16.5.1979
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1979

1 Mayıs 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demire! verdiği demeçte, anayasa ve kanunların açıkça çiğnendiğini belirterek «Milletin gururu ile oynayanların onun gazabından bir gün kaçacak yer arayacaklarından kimsenin şüphesi olmasın» dedi.

2- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş düzenlediği basın toplantısında «1 mayıs nedeniyle çeşitli il ve ilçelerde düzenlenen gösterilerinbir kaç olay dışında sakin geçtiğini ve 1642 si Ankara ve istanbul'daolmak üzere 1706 kişinin gözaltına alındığını» açıkladı. Güneş açıklamasında İstanbul'da tutuklananlar arasında TiP Genel Başkanı BeniceBoran'ın da olduğunu bildirdi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Tokat'ın Erbaa, Almus. Zile ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, «Kültür emperyalizminin tesirlerini polisiye tedbirlerle ortadan kaldırmak mümkün değildir» dedi.

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu verdiği demeçte «Irkçılığın, Türkiye'yi ikiye değil, dört - beş parçaya ayıracak tehlikeli veilkel bir görüş olduğunu» öne sürerek, Türkiye'yi huzura kavuşturacakyolun Atatürk'çü milliyetçilik yolu olduğunu söyledi.

5- MSP Grup sözcüsü ve Konya milletvekili Şener Battal, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, «AP sözcülerinin Türk islam Sentezi ne başvurarak MHP gibi tavır takındıklarını» belirterek «SüleymanDemirel belli bir sağ kesimin oylarına gözdikiyor, halkımız AP'nin veDemirel'in ne götüreceğini çok iyi bilmektedir» dedi.

6- ABD deki temaslarını tamamlayan Kontenjan Senatörü MetinToker ve AP Bitlis Senatörü Karman inan, gezi izlenimlerine ilişkin olarak yaptıkları açıklamada «ABD Türkiye'yi hala bir müttefik olarak görmüyor, ülkemizi, Kıbrıs sorunu ile ilgili bir ülke ve ABD üslerinin bulunduğu bir yer olarak değerlendiriyorlar» dediler.

7- CENTO Genel Sekreteri Kamuran Gürün başkanlığında ABD,Pakistan ve İngiltere büyükelçileri ile Dışişleri Bakanlığı yetkililerininkatılmasıyla yapılan toplantıda, CENTO'nun tasfiyesi resmen kararabağlandı.

8- MESS Genel Kurulunda konuşan, Türkiye İşveren SendikalarıKonfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Halit Narin, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi koşullar karşısında işverenlerin tam bir dayanışma ve birleşme dinamizmi içinde bulunmaları gerektiğini vurguladı.

9- Türkiye Çekirdeksiz Kuru Üzüm ihracatçıları Birliği tarafındanyapılan açıklamada, çekirdeksiz kuru üzüm ihracatından sağlanan döviz gelirinin geçen yıla göre, iki misli artarak 2.5 m'ilyara çıktığı bildidirildi.

10- Gaziantep ve Samsunda meydana gelen olaylarda toplam üçkişi öldürüldü.

11- İzmir'in Cumhuriyet ve Konak alanlarında yapılan törenlerle1 Mayıs kutlandı.

12- ABD Senato Dış ilişkiler Komisyonu'nda ayrıntılı bir açıklamayapan ABD Dışişleri Ba'kan Yardımcısı Warren Christopher, «Türkiye'de ekonominin çöküntüye uğramasının, demokrasi kuruluşlarımda etkiliyebilecöğini ve siyasal bazı gelişmelere yol açabileceğini» savunarak,«Türkiye'ye verilmesi istenen 100 milyon dolarlık ekonomik ve 50 milyon dolarlık askeri yardımın tek başına yeterli olmayacağını» söyledi.

13- New York'ta bir kilisede anma töreni yapacakları gerekçesi iletoplanan 800 Ermeni din adamı, Türkiye'den intikam almak için andiçtiler.

14- Türkiye'nin dışarıya olan 2,5 milyar dolarlık borcunun ertelenmesi konusunda yedi bankanın kurmuş olduğu Konsorsiyum adına,Türkiye'ye gelen 4 kişilik bir heyet, Merkez Bankası yetkilileri ile resmitemaslarına başladılar.

15- Kuveyt Arap Ekonomik Kalkınma Fonu yetkilileri, Fon'un Türkiye'ye 14 milyon dolar tutarında proje kredisi açtığını açıkladılar.

16- 28 yıldır ABD denetiminde bulunan Karamürsel Ortak Savunma Tesisleri, tüm hizmet birimleri ile birlikte Türk Deniz Kuvvetlerinedevredildi.

17- Türk Hükümeti tarafından 20 Nisan'da alınan karar gereğince,Kıbrıstan geri çekilmesi planlanan 1500 kişilik askeri birliğin ilk bölümü Magosa'dan ayrıldı.

18- ABD Başkanı Carter, düzenlediği basın toplantısında, SALT - 2anlaşmasının hükümlerinin çiğnenmesinin Washington - Moskova ilişkilerinde «çok ciddi sonuçlara yol açabileceğini ve bunun nükleer birçatışmaya dönüşebileceğini» söyledi.

19- Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov'un Yunanistana yapmış olduğu ziyaretin sonunda yayınlanan ortak bildiride, Yunanistan ve Bulgaristan, Kıbrıs sorununa, BM kararları çerçevesinde, adaletli, kalı cı ve barışçı bir çözüm bulunması yolunda birleştiklerini açıkladılar.

20- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Rodezya'da yapılan seçimleri 3 çekimsere karşı 12 oyla «yapılmamış ve geçersiz» olarak ilanetti, ve tüm devletlerden seçimlerin sonucunu tanımamalarını ve Salisbury rejimine uygulanan yatırımları sürdürmelerini istedi,.

21- İran Başsavcısı Mehdi Hadavi, görevlilerin dışında herkesinellerindeki silahları teslim etmesini istedi.

22- Endonezya'nın en büyük adalarından Sumatra'daki, Merapivolkanının faaliyete geçmesi sonucu en az 80 kişinin öldüğü birdirildi.

2 Mayıs 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Genelkurmay Başkanlığı'nda,Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüdler Başkanlığı'nca düzenlenen bir konferansa katıldı.

2- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul, Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Hikmet Çetin başkanlığında toplandı. Toplanırda, son ekonomik önlemler ve buna bağlı gelişmelerle, yurdumuzda bulunan DünyaBankası ve IMF heyetleriyle yapılan temaslar gözden geçirildi.

3- Dışişleri Bakanı Gündüz okçun, İspanya Dışişleri Bakanı OrajaAguirre'nin resmi çağrılısı olarak, üç günlük resmi ziyaret için ispanya'ya gitti.

4- Tercüman Gazetesi'rtin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Türkiye'ye yılda 100 bin ton kaçak altın girdiğini, bunun 500 ile 700 milyon dolar arasında döviz kaybına neden olduğunuve Türkiye'nin dışarıdan altın satın almada dünyada ikinci ülke olduğunu belirterek, «Altınla ilgili kararımız değişmeyecektir» dedi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erba'kan, Tokat'ta düzenlediğibasın toplantısında, halkın 1 Mayıs'ın olaysız geçmesinden memnun olduğunu belirterek, «Bir takım kuruluşlara kendisini borçlu sayan, bunların aşırı taleplerine boyun eğen bu kadar aciz bir Hükümet'in yıkılmakta olduğu su günlerde. Silahlı Kuvvetlerimizin basiretli hareketli sayesinde büyük facialar önlenmiştir» şeklinde konuştu.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes verdiği demeçte, «Muhalefet partilerinin asgari müştereklerde birleşerek sorunların üzerinegitmesini, hal çareleri bulmasını» isteyerek. «Bu yıl kısmi Senato seçimleriyle birlikte, erken seçimlerin de yapılmasında büyük yarar vardır»dedi.

7- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ bir demeç vererek,«1 Mayıs'ın devlet güçlerinin aldığı önlemlerle olaysız geçmesindenDerrtirel'in rahatsızlık duyduğunu» belirtti ve «Devlet gücünden sözeden Demirel'in, Devlet güçlerinde alınan bir karara karşı halkı tahrikedecek sözleri, çelişkiler içinde bocaladığının açık bir kanıtıdır» dedi.

8- AP Genel Sekreteri Nuri Bayar, verdiği demeçte, «1 Mayıs'ıkanunlara aykırı şekilde kutlamak için gösterilen cüret ve cesaret, bugünkü Hükümet'in iktidar hırsı ile ülkenin ve milletin bölünmez bütün- lüğünden verdiği tavizlerle kaynaklanmaktadır» seklinde görüşleriniaçıkladı.

9- Cumhurbaşkanlığı Kontenjan Senatörü ve Türk - iş eski GenelBaşkanı Halil Tunç, Türk Haberler Ajansına Hükümetle ilgili görüşlerini açıklarken, «CHP Kurultay'dan yara almadan çıkarsa, bu Hükümet kesinlikle 1981'e kadar g'ider. Yerii bir Hükümet modeli aramayagerek yok» dedi.

Tunç, DİSK'in son günlerdeki tutumu ile ilgili olarak da, «Bu tutumları iç bünyedeki hırçınlıklarından kaynaklanmaktadır. DİSK parçalanacaktır. Bu kaçınılmaz sonuçtur» şeklinde konuştu.

10- Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği TÜSİAD tarafındanyayınlanan «Olaylara bakış» adlı periyodik yayında, «Türkiye ekonomikkrizden kurtulmalıdır, kurtulacaktır.» denilerek, «Ekonomik krizden kurtulmak için sihirli reçetelere gerek olmadığı ancak devletin gerçek giderlerini karşılayacak vergi yasalarının politik nedenlerle çıkarılmadığı»öne sürüldü.

11- İstanbul, Elazığ ve İzmit'te meydana gelen olaylarda üç kişiöldürüldü.

İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada,1 Mayıs günü gözaltına alınan kişilerden 300 kadarının serbest bırakıldığı, korsan miting yaptıkları gerekçesiyle 644 kişinin ise gözaltındatutuldukları bildirildi.

12- Ankara - Bolu karayolunda, bir otobüsün şarampole yuvarlanması sonucu meydana gelen kazada, 9 kişi öldü 15 kişi yaralandı.

13- İçel'e bağlı Gülnar İlçesi Cumhuriyet Savcısı İlhan Ersayın,evinde ölü olarak bulundu. Olayın soruşturmasına başlandı.

14- Türkiye'nin Dövize Çevrilebilir Mevduat Hesapları olmak üzere,uluslararası 220 bankaya toplam 3 milyar 100 milyon dolarlık borcununertelenmesi ve 400 nrtilyon dolarlık yeni kredi alınmasıyla ilgili 7 bankayı temsil eden yetkililerle Ankara'da yürütülen görüşmelerin olumlusonuçlandığı ve anlaşmaya varıldığı açıklandı.

15- İngiltere'de yayınlanmakta olan The Financial Times Gazetesi'nde, Türkiye'ye ilişkin olarak yer alan bir yorumda, Türkiye'deki son gelişmeler ele alınarak, «5 milyon İstaribullu'yu, bir süre evlerine kapatmak, bugün Türkiye'yi yönetenlerin endişelerini belirten bir önlem» olarak nitelendi.

16- Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında, topluluğun Türkiye'ye üç yıl içinde yaklaşık 450 milyon dolar kredi sağlanmasınıöngören üçüncü mali protokol yürürlüğe girdi.

17- Derfktaş - Kipriyanu görüşmesine ilişkin ön çalışmalarda bulunmak üzere Kıbrıs'ta bulunan BM Genel Sekreteri özel Siyasi islerYardımcısı Perez De Cuellar, KTFD Başkanı Denktas ile görüştü. Görüşmeden sonra, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Denktas, «Herşey, istediğimiz şekilde yürümektedir» dedi.

18- İran'da dini Lider Ayetullah Humeyni'nin yardımcısı ve DevrimMahkemeleri Başkanı Ayetullah Murtaza Mutaheri, bir grubun açtığıyaylım ateşi sonucu öldürüldü. Öldürme olayını daha sonra, aşırı sağeğilimli Furkan örgütü üstlendi.

3 Mayıs 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'na Ordadoğu'daki elçilerle yapılan toplantılar hakkında bilgi verdiğini belirterek/toplantıda gecikmişkararnamelerin de görüşüldüğünü bildirdi. Ecevit, gazetecilerin 1 Mayıs'la ilgili sorularına verdiği yanıtta ise, «Sıkıyönetim kendi kararları doğrultusunda uygulamasını yaptı. Benim ekleyecek bir şeyim yok» dedi.

2- Bakanlar Kurulu, İstanbul Belediyesi'nin Macaristan'dan malkarşılığı otobüs alma kararını onayladı.

3- Millet Meclisi Eğitim Komisyonu'nda, Üniversiteler Yasa Tasarısı 'n m görüşülmesi sırasında bir konuşma yapan Milli Eğ'itim BakanıNecdet Uğur, 6 yeni üniversitenin açılacağını belirterek, «Tüm yükseköğrenim kurumları, Anayasa'mızm ilgili maddesinin ışığı altında düzenlenecektir. Üniversiteler arasındaki farklılıklar giderilecektir» desti i.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi işgüzar, Türk - İş'in yeni GenelBaşkanı İbrahim Denizcier ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti. İşgüzar, ziyareti sırasında, «Atatürkçü yoldan ayrılmayan demokrasimize,Türk'ün örf ve adetlerine son derece saygı duyan bu kuruluşa, biz deen az kendileri kadar saygı duyuyoruz» dedi.

5- Yerel Yönetim Bakanı Mahmut özdemir, yaptığı açıklamada,muhtarların birikmiş ödeneklerinin gönderildiğin1! belirterek, Bakanlığı'nca hazırlanan Köy Kanunu Tasarısı'nın, yakında Meclislere sunulacağını bildirdi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, Kastamonu'nun Araç Köyü'ne elektrik getirilmesiyle ilgili olarak düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Hedeflerinin, 5 bin köyü daha elektriklendirmekolduğunu» söyledi.

7- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, yaptığı açıklamada, pamukve zeytinyağı açıklamada, pamuk ve zeytinyağı ihracat tescillerinin birsüre içinde durdurulduğunu bildirdi.

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Eskişehir'de,Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'nın plan tatbikatını izledi.

9- Milliyetçi isçi Sendikaları Konfederasyonu MİSK'in Eğitimve Kültür Merkezinin hizmete girişi nedeniyle düzenlenen törende birkonuşma yapan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, «Komünizmin

karsısına sadece polis ve asker çıkararak yenileceğini sanmanın boşhayal olduğunu, fikirlerinin ancak kendilerinden daha güçlü ve dahatutarlı, daha cazip fikirlerle yenilebileceğini» söyledi.

10- GGP Genel Başkam Turhan Feyzioğlu ve 13 AP'li milletvekili.Millet Meclisi Başkanlığı'na verdikleri önergede. Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İzgüzar bakında gensoru açılmasını istediler.

11- MHP Genel Başkan Yardımcısı Agah Oktay Güner, Strasbourg'daki Avrupa Konseyi Toplantısı'na katılmak için Türkiye'den ayrılırken,THA'ya verdiği demeçte, «Ecevit Hükümeti zamanında, polisin bazıgençlere yaptığı işkenceleri içeren bir dosyayı, Avrupa Konseyi Parlamento Başkanı'na vereceğini» açıkladı.

12- 'Köy - Koop ile Sovyetler Tüketim Koperatifleri Merkez Birliğiarasında bir ticaret protokolü imzalandı.

13- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ile Yönetim Kurulu Üyeleri, Ankara Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yazar ile«Basın sanayiinin sorunları» hakkında bir toplantı yaptılar. Toplantıdabir konuşma yapan Cenkçi, «Türkiye'deki bunalımın en büyük ağırlığını,basın sanayii ve sanayi kuruluşlarının yüklendiğini» belirterek «Bunalımdan kurtulmanın, ülkesini seven herkesin görevi olduğunu» söyledi.

14- Ankara Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yazar verdiği demeçte,Ankara Belediyesi'hin başlattığı harç ve kuşat uygulamaları ile birçokişyerini kapatma ile tehdit etmesinin, kanunlara ve çalışma anlayışınaaykırı olduğunu» söyledi.

15- Niztip, İstanbul, Gaziantep, Adana ve Urfa'da meydana gelenolaylarda, toplam 5 kişi öldürüldü.

16- Afyon CHP Milletvekili İsmail Akın, Ankara'da evirtin önündesilahlı saldırıya uğradı. Saldırganlar güvenlik ekiplerince yakalandı.

17- Resmi bir ziyaret için İspanya'da bulunan Dışişleri BakanıGündüz okçun, ispanya Kralı Juan Carlos ve Başbakan Adolfo Suareztarafından kabul edildi. Görüşmelerde, Akdeniz'deki durum üzerindegörüş alış - verişinde bulunulduğu ve Türkiye ile ispanya arasındaki işbirliğinin ele alındığı bildirildi.

18- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, FKÖ'nün davetllisiolarak Lübnan'da bulunan heyetle yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin Ortadoğuda çok önemli bir rol oynayabileceğini, Ortadoğu'nun Türkiye'niniçinde bulunduğu ekonomik güçlüklerin üstesiinden gelmesi için yeniolanaklar sağlayabileceğini» söyledi.

19- BM Genel Sekreteri Kurt Waldhein, Çin gezisi sırasında verdiğ'i demeçte. Kuzey ve Güney Kore'nin, barışçı yollarda nbirleştirilmesiidin BM'nin çaba harcadığını belirterek, bu çabaya Kore halkının da katılmasını istedi.

20- ABD Başkanı Jimmy Carter, resmi bir ziyaret için ülkesindebulunan Japon Başbakanı Masayoşfi Ohira onuruna verdiği yeme'kte yapdlği demeçte, Kuzey ve Güney Kore'nin, barışçı yollardan birleştirilmesilan, Japonya'nın kendi halkına ayırdıklarından daha fazladır» dedi.

21- İngiltere'de erken seçimler yapıldı.

22- Çin, Uganda'da İdi Amin'in devrilmesinden sonra kurulan yeniyönetimi tanıdığını bildirdi.

4 Mayıs 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutünk, Başbakan Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'i ayrı ayrı kabul ederek görüştü. Korutürk ayrıca, Millet Meclıisi Başkanı Cahit Karataş ile de, Karakaş'ın isteği üzerine bir görüşme yaptı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ileyaptığı haftalık olağan görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Korutürk'e iç ve dış sorunlar hakkında bilgi sunduğunu belirtti.

Ecevit, CHP İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada ise, «Türkiye'desağ kafatasçılar vardır, sol kafatasçılar vardır. Biz, hiçbir etnik ayrımgözetmeyen milliyetçiliği, bütün gerekleriyle hazırlayacağız» dedi.

3- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, yaptığı açıklamada, «Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde ayrılıkçı faaliyet gösteren örgütlerin,okul çağındaki çocukları kışkırtma ve kullanma eğiliminde olduklarını»belirterek, «Bağnaz ve ırkçı sloganların kullanıldığını» söyledi.

4- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, kuyumcu ve sarraf derneklerinin temsilcileriyle yaptığı görüşmede, «Hükümet'in altına el koymasının sözkonusu olmadığını, geçici kabul yoluyla altın ithal edilerek,işlendikten sonra ihracının üzerinde durulduğunu» bildirdi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Bursa IIKongresi'nde yaptığı konuşmada, Hükümet'in düşürülmesi halinde alternatifler bulunduğunu belirterek, «AP'nin kuracağı bir hükümetin dışarıdan desteklenmesi ve bu hükümetle erken seçime gidilmesi düşünülürse, MHP böyle bir hükümeti dışarıdan desteklemeye kararlıdır»dedi.

6- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Sosyal Güvenlik BakanıHilmi işgüzar hakkında verdikleri gensoru ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, gensorunun. Hükümet hakkında değil, bir Bakan hakkında olduğunu belirterek, «Sayın Ecevit oy hesabı, iktidar hesabı yaparak SosyalGüvenlik Bakanı'nı korumaya kalkışırsa, kendi partisine mensup üyelerin vicdani kanaatleri yolunda oy kullanmalarını parti disiplini baskısıile önlerse, işte o zaman konu bir Bakan'ı değil, bizzat kendisini ilgilendirir» dedi.

7- AP Genel Başkan Yardımcısı Barlas Küntay, verdiği yazılı demeçte, «Hadiselerin içinde kaybolan bu Hükümet'in şahsında zulmü,zorbalığı destekleyenler ve suç işleyenler yanıldıklarını pek yakında anlayacaklardır» seklinde açıklamada bulundu.

8- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Rafet İbrahimoğlu yaptığı açıklamada; Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan İs Kanunu ile ilgili tasarının, işyerlerinin üretimini artırmak yerine işyerlerinin kapanmasına yol açacak bir tasarı olduğunu söyleyerek, «İş Kanunu mu değiştiriliyor, hür teşebbüse mi son veriliyor ?»dedi.

9- İmar iskan Bakanlığı'na bağlı işyerlerinde çalışan 2000 işçi,hakları verilmediği gerekçesiyle greve başladı.

10- Gaziantep ve Kilis'te meydana gelen olaylarda iki kişi öldürüldü.

11- İstanbul'da 1 Mayıs günü sokağa çıkan ve gözaltına alınan kişilerden 66'sı, sorgularından sonra tutuklandı.

12- Günaydın Gaztesi, Kıbrıs Türk Federe Devleti’ni tanıyan ilkülkenin iran olduğunu ve İran Başbakanı Mehdi Bazergan'ın, MustafaÇağatay'a gönderdiği mesajda, «İran, Kıbrıs'taki Müslüman halkın çıkarlarını korumaya kararlıdır» dediğini bildirdi.

13- ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi, Başkan Carter'ın Türkiye'ye verilmesini önerdiği 50 milyon dolarlık bağış şeklindeki askeriyardımı onaylamadı, ancak yardımın bağış yerine askeri satış kredisişeklinde olmasını önerdi.

14- Türkiye'de bulunan IMF Heyeti Başkanı Charles Woodward,yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin 4. Beş Yıllık Kalkınma Planı ve 1979yılı programında öngörülen politikalar ile hiçbir yere gelemeyeceğini»öne sürdü

15- İngiltere'de yapılan erken seçim sonucu, Margaret ThatcherBaşkanlığındaki İngiliz Muhafazakar Partisi, oyların büyük bir bölümünü alarak tek başına iktidara geldi.

16- Fransa Parlamentosu'n'da bir konuşma yapan Dışişleri BakanıJean François, Mısır - İsrail anlaşmasını eleştirdi.

17- Vietnam, Çin'in geçtiğimiz 26 Nisan'da sunduğu Çin - Vietnamanlaşmazlığının cözümlenmesiyle ilgili 8 maddelik öneriyi reddetti.

18- Sıkıyönetim Mahkemelerine 10 askeri hakim ile 9 subay üyeatandı. Atama kararları, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

19- Diyanet işleri Başkanlığı Teşkilat Yasası ile Bağ - Kur Kanunu,Resmi Gazete'de yayınlandı.

5 Mayıs 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, İstanbul CHP İl Kongresi'ne gönderdiği mesajda, «Türkiye'yi bunalımdan çıkaracağız. Asılmaz sanılan engelleri aşarak Hükümeti kurduk. Hükümet'te karşılaştığımız engelleride aynı inançla, birlikte ve güvenle aşacağız» dedi.

2- AP Genel Baştanı Süleyman Demirel, düzenlediği basın toplantısında, «Hükümet bölünmezliğimizi tehlikeye düşürdü. CHP'HlefinAtatürkçülükten söz etmesi iki yüzlülüktür. Onlar, Atatürk'n kapısıönünde değil, Mao'nun, Castro'nun, Lenin'in 'kapısı önünde duruyorlar.Ekonomiyi Kurtarma Programı, iflasın ilanıdır» seklinde konuştu.

3-Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun, İspanya'ya yaptığı resmi ziyaretin sonuncunda, Madrid'de bir basın toplantısı düzenledi, okçun toplantıda «Madrid'de yapılacak olan Avrupa Güvenliği Konferansı, AETile ilişkiler ve 'içinde Kuzey Afrika sorunlarının da bulunduğu uluslararası sorunlara ilişkin görüş alış - verisinde bulunduk» dedi.

Ökçün ayrıca, Avrupa Konseyi'nin 30. kuruluş yıldönümü nedeniyle, «Avrupa Birliği, her kişinin düşünce ve hareket şekline göre gerçekleşecek ve daha faydalı olacaktır» dedi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi işgüzar, yaptığı açıklamada, asgari ücretin arttırılmasıyla işçi emekli aylıklarının da artırılacağını belirterek, «Asgari ücretten aylık alanların eline her ay için 506 lira, daha yüksek dereceden aylık alanların eline ise 672 lira daha fazla parageçecektir» dedi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Kırıkhanilçesinde düzenlediği açıkhava toplantısında, Hükümet'in kısa zamandadüşeceğini öne sürerek, «Bugünkü militanlar, AP zamanında yetişti.Masonluk Komünizmin İlacı değildir» dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Balıkesir, Ayvalık veHavran'da yaptığı konuşmalarda, «Komünistler ve bölücüler nezdindeEcevit ve CHP sadece bir geçiş döneminde kullanılacak birer vasıtadanbaşka birşey değildir» dedi.

7- AP Genel idare Kurulu Üyesi, Bursa Senatörü ihsan SabriCağlayangil, yaptığı açıklamada, «Mevcut Hükümet teknik açıdan ölmüştür. Ama ruhunu teslim edeceği anı Allah bilir. Yeni Hükümet, buHükümet'in yıkılış biçiminden doğacaktır» diyerek, dış politika çalışmalarının «Tek adam şovu» haline getirildiğini öne sürdü.

8- Asgari ücretin 5 bin 400 liraya çıkarılmasıyla ilgili olarak basına yazılı bir demeç veren Milliyetçi İşçi Sendikaları KonfederasyonuGenel Başkanı Ömer Faruk Akıncı, «Bu rakamın, günün şartlarının çokgerisinde kaldığını» belirterek «Hükümet'in derhal, asgari geçim indirimini asgari ücret seviyesine çıkarıp, asgari ücretle çalışanlara en azından geçtiğimiz 5 aylık gelir vergisi ve mali denge vergisi tutarının iadeedilmesi» gerekir dedi.

9- Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi, 1 Mayıs nedeniyle verdikleridemeç, bildiri ve davranışlarını «Devlet ve Hükümet'in nüfusunu kıran,memleketin emniyet ve asayişini bozan eylemler olarak» nitelediği DİSKGenel Başkanı Abdullah Baştürk, Genel Sekreter Fehmi Işıklar, GenelBaşkan Vekili Kemal Nebioğlu, Rıza Güven ve Yürütme Kurulu üyelerinden Tuncer Kocamanoğlu'nun,. tutuklu olarak yargılanmalarını kararlaştırdı.

10- Türkiye'nin en büyük gübre kompleksi olan BAĞFAS ile Petrol - İş Sendikası arasında üç aydır süren toplu sözleşme görüşmelerianlaşmayla sonuçlandı.

11- Samsun'da bir lise öğrencisi, Adana'da iki isçi vurularak öldürüldü. İzmit Körfezi'nde, demirlenmiş olarak ham petrol ve kilit gazyükünü boşaltmak için bekleyen ATA Tankeri'nde televizyon patlamasıyüzünden yangın çıktı. 40 milyon lira zarara yol açan olayda, can kaybıolmadı.

12- Washington Büyükelçisi Melih Esenbel'in merkeze alınması veBüyükelçiliğe Dışişleri Genel Sekreteri Şükrü Elekdağ'ın atanmasınailişkin karar Rsrrvi Gazete'de yayınlandı.

13- Yunanistan'ın, Yunan karasularını ihlal ettiklerini iddia ettiğiiki Türk balıkçısını, Midilli Adası açıklarında tutukladığı açıklandı.

