19.6.1979
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1979

1 Haziran 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ilehaftalık olağan görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada «OECD'ninTürkiye'ye yardım konusunda çok olumlu kararlara vardığını ve bu geniş olanakların en iy: biçimde değerlendirileceğini» belirtti.

2- Sıkıyönetim eşgüdüm toplantısı Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında Genel Kurmay Başkanlığında yapıldı. Toplantıda sıkıyönetimbölgelerindeki son gelişmelerin görüşüldüğü açıklandı.

3- AP genel başkanı Süleyman Demirel partisinin Genel İdare Kurulu’nda yurt içi gezi izlenimleri ile ilgili olarak bilgi verdi. Demirel konuşmasında «Batıda ne sıkıntı varsa, doğuda'da o sıkıntı var. Doğudakiyurttaşlarımızın bölücülükle en ufak bir ilgisi yoktur, tertiplere alet olmamaktadırlar» dedi.

4- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaaslan yaptığı açıklamada «İstanbulda kamulaştırılacak 900 bin hektarlık alan üzerine yapılması düşünülen 40 bin konutun, 14 bininin bu yıl içinde yapılmasına çalışıldığını» söyledi.

5- NATO Dışişleri Bakanları konferansına katılmak için yurt dışında bulunan Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün yurda döndü. Ökçün verdiği demeçte, «Türkiye ikili olsun, çok taraflı olsun belirli bir dışpolitikası olan ve bu görüşleri saygıyla karşılanıp dinlenen bir ülke durumunagelmiş bulunuyor» dedi.

6- Hükümetten bir süre önce istifa eden eski Devlet Bakanı Enver Akova, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada «istifa nedeninin,Maliye Bakanlığı ile aralarındaki sürtüşmeden kaynaklandığını ve kesinlikle MHP ye girmeyeceğini» söyledi.

7- CHP Sakarya milletvekili Barbaros Turgut Boztepe partisindenistifa etti.

8- Odalar Birliği ve Ankara Sanayi Odası başkanı Mehmet Yazarbir açıklama yaparak «Türk ekonomisinin sorununun dışa bağımlı olmakdeğil, dışa açılamamış olmak» olduğunu söyledi.

9- Ankara'da meydana gelen olayda bir kişi öldü. Antalya'da iseAnt Birlik'e getirilen 2 milyon lira tutarındaki para silahlı üç kişi tarafından kaçırıldı.

10- İstanbul Aksaray'da 1 yıl önce belediye otobüsünün içindekisol görüşlü bir öğrenciyi öldürmekten sanık olarak yargılanan ülkücüAlpaslan Alpaslan 36 yıl hapse mahkum edildi.

11- Zeytinburnu Toplu Basın mahkemesi yazdıkları yazılarındandolayı haklarında kamu davası acılan, Tercüman Gazetesi yazarlarındanNazlı Ilıcak'ı 9 ay, Rauf Tamer'i ise 16 ay hapse mahkum etti. Aynı gazetenin Yazı İşleri Müdürü Aydoğdu İlter ise 25 aya makum oldu, ancak cezası paraya çevrildi.

12- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı kuruluşu yasal olmadığı gerekçesiyle Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu'nu süresiz olarakkapattı.

13- Türk Hava Yolları'nın elindeki DC -10 uçaklarına her 10 günde bir kontrol kaydı ile uçuş izni verildi.

14- Türk Eğitim Derneği, eğitimci Rauf İnan'a 1979 yılının «EğitimHizmet» ödülünü verdi.

15- ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komisyonunda konuşan,Dışişleri Bakan Yardımcısı Christopher «Türkiye'nin son derece tehlikeli bir durumun eşiğinde olduğunu; muhalefet partilerinin gerekli reformların yapılmasına yardımcı olmadıklarını» öne sürdü.

16- İngiltere'de yayınlanan The Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin U-2 uçaklarının uşuçu için Türkiye'ye başvurmasına ilişkin olarakyayınladığı bir yorumda «Böyle bir şeyin Türkiye'den istenmesi ile, birpiknik yerine kokarca getirmek istenmesi arasında hiçbir fark yoktur»dedi.

17- Sovyetler Birliği'nin resmi Haber Ajansı Tass, Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki petrol anlaşması konusunda yayınladığı bir yorumda Bu anlaşma ile iki ülke arasında işbirliği olanaklarının geliştirilmesi alanında yeni bir adım olduğunu belirterek, «anlaşma ile yabancı petrol şirketlerinin etkinliğinin de azalacağını» öne sürdü.

18- İslam Kalkınma Bankası, TPAO'ya 250 bin ton ham petrol ithal edebilmesi için 30 milyon dolar kredi açtı.

19- Yugoslavya Devlet Başkanı, Tito, resmi bir ziyaret için gittiği Cezayir'den ayrılarak, Libya'ya geçti. Cezayir - Yugoslavya ortak bildirisinde «Dünya üzerindeki yeni gerilimlere dikkat çekilerek, dünya barışının sağlanması için bağlantısızların daha yoğun çaba vermeleri gereğine» değinildi.

20- Suudi Arabistan Petrol Bakanı Yamani, son petrol bunalımınedeniyle yaptığı konuşmada «ABD başta olmak üzere batılı ülkeler yaşam biçimlerini değiştirmez ve petrol tüketimlerini en az düzeye indirmezlerse, bir dünya ekonomik bunalımı kaçınılmaz olur» dedi.

21- İran hükümeti ürettiği petrole üçüncü defa zam yaparak, varilini 18.47 dolara çıkardı.

22- İran'ın Hürremsehr kentinde bir süreden beri süren çatışmalarda 200 kişinin öldüğü bildirilirken, bir açıklama yapan Tahran radyosu«Arap asıllı iranlıların, Irak'tan yardım gördüklerini ve Irak birliklerininKazakistan eyaleti yakınında sığınak yaptığını» öne sürdü.

2 Haziran 1979

1- Norveç TV'sine özel bir demeç veren Başbakan Bülent Ecevit,ekonomik konulara ilişkin açıklamasında, «1.5 milyar dolar yardım, ekonomimizin canlanmasına yardımcı olacak» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, düzenlediği basın toplantısında, Hükümet'in ekonomi politikasını eleştirerek, «Bunlara 150milyar da verseler, ülkeyi çıkmazdan çıkmaza sürüklerler. Bu beyler ülkeiçin değil, sandalyelerini korumak için yardım arıyorlar» dedi ve «Hükümet'in dış yardım bedelini» açıklamasını istedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, bir basıntoplantısı düzenleyerek, «Parti kavgaları ve siyasi mücadelelerin, devletin dış aleme karşı itibarını zedeleyecek boyutlara ulaştırılmamasını»istedi.

4- Enver Akova'nın istifası ile boşalan Devlet Bakanlığı'na, AP'denbir süre önce istifa eden Bağımsız Kırklareli Milletvekili Hasan Korkutatandı.

5- «Çocuk Sorunlarını Değerlendirme Konferansı» nda bir konuşma yapan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dr. Mete Tan, «Hükümetimizçocuk konusuna hassasiyetle eğilmiştir. Çocukların beden ve ruh sağlığı sorunları birlikte ele alınmalıdır» dedi.

6- Bir süre önce CHP'den istifa eden Barbaros Turgut Boztepe,Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «İstifamı kesinlikle geri almadım. Partiye dönmem söz konusu değildir» dedi.

7- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, TBMM İçişleri Komisyonu'nda 1 Mayıs ve 27 Mayıs bayramlarının kaldırılmasına ilişkin açıklamasında, «Bunlar aslında Cumhuriyet ve onun bayramlarına da karşıdırlar. Fırsatını bulduklarında Vahdettin dönemini getirmenin özlemiiçindedirler» dedi.

8- TÖB - DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu, düzenlediği basın toplantısında, «Yasa dışı olarak olağanüstü genel kurula zorlandıklarını, örgüt Genel Merkezi ve şubeler üzerindeki baskıların arttığını»öne sürdü.

9- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, 4 yıl önceduvarlara yazı yazan sol gruba ateş açarak 1 kişinin ölmesine neden olan Büyük Ülkü Derneği Başkanı Feridun Akkuzu ve iki arkadaşını 11ila 16 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

10- Adana'da Amerikalı bir öğretmen, Bursa,da bir sivil savunmauzmanı ile Gaziantep'te ülkücü Esnaf Derneği eski Başkanı öldürüldüler.

11- Ankara Mototreni'nin Akhisar yakınlarında bir arabaya çarpması sonucu iki kişi öldü.

12- Macaristan Ağır Sanayi Bakanı Paul Simon başkanlığındaki birheyet, Türk - Macar Karma Ekonomik toplantılarına katılmak üzere yurdumuza geldi.

13- BM Güvenlik Konseyi'nde bir konuşma yapan Genel SekreterKurt Waldheim, Kıbrıs'taki barış gücünün süresinin 6 ay daha uzatılması gerektiğini belirterek, «Barış Gücünün Ada'da bulunması, Kıbrısproblemlerinin çözümünü kolaylaştıracaktır» dedi.

14- Kıbrıs Rum Yönetimi, Ada'daki İngiliz üslerinin, ABD tarafından kullanıldığı yolundaki haberlerin Rum basınında yer alması üzerine,konuyla ilgili soruşturma açtırdı.

15- İran'da, üçü general 9 kişi daha idam edildi. Bu arada, Hürremşehr Kentindeki Arapların Hükümet'e !bir ültimatom vererek, Kuzistan Eyaleti Valisi'nin görevden alınmasını istedikleri, yabancı ajanslartarafından bildirildi.

16- Irak petrolünün devletleştirilmesinin 7. yıldönümü nedeniylebir demeç veren Irak Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcısı Saddam Hüseyin, «ABD'nin Ortadoğu'da petrol üreten ülkelere karşı birsaldırıya girişmesi halinde, bölgedeki tüm petrol kuyularının havayauçurulacağmı» öne sürdü.

17- Bir aydır, El Salvador'da, Fransız ve Venezüella Büyükelçiliklerini ellerinde bulunduran gerillalar, ellerindeki rşhineleri serbest bırakarak, kendilerine iltica hakkı tanıyan Panama'ya gittiler.

3 Haziran 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Abdi ipekçi'nin büstünün Galatasaray Lisesi bahçesine konulması nedeniyle gönderdiği mesajda,«Seçkin gazeteci - Yazar Abdi İpekçi'nin okulda bir büstünün yaptırılmasını, Galatasaraylıların değerbilirliklerinin güzel bir örneği olarak görüyorum. Bu anlamlı günde, mensuplarınıza en iyi dileklerimi sunarım»dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, AP Başkanlık Divanı'nca yayınlananbildiriye verdiği yanıtta, «Ülkede Hükümet AP'nin keyfine göre değil,Anayasa ve yasal kurallara göre kurulur. Halkımız Ana Muhalefet Partisi'nin bütün bu çıkışları ve hırçınlıkları nasıl bir ruh hali içinde yaptığını çok iyi bilmektedir» dedi.

3- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in öne sürdüğü bazı iddiaları yanıtlayan açıklamasında,«Sayın Demirel, hangi hücre elemanlarının ve hangi şebekelerin kimlerce korunduğunu ve hangi görevlilerce serbest bırakıldığını açıklarsa,Bakanlık olarak hemen kovuşturma konusu yaparız» dedi.

4- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Aydın'ın Koçaklı İlçesi'ndeAlüminyum Profil ve Boru Fabrikası'nın temelini atarken yaptığı konuşmada, «İş çevrelerinin Hükümet'in kredi bulma çabalarını engellemegirişiminde bulunduklarını» öne sürdü.

5- Adalet Bakanı Mehmet Can, yaptığı açıklamada, 1981 yılındaAtatürk'ün, 100. doğum yıldönümü nedeniyle genel af ya da kısmi bir afçıkarılmasının söz konusu olmadığını söyleyerek, «Af devleti güçsüzkılmaktadır, suç islemeye meyli artırmaktadır» dedi.

6- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, Yunanistan Hükümeti'nin resmi konuğu olarak Yunanistan'a gitti.

7- Sümerbank ikinci Devre Toplantısı, İşletmeler Bakanı KenanBulutoğlu'nun başkanlığında çalışmalarına başladı. Bulutoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, «Yönetime katılmada Sümerbank öncü olacak»dedi.

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, beraberindeHava, Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanları olduğu halde «Yıldız 79Müşterek Harp Oyunu» nu izlemek üzere İstanbul'a gitti.

9- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, haftalık Yankı Dergisi'ne verdiği demeçte, «DİSK ile ilişkilerinin bozulduğu kanaatinde olmadığını» belirterek, «DİSK ile ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz.Bu konuda Genel Yönetim Kurulu'nda görev bölümü yaptık» şeklindeaçıklamada bulundu.

10- CHP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Belovacıklı, Yankı Dergisi'ne yaptığı açıklamada, «Gençlik Kolları'nda 5 yldır ilk defa bir yönetimin seçimle işbasına geldiğini» söyledi.

11- Sakıp Sabancı, Yankı Dergisi'ne verdiği demeçte, Türkiye'niniçinde bulunduğu durumun «çok kötü» olduğunu öne sürerek, «Demokrasinin faturası pahalıdır. Zor ama sağlıklı yoldur. Aklımızı devşirip sorunları çözecek hükümetleri çıkaracağız» dedi.

12- Ticaret Odalarının konuğu olarak Türkiye'ye gelen Tokyo Üniversitesi Profesörlerinden Hirano, «2. Dünya Savaşı'ndan sonra Japonekonomik kalkınması» adlı bir konferans verdi. Hirano konferansında,«Eğer Türkiye'de siyasi istikrar sağlanırsa Japon yatırımcılar koşa koşagelirler» dedi.

13- Pirelli Lastik Fabrikası'nda 35 gündür devam eden grev, tarafların anlaşmaya varması üzerine sona erdi.

14- Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce Mayıs ayı içinde yapılanduruşmalarda, 25 sanığa toplam 168 yıl hapis cezası verildi.

15- Balıkesir'de meydana gelen olayda bir kişi, Adana'da ise birsüre önce yaralanan bir genç öldü. İstanbul'da da kurşunlanmış bir ceset bulundu.

16- Organ ve doku alınması, saklanması aşılanması ve nakli hakkındaki yasa. Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- Ankara - Konya Karayolu'nda, Tekirdağ ve Erzurum'da meydana gelen trafik kazalarında, toplam 17 kişi öldü, 34 kişi yaralandı.

18- Londra'da yayınlanan Sunday Telegraph adlı gazetede yayınlanan bir yorumda, «Ecevit Hükümeti'nin, İngiltere'deki Callaghan iktidarının son günlerine benzedi, Demirel'in ise Muhafazakar Parti'yi andırdığı» öne sürüldü.

19- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schimdt, Amerikan ABCTelevizyonu'na verdiği demeçte, «ABD Senatosu, SALT - 2'yi onaylamalıdır» şeklinde konuştu.

20- İtalya'da Senato ve Meclis seçimleri başladı.

4 Haziran 1979

1- Bakanlar Kurulu, Basbakanlık'ta Başbakan Bülent Ecevit'inbaşkanlığında yaptığı toplantıda, hububat taban fiyatlarını saptadı. Buna göre, ekmeklik buğday başfiyatı 340 kuruştan, 450 kuruşa yükseltildi. Bakanlar Kurulu ayrıca, İzmir Belediye işyerlerinde Genel - İş Sendikası tarafından alınmış bulunan grev kararı uygulamasını geciktirmesüresinin 1 Haziran 1979 tarihinden itibaren 60 gün daha uzatılmasınıkararlaştırdı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Yerleşim Düzeni Yüksek Kurulu'nunilk toplantısını açarken yaptığı konuşmada, Ankara, İstanbul ve İzmir'de50 bin konutluk arsanın güz ayları basında sahiplerine dağıtımına başlanacağını söyleyerek, «Bu proje ile bir yandan sağlıklı bir kentleşmedüzenine geçilmiş olacaktır, bir yandan da arsa, konut ve kira sorunlarına köklü bir çözüm getirilmiş olacaktır» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ABD Dışişleri BakanYardımcısı Warren Christopher'ın, Türkiye'deki muhalefeti, daha sorumlu bir tutuma davet ettiği» seklindeki konuşmasıyla ilgili olarak, Ankara'daki ABD yetkililerinden açıklama istedi.

4- Federal Almanya İçişleri Bakanı Gerhard Rudolfbaun'un resmidavetlisi olarak Federal Almanya'ya giden İçişleri Bakanı Fehmi Güneş,hareketinden önce havaalanında verdiği demeçte, iki ülke arasında güvenlik ve karşılıklı işbirliği konularının görüşüleceğini bildirerek, «Federal Almanya ile öteden beri süregelen ortak çalışmalarımızı daha etkin bir düzeye çıkarmak istiyoruz. Türk Polisi son yıllara kadar klasiksuçlarda büyük başarı sağlıyordu. Ancak, örgütlenmiş suçlulara karşımücadelede hazırlıklı değildir» şeklinde konuştu.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, basına yaptığı açıklamada, «Hesabımı verdikten sonra Bakanlık'tan giderim. Feyzioğlu gibi hesap vermekten kaçmayız. Milletin gözü önünde belgelere dayanarak hesabımızı veririz» dedi.

6- Türkiye - Macaristan Ekonomik İşbirliği Karma Komitesi Ankara'da çalışmalarına başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp,toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, «İki ülke arasında ekonomik ilişkilerde önemli gelişmeler olduğunu» kaydetti.

7- İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Bankacılık Enstitüsü tarafından düzenlenen «Türk Para Politikası ve Bankacılık Sistemi» konulu toplantı İstanbul'da başladı. Toplantıya, Paris'te bulunması nedeniyleMaliye Bakanlığı'nda görevli Gazi Erçel vasıtasıyla bir konuşma metnigönderen Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, metinde, «Alınan parasal önlemlerin olumlu etkisinin görülmeye başlandığını» söyledi.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dr. Mete Tan, Yüksek SağlıkŞurası toplantısını açarken yaptığı konuşmada, mevsim nedeniyle hastanelerde görevli doktorların yıllık izinlerinin 15 Temmuz'a kadar durdurulduğunu açıkladı ve «Tam Gün Çalışma Yasası, hekimlere menfaatsağlama yasası değil, sağlık hizmetlerinde bir devrim, uygar bir adımdır. Bu yasanın devlete 25 milyara mal olduğu iddiaları doğru değildir.Yasanın bugünkü maliyeti 8 milyardır. Muhalefetteki bazı kişiler insansağlığı üzerinde oyun oynamak istiyorlar» dedi.

9- AP Başkanlık Divanı, Parti Genel Başkanı Süleyman Demirelbaşkanlığında toplandıktan sonra yayınladığı yeni bildiride, «Ne pahasına olursa olsun, koltuğunu muhafaza için mezbuhane gayret sarfedenHükümet'in başı, Cumhurbaşkam'm kendi emellerine alet etmiştir» dedi.

10- CHP Meclis Grup Başkanvekili Altan Öymen, basına yaptığıaçıklamada, gensorular, özellikle Meclis Soruşturma Hazırlık Komisyonlarına üye seçimi için C'HP'li bütün parlamenterlerin Ankara'danayrılmamaları için Parti Yönetimi ve Grup Yönetimi'nin ortaklasa üyelere uyarıda bulunduğunu bildirdi.

11- AP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Senatörü Barlas Küntay,Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Bu Hükümet'in is işten geçmeden yerini başarılı bir hükümete bırakması için yalnız AP Grubu değil, Parlamento'nun herbir üyesi üzerine düşeni yapmalıdır. Bir terzidükkanını yoğurtçu işletemez. Hükümet etmeyi bilenlerle hükümet yönetilir» diyerek, AP'nin «Erken seçim» konusundaki görüsünün engeçbir ay içinde açıklanacağını söyledi.

12- Türkiye Birlik Partisi Başkanlık Divanı, yayımladığı bildiride,Siyasi Partiler Yasası'na aykırı hareıket ettiği gerekçesiyle AP hakkındaCumhuriyet Bas Savcılığı'nın soruşturma açmasını istedi.

13- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel SekreteriRafet İbrahimoğlu, bir açıklamada bulunarak, kıdem tazminatlarınınTürk sanayiini ipotek altına aldığını söyledi ve «Özel kesimin 318 işçiiçin 7.5 milyar lira, KiT'lerin ise her yıl 14 milyar lira kıdem tazminatıödemek zorunda olduğunu» belirtti.

14- Türk - İş ile ICFTU tarafından ortaklaşa düzenlenen «Kadınişçilerin sorunları» konulu seminer, İzmir'de çalışmalarına başladı.

15- TÜSAŞ Genel Müdürlüğü'ne Salim Dilek atandı.

16- Kahramanmaraş'ta 111 yurttaşın ölümüyle sonuçlanan şiddetolaylarıyla ilgili olarak 592'si tutuklu, 813 kişi hakkında açılan davayaAdana, Kahramanmaraş ve Urfa illeri Sıkıyönetim Komutanlığı AskeriMahkemesi'nce bakılmaya başlandı.

17- TRT Spor Yönetmeni ve Gazeteci Barbaros Aykol, Bursa yolunda geçirdiği bir trafik kazası sonucu öldü.

18- Bursa'da bir lokale yapılan saldırıda, bir kişi öldü.

19- Türkiye ile Yunanistan arasında turizm anlaşması imzalamakiçin Atina'ya giden Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, Yunanistan Başbakanı Karamanlis ile görüşerek, Başbakan Bülent Ecevit'in mesajını iletti. Coşkun, iki ülke heyetleri arasındaki görüşmelerin tamamlandığını söyleyerek, «Turizm anlaşması konusunda prensip anlaşmasına varılmış ve anlaşmada iki ülkenin ekonomik yararları gözetilmiştir.Turizm yolu ile iki ülke halkının yakınlaşması, bölgede barışın sağlanması için gerçekçi bir adım atılmıştır» seklinde açıklamada bulundu.

20- Danimarka'nın sabah gazetelerinden biri olan «Politiken», Batılı ülkelerin Türkiye'ye yapacağı yardıma ilişkin olarak yayınladığı yorumunda, «ilk yardıma koşanlar arasında bizler bulunmalıydık» dedi.

21- Time Dergisi'ne bir demeç veren Federal Almanya BaşbakanıHelmut Schmidt, «Muhtemel bir çatışmayı önlemenin en iyi yolununnükleer enerji üretilmesi olduğunu» söyleyerek, «Petrol kıtlığı yeni birdünya davasına yol açabilir» dedi.

22- İran'ın önde gelen dini liderlerinden Ayetullah Telegani, İrangazetelerine verdiği demeçte, «Din ve devlet islerinin birbirinden ayrılarak ayrı ayrı yürütülmesi gerektiğini» savundu.

23- İsrail Dışişleri Bakanı Mose Mayan, Mısır yetkilileri ile görüşmek üzere Kahire'ye gitti.

24- Nikaragua'da, Sandinista gerillalarının yeniden saldırıya geçmesi üzerine, seferberlik ilan edildi.

5 Haziran 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Diyanet İşleri Başkanı TayyarAltıkulaç'ı makamında ziyaret etti. Korutürk, ziyareti ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Bunun bir nezaket ziyareti olduğunu» söyledi.

