16.4.1979
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1979

1 Nisan 1979

1- Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, kontak ve kepankkapatma kararından vazgeçilmesinin, «yapılmak istenen yasa dışı bireylemin kaldırılmış olması açısından yararlı olduğu» bildirildi.

2- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Adana'dabulunan İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, verdiği demeçte «Türkiye'deki terörist örgütler, bazı ülkeler tarafından desteklenmektedir. Örgütler desteklendikleri ülkelere vekaleten anarşiyi sürdürmektedirler» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin Eminönü ilçebinasında bir basın toplantısı düzenleyerek, son günlerde AP ilçe binalarına yapılan saldırıları kınadı ve hükümetin anarşik olayların kökünekasıtlı olarak inmediğini belirterek «Bu eşkiyalıkların kökü kurutulmalıdır. Kanunlar islesin, devlet bunları tesirsiz hale getirsin istiyoruz.Sabrımızı tasırmasınlar. Gayeleri bizi, kendi hakkımızı alalım noktasınagetirmekse, buna uğraşanlar birgün pişman olurlar» dedi.

4- -MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Çanakkale'nin. Ayvacık ve Ezine ilçelerinde yaptığı konuşmada, ekonomik krizin sosyal patlamaya dönüşme noktasına geldiğini öne sürdü.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes partisinin izmir'de düzenlediği bölge toplantısında yaptığı konuşmada «Hükümet diyalog kurmak yerine muhalefete savaş ilan etti» dedi.

6- AP Genel Başkan Yardımcısı Barlas Küntay, Yankı Dergisininsorularını cevaplandırırken «AP olarak bugüne kadar kaleme kelepçevurulmasına karsı çıktık. Parti olarak hür demokratik düzen içinde yürürlüğe girebilecek bir basın affına taraftarız» dedi.

7- Türk - İş'e bağlı Türkiye Gazeteciler ve Basın Sanayii İşçi Sendikaları (Basın.- İş) Genel Kurulunda kabul edilen bildiri açıklandı. Sendika başkanı Hüseyin Düzgün tarafından açıklanan bildiride, basınemekçilerinin, hem ekonomik, nemde siyasal yönden baskı altında oldukları ifade edilerek «Önerilen Basın Affı geçici çözümdür. Gerçek çözüm Anayasa ve yasalardaki tüm antidemokratik maddelerin kaldırılmasıdır» denildi.

8- 1. Ordu istanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler şubesi tarafından yapılan açıklamada, bir hafta içinde çeşitli suç-

lardan sanık toplam 284 kişinin sıkıyönetim komutanlığına sevk edildiği bildirildi.

9- Karacabey ilçesinde karşıt görüşlü iki grubun çatışması sonucu bir kişi öldü.

10- Türk Milli Futbol takımı. Batı Alman Milli Takımı ile yaptığıkarşılamada O - O berabere kaldı.

11- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, Kıbrıs'ın doğusundaki Paralimni yerleşme merkezinde yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununda «ülkenin paylaşılması sonucunu verecek bir çözümü hükümetinin kabul etmeyeceğini» söyledi.

12- Yunanistan Milli Savunma Bakanı Avengelos Averof, Atina'daçalışmalarını tamamlayan NATO Asamblesi Parlamenterler Grubu Daimi Komitesinde yaptığı konuşmada .«Yunanistan veya Türkiye'dekiolayların her iki ülkeyide yakından ilgilendirmesi doğaldır» dedi.

13- Bir süre önce bağh bulunduğu CENTO'dan ayrılan Pakistan'ın,88 ülkenin üye bulunduğu Bloksuzlar Hareketine girmek için resmenbaşvurduğu bildirildi. (Reuter)

14- İtalya Devlet Başkanı Alessandro Pertini, Başbakan Andreottive Bakanlar Kurulu'nun istifasını kabul etti. (AFP)

15- Başbakan Menahem Begin'in başkanlığında toplanan israil Kabinesi, barış antlaşması ve Begin'in Kahire ziyaretini onayladı.

16- Afganistanda yeni hükümet, Başbakan Hafızullah Amin tarafından açıklandı.

17- İran'da 30 Nisan günü başlayan halk oylamasının tamamlanmasından sonra radyodan bir açıklama yapan dini lider Humeyni, halkın büyük bir çoğunluğunun islam cumhuriyetine evet dediğini ve 30Nisan'ın «İslam Cumhuriyet Günü» olarak ilanedildiğini açıkladı.

18- FKÖ sözcüsü, Arap Birliği ve FKÖ nünde katıldığı «BağdatArap Konferansında» Mısır aleyhine alman kararların arap dünyası içinbüyük bir zafer olduğunu söyledi. Bu arada bir açıklama yapan Mısır,alınan kararların yasa dışı olduğunu ve Arap Birliği bildirisini çiğnediğini öne sürdü.

19- Akıncılar Derneğince, Adapazarmda düzenlenen «Dünya Müslüman Katliamını Protesto» yürüyüş ve mitingi Türkiye'nin çeşitli kesimlerinden gelen kişilerin katılmasıyla yapıldı.

2 Ntsan 1979

1- Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğince yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk başkanlığında Çankaya Köşkünde yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, iç ve dış olaylarla Ortadoğu'daki gelişmelerin gözden geçirildiği bildirildi.

2- Bakanlar Kurulu'nun Ankara'daki kamu kuruluşlarının çalışmasaatlerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin kararı ile kamu kuruluşlarına ait servis araçlarının Ankara Belediyesince kitle taşımacılığında kullanılmasına başlandı. Bu arada Başbakan Bülent Ecevit'in akaryakıt savurganlığını önlemek amacıyla yerli makam otomobili kullandığı açıklandı.

3- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Irak - Suriye boru hattıyla, Sovyetler Birliğinden 100 bin ton ham petrolün İpras ve Aliağa rafinerilerine "geldiğini açıkladı.

4- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun 1. Türkiye Simpozyumunun açılısında yaptığı konuşmada, 4. beş yılhk planda, Turizm sektörünün önündeki bazı engellerin kaldırılacağını açıkladı.

5- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ verdiği demeçte- APGenel Başkanı Süleyman Demirel'in, hükümeti anarşinin üzerine gitmemekle suçlayan sözlerini eleştirerek «Demirel sağ şiddet eylemcilerininyakalanmasından tedirgindir» dedi,

6- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Çanakkale'nin Bigave Çan ilçelerinde yaptığı konuşmada «Türkiye'nin, iran'da islam cumhuriyeti ilan'edilmesinden alacağı dersler vardır, Milletimiz başını kayaya çarpmadan hakkryolda birleşmelidir» dedi.

7- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Fethiye ilçesinde düzenlenen açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada hükümetin istifaetmesini isteyerek «Esnaf ve sanatkarlarımızla sıkıyönetim komutanlarımızın sanki karşı karşıya imişler gibi bir havaya sokulmasıda yeni birEoevit çevresi taktiğidir» dedi.

8- Karadeniz'de Türkiye Cumhuriyeti ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği karasuları arasındaki deniz hududunu yerinde işaretlemek üzere kurulan Türk - Sovyet Ortak Komisyonunun 6. dönem toplantısı Ankara'da başladı.

9- Türk - Irak 7. Turizm Karma Komisyonu toplantısı Ankaradabaşladı.

10- Türkiye - Hollanda Kültür Komisyonu Ankarada toplandı.

11- NATO Güney Avrupa Müttefik Kovvetleri Komutanı OramiralMario Bini resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

12- Dünya Bankası'nm Avrupa ve Ortadoğu Bölümü Bas Ekonomisti Hindil Vinot Dubey başkanlığındaki 15 kişilik bir heyet, Türk ekonomisinin son durumunu incelemek amacıyla Ankara'ya gelerek temaslarına başladılar.

13- AET Dışişleri Bakanlarının Lüxsemburg'da yaptıkları toplantıda, başta Türk 'isçilerinin serbest dolaşımının iptali olmak üzere Türkiye'ye önerecekleri «Paket» üzerindeki görüş ayrılıklarını gideremedikleri ve konunun görüşülmesini Daimi Delegeler Komisyonuna havale ettikleri bildirildi. D'iğer yandan Türkiye'ye derhal kullanabileceği100 milyon dolarlık «hibe yardım» yapılması konusunda anlaşma sağlandığı açıklandı.

14- Kıbrıs Rum yönetimi, barış harekatından sonra çizilen ve ikitoplumu birbirinden ayıran «yeşil hat» ti tanımadığını bildirerek bu bölgede inşaat yapmak isteyen Rumlara izin verileceğini açıkladı.

15- Tarihte ilk kez bir arap ülkesini ziyaret eden İsrail BaşbakanıMenahem Begin, Mısır ziyaretine başladı.

Bu arada Amerikan Time Dergisine bir demeç veren FKÖ Yürütme Kurulu Başkanı Yaser Arafat, Mısır ile israil arasında, ayrı bir barışanlaşması imzalandıktan sonrada, Ortadoğuda yeni savaşların beklendiğini öne sürdü.

16- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi Time Dergisine verdiği demeçte, Mısır - israil arasında imzalanan barış anlaşmasındansonra bazı arap ülkelerindeki Amerikan yanlısı tutucu yönetimlerin, devrim hareketleriyle sona ereceğini söyledi.

17- İran'da islam Cumhuriyeti'nin resmen ilan edilişinden sonraİran TV’sinde konuşan Humeyni ülkesinin dünyada «gerçek demokrasiiçin bir örnek» olacağını söyledi.

18- İtalya'da hükümet bunalımına çare bulma yolundaki tüm çabaların sonuçsuz kalması üzerine, Cumhurbaşkanı Sandro Pertini parlamentoyu feshettiğini açıkladı.

19- ABD nin Pennsylvania eyaletindeki Harrisburg kentinde, nükleer reaktörde patlayıcı bir gazın kaçak yapmaya başlaması üzerine 50bin kişinin evlerini terk ettiği, Başkan Carter'in incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gittiği ve FBİ nin bir sabotaj ihtimali üzerinde durarak soruşturmaya başladığı açıklandı.

3 Nisan 1979

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, İçişleriBakanlığı ve Ankara dışındaki tüm valiliklere gönderdiği bir genelgeile, «Kontak kapatma ve işyeri açmama» eylemi ile ilgili olarak alınmışolan önlemlerin kaldırıldığını bildirdi. Sükan, Ankara valiliğine gönderdiği genelgede ise kent içi ulaşımda alınan önlemlerin sürdürülmesinive kamu araslarından yararlanmanın devamını istedi.

2- Adalet Partisi Genel İdare Kurulu'nun, Genel Başkan SüleymanDemire! başkanlığında yaptığı toplantıdan sonra yayınlanan bildiride«Anarşinin hızının kesilmediği, aksine cüretini arttırarak devam ettiği»öne sürüldü.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Gönen ilçesinde düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, hükümeti bir an öncedüşürmeyi en büyük görev saydıklarını bildirerek «Bunun Ecevit'e'de,CHP ye de 'iyilik olacağı» görüşünü savundu.

4- Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu'nun yaptığı görevbölümü sonucu, Aziz Nesin Genel başkanlığa getirilirken, DemirtaşCeyhun ikinci başkanlığa, Ataol Behramoğlu genel sekreterliğe, AsımBezircioğlu saymanlık görevlerine seçildiler.

5- İrak'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Emniyet Genel Müdürü Haydar Özkm, Türkiye'ye döndü. Özkm yurda dönüşünde verdiği demeçte, Irak hükümet yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, polis eğitimive karşılıklı te'knik yardımlaşma konuları üzerinde durduklarını söyledi.

6- İzmir'de bir genç başından tabanca ile vurularak öldürüldü.

7- Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Urfa illeri sıkıyönetimkomutanlığı, basın ve halkla ilişkiler şubesinden yapılan açıklamada,Kahramanmaraş olaylarıyla ilgili olarak 752 kişinin tutuklandığı ve bunların yargılanmalarının en kısa sürede sonuçlandırılacağı bildirildi.

8- Anayasa Mahkemesinin, AP Millet Meclisi Grubu'nun başvurusu üzerine aldığı« 1978 Bütçe Kanununda hükümete yıllık programısonradan hazırlama yetkisi veren hükmün iptaline ilişkin kararı» Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

9- Yurt dışında çalışan isçilerin, serbest meslek sahipleriyle, bağımsız iş sahipleri ve kendilerine döviz gönderilmek suretiyle dış ülkelerde görev yapanların, Türkiye'deki bankalarda ana para ve faizlerini dövizle ödemek koşuluyla 300 .bin liraya kadar kredi alabileceklerineilişkin Mali Bakanlığı bildirisi Resmi Gazetede yayınlandı.

10- Kültür Bakanlığınca 3. Balkan Filim Senliği çerçevesinde düzenlenen afiş ve karikatür yarışmasında, afiş dalında Gürbüz DoğanEkşioğlu, karikatür dalında da Halis Başar büyük ödülü kazandılar.

11- Ankara'ya gelen, Rodezya'dan lan Smith yönetimine karşı direnen Zapu örgütü Genel Sekreteri Jose Msika ve yardımcısı Encs Malandu1 resmi temaslarına başladılar.

12- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu'nun resmi konuğu olarak, Ankaraya gelen Suudi Arabistan Maliye ve Ulusal Ekonomi Bakanı Muhamed Ebulhail verdiği demeçte «Türkiye'ye ekonomik yardım yapmayıdüşünüyoruz» dedi.

13- İngiliz Dışişleri Bakanı Owen, AET konusu ile ilgili olarak verdiği demeçte «Türkiye'nin duyarlılığını dikkate almalı ve ona göre birtutum izlemeliyiz. Türkiye'nin arzuladığı özel statüyü vermeliyiz» dedi.

14- ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi, Kıbrıs sorununa barışçı bir çözüm bulma çabaları çerçevesinde 1974 yılından beri bir bölümü atıl durumda bulunan Maraş kentin'in Rumlaraiadesini istedi.

15- Pakistan Askeri Yönetimi Lideri Ziya Ül Rahman'ın, devrikbaşbakan Zülfikar Ali Butto'nun idamını engellemeyeceğini açıklamasından sonra, Butto'nun esi ve kızı, eski Başbakanı son kez ziyaret etti.İngiltere Başbakan James Callahan, Paki!stan devlet başkam'na gönderdiği mesajda, eski başbakan Butto'nun bağışlanmasını istedi.

16- İsrail Başbakanı Menahem Begin, Mısır'a yaptığı ilk resmi ziyaretini tamamlayarak, Kahireden ayrıldı.

17- İran'ın kuzey doğusundaki Kümbedi Kabus kentinde, türkmenlerle hükümet birlikleri arasında süren yoğun çarpışmaların, ordu birliklerinin duruma müdahale edeceğini bildirmesinden sonra kesildiğiaçıklandı.

4 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, CHP'Iİ bir miletvekilinin saldırısına uğrayan Diyanet İsleri Başkanı Tayyar Altıkulaç'ı makamındakabul ederek bir süre görüştü. Korutürk görüşmede «Kamu yöneticileriüzerindeki siyasi baskıdan şikayetçiyim» dedi.

2- Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş başkanlığında bir süredir çalışmalarını sürdüren Danışma Kurulu, çalışmalarını bugün imzalanan bir protokolle sonuçlandırdı. Karakaş, görüşmelerin bitimiyle ilgiliolarak yaptığı açıklamada muhalefet partilerinin gensoru önergelerinigeri çekeceklerini bildirerek. Millet Meclisinde bulunan yasa önerilerinin özel gündemler halinde görüşüleceğini söyledi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Suudi Arabistan Maliye ve UlusalEkonomi Bakanı Muhammed Ebuheyl'i Başbakanlıkta kabul ederek birsüre görüştü, Ecevit görüşmede «Hükümetin, Suudi Arabistan ile ilişkilerin her alanda gelişmesine büyük önem verdiğini» söyledi.

4- Başbakan Bülent Ecevit, Dr. Erich Mende başkanlığındakiTürk - Alman dostluk heyetini kabul ederek bir süre görüştü. Evevit görüşme sırasında yaptığı konuşmada «Türkiye her alanda olduğu gibiEkonomik alandada Federal Almanya ile işbirliğine önem veriyor» dedi.

5- AP Ortak Grubu toplantısında bir konuşma yapan Genel Başkan Süleyman Demirel, Diyanet İşleri Başkanına yapılan hareketle«CHP'rii nmüslümanlığa hürmetinin sahte olduğunu bir defa daha ortaya çıkardığını» öne sürerek, «Diyanet işleri Başkam'na saldıranlarınhesabını biz görelim» dedi.

6- Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun, NATO nün kuruluşunun 30.yıldönümü nedeni ile verdiği demeçte, «Demokrasi içinde, ekonomikve sosyal kalkınmasını gerçekleştirmeyi amaçlayan Türkiye'nin savunmasının ekonomiden ayrı olamayacağı görüşünü benimsediğini» söyledi. Okçun Türkiye'de bulunan Zimbabwe Afrika Halkının Birliği(ZAPU) genel sekreteri Jozeph Msika'yı kabulünde yaptığı konuşmada ise «Güney Afrika Halklarının ırkçılığa karsı savaşımını destekliyoruz» dedi.

7- AP grup başkan vekili Esat Kıratiıoğlu verdiği demeçte, bedelli askerlik yasasına karşı çıkarak, bu kararın yurttaşların anayasa karşısındaki eşitlik ilkesine karşı olduğunu ve uygulanacak ise herkese uygulanması gerektiğini savundu.

8- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ DİSK Genel BaşkanıAbdullah Baştürk'e, CHP ye yönelik iddialarını yanıtlayan bir mektupgöndererek, «CHP ve onun yönetim organları ile ilgili görüşlerinizi yersiz ve haksız bir suçlama olarak gördüm.» dedi.

9- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk Genel - İş Sendikasıyönetim kurulu toplantısını açarken yaptığı konuşmada «CHP kendinidemokratik sol niteliğini yakıştıran bir parti olarak göstermek istiyor»dedi.

10- Adana, Diyarbakır ve Erzurumda meydana gelen olaylarda toplam 4 kişi öldürüldü, İstanbul’da ise bir kişi ölü olarak bulundu.

11- Suudi Arabistan Maliye ve Ulusal Ekonomi Bakanı MuhammedEbulheil ile Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu arasındaki görüşmelerintamamlanmasından sonra, Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye 250 m'ilyondolar tutarında proje kredisi vermesini öngören anlaşma taraflarca imzalandı.

12- Arnavutluk'ta bulunan Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret sekreteriile Arnavutluk yetkilileri arasında 9,ay süreli ve 22 m'ilyon dolarlıkbir ticaret anlaşması imzalandı.

13- Türk - Irak 7. Turizm Karma Komisyon toplantısı sonunda birprotokol imzalandı.

14- Türkiye'ye sağlanacak ivedi yardım konusunda çalışmalar yapmak üzere görevlendirilen Aşağı Saksonya Eyaleti Maliye Bakanı WalterKiep, temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

15- Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Rolandis, BM GenelSekreteri Waldheim ile Cenevre'de görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Rolandiş, «Adanın geleceği hakkında çok olumlu yaklaşımlarda bulunduklarını» söyledi.

16- NATO Genel Sekreteri Luns, ittifakın kuruluşunun 30. yıldönümü nedeniyle France Presse Ajansına yaptığı açıklamada, üye ülkelerin görüş birliğine varamamaları halinde, askeri dengeyi sağlamaküzere NATO nün yeni savunma silahları ile donatılabileceğini söyledi.

17- Pakistan eski başbakanı Zülfikar Ali Butto, yerel saatle 0.2 deRavalpindi Merkez Cezaevinde asılarak idam edildi. Butto doğum yeriolan Naudero kentinde esi ve kızının katılmadığı sade bir törenle toprara verildi.

Butto'nun idamı çeşitli ülkelerce kınanırken, Cumhurbaşkanı FahriKorutürk, Başbakan Büfent Ecev'it ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel verdikleri demeçlerde duydukları üzüntüyü berirttiler.

5 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Türkiye Büyük Millet MeclisiHalkla İlişkiler binasının temelini törenle attı.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin senato gruptoplantısında yaptığı konuşmada, erken seçim konusunun TemsilcilerMeclisi'nde ele alınacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, Ortadoğu'daki son gelişmeler nedeniyle Türkiye'nin NATO içindeki öneminin daha da arttığını belirterek «Müttefiklerimiz bu önemi benimsiyorlarsa,Türkiye'nin ekonomik sorunlarına çözüm için yapmayı kararlaştırdıklarıyardımın fiili sonuçlarını görmek istiyoruz» dedi.

4- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, özel nedenlerle görevinden ayrılma isteğinde bulunan İstanbul valisi İhsan Tekin'e gönderdiğiyazıda» Emekli olmanızı zorunlu kılan nedenlerinize saygı duyduğumdan dileğinizi üzülerek kabul ediyorum» dedi.

5- Yurt dışında bulunan isçilerin döviz karşılığı askerlik yapmasını öngören yasa tasarısı M!illi savunma komisyonunda görüşüldüktensonra «yeniden düzenlenmek amacıyla» Milli Savunma Bakanı NeşetAkmandor tarafından geri alındı.

6- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan TV'deki haber programda yaptığı konuşmada, «Ekonomik sorunların çözümü için, bir yandan manevi kalkınma yapılırken diğer yadan partisinin başlattığı ağırsanayi hamlelerinin hedeflerine ulaştırılması gerektiğini» söyledi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes TV'de yayınlanan haberprogramında yaptığı konuşmada, «Ekonomik güçlüklerin yenilebilmesiiçin, Türkiye'nin üretimini hızla arttırması gerektiğini» belirtti.

8- İstanbul barosunun 101. kuruluş yıldönümü yapılan törenlerlekutlandı.

