13.3.1980
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1980

1 Mart 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, 1980 Mali Yılı bütçesinin uygulanmasıyla ilgili olarak yayınladığı genelgede, «İstikrar tedbirleri içinbütçenin mutlaka denk kapatılması gerekliliğini» hatırlatarak, «iltimas,rüşvet irtikapla amansız mücadele edilmesini» istedi.

2- Bakanlar Kurulu, TARKO Maden Anonim Şirketi'ne, Siirt bölgesinde üç yıllık petrol arama izni verdi.

3- Bakanlar Kurulu'nun dün geceki toplantısında ise, dış ülkelerdeki devlet görevlisi personelin sayısının azaltılmasına, ayrıca meskenkredilerinin de arttırılmasına karar verildi. Buna göre; halen 450 binlira olan' SSK mesken kredisi, 600.000 liraya yükseltildi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «MHP olarak, hükümeti, dinamik ve tutarlı iktisaditedbirleri almaya ve bunları cesaretle uygulamaya davet ediyoruz» dedi.

5- TRT ile ilgili «Gerekli yasal düzenlemeyi» yapmak üzere, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerinden oluşan bir heyet,AP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Oğuz Aygün'ün başkanlığındatoplandı.

6- Kontenjan Senatörü Metin Toker, bir muhabirin Sovyetler Birliği Komünist Partisi yayın organı «Pravda» gazetesinin Türkiye ile ilgiliyorumu konusundaki sorusunu yanıtlarken, «Bu yayının, Türkiye'niniç tüketiminde kullanılmak üzere sunulmuş bir malzeme olduğunu vebunun belirtilerinin ortaya çıktığını» söyleyerek, «Bir ülkenin nükleermezarlık haline getirilmesi, üçüncü dünya savaşı demektir» dedi.

7- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,Anadolu Ajansı muhabirinin ekonomik önlemlerin işleyişi ve sağlanankrediler konularındaki sorularını yanıtlarken, «Operasyon sonrasındaTürkiye'ye proje kredileri dışında 1 milyar dolar döviz geldiğini» açıklayarak, «Aldığımız tedbirler meyvelerini iki üç ay sonra vermeye başlayacaktır. Enflasyonu geriye çevirmek zor bir operasyondur. Bundabaşarıya ulaşacağız» dedi.

8- DlSK'e bağlı Maden-İş Sendikası'nın 108 işyerinde ilan ettiğigrev kararından sonra, MESS «Madeni Eşya İşverenleri Sendikası» dalokavt ilan etti.

9- Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği Başkanı Turgut Anğ,düzenlediği basın toplantısında, «42 milyon yurttaştan, sadece 4 milyonu vergi vermektedir. Tüm gelir kaynaklarını harekete geçirmeyendevlet 960 milyarlık gelirin yalnızca 320 milyarını elde edebilmektedir» dedi.

10- Tekel Fabrikası işverenleri ile TÜRK-İŞ'e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası arasındaki ara sözleşmeden doğan' anlaşmazlık yüzünden AdanaTekel Fabrikası'nda, daha önce alınmış grev kararının uygulanmasınabaşlandı ve üretim durdu. Yaklaşık 1600 işçi işi bıraktı.

11- İstanbul - Ankara - İzmir ve Bursa Eczacı Odaları ile Kamu Eczacıları Derneği'nce ortaklaşa yayınlanan bildiride, «Eczacıların yeniilaç zamlarına karşı oldukları» belirtildi.

12- Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesini, çağdaş bir yapıya kavuşturmak için açılan «Devlet ve halk elele» adlı yardım kampanyasının 9. gününde yapılan bağışların toplamı 12 milyon lirayı aştı.

13- Yaklaşık 2.5 aydır tutuklu bulunan TÖB - DER Genel BaşkanıGültekin' Gazioğlu ve arkadaşlarının yargılanmalarına Sıkıyönetim Komutanlığı 3 numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı. Mahkeme heyetiduruşma sonunda, TÖB - DER yöneticilerinden Ömer Aslan, AyhanKutlay, Cemal Kalyoncu, Zeki Dümen, Hasan Basri Aydın ve Ersin Çetinel'in salıverilmesini kararlaştırdı.

14- Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran hakkında, Ankara Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde, «TİP liderinin' 13 Ekim 1979'da TV'de yaptığı konuşmada komünizmi övdüğü» iddiasıyla dava açıldıve Boran'ın TCK'nın 142/3 maddesine göre cezalandırılması istendi.

15- TARiŞ'in tüm ünitelerinde 22 Ocak'ta başlayan' ve kentin çeşitli kesimlerine yayılan olaylarla ilgili olarak, başka illerden geldiklerisaptanan 4 militan yakalandı.

Öte yandan Ordu, Bursa ve Siverek'te meydana gelen olaylarda3 kişi öldürüldü. Ayrıca çeşitli olaylardan sanık 39 kişi gözaltına alındı.

16- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türk Hükümeti,Yunanistan'ın NATO askeri kanadına dönmesini, «Hem iki ülkenin ilişkileri hem de tüm NATO'nun savunma çıkarları açısından desteklediğini, ancak bunu gerçekleştirmek için Ege Denizi ile bu denizin üstündeki havalarda Türkiye ile Yunanistan'ın komuta sorumluluk alanlarının belirlenmesi zorunluluğundan herhangi bir ödün verilmeyeceğini»NATO Başkomutanı General Rogers'a bildirdi.

17- Die Welt Gazetesi, Sovyetler Birliği'nin Varşova Paktına bağlıülkelerin ileri bölgelerinde 50 tane nükleer başlıklı SS-22 tipinde füzeyerleştirdiğini bildirdi.

18- Bulgaristan Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel Müdürü LazarSt. Bonev, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye ile Bulgaristan arasında 26 Şubat 1980 günü imzalanan anlaşma uyarınca,«Sınırdan kaçak mal akımını önlemek için çeşitli ortak önlemler alınacağını ve Türkiye'ye Bulgaristan üzerinden silah sokmaya çalışacakkaçakçıların yakasına yapışılacağım» bildirdi.

19- AFP'nin Pekin çıkışlı haberine göre; «Halkın Günlüğü» gazetesi, Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan en büyük mali skandalinkahramanı olan bir kadının idama mahkum olmasından 4 ay sonrakurşuna dizildiğini bildirdi.

20- Kolombiya Hükümetinin Başkent Bogota'daki Dominik Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nde 40 kişiyi rehine tutmakta olan solcu eylemciler ile görüşmeyi kabul ettiğini açıkladığı, yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

2 Mart 1980

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da basına yaptığıaçıklamada, yeni vergi tasarısını eleştirerek, «Bu tasarı Türkiye'yi, zenginlerin cenneti, emekleri ile geçinenlerin cehennemi yapacaktır» dedi.

2- Haftalık İngilizce «Anka Revievv» dergisi için bir yazı hazırlayan Maliye Bakanı İsmet Sezgin, 25 Ocak günkü kararları, «Ekonomiyitekrar sıhhate kavuşturmanın, ilk fakat önemli bir adımı» şeklinde niteleyerek, «Devletin piyasaya gereksiz müdahalelerden kaçınarak, ekonominin kendi kanunları içinde gelişmesine imkan verileceğini söyledi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Bu vergi kanunlarında fakir fukarayı ezmek için 8tane gizli merdane var» dedi.

4- Yeni Vergi Tasarısına ilişkin bir açıklama yapan AP MilletMeclisi Grup Başkanvekili Oğuz Aygün, Ankara'da verdiği demeçte,«AP grubunda vergi kanunları gündeme alınmış ve grup kararı ileseçilen 12 kişilik özel komisyonun tetkikine sunulmuştur» dedi.

5- DP Genel Başkanvekili Faruk Sükan, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün «Bölücülük ve mezhep kavgası, tertip ve tahrikçilik» konusunda verdiği demeçle ilgili açıklama yapmasını istedi.

6- Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili görüşlerini açıklayan MSPsözcüsü Şener Battal, Ankara'da verdiği demeçte, «Cumhurbaşkanlığıseçiminde her parlamenter vicdanıyla başbaşadır. MSP olarak biz, yeniseçilecek Cumhurbaşkanı'nın özgürlükçü demokrasiden yana, Anayasa'ya bağlı ve anti emperyalist ve manevi değerlerde saygılı olmasınıdileriz» dedi.

7- TÜRK-İŞ'e bağlı Hava-İş Sendikası'nın, Yeşilköy Hava Limanıve THY Genel Müdürlüğü'nde sürdürdüğü grev ve işverenin uyguladığı lokavt nedeniyle, THY'nin günlük zararının 50 milyon lira dolayında olduğu belirtildi.

8- Sibirya'dan sarkan soğuk hava dalgasının etkisiyle yurdumuzda son otuz yılda raslanmayan soğuk yaşanırken, Kıbrıs'a da 1950'denbu yana ilk kez kar yağdı.

9- Mısır'ın Ankara'deki Büyükelçiliğini basarak iki polisin ölümüne yol açan Filistinli 4 gerillanın dosyalarının, Askeri Yargıtay Başsavcılığı'nca incelendiği bildirildi.

10- İzmir'de TARİŞ olaylarından sanık 15 kişi, Gültepe olaylarından sanık 149 kişi, Ege Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce tutuklandı.

Ankara'da meydana gelen olaylarda ise biri polis, üç kişi öldürüldü.

11- Ekonomik konularda görüşmeler yapmak için Londra'ya giderken Yeşilköy Havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan KTFDBaşkanı Rauf Denktaş, «Notam'ın kaldırılması ile Rumlar önemli biradım attı» dedi.

12- Federal Almanya Maliye Bakanı Hans Matthofer'in, Türkiye'yeyapılacak yardım konusunda temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gittiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Devrik İran Şah'ı Rıza Pehlevi'nin işlediği suçları incelemekamacıyla Tahran'da bulunan B.M. Komisyonu üyeleri, Amerikan Elçiliği'nde rehin tutulan Amerikalılarla görüşemedi.

14- Dominik Büyükelçiligi'ni basarak çok sayıda Büyükelçi'yi rehintutan gerillalarla, hükümetin pazarlığa başlayacağı yabancı ajanslartarafından bildirildi.

3 Mart 1980

1- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Hükümetin getirdiği vergi yasa tasarısı ilemaktu vergilerin arttırıldığını, buna bağlı olarak da benzinin litresinin32 liradan 42 liraya, mazotun litresinin ise 20 liradan 27 liraya çıkarılmasının planlandığını» söyledi.

2- TÜRK-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası Eğitim Sekreteri SalihDilek, İstanbul'daki temsilci ve yöneticiler seminerinde yaptığı konuşmada, ücret ve kıdem tazminatlarının sınırlandırılmasına karşı olduklarınr açıkladı.

3- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Nuh Kuşçulu, THA'ya yaptığıaçıklamada, «Temel sıkıntının iç finansman sorunu olduğunu, şimdiyekadar alınan ekonomik önlemlerin kesin sonuçlarının henüz ortada olmadığını» belirtti.

4- Ege Sanayi Odası Başkanı Yılmaz Adıgüzel basına yaptığı açıklamada, «Ekonomik önlemler paketini, kötüye gidişi durduracak, ekonomiye canlılık getirecek bir çözüm yolu olarak gördük ve destekledik.Ancak bir ayı aşkın süre geçti. Bu süre içinde kararların uygulamayaaktarılması ve ekonomiye işlerlik kazandırılması, maalesef mümkünolmadı, şu anda hasta, belli bir süre daha bitkisel hayat yaşayacaktır»dedi.

5- Hatay'ın eski Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, 88 yaşında istanbul'da vefat etti.

6- Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi'nce sürdürülenbir operasyon sonucunda silah kaçakçısı Hayrullah Dede, Ali Okuyucuve Ali Mutlu adlarındaki şahıslar, yaklaşık değeri 1 milyon lira olan 35tabanca ve 11 bin mermi ile yakalandılar.

7- Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilk, orta ve yüksek okullardaikinci yarı yıl eğitimi, alınan geniş kapsamlı önlemlerle başladı. Eskişehir ve Samsun'da eğitimi engellemek isteyen 500 kadar öğrenci gözaltına alındı.

8- İstanbul'da meydana gelen 4 soygunda, toplam 5 milyon, 50bin1 lira alındı.

9- Bingöl, Fatsa, Artvin, Samsun ve istanbul'da meydana gelenolaylarda biri komiser olmak üzere 7 kişi öldürüldü.

10- Cumhuriyet Gazetesi'nin Lefkoşe çıkışlı haberine göre; Londra'da yaşayan Kıbrıslı Rumların ulusal eşgüdüm kurulunca verilen yemekte Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Kipriyariu, «Uzlaşmaz tutumunason vermesi için Türkiye'ye baskı yapabilecek ülkelere çağrıda bulunarak, Türkiye'nin zorlanmasını» istedi.

11- Türkiye ile Federal Almanya arasında geçtiğimiz aylarda parafeedilen «Turizm anlaşması» Bonn'da, Turizm ve Tanıtma Bakanı BarlasKüntay ile Federal Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher arasındaimzalandı.

12- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, İngiltere Genelkurmay Başkanı Oramiral Sir Lewin'in resmi konuğu olarak İngiltere'ye gitti.

13- OECD çerçevesinde Türkiye'ye yardımlar Koordinatörü FederalAlmanya Maliye Bakanı Hans Matthofer, Türkiye'ye yardımlar konusunda VVashington'da ABD Federal Rezerv Yönetim Kurulu BaşkanıFolker ve Dün'ya Bankası Başkanı Robert Mc Namara'yla görüştü.

14- OECD Türkiye'ye Yardım Konsorsiyumu Başkanı Giel ve GenelSekreter Kuehn Ankara'ya geldi. OECD yetkilileri ve IMF'nin TürkiyeMasası Şefi Woodvard ile resmi olmayan bir görüşme yaptı.

15- IMF'nin Türkiye Masası Şefi VVoodvard, Maliye Bakanı ismetSezgin ile bir görüşme yaptı. VVoodvard ayrıca, Merkez Bankası'ndaTurgut Özal'ın da katıldığı bir toplantıyı izledi.

16- Fransa Devlet Başkanı Valery Giscard d'Estaing'in, 6 Arap ülkesini kapsayan 12 günlük gezisinin ilk durağı olan Kuveyt'te yaptığıgörüşmelerden sonra, Fransız yardımı ile Kuveyt'te «Ortak Sanayi Projeleri»nin gerçekleştirilmesine karar verildi.

17- İran İslam Devrimi'nin Lideri Ayetullah Humeyni, kalp rahatsızlığı nedeniyle bir süreden beri tedavi edilmekte olduğu hastanedentaburcu edildi.

öte yandan, şimdiye kadar çeşitli şiddet olaylarına karışmış olanFurka.n adlı örgütün 7 üyesinin kurşuna dizilerek idam edildiği TahranRadyosu tarafından bildirildi.

18- Reuter Ajansı'nın Ravalpindi çıkışlı haberine göre; iktidara geldikten bir süre sonra ülkedeki tüm siyasal partileri kapatan PakistanDevlet Başkanı Ziya Ül Hak, kapattığı partilerin liderleri ile ilk kez görüşmelere başladı.

19- Avrupa Güzellik Yarışması, Kanarya Adaları'nın Tenerife kentinde yapıldı ve 19 yaşındaki Avusturyalı profesyonel manken KarinSchutz Avrupa Güzeli unvanını aldı.

4 Mart 1980

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen ile özel bir. görüşme yaptı. Görüşmeden sonra bir açıklama yapanDışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, «Günlük dış politika olayları hakkında sayın Cumhurbaşkanımızın emirleri oldu. Ben de kendisine açıklamalarda bulundum. Kendisinin dış politikadaki gelişmeler hususundaki emirlerini aldım» dedi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erkmen, «Pravda'daki yazıdan dolayı Türk kamuoyunun tepkisini Sovyet Büyükelçisi'neduyurdum» şeklinde konuştu.

2- Başbakan Süleyman Demirel, kamu kuruluşlarına gönderdiğigenelgede, «Kalkınmanın, tüm kaynakları harekete geçirmek, ekonomiyi büyütmek, ülkeyi imar ve inşa etmekle mümkün olabileceğini»belirterek, «Bunun için ödemeler dengesini ıslah etmek, alt yapıyı geliştirmek, çeşitli iş alanlarında üretimi arttırmak şarttır» dedi.

3- Dünya Enerji Konferansı Türkiye Milli Komitesi'nin toplantısında konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu,«Ülkemizdeki enerji tüketiminin 27 milyar kilovat saat, üretiminin ise23.5 milyar kilovat saat olduğunu» belirtti.

4- Anayasa değişikliği ile ilgili olarak bir açıklama yapan CHPGenel Sekreteri Mustafa Üstündağ, «işbaşında bulunan bu hükümetintutumundaki bir hükümetle. Anayasa değişikliği yapılamaz» dedi.

5- Millet Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda görüşülmeye başlanan vergi tasarıları ile ilgili olarak bir demeç veren AP Grup Başkanvekili Oğuz Aygün, «Vergi tasarıları konusunda CHP ile işbirliği yapmadan bir sonuç almamız mümkün olmayacaktır, işbirliği yapmadanbu tasarıları çıkarmamız mümkün olmayacaktır» dedi.

6- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, basına yaptığı yazılı açıklamada, «Hükümetin 100 günlük devresi dolmuştur. MSP sözünde durmuştur. AP ise, ne MSP ne de millete verdiği sözü tutmamıştır» dedi.

7- TÜRK-İŞ icra Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel'i ziyaret ederek Konfederasyonun çeşitli konulardaki görüş ve isteklerini hükümete yazılı olarak iletti. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan TÜRK-İŞGenel Başkanı ibrahim Denizcier, «THY'deki anlaşmazlığın sona erdirilmesi için derhal müzakereye oturulmasını istediğini» belirterek, Baş-

bakan'ın, kıdem tazminatlarında bir değişiklik olmayacağına ilişkin sözlerini bir teminat olarak kabul ediyoruz» dedi.

8- TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası'nın 26. Genel Kurulu'nda,ilerici basın üzerindeki baskılara karşı çıkılması istenerek, «TRT'de veAnadolu Ajansı'nda uygulamaya konulan kıyımlar, izlenen yayın politikaları demokrasi açısından kaygı vericidir» denildi.

9- Türk Standartları Enstitüsü'nde, Sosyal İş Sendikası'nın 3 aydırsürdürdüğü grev anlaşmayla sonuçlandı ve toplu iş sözleşmesi imzalandı.

10- Maçka İlkokulu öğretmenlerinden Muazzez Paçacı'yı öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan, İstanbul'un ta.nınmış diş doktorlarındanFüreyd Dosdoğru'nun polise verdiği ifadesinde, «Öğretmeni boğarakdeğil, Öldürücü nitelikte iğne yaparak öldürdüğünü ve cesedi Kadıköyyakasında denize attığını söylediği» açıklandı.

11- İstanbul'da bir toplum polisi, kimliği belirlenemeyen kişilerinsaldırısına uğrayarak öldü. Ankara'da ise bir kişi kaldırıldığı hastanede öldü.

12- Türkiye'ye yapılacak yardımlar konusunda ABD'de temaslarınısürdüren Federal Almanya Maliye Bakanı Hans Matthofer, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «İlk temaslarımda edindiğim izlenimleriaçıklamak için henüz vakit erkendir. Görüşmelerimin son aşamasındakesin bilgi verebilirim» dedi.

Federal Almanya Ekonomi Bakanı Landsdorf'un davetlisi olarakBonn'da bulunan Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, FederalAlmanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, CDU .Genel Sekreteri Geissler ve Aşağı Saksonya Maliye Bakanı Kiep ile ayrı ayrı görüştü. Daha sonra bir açıklama yapan Genscher, «Türkiye'nin darboğazdan çıkması için herşeyi yapacağız» dedi.

13-Avrupa Ekonomik Topluluğu yayın Organı Euro - Forum'dayayınlanan bir makalede, Türkiye'nin AET'ye tam üyelik teşebbüsüneyer verilerek, «Bu talep, topluluk yöneticileri tarafından incelenecektir.Talep uygun görüldüğü takdirde asıl görüşmelere başlanabilecektir.Bu da yıllar alacaktır» denildi.

14- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı OrgeneralBernard Rogers'ın Yunanistan'ın askeri kanadına dönüşü ile ilgili olarak «Türkiye ile Yunanistan arasında komuta kontrol sorununun çözümü amacıyla son bir plan hazırladığı» bildirildi.

15- ABD Başkanı Carter bir açıklamasında, İsrail hakkındaki BMkararının yanlış bir anlama sonucu onaylandığını belirterek, «Bu konuda yeterli görüşmelerin yapılmaması nedeniyle katılmamamız gerekenbir oylamaya katılarak olumlu oy verdik» dediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Sorguya çekilmek istenen ABD diplomatı için İran'da görüş ayrılığı çıkması üzerine Alman Stern DergisiVıe bir demeç veren İranDevlet Başkanı Beni Sadr, «Öğrencilerin, diplomatlar hakkında birkarar almaya yetkili olmadıklarını» açıkladı.

17- Rodezya'deki seçimlerde, Robert Mugabe'nin liderliğindekiZANU - Yurtsever Cephe Partisi oyların yüzde 63'ünü alarak, siyahlaraayrılan 80 sandalyenin 53'ünü elde etti.

18- Kuveyt'in' ilk kez Sovyetler Birliği ile öteki sosyalist ülkelerepetrol satmayı kabul ettiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

5 Mart 1980

1- Millet Meclisi'ne geçen ay sunulan ve vergi yasalarında değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısının, Başbakan Süleyman Demirel tarafından da değiştirilmesinin istendiği bildirildi. Konuya ilişkinbir açıklama yapan AP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Oğuz Aygün,«Tasanda bir hayli değişiklik olacağını tahmin ederim, ama bunlarınneler olacağı önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır» dedi.

2- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimi için, «Evren Paşa adaylığını koyarsa, sonu Gürler Paşagibi olur» dedi.

Öte yandan MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, basına yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik tedbir paketi muhteviyatının vatandaşa ağır yük getirdiğini belirterek, «Dünyanın hiçbir yerinde vergiilaç diye gösterilmemiştir. MSP olarak iktidarın getirdiği bu aksaklıkları önlemeye çalışacağız» dedi.

3- CHP İzmir Milletvekili Süleyman Genç, Meclis'te bir basın toplantısı düzenleyerek, «TARİŞ olaylarını düzenlediği iddiasıyla ilgili olarak kendi hakkında Meclis Araştırması açılmasını» istedi.