2- Millet Meclisi'nde «Sosyal Sigortalar Kurumu'nun arsa alınmalarında ve öteki bazı yatırımlarda yolsuzluklar olduğu» gerekçesiyleSosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar hakkındaki gensoru önergesiningündeme alınıp alınmaması görüşüldü ve önergenin gündeme alınması1'e karşı 411 oyla kararlaştırıldı. Görüşme sırasında kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtlayan Sosyal Güvenlik Bakanı İşgüzar, «İddialarınhukuki mesnedi yoktur. Bu Meclis'te benim durumumu en iyi anlamasıgereken grubun AP olması gerekir. Herkesin yaptığı yanına kar kalmamalıdır. Herkes çıkmalı, hesabını vermelidir» şeklinde konuştu.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve 225 arkadaşı, Anayasa'nın 70. maddesinin değiştirilmesini öngören yasa önerisini MilletMeclisi Başkanlığı'na verdiler.

4- Milli Birlik Grubu adına bir bildiri yayınlayan Grup BaşkanıFahri Özdilek, AP Başkanlık Divanı'nın son bildirilerini ele aldı ve«TBMM'nin güvenini yitirerek muhalefete düşürüldüğü günden beri iktidar hırsının tutsağı olan sayın Süleyman Demirel büyük bir hınç, kin veintikam duygusuyla devletin tüm Anayasal kurumlarına, Türk SilahlıKuvvetleri'ne ve nihayet Devlet Başkanı'na da saldırıya geçmiş bulunmaktadır. Bu sistemli ve planlı saldırıların tümüyle Anayasal düzenimizihedef aldığı görülmektedir. Bu türlü ıkışkırtıcı hareketlere ve tehditlerekarsı uyanık olmaya ve Anayasal düzenimizi korumaya herkesi davetediyoruz» dedi.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Hilmi İşgüzar hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasının görüşülmesisırasında yaptığı konuşmada, «önerge Hükümet'e değil, bir Bakan'a yöneliktir. Bu nedenle bir tek Bakan hakkında güven yada güvensizlik oylaması söz konusu olabilecek. Bir Bakan doğrudan doğruya şahsını ilgilendiren ağır ve açık yolsuzluk iddiaları karşısında soruşturmanın selameti için çekilmeyi bilmelidir» dedi.

6- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, basına yaptığı yazılıaçıklamada, «AP Başkanlık Divanı bildirilerinin demokrasimiz için elemverici olduğunu» söyledi ve Devlet Bakanlığı'na yapılan atamanın Anayasa ve yasalara uygun olduğunu kaydederek, «Hükümeti düşürme tutkusu içinde ulusal yararlarımızı tahrip etme pahasına sorumsuz bir muhalefet politikası sürdürülmesinin ne ulusumuza ne de demokrasimizeyararı olur» dedi.

7- AP Grup Başkanvekillerinin mobilya ihracındaki yolsuzluklailgili olarak Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit haklarında soruşturmaaçılmasını isteyen önergelerin birleştirilerek görüşülmesi yolundakiönergelerini ele alan ve bu konuda Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Altan Öymen, «Bu ipe un serme teşebbüsüdür» dedi.

8- AP Senato Grup Başkanvekili Cahit Dalokay, Senato Baskanlığı'na bir önerge vererek, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı WarrenChristopher'ın Türkiye ile ilgili konuşmalarının, «içişlerimize müdahaleve Türk - ABD dostluğuna gölge düşürücü nitelikte gördüğünü» belirttive bu konuda Hükümet'in açıklama yapmasını istedi.

9- MSP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Arif Emre, basınayaptığı yazılı açıklamada Hükümet'in ilan ettiği buğday taban fiyatlarının yetersiz olduğunu söyledi ve «Ecevit Hükümeti, giderayak memura,isçiye, esnafa, emekliye ilaveten çiftçilerimize ağır bir darbe vurdu»dedi.

10- AP Bitlis Senatörü Kamran İnan, AP'den ve Cumhuriyet Senatosu üyeliğinden istifa etti. Cenevre'de bulunan BM Baş Delegeliğigörevine atanan Kamran İnan, konuya ilişkin açıklamasında, siyasettençekilme kararını almasında hiçbir siyasal ve duygusal neden bulunmadığını bildirerek, «Bu işi zamanında ve tadında bırakmasını bilmek lazımdır» dedi.

11- Eski Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Günaydın Gazetesi'ne, APBaşkanlık Divanı bildirilerine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, «Böylebir bildiriyi, AP gibi Türk demokrasisinde gerçekten iyi bir yer olan birpartiye yakıştıramadım. Bu bildiri hem yersiz, hem haksız, hem yakışıksızdır» şeklinde konuştu.

12- MHP Genel İdare Kurulu üyeleri hakkında, «Şahıs ve ZümreTahakkümü İstemek» iddialarıyla Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nceaçılan davaya bakılmaya başlandı.

13- İstanbul Emniyet Müdürlüğü; Merter, Laleli, Kadıköy ve Göztepe'de bir süre önce yapılan operasyonlarda Marksist Leninst SilahlıPropaganda Birliği üyesi üçü kız 10 kişinin yakalandığını açıkladı. Basına yapılan açıklamada, örgüt üyesi kişilerin, MHP İstanbul İl Başkanı Recep Haşatlı ve oğlunun, 12 Mart dönemi Siyasi Polis Müdürü Ilgız Aykutlu'nun ve Yargıtay Cihangir Erdeniz'in öldürülmeleri olaylarına karıştıklarının saptandığı bildirildi.

14- Sümerbank yünlü mamullerine yüzde 30 - 70 arasında yeni birzam yapıldı.

15- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, 15 Haziran'da başlayacak olanToplumlararası Görüşmelerle ilgili temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Denktaş, havaalanında verdiği demeçte, «Görüşmecilere çokgüç görevler düşmektedir. Türk Hükümeti'nin desteğine muhtacız» dedi.

16- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Paris'te Uluslararası ParaFonu (IMF) Avrupa Dairesi Başkanı Whittom ile üç saat süren bir görüşme yaptı.

17- İran Hükümeti, Amerikan hükümetinin İran'a yeni tayin ettiğiBüyükelçi Cutler'i kabul etmeyeceğini ABD 'ye bildirdi.

18- Nikaragua'da, Sandinista gerillalarını desteklemek amacıyla,Başkent -Managua'da tüm işyerlerinin greve gittiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

6 Haziran 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, yayınladığı bir mesaj ile, APBaşkanlık Divanı'nın 3 Haziran tarihli bildirisinde «Cumhurbaşkanı'nıntarafsızlığını yitirdiği» iddiasını yanıtladı ve «Siyasi partilerimiz zamanın icaplarına göre bazen dozunu da kaçırdıkları şikayetlerde bulunmak yerine, demokrasimizin etkinliğini ve saygınlığını güçlendirecekyasal tedbirleri bir an evvel almalıdır. Bana Devlet Başkanlığı gibi şereflerin en yücesini layık görmüş olan TBMM'nin kararı tarafsızlığındanayrıldığım şeklinde tecelli ettiği takdirde Cumhurbaskanlığı'ndan çekilmeye ve görevimi tarafsız bir Cumhurbaşkanı'na devretmeye hazır olduğumu belirtmek isterim» dedi. Korutürk ayrıca. Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş'a gönderdiği bir mektupta da, «Anayasamızın hükümleri imkan vermiş olsaydı, bu iddianın TBMM'nin birleşik oturumunda değerli parlamenterlerimizce görüşülerek karara bağlanmasınıhemen dilerdim» şeklinde açıklamada bulundu.

2- Başbakan Bülent Ecevit AP Başkanlık Divanının bildirisine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, «Anayasa'nın açık ve kesin hükmüne karşın AP Başkanlık Divanı, Hükümet'i düşürmek için 1.5 yıldır aralıksızsürdürülen girişimlerden ve tertiplerden sonuç alamayınca, Hükümet'indevamından Sayın Cumhurbaşkanı'nı sorumlu tutmaya kalkışmıştır. Sayın Fahri Korutürk'e bir muhalefet partisinin Başkanlık Divanı’ndan gelen haksız ve sorumsuzca isnat ve hücumlar Sayın Cumhurbaşkanı'nınkişiliğine ve yüksek makamına olduğu kadar, Anayasa ve Devlet düzenimize de açık bir saygısızlıktır» dedi.

Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün mektubunun açıklanmasındansonra Parti Genel Başkanı Süleyman Demirel başkanlığında toplananAP Başkanlık Divanı, iki saat süren görüşmeden sonra, «Cumhurbaşkanıvicdanında tarafsızlığı hakkında tereddüte. düşmüş ise, gereğinin takdiri kendilerine aittir» seklinde bir bildiri yayınladı.

Kontenjan Grubu, bir bildiri yayınlayarak, «Anayasamıza göre Türkiye Cumhuriyeti'ni ve milletin birliğini temsil eden Sayın Cumhurbaşkanı, partilerarası sorunlardan doğan tartışmaların dışında tutulmalıdır.Grubumuz, Sayın Cumhurbaşkanı'nın Anayasa'mızda öngörülen özgürlükçü demokrasiye ve hukuk devleti ilkelerine titizlikle bağlı kalarak görevini her zaman tam bir tarafsızlıkla yerine getirdiğinin kesin inancındadır» şeklinde görüşlerini açıkladı.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, düzenlediği basın toplantısında. Meclislerin tatile girmesine karşı olduklarını belirterek, Hasan Korkut'un Devlet Bakanı olmasını «Hasan Vak'ası» olarak nitelendirdi ve «Birer birer cımbızla alır gibi adamlarımızı alacaklar. Bir güngelecek Başbakan CHP'li, bakanlar bizim arkadaşlarımız olacak. Hangidemokraside bu vardır» şeklinde konuştu.

Öte yandan, AP Ortak Grubu'nda da bir konuşma yapan SüleymanDemirel, «Bu Hükümet'e nihai darbeyi vuracağız. Dünyanın başka biryerinde olsa yolsuzluğu ayyuka çıkmış bir Bakan'ı korumak değil, kovmak olur bir partiye düşen» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Grup toplantısındansonra düzenlediği basın toplantısında, «Temas ettikleri 4 CHP'linin yakında partiden istifa edeceklerini» öne sürdü ve «Erken seçime hayırdiyeceklerini» açıklayarak, AP'lilere hitaben, «Cumhurbaşkam'na çatacaklarına milletvekillerine sahip olsunlar. Bizim CHP ile koalisyon yapacağımız asılsızdır. Ama memleket menfaatleri neyi gerektiriyorsa yaparız Biz önce hükümetin düşürülmesi ve bir muhalefet cephesi oluşturulmasında ısrar ediyoruz» dedi.

5- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Başbakan Bülent Ecevit ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «Biz masaya iyi niyetle oturacağız.Her problemi görüşmeye hazırız. Çünkü dava, Türk toplumunun özgürlük davasıdır, Türkiye'nin garantilediği bir özgürlük davasıdır» dedi.

6- MSP Kars Milletvekili Abdülkerim Doğru, partisinden istifaederek Nizam Partisi'ne girdi. Böylece, MSP'nin Meclis'teki sandalyesayısı 23'e düştü, Milli Nizam Partisi ise, ilk kez Meclis'te bir üye iletemsil etme hakkını kazandı.

7- Türkiye ile Macaristan arasında Ekonomik İşbirliği İkinci Komitesi'nin Ankara'da bir süredir sürdürdüğü görüşmeler sonunda ikinciprotokol imzalandı.

8- Kahramanmaraş Davasının üçüncü gününde,sanık avukatlarının «Yayın yasağı konması ve iddianamede yer almayan olayların veevrakların tamamlanarak dosya ile birleştirilmesine ilişkin» istemleriMahkeme Heyeti'nce ka'bul edilmedi ve daha sonra iddianamenin okunmasına geçildi.

9- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, basınaverdiği demeçte, «Basın mahkumiyetleri hiçbir devrede bugünkü artışıgöstermemiştir. Özgürlükçü demokratik rejimin ana unsuru olan hürbasın yeniden zor günlere itilmektedir» diyerek, basın affının çıkarılmasını istedi.

10- Tüm Kamu Personeli ve Emeklileri Haklarını Koruma Konfederasyonu Genel Başkanı Sakıp Hiçerimez, görevinden istifa etti.

11- Diyarbakır'da meydana gelen olayda, bir kişi öldürüldü.

12- Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Altan Günalp, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, bu yılki seçme sınavlarına 434 bin adayın katılacağını açıkladı.

13- Almanya'da temaslarda bulunan İçişleri Bakanı Hasan FehmiGüneş, Mainz'de Rheinland - Pflalz eyaleti İçişleri Bakanı Kurt Bockmannile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «Emniyet örgütünün gereksinimleri için olanakları ölçüsünde Alman teknolojisinden yararlanmakistediklerini» söyledi.

14- Paris'teki temaslarını tamamlayan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Paris'ten ayrılmadan önce kabul etiği Türk gazetecilerine yaptığı açıklamada, «IMF ile ana konularda anlaşmaya varıldığını» söyledi.Müezzinoğlu, Yeşilköy havaalanında verdiği demeçte ise, görüşmelerinolumlu geçtiğini belirterek, yaklaşık 115 milyon dolarlık ilk parti yardımın, eğer bir engel çıkmazsa önümüzdeki temmuz ayında ülkemizegeleceğini bildirdi.

15- Türkiye'ye verilecek olan 100 milyon dolarlık ekonomik yardım, ABD Temsilciler Meclisi'nde görüşülerek kabul edildi.

16- Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, «'Kazalara neden olabilecek motor, kanat bağlantıları ve motor montaj yerlerinde çeşitli bozukluklar bulunan DC-10 uçaklarının» aralarında Türkiye'nin de bulunduğubir dizi ülkede uçuşlarını yasakladı.

17- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt ile ABD arasındaki resmi görüşmeler Washington'da başladı.

18- Irak uçaklarının, İran'da bulunan Talabani'nin taraftarlarınınbulunduğu karargahı bombalaması sonucu iki ülke arasındaki ilişkileringerginleştiği ve İran'ın Irak'ı resmen protesto ettiği yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

7 Haziran 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, 15 Haziranda başlayacak toplumlararası görüşmeler öncesinde fikir alış - verişinde bulunmak üzereAnkara'ya gelen KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ı kabul etti. Korutürk kabul sırasında yaptığı konuşmada «Türkiye Kıbrıs'ta barış için hareketegeçmiştir. Bu emeline ulaşıncaya kadar da kararında sebat edecektir»dedi.

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Millet Meclisi Başkanı CahitKarakaş'ı Çankaya Köşkünde kabul etti. Karakaş, görüşmeden sonrayaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkan'ı ile görüşmeyi kendisinin istediğini» söyledi ve «Parlamentomuzda bugün Cumhurbaşkanımızın tarafsızlığı konusunda herhangi bir sorun yoktur» dedi.

3- Şiddet eylemlerinde bulunanlara verilecek cezaların arttırılmasını öngören yasa tasarısı, millet meclisi'nden gelen şekliyle senatoda kabul edilerek kesinleşti.

4- Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP ortakgrubunda yaptığı konuşmada, komisyonlarda bulunan ulusal savunmayla ilgili yasa tasarıları çıkmadan, Meclislerin tatile girmemesini istedi.

5- Başbakan Bülent Ecevit bası nmensuplarma yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar'ın istifasının kendi telıkini sonucu olmadığını vurgulayarak «Komisyon'un bir an önce çalışmalarınısonuçlandırarak, duruma aydınlık getirmesini bekliyorum. Bunun içinkomisyona üye olan CHP'li arkadaşlarımızdan her çabayı göstermeleriniayrıca ben rica ediyorum» dedi.

6- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Sosyal Güvenlik BakanıHilmi İşgüzar'ın görevinden istifa etmesi üzerine, düzenlediği basın toplantısında, «işgüzar istifa etmedi, ettirildi. Bakan istifa ettirilmek suretiyle Meclis önünden kaçırılmıştır. CHP grubunda ve hükümette meydana gelen çatlakların Meclis'te deşilmesinden kaçılmıstır» şeklindekonuştu.

7- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar görevinden istifa ettiğini mecliste düzenlediği 'bir basın toplantısı ile açıkladı. İşgüzar açıklamasında «Soruşturmanın süratle ve selametle yürümesi açısından istifaya karar verdiğini» söyleyerek «4 seneden beri toplanan ve haklarında soruşturma istenen kişilerle ilgili bir türlü karara varılmayan meselelerin gene askıda bırakılmamasını ve bir neticeye varabilmek için komisyonun süratle çalıştırılmasını ve sorunun çözümlenmesini istiyorum»dedi.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan basınayaptığı açıklamada, «Demokratik rejimin güvencesinin her türlü yolsuzluk ve istimalin süratle aydınlığa k suturulması oduğunu» bildirerek,«Türkiye'yi ve demokratik rejimi sağlıklı ve itibarlı bir duruma getirmekiçin sorunları, siyasi maksatlarka ve partizanca hesaplarla değerlendirmek veya siyasi şartların arkasına sığınmak tertiplerine son verilmelidir.Asıl olan töhmet altında bulunanların bizzat kendilerinin, açık denetimyollarının çalıştırılmasına hiçbir tereddüt ve şüpheye yer bırakmadanimkan vermeleridir» dedi.

9- Federal Almanya Cumhuriyeti Gençlik, Aile ve Sağlık BakanıAntje Huber ve beraberindeki heyet Sosyal Yardım Bakanı MeteTan'ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

10- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, düzenlediği basın toplantısında SosyalGüvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar'ın istifasına değinerek«Konuya ek 3.at sahibi olacak ölçüde belge ve deli! top'ayan Sayın Faruk Sükan'ın çabası ve CHP grubundaki insaf ve vicdan sahibi kişüsrin muhalefeti olmasa idi, parti kararıyla gensorunun gündeme alınmasına karsı çıkılacaktı. Yolsuzluğa hayır diyen Bakanlar Kurulu üyelerinin ve yolsuzluğa göz yumulmasını hazmetmeyen grup üyelerinin hakettiği övgüyü Başbakan'ın yolsuzluklara adı karışan kimseye tevcih etmesi gerçekten şaşırtıcıdır» dedi.

11- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, CumhurbaşkanıFahri Korutürk'ün Millet Meclisi Başkanlığına yazmış olduğu mektupve kamuoyuna yaptığı açıklama konusuna değindiği açıklamasında «Bunun Cumhurbaşkanı’nın seçimi konusunu yeniden gündeme getirdiğinibelirterek, «Cumhurbaşkanı'nın yetki ve sorumluluğunun Anayasadaaçıklığa kavuşması gerektiği kanaatindeyiz» dedi.

12- CHP'nin önerisi üzerine Millet Meclisi'nin 3 Temmuz'da tatilegirmesi kabul edildi.

13- İstanbul Milletvekili Metin Tüzün CHP ortak grup toplantısında107 oy alarak grup başkamfek ligine seçildi.

14- MHP Milletvekili Turan Kocal ve 11 arkadaşı Gümrük ve TekelBaşkanı Tuncay Mataracı hakkında gensoru açılması için meclis başkanlığına bir önerge verdiler.

15- İstanbul Valiliği tarafından hazırlanan ve İstanbulda motorlujaraçlara akaryakıt dağıtımını planlayan tasarı hükümet tarafından benimsendi. Tasarıda özel araçlara 20, ticari araçlarada 60- 70 litre benzin verilmesi kararlaştırıldı.

16- Kahramanmaraş olayları davasında iddianamenin okunmasısona erdi. Mahkeme askeri savcının isteğine uyarak, tutuksuz yargılanan fakat suçları «Silahlı isyan ve kitale neden olmak» seklinde belirlenen 29 sanığın tutuklanmaları yolundaki isteğini kabul etti.

17- İstanbul ve Afyon'da meydana gelen olaylarda iki kişi öldü.

18- Trabzon'un Vakfıkebir ilçesi yakınlarında ve Ankara - Samsunkarayolunda meydana gelen kazada toplam 8 kişi öldü.

19- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Federal Almaya İçişleribakanı Gerhard Baum ile Bonn'da yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere verdiği demeçte «Eğer batı dünyası, demokrasinin Ortadoğu'dayaşamasını istiyorsa o vakit bunun için kendi payına düşeni yapmakzorundadır» dedi.

20- Türkiye'ye verilmesi öngörülen 100 milyon dolarlık yardımınonaylanmasından sonra bir acı'klama yapan ABD yönetiminin bir yetkilisi «Geçen yıl Türkiye'ye önerdiğimiz yardımların sağlanmasındaki çabalarımız yoğundu. Kıyaslama yapılınca bu yıl önerilen yardımlarınkongrede kolayca onaylandığını görmekteyiz. Türkiye ABD'nin bu değişen tutumunu bilmelidir» dedi.

21- BBC Radyosu Türkiye hakkında yayınladığı bir yorumunda«Türkiye'nin yanlış ekonomik planlama yüzünden bu günkü duruma düştüğünü belirterek Türkiye'de ekonomik sorunlara anarşiden daha çokönem verildiğini görünce hayret etmemek elden gelmiyor» denildi.

22- Parista yaymlanmaıkta olan sağ yanlısı «L' Aurore» gazetesiTürkiye'ye yapılacak ivedi yardım konusunda yayınladığı bir yorumdaTürkiye'ye cömert bir yandırmda bulunulmasını» isteyerek «Türkiye'nintamamiyle çöküş olasılığı bir kaç ay sonra çok geç kalınmış olacağınıbilmeleri imkansız olan, batılı yöneticileri adeta duygusuz bırakmaktadır» görüsünü savundu.

23- Federal Almanya Başbakanı Schmidht ile ABD Başkanı arasında Beyaz Saray'da yapılan görüşmeden sonra yayınlanan bildiride «İkiliderin Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu ekonomik zorlukların giderilmesi için çaba harcanması konusunda görüşbirliğinde oldukları»açıklandı.

24- Bir basın toplantısında konuşan Kıbrıs rum yönetimi DışişleriBakanı Nikos Rolandis «10 maddelik anlaşmanın 15 Haziranda başlayacak olan toplumlararası görüşmeler için bir ümit ışığı yaktığını» belirterek, «Uluslar topluluğunu Kıbrıs'a yardımcı olmaya ve sorunlarına anlayış göstermeye» çağırdı.

25- Portekiz Başbakanı Carlos Alberto Mota Pinto, sosyalist vekomünist partilerin hükümetin çalışmasın, sistemli ve ortak biçimdeengelledikleri gerekçesiyle hükümetinin istifa ettiğini açıkladı.

26-Mısır da yeni parlamento için genel seçimler yapıldı.

27- Nikaragua'da Sandinista gerillalarının rejimi devirmek amacıyla giriştikleri saldırıların sonucunda ülkede 90 günlük sıkıyönetim ilanedildi.

