17.7.1980
×

Hakkında

Künye

İletişim

Temmuz 1980

1 Temmuz 1980

1- TBMM'de çoğunluk sağlanamadığı için Cumhurbaşkanı seçimiturlarına devam edilemedi.

2- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamad, «Ne AP ile .ne de CHP ile bir koalizsyon hükümeti kurmamız söz konusu değildir. Memleketin şartları nedeniyle böyle birhükümetin kurulması faydalı değildir» dedi.

3- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Altan Öymen, MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk ile 1 saate yakın bir görüşme yaptı. Öymen,görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, «Demirel azınlık hükümetinin düşürülmesinden sonra kurulacak olan onarım hükümetininoluşum biçimine ilişkin görüş alış verişinde bulunduk» dedi.

4- Bağımsız Afyon Milletvekilleri Mete Tan ve Güneş Öngüt,Ankara'da düzenlenen bir törenle CHP'ye girdiler. CHP Genel BaşkanıBülent Ecevit törende yaptığı konuşmada kendi başlarına iktidar olmahevesi içinde olmadıklarını, tüm ulusun özlemlerini yansıtan bir siyasimütareke çağrısı yaptıklarını belirterek, «Ben bugün AP içinde örülmekte olan husumet ve önyargı duvarlarına karşın iyi niyetli, insanlıkçağrımızın erişebildiği yürekler ve vicdanlar olduğuna inanıyorum»dedi.

5- Kısa adı DİSK olan Devrimci işçi Sendikaları KonfederasyonuGenel Sekreterliği'ne yeniden Fehmi Işıklar getirildi.

6- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; 1979 yılında toplam 139 bin 978 işçinin katıldığı 156 direniş yapıldığı saptandı.

7- CHP içel il Başkanı Sebahattin Arıkan'ın eczanesi iki kişi tarafından otomatik silahlarla tarandı, olayda iki kişi öldü. İl Başkanı Arıkan ise yara almadan kurtuldu.

Öte yandan Giresun, Adana, Çorum, Diyarbakır, Siirt, İstanbul,Kayseri, Konya, Urfa, Kütahya ve Ordu'da meydana gelen olaylarda datoplam 12 kişi öldürüldü.

8- Türkiye - AET Ortaklık Konseyi Brüksel'de çalışmalarına başlarken, Kıbrıs'la AET arasındaki ilişkileri yeniden gözden geçirmek amacıyla bir KTFD heyeti Brüksel'e gitti.

9- Türkiye - AET Ortaklık Konseyi toplantısına katıldıktan sonrayurda dönen Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, havaalanında basın

mensuplarına yaptığı açıklamada, 1981'de başlayacak olan yeni maliprotokol döneminde, AET'nin Türkiye'ye 5 yılda toplam 850 milyon dolarlık yardım sağlayacağını belirtti.

10- İslam Konferansı'nın isteği üzerine geçtiğimiz hafta içinde toplanan BM Güvenlik Konseyi, 22 İslam ülkesinin «israil'in Kudüs'ü başşehir haline getirme isteğine karşı çıkan ve işgal altındaki Arap topraklarından askerlerini geri çekmesini isteyen» karar tasarısını oy birliği ile kabul etti, oylamada ABD çekimser kaldı.

11- Federal Alman Dışişleri Bakanı Helmut Schmidt ile Sovyet Lideri Leonid Brejnev arasında yapılan ikili görüşmelerde Schmidt'in«Dünyanın en önemli siyasi krizlerinden biri olan Afgan bunalımınıönlemek için Sovyetler'in bütün güçlerini bu ülkeden çekmelerini»istediği, Brejnev'in bu isteği, «Ancak Afganistan'daki Sovyet yanlısırejimin geleceği güvence altına alındıktan sonra birlikler çekilecektir»şeklinde yanıtladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

2 Temmuz 1980

1- Millet Meclisi'nde, Demirel Hükümeti hakkında yapılan güvenoylamasında 227 milletvekili hükümete güven, 214 milletvekili de güvensizlik oyu verdi.

2- Oylamadan sonra AP Grubu'nda bir konuşma yapan BaşbakanSüleyman Demirel, milletin de endişe içinde olduğunu, Meclis'in verdiği kararla bu endişelerin silindiğini belirterek, «Allah utandırmamıştır. Günlerdir Cumhurbaşkanı seçimini bir yana atıp, hükümeti devirmeye kalkanlar mahcup olmuşlardır. Milletin duaları kabul olunmuştur.Önümüzdeki yol çetindir» dedi.

3- Güven oylamasından sonra grubunu olağanüstü toplantıya çağıran CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, grupta yaptığı konuşmada,MSP konusunda bugüne kadar ihtiyatlı konuştuklarını belirterek, «İhtiyatlı konuşmamızın yararını gördük. Ortaya çıkan belirginlik, bunalımın aşılmasında ilk adımdır» dedi.

4- Sağlık Bakanı Münif İslamoğlu Ankara'da toplanan Yüksek Sağlık Şurası'nda yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin 60 bin doktora ihtiyacı vardır. Oysa ülkemizde sadece 26 bin doktor var. Bunların daancak 12-13 bin kadarı halk sağlığı için çalışıyor» dedi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan güven oylamasındanönce düzenlediği basın toplantısında, bir milli çözüm onarım hükümetinin kurulması konusunda inandırıcı ve berrak bir çözüm yolu görmekiçin oylama saatine kadar bekleyeceklerini bildirerek, «Biz MSP olarakne körü körüne destekleriz, ne de körü körüne düşürürüz. Bunca buhrana bir yenisini daha eklemeyiz» dedi.

Hükümete güven oyu verdikten sonra ANKA Ajansı muhabirinebir açıklama yapan Necmettin Erbakan, «Biz karanlığa kurşun atamayız. Bu hükümeti her an düşürebiliriz. Ancak hükümeti düşürmedenönce yerine nasıl bir hükümet kurulacağı belli olmalıdır» dedi.

6- İslam Ülkeleri Başkent Belediyeleri Birliği Yönetim Kurulu toplantısında bir konuşma yapan Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer,İsrail'in Orta Doğu'da saldırgan bir politika izlediğini savunarak, «Filistin halkının haklı mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz» dedi.

7- DİSK 7. Genel Kurulu'nun son gününde Genel Başkan Abdullah Baştürk'ün' aday gösterdiği Ertan Andaç, Süleyman Çelebi ve Kemal Daysal Merkez Yürütme Kurulu üyeliklerine seçildiler.

8- Çorum'da ve Tunceli'nin Karakaş ilçesi'nde meydana gel?olaylar nedeniyle sokağa çıkma yasağı konuldu.

9- Ordu'nun Fatsa ilçesi'nde Çamaş Bucağı'nda sabaha karşı çıkarolaylarda Samsun Komando Bölüğü'nde görevli bir assubay şehit edildi, bir terörist ölü, 2 terörist de yaralı olarak ele geçirildi.

10- Hükümet, ihracaatı teşvik kararının bazı maddelerini değiştirdive değişiklikler Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Federal Almanya'da iltica akımına karşı önlem almak üzereAlman Hükümeti'nin hazırladığı yasa tasarısı Federal Meclis'te görüşüldü ve koalisyon partilerince kabul edildi.

12- Altın fiyatı 13.5 dolar birden artarak ons başına 674 dolara

3 Temmuz 1980

1- Cumhurbaşkanı seçimi için yapılan 109. turda tek aday gösterilen AP Manisa Milletvekili Faik Türün 246 oy aldı.

2- Banka ve öteki kuruluşların «Özel güvenlik örgütleri kurmalarını öngören» tasarı, Millet Meclisi içişleri Komisyonu toplantısındakabul edildi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısındansonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Bu gensoru, hükümet gidiyorpsikozunu yarattığı için ülkede herşey gevşemiştir» dedi.

Öte yandan Başbakan Süleyman Demirel yayımladığı bir genelgede, önemli projelerden, 1980 yılında bitmesi programlanan dış parası temin edilmiş ve ihracatı arttıracak projelere öncelik verilmesiniistedi.

Ayrıca Başbakan Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakanı HayrettinErkmen, islam Ülkeleri başkent Belediye Başkanlarını kabul ederek birsüre görüştüler.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «MSP ile görüşmelerde bağımsız başbakan önerisini bizileri sürdük ama, kendi grubumuzda bile isimlendirmedik. MSP'ye hertürlü güvenceyi verdik ama, Erbakan başbakan denildi ve görüşmetıkandı» dedi.

5- Bakanlar Kurulu, Genel-iş Sendikası'nın 18 gündür Belediyeve Eshot'da sürdürdüğü grevi sağlık açısından 1 ay erteledi.

6- Anayasa Mahkemesi, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı AskeriMahkemesi'nin, TCK'nın' 163/4 maddesinin iptali istemini reddetti.

7- Cumhuriyet Savcı Yardımcılarından Doğan Öz'ün öldürülmesinden sanık olan ibrahim Çiftçi hakkında 1 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından daha önce verilmiş olan ölüm kararı, Askeri YargıtayGenel Kurulu tarafından bozuldu.

8- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, halen hiçbir partiye destek mecburiyetlerinin veverilmiş taahhütlerinin bulunmadığını bildirerek, «Biz, hükümete güvenoyu vermedik, sadece gensoruda beyaz oy kullandık. Hükümetindüşürülmemesinden, gereken anlayış ve fedakarlığı göstermeyenlerResuldür» dedi.

9- Geçtiğimiz hafta CHP Grup toplantısında, Parti Genel BaşkanıBülent Ecevit'in önerisiyle «CHP'nin yeni Cumhurbaşkanı adayı» yoklamasından en fazla oyu alarak aday gösterilen Meclis Başkanı CahitKarakaş, adaylığını koymaktan vazgeçti.

10- DİSK Yönetim Kurulu'na seçilen Basın-iş Genel Başkanı BurhanŞahin, Yeraltı Maden-iş Genel Başkanı Çetin Uygur, Dev Daden-SenGenel Başkanı Müslüm Şahin görevlerinden istifa ettiler.

11- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türkiye bu yıliçin 12.2 milyon ton petrol bağlantısı yaptı.

12- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Federal Alman Başbakanı Helmut Schmidt ile birlikte Moskova'da, Sovyet LideriLeonid Brejnev ile görüşmeler yapan Alman Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, Sovyetler'in orta menzilli füzeler konusunda tutumunudeğiştirdiğini ve yumuşattığını bildirdi.

13- AFP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; şiddet olaylarının sürdüğü El Salvador Cumhuriyeti'nde, son 24 saat içinde 57 kişiöldü.

14- Amman Radyosu, Ürdün Başbakanı Şerif Abdülhamid Şerefin,bir kalp krizi sonucu öldüğünü bildirdi.

4 Temmuz 1980

1- Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş, Ankara'da basına yaptığıaçıklamada, Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili olarak, «Aylardır uzayıpgiden bu sorunun çözümü için en az iki büyük partinin ortak bir teveccüh ve desteği şarttır» dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriÇağlayangil ile haftalık görüşmesinden ayrılırken gazetecilere yaptığıaçıklamada, hükümet üzerine yapılan tartışmalardan ülkenin zarar gördüğünü söyleyerek, «Sallanan, titreyen hükümet imajı Türkiye'ye yararlı olmamıştır» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil'in Anayasa'nın zorunlu hükmü gerekçesiyle 8 kontenjan senatörünü seçmesinin uygun' olmayacağını öne sürerek, «Böyle bir seçim yapılırsa bugölgeli seçim olacaktır» dedi.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, THA kameraları aracılığı ile United Press. International - Televizyon Nevvs'e verdiği özeldemeçte, «Kitle katliamları hükümetçe korunmalarından hoşnut militanlar aracılığı ile ülkeye yayılmaktadır. Terörist baskılar nedeniyle içgöç başlamıştır» dedi.

4- Bakanlar Kurulu'nda fındık taban fiyatı 110 lira olarak saptandı.

5- İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil, Corum'a gittikten sonra düzenlediği basın toplantısında, Çorum'da bir süredir devlet ve milletbütünlüğüne kasteden mihrakların devamlı tahriklerde bulunduğunusöylerek, «Aynı beyne mensup aynı ırkın evlatları planlı bir tuzağa düşürülmek istenmektedir. Devletimiz tüm bu kanun, dışı eylem ve hareketleri önlemeye muktedirdir» dedi.

6- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, «Türk Atlantik AntlaşmasıDerneği'nin düzenlediği iki günlük sempozyumun açılışında yaptığıkonuşmada, «Türkiye'nin Orta Doğu'daki gelişmeler karşısında NATOiçindeki yükümlülüklerini artırmasının ve Arap ülkeleri ile karşı karŞiya gelmesinin söz konusu olamayacağını» söyledi.

7- Sosyal Güvenlik Bakanı Sümer Oral, .Sosyal Sigortalar KurumuGenel Kurulu'nun kapanışında yaptığı açıklamada, «işçi emeklilerininiçinde bulunduğu durum üzerinde hükümetimiz hassasiyetle durmak-

tadır. 2167 sayılı kanunla ortaya çıkan farklılıklar mutlaka giderilecektir» dedi.

8- Yüksek Hakimler Kurulu Başkanlığı, 296 hakimin yerini değiştirdi.

9- AP Genel Başkan Yardımcısı Yiğit Köker, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, AP Başkanlık Divanı'nırî bildirisini okudu veeski Cumhurbaşkanı Vekillerinden ibrahim Şevki Atasugun'un, CevdetSunay'ı Kontenjan Senatörü olarak atamasını örnek göstererek, «Ecevit'in Çağlayangil'in Anayasa'nın emrettiği şekilde kontenjan senatörüatayamayacağı şeklindeki beyanı sadece gülünçtür» dedi.

10- MSP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Arif Emre, Ankara'dabasına yaptığı yazılı açıklamada, «CHP ve AP liderlerinin yapacağı endoğru hareket, dışarıdan destekleyerek MSP'yi teş başına iktidara getirmektir» dedi.

11- Bağımsız Rize Milletvekili Tuncay Mataracı, Kırklareli Milletvekili Hasan Korkut ve Sinop Milletvekili Hilmi İşgüzar düzenlenen birtörenle Cumhuriyet Halk Partisi'ne girdiler.

12- TÜRK-İŞ Genel Başkanı ibrahim Denizcier, basına yaptığı açıklamada «Batı Almanya'nın Türk Vatandaşlarına vize uygulaması kararını uluslararası Hür işçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU) YürütmeKurulu'na götüreceğini» bildirdi.

13- Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Ertan Andaç, izmir ve Elbistan Belediyeleri'ndeki grevlerin hükümet tarafından 30'ar gün ertelenmesi üzerine Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Demirel Hükümeti'nin toplu sözleşmelerinin felç edilmesi ve kazanılmış işçi haklarınınfervasızca çiğnenmesi yolunda yeni bir adım attı» dedi.

14- Bir yılı aşkın zamandan beri toplu sözleşme anlaşmazlığı yüzünden grevde bulunan İnter Contienantal Oteli'nde anlaşma yapıldı.

15- Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü için yapılan seçimlerde eski rektör Prof. Dr. Erdem Aksoy ikinci kez seçildi.

16- İstanbul, Ankara, Urfa, Kars, Adana ve Zonguldak'da meydanagelen olaylarda toplam 8 kişi öldü.

17- Çorum'da meydana gelen olaylarda 30'u aşkın ev ateşe verildi, 5 kişi öldürüldü.

18- Yunanistan Dışişleri Bakanı Mitsotakis, Atina,da düzenlediğibasın toplantısında, «Türkiye, Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadınadönüşüne karşı çıkmıyor» dedi.

19- Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi, Makarios'a karşı 15 Temmuz1974 darbesini gerçekleştiren ve halen Federal Almanya'da tedavidebulunan EOKA'cı Nikos Sampson'un geri getirilmesi ve geri kalan hapislik cezasını Kıbrıs'ta geçirmesini öngören bir karar aldı.

20- AET'nin yürütme organı komisyonun genişleme işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Lorenzo Natali, Avrupa Halk Partisi Grubuyayın organında «Akdeniz'e açık bir onikiler Avrupası» başlığıyla yayınlanan yazısında, «Çözüm bulunamayan sorunların varolduğu birdönemde yeni bir üye bu sorunların artmasına neden olur» dedi.

21- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD SenatosuAvrupa Masası Alt Komisyonunda verilen bir raporda Türkiye Başbakanı Süleyman Demirel'in, Amerikan U-2 casus uçaklarının uçması içinSovyetler Birliği'nden izin alınmayacağını söylediğini kaydetti.

22- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Mısır ve İsrailFilistinli Araplara özerklik verilmesi konusundaki görüşmelere 10 Temmuz'da yeniden başlanması yolunda anlaşmaya vardılar.

23- Polonya'nın başkenti Varşova'da Sovyetler Birliği ve Batı ülkelerinin katıldığı bir İnsan Haklan Konferansı toplandı.

5 Temmuz 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Çorum olaylarını görüşmek üzere,olağanüstü olarak toplanan Bakanlar Kurulu'na girmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, «Çorum'daki rahatsızlığı bilerek 2 gün evvelkuvvet sevk ettik. Fakat vatandaşları birbirine düşüren tahrikler, kinler,husumetler var. Garezler aslında bilinen çok kolay tedbirlerle önlenebilen şeyler değildir. Bir takım mihraklar vardır. Türkiye'nin çökmesini,isteyen mihrakların tümünü çökerteceğiz» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Salt-2 anlaşması için Ankara'da basına verdiği yazılı demeçte, «ABD'den bu konuda yeni bir başvuru gelecek olursa, hükümet, herhangi bir karar veya umut vermeden önce TBMM'nin görüşünü mutlaka almalıdır» dedi.

3- Hükümet, dünya petrol fiyatlarındaki artışı dikkate alarak, yerliham petrollerin «Kuyubaşı fiyatı»nın hesaplanmasında esas alınan Doğu Akdeniz limanlarındaki 35.5 granite api ham petrolün piyasa fiyatını 2 dolar yükseltti.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'e bir telgraf çekerek, hükümetin Çorum'daki olaylara acilen müdahale etmesini istedi ve «Çorum'dakiolayların bir iş .savaş boyutlarına vardığı müşahade edilmektedir» dedi.'

5- Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran ve 588 TİP'li •Ankara İl Kongresi'nde slogan atılması nedeniyle önce gözaltına alındı,daha sonra Boran ve arkadaşları serbest bırakıldı.

6- CHP Genel Başkanlığı tarafından Çorum olayları ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, «Halkı birbirine kırdırmak için şimdiye;',kadar değişik yerlerde başvurulan kışkırtmalar bellik! Çorum olayları-,nın da başlıca nedenleridir. Çorum'da kitle terörünün ilk denemeleri-,daha bir kaç hafta önce yapıldığı halde, devlet güçlerinin hazırlıksız.yakalanmasının veya etkisiz kalmasının hiç bir mazereti yoktur» denildi-.,

7- Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz AqBgüzel, İzmir'de basına yaptığı açıklamada, «Bugünkü kur farklarını öde-.|meye hiçbir sanayicinin ne gücü yeter ne de sermayesi» dedi.

8- Merkez Bankası tarafından reeskont ve avns işlemleriniladığı faiz oranlarını yüzde 90'a kadar varan artışlar yapıldı.

Öte yandan, Merkez Bankası vaziyet raporuna göre, tedavüldekipara oranı bir haftada 2.1 milyar lira arttı.

9- Çorum'daki inşa halinde olan Alaaddin Camiine dün bir otomobilden patlayıcı madde atılmasıyla başlayan olaylarda ölenlerin sayısının15'e çıktığı yaklaşık 30 kişinin yaralandığı basında yer alan haberlerde yayınlandı.

10- İstanbul, Gaziantep, Bursa ve iskenderun'da meydana gelenolaylarda 11 kişi öldürüldü.

11- izmit yakınlarında Derince'de meydana gelen trafik kazasında8 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı.

12- Denizli AP Milletvekili Ahmet Hamdi Sancar, geçirdiği bir kalpkrizi sonucu öldü.

13- Türkiye ile Sudan arasında ilk ticaret anlaşması imzalandı.

14- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler BirliğiABD ile Avrupa'ya yerleştirilecek orta menzilli füzeler konusunu görüşmek üzere masaya oturacağını resmen açıkladı.

15- İran'da 14 kişinin daha idam edildiği yabancı basın organlarıtarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın islamabad çıkışlı haberine göre; Pakistan'da darbenin üçüncü yıldönümünde, ülkede onbinlerce Müslüman, hükümettarafından' yasaklanmış olmasına rağmen gösteriler yaptılar.

6 Temmuz 1980

1- AP Genel Başkanı Başbakan Süleyman Demirel, partisinin Çanakkale il Gençlik Kolu Kongresi'ne gönderdiği mesajda, «Millete gitmekten korkanlar, bizi iktidardan uzaklaştırabilmek için bir takım tertiplere girişmişlerdir» dedi.

Öte yandan Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında Başbakanlıkta yapılan toplantıda, ekonomik gelişmeler ve önlemler görüşüldü.

2- Maliye Bakanı ismet Sezgin, Türkiye'nin Ekonomik Kalkınmave işbirliği Örgütü OECD üyesi ülkelere ola.n 6 milyar dolarlık borcunertelenmesiyle ilgili toplantının 22 Temmuz'a bırakıldığını bildirdi.

3- Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı ve MSP Grup Sözcüsü ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «AP Bursa Senatörü olanSayın Çağlayangil'in parti rozeti ile, tarafsızlığı kesin olan' bir makama ait yetkileri kullanmamalı ve kontenjan senatörlerini atamamalıdır» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin il kongresiiçin gittiği Gaziantep'te düzenlediği basın toplantısında, «Birkaç zengin dışında millet taşınılmaz geçim sıkıntıları içine itilmektedir. Bu vahim gidişat sosyal patlamalara dönmeden parlamento 15 Ağustos'akadar geceli gündüzlü çalışmalıdır» dedi.

5- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Altan Öymen Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Bugünkü İçişleri Bakanı'nın olaylara tamamentek yanlı bakış açısı, kendisinin Çorum'da bulunduğu sırada belirttiğigörüşler ve verdiği emirlerle, bir kere daha ortaya çıkmıştır. Bakankışkırtıcılığı görmek yerine, kışkırtıcılığı cesaretlendirecek bir tutumizlemiştir» dedi.

6- Ulusal Basın Ajansı'nın verdiği bir habere göre; İstanbul CHPMilletvekili Ali Topuz, «CHP'nin daha fazla yıpranmaması için gerekirse parti üst düzeyin de değişikliğe gidilmesi için sesimizi yükseltiriz» dedi.

7- CHP Nevşehir il Başkanı Zeki Tekiner'in öldürülmesinden sonra, bu göreve CHP Nevşehir Milletvekili Yaşar Kemal Yüksel'i atadı.

8- Türkiye Odalar Birliği Genel Sekreterliği'ne, Hacettepe Üniversitesi mensuplarından Doç. Dr. Mehmet Sağlam tayin edildi.

__«Türkiye bunalımını nasıl atlatabilir?» konulu 18. Karacan Armağanı Yazı Yarışmasını Adapazarı'ndan Oya inan kazandı.

9- Çorum'da meydana gelen olaylarda ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi.

10- Gaziantep ve Bursa'da meydana gelen olaylarda 3 kişi öldü-

__ ABD Başkam Jimmy Carter'ın, Sovyetler'in orta menzilli füzeler

konusundaki tutum değişikliğini «incelemeye değer» bulunduğunusöylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- REUTER Ajansı'nın Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak askerigüçlerinin Irak hava sahasının ihlal eden bir iran' uçağını düşürdüğüaçıklandı.

12- AP ve AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; Tahran'da ikibinkadar kadın Devlet Başkanlığı önünde bir gösteri yaparak, «Çadur» adıile anılan kara çarşafı giyme zorunluğunu protesto ettiler.

13- REUTER Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunan OlymicHava Yolları'nda çalışan 1000 kadar hava ve yer görevlisinin daha yüksek ücret ve emekli aylığı istekleriyle 48 saatlik greve başlamaları üzerine, iç ve dış hatlardaki tüm uçuşları iptal edildi.

14- Paris'te 7 Temmuz günü başlayacak ve üç gün sürecek olanOECD toplantısı 22 Temmuz'a ertelendi.

7 Temmuz 1980

1- TBMM birleşik toplantısı, çoğunluk sağlanamadığı için yapılamadı.

2- Anarşi ile çok mücadele çalışmalarında durum değerlendirmesiyapmak, alınan ve alınacak tedbirleri gözden geçirmek, devlet güçlerinin daha etkili ve hızlı mücadeleye hazır bulundurulması, önceliklegereken bölgelerdeki gelişmeleri incelemek üzere Başbakan Süleyman

Demirel'in Başkanlığı'nda, «Hassas Bölgeler Toplantısı» yapıldı.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Vekili İhsanSabri Çağlayangil ile görüştü. Çağlayangil görüşme sırasında Ecevit'e«Kontenjan senatörlerinin atanmasını seçilmiş Cumhurbaşkanı'na bırakmayı düşünmüyorum. Vekilin bu yetkiyi kullanabileceği hakkındahiç bir tereddütüm yok» dedi.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Çorum olaylarınıyerinde inceleyen CHP heyetiyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, «Hükümetin Çorum'daki olaylarda da taraf olduğu, taraflardan biriyle birlik olduğu ve onların suçlarını örtbas etmeye çalıştığı ortadadır» dedi.

4- Bakanlar Kurulu, İstanbul Topkapı'da, kurulu Perfektüp Ambalaj Sanayii Şirketi işyerlerinde Maden-İş Sendikası tarafından başlatılangrev kararı uygulamasını 60 gün daha erteledi.

5- CHP Kars Senatörü ve Cumhuriyet Senatosu eski başkanı SırıAtalay parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, «CHP Ortak Gru- jbu'nun tümüne yakın desteği sağlayabileceğini görmesi halinde diğeriparti ve gruplarla görüşerek Cumhurbaşkanıığı'na adaylığını kendisi--?hin koyacağını» açıkladı.

6- CHP İstanbul Milletvekili ve Türk Hukuk Kurumu Başkanı Mu-Jammer Aksoy, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı.;,Vekilinin Anayasa ruhuna ve sözüne göre Cumhurbaşkanı Vekilinin!tanınan 15 Senatör yetkisini onun adına kullanamayacağını öne sü-jîrerek, «Böyle bir atama halinde, sorun çeşitli yollardan Anayasa Man- *kemesi'ne intikal ettirilerek, bu işlem iptal ettirilebilir» dedi.

7- İstanbul Sirkeci'de bir işyeri baskınında 3. Beşiktaş'daki bir &Mbaskınında 2 kişi öldü. Öte yandan istanbul, iskenderun, Adana, Konya, Elazığ, Gaziantep ve Gebze'de meydana gelen olaylarda ise toplarrt|9 kişi öldürüldü.

8- Çorum'da geçtiğimiz hafta meydana gelen olaylarda ölenlerinsayısı 23'e yükseldi.

9- Garanti Bankası'nın Küçükpazar Şubesi, silahlı üç kişi tarafından soyuldu, soyguncular 10 milyona yakın para aldı.

10- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre, iran'ın 1980'de Türkiye'yevereceği ham petrol miktarı 4 milyon tona yükseltildi.

11- Fransa Devlet Başkanı Valery Giscard d'Estaing, Almanya gezisine başladı.

12- AFP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Amerikalı Kızıldereliler, Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'ye bir telgraf göndererek, «Amerikan emperyalizminekarşı destek sağlanmasını» istediler.

13- 18 Arap ülkesinin ve Filistin Kurtuluş Örgütü delegelerinin katıldığı ve önümüzdeki Kasım ayında 11'nci Arap Zirvesi'nin hazırlığıniteliğindeki Arap Dışişleri, Ekonomi ve Maliye Bakanları KonferansıAmman'da başladı.

8 Temmuz 1980

1- CHP Ortak Grubu'nda, Çorum olayları ele alındı. Grupta konuşan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, «Alaattin Camii'nde yangınçıkarıldığı söylentisiyle birlikte pekçok mahallede birden olayların derhal patlak vermesi, bunun önceden hazırlandığının açık kanıtlarındanbiri olarak görünüyor. Ayrıca plaka numarası saptanmış olan bir Renault arabanın kime ait olduğu makkında ne bir bilgi alınabilmiştir, nede arabanın yakalanıp yakalanmadığı hakkında bilyi alınabilmiştir» dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Ornegeral Kenan Evren, Kara ve HavaKuvvet Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı olduğu halde Çorum'a giderek incelemelerde bulundular.

3- Yargıtay Başkanı Cevdet Menteş, 13 Temmuz'da emekliye ayrılması nedeniyle TBMM Başkanı Cahit Karakaş'a bir veda ziyaretindebulundu.

4- Mardin Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi, Ankara'da düzenlenen bir törenle Cumhuriyet Halk Partisi'ne girdi.

5- CGP Başkanlık Divanı adına Ankara'da yayınlanan bildiride,«Çorum faciası, gaflet içinde olanların gözünü açmaya yetmezse, gelecekte daha acı olaylara tanık olmaktan kurtulamayız» dedi.

6- Türkiye Zirai Donatım Kurumu Adapazarı Ziraat Aletleri Fabrikası işyerinde çalışmakta olan 2 bin 400 işçi dün geceden itibarengreve başladı.

7- Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcılığı'na Ankara Hukuk Fakültesi iş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Kürsüsü Başkanı Prof. RüçhanIşık seçildi.

8- TARTO Maden Anonim Şirketi, petrol-arama ruhsatnamesiniPETRORAMA Petrol Arama ve Sanayi Anonim Şirketi'ne devretti.

9- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan' bir habere göre; Fatsa'da özelgörevli iki atsubayın Dev-Yol militanları olduğu öne sürülen kişilercekaçırılması üzerine ilçenin çevresi askeri birliklerce kuşatıldı.

10- Çorum'da geçtiğimiz hafta başlayan olaylar sonucu ölenlerinsayısı 24'e yükseldi.

11- İstanbul, Ankara, Malatya, Gaziantep'te meydana gelen olaylarda 13 kişi öldürüldü.

12- Türk - Bulvar Karma Nakliyat Komisyonu'nun 12-14 Mart tarihleri arasında Ankara'da yapılan beşinci toplantısı sonunda imzalanan protokol, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Türk - Irak Petrol boru hattının Silopi - Cizre bölümü düngece infilak etti. Patlama sonucu meydana gelen yangın söndürüldü.

14- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Hükümet1980 yılında ülkemizin petrol açığının kapatılması amacıyla Suudi Arabistan Kralı'nın bir yakını ile «Komisyon» anlaşması imzaladı, ancak bukişi sözünde durmayınca; anlaşma 1 Temmuz günü tarafımızdan iptaledildi.

15- Avrupa Konseyi'nin Madrid'teki toplantısında, Almanlar'ınTürkler için, «Vize zorunluluğu öngörmesi» konusu gündsma getirildi.Toplantıda konuşan Prof. Muammer Aksoy, Almanya'nın genel olaraksiyasal sığınma hakkını yeniden ve ihtiyaçları karşılayacak şekilde düzenlemesi gerektiğini söyledi ve «Yoksa, sorun Türkler'in Almanya'yagirmesini vizeye tabi tutmak değildir» dedi.

16- Sovyetler Birliği'nde yayınlanan Pravda Gazetesi'nde çıkan biryazıya göre; Sovyetler Birliği, Avrupa'da orta menzilli füzeler sorununun görüşülmesi için, stratejik silahları kısıtlayan SALT-II anlaşmasınınABD Kongresi tarafından onaylanması ö.n koşulundan vazgeçti.

17- Sovyetler Birliği'nin resmi TASS Ajansı, Tahran'daki Sovyet Büyükelçiliği'nin işgal edileceği konusunda endişeler duyulduğunu ilerisürdü.

18- REUTER Ajansı'nin Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün gece geç saatlerde meydana gelen çatışmalarda 60kişi öldü.

19- AFP'nin islamabad çıkışlı ve Kabil Radyosu'nca yayınlanan haberlerine göre; Babrak Karmal yönetimini kabul etmeyen Müslümandirenişçiler, son günlerde, Kandahar, Kunar ve Parvva'n kentlerinde toplam 17 kişi öldürdü.

20- Federal Almanya'yı ziyaret etmekte olan Fransa Devlet Başkanı Valery Giscard d'Estaing'in, Avrupa'nın Dünya meselelerinde dahabağımsız ve etkin bir rol oynaması gerektiğini söyleyerek, Alman Hükümeti'ni Fransa ile bu amaç etrafında birleşmesini istedi.

9 Temmuz 1980

1- Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil, Cumhurbaşkanıseçimini kolaylaştırmak amacıyla tüm parti grupların liderleri ile görüşmeye ilk olarak CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve AP Genel Başkanı Süleyman' Demirel ile başladı.

2- CHP Ortak Grubu'nda, Türkiye'nin ve CHP'nin bugünkü durumuyla ilgili genel görüşme yapıldı. Grupta konuşan Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit, «Başlangıçta MSP ile aramızsa Sayın Erbakan'ınbaşbakan olması diye bir konu yokken, gensoru oylamasına 2-3 günkala karşımıza bu koşullar çıktı. Sorduk soruşturduk, kendi grubumuzdan bazı arkadaşların MSP yöneticilerine gidip bize bu şartların' koşulmasına salık verdiklerini öğrendik» dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Samsun'da çeşitli incelemelerde bulunduktan ve asayişle ilgili bir toplantı yaptıktansonra beraberindeki heyetle birlikte Fatsa'ya hareket etti.

4- İç Güvenlik Koordinasyon Komitesi, Başbakanlık'ta, Devlet Bakanı ve Komite Başkanı Orhan Eren'in başkanlığında, anarşi ve terörkonularının görüşüldüğü bir toplantı yaptı.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile görüşen TBP GenelBaşkanı Mustafa Timisi, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,«MSP'nin hükümet sorumluluğunu bu dönemde taşımasında ülke yönünden büyük yarar görmekteyiz» dedi.

6- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Türk sanayici ve iş adamları Derneği Genel Başkanı Ali Koçman, İstanbul SanayiOdası Başkanı Şaban Çavuşoğlu ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkan Vekili Refik Baydur, «Vergi düzenlemesineilişkin yasa tasarısının yasalaştırılması doğrultusunda çalışmaların yoğunlaştırılmasını» istediler.

7- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul'da yayınlanan «Halkın Gazetesi Demokrat» Ankara'da yayınlanan «Yürüyüş» ve «Devrimci Derleniş» adlı dergilerin Ankara'da basımı ve dağıtımı yasaklandı.

8- Tarsus Kapalı Cezaevi'nden 1'i siyasi olmak üzere 3 tutuklukaçtı. Bafra, Diyarbakır, Gaziantep, Urfa, Ankara, Hatay ve istanbul'dameydana gelen olaylarda 3'ü öğretmen, 1'i polis dokuz kişi öldürüldü.

9- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Fatsa'da genel durumun sakin' olduğu, dükkanların açık, halkın işinin başında bulunduğu, ilçede askeri birlik de olmadığı bildirildi.

10- Bulgaristan Dışişleri Bakanı'nın davetlisi olarak beraberindekiheyetle birlikte Bulgaristan'a giden Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen,Sofya'daki temaslarına başladı.

11- Suriye ile 30 Haziran 5 Temmuz 1980 tarihleri arasında yapılan müzakereler sonucu, bir karayolu anlaşması Ankara'da parafe edildi.

12- Türkiye ile Angola Halk Cumhuriyeti arasında bugünden itibaren büyükelçilik düzeyinde ilişki kurulması ve Türkiye'nin Lagos Buyükelçiliği'nin Angola Halk Cumhuriyeti nezdinde ülkemizi temsil etmesi kararlaştırıldı.

13- Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Komisyonu, Türkiye'nin önerisi üzerine, uyuşturucu madde ve silah kaçakçılığıarasındaki ilişkinin incelenmesinin kabul etti.

14- AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya Devlet Başkanı Tito'nun ölümünden sonra ülkeyi ilk kez ziyaret eden yüksek düzeyde bir Sovyet heyeti, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı'ndanYugoslavya Devlet Başkanı Cvijetin Mijatoviç'e bir iyi niyet mesajıilettiler.

15- Afganistan rejiminin lideri Babrak Karmal'ın Mollalar Konferansı'ndan sonra Afganistan başkenti Kabil'deki din adamlarınınmevcut rejimi desteklediğini açıkladığı yabancı basın organları tarafından bildirildi.

16- Geçtiğimiz ay ölen Japon Başbakanı Ohira'nın cenaze töreninin Tokyo'da yüzden fazla devlet başkanı ve temsilcisinin kaUlması ileyapıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

10 Temmuz 1980

1- Bakanlar Kurulu toplantısında, Türk vatandaşlarının yurt dışında çalışma sürelerinin Sosyal Güvenlik bakımından değerlendirilmesine ilişkin yasa tasarısı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait ikmal maddelerininsefer stoklarının teminine ilişkin yasa tasarısı, iş mahkemeleri kanununa bir madde eklenmesine ilişkin kanun tasarısı ile askeri hakimlerkanununda değişiklik yapan kanun tasarıları görüşüldü ve bunlarınMeclislere şevkine karar verildi.

2- CHP TBMM Grubu'nun dün yaptığı toplantısında, Çorum olaylarıyla ilgili olarak yayınlanan bildiride, Çorum'da sıkıyönetim uygula- ;masının düşünülmesinin, AP Hükümeti'nin sorumsuzluğunun yeni birkanıtı olduğu savunuldu. Öte yandan, Grupta bir konuşma yapan CHPparti içi muhalefet lideri Ali Topuz, Genel Başkan Ecevit'i eleştirerek,«Parti içi demokrasinin ivedi gerçekleştirilmesini» istedi.

3- İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı ibrahim Bodur İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Bankaların 1 Temmuz günü başlattıkları yüksek faizli kredi uygulaması ile üretim artışı sağlanamayacağını» öne sürerek, «Üretim gerilemesini nbir ölçüde frenlenen enflasyonu yeniden azdırmasından korkarım» dedi.

4- DİSK'e bağlı OLEYİS Sendikası tarafından yapılan açıklamada,1 yılı aşkın süredir devam eden inter Continental Oteli'ndeki grevinsona erdiği ve işçilerin kazandığı haklar belirtildi.

5- Ankara Belediyesi'nce, Küçükesat ve Aydınlıkevler'de iki ço-;cuk parkı daha hizmete açıldı.

6- SEKA Genel Müdürü Yalman Gazi Mihal görevinden alınarak.Sanayi Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına atandı.

7- İstanbul Şişli'de bir iş adamı özel otomobili ile giderken uğ-:;radığı silahlı saldırı sonucu vurularak öldürüldü.

Öte yandan Gaziantep, Mardin, Urfa, Adana'da meydana gelerolaylarda 6 kişi öldürüldü. Çorum'da meydana gelen olaylarda ölenlerin sayısının da 26'ya yükseldiği bildirildi.

8- Bulgaristan'da bulunan Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Bul-'._garistan Başbakanı Stanko Todorov tarafından kabul edildi.

9- DPA'nın Hamburg çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'nın.;Türkiye, Hindistan ve Bangladeş uyruklulara vize zorunluluğu koyma';

sından sonra, bu ülkelerden gelecek yolcuların vizelerinin olup olmadığının' uçağa binmeden önce kontrol edileceği açıklandı.

10- Reuter Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; Şili'de hazırlanan yeni Anayasa taslağında demokrasiye dönüşün erken olduğu,Anayasa'nın halk tarafından kabul edilip yürürlüğe girmesinden sonraen az 5 yıllık bir geçiş döneminin gerekebileceği kaydedildi.

11- THA'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; Orta Amerika ülkelerinden El Salvador'da solcu gerillalarının sağcı 7 tehditçiyi kurşunadizdikleri bildirildi.

11 Temmuz 1980

1- Cumhurbaşkanı seçimi konusuna bir çözüm bulabilmek amacıyla, siyasi parti genel başkanları ve öteki grup temsilcileriyle görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil, Ça.nkayaKöşkü'nde bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

2- TBMM birleşik toplantısında çoğunluk sağlanamadığı için Cumhurbaşkanı seçimi yapılamadı.

3- AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil ile haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Atatürk'ün 100'ncu doğumyıldönümü için milli komitenin' kurulduğunu» bildirerek, «Büyük Atatürk, herkesin sahipliğime olmalı. Her yerde huzur ve sükunu sağlayacağız» dedi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parlamentoda düzenlediğibasın toplantısında, Başbakan Süleyman Demirel'in Çorum olaylarıylailgili olarak yayınlanan demecini eleştirerek, «Bugünkü hükümetin başında, ülkeye biran önce faşizmi getirebilmek hırsıyla gözleri dönmüşbir kimse var» dedi.

5- Bakanlar Kurulu tarafından, «Küçük terör odaklarında» baskınlar yapılmasına ilişkin kararın ilki, Ordu'nun Fatsa ilçesi'nde uygulandıve nokta operasyonu sonucu aralarında .Fatsa Bağımsız Belediye Başkanı Fikri Sönmez'in de bulunduğu 300 kişi gözaltına alındı.

6- Erzurum Yapağı, Yıkama ve Yün ipliği Fabrikasının temel atmatöreninde bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ce- ;mal Külahlı, «Özel sektörü et sanayiine sokmak için çalışmalar yapıldığını» bildirdi.

7- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, UBA Ajansı'na yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil'in, Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili olarak liderlerle yaptığı temaslarınsonuç getirmeyeceğini belirtti.

8- MHP'li 10 milletvekili, Nevşehir CHP İl Başkanı'nın cenaze töreninde meydana gelen olaylarla ilgili olarak Meclis Araştırması açılmasını istedi.

9- CHP Fatih eski ilçe Başkanı Ali ismet Gencay uğradığı silahlısaldırı sonucu öldü. Öte yandan Tokat, Diyarbakır, Konya, Ankara ve İstanbul'da meydana gelen olaylarda 11 kişi öldürüldü.

10- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; iran'da 8 aydır rehin tutulan genç bir Amerikalı diplomat, psikiyatri tedavisinin iran'dayapılamaması nedeniyle serbest bırakıldı ve İsviçre'ye gönderildi.

Öte yandan bir açıklama yapan iran Devlet Başkanı Ebulhasa.n BeniSadr, iran'da bir askeri darbe tasarısının ortaya çıkarıldığını bildirdi.

11- THA'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Varşova Paktı, Orta Avrupa'daki birliklerinden 20 bin Sovyet askerinin geri çekilmesine karşılık, NATO'nun da 13 bin askerini geri çekmesini önerdi.

12- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliğiile Afganistan arasında ekonomik ve teknik işbirliği konularında yenianlaşmalar imzalandı.

13- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; ABD ile Mısır'ınortaklaşa düzenlediği askeri tatbikat Mısır'da başladı.

12 Temmuz 1980

1- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; CumhurbaşkanıVekili İhsan Sabri Çağlayangil'in, Cumhurbaşkanı seçimi sorununa birçözüm getirmek için siyasi parti başkanları ve öteki grup temsilcileriyleayrı ayrı, daha sonra beraberce düzenlediği yuvarlak masa toplantısından da bir somut sonuç alınamadığı bildirildi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil'in, boşbulunan 5 Kontenjan Senatörlüğü'ne, Semih Sancar, Ferit Melen, Cevdet Menteş, Haluk Bayülken ve Beyhan Cenkçi'yi seçtiği açıklandı.

2- Başbakan Süleyman Demirel Bafra'da, Altınkaya Barajı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, «Şartlar ne olursa olsun, Türkiye'yi büyük Türkiye yapma mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizidünya alem bilmelidir» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin izmir İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AP hükümetinetahammülü kalmadığını belirterek, «Bu hükümet ya 15 Ağustos'ta düşürülür ya da erken seçime gidilir» dedi.

4- CHP Ortak Grubu'nda, Türkiye'deki ve partideki son gelişmelerle ilgili genel görüşmelere devam edildi.

5- TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Sadık Side tarafından yapılan açıklamada, TÜRK-İŞ'in, sosyal içerikli yasalar çıkmadan Meclislerin tatilegirmesine karşı olduğu belirtildi.

6- Ankara Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Ankara'yaverilen su miktarının yüzde 15 oranında arttırıldığı bildirildi.

7- Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği (TÜSİAD) tarafındanyayınlanan «Görüş» dergisinde, Türkiye'deki enflasyonun başta gelennedenlerinin asgari ücret politikası, tasarruf yetersizliği ve piyasayafazla miktarda para çıkartılması olduğu belirtildi.

8- Akbank Genel Müdürlüğü'ne Hamit Belli atandı.

9- Milliyet Gazetesi'nde, «Anarşi Raporu» adlı yazı. dizi başladı.

10- Fatsa'da dün ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve güvenlik güçlerinin aramalarının devam ettiği, Fatsa Kaymakamının görevinden alınarak Ordu Valiliği emrine verildiği bildirildi.

Öte yandan, THA muhabirinin sorularını yanıtlayan Ordu ValisiReşat Akkaya ise, «Operasyonlar sırasındaki maskeli kişilerin kimliklerini açıklamanın' sakıncalı olduğunu» belirtti ve Fatsa halkına hitabenyaptığı konuşmada, «Kırda, kentte, pazarda sizi rahatsız edenleri bildirin, kimlikleriniz kesinlikle gizli tutulacaktır. Size uzun süredir beklediğiniz huzuru geri vereceğiz» dedi.

11- İstanbul ve Gaziantep'te meydana gelen olaylarda 2 kişi öldürüldü.

12- İran'da Ayetullah Humeyni'ye karşı bir komplo hazırlamaktantutuklanan birçok kişinin idam edildiği, bazılarının da hapse atıldığı,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- THA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; Tahran1 Radyosu, Irak'ın6 İran uyrukluyu daha ülkesinden sınır dışı ettiğini bildirdi.

14- San Salvador'da, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 100 kişilikbir grubun, Costa Rika Büyükelçiliği'ne girerek siyasal sığınma hakkıistedikleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Tayland - Kamboçya sınırında yapılan çatışmalarda 20 kişininöldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13 Temmuz 1980

1- Bakanlar Kurulu, TÜRK-İŞ'e bağlı Petrol-iş Sendikası tarafındanAtaş Rafinerisi'nde alınan grev kararı ile, işveren tarafından alınan lokavt kararını 60 gün daha erteledi.

2- Hükümet ,devlet tahvillerine yatırılacak tasarrufları korumakve özendirmek amacıyla bu alanda uygulanan yüzde 18 oranındaki faizin arttırılmasına karar verdi.

3- Türk Lirası'nın dış değeri, Merkez Bankası'nca alım satım konusu yapılan 14 yabancı para birimi karşısında düşürüldü. Buna göre;Batı Alman Markı 44.75, 1 isviçre Frangı ise 48.90 lira oldu.

4- Topkapı Sarayı'ndaki Hırka-i Saadet Dairesi'nde yapılan bir törenle, sürekli Kur'an okunmasına başlandı.

5- Tunceli, Eskişehir ve Diyarbakır'da meydana gelen olaylarda 4kişi öldürüldü. Ankara'da ise, Sosyalist Devrim Partisi kurucularındanve Yüksek Onur Kurulu üyesi Ejder imre bir saldırı sonucu kaldırıldığıhastanede öldü.

6- Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun başkanlığındaki bir heyet, TürkMacar Ekonomik İşbirliği Karma Komisyonu'nun üçüncü dönem toplantılarına katılmak üzere Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye gitti.

7- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; Salvador'darehine alındıktan sonra işkence edilen ve bıçaklanarak öldürüldüklerianlaşılan iki gazetecinin cesedi bulundu.

14 Temmuz 1980

1- Cumhuriyet Senatosu ve Millet Meclisi fiilen tatile girdi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, içişleri Bakanı Mustafa Gülcügil hakkında CumhuriyetSavcılığı'na suç duyurusunda bulunmayı kararlaştırdıklarını açıklayarak,«Fatsa'da iktidarın maskesi inmiş ve bu maskenin altından faşizm, çirkin yüzü ile ortaya çıkmıştır» dedi.

3- MSP'nin, 1974 yılı kesin hesaplarını inceleyen Anayasa Mahkemesi, 310 bin liralık bir geliri, yasaya uygun kullanılmadığı saptandığı gerekçesiyle, Hazine'ye gelir kaydedilmesini kararlaştırdı.

4- CHP Ordu Milletvekilleri Orhan Vural, Memduh Ekşi, ErtuğrulGünay ve Temel Ateş, Fatsa operasyonu üzerine basına bir açıklamada bulunarak, «Başta Vali olmak üzere bazı il yöneticilerine güvenduymamızın olanağı kalmamıştır» dediler.

5- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, Konfederasyon Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, «Çorum'u faşistlere terketmeçabasında suçüstü yakalanan Demirel, Çorum'u unutturmak için Fatsaolayını yarattı» dedi.

6- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Türk Ticaret Kanunu'nunilgili hükümleri uyarınca, Borsa Kotu'na kaydedilen şirket hisse senetlerinin tutarı yılın ilk yarısında 5.1 milyar liraya ulaştı.

Öte yandan bütçe açığının da 2 ayda 15.3 milyar liraya ulaştığıbelirtildi.

7- Hazine Genel Müdürlüğü, Avrupa Yatırım Bankası ile imzalanan dört anlaşma ile, 172 milyon dolar kredi asğlandığını açıkladı.

8- Siirt'in Şirvan ilçesi Adalet Partisi ilçe Başkanı Selahattin Gündoğan evinin önünde uğradığı saldırı sonucu öldü. Öte yandan, İstanbul'da meydana gelen olaylarda iki kişi öldürüldü.

9- Tarsus'ta, Adana karayolu üzerindeki YILDAŞ, PAKTAŞ tekstilfabrikalarında çalışan ve DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası üyesi toplam 5bin kişilik bir işçi grubu ile BERDAN fabrikasındaki TÜRK-İŞ'e bağlıTeksif Sendikası üyesi 2 bin işçi arasında çatışma çıktı ve ilk belirlemelere göre 7 işçi ağır yaralandı.

10- Milliyet Gazetesi'nde, gazete çalışanlarından oluşan bir ekiptarafından yapılan araştırmalar sonucu hazırlanan «Anarşi Raporu»nunbirinci bölümü yayınlandı.

11- Kıbrıs Barış Harekatı dolayısıyla Türk - Yunan ilişkilerinin kesilmesi üzerine 6 yıldır yapılmayan Türkiye - Yunanistan arasındaki uçakseferleri başladı.

15 Temmuz 1980

1- CHP Ortak Grubu'nda Türkiye ve parti sorunları konusundaGenel Başkan Bülent Ecevit'in isteği üzerine açılan genel görüşme, tamamlandı. Ortak Grubta bir konuşma yapan Ecevit, «Genel Başkanıeleştirmek ve Genel Başkanlık mücadelesini vermek saygı duyduğumuz bir haktır, ama bu başka bir şeydir, Genel Başkanı yıpratmak uğruna partiyi yıpratmayı göze almak başka şeydir» dedi. Ecevit İstanbulMilletvekili Abdurrahman Köksaloğlu'nun öldürülmesi olayı ile ilgiliolarak düzenlediği basın toplantısında ise, olayın parlamenter demokrasiye karşı olan oyunların yeni bir aşamasını teşkil ettiğini belirterek,«CHP'liler hiçbir baskıdan, zulümden, cinayetten yılmaksızın Cumhuriyeti ve demokrasiyi koruma mücadelelerini ve topluma barış getirmeyolundaki uğraşlarını sonuna kadar sürdüreceklerdir» dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu'nun, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriCağlayangil başkanlığında yapılan toplantısından sonra yayınlanan bildiride, «Olağanüstü hal, Devlet Güvenlik Mahkemeleri ve SıkıyönetimKomutanlarının yetkilerini arttıran tasarıların biran önce kanunlaşmasının zaruri görüldüğü» açıklandı.

3- CHP Antalya il Örgütü'nün görevden alınacağı ve Genel Merkezin uygun göreceği bir kişinin başkanlığında geçici yönetim oluşturulacağı bildirildi.

4- Akajans tarafından bildirildiğine göre; hükümet yetkilileri ileTÜRK-İŞ yöneticileri arasında yapılan görüşmelerde, TÜRK-İŞ'in ücretlere yüzde 165 oranında zam yapılması önerisi kabul edildi.

5- TÜRK-İŞ'e bağlı Demiryolu işçi Sendikaları Federasyonu (DYFIŞ) ile TCDD Genel Müdürlüğü arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde ortaya çıkan anlaşmazlık üzerine, DYF-İŞ, grev kararı aldı.

6- THY'nin Ankara - istanbul, izmir - istanbul arasına koyduğuyüzde 50 indirimli gece seferleri başladı.

7- Yozgat Valisi Naim Erel, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in«Yozgat, faşist işgal altındadır» şeklindeki iddiasını cevaplandırarak,«Yozgat Türkiye'nin en huzurlu kentlerinden biridir. Sayın Ecevit buyurup Yozgat'ı görsün» dedi.

8- Hürriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; MHP YozgatII Başkanı Ruhi Bacanlı Hürriyet Gazetesi muhabirinin sorularını yanıtlarken, «Biz devletin güvenlik kuvvetlerine de yardımcıyız. 5 bin elemanımla herkesi izliyoruz, istihbaratımız sayesinde güvenlik kuvvetlerine şu evde suçlu var şu evde suç aleti var diyoruz. Suçlunun kaçmaması için suç aletinin yok edilmemesi için de o evin etrafında tertibat alıyoruz» şeklinde konuştu.

9- Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde güvenlik kuvvetlerince 5 gündür devam eden operasyonlar sırasında gözaltına alınanlardan 250'sinin serbest bırakıldığı bildirildi.

10- CHP İstanbul Milletvekili Abdurrah Köksaloğlu, saat 18.00'deŞişli'deki işyerinde 2 teröristin saldırısı sonucu, iki kurşunla kalbindenvurularak öldürüldü.

istanbul, Ankara, Erzurum, Adana, Gaziantep ve Çanakkale'demeydana gelen olaylarda 10 kişi öldürüldü.

11- 6. Kolordu ve Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyamanve Hatay illeri Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi,Nizip MHP ilçe Başkanı'nı öldürmek suçundan yargılanan Mehmet Ertürk hakkında ölüm cezası verdi.

12- OECD çerçevesinde Hollanda'dan sağlanan 43 milyon HollandaFlorini ve Avusturya'dan sağlanan 20 milyon dolar tutarındaki kredianlaşmaları, Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Denizcilik Bankası'nın Marmaris ile Rodos arasında gemi seferleri başlatılması yolundaki kararı üzerine ilk seferini yapan «Gemlik»gemisinin, yaklaşık 2000 Rodoslu tarafından' saldırıya uğradığı ve rıhtıma yanaşmasına izin verilmediği bildirildi.

14- OECD tarafından Türkiye'ye verilen kredilerden bir bölümünün, bazı tüketim mallarının dış alımında kullanılması ,örgüt tarafından tepkiyle karşılandı.

15- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre; Türkiye'ye sığınma isteminde bulunan iran'lı subaylarla ilgili olarak Türk Hükümeti'nin biraçıklama yapmadığı, iltica taleplerinin incelenmesinin uzun zaman alacağı belirtildi.

16- AP'nin Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı JimmyCarter'ın kardeşi Billy Carter'ın, Libya adına casusluk yaptığı ve bu ülkeden casusluğu için yaklaşık 220 bin dolar aldığı açıklandı.

17- Kopenhag'da toplanan Uluslararası Kadın Konferansında Cihan Sedat, bir konuşma yapmak için kürsüye yürüdüğü sırada, Türkiye de dahil olmak üzere çok sayıda delege salonu terketti.

18- Orta Amerika ülkelerinden Guatemala'da hafta başında çıkanolaylarda 11 kişinin öldürüldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Tahran Radyosu tarafından yapılan açıklmada, iran - Irak sınırında çıkan çatışmada 30 bin Irak askerinin öldürüldüğü bildirildi.

16 Temmuz 1980

1- CHP İstanbul Milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu'nun öldürülmesi üzerine olağanüstü toplanan Cumhuriyet Senatosu Başkanlık Divanı tarafından yayınlanan bildiride, «Köksaloğlu'nun, vatanın bütünlüğünü, milli birliği ve parlamenter rejimi yok etmek isteyenlerin amaçları doğrultusunda bu aşamada seçtikleri bir hedef olduğu» belirtildi.

Millet Meclisi Başkanlık Divanı da, konuyla ilgili olarak BaşkanCahit Karakaş'ın başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıdan sonrayapılan açıklamada, «Olayın nefretle kınandığı» belirtilerek, «Anarşi veterörün parlamentoyu hedef seçtiği» hatırlatıldı.

Ayrıca konuyla ilgili olarak hafta içinde özel bir görüşme yapılması da kararlaştırıldı.

2- TBMM Birleşik toplantısında, öldürülen CHP istanbul Milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu için saygı duruşunda bulunuldu.

3- Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayarîgil, Başbakan Süleyman Demirel, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkan Yılmaz Ateş, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e birer telgraf göndererek, olaydan duydukları üzüntüyü belirttiler.

4- Haluk Bayülken'in Kontenjan Senatörlüğüne seçilmesiyle boşalan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine vekaleten İlhan Öztrakatandı.

5- AA'nın bir haberine göre; Başbakan Süleyman Demirel, hükümet ile TÜRK-İŞ yetkilileri arasında sürdürülen Toplu İş SözleşmeleriKoordinasyon Kurulu çalışmalarının bu ay içinde tamamlanması için yetkililere talimat verdi.

6- CHP Genel Yönetim Kurulu'ndan sonra olağanüstü toplananCHP Ortak Grubu'nda bir konuşma yapan parti Genel Başkan; BülentEcevit, «Ulusal Kurtuluş Savaşı döneminde olduğu gibi TBMM, faşizmekarşı mücadelede görev almalı, davaya sahip çıkmalı, içte ve dışta etkin mücadele vermelidir» dedi.

7- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, THA'ya yaptığı açıklamada, CHP'nin içişleri Bakanı Mustafa Gülcügil'le ilgili hazırladığı gensorunun yerinde verildiğine işaret ederek, gensoru oylamasında oyumuzun rengi olumlu olacaktır» dedi.

8- DİSK'e bağlı OLEYİS Sendikası tarafından, 390 gün önce InterContinental Oteli'nde başlatılan grev, tarafların anlaşmaya vararak toplu sözleşme imzalaması üzerine kaldırıldı.

9- Türk Dil Kurumu'nda anlaşma sağlanması üzerine bir süredirgrevde bulunan işçiler çalışmaya başladı.

10- Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yozgat MHPİl Başkanı'nın açıklaması üzerine Cumhuriyet Savcılığı, suç unsurunuaraştırmaya başladı ve MHP İl Başkanı Ruhi Bacanlı Ankara'ya çağrıldı.

11- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Halk TüketimKooperatifiyle ilgili olarak polis ve savcılık geniş bir soruşturmayabaşladı.

12- Fatsa'da gerçekleştirilen aramalar sırasında güvenlik güçlerineyardım eden maskeli dört kişi, daha önce haklarında gıyabi tutuklamakararı bulunduğu ve çeşitli olaylara karıştıkları gerekçesiyle tutuklandı.

13- Gaziantep, Bursa, İzmir, Artvin, Samsun, İstanbul, Trabzon,Urfa ve Adana'da meydana gelen olaylarda toplam 13 kişi öldürüldü.

14- Turizm ve Tanıtma Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni «BasınKartları Yönetmeliği» Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- Yugoslavya Başbakanı Vaselin Dujuranoviç, Bağdat'a giderkenAnkara'ya uğradı ve Başbakan Süleyman Demirel ile kısa bir süre görüştü.

16- Kültür Bakanı Tevfik Koraltan, Yunanistan Kültür Bakanı Andreas Adriyanopulos'un çağrılısı olarak Atina'ya gitti.

17- Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, Yunanistan UlusalTurizm Örgütü Başkanı Prof. Dr. Georges Daskalakis'le görüştüktensonra yaptığı açıklamada, «Rodos'ta meydana gelen olayın, Türk - Yunan ilişkilerini zedelemeyeceğini» belirterek, «Bir-grup sorumsuz kişinin davranışını tüm Yunan milletine mal edemeyiz» dedi.

18- AP Ajansı'nın Miami çıkışlı haberine göre; ABD'nin Florida eyaletindeki bir zenci bölgesinde, polisle zenciler arasında çıkan çatışmalarda 5 polis yaralandı.

19- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Pakistan Dışişleri Bakanı Ağa Sahi, resmi bir ziyaret için gittiği Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de yaptığı görüşmelerde, Afganistan'ın işgalinin, «Tümbölgenin güvenliğini tehdit ettiğini» belirtti.

20- Sovyet savaş uçakları, helikopterleri ve gemilerinin Afganistan'da 50 - 60 kadar köyü yerle bir ettikleri, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

21- iran'da Devrim Konseyi'nin geçen haftaki darbe girişimindensonra bazı kişilerin yurt dışına çıkmasını önlemek amacıyla sınırlarını48 saat süreyle kapattığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- AP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; İsrail Hükümeti'nin, halen Kopenhag'da çalışmalarını sürdüren Birleşmiş Milletler Kadın Konferansı'nda FKÖ delegesi olarak bulunan, eski hava korsanıLeyla Halid'in iadesini, Danimarka Hükümeti'nden isteyeceği bildirildi.

17 Temmuz 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısındansonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Devlet varken, devletin dışında başka her türlü görevlilere hacet yoktur. Herkes devlete yardımcı olmalı, ama devletin yerini alarak değil, zor kullanma yetkisisadece devlete aittir. Kuvvete ihtiyacı olursa devlet zile bastığı zamanmilyonları harekete geçirir dedi.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «19 Ağustos tarihine kadar Milli Çözüm OnarımHükümeti'nin kurulmasına ilişkin çalışmaların tamamlanmasını, tamamlanmazsa o tarihte erken seçim karan alınmasını» isteyerek, «AP hükümetine verdikleri güvenoyunun «Zahiri bir güvenoyu olduğunu»yineledi.

3- İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil hakkındaki gensoru önergesiyle ilgili olarak basına bir açıklama yapan CHP Grup Baskanvekili Coşkun Karagözoğlu, «Bütün çalışmalarımız tamamlanmıştır. Gensoru, engeç önümüzdeki hafta başında verilecektir» dedi.

4- Gümrük ve Tekel Bakanlığı müfettişlerinin yaptıkları araştırmalar sonucu çeşitli kimyevi maddelerin yalan beyan verilerek Türkiye'ye sokulduğu tesbit edildi.

5- Yabancı dille öğretim yapılan Anadolu Liselerine olan ilginingiderek artması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı bu okulların sayısınınarttırılmasını istedi.

6- KÖY-KOOP Genel Başkanı Nedim Tarhan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında ,KÖY-KOOP'un traktör dış alımına ilişkin izinbelgesinin iptal edilmesini eleştirerek, «Aldığı her kararla yerli tekelcisermaye ve çok uluslu şirketlerin çıkarlarını düşünen Demirel Hükümeti, köylü düşmanı olduğunu bir kere daha ortaya koymuştur» dedi.

7- TÜRK-İŞ icra Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapanGenel Başkan ibrahim Denizcier, «Sosyal içerikli yasaların çıkmadan,parlamentonun tatile girmemesini» istedi.

8- İzmit Köseköy'de kurulu LASSA Lastik Sanayii kuruluşunda çalışan 1-186 işçi adına, işverenle DİSK'e bağlı Türkiye Lastik-İş Sendikasıarasında iki yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı.

9- Atatürk'ün 100. Doğum Yılı'nda, Ankara'deki Büyük MilletMeclisi binasının önüne dikilmesi kararlaştırılan «Atatürk Heykeli»nindöküm işine Macaristan'da başlandı.

10- İstanbul Ticaret Odası tarafından hazırlanan Toptan Eşya Fiyatları İndeksine göre, Mayıs ayında fiyat artışı yüzde 3.6, Haziran 1979'da yüzde 3.4 iken Haziran 1980'de belirgin bir azalma ile yüzde,0.9oldu.

11- MHP Yozgat İl Başkanı Ruhi Bacanlı, Hürriyet Haber Ajansımuhabirine verdiği demecinin bazı bölümlerinin yanlış anlaşıldığınıbelirterek, «Emrinde 5 bin elemanımla herkesi izliyoruz» sözlerinin kendisine ait olmadığını iddia etti.

12- Devlet töreniyle toprağa verilecek olan CHP İstanbul Milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu'nuri cenaze törenine, Cumhurbaşkanı adına Genel Sekreter Vekili ilhan Öztrak, hükümet adına Devlet BakanıOrhan Eren, AP adına Oğuz Aygün başkanlığında 5 kişilik bir heyetve MHP adına da istanbul Milletvekili Turan Kocal başkanlığında birheyetin katılacağı açıklandı.

13- Ankara'da Toprak Reformu Müsteşarlığı Mali İşler Daire Başkanı Ebu Müslüm Kocaay, sabahleyin görevine giderken uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

Öte yandan, Ankara, Kayseri, Malatya, Adana, Mersin ve istanbul'da meydana gelen olaylarda toplam 8 kişi öldürüldü.

14- Maliye Bakanlığı tarafından işçilerin kıdem tazminatlarının vergilendirilmesine ilişkin' esaslar konusunda bir tebliğ, Resmi Gazete'deyayınlandı.

15- Türkiye ile Yunanistan arasında 1979 yılında Atina'da imzalanan turizm anlaşmasına paralel olarak, «Turizm işbirliği Protokolü»Türkiye adına Turizm ve Tanıtma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Baytaş ileYunanistan adına Ulusal Turizm Örgütü Başkanı Georges Daskalakisarasında Ankara'da imzalandı.

16- Marmaris - Rodos arasında seferlere başlayan Türk Gemlik Gemisi, yaptığı üçüncü seferde de Rodos Limanı'na zamanında yanaştırılmadı.

17- AA'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre KTFD Ekonomi ve MaliyeBakanı ismet Sezgin'le yapılan görüşmelerde, «Yatırım projeleri ödeneklerinin serbest bırakılmasının istendiğini» söyledi.

18- Irak'ta 10 Türk'ün idam edildiğine ilişkin haberlerin basındayer alması üzerine, Devlet Bakanı Orhan Eren ve Ahmet Karahan'lagörüşmek isteyen Irak'ın Ankara Büyükelçisi Taha Aziz'in, bu isteği,randevu almadığı için kabul edilmedi.

19- ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adaylığını Kaliforniya eski Valisi Ronald Reagan, Başkan Yardımcılığını ise GeorgeBush kazandı.

20- Liberal Demokratik Parti'nin Başkanı Zenko Suzuki'nin Japonya Başbakanı seçildiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Moskova'da yapılacak 22. Yaz Olimpiyat Oyunları'nın açılışına iki gün kaldığı halde, oyunları 146 üye ülkeden 54'ü boykot etmekararı aldı.

18 Temmuz 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili İhsan SabriÇağlayangil ile yaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra, gazetecilere yaptığı açıklamada, «Ülkenin içinde bulunduğu iç ve dış meselelerin görüşüldüğünü» belirtti. Bir gazetecinin. Ecevit'in, Köksaloğlu'nun

2- Öldürülmesinin arkasında hükümeti ayakta tutma çabalarının bulunduğunu iddia ettiğini hatırlatması üzerine, «Böyle bir beyanın akılla, mantıkla, izanla, vicdanla hiçbir alakası yoktur. Böyle bir beyanı vermişlerse, verenlerin aklına şaşarım» dedi. Kendisi hakkında faşist suçlamalarda bulunulması hakkında da, «Türkiye'de faşizm suçlaması hiçyapılmayacak insanlardan biri benim. 20 senelik siyasi kariyerim ortayerdedir» şeklinde konuştu.

3- CHP Grup Başkanvekili Coşkun Karagözoğlu ve 106 arkadaşı'tarafından içişleri Bakanı Mustafa Gülcügil hakkında Anayasa'nın 89'ncu maddesine .göre verilen gensoru önergesi Millet Meclisi Başkanlığı'na sunuldu.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nuri Bayar Afyon'da yaptığı açıklamada, «Şeker darlığının giderildiğini, yeni şeker kampanyasının 20Ağustos'ta başlayacağını» açıkladı.

5- Adalet Bakanlığı, içişleri Bakanlığı'na gönderdiği yazıda, imrali Cezaevi'nden kaçan ve yazdığı «Geceyarısı Ekspresi» adlı kitabındaTürkiye aleyhinde propaganda yapan' Amerikalı esrar kaçakçısı BiliHayes'in, İnterpol tarafından yakalanıp Türkiye'ye iade edilmesini istedi.

6- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre, TÜRK-İŞ'in Çalışma Bakanlığı'nca hazırlanan kıdem tazminatı fonu yasa tasarısına karşı çıktığıve tasarının yeniden gözden geçirilmesini isteyeceği belirtildi.

7- Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından her yıl verilmekte olan «Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri»nikazananlar belirlendi.

8- Bursa Üniversitesi'ne bağlı Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görevlisağlık personeli, Tam Gün Yasası ek ödeneklerinin maaşla birlikte vergilendirilmesini protesto amacıyla 1 saatlik bir uyarı direnişi yaptı.

9- Üniversitelerarası Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı AltanGünalp, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte «Geçn yıl ve önceki yılAkademilere bağlı olarak kurulan fakültelerin kuruluş yönetmeliğinin

Danıştay'ca iptal edilmesi üzerine bu okullara bu yıl merkezi yerleştirme ile öğrenci gönderilmeyeceğini söyledi.

10- İstanbul Şişli'deki yazıhanesinde öldürülen CHP İstanbul MilJetvekili Abdurrahman Köksaloğlu'nun cenazesi, sıkı güvenlik önlemleri altında kılınan namazdan sonra, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda resmibir törenle toprağa verildi.

11- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in ev korumasında görevli polis memuru Musa Taş, iki kişinin silahlı saldırısına uğrayarakağır yaralandı, yanındaki arkadaşı Ömer Solbaş ise öldü.

Öte yandan Ankara, istanbul, Urfa, Kars, Adana, Samsun ve Ordu'da meydana gelen olaylarda 11 kişi öldürüldü.

12- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından «Son 15 güniçinde çeşitli anarşik eylemlere katılan 336 kişinin yakalandığı, sanıklar arasında MHP Gaziosmanpaşa ilçe Başkanı, karısı ve kızının katilzanlılarının da bulunduğu» açıklandı.

13- Güvenlik Kuvvetlerince yapılan operasyon sırasında göz altınaalınan Fatsa Belediye Başkanı Fikri Sönmez, «Silah zoruyla cemiyet kurma» suçundan tutuklandı.

14- Mardin'de 22. Seyyar Jandarma Tugay Komutanlığı KurmayBaşkanı Binbaşı Cafer Coşkun'un makam otomobili silahlı saldırıya uğradı, olayda silahlı iki terörist öldü, üç jandarma eri de yaralandı.

15- Mısır Büyükelçiliğinde görevli telsiz memuru Aziz Taner'i öldürmekten sanık polis memuru Mustafa Soylu için Ankara Ağır CezaMahkemesi idam cezası istedi.

