26.2.1980
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1980

1 Şubat 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ilehaftalık olağan görüşmesini yaptı. Demirel, görüşme sonrası gazetecilereyaptığı açıklamada, anarşinin önlenmesi için devletin anayasa kuruluşlarınıyanına, milleti arkasına alarak, meşru zeminlerde mücadele etmesi gerektiğini söyleyerek, «Türkiye içerde ihanetlerle karşı karşıyadır. Bir köklü bela ile karşı karşıyayız. Ama üstesinden geleceğiz" dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parlamentodaki odasında düzenlediği basın toplantısında, son ekonomik düzenlemelerin ve alınan kararların her yönüyle Türk toplumuna yabancı ve eğriti bir model olduğunu önesürerek, «Hükümet halktan zalimce aldığını bir avuç çıkarcıya veriyor. Türktoplumu şimdi üstüne giydirilmek istenen bu modeli her yönüyle reddetmelidir ve herhalde reddecektir» dedi.

3- MSP Grup Sözcüsü Şener Battal, Akajans'a yaptığı açıklamada,partisinin geçtiğimiz Çarşamba günkü grup toplantısında Genel BaşkanNecmettin Erbakan'ın «CHP-MSP koalisyonu gündeme gelebilir» seklindebir söz kullanmadığını belirterek, «1974 yılında CHP-MSP koalisyonunungereğini, partililer olarak milletimize iyi anlatamadığımız için AP'nin bu yoldaki propagandası etkili olmuştu. Bugün CHP ile Meclis'te bazı konulardayaptığımız işbirliğinin, AP tarafından propaganda malzemesi olarak kullanılmasına karşı ne gibi tedbirler alacağımızı o grup toplantımızda konuştuk. 1974 CHP-MSP koalisyonunun irdelemesini yaptık» dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Orhan Cemal Fersoy adına bir basın toplantısıdüzenleyen Bakanlık Müsteşarı Abdullah Nişancı, «Hızlandırılmış eğitimleöğretmen yetiştirme yöntemine son verildiğini» bildirdi.

5- Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in CHP Ortak Grubu'nda yaptığı konuşma ile ilgili inceleme tamamlandıve Savcılıkça soruşturma açmaya mahal görülmediği bildirildi.

6- Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, alınan son ekonomik önlemleri, ülkede beklenilen istikrarıgerçekleştirecek tutarlı önlemler olarak niteledi.

7- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, özel sektörün ürettiği çeşitli mamullerin bundan böyle «Beyan usûlü» ile saptanacağına ilişkin tebliği ResmiGazete'de yayınlandı.

8- Kısa adı Antbirlik olan Antalya Pamuk Tarım Satış KooperatifleriBirliği Genel Müdürlüğü'nün Antalya'deki tüm işyerlerinde işçiler, sabahdirenişe başladılar.

9- Bir yıl önce görevinden evine dönerken arabası içinde vurularaköldürülen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü ve Başyazarı Abdi İpekçi,saat 10.00'da Zincirlikuyu'daki kabri başında törenle anıldı.

Abdi İpekçi'nin öldürülüşünün 1. yıldönümü nedeniyle Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen «Türkiye'de terör» konulu seminer programıiçinde yer alan parti temsilcilerinin panelinde, «Türkiye'deki terörün üstünetaraf tutmadan ve Atatürkçü bir görüşle elbirliğiyle gidilmesi» hususundagörüş birliğine varıldı. Ayrıca yarışmayı kazananlara ödülleri verildi.

10- İstanbul Ümversitesi iktisat Fakültesi eski Dekanlarından yazar,Ord, Prof. Dr. Hüseyin Şükrü Baban vefat etti.

11- İstanbul'da meydana gelen olaylarda 5 kişi, Ankara'da ise bir kişiöldürüldü.

12- Romanya Devlet Başkanı Çavuşesku'nun, ülkesini ziyaret etmekteolan Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Ardrei Gromiko'ya, «Uluslararası gerginliğin artmasından duyduğu endişeyi» belirterek, «Durumun daha dakötüye gitmesini önlemek için harekete geçilmesi gerektiğini» söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- AFP'nin Guatemala çıkışlı haberine göre; İspanya'nın Guatemala'daki Büyükelçilik binası, topraksız .bazı çiftçı'lerce işgal edildi ve Büyükelçilik binasında bulunanlar rehine alındı. Daha sonra Güvenlik kuvvetlerininbinaya ateş açmaları sonucu çıkan yangında 40 kişi yanarak öldü.

Öte yandan El Salvador'da San Miguel kendinde bir kiliseyi işgal eden6 solcu gerilla, hükümet kuvvetleri ile giriştikleri silahlı çatışmada öldü.

14- Ayetullah Humeyni'nin yurda dönüşünün 1. yıldönümünü kutlayançok sayıda Tahran'lı, Humeyni'nin yattığı Mehdi Rıza hastanesinin önündenbaşlayan sessiz bir yürüyüş yaptı.

2 Şubat 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Herald Tribune Gazetesi'nin Genel Yayın Müdürü Mort Rosenblum'la yaptığı konuşmasında, «Dost ve müttefiklerimiz, zayıf bir Türkiye görmek istemiyorlarsa bize ne pahasına olursaolsun yardım etmelidir. Şimdi bunun tam sırasıdır» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Sosyalist Enternasyonalin partiliderleri toplantısına katılmak üzere Viyana'ya gitti. Ecevit, Esenboğa Havaalanında gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlarken, «Yumuşak muhalefet yapmaya 2.5 aydır azami çaba gösteren CHP bile artık susamazdı. Zamanında biz uyarı görevimizi yapmazsak, tarih önünde kendimiz sorumluoluruz» dedi.

3- CHP Trabzon Milletvekili Rahmi Kumaş ve 71 arkadaşı, Millet Meclisi Başkanlığına bir önerge vererek, Milli Eğitimi Bakanı Orhan Cemal Fersoy hakkında Meclis Araştırması açılmasını istediler.

4- Ticaret Bakanı Halil Başol, İstanbul'da düzenlenen «İhracatın Geliştirilmesi ve Sorunları» konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomikönlemlerin iyi uygulanması halinde yıl ortasında ferahlık olacağını öne sürerek, «Türkiye'nin özlenen ekonomik düzeye ulaşabilmesi için bir süredaha yabancı kaynak transferlerine ihtiyaç vardır» dedi.

5- DİSK'in Genişletilmiş Yönetim Organları toplantısı sonunda yayınlanan ortak açıklamada, «DİSK'in egemen, sömürücü sınıfların saldırısını enetkin ve kitlesel biçimde göğüsleyeceği» belirtilerek, «Bu politik ve ekonomik saldırılar, baskılar karşısında Türkiye çapında genel grev yapılacaktır»denildi,

6- Basın şehidi Abdi İpekçi'nin ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen«Türkiye'de terör» konulu seminer ve panelin sona ermesi üzerine. Gazeteciler Cemiyeti ele alınan konuları ve sonuçlarını içeren bir açıklama yaptı. Açıklamada, «Törörün kaynakları ve nedenleri bilimsel olarak belirlenmelidir. Siyasi partiler, belirlenecek bilimsel sonuçara sahip çıkarak konuyaÇözüm aramalıdır. Şu anda teröre karşı yürütülecek mücadele, milli birliğin ilk adımı olarak siyasi partiler ortak görüşlerle girişimde bulunmalıdır»denildi.

7- Ankara'da gösterici grubu dağıtmak isteyen bir er şehit edildi. Batman'da ise bir otomobilin silahla taranması sonucu üç kişi öldü.

8- Milli Güvenlik Bilgisi yeni öğrenimi belirlendi ve Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- Federal Almanya Maliye Bakanı Hans Matthofer ile Türkiye'ye yardım konusunda Frangfurt'ta bir görüşme yapan Başbakanlık MüsteşarıTurgut Özal görüşmeden sonraki açıklamasında, «Almanya, aldığımız ekonomik önlemleri son derece olumlu buldu» dedi.

10- Federal Güvenlik Konseyi, Almanya'nın Türkiye'ye asgari 500 milyonMarklık askeri yardım yapılmasını kararlaştırdı.

11- AP Ajansı'nın Brüksel çıkışlı haberine göre; sabaha karşı Brüksel'deki Türk Hava Yolları ve Sovyet Hava Yolları «Aeroflot» bürolarına bombaatıldı.

12- AFP'nin Bükreş çıkışlı haberine göre; Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku ve Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko arasında Bükreş'te yapılan görüşmenin sonunda yayınlanan bildiride, «Avrupa, Orta Doğu, Güneydoğu Asya'deki durum ve diğer ortak sorunların elealındığı görüşmelerde, tarafların 'Kuvvete başvurmama' ilkesine olan bağlılıklarını dile getirdikleri» açıklandı. AP Ajansı'nın Guatemala çıkışlı haberine göre; Guatemala'da İspanyol Büyükelçiliği'ni işgal ederek yangın çıkmasına neden olan çiftçilerden sadece birinin yaralı olarak kurtulduğu, ancak onu da kaldırıldığı hastaneden, silahlı 15 kişi tarafından kaçırıldığı bildirildi.

13- Öte yandan İspanyol Hükümeti, 40 kişinin ölümüne neden olan olayla ilgili yeterli bir açıklama yapılana dek, Guatemala Hükümeti ile ilişkileriaskıya almaya karar verdi.

14- Altı Amerikalı diplomatın Kanadalılar tarafından sahte pasaportlaİran'dan kaçırılmalarından sonra İran Hükümeti, Kanada'ya petrol satmama ve Kanada'dan herhangi bir ürünü almama kararı verdi.

15- AFP Ajansı Karakas çıkışlı haberinde; Venezuela Hükümetinin hampetrol fiyatına zam yaptığını, böylece Venezuela petrolünün iki dolar artışgöstererek 28 dolar olarak belirlendiğini bildirdi.

3 Şubat 1980

1- Cumhuriyet Senatosu'nda 1980 Mali Yılı Bütçesi görüşülmeye başlandı. Senato Başkanı İhsan Sabri Çağlayangil, toplantıyı açış konuşmasında, anarşi ve enflasyonun ülkeyi etkisi altına aldığını belirterek, «Ülkeyirefaha kavuşturmak için Cumhuriyet Hükümetlerinin harcadığı çabalara,devlet ve milletçe, el ve gönül birliği içinde katılarak, bu güçlükleri geridebırakacağımıza şüphe yoktur» dedi.

2- Cumhuriyet Senatosu'nda 1980 yılı mali bütçesinin görüşülmesi sırasında Kontenjan Grubu adına konuşan Zeyyat Baykara, «1980 bütçesison alman devaülasyon ve enflasyonla mücadele önlemlerinden önce hazırlandığı için, bir ilişkinin sağlanamamış olduğunu unutmamak gerekir.Anti enflasyonist önlemlerin her alanda getirdiği yeni ve yüksek zamlarsonucu, 1980 bütçesinde öngörülen ödenekler hizmetleri karşılamaktanuzak kalacaktır» dedi.

Milli Birlik Grubu adına konuşan Fahri Özdilek ise, «Devaülasyon vezamlar hayat pahalılığını arttıracak, ülkemiz Güney Amerika ülkelerinde olduğu gibi ekonomik, sosyal ve siyasal bunalımlara sürüklenecek» dedi.

Maliye Bakanı İsmet Sezgin, bütçe görüşmelerinde vergi tasarısına değinerek, «ABD, Ticari Bakanlar ve IMF'den sağlanan kredilerin 364 milyondolarlık kısmı, hesaplarımıza intikal etmiş bulunmaktadır» dedi.

Senatoda'ki bütçe görüşmelerinde CHP adına söz alan Grup Başkanvekili Erdoğan Bakkalbaşı, «Türkiye'de ekonomik bünye üzerinden devletmüdahaleciliği ve etkinliğini kaldırmak, sosyal bünyeyi alt-üst edecektir.Bu modelin, demokratik kuralları askıya almadan başarıya ulaşması mümkün değildir» dedi.

AP Grubu adına söz alan Kazım Karaçlıoğlu ise, «Türk tarihinin enbuhranlı döneminde tereddüte mahal kalmadan, iktidar yükünü taşıyan, bugörüşle büyük bir gayretin ve mücadelenin içinde bulunan bir Hükümeteherkesin yardımcı olması, yerine getirilmesi gereken tarihi bir vatan borcu, şerefli ve milli bir vazifedir» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Ankara'daki genişletilmiş İl Divanı toplantısında yaptığı konuşmada, «TRT'nin yayınlarında, temeli haksızlığa dayanan fikirleri iki ağızdan verdiğini ve temelde aynı olan zihniyetleri iki kopya olarak kamuoyuna sunduğunu» öne sürerek,«Bütün buhran ve rahatsızlıkların kaynağı tek taraflı yayın yaparak yanlış kamuoyu şartlandırılması arzusudur» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, THA'ya yaptığı açıklamada,«Devlet ve fert hayatında tasarruf ve üretim temel hedef olarak alınmadıkça, ekonomik ve sosyal meselelere köklü çözümler getirilemez» dedi.

5- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Ortaklık Konseyi'nin Brüksel'deyapılacak toplantısına katılmak üzere, Belçika'ya gitti. Bakan, Yeşilköy'dehareketinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin ekonomikve siyasal çıkarını AET'ye tam üye olmasında görüyoruz» dedi.

6- Ticaret Bakanı Halil Başol, İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafındandüzenlenen «İhracatın Geliştirilmesi ve Sorunları» konulu panelin kapanışoturumunda yaptığı konuşmada, «Fiyat Kontrol Komitesi'nin kaldırılmasıile piyasaya tanınan serbestliğin fiyatlarda düşüşe yol açacağını» öne sürerek, «Mallarına fahiş fiyatlarla zam yapanlar bizim dostumuz olmayacaktır» dedi.

7- Türk - İş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir, Ankara'da basına yaptığıaçıklamada, DİSK'in aldığı «Genel grev ve kitle eylemleri» kararını kesinlikle desteklemeyeceklerini bildirdi.

8- İstanbul ve Adana'da meydana gelen olaylarda 3 kişi öldürüldü.Öte yandan yine İstanbul'da askerlerin «Dur» ihtarına uymayan bir Fransızturist vurularak öldürüldü.

9- Ankara - İstanbul karayolunun Bolu girişinde, sıvı gaz taşıyan birtankerin, yolun buzlu olması nedeniyle kayarak devrilmesi sonucu çıkanyangında bir kadın yanarak öldü, 12'si ağır 22 kişi de yaralandı.

10- ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) nun, aralarında 1 Senatör ve6 Temsilciler Meclisi üyesi bulunan 20 politikacı hakkında 1 milyon dolarrüşvet aldıkları iddiasıyla kovuşturma açtığı ve bunun FBI'nin VVatergateolayından sonra en büyük soruşturması olduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, üç günlük Bükreşgezisini tamamlayarak Moskova'ya döndü. Gromiko-Çavuşesku görüşmesinden sonra yayınlanan bildiride, dünyadaki gerginliğe, «Emperyalistlerin, diğer ülkelerin içişlerine müdahalelerinin neden olduğu, emparyalist gericigüçlerin askeri bütçelerini artırdıkları ve bunun bir savaş tehlikesi yarattığı» öne sürüldü.

12- Fransa Devlet Başkanı Valery Giscard d'Estaing ile Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt arasında, görüşmeler Paris'te başladı.

13- Reuter Ajansı'nın Roma çıkışlı haberine göre; İtalya'da terörün önlenmesi amacıyla hükümet tarafından getirilen yasa tasarısı, Radikal Parti'nin 5 gün sürdürdüğü yoğun engellemeye rağmen, büyük bir çoğunluklaoylanarak kabul edildi.

14- Japonya'da ortaya çıkarılan casusluk olayı ile ilgili olarak Japonİstihbarat Başkanı'nın istifa ettiği ve aynı sebepten dün istifa eden Savunma Bakam'nın yerine de yeni bir tayin yapıldığı BBC Radyosu tarafındanbildirildi.

15- AFP'nin Santa Fe çıkışlı haberine göre; Meksika'da Santa Fe yakınlarında kürek mahkumlarının da bulunduğu bir islahanede çıkan ayaklanmada tutuklulardan 15 kişi öldü.

4 Şubat 1980

1- Cumhuriyet Senatosu'nda, Cumhurbaşkanlığı ve Sayıştay bütçelerigörüşülerek kabul edildi. Başbakanlık, bütçesi ise reddedildi.

2- CHP Genel Başkanvekili ve Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ,Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Türk ulusu, 6. kez Başbakanolarak denediği Demirel'in ekonomimizde ve toplumumuzda yaptığı olağanüstü yıkımı, olağanüstü bir gayretle onarma zorunluluğu ile karşı karşıyadır» dedi. Üstündağ, DİSK'in genel grev kararı için de, «CHP yasaların dışında gerçekleştirilecek eylemleri destekleyemez» seklinde konuştu.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin başkanlık divanıtoplantısından sonra, alınan ekonomik önlemlerle ilgili görüşlerini belirterek, asgari geçim indiriminin tamamiyle vergi dışı bırakılmasını, üçlü koalisyon zamanında olduğu gibi gübreye yapılan zammın kaldırılmasını ya dahafifletilmesini istedi. Türkeş ayrıca, «Yurt dışındaki işçilerin döviz mukabili alabilecekleri meskenler yapılması gerektiğini» söyledi.

4- Türkiye - Ürdün 3. Turizm Karma Komisyonu Ankara'da toplandı.Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, «Çağımızda bütün ülkelerin turizme büyük önem verdiğini, tarihi,kültürel ve ekonomik bağlarla bağlı bulunduğumuz Ürdün ile turizm alanındaki işbirliğini geliştirme amacında olduklarını» söyledi.

5- DİSK'ten 1 yıllık geçici süreyle ihraç edilen Maden - İş, Banksen veBaysen - İş Sendikaları yeniden DİSK'e döndüler.

6- İstanbul'da meydana gelen olaylarda üç, Kayseri’de ise 1 kişi öldürüldü.

Malatya'da «Devrimci Halkın Yolu» ve «Dev Sol» adlı yasa dışı örgütlerin 18 üyesi ele geçirildi. Öte yandan Davutpaşa Kışlası'ndaki cezaevinden kaçan 7 tutuklu ile hükümlüden 4'ü yakalandı.

7- Denizyollarının iç ve dış hatlarında yapılan zamlar yürürlüğe girdi.

8- Türkiye-AET Ortaklık Konseyi toplantısına katılmak için Brüksel'egiden Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, yabancı basın mensuplarının TürkYunan ilişkilerindeki son gelişmeler konusundaki bir sorusu üzerine, «İkikomşu ülkenin şüphe, endişe veyahut da sorumlu olmayanların, belki debaşka istikamette menfaati olanların yorumları üzerine münasebet kurmaları doğru bir hareket değildir» dedi.

Erkmen ayrıca, Avrupa'nın önemli başkentlerindeki büyükelçi ve temsilciliklerimizle ortak bir toplantı yaptı.

9- Fransa'da 99'u üniversite öğretim üyesi, 108'i bilimsel araştırmacıolmak üzere 383 aydın tarafından imzalanan, Türkiye'de teröre karşı bir bildiri, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e iletilmek üzere Paris'teki Büyükelçiliğimize verildi.

10- Alman Başbakanı Helmut Schmidt, Alman Der Spiegel Dergisi'neverdiği demeçte, Türkiye'ye yardım konusunu da ele alarak, «Türkiye bizim için en önemli ortak ve müttefiktir» dedi.

