MSP'nin iddia edildiği gibi CHP ile bir hükümet pazarlığı içinde olmadığını» söyledi.

7- CHP Milletvekili Etem Eken ve arkadaşlarınca Meclis Başkanlığı'na verilen önergede, Çorum'da bir süre önce meydana gelen terörolayları ve katliamlarla ilgili olarak bir Meclis Araştırması yapılmasıistendi.

8- Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın' özel kesim imalat sanayiiyatırımlarına döviz olarak verdiği kredilerin faiz oranı yüzde 20'denyüzde 12'ye düşürüldü.

9- Doktorları yurt çapında direnişe tahrik ve teşvik ettikleri iddiasıyla tutuklanan Türk Tabibleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı- Dr. Erdal Atabek ile İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Şakir Derkut'untutuklamaya karşı yaptıkları itiraz Sıkıyönetim 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce reddedildi.

10- Ordu Valisi Reşat Akkaya, Ordu'nun Fatsa ilçesi'nde güvenlikkuvvetlerince 11 Temmuz'da başlatılan operasyonlarda bugüne kadargözaltına alınan 572 kişiden 55'inin tutuklandığını, 22'sinin sorgulamasına devam edildiğini, diğerlerinin serbest bırakıldığını, Aybastı ilçesi'nde ise operasyon sırasında 72 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

11- Ankara, Kayseri, Mardin, Adana, izmit ve Ordu'da meydanagelen olaylarda biri Bağımsız Köy YSE-İŞ Sendikası Genel Başkanı Sadık Özkan olmak üzere altı kişi öldürüldü.

12- Suudi Arabistan Maliye Bakanı Şeyh Muammed Ab Al Khalil,çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

13- Polonya'da Szczecin kentinin Belediye Başkanı radyo ile halkahitap ederek, belli başlı hizmetlerde çalışan işçilerin yeniden işbaşıyapmaları için çağrıda bulundu.

14- Londra'da yayınlanan The Daily Telegraph Gazetesi, PolonyaKomünist Partisi Lideri Edvvard Gierek'in gizlice Moskova'ya gidip döndüğünü bildirdi.

15- Suriye'nin, bütün İran'lı diplomatların ülkeyi terketmeleri için48 saat süre tanıdığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Falanjist «Lübnan'ın Sesi» radyosu, kimliklerini açıklamadığıArap diplomatlarına dayanarak verdiği bir haberde, Tahran'dan kaçmakisteyen 5 Amerikalının öldürüldüklerini bildirdi.

23 Ağustos 1980

1- Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü nedeniyle yapılacak kutlama törenleriyle ilgili olarak, Ankara'da toplanan Milli Komite'nin açışkonuşmasını yapan Senato Başkanvekili Mehmet Ünaldı, «inancım odurki, büyük Atatürk'ü içeride ve dışarıda, gerçek milliyetçi, gerçek insaniyetçi, insan hakları ve barış ideallerine bağlı bütün yönleriyle velayikiyle tanımak, onun doğumunun 100. yılını kutlama çalışmalarımızın ağırlık noktasını oluşturacaktır» dedi.

2- Günaydın Gazetesi'nde yer alan habere göre; Atatürk'ün 100.Doğum Yılını Kutlama Komitesi'nin parlamentodaki çalışmalarından önce yapılan sohbet sırasında konuşan Orgeneral Kenan Evren, dinlemesistemlerinin çok geliştiğini belirterek, «Başbakanlık ve Meclis'teki bazıgizli görüşmelerin dinlendiğini sanıyorum» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında iklim koşulları dikkate alındığında erken seçim için en son tarihin 2 Kasım 1980 olduğunu söyleyerek, «Demirel'in15 Aralığa kadar seçim yapılabilir sözü, ben sizi 15 Ekime kadar erkenseçimle oyalayacağım anlamındadır» dedi.

4- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basına verdiği demeçte, «Bu hükümet halkın satın alma gücünü sıfıra indirmiştir» dedi.

5- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halklailişkiler Şubesi, 1 Ağustos - 20 Ağustos tarihleri arasında güvenlik kuvvetleri tarafından çeşitli anarşik eylemlere karışmış 301 kişinin yakalanarak haklarında yasal işlemlere başlanıldığını açıkladı.

6- Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr.Necdet Bulut'u öldürmekten sanık olarak Temel Kahveci adlı bir kişi,Samsun'da sahte kimlikle ele geçirildi.

7- Kayseri'nin Yahyalı ilçesi'nde Aladağlar Aksu mevkiinde kampkurarak silahlı eğitim yaptıkları belirlenen ve Akıncılar Derneği mensupları oldukları öne sürülen 18 kişilik bir grupla güvenlik kuvvetleriarasında silahlı çatışma çıktı, bir kişi öldü, üç kişi de yaralandı.

8- Bursa, Adana, izmir, Eskişehir, Kütahya, Gaziantep ve İstanbul'da meydana gelen olaylarda toplam 9 kişi öldürüldü.

9- Milliyet Gazetesi'nde Orsan Öymen'in Cumhuriyet Gazetesi'nde Yağmur Atsız'ın, MHP ile yan örgütleri konusunda açıklamalardabulunan Ali Yurtaslan ile Almanya'da yaptıkları röportajlar yayınlandı.

10- Yurdun çeşitli kesimlerinde meydana gelen 6 trafik kazasındatoplam 12 kişi öldü.

11- Suudi Arabistan Maliye Bakanı Abu El Hayl ile Maliye Bakanıismet Sezgin arasında 250 milyon' dolarlık program kredisi anlaşmasıAnkara'da imzalandı.

12- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD DışişleriBakanı Edmund Muskie ilk kez Polonya'daki grevler konusunda yaptığı konuşmada, «Bu, Polonya'nın iç sorunudur ve Polonya içinde çözümlenmelidir» dedi.

13- Sovyetler Birliği Komünist Partisi yayın organı Pravda, verdiğibir haberde, Polonya'da bazı işyerlerinde anlaşmazlık olduğunu belirtti.

