16.4.1980
×

Hakkında

Künye

İletişim

Nisan 1980

1 Nisan 1980

1- TBMM Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı seçimi için turlara

devam edildi. 11. turda CHP'li Ankara Senatörü İbrahim Öztürk 65 oyalırken, adaylıklarını koymadıkları halde CHP'li Muhsin Batur 56, Kemal Kayacan 13, AP'li Osman Salihoğlu 26, İsmail Hakkı Köyiüoğlu da24 oy aldılar.

2- Başbakan Süleyman Demirel, TBMM'de, Anadolu Ajansı muhabirinin, Ecevit'in «Hükümetin süresini doldurduğunu ve Cumhurbaşkanı seçimini geciktirecek bir parlamento bunalımına neden olacağını»ileri sürdüğünü hatırlatması üzerine, «Çamur atmış, bu sözlerle hiçbiryere varılamaz. Boş sözlerle kaybedecek zamanımız yok» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parlamentodaki odasındadüzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı seçiminin uzaması halinde TBMM'nin hiçbir görevini yerine getiremeyeceğini belirterek,«Parlamentoyu engelleyen, Cumhurbaşkanı seçimini geciktiren bir hükümet, süresini doldurmuş demektir» dedi.

Ecevit, Belçika TV'nın sorularına verdiği yanıtta ise, «Terörizmintehlikeleri ve ekonomik önlemlerin sosyal ve siyasal sonuçları tırmanırsa herşey olabilir» dedi.

4- Antbirlik ve 7 kuruluşa bağlı 3500 işçinin Şubat ayı başındanbu yana sürdürdükleri direniş, işveren ve işçi temsilcilerinin imzaladıkları bir protokol ile sona erdirildi.

5- Burdur Şeker Tesisi'nde 1979 ürünü pancar işleme kampanyası sona erdi. 176 gün süren kampanyada 369 bin ton pancar işlendive işlenen pancardan 46 bin ton şeker, 16 bin ton melas ile 9020 tonda küspe elde edildi.

6- MAY Yayınları sahibi Mehmet Yalçın, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle vefat etti.

7- Merkez Bankası'nca yayınlanan bilgilere göre; «1980 yılınınilk iki ayında bankalardaki ticari mevduat 14.4 milyar liralık bir artışile 161.8 milyar liraya yükseldi.

8- Dünya para piyasalarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle Türk Parasının ABD Dolarıyla öteki yabancı paralar karşısında değeri yeniden belirlendi.

9- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Korgeneral Nihat Özer, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Öğrencilerin bundan böyle okullara büyük gruplar halinde gitmelerinin yasaklandığını»bildirerek, «Bu konuda tüm önlemlerin alındığını» belirtti.

10- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığının 1 Mayıs 1979 günü koyduğu «Dışarı çıkma yasağı»na aykırı hareketten mahkum olan TİP yöneticileri hakkındaki kararı, Askeri Yargıtay 3. Dairesi oy çoğunluğuylaonayladı.

11- Selimiye Askeri Ceza ve Tutukevi'nde 130 tutuklu, 9 görevliyi rehin aldı. Eylemciler daha sonra, etkisiz duruma getirilerek rehineler kurtarıldı.

12- Kars'a bağlı İğdır'da Cihangir Çiçek adlı bir kişiyi öldürmekten sanık üç kişi, Bölükbaşı Köyü'nde jandarmayla çatışmaya girdi. Sanıklardan Ubeyt Orhon öldü, Halit Orhan ise sağ olarak yakalandı.Ankara, Uşak, Elazığ'da meydana gelen olaylarda ise üç kişi öldü.

13- Yunanistan Büyükelçiliği Basın Bürosu tarafından, gazeteleregönderilen bir yazıda, «Bazı Türk gazetelerinde Türkiye'ye ait olan bölgeleri Yunanistan'ın sınırları içine dahil eden bir Yunanistan haritasıile ilgili haberler yayınlandığına» değinilerek, «Haritayı yayınlamış görünen E.A.A.K.P.. isimli örgüt tamamiyle meçhuldür. Böyle bir .haritanın çizilmesi, basılması ve dağıtılması ancak Türk - Yunan ilişkilerinezarar vermeyi amaçlayan çevre ve kişilerin eseri olabilir» denildi.

14- AP Ajansı'nın Şam çıkışlı haberine göre; Suriye Parlamentosu,Başkan Hafız Esad'ın isteği üzerine, Mısır bayrağının eşi olan bayraklarını değiştirmeye karar verdi.

15- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Korgeneral Nihat Özer, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Öğrencilerin bundan böyle okullara büyük gruplar halinde gitmelerinin yasaklandığını»bildirerek, «Bu konuda tüm önlemlerin alındığını» belirtti.

16- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığının 1 Mayıs 1979 günü koyduğu «Dışarı çıkma yasağı»na aykırı hareketten mahkum olan TİP yöneticileri hakkındaki kararı, Askeri Yargıtay 3. Dairesi oy çoğunluğuylaonayladı.

17- Selimiye Askeri Ceza ve Tutukevi'nde 130 tutuklu, 9 görevliyi rehin aldı. Eylemciler daha sonra, etkisiz duruma getirilerek rehineler kurtarıldı.

18- Kars'a bağlı Iğdır'da Cihangir Çiçek adlı bir kişiyi öldürmekten sanık üç kişi, Bölükbaşı Köyü'nde jandarmayla çatışmaya girdi. Sanıklardan Ubeyt Orhon öldü, Halit Orhan ise sağ olarak yakalandı.Ankara, Uşak, Elazığ'da meydana gelen olaylarda ise üç kişi öldü.

19- Yunanistan Büyükelçiliği Basın Bürosu tarafından, gazeteleregönderilen bir yazıda, «Bazı Türk gazetelerinde Türkiye'ye ait olan bölgeleri Yunanistan'ın sınırları içine dahil eden bir Yunanistan haritasıile ilgili haberler yayınlandığına» değinilerek, «Haritayı yayınlamış görünen E.A.A.K.P.. isimli örgüt tamamiyle meçhuldür. Böyle bir .haritanın çizilmesi, basılması ve dağıtılması ancak Türk - Yunan ilişkilerinezarar vermeyi amaçlayan çevre ve kişilerin eseri olabilir» denildi.

20- AP Ajansı'nın Şam çıkışlı haberine göre; Suriye Parlamentosu,Başkan Hafız Esad'ın isteği üzerine, Mısır bayrağının eşi olan bayraklarını değiştirmeye karar verdi.

21- DİSK'e bağlı Bank-Sen üyesi 900 işçi, Güneydoğu Tarım SatışKooperatifleri Birliği'nde greve başladı.

22- Türk Hava Yolları'ndaki grev 45. gününü doldurdu.

23- Ziraat Bankası Genel Müdürü Ali Doğan Ünlü, Adana'da düzenlediği basın toplantısında, sel felaketine uğrayan Adana, Kahramanmaraş, Kars ve Konya illerinde, Ziraat Bankası'na borçlu üreticilerin borçlarının1 erteleneceğini ve yeni krediler verileceğini açıkladı.

24- Pet'r Oil adlı Eurovision yarışma şarkısını tanıtmak için Belçika'da bulunan Ajda Pekkan, Belçika TV'sinin Fransızca kanalındaki«Formüle 2» adlı magazin programında ekrana çıktı ve şarkısını Fransızca okudu.

25- İzmir Buca Eğitim Enstitüsü'nde görevden alınan 100'e yakınöğretmenin, basın toplantısı düzenlemek istemesi üzerine olaylar çıktıve 4 öğretmen ile çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

26- Gaziantep Eğitim Enstitüsü'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çtkan olayda iki öğrenci öldü. öte yandan Ağrı'da CHP Diyadinİlçe Yönetim Kurulu üyesi Fevzi Yıldız, Siirt'te bir sendika başkanı ilebir bakkal, Urfa'da Başkomiser Ali Ulvu Ağıç, Mersin'de bir şofön ilebir hastabakıcı, Ankara ve İstanbul'da da iki kişi öldürüldü.

27- İstanbul Boğazı'nda, bir Yunan şilebi ile bir Sovyet şilebininsis nedeniyle çarpışması sonucu, Sovyet şilebinde bulunan bir kadınkamarot öldü.

28- BAĞ-KUR'dan emekli maaşı alan emekli, dul ve yetimlere 750liralık aylık avans ödenmesini öngören kararname yürürlüğe girdi.

29- Türkiye ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı arasında imzalanan «Kent çevresi evlerin numaralanması» konulu proje anlaşmasıyürürlüğe girdi.

30- Dünya Bankası'nın yayınladığı «1979 Dünya Atlası»nda, Türkiye'de kişi başına ulusal gelirin 1100 dolardan 1200 dolara çıktığı bildirildi.

31- Romanya'da düzenlenen «Balkanlar, Uluslararasında Barış veAnlaşma Bölgesi» adlı plastik sanatlar sergisinde, Zahit Büyükişleyen,Leman Tantuğ, Mürşide içmefi ve Hüseyin Bilgin ödül kazandı.

32- Türkiye'ye yapılacak yardımın koordinasyonu ile görevli Alman Maliye Bakanı Hans Matthofer, Federal Almanya Bakanlar Kurulu'nda, çalışmaları hakkında bilgi verdi.

33- AFP'nin Washington çıkışlı haberine göre; Birleşik Amerika'daki başkanlık seçimlerinde ilk tur oylamalarda ABD Başkanı JimmyCarter, Demokrat Partili rakiplerini geride bırakarak başa geçti, aynı bölgede eski California Valisi ve Cumhuriyetçi Parti'den Ronald Reeganda kendi takiplerine karşı başarı elde etti.

34- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nin Afganistan'a yaptığı askeri müdahaleden sonra Pakistan'a yapılan askeri ve ekonomik yardımı arttırmayı kararlaştıran' Amerikan Yönetimi'nin daha sonraki gelişmeler ışığında bu karardan vazgeçtiği»bildirildi.

35- Gazetelerde yer alan haberlere göre; Taşıt işçileri Sendikası'nın aldığı bir karar'a, dün sabah başlayan kent içi ulaştırma hizmetlerigrevi, Newyork'ta hayatı felce uğrattı.

36- Çad'da bir süredir devam etmekte olan iç savaş nedeni ilesayıları 100 bine yaklaşan mültecinin ülkenin güneybatı komşusu Kamerun'a kaçtığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

3 Nisan 1980

1- Cumhurbaşkanı seçeminin 15. turunda, MSP'nin aday olarakgösterdiği MSP Erzurum Senatörü Lütfi Doğan 83, CHP'li Batur 131,AP'li Köylüoğlu 30, CHP'li Akkuş 23, AP'Iİ Salihbğlu 16 oy aldı.

2- Millet Meclisi Milli Savunma Komîsyonu'nda Yedeksubaylık Kanunu'nu değiştiren ve kendi isteği ile er olanların askerlik süresini kısaltan kanun tasarısı görüşülerek, incelenmesi için bir alt komisyonagönderilmesi kabul edildi.

3- Bakanlar Kurulu toplantısına girmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Süleyman Demirel, «AP-CHP-MSP koalisyonunun söz konusu edildiğinin» hatırlatılması üzerine, «Biz burayazorla gelmedik. Buraya gelenler de zorla gitmediler. Memleket buncasıkıntının içinde çırpınıyor, biz memleketi bu sıkıntılardan çıkarmakiçin geldik. Ona devam ediyoruz, canla başla» dedi ve «Milletin dertleriyle ilgilenmenin, birtakım şeyleri tartışmaktan daha iyi olduğunu»belirtti.

4- Bakanlar Kyrulu'nun Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında yaptığı toplantıdan sonraki açıklamasında, «ABD ile yapılan savunmaişbirliği ilke anlaşması konusunda Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen'inverdiği bilgilerin dinlendiği ve anlaşmanın onaylandığı» belirtildi.

5-İmar ve iskan Bakanı .Turgut Toker, Bakanlar Kurulu toplantısına girerken gazetecilere verdiği bilgide, «Seyhan'da 380 bin, Ceyhan'da 390 bin dönüm arazinin sular altında kaldığını» belirtti.

6- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, BM Genel Sekreteri KurtWaldheim'ın BM Genel Kurulu'na sunduğu rapora ilişkin gazetecilerin

.sorularını yanıtlarken, KTFD bu metni aynen, şartsız ve rezervsiz olarak kabul etmiştir. Görüşmelerin başlamasını engelleyen taraf, Waldheim'ın önerisini kabule yanaşmayan Rum tarafıdır» dedi.

7- 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören tasarının Meclis Plan Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında konuşan Milli Savunma Bakanı Ahmet İhsan Birincioğlu, «Tasarı, Ecevithükümeti zamanında hazırlanmıştır. Tasarının siyasi bir yönü yoktur.Komutanlar uygulamada görülen aksaklıkları gidermek amacıyla böylebir teklifte bulunmuşlardır» dedi.

8- Maden-lş Sendikası ile MESS, 59 işyerinde yaklaşık 20 bin işçiile sürdürülen grevlerin kaldırılması ve anlaşmazlıkların çözümlenmesiamacıyla 4 günlük kesin anlaşma topjantıları yapma kararı aldılar.

9- Yeşilköy Havalimanı ve Genel Müdürlüğü'nde sürdürülen grevve işyerinin uyguladığı lokavt 45. gününü doldururken, Hava-İş Sendikası ile THY'niri sahip olduğu USAŞ arasında sürdürülen görüşmelerde, hiçbir maddede anlaşma sağlanamadı ve anlaşmazlık tarafsızaracıya gitti.

10- Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Vakfı kuruldu.

11- Doların değer kazanması ve Türk Lirasının yüzde 5-2 oranındadeğer kaybetmesinden sonra akaryakıt fiyatlarına zam yapıldı. Bunagöre Ankara'da süper benzin 42, normal benzin 38, gaz ve motorin23,50, kalorifer yakıtı 18,20, 5 No'lu fuel-oil 17,80, 6 No'lu fuel-oil15,50 lira oldu.

12- İstanbul Bayrampaşa Demirciler Sitesi'ndeki bir iş hanını basan2 THKP-C militanı, ikisi baba-oğul olan 4 kişiyi kurşuna dizerek öldürdü. Öte yandan, istanbul, Ankara, Mardin ve Kırıkkale'de meydanagelen olaylarda toplam 7 kişi öldü.

13- Şiddetli yağışlar nedeniyle Elazığ'ın Sivrice ilçesi'ne bağlı Elmalı Köyü'nde iki katlı bir evin çökmesi sonucu 4 kişi öldü.

14- Kızkulesi önlerinde dün gece çarpışan Sovyet ve Yunan şileplerinin kaptanları tutuklandı.

15-Yabancı Bankalar Konsorsiyumu'nun Türkiye'ye vermeyi taahhüt ettiği 407 milyon dolar kredinin son 101 milyon dolarlık dilimi,serbest bırakılarak Merkez Bankası tarafından kullanılabilir hale geldi.

16- Ankara'daki Birleşmiş Milletler Enformasyon Bürosu tarafındanyapılan açıklamaya göre; BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim, Kıbrıs'taki son gelişmelerle ilgili olarak BM Genel Kurulu'na sunduğu raporda, «Görüşmelerin başlatılması için gösterilen çabaların sonuçsuz kaldığını» belirterek, «Kıbrıs'taki toplumlararası görüşmelerin başlatılabilmesi amacıyla çabalarımızı sürdürmeye istekli ve kararlıyım. Çünkü eniyi yöntem budur» dedi.

17- İran Devlet Başkanı Beni Sadr'ın, ABD Başkanı Jimmy Carter'ınkendisine gönderdiği mesajda rehinelerin, öğrencilerin elinden alınarak, Devrim Konseyi'ne devredilmesinin sağlanması için, bu konu hakkında kamuoyuna fazla açıklamada bulunmayı kabul ettiğini açıkladığı,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- İngiltere'nin güneyindeki Bristol kentinde, bir kahveye kaçakiçki ve uyuşturucu madde araması için baskın yapan polisle 450 kadarsiyahi genç arasında çıkan çatışmada, aralarında kadın polislerin debulunduğu 20 güvenlik görevlisinin yaralandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

4 Nisan 1980

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Süleyman Demirel veBakanlar Kurulu üyeleri ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e veda ziyaretlerinde bulundu. Korutürk, Başbakanlıktaki veda töreninde yaptığı konuşmada, «Siyasi partilerin ülkenin yüksek menfaatlerinde anlaşmalarını ve birbirlerine yardımcı olmalarını» istedi.

Genelkurmay Başkanlığındaki veda töreninde ise Korutürk, TBMM'.nin manevi şahsiyetinde toplanmış ve Cumhurbaşkanı'na verilmiş olanBaşkomutanlık sıfatımla bütün Silahlı Kuvvetlerimize veda ediyorum»dedi.

2- Cumhurbaşkanı seçimi için yapılan 17. turda, tek aday olarakkatılan MSP Erzurum Senatörü Lütfi Doğan 49, aday olmayanlardanCHP'li Muhsin Batur 121, CHP'li Akkuş 37, AP'li Salihoğlu 27, AP'liKöylüoğlu da 20 oy aldı.

3- Başbakan Süleyman Demirel, 1980 yılı bütçe uygulaması hakkında yayınladığı genelgede, memleketin fevkalede yüksek bir enflasyonla karşı karşıya bulunduğuna dikkati çekerek, «Bütçenin gelirindençok, giderinin olması savunulamaz. Bütçenin mutlaka denk kapanmasılazımdır ki, istikrar için aldığımız tedbirler zedelenmesin. Bu yapılmadığı takdirde, aldığımız tedbirler boşa gider, memleket ve millet sıkıntılar içinde kıvranmaya devam eder» dedi.

4- Bakanlar Kurulu dün gece yaptığı toplantıda, Türk turizmininsorunlarını ve çözüm yollarını görüştü. Toplantıda, Turizm Bankası veTHY işbirliği ile bir Charter uçak şirketinin kurulmasına, turistik yörelerde elektrik kısıntıları yapılmamasına karar verildi.

5- Cumhurbaşkanlığı seçimi için Meclis'te grubu bulunan siyasiparti liderleri ve grup başkanlarıyla görüşen MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, gazetecilere yaptığı açıklamada, «isim üzerinde durmadık. Ancak seçimin mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesiiçin görüş birliğine vardık» dedi.

6- Ankara'da Odalar Birliği'nde düzenlenen Oda ve Borsa Başkanları toplantısında bir konuşma yapan Başbakanlık Müsteşarı ve DPT,Müsteşar Vekili Turgut Özal, «Aldığımız tedbirler mutlaka başarıyaulaşmalıdır. Bu Türkiye'nin' son şansıdır» dedi.

