19.6.1980
×

Hakkında

Künye

İletişim

Haziran 1980

1 Haziran 1980

1- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, «Hükümetin ülkeyi her geçen gün felaket uçurumunabiraz daha sürüklendiğini» öne sürerek, «Ülkenin içinde bulunduğuağır bunalımların baş sorumlusu olan Demirel, yalanla dolanla hatalarını CHP'ye yükleme çabası içindedir» dedi.

2- MSP Genel İdare Kurulu'nun Salı günü yapacağı toplantı ileilgili olarak basma bir açıklamada bulunan MSP Grup Sözcüsü ŞenerBattal, «Hükümetten desteğin çekilmesi ayrı, hükümetin düşürülmesiayrıdır. MSP hükümetten desteğini çekince, hükümet istifa etmek zorunda kalabilir» dedi.

3- Çorum Valisi Rafet Üçelli ile Emniyet Müdürü Naim Bozkurtgörevlerinden alındı. Çorum Valiliğine İçişleri Bakanlığı Özlük İşleriGenel Müdürü Yüksel Çavuşoğlu, Emniyet Müdürlüğüne de EmniyetGenel Müdürlüğü 3. Şube Müdürü Ender Yurtseven vekaleten atandı.

4- İstanbul, Kocaeli, Sakarya, içel, Burdur, Adana ve Tokat'ta bazıköy ve kasabalarda yapılan Belediye Başkanlığı seçimlerinden 5'ini AP,4'ünü CHP adayları kazandı.

5- Fenerbahçe takımı, Galatasaray'ı 120 dakikalık bir karşılaşmanın sonunda, Selçuk'un golü ile 1-0 yendi ve beşinci kez Başbakanlık Kupası'nı aldı.

6- Milli rallicilerden Ali Sipahi, sabah yarış sırasında1 geçirdiği bir

rahatsızlık sonucu öldü.

7- Ankara, Kayseri, Adana ve Ağrı'da meydana gelen olaylardatoplam 5 kişi öldürüldü.

8- Gazetelerde yer alan haberlere göre; Hakkari'nin Çukurca İlçesi sınırını geçen Türk köylüleri, Irak helikopteri'nin silahlı saldırısınauğradı ve 10 kişi öldü, 3 kişi de ağır yaralandı.

9- TPAO Batman Petrol Rafinerisi'nde dün gece yarısı bilinmeyenbir patlama oldu, rafineride üretim durduruldu. Sıvılaştırılmış petrolgazı dolu tankın patlaması ile etrafa yayılan parçalar iki kişinin ölümüne neden oldu. Olayda 7'si jandarma eri olmak üzere 18 kişi de yaralandı.

10- KTFD'de ikinci yerel seçimler yapıldı.

11- ABD Başkanı Jimmy Carter'ın, TV'de yaptığı bir konuşmada,Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi müttefiklerine bir uyarıda bulunarak, bunların Orta Doğu barış görüşmelerine karışmamalarını istediği,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- İran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, Tahran'da yayınlanan İnkilabi islam gazetesine verdiği demeçte, «Sovyetler Birliği, Afganistan'daki askeri birliklerinin geri çekilme tarihini en kısa süre içinde açıklamazsa iran, Babrak Karmal yönetimine karşı savaşan Afgan mücahitlerine askeri yardıma başlayacaktır» dedi.

13- İran Resmi Haber Ajansı Pars, Irak birliklerinin sınırdaki Kermenşah kentindeki sınır karakollarına saldırdıklarını ileri sürdü ve Irak'ısaldırganlıkla suçlayarak Bağdat yönetiminin her saldırısına karşılık verileceğini bildirdi. Öte yandan, Tahran'daki BBC muhabiri de bir haberinde, iranlıların çok sayıda Iraklı sivilli tutsak ettiklerini bildirdi,ancak tarafların kayıpları hakk'üda bilgi alınamadığını belirtti.

2 Haziran 1980

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, izmir'de yayınlanan «izmir»gazetesine verdiği demeçte, bugünkü en önemli konunun hükümetsorunu olduğunu belirterek, «Türkiye'yi bu hükümetten kurtaracağız.Bu hükümetle hiçbir şekilde seçime gidilmez. Eğer gidilirse bu gölgelibir seçim olmanın da ötesinde çok kanlı bir seçim olur» dedi.

2- AP Temsilciler Meclisi'nin iki gün süren toplantısından sonrayayınlanan bildiride, erken seçime gidilmesi için gerekli teşebbüslerdebulunulması hususunda AP yetkili kurullarına ve TBMM gruplarınatavsiyede bulunulmasının istifakla kararlaştırıldığı açıklandı.

3- AP istanbul Milletvekili Saadettin Bilgiç, Cumhurbaşkanlığıadaylığından çekildi.

4- Maliye Bakanı ismet Sezgin, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katılmak üzere Fransa'ya gitti.

5- TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu'nun olağanüstü yaptığı toplantıdansonra yayınlanan bildiride, parlamentonun işlerliğine kavuşturulmasıistendi ve sosyal içerikli yasaların görüşülmesini öngören özel gündemhazırlanması konusunda CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'ten de yardım ve destek istenmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

6- THY'nin grev nedeniyle yapılamayan tarifeli seferleri sabahtanitibaren yeniden başladı.

7- Genel-iş Sendikası, daha önce aldığı karara dayanarak çalışanların ücretlerinin ödenmemesi üzerine Ankara Belediyesi'nde direnişegeçti.

8- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Batman,Rafinerisi'nde düngece sabaha karşı meydana gelen patlamanın yol açtığı hasar tesbitçalışmalarına başlandı.

9- İstanbul, Gaziantep, Urfa, Ordu ve izmir'de meydana gelenolaylarda ikisi ilkokul müdürü 9 kişi öldürüldü.

10- Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasındaki üçüncü maliprotokol çerçevesinde Afşin - Elbistan Termik Santrali projesinin dışfinansman gereksinmesinin sağlanması amacıyla Türkiye'ye verilenkredi, Bakanlar Kurulu'nca onaylandı ve Resmi Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

11- Bakanlar Kurulu'nun 1980-81 döneminde, hububat ürünü destekleme alım fiyatlarıyla ilgili kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı.

12- Almanya Federal Cumhuriyeti Bavyera Ekonomi ve UlaştırmaBakanı Anton Jaumann ve beraberindeki bir heyet, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nuri Bayar'ın davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

13- Milliyet Gazetesi'nin Frankfurt Bürosu'nun bir haberine göre;«Yabancı dil olarak Almanca» adıyla düzenlenen kongreye katılan filoloji bilginleri ve eğitimcileri, Almanya'da okutulan Türk ders kitaplarının yasaklanmasını istediler.

14- Çukurca ilçesinde ot biçmek için dün sınırı geçen 18 Türkköylüsünden 10'unun Irak helikopterlerince açılan ateş sonucu öldürülmesiyle ilgili olarak yapılması kararlaştırılan görüşme, Irak'lı yetkililerin gelmemesi üzerin'e yapılamadı.

15- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde yapılan yerel seçimlerde 11 Belediye Başkanlığı'nın 6'sını iktidardaki Ulusal Birlik Partisi, 3'ünü muhalefetteki Toplumcu Kurtuluş Partisi, birini de bağımsız aday kazandı.

16- İran tarafından Tahran'da düzenlenen «ABD'nin iran'daki suçları» konulu uluslararası konferans, 50'den fazla ülkeden gelen delegelerin katılmasıyla başladı.

17- İran - Irak sınırında Kermanşah'ın Kasr-ı Şirin yöresinde İran veIrak kuvvetleri arasında meydana gelen çatışmada 30 kişinin öldüğü,80 kişinin de yaralandığı, Tahran'da yayınlanan Bamdad gazetesi tarafından bildirildi.

18- AFP'nin Washington çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı JimmyCarter, yakında yapılacak olan Başkanlık seçimlerinde kendisi gibi Demokrat Parti'den adaylığını koyan rakibi Senatör Edvvard Kenhedy'ye,seçimleri Cumhuriyetçi aday Ronald Reegan'ın kazanmasını önlemekamacıyla birlikte çalışmayı önerdi.

19- Türk Operası ve Devlet Konservatuvarının kurucusu, Almanasıllı yön'etici Cari Ebert, 93 yaşında Amerika'da öldü.

3 Haziran 1980

1- TBMM'de Cumhurbaşkanı seçimi için yapılan 87. tur oylamada yeniden aday gösterilen CHP Kontenjan' Senatörü Muhsin Batur 293,AP'nin adayı Faik Türün ise 211 oy aldı.

2- TBMM KİT Karma Komisyonu Etibank Genel Müdürlüğü'nün1977 ve 1978 yıllarına ilişkin kesin hesaplarını görüşerek, bankanınHEMA adlı şirketler grubuna açtığı usulsüz krediler nedeniyle bu hesapları ibra etmedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Parlamentodaki çalışma odasında düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'nin bazı illerinde iç savaşın başladığını ve birkaç günden beri bu savaşın sürdüğünü» önesürerek, «Kitle terörünün büyük boyutlara yol açmasını sokağa çıkmayasağı ile erteleyebilen bir iktidar, şimdi «Haydi seçime gidelim» demektedir. Buna seçim denilemez. Bu hükümet, Türkiye'de seçim yapmaya ehil bir hükümet değildir» dedi.

Öte yandan Ecevit, TÜSİAD Genel Başkanı Ali Koçman ile yaptığıgörüşmede ise, «Dışa açılan ekonominin, yaratıcı özel kesimin her zaman yanındayım. Sizin desteğinizi her zaman istiyorum. Türkiye'yi geniş tabanlı bir koalisyon hükümeti düzlüğe çıkarabilir ve seçime böylegidilmesi kaçınılmazdır» dedi.

4- Bakanlar Kurulu, faiz ve faiz farkı ödeme oranlarını arttırdı.

5- CHP, TBMM grupları ortak yönetim kurulları toplantısındansonra yayınlanan bildiride, «Akan kanların, dökülen gözyaşlarının, hukuk devleti dışındaki her türlü tutum ve eylemin hesabı mutlaka sorulacaktır, bu hesaptan hiç kimse kaçamayacaktır» denildi.

6- MHP Başkanlık Divanı, parti TBMM Grubu'nun Sine-i Milletedönülmesine ilişkin tavsiye kararı konusunda parti teşkilatının görüşünü almak için MHP İl Başkanlarını 6 Haziran Cuma günü Parti GenelMerkezinde toplantıya çağırdı.

7- Batman'da incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii KaynaklarBakanı Esat Kıratlıoğlu, basına yaptığı açıklamada, Batman Rafinerisindeki patlamada sabotaj ihtimalinin bulunmadığının kesinlikle anlaşıldığını, rafinerinin tam kapasite ile üretime geçtiğini bildirerek, «Olayın boş olan takın valfının kaçak yapması sonucu meydana geldiği anlaşıldı» dedi.

8- Türk Dili Yönetim Kurulu tarafından Ankara'da yayınlanan bildiride, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilkokul birinci sınıftan başlayarak, liseson sınıfa kadar zorunlu Din ve Arapça dersleri konulması kararınınAtatürk ilkelerine ve laik eğitim anlayışına aykırı olduğu belirtildi.

9- Maliye Hesap Uzmanları Derneği'nce düzenlenen «VergininEkonomik ve Sosyal Etkileri» konulu seminerin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Erol Karsan«Hükümetçe hazırlanan vergi yasa tasarısının parlamentodan geçme şansının kalmadığını» belirterek, «Üniversite, özel sektör, bürokratlar, sendikalar ve öteki kesimlerin de görüşlerini kapsayan yeni bir tasarıyı, vergi operasyonunu gerekli görüyoruz» dedi.

10- İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti'ndebir konferans veren Prof. Vural Savaş, «Türkiye'nin dış görüntüsü iledöviz darboğazı biçiminde beliren, aslında yüzde 60'ı dışa bağımlı sanayiden kaynaklanan bir bunalım içinde bulunduğunu» belirterek,«Türkiye bu bunalımdan' temel sanayileri geliştirerek kurtulabilir» dedi.

11- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, Faik Türün'ün Cumhurbaşkanlığı'na aday gösterilmesine ilişkin olarak basına yaptığı açıklamada, «işkenceci olarak bilinen bir kişinin Cumhurbaşkanlığına adaygösterilmesi, halkımıza rağmen ülkeyi yönetmek isteyenlerin yeni birgirişimi olarak değerlendirilmesi gerekir» dedi.

12- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanlığına YavuzÖnen getirildi.

13- Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği tarafından yayınlanan

«Görüş»te yer alan bir incelemeye göre; son beş yılda özel kesimin11 milyar liralık, kamu kesiminin de 145 milyar liralık tahvil ihraç ettiği belirtildi.

14- İstanbul, Diyarbakır, Gaziantep, Eskişehir, Antalya, Ordu, Çorum ve izmit'te meydana gelen olaylarda 9 kişi öldürüldü.

15- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türkiye,IMF'den üç yıllık bir «Genişletilmiş finansman kolaylığı» düzenlemesiçerçevesinde 1.2 milyar özel çekme hakkı (Yaklaşık 1.56 milyar dolar) -

tutarında kredi istedi.

16- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nuri Bayar'ın davetlisi olarak Ankara'ya gelen Federal Almanya Bavyera Eyaleti Ekonomi ve UlaştırmaBakanı Anton Jaumann temaslarına başladı.

17- Türkiye ile iran arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, buarada batılı ülkeler tarafından iran'a uygulanan ambargo nedeniyle bu

ülkede beliren ithalat açığının kapatılmasında Türkiye'nin katkısınınsağlanması amacıyla, kamu ve özel sektör yetkililerinden oluşan birTürk ekonomi heyeti iran'a gitti.

18- OECD Bakanlar Konseyi Paris'te çalışmalarına başladı. Toplantının ilk gününde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki yeniişbirliği ortamı, ödemeler dengesi açıkları ve borçluluk gibi sorunlarüzerine hazırlanan «Yeni Ticaret Politikaları Bildirisi» onaylandı.

19- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, OECD Bakanlar Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin uygulamaya koyduğu yeniekonomik düzenin başarılı olması için uluslararası yatırımların özendirilmesi gerektiğini» bildirdi.

20- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; kanlı bir darbe sonunda ülkesinden kaçan ve bugüne kadar nerede olduğu bilinmeyenUganda'nın eski Devlet Başkanı idi Amin yeniden ortaya çıktı ve vatanına dönmeye hazır olduğunu söyledi.

21- Tahran'da çalışmalarını sürdüren «ABD'nin iran'daki Suçluları»konulu konferansa katılan delegelere dağıtılan gizli bir belgede, «ABD'-

nin, Humeyni'nin yönetimi ele almasını önlemek amacıyla askeri darbeplanladığının açıklandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Filipinler'de tedhişçi bir grubun, bir kiliseye yaptıkları baskında ibadethanede ayin yapan bir tarikate bağlı topluluğu yaylım .ateşinetutarak, tarikat üyelerinden 14 kişiyi öldürdükleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; italyan KomünistPartisi, Başbakan Cossiga halktan Hristiyan Demokrat Parti Genel Sekreter Yardımcısının terörist olan oğlunun tutuklanmasını önlediği gerekçesi ile Meclis Araştırması açılmasını isteyeceğini açıkladı.

4 Haziran 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için TBMM birleşik toplantısında, yapılan 90. turda CHP adayı Kontenjan Senatörü Muhsin Batur 296, 91.turda 295, AP adayı Faik Türün ise 90. turda 232, 91. turda 217 oyaldılar.

2- Başbakan Süleyman Demirel, AP Ortak Grubu'nda yaptığı toplantıda, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, «Türkiye'nin bazı kentlerinde iç savaşın başladığına» ilişkin sözlerini yanıtlayarak, «Ecevit, zehir saçmaya devam ediyor ve bir provakatör olarak konuşmaktadır»dedi.

3- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,isviçre'ye hareketinden önce Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte,«Türk Hükümeti'nin IMF'ye verilecek niyet mektubunu devalüasyon,akaryakıt zammı ve faiz hadlerini saptayamadığı için beklettiği»ne dairbir ajansın haberi hakkında, «Bu tamamen uydurulmuş, gerçekle hiçbir ilişkisi olmayan ve sadece karaborsacıların işine yarayan, maksatlıbir haberdir. Yazılanlardan hiçbirisi doğru değildir. Niyet mektubunuhükümet IMF'ye çoktan göndermiştir» dedi.

4- Çukurca'da, Iraklılar tarafından 10 Türk'ün öldürülmesi olayınıyerinde incelemek üzere Devlet Bakanı ve içişleri Bakan Vekili OrhanEren, Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanı Ahmet Karayiğit, Gümrük veTekel Bakanı Ahmet Çakmak ile Jandarma Genel Komutanı OrgeneralSedat Cilasun ve Sıkıyönetim Koordinasyon Başkanı Tümgeneral Selahattin Cambazoğlu'dan oluşan heyet Hakkari'ye gitti.

5- DİSK'e bağlı Bank-Sen, 40 işçinin işten çıkarılması nedeniyleMilli Aydın Bankası'nda grev kararı aldı.

6- Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği Başkanı Ali Koçman,faiz oranlarının serbest bırakılmasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada,«Faiz oranlarının serbest bırakılmasını olumlu karşılıyoruz. Bu karar,hem bankalar piyasasının düzenlenmesi bakımından, hem de banka banker kesimleri arasında oluşabilecek haksızlığı önlemek açısından yerindedir» dedi.

7- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Halit Narin, faiz oranlarının' serbest bırakılmasına ilişkin açıklamasında,«Faizlerin serbest bırakılmasının tüketim eğilimini kısarak halkı tasarrufa yönelteceği» görüsünü savundu.

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Şaban Çavuşoğlu ise, kararlailgili olarak, «Esasen nakit sıkıntısı içinde bulunan sanayicilerin parabulma şansı biraz daha rahatlayabilecek, ancak sanayi maliyetlerininyeniden zorlanmasına neden olacaktır» dedi.

8- Maliye Hesap Uzmanları Derneği tarafından Odakule'de düzenlenen «Verginin Ekonomik ve Sosyal Etkileri» konulu panelde, Türkiye nüfusunun dörtte üçünün vergi mükellefi olmadığı belirtildi.

9- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Kurulu'nda Yılmaz Ateş başkanlığında göreve seçilen yeni Yönetim Kurulu, yaptığı ilk toplantıdagörev bölümü yaptı ve Genel Sekreterii'ğe Ahmet Abakay yeniden getirildi.

10- Ankara'da 540 gram ekmeğin fiyatı 15 lira olarak belirlendi.

11- Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nden 2000 kadar öğrenci, «Okullarına alınmadıkları ve kayıtlarının silindiği» gerekçesi ile Milli EğitimBakanlığı'nı bir süre işgal etti.

12- İstanbul TİP Üsküdar ilçe Sekreteri Çetin Yücel, bir grup teröristin silahlı saldırısıyla öldürüldü. Afyon, Kars, Diyarbakır, Bursa, Gaziantep'te meydana gelen olaylarda 8 kişi öldürüldü. Çorum'da ise 28Mayıs günü konulan «Sokağa çıkma yasağı» geçici olarak kaldırılırken,bir inşaatta iki kişinin cesedi bulundu.

13- İzmit yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 7 kişi öldü,ikisi ağır olmak üzere 27 kişi yaralandı.

14- Bakanlar Kurulu, bankalar tarafından açılacak kredilere uygulanacak faiz hadlerinin, vadelerine göre serbestçe saptanması»nr kararabağladı ve karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

15- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Hükümetin IMF ile üçyıllık yeni bir Stand-By düzenlemesi konusunda anlaşma sağlamasıüzerine, birinci kredi diliminin kırdırılarak, «Köprü finansmanı biçiminde kullanılması kararlaştırıldı.

16- Sanayi Bakanı Nuri Bayar'ın konuğu olarak Türkiye'ye gelen,Federal Almanya'nın Bavyera Eyaleti Ekonomi Bakanı Dr. Jaumann,Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Türk Hükümeti'nin aldığıson ekonomik kararları olumlu karşıladıklarını, ancak bunların başarı-

ya ulaşmasının ve tam bir ekonomik istikrara kavuşulmasının zamanalacağını» söyledi.

17- Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Türkiye temsilcisi Abu Firaz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, israil'in Ankara, Maslahatgüzarı'nın «Biz, FKO'nün kimlerle görüştüğünü, ne yaptığını biliyoruz»yolundaki sözlerini hatırlatarak, «Biz diplomatik bir heyetiz. Yaptığımızherşey meşrudur, israilliler önce, 19 Şubat Salı günü Frankfurt'tanTürkiye'ye gelen silahlı 12 İsrail'imin hesabını versin» dedi.

Öte yandan Ankara'daki İsrail Temsilciliği yetkilileri ise, FKÖ Temsilcisinin iddiaları üzerine yaptıkları açıklamada, «FKO'nün gücü, attığıyalanlarla ölçülmektedir. Türkiye'ye gizli gelen silahlı israil'liler de buyalanlardan biridir» dedi.

18- OECD Özel Yardım Programı çerçevesinde Danimarka Hükümeti'nce sağlanacak 25 milyon Danimarka Kronu tutarındaki kredi ileilgili anlaşma, Kopenhag'da, Danimarka Hükümeti adına Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreter Yardımcılarından Büyükelçi Mogens isaken veTürkiye adına Kopenhag Büyükelçisi Behiç Hazar tarafından imzalandı.

19- Maliye Bakanı ismet Sezgin Paris'te, OECD'nin iki günlük Bakanlar düzeyindeki toplantısının yanısıra yaptığı temaslar çerçevesinde, Türkiye'ye yardım konsorsiyumu çalışma grubu başkanı Michel

Camdessus ile de görüştü.

20- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunan Hükümetsözcüsü, yaptığı bir açıklamada, Yunanistan'ın Türkiye ile askeri güçdengesini korumak için bütün önlemleri alacağını söyledi.

21- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; ABD'nin BaşsavcısıRamsey Clark, Tahran'da yapılmakta olan uluslararası «Amerika'nıncinayetleri» konferansında yaptığı konuşmada, kendisinin 213 gündenberi rehin tutulan «53 Amerikan diplomatından herhangi biri ile yerdeğiştirmeye hazır olduğunu» belirtti ve ayrıca «Şah'ın yargılanmasınıistedi.

22- ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti Başkan adayları arasındaki önseçim mücadelesi sonuçlandı. Jimmy Carter kurultaya katılacak delegelerden 1967'sinin, Kennedy 1206'sının, Reegan ise 1463'ünün oylarını aldılar.

23- AFP'nin Nevvyork çıkışlı haberine göre; Küba'lı mültecilerinABD tarafından kabul edilmeye başlamasından 45 gün sonra Floridasahillerine ulaşan Küba'lı sayısı 100 bini geçti.

24- AFP'nin Newyork çıkışlı haberine göre; Newyork'ta bulunanÖzgürlük Anıtı'nm kaidesinde bir bomba patladı ve patlama sonundaönemli maddi hasar meydana geldi.

25- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nin 26 Mayıs tarihinde uzaya gönderdiği bir Macar ve bir Sovyetkozmonotlu Soyuz 36 uzay gemisi Kazakistan'a indi.

5 Haziran 1980

1- TBMM'de Cumhurbaşkanı seçimi için yapılan 93. tur oylamada CHP adayı Muhsin Batur 303, bu oylamada AP'nin adayı olarakoylamaya katılan Faik Türün ise 235 oy aldı. 31 üye boş oy kullandı,4 oy da geçersiz sayıldı.

2- Millet Meclisi Adalet Komisyonu'nda, bankaların ve özel kurumların' «Özel Korunma Örgütü» kurmalarını öngören yasa tasarısıCHP ve MSP'li üyelerin oylarıyla reddedildi.

3- Millet Meclisi Anayasa Komisyonu, Başbakan Süleyman Demireel ve arkadaşlarının Cumhurbaşkanı seçimini kolaylaştırmak gerekçesi ile TBMM Başkanlığı'na sundukları «Anayasa Değişikliği» önerisinioy çokluğu ile reddetti.

4- Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, madenlerin devlet eliyle işletilmesine ilişkin kararnameyiyürürlükten kaldırdı.

5- Bakanlar Kurulu toplantısında, bir süre önce ot biçmek içinIrak sınırını geçtikleri ileri sürülen ve Irak askerlerince öldürülen 10Türk'le ilgili olarak Irak Hükümeti'ne bir nota verilmesi ve cinayetiişleyenlerin biran önce cezalandırılmalarını isteyen ve Türk Hükümeti'nin her türlü hak ve isteklerinin saklı tuttuğunu belirten bir nota verilmesi kararlaştırıldı. Nota Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri ÖzdemirYiğit tarafından Irak'ın Ankara Büyükelçisi Taha Aziz Hassan'a verildi.

6- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Milliyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, «iç savaş aşaması var. Terörün üstesinden gelmeyi Demirel'inistediğinden bile kuşkuluyum. Demirel hükümetten ayrılmaya razı olmaktansa devletin yıkılmasına razı görünmektedir» dedi.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «AP Hükümeti her zaman olduğu gibi millete verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmemiştir. Memleketi tam buhranıniçine sürüklemiştir. 14 Ekim seçimlerinde milletimize sunduğumuz proje hedefine ulaşmıştır. Diğer Batıl da iflas etmiştir» dedi.

8- İstanbul, Suluova, Malatya ve Osmaniye'de meydana gelenolaylarda 7 kişi öldürüldü.

9- Türkiye'nin, Libya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde kurduğu HalkBürosu'nu ve büronun üyelerini resmen tanıdığı, Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

10- AP Ajansı'nın Bodoe çıkışlı haberine göre; NATO NükleerPlanlama Grubunun Norveç'teki 27'nci yarı yıl toplantısı sonunda yayınlanan bir bildiride; Sovyetler Birliği'ne, ABD'nin karaca mevzilenmiş uzun menzilli nükleer füzelerin kısıtlanması görüşmelerine olumluyanıt vermesi için çağrıda bulundu.

11- AFP'nin Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan dolaylı olarakABD'ye, ülkedeki Amerikan üslerinin statüsünü belirleyecek anlaşmayapılmadan önce NATO'nun askeri kanadına dönme sorununun çözümlenmesini arzu ettiğini bildirdi.

12- ABD Başkanı Jimmy Carter'ın, enerji tasarrufu yapmak amacıyla ithal edilen petrole zam yapma önerisinin, Senato ve TemsilcilerMeclisi'nde reddedildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

6 Haziran 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 97. tur oylamada Muhsin Batur 293, AP'li Faik Türün 222 oy aldı. 98. tur oylamada ise Batur'a 291, Türün'e 202 oy kullanıldı. 99. turda ise gerekli çoğunluk sağlanamadığından birleşim yarına bırakıldı.

2- Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil ile haftalık olağan görüşmesini yaptıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayanBaşbakan Süleyman Demirel, erken seçim ile ilgili bir soru üzerine,«Türkiye kan kaybediyor. Türkiye bir seçime giderse, bugün Ankara'da yapılan bütün tartışmalar biter» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Partisinin Ortak Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, «Hükümetin bir desteği zaten gönülsüz.Öbür desteği ise Meclis'i terketmiş görünüyor. Bu durumda, azınlık hükümeti artık kesinlikle boşluktadır» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Genel idare Kurulu'nun hükümete şartlı destekkararı aldığını açıklayarak, «67 il müfettişimizin ve 67 il Başkanımızıngetirdiği raporlar, şimdi artık kadayıfın altının kızardığını ortaya koymuştur. AP Hükümeti, bu gidişata devam ettiği takdirde desteklememükellefiyetini üzerimizden kaldırıyoruz» dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, «Sine-i millete dönme»önerisinin Genel İdare Kurulu'nda karara bağlanmadan önce partili ilbaşkanlarının görüşlerini de almak için Ankara'da yapılan toplantıdakikonuşmasında, «Rejim yara almıştır. TBMM ve diğer devlet müesseseleri milletin bekleyişlerini karşılayamaz duruma düşmektedir. Bu noktada güçlü bir iktidara ve milletin umutlarını gerçekleştirebilecek, onutam temayülleri ile aksettirebilecek bir meclise kesin ihtiyaç vardır» dedi.

6- Görev süresi fiilen sona eren Kontenjan Senatörü Muhsin Batur, Meclis Başkanlığı'na verdiği teskere ile, Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini bildirdi.

7- Çorum ve Amasya olayları ile ilgili olarak yöre parlamenterleriyle ortak bir basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Sekreter Yardımcısı Altan Öymen, «Başbakan istediği kadar 'Devlet güçleri tarafsızdavranıyor' desin. Çorum Cumhuriyet Savcı Yardımcısının 'Tahrikçilikve olaylarda öncülük yapan 6 polis memuru hakkında soruşturma açıldı'yolundaki sözleri Demirel'i resmen tekzip etmektedir» dedi.

8- Tekstil İşverenler Sendikası'nın olağanüstü Genel Kurulu'ndanrev ve lokavt .aidatlarının arttırılması kararlaştırıldı.

9- Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, Bursa Ticaret ve SanayiiOdası'nın 90. kuruluş yıldönümünde Bursa'da yaptığı konuşmada, faizle ilgili son alınan kararın serbest piyasa ve fiyat mekanizması ilkesinin bir gereği olduğunu belirtti.

10- İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı ibrahim Bodur, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, faiz oranlarının serbest bırakılması konusuna ilişkin olarak, «Bu uygulama enflasyonu ters yönde etkileyecektir» dedi.

11- Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nün 60'ncı kuruluş yıldönümünün kutlanmasına başlandı.

12- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; DemirelHükümeti'nin altı yıllık döneminde meydana gelen olaylar sonucu 1553kişi öldü, 1918 kişi de yaralandı.

13- Altın fiyatlarındaki artış dün de sürdü ve ons başına 600 doların üzerine çıktı.

14- BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim tarafından Kıbrıs'a gönderilen Özel Siyasi işler Yardımcısı Perez de Cuellar, Lefkoşe'de Türk veRum tarafları ile görüşmelerde bulundu.

15- MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ı öldürmekten sanık6 Dev-Yol üyesinden Hasan Gündoğmuş yakalanarak tutuklandı.

16- İstanbul, Denizli, Bursa ve Sakarya'da meydana gelen olaylarda 4 kişi öldürüldü.

17- Amerikan müdahalesini incelemek üzere düzenlenen uluslararası konferansın son oturumunda bir kapanış konuşması yapan İranDışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, «Hergün dünyanın çeşitli köşelerindebinlerce, onbinlerce mazlum insan Amerikan emperyalizminin yerli ortakları yüzünden hapsediliyor, işkence görüyor, öldürülüyor da kimsenin kılı kıpırdamıyor. Ama bizim gençlerimiz 53 Amerikalıyı insancakoşullar altında rehin aldığı zaman yer yerinden oynuyor. Otomobilyerine eşeğe binmek, buğday yerine arpa yemek zorunda kalsak daYolumuzdan dönmeyeceğiz» dedi.

18- ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda 5.2 milyar dolarlıkdış yardımlar yetki tasarısı 310 milyon dolarlık bir kesintiyle 321 - 147oyla onaylandı.

19- Roma'daki Irak Büyükelçiliği'ne bu hafta içinde yapılan baskını Irak'ta Müslüman dinci bir hükümet kurdurtmak için mücadeleeden bir tehdiş örgütü üstlendi.

20- Basında yer alan bir habere göre; Federal Almanya Hükümeti'nin Aşağı Saksonya eyaletindeki Gorleben'de bir atom çöplüğü kurulmasını protesto eden çevre halkının, inşaat sahasında 3 Mayıs'tanbu yana sürdürdüğü işgal güvenlik kuvvetleri tarafından sona erdirildi.

7 Haziran 1980

1- Bakanlar Kurulu, Uçak Servisi A.Ş.'nin (USAŞ) bütün işyerlerinde ilan edilen grev kararını 60 gün daha erteledi.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Çağdaş GazetecilerDerneği yöneticileri ile yaptığı görüşmede, bir basın affından yana olduklarını ve sınırsız düşünce özgürlüğünü savunduklarını söyledi.

3- MHP TBMM Grubu tarafından önerilen «Sine-i Millet'e dönüş»için görüşmeleri tamamlayan MHP Genel idare Kurulu, bu karar içindiğer parti gruplarıyla işbirliği olanağının araştırılmasını ve Meclis'i hemen seçime götürecek yeterli sayı temin edildiği anda, ivedilikle «Sine-iMillet'e» dönülmesini kararlaştırdı.

4- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Partisinin Genel idare Kurulu'nca saptanan isteklerinbir mektupla Başbakan Süleyman Demirel'e iletildiğini» bildirdi.

5- Adalet Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı Faik Türün, TercümanGazetesi'nden Yavuz Donat'ın sorularını yanıtlarken, «Partimin bütünoylarını alacağımı sanıyorum. Milliyetçiyim. Bu sebeple MHP'li arkadaşlarımın bana oy vereceklerine inanıyorum» dedi.

6- Irak sınırında 10 vatandaşımızın öldürülmesi konusunda incelemelerde bulunan içişleri Bakan Vekili Orhan Eren, Köy işleri BakanıAhmet Karayiğit ve Gümrük ve Tekel Bakanı Ahmet Çakmak, ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında, «10 Türk'ün öldürülmesi, dostlukve kardeşlikle bağdaşmaz» dediler.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıra'tlıoğlu, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Bakanlığa bağlı kuruluşlarla iş yapan PETşirketiyle ilgili belgeler karşısında, «Benim adımı bazı yerlere dahagüçlü görünmek için ortak göstermiş olabilirler. Beni ortak olarak sadece kadro açısından göstermiş olabilir. Yakın arkadaşı olduğum içinGüntekin Köksal'dan borç alır, borç veririm. Önemli olan kişilere çıkarsağlamaktır» dedi.

Öte yandan, Güntekin Koksal, basına yaptığı açıklamada, ortaklıkilişkisinin olmadığını öne sürerek, «Bu yazılar belki otomatik olarakyazılmıştır» dedi.

8- DİSK Yürütme Kurulu tarafından istanbul'da işkence konusuile ilgili olarak basına yapılan açıklamada, «insan Haklan Bildirgesi Avrupa insan Hakları Sözleşmesi Helsinki Sonuç Belgesi ve Roma Sözleşmesine imza atan Türkiye'de, işkence uygulamalarına son verilmelidir»denildi.

9- Milliyet Gazetesi'nde Mete Akyol'un, «Kim Olmalı» başlıklı,Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin dizi röportajının ilk bölümünde Muhsin Batur ile yaptığı söyleşi yer aldı.