14- Polonya'daki işçilerin direnişleri sürerken, grev yapılan fabrikasayısmınsayısının 450'yi, işçi sayısının da 200 bini bulduğu, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

15- İsveç Komünist Partisi dün yayınladığı bildiride, «Polonya'dakiişçilerin haklı isteklerini desteklediklerini» belirtti.

16- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; AET ülkelerininüçüncü büyük limanı olan Le Havre'da grev yapan balıkçılar, limanıtrafiğe yeniden kapadılar.

17- Polonya'daki grevci işçilerle hükümet yetkilileri arasında görüşmelerin başladığı, rejim karşıtlarının başı olan' Kuron'un da bulunduğu 18 kişilik bir grubun tutuklandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24 Ağustos 1980

1- Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş, haftalık Yankı dergisininsorularını yanıtlarken, anarşi ile ilgili 5 yasa tasarısının kendisi tarafından «Özel bir gündemle» Millet Meclisi'ne getirilmesinin görevi olduğunu kaydederek, «Bu girişimlerin olumlu sonuç vermesi, partilerin vemilletvekillerinin fuzuli engellemelerinden geri durmalarına bağlıdır»dedi.

2- Millet Meclisi Anayasa Komisyonu tarafından kurulan ve erkenseçim önergesinin Anayasa'ya aykırı olup olmadığının görüşüldüğü altkomisyon toplanarak, vereceği raporun ana hatlarını saptadı.

3- Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, istanbul Çınar Oteli'nde yaptığı basın toplantısında, «Biz ya erken seçim olur yada hükümeti bırakırız demedik. Ülke hükümetsiz kaldı, biz sırtlandıkgörevi. Millet Meclisi'nin güveni üzerimizde olduğu sürece biz hükümeti bırakmayız» dedi. Öte yandan Büyükçekmece'nin Bababurnu kesiminde özel bir şirket tarafından yapımına başlanan «Batıköy» yerleşim merkezinin temeli, Başbakan Süleyman Demirel tarafından atıldı.

4- MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu, eski ülkücülerden Ali Yurtaslan'ın Aydınlık Gazetesi'ndeki itirafları konusundayaptığı açıklamada, bu itirafdaki iddiaları yalanladı.

5- AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe, haftalık Yankı Dergisi'ninsorularını yanıtlarken, yapılacak erken bir seçimi partisinin kazanacağına inandığını belirterek, «CHP'nin kendi taraftarlarından dahi oy alamayacağı ortadadır. AP'nin tek başına iktidar olacak oyu alması beklenmeli» dedi.

6- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Bir koalisyon hükümeti kurma yolunda herhangi birgirişimleri olmadığını belirterek, «Hükümete, mesuliyet bizde olmakşartıyla talibiz» dedi.

7- CHP'nin örgüt işlerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısıimadettin Elmas, haftalık Yankı dergisinin sorularını yanıtlarken, fesihlerin CHP'yi güçlendireceğini belirterek, «Eğer bu kanıda olmasaydıkzaten bu fesihleri yapmazdık. Yüzde yüz güçlendirecek. Partinin rayınaoturacağına inanıyoruz» dedi.

8- THKPC-MLSPB adlı yasa dışı örgüt elemanlarından Ali BülentSarıtaş, Zeki Yumurtacı, Hulusi Köprülü ve Ömer Faruk Aydın tutuklubulundukları Bayrampaşa Kapalı Cezaevi'nden firar ettiler.

9- Suriye'nin başkenti Şam'da, Müslüman Kardeşler adlı aşırı sağcıörgüt üyelerinin kaldığı evde meydana gelen patlamada, çok sayıdaörgüt üyelerinin yanısıra çevre evlerde bulunan 8 kişi öldü, 12 kişi deyaralandı.

10- Polonya Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin, Başbakan Edward Babiuch ve diğer beş Politbüro üyesini görevinden azlettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- Macar Resmi Haber Ajansı, Sovyet ve Macar Ordu birliklerininMacaristan topraklarında, «Ortak Taktik Askeri Harekatı»na başladıklarını bildirdi.

25 Ağustos 1980

1- Millet Meclis Anayasa Komisyonu tarafından erken seçimin Anayasa'ya aykırı olup olmadığını saptamak amacıyla kurulan Alt Komisyon,çalışmalarını tamamladı ve 90 sayfalık bir rapor hazırlayarak, erken seçimin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi.

2- Türkiye Kömür işletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü'ne bağlıGüneydoğu Anadolu Asfalt ve Linyit işletmesi Şirnak, Silopi ve Cizreişyerlerinde Yeraltı Maden-İş Sendikası'nca alınan grev kararı ve işveren tarafından ilan edilen lokavt kararları, Bakanlar Kurulu'nca 30 günsüreyle ertelendi.

3- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,IMF ve bazı özel bankaların yetkilileri ile görüşmelerde bulunmak üzere Londra'ya gitti. Özal, Ankara'dan ayrılmadan önce verdiği demeçte,Uluslararası Para Fonu yetkilileri ile yapılan her görüşmeden sonra, bazıçevrelerin devalüasyon söylentileri çıkardıklarını belirterek, «Her defasında mahsup oldular. Aynı mahcubiyete tekrar uğrayacaklardır» dedi.

4- Ticaret Bakanı Halil Başol, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Ecevit hükümeti döneminde yağ dağıtımı için Köylü Derneğiüyelerinin bir bölümü tarafından kurulan Üretim A.Ş. hakkında TicaretBakanlığı Teftiş Kurulu'nca yapılan inceleme sonuçlarını açıklayarak,inceleme sonuçlarının Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildiğini bildirdi veKöylü Derneği Genel Başkanı Rahşan Ecevit'in, kurucuların suç oluşturan fiillerine katılıp katılmadığının da içişleri Bakanhğı'nca araştırmakonusu yapıldığını belirtti.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Dünya islam GençlikKampı'nda verdiği konferansta, Müslüman ülkeler arasında «İslam Birleşmiş Milletler Topluluğunun kurulması, İslam Müşterek Birliği, islamDinarı, İslam Müşterek Askeri ittifakı ve islam Ortak Pazarı» gibi 5hedefin gerçekleştirilmesini istedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında «Ecevit'in hazım bozukluğundan dolayı korkulu rüyalar gören bir garabet manzarası sergilediğini» öne sürerek, «CHPdöneminde hazırlanan ve Anayasa'ya ters düşen 4. Beş Yıllık KalkınmaPlanı tümüyle marksist ekonomiye geçiş amacıyla yapılmıştır» dedi.