Adanada meydana gelen üç ayrı olayda toplam üç kişi öldürüldü.

9- Türkiye'ye yapılacak acil yardım konusunda Başbakan BülentEcevit ve Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu ile görüşmelerde bulunanAdi yardım koordinatörü Walter Kiep'in, Türkiye'ye 5 yıl süre ile veyılda 1 milyar dolayında yardım sağlanabileceğini bildirdiği ancak bütün bunlar için Türkiye'nin IMF'nin önerilerine uymasını ve calışmaların buna paralel yürütülmesini istediği açıklandı.

10- Maliye Bakanı'nın davetlisi olarak bir süredir yurdumuzdabulunan Suudi Arabistan Maliye ve Ulusal Ekonomi Bakanı MuhammedEbuheil Türkiyeden ayrıldı.

11- ABD'de bir süredir temaslarda bulunan Türk Parlamento Heyetinin başkanı Zeyyat Mandal'inci yaptığı açıklamada, Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunların ağırlığı nedeniyle, Batı savunma sistemindeoynadığı kilit rolünün tehlikeye düşebileceğini belirterek» Biz burayayardım istemeye değil, sorunlarımızı anlatmaya geldik» dedi.

12- ABD yönetimi, Türkiyeye verilmesini öngördüğü 150 milyondolarlık yardımın niteliğini saptadı ve 100 milyonunun ekonomik, 50milyonunun ise askeri alanda ve hibe olarak verilmesini kararlaştırdı.

13- Alman Federal Çalışma ve Sosyal Düzen Bakanlığı, yabancıisçi çocuklarının çalışma izni almasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada,Federal kabinenin yabancı isçilerin es ve çocuklarının durumlarını bellibir bekleyiş süresinden sonra verilecek çalışma izni ile hafifletilmesiyolundaki programı onayladığını bildirdi.

14- Kıbrıs Rum Yönetimi sözcüsü, toplumlararası görüşmelerinbaşlaması için, Maras kentinin geri verilmesini şart koştuklarını açıkladı.

15- İdam edilen Pakistan eski Başbakanı Butto'nun kurucusu olduğu Pakistan Halk Partisi ülkede 40 gün yas ilan ederken, Pakistanhükümeti Butto'nun gömüldüğü Larnaka mezarlığına yapılacak ziyaretleri yasakladı.

16- İran başbakanı Mehdi Bazergan, yaptığı açıklamada, ülkededurumun karışık olduğunu, ülkenin kuzeyinde meydana gelen Türkmenayaklanmasını Sah yanlıları ve yabancı güçlerin teşvik ettiğini söyleyerek, «Ülkeyi koruyamaz hale geldik» dedi.

17- Mısır .Devlet Başkanı Enver Sedat, Mısır Parlamentosu'nunolağanüstü toplantısında yaptığı konuşmada, Mısır - israil barış anlaşmasının israil - Arap sorununun toptan çözümünde temel tası olduğunuve 26 Mart'ta imzalanan belgelerin Filistin sorununun çözümünün başlangıcını oluşturduğunu söyledi.

6 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Bülent Ecevit'i kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay, Avrupa KonseyiGenel Sekreteri adayı Fransız parlamenter Gabriel Peronet'i makamındakabul eti. Atalay kabul sırasında yaptığı konuşmada, Avrupa'nın geleceğinin inşasında Avrupa Konseyi'ne büyük görevler düştüğünü belirterek, bu konuda Türkiye'nin de kendine düşeni yapacağını söyledi.

3- Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş, Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nl ziyaretinde yaptığı konuşmada, «Basının kendisi ile ilgili sorunları çözülemezse, basından yüzde yüz görev beklemek mümkün değildir» dedi.

4- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ecevit, iran'da olup bitenlere bakarak veya özenerek, Türkiye'de birtakım hareketlerin başlayacağını sanan dış çevrelerin bulunduğunu belirterek, «Türkiye'nin,Atatürk Cumhuriyeti'nin yarım yüzyılı aşkın süredir kökleşmiş ve ençetin sınavlardan geçmiş laik devletini, cılız sesleriyle sarsabileceklerini sanmaktadırlar. Yanıldıklarını çok yakında göreceklerdir» dedi.

5- Başbakan Bülent Ecevit Genişletilmiş Sıkıyönetim EşgüdümToplantısından sonra yaptığı açıklamada, sıkıyönetim bölgeleri ve sınırlarda silah kaçakçılığına karşı önlemler alınacağını, ayrıca son günlerde anarşinin tırmanış gösterdiği Adana ve çevresinde hükümetin vesıkıyönetim komutanlığının önlemlerini arttıracığım söyledi.

6- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısfnda, hükümetin 15 aylık çalışmalarını eleştirerek, «Türkiye bugünhükümetsizdir, biz hükümeti arıyoruz, bulamıyoruz. Anarşiye dayanamazlar, ya çare bulurlar yada giderler» dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, ülkemizde zengin yatakları bulunan Toryum madeninin elektrik üretimi için kullanılması halinde, Türkiye'nin, Suudi Arabistan'ın petrol sayesinde geldiğiduruma ulaşabileceğini söyledi.

8- İpraş Genel Müdürü Mehmet Baykal, yaptığı açıklamada İpraş'ın % 60 kapasite ile çalışabildiğini, yapılan anlaşmaların ihtiyacı karşılayamadığını belirterek, açıkların büyük ihtimalle spot alımlarlakarşılanacağını belirtti.

9- Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu Partisi üyesi oldukları bildirilen4 kişi Adana'da bomba ve dinamitlerle yakalandı. Ayrıca Pazarcık ilçesi lise müdürü Yekta Aslan'ın öldürülmesi olayına karıştıkları saptananbir hücrenin ortaya çıkarıldığı bildirildi.

10- Türk atleti Veli Ballı, Olimpiyat günü nedeniyle Atina'da düzenlenen Uluslararası maratonda birinci geldi.

11- ABD Başkanı Carter Wasihington'da Rum asıllı Amerikalılarınkurdukları AHEPA Derneği üyeleriyle yaptığı konuşmada, Ortadoğubarış anlaşmasından sonra bütün dikkatini Türkiye - Yunanistan - Kıbrısüçgenine çevireceğini ve Ege ile Kıbrıs meselelerinin çözümü iç'in yardımcı olacağını söyledi.

ABD başkanı Carter TV de yaptığı konuşmada petrol tüketimininkısıtlanmasını öngören önlemler paketimde açıkladı.

12- ABD'nin en büyük tahıl şirketlerinden bir olan «ContinentalGra'in Company» Türkiye'den alacağı 80 milyon doların tahsili içinkongreye başvurarak, bu sorunun çözümüne kadar Türkiye'ye yapmakta olduğu yardımın durdurulmasını istedi.

13- Çekoslavakya Sanayi ve Ticaret odaları Başkanı Cerny, verdiğidemeçte «Türk sanayiinin % 50 kapasite ile çalıştığını öğrenmiş bulunuyoruz. Kapasite kullanımını yükseltmek için gerekli hammadde vearamalını Türkiye'ye göndermeye ve bu arada sanayi ürünlerini birliktepazarlamaya hazırız» dedi.

14- Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak, Eski BaşbakanZülfikar Ali Butto'nun idamı için verilen mahkeme kararının infazınınen doğru yol olduğunu söyledi.

15- İran'da devrim mahkemelerinin yetkilerini belirleyen kararnamenin yayınlanmasından hemen sonra ikisi Savak üyesi üç kişi idamedildi.

16- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, parlamentoda yaptığı konuşmada «İsrail'in doğu Kudüs üzerindeki egemenliğini reddediyoruz»dedi.

7 Nisan 1979

1- AP genel Başkanı Süleyman Demirel, Tarsus ve Erdemli ilçelerinde yaptığı konuşmalarda «Milletin düzenliliğini, birliğini bozmayakalkanlara haddini bildirmek millete düşmemelidir. Devlet bunun içinvardır ve bu görev mutlak ifa olunmalıdır» dedi.

2- Bursa'da çalışmalarına başlayan Marmara Bölgesi Valiler toplantısında bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, «Suçörgütlerinin eylemi eri, Türk demokrsisini oluşturan kurumlara yöneliktir. Yani devlete yöneliktir. Siz devletten yana olmak zorundasınız. Buolaylara karşı, taraf olmanın tavrını koymak gerekmektedir» dedi.

3- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır»da bulunan Adalet Bakanı Mehmet Can, infaz yasasından yararlanaraktahliye olan mahkumlardan cezaevlerine dönen olmadığını belirterek,tahliyelerin daha sağlıklı ve hızlı çalışmaları için alacakları önlemleriaçıkladı.

4- Cumhuriyet gazetesine bir demeç veren Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, Genel Sağlık Sigortası yasa tasarısının günün vegeleceğin sorunlarını içerir bir biçimde yeniden hazırlanacağını açıkladı.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Kütahya'dadüzenlediği açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, «Ecevit'in marksTst militanları ekonomiye yön verecek kuruluşların basına geçirdiğini»iddia ederek «Ecevit Türk ekonomisini batırmak için, kendi kendisinigörevli kılmış bir kişidir» dedi.

6- Partisinin Samsun'da düzenlediği toplantıda konuşan CGPGenel Başkanı Turhan Feyzioğlu, CHP'nin oy desteğini kaybetmemekiçin bölücü militanlara taviz verdiğini öne sürerek» Sıkıyönetim kararınaülkenin bölünmezliği konusunu koymayı reddeden Basba'kan'ın, sayınCumhurbaşkanı ile görüştükten sonra söyledikleri ibret vericidir» dedi.

7- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, verdiği yazılı demeçte «Ecevit hükümeti tüm tahriklere ve kışkırtmalara karşın görevininbaşında. Ulusumuzun yararına gerekli en cesur önlemleri alarak ülkemizi esenliğe çıkarma yolundadır» dedi.

8- MSP Genel sekreteri Oğuzhan Asiltürk yaptığı açıklamada,Akıncılar Derneği'nin Sakarya'da düzenlediği mitingde bazı arapça pankartların kullanılmasından MSP nin sorumlu olamayacağını ve mitingi partisinin düzenlemediğini söyledi.

9- Federal Alman Parlamentosundan üç milletvekili Türk - İşGenel Başkanı Halil Tunç'u ziyaret etti. Tunç yaptığı konuşmada kurulacak bir komüriist partisine karsı olduğunu söyledi.

10- DİSK Genel Sekreteri ve 1 mayıs kutlama komitesi başkanıFehmi Işıklar 1 Mayısı kutlamanın DiSK'in temel görevlerinden biriolduğunu öne sürerek, «DiSK 1 Mayısı Taksim alanında kutlamaya kakararlıdır» dedi.

11- Sanayi Odaları Birliği Başkanı Sakıp Sabancı, Başbakan Bülent Ecevit ile işveren çevreleri arasında yapılan son toplantılarda, siyasal yönden hükümete destek olunduğu ve zamların işverence onaylandığı izleniminin yaratılmak istendiğini belirterek, «Ekonomik tercihlerin, siyasal tercihlerin önünde olması gerektiğine inanırız. Bizlerin hiçbir siyasi yaklaşım ve destek içinde olduğu düşünülemez. Bu toplantılarda zamlarla ilgili herhangi bir husus konusulmamıstır.» dedi. SabancıBaşbakan Ecevit ile ekonomik önlemlerin alınmasında, yalnızca ilkeolarak fikir birliğine vardıklarını açıkladı.

12- Türkiye Gazeteciler Sendikası başkanı Oktay Kurtböke, AdaletKomisyonunda kabul edilen Basın affı yasa önerisi ile yazı isleri müdürlerinin parasal yönden ağır bir tehdit altında bırakılmak istendiğinisöyledi.

13- Basın Yayın Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen «YerelBasın Eğitim Semineri» Mersinde başladı.

14- Türkiye Emekçi Partisi Genel Başkanı Mihri Belli, İstanbul'dasilahlı bir kişinin saldırısı sonucu ağır yaralandı.

Adana ve Tuncelide meydana gelen olaylarda iki kişi öldürülüd.

15- Piyanist Ayşegül Sarıca, Türkiye ile Çekoslavakya arasındakikültür programı çerçevesinde, Çekoslavakya'da konserler verdi.

16- OECD Genel Sekreteri Van Lennep Türk Konsorsiyumuna dahil ülkeler ve basta IMF olmak üzere konuyla ilgili uluslararası kuruluşlara yolladığı son raporunda Türkiye'ye yardım konusunun son asamaya geldiğini bildirdi.

17- Türk hükümetinin kendisine olan borcu ödememesi sonucu,ABD Kongresine başvurarak yasal-işlemlere geçeceğini bildiren Continental Grains adlı firmaya başvurularak, uzlaşma yoluna gidilmesini istediğimiz bildirildi.

18- Uluslararası Basın Enstitüsünün öncülüğünde, 11-12 Kasım1978 tarihinde Londra'da toplanan Türk ve Yunan gazetecilerinin mesleki dayanışma ve ilişkileri geliştirmek amacıyla hazırladıkları teklifleraçıklandı. Buna göre Türk ve Yunan gazeteleri kamuoylarını kızıştırıcınitelikte yayın yapmayacaklar.

19- KTFD Dışişleri Bakanı Kenan Ata kol, BM Genel Sekreteri Kurdaldheim ile bir görüşme yapmak üzere Zürih'e gitti.-

20- İran'da şah döneminde 12 yıl başbakanlık yapan Amir AbbasHuveyda devrim mahkemelerindeki yargılanması sonucu, dine karşı tavır almakla suçlanarak idam edil'di. Tahran radyosu ayrıca ikisi general,altı subayın daha kursuna dizildiğini bildirdi.

21- Mısır Hükümeti, Suudi Arabistan'da dahil olmak üzere, Bağdat Konferansı kararlarına katılan yedi arap ülkesindeki jüyükelçilerin!geri çağırma kararı aldı.

8 Nisan 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İçel, Gülnar, Anamur,Mut ve Silifke ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, hükümetin devleti işletemeyeceğini, isletmesi halinde kanun ve nizamlara hakim olacağınıbelirterek «O zaman bu hükümetin payandaları rahatsız olur ve hükümet göçer» dedi. Demirel konuşmasında nükleer santrallara karsı çıkmanın çağın gerisinde kalmak olduğunu da belirtti.

2- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Marmara bölgesi valileriyle yaptığı toplantıdan sonra «en önemli sorunumuz istihbaratsızlrktır,hizmetin gerekleri ve merkeziyete göre koordinatör valilikler kurulacak,bu valilerin tüm kalkınma birimleri arasında eşgüdüm sağlanacak vedışsatıma yönelik faaliyetleri tek elden yönetilecektir» dedi.

3- Partisinin Sakarya il kongresinde konuşan MHP Genel BaşkanıAlparslan Türkes «Yaratılmak istenen suni bölge, mezhep inanç farklılıkları sonunda milletimizin bölünmesi ve vatan topraklarının parçalanması neticesini doğurur. Böyle bir netice basit oy ve parti hesapları uğruna doğarsa, bunun büyük sorumluluğunu ve vebalini hiç kimse kolay kolay taşıyamaz» dedi.

4- DP Genel Başkan Vekili Faruk Sükan, Partisinin Gençlik Kolları Eğitim Seminerinde yaptığı konuşmada İran ve Ortadoğu'da meydana gelen olayların, Türkiye'yi parçalamak isteyenlere casaret verdiğini belirterek «Vatanı ve milleti parçalamak isteyen anarşist gruplarınve eylemcilerin bu arzuları kursaklarında kalacaktır» dedi.

5- İstanbul Sanayi Odası Başkanı İbrahim Bodur sanayicilerledüzenenen toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, «Memleketimiz ve milletimize faydalı olmak, bizden beklenen hizmeti sürdürmek ve ekonomimizin genel durumunu değerlenctirme'k amacıyla yılda bir kez meclisler düzeyinde toplanmaya karar verildi» dedi.

6- Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Yılmaz Ateş, 2490 sayılıyasada yapılan değişiklik yüzünden bazı gazetelerin kapandığını, gazetecilerin işsiz kaldığını belirterek «Naylon basın çirkefliğinin ortadankaldırılması konusunda cesaretli girişimlerde bulnan hükümet, çıkardığı kararnameler sonucu doğan issizliği de ortadan kaldırmak zorundadır» dedi.

7- THKP-C örgütüne bağlı oldukları bildirilen 9 kişilik bir grup tutuklu bulunan bir arkadaşlarını kaçırmak için Turgutlu Emniyet Amirliğini basarak yaylım ateşi açtılar. Olayda iki bekçi öldürüldü bir polis yaralandı.

8- Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı Oramiral HaroldShear resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

9- ABD Senatosu çoğunluk lideri Robert Byrd, Washington Stargazetesine verdiği bir demeçte «Türkiye'nin yeniden Avrupanın hastaadamı haline gelmesine müsade etmek çok büyük bir trajedi olur. Unuiçinde bulunduğu krizden kurtaralım ve batıya yöneltelim» dedi.

10- Associated Press ajansı tüm dünyaya yaydığı bir yorum haberinde, «Türkiye'nin, İran ve Irak'taki ayrılıkçı hareketlerin, doğu sınırına sıçraması ihtimali karsısında büyük endişeler içinde olduğunu» önesürdü.

11- İran'da eski başbakan Amir Abbas Huveyda'nın öldürülmesinden sonra çıkan olaylarda, Humeyrii'nin karargahı önünde bulunan devrim milislerine bilinmeyen kişilerce açılan ateş sonucu 10 milisin öldürüldüğü bildirildi.

Eski Başbakan'ın gizlice idam edilmesinden sonra İngiltere, ABD,Fransa ve Birleşmiş Milletler birer açı'klama yaparak idamın son derece üzüntü verici insan haklarına aykırı nitelikte olduğunu bildirdi.

12- ABD Başkanı Cimmy Carter, Filistinlilere, Mısır - İsrail barışanlaşması çerçevesinde yapılacak olan Batı Seria ve Gazze'ye özerklikverilmesi konusundaki görüşmelere katılmaları yolunda bir çağrı yaptı.

9 Nisan 1979

1- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay, Türkiye AET Karma Parlamento Komisyonu es Başkanı Hansen ve Beraberindeki heyetikabul ederek bir süre görüştü.

2- İçel gezisinden dönen AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'inAdana hava alanında polis kordonuna alınması üzerine. AP li parlamenterlerle Emniyet mensupları arasında tartışmalar çıktı. AP Genel Başkanı uçakta yaptığı basın toplantısında «Ben memleketimde müstemleke ahalisi muamelesi görmeye müsamaha etmem. Tedbirin maksatıbizi korumak değil... Bunu yanlarına bırakmam» dedi.

3- Türkiye - AET Karma Parlamento Komisyonu toplantısında birkonuşma yapan Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun, AET nin Türkiye'yekarşı tutumunu eleştirerek «AET nin tutumu olumsuz sonuçlara yol açacak. Bu sözlerim tehdit değil, fakat uğradığımız derin hayal kırıklığınınve ortaklığın geleceğinden duyduğumuz ciddi kaygıların samimi ifadesidir» dedi.

4- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Bursa'da yaptığı konuşmada «Polisin etkinliği konusunda yeni kanuni düzenlemeler getirileceğini, ve polis görev kanununun çıkarılacağını» belirtti.

5- 1978 ürünü Doğu Bölgesi Ekici Tütün Piyasası, Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı tarafından, 86 lira başfiyatla Kilis'te açıldı.

6- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Yüceler, ToprakMahsûlleri Ofisi bölge müdürleri toplantısında yaptığı konuşmada,1977 - 1978 döneminde tahıl satışlarından 415 milyon dolar dövizsağlandığını açıkladı.

7- Türkiye - AET Karma Parlamento Komisyonu'nun 24. dönemtoplantısı Ankara'da başladı. Toplantıda bir konuşma yapan KomisyonBaşkanı Frankie Hansen «Türkiye ender demokrasilerden biridir. Sorunların hacmi gözönüne alındığında, cömert davranmanın gerekli olduğu görülecektir» dedi. Toplatıda konuşan Türk heyeti başkanı OrduCHP senatörü Orhan Vural Türkiyenin topluluğa sunduğu önerileringerçekleşmesinin geciktiğini belirterek «Bu sürenin uzaması ilişkilerimizin içeriği konusunda ciddi kuşkular doğurmaktadır» dedi.

8- İstanbul Barosu Başkanı Orhan Apaydın yaptığı yazılı açıklamada, yazıişleri müdürlerinin ceza sorumluluğunun değiştirilmesi yerine, genel bir basın affı çıkarılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

9- Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda, basında sorumluluk ilkelerini düzeneme amacı ile Millet Meclisi AdaletKomisyonunca kabul edilen yasa önerisini görüşerek komisyonda benimsenen metnin Anayasa'ya aykırılığı gidermediği görüsüne vardı.

10- Genel Kurmay Askeri Mahkemesi, gizli kalması gereken sırlarıbir CIA ajanına verdiği ve casusluk yaptığı gerekçesiyle eski MİT görevlisi Sabahattin Savasman'ı 17 yıl 6 ay hapse mahkum etti.

11- Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi geçen yıl Aydın Efetürk adlıbir öğrenciyi öldürmekten sanık Arif Görünmez adlı bir kişiyi idamamahkum etti. Ancak karar hafifletici nedenlerden ötürü müebbed hapseçevrildi.

12- Malatya ve Antalya'da meydana gelen olaylarda iki kişi öldürüldü.

13- KTFD Dışişleri Bakanı Kenan Ata kol, Birleşmiş Milletler GenelSekreteri Waldheim ile Zürih'te yaptığı toplantıdan sonra, Genel Sekreter'e adadaki son durum hakkında bilgi verdiğini ve görüşmenin yapıcı ve verimli bir biçimde geçtiğini söyledi.

14- Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, Kipriyanu'nun, Denktaş'ia görüşebileceğini Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine resmen bildirdiği açıklandı.

10 Nisan 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar konfederasyonu ile Türkiye Ootomobilciler ve Şoförler Dernekleri Federasyonu yöneticilerini, Başbakanlıkta kabul etti. Ecevit görüşmede «Öyleumuyorum ki, konfederasyonun sorunlarıyla, bakan arkadaşlarınız dabizzat ilgilenme olanağı bulacaklardır» dedi.

2- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Avrupa Toplulukları Komisyonu Başkan Yardımcısı VVİlhelm Haferkamp ile komisyonun politik isler görevlisi Duchateau'yu kabul ederek bir süre görüştü. Müezzinoğlugörüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin, sorunlarınıkendi kaynaklarını harekete geçirmek suretiyle çözümlemeye çalıştığıbir sırada AET'nin bize karsı, her zamandan daha anlayışlı olması ve bugayretlerimizi kolaylaştıracak yönde çaba harcaması önem taşımaktadır» dedi.

3- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş polis örgütünün 134. kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada, «Polis örgütünün koşullandırılmış militanlardan arındırılması gerektiğin1!» belirterek «Demokrasimize uzanan eller karşılarında en güçlü engel gördükleri polislerimizialçakça kurşunlamaktadır. Bu savaşımızda Türk halkı polisinin yanındadır» dedi.

4- Dışişleri Bakanı Enformasyon Genel Müdürü Metin Kuşdaloğlu, Dışişleri Bakanlığı Gene! Sekreteri Büyükelçi Şükrü Elekdağ'm, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Byron Teodopulos ile önümüzdeki aylarda Atina'da yapılacak olan resmi görüşmelerkonusunda görüş alışverişinde bulunduğunu açıkladı.

5- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafındanyapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü'nü (UNiDO) bir uzmanlık biçimine dönüştürmek için hazırlanan yasa taslağınınTürkiye tarafından da imzalandığı bildirildi.

6- Partilerarası özel Komisyon tarafından hazırlanan ve seç'im yasalarında değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifi, Millet Meclisi genel kurulunda değiştirilerek kabul edildi.

7- Türk - iş Genel Başkanı Halil Tunç yaptığı açıklamada. Çalışma Bakanlığfnm kamu kuruluşlarında DİSK ve bazı bağımsız kuruluşları yetkili kılma çabalar içinde bulunduğunu belirterek, «bu tutum sür- durulduğu takdirde hükümete karsı beslediğimiz iyi niyetleri gözdengeçirme ve yemi değerlendirme yapma zorunda kalacağımızı duyururum» dedi.

8- Yalova yakınlarındaki bir iplik fabrikasında önceki gece gerçekleştirilen, iki buçuk milyonluk soygun olayına katılan üç kişi çaldıkları paralarla birlikte yakalandı.

9- Diyarbakır ve Turgutlu'da meydana gelen olaylarda iki kişiöldürüldü. İstanbul'da ise bir gencin cesedi bulundu.

10- Türk lirasının Amerikan doları karşısındaki değeri 26 lira 50kuruş olarak belirlendi. Yurt dışında çalışanları ngönderecekleri ve bozduracakları dövizlerle, yurda getirilmesi zorunlu olmayan dövizlere% 40 oranında prim uygulanmasına ilişkin Maliye Bakanlığı bildirisi.Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

11- 1977 de imzalanan Libya ile ortak deniz nakliyatı ve gemi inşave onarım şirketi kurulmasını öngören anlaşmaların onaylanmasıyla ilgili karar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- AET Karma Parlamento Komisyonu'nun 24. dönem toplantısında alınan tavsiye kararları, 28 maddelik bir ortak bildiri ile açıklandı. Bildiride Türkiye'nin desteklenmesi istendi.

13- Mısır Başbakanı Mustafa Halil'in son demecinde, Golan Tepelerinin israil'den geri alınması için bir savası destekleyeceklerini açıklamasından sonra, İsrail'in ABD ve Mısır'a birer protesto notası gönderdiği açıklandı.

14- Kabil radyosunda bir konuşma yapan Afganistan Devlet Başkanı Nur 'Muhammed Tara'kki, Pakistan ve İran'ın içişlerine karıştıklarını, bunun kabul edileceyecek bir durum olduğunu söyledi.

15- ABD Hükümeti, İran'daki son idamlar ve özellikle Eski Başbakan Amir Abbas Huveyda'nın idamından sonra, Tahran BüyükelçisiJohn Şullivan'ı geri çağırdı.

16- İtalyan gizli polis örgütü (DİGOS) gerçekleştirdiği operasyolar sonucu Eski Başbakan Aldo Moro'yu öldürlükleri saptanan ve içlerinde üniversite öğretim üyelerininde bulunduğu 22 kişiyi yakaladığıbildirildi.

17- Sinema dünyasının en büyük ödülü olarak kabul edilen Oskarödülleri dağıtıldı. En iyi film ödülünü Geyik Avcısı, en iyi aktör ödülünü John Voight, en iyi aktrisi ödülünü de Jane Fonda kazandı.

11 Nisan 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Irk'ta düzenlediği basın toplantısında, son alınan ekonomik kararlar konusunda bilgi vererek, «Alınan kararların devalüasyonla ilgisi olmadığını, bunların devalüasyonunbaskısını giderici tedbirler olduğunu» söyledi ve «Aldığımız önlemlerdaha önce de olumlu sonuçlar vermişti» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TBMM'de düzenlediğibasın toplantısında Türk parasıyla ilgili olarak alınan yeni kararları sertbir dille eleştirerek, «Bu devalüasyon değildir diyenlerin alnını karışlarım. Bir avuç mutlu kişi, milletin sırtından milyonlar vuracaktır. Bukararlar, Türk Parasına karşı yeni bir suikast tertibinden başka birseydeğildir» dedi.

3- Devlet Bakanı Lütfi Doğan, Kutsal Emanetlerin rehin edileceğive Hac mevsiminde Suudi Arabistan'da sergileneceği yolunda çıkanhaberleri tümüyle yalanladı.

4- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, yürürlüğe giren yeni bir kararla, altın ticaretinin döviz alış - verişinde olduğu g'ibi disiplin altınaalındığını belirterek, altın ticaretinin ancak Maliye Bakanlığı'nca, kendilerine yetki verilmiş kişiler tarafından yapılabileceğini ve bu ticaretinsürekli denetim altında bulundurulacağını söyledi.

5- Ankara Belediye Baskanı'nın çağrılısı olarak yurdumuzda bulunan Berlin Kreuzberg Belediye Başkanı Rudi Pietschker, Çalışma Bakanı Bahir Ersoy'u ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşme sırasında,Türk işçilerinin soıunları üzerinde duran Ersoy, bu sorunların çözümün-de konuk belediye başkanının yardımcı olmasını istedi.

6- 'MSP Genel Başkan Yardımcısı Rscai Kutan, verdiği yazılı demeçte, «Hükümet vergi kanunlarını Meclis'ten geri çekmelidir. Çünküher devalüasyon, milletten alınan yeni bir vergi demektir» dedi.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Agah Oktay Güner, bir demeçvererek, «Katlı kur politikasıyla devletin, döviz karaborsacısına Hükümet eliyle mağlup edildiğini» öne sürdü.

8- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, «Son yapılan kur ayarlamasını, karmaşık, tutarsız, enflasyonu ve pahalılığı körükleyici, bilim veakıl dışı bir para operasyonu» olarak niteledi ve «Aslında dövizi çok pahalıya alıp ucuza satmak, adını koymadan bir nevi topal devalüasyonyapmaktır. Devalüasyonların en büyüğü budur» dedi.

9- Türk - İs Genel Başkanı Halil Tunç, yaptığı açıklamada, 11'nciGenel Kurul'da Başkanlığa adaylığını koymayacağını kesinlikle bildirerek, «Hiçbir zorlama üç yıl önce vermiş olduğum aktif sendikacılıktanayrılma kararımı değiştiremeyecektir» dedi.

10- İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından düz<enenen Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması sonuçları açıklandı. Yarışmada, Yeni AsırGazetesi'nden Güngör Mengi, fıkra ve makale dalında birinciliği aldı.

11- Adana'da ve Kars'ta meydana gelen olaylarda, biri fabrika işçisi olmak üzere iki kişi öldürüldü.

12- Federal Almanya'da nüfus çoğunluğunu Türklerin oluşturduğuKreuzberg ilçesinin Belediye Başkanı Rudi Pietsch'ker, düzenlediği«Türkler Berlin'de - Tecrübeler, Sorunlar, Olanaklar» isimli konferansta.Ülkemizde yaşayan işçileriniz, genellikle yurda döndüklerinde kendilerine uygun iş bulamamakta, bu durum çocukları için daha da acıklı olmaktadır. Bu nedenle, pek çok Türk belki de ömür boyu ülkemizde veöteki ülkelerde kalmak istemektedirler» dedi.

13- Yunanistan Ulusal Turizm örgütü Genel Sekreteri PanayotLambrlas, Turizm Bakanı Alev Coşkun'un davetlisi olarak Türkiye'yegeldi.

14- Türkiye'deki temaslarını tamamlayan Güney Avrupa MüttefikKuvvetleri Komutanı Oramiral Harold Shear, Ankara'dan Napoli'ye gitti.

15- ABD Başkanı Jimmy Carter, düzenlediği basın toplantısında,ABD Yönetiminin İngiltere, Fransa, Almanya ile birlikte, Türkiye'ye 150milyon dolarlık yardım yapacağını umduğunu belirtti., Carter, 150 milyon dolarlık ek bir yardım paketini Kongre'nin onayına sundu.

16- Bulgaristan Halk Cumhuriyeti'riin Ankara Büyükelçisi VladimirGrantcharov düzenlediği basın toplantısında, Bulgaristan'ın Türkiye ileelektronik sanayiinde işbirliğini geliştirme çabası içinde olduğunu beürterek, «Bu işbirliğinin gelişmesi hainde gelecekte, uzay araştırmalarında da 'işbirliğine ulaşacağımızı ümit ediyoruz» dedi.

17- KTFD Dışişleri Bakanı Kenan Atakol, Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte, Zürih'te BM Genel Sekreteri Waldbeim ile yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiğini ve KTFD Başkanı Denktaş ile Kıbrıs Rum Lideri Kipriyanu arasında bir doruk toplatısmın gerçekleşmesi için görüş alış - verişinde bulunulduğunu bildirdi.

18- Brüksel'de bulunan Türk Parlamento Heyeti'ni kabul ederekbir süre görüşen NATO Genel Sekreteri Joseph Luns, «Türkiye'ye yardım için çabalarımı sürdüreceğim.» dedi.

19- Türkiye - Avrupa Ekonomik Topluluğu Karma Parlamento Komisyonu'nun Ankara'da sona eren 24'ncü dönem toplantısında alınantavsiye kararları açıklandı. Komisyon, Ortaklık Konseyi'ni, Yunanistan'ın topluluğa tam üyeliğinin gerçekleştirilmesinden önce, Türkiye'ninsiyasi ve ekonomik çıkarlarını koruyacak gerekli önlemleri belirlemeyeçağırdı.

20- Batılı ülkelerin Türkiye'ye yapacakları yardımlar konusundaüst düzeyde görüşmeler yapmak üzere Zürih'e giden Mal'iye BakanıZiya Müezzinoğlu, ilk olarak, Türkiye.ye Yardım Koordinatörü Waltef,Kiep ile görüştü.

21- İran'da devrim mahkemelerinde yargılandıktan sonra 11 kişinin daha idam edildiği açıklandı, idam edilenler arasında, eski Dışişleri Bakanı ve CENTO Genel Sekreteri Abbas Ali Halatbari ve eski Meclis Başkanı da bulunuyor.

22- Mısır Parlamentosu, Mısır - İsrail barış anlaşmasını 13'e karşı329 oyla onayladı.

23- İngiliz Muhafazakar Partisi'nin 3 Mayıs'ta yapılacak seçimlerleilgili bildirgesi yayınlandı. Parti Başkanı Margaret Thatcher, düzenlediği basın toplantısında, gelecekte ingiltere'nin Başbakanı olması halinde. Başkanı bulunacağı hükümetin ingiliz yurttaşlarına daha çok para ve sorumluluk'kazandıracağını söyledi.

24- Francois Mitterrand, Sosyalist Parti Birinci Sekreterliği görevine yeniden seçildi.

25- «Uganda Ulusal Cephes!i»nin (UUKC) Tanzanya kuvvetleri desteğinde Kampala'yı ele geçirdikleri, Kampala Radyosu'nca açıklandı.«UUKC» Kampala Radyosu'nda yaptığı açıklamada, Uganda'da geçicibir hükümet kurulduğunu belirtti.

12 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes'in ayrı ayrıkabul ederek bir süre görüştü.

2- Resmi bir ziyaret için Ankara'ya gelen Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adam Malik ve Eşi, Başbakan Bülent Ecevit tarafından karşılandı. Malik ve Eşi onuruna TBMM Tören Salonu'nda biraksam yemeği veren Başbakan Ecevit, yaptığı konuşmada, «Eğer Türkiye ve Endonazya, her biri kendi bölgelerinde olduğu kadar, Asya'nıniki ucundaki bu iki bölge arasında da etkin bir işbirliğine katkıda bulunabilirlerse, dünyada co'k olumlu gelişmelere yol açmış olurlar» dedi.

3- AP Senato Grubu'nda bir konuşma yapan Parti Genel BaşkanıSüleyman Demirel, Hükümetçe alınan son ekonomik önlemleri karaborsacılığı ve kaçakçılığı dinamizm sayarak meşrulaştırdığını belirterek,«Hükümet, resmi yollarla döviz bulmadıkça, karaborsayı önleyemez»dedi.

4- Türkiye'ye yardım konusunda görüşmelerde bulunmak üzereZürih'te bulunan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, IMF Başkanı Jacguesde Larosiere ile bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra bir açıklamayapan Maliye Bakanı Ziya Müezzlnoğlu, «Bu toplantı ile, Türkiye - IMFarasında, askıda kalmış gibi görünen bazı sorunlar çözümlenmekte vebaşlamış olan yardım çalışmaları hızlanmaktadır» dedi.

5- Türk ve Yunan Turizm örgütleri yetkilileri arasında başlayangörüşmelerden önce bir açıklama yapan Turizm ve Tanıtma BakanıAlev Coşkun, «Türk - Yunan görüşmeleri ve sorunların çözümü, inanıyoruz ki her iki ülkenin yararınadır. Ancak bu çözüme ulaşmak için siyasal sorunları daima ön plana getirmek, bu yaklaşımı sağlamada yardımcı değil, engelleyici rol oynamaktadır» dedi.

6- Kültür Bakanı Ahmet Taner Kışlalı, Topkapı Sarayı'nda korunan «Kutsal Emanetler» in, dış ülkelere götürülerek sergileneceği, hatta rehin edileceği yolunda basında çıkan haberler konusunda açıklamada bulunarak, «Kuşkusuz Bakanlığımızın ve Hükümetimizin, her Türkvatandaşının korunmasına büyük özel gösterdiği kutsal emanetlerinYurtdışına çıkarılmasına ve rehin edilmesine izin verebileceğini düşünmeye olanak yoktur.» dedi.

7- Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Millet Meclisi AP Grubu'nun «4. Beş Yıllık Kalkınma Planı» nın iptaline ilişkin istemini görüştüve bu istemi Anayasa Mahkemesi görev alanı idinde görmediğindenreddetti.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes, düzenlediği basın toplantısında, «Yurdumuz, kasıtlı denecek kadar yanlış iktisat politikasıuygulayan Hükümet elinde ekonomik perişanlığa sokulmuştur.» dedi.

9- CHP Genel Yönetim Kurulu'nca yapılan toplantıda, Parti'ninGençlik Kolları Genel Baskanlığı'na getirilen Emin Koç, Yönetim Kurulu üyelerini açıkladı.

10- Türkiye Esnaf ve Sanatkâları Konfederasyonu Genel BaşkanıHüsamettin Tiyanşan, Başbakan Bülent Ecevit'in, Konfederasyon veTürkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanlık Divanları üyeleriyle görüşmesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, «Dükkanında,atölyesinde arabasında çalışan milyonlarca insanın «ne olacağız» endişesinden kurtarılması lazımdır. Aksi hal'de, bu sessiz çoğunluğunreaksiyonunun çok daha ağır sonuçlar getirecek boyutlara varmasını,hiç birimizin önleyemeyeceğini saygılarımızla arzederiz» dedi.

11- Türk - İş'e bağlı Sağlık - İs Sendikası'nın 8'nci Genel KuruluAnkara'da çalışmalarına başladı. Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Sendika Genel Başkanı Mustafa Başoğlu ve söz alan konuklar,Türk - İş Genel Başkanı Halil Tunç'u eleştirdiler.

12- Basın Enstitüsü Derneği'riin yıllık kongresi sonucunda, Yönetim Kurulu Baskanlığı'na Mehmet Barlas getirildi.

13- Bandırma'da kurulu Etibank, boraks, asitborik ve sülfirikasitfabrikalarının 1978 mali yılı içinde yaklaşık olarak 27 milyon liralıkkar sağladığı açıklandı.

14- Petrol yokluğu yüzünden, İzmir Rafinerisi'ndeki ham petrolüretim ünitesi, sabahtan itibaren durduruldu.

15- Devlet İstatistik Enstitüsü'nce yayınlanan «1978 Cep Yıllığında, ülkemizde 1976 yılında çeşitli suçlardan 50 bin 469 kişinin cezaevine girdiği, 47 bin 301 kişinin ise salıverildiği bildirildi.

16- İzmir'de bir arabanın içinden açılan ateş sonucu, NATO'dagörevli bir Amerikalı assubay, Denizli'de meydane gelen olaylarda ise3 öğrenci öldürüldü.

17- Türkiye ile Büyük Okyanus ülkelerinden Batı Samoa arasında.Büyükelçilik düzeyinde diplomatik ilişkiler kurulmasının kararlaştırıldığı Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı.

18- Birleşik Amerika Dışişleri Bakanlığı, Amerika'nın iki yıl içindeTürkiye'ye 675 milyon dolarlık bir yardım bulunmasını öngören programın ana hatlarını açıkladı.. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hodding Carter, Başkan Carter'ın, Türkiye'ye acil ekonomik yardım olarak 150 milyon dolarlık bir ödenek tahsisi için Kongre'ye başvurmasından sonragazetecilere yaptığı açıklamada, 675 milyon doların 1979 ve 1980mali yıllarında sağlanacağını söyledi.

19- İran'da aralarında es'ki bir belediye başkanı ve bir generalin debulunduğu 8 kişinin idam edildiği açıklandı.

20- Pakistan'da, 6 partiden oluşan «Ulusal İktifak», partilerin oybirliği ile aldığı karar sonucu. Ziya Ül Hak Başkanlığı'ndakİ Hükümet'den çekildi.

21- 1979 yılı programının uygulanması, koordinasyonu ve izlenmesine ilişkin kararın eki olan «Yatırım projeleri ve harcamaları «belirlenerek, Resmi Gazete'de yayınlandı.

13 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Bülent Ecevit'i Çankaya Köşkü'nde kabul -ederek bir süre görüştü. Korutürk ve Eşi ayrıca,Türkiye'yi resmen ziyaret etmekte olan Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adam Malik ve Esi'ni de Çankaya Köşkü'nde kabul ettiler.

2- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay, Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adam Malik ve Esi onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Bu ziyaretin ikili ilişkilerimize olumlu katkılarda bulunacağına ve zaten güçlü olan Türk - Endonezya dostluğunu daha daperçinleyeceğine inanıyorum» dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ilehaftalık olağan görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Korutürk'e içve dış gelişmeler konusunda bilgi verdiğini, kendisinin görüşlerini aldığını söyleyerek, Maliye Bakanı Müezzinoğlu'nun Zürih't-e UluslararasıPara Fonu Başkanı Jacques Larosiere ile yaptığı görüşmenin çok olumlu geçtiğini bildirdi.

Öte yandan, Türkiye Bakkallar ve Bayiler Dernekleri Federasyonu Başkanı İbrahim Gürpınar'ın başkanlığında, -Federasyon yöneticilerinden kurulu heyeti, kabul eden Ecevit, Hükümet olarak tüketici, üreticive bakkalların sorunlarını birbirinden ayırmadıklarını söyleyerek, «Üçkesimin sorunlarının çözümünün en sağlıklı ve hakça bir çözüm şekliolacağına inandığını» belirtti.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demire!, Samsun ve ilçelerindeyaptığı konuşmalarda, «Milletimizin bugün endişeler, tereddütler ve ızdıraplar içinde olduğu bir gerçektir.» diyerek, «Devletin baş vazifesiolan kanun ve nizam hakimiyetini sağlama isinin geniş çapta aksadığını» öne sürdü.

5- Zürih'te IMF Başkanı ve Türk ekonomisinin kalkınması içinhazırlanan acil yardım konusunda Federal Almanya Hükümeti'nce görevlendirilen Aşağı Saksonya Maliye Bakanı Kiep ile görüşmeler yapanMaliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Türkiye'ye döndü. Yeşilköy Hava Limanı'nda bir demeç veren Müezzinoğlu, Kiep'le yapılan görüşmelerdebir durum değerlendirmesi yapıldığını, IMF Başkanı ile yapılan temaslarda ise Türkiye - IMF ilişkileri üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

6- İstanbul Üniversitesi iktisadi Enstitüsü'nce düzenlenen «Toplumsal Anlaşma ve Asgari Ücret» konulu konferansta konuşan ÇalışmaBakanı Bahir Ersoy, «1978 yılının en önemli olayı diye nitelediği toplumsal anlaşmanın tarihsel bir belge olduğunu» söyledi.

7- Köyisleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz, düzenlediği basıntoplantısında, köylerin tahliyesi girişimleri üzerinde Hatay'ın Reyhanlıilçesinde özel şahıslara ait bazı köylerin kamulastmldığım belirterek,«Bu uygulama ile birlikte tüm yörenin ekonomik kalkınmasına ilişkinprojeler hızla gerçekleştirilecektir.» dedi.

8- Genel kurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, resmi bir ziyarette bulunmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti. Hareketinden önce, Havaalanında bir demeç veren Enver, Irak ziyaretinin geçen kasımayında karşılıklı olarak kararlaştırıldığını belirterek, «Irak ziyaretiminmaksadı, bazı çevrelerce ifade edildiği gibi politik değildir» dedi.

9- Partisinin Van'da düzenlediği açık hava toplantısında konuşan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Hükümet'in iç ve dış politikasını eleştirdi ve son ekonomik kararların millet yararına olmadığıgörüşünü savundu.

10- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, bazı yabancı basın mensuplarına verdiği demeçte, anarşi ve şiddet olaylarının dışarıdan kaynaklandığını ve planlandığını öne sürerek, «Bütün siyasi partilerin iktidarıyla, muhalefetiyle anarşiyi, tedhiş ve terörü teşhiste birleşmelerigerekir» dedi.

11- Sosyalist Devrim Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar,yazılı bir demeç vererek, Başbakan Bülent Ecevit'in on gün önce devalüasyon yapılmayacağını söylediğini anımsatarak, «Devalüasyon yapılmistir. Türk lirasının yabancı paralar karşısında değerini düşürülmesidevalüasyondur» dedi.

12- TC Merkez Bankası Başkanı İsmail Hakkı Aydınoğlu, «Katlıkur» uygulamasına başlanılan önceki günden bu yaha, döviz bozdurmada yaklaşık yedi kata yakın bir artış olduğunu açıkladı.

13- Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Kurulu çalışmalarını tamamladı ve yapılan seçimlerde Genel Başkanlığa yeniden AP MilletvekiliMustafa Başoğlu getirildi.

14- Piyanist İdil Biret, Kanada Başkenti Ottavva'da National ArtsCenter'in 1700 kişilik salonunda, konuk Macar Şef Janos Ferenesik yönetimindeki National Center Orkestrası esliğinde bir konser verdi.

15- Türkiye ile Romanya arasında, 1979 - 1980 dönemini kapsayan «Kürtürel bilimsel değişim programı» Ankara'da imzalandı.

16- İran Devriminin Sesi radyosu, aralarında eski bir hava generali, -bir hapishane müdürü ve bir polis şefi bulunan yed'i kişinin, kursuna dizilerek idam edildiklerini bildirdi.

17- Bakanlar Kurulu'nun «Ekonomiyi Güçlendirme Programı» çerçevesinde, bankaların faiz oranlarını yeniden düzenleme konusunda aldığı karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

14 Nisan 1979

1- Bağımsız Bakanlardan Devlet Bakanı Enver A'kova, Devlet Bakanı Ali Rıza Septioğlu, Devlet Bakan) Mustafa Kılıç, Ulaştırma BakanıGünel Öngüt, Sanayi ve Teknoloji Bakam Orhan Alp ve imar İskan Bakanı Ahmet Karaarslan'ın imzalarını taşıyan ortak deklarasyon. DevletBakanı Mustafa Kılıç'ın makamında düzenlenen ortak bir basın toplantısı ile, imar ve iskan Bakanı Ahmet Karaarslan tarafından okundu.

11'lerden 6 Bakan, basın toplantısında, «Hükümet içinde bir süreden beri is ve dış konulardaki görüş ayrılıklarını» ortaya koydular vekısa sürede sonuç alınmadığı takdirde, «Uyumsuzluktan doğan zararınvebalinin» kendilerine ait olmayacağını açıkladılar.

«T.C. Kanunu'nun 141 ve 142. maddelerinin değiştirilmesindenvazgeçilmelidir» de denilen deklarasyon, özetle şöyle;

2- Yasalar önünde eşitlik prensiplerine rağmen devletin belirlikesimlerindeki kadrolarına si2mış olan aşırı uçlara mensup kimseler,ideolojik amaçlı dernek ve kuruluşlarla birleşerek faaliyetlerini ülkeninve milletin bütünlüğünü tehlikeye sökaca'k boyutlara vardırmışlardır.

Artık bütün yönleriyle Hükümet'in bu isin kökenine inmesinin zamanı gelmiştir. Geri kalmış yörelerimizde vatandaşlarımızın ekonomikve sosyal sorunları bazı çarpık ideolojilerce istismar edilmektedir. Busorunlar için ivedi çözümler aranmalıdır.»

Başbakan Bülent Ecevit, 6 Bağımsız bakanın açıklaması ile ilgiliolarak gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «Hükümet meseleleri Hükümet içinde konuşulur. Bakanlar Kurulu'nun konuları, öncelikle BakanlarKurulu'nda görüşülür. Onun için bir demeç vermeyeceğim.» şeklindekonuştu.

Bağımsız 6 bakanın bildirisini seçim otobüsünde radyodan öğrenen AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, gazetecilere yaptığı açıklamada, «Hiçbir yorum yapmam. Yorum haberin kendi içindedir» dedi.

Seçim otobüsünde radyodan öğrenen AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, gazetecilere yaptığı açıklamada, «Hiçbir yorum yapmam. Yorumhaberin kendi içindedir» dedi. Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, Bağımsız 6 bakanın yayınladıkları deklarasyona katılmadığını bildirerek,» «Hükümet'in göreve devam etmesinin ülke yararına olacağı kanısındayım. Mevcut Hükümet'ten daha iyi bir Hükümet alternatifi ortada görülmediğine göre, bir hükümet sorunu yaratmak, sorumsuzca atılmış bir adım olur» dedi.

Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, Sağlık ve SosyalYardım Bakanı Mete Tan ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzarortak bir açıklama yaparak, «Bağımsız 6 bakanın deklarasyonuna katıldıklarını» bildirdiler ve konunun Bakanlar Kurulu toplantısında kararabağlanacağını kaydettiler.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes, Bağımsız 6 bakanınortak açıklamalarını «Hayırlı bir başlangıç» olarak niteledi ve «MilliKoalisyon» önerdi.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adam Malik'i, İzmir'e uğurladı. Daha sonra Başbakanlık Konutu'nagiden Ecevit, Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Başbakan YardımcısıHikmet Çetin ve Dışişleri Bakanı Gündüz okçun ile bir toplantı yaptı.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Samsun'unTerme, Çarşamba, Alaçam ve Bafra 'ilçelerinde düzenlediği açık - havatoplantılarında yaptığı konuşmalarda, «Hükümet'in Anayasa'yı ve insanHakları Evrensel Beyannamesi'ni çiğneyen bir tutum içinde olduğunu»öne sürerek, «Sıkıyönetim, başındakilerin cansiperane çalışmalarınarağmen, bu hükümetin tutumu yüzünden beklenen sonucu vermemiştir.Bu sıkıyönetim uygulamasıyla Hükümet/iflas etmiştir» dedi.

5- Doğu ve Güneydoğu Valiler Toplantısı'nda konuşan İçişleriBakanı Hasan Fehmi Güneş, «Şiddet eylemlerinin, devletin ana kurumlarına ve demokrasimize yönelik olduğunu» söyleyerek, «Suç örgütükendini iç düzenlik kuvvetlerinden güçlü sanabilir. Biz olayı bu aşamada devraldık» dedi.

6- MSP Genel Başkanı NecmettinErbakan, Gevaş ve Tatvan'dayaptığı konuşmalarda, «Hükümeti biran önce görevden uzaklaştırmanınzamanı geldiğini» belirterek, «Bu Hükümet, nasıl kuruduysa öylece dedüşürülebilir. Bunda da büyük yarar vardır.» dedi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes, partisinin Amasya İlKongresi'nde, «Hükümet, Marksist ekonomi anlayışı içinde orta sınıfıortadan kaldırmayı amaçlıyor» dedi.

8- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, Ankara'da çalışmalarına başlayan Petro Kimya - İş Sendikası Genel Kurulu'nda yaptığı ko- nuşmada, «DİSK 1 Mayıs 1979'u yalnızca istanbul'da 1 Mayıs alanındakutlayacaktır dedi.

9- Türkiye Gazeteciler Sendikası Yöneticiler Kurulu toplantısındabir konuşma yapan TGS Genel Başkanı Oktay Kurtböke, «İç ve dış sermaye çevrelerinin elleriyle üretilen bunalımın faturasını Türk emekçilerine ödetmek için yürütülecek her siyasete karşıyız» seklinde görüşlerini açıkladı.

10- Petrol Ofisi Genel Müdürü Sebahattin Alaçam, yaptığı açıklamada, Bölge Müdürlüğü'nün elinde 8 bin ton motorin bulunduğunubelirterek, «Piyasaya kısıtlı olarak günde ancak 1500 ton motorin verilebildiğini» söyledi.

11- Diyarbakır, Terme ve Gaziantep'te meydana gelen olaylarda,biri polis üç kişi öldürüldü.

12- Balkan Film Senliği istanbul'da başladı.

13- KTFD'de Demokratik Parti adında yeni bir siyasi parti kuruldu. Böylelikler, KTFD'deki siyasi partilerin sayısı 8'e yükseldi.

14- Atina'ya yaptığı ziyaretini tamamlayan Kıbrıs Rum ToplumuLideri Kipriyanu, havaalanında verdiği demeçte, «Kıbrıs meselesininadil bir şekilde çözümlenmesine Rum tarafının hazır olduğunu, ancakgerekirse mücadelelerini sürdüreceklerini» açıkladı.

15- İktisadi İşbirliği ve Kalkınma örgütü (OECD) tarafından yayınlanan şubat ayı rakamlarında, 24 ülke arasında enflasyonun en hızlıolduğu ülkenin Türkiye olduğu ve fiyatların bir ayda yüzde 2.2 oranında arttığı belirtildi.

16- İran'da. İslam Devrim Mahkemeleri tarafından idama mahkumedilen 5 kişi daha kursuna dizildi. Son -infazlarla, İslam Devrimi'ndenberi, 26'sı general olmak üzere, toplam 124 kişi idam edildi.

15 Nisan 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman -Demire!, Amasya'nın Merzifon,Gümüşhacıköy ilçeleri ile Çorum'un Sungurlu kazasında yaptığı konuşmalarda, «Hükümetin 15 aylık faturasının bir hükümeti değil, 10 hükümeti bile götürmeye yetecek kadar yüklü olduğunu» belirterek, «Milletin üzerine ölü toprağı serpişmediğini gösterme zamanı gelmiştir. Şartlar ne olursa olsun, milletimizin yanındayız» dedi.

2- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Faruk Sükan, AnadoluAjansı'na verdiği demeçte, Ortadoğu, Pakistan, İran ve Afganistan'dameydana gelen değişikliklerden sonra Türk Devlet politikasının yenidendüzenlenmesi gerektiğini belirterek, «Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve tümdevlet güçlerinin teyakkuz durumunda olduğunu» söyledi.

3- Haftalık Yankı Dergisi'nin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hikmet Çetin, «Ekonomik önlemlerin Türkiye'yi içinde bulunduğu güçlüklerden hemen kurtaracağı iddiasında değiliz. Ancak olumlu sonuçlar ortaya çıkacaktır» dedi.

4- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, Van'da yapılan Doğu veGüneydoğu İlleri Valiler Toplantısından son yaptığı açıklamada, «Günümüzde yeni bir yönetici modeline gereksinme duyulduğunu ve yöneticilerin bölgelerinin ekonomik kalkınmalarında da aktif olmaları gerektiğini» söyledi.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, bir açıklamada bulunarak, «-Bağımsız altı Bakan'ın şiddet olayları ve ekonomik konulardaetkin önlemler alınmasını isteyen deklarasyonuna bir Türk vatandaşıolarak katılmanın mümkün olmadığını» bildirdi.

6- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, İstanbul Üniversitesince düzenlenen «Yöneticilik eğitiminde 25. yıl programı» adlı seminerde yaptığıkonuşmada,» «Ücretlerle fiyatlar arasında bir denge kurulması ve ekonomik darboğazın aşılması için isçi ve işverenin fedakarlıkta bulunmasıgerektiğini söyledi.

7- Irak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdül Cabbar Sansel'inresmi konuğu olarak Irak'ta bulunan Genelkurmay Başkanı OrgeneralKenan Evren, Irak Devrim Komuta Konseyi Başkanı Yardımcısı SaddamHüseyin ve Irak Savunma Bakanı Adnan Hayrullah ile ayrı ayrı görüştü.

8- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Van, Gevaş ve Tatvan'ı kapsayan gezisinden sonra Ankara'ya dönerken yaptığı açıklamada, «Hükümet'in dış güçlerin emriyle hareket ettiğini» öne sürerek,«Hükümet'teki çatlaklığın oyalama yoluyla geçiştirilmek istenmesi ilehiçbir şey halledilemez.» dedi.

9- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Partisinin Yozgat'dadüzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, «Hükümet'in çekilmesini,bir milli koalisyon kurulmasını, tüm Türkiye'yi kapsayan bir sıkıyönetimilan edilmesini ve DGM ile ilgili yasanın çıkarılmasını» istedi.

10- Kıbrıs Rum Toplumu Temsilciler Meclisi Başkanı Mihailides,Agon Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Kıbrıs meselesinin esası, Ada'dakiTürk askelerinin varlığıdır. Yakında başlayacak toplumlararası görüşmeler çözüm için tek yoldur. Görüşmeler, inatla ve sabırla sürdürülmelidir»dedi.

11- OECD tarafından yayınlanan bir raporda, örgüt içinde yer alanülkeler arasında fiyat artışlarının en yüksek olduğu ülkenin Türkiye olduğu ve fiyatların diğer Avrupa ülkelerine göre yedi kat hızla arttığıaçıklandı.

12- İran'da beş kişinin daha Devrim Komiteleri'nce idam edilmesinden sonra, İran isfam Devrimi Başsavcısı Mehdi Hedevl, iran Radyosu'ndan yayınlanan bildirisinde, Humeyni komitelerine verilmiş olantutuklama belgelerinin iptal edildiğin1! açıkladı.

13- Yugoslavya'nın Karadağ Bölgesi'nin Adriyatik kıyı şeridinde,Richter ölçeğiyle 7.2 şiddetinde meydana gelen depremde, 200 kişininyaşamlarını yitirdikleri ve yüzlerce turistik otel ve hastanenin yıkıldığıbildirildi.

16 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Türk - İs 11. Genel Kurulu'nagönderdiği telgrafta, «Sınıf ayrılıkları ve çatışmalarından yarar umanlar, Türk işçisinin demokrasiye olan inancı karsısında isteklerini uygulama alanı bulamayacaklarını artık görmüş olmalıdırlar» dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Ankara'da çalışmalarına başlayanTürk - İş 11. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içindebulunduğu ekonomik ve sosyal sorunların büyük boyutlara eristiğini vebölücülük hareketlerinin iç ve dış nedenlerden kaynaklandığını belirterek, «İç nedenlerle Türkiye'yi bölmek isteyenler vardır. Türkiye'de sömürülerini sürdürmek isteyenler, ülkeyi bölerek sömürmekte yarar görüyorlar» dedi,

3- Hükümet içindeki altı Bağımsız Bakan'ın karnuoyuna açıkladıkları «Uyarı bildirisi» Bakanlar Kurulu ve CHP Genel Yönetim Kurulu'nda ele alındı. Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulu toplantısınagirmeden önce gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta. Bağımsız Bakanların açıklamasına değinerek, «Bu açıklamanın benim için ve kamuoyu için izaha muhtaç yönleri vardır. Benim açımdan sorun olmadığıiçin, neyin çözümleneceğini bilemiyorum.» seklinde konuştu.

4- Maliye Bakanı Ziye Müezzinoğlu, Türk Haberler Ajansı'nayaptığı açıklamada, «Gelir vergisindeki kayıp ve kaçağın, büyük boyutlara ulaşarak varlığını sürdürdüğü, ücretliler üzerindeki vergi yükünün giderek ağırlaştığı ve bu durumun çeşitli sorunları beraberinde getirdiğibir gerçektir» dedi.

5- Dışişleri Bakanı Gündüz ökçün'ün, İran'a yapacağı resmi ziyaret, iran Dışişleri Bakanı Kerim Sencabi'nin istifası üzerine ertelendi.

6- Bayındırlık Bakanı Serafettin Elçi, 1979 Karayolları Bölge Müdürleri toplantısında yaptığı konuşmada, «Karayolları Ağı GeliştirmeProjesi adı altında yeni bir projenin hazırlandığını ve karayolu ağının100 bin kilometreye çıkarılacağını» söyledi.

7- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Türk Haberler Ajansı'naverdiği demeçte, «1979 yılı ilk üç aylık dışsatımın, geçen yılın aynıdönemine göre yüzde 37.7 oranında artarak 661 milyon 423 dolarayükseldiğini» açıkladı.

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Irak Genelkurmay Başkanfnın resmi konuğu olarak Irak'a yaptığı geziyi tamamlayarak, Diyarbakır'a döndü.

9- Sosyalist Devrim Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar, istanbul'da yaptığı açıklamada, 6 Bağımsız Bakan'ın Hükümet'e verdikleri Muhtırayı normal karşıladıklarını belirterek, «Bunlar tehlike belirir belirmez, gemiyi terketme hazırlıklarına giriştiler. Bu durumun teksorumlusu geçersiz politikası ile Ecvit'in kndisidir» dedi.

10- Türk - İs 11. Olağan Genel Kurulu çalışmalarına başladı. GenelKurul'da Divan Baskanlığı'na seçilen Halil Tunç, Sendika Başkanlığı'na kesinlikle adaylığını koymayacağını açıkladıktan sonra yaptığı konuşmada, «Türk - İs Türk ulusunu devletiyle, milletiyle bir bütün olarakgörür. Bölücülüğün her çeşidine kesinlikle karşıdır. Türkiye'nin bütünlüğü için her zaman kavgaya hazırız. Komüniizm'e de, Faşizm'e de karsıyız.» dedi.

11- Oleyis Sendikası Marmara Bölge Şubesi 4. Dönem Olağan Genel Kurulu'nda konuşan, DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, «100 binlerce kişi cezaevine girse de, 1 Mayıs kutlanacaktır.» dedi.

12- DiSK'e bağlı Petkim - iş Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa

Mustafa Karadayı seçildi.

13- Madaralı Roman Ödülü'nü, «Alnında Mavi Kuşlar» adlı yapıtıyla Aysel Özakın kazandı.

14- İran Dışişleri Bakanı Kerim Sencabi'nin Devrim Komiteleriyleuyuşmazlığa düştüğü gerekçesiyle istifa ettiği bildirildi. Bu arada, 5kişinin daha idam edildiği ve idam edilenlerin sayısının 134'e çıktığıaçıklandı.

15- İran Başbakan Yardımcısı Amir Abbas Entezam, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, İslam devriminin Türkiye ile işbirliği olanaklarını fazlalastırdığını belirterek, iran, Türkiye, Pakistan, Ortadoğu veBasra ülkelerin1! içine alan bir «Ekonomik İşbirliği Paktı» kurulmasınaÇalıştıklarını açıkladı.

16- Kuveyt'te toplanan Arap Ülkeleri Maliye ve Ekonomi Bakanları,Bağdat Zirvesi'nde, alınan kararlar uyarınca, Mısır'ın Arap EkonomikToplumsal Kalkınma Fonu'ndan çıkarıldığını bildirdiler.

17- Brüksel Havaalanın’da, alana inen bir İsrail uçağına yapılansaldırı sonucu 12 kişinin yaralandığı, Filistinli oldukları bildirilen ikigerillanın yakalandığı açıklandı.

17 Nisan 1979

1- Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulu toplantısından sonrayaptığı açıklamada «Bölücülüğe ve sömürücü akımlara bilerek veya bilmeden alet olan kişilere, derneklere veya başka kuruluşlara karşı en etkin yasal önlemlerin alınacağını» söyledi ve «Türkiye devletinin ülkesive milleti ile bölünmez bütünlüğünü korumak için milletin bireyleri arasında her türlü ayrımı reddeden Atatürk Milliyetçiliğine ve laikliğe bilinçle ve sımsıkı sarılmak gerektiğinde; Bakanlar Kurulu birleşmektedir»dedi.

CHP Ortak Grup toplantısında da bir kanuşma yapan Başbakan Bülent Ecevit, «Hükümetin içinde hiçbir sorun bulunmadığını» bildirerek, Hükümetimiz dimdik ayaktadır» dedi.

2- Bakanlar Kurulunun .6 bağımsız bakanın girişimi ile ilgili olarak17 saat süren toplantısından sonra yapılan açıklamada, «Hükümetintam bir uyum içinde çalıştığını ve çalışacağını» bildirildi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, düzenlediği basın toplantısında Bakanlar Kurulu'nun 17 saatlik toplantısından sonra hükümetin dimdik ayakta olduğunu söylemenin inandırıcı olmadığını bildirerek, «Bu Bakanlar Kurulu toplantısı değil, bir iflas masası toplantısıdır» dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, TürkiyeEsnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile Türkiye Şoförler FederasyonuBaşkanlık divanı üyelerinden oluşan heyetle yaptığı görüşmede «Esnafve sanatkarlarımızla, şoförlerin istekleri, yerine getirilmesi mümkünisteklerdir» dedi.

5- Bir süre önce Van'da yaptığı incelemeler ve «Bölge ValilerToplantısı» ile ilgili izlenimler konusunda Bakanlar Kurulu üyelerinebilgi veren içişleri Bakanı Hasan Fehm'i Güneş «Doğu'da bugün yangın var. Ama bu yangın bacayı sarmış değildir. Doğu'da hesapsız bir şiddethareketi halkı bölücülerin yanına iter» şeklinde konuştu.

