11.8.1979
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1979

1 Ağustos 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Konya'da Ereğli Şeker Fabrikası, Karapınar Tarım Alet ve Makinaları Fabrikası, Konya Merkezinde YemFabrikasının temellerini attı. Ecevit temel atma törenerinde yaptığı konuşmalarda, «Türkiye'ye demokrasiyi biz getirdik, demokraside halkınkendi diliyle teferruat dediği bazı parazitlere tahammül etmek bizimboynumuzun borcu. Demokrasi bu şekilde yasar, halkın sesiyle o parazitleri susturacağız» dedi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 1979 yılının ilk altı ayı sonu itibariyle, hampetrol üretim oranının yüzde 19.3 oranında artırıldığını söyledi vesEkonomik bunalım nedeniyle yeni petrol arama çalışmaları yerine, keşfedilmiş bölgelerden üretim artırmaya dönük bir çalışma yaptık» dedi.

3- Kastamonu Ilgaz Dağ Oteli'nin temeli, Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun tarafından atıldı.

4- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Maya Dergisi'nin çeşitlisorularını yanıtlarken, «Komünizm, bölücülük, mezhep ayrılıklarını kışkırtma ve sömürmeye kesinlikle karsı koyan tutum ve tavır içinde bulunmayı kabul ettiği takdirde CHP ile hükümet olabiliriz» dedi.

5- İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil, otobüs alımı için görüşmelerde bulunmak üzere Macaristan'a gitti.

6- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Filistin Kurtuluş örgütü'nün Ankara'da bir büro açmakonusundaki çalışmaların sürdürüldüğü ve ilke anlaşmasına varıldığı bildirildi.

7- DPT Sosyal Planlama Dairesi eski Başkanı İçen Börtüçene,Merkez Bankası Ekonomik Araştırmalar Birimi Baskanlığı'na atandı.

8- Türkiye'nin Ortak Pazar'a başvurusunun 21. yılı dolayısıyla«Türk - AET ilişkileri» konusunda Milliyet'e görüşlerini açıklayan TürkSanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİAD) Başkanı Feyyaz Berker veİstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kusçulu, «İlişkilerin dondurulması» yönündeki başvuruyu eleştirerek, «Asıl yapılması9ereken en kısa zamanda tam üyelik için başvurup pazarlığımızı bu temel üzerinde yürütmemizdir.» dediler.

9- Hergün Gazetesi'nde bir süre önce yayınlanan bir yazı nedeniyle haklarında «Silahlı Kuvvetleri isyana teşvik» suçundan İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'nca 1 yıl 8 ay ağır hapis cezası verilen yazar Doçent Necmettin Hacıeminoğlu ile Yazı işleri Müdürü Veyiz Sözüer hakkındaki kararı Askeri Yargıtay Üçüncü Dairesi esastan bozdu.

10- Adana'da meydana gelen olayda, Vakıflar Müdürlüğü'nde görevli Yaşar Çekiç adlı kişi, İstanbul'da ise yaylım ateşine tutulan birgenç öldürüldü.

11- Antalya'da ESO İşletmesi önünde sol görüşlü Hüseyin Yılmaz'ıöldürmekten sanık ibrahim Piro, Antalya Hür - Genç Derneğine kayıtlıMehmet Ünal ile birlikte yakalandı.

12- Cebeci Kız Meslek Lisesi mutemedi, kimliği bilinmeyen iki kişi tarafından soyuldu. Soyguncular, mutemedin elinde bulunan çantadaki 658 bin 154 lirayı alarak kaçtılar.

13- Urfa AP Milletvekili Mehmet Celal Bucak'a gittiği köyde saldırıdüzenleyen ve iki kişiyi öldürenler arasında bulunduğu öne sürülen Mehmet Milli'nin köyüne, Bucak aşiretinden bir grup baskın düzenleyerek ikikişiyi öldürdü.

14- Horasan ilçesine bağlı Pirhasan ve Sekmen köylüleri arasındaeski bir kan davası yüzünden çıkan silahlı çatışmada ölenlerin sayısı 9'ayükseldi, biri jandarma onbaşısı olmak üzere iki kişi yaralandı.

15- Ankara'da bulunan «ODTÜ Ticaret Şirketi, Türk Otomotiv Endüstrileri Anonim Şirketi ve Transtürk Ankara Ticaret Limited Şirketlerine maskeli kişilerce yapılan saldırıda, personeli etkisiz hale getirensaldırganlar, temsilciliklere bomba yerleştirdi. Ancak, patlama sırasında can kaybı olmadı.

16- Giresun ve Ordu Merkez Ziraat Odası yetkilileri, Trabzon'da,AA'ya yaptıkları açıklamada, 1979 yılı ürünü fındığa, geçen yıla oranlayüzde 74.4 bir artışla 40 lira taban fiyatı verilmesinin üreticiyi memnunettiğini belirttiler.

17- Türkiye Halk Bankası Yönetim Kurulu'nda süre bitimi nedeniyle boşalan Maliye Bakanlığı üyeliğine Kamil Kırıkoğlu atandı.

18- Türk Tiyatrosuna 45 yıl aralıksız hizmet veren Muzaffer Hepgüler, yakalandığı kalp rahatsızlığından kurtulamayarak öldü.

19- AK6ANK tarafından Türk ekonomisine ilişkin olarak hazırlanan bir raporda, 1979'un ilk beş ayında, ihracatın yüzde 26.2'lık bir artıs gösterdiği, ithalatın ise yüzde 19.2 oranında gerilediği belirtildi.

20- Uluslararası Para Fonu (IMF), Türk Hükümetinin ekonomiyiistikrara kavuşturma programına destek olmak amacıyla Türkiye'ye önümüzdeki 12 ay süresince toplam 250 milyon özel çekme hakkına (SDR)kadar kaynak kullanımı olanağı veren bir «Stand - By» düzenlemesinionayladı.

21- Cumhuriyet Gazetesi muhabirinin Londra'dan bildirdiğine göre;OECD çerçevesinde 30 milyon dolar kredi alınması konusunda İngiltereile anlaşmaya varıldı.

22- Kıbrıs'ın 1571'de Türkler tarafından fethi ve Mücahit teşkilatı(TMT) nin kurulusunun 21. yıldönümü ile bu teşkilatın güvenlik kuvvetlerine dönüşünün 3. yıldönümü törenlerle kutlandı.

23- ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Jimmy Carter'in enerjiprogramının, Carter'a acil durumlarda benzini karneye bağlama yetkisini veren bölümünü onayladı.

24- AFP'nin Mangua'dan bildirdiğine göre; Nikaragua Başsavcısı Ernesto Carillo, eski Devlet Başkanı Anastasio Somoza'nın mahkeme önüne çıkarılması yeni hükümetin «Her türlü yasal yolu» deneyerek, eski Devlet Başkanının geri verilmesini sağlamaya çalışacağını söyledi.

25- İspanya'da son günlerde hızlanan bombalı tedhiş olayları üzerine polis, ayrılıkçı ETA örgütünün aranmakta olan 6 liderinin yakalanması için milyonluk ödüller vaad etti.

26- Portekiz'in ilk kadın Başbakanı ve 1974 devriminden bu yanakurulan 11, hükümetin başkanı Maria de Loures Pintasilgo, görevinebaşladı.

27- İngiliz Uluslar Topluluğu Konferansı, Zambiya'nın başkenti Lusaka'da, üye 40 ülkenin temsilcilerinin katıimalarıyla başladı.

28- UPi Ajansı'nın Kahire mahreçli haberine göre; Irak'ta SaddamHüseyin rejimine karsı komplo hazırlayan ülkelerin Suriye ve Libya olduğunu bildirdi.

2 Ağustos 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, İstanbul Valisi Orhan Erbuğ'ıziyaret ederek, kendisinden kentin sorunları hakkında bilgi aldı. Görüşmeden önce gazetecilere bir açıklamada bulunan Korutürk, «İstanbul birproblem şehirdir. Onu temenni ederim ki. İstanbul'da daha önce görevyapmış yöneticileri, belediye başkanları bu tecrübelerine dayanarak birtakım fikirler ortaya atmalıdırlar.» seklinde konuştu.

2- Yüksek Askeri Şûra'nm yıllık olağan toplantısı, Başbakan BülentEcevit'in başkanlığında başladı. Ecevit, Şûra'yı açarken yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yasalara ve kökleşmiş geleneklere dayanan sağlıklı bir iç düzeni bulunduğunu belirterek «Bu iç düzen, siyasal iktidar değişiklikleri sürecinde Silahlı Kuvvetlerin görevini istikrarlı biçimde ve huzur içinde yapabilmesi, her türlü kayırmanın ve haksızlığın mümkün olsa en ileri ölçüde önlenmesini güvence altına almaktadır.» dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinde Uzurlu Barajı'nın temelini attı. Törende bir konuşma yapan Ecevit, «Hükümetçe öncelik verilen yatırımların hepsinin ekonomide dışa bağımlılığı azaltıcı, Türkiye'nin kendi kredi olanaklarını ve doğal kaynaklarınıuyumlu biçimde değerlendirici ve ulusal gücü harekete geçirici niteliktaşıdığını» belirtti.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediğiaylık olağan basın toplantısında, Hükümetin 20 ay içinde anarşiyi önleyemediğini, enflasyonun yüzde 70'i bulduğunu, kalkınmanın geçenyıl olduğu gibi bu yıl da sıfır olacağını öne sürerek, «Sıkıyönetim döneminde, anarşi nedeniyle ölenlerin sayısı yüzde 50 arttı. Bunlar, Türkiye'nin her köşesinde devleti aranılır hale getirmişlerdir. Olaylara bakıp anarşinin, terörün, kanunsuzluğun, bugünkü hükümetten himaye, teşvik görmediğini söylemek mümkün değildir. 19 ayda bu hükümet sorun doğuran bir hükümet oldu. Milletten tokat yiyecekleri gün uzakdeğildir.» dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur, Bakanlığıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere gittiği Konya'da düzenlediği basın toplantısında, ülkemizdeki eğitim ve öğretimin hemen hemen tamamiyle politikşartlandırmalardan arındığını ve normale döndüğünü belirterek, «Önümüzdeki yıl ükemizin her yerinde Eğitim özgürlüğü ve esenlik içindeöğrenim yapılacaktır» dedi.

6- Üsküdar Örnek mahallesindeki «gecekondu önleme bölgesinde» yapılan 390 dairenin noter huzurundaki kura çekilişinde hazır bulunan İmar ve İskan Bakanı Ahmed Karaaslan İstanbul İl Genel Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında, «Bakanlığın en önemli hizmetleriarasında dar gelirli yurttaşlara ucuz ve kiralık konut sağlamanın da bulunduğunu belirterek, İstanbul'da yeni gecekondu yapılmasına izinvermeyeceklerini» söyledi.

7- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp Konya'da düzenlediğibasın toplantısında, ülkemizde benzine alkol karıştırma kampanyasınınbaşladığını açıklayarak, «Hammaddesi melasa dayalı olan sekiz adetyeni alkol fabrikası kurulacak, Malatya İspirto Fabrikası da genişletilecektir.» dedi.

8- Çanakkale'ye bağlı Yenice ilçesinin Kalkım Bucağında kurulacak Orman Ürünleri Entegre Tesisi'nin temeli Orman Bakanı Vecdi İlhantarafından düzenlenen bir törenle atıldı.

9- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, kısa adları İİFSO veWAMY olan islam kuruluşları tarafından kendisine verilecek iki ödülüalmak için Riyad'a gitti.

10- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, «Korkunç hale gelen pahalılığa, yokluklara, işsizliğe, anarşiye, partizanlığa, yıkıcı ve bölücü örgütlere «Artık yeter» demenin zamanı geldi. Milletimiz 14 Ekim seçimlerinde bu yolda iradesiniortaya koyabilir, dedi.

11- MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin, Ankara'da yaptığı yazılıaçıklamada, Ecevit'in son attığı temellerde «dünyada eşine ender rastlanan bir oranda temel atma rekoru kırdığım belirterek, «Ecevit, moralve fizik bakımından tükenmiştir.» dedi.

12- DİSK Basın Dairesi'nden yapılan bir açıcklamaya göre; DİSKGenel Sekreteri Fehmi Işıklar, Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesinin,hakkında tutuklama kararı vermesi üzerine başvurduğu Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığınca tutuklandı. Aynı olayla ilgili olarak tutuklubulunan ve aralarında DİSK 10. Bölge Temsilcisinin de «buunduğu üçkişi ise aynı gün serbest bırakıldı.

13- Otomotiv Sanayi tarafından İstanbul'da yapılan açıklamada,Hükümetin bürokratik engellemesi sonucu otomotiv sanayiinde üretimin durduğunu ve günlük zararın 30 milyon lira dolayında bulunduğu öne sürüldü.

14- Ankara'lı eczacıların üç gün süre ile eczanelerini kapalı tutmalarına ilişkin kararları uygulamaya konuldu. Ankara'da bulunan 453 eczane kapandı, 52'si nöbetçi olarak açık kaldı. Eczanelerin vitrinlerineasılan ve boykot nedenini açıklayan bildiride, «Anayasanın 49. maddesine göre, halkın sağlıklı yaşama koşullarını sağlamakla görevli devletin uygulama işlevini yüklenmiş olan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ilaç sanayicilerinin güdümündedir. Halkımıza sürekli ve ucuz ilaç istediğimizden, ilgilileri uyarmak amactyla eczanelerimizi kapatmak durumundayız.» denildi.

15- Çanakkale'nin Ezine ve Ayvacık ilçelerine bağlı 20 köyden 12bin domates üreticisi «Salça fabrikalarının üreticiye danışmadan kendiçıkarları doğrultusunda fiyat tesbiti yapmalarına karsı çıkmaları nedeniyle» direnişe geçti.

16- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Mahkemesi, Ankara'nın Aktepe semti'nde geçtiğimiz yıl Aralık ayında sol görüşlü Cengiz Han adlıbir kişiyi öldürmekten sanık sağ görüşlü Neşat Durdağ'a ömür boyuağır hapis, Nazım Ayaz'a da toplam 7 yıl ağır hapis cezasıyla bin liraağır para cezası verdi.

17- Zonguldak'ın Karabük ilçesinde, 200 Evler Derneği Lokali,kimlikleri bilinmeyen kişilerce tabancayla tarandı, Ahmet Kılıç adlı birikişi öldü, 7 kişi yaralandı.

18- İskenderun Demir - Çelik Fabrikalarında görevli iki mühendisiöldürtmek için üç kişiye 500'er bin liralık çek verdiği öne sürülen Bağımsız Çelik- İş Sendikası Başkanı Ali Ulukanlıgil, İskenderun'da yakalanarak gözaltına alındı.

19- Urfa'nın Bucak aşiretinden 50'ye yakın silahlı, kişinin Siverek'in Şekerli Bucağı'na bağlı Arabik Köyü'ne yaptıkları baskında, üç kişiağır yaralandı, iki evi ateşe veren silahlı kişiler 6 kişiyi de rehine alarak,kaçtılar.

20- ANKA Ajansı'nın bir haberine göre; Türkiye, rezervlerinde ençok artış sağlayan ülkeler arasında yer aldı.

21- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Rumların, kendi önerilerini reddetmeleri ile ilgili olarak, Lefkoşe'de basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve yeni Türk önerilerinin 19 Mayıs anlaşması çerçevesinde başlatılan görüşmelerde ortaya çıkan zorlukları giderici ve yolu kısaltıcı olduğunu söyleyerek, «Amacımız görüşleri çıkmazdan kurtarmak.» dedi.

22- Ankara'da temaslarını sürdüren FKÖ Heyeti'nde bulunan EbuFiras, kendisi ile görüşen Cumhuriyet Gazetesi Muhabirine yaptığı açıklamada, «Türkiye'yi Avrupa'da görmek istemiyoruz. Türkiye Ortadoğu'da, bizim yanımızda bir İslam ülkesi.» dedi.

23- Ortak Pazar Komisyonu, Kıbrıs Adasında henüz kesin bir siyasi çözüme ulaşamadığı gerekçesiyle, «Gümrük Biriği»ni öngören ortaklık anlaşmasının ikinci aşamasına geçiş görüşmelerinin üç yıl sonrayaertelenmesini kararlaştırdı.

24- Türk Harb-lş Sendikası ile Amerikan Hava Kuvvetleri adınamüteahhit firma Boing International İn Company» şirketi arasında imzalanan yeni toplu iş sözleşmesi ile Türk isçilerin aylık maaşları yanödemleri ile birlikte en az 38 bin liraya çıkarıldı.

25- AFP Ajansı'nın Washington'dan bildirdiğine göre; ABD Başkanı Jimmy Carter, Sovyetler Birliğini, dört yıl önce imzalanan AvrupaGüvenlik ve İşbirliği Konferansı Helsinki Nihai Belgesine uymadığı gerekçesiyle kınadı.

26- AP Ajansı Tokyo mahreçli haberinde; Çin'in resmi Sin HuaAjansı'nın, Çin'in bu yıl Mekke'ye Müslüman Çinlilerden oluşan bir«hacı kafilesi» 'göndereceğini açıkladığını bildirdi.

27- İran Radyosu, ülkenin batısındaki Marivan kenti sakinleri ilemerkezi hükümet arasında zaman zaman kanlı olaylara nede'n olan uyuşmazlıkların giderildiğini ve halkın, birkaç gün önce terkettikleri Marivan'a dönmeye başladığını bildirdi, İran'ın resmi haber ajansı PARS da,Marivan sakinlerinin evlerine döndüklerini açıkladı.

28- Irak'ta yönetimi elinde bulunduran Baas Partisi liderlerine karşı komplo planladıkları iddia edilen 5 kişiyi yargılarnak üzere kurulanözel mahkemenin ilk toplantısını yaptığı, Irak Haber Ajansınca bildirildi.

29- ANSA Ajansı İtalya'da hükümeti kurmakla görevlendirilenHristiyan Demokrat Flippo Maria Pandolfi'nin bu görevden vazgeçtiğiniaçıkladığını bildirdi.

3 Ağustos 1979

1- CHP Genel Yönetim Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, «Başbakan Bülent Ecevit'in 20 il ve çeşitli ilçelerde yaptığı gezilerin değerlendirildiği,ayrıca 14 Ekim seçimleri ile ilgili çalışmaların gözden geçirildiği» bildirildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türk - Libya Karma Ekonomik Komisyon toplantısında varılan görüş birliklerini açıkladı. Çetin ayrıca Libya'nın Türkiye'ye satacağı petrol miktarını arttıracağını da bildirdi.

3- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz, bakanlığı ile ilgiliçalışmalarda bulunmak üzere çıktığı Ege bölgesi gezisi sırasında düzenlediği basın toplantısında, «3. MC gibi bir hükümetin, seçim sonuçlarıne olursa olsun, kurulmasına olanak olmadığını» söyledi.

4- MSP Geneİ Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, «MSP'nin 7 seneden beri TRT'de, basında, maksatlı olarak, olduğundan başka türlü gösterilmeye çalışıldığını»öne sürerek MSP'nin, bugünkij TRT'nin lağvedilerek yeniden kurulmasıhususunda bir kanun teklifi verdiğini» söyledi.

5- MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu, Ankara'daverdiği yazılı demeçte, «Bugünkü zam, zulüm, soygun, vurgun ve işkence iktidarından olduğu gibi, TRT'den de hesap sormak ve TRT'nin partizan yöneticilerinin sanık sandalyesinde yargılanmalarını temin etmek, bizim !için bir görevdir.» dedi.

6- Sanayi Odaları .Birliği'nin dün yapılan ve İstanbul, Ege Bölgesi, Ankara, Adana, Denizli, Eskişehir Sanayi Odaları ile Bursa, Kocaelive Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanlık Divanları ve TürkiyeOdalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yazar'ın katıldığı toplantıda alınan kararlar açıklandı. Sanayi Odaları Birliği Başkanı SakıpSabancı yaptığı açıklamada, «Ekonomimizi güçlendirme programı ile ortaya konmuş olan amaçlardan sadece dış ödemeler dengesi konusundaatılan adımlar ve çabalar dışında, diğer temel sorunlar daha da ağırlaşmıştır. Bugünkü kahredici siyasi tansiyon devam ettikçe, ülkemizinekonomik darboğazdan çıkmasını beklemek bos bir hayal olacaktır.» dedi.

7- Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası (MESS) Başkanı TurgutÖzal, İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, «Herkese mavi boncukdağıtan, her zümreyi aşırı derecede tatmin etmeye çalışan politika,son iki senede geçersiz olduğunu herkesin anlayacağı şekilde bizzat ispat etmiştir. Türkiye'nin son iki yılda içine düştüğü badireden çıkabilmesi için hukuk, politika ve ekonomi sistemlerinde köklü yeniliklerin yapılması zorunludur» dedi.

8- Milliyetçi İsçi Sendikaları Konfederasyon İcra Kurulu adınabir açıklamada bulunan Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreter Vekili AşurDemirbağ, «Yöneticilerinin binbir tertip ile içeriye alındıklarını» öne sürerek, «Herşeye rağmen hizmetimizi sürdüreceğiz.» dedi.