8 Haziran 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Bülent Ecevit'i kabulederek bir süre görüştü.

Ecevit görüşmeden sonra gezetecilere yaptığı açıklamada «Türkiye'de 1979 yılı içinde borç ertelemeleri ile birlikte yaklaşık 4 milyardolarlık yeni olanak sağlanacağını» söyledi ve «Sağlanacak bu dış olanakların çok sorumluca kullanılması yalnız hükümete değil, ulusa vedevlete düsen bir görevdir» dedi.

2- Türk hükümeti ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı arasında imzalanan «İhracatta kredi olanaklarının yaratılması ve bunlarınsigortalanması konusunda eğitim hizmetleri» konulu proje anlaşmasıBakanlar Kurulu'nca imzalandı.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Daily News gazetesineverdiği demeçte «Türkiyenin ABD ile ilişkilerini sürdürmesinin kendiçıkarı gereği olduğunu» bildirerek, «Türk - ABD münasebetlerinin sağlıklı bir şekilde yürümesi karşılıklı menfaat çizgisinin adil, makul vetarafların prestijini koruyacak şekilde olması lazımdır. Böyle yapılmadığı takdirde bu ilişkilerde sürtünme kaçınılmaz olur» dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Şevket Müftügil Ankara Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek Cemiyet Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir süre görüştü. Müftügil ziyareti sırasında yaptığı konuşmada«Anayasamız ve Anayasal kuruluşlar özgürlükçü demokratik rejimin teminatlarıdır »dedi. Cemiyet başkanı Beyhan Cenkçi ise konuşmasında«Anayasa halkın ana haklarını keskin çizgilerle, kesin ifadelerle ortayakoyan emirler kitabıdır, Fakat üzüntüyle görüyoruz ki Anayasamız adetatozlu raflarda unutulmuş, Anayasal haklar uygulanmaz olmuştur» dedi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan tarafından KTFD Başkanı Rauf Denktaş'a gönderilen mektup basma açıklandı. Erbakan mektubunda «Aziz milletimiz şehit kanı ile alınmış topraklar ve kurtarılmışhaklardan Cüz'i de olsa Rumlara taviz verilmesine razı olmadığı gibibuna asla müsade etmeyecektir» dedi.

6- CGP Başkanlık Divanı'nca yayınlanan bildiride, Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na vekaletin yolsuzlukları izlemekle görevli BaşbakanYardımcı'sına verilmesi gerektiği bildirildi.

7- MSP, TRT yöneticileri hakkında «görevlerini kötüye kullandıkları» gerekçesiyle dava açılması için Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu.

8-İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu, 1979 yılı mahsulü şeker pancarına 125 kuruş taban fiyatı verilmesiniistedi ve bu konuda hazırlanan bir raporu ilgililere gönderdi.

9- Sümerbank'ın İstanbul, İzmir ve Bursa'da bulunan 15 işyerindeisçiler grev kararı aldı.

10- Kahramanmaraş toplumsal olayları davasının 631 tutuklu sanığından 3 ü sorguları yapıldıktan sonra serbest bırakıldı. Sanıklar tutuksuz olarak yargılanacak.

11- İstanbul, Adana ve Kars'ta meydana gelen olaylarda üç kişi öldürüldü.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde birçok soygun olayını gerçekleştiren,Tütün çiftlik soygunu girişimine katıldığı ve THKP-C Eylem Birliği'ninlideri olduğu iddia edilen Mustafa Hilmi Begümcan ile öğretmen İbrahimAkkaya ve Cemalettin Metin adlarındaki kişiler, Sakarya'da bir eve yapılan baskın sonucu yakalandılar.

13- Fatih'te 19 Şubat 1977 günü CHP Gençlik Kolları üyesi, Ahmet Ağaoğullarını öldürmekten sanık MHP Fatih gençlik kolları üyesiÜmit Deniz Kulluk İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesince 24 yıl ağır hapiscezasına çarptırıldı.

14- Ankara Belediye Encümeni daha önce 610 gramı 5 liradan satılan ekmeğin 480 gramının 5 liradan satılmasını kararlaştırdı.

15- Gazeteci ve romancı Oğuz özdeş öldü.

16- Türkiye ile Yunanistan arasında 1971 yılında imzalanan «SınırProtokolü» Yunan Parlamentosunca onaylandı.

17- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Ankara'da Türk hükümetinin yetkilileri ve siyasal parti liderleriyle yaptığı temasları tamamlayarak Lefkoşe'ye döndü. Denktas hava alanında gazetecilerin sorularını yanıtlarken «Toprak tavizi diye bir konu yoktur. Anlaşma meselesi vardır. Anlaşma demek uzlaşma demektir. Uzlaşmak içinde karşılıklı verişler vealışlar olabilir, eğer karşılığında kat'i barış temin edilebilecekse» dedi.

18- KTFD hükümetinin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erdinç Behçet Gürçağ görevinden istifa ettiğini açıkladı.

19- İran Başbakanı Mehdi Bazergan ülkeden sermaye kaçışını önlemek ve ülke ekonomisini canlandırmak amacıyla tüm özel bankalarındevletleştirildiğini açıkladı.

20- Mısır'da 27 yıldan beri ilk kez yapılan çok partili genel seçimlerde çoğunluğu Ulusal Demokratik Parti'nin aldığı açıklandı.

21- Silahlı bir hava korsanı Avusturalya hava yollarına ait DC-9tipi jet yolcu uçağını içindeki yolcu ve mürettebatıyla birlikte BrisbaneHavaalanında rehin aldı.

9 Haziran 1979

1- Ekonomiyi Güçlendirme Programı'nda yer alan ve daha çokdöviz girdisi sağlamaya yönelik «Dışsatımı özendirme, yönlendirme vegeliştirme kararı» Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

2- AP Başkanlık Divanı, Parti Genel Merkezi'nde Genel BaşkanSüleyman Demirel'in başkanlığında toplanarak, son siyasi durumu görüştü. Demirel, toplantıda yaptığı konuşmada, «Bu Hükümet'i götürmemiz, düşürmemiz lazım, bunun için elimizden gelen herşeyi yapmalıyız.Türkiye'nin aikibeti bunların elinde bırakılamaz. Arkadaşlarımdan, Hükümet'i düşürme çarelerini aramalarını istiyorum, ben degirişimlerdebulunacağım» dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Neşet Akmandor, Gülhane Askeri TıpAkademisi ile lisans düzeyinde tıp öğretimi yapacak olan işbirliği protokolünün imzalanması sırasında yaptığı konuşmada, «Türk Silahlı Kuvvetleri'nde askeri doktor sayısı bugün yeterli olmaktan uzaktır. İşte buihtiyacı gidermek için bu protokolü imzalamış bulunmaktayız» seklindeaçıklamada bulundu.

4- Dışişleri Bakanı Gündüz Ö'kcün, İran Dışişleri Bakanı İbrahimYazdi'nin konuğu olarak, üç günlük resmi bir ziyaret için İran'a gitti.Ökçün, hareketinden önce havaalanında verdiği demeçte, Türkiye ileİran arasındaki dostluğun ve kardeşliğin tarihe dayanan kökleri olduğunu söyleyerek, «Türkiye ile İran arasındaki bu ortak miras üzerine iktisadi ve teknik işbirliğini geliştirmek amacıyla İran'a gidiyorum» dedi.

5- MHP'nin 14. Büyük Kurultay'ı Ankara'da başladı. Parti GenelBaşkanı Alparslan Türkeş, Kurultay'da yaptığı konuşmada, Türk Milletiiçinden bir «Nazi hareketi» doğamayacağını, faşizm ve nazizmin yerleşmesine Türk toplumunda olanak bulunmadığını bildirerek, «Ecevit efsanesi yıkılmıştır. Bu efsane Türk Milletine çok pahalıya mal olmuştur»dedi.

6- MSP Millet Meclisi Grup Sözcüsü Şener Battal, Ankara'dabasına yaptığı açıklamada, «MSP olarak bu dönemde Cumhurbaşkanımıza güven duymadığımızı belirtmekle birlikte, yine de böyle bir polemiğe girmek istemediğimizi bildirmek isterim, istiyorsa ve tarafsız olmadığına inanıyorsa, istifa etsin. Bu yol açıktır» dedi.

7- Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan istifa eden Hilmi İşgüzar, Sinop Bağımsız Milletvekili sıfatıyla Millet Meclisi Baskanlığı'na, «Siyasiler, Bakanlar, Milletvekilleri, basın mensupları, yönetim kurulu üyeleri ile Belediye Başkanlarının mal varlıklarını belgelemeleri» için bir yasa önerisi verdi. İşgüzar, «Bu teklif kabul edilirse, artık siyasi polemik ve ithamlarla, Meclislerde devam eden yersiz kavgalar son bulacaktır» dedi.

8- Gazeteciler Cemiyeti'nin çağrılısı olarak İstanbul'a gelen Bulgar Gazeteciler Birliği Başkanı Yosifov ile Yardımcısı Kristev ve Gazeteciler Cemiyeti Yöneticileri arasında bir işbirliği protokolü hazırlandı.

9- İstanbul Sanayi Odası'nın 27. Kuruluş Yıldönümü nedeniyleHilton Oteli'nde düzenlenen bir törende 100 başarılı kuruluşa ödül verildi. Törende konuşan İSO Meclis Başkanı İbrahim Bodur, «1978'deOda üyelerinin 346 milyon dolarlık dışalıma karşılık, 315 milyon dolarlık dışsatım geliri sağladıklarını» açıkladı.

10- İşadamı Vehbi Koç, Türk savaş sanayii konusuna ilişkin verdiği demeçte, «Türkiye'de gerçek bir savaş sanayii kurulacaksa, özel sektör ile devlet sektörünün işbirliği yapması şarttır» dedi.

11- Ordu ve Manisa'da meydana gelen olaylarda üç kişi öldürüldü,Aydın Cezaevi'nde çıkan çatışmada ise 1 tutuklu öldü, 1 tutuklu ağıryaralandı, öte yandan. İstanbul Örnektepe'de bir kahveye 24 Mayıs'tayapılan silahlı saldırıda yaralanan Yadigar Karatas, tedavi edilmekteolduğu hastanede öldü.

12- Hazine Genel Müdürü Aysel Öymen Başkanlığındaki üç kişilikTürk Heyeti, İsviçre Büyükelçiliğinde, Maliye Bakan Yardımcısı Kaeserbaşkanlığındaki isviçre Heyeti ile, Türkiye'ye ivedi yardım çerçevesinegiren ikili görüşmelere başladı.

13- Büyükelçi İlter Türkmen, BM Mülteci sorunları ile ilgili GenelSekreter Yardımcılığı'na getirildi.

14- Atina Hükümeti, Yunanistan'ın NATO askeri kanadına özelşartlarla dönüşünün gerçekleşmemesi halinde ABP üsleriyle ilgili anlaşmanın yeniden gözden geçirileceğini ve bu üslerin varlığının ancakNATO çerçevesi içinde kabul edileceğini ABD Hükümeti'ne bildirdi.

15- ABD Başkanı Jimy Carter, stratejik bölgelerdeki ABD güçlerinikoruma amacıyla «MX» seyyar füzelerinin geliştirilmesini kararlaştırdı.

16- Mısır'da 27 yıldan bu yana yapılan ilk çok partili genel seçimlerde, Devlet Başkanı Sedat'ın Milli Demokratik Partisi'nin çoğunluksağladığı yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

10 Haziran 1979

1- ABD'de yayınlanan New York Times Gazetesi'ne bir demeçveren Başbakan Bülent Ecevit, «Türkiye'nin uzun vadeli ekonomik yardıma ihtiyacı olduğunu, ancak Amerikan U - 2 haber alma uçaklarınınTürkiye üzerinden uçmalarına izin verilmesi konusunun pazarlık aracıyapılamayacağını» söyledi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Milliyet Gazetesi'ndeMehmet Barlas'ın sorularını yanıtladı. Gazetede yer alan söyleşide,«Biz koltuk satarak adam temin etmedik. Sayın Cumhurbaşkanı bunaalet olmamalıydı. Bu çeşit Hükümet kurmak gerekirse, bundan 10 tanekurulabilir. Rastgele adamlar alınıp Bakan yapılırsa sonunda İşgüzarhadisesi olur mesele. Biz 1977'de IMF ile anlaştık fakat Hükümeti jurnal ettiler ve IMF anlaşması yürümedi» dedi.

3- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, Ankara'da yayınlanmakta olan Daily News Gazetesi'ne, Yunanistan gezisiyle ilgili olarakverdiği demeçte, «Tarihi kişiliği olan Karamanlis'in, dünya barışına,Türk - Yunan ilişkilerine çok önem verdiği izlenimini kesin olarak edinmiş bulunuyorum» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Bursa'da yaptığı açıklamada, «İşgüzar istifa etmeseydi, verilen gensorular Hükümet'in düşmesine kadar vesile olacaktı. Simdi muhalefetin, milletin arzusunu yerine getirmek için yeni gensoru vermek suretiyle bu Hükümet'in düşürülmesini temin etmek için görevdir» dedi.

5- AP Genel Sekreteri Nuri Bayar, verdiği demeçte, «CHP iktidarıve muhalefetin Meclis'teki sandalye sayısının 222'ser olarak belirlendiğini ve muhalefetin gensoru oylamalarında 223 sayısını elde ettiğianda Hükümet'in istifa etmesi gerektiğini» öne sürdü.

6- MHP 14. Büyük Kurultayı çalışmalarını Ankara'da tamamladı.Kurultay'da yeniden Parti Genel Başkanı seçilen Alparslan Türkeş,«Devlete ihanet edenler, hazineyi soyanlar, kanunları adaletsiz bir biçimde uygulayanlar, uşak ruhlu idareciler, satılmış haysiyetsiz işkenceciler, MHP iktidarında devletimizin çelik pençeleri altında hesap vereceklerdir» şeklinde konuştu.

7- Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı 36 hakim subayın görev yerlerinin değiştirilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

8- Ankara, Hacettepe ve İstanbul Üniversitelerince 2162 sayılıpersonelinin tam süre çalışma esaslarına ilişkin Yasa'nın, üniversitelerle ilgili maddelerinin Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasıyla yapılan itirazlar. Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.

9- TÜSİAD'ın, «Refahın ve hürriyetlerin düşmanı enflasyon» adlıbildirisi, gazetelerde yayınlanmaya başladı.

10- Ankara ve Uşak'ta meydana gelen olaylarda iki öğrenci, Kırıkhan'da ise bir Lise Müdür Muavini öldürüldü.

11- Resmi bir ziyaret için İran'da bulunan Dışişleri Bakanı GündüzÖkçün, İran Başbakanı Bazergan ve Dışişleri Bakanı Yazdi ile görüştü,Ökçün, görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, «Yakın ilişkilerimiz dünya barışına da katkıda bulunacaktır. Bu bölgede işbirliğini artırdığımız oranda, dışarıdan bu bölgeye müdahaleler daha az olacaktır.Bu ilkeleri ve işbirliğini uygularsak, iki ülke barış ve istikrar içindeyaşayacaktır» seklinde konuştu.

12- 17 sanayileşmiş batılı ülke ve üç uluslararası kuruluş tarafından Türkiye'ye yapılacak yardım çerçevesinde, İsviçre Hükümeti ilesürdürülen görüşmelerde, İsviçre Hükümeti'nin Türkiye'ye 30 milyondolar tutarındaki bağlantısız krediyi Amerikan hazine bonolarına uygunolarak yüzde 8 dolaylarında faizle 7 yıllık bir süre için vermesi konusunda anlaşmaya varıldı.

13- AET ile 1977 yılında imzalanan 3. mali protokolle sağlanan 130milyon Avrupa Hesap Birimlik olanak çerçevesinde finanse edilecek yatırım projeleriyle ilgili görüşmeler Lüxemburg'da tamamlanarak, toplam96 milyon kredinin kullanımına ilişkin anlaşma sağlandı.

14- İran Dışişleri Bakanı Yazdi, Türk Dışişleri Bakanı ile görüşmesinden sonra basına yaptığı açıklamada, «İki ülke arasındaki ilişkilerinher iki ulusun da Müslüman olması nedeniyle daha güçlü olarak geliştirileceğine inandığını» belirterek, «Türkiye'deki kardeşlerimizin devrimimizden etkilendiklerini biliyoruz. Devrimimize sempati duyduklarıve destekledikleri için memnunuz» dedi.

15- Bağlantısızlar tarafından Kolombiya'da yapılan eşgüdüm toplantısı sonucunda imzalanan sonuç bildirisinde, Kıbrıs sorununa da değinilerek, «Kıbrıs'ta bulunan yabancı askerler Ada'yı terketmelidir. Kıbrıs yabancı askerlerden arındırılmalı ve göçmenler evlerine dönmelidirler» denildi.

16- ABD Senatosu senatörlerinden Yunan asıllı Brademas, Akropolis gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs konusunda Başbakan Bülent Ecevit ve ABD Başkanı Jimmy Carter'ın tutumlarını eleştirerek, «Başkan Carter, eğer Türkiye'ye yardıma devam eder ve Kıbrıs'ı bırakırsa, Yunanistan'ı kaybeder» şeklinde görüşlerini açıkladı.

17- Arnavutluk Demokratik Cephesi'nin beşinci kongresinde biraçış konuşması yapan Enver Hoca, ABD ile Sovyetler Birliği arasındakiSALT - 2 anlaşmasını eleştirdi ve «SALT ve diğer silahsızlanma görüşmeleri bir aldatmacadır» dedi.

11 Haziran 1979

1- Bakanlar Kurulu, aldığı bir kararla Türk Parası'nın değerini yeniden düşürdü. Buna göre; destekleme alımı kapsamına giren tarımürünlerinin dış alım ve satımından ham petrol ürünleri ve gübrenin dışalımlarında kullanılacak bir Dolar'ın değerini 35 lira, bunun dışındakalan dış alımlarda ve dış satımlarda ise bir doların değerini 47 lira 10kuruş olarak belirledi.

Bakanlar Kurulu'nun yaklaşık 9 saat süren toplantısından sonraaçıklamada bulunan Başbakan Bülent Ecevit, doların değerinde yapılanbu düzenlemenin «Ekonomiyi güçlendirme programı çerçevesinde cesaretle atılmakta olan adımların bir yenisi» olduğunu belirtti ve «Katlı kursisteminin aşırı kar amacıyla fiyatlara gelişi güzel yansıtılmasına karşıgerekli her önlemi Hükümetimiz kesin kararlı olarak uygulayacaktır. 'Bukonuda, sanayicilerimizi, is adamlarımızı, esnaf ve sanatkarlarımızıDevlete ve halka yardımcı olmaya çağırıyorum» dedi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dr. Mete Tan, Hacettepe Üniversitesi ve OECD işbirliği çerçevesinde düzenlenen «Türkiye'de TemelSağlık Hizmetleri Konusunda Yeni Yaklaşımlar ve Sağlık PersonelininEğitimi» konulu semineri açarken yaptığı konuşmada, «İstenilen sağlıkseciyesine ulaştığımız söylenemez. Dünya Sağlık Örgütü 2000 yılındabütün dünyada sağlık hizmetinin gitmediği yer kalmamasını bir sloganhaline getirmiş ve bu tüm ülkelerce hedef alınmıştır. Biz bu hedefe1990 yılında ulaşmayı programlamış bulunuyoruz» şeklinde açıklamadabulundu.

3- CHP Senato Grup Yönetim Kurulu toplanarak, Senato Başkanısırrı Atalay'ın görev süresinin 1 Kasım'da sona ereceği görüşünü benimsendi.

4- Millet Mecl'isi Bütçe Plan Komisyonu, CHP'li Yılmaz Alparslan’ın başkanlığında toplanarak, yurt dışındaki işçilerin ve bilim adamlarının dövizle kısa süreli askerlik yapmalarını öngören tasarıyı görüşerek kabul etti ve Meclis Genel Kurulu'na öncelik ve ivedilikle gönderdi.

5- MHP'nin 14. Büyük Kurultayı'nda yapılan secim sonuçları bellioldu. Buna göre; Gün Sazak, Agah Oktay Güner, Sadi Somuncuoğlu,Necati Gültekin, ihsan Kabadayı, Taha Akyol, Nevzat Kösoğlu, CengizTahsin Ünal, Mehmet Doğan, Turan Kocal, Ömer Cakıroğlu, Faruk Demirtola Mehmet Irmak, Osman Albayrak, Ziya Derya, Ahmet Arvasi, Ahmet Hamdi Ayan, Ahmet Er, Sait Bilgiç, Mehmet Yusuf Özbaş, Prof. Dr. Lütfü Ülkümen, Ali Gürbüz, Avni Çarsancaklı, Yasar Okuyan, Ali Fuat Eyüboğlu, Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildiler.

6- Türkiye Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yazar,düzenlediği basın toplantısında, «Ekonomimizin deneme tahtası halineçevrildiğini» öne sürdü ve dış yardımlarla ilgili olarak, «Bugün ülkemizin dünya petrol fiyatlarındaki sürekli artışların etkisi ve petrol teminiiçin biriken borçları nedeniyle doğan acil döviz ihtiyacı karşısında, Batılı ülkelerin Türkiye'ye sağlayacakları borç erteleme dışında kalan tazepara yardımının ülkemizin bugünkü şartları içinde yeterli görülmesimümkün değildir» dedi.

7- Marmara Koza Piyasası 185 lira baş fiyatla açıldı.

8- Kızılay'ın 111. Kuruluş yıldönümü törenlerle kutlandı.

9- İstanbul'da Bakırköy Halkevlerine yapılan bombalı saldırı sonucu üç kişi öldü.

10- 1 Mayıs açıklamalarında «Halkı suç islemeye kışkırttıkları» iddiasıyla yargılanan DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 6 DİSKYöneticisi 7'şer gün, DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar ise 8 gün hapiscezasına çarptırıldılar.

11- Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi, sağ görüşlü bir kişiyi öldürmekten sanık Yavuz Çağlayan'ı, ömür boyu hapse mahkum etti.

12- Kahramanmaraş toplumsal olayları duruşmasında 161 kişi«Mahkemeden vareste» tutuldu ve 21 sanık hakkındaki tutukluluk kararıkaldırıldı.

13- Bursa Cumhuriyet Savcı Yardımcısı, MSP tarafından yapılan«Ulubatlı Hasan Bayrak, Bursa» yürüyüşü ve mitingi ile ilgili soruşturmaaçıldığını bildirdi.

14- İstanbul'da yurt dışına eroin kaçıran bir örgüt milyon liralık saf eroinle ele geçirildi.

15- Tercüman Gazetesi'nde yer alan bir haberde; görüşmeler yapmak için Lefkoşe'ye çağrılan Rum büyükelçilerinin, Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu ile büyük görüş ayrılıkları içinde oldukları ve yönetimin sert tutumunu kınayan muhtıra niteliğinde bir rapor sundukları bildirildi.

16- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün başkanlığındaki Türk Heyetiile İran yetkilileri arasında sürdürülen görüşmeler sonunda, İran'ın Türkiye'ye daha önce bağlantısı yapılan 500 bin ton ham petrole ek olarak,bu yıl sonuna kadar 300 bin ton ham petrol vermesi konusunda anlaşma sağlandı.

17- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, Alman TV'sindeyaptığı konuşmada, «Petrol fiyatlarındaki ani artışların ekonomileri yıkacağını» belirterek, «Sanayileşmiş ülkeler bu konuda işbirliği yapmazlarsa 1930'ların ekonomik bunalımı tekrarlanabilir» dedi.

12 Haziran 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit alınan son ekonomik kararlarla ilgiliolarak düzenlediği basın toplantısında, «dışarıdan sağlanacak olanakların eksiksiz ve zamanında gelişiyle bu olanağın Türkiye'nin ulusal gücünü arttırıcı yönde kullanılmasına bağlı olarak içinde bulunulan sıkıntıların gelecek yıllarda yaşanmayacağını» söyleyerek «dışsatıma yöneliküretim yapacak yatırımlara önceHk verileceğini» belirtti ve «Türk ekonomisindeki aksaklıklar ve eksiklikler nedeniyle dünya ekonomiik bunalımından en çok etkilenen ülkeler arasında Türkiye yer alıyor» dedi.

Ecevit daha sonra CHP ortak grubunda yaptığı konuşmada da «IMFile yapılan anlaşma sonunda 1 milyar 756 milyon dolarlık kredi alınacağını» bildirerek «sıkıntıyı hakça dağılıma dönüştüreceğiz. Tünelinucundaki ışık görünmüştür» dedi.

2- IMF ile yapılan anlaşma sonucu Türk parasının değerinin yeniden düzenlenmesi nedeniyle Normal benzin satış fiyatının 22 lira, Süper benzin fiyatının ise 25 lira olarak işlem görmesi Bakanlar Kurulu tarafından saptandı. Kibrit, tuz, sigara dışındaki tekel maddelerinedeyeni zamlar yapıldı.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında son ekonomik kararlarla ilgili görüşlerini açıkladı. Demirel «Türkparasının yeniden hançerlendiğini, hükümetin halkın sıkıntılarından zevkaldığının böylece ortaya konduğunu» öne sürerek olayı "sadizm" diyenitelendirdi. Kararın ekonomik bir zorunluluktan dolayı alınmadığını vesiyasi olduğunu savunan Demirel «Bu karara ülkenin ihtiyacı olan birkarar ve akılca, cesur bir karar diye bakmak, millet ile alay etmektenbaşka birşey değildir» dedi.

4- Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakan vekili Hikmet Çetin,Cumhuriyet Senatosunda Kıbrıs ve dış politikadaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Çetin konuşmasında «Kıbrıs sorunu bir bütündür. Maraş veya başka bir konu olarak Kıbrıs meselesi görülemez. Hükümetbağımsız ve bağlantısız iki toplumlu Federe Devlet politikasından vazgeçmiş değildir» dedi.

5- İran'dan dönen Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, OECD Bakanlar oKnseyi toplantısına katılmak üzere Paris'e gitti.

6- Başbakan Yardımcısı ve DP Genel Başkan Vekili Faruk Sükan,.partisinin Aksaray ilçe kongresinde yaptığı konuşmada «Siyasi ihtiras ve çıkarları uğruna partimizi parçalamak için hukuk ve ahlak dışı bütün utanç verici yolları kullananların simdi bunlardan şikayetçi oluşları,ibret ve elem vericidir» dedi.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan yaptığı açıklamada,son ekonomik kararları «Çiftçinin, köylünün, esnafın ve dar gelirlinintepesine indirilen korkunç bir balyoz olarak» niteledi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş yaptığı açıklamada«CHP hükümeti Ecevit'in elinde ülke ekonomisini bütünüyle sosyalistekonomiye çevirme yolundaki gayretlerine inatla devam etmektedir.Türkiyede bir daha devalüasyon yapılmayacak diye kamuoyuna tahahütte bulunan Basbakan'ın katlı kur adı altında doların fiyatını 47.10lira yapması devlet adamı ciddiyetinden yoksunluğun ifadesidir» dedi.

9- AP Denizli milletvekili Atıf Sohoğlu ve 9 arkadaşının Gümrükve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı hakkında verdikleri gensoru önergesiMillet Meclisinin birleşiminde okundu. Gensoru önergesinde «TIR'larlaresmi kaçakçılık yapıldığı, bakanlığa bağlı kamu kuruluşlarının ellerindeki malların çıkar karşılığı bayilere verildiği, Tekel'e ait inşaatlardayolsuzluk yapıldığı» iddiaları yer alıyor

10- MHP Genel İdare Kurulu toplantısında görev bölümü yapıldı.Genel Başkan yardımcılıklarına Gün Sazak, Agah Oktay Güner, Sadi Somuncuoğlu, Ahmet Er, Genel Sekreterliğe Necati Gültek'in, Genel Sekreter Yardımcılıklarına ise Nevzat Kösoğlu, Yaşar Okuyan, Ömer Çakıroğlu ve Ali Gürbüz getirildi.

11- İstanbul Valiliği ve Belediye Başkanlığı ortaklaşa yayınladıklarıbildiride «Kentin duvar ve yollarındaki slogan yazılarının temizlenmesiiçin başlatılan çalışmaların aralıksız süreceği kaydedilerek, duvarlarındaki yazıları silmeyen apartman yöneticileri ile kamu kuruluşlarının yöneticileri hakıknda yasal işlem yapılacağı bildirildi.

12- Türk - İş İcra Kurulu, hükümetin aldığı son devalüasyon kararından sonra yaptığı toplantıdan sonra açıkladığı bildiride, «Bu kararıeleştirerek Vatandaşa bu kadar yüklenmeye kimsenin hakkı yoktur» denildi.

13- Hükümetin aldığı son devalüasyon kararından sonra İstanbulSanayi Odası Başkanı Nurullah Gezgin, TÜSİAD Başkanı Feyyaz BerkerTürkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit Narin ve Senatör Metin Toker'de konuya ilişkin görüşlerini açıkladılar.

14- Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada son devalüasyon kararından sonra ihracatta verilen vergi iadesi oranının % 35 den% 20 ye indirildiği açıklandı.

15- İstanbulda meydana gelen olayda bir bekçi öldürüldü.

16- AP Konya Milletvekili Kübilay İmer geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

17- ABD Dışişleri Bakanlığı, Bakan yardımcısı Christopher'in birsüre önce Türkiye ile ilgili olarak yaptığı konuşma hakkında MilliyetGazetesine bir açıklama yaptı. Açıklamada «Christopher'in sözlerininyanlış yorumlandığı ve ABD'nin ilişkilerini siyasal partilerle değil, doğrudan hükümetlerle sürdürdüğü» belirtilerek «ABD kesinlikle Türkiye'nin içişlerine karışmak istememekte ve böyle bir niyet te taşımamaktadır» denildi.

18- Türkiye ile İran yetkilileri arasında sürdürülen görüşmeler sonunda hazırlanan ortak bildiri açıklandı. Bildiride «Her iki ülkenin dedış güçler tarafından bölge ülkelerinin içişlerine karışılmasına karşı oldukları ve ülkeleri arasında mümkün olan en ileri işbirliği ve dayanışmanın gerçekleşmesinden yana oldukları» görüşleri yer aldı.

19- Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti'nin önerisi üzerine, KıbrısTürk ve Rum gazetecileri Lefkoşe'de Ledra Plasta bir araya gelerek görüştüler.

20- Libyadaki ABD üslerinin kapatılmasının 9. yıldönümünde konuşan Libya Devlet Başkanı Kaddafi «Bundan böyle ülkesinde hiçbir yabancı üssün kuruluşuna izin verilmeyeceğini» söyledi.

21- Washington Star Gazetesi, Yunanistan'ın AET ye girmesiyle ilgili olarak yayınladığı bir yorumda «Yunanistanın bu yeni durumununbu ülkeyi NATO'ya daha yaklaştıracağını savundu.

22- Nikaragua hükümet kuvvetleri ile Sandinista Gerillaları arasındaki çarpışmaların yoğun bir biçimde sürdüğü ve gerillaların başkanSomozanın sarayına 1 Km. kadar yaklaştıkları bildirildi.

23- Amerikalı Aktör John Wayne, yakalandığı kanser hastalığından kurtulamayarak 72 yaşında öldü.

13 Hazİran 1979

1- CHP Genel Yönetim Kurulu partili bakanlarla birlikte 9 saatsüren bir toplantı yaptı. Toplantıda bir konuşma yapan. Başbakan BülentEcevit «parti içi eleştiriyi durdurmak zorunda olduklarını» ifade ederek,«Büyük sıkıntılarımız var, bunları aşmak için bu biçimde gitmek zorundayız. Kendi içimizde her türlü eleştiriyi durdurmak zorundayız» dedi.İstanbul milletvekili Haluk ülman'da yaptığı konuşmada «U - 2 uçaklarıkonusunu iki devletin anlaşmasına bırakmanın, Türkiye'nin egemenlikhaklarıyla bağdaşmayacağını» söyleyerek, «Ben dış politika tehditlerleblöflerle yürütülemez diyen Sayın Ecevit'in sözlerine birsey daha eklemek istiyorum. Dış politika hayallerle yürütülemez» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında «Türk parasıyla ilgili son operasyonun devalüasyon olduğunu,buna başka ad takılamayacağını» bildirerek, «IMF ile anlaşma açıklanmalıdır. Millet yararına bulmadığımız şartları biz uygulamayacağız. BuParis'in, Washington'un hükümetidir» dedi.

3- Bakanlar Kurulu maliyet unsurlarında meydana gelen artışlarnedeniyle pik demiri, uzun ve yassa hadde mamulleri fiyatlarına % 37ile % 43 arasında değişen oranlarda zam yaptı.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İzmirde düzenlenen«Milli Maarif» adlı konferansta» Ülke anarşi içine düşüyor. Bu durumda yapılacak tek is maarifi İslah etmek ve millileştirmektir. Davamızeskiya değil, evliya yetiştiren bir maarif kurulmasıdır» dedi.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı ile ilgili MHP'ningensoru önergesi, Millet Meclisinde çoğunluğun olmaması nedeniylegörüşülemedi. MHP Grupbaşkan vekili İhsan Kabadayı'da yaptığı açıklamada «MHP'nin gensorusunu geri çektiğini ve Mataracı için AP'nin19 haziranda görüşülecek gensorusuna katıldıklarını» açıkladı.

6- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu düzenlediği basın toplantısında, «Döviz darboğazının asılacağını daha önce söyleyen Başbakan, simdi artık tarih vermekten vazgeçmiş görünüyor. Tünelin ucundaışığın göründüğünü söylemekle yetinmiştir. Tünelin ucunda görülen ışıkdeğildir, zifiri bir kanalığa girilmiştir» dedi.

7- Daha önce AP'den ayrılarak bağımsız kalan Ankara MilletvekiliFikri Pehlivanlı, düzenlenen bir törenle AP'ye girdi.

8- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk Cumhuriyet Gazetesineverdiği demeçte son para ayınlamasından dolayı fiyatların hızla aratacağını, işsizlerin çoğalacağını öne sürdü ve «CHP isçi sınıfının ve emekçi halkın seçimlerde kendisine verdiği desteği iktidarda elinin tersi ileitti» dedi.

9- Türk Otomativ Sanayii Derneği'nin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda açmış bulunduğu yerli otomotiv endüstrisi mamulleri sergisinin kapanışında bir açıklama yapan TOFAŞ sorumlusu Erdoğan Karakoyunlu «Son yapılan kur ayarlamasından sonra yerli otomobillere 75ila 100 bin lira arasında zam yapılması kaçınılmaz olmuştur» dedi.

10- Kahramanmaraş olayları duruşmasında 3 aileden 15 kişininöldüğü Yusuflar mahallesi olaylarından sanık 40 kişinin sorgusu yapıldı.

11- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Paris'te Uluslararası ParaFonu Başkanı Jacgues da Larosiere ile yaptığı yaklaşık 3,5 saatlik görüşmeden sonra, Türk - IMF görüşmelerinin sonuçlandığını ve «Stand by» anlaşmasına varıldığını açıkladı.

12- OECD Bakanlar Konseyinde bir konuşma yapan ABD DışişleriBakan yardımcısı Warren Christopher «OECD çerçevesinde Türkiye'yeyapılacak acil ekonomik yardımın hızla akacağını belirterek «Türkiye'yekredi ve öteki biçimlerde sağlanan yardım bu ülkeran giderek artanekonomik bunalımı yenmesine yardımcı olacaktır» dedi.

14 Haziran 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, CHP Ortak Grubu'nda dış politika konusunda açılan genel görüşme sırasında yöneltilen eleştirileri yanıtlarken, «Bağlantısız ülkelerle ilişkilerimizde belli bir ittifakın içinde bulunduğumuzu gözden uzak tutmadan dikkatli davranmaktayız. Gelişmekteolan ülkeler arasında belli bir ağırlığımızın başladığı gerçektir» dedi.

2- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanlığı ile DİSK'e bağlı DevrimciToprak - İş Sendikası arasında, Toprak - Su işyerlerinde çalışan 3500isçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı.

3- AP Senato Grup Başkanı Ömer Ucuzal, düzenlediği basın toplantısında, «Senato Başkanı Sırrı Atalay'ın görev süresinin 16 Haziran'da bitmesine rağmen, bunun 1 Kasım'a kadar uzatılmasını öngören Danışma Kurulu kararını. Anayasa ve içtüzük hükümlerine aykırı olarak»nitelendirdi.

4- MSP Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Milli Gazete'ye verdiği özel demeçte, «CHP ve Ecevit, tam bir sadakatle Türkekonomisini tahrip ederek Batı'nm her teklifini kabul etmiştir» dedi.

5- MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu, Ankara'daverdiği yazılı demeçte, «İktidar, bütün beceriksizliklerine, başarısızlıklarına, hatalarına başkalarını sebep göstermekten eski iktidarı suçlamaktan vazgeçip, bir parçautanmalı ve yüzünü öne eğmelidir. Aksi halde Milletimizin bu iktidarın yüzsüzlüklerine, pişkinliklerine dayanacakhali kalmamıştır» dedi.

6-MHP, Kahramanmaraş Milletvekili M. Yusuf Özbaş ve sekizarkadaşı tarafından, «Kahramanmaraş olaylarında zarar görenlere yardım yapılması içini kurulan Komisyon'un keyfi hareket ettiği ve partizanlık yapıldığı» gerekçesiyle. Başbakan Bülent Ecevit ve Maliye BakanıZiya Müezzinoğlu hakkında gensoru önergesi verildi.

7- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Nuh Kuşculu, Hükümet'çe alınan son kur ayarlaması kararına ilişkin olarak basına yaptığı açıklamada, «Türk ekonomisi bundan sonra bu çapta operasyonlar geçirmeye tahammül edemez» dedi.

8- DİSK'e bağlı Gıda - İş Sendikası toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlığa düştüğü Turyağ'da, 600 isçi adına grev kararı aldı. Ancak işveren lokavt kararı verdi.

9- Kahramanmaraş davasında, 15 kişinin öldürüldüğü «YusuflarMahallesi» ve 8 kişinin öldürüldüğü «Dumlupınar Mahallesi» olaylarının duruşmasında MHP Adana eski il Başkanları olan iki sanık avukatı,«Mahkemeye saygısızlık» gerekçesiyle, Mahkeme Başkanı Hakim AlbayHacımirzaoğlu tarafından duruşma dışı bırakıldı.

10- İstanbul, Trabzon ve Samsun'da meydana gelen olaylarda toplam 4 kişi öldürüldü.

11- İzmir ve çevresinde saat 14.45 sıralarında 5.2 şiddetinde birdeprem oldu. Can kaybının olmadığı depremde, bazı binalar hasar gördü.

12- Ekonomik İşbirliği ve Gelişme örgütü OECD'nin Paris'te yapılan Bakanlar düzeyindeki toplantısı sona erdi. Bakanlar Konseyi toplantısında söz alan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Türkiye'ye yardımkonusunda, «30 Mayıs toplantısında ülkelerin taahhüt ettikleri paylarınmümkün olan en kısa sürede kullanılabilir biçime dönüştürülmesininönemini» vurguladı.

Müezzinoğlu ayrıca, Amerikan Maliye Bakanı Michael Blumenthal,OECD Genel Sekreteri Emile Van Lennep, Avusturya, Norveç ve İsveçMaliye Bakanları ile de görüşmelerde bulundu.

13- Paris'te bulunan Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, AET BaşkanıRoy Jenkins ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, «Topluluğun, Türkiye AET ilişkilerinin canlandırılması için hazırladığı önerilerin Türkiye'ninihtiyaçlarını karşılayacak biçimde yeniden oluşturulması için temaslarınsürdürülmesi konusunda görüş birliğine varıldığı» açıklandı.

14- Londra'da yayınlanan Financial Times Gazetesi, Türkiye'yeilişkin yorumunda, «Ecevit Hükümeti'nin devamı Türkiye için tek ümittir» dedi.

15- 15 Haziran tarihinde Lefkoşe'de başlayacak olan toplumlarasıgörüşmelerden önce bir açıklama yapan Türk görüşmecisi Ümit Süleyman Onan, «Toplumlararası görüşmelere iyi niyetle, yapıcı bir tutumlagidiyoruz. Görüşmelerden olumlu bir sonuç almak ve her iki toplumunhak ve çıkarlarını koruyucu, geçmişi tekrarlamayacak bir çözüm sağlamak istiyoruz» dedi.

16- İran'ın eski Şahı Rıza Pehlevi, Meksika'da kaldığı villada düzenlediği basın toplantısında, «İran'daki son olaylardan ötürü içininkan ağladığını ve ülkesinin bu duruma düşmesinden kendisini zorla ülkeden uzaklaştıranların sorumlu olduğunu» söyledi.

17- SALT - II anlaşmasını imzalamak üzere Viyana'ya hareketindenönce bir demeç veren ABD Başkanı Jimmy Carter, «Doruğa ümitle gittiğini, ancak aşırı iyimserliğe kapılmamak gerektiğini» belirtti.

18- AP Ajansı Tahran Radyosu'na dayanarak verdiği haberde, IrakHükümeti'nin geçen hafta İran sınır bölgelerine yapılan Irak hava saldırısından ötürü İran'dan resmen özür dilediğini bildirdi.

19- Sovyetler Birliği'nin resmi yayın organı Pravda Gazetesi, yayınladığı bir yorumunda, Yunanistan'daki ABD ve NATO üslerinin DoğuBloku ülkelerine yöneltilmiş bir mızrak olduğunu ve bu üslerin Karamanlis'in komşuları ile iyi geçinme politikasına ters düştüğünü öne sürdü.

15 Haziran 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Bülent Ecevit ilehaftalık olağan görüşmesini yaptı. Korutürk ayrıca, MHP Genel İdareKurulu'nun yeni üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Korutürk ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, son fiyat ayarlamalarının sanayi üretim maliyetlerini fazla etkilemeyecek şekilde yapıldığını; üzerinde anlaşmaya varılan ve IMF'ye sunulan «Niyet Mektubu»nun IMF Yönetim Kurulu'nda görüşülmesinden sonra kamuoyuna açıklanacağınıbelirtti. Ecevit konuşmasında anarşi konusuna da değinerek, «Son safhada sağ ve sol eylemcilerin yakalanması süreci hızlandı. Bunda kuskusuz Devlet gücünün etkinliğinin artması en büyük etkendir» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Daily News Gazetesi'ne,Türk - Yunan ilişkileri konusunda verdiği demeçte, «Yunanistan Türkiyeüzerine Batı'yı saldırtmaktan vazgeçmedikçe meseleler çözülmez, ikiülke arasındaki ihtilafları hep Atina başlattı» dedi.

4- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, 60 dönem kaymakamlıkkurslarını bitiren kaymakam adaylarının kura töreninde yaptığı konuşmada, «Haklı ile haksızın karsısında tarafsız olmak dernek, haksızın yanında olmaktır. Türk halkı, artık yöneticisini üretimde ve kalkınmadagörev alan bir model içinde görmek istiyor» dedi.

5- 1979 yılı Üniversite seçme sınavları 35 il merkezinde ve Kıbrıs'ta yapıldı.

6- İstanbul'un 5 büyük un fabrikasında, Gıda - İş tarafından alınan grev kararının uygulanmasına başlandı.

7- İstanbul, Samsun, Gebze ve İzmir'de meydana gelen olaylardabiri doktor ve biri polis olmak üzere toplam 8 kişi öldürüldü.

8- Kırıkkale Barut Fabrikasında meydana gelen patlamada, üçişçi öldü.

9- Eski DP milletvekillerinden Ali Rıza Kılıçoğlu, tedavi edilmekte olduğu hastanede öldü.

10- «Yeni Kentsel Yerleşim Alanları Düzenlenmesi Yoluyla Kentleşme ve Konut Sorunu İçin Politikalar» adını taşıyan Bakanlar Kurulukararı, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- Associated Press Ajansı, Türkiye'ye yapılacak yardım konusunda yayınladığı bir yorumunda, «SALT - 2'nin imzalanacağı günlerdeTürkiye'ye yardım yollarının açılmasının, ABD - Türk ilişkilerini kuvvetlendireceğini» öne sürdü.

12- İran'da, 16 milyon Azeri Türk'ün Lideri olduğu bildirilen Ayetullah Şeriat Medari, Günaydın Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada,«İran ile Türkiye'nin birbirlerinin isteklerine hayır demeyeceklerim inandığını» belirterek, «Türkiye ile İran dostluğunu artık hiçbir güç bozamaz» dedi.

13- BM Genel Sekreteri Waldheim'ın özel temsilcisi ve Türkiye'nineski BM Bas Delegesi ilter Türkmen, Tayland'daki Kamboçya göçmenlerinin sorunlarını incelemek üzere Tayland'a gitti.

14- Kıbrıs'taki toplumlararası görüşmeler, BM kontrolündeki tampon bölgede bulunan Ledra Palas'ta başladı. Türk tarafına Ümit Süleyman Onan'ın, Rum tarafına ise George loannides'in başkanlık ettiği görüşmede, BM'yi temsilen Perez de Cuellar ve Galindo Pohl de hazır bulundular. Türk ve Rum tarafları görüşmeden önce yaptıkları açıklamalarda, «Çözüme ulaşmak için iyi niyetle geldiklerini ve bu konuda çabaharcayacaklarını» söylediler.

15- Kıbrıs Rum Toplumu Komünist Partisi AKEL, ilk defa, Bölgedeiki bölgeli federasyonu desteklediğini resmen açıkladı.

16- Sovyetler Birliği Hükümeti, halkı enerji tasarrufuna çağıran veenerji kısıntısını öngören bir kararname yayınladı.

17- OECD Bakanlar Konferansı sonunda yayınlanan bildiride,«Enerji tüketiminde tasarrufun zorunlu olduğu» belirtilerek, «Petrol ithalatına giderek daha yüksek fiyatların ödenmesi yüzünden, gerçek gelirlerde azalma olmasının kaçınılmaz olduğu» bildirildi.