6- Bağımsız 6 bakanın açıklamasında yer alan ve Bakanlar Kurulunun son toplantısında uzun tartışmalara yol açan bölücülük konusuve bu konuda alınacak önlemlerle ilgili görüşlerini açıklayan Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, «Ben Türkiye'de etnik bir grubun varlığını kabu ederim. Eğer Kürt unsuru olmasaydı, Kürtçülük sorunu bugün gündemde olmazdı» dedi.

7- 6 Bağımsız Bakanın bildirisi üzerine toplanan Bakanlar Kurulutoplantısından sonra yapılan açıklama ile ilgili olara'k MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, «Bildiri, milleti uyutucu, zaman kazanmak isteyengerçeklere aykırı beyandır. Bölücülükle ilk tedbir bu hükümetin işbaşından uzaklaştırılmasıdır» de'di.

8- Millet Meclisinde bir konuşma yapan CHP grup başkanvekillerinde Altan öymen. Mecliste siyasi partilerin üye sayılarında değis'iklikler olduğunu ve bu nedenle komisyonlarda oranların değişmes'i gerektiğini belirterek, «AP grubu başkanlıkça yapılan uyarılara rağmenkomisyonlardan birer üyesini çekmemiştir» dedi.

9- MSP Genel Başkanı Süleyman Arif Emre, basına yaptığı yazılıaçıklamada, «iktidarın ne derece başarısız olduğunu bazı bakanlarındahi kabul ettiğini, EceVit'in yaptığı açıklamanın da bu hatanın itirafından başka birşey olmadığını öne sürerek, iktidarın ayakta kalmasınaAP'nin yardımcı olduğunu belirtti.

10- Kimya İşverenleri sendikası Genel Kurulunda konuşan Türkiyeişveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim kurulu Başkanı Halit Narin, anarşik eylemlerdin devletin varlığını tekdit eder boyutlara ulaştığınıbelirterek, «Milli bütünlüğümüze yönelik hareketlerin devlet güçlerinintarafsızlık anlayışı içinde yüce meclisten çıkarılacak yasalarla süratleönlenmesi milli bir görev haline gelmiştir» dedi.

11- TRT Genel Müdürlüğü idari ve mali yardımcılıklarından verilenbilgide, TRT kurumunun 1978 yılı blançosunda 310 milyon lira kar ettiği ve ilk defa olarak son 15 yıl içerisinde personel sayısında düşüş olduğu açıklandı.

12- Türk Kütüphaneciler Derneğinin Kültür Bakanı ve Turizm Tanıtma Bakanlığı ile ortaklasa düzenledikleri «Çocuk ve Kitap» konuluuluslararası sempozyum İstanbul'da yapıldı.

13- DİSK'e bağlı Lastik - iş Sendikası, Good - Year, Pirelli ve Uniişyerlerinde üsbin işçi adına grev kararı aldı.

14- Tarsus MHP eski ilçe başkanı Ahmet Yasar Erbek silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Samsun'da ise bir öğrenci kimlikleri belirsizDişilerin açtığı ateş sonucu öldürüldü.

15- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültuesü Avrupa Hukuku Araştırma ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen «Avrupa Hukukunun genişletilmesi ve Türkiye» adlı seminerde, Avrupa Komisyonu .Hukuk Müşaviri Robert Fischer» Türkiye, Yunanistan arasındaki anlaşmazlıkların

ortak pazar ülkelerinin yardımıyla giderilmesinin mümkün olabileceğini»belirtti.

16- Almanya'nın haftalık ekonomi dergisi «Wirtschaftswoche», Dr.Kiep'in Ankara'deki temaslarına değinerek «Türkiye'nin 19 milyar dolardış dorcu bulunuyor. Bunun 10 milyarı kısa vadeli borçtur. Enflasyon% 60 oranındaki bir hızla gidiyor. Her beş kişiden biri işsizdir. Bir zamanların zengin Osmanlı ülkesi 5 milyar dolarlık ithalat yapmak isterken, kasasında 500 milyon dolar bulunuyor» seklinde bir haber yayınladı.

17- Tercüman gazetesi, Hollanda'nın Den Bosch şehrinde yasayan ve aralarında Ermenilerin de bulunduğu 200 kadar Türk uyruklu hristiyanın, Ankara hükümetinin dini inanışları yüzünden kendilerine baskı yapacağını öne sürerek, sığınma hakkı istediklerini bildirdi.

18- OECD istatistiklerine göre, Türkiye Şubat 1979 da sona eren12 aylık dönemde en yüksek enflasyon oranı ile ilk sırayı aldı.

19- Çeşitli arap ülkelerinin resmi ajansları tarafından verilen bilgilere göre, Irak, Mısır'la tüm diplomatik, ekonomik ve kültürel iliskilerini durdurdu.

20- Arap ülkelerinin eski mağlubiyetin yarattığı komplekslerdendolayı, İsrail ile barışa yanaşmadıklarını öne süren Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, bu ülkelerin yeni doğmuş olan israil - Mısır anlaşmasını engellemeye kalkışmamalarını isteyerek, «Araplar korku, cehaletve geri kafalılıktan kurtulamamıştır» dedi.

21- Rodezyada, ırkçı beyaz azınlık rejimine karşı silahlı mücadeleyürüten gerilla örgütlerinin boykot ettikleri genel seçimler yapıldı.

22- Pakistan'da iya Ül Hak'ın düzenlediği askeri darbeyle işbasınageçmesinden bu yana 20 aydır süren iktidarı sırasında, asılarak idareedilenlerin sayısının 300 ü aştığı açıklandı.

23- Yusuf Lüle başkanlığındaki yeni Uganda Hükümeti, DevrikDevlet Başkanı idi Amin'in ülkeyi terk ederek bir Libya uçağı ile Libya'ya kaçtığını bildirdi.

18 Nisan 1979

1- CHP Genel Yönetim Kurulunda bir konuşma yapan BaşbakanBülent Ecevit üyelere 6 bağımsız bakanın durumuyla ilgili bilgivererek, «Bazı sorunların halli için arkadaşlarımız aceleci davranmışlardır. Hareketlerinde hiçbir kasıt yoktur. O sorunlara diğer sorunlardan, daha fazla yer verilmesi için hareket etmişlerdir. Toplu, bir hareketyo'ktur» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin ortak grubunda yaptığı konuşmada «Hükümet başkanının bölücülüğünün yüksek boyutlara ulaştığını» söylediğini belirterek, «Hükümet sekerattadır. Bu kafanın bu yastıktan kalkabileceğini sanmıyorum» dedi

3- Başbakanlıkta, Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüboğlu başkanlığında iç güvenlik konularını kapsayan bir toplantı yapıldı. İçişleri bakanı, bazı bakanlar ve Milli Güvenlik Kurulu ile MİT yetkililerinin katıldığı toplantıda, iç güvenlik konularında alınan önlemler değerlendirildi,

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, verdiği demeçte Bakanlar Kurulu açıklaması ile ilgili olarak, «önemli olan sözleri değil bundansonraki icraattır.» diyerek, 6 bağımsız bakanın hareketi ile kendilerininhiçbir ilişkisi bulunmadığını öne sürdü.

5- Türkiye Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği YönetimKurulu başkanı Sezai Dıblan, «Ekonomiyi Güçlendirme Paketi» diye kamuoyuna açıklanan tedbirlerin halen ekonomik bunalımın özüne inilmediği intibaını verdiğini, KiT'lerin mali bünyesinin sağlığa kavuşturulmasının isletme açıklarının kapatılması ile mümkün olduğunu kaydetti.

6- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kusçulu,6'ların bildirisi ile hükümetin çok ciddi bir dönemde yara aldığını belirterek, Başbakan Ecevit'in sosyal ve ekonomik konulardaki açıklamalarıdoğrultusunda vakit geçirmeden uygulamaya geçilmesini istedi.

7- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanlar Konseyi,1 Mayısın Taksim alanında yapılacak gösteriyle kutlanmasını kararlaştırdı.

8- Ankara'daki Büyükelçiliklerde görevli basın müşavirleri ve basın ataşeleri ile Ankara Gazeteciler Cemiyetinde görüşmelerde bulunanCemiyet Baş-kanı Beyhan Cenkçi «Dünya ülkeleri, anarşi ve ekonomiksorunlar konusunda acil ortak önlemler almalıdırlar» dedi.

9- Rize, Tarsus ve Adana'da meydana gelen olaylarda toplam

dört kişi öldürüldü.

10- İstanbul'da Bakırköy'e bağlı Kirazlı köyünde TKP - ML veTİKKO örgütünün, Boğaz Köprüsü dahil birçok köprülere, askeri ve siviltesislere düzenleyecekleri sabotaj planları ele geçirildi.

11- Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Vasil Tşanov başkanlığında veBulgaristan Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Atnnas Ginev'in başkanlığındaki iki ayrı Bulgaristan heyeti, ulaştırma ve ticaret konularında resmigörüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

12- Atina'da bir Ermeni anıtının açılması ve «Kürt eylem kom'itesiadına konuştukları ileri sürülen iki kişinin Türkiye aleyhinde bir basıntoplantısı yapmalarına irin verilmiş olması, Atina Büyükelçimiz NecdetTezel tarafından protesto edildi.

13- Birleşmiş M'illet Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Galindo Pohl, KTFD başkanı Rauf Denktaş ile bir görüşme yaptı. Denktaşgörüşmeden sonra yaptığı 'açıklamada «Türk tarafı olarak görüşmeyehazırlıklı gideceğimizi bildirdik» dedi.

14-İiran'da Ayetullah Humeyni'ye karşı muhalefetin arttığı bildirilirken, Ayetullah Telegani ile istifa eden Dışişleri Bakanı Kerim Sencabi'nin yaptıkları ortak açıklamada devriim komitelerini sert bir dilleeleştirdikleri ve İranın yeni bir karışıklığa itilmekte olduğunu öne sürdükleri açıklandı.

15- ABD Merkezi Haber Alma Örgütü Başkanı Amiral Turner,İran'da kaybedilen üslerin meydana getirdiği açığın ancak 5 yılda kapatılabileceğini açıkladı.

19 Nisan 1979

1- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay tarafından. Senatoüyelerinin ve Parlamento'da görev yapan basın mensuplarının yararlanmaları amacıyla Senato Genel Kurulu'nun yanında bulunan bölüm, dinlenme salonu olarak açıldı.

2- Bakanlar Kurulu'nun yaklaşık beş saat süren toplantısındansonra bir açıklama yapan Başbakan Bülent Ecevit, «Türkiye'de, herülkede olduğu gibi, bazı etnik grupların varolduğunu, fakat Türk Milletinin tümüyle bir bütün olduğunu» söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, SSK ile Bağ - Kur'un taşınmazmal alım ve satımlarında yolsuzluk yapıldığı yolundaki iddialar genişbiçimde incelendi ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, konu ileilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Bakanlar Kurulu toplantısına katılmayan Devlet Bakanı Mustafa Kılıç, «Mazereti olduğu için toplantıya giremediğini» söyledi. Kılıç,Milliyet Gazeteâi'ne verdiği demeçte, «İstifa söz konusu değildir» dedi.

3- Altıların bildirisine imza atan Devlet Bakanı Enver Akova, Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, İstanbul'da 1 Mayıs mitingininyapılamayacağını söyleyerek, «İsteklerimizin mutlaka yerine getirilmesinde kararlıyız.» şeklinde konuştu.

4- Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, bir açıklamada bulunarak,hakkındaki bölücülük suçlamalarını yanıtladı ve «Gerçek bölücüler, yurdu cephelere ayıranların arasında aranmalıdır» dedi.

5- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Üstündağ, Ankara'dayaptığı açıklamada, Demirel'in 10 yıllık Başbakanlık döneminde faizve vadelerine dikkat etmeden borçlandığını ve alınan" borçların göste^rişe dönük yatırımlara aktarıldığını» bildirerek, «Aksi halde Türkiye'nindurumunun başka türlü olacağını» belirtti.

6- MSP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan, Malatya'da düzenlediği basın toplantısında, altı Bakan'ın son çıkışlarıyla ilgili görüş!erini açıkladı. Kutan, «Bu çıkışın AP'ye işaret olduğunu» öne sürerek,«AP'nin bu işaretlere cesaretle cevap vermediğini» belirtti.

7- Çocuk mahkemelerinin kuruluşu, görev ve yargılama usulleriilgili tasarı. Millet Meclisi'nde görüşülerek kabul edildi.

8- CGP'ii Belediye Başkanı olan Kurtalan Belediye Baş'kanı Cem'il Akgül, Cumhuriyetçi Güven Partisi'nden istifa ederek CHP'ye geç.tiğirii açıkladı.

9- Türk - İs Genel Kurulu'nun dördüncü gününde, konuşmacılar,yıllardan beri işçi sorunlarının ciddi bir şekilde çözümlenmediğini, Ge-,nel kurulların bir «Ağlama Duvarı» halinde geldiğini belirterek, 1 Mayıs'ın değil 24 Temmuz'un İşçi Bayramı olarak kutlanmasını önerdiler.

10- Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret BorsalarıBirliği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Dıblan, Hükümetin almış olduğuson ekonomik kararları eleştirerek, katlı kur uygulamasının zamanlayaygınlaştırılacağını ileri sürdü ve «Yakın bir gelecekte, bugünkü kurlar birleştirilecek, yeni parite üzerinden tescil işlemi yapılacak ve resmiadı konularak devalüasyon gerçekleştirilecektir.» dedi.

11- İstanbul Barosu'nun kurulacak yeni ilçe adliyeleri, yeni yasaldüzenleme girişimleri, ceza ve tutuk evlerindeki uygulamalara karşı çıkılması için düzenlediği Olağanüstü Genel Kurulu, İstanbul'da yapıldı.Baro üyelerinin gerek Genel Kurul'a, gerekse Kurul Toplantısı için «Duruşmalara Girmeme Eylemleri» ne katılış oranı yüksek oldu.

12- Denizcilik Bankası Deniz Nakliyatı Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü'ne, Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi ServetVeli Yuca atandı.

13- Irak'tan alınan 140 bin ton ham petrolün Ipraş ftafinerisi'negelmesi ve üretimin tam kapasite sürmesinin yanısıra, Pakistan'dan getirilen 23 bin ton fuel - oil de Petrol Ofisi Haramidere tesislerine boşaltıldı.

14- Nazilli, Trabzon, Adıyaman ve Gaziantep'te meydana gelenolaylarda dört kişi öldü.

15- İstanbul'da Mali Polis'in düzenlediği bir operasyon sonucuBulgaristan'dan Türkiye'ye çeşitli yollarda silah sokan ve adlarıdiğer bazı büyük kaçakçılık olaylarına karıştığı öne sürülen 19 işadamıile ilgili soruşturmanın sürdüğü, gözaltına alınan 19 kişinin İstanbul Sıkıyönetim Savcılığı'na sevkedildiği açıklandı.

16- Atina'da Ermeni ve Kürt örgütlerinin, Türkiye'yi bölmeye yönelik gösteriler yapması üzerine, Türk Hükümeti'nin Atina'yı resmenprotesto -etmesinden sonra, Yunan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, «Toplantıların özel nitelikte olduğunu ve yasalara uygun olarak yapıldığı için Hükümet'in karışma yetkisinin olmadığını» bildirdi.

17- Güney Lübnan'da, sağcı milislerin komutanı Binbaşı Saad Haddat, bağımsız bir devlet kurduklarını açıkladı.

18-İran'da SAVAK ile işbirliği yapan iki mollanın idam edildiğibildirildi.

20 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Bülent Ecevit'i ka- :bul ederek, bir süre görüştü.

Başbakan bülent Ecevit Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada; bölücülük konularında yeni önlemler alınacağını ve herhangi bir etnik topluluğun propagandasını yapankamu görevlileri ile öğretmenlerin görevlerinden uzaklaştırılacağını belirterek, «DiSK'in 1 Mayıs'ta yapmayı düşündüğü mitingin, Sıkıyönetimyasalarına aykırı olacağını» söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhuriyet Senatosu Kontenjan Grubu Başkanı Zeyyat Mandarine! ile beraberindeki Grup Yönetim Kuruluüyelerini, Basbakanlık'ta kabul ederek bir süre görüştü.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demire!, Ankara yakınındaki Bağlum bucağında gazetecilerle yaptığı konuşmada, «Erbakan hem CHP'yehem de AP'ye çatıyor. Tek başına ne yapacağını sanıyor. Türkiye'yi mikurtaracak?» dedi.

4- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hikmet Çetin, çeşitlitemaslarda bulunmak üzere Irak'a gitti.

5- Bayındırlık Bakanı Serafettin Elçi, Bakanlığı'nda bir genelgeyayınlayarak, «Resm'i dilin Türkçe olduğunu» hatırlattı ve «Memurlarıngörev başında Türkçe konuşmaya özen göstermeleri gerektiğini» bildirdi.

6- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu, İslam Kalkınma Bankası'nın TÜMOSAN'a verdiği 12 milyon dolarlık kredi konusuna ilişkinolarak düzenlediği basın toplantısında, «Otomotiv sanayiine kamu kes'imin de girmesini amaçladıklarını, ancak bunun ideolojik bir yaklaşımolmadığını» söyledi.

7- Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun, Arap ülkeleri ile yeni ticarialanlardaki olanakları araştırmak üzere, Arap Emirlikleri'ne gitti.

8- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, Bağ - Kur Yasası'nınMillet Meclisi'nde görüşülüp kabul etfilmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Yasa Tasarısının kabulü ile esnaf ve sanatkarlarımız sosyal güvence altına alınmış bulunmaktadır.» dedi.

Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, 1979 yaş çay kampanyasını, Rize'de 14.5 baş fiyatla açtı.

9- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, Basın Şeref Kartı ve Emekli Gazeteci Kartı alan gazetecilerin onuruna İstanbul'da düzenlenen törende yaptığı, konuşmada, «Yazı İşleri Müdürlerinin bundan böyle hapis cezalarına çarptırılmayacaklarını» söyledi.

10- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Millet Mecltsi'ndedüzenlediği basın toplantısında, sıkıyönetimin uzatılmasına karşı olduklarını belirterek, «Bu oylamayı güvenoylaması addedeceğiz. Türkiye'ninöncelikle halletmesi gereken birinci derecedeki sorunu Hükümet'tir.Ondan sonra huzurum sağlanması gelir» dedi.

11- MHP Genel Başkanı A-lparslan Türkeş, yaptığı basın toplantısında, «Sıkıyönetim kapsamına bütün Türkiye'nin alınmasını ve sıkıyönetim ilan gerekçesinin Anayasa'nın 124. maddesindeki hükümleri tamamen içermesini» istedi.

12- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu bir demeç vererek,«SSK'daki yolsuzluklarla ilgili hiçbir gerçeğin gizli kalmayacağını» belirtti ve «İstifa etmesi gereken işgüzar'dır.» dedi.

13- Cumhuriyet Senatosu Kontenjan Grubu Başkanı Zeyyat Baykara. Başbakan Bülent Ecevit ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerinsorularını yanıtlarken, «Başbakan ile, memleketin içinde bulunduğu sorunların verdiği endişeler 'konusunda görüştüklerini ve bilgi aldıklarını»söyledi.

14- Kontenjan Senatörü Metin Toker, AP Bitlis Senatörü Kamraninan, CHP Senatörü Besim Üstünel ve CHP Milletvekili Haluk Ülman'dan oluşan bir.Heyet, Kongre üyeleri, basın mensupları ve üniversiteçevreleri ile temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

15- Koç Holding İcra Komitesi Başkanı RahrrYi Koç, ABD'de işadamları ve bankacıların katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada,«IMF ile anlaşma olursa, Türkiye'ye 1.5 milyar dolarlık kredi bir aydagelir» dedi.

16- Sıkıyönetim Askeri Savcılığı, DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar hakkında, TCK'nın 311. maddesinin 2. fıkrasına aykırı harekettendava açtı.

17- İstanbul, Kars ve Erzurum'da meydana gelen olaylarda üç kişiöldürüldü.

18- İstanbul Narkotik Şube ekipleri. Mısırlı bir turistin üzerindeyaptıkları aramada, 60 milyon lira değerinde eroin ele geçirdiler.

19- OECD tarafından yayınlanan bir raporda, bu kuruluşa üye ülkeler arasında en az enerji tüketen ülkenin Türkiye olduğu açıklandı.

20- İran'da Şii Lider Ayetullah Humeyni'nin, anlaşmazlığa düştüğüAyetullah Talegani ile yaptığı görüşmeden sonra, İslam Devrim Komitelerini kontrol altına almaya karar verdiği ve komitelerde bulunan bazıkişilerin tasfiye edilmes'ini kararlaştırdığı açıklandı.

21- Lübnan Başbakanı Elias Sarkis, İsrail desteğindeki SağcıHristiyan milislerin, Güney Lübnan'da İsrail sınırı boyunca uzanan 90km.'Irk bir şeritte bağımsız bir devlet ilan etmeleri üzerine, BakanlarKurulu'nu olağanüstü toplantıya çağırarak, zorlayıcı önlemler alınmasını istedi.

22- Amerikan Haberalma Örgütü (CIA) yayınladığı bir raporda,uluslararası tedhişin bu yıl da süreceğini, varlıklı ülkelerde tanınmışkişilerin boy hedefi olacağını ve tedhişçilikle mücadele konusunda Doğu ve Batı Avrupa ülkeleri arasında isbirliğiriin gelişeceğini belirtti.