9- DİSK'e bağlı Yeraltı Maden - İş Sendikası'nın, 32 gün sürenGenel Kurulu sonunda. Genel Başkanlığa yeniden Çetin Uygur seçildi.

10- Diyarbakır - Hakkari - Siirt - Mardin - Urfa İlleri SıkıyönetimKomutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi, Hilvan olayları ile ilgili biraçıklama yaptı. Açıklamada, olaylarla ilgili görülen 6 kişinin gözaltınaalındığı bildirildi.

11- Erzurum'un Horasan içesine bağlı Pirhasan, Sekman ve Saçlıköylülerinin katıldığı ve 9 kişinin ölümü, biri jandarma eri olmak üzere2 kişinin de yaralanmasıyla ilgili olarak gözaltına alınan 6'sı kadın 58kişi, güvenlikleri açısından Erzurum'a getirildi.

12- Zeytinburnu Kazlıçeşme'de, Mensucat Santral Fabrikası'nıngece isçilerini taşıyan servis otobüsüne açılan yaylım ateşi sonucu 3işçi öldü. İstanbul Kartal'da, MHP eski İlçe Başkanı, emlak komisyoncusu Haydar Çağlar'da silahlı saldırıya uğrayarak öldürüldü.

Adana'da meydana gelen olaylarda ise sağ görüşlü olduğu bildirilen Mustafa Yücel adlı bir lise öğrencisi öldürüldü. Ayrıca Bağlıoğlumahallesinde çıkan çatışmada bir polis, iki kişi öldü, dört kişi de yaralandı.

13- Göztepe Ticaret Lisesi önünde, 16 Mart 1978 tarihinde üzerini aramak isteyen ve devrimci olduğu öne sürülen Mehmet Nuri Ayyıldız'ı öldürmek, Saaddettin Şahin'i de yaralamaktan sanık aynı okul öğrencilerinden ülkücü olduğu bildirilen Necdet Topraktepe, İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi.nde 30 yıl ağır hapis ve 500 lira ağır para cezasına çarptırıldı.

14- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, AnkaraSavcı Yardımcısı Doğan öz'ü öldürmekten sanık ibrahim Çiftçi hakkında yapılan duruşmada, temyiz yolu açık olmak üzere TCK'nın 149/2maddesi gereğince idam cezası verdi. Mahkeme ayrıca Çiftçi'yi suçaazmettirdikleri gerekçesiyle MHP Konya Milletvekili İhsan Kabadayı,MHP Genel Sekreter Yardımcıları Nevzat Köseoğlu, Yaşar Okuyan ilebunların bağlı bulundukları kuruluş mensupları hakkında yasal soruşturma açılmasını istedi.

15- 14 Ekim Pazar günü yapılacak Cumhuriyet Senatosu üçte biryenileme, Cumhuriyet Senatosu ve Millet Meclisi ara seçimleri dolayısıyla seçim yasakları başladı.

16- Hatay'da yurt dışında çalışan işçilerle turistlere dövizle benzin satışına başlandı.

17- Bursa'nın Orhaneli ilçesinde zengin kömür yatakları bulundu.

18- Fiyat Kontrol Komitesinin parekende kar hadleri dikkate alınarak zeytinyağının, fabrika, toptan ve parekende fiyatları yeniden saptandı. Zeytinyağı parakende fiyatları, tiplerine göre, en az 61 lira 50 kuruş,,en fazla 82 lira 50 kuruş olarak belirlendi. Karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

19- Subay ve Astsubaylara ait sicil yönetmeliklerinde değişiklik yapıldı. Binbaşılar ile yüzbaşılar, astsubay kıdemli üst çavuşlar ile kıdemli başçavuşlara verilecek üstün basarı kıdemlerinin verilme yöntemiyeniden saptandı.

20- İki ayda bir yayınlanan «NATO's Fifteen Nations» dergisine biryazı yazan Federal Almanya Aşağı Saksonya Maliye Bakanı WalterLeisler Kiep, «Türkiye'nin batı ile olan ilişkilerindeki güçlenme Almanya,Avrupa ve Atlantik İttifakı için son derece önemli» dedi.

21- İtalyan Hristyan Demokrat Parti Başkanı Flaminio Piccoli'ye,başkent Roma'da bir suikast girişiminde bulunuldu.

22- Zambiya'nın başkenti Lusaka'da düzenlenen İngiliz MilletlerTopluluğu zirvesine katılan Rum lideri Spiros Kipriyanu bir basın toplantısı yaparak, İngiltere'den Kıbrıs'taki üslerine karşılık 400 milyondolar istediğini açıkladı.

23- Lübnan Radyosu, israil birliklerinin Güney Lübnan'da Filistinve ilerici Müslümanların mevzilerine karsı yeni bir saldırıya girdikleriniaçıkladı.

4 Ağustos 1979

1- Genelkurmay Başkanı Kenan Evren'in başkanlığında çalışmalarını sürdüren Yüksek Askeri Şûra'da yükselme sıraları gelen 60 Generalin durumlarının incelendiği, 8 Korgeneralden dördünün emekliye ayrılması, ikisinin Orgeneralliğe yükseltilmesi, ikisinin de görevsüresinin uzatılmasının kararlaştırıldığı açıklandı.

2- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, basında çıkan bazı haberler üzerine yaptığı açıklamada, «Tüccarın üreticiden aldığı buğdaylaspekülasyon yapmasını önleyecek tedbirlerin alındığını» belirterek,«Buğday dış satımı sadece Toprak Mahsulleri Ofisine aittir. Un dış satımında ise tescilleri durdurduk dedi.

3- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz, bir süre önce Aydın'ın Çine ilçesinde temelini attığı ÇAĞ - KOP Hayvansal ÜrünleriEntegre Sanayiine, Dünya Bankası'nın bir yan kurulusu olarak IFC'ninortak olma önerisini reddetti.

4- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Birgit, Ankara'da yaptığı açıklamada, 14 Ekim seçimlerinin iktidarı daha da güçlendireceğini belirterek, «Partimizin 5 ildeki milletvekili seçimlerinde/de başarıyaulaşacağı inancı içindeyiz» dedi.

5- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, Ankara'daverdiği demeçte, «CHP ve AP'yi eleştirerek, bu iki partinin de aynızihniyetin temsilcileri olduğunu, partisinin ise milli görüsü temsil ettiğini» söyledi.

6- MHP Grup Başkan, Vekili İhsan Kabadayı, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nin, soyut kavramlarlapartisini suçladığını ve.TRT'nin de bu haberleri vererek seçim yasaklarını ihlal ettiğini» bildirdi.

7- DP Genel Başkan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Faruk SükanAnkara'da verdiği demeçte Senato kısmi seçimlerine giderken Türkiye'nin genel manzarası hakkındaki görüşlerini açıklayarak, «Olaylardevleti buhranlara sürüklüyor» dedi.

8- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Nuh Kuşçulu İstanbul'da verdiği demeçte, «Traktör dağıtımının Ziraat Bankası'na verilmesi, ticaretin devletleştirilmesinin yeni bir halkasıdır» dedi.

9- Ankara Eczacı Odası Başkanı Necati Boyacıoğlu yaptığı yazılıaçıklamada, «Üç günlük eczane kapatma eylemlerinin başarıyla sürdürüldüğünü ve halkın sağlığını hiçe sayanların kimler olduğunun anlaşıldığını» belirtti.

10- TANSA Genel Müdürü Mustafa Çelik ANKA Ajansına yaptığıaçıklamada, «Belediye Gelirleri Yasası'nın çıkmadığı su günlerde varolma mücadelesi veren belediyeler içirı ekonomik alanda tek kurtuluşyolu Tansa projesidir» dedi.

11- İstanbul Zeytinburnu'nda, önceki akşam fabrika çıkışı servisotobüsü içinde kurşunlanarak öldürülen üç kişinin de MHP üyesi oldukları açıklandı.

12- Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Türkiye'de büro açmasını öngören çalışmalar tamamlanarak hazırlanan protokol taraflaca parafe edildi.

13- Türkiye ile Uluslararası Para Fonu, Stand - By düzenlemesinegöre birinci kredi dilimi çerçevesinde serbest bırakılan 70 milyon dolar özel çekme hakkı. Merkez Bankası hesabına geçti.

14- Çanakkale Boğazı ile Bozcaada arasında meydana gelen deniz kazasında iki Türk şilebi çarpıştı, kaza sonunda Amasya şilebi battı.

15- İngiltere'de yayınlanan ve Orta - Doğu konusundaki haberlereağırlık vermesi ile tanınan «8 days» dergisi Ecevit'i kapak yaptığı sayısında «Türkiye'nin sorunlarına değinen geniş bir yazı yayınladı. Derginin «Enflasyon ve silah Atatürk Türkiyesini tehdit ediyor» başlığı :ileyayınladığı yorumunda, «Türkiye ekonomik alanda yanlış trene bindi»denildi.

16- Brüksel'de İngilizce olarak yayınlanan «NATO's Fifteen Nations» adlı dergide çıkan yazıda Türk - ABD ilişkilerine değinilerek,«Stratejik Silahların Sınırlandırılması anlaşmasına ilişkin tartışmalardaTürkiye şimdi anahtar rolü oynuyor, İran'daki Şah Rejiminin düşmesinden sonra, Doğu Akdeniz'de kalan tek dosta daha fazla ilgi göstermekzamanı gelmiştir» denildi.

17- Lefkoşe'nin Rum kesiminde yayınlanan Apoyevmatini gazetesiNATO'nun Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıkların tamamınaçözüm bulunmasını öneren bir planı devreye sokmaya çalıştığını belirterek, bu planın Kıbrıs'ta bazı oldu bitlileri kökleştirmek amacı güttüğünü öne sürdü.

18- Mısır Devlet, Başkanı Enver Sedat, İskenderiye'de yaptığı konuşmada, Arap Devletleri ile ABD arasında Filistinlilerin de kabul edeceği bir çözüm için çalışmaların sürdürüldüğünü bildirerek, Arap Devletlerinin de ergeç İsrail'le barış yolunda dialog kuracaklarına inandığını söyledi.

19- Lusaka'da çalışmalarını sürdüren İngiliz Uluslar TopluluğuKonferansında bir açıklama yapan Nijerya Dışişleri Bakanı Henry Adefope, Rodezya konusunda memnunluk verici bir çözüme ulaşılamadığı takdirde ülkesinin ingiliz Uluslar Topluluğundan çekileceğini açıkladı.

5 Ağustos 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, bütün Bakanlık ve Valiliklere bir ganelge göndererek, seçimlerin güvenlik içinde yapılmacı için tüm görevlilerin tarafsız davranmalarını istedi.

2- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Ecevit iktidarının meşruiyetini kaybettiğini, kanun ve hukuktanımadığını» söyleyerek, Türk Milletinin 14 Ekim'de Ecevit ve iktidarına gereken dersi vereceğini öne sürdü.

3- Sosyalist Devrim Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar,Ankara'da verdiği demeçte, «Faşizmin Türkiye'yi tehdit eden çok ciddi bir tehlike olduğunu» belirterek, «Sağdaki silahlı eylemlerin arkasında bir siyasi partinin gölgesi görünüyor» dedi.

4- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Ecevit'in temel atma gezilerinin bir seçim gezisi olarak nitelenmesi gerektiğini belirterek, «Ecevit'in attığı temellerTürkiye'nin bağımsızlığının temelidir» dedi.

5- AP Genel Başkan Yardımcılarından Saadettin Bilgiç, haftalıkYankı dergisinin sorularına verdiği cevapta, «AP kanun ve hukuk dışıhareketleri nereden gelirse gelsin hiçbir zaman benimsememiştir.»diyerek MHP hakkında verilen bir mahkeme kararı olmadığını vebu partinin demokrasiden yana olduğunu söyledi.

6- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumaiıoğlu, Ankarada verdiği demeçte, can ve mal emniyetinin kalmadığını öne sürerek,«Seçim emniyetinden şüpheli olduklarını ve AP'ye verilen oylarlaCHP'nin her zaman iktidar olacağının unutulmaması gerektiğini» söyledi.

7- İki gün süren çalışmalarını tamamlayan TSİP Yönetim Kuruıu ve İl Başkanları ortak toplantısı sonunda yayınlanan bildiride, «Seçimlerin sınıfsal ve ulusal baskıya faşizmin ve gericiliğin saldırılarınakarsı ilerici güçlerin ortak mücadelesi yolunda değerlendirilmesi» istenerek, sol partiler arasındaki işbirliği önerisi yinelendi.

8-- Türk - İş Teşkilatlanma Genel Sekreteri Orhan Erçelik, Adana'da yaptığı açıklamada «Kamu kesiminde görevli bazı üst seviye veişyeri yöneticilerinin, Türk - İş'e bağlı bazı sendikalar ve işçilere karsı takındıkları tavrın anlaşılmaz olduğunu» belilrterek «Bu durumuntoplumsal anlaşmanın gözden geçirilmesine, hatta tamamen iptalineyol açabilecek boyutlar yarattığını» söyledi.

9- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Nuh Kuşçulu, basına yazılıbir açıklama yaparak, Merkez Bankası kredilerinin kamu kesimine verildiğini ve bu yüzden özel kesimin nakit sıkıntısı çektiğini belirtti.

10- Ankara Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmek suçundanAnkara Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından idama mahkum edilenibrahim Çiftçi hakkında, 8-9 Temmuz gecesi Türkiye İşçi Partili 7genci öldürmek suçundan da idam isteminde bulunuldu.

11- Adana'da bir isçi kimliği belirsiz iki kişi tarafından öldürüldü. Urfa'da ise arama yapan Jandarmn Birliği'ne açılan ateş sonucubir kişi öldü.

12- İstanbul Boğazı'nda meydana gelen yoğun sis nedeniyle Yunan bandıralı bir gemi ile kum yüklü bir Türk kösleri çarpıştı. Kazada can kaybı olmadı.

13- 7 ay süren hükümet bunalımından sonra İtalya'da İçişleri Bakanı Cossiga tarafından kurulan yeni hükümet yemin ederek görevinebaşladı.

14- Yunanistan Hükümeti, NATO'nun Ege Denizinde yapacağıSonbahar Deniz ve Hava Tatbikatlarına katılmama kararı aldı. Bu kararın NATO Başkomutanlığına bildirdiği açıklandı.

15- İran Başbakanı Mehdi Bazergan, ülkesinin Eylül ayında Küba'nın başkenti Havana'da yapılacak olan Bağlantısızlar Konferansına katılacağını açıkladı.

16- Meksika'daki İsviçre Büyükelçiliği, 4 kişi tarafından -basılarakelçilik mensupları rehin alındı. Elçiliği basanların Meksika'daki «Siyasal Tutukluları Savunma Ulusal Komitesi» üyesi oldukları açıklandı.

6 Ağustos 1979

1- Yüksek Askeri Şûra, Ankara'da çalışmalarını tamamladı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, 28 general ve amiralin bir üst rütbeye, 44 albayın da tuğgeneralliğe ve tuğamiralliğe yükseltilmeleri,nin kararlaştırıldığı bildirildi. Bu arada, Orgeneral Vecihi Akın'ınmekliye ayrılmasıyla boşalan NATO Güneydoğu Akdeniz KuvvetlerKomutanlığına 1. Ordu Komutanı Org. Necdet Üruğ atandı. 2. OrduKomutanı Or. İbrahim Şenocak ve 3. Ordu Komutanı Org. Mahmut Ülker de Askeri Şûra üyeliklerine atandılar. Öte yandan, KKK Org. Nurettin Ersin'in ve Hv. K. K. Org. Tahsin Sahinkaya'nın görev süresi1980'e kadar uzatıldı.

2- AP Genel Başkan Yardımcısı Necmettin Cevheri, CumhuriyeGazetesine yaptığı açıklamada, «14 Ekim'de yapılacak Senato yenikme ve Milletvekili ara seçimlerinde sağdaki bölünmeyi önleyeceklerni» öne sürerek, «AP'nin seçimlerden 30 Senatörlük ve 4 Milletvekilliği garantisi şimdiden belirmiştir» dedi.

3- MSP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Arif Emre, Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, «MSP'nin kesinlikle CHP’de koalisyon kurma hazırlığının bulunmadığını» belirterek, «AP, günümüzde müşkül şartlar altında işbaşına gelerek başarısızlığa uğramaktankorktuğu için mevcut CHP Hükümeti'ni ayakta tutuyor» dedi.

4- MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin, Ankara'da verdiği yazılı demeçte. Adana ve Burhaniye'de meydana gelen olaylara değinerek, «Bizim öncelikle üzerinde durduğumuz komünist cephenin saldırıları değil, iktidar'ın ve onar uşaklık etmek isteyenlerin, kanun, nizamtanımaz tavırlarıdır» dedi.

5- Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Akdoğan, Ankara'da yaptığı açıklamada, MHP'nin kapatılması için. Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapılabilmesine ilişkin belgelerin henüz tamamlanamadığını bildirerek, evrakların tamamlanmasından sonra gerekli işlemin yapılacağını söyledi.

6- Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nin Nisan ayı içinde verdiği «Yasak yayın bulundurmanın suç olmadığı» na ilişkin kararını, gerekçesiyle birlikte onayladı.

7- DİSK'e bağlı Genel - İş Sendikasının, İzmir Belediyesi'ninyerlerinde bir .süre önce uyguladığı, ancak Bakanlar Kurulu'nun kez ertelediği grev, bu sabahtan itibaren başladı. Greve, 8300 isçiden, 6000'inin katıldığı bildirildi.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, yaklaşık 1000 ilacın fiyatına yüzde 40 ile yüzde 100 arasında değişen zam yaptı.

9- Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından 28 Temmuz günü«Silahlı çete oluşturmak ve Sendikalar Yasa'sına muhalefet» suçundan tutuklanan MİSK Genel Başkanı Ömer Faruk Akıncı ve 6 arkadaşı itiraz ettikleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nceserbest bırakıldılar. Sanıkların tutuksuz olarak yargılanacakları açıklandı.

10- Politika Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Özgür'ü öldürmekten sanık olarak tutuklu bulunan MHP İstanbul il Gençlik KoluBaşkanı Kazım Ayaydın ile sağ görüşlü Gürsel Başdemir hakkındatutukluluk hallerinin devamı için yeterli delil bulunmadığına karar veren 1. Ordu Askeri Mahkemesi, sanıkları tahliye etti.

11- Ankara, Kars ve Kayseri'de toplam üç kişi açılan ateş sonucu öldürüldü. Adana'da ise. Sabancı Kültür Sitesi'nin bahçesinde patlayan tahrip gücü yüksek bir bomba üçü çocuk 4 kişinin ölümüne neden oldu.

12- Milliyet Gazetesi'nde yer alan Lefkoşe mahreçli bir haberde,Zambiya'nın başkenti Lusaka'da çalışmalarını sürdüren İngiliz UluslarTopluluğu Konferansına katılan Kıbrıs Rum Toplumu Lideri Kipriyanu'nun, Türkiye aleyhinde karar çıkarabilmek için yoğun kulis çalışmasına girdiği bildirildi.

13- İran'da yeni anayasaya son şeklini verecek Kurucu Meclis Seçimlerinde, çoğunluğu Humeyni yanlısı Mollaların kazandığı ve Meclise din adamlarının hakim olduğu yabancı ajanslar tarafından bildi-,rildi.

14- Afganistan'ın başkanti Kabil'de, hükümete karşı ayaklanan1200 kişilik bir askeri birliğin imha edildiği ve isyanın bastırıldığı bildirildi. Afganistan Hükümeti, ayaklanmayı Pakistan ve İran'dan gelenkışkırtmaların başlattığını öne sürdü.

15- Filistin Kurtuluş örgütü Lideri Yaser Arafat, Beyrut'ta yaptığı konuşmada, «Filistin Halkının direnişinin Orta Doğu petrol kuyular|nı ateşe verebilecek tek fitil» olduğunu söyledi.

7 Ağustos 197J

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Florya Deniz Köşk'ünde, Başbakan Bülent Ecevit'i kabul etti. Cumhurbaşkanı Korutürk ile görüşmeküzere İstanbul'a giden Başbakan Bülent Ecevit, Yeşilköy Havaalanındagazetecilere yaptığı açıklamada, «Akaryakıt sorunu tüm dünyada ciddibir sorun olmaya devam ederken, Türkiye'de boyutlarının hafiflemekteolduğunu sevinerek görüyoruz. 1979 yılının bir yatırım yılı olacağınadair verdiğimiz sözü yerine getirmiş bulunuyoruz. Bu gezilerden çokolumlu izlenimler edindim» dedi.

Ecevit, Cumhurbaskanı'nı ziyaretinden sonra, İstanbul Valisi Orhan Erbuğ ile birlikte Halkalı'da yapımı planan yeni yerleşme alanı projesine ilişkin çalışmaları gözden geçirdi ve daha sonra Ankara'ya döndü.

2- Yüksek Askeri Şûra'nın 2-6 Ağustos tarihleri arasında yaptığı olağan toplantıda-belirlenen, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükselenler açıklandı. 30Ağustos 1979 tarihinden geçerli olacak karaname uyarınca. Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Org. Selahattin Demircioğlu Üçüncü Ordu Komutanlığına, Demircioğlu'dan boşalan yere ise Org. Celal Bulutlar getirildi. Kararnamede Birinci ve ikinci Ordu Komutanları ile EgeOrdusu adıyla bilinen Dördüncü Ordu Komutanlarının yerlerinde kalması öngörüldü. Bu arada. Org. Vecihi Akın'ın emekli olması ile boşalan NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri KomutanlığınaOrg. Sedat Güneralp atandı.