14- Türkiye'de temaslarını sürdüren IMF Heyeti Başkanı Woodvvard'ın, «Türkiye bu politikayla bir yere varamaz.» şeklindeki sözlerinin«Asılsız» olduğu. Maliye Bakanlığı tarafından bildirildi.

15- Denktaş - Kipriyanu görüşmesinin gündemini hazırlamak içinKıbrıs'ta bulunan BM Genel Sekreteri'nin özel Siyasi isleri YardımcısıPerez de Cuellar yaptığı açıklamada, «BM Genel Sekreteri'nin gözetiminde yapılacak olan Denktaş - Kipriyanu görüşmesi için iyimser olabiliriz. Çünkü şu anda gelişmeler, durumun iyiye gittiğini gösteriyor»dedi.

16- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Türk Federe Meclisi'ninonayladığı «Askeri Bölgeler Yasası'm, Meclis'e geri gönderdi.

17- KTFD Dışişleri, Savunma ve Turizm Bakanı Kenan Atakol, İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansfna katılmak üzere Kıbrıs'tan ayrıldı.

18- Kıbrıs Rum Komürtist Partisi (AKEL) Lideri Papayanu, KıbrısTürk kesiminde yayınlanan Halkın Sesi Gazetesine verdiği demeçte,«CIA'Kıbrıs'ı bölmek için, 1974 yılında 60 milyon dolar harcadı» dedi.

19- İran'da 5 kişinin daha kursuna dizildiği ve bugüne kadar idamedilenlerin sayısının 211'e ulaştığı bildirildi. İran'ın dini Lideri Ayetullah Humeyni, yaptığı konuşmada. General Garani ve Dini Lider Muhateri'nin öldürülmelerinin devrimi güçlendirdiğini söyleyerek, ölmektenkorkmuyoruz» dedi.

20- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat bir demeç vererek. MısırDevlet Başkanı Enver Sedat'ın düşürülmesinin kesinleştiğini bildirdi ve«Ne kadar güçlü olursa olsun, bir yabancı devletin, ulusuna ihanet etmiş bir kişiyi koruması kolay değildir» dedi.

21- San Salvador'da, sol yanlısı oldukları bildirilen 50 kişilik birgrup, Fransa ve Kosta Rika büyükelçiliklerini basarak, 30'a yakın kişiyirehin aldı.

22- Çin Komünist Partisi'nin yayın organı, «ABD'nin Küba'ya birders vermesi gerektiğini» yazdı.

6 Mayıs 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Köln Radyosu aracılığı ile Almanya'daçalışan Türk işçilerine gönderdiği mesajda, Türkiye'ye döviz gönderenTürk isçilerine teşekkür ederek, «Öylesine borç yükü altına girmiş veMerkez Bankası'ndaki tüm dövizleri tükenmiş bir ülkeye, kimse kolaykolay kredi açmak istemiyordu. Bu ağır yükün altında ezilmedik, yılmadık. Çünkü yurdumuzun geniş olanaklarına, yurttaşlarımızın yurtseverliğine ve sorumluluk bilincine güveniyorduk» dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, yaptığıaçıklamada, bazı önemli yolsuzluk iddiaları ile ilg'ili soruşturmalarınsürdürüldüğünü belirterek, «Her devirde devletimizi kemirmis ve milletimizi tedirgin etmiş olan yolsuzluk olayları tekrar güncel bir sorun halini almıştır. Konuyla ilgili çalışmaları sürdürmekte ve kamuoyunun dikkatine sunmaktayım» dedi.

3- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Bursa'da bulunan Devlet Bakanı Enver Akova, «Vakıf yurtları, orta öğrenim yapanlara tahsis edilecek» seklinde açıklamada bulundu.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, Haftalık Yankı Dergisi'nin sorularına verdiği yanıtta, CGP Genel Başkanı ve 13 AP'Iİ milletvekilinin hakkında verdikleri gensorunun, gerçeklere aykırı olduğunu belirterek, «Hükümet sorunu olsun diye istifaya zorlanıyorum» dedi.

5- CHP istanbul İl Kongresi'nde konuşan Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz, «CHP, tek başına, Ecevit'in partisi değildir, birbaşkasının da partisi değildir. Ecevit, tek başına ne ülkeyi, ne de partiyikurtarmaya yeter. CHP'de Genel Başkanlık dışında hiçbir organ, tüzüğe uygun olarak çalışmıyor. Eskiden, İnönü karsısında doğru bildiğimşeyleri nasıl söylemişsem, Ecevit karşısında da söyledim» dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, İstanbul'da MHP İl Yöneticileri ile bir toplantı yaptı.

7- AP Genel Başkan Yardımcısı Necmettin Cevheri verdiği demeçte, «Aciz bir iktidarın kanlı ellerinde, tarihinin en ısdıraplı döneminiyaşayan milletimizin çektiği bütün sıkıntıların temelinde yatan tek sebep, CHP Sayın Genel Başkanfnın inançsızlığı ve tutarsızlığıdır» dedi.

8- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Alacakaptan, Köyişlerive Kooperatifler Bakanı Ali Topuz'un, CHP istanbul İl Kongresi'nde yaptığı konuşmaya ilişkin olarak, «Hiç kimse. Gene! Başkan ile Örgüt arasına girmeye kalkmasın, yoksa ezilip gider» şeklinde açıklamada bulurrdu.

9- MSP Genel Sekreter Yardımcısı Şevket Kazan yaptığı açıklamada, «Hükümet'in işbaşında kalmasının mucize olduğunu ve CHP'denyeni istifalar sağlanmak suretiyle Hükümet'in düşürülebileceğini» söyleyerek, «Görüştüğümüz CHPTİler var. Onların ayrılma temayüllerinitesbit etmiş bulunuyoruz» dedi.

10- Tüm - Person - Kon Genel Başkanı Sa'kıp Hiçerimez, düzenlediği basın toplantısında, Asgari Ücret Tesbit Komisyonu'nda memurstatüsündeki temsilcilerin de bulunması gerektiğini belirterek, «Asgariücretten kesinlikle vergi alınmamalıdır» dedi.

11- İzmir 4. Gıda Fuarı'nda, 95 milyonluk alış - veriş ve 23 milyondolarlık dışsatım bağlantısı yapıldığı açıklandı.

12- Gaziantep'te bir işçi öldürüldü, 1 Mayıs'ta kaybolan polisin cesedi bir inşaatta bulundu.

13- 171 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na aykırı hareket ettikleri iddiasıyla, 1 Mayıs'ta gözaltına alınan TİP Genel BaşkanıBellice B'oran ile 330 kişi, Sıkıyönetim Mahkemesi'nce tutuklandı.

14- İstanbul Yeşilköy Havaalam'nda, biri THY servis otobüsününiçinde, diğeri tuvalette olmak üzere, iki bomba patladı. Patlamada cankaybı olmadı ancak büyük hasar meydana geldi.

15- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,Türkiye - Sovyetler Birliği arasında imzalanan anlaşma hükümleri uyarınca, Sovyetler Birllği'nden elektrik enerj'rsi alımına başlandığı bildirildi.

16- İngiltere'de yayınlanan Observer gazetesinde, «TutuklamalarTürk solunu öfkelendiriyor» baslığı ile çıkan bir yazıda, «Ecevit, Orduile DİSK arasında sıkışan bir sandviçe döndü» denildi.

17- OECD Çevre Bakanları Toplantısı Fransa'da başladı.

18- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, İslam Ülkeleri Dışişleri BakanlarıKonferansı'na katılmak üzere Fas'a gitti.

19- İran'da 4 kişinin daha idam edildiği bildirildi. Bu arada, Ayetullah Mutaheri'yi öldürdükleri açıklanan Foıgan tedhiş örgütünün 8üyesinin yakalandığı açıklandı.

20- Yunanistan Başbakanı ve Yeni Demokrat Parti Lideri Konstantin Karamanlis, parti kongresinde yaptığı konuşmada, «PartisininBalkan Ülkeleri arasındaki dayanışmanın güçlendirilmes'inden ve Yunanistan'ın Arap ülkeleri ve komşuları ile iyi ilişkiler kurmasından yanaolduğunu» söyledi.

21- Avusturya'daki seçimleri, 9 yıldır iktidarda bulunan SosyalistParti kazandı.

7 Mayıs 1979

1- Genişletilmiş Sıkıyönetim Eşgüdüm Toplantısı, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında Genelkurmay Başkanlığında yapıldı. Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada «son 15 günlük olayların değerlendirildiğini ve sıkıyönetimi ihlal niteliğindeki olaylarda artış olduğunu» söyledi.

2- Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, Türkiye Yazarlar Sendika'sını ziyareti sırasında yaptığı konuşmada «Tüm engellemelere karşın141 - 142 maddeler kalkacaktır. Düşünce özgürlüğüne sahip çıkmakiçin marksist olmak gerekil değildir. Liberal olmak, demokrat olmak yeterlidir» dedi.

3- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Bursa'da bulunan Devlet Bakanı Enver Akova, gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, «Önemli bir sorun çıkmazsa hükümet 1981'e kadar görev basında kalacaktır, ülkede biri kalkar ben kürt'üm, öteki ben laz'ım, bir diğeri ben boşnağım derse, bütünlüğü korumanın imkanı yoktur» dedi.

4- İstanbul'da çalışmalarına başlayan. Uluslararası Turizm Birliği'nin 1. bölge toplantısına bir mesaj gönderen Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun Bu toplantının ülkemizde yapılmasından büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Türkiye'nin turizm açısından büyük olanaklara sahip olduğunu söyledi.

5- AP Grup Başkanvekili Esat Kıratlıoğlu, Sosyal Güvenlik Bakanı hakkında verilen gensoruya ilişkin olarak yaptığı açıklamada «Bugünkü hükümetin bünyesi bilinen usullerle kurulduğu için düşmeye değer.Kabinenin diğer bakanları hakkında patlatacağımız bomba haberler önümüz'deki günlerde kamuoyunda değerlendirilecektir» dedi.

6- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk verdiği demeçte «Yarım asırdır memleketi idare eden AP ve CHP zihniyetlerinin bize hediyesi, yokluk, kıtlık, işsizlik, buhran ve adeta bir iç harbin eşiğindeki ülkedir» dedi.

7- DİSK Genel Başkanı Abdullah Bastürk, DİSK Yürütme Kurulu üyelerinin tutuklanmaları üzerine verdiği demeçte «DİSK ve yöneticilerine yönelik saldırıların işçi sınıfına ve tüm emekçi halka yönelik olduğunu belirterek DİSK Yürütme Kurulu üyeleri hapishanede dahi olsalar mücadeleyi sürdürmeye kararlıdırlar» dedi.

8- Tez Büro - İş Genel Başkanı Uğur Batmaz, İmar İskan Bakanlığında sürdürdükleri grevle ilgili olarak yaptığı açıklamada, taleplerinin bakanlık bütçesini astığının bildirildiğini ancak bakanın fuar için kurulan prefabrik villayı Ataköy'e monte ettirdiğini ve ve afetler fonund'an3,5 milyon lira harcanarak villanın önüne dalgakıran yaptırıldığını söyledi.

9- Hava İş Sendikası, 73 yabancı şirketin ikram ve yer hizmetlerini karşılayan Usas'ta grev kararı aldı.

10- Mersin ağır ceza mahkemesi başkanı Halit Velioğlu, kimlikleribelirlenemeyen üç kişi tarafından evinde uğradığı saldırı sonucu öldürüldü. Velioğlu'nun 1 mayısla ilgili soruşturmayı sürdürdüğü bildirildi.

11- Antakya'da bir bankaya saatli bomba koymak isteyen genç,bombanın elinde patlaması sonucu öldü.

12- Eski CHP milletvekillerinden Hıfzırahman Raşit öymen geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

13- İzmir'in Tepecik pazaryerinde bir tüpgaz deposunda meydanagelen patlama sonucu 200 den fazla dükkan ve atölye yandı.

14- Türk - ABD ilişkilerinde üsler ve ekonomik yardım konusundaki gerginlikleri gidermek amacıyla Ankara'da bulunan ABD DışişleriBakan Yardımcısı Warren Christopher ile, Türk heyeti arasındaki görüşmeler başladı.

15- Yunanistan Dışişleri Bakanı bir açık oturumda yaptığı konuşmada «Türkiye ile Ege anlaşmazlıklarında eskiden her an patlamaya hazır olan gerginliğin azaldığını ve ilişkilerde düzelme olduğunu» söyledi.

16- Fas'ta çalışmalarına başlayan 10. islam Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısında Kıbrıs konusu, gündemin 3. maddesinde yer aldı.

17- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Kipriyanu bir dergiye verdiği demeçte, «Türk tarafı isteklerimizi kabul ederse bazı imtiyazlar tanırız»dedi.

18- İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı Lord Carrinton verdiği demeçte «En önemli dış politika sorunumuz, Avrupa 1le ilişkilerimizi düzeltmektir» dedi.

19- İran'da «İslami Devrimin Muhafızları» adı altında yeni bir silahlı güç kuruldu. Yeni kurulan gücün ülkede rejimi korumanın yanısıra, ikinci amacının dünyadaki kurtuluş hareketlerini desteklemek veislam devrimini bütün dünyaya yaymak olduğu resmen açıklandı.

8 Mayıs 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Mersin Ağır Ceza MahkemesiBaşkanı Halit Velioğlu'nun öldürülmesi nedeniyle, Adalet Bakanı Mehmet Can ile Yüksek Hakimler Kurulu Başkanı Mazhar Budak'a gönderdiği telgraflarda olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirterek «Adaletmensuplarının can güvenliklerinin sağlanması yolunda etkin önlemleralınması lazımdır» dedi.

2- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay, Halit VeHoğlu'nunöldürülmesi nedeniyle. Adalet Bakanı Mehmet Can, Yargıtay BaşkanıCevdet Menteş ve Velioğlu ailesine gönderdiği telgraflarda olaydanduyduğu üzüntüyü belirtti.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Halit Velioğlu'nun öldürülmesi nedeniyle, Yüksek Hakimler Kurulu Başkanı Mazhar Budak'a gönderdiği telgrafta «Bu tür baskıların ve cinayetlerin hesabı adalet önünde görülecektir» dedi.

4- ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Christopher ile bir görüşmeyapan Başbakan Bülent Ecevit, görüşmeden sonra yaptığı açıklamadaortaya çıkan teknik sorunların tam olarak giderilemediğini, görüşmedeKıbrıs ve Türkiye'ye yardım konusunun ele alındığını belirterek «Ohristopher, Türkiye'ye yapılması gereken 'ivedi yardımın, bir ay önce yapılması için elinden gelen çabayı göstereceğini söyledi» dedi.

5- Başbakan Bülent Ecevit, imar ve iskan Bakanı Ahmet Karaaslan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, «Yeni Yerleşme AlanlarıProjesi» adıyla bir proje hazırlandığını, ve bu sayede arsa ve meskensorunlarının kısa sürede cözümleneceğin'i bil-direrek, kısa dönemde 50bin konut yapılacağını söyledi.

6- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler Konya'da yaptığı açıklamada «hububat taban fiyatlarının ürün alınmadan açıklanacağını» belirterek, «hububat taban fiyatının 960 kuruş olarak saptanmasını isteyenlerin sorumsuz kuruluş ve kişiler olduğunu, fiyatların günün koşullarıgözönünde tutularak saptanacağını» söyledi.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Mersin Ağır CezaMahkemesi Başkanı Halit Velioğlu'nun öldürülmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada «1 mayıs sanıklarının dosyasını incelediği sırada, Velioğlu'nun bir saldırıya kurban gitmesini manidar olarak karşılıyorum»dedi.

8- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Halit Velioğlu'nun öldürülmesi ile ilgili olara'k yaptığı açıklamada «Hakim katillerinin müsamaha gördüğü, övülüp alkışlandığı bir ortamda bu çeşit menfur cinayetleriönlemek zordur. Anarşi ve tedhiş karşısında bir milli beraberlik sağlanışının gerçekleşmesini görmek istiyoruz» dedi.

9- AP Genel idare Kurulu, Genel Başkan Süleyman Demirel'inbaşkanlığında yaptığı toplantı sonunda yayınladığı bildiride, MersinAğır Ceza Mahkemesi Başkanı Halit Velioğlu'nun öldürülmesin'den duyulan üzüntüyü belirterek «Hükümet başkanının himayesinde, .kanlıanarşi olayları fütursuzca devam etmektedir» denildi.

10- CHP Grup Başkan Vekili Hayrettin Uysal, Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar hakkında verilen gensoruya ilişkin oJarak yaptığıaçıklamada «Eğer Feyzioğlu iddialarının belgelerini meclis soruşturması sırasında ortaya koyarsa, biz soruşturmanın açılması yönünde oy kullanırız» dedi.

11- AP-Milletvekili Ethem Ezgü ve 12 arkadaşı, Sosyal GüvenlikBakanı Hilmi İşgüzar hakkında hazırladıkları Gensoru Önergesini MilletMeclisi başkanlığına verdi. Önergede, SSK'nın aldığı ilaç fabrikaları,hastahane inşaatları ve SSK fonları yer alıyor.

12- İstanbul Üniversitesine bağlı olarak kurulan, Siyasal BilimlerFakültesi Dekanlığına Prof. Dr. Tarık Zafer Tunaya getirildi.

13- Türk - iş Genel Sekreteri Sadık Side, Konfederasyona bağlıTezbüro - iş ve Ağaç - iş sendikasmca, imar İskan Ba'kanlığı ve işyerlerinde uygulanan grevin sonuna kadar desteklemesine karar verildiğiniaçıkladı.

14- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Basın Meclisi «Ülke Bölünmezl'iğive Ulus bütünlüğü Açısından Ulusal Sorunlar» konulu toplantıdan sonra yayınladığı bildiride «Toplumda ulusal kimlik bilinci yaratmanın, çağdaşlığın ilk koşulu olduğu savunularak ülke bugün-korkulu rüyalar döneminden geçmektedir» denildi.

15- Denizlide bir assubay öldürüldü. Bakırköy, Urfa, Eskişehir veGebze'de 4 işçi öldürülmüş olarak bulundu.

16- Emniyet Genel Müdürü Haydar özkın, Federal Almanya Emniyet Müdürlüğünün resmi davetlisi olarak Almanya'ya gitti.

17- Sümerbank, Pamuklu ürünlerine % 10 - 15 oranında zam yaptı.

18- Türk yetkilileriyle, genel dünya sorunları, bölgesel sorunlar veTürkiye'ye yardım konularında görüşmeler yapmak üzere yurdumuzagelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Christopher, Türkiye'den ayrılırken verdiği demeçte «Türk halkı ve hükümetinin sorunları aşma yolundagösterdikleri kararlılık ve cesarete hayran olarak ayrılıyorum. Türk halkının bu ekonomik zorluklar döneminde yardım gereksinimine daha çokinandım» dedi.

19- ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye'ye verilmesi öngörülen 350 milyon dolarlık yardım paketini onayladı.

20- AET Dışişleri Bakanlar Konseyi, Türkiye'nin Ekim ayında konseye sunduğu istekler paketinde yer alan «Türkiyenin 5 yıllık yükümlülüklerinden bağışıklık isteğini» kabul etti.

21- ABD Başkanı Jımmy Carter'i öldürmeyi planlayan bir komplonun Federal Soruşturma Bürosu tarafından ortaya çıkarıldığı açıklandı.

22- Lübnan Başbakanı Selim El Hoş, İsrail Başbakanı Begin'in ikiülke arasında barış sağlanması için önerdiğ-i görüşmeyi reddetti.

İran'da aralarında generallerin de bulunduğu 21 kişi idam edildi.

23- Avrupa Konseyi Danışma Meclisine, Avusturyalı parlamenterFranz Kara sek seçildi.

9 Mayıs 1979

1- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay ile M'illet MecHsiBaşkanı Cahit Karakaş, «15 yaşını doldurmamış ve suç islemiş çocukların affı için» Dünya Parlamento Başkanlarına çağrıda bulundular.

2- Avrupa Konseyi Parlamenterler Kurulu Toplantısı'na katılmaküzere, beraberindeki heyetle birlikte Strasbourg'a giden Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'ye ivedi yardım sağlama çalışmalarını yürütenWalter Kiep ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, Türkiye'ye yardım konusundaki çalışmaların son durumunun gözden geçirildiği açıklandı.

Başbakan Ecevit ayrıca, Le Monde Gazetesine verdiği demeçte,ekonomik ve sosyal sorunların terörizme müsait bir zemin hazırladığınıbelirterek, «Dış müdahalelerin olduğu muhakkaktır. Türkiye, birçok hedef arasından biridir. Türk halkı demokrasiye bağlıdır. Teröristler çokmünzevi durumda kalmışlardır» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demire!, partisinin Ortak Grubunda yaptığı konuşmada, Hükümet'in denetimden kaçtığını öne sürerek,«Millete ait olan hükümeti gaspedenlerin, başka şeyin zimmete geçirilmesine ses çıkarabilmeleri mümkün değildir. Hırsız damgası yememişbir Başbakan, hırsızı himaye etmekten sakınmalıdır» dedi.

4- Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun, İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Mısır - İsrail barış anlaşmasının bölgede acil ve kapsamlı barısı sağlayacağı yolunda kuşkuları olduğunu belirterek, «Kıbrıs konusunda kalıcı çözüm isteğini» söyledi.

5- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler ile Cezayir Ticaret BakanıAbdel Ghani Akbi arasında, Türkiye - Cezayir Ticaret Anlaşması imzalandı.

6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Hava KuvvetleriKomutanı Tahsin Sahinkaya ile NATO'nun Shapey - 79 tatbikatını izlemek üzere Brüksel'e gitti.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, resmi bir ziyaret içinLibya'ya gitti.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Türk - İs Genel Merkezi'ni ziyaret ederek yeni yöneticileri kutladı. Türkeş, ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, «Türk - iş mensubu onbinlerce işçi islerinden atılarak, sürgün edilerek mağdur edilmekte, bunların yerlerine DiSK militanları alınmaktadır» dedi.

9- CHP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Hayrettin Uysal, gensoru önergelerinin oylanması için Mecliis'in toplanamaması nedeniyleyaptığı açıklamada, «Kurultay sonuna kadar kendilerinden anlayış bekliyoruz. Kongre ve Kurultaydan "sonra gensoruları tetkik edeceğiz, bunların hesabını vereceğiz. Soruşturma önergeleri açacağız» dedi.

10- AP'Iİ Milletvekilleri tarafından. Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmiişgüzar hakkında i'ki yeni gensoru önergesi daha verildi. Önergelerde,«Çeşitli hastane ve kolej inşaatlarında yolsuzluk yapıldığı ve yasakolmasına rağmen SSK mevduatlarının özel bankalara yatırıldığı» iddiaları yer alıyor.

11- MSP Genel Başkanvekili Süleyman Arif Emre, yaptığı açıklamada «Türk Ceza Yasası'nın 141 ve 142. maddeleri aslında sadece kağıt üzerinde vardır. Pratikte uygulanmıyor. Bu hüküm işlemiyor» dedi.

12- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Genel BaşkanıHafit Narin, bir açıklamada bulunarak, «Türk sanayicisi ve işadamlarının hür dünyada, Türkiye Cumhuriyeti üyelerinden daha fazla saygınlığı olduğunu» belirterek, «Bıraksınlar biz kredi bulalım» dedi.

13- Türkiye Madeni Eşya Sanayii işverenleri Sendikası Başkanlığı'na, Turgut Özal getirildi.

14- Tez Büro - iş Sendikası ile Etibarik işyerleri arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Anlaşmayagöre, Etibank işyerlerinde çalışan isçilere, ilk ve ikinci yıllarda günde100 liralık ücret artışı sağlandı.

15- Bursa ve İstanbul'da meydana gelen olaylarda ikisi öğrenci,biri polis ve biri de öğretmen olmak üzere, toplam dört kişi öldürüldü.

16- IMF Avrupa Masası Şefi VVhittom, Türk yetkilileriyle üst düzeyde temaslar yapmak üzere Ankara'ya geldi.

17- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı VVarren Christopher'in Ankara'da Türk yetkilileriyle yaptığı görüşmeler sonunda bir sonuç alınamadığı yolunda yabancı basında çıkan haberler, Türk ve ABD Büyükelçiliklerince yalanlandı.

18- BM Genel Sekreteri Siyasi İşler Yardımcısı Perez de Cuellar,Denktaş - Kipriyanu görüşmesinin hazırlıklarını yapmak için geldiği Kıbrfs'tan ayrıldı.

19- 10. İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı'nda ilk konuşmayı yapan Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, konuşmasında Kıbrıs sorununa değindi.

20- Kıbrıs Rum Kilisesi Lideri Başpiskopos Hrisostomos, ABD'ninBoston kentinde yaptığı konuşmada, «ABD Halkını, Türkiye aleyhinebazı kararlar alması için Başkan Carter'a baskı yapmaya» çağırdı.

21- 10. İslam Ülkeleri Dışişleri Balkanları Konferansı'nda Mısır'ınüyelikten çıkarılmasına oy birliği ile kabul edildi.

22- İran Diril Lideri Ayetullah Humeyni'ye, geçtiğimıiz hafta içindebaşarısız bir suikast girişiminde bulunulduğu öne sürüldü. Bu aradairan'da aralarında iş adamlarının da bulunduğu 8 kişi daha idam edildi.

23- İsrail'in, Güney Lübnan'a girerek BM Barış Gücü askerlerininmevzilerine yerleştiği ve Güney Lübnan'da bağımsızlık ilan eden Hıristiyan Lider Haddad'la, İsrail birlikleri Komutanı'mn görüşmeler yaptıkları bildirildi.

24- El Salvador'da, halka ateş açan askerlerin 18 kişiyi öldürdükleri açıklandı.

10 Mayıs 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Strasbourg'da Avrupa Konseyi Oturumu'nda, 2.5 saat süren bir konuşma yaptı. Ecevit, 21 ül'ke dışişleribakanı ve aynı ülkelerin 150'yi aşkın parlamenterlerine, Türkiye'ninekonomik güçlüklerinden çıkar sağlama konusundaki bazı ülkelerin tutumlarına karşı uyarıda bulundu ve tüm olumsuz etkenlere rağmen Türkiye'de demokrasinin yasayacağını belirterek, «Türkiye'nin bugünküduruma gelmesinde Batı'daki ekonomik kriz büyük rol oynamıştır. Ekonomik güçleri aşmaya uğraşan Türkiye'min bu çabalarına, müttefiklerimizden ve ortaklarından gelecek desteğin ölçüsü. Batıyla ilişkilerimizingeleceğini, ister istemez ve kaçınılmaz olarak etkileyecektir» dedi.

Ecevit konuşmasını tamamladıktan sonra 35 yazılı soruya hazırladığı cevaplara geçti ve Kıbrıs ile ilgili soruları veren Yunan milletvekillerine, «Kıbrıs konusunda bugüne kadar bir çözüm bulunamamasınınbaşlıca nedeninin Rumların müzakereye oturmak istememelerinden veBatı'nın baskısıyla bir gün daha büyük ödünler elde edebileceklerinisanmalarından ileri geldiğini» söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı ve İç Güvenlik ve Asayiş KoordinasyonKurulu Başkanı Orhan Eyüboğlu yaptığı açıklamada, «Sıkıyönetim ilanına neden olan olaylarda bir gerileme görüldüğünü, bazı bölgelerdeise olayların tümüyle durduğunu» belirterek, «Erzincan, Sivas illeri Sıkıyönetim Komutanlığı" bölgesinde son iki ayda bir tek olay çıkmadı»dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türk - İşin yeni Başkanıİbrahim Denizci er ve Yönetim Kurulu'nun, Türk - İs Genel Merkezi'ndeziyaret ederek kutladı. Demire! görüşmeden sonra yaptığı açıklamada,«Türk - iş, hürriyeti suistimal etmeyen, işçi haklarını hürriyet içindearayan, işçilerin en güçlü ve milliyetçi kuruluşudur» şeklinde konuştu.

