16.5.1980
×

Hakkında

Künye

İletişim

Mayıs 1980

1 Mayıs 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 57. turda CHP'li Kontenjan Senatörü Muhsin Batur 242, AP'li Saadettin Bilgiç 236 oy aldı.

2- Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, BakanlarKurulu toplantısına girmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada,Devleti yıkmaya ve devleti zaafa uğratmaya çalışanların karşısında,devlet ve milletin ebediyete kadar varolacağını söyliyerek, «Türk Devleti'nin gücünü kimse denemeye kalkmamalıdır» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «Başbakan Süleyman Demirel'in Güvenlik görevlilerinikışkırttığını, bu kışkırtmalara zaman zaman uyan devlet kuvvetlerinintoplumda yeni yaralar açılmasına neden olduğunu» öne sürdü.

4- Bakanlar Kurulu tarafından MARSA Yağ Fabrikası'nda alınangrev kararı ikinci kez ertelendi.

5- MSP Millet Meclisi Grup Sözcüsü Şener Battal, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra AP'nin karaciğerini yoklama harekatına girişeceklerini» söyleyerek, «APşimdiye kadar konuyu geciktirmeyi tercih etmiştir» dedi.

6- Maliye Bakanlığı Hazine Genel Sekreterliğine İsmail Hakkı Batuk atandı.

7- Başbakanlık Koordinasyon Kurulu yetkilileri ile TÜRK-İŞ Yetkililerinin sürdürdükleri görüşmelerle ilgili olarak; 15 madde üzerindeanlaşmaya karar verildi.

8- TÜSİAD'ın «Olaylara Bakış» bülteninde, «Devalüasyon oranının son derece tartışmalı bir konu olduğu» görüşüne yer verilerekbununla beraber paranın satın alma gücü esasına göre yapılan uluslararası karşılaştırmalar, TL.'nin' dış değerinin, azami bir dolar = 85 TL;olduğunu gösterdiğini de burada hatırlatmakta yarar vardır» denildi.

9- 1 Mayıs Yürüyüş ve Mitingi Mersin'de yapıldı.

10- Anadolu Ajansı İç Haberler Müdürlüğü'ne İbrahim Çıngayatandı.

11- Samsun, Ankara, Kayseri'de meydana gelen olaylarda üç kişi öldü.

12- Katar'da temaslarını sürdüren' Başbakanlık Müsteşarı ve DPT;Müsteşar Vekili Turgut Özal, Reuter Ajansı'na verdiği demeçte, Türkiye'nin bu yıl Arap ülkelerinden 1 milyar dolarlık ekonomik yardım ile5 milyon ton ham petrol istediğini söyledi.

13- Avrupa Komünist Partilerinin 2 gün süren Paris toplantımınsonunda yayınlanan bildiride, Avrupa soluna ve Hristiyanlara NATO'nun Batı Avrupa'ya nükleer füze yerleştirmesine karşı mücadelede kendilerine katılmaları yolunda çağrı yapıldı.

14- ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, bağımsız birFilistin Devleti kurulmasına ve israil'in işgal altındaki Arap topraklarından çekilmesini öngören bir karar tasarısını veto etti.

15- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Afganistan'dason beş gündür sürmekte olan Sovyet karşıtı gösteriler sırasında 57kişinin öldüğü, 100 kadar kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, parlamentodan geçen Anayasa değişikliğiyle ömürboyu başkan kalabilme olanağını elde etti.

17- REUTER Ajansı'nın .Bağdat çıkışlı haberine göre; Irak'ta yirmiyıldır ilk kez 20 Haziran'da genel seçim yapılacağı açıklandı.

18- AP Ajansı'nın Floransa çıkışlı haberine göre; italya'nın çeşitlikentlerinde yapılan aramalarda, 15 sanığın yakalandığı ve çok sayıdasilah ile belgenin ele geçtiği bildirildi.

2 Mayıs 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 59. tur oylamada, CHP'IİMuhsin Batur 255, AP'li Saadettin Bilgiç ise 56 oy aldı.

2- Millet Meclisi Plan Komisyonu'nda «Nakdi Tazminat ve aylıkbağlanmasına» ilişkin yasa tasarısı ele alınarak benimsendi.

3- Vali, Kaymakamlara maaşlarının yüzde 50'si kadar tazminat verilmesini öngören yasa tasarısı Millet Meclisi'ne gönderildi.

4- Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirei, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil ile haftalık olağan görüşmesiniyaptı. Demirei görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken,bir gazetecinin CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, «İktidarın yan tuttuğunu» söylediğini hatırlatması üzerine «Bir tek kimse gösteremez,kimseyi koruduğumuzu, biz, kendisi değiliz herhalde kan dökülmesinden memnun oluyor, bu işin bitmesini istemiyor. Türkiye'yi bu halegetiren Ecevit'in zihniyetidir» dedi.

5- CHP Ortak Grup toplantısında konuşan Parti Genel BaşkanıBülent Ecevit, «Üyelerin tam kadro gelip Cumhurbaşkanı seçimi turlarında oy kullanmalarını» istedi.

6- Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan bir tebliğde, şeker pancarı, gül yaprağı, tiftik ve yaş koza taban fiyatları ilan edildi. Bunagöre şeker pancarına 3 lira, gül yaprağına 30 lira, tiftiğe 600 lira veyaş kozaya da 800 lira taban fiyat verildi.

7- Bakanlar Kurulu, yabancı plakalı TIR'lardan alınan akaryakıtbedel farkının alınmasını, 2. bir tebliğe kadar kaldırdı.

8- MHP Genel Yardımcısı Ali Gürbüz, Ankara'da basına verdiğidemeçte, 1977 seçimlerinden bu yana vatandaşların iradesini değiştirici bir çok olay yaşandığını belirterek, «Türkiye her an' bir erken seçime hazır olmalıdır. Biz MHP olarak bir erken seçime taraftarız» dedi.

9- Askeri Yargıtay Dördüncü Dairesi, Türk Ceza Kanunu'nun 141ve 142. maddelerine muhalefet suçlarının bazı şartlarda sivil mahkemelerde bakılmasına karar verdi.

10- Türkiye Odalar Birliği tarafından yayınlanan ve 1980'in ilk ikiaylık dönemindeki ekonomik durumun değerlendirilmesi yapılan raporda, «Hükümetin aldığı istikrar kararları olumlu ve yapıcı» olarak

nitelenerek, «Vergi önlemlerinin ve yasaların parlamentodan en kısa zamanda çıkarılarak yürürlüğe konması halinde, önemli derecede olumlusonuçlar yaratması umulmaktadır» denildi.

11- Ecevit Hükümeti döneminde Başbakanlık Koruma Müdürlüğüyapan Mümtaz Karaduman, VVashington'daki görevinden alınarak Ankara Bölge Trafik Müdür Muavinliği'ne getirildi.

12- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Türkiye üzerinden geçişlerde yapılan ödemelerin Federal Alman Markı olarak ödenmesi zorunluluğunun getirildiği bildirildi.

13- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı ve Bakırköy C. Savcılığı tarafından haklarında «İşçiyi yasa dışı siyasi greve tahrik ve teşvik, işve çalışma özgürlüğünü kısıtlamak» iddiasıyla soruşturma açılan DİSKGenel Başkanı ve yöneticileri ile diğer sendika yöneticileri gözetimaltına alındı.

14- 6. Kolurdu ve Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman veHatay illeri Sıkıyönetim Komutanlığınca yayınlanan bildiride, genel

güvenlik önlemlerinin uygulanması hakkında bilgi verilerek «Tarsusolaylarından Sıkıyönetim Komutanlığı'nın sorumlu olduğu» yolundayayılmak istenen haberler yalanlandı ve Tarsus'un sıkıyönetim bölgesidışında olduğu anımsatıldı.

15- İstanbul'da bekçi Aslan Küçükali, Urfa'da Hacı Maksut Demiryeli ve Reşit Gürkan öldürüldü.

16- Resmi Gazete'de yer alan Gümrük ve Tekel Bakanlığı tebliğinde, gübre ve gübre hammaddeleri ile zirai ilaç ve hammaddeleriithalinde esas alınarak döviz satış kurları ve değerleri açıklandı.

17- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türk Hükümeti,«AET ile. ilişkilerin canlandırılması amacıyla Brüksel'e yansıttığı öneri vegörüşler arasında, Türk işçilerinin serbest dolaşımı» sorununa esneklikkazandıran' yeni bir teklifte bulundu.

18- Londra'deki iran Büyükelçiliği'nin işgali üçüncü gününü doldururken, İran Devlet Başkanı Beni Sadr, Tahran Radyosu'ndan yaptığı bir açıklamada, silahlı teröristlerin şantajlarına boyun eğmektense,20 rehinenin öldürülmesini yeğlediklerini söyledi.

19- İsveç'te işçi ve işveren konfederasyonları arasında ücret yüzünden çıkan uyuşmazlık 1 Mayıs tarihine kadar herhangi bir anlaşmaya kavuşamadığından, işverenlerin 700 bin işçiyi kapsayan lokavtkararı aldığı, işçi sendikalarının da tekmil sektörlerde greve geçtiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

3 Mayıs 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüsameftin Tiyanşan'la görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «Herkesin istediği kadar ucuz para bulması devri kapanmıştır. Hizmetler ve üretim nispetinde para olacaktır» dedi. Ayrıca, Demirel, TÜRK - İŞ Yönetim Kurulu ile yaptığı görüşmeden sonrada «Biz hükümet olarak, çalışanların hukukuna, el emeğini, alın terinihakkıyla almasına çok büyük önem vermişizdir. Türk işçisi ekmek yediği yeri bilir» şeklinde konuştu.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Bunalım ortada iken çözümü Anayasa değişikliğinde aramak sakıncalıdır, işçilerin ve sendikaların da kendi demokratik haklarına ve bu hakların hukuksal güvencesi olan Anayasaya,demokratik hukuk devleti kuralları içinde var güçleriyle sahip çıkmaları gerekir» dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in katılacağıNATO Genelkurmay Başkanları komite toplantısı öncesinde, Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına dönüşü konusu ve Ege sorunu, Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında yapılan üst seviyede bir toplantıda ele alındı.

4- Bakanlar Kurulu yaş çay taban fiyatını 25, merinos yapağını291, haşhaşı 35 lira olarak saptadı.

5- Kısa adı MİSK olan Milliyetçi işçi Sendikaları Konfederasyönu'nca Kayseri'de düzenlenen «Alın terine saygı ve milli birliğe çağrı»mitinginde bir konuşma yapan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş«CHP, Ecevit'iri 1 Mayıs öncesi konuşmaları hatırlanırsa, vatanseverlikkonusunda samimi değildir» dedi.

6- Hava-iş Sendikası Genel Başkanı ibrahim Öztürk ile THY grevikonusundaki görüşmelerini sürdüren Ulaştırma Bakanı Hüseyin ÖzalpAnkara'da yaptığı açıklamada, «Sendika yetkililerine zaman zamanuçakların uçmalarını sağlamalarını teklif ettik. Biz de mahkemeye müracaat ettik. Biz devletiz, bizim dediğimiz olur. Soruşturma açtırıp uçaklardaki zarar ziyanı kendilerine ödeteceğiz» dedi.

7- Odalar Birliğince Antalya'da düzenlenen panelde konuşan Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, «Turizmde ileri gitmiş ülkeler-

de turizm mevsiminde ve turizm işkolunda grev yasağı vardır. Türkiye'de bu uygulama yapılmalıdır» dedi.

8- TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel'i ziyaret ederek, «Mayıs sonuna kadar işçi hakları konusunda çözümlenmesini istedikleri ve en az geçim indiriminin vergi dışı bırakılması, vergiadetinin sağlanması, toplu iş sözleşmelerinin gerçekleştirilmesi, kıdemtazminatının vergi dışı bırakılması konularını kapsayan^ önlem paketini sundu.

9- Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi icra kurulu, kıdem tazminatlarının vergilendirilmesi konusunda görüşlerini açıkladı.«Giydirilmiş aylık ücretsin 24 katının vergi dışı kalması gerektiğinisavundu.

10- Tariş Üzüm Birliği Genel Kurulu'nun, üzüm işletmelerinin zararetmesi gerekçesiyle kapatma kararı almasından sonra, DİSK'e bağlıGıda-iş Sendikası 1 ve 2 No'lu üzüm işletmelerinde grev karan aldı.

11- İstanbul Tarlabaşı'nda bomba yapılan bir evde meydana gelenpatlamada babayla 4 yaşındaki oğlu parçalandı, 7 yaşındaki kızı ağıryaralandı.

12- 17 Nisan'da silahlı saldırıda yaralanan CHP Adana il Başkanı,Ankara'da tedavi gördüğü Numune Hastanesi'nde öldü.

Öte yandan Sakarya, Aydın, Konya, Samsun, Ankara'da meydanagelen olaylarda 7 kişi öldürüldü.

13- İzmit'te gece saat 09.05'te Adapazarı - İstanbul seferini yapmakta olan elektrikli banliyö treniyle, Gebze'den Adapazarı'na gitmekte olan motorlu banliyö treninin çarpışması sonucu, ikisi tren görevlisi16 kişi öldü, 28 kişi de yaralandı.

14- Fransa'nın Bordeaux kentinde geçtiğimiz 29 Mart'tan bu yanaaçlık grevinde bulunan 26 Türk ve 2 Tunus'lu kaçak işçi greve sonverdiler.

15- AFP'nin Atina çıkışlı haberine göre; Federal Almanya'dan Atina'ya gelen bir parlamento heyeti ile görüşmelerde bulunan Yunanistan Başbakanı Karamanlis, «Federal Almanya'nın Türkiye'ye yardım politikasında Ankara ile Atina arasındaki kuvvet dengesini bozmayacak biryol izlemesi gerektiğini» belirtti.

16- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Kanada'da verdiği demeçte, «Sovyetler Birligi'nin ABD ile bir savaşı göze alamayacağını»söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- ABD'nin Küba'dan gelen mülteciler arasında bulunan suçlu vedelileri sınır dışı edeceği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- İran Hükümeti'nin, askeri harekat sırasında ölen Amerikan askerlerinin cesetlerini iade edeceği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi

19- Londra'da Tahran Büyükelçiliğini üç günden beri işgal altındatutan üç Arap militanla, ingiliz polisi arasındaki görüşmeler olumlu devam ederken, iran' Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade'nin rehineler konusunda, Irak, Ürdün, Cezayir Büyükelçilerinin arabuluculuk yapmalarınıkabul etmediği bildirildi.

20- AFP'nin Adisababa çıkışlı haberine göre; Etiyopya'da açlık felaketi yaşamı etkilemeye başladı.

21- AP'nin Lefkoşe çıkışlı haberine göre; kısa adı OPEC olan Petrolihraç Eden Ülkeler Örgütü olağanüstü toplantısında, Suudi Arabistan'ın-petrole zam yapmasının beklendiği açıklandı.

22- AP'nin Zamboanga çıkışlı haberine göre; Filipinlerin güneyinde, hükümet güçlerine bağlı uçak ve helikopterler bir müslüman köyüüzerinde hücuma geçti.

4 Mayıs 1980

1- Genel Başkan ibrahim Denizcier başkanlığındaki TÜRK-İŞ icraKurulu, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'le bir görüşme yaptı. Ecevit,görüşmeden sonra gezetecilere yaptığı açıklamada, «Hükümetin ekonomik modeli işçi haklarıyla bağdaşmaz» dedi. Denizcier ise, açıklamasında Cumhurbaşkanlığı seçiminde AP ve CHP'nin diyalog kurmasınıisteyerek, «Bizim görüşümüz alınmadan bazı kanunlar komisyonlarasevkedildi. Bunların çıkarılmamasını Ecevit'ten talep ettik» dedi.

2- Bolvadin'de düzenlenen MHP açık hava toplantısında konuşanParti Genel Başkanı Alparslan Türkeş, «Birleşilecek yer MHP'dir. TürkMilliyetçilerini MHP saflarında birleşmeye çağırıyorum» dedi.

3- Demokratik Parti, Ankara'da yapılan 4. Olağan Büyük Kongre'de alınan' karar uyarınca kapandı.

4- İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; son 15gün içinde yurdun çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda2351 suçlu yakalandı, 271 silah ele geçirildi.

5- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nun Ankara'dayapılan Genel Kurul toplantısında konuşan Konfederasyon Başkanı veAP Milletvekili Hüsamettin Tiyanşan, ülkeyi bu hale 1961 Anayasası'n'ın «Kuvvetler Ayrılığı» ilkesinin getirdiğini öne sürdü.

6- CHP eski milletvekili yazar Cahit Zamangil Ankara'da öldü.

7- İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Karın CerrahiKürsüsü Başkanı Prof. Dr. Bedii Gorbon 65 yaşında iken öldü.

8-- Antalya'da silahlı kişilerce evi basılan Antalya Barosu avukatlarından Mükerrem Erdoğan'ın eşi öldürüldü, 6 yaşındaki çocuğu daağır yaralandı. Ankara'da ise kimliği belirsiz kişilerin açtığı ateş sonucuLütfü Özgün adlı bir kişi öldü.

9- Çankırı'nın Ovacık ilçesi Kaymakamı- ile CHP'li Belediye Başkanı arasında görüş ayrılığı nedeniyle çıkan' çatışmada Belediye Başkanı Orhan Kaya ile Cumhuriyet Savcısı Hasan Ögüteri tabancayla yaralandı.

10- Londra'deki iran Büyükelçiliğinde görevli iranlıları rehine alansilahlı eylemcilerin, dün' geceyarısı, rehinelerden yedi aylık hamile birkadın ile büyükelçilikte görevli bir Pakistanlıyı serbest bıraktıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- REUTER Ajansı'nın Austin çıkışlı haberine göre; Teksas'ta yapılan önseçimlerde Demokrat Parti adaylarından ABD Başkanı JimmyCarter, oyların dörtte üçünü aldı.