11- Alman Maliye Bakanı Hans Matthofer, Paris'e giderek, OECD GenelSekreteri ve Fransız Maliye Bakanı Monory ile Türkiye'ye yardım konusunda özel temaslar yaptı.

12- Amerika'nın New Meksiko eyaletindeki Santa Fe hapishanesindeki36 saatlik ayaklanma sırasında, hapishane binasının yüzde 80'inin tamamentahrip edildiği, zararın 30-40 milyon dolar olduğu ve bu arada ölü sayısının da 75'e çıkmasından endişe edildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- FBI ajanlarının, ABD Senatör ve Kongre üyeleri ile bazı resmi görevliler hakkında yaptığı rüşvet soruşturması politikacılar arasında tepkilere yol açarken, olaya adı karıştığı öne sürülen bir Senatör ve 7 Kongreüyesinin suçlamaları reddettikleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

14- Federal Alman Başbakanı Helmut Schmidt ile Fransa Devlet Başkanı Valery Giscard d'Estaing'in Paris'te yaptığı görüşmeler sona erdi.

15- İran'da 25 Ocak'ta yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerini kazananAbdul Hasan Beni Sadr, Tahran'da hastaneye giderek Ayetullah Humeyni'nin huzurunda yemin etti ve görevine resmen başladı.

5 Şubat 1980

1- Cumhuriyet Senatosu'nda Başbakanlık bütçesinin reddedilmesi konusu, AP'li Başkanvekili Mehmet Ünaldı tarafından tekrar ele alındı veBaşbakanlık bütçesi kabul edilmiş sayıldı.

2- Genelkurmay Başkanlığı, Genelkurmay karargahında, BaşbakanSülemyan Demirel ve Bakanlar Kurulu üyelerine «Türkiye'nin savunma ihtiyaçları» konusunda bir brifing verdi. Brifingden sonra gazetecilere biraçıklama yapan Başbakan Süleyman Demirel, «Türkiye'nin savunması daima en yüksek seviyede tutulacaktır» dedi.

3- 16 İlin Valisi, Ankara'da Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı. Demirel, konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada,

«Bu toplantıların tamamen bir icra toplantısı olduğunu» söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, CHP Grubu'nun geçen haftayaptığı son toplantıda, «Başta Silahlı Kuvvetler olmak üzere, toplumun tutunacak dal aradığını, Türk halkının büyük çoğunluğunun düşerken süngüye tutunmak istemediğini/bunun için CHP'nin 1,5-2 ay içinde hazırlanmasıgerektiğini» söylediği, «CHP'den Haberler Dergisi» nin son sayısında açıklandı.

5- Bakanlar Kurulu, «İhracat yükümlülüğü karşısında, Ticaret Bakanlığı'ndan kredi veya döviz tahsis belgesi almış olan firmalardan 1 Eylül1979 tarihinde, ihraç sürelerinin bitimine 6 aydan az kalmış olanların, ihracat yükümlülüklerine ilişkin ek süre taleplerinin de yüzde 60 oranındakiihracat gerçekleştirilmesi şartının aranmayacağını» açıkladı.

6- Anarşiyi önleme paketi clarak adlandırılan «Kamu güvenliğine vekolluk hizmetleriyle ilgili bazı yasalarda değişiklik yapılması ve bunara ye- ,ni hükümler eklenmesine» ilişkin yasa tasarısı Cumhuriyet Senatosu Anayasa Komisyonu'ndan sonra İçişleri Komisyonu'nda, Millet Meclisi'ndengeldiği biçimiyle kabul edildi.

7- Maliye Bakanı İsmet Sezgin, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, vergi kaçakçılığını önlemek için bazı yeni önlemler getirildiğini belirterek, «Bakanlığımız bünyesinde bilgi toplama merkezi kurularak, bilgisayarlar ile vergi mükellefleri sistemli bir şekilde kontrol altında tutulacaktır» dedi.

8- Türk - İş İcra Kurulu'nca hazırlanan bildiriyi basına açıklayan Türkİş Genel Sekreteri Sadık Şide, «İcra Kurulu'nun, DİSK'in eylem birliği çağrısına kesinlikle hayır denilme kararı aldığını, Konfede-asyon'a bağlı kuuruluşlara birer genelge gönderilerek herhangi bir eyleme katılınmamasııı istendiğini» söyleyerek, «Aksi davrananlar hakkında tüzükte yer alan disiplin hükümlerinin uygulanacağını» belirtti.

9- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, İstanbul Valisi Nevzat Ayaz'ıziyaret ederek, 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili bir görüşme yaptı.

10- Toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasınndansonra DİSK'e bağlı Tekstil - İş Sendikasının aldığı grev kararına karsı "Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası da, toplam 33 bin işçinin çalıştığı 76 fabrikada lokavt kararı aldı.

11- Güvenlik güçlerinin seri operasyonları sonucu Denizli'de «HalkınYolu» üyesi 21, Ankara'da «Türkiye Devrimci Komünist Partisi inşa Örgütu» üyesi 6, Bursa'da «Kızıl Tugaylar» üyesi 5, Gemlik'te TİKKO üyesi 3kişi yakalandı.

Öte yandan, İstanbul, Antalya, İskenderun ve Malatya'da meydana gelen olaylarda 9 kişi öldürüldü.

12- Tercüman Gazetesi'nin Washington muhabirinin bildirdiğine göre;Washington'da çeşitli temaslarda bulunan Başbakanlık Müsteşarı TurgutÖzal, IMF'den yeniden 1 milyar dolar yardım istedi.

13- 25 ülkenin Sosyal Demokrat ve Sosyalist partilerinin katıldığı Sosyalist Enternasyonal Konferansı, Viyana'da çalışmalarına başladı. Konferansa katılmak üzere Viyana'da bulunan CHP Genel Bşkanı Bülent Ecevit,Alman Sosyalist Demokrat Partisi Başkanı Willy Brandt ile bir görüşmeyaptı.

14- Türkiye-AET Ortaklık Konsey Toplantısı Brüksel'de yapıldı. Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen toplantıda yaptığı konuşmada, «Türkiye’nin,bugün içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan sıyrılması için AET ortaklarından gerekli yardımı alacağından şüphesi olmadığını» söyledi.

15- Federal Almanya'da yayınlanan haftalık «Der Spiegel» dergisininson sayısında «Tek Isıtıcı - Barikatlar,» başlığı altında yayınlanan bir yorumda, «Türkiye'nin NATO açısından taşıdığı önem» vurgulanarak, «Yapılacak yardım için gerçekten acele edilmeli» dendi.

16- Basında yer alan haberlere göre; Yunan Parlamentosu'nda, muhalefetin soru önergesini yanıtlayan Savunma Bakanı Averof, Ege Adalarının,savunma amacıyla kara ve denizden mayınlandığı açıklandı.

17- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev, konuk KamboçyaDevlet Başkanı Heng Samrin için verilen davette yaptığı konuşmada, «Dünyanın önemli anlaşmazlık bölgelerinde silahsızlanma, barış ve detant içinçağrı» yaptı.

Öte yandan Sovyetler Birliği'nin Afganistan'daki kuvvetlerinde bulunan Türkistan, Uzbekistan ve diğer Müslüman kökenli askerlerini geri çekmeğe başladığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- Libya'nın başkenti Trablusgarp'taki Fransız Büyükelçiliği yakıldığısırada, bir başka grubun da Bingazi'deki Fransız Konsolosluğuna saldırdığıyabancı ajanslar tarafından bildirildi.

6 Şubat 1980

1- Cumhuriyet Senatosu Başkanı İhsan Sabri Çağlayangil, Başbakanlık Bütçesi üzerinde son günlerde sürdürülen tartışmaları görüşmek üzere,Başkanlık Divam'nı toplantıya çağırdı. Toplantıda, CHP Grubu'nun Başbakanlık Bütçesi'nin oylanması konusundaki başvurusunun, Anayasa ve Adalet Komisyonu'nda görüşülmesi kararlaştırıldı.

2- Senato Milli Savunma Komisyonu'nda Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'na geçici bir madde eklenerek subay, astsubay, askeri memurlarla emeklilerin, bir defaya mahsus olmak üzere bir üst dereceye çıkarılmalarını öngören kanun tasarısı Meclis'ten gelen şekliyle benimsendi.Ayrıca Cumhuriyet Senatosu birleşiminde, Gümrük ve Tekel Bakanlığı ileTurizm ve Tanıtma Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

3- AP Millet Meclisi Grubu'nda bir konuşma yapan Başbakan ve APGenel Başkanı Süleyman Demirel, «Türkiye, alınan kararlarla daha rahatlayacaktır. Aldığımız kararlan muhalefet mensupları bile destekliyor. Türkiyeşu anda, size garip gelecek ama, Türk parası sıkıntısı çekmektedir, dövizdeğil» dedi.

4- MSP Genel Başkanı .Necmettin Erbakan, TBMM'deki odasında düzenlediği basın toplantısında, Demirel'in «5 ayda herşeyi düzelteceğim»sözüne değinerek, «Demirel size dolu file dolu tencere vaad ediyorum diyerek işe başlamış ve beş aylık sürenin tam ortasında 24 Ocak'ta 'iktisaditedbirler' adı altında millete yapacağını yapmıştır» dedi.

5- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen Brüksel'de düzenlediği basıntoplantısında, «Türkiye'nin bu yıl sonundan önce AET'ye tam üye olmakiçin başvuracağını» açıklayarak, «Umarım ki 2 ay içinde AET, Türkiye'yemali yardım ve Türk mallarının, topluluğa ihracının kolaylaşması konusunda isteklerine cevap verecek duruma gelecektir» dedi.

6- MHP Basın Danışmanlarından Avukat Şevket Yahnici, CumhuriyetBaşsavcılığı'na başvurarak, «CHP'nin Sosyalist Enternasyonal'e katılmasının Anayasaya ve yasalara aykırı olduğunu» öne sürdü ve CHP'nin Sosyalist Enternasyonalden çıkmaması halinde kapatılmasını istedi.

7- DİSK'in aldığı genel grev kararı ve yaptığı çağrının siyasi grev niteliğinde olduğu iddiasıyla Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, DİSK YönetimKurulu ile DİSK'e bağlı diğer sendikalar hakkında soruşturma açtı.

8- Genel - İş Sendikası Sekreteri Ertan Andaç, Ankara'da basına yaptığı açıklamada, Ankara Belediyesi'nde çalışan 7500 işçinin Aralık ve Ocakayı maaşları ödenmediği gerekçesiyle sabahtan itibaren «Yasal hak» grevine başladıklarını bildirdi.

9- Ankara Belediyesi'nde 7500 işçinin direnişe geçmesi üzerine biraçıklama yapan Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer, «Başkentte yaşayaninsanlar adına, tüm kentlerde yaşayan insanlar adına, tüm belediyeler adına isyan ediyorum, kentlilerin hakkını istiyorum. Bu oyun artık bitmeli veAnayasa emri olan Belediye Gelirleri Yasası vakit geçirmeden çıkarılma-,lıdır» dedi.

10- İstanbul Tahtakale Karakolu, sabah Dev - Sol militanlarınca basıldıve görevli polis ile bekçi nezarethaneye kapatılıp içerdeki 4 silah alındıktan sonra karakol bombalandı.

11- Adana, Kayseri, Gaziantep, Mersin ve İstanbul'da meydana gelenolaylarda 5 kişi öldürüldü.

1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi, yasa dışı Türkiye Komünist Partisi Marksist Leninist (TKPML) adlıyasa dışı örgüte mensup 43 kişinin daha yakalandığı açıklandı.

12- AP'nin çağrılısı olarak Ankara'ya gelen Federal Almanya HıristiyanBirliği (CDU) Genel Sekreteri Heiner Geissler, Esenboğa Havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Bu ziyaretimiz, AP ile CDU işbirliğininsağlanması için büyük bir adım olacaktır. Bizi birbirimize bağîayan aynısiyasi amaçlar içinde olmamızdır. NATO içindeki Türkiye'yi desteklememiz,her iki tarafın da menfaatinedir, Bu nedenle Alman Hükümetinin aldığı,Türkiye'ye yardım kararını destekliyoruz» dedi.

13- Sosyalist Enternasyonel liderler konferansı sonunda yapılan açıklamada, «Sovyetler Birliği, Afganistan'dan bütün askerlerini çekmelidir»denildi. Konferansta bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, «Uluslararası ilişkilerdeki yumuşama sürecinin zayıflaması, yalnız silahsızlanma çabalarını aksatmakla kalmayacak, aynı zamanda dünya ekonomik bunalımını da ağırlaştırabiiecektir. Eğer doğu ile batı arasındakiekonomik ilişkiler zayıflayacak olursa, bloklaşma eğilimi belirginleşir vebundan yalnız detant değil, insan hakları da zarar görür» dedi.

Alman TV'sine de bir demeç veren Bülent Ecevit, Türk ekonomisininbelli bir düzeye gelmesinden sonra Ortak Pazar topluluğuna üye olmasınaCHP olarak «Evet» dediklerini, ancak Türkiye ekonomisinin bu istenilen düzeye gelmesi için Batı'nın yardımına gereksinme duyduğunu belirtti.

14- Washington'da bulunan Türk Heyeti Başkanı Turgut Özal, basınayaptığı açıklamada, Dünya Bankası'nın bu yıl Türkiye'ye program kredisive proje kredileri dahil toplam 500 milyon dolar civarında kredi vereceğinisöyledi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance'in, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, 1981 mali yılı içinde Türkiye'ye 450milyon dolarlık askeri ve ekonomik destek yardımlarının yapılması gerektiğini savunduğu, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- AP Ajansı'nın Washington çıkışlı haberine göre; Beyaz Saray sözcüsü Judy Powell, Sovyetler Birliği Lideri Brejnev'in, dünyayı silahsızlanmaya ve detanta çağırması üzerine, «Detant, büyük ölçüde Sovyetler Birliği'nin tutumuna bağlıdır» dedi.

17- AP Ajansı'nın bildirdiğine göre, Kuzey ve Güney Kore yetkilileri,ikinci Dünya Savaşı sonunda ikiye bölünen ülkenin tekrar birleştirilmesiiçin, 1972 yılında başlatılan, ancak daha sonra kesilen resmi görüşmelereyeniden başladılar.

7 Şubat 1980

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Kcrutürk, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, «Birlik ve bütünlüğümüzün korunmasında, huzur ve barış ortamının sağlanmasında, şu günlerde basınımıza büyük sorumluluklar düşmektedir» dedi.

2- Cumhuriyet Senatosu'nda içişleri Bakanlığı Bütçesi görüşülerekkabul edildi.

3- Millet Meçlisi Adalet Komisyonu toplantısında, Askeri Ceza Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören tasarı kabul edildi.

4- Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısına girerken bir gazetecinin sorusuna verdiği yanıtta, «Dış yardımlardan memnunum. Gayet iyi gelişiyor. Türkiye bir istikrar programı uyguluyor. Bu istikrar programının gerektirdiği kaynaklar elimizde vardır. Biz, kaynak aramıyoruz. Kaynak elimizde vardır. Ama bu istikrar programının geleceği bakımından birtakım kaynaklara ihtiyaç vardır. Onların takviyesini yapmaklameşgulüz. Yani istikrar programını elimizde kaynak olmadan uygulamayakoymuş değiliz. Türk ekonomisi yeniden işler hale geleeek ve çok değil, biraz sabır bunu gösterecektir» dedi,

5- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin çok zor günler içinde bulunduğunu belirterek, «Miletin temsilcileri olarak, parti farkı gözetmeksizin üzerimize düşengörevi vakit geçirmeden yepmalıyız» dedi,

6- Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan yeni vergikanun tasarısı taslağı Başbakanlıktan geri çevrilerek, üzerinde yenidençalışmalar yapılması istendi.

7- Hava-İş Sendikası, THY'deki grevin Bakanlar Kurulu'nca iki ay ertelenmesi kararının iptali için Danıştay'a başvurarak, yürütmenin durdurulmasını istedi.

8- Türkiye Odalar Birliği, Hükümetçe alınan son devalüasyon kararıve ekonomik önlemlerle ilgili ilim adamları ve devlet üyelerinin katılımıylaAnkara'da bir panel düzenlendi.

9- TARİŞ Genel Müdürlüğü'nün kapatma kararına rağmen 2 gündür işyerlerini terketmeyen işçiler, saat 16.00'dan sonra Savcılık kararıyla boşaltıldı. Bu arada direnmeyi sürdüren Üzüm işletmesi işçilerinden 600 kişi gözaltına alındı.

10- İstanbul'da meydana gelen olaylarda 5, Mersin'de ise 1 kişi öldürüldü.

11- Yerli yapım otomobil, kamyon, minibüs, çekici ve traktörün yenizamlı fiyatları resmen açıklandı, yerli iç ve dış lastik fiyatlarına yüzde47 - 52 oranında zam yapıldı. Zamlardan sonra Anadol otomobil 550 bin,Murat 131 626 bin, Renault TL 665 bin lira oldu.

12- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Viyana'da, Willy Brandt, PortekizSosyalist Partisi Başkanı Soares, Danimarka İşçi Partisi Başkanı Steen,Avusturya Sosyalist Partisi Başkanı Dr. Bruno Kriesky ile ikili görüşmelerde bulundu.

13- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Paris'te OECD Genel SekreteriVan Lennep ile 50 dakika görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Geçen yıldan beri henüz kullanılmamış olan imkanların bİran öncekullanılmasının önemini belirttim. Bunun içinde banker sistemi kurulmasınıönerdim» dedi.

14- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre, toplumlararası görüşmelerin yeniden başlatılmasına ilişkin BM Genel Sekreteri' nin Kıbrıs'tataraflara sunduğu önerilere, Türk tarafı da olumlu yanıtını bildirdi.

15- AP Ajansı'nın Atina çıkışlı haberine göre; Yunanistan Savunma Bakanı Averof, «ABD ve Almanya'nın, Türkiye ve Yunanistan'a dengeli bir askeri yardım yapmaya karar vermesi, Ege'deki askeri dengeyi korumak istediklerini kanıtlamaktadır» dedi.

16- Beyaz Saray sözcüsü Judy Powell'in açıklamasına göre; FederalAlmanya Başbakanı Halmut Schmidt, ABD "Başkanı Jimmy Carter ile yaptığı bir telefon konuşmasında, Afganistan bunalımı karşısında Almanya ileFransa'nın Amerika'nın yanında olduğunu bildirdi.

17- Londra'da yayımlanan The London Times gazetesi, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'daki gerilla direnişine kesin bir son vermek amacıyla ülkeye çok sayıda yeni birlik gönderdiğini öne sürdü.

18- REUTER Ajansı’nın Tahran çıkışlı haberine göre; Tanrah'daki ABDBüyükelçilik işgalini sürdüren İranlı öğrencilerin elçiliğe gizli bilgiler verdiğini iddia etmelerinn ardından tutuklanan, İran Ulusal Yönlendirme BakanıNasır Minaşi serbest bırakıldı.

8 Şubat 1980

1- Cumhuriyet Senatosu birleşiminde Adalet, Ticaret, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin zor meselelerle karşıkarşıya olduğunu belirterek, «Ülkenin hesabının kendilerince yeniden yapıldığını ve dengenin yeniden kurulduğunu» söyledi.