10- Adana Kapalı Cezaevi'nde dün gece, öldürme ve yaralamadantutuklu 6 eylemci firara teşebbüs etti. Çıkan çatışmada üçü yaralı olmaküzere 6 mahkum yakalandı.

11- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halklailişkiler Şubesi, 3 Mayıs günü Ali Tufan'ı öldürdükleri belirlenen üçkişinin yakalandığını açıkladı.

Öte yandan izmir ve izmit'te meydana gelen olaylarda biri gecebekçisi iki kişi öldürüldü.

12- Kayseri'de bir yük treniyle Van Gölü Ekspresi'nin çarpışmasısonucu 17 kişi öldü.

13- AP Ajansı'nın Nevvyork çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıJimmy Carter'ın, Amerikan vatandaşlarının iran'a gitmelerini yasaklamasından sonra, izinsiz olarak Tahran'daki «ABD'nin iran'daki suçları»konferansına katılan 10 kişilik Amerikan heyeti üyeleri yaptıkları açıklamada, ellerindeki konferans ile ilgili bütün belgelerin havaalanındayetkililer tarafından yok edildiğini belirttiler.

14- İslam Konferansı Afganistan Komitesi'nin Tahran'da üç gün süren çalışmaları sonucunda yapılan açıklamada, Komite'nin, Sovyet birliklerinin Afganistan'dan geri çekilmesini sağlamak amacıyla Sovyetler Birliği, Afgan Hükümeti ve Afganistan'daki rejime karşı silahlı mücadele veren gerillaların temsilcileriyle görüşmeler yapmayı kararlaştırdığı bildirildi.

15- UPI Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Libya, ingiliz Hükümeti'nden sürgünde yaşayan Kaddafi muhaliflerinin yargılanmaküzere derhal sınır dışı edilmesini istedi.

16- Bir ay süren görüşmelerden sonra Çin ve Sovyetler Birliği arasında 1980 ticaret anlaşmasının imzalandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya Hükümeti «Dinar»ı yüzde 35 oranında devalüe etti.

8 Haziran 1980

1- CHP Küçük Kurultayı Ankara'da yapıldı. Küçük Kurultay'dakonuşan Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit, seçimlere kadar AP-CHPve MSP'nLn katılacağı geniş tabanlı hükümet modeli önerisini anlatarak, «Bu hükümette kendisinin Başbakanlık istemediğini, hatta partiliderlerinin de hükümet dışında kalabileceğini» söyledi.

2- MHP'nin Kırşehir'de düzenlediği açık hava toplantısında konuşan Parti Genel Başkanı Alparslan Türkeş, «Ecevit'in dediği gibi devlet kadroları gerçekten MHP yanlılarıyla dolmuş olsa, anarşi kökündenkazınır, memleket kurtulurdu» dedi.

3- Feshedilen Demokratik Parti Milletvekillerinden Faruk Sükan,11 DP eski Milletvekili ve 23 ilden yaklaşık 750 eski DP yöneticisitörenle Adalet Partisi'ne girdi.

4- Anadolu Ajansı'nın Bursa Bölge Bürosu, Turizm ve TanıtmaBakanı Barlas Küntay tarafından hizmete sokuldu.

5- DİSK'e bağlı Türkiye Maden-iş Sendikası Birinci Bölge Temsilciliği'nin Ankara'da yapılan Genel Kurulu'nda konuşan Sendika GenelBaşkanı Kemal Türkler, TÜRK-İŞ ve DİSK'İ eylem birliğine çağırdı.

6- Geçtiğimiz hafta uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralananÇumra Kasabası CHP'li Belediye Başkanı Battal Tekiş, tedavi edilmeküzere Ankara'ya getirilirken yolda öldü.

7- Kars'ta gece yolda yürüyen Ahmet Ağan adlı tank assubayıkimliği belirsiz kişilerce otomatik silahlarla taranarak ağır yaralandı,kaldırıldığı hastanede ise öldü.

Öte yandan istanbul ve Niğde'de meydana gelen olaylarda 4 kişiöldürüldü.

8- Kayseri'de meydana gelen tren kazasında ölenlerin sayısı 25'eyükseldi.

9- Milliyet Gazetesi'nde, «Kim Olmalı» başlıklı dizi röportajda,Mete Akyol'un Saadettin Bilgiç ile Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkinyaptığı söyleşi yer aldı.

10- Garantisiz ticari borçların tasfiyesi konusunda 25 Ocak kararnamesinin hükümlerini düzeltici 30 Mayıs tarihli kararnamenin uyguama esaslarını belirleyen Maliye Bakanlığı tebliği Resmi Gazete'deYayınlandı.

11- Suudi Arabistan Haber Ajansı, islam Kalkınma Bankası'nın Türkiye'nin 15 milyon dolar tutarındaki petrol anlaşmasını finanse edeceğini bildirdi.

12- Reuter Ajansı'nın Lüksemburg çıkışlı haberine göre; 15 NATOüyesi ülkeden 172 parlamenterin katıldığı Kuzey Atlantik Asamblesitoplantısında, NATO'nun savunma programının süratle güçlendirilmesigerektiği bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Amerika'dageçtiğimiz Cuma günü bir elektronik savunma sistemi ikinci kez yanlışalarm verdi ve verilen yanlış alarmda, Sovyetler Birliği'nden yola çıkankıtalararası füzelerin ABD'ye saldırmakta olduğu bildirildi.

14- ABD Adalet Bakanı Civiietti'nin VVashington'da yaptığı açıklamada, «Tahran'a giden Ramsey Clark ve arkadaşları hakkında soruşturma açılacağını» söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Catania çıkışlı haberine göre; italya'daki Avrupa'nın en aktif yanardağı olarak bilinen Etna Yanardağı tekrar patlamaya başladı.

9 Haziran 1980

1- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da basına verdiği demecinde, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in geniş tabanlı hükümet önerisi için; «Ecevit, bir ayağı ile takrar kaybettiği iktidara konmak hevesindedir» dedi.

2- Deniz Baykal ve 120 arkadaşının Enerji ve Tabii KaynaklarBakanı Esat Kıratlıoğlu hakkında gensoru açılması için verdikleri önerge, CHP Millet Meclisi Grup Yönetim Kurulu'nca ele alınarak konununMillet Meclisi Başkanlığı'na intikal ettirilmesinden önce Genel Yönetim Kurulu'nun görüşünün alınması kararlaştırıldı.

3- CHP Küçük Kurultay çalışmaları sonunda yayınlanan bildiride«AP'nin giderek MHP'lileştiği, bunun çok partili demokratik rejim içinbir kayıp olacağı» öne sürülerek, «Yapılacak şey önce yaşam ve seçimgüvenliğini sağlayacak bir hükümetin kurulmasıdır» denildi.

4- Maliye Bakanı ismet Sezgin, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, devlet tahvillerinin faiz oranının yüzde 18'den yüzde 20'yeçıkarılacağını bildirdi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, Türk HaberlerAjansı'na yaptığı açıklamada, «Maalesef devlet madenleri işletecekgüce sahip değildir. Fiil netice bunu gösterdi» dedi.

6- Türk parasının değeri, çeşitli yabancı paralar karşısında düşürüldü. Bu kararla, eskiden 73.70 lira olan bir ABD doları 78 lira, dahaönce 41.51 lira olan Alman Markı ise 43.97 lira olarak belirlendi.

7- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; 15 işkolu ve 203 işyerinde DİSK, TÜRK-İŞ bağımsız sendikalar ve MİSK'ebağlı olarak Türkiye'de toplam 47 bin 662 işçinin grevde olduğu saptandı.

8- İskenderun'da meydana gelen olaylarda, biri sendikacı iki kişi,istanbul'da ise bir esnaf öldürüldü.

9- Giresun Emniyet Müdürü Sadettin Tantan, «Polis tarafından kesintisiz sürdürülen operasyonlar sonunda yasa dışı Dev-Sol örgütüneüye 22 kişinin yakalandığını» açıkladı.

10- Atatürk'ün 100. doğum yıldönümünü kutlamak için, UNESCOile işbirliği yapılarak düzenlenen hazırlık loplantısı Ankara'da yapılmaya başlandı.

11- Kamulaştırılan madenlerin eski sahiplerine iadesi ile ilgili kararname, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- Dünya Bankası Başkan Yardımcılarından Chaufourhier ve Banka'nın Türkiye Masası Direktörü Maurice Bart Başkanlığında bir heyet,Ankara'da Maliye Bakanı ismet Sezgin'le görüştü.

13- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,Bonn'da gazetecilere yaptığı açıklamada, banka faiz oranlarının serbestbırakılması kararının IMF'nın emriyle alınmadığını belirterek, «Bizimbanka faiz oranlarını serbest bırakmamızdaki amacımız, arz ve talebiortaya çıkartmaktır» dedi. Özal, ayrıca Federal Almanya Maliye Bakanı Hans Matthofer'le üç saat süren bir görüşme yaptı.

14- Ermeni asıllı Türk Vatandaşlarına 150 bin' lira karşılığında sahteAmerikan vizesi yapan Varujan Toptaş adlı bir kişi yakalanarak gözaltına alındı.

15- İran'ın Sosyalist Enternasyonal Toplantısına katılma isteğininkabul edildiği ve İran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade'nin 12-13 Haziran'da Norveç'in başkenti Oslo'da yapılacak olan toplantıya davetedildiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın islamabad çıkışlı haberine göre; Afganistan'daaralarında devrik Başkan Hafızullah Amin'in de bulunduğu 11 kişi idamedildi.

17- İran'ın Güneybatısında kürtlerle ordu birlikleri arasında çıkançatışmalarda, iki subay sekiz de devrim muhafızının öldüğü yabancıajanslar tarafından bildirildi.

18- AP Ajansı'nın California'dan bildirildiğine göre; Amerikalı yazar Henry Miller, California'daki evinde 88 yaşında iken öldü.

10 Haziran 1980

1- Cumhurbaşkanı'nı seçmek için yapılan birleşik toplantıda çoğunluk sağlanamadı.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Kontenjan ve Milli Birlik Gruplarının yöneticileriyle,Cumhurbaşkanı secimi konusunu ayrı ayrı görüştü.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Meclis'te grup odasında düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Süleyman Demirel'e verilen mektupla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «3 yıllık IMF anlaşmasından derhal vazgeçilmesi ve faiz hadlerini serbest bırakan kararnamenin iptalini istendiğini» belirterek, «Bu gelinmiş noktada, bu gidişata devam ettiği takdirde AP azınlık hükümetini destekleme mükellefiyetini üzerimizden kaldırıyoruz» dedi.

4- CHP Gençlik Kolları Merkez Kurulu ve 49 il Örgütü yayınladıkları ortak bildiride, «Sömürü çevreleri ve onların yetiştirip örgütlediği faşist güçler MHP ile bütünleşmiş, AP azınlık hükümeti ile birlikte CHP'ye saldırıyı yoğunlaştırmışlardır. Bunun sonucu birçok ilimizde ve ilçemizde ilan edilmemiş sivil sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı yaşanmaktadır» dediler.

CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basına verdiğidemeçte, «AP azınlık hükümeti aldığı ekonomik kararlarla, Türk ekonomisinin' geleceğini ipotek altına almak ve aldırmak amacını gütmektedir» dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, Ankara'dabasına yaptığı yazılı açıklamada, kimseyle herhangi bir ortaklığının olmadığını öne sürerek, «Bütün geçmişiyle herşeyiyle grtadayım. Bakanlığım zamanında, kime ne şartlar altında nasıl bir menfaat temin etmişsem ispat edilmelidir» dedi.

6- İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Siirt, Ağrı, Hakkari ve Denizli Valilerinin merkeze alındıkları bildirildi.

7- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, BM Genel Sekreter Yardımcısı Perez de Guellar ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «SayrıGuellar, iki toplum lideriyle görüştükten sonra Kıbrıs'ta Türk tarafınınSetirilen öneriyi,' formülü reddettiğini açıklamıştır. Ama kabul edilmeyen formülün ne olduğunu açıklamamıştır. Dış basına, Kıbrıs Türk top-

lumunun öneriyi reddettiğine dair yayılan havanın haksız ve gerçeklere aykırı olduğunu kendisine bildirdim. Kıbrıs Türk ideri, BM'nin,Kıbrıs Rum'larını müzakere masasına getirebilmek için yararlı sandığıbir ilave paragrafı reddetmiştir. Çünkü bu paragraf tamamen mantıkdışıdır» dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen ile görüştükten sonra Ankara'da bir basın toplantısı yapan BM Genel Sekreter YardımcısıPerez de Guellar, «Şimdi yeni bir formül arayacağız ve taraflara sunacağız» dedi.

8- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Irak Hükümeti'nin, sınırlarıiçinde 10 Türk'ün Irak askerlerince öldürülmesi olayı ile ilgili olarakTürk tarafına bilgi verdiğini ve olayın soruşturulması için ikili bir komisyonun kurulmasını kabul ettiğini açıkladı-.

9- Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Vadeli mevduat ve kredi faizlerinin serbestbırakılmasıyla ilgili karara ek olarak kredi sisteminin de düzenlemelere ihtiyacı olduğunu» bildirdi.

10- İstanbul, Ankara ve İğdır'da meydana gelen anarşik olaylarda5 kişi öldürüldü.

11- Çay ve tuz dışında tekel maddelerine yüzde 25 ile yüzde 40oranında zam yapıldı.

12- Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından verilen konut kredisi tavanının' 400 bin liradan 600 bin liraya yükseltilmesiyle ilgili Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

13- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,Bonn'da basına yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin eski üç yıllık borçlarının 17-19 Haziran tarihlerinde Paris'te yapılacak borç erteleme toplantısında bir ertelemeye tabi tutulmasının gerçekleşmesi halinde, Türkiye'ye 2-2.5 milyar dolar yan bir ek olanak sağlanacaktır» dedi.

14- Frankfurt'ta bir basın toplantısı düzenleyen bir grup Almanparlamenter ve yazar, «Türkiye'ye şartlı yardımlar yapılmasını, şartlıyardımın terör kurbanlarının geride bıraktıkları yakınlarına, bir sürüyaralının tedavisini gerçekleştirecek ilaç yardımlarına ve grev yapanişçilerin desteğine yönelik olmasını» istediler.

15- AP Ajansı'nın Miami çıkışlı haberine göre; ABD Başkanı JimmyCarter, Miarni'de saldırıya uğradı ve atılan taş ile şişeler otomobilinihasara uğrattı.

16- Afganistan'da Babrak Karmal yörietimine karşı direnen islamgerillalarının son haftalarda bazı kentlere karşı düzenledikleri baskınlarda 140 hükümet görevlisini öldürdükleri, yabancı ajanslar tarafından berildi.

17- İran resmi haber ajansı PARS, 16 kişinin daha kurşuna dizilerek idam edildiğini bildirdi.

18- OPEC ülkelerinin çoğunun petrol fiyatının varil başına 32 dolar olmasında anlaşmaya vardıkları, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11 Haziran 1980

1- Cumhurbaşkanı seçimi için yapılan 101'nci tura 354 üye katıldı. Tek aday olarak seçime katılan AP Manisa Milletvekili Faik Türün204 oy aldı, 139 oy boş çıktı. Daha sonra yapılan 102'nci turda gerekliçoğunluğun oy kullanmadığı saptandığından oyların ayrımı yapılmadı.

2- AP Ortak Grubu'nda konuşan Başbakan Süleyman Demirel,;şimdiden toptan eşya fiyatlarında ve geçinme indekslerinde aylık enflasyon hızının yüzde 1 ile 2 arasında olduğunu belirtti. Demirel Günaydın Gazetesi'nden Bekir Coşkun'un sorularını yanıtlarken her meselenin çözümünün hükümetten beklenmemesi gerektiğini, anarşi mesele-,sini de hükümetlere bağlamanın doğru olmadığını söyleyerek, «Hükümet giderse anarşi durur demek yanlıştır» dedi.

3- CHP Ortak Grubu'nda bir konuşma yapan Parti Genel BaşkanıBülent Ecevit, Genel Yönetim Kurulu'nun temaslarını değerlendirerekhükümetin düşürülmesi gerektiği sonucuna vardığını söyledi ve «Bugüne kadar faşizmin sırtını iki kere yere getirdik. Bir kere daha yeregetireceğiz» dedi.

4- Kamu kesimi işyerlerinde sendikalarla işveren arasındaki topluiş sözleşmesi uyuşmazlıklarının giderilmesi için daha önceden karar-;laştırılan hükümet ile TÜRK-İŞ görüşmelerinin birincisi dün akşam Baş-:bakanlık'ta yapıldı.

5- MSP Grup sözcüsü Konya Milletvekili Şener Battal, THA'yayaptığı açıklamada, «MSP hiçbir zaman Demokratik Parti olmayacak1"tır. MSP üzerinde oynanan oyunlar sökmeyecektir» dedi.

6- MSP Genel idare Kurulu üyesi ve Erzurum Milletvekili KorkutÖzal Tercüman Gazetesi'nden Yavuz Donat'a, erken seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve hükümet sorunu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,*«MSP olarak Demirel'in desteklenmesi için uzlaşma yolu arıyoruz» dedi. '

7- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, iran Dışişleri Bakanı Sadık.i

Kutbizade ile Yeşilköy Hava Limanı'nda yaptığı görüşmeden sonra ba-?lsın mensuplarının sorularına verdiği yanıtta, «Iran ile 300 milyon dolarlık karşılıksız mal alış verişi yapacağız. Ayrıca iran bize banker kre-jdişi de açıyor. Bu suretle 500 milyon dolarlık bir petrol hareketi olabilecek» dedi.