7- CHP Meclis Grubu Başkanvekili Metin Tuzun, AP azınlık hükümetinin bu hafta olmazsa, önümüzdeki hafta başında düşürüleceği-

ne kesinlikle inandığını belirterek, «Bu hükümet bitrr.iştir ama parlamento bitmemiştir» dedi.

8- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Türk Haberler Ajansı'na yaptığı açıklamada «MSP'nin seçim güvenliği için ortaya attığı seçim gününde sendikaların evden eve dolaştırılması önerisinin uygulanabilirliği ortaya çıkarsa üzerinde görüşebiliriz» dedi.

9- MSP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Arif Emre, Ankara'dabasına verdiği demeçte, Başbakan Süleyman Demirel'in, partisine Müslümanlık ahde vefa dersi vermeye başladığını bildirerek, «Bir taraftanMSP'nin desteği ile hükümet olan ve fakat iktidarda olduğu gündenberi bütün icraatı ile bize darbe vuran bizi arkadan hançerlemeye çalışan sayın Demirel ahde vefadan bahsetmektedir» dedi.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası istanbul Şubesi Yürütme Kurulu'nca yayınlanan bildiride, «Türk Gazeteciler Sendikası Yürütme Kurulu olarak, Polonya'da haklı talepler için yola çıkan işçileri saygıylaselamlıyor, başta Sovyetler Birliği olmak üzere Doğu Bloku ülkelerinde,radyo, haber ajansları ve gazetelerde Polonya ile ilgili haberlere konulan sansürü kınıyoruz» denildi.

11- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde; Kayseri'ye bağlıYahyalı İlçesi'nin Aladağlar Aksu mevkiinde ortaya çıkarılan ve Akıncılar Derneği mensuplarına ait olduğu öne sürülen kampla ilgili soruşturma sürdürülürken, ele geçen bir belgeye göre, Türkiye'nin 16 yerinde aynı tür kamp kurulduğu, burada eğitim gören gençlerin secimlerarasında sandık başlarında görev alacakları iddia edildi.

12- Merkez Bankası'nın «Haftalık Vaziyet Raporları»na göre; Merkez Bankası kasalarındaki net döviz mevcudu 1-8 Ağustos -tarihleri arasında 43.8 milyon dolarlık artış gösterdi.

13- İstanbul'da bir polis, Adana'da Osmaniye İlçesi'nin 7 OcakMahallesi'nde CHP ilçe Yönetim Kurulu eski üyesi diş doktoru olmaküzere, Ordu, Denizli, Gaziantep, Bursa ve Konya'da toplam 10 kişi öldürüldü, bir kişi de ölü olarak bulundu.

14- Federal Alman televizyonunun yayınlarından biri olan «PlusMinus» magazinde Türkiye'nin ekonomik durumu konusunda yayınlanan bir programda, «Türkiye'nin başlıca ihtiyacı döviz yokluğu değil,bağımsız sanayie sahip olmamasıdır» denildi.

15- İran Dışişleri Bakanı Kutbizade, Time Dergisi'ne verdiği bir demeçte öğrencilerin elinde rehin bulunan Amerikalıların İran'da yargılanmasının söz konusu olmadığını açıklayarak, «Bu kişilerin serbest bı-

rakılması için iran'ın tek koşulu vardır, o da ABD'de bulunan ve ABDhükümeti tarafından dondurulmuş olan 8 milyar değerindeki iran malvarlığının serbest bırakılmasıdır» dedi.

16- İran'da Devrim Muhafızlarının İsfahan'da Angliken Kilisesi'ninmerkezini basarak Humeyni'yi devirmeyi amaçlayan bir casus şebekesini ortaya çıkardıkları Tahran Radyosu tarafından bildirildi.

17- Polonya Komünist Partisi Lideri Edvvard Gierek, Ülkede sürengrevler nedeniyle yaptığı televizyon konuşmasında, partisinin yeni politikasını açıkladı ve «Günün koşullarına uymak için bazı reformlar yapmak zorundayız. Bugüne kadar uygulanan ekonomik plan başarılı olamamıştır. Bundan böyle sosyalizmin yücelmesi için elimizden geleniyapacağız. Sistemin yıkılması halinde Polonya bağımsızlığını kaybedecektir» dedi.

26 Ağustos 1980

1- Zafer Haftası tüm yurtta törenlerle kutlandı.

2- AP Ortak Grubu'nda bir konuşma yapan Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, «Hükümet bunalımı çıkartmak isteyenler, düzeltmeye çalıştığımız herşeyi yeniden allak bullak etmek istemektedirler. Bunalımın vebali ağır olacaktır» dedi.

Öte yandan Malazgirt Zaferi'nin 909'uncu yıldönümü nedeni ileMuş Valisi Erdoğan Cebeci'ye bir mesaj gönderen Demirel, «Türk tarihinde bir dönüm noktası teşkil eden bu mutlu günde, canlarımı azizvatanları için feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyorum» dedi.

3- TKİP Genel Başkanı Doğu Perinçek, istanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, MHP'li Sadi Somuncuoğlu'nun Ali Yurtaslan'ın itirafları nedeniyle yaptığı açıklamayı yanıtlayarak, «Ömer Tanlak, Adnan Özçiftçi ve Ali Yurtaslan'dan sonra önemli görevlerde bulunanbaşka MHP'liler de bize başvurmaktadır. MHP'nin' ipliğini pazara çıkaracağız. Ben de buradayım, onlar da burada. Yalanlarını tek tek ortayaçıkaracağız ve yakında önemli açıklamalarda bulunacağız» dedi.