4- TÜRK-İŞ icra Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel ile yaptığıgörüşmede, THY ile Hava-İş Sendikası arasında toplu sözleşme görüşmelerinin hemen başlatılmasını kararlaştırdı. Bu konuda bir açıklamayapan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı İbrahim Öztürk de, «Biz görüşmelere her zaman hazırız. Şimdiye kadar Bakanlıktan bir çağrı gelmedi» dedi.

5- TÜRK-İş'e bağlı Tes-İş Federasyonu ile kısa adı ENARSAN olanTürkiye Enerji Sanayii İşverenleri Sendikası arasında, 45 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi Ankara'da imzalandı.

6- MESS, son devalüasyon ve fiyat artışlarını dikkate alarak, Maden-iş'e işyerlerine göre saat başına birinci yıl 24-32, ikinci yıl 2635 lira arasında değişen yeni bir ücret zammı önerdi.

7- Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği, (TÜSİAD) GenelSekreteri Dr. Güngör Uraz görevinden ayrıldı.

8- Belediye işçilerinin ücretlerini ödeyebilmek için 220 milyonlira borç isteyen Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer, Başbakan Süleyman Demirel ile görüştükten sonra, «Sayın Başbakan isteklerimi olumlu

karşıladı, ancak daha önceki isteklerimizi de olumlu karşılamıştı, amayardım gelmemişti» dedi.

9- Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastarîesi'ni çağdaş bir yapıya kavuşturmak için yapılan yardım kampanyasında toplanan bağışların 14 milyon lirayı bulduğu belirtildi.

10- Türk Lirası'nın değeri 10 yabancı para karşısında yüzde 1 ileyüzde 5.5 oranında yükseltildi. Buna göre; 40 lira 49 kuruş olan BatıAlman Markı 39 lira 39 kuruş, 161 lira 57 kuruş olan ingiliz Sterimi158 lira 40 kuruşa, 43,00 lira 64 kuruş olan İsviçre Frangı 41 lira 23 kuruşa düşürüldü.

11- Ankara Mali Şube ekiplerince sürdürülen seri operasyonlardaÇorum, Samsun ve Ankara illerinde silah kaçakçılığı yaptığı iddia edilen 4 kişi yakalandı. Yapılan aramalarda ise, 29 tabanca 52 şarjör elegeçirildi.

12- Maçka İlkokulu öğretmeni Muazzez Paçacı'yı 5 ay önce muayenehanesinde öldürüp, yalısı önünde denize attığı iddia edilen DişDoktoru Füreyd Dosdoğru tutuklandı.

13- Türk Ticaret Bankası Rızapaşa şubesini soyan biri kız, üç terörist, kendilerine engel olmak isteyen iki, jandarma erini öldürdüktensonra kaçtı.

14- Tokat'ın Zile ilçesinde meydana gelen çatışmada bir kişi öldü,14 kişi yaralandı, istanbul ve Urfa'da meydana gelen olaylarda 4 kişiöldürüldü. Antalya'da ise, bulduğu bomba elinde patlayan bir çocukparçalanarak öldü.

15- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türk Hükümetitarafından OECD'ye verilen ve bir anlamda bu kuruluşa iletilen bir'Niyet Mektubu' olan gizli belgede, «Ülkemizin ekonomik durumu»anlatılarak «Öngörülen önlem ve uygulamalar, devlet müdahalesininekonomide azaltılması, yabancı sermayenin teşviki ve özel sektör içinher türlü fiyat kontrolünden vazgeçilmesi» konuları da yer aldı.

16- .Federal Almanya'da bulunan Türk işçilerinin, Türkiye'de bulunan' yakınlarına gönderdikleri yardımların vergiden muaf tutarı 1200Mark'tan 2400 Mark'a yükseltildi.

17- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile İngiltere Silahlı Kuvvetler temsilcileri arasında Londra'da yapılan brifingte, NATOüyelerinin, Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına dönmesi için arzulu oldukları görüşü öne sürülerek, Türkiye'nin askeri gücünün takviye edilmesi gerektiği» belirtildi.

karşıladı, ancak daha önceki isteklerimizi de olumlu karşılamıştı, amayardım gelmemişti» dedi.

18- Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastarîesi'ni çağdaş bir yapıya kavuşturmak için yapılan yardım kampanyasında toplanan bağışların 14 milyon lirayı bulduğu belirtildi.

19- Türk Lirası'nın değeri 10 yabancı para karşısında yüzde 1 ileyüzde 5.5 oranında yükseltildi. Buna göre; 40 lira 49 kuruş olan BatıAlman Markı 39 lira 39 kuruş, 161 lira 57 kuruş olan ingiliz Sterimi158 lira 40 kuruşa, 43,00 lira 64 kuruş olan İsviçre Frangı 41 lira 23 kuruşa düşürüldü.

20- Ankara Mali Şube ekiplerince sürdürülen seri operasyonlardaÇorum, Samsun ve Ankara illerinde silah kaçakçılığı yaptığı iddia edilen 4 kişi yakalandı. Yapılan aramalarda ise, 29 tabanca 52 şarjör elegeçirildi.

21- Maçka İlkokulu öğretmeni Muazzez Paçacı'yı 5 ay önce muayenehanesinde öldürüp, yalısı önünde denize attığı iddia edilen DişDoktoru Füreyd Dosdoğru tutuklandı.

22- Türk Ticaret Bankası Rızapaşa şubesini soyan biri kız, üç terörist, kendilerine engel olmak isteyen iki, jandarma erini öldürdüktensonra kaçtı.

23- Tokat'ın Zile ilçesinde meydana gelen çatışmada bir kişi öldü,14 kişi yaralandı, istanbul ve Urfa'da meydana gelen olaylarda 4 kişiöldürüldü. Antalya'da ise, bulduğu bomba elinde patlayan bir çocukparçalanarak öldü.

24- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türk Hükümetitarafından OECD'ye verilen ve bir anlamda bu kuruluşa iletilen bir'Niyet Mektubu' olan gizli belgede, «Ülkemizin ekonomik durumu»anlatılarak «Öngörülen önlem ve uygulamalar, devlet müdahalesininekonomide azaltılması, yabancı sermayenin teşviki ve özel sektör içinher türlü fiyat kontrolünden vazgeçilmesi» konuları da yer aldı.

25- .Federal Almanya'da bulunan Türk işçilerinin, Türkiye'de bulunan' yakınlarına gönderdikleri yardımların vergiden muaf tutarı 1200Mark'tan 2400 Mark'a yükseltildi.

26- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile İngiltere Silahlı Kuvvetler temsilcileri arasında Londra'da yapılan brifingte, NATOüyelerinin, Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına dönmesi için arzulu oldukları görüşü öne sürülerek, Türkiye'nin askeri gücünün takviye edilmesi gerektiği» belirtildi.

6 Mart 1980

Cumhuriyet Senatosu Milli Savunma Komisyonu'nda, döviz ödeyerek bedelli askerlik yapmaya olanak tanıyan tasarı, Meclis'ten geldiği biçimiyle kabul edildi.

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığındatoplandı. Demirel, toplantıya girerken yaptığı açıklamada, «Demir, çimento ve şekere zammın söz konusu olmadığını» belirterek, «Biz, TürkLirasını eskimekten, yıpranmaktan kurtarmaya çalışıyoruz. Yapılacakherşey yapılmıştır. Bu dengeleri muhafaza ettiğimiz takdirde, Türkiyebir süre rahata kavuşmuş olacaktır» dedi.

Öte yandan' .şehit edilen iki erle ilgili olarak da« Askere silahçekecek kadar vicdansız, vahşi ve, hayasızların yaptıkları yanlarınakalmayacaktır» şeklinde konuştu.

Bakanlar Kurulu toplantısında anarşi, bölücülük, yıkıcılık ve terörle mücadele durumu görüşülerek, «1481 sayılı Asayişe müessir Fullerin Önlenmesi» hakkındaki kanun amir hükümlerinin derhal uygulamaya konulmasını kararlaştırdı.

2- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Demirel Hükümetinin 100. gününü doldurduğunu belirterek, «Demirel Hükümeti bu gidişiyle bir 100 gün dahaiktidarda kalırsa, halkımıza bu sıkıntılı günleri de aratacaktır» dedi.

3- MSP Grup Sözcüsü Şener Battal ve 9 arkadaşı, HükümetinTürk - Yunan münasebetlerinde pasif tutumu, Notam'ın jkaldınlmasıve Batı Trakya Türklerinin maruz kaldığı zulümlerle ilgili olarak MeclisAraştırması açılmasını istediler.

4- Odalar Birliği'nce İzmir'de düzenlenen toplantıda konuşan Maliye Bakanı İsmet Sezgin, «Önlemlerin kısa zamanda sonuç vermesibeklenemez. Önümüzde zor ve çetin günler, büyük problemler vardır.Bunları palyadif çözüm yolları ile geçiştirmek çıkar yol değildir» dedi.

5- Maliye Bakanlığı Müsteşarı Turan Kıvanç, «Emlak Vergisi mükelleflerinin Mayıs ayına kadar yeniden emlak beyannamesi vereceklerini» belirtti.

6- Maden-İş Sendikası yetkilisi Kemal Daysal, «MESS'in yeni ücret teklifinin reddedildiğini» belirterek, «1978 Şubat ayında bir işçi

aylığı ile bir buzdolabı ve 15 kilo et alabiliyordu. Şimdi ise bir buzdolabı almak için üç ay çalışması gerekiyor» dedi.

7- İstanbul Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamaya göre; Şubat ayında yüzde 11.7'lik fiyat artışı, Cumhuriyet tarihinde bir ay süresince rastlanan en yüksek fiyat artışı olarak kaydedildi.

8- Rızapaşa'daki banka soygununda iki eri öldürdüğü öne sürülen bir kişi gözaltına alındı.

9- Narkotik Büro ekiplerince Gaziantep'te bir eve yapılan baskında 50 milyon lira değerinde 4 kilo saf eroin ele geçirildi, olayla ilgiliolarak üç kişi gözaltına alındı.

10- Önceki gün Zile'de meydana gelen olaylarda ölü sayısı 2'yeyükseldi, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Eskişehir, Ankara, KonyaSamsun ve Sinop'ta meydana gelen olaylarda ise 5 kişi öldürüldü.

11- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Aşağı Saksonya Maliye Bakanı Kiep, Alman ikinci kanal TV'sinde yaptığı konuşmada «Türkiye'ye daha birkaç yıl ivedi yardım yapılması zorunludur» dedi.

12- Tercüman' Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; İranla yapılan «Mal mübadelesi» sonucu, Ağrı'daki bütün resmi ve özel kuruluşların, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin akaryakıt ihtiyacının karşılandığı bildirildi.

13- Devlet Bakanı Muhammed Kelleci, Diyanet işleri Başkanı TayyarAlîkulaç, Hac İşleri Müdürü Ali Serler, Bakanlık Müşaviri VehbiGübe, İslam Ülkeleri Diyanet ve Evkaf Bakanları toplantısına katılmaküzere Suudi Arabistan'a gitti.

14- Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından. Ege'deTürk - Yunan uyuşmazlığı konusunda hazırlanan «Ege anlaşmazlığı»adlı raporda, «Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkartması halindeEge'nin yüzde 63.9'una sahip olacağı ve Türkiye için Ege'de uluslararası sulara çıkış yolu kalmayacağı» belirtilerek, «Mantıklı bir komutasisteminin kurulması, NATO'nun başlıca hedeflerinden biridir» denildi.

15- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre, Tahran Radyosuyaptığı açıklamada, ABD Büyükelçiliğini işgal eden öğrenciler ellerinde bulunan 50 kadar Amerikalı rehineyi İran Devrim Konseyi'ne vermeyi kabul etti.

16- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Pakistan Hükümeti, Afganistan'dan gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı, ABD'nin 40 milyon' dolarlık askeri ve ekonomik yardım önerisini reddetti.

17- Afganistan Devlet Başkanı Babrak Karmal'ın, «Pakistan güvence verirse Sovyet birliklerinin Afganistan'dan çekilmesini isteyebiliriz» dediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

7 Mart 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürkile haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Güvenlik kuvvetlerine yöneltilen şiddet olaylarının halkı üzdüğünü» belirterek, «Bunu yapanların yanına koymayız. Bunlar, devletin sillesini sonunda yiyeceklerdir» dedi.

Gazetecilerin vergi tasarısına ilişkin bir sorusu üzerine de, «Butasarının yumuşatılması anlamsız olur. Altında benim imzam var. Yanibeğenmediğim bir şeyi neden imzalayayım» şeklinde konuştu.

2- Maliye Bakanı ismet Sezgin, Aydın'da düzenlediği basın toplantısında, «Mart ayı sonuna kadar Türkiye'de fuel-oil ve mazotsuzluktan çalışmayan bir tek fabrika, kamyon ve traktör kalmayacaktır.Bunun için 1 milyar liralık petrol ithal etmiş bulunuyoruz» dedi.

3- imar ve İskan Bakanı Turgut Toker Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, konut sorununun ulusal bir sorun olduğuna değinerek, «Mesken Genel Müdürlüğü'nün 1980 yılı için ayrılan kredi fonunun 1 milyar 100 milyona çıkarıldığını» söyledi.

4- İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Kültür Bakanı Tevfik Koraltan, «22 aylık CHP hükümeti döneminde milli kültürün yok edildiğini» öne sürerek, «Türk dili içindekianarşiyi önlemek amacıyla Atatürk Dil Akademisi'nin kurulması yolunda hazırlık yapıldığını» belirtti.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu Meclis'te düzenlediğibasın toplantısında, «Türkiye'nin bir vergi reformuna kesinlikle ihtiyacı vardır. İktidarın getirdiği tasanda açık hatalar var, adaletsiz hükümler var. İktidar bunları savunmaktan vazgeçmelidir» dedi.

6- Ankra Sanayi Odası tarafından düzenlenen bir seminerde konuşan Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal, 1980yılındaki dışalım gereksinmesini sağlayacak dövizin bulunduğunu söyleyerek, «Alınan ekonomik önlemler iyi bir biçimde uygulanması halinde, önümüzdeki üç yıl içinde ekonomik bunalımın giderek azalmaya başlayacağını» belirtti.

7- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin şiddet eylemcileri arasında yan tuttuğunu öne sürerek, «Demirel Hükümeti'nin 100. gününde üzerindeki

örtü iyice kalkmıştır. Örgütün altında, cephe hükümetinin de ötesindedemokratik rejimle bağdaştıramayacağımız MHP'lileşmiş bir hükümetmodeli ortaya çıkmıştır» dedi.

8- Sahte belge düzenleyerek emekli olduğu ileri sürülen CHP'liVeli Yıldız, «Tüm belgelerim doğrudur. Partizanca alınan bir kararıntertibi karşısındayım. Bu konuyla ilgili olarak Danıştay'da dava açtım»dedi.

9- THY grevinde 17 Şubat'tan bu yana kesilen görüşmelere, TÜRKİŞ Genel Sekreteri Sadık Side ve THY Genel Müdürü Ertuğrul Alper'inaracılığıyla yeniden başlandı.

10- Maden-İş Sendikası ile MESS arasındaki anlaşmazlık sürüp giderken, Maden-İş'in grev yapacağı, buna karşılık işverenin de lokavtilan edeceği belirtildi.

11- DİSK'e bağlı Gıda-iş Sendikası, 509 personelin çalıştığı MarsaYağ Fabrikası'nda aldığı grev kararını uygulamaya başladı.

12- Türk Edebiyatı Vakfı, hikayeci Ömer Seyfettin'in ölümünün 60.yıldönümü nedeniyle Aydınlar Ocağı Konferans Salonu'nda bir anmatoplantısı düzenledi.

13- Gümrükte kalan bazı malların Kızılay'daki Gima Mağazası'ndasatışa çıkarılması üzerine, sabahın erken saatlerinde kuyruğa giren halkın meydana getirdiği izdiham sonucu satışlar durduruldu.

14- Öğretmen Muazzez Paçacı'yı öldürmek iddiasıyla hakkındadava açılan Diş Hekimi Füreyd Dosdoğru, önceki ifadesini yalanlayarak, «Her şey uydurmadır. Maddi, manevi baskıyla suçu bana yüklemeye çalıştılar» dedi.

15- İstanbul, Malatya ve Manisa'da meydana gelen olaylarda 5 kişiöldürüldü.

16- İstanbul Emniyet Müdürlüğü 2. Şube Gasp Masası ekipleri,«Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi Savaşçıları» adlı yasa dışı örgüte bağlı oldukları iddia edilen 5 kişiyi yakaladı.

17- 1. Ordu ve istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halklailişkiler Şubesi'nce yapılan açıklamada, yasa dışı örgüt üyesi 32'si sol,5'i sağ eylemcinin yakalandığı bildirildi.

18- İsteyen herkesin, turistten döviz alabilmesine, ancak 1 ay içinde bankalara bozdurmasına ilişkin tebliğ, Resmi Gazete'de yayınlandı.

19- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde, Deniz Hukuku Konferansı'nda ele alınan deniz alanlarının sınırlandırılması konusunda,

Türkiye'nin de dahil bulunduğu 29'lar grubunun savunduğu görüşüngüç kazandığı belirtildi.

20- AFP'nin Washington çıkışlı haberine göre; ABD Hükümeti, dışaskeri yardımları arttırmak amacıyla Kongre'den yeni krediler istedi.

21- Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'ni işgal eden ve 50 Amerikalıyırehin tutan öğrencilerin, diplomatları Devrim Konseyi'ne devretme kararından sonra özel bir komisyonun kurulduğu yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Afganistan'daki Sovyet birliklerinin uzun bir süre daha bu ülkede kalmayıplanladıklarının anlaşıldığı» belirtildi.

23- AFP'nin Paris çıkışlı haberine göre; Paris'teki Tunus Büyükelçiliği'ne bombalı saldın yapıldı.

24- AP'nin Bogota çıkışlı haberine göre; Kolombiya'daki DominikBüyükelçiliği'ni basarak 20 diplomatı rehin tutan M-19 gerillaları ilehükümet arasında bir anlaşmanın sağlanamadığı bildirildi.

25- Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, bölgesel yöneticilerleyaptığı toplantıda, «Afganistan'a uluslararası bir barış gücünün yerleştirilmesini, Pakistan'daki Afgan mülteci kamplarının denetlenmesinive sorunun barışçı yoldan' çözümü için Kabil Hükümeti'nin Afgan sınırlarını kapatmasını» istedi.

26- Rodezya'da yıllardır süren olağanüstü hal durumunun kaldırılacağı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

27- AP'nin San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'da geçtiğimiz Ekim ayındaki darbeden sonra kurulan askeri-sivil cunta, ülkede toprak reformu yapılacağını açıkladı.

8 Mart 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel Ankara'da yaptığı seri basın toplantısının ilkinde, 100 günlük programını ele alarak, «Durumu bozanların hesabını bozanlardan sormak lazımdır. Onların yeni yalanlarınakanmamak gerekir» dedi. Daha sonra soruları yanıtlayan Başbakan Süleyman Demirel, «Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının 98 milyarlirayı gerektirdiğini, 168 milyon dolar dış kredinin sağlandığını, Türkiye'nin savunma ihtiyaçları karşılandığı zaman bedelli askerlik yönteminin uygulanmasına son verileceğini, toplu sözleşmeler için genelbir koordinasyonun yapılacağını» belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit izmir il Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, yeni vergi tasarısını eleştirerek, «AP hükümetinin ilk üç ayında verimi yüzde 20 düşmüştür» dedi. Notam'ın kaldırılmasıyla ödün verildiğini de belirten Ecevit, «Bu kararın dünyada,Türkiye'nin Ege Hava Sahası'nı tamamen terkettiği biçiminde yorumlandığını» sözlerine ekledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Orhan Cemal Fersoy, bir genelge yayınlayarak, «Bakanlıkta çalışan memurların masa ve dolaplarının zaman zaman güvenlik kuvvetlerince aranacağını» bildirdi.

4- Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 1982 yılındayenilenmesi gereken Emlak Vergisi beyannamelerinin bu ay içinde belirlenecek bir tarihte yeniden alınacağı, eski beyannameler üzerindenyapılacak ödemelerin kabul edilmediği bildirildi.

5- MESS Başkanvekili ve Müzakere Heyeti Başkanı Erdoğan Karakoyunlu, «Ne yapılırsa yapılsın Maden-iş, işçileri greve götürecektir.İşverenler durumu soğukkanlılıkla beklemektedirler» dedi.

6- THY grevi için TÜRK-İŞ'te devam eden görüşmelere değinenTÜRK-İŞ Genel Sekreteri Sadık Side, «THY için kesin bir sonuç alınacağını sanmıyorum. Taraflar halen tedirgin» dedi.

7- TMMOB Mimarlar Odası'nın 26. Genel Kurul toplantısında, Başkanlığa Ernur Kalender seçildi.

8- Kıbrıs Türk Hava Yolları'nıri, ABD'nin «AERO America» şirketinden kiraladığı Boeing 720 tipi uçağa, şirketin Petrol Ofisi'ne 500 bindolar akaryakıt borcu bulunduğu gerekçesiyle, Çubuk Cumhuriyet Savcılığı tarafından el konuldu.

9- Sol Yayınlar Yayınevi sahibi yazar Muzaffer Erdost, Siyasi Şubeekipleri tarafından gözaltına alındı.

10- Siyasal cinayet suçlarından toplam 46 yıla mahkum olan veidam istemiyle dava açılan sağ eylemci Mustafa Baki Gülcan ve 2 arkadaşı, Edirne Kapal Cezaevi'nden kaçtı.

11- İstanbul'da banka soygunu sırasında şehit edilen 2 jandarmaerinin cenazeleri askeri bir törenle memleketlerine gönderildi.

12- İstanbul'da üç esnaf işyerlerinde, tabancayla vurularak öldürüldü.

13- Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi, Türk TarihKurumu danışmanlarından Prof. Nusret Hızır Ankara'da vefat etti.

14- Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası kapsamına giren subaylara, subaylıktan subay olanlara, astsubaylara, uzman jandarma çavuşlara ve uzman çavuşlara, hizmet tazminatı ve uçuş tazminatı karşılığıavans ödenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- İngiltere'deki temaslarını tamamladıktan sonra Norveç'e gidenGenelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, «Devlete karşı savaşaçanlarla daha etkili mücadele etmek için, Polis Vazife ve SelahiyetKanunu'nun değiştirilmesi gerekir» dedi.,

16- Türkiye'ye yardım konusunu görüşmek üzere ABD'ye gidenFederal Almanya Başbakanı Helcnut Schmidt, New York televizyonunda, yaptığı konuşmada, «Finans açısından bizler, Afganistan olaylarıkarşısında Türkiye ve Pakistan'a en çok yardım eden ülkelerin başındaolmalıyız. Bu maksatla da Maliye Bakanımız Matthofer, bütün' dünyayıdolaşarak, Türkiye için büyük bir yardım paketi hazırlamaya çalışıyor»dedi.