8- Faiz kredilerinin serbest bırakılmasından sonra, Türkiye Ga-|ranti Bankası Para Kredi Komitesi kurdu.

9- Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer, düzenlediği basın toplantısında, «Belediye işçilerinin' alacaklarının karşılığı olan paranın bulunup, çekleri kesilerek ödenecek duruma geldiğini» bildirerek «işçilerin derhal işbaşı yapmalarını» istedi.

10- ÇağdaşGazeteciler Derneği yeni Yönetim Kurulu, CumhuriyetSenatosu Başkan Vekili Mehmet Ünaldı'yı ziyaret etti. Ünaldı, görüşme sırasında, basın malzemelerindeki fiyat artışlarının tüm gazetelsriolumsuz yönde etkilediğini söyledi.

11-İstanbul Mecidiyeköy'de boğularak öldürülmüş iki gencin cesedi bulundu, Çorum'da silah kaçakçıları ile güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada bir kişi öldü, bir komiser ile bir yüzbaşı yaralandı. Ankara'da Orman Bakanlığı'nda çalışan bir odacı Mersin'de biröğretmen, Samsun'da bir öğrenci, Mardin'de ise bir j'andarma eri öldürüldü.

12- Türkiye'yi Turan Güneş ile Cevdet Akçah'nın temsil ettiği Avrupa Konseyi Parlamenterleri Meclisi Siyasi Komisyon toplantıları Antalya'da başladı.

13- Türkiye ile ingiltere arasındaki dış ticareti ve Ekonomik işbirliğini güçlendirmek amacıyla istanbul Odakule'de düzenlenen sempozyumda, ingiltere'de Türk ingiliz Sanayi ve Ticaret Odası kurulacağıaçıklandı.

14- Basında yer alan bir habere göre; Federal Almanya'nın Federal Anayasa'yı koruma dairesi, Almanya'deki aşırı uçlara bağlı Türkler'inülkenin iç güvenliği için tehlike teşkil ettiğini açıkladı.

15- İran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, Oslo'da yapılacak olanSosyalist Enternasyonal Toplantısı'na katılmak üzere Norveç'e giderken Yeşilköy Havaalanında Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen'le yaptığı görüşmeden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve «Türkiye - İran ve hatta Pakistan'ın karşılıklı işbirliği ve dostluğu bölgemiziçin büyük yararlar sağlayacaktır» dedi.

16- AP Ajansı'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Avrupa Ekonomiktopluluğu üyesi dokuz ülkenin Dışişleri Bakanlarının, Filistinlilerin kendi kendilerini idare etme hakkını desteklemeyi ve israil işgali altındaki Batı Şeria'da yerleşmiş bulunan israillilerin buradan-çıkarılmasınıistemeyi kararlaştırdıkları adının açıklanmasını istemeyen bir yüksekdüzeyli Federal Alman yetkilisi tarafından bildirildi.

17- REUTER Ajansı islamabad çıkışlı haberinde, Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan yabancı diplomatların Sovyet askerleri ile çev-

rilmiş olan Kabil kentinin ülkenin diğer bölümlerinden ayrılmış durumda olduğunu öne sürdüklerini bildirdi.

18- Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü Petrol Bakanları toplantısından sonra yayınlanan bildiride, petrol fiyatı için yeni bir sistem kabuledildiği ve bu sisteme göre üye ülkelerin petrolü 37 dolara kadar satabilmelerine izin verildiği bildirildi.

19- Hindistan yönetiminin, Kipura eyaletindeki çatışmalarda sonbeş günde 300 kişinin öldüğünü açıkladığı, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

20- AP Ajansı'nın La Paz çıkışlı haberine göre; Bolivya Hükümeti,silahlı kuvvetlerin seçimleri erteleme sistemini kabul etmedi.

12 Haziran 1980

1- Atatürk'ün Amasya'ya gelişinin 61. yıldönümü törenlerle kutlandı.

2- Başbakan' Süleyman Demire!, Bakanlar Kurulu toplantısındansonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Devlet memurlarına önerilenyan ödemelerin bir yıl önceye göre puanlarının yüzde 60 arttırıldığını» söyledi.

3- Partisinin Adana ve Mersin il Kongrelerinde bulunmak üzereuçakla Adana'ya gelen MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ceyhanilçesi'nde açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, «Kerhen desteklediğimiz AP azınlık hükümetinin sonu gelmiştir. Bu hükümet memlekete zam, zulüm ve gözyaşından başka bir şey getirmemiştir» dedi.

4- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basına verdiği demeçte, «Türkiye'yi yöneten bu hükümet değildir. Bu hükümetdıştan ve içerden belli çevrelerden aldığı emirleri, halkın ezilip iniminim inlemesi pahasına uygulamakla meşguldür» dedi.

5- Orman Bakanı Hasan Ekinci, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Orman ürünlerinde yüzde 15-25 oranında indirim yapıldığını» açıkladı.

6- CHP Genel Yönetim Kurulu'nun 3.5 saat süreyle yaptığı toplantısında oybirliği ile hükümet için gensoru verilmesi kararlaştırıldı.

7- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin, Antalya'da devametmekte olan siyasi komisyon toplantısında bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, parlamenter demokrasi ile insan hak vehürriyetlerini esas alan bu teşkilatın Avrupa işbirliğinde müessir bir roloynadığını belirterek, «Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ne ve Avrupa'nınhür ve demokratik ülkeleri ile işbirliğine özel önem verdiğini» bildirdi.

8- İstanbul'da bir işadamını ağır yaralayan silahlı iki kişi olaydan sonra kaçarken bir hammalı da vurarak öldürdüler. Öte yandanGiresun'da bir minibüsün taranması sonucu iki kişi, izmir'de ise iki ay°nce yaylım ateşine tutularak ağır yaralanan Buca Eğitim Enstitüsü öğütmeni öldü.

9- Yazar Atiye Keskin, İstanbul'dan dönerken geçirdiği bir trafikkazası sonucu öldü.

10- Petrol ürünlerine yüzde'10-15 arasında zam yapılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Enerji Bakanlığı'nca yapılan zamma göre; Ankara'da süper benzin 48, normalbenzin 43, gazyağı 26, motorin 26, kalorifer yakıtı 21 (5. derece) 20.24,fue! oil (6) 18.50 lira oldu.

11- Türk Parasını Koruma Yasası'na aykırı hareket ettiği gerekçesiyle 21 yıl hapis cezasına mahkum olan ve cezasının altı yılını çekenAlberto Behar'ın geri kalan cezası, hastalığı nedeniyle Adalet Bakanlığı'nın yazısı üzerine Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil tarafından affedildi. Konuya ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- 1930-35 yılları arasında Arjantin'in Ankara Büyükelçiliği görevinde bulunan Jorge Blanco Villalta'ya, kaleme aldığı, «Atatürk» adlıeserden dolayı, Türk Silahlı Kuvvetleri hizmet madalyası verildi.

13- Corum Jandarma Alay Komutanı Yarbay Vural Güride görevinden alındı.

14- Avrupa Yatırım Bankası'nın Afşin - Elbistan projesi için açtığıkredi yürürlüğe girdi.

15- REUTER Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunan DışişleriBakanı Konstantin Mitsotakis ile Kıbrıs'taki toplumlararası görüşmele- "|rin yeniden başlatılması konusunu görüşen BM Özel Temsilcisi Perezde Cuellar, Atina'da verdiği demeçte, «Bu bir BM Planının ilk reddedilişi değildir. BM cesaretini kaybetmemiştir. Her iki tarafın da kabuledebileceği bir plan buluncaya dek çabalarımızı sürdüreceğiz» dedi.

16- Libya Devlet Başkanı Kaddafi'nin, tüm dünyada görev yapmakta olan Devrim Komitesi üyelerine, devrim mahkemeleri tarafındanölüm cezasına çarptırılmamış olan Libyalıların öldürülmemesi için emirverdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'dameydana gelen çatışmalarda 550 kişi öldü.

18- Japonya Başbakanı Masayoşi Ohira, aşırı yorgunluk ve kalpyetmezliğinden hastaneye kaldırıldıktan sonra sabahın erken saatle- ,rinde ani bir kalp krizi sonucu öldü.

19- Merkezi Londra'da bulunan Milletlerarası Af Teşkilatı adınayapılan açıklamada, Milletlerarası insan Hakları Teşkilatlarının Irak veSuriye'de yapılan baskıları protesto ettikleri bildirildi.

13 Haziran 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriÇağlayangil ile yaptığı haftalık olağan görüşmesinden ayrılırken gazetecilere verdiği demeçte, «Yarın hükümet bunalımı çıkarırlarsa bunalım içinden nasıl çıkılacak Türkiye'de, Kontenjan Senatörü seçmez dedikleri Cumhurbaşkanı Vekili acaba Başbakan nasıl atayacak? Yüz taneçelişki içindedirler» dedi.

Öte yandan Başbakan Süleyman Demirel, KiT'lerin birbirlerine olanborçlarını ve öteki kuruluşlara borçlarını zamanında ödemelerini birgenelgeyle istedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da 10 bağımsız milletvekili ile yaptığı toplantıda, «AP hükümetinin mutlaka Ağustos ayına kadar düşürülmesi gerektiğini» belirterek, «Çünkü orduda büyükbir tahribat yapılacağına ilişkin bazı planlar duydum» dedi.

3- ATAŞ Rafinerisi'nde TÜRK-İŞ'e bağlı Petrol - iş Sendikası'ncaalınan grev kararının uygulaması Bakanlar Kurulu'nca 30 gün ertelendi.

4- CHP Çorum Milletvekili Şükrü Bütün, Ankara'da basma yaptığıyazılı açıklamada, «Çorum'da meydana gelen olayların arkasında MHP'lilerin yattığını» öne sürerek, «Bugün, hala birçok memur görevine gidememekte, müstafi durumuna düşmekte, işçi fabrikaya, işyerine gidememekte, ülkücülerin kontrolünde olan yerlerde ana caddelerde, sanayide, TKİ'de halk saldırıya uğramakta, buralara yanaşamamaktadır»dedi.

5- Başbakanlık Teşvik ve Uygulama Dairesi, vergi iadesi almayanihraç mallarının ihracatının taahhüd_ü halinde, ambalaj yatırım ve isletmemalzemesi ithali için ihracatın yüzde 10'u kadar döviz tahsis edilmesini karara bağladı.

6- Gümrük ve Tekel Bakanı Ahmet Çakmak, Bakanlığına bağlı kuruluşlarda incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a gitti.

7- Sosyal Sigortalar Kurumu'nun 1977 ve 1978 yıllarına ait hesapları KİT Karma Komisyonu'nca aklanmadı.

8- TRT Yönetim Kurulu toplantısında önümüzdeki yıl irlanda'dayapılacak olan Eurovision Şarkı Yarışmasfna katılma karar: aldı.

9- Kartal Kaynarca'da mühendis Kenan Öztürk'ü öldürmekten san|k sağ görüşlü Hacı Dursun Bayram ile Nazif Dalkılıç, Sıkıyönetim 1

Askeri Mahkemesi tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

10- İstanbul, Rize, Adana, Elazığ ve Yozgat'ta meydana gelen olaylarda 7 kişi öldürüldü. Öte yandan izmir inciraltı Atatürk öğrenci yurdunda meydana gelen olaylarda ölenlerin sayısı 5'e yükseldi.

11- Türkiye'de «Petrol Aramaları Fonu» kurulmasıyla ilgili hükümet kararı, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- Federal Alman Parlamentosu'nda Türkiye'ye ilişkin bir soruyuyanıtlayan Federal Alman Devlet Bakanı Dr. Klaus Von Dohanny, «Bizegöre Türkiye insan haklarını zedeleyen ülkeler arasında sayılamaz»dedi.

13- Federal Almanya'da her yıl düzenlenen yabancı çocukların katıldığı geleneksel «Almanca okuma yarışmasını» bu yıl 12 yaşındakibir Türk çocuğu kazandı.

14- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde Halkçı Parti Genel Başkanı Alper Orhan Genel Sekreter Özer Şahoğlu ile birlikte partiden istifa etti.

15- UPI Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan Başbakanı Yorgo Rallis bir konuşmasında, «Türkiye, Yunanistan olmadan stratejik önemini büyük ölçüde yitirmektedir» dsdi.

16- AP Ajansı'nın bir haberine göre; iskandinav ülkelerinin Birleşmiş Milletler nezdindeki elçileri, «Diplomatların can ve mal güvenliğinin sağlanması için» Birleşmiş Milletlerin önlemler almasını istediler.

17- İran İslam Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu'nun haberine göre;iran Petrol Bakanı Ali Ekber Moinfar, Petrol ihraç Eden Ülkeler Teşkilatı(OPEC) Petrol Bakanlarının toplantısında alınan zam kararına rağmenTürkiye ve Hindistan'a, daha önce yapılan anşlamalar çerçevesindepetrol satmaya devam edeceklerini söyledi.

18- AET yetkililerinin Venedik'te tamamladıkları Zirve Toplantı-:sında, Filistin Kurtu'luş örgütü'nün (FKÖ) Orta Doğu barış görüşmelerine dahil edilmesini kararlaştırdıkları, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

19- AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya Devlet Başkanı Josip Broz Tito'nun ölümüyle Yugoslavya Komünist PartisiMerkez Komitesi'nin boşalan üyeliğine 61 yaşındaki Stevan Doronjskiseçildi.

20- İran'ın başkenti Tahran'daki stadyumda çıkan çatışmalarda çoksayıda kişinin öldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- İtalyan Parlamentosu, Başbakan Francesco Cossiga'nın bir kentgerillasının polis takibinden kaçmasına yardımcı olduğu iddiasının yeniden araştırılmasına karar verdi.

14 Haziran 1980

1- Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'dabasına yaptığı yazılı açıklamada, orduyu siyasetin' içine çekmenin biranlamı olmadığını söyleyerek, «Hükümet bunalımı yaratmak için çalışan Ecevit'in orduyu işin içine karıştırmak nereden aklına gelmiştirbilmem. Hükümet ile ilgili olarak ne istiyorsa yapsın ancak orduyu siyasi tartışmaların içine lüzumsuz, haksız icapsız bir şekilde çekmeninbir anlamı yoktur» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, «Silahlı Kuvvetler'de Ağustos ayında yapılacak özlükişlemleriyle ilgili duyduğu bazı kaygılarını bağımsız milletvekilleriyleyaptığı toplantıda dile getirdiğini» belirterek, «Hükümete destek olanbazı çevreler, sıkıyönetimin yansız tutumundan, demokratik hukuk devletine bağlı uygulamalardan tedirgindir» dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Bursa'da düzenlenen açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, «CHP'liler partilerini komünistve bölücülerin işbirlikçisi Ecevit ve yandaşlarının işgalinden kurtarmalıdır. Çünkü Ecevit ve yandaşları birer Babrak Karmal adayıdırlar» dedi.

4- CGP Genel Sekreteri Orhan Öztrak, Ankara'da basına yaptığıyazılı açıklamada, «CHP gibi AP'nin de milleti hayal kırıklığına uğrattığını» öne sürerek, «CHP ve AP'nin ancak darlık ve sıkıntı getirdiklerini» belirtti.

5- CHP'li bazı parlamenterler tarafından hazırlanan Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu ile ilgili gensorunun hükümetin düşürülmesi ile ilgili gensorudan sonra verilmesi karara bağlandı.

6- DPT Teşvik ve Uygulama Dairesi Başkanlığı, yürürlükte bulunan yatırımların teşviki ve yönlendirilmesi ile ilgili mevzuat esaslarına

uygulama kurallarına açıklık getirmek için bir tebliğ yayınladı. Teb'iğde, fabrika, değirmen ve imalathanelerin yanısıra turizm yatırımlarından otel ve motellerin Bina inşaat Vergisinden istisna edildiği belirtildi.

7- İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil, Gölbaşı Polis Eğitim Sitesi'ndeYaptığı incelemeler sırasında, silah yönetmeliğinde yapılacak değişiklikle ilgili hazırlıkların son' aşamasına gelindiğini belirterek, «Bu değişiklikle gazeteciler de silah taşıyabileceklerdir» dedi.

8- Maliye Bakanı ismet Sezgin, Tereüman'dan Yavuz Donat'ın kendisiyle yaptığı görüşmede, devalüasyonun kesinlikle söz konusu olmadığını, piyasadaki nakit sıkıntısının devam edeceğini bildirdi.

9- İl Müftüleri, Hac'la ilgili çalışmalar yapmak üzere Ankara'datoplandı. Diyanet işleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, toplantıda yaptığı konuşmada, bu yılki Hac seyahati için saptanan esasları açıklarken, «Hacseyahatinin Diyanet işleri Başkanlığı'nca düzenleneceğini ve Hac seyahatine daha önce hac .fariziyesini yerine getirmemiş olanların çıkabileceğini» belirtti.

10- İstanbul, Çanakkale ve izmir'de meydana gelen olaylarda 5 kişiöldürüldü. Bu arada Samsun'da bir kişinin cesedi bulundu.

11- İstanbul Pendik'te bir otelde çıkan yangın sonucunda 9 kişiöldü.