4- CHP Kocaeli Milletvekili Turan Güneş, THA muhabirinin sorularına verdiği yanıtta, «Erken seçim olursa, bir ay sonra hem Cumhurbaşkanı hem de Meclis ortadan kalkar» dedi.

5- MSP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Arif Emre, Ankara'dabasına yaptığı yazılı açıklamada, «Erken seçim önemli ama en az geçim indirimi kanununun çıkarılması erken seçimden daha önemlidir»dedi.

6- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Nuh Kuşçufu, basına verdiğiyazılı demecinde, «Enflasyonun kesin olarak kontrol altına alınmasısuretiyle toplam mal ve hizmet oranında artışlar sağlandığında, toplumun gelir ve harcama düzeyi yükselecek, böylece katlanılan fedakarlığın karşılığı görülecektir» dedi.

7- Türkiye İş Bankası'nın kurulusunun 56. yılı Genel Müdürlükve banka şubelerinde törenlerle kutlandı.

8- Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı Mali Şube ekiplerinin Nevşehir ve Niğde yöresinde gerçekleştirdikleri bir operasyonda, silah ka-

çakçılığı Üe ilgili bir şebekenin ortaya çıkarıldığı ve şebeke mensuplarının 30 bin 500 mermi ve 16 adet tabanca ile yakalandıkları bildirildi.

9- Kayseri'nin Yahyalı ilçesine bağlı Aladağlar Aksu mevkiindekiAkıncılar Derneğine ait olduğu öne sürülen kampla ilgili olarak MSP'İİparlamenterler, Yahyalı Cumhuriyet Savcısı ile görüştükten sonra basına yaptıkları açıklamada, «Gençler normal kamp yaparlarken jandarmanın baskınına uğramışlardır. Bu kamp silahlı bir eğitim kampı değildir» dediler.

10- Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'nde Avukat Hilmi Soydan'ı öldürmekten sanık sol eylemci Recep Sarıaslan ölümcezasına, öteki sol eylemcilerden Ali Öztürk 10 yıl, Aydın Mıhçı 6 yıl8 ay ağır hapis cezasına çarptırıldılar.

11- Mersin, Ankara, İzmir, Ordu, Konya, İstanbul ve Diyarbakır'dameydana gelen olaylarda, 3'ü terörist 18 kişi öldürüldü, 5 kişinin decesedi bulundu.

12- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal'ınbaşkanlığında Londra'ya giden bir heyet, IMF ile yapılan anlaşmalarınteknik ayrıntıları ile ilgili görüşmelere başladı.

13- Cumhuriyet Gazetesi'nde, İtalyan Komünist Partisi Lideri EnricoBerlinguer ile kadın gazeteci Oriana Fallaci'nin yaptığı söyleşi yayınlandı.

14- REUTER ve AFP Ajansları'nın Gdansk çıkışlı haberine göre;Gdansk'ta grevci işçi liderleri ile hükümet arasında yapılan ikinci turgörüşmelerde, Komünist Parti Başkanı Edward Gierek'in serbest sendika seçimleri yapılması yolundaki önerisi işçi liderleri tarafından reddedildi. Öte yandan, Polonya'da hazırlanmakta olan bir yasa ile işçilere resmen grev hakkı tanınacağı, Başbakan yardımcısı MieczyslawJagielsk tarafından açıklandı.

15- UPI Ajansı'nın Hamburg çıkışlı haberine göre; Federal AlmanMuhalefet Lideri ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Fran'z Josef Strauss'unsscim toplantısını engellemek isteyen solcu göstericilerle polis arasında çıkan çatışmada 106 kişi yaralandı.

16- İran'da rejimi devirme hazırlıkları içinde bulundukları sıradayakalandıkları duyurulan 10 kişinin İsfahan'da idam edildikleri yabancıajanslar tarafından bildirildi.

17- Afgan hükümetinin, 3 eski bakanla 10 bakanlık yetkilisini idamettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- UPI Ajansı'nın Hollanda çıkışlı haberine göre; Hollanda'nın,Büyükelçiliğini Kudüs'ten Tel - Aviv'e taşımaya karar verdiği, Enformasyon Bakanlığının bir sözcüsü tarafından bildirildi.

19- Suriye Haber Ajansı «SANA», dün Müslüman Kardeşler Örgütü'nün 40 mensubunun daha örgütten ayrılıp Suriye makamlarına teslim olduğunu, böylece teslim olanların sayısının geçen Temmuz'dan buyana 800'e ulaştığını bildirdi.

27 Ağustos 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Bangladeş Jüt Bakanı ile yaptığıgörüşmeden sonra, bir gazetecinin erken seçimle ilgili komisyon çalışmalarına ilişkin sorusunu yanıtlarken, «CHP'nin hükümeti yıpratıp krizyaratmak istediğini» öne sürerek, «Erken seçimden umudumu kesmedim» dedi.

Demirel, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın adının eroin kaçakçılığına karıştığı yolundaki haberle ilgili sorulan yanıtlarken de, «Şuanda hiçbir yorumda bulunmam mümkün değildir. Neşriyat tamamlandıktan sonra söylenecek birşey olursa söylerim» şeklinde konuştu.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Hürriyet Gazetesi'ndekendisi ile ilgili olarak yayınlanan haberden sonra Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Bu iftirariın yeni olmadığını, geçen sene denendiğini ve tutmadığını, sıkıştığı noktada bu metodlara başvuran birhükümete ne iktidarın ne de seçimin emanet edilemeyeceğini» belirterek, «Biz onları sırtımızda taşıyoruz, onlar bizi arkadan hançerlettirmeye çalışıyor. Bu iddia ve iftiralarda Erbakan adını silin Demirel yazın.Hukuki değeri bundan ibarettir» dedi.