Kararnameden sonra Türk Silahlı Kuvvetlerindeki Ordu Komutanları söyle oldu: 1. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Üruğ, 2. OrduKomutanı Org. İbrahim Şenocak, 3. Ordu Komutanı Org. Selahattin,Demircioğlu, 4. Ordu Komutanı (Ege Ordusu) Org. Sedat Özçivril,NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanı Org.Sedat Güneralp.

3- Bakanlar Kurulu, önümüzdeki günlerde yapılacak olan 5 yerdeki Belediye Başkanlığı seçiminin 14 Ekimde yapılacak Kısmi SenatoSeçimleriyle birlikte yapılmasını kararlaştırdı.

4- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul, Toprak Mahsulleri Ofisi'nebuğdayını teslim eden üreticinin tarımsal giderlerinin sağlanmasında,öncelik tanınmasını kararlaştırdı.

5- AP Genel İdare Kurulu, Parti Genel Başkanı Süleyman Demirel Başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yayınlanan bildiride,Pazar günü yapılması gereken 5 Belediye Başkanlığı seçiminin tehiredilmesinin hiçbir hukuki dayanağı olmadığı kaydedildi ve «CHP korktuğu için Pazar günü yapılacak seçimlerden kaçtı» denildi.

6- Türkiye Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Timisi, İstanbul'da yazılı bir açıklama yaparak, «Ülkemizde yıllardır sürdürülen düzeni değiştireceğiz. Bağımsız bir Türkiye kuracağız; aracıyı, tefeciyi,vurguncuyu ortadan kaldıracağız; hakça bir düzen kuracağız; ne ezenne ezilen olacak; faşizme, anarşizme karşı mücadele edeceğiz; bunlardan hesap soracağız; iddia ve teklifleri ile ortaya çıkan CHP'ye halkımız destek oldu, ancak değişen ne oldu?» dedi.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Agah Oktay Güner, Ankara'daverdiği yazılı demeçte, «Ecevit Hükürneti'nin ekonomik politikası iflasetmiştir. Kamuoyuna açıklanan IMF'nin gizli raporları Ecevit'in, ülkeekonomisini dış güçlerin emrine verdiğinin belgesidir» dedi.

8- Türk - İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier, Anka Ajansınayaptığı açıklamada, Türk - İs'in 14 Ekim seçimlerinde partiler üstü politikası gereğince, hiçbir partinin desteklenmemesi kararında olduğunusöyledi.

9- DİSK'e bağlı Basın - İş Sendikası, «DİSK içinde olrna koşulu»ile Türkiye Gazeteciler Sendikasına ve Türk- İş’e bağlı. Basın - İş Sendikasına birleşme çağrısı yaptı.

10- Türkiye Eczane Sahipleri Cemiyeti Başkanı Mustafa Tuzer,Türk Eczacılar Birliği tarafından alınan «Kepenk kapatma» kararınauymayacaklarını bildirerek, yapılmak istenen hareketin ne halka ne deeczane sahiplerine bir yarar getirmeyeceğini söyledi.

11- 1979 yılının ilk yarısında ithalatın yüzde 71'lik bölümünündöviz transferinin gerçekleştirildiği ve fiili mal ihracının geçen yılaoranla yüzde 22.3 arttığı bildirildi.

12- İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi, 27 Ekim 1977 günü IşıkMühendislik Okulu tuvaletinde Ayhan Gökdemir'i öldürmekten sanıksağ görüşlü olduğu iddia edilen Metin Aras'ı 25 yıl hapse mahkum etti.

13- Bir ihbar üzerine, Diyarbakır - Urfa - Mardin - Siirt - HakkariSıkıyönetim Komutanlığı'na bağlı birliklerin Hilvan ilçesi ve köylerindeyaptıkları aramada meydana gelen çatışmada, hakkında gıyabi tutuklama kararı olan bir sanık, ölü olarak ele geçirildi.

14- Ünye'de Dev - Genç üyesi olduğu bildirilen bir kişi, Cibali'deise bir bakkal açılan ateş sonucu öldürüldü, İstanbul Baltalimanı deresi yakınında park edilmiş bir oto içinde de iki erkek cesedi bulundu.

15- Kayseri - Elazığ karayolunda, bir yolcu otobüsünün uçurumayuvarlanması sonucunda meydana gelen kazada 24 kişi öldü, 19 kişide ağır ayarlandı.

16- Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Ankara'da açacağı temsilcilik ileilgili olarak, Türk hükümetiyle görüşmelerde bulunmak üzere yurdumuzda bulunan örgüt yetkilisi Ebu Firaz Ankara'da bir basın toplantısıdüzenledi. Firaz yaptığı konuşmada, «Temsilciliğin önümüzdeki haftalarda açılacağını ve tam diplomatik statüsünün olacağını» belirterekTürk Hükümeti yetkililerine teşekkür etti.

17- Bir süredir Suudi Arabistan'da bulunan MSP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan, Taif kentinde düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, «islam Dinarı» diye bir para sistemi ile birlikte, «İslam Ortak Pazarı, İslam Birleşmiş Milletleri, İslam Ülkeleri Ortak SavunmaPaktı ile islam Ülkeleri Kültürel işbirliği Teşkilatı» adlı örgütlerin kurulmasını istedi.

Erbakan ayrıca, Suudi Arabistan'da çalışan Türk işçileri ile de birgörüşme yaptı ve Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Ahmed Bin Abdülaziz Turizm ve Enformasyon Bakanı, Abdun Yamani tarafından da kabuledildi.

18- İran'ın ılımlı din adamlarından Ayetullah Şeriat Madari Meşhed verdiği demeçte, «Bu kritik dönemde İran halkını birlik içinde tutabilmek için eski anayasanın yürürlükten kaldırılmaması gereklidir»dedi.

8 Ağustos 1979

1- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da basma verdiği yazılı demeçte, «Başka partilerden bir iki milletvekili transfer ederek kendi ömrünü birkaç gün veya birkaç ay daha uzatabilmeyi başlıca iş sayan hükümetlerle anarşiyi, yoksulluğu, pahalılığı yenmek mümkün değildir» dedi.

2- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, partisinin İstanbulil örgüt Kurulu'nda yaptığı konuşmada, seçim kampanyasında partisinin sloganının «Doğruluk» olacağını söyleyerek, «CHP iktidarının, cephe iktidarlarından devraldığı olağanüstü 'koşulları göz önüne alırsak,CHP iktidarının yaptıklarını küçümseyemeyiz. CHP, ara seçimlerdenoylarını artırarak başarıyla çıkacaktır» dedi.

3- AP Genel Başkan Yardımcısı Necmettin Cevheri, Milliyet Gazetisine verdiği demeçte, TRT eski Genel Müdürü Şaban Karataş'ınKonya'dan eski parlamenterlerden Veli Gürkan'ın Edirne'den Unat Demir'in Muğla'dan Süleyman Çağlar'ın Manisa'dan' milletvekili, OrhanDavut'un da Muğla'dan Senatör adayı olduğunu açıkladı.

Öte yandan Genel Başkan Süleyman Demirel'in başkanlığındatoplanan Genel idare Kurulunun çalışmalarıyla ilgili olarak yapılan açıklamada. Genel İdare Kurulu'nun 14 Ekim'de 29 ilde yapılacak Senatoüçte bir yenileme seçimleri 'ile milletvekili ara seçimleri için 27 ildeön seçim yapılmasını karara bağladığı bildirildi.

4- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, Ankara'dayaptığı yazılı açıklamada, «AP'li bakanlarla takviyeli CHP Hükümeti,ülkemizi zam üstüne zam, kıtlık, yokluk, kuyruk, anarşi ve ölüm diyarıhaline getirmiştir. Bu hükümet, maliyemizi IMF'nin emrine teslim etmiştir» dedi.

5- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, Ankara'daverdiği yazılı demeçte «CHP'nin 20 aya yaklaşan iktidarı döneminde,MHP'lilere akla hayale gelmeyecek işkence ve baskıların uygulandığını» öne sürerek, «Ecevit iktidarı sayesinde milyonlar vuranlar, soygun'ar yapanlar elbette ki MHP'den korkacaklardır. MHP'nin gelişmesiniertgellemeniz mümkün değildir» dedi.

6- Türkiye Odalar Birliği ve Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yazar Ankara'da yaptığı açıklamada, «IMF'nin yeşil ışık yaktığı seklinde nitelendirilen gelişmeden daha ihtiyatlı bitidille söz edilmesini» isteyerek, «Herşey dilediğimiz gibi gerçekleşsebile, ülkemizin döviz darboğazından kurtulduğu gibi bir hayale kapılmayalım. Kalkınma dönemimizde daha bir süre, ülkemiz dış krediyemuhtaçtır» şeklinde konuştu.

7- Diyarbakır Belediyesi'nin çeşitli ünitelerinde çalışan DİSK'ebağlı Genel - İş Sendikasına üye 1250 isçi greve başladı.

8- Gazeteci yazar ve çevirmen Adnan Semih Yazıcıoğlu, geçirdiği bir beyin kanaması sonucu öldü.

9- Adana'da bir öğrenci öldürüldü, İstanbul'da ise kimliği belirlenemeyen bir genç ölü olarak bulundu. Manisa'da bir süre önce yaralanan ÜGD üyesi Yıldırım Akdoğan adlı genç de tedavi edilmekteolduğu hastanede öldü.

10- KTFD Başkanı Denktas, İngiliz Uluslar Topluluğu'nda Kıbrıs'ailişkin olarak alınan karar üzerine, Lefkoşe'de yaptığı açıklamada,«Ulusal Türk Toplumu'nun gıyabında alınan bu kararlar Türk Toplumunu etkilemez ve bağlamaz» dedi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, İsrail'in Güney Lübnan'ageçen hafta düzenlediği son saldırıda Amerikan yapısı silahlar kullandığını bildirerek, bunun ters bir hareket olduğunu ve gereğinde bu ülkeye yapılan silah yardımının kesilebileceğini söyledi.

12- İran Dini Lideri Ayetullah Humeyni, Tahran Radyosundan yayınlanan mesajında, «Ramazan ayının son Cuma günü tüm Müslümanları Filistin halkıyla dayanışmalarını göstermeye çağırdı. Bu aradaİran'da yeni yürürlüğe giren basın yasasıyla ağır hükümlerin getirildiğive Humeyni aleyhinde yazı yayınlanmasının yasaklandığı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Irak Radyosu'nun bildirdiğine göre, Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'e karşı bir süre önce planlanan komplonun sanıkları olduğu saptanan 68 kişiden 21'i yargılamaları sonucunda idama mahkum edildi, idam edilenlerin «Vatana, partiye ve devrime ihanettensuçlu bulundukları» açıklandı.

9 Ağustos 1979

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında 4.5saat süren bir toplantı yaptı. Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulutoplantısından ayrılırken gazetecilere, «Kendisinin ve bazı Bakanların yaptıkları geziler nedeniyle biriken isleri konuştuklarını» bildirdi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da verdiği yazılı demeçte, «ODTÜ'de Komünist Enternasyonal marşını söylemek cesaretini gösterenlerin arkasında Hükümet vardır. Devlet ve rejim düşmanlarının istiklal Marşı söylenirken oturup, Komünist Enternasyonalmarşını Ankara'da ve herkesin önünde söyleyebilmesi, bu Hükümetinbir gün dahi durmamasının tartışmasız gerekçesidir» dedi.

3- Dünya Müslüman Gençlik Teşkilatları Federasyonu tarafındankendisine verilen ödülü almak üzere Suudi Arabistan'a giden ve sekizgün süreyle Suudi Arabistan'da temas ve incelemelerde bulunan MSPGenel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve beraberindeki heyetTürkiye'ye döndü.

4- MSP Genel Sekreteri Oğuz Asiltürk, Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, «Vatandaş, sadece yanlış zihniyetlerin peşindengitmenin acısını çekmektedir. Kapitalizm ve sosyalizm taklitçiliğindenkurtulup milli sistemimize dönmeden rahat ve huzura kavuşmak mümkün değildir» dedi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, Bakanlar Kurulutoplantısından çıkarken gazetecilere yaptığı açıklamada, eczacılarındirenişi ile ilgili olarak, «Direniş tam bir fiyasko ile sonuçlandı. Çoğunluğu açık. Döviz transferleri açılınca ilaç darlığı da düzelecek. Konuyu devletin ele alması konusunda hazırlıklarımız var. Bunu bir yasatasarısı olarak Yüce Meclis'e verdik. Bu çıkarsa ancak, Sağlık Bakanlığı ilaç ithalini ve ilaç üretimini üzerine alabilir. Şu anda böyle bir yetkimiz yok» dedi.

6- Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük toplu konut projelerinden biri olan Batıkent'in gerçekleşmesi yolunda ilk adımın atıldığını ve paftaların İmar ve İskan Bakanlığı'nca imzalandığını bildirdi.

7- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel BaşkanıHalit Narin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Enflasyon ortamında işçilere yüzde 100'den fazla ücret artısı sağlanırken, memurlara yapılan zamların çok düşük düzeyde bırakıldığını» belirterek, memur kesiminin sosyal saygınlığa kavuşturulmasını istedi.

8- Türkiye Barolar Birliği'nin kuruluşunun 10. yıldönümü Ankara'da yapılan törenlerle kutlandı.

9- Petrol - İş Sendikasının 7 yabancı petrol şirketinde grev kararı almasına karşılık İngiliz BP şirketi lokavt ilan etti.

10- Adana'da Mali Polis ve İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin birçiftlik ile bir eve yaptıkları baskında, piyasa değeri, 10 milyon lira dolayında ve bazıları piyasada bulunmayan stok edilmiş ilaç ele geçirildi.

11- Urfa'nın Viranşehir ilçesi eski AP'li Belediye Başkanı SuphiÖztop ve oğlu, kimliği belirlenemeyen bir kişimn açtığı ateş sonucuöldüler.

12- Irak'ta binlerce kişi idam edilen vatan hainlerini kınayan gösteriler yaptı. Bu arada Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin, halka hitaben yaptığı konuşmada, «Hainlere karşı zafer kazanılmıştır. Birdenfazla ülkenin desteklediği komplocuların çalışmalarından 5 yıldır haberimiz vardı. Yabancı ülkelerden destek gören bu komplocular sonundahayal 'kırıklığına uğradılar» dedi.

13- İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan'ın bir süre önce yaptığıaçıklamada, ABD'nin Ortadoğu'daki petrol çıkarları uğruna, Ortadoğupolitikasını değiştirerek İsrail aleyhine bir durum aldığı iddiasında bulunması üzerine bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Vance, «Buiddianın yersiz olduğunu ve ABD'nin sonuna kadar israil'in güvenliğini desteklemeye devam edeceğini ve bu politikanın değişmez olduğunu» belirtti.

10 Ağustos 1979

1- İstanbul'da bulunan Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, 1. Orduve İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Necdet Üruğ'u ziyaret ederek «Arzum ordumuzun bir an önce asli görevine dönefoilmesi için sıkıyönetimi gerektiren şartların ortadan kalmasıdır» dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığında sürdürülen genişletilmiş sıkıyönetim eşgüdüm toplantısından sonra bir açıklama yapan. BaşbakanBülent Ecevit «Olaylarda belirgin bir azalmanın görüldüğünü» bildirerek «Sıkıyönetimin uzatılıp uzatılmaması konusunun 16 Ağustos'ta İstanbulda yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ele alınacağını»söyledi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da verdiği demeçte «Devleti parçalama gayretleri karşısında devletin suskun ve seyirci kalamayacağını» söyleyerek «Devlet Hilvan ve Siverek'i bir an önce eskiyanın elinden kurtarmalı ve terk ettiği yeri almalıdır» dedi.

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu ODTÜ'nün açılışındameydana gelen olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, devleti militan derneklerin ellerinden kurtarmak gerektiği üzerinde durarak, «Ortada hiçbir ciddi delil olmayan hallerde bile kuru isnadları gerçek sayarak derhal siyasi rakiplerine şimşekler yağdıranlar aşırı solcu, bölücü ve yıkıcı örgütler karşısında gevşek davranıyorlar» dedi.

5- Türkiye Odalar Birliği yayınladığı bir raporda hayvan dışsatımını Et ve Balık Kurumuna bırakan ve özel sektörün bu işi yapmasınıengelleyen kararnamenin anayasaya aykırı olduğunu öne sürdü.

6- DİSK'e bağlı Sosyal - İş Sendikası ile, Türk - İş'e bağlı Tezbüro - İş Sendikası, Sosyal Sigortalar Kurumu'nda toplu iş sözleşmesiimzaladılar.

7- İzmir ve Diyarbakır Belediye işçilerinin sürdükleri grev devamederken, Eskişehir Belediyesinde de Genel - İş Sendikasına bağlı 910isçi greve gitti.

8- Ankara Cumhuriyet Savcılığı ODTÜ'nün açılısında meydanagelen olaylarla ilgili olarak soruşturma açtı.

9- Adana ve Gaziantep'te meydana gelen olaylarda iki kişi öldürüldü, İstanbul'da da iki kahveye yapılan bombalı saldırı sonucu 10kişi yaralandı.

10- Adana'da işçi taşıyan bir otobüs yol kenarındaki Devlet Suİşleri kanalına uçtu. Kazada 5 kişi boğularak öldü.

11- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud, İsrail'in Lübnan'a karşı giriştiği saldırıların bir Ortadoğu savaşına neden olabileceğini söyledi.

12- Nikaragua'da, Somoza döneminde öldürülmüş gençlerin gömüldüğü 1000 kişilik bir toplu mezar bulundu.

11 Ağustos 1979

1- Danıştay 13. Dairesi, işçi kıdem tazminatlarının 972 bin liliraya kadar olan bölümü vergilendirme dışında bırakılacağı doğrultusunda karar aldı.

2- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hikmet Çetin, Ankara'da yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun pancar fiyatını 1978 yılına göre yüzde 62.5 oranında artırarak 130 kuruş olarak saptandığınıve bu yıl üretimin 9 milyon 300 bin tona çıkabileceğini söyledi.

3- Yerel Yönetim Bakanı Mahmut Özdemir, belediyelerin stokçulukla mücadelesinde uyum sağlanması amacıyla bir genelge yayınladı. Genelgede, «Stok mal satışlarından elde edilen gelirlerin savcılıklara verilmesi ve elde bulunan malını satmaktan kaçınanların dastokçuluk kapsamına alınacağı» öngörüldü.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan gezisi hakkında bilgi verdive basının buna gereken ilgiyi göstermemesinden yakındı.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, parti içi eğitim ve seçim çalışmaları seminerlerini açarken yaptığı konuşmada, «ODTÜ'nünaçılış töreninde İstiklal Marşı yerine Enternasyonalin söylenmesini»kınayarak, «Bunun ardında hükümetin olduğunu» öne sürdü.

6- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Çanakkale İl Örgütü'nün düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, «Hükümetin aldığıekonomik önlemlerden huzursuzluğa kapılanlar olduğunu» söyleyerek,«Demirel, Hükümeti celepçilik yapmakla suçluyor, oysa bu işin altında1 milyar dolar yatıyor» dedi.

7- AP Genel Başkan Yardımcısı Barlas Küntay, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Sayın Ecevit, anarşinin duraksadığından, silahlarınsustuğundan bahsederken, günde en az 10 kişi öldürülüyor, silahlarkan kusuyor» dedi.

8- Partisinin Kars İl Örgütü'nde bir konuşma yapan TİP GenelSekreteri Nihat Sargın, «MHP'nin derhal kapatılması gereğinin, hükümete düşen bir görev olduğunu» söyledi.

9- Türk - İş Bölge Temsilcisi Ertuğrul Bulmamış, İzmir'de yaptığı açıklamada, «Hükümetin geçen yıl Türk - İş'le vardığı toplumsalanlaşmaya bu yıl uymadığını» öne sürerek, «Toplumsal anlaşma, hükümet yetkilileri tarafından gözden geçirilmeli, günün koşullarına göredeğişiklikler yapılmalıdır» dedi.

10- Çeşitli Demokratik Kuruluşlar ve partiler yayınladıkları bildirilerle, ODTÜ'nün açılış törenlerinde Enternasyonal'in söylenmesinikınayarak, bunun «Sözde devrimcilik» olduğunu belirttiler.

11- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığfna bağlı Jandarma Birlikleri,ODTÜ ve yurtlarında geniş çaplı arama yaptı. Arama sonucu üç kişigözaltına alındı.

12- İstanbul, Giresun ve Kayseri'de meydana gelen olaylarda, biri Asteğmen, 7 kişi öldürüldü.

13- Arap Ülkelerinin, AET'nin Filistin Kurtuluş Örgütü'nü tanıması halinde petrol satacaklarını açıkladıkları yabancı ajanslar tarafındanbildirildi.