3- Yargıtay, İs Yasası'na göre, devamsıklık nedeniyle işçinin hizmetakdinin bozulabilmesi için devam edilmeyen günlerin «İş günü» olmasıgerektğiini, gerekçesi gösterilmeden Pazar gününün de devamsızlık hesabına katılmasının doğru olmadığını kararlaştırdı.

4- Hükümet üyeleri ile özel sektör temsilcileri arasında İstanbul'da,son alınan ekonomik önlemler konusunda bir toplantı yapıldı. Toplantıdakonuşan Maliye Bakanı İsmet Sezgin, «Ekonomik önlemlerle ilgili olarakalınan kararları, ekonomiyi tekrar sağlığa kavuşturmanın ilk, fakat önemlibir adımı olarak görmek gerekir» dedi.

5- Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu'nca Ankara'da yayınlananbildiride Hükümetçe alınmış istikrar önlemleri genel olarak tutarlı ve isabetli olarak nitelendirildi.

6- Ülkücü Gazeteciler Cemiyeti tarafından her yıl düzenlenen "YılınBaşarılı Gazetecileri Yarışması»'nın sonuçları açıklandı. Buna göre; fıkradalında Ahmet Kabaklı, mizahi fıkra dalında Rauf Tamer, haber dalındaTokay Gözütok birinci seçildiler.

7- TRT spikerlerinden ve TRT-DER Genel Başkanı Erkan Oyal, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı güvenlik kuvvetlerince gözaltına alındı.

8- TARİŞ'te üretimi bir hafta durdurma kararından sonra işçilerin işbaşı yapması üzerine başlatılan «Boşaltma» operasyonları sürdürülürken,Pamukyağı kombinası, Çiğli İplik Fabrikası ve Gültepe'de meydana gelenolaylar sırasında polis ve işçilerden yaralananlar oldu, olaylarla ilgili olarak 400 kişi gözaltına alındı.

9- Bayrampaşa'daki Migros deposunu basan silahlı 10 kişi, depodan6 Migros kamyonunu kaçırdılar. Gecekondu bölgelerinde terkedilen kamyonlardaki mallar, çevre sakinlerince yağma edildi.

10- Edirne Cezaevi'nde tutuklu bir öğretmen, şişlenerek, Kartal banliyötreninde 3 işçi vurularak öldürüldü. Öte yandan, Mersin'de meydana gelenolaylarda bir polis, Ankara ve Samsun'da ise 3 kişi öldürüldü.

11- Türkiye ile Hollanda arasında imzalanan 40 milyon Hollanda Florini tutarındaki yardım anlaşması, Bakanlar Kurulu'nca onaylandı ve ResmiGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Yunan SavunmaBakanı Averof'un, parlamentoda, Ege adalarının kara ve denizden Türkiye'ye karşı bir savunma önlemi olarak mayınlandığını açıklamasından sonra, Midilli Adası açıklarında ve uluslararası sularda avlanan Türk balıkçıları, Hükümetten derhal önlem almasını istediler.

13- OECD Genel Sekreteri Van Lennep Milliyet Gazetesi'ne verdiği özeldemeçte, «Türk Hükümeti tarafından alınan son ekonomik önlemler, Türkekonomisini kendi kendine yeter duruma getirmek için atılan olumlu biradımdır» dedi.

14- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen Ankara'ya dönmeden önce Paris'te Türk gazetecilerine yaptığı açıklamada, AET'ye tam üye olmak istemini, «Atılması gereken bir adım» olarak nitelendirdi.

15- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre; Başbakanlık Müsteşarı ve DPTMüsteşar Vekili Turgut Özal'ın, Washington'da IMF Yönetim Kurulu Başkam Jacques de Larosière ve Türkiye Masası Şefi Charles Woodward ileyaptığı görüşmelerde, Hazİran ya da Temmuz ayında yürürlüğe konulmasıöngörülen «Genişletilmiş finansman kolaylığı» düzenlenmesinin ana ilkeleri belirlendi.

Özal ayrıca İngiltere Başbakanlığı Daimi Sekreteri Sir Kenneth Berillile görüştükten sonra yaptığı basın toplantısında, «OECD yardımlarınınMart ayında başlayacağını» söyledi.

16- ABD Dışişleri Bakanlığı'mn, güvenlik nedeniyle Libya'daki Amerikanelçiliğini kapadığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- İran'da Cumhurbaşkanı Beni Sadr'ın Devrim Konseyi Başkanlığfnatayin edilmesi, Ayetullah Humeyni tarafından onaylandı.

18- Libya Jana Haberler Ajansı'nın bildirdiğine göre; Libya Lideri Muammer El Kaddafi, Libyalıları, Fransa'nın ülkeyi işgaline karşı direnmeye çağırdı.

19- Japon Haber Ajansı Kyodo'nun, Moskova bürosundan bildirdiğinegöre; Kuzey Kore ve Romanya, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgalinidestekleyenlerin imzaladıkları bildiriyi, imzalamayacaklarını belirttiler.

20- Hindistan Birleşik Haber Ajansının birdirdiğine göre; Pakistan Devlet Başkanı Muhammed Ziya Ül Hak, Hindistan, İran ve Pakistan'ın, Afganistan sınırlarının korunması amacıyla ortak bir barış gücü oluşturmasınıistedi.

9 Şubat 1980

1- Cumhuriyet Senatosu'nda, Sosyal Güvenlik, Çalışma, Kültür ve Milli Eğitim Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

2- Türkiye Büyük Millet Meclisi Bütçe Karma Komisyonu'nda, memuriyette 10 yılını dodurup da, 1970 yılından önce ölen kişilerin, hayatta kalan eş ve çocuklarına da emekli maaşı bağlanmasına ilişkin yasa tasarısıkabul edildi.

3- Demokratik Parti Genel Başkanvekili Faruk Sükan, Bern Büyükelçisi Doğan Türkmen'in saldırıya uğraması ile ilgili demecinde, «Hükümetin;yurt dışındaki Türk Devleti düşmanlarına ve bunlara müsamahalı davrananülkelere karşı, devletimizin haşmetli gücünü göstermesi yolunda gerekli bütün tedbirleri alması, bir milli haysiyet meselesi haline gelmiştir» dedi.

4- MSP Genel İdare Kurulu tarafından yayınlanan bildiride, «Ülkemizi,Avrupa Ortak Pazarı'na tam üye yapmaya kalkışmak çok vahim bir olaydır» denildi.

5- Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Şide, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, hazırladıkları «Sosyal önlem paketbni açıkladı. Şide, açıklaması sırasında, halen yürürlükte olan asgari ücret miktarı, 5400 liradanvergi kesilmemesini, 5400 lira ile 15 bin lira arasında yüzde 12 oranındavergi kesilmesini istedi.

6- Türk-İş Teşkilatlandırma Genel Sekreteri Orhan Erçelik, Bursa'dabasına yaptığı açıklamada, «Türk-İş'in, diğer konfederasyonlara karşı mücadele vermesi, sadece işçinin sendikal birliğini sağlamak açısından değil,aynı zamanda anayasal rejim ve demokratik özgürlükler açısından da önemtaşımaktadır» dedi.

7- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunun, «Hayat pahalılığını,zamları ve işçi kıyımını protesto» mitingi, Antalya'da yapıldı.

8- Gazeteciler Cemiyeti'nin, 1980 Yılı Türkiye Gazetecilik Başarı Ödüllerini kazanan gazeteciler açıklandı.

9- Faruk Erem'in görevden çekilmesiyle boşalan Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı'na 50 oyla, Ankara Barosu Avukatlarından Atilla Sav seçildi.

10- İstanbul Belediye Meclisi, İstanbul Üniversitesi çevresinde bulunanKaptanpaşa Mektebi Sokağı'nın adını, Prof. Ümit Yaşar Doğanay, Yorgancıbaşı Sokağı'nın adını da Prof. Cavit Tütengil Sokağı olarak değiştirdi.

11- Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nce, Koç Holding'e bağlı TARKO Maden Anonim Şirketi'ne, 6 yerde petrol aramak üzere ruhsat verildi.

12- Yedikule Polis Karakolu, silahlı Dev-Sol militanı 4 kişi tarafındanbasıldı. Baskın sırasında bir polis öldü, biri ağır üç polis de yaralandı. Öteyandan, Samsun, Diyarbakır ve Gaziantep'teki olaylarda da 5 kişi öldürüldü.

13- Hürriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Türkiye'nin LefkoşeBüyükelçisi İnal Batu, «Ermeni cinayet şebekelerinin Kıbrıs Rum kesimindeüslendirildiği ve beslendiği yolunda öteden beri duyulan ciddi kuşkuların,ele geçirilen kanıtlarla kesinlik kazandığını» belirterek, «Devlet gerekli önlemleri elbette alacaktır» dedi

14- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal, Washington dönüşü uğradığı Londra'da, temaslarını sürdürerek, bankacılarlagörüşmeler yaptı.

15- AP Ajansı’nın Washington çıkışlı haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı; Sovyetler Birliği'nin, Kuzey İran sınırında askeri yığınak yapmaktaolduğunu açıkladı.

16- İran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbizade, İngiliz TV'sine verdiği demeçte, ABD Büyükelçiliği,ndeki rehinelerle ilgili olarak, «Rehinelerin serbest bırakılması için, gerekirse kuvvet kullanılacaktır. Ancak, buna gerek kalmayacağını umuyorum» dedi.

17- İsrail Başbakanı Menahem Begin'in, «Suriye Barış Gücü'nün, Lübnan'dan çekilmesinden sonra Falajistlerin durumunda bir değişiklik olduğutakdirde, İsrail'in hareketsiz kalmayacağını» açıkladığı, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

18- AP Ajansı’nın San Sebastian çıkışlı haberine göre; İspanya'nın kuzeyinde Bask bölgesinde meydana gelen şiddet olaylarında bir albay ilebir polis öldürüldü.

19- AP Ajansı’nın San Salvador çıkışlı haberine göre; El Salvador'daHükümet, İspanya Büyükelçiliği ile Hristyan Demokrat Parti Genel Merkezi'ni işgal eylemlerini sürdüren solcu gerillaların isteklerini yerine getirerek, hapiste bulunan üç solcuyu serbest bıraktı.

10 Şubat 1980

1- Cumhuriyet Senatosu Anayasa ve Adalet Komisyonu, Başbakanlıkbütçesinin Cumhuriyet Senatosu Genel Kurulu'nda yeniden oylanmasını kararlaştırdı.

2- AP Temsilciler Meclisi'nde bir konuşma yapan Parti Genel Başkanıve Başbakan Süleyman Demirel, Hükümetin muhaliflerinden sadece millimeselelerde anlayış ve beraberlik istediğini belirtti ve secim çağrısı yaparak, «Türkiye'nin yeni bir Hükümet bunalımına tahammülü yoktur. Ya bırakın bizi aldığımız tedbirlerin neticesini ülke görsün, yahut gelin milletegidelim. Ne zaman isterseniz gidelim» dedi.

3- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Cumhuriyet Senatosu'nda Bakanlığının bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, «Ege'de, Yunanistan'ınkarasularını genişletmeye tevessül etmesi çatışma nedeni olur» dedi.

4- Maliye Bakanı İsmet Sezgin, Yankı Dergisi'nin sorularına verdiğiyanıtta, «Piyasada şu anda arz-talep dengesinin, arz aleyhine sen derecebozuk olduğunu» öne sürerek, «Fiyatların serbest bırakılması ilk merhalede talebin kısılmasına yardım edecek. Ama, tedbirlerin amacı arzı artırmaktır» dedi.

5- Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, Tercüman Gazetesi'neyaptığı açıklamada, Türkiye'deki turizm potansiyelinin değerlendirilmesi halinde, bu sektörün elde edilecek gelirle, petrol dahil bütün dış ödemelerimizin karşılanabileceğini belirterek, «Turizm potansiyelimiz, Türkiye'yi sırtında taşıyacak, kurtaracak hacimdedir» dedi.

6- AP Temsilciler Meclisi'nde, Devlet Bakanı, Ankara Milletvekili Orhan Eren'in istifası sonucu boşalan üyeliğe Kütahya Milletvekili Mahir Ablum, Genel Sekreterliğe Aydın Milletvekili Nahit Menteşe, Turizm BakanıBarlas Küntay ile Ulaştırma Bakanı Hüseyin Özalp'in istifalarıyla boşalanGenel Başkan Yardımcılıklarına ise Ankara Senatörü Yiğit Köker ile Bursa Milletvekili Kasım Önadım seçildiler.

7- CHP Kadın Kolları Başkanlığına, yeniden Güler Gürpınar seçildi.

8- Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nce düzenlenen ve Başbakan Süleyman Demirel ile Bakanlar Kurulu üyelerine verilen raporda, çiftçinin sosyal güvenliğe kavuşturulması ve tarım ürünlerinin fiyatlarının saptanmasında «Maliyet formülü» yerine, «Parite formülü»nün uygulanması istendi.

9- Malatya Belediye Başkanlığını bağımsız İbrahim Fendoğlu kazandı.

10- Aydınlar Ocağı’nın düzenlediği «Afganistan Olayları ve Türkiye»konulu açık oturum, İstanbul'da yapıldı.

11- TARİŞ İplik Fabrikası'nda, polis ve askeri birliklerle silahlı ve maskeli kişiler arasında çıkan çatışmada, 1'i polis 14 kişi yaralandı, yaklaşık500 kişi gözaltına alındı.

12- Adana, Ceyhan, Ankara ve İstanbul'da meydana gelen olaylardatoplam 5 kişi öldürüldü.

13- Federal Almanya, Birleşik Amerika ve İngiltere'de çeşitli temaslaryapan Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal başkanlğındaki heyet, dün gece Paris'e gitti.

14- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Viyana'da Türk işçileri ile birgörüşme yaptı. Ecevit, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'deulusu bölmek ve kardeş kavgalarını körüklemek isteyenlerin bir süredir, Almanya'ya da ellerini uzattıklarını öne sürerek, «Türk işçilerinin büyük birçoğunluğunun tedirgin olduklarını biliyorum. Özellikle yabancı ülkelerdeulusumuzun birliğini göstermeliyiz. Bölücülere ve şiddet eylemcilerine karşı Almanya'daki ve tüm yurt dışındaki işçilerimizin, aralarında birliği vebarışı korumak için gereken çabayı göstereceklerine inanıyorum» dedi.

15- İstanbul Ticaret Odası ile Ticaret Bakanlığının işbirliği sonucu, dışpazar olanaklarını araştırmak, Libya ve Nijerya'daki iş çevreleriyle temaskurmak amacıyla işadamlarından oluşturulan dokuz kişilik bir heyet, Libya'ya gitti.

16- Japon Kyoda Ajansı'na bir demeç veren Sovyetler Birliği'nin Japonya Büyükelçisi Dimitri Polyanski, Afganistan'daki Sovyet askerlerinden birbölümünün Şubat sonuna dek geri çekilebileceğini, ancak bunun ABD veÇin'in tutumlarına bağlı olduğunu belirtti.

17- Tokyo'da, yayınlanan «Yomuiri Shimbun» gazetesi bir haberinde,Japonya'nın, Sovyet tehdidine karşı, dünyanın bunalımlı bölgelerinde bulunan ülkelere ekonomik yardımı arttıracağını bildirdi.

18- İran'da Cumhurbaşkanı Abdulhasan Beni Sadr ile Amerikalıları rehin tutan İranlı öğrenciler arasında, rehineler konusundaki sürtüşmenin yeni boyutlara ulaştığı, ülkenin kuzeydoğusunda Türkmenlerin yaşadıklarıbölgede meydana gelen çatışmalarda 12 Devrim Muhafızının öldüğü, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

11 Şubat 1980

1- Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Temsilciler Meclisi'nin ikinci gününde, AP'nin 20. kuruluş yıldönümü ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu ve güvenlik hayatında yaşadığı sıkıntıların nedeninin kötü idare olduğunu ve ülkenin, soniki yılda fevkalede kötü idare nedeniyle bu sıkıntılara sürüklendiğini» önesürdü ve İzmir'deki olaylara değinerek, «Türkiye'yi Vietnam'a çevirmek isteyenlerin burunlarını sürtmezsek namertiz» dedi;

2- Başbakan Süleyman Demirel, Times gazetesine verdiği demeçte ise,Türkiye'nin «Hasta adam» olduğu yolundaki iddiaları reddederek, «Siyasalpara istemiyoruz. Herşeyi faizi ile birlikte geri ödeyeceğiz. Türkiye, Osmanlı borçlarını tek kuruşuna kadar ödemiştir. Türkiye hasta bir adam olarak,görülmemelidir» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Viyana'dan Türkiye'ye döndü.Ecevit, Yeşilköy Havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Ya Demirel Hükümetinin uygulamaya çalıştığı ekonomik model yürümeyecektir,ya da yürürse demokratik rejimi zorlayacaktır» dedi.

4- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, ANKA Ajansı'nayaptığı açıklamada, «MSP olarak 1980 Ekim ayında erken seçim yapılmasını istediklerini» söyledi.

5- Cumhuriyet Senatosu'nda Maliye Bakanlığı bütçesinin görüşülmesinin bitiminden sonra gelir bütçesinin bölümleri onaylanırken, CHP'li Erdoğan Bakkalbaşı ve MSP'li Mehmet Bilgin ve arkadaşları, katsayısının 25olmasını isteyen önerge verdiler. Birleştirilerek açık oya sunulan önergeler 75'e karşı 91 oyla kabul edildi.

6- Ankara Belediyesi EGO işyerlerinde çalışan 2 bin 660 Genel-İş üyesi, 7 bin 500 belediye işçisinin bir haftadır sürdürdükleri direnişi desteklemek için 2.5 saat süreyle işi bırakma eylemi yaptı ve 440 toplu taşımaaracı sefere konulmadı.

7- TARİŞ'in tüm ünitelerinde üretime ara verilmesinden sonra güvenlik güçleriyle işçiler arasında çıkan çatışmalar bugün de sürdü. Olaylarınkentin çeşitli kesimlerinde yaygınlaşmasından sonra güvenlik güçleri Karşıyaka ve Konak'ta yaklaşık 300 kişiyi gözaltına aldı. Öte yandan, Gültepehalkını güvenlik kuvvetlerine karşı kışkırtmak ve makam odasında patlayıcı madde bulundurmak iddiasıyla, bir süre önce gözaltına alınan GültepeBelediye Başkanı Aydın Erten, tutuklanarak Buca Cezaevine gönderildi.

TARİŞ olaylarını protesto etmek için Ege Üniversitesi öğrencileri sınavlara girmeyerek 1 günlük, Buca Yabancı Diller Yüksek Okulu öğrencileriise olaylarla ilgili bir form düzenledikten sonra 3 günlük boykot kararı aldılar.

8- MİT İstihbarat Başkan Yardımcılığı görevinde iken ADB Hükümetive CIA hesabına casusluk yapma suçundan yargılanan Sabahattin Savaşman'ın cezası kesinleşti ve 15 yıl 11 ay ağır hapse mahkum oldu.

9- Elazığ'da meydana gelen olaylarda CHP'li avukat Erdal Aslan, birgenç tarafından tabancayla öldürüldü.

Öte yandan İzmir'de AP İl binası bombalandı. MİSK temsilcisi kurşunlandı, iki benzin istasyonu yakılmak istendi, kentin çeşitli kesimlerinde silahlı ve bombalı gösteriler yapıldı.

