05.9.1978
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1978

1 Eylül 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Diyanet İşleri Başkanlığında bir brifingde yaptığı konuşmada, «Diyanet İşleri Başkanlığının yansız çalışmaları ile ülkede iç barışı gerçekleştirme yolunda önemli adımlar atılabileceğine inanıyorum» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin ilçe kongrelerine gönderdiği mesajlarda, «Cari devlet idaresinden habersiz olan buhükümetten Demokratik rejimin kaideleri içinde kurtulunmalıdır» dedi.

3- Ulaştırma Bakanı Güneş Öngüt, Ankara'da Bir Açıklama yaparak, «Türkiye'ye Gelir kazandıracak komşularımızı üzmeyecek nitelikteyeni bir TIR (Uluslararası Karayolu Taşımacılığı) Kararnamesi hazırlandığını» açıkladı.

4- Türk-İş'e bağlı TES-İş Federasyonu genel Başkanı Orhan Ercelik, Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Şide ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, «CHP içindeki hizipler Tes-İş anlaşmazlığını kullanıyor» dedi.

5- İstanbul'da bir açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri FehmiIşıklar, «Memurlara toplu sözleşmeli grevli sendikal hak tanımayan toplumsal anlaşmayı imzalamayacağız» dedi.

6- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda 8 kişi öldürüldü.

7- Ankara Çevresinde Meydana gelen Trafik Kazalarında 9 kişiöldü.

8- ABD Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler komisyonu BaşkanıClement Zablocki, Türkiye'ye uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasına ilişkin kararda öngörülen şartlara yüzde yüz uyulacağını söyledi.

9- Paris Deniz Müzesine Konulmak için özel olarak yaptırılanKaptan-ı Derya Sancak Gemisinin maketi Deniz Kuvvetlerince UNESCOElçimiz Akil Aslan'a teslim edildi,

10- Federal Almanya Parlementosu «Yabancılar Yasası»mn yürütülmesine ilişkin genel yönetmelik hükümlerinde bazı değişiklikler yaparak, aralıksız 5 yıl yasalara uygun biçimde Federal Almanya'da çalışanyabancılara süresiz oturma izni verilmesini kararlaştırdı.

11- İran'da daha önce tutuklanan 7 muhalefet lideri serbest bırakıldı. Başbakan İmami'nin çabalarına rağmen olaylar devam ediyor.

2 Eylül 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Yurt dışındaki işçilerimiz için yayınlaıdığı bayram mesajında, Türkiye bu yıl, Cumhuriyet tarihinin en ağır bunalım döneminden çıkış yoluna girmiştir. Ecevit, Ekonomimizin güçlenmesine yurt dışındaki işçilerimizin, katkılarıyla ve yabancı yatırımların, teknolojilerin ülkemize gelmesinede, öncülük edeceklerine inanıyorum dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, yurt dışındaki isçilerimiziçin yayınladığı bayram mesajında, Batı Avrupa'ya giden herkesin yıkıcıakımların tasallutuna maruz kaldığını belirterek, «bunun karşısındaki güvencenin, bütünlüğü bozmadan milli ve manevi değerler altında birleşmek» olduğunu söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Hasan Esat Işık, bir gazeteye verdiğiözel demeçte, «Vatanseverliğin kimsenin tekelinde olmadığfnı» söyledi.

4- Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Yüceler, yaptığıaçıklamada, «ABD ve Hollanda daha çok afyon ürünleri satın almak istiyorlar» dedi.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, yaptığı açıklamada,«Sağlık hizmetlerinde ise göre eşit ücret uygulaması başlatılacak» dedi.

6- İktisadi Araştırma Vakfı Başkanı Prof. Orhan Dikmen, yürürlüğe giren pten stratejisi ile ilgili görüşlerini açıklarken, 1979 yılı içinöngörülen yüzde 6.8 oranındaki büyüme hızına ulaşmak hemen hemenimkansızdır. İki yıllık bir istikrar programı uygulanmalıdır» dedi.

7- Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer, düzenlediği basın toplantısında, «Halk Senliğini Ankaralılara geniş ölçüde ulaştırmaya çalıştıklarını» söyledi.

8- Meydana gelen anarşik olaylarda, Ankara'da ve Akçaabat'ta ikikişi öldürüldü.

9- ABD Başkanı Carter, Kıbrıs konusunda kongreye verdiği olağan raporunda, Maras'la ilgili Türk ve Rum önerilerinin «taze ve umutverici» olduğunu belirtti.

10- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Genel Halk KongresiDış İlişkiler Genel Sekreteri Ahmet Sahati,1 Eylül 1969 Devrimi törenlerine katılmak üzere Libya'da bulunan Türk Delegasyonunu kabulü sırasında yaptığı konuşmada, «Tehlike karşısında Türkiye, NATO'dan yardım göremiyecektir» dedi.

11- ABD'de Şah'a karsı gösteri yapan 350 İranlı polisle çatıştı,40 kişi yaralandı. 193 kişi tutuklandı.