12- Yugoslavya Devlet Başkanı 87 yaşındaki Josip Broz Tito, 12Ocak tarihinden bu yana tedavi edilmekte olduğu Lübliyana Hastanesi'nde öldü. Tito'nun ölümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Vekili ihsanSabri Çaglayangil, Başbakan Süleyman Demirel, Ana Muhalefet PartisiLideri Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen birer başsağlığı mesajı yolladılar.

5 Mayıs 1980

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Yugoslavya Devlet BaşkanıMareşal Josip Broz Tito'nun ölümü nedeniyle Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «O, yalnız kendi ülkesinin bağımsızlığını ve birliğinisağlamaya önderlik ettiği için değil, tüm insanlığa hizmetleri dolayısıyla da dünyada saygı kazanmış bir büyük adamdı» dedi.

2- Türkiye Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Timisi, genişletilmiş istanbul il Örgütü toplantısında yaptığı konuşmada, «İktidarınamacı halkı daha çok susturmaktır. İnanıyoruz ki, halkımız er ya dageç kendi iktidarını, demokratik yollarla kuracaktır. Kurmalıdır da» dedi.

3- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Süleyman Demirel'in çeşitli uyarılararağmen hala hatalı yolda yürümekte ısrar ettiğini öne sürerek, «Başbakan'ın sağlıksız, teröristlerin ekmeğine yağ süren yanlış tutumu ülkemizde anarşi yangınını büyütmektedir» dedi.

4- Eski DP Genel Başkanvekili, bağımsız Konya Milletvekili FarukSükan Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, AP'ye geçeceği yolundakisöylentilerin gerçekle ilgisi olmadığını söyleyerek, «AP dahil hiçbir partiye girmeyeceğim, bağımsız kalacağım» dedi.

5- MHP Grubu, TRT Danışma Kurulu'ndan, Halkevleri Temsilcisi'nin çıkarılması yolunda, TRT Yasası'nın bir fıkrasının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

6- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,Katar ve Suudi Arabistan'a yaptığı geziyi tamamiayarak yurda döndü.

7- Gümrük ve Tekel Bakanı Ahmet Çakmak, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, çay fiyatlarına yapılan yeni zamları açıkladı.Buna göre; en ucuz çayın fiyatı 250, en pahalı çayın fiyatı ise 1000lira oldu.

8- TÜRK-İş Genel Başkanı ibrahim Denizcier başkanlığındaki birheyet, Meclis Başkanı Cahit Karakaş, Senato Başkanvekili Mehmet Ünaldı, CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı ayrı ayrı ziyaret ederek, Meclis'te bekleyen işçi haklarıyla ilgili yasaların biran önceçıkarılması konusunu görüştü.

9- Bağımsız KÖY YSE-İŞ Sendikası Genel Başkan Vekili Mahir Seçer, Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, Köy işleri ve Koope-

ratifler Bakanlığı, Yol, Su, Elektrik Gene! Müdürlüğü ile Sendika arasında imzalanan toplu iş sözleşmesini geçersiz sayan veya yürürlüktenkaldıran hiçbir Yargıtay kararının olmadığını bildirdi.

10- DİSK Genel Başkan Yardımcısı Kemal Nebioğlu, Yürütme Kurulu üyesi Tuncer Kocamanoğlu ve DİSK Genel Sekreter YardımcısıHüseyin Ekinci ile Genel-iş, Marmara Oleyis ve Bank-Sen yöneticilerinden bir grup, gözaltına alındılar.

11- Sanayi Odaları Birliği Başkanı Sakıp Sabancı ABD TV'sinde yaptığı konuşmada, «Ekonomik darboğazı da kendimize öz şekilde atlatacağız» dedi.

12- Kars'ta Zoo - Teknik Müdürlüğüne ait servis arabasının silahlıkişilerce taranması sonucu Hayvan Bakım Memuru imran Kaya, Ankara'da da Seyfettin Yıldız adlı bir kişi öldü.

13- Devlet Bakanı Koksal Toptan'ın başkanlığında bir heyet, O'ECDtarafından düzenlenen «Gürültü ile mücadele politikaları» konulu konferansa katılmak üzere Paris'e gitti.

14- AFP Ajansı'n'ın Ottowa çıkışlı haberine göre; NATO GenelSekreteri Joseph Luns, Sovyetler'in Orta Doğu petrollerini ele geçir- Vmek amacıyla ABD ile bir savaşı göze alamayacaklarını belirtti.

15- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Tahran'daki Amerikalı rehineleri kurtarmak için girişilen harekatın ardından' DışişleriBakanlığından istifa eden Cyrus Vance, Observer Dergisi'ne verdiğidemeçte, «Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı, dış politika yapmaktan vazgeçmelidir» dedi.

16- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Hava- . na'daki vize bürosunu, Küba'dan ayrılmak isteyenler ile Castrc taraftarları arasında çıkan çatışmaları öne sürerek kapattı.

17- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, üçüncü ve sontur oylamada Cumhurbaşkanı seçildi.

18- Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Tito'nun ölümünden sonra66 yaşındaki Lazar Kolisevski Devlet Başkanlığına getirildi.

19- Sovyetler Birliği Komünist Partisi yayın organı Pravda Gazetesi, ABD'de Cyrus Vance'ın istifa edip yerine Edmund Muskie'ninatanmasını, «ABD politikasındaki saldırgan eğilimin zaferi olarak» nitelendirdi.

20- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; iran'ın Londra Büyükelçiliği'nde 6 gün süren işgal ve rehin alma olayı özel «Sas» ko-

mandoları tarafından düzenlenen baskınla sona erdi. Olay sırasında 2rehine ile 3 gerilla öldü, 2 gerilla da sağ olarak ele geçirildi.

21- İsveç'te 900 bin işçiyi kapsayan grev ve lokavtların, ülke ekonomisine günde 120-140 milyon dolar (Yaklaşık 1 milyar TL.) kaybına neden olduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Nisan ayı içinde Afganistan'daki çarpışmalarda direnişçilerin 13 Sovyet zırhlı aracınıimha etti. Biri subay olmak üzere 100 Sovyet askerinin öldürüldüğü ve38 askerin de tutsak alındığı açıklandı.

6 Mayıs 1980

1- TBMM'de Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 61. tur oylamada CHP'li Muhsin Batur 281, AP'Iİ Saadettin Bilgiç 115 oy aldı. 62.tur oylamada çoğunluk sağlanamadığından birleşim yarına ertelendi.

2- Cumhurbaşkanlığı seçiminin uzamasını protesto etmek amacıyla dün TBMM'de oturma grevine başlayan ChÎP milletvekilleri HasanAli Dağlı, Mustafa Öztin, Sabri Öznal, Ömer Kahraman ve Veli Yıldız,24 saatlik eylemlerini sona erdirdiler.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye Ziraat Odaları'nın GenelKurul Toplantısında yaptığı konuşmada, hükümete geldikten bu yana,bozulan devlet otoritesini yeniden kurmaya çalıştıklarını söyleyerek,«Devlet otoritesini tesis etmeye gerek yok diyen varsa, ona sabah şeriflerin hayırlı olsun deriz» dedi. Demirel ayrıca, Almanya'da yayınlanan Der Spiegel dergisine verdiği demeçte hükümetinin macerası olmadığını, hesaplarını tam yaptığını belirterek, «Türkiye ümitsiz bir durumda değildir» dedi.

4- CHP Ortak Grubunda bir konuşma yapan Parti Genel BaşkanıBülent Ecevit, Cumhurbaşkanı seçimi sorununun çözümlenmemesininen önemli nedeninin AP olduğunu öne sürerek, «AP yönetimi TBMMbirleşimini açıktan boykot etmektedir. Niyeti büsbütün açığa çıkmıştır.Umarım ki bunun da cezasını demokrasi kuralları içerisinde Türk Ulusuverecektir» dedi.

5- Hava-İş'in Uçak Servisi Anonim Şirketi (USAŞ) işyerlerinde aldığı grev kararı, Bakanlar Kurulu'nca 30 gün ertelendi.

6- Yargıtay ikinci Hukuk Dairesi, terk nedeniyle boşanma olanağının sadece kocaya değil kadına da tanındığına karar verdi.

7- Maliye Bakanlığı, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkındaki 17sayılı karara ilişkin bir dizi tebliği yayınladı. 1 seri numaralı tebliğ uyarınca, kendilerine döviz pozisyonu tutma yetkisi verilmiş olan bankaların hangi öncelik sırasına göre döviz ödemesi yapabilecekleri belirlendi.

8- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan bir sirkülerde, düşük kaliteli plastik hammaddelerinin ithaline izin verildiğiaçıklandı.

9- DİSK'e bağlı Maden-İş Sendikası'nın SİMKO Ticaret ve Sanayiişyerinde aldığı grev karan Bakanlar. Kurulu'nca bir ay ertelendi.

10- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 5 yürütme kuruluüyesi, Bakırköy Adliyesi'nde serbest bırakıldı. Sıkıyönetim KomutanlığıAskeri Savcılığının haklarındaki diğer soruşturması nedeniyle, Baştürkve Sendikacılar Sıkıyönetim Komutanlığı'na gönderildiler.

11- Ankara, İstanbul ve izmir'de elektrik kısıntısı bir saat uzatıldı.

12- Milliyet Gazetesi Dış Haberler Müdürü Sami Kohen, Uluslararası Basın Enstitüsü IPI'nın Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

13- İstanbul Emniyet Müdürü Şükrü Balcı tarafından basına yapılan' açıklamada, HDÖ grubunun «Halkın Devrimci Öncüleri» 46 üyesinin yakalandığı, örgüt üyelerinin evlerinde yapılan aramalarda çoksayıda suç aletinin, ölüm listeleri ve broşürlerin ele geçirildiği belirtildi.

14- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, «SıkıyönetimBölgesindeki tüm belediyelerde grev ve lokavt uygulanmasının iznebağlandığını» açıkladı.

15- Eskişehir'de meydana gelen olaylarda öğrenci İsmail Demircanve Abdullah Çetin, Urfa'nın Siverek İlçesinde Seyithan Hekimhan öldürüldü.

16- Maliye Bakanlığı Resmi Gazete'de bir tebliğ çıkararak, dövizpozisyonu tutma yetkisi olan' Bankaların, transferlerdeki önceliklere uyma ve elde ettikleri dövizleri resen kullanabilme haklarını sınırladı.

17- Mayıs ayı sonlarında İstanbul'da yapılması beklenen Türkiye AET Bakanlar Konseyi toplantısı, ikinci kez ertelenerek Haziran ayına bırakıldı.

18- Fransa'nın oto üreticisi «Pegoetcitroen» grubu Türkiye'de birüretim tesisi kurmak için Başbakanlık Yabancı Sermaye ve Teşvik Uygulama Dairelerine resmen başvurdu.

19- AP Ajansı'nın Zürih çıkışlı haberine göre; ABD'nin harekatında ölen Amerikalıların cenazeleri Başpiskopos Hilarion Capucci tarafından Zürih'te ailelerine teslim edilmek üzere ABD yetkililerine verildi.

20- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin Başbakan Yardımcısı Deng Şiaoping, Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak'a Sovyetler Birliği'nin Afganistan'daki başarısından cesaret alarak kıtanın güneyine doğru ilerlemesini sürdürebileceğini belirtti.

21- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 5 yürütme kuruluüyesi, Bakırköy Adliyesi'nde serbest bırakıldı. Sıkıyönetim KomutanlığıAskeri Savcılığının haklarındaki diğer soruşturması nedeniyle, Baştürkve Sendikacılar Sıkıyönetim Komutanlığı'na gönderildiler.

22- Ankara, İstanbul ve izmir'de elektrik kısıntısı bir saat uzatıldı.

23- Milliyet Gazetesi Dış Haberler Müdürü Sami Kohen, Uluslararası Basın Enstitüsü IPI'nın Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

24- İstanbul Emniyet Müdürü Şükrü Balcı tarafından basına yapılan' açıklamada, HDÖ grubunun «Halkın Devrimci Öncüleri» 46 üyesinin yakalandığı, örgüt üyelerinin evlerinde yapılan aramalarda çoksayıda suç aletinin, ölüm listeleri ve broşürlerin ele geçirildiği belirtildi.

25- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, «SıkıyönetimBölgesindeki tüm belediyelerde grev ve lokavt uygulanmasının iznebağlandığını» açıkladı.

26- Eskişehir'de meydana gelen olaylarda öğrenci İsmail Demircanve Abdullah Çetin, Urfa'nın Siverek İlçesinde Seyithan Hekimhan öldürüldü.

27- Maliye Bakanlığı Resmi Gazete'de bir tebliğ çıkararak, dövizpozisyonu tutma yetkisi olan' Bankaların, transferlerdeki önceliklere uyma ve elde ettikleri dövizleri resen kullanabilme haklarını sınırladı.

28- Mayıs ayı sonlarında İstanbul'da yapılması beklenen Türkiye AET Bakanlar Konseyi toplantısı, ikinci kez ertelenerek Haziran ayına bırakıldı.

29- Fransa'nın oto üreticisi «Pegoetcitroen» grubu Türkiye'de birüretim tesisi kurmak için Başbakanlık Yabancı Sermaye ve Teşvik Uygulama Dairelerine resmen başvurdu.

30- AP Ajansı'nın Zürih çıkışlı haberine göre; ABD'nin harekatında ölen Amerikalıların cenazeleri Başpiskopos Hilarion Capucci tarafından Zürih'te ailelerine teslim edilmek üzere ABD yetkililerine verildi.

31- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin Başbakan Yardımcısı Deng Şiaoping, Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak'a Sovyetler Birliği'nin Afganistan'daki başarısından' cesaret alarak kıtanın güneyine doğru ilerlemesini sürdürebileceğini belirtti.

Öte yandan Trabzon, Gaziantep ve Amasya'da meydana gelenolaylarda 4 kişi öldürüldü.

32- 4. Levent Sanayi Mahallesi'ndeki arama kontrol çalışmalarınıtamamladıktan sonra Kağıthane Dairesi'ndeki operasyona giderken freni patlayan askeri araç gecekondunun üzerine yuvarlandı, iki er öldü,21 er de yaralandı.

33- Başbakan Süleyman Demirel, saat 16.45'te Hava Kuvvetlerineait bir uçakla Tito'nuri cenaze törenine katılmak için Dışişleri BakanıHayrettin Erkmen'le birlikte Yugoslavya'ya gitti.

34- Cenaze törenine partisi adına katılacak olan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ayrı bir uçakla Belgrad'a gitti. Ecevit Yeşilköy Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, «Çağımızın büyük Devlet Adamı JosipBroz Tito'nun ölümünün acısını dost Yugoslavya ulusuyla birlikte hepimiz paylaşıyoruz» dedi.

35- İran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, Tito'nun cenazesi içinBelgrad'a giderken Esenboğa Havaalanı'nda Dışişleri Bakan Vekili veDevlet Bakanı Ekrem Ceyhun ile görüştü.

36- ANKA Ajansı tarafından verilen habere göre; Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal, tartışmak ve son biçiminiverdirmek üzere VVashington'daki IMF merkezine götürülen «NiyetMektubu» taslağında, faiz oranlarında yapılacak düzenlemeye de yerverildi ve bankaların 1 yıl vadeli tasarruf mevduatına uygulayacaklarıve daha sonra uzun süreli mevduat faizlerinin de serbest olacağı belirtildi.

37- 1980 yılında O'ECD Paris toplantıları çerçevesinde katılan diğerülkelerin yanısıra Hollanda tarafından taahhüt edilen 43 milyon florinlik bir kredi anlaşması Lahey'de imzalandı.

38- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Uluslararası Para Fonu Türkiye Masası Şefi Woodward Paris'te OECD toplantısında yaptığı konuşmada, «Türk Ekonomisinde kısa bir sürede olumlugelişmelerin beklenemeyeceğini 1980 yılında fiyatların yüzde yüz artacağını» bildirdi.

39- REUTER Ajansı'nın bildirdiğine göre; İran Dışişleri Bakanı SadıkKutbizade bir Amerikan TV'sine verdiği demeçte, İran'daki Amerikalırehinelerin üç veya dört hafta içinde serbest bırakılabileceklerini söyledi.

8 Mayıs 1980

1- Cumhurbaşknı seçimi için yapılan 65. tur oylamada, CHP'liMuhsin Batur 207, AP'Iİ Saadettin Bilgiç ise 99 oy aldı. 66. turda çoğunluk sağlanamadığı için oturum yarına bırakıldı.

2- Millet Meclisi Adalet Komisyoriu'nda askeri ceza yasasında değişiklik yapan yasa tasarısı görüşülerek, 141, 142 ve 163. maddelerineatıfta bulunan 39. madde CHP'lilerin önergesiyle çıkarıldı.

3- Türk Silahlı Kuvvetleri personeline brüt maaşlarının yüzde 20'sioranında net ücret artışı sağlayan yasa tasarısı Millet Meclisi Plan Komisyon'u'nda kabul edildi.

4- Cenaze töreni için Yugoslavya'ya giden Başbakan SüleymanDemirel ile Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen askeri bir uçakla akşamsaat 00.10'da Ankara'ya geldi.

5- Türk-Amerikan Savunma ve Ekonomik işbirliği anlaşmasınınMillet Meclisi Savunma Komisyonu'nda başlayan görüşmesi, ilgili belgelerin basılıp dağıtılması ve hükümetin komisyona bakan seviyesinde bilgi vermesi için ertelendi.

6- CHP Kayseri il Başkanı Mustafa Kulkuluoğlu'nun öldürülmesiüzerine bir basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Sekreteri MustafaÜstündağ, «Kulkuloğlu'nun öldürülmesinden Başbakan Süleyman Demirel ve Vali Babur Ünsal'ın sorumlu olduğunu» öne sürdü.

7- AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ'ın iddialarınıyanıtlayarak, «Sözkonusu olayda bir ihmali ve kusuru tespit edilmedenValinin hakkında bu yargıya varmak mümkün değildir» dedi.

8- Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan davasonucu parti programında yer alan bir cümle nedeniyle Türkiye EmekçiParHsi'ni oybirliğiyle temelli kapattı.

9- Ankara 3. Asliye Ticaret Mahkemesi, Merkez Bankası'nın Denetçiler Kurulu'nda boş bulunan' iki üyeliğine yapılan atamaları «Batıl»olduğu gerekçesiyle iptal etti.

10- TV'de düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularınıyanıtlayan Ticaret Bakanı Halil.Başol, «25 Ocak'ta alınan ekonomik tedbirlerin semeresinin görülmeye başlandığını, enflasyon hızının bu yılyüzde 60'ta tutulmasının planlandığını» söyledi.

11- DİSK'e bağlı Bank - Sen Sendikası, Garanti Bankası'nın 259 Şubesinde 3800 çalışanı kapsayan grev kararı aldı.

12- İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şeyhülmuharir'in BurhanFelek'e istanbul Üniversitesi'nde düzenlenen bir törenle fahri doktorluk beratı verildi ve cüppe giydirildi.

13- Urfa'da Suruç, Akçakale ve Birecik ilçelerinin hudut kesiminden 4 aydan beri yurda kaçak eşya sokan 24 kişilik kaçakçı şebekesi100 milyon lira değerinde kaçak eşyalarla birlikte ele geçirildi.

14- Ankara, Sakarya, Antalya, Çanakkale'de meydana gelen olaylarda 6 kişi öldürüldü.

15- THKP-C Halkın Devrimci Öncüleri adlı yasa dışı örgütün askerihücrelerinin lideri «Yenge» takma adlı bir kadın militan İstanbul Kadıköy'de yakalandı.

16- Bayrampaşa Cezaevi'nden subay ve assubay giysileriyle kaçmaya çalışan 4 sol tutuklu, gardiyanların kuşkusu üzerine eylemlerinigerçekleştiremedi.

17- Büyükçekmece'de meydana gelen trafik kazasında lastiği patlayan bir otobüs şarampole yuvarlandı, 3 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı.

18- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Bakanlar Kurulu merkezi ABD Nevvyork eyaleti Newyork şehrinde bulunan Citybank'ın Türkiye'de de bir şube açmasına izin verdi.

19- Tartışmalara neden olan ve siyasal boyut kazanan Wells Fargoanlaşmasının iptal edilmesi için Maliye Bakanlığı ve Ziraat Bankasıarasında görüş birliğine varıldı ve anlaşmanın iptali için VVells Fargo'dan onay istendi.

20- Türkiye ile ABD arasında Savunma işbirliği Anlaşması'nın Temsilciler Meclisi'ndeki oturumunda ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Nimetz, «Türkiye, en değerli NATO müttefikimizdir. Türkiye ileABD arasında ilişkiler, NATO üyeliği, iki ülkenin demokratik yönetimleidare edilmeleri ve halklarının özgürlüğe bağlılıkları gibi sağlam temeller üzerine kurulmuştur» dedi ve «Türk Parlamentosu'nun anlaşmayı onaylamasının yararlı olacağını» belirtti.

21- Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Josiph Broz Tito, görkemlibir cenaze töreninden sonra Derdinya Tepesi'ndeki evinin «Gül Bahçesinde» toprağa verildi. Tito'nun cenaze töreninde 3 kraj, 31 Devlet Başkanı, 34 Başkan ve çok sayıda siyasi liderler ile diplomat katıldı.

22- DİSK'e bağlı Bank - Sen Sendikası, Garanti Bankası'nın 259 Şubesinde 3800 çalışanı kapsayan grev kararı aldı.

23- İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şeyhülmuharir'in BurhanFelek'e istanbul Üniversitesi'nde düzenlenen bir törenle fahri doktorluk beratı verildi ve cüppe giydirildi.

24- Urfa'da Suruç, Akçakale ve Birecik ilçelerinin hudut kesiminden 4 aydan beri yurda kaçak eşya sokan 24 kişilik kaçakçı şebekesi100 milyon lira değerinde kaçak eşyalarla birlikte ele geçirildi.

25- Ankara, Sakarya, Antalya, Çanakkale'de meydana gelen olaylarda 6 kişi öldürüldü.

26- THKP-C Halkın Devrimci Öncüleri adlı yasa dışı örgütün askerihücrelerinin lideri «Yenge» takma adlı bir kadın militan İstanbul Kadıköy'de yakalandı.

27- Bayrampaşa Cezaevi'nden subay ve assubay giysileriyle "kaçmaya çalışan 4 sol tutuklu, gardiyanların kuşkusu üzerine eylemlerinigerçekleştiremedi.

28- Büyükçekmece'de meydana gelen trafik kazasında lastiği patlayan bir otobüs şarampole yuvarlandı, 3 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı.

29- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Bakanlar Kurulu merkezi ABD Nevvyork eyaleti Newyork şehrinde bulunan Citybank'ın Türkiye'de de bir şube açmasına izin verdi.

30- Tartışmalara neden olan ve siyasal boyut kazanan Wells Fargoanlaşmasının iptal edilmesi için Maliye Bakanlığı ve Ziraat Bankasıarasında görüş birliğine varıldı ve anlaşmanın iptali için VVells Fargo'dan onay istendi.

31- Türkiye ile ABD arasında Savunma işbirliği Anlaşması'nın Temsilciler Meclisi'ndeki oturumunda ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Nimetz, «Türkiye, en değerli NATO müttefikimizdir. Türkiye ileABD arasında ilişkiler, NATO üyeliği, iki ülkenin demokratik yönetimleidare edilmeleri ve halklarının özgürlüğe bağlılıkları gibi sağlam temeller üzerine kurulmuştur» dedi ve «Türk Parlamentosu'nun anlaşmayı onaylamasının yararlı olacağını» belirtti.

32- Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Josiph Broz Tito, görkemlibir cenaze töreninden sonra Derdinya Tepesi'ndeki evinin «Gül Bahçesinde» toprağa verildi. Tito'nun cenaze töreninde 3 kraj, 31 Devlet Başkanı, 34 Başkan ve çok sayıda siyasi liderler ile diplomat katıldı.

9 Mayıs 1980

1- Türkiye’deki Savunma Tesisleri hakkında Cumhuriyet Senatosu'nca kurulan Araştırma Komisyonu görevini bitirerek hazırladığı raporu Genel Kurula sundu. Araştırma Komisyonu Başkanı Kontenjan Senatörü Hilmi Fırat, Komisyon çalışmaları ile ilgili olarak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Savunma tesislerinin NATO'dan doğanyükümlülüklerle sınırlı faaliyette olduğunu bildirerek, «Bunlar T.C. Hükümeti'nce izin verilen amaçlardan başka amaçlar için kullanılamaz.Gezi sırasında da bu tesislerin kuruluş amacına göre faaliyette bulunduğu ve T.C. Hükümeti'nin denetim ve gözetimi altında olduğu anlaşılmıştır» dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriÇağlayangil ile haftalık olağan görüşmesinden sonra gezetecilere yaptığı açıklamada, «Devletin büyük meselelerinin üzerine kezzap dökmekte yarar yoktur. Çağlayangil'in bu görevi, Anayasa görevidir. Cumhurbaşkanı seçilemiyorsa suç Çağlayangil'in mi?» dedi.

3- Kayseri CHP il Başkanı Mustafa Kulkuloğlu'nun öldürülmesiüzerine Belgrad'dah bir mesaj gönderen Parti Genel Başkanı BülentEcevit, «Ana muhalefet partisinin hedef alındığı bir ülkede demokratikrejimin işlerliğinden söz edilemez» dedi ve Adana il Başkanı'ndan sonra Kayseri İl Başkanı'nın öldürülmesinin bir raslantı olamayacağını ifade etti. Ecevit, daha sonra yaptığı açıklamada; «AP'ye yaptığı diyalogçağrısına karşı işbirliği sağlanamamasının tek nedenini, Demirel'in bilinçli olarak husumet politikası izlemesi olduğunu» öne sürerek, «Demirel, dağınıklığından yakındığı sağı, ancak böyle bir husumet politikası-ile AP çevresinde toplayabileceğini sanıyor» dedi.

4- Yurt dışında çalışan Türk işçilerinden askerlik yapmayanlar içinçıkarılan döviz karşılığı askerlik yapılmasına ilişkin yasanın uygulanması ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanhğı'ndan yapılan açıklamada,bedellerin nasıl yapılacağı bildirildi.

5- DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası ile Osmanlı Bankası arasındaimzalanan toplu iş sözleşmesine göre, 1 Mayıs işçi Bayramı olarak kabul edildi.

6- İş adamlarından Sakıp Sabancı'ya SSK tarafından emekli aylığıbağlandı.

7- Emniyet Genel Müdürlüğü kaçakçılık Dairesi Merkez Mali Şubesince 1 ay süreyle sürdürülen bir operasyon sonucu, piyasa değeri

9 Mayıs 1980

1- Türkiye’deki Savunma Tesisleri hakkında Cumhuriyet Senatosu'nca kurulan Araştırma Komisyonu görevini bitirerek hazırladığı raporu Genel Kurula sundu. Araştırma Komisyonu Başkanı Kontenjan Senatörü Hilmi Fırat, Komisyon çalışmaları ile ilgili olarak Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Savunma tesislerinin NATO'dan doğanyükümlülüklerle sınırlı faaliyette olduğunu bildirerek, «Bunlar T.C. Hükümeti'nce izin verilen amaçlardan başka amaçlar için kullanılamaz.Gezi sırasında da bu tesislerin kuruluş amacına göre faaliyette bulunduğu ve T.C. Hükümeti'nin denetim ve gözetimi altında olduğu anlaşılmıştır» dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriÇağlayangil ile haftalık olağan görüşmesinden sonra gezetecilere yaptığı açıklamada, «Devletin büyük meselelerinin üzerine kezzap dökmekte yarar yoktur. Çağlayangil'in bu görevi, Anayasa görevidir. Cumhurbaşkanı seçilemiyorsa suç Çağlayangil'in mi?» dedi.

3- Kayseri CHP il Başkanı Mustafa Kulkuloğlu'nun öldürülmesiüzerine Belgrad'dah bir mesaj gönderen Parti Genel Başkanı BülentEcevit, «Ana muhalefet partisinin hedef alındığı bir ülkede demokratikrejimin işlerliğinden söz edilemez» dedi ve Adana il Başkanı'ndan sonra Kayseri İl Başkanı'nın öldürülmesinin bir raslantı olamayacağını ifade etti. Ecevit, daha sonra yaptığı açıklamada; «AP'ye yaptığı diyalogçağrısına karşı işbirliği sağlanamamasının tek nedenini, Demirel'in bilinçli olarak husumet politikası izlemesi olduğunu» öne sürerek, «Demirel, dağınıklığından yakındığı sağı, ancak böyle bir husumet politikası-ile AP çevresinde toplayabileceğini sanıyor» dedi.

4- Yurt dışında çalışan Türk işçilerinden askerlik yapmayanlar içinçıkarılan döviz karşılığı askerlik yapılmasına ilişkin yasanın uygulanması ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanhğı'ndan yapılan açıklamada,bedellerin nasıl yapılacağı bildirildi.

5- DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası ile Osmanlı Bankası arasındaimzalanan toplu iş sözleşmesine göre, 1 Mayıs işçi Bayramı olarak kabul edildi.

6- İş adamlarından Sakıp Sabancı'ya SSK tarafından emekli aylığıbağlandı.

7- Emniyet Genel Müdürlüğü kaçakçılık Dairesi Merkez Mali Şubesince 1 ay süreyle sürdürülen bir operasyon sonucu, piyasa değeri

8- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Filistinlilere özerklik tanınmasına ilişkin görüşmelerin süresiz ertelenmesini istedi ve bu isteği ABD Başkanı Carter ile israil Başbakanı Menahem Begin'e iletildi.

9- AP Ajansı'nın Riyad çıkışlı haberine göre; Petrol ihraç EdenÜlkeler Örgütü OPEC, Taif'te süren olağanüstü toplantısını tamamladı.

10- AP Ajansı'nın Riyad çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistan Yönetimi tüm dünyadaki büyükelçiliklerine, ülkede çalışmak isteyen Müslüman olmayanlara vize verilmemesi için emir gönderdi.

11- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Filistinlilere özerklik tanınmasına ilişkin görüşmelerin süresiz ertelenmesini istedi ve bu isteği ABD Başkanı Carter ile israil Başbakanı Menahem Begin'e iletildi.

12-; AP Ajansı'nın Riyad çıkışlı haberine göre; Petrol ihraç EdenÜlkeler Örgütü OPEC, Taif'te süren olağanüstü toplantısını tamamladı.

13- AP Ajansı'nın Riyad çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistan Yönetimi tüm dünyadaki büyükelçiliklerine, ülkede çalışmak isteyen Müslüman olmayanlara vize verilmemesi için emir gönderdi.

Notam'ın kaldırılmasının Türkiye için bir fedakarlık değil, sadece biriyi niyet davranışı olduğu kaydedilen açıklamada, «Türkiye ilk adımınıatmış ve iyi niyetini göstermiştir» denildi.

14- Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Genel Müdürü ve Müdürler Kurulu Başkanı Ahmet Senvar Doğu görevinden alındı.

15- İstanbul Barosu ile İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından düzenlenen Anayasa ile ilgili seminerin açılışında konuşan Baro Başkanı Orhan Apaydın, «Asıl sorun Demokratik Anayasaldüzenin işlerliğini sağlamak temel hak ve özgürlükleri yaşama geçirmektedir» dedi.

16- Kısa adı TRT Var-Der olan Radyo Televizyon Vardiyalı Çalışanlar Derneği Genel Başkanı Rıfat Aras'ın Ankara Radyosu'ndaki spikerlik görevine son verildiği bildirildi.

17- Türk Hava Yolları'nda, TÜRK-İŞ'e bağlı Hava-iş Sendikası ileTHY arasındaki anlaşmazlıklar tarafların yaptığı görüşmeler sonundagiderildi ve imzalanacak toplu iş sözleşmesiyle THY'de yaklaşık üçaydır sürdürülen grev ve lokavt'ın kaldırılacağı bildirildi.

18- DİSK'e bağlı Petkim-iş, İstanbul'da kurulan Pfizer, Fako ve Abfar İlaç sanayii firmaları ile, İzmir ve Manisa'da kurulu iki kimya sanayii işyerinde grev uygulamasına geçti.

19- Türk Hava Yolları'nda 83 gündür sürdürülen grev, taraflar arasında anlaşma sağlanması ile sona erdi.

20- CHP Gençlik Kollan'nca düzenlenen «Türkiye'de Terör ve Demokratik Mücadele» konulu toplantı Ankara'da yapıldı.

21- Milliyet Gazetesi Başyazarı ve Genel Yayın Yönetmeni Abdiipekçi'yi öldürmek suçuyla mahkeme tarafından idam cezasına çarptırılan Mehmet Ali Ağca için, İçişleri Bakanlığınca vur emri çıkarıldı.Öte yandan İstanbul, Kars, Çorum ve Ankara'da meydana gelen olaylarda beş kişi öldürüldü.

22- Iran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, Belgrad dönüşü uğradığıYeşilköy Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, «Türk Hükümeti, ABD'nin rehineler için girişeceği ikinci bir harekatta, Türkiye'dekiüslerin kullanılmasına izin vermeyeceği yolunda bize güvence vermiştir» dedi.

23- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Hükümeti ülkeyi terketmesini istediği 4 Libyalı diplomatın bu isteğe uymaması halinde Libya elçiliğini kapatma kararında olduğunu belirtti.

24- Konstantin Karamanlis'in Cumhurbaşkanlığına seçilmesiyle boşalan Başbakanlık görevine seçilen eski Dışişleri Bakanı Yorgo Rallis,Yeni Yunan Hükümeti'ni kurdu.

25- Ogaden bölgesindeki Etiyopya Haberler Ajansı'nın bildirdiğinegöre; Somali'deki mülteci kamplarında 7500'ü aşkın Etiyopya'lı mülteci açlık ve hastalıktan öldü.

11 Mayıs 1980

1- MSP Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Necmettin Erbakan,Konya'da düzenlenen «İslâm Alemi'nin Uyanışı» konulu konferansta,bir konuşma yaparak, «Müslüman ülkelerin Türkiye'ye sevgileri vardır.Türkiye yıllarca Müslüman ülkelerin başı olmuştur. Şimdi de olabilir»dedi. Ayrıca Erbakan'ın İran'a yapacağı gezi de iptal edildi.

2- İskilip'te düzenlenen bir açık hava mitinginde konuşan MHPGenel Başkanı Alparslan Türkeş, parlamentonup kilitlendiğini öne sürerek, erken seçime gidilmesini istedi.

3- Anayasa Mahkemesi, eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ünaçtığı davalar üzerine iki yasayı iptal etti.

4- İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Jandarma Genej Komutanlığı'na bağlı birliklerce son 15 gün içinde gerçekleştirilenoperasyonlarda çeşitli suçlardan aranan 765 kişi yakalandı.

5- Türk Hava Yollarında varılan anlaşma üzerine, TÜRK-İŞ'e bağlıHava-iş Sendikası ile Ulaştırma Bakanlığı arasında toplu sözleşme 84gün süren grev ve lokavttan sonra Ankara'da törenle imzalandı.

6- İstanbul ve Ankara Belediyelerinin düzenlediği uçurtma şenlikleri yapıldı.

7- Aralarında Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi ipekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca'nın' bulunduğu 19 kişihakkında içişleri Bakanlı'nca teslim ol çağrısı yapılarak, vur emri çıkartıldı.

8- İstanbul Barosunun işkencelere ilişkin açıklamaları, İstanbulSıkıyönetim Komutanlığınca ihbar kabul edilerek, istanbul Barosu Başkanı Orhan Apaydın, 12 Mayıs günü için Sıkıyönetim Komutanlığı'nadavet edildi.