23- Taksıitli satışları düzenleyen Maliye Bakanlığı Tebliği ResmiGazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğde, dayanıklı tüketimmallarının en az 6, en çok 12 ay vadeli olacağı ve taksitli satışlarda alınacak peşin miktarlarının yüzde 20 ile yüzde 50 arasında değişeceğihükümleri bulunuyor.

21 Nisan 1979

1- Partisinin Ankara İl Divanı toplantısında konuşan AP GenelBaşkam Süleyman Demirel, «Ankara'da oy tablosunu değiştirdiğimiztakdirde iktidar oluruz» dedi.

2- Dışişleri Bakanı Gündüz okçun, Birleşik Arap Emirliklerine yapacağı ziyaretten önce, Suriye'ye uğradı. Okçun, Suriye Dışişleri Bakanı Abdülhallim Khaddam ile yaptığı görüşmede, islam Konferansındaele alınabilecek işbirliği olanakları üzerinde durulduğunu açıkladı.

3- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi işgüzar düzenlediği basın toplantısında kendisinin ve SSK'nın yıpratılmak istendiğini belirterek «Bakan olarak program gereğince alınmış veya alınacak olan herhangi birgayrimenkulle ilgili talimat vermedim» dedi.

4- NATO Nükleer Planlama Grubu toplantısına katılmak üzereVVashington'a hareketinden önce bir demeç veren Milli Savunma Bakanı Neşet Akmandor, toplantılarda NATO'nun geçmiş yıllardaki çalışmalarının gözden geçirileceğini söyleyerek, askerlik süresinin kısaltılması ile ilgili tasarıların Ağustos ayında yapılacak Yüksek Askeri Şuratoplantısına yetiştirileceğini belirtti.

5- Resmi bir ziyaret için Irak'ta bulunan Devlet Bakanı HikmetÇetin verdiği demeçte, gezisinin iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme amacı taşıdığını ve görüşmelerin iki ülke arasında, özellikle iktisadiyakınlaşmaya faydalı olacağını söyledi.

6- Günaydın Gazetesinin sorularını cevaplandıran Devlet BakanıAli Rıza Septioğlu, «Ecevit sayesinde Derriirel kahraman oldu. Demirelekonomiyi biliyordu. Ecevit ise ekonominin «E» sini bilmiyor. Aradan16 ay geçtikten sonra, ekonomik önlemler paketi adı altında, aldığımıztedbirlerin artık bir önemi kalmamıştır» dedi.

7- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, SSK daki yolsuzluklailgili olarak Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi işgüzar'a verdiği cevapta«işgüzar gerçekleri gizlemeye boşuna çaba gösteriyor. Sözleri telaşınifadesidir, cevabı er geç yüce meclis ve adalete verecektir» dedi.

8- CHP Grup Başkan Vekili Altan öymen yaptığı açıklamada«CHP grubu şimdiye kadar kimler hakkında olursa olsun her türlü ciddiyolsuzluk iddialarının soruşturulmasından yana olmuştur» dedi.

9- AP Genel Sekreteri Nuri Bayar ANKA ajansına yaptığı açıklamada sıkıyönetime kırmızı oy vereceklerini bildirerek «Bizim bu hükümete güvenimiz yok, sıkıyönetim genişletilse bile kararımızın değ'iseceğini sanmıyorum» dedi.

10- Demir Döküm fabrikalarının 25. kuruluş yıldönümünde yapılan bayiler toplantısında konuşan iş adamı Vehbi Koç «Şirketler alacakları her türlü idari kararları öncelikle yurt ekonomisi ve gerçekleri açısından gözden geçirmelidirler» dedi.

11- Good - Year ve Pirelli lastik fabrikalarında DiSK'e bağlı Lastiş - iş sendikasının grev kararı aldığı, bunun üzerine fabrika işvereninin Lokavt ilan ettiği bildirildi.

12- Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan «Mart 1979sonu üretim gerçekleşmeleri» raporunda, petrol ürünleri, otomobil, çimento, taşkömürü, Demir Çelik Üretiminin üretim hedeflerinin altındakaldığı bildirildi.

13- Antakya'da iki grup arasında çıkan çatışmada bir er öldürüldü.

14- İstanbul Kaynarca'ya bağlı Yayala köyünde Merkez Komutanlığınca yapılan aramada 20 kişi ile 5 otomatik tüfek, mermi ve telsiz cihazları ele geçirildi.

15- İstanbul boğazında Romen bandıralı Karpati şilebi ile demiryüklü Kemal Kefeli kosteri çarpıştı. Olayda batan Türk gemisinin kaptanı ve yardımcısı öldü.

16- Ankara'da kamu kuruluşlarına ait toplu tasım araçlarının, Ankara Belediyesine devrine ilişkin karar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

17- KTFD Başkanı Rauf Denktas yaptığı açıklamada, Rum liderinin iki bölgeli federasyon sistemini benimsediklerini açıklamaktan kaçındığını belirterek, soruna iki bölgeli federasyon seklinin çözüm getireceğini söyledi.

18- İsrail Başbakanı Menahem Begin, Mısır'da yapılan barış anlaşmasına ilişkin halk oylamasının sonucundan ötürü, Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ı kutladı.

22 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, 23 Nisan ulusal egemenlik veçocuk bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda Türidye'niin içinde bulunduğu dönemde karşılıklı anlayış ve dayanışmanın gösterilmesi gerektiğini belirterek «Her türlü sorunun çözüm yeri TBMM' dir» dedi.

2- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay 23 Nisan nedeniyleyayınladığı mesajda «Demokrasiyi tahrip veya demokratik düzeni yıkmayı düşünenelere kesin oterak salık verebiliriz egemenlik halkındır,halk egemenliğini korumasını bilmiştir, bilecektir» dedi.

3- Başbakan Bülent Ecevit 23 Nisan nedeniyle yayınladığı mesajda «Uiusal birliğimizi ve bütünlüğümüzü sarsmaya yönelik girişimlerinyoğunlaştığı bu ysllar, Türk çocuklarımızı ulusça emanet ettiğimiz değerli öğretmenlerimizin, Atatürk ışığını yeni kuşaklara yanar tutmaya ençok özen göstermeleri beklenen bir dönemdir» ded'i.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel 23 Nisan nedeniyle verdiği demeçte, 59 yıl önce hakimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel tası yapıldığını belirterek» devlet otoritesinin meşru kaynağının bizzat milletin kendisi» olduğunu söyledi.

5- Demirel, Aydın'ın Koçarlı ve Söke ilçeleriyle, Muğla'nın Milasve Bodrum ilçelerinde yaptığı konuşmalarda hükümeti «ağır yaralaralmış ve delinmiş olarak» niteliyerek «Türkiye'nin bu hükümetten başkasorunu yoktur» dedi.

6- Resmi bir ziyaret için Irak'ta bulunan Devlet Bakanı HikmetÇetin, Irak Devlet Bakanı Adnan Hüseyin ile görüştü. Görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik konular üzerinde durulduğu açıklandı.

7- Milli Savunma Bakanı Neşet Akmandor, Tercüman gazetesineverdiği demeçte «ABD Türkiye'nin silah sanayi kurmasına katkıda bulunma konusunda çok isteksiz davranıyor. Gölcük'te yapılmakta olanCep Denizaltılarma Libya talip, fakat ABD satışı engelliyor» dedi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş 23 Nisan nedeniyle verdiği demeçte«Cocuklarımıza milli ve manevi değerlerine sahip çıkmanınŞuurunu vermek, vatan sevgisi aşılıyarak yetişmelerini sağlamak hepimizin başlıca görevi olmalıdır» dedi.

9- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu 23 Nisan nedeniyle verdiği demeçte «taviz vererek koltuğunu korumaya çalışanların 23 Nisanruhuna ve Atatürk milliyetçiliğine sahip çıkmayı bilmeyenler olduğunubelirterek «Atatürk'ün emanetine sahip çıkacağız» dedi.

10- DP Başkan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, partisinin istanbul Şişli ve Beyoğlu ilçelerine gönderdiği mesajda «Devletgüçleri milletimizi bölmek isteyenleri perişan edecek durumda ve kuvvettedir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın» dedi.

11- AP Milletmeclisi grup başkan vekili Esat Kıratlıoğlu ve Senato'grup başkan vekilli Ömer Ucuzal basına ortaklaşa olarak yaptıkları açıklamada yolsuzlukların dile getirilmesinden kaçanların CHP nin kendisiolduğunu belirterek «Yolsuzlukları ve Mafianm adamlarını kendi gruplarında ve hükümet içinde aramalıdırlar.» dedi.

12- Türk - İş Genel Kurulunda kendine yöneltilen eleştirileri cevaplandırmak için bir konuşma yapan Halil Tunç, MHP ve MSP yi sert birbiçimde eleştirerek bu partilerin isçi hareketinde bölücülük yaptıklarınıbelirtti. Tunç konuşmasının sonunda «Kavga yo'ktur, kardeşlik ve dostluk vardır. Biz bu güce böyle eriştik» dedi.

13- Türk - İs Genel Başkanlığına 165 oyla Tek Gıda - İs Sendikasıbaşkanı İbrahim Denizdier seçildi. Denizcier sonuçların açıklanmasından sonra yaptığı konuşmada «Hedefimiz Türk - İş'in bütünlüğüdür» diyerek kendisine oy vermeyen üyelerin de bu kurulusun gelişmesi içinçalışacaklarına inandığını söyledi.

14- DİSK'ten geçici olarak ihraç edilen Maden - iş, Bank - Sen veBay - Sen Sendikaları ihraç kararını görüşmek üzere yaptıkları ortaktemsilciler meclisi toplantısında, ihraç kararının DISK'İ bölünmenin eşiğine getirdiğini açıkladılar.

15- İstanbul ve Denizli'de meydana gelen olaylarda iki kişi öldürüldü.

16- Elif ve Bedii Aran piyano ikilisi Almanya'da, Berlin FilarmoniOrkestrası eşliğinde bir konser verdi.

17- Avrupa serbest güreş şampiyonasında Türk güreş takımı 6'puanla 9. oldu.

18- AET Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonunca hazırlanan «Dış Ekonomik ilişkiler» adlı raporda «önümüzdaki günlerde genişçaplı ve gerçekçi ivedi önlemler almadığımız takdirde, Türkiye'yi kaybetmekle kalmayacak, bize olan güvenliği de tehlikeye atmış olacağızdenildi.

19- İngiltere'de yayınlanmakta olan «The Ekonomist» dergisindeyer alan bir yorumda «Türkiye'mde yaşayan 7 milyon Kürt'ün büyük birkısmı çoğunluktaki Türk'lerle bütünleşmiş olmalarına rağmen, artanolaylar Kürt milliyetçiliğinin ölmemiş olduğunu göstermektedir» denildi.

20- İran'ın batısındaki Nagade kentinde üç günden beri sürmekteolan silahlı çatışma, taraflar arasında Ateş - kes sağlanmasıyla sonaerdi.

21- İran'da 13 milyon Azerinln dini lideri Ayetullatı Medari, Milliyet gazetesine verdiği demeçte «iran devrimi din gücü ile gerçekleştirildi. Şu sıralarda islam ülkeleri arasında daha sıkı bağlar kurulmalı,bu birlik dış ve iç sömürüye karşı en kuvvetlisllahımız olmalıdır» dedi.

22- İsrail'in kuzeyindeki Nehariye kasabasına bir lastik 'botla baskın yapan 4 filistin gerillası, 4 israil yurttaşını öldürlü. İsrail ordu sözcüsü yaptığı açıklamada gerillalardan ikisinin öldürüldüğünü açıkladı.Bu arada, Kah'ire'de barış anlaşmasının ayrıntılarını belirlemek" üzereyapılması kararlaştırılan görüşmeler, israil Savunma Bakanı Ezen VVa'izman'ın baskından sonra Kahire'ye gitmekten vazgeçmesi üzerine ertelendi.

23- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurd VValdheim, Lübnan'ıngüneyinde kurulan, özgür Lübnan'ı desteklemeleri durumunda, İsrail'iBiM ye şikayet edeceğini Başbakan Mena'hem iBegin'e bildirdi.

24- Pakistan Devlet Başkanı Ziyal Ül Hak emekliler, teknokratlarve generallerden oluşan 22 kişilik geçici hükümeti açıkladı.

23 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, 23 Nisan nederiiyle yayınla-;nan demecinde, siyasi partileri, sendikaları ve dernekleri Anayasa sınırları içinde kalmaya çağırdı ve «En büyük güç kaynağımız ulusun temsilcisi Türkiye Büyük Millet MecMsi'dir. Dünyaya karsı tek yumruk oldüğümüz günlerin koşullarını bugün değerlendirmeliyiz» dedi.

2- Genişletilmiş Sıkıyönetim Eşgüdüm Toplantısı, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında. Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, Kuvvet Komutanları, ilgili Bakanlar ve MİT yetkililerinin katılmasıyla yapıldı. Ecevit, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, «Sıkıyönetim kapsamı'içinde bulunan iller ve bu illere komşu illerde görülen olayların değerlendirildiğini» söyledi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Muğla'nın YatağarKöyceğiz, Marmaris ve Datça ilçelerinde yaptığı konuşmada, «Sıkıyönetimin Hükümetin elinde caydırıcılığını kaybettiğini, Türkiye'nin içerden bozulmasında fayda umanların Alevi ve Sünniler kırdırmaya çalıştıklarını» söyleyerek, «Ahali, bu Hükümet'in işini bu aksamdan evvelbitirin diyor» dedi.

4- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, 1979 yılının Çocuk Yılı olması nedeniyle, TBMM'de 7 ulusun çocuklarından okşan, «Dünya Çocuk Parlamentosu» meydana getirildi.

5- Dışişleri Bakanı Gündüz okçun, Birleşik Arap Emirlikleri zi-,yaretinden sonra, resmi temaslarda bulunmak üzere Katar'a geçti, ökcün'ün Birleşik Arap Emirlfkleri ziyaretine ilişkin yayınlanan ortak açıklamada, «iki ülke arasında tarımsal ve ekonomik ilişkileri geliştirmekamacıyla anlaşmalar imzalanmasına karar verildiği» bildirildi.

6- Ulaştırma Bakanı Güneş öngüt, Türkiye'nin 7 ülke ile aracısıztelefon görüşmesi olanağını sağlayacak olan «Uydu ile Haberleşmeİstasyonu» nü törenle hizmete açtı.

7- Diyarbakır Milletvekili Eşref Cengiz, Mardin Milletvekili MetinMusaoğlu ve Adıyaman Milletvekili Ramazan Yıldırım, CHP'den istifaetti. Üç Milletvekili, basına yaptıkları açıklamada, «Anarşinin boyutlarının arttığını, geri kalmış bölgelere hizmetin savsaklandığını» belirterek, «Meclis'te hiçbir partiye angaje olmadan, bağımsız olarak çalışacaklarını» söylediler.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ülkücü Maliyeci ve iktisatçılar Derneği 4. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, «Kalkınması milli kaynaklara dayanmayan bir ül:ke, bağımsızlık iddiasında bulunamaz» dedi.

9- CHP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Altan öymen, AP Yöneticilerinin, «Yolsuzluk dosyalarına ilişkin» açıklamalarına verdiği yanıtta, «AP kendine güveniyorsa, mobilya komisyonu görevine devametsin diye oy verir» dedi.

10- AP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Özalp, CHP'den istifaeden üç milletvekili ile ilgili olarak, «Bu gelişmeler, Hükümet'in gitmesinin başlangıç noktasını teşkil eder» şeklinde bir demeç verdi.

11- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, CHP'Iİ üç milletvekilinin istifası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Hükümet'in istifa etmek lüzumunu hissetmesi gere'ktiğini» belirtti ve «İstifaların daha daartabileceğini» öne sürdü.

12- MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu, Halil Tunç'un Türk - İs Genel Kurulu'ndaki konuşmasını eleştirerek, «Türk işçisi,Halil Tunç'tan utanç duyuyor» dedi.

13- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, CHP'den istifalara ilişkin bir demeç vererek, «istifaları, memleketin geleceği içinolumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini» bildirdi.

14- Türk - İs Genel Başkanı ibrahim Denizcier, Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Türk - İş olarak bölücülüğe ve ırkçılığa kesinlikle karsıyız. Türk - İs, ülke bütünlüğünün korunmasında üzerine düşen görevi, bugüne kadar olduğu gibi, her zaman yapaca'ktır» dedi.

15- Ankara'da sol görüşlü olduğu bildirilen bir öğrenci, polisleyaptığı silahlı çatışma sonucu öldü. Kayseri, Gaziantep ve Elazığ'da,23 Nisan törenleri sırasında çı'kan olaylarda ise toplam 24 kişi yaralandı.

16- Atina Haber Ajansı'na bir demeç veren Fransa Devlet BaşkanıValery Giscard d'Estaing, «Kıbrıs meselesinin, ilgili taraflar arasında veözellikle Ada'da yaşayan iki toplumu biraraya getirecek görüşmeler yoluyla çözümleneceği görüsünde olduğunu» söyledi.

17- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt VValdheim, aralarındaKıbrıs'ın da yer aldığı 14 ülkeyi kapsayan ve 1 ay sürecek gezisineÇıktı.

18- İran'da, devrimden sonra bir süre Humeyni'nin Genelkurmay Baskanlığı'nı yapan Muhammed Veli Garani, Tahran'daki evinin kapısında, kimliği belirsiz iki kişinin açtığı ateş sonucu öldürüldü.

19- Kuveyt Bakanlar Kurulu'nun, Mısır ile olan diplomatik ilişkilerini kesmeyi kararlaştırdığı açıklandı.

20- Bir Filistin gerilla grubunun, İsrail'in Nehariye kasabasınakarşı giriştikleri baskından sonra açıklama yapan israil Savunma Bakanı Moşe Dayan, «Tedhişçilerin amacı, İsrail barış anlaşmasını torpillemektir. Ancak bu amaca ulaşamayacaklar» dedi.

24 Nisan 1979

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün başkanlığında toplandı.

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nden toplantıya ilişkin olarak yapılan açıklamada, «Tedhişçilik ve bölücülük olay vefaaliyetlerinin yurt çapında genel bir değerlendirmesinin yapıldığı» bildirildi ve «Bunun sonucunda, yurdumuzu ve vatandaşlarımızıbir an önce huzur ve sükuna kavuşturmak amacıyla 13 ilde uygulanmakta olan sıkıyönetimin iki ay daha uzatılması ve Tunceli, Diyarbakır,Siirt, Adıyaman, Hakkari ve Mardin illerinde de sıkıyönetim ilanını Hükümet'e tavsiye kararını vermiştir.» denildi. Ayrıca, Mîllî Güvenlik Kurulu'nun, sıkıyönetim gerekçeleri arasında «Bölücülük» deyiminin konulmasını da kabul ettiği açıklandı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Milli Güvenlik Kurulu toplantısındansonra yaptığı açıklamada, «Milli Güvenlik Kurulu, sıkıyönetimin iki aydaha uzatılmasını ve altı ilde daha genişletilmesini Hükümet'e tavsiyekararı aldı» dedi.

Ecevit, daha sonra, CHP Ortak Grubu'nda yaptığı konuşmada,«Adana bölgesinde olayların azalmadığını, bu ilin bir «beyin merkezi»görünümünde olduğunu» söyledi.

3- Milli Güvenlik Kurulu toplantısından sonra, Türkiye BüyükMillet Meclisi'nde toplanan Bakanlar Kurulu,» sıkıyönetimin 13 ildeuzatılmasını ve 6 ilde daha ilan edilmesini» tavsiye eden kararı benimsedi.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Muğla'nın Çine, Köyceğiz, Fethiye ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, «Bu Hükümet'i desteklemek elemi, ızdırabı, gözyaşını desteklemekle eşdeğerdir. Bu Hükümet,resmen Hükümet Üyeleri tarafından, Anayasa ihlali ile itham edilmiştir. Bölücü kışkırtmaları yapan, bugünkü Hükümet "i n başıdır.» dedi.

5- Samsun'un Havza ilçesi'nde konuşan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Hükümet'i eleştirerek, «Anarşinin kaynağının dış güçler olduğunu» belirtti ve «Perde arkasında İsrail'in de bulunduğunu,israil'in amacının Türkiye'yi hudutları içine alan bir devlet kurmak olduğunu» öne sürdü.

6- AP Gene! Başkan Yardımcısı Turgut Yücel, yaptığı açıklamada, «Hükümet'in düşmesi halinde yeni bir Hükümet formülünün bulunabileceğini, AP - CHP koalisyonunun imkansız olduğunu ve CHP'den yeni istifaların beklendiğini» belirtti.

7- MSP Genel Başkan Yardımcısı Recai Kutan, verdiği demeçte,son istifalarla Hükümet'in çoğunluğunu kaybettiğini öne sürerek, «MSPolarak temennimiz, CHP'nin eksiklerini herhangi bir parti içinden yapacağı transferlerle tamamlayamaması ve en kısa zamanda emaneti sahibine teslim etmesidir» dedi.

8- CHP Ortak Grup toplantısında, Hükümet'e tavsiye edilen «Sıkıyönetimin uzatılması ve kapsamının genişletilmesi «ne ilişkin kararındesteklenmesi yolunda, bağlayıcı karar alındı.

9- İstanbul iktisadi ve Ticari İl'imler Akademisi Başkanı Prof. Orhan Oğuz görevinden istifa etti.

10- Türk - İş İcra Kurulu'na yeni seçilen üyeler, «Türk - İs İcra Kurulu Anayasa, Atatürk ve Türk - is ilkelerinden sapmayacaktır.» seklindebir ortak açıklamada bulundular.