12- Hollanda'nın NATO yardımı önerileri uyarınca Türkiye'ye 25adet F-104 uçağı sağlamasıyla ilgili görüşmeler anlaşmayla sonuçlandıve Hollanda bu uçaklarla birlikte yedek parçalarının da verilmesi istemini ilke olarak kabul etti.

13- AET ülkeleri devlet ve hükümet başkanlarının Venedik'te yaptıkları Zirve Toplantısı sonunda yayınladıkları bildiride, Orta - Doğubarış görüşmelerine Filistin Kurtuluş Orgütü'nün de katılması yolundakiönerinin Mısır tarafından olumlu, israil tarafından ise tepkiyle karşılandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre Londra'dan sınır dışıedilen Libyalı Halk Temsilcisi Musa Kusa, «Benim sınır dışı edilmemhiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Londra sokaklarında gene Libyalı kaçaklar öldürülecektir. Üstelik Libya, IRA'ya yardım edecektir» dedi.

15- Hindistan Başbakanı indira Gandi, Başkanı olduğu Kongre Partisi'nin Genel Sekreterliği'ne oğlu Sanjay Gandi'yi getirdi.

16- AP Ajansı'nın Washington çıkjşlı haberine göre; Amerika'da.|yayınlanan Washington Post gazetesi Sovyetler Birliği'nde otomotivsanayiinde bir grevin başladığını bildirdi.

17- Fransa ve İtalya'da akaryakıta zam yapıldı.

18- İtalya'nın Milano kentinde, Banco di Roma'nın merkez şubesini geçtiğimiz Cuma günü soymak isteyen ve 28 kişiyi rehine alarakbankayı işgal eden 3 kişinin 17 saatlik direnişten sonra teslim oldukları, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15 Haziran 1980

1- Üç ilaç fabrikasında DİSK'e bağlı Petkim-iş Se.ndikası'nca alınan grev kararının uygulanması, Bakanlar Kurulu'nca iki ay süreyleertelendi.

2- Maliye Bakanı ismet Sezgin, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Hükümetimiz IMF'ye teslim olmamıştır. Aldığımız ekonomikkararlar, ekonomi gerektiriyor diye alınmıştır» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Adana'da düzenlediğibasın toplantısında, «Demirel'i falakaya yatırdık. Elimizde sopa bekliyoruz. Tövbe bir daha dış güçlerin emrine uymayacağız. Faizleri kaldıracağız. Paranın değerini düşürmeyeceğiz. Anarşiyi önleyeceğiz derseve bunlarda inandırıcı olursa falakadan kurtulacaktır. Aksi halde yarınsaat 17.00'ye kadar Demirel'in uyarı mektubumuza vereceği cevaptabunları bulamazsak daha önce verdiğimiz kerhen destekleyeceğiz sözümüzü geri alıp uçurtmanın ucunu bırakacağız» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Marmara Bölge toplantısını açarken yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı BülentEcevit'in Türk Silahlı Kuvvetleri'ni iç politika tartışmalarına konu yapmaktan çekinmediğini öne sürerek, «Ecevit dilinin altında ne varsa kamuoyu önünde açıkça konuşmalı, elindeki delilleri hemen ortaya koymalıdır. Böyle ciddi bir konuyu istismar ve polemik konusu yapmaktan vazgeçmelidir» dedi.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «Bakanlığa bağlı kuruluşlarla iş yapan bir firmaylailişkisi olduğu yolunda belgeler arasında çelişkiler çlduğunu belirterek, Kıratlıoğlu'nun konu aydınlanıncaya kadar Bakanlıktan çekilmesini Başbakan Demirel'in kabul etmesini» istedi.

6- AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe, Ankara'da basma verdiğiyazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in hükümeti elegeçirme hırsı içinde olduğunu öne sürerek, «Anlaşılan, sorumsuz beyanlar veren Ecevit'in başına güneş vurmuştur» dedi.

7- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Altan Öymen, Ankara'da basına verdiği demeçte, «Bu hükümetin şerrinden kurtulmak ulusal birzorunluluktur» dedi.

8- DİSK Yürütme Kurulu tarafından basına yapılan açıklamada,«15-16 Haziran'ın 10. yılında işçi yine çok yönlü saldırılar ve görevlerle karşı karşıyadır» denildi.

9- Avrupa Konseyi Yerel idareler Konferansı'nın 10-13 Hazirantarihleri arasında Strasbourg'da yapılan toplantısında, Prof. Nuri Tortop,Başkan Yardımcılığına seçildi.

10- Adana'da meydana gelen olaylarda 1 polis, Manisa'da iki işçi,Siverek'te bir genç, istanbul Kartal'da 1 Asteğmen ve bir er öldürüldü.

11- İran'ın' Dini Lideri Ayetullah Humeyni, ülkede bir «İslam KültürDevrimi»nin başlatıldığını açıkladı.

12- AP Ajansı'nın islamabad çıkışlı haberine göre; Afganistan'dadevrik Hafızullah Amin yönetiminin 3 bakanının daha idam edildiğiKabil Radyosu tarafından açıklandı.

13- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan Radyosu Mizoram eyaletindeki iki hükümet yetkilisinin öldürülmesinin üzerine ordunun alarma geçirilmiş olduğunu bildirdi.

16 Haziran 1980

1- TBMM Birleşik Toplantısında Cumhurbaşkanı seçiminin 105'ncitur oylaması yapıldı. Ancak çoğunluk sağlanamadığından birleşim yarma bırakıldı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, MSP Genel Başkanı NecmettinErbakan'ın önceki hafta verdiği «Mektubu»na yanıt verdi. Demirel'incevabi mektubu, bir kurye ile MSP Gene! Merkezi'ne getirilerek Erbakan'a ulaştırıldı. Öte yandan genişletilmiş Sıkıyönetim Koordinasyontoplantısı da Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında yapıldı.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, gensoru önergesinin verilmesinden önce basına yaptığı açıklamada, «Bu gensorunun ülkemizigeniş yurttaş çoğunluğunu kaygılandıran tehlikelerden kurtarıcı, umutverici bir aşama olacağına inanıyoruz. Umarız ki, demokrasiye bağlıbütün parti ve parlamenterler işbirliği ile ülkenin sorunlarına demokratik çözüm bulmak için ve ulusal birliği sağlamak için çalışsınlar. Budileklerimizle gensoruyu Millet Meclisi Başkanlığı'na veriyoruz» dedi.

4- CHP Ortak Grubu'nda konuşan Ali Topuz, «Gensoru konusunda ciddi tereddütlerim var. 1977 yılında da erken seçime karşı çıkmıştım. Ama Yönetim Kurulu'nda tek kalmıştım. Karar çıktıktan sonrasonuna kadar bunu savundum. Gene o yılda bizim sayısal ve siyasalağırlığımız vardı, bugünkü Türkiye koşullarında CHP'nin sayısal vesiyasal üstünlüğü yoktur» dedi.

5- AP Muğla Milletvekili Ahmet Buldanlı il Bağımsız Milletvekiline bir açık mektup göndererek, «Ecevit ve solcuları iktidara getirdiğiniz takdirde bunun vebalini bizzat siz ve yedi göbek nesilleriniz çekecektir» dedi.

6- Cumhuriyet Halk Partisi, hükümet aleyhinde hazırlanan gensoru önergesini Meclis Başkanlığı'na verdi.

7- Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu, Demirel hükümeti zamanında merkeze alınan üç vali hakkındaki Bakanlar Kurulu kararnamesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

8- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nuri Bayar, istanbul Üniversitesiişletme Fakültesi'nce düzenlenen diploma töreninde yaptığı konuşmada, «Sanayileşme politikamızın temelini, dışa açık ve uluslararası rekabete dayanan bir sanayileşme teşkil etmektedir» dedi.

9- Devlet istatistik Enstitüsü tarafından yayınlanan aylık ekono-.mik göstergeler tablosunda yer alan bilgilere göre; mali yılın ilk ayında toplanan vergi gelirlerinin toplamı 38.419.4 milyon liraya ulaştı.

10- İstanbul, Urfa, Ankara, Gaziantep, Sakarya ve Trabzon'da meydana gelen olaylarda toplam 17 kişi öldürüldü.

11- İstanbul Limanı'ndan dün gece ayrılan Bulgar bandıralı geminin 9 yolcusu, gemiyi terkederek Türkiye'de kaldı.

12- Tahran'da yapılan «ABD'nin İran'a müdahaleleri» konferansına;katılan ABD eski Adalet Bakanı Ramsey Clark'ın ülkesine dönünce sıkıbir aramaya tabi tutulduğu ve getirdiği belgelerin kendisinden alındığı,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Bonn çıkışlı haberine göre; Birleşik AmerikaBaşkanı Jimmy Carter, Federal Almanya Şansölyesi Helmut Schmidt'ebir uyarı mektubu göndererek, Almanya'nın Sovyetler Birliği ile olanilişkilerinin, Birleşik Amerika'nın Sovyetler Birliği'ile olan ilişkilerinin,Birleşik Amerika'nın Avrupa'ya yerleştireceği orta menzilli füzelerinyerleşimini geciktirmemesi gerektiğini söyledi.

14- Resmi bir ziyaret için gittiği Libya'da Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi yetkilileriyle temaslarda bulunan KTFD Başkanı RaufDenktaş, toplumlararası görüşmeleri yeniden başlatmaya yardımcı olabilmek için Rum toplumu Lideri Kipriyanu ile Libya'da bir zirve toplantısı yapmaya hazır olduğunu söyledi.

17 Haziran 1980

1- Milli Güvenlik Kurulu Çankaya Köskü'nde, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayarigil'in başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğince yayınlanan bildiride,yurt içinde meydana gelen terör olağanüstü bir hal olarak değerlendirilerek, bununla ilgili sıkıyönetimin ve güvenlik kuvvetlerinin icraatınıkolaylaştıracak bütün yasaların biran önce çıkarılması istendi.

2- CHP Nevşehir il Başkanı Zeki Tekiner ile arkadaşı Yavuz Yükselbaba, uğradıkları silahlı saldın sonucu öldürüldüler.

CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Nevşehir il Başkanı Zeki Tekinerile Yavuz Yükselbaba adlı bir vatandaşın öldürülmeleri nedeniyle verdiği demeçte «insanlık, devlet ve demokrasi düşmanları bu cinayetleriile CHP'lilerin ve Türk halkının yüreklerincleki özgürlük ateşini söndüremeyeceklerdir» dedi.

3- CHP tarafından Millet Meclisi Başkanlığı'na verilen gensoruönergesi açıklandı. CHP Grup Başkanvekilleri Metin Tuzun ve CoşkunKaragözoğlu tarafından açıklanan gensoru önergesinde «Bireysel veörgütlü terörün iktidar koruyuculuğundan yararlanan ve iktidarı tutsakalan zorbalar eliyle yaygın kitle terörüne dönüştürüldüğü» öne sürülerek, «Bu hükümet kaldıkça devletin temelleri, demokrasinin özü, toplumun diğer ölçüleri tahrip edilmekte, bağımsızlığımız zedelenmekte,devletin yerini başka güçler almakta, halkın can güvenliği tümüyle kalkmaktadır» dedi.

4- TRT Danışma Kurulu'nda bir konuşma yapan CHP Genel Sekreter Yardımcısı Altan Oymen, «TRT yayınları, Anayasa'daki ve kendiyasasındaki tarafsızlık ölçülerinin tamamen dışına çıkmıştır, iktidarınişine gelmeyen haberler ya gizlenmekte, ya hiç verilmemekte, ya daönemsiz hale getirilip aslından saptırılarak verilmektedir» dedi.

5- MSP Diyarbakır Milletvekili Yaşar Göçmen, Türk Haberler Ajansımuhabirine yaptığı açıklamada, «CHP - MSP koalisyonunun gerçekleşmesi halinde partisinden istifa edeceğini ve 5 milletvekilinin daha ayrılacağını» söyledi.

6- Uluslararası Af örgütü'nün Türkiye'de işkence yapıldığı yolundaki iddiaları üzerine içişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,«Uluslararası Af Örgütü'nün basına intikal ettirilen raporu ihbar telakkiolunarak değerlendirilecek ve dikkate alınacaktır» denildi.

7- Turizmi Geliştirme Kooperatifleri'nin kuruluşuna ilişkin anasözleşme ilkeleri Turizm Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen ortak çalışmalar sonucu belirlendi.

8- TÜRK-İş'e bağlı Kristal-iş Sendikası Genel Başkanı Hasan BasriBabalı ile DİSK'e bağlı Hürcam-îş Sendikası Genel Başkanı Ali RızaGünkaya, düzenledikleri ortak basın toplantısında, 11 işyerinde yaklaşık 8 bin işçi ile sürdürdükleri grevlerin işçilerin ekonomik ve demokratik hakları sağlanıncaya kadar sürdürüleceğini söylediler.

9- Yazar ve Çevirmenler Yayın Üretim Kooperatifi «YAZKO» Birinci Olağan Genel Kurulu'nda yeni Yönetim Kurulu'na Mustafa KemalAğaoğlu, Kemal Sülker, Kemal Bilbaşar, Bertan Onaran ve Adnan Özyalçıner seçildi.

10- Yeni Haber-iş Sendikası adına Ankara'da yapılan açıklamada,sendikanın PTT Genel Müdürlüğü'ne bağlı işyerlerinde grev kararı aldığı bildirildi.

11- Ankara ve Urfa'da meydana gelen olaylarda üç genç öldü, 1.Ordu ve istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görevli hakim albay Salim Örencik, otomobiline atılan patlayıcı maddenin patlaması sonucu ağır yaralandı.

12- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Türkiye Temsilcisi Ebu Firas,istanbul'da Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye'deki terörhareketlerinin arkasında israil'in parmağı var» dedi.

13- Türkiye'nin OECD'ye üye ülkelere borçlarının ertelenmesi ileilgili görüşmeler Paris'te başladı.

14- SEA-LİNK 80 NATO toplantısı ABD'de Annapolis'te başladı.

15- DPA'nın Amman çıkışlı haberine göre; yeterli doktorları olduğunu öne süren Ürdün Hükümeti, ülke dışında tıp öğrenimi yapılmasını yasakladı.

18 Haziran 1980

1- AP Ortak Grubu'nda bir konuşma yapan Başbakan SüleymanDemirel, MSP'nin durumuna değinerek, «Kendilerine durumu anlattım.Mektupla bildirdim. Türkiye'nin ekonomik durumunun ne ölçüde ilerlediğini söyledim. Şimdi hükümetin düşürülmesi için uğraşıyorlar. Vebali, günahı onlara aittir. Biz koltuk aşıklısı değiliz ki, MSP hükümetten güvenoyunu yani desteğini çektiğini ilan ettiği zaman elbette gerekeni yaparız. Hiç kimse bizi bu konuda suçlayamaz» dedi.

2- Nevşehir CHP İl Başkanı'nın cenazesinin kaldırılması sırasındaolaylar çıkması üzerine Başbakan Süleyman Demirel'i arayan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, «Burada canımızı Allah korudu. Yüz metrekarelik yere silahla taranarak geldik. Can güvenliğimiz sağlanıncayakadar buradan hiçbir yere gitmeyeceğim» dedi.

3- Sıkıyönetimin 20 ilde iki ay daha uzatılmasına ilişkin BakanlarKurulu önerisi, TBMM Birleşik Toplantısında görüşülerek kabul edildi.

4- Sinema Yazarları Derneği, (SİYAD) 1979-1980 sinema sezonu için verilecek ödülleri saptadı ve «Adak» filmi ile Atıf Yılmaz'ı eniyi yönetmen, Tarık Akan ile Hülya Koçyiğit'i en iyi oyuncu, Başar Sabuncu'yu en iyi senarist seçti.

5- Dün öldürülen Nevşehir CHP il Başkanı'nın cenazesinin' kaldırılması sırasında silahlı çatışma çıktı ve biri tabancayla olmak üzere4 CHP'li parlamenter çeşitli yerlerinden yaralandı.

6- Siverek'te CHP'li Belediye Başkanı, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

Öte yandan Ordu, istanbul ve Trabzon'da meydana gelen olaylarda 6 kişi öldürüldü, Adana'da da iki kişinin cesedi bulundu.

7- 7 ay önce Haydarpaşa önlerinde, ham petrol yüklü Independante adlı Romen tankerine çarparak tankerin yanmasına ve 42 Romendenizcisinin ölümüne, istanbul şehrinin büyük tehlikeye düşmesineneden olan Evriyadi adlı Yunan tankerinin kaptanı Aleksandros Adamapulos son olarak 65.500 lira ağır para cezasına çarptırıldı.

8- NATO Askeri Komite Başkanı General Gundersen, NATO «SeaLink 80» sempozyumu nedeniyle VVashington'da düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'ye verilen askeri yardımlar sonucu Türk Ordusu'-

nun güçlendiğini ancak yardım mekanizmasının yavaş işlemesinden

memnun olmadığını söyledi.

9- Federal Alman Hükümeti'nin «Sığınma Hakkı Yasasında Reform» yapılmasına ilişkin tasarısı, koalisyon partileri, SPD ve FDP'ninparlamentoda, grupları arasında görüşülerek kabul edildi.

10- AP Ajansı, Yeni Delhi çıkışlı haberinde, Pakistan Radyosu'nun,Afganistan lideri Babrak Karmal'ın geçen hafta içinde intihara teşebbüs ettiğini duyurduğunu bildirdi.

11- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; Tahran Radyosu, uyuşturucu madde kaçakçılığından suçlu görülen biri kadın altı kişinin idamedildiğini haber verdi.

12- Orta Amerika ülkelerinden El Salvador'da bu yılın başındanberi meydana gelen tedhiş olayları ve işlenen siyasi cinayetlerde ölüsayısının 2500'ü aştığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19 Haziran 1980

__ Başbakan Süleyman Demire!, MSP Genel Başkanı Necmettin

Erbakan ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Yenibir destek arıyor değilim. Bizim için Türkiye önemlidir. Hükümet çokgeri planda kalır. Mesele çok önemlidir, konunun çok iyi anlaşılmasıgerekir» dedi.

1- Başbakan Süleyman Demirel ile görüştükten sonra gazetecilereaçıklamada bulunan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, «Arabadevriliyor. Arabanın devrilmemesi için hükümet 16 şartı yerine getirmeli» dedi.

2- DİSK'e bağlı Petkim-iş Sendikası, TPAO Genel Müdürlüğü'nebağlı İzmir Aliağa Rafinerisi Bölge Müdürlüğü işyerinde grev kararı aldı.

3- ANKA Ajansi'nın haberine göre; bankaların mevduat ve kredilerine uygulayacakları faiz oranları konusunu görüşmek üzere Ankara'da toplanan Türkiye'deki 28 bankanın yöneticileri, faiz oranlarınıyüzde 6-10 artırmayı kararlaştırdılar.

4- Denizli'nin Acıpayam ilçesi MHP ilce Başkanı, karşılıksız çekvermek suçundan dolayı tutuklandı.

5- Nevşehir'de geçtiğimiz Salı günü öldürülen CHP Nevşehir ilBaşkanı ve eski milletvekili avukat Zeki Tekinel'in cenazesi, getirildiğiAnkara'da CHP Genel Merkezi ve TBMM önünde yapılan törenlerdensonra toprağa verildi.

6- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tana Aziz, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, 20 gün önce Türk vatandaşlarının sınırı geçtikleriiddiasıyla öldürülmesi konusundaki görüşlerini açıklarken, Bu bölgenin«Yasak Bölge» ilan edildiği ve sızan kimselere ateş açılacağı daha önceden Türk tarafına bildirilmiştir» dedi.

7- AP Ajansi'nın Tahran çıkışlı haberine göre; iran Cumhurbaşkanı Abdülhasan Beni Sadr, karşı devrimci rol oynayan gruplara karşıdevrirn muhafızlarının kendisine destek olmalarını istedi.

8- Merkezi Londra'da bulunan «Stratejik incelemeler Enstitüsü»trafından yayınlanan raporda, askeri alanda süregelen uluslararası re-

kabete dikkat çekilerek, bunun dünya güvenliğine olumsuz etkiler yapacağı belirtildi.

9- İsrail kabinesi'nin, ülkenin savunma bütçesinde 150 milyondolarlık kısıntıya gidilmesine karar verdiği, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

10- İran'da Genelkurmay Başkanı General Muhammed Hadi Sadmedr görevinden istifa etti.

20 Haziran 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi turlarına devam etmek üzere yapılanbirleşik toplantıda çoğunluk sağlanamadı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriÇağlayangil ile haftalık olağan görüşmesinden so.nra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Sayın Ecevit'in, Türkiye'ye vereceği birşey yoktur.Kırdığını, döktüğünü biz tamirle meşgulüz. Kendisine hakikaten güveniyorsa, millete gidelim, ne yapacağını, nasıl yapacağını millete söylesin'» dedi.

3- Feshedilen Demokratik Parti'nin 40 üyesi Hür DemokratlarPartisi adı ile yeni bir parti kurdular ve partinin amblemini bir el ve birçiçek olarak belirlediler.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Genel Yönetim Kurulu'nun bildirisini okudu ve «Cangüvenliğini sağlayamayan bir Başbakanın seçimden söz etmesi ayıptır»dedi.

5- Türk Haberler Ajansı'nın bir haberine göre; Muğla bağımsızMilletvekili Zeyyat Mandalinci, «Türk Milletini bu ortamda erken seçime sürüklemek kaderini maceraya sürüklemek olur, bu yolda ısraredenlerin samimi olmamasını temenni ederim» dedi.

6- Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, Başbakan Süleyman Demirel'inyeğeni Yahya Demirel aleyhine açılan bir tazminat davasının reddihakkındaki iskenderun Birinci Asliye Hukuk Hakimliği'nin kararını oybirliği ile onayladı.

7- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Savlet Aktuğ, Ankara'da yaptığıaçıklamada, Türkiye'nin Yunanistan'ın 10 millik hava sahası iddiasınıkesinlikle tanımadığını söyledi.

8- Devrimci işçi Sendikaları Konfederasyonu'nun 25 Haziran 1980'de yapılacak 7. Genel Kurulu için hazırlanan' çalışma raporunda, «Türkiye'de gelir dağılımının ücretliler aleyhine hızla bozulduğu bir dönemde hükümet tarafından ortaya konan yeni ekonomi politikasınınsabit gelirlilerden beklenen fedakarlıklar üzerine oturulduğu» öne sürüldü.

9- Eczacıbaşı ilaç Sanayi Şirketi Nijerya'da bir ilaç fabrikası kurüzere anlaştı.

10- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Merkez Bankası tarafından yılbaşından 6 Haziran 1980 tarihine dek kamu ve özel kesime açılan kredilerin toplamı 478 milyar liraya ulaştı ve bu kredilerin yüzde64'üne yakın bölümü kamu kesimine kanalize edildi.

11- 1. Ordu ve istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, «Son 15 gün ;içinde çeşitli anarşik eylemlere katılmaktan sanık, sağ ve sol kesimemensup 302 kişinin yakalandığını» açıkladı.

12- Hakkında içişleri Bakanlığı tarafından «Vur emri» çıkarılan yasadışı THKP-C Örgütü liderlerinden cezaevi kaçağı Hasan Şensoy'un yakalandığını açıkladı.

13- Urfa, Ordu, istanbul, Konya, Ankara, Bursa ve Samsun'da meydana gelen olaylarda 13 kişi öldürüldü.

14- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan Mehmet Ali Birant imzalı habere göre; Türkiye, Ankara'daki Dışişleri Bakanları Konseyi öncesinde,NATO'ya özel ve çok ivedi bir çağrıda bulundu ve Türk Ordusu'nunkritik durumdan kurtarılabilmesi için derhal 150 milyon dolarlık birözel fon kurularak bundan1 en düşük düzeye inen savaş stoklarının,öncelikle yedek parça gereksinmelerinin karşılanmasını, ek olarak da700 bin ton ham petrol, 20 bin ton yüksek oktanlı jet yakıtı ve yağsağlanmasını istedi.

15- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan Emin Çölaşan imzalı bir habere göre; Türk Hükümeti'nce IMF'ye verilen ve Maliye Bakanı ismetSszgin'in imzasını taşıyan 2 Haziran 1980 tarihli niyet mektubundaTürkiye'nin önümüzdeki üç yılı kapsayacak bir ekonomik program hazırladığı, amacın enflasyonu önlemek, dış ödemeler dengesini düzeltmek ve kalkınma hızını makul bir düzeye yükseltmek olduğu belirtildi.

16- 30 Haziran'da Brüksel'de yapılacak Türkiye - AET OrtaklığıKonseyi'nin hazırlık çalışmaları Ortaklık Komitesi toplantısıyla başladı.

17- ABD Başkanı Jimmy Carter 8 günlük Avrupa turnesinin ilkdurağı olan Roma'da, italya Devlet Başkanı Petrini ve Başbakanı Cossiga ile görüştü.

18- Ürdün Kralı Hüseyin'in Washington'daki görüşmelerini tamamladıktan sonra yaptığı açıklamada, ABD'nin Orta Doğu konusunda tarafsız kalması gerektiğini ve ABD Başkanı Jimmy Carter ile Amerika'dan 200 tane yeni tank almak için anlaşma yaptıklarını söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Irak halkı 20 yıldan beri ilk kez sandık başına gitti.

20- AP Ajansı'nın Prag çıkışlı haberine göre; Sovyet Bloku ülkelerinin ekonomik varlığı COMECON üyelerinin başbakanlarının Prag'dayaptıkları üç günlük toplantının sonunda yayımlanan ortak bildiride,Doğu Avrupa'da ekonomik bütünleşmeyi sağlamak için çağrıda bulunuldu.

21- REUTER Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; iran'da cinayetten silah kaçakçılığına kadar çeşitli suçlardan hüküm giyen iki kadın ve yedi erkek idam edildi.

22- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Belgrad'a giden Pakistan Dışişleri Bakanı Ağa Sahi, Afganistan'da bağımsız ve SovyetlerBirliği'ne karşı dostane siyaset izleyecek bir liderin işbaşına getirilmesi için çağrıda bulundu.

21 Haziran 1980

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, ülke sorunlarının üstesinden gelebilmek için AP, CHP veMSP koalisyonu çağrısını yineleyerek, «CHP, AP, MSP bir yıllığına .birortak hükümet kursunlar, başbakan hiçbirinden olmasın, Türkiye'yi birlikte kurtarmaya çalışalım diyoruz» dedi.

2- Bakanlar Kurulu, aralarında Ankara'daki bazı oteller ile PTT veTPAO işyerlerinin de bulunduğu altı grev ve lokavt kararını 30'ar günsüre ile erteledi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Kocaeli'nde düzenlenen«Gönül Seferberliği» mitinginde yaptığı konuşmada, «Biz MHP olarak,dar gelirlilerin orta halli diyebileceğimiz bir geçim seviyesine kavuşturulmadıkları, sürece daima komünizm için istismar vasıtası olacaklarınainanmaktayız» dedi.

4- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, UBA Ajans'averdiği demeçte, «Bu ortamda CHP ile hükümet kurmamız söz konusuolamaz. Biz hükümeti kuralım, AP ve CHP bizi desteklesinler, bakın ozaman nasıl memleket kurtulur» dedi.

5- MSP Genel Sekreteri Oguzhari Asiltürk, THA muhabirinin, «Hükümetten desteğinizi çekmeniz halinde MSP'nin parçalanacağı ileri sürülüyor» şeklindeki sorununu, «Bunu AP tezgahlıyor. AP önce kendihükümetini düşürmek isteyen sayılan çift rakamlara ulaşmış AP'li parlamenterlerle uğraşsın» dedi.

6- Türk Haberler Ajansı'na bir açıklamada bulunan AP Grup Başkanvekili Oğuz Aygün, «MSP'nin hükümet tarafından yerine getiril- lmeşini talep ettiği isteklerin kabul edilmesi ihtimali hiç bir şekilde |mevcut değildir» dedi.

7- Maliye Bakanı İsmet Sezgin Aydın'da düzenlediği basın toplantısında, «Paris'teki toplantının Temmuz ayına ertelenmesi dış ödeme dengemizde büyük bir rahatlık sağlayacak» dedi.

8- Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, Bakanlar Kurulu tarafından imzalanan «Turizmi Teşvik Çerçeve Kararlarını» İstanbul'dadüzenlediği basın toplantısında açıklayarak, «Türk Turizminin önündekiengeller kaldırılarak Turizm Bakanlığı artık emredici hale getirilmiştir»dedi.

9- Reyhan ve Kızılırmak nehirleri üzerinde yapılacak Altınkayave Menzelet barajları, Türk firmalarına ihale edildi ve mukaveleleri imzalandı.

10- Dışişleri eski Bakanlarından Feridun Cemal Erkin, İstanbul'daşair, tiyatro yazarı ve gazeteci Ahmet Muhip Dranas Ankara'da öldü.

11- Siverek, Ordu ve Malatya'da meydana gelen' olaylarda altı kişiöldürüldü.

12- Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi Başkanı Mihailidis, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, iki toplumlu federasyon konusunda taraflararasında bir uyuşmazlık olduğunu söyleyerek, «Adanın ekonomik yaşayabilirliği güvence altına alınırsa, bulunacak çözümün geçerliliği degüvence altına alınır» dedi.

13- Hürriyet Gazetesi'nin Londra çıkışlı haberine göre; Hırsızlıkyaptığı iddiasıyla tutuklanan Kıbrıslı Türk genci Ersin Musa, Londra'nınWandsworth Cezaevi'nde, koğuş arkadaşları tarafından yakılarak öldürülmek istendi.

14- İran' Devlet Başkanı Beni Sadr'ın, ülkedeki bölünmeyi önlemekiçin açtığı kampanya sırasında Gazvin kentinde yaptığı konuşmada,Devrim Mahkemelerinin kendi ayrı Silahlı Kuvvetlerini oluşturmayahaklarının bulunmadığını söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- THA'nın islamabad çıkışlı haberine göre; Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak, İslam Hukukunun geçiş faaliyetlerinin sonaşaması olarak ülkede islam vergileri uygulaması öngören bir yasayıimzaladı.

16- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'da iş başında bulunan cuntaya karşı savaşan solcu gerillalar 6 radyoistasyonunu ele geçirdiler ve yarım saat süre ile gdecek hafta yapılacak genel greve herkesin katılması çağrısında bulundular.

22 Haziran 1980

1- Yurt dışında çalışan işçiler için istanbul'da kurulacak 2 bin 500meskenlik yerleşme merkezinin temel atma töreninde bir konuşmayapan Başbakan Süleyman Demirel, «Ne pahısına olursa olsun kalkınmaçağını sürdüreceğiz» dedi.

2- Adana'da üretim yapan Faksoy Yağ Fabrikalarında Tek Gıdaiş Sendikası'nca alınan grev kararı Bakanlar Kurulu'nca 60 gün ertelendi.

3- İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Nevşehir olaylarında CHP Parlamenterlerinden ve askerlerden başka hiç kimsenin silah kullanmadığını ileri sürerek, «Devlet,bu olay sırasında Sayın Ecevit'i kendisinden ve kendi taraftarlarındankorumuştur» dedi. içişleri Bakanı ayrıca, ruhsatlı silah bulundurma vetaşıma kapsamını genişleten yönetmelik konusunda bilgi verdi.

4- İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Sun 15 günde jandarma tarafından' yurdun çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen serioperasyonlarda 96'sı adam öldürme olmak üzere çeşitli suçlardan sanık223 kişinin yakalandığı» bildirildi.

5- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Nevşehir Valisi'nin açıklamalarını yanıtlayarak,«Vali memuriyeti görevini kötüye kullanmıştır. Yetkililer vali hakkında gerekli soruşturmayı hemen açmak zorundadırlar. Soruşturmalarınesneklik içinde yürütülebilmesi için valinin Nevşehir'den süratle uzaklaştırılması gerekmektedir» dedi.

6- CHP Millet Meclisi Başkarivekillerinden Metin Tuzun, YankıDergisi'ne verdiği demeçte, «Hükümet düşerse, oluşacak tabloda birCHP-MSP hükümeti çıkamaz mantığına hak vermek doğru değildir.Yarınların gündemine gelebilir» dedi.

7- Giresun Valisi Mustafa Hayri Güler ile Balıkesir Valisi MünirRaif Güney, görevlerinden alınarak merkezde görevlendirildiler.

8- İstanbul Belediye Başkan Yardımcılarından ve CHP Beyoğluilçe Başkanı Emin Bülent Demir, Kasımpaşa'da yaylım ateşine tutularaköldürüldü. Öte yandan, Ordu'da meydana gelen olaylarda üç kişi öldü.

9- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri BakanYardımcısı Mathew Nimetz, Yunan yetkilileri ile Türkiye ve NATO'yla

0lan sorunlar ile ülkedeki Amerikan üsleri konularında görüşmelerdebulunmak üzere Atina'ya gitti.

10- Rumca yayınlanan «Smerini» gazetesinde yer alan bir haberegöre; «Birleşik Amerika Başkanı Jimmy Carter'ı.n Demokratik Parti seçim bildirgesine Türkiye'ye askeri yardım yapılmasını Türk askerininKıbrıs'tan çekilmesi ve Kıbrıs konusunda ilerleme kaydedilmesi koşuluna bağlayan bir madde konması için Senatör Edward Kennedy tarafından yapılan bir teklifi reddettiği» bildirildi.

11- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, 25-26 Haziran' tarihlerinde Ankara'da yapılacak NATO Bakanlar Konseyi toplantısının son hazırlıklarını gözden geçirmek üzere Ankara'ya geldi.

12- Sanayileşmiş batılı ülkelerin liderlerinin Venedik'te başlayanDoruk Toplantısının ilkinden sonra yayınlanan ortak bildiride, «Sovyetler'in Afganistan'ı işgal etmelerinin, dünya barışını sağlamaya yönelik tüm kurumların kuyusunu kazdığı» öne sürülerek, tüm ülkelerinişgal olayının karşısında yer almasının, huzurun sağlanması açısındankoşul olduğu bildirildi.

13- Sovyetler Birliği'nin Resmi Haber Ajansı TASS, Sovyet Birliklerinden bir bölümünün Afganistan'dan çekileceğini bildirdi.

14- REUTER Ajansı'nın bildirdiğine göre; Irak'ta 20 yıldır ilk kezyapılan parlamento seçimlerini iktidardaki Baas Partisi kazandı.

15- İran'da 27 subay ve 250 askerin «Hükümeti devirmeye teşebbüs» suçundan gözaltına alındığı yabancı, ajanslar tarafından bildirildi.