10- Akajans tarafından verilen bir habere göre; Sovyetler Birliği'nin,Afganistan'a 27 Aralık'ta yaptığı askeri müdahale üzerine, çeşitli alanlardaki Türk-Sovyet ilişkileri «Başlamış projeler ve günlük işler» dışında donduruldu.

11- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal başkanlığındaki Türk Heyeti, Paris'te Ekonomik İşbirliği ve Gelişme ÖrgütüGenel Sekreteri Emile Van Lennep ile görüştü.

12- KTFD'nin 5. kuruluş yıldönümü olan 13 Şubatta Ermenilerin eylemlere girişeceği yolundaki haberlerle ilgili olarak Lefkoşe'de gazetecilerinsorularını yanıtlayan KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Rum-Ermeni işbirliğiyle"gerçekleştirilen eylemlerin arkasında Rumların olduğunu bir kez daha tekrarladı, ve «Bu kanımızca, şenliklere gölge düşürmek için Ermeni-Rum işbirliği tarafından sızdırılmış kasıtlı bir haberdir» dedi.

13- BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim ile görüştükten sonra Amerika;ve İngiltere'de de temaslarda bulunan Rum Dışişleri Bakanı Rolandis, Kıbrıs'a döndüğünde verdiği demeçte, «Maraş'ın yerleşime açılmayacağı konusunda kendisine güvence verildiğini» söyledi.

14- Tahran'daki ABD Büyükelçiliğinde rehin tutulan Amerikalılar, Elçilikteki 100. günlerini doldururken, ülkenin Kümbetikavus kentinde çatışmaların yoğunlaştığı, 15 kişinin öldüğü, 110 kişinin de yaralandığı yabancı;ajanslar tarafından bildirildi.

15- Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Tito'nun sağlık durumunun yeniden kötüleşmesi üzerine Amerikan Televizyonunda yapılan bir yorumda, Sovyetler'in, Tito'nun ölmesi halinde ülkeyi işgal etmeyi, hemen gerçeklestirmeyecekleri belirtildi.

16- Pakistan'da yayınlanan «Jang» gazetesi, Afganistan'da Müslümandirenişçilerin, ülkenin kuzeydoğu bölgesindeki Badakşan eyaletinde ikikenti ele geçirdiklerini, Feyzabad kentini de kuşattıklarını bildirdi.

Öte yandan, Sovyetler Birliği Komünist Partisi yayın organı Pravdagazetesi, ABD'nin Pakistan ve Çin'in de desteği ile Afganistan'daki Müslüman direnişçileri bu çeşit hareketlere yönelttiğini öne sürdü.

17- İspanya'nın San Salvador Büyükelçiliği işgalini sürdüren öğrencilerin sekiz rehineden ikisini serbest bıraktıkları yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

12 Şubat 1980

1- Cumhuriyet Senatosu'nda, 1980 Mali Yılı Bütçe Kanun tasarısı 66'ya karşı 95 oyla kabul edildi.

2- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partinin 31. kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, erken seçimleilgili olarak, «Ekim ayını da beklemeye gerek yok. İlkbaharda erken seçimyapılmasında büyük yararlar var. Biz bekliyoruz» dedi.

3- AP Temsilciler Meçlisi'nin, iki gün süren toplantısından sonra yayınlanan bildiride, «Ya Hükümetin, milletin içinde bulunduğu bu ıstıraplardan çıkarılması için aldığı tedbirlerin açıklık ve iyiniyetle uygulanması vesonucunun beklenmesi, ya da milletin hakemliğine başvurmalıdır. AP bunahazırdır» denildi.

4- Maliye Bakanı İsmet Sezgin, Senato'da yeni vergi tasarısının anahatlarını açıkladı. Sezgin açıklamasında, «Asgari ücretin vergi dışı bırakıldığını, özel indirim miktarlarının 64 bin 800 liradan, 75 bin 600 liraya çıkarıldığını ve bu durumda aylık ücreti 6 bin 300 lira olan evli ve 2 çocuklu bir kişinin hiç vergi vermeyeceğini» söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Akajans muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'nin Ege Hava Sahasının Türk, Yunan ve Amerikan bölgelerineayrılması konusunda bir Amerikan planı hazırlandığı yolundaki haberlerleilgili olarak, «Ege Hava Sahasının üçe ayrılması yolunda ABD teklifi Türkiye'ye ulaştırılmadı» dedi.

6- İzmir'deki olaylarla ilgili olarak kente giden İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Durmuş Yalçın, Emniyet Genel Müdürü Rafet Küçüktiryaki, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Dairesi Başkanı, Vali Nazmi Çengelci iletoplantı yaptılar. Toplantıya bir ara Emniyet Müdürü Yılmaz Sezgin ile TARİŞ Genel Müdürü Hakkı Türün de katıldı.

7- Maden İş Genel Kurulu'nda Enternasyonalin söylenmesi nedeniylebir ay kadar önce tutuklanan Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler ve6 sendikacı, yaptıkları itiraz üzerine Sıkıyönetim Mahkemesi'ince tahliyeedildi.

8- 6. Kolordu ve Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman İlleriSıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Yetki ve sorumluluk bölgesinde yasalara uygun olmayan grev ve lokavt uygulamasınınyasaklandığı, bu hakların yasalara uygun olarak kullanılması halinde bir kısıtlama konulmayacağı, ancak DİSK'in genel grev kararının bölgede uygulanmasının 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'na aykırı olduğu» bildirildi.

9- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'na bağlı ekiplerce yapılan serioperasyonlarda İstanbul'da yasa dışı THKP-C MLSPB üyesi 45, Bursa ileBandırma, Gemlik, Kocaeli'nde çeşitli silahlı sol örgüt üyesi 26 kişi yakalandı. Kayseri Valisi Babur Ünsal da, «Kentte 67 silahlı militanın ele geçirildiğini» açıkladı.

10- İzmir'de Çamlık gecekondu semtinde Boğaziçi Karakolu bekçilerinden Muharrem Aslan silahlı kişilerin saldırısına uğradı, Bornova'da bir grupesnaf kepenklerini indirmek istedi, polis olayla ilgili olarak yaklaşık 20 kişiyi gözaltına aldı. Bu arada, Karşıyaka-Konak Körfez vapurunda kışkırtıcıkonuşmalar yapan 18 genç gözaltına alınırken, Çiğli'deki olaylarla ilgiliolan biri yaralı, 7 kişi yakalandı.

11- Ankara, İstanbul ve Diyarbakır'da meydana gelen olaylarda da 4kişi öldürüldü.

12- Milliyet Gazetesi'nin Brüksel çıkışlı haberine göre; Türkiye'nin sonekonomik önlemleri sürekli şekilde uygulaması ve herhangi bir «Yol kazasına» uğranılmaması halinde, 1980-1981 döneminde, değişik kaynaklardan,en kötümser hesapla 2.5-3.5 milyar dolarlık bir kredinin aktarılabileceği,Batılı kaynaklar tarafından doğrulandı.

13- KTFD'nin 5. yıldönümü törenlerine katılmak üzere Cumhuriyet Senatosu Başkanı İhsan Sabri Çağlayangil, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin ve Harp Akademileri Komutanı Orgeneral BedrettinDemirel ile Devlet Bakanı ve Kıbrıs Koordinasyon Kurulu Başkanı EkremCeyhun'dan oluşan Türkiye heyeti, özel bir uçakla KTFD'ye gittiler.

14- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşarı Vekili Turgut Özal başkanlığındaki Türk heyeti, Fransız Ekonomi Bakanı Rene Monory ile bir görüşme yaptı. Heyet, daha sonra temaslarını tamamlayarak Paris'ten ayrıldı.

15- AP Ajansı'nın Bern çıkışlı heberine göre; Bern Büyükelçimiz DoğanTürkmen’e bir süre önce yapılan suikast girişimiyle ilgili olarak Marsilya'daFransız uyruklu Max Kilndjan adlı bir Ermeni tutuklandı.

16- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, yüksek düzeyde görüşmeler yapmak üzeregittiği Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de temaslarına başladı.

17- Humeyni'yi tedavi görmekte olduğu hastanede ziyaret ettikten sonra bir basın toplantısı düzenleyen FKÖ Yürütme Kurulu Başkanı Yaser Arafat, Sovyet göneticileri ile yaptığı görüşmelerde, Sovyetler'in kendisine,«Afganistan'daki Sovyet varlığının geçici olduğunu ve çok yakında bu ülkeden çekileceğini» bildirdiklerini açıkladı.

13 Şubat 1980

1- AP Ortak Grubu'nda konuşan parti Genel Başkanı ve BaşbakanSüleyman Demirel, «Hükümet, düşme korkusu içinde değil. Destek olduklarını söyleyenler, bizden evvel ortaya çıkmışlar ve tam kadro ile destekolacaklarını kamuoyu önünde taahhüt etmişlerdir. Bu taahhütlerinden herhangi bir sadakatsizlik olacağını sanmıyorum. Biz, ateşten gömleği giydik, yol doğrudur» dedi.

Demirel Die Welt gazetesine verdiği demeçte ise, «Müttefikleri, Türkiye'den endişe etmemelidirler. Türkiye kaos içinde batmayacaktır. Durumne kadar ciddi olursa olsun, bir Hükümet vardır ve bu Hükümet Türkiye'nin sorunları ile mücadele etmektedir. Dostlarımız ve müttefiklerimiz bizibu mücadelede yalnız bırakmamalı, bize yardımcı olmalıdırlar» dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, KTFD'nin 5. kuruluşyıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, «KTFD'nin gayeye ulaşmak içinekonomik ve siyasal alanlarda yaptığı girişimler ve izlediği tutumlar, sağduyunun hakim olduğu ortamlarda her zaman için destek görecektir» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Meclis'te düzenlediği aylık basın toplantısında, «AP yönetimi, bu Hükümet kurulurken MSP'nin yaptığı tavsiyelerin tam tersini yapmıştır. Dolayısıyla MSP'nin bu gidişata desteği, artık kerhan destektir. Bunun kerhan olmasının nedeni Hükümetinkendi tutumudur. Bizim bu Hükümetin icraatından mesul tutulmamız mümkün değildir. Çünkü bu sıkıntılar Demirel'in yapamadıklarından değil, yaptıklarından doğmaktadır» dedi

4- CHP Kahramanmaraş Milletvekili Hüseyin Doğan ve 16 arkadaşı,Meclis Başkanlığı'na bir önerge vererek, anarşik olaylarla ilgili bir Meclisaraştırması açılmasını istediler. Bu arada, CHP'den istifa eden İzmir Milletvekili Mustafa Öztin, yeniden CHP'ye girdi.

5- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, DİSK'in 13. kuruluş yıldönümü nedeniyle Spor ve Sergi Sarayı'nda toplanan Bölge Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, «Artık yanlış yapmaya hakkımız yok. Yapacağımız küçük bir yanlış yenilginin başlangıcı olabilir» dedi.

6- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, kısa adı MLSPB olan,Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birliği adlı yasa dışı örgütü oluşturanlardan 56 kişinin yakalandığını ve haklarında yasal işlemlere başlandığını açıkladı.

7- Keşan ilçesinin Karakuyu mevkiindeki bir kömür ocağında meydana gelen göçme sonucu 1 işçi öldü, 1 kişi de ağır yaralandı.

8- Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan ve Yüksek Planlama Kurulu ile Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek kabul edilen 1980 yılı programı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- Türkiye'ye yapılacak yardımlarda koordinatörlük görevini üstlenenAlman Maliye Bakanı Hans Matthofer ile Bonn'da ikinci kez bir araya gelen Başbakanlık Müsteşarı Turgut Özal, gazetecilere yaptığı açıklamada,«Bugüne kadar 2.4 milyar dolar kredi sağlandığını ve bunun büyük bir bölümünün Mart ayı sonunda Türkiye'nin emrine verileceğini» söyledi.

10- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin 5. kuruluş yıldönümü Lefkoşe, Girne,Gazi Magosa ve Güzelyurt'ta törenlerle kutlanmaya başlandı.

11- Sovyetler Birliği'nin Afganistan'daki birliklerinin bir kısmını çekeceklerini açıklamasından sonra ABD Savunma Bakanı Harold Brown'un«Bu düzmece bir çekilme olacaktır» dediği yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

12- İran'ın kuzeydoğusundaki özerklik isteyen etnik grubun direnişinikırmak isteyen Devrim Muhafızlarının, ordu birliklerinin de desteği ile Kümbetikavus kentine girdikleri, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Orta Amerika ülkelerinden El Salvador'un başkenti San Salvador'da solcu militanlarla askeri birlikler arasında çıkan çatışmalarda en az20kişinin öldüğü, birçok kişinin de yararlandığı yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

14 Şubat 1980

1- Millet Meclisi Danışma Kurulu olağanüstü toplandı. Toplantıdansonra gazetecilere açıklamada bulunan Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş, «Ülkede son üzücü olaylar karşısında parlamentonun daha etkili olması ve anlayışlı çalışması için toplandık» dedi.

2- Bütçe Karma Komisyonu toplantısında, Cumhuriyet Senatosu'ndangelen bütçe kanun tasarısı ele alındı ve katsayının 22'den 25'e çıkarılmasıile ilgili değişiklik benimsendi.

3- Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda, çifte tabiyetle ilgili teklifgörüşülerek kabul edildi.

Millet Meclisi Sanayi Komisyonu'nda, AP Kütahya Milletvekili İlhanErsoy'un, sigara yapımında özel sektöre girişim olanağı veren kanun teklifi görüşülerek kabul edildi.

Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda ayrıca, Deniz Baykal'ın, ABD ileparafe edilen Savunma İşbirliği Anlaşması için Dışişleri Bakanı HayrettinErkmen’in bilgi vermesi konusundaki önergesi kabul edildi.

4- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal, yaklaşık iki hafta süren yurt dışı gezisinden döndü. Havaalanında gazetecilerebir demeç veren Özal, «Temaslarımız fevkalade olumlu geçti, çok memnunum. Türkiye'nin 7 milyar dolarlık ithalat yapılabilmesi için Batı'nın bunayakın bir meblağı temin edebileceği konusunda ciddi .bir kanaat belirmiştir. Bu yardımlar geçen yıla oranla, daha hızlı gerçekleştirilecek ve kullanımlarında daha büyük kolaylıklar gösterecektir» dedi.

5- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Hükümetin izlediği ekonomik ve sosyal politikaları eleştirerek, «Şimdi izlenmekte olan ekonomik ve sosyal politikalar, bir dikta rejimine,oturmadan uygulanma olanağı olmayan bir modeldir. Bu nedenle Hükümetin dikta rejimi oturtma çabası içinde olduğu kaygısını taşıyorum» dedi.

6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Erzurum'da geleneksel kış tatbikatında, yaptığı konuşmada, «Biz, dış düşmanlarla değil, içdüşmanlarla uğraşmaktayız. Açık konuşuyorum. Diyebilirsiniz ki, Sıkıyönetime rağmen niye bunların hakkından gelemiyorsunuz? Şundan dolayı; kandökmek istemiyoruz. Yoksa bunu göze alsak, bir ayda meseleyi hallederiz» dedi.

7- Bakanlar Kurulu toplantısında İzmir, İstanbul ve Tunceli ile Kars'taki terör olayları ve alınan önlemler gözden geçirildi, Toplantıdan sonrayapılan açıklamada ise, «Devlet görevlilerinin her türlü kanunsuzluğu önleyecek şekilde görev başında olduğu ve vatandaşlarımızın yaratılmak istenen telaşa ve paniğe kapılmamaları» istendi.

Bakanlar Kurulu'nun Vergi tasarısına ilişkin toplantısından sonra yapılan yazılı açıklamada ise, yılda 64 bin 800 liraya kadar olan kazançlarınvergi dışı bırakılacağı belirtilerek, «Tasarı, vergi alanında yeni bir düzenleme getirmekte ve vergi adaletini geniş çapta sağlamaktadır» denildi.

Bakanlar Kurulu ayrıca, ham bitkisel yağ ithaline karar verdi.

8- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Org. Necdet Uruğ, birbildiri yayımlayarak, «Eylemlerin temel hedefin ülkemizde siyasal ve sosyal kargaşa yaratmak olduğunu» belirtti.

9- TARİŞ olayları nedeniyle DİSK 3. Bölge Temsilciliği, İzmir'de üyesibulunan tüm işyerlerinde 2 günlük grev kararı aldı.

10- TARİŞ'in Çiğli İplik Fabrikası, dün gece Foça ve Bergama'dan gelenJandarma komando ve piyade birliklerinin denetiminde boşaltıldı. Boşaltmasırasında çıkan olaylarla ilgili olarak 1500 kişi gözaltına alındı, kadın veçocuklar daha sonra serbest bırakıldı.

11- Ankara ve Tunceli'de meydana gelen olaylarda iki kişi öldürüldü.

12- Basında yer alan haberlere göre; yasa dışı bazı örgütlerce 8 Şubat tarihinde başlatılan «Pahalılığı ve zamları protesto» adındaki dükkankapattırma eylemi, İstanbul'un hemen tüm semtlerine yayıldı ve onbinlercedükkan, mağaza kapalı kaldı. Cankurtaran'da çıkan silahlı çatışmada birkişi öldürüldü.

13- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; ABD Hükümeti, önümüzdeki mali yıl için Türkiye'ye ekonomik ve askeri yardımların arttırılmasına karar vererek, 1981 yılında toplam 652 milyon dolar yardım yapılmasıiçin Kongre'ye başvurdu.

14- Bonn'da Şansölye Helmut Schmidt ve Maliye Bakanı Hans Matthöffer ile görüşmelerde bulunan Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Hannes Androsch, «Die Welt» gazetesine yaptığı açıklamada, «Federal Almanya'nın koordine ettiği Türkiye'ye yardımlara, son yapılandayanışma çağrısından sonra Avusturya'nın katılma kararı aldığını» söyledi.

15- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin 5. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyleFedere Meclisin yaptığı özel bir oturumda konuşan Cumhuriyet SenatosuBaşkanı İnsan Sabri Çağlayangil, «Mehmetçiğin süngü ile girdiği yerdenkalemle çıktığı görülmedi» dedi.

16- Amerikan ABC Televizyonu bir haberinde; Tahran'da rehine tutulan Amerikalıların bir hafta ile on gün içinde serbest bırakılacaklarını önesürdü.

17- AP Ajansı'nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan başbakanıİndra Gandi, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko'dan Sovyetaskerlerinin Afganistan'dan çekilmesi konusunda güvence istedi.

15 Şubat 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ilehaftalık olağan görüşmesini yaptı. Demirel, görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, olaylar karsısında devletin eşkiya gibi hareket edemeyeceğini ve etmediğini, devletin bu itinasının zaaf olmadığını söyleyerek,«Kan dökülmemesine itina gösterilmesi devlet olmanın icabıdır, ama buitina zaaf noktasına kadar da gidemez» dedi.

2- Başbakanlık tarafından Valilik ve Kamu Kuruluşlarına gönderilengenelgede, «Herkes kanunlar çerçevesinde görevini yaparsa, evde, sokakta, fabrikada ve işyerlerinde arzu edilen huzur sağlanmış olacaktır» denildi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Orgeneral Aksalur 80 Kış Tatbikatı'nın sona ermesinden sonra yaptığı konuşmada, «Sıkıyönetimin kaldırılmasını arzuluyoruz. Sıkıyönetim Komutanlarına görev verdik, ama yetkiyi çok az verdik. Az yetkili Komutan görevini başaramaz.Anarşik olaylara son vermek için Komutanlara yetki verilmeli ve cezalarartırılmalıdır. Şimdi düşmanlarla artık cephede savaşılmıyor. Düşmanlarartık memleketleri içinden çökertmektedir. Bu, yeni bir harp türüdür» dedi.