9- İstanbul'da meydana gelen olayda kahveci Ali Çakıcı öldürüldü. 25 yaşlarında kimliği belirsiz bir erkek cesedi bulundu.

10- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan «Milli KonutPolitikasının Uygulanmasına Dair Esaslar» başlıklı kararında, Bankalarsisteminde yapı tasarruf hesapları karşılığı konut edinenlerin EmlakAlım Vergisi ödemeyecekleri, toplu konut kuruluşlarının teşvik edileceği, belli sayıda işçi çalıştıracak özel sektör yaptırımlarından önce konut ihtiyacının giderilmesi konusunda önlem alınacağı» bildirildi.

11- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türkiye'ye geçen yıl Wells Fargo adlı bir ABD bankasının önderliğinde kurulan Bankalar topluluğu tarafından sağlanan ve kazandığı siyasal boyutlar nedeniyle kullanılması mümkün olmayan 125 milyon dolarlık kredi Maliye Bakanlığı'nın çabaları sonunda iptal edildi.

12- İran Merkez Bankası Başkanı Nobari, Cumhuriyet Gazetesi'neverdiği özel demeçte, Batı'nın ekonomik yaptırımlarının önemli .bir etkisi olmayacağını savunarak, «Türkiye'nin Batı'ya bağlılıktan kurtulmasına yardımcı olabiliriz» dedi.

13- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Libya Devrimi LideriMuammer Kaddafi'nin karşıtı olduğu belirlenen Abdullah MuhammedEl Kazmi adında bir Libyalı, Roma'da tabanca ile kafasından vurularaköldürüldü.

12 Mayıs 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 67. tur oylamada CHP'IİMuhsin Batur 214, AP'li Saadettin Bilgiç 176 oy aldı. 68. tur oylamadaise çoğunluk sağlanamadığından birleşim yarına bırakıldı.

2- AP Genel İdare Kurulu toplantısından sonra gazetecilerle sohbet eden Başbakan Süleyman Demirel, «Cumhurbaşkanlığı seçimindeyeni bir şey olmadığını» söyleyerek, «Ortaya koyduğumuz strateji doğ-,rudur. Yalnız nasıl olursa olsun, biran evvel olsun demek, 7 sene sürebilecek sıkıntılara talip olmak demek olabilir. Bu itibarla biran evvelolsun, ama iyi olsun demek lazımdır» dedi.

3- CGP'niri 14. kuruluş yıldönümü kutlandı. Parti Genel BaşkanıTurhan Feyzioğlu, kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, «CGP'nin azimle savunduğu Atatürkçü görüşlere bugün herzamankinden daha çok ihtiyaç vardır» dedi.

4- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ Ankara'da basına verdiği demeçte, Notam'ın kaldırılmasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndanyapılan açıklama konusunda, «Acaba hükümet güvenoyu karşısındaGenelkurmay'dan sonra şimdi de Dışişleri Bakanlığı'nın itibarını mı kendisine siper yapmak istiyor. Bu bir çaresizliğin ifadesidir» dedi.

5- MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Niğde Milletvekili Sadi Somuncuoğlu, Sakarya'da düzenlenen «Orta Doğu ve Türkiye» konulukonferansta yaptığı konuşmada, «Türkiye olarak bizim beş kuruluş itibarımız vardı. Bunun üç kuruşunu da Ecevit harcadı, iki kuruşluk itibarımız kaldı. O da elden gidiyor» dedi.

6- MHP Grup Başkanvekili İhsan Kabadayı, Danışma Kurulu toplantısında «Cumhurbaşkanlığına 15 günden fazla vekaletin yasalara uygunluğunun ve ortada bir ihlalin söz konusu olup olmadığının incelenmesini» istedi.

7- CHP Genel Yönetim Kurulu toplantısında, Kayseri il BaşkanıMustafa Kulkuloğlu ve Trabzon'da CHP'li Avukat Ahmet Temel Aydınoğlu'nun öldürülmesi olayları görüşüldü.

8- AP Genel idare Kurulu, Parti Temsilciler Meclisi'nin 31 Mayısgünü toplantıya çağrılmasını kararlaştırdı.

9- Sıkıyönetim ilanından önce işlenen, Ceza Yasası'nın 141 ve 142.maddeleriyle ilgili suçlara, Sivil Mahkemelerin bakmasına karar verildi.

10- Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre; toptan eşya fiyatları endeksinin yılın ilk üç ayında 47.5 oranında arttığı belirlendi.

11- Türk Eczacılar Birliği Genel Başkanı ibrahim Çetinkaya, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Fiyat değişikliklerinde sürsajıönlemek için mal bildirimi uygulamasının getirilmesini» istedi.

12- THY'de 84 gün süren grev ve lokavtın sona ermesinden sonrabir'bölüm THY personeli işyerlerine giderek işbaşı yaptılar.

Öte yandan, THY'nin taşıma ve kargo ücretlerine yüzde 110 zamyapıldı.

13- Trabzon Barosu Avukatlarından ve Baro Sekreteri Ahmet Temel Aydınoğlu, uğradığı bir silahlı saldın sonucu öldürüldü. Adana'daKapalı Cezaevi Başgardiyanı Halil Saygılı, işçi Mehmet Bozok, İzmir'deişçi Salih Özet, Konya'da Hasan Taşkın olaylar sonucu öldüler.

14- Dışişleri Bakanları Genişletilmiş NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere, Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen Brüksel'egitti. Hareketinden önce Havaalanında-gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erkmen, «Yayınladığımız son tebliğ ile Notam 714'ün kaldırılmasıkonusunda tereddütlerin kalmadığını umuyorum» dedi.

15- NATO ilkbahar toplantılarının Savunma Bakanları düzeyindekiilk toplantısı Brüksel'de yapıldı. Toplantıdan sonra yayınlanan ortakbildiride, «Afganistan işgalinden duyulan endişe» belirtilerek, «Varşova Paktı'ndaki gelişme nedeniyle ittifakın tam bir dayanışma içindeolması gerektiği bildirildi.

Ayrıca basında yer alan bir habere göre; Brüksel'de toplanan müttefik ülke Genelkurmay Başkanları düzeyindeki askeri komite toplantısının gizli bir mikrofonla dinlendiği saptandı ve toplantı bir süre durduruldu.

16- Yunanistan Devlet Başkanı Konstantin Catsos, Millet MeclisiBaşkanlığı'na istifasını verdi.

17- DPA'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır Hükümeti'nin Libya'daki rejime karşı oldukları için sınır dışı edilen, ya da ülkelerinedönmeleri istenen kişilere siyasal iltica hakkı tanıdığı bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Afganistan'da

son zamanlarda gösteri yapan 150 kadar öğrenci çocuk öldürüldü.

19- AFP Ajansı'nın Kampala çıkışlı haberine göre; Uganda yöneti-Jmini ele geçiren askerler, radyodan yayınlanan bildirileriyle, bankalar- :daki kambiyo işlemlerinin durdurulduğunu ve ülkeye giriş - çıkışın yasaklandığını belirttiler.

20- AFP'nin Stockholm çıkışlı haberine göre; İsveç'te kamu kuruluşlarında çalışanların ücretlerine yüzde 7.3 oranında ve özel kuruluşlarda çalışanların ücretlerine de yüzde 6.8 oranında zam yapıldı.

21- AFP Ajansı'nın Kampala çıkışlı haberine göre; Uganda yöneti-Jmini ele geçiren askerler, radyodan yayınlanan bildirileriyle, bankalar- :daki kambiyo işlemlerinin durdurulduğunu ve ülkeye giriş - çıkışın yasaklandığını belirttiler.

22- AFP'nin Stockholm çıkışlı haberine göre; İsveç'te kamu kuruluşlarında çalışanların ücretlerine yüzde 7.3 oranında ve özel kuruluşlarda çalışanların ücretlerine de yüzde 6.8 oranında zam yapıldı.

23- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, MHPKonya Milletvekili Agah Oktay Güner aleyhinde açtığı manevi tazminat davasını kazandı.

24- 1978 Aralık ayında meydana gelen ve 111 yurttaşın ölümüylesonuçlanan Kahramanmaraş katliamı ile ilgili davaya Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi ve askeri Savcılar «Kanlıeylemin bir planlı isyan' olduğunu» belirterek, 266 sanığın idamını, 366sanığın da 6-24 yıl hapsini istediler.

25- Mecidiyeköy'de gece bir evi basan silahlı üç terörist, aynı aileden (iki kişiyi kurşuna dizip öldürdü, bir kişi de ağır şekilde yaraladı.Öte yandan, Kahramanmaraş ve İstanbul'da biri TİKP yöneticisi 3 kişiöldürüldü.

26- Norveç Hükümeti, Türk dokuma maddelerine uyguladığı global ithalat kotalarıriı 6 aylık bir süre için uzattı.

27- Libya'nın Ankara Büyükelçiliğinde yönetimi dün ele alan beşkişilik komitenin, üyelerin yetkileri Türkiye'ye resmen bildirilinceye kadar misafir sayılacağı açıklandı.

28- NATO Askeri Komite Başkanı Gundersen, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, «Sovyetler, Kafkasya'da, Türkiye'nin doğu sınırına yakın bölgede yığınak yapıyorlar. Bu yeni artış gösteren yığınağın İran için de bir tehdit olduğu kanısındayız» dedi.

29- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns'un gezisinde kendisine vekalet eden Genel Sekreter Yardımcısı Petrignani, Brüksel'de Türk Gazetecilerine yaptığı açıklamada, «NATO, Türkiye'nin ittifak içindeki hayati önemindeki rolünü daima müdriktir. Orta Doğu'daki son gelişmeler yüzünden ortaya çıkmış değildir. Bu nedenle halen, ekonomik bunalım içinde bulunan Türkiye'ye, müttefikleri daha süratle ve daha önceden yardıma başlamaları gerekirdi» dedi.

30- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; İsrail ve Mısır arasında Filistin'in özerkliği konusundaki görüşmelere ara verilmesiüzerine, ABD Başkanı Jimmy Carter'ın ABD'nin Kahire ve Tel-Aviv Büyükelçileri ile görüştüğü bildirildi.

31- AFP'nin Paris çıkışlı haberine göre; Birleşik Amerika uyruklu25 kişi casusluk faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle, 'Libya ArapHalk Sosyalist Cemahiriyesi Hükümeti'nce sınır dışı edildi.

32- AFP Ajansı'nın Berlin çıkışlı haberine göre; geçen' ay Doğu Almanya'ya kaçan NATO'nun Belçikalı sekreteri İmelda Verrept, DoğuBerlin'de beraberinde getirdiğini ileri sürdüğü NATO'ya a'it bazı gizlibelgeleri açıkladı.

33- «Prensesin Ölümü» adlı film, Nevvyork TV'sinde gösterildi.

14 Mayıs 1980

1- Cumhurbaşkanı seçimi için TBMM'de yapılan 72. tur oylamadaCHP'Iİ Muhsin Batur 275, AP'li Saadettin Bilgiç 228 oy aldı. 73. turoylamaya CHP'Iİ üyelerle bazı MSP'liler katılmadığı için çoğunluk sağlanamadı ve oturum yarına bırakıldı.

2- AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demire!, partisininOrtak Grubu'nda yaptığı konuşmada, Orgeneral Kenan Evren'in beyanatı ile ilgili olarak, «Bu beyanatı yanlış istikametlere çekerek, parlamento üzerinde birtakım spekülasyonlara götürmek fevkalade hatalıdır. Meselenin çaresi parlamento zemininde bulunacaktır. GenelkurmayBaşkanı'nın beyanatını birtakım fedailerin sebebi saymak da yanlıştır.Bunun dışında bir yoruma tabi tutmakta fayda görmüyorum» dedi.

3- Kontenjan Senatörü Adnan Başer Kafaoğlu ile Prof. Aydın Yalçın, Ankara'da düzenledikleri basın toplantısında, «Rejim ve Anayasakonusunda reform örierisi»ni açıkladılar.

4- Diyanet İşleriyle görevli Devlet Bakanı Muhammed Kelleci,kendisi ile ilgili olarak bir dergide yapılan yayın üzerine istifa etti. Kelleci, Başbakan Süleyman Demirel'e sunduğu istifa mektubunda, «Bendeniz haince hazırlanmış bir tertip ve iftiraya uğradığımı beyan ederkabineden affımı, yüksek şahsiyetinizden istirham ederim» dedi.

5- Turizm Bakanlığı ile OLEYİS Sendikası yetkilileri arasında Türkturizmini geliştirmek, işçiler ile işbirliği, turistik tesisleri daha modernbir işletmeciliğe kavuşturmak ve turizm işkolunda grevsiz, lokavtsızdönemleri bertaraf etmek için alınacak ortak önlemleri görüşmek amacıyla bir toplantı yapıldı.

6- Urfa - Viranşehir ilçesi Jandarma Karakol Komutanı JandarmaBaşçavuşu Kemal Bıçak, Çorum'da Tokma ve Ahmet Ünal adlarındakiana - oğul vurularak öldürüldüler. Öte yandan Samsun'da dün meydana gelen bir olayda ağır yaralanan Osman Tan adlı işçi Ankara'ya getirilirken yolda öldü, Antalya'da taksi şoförü Ali Manavoğlu ile Artvin'de cezaevi firarisi Sedat Hacıoğlu'nun cesetleri bulundu.

7- Gümrüklere gelmiş olmasına karşın, haklarında müeyyide uygulandığı ya da kovuşturma açıldığı için, bu malları yurda sokamayanfirmalar için Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yay.nlanan kararıylaaf ilan edildi.

8- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Almanya'nın]Türkiye'ye 1980-1981 yıllarını da kapsayan dört yıllık dönemde yapmayijplanladığı bir milyar 200 milyon marklık «İvedi ek askeri yardım» yaklaşık yarı yarıya indirildi.

9- AP'nın Newyork çıkışlı haberine göre; BM Silahsızlanma Komisyonu Başkanı Mullath A. .Vellodi, silahsızlanma konusunun «Umutverici olmaktan çok uzak» olduğunu söyledi.

10- AFP'nin Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev, İkinci Dünya Savaşı sırasında siyasal yönden komu-tanlığını üstlendiği 18. Ordu'nun eski muharipleri önündeyaptığı konuşmada, «Tüm dünyada barışın korunması ve emperyalizmin gerici girişimlerinin göğüslenmesi yolunda, Sovyetler Birliği'ninüzerine düşeni yapacağını ve bu amaçlar doğrultusunda elinden geleni esirgemeyeceğini» söyledi.

11- AP'nin Hartum çıkışlı haberine göre; aralarındaki beş yıllık anlaşmazlıkları gideren Sudan ve Etiopya'nın bir işbirliği anlaşması imzaladıkları bildirildi.

12- Varşova-Paktı'nın 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle üye ülkelerin Devlet Başkanlarının katıldığı iki günlük zirve başladı.

15 Mayıs 1980

1- Başbakan Süleyman Demirci, Bakanlar Kurulu toplantısındansonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Cumhurbaşkanı seçilemediğiiçin Türkiye'de devletin işleri yürümüyor diye bir şey yok. Devlet bütün müesseseleriyle yürüyor. Bunun dışında yapılacak birşey yok»-dedi.

Demirel ayrıca, dün istifa eden Muhammed Kelleci'nin görevli bulunduğu Diyanet işleriyle ilgili Devlet Bakanlığı'nın kaldırılacağını açıkladı.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «Partili bir Cumhurbaşkanı Vekili'nin görevde bulunduğubir dönemde seçim güvenliğinden söz edilemeyeceğini ve Cumhurbaşkanı Vekilinin kontenjan senatörü seçme hakkına sahip olmadığını»söyledi.

3- CHP Grubu'nun Cumhurbaşkanı adayı Kontenjan SenatörüMuhsin Batur, CHP TBMM Ortak Grubu'nda adaylıktan çekildiğini açıkladı.

4- MSP Grup Sözcüsü Şener Battal, Ankara'da basına yaptığı açıklamada «Hazırlanan bu Anayasa değişikliği Türkiye'yi ihtilallere götürür» dedi.

5- CHP Milletvekili Prof. Muammer Aksoy, Meclis'te düzenlediğibasın toplantısında, Millet Meclisi birleşiminin açılabilmesi için 226 sayısının' aranmasının yanlış olduğunu, Anayasa'ya göre mevcut üyenintam sayısına göre yarıdan fazla 'sayısının bulunması gerektiğini önesürdü.

6- Anayasa Mahkemesi, Ceza Muhakemeleri Kanunu'na 1696 sayılıyasayla eklenen ve yasa dışı kuruluşlara üye olmaktan sanık kişiler içinöngörülen «Suçluluk Karnesi» hükmünü, Anayasa'nın başlangıç kısmıve 2, 12 ve 31. maddeleri ile insan haklarına aykırı olduğu gerekçesiyleoy çokluğu ile iptal etti.

7- Kara Kuvvetleri Komutanı ve Kara Kuvvetleri'ni GüçlendirmeVakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orgeneral Nurettin Ersin, Vakfın 6. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada «Ülkemizin son yıllarda içinedüştüğü döviz sıkıntısı, askeri elektronik sanayiin ithalat ihtiyacınınsağlanmasını olumsuz yönde etkilemiştir» dedi.

8- Milli Savunma Bakanlığı, «TBMM bir savaş kararı almadıkça,Türkiye'deki savunma tesislerinden, Amerikan kuvvetlerinin ve silah-

larının herhangi bir ülkeye karşı nükleer silahlar kullanma olasılığı bulunmadığını» açıkladı.

9- ANKA Ajansı ile Türkiye Gazeteciler Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesinin anlaşma ile sonuçlanmasından sonfa, sözleşme metni Ankara'da yapılan bir kokteylde törenle imzalandı.

10- Emek Turistik Tesisleri'nin malı olan' Büyük Ankara Oteli'ndeOLEYİS Sendikası ile işveren arasındaki uyuşmazlığın giderilememesiüzerine sendika tarafından grev, işveren tarafından da lokavt kararıalındı.