14- Nikaragua Devrim Hükümeti, eski Devlet Başkanı Somoza veyakınlarının sahip olduğu 85 şirket ve yaklaşık 2 milyon dönüm tarlayael konduğunu açıkladı.

15- Romen Hükümeti'nin, topraklarından geçecek turist arabalarının dövizle benzin almalarına ilişkin kararından sonra, Doğu AlmanHükümeti, yurttaşlarının Romanya'ya 'karayolu ile seyahatini yasakladı.

12 Ağustos 1979

1- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, Yankı Dergisi'neverdiği demeçte, «özel sermayenin Türkiye'de ilaç gereksinimini karşılıyamadığını» söyledi ve «Devlet ilaç sanayiini ele alacak» dedi.

2- Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Nedim Hoca'nın resmi konuğu olarak Arnavutluk'a giden Ticaret BakanıTeoman Köprülüler, üç günlük gezisini tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

3- CHP Genel Yönetim Kurulu, Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit başkanlığında toplanarak aday adaylarının durumunu görüştü. Bazıbaşvuruların reddedildiği CHP Genel Yönetim Kurulu'nda, secim yapılacak illerde sadece İstanbul'da kontenjan kullanılması kararlaştırıldı. Bu arada CHP'ye, seçilecek 5 milletvekilliği için 5 ilde toplam 7aday adayı, 50 senatörlük içinse, toplam 141 aday adayı başvurdu.

4- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da yaptığıyazılı açıklamada, «20 aydır Demirci'm söylediklerinin hiçbirisi nasılgerçeklesmediyse, seçimler için söylediklerinin de tam tersi olacaktır» dedi.

5- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Erol Tuncer, haftalık YankıDergisi'nin sorularını yanıtlarken, CHP Genel Merkezi'nin 14 Ekim seçimleriyle ilgili tahminini açıkladı ve «CHP, 29 senatör, 3 milletvekiliçıkaracak» dedi.

6- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, Ankara'da basınaverdiği yazılı demeçte, «İran'daki seçimlerde Humeyni'nin 60 sandalye, karşısındaki laik ve «kozmopolit zihniyetin tamamının ancak 13sandalye alabildiğini» söyledi ve «Bu seçimlerden alınacak ibretlervar» dedi.

7- Türk Hür Teşebbüs Konseyi tarafından yayınlanan ve altındaOdalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, TUSİAD Başkanı Feyyaz Berker,İşverenler Sendikası Konfederasyonu Genel Başkanı Halit Narin, Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı AP Milletvekili Hüsamettin Tiyenşan ve Ziraat Odaları Birliği Başkanı Saadettin Karacabey'inimzalarının bulunduğu bildiride, «Yanlış alınmış kararlar yüzünden ekonomi hergün biraz daha rayından çıkarılarak yokluk, kıtlık, ardı kesilmeyen kuyruklara sebep olmuştur. Simdi de millete dönülüp bütün busıkıntıların özel teşebbüsten kaynaklandığı izlenimi verilmek istenmiştir. Bu maksat için devletin tarafsız yayın organı olması gereken TRTvasıta edilmiştir. Biz Hür Teşebbüs mensupları olarak hiçbir zamanyasa dışı tutum ve davranışların yanında olmadık ve bundan sonra daolmayacağız» denildi.

8- Tekirdağ'ın Malkara ilçesinin Sağlamtaş kasabasında yapılan Belediye Başkanlığı seçimini AP adayı Nazmi Ersoy kazandı.

9- Kars'ın Çıldır ilçesinin AP'li Belediye Başkanı Adil Yılmazlailçede işbirliği yaparak karaborsa margarin yağı ve şeker satan iki kardeş tüccar, Ardahan Nöbetçi Mahkemesince tutuklandı.

10- İstanbul'un Gaziosmanpaşa Semti'nde 5, Silahtarağa semtinde bir kişinin, Tekirdağ'da bir avukatın öldürülmesi, 10 kişinin yaralanması olaylarına karıştıkları iddiasıyla yakalanan 21 silahlı sağ eylemciden 7'si, Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nce tutuklandı.

11- MHP'li Belediye Başkanı Hikmet Tekin, Genctürk ilçesindenotomobiliyle dönerken, kimliği saptanamayan silahlı kişilerin yaylımateşine tutularak öldürüldü. Olayda, Tekin'in annesi Hamdiye Tekin vekardeşi İhsan Tekin de hayatlarını kaybettiler.

12- Manisa'da Alaybey Karakolu'na, kimlikleri bilinmeyen üç kişitarafından otomatik silahla ateş açıldı, olayda Mustafa Yılmaz adlı birbekçi ağır şekilde yaralandı.

13- Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından hak sahiplerine verilmekte olan 250 bin liralık mesken kredisi tavanı 450 bin liraya çıkarıldı.Kredi artısından yarım kalmış meskenlerin de yararlanması için, «Tamamlama Kredisi» adı altında uygulama getirildi. Konuya ilişkin kararname, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- Büyükada'da akşam saat 18.15 sıralarında 23 Nisan Caddesi'nde Akasya Oteli'nde çıkan yangın sonunda, Anadolu Klubü'nün tarihi ahşap yapısı, Sümer Palas Oteli ve iki eski ahşap Türk evi tamamen yandı.

15- KTFD'de Toplumcu Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Alpay Durduran, Lefkoşe'de yayınlanan yerel «Halkın Sesi» gazetesine verdiğidemeçte, «Kıbrıs'ta bağımsız Türk Devleti ilan etmek zorunda kalabiliriz» dedi.

16- Strasbourg kaynaklı Lefkoşe'den gelen haberlere göra; Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu, Türkiye'nin Kıbrıs'ta insanhaklarını çiğnediğini öne süren Rum yönetiminin bu konudaki başvurusunu gündeminden çıkardı.

17- AFP'nin Washington mahreçli haberine göre; ABD BaşkanıJimmy Carter, Beyaz Saray'da Amerikan gazetelerinin müdürleri ilayaptığı haftalık görüşmesinde, «Özerk bir Filistin Devleti'nin kurulmasına karşı olduğunu» yineledi.

18- Toplumlararası görüşmelerdeki Rum eski temsilcisi ve RumDemokratik Birlik Partisi Başkanı Glafkos Klerides, Lefkoşe'de yayınlanan «Mahi» gazetesine verdiği demeçte, Makarios'un, coğrafi temeledayalı 2 bölgeli federal bir çözümü kabul ettiğini açıkladı.

19- AP Ajansı tarafından bildirilen ve İran Dışişleri Bakanhğı'nınaçıklamasına göre; Tahran'daki ABD Büyükelciliği'ni korumak üzereHükümet tarafından görevlendirilen askerler, elçilik önünde nöbet tutan Devrim Konseyi'nin militanlarını görevden alarak yerlerine geçtiler. Devralma sırasında olaylar çıktı.

20- AFP Ajansı'nın bildirdiğine göre; New York Times Gazetesi,yayınladığı bir yazıda, «Pakistan'ın önümüzdeki birkaç ay içinde yenibir nükleer güç oluşturacağını» kaydettikten sonra, «Bu durumu önlemek için Amerikan Hükümeti'nin aldığı önlemler dizisini» açıkladı.

21- Reuter Ajansı'nın Quito mahreçli haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance ile görüşen Sandinista gerillalarının liderlerinden Eden Pastora, Dışişleri Bakanı Miguel d'Scotto ve cunta üyesi bayan Violeta Chamorro «Ülkelerinin askeri ve ekonomik yardıma gereksinmesi olduğunu ve bu nedenle her ülkeden, gerekirse Sovyetler Birliği'nden bile yardım alabileceğini» söylediler.

22- AP Ajansı'nın Filistin kaynaklarından verdiği habere göre; birgrup İsrail'li komando Sur kentinin güneyindeki Ras El Rayn kıyılarınaindi, ancak kısa süren silahlı çatışma sonucu geri çekildi.

13 Ağustos 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit Başkanlığında, Ankara'da, BaşbakanYardımcısı Hikmet Çetin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı OrhanAlp, Ulaştırma Bakanı Güneş Öngüt ve İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu'nun katıldıkları «Enerjinin akıllıca kullanımı» konulu bir toplantı yapıldı ve altı ayrı genelge hazırlanarak enerji tasarrufunun sağlanması için önlemler alındı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'e bir mesaj göndererek, Bingöl Belediye Başkanı Hikmet Tekin'inbir saldırı sonucu öldürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

3- Siyasi Partiler aday yoklamasına katılacak aday adaylarınınlistelerini Yüksek Seçim Kuru'Iu'na verdiler. CHP Genel Yönetim Kurulu Milletvekilliği ara seçimi için Aydın, Konya, Manisa ve Muğla illerinde Merkez yoklaması yapılmasını kararlaştırdı. Bitlis, Hakkari,Isparta, Kütahya ve Van illerindeki Senato seçimleri içinde merkezyoklaması yapılması görüşü kabul edildi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, «Enerjininakıllıca kullanım» konulu toplantı ile ilgili olarak MilHyet gazetesineyaptığı açıklamada, «Bu yıl yapımına başlanacak olan veya başlanantüm binalarda Fuel - Oil kullanımını yasaklıyor ayrıca binalarda ısının18 dereceyi geçmemesini kararlaştırıyoruz» dedi.

5- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler Ankara'da basına yaptığıyazılı açıklamada, «Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin Odalar Birliği konusunda yaptıkları incelemeler sonucu yolsuzluk yapıldığının saptandığını» bildirdi.

6- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Yüceler, sekiz günlük bir resmi ziyaret için Kore'ye gitti.

7- Türkiye'de bulunan Sierre Leone Dışişleri Bakanı Dr. AbdulaiOsman Conteh, Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün tarafından kabul edildi. Conteh görüşmeden sonra gazetecilere «Bu görüşmemiz uzun sürecek bir ilişkinin başlangıcıdır» dedi. okçun ise «iki gelişen ülke olarak birbirimize verecek çok şeyimiz olduğu kanısındayım» seklinde konuştu.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ankara'da yaptığı basıntoplantısında «Bingöl Belediye Başkanı ve iki yakınının şehid edilmesinin tek sorumlusu iktidardan yüce divanda hesap sormak kaçınılmaz bir şart olmuştur» dedi.

9- AP Genel Başkan Yardımcısı Necmettin Cevheri, Ankara'dabasına yaptığı yazılı açıklamada, «Tavas'ta,AP'nin reyleri yüzde 70'inüzerine çıkmıştır. CHP'nin reyleri azalmıştır. CHP diğer beş belediyebaşkanlığı seçimini bu korku ile tehir etmiştir» dedi.

10- Milli Selamet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Süleyman ArifEmre, Ankara'da basına verdiği yazılı demeçte, «CHP dar gelirli işçi,memur, esnaf köylü ve emeklilerin beklediği asgari geçim indiriminibugüne kadar engelledi» görüşünü savundu.

11- MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin Başkanlığındaki birMHP heyeti Başbakanlıkta Bülent Ecevit'i ziyaret ederek, Bingöl belediye başkanı Hikmet Tekin'in öldürülmesi olayı ile ilgili bilgi verdiler.

12- DİSK'e bağlı Genel - İş Sendikası üyesi 6 bin 200 isçinin İzmir Belediyesinde sürdürdüğü grev taraflar arasında toplu sözleşmeprotokolünün imzalanmasıyla sona erdi.

13- ODTÜ'nün açılış törenleri sırasında istiklal Marşı okunurkenbir bölüm öğrencinin ayağa kalkmaması, ardından da Enternasyonalsöylemesinden sonra, ODTÜ rektör vekili, öğretim üyeleri ve demokratik kuruluşların katıldığı «İstiklal Marsı ve cumhuriyete saygı mitingi» üniversite bahçesinde yapıldı.

14- Menderes döneminin polis şeflerinden ve Menderes'in koruma polisi Zeki Şahin, idare müdürü olarak çalıştığı fabrikaya giderken6 kişinin saldırısına uğrayarak öldü.

15- Urfa, İstanbul ve Gaziantep'te meydana gelen olaylarda 6 kişiöldürüldü.

16- Ereğli kömür işletmelerinin Karadoğan üretim bölgesine bağlıGelik bölümü ikinci ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu6 maden isçisi öldü.

17- İznik - Gölcük karayolunda meydana gelen kazada 5 kişi öldü.

18- OECD tarafından oluşturulan ivedi yardım programı çerçevesinde Türkiye'ye Norveç tarafından sağlanan 25 milyon İsveç kronuve Federal Almanya tarafından sağlanan 380 milyon Alman markı tutarındaki yardımlara ilişkin iki anlaşma Resmi Gazete'de yayınlanarakYürürlüğe girdi.

19- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, BM Kıbrıs özel temsilcisi Galindo Pohl ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere açıklamada bulundu ve «Rum toplumu lideri Kipriyanu ile yeni bir zirve toplantısı yapmasına gerek olmadığını, 19 Mayıs'ta yapılan görüşmelerin geçerli olduğunu» söyledi.

20- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Kahire'de yaptığı bir konuşmada «Mısır'ın Arap birliğini sağlamak için yeniden girişimlerdebulunmaya hazır olduğunu» belirterek, «Arap birliği bugün olduğu gibişimdiye kadar hiçbir zaman bozulmamıştır» dedi.

21- Reuter Ajansı tarafından, İran'da Şah'ın devrilmesinden sonra en büyük sokak çarpışmasının Başbakanlık binasının dışında 4000kişilik İslam militanları ve solcular arasında meydana geldiği ve çatışmalarda 160 kişinin yaralandığı bildirildi.

22- AFP'nin bildirdiğine göre; Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Brejnev'e bir mesaj göndererek,«Araplara dost olan ülkeleri 1978 Kasım ayında toplanan Bağdat zirvesinde alınan kararları desteklemeye» çağırdı.

23- Şam'da toplanan FKÖ Merkez Konseyi Yasser Arafat Başkanlığında yaptığı toplantıdan sonra «BM'nin Filistinlilerin ayrı devlet kurma hakkını tanımayan herhangi bir kararını kabul etmeyeceğini» bildirdi.

24- Hindistan'ın Kuzey Batısında Gujarat eyaletindeki Morvi şehrinin yıkılan baraj suları altında kalması sonucu 5 bin kişinin öldüğübildirildi.

14 Ağustos 1979

1- Bakanlar Kurulu tarafından Nisan ayında 12 lira olarak belirlenen ayçiçeği taban fiyatı 16 liraya çıkarıldı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türk - İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier ile bir görüşme yaptı. Ecevit, görüşmeden sonra gazetecilerebir açıklamada bulunarak, «Kamu sektöründe çalışanların yönetime vesorumluluğa katılmalarıyla ilgili bir yetki yasası düzenlemeye geçiş hazırlığı içerisindeyiz. Yaptığımız son hazırlıkları, Türk - İş yöneticileriile görüştük» dedi.

3- Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Tetkik Dairesi Başkanlığıtarafından «Bütçe Çağrısı» yayınlandı ve genel bütçeli daireler ile katma bütçeli idarelerin bütçe hazırlık çalışmalarında uyacakları esaslaraçıklandı. Çağrıda, 1980 mali yılı bütçesinin, enflasyonla savaşımaolanak verecek bir tasarruf bütçesi olacağı belirtildi.

4- Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı Deniz Baykal, «CHP ağırlıklı hükümetin enerji politikasının Türkiye'nin gerçeklerinden, kısıtlılıklarından, olanaklarından,gereklerinden ve zorluklarından oluşan bir politika olduğunu» söyledive «izlediğimiz özgün enerji politikası, bağımsızlığımızı pekiştirecek birpolitikadır» seklinde açıklamada bulundu.

5- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Tercüman Gazetesi'ninçeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtlarken, «Özel kesim ile kamu kesimi arasında hiçbir ayırım gözetmediklerini» belirterek, «Ecevit Hükümeti'nin özel sektöre karşı hiçbir tavrı yoktur. Odalar Birliği'ni kesinlikle karşımıza almış değiliz» dedi.

6- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, demir ve çelik ürünlerinin dağıtımına ilişkin esasları bir tebliğle açıkladı. Buna göre; 1979 yılı içinpik demiri dağıtımı tahsis koşuluna bağlandı.

7- AP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Turgut Toker, ANKAAjansı'na yaptığı açıklamada, «AP Temsilciler Meclisi'nin 8 Eylül'deyapacağı toplantıda, seçimlerle birlikte Millet Meclisi'ni olağanüstütoplantıya çağırma konusu da ele alınacaktır. Bu toplantıdan hemensonra Millet Meclisi'ni olağanüstü toplantıya çağıracağız. Diğer muhalefet partilerinden MHP ve MSP'li arkadaşlarımız da olağanüstü toplantıya çağırma önergemize imza attılar» dedi.

8- DİSK Genel Başkanı Abdullah Bastürk'ün de katılmasıyla Esşekir'de yapılan ve 10 demokratik kitle örgütü başkanlarının birarayageldiği toplantı sonucu yayınlanan bildiride, «Türkiye çapında eylemegirişileceği» açıklandı.

9- ANKA Ajansı'nın bir haberinde, 1979 yılının ilk yarısındakiturizm gelirlerinin, geçen yılın es dönemine göre bir kat artarak 144.6milyon dolarlık rekor düzeye ulaştığı bildirildi.

10- Turgutlu ve Siverek'te meydana gelen olaylarda toplam beşkişi öldü. Bu arada, Edirne Cezaevi'nde bir gardiyan, şişlenerek öldürüldü.

11- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekipleri, 5 ayrı operasyonda, 10 milyon lira değerinde yabancı mal ele geçirdiler.

12- Filistin Kurtuluş Örgütü Siyasal Daire Başkanı Faruk Kaddumi, FKÖ'nün Türkiye Temsilciliği'nin açılmasına ilişkin protokolü imzalamak üzere saat 15.00'te Beyrut'tan Ankara'ya geldi.

13- Maliye Bakanlığfnın Resmi Gazete'de yayınlanan bir tebliğiile; bedelsiz ithalat uygulamasının kapsamı daraltıldı ve bedelsiz ithalat yoluyla ithaline izin verilen malların sayısı azaltıldı. Bu arada, treyler çekicileri, toprak kazıcıları ile yükleyicileri, buldozer, greyder, loder ve vinçlerin ithali ile, 4 silindir ve 1700 santimetreküp'den büyükotomobil ithali yasaklandı.

14- Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde, İkinci Barış Harekatı'nın 5.yıldönümü törenlerle kutlandı.

15- Tahran'da iki gündür süren kanlı çatışmalardan sonra Hükümet, gösteri ve yürüyüşleri yasakladı.

16- Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavusesku, Viyana'da yaptığı konuşmada, «Varşova Paktı'mn durmadan artan askeri harcamaları, Romanya ekonomisini çok zor duruma soktu» dedi.

17- İsrail Televizyonu, parasal olanaksızlıklar nedeniyle 1980Eurovision Yarısmasfm İsrail'de yapmaktan vazgeçtiğini açıkladı.

18- AFP Ajansı, Hindistan Times Gazetesi'nin, Hindistan'ın Gücarat eyaletinde meydana gelen baraj faicasında ölenlerin sayısının25 bin olduğunu öne sürdüğünü bildirdi.

15 Ağustos 1979

1- Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Ankara'da temsilcilik açmasınısağlayacak protokol Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün ve FKÖ SiyasalDaire Başkanı Faruk Kaddumi tarafından Başbakanlık'taki eski Bakanlar Kurulu Odası'nda törenle imzalandı. Protokolün imza töreninde birkonuşma yapan Dışişleri Bakanı Ökçün, «Anlaşmanın Türkiye ve Filistin halkı için olumlu sonuçlar vereceğine inandığını bildirdi ve Filistinhalkının bağımsız devlet olması çabasında başarılı olmasını diledi.

Faruk Kaddumi ise, «Türk Hükümeti'nin attığı cesaretli ve uygunzamandaki adım için takdirlerini» belirterek, «Türkiye'nin ortak mirasa,ortak düşmanlara ve ortak geleceğe rağmen yıllarca Araplardan tecritedildiğine» işaret etti ve bu anlaşmanın her alanda Türk - Arap ilişkilerini geliştireceğini öne sürdü.

Öte yandan. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Metin Kürşadoğlu,imzalanan protokolle ilgili olarak, «Ankara'da kurulması kararlaştırılanFKÖ temsilciliği, bir temsilcilik Başkanı ve beş personelden oluşacaktır. Temsilcilik Başkanı, diğer misyon şefleri gibi ayrıcalık ve bağışıklıklardan yararlanacaktır. FKÖ temsilciliğinin ve personelinin Türk yasalarına uyacaklarına dair, Türk Hükümetine güvence verilmiştir» dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, İstanbul'da yağ üreticileriyle bir görüşme yaptı. Sükan, 100 bin tonluk birdemir yolsuzluğunun üzerinde olduğunu açıkladı ve «Yapılan bir ihbarsonunda, Bulgaristan'da 100 bin tondan az olmamak koşulu ile hurdademir dışalım izni alan bir grup tüccarın, beyannamelerinde hurda demir yazılı olmasına karşın, büyük ölçüde kütük, saç ve demiri yurdasoktuğunu saptamış bulunuyorum. Demirlerin bir bölümü Yarımca'da,Gemlik'te, Haydarpaşa'da sundurmalarda ele geçmiştir.. Bir kısmı isegümrükten kaçırılmış, piyasaya satılmış, hatta haddehanelere bile gitmiştir» dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal ile TES - İşFederasyonu Genel Başkanı Orhan Erçelik, Maden - İş FederasyonuGenel Başkanı Kemal özer ve Türk Metal - İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, Bakanlık'ta Türk - İş'i ilgilendiren sorunlar hakkındaGörüşme yaptılar.