4- DP Genel Başkanvekili Faruk Sükan, Meclis'te düzenlediği basıntoplantısında, olayların vahim sonuçlara ulaştığını söyleyerek, «Siyasi partiliderleri biraraya gelerek, ortak bir noktaya ulaşmalıdır. Birarada bulunmaları tarihi bir görevdir» dedi.

5- CHP Meclis Grubu toplanarak, 1980 Mali Yılı Bütçe Kanun Tasansı'na red oyu verilmesini kararlaştırdı.

6- Türkiye Sivil Havacılık Sendikası'nca Türk Hava Yolları işyerlerinde alınmış olan grev kararının Bakanlar Kurulu'nca bir ay süreyle ertelenmesi ile ilgili olarak Danıştay Dava Daireleri Kurulu yürütmeyi durdurmakararı aldı.

7- İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil, İstanbul Valiliği'nde «Anarşi» konusunda yaptığı toplantıda, «Anarşistlerin büyük ölçüde köküne inilmiş,sadece derlenip toparlanması kalmıştı ki, DİSK devreye işçi kesimini sokmakla yeni bir huzursuzluk ortamı yarattı» dedi.

8- Çukurova bölgesinin akaryakıt ve gübre ihtiyacı konusunda bazıincelemeler yapmak üzere Adana'ya giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Cemal Külahlıyaptıkları ortak basın toplantısında, «Ülkenin enerjisiz ve gübresiz kalmasına 22 aylık Ecevit Hükümetinin tutarsız davranışları sebep olmuştur» dediler.

9- Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Belediye Başkanı AytekinKotil, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Hükümetin aldığı sonekonomik kararların tüm Türkiye Belediyelerine 70 milyar liralık bir yükgetirdiğini» öne sürdü.

10- İstanbul Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen «1980. yılıTürkiye Gazetecilik Başarı Ödülü»nü kazanan 28 gazeteciye törenle ödülleri verildi.

11- Cibali Sigara Fabrikası dışında kalan Tekel'e ait İstanbul'daki sigara fabrikası ile öteki depo ve işyerlerinde yaklaşık iki aya yakın bir sû-"redir devam eden direniş sona erdi ve işiler işbaşı yaptılar.

12- İzmir'de TARİŞ İplik Fabrikası'nın boşaltılmasından sonra Çimentepe'de güvenlik kuvvetlerinin düzenlediği geniş operasyon sırasında ysryer çatışmalar oldu, Gültepe'deki olaylarda ise bir öğretmen öldürüldü. İkikişi de yaralandı.

13- Alınan geniş güvenlik önlemleri ile, İstanbul'da «Dükkan kapattırma» eylemleri bastırıldı.

14- Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birliği (MLSPB) adlı yasa dışıgizli örgütle ilgili operasyonlar sırasında gözaltına alınan Ürdün uyruklu 9kişi, Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nce serbest bırakıldı.

15- İstanbul, Ankara ve Antalya'da meydana gelen olaylarda toplamı 4kişi öldürüldü.

16- Türkiye'ye gelen yolcuların her girişinde beraberinde getirdiği hediyelik eşyaya tanınan muafiyet limiti, 200 mark ya da eşdeğerindeki satınalma gücüne sahip yabancı para karşılığını geçmeyen Türk Lirası miktarına çıkarıldı.

17- Erzurum'daki askeri tatbikata katılan NATO Güneydoğu KuvvetleriKomutanı Oramiral Shear, Türk basınının ve Amerikan televizyonunun sorularına verdiği yanıtta, «Türkiye'ye ekonomik ve askeri destek vermeliyiz.Dünyanın en savaşçısı olan bu orduya, yardım etmeliyiz» dedi.

18- Prof. Dr. Mümtaz Soysal, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) adına incelemelerde bulunmak üzere Afganistan'a gitti.

19- Avrupa Parlamentosu, Afganistan'a askeri müdahalede bulunanSovyetler Birliğine karşı ekonomik yaptırım uygulanmasını, Moskova olimpiyatlarının başka bir ülkeye alınmasını ya da boykot edilmesini öngörenkarar tasarılarını kabul etti.

20- İran Devlet Başkanı Abdul Hasan Beni Sadr, Tahran'da İtalya'nınRAİ TV'sine verdiği demeçte, «ABD'nin, İran'ın tüm koşullarını kabul etmesi halinde, Tahran'daki 50 rehinenin 48 saat içinde serbest bırakılabileceğini» belirtti.

21- AFP'nin Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya Devlet BaşkanıMareşal Tito için artık umut kalmadığı, kendisini tedavi eden hekimler tarafından ifade edildi.

22- AP Ajansı'nın Movkova çıkışlı haberine göre; Polonya KomünistParti Kongresinin son gününde Başbakan Piotr Jaroszwicz, politbüro üyeliğinden çıkarıldı ve Başbakanlık görevinden alındı.

16 Şubat 1980

1- Millet Meclisi'nde, 1980 Bütçe Tasarısının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

2- Hükümet adına, bütçe üzerindeki eleştirileri yanıtlayan AP GenelBaşkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, konuşmasında, «Biz. Türkiye'yidüzlüğe çıkarmak istiyoruz. Bunları gerçekleştirirsek Güney Amerika modeline mi gideriz? Sizin cesaret edemediğiniz işi yaptık. Biz ne sosyalist, nede kapitalistiz. Aklın icabı neyse onu yaparız» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, bütçe görüşmeleri sırasında sözalarak, «Türkiye'de oluşturulmaya çalışılan yeni ekonomik modelin birtakım sosyal patlamalara neden olacağı görülüyor. Biz, bu modele maceracıve sözde devrimcilerle birlikte değil, halkla birlikte karşı çıkacağız» seklinde konuştu.

4- Günaydın Gazetesi'ne bir demeç veren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, «Bekliyor ve gelişmeleri izliyoruz. Ama görüyoruz ki,bugün birlik ve beraberliğe herzamankinden daha büyük ihtiyacımız olduğunu anlamamakta direnenler var» dedi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Grubu adına bütçe tasarısına ilişkin yaptığı konuşmada, «Bu bütçe dengesizlikleri arttİran bir bütçedir. Eğer bu bütçeye kırmızı oy verip Hükümeti düşürürsek, millete enbüyük kötülüğü yapmış oburuz. Çünkü şimdi düşürürsek, Demirel çıkacak,'İki ay sonra köşeyi dönecektik, bırakmadılar' diyecektir. Ama buna sevinmesin. Köşeyi dönecek ama, uçurumdan aşağı yuvarlanacağı köşeyi dönecektir» dedi.

6- Anayasa Mahkemesi, Akademilerin Üniversitelerle aynı görevleriüstlenen kurumlar olduğu kararını verdi.

7- Maliye Bakanı İsmet Sezgin, bütçe tasarısını Meclis'e sunarkenyaptığı konuşmada, «Normal döviz gelirimiz dışında ara malı ve benzeriithalat finansmanı amacıyla, 1980 yılında kullanılabilecek kredilerin toplamı,1 milyar 395 milyon dolardır. Bu miktarın 868 mrlyon dolarlık kısmı, 16 ülkeve ticari bankalardan sağlanan ve halen kullanılmayan katkıdır» dedi.

8- Bir süre önce serbest bırakılan yağ fiyatları yeniden Ticaret Bakanlığı'nın denetimi altına alındı ve fiyatlarına zam yapıldı.

9- Türk Hür Teşebbüs Konseyi Başkanlar Komitesi tarafından Ankara'da yayınlanan bildiride, ülkede meydana gelen son olaylara değinilerek,«Şimdi yüce Parlamentomuzdan, tıpkı İstiklal mücadelesinde olduğu gibiülke ve millet bütünlüğümüze kastedenler ve rejim düşmanlarına karşı tekvücut ve tek ses olarak kesin tavır alınmasını, iş işten geçmeden gereklitedbirler yasalaştırarak, devletin gücünü ispat etmesini ve tarihi göreviniyerine getirmesini bekliyoruz» denildi.

10- Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti tarafından İstanbul'da Hükümetin uygulamaya koyduğu son «İstikrar Programı» konulu birpanel düzenlendi.

11- Güvenlik güçlerince İzmir'de Gültepe semtinde yaptlan operasyonlar sırasında çıkan silahlı çatışmalarda 3 polis öldü, 3'ü polis, 2'si asker15 kişi ağır, çok sayıda kişi de hafif yaralandı. Öte yandan, Kıbrıs Şehitlerİlkokulu'nun bahçesinde, adı saptanamayan bir öğretmenin ipe asılmış cesedi bulundu. Operosyanda 226 kişi de gözaltına alındı.

12- Antalya'da iki grup arasında çıkan silahlı çatışmada bir kişi öldürüldü, İstanbul'da 19 yaşında bir gencin tabanca ile vurulmuş cesedi bulundu. Bursa'da ise, «Dev Sol» imzalı bildiri dağıtan bir grubun, kendilerineengel olmak isteyen polislere ateş açması sonucu, bir polis öldü.

13- Mersin Kapalı Cezaevi, gece geç saatlerde yandı.

14- Milliyet Gazetesi'nden Mustafa Gürsel'in Atina'dan bildirdiğine göre; aralarında dört Kıbrıs vatandaşının bulunduğu 11 kişilik bir örgütünAtina'deki Türk Büyükelçiliğini havaya uçurmayı ve buradaki Büyükelçimiziöldürmeyi planladıkları iddiasıyla, tutuklandıkları Kamu Düzeni Bakanlığıtarafından açıklandı.

15- Belçika'ya iki günlük resmi bir ziyarette bulunan Federal AlmanyaŞansölyesi Helmut Schmidt, görüşmelerden sonra Bonn'da düzenlediğibasın toplantısında, «Türkiye'ye yardım çalışmalarının sürdürüldüğünü, önümüzdeki günlerde Batılı ülkelere 'Yardıma Katkı' konusunda çağrıda bulunacağını» söyledi.

16- Birleşmiş Milletler Örgütü üyesi Arap ve İslam ülkeleri delegelerinin, işgal altındaki Arap topraklarında izlediği yerleşme politikası nedeniyle İsrail'i kınayan iki ayrı karar tasarısı hazırladıkları ve konunun görüşülmesi için güvenlik konseyinin derhal toplanmasını istedikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- İran Cumhurbaşkanı Abdul Hasan Beni Sadr'ın, ülkedeki Kürt asıllıİranlıların hükümete önerdikleri özerklik programını, İran'ı bölmeye yönelikbir tasarı olarak nitelediği ve kesinlikle reddettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17 Şubat 1980

1- Millet Meclisi'nin sabahki bileşiminde, 1980 Mali Yılı Bütçe KanunuTasarısı'nm maddelerine geçilmesi, 176'ya karşı 205 oyla kabul edildi.

2- Genişletilmiş Sıkıyönetim Koordinasyon toplantısı GenelkurmayBaşkanlığı'nda yapıldı. Yaklaşık 11 saat süren toplantıdan sonra gazetecilere bir açıklamada bulunan Başbakan Süleyman Demirel, «Sıkıyönetimfaliyetlerini gözden geçirdik. Sıkıyönetim Komutanlarıyla emrindeki subaylarımız, astsubaylarımız ve erlerimiz ülkenin güven ve huzuru için canlabaşla gayret sarfediyorlar. Memleketimizde can, mal güvenliğinin korunması ve huzurun yeniden tesisi için sarfedilen gayretleri takdirle karşılıyoruz. Netice alacağız» dedi.

3- Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası'na göre subay, astsubay,uzman çavuş ve uzman jandarma çavuşlarına hangi rütbe ve görevler içinne miktarda iş güçlüğü, iş riski ve eleman teminindeki güçlük zammı ilemali sorumluluk tazminatı verileceğine ilişkin yan ödeme kararnamesi açıklandı.

4- Cumhuriyet Halk Partisi üst tüzükte önseçim dahil, bazı maddelerideğiştirmek üzere bir komisyon kurdu.

5- «Ankara'da yaşanan olağan dışı durumla ilgili Belediye Başkam'mnaçıklaması» başlığı ile basına verilen ilanda, Ali Dinçer, Ankara Belediyesi'nin hizmetlerinin aksamasına değinerek, «Ankara'yı tekrar yaşanabilirduruma getirmek için 2.5 aydır tüm çabamı harcıyorum. Direnişten bu yana hergün Cumhuriyet Hükümetinin sorumluları ile görüşmeler yapıyorum,ama sonuç alamıyorum. Biz ulufe değil, sizlere götürdüğümüz hizmet içindevlete verilen verginin karşılığını istiyoruz» dedi.

6- Ülkücü Gazeteciler Cemiyeti'nin 13 dalda başarılı olarak seçtiği basın mensupları «Başarı Ödülleri»ni, dün gece İstanbul'da düzenlenen törenle aldılar.

7- Hava-İş Sendikası, Türk Hava Yolları'nın Yeşilköy Havaalanındakiiş yerleri ile Genel Müdürlük binasındaki ünitelerde, 24.00'den itibaren grevuygulamasına başladı.

8- Bursa, Silvan, İstanbul ve Ankara'da meydana gelen olaylarda dörtkişi öldürüldü. İzmir Gültepe'de, operasyon sırasında meydana gelen çatışmalar nedeniyle konan «Sokağa çıkma yasağı» Valilik emriyle kaldırlıdı.

9- Türkiye ile İran İslam Cumhuriyeti arasında uluslararası karayolutaşımacılığına ilişkin bir anlaşma, Ankara'da imzalandı.

10- Bild Gazetesi, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile yapılan bir röportaja yer verdi. «Biz Türklerin, Almanların yardımına ihtiyacı var» başlığını taşıyan röportajda Ecevit, «Herhangi bir yabancı ülkenin bir dünya savaşını göze almadan Türkiye'ye saldırması düşünülemez. Türkiye'de bir içsavaş olasılığı yoktur. Halk barış istemektedir. Teröristler izole edilmiştir»dedi.

11- İngiliz BBC Radyosunun Türkçe yayın bölümünde, «Dünya'ya bakış» programında, Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili TurgutÖzal ile Türkiye'de alınan son ekonomik önlemler konusunda yapılan birkonuşma yayınlandı.

12- Türkiye'ye yapılacak ekonomik ve askeri yardım çalışmalarının koordinasyonuyla görevlendirilen Federal Almanya Maliye Bakanı Hans Matthoffer, Atina'ya uğradıktan sonra, resmi görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Matthofer havaalanında verdiği demeçte, «Türkiye'nin barışçı bir yolla kalkanmaya başlamasında Yunanistan'ın, Federal Almanya'nınve tüm Batın'm yararı vardır» dedi.

13- Cumhuriyet Senatosu Başkanı İhsan Sabri Çağlayangil'in, KTFD'ninkuruluşunun 5. yıldönümü münasebetiyle Lefkoşe'de yaptığı konuşmayla ilgili olarak Rum basınında çeşitli yazılar yer aldı. Bu arada, Rum DışişleriBakanı Nikos Rolandis, «Çağlayangil'in işgal etmekte olduğu makam vekonuştuğu yer dikkate alındığı zaman, konuşması Türkiye'nin Kıbrıs'a karşı gerçek niyetleri konusunda sorular yaratıcı, toplumlararası görüşmelerinbaşlatılması çabalarını köstekleyici ve Erkmen'in İslamabad'daki konuşmasına tamamen ters düşen olumsuz bir konuşmadır» dedi.

14- BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim'in, İran yönetimince devrik Şahdöneminde işlendiği .belirtilen suçları soruşturacak, 5 kişilik uluslararası komisyonu seçtiği ve ABD'nin bu seçilen üyeleri uygun bulduğu yabancıajanslar tarafından bildirildi.

15- İran Devlet Başkanı Beni Sadr'ın, Tahran'da rehine tutulan 50 Amerikalının serbest bırakılmasından önce ABD'nin İran'a karşı olan politikasının değiştirmesi gerektiğini, söylediği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- İran'da 4000 assubayın, kısa süre önce ordudan tard edilen bazı arkadaşlarının orduya alınmalarını sağlamak amacıyla Tahran Üniversitesibahçesinde, dört gün önce başlattıkları oturma grevinin devam ettiği, AFP'nin Tahran çıkışlı haberinde bildirildi.

17- AFP'nin San Salvador çıkışlı haberine göre; Salvador'da Dış Ticaret Enstitüsü'nü basan militanlar burada çalışan 50 kişiyi, Orta AmerikaÜniversitesi Rektörlüğünü basan 500 kadar öğrenci de 40 kişiyi rehine aldılar.

18 Şubat 1980

1- Millet Meclisi'nde, Başbakanlık bütçesi ile Devlet Planlama Teşkilatı bütçesi görüşülerek kabul edildi.

2- Devlet Bakanı Orhan Eren, İzmir'de basına yaptığı açıklamada.«Türk milleti kanunların üstesinden gelecek güçtedir. Güvenlik güçleri, eşkiyaya karşı acımasız davranıyorsa, bunu onların aczine vermemek gerekir. Türk güvenlik kuvvetleri gerekeni yapacaktır» dedi.

3- 9 Mart'ta askerlik görevindeki süresi tamamlanarak emekliye ayrılması beklenen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin'in süresi, 1 yıl daha uzatıldı.

4- Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP'nin Sosyalist Enternasyonel'e katılması konusunda inceleme açtı.

5- TRT Genel Müdürü Doğan Kasaroğlu, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, bazı siyasi partnerin TRT haber bültenlerinde, taraflı yayınyapıldığı yolundaki eleştirilerini yanıtlayarak, «TRT için Anayasa hudutlarıiçinde görev yaptığı kabul edilen, tüm siyasi partiler aynı değerde ve aynısaygı ölçüsündedir» dedi.

6- Türk-İş'e bağlı Hava-İş Sendikasının Türk Hava Yolları'nda başlattığı grev sürerken, işveren de lokavt ilan etti.

7- İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil, basına yaptığı açıklamada,«Şubat ayının 18'ine gelindiği halde, personel maaşlarının ve yan ödemelerinin parasızlıktan ödenemediğini» belirterek, «Mali sıkıntı nedeniyle İstanbul Belediyesi yatırımları durdurmak zorunda kalmıştır. Maaş ödemek içinyatırım yapamıyoruz» dedi.

8- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı, İstanbul'da yayınlanan günlük«Politika» gazetesinin basım ve yayımını yasakladı.

9- Nusaybin'de meydana gelen olaylarda bir bekçi, Adana'da bir öğrenci öldürüldü. Uşak'ta ise, afiş asanlara engel olmak isteyen bir polisağır yaralandı.

10- Ankara'da siyasi polis ekipleri yaptıkları bir dizi operasyonlar sonucu, THKP-C Kurtuluş yanlısı 4'ü kız, 32 kişiyi yakaladı.

11- Afganistan Başbakanı ve Devrim Konseyi Başkanı Babrak, Karmal,Afganistan'a giden Milliyet Gazetesi yazarı Prof. Mümtaz Soysal'a yaptığı açıklamada, «Amin zamanında Afganistan'da zulüm yapılırken, dünyadakimse buna ses çıkarmıyordu. Sadece Uluslararası Af Örgütü buna sahipçıktı. Bundan sonra Afganistan'da keyfi tutuklama olmayacaktır. Fikir özgürlüğü olacaktır. Münasip bir zamanda ölüm cezası da kaldırılacaktır. Biz,iktidara geldiğimiz zaman 15 bin tutukluyu serbest bıraktık» dedi.