7- Odalar Birliği'nde düzenlenen Oda ve Borsa Başkanları toplantısında bir konuşma yapan Maliye Bakanı ismet Sezgin, döviz için gayriresmi piyasalara olan talebin büyük ölçüde azaldığını belirterek, «Buyılın' ilk üç ayına göre, Merkez Ban kası'na her türlü kaynaktan girendöviz tutarı 1 milyar 823 milyon doları bulmuştur. Ocak ayının başından bu yana 1 milyar 360 milyon dolarlık dış kredi imkanı yaratılmıştır» dedi.

8- TÜRK-İŞ Genel Merkezi'nde TÜRK-İŞ Genel Başkanı İbrahimDenizcier, Genel Sekreter Sadık Side ile Başbakanlık Müsteşarı ve DPTMüsteşar Vekili Turgut Özal ve Başbakanlık Toplu Sözleşme Koordinasyon Kurulu Başkanı Kazım Oskay'ın katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıda, 1980 yılı içerisinde 700 bin işçiyi kapsayan KÎT'lerce imzalanacak toplu sözleşmeler konusunun ele alındığı bildirildi.

9- Odalar Birliği'nde Oda ve Borsa Başkanları Toplantısının açışkonuşmasını yapan Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, «Ekonomikbunalımdan çıkışın belirtilerini görebilmek için yılın ikinci yarısını beklemek gerektiğini» ön'e sürerek, «15 Nisan'da para gelmezse, ortayaçıkacak sonuçlar, Türkiye'den çok Batı entegrasyonu için telafisi imkansız sonuçlar doğurabilir» dedi.

10- Aralarında Yol-iş, Maden-İş, Genel-iş, OLEYİS'in de bulunduğu,TÜRK-İŞ ve DİSK'e bağlı ve bağımsız 30 sendika, THY terminalini ziyaret ederek grevi desteklediklerini bildirdiler.

11- İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti tarafından İstanbul'da düzenlenen «1980'lerin Başında Türkiye Ekonomisi» seminerinin ilk gününde konuşmacı olarak katılan Uluslararası Finans uzmanı Michael E.Ely, «Devalüasyon yapıldıktan sonra öteki önlemlerin alınmasındakigecikme devalüasyondan beklenen, yararı ortadan kaldırmakta, özellikle dışsatımın gelişmesini engellemektedir» dedi.

12- Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve istanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil, basına yaptığı açıklamada, «Sel felaketi Adana'da1 milyar 216 milyon lira zarara yol açtı» dedi.

13- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın 1979 yılı faaliyet raporuna göre; çeşitli dış ödeme güçlüklerine karşın, TPAO 1979'da 7milyon 831 varil ham petrol üreterek program hedefini yüzde 100gerçekleştirdi.

14- 2. İstanbul Uluslararası Çocuk Kitapları Fuarı nedeniyle düzenlenen 2. İstanbul Uluslararası Çocuk Kitapları Sempozyumu, Odakule'de başladı.

15- Ortadoğu Gazetesi Başyazarı ismail Gerçeksöz, silahlı kişilerinaçtığı yaylım ateşi sonucu vurularak öldürüldü. Manisa'da düzenlenenbir operasyonda ise, polis memuru Muzaffer Güven, Urfa'da polis memuru Mustafa Sarı, İzmir'de tornacı, Kayseri'de bir işçi, Ankara'da bîrgenç, Malatya'da Ülkü Bir Şube Başkanı Mehmet Ali Çilesiz, çeşitliolaylar sonucu öldüler.

16- İstanbul'da bazı öldürme, yaralama, silahlı saldırı ve soygunolaylarına katılan THKP-Ğ Cephe Yolu örgütü üyesi 45 kişi yakalandı.

17- Petrol ürünlerine yapılan zam, Resmi Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

18- ABD Senatosu tarafından hazırlatılan, «Türkiye - Yunanistan veNATO : Gergin ittifak» adlı araştırmada, «ABD'nin demokratik hükümetleri desteklemesinin hayati milli çıkarlarına daha çok uyduğu» belirtildi.

19- İran Devrim Konseyi'nin ABD Başkanı Cater'ın verdiği güvenceleri yeterli bulmayarak, rehineler konusundaki kararın erteleneceğini açıklaması üzerine, Cater'ın, iran yönetimine bir uyarıda bulunduğuve isteklerine açıklık getirmelerini istediği, yabancı ajanslar tarafından.bildirildi.

20- AP Ajansı'nın islamabad çıkışlı haberine göre; Afganistan'dakiSovyet işgal kuvvetlerine karşı çarpışan Müslüman gerillalar, Pakistan'ın İslamabad kentinde yayımladıkları bir bildiride, Afganistan'ın kuzeybatı ve güneybatı bölgelerinde yeni topraklar ele geçirdiklerini veSovyet askerleri ile Afgan Ordusu'na bağlı kuvvetlere ağır kayıplarverdiklerini öne sürdüler.

21- AP Ajansı'nın Massachusette çıkışlı haberine göre; Boston'dakimyevi madde taşıyan bir tankerle trenin çarpışması sonucu, 74 kişihastaneye kaldırıldı ve çevrede bulunan yerleşim alanları boşaltıldı.

22- Nijerya'nın ürettiği ham petrolün fiyatını varil başına 51 sentyükselttiği ve yeni fiyatın 42 galonluk variller için 34.72 dolar olduğu,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

5 Nisan 1980

1- Bakanlar Kurulu, afet bölgelerinde bugüne kadar alınanlara ekönlemler almayı kararlaştırdı.

2- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Türk HaberlerAjansı'na verdiği özel demeçte, «Türkiye'nin yeni bir hükümete ihtiyacı vardır» dedi.

3- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, Parlamentoda CHP Genel Sekreter Yardımcısı Altan Öymen ile Cumhurbaşkanı seçimi konusunda bir görüşme yaptı.

4- MSP Genel Sekreter Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, AnadoluAjansı'na yaptığı açıklamada, destekleyecekleri Cumhurbaşkanı adayının' «Milli Görüşü» benimsemesi gerektiğini söyledi.

5- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, Ankara'da basına verdiği demeçte, «Hükümet adeta birbiri ardısıra yapmış olduğuzamlarla vatandaşın alım gücünü ortadan kaldırmayı ve böylece kuyruklara son vermeyi amaçlamaktadır» dedi.

6- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, ANKA- Ajansı'na yaptığıaçıklamada, «TÜRK-ABD Savunma işbirliği Anlaşması'nın temel anlaşma, üç tamamlayıcı anlaşma ve 13 uygulama anlaşmasının, tümüyleparlamentonun onayına sunulacağını» söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, dün bir genelge yayınlayarak bütün kamu kuruluşlar: için peşinatsız akaryakıt satışını durdurdu.

8- İstanbul Barosu'nun 102. kuruluş yıldönümünde demeç verenBaro Başkanı Avukat Orhan Apaydın', «ister siyasal iktidarlardan, isterhak ve özgürlük düşmanı odaklardan gelsin, baskı ve tehditler karşısında boyun eğmek ve sinmek, İstanbul Barosu'nun 102 yıllık tarihinde görülmemiştir, görülmeyecektir» dedi.

9- Karayolları Genel Müdürü Erdoğan Birhekimoğlu, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Sen yağışlarda Adana yöresindeki karayollarında 4 milyar liralık zarar meydana geldiğini» bildirerek, «Karayolları'nın kendi kaynağını kendisinin yaratması için KarayollarınınKİT haline dönüştürülmesi gerektiğini» savundu.

10- Seul Büyükelçiliğine, Cumhurbaşkanlığı Özel Ka.lem Müdürü .Erdil Akay, Oslo Büyükelçiliği'ne de, Araştırma ve Siyaset PlanlamaGenel Müdürü Haluk Özgül getirildiler.

11- AET'nin yayın organı olan Eurforum'da yayınlanan bir haberde, Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye ülkelerde, işsiz sayısının, buyılın Ocak ayında yüzde 5.7 oranında artarak, 6.5 milyona ulaştığı bildirildi.

12- Sovyetler Birliği ile Afganistan arasında, Sovyet birlikleriningeçici olarak Afganistan'da bulunmasını içeren bir anlaşma imzaladığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- REUTER Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Sovyet yanlısıbir Filistin Komando örgütünün Bağdat bürosunu kapatma kararı alanIrak Hükümeti, büro personelinin 24 saat içinde Irak'ı terketmesiniistedi.

6 Nisan 1980

1- Görev süresi sona eren Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Çankaya Köşkü'nden ayrıldı. Korutürk, yayınladığı mesajında, «Bugün artık gerçek ve gerekli çözüm, siyasal kadrolarımızın içinde bulunulan veyaşadığımız olaylara hep iktidarda ya da hep muhalefette kalacakmışçasına ayrı ayrı değil, bir arada bir teşhis koymaya çalışmaları, bununiçin fedakarlıkta bulunabilmeleri, kendi dünya görüşlerinden, siyasal,sosyal ve ekonomik anlayışlarından mutlaka taviz verme anlamına gelmeyecek olan bir birleşme'noktasını müştereken bularak devlete verejime birlikte sahip çıkmaları ile mümkün olacaktır» dedi.

2- 233 ilçe Kaymakamı ve il Vali Yardımcısının görev yerlerinindeğiştirilmesine ilişkin kararname Cumhurbaşkanı'nca onaylandı.

3- CHP Gen'el Başkanı Bülent Ecevit, Yugoslav Lubjiana TV'sineverdiği demeçte, «CHP ve AP'nin biraraya gelerek sağlam bir bürokrasi temeli oluşturabileceğini» belirtti. ,

4- AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe, Milliyet Gazetesi'ne, Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili olarak verdiği özel demeçte, «Kimin olacağı,ismi açısından önemli değildir, içinden çıkacağı parti açısından önemlideğildir. Cumhurbaşkanlığı yüce makamını temsil niteliğinin olup olmadığıdır» dedi.

5- İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre; son 15 gün içinde polis bölgesinde meydana gelen genel güvenlik ve asayişle ilgili olaylarda, güvenlik kuvvetleri tarafından yurdun muhtelif yerlerinde gerçekleştirilen çeşitli operasyonlarda, 21'i öldürme, 9'u silahlı gasp vesoygun, 49'u kaçakçılık, 1741'i de silahlı saldırı ve çatışma olayları sanıkları olmak üzere toplam 3424 kişi yakalandı, bunlardan 149'u tutuklandı.

6- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Genel SekreteriRafet İbrahimoğlu, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, grevlerin işverenden çok topluma zarar verir hale getirilmeye başlandığını önesürerek, «Bunların toplumu etkilemeleri halinde durdurulmasını sağlayacak bir yasal düzenlemeye gidilmesini» istedi.

7- Anadolu Ajansı'nın kuruluşunun 60. yıldönümü kutlandı.

8- İstanbul'da meydana gelen olaylarda iki kişi öldürüldü.

9- ABD Senatosu Dış ilişkiler Komisyonu'nun Avrupa işlerinden

sorumlu Alt Komisyon Başkanı Joseph Biden başkanlığındaki dört kişilik bir Amerikalı Senatör grubu, özel bir uçakla Umman'dan Ankara'ya geldi.

10- Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis, Lefkoşe'de yaptığıaçıklamada, Kıbrıs konusunda uluslararası komite kurulmasının, BM Genel Sekreteri'riin çabalarını engellemeyeceği görüşünü savundu.

11- AFP'nin Clermont - Ferrand çıkışlı haberine göre; Fransa'nınorta bölgesinde yer alan Clermont - Ferrand'da geçen 5 Mart günü açlık grevine başlayan Türk uyruklu 8 işçi, kendilerini gözetim altındatutan' hekimin önerisine uyarak eylemlerine son verdiler.

12- Sovyetler Birliği ile Afganistan'daki Karmal yönetimi arasında,Sovyet birliklerinin Afganistan'da kalmalarına ilişkin resmi -bir anlaşmanın imzalandığı, TASS Ajansı tarafından bildirildi.

13- iran islam Cumhuriyet Partisi'nin bir açıklamada bulunarak,Amerikalı rehinelerin elçiliği işgal altında tutan öğrencilerin elindekalması gerektiğini belirttiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- Küba'nın başkenti Havana'da, Peru ve Venezüella Büyükelçiliklerine sığınarak bu iki ülkeden sığınma hakkı isteyen yüzlerce kişininyarattığı durum nedeniyle Küba ile Peru ve Venezüella'nın ilişkileriningerginleştiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya Komünist Partisi yetkililerinden Alexander Grlikov, 28-29 Nisan tarihlerinde yapılacak Avrupa Komünist Partileri Toplantısı'na, Yugoslavya'nınkatılamayacağını açıkladı.

16- Dominik Cumhuriyeti'nin Bogota Büyükelçiliği'nde işgali sürdüren M-19 gerillalarının, dün iki rehineyi daha serbest bıraktıkları,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

7 Nisan 1980

1- Eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılmadan önce, eski parlamenterlere ayrıcalıklar tanıyan yasanıniptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Fahri Korutürk'ün görev süresini tamamlaması üzerine boşalanCumhurbaşkanlığı makamına Cumhuriyet Senatosu Başkanı ihsar SabriCağiayangil vekalet etmeye başladı.

2- Cumhurbaşkanı seçimi için yapılan 19. turda tek aday MSP Erzurum Senatörü Lütfü Doğan 46, aday olmayan CHP'li Muhsin Batur125, İsmail Hakkı Köylüoğlu 28, Kemal Kayacan 11 oy aldı. 20. turdaçoğunluk sağlanamadığından oturum yarına bırakıldı.

3- TBMM toplantısında, Cumhurbaşkanı seçimi gerçekleşinceyekadar Cumartesi, Pazar dahil hergün 9 saat çalışılması kararlaştırıldı.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Türkiye'de bulunan ABD'li 4 senatör, Başbakan Süleyman Demirel tarafından kabuledildi. Demirel, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,Türkiye'nin dünyada 23, Asya'daki 3 demokratik ülkeden biri olduğu,nu belirterek, «Türkiye dünyanın bu bölgesinde kendi vatanını beklerken, daha birçoklarının menfaatlerini de beraber beklediği unutulmamalıdır» dedi.

5- Türkiye Otomobil-jş Sendikası ile MESS'e bağlı 14 işyeri işinyapılan toplu iş sözleşmeleri görüşmeleri kesildi ve uyuşmazlık zaptıimzalandı.

6- Türk Tiyatrosu sanatçılarından Mehmet Karaca, geçirdiği birrahatsızlık sonucu öldü.

7- Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikte, anarşik olaylara katılan öğrencilere burs verilmeyeceği, verilmiş olanların kredilerinin de kesileceği bildirildi.

8- Demokrat Parti döneminin Eskişehir Milletvekili ve Şekerbankeski Genel Müdürü Ömer Sunar'ı öldürdükleri ve çeşitli anarşik olaylara karıştıkları gerekçesi ile yakalanan THKP-C Devrimci Kurtuluş Grubu üyesi 11 kişi, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından gözaltınaalındı.

Öte yandan, istanbul'da bir bakkal ve iki oğlu, bir gece bekçisi,,Gaziantep'te TÜRK-İŞ'e bağlı Teksif-iş Sendikası işçi temsilcisi, Giresun ve istanbul'da da birer, kişi öldürüldü.

9- Urfa Kapalı Cezaevi'nden pencere demirlerini kestikten sonrakaçmak isteyen1 3 mahkumdan biri öldürüldü, 2'si de yaralı olarak elegeçirildi.

10- Yabancı sermayeli ilaç firmalarının toplam üretimlerinin yüzde25'i kadar aktif madde üretme zorunluluklarının kaldırılmasına ilişkinBakanlar Kurulu kararı, 29 Mart tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

11- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen ve beraberindeki 6 kişilikbir heyet, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısına katılmak üzere Lizbon'a gitti.

12- Sovyetler Birliği Tüketim Kooperatifleri Merkez Birliği delegeleri, Köy Kalkınma Kooperatifleri Merkez Birliği, KÖY-KOOP'un çağ- .rılısı olarak Türkiye'yi ziyaret ettiler.

13- AP Ajansı'nm Washington çıkışlı haberine göre; Tahran'dakiABD Büyükelçiliği'nde rehine tutulan Amerikalıların, öğrenciler tarafından İran Hükümetine devri konusunda yapılan girişimlerin sonuçvermemesi üzerine Jimmy Carter yönetiminin, «iran'a yeni bir yaptırımlar paketi uygulamak, için 24 saat içinde karar alabileceği» açıklandı.

14- Irak Hükümeti'nin, ülkedeki tüm iranlıları sınır dışı ettiği, Tahran Radyosu tarafından bildirildi.

15- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre,- Afganistan'ınBaşkenti Kabil'in 70 km. kuzeyinde ve Sovyetler Birliği'nin elinde bulunan Bağram askeri hava üssünün Afganlı Müslümanların eline geçtiği, çıkan çatışmada 75 hükümet yanlısı asker ile bir Sovyet generalinin kendilerini «Müslüman Savaşçılar »diye tanıtan Afganlı Müslümandirenişçiler tarafından öldürüldüğü, Pakistan Radyosu'nun bir yayınında bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Lima çıkışlı haberine göre; Peru'nun Havana'daki Büyükelçiliğine sığınan Kübalılar için Küba Dışişleri Bakanlığı «isteyen, ülkeyi terkedebilir» şeklinde bir açıklama yaptı.

17- AP Ajansı'nın Misgav çıkışlı haberine göre; İsrail'in Lübnansınırındaki bir köye baskın yaparak bir binayı ve içindekileri rehin alanbeş Filistinli, İsrail kuvvetlerinin düzenlediği saldırı sonucu öldürüldü.

8 Nisan 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçiminin 21. tur oylaması yapıldı. 445 üyenin katıldığı oylamada, tek aday MSP'li Lütfi Doğan 51, aday olmayanMuhsin Batur 53, İsmail Hakkı Köylüoğlu 22, Kemal Kayacan da 15oy aldı.

2- TBMM oturumunda, MHP'nin sosyal içerikli yasaların görüşülmesi amacıyla haftada iki gün meclis çalışmaları yapılmasını öngörenönergesi reddedildi.

3- Başbakan' Süleyman Demirel, bakanlıklara ve kamu kuruluşlarına gönderdiği bir genelgede, yurt dışı görevlendirmelerin ve seyahatlerin sınırlandırılmasını, dil bilmeyen elemanların gönderilmesinden kaçınılmasını, uluslararası temaslarda yurt dışında bulunan elemanlardanyararlanılmasını istedi.

4- Ulaştırma Bakanı Hüseyin Özalp, istanbul'da yaptığı basın toplantısında, «PTT hizmetlerinde, maalesef en önemli unsur olan gizlilikortadan kalkmıştır. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde görüşmeler bandaalınarak karşı tarafa bildirilmektedir. Bu durum devletin birçok müessesesi için de şikayet konusudur» dedi.

5- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Genel SekreteriRafet ibrahimoğlu, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Ülkemizdedenetlenilmeyen tek kuruluşun sendikalar olduğunu» bildirerek, «Sendikaların devlet tarafından denetlenmesi gerektiğini» savundu.

6- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre; Mart ayının son haftasında 234 yeni şirket kuruldu.

7- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; DemirelHükümeti işbaşına geldikten sonra, kendi girişimleri sonucunda Uluslararası Para Fonu'ndan 291 milyon dolar, Batı Almanya'dan da 100 -

milyon Alman Markı sağladı.

8- Niksar Savcısı Nihat Gerçek, silahlı bir kişinin saldırısı sonucuolay yerinde öldü. Öte yandan Trabzon'da bir öğrenci, Adana'da birtahsildar, Aydın'da bir öğrenci öldürüldü.

9- Ankara'ya 24 saatlik bir gezi düzenlemiş olan dört ABD'li Senatör, Atina'ya hareket etmeden önce düzenledikleri basın toplantısında, Türk yetkilileri ile yaptıkları görüşmeler konuşunda bilgi vererek,«Aldığımız izlenim, Türkiye'nin, Yunanistan'ın NATO askeri kanadı-

na dönmesi hususunda Atina ile karşılıklı bir uzlaşmaya varılmasınıarzu ettiği, Yunanistan'ın katılmasıyla NATO'nun daha güçleneceği görüşünü benimsediği, genel olarak bu sorunun çözümlenmesi gerektiğive çözümlenebileceği hususunda Ankara'da iyimser bir havanın estiğidir» dedi.

10- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; yabancı ülkelerden 1979 yılında havayolu ile 5 bin 160 Türk vatandaşı sınır dışıedildi. 1980 yılının ilk üç ayında ise sınır dışı edilen Türklerin sayısı1198'e ulaştı.

11- ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'nda konuşanABD Savunma Bakan Yardımcısı Robert Komer'in, «Türkler Orta Doğu'daki bunalıma hiçbir şekilde karışmak istemiyorlar» dediği, yabancıajanslar tarafından bildirildi.

12- Kolombiya'nın başkenti Bogota'daki Dominik Büyükelçiliği'niişgal eden M-19 gerillalarının, ellerindeki rehinelerden üçünü daha serbest bıraktıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- İran Hükümeti'nin, Basra Körfezi'ndeki üç adadan birlikleriniçekmesi yolunda Irak'ın isteğini reddettiği, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

14- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, Amerikan «Time»dergisine yaptığı açıklamada, «Camp David Anlaşmalarının Filistinlileriçin bir trajedi oluşturduğunu» öne sürdü.

15- Çad'da iki haftadan daha fazla bir süreden beri devam eden içsavaşa son vermek amacıyla hazırlanan ateşkes anlaşması Devlet Başkanı Goukumi Medeye tarafından imzalandı.

9 Nisan 1980

1- AP Genel idare Kurulu ve Başkanlık Divanı'nın iki günden beriyapılan' toplantıları sonunda, Genel Başkan Yardımcısı Saadettin Bilgiç'in, Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyması hususunda görüş birliğinevarıldı.

2- İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil, Emniyet Teşkilatı'nın 135. kırruluş yıldönümü nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, Türk polisinin Anayasa ve yasaların emrinde en ufak bir taviz vermeden, geceve gündüz vazife yaptığını söyleyerek, «Türk polisi, milletin huzur vegüveninin teminatı olmuştur» dedi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nuri Bayar, ANKA Ajansı'na yaptığıaçıklamada, şekere, çimentoya ve demire zam yapılmayacağını bildirdi.

4- TRT Genel Müdürü Doğan Kasaroğlu, incelemelerde bulunmaküzere Libya'ya gitti.

5- TÜRK-İŞ Yöneticiler Kurulu toplantısı, Ankara'da yapıldı. TÜRKİŞ Genel Başkanı İbrahim Denizcier, toplantıyı açarken, yaptığı konuşmada, «Güncel işçi sorunları ile geciktirilmemesi gereken işçi sorunlarının görüşülmesi gerektiğini» kaydederek, «Toplantının düzenlenmeamacının tabandaki işçinin özlemlerini ve isteklerini duymak olduğunu»belirtti.

6- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre; Türkiye'de 1980 Ocak veŞubat aylarında toplam 698.4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

7- İstanbul'da meydana gelen olaylarda 2'si esnaf 5 kişi, Malatya'da Gazi İlkokulu Müdürü öldürüldü.

8- Türkiye ile iki ya da üç yıllık yeni bir Stand-By anlaşmasınınilk görüşmelerini yapacak olan Charles Woodward başkanlığındaki IMFHeyeti Ankara'ya geldi.

9- ABD Başkanı Jimmy Carter ile Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın Washington'daki görüşmelerinin ikinci gününden sonra, Filistinlilerin özerkliği konusunda israil ile anlaşmaya varabilmek için ellerinden geleni yapmaya kararlı olduklarını belirttikleri, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

10- Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'nde Amerikalı diplomatları .rehin tutan iranlı öğrenciler, Tahran Radyosu'ndan yayınlanan açıklamalarında, «Eğer Amerika iran'a karşı herhangi bir silahlı saldırıda bulunursa rehineleri o anda öldürürüz» dediler.

11- İranlı dini Lider Ayetullah Humeyni, Tahran'da basına yaptığıaçıklamada, Irak Devlet Başkan'ı'nın açıklamasına ilişkin olarak, «Hüseyin kendi mezarını kazıyor» dedi.

öte yandan, İran Haber Ajansı Pars tarafından, İran ile Irak arasında bir süredir gerginleşen ilişkilerin silahlı çatışmaya dönüştüğü veiki ülkenin topçu birlikleri arasında meydana gelen çatışma sırasında15 İran askerinin yaralandığı haber verildi.

12- AP Ajansı'nın Viyana çıkışlı haberine göre; Amerika'nın ambargo uygulama kararından sonra, iran'ın Viyana'daki Büyükelçiliği kanalı ile birçok Avrupa ülkesinden hammadde ve işlenmiş ürünler almakiçin temasa geçtiği açıklandı.

13- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Bağdat'ta dün akşambir kabine toplantısında yaptığı konuşmada, «Irak, onurunu ve egemenliğini koruma kamacı ile her türlü savaşa girmeye hazırlanmıştır»dediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- AP Ajansı'nın Madrid çıkışlı haberine göre; Kolombiya'dakiDominik Büyükelçiliği'ni basarak içeride bulunan -diplomatları rehinalan gerillaların, Kolombiya Hükümeti ile anlaşabildikleri takdirde ispanyadan sığınma hakkı isteyeceklerine dair söylentiler çıkmasındansonra, ispanya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, kendilerine bu konuda birbaşvuruda bulunulmadığını açıkladılar.

10 Nisan 1980

1- TBMM birleşiminde Cumhurbaşkanlığı için aday gösterilen APistanbul Milletvekili Saadettin Bilgiç, 25. turda 183, 26. turda ise 193oy aldı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da çalışmalarına başlayanTİSK Genel Kurulu'na gönderdiği mesajda, «Büyük kalkınma hamlesiiçindeyken, ekonomik bunalıma sürüklenmiş bulunan ülkemizin bu bunalımdan çıkarılmasının çaresi vardır. Doğru yol üzerinde adımlar atılmıştır. Başarıya ulaşılması lazımdır. Ulaşılmaması halinde akibetini tasavvur edemiyorum» dedi.

Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısına girerken gazetecilere yaptığı açıklamada ise, «Bakanlar Kurulu'nca, dış sorunların yeniden değerlendirileceğini bildirerek, «Dış meseleler inkişaf ediyor. Bölgedekaygı verici birtakım gelişmelerden endişe etmekteyim» dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, TV'de düzenlenen «Basın Toplantısı» programında, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Türkiye'de anarşinin tek kaynaklı olduğunu, sağ-sol çatışması yolundakidüşüncelerin gerçeklere aykırı olduğunu» öne sürerek, «Türkiye'de sağterör yoktur» dedi.

4- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, işyerlerinde yasa dışı bir eyleme katılan işçi için, işverenin «Bildirimsiz» fesih hakkı doğacağı, budurumda işçinin «ihbar ve kıdem tazminatı» isteminde bulunamayacağı yolunda karar aldı.

5- Adalet Bakanı Ömer Ucuzal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Van Cezaevi'nde arka arkaya meydana gelen firar olaylarında Van İl Savcısı ile Cezaevi Mümessil Savcı Yardımcısı'nın kusurluolduklarının saptandığını ve her ikisine de görevden el çektirildiğiniaçıkladı.

6- Emniyet Teşkilatı'nın 135. kuruluş yıldönümünde bir konuşmayapan İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil, «Can ve mal güvenliğinin sağlanması için halkımız her türlü fedakarlığa hazırdır. Halkımız huzur istiyor. Tarafsız adil ve Cumhuriyet rejiminin inançlı savunucusu polisistiyor» dedi.

7- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi Savlet Aktuğ, Ankara'dabasına yaptığı açıklamada, ABD'nin Basra Körfezi'ne yapacağı bir mü-

dahalede, Türkiye'nin katkıda bulunmayacağını belirterek, «Türkiye'deki üsler sadece NATO amaçlan ve çerçevesinde kullanılacaktır» dedi.

8- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Ulaştırma Bakanı, HüseyinÖzalp'in telefonların dinlenmesi ve mektupların okunmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamadan sonra, Bakanlık müfettişlerinin olaya el koydukları ve soruşturmayı geniş bir biçimde sürdürdükleri, Bakanlık yetkililerince bildirildi.

9- TÜRK-İŞ Genel Başkanı İbrahim Denizcier, TÜRK-İŞ YönetimKurulu toplantısını açarken yaptığı konuşmada, «Parlamentonun bir anönce Cumhurbaşkanı'nı seçmesi ve askıda kalan bazı yasa tasarılarınınele alınmasını» isteyerek, «TÜRK-JŞ'e ve işçi haklarına el uzatmak iste-,yenlere hiçbir zaman müsamaha etmeyeceğiz. Özellikle TİSK'in işçi haklarına yönelik düşüncelerine karşı tepkimiz çok ağır olacaktır» dedi.

10- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonumun 13. OlağanGenel Kurulu'nun açış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Halit Narin «Toplu sözleşmelerde belirli bir ücret politikasının saptanmamış olmasının sendikacıları aşırı istekere yönelttiğini» öne sürerek, «Sonuçta toplu sözleşmelerin yükü topluma yansıyor, milletçe ödeniyor»dedi.

11- Maden-İş Sendikası Ankara'daki Kollektif işyerinde grev başlattı. Basında yer alan haberlere göre; Maden-İş'in grevdeki işyeri sayısı 60'a, grevci işçi sayısı da 22 bine ulaştı.

12- Şekerbank Yönetim Kurulu'nun Olağanüstü Toplantısı'nda, Genel Müdürlüğe Sezai Şen atandı.

13- SEKA Genel Müdürlüğünün oluklu mukavva ve sargılık kağıtları ile kartona yaptığı yeni zamlar yürürlüğe girdi.

14- Ereğli Demir-Çelik işletmeleri 1979 yılı faaliyet raporunda, Türkiye'nin ham çelik üretiminde dünyada 32. sırada yer aldığı belirtildi..

15- İstanbul, Adana ve Elazığ'da meydana gelen olaylarda 4 kişiöldürüldü.

16- Milliyet Gazetesi bir haberinde; İran'ın, «Türkiye'nin tarafsızkalmasını ve ekonomik ambargoya katılmamasını» istediğini, Ankara'nın yeni bir 400 bin tonluk ek petrol anlaşmasını kabul ettiğini bildirdi.

17- Basında yer alan haberlere göre; ABD Hükümeti, İran'a karşıuygulamaya başladığı yaptırımları desteklemek için öbür müttefikleriyanında, Türkiye'ye de başvurdu. Amerikan Hükümeti'nin bu başvurusu, Dışişleri Genel Sekreteri Özdemir Yiğit'i dün akşam ziyarete gelenABD Ankara Büyükelçisi James Spain aracılığıyla hükümete iletildi.

18- Türkiye ile 3 yıllık bir Stand-By anlaşmasının ilke ve koşullarını görüşmek üzere dün Ankara'ya gelen IMF heyeti, ilk toplantıyıMaliye Bakanlığı mensupları ile yaptı.

19- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance'ın, 12 ülkenin Büyükelçileriile bir toplantı yaparak, kendilerinden iran'a karşı yaptırım uygulamalarını istediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- İran Devlet Başkanı Beni Sadr, Humeyni'nin «iran'da yeni parlamento kuruluncaya kadar, Amerikalı rehineler öğrencilerin elinde kalacaktır» şeklindekini kararını vermesinden bir gün önce, Fransız LeMonde gazetesine verdiği özel demeçte, «Rehineler sorunu, İran vetüm insanlık için felaketlere yol açabilir» dedi.

21- Lizbon'daki italyan Büyükelçiliğinde toplanan AET üyesi 9 ülkenin Dışişleri Bakanları, Tahran'daki Büyükelçilerine, İran Devlet Başkanı Beni Sadr'la görüşerek rehinelerin bırakılmasını isteme talimatıverdiklerini açıkladılar.

22- AP Ajansı'nın Havana çıkışlı haberine göre; Küba'nın başkentiHavana'daki Peru Büyükelçiliğine sığınan ve 10 bin kişi oldukları ilerisürülen' Kübalı mültecilerin ülkeden ayrılmaları ile ilgili olarak ilk önlemleri Peru Hükümeti aldı ve Büyükelçilikteki görevlilerinin sayısını,Lima'dan yeni personel göndererek bir kat daha arttırdı.

23- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Çad'da üç haftadır

sürmekte olan çarpışmalara bir son vermek için imzalanan ateşkes anlaşmasına rağmen çarpışmaların devam ettiği,» yabancı gözlemciler tarafından bildirildi.

11 Nisan 1980

1- Fahri Korutürk, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Büyükelçilik, Senatörlük ve Devlet Başkanlığı hizmetleri sırasında kendisine ve eşinearmağan edilen manevi ve maddi değerleri olan 34 parça eşyayı İstanbul Deniz Müzesi'ne armağan etti.

2- Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 28. tur oylamada Saadettin Bilgiç 200, 29. turda ise 187 oy aldı.

3- Başbakan Süleyman Demire!, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriÇağlayangil ile haftalık görüşmesinden sonra gazetecilere, «Üzüntüylesöyleyeyim ki, ülkemizin etrafında fevkalade sıkıntılı bir durum meydana gelmiştir. Irak - İran münasebetlerindeki gerginlik ve İran'dakirehineler meselesinin ortaya çıkardığı İran - ABD münasebetlerindekigerginlik çok ileri boyutlara ulaşmıştır. Türkiye Cumhuriyeti olarakbiz daima barışın, hakkın, hukukun doğrunun, adaletin yanında olmuşuzdur. Yalnız eğer komşunun evinde yangın varsa, bunun sizi rahatsız etmemesi mümkün değildir» dedi.

Demirel, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin olarak yaptığı açıklamada ise, «Bilgiç'in adaylığında ısrar edeceklerini» belirterek, «Devletin hiçbir makamı boş kalmayacaktır» dedi.

4- Güven ve asayişin korunması, kaçakçılığın men ve takibi görevlerini üstlenen kişilerin bu görevleri sırasında sakat kalmaları, yaralanmaları ya da ölmeleri halinde, ödenecek nakdi tazminat esaslarınıbelirleyen yasa tasarısının kapsamına, güven ve asayişin korunmasında kendilerinden yararlanmada zorunluluk bulunan sivil kişiler de alındı.

5- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim KuruluBaşkanlığına yeniden Halit Narin seçildi. Konfederasyon Başkanvekilliklerine ise, Refik Baydur ve Metin İplikçi getirildi.

6- TRT Prodüktörlerinden yazar Ümit Kaftancıoğlu, Mecidiyeköy'de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Öte yandan Ankara, Trabzon, Adana, .Gaziantep ve istanbul'dameydana gelen olaylarda 6 kişi öldü.

7- İstanbul 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halklailişkiler Şubesi, 6 Nisan tarihinden bu yana güvenlik kuvvetlerince sürdürülen operasyonlar sonucu, eylemci sol kesime mensup, toplam 86sanığın yakalandığını açıkladı.

8- Sürekli yağışlar ve kar erimesi sonucu Araş ve Çoruh nehirleritaştı. Araş nehrinin taşması üzerine su altında kalan Erzurum - Karskara yolu sabaha karşı ulaşıma kapandı.

9- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Avrupa islamKonseyi'nin Londra'da düzenlediği, «islam azınlıkları Milletlerarası Konferansı» sonunda yayınlanan ortak bildiride, «Batı Trakya'da yaşayanMüslüman Türk azınlığa, Yunanlıların yaptıkları baskılar» kınandı.

10- Ankara'daki temaslarından sonra Atina'ya geçen ABD'Iİ Senatörler, Yunanistan Başbakanı Ko.nstantin Karamanlis ile bir görüşmeyaptı. Yunan Hükümetince yapılan açıklamada/ Karamanlis'in, senatörlere çeşitli konulardaki Yunan tavrını anlattığı açıklandı.

11- KTFD Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan MustafaÇağatay ile Rum Demokratik Birlik Partisi Başkanı Glafkos Klerides,Lefkoşe'nin Rum kesiminde biraraya geldiler.

12- Amerikan Gazete Sahipleri Derneği'nde bir konuşma yapanABD Başkanı Jimmy Carter'ın, bazı müttefik liderlerine telefonla bizzatbaşvurduğu ve onlardan İran'a karşı diplomatik ilişkilerin kesilmesinekadar varabilecek sert tedbirler almalarını istediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Londra'da yayınlanan Daily Telegraph Gazetesi'nin savunma uzmanı Clare Hollingvvorth,Amerika'nın Tahran'daki rehineleri kurtarmak için Entebbe modeli birbaskın düzenleyebileceğin!, ancak önemli olan sorunun rehineleri ülkeden çıkarmak olduğunu belirtti.

14- ABD Başkanı Jimmy Carter'ın güvenlik işleri Danışmanı Zbigniew Brezinsky, gazetecilere hitaben yaptığı bir konuşmada, «İran veIrak arasındaki anlaşmazlığın 'yerel bir, çarpışma ötesinde boyutlaraulaşması halinde, Amerika bu savaşa karışmak zorunda kalabilir» dedi.

15- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Afganistan'dakidirenişçi Müslüman gerillaların bir sözcüsü, Pakistan'da yaptığı açıklamada, «Direnişçilerin Kunar eyaletindeki şiddetli çarpışmalarda, 10 Sovyet subayını öldürdüklerini, 400 Afgan askerini tutsak aldıklarını, 446makineli tüfek ele geçirdiklerini» açıkladı.

16- Basında yer alan haberlere göre; 10 yıl içinde 6. kez yeni birBelçika Hükümeti daha normal süresini doldurmadan iktidardan düştü.