17- İranlı öğrenciler tarafından 125 gündür rehin tutulan 50 Amerikalının, Devrim Konseyi'ne devredilmesi hazırlıkları sürerken, bazıyabancı ajanslar, öğrencilerin bu tutumlarından vazgeçtiklerini, bildirdi.

18- AP'nin Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği resmihaber ajansı TASS, Frankfurt'taki Sovyet Hava Yolları (Aeroflot) binasında tahrip gücü yüksek patlayıcı bir madde bulunduğunu bildirdi.

19- Orta Amerika ülkelerinden El Salvador'da Cunta hükümetinintüm özel bankaları devletleştirdiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- AP'nin Kabil çıkışlı haberine göre; Sovyet İşgalinden sonra Afganistan'dan Pakistan'a kaçan mülteci sayısının yarım milyonu aştığıbildirildi.

21- Rodezya'nın yeni Başbakanı Mugabe ile Yurtsever Cephe'nindiğer lideri Nkomo'nun, kurulacak hükümetteki bakanlıkların paylaşılması hususunda anlaşmaya vardıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

9 Mart 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, hükümetin 100 günde tasarladığı işlerle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısının ikincisinde,«Yoklukların ortadan kaldırılması, ekonomiye istikrar kazandırılması,üretimin arttırılarak yatırımların hızlandırılması, huzur ve güven ortamının yeniden yaratılması için» alınan tedbirler hakkında bilgi vererek,«Türkiye, yeni bir istikrarszlığa gitmeden bu işin içinden çıkacak, devleti yeni baştan ıslah edecek, ekonomi yeni baştan üreten, büyüyenb^r ekonomi haline getirilecektir. Türkiye istikrarın yolunu tutmuştur.Tesadüf ve macera yerini akla, hesaba ve bilgiye bırakmıştır» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, izmir'de düzenlediği basıntoplantısında, «Bugün Meclis'te sayısal çoğunluğumuz yok, ama buolanak elimize geçer geçmez herhangi bir hesabın içine girmeksizinbu hükümetten ülkemizi kurtarmanın yolunu bulmak zorundayız» dedi.

3- Sosyal Güvenlik Bakanı Sümer Oral, İzmir'de verdiği demeçte,«Sosyal Sigortalar Kurumu, ferdi yönetmeliğini iptal etmeyeceğiz, iflasedecek tüccar değiliz» dedi.

4- Maliye Bakanı ismet Sezgin haftalık Yangı Dergisi'nin sorularını yanıtlarken, partisinin, CHP'nin getirdiği vergi tasarılarını engellemesiyle ilgili olarak, «Evet, biz de bir hata yaptık. Bizim yaptığımızhata ise, hatanın tekrarlanmaması lazım» dedi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan istanbul'da partisininil Divan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, «AP ve CHP zihniyetlerinin milletin başına anarşiyle ekonomik kriz felaketlerini musallat ettiğini» söyleyerek, «Dünyanın hiçbir yerinde böylesine anarşinin emsaliyoktur» dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da toplanan Ülkü - Tek 2. Sanayi ve Toplum Kongresi'ne gönderdiği mesajda, «Türkiye'nin sıkıntıları, dertleri ortadadır. Çözüm ise üretimi arttırmaktır.Türkiye halen doğulu gibi üretip, batılı gibi tüketen bir ülke durumundadır. Ülkücü aydınlar ise, çekilen sıkıntıların üstesinden gelebilecek yegane ümit kaynağımızdır» dedi.

7- Resmi temaslarda bulunmak üzere Bonn'a giden BaşbakanlıkMüsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal, Yeşilköy Hava Limanı'nda verdiği demeçte, «OECD ülkelerinin temsilcilerinin 26 Mart'-

taki toplantısında, Türkiye'nin OECD ülkelerine olan borçlarının ödenmesi konuları gözden geçirilecek, borç ertelenmesi görüşmeleri yapılacaktır» dedi.

8- Maden-İş Temsilciler Kurulu'nda oybirliğiyle, MESS'e bağlı 104işyerinde alınan grev kararının bir an önce uygulamaya başlatılmasıkararlaştırıldı.

9- Köy - Koop Olağanüstü Genel Kurulu'nda, yönetime yenidenCHP Milletvekili Nedim Tarhan başkanlığındaki ekip seçildi.

10- Aydınlar Ocağı tarafından İstanbul'da düzenlenen «Türk Ekonomisi ve istikrar Tedbirleri» konulu seminerde bir konuşma yapanTürkiye Odalar Birliği Başkanvekili Cahit Aydoğan, «Ülke ekonomisinin, petrol fiyatlarındaki olağanüstü artışlardan ve siyasal istikrarsızlıkla gereksiz model arayışlarından ötürü bunalıma itildiğini» savunarak, «Ekonomik önlemler, telkinle başarıya ulaşamaz» dedi.

11- Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Başbakan Demirel, Hükümeti'nin 100 günlük çalışmasının hesabını verirken, Ankara Belediyesi işçilerine 100 gündür ücretveremiyor» dedi.

12- THA'nın bildirdiğine göre; Türkiye Elektrik Kurumu tarafındanMersin Akkuyu yöresinde inşa edilecek Türkiye'nin ilk nükleer santraliiçin, İsveç Firmalar Topluluğu 300 milyon dolarlık bir krediyi garanti etti, 100 milyon dolarlık kredi konusunda da teşebbüslerde bulundu.

13- Bozcaada, Belediye Başkanlığı seçimini CHP adayı MehmetKürşüt kazandı.

14- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi SavcısıBinbaşı Yaşar Değerli, Ordu'nun Gülyalı Bucağı yakınlarında bir trafikkazasında Öldü. .

15- Maçka ilkokulu Öğretmeni Muazzez Paçacı'yı öldürmekle suçlanan Diş Hekimi Füreyd Dosdoğru'nun avukatı, öğretmen Paçacı'nınKuveyt'te yaşadığını öne sürdü.

16- Ankara, istanbul ve Trabzonda meydana gelen olaylarda 3kişi öldürüldü.

17- ABD Büyükelçiliği'ni işgal altında tutan iran'lı militan öğrencilerin rehineleri, yalancılıkla itham ettikleri Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade'ye devir etmemeleri ve Devrim Konseyi'nden yeni bir isim istemelerine karşı olağanüstü toplanan Devrim Konseyi, «Öğrenciler rehi-

neleri ya Kutbizade'ye teslim ederler, ya da BM Komisyonu rehinelerlekonuşur» kararını aldı.

18- AP'niri Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği resmiyayın organı Pravda'da çıkan bir yazıda, ABD ile müttefiklerini uyararak, «Güvenliğimize karşı harekete geçilirse, hareketsiz kalmayacağız» denildi.

19- Kolombiya hükümet yetkilileri ile Dominik Büyükelçiliği'ni basan M-19 gerillaları arasındaki görüşmelerin sonuçsuz kaldığı, yabancıajanslar tarafından' bildirildi.

20- Afganistan'ın Hayber geçidi üzerindeki en önemli karayolunun, mücahitlerin eline geçtiği, başkent Kabil'e kadar uza.nan 140 km.'lik yol üzerinde mücahitlerin kontrol merkezleri kurdukları ve trafiğiyönettikler yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

21- Yunan Savunma Bakanı Averof, hükümet yanlısı AkrepolisGazetesi'ne verdiği özel demeçte, ana muhalefet partisi PASOK GenelBaşkanı An'dreas Papandreu'yu «Ortaya koyduğu tavırlarla ülkede diktatörlük tehlikesi yaratmakla» suçladı.

22- Resmi bir ziyaret için Amman'da bulunan Fransa Devlet Başkanı Valery Giscard D'Estaing, «Orta Doğu sorununa barışçı bir çözümbulunması için yapılmakta olan görüşmelere Filistin Kurtuluş Örgütü'nun katılması gerektiğini» söyledi.

10 Mart 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, 100 günlük hükümet çalışmalarını açıklamak için düzenlediği seri basın toplantılarının sonuncusunda, anarşi konusuna değinerek, «Anarşi, terör ve bölücülükle amansızşekilde başlatılan mücadele kararlılıkla sürdürülecektir. Bu mücadeleden devlet başarıyla çıkacaktır. Bu amansız mücadelede, bütün anayasal kuruluşlarımızın ve vatandaşlarımızın destek ve yardımları gücümüze güç katacaktır» dedi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Süleyman Demirel, iki büyük parti arasındaki diyalogkonusunda, «Partiler arasında görüş ayrılığının doğal olduğunu» bildirerek, CHP'nin sert muhalefeti için de «Adın ne Mülayim. Sert olsanne yaparsın?» yanıtını verdi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit izmir'de düzenlediği basıntoplantısında, «Köylülerin mazot ve gübre sıkıntısı içinde bulunduğunu» belirterek, MSP'nin, kerhen de olsa desteklediği bir hükümetinsorunlarına, o hükümeti kuran parti kadar katılmış olduğunu» söyledi.

3- Devlet Bakanı Koksal Toptan, Zonguldak'ta verdiği demeçte,«Ecevit hükümetinin, kömür işletmelerinden emekli olan işçilere 2 yılsüreyle kıdem tazminatı ödemediğini» öne sürerek, «Maden ocaklarında çalışan hiç kimseden vergi alınmamalıdır» dedi.

4- MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu, Ülkü-Tektarafından Ankara'da düzenlenen 2. Sanayi ve Toplum Kongresi'ndeyaptığı konuşmada, «Türkiye'yi bugünlere getiren sebeplerin başında,takip edilen ekonomi politikalarının tutarsız oluşu ve ideolojik zorbalıkların silahlı hareketlere dönüşmesidir. Bu sebeple sosyalist ekonomiye geçiş çalışmaları, darboğazları iyice çoğaltmıştır» dedi.

5- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; aralarında Ecevit'in de bulunduğu bazı kişilerin siyasal manevralar çevirdiğini önesüren CHP'li 7 parlamenter, «Ecevit, Zeyyat Baykara'nın adını empozeetmeye çalışıyor» dedi.

Bülent Ecevit ise bu konuda, «CHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimikonusunda diyaloga açık olduğunu» söyledi.

6- DİSK'e bağlı Maden-iş Sendikası Genel Başkanvekili KemalBaysal basına yaptığı açıklamada, «Temsilciler Meclisi'nde alınan grevkararının uygulanacağını» bildirerek, «Bizim grev konusunda hiçbir ön

koşulumuz yoktur. Biz, insanca yaşam hakkı istiyoruz, işverenler istediğimiz hakları versinler, hemen sözleşmeyi imzalayalım» dedi.

MESS Başkanvekili Erdoğan Karakoyunlu ise, «Siyasal ve ideolojik amaçlar peşinde koşan Maden-iş'ten başka bir şey beklenemezdi.Maden-iş ne yapılırsa yapılsın, greve gidecektir» dedi.

7- TÖB - DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu ve 3 arkadaşı,Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 No'lu Askeri Mahkemesi'ndeki duruşmaları sonunda tahliye edildi.

8- Küçükyalı'da, geçen ay bir banyo küvetinde cesedi bulunanbir kadını öldürdükleri öne sürülen üç kişi yakalandı.

9- İstanbul Mecidiyeköy'de bir.pasaja açılan ateş sonucu 4 kişiöldü, 3 kişi de yaralandı.

10-Öte yandan Mersin ve Trabzon'da meydana gelen olaylarda 2 kişiöldürüldü.

11- Diyarbakır AP il ikinci Başkanı ve Belediye Başkan VekiliMehmet Kaba'yı öldüren genç, duruşmaya götürülürken öldürüldü.

12- Balıkesir - Bandırma ve Balıkesir - Kesput karayolunda meydana gelen iki trafik kazasında 5 kişi öldü.

13- Türkiye'ye yapılacak yardımlar konusunda temaslarda bulunmak üzere çıktığı Avrupa turunun ilk durağı olan Bonn'da, FederaîAlmanya Maliye Bakanı Hans Matthofer ile görüşen Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal, «Amerika'nın, Türkiye'yeyapacağı yardımı 300 milyon dolara çıkardığını» açıkladı.

14- AP'nin New York çıkışlı haberine göre; ABD'nin Başkan adayı,Teksas'ın eski Valisi John Connaly, adaylıktan çekildi.

15- İran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade'nin öğrencilerle, rehinelerin Devrim Konseyi'ne teslim edilmesi konusunda fikir ayrılığınadüşmesi ve öğrencilerin rehineleri teslim etmemesi üzerine, Amerikanyetkililerinin, «Öğrenciler, rehinelerden bazılarını öldürebilir. Bu konuda güvence istiyoruz» dedikleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Afgan mücahitlerinin, jetler ve tanklarla desteklenen Sovyetsaldırılarına karşı mücadelelerini sürdürdükleri, Sovyetler'in ise asker sivil gözetmeksizin her yeri bombaladıkları, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- AP'nin Şam çıkışlı haberine göre; Suriye'de işçilerin silah eğitimi görecekleri ve teröristlere karşı savaşmak üzere milis kuvvetlerioluşturacakları, işçi liderleri tarafından açıklandı.

18- AP'niri Bogota çıkışlı haberine göre; bir süredir Kolombiya'nınBaşkenti Bogota'da rehin tutulan diplomatların serbest bırakılması içinçalışmalar sürerken, yetkililer, «Rehineleri kurtarmak için herhangi birsilahlı saldırı yapılmasının düşünülmediğini» açıkladı.

19- Reuter Ajansı'nın bildirdiğine göre; ispanya'da, Bask asıllılarının çoğunlukta bulunduğu yerlerde yapılan ve ilk kez kurulmaktaolan Bask Meclisi'nin üyelerini belirleyecek seçimlerde, bölgesel partiler başarı kazandı.

20- İsrail Dışişleri Bakanlığı'na Meclis Başkanı izak Şamir atandı.

11 Mart 1980

1- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Münif İsiamoğlu Senato'dayaptığı konuşmada, «Tam Gün Yasası'nm düzeltilmesi için Meclislerebir tasarının sevkedildiğini» belirterek, «Kanun çıkarsa yüzlerce arkadaşımız geri dönecektir. Tam Gün ile 906 mütehassıs hekim ayrılmıştır» dedi.

2- Bayındırlık Bakanı Selahattin Kılıç, Kayseri'de yaptığı konuşmada, «Kayseri - Adana karayolunun bu yıl sonunda tamamlanacağını»belirterek, «Biz, kuyruklu bir idareyi devraldık. Bunlardan kurtulmakiçin ekonomik tedbirleri getirdik. Bu tedbirlerin başarıya ulaşması halinde ülkemiz refaha çıkacaktır. Aksi takdirde millete başvurmak gerekecektir. Kerhen destekle hiçbir yere varılamaz» dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, Akajans muhabirine verdiği demeçte, «67 İlin Valisiyle görüşüp, illeri ve çevresinde mazot sıkıntısı olup olmadıklarını öğrendiğini» belirterek, «Türkiye'de mazot sıkıntısı yoktur» dedi.

4- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Cemal Külahlı, Zirai Mücadele Araştırma Konseyi'nin Ankara'da düzenlediği toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'de ilaç kullanımının büyük bir 'yer tuttuğunu» kaydederek, «Yalnız ilaca ödenen yıllık gider 2.5 milyar lirayıaşmaktadır» dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Hüseyin Özalp, Samsun'da yaptığı basın toplantısında, «THY'nin özel şirketlere devrinin söz konusu olmadığını»bildirerek, «Ne böyle bir müracaat var, ne de böyle bir şey düşünülmüştür» dedi.

6- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hilmi işgüzar hakkındaki yolsuzluk soruşturmasının, Meclis'te bir yıldan beri beklediğini» belirterek, «Bu konuda gerçeği söylemek vazifemizdir. Hesap sormanın sorumluluğu hırsızlık ve yolsuzluktan daha az değildir» dedi.

7- CHP Grup Başkanvekili Metin Tuzun, Ankara'da verdiği demeçte, «Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili 7 CHP'liye atfen gazetelerde çıkan bildirinin bir tertip olduğunu belirterek, «CHP'li bir parlamenter, yayınladığı bildiriye imzasını atacak kadar kurallara uyar ve uygardır. CHP'li bir üyenin imzasız bildiri dağıttığı görülmemiştir. Buolay bir tertiptir ve çirkindir» dedi.

11 Mart 1980

1- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Münif İsiamoğlu Senato'dayaptığı konuşmada, «Tam Gün Yasası'nm düzeltilmesi için Meclislerebir tasarının sevkedildiğini» belirterek, «Kanun çıkarsa yüzlerce arkadaşımız geri dönecektir. Tam Gün ile 906 mütehassıs hekim ayrılmıştır» dedi.

2- Bayındırlık Bakanı Selahattin Kılıç, Kayseri'de yaptığı konuşmada, «Kayseri - Adana karayolunun bu yıl sonunda tamamlanacağını»belirterek, «Biz, kuyruklu bir idareyi devraldık. Bunlardan kurtulmakiçin ekonomik tedbirleri getirdik. Bu tedbirlerin başarıya ulaşması halinde ülkemiz refaha çıkacaktır. Aksi takdirde millete başvurmak gerekecektir. Kerhen destekle hiçbir yere varılamaz» dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, Akajans muhabirine verdiği demeçte, «67 İlin Valisiyle görüşüp, illeri ve çevresinde mazot sıkıntısı olup olmadıklarını öğrendiğini» belirterek, «Türkiye'de mazot sıkıntısı yoktur» dedi.

4- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Cemal Külahlı, Zirai Mücadele Araştırma Konseyi'nin Ankara'da düzenlediği toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'de ilaç kullanımının büyük bir 'yer tuttuğunu» kaydederek, «Yalnız ilaca ödenen yıllık gider 2.5 milyar lirayıaşmaktadır» dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Hüseyin Özalp, Samsun'da yaptığı basın toplantısında, «THY'nin özel şirketlere devrinin söz konusu olmadığını»bildirerek, «Ne böyle bir müracaat var, ne de böyle bir şey düşünülmüştür» dedi.

6- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hilmi işgüzar hakkındaki yolsuzluk soruşturmasının, Meclis'te bir yıldan beri beklediğini» belirterek, «Bu konuda gerçeği söylemek vazifemizdir. Hesap sormanın sorumluluğu hırsızlık ve yolsuzluktan daha az değildir» dedi.

7- CHP Grup Başkanvekili Metin Tuzun, Ankara'da verdiği demeçte, «Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili 7 CHP'liye atfen gazetelerde çıkan bildirinin bir tertip olduğunu belirterek, «CHP'li bir parlamenter, yayınladığı bildiriye imzasını atacak kadar kurallara uyar ve uygardır. CHP'li bir üyenin imzasız bildiri dağıttığı görülmemiştir. Buolay bir tertiptir ve çirkindir» dedi.

8- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türkiye'ye yapılacak yardım koordinatörü Federal Almanya Maliye Bakanı HansMatthofer, yardıma katkıda bulunacak ülkelerin Maliye Bakanlarınagönderdiği mektupta, «Bu yardımın gerekliliğini ve ivediliğini» vurgulayarak, «Hükümetlerini bu konuda ikna etmelerini ve kişisel baskılarını kullanmalarını» istedi.

Öte yandan, OECD Genel Sekreteri Van Lennep, Dünya BankasıBaşkanı Mc Namara ve IMF Başkanı Larosiere tarafından, «Türkiye'nin,sonuçları yalnız bu ülke için değil, müttefikleri için de çeşitli olumsuzsonuçlar doğurabilecek bir ekonomik çöküntü öncesinde bulunduğu»belirtilen mektupta, «Türkiye'ye etkin ve ivedi yardım edilmesi» önerildi.

9- İngiliz Hükümeti ve işadamlarıyla görüşmek Bonn'dan Londra'ya geçen Başbakanlık Müsteşarı Turgut Özal, Büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında, «Türk ekonomisi düzelme yolunda. Yeni sistem, havadan para kazanma devrini kapamıştır. Çalışan, gayret gösteren kazanacaktır» dedi.

10- Uluslararası Ödemeler Bankası (BİS) Yönetim Kurulu, İsviçre'nin Bale şehrinde toplanarak, Türkiye'nin köprü kredi sorunuyla ilgilidosyayı görüşmeye başladı.

11- Tahran'daki Amerikalı rehinelerin salıverilmesi için incelemeleryapan BM Komisyonu, Humeyni'nin ortaya koyduğu koşulların Amerikalılar tarafından reddedilmesi üzerine, görüşmelere son vererekgeri döndü.

12- Afganistan'da Sovyet birlikleri ile mücahitler arasında doğudaPaktla eyaletinde çok kanlı savaşların olduğu, yabancı ajanslar tara-

. fından bildirildi.

13- AFP'nin Lizbon çıkışlı haberine göre; Portekiz'in güneyindetarım reformunun uygulandığı Alentejo bölgesinde, ulusal muhafızların1 tarım işçilerine ateş açması üzerine 18 işçi yaralandı.

14- AA'nın Miami çıkışlı haberine göre; Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, ABD'yi ülkeden kanunsuz olarak ayrılan Kübalılara destekvermekle suçladı ve uyardı.

15- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, kendisine karşı düzenlenen bir darbe teşebbüsünü bastırarak 26 yüksek rütbeli subayı tutuklattı.

12 Mart 1980

1- 120 Emniyet görevlisinin yükselme ve atanmalarını kapsayankararname, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından imzalandı.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da verdiği demeçte,«Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak bazı kimselerin adaylıklarınıtelkin ettiği veya bazı kimselere adaylık önerdiği yolundaki gazetelerde çıkan haberlerin ve söylentilerin gerçekle ilgisi olmadığını» bildirdi

3- İngiltere ve Norveç'e yaptığı resmi ziyaretten dönerken Yeşilköy Hava Limanı'nda gazetecilerin sorulanını yanıtlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenarı Evren, görüşmelerde Türkiye'ye yapılacak yardımların' ele alındığını belirterek, «Özel kuruluşlar, diğer birçok Batı ülkesinde olduğu gibi kendilerini korumak zorundadırlar. Bukoruma için de polis vazife ve selahiyetlerine sahip koruma görevlileri tutmaları gerekir. Yoksa silahsız ve hiçbir yetkisi olmayan kişininkapıya dikilmesi bir şey ifade etmez. Derhal bir kanun çıkarılarak gerek polis, gerekse jandarma, hatta Silahlı Kuvvetler bu görevden alınmalıdır. Koruma için parça parça bölünen bu kuvvetler etkinliğini kaybediyor» dedi.