3- CHP Genel Yönetim Kurulu tarafından, MSP Genel Başkanı Erbakan'ın adının eroin kaçakçılığına karıştığı yolundaki haberle ilgiliolarak yayınlanan bildiride, «Soruşturmanın henüz gizli aşamasındaiken bu gibi konuları, kamuoyuna sızdırmanın sakıncalı olduğu, bununadet haline getirildiği» belirtilerek, «Resmi makamların yasaları çiğneyerek sızdırdığı bilgiler siyasal polemik konusu yapılıyor» denildi.

4- Milli Eğitim Bakanı Orhan Cemal Fersoy'un başkanlığında istanbul'da bir toplantı yapan iktisadi ve Ticari İlimler AkademilerarasıKurul, 1980-81 öğretim döneminde tüm akademilerde öğretimin ertelenmesine ve yeni öğrenci kayıtlarının durdurulmasına» karar verdi.

5- Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği tarafından sanayiin, ticaretin ve borsaların sorunlarını görüşmek üzeredüzenlenen dizi toplantıların ilki Ankara'da yapıldı.

6- İstanbul Ticaret Odası'nca yayınlanan «1979 Dünya ve TürkiyeEkonomisi ve 1980'e Bakış» konulu incelemede, sınai üretim azalışları,döviz darboğazı, transfer güçlükleri, enerji yetersizliği ve likidite darlığı sorunlarına çözüm getirilemediği takdirde 1980 yılında sanayi ürün-

(erinde artış elde etmenin, dolayısıyla 1980 yılı programında öngörülen yüzde 6.5'luk bir büyüme hızını sağlamanın zor olduğu öne sürüldü.

7- İthalat bedellerinin transferlerinde uygulanan 250 bin dolarlıklimit kaldırıldı.

8- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan habere göre; Almanya'dageçen yıl eroin satmak isterken yakalanan, MSP Diyarbakır eski milletvekili Halit Kahraman'ın uyuşturucu maddeyi kendisine MSP GenelBaşkanı Necmettin Erbakan ile MSP Mardin Milletvekili Fehim Adak'ınsağladığı yolundaki ifadesi üzerine, Ankara Savcılığı, Adalet Bakanlığı'na 8 Haziran 1980 tarihinde 979/20945 sayı ile gönderdiği gizli yazıda dava açılabilmesi .için MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ileMSP Mardin Milletvekili Fehim Adak'ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi.

9- Geçen yıl 3 Ekim günü yanan Deniz Harp Okulu Komutanlığına ait okul gemisi Savarona'nın onarımı Gölcük'teki tersanelerde tamamlandı.

10- Diyarbakır'da devriye gezen ekip otomobiline teröristlerce açılan ateş sonucu iki polis memuru öldü, ikisi de ağır yaralandı. Öteyandan istanbul'da bir bakkal, Ankara'da bir garson, İğdır'da eski ÜlküOcakları Yönetim Kurulu üyesi ve Balıkesir'de bir öğrenci öldürüldü, istanbul'da ise bir şoförün cesedi bulundu.

11- Ortak Pazar istatistik Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre;Temmuz 1980'de Ortak Pazar'daki işsizlerin sayısı yüzde 7 artarak, AET'nin kuruluşundan bu yana geçen 23 yıllık dönemin en yüksek düzeyine ulaştı.

12- AP Ajan'sı'nın Şam çıkışlı haberine göre; Irak'ta Saddam Hüseyin'in kabinesinde görev yapan Devlet Bakanı Aziz Reşit Akravi Suriye'ye kaçtı.

13- Polonya Televizyonu, grevlerin yaygınlaşması halinde, ülkeninbaşına bazı felaketlerin gelebileceği konusunda bir yorum yaptı.

28 Ağustos 1980

1- Millet Meclisi'nde Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen hakkındaMSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vermiş olduğu gensoru önergesinin' gündeme alınıp alınmaması ile ilgili görüşmeler tamamlandı vegensorunun 2 Eylül Salı günü birleşimde ele alınması kararlaştırıldı.

2- Türk Hükümeti, Kudüs'teki Başkonsolosluğu kapatma kararfaldı.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısındansonra gazetecilerin' Erbakan'la ilgili iddialar konusundaki sorusunu yanıtlarken, «Neşriyatın tamamlanmasını bekliyoruz. Neşriyatın muhteviyatının hükümeti ne şekilde alakadar ettiğini tesbit etmeden birşey söylemek istemiyorum. Taraf yapılmak isteniyorsa bu oyuna gelmeyiz»dedi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TÜRK - İŞ Genel Başkanı İbrahim Denizcier'in bir süre önce kendisine gönderdiği «iki büyük partinin diyalogu ile ilgili mektubunu yanıtlarken, CHP'nin iki büyük partiarasında gerçekleştirilen' diyalogda söz verdiği konular için gerekli girişimlerde bulunduğunu, ancak AP'nin karşı tavrı nedeniyle sonuç alınamadığını» belirtti.

5- Askeri Yargıtay Daireler Kurulu TCK'nın 141 ve 142. maddelerinin, «Yaygın şiddet eylemi kapsamına girmeyeceğini ve suça hazırlayıcı faktör» olarak nitelendirileceğini bildirdi ve bu nedenle Sıkıyönetim Mahkemeleri kapsamı dışında kaldığını karara bağladı.

6- Bakanlar Kurulu, 1980 yılı kutlu pamuk alımı için TARİŞ, Çukobirlik, Antbirlik ve Sümerbank'ı görevlendirdi.

7- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen Millet Meclisi Birleşimi'ndeyaptığı konuşmada, gensoru önergesini «Çağdışı bir politika anlayışının, ahde vefasızlığın mahsulü maddi yanlışlarla dolu» bir önerge olduğunu ve yakışıksız ithamlar taşıdığını öne sürerek, «Benim özel birdış politikam olamaz, ben hükümetin programında belirlenen ve MSP'nin de oylarıyla Meclislerde onaylanmış olan dış politikayı uyguluyorum» dedi.

8- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Hürriyet Gazetesi'ndeyayınlanan eroin kaçakçılığına adı karıştığı yolundaki iddialar üzerineAnkara Savcılığı'na başvurarak, «Konu önemli olduğundan savcılığı-

nızca gerekli tahkikatın en kısa zamanda yapılmasını ve bu tahkikatesnasında, ifademe müracaat gereği olduğu takdirde, dokunulmazlığım nazarı itibara alınmadan ifademe müracaat edilebileceğini ve buhususta inceleme ve araştırmalarınızın biran evvel- intacısadedinde hertürlü yardıma amade olduğunu bildirir, saygılar sunarım» dedi.

9- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, basına yaptığıaçıklamada, Erbakan ve Adak hakkında ileri sürülen iddiaların gerçekdışı olduğunu, geçen yıl konunun incelendiğini belirterek, «AP azınlıkhükümeti seçime gidileceği bir sırada MSP'yi yıpratmak amacıyla hukuki geçerliliği olmayan bilgiler, çamur at, izi kalsın felsefesi ile basına sızdırmıştır. Yargı organları gerçeği ortaya çıkaracaktır» dedi.

10- CHP Milletvekili Alaattin Şahin ve 86 arkadaşı, Sağlık BakanıMünif İslamoğlu hakkında gensoru açılmasını isteyen önergeyi MeclisBaşkanlığı'na verdi.

11- TÜRK-İŞ icra Kurulu'nun son toplantısından sonra «Polonyaolayları» konusunda yayınlanan bildiride, bu ülkedeki işçi direnişlerinin haklı nedenlere dayandığı belirtildi.

12- Adana ve Antalya'da çeşitli tarihlerde yasa dışı Türkiye HalkKurtuluş Ordusu Mücadele Birliği adlı sol örgüte para toplamak içinsoygun ve gasplar yapan 3 militan sıkıyönetim mahkemesince ömürboyu hapis cezasına çaptırıldı.

13- Gaziantep, Malatya, izmit, Adana, Bursa, Mersin, Ankara, Eskişehir, İstanbul ve Aydın'da meydana gelen olaylarda 17 kişi öldürüldü.

14- Pars Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; yedi kişi daha Ahvaz kentinde kurşuna dizilerek idam edildi.

15- AP Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Santiago'da Devlet Başkanı Pinochet'yi protesto amacı ile düzenlenen gösteri de 200 kişiyaralandı.

16- REUTER Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Amerika'nınBeyrut Büyükelçisi John Gunther, silahlı ve bombalı bir suikast girişiminden kurtuldu.

29 Ağustos 1980

1- 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın kutlanmasına başlandı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, 30 Ağustos nedeniyle yayınladığı mesajda «Hiç bir kuvvet, hiç bir tertip, milletimizi, ileri medeni memleketler seviyesine ulaşma hedefinden alıkoyamayacaktır. Şartlar neolursa olsun, herkes, devletimizin ve milletimizin geleceğine ümit vegüvenle bakmaktadır» dedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriÇağlayangil ile haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada «Gensorular karşısında hükümetin sonuna kadar kavgasını sürdüreceğini» belirterek, «Türkiye'de hükümet olma konusundaentrikalar çevriliyor» dedi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 30 Ağustos nedeniyle yayınladığı mesajda «Hiç bir ülke yalnız dış yardımla ayakta duramaz, birsüre dursa bile bağımsızlığını koruyamaz. Ulusumuzu cephelere böldürüp güçsüzleştirmek ve kendi içinde kırdırmak yerine, ulusal gücümüzü bütünleştirerek arttırmalıyız» dedi.

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, sıkıyönetimin biran öncekaldırılması, yeni yasal düzenlemelere biran önce gidilmesi gerektiğinibelirterek, «Ülkede huzur ve sükunun sadece sıkıyönetim komutanlarından beklenmesi ve kısa sürede gerçekleşmemesi üzerine de onlarınsuçlanmasının, insaf ve sağduyu ile bağdaştırılması elbette" mümkün değildir» dedi.

6- Londra'da IMF temsilcileriyle görüşen Başbakanlık Müsteşarı veDPT Müsteşar Vekili Turgut Özal, basına yaptığı açıklamada, «Ekonomik paket ve anlaşmaların uygulanmasından alınan sonuçlar ve gelişmeler hem bizce, hem de onlarca tatmin edici bulunmuştur» dedi.

7- MSP Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, «Şayet erken seçim teşebbüsümüzmüsbet bir netice vermezse Türkiye'nin bu hükümetin elinden biranevvel kurtulması gerekir, MSP olarak her iki batılın ayrı ayrı denenipiflasından sonra Türkiye'nin ancak milli görüş ve milli çözüm hükümetiyle bu bataklıktan çıkabileceğini ifade ettik» dedi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve koruma görevlilerininbulunduğu üç otoluk konvoy, Eskişehir yolu üzerindeki Ümitköy girişinde kurulan barikatla durdurularak bir grup tarafından taşa tutuldu.

9- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Parti Divanı toplantısında yaptığı konuşmada, «Erken seçimin engellenmesi büyük talihsizlikolmuştur» dedi.

10- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basına verdiği demeçte «Akademilerle Üniversiteler arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar, Akademilerarası Kurul'un öğretimi durdurma kararı alması,yıllardır Demirel hükümetlerince izlenen sakat yüksek öğrenim politikasının doğal bir sonucudur. Kendi hatalarının sonucu olan bugünkübunalımın çözümü de bizzat bugünkü Demirel hükümeti tarafındanengellenmektedir» dedi.

11- Ege Bölgesi Sanayii Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Adıgüzel, İzmir'de basına verdiği demeçte, «1980 için gerekli 8 milyar dolarlık dış ödeme olanağının şu anda garantiye alındığını» belirtti.

12- Odalar Birliği'nde «Ticaretin Güncel Sorunları» konulu toplantıda konuşan Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, üretimin arttırılmasını, iç tüketimin makul sınırlar içinde kalmasını, böylece tasarruf ederek dışsatımın arttırılmasını isteyerek, «ilelebet dışarıdan borç alarakyaşayamayız» dedi.