12- Türkiye Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Özdemir Yiğitve Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Theodorulos, iki ülkearasındaki sorunların çözümü için sürdürdükleri görüşmelere, Ankara'daDışişleri Bakanlığı'nda başladılar.

13- Türkiye'ye sağlanacak acil ekonomik ve askeri yardım konusundahükümet yetkilileri ile resmi görüşmeler yapmak için Ankara'ya gelen Federal Almanya Maliye Bakanı Hans Mattofer ve Alman Heyeti ile temaslarAnkara'da başladı. Matthofer ayrıca, Başbakan Süleyman Demirel MaliyeBakanı İsmet Sezgin başkanlığındaki bir heyet ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile de, görüşmelerde bulundu.

14- İsrail'in bir Arap ülkesindeki ilk Büyükelçiliği, Mısır'ın başkenti Kahire'de açıldı.

15- AP Ajansı’nın Yeni Delhi çıkışlı haberine göre; Hindistan Başbakanı İndra Gandi, muhalefet partilerinin kontrolü altında bulunan 9 EyaletMeclisini feshetti.

16- Siyasi mahkumların serbest bırakılmasını ve yoksullara daha iyiyasama şartları temin edilmesini isteyen bir grup militanın, Mexico City'deki Belçika ve Danimarka elçilik binalarını işgal ettiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Kanada'da ikinci kez erken seçim yapıldı.

19 Şubat 1980

1- Kara Kuvvetlen Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin'in görev süresini1 yıl daha uzatan kararname, Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı.

2- Kamu güvenliğine ve kolluk hizmetlerine ilişkin bazı kanunlardadeğişiklik yapılması ve bunlara yeni hükümler eklenmesi hakkındaki kanuntasarısı, Cumhuriyet Senatosu Genel Kurulu'nda kabul edilerek kanunlaştı.

3- Millet Meclisi'nde Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığı, Topu veKadastro Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Meteoroloji işleriGenel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı bütçeleri görüşülerek kabuledildi,

4- Milli Güvenlik Kuru-lu'nun 19 ilde uygulanmakta olan sıkıyönetimin,Sivas ili hariç 18 ilde 2 ay daha uzatılmasına, ayrıca İzmir ve Hatay illerinde de sıkıyönetim ilan edilmesine ilişkin tavsiye kararı üzerine toplananBakanlar kurulu, 26 Şubat'tan itibaren 18 ilde sıkıyönetimin 2 ay daha uzatılmasını, İzmir ve Hatay'da da sıkıyönetim ilan edilmesini kararlaştırdı.

5- MSP Grup Sözcüsü Şener Battal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıyla ilgili olarak hazırladıklarıönergeyi Meclis Başkanlığı'na verdiklerini açıkladı.

6- MHP Basın Danışmanı Şevket Yahnici basına yaptığı açıklamada,CHP ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'na kendisinin müracaatta bulunduğunu, şahsi olduğunu ve MHP'yi bağlamadığını söyledi.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi, Maliye ve ÇalışmaBakanlıklarına başvurarak, kıdem tazminatlarının sınırlandırılması amacıyla yeniden getirilmek istenen yasa önerisinden vazgeçHmesini istedi.

8- İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Dernekleri Başkanı Hüsnü Çınar, düzenlediği basın toplantısında, «Son dükkan kapatma eylemine karşı, 'Bayrağını as, dükkanını aç' kampanyası açtıklarını» bildirdi.

9- Hava-İş Sendikası, THY Genel Müdürlük ve Yeşilköy Hava Limanında grev uygulamasını sürdürürken, işveren de sabahtan itibaren bütün işyerlerinde «Savunma lokavtı» uygulamasına geçti.

10- ANKA Ajansı’nın bildirdiğine göre; Cumhuriyet Başsavcısı Fahrettin Kıyak, CHP'nin Sosyalist Enternasyonal'e girmesiyle ilgili «İhbar» üzerine, Başsavcılık olarak soruşturmaya başlandığını, açıkladı.

11- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nce yapılan açıklamada, İstanbul'un çeşitli semtlerinde değişik tarihilerde eyleme katıldıkları anlaşılan, ülkücü 33 kişinin güvenik kuvvetlerince yakalandığı ve Sıkıyönetim Komutanlığınca haklarında yasal işlemlere başlanıldığı belirtildi.

12- İskenderun Devlet Hastanesi'ni basan silahlı bir grup, kendilerineengel olmak isteyen jandarma erini yaylım ateşine tutarak öldürdüler.

13- Ankara'da meydana gelen olaylarda bir kişi, Sivas yarı açık cezaevindeki çatışmada ise sağ görüşlü bir mahkum öldürüldü.

14- Federal Almanya Bakanı Hans Matthofer, Ankara'deki temaslarınıtamamladı. Matthofer Türkiye'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, «Bu yıl OECD yardımının geçen yılki düzeyinden daha fazla olmasının beklendiğini, yardıma Dünya Bankası ile IMF'nin de katkıda bulunacağını, bu yıl ödenmesi gereken devlet borçları ile devlet garantisinebağlı borçların ve ticari bankalara olan garantisiz borçların, ertelenmesiiçin Türkiye ile bir yöntem oluşturulacağını, bu yardımın gerçekleşmesisayesinde Türk Hükümetinin almış olduğu cesur ve olumlu kararlan uygulamada başarı sağlanacağını» syledi.

15- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Batı'nm Türkiye'ye sağlayacağıyardım konusunun da ele alınacağı görüşmelerde bulunmak üzere, dörtAvrupa ülkesini içine alan gezisinin ilk durağı olan Bonn'a hareket etti.

16- İran'ın devrik Şah'ı Pehlevi ile ilgili soruşturmayı yapmak üzere BMGenel Sekreteri Kurt Waldheim tarafından oluşturulan Uluslararası Komisyon, ABD'den sonra İran tarafından da onaylandı.

17- Tahran'daki Amerikan Elçiliğini ellerinde tutan ve 50 Amerikalıyırehin alan öğrencilerin, «Bir komisyonun, Şah'a ilişkin soruşturma yapmasını kabul etmeyeceklerini» açıkladıkları yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Toronto çıkışlı haberine göre; Kanada'da yapılan seçimlerde Liberal Parti Başkanı ve eski Başbakan Pierre Elliot Trudeau yeniden iktidara geldi.

20 Şubat 1980

1- Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesi, Millet Meclisi'nde görüşülerekkabul edildi.

2- AP Ortak Grubu'nda bir konuşma yapan Başbakan ve Parti Başkanı Süleyman Demirel, Türkiye'yi rahatsız edenlerin olduğunu söyleyerek, «İhanet odaklarının kökleri kurutulacaktır. Türkiye rahatlayacaktır»dedi,

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, «AP Hükümetinin, ülkeyi çalışanları sömürenler veya sömürmek isteyenlerle, büyük sermaye ile elele yönetmeyi amaçladığını, çalışmabarışının ilk kez ciddi olarak sarsılmaya başlamasının, bunun kanıtlarından biri olduğunu» öne sürerek, «Türkiye'de rejime ve çalışma barışınayönelik tehlike kapaıdan içeri, 'Ekonomik önlemler' adı verilen truva atıbiçiminde girmiştir» dedi.

4- Kamu kuruluşlarının mevduatlarını, belirli bankalara yatırması zorunluluğu, Bakanlar Kurulu'nca kaldırıldı.

5- DİSK Yönetim Kurulu Ankara'da yaptığı toplantıda Demirel Hükümetine karşı «Direnme» kararı aldı. DİSK Yürütme Kurulu bildirisinde,«Toplumun ortak çıkarları açısından ve Anayasal düzen içinde Demirelazınlık iktidarı meşruluğu, yasal geçerliliğini yitirmiştir. Beklemeksizin iktidardan çekilmelidir, istifa etmelidir» denildi.

6- İstanbul Ticaret Odası tarafından gazetelere, «Alınan ekonomik önlemlerin başarıya ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla özel kesim mensubu üyelerine fiyat arttırmamaları» konusunda bir uyarı ilanı verildi.

7- Pancar Ekicileri istihsal Kooperatifi işyerlerinde sürdürülen toplu işsözleşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine, 17 işyerinde grev kararı alındı, PANKO-BİRLİK Genel Müdürlüğü de aynı işyerinde lokavt ilanetti.

8- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkında Türk Ceza Yasası'nın 163. maddesine aykırı hareket ettiğigerekçesiyle soruşturma açtı

9- DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak için,TARİŞ İplik Fabrikası olaylarından ötürü tutuklama kararı verildi.

10- Mersin'de bir polise ateş açıp, bir kişiyi de öldüren 5 sanıktan sonikisi de yakalandı.

Öte yandan, Malatya'nın Doğanşehir ilçesi CHP Gençlik Kolu Başkanı,İzmir'de bir polis, İstanbul'da ise 2 kişi öldürüldü.

11- Uluslararası kambiyo piyasalarında meydana gelen değişikliklerdikkate alınarak, Türk parasının değeri Norveç Kronu ve İngiliz Sterlinikarşısında bir miktar düşürüldü. Yeni uygulamaya göre; daha önce 14.24lira olan Norveç Kronu 14.37, 159.50 lira olan İngiliz Sterlini ise 160.02 liraoldu.

12- Türk ve Yunan Dışişleri Genel Sekreterleri arasında 18 Şubat'tabaşlamış olan görüşmeler dün akşam sona erdi. Başbakan Süleyman Demirel, sabah saat 11'de Yunan Dışişleri Genel Sekreteri Teodoropulos'u,Başbakanlık konutunda kabul etti. Yunan Heyeti öğleden sonra Türkiye'den ayrıldı.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi tarafından, görüşmelerle ilgili olarak yapılan açıklamada, «İki Genel Sekreterin, Kıt'a Sahanlığı EgeHava Sahası gibi ikili sorunların incelenmesini sürdürdükleri ve iki ülkearasındaki ilişkilerin geliştirilmesi olanakları üzerinde düşünce alış-verişindebulundukları» bildirildi.

13- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, ikincikanal Alman TV'sinde, Türkiye'yi yardım konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, «AET'ye erken üyeliğin, Türkiye'ye çıkar sağlamayacağını» söyledi,

14- Alman TV'sinin birinci kanalında, Federal Almanya Maliye BakanıHans Matthofer'in, Ankara'daki temaslarına geniş yer verildi ve ardındanyapılan bir yorumda, «Türkiye'ye sadece kredi ve para yardımı yapmakla,bu ülkenin iflas, etme durumuna gelen ekonomisini çıkmazdan kurtarmanın olanaksız olduğu» vurgulandı.

15- Roma'daki AET Dışişleri Bakanları toplantısında yayınlanan bildiride, «Afganistan'da yapılan Sovyet müdahalesi ile içine düşülen bunalımaolumlu bir çözüm yolu bulunmasının, ancak bu ülkeye güçlü ülkelerin rekabeti dışında kalan bağlantısız bir nitelik verilmesi ile sağlanabileceği»öne sürüldü.

16- AFP Ajansı’nın Paris çıkışlı haberine göre; Paris'in merkezindekiSaint Merri Kilisesi sahibi Xavier de la Morandais, açlık grevine başlayan ve içlerinde Türklerin çoğunlukta olduğu 20 kişiye, artık konukseverlik gösterilmemesini kararlaştırdı.

17- İran Devlet Başkanı Beni Sadr, «BM tarafından Şah'la ilgili soruşturmayı yürütmek üzere oluşturulan Uluslararası Komisyonun, İran İslamYönetimi ve dini lider Ayetullah Humeyni tarafından kabul edildiğinin, KurtWaldheim'a bir telgrafla bildirdiğini» açıkladı.

18- Yugoslav Tanjug Ajansı, Tahran çıkışlı bir haberinde; ABD Büyükelçiliğini işgalde tutan öğrencilerin tutumlarında değişme olduğunu önesürerek, «Öğrencilerin, 'Ne komisyondan yanayız, ne de komisyona karşıyız' şeklinde konuştuklarını» bildirdi.

21 Şubat 1980

1- Millet Meclisi'nde, Gümrük ve Tekel Bakanlığı, Adalet Bakanlığı,Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Yargıtay bütçeleri ile Üniversitelerve Akademiler bütçeleri, görüşülerek kabul edildi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı. Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısına girerken gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, «100 günün henüz dolmadığını» belirterek, «Meseleler,Türkiye'nin meseleleridir. Hükümetin gelmesi ile gitmesi ile ortadan kalkacak meseleler değildir» dedi.

3- Milli İstihbarat Teşkilatı hesabına değişik yıllarda ajanlık yapan 5eski görevliye, 'Vatani hizmet' tertibinden aylık bağlanmasına ilişkin, 2 ayrıyasa tasarısı Plan Komisyonunda kabul edildi.

4- DP Başkanvekili Faruk Sükan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, «Anarşik olaylar üzerinde, partilerin ortak bir noktada birleşmemesinden» yakınarak, «Terörist mihraklar, devlete karşı savaş açmıştır. Sıkıyönetim Yasası, bu şartlara cevap verecek yetkilerle donatılmamıştır. Bunedenle Anayasa değişikliğine ihtiyaç vardır» dedi.

5- Ticaret Bakanı Halil Başol, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Son alınan ekonomik önlemler nedeniyle artan girdi fiyatlarınınkarşılanması için, Ziraat Bankası'nca çiftçilere verilmekte olan kredi miktarlarının yükseltildiğini» açıkladı.

6- İstanbul Sanayi Odasının Meclis toplantısında konuşan İSO Yönetim Kurulu eski Başkanı Nurullah Gezgin, «Alınan ekonomik önlemlerinbaşarısının başta yeterli dış kredi sağlanması olmak üzere, birtakım koşulların gerçekleşmesine bağlı olduğunu» belirterek, «Özel kesim kuruluşlarının önlemleri bir yana bırakıp, Hükümeti destekleme tutumu içine girmesi,özel kesimin tümünün bir partiye angaje olmuş görüntüsünün yaratılması,bizi vebal altına alır» dedi.

7- DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası, yaklaşık 30 bin işçinin çalıştığı 77fabrikada aldığı grev kararının ilk uygulamasına, İstanbul'daki 5 fabrikadabaşladı.

8- «Demokrat» gazetesinin bugünkü sayısı, Emil Galip Sandalcı'nın,«Yorumsuz» başlıklı yazısının, Türk Ceza Kanunu'nun 312 ve 155. maddelerine aykırı olduğu iddiasıyla, İstanbul Savcılığı tarafından mahkeme kararıyla toplatıldı.

9- Silahlı dört terörist, İstanbul Beşiktaş'ta bir apartman dairesini basarak, babanın gözü önünde iki oğlu ile bir yeğenini kurşuna dizdi. Gençlerden ikisi olay yerinde öldü, diğeri koma halinde hastaneye kaldırıldı.Öte yandan Aydın'da bir bekçi, Ankara'da ise «Dur» ihtarına uymayan birgenç öldürüldü.

10- IMF Yönetim Kurulu, Türkiye'ye verilecek ikinci dilim krediyi oybirliği ile onayladı. Bu durumda Türkiye, 171.6 milyon dolar karşılığı, 221 milyon 364 bin doları kullanma hakkını almış oldu.

11- Türk Hükümeti, ABD ile Savunma işbirliği Anlaşmaları ve eklerinintüm işlemleri tamamlanıp imzalanıncaya kadar, Türkiye'deki üslere kısıtlıfaaliyet olanağı tanıyan «Geçici statüyü» 31 Mart tarihine kadar bir keredaha uzattı.

12- ABD Stratejik Hava Kuvvetleri Komutanı General Richard Ellis'in,son iki yıl içinde stratejik nükleer silahlar açısından, ABD'nin SovyetlerBirliğinin gerisinde kaldığını söylediği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Atina'da yayınlanan Hükümet yanlısı «Kathimerini» gazetesi, Yunanistan'ın, NATO'nun askeri kanadına yeniden girmesi yolunda, General Rogers tarafından hazırlanan planın, Yunan Hükümetice reddedildiğini bildirdi.

22 Şubat 1980

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ileolağan görüşmesini yaptı. Demirel, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığıaçıklamada, «Sorunların, bir Hükümetin gitmesi, yenisinin gelmesiyle çözümlenemeyeceğini, ciddiyeti kavrandığı takdirde sorunlara çözüm bulmanın mümkün olacağını» belirtti ve, «Bu meselelerin içinden çıkılacaktır, yollar tutulmuştur, sabır ve sebat lazımdır» dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; Türkiye'ninilk Kıbrıs Barış Harekatından sonra, 4 Ağustos 1974'te, Ege Denizi üzerindeki uçuşları denetim altına almak amacıyla ilan etmiş olduğu, 714 sayılıNotam kaldırıldı.

Türkiye'nin bu kararı üzerine, Yunan Hükümeti de 1066 sayılı Notam'ıkaldırdı. Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Yorgo Papulyas, Dışişleri Bekanı Hayrettin Erkmen'i ziyaret ederek, Yunan Hükümeti'nin aldığı kararı resmen bildirdi.

3- Yüksek Hakimler Kurulu'nun Yargıtay üyesi olarak seçtiği 20 hakimiçin Ankara'da düzenlenen törende konuşan Yüksek Hakimler Kurulu Başkanı Mazhar Budak, «Başarılarınız ve sahip olduğunuz üstün değerler, çağdaş ve uygar Türk Devleti'nin en büyük güvencesi olacaktır» dedi.

4- Danıştay 12. Dairesi, Ankara Valiliği'nin geçtiğimiz yıl Pol-Der'inkapatılmasıyla ilgili aldığı kararı oybirliği ile iptal etti.

5- Odalar Birliği Akdeniz Bölge Toplantısında konuşan Maliye Bakanıİsmet Sezgin, ekonomik önlemleri anlatarak, «Milletimizin mutluluğa erişme yolunda, bu defa da başarılı olunmazsa korkarım ki, insan onuruna enyaraşır hürriyetçi demokratik düzen içinde yeni yollar bulmak güçleşecektir» dedi.

6- Millet Meclisi birleşiminde Ticaret, İçişleri ve Dışişleri Bakanlığıbütçeleri görüşülerek kabul edildi. Bakanlığı bütçesi üzerindeki eleştirileriyanıtlayan Ticaret Bakanı Halil Başol, «Biz bunu açıklıkla söylüyoruz. Fiyatlar durmayacak, artış gösterecek, ama biz onu yavaslatcağız, hızını düşüreceğiz. İşin doğrusu da budur» dedi.

İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil ise, eleştirileri yanıtlarken, devletingücünü ortaya koyarak hakimiyeti sağlamaya çalıştığını, ancak DİSK'inŞubat ayı başında genel grev karan aldıklarını ve ülkeyi karıştırmayı amaçladıklarını, söyledi.

7- TRT Siyasi Partilerarası İyi Niyet Komisyonu ilk toplantısını yaptı.

8- Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Birliğitarafından Mersin'de düzenlenen «Genişletilmiş Akdeniz Bölge Toplantısında konuşan, Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, tüketicilere çağrıdabulunarak, «Yarın daha pahalı olacak korkusu ile elinizdeki parayı sonunakadar harcamaya ve ihtiyacınızdan fazla mal almaya yönetmeyiniz» dedi.