4- Cumhuriyet Senatosu'nda, 1 Mayıs gösterileriyle ilgili konuşmalara yanıt veren İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, «1978 - 1979gösterilerinde hiçbir cana kıyılmamıstır. Bu sevindiricidir, bundan memnunuz. 1 Mayıs'ı arkamızda 34 ceset bırakarak geçmedik. Bundan herkesin sevinmesi gerekir» dedi.

5- Madenlerin Devletleştirilmesi Kanunu ile ilgili olarak AP'ninbaşvurusu üzerine, Anayasa Mahkemesi'nde açıklamada bulunan Enerjive Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, oturumdan çıkarken, «Anayasa Mahkemesi'nin konunun önem ve ciddiyetini bütün unsurlarıyla ele aldığının görüldüğünü» bildirerek, «Tam bir güvenle Anayasa Mahkemesi'nin kararının beklendiğini» belirtti.

6- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, 1979 turizm mevsimini Van Otelinin temelini atarak açarken yaptığı konuşmada, ülkeniniçinde bulunduğu zor koşullardan kendi öz kaynaklarını kullanarak çıkacağını savundu ve «Van, Diyarbakır, Adıyaman, Erzurum ve Kars il merkezleri, turist dolaşım yolları üzerinde bulunan, turizmde öncelikli kentler olarak belirlenmiştir» dedi.

7- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Yüceler, ToprakMahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü ile Tez - Büro İş Sendikası arasındaimzalanan toplu is sözleşmesi töreninde bir konuşma yaparak, «Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar altında işçilerin haklarını almasındandolayı memnun olduğunu» söyledi.

8- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, yaptığı yazılı açıklamada, «Sorumsuzların tüm tahriklerine, tüm engellemelerine karşınCHP ve onun Hükümeti, halkımızdan aldığı güçle ülkemizi esenliğe çıkarma uğraşını doğru bildiği yolda sürdürecektir» dedi.

9- AP Genel Başkan- Yardımcısı Turgut Yücel, verdiği demeçte,Hükümet'in uyguladığı petrol politikası yüzünden 150 m'ilyon dolarlıkpetrol savurganlığı yapıldığını öne sürdü ve «fsraf edilen bu dövizle,yeni bir rafineri inşaası gerçekleştirilebilirdi» dedi.

10- MSP Genel Başkan Yardımcısı Reca'i Kutan, basma, «Anarşiile başa çıkamayan bu iktidar, gider ayak la'fkHğe, din ve vicdan hürriyetine aykırı bir şekilde, inananlara baskı yapmaya başlamıştır» dedi.

11- CHP Çorum Milletvekili Etem Eken, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, M:illet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş ve CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ'a çektiği telgraflarla, «Bazı bakanların tutumlarından yakınarak» milletvekilliğinden istifa ettiğini bildirdi. Ancak,CHP Genel Merkezi'nden açıklama yapan bir yetkili, Eken'in milletvekilliğinden istifa yazısını Millet Mecl'isi Baskanı'na göndermekten «Simdilik vazgeçtiğini» bildirdi.

12- Hava Kuvvetleri eski Komutanı, emekli Orgeneral ve CumhuriyetSenatosu'nun Cumhurbaşkanı'nca seçilmiş CHP'li üyesi Muhsin Batur,ANKA Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin koşularına, parti politikaları dışında değerlendirecek bir anlayışa gelmemiz şarttır.» dedive biran önce partilerin bu anlayışta birleşmeleri gerektiğini savundu.

13- TBMM Bütçe Plan Komisyonu üyelerinden oluşan bir grupparlamenterin Eskişehir Hava İkmal Bakım merkezlerini ziyaretleri sırasında brifing düzenleyen 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanı KorgeneralCemil Çulha, -Hava Kuvvetleri Komutanlığfnm ABD ambargosununbaşladığı 1975 yılından bu yana ulusal kaynak ve eldeki olanakları değerlendirerek, 40 milyon dolarlık bir tasarruf sağladığını bildirdi.

14- Danıştay'ın kurulusunun 111. yıldönümü nedeniyle düzenlenentörende bir konuşma yapan Danıştay Başkanı İsmail Hakkı Ülgen, «İçve dış düşmanlar, çeşitli maskeler altında ülkeye çullandı. GerçekAtatürkçü özgürlük ve bağımsızlık ilkesi etrafında birlesiniz, ilerici veözgürlükçü Atatürk ilkelerine sarılmak tek .kurtuluş, yolu, tek doğru yoldur» dedi.

15- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, Türk - İşGenel Başkanı İbrahim Denlzcier'i makamında ziyaret ederek, tebrik vebaşarı dileklerini bildirdiler. Denizcier, görüşmede yaptığı konuşmada,«Türk - iş kendisini rahat bırakmayanlara rağmen partiler üstü politikasını koruyacak» dedi.

Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi i:se konuşmasında, «Devlet, ülke ve millet bütünlüğünün ciddi tehlikeler altındabulunduğu bir ortamda Türk - İş ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti gibipolitize olmamış güçlü örgütlerin dayanışma ve işbirliği gereğine» değindi.

16- Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. NuriSaryal, kendi isteği ile görevinden ayrıldı.

17- İstanbul Sanayi Odası tarafından, yabancı sermaye konusundayayınlanan bir raporda, «Türkiye de son 15 yıllık dönemde politik ve bürokratik organların yabancı sermayeye karsı olumsuz bir tavır içindeoldukları» öne sürülerek, «Yabancı sermayeye karsı daha akılcı davranılmalı» dendi.

18- Tez Büro - İş Sendikası ile Toprak Mahsulleri Ofisi arasındabir süredir sürdürülmekte olan 5. dönem toplu iş sözleşmesi anlaşmayla sonuçlandı.

19- Gaziantep, Erzincan, Eskişehir, Adana'da meydana gelen olaylarda toplam 7 kişi öldürüldü.

20- Altın satımı ve alımının belgelendirilmesi zorunluğunu getirenBaşkanlar Kurulu kararnamesinin yürürlüğe girmesi üzerine. İstanbul'da birçok kuyumcu dükkanlarını açmayarak, altın alım ve satımını durdurdu.

21- Darüsşafaka Cemiyeti tarafından düzenlenen Sait Faik HikayeYarışması'm, Ferit Edgü'nün» Bir Gemide» adlı yapıtı kazandı.

22- 10. İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısının Alt Komiteleri çalışmalarını sürdürürken, Fas Kralı 2. Hasan ile bir görüşme yapan Dışişleri Bakanı Gündüz okçun, «Türkiye'nin geniş çaplı işbirliğinehazır olduğunu» belirtti.

23- Yunan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Cunis, Başbakan BülentEcevit'in Avrupa Konseyi'nde yaptığı konuşmadan sonra düzenlediğibrifingde, Ecevit'in gerçekleri tam yansıtmadığını ileri sürdü. Yunanbasını, ise, Ecevit'in sözlerini «ilişkiler daha da kötüye gidiyor. Yeni birgelirim» başlıkları ile verdiler.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Rallis ise, yaptığı basın açıklamasında, «Ecevit, sözleriyle ikinci Kıbrıs hareketn haklı gösteremez» ded.

24- Kaddafi'nin davetlisi olarak Libya'ya giden MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Trablus'ta verdiği «İslam aleminin dirilişi»konulu konferansta, «'Batı'ya bağlılıkta direnenler, ihanet içerisindedirler» dedi.

25- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Kipriyanu, KTFD Başkanı RaufDenktas ile yapacağı görüşmenin Kıbrıs'ın geleceği açısından büyükönem taşıdığını belirterek, «Görüşme masasına iyi niyetle ve adaletlibir çözüm bulmak için gideceğini» söyledi.

26- Federal Almanya İçişleri Bakanlığı, «1978 yılından beri karşıtgörüşlü Türklerle, kürtçülerin devamlı olay çıkarmalarını ülkenin güvenliği açısından sarsıcı bulduğunu» açıklayarak, «Türk ve Kürt cemiyetlerinin sıkı bir şekilde denetleneceğini ve huzursuzluk çıkaranların sınır dışı edileceğini» bildirdi.

27- ABD ve Sovyetler Birl-iği arasında stratejik silahların sınırlandırılması (SALT-II) çerçevesinde 7 yıldan beri sürdürülen üst düzeydekigörüşmelerin anlaşmayla sonuçlandığı ve anlaşmanın Haziran ayındaimzalanacağı, ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance tarafından açıklandı.

28- İran Başbakanı Bazergan, Tahran Radyosu'nda yaptığı konuşmada, azınlıkların yaşadığı eyaletlere en üst seviyede özerklik verilmesigerektiğini söyledi. Bu arada, İran'da, eski bir parlamenterin daha kurşuna dizildiği bildirildi.

29- İngiltere İçşi Partisi Genel Başkanlığı'na, yeniden eski Başbakan James Callaghan seçildi.

30- El Salvador'da ele geçirdikleri Kosta Ri'ka Büyükelçiliği'ni boşaltan gerillaların, Fransız Büyükelçiliği'ni ellerinde tuttukları açıklandı.

31- Uganda'da Yusuf Lüle Başkanlığı'nda kurulan yeni rejim, LibyaDevlet Başkanı Kaddafi'rvin, devrik Başkan İdi Amin'e yardım için gönderdiği Libya askerlerinden esir edilenlerin geri verilmesi için 10 milyar lira istedi.

11 Mayıs 1979

1- Milli Savunma Bakanı Neşet Akmandor, NATO Avrupa Grubuyla Savunma Planlama Bakanlar Komitesi'nin, bakanlar seviyesindekitoplantılarına katılmak üzere Belçika'ya gitti.

2- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, yolsuzluk iddialarıylailgili olarak verilen gensoru ve Meclis Araştırma Önergeleri konusundayaptığı açıklamada «Bakanlığı döneminde bütün icraatların yasal olduğunu, bakan olarak SSK ve Bağ - Kur yönetim kurullarına söz konusuişlemlerle ilgili hiçbir baskı yada zorlama bulunmadığını» belirtti.

3- Resmi bir ziyaret için Libya'da bulunan MSP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan, Libya Milli Görüş Teskilatı'nın açılışında yaptığı konuşmada, «İslam dünyasının bir uyanış içinde olduğunu» belirtti.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes, Servirkent'te düzenlenenaçık hava toplantısında yaptığı konuşmada, bölücülük konusunda hükümeti suçlayarak» Ecevit iktidarının hesap gününün yaklaşmakta olduğunu» iddia etti.

5- AP Genel Başkan Yardımcısı Sadettin Bilgiç verdiği demeçte«Bugün Türkiye'deki anarşinin, vahşetin, katliamın ve kabakuvvetin arkasındaki kuvvet TKP, yani Türkiye Komünist Partisi'dir» dedi.

6- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, Sovyetler Birliği'nde yapmış olduğu bir konuşmadan dolayı, aleyhinde açılan ceza davasında beraat etti.

7- Ankara Ticaret Odası Başkanı Cahit Aydoğan yaptığı açıklamada «altın satışları ile ilgili kararın, kaçakçılığı teşvik edici bir niteliktaşıdığını» söyledi.

8- 67 İlin kuyumcu esnaf ve sanatkarları adına bir açıklama yapan, istanbul Kuyumcular Derneği Başkanı Necati Elidüzgün, hükümetinaltın alım satımı ile lilgili olarak aldığı son kararın kanuni bir dayanağıolmadığını öne sürerek «Bu durumda tezgahlarımızın başına geçme imkanı kalmamıştır» dedi.

9- İstanbul Merter'de bir eve yapılan baskında çıkan silahlı çatışmada MLSPB üyesi olan ve Cerrahpaşa'da 15 milyonluk soyguna adı karışan Ömer Çimeken ölü, ««İvan» takma adıyla anılan ve Çanakkale Belediye Başkam'nın oğlu olduğu açıklanan Taner Tabak ise yaralı olarak ele geçirildi.

10- İstanbul Ataköy C motelleri önünde servis otobüslerini bekleyen, Amerikalı askerleri, 4 kişilik bir grup yaylım ateşine tuttu. Olayda1 asker öldü. Olayı MLSPB örgütü üstlendi.

11- Ankara ve Gaziantep'te meydana gelen olaylarda toplam 4 kişiöldü.

12- Ankara - Adana karayolunda meydana gelen trafik kazasındabir aileden beş kişi öldü.

13- Kanada ile yapılan borç erteleme anlaşması Resmi Gazete'deyayınlanarak yürürlüğe girdi.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Balkan Carter'in özel Temsilcisi VVarren Christopher'in Ankara'yıziyaretinin, «Türkiye'ye i'ktisadi ve askeri yardım görüşmelerine yeni birhız kazandırdığı» bildirildi.

15- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ve Batı Almanya Başbakanı Helmut Schmldt, Londra'da düzenledikleri ortak basın toplantısında, «Türkiye'ye batının yapacağı ekonomik yardımın birkaç haftaiçinde gerçekleşeceğini» belirtiler.

16- Fas'ın başkenti Fes şehrinde, çalışmalarını sürdüren 10. İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı'mn, Siyasi Komisyon'undaTürkiye tarafından hazırlanan Kıbrıs konusundaki raporun Genel Kurulasunulması kararlaştırıldı. Siyasi Komisyon, uluslararası platformlarda,Kıbrıs 'konusundaki Türk tezinin desteklenmesi yolundaki teklifi ise reddetti.

17- Türk Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Şükrü Elekdağ ile Yunan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Teodoropulos. Strasbourg'da bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra resmi bir açıklama yapılmadı.

18- Kıbrıs Türk Barış Kuvvetlerinde görev süreleri dolan 750 kişilik bir birliğimiz daha Türkiye'ye döndü Böylece Barış Harekatından buyana Kıbrıs'tan 18 bin 750 kişilik kuvvet yurda dönmüş oldu.

19- BM. insan Hakları Komisyonu ve Ekonomik ve Sosyal Konsey'in toplantıları sona erdi. Toplantılarda, ermenilerin soykırım iddialarıolumlu karşılanmadı.

20- Lefkoşe'den yapılan resmi açıklamada, Rum toplumu LideriKipriyanu'nun bu ay içinde Sovyetler Birliğine yapacağı ziyaretin ertelendiği bildirildi.

21- İran Dışişleri Bakanı İbrahim Yazdi, Şah döneminde benimsenen «Basra Körfezi'nin Polisi» olma politikasını reddettiklerini, bölgeninbarış ve güvenliğini isteyen ülkelerle işbirliği çapacaklarını açıkladı.

22- ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Carter'ın, olağanüstü durumlarda benzinin karneye bağlanması yolundaki önerisini 159 a karşı 246oyla reddetti.

12 Mayıs 1979

1- İstanbul'da bulunan Başbakan Bülent Ecevit, 1. ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Necdet üruğ, Vali Vekili Halit Tokulluğu, Belediye Başkanı Aytekin Kotil ve Emniyet Müdürü Hayri Ko- zakçıoğlu ile vilayet konağında ayrı ayrı görüştü.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Partisinin İstanbul İlGençlik Kongresinde yaptığı konuşmada, Türk milliyetçiliğinin, Türkdevletini «ilelebet yaşatma ülküsü» ile kenetlenmiş bütün yurttaşların,ortak değeri olduğunu belirterek «Devletimizin ve milletimizin düşmanları karşısında, devletimiz devlet gibi hareket edecektir. Devletin üstesinden gelemeyeceği bir zorluk tasavvur edemiyorum.' Ancak böyle birdurum hasıl olursa, milletin galeyanı ve gazabı onun gururu ile oynayanları kahredecektir. Türkiye bir bütündür. Ya bizimdir, ya hiç kimsenin değildir» dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, IMF Heyeti ile Türk hükümeti arasında görüşülmekte olan yeni Stand-by anlaşmasında görüş ayrılıklarını gidermek amacıyla Ankaya'ya gelen IMF Avrupa işleri Direktörü Whittom ile görüştü.

4- Turizm ve Tanıtma 'Bakanı Alev Coşkun, Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında, «Bakanlığının kuruluşundan bu yana 20 yılıgeçmiş olduğu halde, ilk kez turizm sezonunun Doğu Anadoluda açıldığını» söyledi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Libya Devrim KomutaKonseyi üyesi Abdüsselam Callud ve Devrim Komuta Konseyi BaşkanıMuammer El Kaddafi ile görüştü.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Burdur, İsparta il kongreleri ile Bucak ilçesinde yaptığı konuşmalarda «Türkiye'nin bugünkühükümetten kurtulması gerektiğini» öne sürerek «Bu konuda bağımsızbakanlara, CHP'li parlamenterlere ve CHP'li vatandaşlara görev düştüğünü» belirtti.

7- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Parti Divanı toplantısınıaçarken yaptığı konuşmada, Başbakan Bülent Ecevit'e seslenerek» Sosyal Güvenlik Bakanfnın görevden alınması gerektiğini belirterek «Bukişiyi hükümette tutmak için arkadaşlarınızı zorlamaymız» dedi.

8- AP Grup Başkanvekili Turgut Toker yaptığı açıklamada «Yalnızbir tek bağımsız bakan hakkındaki yolsuzluk iddialarının toplamı 500milyon lira. Varın gerisini siz hesap edin» dedi.

9- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Bursa il ve ilçe yöneticileri ile yaptığı toplantıda, AP tarafından Sosyal Güvenlik BakanıHilmi İşgüzar hakkında verilen gensorunun önümüzdeki hafta içindeMillet Meclisinde görüşüleceğini belirterek «Şimdiye kadar Millet Meclisinden 85 kez güvenoyu aldık, 86. sınıda alırız» dedi.

10- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu basına yaptığı açıklama da «Başbakan Ecevit, Strasbourg'da batıya bağlılık yeminietmekte, memleketimizin tek meselesi imiş gibi, Türkiye KomünistPartisinin legal hale gelmesi için demeçler vermektedir. Bu kanunlarıhiçe saymak anlamındadır» dedi.

11- AP Bitlis senatörü Kamran İnan yaptığı açıklamada, AET Dışişleri Bakanlarının Brüksel'de yaptıkları toplantı sonucunda alınan kararı «üzücü» olarak niteledi ve «AET nin bu son kararı karşısındaki tepkimizin topluluktan uzaklaşma şeklinde değil, yapıcı ve haklarımızı kabul ettirme şeklinde olması gerekir» dedi.

12- Türkiye'deki Sanayi Odaları ve Sanayi Kesimi Ağırlıklı TicaretO'daları 1. Genel Kurulunda konuşan, İstanbul Sanayi Odası MeclisBaşkanı İbrahim Bodur, «Bugünkü bunalım Anayasa'daki prensiplerdenayrılarak yanlış ekonomi politikası uygulanmasından ileri gelmektedir»dedi.

Toplantıda bir konuşma yapan Adana Sanayi Odası Başkanı SakıpSabancı, «Dış kredi almamakla, almasını bilmemeyi karıştırmayalım.Hükümetin bu zihniyeti ve uygulaması sürdükçe sağlıklı ve yeterli üretim yapmaya, kalkınmaya imkan yoktur» dedi.

Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu başkanı Halit Narin'de konuşmasında «Sosyalist görünümlü bir programla bu hükümet dışdünyadan kredi alamaz, önlemler bunalımı dahadâ arttırmaktadır» dedi.

13- Parlamento Muhabirleri Derneğinin «çalışma yılı sonu kokteyli» nde yapılan bir törenle, emekli olan gazetecilere çeşitli armağanlarverildi.

14- Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Derneği genel kurulusonucunda seçimi Derviş Günday grubu kazandı.

15- İstanbul, Merter'deki baskında yaralı olarak yakalanan TanerTabak, tedavi edilmekte olduğu hastahanede öldü.

16- Gaziantep, Birecik ve Mardin'de meydana gelen olaylarda toplam 4 kişi öldürüldü.

17- Kula yakınlarında meydana gelen Otobüs - Kamyon çarpışmasında 6 kişi öldü 17 kişi ise ağır yaralandı.

18- Bakanlar Kurulu'nun, Hac mevsiminde Diyanet İşleri Bakanlığıdışındaki kuruluş, tüzel kişi, şirket ve acentalarm hac seferleri düzenleyemeyeceklerine ve bu yılın hac mevsiminden başlayarak, 1983 yılıhac mevsimi sonuna kadar hacca hiç gitmemiş vatandaşlara izin verilmesine ilişkin kararı Resmi Gazetede yayınlanarak kesinleşti.

19- Yunanistanda hükümet yanlısı Katimerini Gazetesi, Ecevit'inAvrupa Konseyi toplantısında yaptığı konuşma ile ilgili yorumunda«Ecevit sert bir dil kullandı, iktidara geldiği zamanki gülümser çehresini, sadece içte ve dışta kamuoyunu lehine çevirmek için kullandı»dedi.

20- ABD de yayınlanan Washington Post gazetesi «Türkiye, ABDüslerinin kullanımı için daha fazla yardım istiyor» baslığını taşıyan birhaber yorumunda «Sovyetler Birliği'ni denetim altında tutan dinlemeistasyonlarının, iran tarafından kapatılmasından sonra Türkiye'deki üslerin son derece önem kazandığını» yazdı.

21- 10. İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı'nın çalışmaları sonuçlandı. Yayınlanan ortak bildirinin Kıbrısla ilgili bölümünde«Kıbrıs’ın iki bölgeli, iki toplulumlu, bağımsız, bağlantısız federal birdevlet statüsüne kavuşturulması ve Kıbrıs'ın Türk bölümüne Rumlar tarafından uygulanmakta olan ekonomik ambargonun kaldırılması konusunda İslam ülkelerince çaba harcanması» benimsendi.

22- İran gazetelerinden «Ayendegan» yeni rejimin basın özgürlüğükonusundaki tutumu açıklığa kavuşana kadar yayınına ara verdiğiniaçıkladı. Bu arada iki binbaşının daha idam edildiğim açıklandı.

13 Mayıs 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit Gönen Barajı ve Orhaneli termik santralının temel atma törenlerinde yaptığı konuşmalarda TÜSİAD'ın yayınladığı bildiri konusuna değinerek «Dış kredilerin sonuç alınması eşiğinegelindiği bir sırada hücuma geçilmesi çok ilginçtir. Bu devlet iş adamlarının muhtırası ile hükümet kurmaz, hükümet düşürmez. Bu ülke dehalkın dediği olur, halkı sömürenlerin değil» dedi.

Ecevit daha sonra «TÖB - DER, POL - DER siyaset yaparsa suçsanayici kuruluşlar yaparsa değil. Olmaz böyle şey» diyerek bu kuruluşları savcılığa vereceğini de söyledi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin kadın kollarıyönetim kurulu tarafından istanbul^da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada «Bugün mutfak isyan halindedir. Şayet bir memlekette kadınsokağa dökülmüşse, buna iyi kulak vermelidir. Memleketin mukaddeslerine sahip çıkmaya ve milletin hislerine tercüman olmaya devam edeceğiz. Bu hükümeti idare edenler milleti kendileri için sayar. Biz isemillet için varız» dedi.

3- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Doğu Anadolu da bulunan Devlet Bakanı Enver Akova yaptığı açıklamada, «Buvatan toprakları üzerinde bulunan herkes Türk'tür, müslümandır. Milletimizi bölmek isteyen yabancı ideolojilerin esiri olan bazı kuruluş vedernekler hiçbir zaman niyetlerine ulaşamayacaklardır» dedi.

4- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Siirt'te bakanlığı ile ilgilitoplantılara katıldıktan sonra yaptığı açıklamada «Sıkıyönetime dahilillerde, sınır bölgelerinde deneme gezileri yapıyoruz. Sıkıyönetim uygulamasının getirdiği yeni 'boyutları inceliyoruz» dedi.

5- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, Bursa küçük sanayisitesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada «Bakanlığımız 1978yılından bu güne kadar, organize sanayi bölgeleri ile küçük sanayi sitelerine toplam 3 milyar 200 .milyon Ura kredi vermiş bulunmaktadır»dedi.

6- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu, Birleşmiş Milletler SinaiKalkınma örgütü ile Birleşmiş Milletler Asya Pasifik Ekonomik SosyalKomisyonu toplantılarına katılmak üzere Afganistan'ın başkenti Kabil'egitti.

7- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, yaptığı yazılı açıklamada «Şahsımı hedef alarak, hükümeti yıpratmak amacıyla ortaya atılanasılsız iddiaların, iftira olduğunun anlaşılabilmesi için meclis tahkikatıaçılmasını istiyorum» dedi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes partisinin Denizli'dedüzenlediği açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada Ecevit hükümetiyönetimindeki Türkiye'nin bir yoklar ülkesi haline geldiğini öne sürerek «Batılılar Ecevit iktidarı elindeki Türkiye'ye şüpheyle bakmaktadırlar. Batılı devletlerin ve diğer yatırımcı kuruluşların, Türkiye'ye dövizverememelerinin tek nedeni Ecevit'in kendisidir» dedi.

9- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Alacakaptan haftalıkYankı dergisinin sorularına verdiği cevapta «CHP Kurultayından sonrahükümete değişiklik olacak» dedi.

10- KOÇ Holding Genel Direktörü Vehbi Koç Yankı dergisine verdiği demeçte CHP hükümetinin birçok is kolunu devletleştirmeye yöneldiğini belirterek «Büyük çalkantılara rağmen demokratik rejim halaayakta. Bu vatandasın demokrasiye bağlılığını gösteren en büyük delil,ama bu inanç ve güven sarsılma noktasına sürüklendi» dedi.

11- Ticaret ve Sanayi Odaları Meclis üyelerinin İstanbul'da yaptıkları toplantı sonuçlandı. Toplantıdan sonra yayınlanan bildiride «ülkenin içinde bulunduğu sorunların en büyük nedeninin, Atatürk'ün ortaya koyduğu karma ekonomik prensip ve ilkelerinin saptırılarak anayasakuralları dışıırda hür teşebbüsü yok edecek yönde uygulamalara gidilmesi olduğu» açıklandı.

12- Ankara Şoförler ve Otomobilciler Derneği başkanlığına seçilenDerviş Günday ANKA ajansına yaptığı açıklamada «yıllardır dernek içine

sokulmayan, derneğin benzinliğinden yararlandırılmayan şoför esnafının sorunlarına çözüm bulunacağını belirterek, bu seçimde yıkılmaz denilen bir imparatorluğu parçaladık» dedi.

13- İstanbulda MHP Şişli ilçe başkanı Yusuf Bahri Genç arabasının içinde, Kuştepe lisesi müdürü Doğan Erdoğan ise evine gelen saldırganlar tarafından öldürüldü.

14- İstanbul ve Adana'da meydana gelen olaylarda'da iki kişi öldürüldü, bir ceset bulundu.

15- Sayıştay Genel Kurulu'nun «memurlara lens bedellerinin devletçe ödenmesi ve ölü doğan çocuğa ölüm yardımı yapılmasını kararlaştıran İçtihad kararları» Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

16- Milliyet Gazetesinde yayınlanan bir haberde, U - 2 uçaklarınınTürkiye üzerinden uçması için ABD ve Türk yetkilileri arasında bir ayıaşkın bir süredir gizli görüşmelerin sürdürüldüğü, ABD nin SALT - 2kararının denetlenmesi için, Türkiye'den U - 2 uçaklarının uçuşuna izinvermesini istediği ve Türkiye'nin ise bu uçuş için Sovyetler Birlıiğin'den güvence alınmasını şart koştuğu bildiriliyor.