17- AP Ajansı'nın Nevvyork çıkışlı haberine göre; Nevvyork'ta 11günden bu yana süren ulaşım araçları grevinde olaylar yoğunlaşmayabaşladı ve dün 20 tane özel otobüse saldırıldı.

12 Nisan 1980

1- TBMM Ortak Birleşiminde, Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 31. turda 301 üyenin oy kullandığı saptanınca, oy ayrımına geçilmeden birleşim yarına ertelendi.

2- CHP'nin Cumhurbaşkanlığı adayları belli oldu. Buna göre KarsSenatörü Sırrı Atalay, Kontenjan Senatörü Muhsin Batur, Elazığ Milletvekili Celal Ertuğ, Ankara Milletvekili Kemal Kayacan, Malatya Milletvekili Lütfi Doğan, Adana Senatörü Kemal Sarıibrahimoğlu, adaylıkiçin istemde bulundu.

3- AP Genel Başkan Yardımcısı Saadettin Bilgiç, Cumhurbaşkanlığıseçimi konusuna ilişkin olarak İstanbul'da basına yaptığı açıklamada,«Ben partimin adayıyım. Kendi başıma ortaya çıkmadım. Adaylıktan çekilmem söz konusu değildir» dedi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Meclis'teki odasında düzenlediği basın toplantısında, îran'la Irak arasında son günlerde giderekartan gerginliğin bir an önce düzeltilmesi için harekete geçilmesini isteyerek, «Dost ve iyi ilişkiler içerisinde olduğumuz iki ülkenin böylegerginlik içerisine girmesinden kaygı duymaktayız» dedi. Ecevit, ayrıca, FKÖ Lideri Arafat'ın arabuluculuk yapmasının iyi olacağı kanısında bulunduğunu belirtti.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Partisinin Genel Yönetim Kurulu toplantısını açarken yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığıseçimi için iki büyük parti başta olmak üzere, partiler arasında samimibir diyalog kurulması gerektiğini, söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Hüseyin Özalp, 55. gününü dolduran THYgrevi için Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Kısa süreli menfaatleri değil, uzun süreli menfaatleri düşünmeliyiz» dedi ve grevi zamanabıraktıklarını belirtti.

7- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, İzmir'de yaptığı açıklamada 1 Mayıs'ta tören düzenlemek amacıyla başvurdukları 6 ilin 3'ündenolumsuz yanıt aldıklarını söyledi.

8- DİSK'e bağlı Sosyal-iş Sendikası, Osmanlı Bankası işyerlerindegrev kararı aldı.

9- DİSK'e bağlı Tekstil-İş, Gıda-İş ve Sosyal-İş üyesi işçilerin, ANTBirlik Genel Müdürlüğü'nde sürdürdükleri direniş sona erdi.

12 Nisan 1980

1- TBMM Ortak Birleşiminde, Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 31. turda 301 üyenin oy kullandığı saptanınca, oy ayrımına geçilmeden birleşim yarına ertelendi.

2- CHP'nin. Cumhurbaşkanlığı adayları belli oldu. Buna göre KarsSenatörü Sırrı Atalay, Kontenjan Senatörü Muhsin Batur, Elazığ Milletvekili Celal Ertuğ, Ankara Milletvekili Kemal Kayacan, Malatya Milletvekili Lütfi Doğan, Adana Senatörü Kemal Sarıibrahimoğlu, adaylıkiçin istemde bulundu.

3- AP Genel Başkan Yardımcısı Saadettin Bilgiç, Cumhurbaşkanlığıseçimi konusuna ilişkin olarak İstanbul'da basına yaptığı açıklamada,«Ben partimin adayıyım. Kendi başıma ortaya çıkmadım. Adaylıktan çekilmem söz konusu değildir» dedi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Meclis'teki odasında düzenlediği basın toplantısında, îran'la Irak arasında son günlerde giderekartan gerginliğin bir an önce düzeltilmesi için harekete geçilmesini isteyerek, «Dost ve iyi ilişkiler içerisinde olduğumuz iki ülkenin böylegerginlik içerisine girmesinden kaygı duymaktayız» dedi. Ecevit, ayrıca, FKÖ Lideri Arafat'ın arabuluculuk yapmasının iyi olacağı kanısında bulunduğunu belirtti.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Partisinin Genel Yönetim Kurulu toplantısını açarken yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığıseçimi için iki büyük parti başta olmak üzere, partiler arasında samimibir diyalog kurulması gerektiğini, söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Hüseyin Özalp, 55. gününü dolduran THYgrevi için Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Kısa süreli menfaatleri değil, uzun süreli menfaatleri düşünmeliyiz» dedi ve grevi zamanabıraktıklarını belirtti.

7- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, İzmir'de yaptığı açıklamada 1 Mayıs'ta tören düzenlemek amacıyla başvurdukları 6 ilin 3'ündenolumsuz yanıt aldıklarını söyledi.

8- DİSK'e bağlı Sosyal-iş Sendikası, Osmanlı Bankası işyerlerindegrev kararı aldı.

9- DİSK'e bağlı Tekstil-İş, Gıda-İş ve Sosyal-İş üyesi işçilerin, ANTBirlik Genel Müdürlüğü'nde sürdürdükleri direniş sona erdi.

10- Kolombiya Hükümeti'nin, bir tane bile Kübalı mülteci kabuletmeyeceğini açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- İsrail birliklerinin Lübnan'ı terketmeyi reddetmesinden sonra

Lübnan'ın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ivedilikle toplanmasını istediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13 Nisan 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 32. tur oylamada, çoğunluk sağlanamadığından birleşim yarına bırakıldı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, bir süre önce sel felaketine uğrayan Adana'ya bir günlük inceleme gezisi yaptı. Demirel Adana'dayaptığı konuşmada, «Can ve mal kaybına yol açan sel baskınının 100senedir görülmeyen bir afet olduğunu» söyleyerek, «Devlet güçlüdür.Yıkılanı, bozulanı yapar. Devlet açılmış yaralan saracaktır» dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Edirne il Kongresinde yaptığı konuşmada, Orta Doğu'da meydana gelen gelişmelerinciddi boyutlara ulaştığını belirterek, «Türkiye'nin gelişmeleri ciddiyetleizlemesi ve aktif dış politika takip etmesi gerektiğini» söyledi.

4- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, Yankı Dergisi'ne verdiği demeçte, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in CHP-MS.P-AP koalisyon önerisi ile ilgili olarak, «Çok erken, şu anda sırası değil. Önümüzde Cumhurbaşkanı seçimi var. Cumhurbaşkanı seçilir, daha olgunve müsait ortamda bunlar konuşulabilir. Gündemde olmayan bir konu,şu anda bir faydası olmaz» dedi.

5- Adalet Bakanı Ömer Ucuzal, izmit'te Adalet binası ve cezaevinde incelemelerde bulundu. Ucuzal, Adalet mensuplarıyla yaptığı toplantıda, «Tahliye işlemlerinde çok dikkatli hareket edilmesini, başkasının adına yapılan salıvermelerde ihmali görülen cezaevi ilgilileri hakkında çok ağır cezai müeyyidelerin uygulanacağını» belirtti.

6- Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun 18. GenelKurulu'nda bir konuşma yapan Maliye Bakanı ismet Sezgin, «Petrolalımına bağlı olarak döviz sıkıntısından» söz etti ve. «1980 yılında petrol sıkıntısı çekilmemesi için 4 milyar dolar harcamak gerektiğini» söyledi.

7- Bilecik'te kurulan çok ortaklı Seramik Fabrikası'nın açılışındakonuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nuri Bayar, «Çok ortaklı şirketlerce kurulacak tesislerin hükümetçe destekleneceğini, mülkiyeti yaygınlaştıran bu tür tesislerin Türkiye'nin ekonomisinde önemli payı olduğunu» söyledi.

8- Ordu Valisi Hikmet Gülsen merkeze alındı, yerine Ankara eskiEmniyet Müdürü Reşat Akkaya atandı.

9- Veteriner Fakültesi Profesörlerinden Cahit Özcan, geçirdiği birkalp krizi sonucu vefat etti.

10- Çeşitli öldürme olaylarından sanık, sağ görüşlü beş kişi, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından gözaltına alındı.

11- Manisa ve çevresinde çeşitli öldürme olaylarına karıştıkları gerekçesiyle aranan THKP-C MLSPB üyesi 34 kişinin tutuklanarak gözaltına alındığı Manisa Valisi Fahrettin Turan tarafından açıklandı.

12- Irak Hükümet sözcüsü Hasan Tualba, İran ile Irak arasında meydana gelen olaylar konusunda Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada,Ayetullah Humeyni başta olmak üzere İran1 Hükümeti'nin dünyayı aldatmak için bir propaganda oyunu oynadığını öne sürerek, «İran'laaramızda şu anda bir savaş yok. Sınırda İranlıların tahriki ile meydanagelen olaylar duyuldu. Ama savaşmak gerekirse kanımızı seve seve dökeriz. Ancak şunu da söylemeliyim ki, İran ile Irak arasındaki olaylarıdünya basını fazla büyütmüştür» dedi.

13- THA'nın bildirdiğine göre; Van'ın Özalp ilçesi'nin Kapıköy sınır bölgesinde, Türk semalarını ihlal eden iran Hava Kuvvetleri'ne bağlıjet uçakları ile helikopterleri, Türk topraklarını otomatik silahlarla taradılar, ancak olayda can kaybı olmadı.

14- İran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade'nin, Türk Büyükelçisi vetüm Müslüman ülkelerinin Büyükelçileriyle görüşmeler yaptığı ve kendilerinden «Amerikan ve Irak propagandasına uymamalarını istediği»haberi gazetelerde yer aldı.

15- Sovyet resmi TASS Ajansı'nın bildirdiğine göre; esir alınan ikiAfganlı Müslüman gerilla, Kabil'de düzenlenen basın toplantısında tanıtıldılar ve iki gerilla, kimyasal el bombalar dahil ABD yapısı kimyasalsilahlar kullandıklarını doğruladılar.

16- Sovyetler Birliği'nin, ABD'nin uyguladığı kısmi tahıl ambargosu karşısında, buğday üretimini arttırmak için buğday seferberliği ilanettiği, Pravda Gazetesi tarafından bildirildi.

17- Japonya Başbakanı Masayoşi Ohira'nın, Sapparo kentinde verdiği demeçte, «ABD ile iyi ilişkiler içinde bulunmanın, İran'dan alınanpetrolden daha önemli olduğunu» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- ABD Olimpiyat Komitesi, ABD Başkanı Jimmy Carter'ın 1980Moskova Yaz Olimpiyatlarının boykot edilmesi yolundaki çağrısına uymaya karar verdi.

19- Brezilya Havayollarına bağlı Boe ng-727 tipi jet yolcu uçağı, 50yolcu ve mürettebatı ile ülkenin güney sahilindeki Florianopoiis şehrihavaalanına inişe geçtiği sırada düştü, kazadan 4 kişi kurtuldu.

14 Nisan 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 32. tur oylamada tekaday AP'li Saadettin Bilgiç 185, aday olmayan CHP'li Muhsin Batur, 128,AP'li ihsan Sabri Çağlayangil 15, CHP'li Kemal Kayacan 12 oy aldı. 313üyenin oy kullandığı 33. turda ise Bilgiç 80, Batur ise 98 oy aldı. 34.turda çoğunluk sağlanamadığı için' oturum yarına ertelendi.

2- Banka ve diğer kurum ve kuruluşların korunması, güvenliklerinin sağlanması amacıyla «Özel Güvenlik Örgütü» oluşturulmasınailişkin yasa tasarısı, Hükümet tarafından Millet Meclisi'ne sunuldu.

3- Doğu Bölgesi Ekici Tütün Piyasası, 121 lira baş fiyatla, Gümrükve Tekel Bakanı Ahmet Çakmak tarafından Malatya'da açıldı.

4- TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu toplantılarından sonra yayınlanan bildiride, «Önümüzdeki Mayıs ayı sonuna kadar istek ve önerilerinizinçözüme kavuşturulması doğrultusunda ciddi tutum ve davranışlar ortaya konmadığı takdirde, şekil ve zamanı daha sonra belirlenerek açıklanacak olan genel ve etkili eylem konusunda her türlü hazırlığın yapılması için Yönetim Kurulu'muz, icra Kurulu'na gereken direktif vetalimatı vermiş bulunmaktadır» denildi.

5- DİSK'e bağlı Genel-iş Sendikası Ankara Belediyesi'nde geçtiğimiz yıl imzalanan işkolu düzeyindeki toplu sözleşmenin bazı maddelerinin uygulanmadığını bildirerek, grev kararı aldı ve grev ilanını Belediye'ye astı.

6- İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme iktisadi Enstitüsü tarafından düzenlenen «Türkiye'nin Ekonomik ve Sosyo - KültürelKalkınmasının Temel İlkeleri» konulu konferansta konuşan Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun, Türkiye'nin 1992 yılında milli gelir bakımındanilk 10 ülke arasına girebilmesinin hedef alındığını açıkladı.

7- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Milliyet Gazetesi yazarı Burhan Felek'e istanbul Üniversitesi tarafından «Fahri doktorluk» payesiverildi.

8- Trafik suçu işleyenlere uygulanacak, ceza, 75 liradan 500 liraya çıkarıldı.

9- İskenderun Dörtyol'da bir eve baskın yapan silahlı ve maskeli4 kişi, evde bulunan işçi Nuri Dönmez ile eşi Yeter Dönmez'i otomatiksilahlarla tarayarak öldürdüler. Öte yandan' Bursa'da bir öğrenci Kay-

seri'de Pınarbaşı İlçesi Pazarören Bucağı Belediye Meclis Üyesi HasanMehmet Özhan, silahlı kişilerin saldırısı sonucu öldürüldüler. .

10- Iran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, Tahran'da Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Amerikan boykotuna oymamasını isteyerek, «Umudumuz, Türk Hükümeti'nin bir süper güce bağlıolmayarak hareket etmesidir» dedi.

11- Brüksel'de NATO Genel Merkezi'nde, Amerikan Savunma Bakan Yardımcısı Kommer'in katılmasıyla, genişletilmiş bir «Savunma Plan.lama Komitesi» toplantısı yapıldı.

12- ABD Başkanı Jimmy Carter, Avrupa Televizyon istasyonu'nunmuhabirine yaptığı açıklamada, Tahran'daki Amerikalı rehinelerin kurtarılmasını sağlamak amacıyla ortak girişimlerde bulunmak hususundaABD'nin, müttefiklerine belli bir süre tanıdığını bildirdi.

13- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail BaşbakanıMenahem Begin, ABD Başkanı Jimmy Carter ile «Filistinlilere özerklikverilmesi» konusunu görüşmek üzere VVashington'a gitti.

14- Hindistan Başbakanı Indra Gandi'nin, kendisine yapılan suikastteşebbüsünden yara almadan kurtulduğu yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

15- ABD'de Demokratik Parti'nin'Başkan adaylığı için mücadeleeden iki adaydan Senatör Edvvard Kennedy'nin, Başkan Jimmy Carter'ıArizona'da geride bıraktığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; İtalyan Komünist Partisi Genel Sekreteri Enrico Berlinguer, Çin Komünist Partisi Lideri HuaGua Fen'g ile, iki parti arasındaki ilişkilern düzeltilmesi konusunu görüşmek üzere Pekin'e gitti.

seri'de Pınarbaşı İlçesi Pazarören Bucağı Belediye Meclis Üyesi HasanMehmet Özhan, silahlı kişilerin saldırısı sonucu öldürüldüler. .

17- Iran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, Tahran'da Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Amerikan boykotuna oymamasını isteyerek, «Umudumuz, Türk Hükümeti'nin bir süper güce bağlıolmayarak hareket etmesidir» dedi.

18- Brüksel'de NATO Genel Merkezi'nde, Amerikan Savunma Bakan Yardımcısı Kommer'in katılmasıyla, genişletilmiş bir «Savunma Plan.lama Komitesi» toplantısı yapıldı.

19- ABD Başkanı Jimmy Carter, Avrupa Televizyon istasyonu'nunmuhabirine yaptığı açıklamada, Tahran'daki Amerikalı rehinelerin kurtarılmasını sağlamak amacıyla ortak girişimlerde bulunmak hususundaABD'nin, müttefiklerine belli bir süre tanıdığını bildirdi.

20- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail BaşbakanıMenahem Begin, ABD Başkanı Jimmy Carter ile «Filistinlilere özerklikverilmesi» konusunu görüşmek üzere VVashington'a gitti.

21- Hindistan Başbakanı Indra Gandi'nin, kendisine yapılan suikastteşebbüsünden yara almadan kurtulduğu yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

22- ABD'de Demokratik Parti'nin'Başkan adaylığı için mücadeleeden iki adaydan Senatör Edvvard Kennedy'nin, Başkan Jimmy Carter'ıArizona'da geride bıraktığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; İtalyan Komünist Partisi Genel Sekreteri Enrico Berlinguer, Çin Komünist Partisi Lideri HuaGua Fen'g ile, iki parti arasındaki ilişkilern düzeltilmesi konusunu görüşmek üzere Pekin'e gitti.

24- İzmir'de bir işçi, istanbul'da silahlı saldırıya uğrayarak ağır yaralanan Mali Şube Döviz Grubu polislerinden Osman Tekin, Trabzon'dayerel gazeteci Muzaffer Feyzioğlu öldü.

25- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,Paris'teki toplantıdan sonra gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlarken,«Bu kez koşulların genellikle daha iyi» olduğunu belirtti ve «Yardımıyapan ülkelerin bizi denetlemesi diye birşey yok. Zaten biz doğru harcamak mecburiyetindeyiz» dedi.

26- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; Brüksel'de bulunanTÜSİAD Heyeti, AET yetkililerine, Türkiye-AET ilişkileri ve geleceği konusunda 15 maddelik bir mektup sundu. Mektupta bulunan maddelerarasında, TÜSİAD Heyetinin, Türkiye'de parlamentoda temsil edilen partilerin ana ilkeler etrafında değişik yaklaşımlarla da olsa birleştiklerineolan inanç belirtildi.

27- Tahran'da bulunan Uluslararası Kızılhaç Örgütü temsilcilerinindün, işgal altındaki ABD Büyükelçiliğinde rehinelerle yaptığı 9.5 saatlik görüşmenin ardından yaptıkları açıklamada, «Rehinelerin zor psikolojik koşullar içinde bulunduklarını, ancak genellikle iyi durumda olduklarını» belirttikleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

28- AP Ajansı’nın Washington çıkışlı haberine göre; İsrail Başbakanı Menahem Begin, Washington'da ABD Başkanı Jimmy Carter ileyaptığı görüşmenin birinci gününde, israil'in' Batı Şeria ve Gazze'dekiFilistinlilere özerklik vermeye hazır olduğunu, ancak bunun israil'ingüvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

29- AP Ajansı'nın Bogota çıkışlı haberine göre;- Kolombiya'nın başkenti Bogota'da, M-19 gerillaları Uruguay Elçiliği'ni ele geçirdiler. Ancak Uruguay işgüderi Raul Liar'ı rehin almak istediklerini söyleyen gerillalar, Liar'ın Elçilikte bulunmaması üzerine binayı terkettiler.