12- Romen Gizli servislerinde görevli bir ajanın Amerika'ya kaçması ve doğu bloku ülkelerini batılı ülkelerdeki casusluk girişimleriyle ilgili olarak ClA'ya bilgi vermesi. Federal Almanya'dan sonra Romanyayıda karıştırdı ve bizzat Romen Devlet Başkanı Cauşesku'nun emriyle 12General ve Albay güvenlik görevlisi görevlerinden alınarak tutuklandı.

3 Eylül 1978

1- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Antalya'da yaptığı açıklamada, «İngiltere ve Fransa AET'de Türkiye'ye zorluklar çıkarabilir, çünkü iki ülkede Türkiye'ye baskı getirmek istiyorlar» dedi.

2- Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yazar,Ak Ajansa verdiği demeçte, «Liberal bir ihracat sistemine geçisin ilkadımları atılmalıdır» dedi.

3- Sivas'ta meydana gelen olaylarda, 6 kişi öldürüldü, yüze yakınyaralı olduğu bazı ev ve işyerlerinin yakıldığı bildirildi. Olaylar üzerineaskeri birliklerden yardım istendi, şehirde sokağa çıkma yasağı kondu.

4- Avrupa Atletizm Şampiyonasında, maratonda. Sadık Salman32. Veli Ballı ise 36. oldu.

5- Libya'yı resmen ziyaret etmekte olan Genelkurmay BaşkanıOrgeneral Kenan Evren, Kaddafi ve Callud'la birer görüşme yaptı.

Evren «İki ülke arasındaki ilişkiler askeri bakımdan da genişliyecektir» dedi.

6- ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanlarından Paul Nimetz, Kıbrıssorunu konusunda Türk ve Rum tarafı ile görüşmelerde bulunmak üzere Kıbrıs'a geldi. Nimetz, Larnaka Havaalanında yaptığı kısa açıklamada «Hiç bir Amerikan planı ya da çözüm formülü getirmedim» dedi.

4 Eylül 1978

1- Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş, THA'na verdiği demeçte,«İç tüzüğün süratle değiştirilmesini sağlamak üzere partilerarası bir komisyon kurulduğunu» söyledi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, yayınladığı Bayram Mesajında, «Türkiye, Ulusuyla devletiyle ve sapasağlam demokrasisiyle bu bunalım vezorluklar döneminden de esenliğe doğru, adım adım ve eğilmeden,ödün vermeden ilerliyor. Türk ulusu bilinen gücüyle, içeride ve dışarıda tüm güçlükleri yenecektir» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, yayınladığı Bayram Mesajında, «Ülkenin karşı karsıya bulunduğu sıkıntılar, muhalefetin değiliktidarın aczinden doğmaktadır. Söylenebilecek söz, ülkeyi idare edemeyen gitsin yerine ülkeyi idare edebilen gelsin» dedi.

4- İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil, Bayram Gazetesineverdiği demeçte, «On aya yakın bir süredir İstanbul halkına hizmet sunmaya çalışıyorum. Belediyenin yetki ve olanaklarını halk yararına en iyibiçimde, değerlendirebilmek için bütün gücümüzle uğraşıyoruz» dedi.

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren Libya'dan ayrılırken verdiği demeçte, iki ülke arasında bazı mutabakatlara varıldığını,Libya'dan teknik bir askeri heyetin yakında Türkiye'yi ziyaret edeceğinibelirterek «Çok olumlu intibalarla dönüyorum» dedi.

5 Eylül 1978

1- Başbakan Bülent Eccevit, bütün bakanlıklara kamu kuruluşlarına yazılı bir direktif vererek, bütçe hazırlıklarında tasarrufa uyulması,cari masrafların 1978'e göre en fazla yüzde 20 arttırılması gerektiğinibelirtti.

2- Devlet Bakanı Hikmet Çetin, THA'na verdiği demeçte, «Sovyetlerle dış ticaret hacmi 1 milyar dolara çıkarılacak» dedi.

3- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, THA'na yaptığı açıklamada,«İhracatı arttırıcı, fiat anarşisi önleyici yasa tasarıları hazır» dedi.

4- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, THA'na yaptığı açıklamada, Ancak 5 yıl sonra turizmde patlamadan sözedilebileceğini söyledi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Bayram Mesajında,«Dini Bayramlarımız milletimizin evlatları arasında kardeşlik bağlarınınkuvvetlenmesine vesile olan manevi huzur ve sevinç günleridir» dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Bayram Mesajında,«Türkiye maalesef kanlı bir bayram yaşıyor. Bütün temennimiz bu bayram vesilesiyle toplumumuzdaki çatışmaların kindarlıkların ve bölünmeistitadının ortadan kalkmasıdır» dedi.

7- Kırklareli'nin, Demirköy ilçesine bağlı İğneada sahillerinde2 milyon 368 bin metrekarelik yer satın alan TRT ve Basın MensuplarıYapı Kooperatifi, Türkiye'nin dış ülkelerde tanıtılmasını etkin bir şekilde sağlayacak olan bir «Uluslararası Basın Köyü» kurma çalışmalarınabaşladı.