11- İstanbul'da Devsan Meşrubat Fabrikası'nda toplu pazarlık sürerken, işverenin işyerini kapatarak 166 işçiyi çıkarması üzerine TekGıda-İş Sendikası mahkemeye başvurdu.

12- Darphane Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Gıda ve TarımTeşkilatı «FAO» için 13 bin adet ve 7 çeşit madeni hatıra paranın basımına başladı.

13- İstanbul'da 12 Mayıs'ta başlayan' «Akdeniz'de Belediyelerarasıİşbirliği ve Ekonomik Gelişme» konulu konferans sona erdi.

14- Trabzon, Konya ve Bursa'da meydana gelen olaylarda üç kişiöldürüldü. Öte yandan Trabzon Baro Genel Sekreteri CHP'li Avukat Ahmet Temel Aydınoğlu'n'un öldürülmesini protesto eden 60 Avukat, Baro'dan Atatürk Anıtı'na kadar yürüyüş yaptılar.

15- Fransa'nın Türkiye'ye vermeyi taahhüt ettiği 100 milyon dolarlık ekonomik yardım anlaşmasıyla 1978-79 yılına ait 128 milyon dolarlık kısmının ertelenmesini öngören anlaşma, Ankara'da Türk ve Fransız Maliye Bakanları arasında imzalandı.

16- Dünya Bankası'nın Karakaya Hidroelektrik Santrali Projesi içinvermeyi taahhüt ettiği 120 milyon dolarlık kredi Banka Yönetim Kurulu'nda onaylandı.

17- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Konstantin Karamanlis, Yunanistan'ın yeni Cumhurbaşkanı olarak ant içti ve görevinebaşladı.

18- Reuter Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Afganistan'daki Sovyet yanlısı hükümet, İran ve Pakistan'ın Kabil ile normal ilişkiler içinde olacağına garanti verdiği takdirde, Sovyet askerlerinin topraklarından çekilebileceğini açıkladı.

19- Libya adyosu tarafından bildirildiğine göre; Libya'daki birpetrol şirketinde çalışan iki Amerikalı casusluk suçundan tutuklandı.

20- Yugoslavya Devlet Başkanlığı'na Mijatoviç'in seçildiği yabancıajanslar tarafından bildirildi.

16 Mayıs 1980

1- TBMM toplantısında Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan turlara çoğunluk sağlanamadığından devam edilmedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriCağlayangil ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin, her şeyi maliyetinin çok altında satmaya tahammülü yoktur.Vatandaşlar bunu anlayışla karşılamalıdırlar» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, partisinin muhalefet stratejisinde değişiklik olmadığını,hükümetin düşürülmesi gerektiğini söyleyerek, «Bunu sağlamak tekbaşına CHP'nin elinde değildir. Sorumluluğa daha çok katkıda bulunmayacak olanların hükümet sorununu daha iyi değerlendirmelerini diliyorum» dedi.

4- Gümrük ve Tekel Bakanı Ahmet- Çakmak, Rize'de düzenlenenaçık hava toplantısında Rize'lilere hitaben yaptığı konuşmada, «Buülkede bayrak düşmanları vardır» dedi.

5- Petrol Ofisi'nin geçmiş yıllara ait hesap ve işlemlerinin KİTKomisyonu'nda görüşülmesi şuasında konuşan Genel Müdür KemalIşık, gerekli stoklar yapıldığı için akaryakıt sıkıntısı çekilmeyeceğinisöyleyerek, «Bu yıl akaryakıta zam yapılmayacak. Üstelik fazla benzinalındığından ihraç etmeyi de düşünmekteyiz» dedi.

6- TV'den naklen yayınlanan Mevlid sonunda bir grubun Atatürkaleyhine sloganlar attığı ve yuh çektiği yolunda basında yer alan haberler üzerine istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, Cumhuriyet Savcılığıve TRT Genel Müdürlüğü olaya ayrı ayrı el koydu.

7- UNESCO Özgür Haber Dolaşımı ve iletişim Politikaları Bölümü, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve idari ilimler Fakültesi tarafından ortaklaşa düzenlenen «Uluslararası anlayışın güçlendirilmesine ve insan haklarının yaygınlaştırılmasına kitle araçlarının katkısı» konulu seminer Ankara'da yapıldı.

8- Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, 1 Mayıs bildirileri, demeçlerinedeniyle DİSK Genel Başkanı -Abdullah Baştürk ve altı Yürütme Kurulu Üyesi hakkında, işçileri yasa dışı siyasi greve teşvik ve tahrik iddiasıyla dava açtı.

9- İstanbul, Ordu, Tokat ve Diyarbakır'da meydana gelen olaylarda 7 kişi öldürüldü.

10- Satışı durdurulan şekerin «Fabrika satış fiyatı» Resmi Gazete'- •de yayınlandı. Buna göre; fabrika fiyatı üzerinden bir kilo toz şeker41,80, bir kilo kesme şeker ise 46,80 lira oldu.

11- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; sendikalıgazetecilerin' uluslararası örgütü FİJ'in (Uluslararası Gazeteciler Federasyonu) 15. Genel Kurulu çalışmalarını bitirdi. FİJ Genel Kurulu, dörtgün süren çalışmaları sonunda yayınladığı bildiride, çeşitli sorunlarınyanısıra Türkiye'de değişik açılardan «Basın özgürlüğünün' büyük tehlike altında bulunduğunu» belirterek, bu konuda araştırma yapmakamacıyla bir üyenin Türkiye'ye gönderilmesine karar verdi.

12- Basında yer alan bir habere göre; NATO'nun Şafak DevriyesiTatbikatı sırasında Türk Hava Kuvvetleri'ne mensup uçakların Ege'deUluslararası hava sahasındaki tatbikat uçaklarına müdahalesi üzerine,Türk Hükümeti, dün Atina'ya yazılı bir protesto verdi.

13- ABD Dışişleri Bakanı Edmund Muskie ile Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, Viyana'da bir araya gelerek, özellikle Afganistan, Detant ve Silahlanma gibi konuları görüştüler.

14- Reuter Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre Birleşik Amerika Dışişleri Bakanı Edmund Muskie, Afganistan'ın uluslararası güvenceler altında tarafsızlaştırması yolundaki Afgan önerisini «Anlamsız»'ve «Gözboyacılık» olarak niteledi.

15- Mısır Dışişleri Bakanı Butros Gali'nin İsrail'in, tavrı nedeniyleİsrail işgali altında bulunan Batı yakasındaki Filistinlilerin özerkliğineilişkin müzakerelere, hükümetin son vermeyi kararlaştırdığını söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Varşova Paktı zirvesinden sonra yayınlanan bildiride, VarşovaPaktı üyesi ülkeler, uluslararası gerilimin azaltılması ve yenj savaşlarıönlemek için, bir dünya konferansı toplanması çağrısında bulundular.

17- Satışı durdurulan şekerin «Fabrika satış fiyatı» Resmi Gazete'- •de yayınlandı. Buna göre; fabrika fiyatı üzerinden bir kilo toz şeker41,80, bir kilo kesme şeker ise 46,80 lira oldu.

18- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; sendikalıgazetecilerin' uluslararası örgütü FİJ'in (Uluslararası Gazeteciler Federasyonu) 15. Genel Kurulu çalışmalarını bitirdi. FİJ Genel Kurulu, dörtgün süren çalışmaları sonunda yayınladığı bildiride, çeşitli sorunlarınyanısıra Türkiye'de değişik açılardan «Basın özgürlüğünün' büyük tehlike altında bulunduğunu» belirterek, bu konuda araştırma yapmakamacıyla bir üyenin Türkiye'ye gönderilmesine karar verdi.

19- Basında yer alan bir habere göre; NATO'nun Şafak DevriyesiTatbikatı sırasında Türk Hava Kuvvetleri'ne mensup uçakların Ege'deUluslararası hava sahasındaki tatbikat uçaklarına müdahalesi üzerine,Türk Hükümeti, dün Atina'ya yazılı bir protesto verdi.

20- ABD Dışişleri Bakanı Edmund Muskie ile Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, Viyana'da bir araya gelerek, özellikle Afganistan, Detant ve Silahlanma gibi konuları görüştüler.

21- Reuter Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre Birleşik Amerika Dışişleri Bakanı Edmund Muskie, Afganistan'ın uluslararası güvenceler altında tarafsızlaştırması yolundaki Afgan önerisini «Anlamsız»'ve «Gözboyacılık» olarak niteledi.

22- Mısır Dışişleri Bakanı Butros Gali'nin İsrail'in, tavrı nedeniyleİsrail işgali altında bulunan Batı yakasındaki Filistinlilerin özerkliğineilişkin müzakerelere, hükümetin son vermeyi kararlaştırdığını söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- Varşova Paktı zirvesinden sonra yayınlanan bildiride, VarşovaPaktı üyesi ülkeler, uluslararası gerilimin azaltılması ve yenj savaşlarıönlemek için, bir dünya konferansı toplanması çağrısında bulundular.

24- Bakanlar Kurulu'nun, «Karayollarının yapımının, yerli ve ya-|bancı firmalara pazarlıkla verileceğine» ilişkin kararı, Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

25- CHP'nin çağrılısı olarak Ankara'ya gelen Danimarka Sosyal De-1mokrat Partisi heyeti, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile bir görüş-.,me yaptı. Görüşmeden önce bir konuşma yapan Danimarka Heyeti'Başkanı Budtz, «Bize göre CHP bizim kardeş partimizdir. Biz CHP iledirekt karşılıklı ilişkiler kurarak, ya da Sosyalist Enternasyonal üyeleriolarak ilişkilerimizi sürdürmek isteriz, iki parti arasında ortak ilke var.Herşeyden önce CHP'nin felsefesini paylaşıyoruz» dedi.

26- İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanlarının 11. dönem konferansı,Pakistan'ın başkenti islamabad'da çalışmalarına başladı.

27- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde askerlik süresi 26 aya düşürüldü.

28- UNESCO ile Hacettepe Üniversitesi Sosyal Çalışma ve SosyalHizmetler Bölümü'nün ortaklaşa düzenlediği ;«İnsan haklarının yaygınlaşmasına kitle iletişim araçlarının katkısı» konulu seminerde, «Savaş kışkırtıcılığına, ırkçılığa ve ırk ayrımına karşı çıkan ilkelerin kamuoyuna mal edilmesi için her türlü çalışmanın yapılmasına karar verildiği» açıklandı.

29- Anadolu Ajansı'nın Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Kıbrıs Rumyönetimi, BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim'm, toplumlararası görüşmelerin başlamasını sağlayacak yeni barış önerilerini reddetti.

30- ANKA Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD'ninHint Okyanusu bölgesinde görev yapacak «Erken müdahale gücü»nün12 bin kişilik ilk birliği, Kalifornia eyaletinde bir üsse yerleşti.

31- Federal Almanya, İngiltere ve Fransa'nın Ortak Pazar'ın İran'atam ekonomik yaptırım uygulamayacağını Birleşik Amerika'ya bildirdikleri, yabancı ajanslar tarafından açıklandı.

32- ABD Dışişleri Bakanı Edmund Muskie ile Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko'nun dün Viyana'da yaptıkları görüşmenin ardından, «iki ülke arasında yapıcı bir diyalog olanağı doğduğunu»söyledikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

33- İsrail Parlamentosu'nun Kudüs'ü «Bölünmez ve tek başkent»olarak kabul etmesinin ardından Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, «İsrail'le sürdürülen Filistinlilerin özerkliğine ilişkin görüşmelerin durdurulduğunu» açıkladı.

34- Japonya'daki muhalefette olan Sosyalist Parti tarafından Ohirahükümetine verilen güvensizlik önergesi Parlamentoda kabul edildi veOhira Hükümeti düştü.

35- AP Ajansı'nın Varşova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliğive Varşova Paktı üyesi diğer devletler büyük bir diplomatik girişimdebulunarak, Afganistan bunalımına çözüm bulunması ve her çeşit silahıkapsayan silahsızlanma görüşmelerinin yapılabilmesi için bir Dünya Barış Konferansı çağrısı yaptılar.

36- Üç yıl süren çalışmalar sonucunda Akdeniz'deki kirlenmenindenetimine ilişkin ilk uluslararası anlaşma Atina'da imzalandı.

18 Mayıs 1980

Başbakan Süleyman Demirel 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınedeniyle yayınladığı mesajda, «Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni yıkıp,yerine komünist rejim getirme hayaline kapılanlar, emellerine asla kavuşamayacaklardır. Devleti ve milleti aşmaya çalışanlar, mutlaka ezileceklerdir» dedi.

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Partisinin Kayseri'de düzenlediği açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, bir süredir yaptıkları diyalog çağrısının diyalogun, ötesinde Atatürk Milliyetçiliğine, demokrasi çizgisine ve barışa çağrı olduğunu söyleyerek, «Bizim çağrımız,artık ölmek için değil de yaşamak ve, yaşatmak için bir araya gelmekisteyenlere çağrıdır. Tüm engelleri aşacak amacına ulaşacaktır bu çağrı» dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Türk Silahlı Kuvvetleri'nin1 Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza dek yaşatacağından kimsenin "şüphesi olmamasını» bildirdi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, 19 Mayıs nedeniyleyayınladığı mesajında, Fatih Camii'nde meydana gelen olaya değinerek, «Bu kabil hadiselerin ne mübarek bir gece ile ne camilerimizin mehabeti ile ve ne de Müslümanlıkla hiç bir ilgisi yoktur. İnançlı gençliğimizi bir avuç tertipçinin' hareket ve tutumundan tenzih ederiz» dedi.

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, yayınladığı mesajda, «19Mayıs'ta bir defa daha inançlara sesleniyoruz. Gaflet, delalet, hatta hıyanet hangi ölçülere varırsa varsın, sonunda zafer Atatürkçülerin olacaktır» dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, mesajında, «Bugün dünya hakimiyeti yolunda ilerleyen bir emperyalist ideoloji, Türkiye'yi bağımsızlığından etmek, parçalamak için uğraşmakta bunun için de içimize fesat salarak bizi birbirimize kırdırmak istemektedir. Bunlara karşıhep birlikte mücadele etmek zorundayız» dedi.

6- Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, Türk Hukuk Kurumu tarafından«Yılın Hukukçusu» seçildi.

7- Regaip Kandili dolayısıyla 15 Mayıs Gecesi televizyonda naklen yayınlanan mevlidin dua bölümünde Atatürk'ün adı geçerken,

aleyhte bazı sözler söyledikleri öne sürülen 10 kişi güvenlik kuvvetlerince gözaltına alındı.

8- İstanbul'da işkence ile öldürülmüş bir gencin cesedi bulundu.

9- İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 15 güniçinde 2165 kişinin yakalandığı ve 123 tabanca ile 11 bombanın elegeçirildiği bildirildi.

10- Ulaştırma Bakanı Hüseyin Özalp ile Çalışma Bakanı Cavit Erdemir, Federal Almanya'ya gittiler.

11- TÜRK-İŞ Genel Başkanı İbrahim Denizcier, Uluslararası Hür işçiSendikaları Konfederasyonu (ICFTU) Asya Bölgesi Örgütü'nün (ARO)12. Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere, 4 kişilik bi,r heyetle Tayland'ın' başkenti Bangkok'a gitti.

12- ABD'de faaliyet gösteren 22 Türk Derneği'nin temsilcisi, Washington'da biraraya gelerek Türkiye - ABD ilişkilerini görüştüler.

13- AET Dışişleri Bakanları, iran'a 22 Mayıs Perşembe günündenitibaren yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını kararlaştırdılar.

14- İslamabad'da toplanan islam Ülkeleri Konferansı'nın ikinci gününde, siyasi ekonomik, kültürel, sosyal, idari ve mali komiteler çalışmalarına başladı.

15- İran Devlet Başkanı Ebulhasan Beni Sadr 4 Avrupa Gazetesi'neverdiği demeçte ingiltere, Fransa, Almanya ve italya'yı «Rehineler sorununun çözümü için yardımcı olmaya, gerekirse arabuluculuk yapmaya» çağırdı.

16- AP Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; ispanya'da meydana gelen terör olaylarında 2 güvenlik görevlisi, bir maden işçisi öldürüldü.

17- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Avusturya'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 80'ini kazanan Rudolf Kırchsclaeger, aynı göreve yeniden' seçildi.

19 Mayıs 1980

1- 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı yurtta ve KTFD'de tören vegösterilerle kutlandı.

2- Cumhurbaşkanı vekili ihsan Sabri Çağlayangil, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Her fikri, Anayasamızın sağladığı düzeri içinde tartışmak herkesin hakkıdır. Ne var ki,çatışma hakkı, çatışma ve çatıştırmaya vardırılamaz. Fikirlerimizi savunurken başkalarının da düşünce özgürlüğüne sahip olduğunu unutmamak ve ona saygı göstermek zorundayız» dedi.

3- ANKA Ajansı'nın haberine göre; Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun, Maliye, Ticaret, Sanayive Teknoloji Bakanlarının katılmasıyla Ankara'da yapılan Ekonomik Ku- •rul toplantısında, IMF ile yapılacak yeni «Stand-by» düzenlemesi elealındı.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 19 Mayıs mesajında, «Türkgençliğinin ufak da olsa bazı kesimlerini düşmanlık duygularıyla bölenler ve birbirine kırdıranlar, o yoldan Atatürk emanetini parçalayabilecekleri™ umduklarını» belirterek, «Atatürk'ün yapıtını yıkmak veonun önderliğinde kurulan devletin öz ve biçimini değiştirmek isteyenkimi çevreler son yıllarda kendilerine baş hedef olarak Türk gençliğinialmışlardır» dedi.

5- Ecevit, Tokat CHP il Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Bakır'ın öldürülmesi üzerine İl Başkanlığı'n'a da -bir mesaj gönderdi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in Kayseri'de yaptığı konuşmasında tahrik, iftira ve düşmanlık humması içinde görüldüğünü öne sürerek, «Ecevit, vatan bölücülüğünün sorumlusudur» dedi.