4- AP Grup Başkanvekili Gıyasettin Karaca, vergi tasarısını incelemek üzere kurulan özel komisyonun çalışmalarını bitiremediğini açıklayarak, «Biz, vergi tasarısının illa bizim dediğimiz şekilde çıkarılmasışartını aramıyoruz. Biz hem devlete gelir getirilmesini, hem de vatandaşın1 vergiden bunalmamasını istiyoruz» dedi.

Öte yandan CHP özel komisyonunun da çalışmalarını henüz bitiremediği, ancak birçok noktalarda itiraz edilmesi ve düzeltilmesi gereken yerleri saptadığı bildirildi.

5- MSP Grup Sözcüsü Şener Battal, THA'ya verdiği demeçte,«MSP, hükümet kurulurken verdiği sözü tutmuştur. Bugüne kadar parlamento içersinde gerekli desteği vermiştir. Ancak 5 ayda herşeyi düzeltirim diyeri Demirel'e tanınan süre dolmuştur» dedi.

6- İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 1971 yılındaçıkarılan ve «Anarşiye Müessir Bazı Fiillerin Önlenmesi HakkındakiKanun» adını taşıyan yasa uyarınca, haklarında tevkif ve yakalamamüzakeresi çıkarılan kişilerin, kimliklerinin basın ve yayın organlarında ilan edilmesinden 30 gün' sonra, teslim olmazlarsa polis ve jandarma tarafından vurulabilecekleri açıklandı.

7- DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası'nın 13 fabrikada daha grevebaşlaması üzerine, 21 Şubat'tan bu yana uyguladığı grev sayısı 28'eyükseldi.

8- TRT eski Genel Müdürü emekli General Musa Öğün, Türk UçakSanayii (TUSAŞ) Yönetim Kurulu üyeliğine getirildi.

9- İstanbul Belediyesi'nde çalışan 11 bin kadar işçi Şubat ayı ücretlerinin gecikmesi üzerine işi bırakarak direnişe geçti. Konu ile ilgilibir açıklama yapan İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil, «Belediye'nin şu anda çalışanlara 10 milyon lira borcu vardır. Ancak şu anakadar hiçbir yardım almış değiliz» dedi.

10- Tüm Öğretim Üyeleri Derneği tarafından her yıl düzenlenmekte olan «Seha Meray Onur Ödülü»nü, bu yıl, özerk ve demokratiküniversite mücadelesine katkılarından ötürü, ODTÜ öğretim üyelerinden Ord. Prof. Cahit Arf kazandı.

11- Türkiye Seyahat Acenlteleri tarafından yapılan açıklamada,«THY'de grev ve lokavt uygulaması kalkmadığı takdirde 1980 yılındagelecek turist gruplarının yüzde 80'i iptal edilecektir» denildi.

12- Bir süreden beri Paris'te yaşayan Türk yazarı ve gazeteci Zekeriya Sertel, tedavi edilmekte olduğu hastanede öldü.

13- Politika Gazetesi Genel Yayın Müdürü Aydın Engin, sosyal birsınıfın diğer sosyal sınıflar üzerine tahakkümünü kurmayı amaçlayanpropaganda yaptığı iddiasıyla, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 3 NoluAskeri Mahkemesi'nce tutuklandı.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde 12 Mart'ın yıldönümü protesto edilerek, bazı okullarda öğrenciler derslere girmedi, bazı yerlerde ise bombalı pankartlar asılarak korsan gösteriler yapıldı.

15- Hilvan Yem Sanayiine ait servis arabasını Akziyaret Bucağıyakınlarında durduran silahlı 4 kişi, yolculardan 6 kişiyi öldürdü, 'ıkişiyi de ağır yaraladı.

16- İstanbul, Siirt ve Adana'da meydana gelen olaylarda 4 kişiöldürüldü.

17- Erzurum'da etkisini sürdüren şjddetli kar yağışı, tipi ve fırtınaşehir ve yörede yaşamı büyük ölçüde etkileyerek ulaşımın aksamasınaneden oldu.

18- Irak Tanıtma ve Enformasyon Bakanı Latif Seyyaf Casim, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türklerin idam edilmesi konusunda,

«Bizim bu konuda bilgimiz yok. Bizim milletimiz birdir, parçalanmamistir. Ülkede başka soydan topluluklar bulunabilir, ama hepsi Irakvatandaşı olarak aynı haklardan ve fırsatlardan yararlanmaktadır» dedi.

19- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; ABD, Türkiye'ye OECD çerçevesinde yapacağı yardımı 9.5 milyon dolar arttırdığını Türkiye'ye resmen bildirdi.

20- AA'nın Paris çıkışlı haberine göre; Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından, Türkiye'de fiyatların Ocak ayındayüzde 10.4 arttığı açıklandı.

21- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, Bonn'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye yapılacak yardımda Yunanistan'ın da gözden uzak tutulamayacağını belirterek, «NATO ülkeleri Türkiye'ye büyük çapta yardımda bulunmak zorundadır» dedi.

22- Uluslararası Ödemeler Bankası (BİS) bünyesinde sağlanan 500milyon1 dolarlık «Köprü Kredi»nin önümüzdeki hafta Merkez Bankası'vıa nakit olarak geleceği resmen bildirildi.

23- Rum Yönetiminin toplumlararası görüşmeleri kabul etmesindensonra Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Rolandis ile görüşen BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim, «Kipriyanu'dan ayrıntılı bilgi» istedi.

24- Yabancı ajanslar tarafından bildirildiğine göre; iran Devlet Başkanı Beni Sadr, Fransa'da yayınlanan «Le Monde» gazetesine verdiğidemeçte, öğrencilerin zaman zaman TÜDEH partisinin etkisi altındakaldıklarını belirterek, «Emperyalizme karşı mücadelenin yolu rehinealmak değildir» dedi.

25- Birleşik Amerika'nın üç güney eyaletinde yapılan önseçimlerde, Başkan Carter ve Ronald Reegan, büyük bir çoğunluk sağlayarakrakiplerini geride bıraktı.

26- Afganistan'daki mücahit liderlerinin, Sovyet kuvvetlerinin, baharda bir taarruza girişmelerinden endişe duydukları bildirildi.

13 Mart 1980

1- Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na girişinin 81. yıldönümü törenlerle kutlandı.

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün, görev süresinin dolmasından önce düzenlediği kabul resmine, Başbakan Süleyman Demirel, CHPGenel Başkanı Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Kenan Evren veKomutanlar, Anayasa Mahkemesi Başkanı ile öteki yargı organlarınınbaşkanları, baka.nlar, Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin liderleri,Grup Başkanvekilleri ve basın mensupları katıldı.

TT- Cumhuriyet Senatosu Başkanı ihsan Sabri Çağlayangil, AnkaraBelediye Başkanı Ali Dinçer'i makamında ziyaret ederek, kent sorunlarına ilişkin bilgi aldı.

3- Kamu iktisadi Teşebbüsler Karma Komisyonu'nca onaylanmayan Etibank ve Sümerbank'a ait, 1973-76 yıllarına ilişkin bilanço venetice hesapları Cumhuriyet Senatosu'nda yapılan görüşmeler sonucunda oylanarak, aklandı.

4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra gazetecilere yapılan yazılı açıklamada,«Bakanlar Kurulu anarşi ve terörle ilgili gelişmeleri gözden geçirmiştir. Kısa zamanda herşey istenildiği kadar bulunacaktır» denildi.

5- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit TRT'de yayınlanan basıntoplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin olağanüstü bir durum içinde olduğunu belirtti ve «Bu olağanüstü durumauygun bir geniş tabanlı hükümet kurulursa sorunların üstesinden gelme mümkün olur» dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakam Esat Kıratlıoğlu, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Ege bölgesine ihtiyaçtan fazla dağıtım yapıldığını belirterek, «Akaryakıt sıkıntısı nedeniyle başlattığımız sınırlıdağıtımı kaldırmış bulunuyoruz. Şimdi isteyen herkes dilediği kadarbenzin, mazot ve fuel - oil alabilir» dedi.

7- Meclis Plan Komisyonu'nda vergi tasarısı üzerindeki görüşmeler sürerken Hükümet adına konuşan Ticaret Bakanı Halil Başol, «Prensip olarak herkesin geliri kadar vergi vermesini istediklerini» açıkladı.

8- TBMM, MSP Grup Salonu'nda bir basın -toplantısı yapan MSPGen'el Başkanı Necmettin Erbakan, milli görüşten başka bir görüş ol-

mayacağını belirterek, Batı klüp zihniyeti değişmedikçe hiçbir meselehallolmaz» dedi.

9- CHP eski Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Alacakaptan partiGenel Başkanı'na, «Partinin kuvvetli ve dinamik olması için derhalbir kurultay toplanması» yolunda uyarıda bulundu.

10- Maliye eski Bakanı Ziya Müezzinoğlu Kayseri'de düzenlediğibasın toplantısında, «AP Hükümetinin sonunun karanlık olduğunu»belirterek, «Halk bir gün bunların hesabını soracaktır» dedi.

11- TÜRK-İŞ tarafından Başbakan Süleyman Demirel'e verilen «Maliİstikrar- Kanun Tasarısuna ilişkin raporda, «Kıdem tazminatları ile ihbar tazminatının tamamının vergiden muaf tutulması» istendi.

12- Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer tarafından görevinden alınan Zabıta eski Müdürü Turgut Balta hakkında Danıştay 5. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı aldı.

13- Antalya İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği'nden verilen bilgiye göre, 6 ayda Antalya'dan 99 milyon liralık narenciye ihraç edildi.

14- Kazlıçeşme'deki Mensucat Santral Fabrikası'nda, TÜRK-İŞ'e bağlıTEKSİF Sendikası üyesi 3000 işçinin 40 gündür sürdürdükleri direniş,güvenlik kuvvetlerinin yaptığı bir operasyonla sona erdi.

15- DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası'nın grev uyguladığı işyeri 29'a,işçi sayısı da 13 bin 485'e yükseldi.

Öte yandan Maden-iş Sendikası da MESS'e bağlı 9 işyerinde dahagreve giderek, grevdeki fabrika sayısını 10'a yükseltti.

16- TÖB - DER Genel Başkanı Güitekin Gazioğlu, Kahramanmaraşolayları yıldönümünde meydana gelen öğretmen boykotuyla ilgili olarak Sıkıyönetim Komutanlığı'nca yeniden gözaltına alındı.

17- Kültür Bakanı Tevfik Köraltan, Floransa'da düzenlenen 16. Avrupa Sanatları Sergisi'ne katılmak üzere italya'ya gitti.

18- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen olaylarda toplam 7kişi öldürüldü.

19- İran'ın eski Başbakanı Şahbur Bahtiyar Milliyet Gazetesi'neverdiği özel demeçte, «iran'ın, Türkiye'ye ihtiyacı olan petrolü faizsizve. uzun süreli kredi ile verilmesi gerektiğini» söyledi.

20- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim Kıbrıs sorununa ilişkin temaslarını sürdürürken,

Rum tarafı Camp David tipi bir doruk toplantısına karşı olduğunuaçıkladı.

21- ABD Dışilişkiler Komitesi'nde, ABD Dışişleri Bakan YardımcısıVVarren Christopher'ın', Türkiye'ye verilecek 450 milyonluk askeri veekonomik yardımın hem Türkiye hem de ABD açısından yararlı olacağını söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

22- Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına dönmekten umudukeserek, ABD ile ikili bir anlaşma imzalamaya çalıştığı, Akajans tarafından bildirildi.

23- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Pakistan'daZiya Ül Hak yönetimirie karşı darbe düzenlemekle suçlanan bir generalile 15 subay tutuklandı.

Rum tarafı Camp David tipi bir doruk toplantısına karşı olduğunuaçıkladı.

24- ABD Dışilişkiler Komitesi'nde, ABD Dışişleri Bakan YardımcısıVVarren Christopher'ın', Türkiye'ye verilecek 450 milyonluk askeri veekonomik yardımın hem Türkiye hem de ABD açısından yararlı olacağını söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25- Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına dönmekten umudukeserek, ABD ile ikili bir anlaşma imzalamaya çalıştığı, Akajans tarafından bildirildi.

26- AP Ajansı'nın İslamabad çıkışlı haberine göre; Pakistan'daZiya Ül Hak yönetimirie karşı darbe düzenlemekle suçlanan bir generalile 15 subay tutuklandı.

konuyu içeren bir yasa taslağı üzerindeki çalışmalar sürdürülmektedir»dedi.

27- Kamu Kuruluşlarınca yapılan ihalelerde, değişken birim fiyatının uygulanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararnamesi Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

28- İstanbul, Mersin, Gaziantep, Samsun ve Konya'da meydanagelen olaylarda 5 kişi öldürüldü.

29- Amerikan Hava Kuvvetlerine ait C-130 tipi bir askeri nakliyeuçağı, İncirlik Hava Üssü'ne inişe geçmeye hazırlanırken, kente 20 km.mesafede düştü, 18 Amerikalı asker öldü.

30- Hava Kuvvetleri Komutariı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Enver Samim'in resmi davetlisi olarak Pakistan'a gitti.

31- Paris'te OECD yetkilileriyle temaslarına başlayan BaşbakanlıkMüsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal, «Altın rehine vermeksöz konusu değildir. OECD ülkelerinin 26 Mart'ta taahhüt edeceklerikrediler üzerinden ve BİS'İ kurmuş olan merkez bankalarının garantileriyle, Türkiye'ye bir avans verilecektir. OECD kredisinin formaliteleritamamlanana kadar kullanılacak köprü kredi olacaktır» dedi.

32- Fransız ithalatçılar Heyeti Başkanı Charles Michell, AnadoluAjansı muhabirinin sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin bir iç harp içinde olmamasından memnun olduğunu belirterek, «Türkiye'nin AET'yetam üye olmaması için hiçbir neden görmüyorum» dedi.

33- Fransız Hükümeti'nin çağrısı üzerine gerçekleştirilen Dışişleridüzeyindeki ikili görüşmelerde, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi kararlaştırıldı.

34- Avrupa'da yayınlanan Herald Tribüne gazetesinde çıkan birhabere göre; Suudi Arabistan, Türkiye'ye mali yardım çerçevesinde600 milyon dolar vermeyi garanti etti.

35- Kıbrıs Türk Federe Devleti Bakanlar Kurulu yeni ticaret rejimini bazı değişikliklerle kabul etti.

36- KTFD Dışişleri Bakanı Kenan Atakol, BM Genel Sekreteri KurtWaldheim'in Kıbrıs özel temsilcisi Galindo Pohl ile görüştükten sonrayaptığı açıklamada, «Rum Notam'ının büyük uçak kazalarına yol açabileceğini, bu nedenle Notam'ın kaldırılması gerektiğini söylediğini»belirtti.

konuyu içeren bir yasa taslağı üzerindeki çalışmalar sürdürülmektedir»dedi.

37- Kamu Kuruluşlarınca yapılan ihalelerde, değişken birim fiyatının uygulanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararnamesi Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

38- İstanbul, Mersin, Gaziantep, Samsun ve Konya'da meydanagelen olaylarda 5 kişi öldürüldü.

39- Amerikan Hava Kuvvetlerine ait C-130 tipi bir askeri nakliyeuçağı, İncirlik Hava Üssü'ne inişe geçmeye hazırlanırken, kente 20 km.mesafede düştü, 18 Amerikalı asker öldü.

40- Hava Kuvvetleri Komutariı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Enver Samim'in resmi davetlisi olarak Pakistan'a gitti.

41- Paris'te OECD yetkilileriyle temaslarına başlayan BaşbakanlıkMüsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal, «Altın rehine vermeksöz konusu değildir. OECD ülkelerinin 26 Mart'ta taahhüt edeceklerikrediler üzerinden ve BİS'İ kurmuş olan merkez bankalarının garantileriyle, Türkiye'ye bir avans verilecektir. OECD kredisinin formaliteleritamamlanana kadar kullanılacak köprü kredi olacaktır» dedi.

42- Fransız ithalatçılar Heyeti Başkanı Charles Michell, AnadoluAjansı muhabirinin sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin bir iç harp içinde olmamasından memnun olduğunu belirterek, «Türkiye'nin AET'yetam üye olmaması için hiçbir neden görmüyorum» dedi.

43- Fransız Hükümeti'nin çağrısı üzerine gerçekleştirilen Dışişleridüzeyindeki ikili görüşmelerde, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi kararlaştırıldı.

44- Avrupa'da yayınlanan Herald Tribüne gazetesinde çıkan birhabere göre; Suudi Arabistan, Türkiye'ye mali yardım çerçevesinde600 milyon dolar vermeyi garanti etti.

45- Kıbrıs Türk Federe Devleti Bakanlar Kurulu yeni ticaret rejimini bazı değişikliklerle kabul etti.

46- KTFD Dışişleri Bakanı Kenan Atakol, BM Genel Sekreteri KurtWaldheim'in Kıbrıs özel temsilcisi Galindo Pohl ile görüştükten sonrayaptığı açıklamada, «Rum Notam'ının büyük uçak kazalarına yol açabileceğini, bu nedenle Notam'ın kaldırılması gerektiğini söylediğini»belirtti.

15 Mart 1980

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Mersin'in Mut ilçesinde yaptığı konuşmada, «Toplumun kargaşalığa, demokrasinin uçuruma, devletin de çöküntüye sürüklendiğini» öne sürerek, «Anarşi şimdi doğrudan doğruya hükümet eliyle, devlet eliyle genişletilmiş olmaktadır»dedi.

2- Bakanlar Kurulu'nun 24 Ocak tarihinde aldığı garantisiz ticariborçların ertelenmesi ile ilgili kararda belirtilen 90 günlük süre, 60 gündaha uzatıldı.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Bursa'dâ partisinin ilDivan toplantısında yaptığı konuşmada, AP ile CHP arasında fark olmadığını» öne sürerek, «AP demek zam zulüm demektir. Halk geçirdiği bu kışı unutmayacaktır» dedi.

4- Suudi Arabistan'da islam Bankası'nın 4. Genel Kurulu toplantısına katıldıktan sonra Ankara'ya dönen Maliye Bakanı İsmet Sezgin,«Suudi Arabistan'ın (Türkiye'ye önemli ölçüde bağsız kredi yardımıyapacağını, petrolü de kapsayan yardımın boyut ve niteliklerinin buayın sonunda kesinleşeceğini» belirterek, «Bu yardımla ekonomiyi kurtarma programımızın başarısı için gerekli dış destek sağlanmış olacaktır» dedi.

5- İsparta'da Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunan içişleriBakanı Mustafa Gülcügil, basına yaptığı açıklamada, «Türkiye standartlarına göre 85 bin polise ihtiyaç duyulduğunu» belirterek, «Anarşininkökü belirlenmiştir, üzerine gidiyoruz» dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, devletleştirilmiş madenlerin özel sektöre iadesi ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'neverdiği demeçte, «Bu amaçla ilgili olarak Danıştay'a, müracaat formunun hazırlandığını» söyleyerek, «Cevap olumlu gelirse, madenler sıkıbir devlet kontrolü altında yeniden özel sektöre devredilecektir» dedi.

7- Akajans muhabirinin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, NATO'nun askeri kanadına özel şartlarla dönemeyenYunanistan'ın ittifaktan ayrılmayı tasarladığı yolunda Yunan gazetelerinde yer alan haberleri değerlendirerek, «Yunanistan NATO'dan ayrılmak istiyorsa buna kendisi karar verir» dedi.

8- İstanbul Şerif Ali Çiftliği mevkiinde Bakanlığa ait 5 bin 500ünitelik yerleşim alanında, TÜRK-İŞ'e 2 bin ünitelik konut yaptırabil-

me olanağı sağlayan anlaşma, İstanbul'da imar ve İskan Bakanı TurgutToker ile TÜRK-İŞ Genel Başkanı ibrahim Denizcier arasında imzalandı.

9- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; içişleri Bakanlığı «Banka ve diğer kuruluşların korunması ve güvenliklerinin sağlanması hakkında yasa tasarısı» hazırladı.

Bakanlar Kurulu'nda ele alınacak yasada, özel güvenlik örgütüpersonelinin, bu yasada belirtilen görevler dışında çalıştırılmayacağı,görevlerinin devamı süresince dernek, sendika ve siyasal partilerin organlarında görev yapamayacakları belirtildi.

10- DİSK Yürütme Kurulu yaptığı toplantıda, 1 Mayıs'ı kutlamaprogramını tespit ederek, «Türkiye'yi 1 Mayıs alanı» ilan etti.

11- Marmara ve Trakya Oda Borsaları'nın Bursa'da yapılan bölgetoplantısında bir konuşma yapan Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, «İş barışının kurulması için işçi - işveren - hükümet üçlüsüarasında derhal görüşmelere başlanmalıdır» dedi.

12- Afyon Belediyesi işyerlerinde çalışan toplam 368 işçi arasındayapılan grev oylamasında, 35'e karşı 314 oyla greve «Hayır» denildi.

13- Ekonomik İşbirliği ve Gelişme Örgütü (OECD)'nin üst düzeydeki bir yetkilisi, Milliyet muhabirine yaptığı açıklamada, «Borç erteleme toplantısının teknik nedenlerle ileri bir tarihe alındığını» belirtti.

14- Hükümet yetkilileri ve iş adamlarıyla görüşmeler yapmak üzeregittiği İngiltere'den dönerken Yeşilköy Hava Limanı'nda bir açıklamayapan KTFD Başkanı Rauf Denktaş, «Kıbrıs'ta yeni gelişmeler olmaktadır. Rum tarafıyla eşit bir şekilde görüşme masasına oturarak federasyonu oluşturmak gerekir. Rum'lara Kıbrıs'ta hakim oldukları konusunda yanıldıklarını göstermek hepimizin görevidir» dedi.

15- AFP'nin Washington çıkışlı'haberine göre; Tahran ve İslamabad'daki elçiliklerine yapılan saldırılardan sonra güvenlik nedeniyle 12Müslüman ülkede görev yapan Amerikan personeli sayısını azaltanABD, Umman, Bangladeş, Kuzey Yemen ve Cezayir'deki diplomat sayısını tekrar yükseltmeye karar verdi.

16- THA'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya Devlet Başkanı Josip Broz Tito'nun sağlık durumunun gittikçe ağırlaştığı açıklandı.

17- Seçimler sırasında çok sayıda batılı gazeteciye demeç verr;nİra.n Devlet Başkanı Beni Sadr, «Yeni seçilecek parlamentodan, Amerikalı rehineleri serbest bırakmalarını şahsen' isteyeceğim» dedi.