8- Mecidiyeköy'de gece saat 24 sıralarında kimliği belirlenemiyenkişilerin açtığı ateş sonucu yoldan geçen iki kişi yaralandı.

9- Alman yetkili makamları, kışkırtıcı ve bölücü amaç güden «Geceyarısı Ekspresi», filmini, Türk işçilerinin tepkilerinin büyük olabileceğini gözönüne alarak Almanya sınırları içinde gösterilmesine izin vermediklerini açıkladılar.

6 Eylül 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Bayram dolayısıyla yayınladığı demeçte, «Türkiye içte ve dışta güç kazandı. Türk Ulusu zor dönemlerde bilinen gücüyle bütün güçlükleri yenecektir» dedi

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, yayınladığı bayram mesajında, «Devletten ve rejimden tavizlerle işbaşına gelen siyasi kadronunson sekiz ay içindeki icraatının mutlak başarısızlığı, gözler önüne vahimbir tablo sermektedir.

3- Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur, Tekniker Okulları mezunlarının yüksek öğrenim görmüş sayılıp sayılmayacakları konusunun çözümekavuştuğunu açıklayarak, «iki yıllık tekniker okullarından mezun olanlaryüksek öğrenim yapmış kabul edilecek» dedi.

4- Devlet Bakanı Hikmet Çetin, İstanbul'da yayınlanan bayramgazetesine verdiği demeçte, «Sovyetler'le petrol aramaları konusundateknik işbirliği yapılacak» dedi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, yayınladığı bayrammesajında, «Türkiye kısır, beceriksiz, sadece kıtlık ve buhran getirenCHP zihniyetine karşı tekrar bir demokratik patlama noktasına yaklaşmaktadır» dedi.

6-MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, yayınladığı bayram mesajında, «Anarşi son sekiz ayda dayanılmaz hale geldiğine göre, en isabetsiz politika da yılbaşından beri uygulanan politikadır. Bundan dersçıkarmak lazımdır» dedi.

7- Gaziantep'te bir spor kulübüne ateş açıldı iki kişi öldü. Antalya'da saldırıya uğrayan bir şoför öldürüldü. İstanbul'da Tekirdağ öğrenci yurdu önünde yaylım ateşine tutulan öğrenci öldü.

8- OECD Genel Sekreteri Emil Van Lennep, görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

9- Kıbrıs'ta bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Başdanışmanı, KTFDBaşkanı Rauf Denktaş ile birlikte Türklerin toplu olarak katledildiği yer^lere gitti. ABD Dışişleri Bakanlığı Başdanışmanı Nimetz, Kıbrıs Türk Federe Devletinde protesto gösterileriyle karşılandı.

10- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Başkanı Albay Muammer Kaddafi Paris'te yayınlanan Al Vatan Al Arabi dergisine verdiğidemeçte, «Türkiye ile ilişkilerimiz sınırsızlığa varacak» dedi.

11- Bir süredir New-York'ta 150 ülkenin katılmasıyla çalışmalaryapan Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Konferansına Türkiye, «KapalıDenizlerin Özel Karakteri» Bulunduğunu açık hükme bağlayan bir teklifsundu.

12- Ortadoğu meselesine kesin bir çözüm bulmak için ABD Başkanı Jimmy Carter, Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ve İsrail Başbakanı Menahem Begin arasındaki üçlü zirve, Washington yakınlarındaki Camp David dinlenme yerinde başladı.

7 Eylül 1978

1- Bayramın iki gününü İstanbul'da geçiren Başbakan BülentEcevit, Vilayet'te bir toplantı yaparak son olaylarla ilgili açıklamalardabulundu. Ecevit, «Bazı mihraklar suçluları ortaya çıktıkça saldırılarınıartırıyorlar» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Sivas'ta meydana gelenolaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Kimsenin yaptığı yanına karkalmayacaktır. Sivas olaylarında hükümet suçüstü yakalanmıştır. Böylebir durumda hükümetin yapacağı tek is vardır; bırakıp gitmek» dedi.

3- Resmi bir ziyaret sebebiyle Ankara'da bulunan OECD GenelSekreteri Emil Van Lennep, ilk görüşmesini Dışişleri Bakanı GündüzÖkçün'le yaptı. Lennep sonra Devlet Bakanı Hikmet Çetin'i de ziyaretetti.

4- Adli Yılın başlamasıyla düzenlenen törende konuşan YargıtayBaşkanı Cevdet Menteş, «Anarşi için özel mahkeme değil, adli zabıtakurulmalı» dedi.

5- Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur, UEFA Kongresindeyolsuzluk yapıldığı iddiası konusunda, «Ortada yolsuzluk yapıldığınadair bir belirti bulmadım» dedi.

6- Van'ın Gevaş İlçesine bağlı Bahçesaray bucağının Altındere köyü yakınlarındaki Dimkan mezrasında iki aşiret arasında çıkan çatışmada, 17 kişi öldü 6 kişi de yaralandı.

7- Gaziantep, Elazığ ve Adana'da 5 kişi öldürüldü.