7- DİSK'e bağlı OLEYİS Sendikası ile Emek-Tur arasında çıkan anlaşmazlık dolayısıyla Büyük Ankara Oteli'nde alınan grev kararı işyerine asıldı.

8- İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu ile Çanakkale Ticaret veSanayi Odasının ortaklaşa düzenledikleri toplantıda konuşan .İSO Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Çavuşoğlu, «Dış satım için gerekli olankredilerin Merkez Bankası'ndari zamanında alınamadığını» belirterek,«KiT'lerin nüfuz politikasının baskısından kurtarılması gerektiğini» bildirdi.

9- Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, TÜBİTAK tarafından her yıl düzenlenen üniversite ve lise düzeyindeki «Bilimsel Proje Sergisi» Ankara'da açıldı.

10- Trabzonspor, Zonguldak'ta Zonguldakspor ile yaptığı maçta0-0 berabere kaldı ve Türkiye Liginde 4. kez şampiyon oldu.

11- İstanbul'da teknik ressam Ülkü Türkmen, Mehmet Dallal adlıbir kişi, hurdacı Mustafa Çatak, yorgancı Abdülkadir Bayram, ilkokulöğretmeni Ekrem Öztürk, Tokat'ta CHP İl Yönetim Kurulu üyesi YusufBakır ve Bingöl'de MİSK temsilcisi Muhittin Olcay öldürüldü.

12- Ekonomik işbirliği ve Gelişme Örgütü OECD'nin yayınladığıTürkiye raporunda, geçtiğimiz Ocak sonunda alınmış olan ekonomikönlemler sayesinde, «Enflasyon hızının içinde bulunduğumuz yılınikinci yarısında yavaşlamaya başlayacağının haklı olarak düşünülebileceği» ifade edildi.

13-11. İslam Ülkeleri Konferansında bir konuşma yapan DışişleriBakanı Hayrettin Erkmen, Sovyet birliklerinin Afganistan'dan kayıtsızşartsız tamamen çekilmesini, Afgan halkının geleceğini kendisinin tayin etmesini» istedi.

14- Sovyet ve Fransız liderleri Breinev ile Giscard d'Estaing'in, Varşova'da, Afganistan başta olmak üzere Doğu - Batı ilişkilerini ilgilendiren çeşitli konuları görüştükleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- ABD'nin Miami kentinde geçtiğimiz Cumartesi günü, zencilerle polisler arasında başlayan çatışmalarda 20 kişinin öldüğü, 300kişinin de yaralandığı yabancı ajanslar tarafındn bildirildi.

16- UPI Ajnsı'nın Lima çıkışlı haberine göre; Peru'da çok sıkı güvenlik önlemleri altında yapılan Devlet Başkanlığı seçimini, 1978 yılında bir askeri darbe ile devrilen eski Başkan Fernando Belaunde kazandı.

17- Meksika Ulusal Petrol Şirketi ( Pemex) Paris'te yaptığı açıklamada Meksika'nın ürettiği petrole varil başına 1.50 dolar tutarında zamyapıldığını duyurdu.

20 Mayıs 1980

1- Cumhurbaşkanlığı, seçimi için yapılan 76. tur oylamada, tekaday AP'li Saadettin Bilgiç 146 oy aldı. 77. turda ise çoğunluk sağlanamadığından birleşim yarına bırakıldı.

2- CHP Ortak Grubu'nda bir konuşma yapan Parti Genel BaşkanıBülent Ecevit, «Türkiye adeta bir faşist veya Nazi gücünün işgali altına girmektedir. Bu işgal, hızla yaygınlaşmaktadır» dedi.

3- Bakanlar Kurulu, General Elektrik Şirketi'nin İstanbul Topkapı'da bulunan işyerinde Maden-iş tarafından alınan grev kararının uygulanmasını 60 gün daha erteledi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Parti Ortak Grubu'ndayaptığı konuşmada, «Öyle anlaşılıyor ki Ecevit, sokaktaki çetelerle birlikte vatandaşları da bütünüyle birbirine saldırtmaya zemin hazırlamaktadır» dedi.

5- KİT Komisyonu'nda TPAO'nun hesaplarının görüşülmesi sırasında eleştirileri yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, «Emeğin sömürülmesi ahlâksızlıktır. Ancak toplu sözleşmelerdeçok aşın isteklerle karşımıza geliyorlar»ı dedi.

6- TÜRK-İŞ Danıştay'a başvurarak, Maliye Bakanhğı'nın kıdem tazminatı ile ilgili tebliğinin iptalini istedi.

7- İkinci Ulusal İşletmecilik Kongresi İzmir Çeşme'de başladı.Kongre'de bir konuşma yapan Türkiye Odalar Birliği Yönetim KuruluBaşkanı Mehmet Yazar, «Siyasal yönetimlerin yanlış tutum, davranışyaklaşım ve uygulamalarından kaynaklanan sakınca ve hataların sanayileşme sorunlarını büyüttüğünü» söyledi.

8- Avukat Cihat Erozan'ın öldürülmesi olayı ile ilgili olarak istanbul Barosu, yarın duruşmalara girmeme kararı aldı.

9- Tuzla Piyade Okulu' Komutanı Tümgeneral Sabri Demirbağ,makam otomobili ile görevine giderken, silahlı saldırıya uğrayarak yaralandı. Uçak CHP İl Sekreteri Ethem Kaya, işyerinde silahlı iki kişininsaldırıcı sonucu Ankara'da Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi İzzetGençler, tabancayla vurularak öldürüldü.

10- İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı'nda, İslam ülkelerinde yabancı askeri üsler kurulmasına karşı çıkılması yolunda bir karar tasarısı hazırlandı.

11- Güney Kore'de Başbakan Shin Hyon - Hwack yönetimindekihükümetin istifa ettiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21 Mayıs 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 78. turda tek aday olanAP'Iİ Saadettin Bilgiç 177 oy aldı. 79. turda çoğunluk sağlanamadığından birleşim yarına bırakıldı.

2- AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, partisininOrtak Grup toplantısında yaptığı konuşmada, «Parlamento aritmetiğiortada iken, Cumhurbaşkanı seçilemiyor diye AP ve CHP'nin birbirinisuçlamasının meseleyi çözemeyeceğini» söyleyerek, «Türkiye kan kaybediyor. Bunun böyle devam etmesinde kimsenin menfaati yoktur.Parlamento Cumhurbaşkanı'nı seçemiyorsa halk seçmelidir. Bunun içiniki cümlelik bir Anayasa değişikliği ve 7-8 maddelik bir seçim kanunudeğişikliği gerekiyor. Bunu 10 günde yaparız. 15 gün sonra da milletCumhurbaşkanı'nı seçer» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin Ortak Grubu'ndayaptığı konuşmada, Anayasa değişikliğine ilişkin Başbakan SüleymanDemirel'in sözlerine cevap verdi ve «Türkiye'nin böylesine bir bunalımlı döneminde, bir Başbakanın, bir iktidar partisi yönetiminin' sistemdeğişikliğini zorlamak için, bir Cumhurbaşkanlığı bunalımı da göz göregöre ortaya çıkarmış olması, akıl almaz bir sorumsuzluk örneğidir» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Akajans muhabirineyaptığı açıklamada, «Sayın Demirel, Anayasa değişikliği ile uğraşacağına önce AP'Iİ parlamenterlerini tam kadro getirsin ve adayına oy verdirsin. Yurt .çapında yapılacak bir seçim nelere ve ne kadar zamanamal oluyor, bunun hesabını biliyor herhalde» dedi.

5- Çalışma Bakanı Cavit Erdemir, Türkiye Maden - iş SendikasıKonfederasyonumun Ankara'da yapılan 9. Genel Kurul toplantısındayaptığı konuşmada, «Maden Emniyet Nizamnamesi'nin yeniden hazırlandığını» söyleyerek, «Yeraltında çalışan işçilerimizin sağlığına ve

güvenliğine çok önem vermek gerektiğine inanıyor, iş kazası ve meslek hastalıkları nisbetinin makul seviyeye indirilmesi için her türlü tedbiri alma gayreti içinde bulunuyoruz» dedi.

6- Brüksel'de NATO Dışişleri ve Savunma Bakanları toplantılarıile Pakistan'ın başkenti islamabad'da toplanan 11. İslam Ülkeleri Kon-

feransı'na katılan Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen Türkiye'ye döndü.

7- Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi'nce düzenlenen «Ekonomikve Sosyal Gelişme Sürecinde Bürokrasi» konulu seminer, İstanbul Sheraton Oteli'nde başladı.

8- Milliyet Gazetesi'nde, «Cumhurbaşkanı Kim Olmalı?» konulubir anket düzenlendi.

9- İstanbul'da İstanbul Adliyesi Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Mevlüt Çetiner, bakkal İsmail Yamaç, öğrenci ÜnalKolay, Ankara'da öğrenci Mehmet Ömer, ilkokul müdürü Ömer FarukBingöl, Van'ın Muradiye ilçesi Belediye Başkanı, Adana'da kimliği belirsiz bir kişi, Mersin'de 16 yaşındaki Şenol Küçük öldürüldü. Öte yandan istanbul'da üç kişinin cesedi bulundu.

TKP-ML TİKKO örgütünün üyesi cezaevi firarisi Orhan Bakır, Karakocan ilçesi'nde güvenlik kuvvetleriyle yaptığı silahlı çatışmada vurularak öldü.

10- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; YunanistanBaşbakanı Yorgo Rallis, Hükümeti'nin programını Meclis'te okurken,«Yunanistan'ın NATO'ya özel ilişkilerle dönmesini Türkiye'nin engellediğini» öne sürdü.

11- İran'da 20 kişinin daha idam edildiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- Kanada'dan ayrılmak için Quebec eyaletinde yapılan halk oylamasında, Quebec'in Kanada'ya bağlı olarak kalması kabul edildi.

13- AP Ajansı'nın Kvvangju çıkışlı haberinde; Güney Kore'deHükümetin istifa etmesinden sonra da süren olaylarda çok sayıda ölüve yaralı olduğu bildirildi.

22 Mayıs 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için TBMM'de yapılan 40. tur oylamadaAP'li Bilgiç 155 oy aldı. 81. turda yeterli çoğunluk sağlanamadığından,oturum yarına bırakıldı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısındansonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimi için önerdiği Anayasa değişikliğiyle ilgili olarak, «Millete gitmekte korkulacak ne var?»dedi. Demirel daha sonra, Türk sporcularının Moskova Olimpiyatlarınakatılmayacaklarını da açıkladı.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TLJRK-İŞ'e bağlı Maden-İşSendikası'nın Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliği istenmekteki amacın, bütün gücün tek bir kişinin elinde toplanması olduğunu öne sürerek, «İktidarın tek elde toplanması demokrasiile bağdaşmaz. Buna demokrasi değil, koyu bir dikta rejimi denir. İşteAnayasa değişikliğinin amacı budur» dedi.

4- Kamuoyunda, Vergi Yasa Tasarısı adıyla bilinen Mali istikrarYasa Tasarısı'nın tümü, Millet Meclisi Plan Komisyonu'nda kabul edildi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Akajans muhabirininsorularına verdiği yanıtta, «Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesine taraftar olduklarını» açıkladı.

6- Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer, Batıkent projesi için Avrupa iskan Fonu'ndan uygun koşullarda 2 milyar 100 milyon lira kredisağlandığını, Belediye'de düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

7- MESS Yüksek Danışma Kurulu, Maden - iş'in grev uyguladığı47 işyerinde lokavta gidilmesini kararlaştırdı.

8- TÜRK-İŞ tarafından Asya Bölge Teşkilatı ARO Genel Kurulu'ndasunulan raporda, 1980 sonunda dünyadaki her 10 işçiden 6'sının Asyaülkelerinde bulunacağı belirtilerek, «Asya kıtası açısından 1980'de enönemli sorun işsizliğin giderilmesi ve tam istihdama yönelik politikaların uygulanması olmalıdır» denildi.

9- Fatih Camiinde okunan mevlid sırasında Atatürk'ün manevişahsiyetini tahkir ve tezyif ettikleri iddia edilen 21 sanıktan 10'u tutuklandı.

10- Safranbolu, istanbul, Ankara, Hatay, Siirt, Adana ve Rize'demeydana gelen olaylarda 11 kişi, öldürüldü.

11- Türkiye ile ABD arasın'da imzalanan Savunma ve Ekonomik işbirliği Anlaşması'nın Millet Meclisi Milli Savunma Komisyon'u'nda görüşülmesine Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri- inin verdiği brifing ile devam edildi.

12- AP ve REUTER Ajanlarının İslamabad çıkışlı • haberlerine göre;İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı'nda, Afganistan bunalımını sona erdirmek için bazı girişimlerde bulunulmasını öngören bir karar tasarısı, oybirliği ile kabul edildi. İslam Konferansı ayrıca, Kıbrıskonusunda aldığı bir kararla, adaya gelen uluslararası yardımlardanTürk toplumunun da yararlandırılması için üye ülkelerin ellerinden ge- ılen tüm çabayı göstermesini istedi.

13- REUTER Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; petrol ihraçeden dört ülkenin daha petrol fiyatlarına zam yapması sonucu, OPECpetrolünün ortalama varil fiyatı 31.50 dolar oldu.

14- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Roma'da yaşayanLibya'lı bir işadamı, bıçaklanarak öldürüldü, Atina'da ise Libyalı birgenç ölü olarak bulundu.

15- Türkiye ile ABD arasın'da imzalanan Savunma ve Ekonomik işbirliği Anlaşması'nın Millet Meclisi Milli Savunma Komisyon'u'nda görüşülmesine Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri- inin verdiği brifing ile devam edildi.

16- AP ve REUTER Ajanlarının İslamabad çıkışlı • haberlerine göre;İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı'nda, Afganistan bunalımını sona erdirmek için bazı girişimlerde bulunulmasını öngören bir karar tasarısı, oybirliği ile kabul edildi. İslam Konferansı ayrıca, Kıbrıskonusunda aldığı bir kararla, adaya gelen uluslararası yardımlardanTürk toplumunun da yararlandırılması için üye ülkelerin ellerinden ge- ılen tüm çabayı göstermesini istedi.

17- REUTER Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; petrol ihraçeden dört ülkenin daha petrol fiyatlarına zam yapması sonucu, OPECpetrolünün ortalama varil fiyatı 31.50 dolar oldu.

18- AP Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; Roma'da yaşayanLibya'lı bir işadamı, bıçaklanarak öldürüldü, Atina'da ise Libyalı birgenç ölü olarak bulundu.

19- Ömer Çiler İstanbul Bankası Genel Müdürlüğü ve murahhasüyeliğine getirildi.

20- Birinci Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, son 15 güniçinde yapılan operasyonlar sonucunda çeşitli öldürmeler ve yaralamaolaylarına karışmış sağ ve sol kesimden toplam 285 kişinin yakalandığını açıkladı.

21- Ankara'da 9 kişinin öldürülmesine karıştıkları belirlenen 9'usol, 5'i sağ görüşlü 14 kişi yakalandı ve sorgularından sonra gönderildjkleri Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından gözaltına alındı.

22- Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyesi diş doktoru SevinçÖzgüner ve eşi, kapatılan eski TEP İstanbul Şubesi Saymanı Vecdi Özgüner'in evini basan silahlı teröristler, Sevinç Özgüner'i öldürdüler.Vecdi Özgüner'i ise ağır şekilde yaraladılar.

Öte yandan, İzmir, istanbul, Ankara, Diyarbakır, Adana, Kayseri,Gümüşhane ve Edirne'de meydana gelen olaylarda toplam 14 kişi öldürüldü.

23- Türkiye ile Libya arasındaki ticari ve mali işbirliği anlaşmasıçerçevesinde imzalanan Ticaret Protokolü, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

24- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; YunanistanBaşbakanı Yorgo Rallis, ana muhalefet lideri Andreas Papandreu ileyeni hükümet programı üzerine giriştiği tartışmada, adalar üzerindekihava sahasının 10 olduğunu iddia etti ve bu konuda diretecekleriniaçıkladı.

25- Federal Almanya Parlamentosu Bütçe Komisyonu, Türkiye'yeaskeri nitelikte 600 milyon mark yardım yapılmasını kararlaştırdı.

26- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberinde Mısır'da yapılan halkoylamasının resmi olmayan sonuçlarına göre; Anayasa'da yapılmasıistenen değişikliklerin halk tarafından kabul edildiği bildirildi.

24 Mayıs 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Anayasa'da değişiklikler yapılması amacıyla CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, MSP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan ve MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile birergörüşme yaptı, Bülent Ecevit ile yaptığı görüşmeden sonra bir basıntoplantısı düzenleyen Demirel, «Birbirimizi kötüleyerek bir yere varamayız» dedi. Ecevit ise düzenlediği basın toplantısında «Böyle bir diyalog umarım iyi sonuçlar getirir» şeklinde konuştu.

2- Odalar Birliği'nin Ankara'da düzenlenen 35. Genel Kurulu'ndakonuşan Başbakan Süleyman Demirel, 1980 Türkiye'sinde olanları anlamak için, Türkiye'nin nereden gelip, nereye gittiğinin a.nlanması gerektiğini savunarak, «Geçen yıl benzin istasyonlarında kuyruklara şahitolan Türkiye, 28 Mayıs'ta 100 bin ton benzin ihraç ederek 30 milyondolar döviz kazanacaktır» dedi.

3- Bakanlar Kurulu, karayollarında trafiğe çıkacak olan «Tuvalet,kabin ve klima cihazlı» şehirlerarası otobüslerle, şehir içinde çalışanbelediye otobüslerinin niteliklerini saptadı.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Ankara'da düzenlenen Küçük Kurultayını açarken yaptığı konuşmada, «Tarihi bir partiolan' CHP komünist ve bölücüler tarafından esir edilmiştir. Türkiye'ningeleceği ve kurtuluşu bu partiyi işgal eden Ecevit ve yandaşlarınındeğişmesine bağlıdır» dedi.