18- AFP'nin Las Vegas çıkışlı haberine göre; Las Vegas'taki «Sunrise» 'hastanesinde görevli bir personelin, hastaların bağlı olduklarıcihazları kapatarak onların, ölümüne neden olduğu açıklandı.

16 Mart 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i eleştirerek, «Tarsus'une yüzle görmeye gidiyor Halk Partisi'nin sayın Genel Başkan'ı? Tarsuslulara ne söylemeye gidiyor? Hiç kimse hangi yüzle çıkmaktadırdiye merak etmesin. Halk Partisi sayın Genel Başkanı, milletin huzuruna iflas etmiş olarak çıkmaktadır» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Tarsus'ta yaptığı açık havatoplantısındaki konuşmasında, ülkeye barış gelmesi için CHP-AP dialogunun kurulmasını önererek, enflasyon oranının yüzde yüzün üzerine çıktığını söyledi ve «Önemli olan bu sıkıntıları halk mı çekecek,yoksa zenginiyle fakiriyle milletçe mi çekeceğiz? Demirel, «Sıkıntılardan kurtulmak için parmağı kestik» diyor. Fakirin, işçinin, memurun,dar gelirlinin parmağı da, kolu da kesildi. Ancak zenginin parmağınaaltın yüzük takıldı. Eşel - Mobil tasarısıyla bir yüzük daha, vergi tasarısıyla bir elmas daha takılacak» dedi.

3- Avrupa Yatırım Bankası SEKA Akdeniz Ormancılık ve Kağıtçılık projesi finansmanında kullanılmak üzere Türkiye'ye 10 milyon Avrupa hesap birimine eşdeğerde kredi sağlanmasına ilişkin uygulamaprotokolleri Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Düzce'de yaptığı konuşmada, Başbakan Süleyman Demirel'in «O kolu kurtarmak için parmağı feda ettik» sözünü hazırlatarak, «AP yönetimi için' kof üç - beşzengin, parmak ise milyonlarca köylümüz, işçimiz, memurumuz, esnafımız, emeklimiz, dul ve yetimimizdir» dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Tokat il Kongresi'nde yaptığı konuşmada, komünizmle mücadele ile ekonomik dirilişin' birbirinden ayrılamayacağını, Demirel'in de kendi mantığı içindetutarlı ve cesur ekonomik kararlar alarak buna el bağladığını savunduve «Ancak ekonomiyi diriltmek için alınan kararlar sosyal önlemlerledesteklenmediği ve enflasyon da bütün hızıyla devam ettiği için ortasınıf, hayatın' yükü altında ezilmektedir. İşsizlik ve geçim sıkıntısı hadsafhadadır» dedi.

6- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da toplanan CGPGaziosmanpaşa İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, «Muhalefette

16 Mart 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i eleştirerek, «Tarsus'une yüzle görmeye gidiyor Halk Partisi'nin sayın Genel Başkan'ı? Tarsuslulara ne söylemeye gidiyor? Hiç kimse hangi yüzle çıkmaktadırdiye merak etmesin. Halk Partisi sayın Genel Başkanı, milletin huzuruna iflas etmiş olarak çıkmaktadır» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Tarsus'ta yaptığı açık havatoplantısındaki konuşmasında, ülkeye barış gelmesi için CHP-AP dialogunun kurulmasını önererek, enflasyon oranının yüzde yüzün üzerine çıktığını söyledi ve «Önemli olan bu sıkıntıları halk mı çekecek,yoksa zenginiyle fakiriyle milletçe mi çekeceğiz? Demirel, «Sıkıntılardan kurtulmak için parmağı kestik» diyor. Fakirin, işçinin, memurun,dar gelirlinin parmağı da, kolu da kesildi. Ancak zenginin parmağınaaltın yüzük takıldı. Eşel - Mobil tasarısıyla bir yüzük daha, vergi tasarısıyla bir elmas daha takılacak» dedi.

3- Avrupa Yatırım Bankası SEKA Akdeniz Ormancılık ve Kağıtçılık projesi finansmanında kullanılmak üzere Türkiye'ye 10 milyon Avrupa hesap birimine eşdeğerde kredi sağlanmasına ilişkin uygulamaprotokolleri Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Düzce'de yaptığı konuşmada, Başbakan Süleyman Demirel'in «O kolu kurtarmak için parmağı feda ettik» sözünü hazırlatarak, «AP yönetimi için' kof üç - beşzengin, parmak ise milyonlarca köylümüz, işçimiz, memurumuz, esnafımız, emeklimiz, dul ve yetimimizdir» dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Tokat il Kongresi'nde yaptığı konuşmada, komünizmle mücadele ile ekonomik dirilişin' birbirinden ayrılamayacağını, Demirel'in de kendi mantığı içindetutarlı ve cesur ekonomik kararlar alarak buna el bağladığını savunduve «Ancak ekonomiyi diriltmek için alınan kararlar sosyal önlemlerledesteklenmediği ve enflasyon da bütün hızıyla devam ettiği için ortasınıf, hayatın' yükü altında ezilmektedir. İşsizlik ve geçim sıkıntısı hadsafhadadır» dedi.

6- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da toplanan CGPGaziosmanpaşa İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, «Muhalefette

Kaptanı Grinberg Avraham olayda kuzurlu bulunarak Eceabat Savcılığı'nca gözaltına alındı.

7- İngiliz Gazetesi The Times, Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle yaptığı yorumda, «Türkiye Parlamentosu (TBMM) 22 Mart'taKorutürk'ün yerine geçecek yeni Cumhurbaşkanı'nı seçmek için yaptığı toplantıda bu kişinin bir subay olmayacağının anlaşıldığını» belirterek, «Şimdilik kesin bir aday belirlenmemiş olmasına karşın, tüm partiler bir sivili istemektedirler» dedi.

1 Yunanistan'ın muhalefet gazetelerinden To Vima, Yunanistan'ın NATO örgütünün askeri kana'dına geri dönüşüyle ilgili olarak hazırlanan ve Atina tarafından' geçen ay reddedilen «Rogers Planı»nıyayınladı.

8- ABD eski Başkanı Gerald Ford'un, bu yıl yapılacak başkanlıkseçimlerine katılmayacağını açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

9- AP Ajansı'nın' Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan'da ülkenin geçmişinin yağma edilmesini önlemek amacı ile, antika eser vekiliselerdeki ikonaların çalınması ve sınır dışına kaçırılmasına karşı birkampanya başlatıldı.

10- Batı Sahra'n'ın bağımsızlığı için mücadele eden Polisario örgütü'nün Fas'ın güneyini kontrol altına almak amacıyla modern silahlarla donatılmış 7 bin kişilik bir kuvvetle bu bölgede 11 gün sürenbüyük savaş verdiklerini ve bu savaşı başarıyla sonuçlandırdıklarınıöne sürdü.

11- AP Ajansı'nın Rio de Jenario çıkışlı haberine göre; Brezilya'da8 ay önce kurulan «Bürokrasi ile Savaş Bakanlığı»nın çok başarılı olduğu açıklandı.

17 Mart 1980

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, görev süresinin 6 Nisan'da sona ermesi nedeniyle, Senato Başkanı İhsan Sabri Çağlayangil ile Meclis Başkanı Cahit Karakaş'a veda ziyaretinde bulundu. Senato Başkanı'nı ziyareti sırasında bir konuşma yapan Korutürk, «Sayın Başkan,değerli Çağlayangil'i makamında ziyarete geldim. 7 sene evvel bünyesiiçinden, üyeleri arasından seçilip göreve, başladığım vazifem pek yakında sona eriyor. Kendilerinin şahsında yüce Senato'yu ziyaret edeceğim. Maksad'ı ziyaretim budur» dedi.

2- Genişletilmiş Sıkıyönetim Eşgüdüm toplantısı, (Başbakan Süleyman Demirel'in) başkanlığında yapıldı.

3- Devlet Bakanı Koksal Toptan, Cumhuriyet muhabirine yaptığıaçıklamada, «Anarşik olayların önlenmesi amaçlanarak hazırlanması kararlaştırılan Olğnüstü Hal Yasası, benim hukuk anlayışıma göre, Anayasa'nın 123. maddesine sığmaz» dedi.

4- İmar ve iskan Bakanı Turgut Toker, Bakanlığı ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere gittiği İzmir'de basına yaptığı açıklamada, «Türkiye'de 1 milyon 750 bin konut açığı olduğunu» söyledi.

5- AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe, Cumhuriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ ile bir görüşme yaptıklarını söyleyerek, «Üstündağ ile görüştüm. Konunun esasıMeclis'in çalışmalarına yönelikti. Konuşmalarımızda Cumhurbaşkanı seçimi konusuna da yer ayırdık. Ancak, herhangi bir adayın adı üzerindehiçbirşey konuşmadık» dedi.

6- AP Millet Meclisi Grup Başkan'vekili Oğuz Aygün, HürriyetGazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye parlamentosunda aranan vasıflara ve kanuni aday olma hakkına sahip pek çok parlamenter bulunduğunu belirterek, «Süpermen aramanın anlamı yoktur» dedi.

7- DP Genel Başkanvekili Faruk Sükan, Ankara'da verdiği demeçte, Olağanüstü Haller Yasası'nın bir an önce çıkarılmasını isteyerek, «Kısır ve seviyesiz çekişmeleri, fantazi demokrasi nutuklarını, hayalci model arama ve yakıştırmalarını bir kenara bırakmak lazımdır»dedi.

8- Odalar Birliği tarafından Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen,«Ülke turizminin gelişmesi için tartışmalı turizm toplantısında» bir konuşma yapan Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, «Ülke turizmi-

nin gelişmesi içiri, yabancı sermaye ile işbirliği zorunludur. Yabancısermaye, yıllardır öcü gibi gösterilmiş, gereksiz bir korku ve komplekse kapılınmıştır» dedi.

9- DİSK'e bağlı Maden-iş Sendikası Yürütme Kurulu, MESS üyesi108 işyerinde bir süre önce aldığı grev kararının tümüne yakın birbölümünde uygulanmasını kararlaştırdı.

10- Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, «Kıdem tazminatına sınır getirilmesine, asgari ücretin dikkate alınmamasına ve tüm ödemelerin birlikte vergilendirilmesine karşı olduğu» bildirildi..

11- Devlet Yatırım Bankası tarafından 1980 yılı Ocak ayında 14kamu kuruluşuna toplam olarak 1 milyar 171 milyon lira tutarında proje, işletme ve avans kredisi sağlandı.

12- Ankara, Diyarbakır, Siverek ve Konya'da meydana gelen olaylarda 7 kişi öldü.

13- Milliyet Gazetesi'nin Brüksel çıkışlı haberine göre; AET Maliye Bakanları, Federal Alman Maliye Bakan Yardımcısı Manfred Lahnsteim'dan Türkiye'ye yapılacak yardım çalışmalarının son durumu üzerine bilgi aldılar. Lahnsteim, OECD konsorsiyumu çerçevesinde yapılacak yardım tutarının 1.2 milyar dolar civarında olmasının hemenhemen kesinleştiğini, diğer ülkelerin Maliye Bakanlarına bildirdi.

14- Japon Dışişleri Bakanı Saburo Okita'nın Federal Almanya Maliye Bakanına, «Pakistan ve Tayland'ın yardım konusunda, bu yıl Türkiye'den daha önce düşünülmesi gerektiğini» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin yeni dış ticaret rejimi, KıbrısHaber Ajansı tarafından açıklandı.

16- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; AfganistanHükümeti Birleşik Amerika'dan geçen Aralık ayında gerçekleştirilendarbe sırasında öldürülen Devlet Başkanı Hafızullah Amin'in, AmerikanMerkezi Haberalma Örgütü «CIA» ile ilişkilerine dair belgelerin teslimedilmesini istedi.

17- Kolombiya'nın başkenti Bogota'daki Dominik BüyükelçiliğindeM-19 gerillaları tarafından rehin tutulan' diplomatlardan Uruguay Büyükelçisi Fernando Gomez Synz'in, binanın ikinci kat penceresindenatlayarak kaçtığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

nin gelişmesi içiri, yabancı sermaye ile işbirliği zorunludur. Yabancısermaye, yıllardır öcü gibi gösterilmiş, gereksiz bir korku ve komplekse kapılınmıştır» dedi.

18- DİSK'e bağlı Maden-iş Sendikası Yürütme Kurulu, MESS üyesi108 işyerinde bir süre önce aldığı grev kararının tümüne yakın birbölümünde uygulanmasını kararlaştırdı.

19- Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, «Kıdem tazminatına sınır getirilmesine, asgari ücretin dikkate alınmamasına ve tüm ödemelerin birlikte vergilendirilmesine karşı olduğu» bildirildi.

20- Devlet Yatırım Bankası tarafından 1980 yılı Ocak ayında 14kamu kuruluşuna toplam olarak 1 milyar 171 milyon lira tutarında proje, işletme ve avans kredisi sağlandı.

21- Ankara, Diyarbakır, Siverek ve Konya'da meydana gelen olaylarda 7 kişi öldü.

22- Milliyet Gazetesi'nin Brüksel çıkışlı haberine göre; AET Maliye Bakanları, Federal Alman Maliye Bakan Yardımcısı Manfred Lahnsteim'dan Türkiye'ye yapılacak yardım çalışmalarının son durumu üzerine bilgi aldılar. Lahnsteim, OECD konsorsiyumu çerçevesinde yapılacak yardım tutarının 1.2 milyar dolar civarında olmasının hemenhemen kesinleştiğini, diğer ülkelerin Maliye Bakanlarına bildirdi.

23- Japon Dışişleri Bakanı Saburo Okita'nın Federal Almanya Maliye Bakanına, «Pakistan ve Tayland'ın yardım konusunda, bu yıl Türkiye'den daha önce düşünülmesi gerektiğini» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

24- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin yeni dış ticaret rejimi, KıbrısHaber Ajansı tarafından açıklandı.

25- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; AfganistanHükümeti Birleşik Amerika'dan geçen Aralık ayında gerçekleştirilendarbe sırasında öldürülen Devlet Başkanı Hafızullah Amin'in, AmerikanMerkezi Haberalma Örgütü «CIA» ile ilişkilerine dair belgelerin teslimedilmesini istedi.

26- Kolombiya'nın başkenti Bogota'daki Dominik BüyükelçiliğindeM-19 gerillaları tarafından rehin tutulan' diplomatlardan Uruguay Büyükelçisi Fernando Gomez Synz'in, binanın ikinci kat penceresindenatlayarak kaçtığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18 Mart 1980

1- 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 65. yıldönümü törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Tuğamiral Haluk Zengir'e gönderdiği mesajda, «Çanakkale Zaferi'nin kahramanlık, özgürlük ve bağımsızlık tutkusunu gösteren eşsiz bir destan olduğunu» belirterek, «Bugün de aynı ruh ve heyecanla dolu olarak, milli varlığımız söz konusuolduğunda içten ve dıştan, nereden gelirse gelsin, her türlü tehlikeyiezecek güçteyiz» dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu'nun Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk başkanlığında yaptığı 5 saatlik toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, «Sonzamanlarda güvenlik kuvvetlerini, askerlerimizi ve polisimizi hedefalan ve bütün milletimizi derin teessüre boğan menfur cinayetler mutlaka önlenecek ve bu canilere en sert ve acımasız bir şekilde karşılıkverilecektir» denildi.

3- Dövizle bedelli askerlik yapmayı sağlayan kanun tasarısı, Senato Bütçe Plan Komisyonu'nda görüşülerek, Meclis'teri geldiği biçimiyle kabul edildi.

4- Meclis Plan Komisyonu'nda Mali istikrar Kanunu Tasarısı üzerinde sürdürülen genel mahiyetteki teknik görüşmelerin tamamlandığı,asgari geçim indiriminin sadece aile reislerine uygulanacağı belirtildi.

5- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin Ortak Grubu'ndayaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı seçimi için iki büyük parti arasında diyalog kurulması gerektiğini belirterek, «Sanırım, bir çoğunuzmatematik olanakları hesaplamışsınızdır. iki büyük parti biraraya gelmeden sonuç almak olanaksız sayılmasa bile, çok zordur ve seçimi gereksiz yere zorlamak anlamına gelir» dedi.

6- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Düzce'de yaptığı açıkhava toplantısında AP ve CHP'yi eleştirerek, «Bu millet 22 aylık CHPHükümetini nasıl yıktı ise, memleketimizi bir çıkmaza sürükleyen, paramızın değerini yüzde 70 düşürerek kapı kapı para dilenen bu kapitalist zihniyeti de kısa zamanda devirecektir» dedi.

7- CHP İstanbul Milletvekili Ali Topuz, Meclis Ortak Grubu'ndayaptığı konuşmada, «Parti üstü yönetiminin itici, dağıtıcı ve parti içidemokrasiyi zedeleyici, yasalara ve tüzüğümüze aykırı tutumu, devletimizin ve demokrasimizin içinde bulunduğu bunalımlara ek olarakCHP içinde bunalım yaratmaktadır» dedi.

8- Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hilmi işgüzar, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, «Hakkımda Meclis Soruşturması talebine konu olan iki husus vardır, ikisi de mahkemelere intikal etmiştir. Ancakbazı sorumsuz kişiler, Meclis Soruşturma Komisyonu'nun bugüne kadar çalışmamasını sanki benim kusurummuş gibi göstermektedirler»dedi.

9- DİSK'e bağlı Maderî-!ş Sendikası Yürütme Kurulu, bölge başkanları ve temsilcileri ile uzun süren toplantıdan sonra, MESS'e bağlıişyerlerinde «Toplu Grev» başlatmayı kararlaştırdı.

Öte yandan bir açıklama yapan MESS Başkanvekili Erdoğan Karakoyunlu ise, «Anlaşmanın tek yolu müzakeredir. Makul, kabul edilebilir çizgiye çabuk varılırsa anlaşma da çabuk olabilir. İdeolojik ve siyasi amaçlı maddeler ortada kaldıkça anlaşma ihtimalini uzak görüyorum» dedi.

10- Yeşilköy Hava Limanı gümrük ambarlarında yıllardan beri yapılmayan tasfiyeler sonucu birikmiş milyonlarca lira değerindeki çeşitli eşyanın satışı yapılmak üzere Devlet Malzeme Ofisi'ne teslim edilmeye başlandı.

11- Devlet Demiryolları'nın yurt dışı tren ücretlerine yüzde 30 zamyapıldı.

12- Urfa'nın Siverek ilçesinde önceki gün öldürülen iki kişinincenaze töreninde çıkan olaylarda 5 kişi öldü, biri er 4 kişi de yaralandı.

Öte yandan Gaziantep, Konya, Samsun, Ordu ve İstanbul'da meydana gelen olaylarda 5 kişi öldürüldü.

13- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; IMF tarafındanhazırlanan ve Türk ekonomisinin son durumunu irdeleyen gizli kayıtlıraporda, ilk kez Türkiye'deki kaçakçılık olayının önemine değinildi ve«Yasa dışı yollardan yapılan dışalımlar önlenebildiği takdirde Türkiye'nin dış ödemeler dengesi düzelebilir»'denildi.

14- Milliyet Gazetesi'nden Mustafa Gürsel'in Atina'dan bildirdiğine göre; Yunanistan Başbakanı Karamanlis'in, ABD Başkanı Carter'ayolladığı gizli mesajda, «Yunanistan'ın NATO örgütüne geri dönüşüyleilgili olarak çıkan sorunlar hakkında bilgi verdiği ve ayrıntılı olarakson Rogers planını niçin reddetmek zorunda olduklarını anlattığı»iddia edildi.

15- İspanya'nın, Türkiye'nin 23.5 milyon dolarlık borçlarını erteleyerek, Türkiye'ye yardım planına katılacağını açıkladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Kıbrıs'ta toplumlararası görüşmelerin başlamasına -ilişkin çabalar sürerken özel temsilci Galindo Pohl'ün yerine eski özel temsilciCuellar'ın devreye girdiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- AFP'nin Rio De Janerio çıkışlı haberine göre; Brezilya'da birkent radyosu yayınladığı bir haberinde, «idam Mangası»nın 8 kişiyidaha öldürdüğünü bildirdi.

18- AA'nın bir haberine göre; solcu gerillaların El Salvador'da başlattıkları grev kanlı bir ayaklanmaya dönüştü ve hükümet kuvvetleriyle meydana gelen çarpışmalarda 60 kişi öldü.

19- ANKA'nın Bonn çıkışlı haberine göre; dünya ekonomik bunalımından' en az etkilenen ülkelerden biri olmasına karşın, Batı Almanya'nın dış borç alma zorunluluğuyla karşı karşıya olduğu bildirildi.

19 Mart 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda CHP Genel BaşkanıBülent Ecevit'in yaptığı diyalog çağrısı ile ilgili olarak, «Önceden konuşmanın başlangıcında görünüşte bir -itirazı ı olmayabilir. Yalnız negörüşeceğiz, meselenin hangi istikamete götürüleceği hususu üzerindetereddütlerim vardır» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak, «Cumhurbaşkanı'nın parlamento içinden seçilmemesi için herhangi bir neden görmüyorum» dedi.

Ecevit, ayrıca Başbakan Süleyman Demirel'in sözlerini de yanıtlayarak, «Kendi dışındaki sol eylemci kesime karşı CHP'nin gösterdiğitepkinin yarısını, sağ eylemcilere karşı AP göstermiş olsaydı, Türkiye'de barış ve huzur çoktan sağlanmış olurdu» dedi.

3- Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun, Bursa'da yaptığı konuşmada,«Hükümetimiz bir azınlık hükümeti değildir. Ortamın getirdiği ve diğerpartilerce desteklenen bir hükümettir. Getirdiğimiz tedbirlerin sonuçları alınmaya başlamıştır. Kalkınmayı tamamen özel sektöre bıraktık ve bu kalkınmanın özel sektör sayesinde olacağına inanıyoruzve güveniyoruz» dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Hüseyin Özalp, Meclis'te gazetecilerin THYanlaşmazlığı ile ilgili sorularını yanıtlarken, «Eski istekleriyle geleceklerse hiç gelmesinler. Bu anlayışları devam ederse iş, üç ay daha uzar»dedi.