30- «Kararlılar Cephesi»ni oluşturan Suriye, Güney Yemen, Libya,Cezayir ve Filistin' Kurtuluş Cephesi yöneticilerinin 13 - 15 Nisan tarihleri arasında yaptıkları doruk toplantısında alınan kararlar bir bildiri ileaçıklandı. Bildiriye göre; «Kararlılar Cephesi» bütün Arap ülkelerini,Birleşik Amerika ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye çağırdı vecephe ülkelerinin kalıcı bir ortak askeri güç-oluşturmaları kararlaştırıldı.

31- İngiltere'de yayınlanan «Daily Mirror» gazetesinin bir haberinde, Suudi Arabistan Kralı Halit'in, ingiltere'de bulunan bütün hanedenüyelerinin en kısa zamanda ülkeden ayrılmalarını emrettiği bildirildi.

32- İzmir'de bir işçi, istanbul'da silahlı saldırıya uğrayarak ağır yaralanan Mali Şube Döviz Grubu polislerinden Osman Tekin, Trabzon'dayerel gazeteci Muzaffer Feyzioğlu öldü.

33- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,Paris'teki toplantıdan sonra gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlarken,«Bu kez koşulların genellikle daha iyi» olduğunu belirtti ve «Yardımıyapan ülkelerin bizi denetlemesi diye birşey yok. Zaten biz doğru harcamak mecburiyetindeyiz» dedi.

34- Akajans'ın Brüksel çıkışlı haberine göre; Brüksel'de bulunanTÜSİAD Heyeti, AET yetkililerine, Türkiye-AET ilişkileri ve geleceği konusunda 15 maddelik bir mektup sundu. Mektupta bulunan maddelerarasında, TÜSİAD Heyetinin, Türkiye'de parlamentoda temsil edilen partilerin ana ilkeler etrafında değişik yaklaşımlarla da olsa birleştiklerineolan inanç belirtildi.

35- Tahran'da bulunan Uluslararası Kızılhaç Örgütü temsilcilerinindün, işgal altındaki ABD Büyükelçiliğinde rehinelerle yaptığı 9.5 saatlik görüşmenin ardından yaptıkları açıklamada, «Rehinelerin zor psikolojik koşullar içinde bulunduklarını, ancak genellikle iyi durumda olduklarını» belirttikleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

36- AP Ajansı’nın Washington çıkışlı haberine göre; israil Başbakanı Menahem Begin, VVashington'da ABD Başkanı Jimmy Carter ileyaptığı görüşmenin birinci gününde, israil'in' Batı Şeria ve Gazze'dekiFilistinlilere özerklik vermeye hazır olduğunu, ancak bunun israil'ingüvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

37- AP Ajansı'nın Bogota çıkışlı haberine göre;- Kolombiya'nın başkenti Bogota'da, M-19 gerillaları Uruguay Elçiliği'ni ele geçirdiler. Ancak Uruguay işgüderi Raul Liar'ı rehin almak istediklerini söyleyen gerillalar, Liar'ın Elçilikte bulunmaması üzerine binayı terkettiler.

38- «Kararlılar Cephesi»ni oluşturan Suriye, Güney Yemen, Libya,Cezayir ve Filistin' Kurtuluş Cephesi yöneticilerinin 13 - 15 Nisan tarihleri arasında yaptıkları doruk toplantısında alınan kararlar bir bildiri ileaçıklandı. Bildiriye göre; «Kararlılar Cephesi» bütün Arap ülkelerini,Birleşik Amerika ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye çağırdı vecephe ülkelerinin kalıcı bir ortak askeri güç-oluşturmaları kararlaştırıldı.

39- İngiltere'de yayınlanan «Daily Mirror» gazetesinin bir haberinde, Suudi Arabistan Kralı Halit'in, ingiltere'de bulunan bütün hanedenüyelerinin en kısa zamanda ülkeden ayrılmalarını emrettiği bildirildi.

16 Nisan 1980

1- TBMM'de Cumhurbaşkanı seçimi için yapılan 38. tur oylamada, CHP'li Muhsin Batur 258, AP'li Saadettin Bilgiç 218 oy aldı. 39. turoylamada ise Batur'a 252, Bilgiç'e 35 oy çıktı.

2- Sıkıyönetim Koordinasyon Kurulu toplantısı Başbakan SüleymanDemirel başkanlığında yapıldı.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Partisinin ortak grubundayaptığı konuşmada, «Bütünlüğün, çözüm için büyük bir güç olduğugörüldü» dedi.

4- MSP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, Türkiye'nin Lüksemburg'dan 1 milyon dolar borçalmasının milli haysiyeti rencide edici olduğunu söyledi.

5- Devlet Tiyatroları yönetimi tarafından 6 ay süreyle işten elçekme cezası verilen istemi Betil, Levent Özdilek, Teoman Gülen veTank Ünlüoğlu adlarındaki dört sanatçı hakkında Danıştay, yürütmeyidurdurma kararı verdi.

6- MESS ile DİEK'e bağlı Maden-iş arasında bir hafta kadar öncetekrar başlayan görüşmelerin 4'ncü gün toplantısında, genel maddelerde anlaşma sağlanamadığından, görüşmeler yeniden kesildi.

7- Türk Ticaret Bankası Genel Müdürlüğü'ne Behzat Tuncer getirildi.

8- Madaralı Roman Ödülü'nü, Adalet Ağaoğlu'nun «Bir DüğünGecesi» adlı romanı kazandı.

9- İstanbul Etiler'de, silahlı üç THKP-C militanı motosikletleriylegeldikleri Zeytinoğlu Sokağı'nda, Amerikalı bir astsubayla Türk arkadaşını öldürdüler. Olaydan sonra motosikletlerine binerek kaçmaya çalışan saldırganlar, güvenlik güçleriyle iki kez çatışmaya girdi, çatışmasonunda biri yaralı üç militan, silahlarıyla birlikte yakalandı.

10- Gaziantep'te bir polis memuru, Mardin'in Nusaybin ilçesi'ndeiki öğrenci, Ankara'da bir işçi, Aydın'da bir öğretmen öldürüldü.

11- THKP-C/MLSPB adlı yasa dışı örgüt adına silahlı eylemler yaparak Anayasa'yı zorla değiştirmek girişiminde bulundukları iddiasıylaŞahin Malkoç ve 8 arkadaşı hakkında, ölüm cezası istemiyle açılan davaya Sıkıyönetim 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

12- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan. bir habere göre; Ankara'dabulunan IMF Heyeti, dün TÜRK-İŞ Genel Başkanı İbrahim Denizcier ilebir görüşme yaparak ücretlerin dondurulmasını önerdi, ancak Denizcierbu öneriyi geri çevirdi.

13- İran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, Milliyet Gazetesi ils yaptığı bir söyleşide CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, FKÖ'nün arabuluculuk yapması yolundaki önerisine değinerek, «Irak rejimi bir Amerikan uşağıdır ve onlarla görüşmeye gerek yok» dedi. Kutbizade ayrıca, birkaç gün önceki «Sınır İhlali» konusunda da, iran'ın uçak veyahelikopterleri ile Türk köylerini kesinlikle bombalamadığını belirterek,«Türkiye bizim yanımızda mı, yoksa karşı tarafta mı yer alacak, bunuaçıklıkla ortaya koymalıdır» şeklinde konuştu.

14- Anadolu Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; iran Genelkurmay Başkanı Hadi Sadmehr, geçen Pazar günü iran'ın kuzeyindekiUrmiye'ye gitmekte olan' bir iran nakliye uçağının Türk semalarını ihlalettiğini doğruladı, anfcak uçuş güçlükleri nedeniyle rotasını şaşıran uçağın bir süre sonra yanlışlığını farkederek rotasını düzelttiğini bildirerek, «iran helikopterlerinin, ortak sınırın Türk tarafındaki bir köye ateşaçtığını» ise yalanladı.

15- Türkiye-AET Parlamento Komisyonu toplantısında bir konuşmayapan Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, AET'nin hem siyasi, hem deekonomik bir entegrasyon olduğunu bildirerek, «Milli menfaatlerimiziAET'ye tam üyelikte görüyoruz» dedi.

16- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; Müslüman ülkedelegelerinin katıldığı Uluslararası islam Konferansı'nda, KTFD'nin doğuşu memnuniyetle karşıfandı - ve bütün Müslüman ülkeler KTFD'neyardıma çağrıldı.

17- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Rallis, Newsweek Dergisi'neverdiği tam sayfalık ilanda, Yunanistan'ın dış politikasını anlattı ve ilanın yarısını Türk - Yunan ilişkilerine ayırdı.

18- ABD Başkanı Jimmy Carter ile görüşmelerini sürdüren israilBaşbakanı Menahem Begin'in, Camp David anlaşmasında belirlenen 26Mayıs tarihine kadar Filistinlilerin özerkliği konusunda bir çözüm getirilebilmesi için ülkesi ile Mısır arasındaki görüşmelern hızlandırılmasını önerdiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- Beyaz Saray tarafından yapılan resmi açıklamada, Havana'dakiPeru Büyükelçiliği'nin bahçesinde toplanan ve Küba'dan ayrılmak isteyen 10 bin Kübalı'dan 3500'üne, ABD'nin siyasal sığınma hakkı tanıyacağının duyurulduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- Tahran Radyosu, «Irak'ı kurtarmak için islam Devrim Ordusu»nun kurulduğunu ve Irak'a karşı cihad açıldığını ilan etti.

21- Fransız yazarı ve düşünürü Jeari Paul Sartre, üç haftadır akciğerinden tedavi gördüğü Paris'teki hastanede öldü.

22- Beyaz Saray tarafından yapılan resmi açıklamada, Havana'dakiPeru Büyükelçiliği'nin bahçesinde toplanan ve Küba'dan ayrılmak isteyen 10 bin Kübalı'dan 3500'üne, ABD'nin siyasal sığınma hakkı tanıyacağının duyurulduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

23- Tahran Radyosu, «Irak'ı kurtarmak için islam Devrim Ordusu»nun kurulduğunu ve Irak'a karşı cihad açıldığını ilan etti.

24- Fransız yazarı ve düşünürü Jeari Paul Sartre, üç haftadır akciğerinden tedavi gördüğü Paris'teki hastanede öldü.

Öte yandan, Kayseri'de bir ilkokul öğretmeni, Samsun'da bir memur, İstanbul'da da bir kişi öldürüldü.

25- TÜSİAD Genel Başkanı Ali Koçmarî, Brüksel'den ayrılmadan önce basına yaptığı açıklamada, «Türk Hükümeti'nin bir an önce tam üyelik başvurusunda bulunmasını istediklerini, geçiş döneminin 10 ile 20yıl arasında değişebileceğini, ancak sürenin uzun tutulmasının gerçekçi bir hareket olacağını» belirtti.

26- AP Ajansı'nın-Roma çıkışlı haberine göre; Türkiye'nin VatikanBüyükelçisi Vecdi Türel, yerel saatle 09.15'de otomobiliyle evinden Büyükelçiliğe giderken kimliği belirsiz üç kişi tarafından yaylım ateşinetutuldu. Türel, ateş sonucu kolundan ve göğsünden hafif yaralandı.

27- Hürriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türkiye, Yunan Hükümeti'nden Atina'daki Türk diplomatların can güvenliğinin korunmasını ve herhangi bir olaydan Yunanistan'ın sorumlu olacağınıAtina'ya bildirdi.

28- AP'nin Londra çıkışlı haberine göre; iran'ın batısındaki petrollimanı Abadan'da bir sokakta patlayan bomba, 5 kişinin' ölümüne, 30kişinin de yaralanmasına neden oldu.

29- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta İranlı dini Lider Humeyni yanlısıŞii Müslümanlarla, Irak Baas Partisi yanlıları arasında hafta başındanberi süren çatışmaların sonuncusunda 10 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

30- Resmi Ortadoğu Ajansı'nın bildirdiğine göre; IVJısır yetkilileri,Devlet Başkanı Enver Sedat'a darbe girişiminde bulunmak için hazırlıkyapan bir örgütün ortaya çıkarıldığını açıkladılar.

31- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'a karşı meydana çıkarılankomplodan sonra iki hava subayının yakalanıp kurşuna dizildiği, birüçüncüsünün ise «MIG-21» tipi bir uçakla Irak'a kaçtığı, «La Figaro»gazetesi tarafından bildirildi.

18 Nisan 1980

1- TBMM Birleşik Toplantısı oturumundaki görüşmeler sonundayapılan üç ayrı oylamada, Erzincan'da sıkıyönetimin kaldırılması, Ağrı'nın sıkıyönetim kapsamına alınması, ayrıca sıkıyönetimin 19 ilde iki aydaha uzatılması oy çoğunluğuyla kabul edildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Vekili ihsan SabriÇağlayangil ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, anarşi, bölücülük ve yıkıcılıkla mücadelenin etkin biçimde yürütüleceğini,azimle mücadelenin sürdürüleceğini belirterek, «Herkese haddi bildirilecektir» dedi. Demirel ayrıca, Adnan Kaşıkçı'n'ın petrol bulup, yüzde 2komisyon alacağı yolundaki haberleri «Uydurma» olarak niteledi.

3- CHP Ortak Grubu'nda bir konuşma yapan Parti Genel BaşkanıBülent Ecevit, Orta Doğu'nun dünyadaki çekişmelerin odak merkezi haline getirildiğini belirterek, «İran yönetimi ölçüyü elinden kaçırırsa,Amerika Tahran'daki rehineleri gözden çıkarabilir. Nitekim ABD böylebir kararlılık içine hızla yaklaşmaktadır» dedi.

4- Türk Lirası'nın değeri, Amerikan Dolarının dışındaki bazı yabancı paralar karşısında yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemeye göre;Batı Alman Markı 39.82 kuruş, İngiliz Sterlini 164.06 kuruş, FransızFrangı 17.13 kuruş, Hollanda Florini ise 36.22 kuruş oldu.

5- Merkez Bankası'nın 30 Nisan'da toplanacak Genel Kurulu'nasunulmak üzere Banka Meclisinin hazırladığı 1979 faaliyet raporunda,geçen yıl sonu itibariyle toptan eşya fiyatları artışının, yüzde 81.4'eulaştığı bildirildi.

6- Unkapanı'nda, gece sokaklara yazı yazan bir grupla polisinyaptığı silahlı çatışmada bir polis ile sanıklardan olduğu ileri sürüleniki manav öldü, bir terörist de yaralı olarak ele geçti.

Öte yandan iskenderun, Diyarbakır, Karabük, istanbul, Ordu veMersin'de meydana gelen olaylarda 6 kişi öldürüldü.

7- Bakırköy Akıl Hastalıkları Hastesi'nde gözetim altında tutulanve aralarında siyasi suçların da bulunduğu 9 tutuklu, dün gece üçhastabakıcı ve bir hastayı bıçakla yaralayarak kaçtı.

8- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; iran Hükümeti,Brüksel'deki işgüderi aracılığıyla AET ülkelerine bir ültimatom vererek,Dokuzlar'ın İran'a ekonomik ve diplomatik ambargo uygulama yoluyla

ABD'yi desteklemeleri durumunda, ortaya çıkacak değişikliklerden enzararlı çıkan' ülkeler olacağını bildirdi.

9- Türkiye Ermeniler Patriği Şinork Kalustyan, Vatikan Büyükelçisi Vecdi Türel'e suikast girişiminde bulunulması nedeniyle İstanbul'dayaptığı yazılı açıklamada, «Nereden ve kimden gelirse gelsin, ülkemrze ve insanlarımıza yönelik bu anlamsız ve insanlık dışı davranışlarınfaillerini bir kez daha kınıyoruz» dedi.

10-Türkiye'nin Sovyetler Birliği'yle 1980 yılı için yaptığı 800 bintonluk ham petrol bağlantısı, 500 bin ton arttırılarak, 1 milyon 300 bintona yükseltildi.

11- ABD Başkanı Jimmy Carter, Beyaz Saray'da düzenlediği basıntoplantısında, «İran'a uyguladığımız ve bundan sonra uygulayacağımızönlemler, rehinelerin kurtulmalarını sağlamazsa, askeri harekat yolunabaşvuracağız» dedi.

12- AP Ajansı'nın Salisbury çıkışlı haberine göre; İngiltere'nin Afrikadaki 90 yıllık kolonisi Rodezya, dün gece saat 24.00'te 21 pare topatışı ile bağımsız Zimbabwe Devleti oldu.

13- Çin Halk Cumhuriyeti, IMF'ye, Taylan'ın yerine üye kabul edildi.

14- AFP'nin Lizbon çıkışlı haberine göre; Portekiz Hükümeti'ninİran ile ticari ilişkilerin kesilmesini kararlaştırdığı açıklandı.

ABD'yi desteklemeleri durumunda, ortaya çıkacak değişikliklerden enzararlı çıkan' ülkeler olacağını bildirdi.

15- Türkiye Ermeniler Patriği Şinork Kalustyan, Vatikan Büyükelçisi Vecdi Türel'e suikast girişiminde bulunulması nedeniyle İstanbul'dayaptığı yazılı açıklamada, «Nereden ve kimden gelirse gelsin, ülkemrze ve insanlarımıza yönelik bu anlamsız ve insanlık dışı davranışlarınfaillerini bir kez daha kınıyoruz» dedi.

16-Türkiye'nin Sovyetler Birliği'yle 1980 yılı için yaptığı 800 bintonluk ham petrol bağlantısı, 500 bin ton arttırılarak, 1 milyon 300 bintona yükseltildi.

17- ABD Başkanı Jimmy Carter, Beyaz Saray'da düzenlediği basıntoplantısında, «İran'a uyguladığımız ve bundan sonra uygulayacağımızönlemler, rehinelerin kurtulmalarını sağlamazsa, askeri harekat yolunabaşvuracağız» dedi.

18- AP Ajansı'nın Salisbury çıkışlı haberine göre; İngiltere'nin Afrikadaki 90 yıllık kolonisi Rodezya, dün gece saat 24.00'te 21 pare topatışı ile bağımsız Zimbabwe Devleti oldu.

19- Çin Halk Cumhuriyeti, IMF'ye, Taylan'ın yerine üye kabul edildi.

20- AFP'nin Lizbon çıkışlı haberine göre; Portekiz Hükümeti'ninİran ile ticari ilişkilerin kesilmesini kararlaştırdığı açıklandı.

21- Marsilya'daki Türkiye Başkonsolosluğu binasının bahçesindepatlamaya hazır bir roket bulundu.

22- İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Sir lan Gilmour, KTFD Başkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Toplumu Lideri Spiros Kipriyanu ilegörüşmek üzere Kıbrıs'a gitti.

23- AFP'nin Beyrut çıkışlı haberine göre; Güney Lübnan'da faaliyet gösteren Binbaşı Saad Haddad'a bağlı Hristiyan milis kuvvetlerince kaçırılan Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerinden ikisinin, kaçıranlar tarafından öldürüldükleri, Batı'lı diplomatik kaynaklarca doğrulandı.

24- AP Ajansı'nın Bogota çıkışfı haberine göre; Kolombiya'nın Başkenti Bogota'daki Dominik Büyükelçiliğinde eylemlerini sürdüren M19 gerillalarının ellerinde tuttukları 18 rehineden üçünü daha salıvereceklerini açıklamaları üzerine, Kolombiya Hükümeti hapiste bulunan 8gerilla liderini serbest bıraktı.

25- Lübnan'ın' Başkenti. Beyrut'taki İran Maslahatgüzarı Cevat Yercani. Elcilik'ten çıkarken silahlı bir saldırıya uğrayarak yaralandı.

20 Nisan 1980

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Sakarya mitinginde yaptığıkonuşmada, 1 Mayıs konusuyla ilgili olarak, «Demokrasiye bağlı veyademokratik solu benimsemiş CHP'li işçilere, bu partinin sağladığı işçihaklarının bilincine varmış olan ve değerini bilen işçi arkadaşlarımabir çağrıda bulunuyorum, iki yanlı kışkırtmaların dışında kalmanızı diliyorum. Güç sizdedir. Yolunuzu kendiniz seçmelisiniz. Karşıt güçlerinaçtığı tuzaklardan kendinizi ve demokratik işçi hareketlerini korumalısınız» dedi.

2- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Bolu'da düzenlediği «Gönül Seferberliği 1»açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, «Tekrar ediyorum. Türkiye'de bir sağ tehlike yoktur. Türkiye'debir faşizm tehlikesi yoktur» dedi.

3- İstanbul'da partisinin Beyoğlu ilçe Kongresi'nde konuşan Cumhuriyetçi Güven Partisi Genel Başkanı Turhan' Feyzioğlu, «Dış tehlikeler büyüyor, Türkiye'yi içten çökertmeye çalışan yıkıcı - bölücü örgütler fesatlarını sürdürüyor, bütün vatanseverlerin partizan düşünceleribir yana bırakarak, Atatürkçü bir milli beraberlik şahlanışı için elelevermeleri gereken günlerdeyiz» dedi.

4- CHP Grup Başkanvekilleri, TBMM Başkanlığı'na başvurarak, dışpolitika konusunda genel görüşme açılması için TBMM'yi Cumartesigünü olağanüstü toplantıya çağırdılar.

5- Danıştay Dava Daireleri Kurulu, görevinden alınan Petrol OfisiGenel Müdürü Mustafa Özyürek tarafından açılan davayı inceledi vehükümetin işlemini yasalara aykırı bularak yürütmenin durdurulmasıkararını verdi.

6- Türkiye Madeni Eşya Sanayicileri işverenleri Sendikası (MESS)ile Türk Metal-iş Sendikası arasında arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

7- Türk Lirası Yun bazı yabancı paralar karşısındaki değeri KıbrısTürk Federe Devleti'nde yeniden düzenlendi.

8- Diyarbakır'da meydana gelen olayda, devriye gezen polis memuru Yusuf Zeki Önes, silahlı bir saldırı sonucu öldürüldü.

9- İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; son 15 güniçerisinde polis bölgesinde meydana gelen güvenlik ve asayişle ilgili

olaylarda gerçekleştirilen çeşitli operasyonlarda, 11'i öldürme olayısanığı, 24'ü silahlı gasp ve soygun olayı sanığı, 36'sı kaçakçılık olayısanığı, 435'i silahlı saldırı ve çatışma olayları sanığı olmak üzere, çeşitli suçlardan toplam 1035 kişi yakalandı, bunlardan 131'i adli makamlarca tutuklandı.

10- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; İran DışişleriBakanı Sadık Kutbizade, Tahran'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin ABD Başkanı Jimmy Carter'ın çağrısına uyarak İran'a karşıambargo uygulamayacağını bildiğini söyledi.

11- Çalışma Bakanı Cavit Erdemir'in de katıldığı, Ekonomik İşbirliğive Gelişme Örgütü OECD çerçevesinde Paris'te düzenlenen «Kadınların istihdamı» konulu konferansta kabul edilen bağlayıcı niteliktekideklarasyonda, göçmen kadın işçilerle, göçmen işçi eşlerinin, genellikleistihdam alanında karşılaştıkları zorlukların ekonomik açıdan incelenipbir rapor hazırlanması kararlaştırıldı.

12- İran'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından Ankara'da yayınlananbildiride, «Bugünkü Irak yöneticilerinin geleceği, eski İran hükümdarlarından daha parlak olmayacaktır. Irak milleti herhangi bir dış müdahale olmadan İslamın yüce buyruklarından ilham alrak bu hususta karar vermeye muktedir» denildi.

13- REUTER Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberinde, Pakistan'dakiSiyasal tutuklular arasında yer alan Hava Mareşali Ashar Han, serbestbırakıldı.

21 Nisan 1980

1- TBMM Birleşik Toplantısında, Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 44. tur oylamada yeterli çoğunluk bulunamadığı için oturum yarına bırakıldı.

2- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Hükümet, uyguladığı teslimiyetçi politikaların altındaezilmiş, bitmiştir. Hükümet, zorbalar karşısında acz içindedir. Uyguladığı hatalı politikaları örtmek için, daha büyük hatalar yapmakta, neyaptığını bilmemenin şaşkınlığı içinde bocalamaktadır» dedi.

3- AP Muğia Milletvekili Zeyyat Mandalinci partisinden istifa etti.

4- MSP Grup Sözcüsü Şener Battal, AP Muğla Milletvekili ZeyyatMandalinci'nin istifasını AP'nin ekonomik ve iç politikadaki başarısızlığının kendi bünyesinden gördüğü ilk tepki olduğunu öne sürerek,«Belki bu ilk istifadır ama, son istifa değildir. AP içindeki rahatsızlıkve çözülme, Türkiye'nin gündemini yakın tarihte oldukça meşgul edeceğe benzemektedir» dedi.

5- Türkiye Birlik Partisi'nin 7. Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa yeniden Mustafa Timisi seçildi.

6- Türk Hava Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı'nın 10. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral TahsinŞahinkaya, Türkiye'nin bunalımlı bir bölgede yer aldığına dikkati çekerek, «Bununla beraber silahlanma yarışı hızla devam etmektedir.Ülkemizin ulusal birlik ve bütünlüğünü koruyabilmesi için savunmagücünü etkin ve yüksek tutmamızda kati zaruret vardır» dedi.

7- DISK'e bağlı Genel-iş Sendikası'nın 8. Dönem Erken Genel Kurul çalışmaları tamamlandı ve Genel Başkanlığa yeniden Abdullah Baştürk seçildi.

8- Kars Barosu İkinci Olağan Kongresi'nden sonra yayınlanan basın bildirisinde, «Utanmamız gerekir ki, işkence bir insanlık suçudur.Öyle ki, Kars'ta Oruç Korkmaz isimli bir gencin bazı polisler tarafındangözaltına alındığı, günlerce işkenceye tutularak öldürüldüğü bir vakıadır» dedi.

9-1. Turizm Hizmetleri ve Sanayi Sergisi İstanbul'da açıldı.

10- Bayrampaşa Cezaevi'nden1 istanbul Adliyesi'ndeki duruşmalarına gidecek tutukluların yerine geçen ve aralarında sol siyasi suçlu-

ların da olduğu 23 tutuklu, saat 10.30'da cezaevi zırhlı taşıtının Beyazıt'taki yoğun trafik nedeniyle yavaşladığı sırada, kelepçe ve kapıkilidini telle açarak kaçtılar. Sanıklardan ikisi daha sonraki aramalardaele geçirildi..

Öte yandan Adalet Bakanı Ömer Ucuzal, Vilayette düzenlediğibasın toplantısında, «Cezaevi arabasından kaçmayı başaran 17 sanığın, .normal mahkemelere gidenlerin yerine geçen sol görüşlü kişiler olduğunu» açıkladı.

11- Gaziantep, Samsun ve Ankara'da meydana gelen olaylarda 3kişi öldürüldü.

12- Milliyet Gazetesi'nde Mehmet Barlas'ın, Başbakan SüleymanDemirel il'e, Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerine yaptığı söyleşi yer aldı.

13- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Lüksemburg'da yapılacakolan Türkiye-AET Karma Parlamento Komisyonu toplantısına katılmaküzere Ankara'dan ayrıldı.

14- AP Ajansının Washington çıkışlı haberine göre; israil Başbakanı Menahem Begin, Orta Doğu'da çıkabilecek karışıklıklara müdahaleetmek için bölgede asker bulunduran ABD'ye gerekirse üs verebileceklerini açıkladı.

15- AP Ajansı'nın Walshington çıkışlı haberine göre; ABD Demokrat Parti Senatörü Herman Talmadge, rehinelerin kurtarılması için tekçıkar yolun, İran'ın dini Lideri Ayetullah Humeyni'nin kaçırılması verehinelerin' serbest bırakıhncaya kadar tutulması olduğunu öne sürdü.

16- Yugoslav Haber Ajansı Tanjug tarafından bildirildiğine göre;Filistinli yazar ve gazeteciler toplantısında bir konuşma yapan FKÖ Lideri Yaser Arafat, Irak, iran ve Suriye arasında arabuluculuk yapabileceğini söyledi.

17- AP Ajansı'nın San Jose çıkışlı haberine göre; Kosta Rika Dışişleri Bakanlığı'nın bir yetkilisi, Küba'dan ayrılmak isteyen 10 bin kişiye Kosta Rica'nın iltica izni vereceğini açıkladı.

18- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan'ınkuzeydoğu eyaleti Assam'da çıkan yeni karışıklıklarda, hükümet yüzlerce kişiyi tutukladı ve sokağa çıkma yasağı koydu.

22 Nisan 1980

1- TBMM Birleşik Toplantısında çoğunluk sağlanamadığı için turlara devam edilmedi.

2- Kurucu Meclis'in istanbul'da Pera Palas Oteli'nde toplanan 21üyesi yayınladıkları ortak bildiride, «Ülkemizin bugün içinde bulunduğu durumun, yürürlükteki Anayasamızın değil, onu yürürlükten kaldırmak ve ülkemizi sonu belirsiz bir sağ ve sol diktaya sürüklemek isteyenlerin eseri olduğuna inanıyoruz» dediler.

3- Bakanlar Kurulu, Maden-lş Sendikası'nın Tekfen' ve Bostaş işyerlerindeki grevini 60'ar gün süreyle erteledi

4- Milli Birlik Grubu Başkanı Fahri Özdilek tarafından yayınlananbildiride, «Sürdürülen Anayasa değişikliği hazırlıkları mevcut Anayasadüzenini ortadan kaldırıp yerine bir dikta rejimi getirmeyi amaçlamaktadır. Bu girişimlerle Anayasa ihlal olgusuna getirilmiştir» denildi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Millet Meclisi'nde dü-'zenlediği basın toplantısında, AP azınlık hükümetinin 5 aylık ve 100günlük vaadlarının hiç birini yerine gitremediğini, sadece yarayı büyütüp ülkeyi bir felakete doğru sürüklediğini öne sürerek, «Cumhurbaşkanı seçimini takiben 18 Mayıs günü toplanacak olan MSP il Başkanları toplantısında kadayıfın altının kızarıp kızarmadığı tesbit olunacaktır» dedi.

6- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, DİSK Genel YönetimKurulu toplantısı başlarken yaptığı konuşmada, 1 Mayıs geleneğininsosyalist - kapitalist bütün ülkelerde işçi sınıfının organları kararıylakutlandığını söyleyerek, «DİSK 1 Mayıs'ın bu yıl altı bölgede kutlanmasına karar vermiştir. Ne Başbakan'ın, ne politikacıların, ne de köşeyazarlarının kutlama biçimi hakkında ahkam kesmeye hakkı yoktur»dedi.

7- TÜRK-İŞ ile Hükümet yetkilileri arasında KiT'lerde çalışan ve670 bin dolayında işçiyi kapsayan toplu sözleşmeler konusundaki toplantı Devlet Planlama Teşkilatı'nda yapıldı.

8- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 60. yıldönümü tüm yurt dışı temsilciliklerimizde ve KTFD'de kutlanmaya başlandı.

9- ANKA Ajansı'nın Merkez Bankası verilerinden kaynaklanan haberine göre; Türkiye'nin 1979 yılında yaptığı 2.6 milyar dolarlık dış borç ödemelerinin yüzde 26.2'si borçların faizleri karşılığı ödendi.

10- Tarsus'ta trafik kazalarını protesto için Adana - Mersin Karayoluna engeller kuran halkla yolu açmaya gelen güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada sekiz kişi öldü, 2'si Jandarma komando eri 5 kişide ağır yaralandı. Öte yandan dört ilde meydana gelen olaylarda 10 ,kişi öldürüldü.

11- Bayram paşa Cezaevi aracından dün 23 kişinin kaçmasıyla ilgiliolarak 1 assubay, 6 jandarma eri, 3'ü de gardiyan olmak üzere 10 görevli gözaltına alındı.

12- Türkiye - AET Karma Parlamento Komisyonu Toplantısı'na katılmak için dün gece Lüksemburg'a giden Türk Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen Lüksemburg Havaalanı'nda verdiği demeçte, «Türkiye AET'ye başvurusunu Mayıs ayı sonunda yapılacak ortaklık konseyinin ardından yapacaktır. Başvurumuz hiçbir şarta bağlı değildir. Başvurudabulunmaya kararlıyız ve bu kararlığımız yardım arttırmak veya başkaavantajlar temin etmek şeklinde yorumlanmamalıdır» dedi.

13- Maliye Bakanı İsmet Sezgin, beraberinde Merkez Bankası Başkanı ismail Hakkı Aydınoğlu olduğu halde, IMF Geçici Komisyonu veDünya Bankası'nın Gelişme Komisyonu toplantılarına katılmak üzereHamburg'a gitti.

14- Kıbrıs'taki temaslarını sürdüren ingiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Sir lan Gilmour, KTFD'ye geçerek Türk yetkilileri ile görüşmelerine başladı.

15- AET Dışişleri Bakanlarının Lüksemburg'daki toplantısında, İran'akarşı ekonomik ve diplomatik yaptırımlar uygulanması kararlaştırıldı.

16- Tahran Üniversitesi Kampüsü'nde yapılan bir mitingde konuşan' Devlet Başkanı Abdülhasan Beni Sadr'ın, İran'da kültür devrimininbaşlatıldığını açıkladığı ve «Bu, Kuran'ın halka vadettiği büyük kültürdevrimidir» dediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- DPA'nın Hanover çıkışlı haberine göre; nükleer santrallerinyapımcısı olan Federal Alman «Kraftvverk Union» petrol kaynaklan bulunmayan ülkeler için küçük, ekonomik bir reaktör imal etti.

18- İsveç Komünist Partisi, bu ayın sonlarında Paris'te yapılacakAvrupa Komünist Partiler Toplantısı'na katılmayacağını açıkladı.

23 Nisan 1980

1- Cumhurbaşkanı Vekili ihsan Sabri Çağlayangil, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, Türkiye'ninbugün çözüm bekleyen bazı sorunlarının olduğunu bildirerek, «Önümüzdekileri, arkada kalanlardan daha zorlu saymak hatalı bir görüşolur. Bunların zaman içinde halledileceği inancını asla kaybetmemeliyiz» dedi.

2- Norveç TV'sine özel bir demeç veren Başbakan Süleyman Demirel, «Ülke seçime ne kadar erken giderse o kadar iyi olur» dedi.

3- AP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Oğuz Aygün, Ankara'dabasına verdiği demeçte, dün -bir tepsi kadayıf ile basın toplantısı düzenleyen MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan için, «Kamuoyunundikkatlerini devamlı kendi üzerinde tutma politikası izlediğini» öne sürerek, «Erbakan, shov yapıyor» dedi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Sümer Ora l, İsparta'da esnaf ve sanatkarlarca yaptırılan İsparta Tuhafiyeciler Sitesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Sosyal Sigortalar ve Bağ-Kur üyelerine ödenen ölüm yardımlarının 5 bin liraya yükseltildiğini açıkladı.

5- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; TBMM'de yurt dışındakiişçilerle ilgili iki komisyonun dün yaptıkları ortak toplantıda, ilticahakkı ve işçi çocuklarının eğitimi konuları ele alınarak, Dışişleri Bakanlığı uzmanları tarafından parlamenterlere bilgi verildi.

6- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bütün yurtta,dış temsilciliklerimizde ve KTFD'de törenlerle kutlandı.

7- Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Siirt ve Urfa illeri Sıkıyönetim Komutanlığı daha önce konan yasaklarla ilgili olarak yaptığı açıklamada,1 Myıs günü komutanlık sorumluluk sahasında toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığını da bildirdi.

8- Tarsus'ta meydana gelen olaylarda ölenlerin sayısı 9'a yükseldi. Öte yandan, İstanbul'da inşaat mühendisi Bünyamin Aygün, Ankara'da Yusuf Topallar, Bursa'da CHP üyesi ve dokuma işçisi AhmetÖztürk, Trabzon'da öğretmen Sedat Kulaç, Diyarbakır'da Kadri Kaya,Mardin'de bir kişi, Gaziantep'te Köy-Koop Gaziantep eski Başkanı Mustafa Göçmen öldürüldü. Ankara, Samsun ve Hilvan'da daha önce meydana gelen olaylarda yaralanan öğrenci Osman Ünal, Hüseyin Eski vePolis memuru Ali Demirtaş tedavi edildikleri hastanede öldüler.

9- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir haberda; «iran'ın, Batı'nınekonomik boykotu kesin ve kati boyutlarda uygulaması halinde, enhayati gereksinmelerini 'Türkiye'den ve Türkiye aracılığı ile' dışarıdangetirmeyi planladığı» bildirildi.

10- NATO Askeri Komite Başkanı Norveçli General Zeiner Gundersen'in Newyork'ta BM'ye bağlı Ralphbunche Enstitüsü'nde yapılanbir toplantıda yaptığı konuşmada, ittifakın savurmasının zaafa uğramaması için Türkiye'ye ekonomik yardımın gerekli olduğunu söylediği,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- DPA'nın Rabat çıkışlı haberine göre; Fas'ın, eski ispanyol sömürgesi Batı Sahra'nın bağımsızlığı için savaşan «Polisario Cephesi»tarafından kurulduğu ilan edilen «Sahravvı Cumhuriyeti»ni resmen tanıdığı için Küba ile diplomatik ilişkilerini keseceği açıklandı.