5- Adalet Partisi'nin hazırladığı Anayasa değişikliği açıklandı.

6- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,Washington'dan döndüğünden bu yana Ankara'da yaptığı-açıklamada,Türkiye ile IMF arasında yeni bir üç yıllık Stand-By anlaşmasının yapılacağına ve bu anlaşma süresinde IMF'nin Türkiye'ye toplam 1 milyar 625 milyon dolarlık kredi olanağı sağlayacağına dair haberleri doğruladı.

7- Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne mensupsubay ve astsubayların atama ve yer değiştirmeleriyle ilgili yönetmelikte bazı değişiklikler yaptı.

8- Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, Birliğin 35. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Ekonomide bunalımdan çıkış yolu aranırken hareket noktası üretim ve yatırım faaliyetlerini yeniden canlandır-

mak olmalıdır. Üretim ve tarımdaki yetersizlik işsizlik sorununu tehlikeli boyutlara ulaştırmıştır» dedi.

9- Ankara altı bölgeye ayrılarak, her bölge bir askeri birlik komutanlığının sorumluluğuna verildi.

10- Trabzon'da öğrenci Ethem Comas, istanbul'da Muammer Elçelik, Ankara'da emekli astsubay Şerafettin Kayla, Adana'da. Ali Rıza Kutluoğlu, iskenderun'da bakkal Veysel Çağlı öldürüldü.ı

11- İş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle ölen sigortalı işçilerin ailelerine verilecek ölüm yardımı 1 Mart 1980'den geçerli olmaküzere 2500 liradan 5 bin liraya çıkarıldı.

12- Atina'da yayınlanan To Vima gazetesinde yer alan bir haberdeTürk Hava Kuvvetleri'nin dün Ege'nin uluslararası hava sahalarındadaha önceden planlanmamış olağanüstü bir manevra yaptığı ileri sürüldü.

13- Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı'nın Tahran'da 6 aydan beri rehine tutulan Amerikalıların serbest bırakılmasını iran'dan oybirliği ile istediği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

14- Yunanistan Başbakanı Yorgo Rallis'in kurduğu Yeni Yunan Hükümeti 300 sandalyelik Yunan Parlamentosu'nda yer alan oylamada180 beyaz oy ile güvenoyu, aldı.

15- İran'da 23 kişinin daha idam edildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre, Afganistan'ınbaşkenti Kabil'de geçtiğimiz hafta içinde Sovyetler Birliği aleyhindegösteriler yapan kız öğrencilerden ikisi öldü, 60 kadarı da yaralandı.

25 Mayıs 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin güvenoyu almasından bu yana geçen 180 güniçinde yapılan' işleri anlatarak, «Ülkenin içinde bulunduğu durumdançıkabileceği görülmüştür. Fevkalade nazik bir dönemi yaşamaktayız.Ülkenin yeni bir istikrarsızlığa tahammülü yoktur» dedi. Demirel Yunanistan Başbakanı Rallis'in konuşmasına ilişkin basında çıkan haberler konusunda da, «Savaş» deyimini kullanmış olmasını bir dil sürçmesi değilse bile bir talihsizlik saymak gerekir» dedi.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, MSP İl Başkanları toplantısında yaptığı açış konuşmasında, «Sayın Ecevit, Demirel'in Anayasa değişikliği teklifi maksadı ile yaptığı ziyarete diyalog - miyalogdiyerek dört elle sarılmış, kendi grubunu ve milleti oyalamak için bunubir fırsat sayıp, hem «Prensip olarak biz buna karşıyız» dediği halde,hem de işi uzatmaya çalışmaktadır» dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Mensucat-iş Sendikası'nın Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de işçi haklarınınaskıya alındığını söyleyerek «Eşel Mobil sistemi bugünkü şartlarda yararlı olmayacaktır» dedi.

4- CGP Genel Başkanı 'Turhan Feyzioğlu, partisinin GaziantepMerkez ilçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, «CGP Komünizmden deFaşizmden de milletimize hayır gelmeyeceğini bilenlerin partisidir,CGP Atatürk yolundan ayrılmayanların inançlı kuruluşudur» dedi.

5- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, «Hiçbir alanda üretim artışı yoktur, artan iki şey vardır,fiyatlar ve anarşi» dedi.

6- Maliye Bakanı ismet Sezgin, Türkiye Ticaret ve Sanayi OdalarıBirliğinin Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, «Hükümetimizin amacı dış ödemeler, dengesi açığını gidermek ve enflasyon hızınıdurdurmaktır. Aldığımız son ekonomik önlemlerden sonra ekonomidefiyatlar düşmeye, üretim artmaya başlamıştır» dedi. •

7- İmar ve İskan Bakanı Turgut Toker, Konya'da düzenlediği basıntoplantısında, «Sahil Planlaması» çalışmalarına başlandığını açıkladı.

8- Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret BorsalarıBirliği 35. Genel Kurul çalışmaları tamamlandı ve Birlik Yönetim KuruluBaşkanlığına yeniden Mehmet Yazar seçildi.

9- Dört demokratik kuruluş tarafından Ankara'da düzenlenen panelde konuşan Halkevleri Genel Başkanı ve Tabii Senatör Ahmet Yıldız,«Anayasal değişiklikler ABD'nin Orta Doğu'da yeni bir yapı oluşturmaçabalarının ürünüdür. Demirel sabık bir Şah olma peşindedir» dedi.

10- Trabzon'da öğrenci Mehmet Ordulu ve Saim Eminağaoğlu,Mersin'de işçi Hasan Karakuş, İzmir'de Hakan Çelebi ve Ziraat Fakültesi öğrencisi Fahrettin Haldun Erkut, Tunceli'de Nüfus Müdürü Halilibrahim öldürüldü.

11- SEKA'nın Balıkesir'de kurduğu Termo mekanik odun hamurugazete kağıdı ve kereste fabrikaları entegre tesisinin 1. ünitesini oluşturan kereste fabrikası Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nuri Bayar tarafından hizmete açıldı.

12- AET Enformasyon Temsilciliği Başkanı Robert Goh, Bursa Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen«Avrupa ile Türkiye'nin birbirlerine olan tavırları» toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye ile Batı arasında doğru bilgi alış verişi yapılmamaktadır. Ne doğru bilgi alıyoruz, ne doğru bilgi veriyoruz» dedi.

13- Avusturya Başbakanı Bruno Kreisky İsveç Sosyal DemokratParti Lideri ve eski Başbakanı Oiaf Palme ile ispanyol Sosyalist İşçiPartisi Lideri Genel Sekreteri Felipe Gonzales, rehineler sorununun çözümü konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Tahran'a gittiler.

14- Kıbrıs Komünist Partisi bir bildiri yayınlayarak, Rum yönetiminiizlediği iç ve dış politika nedeniyle Kipriyanu yönetiminden desteğinigeri çektiğini açıkladı.

15- AF Ajansı'nın Seul çıkışlı haberine göre; Güney Kore DışişleriBakanlığı, bir süreden' beri olaylara sahne olan Kvvangju bölgesindekibütün yabancıların kenti terkelmesini istedi.

16- İsrail Savunma Bakanı Ezar VVeizman görevinden istifa etti.

26 Mayıs 1980

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı vekili ihsan Sabri Çağlayangil'in Başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, «Devletin, devlet ve Cumhuriyet düşmanlarına karşı üstünlüğümutlaka hakim kılınacaktır» denildi.

2- 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerimizde, Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde saat 12.00'den itibarentörenlerle kutlanmaya başladı.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hürriyet ve Anayasa Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, «1961 Anayasası çok partili özgürlükçü demokrasideki ilk deneyimler ışığında hazırlandı» dedi. CHPGenel Başkanı Ecevit Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte ise, AP Lideri veBaşbakan Süleyman Demirel'in «Mademki tartışma olmuştur,Sayın Çağlayangil 5 Kontenjan Senatörünü seçmemelidir» şeklindekidemecini olumlu bir yaklaşım olarak nitelendirdi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Şevket Müftügil 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, «AnayasaMahkemesi 1.960'dan. önce var olsaydı, 27 Mayıs devrimini oluşturanetkenler ortaya çıkmazdı. Mahkememizin bugüne kadar almış olduğukararlar, rejimin kökleşmesine etken olmuştur» dedi.

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yayınladığı mesajında, «Milletimizin iftihar vesilesi olan sizlerin gayet iyibildiği gibi, bundan 20 yıl önce, bugün Türk Silahlı Kuvvetleri Ata'sıtarafından kendisine emanet edilen Cumhuriyet rejimimizin ilke vedevrimlerinin amacından saptırılmak istenmesi karşısında, Türkiye Cumhuriyeti'nin korunması ve kollanması Atatürk ilke ve devrimlerinin yaşatılması sorumluluğunu yerine getirmiştir» dedi.

6- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Atillâ Sav, 27 Mayıs Hürriyetve Anayasa Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, «Cumhuriyetintemel niteliklerinden biri olan hukuk devletinin güvencesi yargının bağımsızlığına ve görev alanına el uzatma heveslerinin son günlerde suyüzüne çıkması kaygı vericidir» dedi.

7- Milli Birlik Grubu Başkanı Mucip Ataklı Milliyet Gazetesine verdiği demeçte, «Türkiye bugün terörün kıskacında, ekonomik iflasın

eşiğindedir. Türkiye herşeye karşın bu zorlukları 27 Mayıs Anayasası'nın getirdiği, en büyük özgür düşünce bilimsel çözüm yoluyla aşacakve ergeç sosyal hukuk devletinin kimliğine bürünecektir» dedi.

8- TİKP Başkanlık Divanı tarafından yayınlanan bildiride, «Esir birTürkiye'yi göze alanlar, özgürlükleri katletmek isteyebilirler, ama Türkiye'nin' esir olmasına izin vermeyecek olan halk, özgürlükleri ve 1961Anayasasi'nı sonuna kadar savunacaktır» denildi.

9- Türkiye işçi Parti Genel Sekreteri Nihat Sargın 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, «Demokrasi güçlerinin Anayasa'ya yönelik saldırılara karşı birleşmelerini» istedi,

10- Türk Hukuk Kurumu Başkanı Prof. Muammer Aksoy, yayınladığı bayram mesajında, «Kötü olan 1961 Anayasa'sı değildir, onun temellerini çökertmek isteyen vurguncu çevrelerin Anayasa'nın yasalarave gerçek yaşama yansımasını engellenmesi sonucu yaratılan fiili anayasal düzendir» dedi.

11- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlenenMSP İl Başkanları toplantısının kapanışında yaptığı konuşmada, «Milletimizin bugün çekmekte olduğu ızdıraplar buhran ve bunaltılardan enkısa zamanda aydınlık ve ferahlığa çıkması için MSP'nin üzerine düşeni yapacağı tabiidir» dedi.

12- Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanı Cemal Külahlı Bursa'da çalışmaya başlayan Bakanlık Araştırma Kurulu 8. Olağan Toplantısındayaptığı konuşmada, «Kaynak sağlanırsa tarım sektörü kalkınmayı hızlandırır» dedi.

13- Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay Ankara'da verdiği demeçte, «Bu yaz sezonunda grev lokavt uygulaması yapılmayacağınainandığını» söyledi.

14- İstanbul Kapalı Çarşı'da üç soyguncu ile güvenlik kuvvetleriarasında çıkan çatışmada, soyguncu Hüseyin Karşahin,, oradan geçmekte olan Mehmet Bozdağ Sultanahmet'te 16 yaşında bir genç, Gaziantep'te oto tamircisi Ahmet Gül, Samsun'da Mehmet Çağlayan anarşik olaylarda öldürüldüler.

15- Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birlikler tarafından son15 gün içinde yapılan operasyonlar sonucunda 12'si silahlı gasp vesoygun, 83'ü adam öldürme, 10"u cezaevi firarisi olmak üzere 501 kişiile, 32 uzun namlulu silah, 191 tabanca, 23 av tüfeği, 10 dinamit lokumu, 4 dinamit kapsülü ve 4 bin 728 adet çeşitli çapta fişek ele geçirildi.

16- İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; 13 Mayıs 1980günü Viranşehir'de jandarma Başçavuşu Kemal Bıçak'ı şehit eden 5 kişi5 Klaşinkof tüfek, 800 adet fişek ve ikisi suçta kullanılmış 6 tabancaile birlikte yakalandılar.

17- Güney Kore Dışişleri Bakanlığının bütün yabancı uyruklularınkenti terk etmesini istemesinden sonra Silahlı Kuvvetler tank ve zırhlıaraçların desteğinde Kvvnagju'ya girerek kente hakim oldukları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- REUTER Ajansı'nın1 Kuveyt çıkışlı haberine' göre; Suudi Arabistan Veliahdı Faht, Kuveyt'te yayınlanan «El Rey Elam» gazetesineverdiği demeçte, «Orta Doğu uluslararası anlaşmazlıkların savaş alanıhaline gelirse, bu ateş hızla yayılarak 3. Dünya Savaşını başlatacaktır»dedi.

27 Mayıs 1980

1- 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı, tüm yurtta ve KıbrısTürk Federe Devleti'nde kutlandı.

2- Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil, 27 Mayıs nedeniyle yayınladığı mesajda, Anayasa'nın tanıdığı hak ve hürriyetlerikullanırken başkalarının da düşünce ve inanç hürriyetine sahip olduğunu kabul etmek zorunda olduğumuzu belirterek, «Unutulmamalıdırki her hak, karşılığında bir görev getirir» dedi.

3- AP Başkanlık Divanı'nın dün gece yaptığı toplantıda konuşanAP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, Saadettin Bilgiç'inadaylığının devamına değinerek, «Orası boş kalırsa spekülasyonlarolur. Birtakım kötü süprizlerle karşılaşabiliriz. Zaten yol tıkanmış değilki, seçilme gücü ile koyar adaylığını seçilir, mesele oranın boş kalmamasıdır» dedi.

4- AP İstanbul Milletvekili ve Cumhurbaşkanı adayı Saadettin Bilgiç, Tercüman Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Cumhurbaşkanı'nımillet seçmelidir» dedi.

5- MSP il Başkanlarının iki gün süren toplantısı sonunda hazırlanan temenni raporunda, AP Hükümeti'ne sağlanan desteğin çekilmesi istendi.

6- MHP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, Ankara'daki evinin önünde uğradığı silahlı saldın sonucu ağır yaralandı ve hastaneye kaldırılırken yolda öldü.

7- THKP-C Eylem Birliği adlı illegal örgüt kurarak adam öldürme,yaralama, banka soyma, gasp gibi eylemleri gerçekleştiren avukat ihsan Doğan ile 12 arkadaşının davasına ilişkin iddianamesini hazırlayanaskeri savcı, sanıklardan avukat ihsan ,Doğan ve dört arkadaşı hakkında idam cezası istedi.

8- Ankara'da DTCF.öğrencisi Ferhat Şimşek, Denizli'nin GözlerBucağı Belediye Başkanı Mehmet Erken, istanbul Yenibosna'da Aygazbayii Süleyman Gülsen öldürüldü.

9- İstanbul Nuriosmaniye Camii avlusunda soyguncularla güvenlik kuvvetleri arasında dün meydana gelen çatışmada ağır yaralananjandarma eri Sacettin Aktaş tedavi edildiği hastanede öldü.

10- Kıbrıs Komünist AKEL Partisi'nin Rum yönetimine desteğiniçektiğini açıklaması üzerine, Rum Yönetimi Lideri Kipriyanu, Londra'-

dan tedavisini yarıda keserek Ada'ya döndü.

11- Yunanistan Başbakanı' Yorgo Rallis, Atina'da yabancı gazetecilerle düzenlediği basın toplantısında, «Bizim için diyalog, dürüst vemantıklı bir gayret göstermektir. Bu mümkün olmazsa uluslararası barışçıl yol denebilir» dedi.

12- İran Genelkurmay Başkanı Şahmar, Kürt bölgesinde çıkan çatışmalarda, İran Ordusu'ndan 500 kadar askerin öldüğünü açıkladı.

13- Güney Kore'de bir haftayı aşkın süredir öğrencilerin elinde bulunan Kvvangju kenti gece yarısından sonra başlatılan askeri bir harekatla hükümet kuvvetlerinin eline geçti.

14- Tahran'daki temaslarını tamamladıktan sonra Atina'ya gidenAvusturya Başbakanı Bruno Nreisky, havaalanında gazetecilere verdiğidemeçte, «İran'a karşı yeni ambargolar koymak, rehinelerin serbestbırakılmasını daha da geciktirecektir» dedi.

15- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği,içerisinde insan bulunan bir uyduyu uzaya fırlattı.

28 Mayıs 1980

1- Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil, MHP GenelBaşkan Yardımcısı Gün Sazak'ın öldürülmesi nedeniyle Parti GenelBaşkanı Alparslan Türkeş'e gönderdiği telgrafta, «Başsağlığı telgraflarıve ağıtlar yerine, başta yüce parlamentomuz olmak üzere tüm anayasal kuruluşlarımızın terör ile mücadelede ortak bir tavır takınması zamanı gelip geçmektedir» dedi.

2- Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TürkiyePetrol Ürünleri İşverenleri Sendikası'nın Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, petrolün önemine değinerek, «Türkiye'de hükümetlerin kaderi, petrolün bulunup bulunmamasına eşdeğer hale gelmiştir.Umarım, tüm dünyada süren petrol krizi dünyayı bir sıcak çatışmayagötürmez» dedi.

Demirel, ayrıca TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu üyeleri ile bir görüşmede yaptı. Görüşmenin sonunda TÜRK-İŞ'in daha önce hükümete verdiği 8 maddelik öneri paketinin 6 maddesi kabul edildi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da basına verdiğiyazılı demeçte, MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ın bir siyasalcinayet sonucu öldürülmesinin', Türkiye'de terörün ulaştığı boyutlarıgöstermesi bakımından vahim bir olay olduğunu belirterek, «En az okadar vahim bir durum da, bu cinayetin doğurduğu üzüntü ve tepkiistismar edilerek yurdun birçok köşesinde birden kitlesel terörün yangın çıkar gibi yaygınlaştırılmasıdır» dedi.