13- Jandarma Astsubay Okulu 51. dönem mezunlarının diplomatöreninde konuşan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun, «Vatandaş herşeyden önce güven ve huzur istemekte, ümit veheyecanla devletin bunu sağlamasını da haklı olarak beklemektedir»dedi.

14- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'mn MHP hakkında suç duyurularını incelemek üzere Yargıtay Başsavcılığında bir komite oluşturuldu.

15- Bursa, Ankara, İzmir, Siirt, Ordu, Adana, Eskişehir, Balıkesirve İstanbul'da meydana gelen olaylarda toplam 14 kişi öldürüldü.

16- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Genel Halk Komitesi 75milyon dolarlık büyük bir konut, okul ve hastane inşaatı projesiniEmek İnşaat Şirketi'ne vermeyi onayladı.

17- Polonya'da grevci işçilerle hükümet yetkilileri arasındaki görüşmeler kesildikten sonra, işçiler dört gün içinde bağımsız sendikakurma hakkı konusunda anlaşma sağlanmadığı takdirde, ülke çapındagenel greve gideceklerini açıkladılar.

18- Uluslararası Af Örgütü, İran'daki islam Devrimi'nin ilk 18 ayıiçinde en az 1000 kişinin idam edildiğini, bu rakamın 1200 olabileceğini açıkladı.

19- italya'da bu ay başlarında Bologna'da bir tren istasyonundameydana gelen ve 84 kişinin ölümüne yol açan patlama ile ilgili 20kadar kişinin tutuklandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

30 Ağustos 1980

1- Cumhurbaşkanı Vekili İhsan Sabri Çağlayangil, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı mesaida, devletlerin sürekli olağanüstü şartlar içinde yaşamalarının caiz olmadığını belirterek, «Bu nedenlenormal şartlara dönüşü sağlayacak ve özgürlükçü, parlamenter, demokratik rejimi güçlendirecek olan yasal, idari ve yargısal tedbirlerisüratle oluşturmakta büyük yarar vardır» dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, 30 Ağustos nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e bir kutlama mesajı gönderdi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Genelkurmay karargahında düzenlenen törenden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Bunu istiyorum. Genelkurmay Başkanı soruyor; Necmettin Erbakan, 30 Ağustos'a karşı mı değilmi? Bunu soruyorum» dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Orhan Cemal Fersoy, Konya DMMA'nındüzenlediği diploma töreninde yaptığı konuşmada, AkademilerarasıKurul tarafından alınan eğitim ve öğretime ara verme kararına ilişkinolarak, «Milli Eğitim hizmeti, kamu hizmetlerinin en önde gelenidir. Buhizmet hiç bir sebep ve suretle engellenemez» dedi.

5- Bakanlığıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Aydın'a giden Maliye Bakanı ismet Sezgin, düzenlediği basın toplantısında, «Devletin temeline dinamit koyanlara çanak tutanların hamileri Ecevit veErbakan, hükümet kurmama sancıları içerisinde kıvranıyorlar» dedi.

6- DBA Ajansı'nın bir haberine göre; MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın Zafer Bayramı nedeniyle düzenlenen kutlama törenine katılmaması üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in Necmettin Erbakan, 30 Ağustos'un yanında mı karşısında mı?Bunu soruyorum» şeklindeki sorusu üzerine yaptığı açıklamada, «Biz30 Ağustos'un yanında veya karşısında değil tam içindeyiz» dedi.

7- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Başbakan Süleyman Demirel'in seçim hesapları içindepartisine yönelttiği karalamalardan hiç bir zaman sonuç alamayacağınıbelirterek, «MSP hiç bir zaman Demokratik Parti'nin durumuna düşmeyecektir» dedi.

8- CGP Parti Divanı'rica Ankara'da yapılan açıklamada, Akademilerin aldığı öğretime son verme kararının hemen kaldırılmasını isteye-

rek, «iktidarların hatalarından veya hocaların tartışmalarından doğansonuçlar bütün yüksek okul öğrencilerinin sırtına yüklenemez, kesinhukuki çözüm bulununcaya kadar öğrencilerin okuma hakkı hemenkendilerine iade edilmelidir» denildi.

9- Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi tarafından CumhuriyetGazetesi'ne yapılan açıklamada, «Birliğimiz, CHP tarafından hazırlananve Meclis Başkanlığı'na sunulan Sağlık Bakanı hakkındaki gensoruyuson derece isabetli bulmuştur» denildi.

10- Kara Harp Okulu 131. dönem mezunları için diploma ve sancak devir teslim törenleri yapıldı.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, «Demokratik düzene yönelensaldırıları protesto» için avukatların yapacağı sessiz yürüyüşe izin vermedi.

12- Bursa, izmit, Gaziantep, Ankara, Aydın, Ağrı, Adana ve Muş'ta 12 kişi öldürüldü. Öte yandan, Urfa'ya bağlı Hilvan ilçesi'nin Söğütlü köyünde, güvenlik kuvvetleri tarafından yapılan operasyonlarsırasında güvenlik kuvvetleri ile yasa dışı örgüt militanları arasında çatışma çıktı ve 1 astsubay ila 2 jandarma eri şehit oldu, iki terörist deyaralandı.

13- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal'ınbaşkanlığındaki Türk heyeti ile IMF yetkilileri arasında Londra'da sürdürülen görüşmeler sona erdi.

14- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Berlin'de düzenlenen «GelişmeStratejisi içinde Özgürlük ve insan Haysiyeti» adlı uluslararası seminerekatılmak üzere Berlin'e gitti.

15- AP Ajansı'nın Newyork çıkışlı haberine göre; Nevvyork'ta, birisi Kongre üyesi dört Birleşik Amerika'lı yüksek düzeyde görevlinin,kanunsuz olarak ülkeye göçmen sokmak ve bu göçmenleri Amerikanvatandaşlığına almak için rüşvet almak sucundan yargılanmasına başlandı.