11- 1 Mayıs Bayramı'na katılacak demokratik örgütlerin temsilcileri ile İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyen DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, «1 Mayıs törenini İstanbul'da kutlamaya kararlı olduklarını» söyleyerek, «Sorunu, DiSK ile sıkıyönetim arasında bir sorunmuş gibi sunmaya çalışarak sorumluluktan kurtulmaya çalışan Başbakan'ın tutumunu protesto ediyoruz,» dedi.

12- Türk Sanayiciler ve İşadamları Derneği TÜSİAD tarafındanyayınlanan bir raporda; «Türk ekonomisinin darboğazdan çıkarılması veekonominin durmaması için 5 milyar dolarlık ithalat yapılması gereği»savunuldu.

13- İstabul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası'nın işbirliğiile düzenlenen «Bulgar Ekonomi Günleri» adlı sempozyum yapıldı.Sempozyumda bir konuşma yapan Bulgaristan Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Vekili Peter Ignatov, «iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine özen gösterilmesini» istedi.

14- İstanbul'da Tekelin Tepecik Deposu, kimliği bilinmeyen üçkişi tarafından soyuldu. Soyguncular 1 milyon 650 bin lirayı alarak kaçtılar.

15- İstanbul'da 1 Mayıs mitinginde kullanılmak üzere getirildiğisaptanan 9 tabanca, 26 şarjör, 350 mermi, sol görüşlü olduğu bildirilen bir öğrencimin üzerinde yakalandı.

16- ABD Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral John Pauly, NATO Güney Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanı ile birlikte, Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya'nın davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

17- Kuveyt Yardım Fonu tarafından, iki projenin finansmanında kullanılmak üzere verilen 18 milyon dolarlık kredi anlaşmasının imzalanması için, Maliye Bakanlığı'ndan bir Heyet, Kuveyt'e gitti.

18- KTFD Başkanı Rauf Denktas, gazetecilerle yaptığı toplantıda,Rum Toplumu Lideri ile yapacağı görüşmelerde, Maraş'ın ön şart olarakortaya konmasını kabul etmeyeceklerini söyledi.

19-. NATO Nükleer Planlama Grubu, NATO çerçevesinde «Yenisilahların gelüştirilmesi» konusunu görüşmek üzere, Florida'nın Homestead Hava Üssü'nde toplandı.

20- NATO Başkomutanı Orgeneral Alexander Haig, Amerikan Gazeteciler Derneği yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, «ABD'ninVietnam savaşını unutarak, dünya politikasının liderliğini yeni bastanüstlenmesi gerektiğini» söyledi.

21- İran'da Başbakan Mehdi Bazergan ve bakanlarına karsı birsuikast teşebbüsünde bulunulduğu ve bu arada, resmi bir ziyaret nedeniyle İran'da bulunan Libya Başbakanı Callud'un, dini Lider Humeyniile Kum Kenti'nde bir görüşme yaptığı açıklandı.

22- Sudan Devlet Başkanı Cafer Numeyri, «Irak'ın Sudan Hükümetine olan düşmanca tutumu» gerekçesiyle, bu ülke ile diplomatikilişkilerini kestiklerini açıkladı.

25 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutur, AP Genel Başkam SüleymanDemirel'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Bülent Ecevit'in, CHP Ortak Grubu'nda yaptığı konuşma basma açıklandı. Ecevit konuşmasında, DiSK'in 1 Mayıs mitingine ilişkin olarak, «Sendikaların görevi, bu ulusun Ordusu olan TürkSilahlı Kuvvetleri'ne meydan okumak, Ordu'ya karşı kuvvet gösterisinegirişmek değildir » dedi.

3- Başbakan Ecevit, Türk Silahlı Kuvvetleri Savunma Sanayii Sergisi'nin açılışında ise, «Türkiye'nin dünya çapındaki ekonomik bunalımdan ençok etkilenen ülkelerden biri olduğunu söyleyerek, «Fakat Ulusu,tarih boyunca, her darboğazdan olduğu gibi, şimdi de esenliğe mutlakve kendi gücüyle çıkacaktır» şeklinde konuştu.

4- TBMM Birleşik toplantısında sıkıyönetimin iki ay daha uzatılması ve Adıyaman, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Siirt ve Tunceli illerinde sıkıyönetim ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu tezkeresi kabul edildi. Oylamada, CHP, MHP, CGP, DP ile Milli Birlik Grubu veKontenjan Senatörleri olumlu oy, AP ve MSP ise olumsuz oy kullandılar.

5- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı FahriKorutürk ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, görüşme çağrısınınCumhunbaşkanı'ndan geldiğini belirterek, «Kendileri ile ülkenin meseleleri üzerinde görüştük. Cumhurbaşkanı, ülkenin sıkıyönetime olan ihtiyacı üzerinde durdular. Bu ihtiyaç, kimse tarafından reddedilmiyor.Ancak bu Hükümet'in elindeki sıkıyönetim, ülkenin sorunlarını çözemez» dedi.

6- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, TBMM'nin Birleşik Toplantısında, sıkıyönetimin uygulanmasının sonuçları hakkında bilgi vererek, «Sıkıyönetimin pekcök alanda başarılı olduğunu, sıkıyönetimsizdöneme geçmek için hazırlık yapıldığını» söyledi.

7- Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan'a yaptığıresmi ziyaretleri tamamlayan Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun, yurdadöndü. Okçun, havaalanında verdiği demeçte, «Bu ülkelerle ticari, teknik işbirliğinin geliştirilmesi için prensip anlaşmasına varıldığını» açıkladı.

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Türk SilahlıKuvvetleri Savunma Sanayii Serğisi'nin açılısında yaptığı konuşmada,«Özgürlük ve bağımsızlığını herseyin üstünde tutan yüce ulusumuz, yakın tarihte dış kaynaklara güvenmenin acı anılarından büyük dersleralmış ve Silahlı Kuvvetlerimizin savunma ihtiyaçlarını, kendi olanakları ile sağlama zaruretini bir defa daha kesin şekilde görmüş bulunmaktadır» dedi.

9- Milli Birlik Grubu Başkanı Fahri özdilek, Meclis'teki sıkıyönetim oylaması sırasında yaptığı konuşmada, «Sıkıyönetimin başarılı olduğunu, ancak bazı yerlerde olayların sürdüğünü» belirterek, «Yurdumuzda devam eden anarşik durum ve Hükümet istikrarsızlığı, dış ülkelerde bizim hakkımızda kaygıların artmasına neden olmuştur.» şe!klindegörüşlerini açıkladı.

10- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin SamsunII Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, «Üç ay önce Türkiye'deanarşi yoktur diyen Hükümet, şimdi 19 ilde sıkıyönetim uygulaması ile,Türkiye'nin dörtte birin'den fazla alanda sıkıyönetim ilan etmek istiyor.Biz buna karşıyız.» diyerek, «Partisinin kurulacak yeni bir HükümetteAP'yi dışarıdan destekleyebileceğini, CHP - MSP Koalisyonunun isemaksatlı söylenti olduğunu» belirtti.

11- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Çankırı'dadüzenlediği açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, İktidarı, sıkıyönetimi zamanında ilan etmemekle suçlayarak, «Dökülen kanların hesabını kimlerin vereceğini» sordu, Türkeş, «Sıkıyönetimin bütün illerikapsayacak şekilde genişletilmesini» de istedi.

12- TB'MM'deki «Sıkıyönetim oylaması» sırasında konuşan CGPGenel Başkanı Turhan Feyzioğlu, «Bu milleti birbirine düşürmek isteyen dernek ve partiler var. Vatandaş bundan şikayetçidir. Vatandaş,devletin gücünü göstermesini, eşkiyaya kendini ezdirmemesini istemektedir. Bu milletin Bakanı olmak için «Ben Türküm» demek lazımdır»dedi.

13- Meclis'teki sıkıyönetim oylaması sırasında Kontenjan Grubuadına söz alan Zeyyat Baykara, «"Şiddet eylemlerini, bölücülüğü, mezhep ayrılığı ve kışkırtıcılığı teşvik eden, planlayan ve uygulatan örgütleri ortaya çıkarabildik mi ?" Başarının esas ölçüsü, bu sorulara verilecek cevaplardadır» dedi.

14- Sıkıyönetim oylaması sırasında CHP adına konuşan Aydın Milletvekili Selami Gürgüç, Türkiye'nin bugünkü ortamdan sorumlu olduğunu söyleyerek, «Sadece siyasal parti çıkarları için bir yönetim ve otorite boşluğu yaratacağı açık olan «Sıkıyönetim kalksın» anlayışını nasıliçimize sindirebiliriz» dedi.

15- AP adına söz alan Ömer Ucuzal ise. Ülkeyi yakıp kavuran buhranlara seyirci kalan, sıkıyönetimi her icraat ve tasarrufunda olduğugibi sulandıran, mecrasından saptıran Hükümetin getirdiği sıkıyönetimkararına, Hükümete olan itimatsızlığımızdan dolayı kırmızı oy vereceğiz» dedi.

16- MSP adına konuşan Oğuzhan Asiltürk de, Hükümetin'yok olmakta olduğunu öne sürerek, «Hükümetin zaafiyeti sıkıyönetime gölgedüşürmemelidir. 40 yamalı hale gelen bu Hükümet uza'klaştırılmadıkça,sıkıyönetimden bir fayda elde edilemeyecektir» dedi.

17- Türk - İs Genel Başkanı İbrahim Denizcier, Anadolu Ajansımuhabirinin sorularını yanıtlarken, DİSK'in 1 Mayıs mitingine ilişkingörüşlerini eleştirerek «DİSK sorumluluğu göze aldıktan sonra kendisibilir. Türk - İş'in bayramı 24 Temmuz'dur» seklinde konuştu.

18- Gaziantep, Adana, Urfa ve Antakya'da meydana gelen olaylarda, toplam 6 kişi öldürüldü.

19- Kahramanmaraş olayları ile ilgili 763 kişi hakkında, silahlı isyana katılmak, adam öldürmek, yağma, hırsızlık ve suç islemeye tahrikiddialarından dava açıldığı ve sanıkların idam talebiyle yargılanacakları bildirifdi.

20- Türkiye'ye yapılması öngörülen ivedi yardım konusunda görevlendirilen Walter Kiep, Alman. Başbakanı Helmut Schmidt'e verdiği raporda, «Ekonomik bunalım, Türkiye'de özgürlükçü demokrasiyi büyükbir baskı altında tutmaktadır» dedi.

21- Florida'da buluşan NATO Nükleer Planlama Grubu üyesi sekizülkenin savunma bakanları, Avrupa'da daha güçlü nükleer silah bulundurmak için prensip anlaşmasına vardılar.

22- Yunanistan Devlet Başkanı Catsos'la birlikte Fransa'yı resmenziyaret eden Dışişleri Bakanı Yorgo Rallis, Fransa Dışişleri BakanlığıMüsteşarı ile görüştü. Görüşmede, Yunanistan - AET konusunun elealındığı açıklandı.

23- İsrail ve Mısır arasında imzalanan barış anlaşması metinleri,iki ülke yetkilileri arasında değiş - tokuş edildi. Bu arada, Kahire'de bulunan israil Savunma Bakanı Ezer VVaizman'ın Filistin Kurtuluş örgütü'ne görüşme çağrısında bulunduğu bildirildi.

24- İran'da Başbakan Mehdi Bazergan, radyoda yaptığı konuşmada, devrimci kuruluşların, sorumlulukları Hükümetle paylaşmayı kabuletmemeleri yüzünden, ülkenin büyük tehlikelerle karsı karşıya kaldığınıbelirterek, «Devrim mahkemelerinin insan avı bitmelidir» dedi.

25- Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'm, Mısır ile olan diplomatikilişkilerini kestikleri açı'klandı.

26- Rodezya'da yapılan seçimlerde, ilk defa olarak bir siyah Başbakan oldu. Başbakanlığa getirilen Muzerovva, «Ülkemizde beyazlarabüyük gereksinim var. Bu nedenle, onların ülkeden ayrılmamaları içinelimizden geleni yapmalıyız.» seklinde bir demeç verdi.

26 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, istanbul Üniversitesi Mukayeseli Hukuk Enstitüsü tarafından düzenlenen «Cücük Hakları ve Çocukların Korunması» konulu panele gönderdiği mesajda, «Çocuklarımızın geleceğini güven altına almak konusunda olumlu gelişmeler kaydedilmiş olmakla beraber, yeterli düzeye ulaştığımızı söylemek mümkün değildir» dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye İşçi Emeklilileri Cerniyeti'nden bir heyeti Başbakanlık'ta kabul ederek bir süre görüştü. Ecevit görüşmede, «işçi emeklilerinin çözüm bekleyen sorunları ile yakındanilgileneceğini ve ilgili Bakanlarla görüşerek, çalışmaların hızlandîrılmasına çalışacağını» söyledi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, bir süre önce Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından tutuklanan AP Kırıkkale İlçe Başkanı ve bazıyöneticileri kabul etti. Demirel, daha sonra, Milas İlçe binasına yapılansilahlı saldırıyı kınayarak, «Bir avuç zorba bizi haklı davamızdan döndüremez.» dedi.

4- Devlet Başkanı Enver Akova, Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarabir genelge göndererek, «Bölücülüğe, yıkıcılığa hizmet eden memurlarhakında kanuni işlem yapılacağını ve görevlerinden almağını» bildirdi.

5- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Ekonomiyi GüçlendirmeProgrami'hakkındaki genel görüşme sırasında Senato'da yaptığı konuşmada, «Türkiye'ye her yıl 80- 105 ton kaçak altın girdiğini, yasa dışıaltın satışlarının yılda 600 ile 700 milyon dolarlık döviz kaydına nedenolduğunu» açıkladı.

6- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, 6'ların bildirisi veüç milletvekilinin CHP'den istifasından sonra Hükümet'in durumu rleilgili olarak Türk Haberler Ajansı'na verdiği demeçte, «Hükümet dikenüstünde oturmuyor. Diken üstünde oturanlar başkaları» dedi.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Samsun'un Bafa İlçesi'nde yaptığı konuşmada, AP ve CHP'yi eleştirerek, «Anarşi ve pahalılık karsısında Demirel'in içi yanmıyor, aksine seviniyor» dedi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Trabzon'un Vakfıkebirilçesinde yaptığı konuşmada «Bu Hükümet, anaların gözyaslarmdaboğulacaktır» dedi.

9- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, düzenlediği basın toplantısında, «Doğu'nun tüm insanlarının dürüst ve memlekete bağlı olduklarını, horlanmalarının söz konusu olmadığını ve ayrıcalık güdülmediğini» söyleyerek, «Onlardan Reisicumhur bile yaptık» dedi.

10- Türküye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı İsmail Hakkı Aydınoğlu, Merkez Bankası Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Tümönlemlere rağmen, ülkedeki fiyat artışları hızının düsürülemediğini, buna karsın ekonomide bazı olumlu gelişmelerin de görüldüğünü» söyleyerek, «Dışa bağımlı sanayi girdilerinin, dışalımı kısıtlanınca büyük e'konomik sorunlar ortaya çıkar» dedi.

11- AP Genel Başkan Yardımcısı Barlas Küntay, Yıkılma tehdidiyle her an sallanan bir Hükümet, sıkıyönetimin siyasi sorumluluğunu taşıyamaz» şeklinde bir demeç verdi.

12- Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı AP Milletvekili ZeyyadMandalinci, düzenlediği basın taplantısında, 6 kişilik bir heyetle SuudiArabistan Kuveyt ve Bahreyn'e yaptıkları gezi hakkında açıklamalardabulunarak, «Bu ülkelerle çok sıkı ekonomik ilişkiler kurulabileceğini»söyledi.

13- İstanbul iktisadi ve Ticari ilimler Akademisi Başkanlığı'nayeniden Prof. Dr. Orhan Oğuz seçildi.

14- Türkiye Cumhuriyet Menkez Bankası Başkanı İsmail Hakkı Aydınoğlu, Merkez Bankası Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Tümönlemlere rağmen, ülkedeki fiyat artışları hızının düsürülemediğini, buna karşın ekonomide bazı olumlu gelişmelerin de görüldüğünü» söyleyerek, «Dışa bağımlı sanayi girdilerinin, dışalımı kısıtlanınca büyük ekonomik sorunlar ortaya çıkar» dedi.

15- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı yayınladığı bildiride, bazı siyasi parti, dernek ve işçi teşekküllerinin 1 Mayıs günüİstanbul'da yapmayı tasarladıkları açık hava gösterilerini yasakladı. Yayınlanan bildiride, «Asker jandarma, polis ve bekçilerin dur emrine itaatolunması, silah kullanmalarını gerektirecek durumlardan kaçınılması,üzücü olayların kullanmalarını gerektirecek durumlardan kaçınılması,üzücü olayların çıkmasını gerektirecek durumlardan kaçınılması,rülmektedir» denildi.

16- Sıkıyönetim ilan edilen 6 ilin Sıkıyönetim Komutanları saptandı. Sıkıyönetim ilan edilen illerden -Adıyaman ve Tunceli daha öncekikomutanlıklara bağlanırken; Diyarbakır, Siirt, Urfa, Mardin ve Hakkariilleri için kurulan yeni Komutanlığın başına, 7. Kolordu Komutanı Orgeneral Cemalettin Altıok getirildi.

17- Diyarbakır - Mardin karayolunda, Jandarma nezaretindekiaraç konvoyunu ateşe tutan silahlı ve maskeli dört kişi, biri jandarmaolmak üzere dört kişiyi öldürdü. Bu arada, Diyarbakır, Fatsa ve Gaziantep'le meydana gelen olaylarda toplam 4 kişi öldü.

18- 1978 Aralık ayında meydana gelen Kahramanmaraş olayları sırasında gerekli önlemleri yeterince ve zamanında almadığı gerekçesiyle,Vali hakkında kovuşturma yapılması için Savcılık'ca içişleri Bakanlığı'ndan izin istendi.

19- Tüfkiye Masası Şefi Charles Woodvard başkanlığında Ankara'da bulunan IMF Heyeti ile, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Vural Güçsavaş Başkanlığındaki Türk Heyeti arasındaki görüşmeler başladı.

20- Hollanda TV'sinde, Türkiye'nin ekonomik durumu ile ilgili olarak yayınlanan bir haber programda, «Türkiye'nin içinde bulunduğuekonomik darboğazdan çıkması için 15 milyar dolara ihtiyacı olduğuve işsizlik oranının yüzde 20'ye çıktığı» öne sürüldü.

21- Mısır Savunma Bakanı Kemal Hasan Ali, ülkesinde bulunanİsrail Savunma Bakanı Ezer Waizman ile yaptığı görüşmeden sonraverdiği demeçte, «Filistin halkına özerklik verilmedikçe, Ortadoğu'dabarış hiçbir zaman gerçekleşemeyecektir» dedi.

22- İran'da Dini Lider Ayetullah Humeyni, yaptığı açıklamada,«Sah döneminin asker ve polisleri için af çıkartıldığını» bildirdi.

23- ABD Senatosu Dış ilişkiler Komisyonu, Mısır ve israil'e, barışanlaşmasını imzaladıkları gerekçesiyle, 4.8 milyar dolar tutarında yadım yapılmasını ön:gören tasarıyı onayladı.

24- Sovyetler Birliği'nin Doğu Almanya'ya, kısa menzili SS - 21roketleri yerleştirmesinin Bonn politik çevreleri ve Alman kamuoyundatepki ile karşılandığı, Helmut Schmidt'in ise, ABD Başkanı Carter'aendişelerini bildirdiği açıklandı.

27 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Bülent Ecevit'i makamında kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı ile haftalık olağan görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Sıkıyönetim kararlarının mutlaka uygulanması gerekir. 1 mayıs töreni konusunda isçilerin sağduyusuna, devlet ve orduya saygılı davranacaklarına inanıyorum» dedi.

3- Ortadoğu ülkelerinde görevli 9 büyükelçi ile, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri arasındaki toplantı. Dışişleri Bakanı Gündüz ökçün'ünbaşkanlığında yapıldı. Basına kapalı olarak yürütülen çalışmalarda büyükelçilerin bulundukları ülkelerdeki siyasi, ekonomik ve sosyal durumlardaki gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgi verdikleri açıklandı.

4- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, İzmirde THA'naverdiği demeçte hükümetin düşürülmesi halinde bir CHP - MSP koalisyonuna ihtimal vermediğini belirterek, hükümetin 1981 yılına kadargörevde kalacağını söyledi.

5- Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, istanbul Sıkıyönetim Komutanlığfnda, 1 mayıs günü alınacak önlemler hakkında birtoplantı yaptı.

6- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Merzifon veGümüşhacıköy'de düzenlediği açık hava toplantılarında yaptığı konuşmalarda AP Genel Başkanı Demirel'in hükümetin yıkılmasını istemediği yolundaki görüsünü yineliyerek «Hükümet üflesen yıkılacak durumdadır» dedi.

7- Rize'de partisinin düzenlediği açı'khava toplantısında konuşanMHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, hükümştin anarşinin kaynağıolan komünist ve bölücü mihrakların üzerine gidemediğini öne sürerek,«Bitkisel hataya girmiş iktidar için en doğru ve tek yol istifadır» dedi.

8- AP Genel Başkan Yardımcısı Necmettin Cevheri verdiği demeçte, CHP iktidarının doğu illerinin vatansever halkını istismar ettiğiniöne sürerek «Siyasi emellerinize ve çıkarlarınıza alet etmek istediğinizdoğuya çaktığınız tek çiviyi gösteriniz» dedi.

9- CGP Genel Yönetim Kurulu yayınladığı bildiride, Genel Başkan Turhan Feyzioğlu'na yapılan saldırıyı kınayarak «Bir bakanın ben Türk'üm dememesi çok acıdır. Milletin bütünlüğünü savunanlara karşıçıkanları Türk milleti affetmeyecektir» denildi.