16- Japonya'da genel seçimler yapıldı.

17- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ınKuzeydoğusundaki Assam eyaletinde ordu birliklerinin gösteri yapanbir gruba ateş açmaları sonucu 2 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.

23 Haziran 1980

1- TBMM birleşik toplantısında çoğunluk sağlanamadığı için Cumhurbaşkanı seçimi turlarına devam edilemedi.

2- Eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk TBMM'deki yasama görevine başladı.

3- AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, Almanya'nın Sesi Radyosu'na verdiği demeçte, Türkiye'nin NATO'nun bir üyesiolduğunu, bu savunma paktına zorla girmediğini belirterek, «Türkiye'nin geleceği üzerinde kimse kumar oynamaya kalkamaz, Türkiye'yi şuistikamete sürüklemeye, bu istikamete sürüklemeye kimsenin gücü yetmez» dedi. Öte yandan Demirel'in MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile 5 saatlik bir görüşme yaptığı belirtildi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Bağımsız izmir MilletvekiliAkın Simav'ın yeniden CHP'ye dönmesi nedeniyle Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Bu hafta Salı gününden itibaren başlıyarak gerek hükümetin düşürülmesi, gerek Cumhur-Ybaşkanı seçiminin sonuçlanması için CHP grubu olarak bütün ağırlığımızı koyacağız» dedi.

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in resmi davetlisi olarak Ankara'ya gelen Norveç Genelkurmay Başkanı OrgeneralSverre Hamre, Orgeneral Kenan Evren'le iki ülke silahlı kuvvetleriniilgilendiren konularda görüş alış verişinde bulundu.

6- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmeri, NATO Genel Sekreteri Joseph Luns ile görüştükten sonra basına yaptığı açıklamada, «NATO'-!dan, askeri gücümüzü sürekli artıracak ve ekonomimizi korumaya imkan verecek bir yardımın gönderilmesini bekliyoruz» dedi.

7- MSP Başkanlık Divanı tarafından hükümetin desteği ile ilgiliolarak alınan kararda, «Milli görüş istikametinde bir hükümetin düşürülmesi için her türlü çabanın gösterilmesine, bugünkü durumda milletin ızdırabını dikkate alarak MSP'niri AP azınlık hükümetine sağladığıdesteğin kaldırılmasına ancak bu aşamada hükümetin düşürülmesineyönelik bir girişimde bulunulmamasına oy çokluğu ile karar verilmiştir» denildi.

8- Adana Dörtyol'da yapılan Belediye Başkanlığı seçimini CHP

adayı Ali Adıkutlu kazandı.

9- Akbank'ın Türkiye Ekonomisi Dergisi'nde yer alan bir haberegöre, işçi dövizi girişinin Nisan ayında Nisan 1979'a göre yüzde 10.7oranında azalarak 114 milyon 8 bin dolar düzeyinde gerçekleştiği bildirildi.

10- İstanbul, Çorum, iskenderun, Ankara, Malatya ve Elazığ'dameydana gelen olaylarda 11 kişi öldürüldü.

11- NATO'nun Genel Sekreteri Joseph Luns, Ankara'da basına verdiği demeçte, Batılı ülkelerin Türkiye'ye sağladığı askeri ekonomik vemali yardımın daha da arttırılması gerektiğini bildirdi.

12- Sanayileşmiş Batılı 7 ülkenin Venedik'te tamamlanan DorukToplantısından sonra yayımlanan resmi bildiride, «Sanayileşmiş Komünist Ülkelerle OPEC üyesi ülkelerin de kalkınmakta olan ülkelere yardım etmeleri» istendi.

13- Mısır-İsrail Ortak Askeri Komisyonu'nun Kahire'de toplandığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- «Kararlılık Cephesi» siyasi komisyonunun olağanüstü toplantısı dün gece Libya'nın Başkenti Trablus'ta başladı.

15- AP Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya'da iktidardaki Liberal Demokrat Partisi, Pazar günkü seçimleri kazandı.

16- Roma Savcı Yardımcısı Mario Amato, iki kişinin silahlı saldırısısonucu öldürüldü.

17- Hindistan Başbakanı indira Gandi'nin oğlu ve Yeni KongrePartisi Genel Sekreteri Sanjay Gandi, bir uçak kazasında öldü.

24 Haziran 1980

1- TBMM'nin birleşik toplantısında Cumhurbaşkanlığı seçimi içia:yapılan 107. tur oylamada çoğunluk sağlanamadı.

2- Millet Meclisi birleşiminde CHP Genel Başkanı Bülent Ecevitile 113 arkadaşı tarafından hükümet hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınması 6 red oyuna karşı 407 oyla kabul edildi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, ABD Dışişleri Bakanı Muskie ilegörüştü. Muskie görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, «Bizaskeri ve ekonomik yönden güçlü bir Türkiye'den yanayız ve bununiçin de desteğimizi sürdürüyoruz» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında Başbakan Süleyman Demirel ile yaptığı görüşmelerden sonra aldıkları kararı açıklayarak, «Bu vahim gidişatın manevimesuliyetine iştirak etmiyoruz, kendimizi serbest addediyoruz. Bu kararımız hükümeti düşürme mahiyetinde bir karar değildir. Halen işbaşında parlamentodan güvenoyu almış bir hükümet mevcuttur. Hukuken bu hükümetin düşürülmesi parlamentoda 226 güvensizlik oyuylamümkündür. Bir hükümetin dilediği her zaman görevden çekilmesihakkı vardır, bu kendi bileceği iştir» dedi.

5- CHP İstanbul il Örgütü tarafından yapılan duyuruda, «Milletiikiye bölerek birbirine düşman etme ve bu yoldan bir dikta düzeni,kurma hevesleri bugünlerde hükümetin' de desteği ile gerçekleştirilmeaşamasına ulaştırılmak istenmektedir» denildi.

6- TÜRK-İş ve DİSK'e bağlı bazı sendikalarla, bağımsız sendikaadına yapılan ortak açıklamada, «Bir süredir AP iktidarı yetkilileri ile toplantı halinde olan TÜRK-İŞ'in uzlaşmacı üst yönetimi ücretlerin dondurulması, sosyal hakların askıya alınması doğrultusunda hükümetleanlaşmak üzeredir. TÜRK-İŞ yöneticileri Koordina.syon Kurulu adı altında, işçi sınıfının çetin mücadeleler sonucunda elde ettiği ekonomikve demokratik hakları masa başında satışa çıkmıştır» denildi.

7- Türk Silahlı Kuvvetleri iç Hizmetleri Yönetmeliği'nde yapılanbir değişiklikle «Orduevi, askeri gazino ve öteki askeri sosyal tesislerden yararlanma hakkına sahip kişiler ile tabii üyelerin bu yerlerde siyasi telkin ve önerilerde bulunmaları, yasal ya da yasa dışı kurulmuşsiyasi amaçlı parti, kuruluş, dernek ve örgütlerden herhangi biri hakkında propaganda yapmaları» yasaklandı.

8- CHP Gençlik Kollan Genel Başkanı Hasan Belovacıklı evindesilah bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

9- MHP Gaizosmanpaşa İlçe Başkanı Ali Rıza Altınok ile karısı

MHP Gaziosmanpaşa Kadın Kollan Başkanı Fahriye Altınok ve kızı Nilgün Altınok, evlerine gelen silahlı bir terörist tarafından kurşuna dizilerek öldürüldü. Öte yandan Ankara, Kars, Giresun, Bursa ve Siirt'temeydana gelen olaylarda toplam 6 kişi öldü.

10- Reuter Ajansı'nın Tokyo çıkışlı haberine göre; Japonya, Türkiye'nin bu ayın sonuna dek ödemesi gereken 85 milyon dolarlık borçlarını erteleme kararı aldı.

11- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Türkiye'nin yeterince ikili yardım aldığını ve yenibir yardım programının düşünülmediğini belirterek, «Türk hükümeti desağlanan yardımın süratle Türkiye'ye gönderilmesi görüşündedir. Yenibir yardım önerisinde bulunmamıştır» dedi.

12- Venedik'te, «Yediler Doruğu»nun tamamlanmasından sonra Yugoslavya'ya geçen ABD Başkanı Jimmy Carter düzenlediği basın toplantısında, «Afganistan'dan kısmi çekilme, krizin çözümüne yetmez»dedi.

13- Batı Azerbaycan'da etnik gruplara bağlı 15 kişinin idam edildiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25 Haziran 1980

1- TBMM birleşik toplantısında çoğunluk sağlanamadı.

2- Bedelli Askerlik Yasası'nın uygulanmasına ilişkin esasları içeren yönetmelik, Cumhurbaşkanı Vekili'nce onaylanarak yürürlüğe girdi.Yönetmelikte, 440 bin liranın 1 Mart 1980 tarihindeki karşılığı dövizi29 yaşındaki yükümlülerin bir defada, aşağı yaşlardaki yükümlülerinise yönetmelikte belirlenen peşin ve taksitlerle ödeyecekleri öngörüldü.

3- CHP Ortak Grubu'nda yapılan eğilim yoklaması sonucunda,Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş'ın Cumhurbaşkanlığı için ne yük-,sek oyu aldığı parti Genel Başkanı Bülent Ecevit tarafından grubunikinci toplantısında açıklandı.

4- NATO Bakanlar Konseyi'nin ilkbahar toplantısı, Ankara'da,Başbakan Süleyman Demirel'in konuşmasıyla açıldı. Demirel, yaptığıkonuşmada, 20 yıllık bir aradan sonra NATO toplantısına yeniden ev lsahipliği yapmanın önemine değinerek, «Son on yıl içinde Avrupa'daki cesaret verici gelişmelere rağmen, dünyanın diğer bölgelerindeki uluslararası görüntünün rahatsız edici çizgileri görmemezlikten gelinemez. Orta Doğu ihtilafının hala çözümlenemediği bir dönemde, Güneybatı Asya'daki son gelişmelerin ortaya çıkmasının dünyayı yeniden soğuk savaşın eşiğine getirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır» dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «Öldürülen üç ülküdaşımızın manevi katili bizzat Ecevit'tir. Ecevit'in kışkırtmaları, yaptığı hedef gösterici konuşmalar bualçakça aile katliamının gerçekleşmesinde büyük rol oynamıştır» dedi.

6- Orhan Özet'in ayrılması ile bir aydır boş bulunan Tekel Genel Müdürlüğü'ne Özbek Saran atandı.

7- Okmeydanı'nda, boş bir arsada, Emirgan Karakolu'nda görevli Rüstem Altınyurt adlı polis memurunun cesedi bulundu. Öte yandan, istanbul izmir, Elazığ, Urfa ve Gaziantep'te meydana gelen olaylarda 7 kişi öldürüldü.

8- Türkiye Devrimci işçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK'in /.lGenel Kurulu 460 delegenin katılmasıyla İstanbul'da çalışmalarına baş-'lladı. Genel Kurulu bir konuşmayla açan DİSK Genel Başkanı Abdullah!Baştürk, «Gündemdeki en önemli sorunun sendikal birliğinin sağlan-Jması olduğunu» belirtti.

9- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, NATO Bakanlar Konseyiilkbahar toplantısında yaptığı konuşmada, Afganistan ve iran'daki gelişmelerden sonra, NATO Güneydoğu kanadının güçlendirilmesinin,Akdeniz Savunmasında çok daha hayati önem taşımaya başladığını belirterek, «Afganistan'ın istilası korkulan bir senaryonun gerçekleşmesidir. Sanırım ki, artık dünyanın gözü açılmıştır. Şimdi harekete geçmezamanı geldiğini anlamak lazımdır» dedi.

10- NATO Bakanlar Konseyi ilkbahar toplantısının açılışında dönem başkanı sıfatıyla konuşan ABD Dışişleri Bakanı Edmund Muskie,«Türkiye hayati önem taşıyan bir müttefikimizdir, değer verdiğimiz birdosttur. Türkiye şu sırada ciddi, ekonomik ve sosyal meydan' okumalarla karşı karşıyadır. Bu meydan okumaları cesaret ve fedakarlık ilegüğüslemektedir. Türkiye'ye bu çabasına hayranlık duyarken büyük biristeklilikle, işbirliği ve güçlü bir destek sağlamaya kararlıyız» dedi.

11- Federal Alman Hükümeti toplantısında, «Türk vatandaşlarınınbundan böyle, ülkeye girebilmeleri için vize almaları koşulu» kararabağlandı.

12- İran'ın petrol üreten Kuzistan eyaletinin başkenti Ahvvaz'dabir sokakta patlayan bombanın dokuz kişinin ölümüne neden olduğu,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

26 Haziran 1980

1- TBMM birleşik toplantısında çoğunluk sağlanamadığından Cumhurbaşkanı seçimi turlarına devam edilmedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısındansonra gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlarken, vize konusuna değinerek, «Bu konunun düzeltilmesi için her türlü girişimde bulunacağını» belirtti.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, THA muhabirine yaptığı açıklamada Çarşamba günü yapılacak gensoru oylamasının bir güvenoyu niteliğini taşıdığını belirterek, «Biz, üzerimize düşeni yaptık.Hükümetin düşüp düşmemesini sağlamak MSP'nin dışında kalan partilerin alacağı tavra bağlıdır» dedi.

4- DİSK Ankara'da yapılan NATO Bakanlar Konseyi toplantısınıprotesto için Başbakan Süleyman Demirel'e gönderdiği telgrafta, «NATO toplantısının Türkiye emekçilerini ve bölgede emperyalizme karşımücadele eden diğer halklara karşı bir tehdit ve gözdağı verme aracıolarak nitelendirildiğini» bildirdi.

5- Hükümetin Perfektüp Ambalaj Sanayii ile SİMKO'daki grevierteleme kararını Danıştay'ın durdurması üzerine, Türkiye Maden - İşSendikası, bu işyerlerinde dün yeniden greve başladı.

6- Türk Atlantik antlaşması Derneği tarafından düzenlenen «Türkiye ve NATO» konulu yazı yarışmasında, birinciliği, Fevziye Senalpkazandı.

7- Kırşehir'de dün gece meydana gelen olaylardan sonra, kenttesokağa çıkma yasağı ilan edildi.

8- Mısır'ın Ankara Büyükelçiliğini basarak iki Türk görevlisiniöldüren ve içeride bulunanları rehin tutan dört Filistinli gerilla ile ilgiliolarak Askeri Yargıtay 4. Dairesi'nce verilen görevsizlik kararı, AskeriYargıtay Genel Kurulu tarafından onaylandı.

9- Kütahya, istanbul, Ankara, Çorum ve İzmir'de meydana gelenolaylarda toplam 5 kişi öldürüldü.

10- TBMM birleşik toplantısında yoklamadan sonra bir bildiri yayınlayan CHP Grup Başkanvekilleri Metin Tuzun ve Coşkun Karagözoğlu, «Adalet Partisi'nin, adayı olduğu halde birleşik toplantıya katılmadığını ve sosyal içerikli yasaları da engellediklerini» söylediler.

11- Türkiye'nin garantisiz borçlarının ödenmesi konusunda yürürlüğe giren yeni bir tebliğle, alacaklı firmaların Türkiye'deki gemi tezgahlarından ve sanayi tesislerinden yararlanabilmeleri sağlandı.

12- NATO Bakanlar Kurulu Konseyi'nin öğleden sonra sona erenilkbahar toplantısı kararlarını açıklayan ortak bildiride, «Bakanlar, Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalogun devamını memnunlukla karşılamışlar ve iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarına barışçı çözüm bulmak yönünde iki ülkenin ortak çabalarını sürdürecekleri ümidini belirtmişlerdir» denildi.

13- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'ye NATO çerçevesinde askeri yardımın dahaacil hale getirilmesinin1 ve sürekli olmasının tüm müttefiklerce kabuledildiğini» söyledi.

14- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Konseyin, son oturumundansonra düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan'ın NATO'ya dönmesikonusunun görüşülmediğini söyleyerek, «Bu Yunanistan'ın ENTEGRASYONA dönmesini arzu ediyoruz. Ama ileride çıkabilecek bazı sorunlarında bugünden çözümlenmesini tercih ediyoruz. Bu konu tartışmamevzuu olmadı, olması için de sebep yoktu» dedi.

15- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Komünist Partisi yayın organı Pravda, 7 sanayileşmiş ülke devlet vehükümet başkanlarının bir araya geldikleri Venedik Zirvesinin, Batılıülkeler arasındaki ayrılıkları ortaya çıkardığını ileri sürdü.

27 Haziran 1980

1- Cumhurbaşkanı seçimi yapmak üzere toplanan TBMM birleşiktoplantısında çoğunluk sağlanamadı.

2- Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil ile yaptığı haftalık olağan görüşmesinden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı ve «Anayasatadili teklifimiz gerçekleşseydi, Türkiye'nin bugün Cumhurbaşkanı vardı» dedi.

Öte yandan Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da bulunan' Yunanistan Dışişleri Bakanı Konstantin Mitsotakis'i kabul ederek, Türk Yunan ilişkileri konusunu görüştü. Demirel, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «iki memleket komşu ise aralarında meseleolabileceği tabiidir. Meseleleri bir düşmanlık veya kavga sebebi yapmak yanlıştır. Dünyanın bu bölgesinde sulhun devamında her iki mem- ^leketin yararı vardır, müşterek menfaati vardır» dedi.

3- Bakanlar Kurulu, 1980 yılı Kırmızı mercimek destekleme alımfiyatını 28 lira olarak saptandı.