8- Silivri'de devrilen otobüste 7 kişi öldü, 58 kişi yaralandı.

9- Hindistan'da 32 milyon kişi sellerden zarar gördü. Bazı bölgelerde halk susuzluktan sel sularını içtiği, ölü sayısının bin'i aştığı bildiriliyor.

10- İran'da gösteri ve yürüyüş yasağı konması, halkı sokağa döktü.

8 Eylül 1978

1- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, CHP Genel Başkanıve Başbakan Bülent Ecevit'i Parti Genel Merkezinde ziyaret ederek birsüre görüştü. Başbakan Bülent Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «CHP ile MSP arasında demokrasinin gereği olarak bulunangörüş ayrılıklarına karşın her zaman uygar ilişkiler olmuştur. Bu ilişkilerin bundan böyle de devam edeceğine inanıyorum» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan'ınkendisini ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, «Hükümetle aramızdaarabuluculuk yapılmasına ihtiyaç yok» dedi.

3- OECD Genel Sekreteri Van Lennep ve beraberindeki heyetlebir görüşme yapan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, «OECD'ye olan1.6 milyar dolarlık borç, 7 yıllık bir döneme yayılacak» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, düzenlediği basın toplantısında, Sivas olaylarına değinerek, «TÖB-DER'li öğretmenler olayları körüklemiş POL-DER'li polisler de halkın üzerine ateş açmıştır»dedi.

5- Yurtta meydana gelen anarşik olaylarda, İstanbul, Isparta veUrfa'da 4 kişi öldürüldü.

6- Camp David'de ABD Başkanı Carter, zirvenin ikinci günündeSedat ve Begin'le ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

7- Avrupa Konseyine üye yirmi ülkenin Yerel Yönetim Bakanlarının Stockholm'de yaptıkları toplantıda Kuzey Avrupa ülkelerinde çalışan yabancı işçilerin yerel seçimlerde oy kullanmaları oy birliği ilekabul edildi.

8- İran'da Hükümetin Sıkıyönetim ve Sokağa çıkma yasağı koymasına rağmen binlerce kişi Sah'a karşı gösteri yaptı. Asker göstericilere ateş açtı, çok sayıda ölü olduğu bildirildi.

9 Eylül 1978

1- CHP'nin Kuruluşu'nun 55. Yıldönümü nedeniyle düzenlenentörende bir konuşma yapan Başbakan Bülent Ecevit, «Şiddet eylemlerini kışkırtan yuvalara her gün biraz daha yaklaşılıyor» dedi.

2- ANKA Ajansına bir demeç veren Yerel Yönetim Bakanı Mahmut Özdemir, «Fiyatları denetliyebilmek için günlük tüketim maddeleri devlet desteğinde satılmalı» dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, MSP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan'a iade-i ziyarette bulundu. Her iki lider de yaptıkları açıklamada, «Polemik değil görev yapıyoruz» dediler.

4- Türk Atlantik Antlaşması Derneğince Çeşme'de düzenlenen seminerde bir konuşma yapan CENTO Genel Sekreteri Kâmuran Gürün,«Mevcut savunma sisteminin milli olmadığı izlenimini vermek yanlıştır» dedi.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21kişi öldü.

6- Camp David zirvesi ile ilgili olarak İsrail Radyosuna bir demeç veren Menahem Begin'in basın danışmanı, İsrail ile Mısır arasındaki psikolojik engellerin ortadan kalktığını söyledi.

7- İran'da Hükümetin açıklamasına göre, sıkıyönetim yasalarınıçiğneyen barış ve güvenliği tehlikeye düşüren ve anayasal monarşiyekarşı davranışta bulunan herkes idama mahkûm edilecek.

8- Nikaragua'da göstericilere karşı askerler ateş açtı. Olaylardaen az 20 kişi yaralandı.

10 Eylül 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Yabancı Konuklar Köşkü'nde OECDGenel Sekreteri Emil Van Lennep ile görüştü. Görüşmeden sonra biraçıklama yapan Başbakan Bülent Ecevit, «Türkiye bilindiği gibi dünyaekonomisinde önemli bir yeri olan, Ekonomik İşbirliği ve Gelişme Örgütünün uzun yıllardan beri üyesidir. Sayın Genel Sekreter'le yaptığımız görüşmede Türkiye'nin bu önemli örgüte katkılarının nasıl etkinlestirilebileceği üzerinde durduk» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da verdiği demeçte, «Merkez Bankası'nı, sırf yönetimi eline geçirmek için dünyaâleme jurnal eden bir hükümet görülmemiştir» dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Bütün ülkede silah toplanmasıyoluna gidilmeli, silah kaçakçılığına karsı kara ve deniz sınırlarımızdakiönlemler arttırılmalıdır» dedi.

4- Partisinin Urfa'da düzenlediği açık hava toplantısında bir konuşma yapan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, «Bu bölgeyeuzun zamandır silah yığınağı yapıldı, memlekette olayların vehametinikavramayan bir hükümet bulunmaktadır» dedi.

5- Düzce'de meydana gelen anarşik olayda bir genç öldürüldü,İstanbul'daki olayda ise iki kişi ağır yaralandı.

