14.9.1979
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1979

1 Eylül 1979

1- Türk Hükümetinin Kıbrıs Barış Harekatı sırasında insan haklarının çiğnendiği yolundaki Rum iddialarına verdiği yanıt Strasbourg'da«Türkiye'ye karşı Kıbrıs» dosyası ile birlikte dünya kamuoyuna açıklandı. Nato'da, Kıbrıs'ta Rumların 1963 - 74 yılları arasında 2000 Türk'üöldürdüğü ve aynı dönemde 800 Türk'ün kaybolduğu ve 3600'ününde yaralandığı belirtildi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen sel felaketi üzerine yayınladığı mesajda, olaydanduyduğu üzüntüyü belirterek «Kimse aç ve açık bırakılmamalıdır» dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur, İzmir'de yaptığı açıklamada,yeni öğretim döneminde anarşinin orta öğretime girmemesi için sıkıönlemler alınacağını belirterek, terör hareketlerine karışan öğrenci veöğretmenlerin cezalandırılacağını söyledi.

4- Türkiye'yi ziyaret etmekte olan Yugoslav Maliye Bakanı PetarKostic ile görüşen İsletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu, «Halk sektörünün geliştirilmesi için iki ülke arasında işbirliği yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

5- CHP İstanbul İl Örgütü, 14 Ekim seçimlerinde İstanbul'da başarılı sonuçlar alınması için CHP Genel Merkezine bir uyarı mektubugöndererek, kuyruklara neden olan sorunların süratle çözümlenmesini ve belediye hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi olanaklarının geliştirilmesini istedi.

6- Halkevleri Genel Başkanı Ahmet Yıldız, bölge başkanlarınında katıldığı Genel Yönetim Kurulu toplantısını açarken yaptığı konuşmada «Halkevinin özellikle son yılda tarihinin en zor dönefrıini yaşadığını ve baskıların dayanılmaz ölçülere vardığını» öne sürdü.

7- Türkiye İş Bankası tarafından yayılanın «Türkiye'de mevduatkabul eden bankaların birlikte bilançoları» adlı bültende Etibank'ın zarareden bankaların başında bulunduğu. Ziraat Bankası'nın da en çok kareden banka olduğu bildirildi.

8- Çorum, Suluova, Merzifon, Turhal ve Havza da şiddetli yağışların oluşturduğu selden ölenlerin sayısının 39'a yükseldiği, bu aradaSuluova Çeltek kömür işletmelerinde mahsur kalan 16 isçi ile kaybolan6 kişiden ümit kesildiği bildirildi.

9- Kayseri - Adana karayolunda meydana gelen trafik kazasında 9kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

10- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, BİM Kıbrıs özel temsilcisi Galinde Pohl’la yaptığı görüşmede Rumların uluslararası girişimlerini protesto etti. Denktaş görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türktarafının toplumlararası görüşmelerin yemden başlatılması için BM'eyapıcı formüller sunduğunu söyledi.

11- Küba'nın başkenti Havana'da başlayacak olan Bağlantısız Ülkeler doruk konferansına gitmek için Kıbrıs'tan ayrılırken bir demeç veren Rum toplumu lideri Kipriyanu, «Amaçlarının Kıbrıs sorununu dahauluslararası bir alana itmek olduğunu belirterek, konferansta Rumlarlehine karar çıkarılacağına inandığını» söyledi.

12- İran Başbakanı Mehdi Bazergan İran TV'sinde yaptığı bir konuşmada, görevinden istifa etmek istediğini belirterek, Humeyni’nin Hükümetin başına geçmesini önerdi.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bir açıklama yaparak, Küba'da 2000 ile 3000 arasında Sovyet askerlerinin bulunduğunun belirlendiğini ve bu askerlerin Küba'da bulunuş nedeni hakkında Moskova'danbilgi istendiğini belirtti.

14- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Devriminin 10. yıldönümü Bingazi'de birçok devlet adamı ve diplomatın katılmasıyla başladı.Kutlama törenlerine İsrail ve Mısır'ın temsilci göndermediği açıklandı.

2 Eylül 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, polis memuru İsmet Top'un öldürülmesi nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürü Hayri Kozakçıoğlu'na gönderdiği mesajda «Polise karsı cinayet işleyenler, Türk Polisinin giderekartan etkinliğinden yılgınlığa ve hırsa kapılan devlet ve halk düşmanıcanilerdir» dedi.

2- AP Genel Başkan Yardımcısı Barlas Küntay, AP Genel Başkan Yardımcısı Ali Nail Erdem, Genel Sekreteri Nuri Bayar, AP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Esat Kıratlıoğlu ve Kars Milletvekili BahriDağdaş'tan oluşan AP Parlamento Heyeti, isçi sorunlarını yerinde incelemek üzere Federal Almanya'ya gitti.

3- MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu, Ankara'daverdiği yazılı demeçte, «Cumhurbaşkanımız sayın Fahri Korutürk'ün 30Ağustos'taki mesajına, Ecevit'in verdiği cevap, kimlerle işbirliği halindeolduğunu bir daha göstermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız «Bu topraklarüzerinde kurtarılmış bölgelere artık yer yoktur» demiştir. Ecevit ise,«Kurtarılmış bölgeler geçmiş yıllarda vardı. Şimdi devlet buraları kurtardı, demek suretiyle Cumhurbaşkanımızı yalanlamaya yeltenmiştir»dedi. Öte yandan MHP Genel Başkan Yardımcısı Agah Oktay Güner,Ankara'da basına yaptığı açıklamada, 14 Ekim'de yapılacak seçimlerdeMHP'nin amacının senatörlüklerden en az 10, milletvekilliklerindende ikisini almak olduğunu belirterek «Bu hükümet bir an önce değişmelidir. Sayın Ecevit solun kofluğunu ispatlamak gibi unutulmaz bir hizmet yapmıştır» dedi.

4- Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan bir tebliğle Türk ParasıKıymetini Koruma hakkında 17 sayılı karara ilişkin tebliğde değişiklikyapıldı ve yetkili bankaların bütün döviz alımları sırasında bordro düzenlemeleri ve bunların bir suretini Ticaret Bakanlığı'na göndermelerihükme bağlandı.

5- Akajansın bildirdiğine göre; Turizm ve Tanıtma Bakanlığfndayurt dışı tayinlerin sayısı donduruldu ve Bakanlığın elinde mevcut 44kadro iptal edildi.

6- Milliyet Gazetesinde yer alan bir habere göre; Mardin'in Kızıltepe ilçesinde halka baskı yapıldığı gerekçesiyle sıkıyönetimin uzatılması görüşmelerine katılmayan, hükümette kalıp kalamayacağınasonradan karar vereceğini belirten Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi,dün Başbakan Bülent Ecevit'le bir saat kadar görüştü. Elçi, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «Hükümette kalmaya karar verdim» dedi.

7- Türk Hür Teşebbüs Konseyi Başkanları Komitesi Ankara'dabir bildiri yayınlayarak, Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı'nın30 Ağustos mesajlarını içten desteklediklerini bildirerek «Bütün sorumlu kuruluşların bu uyarı ve direktifler ışığında, artık söz döneminigeride bırakarak gereken ciddi ve kararlı uygulamalara yönelmelerinibekliyoruz» dediler.

8- İstanbul ihracatçı Birliklerinin ödül töreni dün Yeniköy CarltonOteli'nde yapıldı ve 1978 yılında 5 milyon doları aşan ihracatı gerçekleştiren 15 kuruluşa özel başarı ödülleri törenle verildi.

9- Adana -Konya yolundaki otomobil - otobüs çarpışmasında dörtkişi öldü.

10- AFP'nin Tahran mahreçli haberine göre; İran İçişleri BakanıHaşim Sabbahyan Tahran Radyosunda yaptığı bir konuşmada, «Türkiye'nin İran'da Hükümete karşı başkaldıran etnik gruba herhangi bir yardımda bulunma niyetinde olmadığı hususunda Bazergan hükümetineteminat verdiğini» söyledi.

11- Yugoslavya Federal Sosyalist Cumhuriyeti Maliye Bakanı Peter Kostic'in başkanlığındaki Yugoslav heyeti, Türkiye'ye yaptığı ziyareti tamamladı.

12- AP Ajansının Trablusgarp mahreçli haberine göre; Libya ArapHalk Sosyalist Cemahiriyesi Başkanı Albay Muammer Kaddafi, devrimin 10. yıldönümünde yaptığı konuşmada, İran ve Arap ülkelerinin cihad çağrısı ve bayrağı altında toplanmalarının şart olduğunu söyleyerek,«Fransızlar Cezayir'i nasıl terkedip gitmişlerse, Filistin'e yerleşen Yahudi göçmenler de öyle bırakıp gideceklerdir» dedi.

3 Eylül 1979

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplanarak kamu personelinin yan ödemeleriyle ilgili kararnameyi görüştüve katsayıyı 6 olarak tespit etti. Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken gazetecilere yaptığı açıklamada, kamu görevlilerin'in yan ödeme katsayılarının yeni şekli ile teknik personele bazı ekolanaklar sağlandığını açıklayarak, «Teknik personelin güçlük zamlarınınhesaplanmasında puanların 8 katsayı üzerinden düzenleneceğini, bu düzenlemeyle teknik personelin yan ödemelerinde brüt yüzde yüzü bulanartış sağlandığını» belirtti.

2- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, ANKA Ajansına yaptığı açıklamada, sağlanan dış kaynakların ekonominin kendi gücünü değerlendirmesi ve geliştirmesi yönünde kullanılmasına özen gösterildiğini belirterek, «Buna bağlı olarak Türkiye, kısa sürede olağanüstü dış kaynaklaragereksinim duymayan bir ekonomik yapıya kavuşabilecektir» dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada 3. Ordu veErzincan Sivas İlleri Sıkıyönetim Komutanı Mahmut Ülker'in kendi isteğiyle emekliye ayrıldığı bildirildi.

4- Doğu gezisiyle ilgili bilgiler vermek ve değerlendirmeleri içeren bir dosyayı Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e sunmak amacıyla İstanbul'a gelen İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, «Yeni bir tür eskiyalık,aşiret mücadelesinden, kan davalarından, yüksek okula giremeyen işsizler ordusundan, topraksız köylüden yararlanan Apocular gibi örgütlerdir. Bu arada, bu örgütler bölgedeki yönetim boşluklarından da yararlanmışlardır, tüm bunlara yönelik önlemleri geliştiriyoruz» dedi.

5- AP Genel Sekreteri Nuri Bayar, Ankara'da basına verdiği demeçte, «Bu hükümetin getirdiği enflasyon orta gelirli vatandaş grubunuezmiş, yok etmiştir. Fakir, daha fakir hale getirilmiştir» dedi.

6- 14 Ekim'de yapılacak Cumhuriyet Senatosu üçte bir yenilemeve Milletvekili.ara seçimleri ile ilgili olarak ön seçimle saptanan adaylar dışındaki adayların merkez yoklaması çalışmaları başladı.

7- Önseçimlerin kesin sonuçlarının belirlenmesinden sonra Cumhuriyet Halk Partisi'nden 12, Adalet Partisi'nden 9 senatörün seçilemediği belli oldu. Buna göre; CHP'den Niyazi Ünsal (Erzincon), Recai Kocaman (Artvin), Süreyya Öner (Siirt), Ekrem Kabay (Burdur), ReşatOğuz (Antalya), Ziya Gökalp Mülayim (Samsun), Zihni Betil (Tokat,Hilmi Nalbantoğlu (Erzurum), Muzaffer Şamiloğlu (Kars), M. Ali Arıkan (Mardin), Mehmet Feyyat (İstanbul), Bahri Cömert (Samsun), ile AP'den, Ahmet özmumcu (Kütahya), Macit Zeren (Amasya), Cevdet Aykan (Tokat), Hikmet Aslanoğlu (Balıkesir), Yusuf Ziya Ayrım (Kars),Ra'if Eriş (Amasya), Sakıp Hatunoğlu (Erzurum), Sait Mehmetoğlu(Mardin), Tekin Arıburun (İstanbul) önseçimi kaybettiler.

8- DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası, toplu sözleşmedeki bazı sosyal 'hakların verilmemesi nedeniyle Mersin ve İzmir Cumaovası Belediyelerinde grev kararı aldı.

9- TÖB - DER'in 9. kuruluş yıldönümü nedeniyle TÖB - DER merkez yürütme kurulu adına yapılan açıklamada «Derneğin 9. kuruluş vemücadele yılına girildiği» bildirilerek, örgüt içindeki iç çekişmelere sonverilmesi istendi.

10- Milliyet Gazatesi'nde yer alan bir haberde Amerikalı DoktorHarold Dvorak'ın kanser hücresinin sırrını çözdüğü, kanseri öldürücüolmaktan çıkaracak yeni ilaç ve maddelerin 2-3 yıl içinde bulunacağını açıkladığı bildirildi.

11- Ankara'da bulunan Libya Büyükelçiliğine kimlikleri belirlenemeyen kişilerce patlayıcı madde atıldı, binada hasar meydana geldi.

12- Amasya'nın Suluova ilçesindeki Çeltek maden ocağında 4 günden beri mahsur kalan 16 işçiyi kurtarma çabalarının sürdürüldüğü, ancak ocağın sel sularının getirdiği balçık tabakayla kapalı olmasının kurtarma çalışmalarını yavaşlattığı ve işçilerin hayatından da ümit kesildiği açıklandı.

13- İstanbul'da bulunan ABD Temsilciler Meclisi üyelerinden Stephan Solarz, İstanbul'da gazetecilere yaptığı açıklamada, «Türkiye AiBDkongresinde bir Türk lobisi meydana getirmek istiyorsa önce ABD'yeönemli sayıda Türk vatandaşı göndermesi gerekir» dedi.

14- Libya devriminin 10. yıldönümüne katılmak üzere Tarblus'tabulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, Libya PetrolBakanı İzzettin El Mebruk ile bir görüşme yaptı.

15- 2. Uluslararası İslam Gençlik Kampı, KTFD'nde açıldı. Kampın açılış töreninde konuşan Devlet Başkanı Denktaş, Arap ülkelerininKıbrıs davasını desteklemelerini istedi.

16- Küba'nın başkenti Havana'da, Fidel Castro'nun konuşmasıylaaçılan 6. Bağlantısızlar doğruğunda hazırlanan bildiri tasarısında Kıbrıs sorununa «geniş yer verildi. Doruğa katılan Dışişleri Bakanları tarafından hazırlanan bildiride Kıbrıs'da bulunan tüm yabancı güçlerin koşulsuz olarak adayı terk etmeleri ve toplumlararası görüşmelere başkaülkelerin karışmaması istendi.

17- Libya Devlet Başkanı Kaddafi'nin çağrısı üzerine Libyalı öğrencilerin halk komiteleri kurmak için yabancı ülkelerdeki Libya Büyükelçiliklerini işgalleri sürerken, Atina ve Malta Büyükelçiliklerinin işgalinden sonra Londra Elçiliği de işgal edildi.

18- Son yüzyılın en şiddetli kasırgası olarak nitelenen David kasırgasının Dominik Cumhuriyeti’nde 600 kişinin ölümüne neden olduktan sonra Florida eyaletine doğru ilerlediği ve eyaletin halk tarafındanboşaltıldığı bildirildi.

4 Eylül 1979

1- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Milliyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada «Önemli sorunların meydana çıkarılmasında, halktanbize yardımcı olacaklar bulunduğuna inanıyoruz. Bize gönderilen mektupları değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmeyi yaparken kimsenin adını,kimliğini açıklamayacağız» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Parti teşkilatına bir genelge göndererek, ön seçimlerde parti iradesinin ortaya çıktığını belirtti ve «Bütün gücümüz dışa dönük bir mücadeleye yönlendirilmelidir»dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Genel İdareKurulu toplantısına girmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada «APve CHP gibi 50 yıldan beri denenip hiçbir ise yaramayacakları anlaşılanve nrilletin bugünkü ızdıraplarmın sebebi olan partilerle milleti aldatmak için horoz döğüşü ile hak yerine batılı koymaya çalışıyorlar. Azizmilletimiz bunca felaketten sonra 50 yılın muhasebesini kökünden yapacaktır» dedi.

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da basına verdiği demeçte «Belli çevrelerin oylarını ve meclisteki bazı kişilerin desteğini kaybetmemek için millet bütünlülüğünden taviz verenleri tarihaffetmeyecektir» dedi.

5- MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak, Ankara'da verdiğiyazılı demeçte «TRT Türk milletinin düşmanlarını ekrana getirmekle,Müslüman Türk milletinin manevi değerlerini ayaklar altına alan programları yayınlamakla, kime hizmet ettiğini ortaya koymuştu. SimdiMHP ye yalanlar ve iftiralar savunmayanlar da kime uşak olduğunu gözler önüne sermiş bulunmaktadır» dedi.

6- Türk - İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier, Rize'de çalışmalarına başlayan Türk - İş Yönetim Kurulunun açış konuşmasında, Türkiye'nin en büyük sorununun zedelenen devlet otoritesini yeniden onarmak olduğunu söyledi.

7- Türkiye Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yazarİstanbul'da düzenlediği basın toplantısında «TRT'nin stokçuluk konusundaki haberlerinin gerçek dışı ve abartılmış olduğunu ve buna benzerkampanyaların hiçbir kötü yönetimin hatalarını ve sorumluluklarını kamuoyundan gizleyemeyeceğini» belirtti.

8- Türk - Çekoslavak karma ekonomik komisyonu'nun 4. dönemtoplantılarından varılan sonuçlarla ilgili protokol Başbakan yardımcısıHikmet Çetin ve Çekoslavak Dış Ticaret Bakanı Andrej Barçak tarafından imzalandı. Protokolde iki ülke arasındaki ticaret ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi vurgulanarak, üçüncü dünya ülkeleriyle işbirliği olanaklarını inceleyecek ve ortak girişimlerde bulunulmasını destekleyecekönerilerin hazırlanması için karma uzmanlar topluluğu kurulması benimsendi.

9- Korgeneral Şahap Yardımoğlu'nun emekli olmasıyla boşalanSıkıyönetim Eşgüdüm Başkanlığına, Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Selahattin Cambazoğlu getirildi.

10- Adalet Bakanlığfnca bütün savcılıklara birer genelge gönderilerek yanlış hesaplama nedeniyle 2 yıl 134 gün önce salıverilen hükümlülerin yakalanarak yeniden cezaevine konulmaları istendi.

11- Ankara, Tarsus, Keşan ve Dörtyolda meydana gelen olaylarda5 kişi öldürüldü.

12- Haydarpaşa'dan Konya'ya gitmekte olan Meram Ekspresi sabaha karşı TIR kamyonuna çarptı. Kazada 6 kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.

13- ABD hükümetinin askeri yardım programı (MAP) fonlarından,Türkiye'ye 11.837.100 dolarlık bir bağış yardımında bulunduğu ve buparanın ABD askeri materyali ve hizmetini satın almada kullanılacağıbelirtilerek paranın geri ödenmesinin söz konusu olmadığı açıklandı.

14- Dünya Bankası yönetim kurulu Türkiye'nin tekstil alanındakalkınmasını sağlamak amacıyla 80 milyon dolarlık kredinin verilmesinionayladı.

15- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Havana'daki Bağlantısızlar Doruğu nedeniyle müslüman ülkelere yeniden çağrıda bulunarak «Kıbrıs'ta Rumların yıllarca oynamakta oldukları Türk'ü yok etme oyununa aletolmamalarını» istedi. Denktaş, Kipriyanu'nun dorukta yaptığı konuşmayıda «Kıbrıs'ın iki toplumlu bağımsızlığını yok etmek için devam edenahlak ve insanlık dışı bir saldırı olarak» niteledi.

16- Küba'nın başkenti Havana'da çalışmalarına başlayan Bağlantısızlar Doruğu'nda bir konuşma yapan Rum toplumu lideri Kipriyanu,Türkiye’yi sert bir dille eleştirerek «Kıbrıs'ın bir işgalin kurbanı olduğunu ve Ada'da BM kararlarının uygulanmadığını» söyledi. Küba DevletBaşkanı Fidel Castro da yaptığı konuşmada «Kıbrıs'ın işgaline karşı Rum halkının yanında olduğunu ve bu desteği daha da güçlendirereksürdüreceklerini» söyledi.

17- İran'da asilerin elinde bulunan Mahabad kentinin, hükümet güçlerinin eline geçmesinden sonra bir açıklama yapan Dini lider Humeyni,ayrılıkçı güçlerin liderlerine çağrıda bulunarak iran ulusu ile bütünleşmelerini istedi. Öte yandan İran hükümeti gerçeği yansıtmayan haberverdikleri gerekçesi ile Tahran'daki Assocaited Press Ajansını kapattı vemuhabirlerini sınır dışı etti.

18- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, İsrail Başbakanı MenahemBegin ile görüşmek üzere Hayfa'ya gitti.

5 Eylül 1979

1- CHP'li parlamenterler, genel yönetim kurulu, il başkanları,illerin gençlik ve kadın kolları başkanlarının katıldığı CHP Küçük Kurultayı Ankara'da toplandı. Küçük Kurultayı bir konuşma ile açan Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 14 Ekim seçimlerinin temel işlevinin ötesinde bir önem taşıdığına dikkati çekti. Bu secimler sonunda Hükümet'in görevine devam edeceğini öne süren Ecevit, «14Ekim seçimleri, ne CHP'nin hükümetten düşmesine ne de AP ve MHP'nin iktidara gelmesine kesinlikle yol açmayacaktır» şeklinde görüşlerinibildirdi.

Öte yandan, Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlıklara gönderdiğibir genelgede, dayanışma aidatı ödeyen isçinin toplu is sözleşmesindenyararlanması gerektiğini belirtti ve «Sendikalarla herhangi bir belge imzalama yoluna gidilmeden işçilerin haklarının verilmesi gerekmektedir» dedi.

2- Türkiye İsçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran, Sovyetler Birliği'nin çağrılısı olarak, «Tüm Çocuklara Barış İçinde Güvenli Bir Gelecek İçin» adlı 1979 Dünya Konferansı'na katılmak üzere Moskova'yahareket etti.

3- MSP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan, secim çalışmaları için gittiği Erzurum ve çevresinde yaptığı konuşmalarda, «Türkiye'ninmilli görüşe dönmesi, şahlanması karşısında dış güçler şaşkına uğramışlardır. Ve tedbir alma telaşındadırlar » dedi.

4- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, 96 kişininCHP'den MHP'ye geçmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «C'HP'ye oy veren temiz vatansever arkadaşlar artık gerçekleri görmekte ve Atatürk'ün kurduğu bu partinin bugün komünist ve bölücülerin işgaline uğradığını, CHP yönetiminin komünistlerle ittifak içinde bulunduğunu idrak etmektedirler » dedi.

5- 14 Ekim'de yapılacak Cumhuriyet Senatosu üçte bir yenilemeve Milletvekili ara seçimleri için AP ve CHP'nin merkez yollamasıylagösterecekleri adaylar belli oldu. Bu arada, MSP ve MHP de Konya'dagösterecekleri merkez adaylarını saptadılar.

6- Türk - İş'e bağlı Maden Federasyonu üyesi TKİ Kömür Tevziİşçileri Sendikası'nın İstanbul, Ankara, Erzurum ve Zonguldak illerindealdığı grev kararı nedeniyle, bu illerde kömür dağıtımı aksadı.

7- NATO Kuvvetleri Başkomutanlığını General Alexander Haig'den devralan Orgeneral Rogers, askeri ve sivil yöneticilere tanışma ziyaretinde bulunmak amacıyla Türkiye'ye geldi.

8- 1979 - 80 öğretim yılına 1 Ekim'de başlayacağı bildirilen ortadereceli okulların açılışı 17 Ekim'e ertelendi.

9- İstanbul ve Hatay'da meydana gelen olaylarda iki kişi, Siverek'te ise AP Urfa Milletvekili Celal Bucak'ın akrabası olduğu öne sürülen bir kişi öldürüldü.

10- Gaziosmanpaşa'da 1977 yılında bir kişiyi öldürmek, iki kişiyide yaralamak suçlarından yargılanan Ülkücü Mustafa Baki Gülcan, 36yıl hapse mahkum oldu.

11- Günün koşullarına uygun olarak değiştirilen «Yapı, tesis veonarım işleri ihalelerine katılma yönetmeliği» Resmi Gazete'de yayınlandı.

12- Milliyet Gazetesi'nde yeralan bir habere göre; Alman HristiyanDemokratlar Birliği CDU ile görüşmelerde bulunmak üzere dün Bonn'agiden Adalet Partisi Heyeti Alman Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Dr. Helmut Köhl tarafından kabul edildi. Görüşmede, AP HeyetiTürkiye'nin genel durumu üzerinde bilgi verdi ve ODU - AP arasındakurulması düşünülen işbirliğinin esasları üzerinde durdu.

13- Kıbrıs Türk İnsan Hakları Komisyonu, Kıbrıs'ta 1960'dan önce ve 1963 ile 1974 yılları arasında Rum ve Yunanlıların, insan haklarını çiğneyerek Türklere karşı başlattıkları planlı imha hareketlerinibelgelendiren bir kitapçığı tüm dünya basın organları ile ilgili kuruluşlara göndermeye başladı.

14- Küba'nın Basketin Havana'daki Bağlantısızlar Konferansı'ndayaptığı konuşmada Kıbrıs sorununa da değinen Yugoslavya Devlet Başkanı Tito, «Bağlantısızların dış askeri müdahalelere ve yabancı güçlerin işgaline karşı olduğunu» söyleyerek, «Bu tür davranışlar, BirleşmişMilletler Anayasası'nın prensiplerine ve Bağlantısızlık politikasına karşıdır» dedi.

Bu arada, BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, Havana'da bulunanRum Toplumu Lideri Kipriyanu ile «Çok yararlı» olarak nitelediği birgörüşme yaptı.

15- İran Dini Lideri Humeyni'nin bir süre önce ayrılıkçı gruplarayaptığı «İran ulusu ile bütünleşme çağrısı»nın asiler tarafından reddedildiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi. Bu arada bir açıklama yapan resmi Sovyet TASS Ajansı, Sovyetlerin İran'daki asilere havadan silahyardımı yaptığı» yolundaki haberleri asılsız olarak niteledi.

Öte yandan Tahran Televizyonu, Doab bölgesinde Kürt isyancıların 16 devrim muhafızını kursuna dizdiklerini açıkladı.

16- İsrail Başbakanı Menahem Begin ile İsrail'i üçüncü kez ziyaret etmekte olan Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat arasındaki görüşmelerin ilk bölümünün sona erdiği ve İsrail'in Sina'da işgal etmiş olduğu bölgeyi kararlaştırılan 39 gün önce boşaltması konusunda anlaşmaya vardığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

17- Reuter Ajansı tarafından bildirildiğine göre; Libya Devlet Başkanı Kaddafi, Trablusgarp'ta yaptığı bir basın toplantısında, «Silahlarımız tüm Arap ülkelerinin emrindedir» dedi.

6 Eylül 1979

1- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanlığına atananGeneral Rogers, Başbakan Bülent Ecevit tarafından kabul edildi. Görüşmeden önce bir konuşma yapan Başbakan Bülent Ecevit, «Türkiye'nin ekonomik sorunları aynı zamanda savunma gücü bakımından da bazı sorunlar yaratmaktadır » dedi.

General Rogers ise, söz konusu sorunlara çare bulmanın amaçlarıarasında olacağını belirterek, «Benim kadar hickimse Türkiye'nin Pakt'ta oynadığı önemli rolü idrak edemez» şeklinde görüşlerini açıkladı.

2- CHP Genel Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda 14 Ekim Cumhuriyet Senatosu üçte bir yenileme ve Milletvekili ara seçimleri içinMerkez yoklamasıyla gösterecekleri adayları belirtti. Buna göre; CHPMilletvekili ara seçimi için Aydın'dan Ziya Postacı, Manisa'dan Orhan Ayber Milletvekili adayı, Erkin Türker ise Manisa'dan Senatöradayı oldu.

CHP Genel Yönetim Kurulu'nun dün geceki toplantısında konuşan Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, «Hizipçilik» konusuüzerinde durarak, «Bunu kesinlikle önleyeceğim. Parti içi yarış başkadır, hizipçilik başkadır. Disiplin kurulları işletilsin, kimse parti programı ve çizgisi dışında kendini göremez» dedi.

3- CHP Küçük Kurultayı sonunda yayınlanan bildiride, 14 Ekimseçimlerinin iktidar değişikliğine yol açmasının beklenmediği belirtilerek «Bugünkü hükümet kurulduğundan beri siyasal istikrarsızlığı arttırmak ve bir hükümet değişikliği beklentisini canlı tutmak için bazı muhalefet partilerince ve bazı çıkar çevrelerince gösterilen sürekli çabalar ve başvurulan sorumsuzca tertipler, CHP'nin bu seçimlerde başarılısonuçlar almasıyla etkinliğini duyurmuş olacaktır» denildi.

4- AP Genel İdare Kurulu'nda dün bir konuşma yapan AP GenelBaşkanı Süleyman Demirel, «Bu seçimler, iktidarın halk nazarında nekadar itibarını yitirip yitirmediğini bize aşağı yukarı gösterecektir. Bunedenle teşkilatın işi srkı tutması gerekmektedir. Bu seçimlerden başarıile çıkmak mecburiyetindeyiz. Beş milletvekiliğinin beşini de kazanmakzorundayız » dedi.

5- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Bulgaristan Halk Cumhuriyeti Dış Ticaret Bakanı Hristo Hristov'un resmi devetlisi olarak Uluslararası Filibe Fuarı'nı ziyaret etmek üzere Bulgaristan'a gitti.

6- Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüpoğlu, Tercüman Gazatesineyaptığı özel açıklamada, «Doğu Anadolu'da Apocu ve Kürtçü hareketlerin Türkiye'nin bütünlüğünü tehdit ettiğini, bu haraketlerin önleneceğini, ancak bunun için askeri ve silahlı bir harekata gidilemeyeceğini»söyledi.

7- AP Genel Başkan Yardımcısı Saaddettin Bilgiç, Ankara'da basına verdiği yazılı demeçte, «Bu hükümet devlet gücünü zaafa uğratmış, bir baştan bir basa yanıp tutuşan ülkenin belası haline gelmiştir »dedi.

8- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, AP ve CHP ile ilgili olarak, «Ekonomikgörüşleri faizci, sömürücü, bozuk bir kapitalist zihniyettir. Bugünkü iktisadi hayat haksızlıklara ve zulümlere dayanıyorsa sebebi aynı görüştekibu iki partidir. Bu iki parti beş zulümde mutabıktır » dedi.

9- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Çakıroğlu, Millet Meclisi Başbakanlığına verdiği ve Başbakan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde, «Bir haftayı askın süre geçmesine rağmen mahsur kaldıkları kömür ocağından henüz kurtarılamayan 16 işçinin kurtarılma çalışmalarında saptanan kayıtsızlıkla aksaklıkların nedenlerini ve bunda «Kast» olup olmadığını sordu. Çakıroğluönergede ayrıca, «16 işçin'in durumuna bigane kalışınızın sebebi bunların milliyetçi oluşudur» dedi.

10- Hükümet yetkilileriyle Türk - İş yöneticileri arasında yapılan görüşmelerde ele alman sorunlarla ilgili olarak Başbakanlıkça hazırlanancevap metni, Türk - İş yönetim kurulunun toplantısında değerlendirildi.Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türk - İş Genel Sekreteri Sadık Şide,«Başbakanlıkça gönderilen cevap metninde, Türk - İş açısından eksikyanların bulunduğunu ve hükümetten bazı konularda açıklık getirilmesini isteyeceklerini» söyledi.

11- Zonguldak Maden işçileri Genel Başkanı Mehmet Tezer, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «İşverenin başta isçi sağlığı veiş güvenliği ile ilgili hükümleri uygulamamakta direndiğini» belirterek,«55 bin maden isçisine karşın, işverenin bu çağ dışı gaddar tutumuna,uygulayacağımız yasal grevle son vereceğimize inanıyoruz » dedi.

12- Ankara Sanayi Odası tarafından yayınlanan «Görüşümüz» adlıraporda, «Bu güne kadar alınan bütün tedbirlere rağmen sanayinin ihmal edilmesi tedbirlerin bir bütün olarak alınıp uygulanmaması sonucuTürk sanayiinin birçok sorunlarının 1979'un ilk yarısında çözüme ulaştırılamadığı» öne sürüldü.

13- CHP Hakkari Milletvekili Ahmet Zeydan partisinden istifa etti.Böylece CHP'nin Millet Meclisi'ndeki sandalye sayısı 208'e düştü.

14- Altın fiyatlarının Avrupa borsalarında ons basına 11.625 dolarfırlayarak, son yılların rekorunu kırdığını ve 341.50 dolara yükseldiğiaçıklandı.

15- İran'dan Türkiye'ye Gürbulak sınır kapısından giriş yapanTürk plakalı bir yolcu otobüsünde yapılan aramada yaklaşık değeri 100milyon lirayı aşkın kaçak altın ve döviz ele geçirildi.

16- Suluova Büyük Çeltek kömür işletmesinde bir haftadan berimahsur kalan işçileri kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğü ve çalışmalar sırasında 1000 ton çamur ile 200 ton su çıkarılmasına rağmenişçilere ulaşılmasının mümkün olamadığı açıklandı.

17- Seydişehir Aliminyum tesislerinde daha önce düsen bir askeri jet uçağının parçaları ayrılmak istenirken meydana gelen patlamada,bir teknisyen ile bir işçi öldü, üç kişi de yaralandı.

18- Milliyet Gazetesinde yer alan bir habere göre; Alman Ana Muhalefet Partisi CDU ile görüşmelerde bulunmak üzere Bonn'a giden AliNaili Erdem başkanlığındaki 5 kişilik AP Parlamento Heyeti, Aşağı Saksonya Eyaleti Maliye Bakanı ve Türkiye'ye yardım için Başbakan Helmut Schmidt'in özel temsilciliğini yapan Kiep ile görüştü. Öte yandan,CDU Genel Merkezi'nden yapılan bir açıklamaya göre, CDU Genel Başkanı Helmut Köhl, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel’i Almanya'yadavet etti.

19- Hükümetlerarası Türk - Sovyet ekonomik işbirliği karma komisyonunun geçtiğimiz Mayıs ve Haziran aylarında Ankara'da yapılan 4.dönem toplantıları sonunda imzalanan protokol yürürlüğe girdi.

20- İsviçre'nin en etkili gazetesi Neue Zürcher Zeitung'da çıkanbir yorumda, «Türkiye Ortak Pazar'a tam üyelik için başvursa güçlü duruma geçer ve çok fazla taviz koparır » denilerek, Türkiye Ortak Pazar'lailişkilerinde bocalarken Yunanistan, Portekiz ve İspanya'nın durumlarının kuvvetlendiği açıklandı.

21- Hürriyet Gazatesinde Doğan Koloğlu imzasıyla yayınlanan birhaberde, Tunus'ta ülkenin tek partisi Yeni Düstur'un 10. Kongresinedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yapan parti Genel Sekreterive Başbakan Hedi Nuisa'nın Atatürk'e hücum eden bir konuşma yaptığı ve «Atatürk İslam dini konusunda tıiçbirşey bilmediği için, laiklikdevrimi fazla yaşayamadı. Yeniden dine dayalı bir devlet kurulmasından boş yere korkuldu» dediği aktarıldı.

22- Mısır Devlet Başkanı Sedat ile İsrail Başbakanı Begin'in anakonu olan Filistin sorunu dışında üç konuda görüş birliğine vardıklarıaçıklandı. Görüş birliğine varılan konular «İsrail'in Sina'dan kararlaştırılandan 2 hafta önce çekilmesi, İsrail'in geri çekildiği topraklarda bulunan petrol kuyularından faydalanması ve tampon bölgelerde BM Barış Gücü askerlerinin bulunmasını veto eden Sovyetler Birliğinin kınanması» seklinde oldu.

23- Almanya'da yasayan yabancıların topluma kaynaştırılmalarıiçin önlemler alınırken, Kuzey Ven Restalya eyaleti yabancı işçi çocuklarının 18 yaşından sonra Alman vatandaşlığına geçmesini kabul etti.

7 Eylül 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı ile İstanbul'da haftalık olağan görüşmesini yaptıktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Ecevit, seçimlerin güvenlik içinde geçmesi için gereken önlemlerin alınmakta ve planlanmakta olduğunu belirterek, memurların vekamu kesiminde çalışan teknik personelin yan ödemeleriyle ilgili kararnamenin birkaç gün içinde açıklanacağını da söyledi.

2- 14 Ekim seçimlerine katılacak partiler kesin aday listeleriniYüksek Seçim Kurulu'na verdiler.

3- Ulaştırma Bakanı Güneş Öngüt, Rio de Jenerio'da yapılacakDünya Postalar Birliği toplantısına katılmak üzere Brezilya'ya gitti.

4- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler Edirne'deki ayçiçeği alımmerkezlerinde üreticilerle görüştü. Ayrıca Trakya yağlı tohumlar kooperatifinde sürdürülen alım çalışmaları konusunda yetkililerden bilgialdı. Köprülüler bu arada yaptığı açıklamada, ayçiçeği rekoltesinin 500milyon kiloya ulaşacağını belirterek yağ sıkıntısının giderileceğini söyledi.

5- Türk - İş Yönetim Kurulu'nun Rize'de çalışmalarını sürdürdüğü12. dönem toplantısı sona erdi. Toplantı sonunda yayınlanan raporda,toplumsal anlaşmanın aksayan yanlarının düzeltilmesi için bağlayıcıkurallarının askıya alınmasının kararlaştırıldığı açıklanarak, «Devlet otoritesinin rejimi koruyacak bir biçimde etkinleştirilmesi bütün anayasalkuruluşların temel görevidir » denildi.

6- DİSK ve Genel - İş sendikaları Genel Başkanı Abdullah Baştürk,Genel - İş Yönetim Kurulunun Ören'de yaptığı toplantıdaki konuşmasında «14 Ekim’de yapılacak seçimlerde AP- CHP koalisyonunun oluşturulmasına çalışıldığını» öne sürerek buna kesinlikle karşı olduklarını açıkladı.

7- Adana'da bir fabrikanın personel müdürü ve avukat Yalçın Ünlüer ile eşi Nesrin Ünlüer fabrikanın servis taşıtını beklerken bir arabadan açılan ateş sonucu öldürüldüler.

8- Yayın yoluyla askerleri yasalara karşı itaatsizliğe teşvik etmekiddiasıyla İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesince yargılanan, Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Veyiz Sözüer ile yazar Necmettin Hacıemmioğlu beraat ettiler.

9- İstanbul siyasi şube ekipleri amiri Uğur Gür'ü görevine giderken yaylım ateşi açarak öldürmeye teşebbüs suçundan yargılanan TİKKO militanları 36'şar yıl hapse mahkum oldular.

10- Erzincan - Ankara - Sivas karayolu kavşağında iki otobüs çarpışması sonucu 6 kişi öldü.

11- ABD'nin 1 Ekim'de yürürlüğe girecek yeni mali yılı içinde Türkiye'ye yapacağı toplam 450 milyon dolarlık askeri ve ekonomik yardımın 302 milyon dolarlık bölümü Temsilciler Meclisi'nde onaylandı.

12- İran'ın Ankara'daki Büyükelçiliği bir bildiri yayınlayarak,«İran bağımsızlığı ile ulusal bütünlüğe yönelik olarak» niteliği son Kürdistan olayının uluslararası emperyalizmin ve siyonizmin tahrikleri sonucu meydana geldiğini belirtti.

13- Havana'da çalışmalarını sürdüren Bağlantısızlar Zirvesinde,Rum toplumu lideri Kipriyanu'nun Türkiye aleyhine karar çıkartmakiçin sürdürdüğü yoğun kampanyanın başarıya ulaştığı, Rum basını tarafından büyük baslıklarla bildirilerek, zirvede 100'e yakın ülke liderininKıbrıs'ın önemli bir endişe kaynağı olduğu hususunda birleştikleriniyazdı.

14- Tahran - Roma seferini yapmakta olan bir İtalyan uçağı, İranlı4 hava korsanı tarafından kaçırıldı. Hava korsanları yakıt ikmali içinRoma Havaalanına inen uçaktaki 182 yolcudan, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 141 kişiyi serbest bıraktılar.

8 Eylül 1979

1- AP temsilciler Meclisi toplantısının açış konuşmasını yapanGenel Başkan Süleyman Demirel «Millet ve ülkenin kendilerinden bunalımdan çıkış yolunu bulmalarını istediğini, milletin gözünü yeniden APye çevirdiğini» belirterek, tek gayelerinin seçim olduğunu söyledi ve«Hükümeti meclisten adımını attığı anda düşürecek hale geldik, 5 milletvekilini al.dığımız gün hükümet yoktur» dedi.