17- ABD Demokrat Parti Grup Başkanı Senatör Byrd, düzenlediğibasın toplantısında «Türkiye'deki üslerin SALT anlaşmasının can damarı olduğunu» belirterek «Türkiye yalnızca askeri üsler bakımından değil,diğer bir çok sebepten ötürüde ABD nin değerli bir müttefikidir. Bütünbatı dünyasının «Türkiye'ye yardım kampanyasına katılması gerekir»dedi.

18- Günaydın gazetesinde yer alan bir haberde, ingiltere Başbakanı Margaret Thatcher'in, Alman Başbakanı Schmidht ile yaptığı görüşmeler sonunda, İngiltere'nin OECD çerçevesinde Türkiye'ye vermeyikararlaştırdığı 50 milyon doları, 100 milyon dolara çıkardığı bildirildi.

19- ABD nin Türkiye'ye karşı uyguladığı «kayırıcı» siyasete karşıbir tepki olarak, Yunan kültür bakanının, ABD ye yapacağı ziyareti ertelediği açıklandı.

20- 'Kıbrıs Rum toplumu lideri Kipriyanu, Lefkoşe'de yaptığı konuşmada «Kıbrıs la ilgili olarak BM de alınan kararların, sadece Türkiyeile Kıbrrsı değil tüm dünyayı bağlayacağını» söyledi.

21- İran İslam Devrim Mahkemeleri Başkanı Ayetullah Sadık Halhali yaptığı açıklamada, Devrik sah, Sahbanu ve yakınları ile, eski üçbaşbakan hakkında yapılan gıyabi yargılamanın sonununda haklarındaölüm cezası verildiğini açıkladı.

22- ABD Başkanı Carter senatonun SALT - 2 anlaşmasını onaylamaması halinde ABD - Sovyetler Birliği ilişkilerinin oiddi ölçüde gerginleşeceğini söyledi.

14 Mayıs 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, sanayicilerin gazetelerde yer alan duyurusunu,«Hükümet'in cenaze ilanı» olarak niteledi ve Başbakan Ecevit'in bu konu iile ilgili sözlerini eleştirerek, «Hükümet Başkanı bu beyanı ile suçişlemiştir. Sözlerinde suça teşvik vardır, tehdit vardır» dedi.

2- İstanbul üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti'nin«Türk Ekonomisi - 79» konul uaçık oturumda konuşan Devlet Bakanı veBaşbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, sanayi kesiminin son tavrına ilişkinbir soruya «Hükümet olarak biz içinde bulunulan zor ortamda, kendimize düşen sorumluluğu biliyoruz. Buna karşın herkes de bilmelidir.Sanayiciler tarafından son günlerde yaratılan havanın olumsuz etkileriolacaktır» şeklinde yanıt verdi.

3- Başbakan Bülent Ecevit ile bir görüşme yapan Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi işgüzar, açıklamasında, «Kendim soruşturma açılmasını istemiş bulunmaktayım. Biran önce bunun isleme konmasını istiyorum» dedi ve hakkında ileri sürülen iddiaları karşılamak üzere 600adet dosya hazırlattığını bildirerek, «Beni yıpratmaları mümkün değildir» dedi.

4- NATO İlkbahar Dönemi toplantılarının ilki olan «Avrupa Grubu», Türk Savunma Bakanı Neşet Akmarrdor'un başkanlığında toplandı.

5- CHP Kurultayı'na iki hafta kala, Köy İşleri ve KooperatiflerBakanı Ali Topuz, yaptığı açıklamada, «Tüzük değişikliği ile ilgili imzakampanyasının yoğunlaştırılacağını» bildirdi ve «Ecevit'in tüzük değişikliğine «Hayır» demeyeceğine inanıyorum» dedi.

6- Türkiye ile KTFD arasında hazırlanan ticaret protokolü, Başbakanlıkla yapılan bir törenle, Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler ileKTFD Başbakanı Mustafa Çağatay arasında 'imzalandı.

7- Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur, Bakanlıkça düzenlenen «Birinci Ulusal Gençlik Sorunları Sempozyumu»nu açarken yaptığıkonuşmada, Türkiye'deki gençlik olaylarına değindi ve «Sağduyulu TürkUlusu'na rağmen, hiçbir toplum dışı kalmış eli silahlı şiddet eylemcisigrup faşizmi bahane ederek komünizmi, komünizmi bahane ederek faşizmi Türkiye'de gerçekleştiremeyecektir» dedi.

8- Yerel Yönetim Bakanı Mahmut Özdemir, Ankara GazetecilerCemiyeti'ni ziyaret ederek, Başkan Beyhan Cenkçi ve Yönetim Kuruluüyeleri ile görüştü. Özdemir, görüşme sırasında, «Türk Devletinin vehalkının bölünebileceğini düşünmek zavallılıktır. Çılgınca bir hayaldir.Türk Toplumu, Türk Devletî sağlıklı ve bölünmez bir bütündür» şeklinde konuştu.

9- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Libya'da verdiği «İslamın dirilişi ve yeni hedefler» konulu konferansta, «Müslüman ülkelerin siyasi işbirliğini gecikmeden gerçekleştirmelerini, Batı sömürüsüne karşı ekonomik işbirliği yapılmasını, İslam Ortak Pazar'ı kurulmasını» istedi.

10- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Denizli'de düzenlediğibasın toplantısında, Ülkenin içinde bulunduğu ağır bunalımdan çıkılması için erken seçimin bir çözüm yolu olduğunu» öne sürerek, «önümüzdeki günlerde bir Hükümet değişikliği olacağına inandığını» söyledi.

11- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu verdiği yazılı demeçte,«SSK'daki arsa yolsuzluğu ile ilgili yeni belgeler bulunduğunu» açıkladı.

12- MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili AgahOktay Güner, Hergün Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Strasbourg'daBaşbakan Bülent Ecevit'in «Türkiye'nin menfaatleri açısından çok talihsiz bir konuşma yaptığını» öne sürdü.

13- Cumhurbaşkanlığı Kontenjan Senatörü Metin Toker, Amerikagezisine ilişkin izlenimlerini açıklarken, «Türk - Amerikan ilişkilerindeAmerika, önceliği SALT - II anlaşmasının kontrolüne veriyor. Bu kontrol, bir ölçüde ülkemizdeki Amerikan üsleri, fakat bilhassa U - 2 uçaklarının gözetim uçuşlarıyla sağlanabilmektedir.» dedi ve «Ülkenin geleceği, güvenliği, uzun vadedeki ilişkileri, geçici hükümetlerden değil,TBMM'den sorulur» şeklinde konuştu.

14- Çorum CHP Milletvekili Etem Eken, CHP Genel Sekreteri Mustafa üstündağ ile birlikte, Başbakan Bülent Ecevit'le görüştükten sonrayaptığı açıklamada, milletvekilliğinden istifa etmeyeceğini söyledi.

15- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD'ninSALT - M'nin denetimi amacıyla U - 2'lerin uçuşlarına izin verilmesi içinTürk Hükümeti'ne başvurduğu bildirildi.

16- Türk Ekonomisi - 79 adlı toplantıda konuşan istanbul TicaretOdası Başkanı Nuh Kusçulu, «Himayeci sanayi politikası bizde süreklive genel duruma getirilmiştir. Bu politikanın terke'dilmesi ve tedrici bir dışa açılma politikasının benimsenmesi gerekmektedir» dedi. Kuşçuluayrıca, işadamlarının bildirilerinin sadece uyarı niteliğinde olduğunusöyleyerek, «özgürlükçü bir demokrasiyi savunan Başbakan'ın bu kadarsert bir dil kullanması doğru değildir» şeklinde konuştu.

17- MESS Genel Başkanı Turgut özel yaptığı açıklamada, sanayicive işadamlarının kamuoyuna açıkladıkları teklif ve şikayetleri haklıgördüğünü bildirerek, «Bu iktisadi politikalarla, sayın Başbakan'ın iddia ettiği gibi Türkiye'nin çıkmazdan kurtulabileceğini sanmıyorum»dedi.

18- İstanbul'da özel ve ticari taşıtlara verilecek benzin miktarı sınırlandırıldı. Valilik ve Petrol Ofisi yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde, haftanın tek günlerinde ticari taşıtların, çift günlerinde iseözel taşıtların karne 'ile benzin alması kararlaştırıldı.

19- Yurt dışında çalışan Türk işçilerinin gönderdikleri dövizler içinek prim uygulanmaya başlanmasından 7 Mayıs tarihine kadar. MerkezBankası'na 199.6 milyon dolar tutarında döviz gönderildiği açıklandı.

20- Sıkıyönetim Savcılığı'nca tutuklanan DİSK'e bağlı Deri - isSendikası Genel Başkanı Kenan Budak ile Oleyis Sendikası Genel Sekreteri Nusret Aydın, serbest bırakıldılar.

21- İstanbul, Ankara ve Samsun'da meydana gelen olaylarda toplam üç kişi öldürüldü.

22- İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Basın Mahkemesi Savcısı AhmetGüner, yaptığı açıklamada, TÜSİAD'ın gazetelere verdiği ilanlar konusunda incelemelerin başladığını bildirdi.

23- Türkiye'ye Yardım Koordinatörü Leisler Kiep ile görüşen JaponDışişleri Bakanı Sunao Sonoda, ülkesinin Türkiye'ye mümkün olan enfazla yardımı yapmaya hazır olduğunu söyledi.

24- ANKA Ajansı tarafından, Guadeloupe Zirvesi tutanaklarındanhazırlanan ve ilgi çekici bir iddia olarak nitelenen yo'rum haberde şugörüşlere yer verildi : «Guadeloupe Zirvesi'nde Türkiye'ye acil yardımiçin iki şart tesbit edildi. 1 - «Türkiye, Batı bloku içinde SovyetlerB'irliği'ne karşı bir baraj vaziyeti alışını açıklamalıdır.», 2 - "Mısır İsrail anlaşmasından sonra Türkiye red cephesinin yanında olmadığını kesinlikle belirlemelidir."»

25- Türkiye'nin, Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına dönüşünü «Ege'de komuta ve Kontrol sahalarının kaldırılması ve taraflarınşartlara göre hareket etmeleri şartı ile» kabul ettiği ve bu görüsünü NATO yetkililerine bildirdiği Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde yer aldı.

26- İslam ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı'na katıldıktansonra ülkesine dönen KTFD Başkanı Rauf Denktaş, yaptığı açıklamada,Konferans'ta Denktaş - Kipriyanu Zirvesi'nin ele alındığını ve varılankararda Türk tarafının görüsünün benimsendiğini belirterek, «Karar Zirve görüşmesinin 1977 şubat ayında Makarios'la yapılan anlaşma çerçevesinde masaya oturulmasını öngörmektedir» dedi.

27- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Savunma Bakanı HaroldBrovvn ile birlikte katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmada, «ABD ile Sovyetler Birliği arasında, üzerinde ilke olarak görüşbirliğine varılan Stratejik Silahların Sınırlandırılması (SALT - II) anlaşmasının. Amerikan Kongresi'nde kabul edilmesi halinde, bu anlaşmayailişkin görüşmelere yenide nbaslamaya olanak bulunmadığını» söyledi.

28- İran'ın dini Lideri Ayetullah Humeyni, devrim mahkemelerinegönderilen bir yazı ile; ülkede yalnız cinayet islemiş, öldürme emri verilmiş, ölüme neden olmuş, işkence yapmış kişiler için idam cezasınınuygulanmasını istedi.

29- Suriye Dışişleri Bakanı Abdülhalim Haddam, Beyrut'ta yayınlanan «Monday Morning» dergisine verdiği demeçte, israil Dışişleri Bakanı Moşe Dayan'ın, Suriye ile bir barış anlaşması karşılığında İsrail'in Golan tepelerinden çekilme önerisini reddettiğini bildirdi.

15 Mayıs 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit CHP Ortak Grubu'nda yaptığı konuşmada, kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayici ve işadamları Derneği'nlnve işadamlarının duyuruları ile ilgili olarak, «Dışarıya dönük olan buhaykırışların anlamı; Sakın bu Hükümet döneminde Türkiye'ye yardımetmeyin demektir. Yabancıları, Türkiye'ye poHtika dikta etmeye çağırmak demektir» dedi. Ecevlt ayrıca, ABD ile SSCB arasında imzalanmanoktasına gelen SALT - 2 anlaşmasına dayalı olarak ABO'nin başvurudabulunduğunu belirterek, «SALT - 2'ye katkrda taraf olamayız. Bizdenbeklenen katkının gerekliliği ve anlamı üzerinde ABD ve Sovyetler'inbir amaç ve anlayış birliği için olması gerekir» dedi.

Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de I'MF temaslarını incelemek veTürk Hükümetiyle temaslar yapmak üzere geçtiğimiz hafta Ankara'yagelen Avrupa Masası Direktörü VVhlttom'u da Başbakanlık Konutu'ndakabul ederek bir süre görüştü.

2- AP Ortak Grubu'nda bir konuşma yapan. Parti Genel BaşkanıSüleyman Demirel, «Bu Hükümet ümidini yardıma bağlamıştır. EvvelaTürkiye'yi parasız bırakmış, sonra da yokluğa sürüklemiş ve şimdi kendikırıp döktüğünü başkalarının sarmasını beklemektedir. Yardımı mîlletiçin aramıyorlar, koltuklarını korumak için arıyorlar» dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hikmet Çetin, istanbulÜniversitesi işletme Fakültesi işletme İktisadi Enstitüsü'nün 25'nci kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada,«Kaynaklarımızın, potansiyelimizin ve olanaklarımızın, Türkiye'yi çokdaha ileri refah düzeyine ve gerçek bir sanayi toplumuna çıkarmaya yeterli olduğuna inanıyorum» dedi.

4- NATO Savunma Bakanları Savunma Planlama Komitesi toplantısında bir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Neşet Akmandor,«Türkiye, uzun vadeli savunma programına katılmayacaktır. Gerekli askeri yardımı alamayan Türkiye'den bundan sonra hiçbir şey beklemeyin» dedi.

5- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Diyarbakır Vilayet binasında düzenlediği basın toplantısında, bazı Doğu illerinde yaptığı incelemeler hakkında açıklamada bulundu.

6- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Cumhuriyet Senatosu birleşiminde, ekonomiyi güçlendirme programı üzerinde açılması istenen genel görüşmede önergesinin ele alınması sırasında yapılan eleştirileri yanıtlarken, «IMF'yi görmemezlikten gelmek yanlış dedi.

7- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaarslan, Türk Haberler Ajansı'na yaptığı açıklamada, işadamlarının beyanlarından etkilenmeyeceğinive beyanları doğrultusunda herhangi bir gelişme olacağına ihtimal vermediğini belirterek, «Hükümet'in hiçbir üyesi, milletin hizmetinde olmaktan öteye kimseden direktif alma durumunda değildir» dedi.

8- MHP Genel Se'kreteri ve Ankara Milletvekili Necati Gültekinyayınladığı demecinde, MHP'ye saldırıların her geçen gün arttığını önesürerek, «Demokratik hür parlamenter nizama saygısızlığı, Huku'k Devleti ilkesini ve hukukun üstünlüğünü tanımazlığı artık iyice ortaya çıkanbir iktidarın sürdürdüğü işgaller devam etmektedir» dedi.

9- TÜSİAD Başkanı Feyyaz Berker, «Basında çıkan bildirilerTÜSİAD'm bugüne kadar yapageldiği faaliyetlerin devamıdır. TÜSÎADekonomik görüşlerini zaman zaman basın aracılığı ile kamuoyuna duyurmaktadır. Bizim siyasal amacımız yok. Mesajlarımızda IFM Heyetinin geliş - gidisleriyle bağlantı kurulması yanlıştır» dedi.

10- Ankara Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yazar, yaptığı açıklamada, Başbakan Bülent Ecevit'in işadamları ile ilgili sözlerine değinerek,«Şayet bu sözler Sayın Başbakanımızın hür teşebbüs hakkındaki gerçekdüşüncelerini yansıtıyor ise, bu iş çevrelerinin kendilerine daha öncebelirttiği endişe ve tedirginliğe haklılık kazandırmaktadır» dedi.

11- Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Aydoğan,TÜSİAD'm basında yer alan bildirisine katıldıklarını açıkladı.

12- DİSK Genel Başkan Vekili Mukbil Zırtıloğlu, işadamlarının bildirilerine ilis'ki-n olarak yaptığı açıklamada, «Hükümeti yıkmayı amaçlayanlar emperyalizm ile el eledir » dedi.

13- Gaziantep, İstanbul, Ankara ve Akhisar'da meydana gelen olaylarda, toplam beş kişi öldürüldü.

14- Brüksel'de bulunan Milli Savunma Bakanı Neşet Akmandor ilebir görüşme yapan ABD Savunma Bakanı Harold Brovvn, U - 2 konusunun Türkiye ile ABD arasında çözümlenmesi gerektiğini söyledi.Brovvn ayrıca, NATO Savunma Planlama Komitesi toplantısında yaptığıkonuşmada, Türkiye'ye yardım konusunda hazırlanacak raporun sonbahar dönemi toplantılarına yetiştirilmesi gerektiğini belirterek, «Yardımişi çok uzadı» dedi.

15- NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Alexandre Haig,Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına dönüsünü engelleyen «EgeKomuta Kontrol» sorunuyla ilgili olarak hazırladığı bir raporda, Ege'deTürkiye'nin 'kontrolüne daha genis'bir bölgenin verilmesini önerdi.

16- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, ülkesinde resmi bir ziyaret için bulunan Hollanda Başbakanı Andreasvan ile yaptığıgörüşmeden sonra basın mensuplarına açıklamada bulunarak, «Biz Türkiye'ye birçok defalar jestlerde bulunduk ve tavizler verdik. Artık Türkiye'nin de bize bir defa olsun taviz vermesi zamanı gelmiştir» dedi.

17- İran'da üç güvenlik görevlisi daha kursuna dizildi. İran Hükümeti Başbakanı Bazergan ise, Le Monde Gazetesi'ne verdiği demeçte,İran'da Sah döneminin ikinci derecedeki yöneticilerinin idam edilmelerine karsı olduğunu açıkladı.

18- ABD Senatosu, Mısır ve israil'e 4.8 milyar dolar tutarında yardım yapılmasını onayladı.

19- Sovyetler Birliği'nde yayınlanan Kızıl Yıldız gazetesinde yeralan bir haberde, ABD'nin İran'dan söktüğü üslerin bir kısmını Yunanistan'a yerleştirmeyi düşündüğü iddia edildi.

20- İngiltere Hükümeti'nin yeni programı Parlamento'da açıklandı. Programda, «Sendikaların gücünün kısıtlanması» öngörüldü.

21- El Salvador'da, Fransa ve Venezüella Büyükelçiliklerini ellerinde bulunduran gerillalar, üç Katolik kilisesini de ellerine geçirdiler.

16 Mayıs 1979

1- CHP Genel Yönetim Kurulu toplantısından sonra bir açıklamayapan Başbakan Bülent Ecevit «Yeniden Parti Meclisi ihdasına yöneliktüzük değişikliği konusunda hazırlanan öneriye karsı olduğunu» bildirdi.Ecevit, «Tüzük değişikliğini Kurultaya sunmadan önce, Genel Başkanadanışmak, haber vermek gibi bir.hukuk kuralı yoktur. Ama bu kadarönemli bir aşamada bir tüzük değişikliği hazırlanırken, Genel Başkanıngörüsünün alınmasında sanırım bir sakınca olmazdı. Hatta biraz da beklenirdi» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Van'da düzenlenen açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada «ülkenin ehliyetsiz ellerde ve çaresizlik içinde olduğunu» belirterek «1978 yılı nasıl boşa geçti ise,1979 yılrda boşa geçmektedir. Bu hükümet bizim kurduğumuz fabrikaları, rafinerileri, santralleri isletmekten acizdir» dedi.

3- 'Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, IMF Avrupa Masası Direktörü Whittom ile görüştü. Maliye bakanlığından konu ile ilgili olarakyapılan açıklamada «iki haftadan beri IMF ile yapılan görüşmeler sonaermiştir. Görüşmeler tümüyle yapıcı ve olumlu geçmiş, askıda bulunanbazı sorunlar çözümlenmiş ve kuruluşla, Türkiye arasındaki ilişkileringeleceği konusunda genel bir anlaşmaya varılmıştır» dendi.

4- NATO Savunma Bakanları Konseyi'nin gizli toplantısında birkonuşma yapan. Milli Savunma Bakanı Neşet Akmandor, askeri yardımkonusunda hala kesin bir karar alınamadığına değinerek, «Platonik sözler başka, bunun aktif olarak gerçekleşmesi başkadır. Sempati değil sonuç istiyoruz» dedi.

Akmandor, daha sonra ABD Dışişleri Bakanı Harold Brovvn ile debir görüşme yaptı.

5- Dışişleri Bakanı Gündüz okçun, resmi temaslarda bulunmaküzere Japonya'ya gitti.

6- Devlet Bakanı Salih Yıldız yaptığı açıklamada «Ekonomi'yigüçlendirme programı hazırlanırken, iş adamlarının görüşleri alınmışve değerlendirilmiştir. İşadamlarının ilanlarıyla hükümet etkilenmez»dedi.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Libya'daki temaslarınıtamamlayarak, Türkiye'ye döndü.

8- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, meclisteki odasında düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Güvenlik Bakanı hakkında yeni birönerge verildiğini açıkladı.

9- MSP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan, «Sanayici ve işadamlarının görüşlerini açıklamakta geç bile kaldıklarını öne sürerek,geç te olsa bu açıklamadan sonra Ecevit'in tedirgin oluşunun nedenleriaçıktır. Beceriksizlikleri nedeniyle ülke o hale gelmiştirki, artık hükümetin ayakta kalması mümkün değildir» dedi.

10- Sosyalist Devrim Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar,işadamlarının bildirisine ilişkin olarak yaptığı açıklamada «Başbakan'ınsert çıkışını olumlu buluyoruz, ancak çıkış doğrultusunda olumluadımlar atılması gerekir» dedi.

11- TÜSİAD Konsey Başkanı Nejat Eczacıbası yaptığı açıklamada«Başbakanın gösterdiği aşırı tepkiyi, üzüntü ve doğusu hayretle karşıladık. Başbakan'ın hür teşebbüse karşı tutumu kuşku yaratmaktadır» dedi.

12- İstanbul Sanayi Odası Meclis toplantısında, TÜSİAD ilanlarıve Sanayi Odaları Meclisleri'nin ortak toplantısından sonra, Hükümette,özel kesim arasındaki ilişkilerde ortaya çıkan durum tartışıldı. Toplantıda konuşan istanbul Sanayi Odası Başkanı Nurullah Gezgin,«TÜStAD bildirisinin içeriğine tamamen katıldıklarını» bildirerek, «Bubildininin yayınlanma tarihinin kendilerine danışılmadan saptandığını,dolayısıyla böyle bir yanlış anlamanın ortaya çıktığını» söyledi.

13- Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada TÜSİAD bildirisi eleştirilerek «Hükümetin almakta olduğu tüm ekonomik önlemlerin desteklendiği ve darboğazlardan geçilirken özel teşebbüslerin özveri göstermeleri gerektiği» bildirildi.

14- Devlet Sanayi ve Yatırım Bankası «DESİYAB» ve 12 halka açıkşirket tarafından, üretilen malların yurt içinde ve yurt dışında pazarlamasını sağlamak amacıyla «Halk Girişimleri Pazarlama Anonim Şirketi»kuruldu.

15- Uluslararası Ekonomi ve Ticari Bilimler Öğrencileri derneği"tarafından düzenlenen «ödemeler Dengesi ve Döviz Darboğazı Sorunumuz» konulu seminerde konuşan Prof. Vural Savaş «Türkiye'de ihracatıarttırma çabalarının yerini, mutlaka ve en kısa sürede ulusal sanayiigeliştirmek ilkesinin alması gerektiğini» belirtti.

16- Etlik'te sol görüşlü kişilerin devam ettiği bildirilen bir kahvehane gece 23.00 sıralarında, maskeli 5 kişi tarafından otomatik silahlarla tarandı. Olayda yedi kişi öldü.

Ankara, İstanbul ve Gaziantepte meydana gelen diğer olaylardaise toplam yedi kişi öldürüldü.

17- Türkiye'ye yapılacak acil yardım koordinatörü VValter Kiep,Japonya'deki temaslarını tamamlayarak ABD'ye gitti. Kiep, Japonya'dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, Tokyo'daki görüşmelerindençok memnun olduğunu bildirdi.

18- Sovyetler Birliği Jeoloji Bakanı Yevgeny Kozlovvski, Türkiye ileSovyetler Birliği arasında petrol arama çalışmalarında işbirliği yapılmasıyla ilgili olarak inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Ankara'yageldi.

19- Türkiye - Nijerya ticaret görüşmeleri sona erdi ve iki ülke arasında serbest döviz esasına dayalı anlaşma parafe edildi.

20- Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yıllık toplantılarını yapmakta olan Varşova Paktfna üye ülkelerin dışişleri bakanları, tüm Avrupa ülkeleri, ABD ve Kanada'ya, doğu ile batı arasındaki güven ve dayanışmayı arttırmak için bir görüşme çağrısında bulundular.

21- Kuveyt Petrol Bakanı yaptığı açıklamada, ABD'nin akılalmazpetrol tüketimini kısmaması halinde fiyatların daha da artacağına dikkat çekerek, petrol fiyatlarının artmasının sorumlusunun ABD olduğunuöne sürdü.

22- ABD Senatosu, Rodezya'ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasını öngören tasarıyı 19a karşı 75 oyla kabul etti.

17 Mayıs 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, 2,5 saat süren Sıkıyönetim Eşgüdümtoplantısından çıkarken yaptığı açıklamada «sıkıyönetim gereksinmesini azaltacak bazı yasal önlemler üzerinde durulduğunu» bildirerek«Sıkıyönetim sona erdiğinde, sıkıyönetim mahkemelerince görülmekteolan bazı davalara yine aynı mahkemelerce bakılmasını sağlayacakyasa değişikliği üzerinde çalışmaların sürdürüldüğünü» belirtti.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında birtoplantı yaptı. Toplantıda iç ve dış sorunların görüşüldüğü bildirildi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Van ve ilçelerine yaptığı gezinin Pkinci gününde, Başbakan Bülent Ecevit'in CHP grubundayaptığı konuşmayı eleştirerek, «Sanayicileri ve tüccarları benim kışkırttığım iddialarını şirretlik ve çılgınlık olarak vasıflandırırım» ded:i.

4- Hac Komisyonu, Devlet Bakanı ve Başba'kan Yardımcısı Orhan Eyüpoğlu başkanlığında toplandı. Toplantıdan önce bir açıklamayapan Eyüpoğlu, bu yıl hacca gitme işleminin Diyanet vakıfları tarafından yürütüleceğini bildirdi.

5- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısından ayrılırken gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta» IMF ile yapılananlaşmanın tümüyle olumlu olduğu -söylenebilir» dedi.

6- Doğu bölgesinde incelemelerde bulunan Devlet Bakanı EnverAkova yaptığı açıklamada «Çeşitli bölgelerde bölücülük entrikaları vecereyanlarının devam ettiğini» belirterek, «'Bunları Anayasal hak ve yasal doğrultular çerçevesinde önlemek için kararlı olduklarını» söyledi.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, bir basın toplantısıdüzenleyerek, Libya gezisine ilişkin izlenimlerini anlattı.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş düzenlediği basın toplantısında, son günlerde MHP'lilere karşı saldırıların yoğunlaştığını belirterek, «MHP lilere yönelen suikastleri bazı komünist polisler canilerlebirlikte planlıyorlar» şeklinde konuştu.

9- CHP Genel Sekreteri Mustafa üstündağ, CHP Genel yönetimKurulu toplantısından sonra hazırlanan bildiriyi, düzenlediği basın toplantısında okudu. Üstündağ, işadamlarının son bildirilerin'! eleştirerek

«Hükümetin basta döviz kaçakçılığı olmak üzere, kurulu düzenin yıllarca doğal saydığı kaçakçılık ve yolsuzlukların üzerine gitmesinden elbette bası çevreler tedirgin olacaklardır» dedi.