4- Bayındırlık Bakanı ve bağımsız Mardin Milletvekili SerafettinElçi, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, «Özellikle son yıllarda AP'nin içine yerleşmiş ve AP'yi MHP'lileştirmek isteyen bir kliğinvarlığı bilinmektedir. Bu klik giderek, AP'de etkili olmakta ve AP'yihızla MHP'lileştirmektedir» dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Elazığ Belediye Binası'nda düzenlediği basın toplantısında, bundan bir süre önce öldürülenHikmet Tekin'in, kendisini korumak amacıyla Hükümet yetkililerinetabanca almak için başvuruların cevapsız kaldığını öne sürerek, «İktidar eşkiyalara tabanca veriyor, onbinlerce kişiyi temsil eden bir Belediye Baskam'na vermiyor. Ecevit Hükümeti ya kanlı katilleri yakalamaktan aciz veya himaye ediyor» şeklinde konuştu.

6- AP Genel İdare Kurulu, 14 Ekim'de yapılacak olan üçte birsenato yenileme seçimlerinde, Samsun'dan müracaat eden 14 adayarasından Şevki Yücel ve Hursit Toraman'ı veto etti.

7- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, partisinin AntalyaÖrgütü Kurulu'na yaptığı konuşmada, «CHP namuslu, yasalara ve ahlak kurallarına uygun çalışan özel teşebbüs ve ticaret erbabının teminatıdır» dedi.

8- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada, «Batı zihniyeti! AP ve CHP, MSP'ningerçekçi görüsünü hep kulak arkası ederek Kıbrıs'ta bağımsızlığa yanaşmamıştır» dedi.

9- MHP Genel Başkan Yardımcısı Agah Oktay Güner, Ankara'dabasına verdiği demeçte, «Biz huzurlu ve güçlü bir Türkiye için mücadeie veriyoruz. İlim ve iman, ahlak ve fazilet davamızın gücüdür. Bütün devlet düşmanlarının bize saldırması davamızın yüceliğidir» dedi.

10- Kısa adı MESS olan Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası Genel Başkanı Turgut Özal, ANKA'ya verdiği demeçte, «Bu hükümet kurulurken duyulan güven ve umut ilk 6-7 aylık dönem içindekaybolmuştur. Bunda yanlış uygulanan ekonomi politikasının rolü vardır. Öncelikle IMF ile yapılan anlaşmalarda büyük gaf yapılmıştır. Enflasyon hızının artmasındaki en büyük neden devletin ve İktisadi DevleTeşekküllerinin aşırı derecede sismesidir» dedi.

11- ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kıcıman, Akajans'a yaptığıaçıklamada, ODTÜ Öğretim üyelerinin, okulun açılışında meydana gelen olayı protesto ederek, bu gibi milli değerler içinde tam bir birlikoluşturduklarını belirterek, «İstiklal Marşı'na saygısızlık edenlerle, dahaönce bu tip hareketlerde bulunanların genellikle okulumuzun hazırlıksınıfına devam edenlerle yeni kaydolan birinci sınıf öğrencileri olmaktadır. Bunlar liseden gelen alışkanlıkla bunalım geçiriyorlar. Yoksaokulumuzdan mezun olan bütün öğrencilerimiz milli değerlerimize saygılıdır» dedi.

12- İstanbul'da Mecidiyeköy Büyükdere caddesinde bulunan birilaç deposunda, stok edilmiş ve değeri 20 milyon olan İlaç ele geçirildi. Diğer yandan Tam Gün Yasası'na girdikleri halde, özel klinik vemuayenehanede çalıştığı saptanan 9 doktor savcılığa sevkedildi.

13- Türkiye'nin yükleme ve boşaltma trafiği yüklü olan Samsun,Haydarpaşa, Derince, iskenderun, Mersin, Antalya, Salıpazarı İzmir veTrabzon limanlarının, makine ve teçhizatlarının yenilenmesi için Dünya Bankası 75 milyon dolar kredi verdi.

14- 66 Hakimin görev yerlerini değiştiren. Yüksek Hakimler Kurulu kararı Resmi Gazetede'de yayınlanarak kesinleşti.

15- Türkiye ile Irak arasında tarifeli hava seferleri yapılmasınıöngören anlaşma Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Kıbrıs Türk tarafının bağımsız devlet ilan edeceğine ilişkinve daha çok Güney Kıbrıs'tan kaynaklanan haberler üzerine, Rum Milli Muhafız Ordusu'nun alarm durumuna geçirildiği ve sınırdaki halkınburalardan uzaklaştırıldığı bildirildi. Bu arada eski Rum görüşmeci Papadapulos da yaptığı açıklamada, «Türk tarafının bağımsız devlet ilanedeceğine ilişkin kesin veriler olmadığını, bunun Rum basınınca şişirildiğini ve tahrif edildiğini» söyleyerek, bu gibi haberlerin yabancıajanslar tarafından tezgahlandığını belirtti.

17- Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi'ne sunulanve Fransa Petrol Araştırmaları Enstitüsü tarafından hazırlanan bir raporda, Türkiye'nin yılda 70 milyon varil üretecek bir petrol rezervinesahip olduğu, ancak ivedilikle araştırmalara başlanmaması yüzündenpetrol konusunda dışa bağımlılıktan kurtulamadığı belirtildi.

18- ABD Senatosu'nun 9 üyesi NATO İttifakının durumunu inceleyen raporlarında, ekonomik güçlükler içinde bulunan Türkiye'ye acilenyardım edilmesinin şart olduğunu, Türkiye'nin ekonomik sorunlarıyüzünden NATO'nun güney kanadının zayıfladığı ve Türk Ordusununmodernleşmesi gerektiğini belirttiler.

19- Hindistan Başbakanı Charan Singh yaptığı açıklamada Pakistan'ın atom bombası yapması halinde, kendilerinin de nükleer silahlardan vazgeçme kararını yeniden gözden geçireceklerini söyledi.

20- Güney Afganistan'ın Kandehar kentinde bir Müslüman türbesini gezen Sovyet vatandaşına, ateş açan, iktidardaki Taraki rejimine karşı ayaklanan asilerin 30 kadar Sovyet vatandaşını öldürdükleri yabancı ajanslar tarafından açıklandı.

21- Hindistan'ın Gucerat eyaletindeki ,bir barajın çökmesi sonucu 15 bin kişinin öldüğü resmen açıklandı.

22- Sovyetler Birliği'nde iki yolcu uçağının havada çarpışmasısonucu 150 kişi öldü. Kazada kurtulan olmadı.

16 Ağustos 1979

1- Milli Güvenlik Kurulu, İstanbul'da Cumhurbaşkanı'nın başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra Kurul genel sekreterliğince basına yapılan açıklamada «Sıkıyönetim sorumluları ile memleket huzurve asayişi sağlama görevini üstlenen makamların işbirliği, iyi niyetli çabaları ve halkın yardımı sonucu anarşi ve tedhiş olaylarının köküneinilmesi yolunda önemli adımlar atılmaktadır» denildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu'nun, sıkıyönetimin 19 ilde 2 ay daha uzatılmasına ilişkin kararını oybirliği ile kabul etti.

3- Yüksek Seçim Kurulu bir bildiri yayınlayarak 14 Ekimde yapılacak Cumhuriyet Senatosu üçte bir yenileme ve 5 ilde yapılacaksenato ara seçimlerine katılacak partilere ilişkin bir açıklama yaptı.YSK'nun 610 sayılı bildirisine göre AP, CHP, MSP ve TİP bütün illerde seçime katılma hakkı kazandı. MRP'nin Hakkari, CGP'nin ise Muş'taseçimlere giremeyeceği, geri kalan 24 ilde ise seçime katılacaklarıbildirildi. DP ise hiçbir ilde seçimlere katılamıyor. Bildiride ayrıcaAP, CHP, MSP, MHP ve CGP nin milletvekilliği ara secimi yapılacakbeş ilde seçime katılacakları kaydedildi.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in «Başbakan'ın seçimyasakları ve güvenliğine ilişkin genelgesini propaganda amacıyla, seçim döneminde yayınladığı gerekçesiyle TRT haber merkezi sorumluları hakkında yasal işlem yapılması» 'konusundaki başvurusu Yüksek Seçim Kurulu'nca reddedildi.

5- MSP Genel Başkanı Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, Ankara'dabasına verdiği yazılı demeçte «israil Ortadoğu ve dünya sulhu için çıban başıdır. Yirminci asrın ölüm kusan vampiridir. Çevresindeki müslüman topluluklara saldırmaktadır» dedi.

6- MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin Ankara'da basına yazılı olarak verdiği demeçte «Aylardan beri Malatya belediye başkanlığıseçimini yaptırmayanlar, şimdide Bingöl'de aynı sudan bahanelerle kanunları çiğneme pahasına Belediye Başkanı seçimini engeller-ise, cinayet çetelerinin kimlerin himayesinde olduğu milletimiz tarafından farkedilecektir» dedi.

7- Merkez Bankası Başkanı İsmail Hakkı Aydınoğlu, Tercümangazetesine verdiği demeçte transferlerin «Türk parası sıkıntısı sebebiyle aksadığını» söyledi.

8- İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı İbrahim Bodur, İSOmeclis toplantısında yaptığı konuşmada «üreticiler olarak stokçuluğunkarsısında olduklarını» belirterek, stokçuluğun sanayici ile ters düştüğünü söyledi.

9- TCDDY işletmesi ile DYF - İş arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine sendika 45bin isçi adına grev kararı aldı.

10- DİSK'e bağlı Genel - İş Sendikasına üye 1111 işçi Urfa belediyesinde greve başladı.

11- İstanbul Belediyesi zabıta ekipleri, İstanbul'da kurulu bir ampul fabrikasının üç ayrı deposuna yaptığı baskında 216 bin 400 adetampul ve floresan buldu. Fabrika yetkilileri yaptıkları açıklamadamalların stok olmadığını fabrikanın yeni üretime geçtiğini bildirdiler.

12- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'nca yayınlananbildiride çeşitli olaylara adlarının karıştığı saptanan Dev - Sol üyesi sekiz kişinin yakalandığı bildirildi.

13- Türk - İş'e bağlı Gıda İş Sendikası, İstanbul Şubesi BaşkanıErgun Kaboğlu, silahlı bir kişinin arabasına açtığı ateş sonucu öldü.Bir terzi de açılan yaylım ateşiyle öldürüldü.

14- Gemlikte bir teknenin balıkçı motoruna çarpmasıyla meydana gelen kazada 10 kişi boğuldu 1 kişi de kayboldu.

15- Denizli yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 8 kişiöldü, 21 kişide yaralandı.

16- Sierra Leone Dışişleri Bakanı ile Türk heyeti arasında sürdürülen görüşmelerin sona ermesiyle Türkiye - Sierra Leone ortak bildirisi imzalandı. Ortak bildiride iki ülke arasındaki sosyal, kültürel ekonomik ve teknik alanlarda işbirliği olanaklarının arttırılması ve Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm için iki tarafın eşit düzeyindeki görüşmelerininsürdürülmesi öngörülüyor.

17- Uluslararası para fonu tarafından hazırlanan «Kur düzenlemeleri ve kısıtlamaları» konusundaki 1979 yılı programında, Türkiye'ninticari ve cari işlemlerle ilgili ödeme gecikmelerini gideremediği belirtildi.

18- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Magosa Türk Mukavemet Teşkilatı mensupları lokalinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, «Allahbizi yeniden yer altına inmeye, mukavemeti yeniden vurucu şekilde yürütmeye mecbur etmesin» dedi.

19- Yugoslavya Devlet Başkanı Tito, Belgrad'da yaptığı bir konuşmada «Rusya'yı uyararak», Bağlantısızlık hareketi tek bir blokun hakimiyetinde olamayacağı gibi, tek bir bloka geçiş hareketi de sayılmamalıdır» dedi.

17 Ağustos 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit ve bazı Bakanlar, Türk - İş Yönetim veYürütme Kurulu üyeleriyle bir toplantı yaptı. Ecevit toplantıda, Türkİş'in bir süre önce hükümete verdiği öneriler ve çözümünü istediği sorunlar hakkında bir değerlendirme yapıldığını belirterek, «Toplumsalanlaşmanın dar bir çerçeve içinde yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini, İYAK yasa tasarısının çıkarılmaya çalışılacağını ve Tam Gün Yasa'sında aksayan yönlerin düzeltilmeye çalışıldığını» söyledi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türk - İş'e bağlı Beş İş Sendikasının yayın organı olan «Gerçek» dergisine verdiği demeçte,«5 bin 400 lira olan yeni asgari ücretin yeterli olmadığını, enflasyonkarşısında paranın pul olduğunu» belirterek, Tam Gün Yasasının Türkiye bünyesine uygun olmadığını savundu.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, 1975-77 yılları arasında Demirel ailesine 1 milyar 107.4 milyon liralık banka kredisi kullandırıldığını, bunun412.4 milyon liralık bölümünün usulsüz olarak verildiğini bildirdi.

4- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, THA'ya yaptığı açıklamada, «Stokçulara 5 yıla kadar ağır hapis cezası öngören bir yasa tasarısıhazırlandığını» bildirdi.

5- AP Başkanlık Divanınca yayınlanan bildiride «Milli GüvenlikKurulu'nun son bildirisiyle vatandaşın şaşkına çevrildiği öne sürüldü ve«MGK'nun, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu böylesine hafife alması fevkalade düşündürücü ve kaygı vericidir» denildi.

6- AP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Doğan, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Milli Servet'in kaçak silahlara yattığını ve Güneydoğu'dabir avuç anarşistin Devleti teslim aldığını» söyledi.

7- MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin, Genelkurmay Başkanlığı, Sıkıyönetim Koordinasyon Başkanlığı, İstanbul, Ankara SıkıyönetimKomutanlıkları Adli Müşavirliklerine ve İstanbul, Ankara Savcılıklarınabaşvurarak, İKD, İLD, TÖB - DER gibi kuruluşların kapatılmasını istedi.

8- DYF - İş Genel Başkanı Şerafettin Akova, Ankara'da yaptığıaçıklamada, 45 bin demiryolu işçisinin greve gitmesinde TCDD yöneticilerinin uzlaşmaz tutumlarının etkili olduğunu bildirerek, «Amaçlarının halkın ızdırabını arttırmaya yönelik olmadığını, yasal haklarınıkullanmak istediklerini» söyledi.

9- İstanbul Sağlık Müdürlüğü ve Mali Şube ekiplerinin düzenledikleri ortak operasyon sonucu, İstanbul Tahtakale'deki bir ilaç deposunda değeri 30 milyon ura olan stoklanmıs ilaç ele geçirildi.

10- İzmir, Denizli ve Adana'da meydana gelen olaylarda 7 kişi öldürüldü.

11- Balıkesir yolunun Sındırgı bölgesinde meydana gelen trafikkazası sonunda zehirli tarım ilaçları yüklü bir kamyon Simav çayınadüştü. Olay üzerine Balıkesir valisi bir açıklama yaparak zehirli ilaçların karıştığı Simav çayı suyunun bir süre kullanılmamasını istedi.

12- Filistin Kurtuluş örgütü'nün Ankara'da açacağı temsilcilik ileilgili görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'de bulunan FKÖ Siyasi Büro Başkanı Faruk Kaddami, Ankara'da yayınlanmakta olan Daily - Newsgazetesine verdiği demeçte, «Örgütünün KTFD'de büro açmayacağını,Lefkoşe'de açılmış olan temsilciliğin tüm Kıbrıs halkı için geçerli olduğunu» söyledi.

13- FKÖ temsilcisiyle görüştüğü için görevinden istifa etmek zorunda bırakılan ABD'nin BM'deki daimi temsilcisi Andrew Young düzenlediği basın toplantısında Carter yönetiminin dış politikasını şiddetle eleştirdi ve «Vietnamlı mülteci faciasının sorumlusu Carter'dır»dedi.

14- İran'ın batısında Paveh kasabasında hükümet kuvvetleri ileKürtler arasındaki çarpışmalar sürerken, İran dini Lideri Humeyni, radyoda bir konuşma yaparak «Solcuların ve aydınların islam rejiminekarşı çıkmamalarını» isteyerek «Eğer karşı çıkarlarsa üzerlerine devrimgüçlerini salacağım» dedi.

15- ABD eski Enerji Bakanı Schlessinger, Washington'da yaptığıbir konuşmada, «ABD'nin petrol bakımından zengin Basra körfezindeSovyet hakimiyetini püskürtebilmesi için askeri varlığını bu bölgedegöstermesi gerektiğini» savundu.

16- Fransa Başbakanı Raymond Darre, Irak'ta yayınlanan «Elif be»dergisine verdiği demeçte, «Mısır - İsrail barış anlaşmasının Orta Doğu barısının sağlanmasında bir çözüm yolu olabileceği konusunda ciddi kaygılarının olduğunu» açıkladı.

18 Ağustos 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı FahriKorutürk'e bir mektup göndererek, «ülkenin içinden çürümesine seyircikalındığını görmekteyim. Bu hususu dikkatinize sunmayı bir görev saydım» diyerek, «Vatandaşın çetelerin elinden, devletin kendisini kurtarmasını istediğini» belirtti.

2- Cezaevlerinde yanlışlıkla tahliyeler olduğu iddiası ve bunailişkin haber üzerine bir açıklama yapan Adalet Bakanı Mehmet Can,«Tahliyelerin mahalli ağır ceza mahkemeleri tarafından yapıldığını vebunun, uygulamadaki değişikliğin farklı yorumlanmasından kaynaklandığını» belirterek, «Yargıtay ne karar verirse ona göre davramlacak»dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Bu yıldan itibaren İstanbul'daki okullarda, paralıyatılı öğretimin kaldırılacağını ve üçlü öğretime bu yıl son verileceğini»bildirerek, Almanya'daki işçi çocukları için «Türk dil kültür ve din derslerinin Alman okullarında okutulmasını kabul ettirdik» dedi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, Tam Gün Yasa'sıile ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, «Hastahanelerden kaldırılan döner sermayenin başka bir fon şekline konulması için uğraşıyoruz.Böylelikle çalışan doktorlarla çalışmayan doktorlar ayırd edilmiş olacaklardır» dedi.

5- MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin, Ankara'da verdiği yazılı demeçte, «Devlet ve rejim düşmanları Hitler'in ruhuna rahmeti okutmaktadırlar. MHP komünizme olduğu kadar faşizme ve nazizme dekarşıdır» dedi.

6- DP Genel Başkan Vekili Faruk Sükan, 14 Ekim seçimlerindepartisinin Konya'da yapılacak Milletvekili seçiminde AP adayı ŞabanKarataş'ı destekleyeceğini açıkladı.

7- SDP'nin 2. Olağan Genel Kurulu Ankara'da çalışmalarınabaşladı. Genel Kurul'da konuşan, Genel Başkan Mehmet Ali Aybar,parti yönetiminde tabanın söz sahibi olmasını ve işçilerin, köylülerinkarar organlarında çoğunluk oluşturmalarını sağlayan hükümler getirdiklerini söyleyerek, kendisi ve Genel Yönetim Kurulu'nun da yenileceğinisöyledi.

8- İSO Yönetim Kurulu üyesi Jak Kahmi, İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AET'ye üye olmasına ilişkin çalışmaların hızlandırılrnasını isteyerek, ülke ekonomisi açısından bunun zorunlu olduğunu belirtti.

9- Devlet Demiryollarında toplu iş sözleşmesi konusunda çıkananlaşmazlık sonucu sendikanın grev ilan etmesi üzerine, işveren sendikası olan Türk Taşıt Kamu İşverenleri Sendikası da lokavt ilan etti.

10- Demokratik kuruluşlarca bazı illerde düzenlenen «Faşizme protesto» mitingleri il Seçim Kurullarınca yasaklandı.

11- Kahramanmaraş toplumsal olayları davasında Paktuz ve Eserbulgur, fabrikalarının tahrip edilmesi olaylarıyla ilgili tanıkların dinlenmesinden sonra 10 sanık tahliye edildi.

12- Ordu, Kayseri, Adana ve Kenya'da meydana gelen olaylardatoplam 4 kişi öldürüldü.

13- Sovyet Dış Ticaret Firması ile Türkiye Elektrik Kurumu arasında yapılan uzun vadeli bir anlaşmaya göre, Türkiye'nin 1986 yılı sonuna kadar Sovyetler Birliği'nden 5 milyon kilovat - saatlik elektrik enerjisi alacağı açıklandı.