16- Vali ve Kaymakamlara «Mülki idare Amirliği ödeneği karşılığıavans» verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

17- Romanya'da bulunan Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen ile Romanya Devlet Başkanı Nikolae Çavuşesku arasında yapılan görüşmelerde, «Kıbrıs meselesinin çözümünün, Balkanların güvenliği için taşıdığı önem» ele alındı.

18- Birleşmiş Milletler Teşkilatı nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğine, Dışişleri Bakanlığı Müşavirlerinden Büyükelçi Coşkun Kırca atandı.

19- Marmaris'le Rodos arasında yolcu taşıyan Gemlik gemisininiki olaylı seferinden sonra, yaptığı üçüncü seferi olaysız geçti. AncakAda'da Türkiye aleyhinde propagandaların devam ettiği, Türk asıllı bazıkişilerin dükkanlarının yakıldığı Ak Ajans tarafından bildirildi.

20- Güney Amerika ülkelerinden Bolivya'da gerçekleştirilen 189'ncu askeri darbeden sonra Devlet Başkanı Bayan Lidia Guelier ve hükümet üyelerinin tutuklandığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- İran'da Dini Lider Humeyni'ye karşı darbe girişiminde bulunanların ülkeden kaçmasını önlemek amacıyla kapatılan sınırların açıldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Devrik Şah'ın son Başbakanı Şahbur Bahtiyar'ın Paris'teki evinin silahlı saldırıya uğradığı Bahtiyar'ın ise yaralanmadan kurtulduğuyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19 Temmuz 1980

1- Atatürk'ün 100. Doğum Yıldönümü kutlama hazırlıklarını yürütecek olan Ulusal Komite'nin toplantısında bir konuşma yapan, Komite Başkanı Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil, «Türkiye'nin birlik ve beraberliğini korumaya ve milletçe dayanışmayı yaşatmaya tarihinin hiç bir devresinde bugünkü kadar muhtaç olmadığını,büyük önder Atatürk'ün ilke ve görüşlerinin bugün de fazlasıyla geçerli olduğunu» belirterek, «O gün düşmanımız belli ve yabancıydı. Bugün ise sinsi ve içimizdedir» dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Nihat Erim'in öldürülmesi üzerine olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu toplantısına girmeden öncegazetecilere bir açıklama yaparak, «Bunlar hadiseler zinciridir. 1974affı Türkiye'yi buraya getirmiştir. Biliyorsunuz Erim son yıllarda aktifsiyaset hayatı içinde değildi. Terörün şantaja dönüştüğü bir dönemdeyiz» dedi.

3- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu Ankara'da yaptığı basıntoplantısında, «Bugünkü Meslic görevlerini yerine getiremeyecekse, yerini en kısa zamanda yeni bir Meclis'e terketmelidir. Bu nedenle bizCGP olarak, yapılabilecek bir erken seçime şimdiden «Evet» diyoruzşeklinde konuştu.

4- Yüksek Hakimler Kurulu Başkanı Mashar Budak, adli yılın sonaermesiyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Anayasa'mızınve yasaların kendilerine verdiği yetkiyi kullanmayan, noksan' veya taraflı bir şekilde kullanan herkes anarşiye yardım etmiş sayılır» dedi.

5- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,Ankara'da verdiği demeçte, «24 Ocak'ta alınan kararların başarılı sonuçlarının görülmeye başlandığanı bildirerek, «Geçen yıl yüzde 100'eyaklaşan enflasyon hızı, bu yıl yüzde 55'e düşecektir. Bunu garantiediyorum» dedi.

6- Prof. Dr.' Nihat Erim'in öldürülmesi üzerine CumhurbaşkanıVekili İhsan Sabri Çağlayangil, Meclis Başkanı Cahit Karakaş, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, MHPGenel Başkanı Alparslan Türkeş, CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlubirer mesaj yayınlayarak olayı kınadılar.

7- Hazine Genel Müdür Başyardımcısı Aydemir Koç, Hazine Genel Müdürlüğüne atandı.

8- Eski Başbakanlardan Prof. Nihat Erim, Dragos'ta Dev-Sol militanı 4 kişi tarafından çapraz ateşe tutularak öldürüldü. Saldırıda Erim'inkoruma polisi Ali Kartalda başından vurularak öldü. Teröristler dahasonra olay yerine, «Faşist Gün Sazak'tan sonra faşist Nihat Erim'i deişkenceleri, hükümeti ve devrimcilerin katlini protesto için cezalandırdık. Devrimci-Sol» yazılı bir bildiri bırakarak kaçtılar. Olay üzerine istanbul civarındaki illerin polisi alarma geçirildi.

9- Kayseri, İstanbul, Ankara, İzmir'de meydana gelen olaylarda 7kişi öldürüldü.

10- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı bir haberine göre; ABD Hükümeti, Prof. Dr. Nihat Erim'in öldürülmesini kınayarak, bu olayın de:mokrasiyi çökertmeye yönelik terörün bir parçası olduğunu öne sürdü.

11- 'Milliyet Gazetesi'nden Mustafa Gürsel'in Atina'dan bildirdiğine göre; Yunanistan Hükümeti'nin Rodos'ta meydana gelen olaylarkarşısında aldığı kararlar üzerine Rodos Belediyesi Başkanı ve Ada'dakiyerel yönetim, adadaki şiddet olaylarının sona ermesi için çağrıda bulundu.

12- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türkiye ileOECD arasında imzalanan çerçeve anlaşması gereğince, Türkiye'ye vadedilen 10 milyon dolar tutarındaki kredi anlaşması, Maliye Bakanlığı'nda imzalandı.

13- İran'dan kaçarak 11 Temmuz günü Türkiye'ye sığınan iran'lısubayların iade edilmeyecekleri ANKA Ajansı tarafından bildirildi.

14- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; 250 milyondolarlık Suudi Arabistan kredisini onaylamak için Türkiye'ye gelmesibeklenen Suudi Arabistan Maliye Bakanı gezisini iptal etti.

15- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 1974 yılında Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği Barış Harekatının altıncı Yıldönümü, Kıbrıs Türk Federe Devleti'ndetörenlerle kutlandı.

16- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'nın Lublin kenti, maaşlarının arttırılmasını isteyen ulaşım işçilerinin grevlerinedeniyle felce uğradı.

17- Güney Amerika ülkelerinden Bolivya'da gerçekleştirilen darbeden sonra Ordu Komutanı Luis Garcia'nın. Devlet Başkanlığı'na getirildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ınkuzeydoğusunda aşırı yağmurlar nedeniyle baş gösteren sel tehlikesinden can kaybını önlemek için bölgeden 1 milyon kişi boşaltıldı.

19- AA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın Petrol Bakanı AliEkber Monfar, ihraç edilen bazı ham petrol mamullerinin fiyatının varilbaşına 8 ile 80 lira arasında indirileceğini bildirdi. Venezüella, hampetrole varil başına 49 lira zam yaptığını bildirdi.

20- 22. Yaz Olimpiyatları Moskova Lenin Stadı'nda düzenlenen birtörenle resmen açıldı.

20 Temmuz 1980

1- Kıbrıs Barış Harekatı'nın 6. yıldönümü nedeniyle KTFD BaşkanıRauf Denktaş'a bir mesaj gönderen Başbakan Süleyman Demirel, «Kıbrıs'ta iki bölgeli ve iki toplumlu, bağımsız, bağlantısız bir federal devlet kurulmasını Kıbrıs Türk'ü istiyor. Biz de KTFD'ni her zaman olduğugibi destekliyoruz» dedi.

2- Kıbrıs Barış Harekatı'nda şehit edilen 76 şehit için Kayseri'deyaptırılan anıtın açılışında bir konuşma yapan Genelkurmay BaşkanıOrgeneral Kenan Evren, «Maalesef itiraf edeyim ki, vatan içindeki hainlerle boğuşmaktayız. Ama silahlı kuvvetlerimiz şimdiye kadar olduğugibi bundan da başarıyla çıkacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın»dedi.

3- Bakanlar Kurulu, TCDD'de alınan grev ve lokavt kararını 1 aysüre ile erteledi.

4- CHP Grup Başkanvekili Coşkun Karagözoğlu ve arkadaşlarınca İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil hakkında verilen gensoru önergesinin, Millet Meclisi'nde yeterli çoğunluğun sağlanması halinde, Salı günü okunacağı bildirildi.

5- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, Alman Hükümeti'nin Türkvatandaşlarına vize uygulama kararı karşısında TÜRK-İŞ'e eylem çağrısında bulunarak, «Vize kararına karşı Almanya'dan gelecek yükleri limanlara sokmayabiliriz» dedi.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Yılmaz Ateş, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Hükümetin basına karşı komplo içine girdiğini» belirterek, «Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nin, istanbul ve İzmirCemiyetleri üyelerini de üye olarak gösterdiğini» iddia etti.

7- Akajans'ın bildirdiğine göre; TÜRK-İŞ'e bağlı sendikaların üyesi işçilerin' kamu kuruluşlarından alacağı toplam 7 milyar 942 milyonliralık birikmiş kıdem tazminatlarının belirli bir plan içinde ödenmesive 15 ay içinde bitirilmesi kararlaştırıldı.

8- Türkiye'nin en büyük yeraltı santralı olarak planlanan Oymapınar Barajı'nın ana gövde temelinin kazılmasına başlandı.

9- Dün sabah Dragos'ta, silahlı 4 terörist tarafından öldürülenNihat Erim ve koruma polisinin katillerinin yüz-şekillerinin belirlendiği,yakalanmalarının an meselesi olduğu emniyet görevlilerince açıklandı.

İstanbul Valisi Nevzat Ayaz da, «Olayda kullanılan silahın balistik raporu sonucu tesbit edildiğini, bu silahın daha önce de bazı öldürme olaylarında kullanıldığının boş kovanlardan saptanıldığını» belirtti.

Bu arada saldırıyı üstlenen DEV - SOL adlı yasa dışı örgüt militanlarının saklandığı belirlenen hücre evlerine yapılan baskınlarda çoksayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

10- Fikirtepe Eğitim Enstitüsü Müdür Muavini ve Türkçe Öğretmeni Süleyman Nuri Özer, Küçükyalı'da silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

11- Merkez Bankası'nın, taksitli satışlarda faiz oranlarının peşin fiyat üzerinden yüzde 15'i geçmeyeceğine ilişkin tebliği, Resmi -Gazete'de yayınlandı.

12- İran'ın dini lideri Humeyni'yi devirmeğe teşebbüs suçu ile yakalanan 5 subayın idam edildiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Güney Amerika ülkelerinden Bolivya'da, maden işçilerinin birdarbe sonunda kurulan yeni askeri yönetime karşı direnişlerini sürdürdükleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- Yunan Hükümeti'nin kesin tavrı üzerine Belediye Meclisi yeniçağrılarda bulunarak işyerlerinin açılmasını istediği ve Rodos'ta hayatın normale döndüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Milliyet Gazetesi'nden Mustafa Gürsel'in bildirdiğine göre; protesto girişimleriyle karşılanan Gemlik Gemisi, dün hiçbir olay meydanagelmeksizin rıhtıma yanaştı ve gemi mürettebatına ilk kez kente çıkma izni verildi.

16- Amerika'nın özellikle güney eyaletlerinde süren aşırı sıcaklarsonucu ölenlerin sayısının 1200'e ulaştığı yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

17- AFP'nin Viyana çıkışlı haberine göre; aralarında Tataina Mamonova'nın da bulunduğu Leningrad Feminist Hareketinin 3 kadın yöneticisi, Leningrad'dan Viyana'ya gittiği ve çalışmalarını buradan sürdüreceklerini açıkladı.

18- AFP'nin Lagos çıkışlı bir haberine göre; ABD Başkan Yardımcısı Valter Mondale'nin Nijerya'ya yaptığı geziyi izlemek amacıyla başkent Lagos'a gelen bir gazeteci ülkeden çıkartıldı.

19- Afganistan'da Devlet Başkanı Babrak Karmal'ın yetki sınırlarını genişletmek amacıyla Afganistan hükümetinde geniş çaplı değişiklik yapıldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21 Temmuz 1980

1- Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş, Günaydın Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Askeri Yargıtay'ın verdiği idam cezalarını parlamento onaylamalıdır. Eğer parlamento bu görevini yapmazsa, o zamanteröre karşı nasıl caydırıcı bir ortam yaratılabilir? Parlamentonun bukon'uda en ufak bir tereddüt göstermemesi zorunludur» dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirei, anarşiye karşı yasalar için partiliderlerine çağrıda bulunurken, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil'in de, Perşembe günü Başbakan Süleyman Demirei ve CHPGenel Başkanı Bülent Ecevit'le birlikte Çankaya Köşkü'nde yemek yiyeceği bildirildi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında Hükümetin taraf tutması halinde yasalarla terörün önlenemeyeceğini belirterek «CHP hiçbir şiddet eylemine karışmamış bir.partidir. Terörün sağcısına da solcusuna da karşı çıkmıştır. Gerçek birsiyasal mütarekenin kurumsal çözümü, TBMM'yi ve ulusal iradeyi temsil edecek bir onarım hükümetinin biran önce kurulmasıdır» dedi.

4- İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil görevinden istifa etti. Başba- 'kan Süleyman Demirei yaptığı açıklamada haberi doğrulayarak istifayıkabul ettiğini bildirdi.

5- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Başbakan SüleymanDemirei'in mektubu ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Bu hükümete hangi yetkiyi verirseniz verin bir yere varmakmümkün değildir» dedi.

6- AP Çanakkale Milletvekili Ahmet Nihat Akay partisinden istifaetti.

7- Türkiye'nin Lefkoşe Büyükelçiliği Köy işleri ve KooperatifleriDanışmanı Necati Mutlu'riun görevinden alınması konusunda Danıştayyürütmeyi durdurma kararı verdi.

8- ÜSYM'nin, bu yıl akademilere bağlı fakültelere öğrenci gönderilmeyeceğini açıklaması üzerine, Ankara İktisadi ve Ticari ilimlerAkademisi Dekan Vekili Prof. Ersan Erzurumluoğlu, ÜniversitelerarasıKurulun aldığı kararın politik amaçlı olduğunu savundu.

9- Ankara Belediye Encümeni, Taksi ve dolmuş ücretlerine yüzde25 ile 33 arasında zam yaptı.

10- Kocaeli Milli Sanayi Fuarı'nın açılışı, bu yıl Ramazan ayı nedeni ile 15 Ağustos'a ertelendi.

11- Ulusal Basın Ajansı'nın haberine göre; Türkiye'nin her yıl petrol ithalatına ödediği dövizin iki katı tutarında olan 600 milyar liradeğerinde su enerjisini değerlendirmeyerek boşa harcandığı bildirildi.

12- İstanbul Topkapı'da bir grubun pankart asıp korsan gösteriyapmak istemesi üzerine çıkan çatışmada üç kişi öldü, 4 kişi de yaralandı. Daha sonra çalıntı bir arabayla kaçan saldırganlardan bir öldü,diğeri de yaralı olarak ele geçti, bir kişi ise kaçlı.

Öte yandan Ankara, istanbul, Gaziantep, Batman, Konya ve Merzin'de meydana gelen olaylarda 9 kişi öldürüldü.

13- Çeşitli cinayet olaylarına karışan bir şebekenin elemanları arasında bulunduğu iddiasıyla polis tarafından aranan Vural Unsal, Savcılıkça serbest bırakıldı.

14- Adana, Antalya ve Bursa'da kuyumcu dükkanı soyuldu, 21 milyon liralık mücevher çalındı.

22 Temmuz 1980

1- Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Nihat Erim'in cenazesi, Şişli Camiinde kılınan öğle namazından sonra devlet töreniyle ZincirlikuyuMezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine, Erim'in eşi, çocukları ve yakınları dışında, Cumhurbaşkanı adına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Vekili İlhan Özt-

rak, Cumhpriyet Senatosu Başkanvekili Mehmet Ünaldı, Millet MeclisiBaşkanı Cahit Karakaş, AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, bazı bakanlar, yüksek rütbelisubaylar ve parlamenterler katıldı.

2- Maden-iş Sendikası Genel Başkanı ve DİSK eski Genel Başkanlarından Kemal Türkler sabahleyin Merter'deki evinden çıkıp arabasına bindiği sırada, silahlı üç teröristin saldırısına uğrayarak vuruldu,hastaneye giderken yolda öldü. Olayda Kemal Türkler'in yanında bulunan koruma polisi Ali Bilsev de omuzundan hafif yaralandı.

Maden-lş Sendikası Genel Başkanı Kemal Türkler'in öldürülmesitüm yurtta tepkiyle karşılandı. Başbakan Süleyman Demirel olayla ilgiliolarak «Fevkalade üzüntülüyüm» dedi. CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise sendika yöneticilerine «Başsağlığı dileklerinde» bulundu.

DİSK Yürütme Kurulu Genel Başkan Abdullah Baştürk başkanlığında toplandı. Maden-iş Sendikası tarafından yayınlanan bildiride ise,«işçi sınıfımız bu evladını hiçbir zaman unutmayacaktır» denildi .

TÜRK-İŞ icra Kurulu adına bir açıklama yapan Genel Başkan İbrahim Denizcier, «Türkler'in katli olayı işçi camiasında nefretle karşılanmıştır» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TÜRK-İŞ Genel Başkanı ibrahim Denizcier'e gönderdiği mektupta, «.Ülkenin bunalımdan çıkabilmesi için parlamentodaki demokratik güçlerin biraraya gelmeleri, seçime kadar siyasi bir mütareke yapmaları ve onarım hükümetinin kurulması gerektiğini» belirtti.

4- Yapı Kredi Bankası ile Bank-Sen arasında iki yıllık toplu işsözleşmesi imzalandı.

5- THA'nın bildirdiğine göre; Gazi Eğitim Enstitüsü'nde 8 Müdüryardımcısı ile 5 öğretmen görevinden alındı.

6- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre; güvenliklerinin' sağlanmasıiçin bulundukları yerin garnizon komutanlıklarına müracaat eden emeklisubay ve assubaylara da koruma görevlisi verilmesi kararlaştırıldı.