2- Konya ve çevresindeki 6 günlük gezisine başlayan MSP GenelBaşkanı Necmettin Erbakan, Cihanbeyli ilçesinde halka hitaben yaptığıkonuşmada «Dış güçlerin Türkiye'yi tahrip için AP ve CHP yi kullandıklarını» belerterek. Bugünkü inkarcı, taklitçi, terbiyeyi hedef almayanmateryalist maarifi kuranlar ve böylece milleti anarşi ve felaketleriniçine itenler AP ve CHP dir» dedi.

3- GGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu seçim kampanyasınıSamsun'da düzenlediği açık hava toplantısı ile açtı. Feyzioğlu yaptığıkonuşmada hükümeti eleştirerek «Yerine daha kötüsü gelmemelidir birmilli beraberlik şahlanışı sağlanmalıdır» dedi.

4- TBP Genel Başkanı Mustafa Timisi Ankara'da verdiği demeçte «Kahramanmaraş olayları davasında bazı tanıkların ifadeleri üzerinde ibretle durulması gerektiğini» bildirerek, «sömürü, soygun ve zulümdüzenlerini sürdürmek isteyenlerin devlet yönetiminde etkin olmalarıhalinde bu gibi olaylara rastlanabileceğini» söyledi.

5- Adalet Bakanı Mehmet Can, Ankara'da yaptığı açıklamadamüebbed hükümlülerin durumlarıyla ilgili infaz yasası konusunda alınan kararın siyasal bir yanının bulunmadığını ve yasal olduğunu savunarak istenirse kararın yasallığının arastırılabileceğini söyledi.

6- Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu Genel Sekreteri Rafet İbrahimoğlu bir açıklama yaparak, «Türk - İş ile hükümet arasında geçtiğimiz yıl imzalanan toplumsal anlaşmanın askıya alınması kararını olumlu karşıladıklarını» belirtti ve «anlaşmanın bastan noksan veölü olarak doğduğunu ve bazı ilkelerine uyulmadığını» öne sürdü.

7- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 14 Ekim de İstanbul da yapılacak seçimlerle ilgili yasakları açıkladı. Bildiride partilerintoplantılarını mümkün olduğu kadar ayrı güne rastlatmamaları, sözlüpropaganda toplantılarının verilen zaman ve yerde yapılması istendi.

8- Batman CGP ilçe Başkanı Abdullah Kaya ve bir arkadaşı öldürüldü.

9- Sakarya'ya bağlı Geyve ilçesinin Safibey köyünde meydanagelen sel baskımda 9 kişi öldü, 6 kişi ise kayboldu. Sel sırasında 2bin 600 dönümlük ekili arazinin sular altında kaldığı ve zararın 100milyon lira dolayında olduğu bildirildi.

10- Cumhuriyet Gazatesinde yer alan bir haberde, Türkiye'nin Libya için denizaltı yapma projesine NATO üyelerinin ve özellikle FederalAlmanya'nın önemli engeller çıkarması üzerine vaz geçildiği bildirilerek,Alman teknolojisi ile yapılan denizaltılara patent sahibi firmanın izinvermesine karşın, Alman hükümetinin uygulamayı reddettiğinin öğrenildiği belirtildi.

11- Bağlantısızların sona eren Havana Doruğu'nda, Siyasal komitenin hazırladığı «Kıbrıs'ta eşitlik temeline dayalı görüşmelerin başlatılmasını» öngören karar tasarısı Pakistan ve Bangladeş'in çekimser kaldığı oylamada kabul edildi. Tasarı'da ayrıca Denktaş - Kipriyanu arasındaki 19 Mayıs anlaşmasının desteklendiği de belirtildi.

12- ABD Başkanı Jimmy Carter, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamadaKüba'da iki ya da üç bin kadar Sovyet askeri bulunduğu yolundaki iddiasını yineleyerek, «Bu durumun ciddi ve kabul edilmez bir sorunolduğunu, sorunun soğukkanlılık ve diplomatik yoldan çözümlenmesi gerektiğini» söyledi.

13- İran dini lideri Ayetullah Humeyni, Tahran radyosunda yaptığıkonuşmada, Kuzeybatı İran da son olaylara karışan etnik gruba mensupkişilerin silahlarını bırakmaları halinde affedileceklerini söyledi.

14- Tahran - Beyrut - Roma seferini yapan italyan hava yollarınaait bir uçağı kaçıran hava korsanları uçağı indirdikleri Tahran'da teslimoldular. Hava korsanları Lübnanlı Şii lider imam Musa Sadr'ın ortadankaybolmasını protesto için uçağı kaçırdıklarını açıkladılar.

9 Eylül 1979

1- CHP'nin 56. kuruluş yıldönümü Parti Genel Merkezin'de kutlandı. Kutlama töreninde bir konuşma yapan Başbakan ve CHP GenelBaşkanı Bülent Ecevit, «Türkiye'nin dışında oluşan bazı etkenlerin sonucu olarak Türkiye ağır bir ekonomik bunalım geçiriyor» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TRT Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği bir yazıda, TRT'nin inkarcılığa kalktığını öne sürerek,«Hak ve hukuk devri yeniden başlayınca hesap sorulacaktır» dedi.

3- AP Temsilciler Meclisi'nin dün akşam sona eren toplantısından sonra yayınlanan bildiride, Hükümet'in ülkeyi bunalımlara ve ekonomik çıkmazlara sürüklediği öne sürülerek, «Miletimiz 14 Ekim seçimlerinin gerçek önemini çok aşan büyük ve tarihi bir fırsatla karsıkarşıyadır. 6u müstesna fırsatı mutlaka kullanacaktır. Eğer o güne kadar ayakta kalabilirse, 14 Ekim akşamı tarihe gömülmekten bu gayrimeşru hükümeti hiçbir güç kurtaramayacaktır» denildi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Konya'nın Karapınar,Ereğli, Karaman ve Çumra ilçeleri ile bu ilçelerin köylerinde yaptığı konuşmalarda, «Bütün zamları yapan, hayatı pahalılaştıran bu hükümettir.CHP'ye oy veren vatandaşımız şimdi pişmanlık duymaktadır» dedi.

5- MHP Küçük Kurultay'ı İstanbul'da başladı. Kurultay'ın açışkonuşmasını yapan Parti Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Türkiye'nintarihinin en bunalımlı dönemini yaşadığını öne sürerek, «Olaylar aynımerkezden kışkırtılıyor» dedi.

6- Son günlerde meydana gelen siyasi olayları yerinde incelemekve halkın temsilcilerini dinlemek için Tarsus'a giden İçişleri BakanıHasan Fehmi Güneş, Belediye'de halkın da katıldığı toplantıda yaptığıkonuşmada, «Hiçbir yasa dışı kıpırdanıs devletten güçlü değildir. 5 güniçinde 7 kişinin öldüğü Tarsus, bazı kötü niyetlilerce pilot bölge seçilmiştir. Biz de hükümet olarak pilot bölge seçiyoruz. Sorunları demokrasi çerçevesinde çözümlemek istiyoruz» dedi.

7- ANKA Ajansı'nın bildirdiğine göre; İşletmeler Bakanı KenanBulutoğlu, kısa adı TÜMOSAN olan «Türk Motor Sanayii Projesi»nindönüşü olmayan bir yola girdiğini ve durdurulamayacak bir noktayaulaştığını söyleyerek, «Türk sanayicilerinin kendilerini TÜMOSAN gerçeğine uyarlamaları gerektiğini» belirtti.

8- Bir süre önce CHP'den istifa eden Hakkari Milletvekili AhmetZeydan, partisine döndü.

9- Erzurum Tes - İş Sendikasının Genel Kurul çalışmalarında birkonuşma yapan Türk - İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier, «Devlet otoritesinin gölgelendiği ve anarşinin hızla tırmandığı bir ortama girdiğimizi üzülerek söylemek durumundayım. Ulusal birliğin sağlanması bakımından asgari müştereklerde buluşmak zorundayız. Anarşinin kısasürede ve kesinlikle önlenmesi, terör kaynaklarına inilerek bu kaynakların kurutulması hepimiz için kaçınılmaz bir yurt görevidir» dedi.

10- TMMOB Genel Başkanı Teoman Öztürk ve birliğe bağlı 18 odabaşkanı, Ankara'da ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında, «Çalışanların en tabii hakkı olan yasama hakkını elde etme yolunda verdikleri ve verecekleri haklı mücadelenin önüne geçme, onu çeşitli taktiklerle bölme ve zayıf düşürme metodlarından vazgeçilmelidir» dediler.

11- Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Eczacıbaşı,İstanbul Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, Eczacıbaşı İlaç Araştırma Grubu tarafından, «Tıp dünyasında bugüne değin bilinmeyen yeni bir antibiyotiğin keşfedildiğini» belirterek, yeni antibiyotiğin, «Loğusalık hummasında, boğaz ve üst solunum yolu iltihaplarında çok etkili olduğunu, ayrıca ur yapıcı kanser hücrelerinin de çoğalmasını durdurduğunu» açıkladı.

12- İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 57. yıldönümü kentin çeşitli yerlerinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

13- Adana'da meydana gelen olayda, Vedat Çataltepe adlı TicaretLisesi öğrencisi, Bursa'da ise sağ görüşlü olduğu bildirilen Yücel Kapısız adlı işçi, kimlikleri bilinmeyen kişilerce açılan ateş sonucu öldürüldüler.

14- Urfa Cezavei'nde aralarında «Apocular» grubu yöneticilerindenolduğu bildirlen Kemal Pir'in de bulunduğu 5 hükümlü ve 4 tutuklukaçtı.

15- Sakarya'ya bağlı Geyve ilçesinin Safibey Köyü'nde meydanagelen selden ölenlerin sayısı 10'a yükseldi.

16- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Yao Li Yin, Çin'eresmi ziyaret yapan dört Türk gazetecisini Pekin'de kabul ederek sorularını yanıtladı. Yin, açıklamasında, Hükümeti'nin Türkiye ile olan ticariilişkilerinin geliştirilmesinden yana olduğunu belirterek, «Bunda istekliyiz, iki ülke ticaret anlaşmasına karşılıklı olarak uyarsak, Çin ve Türkiyearasındaki ticaretin geleceği parlaktır» dedi. Yin, Kıbrıs konusuna ilişkin olarak da, Kıbrıs bunalımının, emperyalistlerin müdahalesi sonucudoğduğunu ve sorunun Kıbrıs'taki iki toplumla, Türkiye, Yunanistanve Kıbrıs arasında çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

17- Havana'daki çalışmalarını dün gece geç saatlerde tamamlayanBloksuz Ülkeler 6. Zirve Toplantısında, «Kıbrıs'ta eşitlik temeline dayanan görüşmelerin başlatılmasını» öngören karar tasarısı onaylandı. Siyasal komitenin hazırladığı karar tasarısında, «Kıbrıs'a dış müdahalelerindurdurulması, yabancı askerlerin adayı derhal ve koşulsuz terketmelerigöçmenlerin evlerine dönmeleri, Kıbrıs Cumhuriyet'nin egemenlik, toprak bütünlüğü ve bağlantısızlığına saygı gösterilmesi» istendi.

18- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, Selanik TicaretFuarı'nın açılısında yaptığı konuşmada, ülkede bu yılki enflasyon hızının yüzde 18-5 olduğunu bildirdi ve buna neden olarak da «Artan petrolfiyatları ile AET'ye giriş üzerine ekonomiye getirilen yeni düzenlemeleri» gösterdi.

10 Eylül 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da verdiği demeçte, 14 Ekim'de vatandaşın dışarıda zedelenen Devletin itibarını, içeride yok edilen can ve mal güvenliğinin hesabını soracağını ve bu gayrimeşru hükümetten kurtulacağını öne sürerek, «Millet bütünlüğü tartışılmaya başlanmış, yurdun çeşitli köselerinde kurtarılmış bölgeler meydana gelmiştir» dedi.

2- AP Genel Başkanı Demirel'in TRT Haber Merkezi sorumluları hakkında kamu davası açılmasına ilişkin iki ayrı başvurusu Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından reddedildi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Konya'da bir sinemada verdiği «İslam uyanıyor, duruluyor» konulu konferansta, «İslamaleminin bugün Afganistan'da, Filipinler'de, Kudüs'te sıcak harbi» olduğunu öne sürerek, «Aynı İslam aleminin Türkiye'de soğuk harbi vardır»dedi.

4- AP Genel Başkan Yardımcısı Barlas Küntay, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, AP'nin seçim stratejisini ve sloganlarınıaçıkladı. Küntay, AP'nin iktidara gelmesi halinde askerlik süresini kısaltacağını da açıkladı.

5- MHP'nin İstanbul'da toplanan küçük Kurultayından sonra yayılanan bildiride, «14 Ekim seçimlerinde MHP'ye verilecek her oy, komünizme ve bölücülüğe karşı sıkılmış bir kurşun demektir» denildi.

6- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün Ankara'da yaptığı açıklamada,Havana'daki Bağlantısızlar Konferansında, Kıbrıs'la ilgili kararı «Dengesiz ve tek yanlı» niteleyerek, kararın Denktaş - Kipriyanu anlaşmasınaaçıkça aykırı olduğunu ve Türk tarafını hiçbir biçimde bağlamayacağınısöyledi.

7- Bulgaristan'da düzenlenen Uluslararası Filibe Fuarı nedeniyleBulgaristan Dış Ticaret Bakanı’nın davetlisi olarak Bulgaristan'a gidenTicaret Bakanı Teoman Köprülüler, yurda dönüşünde yaptığı açıklamada iki ülke arasında uzun vadeli ticaret anlaşması imzalanması ve krediliilaç alımı konusunda görüş birliğine varıldığını bildirdi.

8- Devlet İstatistik Enstitüsü hesaplamalarına göre Türkiye'nin büyüme hızında meydana gelen artışlar gerek ortalama plan, gerekse yıllık program hedeflerinin önemli oranda gerisinde kalmakta ve bu geri kalış maddi üretime dayalı tarım ve sanayideki yavaşlamadan etkilenmektedir.

9- 6. Balkan ülkeleri Tıp Kongresi yerli ve yabancı 400 doktorunkatılmasıyla Ankara'da çalışmalarına başladı.

10- TİP kurucularından ve Adana eski İl Başkanı Ceyhun Can, Adana'daki bürosunda kimlikleri belirsiz kişilerce öldürüldü. Diğer yandanCeyhan, Gaziantep, Bursa, Eskişehir, Siverek ve İstanbul'da meydanagelen olaylarda toplam 6 kişi öldürüldü.

11- Yunanistan Başbakanı Karamanlis Dedeağaç'ta yaptığı konuşmada «Ülkesi ile Türkiye arasındaki anlaşmazlıkların adil ve barışçıbir biçimde çözümlenmesini» istediklerini söyleyerek, bunun hem Türkiye hem de Yunanistan'ın çıkarına olacağını bildirdi.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, Havana'da KübaLideri Fidel Castro ile bir görüşme yaptı. Kipriyanu görüşmeden sonrayaptığı açıklamada, «Özgürlük ve var olma savası veren Kıbrıs halkının hakkını teslim eden ve adaletli bir çözüm için bütün unsurları içerenbir karar alındığını» söyledi.

11 Eylül 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da verdiği demeçte, bolluk ve refah ülkesi olan Türkiye'nin 1979 Eylülünde yoklar,kuyruklar ülkesi olduğunu belirterek «Bu hükümet yaptıklarının cezasınıçekecektir» dedi.

2- AP Genel Başkan Yardımcısı Saadettin Bilgiç, Ankara'da seçim sonuçlan ve hükümet sorunları ile ilgili görüşlerini açıkladı. Bilgiçaçıklamasında, seçimlere gidilmeden önce bazı bakanların istifa ihtimalleri bulunduğunu belirterek, «O zaman Meclisler olağanüstü toplantıya çağrılacak ve yeni hükümet teşkiline gidilecektir» dedi.

3- Sosyalist Devrim Partisi Seçim Sözcüsü Mehmet Ali Aybar,verdiği demeçte, gerçekten sosyalist tek partinin SDP olduğunu, TSİPile TİP'in Devlet kapitalizmini benimsediklerini öne sürdü.

4- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, Milliyet Gazetesine verdiği demeçte, Çalışma Meclisini toplamaya yönelik hazırlıkların sürdürüldüğünü belirtti ve Türk - İş ile DİSK'in bir araya gelip, çalışma yaşamına'lişkin yasa tasarılarını inceleyerek görüş bildirmelerini istedi.

5- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Valiliklere bir tamim göndererek, okul defter ve kitaplarına zam yapılmadığını açıkladı ve bu araçların imalat satış fiyatlarını bildirdi.

6- Türkiye işveren Sendikalar Konfederasyonu Yönetim KuruluBaşkanı Halit Narin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Toplumsal anlaşmanın getirmeye çalıştığı ücret politikası anlayışında veuygulamasında sosyal yardımlar ve kıdem tazminatı unsurları, açıkçaihmal edilmiştir. Sosyal yardımlardaki çeşit fazlalığı ve miktar yüksekliği ücret artışlarını gizle'.nek için kullanılan birer vasıta haline getirilmiştir» dedi.

7- Uluslararası Halkla ilişkiler Derneği İPRA ile Türk Halkla İlişkiler Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen, «Aralarında sorunlar bulunan komşu ülkelerin ilişkilerinin geliştirilmesinde halkla ilişkilerin rolü» adlı seminer İstanbul'da çalışmalarına başladı.

8- Türkiye'den ithal edebilecek madde ve mamulleri, ortakyatırım ve yapım olanaklarını incelemek üzere Türkiye'nin davetlisi olarak gelen Suudi Arabistan Cidde Ticaret Odası Başkanı Abu Daut başkanlığındaki işadamları heyeti, Ankara'ya gelerek yetkililerle görüşmelere başladı.

9- Devlet Tiyatrosu kurucularından dekaratör, yönetmen ve çevirmen Tarık Levendoğlu öldü.

10- Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fikret Ünsal, evinden işine gitmek üzere arabasınabindiği sırada silahlı bir saldırgan tarafından vurularak öldürüldü. Ünsal'ın öldürülmesi üzerine Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, MHP GenelBaşkanı Alparslan Türkes, Ünsal'ın yakınlarına başsağlığı telgrafları çekerek üzüntülerini belirttiler.

11- İstanbul, Adana ve Ardeşen'de meydana gelen olaylarda üçkişi öldürüldü.

12- İzmit'te bir banka silahlı üç kişi tarafından soyuldu, soyguncular bankadan 2,5 milyon lira alarak kaçtılar.

13- Döviz pozisyonu tutmaya yetkili bankaların elde ettikleri dövizin yüzde 75'ini Merkez Bankasına devretmesine ilişkin, Maliye Bakanlığı tebliği Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- ABD'nin Küba'da 2 - 3 bin Sovyet askerinin olduğunu iddiaetmesinden sonra, Sovyet Komünist Organı Pravda Gazetesi’nde yayınlanan bir yorumda, «Küba'daki Sovyet askerlerinin sayısının 1962 yılından beri değişmediği» açıklandı. Gazetede ayrıca ABD'nin bu açıklamayı Bağlantısızlar Doruk Toplantısından önce yaparak, doruğa katılan tümBağlantısızları etkilemeyi amaçladığı öne sürüldü.

15- Havana'daki Bağlantısızlar Doruğundan sonra ülkesine dönenYugoslavya Devlet Başkanı Tito, havaalanında verdiği demeçte, «Doruğun başarılı bir biçimde geçtiğini ve hareketin hiçbir bloka bağlı olmayan bağımsız bir nitelik taşıdığını kanıtladığını» söyledi.

16- İran Dışişleri Bakanı İbrahim Yazdi, ABD yönetiminin devrikİran Şahı Rıza Pehlevi'ye siyasi sığınma hakkı tanımayacağı konusunda kendilerine söz verdiğini açıkladı.

17- Ünlü Fransız Ansiklopedik sözlüğü Larousse'un son baskısınaeklenen çeşitli ülkelerden 33 isim arasında Bülent Ecevit'in ismi deyer aldı.

18- 70 ülkeden gelen delegelerin katıldığı 10. Bükreş Petrol Konferansında, dünyanın petrol kaynaklarının yarısına yakın bölümünün yaklaşık 987 milyar varil petrolün, denizlerin altında bulunduğu açıklandı.