4- Devletleştirilen madenlerin eski sahiplerine geri verilmesineilişkin Bakanlar Kurulu kararı için Danıştay yürütmeyi durdurma kararı aldı.

5- Bakanlar Kurulu, Paşabahçe Cam Fabrikası'nda Hürcam-iş Sendikası tarafından alınan grev kararını ülke sağlığına aykırı bularak 30gün süreyle erteledi.

6- Dışişleri Bakanı Mustafa Gülcügil, Polis Enstitüsü'nde düzen-;lenen diploma töreninde yaptığı konuşmada, Anayasal hak ve hürriyetlerin tümüyle kullanılmasının, iyi yetişmiş, gerekli araç ve gereçledonatılmış kuvvetli bir polis teşkilatının canlılığına bağlı olduğunu belirterek, «Bunu temin edemiyen demokrasilerde hürriyetler ve haklar,ortaya çıkan anarşi denizinde kaybolur gider» dedi.

7- CHP Ortak Grubu'nda Cumhurbaşkanı seçiminde aday göste-rilmesi kararlaştırılan Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş, adaylık koj|nusunda parti ve grup yöneticileriyle temaslarını tamamladı.

8- CHP'li 43 milletvekili ve senatör Meclis Başkanlığı'na verdik-jleri bir önerge ile işkenceler konusunda Meclis araştırması açılmasınıistediler.

9- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; An Kara Sıkıyönetim Mahkemesi, Sendikalar ve Siyasi Partiler Yasası'na aykırıdavrandıkları gerekçesiyle MİSK ve MHP hakkında yasal işlem yapılmak üzere Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'na başvuruda bulunma kararı aldı.

10- Adana Kapalı ve Yarı Açık Cezaevi'nde kazdıkları yaklaşık 100metre uzunluğundaki tünelden kaçmak isteyen 3 tutuklu da elektrikçarpması sonucu ölü olarak ele geçirildi, olayda 18 tutuklu ve hükümlüyaralandı.

11- İstanbul, Ankara, Ordu, Giresun ve Kırşehir'de meydana gelenolaylarda toplam 9 kişi Öldürüldü.

12- İçişleri Bakanlığı'nın ruhsatlı silah taşıma ve bulundurma iznine ilişkin yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Türkiye AET Ortaklık Konseyi hazırlıkları çerçevesinde dün akşam Brüksel'de yapılan bir ortaklık komitesinde bir konuşma yapanTürk Delegasyonu Müsteşarı ismet Birsel, «Türkiye'nin serbest dolaşımilkesinden feragat etmeyeciğini» bildirdi.

14- Yunanistan Dışişleri Bakanı Konstantin Mitsotakis, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türk - Yunan diyalogunun bundan böyledoğrudan Dışişleri Bakanları düzeyinde ele alınmasını kabul ettiğini vebundan sorira Türk Dışişleri Bakanı ile belirli sürelerde buluşmayı umduğunu bildirdi.

15- ABD Başkanı Jimmy Carter'ın Avrupa Gezisi sırasında, Afganistan'da geçici bir hükümet kurulması ve Sovyet askerlerinin tümünün bu ülkeden geri çekilme işleminin uluslararası bir barış gücü kuvvetlerince gözlenmesi önerisinde bulunduğu ve Fransa Devlet BaşkanıValery Giscard d'Estaing'in bu öneriye karşı olarak, «Geçici çözüm Sovyet birliklerinin bir süre daha Afgan topraklarında kalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle daha kesin ve temelli bir çözüm bulunmalıdır» şeklinde açıklamada bulunduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; ABD'nin, israil Başbakanı Menahem Begin'in makamını Kudüs'ün doğusuna taşıma yolundaki girişimine karşı çıktığı ABD'nin Kahire Büyükelçisi tarafından açıklandı.

17- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing, ülkesinin bir nötron başlığı geliştirdiğini ve denendiğini açıkladı.

18- REUTER Ajansı'nın Lizbon çıkışlı haberine göre; Batı AvrupalıHristiyan Demokratlar, Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına biranönce dönmesi gerektiği görüşünde birleştiler.

28 Haziran 1980

1- Cumhurbaşkanı Vekili İhsan Sabri Çağlayangil, Türk Parlamenterleri Birliği'nce Ankara'da düzenlenen «Parlamento'nun verimli çalışması, Parti içi demokrasi ve ön seçim» konulu açık oturum nedeniyleBirlik Başkanına gönderdiği mesajda, bazı hallerde demokrasinin yapısından kaynaklanan özellikleri açısından ağır işlediğinin düşünülebileceğini belirterek, «Ancak, en sağlıklı ve tutarlı sonuçlar çeşitli görüşlerin senteziyle ortaya çıkar. Demokratik sistemi kural ve gelenekleri doğrultusunda daha da etkin bir işlerliğe kavuşturmak mümkündür» dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel'in, Türkiye Esnaf ve SanatkarlarKefalet Kooperatifleri Birliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Ülkenin en büyük iki sorunun anarşi ve enflasyon olduğunu» belirterek, «Türkiye'nin sıkıntıları daha bitmemiştir. Bu işin bitmesi için 3 yılgereklidir. Bize inanmaya devam edin, doğru yoldayız. Biz koltuk delisi değiliz» dedi. Öte yandan, Başbakan Demirel'in, «Bakanlar Kurulu'nun bilgisi olmadan hiç bir mala ya da hizmete zam yapılmaması»hakkında genelgesi üzerine, dün yurt içi posta hizmetlerinde yapılanyaklaşık yüzde 300'lük zam, Ulaştırma Bakanlığı tarafından durduruldu.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, yaklaşık iki saat süren bir görüşme yaptılar. Görüşmeden sonra gazetecilere açıklamada bulunan Ecevit, «Kurulacak hükümet herhangi bir partinin damgasını taşıyan veya bir partinin programına gerçekleştirebileceği bir hükümet değil, bir onarım hükümeti olmalıdır» dedi. Daha sonra Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen partiiçi eğitim seminerinde bir konuşma yapan Bülent Ecevit, «Şimdi biztek başımıza hükümet olsak, hiç kuşkusuz yine bugünkü hükümettenkat kat daha iyi yönetiriz ülkeyi. Fakat biz şimdi kendimizi değil, ülkeyi,ulusu ve demokrasiyi düşündüğümüz içindir ki, kendimiz iktidar olmak yerine belli başlı siyasal güçlerin bir süre için elele vererek ülkeyiyönetmelerini ve artık işlemez duruma gelen devleti onarmalarını veböyle bir hükümet elinde Türkiye'nin güvenli bir seçim ortamına getirilebilmesini temenni ediyoruz» dedi.

4- Maliye Bakanı ismet Sezgin, Tercüman Gazetesi'ne, faiz kararnamesi ve özel sektör faizleri konusunda açıklamada bulunurken, «Bankalar kartele dönüşecek karar alamaz» dedi.

5- Ticaret Bakanı Halil Başol, Esnaf ve Sanatkarlar Birliği'nin Ankara'da düzenlenen Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, borç alma-

nın Türkiye'nin kalkınma hamlesi sırasında doğacak zorlukların önlenmesi için başvurulan bir yöntem olduğunu söyleyerek, «Türkiye'de çocuklar borçlu doğuyor diyenler Türkiye'yi bilmeyenlerdir» dedi.

6- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, gensoru oylamasına kadar bir «Onarım Hükümeti»kurulması yolunda çağrıda bulundu.

7- CGP Parti Divanı toplantısında bir konuşma yapan Parti GenelBaşkanı Turhan Feyzioğlu, CHP'nin gensoruyu mevsimsiz olarak verdiğini öne sürdü ve «Bir hükümet seçeneği olmadan bunalım çıkarmanın neye ve kime yarayacağı şüphelidir» dedi.

8- Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından, bir süre önceyeniden düzenlenen mevduat ve kredi faiz oranlarının uygulanmasıylailgili olarak yayınlanan tebliğde, «Bu kararın yürürlüğe girdiği tarihten sonra tesbit ve ilan edilen azami faiz oranlarında değişiklik yapıldığı takdirde, yeni oranlar evvelce açılmış kredilere 6 aydan önce tatbik edilemez» denildi.

9- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Yılmaz Ateş, istanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Yazarlar Sendikası'nınsarı basın kartı sahibi üyelerinin de çağdaş Gazeteciler Derneği'ne katıldığını ve Türkiye Yazarlar Sendikası ile her alanda eylem birliği vedayanışmaya gidilmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını da bildirdi.

10- İstanbul, Afyon ve Uşak'ta meydana gelen olaylarda 7 kişi öldürüldü.

11- Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları arasında Ankara'da yapılanikili görüşmelerde «İyi niyet ve siyasi iradenin etkin olmasını sağlamak amacıyla» bundan böyle iki bakanın belirli sürelerde buluşmaları kararlaştırıldı.

12- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, istanbul Odakule'de«NATO müttefikleri ve Sovyet Rusya» konusunda verdiği konferansta, «Sovyetler göze hoş görünme politikasını uyguluyorlar» dedi.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Kenya ile ABD arasında üs anlaşması yapıldığını açıkladığı yabancı ajanslar tarafndan bildirildi.

14- AP Ajansı'nın Palermo çıkışlı haberine göre içinde 81 kişi bulunan bir italyan yolcu uçağı İtalya'nın batısındaki Tiran Denizi'nedüştü.

29 Haziran 1980

1- Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre; sıkıyönetim kadrolarına atanan veya sıkıyönetim komutanlığında görevlendirilen personele, «Sıkıyönetim hizmet zammı karşılığı avans ödenmesi» kararlaştırıldı.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan haftalık Yankı Dergisine verdiği demeçte, «CHP, milli çözüm yolunda yürürse, hükümet;olması için destekleriz» dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «MHP'nin içinde bulunmadığı bir hükümet, milliolmak vasfından yoksun olur» dedi.

4- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Altan Öymen Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Federal Alman Hükümeti'nin Türkler için vizezorunluluğu koyma kararını çok yadırgadıklarını belirterek, «FederalAlman Hükümeti bu tek taraflı kararı yürürlüğe koymaktan vazgeçmelidir. Bu kararın Türkiye ile Ortak Pazar arasındaki Ankara Anlaşması'nın ek protokolleri ve Türkiye ile Almanya'nın NATO'da iki müttefik,olmaları gerçeğiyle bağdaştırılması güçtür» dedi.

5- MSP Erzurum Milletvekili Korkut Özal, Hürriyet Haber Ajansı'na verdiği demeçte, «Yerine daha yararlı ve hayırlı alternatif bulunmadıkça, bu hükümet düşmez» dedi.

6- DİSK 7. Genel Kurulu'nun 5. gününde eleştirileri yanıtlayarGenel Başkan Abdullah Baştürk, CHP'nin gövdesinin ve organlarınır«Anti Faşist» - «Anti Emperyalist» olduğunu belirterek, «Tahlilde bir(eşiyorsak, eylemde de birleşelim. DİSK faşizme karşı mücadele, beğımsızlık mücadelesinde CHP'ye elini uzatıyor» dedi.

7- TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Sadık Side, icra Kurulu adına Ankara'da düzenlediği basın toplantısında kısa bir süre içinde toplu sözleşmeler imzalanmazsa 7 işkolunda birden 330 bin işçiyle greve gideceklerini açıkladı.

8- Türkiye Barolar Birliği'nin sona eren Genel Kurulu sonundayayınlanan bildiride terörün bilinen kaynak ve odaklarının vakit geçir-;meden ortadan kaldırılması için başta Cumhuriyet Başsavcılığı olmak jüzere devletin tüm meşru güçlerinin bu konuda tüm görevlerini yeri-jne getirmeleri istendi.

9- Tüm bankaların katılmasıyla istanbul'da yapılan ortak toplantısonucu, azami mevduat ve kredi faiz oranları saptandı. Buna göre; kısavadeli krediler yüzde 31, orta vadeli krediler yüzde 33, uzun vadelikrediler yüzde 36 oldu.

10- Tokat, İstanbul, Eskişehir, Adana ve iskenderun'da meydanagelen olaylarda-10 kişi öldü.

11- Karayolu transit taşımacılığı ile ilgili olarak yürürlüğe girenkararnameye göre; TIR'lardan alınacak ücretler yeniden düzenlendi.

12- İran Devlet Başkanı Beni Sadr'ın, Humeyni'ye gerekli gördüğüanda işleme koyması koşuluyla bir istifa yazısı verdiği yabancı ajanslartarafından bildirildi.

13- AFP'nin Paris çıkışlı haberine göre; Fransız işverenler KonseyiBaşkan Yardımcısı Michael Maury Laribiere kimliği bilinmeyen kişilerce kaçırıldı.

14- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Afganistan'daki Babrak Karmal Hükümeti, ülkedeki Müslüman direnişçilerin 1921 Haziran tarihleri arasında çeşitli bölgelerde 14 kişiyi öldürdükleriniaçıkladı.

30 Haziran 1980

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve arkadaşları tarafından,hükümet hakkında verilen gensoru önergesi, Millet Meclisi'nde görüşüldü.

2- AP Grubu'nda bir konuşma yapan Başbakan ve Parti BaşkanıSüleyman Demirel, «Böyle gitmez, bir hükümet ya vardır, ya da yoktur. İkide bir hükümeti düşürüyoruz, düşüreceğiz diyerek çalışmalarımızı buna göre ayarlayamayız. Ya hükümet olacağız, ya olmayacağız.Parlamentodaki desteğimizin ne olduğunu bilmemiz lazım. Bunun eniyi ve kestirme yolu güvenoyu istemektir» dedi. Öte yandan SSK'nınAnkara'da başlayan Genel Kurulu'na bir mesaj gönderen Başbakan Süleyman Demirel, «SSK fonlarının kullanılmasında, bu fonların reel değerini koruyucu enflasyonist eğilimler ortaya çıkarmayla ve kalkınmaya direkt katkısı olan alanlara tevcih edilmiş bir yatırım politikasınaöncelik verilmiştir» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin ortak grup toplantısında yaptığı konuşmada, «Bir kaç gün önceye kadar Sayın Demirel hükümetin düşmeyeceğinden emin görünüyordu, hatta ABD Dışişleri Bakanı'na güvence verecek kadar emin görünüyordu. Ama herhalde artık AP yönetimi de bu hükümetin düşmeyeceğinden pek eminolamayacak durumdadır» dedi.

4- Danıştay, AP Hükümeti'nin göreve başlamasından sonra görevden alınan Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Avni Usluoğlu hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

5- Danıştay, Emek Turistik Tesisler işletme Limited Şirketi'ne bağlıBüyük Ankara, Stad ve Marmara Otelleri işyerlerinde alınan grev kararını 30 gün süreyle erteleyen Bakanlar Kurulu Kararı hakkında «Yürütmeyi durdurma kararı» aldı.

6- Türkiye Devrimci işçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK GenelBaşkanlığı'na yeniden Abdullah Baştürk seçildi.

7- Sosyal Sigortalar Kurumu konut kredi tavanı 450 bin liradan600 bin liraya yükseltildi.

8- Kadın ve kan davası nedeniyle 2 ayrı olayda 4 kişiyi öldürdükleri ve bir jandarma erini şehit ettikleri iddiasıyla aranan ve içişleri Ba-

kanlığ''nca haklarında «Vur emri» çıkartılan Adem Budak ve SeyithanBudak Diyarbakır Jandarma Komutanlığı'na teslim oldular.

9- İstanbul, Konya, Adana, Kırşehir, Amasya, Bursa ve Sivas'tameydana gelen olaylarda toplam 7 kişi öldürüldü.

10- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen'in' katılmasıyla Bürüksel'deyapılan Türkiye AET Ortaklık Konseyi toplantısında, AET, Türkiye ileimzalanması öngörülen 4. Mali Protokol çerçevesi içinde, Türkiye'ye1981 - 1986 yılları arasında 840 milyon dolar kredi ve yardım vermeyiTürk tarafına teklif etti.

11- Basında yer alan bir habere göre; Yunanistan ana muhalefetpartisi lideri Andreas Papandreu, Dışişleri Bakanı Konstantin Mitsotakis'in «Ankara'da Yunan çıkarlarını sattığı» öne sürüldü.

12- Federal Alman Başbakanı Helmut Schmidt ile Sovyet LideriLeonid Brejnev, Moskova'da Kremlin Sarayı'nda görüştüler.

13- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre Sovyetler Birliği'nin iran Büyükelçiliği Başkatibine 24 saat içinde ülkeyi terketmesi içintalimat verildi.

14- Irak Vatari Meclisi törenle açıldı. 250 milletvekili and içerekgörevlerine başladı.

15- Afganistan Devlet Başkanı Babrak Karmal, bir Federal Almandergisine verdiği demeçte, «Ülkesine karşı yöneltilmiş yabancı saldırıve müdahalelerin tamamen ortadan kalkmasından sonra Afganistan'daki Sovyet askerlerinin geri çekileceğini» söyledi.

16- Libya petrolünün varil başına fiyatını 36.72 dolardan 37 dolara, Nijerya ise 36.74 dolardan 37 dolara yükseltildi.

17- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; izlanda'da bayanVigdis Finnbogadottir Devlet Başkanlığı'na seçildi.

18- Dünya borsalarında altın fiyatları ons başına yaklaşık 25 dolarbirden artarak geçtiğimiz Şubat ayından bu yana en yüksek düzeyeulaştı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106