16 Haziran 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit Fethiye Orman Ürünleri Entegre Sanayi tesisinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada «Devletin ve halkın el ele vermesiyle güçlükleri asacağız, yoksulluk, sömürü çemberinikıracağız. Kredileri halk için kullanıp, kullandıracağız» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel dış politikaya ilişkin görüşlerini açıklamak amacıyla düzenlediği basın toplantısında hükümetinbu konudaki tutumunu eleştirerek «Türkiye'nin itibarının zedelendiğinive Kıbrıs işinin askıda bırakıldığını» belirtti ve «Ecevit U-2 ler içinSovyet Büyükelçisinden görüş sormuştur. Bu çok acayip iştir» dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan Fiyat hareketleri ve stokçuluk ile ilgili olarak yaptığı açıklamada bazı kuruluşve kişilerin aşırı miktarda stokçuluk yaparak mal darlığı yarattıklarınıbelirtti ve bu kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi.

4- OECD Bakanlar Konseyi toplantısından sonra yurda dönenMaliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu yaptığı açıklamada «Bundan öncekitoplantıda Türkiyeye 1 milyar 456 milyon dolarlık !bir yardım kararı alınmıştı. Bu karar şimdi uygulama safhasına girmiş bulunuyor, IMF 300milyon dolarlık yeni bir destek anlaşması konusunda görüş birliğinevardık» dedi.

5- CHP Gaziantep milletvekili Ahmet Karahan partisinden istifaederek AP'ye geçti.

6- MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin verdiği yazılı demeçte«Ecevit iktidarının süratle düşürülmesi için vatansever parlamenterleregörev düştüğünü» belirtti.

7- Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Genel Başkanı Ahmet Kaçmazyaptığı açıklamada 14 Ekim seçimlerinde MC partilerine karsı solunişbirliği yapması çağrısında» bulundu.

8- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk 15-16 Haziran olaylarının 9. yıldönümü nedeniyle İstanbulda düzenlenen törende yaptığı konuşmada «U - 2 uçaklarının Türkiye üzerinden uçurulmalarına ilişkinolarak «Bağımsızlığımızı hiçe sayarak girişilen bu davranışlar karsısında ABD ile bağımlılık ilişkilerinin bozulmasını istemeyen CHP ağırlıklıhükümetinin takındığı tavır gerçek konumunu ortaya çıkarmıştır» dedi.

9- Türk sinemasının önlü aktörü Ayhan Işık beyin kanaması nedeniyle bir süre önce kaldırıldığı hastahanede öldü.

10- Burdur ve Manisa'da meydana gelen trafik kazalarında 7 kişiöldü 24 kişi yaralandı.

11- 765 sayılı Türk Ceza Yasası'nın 13. maddesinde değişiklikyapılmasına ilişkin yasa resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.Bu yasa ile kişi hürriyetlerini kısıtlayanların, bomba imal etmenin vecürüm işlemek için örgüt kurmanın cezai hükümleri ağırlastırıldı.

12- OECD Bakanlar Konseyi toplantısı nedeniyle Pariste bulunanDışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, OECD Genel Sekreteri Roy Jenkis ilebir görüşme yaptı. Ökçün görüşmeden sonra «Bu aşamada ortaklık konseyi çerçevesinde görüşmelerin yapılmasından daha çok, ortak pazarkonsey başkanı ve bir komisyon temsilcisi ile Türk hükümetinin, konuyla ilgili yetkilileri arasında temasların yeniden başlatılması ve sürdürülmesini istiyoruz» dedi.

13- Yunanistan'da yayınlanan To Vima gazetesi Viyane mahreçlibir haberinde Salt - 2 anlaşmasının imzalanması için Viyana'da bulunanABD başkanı Carter'in, Türkiye'de bir karışıklık çıkması halinde Sovyetler birliğinden tarafsız kalmasını isteyeceği» iddiasında bulundu.

14- İngiltere eski Dışişleri Bakanı David Owen Tercüman gazetesine yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin U - 2 uçaklarının semalarında uçuşuna izin vermesinin akılcı !bir karar olacağını» söyledi.

15- Sovyetler Birliği Komünist Partisinin Resmi Yayın OrganıPravda gazetesi, Yunanistanm NATO'ya dönmesi konusunda yayınladığı bir yorumunda «Yunanistan'ın NATO'nün askeri kanadına yenidendönüşü doğu blokuna karşı eğitilen yabancı üslerin varlığı, sosyalistülkelerle ilişkileri zedeler» görüşünü savundu.

16- Karışıklıkların sürdüğü Nikaraguada, Sandinista gerillaları radyoları aracılığı ile yaptıkları açıklamada, başkan Somoza ve bağlı kuvvetlerine çarpışmaların kesilmesi için 48 saat süre tanıdı ve kardeş kanının daha fazla dökülmemesini istedi.

17 Haziran 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, eski dünya, olimpiyat, Avrupave Balkan şampiyonalarından oluşan bir grup sporcuyu, Çankaya Köskü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, İstanbul'da halka hitaben yaptığı konuşmada, «Kim olursa olsun, yolsuzluk yapanın yakasına yapışırım» dedi.

3- Trabzon'da düzenlenen «Dünyada ve Türkiye'de Enerji Sorunu»adlı toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal,«Petrol fiyatlarının yükselmesine OPEC ülkelerinin petrol üretimini kısmalarının neden olduğunu» belirterek, «Enerji tüketimini kısarak hiçbiryere gelinmeyeceğini, bu konuda en akılcı yolun enerjinin en yararlıyerde ve en yararlı şekilde tüketilerek tasarruf sağlanması olduğunu»söyledi.

4- Kayseri Takım Tezgahları Fabrikası'nın temeli, İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu tarafından törenle atıldı. Törende konuşan Bulutoğlu, fabrikanın 1981 yılında hizmete gireceğini, üretilecek takım tezgahları ile iç talebin karşılanması ve Ortadoğu ülkelerine yapılacak ihracat sonucu, yılda 100 milyon dolar civarında döviz sağlanacağını»bildirdi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, basına yaptığı yazılıaçıklamada, Hükümetin taban fiyat politikasını eleştirerek, «Ülkenin gelecek yıllarda tarım ürünü ithal eder duruma getirileceğini» öne sürdüve «Çiftçi huzursuz kılınıp, Marksist bir düzen değişikliğine ortam hazırlanıyor» dedi.

6- TİP Genel Başkanı Behice Boran, Partisinin 9. Ankara İl Temsilciler Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, «Ecevit'in Türkiye'ninkendi kaynaklarına dayanarak kalkınacağı şeklindeki vaatlerinin boşaçıktığını» öne sürerek, «Başbakan sıkıntının hakça dağıtılacağından sözetmektedir. Gelirin hakça dağıtılmadığı bir toplumda, sıkıntının hakçadağıtımı nasıl olur ?» dedi.

7- Sosyalist Devrim Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar,Partisinin Kırıkkale İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, «Ecevit efsanesinin iflas ettiğini, bundan sonra tek kurtuluş yolunun sosyalizm olduğunun ortaya çıktığını» öne sürdü.

8- Gümrüğe terk edilen veya terk edilmiş sayılan eşyanın tasfiyesine ilişkin tüzük değişikliği, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarakyürürlüğe girdi.

9- Yüksek Seçim Kurulu, AP Konya Milletvekili Kubilay Imer'inölümü nedeniyle boşalan milletvekilliği için seçim yapılmasını kararlaştırdı.

10- İstanbul, Ankara ve Samsun'da meydana gelen olaylarda, toplam üç kişi öldürüldü.

11- İran'lı dini Lider Ayetullah Humeyni, Tahran Radyosu'ndayaptığı konuşmada, «İran'ın özellikle geri kalmış bölgelerinde ekonomikve toplumsal kalkınma için» İranlıları cihada çağırdı.

12- Nikaragua'da, Somoza iktidarının devrilmesinden sonra yönetimi ele almak amacıyla 5 kişilik bir cunta oluşturduğu , yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

13- Mısır Başbakanı Mustafa Halil, seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Hukumet'in istifasını, Devlet Başkanı Enver Sedat'a sundu.

14- Irak ve Suriye'nin birleştirilmesi çalışmalarının bir devamı olanBağdat Doruğu, Suriye ve Irak Devlet Başkanlarının katılmasıyla çalışmalarına başladı.

18 Haziran 1979

1- Genişletilmiş Sıkıyönetim Eşgüdüm Toplantısı Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında yapıldı. Ecevit toplantıdan sonra yaptığıaçıklamada, toplantıya Sıkıyönetim Komutanları ile Bölge Komutanlarının katıldığını belirterek, önlemler konusunda geniş bilgi aldığını söyledi ve «Bölücülük akımları etkinliğini yitirmektedir» dedi.

Daha sonra, Türk - İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier başkanlığındaki Türk - İş Yönetim Kurulu üyelerini kabul eden Başbakan BülentEcevit, Heyet'in ekonomik ve sosyal konulardaki isteklerini dinledi. Buarada Türk - İş Heyeti, Basbakan'a 15 maddeden oluşan bir «istek bildirisi» sundu.

Başbakan Bülent Ecevit ayrıca, Hacettepe Üniversitesi'nce düzenlenen «Geçmişte -Bugün- Gelecekte Türk - Arap İlişkileri» konulukonferansa gönderdiği mesajda, Arap ve İslam ülkeleriyle ilişkileringüçlendirilmesine büyük özen gösterildiğini belirterek, «Bu alanda atılacak adımların bölge huzuruna ve gerek Türkiye'nin gerek İslam ve Arapülkelerinin gelişmelerini güvenlik -içinde hızlandırmalarına büyük katkısı olacağını inancı içindeyim» dedi.

Ecevit, Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis'e de kişiselbir mesaj göndererek, «Balkan ülkeleri arasında çok uluslu bir işbirliğiyapılması yolunda Karamanlis'in yaptığı çağrıyı olumlu karşıladığını veiçtenlikle desteklediğini» bildirdi.

2- Bağımsız Devlet Bakanlarında Mustafa Kılıç, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Bakanlık'tan istifa etmeyi düşünmediğini»belirterek, «Ben şahsiyetli bir adamım ve son dakikaya kadar göreviminbaşında kalacağım» dedi.

3- Devlet Bakanı Ali Rıza Septioğlu, Bakanlık görevinden istifaederek Adalet Partisi'ne girdi. Septioğlu, AP'ye giriş töreninde yaptığıkonuşmada, «AP'ye gelmekle ülkeye bir hizmet ve ülkeyi terör havasından kurtarıp iyi bir yönetime götürmek için, insanlık duygusu içinde bulunan bu camia ile beraber yürümeye karar verdim» dedi.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, THA'ya yaptığı açıklamada, «istifa etmeyeceğini» söyledi.

5- Maliye Bakanı Ziya Muezzînoğlu, Ankara'da bulunan islamBankası Başkanı Muhammed Ali ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile islam Bankası arasındaki ilişkilerin gözden geçirildiğini açıklayarak, «Söz konusu Banka ile Türkiye arasında 40 milyon dolarlık anlaşma yapıldığını ve bunun dışında İslam Bankası'nın Türkiye'yeyeni krediler vereceğini» bildirdi.

6- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaarslan, düzenlediği basıntoplantısında, «Hazine ve kamu kuruluşlarına ait arsalar üzerinde öncelikle memurların yoğun olduğu bölgelerde konut yapımına hız verileceğini» söyledi.

7- Kısa adı KUP olan «Köylüye Ulaşım Projesi» nin ikinci yıl uygulaması, Hakkari'nin Şemdinli iiçesi'nde başladı. Bu nedenle düzenlenen törende bir konuşma yapan Köyisleri ve Kooperatifler Bakanı AliTopuz, «Üç ayda 27 ilde 2700 km. yol yapılacağını ve gecen yıl açılanyolların stabilize kaplamalarının tamamlanacağını» söyledi.

8- AP Cumhuriyet Senatosu Grup Başkanı Ömer Ucuzal ile GrupBaşkanvekili Cahit Dalokay, Ankara'da basına verdikleri demeçte, «Senato Başkanı Sırrı Atalay'ın görev süresinin 16 Haziran'da dolduğunu»belirterek, «Atalay'a Senato Baskanlığı'nı işgal ettirmeyeceğiz» dediler.

9- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, «CHP - MSPkoalisyonu olacağı» şeklinde kamuoyunda çıkan haberlere ilişkin olarakTHA'ya yaptığı açıklamada, «CHP ile Hükümet kurmak için herhangibir teşebbüsümüz yok, niyetimiz de yok» dedi.

10- Bağımsız Milletvekillerinden Cemalettin İnkaya, düzenlenenbir törenle Adalet Partisi'ne girdi.

11- İstanbul'da meydana gelen olaylarda iki kişi öldürüldü.

12- 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Beykoz Operasyonundaölen iki polisle, Eyüp Emniyet Amirliği'nde öldürülen bekçinin ailelerine toplam 313 bin lira bağışta bulundu.

13- Toplumlararası görüşmelerin ikinci oturumu öncesi bir konuşma yapan Kıbrıs Rum Toplumu Lideri Spiros Kipriyanu, «Ada'da bulunan Türk kuvvetlerini işgal kuvveti olarak» nitelendirerek, «Görüşmelerçıkmaza girerse, halkımız mücadele hattını terk etmeyecek» dedi.

14- SALT - II olarak tanımlanan «Stratejik Silahların Sınırlandırılması Anlaşması, ABD Başkanı Jimmy Carter ile Sovyetler Birliği DevletBaşkanı Leonid Brejnev tarafından Viyana'da düzenlenen bir törenleimzalandı. Törenden sonra konuşan Brejnev, «İnsanın en kutsal hakkıolan yasama hakkını savunuyoruz» dedi. Carter ise, «Anlaşma ile nükleer silahların gerek sayısını, gerekse niteliklerini sınırlandırıyoruz»dedi.

15- İran'da yeni anayasa taslağı açıklandı.

19 Haziran 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Hükümet'teki Bağımsız Bakanlar,Konya Milletvekili Oğuz Atalay ve Sinop Milletvekili Hilmi İşgüzar iletoplantı yaptı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Ecevit, «Bağımsızarkadaşlarımızla durumu birlikte değerlendirdik, bana güç kattılar. Hükümet'in başarıyla devam edeceği yolunda görüş birliğindeyiz. Çok yararlı bir toplantı oldu» dedi.

Öte yandan CHP Ortak Grubu'nda da bir konuşma yapan Başbakan Bülent Ecevit, «Hükümeti devirmek için hazırlanan tertiplerle karşıkarşıya bulunulduğunu» belirterek, «Kanımca partimiz sağlam olursayıkılmaz, CHP'yi kendisinden başka kimse yıkamaz» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Meclis'te düzenlediğibasın toplantısında, «Hükümet Meclis'ten kaçmıştır. Bundan önce Bakan'ı kaçırmışlardı. Şimdi Bakan ve Hükümeti kaçırdılar, istedikleri kadar kaçsınlar, elimizden kurtulamayacaklardır. Onlar kaçmaya, biz kovalamaya devam edeceğiz» dedi.

3- Milli Güvenlik Kurulu Ankara'da yaptığı toplantıda, 19 ilde ilanedilmiş bulunan sıkıyönetimi iki ay daha uzatmayı tavsiye etti ve dahasonra Bakanlar Kurulu bu tavsiyeyi benimsedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, CHP'nin Meclis toplantısına katılmamasını Cumhuriyet tarihinde «Üzüntü verici» bir olay olarak niteleyerek, «Kaçakçılıkve vurgunculukla suçlanan bir Bakan korunmuştur, iktidar Partisi grupkararı alarak Anayasa'nm 89'ncu madesini ihlal etmiştir. Bu durum.Yüce Divan'a gitmeyi gerektirir» dedi.

5- Türkiye Sosyalist İşçi Partisi Genel Başkanı Ahmet Kaçmaz,Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye işçi Partisi yöneticilerini «Birleşme Kongresi» ne çağırdı.

6- CHP Grup Başkanvekilleri Altan Öymen ve Metin Tüzün, Meclis toplantısı konusuna ilişkin yaptıkları ortak açıklamada, «BugünküMeclis birleşimi ile ilgili olarak Demirel ile AP yöneticileri, çeşitli muhalefet ve iktidar rakamları verdi durdu. Meclis'te 222-223 yandaşıolduğunu iddia eden bu parti bugünkü birleşimde ancak 213 milletvekili toplayabildi. Böylece AP'nin 18 aydan beri hemen her hafta tekrarladığı (Hükümet düştü, düşecek) iddialarının sadece hayalden ibaretolduğu bir defa daha ortaya çıktı» dediler.

7- MSP Grup Başkanvekili Hasan Aksay ve Süleyman Arif Emre,Meclis'teki yoklamadan sonra ortak bir bildiri yayınlayarak, «CHP, iktidarı kaybettiğini nihayet kendi de anlamıştır. CHP iktidarı ömrünü suniolarak birkaç gün daha uzatabilmek için Meclis'ten kaçmaktadır» dediler.

8- Malatya CHP Senatörü Hamdi Özer CHP'den istifa etti. Özer,CHP Genel Başkanlığına gönderdiği yazıda, «Kararının kişisel değil ulusal olduğunu» öne sürerek, «Ecevit'in yarattığı umud, bir seraba dönüştü» dedi.

9- Türk - İş Genel Sekreteri Sadık Şide başkanlığındaki İcra Kurulu üyeleri, Türkiye Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yazar'ı ziyaret etti. Yapılan görüşmede, Türk - İş'in işbirliği çağrısı elealındı.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi ile Ege ÜniversitesiHukuk Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu'nun ortaklasa düzenlediği «Birinci Ulusal Gazetecilik Sempozyumu» Ege BölgesiSanayi Odası Meclis Salonu'nda başladı.

11- Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen Türk - Arap İlişkileri seminerinin ikinci gününde bir konuşma yapan Amman Üniversitesi Tarih Bölümü profesörlerinden Adnan Bakhit, «Türkiye çeşitli paktlara üyedir. Şahsi kanaatimce bunun açıklığa kavuşması, Türkiye'ninArap Dünyası politikasını açıklaması gerekir. Şayet Türkiye bir ekonomik kriz içindeyse, Arap ülkeleri Türkiye'ye yardımcı olmalıdır» dedi.

12- Sivas'ta kurulması kararlaştırılan 4. Demir - Çelik Fabrikası sahasında kamulaştırma çalışmalarına başlandı.

13- Eskişehir'de meydana gelen olayda bir öğrenci, Ordu'da isebir öğretmen tabancayla vurularak öldürüldü.

14- Trabzon Kapalı Cezaevi'nde çıkan isyanda bir kişi öldürüldü,12 gardiyan da rehin alındı.

15- Bulgaristan'ın kıyı kenti Slancev Briag'da yapılan geleneksel«Altın Örfe» yarışmasında Türk şarkıcısı Yeliz, «Bulgar Şarkıları» dalında, «l came for you (Senin için geldim)» ile birinci oldu.

16- Haftalık yayınlanan bir Japon dergisine açıklamada bulunanJaponya Maliye Bakanı Suano Sonoda, «Ortadoğu'nun Japonya içinbüyük önem taşıdığını» belirterek, «Türkiye'ye gerek konumu ve gerekse kalkınmasını sağlayabilmek amacıyla 70 milyon yardım yapıldığını»söyledi.

17- Uluslararası Basın Enstitüsü'nun (IPI) yılık konferansı içinAtina'ya gelen Kıbrıs Türk ve Rum gazetecileri, yayınladıkları ortak bildiride IPI Genel Müdürü Peter Galliner ile IPI Yunan Komitesi BaşkanıGazeteci Bayan Helen Vlahos'u, Kıbrıs Türk ve Rum gazetecileri ile basın mensupları arasında «Dostane temaslar» kurmalarını engellemeklesuçladılar. Bildiride, başta IPI Genel Müdürü Peter Galliner'in KıbrısTürk ve Rum gazetecileri arasında IPI gözetiminde Atina'da bir ortaktoplantının yapılmasını desteklediği, ancak da'ha sonra kendisinin isteksizlik gösterdiği, hatta iki Kıbrıs'lı Türk gazetecinin Atina'da bulunmasına karşı çıktığı öne sürüldü.

18- Irak, Malezya ve Umman, ham petrol resmi ihraç fiyatlarını varil başına 0.5 ile 2.5 dolar arasında artırdılar.

19- Irak Cumhurbaşkanı Ahmed Hasan El Bekr ile Suriye Cumhurbaşkanı Hafız Esad, iki ülkenin bir tek devlet çatısı altında birleştirilmesi amacıyla 4 günden beri yaptıkları Doruk görüşmelerini tamamlayarak, iki ülkenin «Ortak bir siyasal komuta merkezi» oluşturduğunuaçıkladılar.

20- Nikaragua Devlet Başkanı General Anastasio Somoza, ülkeninikinci büyük kenti olan Leon'un Sandinista kontroluna geçmesindensonra bir ABD TV muhabirine verdiği demeçte, kendisine karşı savaşanSandinista gerillalarının başarılı olabileceklerini söyledi ve AmerikanHükümeti'nin «Nankörlükle» suçlayarak, «Amerikan ulusunun bana yardım etmesini istiyorum. Ben onlara 30 yıl boyunca komünizmle yaptıkları mücadeleye herşeyimle yardıma koştum. O fedakarlıkların şimdigeri ödenmesi gerekir» dedi.

21- Venezüella, Kosta Rika ve Ekvator'dan sonra Panama Hükümeti de, Somoza rejimi ile ilişkilerini kesti.

22- AP Ajansı'nın bir haberine göre; İran'da dün açıklanan ve islam temellerine dayanan yeni Anayasa taslağı, bazı gruplar tarafındantepki ile karşılandı.

23- TBMM birleşiminde. Sıkıyönetimin 19 ilde iki ay daha uzatılmasına ilişkin Hükümet tezkeresi, 252'ye karşı 319 oyla kabul edildi.

20 Haziran 1979

1- Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP OrtakGrubu'nda sıkıyönetimle ilgili yaptığı konuşmada, son iki aylık uygulayama değindi ve «özellikle şiddet eylemlerinde duraklama ve bir azalma görüldüğünü» bildirerek, «Mezhep çatışmaları tamamen sona ermiş,şiddet eylemcilerin büyük bir bölümü yakalanmış durumdadır. Sıkıyönetim mahkemelerinin etkin ve yansız tutumu sayesinde davalar hızla sonuçlandırılmıştır» dedi.

2- Ecevit ayrıca, Newsweek Dergisi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin kendi kendisine yeterli duruma gelmesini istediklerini belirterek,İran'da meydana gelen türdeki olayların Türkiye'de patlak vermesi olasılığı konusunda, «Türkiye'de demokrasi vardır. Çoğumuz Müslümanolmamıza rağmen, yarım yüzyıldır ülkemiz laik bir ülkedir» dedi.

3- AP Ortak Grubu'nda bir konuşma yapan Parti Genel BaşkanıSüleyman Demirel, «Hükümet'in gitmekle kalmayacağını, ayrıca yaptıklarının hesabının da sorulacağını» söyleyerek, «Hükümet Başkanı datünelin ucunu görmüştür. Tünelin ucu Hükümet'in sonudur. Millete bunca azap çektirenler gidecektir» dedi.

4- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, düzenlediği basıntoplantısında, «Hakkında verilen gensoru sırasında Bağımsız Bakanların ve CHP'li parlamenterlerin denetimden kaçmadıklarını, sadece Demirel'in politik oyunlarını bozduklarını» savundu ve «Biz kimsenin politik hesap ve çıkarlarına alet olmadan, yeri geldiğinde Meclis karşısındahesap vermeye hazırız. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır» dedi.

5- GG'P Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Meclis'teki odasındayaptığı basın toplantısında «Bugünkü Hükümet'in yerini daha güçlü, çokdaha geniş tabanlı bir iktidara bırakması lazımdır. Milletin geleceğinidüşünen liderlerin bunun yollarını tıkayacak beyanlardan kaşınmalarılazımdır» dedi.

6- MSP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan, Ankara'da yaptığıyazılı açıklamada, Kıbrıs'ta Maraş topraklarının Rumlara geri verilmesinin mümkün olmadığını söyledi ve «Buna en dış güçlerin ne de Ecevit'in gücü yetmeyecektir» dedi.

. - Adıyaman Bağımsız Milletvekili Ramazan Yıldırım, CHP'yedöndü.

7- Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültelerinin Dekanları, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde düzenledikleri basın toplantısında, geçen yıl çıkarılan «Tam Gün Çalışma Yasası»nın uygulanmasının 1980 takvimyılı sonuna bırakılmasının gerekliliğini savundular ve «Bu yapılmadığıtakdirde görevden ayrılabilecek 3 bin kadar doktorun Devleti 30 milyarlira zarara uğratacağını» öne sürdüler.

8- DPT tarafından yapılan araştırmaların 1979 yılının ilk 5 aylıkdönemini kapsayan bulgulara göre, aylık üretimleri izlenen 77 temelmaldan 44'ünün üretiminde geçen yılın ilk beş aylık dönemine oranlaartış oldu, 33 malın üretim düzeylerinde ise geçen yılın aynı dönemineoranla azalma gerçekleşti.

9- Grev yüzünden 10 aydır üretime ara veren Mersin Soda Sanayii Fabrikası'nda bakım çalışmaları tamamlandı ve Fabrika üretime başladı.

10- TSİP Genel Başkanı Ahmet Kaçmaz, Sıkıyönetim Mahkemesi'nde, yasaklanan 1 Mayıs töreni ile ilgili olarak yayınladığı bildiri için1 ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme, oybirliği ile aldığı kararda, «Kaçmaz'ın bir kez daha suç işlemeyeceği» kanısıyla cezayı erteledi.

11- Bursa'da AP İl Başkanlığı önünde, bir grubun saldırısına uğrayan Tekel veznedarı bir genç bıçaklanarak öldürüldü.

12- Trabzon Kapalı Cezaevi'nde 51 sol görüşlü oldukları önesürülen mahkumun başlattığı ve bir ülkücü olduğu bildirilen mahkumunöldürüldüğü isyan sona erdi. Mahkumların tutsak aldıkları 12 gardiyanla bir sağlık memuru serbest bırakıldı.

13- Yunanistan'ın Başkenti Atina'da yapılan Uluslararası BasınEnstitüsü Genel Kurulu sırasında, IPI Genel Direktörü ile Yunan MilliKomitesi Başkanı’nın, Türk - Yunan ve Kıbrıs Türk - Rum gazetecileriarasındaki temaslara karşı olumsuz tavır almaları tepkiyle karşılandı.Genel Kurul'a katılan Türk gazetecileri Nazlı Ilıcak, Sami Kohen, NadirNadi ve Metin Toker bir bildiri yayınlayarak, olay hakkında IPI GenelDirektörü ve Yunan Milli Komitesi Başkanfndan bilgi isteyeceklerim ve:buna göre tutumlarını saptayacaklarını bildirdiler.

14- İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Lord CarringtonRum Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis arasındaki görüşmelerden sonrayaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa en iyi çözümün toplumlararası görüşmeler yoluyla bulunabileceğini bildirdi.

15- ABD Senatosu, ABD Başkanı Jimmy Carter ile SSCB DevletBaşkanı Leonid Brejnev'in imzaladığı SALT - II (Stratejik Silahların Sınırlandırılması) anlaşmasını görüşmeye başladı.

16- ABD'de aralarında Washington ve New York'un da bulunduğubirçok eyalette, valilerin benzini karneye bağlamaya verdikleri yabancıajanslar tarafından bildirildi.

17- Nikaragua'da, Devlet Başkanı Somoza'nın ulusal muhafızları,Başkent Managua'nın çoğunu ellerinde bulunduran Sandinista gerillalarına karşı saldırıya geçti.

21 Haziran 1979

1- Devlet Bakanı Salih Yıldız'ın, Hilmi İşgüzar'dan boşalan Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na atanması hakkındaki kararname Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk taraf ından onaylandı.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da bir basın toplantısı düzeleyerek, «Meclis'ten kaçtılar ama milletten kaçamayacaklar»dedi.

3- Başbakan Yardımcısı ve DP Genel Başkan Vekili Faruk Sükan,düzenlediği basın toplantısında, «Ülkemizin akıbeti meçhul hükümetbuhranlarına tahammülü yoktur» dedi.

4- Ürdün'ü resmen ziyaret edecek olan Devlet Bakanı Lütfi Doğan, Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç ve Kayseri CHP Milletvekile Gani Aşık, Amman'a hareket ettiler.

5- Millet Meclisi Genel Kurulu'ndan çıkarken, gazetecilerin çeşitlisorunlarını yanıtlayan İmar ve iskan Bakanı Ahmet Karaarslan, «BenMillet Meclisi çalışmalarına tatile girinceye kadar katılacağım. Benimgrubum yok. Bağımsız bir milletvekiliyim. Muhalefet herşeyden önceiddiasını ispatlamak durumundadır. Ben fazilet mücadelesi veriyorum.Vicdanımın sesinden başka kimseyi dinlemem» şeklinde konuştu.

6- Anayasa Mahkemesi, AP'nin «Madenlerin Devlet eliyle işletilmesine» ilişkin yasayla ilgili olarak açtığı iptal davasını reddetti.

7- Milli Birlik Grubu Başkanı Fahri Özdilek ile Tabii Senatör Kamil Karavelioğlu, Meclis Başkanı Cahit Karakaş'ı ziyaret ederek bir süregörüştüler. Görüşmeden sonra bir açıklamada bulunan Özdilek, «MilliBirlik Grubu toplanmış ve önceki günkü birleşik oturumda Başkanlık yapan Meclis Başkanı Cahit Karakas'ın tutumunun yanlış ve taraf bir görünümde cereyan ettiğini saptayarak, kendine tarafsız ve Anayasa'yasaygılı bir başkanın Anayasa'yı saygısız ve sorumsuzca hırpalayan bazıkonuşmacılara gösterdiği müsamahayı ciddiyetle ve tarafsızlıkla bağdaştıramayacağımızı üzüntüyle beyan ettik» dedi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, yoklamadan sonraMeclis'teki odasında düzenlediği basın toplantısında, «Bugün CHP Grubu, TBMM çalışmalarını sabote etmiş ve yolsuzlukları ayyuka çıkmışolan Gümrük ve Tekel Bakanı hakkında verilen gensorunun görüşülmesini engellemiş ve Anayasa'nın 89'ncu maddesini ihlal etmiştir»dedi.

9- Millet Meclisi birleşimi açılmadan önce bir basın toplantısıdüzenleyen CHP Grup Baskanvekilleri Altan öymen ve Metin Tüzün,«Önceki günkü birleşimde muhalefetin Millet Meclisi'nde 213 sayısı dabir yana, 201 sayısının üzerine çıkmadığı görülmüştür. AP yönetimininönceki günkü 222 den sözedip 213'te kalma hezimetini, 222'ye karşı201'de kalma hezimeti percinlemiştir» dedi.

10- MSP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, Ankara'da verdiği yazılı demeçte, «İktidarın Millet Meclisi'nin denetiminden kurtulmak ve geçici de olsa rahat bir nefes almak için kaçtığını» öne sürdü ve«Meclis aritmetiğinin ortada bulunduğunu, ne iktidarın ne de muhalefetin kendi baslarına çoğunluğu sağlamalarının zor olduğunu» söyledi.

11- MHP Genel Başkan Yardımcılarından Agah Oktay Güner, Ankara'da bir yazılı demeç vererek, «Hükümet'in iktisat politikasının gelirdağılımını alt - üst ettiğini» savundu ve «Bu şartlarda yeni bir plan vekredi politikasına ihtiyaç vardır. Hükümet, öncelikle asgari geçim indirimi kanunu çıkarmalıdır» dedi.

12- Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Eşref Cengiz ile Mardin Milletvekili Metin Musaoğlu, AP'ye girdiler.

13- Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı İbrahim Denizcier, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu GenelBaşkanvekili Hüsamettin Tiyanşan'ı ziyaret ederek bir süre görüştü.Denizcier, toplantıda yaptığı konuşmada, «Ülke menfaati ile ilgili tümkonularda Türk - İş camiası vardır. Partilerin de bir anlayış göstermeksuretiyle ülken'in içinde bulunduğu bunalımdan ve anarşi ortamından,sandalye ve menfaatlerini düşünmedikleri zaman ülkenin kurtulacağıinancındayız» dedi.

14- DİSK Onur Kurulu'nun 20 Şubat tarihinde Konfederasyon üyeliğinden 4 ay süreyle ihraç cezası verdiği Yeraltı Maden - İş Sendikası'nın cezası sona erdi ve yeniden DİSK üyeliğine döndü.

15- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Nuh Kusçulu, sağlanacak dışkredilerin kullanımı ile uygulanacak ekonomik istikrar programı konusunda yaptığı yazılı açıklamada, «Dış krediler borç ödeme gücü yaratacak şekilde kullanılmalıdır» dedi.

16- İstanbul Darphane ve Damga Matbaası Müdürlüğü işyerlerindeBasın - İş Sendikası'nca alınmış grev kararı, Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün daha ertelendi.

17- Mazot yokluğunu ve mazot fiyatlarının sürekli yükselmesiniprotesto eden 100 bin kadar kamyon sürücüsü, çarşamba geceyarısı ülke çapında greve başladı.

18- İstanbul Siyasi Polis Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Halk Kurtuluş Cehpesi (THKP-C) Eylem Birliği adlı illegalörgütün tümüyle ortaya çıkarıldığı örgüt militanlarının 8'inin ölü, 35'inin de sağ olarak ele geçirildiği bildirildi.

19- İstanbul Karagümrük'te iki üniversite öğrencisinin oturduklarıbir apartman dairesi, sabah 7.40 sıralarında silahlı dört kişi tarafındanbasıldı ve kapıyı açan genç olduğu yerde, diğeri ise yatağında kurşunyağmuruna tutularak öldürüldü, İstanbul'da ayrıca, Kartal MHP eski İlçeSekreteri ile, Kocamustafapaşa'daki cenaze töreninde bir lise öğrencisiöldürüldü.

20- 11 aydan beri grevde bulunan DİSK'e bağlı Petkim - İş Sendikası'na üye 870 işçi, Mersin'den Ankara'ya kadar «Protesto yürüyüşü»nü başlattılar.

21- Türkiye'de kaldığı süre içinde adı bazı olaylara kansan ve«CIA» ajanı olduğu öne sürülen, ABD Büyükelçiliği Birinci SekreteriRöbert Alexander Peck, Washington'da bir göreve atanarak, Türkiye'deki görevinden ayrıldı.

22- Hollanda Hükümeti, Süryani Türklerin geçici olarak ülkedekalmalarına izin verdi.

23- KTFD'de düzenlenen Uluslararası Müslüman Gazeteciler Konferansı, Din Sitesi'nde başladı. Kur'an'ı Kerim okunmasıyla başlayanKonferansın açılış konuşmasını yapan KTFD Başkanı Rauf Denktaş, «Butoplantıyı İslam Birliği için yeni ve Önemli bir adım olarak» değerlendirdi.

24- Uluslararası Basın Enstitüsü'nün (IPI) Atina'da yapılan 28'nciGenel Kurulu'nun son oturumu tamamlandı.

25- İran Devrim Mahkemelerinin Başkanı Ayetullah Sadık Halhali,bir Tahran gazetesine verdiği demeçte, sürgündeki İran Şahı'nı yakalayan ya da öldürene 10 milyon Riyal (Yaklaşık 7 milyon Türk Lirası) ödülverileceğini; imparatoriçe Farah'ın Sah'ı öldürmesi halinde, hem konanödülü alacağını hem de İran'a dönebileceğini açıkladı. Öte yandan,Ayetullah Humeyni'nin Necef'teki temsilcisi Hoccatil- İslam Gulam RızaRezvani, Irak güvenlik kuvvetleri tarafından tutuklandı.

26- Uganda'da, Yusuf Lule'nın istifasıyla, yerine Godfrey LukongweBinaisa'nın Devlet Başkanı Seçilmesi üzerine Başkent Kampala'da karışıklıklar çıktı.

27-Sandinista gerillaları ile kanlı çarpışmaları sürdüren Somoza'nın Ulusal Muhafız Güçleri, Nikaragua Başkenti Managua'da Amerikan «ABC» televizyonunun kameramanlarından 27 yaşındaki Bil Stewart'ıyol ortasında kurşunlayarak öldürdüler. Olay sırasında Stewart'ın tercümanı da öldü, olay çok sayıda TV'ci tarafından filme alındı.

28- Malezya'ya sığınmak isteyen 600 kadar mülteciyi taşıyan 6tekne, Malezyalı yetkililerin izin vermemesi üzerine yeniden denize gönderildi. Yetkililer, daha önce karaya çıkmış olan 10 bin mültecinin deaynı uygulamaya uğrayabileceklerini belirttiler ve Malezya'nın yeni siyasetinin, BM mülteci kamplarındaki 64 bin mülteciden daha fazla sayıda kişiyi ülkelerine kabul etmemek olduğunu açıkladılar.

29- İtalyan Ulusal Meclisi Başkanlığı'na, İtalyan Komünist Partisiyöneticilerinden 59 yaşındaki Nilde Jotti seçildi.

22 Haziran 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ilehaftalık olağan görüşmesini yaptı. Ecevit görüşmeden sonra basına sonsiyasal gelişmelere ilişkin düşüncelerim açıklarken, ekonomik bunalımın çözülebilmesi için uygun koşullu ivedi yardım olanağının sağlandığı bir aşamada Hükümet bunalımı yaratılmak istendiğini söyledi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da yayınlananingilizce Daily News Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye bugün birHükümet yokluğu ile karşı karşıyadır. Hükümet yokluğu başlı basınab'ir hadisedir. Kargaşa kaynağıdır. Bu, bunalımdır. Türkiye çareyi demokratik çerçevede arayarak bu bunalımı aşmayı başaracaktır» dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada. Anayasa Mahkemesi'riin, madenlerin devlet eliyle işletilmesini sağlayan yasayı iptal için AP'nin açtığı davayı reddetmesi kararının tarihsel bir karar olduğunu belirterek, «Halkın ve ülkeningenel yararları doğrultusunda madenlerin kullanılmasını önleyebilmekamacıyla, özel çıkar çevrelerinin yürüttükleri mücadele, bu kararla etkisiz kılınmıştır» dedi.

4- Artvin AP Milletvekili Hasan Ekinci ve arkadaşları, «KardeşiAtilla Hikmet Müezzinoğlu'nun TIR kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla». Malîye Bakanı Ziya Müezzinoğlu hakkında gensoru önergesi verdiler.

5- Bir süre önce CHP'den istifa ederek AP'ye giren DiyarbakırMilletvekili Eşref Cengiz, THA'ya yaptığı açıklamada, AP Genel BaşkanıDemirel'in Bakanlık teklif edip etmediği yolundaki bir soruyu, «Demirelde Bakanlık teklif etti, ama ben kabul etmedim» şeklinde yanıtladı. Metin Musaoğlu ise, aynı Ajans muhabirinin sorularına verdiği yanıtta,«Amacım memleketime ve vatandaşlarıma hizmettir. Bu hizmeti deancak AP içinde yapabileceğime inanıyorum» dedi.

6- Demokratik Parti Gaziantep il ve ilçe kurulları, toptan istifaetti.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası, TRT - DER ve Çağdaş Gazeteciler Derneği ortak bir telgrafla, Nikaragua'daki Somoza yönetiminceABD'deki ABC televizyonu muhabirinin katledilişini protesto ettiler.

8- Hacettepe Üniversitesi'nce Ankara'da düzenlenen «Türk - Arapilişkileri» konferansı sona erdi. Konferansın sonunda yayınlanan sonuç bildirisinde, «Araplar ve Türklerin birbirlerine haklı davalarında her zaman ve her yerde destekleyici olmaları inancının ortaklaşa kaydedildiği» bildirildi.

9- Güvenlik Kuvvetlerince girişilen çeşitli operasyonlar sonundayakalanan THKP-C Eylem Birliği militanları oldukları öne sürülen 10kişi, İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi'nce tutuklandı.

10- Ankara Anafartalar Lisesi Din Dersi Öğretmeni Mustafa Güneş,kimliği belirlenemeyen iki kişinin açtığı ateş sonucu ağır yaralandı vekaldırıldığı hastanede öldü.

Bu arada, Çorum'un İnönü Caddesi'ndeki bir banka şubesi, silahlı 4 kişi tarafından soyuldu. Soygunculardan üçü, çatışma sonucu güvenlik kuvvetlerince yakalandı.

11- Düzce yakınlarında meydana gelen trafik kazasında. OrduYardımlaşma Kurulu (OYAK) Yönetim Kurulu Başkanı Emekli OrgeneralNazmi Yavuzalp, OYAK Genel Müdürü Ahmet Özsoy ve Yardımcısı Necdet Eşme ile Makam Şoförü Halis Karaoğlu hayatlarını kaybettiler.

Öte yandan, Fatsa - Çarşamba karayolunda meydana gelen trafikkazasında bir minübüs içinde bulunan 13 kişi yanarak öldü.

12- ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye 50 milyon dolar tutarındaki, bağış şeklinde verilmesi Carter yönetimince öngörülen askeri yardımı reddetti.

13- BM Genel Sekreteri'nin Özel Siyasi İşleri Yardımcısı Perez deCuellar'ın gözetiminde, Türk görüşmeci Ümit Onan'la Rum görüşmeciYorgo Yuanni'des arasında başlayan görüşme sona erdi ve toplumlararası görüşmelere ara verildi. AA'nın Lefkoşe'deki BM kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Kıbrıs Rum tarafının «İki bölgeli federasyonçözümü» konusunu ele almayı reddettiklerini bildirdi.

14- Lefkoşe'de başlayan Uluslararası Müslüman GazetecilerKonferansı çalışmalarına devam ederken, Suudi Arabistan Haber Ajansı Temsilcisi Abdulvahab Kaşif, toplantılarda görüşülmek üzere 16maddelik bir karar tasarısı sundu. Karar tasarısında, «Kıbrıs Türk toplumunun her yönden desteklenmesi gerektiği»ne yer verildi.

15- AET üyesi 9 Avrupa ülkesinin Devlet ya da Hükümet Başkanlarının Tokyo'da yapılacak olan «Sanayileşmiş Ülkeler Ekonomik Zirvesi» ne hazırlık amacıyla Fransa'nın Strasbourg kentinde yaptıklarısona erdi. Yaklaşan enerji krizine karşı alınacak önlemler konusunda,Avrupalı liderler görüş birliğine vardılar.

16- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Yüksek Prezidyumu ve Bakanlar Konseyi, ABD ve Sovyetler Birliği arasında imzalanan SALT - IIanlaşmasını ve Carter - Brejnev Zirvesi'nin sonuçlarını onayladı.

17- İran'lı Dini liderlerden Ayetullah Hasan Tabatay, İran Basınınayaptığı açıklamada, Nur Muhammed Taraki rejiminin Afganistanlı «Asilere» karsı izlediği uzlaşmaz tutumunu sürdürmesi halinde, asilere yardım ellerini uzatabileceklerini söyledi.

18- Afganistan'da, Devlet Başkanı Nur Muhammed Taraki başkanlığındaki Hükümete karsı savaşan kuvvetler, Başkent Kabil'e karsı saldırıya geçtiler.

19- Amerika Devletleri örgütü (OAS)'ın olağanüstü toplantısı sırasında ABD, Anastasio Somoza başkanlığındaki Nikaragua hükümeti'nin yerine bir yenisinin kurulması için çağrıda bulundu.

23 Haziran 1979

1- TRT Genel Müdürlüğü'ne bir yazı gönderen AP Genel BaşkanıSüleyman Demirel, «TRT'nin taraflı yayınlarını had safhaya ulaştırdığını» savunarak, «TRT bu tutumu ile demokratik hukuk devleti ilkelerineters düşmekte ve rejimin baş meselesi haline gelmiş bulunmaktadır»dedi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, İstanbul'da verdiğidemeçte, Tam Gün Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte ayrılacakolan doktorların sayısının büyük bir abartmayla gösterildiğini ve yasanın uzatılması için bazı doktorların gereksiz çalışmalar yaptığını söyleyerek, «Bu yasa bir yıldır yürürlükteydi. Son mücaat tarihine bir ay kalaseslerini yükseltiyorlar. Daha önce akılları neredeydi» dedi.

3- Birleşik Amerika ve Kanada Genelkurmay Başkanlarının resmidavetlisi olarak Amerika'ya yaptığı geziyi tamamlayarak yurda dönenGenelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Yeşilköy'de THA muhabirine verdiği özel demeçte, «50 milyon değil 150 milyon bile verseler,bizim U - 2 uçaklarına uçuş izni vermemiz mümkün değildir» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da verdiği yazılıdemeçte, hiçbir dönemde Türk köylüsünün bu kadar ihmal edilmediğiniöne sürerek, «Seçimlerde -Kalkınma Köyden Başlayacak- sloganıylaTürk Köylüsünü aldatarak rey alan Ecevit ve yandaşları, bu tarım politikasıyla köylümüzü geleceğinden şüpheli hale getirdiği gibi, tarım ülkesi Türkiye'yi tarım ürünlerinde dışa bağımlılığa sürüklemektedir»dedi.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Parti Divanı'nı açarkenyaptığı konuşmada, «Meclis'te bıçak sırtı çoğunluğunu korumak içinherkese her türlü taviz veren güçsüz iktidarlar, iktidar - muhalefet sırasındaki çatışmaların gitgide sertleşip sorumsuz hale gelmesiyle Türkiye'nin dev sorunları çözümlenemez» dedi.

6- Türk - İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier, Kıbrıs'ta yapılantoplumlararası görüşmelerde Maraş Bölgesi'nin Rumlara bırakılacağıyolunda ortaya atılan iddialar üzerine Akajans'a yaptığı açıklamada,«Asırlar boyu Türk olan Kıbrıs'ın Maraş Bölgesi kızıl emperyalistlerinisteği üzerine Rum kesimine teslim edilemez, ödün olarak verilemez»dedi.

7- Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Erdal Atabek, düzenlediği basın toplantısında, Tam Gün Yasası'na karşı çevrelerin, uygulamayı bir yıl erteletme çabalarının, bu noktada bir yarar sağlamayacağını ileri sürdü ve «Tersine, yozlaşmalara, uygulamanın güvenyitirmesine yol açar» dedi.