6- Sivas'ın Hafik ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 3 kişiöldü, 3 kişi ağır yaralandı.

7- Türk Oftalmoloji Derneği kurucusu Ordinaryüs Profesör Doktor Naci Bengisu İstanbul'da geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

8- İran'da meydana gelen olaylarda, resmi açıklamada 86 kişininöldüğü açıkladı. Yabancı basın organları ise ölenlerin sayısının 500 übulduğunu bildirdi.

11 Eylül 1978

1- Ereğli Demir Çelik Fabrikasının ikinci yüksek fırını «Zübeyde'nin hizmete giriş töreninde konuşan Sanayi Bakanı Orhan Alp, «Dövizdar boğazını aşmak için sanayi ürünü ihraç etmek zorundayız» dedi.

2- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, 59. dönem kurslarını bitirenkaymakamlar için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Bu görevözellikle günümüzün koşulları içinde büyük fedakarlıklar ister» dedi.

3- Türk-İş yürürlükteki Maden Yasa’sının yenileştirilmesi konusundaki görüşlerini belirterek, madenlerin geniş ölçüde devletleştirilmesini istedi.

4- Gaziantep'te cezaevi basılarak, 2 gardiyan ile bir jandarma eriöldürüldü, 4 mahkûm kaçırıldı.

Adana'da bir kitapçı dükkanını basan 4 kişi tezgâhtarı öldürdü, sahibini ağır yaraladı.

5- ABD Senatosu dış yardım tasarısını onayladı. Tasarı Türkiye'ye uygulanan Ambargonun kaldırılmasını öngören Uzlaştırma Komisyonunun hazırladığı metni de içeriyor.

6- İran'da toplu tutuklamalar başladı. ABD Devlet Başkanı Carter,İran'daki demokratlaşmanın devam etmesini arzuladığını ve İran Şahınıdesteklediğini bildirdi.

7- Suriye Devlet Başkanı Hafız El Esad, Batı Almanya'da yayınlanan «Der Spiegel» dergisine verdiği demeçte, «Camp David'de barışsağlanamaz» dedi.

8- Rodezya'da sınırlı sıkıyönetim ilan edildi.

12 Eylül 1978

1- Konut sorununa çözüm aramak için oluşturulan bakanlıklararası kurulun açış konuşmasını yapan Başbakan Bülent Ecevit, «Yurttaşlarımızın konut sorununa çözüm getirmeye kararlıyız» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, düzenlediği basın toplantısında, seker ve akaryakıt fiyatlarına yapılan zamma karşı çıkarak,«Bu hükümeti destekleyenler, vebal altındadırlar, günah işlemektedirler» dedi.

3- Başbakanlıkta, Maliye, İçişleri, Köyişleri, İmar ve İskân bakanlarının katıldığı, Konut Sorununa Çözüm Arama toplantısından sonrabir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüpoğlu, «Devlet arazisine yapılan işgaller kesinlikle önlenecektir» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, düzenlediği basın toplantısında, «Bugün sessiz kalanlar, yarın ses çıkaracak imkânıda kaybedebilirler, 45 milyon olarak birbirimizle savaşmayı bırakalım. İkincitedbir olarak bütün kötülüklerin kaynağı solcu Ecevit iktidarının düşürülmesidir» dedi.

5- Merkez Bankası Başkanı Cafer Tayyar Sadıklar, bankanın önceki gün yapılan Genel Kurul Toplantısının yasalara aykırı olduğunusöyliyerek, bu toplantının iptali için yeniden yargı yoluna başvurduğunu açıkladı.

6- Türk-İş'e bağlı Türkiye Haber-İş Sendikası, PTT Genel Müdürlüğüne bağlı bazı işyerlerinde grev kararı aldı. Sendika Genel Başkanı Sabri Işık yaptığı açıklamada, grev uygulaması kararının 1250işçiyi kapsayaağını bunun özellikle TBMM ile Bakanlıklar çevresindeetkili olacağını belirtti.

7- Yurtta meydana gelen anarşik olaylarda Elazığ'da 3, Ceyhanve Antakya'da 2 kişi öldürüldü.

8- Ankara - İstanbul yolundaki trafik kazasında 1 kişi öldü, 6 kişiyaralandı.

9- OECD Genel Sekreteri Emil Van Lennep, Türkiye'ye resmi ziyaretinin sonunda düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye gibi birüyeye elbette yardım sağlanacaktır» dedi.

10- Ortak Pazarın Türk Tekstil ürünlerinin İngiltere'ye girişinin durdurulması ve Avrupa Konseyi Delegeler Komitesinin AET ülkelerininönerisine uyarak Türkiye'yi suçlayan insan hakları raporunu yenidengündeme alma yolundaki Rum istemini resmen kabul etmesi, Türk Diplomatik çevrelerinde olumsuz yorumlara yolaçtı

11- Nikaragua'da rejim aleyhtarı halk ile Başkan Somoza'yı destekleyen milli muhafazlar arasında çarpışmalar devam ederken savaşuçakları şehirleri bombalıyor.