10- CGP Başkanlık Divanınca yayınlanan bildiride «Ecevit'i sinirli,öfkeli, ölçüsüz tepkilere sürükleyen, başında bulunduğu iktidarın başarısızlığıdır» dendi.

11- Türkiye Sosyalist Partisi Genel Başkanı Ahmet Kaçmaz, Türkiye işçi Partisi'ne «iş ve eylem birliği»çağrısında bulunduklarını açıkladı.

12- Parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcilerinden oluşan «Partilerarası Komisyon» tarafından hazırlanan ve Millet MeclisiGenel Kurulu'nda daha önce kabul edilen, seçim yasasında değişikliköngören yasa teklifi, Cumhuriyet Senatosunda kabul edilerek kesinleşti.

13- Türk - İş Genel Başkanı İbrahim Denizcier, Türk - İs YönetimKurulu toplantısını açarken yaptığı konuşmada, ülke sorunlarının sorumluluk duygusu ve Anayasa ilkelerine bağlılıkla çözümlenebileceğinibelirterek, «Yoksulluğun yaygınlaştığı ülkemizde, bunalımdan çıkısıntek şartı sorunlara doğru teşhis koymaktır, ülkemizde kamu yönetiminin etkinliğini giderek kaybettiğini üzülerek görüyoruz» dedi.

14- Ankara Ticaret Odası başkanı Cahit Aydoğan, Ecevit'in TÜSİAD bildirisine gösterdiği tepki ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Basbakan'ın 2 ay önce harkın dinamiği olarak nitelediği ve taltif ettiği Türkhür teşebbüsünü bugün suçlaması ve karalaması gerçekten üzüntü vericidir» dedi.

15- İzmir Ticaret Borsası Başkanı Hasan Güven yaptığı açıklamada, TÜSİAD bildirisini «Hükümetle, is alemi arasındaki diyaloğu güçlendirecek bir vasıta olarak gördüklerini» söyledi.

16- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkan vekili Refik Baydur, yaptığı açıklamada «Ecevit'in özel teşebbüsü tehditedici demeçlerini sabırla karşılamak mümkün değildir. Uyarı ve eleştiriyapan kurulusu savcılığa teslim eden bir hükümet düşünülemez» dedi.

17- Türk - İş'e bağlı Hava - İş Sendikası, Yeşilköy Hava limanı'na bağlı iş yerlerinde grev kararı aldı.

18- Manisa, Kadirli ve İstanbul'da meydana gelen olaylarda 4 kişiöldürüldü.

19- Atina hükümeti, Ecevit'in OHP Ortak Grubu'nda yaptığı konuşmada, Yunanistan'a ilişkin sözlerine karşılık olarak bir açıklama yaptı ve «Yunanistan'ın iki ülke arasındaki sorunların barışçı yollardan çözüm-lenmesi taraftarı olduğunu» belirterek «Ecevit, Yunanistan'ın politikasını yanlış anlamaktadır» denildi.

20- BM Genel Sekreteri Kurd Waldheim, Denktaş - Kipriyanu zirvesinde bulunmak amacıyla, Kıbrıs'a geldi.

Bu arada Kıbrıs'ın Türk kesiminde yayınlanan «Halkın Sesi' gazetesinde görüşme ile ilgili olarak yer alan bir yorumda «Doruğun başarısı Kipriyanu'nun yapıcılığına bağlı» dendi. Rum «Elefteri Kipros» gazetesinde yer alan bir yorumda ise «Dorukta geçmiş unutulmalı sorumluluk duyguları egemen olmalıdır» dendi.

21- ABD Başkanı Carter, Sovyetler Birliği Başkanı Brejnev'inüçüncü SALT görüşmelerine hazır olduğunu kendisine bildirdiğini açıkladı. Bu arada kongrenin, ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki ticari ilişkileri köstekleyen engelleri 1 yıl süre ile askıya alması kararını onayladığı açıklandı.

22- Sovyetler Birliği'ne 4 günlük resmi bir ziyaret için giden,Yugoslavya Devlet Başkanı Tito ile Brejnev arasındaki görüşmeler başladı.

23- Varşova Paktı'nın her yıl yapmakta olduğu Savunma TatbikatıBahar Manevraları, Macaristan'da başladı.

24- İran'da SAVAK üyesi iki kişi kursuna dizildi.

25- İrak Devlet Başkanı Yardımcısı Tana Muhiddin Maruf, Brezilya'ya yaptığı resmi ziyaretinde verdiği demeçte, petrolün silah olarakkullanılmasının olağan olduğunu söyledi.

18 Mayıs 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Bülent Ecevit'i kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay, 19 Mayıs Gençlikve Spor Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, «Oyunlar istediğikadar acımasız ve kaynaklarıyla güçlü, amaçlar hangi açıdan zatim olursa olsun, yenmesini, geçmesini bileceğiz. Büyük Türk ulusunun o enginve esine rastlanmaz yüceliklerini bilenler, kuşku ve kaygıya kapılmayacaklardır» dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Korutürk ile 50 dakika süren görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, U - 2 uçaklarınınTürkiye üzerinden uçuşu konusunun SSCB ile ABD arasında işbirliğinive iki devlet arasındaki anlaşmayı ilgilendirdiğini 'belirterek, «Bizim taraf olmadığımız bir anlaşmada Türkiye'den katkı beklenecekse, bundaniki tarafın amaç ve anlayış içinde olmalarının aranması çok doğaldır.Bu, müttefiklerimizle ilişkilerimiz açısından bir emsal olmaz» dedi.Ecevit, «Konuyla ilgili olarak SSCB'den henüz cevap gelmediğini» bildirerek, «Kararın alınması sırasında muhalefet parti liderleriyle görüşmeler yapılmasının düşünüldüğünü» de kaydetti.

Ecevit, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayınladığımesajında, «Gençliği, ekonomik kurtuluş yolunda birleşmeye» çağırdı.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, «Türk milletinin TürkiyeCumhuriyeti Devletini ebediyen yaşatmak azim ve kararını hiçbir şeygölgeleyemez» seklinde bir mesaj yayınladı.

Demirel, Doğu gezisinin üçüncü gününde, Van'ın Özalp ilçesiile çevredeki yerleşim merkezlerinde yaptığı konuşmalarda ise, «Afganistan'da iran'da meydana gelen olaylara bakarak Türkiye'ye de aynıkaderi biçenler vardır. Türkiye ne Afganistan'dır, ne İran'dır. Türkiye'debirliğini, varlığını, esası sayan bir millet yaşıyor» dedi.

5- Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde incelemelerde bulunan Devlet Bakanı Enver Akova, «Anarşiyi ve olayları en stratejik bölgelerde inceledim» kökü nereden gelirse gelsin, ister sağda, ister soldaolsun Atatürk ilkelerine. Anayasamıza aykırı düşen bölücü faaliyetlerleHükümet olarak mücadelede kararlıyız» dedi.

6- Bursa Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi tara-'tından düzenlenen «Türkiye - 79 ve Üniversite Sanayii İşbirliği» seminerinin açış konuşmasını yapan Enerji ye Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Saykal, «Eğer sorunlarımızın çözümünde bugünkü uluslararası ilişkilerimiz yetersiz kalıyorsa, Türkiye'nin gelişme özlemi ister istemez,uluslararası ilişkilerimizde yeni boyutlar katabilir» dedi.

7- Yapı İşleri Bölge ve Bayındırlık Müdürleri toplantısında açışkonuşmasını yapan Bayındırlık Bakanı Serafettin Elçi, «1979 yılındaçeşitli eğitim kademelerinde 280 bin öğrenci alabilecek, 7 bin dersanelik okul, 2 üniversite, 140 spor tesisi, 14 kütüphane inşaatında çalışılacak ve bunların yüzde 60'ı bitirilerek hizmete açılacaktır» dedi.

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, «Bölücü davranış ve tahriklerin sahipleri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendilerine aslamüsamaha göstermeyeceğini ve herseye rağmen, aralarında cesaretedebilenler çıktığı takdirde gereken dersi tarihte, mevcut birçok örneklerdeki gibi alacaklarını bilmelidirler» dedi.

9- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Antalya İlBinası'nda düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'nin ilk meselesibu Hükümetten kurtulmaktır» dedi.

10- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes yayınladrğı mesajda«Milletimiz 1619'daki milli heyecanla, milli ruhla b'iraraya gelmeli, dıştan kaynaklanan bölücü fesat hareketlerine karşı çelikten birlik meydanagetirmelidir» dedi.

11- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, 19 Mayıs Gençlik veSpor Bayramı nedeniyle, yayınladığı mesajda «Türk milletini bölmeyeçalışanlar karşısında, toplayıcı, birleştirici Atatürk milliyetçiliğ-ine sımsıkı sarılmalıyız» dedi.

12- Cumhuriyet Halk Partisi Genel Yönetim Kurulu'nün Kurultay'da sunacağı Çalışma Raporu açıklandı.

13- CHP Diyarbakır Senatörü Cizrelioğlu, Başbakan Bülent Ecevit'e bir telgraf çekerek, «Kendi partili üyelerinizi millete şikayet edertarzda beyanatlar yerine, AP Genel Baskanı'nın yurt içi gezisinde büyük topluluklar tarafından tezahüratla karşılanış nedenlerini düşünüparaştırmanız herhalde çok daha yararlı olur» dedi.

14- CHP'de tüzük değişikliği için verilen önergeden, Sivas Milletvekili Orhan Akbulut ve Ankara Delegesi Halim Erdal imzalarını geri al- dıklarım, Afyon Kadın Kollan Başkanı Peri Kral ile Eskişehir il BaşkanıAkın Camoğlu, imzaların kendilerine ait olmadığını bildirdiler.

15- Türk - İş Yönetim Kurulu bildirisinde, iş çevreleri ve TÜSİAD'in bildirisi eleştirilerek, ülkenin içindeki bunalımda işverenlerin de büyük payı oldukları belirtildi ve «ilan yoluyla sorumluluktan kurtulmakmümkün değildir» denildi, öte yandan Türk - İs Yönetim Kurulu ÜyesiHalit Mısırlıoğlu, görevinden ayrıldı, yerine yedek üye olan Yol - İşGenel Sekreteri Muzaffer Saraç gel'di.

16- Odalar Birliği tarafından yayınlanan «iktisadi Rapor»da, «4.Beş Yıllık Plan'ın değiştirilmesi» istendi.

17- Uçak Servisi Anonim Şirketi (USAŞ) m, Yeşilköy Havalimam'ndaki işyerlerinde sürdürdüğü grev nedeniyle, yabancı havayollarınayapılan yer hizmetlerinin tümü durdu ve grev yüzünden, bazı yabancışirketlerin İstanbul seferlerini iptal etikleri bildirildi.

18- Antalya'da meydana gelen olaylarda 1'i tutuklu olmak üzereiki kişi öldürüldü.

19- Sıkıyönetim Komutanlığı'nın 1 Mayıs sokağa çıkma yasağınauymayarak yürüyüş yapan 88 sanığın davaları sonuçlandı ve sanıklartutuklu kalarak yasal süreyi doldurdukları için serbest bırakıldılar.

20- NATO Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral Alexander Haig, Ankara'dan ayrılmadan önce, düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'yeyapılacak asikeri yardım uzun süreH anlaşmalarla bağlanmalı, böyleceTürk askeri yetkilileri ordunun ve askeri gücün geliştirilmesini belirli birprograma bağlayabilmelidirler» dedi.

21- Uluslararası Para Fonu yetkilileri, Türkiye ile Örgüt arasında,Türkiye'ye bir Stand-By kredi verilmesi konusundaki görüşmelerin kesildiği yolundaki söylentileri yalanlayan bir açıklama yaptı.

22- Kıbrıs Türk ve Rum Liderleri, BM Genel Sekreteri Waldheim'ın başkanlığında, Lefkoşe dışındaki tampon bölgede, BM karargahındaki subay garnizonunda toplandılar.

23- Libya, ham petrole varil başına 70 sent zam yaptı.

24- İran Gazeteciler Sendikası, Ayetullah Humeyni'ye başvurarak,basına uygulanan baskıların kaldırılmasını istedi.

25- İsrail Batı Şeria-Gazze Bölgesi Özerklik Planı Özel Komitesi,Başbakan Begin'in, bu konuda hazırladığı planı kabul etti.

19 Mayıs 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, 19 Mayıs Gençlik ve SporBayramı nedeniyle yayınladığı mesajında «Türk gençliğini birbirine kırdırma hayali içinde olanların hüsrana uğrayacaklarım» belirterek, gençlere hitaben «Asla silaha başvurmayacaksınız, yıkıcı olmayacaksınız.Şiddet yoluyla bir insana belirli bir düşünceyi benimsetmek kesinliklemümkün değildir» dedi.

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve esi, Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Ankara şubesinin organize ettiği resim sergisidolayısıyla düzenlenen törende, mesleğe hizmet veren sanatçılara ödülverdiler.

3- Başbakan Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, tüzük değişikliğinin bir çırprda halledilecek bir sorun almadığım belirtere'k «Siyasi yerlerde arkadaşlarımız, benim adıma konuşarak imza attırmışlar. Partiiçinde yarışmayı anlarım ama diğer konuları da bilmez değilim. Bunlar beni saf zannediyorlar galiba» dedi.

4- AP Genel başkanı Süleyman Demirel Van'da düzenlediği basıntoplantısında «Bölgede vatandaşların huzur ve sükunu sağlamakla görevli, bu iş için devletten maaş alan görevliler tarafından rahatsız edildiğini» öne sürdü.

5- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş valiliklere birer genelgegöndererek, «vali ve kaymakamların bölgelerindeki akaryakıt tevziininobjektif ölçülere göre dağıtılmasından sorumlu olacaklarını» bildirdi.

6- Bayındırlık Bakanı Serafettin Elçi yaptığı.açıklamada, TÜSİADbildirisini «Ekonomik iktidarın, siyasal iktidara karşı çıkması olara'k»niteledi.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Akseki veGündoğmuş ilçelerinde düzenlediği toplantılarda yaptığı konuşmalarda«Türkiye'nin inançlı ve güçlü hükümete ihtiyacı vardır» dedi.

8- Partisinin Erzurum il kongresinde konuşan, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş «Türkiye'nin kaderinin 17 ay süre ile Ecevit iktidarının elinde kalması büyük talihsizlik olmuştur. Ecevit kendisine oyverenleri bin pişman etmiştir» dedi.

9- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu yaptığı açıklamada.Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi işgüzar'la ilgili gensoru önergesinin, siyasi taktiklere feda edilecek bir konu olmadığını bildirerek. «MilletMeclisinde parti taktikleri değil, vicdanlar konuşmalıdır» dedi.

10- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, yaptığı açıklamada,«Arkadaşlar imza toplamakta kendilerinde bu kadar hak görüyorlarsa,bizim de görüşlerimizi söylememize hak vermeleri lazımdır» dedi.

11- CHP den istifa eden, Mardin milletvekili Metin Musaoğlu, Diyarbakır milletvekili Eşref Cengiz ve Adıyaman milletvekili RamazanYıldırım THA yaptıkları açıklamada «CHP'ye kesinlikle dönmeyeceğizve hiçbir partiye girmemiz söz konusu değildir» dediler.

12- Türk Haberler Ajansı'nın kurucusu ve sahibi gazeteci KadriKayabal geçirdiği bir rahatsızlık sonucu öldü.

13- Türkiye Sanayi Odaları Birliği Başkanı Sakıp Sabancı, THA yayaptığı açıklamada, şimdiye kadar görüşlerini açık açık anlattığını, hatta yazılı olarak Başbakan'a sunduğunu söyleyerek, «Bu nedenle SayınBaşbakan'ın, bizleri değişik yerlerde farklı konuşuyorlar izlemini yaratacak ifadelerini üzüntü ile karşılıyorum, önerilerimizi, istismara kaçmayacak bir diyalog içinde sunmaya devam edeceğiz» dedi.

14- Bursa Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen seminer'in «Siyasal Sorunlar» tartışmasında söz alanistanbul Milletvekili Haluk ülman «Türkiye'nin bu koşullarında Ecevit'in umut olmaya devamında yarar olduğunu» belirterek, «Yönetim bunalımının atlatılmasında halkın demokrasiye inancının henüz sarsılmamışolması da önemli bir etkendir» dedi.

15- İzmir'de başlayan «Türkiye Tarımının Temel Sorunları» konulusempozyumda, Türkiye'de Doğu Anadolu'dan sonra en fazla topraksızailenin Ege ve Marmara bölgesinde yaşadığı ve bu iki bölgede 218 bin581 ailenin hiç toprağı bulunmadığı açıklandı.

16- Uçak Servis Anoriim Şirketi USAS'ın, Yeşilköy hava limanındaki işyerlerinde başlattığı grev, taraflar arasında anlaşmaya varılmasıüzerine sona erdi.

17- Tarsus'ta bir kadın öğretmen evinde uğradığı saldırı sonucuöldürüldü.

18- Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan öz'ü öldürmekten sanık olarak aranan sağ görüşlü Hüseyin Kocabaş ve çeşitli eylemlere katıldıkları öne sürülen 7 arkadaşı Balıkesir'de yakalandı.

19- 1 Mayıs günü sokağa çıkma yasağına rağmen, gösteri yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan TİP Genel Başkanı ve 330 TIP üyesi, sıkıyönetim Mahkemesindeki ilk duruşmaları sonunda tahliye edildiler.

20- Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına dönüşüyle ilgili olarak görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'da bulunan NATO başkomutanı Orgeneral Haig ile Başbakan Ecevit arasında yapılan görüşmelerde,ele alınan «Ege'deki komuta sahalarının görevleri konusunun askıyaalınması» görüşünün, Yunanistan Savunma bakanlığı tarafından reddedildiği bildirildi.

21- Türkiye'ye acil yardım koordinatörü VValter Kiep, ABD "dekitemasları sonunda yaptığı açıklamada «Türkiye'ye yapılacak yardımınmiktarı için kesin bir açıklama yapamam. Ancak 600 milyon dolar gerçekçi bir tahmin olur» dedi.

22- KTFD Başkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Toplumu LideriSpiros Kipriyanu arasında, BM Genel Sekreteri Kurd VValdheim'm gözetiminde iki gün süren görüşmeler sona erdi. Görüşmeden sonra heriki lider 10 maddelik ortak bir metinde uzlaştılar. Görüşmelerin tamamlanmasından sonra bir açıklamada bulunan Denktaş, toplumlararası görüşmelerin 15 Haziran tarihinde Lefkoşe'de yapılmasına karar verildiğinibildirdi.

23- Kıbrıs Rum Toplumu Lideri Kipriyanu düzenlediği basın toplantısında, «Zirve görüşmelerinde alınan ve toplumlararası görüşmelerinyeni'den başlamasını öngören kararı memnunlukla karşıladığını» söyledi.

24- Yugoslavya Devlet Başkanı Tito ile Sovyetler Birliği BaşkanıBrejnev arasında iki gün süren resmi görüşmelerin sonucunda, iki ülkearasında ortak bildiri yayınlandı. Bildiride., «iki ülke arasındaki görüşayrılıklarına rağmen, işbirliğinin süreceği» görüşü yer aldı.

20 Mayıs 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, verdiği demeçte CHP'nin birliğini vetutarlığını korumak için, kurultayda özen gösterileceğini belirterek,«CHP'nin birlik içinde olması ve buna kamuoyunu inandırması gerekir.Ulusal birliği pekiştirme ödevimizi gereğince yerine getirebilmemiz,her şeyden önce hükümeti en büyük desteği oluşturan CHP'nin birlikiçinde olmasına bağlıdır» dedi.

2- Dışişleri Bakanı Gündüz okçun, Japonya'deki temaslarını tamamladıktan sonra Kuveyt'e gitti, okçun Kuveyt Emiri ve Dışişleri Bakanı ile ayrı ayrı görüştü.

3- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Bursa ipek Flatür ve Bükme tesislerinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada «Türkiye'ninekonomik bağımsızlığı için iki önemli yol bulunduğunu, bunlardan birinin üretimi arttırmak, ikincisinin se dışsatıma açılmak olduğunu» belirterek, «Türkiye'den korkanlar, tekrar güçlenmesini istemeyenler var»dedi.

4- Köyisleri ve Kooperatifler Bakanlığı ile Türk - is'e bağlr Yol is Federasyonu arasında, isçi yatırım fonu kurulmasına ilişkin protokolimzalandı. Törende bir konuşma yapan Ali Topuz, «Fonun 1979 yılı şosonuna kadar 200 milyon liralık bir büyüklüğe ulaşacağını, bunun isçilerin sosyal gereksinmelerinde kullanılacağını» belirterek, «Zaten siyasal savaşım denilen şey de budur, işçi sınıfımızın, siyasal ve ekonomik savaşımının birbirinden ayrılmazlığının bilincinde olduğunu biHyorum» dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, İçel'in Erdemli ilçesinde düzenlenen «Türkmen söleni'nde» yaptığı konuşmada, «Çukurovaüreticisinin hükümet eliyle açlığa ve yokluğa mahkum edildiğini» önesürerek «Milletin sandık basında CHP'ye ebediyen muhalefete mahkumedeceğini» söyledi.

6- DP Genel Başkan Vekili Faruk Sükan, partisinin Aydın İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada«Türkiye'de anarşi ortamının yaratılmasınınen büyük nedenlerinden birinin devlet ve hukuk otoritesini hakim kılantarafsız bir yönetim kurulamamış olması olduğunu» savunarak» haksızlık, adaletsizlik ve yolsuzluklarla hasta ve yıpranmış bir yönetimin bulunduğu ülkede huzur, istikrar ve asayişin sağlanması mümkün değildir» dedi.

7- CHP Kurultayı öncesi, muhalefet ile. genel merkez arasındakiçekişmenin giderek sertleşmeye başladığı, Ecevit'in karşı gelmesi sonucu tüzük değişikliğine imza atan bazı delegelerin imzalarını geri aldıkları bildirildi. Bu arada parti meclıisinîn yeniden kurulması gerçekleşmediği takdirde, Bay'kal grubunun diğer oylamalarda boş oy kullanacaklarını açıklamalarının ardından. Topuz grubunun oylarının renginikurultayın gelişmesinin tayin edeceği haberleri gazetelerde yer aldı.

8- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü İsmail Ertan, 1979 yılı programı içinde ipraş, Botaş, igsas ve Ditaş yatırımlarıda dahil olmak üzere TPAO'nun toplam 8 milyar 185 milyon liralık yatırım gerçekleşmesinin sağlanacağını belirterek, petrol aramaları idin2 milyar 700 milyon lira ayrıldığını açıkladı.

9- İstanbuPda Sirkeci vapur iskelesinin arabalı vapur çıkışındapark etmiş bulunan bir özel otomobilin altına konan bombanın patlaması sonucu, çevrede bulunan dördü kadın sekiz kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Adana'da meydana gelen olayda ise iki kişi öldü.

10- TüSiAD'ın «Ulus Bekliyor» adlı yeni bildirisi, gazetelerde yayınlanmaya başladı.

11- Norveç Maliye Bakanı Per Kleppe resmi görüşmelerde bulunmak üzere yurdumuza geldi.

12- KTFD Başkanı Denktaş, Tercüman gazetesine verdiği demeçte«Anlaşma metninde toprak, Anayasa ve Maraş konularının aynı zamanda ele alınması kararlaştırılmıştır. Rumlar bunu anlamazlarsa bizi ilgilendirmez» diyerek «Maraş gitti denilemez, daha önce çizdiğimiz çizgiler dikkate alınarak, Maraş'ın bir tanımı yapılacaktır» dedi.

13- Kıbrıs Rum toplumu lideri Kipriyanu, Denktaş ile yaptığı zirvetoplantısı hakkında Rum siyasi parti başkanları ve bakanlara bilgi verdi.Rum demokratik partisi yayınladığı bildiride, üzerinde anlaşmaya varılan 10 maddelik bildirinin olumlu karşılandığını açıkladı.

Zirveden sonra yayınlanan Rum gazeteleri görüşlerini olumlu birbiçimde yansıttılar.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada «Kıbrıs Rum veTürk liderleri arasında varılan anlaşmadan son derece memnuniyet duyulduğunu» belirterek, ABD hin kıbrıs sorununun çözümü için görüşmelerin başlamasını desteklediğini bildirdi.

15- Tercüman gazetesinde yayınlanan bir haberde, New York'takiBirleşmiş milletler binasının önünde Sovyetler Birliğinde yasayan Türklere uygulanan balkıları protesto etmek amacıyla bir gösteri düzenlendiği bildirildi.

16- İranda'ki devrim mahkemelerinin idam kararlarını eleştirenABD'li senatör ve Başkan Carter'e yanıt veren dini lider Humeyni «Bunların aklı insan maneviyatına ve iç huzura ermez» dedi. Bu arada Tahran Üniversitesinin bahçesinde toplanan 80 bin kadar solcunun Yenibir Faşizme karsı gösteri yaptıkları bildirildi.

17- ABD Dışişleri Bakanı Vance, çeşitli Avrupa ve Ortadoğu ülkelerini kapsayacak gezisine başladı.

18- Yunanistan Basba'kanı Karamanlis, telekomünikasyon konusunda işbirliği yapılması amacıyla, Balkan ülkelerine işbirliği çağrısındabulundu.

19- Libya Petrol Bakanı İzzeddin Mebruk, bir Arap dergisine verdiği demeçte «Çok etkin bir silah olan petrolü, arap çıkarları için gerektiğinde beklemeden kullanırız» dedi.

21 Mayıs 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, «Türkiye'de Trafik Düzeni veGüvenliği Bakımından Yaklaşımlar» konulu bilimsel toplantının açılışınedeniyle İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş'e gönderdiği mesajda,«Trafik konusunda daha çağdaş ve etkin önlemler almamız zorunludur»dedi.

2- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay ve Millet MeclisiBaşkanı Cahit Karakas, Parlamento Muhabirleri Derneği'nin çağrılısıolarak Türkiye'ye gelen yabancı ülkelerin Parlamento muhabirlerini ayrıayrı kabul ettiler.

3- Bakanlar Kurulu, Basın - İş Sendikası'nca, İstanbul Darphaneve Damga Matbaası Müdürlüğü işyerinde alınan grev kararının uygulanmasını, 30 gün süreyle erteledi.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Kütahya'nın Tavşanlı veDomaniç ilçeleriyle, Bursa'nın Harmancık ve Büyükorhan kasabalarında yaptığı konuşmalarda, ülkede artık herkesin «Hükümet gitsin de neolursa olsun» dediğini öne sürerek, «Bugünlere bakıp ülkenin geleceğihakkında yanlış karar vermeyelim. Ülkenin yeniden güzel günlere kavuşmasının çaresi vardır ve kavuşacaktır» dedi.

5- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hikmet Çetin, yazılıaçıklamasında Kıbrıs Türk ve Rum liderlerinin yaptığı doruk toplantısının, görüşmeler sürecini açmış olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, görüşmecilerin Kıbrıs sorununu bütün yönleriyle en kısa zamanda çözüme ulaştırmaları dileğinde bulundu.

6- Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen «Türkiye'deTrafik Düzeni ve Güvenliği Bakımından Yaklaşımlar» konulu bilimseltoplantının açılışında konuşan içişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, 1978yılında trafik kaza sayısında yüzde 11, ölü sayısında yüzde 8.8 ve yaralı sayısında yüzde 7.3 azalma olmasının bir gayretin sonucu olduğunu söyleyerek, «Ancak, 1978 yılında trafik kazalarında yitirdiğimiz yurttaş sayısı, şiddet olaylarında ölenlerin 6 katıdır. Bu oran, sorunun önemini çarpıtıcı biçimde vurgulamaktadır» dedi.