14- Erzincan, Sivas İlleri Sıkıyönetim Komutanlığına Org. SelahattinDemircoğlu, Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illeri Sıkıyönetim Komutanlığına Talat Cetinelli, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman illeri Sıkıyönetim Komutanlığına da Nevzat Bölügiray'ın atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- ABD'nin Orta Doğu Özel temsilcisi Robert Strauss'un Filistinkonusunda israil yöneticileriyle yaptığı görüşmelerin olumlu sonuç vermediği açıklandı. Strauss Tel Aviv'den ayrılırken verdiği demeçte, «BMGüvenlik Konseyi'nin İsrail'in devlet olarak tanınmasını Filistinlilerinkabul etmediği 242 sayılı kararında bazı değişiklikler yapılması yolundaki ABD teklifinin, İsrailli yöneticiler tarafından benimsenmediğini»söyledi.

16- İç karışıklıkların sürdüğü İran'da Dini Lider Ayetullah Hurrveyrti, kendisini Silahlı Kuvvetler Komutanı ilan ederek, Paveh kentindekiayaklanmayı bastırmaları için Ordu Komutanlarına 24 saat süre tanıdıve bu süre içinde olayların üstesinden gelmedikleri takdirde, haklarında devrim yasalarının uygulanacağını bildirdi. Humeyni yaptığı başkabir açıklama ile de devrim aleyhine yazı yazan gazete ve gazetecilerinDevrim Mahkemelerinde yargılanacaklarını duyurdu.

17- Afganistan'da Sovyet yanlısı Taraki Rejimine bas kaldıranMüslüman gerillaların Orta Afganistan'ın Razmat bölgesinde bir islamHükümeti kurduklarını açıkladıkları bildirildi.

19 Ağustos 1979

1- Bakanlar Kurulu DYF - İş'in Devlet Demiryolları İsletmelerinde aldığı grev kararını 1 ay süre ile erteledi.

2- Milli Savunma Bakanı Neşet Akmandor, NATO'nun periyoduyayını olan «NATO Dergisi»ne yazdığı bir makalede, «NATO üyesi olmamız Doğu Avrupa ülkeleri ile ilişkilerin sürdürülmesini engellemez»görüşünü savundu.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in, Urfa'da Apocu olaraknitelendirilen bir grubun bağımsız Devlet Bakanı Mustafa Kılıç'tan haraç aldıkları iddiası üzerine bir açıklama yapan Mustafa Kılıç, bu itdianın gerçek dışı olduğunu belirtti ve «Demirel''in iriyarı cüssesindekorkmadıktan sonra Apoculardan mı korkacağız, anlaşılan AP Lideri altındaki koltuğu çekmemizin acısını hala unutamamış» dedi.

4- Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, iki yıllık gürdüz ve üç yıllık gece Tekniker Okulu mezunlarının, Devrim Tarihi veYabancı Dil derslerinden tamamlama sınavlarına girerek, başarılı olanlarının Yüksek Meslek Okulu mezunu sayılabilecekleri bildirildi.

5- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Manisa CHP İl Örgütünde yaptığı konuşmada «Faşizmi yenmek için secime en geniş kitleyle katılmalıyız» dedi.

6- AP Genel Başkan Yardımcısı Saadettin Bilgiç, Ankara'da verdiği demeçte, «Son toplantısında MGK'nun Başbakan Ecevit tarafındanaynı paralelde teşhis ve beyana alet edildiğini iddia ederek, «Milletbunların karsısında, devlet nerede diye devleti aramaktadır» dedi.

7- SDP İkinci Olağan Genel Kurulu sonunda Genel BaşkanlığaCenan Bıçakçı seçildi.

8- Merkez Bankası Başkanı İsmail Hakkı Aydınoğlu ticari bankaların kamu kesiminde kredi açmaya zorlandıkları yolundaki iddialarüzerine ANKA Ajansı muhabirine bir açıklama yaptı. Aydınoğlu açıklamasında kamu kuruluşlarının kredi gereksinimlerinin Merkez Bankasıtarafından karşılandığını bildirerek, «Ticari Bankalar için özendirici vezorlayıcı önlemler alınmadı» dedi.

9- Samsun, Kayseri, Diyarbakır, Mardin ve izmir'de meydanagelen olaylarda toplam 8 kişi öldürüldü.

10- İzmir - Denizli karayolunda meydana gelen trafik kazasında gkişi öldü.

11- Yunanistan'da yayınlanmakta olan Kathimerini gazetesindeyayınlanan bir yorumda, FKÖ'nün Ankara'da büro açması beklenmeyen bir gelişme olarak nitelendi, bu büronun Yunanistan'ın Arap dünyasına açılma girişimlerini engelleyebileceği belirtildi. Bu arada ikigörevlinin FKÖ'nün Yunanistan'da büro açması için, girişimlerde bulunmak üzere görevlendirildikleri açıklandı.

12- ABD TV istasyonu CBS'ye bir demeç veren Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat istifa eden ABD'nin BM temsilcisi Andrew Young'unFKÖ temsilcisi Terzi ile görüşmesinde haklı olduğunu söyledi.

13- FKÖ'nün BM'deki temsilcisi Zehdi Terzi Kanada'da yayınlanan bir gazeteye verdiği demeçte, «Filistinlilerin siyasi durumunun 5yıl öncesine göre çok iyi olduğunu ve ABD'nin BM kararlarını görmemezlikten geldiğini söyledi.

14- İran'ın Paveh kentindeki isyancı güçlerin ayaklanması bastırıldı. Bu arada özerklik isteyen Kürdistan Demokratik Partisinin kapatıldığı ve Paveh'te ayaklanma jle ilgili olarak ele geçen 11 kişinin idamedildiği açıklandı. Diğer yandan Tahran Radyosu İran - Irak sınırınınHumeyni'nin emriyle kapatıldığını duyurdu.

15- İran'ın eski Başbakanı Şahbur Bahtiyar Paris'te verdiği demeçte, «Humeyni rejimi Şah dönemi kadar acımasız bir diktatörlüktürve büyük bir olasılıkla Ocak ayında düşecektir» dedi.

20 Ağustos 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit ile Türk - İş Heyeti arasındaki görüş,melere devam edildi. Ecevit, toplantıdan çıkarken gazetecilere yaptığıaçıklamada, «Bazı işyerlerinde toplumsal anlaşmada belirtilen ölçülerinötesine geçildiğini, bu durumun Türk - İş kadar Hükümet'i de üzdüğünü» belirtti.

Türk-İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier ise yaptığı açıklamada,«Toplumsal anlaşmaya hükümetin bazı kanatları riayet etmemiştir»dedi.

2- Ankara'ya gelen ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Stephan Solarz, Başbakan Bülent Ecevit ve AP Genel Başkanı Süleyman Demireliayrı ayrı ziyaret etti.

3- 48. İzmir Uluslararası Fuarı, Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler tarafından açıldı. Köprülüler, açılış törenin yaptığı konuşmada,«Dışticaret açığının 1979'un ilk altı ayında 1 milyar 255 milyon dolara düştüğünü ve dışsatımın, dışalımın yüzde 49'unu karşıladığını» söytedi.

4- Bulgaristan ile Türkiye arasında teknik işbirliği görüşmeleriİzmir'de başladı. Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler ile BulgaristanMakina İmalat ve Sanayi Bakanı Cakarov arasında sürdürülen görüşmelerde, ticari ilişkiler konusunda olumlu adım atıldığı açıklandı.

5- Romanya Başkonsolosluğu tarafından yayınlanan bir raporda,1970- 1979 yılları arasındaki dönemde Türkiye ile Romanya arasındaki ticaretin 12 kat artış gösterdiği belirtildi.

6- Sümerbank'ın 25 işyerinde 73 günden beri süren grev, isçilerin aylık maaşlarına brüt 6 bin lira zam yapılması ile sona erdi.

7- Gaziantep, Dalaman, İzmir ve Üsküdar'da meydana gelenolaylarda 4 kişi, İstanbul'da ise Şişli Merkez Jandarma Karakolu Komutanı öldürüldü.

8- Ankara Bahçelievler'de 9 Ekim 1978 günü 7 TİP üyesini öldürmekten sanık 8 kişinin yargılanmalarına Ankara Sıkıyönetim AskeriMahkemesi'nde başlandı.

9- Gemlik'te bir balıkçı motoruna çarparak 10 kişinin ölümüneneden olan Sait Kaptan gemisinin kaptanı, sorgusundan sonra tutuklandı.

10- Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün yabancı ülkelerde yapacağı çalışmalarla ilgili esaslar, Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Rum Demokratik Birlik Partisi Başkanı ve toplumlararası görüşmelerdeki eski Rum Temsilcisi Klerides, Rumca yayınlanan Alithali Dergisi'ne verdiği demeçte, «ABD ile Sovyetler Birfiği'nin, Kıbrıs'ın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü yoğun biçimde desteklemeleri konusunda ortak bir politika üzerinde anlaştıklarını»öne sürdü.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi'nin davetlisi olarak Kıbrıs'a giden Yugoslavya Dışişleri Bakanı Vrohoveç, Lefkoşe'de yaptığı açtklamada,«Havana'da yapılacak olan Bağlantısızlar Konferansı'nda Rurn Yönetimi'ni destekleyeceklerini» bildirdi.

13- İran Radyosu tarafından, çatışmaların sona erdiği Sanandaj vePaveh bölgelerinde meydana gelen olaylarda 400 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Bu arada, yasa dışı olarak ilan edilen Kürdistan Demokratik Partisi bir bildiri yayınlayarak, İran Devlet'nin içinde özerklikistediklerini duyurdular.

14- Birleşmiş Milletler'in bir yetkilisi, Manila'da yaptığı açıklamada, «1975 yılından beri 1 milyon mültecinin Çin Hindi'nden ayrıldığını, ancak bunların yarısının kaderi hakkında hiçbir bilgi edinilemediğini» söyledi.

21 Ağustos 1979

1-Bakanlar Kurulu, DYF - İş'ten sonra Petrol - İş'in Shell ve Mobil işyerlerinde aldığı grev kararını bir ay süre ile erteledi.

2- Kontenjan Grubu adına konuşan Grup Başkanı Zeyyat Baykara, konuşmasında, «Silahlı şiddet eylemleri, bölücülük ve kışkırtıcılıkolayları hakkında muhalefet partilerinden çarpan farklar vardır.. Hükümet durumu açıklığa kavuşturulmalıdır» dedi.

3- CHP Ortak Grubunda Sıkıyönetimin iki ay daha uzatılmasınailişkin görüşmeler sürdürülürken bir konuşma yapan Başbakan BülentEcevit, «Son aylarda iç güvenlik bakımından devlet etkinliğinde belirgin bir artış olduğunu ve kitle çatışmalarının önlendiğini belirterek,«Ekonomik alandaki dar boğazların da dış ekonomik yardımlar gelmeden aşılmaya başladığını» söyledi.

4- AP Genel Başkanı Demirel Partisinin Ortak Grup toplantısında yaptığı konuşmada, «Ülkede vahşetin diz boyu olduğunu» öne sürerek, «Türkiye yalan peşinde bugüne kadar geldi, ama artık o yalanpeşinde bundan öteye gidemez. Bu hükümetle yapılacak olan bir seçimin güvenliğinden söz etmek fevkalade güçtür» dedi.

5- Sıkıyönetimin 19 ilde iki ay daha uzatılması TBMM'nin birleşik toplantısında kabul edildi. Görüşmelerden sonra yapılan oylamada AP aleyhte, CHP, MBG ve Kontenjan Grubu üyelerinin çoğunluğuleyhte oy kullandı. Oylama öncesi bir konuşma yapan İçişleri BakanıHasan Fehmi Güneş, «Örgütlü şiddet olaylarının birkaç yıldan bu yana tırmanış göstererek yaygınlaştığını» belirterek, «Tehdit, tümümüze,

6- MSP Grup Başkanvekili Hasan Aksay, Sıkıyönetim oylamasına girmemelerine ilişkin olarak yayınladığı bildiride, «CHP'nin iktidarsızlığı açıklığa kavuşsun diye meclise girmedik» dedi.

7- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, Ankara'daverdiği yazılı demeçte, «Komünist ve bölücü çetelerin ihanet savaşında Türk Silahlı Kuvvetler mensuplarını hedef aldıklarını» öne sürerek«Şimdi de ordumuzu yıldırma safhasında savaş veriyorlar» dedi.

ulusumuza, demokrasimize yönelik olduğuna göre birlikte karsı Ç'k'Jmak zorundayız» dedi.

8- 1973 yılından beri yapımı sürdürülen Ankara'deki Sıhhiye üstgeçidi ulaşıma açıldı.

9- İstanbul Sağlık Müdürü Nuri Ertürkoğlu yaptığı açıklamada,S0n 10 gün içinde piyasada eczane fiyatı 400 milyon lirayı bulan stoklanmış ilaç ele geçirildiğini ve bunların eczanelere dağıtılmaya başlandığını söyledi.

10- Ankara PTT Başmüdürlüğü kimlikleri belirsiz 4 kişi tarafından soyuldu. Soyguncular 208 bin 143 lirayı alarak kaçtı.

11- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi ile açıklama yaparak çeşitli suçlardan aranan ve yasa dışı TürkiyeKomünist işçiler Birliği üyesi 17 kişinin yakalandığını bildirdi.

12- İstanbul Maltepe'de bir kişi öldürüldü.

13- Sakarya'da meydana gelen 3 trafik kazasında 5 kişi öldü, 24kişi de yaralandı.

14- İran resmi makamları Sovyet yanlısı TUDEH Partisinin genelmerkezi ve tüm şubelerini kapattı. Bu arada isyancı kültlerden oluşan18 kişinin kurşuna dizildikleri bildirildi.

15- Yunan Ana Muhalefet Partisi PASOK'un Genel Başkanı Papandreu yaptığı açıklamada, Yunan Hükümetini, Filistin Kurtuluş Örgütü'nü tanımaya ve büro açılması için izin vermeye çağırdı.

16- Kendisini İran'daki Kürdistan Özgürlük ve Gelişme PartisininGenel Sekreteri olarak tanıtan İranlı, bir kurt lider, Cenevre'de yaptığıbasın toplantısında, Humeyni yönetiminin ülkede Kürtlere karşı giriştiği soykırımın durdurulması için BM Genel Sekreteri Waldheim'in çaba harcamasını istedi. Kürt lider açıklamasında, Türkiye ve Irak'ın daİran'a baskı yaparak Kürt azınlık üzerindeki yıldırma politikasının kaldırılması için girişimlerde bulunmasını istedi.

22 Ağustos 1979

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan Ankara'da düzenlediği basın toplantısında «son 7 ay içinde 17 gemi ile toplam 32 bin ton tutarında işlenmiş demir-çelik ve sacın, hurda demiradı altında yarımca limanına geldiğinin ve hiçbir işleme tabi tutulmadan çekildiğini» saptandığını açıkladı.

2- Gıda maddelerinin ve umumi sağlığı ilgilendiren eşya ve levazımın hususi vasıflarını gösteren tüzükte değişiklik yapılarak, lokanta, yurt, kreş ve hastahane gibi toplu beslenme yapılan yerlerde plastikten imal edilmiş mutfak eşyalarının kullanımı, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan bir tüzükle yasaklandı.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, Ankara'dayaptığı açrklamada, Türkiye'nin ısınma ve sanayi gereksinimi için linyit kömürü üretiminde son iki yılda atılım yaptıklarını ve geçten yılın9 milyon tonluk üretimine karşı, bu yıl 16 milyon ton üretim yapıldığını» söyledi.

4- Bir polis memurunun öldürüldüğü, bir polisinde yaralandığıMardin'in Kızıltepe ilçesinde incelemelerde bulunan Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, Akajans'a yaptığı açıklamada «Hükümet işkencecilerden hesap sormazsa istifa edeceğim. Durumu Ankara'da inceledikten sonra kesin kararı vereceğim» dedi.

5- Türkiye'de OECD çerçevesinde verilmesi öngörülen 200 milyon belçika frankı tutarındaki kredi anlaşması, hazine genel müdürüAysel Öymen île Belçika Büyükelçisi Pierre Marchal arasında Ankara'da imzalandı.

6- Uşak MHP Merkez ilçe Başkanı Haşim Yıldırım, camiden evine giderken iki kişi tarafından öldürüldü. Diğer yandan, Adana, istanbul ve Çorum'da meydana gelen olaylarda toplam 4 kişi öldürüldü.

7- Kayseri'de bir banka şubesi biri kız 5 silahlı kişi tarafındansoyuldu. 10 milyon lirayı alan soyguncular veznedarı yaralayarak kaçtı.

8- Türkiye'nin Cenevre konsolos yardımcısı Niyazi Ada 11'ya karsı bombalı bir suikast girişiminde bulunuldu. Bomba konsolos yardımcısının geçeceği yol üzerine kondu ancak araba geçtikten sonra patlayan bomba diplomatın otomobiline bir zarar vermedi. Olayı ErmeniKurtuluş Ordusu üstlendi.

9- Almanya'da yayınlanan Die Welt gazetesinde, Türkiye'nin politik durumuna ilişkin olarak yayınlanan yorumda «CHP ve MSP’ninkoalisyon için gizli görüşmeler yaptrkları öne sürülerek ve siyasi terörle ekonomik krizin sonbaharda en yüksek düzeye çıkacağı kaydediliyor.

10- Pakistan ulusal birlik koalisyonu hükümetinin enformasyonBakanı Barakullah Han Lahor'da düzenlediği basın toplantısında, Sovyet Pilotlarının kullandığı savaş uçaklarının Afganistan'daki müslimanmevzilerini bombaladıklarını ve 50 bin kişinin öldüğünü öne sürdü.

23 Ağustos 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, İstanbul'dan askeri bir uçakla Ankara'ya geldi, Korutürk daha sonra Genelkurmay Başkanı KenanEvren'i Çankaya köşkünde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Bülent Ecevit Ramazan. Bayramı nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında «Küçük bir azınlığın yıllardır süren kanlı kavgaları ve devlete, demokrasiye, ulusal birliğe yönelik eylemlerininyurttaşlarımıza acı verdiğini» söyleyerek, «Şiddete karsı şiddet kullanmaksızın verilmekte olan bu savaşımı ergeç devletin kazanacağına kesinlikle inanıyorum» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, yayınladığı bayram mesajında «Ülkemizin güç şartlar içinde bulunduğu bir bayram idrakediyoruz. Önce meşru zeminlerden ayrılmadan, ülkenin 20 ayını ihtiras ve macera uğruna ziyan eden, hiçbir derde çare bulmadan bizzatderdin kaynağı haline gelen, meşruiyeti olmayan bu hükümetin işgalettiği mevkiden uzaklaştırılması gerekir» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ramazan bayramınedeniyle yayınladığı mesajda «İnşallah 14 Ekim seçimleri, MSP'ninbüyük zaferi ile sonuçlanacak ve bu bayramı takip eden mübarek kurban bayramını aziz milletimiz kurtuluş kapıları açılmış olarak kutlayacaktır» dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Bayram nedeniyle yayınladığı mesajda «Bugün her zamandan çok milli birlik ve beraberliğe muhtaç olduğumuz açık bir gerçektir» dedi.

6- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu bayram mesajında«Mübarek bayrama acılar ve kaygılarla giriyoruz. Bu durum Türk milleti için değişmez bir kader değildir. Bu ters gidişi milli beraberlikledurdurmak mümkündür» dedi.

7- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, Ankara'dabasına yaptığı yazılı açıklamada» CHP'nin meclisi toplama gücünü yeTBMM'nde çoğunluğunun tükendiğini» öne sürerek, «TBMM'nin sıkıyönetimle ilgili olağanüstü toplantısında çoğunluğu AP sağladı» dedi.

8- Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, Ramazan Bayramınedeniyle bir mesaj yayınlayarak «Bayramın huzurlu günlerine yakışmayan, taşkınlıklara son verilmeli, birliğe ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan su günler mutlu geçirilmelidir» dedi.

9- İstanbul'da duvarlara yazı yazan bir grubun, kendilerine müdehale eden iki bekçiye açtıkları ateş sonucu bir bekçi öldü. Olaydansonra biri öğrenci üç-kişi yakalandı.

Öte yandan Trabzon, Samsun ve Adana'da meydana gelen olaylarda üç kişi öldürüldü.

10- 22 ay önce geçirmiş olduğu trafik kazası sonucu bitkisel hayat yaşayan, Son Havadis Gazetesi Genel Müdürü Yavuz Özkan öldü.

11- Tatilini Türkiye'de geçiren ABD Kongresi üyelerinden Solara,Milliyet Gazetesine verdiği demeçte «Amerikanın yaptığı 450 milyondolarlık yardımla, Türkiye'yi, İsrail ve Mısır'dan sonra yardım ettiğiüçüncü ülke arasına soktuğunu» söyledi ve Silahlı Hizmetler Komitesiüyesi Lee Aspin'in 4 savaş gemisinin Türkiye'ye şevkini durdurma konusunda Kongrede gösterdiği etkinliği «Haksızlık» olarak nitelendirdi.

12- UPİ ajansının bildirdiğine göre, Cenevre'deki haber ajanslarına «Ermeni Kurtuluş Ordusu» imzası ile gönderilen mektupta, TürkBaşkonsolosluğu önündeki bombalı saldırının sorumluluğu yüklenildive «Daha acımasız hücumlara hazırlanıyoruz» denildi.