12 Eylül 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Çukurova Üniversitesi RektörYardımcısı Prof. Dr. Fikret Ünsal'ın öldürülmesi nedeniyle, Çukurovaüniversitesi Rektörüne gönderdiği başsağlığı telgrafında, «Her müessifolaydan sonra üzüntü mesajı göndermekle yetinenleyiz. Daha önce butür olaylar nedeniye defaatle işaret etmiş olduğumuz bu gibi elem verici olayları önleyecek, kanuni ve idari tedbirleri süratle gerçekleştirerek ülkeyi ve yurttaşlarımızı huzur ve güven ortamına kavuşturmak zorundteyız» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, seçim kampanyasınıKonya'da açtı. Demirel, Konya'nın Yunak, Akşehir, Doğanhisar, Ilgın,Kadınhanı, Sarayönü ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, 14 Ekim seçimlerinin genel seçimler kadar önemli olduğunu, kötü idarenin her vatandaşı ilglendirdiğini söylerek, «Milletin onlara haddini bildirme zamanı gelmiştir» dedi.

3- AP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Doğan Cumhuriyet Gazetesine yaptığı açıklamada, AP Temsilciler Meclisinde gündeme gelen.Anayasa değişikliğinin temelinde Tabii Senatörlük müessesesinin kalkmasının yattığını ve iktidar geldiklerinde bunu gerçekleştireceklerinisöyledi.

4- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Gürteç, AA muhabirinin sorularınıcevaplandırırken seçim güvenliğine ilişkin bir soru üzerine, «Akla gelenve gelmeyen tüm olasılıklar için önlem geliştirildiğini ve liderlerin gezileri için tedbir alındığını» belirterek, «Kimsenin endişesi olmasın»dedi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı yayınladığı bir tebliğ ilehalkın sağlığına aykırı olduğu gerekçesiyle, Et ve Balık Kurumu dışındaki yerlerde hazır kıyma satışını yasakladı.

6- Milli Savunma Bakanı Neşet Akmandor, Ankara'da düzenlenen ve NATO Savunma Desteği Yardımcısı John Walsh'ın da katıldığıbrifingde yaptığı konuşmada, «Silah dışsatımını gerçekleştirmek içinortak yapımlara girmek zorundayız» dedi.

7- Türkiye Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası Genel BaşkanıTurgut Özal İstanbul'da yaptığı açıklamada, Merkez Bankası kredilerininkısıtlanmasının Türk ekonomisinin düzlüğe çıkması için gerekli olduğunu ve bu kararı desteklediklerini bildirdi.

8- DİSK'e bağlı Bank - Sen sendikası ile Şekerbank Genel Müdürlüğü arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde sonuç alınamadı ve sendika 2500 işçi adına grev kararı aldı.

9- İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi dekanlığınaProf. Dr. Bülent Berkarda seçildi.

10- Mersin'de kurulu bulunan Atas rafinerisinde yüzde 51 hisseyesahip olan Mobil şirketi, petrol üretimini 50 bin varilden 8 bin variledüşürdü.

11- Adana Emniyet Müdürü Cevat Yudakul ve Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikret Ünsal'ı öldüren saldırganın, 17yaşındaki sağ görüşlü Aydın Telli olduğunun görgü tanıkları tarafındansaptandığı ve operasyonların sürdürüldüğü bildirildi.

12- İstanbul, Siverek, Elazığ ve Bursa'da meydana gelen olaylardatoplam 8 kişi öldürüldü.

13- Ankara'nın Beypazarı ilçesine bağlı Sekli köyünde çıkan yangında 170 evin büyük bir bölümü yandı.

14- Türk dilinin özleştirilmesinde katkıları bulunan dilbilimci AgopDilaçar İstanbul'da öldü.

15- KTFD Başkanı Rauf Dertktaş, Lefkoşe'nin Gönenç köyündehalka hitaben yaptığı konuşmada, Rumların bağımsızlık anlayışları ileTürklerinki arasında büyük fark olduğunu belirterek, «Rumlar ezici birRum çoğunluğu idaresiyle Türkiye'nin garantisi olmayan Enosis'e açıkbir bağımsızlık arzulamaktadır» dedi.

13 Eylül 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, İstanbul Belediye Başkanı'nımakamında ziyaret ederek, İstanbul'un sorunları hakkında bilgi aldı. Korutürk görüşmede «Hayat pahalılığı ve fiyat farklarının yurttaşları rahatsız ettiğini» belirterek «Anarşiden sonra en çok kurban verdiğimiztrafik sorunun da çözümlenmesini» istedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Konya'nın Hadım, Bozkır,Seydişehir ve Beyşehir ilçelerinde halka hitaben yaptığı konuşmalarda,«Bölücülüğün hükümetten cüret ve cesaret aldığını» öne sürerek, «Hükümet, herşeyini kaybetti koltuğa sarıldı. Hükümet'in başı, tedbir aldığım takdirde düşerim korkusu içindedir» dedi.

3- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basınayerdiği yazılı demeçte, «Ecevit hükümetinin üreticinin ürününe verdiğitaban fiyatlarının Demirel’i ciddi olarak rahatsız ettiğini» belirterek,«Demirel, lafla köylüden yana görünüyor» dedi.

4- AP Genel Başkan Yardımcısı Turgut Yücel, Ankara'da basınayaptığı açıklamada, «Hükümet’in seçim yatırımı için YSE'nin araçlarınıseçim olmayan bölgelerden, seçim yapılacak illere sevkettiğini» önesürdü.

5- AP Grup Başkenvekili Turgut Toker, ANKA Ajansı'na yaptığıaçıklamada, «Seçimlerden sonra Anayasa değişikliğine gidilmesi içinsiyasi partiler arasında bir komisyon kurulmasını» önerdi.

6- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Eğridir, Yalvaş ve Şarkikaraağaç ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, «14 Ekim'in büyük bir patlama günü olacağını» söyleyerek, «Milletin 50 yıl sonra da olsa bugünAP ve CHP'yi alet olarak kullanan siyonizmin kendisine yaptığı zulmüapaçık gördüğünü» öne sürdü.

7- 1979 Çocuk Yılı nedeniyle Kültür Bakanlığı'nca açılan ÇocukYapıtları Yarışması sonuçlandı. Birinciliği, çocuk romanı dalında «YeşilBayır» adlı yapıtıyla Sulhi Dölek kazandı.

8- Ankara ve Adana'da meydana gelen anarşik olaylarda toplam4 kişi öldü.

9- Çeşitli öldürme ve yaralama olaylarından sanık olarak arananÜlkücü Cengiz Ayhan, İçel'in Mezitli İlçesi'nde evine yapılan baskındayakalandı.

10- Türkiye ile Bulgaristan Halk Cumhuriyeti arasında, tasıma alanında işbirliğine ilişkin anlaşma, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Dünya Bankası tarafından yayılanan «Türkiye: Krizden Büyümeye» adlı raporda, 4. Beş Yıllık Plan eleştirilerek değiştirilmesi istendi.Raporda ayrıca, «Türk ekonomisinde tek güçlü aktör devlet değildir»denilerek, özel sektörün dinamik bir eleman olduğu ve bu gerçek gözönüne alınmadığı takdirde başarısızlığa uğranılacağı öne sürüldü.

12- OECD tarafından yapılan bir açıklamada, üye ülkelerin aylık fiyat artış oranının 1974'ten bu yana ilk kez yüzde 1.2'ye yükseldiği veTürkiye'nin temmuz sonu itibariyle fiyat artışları ve pahalılık oranı enyüksek olan ülke olduğu bildirildi.

13- Amerika Birleşik Devletleri'nin dünya bankaları ile ilgili olarak144 yıldan beri yayınlamakta olduğu «Banka Gazetesi» adlı yayında, Akbank en büyük 500 banka içerisinde gösterildi.

14- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşe'de yaptığı açıklamada,Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Kıbrıs sorununu «BM'de alevlendirme girişimlerini» eleştirerek, «Bu girişimlerin Kipriyanu ile yaptığı anlaşmanın 6.maddesine aykırı olduğunu» bildirdi.

15- İngiltere'nin Daily Mirror Gazetesi, «Bir ulusun ölümü» başlığıyla verdiği haberde, «2 milyon Kamboçyalfnın Kızıl Kmer adı verilenPol Pot rejimi tarafından öldürüldükten sonra gömüldükleri toplu mezarları» yayınladı.

16- İtalya'daki Etna yanardağının faaliyete geçmesi üzerine 200kişilik turist kafilesinden 9 kişi öldü.

17- Yugoslavya'da Belgrad - Üsküp arasında meydana gelen trenkazasında 48 kişi öldü, 100'den fazla kişi de yaralandı.

18- Endonezya'da meydana gelen ve Richter ölçeğiyle 8 şiddetinde olduğu saptanan deprem sonucu, 8 bin nüfuslu Ansus Kenti'nin büyük bir bölümü denize döküldü.

14 Eylül 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün başkanlığında 3,5 saat süren Milli Güvenlik Kurulu toplantısından sonra gazetecilerin sorularınıyanıtlayan Başbakan Bülent Ecevit, Kurul'da iç güvenlik sorunlarının elealındığını ve bu arada olayların sıklaştığı Adana, İçel ve Samsun'dakidurumun da görüşüldüğünü belirterek, 14 Ekim seçimlerinin güvenliğiüzerinde de durulduğunu belirtti.

2- Konya'nın Ermenek, Karaman ve Çumra ilçelerinde konuşanAP Genel Başkanı Süleyman Demirel, «14 Ekim seçimlerinin iktidarıtayin edemeyeceğini öne sürerek, ülkenin harp yıllarında bile böylesinebir pahalılık ve yoklukla karşılaşmadığını, hükümetin partizanlığı zulümhaline getirdiğini ve devleti CHP'nin devleti zannettiğini» söyledi.

3- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Ankara'da yaptığı açıklamada, polis teşkilatındaki kadro açığını gidermek amacıyla yeni düzenlemeler yapılacağını söyledi.

4- AP Genel Başkan Yardımcısı Saadettin Bilgiç, 14 Ekim seçimleri ile ilgili olarak İstanbul'da bulunan partili senatör ve milletvekilleriile yaptığı toplantıdan sonraki açıklamasında «CHP'nin yeni birmilli irade gaspı ile karşı karşıyayız» diyerek, İstanbul'daki seçmen sayısının 400 bin civarında azaldığını, ancak kent nüfusunun 1 milyonarttığını belirtti ve seçmen sayısındaki bu azalmayı «CHP'nin bir sihirliliği» olarak değerlendirdi.

5- AP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Esat Kıratlıoğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, Meclislerin daha verimli çalışmalarına ilişkinolarak Anayasa değişikliği konusunda parti gruplarına resmen çağrıdabulunmadıklarını bildirerek, ancak AP grubunda böyle bir çalışmaya gidildiğini söyledi.

6- MSP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Arif Emre, Ankara'daverdiği demeçte, «Komünizme karsıyız demekle komünizm önlenemez.Bu hareket ancak iman hareketiyle ortadan kaldırılabilir » dedi.

7- MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin, Ankara'da verdiği demeçte, «Partisinin 14 Ekim'de bütün illerde seçime katılacağını ve partisinin bu seçimlerde hiçbir partiyi desteklemeyeceğini» söyledi.

8- Toprak sahiplerinin başvuruları üzerine Danıştay'ca daha önceverilmiş olan kamulaştırmaya ilişkin yürütmenin durdurulması kararı, toprak ve tarım müsteşarlığının itirazı üzerine Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildi.

9- Cumhurbaşkanlığı Kontenjan Grubu Başkanı Zeyyat BaykaraTercüman Gazetesi’nde yer alan açıklamasında, Anayasa'nın yenidenele alınıp incelenmesinin gerekli olduğunu belirterek, özellikle Cumhuriyet Senatosu ile ilgili bazı düzenlemelere gidilmesi görüşünde olduğunu söyledi.

10- Ereğli İş Mahkemesi bilirkişi raporlarını göz önüne alarakEreğli Demir-Çelik fabrikalarında, toplu sözleşme yapma hakkını DiSK'ebağlı Maden - İş'e verdi.

11- Emeklilik nedeniyle bir süre önce boşalan Yargıtay Birinci Daire Başkanlığına Ahmet Coşar getirildi.

12- Gaziantep İl Sağlık eski müdiresi MHP İl Kadınlar Kolu Yönetim Kurulu üyesi Dr. Berciş Seden Gaziantep'te silahlı saldırı sonucuöldürüldü. Ayrıca bir genç de açılan ateşle öldü.

13- Ege Linyitleri işletmesi'ndeki 611 sayılı yeraltı ocağında meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu 6 maden işçisi zehirlenerek öldü.

14- Dünya Bankasının ülke Programları Dairesi uzmanlarınca hazırlanan «Türkiye: Krizden büyümeye» adlı raporda, enflasyon hızınınyüksek oluşu nedenleri arasında organize işçi hareketlerinin önemi roloynadığı öne sürüldü.

15- İngiltere'deki Kıbrıs Türk dernek ve kuruluşlarını bir araya getirmeyi amaçlayan «İngiltere Kıbrıs Türk Konseyi»nin ana tüzüğünü hazırlamak için Londra'da bulunan Anayasa Profesörü Mümtaz Soysal,Londra'da yaptığı açıklamada, «Türk tarafının Rumları görüşme masasına çekebilmek için yeni bir barış planı hazırladığını, yeni Türk planındaözellikle toprak bütünlüğüne ilişkin yeni tekliflerin bulunduğunu» söyledi.

16- ABD ile Sovyetler Birliği arasında Küba'daki Sovyet askerlerikonusunda temaslar sürerken, Rusya Amerika'yı Dominik'te bir askeribirlik bulundurmakla suçladı. ABD hükümeti ise yaptığı açıklamada, buülkeye kasırga nedeniyle sadece 200 asker yolladığını bildirdi.

17- İran'da 7 kişi daha kurşuna dizilirken bir açrklama yapan İranhükümet sözcüsü, İran'daki cezaevleri ile ilgili tüm sorunların bundanböyle Adalet Bakanlığı'na bağlandığını bildirdi.

18- İtalya Hava Yollarına ait bir yolcu uçağı iç hat seferi yaparken Sardunya adası yakınlarına düştü. Uçaktaki yolculardan 31'i öldü.

15 Eylül 1979

1- Seçim gezisine Hatay'da başlayan Bülent Ecevit burada yaptığı konuşmada, MHP, MSP ve AP'yi eleştirerek, «Kanlı elleri ve faşistmilitanlarıyla bu hükümeti yıkmaya çalışıyorlar. Ama yıkılmayacağız,çünkü dayanağımız halktır. Çağın ve toplumun gerisinde kalmış bupartilerle Türk toplumunun sorunları elbette çözümlenemez» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Konya'nın Karapınar veEreğli ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, «Milletin hür iradesinin tayinettiği iktidarların zorla yerinden uzaklaştırılmaya teşebbüs edildiğini,kısa zaman içinde olsa bile bunda başarı sağlandığını» söyleyerek,«Böyle idarelerin Türk milletine yararı dokunmamıstır» dedi.

3- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, İstanbul'da partisinindivan toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, «Anarşinin önlenmesi için konulan teşhis yetersizdir. Bu nedenle Türkiye'deki siyasicinayetler giderek artmaktadır» diyerek, ülke sorunlarını çözemeyen iktidarın düşeceğini öne sürdü.

4- CHP Grup Başkanvekili Metin Tüzün İstanbul'da yaptığı açıklamada AP Genel Başkanı Demirel'in Anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini eleştirerek, «Türkiye Cumhuriyeti Anayasası Demirel'in idarelambası değildir. Demirel'in arzusuna göre değiştirilemez» dedi.

5- AP Genel Sekreteri Nuri Bayar bazı illerin valilerinin değiştirilmesi ile ilgili olarak ANKA Ajansına yaptığı açıklamada, «Türkiyeiçinde önemli bir seçimin kampanyası sürerken, aralarında seçim yapılacak illerin de bulunduğu bazı valilerin değiştirilmeye teşebbüsedilmesi fevkalade tehlikeli bir niyeti yansıtmaktadır» dedi.

6- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler Ankara'da yaptığı açıklamada, dış piyasadaki fiyat artışlarından üreticilerin de yararlanmasıiçin, fındık destekleme alım fiyatının 5 lira artırılarak 45 liraya çıkarıldığını belirtti.

7- Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz, CHP İstanbul İlMerkezinde sendika yöneticileri ile düzenlenen toplantıda yaptığı, konuşmada «Türkiye'nin bugünkü sorunlarının kaynağında 1950'lerdenbu yana izlenen, dışa bağımlı politikanın yattığını» vurgulayarak, «İstanbul'da senatör çıkarmaya yetmeyecek sol oyların Demirel'in işineyarayacağını» söyledi.

8- PTT Genel Müdürlüğü aldığı bir kararla yurt dışı mektup vekoli ücretlerine yüzde 100'e varan zam yaptı.

9- İstanbul ve Turgutlu'da meydana gelen olaylarda 4 kişi öldürüldü.

10- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde, çeşitli öldürme ve gasp olaylarının sanığı olarak yakalanan ülkücü Cengiz Ayhan'ınifadesinde, Mersin'de bulunduğu süre içerisinde Emniyet Müdürlüğüİkinci Şube Araştırma Bürosu Şefi Başkomiserin evinde kaldığını acıkladığı bildirildi.

11- Ege Linyitleri kömür işletmesinde 6 işçinin ölümüne yol açanolayla ilgili olarak kusur ve ihmalleri bulunan 5 kişiden biri tutuklandı.

12- Venezüella'nın başkenti Karakas'ta çalışmalarına başlayan 66.dönem Dünya Parlamenterler toplantısına katılan KTFD temsilcileri,Rumların yoğun kulis faaliyeti sonucu Genel Kurul'dan çıkarıldı.

13- BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, önümüzdeki günlerdebaşlayacak olan yeni kurul dönemi için hazırladığı raporda, Kıbrıs konusuna da değinerek, «Geleceğe dönük kararlı teşebbüsler, Kıbrıs meselesinin çözümü yolunda hızlı gelişmelere yol açabilir» dedi.

14- Fransa'da İngilizce olarak yaymlanan International HearldTribüne Gazetesi’nde yer alan bir yorumda «Türkiye'nin U - 2 uçaklarına hava sahası içinde uçuşuna izin verme olasılığının sürdüğü» görüşü yayınlandı.

15- İranlı dini lider Ayetullah Humeyni, radyo ve TV'de yayınlanan bir konuşmasında, aydınların kargaşalık çıkarmak istediklerini belirtti ve «İslam Devriminin size verdiği gücü kimseye kaptırmayın» dedi.

16- İspanya Hükümeti’nin davetlisi olarak bulunduğu Madrid'debir basın toplantısı düzenleyen FKÖ Lideri Yaser Arafat, «İsrail'in tümsilahlarını Filistin halkına karşı kullandığını, bu nedenle Arap ülkelerinin petrol silahını kullanmalarının uluslararası bir hak olduğunu» söyledi.

17- AP Ajansı tarafından Afganistan'da, Moskova yanlısı Tarakirejimine karşı çarpışan gerillaların Zarmet eyaletini ele geçirdikleri vebölge yöneticilerinden 32 kişiyi kurşuna dizdikleri bildirildi.

18- AP Ajansı'nın bir haberine göre; Yunanistan Hükümeti, ülkenin kuzeyinde yaklaşık 1000 ton dolayında uranyum rezervinin ortayaçıkarıldığını ve bunun bir nükleer santralın 25 yıllık gereksinimini karşılayabileceğini açıkladı.

16 Eylül 1979

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, Rize ve Artvin'de yaptığı konuşmalarda bazı siyasal kişilerin çocuk yaştaki gençleri cinayete teşvik ettiğini, cezaevine girenlere de «Siz korkmayın, buhükümet düşecek siz de kurtulacaksınız» şeklinde mektuplar yazdıklarını ve bunların ellerinde olduğunu belirterek, «Hükümet ayaktadır,ayakta kalacaktır» dedi.

2- Hürriyet Gazetesinde Cüneyt Arcayürek'in seçim öncesi Başbakan Bülent Ecevit ile yaptığı röportaj yayınlandı. Ecevit, sorularaverdiği yanıtlarda, «14 Ekim seçimlerinden muhalefetin güçlenerek çıkması hiçbir şeye çare getirmez. Ancak çaresizlik bunalım ortamını büsbütün ağırlaştırır, demokrasi dışı çözümler arayanlara daha çok cüretverebilir» görüşünü belirtti.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Konya gezisinden Ankara'ya dönerken seçim otobüsünde yaptığı konuşmada, «TarafsızCumhurbaşkanı demek, suya sabuna karışmayan birisi demek değildir.Cumhurbaşkanı taraf olacaktır, devletten taraf olacaktır» görüşünü savundu.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, seçim gezisinin ilkdurağı Van ve Özalp ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, GüneydoğuAnadolu bölgesinde en güçlü partinin MSP olduğunu savunarak, «BizMilli Selametiz, yolumuz hak yoludur. Diğer partilerden bir tanesideğiliz. 50 milyonla bu milleti yeniden yeryüzünün en güçlü devletiyapmak için silah arkadaşıyız» dedi.

5- MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu Ankara'daverdiği demeçte, «CHP'ye oy vermiş vatanseverler düşünmeli, ne Ecevit İsmet Paşa'dır, ne de bugünkü yeni CHP bilinen eski CHP'dir»dedi.

6- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu'nun davetlisi olarak bir süredir yurdumuzda bulunan OECD Genel Sekreteri Emile Van Lennep,Türkiye'den ayrıldı. Müezzinoğlu ve Lennep havaalanında yaptıkları basın toplantısında, «OECD'nin Türkiye'ye özel yardım programının çeşitli yönlerini, özellikle önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacakolan işbirliği konularını görüştüklerini» söylediler.

7- Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun, haftalık Yankı Dergisi'nin sorularını cevaplandırırken, Havana Bağlantısızlar Konferansı'nda Kıbrıs konusunda alınan kararın bir değerlendirmesini yaparak, «Açıkça belirtmekte yarar vardır ki, Türkiye'nin ve Kıbrıs toplumunun uluslararası baskılar yoluyla haklı davasından ve savunduğu temel ilkelerden ödün vereceğini sananlar yanılgı içindedir» dedi.

8- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Tarım Kredi Kooperatiflerinin İzmir'deki Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada bundan böyle fabrikaların üreticiler tarafından kurularak işletileceğini söyledi. Ayrıca,«Türkiye ayakta durabiliyorsa, bunu pamuk, çekirdeksiz üzüm, incirüreten üreticilere borçludur» dedi.

9- CHP Tokat Senatörü Zihni Betil İstanbul'da öldü.

10- Ankara'nın Siteler semtinde meydana gelen yangında 6 işyeritamamen yandı, zararın 30 milyon ura civarında olduğu bildirildi,

11- Bir süredir karışıklıkların sürdüğü Afganistan'da Başkan NurMuhammed Taraki'nin istifa ettiği ve istifasının Devrim Konseyi'nce kabul edildiği, yerine Hafızullah Amin'in getirildiği, Kabil Radyosu tarafından duyuruldu,

12- Zimbabwe - Rodezya sorununa barışçıl yollardan çözüm bulunabilmesi için düzenlenen Londra Konferansının çalışmalarını tamamlamasından sonra Salisbury'ye dönen Başbakan Abel Muzorewa, yurtsever cephe gerillalarına ödün vermeyeceğini söyledi.

17 Eylül 1979

1- Atatürk Kültür Merkezi'nde çalışmalarına başlayan, 46 ülkeden 1261 yerli ve yabancı uzmanın katıldığı 10. Madencilik Konferansına bir mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, «Kitle Haberleşme araçlarının çok güçlü olduğu çağımızda özellikle gelişmekteolan ülkeler halklarının kendi tabii kaynaklarına tam olarak sahip çıkma bilinci her geçen gün biraz daha kuvvetlenmektedir» dedi.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit 2 gün sürenHatay, Rize, Artvin gezisi ve mitingleri ile ilgili olarak Trabzon havaalanında düzenlediği başın toplantısında, özellikle Artvin mitinglerinedeğinerek, bu ilde kaygılanacak bir durum olmadığını. Başkente bu ilhakkında abartılmış haberler geldiğini belirtti. Ecevit, ayrıca «Sola yönverenlerin sağcı olduklarını sanıyorum» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TRT Yönetim Kuruluüyelerine birer mektup göndererek, radyo ve Tv yayınlarının Ecevit'inemri ile yapıldığının bizzat Genel Müdür Cengiz Taşer tarafından açıklandığını öne sürdü.

Demirel, Edirne'de yaptığı konuşmada ise, «Komünizmin gizli veaçık fraksiyonlarının Türk toprakları üzerinde serbestçe at oynatmasının ilk defa bu hükümet zamanında» olduğunu söyleyerek, «Millet 14Ekim seçimleri ile bu aciz hükümetten kendini mutlaka kurtaracaktır»dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Yüksekova'da düzenlediği açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, «Fakirdenvergi almadığımız gün gene 50 milyon coşacak ve yeryüzünün engüçlü milleti olacağız» dedi.

5- Tercüman Gazetesi’nde Yavuz Donat'ın CGP Genel BaşkanıTurhan Feyzioğlu ile 14 Ekim seçimleri sonrasına ilişkin söyleşisi yayınlandı. Feyzioğlu, 14 Ekim seçimleri sonrası yeni bir MC hükümetininkurulmasının olanaksız olduğunu belirterek, tek geçerli formülün, CHP AP diyalogu olduğunu söyledi.

6- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan Ankara'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de faşizm tehlikesi olmadığını savunarak,«Eğer ülkemizde faşist liderden söz edilecekse bunun Ecevit'ten başkasıolması mümkün değildir» dedi.

7- Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Genel Sekreteri Yalçın Yusufoğlu,İstanbul'da yaptığı açıklamada, sermaye çevrelerinin seçimlerden sonra bir partilerüstü hükümet oluşturma amacında olduklarını ileri sürerek, böye bir hükümet değişikliğinin de Anayasanın değiştirilmesineyol açacağını savundu.

8- Türkiye Birlik Partisi Genel Sekreteri Lütfi Güzer Ankara'daverdiği yazılı demeçte «Ülkenin sorunlarının temelinde Atatürk'ün tambağımsızlık ve devrim ilkelerinden uza'kraştrılmasınm yattığını söyledi.

9- Köy - Koop Genel Başkanı Nedim Tarhan Ankara'da yaptığıaçıklamada, kuruluşunun traktör temini ve dağıtımı politikasının dışındatutulması sonucu bu konudaki sömürünün bir kat daha artacağını önesürerek, «Hersey döviz için diyen Hükümetin Kop - Koop'un kredilitraktör alımına karsın, peşin dövizle tarım ürünü satma önerisini dikkate almaması ülke açısından yanlıştır» dedi.

10- Kültür Bakanlığı büyük ödülü 46 yıldır yayın hayatına yaptığıhizmetlerden ötürü Yaşar Nabi Nayır'a verildi.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, Mısır Büyükelçiliğini basarak 2 güvenlik görevlisini öldüren ve içeride bulunanları 45 saat rehin tutan Filistinli 4 gerilladan üçünü idam istemi, diğergerilla ile gerillaları bir süre saklayan Gebze'li çiftlik sahibini ise ömürboyu hapis istemi ile yargılamaya başladı.

12- Gaziantep Belediye Başkanvekili ve CHP İl Yönetim Kuruluüyesi Dr. Rauf Yılmazer, kimlikleri belirsiz kişilerce otomobilinde öldürüldü. Diğer yandan Kars ve İzmir'de meydana gelen olaylarda iki kişi öldürüldü, Mersin'de ise bir ceset bulundu.

13- Washington Star Gazetesinde yer alan «Denetim boşluğu» adlıyazıda, ABD Haberalma örgütlerinin Küba'ya sızmış Sovyet gücünüsaptamadaki gecikmesinin SALT - 2 anlaşmasının onaylanmasını tehlikeye düşürdüğü belirtilerek, «Başbakan Ecevit'in, ABD'nin U - 2'leryerine EB - 57 uçaklarının kullanılması önerisini reddettiği» öne sürüldü.

14- New York'da yayınlanan Daily News Gazetesinde yer alan birhaberde, Sovyetler Birliğinin sınırları dışında 606 bin, ABD'nin ise 700bin asker bulundurduğu belirtildi.

15- Libya Devlet Başkanı Albay Muammer Kaddafi Trablus'ta yaptığı bir konuşmada, Arap Birliği örgütü ve Arap Ortak Savunma sözleşmesi hükümlerine göre, Arap ülkelerinin Lübnan'daki duruma askeri bir müdahalede bulunmaya hakları olduğunu ve bunun bir görev olduğunusavundu.

16- Afganistan'ın yeni lideri Hafızullah Amin'in Başkan Taraki'yibir saray darbesi ile devirdiği ve Taraki'nin akıbetinin belli olmadığı bildirildi.

17- İsveç'te yapılan genel seçimleri Sosyal Demokrat Partinin kazandığı açıklandı.

18 Eylül 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Edirne'nin Uzunköprü,Meriç, İpsala, Enez ve Keşan ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, «20 ayda zam yapıp kıtlık getiren bir idare hiçbir mazerete sığınamaz. Bunlargideceklerdir. Yalnız gitmekle kalmayıp, kırıp döktüklerinin hesabını davereceklerdir» dedi.

2- CGP Parti Divanı'nın aldığı kararları Ankara'da düzenlediğibir toplantı ile açıklayan Parti Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, «Hayatpahalılığının, tüm ağırlığıyla ömür boyu millete hizmet etmiş bulunanve halen hizmet etmekte olan devlet memurlarının sırtına bindiğini» söyledi.

3- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Birgit, Ankara'da basına verdiği demeçte, «AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i «Yurttaşları, ülkede hükümet bunalımı yaratmak için sandığa çağırmakla»suçladı ve «Sağduyu sahibi Türk halkının CHP'ye oy vereceğini» önesürdü.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dr. Mete Tan, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Tam Gün Çalışma Yasası’nda yapılacak değişikliklerle ilgili olarak hazırlanan yönetmeliğin Başbakanlığa sunulduğunu belirterek, yapılması düşünülen değişiklikler arasında ek göstergelerin yükseltilmesinin de bulunduğunu söyledi.

5- TRT Genel Müdürü Cengiz Taser, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in TRT Yönetim Kurulu'nda bulunan üyelere gönderdiğimektupta yer alan «TRT'nin Ecevit'in emrinde yayın yaptığı» yolundakiiddialar üzerine Ankara'da yaptığı açıklamada, «Böyle bir davranış ancak bu hükümetle geldim bu hükümetle giderim diyen genel müdürlereyakışır» diyerek, «Bunun kendisi için söz konusu olmadığını ve hükümetten emir almadığını» söyledi.

6- Ankara'da çalışmalarına başlayacak olan AET ortaklık görüşmeleri öncesi, Türkiye Odalar Birliği tarafından hazırlanarak Başbakan Bülent Ecevit'e sunulan rapor, Odalar Birliği Genel Başkanı Mehmet Yazar tarafından basına açıklandı. Raporda, 1981'den önce AET'yetam üyelik için başvurulması istenerek, sanayimizin çökeceği yolundaki endişelerin geçersiz olduğunu bildirildi.

7- Son günlerde bazı bölgelerde gazete dağıtımının engellenmesiüzerine İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyen Gazeteciler Cemiyeti, Gazete Sahipleri Sendikası ve Türkiye Gazeteciler Sendikası, ortakaçıklamalarında, «Başının, zorbalığın kirli ellerine bırakılmamasını»istediler.

8- TÖB - DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu, derneğin ŞubeBaşkanları Toplantısında alınan kararları Ankara'da basına açıklarken,«Uygulanması planlanan kararlar arasında öğretmenlere sendikal hakların verilmesi için kitle eylemi yapılması da olduğunu» bildirdi.

9- Eylül ayı basında yeniden yükselmeye başlayan altın fiyatlarısonucunda, 24 ayar 1 gram külçe altının fiyatı 600 lira oldu.

10- İş güvenliği bulunmadığı gerekçesiyle, Türkiye'nin büyük kentlerinde, içlerinde büyük işyerlerinin de bulunduğu 807 iş yeri İşçi Sağlığı Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından kapatıldı.

11- Türkiye'nin yabancı petrol şirketlerinden biri olan BP'nin Kartal'daki dolum tesislerine boşaltma yapan isveç bandıralı bir gemide,polis tarafından yapılan arama sonucu piyasa değeri 170 milyon lira değerinde olan ve boya yapımında kullanılan Toluene adlı kimyasal maddeele geçirildi.

12- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı basına yaptığıaçıklamada, üç kişiyi öldürmek ve gasp suçlarından sanık yasa dışı Halkın Kurtuluşu adlı örgüt üyesi iki kişinin yakalandığını bildirdi.

13- Adana Yapı Meslek Lisesi'nde silahlı ve maskeli iki kişi, bekaröğretmenlerin kaldıkları bölümde 6 öğretmeni tabanca ile öldürerek birmüstahdemi yaralayarak kaçtılar.

14- Günaydın Gazetesi'nde yer alan bir haberde, «Lefkoşe'nin Rumkesimindeki siyasi çevrelerin Rum Yönetimi tarafından hazırlanan üç aylık faaliyet raporunda; uluslararası toplantılara ağırlık verilmesini kararlaştırdıklarını ve Türk tarafı ile görüşme masasına oturmayacaklarının anlaşıldığını belirttikleri» bildirildi.

15- Birleşmiş Milletler'in, 152 ülke temsilcisinin katıldığı 34. Dönem toplantıları çalışmalarına başladı. Üç ay sürecek Genel Kurul çalışmalarının 122 maddelik gündeminde Kıbrıs sorunu da yer aldı.

16- Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC'in, AET'ye üye ülkelerve ABD gibi gelişmiş ülkelere petrol satmak için, «Gelişme yolundakiülkelerin mallarını alma zorunlulğunu» koyacakları Daily Telegraph Gazetesi tarafından öne sürüldü.

17- AFP Ajansı tarafından, Afganistan'ın eski Devlet Başkanı NurMuhammed Taraki'nin Başkanlık Sarayı'nda çıkan çatışmada öldürüldüğü ve bu çatışmada Saray'da bulunan 60 kişinin de hayatını kaybettiği bildirildi.

18- Sovyetler Birliği Bolşoy Balesi'nde görev yapan Leonid Koslovve eşi Valentina Koslova, turne için gittikleri ABD'den sığınma hakkı istediler.

19 Eylül 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Türk Hava Kurumu'nun 26.Genel Kurulu nedeniyle Kurum Başkanı Hasan Basri Yurdakul'a gönderdiği mesajda «kurulduğundan günümüze kadar sivil havacılık alanında yararlı katkıları olan kurumun bundan sonrada aynı görev bilinci içinde çalışmalarını sürdüreceğine inanıyorum» dedi.

2- CHP Genel Yönetim Kurulu toplantısından sonra bir açıklamayapan Genel Başkan ve Başbakan Bülent Ecevit «Siyaset kulislerinin karanlık köşelerinde bazı güçlerin ve çıkar çevrelerinin ülkede secime vedemokrasiye karsı bir umutsuzluk havası yaratmaya çalıştıklarını» belirterek «Bu çevreler seçime kadar bunalımı yoğunlaştırmaya, seçimlerden sonrası içinde bir çaresizlik beklentisi yaratmaya kalkışmaktadırlar» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel İsparta ve Burdur'dayaptığı konuşmalarda kalkınma planının bir sloganlar bohçası haline geldiğini, hükümetin ülkenin altyapısına hiçbirşey eklemediğini öne sürerek «Halk partisine yeniden cüret ve cesaret vermek daha çok kan, daha çok ıstırap, daha çok yokluk ve fakirlik demektir» dedi.

4- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan Ankara'da yaptığı açıklamada bazı yayın organlarında «MHP'nin Alman Neo Nazi Partisi ile ilişki içinde bulunduğu» seklinde yer alan haberlerin asılsız olduğunu belirterek «CHP genel merkezine yalan ve iftiralarını mahkemede kanıtlama imkanı vereceklerini ve 5 milyon liralıkta tazminat davasıaçacaklarını» söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün Kıbrıs'ta yayınlanan HalkınSesi gazetesine verdiği demeçte «Adadaki iki toplumun çözmesi gereken sorunlar başka ülkelerde asla çözümlenemez. Kıbrıs'ta çözüm bulunursa ordumuzu geri çekeriz» dedi.

6- AP Gaziantep Milletvekili Ahmet Atilla Ocak Ankara'da yaptığı açıklamada «Devletin içinde bulunduğu tehlike ve boyutunu genişleterek artan anarşi, Türk parlamentosunu parti ve düşünce farkı gözetmeksiizin Cumhuriyetin ana ilkeleri etrafında daha sıkı bağlarla toplanmaya davet etmektedir» görüşünü savunarak «Bugünkü hükümetindevamı, hükümetsizlikten daha iyi olacaktır» dedi.

7- İstanbul boğaz köprünün bakımı için yapımından bugüne dek40 milyon TL. harcandığı bildirildi.

8- İstanbul'da Hergün Gazetesi’nin Sultanahmet'teki binası ile aynısokakta bulunan Malatya yurdu MLSPB militanlarmca tarandı. OlaydaHergün Gazetesi idare müdürü yaralandı, ülkü ocakları eski BaşkanıMürsel Karataş ise öldü. İstanbul ve Ankara'da meydana gelen diğerolaylarda da bir isçi ve bir öğretmen öldürüldü. Trabzon da ise bir banka aracından 2 milyon lira alan soyguncu kaçtı.

9- Adana Yapı Meslek Lisesi öğretmenlerinden altısının öldürülmesi olayı ile ilgili olarak sürdürülen soruşturmada olayda hafif olarak yararlanan öğretmen ile müstahdemin de dahil olduğu 7 kişi gözaltına alındı.

10- Birleşmiş Milletlerin 34. dönem genel kurul toplantıları başladı ve yapılan seçimlerden sonra Türk delegesi Büyükelçi Orhan Eralpsayıları 21 olan başkan yardımcılıklarından birine seçildi.

11- Türkiye ile ABD arasındaki savunma işbirliği anlaşmasının önkoşullarını belirlemek amacıyla 9 aydır devam eden ve ortaya çıkan sorunlara ilişkin hükümet görüşlerinin alınması için ara verilen toplantılar yeniden başladı.

12- ABD Başkanlık sözcüsü Jody Powell Başkan Carter'in seçimlerde başkanlığa adaylığını yeniden koyacağını açıkladı.

13- İran Milli Eğitim ve Savunma Bakanları sağlık nedeniyle istifaettiler.

14- Resmi sonuçları açıklanan İsveç genel seçimlerinde eski Başbakan Olaf Palme'nin liderliğim yürüttüğü Sosyal Demokrat ve Komünist partilerinin oluşturduğu sosyalist blok seçimi kaybetti.

20 Eylül 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Antalya'da yaptığı konuşmasında, Hükümetin 20 aylık icraatı ile Türkiye'de bir devlet buhranı yarattığını, içine düşülen kargaşada devletinin gücünü görmeninmümkün olmadığını söyleyerek, «30 gün çalış, 10 gün ye, bu hükümetin icadıdır» dedi.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Bulanık, Patnos, Malazgirt ve Erciş ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, «Milletimizin bütünevlatları inançlı, temiz ve milli görüş inancına bağlıdır. Tenkitlerimizparti yöneticilerinin şahıslarına değildir» dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Balıkesir ve ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, Ecevit'i MHP'nin faşist olduğu yolundaki iddialarını kanıtlamaya çağırarak MHP hakkında bugüne kadar, nedenfaşizm suçlaması ile soruşturma açılmadığını sordu.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan görevinden istifa etti. Sükan, Başbakan Bülent Ecevit'e gönderdiği istifa-mektubunda, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin içinde bulunduğu bu ağır bunalımdan bu hükümetle çıkmanın mümkün olmadığının kesinlikle anlaşıldığını söyleyerek, «Bu durumda Türkiye'nin ağır bunalımlardan çıkışına uygun bir siyasi ortam hazırlanması tarihi bir zorunluluk halinegelmiştir» dedi.

5- Maden - İş Federasyonuna bağlı iki sendika, DİSK'e bağlıYeraltı Maden - İş Sendikasına geçmek için Genel Kurul kararı aldı.

6- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD tarafındanyurt dışına dağıtılmak üzere hazırlanan İngilizce raporda, «Doğru politika izlenir, dış yardım ve kredi akışı sağlanırsa, Türkiye bunalımı asar»denildi.

7- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı yayınladığı bildiride (28nolu) askerlerin dur emrine kayıtsız şartsız uyulmasını istedi ve askerlerin silahlarının görev süresince ateşe hazır durumda olduğunu açıkladı.

8- CHP Konya Milletvekili Durmuş Ali Çalık, Konya - Ankara yolunda geçirdiği trafik kazası sonucu öldü.

9- ABD Hükümetinin Türkiye ile imzalanacak olan 5 yıllık Savunma İşbirliği anlaşması çerçevesinde Türkiye'ye ekonomik yardım olarak vermeyi planladığı yardımı 50 milyon arttırarak 2 milyar 500 bin dolarvermeyi kabul ettiği bildirildi.