10- CHP'den bir süre önce istifa eden Ramazan Yıldırım, MetinMusaoğlu ve Eşref Cengiz yaptıkları ortak açıklamada Başbakan Ecevit'in de bakanlara büyük ödünler verdiğini belirterek «Bunlar verilmeye devam ettiği sürece CHP'de biz yokuz. Ecevit önce bizden, sonrahalktan oy alsın dediler.

11- AP Muğla Milletvekili Ahmet Buldanlı, AP'den ayrılarak hükümeti destekleyen 11 bağımsız bakana gönderdiği mektupta «Vicdanınız kireç mi bağladı. Ecevit'i terk edin. Bugüne kadar islediğiniz günahın bedelini bu karar ödeyecektir» dedi.

12- DİSK Genel Başkanı Abdullah Bastürk, DiSK Yürütme Kuruluadına yaptığı açıklamada, işçilerle, askerleri karsıkarsıya getirmek gibibir düşünce ve niyetleri olmadığını belirterek, 1 mayısı Taksim alaninda kutlayacaklarını açıkladı. Bu arada DİSK'e bağlı Maden - İs, Bay Sen ve Bank - Sen sendikaları 1 mayısı izmirde kutlayacaklarını açıkladılar.

13- OTOSAN bayileri için İstanbul'da düzenlenen toplantrda konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Koç, demokrasiyeolan inanç ve güvenin sarsılma noktasına sürüklendiğini, şiddet olaylarının korkunç bir noktaya geldiğini belirterek «TBMM üyelerini milletin bütünlüğünü koruyacak ve hür demokratik parlamenter rejimindevamını sağlayacak, güçlü bir hükümetin kurulmasını sağlamaları içinbirleşmeye çağırıyorum» dedi.

14- Ereğli Demir Çelik Fabrikasının, merkez bakım müdürlüğündeçalışan bine yakın isçinin ücretlerinin az olduğunu bildirerek direnişegeçmeleri sonucu, fabrikada üretimin % 80 oranında düştüğü bildirildi.

15- Urfa, Gaziantep, Fatsa, Adana, ve Ankara'da meydana gelenolaylarda toplam 8 kişi öldürüldü.

16- Adana, Kahraman Maraş, Gaziantep, sıkıyönetim komutanlığı,Diyarbakır Hakkari, Mardin, Siirt ve Urfa illeri sıkıyönetim komutanlığı,Elazığ Malatya, Bingöl Tunceli illeri sıkıyönetim komutanlığı yayınladıkları bildirilerde 1 mayıs mitinginin sıkıyönetim sınırları içinde yapılmasını yasakladılar.

17- ABD Başkanı Carter, Türkiye'ye yapılacak olan 50 milyon dolarlı'k ek askeri yardım ile ilgili olarak senato ve temsilciler meclisinegönderdiği mektupta, «50 milyon dolarlık yardım, tarihinin en kritikdöneminde olan Türkiye'deki siyasi ve askeri liderleri memnun edecek, ayrıca ikili dostluk ilişkilerimizde de önemli bir iyiniyet ifadesi olacaktır» dedi.

18- KTFD Başkanı Denktaş ile, Rum yönetimi lideri Kipriyanu arasında yapılacak zirve görüşmesinin 17-19 mayıs tarihleri arasındaLefkoşe'de yapılacağı Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği tarafındanresmen açıklandı.

19- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Kipriyanu, «Kıbrıs Sorunu ve Yazarlar» seminerinde yaptığı konuşmada, Rum yönetiminin ada Türk'lerine baskı yapmak niyetinde olmadığını belirterek, Rum ulusal direnişinin Türk'lerin çıkarlarına hizmet ettiğini söyledi.

20- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, ABD Senatosu ödeneklerAlt Komisyonunda yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununda ilerleme kaydedilmemesinden Türkiye'nin sorumlu görülmemesi gerektiğini söyledi.

21- İran Dini Lideri Ayetullah Humeyni, bir bildiri yayınlayarakdevrim mahkemelerinin daha hızlı çalışmasını ve suçluların biran öncecezalandırılmasını isteyerek, masumların salıverilmesini bildirdi.

22- Suriye Devlet Baş'kanı Hafız Esat bir arap dergisine verdiğidemeçte Mısır - İsrail barış anlaşmasının barışı sağlamaktan uzak olduğunu ve imzalayanları tecrit etmekten başka bir işe yaramadığınısöyledi.

23- BM Güvenlik Konseyi Güney Lübnan'da, ayrılıkçı sağcı milislerin bağımsızlık ilan ettikleri topraklara Birleşmiş Milletler Barış Gücüyerleştirilmesini kararlaştırdı.

24- Fas Hükümeti, İsrail'le barış anlaşması 'imzalayan Mısır'la diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.

28 Nisan 1979

1- Başbakan Bülent Ecevlt, Türkiye'nin Ortadoğu ülkelerindekibüyükelçileriyle sürdürülen toplantıların ikinci gününde yaptığı konuşmada, «Ortadoğu ülkeleri arasında öteden beri ayrılık ve uzlaşmazlıklar oluşturulmak istenir. Ancak bölge devletleri, bu olumsuz çabalarıelbirliği ile aşabilir» dedi,

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, eski Hava KuvvetleriKomutanı Orgeneral Emin Alpkaya ile emekli Korgeneral Rüştü Naipoğlu'nun AP'ye girişleri nedeniyle düzenlenen törende, «Bu zor şartlarda AP safları vatansever arkadaşlar tarafından doldurulmaktadır. Türkiye'de Hükümet olsa, DİSK'a yalvarmaz» şeklinde konuştu.

3- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, CHP'nin yayın organıolan «CHP'den Haberler» dergisine verdiği demeçte, Bölücü akımlarakarşı alınan tedbirler ve bölücü akımların çalışmalarına ilişkin olarakbazı açıklamalarda bulunarak «Bölücü örgütler, hukuki erginliğe ulaşmamış kimseleri suç aracı olarak kullanıyor» dedi.

4- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, Asgari ücret Teşbit Komisyonu'nun çalışmalarını bitirmesi dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında,yeni kararların birçok haklar getirdiğini ve asgari ücretin günde 180,ayda 5 bin 400 olarak saptandığını açıkladı.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Artvin, Sinop, Giresun,Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun illerinde yaptığı konuşmalarda, Türkiye'nin, tarihinin en ağır bunalımlı dönemlerini yaşadığını öne sürerek,«CHP ekonominin gerçeklerine zıt, Marksist şartlanmaların etkisindebir ekonomik politikayla Türk ekonomisini dengesizliğe ve bunalımasürüklemiştir» dedi.

6- AP Genel Başkan Yardımcısı Barlas Küntay, Anadolu BasınBirliği Kongresinde yaptığı konuşmada, «Cumhuriyet, tarihimizin hiçbir,döneminde, basın mensupları aleyhine açılmış olan davaların sayısıbugünkü seviyeye yükselmedi. Bugünler yakında bitecektir» dedi.

7- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, yaptığıaçıklamada, «Hükümet'in biran evvel yıkılmasını» isteyerek, «Partisinin AP Genel Başkanı Süleyman Demire! Başkanlığında kurulacak birHükümeti 6 ay süre ile dışarıdan desteklemeye hazır olduğunu» bildirdi.

8- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Sadettin Karacabey, düzenlediği basın toplantısında, yaş koza ve ayçiçeği alım fiyatlarının çokdüşük olduğunu belirterek, Marmara Bölgesi Ekici Tütün Piyasası'nın103 lira baş fiyatla açılmasını istedi.

9- DiSK Genel Başkanı Abdullah Bastürk, Genel Sekreter FehmiIşıklar ile Yürütme Kurulu ve 1 Mayıs Tertip Komitesi üyeleri, İstanbulSıkıyönetim Komutanlığı tarafından gözaltına alındılar. DİSK GenelBaşkanı Abdullah Bastürk, Sıkıyönetime götürülmeden önce yaptığıaçıklamada, «Bu baskı ve terörün tarih içindeki tek sorumlusu BaşbakanBülent Ecevit'tir» dedi.

10- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı yayınladığı 17 no'lu bildiride,«Açık hava toplantısı ve gösteri yürüyüşü yapmaya yönelen örgütlerinyönetiiclerinin sorumlu tutulacağını» açıkladı.

11- İzmir Kuyucak ve Ceyhan'da meydana gelen olaylarda, toplamüç kişi öldü.

12- Türk güreşçisi Celal Atik, tedavi edilmekte olduğu hastanedeöldü.

13- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus -Vance'ın Senato Alt Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, Rum Yönetimi tarafından, ABD Hükümetinezdirrde protesto edildi, öte yandan Lefkoşe'de Yunan Kültür Merkezi'nde yapılan bir toplantıda konuşan Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, «Rum ve Yunanlı aydınlarla düşünürleri, Kıbrıs meselesindedünya çapında bir Haçlı savaşını başlatmaya» çağırdı.

14- İran'ın Kazakistan eyaletinde, 100 binden fazla İranlının, ŞiiLider Humeyni'nin silahlı devrim komiteleri aleyhinde gösteri yaptıklarıve bu arada Negadah kentinde, tarafların ellerindeki esirleri değiştirmeişlemlerini sakin bir şekilde sürdürdükleri bildirildi.

15- İsrail Savunma Bakanı Ezer Weizman, Mısır ziyaretini tamamlayarak ülkesine döndü. Weizman, ülkesine dönüşte verdiği demeçte,«israil'in günün birinde, Mısır ile olduğu gibi Filistinlilerle de barış anlaşması imzalayabileceğim» söyledi.

16- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Brejnev, Fransa Devlet Başkanı onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, stratejik silahlarınsınırlandırılması (SALT - 2) anlaşmasının, yakın bir gelecekte imzalanabileceğini doğruladı.

17- Afganistan'da Nur Muhammed Taraki rejiminin birinci yılıkutlamalarında bir konuşma yapan Başbakan Hafızullah Amin, İran Hükümetini suçlayarak, «İran'ın gerici yöneticileri, dinsel bağnazlıkları ileemekçilerimiz arasında ayrılık yaratmayı planlıyorlar» dedi.

29 Nisan 1979

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Uşak il kongresine gönderdiği mesajda, «mücadelemiz çetindir, ülkemizin idaresinieline geçirmiş olan zihniyet tahripkardır. Çok daha büyük bir kuvvet haline gelmek yolunda azim, şuur ve inançla birbirimize daha çok sarılmalıyız» dedi.

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, OYAK Kutlutaş KonutHolding A.S.'nin Haramidere'de kuracağı Prefabrike konut elemanlarıfabrikaların temellerini atmaya başlayacağız» dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında bu yılın ilk 4 ayında 1036 köye elektrik götürüldüğünübelirterek. Mayıs - Temmuz dönemindede 100 köye elektrik götürülmesinin planlandığını söyledi.

4- Demokratik Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, partisinin Antalya merkez ve Kartal ilçe kongrelerinegönderdiği mesaplarda «Devletim'izin gücü ve milli birliğimiz üzerindekumar oynamak isteyenler, her gün her olayda yanlış hesap yaptıklarınıgöreceklerdir» dedi.

5- AP Genel Sekreteri Nuri Bayar, MSP Genel Başkan YardımcısıCumalıoğlu'nun «AP hükümetini destekleyecekleri yolunda» yaptığıaçıklamaya ilişkin olarak THA muhabirine yaptığı açıklamada «Türkiye'de şeklen de olsa bir hükümet mevcuttur. Henüz yeni bir hükümetkurulması aşamasına gelinmedi» dedi.

6- CHP Genel Yönetim Kurulu yayınladığı bildiride, 1 mayıs kutlama törenlerinin bugünkü ortamdan yararlanmak isteyen, özgürlükçüdemokrasi düşmanlarının isteklerine hizmet edeceği görüşü bildirilerek,törenlerinin bugünkü ortamdan yararlanmak isteyen, özgürlükçü demokrasi düşmanlarının isteklerine hizmet edeceği görüşü bildirilerek, törenlere başta CHP yöneticileri olmak üzere hiçbir CHP'linin katılmaması istendi.

7- Raman sahasından, Batman Rafinerisine ham petrol aktaranpetrol boru hattını hizmete açan, TPAO Genel Müdürü ismail Ertan«bölgede günde 10 bin 300 varil olan üretimin, 1979 yılı sonunda 30bin varile çıkarılacağını» söyledi.

8- DİSK Genel Başkanı ve 4 arkadaşının İstanbul sıkıyönetim komutanlığınca gözaltına alınmasından sonra, Gıda - iş, Tekstil - İş veSosyal - is sendikaları başkanları da komutanlıkça gözaltına alındılar.

9- Türkiye Kızılay derneği başkanlığına, eski sağlık bakanlarındanKemal Demir seçildi.

10- Ankara, İstanbul, Erzincan ve Erzgrum sıkıyönetim komutanlıkları Askeri Mahkemelerine 11 hakim ve savcı ile 2 subayın atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazetede yayınlandı.

11- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı yayınladığı 22 No'lu bildiriile 1 Mayıs salı günü sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasak 30 nisan günü saat 24.00 den, 2 nisan saat 05.00 e kadar sürecek. Sıkıyönetimbildirisinde bütün emniyet kuvvetlerine silah kullanma yetkisi verildiğive güvenlik kuvvetlerine izinsiz 30 metreden daha çok yaklaşılmamasıgerektiği bildirildi.

12- Aydınlar Ocağı'nın düzenlediği «Türkiye'nin Sosyal, Kültürelve Ekonomik meseleleri» konulu seminerde söz alan konuşmacılar, kanunsuz eylemleri marksist sendikaların yürüttüğünü öne sürdüler.

13- Devlet Tiyatrosu eski genel müdürlerinden, aktör, sinema vetiyatro yönetmeni Muhsin Ertuğrul, İzmir'de geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

14- Türkiye'ye ivedi yardım çalışmalarını koordine etmekle görevlitemsilci Walter Kiep, Avusturya hükümeti temsilcileriyle görüşmelerdebulundu. Kiep Avusturya TV'sinde yaptığı konuşmada görüşmelerininolumlu geçtiğini belirterek «Türkiye'yi bu bunalımlı dönemde yalnızbırakmamak gerekir» dedi.

15- Ankara'da inceleme ve görüşmelerini sürdüren IMF heyetinin,1979 yılı ilk üç ayındaki enflasyon hızının. % 13 oranına çıkmasınıolumsuz bir gelişme olarak nitelendirdikleri ve bu alan'da alman tedbirleri yetersiz buldukları bildirildi.

16- Bakanlar Kurulu, Türkiye - Macaristan karma komitesinin Ankara'da yapılan ikinci dönem toplantısı sonunda imzalanan protokolüonayladı.

17- Tahran'daki FKÖ temsilcisi Hani el Hasan, Javan dergisineverdiği demeçte, Filistin Kurtuluş örgütünün 1968 yılından beri Şahaleyhtarı gerillaları yetiştirdiğini söyledi.

18- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, yaptığı bir konuşmada bazıArap ülkelerinin Mısır ile diplomati'k ilişkilerini 'kesmelerini çocukçabir tutum olarak niteledi ve ülkesinin kalkınma yolunda ilerleyeceğinisöyledi.

19- ABD de casusluk yaptıkları saptanan 2 Rus ile, Sovyetler Birliği'nde bulunan 5 Sovyet ayrılıkçısı iki ülke arasında değiştirildi.

20- Kuzey Yemen Hükümeti, Mısır ile ilişkilerini kestiğini açıkladı.

30 Nisan 1979

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Muhsin Ertuğrulun ölümü nedeniyle eşi Handan Ertuğrul'a gönderdiği başsağlığı telgrafında «EşinizTürk tiyatrosunun büyük ustası, oyuncu yazar yönetmen Muhsin Ertuğrul'un vefatını teesürle öğrenmiş bulunuyorum. Merhuma tanrıdan rahmet diler, size, yakınlarına ve Türk sanat alemine taziyetlerimi sunarım»dedi.

Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay, Muhsin Ertuğrul'unölümü nedeniyle, eşi ve Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Ergin Ortoey'ebir telgraf göndererek üzüntülerini bildirdi.

Başbakan Bülent Ecevit de Muhsin Ertuğrul'un eşine bir başsağlığı telgrafı göndererek üzüntülerini bildirdi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada «Türk milletinin ve devletinin her zaman düşmanları olduğunu» belirterek «Bu zamana kadarnasıl ayakta durduysak, bundansonrada öyle ayakta durmayı başarırız,ülkenin huzurunu bozan millet değildir. Bu hükümetten cüret alanlardır» dedi.

3- Devlet bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan verdiğidemeçte, 1 Mayıs nedeniyle tüm yurtta gerekli güvenlik önlemlerininalındığını belirterek «vatandaşlarımızın devlet otoritesine ve yasalarasaygılı olacağına inanıyorum» dedi.

4- İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, beraberinde JandarmaGenel Komutanlığı Kurmay Başkanı Selahattin Cambazoğlu olduğu halde, İzmir'de alman güvenlik önlemleriyle ilgili bir toplantı yaptı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Güneş «Tedbirleri bütün detayı iledinledim, izmirli vatandaşlarımız 1 mayısı güven içinde geçireceklerdir»dedi.

5- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, Madeni Eşya işverenleri Sendikası genel kurulunda yaptığı konuşmada «mülkiyet hakkı kadar çalışmahakkının da kutsal olduğunu» belirterek işyerlerinin ekonomik durumdaki bozukluklar nedeniyle, hemen işçi çıkarmaya yönelmemeleri gerektiğini hatırlattı.

6- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, Madeni Eşya İşverenleri Sendikasının genel kurulunda yaptığı konuşmada «girişimcilere ve sanayicilere her türlü kolaylığı sağlayacaik olan yeni bir teşvik yasasıhazırlanmıştır. Bu yasa tasarısını sizlere sunup görüşlerinizi alacağım»dedi.

7- Marmara Ekici Tütün Piyasası Gümrük ve Tekel Bakanı TuncayMataracı tarafından Bursada 84 lira basfiyatla açıldı. Mataracı törendeyaptığı konuşmada «Tütünün politikadan çıkarılması ve gerçek ekiciyedeğer verilmesi zamanı gelmiştir. Biz dünya piyasalarına göre fiyat uyguluyoruz. Tekel üreticinin tüm tütünlerini alacak ve parasını hemenödeyecektir» dedi.

8- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Tokat'ın Artova ilçesinde yaptığı konuşmada «hükümet bütün konularda olduğu gfibi 1 Mayıs konusunda da aciz içindedir» dedi.

9- Sıkıyönetim Komutanlığınca gözaltına alınan DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, 1 mayıs nedeniyle yayınladığı demeçte «emeğinbayramını kutlamaya yönelik kararlı mücadelemiz gerçekte amacınaulaştı» dedi.

10- Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer düzenlediği basın toplantısında, Kuşat ruhsatı olmadığı için birçok işyerinin kapatılması ve Kuşat ruhsatı olarak büyük meblağlarda para istenmesine ilişkin iddialarınasılsız olduğunu söyledi.

11- Madeni Eşya işverenleri Sendikası'nın 23. olağan genel kuruluİstanbul'da toplandı. Toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkan Şükrü Er, Hükümetin işçinin olduğu kadar, işverenin hükümeti olması gerektiğim belirterek, «içinde bulunulan ekonomik çıkmazın aşırı devletçisosyalist bir politika anlayışından kaynaklandığını» söyledi.

12- Hava Kuvvetlerini Güçlendirme vakfı olağan genel kurulu Ankara'da toplandı.

13- Sayıştay Denetçileri Derneği Ankara Sıkıyönetim Komutanlığıtarafından kapatıldı.

14- İstanbul, Tokat, Gaziantep ve Samsun'da meydana gelen olaylarda toplam 8 kişi öldürüldü.

15- ABD'de yayınlanmakta olan Washington Post Gazetesi'nde,silahsızlanma konusunda yer alan bir yorumda, «Türkiye'nin, SovyetlerBirliği'ndeki askeri gelişmeleri takip etmek amacıyla havalanacak U-2uçaklarının uçuşuna izin vermeyeceğini ABD yetkililerine bildirdiği»iddia edildi.

16- BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim'ın özel Siyasi işler Yardımcısı Perez de Cuellar, Denktaş - Kipriyanu görüşmesinin hazırlık çalışmaları için Kıbrıs'a geldi.

17- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, ülkesinde bulunan Bulgaristan Devlet Başkanı onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta gerçek bağımsızlığın kurulmasından yana olduğunu belirterek. Adamdaki bütün yabancı askerlerin çekilmesi yolundaki görüşünü yineledi.

18- İran'da yeni Anayasa taslağı açıklandı. Taslakta, seçilecekCumhurbaşkanı'nın, Şii'lerin Caferiye kolundan olacağı ve hiçbir şekilde Sünni'lerin Cumhurbaşkanı seçilemeyeceği hükmü yer aldı.

19- Japonya Başbakanı Masayoshi Ohira, ABD Başkanı Carter'ınresmi konuğu olarak ABD'ye gitti.

20- Vietnam'a yaptığı 4 günlük ziyaretten sonra Çin'e geçen BMGenel Sekreteri Kurt Waldheim, verdiği demeçte, «Çin Hindi sorunlarına ivedi bir çözüm bulunamazsa, tüm bölge tehlikeye girer» dedi.

21- Resmi bir ziyaret için Yunanistan'da bulunan Bulgaristan Devlet Başkanı Jivkov, ülkesinin Balkanlar'da işbirliği, güvenlik ve dostlukilişkilerim geliştirmek amacında olduğunu belirterek, «Mısır - İsrail anlaşmasının Ortadoğu'da barışı engelleyici bir unsur olduğunu» söyledi.

22- İran Hükümeti, İsrail'le barış anlaşmasını imzalayan Mısır ilediplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106