13- Ayetullah Humeyni, İslam devrim lideri ve Silahlı KuvvetlerBaşkomutanı olarak Tahran radyosunda yayınlanan bildirisinde, Kürtlere çağrıda bulunarak, teslim olup silahları bırakmaları hal'inde affedileceklerini, direnenlerin kesinlikle cezalandırılacağını söyledi.

24 Ağustos 1979

1- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, tüm Bakanlık ve kamu kuruluşlarına bir genelge göndererek, «1980 Mali Yılı Bütçe çalışmalarınınhızlandırılmasını, yeni bütçenin «Ekonomiyi onarım bütçesi» olarak düşünülmesini ve savurganlıkla mücadele edilmesini» istedi.

2- Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur, basına yaptığı açıklamada,1980-1981 öğretim yılında tüm öğretmenlerin tayin ve nakillerininbilgisayarlarla yapılacağını bildirdi.

3- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaarslan Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Ülkemizde 1950 yılından bu yana vatandaşlarımızın büyük kısmının kırsal alanlardan kentsel alanlara kaymalarını, sosyal sorunları tepe noktasına getirmiştir» dedi.

Kandilli Rasathanesi'nden verilen bilgide, Denizli ve çevresinde 3.9 şiddetinde bir deprem kaydedildiği açıklandı. Depremde can vekaybı olmadı.

4- ABD'de gösteriler yapmak için turnede bulunan SovyetlerBirliği Bolşoy Balesi'nin başdansörü Alexander Godounov Amerika'yailtica etti.

25 Ağustos 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Ankara ve İstanbul Bayram GazeteleıJ'ne yazdığı «Ekonomide Yeni Düzen» başlıklı yazısında, «Son yıllarda ülkemiz Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik bunalım ve zorluklar döneminden geçmektedir. Fakat ulusumuzun bu bunalım ve zorlukları kendi gücüyle asabileceği belli olmuştur» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Bayram Gazetesi'ndeyayınlanan yazısında, «Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet nizamını «Yıkılası düzen» diye ilan edenler için asıl olan anarşinin son bulması değil, Türkiye'nin'bu düzenle huzura kavuşamayacağının ortaya konmasıdır» dedi.

3- Yerel Yönetim Bakanı Mahmut Özdemir, Ankara Bayram Gazetesi'nde yayınlanan yazısında, «Yerel yönetimlerle merkezi yönetimilişkilerinin yeni bir anlayışla ele alınması gerektiğini» vurgulayarak,«Belediyelerin kaynak arama sorunu ile karsı karşıya olduklarını ve belediye sınırları içinde nüfusun son 25 yıl içinde üç katına çıktığını belirtti.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, Ankara Bayram Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Bu yıl üretilen 9 milyon tondan fazlapancarın 18 şeker fabrikasında işlenerek 1 milyon 100 bin ton şekerüretileceğini ve sıkıntı çekilmesinin söz konusu olmadığını» söyledi.

5- CHP Ankara Milletvekili Ahmed Hamdi Çelebi, tedavi edilmekte olduğu Londra'da öldü.

26 Ağustos 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısı ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e gönderdiği mesajda, «Türk Silahlı Kuvvetleri bağımsızlığımızın güvencesidir ve ulusalbirliğimizin sağlam bir dayanağıdır. Dış ve iç güvenliğin giderek birbirinden ayrılamaz duruma geldiği çağımızda ve bölgemizde, TürkSilahlı Kuvvetleri, iç güvenlik açısından üzerine düşen görevleri yerinegetirirken demokratik hukuk devleti kurallarına gösterdiği titiz bağlılıkla demokrasimize güç katmaktadır» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türk Silahlı KuvvetleriGünü dolayısı ile yayınladığı mesajda, «Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önceden olduğu gibi bugün de Milli bütünlüğümüzü ve Türk demokrasisini korumaya kararlı olduğunu» söyledi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Türk SilahlıKuvvetleri Günü dolayısı ile Ankara'da yayınladığı mesajda, şiddetolaylarına neden olanlarla ilgili olarak, «Bu satılmış zavallılar bir avuçazınlıktır. Ve siz onların hepsini bir anda yok edebilecek güçtesiniz. Okendini ve milliyetini idrakten aciz vatan hainleri, her zaman olduğugibi karşılarında Türk Silahlı Kuvvetleri'ni bulacaktır» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Bayram Gazetesi'neyazdığı yazıda, «Dünyanın neresinden gelirse gelsin bir tecavüze karsıdaha fazla gecikilmeden «Müslüman Ülkeler müşterek bir müdafaa teşkilatı'nın bİran önce kurulması» görüşünü savundu.

Erbakan ayrıca, MSP İl Örgütü'nün düzenlediği bayramlaşma törenin yaptığı konuşmada, «AP, CHP'nin yedek deposudur. CHP, dünyasiyonizminin sosyalist maşasının bir uzantısıdır. Figür olarak AP de,faizci, sömürücü kapitalizmin bir uzantısıdır» dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Bayram Gazetesi'ndeyayınlanan yazısında, Türkiye artık ülkesi ve milletiyle hür demokratikrejimi ve bağımsızlığıyla bir olmak veya olmamak noktasına gelmiştir.Bu noktayı, her türlü fedakarlığı göğüsleyerek geçmeye mecburuz»dedi.

6- İstanbul Emniyet Müdürü Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul BayramGazetesi'ne verdiği demeçte, «Güvenlik hizmetlerinin daha sağlıklı yürütülebilmesi için kanunda gerekli değişikliklerin yapılması, polisin modern araç ve gereçlerle donatılması, eğitim düzeyinin artırılarakmaddi olanaklarının yükseltilmesi gerektiğini» söyledi.

7- YSE 13. Bölge Müdürü Muzaffer Ersoy, Milliyet Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, kısa adı KUP ola Köye Ulaşım Projesiuygulaması ile Erzurum'da 15 gün içinde 22 kilometre yol'yapıldiğinıve 6 köyün yola kavuşturulduğunu bildirdi.

8- Ankara Emniyet Müdürlüğü Toplum Zabıtası'nda görevli Osman İnal, Aktepe semtinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü. Bu arada, Gaziantep Devlet Hastanesi operatörlerinden Dr. Talat Bayram, silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı, saldırı sırasında 11 yasmadki Metin Mutlu adlı çocuk öldü.

9- Siyasal cinayet ve çeşitli saldırı olaylarından sanık olaraktutuklu bulunduğu Sağmalcılar Cezaevi'nden 2 Kasım 1978 günü ülkücü 12 arkadaşı ile birlikte kaçak sağ eylemci Ferhat Tüysüz, Adana'dayakalandı.

10- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, BayrakRadyo Televizyonu (BRT) aracılığı ile yayınladığı Bayram mesajında,Kıbrıs Tüfk toplumunun, vatan topraklarını ve özgürlüğünü korumakiçin diğer uluslardan çok daha uyanık kalmak zorunda olduğunu belirterek, «Çünkü komşularımız, komşuluk 'iddiasında değildirler. TümKıbrıs'ı hakimiyetleri altına almak davasmdadırlar» ded'i.

11- Yunanistan'ın yeni Kıbrıs Bâyükelçisi Hriytos Zakarakiz, Lefkoşe'de Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu'yâ güven mektubunusunarken yaptığı açıklamada, «Yunanistan'ın Kıbrıs politikasının değişmediğini ve Rum Yonetimi'nin her zaman Yunanistan'ın tam desteğinegüvenebileceğini» söyledi.

12- Yabancı ajansların bildirdiğine göre; ABD yetkilileri, geçencuma günü ülkeye sığınan Bolşoy Balesi'nin basdansörü AlexanderGodounov'un esi Ludmilla Vlasova'nın bulunduğu Sovyet yolcu uçağına New York'tan Sovyetler Birliği'ne kalkış izni vermezken, Sovyetler Birliği'nin Washington Büyükelçiliği olayı Dışişleri Bakanlığı nezdinde protesto etti.

13- İran islam Devrim Lideri Ayetullah Humeyni'nin yakın arkadaşlarından Kayhan Gazetesi Yöneticisi Mehdi Araki ve oğlu, Tahran'dan motorsikletli iki kişinin açtığı yaylım ateşi sonucu öldüler. TahranRadyosu tarafından bildirilen habere göre ayrıca, Devrim karşıtı olaraktanınan kişiler, Kayhan Gazetesi'nin sahibi Hüseyin Mehdiyan'ı da silahlı bir saldırı sonucu yaraladılar.

14- Lübnan basınında yer alan ve Anadolu Ajansı tarafından bildirilen bir habere göre; Filistin Kurtuluş örgütü Yürütme Komitesi Lideri Yaser Arafat ve Lübnan Sosyalist Partisi Başkanı Canbolat, Araplara bir çağrıda bulunarak, «israil'in Güney Lübnan'a saldırıları karşısında sorumluluklarını üstlenmelerini» istediler.

27 Ağustos 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TRT Genel Müdürlüğüne bir yazı göndererek, TRT'nin 26 Ağustos aksamı Ordu Günü nedeniyle yaptığı yayına değindi ve «Bayram demeden, milli gün demedenher fırsatta halk partisini parlatmak, onun dışındakileri kötü durumadüşürmek için kullanılan TRT, daha bir süre gülünç duruma düşmekten kurtulamayacaktır» dedi.

2- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Erzurum'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada «İran ve Irak'taki ayrılıkçı güçlerin ülkemize giriş ve çıkışlarını önlemek ve bu kabil olaylara meydan vermemek için gerekli önlemlerin alındığını» belirterek «Anarşiyi önlemekiçin devlet gücünü ortaya koydu» dedi.

3- Türk - Çekoslavay Karma Ekonomik Komisyonu, Ankara'daDışişleri Bakanlığında Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ve Çekoslavak Dış Ticaret Bakanı Barcak başkanlığında 4. dönem toplantılarınabaşladı.

4- Çimento Sanayiinde alınan grev kararı, Bakanlar Kurulunca60 gün daha ertelendi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan; partisinin Rize Cumhuriyet alanında düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada «AP'de,CHP'de batı uşaklığı yapmaktadır. Bu iki parti arasında hiçbir farkyoktur» dedi.

6- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da basına verdiği demeçte, devletin yıkıcı ve bölücü örgütlerin işgalinden kurtulabileceğini belirterek «Devleti yeniden devlet yapmaya mecburuz, gözü dönmüş partizanların çökerttiği devlet yapısı onarılacaktır. Bunudaancak CGP gibi önce millet, önce Türkiye Cumhuriyeti diyen Atatürk'çü bir parti başarabilir» dedi.

7- AP Genel Başkan Yardımcısı Ali Naili Erdem, Ankara'da basına yaptığı yazılı açıklamada Genelkurmay Başkanı Kenan Evren'inZafer Haftası nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerine yayınladığı mesajın«Dört Dörtlük bir beyan» olduğunu söyledi ve «Bu ses Atatürk'ün düşman olduğu tüm ideolojilere gereken cevabı veren sestir» dedi.

8- MHP Genel Başkan Yardımcısı Agah Oktay Güner, Ankara'dabasına verdiği yazılı demeçte, «Hedefin kökten kopmadan çağa ulaşmak» olduğunu belirterek, «Milliyetçi hareketin iktidarında devletin gücü, adaletin kudreti zanlıları, hainlerin, katillerin beynine balyoz gibiinecektir» dedi.

9- Türkiye Birlik Partisi Genel Sekreteri Lütfi Güzel, Ankara'dabasına verdiği yazılı demeçte «Anarşi ve terörün başlamasından buyana ülkemizde binlerce gencin öldüğünü belirtti ve «Bütün iktidarlarıranarşinin poHsiyle tedbirlerle önleneceğini sandıklarını, hiçbir eğiticive önleyici tedbire başvurmadıklarını» belirtti.

10- Yüksek Seçim Kurulu, CHP Genel Merkezinin, Ankara milletvekili Ahmed Hamdi Çelebi'nin ölümü nedeniyle boşalan Ankara Milletvekilliği için 14 Ekim seçimlerinde, seçim yapılması yolundaki başvurusunu reddetti.

11- Samsun'da meydana gelen üç ayrı olayda altı, Uşakta birkişi öldürüldü. Kahramanmas'ta ise bir kişinin cesedi bulundu.

12- İstanbul üniversitesi öğretim üyelerinden ve İktisat Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Ömer Lütfü Barkan vefat etti.

13- Neyzen Aka Gündüz Kutbay, İstanbul radyosundaki bir çalışma sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

14- Frankfurt'taki THY Merkez bürosunda meydana gelen patlama büyük maddi hasara yol açtı. Olaydan sonra France - presse Ajansının, Beyrut bürosuna telefon eden biri kişi olayı «Ermeni gizli ordusu»nun üstlendiğini bildirdi.

15- Suriye Dışişleri Bakanı Abdül Halim Haddam, Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada «Suriye'nin, Avrupa topluluğunun, ilk plandada Federal Almanya'nın Ortadoğu konusunda, İsrail'in işgal ettiğibütün arap topraklarından çekilmesi ve Filistin halkının ulusal haklarının tanınması temeline bağlı yapıcı bir rol oynamasını istediğini»söyledi.

16- İngiltere kraliçesi Elizabeth Ll'nin Kuzeni ve Prens Philip'indayısı Lord Mauntbatten'ın, irlanda yakınlarında bindiği av teknesindemeydana gelen patlama sonucu öldüğü ve öldürme olayını IRA'nın birkolu olan İrlanda Ulusal Kurtuluş Ordusunun üstlendiği bildirildi.

28 Ağustos 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit 1980 mali yılı bütçe hazırlıklarınınbaşlaması nedeniyle, ilgili yasalar uyarınca, genel ve katma bütçeli dairelere, bu yılki bütçe önerilerinin belirlenmesinde uyacakları temelilkeleri kapsayan bir çağrı gönderdi. Ecevit çağrısında hazırlanacakbütçelerin enflosyonla savaşıma olanak verecek bir «Tasarruf bütçesi»niteliğinde hazırlanmasını istedi ve «1980 bütçesinde bir önceki yılaoranla % 25, tüketim malları ve malzeme alımlarında % 20, teslim,ağırlama ve fuar giderlerinde % 15 ve diğer alım ödeneklerindede %10 dan fazla bütçe artışı öngörülemeyecektir» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TRT nin «Ana muhalefet partisi Genel Baskam'nın görüşlerine sansür uyguladığı» gerekçesiile bu kurumun sorumluları hakkında dava açılması istemiyle cumhuriyet savcılığına başvurdu.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüpoğlu, vilayette Türkiye ermeni patriği Kalastyan ile, Türkiye'deki ermenilerinsorunlarına ilişkin bir toplantı yaptı. Kalastyan ise toplantıdan öncegazetecilere yaptığı açıklamada Ermeni gizli örgütünce üstlenilen Cenevre ve Frankfurt saldırıları ile ilgili olarak «Hangi çevreden ve kimden gelirse gelsin, tedhiş eylemlerini kınıyorum. Bu konudaki yazılı beyanlarımı sayın Başbakana sundum» şeklinde konuştu.

4- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, doğu illerine yaptığı incelemelerini tamamlayarak Karadeniz'e geçti. Güneş Artvin'de yaptığıaçıklamada son günlerde basında yer alan «Yasa dışı bir örgütünDoğu'da paralı asker topladığı ve İran'a gönderdiği yolundaki haberler asılsızdır. Bu tür haberler tehlikeli, sorumsuz ve sakıncalıdır» dedi.

5- Türk Silahlı Kuvvetlerinde yasal süresinin dolması üzerineemekliye ayrılan NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı Vecihi Akın, görevi Orgeneral Sedat Güneral'e devretti. Törendebir konuşma yapan Genelkurmay Başkanı Kenan Evren «Yunanistan'ıntekrar NATO'nun askeri kanadına döneceğine olan inancımızı muhafaza ediyor, ve bunu görmekten memnun olacağımızı ifade etmek istiyoruz» dedi.

6- MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu, Ankara'dabasına verdiği yazılı demeçte, «Ecevit iktidarındaki soygun ve vurgun,cumhuriyet tarihinde eşi görülmemiş cinstendir. Bunun en açık örneğini buğday politikasında gördük. Bugün buğdaya 430 Kr. fiyat verilmesine rağmen, tüccar 5 liradan satın almaktadır» dedi.

7- İşçileri bir süredir Grevde bulunan İnter Continantal oteliniişleten inter şirketi, otelin sahibi Osmanlı Bankası ile yaptığı kira sözleşmesini feshettiğini açıkladı. Şirket yetkilisi karara neden olarak Osmanlı Bankasının grevde olan otelin zararına ortak olmayıp, kar istemesinin neden olduğunu belirtti.

8- DYF - İş'in TCDD işletmesinde ilan ettiği grevin BakanlarKurulu'nca ertelenmesi kararma ilişkin yürütmeyi durdurma istemi,Danıştay dava daireleri Genel Kurulunca reddedildi.

9- Sosyalist Vatan Partisi adıyla yeni bir parti kuruldu.

10- Prof. Dr. Mükerrem Hiç'in iSO'nun aylık yayın organında yayınlanan bir araştırmasında, Türkiye'de özel yatırımların % 32,7 sininimalat sanayinde, % 32,4 ünün inşaat, % 16,1 inin ulaştırma ve% 13,6 sınında tarım sektörüne dağıldığı belirtildi.

11- Ankara ve Adana'da meydana gelen olaylarda 4 kişi öldürüldü.

12- Siverek ilçesinde sol görüşlü bir genci öldürdükten sonra APUrfa milletvekili Celal Bucak'ın evine kaçtıkları saptanan iki kişi evdeyapılan arama sonucu ele geçirildi. Evde yapılan aramada ise 8 otomatik tabanca ile 150 mermi bulundu.

13- Çorum'da serinlemek için Kızılırmak'a giren 5 kişi boğuldu.

14- Bakanlar Kurulu'nca İktisadi Devlet Teşekkülleri ve benzerikuruluşların 1978 yılı yatırımlarının finansmanı amacıyla Devlet Yatırım Bankası tarafından geçen yıl çıkarılması öngörülen 15 milyar liralık tahvilden, satışı henüz yapılmamış bulunan 10 milyon liralık bölümüne ilişkin faiz oranlarının % 14'den, % 18'e yükseltilmesine ilişkin kararı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

15- Maliye Bakanlığının yurt dışındaki temsilciliklerine yeni atamalar yapılmasına ilişkin -karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

16- 28 askeri hakim daha asli görev yerleri ile ilişkileri devametmek kaydıyla sıkıyönetim askeri mahkemelerine atandı. Atamalarlailgili kararname Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Türkiye'ye sağlanacak ivedi yardımın koordinatörlüğünü yapan Walter Kiep, Die Welt gazetesine verdiği demeçte «Türkiye'nindış ödemeler dengesinde olumlu gelişmeler olduğunu» belirterek «Türkiye sorunlarını çözmek için önce kendi kendine yardım etmelidir»dedi.

18- Almanya'da geçtiğimiz hafta içinde 21 Türk'ün uyuşturucumadde kaçakçılığından yakalanması üzerine bir yazı yayınlayan DerSpiegel dergisi «Türklerin Avrupa ercin pazarını ellerine geçirdikleriniöne sürdü. Yazıda Türkiye'nin Diyarbakır ve Gaziantep kentlerinde ercin yapıldığı öne sürülerek, Türkler tarafından yapılan ercin kaçakçılığının en üst düzeye eriştiği yazıldı.

19- İran'ın Mahabad kentinde ayaklanan ve kenti ellerinde tutanetnik grubun ateşkes önerisinin, dini lider Humeyni tarafından kabuledilmediği ve hiçbir ödün vermek niyetinde olmadığı, Devrim Konseyi üyesi Abdulhasan Bani Sadr tarafından açıklandı. Diğer yandançarpışmaların sürdüğü Sakız kenti garnizonunda, 9'u asker 19 kişinin,ayaklanan etnik gruba yardımcı olmak suçundan idam edildikleri bildirildi.

29 Ağustos 1979

1- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay, 30 Ağustos ZaferBayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, «30 Ağustos zaferini görkemi, anlamı daha çok artan heyecan demeti içinde kutluyoruz. Kurtuluş ve özgürlük uğruna şehit düşenlere şükranlarımızı yenilerken,güçlü ve hazır olmanın barışın unsuru olduğunu aklımızda sıkıca tutmalıyız. 30 Ağustoslar ışıldayan kutlama olsun» dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Zafer Bayramı mesajında, 1922 tarihinde kazanılan zaferle Türk Ulusunun bağımsız ve özgür yaşama kararlılığını ve gücünü insanlık tarihine silinmez biçimde yazdığını belirterek, «Türk Ulusu'nun bu kararlılığı ve gücü ekonomik kurtuluş savaşının kazanılmasıyla da bütün dünyaya kanıtlanacaktır» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle verdiği demeçte, «Milleti ve ülkesiyle bölünmez birbütün olan Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük düşmanı Komünizmdir»dedi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 30 AğustosZafer Bayramı nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yayımladığı mesajda, «Yeni yetişen nesillerimiz Ulu Önderimizin söylevini, anlamınıda kavrayarak satır satır dimağlarına islemekle kalmayıp, onun izinde yürümenin gururunu ve mutluluğunu da yürekten hissetmelidirler»dedi.