10- ABD Ankara Büyükelçisi Ronald Spiers, ANKA Ajansının çeşitli sorularını cevaplandırırken, «Türkiye ABD Savunma işbirliği anlaşmasının önümüzdeki üç hafta içinde sonuçlandırılmasına çalışılmaktadır. Taraflar konuyu kasten uzatmak gibi bir tutum içinde olmadıkları gibi, Türkiye'deki ortak savunma tesislerinin de Türkiye'nin tercihleri,politikası ve isteklerine aykırı kullanılması gibi bir düşünce Amerikantarafında kimsenin aklında yoktur» dedi.

11- İrlanda Dışişleri Bakanı ve AET Bakanlar Konseyi dönem Başkanı Michael Kenedy başkanlığındaki AET heyeti yurdumuza gelerekTürk yetkilileriyle görüşmelere başladı.

12- IMF Genel Direktörü Jacues de Larosière imzasıyla yabancıbankalara gönderilen bir yazıda Türkiye'nin Stand By düzenlemesindeöngörülen bütün yükümlülükleri yerine getirdiği belirtilerek, Türkiye'yekarşı yapılan anlaşmalarla üstlenilen katkıların gerçekleştirilmesi istendi.

13- Türkiye'nin Kıbrıs sorununun, BM Genel Kurulu yerine Özel Siyasi Komitede görüşülmesi konusundaki önerisi 28 üyeli Gündem Komitesinde 4'e karşı 13 oyla reddedildi. Belçika, Somali ve PakistanTürkiye lehine oy kullandılar.

14- Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi, Meclis Başkanı Mihail İdes'insunduğu Enosis «Adanın Yunanistan'a ilhak edilmesi» kararının iptalineilişkin önerisini kabul etti.

15- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hodding Carter bir açıklama yaparak ABD'nin Afganistan sınırına yığınak yaptığını iddia ettiğiSovyetleri, bu ülkenin içişlerine karışmaması için uyardığını belirtti.

21 Eylül 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Faruk Sükan'ın istifasıyla ilgili olarakyaptığı açıklamada, kendisini istifanın gerekçeleri ve zamanlamasınınüzdüğünü belirterek, «Sorunlara bu hükümetle çözüm bulunamayacağıizlenimini yaymak ve bu hükümeti yıkmak için aylardır uğraşanların buhükümete başka bir alternatif gösteremedikleri artık kesinlikle belli olmuştur» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Faruk Sükan'ın istifasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Bu hükümetin yapacağı iş, bırakıpgitmektir, millet kovuncaya kadar beklerlerse, millet de kovar» dedi.

3- Van, Muş, Bitlis gezilerini tamamlayan MSP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan, Muradiye'de yaptığı konuşmada AP'yi eleştirerek,«Dünyanın hiçbir yerinde olmayanı, bu millet, Milli Selamet Partisinikurulur kurulmaz iktidara getirerek yaptı» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Kütahya, Simav ve Gediz'de düzenlenen açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarda,«Devlete, millete ve rejime yönelen taarruzun durdurulmasının ilk şartının Ecevit iktidarının işbaşından uzaklaştırılmasının olduğunu» iddiaederek, «Türkiye, tarihinin en buhranlı dönemini yaşıyor» dedi.

5- TİP Genel Başkanı Behice Boran, basına verdiği yazılı demeçte, «Kendi dışındaki solla işbirliğini reddeden CHP bunun faturasınıağır ödüyor» dedi.

6- Devlet Bakanı Mustafa Kılıç THA'na yaptığı açıklamada, Faruk Sükan'ın istifasının bağımsız bakanlarla ilişkisi bulunmadığını belirterek, «Sayın Sükan istifasından önce bizimle görüşerek kararının parti kararı olduğunu söyledi ve basanlar diledi» dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur, bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunduğu Mersin'de yaptığı açıklamada, «Yüksek Okulları çekicihale getiren yedeksubaylığın kaldırılacağını, ordunun ihtiyacı olan dalda eleman alınarak sadece bunların yedeksubaylığa kabul edileceğini»söyledi.

8- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, Dünya Turizm Örgütü'nün Üçüncü Genel Kurulu toplantısı nedeniyle gittiği İspanya dönüşünde Milliyet Gazetesine verdiği demeçte «Genel Kurul'da Avrupaülkeleri arasında Balkan Turizm Birliği hareketinin gerçekleştirilmesiiçin ilginç kararlar alındığını» söyledi.

9- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Ankara'da bir açıklama yaparak, iç ve dış piyasadaki gelişmeler üzerine üreticilerin yararlandırılması amacıyla çekirdeksiz kuru üzüm ve 1978/79 dönemi zeytinyağıdestekleme alım fiyatlarının yükseltildiğini bildirdi.

10- Türk - İş Yönetim Kurulu üyesi ve Sağlık-İş Sendikası GenelBaşkanı Mustafa Başoğlu, İstanbul'da yaptığı yazılı açıklamada, CHP'nin işçi sınıfının güvenini kaybettiğini belirterek, «Vaadlerinin tam tersini uygulayan ve hayatı çekilmez hale getiren CHP'den işçiler oylarıylahesap soracaklardır» dedi.

11- Malatya'da CHP'li Belediye Meclis Üyesi Hasan Hüseyin Tuluk, silahlı saldırı sonucu öldürüldü. İstanbul, Samsun ve Malatya'dameydana gelen olaylarda da üç kişi öldürüldü.

12- KTFD Başkanı Rauf Denktaş Rum Temsilciler Meclisinin 1967yılında alınan Enosis kararını iptal etmesinin yeni bir Rum propagandası olduğunu söyledi.

13- BM Sınai Kalkınma Örgütü'nün Viyana'da düzenlediği «Gelişmekte olan ülkelere sanayinin yayılması» seminerine katılan DPT Müsteşarı Bilsay Kılıç, Viyana'da yaptığı açıklamada, «uluslararası işbölümü, gelişmekte olan ülkelerin işbirliğine bağlıdır» dedi.

14- Türkiye ile AET arasında bir süredir durmuş olan görüşmelerin yeniden başlatılması, ilişkilerin canlandırılması ve güçlendirilmesiyollarının aranması amacıyla AET Dönem Başkanı İrlanda DışişleriBakanı O'Kennedy ve heyeti ile Türk yetkilileri arasındaki görüşmelergörüş birliği sağlanamadan sona erdi.

15- OECD'nin Türkiye'ye yardım programı gereği, Londra'da İngiliz ve Türk yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde, İngiltere'ninOECD programına 15 milyon sterlinlik katkıda bulunmasına ilişkin anlaşma İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Sir Derek Dodson tarafındanAnkara'da Türk yetkilileriyle birlikte imzalandı.

16- ABD'nin, Yunanistan'ın Akdeniz'deki Sovyet filosunun bazı gemilerine bakım ve onarım kolaylıkları sağlayacağı yolundaki haberlerüzerine Yunan Hükümetinden açıklama istediği bildirildi.

17- Küba'daki Sovyet askerlerinin varlığı konusunda SovyetlerinABD Büyükelçisi Dobrynin ile ABD Dışişleri Bakanı Vance arasındakigörüşmeler sürerken bir açıklama yapan Başkan Carter, «Küba'dakiSovyet askerlerinin varlığını kesinlikle kabul etmeyeceklerini» yineleyerek, «Gerekirse bu durumu değiştirmek için herşeyi yapacağız» dedi.

18- Orta Afrika imparatoru Jean Bedel Bokassa, eski Başkan David Dacko tarafından kansız bir darbe ile devrilerek, ülkede cumhuriyetilân edildi.

19- Yunan ana muhalefet partisi Pasok'un Başkanı Papandreu gazetecilere verdiği demeçte, Karamanlis hükümetini, NATO'nün askerikanadına girmemesi halinde destekleyeceğini tekrarlayarak, Karamanlis'in Moskova gezisini gecikmiş olumlu bir hareket olarak tanımladı.

20- Agostinho Neto'nun ölümüyle boşalan Angola Devlet Başkanlığına, bu göreve bir süredir vekalet etmekte olan Dos Santos getirildi.

21- Çin Başbakan Yardımcısı Li Sien Nien, Çin ile Vietnam arasında var olan sorunları çözümlemek amacıyla 18 Nisan'dan bu yana yapılan barış görüşmelerinin 10 ya da 20 yıl daha sürebileceğini açıkladı.

22 Eylül 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Manisa'da yaptığı konuşmada, «Halktan alacağımız güçle kurmaya başladığımız hakça düzeni sağlamlaştıracağız» diyerek, «Ara rejim demek halksız yönetim demektir» şeklindegörüşlerini açıkladı.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Samsun veAmasya illerinde düzenlediği açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarda, Hükümetin siyasi sorumluluğunun yanında cezai sorumluluğununda olduğunu belirterek, «Hükümetin başı millete başka, hükümete başka, partisine başka türlü konuşarak, her tarafı idare etmeye çalışıyor»dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Burdur, Gölhisar ve Isparta'da yaptığı konuşmalarda, «Vatandaşlarımızı açlığa, yokluğa ve kuyruklara mahkum eden Ecevit ve iktidarı Cumhuriyet tarihinde eşine rastlanmadık ölçüde suistimallere, vurgunlara ve kaçakçılığa imkan tanıyarak kimlerin umudu olduğunu göstermiştir» dedi.

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, partisinin Yalova İlçeÖrgütü'nde yaptığı konuşmada, «Bu hükümet gidecektir. Devletimiz ebedidir. Devletin gücü, partizanlık yüzünden eritilemez» dedi.

5- DP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan, İstanbul'dabasma yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Bülent Ecevit'in Faruk Sükan'ın istifasıyla ilgili sözlerini yanıtlayarak, «Ecevit'in demokrasidenumut kestiğimiz kanısına varmış olması büyük bir yalpığıdır» dedi.

6- Boğaziçi Planı üzerindeki çalışmaların sonuçlandırılması veyürürlüğe girmesi ile ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'ne bir açıklamada bulunan İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaarslan, «Bu plan, Boğaziçinde yerleşimi kesin bir düzene bağlamakta ve mevcut endüstri tesislerinin başka yerlere taşınmasını öngörmektedir» dedi.

7- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dr. Mete Tan, bağımsızlarınhükümete muhtıra verdikleri yolundaki haberlere ilişkin olarak ANKAAjansı'na yaptığı açıklamada, «Böyle birsey yok. Bağımsız Bakanlar olarak kararlıyız. Hükümette kalıyoruz» dedi.

8- Mersin 5. Akdeniz Tekstil ve Moda Fuarı başladı.

9- Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde bir grup kaçakçı ile jandarmaarasında meydana gelen silahlı çatışmada, 1 üsteğmenle bir jandarmaeri kaçakçılar tarafından öldürüldü.

10- AET Konseyi Dönem Başkanı ve İrlanda Dışişleri BakanıO'Kennedy Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Müzakereler başlamadan konuların gelişmesi mümkün değildir. Taraflar karşılıklı oturup konuştuktan sonra bir yaklaşım sağlanabilir. Bakanlar Konseyi'ninTürkiye ile ilgili kararını değiştireceğini sanmıyorum» dedi.

11- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Kıbrıs sorunu üzerindekigörüşmelerde, her iki tarafa da söz hakkı tanınmasına ilişkin Türk önerisi, 8'e karşı 77 oyla reddedildi. Oylamada 34 ülke çekimser kaldı, 42ülke ise oylamaya katılmadı.

12- UPİ Ajansı verdiği bir haberinde, «Yunanistan'ın, Karamanlis'inMoskova'ya yapacağı ziyaret arefesinde Ege'deki Sovyet gemilerine bazı kolaylıklar tanımasının, NATO üyesi ülkeler tarafından tedirginliklekarşılandığını ve ölçüyü asan bir manevra olarak nitelendirildiğini» bildirdi.

13- BM Genel Kurulu'nda Kamboçya'yı devrik Pol Pot rejiminintemsil etmesi, 34 çekimser, 35 aleyhte oya karşı 71 oyla kabul edildi.

23 Eylül 1979

1- Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Edirne'de düzenlenen açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, «MHP kapatılsın»sloganlarına, «Devletin adaleti MHP ve ÜGD'nin hesabını görecektir»yanıtı vererek, «14 Ekim'den sonra daha etkin bir hükümet kuracağız.Kimse telaşlanmasın» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Tokat ve Yozgat'ta yaptığı konuşmalarda, «Ülkenin gündeminde bulunan anarşi, terör, bölücülük zaptedilmez hale gelmiş, ülke yanmış, kavrulmuştur. Faturasınıbugüne kadar 2200 kişinin canı ile ödediği anarşi karşısında bu Hükümet kılını bile kıpırdatmamış, 24 saat ömrü olmayan beyanlarla ortalığıgüllük gülistanlık göstermeye çalışmıştır» dedi.

3- Resmi taşıt kullanımında savurganlığı önlemek ve 1979 BütçeKanunu'nda öngörülen tasarrufları sağlamak amacıyla Bakanlar Kurulu Yetki Kanunu'na dayanarak, iki ayrı kanun kuvvetinde kararnameyikabul etti.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Eğridir, Yalvaç, Akşehir, Ilgın, Kadınhanı ve Konya'da düzenlenen açıkhava toplantılarındayaptığı konuşmalarda, «Komünistlerle, bölücülerle, İstiklal Marşı veBayrak düşmanlarıyla, köleliği, esareti savunanlarla işbirliği içinde olanEcevit'e karşı çıkmak ve onun yönetimindeki CHP'ye oy vermemek,CHP'li vatandaşlarımız için bir görev olmaktadır» dedi.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, partisinin Gençlik veKadın kolları mensuplarıyla İstanbul İl Merkezi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, «Siyasi hayatımızdaki tehlikeli kutuplaşmanın,uçların kıyasıya çatışmasının önlenmesi için CGP gibi Atatürkçü, medeni seviyeli bir partiye her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır» şeklinde görüşlerini açıkladı.

6- THA'nın verdiği habere göre; DP Genel Başkanvekili FarukSükan, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevinden istifaetmesinden hemen sonra ortaya atılan «AP'ye geçeceği» yolundaki söylentileri yalanlayarak, «Bu AP'lilerin uydurduğu kuyruklu bir yalandır»dedi.

7- Doğu bölgesinde inceleme gezisine çıkan Bayındırlık BakanıBağımsız Serafettin Elçi, Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, «Ecevit hükümetini devirmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini» söyleyerek, «Bugünkü koşullar altında daha iyisini çıkarmak mümkün değildir» dedi.

8- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Milliyet Gazetesi’ndenMehmet Barlas'ın kendisiyle Türk Ekonomisi konusunda yaptığı söyleşide, «Türk Parasını Koruma Rejimi, dünya ekonomisine uygun halegetirilmelidir» seklinde konuştu.

9- «CHP'den Haberler» adlı dergide yer alan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in Alman Nazi Partisi Başkanı ile mektuplaştığıyolundaki iddia üzerine, MHP Genel Merkezi savcılığa başvurarak, «Buiddianın ispatlanmaması halinde, bu derginin cezalandırılmasını» istedi.

10- Türk - İş ile Federal Almanya Sendikalar Birliği (DGB) arasındaki «Sürekli Sendikal Komisyon» toplantısı Antalya'da başladı.

11- Bağımsız Otomobil - İş Sendikası; Çayırova'da kurulu 1200işçinin çalıştığı TOE (Türk Otomotiv Endüstrileri) işyerinde grev kararı aldı.

12- Dördüncü Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Basınve Halkla İlişkiler Şubesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde eğitim veöğretimin engellenmesi girişimleriyle ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamada, «mahkemelere karşı yapılabilecek gösteri ve eylemlerin sanıklar ve yargılamanın selameti yönünden hiçbir yararı olmadığı ve yapanları suçlu duruma düşüreceği» bildirildi.

13- Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde, dün sabaha karşı kaçakçılarlajandarma arasında çıkan ve 1 jandarma üsteğmeni ile 1 jandarma erininşehit olması, 3 kaçakçının da ölümü ile sonuçlanan silahlı çatışmanıngeçtiği bölgede, 2 kaçakçı cesedi daha bulundu.

Öte yandan, DİSK'e bağlı Genel - İş Sendikası Gaziantep Sekreteri ile bir arkadaşı, silahlı bir grubun saldırısına uğrayarak ağır biçimde yaralandı.

14- Milliyet Gazetesi'nden Saynur Gören'in Washington'dan yazdiğı habere göre; Dünya Bankası, Türkiye'nin dışalım gereksinmelerinikarşılaması nedeniyle verilmesini önerdiği 150 milyon dolar tutarındaki program kredisinin bütün işlemlerinin Kasım'da tamamlanarak Türkiye'nin kullanımına verileceğini bildirdi.

15- Yunanistan'da yayınlanan Akropolis Gazetesi, 7 sütun manşetolarak verdiği «Türkiye ile Yunanistan arasında sıcak bir çatışma bekleniyor» başlıklı haberinde, «Türkiye ile Yunanistan arasında sıcak birçatışma Ekim ayı içinde bekleniyor» dedi.

16- Londra'da yayınlanan «Azınlıkların Hakları Grubu» adındakiUluslararası Araştırma ve Yardımlaşma Örgütü'nün son raporunda, Kıbrıs'taki azınlıklar konusu ele alınarak, «Kıbrıs Anayasasını önce Rumlarihlal etti» denildi.

17- Uluslararası Postalar Birliği, Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin çıkardığı posta pullarının «Yasa dışı ve geçersiz» sayılmasını öngörenbir Rum çağrısını benimseyerek KTFD pullarını yasakladı.

18- AP Ajansı'nın verdiği bir habere göre; «Amerika'da olduğu gibi diğer sanayileşmiş ülkelerde de enflasyon hızının artmakta olduğu»Uluslararası Para Fonu tarafından açıklandı. Açıklamada, bu yılın ilkyarısında söz konusu ülkelerde tüketici fiyat artışlarının yüzde 8,3 olduğu ancak Haziran ayında bu oranın yüzde 8.6'ya çıktığı bildirildi.

19- Tercüman Gazetesi’nde yer alan bir habere göre; Afganistan'ınyeni Başbakanı Amin bir açıklama yaparak, öldürüldüğü ileri sürüleneski Başkan Taraki'nin hayatta olduğunu, ancak kurtuluşu olmayan birhastalıktan dolayı hastanede bulunduğunu bildirdi.

20- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Kahire'de yayınlanan haftalık «Ekim» dergisine verdiği bir demeçte, İran'da İslam Devrimi Lideri Ayetullah Humeyni'yi ağır bir dille eleştirdi ve «İran devrimininİran ulusuna Şah döneminden iyi yeni hiçbir şey getirmediğini» söyledi.

24 Eylül 1979

1- Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Çanakkale'deyaptığı konuşmada, CHP'yi hükümetten düşürebilmek için her tertibebaşvuran bazı çevrelerin bulunduğunu öne sürerek, «Hayallerindeki çözüm, demokrasi dışı bir rejimdir. Bu yüzden de, kendilerine yar olmayanbir demokrasinin var olmasına razı değillerdir» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Yozgat açık hava toplantısı dönüsünde seçim otobüsü içinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Bu seçim sistemi ile Türkiye'de istikrar sağlanamaz. Bizim kanaatimizce bu seçim sistemi ile bir yere varılamaz. Türkiye'ye yeni birAnayasa lazımdır. Yeni bir seçim sistemi lazımdır.» şeklinde görüşleriniaçıkladı.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Aşkale'de yaptığı konuşmada, AP'nin komünizmi önleyemeyeceğini ve anarşinin AP'nin eseri olduğunu öne sürerek, «CHP ve AP, 50 milyonluk milletimizi İslamaleminden ayırarak Yahudi yapmak istiyorlar. CHP ve AP'ye oy vermeyin» dedi.

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Sarıyer'de yaptığı konuşmada, iktidarda veya muhalefetteki siyaset adamlarının görevlerininCumhuriyeti korumak olduğunu söyledi ve «Cumhuriyet, karanlığayumruk sallayarak korunmaz» dedi.

5- Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, Cizre ve Malatya'da yaptığıkonuşmalarda, «Faşizm Doğu'da halk üstüne baskı ve terör yaratmakve Doğu'yu silindir gibi ezmek için değişik oyunları tezgahlamaktadır.Hükümet düşmeyecektir. Parlamento aritmetiğinde başka alternatif deyoktur» seklinde görüşlerini açıkladı.

6- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 34. dönem toplantısınakatılmak üzere New York'a giden Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, hareketinden önce gazetecilere verdiği demeçte, «Kıbrıs sorunu, uluslararası formlarda değil, toplumlararası görüşmelerle çözümlenir» dedi.