16- AP Ajansı'nın Gdansk çıkışlı haberine göre; Polonya'nın BaltıkDenizi kıyısındaki Gdansk kentinde 17 gündür sürmekle olan grev,Başbakan Yardımcısı Mieczyslaw Jagielski'nin, grevcilerin «BağımsızSendika» isteğini kabul ettiklerini açıklaması ile sen bulurken, PolonyaRadyosu da Szczecin kentinde hükümet yetkilileri ile grev komitelerinin anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

17- Polonya'da hükümetin bağımsız sendikalar kurulmasını kabulettiğini açıklamasından önce ABD Başkanı Jimmy Carter'ın, Federal Al-

manya Cumhuriyeti Başbakanı Helmut Schmio't'e bir mektup göndererek, Batı Almanya'nın Polonya'da istikrarın sağlanması ve kalkınma çabaları konusunda elinden gelen yardımı yapmasını istediği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Lima çıkışlı haberine göre; Peru'da dün akşamüzeri bir Amerikan uçağını ve içindeki 15 kişiyi rehin alan ve BirleşikAmerika'ya iltica etmek istediklerini belirten 16 Küba'lı göçmen, yapılan görüşmelerden sonra gece yarısı ellerindeki rehineleri serbest bıraktılar.

19- REUTER Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin Halk Kongresi (Parlamento) çalışmalarına başladı.

31 Ağustos 1980

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Bursa Üniversitesi RektörüProf. Dr. Nihat Balkır'a gönderdiği mektupta, «Zenginliklerimizi gereğince değerlendirmemizi isteyenler, en başta gençliği hedef almışlardır» dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın, «Biz30 Ağustos'un karşısında veya yanında değil, tam içindeyiz» şeklindeki sözlerini yanıtlayarak, «Lafla içinde olmak kafi değil, MSP GenelBaşkanı Erbakan 30 Ağustos'un içinde olduğunu hareketleri ile bellietmelidir» dedi.

3- İstanbul'da Birleşik Alman ilaç Fabrikaları şirketinin işyerlerinde Petkim-iş tarafından alınan grev karan uygulaması Bakanlar Kurulu'nca 30 gün ertelendi.

4- Adalet Bakanı Ömer Ucuzal, incelemelerde bulunduğu Ağrı'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, MSP Genel Başkanı NecmettinErbakan ve MSP Milletvekili Fehim Adak ile ilgili iddialara ilişkin dosyanın Başkanlığına sunulduğunu açıkladı.

5- Ticaret Bakanı Halil Eaşol, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ayçiçeği taban fiyatının kilo başına 30 lira, ham yağ fiyatlarının da kiloda 65 lira olarak saptandığını açıkladı ve yemeklik nebatiyağlarının satış fiyatlarının serbest bırakıldığını belirtti.

6- Dışişleri Bakan Hayrettin Erkmen, Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Atatürk'ün Türkiye'yi komşuları ile iyi geçinen vebatı ile ilişkilerini geliştirmeye çalışan bir ülke olarak kurduğunu, güdülen dış politikanın da bu olduğunu» belirtti.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Trabzon'da düzenlediği basın toplantısında, eroin olayına değinerek, «Saf, aldatılmış bireski MSP'linin iddialarını ortaya atanlar, teşvik edenler ve yayanlar isbatedemezlerse şerefsiz ve alçaktırlar» dedi,

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, bir soru üzerine, gerekli önlemler alındıktan sonrasıkıyönetimin kalkmasını ve normal yönetime dönülmesini istediklerinibildirerek, bu konuda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Evren'in görüşüne katıldığını söyledi.

9- Hadım'ın Demirli kasabası Belediye Başkanlığını MHP adayıAli Osman Topak kazandı.

10- İçeri Çumra Belediye Başkanlığı seçimini AP adayı Eyüp Yaşar kazandı.

11- Türkiye Maden-iş Sendikası Genel Temsilciler Kurulu toplantısında açış konuşmasını yapan Sendika Genel Başkanı Mehmet Karaca,«Ekonomik bunalımın yükünün işçilerin sırtına yüklendiğini» söyleyerek, «Özal kanalıyla devlet toplu sözleşmelere müdahale etmekte veDemirel - Özal iktidarı, kendilerini yasaların da üstünde görmektedir»dedi.

12- İçişleri Bakanlığından bildirildiğine göre; son 15 gün içindeJandarma Genel Komutanhğı'na bağlı birlikler tarafından gerçekleştirilen çeşitli operasyonlarda, 43'ü silahlı gasp ve soygun, 220'si öldürme olayı sanığı, 11'i cezaevi firarisi olmak üzere çeşitli suçlardan sanık473 kişi ve 53 uzun namlulu silah, 371 tabanca, 88 av tüfeği, 59 dinamit lokumu ile 11.954 çeşitli çapta fişek ele geçirildi.

13- Ankara, Diyarbakır ve Eskişehir'de meydana gelen olaylarda4 kişi öldürüldü. Öte yandan Hilvan'da Apo'cu adlı yasa dışı örgütüyeleri ile jandarma arasında çıkan çatışmada bir astsubay öldü, birmilitan yakalandı.

14- Güngören'de, geçtiğimiz Cuma günü biri eczacı bayan üç kişiyi öldüren üç teröristten birinin, birçok öldürme ve yaralama olaylarından aranan Tamer Arda olduğu saptandı ve güvenlik kuvvetlerine,Tamer Arda'nın görüldüğü yerde burulması için emir verildi.

15- Mardin'in Cizre ilçesindeki Karayolları 95. Şube Şefliğine aitdinamit deposunda gece çıkan yangında, aralarında depo bekçisi debulunan 4 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

16- Polonya'da işçilerle Hükümet yetkilileri arasında imzalanan anlaşmadan sonra işçi lideri Lech Walese, «Grevin bittiğini ve işçilerinyarın işbaşı yapacaklarını» duyurdu. Öte yandan, Başbakan YardımcısıJaglivvski ve Walese tarafından imzalanan anlaşma yürürlüğe girdi.

17- AFP Ajansı'nınTahran çıkışlı haberine göre; İran'da 20 günönce başbakanlığa atanan Muhammed Ali Recai hükümet listesini açıkladı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106