9- MSP'nin Ankara Yenimahalle Demetevler.de bulunan Milli GörüşKültür Sitesi'ndeki Tiyatro Spor Salonu ve bunların üst katındaki yatakhaneler ile MTTB'nin odası, Sıkıyönetim Komutanlığınca mühürlendi.

10- Hükümet, terör hareketlerine karşı 1481 sayılı kanunun tam olarak yerine getirilmesini, suçlulara karşı «Vur» emrinin kesinlikle uygulanmasını istedi.

11- İstanbul'da bir evi basan silahlı kişiler, amca ve yeğen iki öğrenciyi öldürüp, bir öğrenciyi de yaraladılar. Öte yandan İstanbul'da meydanagelen diğer olaylarda iki genç, Diyarbakır'da ise Emniyet Müdürlüğü Cinayet Masası polislerinden Mehmet Nezgin öldürüldü.

12- Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği telsiz memuru Aziz Taner, Büyükelçiliğin koruma görevlisi Mustafa Soylu tarafından evinde tabanca ile vurulmak suretiyle öldürüldü.

13- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Danimarka İşçiler Eğitim Örgütü'nün özel çağrılısı olarak Kopenhag'a gitti. Ecevit, Türk ve yabancı gazetecilere düzenlediği basın toplantısında, «CHP ile AP arasındaki köklüsorunlar giderilmedikçe, ülkenin sorunları ne erken, ne de zamanında yapılacak seçimlerle çözülmez» dedi.

14- Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına geri dönmesini sağlamakamacıyla NATO Avrupa Kuvvetleri Başkomutanı General Rogers'ın yaptığıson önerilerin, Atina tarafından reddedildiği ve alınan kararın gerekçeleriyle birlikte Brüksel'de, General Rogers'a iletildiği, resmen açıklandı.

15- AP Ajansı'nın Belgrad çıkışlı haberine göre; Yugoslavya Devlet Başkanı Josip Broz Tito, ABD Başkanı Carter ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev'e gönderdiği mesajlarda, tüm dünya ülkelerine yumuşama ve yakınlaşma politikasını yeniden canlandırarak, uygulamaları içinçağrıda bulundu.

16- Afganistan konusunda temaslarda bulunmak üzere Batı Avrupa'yagiden ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, temaslarını tamamlayarak Washington'a döndü.

23 Şubat 1980

1- MSP Genel Başkanı Necmentin Erbakan, Meclis'te gazetecilerleyaptığı sohbet toplantısında, batıya bağlanarak kalkınmanın münkün olamayacağını öne sürerek, «Bu tür önlem alan Hükümetler kısa sürede devrilmiştir. Yabancı sermayenin önüne mendil açıp dilenen Hükümet, kalkınamaz, ihracat yapılamaz, bizim Hükümetimizde mendil büromuz olmayacak. Başbakanlıkta dilenci bürosu olmayacaktır. Birisi kalkınma, diğeride iş bulma bürosu olacaktır» dedi.

2- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, 714 sayılı Notam'ın kaldırılması ile ilgili olarak, «Bukarar, korkarız, Yunanistan'ın NATO askeri örgütüne dönmek için, Türkiye'nin Ege'deki hak ve sorumluluklarının, kara sularıyla sınırlandırılmasıisteği yönünde bir davranış olarak da yorumlanacaktır» dedi.

3- Dün gece kabul edilen Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde,eleştirileri yanıtlayan Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, «Irak'ta 5 Türkliderinin öldürüldüğünü» doğruladı ve «Irak vatandaşı oldukları için demüdahale edilemediğini» bildirdi.

4- Türk-İş Yönetim Kurulu'nun üç günden beri sürdürdüğü olağanüstütoplantısında. Konfederasyon'a bağlı sendika başkanları, son ekonomik vesosyal gelişmeler karşısında federasyonun pasif bir tutum içinde olduğunu, olaylar karşısında aktif ve kesin tavırlar almasını istedi.

5- TGS'nin Hayat, Ses, Resimli Roman, Hayat Spor, Hayat Tarih mecmualarını çıkaran Doğan Kardeş, Hayat yayınlarının işyerinde sürdürdüğü20 aylık grev anlaşmayla sonuçlandı.

6- Ege Hava Sahası sivil trafiğe açıldı.

7- Basında yer alan haberlere göre; Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı,Cumhuriyet Başsavcılığına bir yazı göndererek, «MHP ile ilgili olarak şimdiye kadar yapılan suç duyuruları hakkında ne gibi işlemler yapıldığım»sordu.

8- Çeşitli suçlardan dolayı aranan Dev-Sol militanı bir genç, İzmir'deyakalandı. Öte yandan, İzmir, İstanbul, Elbistan ve Bursa'da meydana gelen anarşik olaylarda dört kişi öldürüldü.

9- Reeskont ve avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranları yenidenbelirlendi.

10- Türk Silahlı Kuvvetleri iç Hizmet Kanunu ile Personel Kanunu'ndadeğişiklik yapılmasına ilişkin iki yasa, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Alman Maliye Bakanı Matthofer, «Bonn'dan Haberler» yaymmdakiaçıklamasında, «Türkiye, Japonya ölçüsünde gelişme göstermiş bir ülkedir. Türkiye, imkanları olan bir ülkedir, halkı çalışkandır. Yardım boşa gitmeyecektir» dedi.

12- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt Waldheim tarafından oluşturulan beş kişilik Şah Komisyonu, çalışmalarına başlamak üzere özel biruçakla Tahran'a gitti.

13- AFP'nin Washington çıkışlı haberine göre; «ABD Dışişleri BakanıCyrus Vance'ın Avrupa gezisine katılan bir Amerikalı yüksek yetkili, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'a müdahalesine karşı ortak tavır almak amacıyla ABD ve müttefiklerinin bir dizi hedefi saptanmayı başardığını, ancakbu temel ilkelerin etkin biçimde uygulamaya konulması konusunda görüşayrılığına düştüklerini» açıkladı.

14- Afganistan'ın Başkenti Kabil'de, Karmal kuvvetlerine karşı halkınbaşlattığı çarpışmaların yoğun biçimde sürdüğü, yüzlerce kişinin dünküçarpışmalarda öldüğü, yabaneı ajanslar tarafından bildirildi.

15- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev, TASS Ajansı tarafından yayınlanan açıklamasında, «Afganistan'ın komşuları bu ülkenin güvenliğini garanti altına alır ve Afganistan'a herhangi bir müdahalede bulunmayacakları konusunda güvence verirlerse, kuvvetlerimiz bu ülkedenderhal ayrılacaklardır. Verilecek güvence, Afgan halkı ve hükümetine yapılan dış müdahalenin sona erdiği anlamına gelecektir» dedi.

16- AP Ajansı’nın New York çıkışlı haberine göre; Bağlantısızlar Grubu toplantısına, Afganistan'daki Sovyet askeri varlığını savunma göreviverilerek gönderilen Afganlı bir diplomat, toplantıda, Afganistan'ın Sovyetler tarafından işgal edilmesini kınadı ve görevinden istifa ettiğini açıkladı.

24 Şubat 1980

1- Millet Meclisi'nde çoğunluk sağlanamadığından bütçe kanun tasarısı üzerindeki görüşmeler yapılamadı. Daha sonra toplanan AP MeclisGrubu'nda bir konuşma yapan Başbakan Süleyman Demirel, «Türkiye'ninbütçesiz kalmasını kimse göze alamaz. Devlet memurlarının 1 Mart'ta maaş alamamasını, kimse göze alamaz. Bütçe çıkacaktır. Bu bizim bütçe değil, devletin bütçesidir» dedi.

Demirel, ayrıca Enerji ve Sanayi Bakanları, bu Bakanlıkların Müsteşarve Genel Müdürleriyle de bir toplantı yaparak, son iki yıllık yatırım ve üretim durumlarını gözden geçirdi.

2- AP Genel Başkan Yardımcısı Necmettin Cevheri, Yankı Dergisi'ninsorularını yanıtlarken, CHP ile işbirliğinin mümkün olduğunu söyledi ve«Memleketin içinde bulunduğu sıkıntıların başında can güvenliği, asayişgelmektedir. Bunun bertaraf edNmesi için, CHP'nin işbirliğine ve anlayışınaihtiyaç duyarız» dedi.

3- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Demirel azınlık Hükümetinin 100. gününü doldurduğunusöyleyerek, «100 günde herşey ancak bu kadar berbat edilebilirdi» dedi.

4- Hollanda'nın Başkenti Lahey'de 19 Nisan'da yapılacak EurovisionŞarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek şarkı belirlendi ve oylama sonunda birinciliği, sözlerini Şanar Yurdatapan'm yazdığı, Atilla Özdemiroğlu'nun bestesi Petr'Oil adlı şarkı kazandı.

5- İçişleri Bakanlığı'ndan bildirildiğine göre; son 15 gün içerisinde polis bölgesinde meydana gelen, genel güvenlik ve asayişle ilgili olaylarda,çeşitli operasyonlar sonucu 17'si öldürme olayı sanığı, 33'ü silahlı saldırıve çatışma olayı sanığı, 5'i silahlı gasp ve soygun oldyı sanığı, 1'i kaçakçılık olayı sanığı olmak üzere toplan 2804 kişi yakalandı. Bunlardan 123'üadli makamlarca tutuklandı.

6- Malatya, İstanbul, Diyarbakır, Antakya ve Ankara'da meydana gelenolaylarda, biri CHP il Yönetim Kurulu üyesi, biri polis olmak üzere 7 kişiöldü.

7- Danimarka'daki temaslarını tamamladıktan sonra Sosyal Demokrat Partili Hamburg Belediye Başkanı Hans Ulrich Klose'nin davetlisi olarak Hamburg'a giden CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, «Ege Hava Sorununa bir çözüm getirilmeden Türkiye'nin 714 sayılı Notam'ı kaldırmasını anlayamadığını» söyledi,

Türk işçileri ile yaptığı açık hava toplantısında ise; «Türkiye'ye şimdifaşizm; ekonomik modeli ve sistemi ile birlikte getirilmek isteniyor. Amabu modeli halkımızın üzerine giydiremeyecekler ve Türk ordusunu, bazıGüney Amerika ülkelerinde olduğu gibi faşizm oyununa alet edemeyeceklerdir» dedi.

8- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal, Merkez Bankası Başkanı İsmail Hakkı Aydınoğlu ve Hazine Genel MüdürüTunç Bilget, OECD bünyesinde 2 nolu çalışma grubunun toplantısına katılmak üzere Paris'e gittiler.

9- NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Zayhner Gunderson, uçakla Ankara'ya geldi.

10- Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti'nin Olağan Genel Kurul toplantısı sonucunda, Kemal Aşık, Mehmet Ali Akpınar, Akay Cemal, Reşat Akar,Bilbay Eminoğlu, Ahmet Tolgay, Salahi Aldanmaz Yönetim Kurulu'na seçildiler.

11- Meksika'nın başkentinde köylülerin 1 haftadır işgal ettikleri Belçika ve Danimarka Elçiliklerinin, kadın polislerin giriştikleri operasyon sonucu boşaltıldığı, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

12- AP Ajansının San Salvador çıkışlı haberine göre; San Salvador'dabir grup terörist, Hristiyan Demokrat Parti yetkilisi olan Mario amora Rivas'ı yaylım ateşine tutarak öldürdü.

13- AP Ajansının Atina çıkışlı heberine göre; Yunanistan'da 6 haftadırgrevde bulunan 35 bin bankacı, direnişlerini sona erdirdi.

25 Şubat 1980

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Valiliği ziyaret ederek, Ankara Valisi Vecdi Gönül ile görüştü.

2- Millet Meclisi Genel Kurulu'nda, Sağlık, Turizm ve Tanıtma ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıkları bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

Millet Meclisi Bütçe Karma Plan Komisyonu «Bedelli askerlik» adıylabilinen ve askerlik yasasında değişliktik yapılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

3- Akdeniz Gübre Sanayii işyerlerinde Petrol-İş tarafından alınan grevkararı, Bakanlar Kurulıın'ca 60 gün daha ertelendi.

4- DP Başkanvekili Faruk Sükan Ankara'da basına verdiği demeçte,«Ülkemizdeki siyasi istikrarsızlık ve huzursuzluklar maalesef, parlamentomuzdan kaynaklanmaktadır» dedi.

5- Maliye Bakanı İsmet Sezgin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Yeni vergi tasarılarının toplumda adaleti sağlayacağını, vergi yükünü dar gelirli kesimlerin üzerinden büyük ölçüde kaldıracağını, katma değer vergisi uygulamasının yeni vergi ile getirildiğini» açıklayarak, «Son yıllarda ekonomimizin içine düştüğü bunalımın başta gelen nedenlerinden biride, vergi politikası ile ekonomiyi yön vermede yasal düzenlemelere gidilmiş olmasıdır» dedi.

6- 1979 ürünü Ekisi Tütün Piyasası, Yaprak Tütün İşleme ve BakımMerkezi'nde Gümrük ve Tekel Bakanı Ahmet Çakmak tarafından açıldı.Çakmak, 1979 ürünü tütünler için, Ege Bölgesi baş fiyatının 130 lira olarakbelirlendiğini, düşük kaliteli tütünlerin baş fiyatının da 50 lira olgunu söyiedi.

7- Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları Birliği veEge Üniversitesi İktisat Fakültesi Koruma ve Güçlendirme Derneği'nce düzenlenen 1980 iktisat Haftası, İzmir'de başladı.

8- DİSK'e bağlı Maden-İş Sendikası ile Madeni Eşya Sanayiciler İşverenleri Sendikası arasında sürdürülen görüşmelerin olumlu bir sonucavarmaması üzerine, sendika «Grev» kararı aldı.

9- Samsun, Uşak, Urfa, Mersin ve Elbistan'da meydana gelen olaylarda 8 kişi öldürüldü. Öte yandan, bir süre önce yaralanan Hatay 1. Şube Müdür Vekili Ahmet Filizöz, tedavi edilmekte olduğu hastanede öldü.

10- OECD ülkelerinin Paris'te 5 saat süren toplantılarında, Türkiye'ninuygulamaya koyduğu ekonomik programı, «Kesin destek verilmeye değer» buldular ve 26 Mart'ta, hangi ülkenin ne oranda kredi açacağını taahhütetmesini kararlaştırdılar.

11- Reuter Ajansının New York çıkışlı haberine göre; Amerika BirleşikDevletleri Bakanlık adaylarından Senatör Edward Kennedy, Türkiye'ye silah, satışını yeniden başlatması nedeniyle, Başkan Carter'a sert bir dilleçattı.

12- İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Ahmet Medani'nin, Başkanlık seçimlerinde aday olmak için istifa etmesinden sonra bu göreve atananAmiral Mahmut Alevi, askeri savcının istemi üzerine tutuklandı.

26 Şubat 1980

1- Millet Mecüsi'nde Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı, Toprak veİskan Genel Müdürlüğü, Bayındırlık, Milli Savunma, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, yayınladığı bir genelgede, 1980 yılındapetrol, demir-çelik, gübre, şeker, kağıt ve çimento gibi maddelerin yokluğunun çekilmemesi için, kamu kuruluşlarının en üstün gayretle çalışmasını ve gecikmelere meydan verilmemesini istedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, NATO Askeri Komite Başkanı Oregeneral Zeiner Gundursen'i Esenboğa'da uğurlamadanönce yaptığı açıklamada, 714 sayılı Türk Notam'ının kaldırılmasında hiçbirbaskının söz konusu olmadığını bildirerek, «Bu karar, tamamen Türkiyetarafından alınan bir karardır» dedi.

4- Cumhuriyet Senatosu birleşiminde konuşan Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Notam'ların kaldırılmasıyla ilgili hiçbir ön anlaşmanın bulunmadığım söyleyerek, «Biz, Yunanistan'la hem Ege Denizi'nin altında,hem yüzünde mutabık kalacağımıza inanıyorum. Bunda gereken sabrı gösteriyoruz» dedi.

5- Çokuluslu şirketlere ve yabancı sermayeye çeşitli kolaylıklar sağlayan ve bu şirketlere bulundukları ülkede, kendi ülkeleri gib hareket etmeoanağı sağlayan OECD kararlarına 1976 yılında konulan çekince, DışişleriBakanlığı tarafından kaldırıldı.

6- TGS Ankara Şubesi Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamada, Anadolu Ajansı'nda işten çıkarılan basın emekçileri hakkında ağır suçlamalarda bulunan Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay hakkında, «Hakaret»davası açılacağı bildirildi. Küntay, dün Bakanlığı'nın bütçesi görüşülürkenyaptığı açıklamada, AA'dan işten çıkarılanlar arasında polis telsizini dinleyerek illegal örgütlere haber sızdıranların bulunduğunu öne sürdü.

7- Adana Ticaret Odası'nca basına yapılan açıklamada, Hükümetçealman önlemlerin istenilen sonuçlara ulaşabilmesi için belli bir süre içinde, «Gönüllü fiyat dondurması»na gidilmesini önerdi.

8- DİSK'e bağlı Tekstil İşçi Sendikası, organize sanayi bölgesindekiBİSAŞ İplik Fabrikası'nda greve başladı.

rını ve TRT televizyonunun 20 Şubat akşamı gösterdiği programdan sonra, hastaneye yapılan bağışların 6 milyon liraya ulaştığını» bildirdi.

9- AA'nın bir haberine göre; sınır ticaretinin genişletilmesi için DoğuBeyazıt'taki Eryılmaz tesislerinde, İran heyeti ile et dışındaki konularda,anlaşma yapılarak protokol imzalandı.

10- Türkiye ile Bulgaristan arasında, kaçakçılığın önlenmesini içerenbir anlaşma, Ankara'da imzalandı.

11- OECD ülkelerinin Türkiye'ye kredi açmayı kararlaştırmalarıyla birlikte, Alman Hükümeti TC Merkez Bankasına derhal 100 milyon Mark kredinin verilmesini kararlaştırdı,

12- Türk Silahlı Kuvvetleri'ne veda ziyaretinde bulunmak üzere Ankara'ya gelen NATO Askeri Komite Başkanı Zeiner Gundersen, Türkiye'denayrıldı.

13- IMF Türkiye Masası Şefi Charles Woodward, görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

14- TRT'nin dün akşam 19 haber bülteninde verdiği «Alman BaşbakanıSchmidt, Kıbrıs Lideri Kipriyanu'nun Federal Almanya'yı ziyaret isteğinireddetti» haber Bonn'daki Türk Büyükelçiliğince doğrulandı.

15- Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasındaki ortaklık bağlarının güçlendirilmesi ve Türkiye'nin ileride topluluğa «Tam üye» olarak katılması konusunda, Şubat ayı başlarında toplanan, ancak bağlayıcı bir karar almadan dağılan Türkiye AET Ortaklık Konseyi'nde, görüş birliğine varılarak, teknik seviyedeki çalışmaları yürütmekle görevlendirilen «OrtaklıkKomitesi», çalışmalarına Brüksel'de başladı.

16- Paris'te OECD ülkelerinin temsilcileriyle yaptığı çalışmaları bitirenBaşbakanlık Müsteşarı Turgut Özal ve beraberindeki heyet, Fransa'da,Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen grupların temsilcileriyle görüştü.

17- Amerika Birleşik Devletleri'nin Atina'deki Büyükelçiliği tarafındanyarı resmi Atina Haber Ajansı'na yapılan bir açıklamada, 714 ve 1157 sayılı Notam'ların kaldırılarak, Ege'nin yeniden sivil havacılığa açılmasınınWashington tarafından «Olumlu ve sevinç verici bir gelişme» olarak karşılandığı bildirildi.