12- Zimbabwe Hükümeti, ülkedeki 9 bin tutuklunun salıverilmesini kararlaştırdı.

13- Suriye Komünist Partisi Ömer Avad'ın, Halep'te «MüslümanKardeşler» örgütü tarafından vurularak öldürüldüğü, Suriye KomünistPartisi Halep Komitesi tarafından açıklandı.

14- El Salvador'da iktidara muhalif olanları biraraya getiren ve yenikurulan Devrimci Demokratik Cephe'nin Başkanı Alvarez Cordoba'nınbilinmeyen kişilerce kaçırıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir haberda; «iran'ın, Batı'nınekonomik boykotu kesin ve kati boyutlarda uygulaması halinde, enhayati gereksinmelerini 'Türkiye'den ve Türkiye aracılığı ile' dışarıdangetirmeyi planladığı» bildirildi.

16- NATO Askeri Komite Başkanı Norveçli General Zeiner Gundersen'in Newyork'ta BM'ye bağlı Ralphbunche Enstitüsü'nde yapılanbir toplantıda yaptığı konuşmada, ittifakın savurmasının zaafa uğramaması için Türkiye'ye ekonomik yardımın gerekli olduğunu söylediği,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- DPA'nın Rabat çıkışlı haberine göre; Fas'ın, eski ispanyol sömürgesi Batı Sahra'nın bağımsızlığı için savaşan «Polisario Cephesi»tarafından kurulduğu ilan edilen «Sahravvı Cumhuriyeti»ni resmen tanıdığı için Küba ile diplomatik ilişkilerini keseceği açıklandı.

18- Zimbabwe Hükümeti, ülkedeki 9 bin tutuklunun salıverilmesini kararlaştırdı.

19- Suriye Komünist Partisi Ömer Avad'ın, Halep'te «MüslümanKardeşler» örgütü tarafından vurularak öldürüldüğü, Suriye KomünistPartisi Halep Komitesi tarafından açıklandı.

20- El Salvador'da iktidara muhalif olanları biraraya getiren ve yenikurulan Devrimci Demokratik Cephe'nin Başkanı Alvarez Cordoba'nınbilinmeyen kişilerce kaçırıldığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

belirsiz kişiler tarafından yaylım ateşine tutularak öldürüldü, İstanbul'da ise Kadri Vuran adlı komando erinin cesedi bulundu, Aslan Sarakadlı bir işçi de silahlı kişilerce öldürüldü.

21- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Orta Doğu'daki yeni bir savunma örgütünekatılması için Türkiye üzerinde baskılar hazırlandığını ve bu konudaelinde raporlar bulunduğunu» söyleyerek, «Türkiye, İsrail ile ilişkilerinimutlaka kesmelidir» dedi.

22- İran'daki dini liderlerden Ayetullah Şeriatmedari, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, rehineler konusuna ilişkin olarak, «Bu konuda karar verme yetkisi şu anda bizde değil, parlamento seçimlerigelsin, durumu biz de gözden geçireceğiz ve görüşlerimizi açıklayacağız. Rehineler meselesine sırası gelince ağırlık koyacağız» dedi.

23- THA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın başkenti Tahran'daki Büyükelçiliğimiz önünde kalabalık bir Ermeni grubu, Türkiye'yiprotesto gösterileri yaptı.

24- Kısa adı IFAD olan Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu, Afrikave Orta Doğu Direktörü Mansuri başkanlığında bir heyet, «Çorum, Çankırı Tarım Kalkınma Projesi»ni görüşmek üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Cemal Külahlı'yı ziyaret etti.

25- Uluslararası ekonomik sorunların görüşüldüğü toplantı nedeniyle Hamburg'da bulunan Maliye Bakanı İsmet Sezgin, Federal Almanya Maliye Bakanı Hans Matthofer ve OECD Genel Sekreteri VanLennep'le bir görüşme yaptı.

26- AP Ajansı'nın Philadelphia çıkışlı haberine göre; ABD'ninPennsylvania eyaletinde yapılan Başkanlık Önseçimlerinde DemokratikParti adaylarından Senatör Edvvard Kenn'edy, ABD Başkanı Jimmy Carter karşısında çok az farkla öne geçti.

27- İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Sir lan Gilmour, Lefkoşe'dedüzenlediği basın toplantısında, ingiliz üslerine sağlanan kolaylıklarkonusunda ingiltere'nin herhangi bir borcu bulunmadığını belirtti.

28- AP Ajansı'nın Tel Aviv çıkışlı haberine göre; İsrail SavunmaBakan Yardımcısı Mordehay Zippori, hükümetinin yönetimindeki silahendüstrisinin 1979 yılı içinde yabancı ülkelere 600 milyon dolar (Yaklaşık 45 milyon TL.) değerinde silah sattığını açıkladı.

25 Nisan 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 47. tur oylamada, Muhsin Batur 247, Saadettin Bilgiç 92 oy aldı.

2- Barışta güven ve asayişi korumak, kaçakçılığı men ve takip etmekle görevli kişilerin görevleri sırasında ya da görevleri sona ermişolsa bile bu görevleri nedeniyle yargılanmaları halinde ödenecek nakditazminatı, sakat kalmaları ya da ölmeleri halinde ödenecek nakdi tazminatla birlikte bağlanacak aylığın esaslarını belirleyen yasa tasarısıCumhuriyet Senatosu Genel Kurulu'nun olağanüstü birleşiminde kabuledildi.

3- Cumhurbaşkanı Vekili İhsan Sabri Çağlayangil ile haftalık olağan1 görüşmesini yapan Başbakan Süleyman Demirel, ABD'nin rehinelerin kurtarılması için İran'a yapmak istediği askeri harekata değinerek,gazetecilere, «ABD uçakları kesinlikle Türkiye'den kalkmamıştır. ABDharekatının bundan sonra nasıl gelişeceği fevkalade önem taşımaktadır, iran'da rehine tutulan Amerikalıların öldürülebilecekleri yolundakuşku vardır. Rehinelerin hayatına kıyılmamalı, yoksa yarayt kapatmakimkansız olur. Umarım mesele çözüme kavuşur» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Amerika'nın rehinelerikurtarmak için giriştiği harekat ile ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'neverdiği demeçte, «Bu, çok vahim bir tutumdur. Bunların altında yatangerçek, İran'ın islam'a dönmesi ve Batı uşaklığından kendini kurtarıp,kendi haklarını korumaya yönelmesidir» dedi.

5- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, İran ve Orta Doğu olaylarıyla ilgili olarak Meclis'te grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle birtoplantı yaptı. Toplantıdan sonra bir açıklamada bulunan Erkmen, ABDuçaklarının İncirlik Hava Üssü'nden kalktığı yolundaki bir soruyu, «Kesinlikle hayır... Ne talep olmuştur ne de bir emrivaki söz konusudur»şeklinde yanıtladı.

6- Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası (MESS) Genel Kurulu'ndabir konuşma yapan Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Hikmet Büyüklimanlı,«Maalesef işçi eylemlerini teşvik eden, genel grev çağrısında bulunanbazı işçi konfederasyonları, açıkça kanunları çiğnemekte ve devletemeydan okuyabileceğini sanmaktadır» dedi.

7- Ankara, Trabzon ve Rize'de 1 Mayıs toplantı ve gösterileri yasaklandı. Mersin'de ise DİSK'in 1 Mayıs gösterisi yapacağı bildirildi.

8- Prof. Dr. Yılmaz Günal'ın ölümüyle boşalan Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu Müdürlüğüne Prof. Dr. YükselKoç Yalkın seçildi.

9- İstanbul Narkotik Polis Ekibi, yaptığı aramalarda yaklaşık 100milyon lira değerinde 5 kilo eroin ele geçirdi.

10- Ankara, İstanbul, İzmir, Manisa, Adana ve Van'da meydana gelen olaylarda 9 kişi öldürüldü. Öte yandan Kars'taki sol franksiyonlardan birisinin lideri olduğu öne sürülen Kemal Demirci'nin babası, ikikardeşi amcası ve yeğeni tarlada kurşuna dizilmiş olarak bulundu.

11- Ankara'dan istanbul'a gitmekte iken kaybolan Türkkuşu uçağının iki pilotundan umut kesildiği, ancak aramaların sürdürüleceği,Türk Hava Kurumu Genel Sekreteri Talat Ülküye tarafından açıklandı.

12- Suriye Hükümet sözcüsü ve Enformasyon Bakanı Ahmet iskender, Milliyet Gazetesi'n'e verdiği demeçte, Türkiye'nin bölge barışıve iç güvenliğin korunması için güney sınırını denetlemesi gerektiğiniblirterek, «Kaçakçılığın önlenmesi için geniş çaplı bir işbirliğine girişmeliyiz» dedi.

13- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Mart sonunda imzalanan Türk - Amerikan Savunma ve işbirliği'Anlaşması içindayer alan «Ortak Savunma Sanayii» alanlarından biri olan firkateyn imaliiçin biri Amerikan, biri de Alman iki firmayla ilk temaslar başladı.

14- AP Ajansı'nın Ottavva çıkışlı haberine göre; Kanada'nın başkenti Ottavva'da, «Türk soykırımının yıldönümü» gerekçesiyle gösteriyapan Ermeni militanlar, Türk Büyükelçiliği'ne taş, şişe, yumurta fırlatarak, Türkiye aleyhine sloganlar söylediler.

15- ABD'nin Tahran'da rehine bulunan 50 diplomatını kurtarmakiçin giriştiği bir operasyon başarısızlıkla sonuçlandı.

16- ABD'nin Tahran'daki rehineleri kurtarma girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine, Başkan Carter'ın, ileri gelen politikacılar,yüksek devlet memurları ve generallerle görüşmelere başladığı, TV'deyaptığı bir açıklamada ise «Olayın bütün sorumluluğunu üzerine aldığı» yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- İran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade ABC TV'sine, ABD'ninrehineleri kurtarma girişimi ile ilgili olarak verdiği demeçte, «Bu Carter'ın iddia ettiği gibi insanlık için yapılan bir harekat değil, tam tersiinsanlık dışı bir harekettir. Rehinelerin hayatı tehlikeye atılmış, 8 Amerikalı ölmüştür» dedi.

18- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği'nin Afganistan'a yaptığı askeri müdahaleden sonra Pakistan - Afganistan sınırındaki Belucistan eyaletinde yeni askeri birlikler oluşturmaya başladı.

19- El Salvador'da solcu gerillalar ve hükümet kuvvetleri arasındaçıkan çatışmalarda 24 saat içinde 30 kişinin öldüğü, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

20- Avrupa Konseyi toplantısında Filistinlilere, kendi kaderlerinitayin etme hakkı tanınması kabul edildi.

21- Resmi Çin Ajansı Hsinhua tarafından bildirildiğine göre; ÇinOlimpiyat Komitesi, Sovyet askerleri 24 Mayıs tarihine kadar Afganistan'dan çekilmezlerse Moskova Olimpiyatlarına katılmama kararı aldı.

22- AP Ajansı'nın Riyad çıkışlı haberine göre; Suudi Arabistan basını, «Bir Prensesin Ölümü» filmi ile ilgili olarak ingiltere'ye karşı «Katıbir tavır» alan hükümet kararını överek, bu filmi, «Bir utanç filmi»olarak niteledi ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gerginleşmesine ingiltere Hükümeti'nin neden olduğunu belirtti.

23- İngiliz DAN-AIR Havayolları'na bağlı Boeing-727 tipi bir yolcuuçağının Tenerife yakınlarında dağa çarparak parçalanması sonucu 146kişi öldü.

26 Nisan 1980

1- Bakanlar Kurulu üç saat süren toplantısında, dış olayların yanısıra Tarsus'ta ve diğer bölgelerde meydana gelen terör olaylarını gözden geçirdi.

Daha sonra yapılan açıklamada, «Bakanlar Kurulu, ihtilafın taraflarını teşkil eden ve komşuluk, dostluk ve manevi bağlarla bağlı bulunduğumuz kardeş iran ile dostluk ve ittifak bağlarıyla bağlı bulunduğumuz ABD arasındaki anlaşmazlığın barışçı yollardan giderilmesiamacıyla yürüttüğümüz ve yürütülen çabalan hızlandırarak sürdürmeye karar vermiştir. Bu maksatla ilgili taraflarla daha sıkı münsebetleregirişilmesinin uygun olacağı sonucuna varmıştır» denildi.

2- AP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Kemal Doğan, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «MHP'nin 1977'lerdebaşlayan gençlik tabanımıza sızma girişimleri önlenmiş, AP gerçek anlamda gençliğine kavuşmuştur» dedi.

3- Danıştay 12. Dairesi Maliye Bakanlığı'nın 1 Mart 1978 tarihliResmi Gazete'de kur farklarıyla ilgili olarak yayınlanan 16 sayılı tebliğinin 4. maddesini yasalar ve hukuk kurallarına aykırı bularak ipta etti.

4- TBMM'nin olağanüstü birleşik toplantısında, «Dış politikadason gelişmeler ve Türkiye'nin izlediği tutum» tartışılırken bir konuşmayapan Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, ABD'nin İran harekatı konusuna ilişkin olarak, «Olayların boyutları büyümüştür. Bununla birlikteson harekattan sonra tutumumuzda bir değişiklik yoktur. ABD'nin bueziklikten, iran'ın da sıkıntıdan kurtulması için barışçı yollar aranmasıgerektiğini söylüyoruz. Bize yardımcılık görevi düşerse yardımda kararlıyız» dedi.

5- Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğde, Shell veTPAO'ya bazı şartlarla ve belirli miktarlarda petrol ürünlerinin kullanımında dahilde alınan istihsal vergisinin uygulanmaması kararlaştırıldı.

6- Tüm İslam Ülkelerinin kullanacağı ortak kameri takviminin saptanması amacıyla yapılan «İslam Ülkeleri 2. Takvim Komisyonu Toplantısı» Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç başkanlığında, İstanbul'dabaşlandı.

26 Nisan 1980

1- Bakanlar Kurulu üç saat süren toplantısında, dış olayların yanısıra Tarsus'ta ve diğer bölgelerde meydana gelen terör olaylarını gözden geçirdi.

Daha sonra yapılan açıklamada, «Bakanlar Kurulu, ihtilafın taraflarını teşkil eden ve komşuluk, dostluk ve manevi bağlarla bağlı bulunduğumuz kardeş iran ile dostluk ve ittifak bağlarıyla bağlı bulunduğumuz ABD arasındaki anlaşmazlığın barışçı yollardan giderilmesiamacıyla yürüttüğümüz ve yürütülen çabalan hızlandırarak sürdürmeye karar vermiştir. Bu maksatla ilgili taraflarla daha sıkı münsebetleregirişilmesinin uygun olacağı sonucuna varmıştır» denildi.

2- AP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Kemal Doğan, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «MHP'nin 1977'lerdebaşlayan gençlik tabanımıza sızma girişimleri önlenmiş, AP gerçek anlamda gençliğine kavuşmuştur» dedi.

3- Danıştay 12. Dairesi Maliye Bakanlığı'nın 1 Mart 1978 tarihliResmi Gazete'de kur farklarıyla ilgili olarak yayınlanan 16 sayılı tebliğinin 4. maddesini yasalar ve hukuk kurallarına aykırı bularak ipta etti.

4- TBMM'nin olağanüstü birleşik toplantısında, «Dış politikadason gelişmeler ve Türkiye'nin izlediği tutum» tartışılırken bir konuşmayapan Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, ABD'nin İran harekatı konusuna ilişkin olarak, «Olayların boyutları büyümüştür. Bununla birlikteson harekattan sonra tutumumuzda bir değişiklik yoktur. ABD'nin bueziklikten, iran'ın da sıkıntıdan kurtulması için barışçı yollar aranmasıgerektiğini söylüyoruz. Bize yardımcılık görevi düşerse yardımda kararlıyız» dedi.

5- Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğde, Shell veTPAO'ya bazı şartlarla ve belirli miktarlarda petrol ürünlerinin kullanımında dahilde alınan istihsal vergisinin uygulanmaması kararlaştırıldı.

6- Tüm İslam Ülkelerinin kullanacağı ortak kameri takviminin saptanması amacıyla yapılan «İslam Ülkeleri 2. Takvim Komisyonu Toplantısı» Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç başkanlığında, İstanbul'dabaşlandı.

7- Washington'da yayınlanan Washington Post Gazetesi, «Deştikebir Çölü» harekatı sırasında ABD kurtarma ekibi Tuhran'a ulaşabilseydi, rehinelerin çevresindeki öğrenci ve muhafızların bayıltıcı gazlarla etkisiz hale getirilmesinin planlandığını, birliğin ayrıca Tahran'dadestek bulacağını» ileri sürdü.

8- AFP Ajansı'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Irak'ın başkentiBağdaş'taki «Filistin Kurtuluş Halk Cephesi» Bürosu'nun kapatıldığı vetemsilcilerinin sınır dışı edildiği açıklandı.

27 Nisan 1980

1- AP Gençlik Kolları'nın 4. Büyük Kongresi Ankara'da yapıldı.AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, Kongrede yaptığıkonuşmada, «Parti içinde çeşitli hiziplerin bulunduğunu, gençlerden,hiç bir hizibe basamak olmamalarını istedi ve anarşi ile mücadele konusunda da, «Devletin gücü anarşiye yetmezse, milletten güç ister»dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Adana'da yapılan CHP il Örgütü toplantısına gönderdiği mesajda, «CHP demokrasinin kararlı bekçisidir» dedi.

3- CHP, TBMM Grup Başkanvekili Altan Öymen, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Kayaş Karakolu'nda işkence gördükleriniöne süren Güzel Yıldız ve Uğur Yıldız adlarındaki iki kardeşi basınmensuplarına göstererek, «Demirel, biz işbaşındayken bu eli kanlı birhükümet diyordu, oysa bugün bu hükümet boğazına kadar kana batmıştır» dedi.

4- TÜRK-İş icra Kurulu tarafından yayınlanan bildiride, MaliyeBakanlığı'nda kıdem tazminatları konusunda bir tebliğ hazırlandığı açıklanarak, «İşçilerin kıdem tazminatlarına müdahale niteliği taşıyan butebliğin çıkarılması durumunda Danıştay'a başvurulacağı» bildirildi.

5- Kızılay Derneği'nin iki gün süren kongresi sonuçlandı ve yenibeş merkez kurulu üyesinin belirlenmesinden sonra toplanan GenelMerkez Kurulu'nda Kemal Demir yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

6- Merkez Emniyet Müdürü.Kenan Koç Aydın Emniyet Müdürlüğüne, İçel Emniyet Şube Müdürü Hasan Yücesan Malatya Emniyet Müdürlüğüne Rıfat Özbirgül ise Afyon Emniyet Müdürlüğüne atandı.