5- SıkıyönetimYasası'nda değişiklik yapılmasını öngören hükümettasarısının Millet Meclisi Adalet Komisyonu'nda görüşülmesi sırasındabir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Ahmet ihsan Birincioğlu,«Görevli hakim sayısının yetersiz olduğunu, mahkemelerdeki hakim vesavcıların huzursuz olduklarını» belirterek, «Devletin yürüyebilmesiiçin sizlerden yardım istiyorum» dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, Ankara'dayaptığı açıklamada, «Madenlerin iyi işletilmemesi halinde, Türkiye'ninyakında tuz ithal eder duruma geleceğini belirterek, «Tuz, bugün gıdamaddesi olmaktan .çıkmış, sanayide önemli bir madde olarak kullanılmaya başlanmıştır» dedi.

7- İşiçleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Ülkemizdekiyerleşim sayısının 80 bin dolaylarında olması, memleketin sosyal veekonomik gücünün parçalanmasına ve kalkınma hızının yavaşlamasınayol açmaktadır» denildi.

8- Bir İstanbul gazetesinde «Limni'deki NATO üssü Lozan'a tersdüşüyor» başlığıyla yayınlanan bir haber üzerine Dışişleri Bakanlığıtarafından yapılan açıklamada, «Yunanistan'ın bu adada bir radar kurduğu, NATO Kuvvetleri Başkomutanı General Rogers'in da, bu radarınNATO Entegre sistemine eklenmesini önerdiği, ancak Türkiye'nin buöneriyi reddettiği» belirtildi.

9- DİSK'e bağlı Maden-lş Sendikası sabahtan itibaren MESS'e bağlı39 fabrikada grev uygulamasına geçti. Böylece Maden-İş'in, MESS üyesiişyerlerinde uyguladığı grev sayısı 53'e, grevci işçi sayısı da 15 bineulaştı.

10- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Federal Almanya'daki Türk işçilerinin, Türkiye'deki ailelerine gönderdikleri bakım masrafları için ödenen vergi iadesi iki katına çıkarıldı.

11- Milli Eğitim eski Bakanlarından araştırmacı yazar Prof. Bedrettin Tuncel Ankara'da öldü.

12- Diyarbakır, Malatya ve Ilgın'da meydana gelen olaylarda 4 kişiöldürüldü.

13- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No'lu Askeri Mahkemesi,Yukarı Ayrancı'da korsan miting sırasında inzibat eri Zekeriya Önge'yişehit eden Erdal Eren'i ölüm cezasına çarptırdı.

14- Güvenlik Kuvvetleri, Bakırköy ve çevresinde yaptıkları serioperasyonlarda, yasa dışı Türkiye Halk Kurtuluş Partisi'n'e bağlı «Halkın Devrimci Öncüleri Grubu»nun, «Nurhakçılar» hücresini ortaya çıkardı.

15- THA'nın bir haberine göre; interpol'le yapılan işbirliği sonucuTürkiye'de ortaya çıkarılan uyuşturucu madde kaçakçılığının Almanya'dan yönetildiği, şebeke reisliğini de Frankfurt'ta oturan Ermeni asıllıbir doktorun yaptığı belirtildi.

16- AFP'nin bildirdiğine göre; Fransa'da haklarının ellerinden alınmaması için açlık grevi yapan 11 Türk işçisini desteklemek amacıyla,Clermont - Ferrand kentinde 1000 Fransız gösteri yaptı.

17- 70'ten fazla ülkenin enerji uzmanlarının katılımıyla Tokyo'da23-26 Haziran'da yapılacak Olan Dünya Üçüncü Hidrojen Konferansı'na, Miami Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nejat Veziroğlu'nunBaşkanlık edeceği bildirildi.

18- ABD'nin Illinois eyaletinde yapılan başkanlık ön seçimlerindeDemokratik Parti'den Başkan Carter oyların yüzde 65'ini, Kennedy iseyüzde 30'unu aldı.

19- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz yılın Nisan ayında Sovyetler Birliği'nde görülen salgına, «Kimyasal bir maddenin» yol açtığı öne sürüldü.

20- İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni, Şah döneminde işkenceyapan ve milli serveti tahrip edenlerin dışındaki siyasi tutuklular içinaf ilan etti.

21- İngiltere'de uzun süreden beri devam eden çelik işçileriningrevinin, ülke ekonomisini felce uğrattığı yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

20 Mart 1980

1- Jandarma Genel Komutanlığı'nın yeniden örgütlenmesi ve çağdaş araç, gereç, silahlarla donatılması amacıyla içişleri Bakanlığı'nın,Komutanlığa gelecek yıllara geçici yüklenmelere girişme yetkisi verenyasa tasarısı Cumhuriyet Senatosu'nda kabul edildi.

Öte yandan bedelli askerlik adıyla bilinen yasa tasarısı da Cumhuriyet Senatosu birleşiminde görüşülerek kabul edildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel Bakanlar Kurulu toplantısına girerken gazetecilere yaptığı açıklamada, «Yokluk mücadelesinde yokluğunbeli kırılmıştır. Türkiye'de üretimi arttırarak fiyat gerilemesi yapacağız» dedi.

AP Cumhuriyet Senatosu Grup Toplantısında da bir konuşma yapan Başbakan Süleyman Demirel, «Parlamentoda grubu bulunan siyasipartilerin Cumhurbaşkanı'nı seçmeye yeterli sayıda üyeye sahip olmadıklarını» söyleyerek, «Hep beraber düşüneceğiz taşınacağız. En doğrune ise onu yapacağız» dedi.

3- Bakanlar Kurulu toplantısında, 17 Mart günü yapılan Sıkıyönetim Koordinasyon Toplantısı ile 19 Mart günü yapılan Milli GüvenlikKurulu toplantısında alınan kararların uygulanması kararlaştırıldı.

4- CHP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Metin Tuzun ve CoşkunKaragözoğlu, Mini Birlik, Kontenjan ve MSP gruplarını ziyaret ederekCumhurbaşkanlığı seçimi konusunu görüştüler.

5- DİSK'in, 20 Mart «Faşizme İhtar» eyleminin 2. yıldönümündebir mesaj yayınlayan DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, «Faşizmeihtar eylemi mücadelemizde bir dönemeçtir» dedi.

6- TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Sadık Side, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, eşel - mobil'le ilgili tasarının asıl amacının gizlendiğini, amacın' toplu iş sözleşmelerine müdahale olduğunu öne sürerek,«Anayasa teminatı altında bulunan işçi haklarının hiçbir şekilde gerigötürülemeyeceği kanısındayız» dedi.

7- İstanbul Sanayi Odası Meclis toplantısında bankaların sanayikuruluşlarına iştirakinin tamamen yasaklanmasını öngören bir yasanınçıkartılması için girişimde bulunulması önerildi. Öneriyi benimseyenMeclis, bu konuda gerekli hazırlıkları yapmakla Yönetim Kurulu'nu görevlendirdi.

8- ABD dolarının dünya piyasalarında değer kazanması ve değişken kur sistemine tabi bulunan bazı dövizlerin, uluslararası kambiyopiyasalarında meydana gelen değişiklikleri dikkate alınarak Türk parasının değeri yabancı paralar karşısında yükseltildi. Yeni düzenlemeden sonra Batı Alman Markı 37.76 TL. isviçre Fransı ise 39.92 TL. oldu.

9- Diyarbakır'da bir sinemada adı anons edilerek dışarı çıkartılanÜsteğmen Ömer Koç yaylım ateşine tutularak öldürüldü.

Urfa'nın Hilvan ilçesi ve istanbul'da meydana gelen olaylarda toplam 6 kişi öldürüldü.

İstanbul'da Ziraat Bankası Beyazıt şubesinde karşıt görüşlü iki gruparasında çıktığı öne sürülen bir tartışma ve alarm ziline basılması, bankanın ve çevrenin güvenlik güçlerince sarılarak bir saate yakın süreyleyaylım ateşi altında tutulmasına neden oldu ve olayda bir banka müşterisi ile bir polis yaralandı.

10- Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Federal Almanya Maliye Bakanı Hans Matthofer, «Yardımın gerçekleşmesi uzun zaman alacak» dedi.

11- Fransa'da Aix en Provence kenti mahkemesi, bir süre önceisviçre'nin Bern kentinde Türkiye Büyükelçisi Doğan Türkmen'i öldürmeye teşebbüsten sanık olarak tutuklanan Maks Kilimciyan adlı Ermeni'nin koşullu salıverilme isteğini geri çevirdi.

12- Basında yer alan haberlere göre; Ortak Pazar Dışişleri Bakanları Konsey toplantılarının gizli oturumunda, Türkiye'nin yeni yaklaşımlarını ve önerilerini ele alarak, topluluk tutumunu belirlemesi için,«Daimi Temsilciler Meclisi»ni görevlendirdiler. Konsey toplantısındansonra bir basın toplantısı yapan Dönem Başkanı İtalya Dışişleri BakanıAttilio Ruffini bir soru üzerine, «Türkiye'nin tam üyelik talebi konusunda yorum yapmanın erken olduğuna» işaret ederek, «Henüz ortaklık aşamasındayız. Çalışmalarımızı Ankara'da yapılacak Ortaklık Konseyi'n'e hazırlık amacıyla sürdürüyoruz» dedi.

13- AP Ajansı'nın Tahran çıkışlı haberine göre; iran'da yeni yıldolayısıyla Ayetullah Humeyni'nin çıkardığı aftan yararlanan 61 kişihapisten çıkarak ülkedeki kutlamalara katıldı.

14- AFP'nin Tahran çıkışlı haberine göre; İran Devrim Mahkemeleri Yargıcı Sadık Halkali, «Meclis kurulduktan sonra, casuslukları saptanan Amerikalı rehineler yargılanmalı, diğerleri ise ülkelerine gerigönderilmelidir» dedi.

15- Pakistan PPİ Ajansı, Afganlı direnişçilerin, Mangarhar eyaletinde meydana gelen şiddetli çarpışma sırasında, iki Sovyet uçağı düşürdüklerini ve 5 zırhlı aracı tahrip ettiklerini bildirdi.

16- AP Ajansı'nın Milano çıkışlı haberine göre; italyan gazeteleri,1974 ile 1976 yılları arası vergi kaçırdığından şüphe edilen 33.000 kişinin adlarını yayınladı.

17- Francesco Cossiga başkanlığındaki Hristiyan Demokrat, SosyalDemokrat ve Liberallerden oluşan İtalyan koalisyon hükümeti, Cossiga'nın Devlet Baska.ni Sandro Pertini'ye istifasını vermesi ile düştü.

21 Mart 1980

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Üsteğmen Ömer Koç'un Diyarbakır'da şehit edilmesiyle ilgili olarak yayınladığı mesajda, «Kanlı saldırılarla Türk milletini ve Silahlı Kuvvetler mensuplarını yıldıracaklarınısananların acı sonlarını kendi elleriyle hazırladıklarını» söyledi.

2- Millet Meclisi Plan Komisyonu'nun gündeminde vergi düzenlemeleriyle ilgili olarak bulunan 44 ayrı teklif ve tasarının birleştirilerek görüşülmesi komisyonda kabul edildi ve tasarı Alt Komisyon'a gönderildi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'lehaftalık olağan görüşmesini yaptıktan sonra gazetecilere bir açıklamada bulundu ve «Cumhurbaşkanı'nı ben değil, TBMM seçecektir. Temayülleri görelim. Ondan sonca yönlendirme yoluna gideriz. Dialog gayedeğil, vasıtadır» dedi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «Hükümetin enflasyon hızını, fiyat artış hızını kesmeveya Sayın Başbakan'ın kullandığı deyimle «Enflasyon canavarının yolunu kesme» iddiaları iflas etmiştir. Daha doğrusu hükümetin ekonomik politikası iflas etmiştir» dedi.

5- MHP Genel idare Kurulu toplantısından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Parti Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili turların Türkiye'nin geleceği açısından büyükönem taşıdığını belirterek, «iç ve dış düşmanlara fırsat vermemek içinCumhurbaşkanı makul sürede seçilmelidir» dedi.

6- Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası (MESS), «Maden-İş'e açıkmektup» yayınladı. MESS Başkanı Şükrü Er tarafından yayınlanan mektupta, Maden-iş'in anlaşmaktan kaçındığı öne sürüldü.

7- S.B.F. Basın ve Yayın Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. YılmazGünal geçirdiği bir kalp krizi sonucu Ankara'da vefat etti.

8- Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü Ergin Orbey, Kültür Bakanlığı tarafından geçici görevle Adana'ya atandı.

9- ABD Deniz Kuvvetlerinden Türk Deniz Kuvvetleri'ne kullanımı için transfer edilen «İsin» kurtarma gemisi ile «Piri Reis» denizaltıgemisi ve Gölcük Tersanesi'nde inşa edilen 4 adet çıkarma gemisi,törenle Donanma Komutanı Nejat Tümer'e teslim edildi.

10- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; İstanbul'da 1980yılının ilk iki ayında protesto edilen senetler, 1979 yılının ilk iki ayınagöre miktar olarak yüzde 27.6, değer olarak yüzde 76 artış gösterdi vebu aylarda toplam 2 milyar 492 milyon 873 bin liralık, 96 bin 927 adetsenet protesto edildi.

11- İstanbul 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, güvenlik kuvvetlerinin 7 Mart 1980'den bu yana sürdürülen operasyonlarda 290sanığın yakalandığını, bunlardan 267'sinin çeşitli sol gruplara, 23'ününde eylemci sağ kesime mensup olduklarını bildirdi. Öte yandan, Gaziantep'te 13 kişiyi öldürmek, soygun, patlayıcı madde atmak ve yaralamaktan sanık Apo'cular adlı gizli örgüt üyesi 73 kişi yakalanarakaskeri savcılığa sevkedildi.

12- Üsküdar Paşakapısı Cezaevi'nde sağ görüşlü üç hükümlü, tahliye kararı verilen üç tutukluyu bağladıktan sonra kaçtı.

13- Samsun, Diyarbakır, Trabzon, Mardin'de meydana gelen olaylarda 6 kişi öldürüldü, Ankara ve Giresun'da ise iki ceset bulundu.

14- Diyarbakır Garı'nda manevra yapan trenden kopan ve Batmanyönüne kaçan dört vagon', fuel - oil ve asfalt yüklü marşandiz treniyleçarpıştı, olayda dört kişi öldü.

15- Milliyet Gazetesi'nden Misel Perlman, Fransa'da turist Türkişçilerinin sürdürdüğü açlık grevinin büyük destek, gördüğünü ve buişçilerin durumlarını yasallaştırmak için çabaların yoğunlaştığını bildirdi.

16- BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim, VVashington'da düzenlediği basın toplantısında, «ABD'nin rehineler sorununu güç kullanarakçözmeye kalkması halinde tüm Orta Doğu'da bir patlama meydana gelebileceğini» öne sürdü.

17- AP Ajansı'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız filozofu JeanPaul Sartre, Paris'te bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

18- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; İstanbul'da 1980yılının ilk iki ayında protesto edilen senetler, 1979 yılının ilk iki ayınagöre miktar olarak yüzde 27.6, değer olarak yüzde 76 artış gösterdi vebu aylarda toplam 2 milyar 492 milyon 873 bin liralık, 96 bin 927 adetsenet protesto edildi.

19- İstanbul 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, güvenlik kuvvetlerinin 7 Mart 1980'den bu yana sürdürülen operasyonlarda 290sanığın yakalandığını, bunlardan 267'sinin çeşitli sol gruplara, 23'ününde eylemci sağ kesime mensup olduklarını bildirdi. Öte yandan, Gaziantep'te 13 kişiyi öldürmek, soygun, patlayıcı madde atmak ve yaralamaktan sanık Apo'cular adlı gizli örgüt üyesi 73 kişi yakalanarakaskeri savcılığa sevkedildi.

20- Üsküdar Paşakapısı Cezaevi'nde sağ görüşlü üç hükümlü, tahliye kararı verilen üç tutukluyu bağladıktan sonra kaçtı.

21- Samsun, Diyarbakır, Trabzon, Mardin'de meydana gelen olaylarda 6 kişi öldürüldü, Ankara ve Giresun'da ise iki ceset bulundu.

22- Diyarbakır Garı'nda manevra yapan trenden kopan ve Batmanyönüne kaçan dört vagon', fuel - oil ve asfalt yüklü marşandiz treniyleçarpıştı, olayda dört kişi öldü.

23- Milliyet Gazetesi'nden Misel Perlman, Fransa'da turist Türkişçilerinin sürdürdüğü açlık grevinin büyük destek, gördüğünü ve buişçilerin durumlarını yasallaştırmak için çabaların yoğunlaştığını bildirdi.

24- BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim, VVashington'da düzenlediği basın toplantısında, «ABD'nin rehineler sorununu güç kullanarakçözmeye kalkması halinde tüm Orta Doğu'da bir patlama meydana gelebileceğini» öne sürdü.

25- AP Ajnası'nın Paris çıkışlı haberine göre; Fransız filozofu JeanPaul Sartre, Paris'te bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

meşine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

26- Basında yer alan haberlere göre; Federal Almanya'nın çeşitlikentlerinde kaçak olarak çalışan Türk işçilerinden 52'si Federal Almanya'dan sınır dışı edilerek, Alman polisi gözetiminde uçakla Türkiye'yegetirildi.

27- Türkiye ile Polonya arasında 100 milyon dolarlık faizsiz kredianlaşması 3 Mart 1980 günü Varşova'da Türkiye Cumhuriyeti MerkezBankası ile Bank Handlovvy Warszawie S.A. arasında imzalandı.

28- Newyork Üniversitesince iki gün süreyle yapılan «Türkiye veBatı» konulu konferansta, Türkiye'nin batı ülkeleri ve Amerika ile olanilişkileri ve dış politika sorunları ele alındı.

29- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşe'de yerel Asya HaberAjansı'na verdiği demeçte, «Toplumlararası görüşmelerin bu kez debaşlayamaması halinde KTFD'nin varlığını dünya devletlerine duyurmanın kaçınılmaz olacağını» söyledi.

30- AP Ajansı'nın Newyork çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanYardımcısı Walter Mondale, Afganistan sorunu yüzünden SovyetlerBirliği'ne uygulanan müeyyidelerin arttırılarak etkili hale getirilmesiniistedi.

31- Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) üyesi dokuz ülkenin, Tahran'daki ABD Büyükelçiliğinde Kasım ayından beri tutulan Amerikalı50 rehine sorunu çözümlenmediği takdirde İran'la diplomatik ilişkilerini kesme tehdidinde bulundukları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

32- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD DışişleriBakanlığı sözcüsü David Passage, «Sovyetler Birliği'nde Sverdlovskkentinde yüzlerce kişiyi etkileyen salgına, biyolojik silahların denenmesi sırasında çevreye yayılan mikropların neden olduğunu» öne sürerek, bu durumda Sovyetler Birliği'nin beş yıl önce imzalanan «Biyolojik silahların sınırlandırılması» anlaşmasını çiğnemiş olacağını belirtti.

33- Sovyetler Birliği yetkilileri ile resmi haber ajansı TASS ise,ABD iddiaları üzerine yaptıkları açıklamalarda, «Amerika'nın bu suçlamaları şimdi yapmasındaki amacının, Moskova olimpiyatlarına katılmayı düşünen ülkeleri etkilemek olduğunu» öne sürdüler.

34- AP Ajansı'nın Guatemala çıkışlı haberine göre; Guatemala'dabir vadide bulunan gizli bir mezarlıktan işkence izleri taşıyan 26 cesetçıkarıldı.

meşine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

35- Basında yer alan haberlere göre; Federal Almanya'nın çeşitlikentlerinde kaçak olarak çalışan Türk işçilerinden 52'si Federal Almanya'dan sınır dışı edilerek, Alman polisi gözetiminde uçakla Türkiye'yegetirildi.

36- Türkiye ile Polonya arasında 100 milyon dolarlık faizsiz kredianlaşması 3 Mart 1980 günü Varşova'da Türkiye Cumhuriyeti MerkezBankası ile Bank Handlovvy Warszawie S.A. arasında imzalandı.

37- Newyork Üniversitesince iki gün süreyle yapılan «Türkiye veBatı» konulu konferansta, Türkiye'nin batı ülkeleri ve Amerika ile olanilişkileri ve dış politika sorunları ele alındı.

38- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşe'de yerel Asya HaberAjansı'na verdiği demeçte, «Toplumlararası görüşmelerin bu kez debaşlayamaması halinde KTFD'nin varlığını dünya devletlerine duyurmanın kaçınılmaz olacağını» söyledi.

39- AP Ajansı'nın Newyork çıkışlı haberine göre; ABD BaşkanYardımcısı Walter Mondale, Afganistan sorunu yüzünden SovyetlerBirliği'ne uygulanan müeyyidelerin arttırılarak etkili hale getirilmesiniistedi.

40- Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) üyesi dokuz ülkenin, Tahran'daki ABD Büyükelçiliğinde Kasım ayından beri tutulan Amerikalı50 rehine sorunu çözümlenmediği takdirde İran'la diplomatik ilişkilerini kesme tehdidinde bulundukları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

41- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD DışişleriBakanlığı sözcüsü David Passage, «Sovyetler Birliği'nde Sverdlovskkentinde yüzlerce kişiyi etkileyen salgına, biyolojik silahların denenmesi sırasında çevreye yayılan mikropların neden olduğunu» öne sürerek, bu durumda Sovyetler Birliği'nin beş yıl önce imzalanan «Biyolojik silahların sınırlandırılması» anlaşmasını çiğnemiş olacağını belirtti.

42- Sovyetler Birliği yetkilileri ile resmi haber ajansı TASS ise,ABD iddiaları üzerine yaptıkları açıklamalarda, «Amerika'nın bu suçlamaları şimdi yapmasındaki amacının, Moskova olimpiyatlarına katılmayı düşünen ülkeleri etkilemek olduğunu» öne sürdüler.

43- AP Ajansı'nın Guatemala çıkışlı haberine göre; Guatemala'dabir vadide bulunan gizli bir mezarlıktan işkence izleri taşıyan 26 cesetçıkarıldı.

44- Diyrbakır'da silahlı kişilerce taranan bir kahvede, Sıkıyönetimce aranan bir kişi öldü.

45- Haftalık Yankı Dergisi'nin sorularını yanıtlayan İsrail SavunmaBakanı Ezer VVeizmari, Türkiye'nin, Sovyet yayılmasını Orta Doğu'daengelleyebilecek tek güç olduğunu söyledi.

46- Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Genel Müdürü Çelik Gülersoy'a Fransız Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing, «istanbul'untarihi ve doğa güzelliklerinin korunması ve halka açılmasında başarılıçalışmalar yapması» nedeniyle bir diploma ve Ulusal Liyakat Nişanı gönderdi.

47- AP Ajansı'nın Panama City çıkışlı haberine göre; İran'ın devrik Şah'ı Rıza Pehlevi 3 aydan fazla bir süreden beri kalmakta olduğuPanama'dan ayrılarak Mısır'a gitti.