18- AP Ajansı'nın Moskova çıkışlı haberine göre; Sovyetler Birliği resmihaber ajansı TASS, Doğu Almanya'daki Sovyet tank birliklerinin bir bölümünün daha geri çekildiğini bildirdi.

19- Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Yıldırım Aktuna, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Hastanenin cağdışı görünümünü ortadan kaldırmak için bir yardım kampanyası açtıkla-

20- AP Ajansı'nın Londra çıkışlı haberine göre; ingiltere'de 54 gündenbu yana ülke çapında sürdürülen çelik işçileri grevine uymayarak işbaşıyapan 600 işçi, üyelikten çıkarıldı.

21- Afganistan'ın başkenti Kabil'de genel grev, beşinci gününü doldurdu.

22- Güney Amerika'nın kuzeyindeki Surinam'da, astsubaylar bir darbegerçekleştirerek, yönetime el koydular.

27 Şubat 1981

1- Millet Meclisi Genel Kurulu'nda, 1980 Mali Yılı Gelir Bütçesi kabuledildi.

2-Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanlığına da MSP Konya Milletvekili Şener Battal seçildi.

3- AP Ortak Grubu'nda bir konuşma yapan Parti Genel Başkanı veBaşbakan Süleyman Demirel, «Devleti kimse düşünmezse, biz düşünürüz.Devleti düşünmeyenlerle sorumsuzluk yarışına giremeyiz. Türkiye fevkalade önemli bir köşeyi dönecektir» dedi.

4- Danimarka ve Federal Almanya gezisini tamamlayarak Türkiye'yedönen CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Esenboğa Havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, «Yapılan devalüasyonun, ileri sürülen yararl olmadığını» belirterek, «Serbest piyasada Türk parası resmi kura göre düşmeye devam etmektedir» dedi.

Ecevit, Ege Hava Haiti'nin açılmasıyla ilgili bir soru üzerine de Hükümetin bu konuda «Doyurucu» izahat vermesini isteyerek, «Sorunun çözümü yolunda Yunanistan'ın bazı olumlu adımlar atması sağlanmadan bu karar alınmışsa, çok büyük sorumluluktur. Bunun hesabı mutlaka sorulur» dedi.

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Adana'daki iki erinşehid edilmesi nedeniyle 6. Kolordu ve Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep,Adıyaman, Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Nevzat Bölügiray'agönderdiği mesajda, «İki erin şehid edilmesi olayının, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni açıkça hedef aldığını» belirterek, Katillerden en kısa zamanda hesapsorulacaktır» dedi.

6- ABD ile Türkiye arasında, ABD veya onun örgütleri tarafından garanti edilen ve bunlara olan bazı borçların kcnsolidasyonu veya ertelenmesiyle ilgili anlaşma, Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

7- İsveç Radyosu muhabirine Ankara'da bir demeç veren SenatörMuhsin Batur, Cumhurbaşkanlığı'na aday gösterilmesi halinde buna itirazıolmayacağını açıkladı.

8- CHP Grubu'nda, Maliye eski Bakanı Ziya Müezzinoğlu başkanlığında oluşturulan bir komisyon, Hükümetin parlamentoya sunduğu vergi tasarısını incelemeye başladı.

9- Gümrük ve Tekel Bakanı Ahmet Çakmak, İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, 1979 ürünü Ege Ekici Tütün piyasasının ikinci günündebölgenin 87 alım merkezinden, 46'sında piyasanın tümüyle kapandığını veTekel'in, 62 bin 283 ton, tüccarın ise 40 bin 344 ton tütün aldığını bildirdi.

10- Maliye Bakanı İsmet Sezgin, «Yeni vergi tasarısının işçi ve memurların aleyhine olduğu» yolundaki eleştirilerle ilgili olarak ANKA Ajansı'nayaptığı açıklamada, «Bizi yanlış anlıyorlar. Hazırladığımız vergi tasarısı işçinin aleyhine değil, lehinedir, ikramiyelerin maaşla birleştirilmesi önemlideğildir. Önemli olan 75 bin 600 liralık götürü indirimdir» dedi.

11- Maliye Bakanlığı yayınladığı bir kararname ile, 1978'den beri ihracatçı firmalardan alınmayan prefinansman faizlerini yeniden alacağınıaçıkladı.

12- DİSK'e bağlı Tekstil Sendikasının 21 Şubat'ta 5 fabrikada 1-200 işçi ile başlattığı grev genişledi ve grev uygulanan fabrika sayısı 11'e, grevci isçi sayısı da 5 bin 335'e yükseldi.

13- Anadolu Ajansı Genel Müdürü Atilla Onuk, basına yaptığı açıklamada, «Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay'ın, AA ile ilgili beyanlarıdoğrudur. Sayın Küntay'ın sözlerinden, AA'dan işten çıkartılanların tümünü hedef alındığı yolunda bir mana çıkarılamaz. Turizm ve Tanıtma Bakanı, bahis konusu açıklamayı, parlamenterlerin bir suali üzerine yapmış veAA'dan işten çıkartılanların sadece birisini kastetmiştir» .dedi.

14- Adana'da iki eri şehtt eden TİKB militanı tutuklandı. Öte yandan,İstanbul, Erzurum ve Samsun'da meydana gelen olaylarda biri Başkomiser, 5 kişi öldürüldü.

15- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Dışişleri Bakanlığı'nın «AET'ye tam üyelik» girişimine, Maliye Bakanlığı «Yasaya aykırı olduğu» gerekçesiyle karşı çıktı

Yine Cumhuriyet Gazetesi'nin bildirdiğine göre; 1 milyonu aşkın tirajlı«Spiegel» dergisinin son sayısında, Başbakanlık adayı ve muhalefet partisi Hristiyan Demokrat Birlik'in Bavyera Kolu Başkanı Franz Josef Strauss'un, Alparslan Türkeş'le gizli yazışmaları ve buluşmaları konusunda geniş bir haber yer aldı.

16- Başbakanlık Müsteşarı ve DPT Müsteşar Vekili Turgut Özal, Paris'te Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 1980 ödemeler açığının kapatıldığını, ilk aşamada beklenen 1,300 milyon doların Merkez Bankası'na girmeye başladığını belirterek, «Bu yıl 7.5 milyar dolarlık ithalatyapılacak duruma geliyoruz. Şimdi siyasetçimiz, bürokratımız, iş adamımızla birlikte, ilk adımlarını atmaya başladığımız ekonomik düzeni uygulamanız gerekir» dedi.

17- Ankara'ya gelen IMF Türkiye Masası Şefi Woodward, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası yetkilileri ile görüşmelere başladı.

18- NATO Kuvvetleri Başkomutanı General Rogers, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'le görüşmeler yaptıktan sonra, özel uçağı ileyurdumuzdan ayrıldı.

19- Türkiye ile AET arasındaki ilişkileri canlandırma görüşmeleri, Brüksel'de, Ortaklık Komitesi düzeyinde başladı.

20- Avrupa Yatırım Bankası'nın Elbistan Termo Elektrik Santrali içinverdiği 105 milyon dolar kredinin anlaşması, Lüksemburg'da imzalandı.

21- Yunan Hükümet sözcüsü, Türkiye ile Yunanistan'ın, Ege Denizi'ndeki haklar konusunda, iki ülke arasında yaklaşım farklılıkları olduğunuaçıklayarak, «Sorunların çözümlenmesini biz de istiyoruz» dedi.

Öte yandan, Rum Yönetimi, Kıbrıs Hava Koridoru'nun sivil havacılığaaçıldığını duyurdu,

22- Basında yer alan haberlere göre; İsveç Ticaret Bakanı Staffan Linder «Türkiye'ye nükleer teknoloji satılması için yapılan anlaşma, ihracatkredilerinin yetersizliğinden yerine getirilemeyecektir» şeklinde açıklamalarda bulundu.

23- ANKA Ajansı'nın DPA kaynaklı haberine göre; Sovyetler Birliği Komünist Partisi Yayın Organı Pravda Gazetesi, Türkiye'nin barış içinde birarada yaşama ve bunalım stratejisi arasında, nükleer savaşa yol açabilecek riskli bir yol izlediğini, öne sürdü.

24- Avrupa-Atlantik Grubu'nun Londra'da düzenlediği bir konferanstakonuşan NATO Kuvvetleri Başkomutanı General Bernard Rogers, «Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına dönmesi için yapılan görüşmelerdenbaşlangıçta çok umutluydum. Fakat, Yunanistan'ın en son teklifimi, banaönceden bilgi vermeden, doğrudan basına açıklayarak reddetmesi, beniumutsuzluğa düşürdü. Yunanistan'ın NATO'ya dönmesi, savunma açısından önemlidir. Tabii, bu arada Türkiye'ye de askeri ve ekonomik yardımyapılması da son derece önemlidir» dedi.

28 Şubat 1980

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün Ankara Belediyesi'ne yaptığı ziyaret sırasında, bir brifing verildi. Cumhurbaşkanı Korutürk, brifingdensonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Teknik arkadaşlarımızın vermişolduğu bilgiler Merkezi Hükümette, memleketin payitahtında çok güzel birgelişme istikameti üstünde olduğumuzu bana anlattı» dedi.

2- Millet Meclisi'nde bütçenin maddeleri oylanarak kabul edildi, katsayının 25 olması kesinleşti.

Ayrıca, yurt dışlında çalışanların 440 bin Türk lirası karşılığı olan dövizi ödeyerek, iki aylık temel eğitimden sonra askerlik görevlerini yerine getirmelerini öngören kanunu tasarısı da Meclis'te görüşülerek kabul edildi.

Millet Meclisi Sağlık Komisyonu'nun toplantısında ise, «Kürtajın devlet denetiminde ve devlet hastanelerinde yapılmasına ilişkin» teklif görüşülmeye başlandı.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ilehaftalık otağan görüşmesini yaptı. Demirel görüşmeden sonra gazetecilereyaptığı açılamada, «Türkiye, komünizmin yarattığı kaosla boğuşuyor. HalkPartisi'nin Sayın Genel Başkanı, komünizm serbest olsun diyor, iade hatkanununu, devlet güvenlik mahkemeleri kanununu çıkaralım deriz, gelmezler. Memleketin meselelerinde birleşelim diyen biziz. Memleketin meseleleri de bunlardır. Bunların hiçbirine yaklaşmadıktan sonra nerede birleşeceğiz» dedi.

4- CHP'li 28 Milletvekili, lokavtın kaldırılması için bir yasa önerisi verdi.

5- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, TRT'nin «Basın Toplantısı» programında, Ege sivil hava trafiği konusundaki 714 sayılı Notam'm kaldırılmasının sadece bir «İyi niyet jesti» olduğunu ve bir «Ödün» olarak sayılmaması gerektiğinis öyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı'ndan verilen bir habere göre; Türkiye-AET Ortaklık Komisyonu'nun son toplantısında topluluk, Türk tarım ürünlerinintamamına uygulanacak otomatik gümrük indirimi takvimini, en kısa zamanda yürürlüğe konmak üzere, müzakere etmeyi kabul etti.

7- Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sami Doğan, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, tütün alım politikalarında uygulanan yanlış politikalaryüzünden, 1978'de 297 bin ton olan tütün rekoltesinin, 1979 yılında yüzde 56 azalarak 130 bin tona düştüğünü bildirerek, «Yapılan devalüasyon veenflasyon yüzünden, tütün başfiyatmın 190-200 lira olması gerekirdi» dedi.

8- Cumhuriyet Başsavcısı Fahrettin Kıyak, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nın bazı MHP'liler hakkındayapılacak işlemlerle ilgili yazısının, Başsavcılığa ulaştığını, konunun incelendiğini ve ilgili yerlerden gelen yazıların değerlendirildiğini söyledi.

9- 6. Kolordu, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay İlleri Sıkıyönetim Komutanı Nevzat Bolugiray, Adana'da şehit edilen ikierin cenaze töreninde yaptığı konuşmada, «Bugün ülkemiz, yıllarca ihmallerin sonucu olan ilan edilmemiş bir iç savaşı yaşamaktadır» dedi.

10- İstanbul, Ankara, Kayseri ve Urfa'da meydana gelen olaylarda 7kişi öldürüldü.

11- Irak Başbakan Yardımcısı ve İhtilal Komuta Konseyi üyesi TarıkAziz, Irak'ta Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türk asıllı 5 kişinin idam edilmesi konusunda bilgi sahibi olmadığını öne sürerek, «Bu aslında bir iç meselemizdir. Çıkarılan söylentiler iki ülkenin zararınadır» dedi.

12- OECD ülkelerinin Türkiye'ye yapacakları mali yardımlar çerçevesinde, Federal Almanya'nın vermeyi kararlaştırdığı 100 milyon marklık «Köprü kredi» anlaşması, Bonn'da imzalandı.

13- Federal Meclis'te Almanya'nın dış politikası üzerine açılan genelgörüşmede bir konuşma yapan Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, «Türk ekonomisinin sağlığa kavuşturulması ve güçlendirilmesi bizimiçin bir görevdir» dedi.

14- TASS Ajansı tarafından bildirildiğine göre; Sovyetler Birliği DevletBaşkanı Leonid Brejnev, «ABD ile SSCB arasındaki ilişkiler konusunda enmantıklı yolun, gerilimin ortadan kaldırılması, silahlanmanın sınırlandırılması, iki tarafın da yararına olacak bir işbirliği ile uyuzmazlıklara dürüst veadil bir temel üzerinde, karşılıklı kabul edilebilir çözüm yolu aranması olduğunu» söyledi.

15- Afganistan'ın başkenti Kabil'de 100 din adamının tutuklanıp idamedildiği, yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

16- Filistin özerkliği konusunda Mısır, israil ve ABD arasındaki görüşmelere Hollanda'nın Scheveningen kasabasında başlandı.

17- Kolombiya'nın başkenti Bogota'daki Dominik Büyükelçiliğini, buülkenin ulusal bayramı nedeniyle verilen bir kabul resmi sırasında basanve çağrılı 20 Büyükelçi ile çok sayıda diplomatı rehin alan Marksist «M-19»örgütü militanları, rehinelere karşılık 50 milyon dolar ve ülkedeki siyasitutukluların serbest bırakılmalarını istedikleri yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

29 Şubat 1980

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halklaİlişkiler Müşavirliğinden bildirilen açıklamasında. Milli Güvenlik Kurulu'nunadı kullanılarak, bölücülüğü amaçlayan bazı sahte bildiriler yayınlandığını,bunların gerçekle ilgili bulunmadığını belirterek, «Ordu mensuplarına saldıran caniler, haince bölücü eylemleri hazırlayanlar, onlara yataklık edenler, Türk adaleti önünde mutlaka hesap verecekler ve hak ettiklerinin karşılığını acımasızca göreceklerdir» dedi.

2- Millet Meclisi Genel Kurulu'nda 1980 Mali Yılı Bütçe Kanun Tasarısı, 209'a karşı 228 oyla kabul edildi, Oylamaya 437 üye katıldı.

Meclis'te ayrıca, bedelli askerlik kanununun oylaması yapılarak, 365kabul, 25 red, 8 çekimser oy kullanıldı.

Millet Meclisi Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu, asgari ücretin eşelmobil sistemiyle saptanmasını öngören bir yasa önerisini benimsedi.

3- İçişleri Bakanı Mustafa Gülcügil, Vali, Emniyet Müdürü, Kaymakamlara, polisle ilgili olarak gönderdiği genelgede, «Çoğunluğu temiz Anadoluçocuğu olan polislerimize doğru yol gösterilmeli, aralarındaki zıddiyet vekırgınlığı giderici gayret sarfedilmelidir. Bu gayretlere rağmen davranışınıdeğiştirmekte direnen, huzursuzluğu sürdürenler hakkında kanuni işlemyapılacaktır» dedi.

4- Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen, Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Radıanov'u kabul ederek görüştü. Görüşme hakkında resmi birbilgi verilmedi.

5- Subay ve astsubayların, sivil kıyafetli iken de silah taşıyacakları vekullanabilecekleri yolunda bir genelge yayınlandı.

6- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre; 1980 yılı ödemeler dengesi hedefleri revize edildi ve dış kaynak gereksinimi 3.16 milyar dolardan, 4.65milyar dolara yükseltildi.

7- İstanbul, Ankara ve İçel'de meydana gelen olaylarda 7 kişi öldürüldü. Elazığ'da, görevli bir ere ateş açıldı, İstanbul'da iki kahvehane tarandı, 7 kişi yaralandı.

İstanbul Zeytinburnu'nda 5 militan ele geçirildi.

8- Karadeniz'den İstanbul Boğazı'na izinsiz giriş yapan bir Yugoslavsavaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan Ege Denizi'ne çıkış yapmak isterkenJandarma Sahil Muhafaza botları tarafından durduruldu.

9- Gübre ve öteki dışalım mallarının dışalımında esas alınacak kurlarbelirlendi. Konuya ilişkin Gümrük ve Tekel Bakanlığı Kontrol Genel Müdürlüğü açıklaması Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- Ortak Pazar Komisyonu ile Brüksel'de iki gün süren bir görüşmeyapan Kıbrıs Türk Federe Devleti heyeti 1981 yılı başına kadar başlatılacak «İkinci dönem geçiş» görüşmelerinde Türk tarafının görüşünün de geçerli sayılmasını sağlayacak bir mekanizma bulunmasını istedi.

11- Kıbrıs Türk Federe Devleti 1980 Mali Yılı Bütçesi 3 milyar 473 milyon 294 bin 902 TL olarak bağlandı.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu, Kıbrıs'la ilgili görüşmelerde bulunmak üzere İngiltere'ye giderek, Başbakan Margaret Thatcher ve Dışişleri Bakanı Lord Carrington ile görüştü.

13- AP Ajansının Tahran çıkışlı haberine göre; Tahran'daki ABD Elçiliğinde 50 diplomatı rehin tutan öğrenciler, BM Komisyonu'nun rehinelerlegörüşmesini kabul ettiler.

14- İngiltere'deki Muhafazakar Hükümetin ekonomik ve sınai politikasını kınamak amacıyla muhalefetteki İşçi Partisi tarafından verilen güvensizlik önergesinin Avam Kamarasında reddedildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- AFP'nin Bogota çıkışlı haberine göre; Kolombiya'nın başkenti Bogota'daki Donimik Elçiliğini basan gerillalar, aralarında iki yaralının da bulunduğu 14 kişiyi serbest bıraktılar.

16- Panama'da bir grup öğrencinin El Salvador Büyükelçiliğini işgalettikleri, ancak eylemden birkaç saat sonra binayı boşalttıkları yabancıajanslar tarafından bildirildi.

17- Pakistan Haber Ajansı tarafından bildirildiğine göre; Afganistan'dason zamanlarda yoğunlaşan direniş kuvvetleri gösterilerinin daha da artması üzerine, ülkesindeki Sovyet Birlikleri ile Afganistan Ordusu alarmageçirildi.

18- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi ile Tunus arasındaki anlaşmazlığı incelemek amacıyla Tunus'ta biraraya gelen Arap Birliği Dışişleri Bakanlarının olağanüstü toplantıları sonunda, Libya ve Tunus'un anlaşmazlıklarına son vermeleri ve iki ülke arasındaki ilişkilerin normale dönmesini öngören karar tasarısı kabul edildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106