7- Avrupa Serbest Güreş Şampiyonasında Sovyetler Birliği beşaltın madalya ve 54 puanla şampiyon olurken, Türkiye 4.66 puanlasekizinciliği aldı.

8- İçişleri Bakanlığından bildirildiğine göre; Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı birlikler tarafından, yurdun çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda, 8'i silahlı gasp ve soygun, 117'si öldürme olayı sanığı, 5'i cezaevi firarisi olmak üzere çeşitli suçlardan sanık331 kişi ve 28 uzun namlulu silah, 661 tabanca, 88 av tüfeği 6 dinamit lokumu ile 11.628 çeşitli çapta fişek ele geçirildi.

9- İstanbul Karaköy'de bir gece bekçisi, Uşak'ta bir polis silahlavurularak öldürüldüler.

10- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı MuhsinBatur ile gizli bir görüşme yaptı.

11- Sovyetler Birliği, Libya'dan aldığı petrol kontenjanından 500bin tonluk bir bölümü, bu yıl içinde Türkiye'ye vermeyi kabul etti. Bukonuya ilişkin anlaşmayı imzalamak üzere İPRAŞ Genel Müdürü Başkanlığında bir Türk Heyeti Libya'ya gitti.

12- ABD Başkanı Jimmy Carter'ın, bir açıklamasında, «Bundan böylebarışçı yollardan rehinelerin kurtarılması için ekonomik ve siyasal baskılara ağırlık verileceğini» söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- İran'da bir basın toplantısı düzenleyen iran Devlet BaşkanıBeni Sadr, Amerika'nın yeni girişimlerde bulunacağının sanılmadığınıbelirterek, «Amerika bizim radar sistemimizi bizden daha iyi biliyor.Bu nedenle ülkeye kendi ayarladıkları radar sistemindeki zayıf noktaları bildirdikleri için rahatça görünmeden girdiler» dedi.

14- Newyork'ta Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Misyonu önündeyapılan gösteri sırasında çıkan olaylarda beş Ermeni tutuklandı, üç polismemuru da yaralandı.

15- AP Ajansı'nın Houston çıkışlı haberine göre; Çin'in ABD Büyükelçisi Çai Zemin, Teksas'ta yaptığı bîr konuşmada, Sovyetler Birliği'nin dünya barışını tehdit ettiğini söyledi ve Afganistan'ı terketmesiiçin gerekirse zorlanmasını istedi.

16- AP Ajansı'nın Stockholm çıkışlı haberine göre; İsveç'te kamusektöründe görevli 14 bin kadar işçinin grev kararı, ülkede uçak, vapur,metro ve tren gibi ulaşım araçları ile hastanelerin ve radyo ile televizyonun tamamen durmasına neden oldu.

17- DPA'nın Atina çıkışlı haberine göre; Atina'da açılacak FilistinKurtuluş Örgütü Bürosu'nun diplomatik statüsü olmayacağı açıklandı.

28 Nisan 1980

1- TBMM toplantısında, Cumhurbaşkanı seçimi için yapılan 49.turda, CHP'li Muhsin Batur 241, AP'li Saadettin Bilgiç 145 oy aldı. 50.turda ise 244 üyenin oy kullandığı saptandı ve bu nedenle oy ayrımıyapılmadan toplantı yarına bırakıldı.

2- AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel MHP GenelBaşkanı Alparslan Türkeş'i parlamentodaki odasında ziyaret ettiktensonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Bu hafta Cumhurbaşkanı seçimine AP olarak büyük bir ağırlık koymak istiyoruz» dedi.

Demirel ayrıca bir genelge yayınlayarak, «Yeni ekonomik politikaların uygulanmaya konulmasından bu yana, enflasyon hızında yavaşlamanın ilk belirtilerinin görüldüğünü ve faturasız muamelelerin kaynaklarının büyük ölçüde ortadan kaldırıldığını» söyledi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Sakarya'nın Karasu veKaynarca İlçelerinde düzenlenen açık hava toplantılarında yaptığı konuşmalarda «AP hükümetinin beş ay içinde herşeyi düzelteceği iddiasıyla işe başladığını, ancak beş ay içinde hiçbir şeyin düzelmediğini,aksine daha da kötüleşeceğini» öne sürdü.

4- Basında yer alan bir habere göre; CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muhsin Batur, MSP Genel-Başkanı Necmettin Erbakan'ın ziyareti ileilgili olarak, «Ben adaylığımı koyduğum zaman, Erbakan'ı ziyaret etmiş, aday olduğumu belirtmiş, çeşitli ülke sorunları konusunda görüşlerimi açıklamıştır. Bu defa Erbakan bana iade-i ziyarette bulundu. Yaptığımız görüşmenin sonuçlarına bugünkü oylamada bakacağız» dedi.

5- Anayasa Mahkemesi üyesi Ahmet Erdoğdu'nun yaş haddindenemekliye ayrılmasıyla boşalan yere, Danıştay Genel Kurulu'nca seçilenOrhan Onar ant içerek görevine başladı.

6- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Orta Doğu'daki son gelişmeler karşısında, Türkiye'nin tutumu konusunda Tercüman Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «iran'ı sıkıntıdan, Amerika'yı eziklikten kurtarmakistiyoruz» dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Orhan Cemal Fersoy, Bursa'da başlayanTrakya ve Marmara Milli Eğitim Müdürleri Bölge Toplantısı'nı açarkenyaptığı konuşmada, «Anarşiyle mücadelede başarılı çalışmaların' yapıldığını» belirterek, «Bugün okullarımızda ancak onbinde bir oranındaanarşiden sözedilmektedir» dedi.

8- DİSK'e bağlı Oleyis Sendikası'nın İntercontinental Oteli'nde 46işçi ile sürdürdüğü grev, 313. gününü doldurdu.

9- Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Adıgüzel, aylık olağan Meclis Toplantısında yaptığı konuşmada,fiyatların serbest bırakılması ve devalüasyon operasyonundan sonra,Şubat ayında yüzde 12 dolayında yükselen enflasyon oranının Marayında yüzde 5 dolayına düştüğünü, hisse senetleri fiyatlarında ise hızlıgerilemenin durarak, yeni bir tırmanış dönemine başladığını bildirdi.

10- Türk Lirası'nın değeri Amerikan Doları dışındaki bazı paralarındeğerleri karşısında yeniden düzenlendi. Merkez Bankası'ndan yapılaraçıklamaya göre; Türk Lirası'nın değeri Batı Alman Markı karşısınc169 kuruş, ingiliz Sterlini karşısında 534 kuruş, isviçre Frangı karşısında da 212 kuruş düştü.

11- Mardin, Diyarbakır, Urfa, Kars, Malatya, Adana ve Ankara'datoplam 1 ikisi öldürüldü.

12- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdiİpekçi'yi taammüden öldüren Mehmet Ali Ağca, Sıkıyönetim 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nte ölüm cezasına çarptırıldı. Karar, firari Ağca'nın gıyabında verildi.

13- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Dışişleri Bakanlığı Federal Almanya'da geliştirilen 20 megavat güçlü bir güneşenerjisi santralının Türkiye'de denenmesi için Federal Alman Bilim veTeknoloji Bakanlığı'na başvurdu.

14- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance'ın görevinden istifa ettiği,yerine Dışişleri Bakan Yardımcısı Warren Christopher'ın geçici olarakgetirildiği yabancı ajanslar tarafından açıklandı.

15- AP Ajansı'nın Bogota çıkışlı haberine göre; Kolombiya'nınbaşkenti Bogota'daki Dominik Büyükelçiliği'nde iki aydır rehin tutulandiplomatlar özgürlüğüne kavuştu.

16- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Filistin'in özerkliğine ilişkin görüşmelerin 26 Mayıs tarihine kadar aralıksız sürdürülmesini isteyen Mısır Hükümeti dört maddelik bir öneri paketi hazırladı vebu arada işgal altındaki Arap topraklarında kurulan Yahudi yerleşmebölgelerinin sayısının dondurulmasını istedi.

17- Tahran'da biri sinema salonunda, biri otomobilin altında, ikiside Ulaştırma Bakanlığı ile bir bankada patlayan bombalar sonucu 3 kişinin öldüğü, çok sayıda da yaralı olduğu, yabancı ajanslar tartındanbildirildi.

29 Nisan 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için TBMM'de yapılan 51. tur oylamada CHP'nin adayı Muhsin Batur 264, AP'nin adayı Saadettin Bilgiç246 oy aldı. 52. turda ise Batur'a 253, Bilgiç'e 234 oy verildi. 53. turoylamada çoğunluk sağlanamadığı için oturum yarına bırakıldı.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «Olaylara karışmak istemeyen geniş halk yığınlarının üstüne zorbalık ölçüsüne varan' davranışla gidildiğini» öne sürerek, «CHPetrafında birleşmekten başka çare yoktur» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Anayasa değişikliğikonusunda Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Anayasa değişikliği konusundaki girişimlerin demokrasi ve insan haklarıyla bağdaşamadığını» belirterek, «AP iflasını bir nedene bağlamak için, buAnayasa ile iş yapılmaz gibi hileli bir formüle bel bağlamıştır» dedi.

4- AP Genel idare Kurulu yayınladığı bildiride, «Türkiye'nin içinesürüklendiği durumun elem verici olduğu» belirtilerek, «Türkiye'ninmeselelerinin Türk milliyetçiliğinden ilham alınarak, milli iradeye dayanılarak, meşru zeminler içerisinde çözülebileceğine inananları AP çatısı altında toplamaya» davet etti.

5- CHP Tunceli 'Milletvekili Ali Haydar Veziroğlu, Türkiye BirlikPartisi Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, CHP'denistifa ettiğini açıkladı ve düzenlenen bir törenle TBP'ye girdi.

6- Maliye Bakanı ismet Sezgin, IMF ve Dünya Bankası'nın Hamburg'da yapılan komite toplantılarına katıldıktan sonra Ankara'ya döndü. Sezgin Havaalanında gazetecilere verdiği demeçte, OECD'ye üyebazı ülkelerin Maliye Bakanlarıyla yaptığı ikili görüşmelerde, Türkiye'nin borç ertelemeleriyle ilgili isteklerinin en kısa sürede sonuçlandırılması konusunda görüş birliğine varıldığını söyledi.

7- DİSK Yürütme Kurulu üyesi Mustafa Aktulgalı, «1 Mayıs günüDlSK'in yalnız Mersin'de miting yapacağını» açıkladı.

8- TÜRK-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası ile MESS'in 26 işyerindeçalışan yaklaşık 15 bin işçiyi kapsayan grup sözleşmesi Ankara'da imzalandı.

9- Trabzon, izmir, istanbul ve Samsun'da meydana gelen olaylar*da 9 kişi öldürüldü.

10- 13 Nisan günü Etimesgut Havaalanından uçuşa geçtikten kısabir süre sonra telsiz bağlantısı kesilen Türkkuşu'nun Cesna -150 tipiuçağının, Göynük ilçesi'ne bağlı Değirmenözü Köyü yakınlarında Sulucaova tepesine çarparak parçalandığı saptandı.

11- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,ekonomik ilişkiler konusunda görüşmeler yapmak üzere Suudi Arabistan ve Katar'a gitti.

12- Uluslararası Af Örgütü yayınladığı bir bildiride, 1 Mayıs Uluslararası İşçi Günü dolayısıyla, dünya işçilerini ve sendika hareketlerinidestekleyenleri, söz ve örgütlenme özgürlüklerini kullanmaları nedeniyle hapsedilen işçilerin salıverilmeleri için çaba harcamaya çağırdı.

13- Lüksemburg'da toplanan AET zirvesi sona erdi.

14- AFP'nin Londra çıkışlı haberine göre; Uluslararası Af Örgütütarafından, Sovyetler Birliği hakkında yayınlanan raporda, bu ülkedekiayrılıkçıların cezalandırılma yöntemleri arasında açlık, zorla çalıştırmave tehlikeli ilaçların kullanılmasının bulunduğu öne sürüldü.

15- ABD Başkanı Carter'ın gazetecilere yaptığı açıklamada, «Vance'ın istifası ve onu doğuran sebepler, hiçbir şekilde rehineleri kurtarma konusundaki çabalarımızdan' bizi vazgeçirememiştir ve ileride devazgeçirmeyecektir» dedi.

16- AFP Ajansı'nın Managua çıkışlı haberine göre; Nikaragua Hükümeti, General Anastasio Somoza'nın iktidardan düştüğü Temmuz1979'dan bu yana yürürlükte olan olağanüstü durumu kaldırmaya karar verdi ve vatandaşların korunması için yeni bir yasa çıkardı.

17- Resmi bir ziyaret için Kuveyt'te bulunan iran Dışişleri BakanıSadık Kutbizade'ye bir suikast girişiminde bulunulduğu, ancak olaydayaralanan olmadığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- AFP Ajansı'nın Milano çıkışlı haberine göre; Milano'daki SanVittore ceza ve tutukevinden kaçan 15 mahkumdan 10'u yakalandı.

19- AP Ajansı'nın Kuveyt çıkışlı haberine göre; geçen hafta sağlıknedeniyle istifa ettiği bildirilen Güney Yemen' Devlet Başkanı Abdülfettah ismail'in kendi isteğiyle istifa etmediği, istifaya zorlandığı, Kuveyt'te yayınlanan bir gazete tarafından öne sürüldü.

20- AFP'nin Rio de Janerio çıkışlı haberine göre; geçtiğimiz Şubatve Mart döneminde «Ölüm mangası»nın sadece Rio de Janerio bölgesinde 215 kişiyi öldürdüğü öne sürüldü.

21- AP Ajansı'nın Trablusgarp çıkışlı haberine göre; Libya DevrimiLideri Muammer Kaddafi, ülke dışında bulunan sürgün Libyalıları ülkeye dönmeye çağırdı. Bu çağrıya uymayanların nerede olurlarsa olsunlar yazgılarıyla başbaşa bırakılacaklarını söyledi.

22- Korku filmlerinin yaratıcısı İngiliz film yönetmeni Sir AlfredHitchcock, geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

30 Nisan 1980

1- Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan 54. tur oylamada, CHP'nin adayı Muhsin Batur 240, AP'nin adayı Saadettin Bilgiç 250 oy aldı. l55. tur oylamada ise Batur ve Bilgiç'e 237'şer oy kullanıldı.

2- AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, MSP GenelBaşkanı Necmettin Erbakan'ı Parlamento'daki odasında ziyaret ederekbir süre görüştü. Erbakan, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada «Bugünkü tablo en az 50 AP'li parlamenterin kendi adaylarıolan Saadettin Bilgiç'e o'y vermediğini göstermektedir. Neticeye gidilmesi için ön şart, AP oylarının noksansız toplanmasıdır» dedi.

3- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk ile üç arkadaşı MilletMeclisi Başkanlığına bir soru önergesi vererek, «28 Nisan günü Malatya Erhaç Havaalanı'na içlerinde tam teçhizatlı 90 ABD askerinin bulunduğu iki nakliye uçağının indiğini» öne sürdüler.

4- CHP'li 55 parlamenter ile 2 bağımsız milletvekili, 1 Mayıs gösteri ve yürüyüşlerinin yasaklanması ve işkence konularına ilişkin olarak Başbakan Süleyman Demirel ve Bakanlar Kurulu üyelerinin suçişledikleri gerekçesiyle, haklarında Meclis Soruşturması açılmasını istediler.

5- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, yayınladığı 1 Mayıs mesajı'nda, «1 Mayıs'ı kutlamak anayasal bir haktır ve DİSK'in temel görevlerinden biridir» dedi.

6- TÜRK-İş'e bağlı Hava-İş Sendikası, yabancı uçak şirketlerinehizmet veren işçiler adına yaptığı toplu pazarlıkta, anlaşmazlık çıkmasıüzerine grev kararı aldı.

7- TÜRK-İş'e bağlı Türk Meta! Sendikasıyla Madeni Eşya işverenleri Sendikası (MESS) 26 işyeri ve yaklaşık 8500 işçiyi kapsayan toplusözleşmeyi imzaladılar.

8- Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Oktay Kurtböke, MaliyeBakanlığının kıdem tazminatına ilişkin tebliği konusunda yaptığı açıklamada, «işçi kıdem tazminatı Bakanlık tebliği ile kısıtlanamaz» dedi.

9- İşçilerin emeklilikten sonra SSK'ya bağlı işyerlerinde çalışmalarını amaçlayan, Kocaeli Milletvekili Kenan Akmen'in kanun teklifi,Sağlık Komisyonu'nda kabul edildi.

10- Kıdem tazminotı bir tebliğ halinde yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, 1 Mayıs için bildiri ve el ilanıyayınlayan DİSK yöneticileri hakkında, işçileri yasa dışı greve tahrikve teşvik ettikleri iddiasıyla soruşturma açtı. Ayrıca DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ile Yürütme Kurulu üyelerinden Mustafa Aktolgalı gözaltına alındı.

12- 1 Mayıs gösterilerinin yasaklanmasını protesto etmek amacıylaistanbul'un çeşitli semtlerinde korsan gösteriler yapıldı.

13- İstanbul'da duvarlara 1 Mayıs'la ilgili afiş asan bir grupla kendilerine engel olmak isteyen jandarma erleri arasında çıkan silahlı çatışmada iki kişi, Urfa'da bir lise öğrencisi, Ankara'da izinsiz gösteri yapan bir sol grupla polis arasında çıkan çatışmada da bir kişi öldü.

14- Türkiye ile ABD arasında geçtiğimiz Mart ayında imzalanan 5yıl süreli Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (ŞİA) ile üç adettamamlayıcı anlaşma açıklandı.

15- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanıJimmy Carter, Cyrus Vance'den boşalan Dışişleri Bakanlığı görevineMaine Senatörü Edmund Muskie'nin atandığını açıkladı.

16- AP ve AFP Ajanslarının Washington çıkışlı haberlerine göre;ABD Başkanı Jimmy Carter, İran harekatından sonra yaptığı ilk basıntoplantısında, İran'daki 55 Amerikalı rehinenin kurtarılması için «Gerekli ve gerçekleştirilebilecek bütün önlemleri alacağını» bildirdi.

17- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; iran'ın resmi ParsAjansı, ülkenin Kürt bölgesinde hükümet kuvvetleri ile Kürtler arasında ateşkes kararı alındığını ve Devlet Başkanı Beni Sadr'ın son durumu incelemek üzere bölgeye bir özel heyet gönderdiğini bildirdi.

18- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız TV'sine birdemeç veren İsrail Başbakanı Menahem Begin, «Herhangi bir Avrupaülkesinin Filistin Kurtuluş Örgütü'nü tanımasının bir skandal» olduğunu belirtti.

19- Londra'deki İran Büyükelçiliği'ni basan 3 teröristin 21 Elçilikgörevlisini rehin aldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- Hollanda'da 71 yaşındaki Kraliçe Juliana, Amsterdam'da yapılan bir törenle tahtını kızı Beatrix'e devretti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106