7- Milli Savunma Bakanı Neşet Akmandor, OYAK Yedinci Temsilciler Kurulu toplantısının açılısında, «1978 yılı sonunda varlığı 3 milyar 672 milyon liraya ulaşan Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun ülkemizve üyeleri yararına sürdürdüğü girişimleriyle, gelecekte daha başarılısonuçlar elde edeceğine inanmaktayım» dedi.

8- Yurt dışındaki işçi çocuklarının eğitim sorunlarının çözümlenmesi amacıyla Alman yetkilileriyle temaslarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur, Ankara'da yaptığı açıklamada, görüşmelerin başarılıgeçtiğini ve somut sonuçlar alındığını belirterek, «Alman okullarındakiders programları içine Türk dili ve kültürü dersleri konulmasını önerdikve Alman yetkililerine kabul ettir'di'k» dedi.

9- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu başkanlığındaki Türk Heyetiile Maliye Bakanı Walter Kiep'in başkanlık ettiği Norveç Heyeti arasındaki kredi ve yardım görüşmeleri Maliye Bakanlığfnda başladı. Müezzinoğlu, toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, önceki yıl baslarındaTürkiye ile Norveç arasında gerçekleştirilen ekonomik işbirliği anlaşması uygulaması ile bu konuda kurulan komisyonun çalışmalarınıngözden geçirileceğini söyledi.

10- SSK'nın İstanbul ilaç Fabrikası'nın açılış töreninde bir konuşma yapan Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, «Bir yandan sigortalıların ilaçsız kalmamasını, diğer yandan 2.5 milyon işçimizin ekmeğinden, aşından keserek ödediği primlerinin bu yolda bos yere kullanılmasını önlemek için ilaç fabrikası kurulması zorunlu idi» dedi.

11- Bursa'da yaş sebze ve meyve üreticilerinin sorunlarıyla ilgilibir toplantıya katılan Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler yaptığı konuşmada, ihracat kararnamesiyle, 250 milyon liralık fonla «Dışsatım sigortası» ve 500 milyon lira sermaye ile de bir «Dışsatım şirketi» kurulacağını açıkladı.

12- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, tüzük değişikliği konusuna ilişkin açıklamasında, «Böylece bir tüzük değişikliği eğilimivarsa bir yıl önceden Genel Başkanla görüşülebilirdi. Genel YönetimKurulu'na bir öneri getirilebilirdi. Bu yapılsaydı, o arada örgütte bukonuda tartışılabilirdi» dedi.

13- CHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayan Erzurum Delegesi Abdülbaki Yazıcıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, «Bunu,Parti içi demokrasiyi kanıtlamak için yapıyorum» dedi.

14- MBK eski üyelerinden ve MHP istanbul İl Yönetim KuruluÜyesi Münir Köseoğlu, Sakarya'da verdiği demeçte, «Ecevit Hükümeti19 gün içinde düşecektir» dedi.

15- Türk - İs icra Kurulu, Konfederasyon Yönetim Kurulu'na sunduğu «Yeni Çalışma Dönemi İs Programımda Hükümet'le bir süre önce1imzalanan ve yürürlükte olan toplumsal anlaşmanın yeniden düzenlenmesini teklif etti.

16- Gübre Sanayi işverenler Sendikası Genel Kurulu'nda, SendikaGenel Baskanlığı'na Orhan Erem seçildi.

17- Çukurova Elektrik A.Ş.'ne bağlı bulunan Hatay ili'ndeki Yüreğir Santrali ve aynı il sınırları içindeki elöktrik hatları, Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanlığı tarafından kamulaştırıldı.

18- Türkiye ve Ortadoğu Amme 'İdaresi Enstitüsü, İnsan HaklarıAraştırma ve Derleme Merkezi'nin Danıştay ve Avrupa Konseyi ile ortaklaşa düzenlediği «insan Hakları» konulu Seminer Ankara'da başladı.

19- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'nın yasaklama emrine rağmen, 1 Mayıs nedeniyle yasa dışı toplantı yapılmasını tahrik ve teşvikettikleri gerekçesiyle bir süredir tutuklu bulunan DiSK Genel Başkanıve 7 DİSK Yöneticisinin tutuklama kararları kaldırıldı.

20- Adana MHP Merkez İlçe Sekreteri, kimliği belirsiz kişilerceöldürüldü. Bu arada, İstanbul, Hatay ve Urfa'da biri kız üç kişinin cesedi bulundu.

21- Balıkesir'de bir kişiyi öldürmekten sanık olarak yakalanan Kemal Türker, getirildiği Emniyet Müdürlüğü'nün ikinci katından atlayarak kaçtı.

22- Erzincan'ın Çayırlı ilçesi, Saygılı Köyü öğretmen lojmanınayapılan baskında, Kürt devleti kurulması yolunda harita ve belgeler elegeçirildi, evde yakalanan yedi kişi gözaltına alındı.

23- Kuveyt'i resmen ziyaret etmekte olan Dışişleri Bakanı GündüzOkçun, El Kabe gazetesine verdiği demeçte, «Türkiye'nin israil ile ilişkilerini kesmeyi kesinlikle düşünmediğini» belirtti. ,

24- Türkiye'nin de üyesi bulunduğu «Uluslararası Enerji Ajansı»toplantısı, Paris'te çalışmalarına başladı.

25- NATO Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral Alexander Ha iğ,NATO Revievv Dergisi'nde yayınlanan yazısında, «Türkiye'nin sorunları NATO için çok kötü sonuçlar doğuracak kadar derinleşti. Türkiye'ninekonomik sorunlarını çözmesi için gerekli yardım ancak ittifaka bağlıülkelerin cömert girişimleri ile sağlanabilir» şeklinde görüşlerini açıkladı.

26- KTFD Başkanı Rauf Denktas, Lefkoşe'de yabancı gazetecilerinde katıldığı bir basın toplantısı düzenleyerek, «Taraflar birbirlerini iknaederek bir orta yol bulmalıdır. Bir şeyler başardık. Biz Kıbrıslılar, kalbimizi ve beynimizi kullanırsak bir anlaşmaya varabiliriz» dedi.

27- Yunanistan Başbakanı Kosntantin Karamanlis'in, Denktas Kipriyanu Zirvesi'nde alman sonuçlardan memnun olduğu ve «Bu keztoplumlararası görüşmelerin verimli olmasını umuyorum» dediği, Yunankaynaklarmca açıklandı.

28- ABD Dışişleri Bakam Cyrus Vance, Londra'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk ve Rum toplumları Liderleri arasında yapılan görüşmelerin sonucunda açıklanan 10 maddelik bildirinin, görüşmelerin başlaması için somut bir başlangıç olacağını belirterek, toplumlararası'görüşmelerin uzun sürebileceğini ve zor olacağını ancak görüşme kararının alınmasının olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

29- İran Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ABD'n'in İran'ıniçişlerine karıştığını öne sürerek, idamlara karşı çıkılmasını kınadı ve«İki ülke arasındaki ilişkiler gelişinceye dek, ABD'nin İran'a göndereceği büyükelçinin gelişinin ertelenmesini» istedi.

30- Çin'in, ülkenin artan enerji ihtiyacının karşılanması amacıylanükleer santral kurulması çabalarını askıya aldığı ve su ile kömüre dayalı enerji santralleri kurma projelerine öncelik' verdiği açıklandı.

22 Mayıs 1979

1- CHP Genel Başkanı, Başbakan Bülent Ecevit, CHP Kadın Kolları'nın 9. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, gençlik ve kadın kollarının ana kademe gelişmelerinde aracı olmaktan kurtarılması gerektiğinibelirterek, «Kadın ve Gençlik Kolları'nın siyaset oluşturmada ve partiiçin denetimdeki etkinliği arttırılmalı» dedi.

Ecevit ayrıca, D'eniz Baykal ve Ali Topuz'la ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerde, «Tüzük değişikliği» 'konusunun ele alındığı öğrenildi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Kütahya, Manisa, Emet,Demirci ve Gördes'te yaptığı konuşmalarda, Hükümet'in piyasa ekonomisine karşı olduğunu, oysa piyasa ekonomisin'in rejimin ayrılmaz birparçası haline geldiğini belirterek, madenlerin devletleştirilmesi kararına karşı çıktı ve «Bir daha dirilmeyecek şekilde düşeceklerdir» dedi.

3- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, düzenlediği basın toplantısında, yeni Dışsatım Rejimini açıkladı. Köprülüler, toplantıda yaptığıkonuşmada, 1979 - 1980 dönemi dışsatımı düzenleme kararnamesi iledaha önceki yıllarda yapıldığı gibi, bir dizi uygulama düzenlemeleriningetirilrrekte kalmadığını, konunun, «Reformist» bir görüşle ele alındığını ve dışsatım alanında köklü kurumsal değişiklikler getirildiğini söyleyerek, «Dışsatım için gerekli belgeler en az düzeye indirildi» dedi.

4- MSP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Arif Emre yaptığıyazılı açıklamada, «Anarşi konusunda bütün partileri birleşmeye ve liderseviyesinde yuvarlak masa toplantısı yapmaya» çağırarak, «Emperyalistdevletler bir taraftan millet ve kıt'a farkı gözetmeden kendi ülkelerinibirleştirmeye, bütünleştirmeye çalışırken, diğer taraftan azgelişmiş ülkeleri sağ -sol kavgası ve ırk - mezhep nifakı çıkararak parçalamak veküçük devletçiklere ayırmak çabası içindedirler» de'di.

5- Cumhuriyet Senatosu'nda, resmi yüksek okulların üniversiteve akademilere devredilmesi hakkındaki kanun tasarısıyla, keneVir'inuyuşturucu maddeler sınıfına alınarak ekiminin yasaklanmasını öngörenkanun tasarısı, Millet Meciisi'nden geldiği sekliyle kabul edildi.

6- CHP Kadın Kolları Kurultayı'nda ,Genel Merkez Adayı GülerGürpınar, 325 delegeden 281'in oyunu alarak CHP Kadın Kolları Başkanlığı'na seçildi. Diğer Aday Sevil Korum ise, 107 oy topladı.

7- Odalar Birliği Başkanı Sezai Dıblan düzenlediği basın toplantısında, «TÜSİAD ve diğer özel sektör kuruluşlarının yayınladıkları ilanbiçimindeki bildirileri onayladıklarını» bildirerek, «Ekonomimizde veyurdun kalkınmasında önemli yer işgal eden ve Anayasamızdaki hukuki teminatını bulmuş olan hür teşebbüsün dilek ve endişelerini ortayakoyması elbette haklıdır» dedi.

8- MİSK Genel Başkanı Ömer Faruk Akıncı ve Genel SekreteriMete Beşen, geçtiğimiz günlerde deklarasyon yayınlayan 6 BağımsızBakan'a birer mektup yazarak, kendilerine, «Milletimizin her kesimininyüreklerine bir an için dahi olsa su serpen 14 Nisan 1979 tarihli- açıklamada ortaya konan gerçekler ve istenilen tedbirler alındı mı ?» sorusunu yönelttiler.

9- 150 bin üyesi bulunan Türk - iş'e bağlı Teksif Genel Kuruluçalışmalarına başladı. Genel Kurul'da bir konuşma yapan Genel BaşkanŞevket Yılmaz, «Tekstil işkolunda işsizlik tahammül edilmez boyutlaraulaştı» dedi.

10- 1979 Balkan Ülkeleri Yazarlar örgütleri Toplantısı, istanbul'daçalışmalarına başladı.

11- Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti tarafından düzenlenen «1979 ilkbaharında Türkiye'nin İktisadi Durumu ve Özel Sorunları» adlı seminerde bir konuşma yapan Prof. Erdoğan Alkin, «Türkiye'nin, dış finansman gecikmesi nedeniyle kritik boyutlara varan döviz darboğazının, dış finansman gereğini büyüten birikmiş sorunlarınüstünü örtmeye başladığı bir döneme girdiğini» söyledi.

12- İstanbul, Gaziantep ve Adana'da meydana gelen olaylarda dörtkişi öldürüldü.

13- İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi'nin, Türk Ceza Kanunu'nun142'nci maddesinin ikinci bendi için Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açtığı bildirildi.

14- Balkanların en büyük tütün isleme fabrikası olan Tekel Samsun Yaprak ve Tütün işleme Fabrikası, çıkan bir yangınla tamamenyandı. Yangında, 7.5 milyon kilo tütünün büyük bir kısmının yanığı vezararın 2.5 milyar lira dolayında olduğu açıklandı.

15- ABD Senatosu Genel Kurulu'nda Türkiye'ye verilmesi öngörülen 50 milyon dolarlık FSM kredisinin, bağış olarak verilmesi 32'yekarşı 64 oyla kabul edildi. Oylama sırasında bir konuşma yapan Senatör Byrd, «Sadık müttefikimiz Türkiye uçurumun kenarındadır. Bu bağışgüçlü bir Türkiye, NATO ve hatta Yunanistan'ın güvenliği için önemlidir» dedi.

16- Alman Başbakanı Schmidt adına Türkiye'ye yardım çalışmalarını sürdüren Kiep, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye'yeyapılacak yardım miktarı beklediğimizden de çok olacak» dedi.

17- Ülkesi ile ingiltere arasındaki sorunları görüşmek üzere İngiltere'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance ve ingiltere DışişleriBakanı Lord Carrington arasındaki görüşmelerde, Türkiye'deki üslerkonusunun da ele alındığı bildirildi. Vance, konuya ilişkin açıklamasında, «Türkiyedeki haber alma, dinleme tesislerinin durumunu da belirleyecek olan savunma işbirliği anlaşmasına ilişkin Türkiye ile ABD arasında sürdürülen görüşmelerden ve hazırlıklardan umutlu olduğunu»söyledi.

18- Kıbrıs - AET Sempozyumu'nun acılısında konuşan Rum Toplumu Lideri Spiros Kipriyanu, «Kıbrıs Hükümeti'nin, egemenlik haklarını ve yurttaşların çıkarlarını koruduğunu, bunun ekonomik ambargo olarak nitelendirilemeyeceğini» bildirdi.

19- İsrail Hükümeti, altı buçuk saat süren toplantıdan sonra, Batıyakası ve Gazze'de Filistinlilere özgürlük verilmesini öngören planı kabul etti.

20- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ülkesi ile arasındaki ilişkilerde meydana gelen yanlış anlamının kısa sürede ortadan kalkacağınıumduğunu söyledi, öte yandan, bir basın toplantısı düzenleyen İran Dışişleri Bakanı ibrahim Yazdi, Amerikan Senatosu'nda kabul edilen veİran'daki idamları kınayan karar tasarısının, ABD'nin resmi politikasınıyansıtmadığı görüşünde olduğunu açı'kladı.

21- Suudi "Arabistan Veliahdı Prens Fahd, bir Arap dergisine verdiği demeçte petrol fiyatlarının artmasından, yabancı petrol şirketlerinisorumlu tuttu.

22- Meksika'nın Nikaragua ile diplomatik ilişkilerini kesmesindensonra bir açıklama yapan Nikaragua Dışişleri Bakanı, «Bu inanılmaz kararın sorumlusu Küba Lideri Castro'dur» dedi.

23 Mayıs 1979

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, CHP GençlikKurultayında yaptığı konuşmada, «Sizin kavga etmeye hakkınız yoktur.Bizim gençlerimizin görevi toplumdaki kavgayı sona erdirmektir» dedive Parti gençlik teşkilatının, gençlik arasında yeterince örgütlenmediğini bundan da militan güçlerin yararlandığını belirterek, «Kafalarımızısloganlardan kurtaralım. Gençlerimizi özgür düşünceye ve bilimsel kuşkuculuğa alıştırmalıyız» şeklinde konuştu.

2- CHP Genel Yönetim Kurulunun yaptığı toplantıda. BaşbakanBülent Eceyit, Ali Topuz ve Deniz Baykal'la yaptığı görüşme ve önerilerile ilgili görüşlerini anlattı. Ecevit, Ali Topuz'u «katı bir tutum» iç'indegördüğünü, Deniz Baykal'ın ise «daha yumuşak ve anlayışlı» olduğunu,ancak ikisi ile de Parti Meclisi konusunda anlaşmaya varamadığını belirtti. Ecevit «Parti meclisinin geri bir adım olduğunu biliyorum. O nedenle kurultayda sonuna kadar parti meclisinin kurulması önerisinekarşı çıkacağım. Geçirtmemek için uğraşacağım» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Kütahya'nın Gediz, Altıntaş ilçeleriyle bazı kasabalarında yaptığı konuşmalarda «Türkiye hedef arayan, model arayan, rejim arayan bir ülke değildir. Nereye nasılvaracağı bellidir» diyerek «Sıkıyönetimin, 142'nin bazı fıkralarının iptali için Anayasa Mahkemesine başvurusu doğruysa bunu fevkalade yadırgadım. Sıkıyönetimin sulandırılması cihetine gidiliyor diye feryadımhak kazanmıştır. Bu bir anlamdada DİSK ve TİP'ten özür dileme hareketidir» dedi.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, resmi temaslarda bulunmak üzere beraberindeki bir heyetle Kıbrıs'a gitti.

5- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz, milliyet gazetesineYaptığı açıklamada «Tüzük değişikliği gündeme alınmazsa, kurultay birinci günü bitmiş demektir» dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, Milliyet gazetesine verdiği demeçte «Genel Başkan'ın tüzük değişikliği önerisinekarşı çıkmasını doğru bulmadığını» söyleyerek, -«Genel Başkan'ın herhangi bir yönde ağırlık koymaması gerektiğini» belirtti.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, bir İran gazetesineverdiği demeçte «İslam ülkeleri arasında dayanışma ve işbirliğinin enileri düzeyde çıkarılması lazım geldiğini» söyledi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes, Hergün gazetesine yaptığı açıklamada, «Komünizm bir fikir değil emperyalist bir tuzaktır»!diyerek «Bölücülük bu iktidar döneminde büsbütün artmıştır» dedi. '

9- CHP Genel Sekreteri Mustafa üstündağ, Genel Yönetim Kurulunda yaptığı konuşmada «Bakanların partiye yardımcı olmadıklarını,sadece kendileri için örgütlendiklerini veya kadro kurmaya çalıştıklarını» söyledi.

10- DİSK Genel Başkanı Abdgllah Baştürk, Genel Yönetim Kurulutoplantısında yaptığı konuşmada «Türkiye ekonomik, sosyal ve siyasal;iflas eşiğine geldi. CHP ağırlıklı hükümet tutarsız politika izliyor. Sır-tını işadamlarına yakın tutan CHP'nin, işadamlarından şikayete hakkıyoktur» dedi.

11- Teksif Genel Kurulunda konuşan, Türk - İs 1. bölge temsilcisiİsmail Topkar, DiSK'in imanlı ve Atatürk'çü olmadığını ve bu nedenleisçileri kavgaya teşvik etmeye çalıştıklarını iddia ederek, «DiSK'e bağlısendikalar, işyerlerinde oylamayı kazanamadıkları zaman, politik baskılarla işçileri dağıtmakta ve işçi üzerinde terör yaratmaktadırlar» dedi.

12- Kuyumcular Derneğf Başkanı Necati Elidüzgün yaptığı açıkjamada darphanenin 1 yıla yakın süredir altın basmadığını ve bunun hazineye 100 milyonlarca lira zarar getirdiğini belirterek «Altın fiyatlarının, kuyumcuların işlem yapmamasına rağmen -artması Türkiye dışınaaltın kaçırılması ihtimalini kuvvetlendirmektedir» dedi.

13- Makina Kimya Endüstrisi Kurumu işyerlerinde, yetkili sendikanın saptanması için yapılan oylamayı Türk - İş'e bağlı Türk Metal - İşsendikası kazandı.

14- İstanbul, Küçükçekmecede bir kahvenin taranması sonucu 1kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

15- Adana'da 8 cinayetle ilişkisi bulunan bir sağ örgütün 4 üyesiyakalandı. Doğu Beyazıt ta ise gizli bir örgüt ele geçirildi.

16- Urfa'da aşırı hız ve hatalı sollama sonucu meydana gelen kazada 8 kişi öldü.

17- ABD Senatosu genel kurulu, Yunan lobisinin muhalefetine rağmen Türkiye'ye yapılması öngörülen 451 milyon dolarlık askeri ve ekonomik yardımı onayladı. Oylama sırasında bir konuşma yapan SenatörSam Nunn «Kıbrıs sorununu fırsat bilerek, Türkiye'yi cezalandırmak rsteyenlerin, ambargonun hiçbir sonuç vermeyişinden hala ders almamış oldukları anlaşılıyor. Haritaya bir göz atın ve Türkiye'nin nerede olduğunu görün. Daha sonrada kendi kendinize Amerikanın çrkarlarımn neyiemrettiğini sorun» dedi.

18- KTFD Başkanı Denktaş, Kıbrıs Türk Mücahitler Derneğinintoplantısında yaptığı konuşmada 1974 barış harekatı ile elde edilen kazanımların, 10 maddelik bildiri ile kaybedilmesinin söz konusu olmadığını belirterek «6. madde tarafları görüşmeleri çıkmaza sokacak davranışlardan kaçınmalarını vurgular. Bize karşı bugün her alanda saldırıvardır. 1963 ten beri uygulanmakta olan ekonomik dmbargo yoğun biçimde sürdürülmektedir. Bu davranışlar kalıcı bir barışın bulunmasınıengelleyecek niteliktedir» dedi.

19- NATO Başkomutanı Orgeneral Haig, Yunanistan'ın NATO'yaözel şartlarla dönmesi konusunda, Türkiye - Yunanistan arasında yaptığıarabuluculuk görevini, emekli olacağı gerekçesiyle bıraktığını. GenelSekreter Luns'a resmen bildirdi.

20- İran devrim mahkemesi baş'kam Ayetullah Sadrk Halhali, düzenlediği basın toplantısında, birçok kişinin idam fermanlarını kendisinin imzaladığını ve idamlardan yana olduğunu belirterek, görevindenistifa ettiğini açıkladı. Bu arada üç kişinin daha idam edildiği ve 70kişinin ise affedildiği bildirildi.

21- Federal Almanya Cumhurbaşkanlığı seçimini, Hristiyan demokrat aday Kari Cartens kazandı.

22- El Salvadorda, Venezüella büyükelçiliğini ellerinde tutan gerillalara yemek götüren halkın üzerine ateş açan polis, 14 kişinin ölümüne neden oldu,

23- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidht ve Fransa Başbakanı Reymond Barre, bir vakıf tarafından her 5 yılda bir verilmekteolan «Avrupa devlet adamı» ödülünü aldılar.

24 Mayıs 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Konferansı Türk Heyeti Başkanı ve Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Namık Yolga'yı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- GHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, CHP 24'ncüBüyük Kurultayfnda yaptığı konuşmasında, «Henüz kesin bir CHP iktidarından söz edilemez. Programımızı uygulamak için gerekli yasal değişiklikleri yapacak çoğunluğa sahip değiliz. Amacımız, 1981'de kesin iktidar olmaktır» dedi. Ana Muhalefet Partisi Lideri Demirel'in tutumunuda eleştiren Ecevit, «Muhalefette nasıl kışkırtmalara kapılmadıysak,simdi de kapılmıyoruz» dedi.

Ayrıca, «CHP'nin Türkiye'de siyasal hoşgörünün simgesi olduğunu» belirten Ecevit, anarşik olaylara da değinerek, «Biz her türlüparti kurulsun derken, insanlar komünist, mürteci diye hapse atılmasınderken onların görüşlerini benimsemiyor, demokrasinin gereklerini savunuyoruz» dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı ve İstanbul Milletvekili Necdet Uğur, CHPKurultayı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «CHP'nin yerini tutacakkuruluş yoktur. CHP'de parti içi ilişkilerle lider olunmaz. Lider olunsada ayakta kalınmaz» dedi.

4- Türkiye'de bulunan Libya Ticaret Heyeti ile 62 milyon dolarlıksatış bağlantısı yapıldı. Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, gerçekleştirilen bu yeni bağlantı ile «1979 yılında Libya'ya yapılacak mal dışsatımının 100 milyon doların üzerine çıkarılmasının kesinlik kazandığını»bildirdi.

5- Ulaştırma Bakanı Güneş Öngüt, sona eren Türkiye ve FederalAlmanya arasındaki Karayolu Karma Toplantısına ilişkin olarak yaptığıaçıklamada, iki ülke arasındaki taşımaların geliştirildiğini, 1979 yılı karayolu geçiş belgeleri kotası ve taşımaya ilişkin konuların görüşüldüğünü belirtti.

6- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüşen Anayasa Mahkemesi Başkanı ŞevketMüftügil yaptığı konuşmada, «Devletimiz güçlüdür» dedi ve «Demokratik rejimin ve Anayasa'nm iyi işletilmesinin çağdaş anlayışın gereğiolduğunu» söyledi.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Çorum MSP il binasında yaptığı basın toplantısında, «Bu iflas, CHP ve AP'nin müşterekiflasıdır. Bat ı'ya bağlılığın acı sonucudur» dedi.

8- AP Genel Başkan Yardımcısı Ali Naili Erdem, Genel idare Kurulu Üyesi Nahit Menteşe ile birlikte, Almanya'da Türk işçileriyle yaptıkları toplantılar hakkında Akajans'a açıklamalarda bulundular ve «Almanya'da artık Ecevit yok, Demirel var» dediler.

9- CHP'nin 24. Büyük Kurultayı, Attaüfk Spor Salonu'nda çalışmalarına başladı. Parti Meclisi'nin yeniden kurulmasıyla ilgili 15 imzalı tüzük değişikliği önergesinin gündeme alınması, 571'e karsı 769oyla reddedildi ve Kurultay Baskanlığı'na oybirliği ile Erol Köse seçildi.

Öte yandan, CHP 24'ncü Büyük Kurultayı'nı Bağımsız Bakanlarınçoğuda izlediler.

10- CHP 24'ncü Büyük Kurultayı'nda bir konuşma yapan TuranGüneş, 1976 yılında parti meclisinin'kaldırılması ve Genel Yönetim kurulması için öncülük yapan adamın kendisi olduğunu belirterek, «Dünyada hatası olmayan insan olmaz. Siyaset adamı da hata eder. Akılsızlar, ukalalar, diktatörler kendilerini hata etmez sayabilirler. Ben diktatörolacak mevkilerde değilim» dedi.

11- CHP Gençlik Kolları 9. Olağan Genel Kurulu, gece geç saatlerde sonuçlandı ve muhalif iki gruptan sol kanadın adayı Hasan Belovacıklı 179 oy alarak Gençlik Kolları Genel Baskanlığı'na seçildi. Topuzyanlısı Hamdi Fidan 110, Genel Merkez'in adayı Emin Koç ise 142 oyaldı.

12- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ve Yönetim Kurulu üyeleri, Anayasa Mahkemesi Başkanı Şevket Müftügil'i ziyaret etti. Görüşmeler sırasında bir konuşma yapan Cenkçi, «Anayasa'ya sahip çıkması gerekenler, Anayasa'yı yapanlar, Anayasa'yı çiğnemektedirler. Devletini, halkını seven her fert, Anayasamızı hatırlayıpsahip çıkmak zorundadır. O gün bu gündür» dedi.

13- Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği'nce aylık olarak yayınlanan «Görüş» adlı broşürde, «Üretilen mal hizmetlerinin yüzde 4.7'sinin ihraç edildiği ve 1979'da ortaya konulan hizmetlerin yüzde 9.4'ünündışsatımla sağlandığı» rakamlarına yer verildi.

14- İstanbul Ticaret Odası'na bağlı Marmara ve Trakya BölgesiOda ve Borsaları toplantısı başladı. Toplantıda konuşan Oda BaşkanıNuh Kuşçulu, «Özel sektöre güven verici ortamın sağlanmasını» istedi.