7- İstanbul'da Demokrat Gazetesi muhabirlerinden Recai Ünal,sabaha karşı kimliği saptanamayan kişilerce, boğularak öldürüldü.

Öte yandan İstanbul ve Gaziantep'te meydana gelen olaylarda 3kişi öldürüldü.

8- Bakanlar Kurulu PTT işyerlerinde, izmir Aliağa Rafinerisi'nde veTürkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na bağlı sondaj bölgelerinde sendikalarca alınan grev kararıyla işveren tarafından alınan lokavt kararını 2 ay süre ile erteledi. Konuyla ilgili kararnameler Resmi Gazete'de yayınlandı.

9- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türkiye'nin«OECD üyesi ülkelere olan borçlarının ertelenmesiyle ilgili olarak biraçıklama yapan Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili TurgutÖzal, «Borç ertelemelerini bugün bir sonuca ulaştırdık. Geçen anlaşmalara göre daha iyi bir anlaşmaya varılmıştır» dedi.

10- Hürriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Irak Devlet BaşkanıSaddam Hüseyin, öldürülen 10 Türk için «Biz Türkiye ile iyi ilişkileristiyoruz. Ancak Siyonistler ve masonlar Türkmenleri kullanmak istiyor.Onlar Irak vatandaşıdır. Biz hiç kimsenin onların' üzerinde söz sahibiolmasını istemeyiz» dedi.

11- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; aralarında Türkgazeteci Hami Sami Coşar'ın da bulunduğu 8 gazeteci, ABD ile işbirliğiyaptıkları nedeniyle İran Merkez Komitesi Muhafızları tarafından tutuklandı.

Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen bu konuyla ilgili olarak iran ElÇİliği'nden bilgi istedi.

12- AP Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; İran'ın resmi ParsAjansı Irak kuvvetlerinin, dün gece Kirmanşah petrol alanlarına saldırdığını ve bazı kuyuları ateşe verdiğini açıkladı.

13- Güney Amerika ülkelerinden Bolivya'da gerçekleştirilen askeridarbeden sonra işçi sendikaları yöneticilerinin, direnişlerini sürdürecekleri yeni hükümete karşı uluslararası boykot uygulanmasını istedikleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ın lgüneyindeki Karnataka eyaletinde çiftçiler ile polisler arasında çıkan''çatışmalarda ikisi polis 4 kişi Öldü, 57 kişi de yaralandı.

15- Latin Amerika ülkelerinden El Salvador'da hükümet kuvvetlerinin ülkenin doğusundaki gizli bir eğitim kampını basarak 19 gerillayı öldürdükleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Roterdam çıkışlı haberine göre; Hollanda'nın Roterdam Limanında 98 bin tonluk Liberya Tankeri, ham petrol boşalttığısırada ikiye bölünerek battı.

23 Temmuz 1980

1- Anarşi ve terör konusu ile ilgili genel görüşme TBMM'nin birleşiminde yapıldı. Kontenjan Senatörü Fahri Çöker, «AP ile CHP'yi siyasi teröre karşı ortak tavır ve ortak sorumluluk almaya» çağırırken, Başbakan Süleyman Demirel, «AP ile CHP birlikte hükümetolursa anarşi durmaz. Bu zeminde tek yol söylediğimiz kanunların çıkarılmasıdır» dedi.

CHP Grubu'nun görüşlerini açıklayan Genel Başkan Bülent Ecevit ise, «Terörün, Türkiye'deki amaçlarından birinin kitle terörünün vekitle çatışmalarının kışkırtılarak yaygınlaşması olduğunu, ikinci amacının ise parlamenter demokrasinin işlemez duruma getirilerek yıkılmakistenmesi olduğunu» söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, DİSK'e bağlı sendikaların, Madeniş Sendikası Genel Başkanı Kemal Türkler'in öldürülmesini protesto etmek amacıyla 1 gün süre ile işi bırakma karan hakkında, «Neticedememlekete zarar veren, milleti cezalandırma şeklinde telakki edilebilecek şeylerin hiç birisini doğru bulmuyorum» dedi.

3- MSP Konya Parlamenterleri Konya'da düzenledikleri ortak basın toplantısında «Ülkücü oldukları ileri sürülen bazı kişilerin Konya'yıcnarşi ve terörün kucağına atmak istediklerini» belirttiler.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Sümer Oral Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Sosyal Güvenlik eski Bakanlarından Hilmi İşgüzar'ın usulsüz alımlar nedeniyle Sosyal Sigortalar Kurumu'nu 150 milyon,BAG-KUR Genel Müdürlüğü'nü de 23 milyon lira zarara uğrattığınıiddia ederek, «Maksadımız kimseye iftira etmek değil, devletin hakkını ve hukukunu korumaktır» dedi.

5- Son terör olaylarıyla ilgili olarak TRT tarafından yapılan yorumda, Amaç belli oldu, bizi birbirimize düşürmek istiyorlar. Maskeleridüştü, bütün bu cinayetlerin bir yerden planlandığı ve tek hedefininTürkiye'yi bölmek olduğunu bilmeyen kalmadı» denildi.

6- Türk Basınında sansürün kaldırılışının 72. yıldönümü nedeniyleİstanbul Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada, «Ülkemizin bütünlüğü ve demokratik rejimi yok etmek amacına yönelik olduğu son günlerde tırmanışı ile kesinleşen terör olayları bu yılda BasınBayramımızı kutlamaya engel olmaktadır» denildi.

7- Türkiye Odalar Birliği tarafından Nisan, Mayıs ve Haziran ayıverilerinin incelendiği üç aylık ekonomik raporda, 24 Ocak istikrar tedbirlerinin ilk sonuçlarının kendini hissettirmeye başladığı anlatılarak,«Enflasyonla mücadelede idari tedbirlerin büyük ölçüde gerçekleşmesine karşın, tamamlayıcı yasal tedbirler henüz alınamamıştır» denildi.

8- DİSK Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı basın toplantısında bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, «Faşizmekarşı mücadele için önümüzdeki günlerde de işi yavaşlamak, toplu direniş, kitlesel gösteriler türünde eylemleri uygulayabileceklerini» açıkladı.

9- Maden-iş Sendikası Genel Başkanı Kemal Türkler'in öldürülmesini protesto etmek amacıyla DİSK ve TÜRK-İŞ'e bağlı bazı sendikalar 1 günlük direnişe geçti.

10- Hacettepe Tıp Fakültesi Psikiyatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Orhan Öztürk ile 19 öğretim görevlisi TRT Genel Müdürlüğü'ne birdilekçe vererek ruh sağlığı açısından parti demeçlerinin haber bültenlerinden kaldırılmasını istediler.

11- Sivas Gümrük Müdürü Şener Özbay, makamını kötüye kullandığı ve rüşvet aldığı iddiasıyla tutuklandı.

12- İstanbul Bakırköy'de, bir polis memuru DEV-SOL örgütü üyesiiki kişi tarafından' öldürüldü. Öte yandan istanbul, Samsun, Siirt, Urfa,Elazığ Adana, Ordu ve Malatya'da meydana gelen olaylarda 14 kişi öldürüldü.

13- Eski Başbakan Nihat Erim'in, arkasından Maden-iş Genel Başkanı Kemal Türkler'in öldürülmesi üzerine İngiliz Financial Times Gazetesi, «Politikacıların da taraf tuttuğu ilan edilmemiş iç savaş, durdurulamayacak boyutlara ulaşmıştır» dedi. Belçika basını da olay üzerinde durarak «iki ana partinin birleşmesi ile anarşinin önlenebileceğini»savundu.

14- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türkiye'ninOECD ülkelerinde olan borçlarının ertelenmesine ilişkin anlaşma Paris'te imzalandı. Anlaşmaya göre, Türkiye'nin 3 milyon dolara yakındevlet garantili borçlarının yüzde 90"ı, 5 yılı ödemesiz dönem olmaküzere 10 yıllık süreyle ertelenmiş oldu.

15- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; son 18 ay içinde 14 diplomatının çeşitli saldırılara hedef olduğunu, 20 Elçiliğininsoyulduğunu, 20 Konsolosluğunun da bomba tehdidi aldığını açıklayan Kanada Hükümeti, Türkiye'yi diplomatlar için riskli bir ülke sayıldığını belirtti.

16- THA'nın Newyork çıkışlı haberine göre; BM Genel Kurulu,

İsrail işgali altındaki Arap topraklarının durumuyla Filistin sorununugörüşmek üzere olağanüstü toplandı.

17- İran'ın başkenti Tahran'da Türkiye Büyükelçiliği'nin de bulunduğu caddede patlayan bir bomba sonucu 6 kişi öldü, 100 kişi de yaralandı. Bu arada İran'ın dini lideri Humeyni'nin bir açıklama yaparak,«Oğlunun Başkanlığını onaylamadığını, akrabalarının hiç birisinin bugöreve getirilmesinin söz konusu olmadığını» söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- Güney Amerika ülkelerinden Bolivya'da, yeni askeri yönetimekarşı sürdürülen genel grevin' sona erdiği, ancak maden işçilerinin bazıyerlerde direnişlerini sürdürdükleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- FKÖ'nün bu hafta Japonya'ya yapacağı ziyareti, «Japonya'nınFilistin halkına değer vermemesi ve FKO'yü küçümseyen davranışlarınıprotesto etmek amacıyla iptal ettiğini açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- AP Ajansı'nın Vancouver çıkışlı haberine göre; ABD'deki St.Helens yanardağı 6 haftalık bir sessizlikten sonra yeniden faaliyetegeçti.

24 Temmuz 1980

1- Cumhurbaşkanı Vekili İhsan Sabri Çağlayangil'in, ülke meselelerini ele almak amacıyla Başbakan Süleyman Demirel ve CHP GenelBaşkanı Bülent Ecevit'e verdiği yemek 4 saat sürdü ve liderler Köşk'ten ayrılırken bir açıklama yapmadı.

2- Başbakan Süleyman Demirel Baonlar Kurulu toplantısındansonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Devlet bütün bu olayları yapanları ve yaptıranları biliyor. Bu olayların önlenemeyişi devletin güçsüzlüğü anlamına gelmez. Bunların kökünü kazımak için giriştiğimizmücadelelerin kökünde birtakım noksanlarımız olduğu meydana çıkmıştır. Bu noksanları tamamlamak için yasal tedbirlere ihtiyaç vardır» dedi.

Öte yandan Demirel, «İsrail'in, Kudüs'ü başkent yapmaya kalkmasını da şiddetle kınadıklarını» belirtti.

3- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan ve Konya Milletvekili Şener Battal ile Ahmet Remzi Hatip, Meclis'te düzenledikleriortak oasın toplantısında, «Konya Emniyet Müdürünün 48 saat içindegörevinden alınmasını, aksi takdirde sorunu, gensoru halinde Meclis'eaksettireceklerini» açıkladılar.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Sümer Oral'ın iddialarını yanıtlayan aSosyal Güvenlik eski Bakanı Hilmi İşgüzar, düzenlediği basın toplantısında, «Eğer bu alımlarda yolsuzluk varsa, neden ekspertiz raporunu hazırlayan kişiyi terfi ettirip Genel Müdür Yardımcısı yaptılar? Eğer yolsuzluk varsa, kararda imzası olan kişileri niye yeniden hükümet temsilcisi olarak BAĞ-KUR üyeliğine atadılar? Sırf bu iki örnek bileiddiaların ciddiyetsizliklerini gösterir» dedi.

5- Ankara Üniversitesi Senatosu'nca görevlendirilen Üniversite Rektörü Türkan Akyol ve Üniversiteye bağlı 4 Fakültenin Dekanı, «Anayasal Kuruluşların birlikte hareket etmelerine çağrı» görüşmeleri için

CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile görüştü.

6- AA'nın bildirdiğine göre; TÜRK-İŞ'e bağlı Tarım-İş Sendikası

ile Devlet Üretme Çiftlikleri arasında sürdürülen görüşmeler anlaşmayla sonuçlandı ve toplu iş sözleşmesi imzalandı.

7- TÜBİTAK Bilim, Hizmet Tevsik ödüllerini kazananlar belli oldu.Bilim ödülünü, Prof. Dr. Necati Özışık, hizmet ödüllerini merhum Prof.Dr. Tank Özker, Prof. Dr. Fikret Saatçioğlu, teşvik ödüllerini ise Doç.Dr. Fevzi Koksal, Doç. Dr. Ali Osman Aşar ve Dr. Sevim Ercan kazandı.

8- Üç gün önce teröristler tarafından öldürülen Maden-iş GenelBaşkanı Kemal Türkler'in tabutu, DİSK Genel Merkezi'nin bulunduğuMerter'deki binanın alt katındaki katafalka kondu ve binlerce işçi tabutun önünden geçti.

9- Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Kemal Türkler'in öldürülmesinde kullanılan silahın balistik incelemesinin yapıldığı, bu silahın dahaönceki bir olayda kullanılmamış olduğu, polis yetkilileri tarafından açıklandı.

10- Milliyet Gazetesi'nde, Çorum ili Mecitözü Kazası HisarkavakKöyü'nün basıldığı, 1 kişinin öldüğü, bu nedenle köylülerin köyleriniterkettiğine ilişkin haberin tekzibi yayınlandı.

11- Adana'nın Narlıca Mahallesi'nde kimlikleri belirsiz bir gruplagüvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada ağır yaralanan jandarmaeri ismail Toprak kaldırıldığı hastanede öldü.

Öte yndan istanbul, Çorum, Samsun, Mardin, Uşak, izmir, Eskişehir, Mersin'de meydana gelen olaylarda 9 kişi öldürüldü.

12- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre; Birleşmiş Milletler ÜçüncüDeniz Hukuku Konferansı 9. Dönem çalışmalarına 28 Temmuz'dan itibaren isviçre'nin Cenevre kentinde devam edileceği bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Senatosu'nda iki parti lideri, Başkan Carter'ın kardeşi Billy Carter'ın Libya ileolan ilişkileri hakkında bir soruşturma açılmasına karar verdi.

14- AA'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Rum Polisi GüneyKıbrıs'ta Kakopetria köyü yakınlarında EOKA-B tedhiş örgütüne ait birsilah deposu ele geçirdi.

15- AFP'nin Kudüs çıkışlı haberine göre; israil Parlamentosu, 12'yekarşı 65 oyla «Kudüsîün, israil'in ebedi ve bölünmez başkenti olmasını öngören» yasa tasarısını kabul etti.

16- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; iran'da AyetullahHumeyni'ye karşı girişilen başarısız darbe eyleminde rol alan 21 kişinin daha idam edildiği, Tahran' Radyosu tarafından açıklandı.

17- AP Ajansı'nın La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya'da askerirejim, aralarında 4 İspanyol, 1 italyan'ın bulunduğu 11 Papazı tutukladı.

18- REUTER Ajansı'nın bildirdiğine göre; bir Sovyet roketi ile uzaya gönderilen Vietnam'lı savaş pilotu, 33 yaşındaki Pham Tuan, Üçüncü Dünya ülkelerinin kozmonotu oldu.

19- THA'nın bildirdiğine göre; Güney Kore'yi etkisi altına alan şiddetli yağmurların getirdiği sellerden 69 kişinin öldüğü açıklandı.

20- Kalp krizi geçirdiği için iki gündür Londra Hastanesinde yatanİngiliz aktörü Peter Sellers öldü.

25 Temmuz 1980

1- Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil, Başbakan Süleyman Demirel ve Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevitile dün akşam Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen görüşmeye ilişkinolarak yaptığı açıklamada, «Demirel ve Ecevit'in, Meclislerin gündeminde bulunan 5 kanun tasarısının yani sıkıyönetim yasasında değişiklikyapan tasarı, Türk Ceza Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı,Ceza Muhakemeleri Usulü Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngörentasarı ve meşhut suçların mahkemesine ilişkin yasada değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının, en kısa zamanda çıkartılması konusunda görüş birliğine vardıklarını» bildirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriÇağlayangil, ile haftalık olağan görüşmesini yaptıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Ecevit ile diyalogun devam edeceğini belirterek, «Dün akşamki görüşmenin memleketimiz için faydalı neticeler vereceğini açıklıkla söylüyorum» dedi. Demirel bir gazetecinin erken seçim konusunda mutabakata kalınıp kalınmadığına ilişkin sorusunu da,«Hayır, nerede mutabakata varamayız onu aramadık. Nerede mutabakata varırız, onu aradık» şeklinde yanıtladı.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakan Süleyman Demirel ile yapılan görüşmede Devlet Güvenlik Mahkemeleri Kuruluşuna veOlağanüstü Hal İlanı'na ilişkin yasa tasarılarının CHP tarafından desteklenmesinin söz konusu olamayacağını belirterek, «Hükümetin terörkaynaklarından birine bağlılığı sürdükçe hiçbir yasal önlem teröre çözüm getiremez. Biz, bir iktidar ya da iktidar ortaklığı hırsı ile bu öneriyi yapmış değiliz, Başbakanlık isteğinde bulunmayacağımızı da söyledik» dedi.

4- Devlet Bakanı Koksal Toptan CHP Grup Başkanvekili CoşkunKaragözoğlu'nu Meclis'teki odasında ziyaret ederek, Demirel, Ecevitgörüşmesi ışığı altında varılan prensip anlaşmalarına, çıkması gerekentasarılar üzerinde görüşmede bulundu.

5- MSP Grup Başkanvekili Hasan Aksay, ANKA Ajansı'na yaptığıaçıklamada, Seçim Güvenliği için en az 7 Bakanlığın tarafsızlaştırılmasını istiyoruz. Önce bu şartlarla seçim güvenliği sağlanır, sonra seçime gidilir» dedi.

6- Maliye Bakanı ismet Sezgin'in açıklamasına göre; Devlet Tahvillerinin faiz oranlan net yüzde 18'den, net yüzcia 20'ye çıkarıldı.

7- Ankara Üniversitesi Senatosu tarafından hükümete, siyasi partilerle ve tüm anayasa kuruluşlara sunulan uyarı bildirisinde, «Ankara Üniversitesi Senatosu ülke bütünlüğü ve demokratik rejimin geleceği konusunda ciddi endişeler içindedir» denildi.