Ecevit, ayrıca AP Genel Başkanı ve Başbakan ^üleyman Demirel'ide parlamentodaki odasında ziyaret ederek bir görüşme yaptı. Dahasonra gazetecilere bir açıklama yapan Ecevit, «Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı seçimi için henüz her olanağın daha denenmediğini» ifade etti.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, «Ecevit'in kışkırtmalarının sonucu olarak MHP Genel Başkan Yardımcısının öldürüldüğünü» öne sürerek, «MHP olarakbizi hiçbir tedhiş ve saldırı yolumuzdan alıkoyamaz. Şehit düşen herarkadaşımızın ardından daha azimli ve kararlı olarak çalışmalarımızısürdüreceğiz» dedi.

5- CHP TBMM Ortak Grubu toplantısında Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin Anayasa değişikliği önergesinin, görüşmesiz reddi kararlaştırıldı.

28 Mayıs 1980

1- Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil, MHP GenelBaşkan Yardımcısı Gün Sazak'ın öldürülmesi nedeniyle Parti GenelBaşkanı Alparslan Türkeş'e gönderdiği telgrafta, «Başsağlığı telgraflarıve ağıtlar yerine, başta yüce parlamentomuz olmak üzere tüm anayasal kuruluşlarımızın terör ile mücadelede ortak bir tavır takınması zamanı gelip geçmektedir» dedi.

2- Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TürkiyePetrol Ürünleri İşverenleri Sendikası'nın Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, petrolün önemine değinerek, «Türkiye'de hükümetlerin kaderi, petrolün bulunup bulunmamasına eşdeğer hale gelmiştir.Umarım, tüm dünyada süren petrol krizi dünyayı bir sıcak çatışmayagötürmez» dedi.

Demirel, ayrıca TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu üyeleri ile bir görüşmede yaptı. Görüşmenin sonunda TÜRK-İŞ'in daha önce hükümete verdiği 8 maddelik öneri paketinin 6 maddesi kabul edildi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da basına verdiğiyazılı demeçte, MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ın bir siyasalcinayet sonucu öldürülmesinin', Türkiye'de terörün ulaştığı boyutlarıgöstermesi bakımından vahim bir olay olduğunu belirterek, «En az okadar vahim bir durum da, bu cinayetin doğurduğu üzüntü ve tepkiistismar edilerek yurdun birçok köşesinde birden kitlesel terörün yangın çıkar gibi yaygınlaştırılmasıdır» dedi.

Ecevit, ayrıca AP Genel Başkanı ve Başbakan ^üleyman Demirel'ide parlamentodaki odasında ziyaret ederek bir görüşme yaptı. Dahasonra gazetecilere bir açıklama yapan Ecevit, «Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı seçimi için henüz her olanağın daha denenmediğini» ifade etti.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, «Ecevit'in kışkırtmalarının sonucu olarak MHP Genel Başkan Yardımcısının öldürüldüğünü» öne sürerek, «MHP olarakbizi hiçbir tedhiş ve saldırı yolumuzdan alıkoyamaz. Şehit düşen herarkadaşımızın ardından daha azimli ve kararlı olarak çalışmalarımızısürdüreceğiz» dedi.

5- CHP TBMM Ortak Grubu toplantısında Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin Anayasa değişikliği önergesinin, görüşmesiz reddi kararlaştırıldı.

29 Mayıs 1980

1- Cumhurbaşkanı seçimi için yapılan 84. tur oylamada, AP'li Saadettin Bilgiç 116 oy aldı. 85. tur oylamada ise çoğunluk sağlanamadığısaptandığından birleşim yarına bırakıldı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu'na katıldıktan sonra yaptığı açıklamada, «Toplu sözleşme görüşmelerininbiran önce sonuçlandırılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini» belirterek, «TÜRK-İŞ yöneticilerinin isteği üzerine Eşel - Mobiltasarısının Meclislerden geri çekileceğini» söyledi.

3- Başbakan Süleyman Demirel daha sonra CHP Genel BaşkanıBülent Ecevit'i parlamentodaki odasında ziyaret etti ve «Ecevit'in önerisinden netice alınmayacağı kanısında olduklarını CHP liderine bildirdiğini» söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Genel Yönetim Kurulu toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, «CHP, AP ve MSP'nin katılacağı geniş tabanlı bir hükümetin kurulmasını» önererek,«MHP'nin kesinlikle dışarıda kalacağı bu geniş tabanlı hükümette bulunmaya talibiz» dedi.

Öte yandan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı parlamentodaki odasında ziyaret ederi Ecevit, görüşmeden sonra, «Cumhurbaşkanı seçimi ve parlamentoyu çalıştırma konusunda MSP lideri ile görüşbirliği içinde olduklarını» belirterek, «Cumhurbaşkanı seçimini hızlandırmak için görüş birliğine vardık» dedi.

5- SDP'nin 5. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan parti Genel Başkanı Cenan Bıçakçı, «Demokrasi ile sosyalizmin içice olduğunu, tepeden inme, katı merkezci örgütlenme ile sosyalizmevarılamayacağını» belirtti.

6- Sayıştay'ın 118. kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da birmesaj yayınlayan Başkan H. Cahit Eren, «Kamu maliyesinde sayıları veboyutları yıldan yıla çoğalan fon uygulamaları yoluyla Sayıştay denetimi dışına çıkma eğilimi gösteren kurum ve işlemlerin Anayasal çizgide tutulmalarının kesinlikle sağlanmasını» istedi.

7- İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi işletme iktisadı €nstitüsü'nde, «Türk ekonomisinin krizden kurtarılması ve izlenen politikalar»konulu bir konferans veren Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar

Vekili Turgut Özal, «4 aydır uygulanan yeni ekonomi politikasınınprogram ve hedeflerine tahmin edilenden de kısa zamanda ulaştığını»savunarak, «Petrol bunalımı tümü ile aşıldı. Kuyruklar, yokluklar ve karaborsa ortadan kalktı» dedi.

8- Türkiye Petrol Ürünleri işverenleri Sendikası Yönetim Kurulutarafından hazırlanan' bir raporda, «Türkiye'nin 1980'de ham petrol vepetrol ürünleri için 3.5 ile 4 milyar dolar döviz ödeyeceği» açıklandı.

9- TÜRK-İŞ'e bağlı .Kristal-İş ile DİSK'e bağlı Hürcam-iş Sendikasıüyesi, 10 bin işçi greve başladı.

Öte yandan TÜRK-İŞ'e bağlı Petrol-iş Sendikası ile Mersin'deki Akdeniz Gübre Sanayii Şirketi adına kısa adı GÜBSAN olan Gübre Sanayii işverenleri Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

10- Çorum'da MHP yanlısı oldukları bildirilen grupların inönü veGazi Caddeleri'nde başlattıkları yürüyüşten sonra çıkan' olaylarda 1 kişiöldürüldü, 10 kişi yaralandı ve kentin çeşitli yerlerinde TOO'un üzerinde işyeri tahrip edildi.

11- Gün Sazak'ın öldürülmesi ile ilgili olarak Ankara'da 13 ülkücükuruluş adına düzenlenen' basın toplantısında, «Sazak, Allah bir, kitapbir, bayrak bir dediği için katledildi» denildi.

12- istanbul Sıkıyönetim 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, ülkücüVeli Can Oduncu, Vedat Kasımlar, Mustafa Baki Gülcan ve ŞerafettinAvşar'ı toplam 128 yıla mahkum etti.

Öte yandan istanbul, Konya, Eskişehir, Mardin, Bursa, Adana veSiirt'te meydana gelen olaylarda toplam 12 kişi öldürüldü.

13- OECD çerçevesinde ingiltere Hükümeti'nin vereceği 34.5 milyon dolarlık kredi anlaşması, Maliye Bakanlığı'nda imzalandı.

14- İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanlarının 16-22 Mayıs tarihlerindePakistan'da yaptıkları olağan toplantının sonuçları, konferansın sonunda yayınlanan 40 sayfalık bildiri, Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili dairelerince incelenmeye başlandı.

15- ABD Temsilciler Meclisi'nin dış yardım programı ile ilgili toplantısında, Kalifornia temsilcisi Robert Lagaınarcino, Türkiye'ye yapılacak yardımda herhangi bir indirimin söz konusu olmaması gerektiğinibildirerek, Türkiye'nin NATO içindeki önemli rolünü belirtti.

16- Kıbrıs Türk ve Rum Gazeteciler Cemiyetleri'nin bir bölüm üyesiLedra Palac Oteli'nde bir araya gelerek basın mesleğinin karşılaştığısorunları tartıştılar.

17- DPA'nın Londra çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birligi'ninSosyalist Ülkeler Karşılıklı Yardımlaşmalar Örgütü (COMECON) üyesiülkeler dışında, dünya pazarlarında sattığı ham petrole varil başınaiki dolar zam yaptığı açıklandı.

18- Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak'ın, askeri mahkemelerin kararlarının sivil mahkemelerde temyiz edilmelerinin önüne geçmek amacıyla Anayasa'da değişiklik yaptırdığı, yapancı ajanslar tarafından bildirildi.

30 Mayıs 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili İhsan SabriÇağlayangil ile haftalık olağan görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Son günlerde yurdun her köşesinde hassasiyet olduğunu, olaylarmeydana geldiğini» belirterek, «Bugünlerde herkesin biraz daha dikkatli konuşması iyi olur, memleketi huzursuz edecek beyanlardan ka-

çırılmasında fayda görüyorum» dedi. Ayrıca Demirel, Bakanlar Kurulu'nun makarnalık buğday taban fiyatını 12,5 lira, yumuşak ekmeklibuğday taban fiyatını 10,25-10,75 lira olarak saptadığını asgari buğday taban fiyatını ise 10 lira saptadığını açıkladı.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ortak Grup toplantısındansonra yaptığı basın toplantısında, «AP Genel Başkanı Demirel'le Cumhurbaşkanı seçimi konusunda diyalogun devam etmesine imkan kalmadığını» söyleyerek, «Sokak başlarını kurtların tuttuğu bir ortamdaDemirel hangi seçimden bahsediyor» dedi. Öte yandan Ecevit, MilliBirlik Grubu Yöneticileri, Kontenjan Grubu ve Muhsin Batur'la görüşmelerde bulundu.

3- Bakanlar Kurulu, petrol aramalarına ilişkin bir kararname yayınlayarak, 1980 yılı başından sonra keşfedilen sahalarda üretilen hampetrolün yüzde 65'inin ülke ihtiyacına ayrılmasını kararlaştırdı.

4- Anayasa'nın Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin maddesinde değişiklik yapan ve bir ek fıkra eklenmesini öngören Anayasa değişikliğiönerisi AP Grup Başkanvekilleri Oğuz Aygün ve Gıyasettin Karaca tarafından Millet Meclisi Başkanlığı'na verildi.

5- CHP Gençlik Kolları Merkez Kurulu bildirisinde, MHP yöneticileri ve Genel Başkan Bülent Ecevit'i suçlamayı siyasi ahlâk dışı birkural haline getirdiklerini belirterek, «MHP'liler ne eksen onu biçersinözdeyişini hatırlamak zorundadırlar» dedi.

6- Beklenmeyen doğa olayları nedeniyle çiftçinin zarara uğramaması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ücreti çiftçilerdenalınmak şartıyla devlet eliyle nadas ve hasat yapması kararlaştırıldı.

7- Ticaret Bakanlığının Ekonomik Değerlendirme Bülteni'nde; dışticaret hacminin 1979 yılında yüzde 6 artış gösterdiği belirlendi.

8- Merkez Bankası Başkanı ismail Hakkı Aydınoğlu, Türkiye Bankalar Birliği'nin Ankara'da düzenlenen Genel Kurulu'nda yaptığı ko-

nuşmada faiz oranlarının serbest bırakılmasının olumsuz sonuçlan olabileceğini belirterek, «Böyle bir faiz politikası gelir dağılımını' düzeltmez ancak üst gelir gruplarında bir gelir transferine yol açabilir» dedi.

9- TÜRK-İş'e bağlı Yol-İş Federasyonu Bayındırlık Bakanlığı'nabağlı Karayolları Genel Müdürlüğü'nde çalışan yaklaşık 54 bin üyesiadına sürdürdüğü toplu pazarlıkta anlaşmaya varılamadı ve uyuşmazlıkzabtı tutuldu.

10- İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nde Cerrahpaşa Tıp Fakültesiöğretim üyelerinden Prof. Cem'i Demiroğlu İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü'ne Gemi İnşa Fakültesi öğretim üyelerinden Prof Kemal Kafalı, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ne Sağlık ve Sosyal Yardımeski Bakanlarından ve Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Türkan Akyolseçildi.

11- Geçtiğimiz Salı akşamı öldürülen MHP Genel Başkanı Yardımcısı Gün Sazak, Ankara ve Eskişehir'de yapılan törenlerden sonra Eskişehir'de Sazak Köyü'nde toprağa verildi.

12- Bir süre önce hakkında «Teslim ol» çağrısı yapılan Halil Fil,Sivas'ta teslim oldu.

13- Anadolu Ajansı'nın bildirdiğine göre; İstanbul'da iki siyasi tutuklunun tedavi gördükleri askeri hastanede ölmeleri üzerine, THKP-CSavaşçılar davasının Bayrampaşa'da tutuklu sanıkları İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi'ndeki duruşmalarına girmediler.

14- ABD Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Dairesi Direktörü PeterBensinger, haşhaş ekim bölgelerini gezdikten sonra düzenlediği basıntoplantısında, Türkiye'de uyuşturucu maddelerle mücadele, haşhaş ekimi kontrolü, kaçakçılığın önlenmesi gibi konularda, «Fevkalade başarılı bir politika izlediğini» belirtti.

15- Amerikan Temsilciler Meclisi'nin önümüzdeki yılın bütçe tasarısını reddettiği yapancı ajanslar tarafından bildirildi.

ABD Yönetimi Çin'e askeri malzeme satışı ile ilgili kararı onay-

31 Mayıs 1980

1- AP Temsilciler Meclisi'nin açılışında konuşan Başbakan ve PartiGenel Başkanı Süleyman1 Demirel, erken seçim isteyerek, «Biz, düşmekorkusu olmayan bir hükümetiz. Türkiye meseleleri bizimle beraberortaya çıkmış değildir. Yaptıklarımızı CHP'nin beğenmesini bekleyemeyiz. CHP' fevkalade haksız tutarsız bir itham kampanyası içersindedir. CHP tekrar hükümet olmak için yanıp tutuşmaktadır» dedi.

Öte yandan, Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki diplomatikilişkilerin 60. yıldönümü dolayısıyla Sovyet resmi TASS Ajansı'na birdemeç veren Başbakan Süleyman Demirel, Sovyetler Birliği ile Türkiyearasındaki ilişkilerin karşılıklı dostluk ve çıkar esasına dayandığını belirterek, «Biz ilişkilerimizi bugüne kadar bu ilkeler üzerinde sürdürdük.Bundan böyle aynı şekilde sürdüreceğiz» dedi.

2- Bakanlar Kurulu, çavdar, siyah arpa ve beyaz yulaf taban fiyatını 850 kuruş, beyaz arpa taban fiyatını 9 lira, siyah yulaf taban fiyatını ise 8 lira olarak belirledi.

3- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Demirel'in yanlı tutumu ile anarşiyi körüklediğini son olarak sağcıların Çorum'da işledikleri cinayetleri kınamadığını» öne sürerek, «Hükümetin görevden ayrılması için kaybedecek vaktikalmadı» dedi.

4- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin Ankara'da yapılan 3. olağanGenel Kurulu sonucunda. Dernek Başkanlığı'na, yeniden Yılmaz Ateşseçildi.

5- Çorum'da Valilik tarafından konulan sokağa çıkma yasağı 11 19 arası kaldırıldı. Öte yandan Ankara, Urfa ve Elbistan'da meydanagelen olaylarda 5 kişi öldürüldü, Konya'da ise iki gün önce yaralananbir kişi öldü.

6- Bakanlar Kurulu'nun ihracatı Teşvik Kanunu'na ek kararı, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

7- Sovyetler Birliği'nin resmi APN Ajansı, Türkiye ile SovyetlerBirliği arasında diplomatik ilişkilerin 2 Haziran'da 60. yıldönümünü doldurması nedeniyle yayınladığı yorumda, «Temelleri Lenin ve Atatürktarafından atılmış olan iyi komşuluk, dostluk ve işbirliği esasları üzerinde yürüdüğünü» belirterek, «Sovyet devleti bu değişmez doğrultuyu sürekli olarak izliyor. Bu politikanın sonuçlarını günümüzde Türkiye Cumhuriyeti de izliyor» dedi.

8- NATO Nükleer Planlama Grubu'nun Norveç'te yapılacak 27.Bakanlar toplantısına katılmak üzere, Milli Savunma Bakanı Ahmet ihsan Birincioğlu ve Türk Heyeti Norveç'e gitti.

9- ABD ile Çin Halk Cumhuriyetinin tarihinde ilk kez VVashington'un, Çin'e öldürücü olmayan askeri malzeme satma kararı, aldığı,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

10- ABD Temsilciler Meclisi, Amerika'nın 613.3 milyar dolarlık 1981yılı bütçesini reddetti.

11- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; San Salvador'un El Guayojo eyaletinde solcu gerillalar, Ziraat Enstitüsü ve TarımKooperatifini basarak 20 çiftçiyi öldürdüler.

12- Lübnan'da, İran ve Irak yanlıları arasında çıkan çatışmalarda55-kişinin öldüğü, yabancı ajanslar tarfından bildirildi.

13- Güney Kore Hükümeti'nin, 25 kişilik «Milli Güvenlik ÖzelKomitesi» tarafından yönetileceği, yabano ajanslar tarafından bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106