13 Eylül 1978

1- Son zamlarla ilgili olarak bir açıklama yapan Başbakan BülentEcevit, «Petrol ve şeker zammı genel fiyatlara yüzde iki oranında yansıyacak, Kamu görevlisi ve emeklilerin gelirleri arttırılacak» dedi.

2- Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesinin düzenlediğiseminerin açış konuşmasını yapan Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, «Basınemekçilerinin de çalıştıkları yerin yönetimine katılmalarını sağlamakiçin gerekli çaba gösterilecektir» dedi.

3- Devlet Bakanı Hikmet Çetin'le bir görüşme yapan Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunç, görüşmeden sonra bir açıklama yaparak, «Ücret farkları bir ödeme planına bağlanacak» dedi.

4- AP Bitlis Senatörü Kamran İnan, Genel Başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

5- ABD Uzlaştırma Komisyonu'nun Türkiye'ye uygulanan silahambargosunun bazı koşullara bağlı olarak kaldırılmasını öngören karartasarısı senatodan sonra temsilciler meclisinde de 126'ya karşı 225oyla kabul edildi.

6- AET Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin İngiltere'ye pamuk ipliği satışlarının bu yıl sonuna kadar durdurulmasını kararlaştırdı. Ancak,konfeksiyon satışlarına herhangi bir kısıtlama koymadı.

7- İran'da şimdide yolsuzluk gerekçesiyle yüksek düzeydeki eskiyöneticiler tutuklanıyor. Hükümetin elinde yolsuzluk iddiasıyla ilgili1000 den fazla kişinin listesinin bulunduğu belirtiliyor.

8- Nikaragua'da iç savaş devam ederken. Başbakan Somoza bir basın toplantısı düzenleyerek en az 1981 e kadar iktidarda kalacağını açıkladı.

Bu arada halkın ülkeyi terketmeye başladığı bildiriliyor.

14 Eylül 1978

1- Partisine bazı katılmalar dolayısıyla bir konuşma yapan APGenel Başkanı Süleyman Demirel, «Hükümetin ömrü doldu, ölüye ömürbiçip ne yapacağım» dedi.

2- Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın olağanüstü kongresinde seçilen yeni banka meclisi, Başkan Cafer Tayyar Sadıklar'ın durumunu görüşmek üzere, en yaşlı üye Ziya Kayla Başkanlığında toplandı. Bu arada bir açıklama yapan Sadıklar, Maliye Bakanı'nı gerçekleri söylemeye davet ederek «Kanunsuz teşebbüslerin duracağı ümidinde olduğunu» belirtti.

3- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk'ün Başkanı olduğu Genel-İş Sendikası, Ören Artemis Eğitim Tesislerinde yapılan toplantısı sonunda yayınlanan bildiride, «Toplu işten çıkarmalar devam ederse direniş hakkımızı kullanacağız» denildi.

4- İstanbul'da bir saat içinde 3 banka soyuldu. Soyguncular, 1milyon 267 bin lira alarak kaçtılar. Trabzon'da 2 İran'lı öğrenci bıçaklandı. Balat'ta afiş asan gençlere ateş açıldı, iki kişi yaralandı. Batman'da bir köy muhtarı camide öldürüldü. Samsun'da otobüs durağınaateş açıldı, 2 kişi yaralandı.

5- BM Genel Sekreteri Kurt Waldehim, BM Genel Kuruluna sunduğu yıllık raporunda, «1978 Kıbrıs için hayal kırıcı oldu» dedi.

6- Federal Almanya'nın Başkenti Bonn'da toplanan AET Dışişleri Bakanları Türkiye'yi ilgilendiren konularda Ankara'nın haberdaredilmesini kararlaştırdı.

7- Almanya'da «Kızıl Ordu» üyesi Türk Asıllı Kadın öğretmen Yakalandı. Bir Türk Okulunda öğretmenlik yapan Leylâ Bucock'un evinde30 kilo patlayıcı madde, 20 tabanca, 2 makineli tüfek ve el bombalarıele geçirildi.

8- İtalyan eski Başbakanlarından Aldo Moro'yu öldüren kızıl tugayların lideri Carrado Alunni yakalandı.

9- Yunan Başbakanı Karamanlis, Ege adalarında yaptığı gezininikinci durağı Sakız'da yaptığı konuşmada, «Milli birliğimizi koruduğumuz sürece adalardaki gelişme ve barışı kimse tehdit edemez» dedi.

15 Eylül 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın ölümlerinin 17. yılı nedeniyle ailelerine birer telgraf çekti.

2- Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur, Eğitim Enstitülerinin dersyılı sonu tatiline girmeleri nedeniyle verdiği demeçte, «Başvuranlar adçekme yöntemiyle öğretmen gereksinimi olan illerimizde görevlendirilecektir» dedi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, «Ecevit sözde barışçıdır. Omuzunda beyaz güvercin uçuruyor, Castro gibi» dedi.