15- Kayseri Hava ikmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nın olanaklarıile gerçekleştirilen ve yüzde 85'i yerli malı ile imal edilen «Mavi Işık79 - XA» uçağı, ilk deneme uçuşunu başarı ile yaptı.

16- İstanbul, Urfa ve Niğde'de meydana gelen olaylarda, toplamüç kişi öldürüldü.

17- istanbul Cerrahpaşa ve Veliefendi soygunlarına karıştığı saptanan Ali Seyit Yiğit adlı kişi yakalandı.

18- Kuveyt'te yayınlanan El Anba gazetesinde yer alan bir haber,de «Türkiye'nin İsrail'le diplomatik ilişkilerini kesmesi yolundaki Kuveyt isteğinin kabul edilmemesi üzerine, Kuveyt Hükümeti'nin Türkiye'ye indirimli fiyatla petrol satmaktan vazgeçtiği» yazıldı.

19- KTFD Başkanı Rauf Den'ktaş, Lefkoşe'de gazetecilere yaptığıaçıklamada, «Türkiye'nin etkili garantisi bizim'açımızdan kaçınılmazdır.Bizi bundan mahrum edecek tekliflere iyiniyet gösteremeyiz.» diyerek,Rum Toplumu Lideri Spiros Kipriyanu'nun «Silahsız ve Ordusuz bir Kıbrıs istediği» yolundaki demecine karsı görüsünü soran gazetecilere,«Güvenliğimizi sağlayacak gerekli sayıda askeri gücümüz, polisimiz olacaktır. Kuzey Kıbrıs'ta her Türk kendini emniyette hissetmelidir» dedi.

20- İran Devrim Mahkemeleri, idama mahkum ettikleri üç Şah dönemi yöneticiyi kurşuna dizerlerken bir açıklama yapan Başbakan Mehdi Bazergan, «Genel af ilan edilmesinin ülkenin geleceği açısından kaçınılmaz olduğunu» belirterek «ŞH Lider Humeynl'nin Cumhurbaşkanıilan edilmesini» istedi.

21- Kanada'da yapılan seçimleri İlerici Muhafazakar Parti kazandı.Hiçbir partinin tam çoğunluk sağlayamadığı seçimlerde, İlerici Muhafazakar Parti Başkanı Joe Clark'm bir azınlık hükümeti kuracağı açıklandı.

604.4 milyar dolarlık 1980 yılı ABD Bütçesi Senato'da kabul edildi.

25 Mayıs 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, CHP Kurultayı'nın ikinci gününde,birbirlerine muhalif delegelerin kavga çıkarmaları ve «Kahrolsun Faşistler» diye bağırmaları üzerine, kürsüye gelerek «CHP ye bu lekeyi sürmeye kimsenin hakkı yo'ktur. Sizi vuruşturanlar, kuliste işbirliği yapıyor»dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Kastamonu'nun İlgaz,Taşköprü ve Araç ilçelerinde yaptığı konuşmalarda CHP Kurultayı'mnmemleketi harap edenleri bir kez daha gösterdiğini ve kurultayın birvurdumduymazlık örneği olduğunu belirterek «Ülkede kan gövdeyi götürürken, hükümetin başı vicdansızlığın en tipik örneğini ortaya koymaktadır» dedi.

3- MHP Genel Sekreter yardımcısı Yasar Okuyan, yaptığı açıklamada «Kendi kurultaylarında güveni sağlayamayanlar, ülkeye huzurugetiremezler» dedi.

4- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, TRT'nin15. kuruluş yıldönümü nedeniyle verdiği demeçte, «TRT milli yayın politikası ile devlet ve halk yararına önemli görevler yapmakla yükümlüdür. TRT kişilerin ve grupların özel amaçları için kullanılan özel bir araçdeğildir» dedi.

5- Türk - İş Başkanı ibrahim Denizcier başkanlığındaki bir heyet,kısa adı Türk - Sen olan, Kıbrıs Türk İsçi Sendikaları Konfederansyonu'nun 12. Olağan Genel Kurul çalışmalarını izlemek üzere Kıbrıs'agitti.

6- İzmir Ticaret Borsası Başkanı Hasan Güven yaptığı açıklamada, Türkiye'de dış faktörlerin zamanında ve iyi şekilde değerlendirilemediğini ve getirilen yeni ticaret rejiminin bir fanteziden ibaret olduğunu» öne sürdü.

7- Gaziantep'te güvenlik kuvvetlerinin yaptıkları aramada, birevin bodrumunda 872 tabanca, tüfek ve merminin yanısıra elekronikmalzeme ve esrar ele geçirildi. Ele geçirilen malzemelerin değerinin10 milyon liraya yakın olduğu açıklandı.

8- Antalya tekel deposunu soyarak 900 bin lira alan soyguncularyakalandı.

9- Eski Başbakan Yardımcılarından Sadi Koçaş, istanbul'da birtrafik kazası geçirdi.

10- Türkiye Güneş Enerjisi Araştırma ve Geliştirme Merkezi kurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

11- Sovyetler Birliği Yüksek Sovyeti Birlik Meclis Başkan AlekseiPavloviç resmi bir ziyaret için yurdumuza geldi.

12- Washington'da görevli bir Sovyet Diplomatı, ülkesinin U-2casus uçaklarının, Türkiye üzerinden uçuşuna izin vereceğini sanmadığını belirterek «ABD nin SALT anlaşmasına uyulup uyulmadığını denetlemek için daha başka olanaklara sahip olduğunu ve bu nedenle U-2uçaklarının Karadeniz üzerinden uçarak ülkesini gözetlemesinin gereksiz olduğunu» söyledi.

13- New York Times Gazetesinde U-2 uçaklarının uçuşu ile ilgiliolarak yayınlanan bir yorumda «Türk Başbakanı Ecevit'in ABD'nin bukonudaki girişimlerini ülkesine bir baskı olarak gördüğünü ve bu yüzdenABD - Türkiye ilişkilerinin olumsuz yönde geliştiği» belirtildi.

14- U-2 uçaklarının uççuşu ile ilgili olarak Washington Post gazetesinde yer alan bir yorumda «1950'den bu yana ABD - Türkiye ilişkilerinde büyük değişiklikler meydana geldiği» bildirildi ve «O tarihlerdebir NATO müttefikinin, ABD casus uçaklarının kendi topraklan üzerinden geçmesi için Moskova'nın onayının alınmasını isteyeceğinin düşünülemeyeceğini ve ABD'nlnde bu konuda Moskova'ya çağrıda bulunmasının hayal bile edilemeyeceği» belirtilerek, ABD - Türkiye arasındaki son gelişmelerin, Türkiye'nin Moskovaya yaklaşmasına neden olduğuöne sürüldü.

15- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Waldheim, New York'taverdiği demeçte «15 Haziranca başlayacak olan toplumlararası görüşmelerin sonucundan ümitli olduğunu» belirterek, «İki yıl tarafları görüşme masasından uzak tutan anlaşmazlıkların, bir gün içinde çözümlenmesini beklemek saflık olur» dedi.

16- Rum toplumu lideri Kipriyanu, Lefkoşe'de yaptığı açıklamada,15 Hazirân'da başlayacak olan görüşmelerin sonucunun, Türk tarafınıntutumuna bağlı olduğunu öne sürerek, «Soruna çözüm bulunmasını isteyen herkesin Türkiye'ye baskı yapmalarını» istedi.

17- Lefkoşe'nin Rum kesim'inde yayınlanan Apoyevmatini gazetesi,15 Hazirân'da başlayacak olan toplumlararası görüşmelerde, Türklerinelinde kalacak bölgeleri gösteren bir haritanın, ABD ve AET'ye sunulması konusunda Ecevit hükümetinin teminat verdiğini» öne sürdü.

18- İsrail, Mısır'da yapılan barış anlaşması çerçevesinde, elindebulundurduğu El Ariş bölgesini boşalttı.

19- Fransa Komünist Partisi Başkanı Marchais, Devlet BaşkanıEstaing'e gönderdiği bir mektupta, Yunanistan'ın AET'ye girişini vetoetmesini istedi.

20- ABD de Los Angeles - Chicago seferini yapmakta olan bir DC 10 uçağının düşmesi sonucu 279 kişi öldü.

26 Mayıs 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, CHP Kurultayının son gününde 1218delegenin oyları ile yeniden Parti Genel Başkanlığına seçildi. £>onucunaçıklanmasından sonra kurultayda bir konuşma yapan Ecevit «Kesinbir yansızlık içinde ve hakça davranmaya özen gösterme yükümlülüğünüve sorumluluğunu, tüm genel merkez yöneticileriyle birlikte her an bilincimizde ve vicdanımızda taşıyacağız» dedi.

2- 'Başbakan Bülent Ecevit, 27 -Mayıs Hüriyet ve Anayasa bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda «27 Mayıs Türk ulusunun tüm toplum kesimleriyle ve silahlı kuvvetiyle özgürlükçü demokrasiyi korumave gen-işletip, geliştirerek sürdürme kararlılığının bir kanıtıdır» dedi.

3- AP Genel Başaknı Süleyman Demirel 27 Mayıs nedeniyle yaptığı açıklamada «Milletin büyük çoğunluğunu ızdıraba gark eden bir hadisenin bayramını yapmak, bu hadisenin sonunda hapishaneye götürülmüş, atılmış bu memleket çocuklarının ızdırabma sevinmektir» dedi.

4- Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 27 Mayıs nedeniyle yayınladığı mesajında «Türk ulusu emin olmadıdırki, ülke bütünlüğünü parçalamaya, kardeş kanı dökerek ulusal huzur ve güvenikanlı haris ve çıkarları uğruna feda etmeye kalkışanlar, daima yüreğiyurt aşkıyla dolu Türk Silahlı Kuvvetlerini karşılarında bulacaklardır»dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes, Ülkü - Tek Kayseri 1.Orta Anadolu Sanayi Kurultayı'na yolladığı mesajda «Emperyalist devletlerin yerli uşakları gayelerine varmak için çalışırlarken, yegane engelolarak ülkücü hareketi görmekte ve üzerlerine haçlı seferleri düzenlemektedirler» dedi.

6- CGP Genel Başkanı. Turhan Feyzioğlu, 27 Mayıs nedeniyleverdiği demeçte «Korkunç ve ekonomik zorluklar, partizan tutumlarladeğil, milli beraberlik içinde Türkiye Cumhuriyeti'ni kollamak ve korumak görevini yerine getirmek için Atatürkçü Türk gençliğinin ve Türkulusunun desteğiyle gerçekleştirdiği 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa devriminin 19. yıldönümünü yeniden kıvançla kutluyoruz» dedi.

7- MSP Genel Başkanı Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu yaptığı yazılı açıklamada CHP kurultayına değinerek, kendi içinde anarşiyi önleyemeyen bir partinin, yurt çapındaki anarşiyi önlemesinin beklenemeye- ceğ'ini öne sürdü ve «Demirel'in hükümetin düşürülmesi çabasına yanaşmadığını, 11 bağımsız bakanın Demirel'in yuvaya dönün çağrısınıbeklediğini ve kurulacak bir AP hükümetim destekleyeceklerini» belirtti.

Diyanet isleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, bu yıl hacca gideceklereilişkin olarak yaptığı açıklamada «Her müslüman ömründe bir defahacca gitmek zorundadır» diyerek, hacca gitme konusunda yeni düzenlemeler getiren son Bakanlar Kurulu kararının yararlı olduğunu söyledi.

8- Türkiye Ticaret Odaları Sanayi Odaları ve Ticaret BorsalarıBirliği Genel Kurul çalışmaları Ankara'da başladı. Genel Kurulda bir konuşma yapan, Yönetim kurulu başkanı Sezai Dıblan «Karma ekonomiksisteme aykırı biçimde hür teşebbüsün hayat sahasına göz dikildiğini»iddia ederek, «En etkin tedbir 'kamu işletmelerinin faaliyet alanlarınıdaraltmaktır» dedi.

9- Türkiye 1. Ulusal Yanık Kongresi Ankara'da çalışmalarınabaşladı.

10- SEKA Genel Müdür yardımcılığına Lütfü Okutan atandı.

11- İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Orhan Erbuğ'un, İstanbul valiliğineatanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlanarak kesinleşti.

12- Düzcede bir kahvehaneye açılan ateş sonucu 1 kişi öldü, 6kişi yaralandı.

13- Akhisar ilçesinde meydana gelen yangında 1 işyeri ile 4 evyandı. Can kaybının olmadığı yangındaki zararın 5 milyon lira civarında olduğu açıklandı.

14- Avrupa İslam Konseyi tarafından düzenlenen, «islam ÜlkeleriKonferansı» Londra'da çalışmalarına başladı. Başkanlık divanına KorkutÖzal getirildi.

15- Batı Almanya başbakanı Helmut Schmidht, Yunanistanda yayınlanmakta olan muhalefet yanlısı Tovima gazetesine verdiği demeçte«NATO nün güney kanadı, Yunanistan olmadan savunulamaz» dedi.

16- Pakistan eski devlet Başkanı Butto'nun eşi, oybirliği ile Pakistan Halk Partisi Genel Başkanlığına seçildi.

17- Nikaragua iç savaşının başlamasından bu yana geçen 1 yıllıksüre içinde ölenlerin sayısının üobirii aştığı bildirildi.

27 Mayıs 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, 27 Mayıs Hürriyet ve AnayasaBayramı dolayısı ile yayınladığı mesajında, «İktidarlara düsen görevtoplumu huzura, barışa, mutluluğa ve refaha kavuşturacak yasal tedbirleri süratle almaktır» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kurultay sonrası Milliyetgazetesine verdiği demeçte, «Parti Kurultay'dan yara almış olarak çıkmadı. Ama, bu Kurultay eski sorunlara tam ölçüde çözüm getirmedi»dedi.

Ecevit ayrıca. Senato Başkanı Sırrı Atalay'ın çağrılısı olarak yurdumuzda bulunan Sovyetler Birliği Yüksek Şurası Birlik Meclisi Başkanı Aleksi Payloviç Sitikov ile bir görüşme yaptı. Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «Son yıllarda Türkiye ile SSCB arasındaki dostluk ilişkileri iyi komşuluk ilişkileri hızla gelişmektedir. Hükümetimiz döneminde buna yeni bir hız katıldığını söyleyebilecek durumda olmaktanayrıca mutluluk duyuyoruz» şeklinde açıklamada bulundu.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cide, Devrekani, Dadayve Azdavay'da yaptığı konuşmalarda, «Hükümet'in bölücülüğe cüret vecesaret verdiğini» söyleyerek, «Bugün devleti isletmekten sorumlu olanHükümet'in bu devlete sadık olduğu iddia edilemez» dedi.

4- Başbakan Yardımcısı ve DP Genel Başkanvekili Faruk Sükan,partisinin Trabzon kongresine gönderdiği mesajda, «Türkiye'de siyasimücadele ve parti kavgalarının Devlet ve rejimi tahrip edebilecek boyutlara ulaşmasından endişe duymakta olduğunu» bildirerek, «Yolsuzluklar üzerinde dikkatle durulmasını» istedi.

5- Devlet Bakanı ve Sivas Bağımsız .Milletvekili Enver Akova,yaptığı açıklamada, MHP'ye gireceği yolundaki iddiaları yalanladı.

6- Kontenjan Senatörleri Grubu Başkanı Zeyyat Baykara, MewYork Times muahbirlerinin iç politikaya ilişkin sorunlarına verdiği yanıtta, «Biz bu Hükümeti güçsüz ve memleketi idare edemez durumdagörmüyoruz. Bugünkü Hükümet, kendi içerisinde eğer bir denge sağladığı taktirde, islerini pekala görebilir» dedi.

7- MSP Genel Sekreter Yardımcısı Şevket Kazan, haftalık YankıDergisi'ne yaptığı açıklamada, Hükümet'in Hac konusunda aldığı tedbirlere ilişkin «Bir döviz darboğazı içinde bulunduğumuz gerçektir. Buna karsı, tedbirlerin alınması gerekir. Ancak bu tedbirler, alınması gereken alanda değil din hürriyeti söz konusu olduğu alanda alınmaktadır»dedi.

8- Cumhuriyet Halk Partisi 24'ncü Kurultayı'nm yayınlanan bildirisinde, «CHP'nin Senato seçimlerinde halkın artan desteğini alacağı,1981 'de de tek basına iktidara geleceği inancı» belirtildi.

9- 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı bütün yurtta, Türkiye'nin dış temsilciliklerinde ve Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde düzenlenentörenlerle kutlandı.

10- Tütün çiftlik soygunu girişimi ve Zonguldak'ta iki polisin öldürülmesi olayına karıştığı iddiasıyla aranan THKP-C eylem birliği üyesi Tevfik Safran, bir ihbar üzerine Adana'da yakalandı.

11- Türkeli'n-in Elaldı ve Ağaçlı Köyleri arasında, AP konvoyunungeçeceği yola iki patlayıcı madde konuldu, tahrip güçleri düşük olanmaddeler konvoy geçmeden patladı. Ayancık İlçeli'nde de konvoy taslandı.

12- İtalyanların en büyük ödülü olarak bilinen «Liyakat Nisanı»istanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Kürsüsü Başkanı Prof.Dr. İsmail Tunalı'ya verildi.

13- Orhan Kemal Roman Armağanı, Mehmet Başaran'ın «Mehmetçik Mehmet adlı yapıtına verildi.

14- NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, Hollanda'da yayınlananhaftalık «Nievvsnet» Dergisi'ne verdiği demeçte, «Türk ekonomisininson derece kaygı verici bir durumda olduğunu» belirterek, «Yeterinceyardım yapılmazsa Türkiye NATO'dan ayrılabilir» dedi.

15- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, Lefkoşe Uluslararası Fuarfnın açılış töreninde yaptığı konuşmada, «Kıbrıs Türkleri'n'infuara katılmayışlarından büyük üzüntü duyduğunu» belirterek, «Ancakbu durumdan başkaları sorumludur» dedi.

16- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, İsrail Başbakanı MenahemBegin ve ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Mısır - İsrail barış anlaşması uyarınca Mısır'a geri verilen El Ariş Kenti'nde buluşarak, iki ülkearasındaki sınırın resmen açıldığını açıkladılar. Begin açıklamadansonra yaptığı konuşmada, «Mısır - İsrail sınırının açılışını şimdi buradailan ediyoruz. Bundan böyle iki ülkenin yurttaşları, birbirlerinin yurtlarını karşılıklı ziyaret edebileceklerdir» dedi.

17- İran'da Arap azınlığın Lideri Şeyh Muhammed El Subeyr Hakani, düzenlediği basın toplantısında, «iran'daki Arap azınlığın dinselve siyasal hakları tanınmazsa, yönetime karsı direneceğiz.» şeklindeaçıklamada bulundu, öte yandan, iran'da biri Albay, 4 kişinin daha kursuna dizildiği bildirildi.

18- El Salvador'da, muhalefet partileri için en güçlüsü olduğu bildirilen Ulusal Demokratik Birliği'nin liderlerinden Guerro öldürüldü.

19- İspanya'nın başkenti Madrid'de meydana gelen olaylarda 19kişi öldürüldü.

28 Mayıs 1979

1- Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP GenelYönetim Kurulu toplantısında, «Genel Yönetim Kurulumuzun Kurultay'da belirlenen görüşleri, dilekleri ve eleştirileri özenle ve bilinçle gözönünde tutarak Kurultay'ın istekleri doğrultusunda çalışma yapacağınainanıyorum» dedi.

Ecevit ayrıca, «Kamu Kuruluşlarında Çalışanların Yönetime Katılması» Semineri'ne gönderdiği mesajda «Devlet kesiminde ileri ölçüdedemokratik bir işletme ve yönetim düzenine geçiş, bir yandan ül!ke demokrasisine daha çok gerçeklik, yaygınlık ve derinlik kazandırılmasını,bir yandan da ekonomik gereklerin ve hakça gelir dağılımı sorununun,çalışmaların en demokratik biçimde ve en sağlıklı, adaletli ölçülerlekendiliğinden bağdaştırılabilmesi olanağını sağlayacaktır» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Kastamonu'nun Tosyave Kargı ilçeleriyle Çankırı'da yaptığı konuşmalarda, «Türkiye bu Hükümet'ten kurtulunca bütün dertlerinden kurtulacaktır. Bu Hükümet'in milletten yiyeceği şamarın sesi Hint'ten, Çin'den duyulacak» dedi.

3- Maliye Hesap Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen «Türkiye'de Vergi Denetimi ve Etkinliği Sorunları» konulu toplantıyı açışkonuşması yapan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, «Yapılan incelemelerin vergi kaybı ve vergi kaçırılmasının büyük boyutlara ulaştığını gösterdiğini» belirterek, «Bizim görevimiz, vergi kanunlarını yeniden düzenlemek ve vergi kayıplarını önlemektir. Devletin mali gücünü artıracak kaynaklar sağlamaktır» dedi.

4- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu, Bakanlık ile Devlet Yatırım Bankası, Sümerbank ve Kısa Adı İLO olan Uluslararası Çalışma örgütü'nce düzenlenen «Kamu kuruluşlarında çalışanların yönetime Katılması» seminerinde yaptığı konuşmada, «Türkiye'de toplu sözleşme düzeninin bazı sakıncalı sonuçlar yarattığını, bunun uygulamadan.ve yanlış anlaşılmalardan kaynaklandığını»» belirtti ve «Yönetime katılmanınbu sorunları gidereceğini» savundu.

5- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, «Kamu Kuruluşlarında Çalışanların Yönetime Katılması» Semineri'nde, «Biz yönetime katılmayı, endüstriyel demokrasinin bir gereği olarak, sosyal devlet işlevini yaşamageçirecek bir araç olarak ele alıyoruz» dedi.

Aynı seminerde bir konuşma yapan Turizm ve Tanıtma BakanıAlev Coşkun, «isçiler bu sistemde alınan kararlara katılmalı, yönetiminiçinde olmalı, denetime katılmalı ve teşvik edilmelidirler» dedi.

Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz ise, «Özyönetimin,bireylerin üretim araçlarıyla olan ilişkilerini, yaratılan hasılanın paylaşımını ve yeniden üretken sürece katılmasını tanımlayan bir yeni düzenönerisi olduğunu» belirtti.

6- Sosyal Sigortalar Kurumu'nun 9. Tıp Kongresi'ni açış konuşması yapan Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, «Hastaneleri politikaarenası haline sokmaya çalışanlara ve politik çıkarları için insan sağlığıile oynayanlara müsaade etmeyeceğiz» dedi.

7- CHP Millet Meclisi Grup Başkanvekilleri Altan Öymen ve Hayrettin Uysal, TBMM Başkanlık Divanı'na başvurarak, basına «Mobilyayolsuzluğu» olarak yansıyan yolsuzluk soruşturmasını araştırmak üzerekurulan «Soruşturma Hazırlık Kom'isyonu'nun» oluşturulmasında Anayasa'ya aykırı bir yol izhendiğini ileri sürdüler.

8- CHP Genel Yönetim Kurulu ilk toplantısını yaptı ve MustafaÜstündağ, oybirliği ile yeniden Genel Sekreterliğe seçildi. Genel Sekreter Yardımcılıklarına da Uğur Alacakaptan, Orhan B'irgit, Erol Tuncerve Coşkun Karagözoğlu getirildi. Sayman Üyelik görevi ise İlhan Biber'everildi.

9- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, CHP Genel YönetimKurulu Toplantısında yaptığı konuşmada, «Görevimizi yürütürken, Kurultay'da yapılan tüm eleştirilerden yararlanmaya çalışacağız. Bundanböyle de tüm parlamenterlerimizin ve örgütümüzün değerli uyarılarınıbekleyeceğiz» dedi.

10- AET ile Yunanistan arasında imzalanan katılma anlaşması konusunda Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada, Yunanistan'ınAET'ye tam üyeliğinin Türkiye - AET ilişkilerine yapacağı etkiler üzerinde titizlikle durulduğunu bildirerek, «Türkiye ile Yunanistan arasındakiikili sorunların yeni boyutlar kazanması olasılığına karsı, Dokuzlar şimdiden gerekli önlemleri almalı» dedi.

11- Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, Cumhuriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, Genel Kurul'da Başbakan Ecevit'in telgrafının protesto edilmesini hoş karşılamadıklarını belirterek, «Ülkemizin içinde bulunduğu darboğazların kuşkusuz kısa sürede ortaya çıktığı iddia edilemez» dedi.

12- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu,«Uzun vadeli çıkarlar gözönüne alınarak AET'ye yapılacak bağışıklıkönerisinin geri alınmasını ve Türkiye'nin tam üyelik isteğini zaman geçirmeden duyurmasını» istedi.

13- DİSK'e bağlı OLEYİS Sendikası İstanbul'da Tarabya, Maçka veÇınar otellerinde taraflar arasında anlaşma sağlanamadığı gerekçesiylegrev kararı aldı.

14- Adana ve İstanbul'da meydana gelen olaylarda iki kişi öldürüldü. Bu arada Seydişehir'de "DİSK'e bağlı Maden - is Sendikası'na bağlıbir grupla, MİSK'e bağlı Türk - Metal - İs Sendikası üyesi isçiler arasında meydana gelen olaylarda 23 kişi yaralandı, olaydan sonra 20 kişigözaltına alındı.

15- 1 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağına karsı geldikleri iddiasıylayargılanan TİP Genel Başkanı Behice 'Boran ve 328 TİP üyesi, 25'ergün hapse mahkum oldu.

16- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay'm konuğu olarakülkemizde bulunan Sovyetler Birliği Meclis Başkanı Povloviç Sitikov,«Türkiye'nin U - 2 uçuşlarına izin vermemesini olumlu karşılarız» dedi.

17- Londra'da 27 İslam ülkesinin katılmasıyla toplanan Uluslararası İslam ülkeleri Konferansı çalışmalarını tamamladı. Konferans'ta,aralarında KTFD'nin desteklenmesi ve' Batı Trakya'da yaşayan Türklereyapılan baskıların kınanmasının da bulunduğu 24 karar tasarısı kabuledildi.

18- Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye yapmayı kararlaştırdığı 50 milyon dolarlık kredi miktarının, yapılan görüşmeler sonucunda 300 m'ilyon dolara çıkarıldığı bildirildi.

19- ABD'de meydana gelen son kazadan sonra DC - 10 uçaklarınınyapımcısı Mc Donald Douglas Firması Türk Hava Yolları'na bir telexçekerek, uçuşa çıkarılacak DC - 10 uçaklarının gerekli kontrollerininyapılmasını istedi.

20- Yunanistan, Atina'da yapılan ve AET'ye üye ülkelerin Hükümet Başkanları ve Dışişleri Bakanlarının .katıldığı bir törenle AET'n'in10'ncu üyesi oldu. Törende Fransa Cumhurbaşkanı Valer.y Giscardd'Estaing de bulundu.

21- İran'da beş kişinin daha kurşuna dizildiği ve İran'daki HumeyniYönetimi ile, dünyadaki Musevi kuruluşların arasındaki gerginliğin gi-

derek arttığı bildirildi. Bu arada bir açıklama yapan iran Dışişleri Bakanı İbrahim Yazdi, Sah döneminde SAVAK üyelerinin İsrail'de eğitildiğiniöne sürdü.

22- Sovyetler Birliği SALT görüşmelerinin baş Sözcüsü GeorgiArbatov, ABD Senatosu'nün SALT anlaşmasını kabul etmesi halinde,ülkesinin Avrupa'deki klasik askeri gücünü azaltacağını açıkladı.

23- ABD'de bir süre önce meydana gelen ve 273 kişinin ölümüneneden olan kazanın, uçak motorunu tutan 12 cıvatadan birinin kırılmasısonucu meydana geldiğinin anlaşıldığı bildirildi.