Öte yandan İran' Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, Şah'ın hareketinden önce verdiği demeçte, «ABD Dışişleri eski Bakanı Henry Kissinger ve Manhattan Bank Başkanı Rockefeller'in, Şah'ın Panamadanayrılmasına ya/dım etmelerinin» feci sonuçlara yol açacağını belirtti.

48- Basında yer alan bir habere göre; Yunan muhalefet partilerinden EDA Lideri Elias Eliou, Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis'in ABD Başkanı Jimmy Carter'a yazdığı mektubun' sahte olduğunu öne sürdü ve «Bu sahte mektubun Ankara'da düzenlendiği yolunda güçlü deliller bulunmaktadır» dedi.

49- İran Devlet Başkanı Beni Sadr, An Nahar adındaki bir dergiyeverdiği demeçte, Körfez'deki Arap ülkelerinin ABD tarafından kontroledildiğini, bu nedenle bu ülkelerle işbirliğini güçlendirmekten vazgeçtiklerini» söyledi.

50- Mısır Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmet Bedevi, El Ahram Gazetesi'ne verdiği bir demeçte, Libya'nın, Mısır-Libya sınırı boyunca 300 kilometrelik bir beton duvar yapmaya başlaması nedeniyle«Bu, bizi rahatsız ediyor» dedi ve «Libya lideri Kaddafi'yi ülkesiniSovyetler'in cephaneliği haline getirmekle» suçladı.

51- AFP'nin Bonn çıkışlı haberine göre; bir Orta Afrika ülkesi olanÇad'ın Dışişleri Bakanı Acly Ahmet, Bonn'da yaptığı bir açıklamada,«Çad'da meydana gelen çarpışmalarda bir hafta içinde 700 kişinin öldüğünü» söyledi.

24 Mart 1980

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Milliyet Gazetesi ekibiyleyaptığı görüşmede, Cumhurbaşkanı seçiminin bunalıma yeni boyutlareklemesini önlemek için diyalogun gerekli olduğunu savunarak, «Yediyıl önceki seçimlerde diyalog girişimleri başlangıçta yanıtsız kalmasaydı, 12 Mart müdahalesini adeta bir adım daha ileri götüren olumsuzgelişmelerin daha önceden önlenebileceği» görüşünü de ileri sürdü.

2- MSP Grup sözcüsü ve Konya Milletvekili Şener Battal, partilerin aday çıkarmakta güçlük çektiğini belirterek, Cumhurbaşkanlığınakendisinin aday olacağını açıkladı.

3- İmar ve İskan Bakanı Turgut Toker, istanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen «İnşaat sektörü ve sorunları» konulu toplantıdayaptığı konuşmada, «Türkiye'de konut sorunu ve gecekondu olayınıngiderek ağırlaştığını» belirterek, «Bu sorunları elbirliği ile çözeceğiz.Bu nedenle hükümetimiz ciddi çalışmalar içindedir. Bir dizi tedbirlergetirilecektir. Bunlardan biri, her bankanın konut tasarrufu kabul etmesi ve konut kredisi vermesidir» dedi.

4- İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında eylemleri kanun ve yönetmeliğe uyduğu anlaşılan 3'üsağ görüşlü 12 terörist hakkında «Teslim ol» çağrısında bulunulmayakarar verildiğini açıklayarak, çağrıdan iti-baren 15 gün içinde teslimolmayanlar için «Vur» emrinin uygulanacağını bildirdi.

5- Aşkale kükürtlü maden ocağında işçilerin başlattığı direniş sona erdi.

6- Konya Barosu'na bağlı avukatlar üç gün önce bir avukatın öldürülmesi, iki avukatın da yaralanmasını protesto etmek amacıyla üçgün sürecek boykota başladılar.

7- Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Borsaları Birliği tarafından, vergi yasa tasarılarına ilişkin yayınlanan ra'porda, «Tasarıların genelde ve temelde doğru ve isabetli olduğunu kabul etmek gerektiği, bu nedenle amaçlarına ve doğrultusuna fazla karşı çıkılabilecek bir durum görülmediği» bildirildi.

8- Geçtiğimiz Cuma günü bir kalp krizi sonucu ölen, Siyasal Bilgiler Fakültesi Ceza Hukuku ve Kriminoloji Kürsüsü üyesi ve BasınYayın Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Yılmaz Günal, Ankara'da düzenlenen bir törenden sonra toprağa verildi.

9- Akaryakıt ve tüpgaz fiyatları yeniden saptandı. Akajans'ın bildirdiğine göre; süper benzinin fiyatı 36 liradan 37 liraya, normal benzinin fiyatı ise 32 liradan 33 liraya çıkarıldı.

10-Tunceli - Elazığ - Malatya - Maraş - Adıyaman illerindeki tütünekim alanlarını içeren Doğu Bölgesi'nde, tütüne en az 120-150 arasında baş fiyat, 100 lira dolayında da ortalama fiyat istendi.

11- İstanbul'da «Dur» uyarısına uymayan bir kişi öldürüldü, boğularak öldüğü anlaşılan iki kişinin de cesetleri bulundu.

Öte yandan Samsan AP il Gençlik Kolları Başkanı Yılmaz İstifer'iöldürmekten sanık Halkın Kurtuluşu örgütü üyesi 4 kişi yakalandı.

12-Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,Türkiye'ye yapılacak yardım miktarının kesinleşeceği OECD toplantısına katılmak üzere Paris'e gitti.

Öte yandan, OECD tarafından hazırlanan Türkiye ile ilgili raporungörüşülmesine Paris'te başlandı.

13- Libya - Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Ekonomi Bakanı AbuZeyd Ömer, Türkiye ile Libya arasındaki ekonomik ilişkileri gözden geçirmek, uygulamadaki aksaklıkları gidermek için 15 kişilik birheyetle Ankara'ya geldi.

14- Federal Almanya Maliye Bakanı ve Türkiye'ye Yardım Koordinatörü Hans Matthofer, Bonn'da düzenlediği basın toplantısında,«Ankara'ya Noel Baba gibi gitmiyorum. Türkiye'nin tüm istemlerini yerine getirmiş sayılmayız. Ancak, sağlanacak krediler ve borç ertelemeleriyle ülkenin ivedi gereksinmelerini karşılayacak miktara yaklaşmışolacağız» diyerek, «Türkiye'ye yapılacak bu yardımın 3-3.2 milyar doları bulabileceğini» bildirdi.

15- IMF Yönetim Kurulu, 77.4 milyon dolarlık 3. dilim krediyi onayladı.

16- Dünya İslam Kongresi, 8. Genel Kurul toplantısı, Gazi Magosa'da Satamis Bay Oteli'nde KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın bir konuşmasıyla açıldı. Denktaş konuşmasında, «Bu konferansın Kıbrıs'ta tertiplenmiş olmasının bir tesadüf olmadığını» belirterek, «Müslüman KıbrısTürk halkının haklı davası, İslam aleminin kalbinde ve zihninde haklıyerini bulmuştur» dedi.

17- AP Ajansı'nın Newyork çıkışlı haberine göre; ABD'nin Newyork kentinde yaşamakta olan binlerce Yunan asıllı Amerikalı, dün,Yunanistan'ın Osmanlı egemenliğinden kurtuluşunun 159. yıldönümünedeniyle büyük bir gösteri yürüyüşü düzenledi.

18- Panama'dan ayrılıp Mısır'a giden devrik iran Şah'ı Rıza Pehlevi'nin Kahire'deki Askeri Mehdi Hastanesi'nde tedavi altına alındığı,yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

19- İsveç'te nükleer enerjinin geleceği ile ilgili yapılan halk oylamasında, halkın çoğunluğunun ülkedeki nükleer enerji kapasitesininarttırılması ve 12 yeni nükleer santral kurulması lehinde oy kullandığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

25 Mart 1980

1- Cumhurbaşkanı seçmek üzere ikinci kez yapılan TBMM Birleşik Toplantısında bağımsız Mardin Milletvekili Nurettin Yılmaz'ınaday olduğunu açıklamasıyla ilk tur yapıldı. Gizli oy verme işlemi sonunda Nurettin Yılmaz 80 oy aldı, 352 oy boş çıktı, 16 oy da geçersizsayıldı. 556 üyenin katıldığı oylamada 40 parlamentere de 1 ile 14arasında oy çıktı.

2- AP Genel idare Kurulu, Parti Genel Başkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında parlamentoda toplanarak Cumhurbaşkanlığı seçimisorununu görüştü.

3- CHP Ortak Grubu'nda bir konuşma yapan Genel Başkan Bülent Ecevit, «Partisinin Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda geçmişteolduğu gibi bugün de izlediği yolun doğru olduğunu» söyledi.

Bülent Ecevit, Anayasa değişikliğine ilişkin çalışmalar konusundaMilliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamasında ise, «Tam Cumhurbaşkanlığıseçimi, aşamasında Anayasa değişikliği sorununun gündeme getirilmesinden kuşku duyuyorum. Bu konuda hazırlık yaptıkları söylenen kimselerin de, kendi başlarına oturup bu hazırlığı yaptıklarını düşünmekbiraz zordur» dedi.

4- CHP Millet Meclisi Grubu toplanarak NATO ve Avrupa Konseyi asambleleri için seçim yaptı. NATO için irfan Ozaydınlı, KemalKayacan ve Saffet Ura!, Avrupa Konseyi Parlamentosu Asamblesi içinHikmet Çetin Muammer Aksoy, Turan Güneş, Parlamentolararası TürkBirliği için de Yaşar Kemal Yükseli, Ömer Dedeoğlu, Mustafa Yılankıran seçildiler.

5- Türk Kooperatifçilik Kurumu'nun bir raporuna göre; Türkiye'de tarımsal amaçlı kooperatiflerde büyük artış görüldü ve 11 yılda tarımsal amaçlı kooperatif sayısı 2724'ten 13 bin 640'a yükseldi.

6- DGM'leri eleştirdikleri iddiasıyla 6 yıla kadar hapisleri istenenCumhuriyet Gazetesi yazarı ilhan Selçuk ile Yazı işleri Müdürü OrhanErinç beraat ettiler.

7- Çorum, Bursa, Samsun ve İzmir'de meydana gelen olaylardabeş kişi öldürüldü.

içişleri Bakanlığı tarafından haklarında «Vur emri» verilen 12 teröristle ilgili karar Resmi Gazete'de ilan edildi.

8- Türkiye'nin Norveç'e olan garantisiz ticari borçlarının garantilihale getirilip ertelenmesini öngören 23 Ocak 1980 tarihli anlaşma Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- Dünya islam Kongresi 8. Genel Kurul Toplantisı'nın ikinci gününde konuşan KTFD Dışişleri Bakanı Kenan Atakol, «Dünya islamKongresi'nin KTFD'de yapılmasının, yalnız bırakılmadığımızın bir kanıtı olduğunu» söyledi. Öte yandan Genel Kurul'da, KTFD'nin her yönden desteklenmesini öngören bir karar tasarısı sureti oy birliği ile kabul edildi.

10- Sovyet resmi haber ajansı TASS, Kabil'den aldığı haberlere dayanarak yaptığı açıklamada, Afganistan'ın sınır eyaleti Kunnar'da «Haydut» olarak nitelenen Müslüman direnişçilerle çarpışmaların sürdüğünübildirdi.

11- AP Ajansı'nın Santiago çıkışlı haberine göre; görüşme isteğiFilipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos tarafından reddedilen veAsya turunu yarıda keserek Santiago'ya dönmek zorunda kalan ŞiliDevlet Başkanı Augusto Pinochet, ülkesinin Filipinlerle diplomatik ilişkilerini keseceğini açıkladı.

12- Orta Amerika ülkelerinden El Salvador'un başkenti San Salvador'da Başpiskopos Oscar Arnulfo Romera, bir ayinde vaaz verdiğisırada düzenlenen bir suikastte öldürüldü.

26 Mart 1980

1- Görev süresi 6 Nisan'da sona erecek olan Cumhurbaşkanı FahriKorutürk'ün yerine yapılan seçimlerin' üçüncü turunda CHP Bingöl Milletvekili Hasan Celalettin Ezman aday oldu. 504 üyenin oy kullandığıüçüncü turda, Celalettin Ezman 81, Muhsin Batur 38, Naci Gacıroğlu11, Hasan Akkuş 19, ismail Hakkı Köylüoğlu 16, Kemal Kayacan 11 oyaldı. Çeşitli üyelere de toplam 91 oy çıktı.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Cumhurbaşkanı seçiminin gecikmesi ile Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemi [tartışmasının gündeme getirilmek istendiğini ve bazı çevrelerin «TBMM Cumhurbaşkam'nı seçemiyor. O haldemillet seçsin» diyebileceklerini» öne sürdü.

3- Yeni Turizm mevsiminin açılışı dolayısıyla Ankara'da bir basıntoplantısı düzenleyen Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, «Turizm potansiyeli Türk ekonomisinin altın yatağıdır. Türk turizmi yakınbir gelecekte Türk ekonomisini sırtında taşıyacaktır» dedi.

4- Türkiye Barolar Birliği Başkanı 'Atilla Sav, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında son altı ay içinde 35 avukatın saldırıya uğradığını, 11 avukatın da bu saldırılar sonucu öldüğünü bildirerek, «Avukat, yargıç ve savcılara yönelen silahlı saldırının hedefinin yargı erkiolduğunu» söyledi.

5- Turizm Bankası tarafından hazırlanan bir raporda, «1978 yılında dünya turizm hareketine 262 milyon kişinin katıldığı» bildirilerek,«Aynı yıl Türkiye'ye 1 milyon 600 bin kişi geldiği, bu sayının dünyaturizmi içindeki payının binde 6 olduğu» açıklandı.

6- ANKA Ajansı'nın verdiği bir habere göre; Ocak ayında Türkiye'de Merkez Bankası ile özel bankalar tarafından sağlanan dövizgelirleri toplamı 343.4 milyon dolar düzeyinde kaldı.

7- Türkiye'de petrol aramalarına yerli ve yabancı kuruluşların dakatılmasını teşvik için 25 Ocak tarihli kararnamenin yayınlanması üzerine, Koç Holding'den sonra Eczacıbaşı Holding ve Transtürk Holdingde arama için teşebbüse geçti.

8- Bankaların ihracatçılara döviz tahsis etme yetkisi kaldırıldı.

9- «Sol yayınları» sahibi ve yönetmeni Muzaffer Erdost AnkaraSıkıyönetim Komutanlığı 2 No'lu Askeri Mahkemesi'nde yapılan ilksorgusundan sonra tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi'ne gönderildi.

10- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından' yapılan açıklamada, «istanbul'da 5 adam öldürme ve çeşitli yaralama ve soygununsanığı THKP-C Cephe Kolu adlı yasa dışı gizli örgüt üyesi 17 militanınyakalandığını» bildirdi.

Öte yandan Ankara, istanbul, Tarsus ve Adana'da meydana gelenolaylarda 4 kişi öldürüldü.

11- Paris'te iktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı çerçevesinde yapılan Türkiye'ye yardım konusunda taahhüt toplantısında kesin bir karar alınamadı ve toplantı 15 Nisan tarihine ertelendi.

12- 1980 yılında kamu kesimi tarafından yapılan ve yapılacak yatırım projelerini gösteren «1980 Yatırım Programı» Resmi Gazete'de yayınlandı.

13- Reuter Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; DünyaBankası Yönetim Kurulu, Türkiye'ye vermeyi öngördüğü 200 milyondolarlık program kredisini onayladı.

14- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin geçen hafta Ege'de yaptıkları Denizve Hava Kuvvetleri «Deniz Kurdu» tatbikatı sırasında Atina Fır Hattı'nın Yunanlılara gerekli bildirimde bulunmadan geçtiklerini iddia edenYunan Hükümeti bu konudaki görüşlerini Türk Dışişleri'ne bir notaylabildirdi.

15- Türkiye ile Libya arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin arttırılması amacıyla temaslar yapmak için Ankara'da bulunan Libya Ekonomi Bakanı Ebu Zeyd Ömer Durda, Başbakan Süleyman Demirel tarafından kabul edildi. Konuk Bakan Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanıEsat Kıratlıoğlu ve Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen ile de görüştü.

16- Dünya İslam Kongresi, KTFD'nin Gazi Magosa şehrinde toplanan 8. Genel Kurulu'na katılmak isteyen Gümülcine ve iskece müftülerine ülke dışına çıkma izni vermeyen Yunanistan Hükümeti'ni protesto etti.

17- AP'nin Santiago çıkışlı haberine göre; Şili Devlet BaşkanıAugusto Pinnochet'in, Dışişleri Bakanı Herman Cubillos'un istifasını istediği, hükümet sözcüsü tarafından açıklandı.

18- Reuter Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin'in örgüteüye olması konusunu görüşmek üzere Uluslararası Para Fonu'ndan(IMF) bir heyet, Çin'in başkenti Pekin'e gitti.

19- AP Ajansı'nın Bogota çıkışlı haberine göre; bir aydan bu yanaKolombiya'nın başkenti Bogota'daki Dominik Büyükelçiliği'nde 32 kişiyi rehin tutan gerillalar üç kişiyi daha serbest bıraktılar.

20- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, Viyana'da yayınlanan bir gazeteye verdiği demeçte, gerçek amaçlarının İsrail'i ortadankaldırmak değil, bağımsız bir Filistin Devleti kurulmasını sağlamak olduğunu söyledi. Paris'te yayınlanan «Le Monde» gazetesine bir demeçveren iran Cumhurbaşkanı Beni Sadr, «Devrik Şah, Panama'da da olsa,Mısır'da da olsa bizim için farketmiyor. Bu ülkelerin hepsi de BeyazSaray'a bağımlıdır» dedi.

27 Mart 1980

1- İzmir Belediye Başkanı İhsan Alyanak, Cumhurbaşkanı FahriKorutürk'e, Cumhurbaşkanlığı KösküYıde düzenlenen bir törenle izmirŞehri'nin altın bir anahtarı ile fahri hemşehrilik beraatını verdi.

2- Cumhuriyet Senatosu ve Millet Meclisi Genel Kurullarının ortak birleşiminde, Cumhurbaşkanlığı seçimi için 5. tura geçildi. MeclisBaşkanı Cahit Karakaş, CHP Bingöl Milletvekili 'Hasan Celalettin Ezman'ın adaylıktan çekildiğini, CHP Ankara Senatörü ibrahim Öztürk'ün Cumhurbaşkanhğı'na aday olduğunu açıkladı.

3- AP Ortak Grubu'nda Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili olarak birkonuşma yapan Başbakan Süleyman Demirel, «Cumhurbaşkanı seçmek sadece AP'nin görevi değildir. AP'nin gruplarının sayısı da Cumhurbaşkanı seçmeye yeterli değildir. Kimsenin tarizine, azarlamasına,bizi suçlamasına müstahak değiliz. Kendimizi muhatap saymayız» dedi.

Daha sonra OECD toplantısının ertelenmesine ilişkin yaptığı açıklamada, «Bu erteleme tamamen tekniktir. O kadar mühim değildir»şeklinde konuştu.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Ortak Grubu'nda yaptığı konuşmada, «Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin olarak yaptığı eğilim saptaması sonunda grupta adaylarla ilgili bir eğilim kutuplaşmasıya d'a katılaşması bulunmadığını «söyleyerek, «İlk eğilim yoklamasından sonra bile henüz herhangi bir kimseye cesaret etme hakkını veyaolanağını kendimde görmüyorum» dedi.

Öte yandan, Bülent Ecevit'in başkanlığında TBMM'de, CHP yöneticilerinin katıldığı bir «Değerlendirme» toplantısı yapıldı. ToplantıdanÖnce kuliste gazetecilerin OECD taahhütleri toplantısının Nisan1 ayınaertelenmesine ilişkin sorularını yanıtlarken, «Biz, bu konuda beklemeyeçok alıştığımız için yadırgamıyorum» şeklinde, konuştu.

5- Bakanlar Kurulu'nun Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında yapılan toplantısında, Bağ - Kur emeklilerine de ayda 750 lira yakacak yardımı yapılması kararlaştırıldı.

6- AP Ortak Grubu, vergi tasarılarını inceleme komisyonunun ha.zırladığı raporu onaylayarak kabul etti.

7- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal,Ankara'ya döndükten sonra basına verdiği demeçte, «OECD toplantı-

sının 15 Nisan'a ertelenmesinin bir anlamda yararlı olduğunu, bu arada yapılacak görüşmelerde yardım koşullarını daha da iyileştirilmesiamacıyla çaba gösterileceğini» söyledi.

8- Türkiye ile Libya arasındaki, ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan' protokol, Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun ve Libyaadına da Ömer Durda tarafından Ankara'da imzalandı.

9- Dışişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Ege'deki DenizKurdu tatbikatından dolayı, Yunanistan'ın Türkiye'ye sözlü bir notaverdiğine dair haberi doğruladı ve konuya ilişkin protestosunun reddedildiğini de bildirdi.

10- Adam öldürmek, bomba atmak, çete kurmak suçlarından dolayıSıkıyönetim Mahkemesi'nce tutuklu olan sol görüşlü sanık Doğan Kolçak, Sağmalcılar Cezaevi'nden kaçtı.

11- Giresun Şehir Stadı'nda amatör futbol takımları arasındaki birmaç sırasında seyirciler üzerine silahlı kişilerce yaylım ateşi açılmasısonucu üç kişi yaralandı.

12- Devlet Planlama Teşkilatı'nca hazırlanan 1980 yılı programı yatırım projeleri, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

13- Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a giderken Ankara'ya gelenFederal Almanya Maliye Bakanı Hans Matthofer, havaalanında verdiğidemeçte, «OECD toplantısının 15 Nisan'a bırakılmasından üzüntü duyduğunu, ancak Türkiye'ye yapflacak yardımın, miktarının değil, koşullarının önemli olduğunu» söyledi.

14- AFP'nin Paris çıkışlı haberine göre; NATO Genel Sekreteri biraçıklamada bulunarak, «Sovyetler Birliği Afganistan'a müdahale ederek açtığı yolda ilerlemeye devam ederse, savaş çıkar» dedi.

15- AP Ajansı'nın Newyork çıkışlı haberine göre; Newyork eyaletindeki ön seçimleri kazanan Demokrat Parti Başkan' adaylarındanEdvvard Kennedy verdiği demeçte, «Rakibi Başkan Carter'ın başarısızlığa uğramasının esas nedeninin ekonomik durum olduğunu» söyleyerek, «Seçmenler bu şekilde Washington'a ve parti merkezine yüzde18'i bulan enflasyondan ve bugünkü yönetimin bu sorunla başa çıkarmamasından ne kadar şikayetçi olduğunu ifade etmiş oldu» dedi.