7- Türkiye ile Norveç arasında ekonomik ve teknik işbirliği toplantılarının üçüncüsü Ankara'da, Norveç Maliye Bakanı Per Kieppe veTürk Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu başkanlığında başladı.

8- 10 Belediye Birliği Başkanı ve büyük kentlerin belediye başkanlarının, Yerel Yönetim Bakanı Mahmut Ödemir'in başkanlığında Mersin'de yaptıkları toplantıda, «Türkiye Belediyeler Birliği'nİn oluşturulması» kararlaştırıldı.

9- MHP, 14 Ekim kısmi Senato yenileme ve milletvekili ara seçimleri için «Türk Milletine Sesleniş» isimli bir seçim beyannamesi yayınladı.

10- Ulaştırma Bakanlığı Avrupa Konferansı tarafından düzenlenen8. sempozyum, İstanbul'da Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı.

11- Merkez Bankası tarafından Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerine sağlanan destekleme kredileri, 7-14 Eylül tarihleri arasında 1 milyar 978 milyon lira artırıldı.

12- İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkiyat Enstitüsü tarafından düzenlenen «3. Uluslararası Türkoloji Kongresi» İstanbul Belediye Meclisi toplantı salonunda çalışmalarına başladı.

13- MHP Bakırköy İlçe Başkanı Faruk Kartal, kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğrayarak öldürüldü.

Adana, Samsun, Uşak ve Malatya'da meydan gelen olaylarda ise toplam 4 kişi öldürüldü, Akyazı Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Güven'in otomobili de, kimlikleri bilinmeyen kişilerce kurşunlandı.

14- MHP tarafından Konya'da düzenlenen ve Parti Genel BaşkanıAlparslan Türkeş'in de katıldığı mitingten sonra olaylar çıktı ve CHPİl binası, bir kitabevi ile bazı gazete bayileri saldırıya uğradı.

15- Çorum, Konya ve Aydın'da meydana gelen yedi trafik kazasında, 11 kişi öldü, 32 kişi yaralandı.

16- 657 sayılı Devlet Memurları Yasası kapsamına giren memurlarda yan ödemeleri belirleyen kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

17- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis ile birlikte BMGenel Kurulu'na katılmak üzere New York'a giden Spiros Kipriyanu,Kıbrıs sorununa dünya toplumunun hala ilgisiz kaldığını söyleyerek,«Bazı şartlar yerine getirilirse Kıbrıs'ta federatif sistemi kabul ederiz»seklinde açıklamada bulundu.

18- Avrupa Para Sistemi'ne üye sekiz ülkenin maliye bakanları,Federal Alman Markının değerinin yükseltilmesini kararlaştırdılar. Brüksel'de alınan karaar göre. Federal Alman Markı, Fransız, Belçika, Lüksemburg, italya, Hollanda ve İrlanda para birimleri karsısında yüzde 2,Danimarka Kronu karşısında da yüzde beş değer kazandı.

19- İran'da aralarında devrik Şah'ın doktorunun da bulunduğu üçeski senatör kursuna dizildi.

20- Sovyetler Birliği'nin dünya buz pateni şampiyonları Oleg Protopopov ile esi Ludmilla Belisova'nın İsviçre Hükümeti'nden siyasal sığınma hakkı istedikleri AP Ajansı tarafından bildirildi.

25 Eylül 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, İçişleri Bakanı Hasan FehmiGüneş ile Florya Deniz Köşkü'nde bir görüşme yaptı.

Görüşmeden sonra gazetecilere açıklamada bulunan Güneş, Korutürk'e, son olaylar ve seçim güvenliği için alınan önlemler hakkındabilgi verdiğini söyledi.

2- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay, görev süresinin 14Ekim'de sona ermesi nedeniyle Senato'da siyasi parti gruplarını ziyaret etti. Atalay, ayrıca bir veda mesajı yayınlayarak, siyasal parti gruplarına ve Cumhuriyet Senatosu'na gösterdikleri anlayış ve yardım içinteşekkür etti.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Rize'de yaptığı konuşmada, «Millet iradesinin ayaklar altına alınmasından doğan büyük bunalımlardan, siyasi rejimimizi yine «Demokrasi» olarak çıkarabilmekiçin pekçok gayret sarfeden AP, ülkeyi istikrara kavuşturabilmek 'içinçırpınmış, her defasında bağrına taş basmış, acılarını içine gömmüş vekopukları bağlamaya çalışmıştır. Her defasında rejimi aydınlığa çıkarmak AP'ye nasip olmuştur» dedi.

Demirel, Tercüman Gazetesi'nden Kurtul Altuğ'un çeşitli sorularına verdiği yanıtta ise, «Ecevit'in yerinde olsam derhal istifa ederim»şeklinde konuştu.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin, Tortum,Oltu ve Narman ilçelerinde düzenlediği açık hava toplantılarında yaptığıkonuşmalarda, «AP, CHP'nin 25 yıllık maarif anlayışının bir maddesini bile değiştiremedi. AP ve CHP, iki batıl zihniyet, ABD'nin baskısıaltındadırlar» dedi.

5- AP Genel Başkan Yardımcısı Barlas Küntay, THA'ya yaptığıaçıklamada, «Seçim kampanyasına başlamadan evvelki tahminlerimiz,seçim kampanyasına başladıktan sonra daha da güçlendi. 14 Ekim seçimleri sonunda 5 milletvekilliğinin tamamını, 30'dan fazla da senatörçıkaracağımıza ait tahminlerimizi daha da kesinlikle ifade edebiliriz» dedi.

6- TİP Başkanlık Kurulu Üyesi Can Açıkgöz, basma verdiği yazılıdemeçte, «CHP, faşizme karşı mücadele konusunda olduğu için, emperyalizme karşı mücadele konusunda da tam bir gaflet içindedir» dedi.

7- Yargıtay Başsavcısı Kazım Akdoğan, Cumhuriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, MHP'nin Batı Almanya'daki yan kuruluşlarını kapatıp kapatmadığını yeni bastan yetkili kuruluşlara sorduğunu bildirdi.

8- DİSK Genel Yönetim Kurulu, Konfederasyon Genel Merkezi'nde toplanarak, «14 Ekim seçimlerinde nasıl tavır alınması gerektiğini»görüşmeye başladı. Toplantının açış konuşmasını yapan DİSK GenelBaşkanı Abdullah Baştürk, «Ecevit, bizim dışımızdaki solun oyu en fazla yüzde birdir diyerek, seçimlerde CHP'ye oy veren ilericilerden vesosyalistlerden kopmak istediğini açıkça belirtmiştir» dedi.

9- İstanbul Barosu Başkanı Orhan Apaydın, 14 Ekim seçimlerineilişkin siyasi partilerin televizyon ve radyolardan yapacakları propaganda konuşmalarının .denetlenmesiyle ilgili olarak THA muhabirine yaptığı açıklamada, «Yüksek Seçim Kuruiu'nun böyle bir yetkisi yoktur.Ayrıca böylesi bir kısıtlama Anayasa'ya da seçim yasalarına da aykırıdır» dedi.

10- İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. M. Orhan Dikmenyaptığı yazılı açıklamada, «Türkiye ekonomisi gündelik politik çıkarlaraalet edilmemelidir. Politik amaçlarla saptırılmamış bir ekonomi politikasının uygulanması, partiler demokrasisi içinde mümkün olmazsa, birara rejim kaçınılmaz hale gelebilir» dedi.

11- Türkiye - Norveç 3. Karma Ekonomik Komisyonu'nun Ankara'da iki gün süren toplantısı tamamlandı.

12- ANKA Ajansı'nın verdiği bir habere göre; Dünya Bankası'ndan1979 mali yılı içinde Türkiye, dört operasyonda toplam 312.5 milyondolar kredi aldı.

13- Konya'nın Ereğli İlçesi'nde MHP'nin Konya'daki açıkhava toplantısından dönen bir gruba, kentin girişinde yaylım ateşi açıldı, olaysırasında 2'si ağır olmak üzere 6 kişi yaralandı. Olayla ilgili olarak yakalanan Ekrem Özer adlı bir şahıs ise gözaltına alındı.

14- İnşaat malzemesi fiyatlarının yükselmesi nedeniyle yarım kalanBağ - Kur üyelerinin işyeri veya konut yapımlarının tamamlanması amacıyla, bu kuruluşun verdiği 175 bin liralık kredi hacmi 100 bin lira dahayükseltildi.

15- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, 152 BM üyesi ülkenin temsilcilerine birer mektup göndererek, Kıbrıs sorununun tek taraflı ele alınmamasını istedi.

16- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Birleşmiş Milletler 34. Genel Kurulu'nun resmen acılısı dolayısı ile yaptığı konuşmada, petrol ve diğer hammaddelerin tüketiminde uluslararası işbirliğinin gerektiğini söyledi.

17- İran'ın Irak sınırında geçtiğimiz hafta sonu çıkan çatışmalarda, 23 kişi öldü.

26 Eylül 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Artvin'de yaptığı konuşmada, «Birtakım maceracılara ihtar ediyorum. Bu hükümetin koltuğunukorumak maksadı ile ülke bütünlüğünden verdiği tavizlere güvenmekçılgınlıklarına devam etmeleri halinde, analarından doğduklarına pişman olacaklardır» dedi.

2- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Hatay'da düzenlenenaçıkhava mitinginde yaptığı konuşmada, «Ecevit'in evrak sahtekarlığı,düzmece mektuplar imal etme gibi görevler üstlendiğini» öne sürerek,«Ailende mukallidi, MHP'ye yalan ve iftiralar ile saldırmayı kendisi 'içintek kurtuluş olarak görmektedir» dedi.

Türkes ayrıca, Milliyet Gazetesi’nde Orhan Duru ile «Ara rejimve hükümet bunalımı» konusunda yaptığı konuşmada, «Türkiye, birçokara rejimler görmüştür. Hiçbiri beklenileni vermemiştir» şeklinde görüşlerini açıkladı.

3- DİSK Genel Yönetim Kurulu toplantısında, Konfederasyon'unçalışma raporu görüşüldü.

4- İstanbul Ticaret Odası'nda yapılan olağanüstü meclis toplantısında, Türkiye'nin AET'ye tam üye sıfatıyla katılması konusunda görüşbirliğine varıldı.

5- Londra'da Türkiye'nin borçlu olduğu 220 banka ile yapılananlaşma gereği 407 milyon dolarlık taze paranın ilk bölümü olan 203milyon 500 bin dolar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'na geldi.

6- Merkez Bankası tarafından yapılan hesaplamalara göre; işçidöviz girişleri. Ağustos ayı ile birlikte ilk sekiz ayda 1.3 milyar dolaraulaştı.

7- Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 1979- 1980 dönemi çeltik, mısır,soya, yeşil mercimek ve nohut alım ve satım fiyatları saptandı. Bunagöre, uzun taneli çeltiğin alım fiyatı 21, orta taneli çeltiğin 19 ve kısataneli çeltiğin alım fiyatı ise 18 lira olarak belirlendi.

8- Libya Kültür ve Enformasyon Bakanı Muhammed El Şuveydi,beş günlük resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

9- Milliyet Gazetesi Başyazarı ve Genel Yayın Yönetmeni Abdiİpekçi'yi öldürmekten sanık Mehmet Ali Ağca hakkında İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi savcılarından Hakim Yüzbaşı Ahmet Koç, idam İstemiyle kamu davası açtı.

10- Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basan 4 Filistinli gerillanınduruşmalarına başlandı. Duruşmada, Elçilik kapısında görevli bir TürkPolisi ve bekçinin öldürülmesi konusunda, gerillalar arasında tartışmaçıktı. Gerillalardan Mervan Sebenu, Hüseyin Abdullah ile Mustafa Beşeşiy, görevli Türk Polis ve bekçisine Muhammaddip Ebu Zerat adlı arkadaşlarının ateş ettiğini, ancak idam edilmekten korktuğu için suçuinkar ettiğini söylediler. Ebu Zerat oturduğu yerden arkadaşlarının sözlerine itiraz etti ve «Ben idam edilmekten korkmuyorum. Burada bütüngerçekleri anlatacağım» diyerek, «Ben savcılıkta verdiğim ifadeyi kabuletmiyorum. Olay sırasında arabulucu olarak bizimle görüşen Ebu Selim'in tehdidi üzerine, polisleri benim öldürmem konusunda karar verildi. Gerçek budur. Üçümüz birlikte ateş ettik. Bizim idamımızı geciktirmeyin. Kapıda bu işi bitirin» dedi.

11- Antalya Kapalı Ceza ve Tutukevi'ndeki direnişin beşinci gününde, eylemciler bir gardiyanı daha serbest bıraktılar.

12- Ziraat Bankası Akay Şubesi'ni 24 Kasım 1978 tarihinde silahlasoymaktan yakalanan Dev Yol Üyesi Ferit Murat Cankocak, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce önce idama, sonra müebbet mahkum oldu.Mahkeme, soyguna katıldığı belirlenen aynı örgüt üyesi Veysel Mecitve Zakir Koçak'ı da 2 yıl 6 ay hapse mahkum etti.

13- Kocaeli Emniyet Müdürlüğü araştırma ekipleri, İstanbul'daTürk parası olarak yaklaşık değeri 163 milyon lira olan döviz ve çekele geçirdiler.

14- İstanbul Kuledibi'nde bir işhanında meydana gelen tüp patlaması sonucu yedisi ağır 47 kişi yaralandı, 30'a yakın işyeri geniş hasargördü. Bu arada, patlamanın etkisiyle, ishamnın karsısında bulunan AliHoca Camii'nin de minaresi yıkıldı.

15- Siyasi partilerin radyo ve Tv'de yapacakları propaganda konuşmalarına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu'nun almış olduğu kararın gerekçesi Resmi Gazete'de yayınlandı.

16- BM Genel Kurulu 34'ncü dönem toplantılarına katılmak üzereNew York'a giden Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, İtalya, Pakistan veNorveç Dışişleri Bakanlarıyla ayrı ayrı ikili görüşmeler yaptı ve ayrıcaÇin Dışişleri Bakan Yardımcısıyla da görüştü.

17- AP Ajansının verdiği bir habere göre; Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Amerika'yı, Küba'daki Sovyet askerleri konusunda«Yapay bir anlaşmazlık» yaratmakla suçlarken, ABD Başkanı JimmyCarter de Washington'da yaptığı konuşmada Küba'yı «Kukla» olarak nitelendirdi.

18- AP Ajansı, Berlin çıkışlı haberinde, Doğu Almanya'nın 30. kuruluş yıldönümü nedeniyle ülkedeki 5000 siyasi tutukluyu da kapsaması beklenen genel af ilan edildiğini bildirdi.

19- Pakistan Askeri Hükümeti'nin, idam edilen eski Başbakan Zülfikar Ali Butto'nun eşi Nusret Butto'nun «Siyasi suç işlediği» gerekçesiyle yargılanmasına karar verdiği, REUTER Ajansı tarafından bildirildi.

20- AP Ajansı'mn bir haberine göre; El Salvador'da CumhurbaşkanıCarlos Humberto Romeo yönetimini devirmek isteyen gerillalar. Başbakanlık Sarayı'na saldırdı ve çıkan çatışmalarda en az yedi kişi öldü,30'dan fazla insan da yaralandı.

27 Eylül 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Cumhuriyet Senatosu BaşkanıSırrı Atalay'ı Florya Deniz Köşkü'nde kabul etti. Atalay'ın Korutürk'eveda ziyaretinde bulunduğu bildirildi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Kütahya'da açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, «Seçim vatandaşın önüne müessir birçare olarak çıkmaktadır. Millet bu hükümete ve onu destekleyenlere,acısını yıllarca unutamayacağı bir şamar indirecektir» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ağrı'da yaptığı konuşmada, «Hizmetlerimiz, CHP'nin yedek kazanı AP'den gelen 11 kişi ilekurulan hükümet tarafından engellendi. 14 Ekim yalnız senato seçimlerigünü değil, halkın ızdıraplardan kurtuluşa açtığı kapı olacaktır.» dedi.

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da verdiği yazılı demeçte, partilerin milletin dertlerine çare bulacak çözüm yollarıöne sürmekle görevli olduklarını belirterek, «Oysa seçim kampanyasıbir suçlama yarışı ve kördöğüşü halini aldı» dedi.

5- TBP Genel Başkanı Mustafa Timisi, Ankara'da verdiği yazılıdemeçte, «Yeryüzünün cenneti olabilecek ülkemiz ne yazık ki, bugüncehennem haline getirilmiştir» dedi ve tüm bunalımların, ülke yönetiminde denenmiş siyasi partiler ve liderlerinin olduğunu söyledi.

6- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Alacakaptan, Ankara'dabasına yaptığı açıklamada, «Yahya ve Hacı Ali Demirel'in eski ortaklarıMıgırdıç Sellefyan ile İsviçre»de ortaklık kurdukları firmanın, sahte belgelerle gerçekleştirdiği döviz kaçakçılığına Maliye müfettişlerince elkonulduğunu ve durumun savcılığa iletildiğini öne sürdü.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu, Ankara'daverdiği yazılı demeçte, «Moskof emperyalizminin yerli ihanet çetelerininTürkiye'yi ele geçirebilmek için en büyük engel olarak MHP'yi gördüklerini» öne sürdü ve «Türkiye'de 21 aydır Ecevit'in şefliğinde sosyalizmuygulaması yapılmaktadır» dedi.

8- Konya'da seçim çalışmalarını sürdüren 23 AP'li parlamenterden Niğde milletvekili Avni Kavurmacıoğlu, Konya'da yaptığı toplantıda, «Hükümetin 14 Ekim seçimlerinden sonra bir gensoru önergesiyledüşürüleceğini» söyledi.

9- THA, Bingöl Belediye Başkanlığı ara seçimi için CHP ve AP'nin aday göstermediğini, MHP ve MSP dışında ise iki bağımsız adayınseçime katılacağını bildirdi.

10- Federal Almanya'da sağlanacak olan 130 milyon Mark tutarındaki proje kredisi ile ilgili anlaşma Maliye Bakanlığı'nda, Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu ve Federal Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dr.Ulrich Sahm tarafından imzalandı.

11- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, ANKA Ajansına yaptığıaçıklamada, antepfıstığı taban fiyatının bu yıl, geçen yıla oranla yüzde172.7'lik bir artışla 150 olarak belirlendiğini bildirdi.

12- Ulaştırma Bakanı Güneş Öngüt, Yugoslavya Ulaştırma BakanıZeliç'i Yeşilköy Hava Limanında uğurlarken, gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı. Öngüt, KTFD pullarına ilişkin açıklamasında, DünyaPostalar Birliği'nce KTFD'nin posta pullarının geçersizliği konusundaalman kararın uygulama imkanı olmadığını, uygulamaya eskisi gibi devam edileceğini bildirdi.

13- Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ileSosyal Güvenlik Bakanlığı arasında, «İlaç sektörü, üretim, dağıtım, tüketimde eşgüdüm protokolü» imzalandı.

14- Merkez Bankası Başkanı İsmail Hakkı Aydınoğlu, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında «Sağlanan yeni dış kredi olanakları vekaynakların akıllıca kullanımı sonucunda Merkez Bankası'nın saygınlığını yeniden kazanmayı başladığını,» söyledi ve «Yabancı ticari bankalardan sağlanan 407 milyon dolarlık kredinin ilk yarısının kullanılabilir duruma geldiğini» açıkladı.

15- Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası tarafından düzenlenen «İşçi sağlığı ve İş güvenliği ile ilgili sorunlar» konulu seminerİstanbul Çınar Otel'de çalışmalarına başladı.

16- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Yaşar Kemal'in«İnce Memed» adlı romanında Peter Ustinov'un hazırladığı senaryo,«Türk adetlerini, ülkesi ve ulusuyla bütünlüğünü bozucu, ulusal güvenliği zedeleyici bir nitelik taşıdığı» gerekçesiyle Sansür Kurulu tarafındanyasaklandı.

17- Türkiye'yi ziyaret eden Libya Kültür ve Tanıtma Bakanı Şuveydi, Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. Suveydi Cemiyet yöneticileri ile yaptığı görüşme sırasında, «Libya ve Türk basını, iki ülkehalkının ortak çıkarları için daima işbirliği yapacaklardır» dedi.

18- Merkez Valileri, anarşinin kaynakları ve önlenebilmesi konusunda kendi görüşlerimi kapsayan bir rapor hazırladılar. Çok geniş kapsamlı olarak hazırlanan ve olayların gelişmesini, nedenlerini geniş bir şekilde anlatan rapor. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve İçişleri Bakanı'na sunuldu.