29 Mayıs 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Bülent Ecevit başkanlığındaki CHP Genel Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

2- CHP Ortak Grubunda, kurultay sonuçlarıyla ilgili olarak birkonuşma yapan, Başbakan Bülent Ecevit, «24. kurultay CHP deki canlılığı ve parti içi demokrasinin gerçekliğini kanıtlayan bir kurultay oldu.Herşey bütün açıklığı ile tartışıldı, özeleştiri tam bir özgürlük içindeyapıldı» dedi.

3- Bağımsız balonlar. Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığındayaptıkları toplantıda, Hilmi işgüzar adına verilen gensoru ve soruşturmaönergelerini tartıştılar,. Toplantıda, «gensoruların politik amaçla verildiği ve hükümeti düşürme amacı güttüğü» nün saptandığı, ancak soruşturma açılması için olumlu oy kullanılmasının kararlaştırıldığı açıklandı.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, AP Kadın Kolları'nca,düzenlenen «Birinci Eğitim Semineri» ni açarken yaptığı konuşmada,27 Mayıs Anayasa ve Hürriyet Bayramı'nın Türkiye'de her yıl kutlanmasının «Bölücülük» olduğunu öne sürdü ve «Bu hükümetin kendisianayasa bayramını kutlamaktadır. Rejimin islemeyen kısımlarını ordudeğil, millet düzeltmelidir» dedi.

5- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, 17 sanayileşmiş batılı ülkeile 4 uluslararası kuruluşun Türkiye'ye yapılacak ivedi yardımın belirlenmesi konusunda, Paris'te yapılacak toplantıya katılmak üzere Fransa'ya gitti, Müezzinoğlu, havaalanında yaptığı açıklamada, «Toplantıdakarar alındığı takdirde, Türkiye'ye yardımın Haziran ayı içinde başlayacağını söyleyebilirim» dedi.

6- Dışişleri Bakanı Gündüz okçun, Ak-Ajans'a verdiği demeçte,«Türkiye bilindiği gibi Atlantik anlaşmasının bütün maddelerinin, özellikle ekonomik yardım ile ilgili 2. maddesinin çalıştırılmasının istemektedir. Ancak bu takdirde, ittifak içinde gerçekçi ve günün şartlarınauygun bir ortamın oluşacağına inanıyoruz» dedi.

7- İmar ve iskan Bakanı Ahmet Karaaslan, düzenlediği basın toplantısında memurlara da mesken kredisi verileceğini belirterek «Yatırımları hızlandırma fonundan 2 milyar , MEYAK fonlarından 1.5 milyar.Bakanlıktaki fondan 500 bin lira olmak üzere, mesken sorununun çözümü için toplam 4 milyar lira ayrıldığını» söyledi.

8- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Yozgat'ta düzenlenen «MSP Gençlik Günü» nde yaptığı konuşmada, «Felaketlerden kurtulmamızın tek çaresi hakka dönmektir» dedi.

9- MHP Genel Baş-kam Alparslan Türkes, İngilterede yayınJananNew Statesman Dergisine gönderdiği bir yazısında» MHP'nin felsefesiherhangi bir dini grup, ırk veya millete karsı ayırıcı tutuma cevaz vermez» dedi.

10- Millet Meclisi Genel Kurulunda, Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmiİşgüzar hakkındaki gensorunun gündeme alınacağı günler konusundakigörüşmelerde tartışmalar çıktı. CHP'Iİ parlamenterler, AP'li meclis baskanı Şevket Doğan'ın içtüzüğe aykırı hareket ettiğim öne sürerek, birleşimi terk ettiler.

Bu arada basına bir açıklama yapan CHP Grup Başkan Vekili Altan Öymen «AP'li Meclis Başkanı Vekili'nin bu durumunu düzeltmemesihalinde sorunu başkanlık divanına götüreceklerini» söyledi.

11- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği ile Birleşmiş MilletlerUluslararası Sanayi Gelişme Örgütü tarafından ortaklasa düzenlenen«Gönüllü Kuruluşların Sınai Gelişmeye Katkısı» adlı toplantıda konuşan,TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Feyyaz Berker «Serbest girişlim sisteminin yasayabilmesi için, tüm özel kesim kuruluşlarının ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliğine gereksinim vardır» dedi.

12- Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun 19. Genel Kurul çalışmalarıAnkara'da başladı.

13- Türk Hava Yolları içhatlar yolcu taşıma ücretleri ile Sümerbank yünlü kumaşlarına zam yapıldı.

14- İstanbul Ticaret Odası tarafından, 1978 yılında 500 milyondolarlık ihracat yapan 45 firmaya ödülleri törenle verildi.

15- İstanbul, Giresun, Kars, Samsun ve Erzurum'da meydana gele.olaylarda 6 kişi öldürüldü.

16- Ateşli silah kaçakçılığı yapanların cezalarının iki katına çıkarılmasını öngören yasa önerisi, Cumhuriyet Senatosu birleşiminde, kabul edilerek kesinleşti.

17- Samsun Cumhuriyet Savcısı özer Gürbüz, bir süre önce çıkanyangında tamamen yartan Samsun Tekel Fabrikasının, bir sabotaj sonunda yandığının anlaşıldığını açıkladı.

18- Yüksek Askeri Sura'nın kuruluş ve görevleri hakkındaki yasanın bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin karar Resmi Gazetede yayınlanarak kesinleşti.

19- Türk - ABD savunma işbirliği ilkeleri çerçevesinde, Türkiye'deki savunma sanayinin geliştirilmesi sorununu incelemek amacıyla,ABD savunma bakanlığından 10 kişilik bir heyet Ankara'ya geldi.

20- Türkiye'de bulunan Sovyetler Birliği Meclis Başkanı Sitikov«Yabancı petrol şirketlerinin özel çıkarlarına ters düşmesi nedeniyle,Türkiye'de petrol bulamadıklarını belirterek oysa Türkiye'de petrol vardır» dedi.

21- Türkiye'ye yardım konusunda Pariste yapılacak olan toplantılara katılacak olan IMF heyeti başkanı De Larosier, yaptığı açıklamada«Türkiye'ye yardım konusunda söylenenlerin aksine katı olmadıklarınıve Paris toplantılarından ümitH olduklarını» söyledi.

22- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Rallis bir fransız dergisineverdiği demeçte «aramızdaki anlaşmazlıkların, Türkiye'nin AET ye üyelik başvurusundan önce çözümlenmesini umuyoruz» diyerek, «Türkiyegünün birinde kendini politik olarak yeterince güçlü ve ekonomik olarakyeterince geHşmiş hissedip, AET ye başvurursa onu ilk kutlayan Yunanlılar olacaktır» dedi.

23-SALT - 2 anlaşmasının teknik denetimi ve gözetiminde U - 2uçaklarının kullanılması konusunda ABD ve Sovyetler Birliği arasındauzlaşma sağlandığı ve bu durumun Türk hükümetine «En yüksek düzeyde» iletildiği bildirildi.

24- Fransa'da yayınlanmakta olan Le Monde gazetesi, Yunanistan'ın AET ye girişina ilişkin olarak yayınladığı bir yorumunda «Yunanistan AET ye girmekle aynı zamanda, Türkiye ile olan sonsuz anlaşmazlığı konusunda da kuvvet kazanmıştır» görüsünü öne sürdü.

25- Libya İslama Çağrı Cemiyeti tarafından yaptırılan «Türk İslamMerkezi Sitesi «Kıbrıs Türk Federe Devletinde yapılan bir törenle hizmete açıldı.

26- Yugoslavya Devlet Başkanı Tito, resmi bir ziyaret için Cezayir'e gitti.

27- Yunanistan'ın 1976. yıhnda ABD den aldığı Fantom ve eğitimuçakları ile ilgili 27 milyon dolarlık borcun ABD hükümeti tarafındanhibeye çevrildiği açıklandı.

28- İran Başbakanı Mehdi Bazargan Iran TV sinde yaptığı konuşmada «Birçok kişi ve komitenin ülkeyi aynı anda yönetmeye-çalıştığınıve bunun sonucu ülkede hayatın felce uğradığını» belirterek, bu koşullar altında Ülkede hiçbir devlet başkanı veya hükümetin görev yapamayacağını söyledi.

29- İdarn edilen Pakistan eski Başbakan Butto'nun, tutuklu bulunan eşi ve kızı serbest bırakıldı.

30 Mayıs 1979

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün Başkanlığfnda toplanarak, SALT - II anlaşmasının uygulanmasına ilişkingelişmeleri görüştü.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Milli Güvenlik Kurulu toplantısındansonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Sovyetler Birliği ile ABD'ninU - 2 uçakları konusunda anlaştıklarına dair herhangi bir haberin kendisine ulaşmadığını söyledK

Ecevit ayrıca, CHP Ortak Grubu'nda yaptığı konuşmada, «CHP'ninher türlü yolsuzluk iddialarına muhalefetteyken de, iktidardayken deduyarlı olduğunu, sonuna kadar da izlediğini ve izleyeceğin<i» belirterek, «Gensoru önergeleri konusunda grup üyelerini bağlamak istemediğini» bildirdi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin ortak gruptoplantısında yaptığı konuşmada, «Çoktan tükenen bu Hükümet bütünümidini yardıma bağlamıştır. Yardım ülke için aranmıyor, yardım buHükümet'in ömrünü uzatmak için aranıyor. Bunun için herşeye razı olacaklarından korkarım. Türk parasını Tahtakale piyasasına düşürenlerinyeni marifetlerinin ne olacağını önümüzdeki birkaç gün içinde göreceğiz» dedi.

4- Devlet Başkanı Bağımsız Sivas Milletvekili Enver, Akova, Hükümet'ten istifa eti. Akova, Başbakanlığa gönderdiği istifa mektubunda,«Gerek ilk Hükümet kurulusunda gerekse altı Bağımsız Bakan olarakmemleketin içinde bulunduğu durumu ve alınması icab eden tedbirleriyüce ulusumuza açıklamıştık. Bugüne kadar kamuoyuna açıkladığımızhususların nezdinde bu meselesini sabırla bekledim. Zaman zaman daBakanlar Kurulu nezdinde bu meseleleri dile getirdim. Bu girişimlerimden netice almam maalesef mümkün olmamıştır. Bundan böyle Hükümet içinde kalarak müsteıek mesuliyeti taşıyamayacağımdan Bakanlıkgörevimden istifa ediyorum» dedi.

5- Devlet Bakanı Enver Akova'dan sonra Bağımsız Devlet BakanıMustafa Kılıç'ın adı da, istifa etme ya da MHP'ye girme söylentilerinekarıştı. Konuya ilişkin olarak Milliyet muhabirinin sorularını yanıtlayanKılıç, «Ne Hükümet'ten istifa ediyorum, ne de herhangi bir partiye giriyorum. Aklım almıyor, nasıl organize ediliyor böyle laflar. Dışarıda

böyle dünya kadar meselemiz varken, böyle lafları nasıl çıkarıyorlar»dedi.

6- CHP Ortak Grup toplantısında, hakkında yolsuzluk yaptığı iddiaları bulunan Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İsgüzar'ı dinlemeye oy çoğunluğu ile karar alınması üzerine, gruba gelen işgüzar, hakkında Meclis Soruşturması açılmasını da isteyerek, «Yukarıda Allah var, aşağıdada kullar. Ben arada kalmayayım. Grubun vereceği karara saygılı olacağım ve benim verilmeyecek hesabım yoktur» dedi.

7- 30. Dönem NATO Dışişleri 'Bakanları Konseyi toplantısında birkonuşma yapan Dışişleri Bakanı Gündüz okçun, İran'daki gelişmelersonucu İttifak'ın güney kanadının zayıfladığını belirtti ve NATO'nunkırk yaşına basarken diğer müttefiklerin ekonomik sorunlarına daha fazla eğilmesi gereğine dikkati çekerek, «Türkiye'ye yeterli ekonomik veaskeri yardım yapılmadığı takdirde bu durum daha da kof ü l esecekti r»dedi.

Okçun ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance ve Alman Dışişleri Bakanı Gencher ile ikili görüşmelerde bulundu.

8- Turizm Bankası ile DiSK'e bağlı OLEYİS arasında gerçekleştirilen toplu is sözleşmesi imza töreninde bir konuşma yapan Turizmve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, «Turizm hizmetlerinin bir elde toplanması konusuna değinerek, ekonomik darboğaz içinde bulunan Türkiye'nin turizm alanında planlı ve ciddi yatırımlar yapmak zorunda olduğunu» belirtti.

9- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Yozgat'ın Yerköy,Boğazlıyan, Çayıralan ve Sarıkaya ilçelerinde halka hitaben yaptığı konuşmalarda, «CHP Hükümeti IMF'ye alet olmuş ve 16 aydan beri kendigücümüze sarılacağımız yerde para dilenciliğinden başka bir şey yapılmadı» dedi.

10- CHP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu verdiği demeçte, «Gensoruyu gündeme almamak, gerçeklerin aydınlanmasına imkan vermedendev çapta yolsuzlukları örtmek demektir. Vicdanların buna razı olacağını sanmıyorum» şeklinde açıklamada bulundu.

11- CHP Grup Baskanvekili Altan Öymen, bir açıklamada bulunarak, «Birleşik toplantının AP tarafından engellenmesinin, Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İsgüzar'la ilgili kurulacak soruşturma hazırlık komisyonuna üye seçimini geciktirdiğini» öne sürdü ve «Eğer birleşik toplantıaçılsaydı. Sayın Sosyal Güvenlik Bakanı için kurulacak olan SoruşturmaHazırlık Komisyonu'na üye seçimi yapılacak ve çalışma süresi saptanacaktı» dedi.

12- AP Senato Grup Başkanı Ömer Ucuzal ile MecHs Grup Başkânvekilleri Esat Kıratlıoğlu ve Turgut Toker verdikleri ortak demeçte,«CHP'nin "Meclisi kendi arzusuna uydurmaya çalıştığı için TBMM toplantısına katılmadık. Bugün Meclis'te yolsuzluklarla ilgili gensoru görüşülecek. Sözünüzün eriysehiz kaçmayın, hesaplaşalım» dediler.

13- TBMM Birleşik Toplantısı, Meclis Başikam Cahit Karakas tarafından açıldı. Ancak çoğunluk olmadığı için yapılamadı. AP'li Milletvekillerinin büyük çoğunluğu, CHP.'nin bir önceki birleşimde, salondan ayrılmalarını protesto için oturuma katılmadılar.

14- Sayıştay'ın kuruluşunun 117. yıldönümü düzenlenen törenlerlekutlandı.

15- TÜSİAD Başkanı Feyyaz Berker, «Gönüllü Kuruluşların Gelişmekte Olan Ülkelerin Kalkınmasındaki Rolü» adlı seminerde yaptığıkonuşmada, «TÜSİAD'ın kar amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluş olduğunu» belirterek, «TÜSİAD politik amaçlı bir kuruluş değildir» dedi.

16- Kayseri, Urfa, Kars, Samsun ve İstanbul'da meydana gelenOlaylarda toplam 6 kişi öldürüldü. Bu arada, Kahramanmaraş olaylarınedeniyle idamı istenen sanıkların sayısının 330'a yükseldiği bildirildi.

17- Bir kişiyi öldürmekten sanık olarak yargılanan Mehmet Aktepeadli bir sanığın, Abdi ipekçi'nin öldürülmesine ilişkin olarak bir ihbardilekçesini Sıkıyönetim Komutanlığı'na verdiği ve dilekçenin Komutanlıkça incelenmeye başlandığı açıklandı.

18- Ankara'da 19 Mayıs günü Etlik Piyangotepe'de bir kahveyi basarak 7 kişiyi öldüren ve sağ görüşlü oldukları öne sürülen sanıklarınyakalandığı bildirildi.

19- OECD çerçevesinde yapılacak yardımı koordine ile görevliEmile Van Lennep başkanlığında Paris'te yapılan toplantı sonunda,OECD ve üye ülkelerin Türkiye'ye, IMF ile Stand - By anlaşmasının imzalanması koşuluyla 661 milyon doları taze para, 245 milyon doları daihracat kredisi olmak üzere toplam 906 milyon dolarlık para yardımıyapmaları karara bağlandı. Bu arada, Dünya Bankasfnın 150 milyon dolarlık program kredisi, 400 milyon dolarlık ticari, banka kredileri ve 2milyar 400 milyon dolarlık borcun ertelenmesi ile yardım miktarının 3milyar 856 milyon dolara yükseldiği açıklandı.

20- Libya ham petrol fiyatına 2.30 dolarlık bir zam yaparak, petrolün varilini 21.31. dolara çıkardı.

21- ABD Başkanı Jimmy Carter, Yunanistan'ın AET'ye üye olması nedeniyle Karamanlis'e gönderdiği 'kutlama mesajında, «Demokrasinin beşiği olan Yunanistan'ın demokratik ideallere kendilerini adamış bir ülkeler topluluğuna üyeliğinden daha tabii bir gelişme olamaz. Bu Yunanistan'ın tüm dostlarını memnun ettiği gibi, sizin de zeka ve liderlik gücünüzü bir kez daha ortaya çıkarmaktadır» dedi.

22- İran'ın Basra Körfezi kıyısındaki Hürremşehr Kenti'nde, Arapazınlık ile Hükümet birlikleri arasında meydana gelen çatışmalarda 11kişinin öldüğü ve Eyalet valisinin bölgede olağanüstü durum ilan ettiğiaçıklandı.

23- Yabancıların Fransa'ya girişlerini güçleştiren ve ülkedeki yabancıların daha sıkı kontrol edilmelerini öngören yasa tasarısı, FransızUlusal Meclisi'nde kabul edildi.

24- İsviçre'nin San Salvador Büyükelçisi, uğradığı bir saldırı sonucu öldü.

25- ABD'de meydana gelen son uçak kazasından sonra, dünyadakitüm DC - 10 uçaklarının seferden alınması kararlaştırıldı. Yapılan açıklamada, bu uçaklarının motorlarının kanat montajında çok önemli hataların olduğunun saptandığı açıklandı. THY, bu karar sonunda DC - 10uçaklarını sefere çıkarmadı.

26- Bakanlar Kurulu'nca onaylanan Türk Hükümeti ile Libya ArapHalk Sosyalist Cemahiriyesi arasında imzalanan anlaşma, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

27- Seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri Yasası'nı değiştiren Yasa, Resmi Gazete'de yayınlandı.

31 Mayıs 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demire), Partisinin Senato GrupSalonu'nda, aralarında Faik Türün, Emin Alpakaya, Musa Öğün ve CihatAkyol'un da bulunduğu 30'a yakın emekli generalle bir toplantı yaptı.Demirel, toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, «iktidara hazırlandıklarını» belirterek, «Milli Savunma İstişare Kurulu Üyeleri» adına bira-,raya gelen emekli generallere, «Sizleri, birer mektup göndererek burayaçağırdım. Dünyada ve yurdumuzda cereyan etmekte olan tüm olaylar,nedenleri ve birbirleriyle ilişkisi üzerinde geniş bir istişare yapmak istiyoruz» dedi.

2- Devlet Bakanı Enver Akova'mn istifasından boşalan Devlet Bakanlığı'na, Devlet Ba!kanı Ali Rıza Septioğlu'nun vekalet etmesi kararlaştırıldı.

3- Bağımsız Devlet Bakanları Mustafa Kılıç ve Ali Rıza Septioğluile İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaarslan, dün gece Devlet BakanıMustafa Kılıç'ın makamında bir toplantı yaptılar. Bu toplantıdan sonraüç Bakan'ın istifa etmeyi kararlaştırdıkları. Kılıç ile Septioğlu'nun istifamektuplarını hazırladıkları, Karaarslan'ın ise istifada tereddütlü olduğunu ancak arkadaşları gibi istifa edeceği yolunda çıkan söylentiler üzerine, bir açıklamada bulunan Devlet Bakam Mustafa Kılıç, «Kesinlikleböyle bir şey yok. Toplantı yaptık, ama toplantıda bir de istifa edelimdemedik. Enver arkadaşımız niçin bizden habersiz böyle bir şey yaptı,onu görüştük. Biz istifa etmiş de değiHz, etmeyi de düşünmüyoruz» dedi.

4- İmar ve İskan Bakanı Ahmet Karaarslan Türk Haberler Ajansı'na yaptığı açıklamada, «Akova'nm istifasının bizimle hiçbir ilgisi yoktur. Tamamen kişiseldir. Bu istifa, altılar tarafından alınmış bir istifakararının ne öncüsüdür ne de habercisidir» seklinde konuştu.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı ise, Akova'nm istifasından üzüntü duyduklarını ve istifanın kişisel nedenlere dayandığıgörüsünde olduğunu söyledi.

6- Adalet Bakanı Mehmet Can, Devlet Bakanlarından Mustafa Kılıç, Ali Rıza Septioğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, İmar veiskan Bakanı Ahmet Karaarslan, Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, Sağlık Bakanlığfndabir toplantı yaptılar. Toplantıdan sonra açıklamada bulunan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, «Bağımsız Bakanlar olarak son durumu görüşmek üzere bundan daha etkin bir şekilde ulusun hizmetine devam edeceği inancı içinde görevimize devam edeceğiz» dedi.

7- Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun, NATO Dışişleri Bakanlarfnıngeleneksel İlkbahar Konseyi toplantısının son gününde yaptığı konuşmada, «önemli olan sonucun alınmasıdır. Yani bu kredilerin en kısa sürede Türkiye'ye yansımasıdır.» diyerek, üye üye ülkelerin bu yönde çaba harcamalarını istedi.

8- Okçun ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, İngiliz Dışişleri Bakanı Lord Carrington ve Hollanda Dışişleri Bakanı ite görüşmelerde bulundu.

9- CHP Ortak Grup toplantısında bir konuşma yapan Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, hakkında verilen gensoru ve Meclis soruşturmuası önergelerinin bir an önce sonuçlandırılması için gündemealınmasını istedi ve «Dilerim ki, haklarında suistimal iddiaları bulunanlar da aynı yolu takip etme cesaretini göstersinler» dedi.

10- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, ANKA Ajansı'na verdiği demeçte, büyük otellerde başlayan grevlerin bir an önce sona erdirilmesi için isçi ve işveren temsilcileriyle görüşmelerin devam ettiğinisöyleyerek, «Türkiye döviz bakımından önemli darboğazlarda bulunmaktadır. Bu nedenle turizmden tam döviz sağlayacağımız bir sıradabüyük otellerdeki grev, turizm sektörü ve Türkiye ekonomisi bakımından önemli kayıplar yaratacaktır» seklinde açıklamada bulundu.

11- CHP Grup Baskanvekili Altan öymen verdiği demeçte, «CHPMillet Meclisi Grubu, bugün kendi Hükümeti'nin bir Ba!kanı hakkındakigensoru önergesinin gündeme alınmasını, oybirliği ile kabul etti. Bu APve yandaşı partilerden hiçbirinin şimdiye kadar alamadığı, almayı aklından bile geçirmediği bir karardır» dedi. .

Cumhuriyet Halp Partisi Ortak Grubu'nda, Sosyal Güvenlik BakanıHilmi işgüzar hakkında Verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp görüşülmesi, oybirliği ile kabul edildi.

12- Millet MecHsi Bütçe Plan Komisyonu Başkanı CHP TekirdağMilletvekili Yılmaz Alparslan, bir basın toplantısı düzenleyerek, «Komisyon'da 1970 öncesi emeklilerin durumlarıyla ilgili kanun tasarısının görüşülerek kabul edildiğini» açıkladı.

13- AP Adana Milletvekili Selahattin Kılıç ve 10 arkadaşı. Meclis Baskanlığı'na bir önerge vererek, Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğluhakkında gensoru açılmasını istediler.

14- Millet Meclisi içişleri Komisyonu toplantısında, 1 ve 27 Mayıs bayramları ile yılbaşı tatilinin kaldırılmasına ilişkin olarak, AP'li İh-,san Ataöv tarafından hazırlanmış bulunan kanun teklifi kabul edildi.CHP'Iİ Başkan Bayram Turan Cetin'in başkanlığında yapılan ve CHP'Iİüyelerin katılmadığı toplantıda, muhalefete mensup üyeler çoğunluğusağladılar.

15- Sosyalist Devrim Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali -Aybar,partisinin Tekirdağ il Kongresi'ne gönderdiği mesajda, «Ne Amerika'nın ne de Sovyetler Birliği'nin SALT - 2'ye dayanarak Türkiye'den herhangi bir istemde bulunmaya hakları yoktur» dedi.

16- Eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Son Havadis Gazetesi'neyaptığı açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun 141 ve 142. maddelerininkaldırılması konusuna ilişkin olarak, «Bu son derece önemli bir meseledir. Türk Ceza Kanunu'nun 141 ve 142. maddelerinin kaldırılması girişimleri hürriyeti boğmak için istenmektedir. Bu maddeler demokrasininbir kalkanıdır. Buna bir nevi paratoner diyebiliriz. Bu maddelerin kalkması, rejimi tahrip eder. Bu kanuda fevkalade dikkatli ve hassas olunmalıdır» dedi.

17- Ankara Belediye Başkanı Ali D'inçer, Rodos'ta yapılan DünyaKentler Birliği ve Akdeniz Kentler Birliği'nin ortak toplantısında, «Dünya Kentler Birliği Başkanlar Kurulu Üyeliği»ne seçildi.

18- MİSK Genel Başkanı Ömer Faruk Akıncı yaptığı yazılı açıklamada, «Hükümet'in Anayasa'nın 12. maddesini ihlal ederek isçilerarasında ayrım yaptığmı» öne sürdü.

19- Bank - Sen, Sümerbank satış mağazalarında grev kararı aldı.

20- Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, isçi döviz girişininMart ayına göre yüzde 130 oranında arttığı bildirildi.

21- İstanbul. Adana ve Ankara'da meydana gelen olaylarda toplam 4 kişi öldü.

22- Türk - Sovyet Ekonomik işbirliği Karma Komisyonu'nun 4. Dönem toplantılarındaki Sovyet Heyeti Başkanı Skackov, «Türkiye'ye petrol göndermeye devam edeceğiz» diyerek, enerji konusundaki işbirliğinin devam etmesi ve gelişmesi gerektiğini söyledi.

23- Türkiye - Bulgaristan Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi'nin Anka'da yapılan 4. dönem toplantılarından sonra, iki ülkearasında ticaret, tarım, gıda- sanayii, enerji teknoloji, ulaştırma, haberleşme ve turizm alanlarında işbirliğini içeren ortak protokol imzalandı.

24- NATO Dışişleri Bakanlar Konseyi'nde, NATO Genel SekreteriJosaph Luns, Türkiye'ye yardım konusunda geçen aralık ayında alınankararlarla ilgili raporu, toplantıya katılan Bakanlara verdi. Luns raporunda, «Türkiye'ye yapılacak olan yardım konusunun NATO çerçevesindençıkarılmasını» eleştirerek, Paris'te gerçekleştirilen yardım miktarınınen kısa zamanda Türkiye'ye ulaştırılmasını istedi.

25- ABD Temsilciler Meclisi, Mısır ve israil'e yapılacak olan 4.8milyar dolarlık yardımı onayladı.

26- Endonezya'da meydana gelen depremde 20, Hindistan'ın doğusundaki Bihar eyaletinde de sıcaklardan 185 kişinin öldüğü bildirildi.

27- İzinsiz kenevir ekenlerin, bir yıldan az olmamak üzere hapiscezasına çarptırılmalarını öngören yasa, Resm'i Gazete'de yayınlanarakkesinleşti.

28- Kârlılık ve verimlilik ilkelerine göre çalışmayan KiT'lerin genel müdürleri ve yönetim kurulları hakkında yasal işlem yapılmasını öngören kanun hükümündeki kararname, Resmi Gazete'de yayınlanarakyürürlüğe girdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106