8- Ankara Belediyesi Genel Sekreteri Yusuf Arıak, Ankara'dayaptığı açıklamada Bakanlar Kurulu'nun, Ankara Belediyesi'nin emrinde olan kamu taşıtlarının geri alınmasını öngören kararnamesini» eleştirerek «Bakanlar Kurulu'nun bu kararı hangi amaçla aldığını anlamakmümkün değildir» dedi.

9- Merter'de üç gün önce öldürülen DİSK Genel Başkanı ve Maden-iş Sendikası Genel Başkanı Kemal Türkler'in cenazesi törenle toprağa verildi. Törende bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı AbdullahBaştürk, «Türkler insanlık düşmanı faşistlerin kurşunlarıyla fiziksel olarak aramızdan' ayrıldı. Ancak o, kavgalarıyla mücadeleci kiğiliğiyle, düşünce ve eylemiyle aramızda yaşıyor yaşayacak, işti sınıfının yiğit evladı, seni toprağa verirken bir kez daha yineliyoruz : Gündemimizintek maddesi faşizme karşı savaşmaktır. Örgütlü biçimde faşizmin üzerine gideceğiz» dedi.

10- Evinde kaçak tüfek, mermi ve yedek parça bulunan ipsalaGümrük Müdür Muavini Ahmet Arabalıoğlu tutuklandı.

11- Yurt dışındaki Türk çocuklarının eğitiminde görevlendirilecekolan öğretmenlerin sınav sonuçları belli oldu. Buna göre 200 ilkokul90 Ortaokul ve 5 Anaokulu öğretmeni başarılı oldu.

12- Gaziantep'te Bağırsak Enfeksiyonundan ölenlerin sayısının 12'ye çıktığı, hasta sayısının da 160'a ulaştığı belirtildi.

13- İstanbul, Samsun, Gaziantep, Ankara ve Artvin'de meydana gelen olaylarda biri polis memuru olmak üzere 6 kişi öldürüldü.

14- AFP'nin Rodos çıkışlı haberine göre; geçtiğimiz hafta GemlikGemisi'nin Rodos Limanı'na yanaşmasını engelleyen ve Türkiye aleyhine yapılan gösterilere katılan 9 kişi, 10 aya kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

15- Uluslararası Gazetecilik Federasyonu (FİJ) iran Hükümeti'nebir girişimde bulunarak Türk Gazeteci Hami Sami Coşar ve Danimarkalı gazetecinin serbest bırakılmasını istedi.

16- AFP Ajansı'nın Moskova çıkışlı bir haberine göre; Sovyet TASSAjansı, Sovyetler Birliği'nin Türkiye'de son sıralarda artan siyasi şiddetolaylarına doğrudan doğruya karıştığı yolundaki Batı basınında çıkanhaberleri yalanladı.

17- AP'nin Tennessee çıkışlı haberine göre; ABD'nin Tennesseeeyaletinde polis ve zenciler arasında çıkan silahlı çatışmada 5 polisyaralandı.

18- ANKA Ajansı'nın Londra çıkışlı bir haberine göre; İngiltere'demuhalefette bulunan işçi Partisi, işsizlik oranının artması nedeniyle,Margaret Theatcher Başkanlığındaki Muhafazakar Parti Hükümeti içingensoru verdi.

19- AFP Ajansı'nın Kudüs çıkışlı haberine göre; israil'in BaşkanlığıKudüs'e taşıması halinde Mısır'ın İsrail'deki Büyükelçiliğini geri çekeceği öne sürüldü. Öte yandan BM Genel Sekreteri Kurt VValdheimda, bu girişimlerin BM kararlarına aykırı olduğunu belirtti.

20- ANKA Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız ÇalışmaBakanlığı ve göçmen işçiler şubesinden edinilen bilgilere göre, Fransız Hükümeti ülkede halen kaçak olarak bulunan 400 bin' yabancı işçiyisınır dışı etmek için harekete geçti.

21- DPA'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Polonya'da işçilerinücret artışı amacıyla başlattıkları grevlerin yaygınlaştığı öne sürüldü.

26 Temmuz 1980

1- UBA tarafından bildirildiğine göre; Yedeksubayiık kanunu ileaskerlik kanununda bazı değişiklikler yapılmasını öngören yasa tasarısı Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı.

2- Başbakanlık'ta, Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında,Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Devlet Başkanı EkremCeyhun ve Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen'in de katılmasıyla, Türkiye'nin savunması konusunda bir toplantı yapıldı.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında «Demirel'in Ecevit'i aldattığını» öne sürerek, 19Ağustos tarihine kadar Milli çözüm onarım hükümetinin kurulmasınıistedi. Erbakan, İsrail'in Kudüsü başkent ilan etmesi ile ilgili olarak da,«MSP olarak hükümeti derhal İsrail ile münasebetlerini kesmeye çağırıyoruz» şeklinde konuştu.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Bursa'da verdiği demeçte, Maliye Bakanlığı'nın arsa sayılacak arazilerle ilgili genelgesinin yanlış tatbik edildiğini bildirerek, «Vatandaşlar bu yüzden mağdur olmaktadır» dedi.

5- AP ve CHP'nin bazı konularda anlaşmasını memnunlukla karşıladıklarını belirten CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, İsrail'in,Kudüs'ü başkent yapma kararını da şiddetle eleştirdi.

6- Partisinin Uşak'ta düzenlediği toplantıda bir konuşma yapanCHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Türkiye'de terörün ve anarşinin korkunç boyutlara vardığını, bunun geçmişteki yönetim yanlışlıklarından kaynaklandığını» belirtti.

7- CHP Genel Yönetim Kurulu, seçmen yaşının 18'e, seçilme yaşının da 25'e indirilmesini öngören Siyasi Partiler yasası, Seçim yasası ve Anayasa'nın bazı maddelerinde değişiklik yapılmasını kapsayan bir taslak hazırlayarak grup yönetim kurullarına sundu.

8- Yüksek Seçim Kurulu, Başbakanlığın, Urfa'nın Siverek ilçesi'nde aldığı Belediye Başkanı seçimi kararını durdurdu.

9- Sayıştay, sağlık personeline Tam Gün Yasası'na göre verilmekte olan meslek mahrumiyet ve hizmet niteliği tazminatların aylıklarlabirleştirilerek vergilendirilmesine karar verdi.

10- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen Başbakanlıktaki SavunmaToplantısına katılırken yaptığı konuşmada «THA Kameramanı HamiSami Coşar'ıri yarın bırakılacağını ümit ediyorum» dedi.

11- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde yeni Yönetim Kurulu üyeleri belirlendi ve İstanbul Şubesi Başkanlığına Orhan Baykara getirildi.

12- Depolarını yıkmak istediği 3 kardeşin saldırısına uğrayan İzmirBelediye Başkanı ihsan Alyanak'ın 4 kaburga kemiği kırıldı, sol kaşı dayarıldı.

13- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Kocamustafapaşa'daki DEV-SOL'un eylemleri için «Ana irtibat üssü» olarak kullandığı hücreye düzenlenen baskında, 1 haftalık sürekli cinayet vebombalama, ertesi hafta ise market ve işyeri soygunlarının düzenlenmesine ilişkin «Eylem Takvimi» ile, 18 tabanca ele geçirildi. Baskınsırasında evde bulunan İTÜ öğrencisi Abdullah Yılmaz ile Haseki Kızılay Hemşirelik Okulu Muhasebe servisinde görevli Gülten Sevcan isimliDEV-SOL militanları yakalandı.

14- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nce haklarında ölüm cezası verilen 4 hükümlünün cezalarının infazıiçin hazırlanan dosyalar TBMM'ye sunulmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

15- Gaziantep, İstanbul, Tarsus ve Samsun'da meydana gelen olaylarda 9 kişi öldürüldü.

16- Türkiye Emekçi Partisi'nin kapatılmasını öngören Anayasa Mahkemesi karan Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Filistin Kurtuluş Örgütü Ankara temsilcisi Ebu Firas, AnadoluAjansı muhabirine verdiği demeçte, «Türkiye'nin, ilk müslüman ülkeolarak Kudüs'ün, İsrail'in başkenti yapılmasını kınamasını takdirle karşılıyoruz» dedi.

18- Milliyet Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; iran'da Humeyni rejimini,devirmek amacıyla çoğu eski Şah dönemi askerlerindenoluşan 7000 kişilik silahlı bir askeri kuvvetin iran - Irak sınırı yakınlarında hazır bekledikleri, ingiliz «Now» dergisi tarafından bildirildi.

19- ABD'nin, Bolivya'da askeri cuntanın iktidarı ele geçirmesiniprotesto etmek amacıyla ülkeye yaptığı ekonomik yardımı kestiği vediplomatik, askeri personelinin büyük bir kısmını geri çekme kararıaldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- Sovyetler Birliği'nin desteklediği hükümet liderleri arasında rekabetin ve huzursuzluğun artması üzerine, Afganistan'ın başkenti Kabil'de polis ve askeri güçlerin sayısının arttırıldığını, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

21- THA'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; son haftalarda Çin,Güney Kore, Bengladeş ve Hindistan'ı etkisi altına alan seller ve toprakkaymalarından yüzlerce kişi öldü, milyonlarca lira maddi hasar meydana geldi.

27 Temmuz 1980

1- Haklarında verilen idam kararları onaylanmak üzere Meclis'egönderildiği saatlerde silahlı sağ eylemciler isa Armağan ve MustafaPehlivanoğlu tutuklu bulundukları Ankara Sıkıyönetim KomutanlığıMamak Askeri Cezaevi'nden, kaldıkları tecrit duvarını delerek kaçtılar.Kaçanların yakalanmasına yardımcı olacaklara 100 bin lira ödül verileceği açıklandı.

Konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen CHP GenelBaşkanı Bülent Ecevit, «Bu hiçbir zaman tevil edilmeyecek, mazur gösterilmeyecek bir skandaldir. Kaçanlar bilindiği gibi Balgat'ta 5 kişiyiöldürmekten ve 12 kişiyi yaralamaktan suçlu olan sağcı teröristlerdir.Başbakan hala sıkılmadan olaylardan 1974 affının sorumlu olduğunusöyleyebiliyor» dedi.

2- Sağ eylemci iki kişinin kaçmasıyla ilgili olarak bir açıklamayapan MSP Grup Sözcüsü Şener Battal, «Mamak Cezaevi gibi tahkimatı kuvvetli bir cezaevinden hiç kimse kaçamaz, kaçırtılır. Olay Türkvatandaşı üzerinde panik doğuracak niteliktedir» dedi.

Bu arada MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin, DBA muhabirininsorusu üzerine, «Olaydan haberi olmadığını, herhangi bir yorum yapmayacağını» belirtti.

3- Devlet Bakanı Koksal Toptan, CHP Grup Başkanvekili CoşkunKaragözoğlu ile, üzerinde anlaşmaya varılan 5 yasa tasarısı konusundayaptığı görüşmeden olumlu sonuç alındığını belirterek, «CHP 5 tasarının yasalaşması konusunda istekli görünüyor. Ancak tasarıları yenideninceleme gereğini de duyuyor» dedi.

CHP Grup Başkanvekili Coşkun Karagözoğlu ise 5 tasarının içeriğini yeniden inceledikten sonra Meclis'te özel gündemle ele alınmasını sağlayacaklarını bildirerek, «Tasarıların aynen desteklenmesi diyebirşey söz konusu değildir» dedi.

4- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; AP Büyük Kongresi öncesi İl ve ilçe Kongrelerinde sonucu etkileyecek olan delege seçimlerinde karışıklıklar çıktı ve Zonguldak Merkez ilçe'de delege seçimleri iptal edildi.

5- Milli Eğitim Bakanı Orhan Cemal Fersoy, bütün öğretmenlerinterfileriyle ilgili işlemlerin tamamlandığını açıklayarak «Kadrosuzlukyüzünden terfi edememe dönemi kapanmıştır» dedi.

CHP Kayseri Milletvekili ve Maliye eski Bakanı Ziya Müezzinoğlu ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Mevcut bunalım ve anarşiortamında CHP ve AP liderleri arasında Çankaya'da başlatılan diyalogun gecikmiş, ancak olumlu bir adım olduğunu, bu diyalog çerçevesinde ekonomik ve sosyal alanlarda da gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini» belirtti.

6- Kamu sektöründen 10, özel sektörden 4 milyon lira alacağıolan Sosyal Sigortalar Kurumu, bu paralan toplayamadığı için emeklimaaşlarını ödeyemeyecek duruma geldi. Bu amaçla elinde bulunanDevlet Yatırım Bankası tahvillerini paraya çevirmek isteyen Kurumun,bu girişimi de sonuçsuz kaldı.

7- UBA'nın bildirdiğine göre; Türkiye'nin en büyük baraj ve hidroelektrik santrallerinden birisi olan Atatürk Barajı için İngiliz, BatıAlman ve isviçre'li Bankalar Konsorsiyumundan 3 milyar dolar kredisağlandı.

8- Ordu, Mersin, Diyarbakır, Adana ve Ankara'da meydana gelenolaylarda 6 kişi öldürüldü.

9- Konya'dan İzmir'e gitmekte olan bir yolcu otobüsü aşırı hızdan ötürü devrildi, 8 kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.

10- Bedelli Askerlik Yasası'nda öngörülen 440 bin liranın bazı yabancı para karşılıklarını yeniden belirleyen Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Bazı doçentlerin profesörlüğe yükseltilmeleriyle ilgili kararname Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- AP Ajansı'nın Miami çıkışlı haberine göre; Küba Devrimi'nin27. yıldönümü nedeniyle bir konuşma yapan Küba Devlet Başkanı FidelCastro ABD'deki Başkanlık seçimlerine de değinerek, CumhuriyetçiParti'nin politikasını eleştirdi ve «Böyle bir politika izlemesi halindeLatin Amerika halkları ile ABD arasında savaş çıkar» dedi.

13- Devrik İran Şah'ı Rıza Pehlevi, Kahire'de tedavi edilmekte olduğu Maadi Askeri Hastanesi'nde öldü.

14- İran'da, Devrim Muhafızları ile çatıştığı ve CIA ile işbirliğiyaptıkları gerekçesiyle 8 kişinin kurşuna dizildiği, iran'ın resmi haberajansı Pars tarafından bildirildi.

15- Reuter Ajansı'nın Cidde çıkışlı haberine göre; resmi Suudi Arabistan Haber Ajansı, devrik Uganda diktatörü idi Amin'in Suudi Arabistan'da bulunduğunu açıkladı.

16- ANKA Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Lübnan'da öldürülen sendika başkanının cenaze töreninde çıkan çatışmada 14 kişiöldü, 21 kişi de yaralandı.

17- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; İngiliz ObserverGazetesi, Suriye'de geçen ay çok sayıda siyasi tutuklunun cezaevindenkaçarken öldürüldüklerini bildirdi.

18- ABD'nin New Jersey eyaletinin Bradley Beach kentinde, üçkatlı ahşap yapıda çıkan yangında 23 kişinin öldüğü, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

28 Temmuz 1980

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında «AP'nin hem CHP'nin desteği ile veya ortaklığı ile hükümet kurmayı reddettiğini hem de hükümet edebilmek için ortaklarının değil, CHP'nin desteğine bel bağladığını» belirterek, «AP yönetimi ve hükümet başkanı bir yandan terörden, CHP'yi sorumlu gibi gösteren asılsız ve kışkırtıcı iddialarda bulunuyor, hem de teröre karşımücadelede bir takım yetkilerin hükümet elinde toplanmasına CHP'nin yardımcı olmasını istiyor» dedi.

2- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, çiftçinin TMO'ya teslim ettiği mahsulün parasının ödenmediğini öne sürerek, «Demirel Hükümeti'nin uyguladığı politikaylaherşey daha kötüye gitmektedir» dedi.

3- AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe, CHP Genel Başkanı BülentEcevit'in .Mamak Askeri Cezaevi'nden kaçan iki mahkumla ilgili söylediği sözleri eleştirerek, «Ecevit şimdi kimi hedef almaktadır? Sıkıyönetimi mi, hükümeti mi?» dedi.

4- AP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Gıyasettin Karaca, CHP'yle görüş birliğine varılan 5 kanunun tasarısının Özel gündem ile görüşülmesi amacıyla Danışma Kurulu'nun yarın toplanması için MeclisBaşkanlığı'na başvurdu.

5- Çorum'daki incelemelerinden sonra Yozgat'a giden Devlet Bakanı ve İçişleri Bakan Vekili Orhan Eren, Yozgat'ta siyasi parti yöneticileriyle yaptığı toplantıdan sonraki açıklamasında, «Diğer illerimizdeolduğu gibi Yozgat'ta da anarşi çıkarılmak isteniyor» dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği'ne Büyükelçi llter Türkmen atandı.

7- Dışişleri Bakanlığı, İsrail Gazetelerinde yer alan Türk Hükümeti'nin israil ile diplomatik ilişkilerini keseceğine ilişkin haberleri yalanladı.

8- Bedelli askerlik yapmak isteyenler için iki aylık eğitimin Burdur Er Eğitim Tugayında olacağı, Milli Savunma Bakanlığı tarafındanaçıklandı.

9- TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Sadık Side, SSK'nın alacaklarını toplayamaması halinde emekli maaşlarını ödeyemeyeceği yolundaki haberlerle ilgili olarak, «SSK devletin garantisi altındadır, iflası söz konusu olamaz. İşçilerimiz müsterih olsunlar» dedi.

10- ÜSYM Başkanı Prof. Altan Günalp THA'ya yaptığı açıklamadaAkademilere bağlı fakültelere Danıştay kararı gereğince öğrenci alınmayacağı yolundaki kararını açıklamasından sorira ortaya çıkan tepkiler üzerine, «Hukuken yok sayılan bir kuruma öğrenci almamız nasılbeklenebiliyor? Bizden istenen yargı kararlarını uygulamamızdır. Bunuda yapabilmemiz olanaksızdır» şeklinde konuştu.