19- Kars'ta yayınlanmakta olan «Doğuş» gazetesinin, «Halkı suçişlemeye tahrik ve teşvik Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi kararını tenkit,devletin askeri veya emniyet kuvvetlerini alenen tahkir ve tezyif ediciyayınlarını devamda ısrar ettiği» gerekçesiyle, Sıkıyönetim Komutanhğı'nca 27 Eylül 1979 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar yasaklandığı bildirildi.

20- İskenderun'da MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in Antakya'ya geçmesinden önce meydana gelen olaylarda yaralanan ve isdemir'de isçi olarak çalışan sol görüşlü Erdener Beğen adlı kişi, tedaviedilmekte olduğu hastanede kurtarılamayarak öldü.

21- Türkiye İşçi Köylü Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 24Eylül 1979 tarihli Aydınlık gazetesindeki «Mamak Cezaevi» başlıklı yazısından dolayı Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nca gözaltına alındı.

22- Adana, İstanbul, Samsun, Urfa ve Gaziantep'te meydana gelenolaylarda toplam 8 kişi öldürüldü. Gaziantep'te öldürülen kişinin eczacıolması üzerine eczacılar, «can güvenliği kalmadığı» gerekçesiyle işyerlerini açmadılar.

23- Ankara'da yasa dışı «Apocular» örgütüne bağlı 9 kişi yakalandı.

24- Bakanlar Kurulu, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline avans verilmesini kararlaştırdı. Konuya ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

25- Toprak Mahsulleri Ofisi'ne teslim edilmiş bulunan hububata,kiloda 80 kuruş prim ödenmesine ilişkin kararname. Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

26- FKÖ'nün Türkiye temsilcisi Ebu Firaz, bu göreve atandığınıbildiren mektubu Dışişleri Bakan Vekili ve Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin'e sundu.

27- AP Ajansfnın Washington'da bildirdiğine göre; ABD Senato veTemsilciler Meclisi üyelerinden oluşan bir karma uzlaştırma komisyonu, Türkiye'ye yapılacak mali yardım konusunda anlaşmaya vardı.

28- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşe'deverdiği demeçte, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu'nun New York'taki girişimlerini eleştirerek, BM Genel Sekreteri'nin esas görevinin Rum yönetiminin isteklerim yerine getirmek değil, toplumlararasıgörüşmeleri başlatmak olduğunu açıkladı.

29- Paris'e giden DPT Müsteşarı Bilsay Kuruç başkanlığındakiTürk Heyeti ile OECD yetkilileri arasında, Türkiye'nin orta ve uzun dönemli kalkınma sorunlarının ele alınacağı toplantılar başladı.

30- AP Ajansının New York mahreçli haberine göre; Kıbrıs RumLideri Kipriyanu, Kıbrıs'taki çıkmazı sona erdirmek için Amerika'danyardım istediğini söyledi.

31- Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan bir haberde; Batı Almanİçişleri Bakanlığı'na bağlı «Federal Anayasa'yı Koruma» örgütü'nün raporunda, 1978'de Almanya'da MHP yandaşı yüze yakın dernek ve bunların20 bine yaklaşan üyesi bulunduğu, MHP yandaşı derneklerin 18 Haziran1978 de Frankfurt'ta bir federasyon halinde örgütlenmiş oldukları bildirildi.

28 Eylül 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Mardin ve Siirt illerinde yaptığı konuşmalarda, «Bu seçimler bir genel secim olmamasına rağmen, ülkenin içinde bulunduğu şartlar itibarı ile, bir genel seçim kadarönemli hale gelmiştir. Çünkü bu seçimler sonucunda Millet Meclisi veCumhuriyet Senatosu'nda denge değişiklikleri olacak, bunun sonucuolarak, bunun sonucu olarak, gayrı meşru hükümet kaçacak yer arayacaktır» dedi.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Ağrı'nın Taşlıçay, Doğu Beyazıt ve Diyadin ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, «Bu AP ve CHPdeğirmenin iki tası gibidirler, birbirlerinin açıklarını kaparlar. Bütün gayeleri hakkın hakim olmaması içindir, inkarcı maarifi biri kurmuş, öbürü geliştirilmiştir. İsrail'le ilişkiyi kesmeyen tek Müslüman ülke biziz.İsrail ile ilişkileri kesmeyen CHP ile AP'dir» dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Samsun veBafra'da düzenlediği açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarda,«Bizi, içimizden bölerek birbirimize düşman etmek isteyenlerin oyununa gelmemeliyiz. Bizi içten yıkmak isteyenlere devlet, millet ve rejimdüşmanlarına karşı birleşmeliyiz» dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüpoğlu, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Belli çevreler seçimleri engellemek için anarşiyi yoğunlaştırıyorlar. Seçimlerin güvenlik içinde yapılabilmesi için çok ciddi önlemler alındı. Seçimlerin ertelenmesi sözkonusu olamaz» dedi.

5- Günaydın Gazetesi'nde yer alan bir habere göre; Doğu bölgesinde seçim gezisini sürdüren Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, «AP'live MSP'li beş milletvekilinin mevcut hükümeti destekleyerek, karşı oykullanmayacaklarını ve bu parlamenterlerin 14 Ekim'den sonra tavırlarını belirleyeceklerini» söyleyerek, «Bu hükümetin güvensizlik oyu iledüşürülmesi söz konusu olamaz» dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden yapılan, ABD tarafından Türkiye'ye yapılması öngörülen 450 milyon dolarlık askeri yardıma ilişkin açıklamada; «Türkiye ve ABD arasında uzunvadeli ve kapsamlı bir işbirliğinin gerçekleştirilmesinin koşullarındanbaşlıcası, yardım ve işbirliğinin uzun dönemde Türk ekonomisine ekbir yük getirir nitelikte ve yapıda olmamasıdır. Ayrıca bu işbirliğinin etkili bir şekilde yürütülebilmesi, Türkiye'nin gereksinme duyduğu araçve gereçlerin zamanında sağlanmasına bağlıdır» denildi.

7- Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul, makam otomobili ilegörevine giderken, otomatik silahlarla taranarak öldürüldü. Olayda,Yurdakul'un kayınpederi ile makam şoförü Ethem Kurtlapa ağır yaralandı.

8- Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası'nın Türk özel sektörprojelerinin finansmanı amacıyla 60 milyon dolar kredi vermesini öngören anlaşma. Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- BM Genel Kurulu'nun 34. Dönem toplantısına katılmak üzereNew York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, Suriye BaşkanYardımcısı ve Dışişleri Bakanı Andel Salim Kaddum ile görüştü.

10- DPA Ajansı'nın Atina mahreçli haberine göre; FKÖ Lideri Yasar Arafat, Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis'e bir mesajgöndererek org üt'ü n Atina'da bir büro açması yolundaki görüşmelerin başlatılmasını istedi.

11- BM 34 Dönem Genel Kurul toplantıları Başkan yardımcılığınaseçilen Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, 152 ülkenin delegelerinin katıldığı BM Genel Kurulu'na başkanlık etti.

12- OPEC ülkelerinin Viyana'daki toplantısında, Üçüncü Dünya Ülkelerine yapılan mali yardımın arttırılması kararlaştırıldı.

29 Eylül 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Adana Emniyet Müdürününöldürülmesi ve diğer şiddet olayları ile ilgili olarak yayınladığı mesajında, «Ülke bütünlüğüne kastetmiş hainlerin devlet güçlerinin etkinliğikonusunda şüphe ve tereddüt yaratmak istediklerini» belirterek, «Bütünvatandaşların düşüncelerine tercüman olduğuma emin olarak belirtmek isterim ki, yasa dışı eylemlere karsı maalesef bugüne kadar gerekli yasal ve idari önlemler etkin bir düzeyde oluşturulamamıştır» dedi.

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, Konya'nın ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, yeni destekleme alım fiyatlarına değindi ve «CHP'nin izlediği köylüye yönelik tutumun, seçim ödünüyleilgisi yoktur. Seçimin söz konusu olmadığı 1974 yılında da üreticiyidestekledik» dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaarslan'ın istifasını öğrendikten sonra Konya'da gazetecilere yaptığı açıklamada, «Karaarslan'ın kendisini bazı çevrelerin bir süredir yaymayaçalıştıkları karamsarlık ve umutsuzluk havasına kaptırmış olarak gördüğünü söyledi» ve «Umarım ki, bu secim kampanyası zamanı için düzenlenmiş planın bir parçası olmasın» dedi.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Erzurum ve Ağrı'dakikonuşmalarında, «Hükümetin, devletin değil anarşinin yanında olduğunu, CHP'nin anarşinin gerçek sahibi olduğunu» öne sürerek, «Bununanlaşılması için daha kaç kişinin ölmesi lazımdır» dedi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Erzurum ve Ağrı'nınilçelerinde yaptığı konuşmalarda «Yeni bir hükümete girmeyiz, AP'yidışarıdan destekleriz» dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, İstanbul'da yaptığı konuşmada, «Ecevit'in gitmesiyle gülmeyen yüzler gülecek, demokrasimiz ve memleketimiz huzura kavuşacaktır» dedi.

7- Yüksek Seçim Kurulu, AP Genel Merkezi'nin başvurusu üzerine, TRT Haber bülteninin sonunda yer alan Hükümetçe fındık, çekirdeksiz kuru üzüm, zeytinyağı alım fiyatlarına ek yapıldığını açıklayanHükümet bildirisinin secim dönemi içinde yayınlanmasını durdurdu.

8- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Ankara'da basına yaptığıaçıklamada, Hükümetin yerfıstığı taban fiyatını 28, çekirdekli kuruüzüm taban fiyatını da 20 lira olarak belirlediğini açıkladı.

9- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaarslan, Hükümet'tten istifaetti. Karaarslan Başbakan Bülent Ecevit'e gönderdiği mektubumda, «Bugünkü Hükümet yapısı, dayandığı Meclis'in kritik sayısı ile Türkiye'ninhiçbir sorununun hallolacağına inanmadığını» belirterek, «Siyasi partiliderlerinin asgari müştereklerde birleşmesi gerektiğini» billdirdi. Ayrıca «Demokrasi askıya alınmadan bu bunalımdan çıkılması, her vatandaşımız gibi benim de en büyük arzumdur» dedi.

İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaarslan'ın istifasıyla Hükümettegörev alan Bağımsız Bakanların sayısı 9'dan 8'e düştü.

10- Türk- İş Genel Sekreteri Sadık Şide, Türk - İş İcra Kurulu adına Ankara'da basına yaptığı açıklamada, «KİT'lerin bugünkü perişanhalinden kurtarılmasını isteyerek, isçinin her alanda etkin biiçimde yönetime katılmasına hiç kimse engel olamayacaktır» dedi.

11- 30 Nisan 1979 gününe kadar gümrüklerde birikmiş olan vebedeli için Türkiye'den döviz transferi yapmamış bulunan, ottomobil dışındaki bazı araç ve mallara ithal izni verildi.

12- Evinden görevine giderken silahlı saldırı sonucu mıakam otomobilinde öldürülen Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul'un cenazesi, askeri bir uçakla Ankara'ya gönderildi. Adana Emniyet Müdürlüğü bahçesinde yapılması önceden programlanan cenaze töreninden,güvenlik açısından vazgeçilmesi üzerine Emniyet Müdürlüğü önündetoplanan bir grup sloganlar atarak protesto gösterisi yaptılar.

13- Adana - Kahramanmaraş - Gaziantep ve Adıyaman İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı’nca olaydan sonra yayınlanan bildiride, «AdanaEmniyet Müdürlüğü binası önünde toplanan bazı sorumsuz gruplarınhalkı birbiri aleyhine kışkırtarak, Kahramanmaraş olaylarıma benzerolayların yaratılmasına çalışılmıştır. Bu durum karşısında halkın can vemal güvenliğinin ve kamu düzeninin sağlanarak korunması için yakıngarnizonlardan yeteri kadar askeri birlikler Adana'yı getirilerek gerekligüvenlik önlemleri alınmıştır» denildi.

14- Ülkü - Tek İstanbul Şubesi eski Başkanı Emin Akyüz, silahlıiki kişi tarafından vurularak, Gaziantep'te Ali Özşahan adlı bir gecebekçisi ise kimlikleri belirlenemeyen kişilerce bıçaklanarak öldürüldüler.

15- TÖB - DER Bursa şubesi tarafından düzenlemek istenen «Faşizmi ve Hayat Pahalılığını Protesto Yürüyüş ve Mitingi»ne polisin izinvermemesi üzerine olaylar çıktı, 12'si ağır 41 kişi yaralandı.

16- Hükümet tarafından çıkarılan 5 Kanun Hükmünde KararnameResmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Hopa Termik Santrali, enerji gereksinmesi konusunda yapılan anlaşma gereğince, Sovyetler Birliği'nden enerji alımına başladı.

18- AP Ajansı'nın Mexico City mahreçli haberinde; Küba DevletBaşkanı Fidel Castro'nun, ABD Başkanı Jimmy Carter'ı asılsız iddiaları yaymakla suçladığı ve bu hareketi, «Namussuzluk, ahlaksızlık ve gayri samimi» olarak nitelendirdiği bildirildi.

19- AP Ajansı'nın bildirdiğine göre; İran Başbakanı Mehdi Bazergan kabinesinde değişiklik yaptı ve Ulusal Petrol Şirketi (NlOC)'unGenel Müdürü'nü, şirket bünyesinde hükümetin istediği değişiklikleriyapmadığı gerekçesiyle görevden aldı.

30 Eylül 1979

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, Konya'nın ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaarslan'ın Hükümet'ten istifa etmesi ile ilgili olarak, «Bundan sonra da çatıdan birkaç kiremit uçabilir, daldan birkaç eğreti yaprak düşebilir, amabizim temelimiz sağlam, kökümüz sağlam» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Kars'ta yaptığı konuşmada, yasaların eksiksiz uygulanmasını isteyerek, «Elini kolunu sallayarak gezen eşkiya ve canilerin bir an evvel kanunun pençesine teslimini istiyoruz» dedi.

3- Ege Bölgesi'ndeki askeri birlikleri ile «Seferber Olma Tatbikatına katılan, personeli denetleyen Genelkurmay Başkanı Kenan Evren Ankara'ya döndü.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Batman'da düzenlenen açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, «Batılılardan hayır gelmediğinin apaçık ortada olduğunu. Batılıları desteklemenin milletimizisadece Batı'ya uşak yaptığını» belirtti ve batılıların isminin şu veya buolmasının sonucu değiştirmeyeceğini söyledi. Erbakan ayrıca, «Bunların hepsinin sonu anarşidir, kıtlıktır, yokluktur, hüsrandır» dedi.

5- AP Genel Sekreteri Nuri Bayar, ANKA Ajansına yaptığı açıklamada, «Ara Hükümet» modelini «Suni ve zorlama» olarak nitelendirerek, «Milli irade, istenildiği zaman yakalara takılan bir süs değildir.»şeklinde konuştu.

6- MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu, Ankara'dabasına yaptığı yazılı açıklamada, «Şerefli Türk Polisinin içinde bir lekeolarak duran, «Pol - Der ihaneti» hükümetçe beslenmeye devam edilmiştir. Adana'da «Faşist Paşa istifa et» sloganları atanların basındadevlet düşmanı, Ecevit'in militan Pol - Der'lileri vardır.» dedi.

7- Akajans'ın verdiği bir habere göre, Erzurum'un Mahruri veŞıpkı aşireti CHP'den istifa ettiklerini bildirerek AP'ye geçtiler.

8- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, IMF ve Dünya Bankası üyesi ülkelerin Maliye Bakanları'nm toplantısına katılmak üzere Belgrad'agitti.

9- Köy işleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz, CHP Bakırköyörgüt toplantısında, Hükümetteki istifalara değindi ve «Düzlüğe çıkmaya çok kısa bir süre kala arkadaşlarımızın istifaları hükümeti bir darboğazkarsısında bırakmış, önemli bir bunalım noktasına yaklaştırmıştır. Şunu üzülerek söylemeliyim ki, yaptıkları mert insanların işi değildir» dedi.

10- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Seçime iki hafta kala, Hükümet'ten istifayıtasvip etmek mümkün değil, ayrıca sayfalar dolusu istifa mektubu yazmayı da tasvib etmek mümkün değil» dedi.

11- Sosyal Güvenlik Bakanı Bağımsız Salih Yıldız, ANKA Ajansına yaptığı açıklamada, «İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaarslan'ın istifasının inandırıcı bir davranış olmadığını» söyledi.

12- Orta Anadolu Belediyeler Birliği Genel Kurul toplantısında,Belediyelerin malzeme ve makinalarmı tek elden sağlayacak bir kuruluşa gidilmesi kararlaştırıldı.

13- Petrol Ofisi'nin yayın organı «Petrol Dünyamız» da yer alanbir araştırmada, gelişmekte olan 70 ülke arasında, petrol ihtiyacınıkendi topraklarındaki rezervlerinden karşılayabilecek ilk üç ülkeden birinin Türkiye olduğu bildirildi.

14- Türkiye Gazeteciler Sendikası Kocaeli Bölge Temsilciliği İzmit'te törenle açıldı.

15- AP Nusaybin lçe Başkanı Selahattin Doru, maskeli iki kişininsilahlı saldırısı sonucu ağır yaralandı. Yanında bulunan eniştesi Mehmet Şerif Ay öldü. Olay sırasında Seyfettin Yıldırım ile Aziz Akbak adlı 10 - 13 yaşlarındaki iki çocuk da yaralandı.

16- Bursa'da izinsiz yürüyüş yaptıkları gerekçesiyle göz altına alınan 310 kişiden 304'ü Adliye'ye sevkedilmeden serbest bırakıldı, 6'sıise Adliye'ye sevkedildi. İçlerinde TÖB - DER Genel Başkanı GültekinGazioğlu'nun da bulunduğu 6 kişi ilk sorgularından sonra serbest bırakıldılar.

17- Tarsus'un Yenice kasabasında DSİ kanallarına slogan yazanbir grupla jandarma arasında çatışma çıktı, çatışmada Jandarma eriİbrahim Çağlar şehit oldu, bu arada olay yerinden geçen bir yolcu otobüsü içinde bulunan İlyas Samet adlı kişi de basından vurularak ağırşekilde yaralandı.

18- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir habere göre, İstanbulve içel'de toplam 4 kişiyi öldürüp çeşitli yaralama, silahlı saldırı vepatlayıcı madde atma olaylarına karışan sağ eylemci Cengiz Ayhan polise verdiği ifadesinde MHP ve ÜGD'lilerin kendisine yardımcı olduğunu belirtti.

19- Muğla'nın Marmaris ilçesi Gökova bölgesinin Gökçeköyü sırtlarında 8 gün önce başlayan orman yangını kontrol altına alındı.

20- Türkiye - Norveç Karma Ekonomik Komisyonu'nun Ankara'dayapılan 3. dönem toplantılarına katılan Norveç Maliye Bakanı PerKleppe, Türkiye'den ayrıldı.

21- Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar başkanlığında13 kişilik bir ticaret heyeti Türk sanayii ve tarım ürünlerinin ihracıiçin temaslarda bulunmak üzere Norveç'e gitti.

22- Filistin Kurtuluş örgütü'nün Türkiye temsilcisi Ebu Firas,AA'nın yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa'dan daha çok Orta Doğu'nun bir parçası olduğunu ve Türkiye ile Arap dünyası arasındakiilişkilerin şimdikinden daha fazla kuvvetlendirilmesi gerektiğini belirterek, «Türkiye'nin Arap dünyası ile olan ilişkilerinin kuvvetlendirilmesinde, önemli ölçüde rol oynamaya kararlıyız» dedi.

23- BM Genel Kurul görüşmeleri sürerken. Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile görüşme yaptı. AA'nın New York mahreçli haberine göre ikili görüşmelerde, Türk - Sovyet ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.

24- Belgrad'da çalışmalarını sürdüren Kalkınmakta Olan ÜlkelerKurulu «77'ler Grubu» Maliye Bakanları, FKÖ'ye, IMF ve Dünya Bankası'nda gözlemci statüsü verilmesi yolunda bir tavsiye kararı aldılar.

25- İran'ın resmi Pars Ajansı verdiği bir haberde, Müslüman gerillaların Kabil'deki Sovyet Büyükelciliği'ne girerek 6 elçilik mensubunu öldürdüğünü bildirdi. Tahran Radyosu tarafından yayınlanan bir haberde ise, Kabil Emniyet Müdürü'nün Müslüman gerillalar tarafındanöldürüldüğü belirtildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106