8- Beyazıt'ta, genellikle ülkücülerin devam ettiği bildirilen kahvede, tahrip gücü çok yüksek bir bomba patladı ve 2 kişi öldü, 44 kişiyaralandı.

9- Amerika'nın Wisconsin Üniversitesi Tarih Bölümü ProfesörüDr. Kemal Karpat'a, Orta Doğu tarihi alanındaki araştırmaları nedeniyleverilen özel kürsüye «Abdi ipekçi»adı verildi.

10- Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) içinde, «NATOUydularının Babası» diye ün yapmış olan Türk Elektronik MühendisiProf. Dr. Nejat İnce, elektrik ve elektronik ilimlerin en yüksek ödülünüaldı.

11- Türkiye Petrolleri İzmir Rafinerisi'ne İngiltere'nin aracılığı vebir Sovyet tankeri ile Amerika'dan getirilen 23 bin ton motorin boşaltıldı.

12- Yunanistan'ın Selanik Kenti'nde, «Türkiye ile savaşmayı amaçlayan Ela File (Gel Dost)» adında bir partinin kurulduğu, Milliyet Gazetesi Atina Bürosu tarafından bildirildi.

13- AFP'nin bir haberine göre; ABD Büyükelçilerinden MaclulmToon'un, «SALT - II anlaşması’nın ABD tarafından desteklenmesi konusunda ciddi şüpheleri bulunduğu» yolunda özel bir toplantıda söylediğisözler, Washington Post» Gazetesi'nde manşet halinde verildi ve bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Toon hakkında bir soruşturma açtı.

14- İran'da faaliyet gösteren «islam Fedaileri» Örgütü'nün başıAyetullah Sadık Halkali İran'lı Dini Lider Ayetullah Humeyni'nin «Yaşam boyu İran Devlet Başkanı olmasını» önerdi.

15- Nikaragua Başkanı Somoza yönetimine karsı savaşan Sandinista gerillalarının, ülkenin güneyindeki Rivas eyaletinin denetimini ellerine geçirdikleri yabancı ajanslar tarafından bildirildi. Öte yandan,Sandinista gerillaları, ülkede devrim mahkemeleri kurulduğunu ve bunların ilk olarak 6 kişiyi yargıladıktan sonra kurşuna dizilmelerine kararverildiğini açıkladılar.

16- Suriye İçişleri Bakanı General Adnan Dabbah, Halep'teki Topçu Okulu'nu basan bir grubun, okuldaki öğrencilerden 32'sini öldürdüğünü, 45'ini ise yaraladığını açıkladı.

17- Gana'da on yıllık bir aradan sonra ilk kez hafta başında yapılan genel seçimleri, sol eğilimli olduğu açıklanan «Halk Ulusal Partisi» kazandı.

24 Haziran 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin çeşitli illerdeyapılan gençlik kolları ve kadın kolları kongrelerine gönderdiği mesajda, «Bugünkü solcu hükümetin yarattığı husursuzluk ve tedirginliktenmemleketimizi kurtarmak için her zamankinden çok birlik ve beraberlikhalinde çalışmak zorunda olduğumuzu belirtmek isterim» dedi.

2- Sosyal Güvenlik Bakanı Salih Yıldız, yeni görevine başlamasıdolayısıyla, bir genelge yayınladı.

3- MSP Grup Baskanvekili Şener Battal, Türk Haberler Ajansı’nayaptığı açıklamada Genelkurmay Orgeneral Kenan Evren'in, «U - 2uçaklarının Türkiye üzerinden uçuşu» ile ilgili demecim, «Gecikmiş birdemeç» olarak nitelendirdi.

4- CHP Ankara Milletvekili Bekir Adıbelli ve Kırşehir MilletvekiliKılıç Sorgucu, CHP Genel Merkezi'nde basın mensuplarına yaptıklarıaçıklamalarda, «AP Yöneticileri ve kuyumcular tarafından sürekli takipedildiklerini ve kendilerine AP'ye transfer olma karşılığında ağırlıklarınca altın, para, bakanlık ve 1981 için seçim garantisi teklifleri yapıldığını» öne sürdüler.

Öte yandan, iki CHP Milletvekilinin iddiaları ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan AP Genel Sekreteri Nuri Bayar, «BugünHalk Partisi'nin Genel Merkezi'nde ortaya konan mizansen ibret vericidir, ifade edilen beyanların ve tezgahlanan oyunun bizimle kesin olarakhiçbir ilgisi yoktur. Bu olsa olsa memleketin içinde bulunduğu ağır şartların sorumluluğunu idrak eden Halk Partisi Milletvekillerinin Parti'denayrılmalarını şantaj yoluyla önleme amacını taşımaktadır dedi.

5- CGP Parti Divanı'nın iki gün süren toplantısından sonra bir bildiri yayınlandı. Bildiride, «Türkiye'nin semalarında egemenlik hakkıTürkiye'nindir, bu konuda karar verme yetkisi başka devletlerin yöneticilerine bırakılamaz» denildi.

6- Türkiye İsçi Köylü Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İzmit'te Partisinin «Amerikan U - 2 uçaklarına ve Rusya'ya hayır» sloganlarıyla düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, Ecevit'ten «Milli BirlikHükümeti» için çağrıda bulunmasını istedi.

7- Türkiye İşçi Partisi Genel Sekreteri Nihat Sargın, Parti GenelMerkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, «Seçim öncesinde TSİPile birleşme kongresine hazır olduklarını» söyledi.

8- Ticaret Bakanlığı, ithalat tahsislerini devrettikleri ya da amacına uygun biçimde kullanmadıkları müfettiş raporlarıyla saptanan ithalatçı şirketlerin cezalandırılmaları yolundaki yönetmelik hükümleriniilk kez uyguladı ve İstanbul'da iki şirketin ithal izinlerini 5 yıl süreylekaldırdı.

9- Ankara, Adana ve Uşak'ta meydana gelen olaylarda toplamüç kişi öldürüldü. Ankara'da ayrıca, Koçak Üçler adlı bir kişi silahlı saldırıya uğrayarak ağır yaralandı.

10- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşe'dabasına yaptığa açıklamada, «1977 yılı Şubat ayında Makarios'la yaptığıanlaşmanın iki bölgeli federasyonu öngörmediği yolundaki Rum iddialarının gerçeklerle bağdaşmadığını» söyledi. Kıbrıs Rum Sözcüsü, dünverdiği demeçte, Denktaş - Makarios anlaşmasının sadece iki toplumlufederasyondan sözettiğini, iki bölgeden söz etmediğini öne sürmüştü.

11- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Alexander Haig, Fransız «L'Aurore» a verdiği demeçte, ABD ile Sovyetler Birliğiarasında imzalanan «SALT - II» anlaşmasını, 1980 yıllarının ilk yarısıiçinde Sovyetler Birliği'nin askeri üstünlüğünün Batı Avrupa ve ABDiçin büyük bir tehlike haline gelişini engelleyemeyeceğini» öne sürdü.

12- ABD Başkanı Jimmy Carter, 28 - 29 Temmuz günü yapılacakolan Ekonomik Zirve Toplantısfna katılmak üzere Japonya'nın BaşkentiTokyo'ya gitti.

13- DPA'nın bir haberine göre, Suriye'de Halep Harp Okulu'na girerek, 32 subayın ölümüne yol açan «Müslüman Kardeşler» adlı yeraltıörgütüne mensup oldukları belirtilen 11 kişinin yakalanmasına yardımcı olacak bilgi verenlere 100 bin Suriye Lirası ödül verileceği açıklandı.

14- Nikaragua Devlet Başkanı Anastasio Somoza'nın, Amerikan Ülkeler örgütü (OAS)'nin kendisine yönelttiği «Hemen istifa» çağrısınıreddettiği, çeşitli yabancı ajanslar tarafından bildirildi.

15- İran'da devrik Şah Rıza Pehlevi'nin gizli polis örgütü SAVAK'ıniki görevlisi ile bir tuğgeneral kurşuna dizildi.

16- İsrail'in Tel Aviv şehrindeki otobüs terminalinde bulunan birpikaba yerleştirilen bombanın patlaması sonucu iki Arap öldü, birçokkişi de yaralandı.

17- Malezya Deniz Kuvvetleri'ne bağlı savaş gemileri, Malezya karasuları'na girmek isteyen 900 göçmeni tekrar açık denize gönderdi.

25 Haziran 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün'ündavetlisi olarak eşi ile birlikte Ankara'ya gelen Bulgaristan Dışişleri Bakanı Peter Mladenov ile bir görüşme yaptı. Ecevit, görüşmeden öncebasma yaptığı açıklamada, geçen yıl Bulgaristan'ın Varna Kenti'ndeJivkov ile yaptığı görüşmeden sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini belirterek, «Yapacağımız görüşmeler, hızla değişen ilişkilerimizdeyeni bir aşama olacaktır» dedi.

2- Devlet Bakanı Mustafa Kılıç, «Görevinden istifa ederek AP'yegeçeceği» yolundaki haberler üzerine AA'ya yaptığı açıklamada, «Buaşamada Hükümet'i bırakmak> birlikte çalıştığı kişileri bırakmak, insanlık dışı bir davranış olur. Bu tür davranışta bulunanlardan ise herseybeklenir, ama benden beklenemez» dedi.

3- Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Kayseri'ye giden GıdaTarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Yüceler, basına yaptığı açıklamada, erken seçimlerle ilgili olarak, «Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılar, bugünün sıkıntıları değil, yılların birikiminden ileri gelen sorunlardır. Bu nedenle kökenini bildiğimiz bu sorunlar erken seçimi gerektirmez. Kaldı ki, erken seçim yapılacak olsa dahi hiçbir sorunumuzu çözümlemeye yetmeyecektir» dedi.

4- Sosyal Sigortalar Kurumu'nun 34'üncü Olağan Genel Kurulutoplandı. Sosyal Güvenlik Bakanı Salih Yıldız, toplantıyı açış konuşmasında, Kurum tarafından sigortalılara verilen kredi tavanının günün ekonomik koşullarına göre yetersiz olduğunu belirterek, «Kredi tavanınıngerçekçi biçimde artırılması gerektiğine inanıyoruz» dedi.

5- AP Genel Başkan Yardımcısı Saadettin Bilgiç, ANKA Ajansı'naverdiği demeçte, CHP Milletvekillerinden Bekir Adıbelli Me Kılıç Sorgucu'nun yaptıkları açıklamaların gerçek dışı olduğunu öne sürerek, «Buiki zat kendilerini açık artırmaya çıkarmışlardır» dedi.

6- Üniversitelerarası 38. Kurul Toplantısı, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde başladı, üniversite rektörleri ile birlikte 43 öğretim üyesinin katıldığı toplantıda üniversitelerarası Kurul Baskanlığı'na İstanbulTeknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nahit Kumbasar, Başkan yardımcılığına da ODTÜ Rektör vekili Prof. Dr. Mehmet Kıcıman seçildi.

7- SSK Genel Kurulu'nda işçi kesimi adına söz alan Türk - İş Genel Sekreteri Sadık Şide, «İşverenlerin SSK'ya 13 milyar lira borcunun bulunduğunu» öne sürerek, «Bu para giderek 25 milyar lira demektir.Bu para 10 fabrika demektir. Bu binlerce işsize, yeni iş olanakları demektir» dedi.

8- TİSK Genel Sekreteri Rafet İbrahimoğlu, SSK Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Sosyal güvenlik kuruluşlarının politik baskılaraltında tutulmasına ve politik tercihlerin yönlendirilmesine karşı olduklarını» belirterek, «SSK'nın bazı sigorta dalları için aldığı primlerin yüksek olduğunu» söyledi.

9- Maliye Bakanlığı'nın altın alım satışının belgelendirilmesi zorunluğunu getiren tebliğinin yürürlüğe girmesi üzerine, 46 gündür direniş yapan kuyumcular, eylemlerine son vererek, dükkanlarını açtılar.

10- Petkim ürünlerine daha önce yapılması karara bağlanan ve oranı yüzde 54 ile yüzde 110 arasında değişen zamlar, yürürlüğe girdi.

11- Mersin'deki ATAŞ Rafinerisi'nde, hampetrol yokluğundan üretim durüdu.

12- Manisa'da 15 dakika ara ile meydana gelen iki olayda, MHPİl Başkanı Eczacı Cemil Çöllü ile CHP Üyesi Mehmet Kuşçu silahlı saldırı sonucu öldürüldüler. Bu arada, İzmirde'de bir gece bekçici ile Gaziantep'te bir genç öldürüldü.

13- İdeolojik ne'denlerle Adana'da 12 kişiyi öldürdükleri 9 kişiyiyaraladıkları ileri sürülen 17 sanık, 1-18 Haziran tarihleri arasındayapılan operasyonlarda ele geçirildiler.

14- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı OrgeneralAlexander Haig'e Belçika'nın güneyinde Casteau ilçesinde, telsizli birmayının patlatılması ile bir suikast girişiminde bulunuldu, ancak Haig,olaydan yara almadan kurtuldu. Olay sırasında, üç güvenlik görevlisiyaralandı.

15- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, Moskova'dayaptığı basın toplantısında, «ABD Senatosu'nun SALT - II anlaşmasımetnini onaylamaması halinde, iki ülke arasındaki tüm görüşmelerin.kesileceğini» söyledi.

16- İran Müslüman Savaşçılar örgütü Lideri Ayetullah SadıkHalkali, Fransız Haber Ajansı muhabirine verdiği demeçte, uluslararasışiddet eylemleri liderlerinden «Çakal» adıyla anılan «Carlos» un, devrik Şah'ı öldürmek için çalıştığını söyledi.

Öte yandan İran'ın Bambad Gazetesi, Meshed Kenti'nde üç kişinin»daha kurşuna dizildiğini, böylece Şubat devriminden bu yana kurşunadizilenlerin sayısının «290» a ulaştığını bildirdi.

26 Haziran 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Meclis'teki odasında düzenlediği basın toplantısında, «Hükümet'in Meclis'teki çoğunluğunukaybettiğini, Anayasa'nın 4, 8, 40, 132, 136 ve 121'nci maddeleriniçiğnediğini, buna 89. maddenin çiğnenmesinin eklendiğini» öne sürerek, «Hakkında çeşitli iddialar bulunan bir Bakan için gensoru verilmiştir. Hükümet için verilmemiştir. Buna rağmen Bakan kaçıyor, Hükümetkaçıyor ve onu destekleyen CHP Grubu kaçıyor. Bir kaçarlar, iki kaçarlar, üçüncüsünde sırtüstü yere düşerler» dedi.

2- Dış kredilerin dengeli bir biçimde kamu sektörü ve özel sektör arasında dağılımı konusunda Başbakanlık'ta Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin'in başkanlığında bir toplantı yapıldı.Toplantıdan sonra bir açıklamada bulunan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, «Dış ekonomik yardım sağlanması konusundaki çalışmalar sürüyor. Gelecek hafta yaklaşık 300 milyon dolarlık köprü yardım biçimindeavans sağlanması söz konusudur. Toplantıda yardımların kullanım alanları konusunda Sanayi ve Ticaret Odaları Temsilcilerinin görüşlerini aldık» dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, Bulgaristan ileRomanya Hükümetlerinin çağrılısı olarak, karayolu ile İstanbul'dan Sofya'ya gitti.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Meclis'te düzenlediğibasın toplantısında, «Bugün için erken seçimin söz konusu olmadığını,bir CHP - MSP Hükümeti söylentilerini CHP ve AP'nin çıkardığını» söyleyerek, «Muhalefet olarak bütün gücümüzle milletimizin arzusunu yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu Hükümet'in vakit geçirilmeden değiştirilmesi şarttır» dedi.

5- Manisa MHP İl Başkanı'nın öldürülmesi konusunda Meclis'tebir basın toplantısı düzenleyen Alparslan Türkeş, «Bu Hükümet döneminde 200 kadar MHP'li partili yönetici, üye ve sempatizanının öldürüldüğünü» belirterek, «Her çeşit yolsuzluğu, hırsızlığı, vurgunu bilerekbağrında taşıyan, meşruiyetini kaybetmiş ve iktidar Türk Milleti'nin başından bİran evvel defolup gitmelidir» dedi.

6- CHP Grup Başkanvekilleri Altan Öymen ve Metin Tüzün, Meclis'te yaptıkları ortak açıklamada, «Demirel istediği kadar elindeki karafırça ile CHP'yi karalayadursun, sonunda boyalı eli ve yüzü ile başbaşa kalacaktır. Terazi ile parlamenterleri altınla tartmaya kalkanlar, kaç okka geldiklerinin hesabını ergeç vereceklerdir» dediler.

7- CHP'den istifa ederek AP'ye geçen Gaziantep Milletvekili AhmetKarahan Akajans'a yaptığı açıklamada, «CHP'den istifa etmeyi düşünenMilletvekili sayısının yüzden fazla olduğunu» öne sürerek, «CHP şu andafraksiyonların partiyi elegeçirme operasyonu ile karsı karsıyadır» dedi.

8- SSK 34. Genel Kurulu çalışmalarında yapılan seçimlerde, Müdürler Kurulu'nun iki üyesi değişti ve Türk - İş Temsilcilerinden HamdiNuhoğlu'nun yerine DYF - İş Federasyonu'ndan Konya Şube BaşkanıNuri Pekkarpuz, işçi emeklileri adına da Sadi Heper, Yönetim KuruluÜyeliklerine seçildiler. Böylelikle, işçi emeklileri hem SSK Genel Kurulu'nda, hem de yönetiminde ilk kez temsilci bulundurma hakkına sahipoldu.

9- Bir yıla yakın bir süreden beri grevde bulunan Mersin Soda Sanayii işçilerinin 21 Haziran günü «Ankara» ya doğru başlattıkları yürüyüşe, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı izin vermedi. Öte yandan, CHP'li10 Parlamenter, Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin ve Ticaret BakanıTeoman Köprülüler ile görüşerek. Soda isçilerinin Ankara'ya gelmelerinin engellenmemesini istediler.

10- DİSK'e bağlı Gıda - İş Sendikası, Vita, Sana ve Turyağ fabrikalarında grev kararı aldı.

11- Manisa'da, Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Murat Çorlu'nunBabası Hüsnü Çorlu, oturduğu kahvede kimliği saptanamayan iki kişitarafından kurşunlanarak öldürüldü, öte yandan, Ankara ve Gaziantep'te meydana gelen olaylarda ise toplam üç kişi öldü.

12- Kahramanmaraş Toplumsal Olayları ile ilgili olarak İl ValisiTahsin Soylu hakında soruşturmaya yer olmadığı. Sıkıyönetim AskeriSavcılığı'nca açıklandı.

13- TİKP Genel Başkanı Doğu Perinçek, «Anarşinin kaynağı» ve«Devrimci Siyaset» adlı yazılarından dolayı 10 ay hapis cezasına mahkum edildi.

14- ANKA Ajansı'nın bir değerlendirmesine göre; Mayıs ayı sonunda Türkiye'nin dış ticaret açığı 905.4 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı, 1978 yılının eş dönemine göre yüzde 13 oranında, 1977'nin es dönemine göre de yüzde 44 oranında azalırken, 1974 yılından bu yana endüşük düzeyine geriledi.

15- KTFD Bakanlar Kurulu, Rum kesimi ile ticari ilişkilerin durdurulması ve kaçakçılığın önlenmesi gerekçesiyle 108 çeşit malın Ada'ya ithalini yasakladı.

16- Yunanistan'ın Ortak Pazar'a üyeliği ile ilgili anlaşmanın Meclistarafından kabulü sırasında tartışmalar çıktı ve Ana Muhalefet PartisiPASOK ile Komünist Partisi Meclis'ten çekildiler.

17- Tahran Radyosu, İran'da Kürtlerin çoğunlukta bulunduğu üçşehirde silahlı çatışma çıktığını, en az on kişinin öldüğünü, çok sayıdainsanın da yaralandığını bildirdi.

18- Sosyalist Ülkeler Ekonomik Danışma Örgütü «COMECON» aüye ülkelerin Hükümet Başkanları toplantısı Moskova'da çalışmalarınabaşladı.

19- İsrail Savunma Bakanı Ezer Weizman, Filistinlilerin geleceğineilişkin görüşmelere katılan israil Heyeti'nden çekildi.

27 Haziran 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Halkalı'da kurulacak ve yaklaşık 250 bin yurttaşa barınma imkanı sağlayacak yerleşim yeri hakkında bilgi verdi ve «Kredilerin gelmeye başlayacağı bir sırada, Türkiye'de yapay bir Hükümet bunalımıoluşturulmaya çalışılmaktadır. Fakat biz bu tertipleri asmış bulunuyoruz» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Partisinin Ortak Grubu'nda yaptığı konuşmada, «Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir demokraside. Hükümet parlamenter rejimlerin kilit noktası olan Meclisleriterketmez. Bu Hükümet'in Meclis'ten kaçması, kendine vücut verenmüesseseyi hançerlemesinden başka birsey değildir» dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Meclis'te çoğunluksağlanamaması üzerine, Ankara'da basına verdiği demeçte, «Meclis'teazınlığa düşen ve Mafia'ya teslim olan bu Hükümet meşruluğunu kaybetmiştir» dedi.

4- Sağlık - İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk - İş Yönetim Kurulu Üyesi Halil Başol, Sendika'nın Başkanlar Konseyi toplantısındayaptığı konuşmada, «Tam Gün Yasası'nın Sosyal Sigortalar Kurumu'nda hizmete artışı yerine huzursuzluk ve verimin düşmesine neden olduğunu» öne sürdü.

5- İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi Askeri Savcısı Saydam Ertok, «Türk Ceza Kanunu'nun 141. maddesinin ve 1 ve 5. maddelerininAnayasa'ya aykırı olduğunu» öne sürdü.

6- Manisa'da meydana gelen anarşik olayda bir Eczacı kadın,Adana'da ise bir öğretmen öldürüldü.

7- Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bülent Dikmener'inanısını yaşatmak amacıyla, her yıl verilecek olan «Haber ödülü» yarışması düzenlendi.

8- Manisa, Balıkesir, Bodrum ve Denizli'de meydana gelen trafik kazalarında toplam 7 kişi öldü, 17 kişi de yaralandı.

9- Ankara'da bulunan Libya Sanayi Heyeti ile Türk Heyetleri arasında Tümosan, Temsan ve Seka'ya ait yatırım projelerinin görüşülmesine başlandı.

10- Yunanistan Cumhurbaşkanı Catsos, Yunan karasularını ihlalettikleri gerekçesi ile iki yıla mahkum edilen iki Türk balıkçısının cezalarını affetti.

11- International Herald Tribüne Gazetesi'nde ABD TemsilcilerMeclisi'nin Türkiye'ye verilecek 50 milyon dolarlık hibe yardımı reddetmesi ile ilgili olarak yayınlanan yorumda, «Kıbrıs meselesi ve Yunanistan'la devam eden anlaşmazlıklar nedeniyle Türkiye - ABD ilişkilerinin zedelendiği ve bunun iki ülke için de zarar olacağı» öne sürüldü.