4- CHP Küçük Kurultayı’na sunulmak için hazırlanan Genel Yönetim Kurulu raporunda, «Halkın genel olarak Ecevit hükümetini desteklediği, buna karşı en çok şiddet olaylarından yakındığı» belirtildi.

5- AP Genel Başkan Yardımcısı Nuri Bayar, Sakarya'da verdiğidemeçte, «Gidiş vahimdir, hükümetin yapacağı tek iş, bu işleri ben kıvıramadım, beceremedim deyip, çekilip gitmektir» dedi.

6- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda, Elazığ ve Adana'da iki kişi öldürüldü, iki kişi de yaralandı.

7- TRT eski Genel Müdürü Prof. Saban Karataş AP'ye girdi.

8- Başbakanlık Çevre Müsteşarlığına, İçişleri Bakanlığı TetkikKurulu Başkanı Turgut Kılıçer getirildi.

9- Türkiye'nin F. Almanya'ya olan 650 milyon Marklık borcu, imzalanan anlaşma uyarınca ertelendi.

10- SSCB Dış Ticaret Heyeti Ankara'ya geldi. 7 kişilik heyetinTürkiye ile Sovyetler Birliği arasında imzalanacak 3 yıllık ticaret antlaşması görüşmelerinde bulunacağı bildirildi.

11- Nikaragua Devlet Başkanı Somoza, yedek askerleri silah altınaalıyor. Yönetimi devirmeyi amaçlayan halk ayaklanmasının devam ettiği bildirildi.

12- Tahran'da binlerce kişinin katıldığı «Yas Günü» olaysız geçti.

16 Eylül 1978

1- CHP Küçük Kurultayının açılış konuşmasını yapan BaşbakanBülent Ecevit, «Türkiye'de faşist bir yönetim kurmak isteyenler, üç yıldevletin bütün olanaklarını ellerinde bulundurarak iktidarda kaldılar»dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Sakarya veKocaeli il Kongrelerinde yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin karşılaştığımeselelerin tümünün içinden çıkmanın mümkün olduğunu» belirtti.

3- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, SSCB Dış Ticaret BakanYardımcısı Grişin Başkanlığındaki heyeti kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Köprülüler, Sovyetler Birliği'nin Türkiye'ye üç milyon ton ham petrol satacağını bildirdi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Partisinin Malatya'dadüzenlediği, «Huzur ve kardeşlik» mitinginde yaptığı konuşmada, anarşinin artık iç harbe dönüştüğünü öne sürdü.

5- Ankara Belediye Encümeni'nin olağanüstü toplantısından sonra verilen bilgiye göre, dolmuş ve taksi ücretlerinin % 20 ile % 40 arasında değişen zam yapıldı.

6- Elazığ ve Gaziantep'de meydana gelen anarşik olaylarda 2 kişiöldü, 1 kişi yaralandı. Rize, Konya ve Samsun'daki olaylarda 8 kişiyaralandı.

Erzurum Yarı Açık Cezaevinden 22 hükümlü gardiyanları tehditederek. Bolu Kapalı Cezaevinden de 8 hükümlü ve tutuklu pencere demirlerini keserek kaçtılar.

7- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 15kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

8- Cafer Şerif İmami Başkanlığındaki yeni İran hükümeti parlamentoda güven oyu aldı. öte yandan Tebriz'de devriye askerlere ateşaçan sivillerle meydana gelen çatışmada 6 sı asker 9 kişi öldü.

9- Norveç Başbakanı Odvar Nordli'nin İşçi Hükümeti, 1980 yılına kadar ücret ve fiatların tamamen dondurulması kararı aldı.

17 Eylül 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Partisinin Zonguldak İlKongresinde yaptığı konuşmada, «Türkiye'ye hasta adamlığı lâyık görenler Türkiye'nin düşmanıdırlar. Üç senede on milyara yakın kredi temin etmek marifet değil de borç tecil ettirmek mi marifettir» dedi.

2- Devlet Bakanı Enver Akova Çanakkale'de yaptığı açıklamada,«Milli Savunmaya ait arazilerin topraksız köylüye kiraya verileceğini»bildirdi.

3- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, Türkiye ile yakın işbirliğinde bulunan yabancı seyahat acentaları ve turizm yazarları ileyaptığı konuşmada, «Turizme kâr amacının ötesinde kardeşliği ve anlayışı geliştiren bir araç olarak bakıyoruz» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş düzenlediği basın toplantısında, «12 Mart olayının Türk ulusu ve ülkesi için yararlı olduğunu, bir felâketi önlediğini ve yıkıcı anarşiyi tasfiye» ettiğini iddia etti.

5- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Uluslararası Para Fonu Yönetim Kurulunun Türkiye hakkında lehte bir karar verme.sini beklediğinibildirdi.

6- AP Büyük Kongresinde Genel Başkanlık için adaylığını koyacağını açıklamış bulunan AP Bitlis Senatörü Kamran İnan, partisininUrfa kongresinde yaptığı konuşmada, «Milleti ümitsizlik içinde tutmayakimsenin hakkı yoktur» dedi.