5- Bakanlar Kurulu, DÇM Erteleme Anlaşması’na katılmayacakalacaklılara, anlaşmadakinden daha iyi koşullarla geri ödeme yapılamayacağını açıkladı. Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'nin dün yayınlanan «Mükerrer» sayısında yer alan kararında ayrıca, «Merkez Bankası ile Maliye Bakanlığı»na DÇM Erteleme Anlaşması'nı yapması içinyetki verildi.

6- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisince Rize'ninİkizdere Güneyce, Çayeli ve Güneysu ilçeleri ile bucaklarında düzenlenen açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarda, «AP 1965'de2500 gün iktidarda kaldı da ne oldu? Simdi de utanmadan tek başınaiktidar olmak istiyor. Ülkeye Komünizmin tohumunu atmıştır. Ülkeyikomünizme AP peşkeş çekmiştir. AP masonluğun temsilciliğinden başka birşey yapmamıştır» dedi.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Agah Oktay Güner, Ankara'da basına verdiği yazılı demeçte, «Başbakan kamuoyuna valilere yaptığı baskıları açıklamak zorundadır. Tarih su veya bu şekilde Başbakanolanların ihtirasla devleti yaralayan davranışlarının asla affedilmediğini göstermektedir» dedi.

8- Yüksek Askeri Şura Üyesi Orgeneral Mahmut Ülker, görevinden istifa etti.

9- Türkiye ile yabancı ticari bankalar arasında Londra'da imzalanan borç erteleme anlaşmasından sonra Ankara'da basına bir açıklama yapan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, «Geçmişte sorumsuzcayapılan borçlanmalar yüzünden Türkiye'nin bugünkü ekonomik darboğazlarla karsı karşıya olduğunu» söyleyerek, «Nereden bulursan bul,koşulu ne olursa olsun yöntemiyle borçlanma dönemi artık sona ermiştir» dedi.

Anlaşmadan sonra, ülkemizin 264 yabancı bankaya olan 2.2 milyar dolar tutarında DCM borcu, 3 yıl ödemesiz olmak üzere 7 yıl süreyle ertelendi.

10- Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde asayişleilgili incelemelerini tamamlayan İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş,Trabzon'da asayişle ilgili bir brifinge 'katıldıktan sonra Giresun'a gitti.

11- CHP Diyarbakır Milletvekili İskan Azizoğlu ile Mardin Bağımsız Milletvekili Nurettin Yılmaz, Meclis'te düzenledikleri ortak basın toplantısında, «İran'daki Kürtlerin direniş hareketini kırmak içinTürk sınırından İran askerinin geçirildiği yolunda basında çıkan haberlerin şimdiye kadar tekzip edilmediğine değinerek, «Sabırsızlıkla budurumun ortadan kaldırılmasını istiyoruz, ileride tarih önünde İran'daki soykırıma yardımcı olduğu için suçlanacak hükümeti uyarıyoruz.Çağdışı uygulamalara mezar olacak Humeyni dikta yönetiminin yanında Türk Hükümeti'nin bulunmayacağını dünya kamuoyuna duyurmagirişimi hükümet için kaçınılmaz tarihsel bir görev olmuştur» şeklindeaçıklamada bulundular.

12- İstanbul'un Avrupa ve Asya yakalarını birbirine bağlayacakolan Boğaz Tüneli Projesi'nin ilk fizibilite etüdü için gerekli dış finansman anlaşması, Maliye Bakanlığı'nda imzalandı. Anlaşmayı, 250 bindolarlık dış finansmanı sağlayan ABD adına Amerika'nın Ankara Büyükelçisi Ronald Spiers ile Türkiye adına Hazine Genel Sekreteri Kaya Erdem imzaladılar.

13- Milliyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde, Konya'nın Tuz Gölü ve Kulu ilçesi çevresinde zengin petrol rezervlerinin bulunduğubildirildi.

14- YSE İçel Bölge Müdürlüğü'nün patlayıcı madde deposu, silahlı ve maskeli iki kişi tarafından soyulmak istendi. Soygunu gerçekleştiremeyen kimliği belirsiz kişiler, tehdit ederek bindikleri otomobilin şoförünü öldürerek kaçtılar.

Öte yandan, İstanbul'un Fikirtepe Semti'nin Kuyubaşı Durağında ayrı saatlerde meydana gelen olaylarda bir kişi öldü, MHP AdanaMerkez İlçe eski Başkanı Mesut Araş, kimlikleri saptanamayan kişilerin açtığı ateş sonucu öldürüldü. Adana Sivil Savunma Müdürü İsmetTorunlar ise özel otomobili içinde başından kurşunla vurulmuş şekildebulundu.

15- DPA'nın Beyrut çıkışlı haberine göre; Filistin Kurtuluş Örgütü içinde yer alan El Fetih Gerilla Örgütü Merkez Komitesi, Filistindevrimini yerinde görmeleri amacıyla, ABD'Iİ siyah liderler ile istifaeden BM Temsilcisi Adrew Young'u Filistin'e davet etti.

16- AP Ajansı Belfast mahreçli haberinde, mezhep çatışmalarının son birkaç yıl içinde 2 binden fazla insanın hayatına malolduğuKuzey İrlanda'da, İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA)'nın, Lord Mountbatten'in yanısıra 18 ingiliz askerini de öldürmesi üzerine, Protestanmilis örgütleri, kanlı bir misilleme kampanyasına giriştiler.

17- Reuter Ajansı, Yeni Delhi mahreçli haberinde, Hindistan'ınKuzeybatısındaki Cemsedpur kentinde Hindularla Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda en az beş kişinin öldüğünü ve 18 kişinin yaralandığını bildirdi.

30 Ağustos 1979

1- 30 Ağustos Zafer Bayramının 57. yıldönümü tüm yurtta,KTFD'de ve dış temsilciliklerimizde törenlerle kutlandı.

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, 30 Ağustos Zafer Bayramınedeniyle yayınladığı mesajında, ülke bütünlüğünü bölmeye yönelikhiçbir çabaya fırsat verilmeyeceğini belirterek, «Devletimiz iç ve dışdüşmanların ülkemize musallat ettiği hastalıkları da mutlak yenecektir» dedi.

3- Cumhurbaşkanı Fahri Korutünk ile 1 saat 15 dakika sürenhaftalık olağan görüşmesinden sonra bir açıklama yapan Başbakan Bülent Ecevit, «Bugün en sevindirici haberin, kısa vadeli dış borç ertelemelerinde varılan yeni aşama olduğunu» söyledi.

4- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahrî Korutürk'ün30 Ağustos dolayısıyla yayınladığı mesajla ilgili olarak basına yaptığıaçıklamada, «Hükümet olarak biz mezhep ve ırk ayrımcılığına her zaman basından beri karsı çıktık. Irk ayrımı gözetmenin gerek sağ açıdan, gerek sol açıdan olsun çok ilkel bir düşünce olduğunu da Hükümet olarak her zaman açıklıyoruz. Şimdi Kurtarılmış Bölge denileneğitim kurumu ve yurtlarının hemen hemen tümü devlet tarafındankurtarılmıştır ve öğrencilerin can güvenliği içinde yaşayıp okuyabilecekleri yerler haline getirilmiştir» dedi.

5- Başbakan Yardımcısı ve DP Grup Başkanvekili Faruk Sükan,30 Ağustos nedeniyle yayınladığı mesajda, «Parti çekişmelerini, seviyesiz senben çekişmelerini bir kenara itmek gerektiğini» belirterek,«Bu durumu ve şartlar içinde devleti ve Cumhuriyeti yaşatmak ve korumakla görevli yasal kuruluş ve güçlerin tam bir milli şuur uyanıklığıiçinde harekete geçmeleri şarttır» dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Türk Milleti olarak, nasıl ki 57yıl önce düşmana karsı milli birlik ve beraberlik içinde savaşmış ve bağımsızlığımızı kazanmış isek, bugün de iç ve dış düşmanlara karsıdevletimizin birliği ve demokratik rejimin varlığı için birleşmek vemilli dayanışma içinde olmak zarurettir» dedi.

7- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, 30 Ağustos mesajında, «Türkiye'yi içten zayıflatan, içten çökertmeye çalışan büyük sapıklıklara karşı, bugünün Atatürkçüleri olarak 30 Ağustos ruhu ile mücadeleye kararlıyız» dedi.

8- Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran, 30 AğustosZafer Bayramı nedeniyle yayınladığı bildiride, «30 Ağustos 1922 herhangi bir düşmana karşı değil, emperyalizmin ta kendisine karşı kazanılmış bir zaferdir» dedi.

9- Türkiye Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Timisi, 30 Ağustos nedeniyle yayınladığı bildiride, «Elli yıl önce ülkemizden kovduğumuz emperyalist devletlere bugün ekonomik ve siyasal yönden tekrar bağımlı hale getirildik. Halkımız bir gün ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve bu bağımlılıktan kurtulacaktır» dedi ve tüm halkın Zafer Bayramı'nı kutladı.

10- Türkiye Sosyalist İsçi Partisi Genel Başkanı Ahmet Kaçmaz,30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı bildiride, «Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda nihai zaferin kazanıldığı 30 Ağustos'tan 57 yıl sonrabugün ülkemizin emperyalizmin boyunduruğu altında bulunması sonderece acıdır ve onur kırıcıdır» dedi.

11- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da basınayaptığı yazılı açıklamada, Londra'da imzalanan borç erteleme anlaşmasıile ilgili olarak ertelenen borç miktarının 5 milyar dolara ulaştığını belirterek, «Ecevit Hükümetinin bu başarısı ile ekonomimiz büyük ölçüdeişlerliğe kavuşturulmuş olmaktadır. Cephecilerin ulusumuza büyük ıstırap veren bu batakçı, bölücü, yıkıcı uygulamalarından sonra TürkUlusu cephecilerîn ülkemizin basına tekrar musallat olmalarına aslaizin vermeyecektir» dedi.

12- Günaydın Gazetesine özel bir demeç veren CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, 14 Ekim seçimleriyle ilgili olarak, «CHP, seçimlerde AP'den daha fazla Senatör ve Milletvekilliğini kazanacaktır.Milletvekili ara secimi yapılacak olan 5 ilde ve Kısmi Senato seçimlerinin yapılacağı illerde de en başarılı parti gene CHP olacaktır. Bunuiddia ediyorum» dedi.

13- AP Genel Başkan Yardımcısı Saadettin Bilgiç, Günaydın Gazetesine yaptığı açıklamada, Senato'da çoğunluğu sağlayacaklarını. Senato üçte bir yenileme ve Milletvekili ara seçimlerinde CHP'ye farkatacaklarını öne sürerek, «34 Senatörlük ve 5 Milletvekilliğini biz kazanırız» dedi.

14- Sekiz ayı aşkın süre Adana, K. Maraş, Gaziantep ve Adıyamanilleri Sıkıyönetim Komutanlığını yapan Korgeneral İ. Hakkı Akansel,görevi 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nevzat Bölügiray'a devretti.

15- Hükümet ile Türk - İş arasındaki ilişkilere son sekli vermek vetoplumsal anlaşma üzerindeki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla 4 Eylül tarihinde Rize'de yapılacak toplantı için Karadeniz'de geziye çıkanTürk - İş Başkanı İbrahim Denizcier Samsun'da yaptığı açıklamada,«Hükümet bozduğu toplumsal anlaşmanın korunmasını Türk - İş'ten istiyor» dedi.

16- DYF - İş Genel Başkanı Şerafettin Akova Ankara'da verdiğidemeçte, TCDD işyerlerinde alınan grev kararının ertelenmesinin Anayasanın özüne aykırı olduğunu söyledi.

17- Ankara Esnaf ve Sanatkar Dernekleri Birliği Genel BaşkanıAlipaşa Aksu, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Belediyesinin cezaları arttırmak yoluyla, esnaf ve sanatkarlradan günde 2.5 milyon lira ceza kestiğini ve bu uygulamayla yargı organlarının üstüneçıktığını bildirdi.

18- İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen «Toptan EşyaFiyatları Endeksi»ne göre, Temmuz 1979'da İstanbul'da toptan eşyafiyatları yüzde 6.4 artış gösterdi.

19- İstanbul, Ankara, Tarsus ve Suruç'ta meydana gelen olaylarda toplam 6 kişi öldürüldü.

20- Karadeniz'de çıkan ve hızı saatte 75 kilometreyi bulan fırtına, İstanbul Boğazı girişinde 3000 ton kömür yüklü Kaptan Cemal gemisinin batmasına neden oldu. 17 kişilik gemi mürettebatı Sukhimiadlı Sovyet tankeri tarafından kurtarıldı.

21- Türkiye'nin batılı 264 bankaya olan dövize çevrilebilir mevduat hesabı borçları, Londra ve Zürih'te imzalanan anlaşmalarla uzunvadeli krediye dönüştürüldü. Diğer yandan Londra'da bir basın toplantısı düzenleyen Merkez Bankası Başkanı İsmail Hakkı Aydınoğlu, «DÇMborçlarının ertelenmesiyle karanlık bir sayfanın kapatıldığını» belirterek, «ödemeler dengesi önümüzdeki birkaç yıl daha açık verecek, ortavadede her yıl 1,5 milyar dolar yardıma gereksinme duyacağız» dedi.

22- Tercüman Gazetesinde yer alan bir haberde Yunanistan'ınNATO'ya dönüş konusunda ikili oynadığı, bir taraftan NATO'nun askeri kanadına dönmek için NATO uzmanlar heyeti ile fikir alışverişinehazırlanırken diğer yandan Haig'in NATO'ya dönüş planını onaylamadıklarını bildirdikleri aktarılıyor.

23- To Vima Gazatesinde yayınlanan bir yorumda, «İran'da Şah yönetiminin devrilmesinden sonra, Türkiye'nin kendini batının en önemli güven kaynağı olarak takdim etmeye başladığını ve bu yüzden Washington'un Ankara'ya baskı yapamayacağının, Yunanistan'a bildirildiği» açıklandı.

24- Bir süre önce görevinden istifa eden ABD'nin BM nezdindeki daimi delegesi Andrew Young, Güvenlik Konseyi Ağustos ayı Başkanı olarak Konsey'de yaptığı konuşmada «İsrail'i Lübnan'a yaptığısaldırılara son vermeye, FKÖ'yü de İsrail'e yaptığı saldırıları durdurmaya» çağırdı.

25- İran'da hükümet yetkilileri ile Mahabad kentini ellerinde tutanKürtlerin iyi niyet heyetleri arasında 4 maddelik bir anlaşma imzalandığı ancak, İran Ordusunun Mahabad'a girme kararının Kürt Demokratik Partisi tarafından kabul edilmediği bildirildi.

26- Uluslararası Af Örgütü, Libya'daki siyasal tutukluların sayısında büyük bir artış olduğunu öne sürerek, Devlet Başkanı Kaddafi'den bunlar için genel af ilan etmesi için çağrıda bulundu.

27- Kıbrıs Rum Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı ve eski Rumgörüşmecisi Kierides, Lefkoşe'de yaptığı açıklamada, Rum Lideri Kipriyanu'nun Kıbrıs'a kötülükten başka hiçbir şey yapmadığını söyledi.

31 Ağustos 1979

1- TSİP Genel Başkanı Ahmet Kaçmaz, Cumhurbaşkanı'nın demeci ile ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, «Siyasal Partiler arasındaki ilişkilerin sekli ne olursa olsun Sayın Cumhurbaşkanı'nın halka yanlış hedef göstermeye hakkı yoktur» dedi.

2- CHP'nin Ankara'da ara seçim yapılması için Yüksek SeçimKurulu'na ikinci kez yaptığı başvuru, yeniden reddedildi.

3- Türkiye İsçi Partisi Başkanlık Kurulu, Cumhurbaşkanı FahriKorutürk'ün 30 Ağustos demeci ile ilgili olarak yayımladığı bildiride,«Cumhurbaşkanı 30 Ağustos demeci ile Anayasa dışına düşmüştür»denildi.

4- Cumhuriyet Senatosu İstanbul Bağımsız Adayı Niyazi Ağırnaslı, Tokat Bağımsız Adayı Sevim Belli ve Edirne Bağımsız Milletvekili Adayı Hüseyin Gülen, birlikte düzenledikleri basın toplantısında,«Seçimlerde devrimci demokratik güç birliğinin zorunlu olduğunu»söylediler.

5- Tokat Milletvekili Ali Kurt ve Sivas Milletvekili Azimet Köylüoğlu, Başbakan Bülent Eceyit'e telgraf çekerek, «Tokat'ta havanıngergin olduğunu, bu nedenle önlem alınmasını istediler.

6- Devlet İstatistik Enstitüsünce 11 il için düzenlenen tüketicifiyat endekslerine göre; Türkiye'de tüketici fiyatları 1979 yılının ilkyarısında yüzde 27, son bir yıllık dönemde ise yüzde 50 oranında arttı.

7- MHP eski ilçe Başkanı'nın öldürülmesi ve cenaze törenindendönülmesi sırasında bir grup MHP'liye ateş açılarak bir kişinin ağıryaralanması olaylarıyla ilgili olarak MHP Genel İdare Kurulu üyelerinden Gaziantep Milletvekili Cengiz Gökçek ve Sivas Milletvekili AliGürbüz tarafından Cumhurbaşkanı, Başbakan ve İçişleri Bakanı'na birer telgraf çekildi.

8- Tarsus'ta meydana gelen olaylarda, Musa Sarı adlı MİSKüyesi bir işçi ile Zafer Kaya adlı bir şoför öldürüldü.

9- Çorum, Amasya, Tokat, Samsun ve Merzifon çevresinde şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sel felaketlerinde toplam 35kişi öldü, birçok ev yıkıldı, tarla ve yollar sular altında kaldı. Bu arada,Amasya'nın Büyük Çeltek, 1 sayılı kömür ocağında su baskınının oluşturduğu göçük altında kalan 16'kişinin yaşamından haber alınamadı.

10- Bankalar Yasası'nın bazı maddelerini değiştiren kanun hükmünde kararname, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Federal Almanya'deki Türk isçi çocuklarının 1979-1980 yılındaki eğitim ve öğretim gereksinmelerini karşılamak üzere 213 binadet ders kitabı Almanya'ya gönderildi.

12- Milliyet Gazetesinde yer alan bir habere göre; İran'ın satışaçıkardığı çağın en gelişmiş uçaklarından olan F-14 avcı bombardıman uçaklarını almak için, Türkiye faaliyete geçti.

13- Yugoslavya Maliye Bakanı Peter Kostic, beraberinde bir-heyetle birlikte Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu'nun çağrılısı olarak Ankara'ya geldi.

14- Milliyet Gazetesi muhabirinin Lahey'den bildirdiğine göre;Hollanda'da sınır dışı edilmesi kararlaştırılan 41 Süryani Türk'ü içinHollanda, İsveç, Almanya ve Belçika Kiliseler Birlikleri birleşerek,Hollanda'deki süryanilerin Türkiye'ye gönderilmesini önleme kampanyası açtı.

15- KTFD Sözcüsü, basına yaptığı açıklamada, Rumların Bağlantısız Ülkeler toplantısında Türkler aleyhine karar çıkarma çalışmalarının Denktaş - Kipriyanu Anlaşmasının 6. maddesine aykırı düştüğünüsöyleyerek, «özellikle İslam ülkelerinden anlayış ve destek bekliyoruz.Bunları Kıbrıs'ta iki ulusal topluma dayalı bağımsızlığı yok edici kararlar çıkarmasını engellemek, Kıbrıs'ın bağımsızlığını ve Türk Toplumunun haklarını gözetmeyi vicdanı bir görev bilen her kardeş ülkenin borcu olmalıdır» dedi.

16- DPA tarafından bildirildiğine göre;. Uluslararası Para Fonu'nun dışsatımdaki geçici düşüşler sonucu ödemeler dengesi sorunlarıyla karşılaşan üyelerine daha fazla 'kredi sağlamak amacıyla, «Telafi edici finansman kolaylığı» adı verilen kredi türüne ilişkin koşullarını yumuşatmaya karar verdiği» Fon'un, Washington'daki merkezi tarafından açıklandı.

17- AFP'nin Kudüs'ten bildirdiğine göre; ;İsrail Dışişleri BakanıMoşe Dayan, bir haftadan berio Gazze ve işgal altındaki Ürdün'de,Filistin yetkilileri ile görüştüğünü açıkladı.

18- AFP'nin İslamabad mahreçli haberinde; Pakistan'da 17 Kasım'da yapılacak seçimler yaklaşırken, Devlet Başkanı Ziya Ül Hak'ınyeni bir seçim yasası çıkararak, bazı partilerin seçimlere girmesini yasaklayacak bir sistem getirdiğini bildirdi.

19- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis, Havana'da Bağlantısız Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda yaptığıkonuşmada, «Kıbrıs Barış Harekatı'nın, bir ülkenin kendisinden çokdaha küçük bir ülkeye saldırarak topraklarını işgal etmesine, açık veklasik bir örnek olduğunu» öne sürdü.

20- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt Waldheim, BM üyesiçok sayıda hükümete gönderdiği yazıda, «Temel ihtiyaçlarını karşılaması ve ekonomisini yeniden işlerliğe kavusturabilmesi için üye ülkeleri, Nikaragua'ya ivedi yardım sağlamaya» çağırdı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106