12- Associated Press Ajansı'nın Ankara mahreçli bir haberinde,«Türkiye'nin U - 2 uçaklarının uçuşlarının yasaklanmasına ilişkin birkarar varılmadığı konusunda ABD'ye teminat verdiği» savunuldu.

13- Nikaragua'da iç savaş sürerken, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, Senato Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Nikaragua Devlet Başkanı Somoza'nm istifası için daha önce yapılan çağrıyı yineledive «Sorunun çözümünün Somoza'nm istifası ile gerçekleşeceğini»söyledi.

14- İsrail ve Suriye uçaklarının 5 yıldan beri ilk kez hava savaşıyaptıkları, 5 Suriye uçağı ile 2 israil uçağının düşürüldüğü yabancıajanslar tarafından bildirildi.

28 Haziran 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği görevine atanan Şükrü Elekdağ'ı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri iği'nden yapılan açıklamaya göre,Elekdağ, Cumhurbaşkanı Korutürk'e veda etti.

2- Millet Meclisi, son birleşiminde de çoğunluk sağlanamadantatile girdi. AP Genel Başkam Süleyman Demirel, Meclis tatile girdikten sonra yaptığı basın toplantısında, «AP'nin Meclisleri açacak güceeriştiğinde, Meclis'i olağanüstü toplantıya çağıracağını» bildirdi ve«Hükümet düşmüştür. Nerede düşmüştür ? Meclis'in içine ayaklarınıattıkları zaman düşmüşlerdir. Bu defa kesin olarak konuşuyorum. Hükümet düşecektir» dedi.

3- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Manisa'deki önlemlerleilgili olarak, Vilayet'te yetkililerle birlikte toplantı yaptı. Güneş, toplantıdan sonraki açıklamasında, kentteki olayların diğer yerlerdeki olaylara göre özellik taşıdığını belirtti.

4- İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Avrupa ve OrtadoğuEkonomik İlişkiler Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen, «Türkiye'nin Dış Ekonomik ve Politik İlişkilerinde Seçenekler» konulu konferans çalışmalarına başladı. Konferansın açış konuşmasını yapan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, «Dış politikada esnek davranışların herzamankinden fazla önem kazandığını» belirterek, «Dış politikada esneklik kadar, bu esnekliğin sınırlarının özenle çizilmesi de önlemlidir.Amacımız, komşumuz ülkeler ve Ortadoğu ülkeleriyle, gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerle, siyasi ve ekonomik sistemleri açısındanfarklı nitelikleri bulunsa bile tüm dünya devletleriyle ilişkilerimizi sürdürmek, her alanda işbirliğini yoğunlaştırmaktır» dedi.

5- Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi'nin İstanbul'da toplanan23. Genel Kurul'unda bir konuşma yapan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, «Kamu hizmetini seçenleri baştacı ediyorum. Muayenehanelerini seçenleri ise güle güle uğurluyorum. Tam Gün Yasa'sıdevam edecektir, ertelenmeyecektir» dedi.

6- CHP Grup Başkanvekilleri Altan Öymen ve Metin Tüzün,Meclisler tatile girdikten sonra yaptıkları ortak açıklamada, «AP'ninhesaplarının yanlışlığının ortaya çıktığını, Hükümet'in Meclis'te tamdesteğe sahip olduğunun 18 ayda 88'nci kez kanıtlanmış olduğunu»öne sürdüler.

7- MSP Grup Başkanvekilleri Süleyman Arif Emre ve Hasan Aksay. Meclis Baskanlığı’na başvurarak, Meclis'in tatil kararının kaldırılmasını ve Meclis'in çalışmalarına kaldığı yerden devam etmesini istediler.

8- MSP Milletvekilleri Şener Battal ile Abdullah Tomba, «Hacgezisini sınırlandırdıkları» gerekçesiyle, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüboğlu ve Devlet Bakanı Lütfi Doğan hakkında gensoru önergesi verdiler.

9- AP Genel İdare Kurulu, Parti Genel Başkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında yaptığı toplantıdan sonra bir bildiri yayınladı. Bildiride, «Böyle bir siyasi ortamda, Millet ve Meclis desteğinden mahrum bir Hükümet icraatının, yapacağı tasarrufları meşru saymak mümkün değil» denildi.

10- DİSK'e bağlı OLEYİS Sendikası, Inter Continental ve BüyükKulüp'ten sonra üçüncü büyük grevini Pera Palas Oteli'nde başlattı.

11- İstanbul'da bir çay bahçesine atılan patlayıcı maddenin infilak etmesi sonucu bir kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

12- Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, çeşitliillerde ideolojik amaçlarla silahlı eylemler düzenleyen ve bu eylemlerekatılmaktan aranan THKP-C Eylem Birliği adlı örgüte bağlı 10 kişininAnkara'da yakalandığı ve «Örgütün beyin takımının ele geçirildiği»bildirildi.

13- «En Güzel Çocuk Romanı» konulu yapıtlara ayrılan 1978-79geleneksel Yunus Nadi Armağanı Yarışması'nı, «Bir Liranın İki Günü»adlı yapıtıyla, İsmail Uyaroğlu kazandı.

14- Türk Güzeli Ayla Altaş, Filipinlerde yapılan yarışmada, AsyaGüzeli seçildi.

15- ANKA Ajansı tarafından yayınlanan bir haberde; 1979 yılınınilk beş ayında işçi dövizi girişlerinin 982.1 milyon dolarlık bir yüksekliğe ulaştığı ve beş aylık döviz girdisinin geçen yıla oranla 3.5 kat daha fazla olduğu bildirildi.

16- Ağrı Valisi Muzaffer Yüce ile İran Batı Azerbaycan GenelValisi Muhammed Mehdi Abbasi arasında yeni bir görüşme yapıldı.Görüşmede, Türkiye ile İran arasındaki sınır ticaretinin geliştirilmesi,kaçakçılığın önlenmesi ve sınırlardaki güvenlik konusunda anlaşmasağlandı.

17- Federal Alman Meclisi toplantısında, ek bütçe görüşmelerinde, Türkiye'ye acil yardım olarak 380 milyon Mark ödenmesi kabuledildi.

18- KTFD Bakanlar Kurulu'nun Türkiye dışında, dış ülkelerden108 çeşit malın ithalini yasaklaması üzerine, KTFD Ticaret Odası'nınaldığı karara uyarak, Başkent Lefkoşe ile diğer kentlerde tüm kuruluşve siyerleri ile, birçok bakkallar satışlarını durdurdular.

19- Avrupa'daki Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General Alexander Haig, sıkı güvenlik önlemleri altında yapılan bir törenle göreviniyeni Komutan General Bernard W. Rogers'a devretti.

20- Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC, Cenevre'de yaptığıtoplantı sonunda, ham petrole yapılacak zam konusunda bir anlaşmaya vardı ve 1 Temmuz'dan başlamak üzere petrol fiyatı varil başına 18ile 23.50 dolar arasında saptandı.

21- Japonya'nın Başkenti Tokyo'da, toplanan endüstrileşmiş yedi ülkenin (ABD, Kanada, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya)Devlet Liderleri, enerji sorununu görüşmeye başladılar.

22- Şam Radyosu, Suriye'de çeşitli karışıklıklara neden olan ve63 genç subayın ölümü ile sonuçlanan «Topçu Okulu katliamı»nı düzenleyen Müslüman Kardeşler örgütü'nün 15 üyesinin idam edildiğiniiddiasını reddetti.

29 Haziran 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutüırk, Çankaya Köskü'nda MHPGenel Başkanı Alparslan Türkeş'i kabull ederek bir süre görüştü. Görüşmenin Türkeş'in isteği üzerine yapıldığı bildirildi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ANKA Ajansı'na yaptığıaçıklamada, «Hükümet'in Meclis'in kapısından girdiği gün düşeceğini»öne sürdü ve «Hükümet gider gitmez ülkede bir güven atmosferi meydana gelecektir. Böylece, ülke meselelerinin yarısı hallolur. Diğer yarısını da gelen düşünsün. Simdi Haziıran sonunda Türkiye'deki siyasidurum Millet Meclisi çoğunluğuna dayanmayan, bize göre meşruiyetinikaybetmiş bir Hükümet'in mevcudiyetidiir» dedi.

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, Ankara'da bir basıntoplantısı düzenleyerek «AP Genel Başkanı Süleyman Denmirel'i TV'de,halk önünde açık tartışmaya çağırdı ve; «Türkiye'de vurgunculuğun, kaçakçılığın, yolsuzlukların basmimarı ve ımucidi olan kişi 18 aydır Başbakanlık koltuğundan uzak kalmanın hırs ve hasreti içinde sağa, sola saldırmaya, namuslu insanlara kara çalmaa, lekeleme çabalarına devam etmektedir. Şahsımla ilgili dosyaların Hükümet'in boynunda deve çanıgibi durduğunu söyleyen muhalefetin toaşı AP'nin kıratını kendisiyle ilgili yolsuzluk dosyaları nedeniyle kamiburlu hale getirerek hecin devesine döndürmüştür» dedi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Can, Ankara'da savcıların kura çekmetöreninde yaptığı konuşmada, «Geçtiğiimiz yılın Mart ayından bu yanageçen süre içinde, adalet hizmetleri ile ilgili 21 adet yasanın yürürlüğegirdiğini, yeni infaz Yasası'ndan yararllanarak tahliye olan hükümlü sayısının 1 yılda 52 bin 269 kişiye ulaştığımı» bildirdi.

5- Sosyal Sigortalar Kurumu'nunı 34'üncü Genel Kurul'u tamamlandı. Sosyal Güvenlik Bakanı Salih Yılldız, Genel Kurul'un kapanışındayaptığı konuşmada, hizmetleri eşit bictimde yurt alanına dağıtmak için«Mecburi hizmet Kanunu» nün çıkarılrruası gerektiğini söyledi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Parti örgütüne gönderdiği bir genelgede, «Aramıza bazı karamlrk düşünceli ve belli mihraklartarafından yerleştirilmiş bazı maksatlı kimselerin sızmış olabileceğinide düşünerek, partililerimizi, kanun dıısı, hukuk dışı ve davamıza tersdüşen hareketlere sokma yolunda yapıllacak her türlü tahrikleri, kışkırtmaları yapanlar derhal Genel Merkez'es bir raporla bildirilecektir» dedi.

7- MSP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Hasan Aksay, AA'yayaptığı açıklamada, Meclis'lerin olağanüstü toplanarak dar gelirli vatandaşların ihtiyacı olan yasaları çıkarması gerektiğini savundu ve «Çıkarılması gereken kanunlar bakımından, bu yasama yılı fevkalade kısırgeçti» dedi.

8- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Partisinin Mersin'inMezitli bucağında düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, «iktidarları boyunca deveyi hamudu ile yutanlar biraderlerini ve yeğenlerinidevlet kasasından zengin edenler, suçlarını unutturma kompleksi içindehaysiyet, fazilet şampiyonu kesilseler de CHP, milletin hakkını yiyenlerden hesap soracaktır» dedi.

9- MHP Grup Başkanvekili İhsan Kabadayı ve MHP MilletvekiliAli Gürbüz, Hükümet'i protesto etmek amacıyla «Başbakanlık merdivenlerine bos bir tüpgaz, bos bir tencere, boş bir gaz bidonu ve kanlı gömlek getirdiler. Burada bir konuşma yapan ihsan Kabadayı, «Maoist, Komünist, anarşist, terörist ve miktarı 50 kadar sol fraksiyonun gayesidevleti çökertmek vatanı parçalamak, milleti bölmektir. Milliyetçi Cephe vatanın bütünlüğünü korumak için direnç içindedir. Böylesine vurdumduymaz bir iktidar dünya siyaset tarihinde yoktur» dedi.

10- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürü Metin Kuştaloğlu, basına yaptığı açıklamada, «Türk Hükümeti'nin U - 2'lerin Türkiye üzerinden uçuşlarına izin verileceğine dair ABD'ye teminat verdiği»yolundaki haberleri yalanladı.

11- Tam Süre Yasası'nın ertelenmesini isteyen İstanbul ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi «Tam Süre Yasası Komisyonu» yetkilileri, İstanbul'da düzenledikleri basın toplantısında, «Bu hali ile Yasa işlemez haldedir. Sıkıyönetimin sona ermesi ve Yasa'mn bu uygulama yönetmeliğiile tatbikatta kalması halinde hastanelerde direnişler, kavgalar olacaktır.Bakanlığın konuyu ele almasını, erteleme yolunda karar almasını bekliyoruz» şeklinde açıklamada bulundular.

Öte yandan. Tam Gün Çalışma Yasası'nın uygulanmasına dokuzgün kala, İstanbul'da görevinden istifa eden ya da emeklilik için başvuran doktorların sayısı 39'u buldu.

12- Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret BorsalarıBirliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yazar, Oda ve Borsa Başkanlarının Yönetim Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, «Türkiye'dekiekonomik gelişmenin durduğunu, piyasada tam bir durgunluk ve kararsızlığın hakim olduğunu» bildirerek, «Ekonomik hayatı istikrar ve canlılığa kavuşturmak için köklü tedbirlere ve cesur adımlara ihtiyaç varken, Hükümet'in eğreti bir görünüm vermesi ve Parlamento'nun çözüm beklenen sorunlar üzerine eğilmek yerine tatile girmesi daha da ümit kırıcıbir durum yaratmaktadır» dedi.

13- İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Avrupa ve Ortadoğu ilişkileri Araştırma Enstitüsü'nce düzenlenen, «Türkiye'nin Ekonomik vePolitik İlişkilerinde Seçenekler» seminerinde konuşan Kahire Üniversitesi Politik ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nden El- Seyid Yassin,Arap dünyasındaki Türkiye imajını değerlendirirken, «1960 yıllarına kadar Arap dünyasında Türkiye aleyhine bir imaj yerleştiğini, fakat 1960'lardan sonra Türkiye'nin Arap dünyasına karşı olumlu bir tutum içinegirmesi nedeniyle bugün bu imajın değiştiğini» belirtti.

14- MHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Avukat Bekir Şendilmen, Bakırköy'de otomobil'inin içinde yaylım ateşine tutularak öldürüldü. Öte yandan, Samsun ve Adana'da meydana gelen olaylarda, iki kişi yaylım ateşi sonucu öldürüldü, Ankara'da ise Etlik semtinde sağ görüşlü iki kişiyiöldürdükleri iddia edilen 5 sanıktan 3'ü yakalandı.

15- Üç kişinin ölümüyle sonuçlanan Bakırköy Halkevi binasınabomba atılması olayını protesto için yasa dışı yürüyüş yaptıkları önesürülen 15'i tutuksuz 324 kişinin sorgusu, Sıkıyönetim Mahkemesi'nceyapıldı ve duruşma sonunda tutuklu bütün sanıklar serbest bırakıldı.

16- Yurt dışı telefon ve telgraf ücretleri yeniden düzenlendi. Yenidüzenlemede, uluslararası telefon görüşmeleri yüzde 30, yurtdışı telgrafücretleri de yüzde 30 ile yüzde yüz oranında artırıldı.

17- AP Ajansı'nın Tokyo'dan verdiği habere göre; 7 sanayi ülkesiTokyo'da iki günde toplam 11 saat süren görüşmeleri sonunda bir anlaşmaya vardılar ve her ülkenin 1985 yılına kadar petrol dışalımına birkota koymasını kararlaştırdılar. Toplantı sonunda yayınlanan ortak bil-,diride ise, OPEC'in son zam kararı da kınandı ve «Enerji sorununa karşı ortak bir saldırma stratejisi saptadık. En önemli sorun petrol tüketimini ve enerji kaynaklarımızı zenginleştirmektir» denildi.

18- Tunus'ta yapılan Arap Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, Lübnan'daki Arap Barış Gücü'nün görev süresinin altı ay daha uzatılması kararlaştırıldı.

30 Haziran 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, son siyasi cinayetler üzerine yazılı birdemeç verdi. Ecevit demecinde, «Son günlerde parti yöneticilerine departilerde görev yapmış kimselere saldırıların artması, bazı şiddet eylemcilerinin, demokrasiyi yıkmaya yönelik eylemlerinde doğrudan doğruya partileri ve partilileri hedef alarak 1979 Ekim seçimleri öncesindesiyasal ortamı daha çok gerginleştirme amacı güttüklerini göstermektedir» dedi.

2- Ulaştırma Bakanı Güneş Öngüt, Kanada Haberleşme Bakanı'nın resmi konuğu olarak Ottawa'ya gitti.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Partisi'nin Nevşehir'dedüzenlediği mitingde yaptığı konuşmada «Ecevit iktidarının getirdiğidüzenin ezilenlerin daha çok ezildiği, ezenlerin daha çok ezdiği birdüzen olduğunu» öne sürdü.

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, «Sahip olduğu gayrimenkullerin değerinin Maliye'ye düşük gösterildiği» iddiaları üzerineANKA Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı. Feyzioğlu açıklamasında,«Bu tür iddiaların, SSK'ya 220 milyon liralık arsa satışını yapan kişiyeait gazete tarafından çıkarıldığını» söyledi ve «Feyzioğlu, 22 yıldan berisiyaset hayatındadır. Alnına toz kondurulamaz, veremeyeceği hiçbir hesap yoktur» dedi.

5- Meclislerin tatile girmesi dolayısı ile ortak açıklamada bulunanCHP Grup Başkanvekilleri Metin Tüzün ve Altan Öymen, geçen dönemin bir değerlendirmesini yaptılar ve «Özellikle muhalefetin bu dönemiçinde 61 gensoru vererek engelleme yolunu izlediğini, çeşitli engelleme yollarına başvurduğunu» belirterek, «Cumhuriyet tarihinde böylebir muhalefet modeli ilk defa ortaya çıktı» dediler.

6- AP Grup Başkanvekillerinden Esat Kıratlıoğlu basına yaptığıaçıklamada, «Bu dönem en önemli olay, CHP'nin yolsuzluk iddialarından kaçıp Hükümet olarak Meclis'i boykot etmesidir. Zannederim, böyle kaçan bir Hükümet istifa etmiş sayılmalıdır. Zira gensoru Anayasalbir güven konusudur. Gensorudan kaçmak ise, kendini kurtaracak sayıyı bulamamış olmayı ifade eder. O bakımdan şu anda Hükümet meşruolarak işbaşında olamaz» şeklinde görüşlerini bildirdi.

MHP Grup Başkanvekili ihsan Kabadayı ise, açıklamasında, «Türkiye bugün adı konulmamış bir doktrin savaşı içindedir. Hükümet bunlara karşı gerekli tedbirleri almamıştır. Enflasyon ve zamlar hayatıcehenneme çevirmiştir. Mevcut iktidar bunların üstüne tüy diker biçimde boykotçuluğa başlamıştır. Hükümet üzerinde şaibeler doğduğunda o Hükümet'in istifası gerekir. Bunalım artmıssa erken seçime gidilir.Bugün Hükümet'in akıbetinden korkan bir hali vardır» dedi.

7- AP, MSP ve MHP Grup Başkanvekilleri, yayınladıkları ortakbildiride, «Azınlığa düşen, meşruluğunu yitiren ve otorite boşluğunasürüklenen Hükümet'in güvenoyu istemesi gerektiğini, bu yapılmadığıtakdirde. Millet Meclisi'ni olağanüstü toplantıya çağırmaya ve bu işibitirmeye kararlı olduklarını» bildirdiler.

8- MSP Genel İdare Kurulu toplantısından sonra yayınlanan bildiride, «Bu iktidarın son kaçış noktası öyle anlaşılıyor ki Senato seçimleridir, iktidar Senato seçimlerinde milletin elinden kaçamayacaktır, gereken dersi alacaktır» denildi.

9- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir habere göre; Millet Meclisi'nin Kasım ayında başlayıp, dün sona eren yasama yılında, BütçeYasası ile ona bağlı yasalar dahil 79 yasa çıkarıldı.

10- Türk - İş'e bağlı Çimse - İş Sendikası'na kayıtlı 13 çimentofabrikasında Nisan ayından bu yana sürdürülen toplu iş sözleşmesi toplantılarının uyuşmazlıkla sona ermesi sonucu grev kararı alındı.

11- DİSK Onur Kurulu'nca 4 ay önce DİSK üyeliğinden geçici olarak uzaklaştırılan Yeraltı Maden - İş Sendikası, sürenin dolması ile yeniden DİSK üyesi oldu.

12- Ankara Bahcelievler'deki MHP Genel Merkezi yanında bulunanMilliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu (MİSK) Genel Merkezi'negece kimlikleri bilinmeyen kişilerce bir otodan önce otomatik silahlarlaateş edildi, daha sonra bomba atıldı. Olay sırasında iki kişi öldü, ikikişi de ağır yaralandı.

Öte yandan, Bursa'da meydana gelen olayda, sol görüşlü olduğubildirilen bir öğrenci, yaylım ateşine tutularak öldürüldü.

13- 7. Kolordu ve Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı'nca bir süre önce gözaltına alınıp daha sonra valıverilen DİSK Genel SekreteriFehmi Işıklar hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi. Işıklar ile birliktedaha önce gözaltına alınan 10. Bölge Temsilcisi ile 3 sendikacı ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

14- Ağrı Valisi Muzaffer Yüce, THA'ya yaptığı açıklamada, «İran'dan Ağrı'ya karşılıklı iyi ilişkiler altında 3 ay içinde 1500 ton mazotgeldiğini» bildirdi.

15- Bir süre önce İstanbul Valiliği'nden kendi istemiyle emekliolan İhsan Tekin, Devlet Malzeme Ofisi Yönetim Kurulu Üyeliği'ne getirildi.

16- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, dış ülkelerde yaşayan Yunanlıların kurdukları örgütlerin koordinasyon komitesi üyelerine yaptığı konuşmada, «Kıbrıs meselesine bulunacak çözüm devletinve halkın bütünlüğüne, birliğine dayanmazsa, bu Ada'nın taksimine yolacar» dedi.

17- Japonya'da ABD Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Jimmy Carter, yedi sanayileşmiş ülkenin katıldığıTokyo Doruğu'nda, 1985 yılına kadar her ülkenin petrol dışalım kotaları hakkında anlaşmaya varıldığını bildirdi.

18- Yabancı ajansların bildirdiğine göre; Nikaragua Devlet BaşkanıSomoza, ABD'nin yeni Nikaragua Büyükelçisi Lawrence Pezzullo ileManagua'da yaptığı görüşmede, «özel koşullar altında istifa edebileceğini» açıkladı. Ancak, Amerikan Dışişleri Bakanlığı Nikaragua'nın geleceği hakkında kimseye söz veremeyeceklerim ve Somoza'nın koşullarınıkabul etmeyeceklerini bildirdi.

19- AFP Ajansı; NATO'nun Avrupa'daki Kuvvetleri'nin eski Başkomutanı Orgeneral Alexander Haig'e, görevinden ayrılmasından birkaçgün önce Brüksel'de yapılan suikasti. Kızıl Ordu fraksiyonunun«Andreas Baader komandoları» adlı grubun üstlendiğini bildirdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106