16- AFP'nin Peşaver çıkışlı haberine göre; Sovyet ve Afgan ordubirlikleri, Pakistan sınırındaki Kunar eyaletinin kuzeyindeki Bari Kotkentini direnişçilerin elinden aldı.

28 Mart 1980

Görev süresi 6 Nisan'da sona erecek olan Cumhurbaşkanı FahriKorutürk'ün yerine yapılan seçimlerde bir sonuç alınamadı.

1- Başbakan Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk iiegörüştü. Demirel, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada,«Türkiye'nin ekonomi ve savunma ihtiyaçlarının sağlanması konusundageniş çapta köşeyi döndüğünü» söyledi. Cumhurbaşkanı seçimi konusunda Silahlı Kuvvetler'in etkisi olup olmadığı yolundaki bir soruyuyanıtlarken, «Silahlı Kuvvetler'in yerinin Anayasa tarafından belirlendiğini, Silahlı Kuvvetler'in bu yerin dışına çıkmasının rejim kurallarınaaykırı olacağını» bildirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, bütün Bakanlıklarla ilgili kuruluşlara gönderdiği genelgede, Başbakanlıkta oluşturulan «Toplu Sözleşme Koordinasyon Kurulu»nun bilgisi dışında toplu iş sözleşmesi imzalanmamasını istedi.

3- CHP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Metin Tuzun, Ankara'dabasına yaptığı açıklamada, «Partisinin görev süresi 6 Nisan'da dolanCumhurbaşkanı'na vekalet edecek adayla ilgili hiçbir kompleksinin olmadığını» söyleyerek, «Şayet AP gerçekten demokratsa Cumhurbaşkanı'nın vekilinden çok aslına oynar ve bu konudaki çalışmalara katkıdabulunur» dedi.

4- AP Grup Başkanvekili Gıyasettin Karaca, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda parti olarak diğer gruplarla temaslarının devam ettiğini ve olumlu yanıt aldıklarını»ileri sürerek, «Grup olarak adayımızı tespit ettiğimiz zaman göstereceğiz. Temas var fakat halen aday yok,» şeklinde konuştu.

5- CHP Genel Yönetim Kurulu'nda, anarşik olaylar, memur kıyımları ve hapishaneden kaçma olayları değerlendirildi ve bu konularındaha yakından izlenmesi için ayrı ayrı alt komisyonlar kurulması dakararlaştırıldı.

6- TÜRK-İş Meclis'te bulunan yeni vergi tasarısı ile ilgili olarakAnkara'da yaptığı yazılı açıklamada, tasarıda bazı değişikliklerin yapılmasını isteyerek, «Ücret ve diğer ödemelerin ayrı ayrı vergilendirilmesini, ihbar tazminatlarının tamamen vergiden muaf tutulmasını ve kıdem tazminatlarının 972 bin lirasının vergilendirilmesini» önerdi.

7- DİSK Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Sadun Aren gözaltınaalındı.

8- Mardin'in Derik İlçesi'ne bağlı Sıkestün köyünde güvenlik kuvvetleriyle bir grup terörist arasında çıkan çatışmada, Yüzbaşı Beşir Bayraktar, Assubay Memduh Altıntop, ve er Ramazan Sankaya şehit edildi, 3 terörist öldürüldü, 3'ü ise yaralandı.

9- İçişleri Bakanlığı, istanbul Valiliğine bir yazı göndererek, Mehmet Ali Ağca'nın iki cinayet daha işlemesine ilişkin bilgi ve belgeleriistedi.

10- Yurdun çeşitli kentlerinde adam öldürme, silahlı soygun, bombalama olaylarına adları karışan THKP-C Acilciler ve Eylem Birliği örgütleri üyesi 14 kişi İzmir Sıkıyönetim Güvenlik güçlerince yakalandı.

11- Milli istihbarat Teşkilatı'nda görevli Ahmet Öztürk adlı kişi,istanbul Feriköy'de kimliği bilinmeyen bir kişinin açtığı ateş sonucuöldürüldü. Öte yandan Adana, Samsun, Gaziantep'teki olaylarda da1'i polis, 5 kişi öldü.

12- Kayseri'nin Develi İlçesi'ne bağlı Ayvazhacılar köyüne bir dağın kayması sonucu 20 ev yıkıldı, 60-70 kişi toprak altında kaldı, 6aileden de 41 kişinin cesetleri çıkarıldı.

13- Son yağışlarda Adana . Seyhan Baraj gölünde su yüksekliğiemniyet kodunu aşarak .«İmdat savağı»ndan taşmaya başladı ve Şeyhan ile Ceyhan nehirleri kıyısında bulunan kent içindeki 7 mahalle ile70 köyün büyük bir bölümü boşaltıldı, bir bölümünde de önlem alındı.

14- Türkiye'ye Dünya Bankası tarafından sağlanacak 200 milyondolarlık program kredisine ilişkin anlaşma Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- Kanada Dışişleri Bakanlığı Türkiye bölümü Direktörü DrcyThorpe, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Paris'te kaynaklanan«Kanada'nın yardım yapmayacağı» haberlerinin doğru olmadığını söyledi.

16- Dünya islam Kongresi'nin 8. Genel Kurul toplantısında, GenelSekreter'inamullah Han'ın, onaylanan karar suretinde, «Kıbrıs'ta Barış Gücü kurulduğundan beri yeşil hat boyunda görev yapan askerlerin sadece irlanda, Kanada, isveç ve İngiliz askerlerinden oluştuğugörülmüştür. Bu nedenle Dünya İslam Kongresi Motamar Genel Sekreteri Waldheim'a bu askerlerin yanısıra Müslüman ülkelerden gele- ,çek Barış Gücü askerlerinin de yeşil hat boyunca görev yapma olanağının sağlanması hususunda yardımcı olması çağrısında bulunmuştur»denildi.

Genel Kurul sonucunda yayınlanan bildiride ise, «Konferans, samimiyetle şuna inanır ki, barış ve uyum içinde yaşamak için her ikitoplumun dengeli bir federasyon oluşturması gereklidir. Kıbrıs Türktoplumuna, kurulacak olan iki toplumlu ve iki bölgeli bir federasyonda hakkı olan eşitlik sağlanmadığı takdirde konferans inanıyor ki,Türk toplumu bağımsız bir devlet olarak tanınmak istemeye hak kazanacaktır» denildi.

17- Birleşik- Amerika'daki Chase Manhattan Bank, City Bank, Chemical Bank, Morgan Trust, Irving Trust ve American Express ve diğerAmerikan Bankaları temsilcileri ile Nevvyork'ta bulunan Türk bankatemsilcileri bir iş yemeğinde bir araya gelerek Türkiye'nin ekonomiksorunlarını görüştüler.

18- AP Ajansı'nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'da Başpiskopos Romero'nun öldürülmesi nedeni ile halk ile hükümelkuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 14 kişi öldü.

19- Kuzey Denizi'nde, Norveç karasularındaki petrol yataklarındaişçilerin dinlenmesi amacıyla kullanılan bir «Otel platformun» fırtınaya kapılarak çökmesi üzerine, 69 işçinin denize düşerek kaybolduğuyabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

29 Mart 1980

1- Türkiye'den ayrılmadan önce CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in evinde kahvaltı yapan Federal Almanya Maliye Bakanı HansMatthofer Ecevit'le görüştü. Ecevit, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Sayın Matthofer'in yardım konusunda iyimser olduğunu öğrenmekten mutluluk duydum» dedi.

2- AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, 41. gününü dolduran THY grevi için, Danıştay'ın' hükümetin almış olduğu erteleme kararını iptal etmesinin son derece üzüntü verici olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Köksal Toptan, Burdur ve çevresinde yaptığı inceleme gezisi sırasında verdiği demeçte, parlamentonun en kısa zamanda Cumhurbaşkanı'nı seçeceğini bildirdi ve CHP'riin henüz kendigrubunun temayülünü bile saptayamadığını öne sürerek, «CHP, birmensubunu Cumhurbaşkanı seçmek için' diyalog istiyor» dedi.

4- Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki Savunma İşbirliği ilişkilerini yeniden düzenleyen temel anlaşma ve tamamlayıcı3 anlaşma ile uygulama protokolleri, 16 ay süren görüşmelerden sonraüslerin geçici statü süresinin dolmasına rki gün kala Türkiye adına Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Genelkurmay Plan ve Prensipler Dairesi Başkanı Korgeneral Öztorun ile ABD adına Büyükelçi Spain arasında Ankara'da imzalandı.

5- TÜRK-İş Genel Başkanı ibrahim Denizcier, Ankara'da basınaverdiği demeçte, Hükümetin, özellikle işçi kesimini ilgilendiren sosyaliçerikli yasaların hazırlanması ve Meclislere sunulması sırasında, TÜRKİŞ'in görüşünü mutlaka alması lazım geldiğini belirterek, «Çeşitli uyarılarımıza rağmen, Türk işçi hareketini tedirgin eden ve çalışma barışını bozucu nitelikte olan birtakım girişimlere teşebbüs eden hükümetin bu tutumu, sabrımızı taşırmak üzeredir» dedi.

6- Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Genel Kurulu'nda, SendikaYönetim Kurulu Başkanlığı'na Kemal Ilıcak, ikinci başkanlığa da DinçBilgin getirildi.

7- İstanbul, iskenderun ve Trabzon'da meydana gelen olaylardaüç kişi öldürüldü.

8- Şiddetli yağışlar ve eriyen kar suları sonucu, Kayseri'nin Develi llçesi'ne bağlı Ayvazhacı Köyü'nün üzerine Evliyatepe'nin bir bö-

lümü kaydı, heyelan nedeniyle 9 ev tamamen yıkıldı, ilk saptamalaragöre 42 kişi hayatını kaybetti. Öte yandan Kars Çayı, Kızılırmak Nehritaştı, çok sayıda ev su altında kaldı.

9- Aşırı yağışlar ve Toroslar'daki karların erimeye başlamasıyla,Seyhan Baraj Gölü'ne anormal ölçüde su gelmesi sonucu meydana gelen su baskını, Adana'da yaşamı felce uğrattı. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin taşması ile yerleşim kesimlerinde yaklaşık 200 kişi mahsurkaldı, bunlardan ancak 37'si kurtarıldı.

10- Ankara'da temaslarını tamamlayarak Bonn'a dönen Federal Almanya Maliye Bakanı Hans Matthofer, Alman TV'sine verdiği demeçte,«15 Nisn'daki toplantıda 1 milyar 100 milyon dolarlık yardımın çıkmasının beklendiğini» bildirerek, «Türkiye'ye bu yıl içinde acil ihtiyacı olan 3 milyar 100 milyon dolar sağlanacaktır» dedi.

11- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başbakanı ve iktidardaki Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Çağatay ile Rum Demokratik Partisi'niri Başkanı Glafkos Klerides, Lefkoşe'nin Türk kesiminde birarayageldi.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis, Türk gazetecileri ile yaptığı bir basın toplantısında KTFD Başkanı Denktaş'ıngörüşmelerin yeniden başlamasını istediğinden şüpheli olduğunu önesürerek, «Türk tarafı ön şartta ısrar etmezse yarın sabah masaya oturmaya hazırız» dedi.

13- AP Ajansı'nın Kahire çıkışlı haberine göre; Mısır'da bir askerihastanede tedavi görmekte olan devrik iran Şah'ı Rıza Pehlevi'nin kanserli dalağı, dün akşam büyük bir gizlilik içinde yapılan bir ameliyatlaalındı.

14- AP Ajansı'nın Helsinki çıkışlı haberine göre; Finlandiya'da deniz işçilerinin ücret ve iş saati konularındaki isteklerinin karşılanmamasıüzerine ülkede grev başladı ve Finlandiya'nın tüm deniz trafiği durdu.

15- Kuzey Denizi'nde, Norveç karasularındaki petrol yataklarında,işçilerin dinlenmesi için kullanılan' «Otel Platformsun çökmesi sonunda öldükleri ya da kayboldukları sanılan işçilerin sayısının 130'a çıktığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

30 Mart 1980

1- Başbakan ve AP Gene! Başkan'ı Süleyman Demirel, AP Gençlik Kolları Kongresi nedeniyle, Şişli İlçesi Gençlik Kolu Başkanı'na gönderdiği telgrafta, «Bize düşen görev, tahriklere kapılmadan, el ve gönül birliği içinde bütün gayretleri sarfederek memleketimizi memur vemüreffeh bir ülke haline getirmeye çalışmaktır» dedi.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanı seçimleri ile ilgili görüşlerini Milliyet Gazetesi'ne açıklarken, «Seçimlerinparti taassubu ile çözülemeyeceğini» belirterek, «Anayasa değişikliğiBatı Kulüp için çıkış yolu aramaktır» dedi.

3- CGP Parti Divanı toplantısından önce Ankara'da basın toplantısı düzenleyen Parti Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, «Devlet idaresini partizanlık illetinden kurtarmak acil bir görevdir» dedi.

4- Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, İzmir'de basma yaptığı açıklamada, bugüne değin bütçenin ancak binde 2'sinin turizmeayrıldığını belirterek, «Bütçenin en az yüzde 25'i turizme ayrılmalıdır» dedi.

5- Burdur'a bağlı Gölhisar Belediye Başkanlığı seçimini AP adayıRamazan Doğan kazandı.

6- Merkez Bankası'nın 21 Mart tarihli vaziyet raporunda, tedavüldeki banknot miktarının 181 milyar 4 milyon 417 bin 70 lira olduğubildirildi.

7- Diyarbakır'da Üsteğmen Ömer Koç'un şehit edilmesi ile ilgiliolarak bir örgütün elemanları olduklart bildirilen 24 kişinin gözaltınaalındığı, Diyarbakır . Hakkari - Mardin - Siirt ve Urfa illeri SıkıyönetimKomutanlığı tarafından açıklandı.

8- Amasya'da bir kahvenin taranmasıyla bir kişi öldü, Buca Cezaevi'nde ise bir hükümlü, şişlenerek öldürüldü.

9- Yurdun çeşitli kesimlerinde meydana gelen sel ve heyelanolayları sonucu 20 kişi öldü. Öte yandan DSİ Bölge Müdürü, SeyhanBarajı'nın hizmete girdiği 1954 yılından bu yana, Adana'da ilk kezböyle bir tehlikenin yaşandığını söyledi.

Ayvazhacı Köyü'nde meydana gelen heyelandan sonra, toprak altından çıkarılan cesetlerin' sayısı 37'ye ulaştı.

10-Çorum kent sınırları içinde uzunluğu 182 kilometreyi bulanKızılırmak'ın taşması sonunda Kargı ilçesine bağlı 30 köyün 1500'üpirinç tarlası olmak üzere 1900 hektar ekili toprağı, Osmancık ilçesinebağlı 40 köyün de çoğunluğu pirinç tarlası olmak üzere 2600 hektarekili toprak sular altında kaldı.

11- Bedelli Askerlik Yasası adıyla bilinen ve askerlik yasasında değişiklik yapan yasa, Cumhurbaşkanı'nca onaylandı ve Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- Haftalık Yankı Dergisi'nin sorularını yanıtlayan İsrail BaşbakanıMenahem Begin, Türkiye'nin ekonomik ve askeri gücünün arttırılmasıiçin Batı ve bölgedeki islam ülkeleri dahil, herkesin herşeyi yapmasıgerektiği görüşünü savunarak, «Türkiye'ye dış yardım, son yıllardakinin çok üstüne çıkacağa benziyor» dedi.

13- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; ABD Senatosu Dış ilişkiler Komisyonu tarafından hazırlanan bir raporda ABDBaşkanı Carter'ın, Türkiye - Yunanistan arasında, Kıbrıs, Ege ve Atina'nın NATO'nun askeri kanadına dönüşü gibi, anlaşmazlık konularınınbir çözüme ulaşması için iki ülke liderlerinin katılacağı Camp Davidtipi bir zirve çağrısında bulunabileceği bildirildi.

14- Sovyetler Birliği'nin resmi TASS Ajansı bir haberinde, «Amerika, Ankara'yı Orta Doğu'daki askeri hazırlıklarına alet ediyor» dedi.

15- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşe'de yaptığı açıklamada,Kıbrıs'ta toplumlararası görüşmelere Rum yönetimi tarafından bir «Bizans barikatı» kurulduğunu belirterek, «Rumlar karşımıza azınlık haklarını tezgahlayan belgelerle çıkmamalıdırlar. Adada iki egemen varlığını kabul etmelidirler» dedi.

16- DPA'nın Tahran çıkışlı haberine göre; İran'ın ürettiği «Hafif»ham petrolün bir varili için 1 Nisan'dan itibaren 33.50 dolar fiyat talepedeceği açıklandı.

17- Vietnam Devlet Başkanı Ton Duc Thang öldü.

18- Hollanda'da aydınlatmada yüzde 75 tasarruf sağlayan bir ampul yapıldı.

31 Mart 1980

1- Görev süresi 6 Nisan'da sona erecek olan Cumhurbaşkanı FahriKorutürk'ün yerine yapılan seçimin 9. ve 10. turlarında da bir sonuçalınamadı. Resmi aday olan CHP Ankara Senatörü ibrahim Öztürk 45oy aldı.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin' sorularını yanıtlarken, «Biz, parti olarakşimdiye kadar elimizden geleni yaptık, ama bizi diğer partilerle aynıkefeye koyuyorsunuz, bu haksızlıktır. Ama gelin görün ki, karşı taraftan, yani AP ve MSP'den hiçbir cevap gelmemektedir. Taktik yapmaktadırlar» dedi.

3- 1979 ürünü Karadeniz Ekici Tütün Piyasası, Gümrük ve TekelBakanı Ahmet Çakmak tarafından' 160 lira baş fiyatla Samsun'da açıldı.

4- THY'de Toplu İş Sözleşmelerinde ortaya çıkan anlaşmazlık sonucu başlayan ve 43. gününü dolduran grevle ilgili olarak Ankara'dabir basın toplantısı düzenleyen Hava İş Sendikası Genel Başkanı İbrahim Öztürk, «işverenin karşımıza, geçmişte kabul ettiği tekliflerdende vazgeçerek gelmesi, bu grevden çıkar sağlayan yerli ve yabancıçevrelerin ekmeğine yağ sürüyor» dedi.

5- Murat 131 otomobillerinin 1 Nisan 1980'den geçerli olmaküzere satış fiyatı 728 bin liraya yükseltildi.

6- Van Kapalı Cezaevi'nden, aralarında siyasal tutuklu ve hükümlülerin de bulunduğu 58 kişi, kazdıkları 25 metrelik tünelden kaçtı.Kaçanlardan 12'si yakalandı.

7- Kızıldere olaylarını protesto amacıyla yurdun' çeşitli, kentlerindeki bazı okullarda forum ve boykot düzenlenerek derslere girilmedi.Olaylarla ilgili olarak İstanbul'da 150, İzmir'de 200, Ankara'da 100,Bursa'da 13, Malatya'da 7 öğrenci gözaltına alındı.

8- Manisa, Ağrı, istanbul, Balıkesir, Tunceli, Malatya, Erzurum,Muş, Gaziantep, Urfa ve Uşak'ta meydana gelen olaylarda 2'si polis,13 kişi öldürüldü.

9- Milliyet Gazetesi'nde yer'alan bir habere göre; Belçika TV'sininFransızca kanalından yayınlanan «A Suivre - Arkası Var» adlı programda Türkiye konu olarak alındı ve «Türkiye'ye yardım için biçilecek

Fiyat, dünyanın.bu hayati önem taşıyan bölgesindeki demokrasiyi ayakta tutmak için değer mi?» denildi.

10- Türkiye gezisi ile ilgili olarak Alman Radyosu'nun sorularınıyanıtlayan Federal Alman Maliye Bakanı Hans Matthofer, «Eğer OrtaDoğu'da barış önem taşıyorsa, ki bizce önemlidir, Türkiye'ye intikali bir mali yardım yapmak zorundayız» dedi.

11- Fransa'da yayınlanan haftalık L'Express Dergisi son sayısında,Sovyetler Birliği Gizli Haber Alma Örgütü KGB'nin, Türk - Yunan ilişkilerini bozmak için 1976 yılında sahte telgraflar düzenlediğini açıkladı.

12- AP Ajansı'nın Pekin çıkışlı haberine göre; Çin Komünist ParHsi'nin 38 milyon üyesinin, yeni politik gerçekçilik kitabını esas alarakyeni bir eğitimden geçirilmeleri istend.

13- AP Ajansı'nın Santa Domingo çıkışlı haberine göre; SosyalistEnternasyorial'in, Santa Domingo'da üç gündür devam eden konferansısona erdi ve yayınlanan bildiride, «Dünya barışı ve yeni bir dünya düzeni kurulması» için çağrıda bulunuldu. Bildiride ayrıca, çok uluslu şirketler kınanarak, sömürgeciliğin kalıntılarının da silinmesi istendi.

14- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Filistin Kurtu-'luş Örgütü Lideri Yaser Arafat'ın resmi bir ziyaret için gittiği Hindistan'da, FKÖ'nün diplomatik başarılarının, bağımsız Filistin Devleti'ninkurulması yolunda anahtar sayılması gerektiğini söylediği bildirildi.

15- Avrupa'da nükleer enerji karşıtı gösterilere İngiltere'nin de katıldığı ve Londra'da yapılan son gösteride binlerce kişinin yer aldığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Mısır'ın Genelkurmay eski Başkanı General Saadettin Şazli'nin,Nasır yanlıları, Mısır Komünist Partisi, dinci ve bağımsız muhalefetibünyesinde toplayan «Mısır Yurtsever Cephesi» adlı birleşik bir muhalefet cephesi kurduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Reuter Ajansı'nın Brezilya'dan bildirdiğine göre; Brezilya Hükümeti saf alkolle çalışan otomobillerin iç piyasada satılmalarına izinverdi.

18- İran Devrim Konseyi, «ABD Büyükelçiliği'nde 150. günlerine.giren rehinelerin öğrencilerden devralınacağım, militanların karşı koyması halinde gerekirse güç kullanılacağını» Tahran'daki Amerikan CBSTV muhabirine açıkladı.

19- San Salvador'da öldürülen Nobel adayı Başpiskopos Oscar Romero'nun cenaze töreni sırasında meydana gelen olaylarda 40 kişininöldüğü, 220 kişinin de yaralandığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

20- Venezüella'nın petrol ihraç fiyatlarını yüzde 4 ile yüzde 9 oranlarında düşürdüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106