11- Aydınlık Gazetesi'nde, ÜGD Hukuk Masası Başkanı Ali Yurtaslan'ın açıklamalarını içeren «Merkezdeki Adamın İtirafı» başlıklı yazıdizisinin birinci bölümü yayınlandı.

12- Sivas Kapalı Cezaevi'nden biri 37 yıla hükümlü, diğeri tutukluiki sağ eylemcinin de bulunduğu 5 mahkum, gardiyanlar ile nöbetçijandarma erini etkisiz hale getirdikten sonra kaçtılar.

13- Yozgat, Van, Giresun, Adana, Amasya, Ankara, Diyarbakır, istanbul'da meydana gelen olaylarda 10 kişi öldürüldü.

14- Görevli bulunduğu iran'da casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanan ve Dışişleri Bakanlığı'nın girişimi sonucu serbest bırakılan THAtelevizyon kameramanlarından Hami Sami Coşar, İstanbul'a geldi.

15- İran Silahlı Kuvvetleri ile Kürtler arasında Türk sınırına yakınbölgede yeniden başlayan çatışmaların' yoğunlaştığı, yabancı ajanslararasından bildirildi.

16- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türk ekonomisindeki gelişmelerin olumsuz yönlerini incelemek ve hükümetten bukonuda bilgi almak amacıyla IMF heyetinin Ankara'ya geleceği bildirildi.

17- ANKA Ajansı'nın Cenevre çıkışlı heberine - göre; Cenevre'debaşlayan BD Üçüncü Deniz Hukuku Konferansı dokuzuncu oturumunda, okyanuslardaki doğal kaynakların kullanımı konusunda gelişmiş vegelişmekte olan ülkeler arasında, bu konudaki farklı görüşlerin elealındığı bildirildi.

18- Kahire'de ölen devrik İran Şah'ı Rıza Pehlevi'nin yerine oğluPrens Rıza'nın geçtiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- AFP'nin La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya'daki siyasal partiler, 17 Temmuz'da yapılan hükümet darbesi sonucu kurulan askeri rejime karşı ortak bir direniş cephesi oluşturmaya çalıştıklarını açıkladılar.

20- AP Ajansı'nın Lima çıkışlı haberine göre; 1968 yılında sürgünegönderilen ve geçtiğimiz Mayıs ayında seçilen Peru Başkanı FernandoBelaunde ant içti.

21- Reuter Ajansı'nın Cidde çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistan ve ingiltere, 4 aylık bir aradan sonra yeniden diplomatik ilişki kurduklarını açıkladılar.

22- AFP'nin Tahran çıkışlı bir haberine göre; İran Dışişleri BakanıSadık Kutbizade, Şahbur Bahtiyar'a yapılan suikast girişiminden Fransızpolisinin haberdar olduğunu öne sürdü.

23- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Reuter Haber Ajansı'nın, Newyork bürosunda, geçen Perşembe günü başlayan greve rağmen, yayınını sürdürdüğü belirtildi.

29 Temmuz 1980

1- Millet Meclisi Danışma Kurulu, AP ve CHP'nin üzerinde anlaştığı 5 yasa tasarısıyla ilgili olarak partilerarası özel bir komisyon kurulmasını kararlaştırdı.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Ortak Grubu'nda yaptığı konuşmada «Son Çankaya görüşmesinin, iktidarın ülkeyi felaketesürükleyen tutumunda hiç bir değişiklik belirtisi olmadığını gösterdiğini, Çağlayangil'in diyaloga aracılık etmekle birlikte Başbakanla aynıyaklaşımı paylaştığını ve koalisyon ilkesine karşı çıktığını» söyledi.

Öte yandan Ecevit, «Genelkurmay Başkanı'nın ve Kuvvet komutanlarının yeni bir metin verdikleri yolundaki haberlerin doğru olupolmadığı» sorusuna verdiği yanıtta, «Komutanların istek ve düşüncelerini belirten bir metnin, mektup şeklinde Çağlayangil'e verildiğini»belirterek, «Komutanların isteği, hükümetin önümüze getirdiği DGM'ler değil, yargının bağımsızlığı ilkesini zedelemeksizin, adaletin hızlıilerlemesini sağlayacak ve sadece siyasi şiddet eylemlerine ilişkin davalara bakacak mahkemelerin kurulmasıdır» dedi.

3- MSP, 8 aydan beri tutum ve davranışlarıyla dış politikada millimenfaatleri ihlal ettiği, telafisi olanaksız sonuçlara sürüklediği gerekçesiyle, Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen hakkında Millet Meclisi Başkanlığına gensoru önergesi verdi.

4- 1967 yılından beri çalışılan İstanbul'un metropoliten düzeydeki«Nazım Plan.» çalışmalarının tamamlanmasıyla ilgili olarak bir basıntoplantısı düzenleyen' imar ve iskan Bakanı Turgut Toker, «Eğer bu plangerçekleşmeseydi 1995'te İstanbul'un nüfusu 19 milyona ulaşacaktı.Plana uyulması için de metropol idareye ve yasaya ihtiyaç vardır» dedi.

5- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Yargıtay 9.Hukuk Dairesi, Çalışma Bakanlığı'nın TÜRK-İŞ'e bağlı Maden-İş Federasyonun verdiği işkolu yetkisini bozdu.

6- Özel kesim temsilcileri adına Odalar Birliği Başkanı MehmetYazar tarafından hükümete verilen bildiride «Türkiye'nin Avrupa Topluluğu'na bir an önce katılması» istenerek «Başvurunun gecikmesi,Türkiye aleyhine oluşturulan' kampanyayı güçlendiriliyor» denildi.

7- Bankalar Birliği'nin, İstanbul'da yapılan aylık olağan toplantısında, «Tüm Ticari Bankaların centilmenlik anlaşmasına uymaları» kararlaştırıldı.

8- Toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamayınca, VakıflarBankası'nın 253 şubesinde Vakıf-Bank-Sen, 5 bin işçiyi kapsayan grevkararı aldı.

9- İstanbul Üniversitesi Senatosu olağanüstü toplantısından sonrayapılan açıklamada, «Yurdumuzun ve Milletimizin bugünkü vahim durumdan kurtulması için 2 büyük partinin teşhis ve çare aramada birleşmesi, aksi halde erken seçime gidilmesi» önerildi.

10- Sivas'ta dün ikisi sağ eylemci beş mahkumun Kapalı Cezaevinden firar etmesiyle ilgili oldukları görülen 8 gardiyan Asliye Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

11- Mardin, Ankara, Eskişehir, Bursa, Çorum, Giresun, Urfa, Siirt,Adana, Samsun ve istanbul'da meydana gelen olaylarda 15 kişi öldürüldü.

12- Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay ile Alman DışişleriBakanı Genscher arasında bir süre önce imzalanan «Turizm işbirliği»anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilecek olan yardımda, Türkiye turizmi için Alman Hükümeti'nce bazı uluslararası firmaların da görevlen- jdirildiği bildirildi.

13- AA'nın haberine göre; Suriye'de Baas Partisi taraftarlarıyla Müslüman Kardeşler Örgütü taraftarları arasında çıkan çatışmalardan kaçan10 kişilik bir aile Türkiye'ye sığındı.

14- 15 islam ülkesinin Ankara'daki misyon şefleri Başbakan Süleyman Demirel'i ziyaret ederek, Türk Hükümeti'nin israil'in, Kudüs'ünbaşkent olması yolundaki kararına karşı gösterdiği tepki için kendisineteşekkür ettiler.

15- Kahire,'de ölen Devrik iran Şah'ı Rıza Pehlevi Mısır'da sade birtörenle, babasının toprağa verildiği Cami Salonunda gömüldü. TörendeABD eski başkanı Nixon, eski Yunan Kralı Konstantin ile ev sahibi Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat dışında yabancı ülke temsilcisi bulunmadı.

16- AA'nın Buenos Aires çıkışlı haberine göre; Arjantin DışişleriBakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bolivya ile diplomatik ilişkilerin normal süreceği bildirildi.

30 Temmuz 1980

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliği'nce yapılan açıklamada,Silahlı Kuvvetler'in Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil'e bir«Uyarı» mektubu verildiği yolundaki haberlerin doğru olmadığı belirtildi. Bu konuda bir açıklama yapan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit,«Cumhurbaşkanlığı'na veya hükümete bir uyarı mektubu verildiği anlamına gelebilecek bir söz söylemediğini» belirtti.

2- ANKA Ajansı tarafından bildirildiğine göre; CHP'nin hükümetve 6 bakan hakkında vermeyi kararlaştırdığı gensorulardan ilkinin, Maliye Bakanı İsmet Sezgin hakkında verileceği belirtildi.

3- Danışma Kurulu'nun kararı üzerine kurulan partilerarası özelkomisyon, Millet Meclisi'ne özel gündem içinde getirilmesi kararlaştırılan 5 yasa tasarısından ikisi üzerine anlaşmaya vardı.

4- 1979-1980 öğretim yılında Harp Akademilerinden mezun olansubayların diploma töreninde bir konuşma yapan Başbakan SüleymanDemirel, «Genç kurmay subayların memleketin korunmasında daimauyanık, azimli, kararlı ve Atatürk ilkelerine bağlı olarak başarılı çalışmalar ifa edeceklerine inandığını» belirtti.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Anarşi ve terörle ilgili yasa tasarılarından hemen sonra bazısosyal içerikli yasaların da özel gündem içinde ele alınmasını» istedi.

6- CHP izmir Milletvekili Süleyman Genç Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, yeni çıkarılacak yasalarla terörün yaygınlaşacağını savunarak, «Sonuçta bu yasalarla bunalımdan çıkılmazsa, demokrasi sorumlututulacaktır» dedi.

7- Paris, Londra ve Roma'da yaptığı temaslardan sonra Ankara'ya gelen Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut ÖzalEsenboğa Havaalanında verdiği demeçte, «Ekonomik açıdan bu yıl kurtarılmıştır. Türk ekonomisi bundan sonra her .geçen gün daha iyiyegidecektir» dedi.

8- Türkiye Maden is Sendikası Genel Yönetim Kurulu, Genel Başkan Kemal Türkler'in öldürülmesi üzerine 2 Ağustos 1980 günü olağanüstü toplantıya çağrıldı.

9- İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil, «imar ve iskan Bakanı Turgut Toker tarafından onaylandığı açıklanan istanbul Nazım

Planının, uygulayıcı belediyelerin görüşleri alınmadan hazırlandığını veplan hakkında hiç bir bilgisi olmadığını» söyledi.

10- Türkiye Odalar Birliği'nce hazırlanan 1980 yılının ilk üç ayınailişkin ekonomik durumu değerlendiren raporda «24 Ocak istikrar tedbirlerinin ilk sonuçlarının hissedildiği, uygulanan tedbirlerin isabetlibulunduğu» belirtilerek, «Kıdem tazminatı, vergi düzenlemesi ve sermaye piyasasının düzenlenmesi gibi konularda ivedilikle çözüm getirilmesi» istendi.

11- Merkez Bankası'nca yapılan açıklamada, 1980 yılının ilk altıayında emisyon hacmi yüzde 10.6 oranında bir genişleme gösterdi.1979'da bu oranın 25.6 olduğu bildirildi.

12- İstanbul Bakırköy'de, MiT'ten emekli, MİSK danışmanı SabriSarıel 4 kişinin silahlı saldırısına uğrayarak öldü.

Hatay'ın Dörtyol ilçesi Emniyet Amiri Tekin Sungur, polis otomobiliyle gezerken bir grubun açtığı ateş sonucu öldü.

Öte yandan, İzmir, Diyarbakır, Mardin, Rize ve Kayseri'de meydana gelen olaylarda 6 kişi öldürüldü.

13- Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, DİSK'in ihtilalci metodlarla çalıştığı iddiasıyla, konfederasyonun faaliyetten men edilmesi ve feshiiçin Bakırköy İş Mahkemesi'nde dava açtı.

14- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Uluslararası Ticari Bankayetkilileri «Kış döneminde Türkiye'ye yeni bir kredi sağlanması içinsomut bir girişimde bulunamayacaklarını» belirterek «Uygulananekonomik politikaların ve yeni IMF programının gelecek 1 yıllık dönemde vereceği sonuçlara göre, durum değerlendirmesi yapma noktasına geleceklerini» bildirdiler.

15- FKÖ Temsilcisi Ebu Firaz, Ankara'da 15 islam ülke temsilcisiyleyaptığı basın toplantısında, «Türkiye'nin israil'in aldığı kararı kınamasını teşekkürle karşılıyoruz. Ancak bu konuda Türkiye'den daha ileriadımlar da bekliyoruz» dedi.

16- AFP'nin Washington çıkışlı haberine göre; ABD Devlet BaşkanıJimmy Carter, kardeşinin Libya ile ilişkilerini incelemekle görevli Senato Komisyonu'na «En kısa zamanda ve şahsen» cevap vermeye ha-.zır olduğunu bildirdi.

17- AK Ajansı'nın bildirdiğine göre; ABD, Etiyopya Devrim Komutanlığının isteği üzerine bu ülkedeki büyükelçisini geri çekti.

18- İngiltere'deki Muhafazakar Hükümete karşı muhalefet tarafından verilen gensoru önergesinin Avam Kamarası'nda reddedildiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- BM kararına rağmen israil Parlamentosu'nun, «Kudüs'ün başkent olmasına ilişkin» tasarıyı 15'e karşı 69 oyla onaylandığı, tüm Kudüs üzerindeki İsrail denetiminin arttırılmasıriı kararlaştırdığı, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

20- Libya Lideri Kaddafi'nin Fransız TV'sine verdiği demeçte, ABD'yi dünyanın «Büyük Şeytanı», israil'i ise «Küçük Şeytanı» olarak nitelendirdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

31 Temmuz 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel Bakanlar Kurulu toplantısındansonra bir gazetecinin, «CHP Genel Yönetim Bildirisi'nde, sorumluluğuSilahlı Kuvvetler'e attığınız şeklinde iddialar bulunmaktadır» sorusunaverdiği yanıtta, «Bunu söyleyen sapıtmıştır. Böyle abuk sabuk şeylerlezihin karıştıracaklarını sanıyorlarsa aldanıyorlar, kim ne derse desin,sıkıyönetim görevlileri görevlerini yapacaklardır» dedi.

Genelgede, «Askerliğini yapmayanların işlerine son verilmesi» istendi.

2- CHP Genel Yönetim Kurulu'nun, Genel Başkan Bülent Ecevitbaşkanlığında yaptığı toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, «Sıkıyönetim uygulamalarını yanıltıcı istihbarat ve soruşturmayla yanlış hedeflere yöneltme çabalarının bulunduğu» ileri sürülerek «Bunun birbaşka açık örneği de Başbakan'ın çok ince bir hesapla, bir üslupla, terördeki hızlı tırmanıştan sıkıyönetimi ve dolayısıyla Silahlı Kuvvetlerisorumlu gibi göstermeye uğraşmasıdır» denildi.

3- CHP Genel Yönetim Kurulu, Antalya il Yönetim Kurulu'nu«görevden aldı.

4- TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Sadık Side, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında Çalışma Bakanlığı'nca hazırlanan kıdem tazminatınailişkin yasa tasarısına değinerek, «Kazanılmış hiç bir işçi haklarına elsürülemez, mevcut hükümetlerin gücü buna yetmez» dedi.

5- Toprak Su Genel Müdürlüğü ile DİSK'e bağlı Toprak Su işçileri Sendikası ve Bağımsız Devrimci Toprak-İş Sendikaları arasında toplusözleşme imzalandı.

6- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, «DİSK'in kapatılması konusunda Bak'ırköy Cumhuriyet Savcıhğı'nın girişimini incelediklerini»belirterek «incelemelerimiz sonunda bir açıklama yapacağız» dedi.

7- Güneydoğu Anadolu Projesi içinde yer alan Atatürk Barajı'nınön finansman protokolü Ankara'da düzenlenen bir törenle imzalandı.

8- Bursa, istanbul, Gaziantep, Hatay, Samsun, Edirne ve Adana'da meydana gelen olaylarda 12 kişi öldürüldü.

Öte yandan MİSK Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, düngece öldürülen Sabri Sarel'in, MİSK'de danışman olarak çalışmadığı gibibu kuruluşla hiçbir ilgisi bulunmadığı bildirildi.

9- Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesi yakınlarındaki Karakaya Barajı'naişçi götürmekte olan bir kamyonun devrilmesi sonucu 13 kişi öldü, 7kişi de yaralandı.

10- Askeri Elektronik Sanayii (ASELSAN) tarafından üretilen ilkTürk telsizleri düzenlenen törenle Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

11- Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğinde görevli Ataşe Galip Özmenve kızı Neslihan Özmen Makam otomobiline açılan' yaylım ateşi sonucuöldürüldüler. Olayı, daha sonra ajans ve gazeteleri telefonla arayan«Ermeni Kurtuluş Ordusu» mensubu olduğunu söyleyen bir kişi üstlendi.

12- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre Türkiye ile Federal Almanya arasındaki kredi anlaşması Federal Almanya adına Dışişleri BakanıHans Dietrich Genscher ile Türkiye adına Almanya Büyükelçisi VahifHalefolu arasında imzalandı.

13- İslam ülkelerinin Ankara'daki Büyükelçiliklerinin temsilcileri,CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaret ederek, israil'in Kudüs'ü başkent yapma kararıyla ilgili bir görüşme yaptı.

14- Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; ABD Dışişleri Bakanı Muskie, Başbakan Süleyman Demirel ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Mitsotakis'ih, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda kendisine güvence verdiklerini söyledi.

15- İsrail Parlamentosu'nun, Kudüs'ün Arap kesimini de başkentilan eden kararı, bütün dünyada olumsuz etkiler yaratırken, Mısır'ın,israil'deki büyükelçisini geri çağırabileceğin! açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; geçen Temmuz'da ortaya çıkarılan' hükümet darbesine katılmakla suçlanan 13 kişi, iran'daEvin Hapishanesi'nde idam edildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106