7- Yurtta meydana gelen anarşik olaylarda Ankara'da bir kadınkimliği belirlenemeyen kişilerin açtığı ateş sırasında öldü. İstanbul'dameydana gelen olaylarda 5 kişi yaralandı.

8- İran'ın doğusundaki Tabas kentinde meydana gelen 7.7 şiddetindeki depremde 11 bin kişinin öldüğü bildirildi.

9- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis Girit adasındayaptığı konuşmada, Yunanistan'ın dışarıdan gelen bazı tehlikelerle karşıkarsıya bulunduğunu söyledi.

18 Eylül 1978

1- İki Bakanlı CGP hükümetten çekilme kararı alınca, CGP GenelBaşkanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu istifa etti. Hükümete CGP kanadından katılmış bulunan Devlet Bakanı Salih Yıldız, partisinin hükümetten ayrılma kararına katılmadığını ve bu nedenle partisinden istifa ettiğini belirtti.

CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu istifa mektubunu, BaşbakanBülent Ecevit'e Başbakanlık konutunda verdi.

Feyzioğlu'ndan boşalan Başbakan Yardımcılığı görevine DevletBakanı Hikmet Çetin vekâleten bakacak. Başbakan Bülent Ecevit istifadan sonra gazetecilere, hükümetin göreve devam ettiğini bildirdi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, CGP'nin hükümetten çekilme kararı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Şu anda bir değerlendirme yapabilecek durumda değilim. Hükümete katılmak ya da ayrılmak konusunda karar verme yetkisi bu konuda sorumluluk sahibi olankişilere aittir» dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, DP Genel Başkanı Bozbeyliile görüşerek durumu değerlendirdikten sonra basına yaptığı açıklamada, «DP'nin hükümette kalmaya ve iktidarı desteklemeye devam edeceğini» bildirdi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar Erzurum'da yaptığı açıklamada, «Ferdi mesken kredisinin önce Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde baslıyacağını» belirtti.

5- Türk-İş'e bağlı Petrol-İş Sendikası'na üye isçiler, Mersin'dekurulu AT AŞ Rafinerisi'nde greve başladı.

6- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda 2 kişi öldürüldü. Ankara'da 14, İstanbul'da 7 eylemci yakalandı.

7- İran'ın Tabas kentinde meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 15 bine ulaştığı bildirildi.

8- Camp David doruğunun sona ermesi üzerine, ABD BaşkanıCarter vardiği demeçte, «Umulanın ötesinde bir başarıya ulaşıldığını»belirtti.

19 Eylül 1978

1- CHP'nin çağrısı ile olağanüstü toplanan Millet Meclisi'ndeİçtüzüğün Meclis Danışma Kurulu ile ilgili 19. maddesinde değişiklikönerisi kablu edilerek değiştirildi.

2- CHP Ortak Grubu'nda konuşan Başbakan Bülent Ecevit, Feyzioğlu'nun istifası ile ilgili olarak, «Başbakan Yardımcısı Sayın TurhanFeyzioğlu maalesef Bakanlar Kurulundan ayrıldı. Kendisi içtenliği belliolan bir üzüntü ile ve nezaketle istifalarını bana bildirdiler. Bu uygarcabir ayrılıktır» dedi.

3- Petrol-İş Sendikası'nın ATAŞ Rafinerisinde başlattığı grev veişverence alınan lokavt, Bakanlar Kurulu'nca 30 gün ertelendi.

4- Merkez Bankası Başkanı Cafer Tayyar Sadıklar, Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile görevinden alındı.

5- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, «Reforger78» tatbikatını izlemek üzere Federal Almanya'ya gitti.

6- İran'ın Tabas kentinde meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 20 bini aştığı bildirildi.

7- BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim'm Kıbrıs ile ilgili raporunda, Maraş konusunda farklı görüşleri gidermek için tarafların görüşmeleri istendi.

8- Fransa'nın başkenti Paris'te 15 sinemada oynamakta olan AlanParker'in «Gece Yarısı Ekspresi» filmi ile ilgili tepkiler devam ediyor.

20 Eylül 1978

1- Türk Lirasının değeri Federal Alman Markı'na göre 14, İsviçreFrangı'na göre 75 kuruş düşürüldü.

2- Savurganlığı önlemek amacıyla Millet Meclisi'ne sunulan tasarının tümü kabul edildi. Tasarıya göre 20 kadar yasada değişiklikyapabilmesi için hükümete kararname çıkarma yetkisi verildi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, ANKA muhabirinin sorularını yanıtlarken, «Şeker bulunmadığı yolundaki bazı şikâyetlerin,yeni fiyat ayarlaması nedeniyle bazı bakkalların seker satmak istemeyişinden ileri geldiğini» bildirdi.

4- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, AA'na yaptığı açıklamada, «Kimse onbirlerden bir şey bekleyip de sansasyon yaratmayaçalışmasın, bunun bir yararı olmaz» dedi.

5- SSCB'den dönen Devlet Bakanı Lütfü Doğan, düzenlediği basın toplantısında, «Çok iyi izlenimler edindiğini» söyledi.

6- MHP Çankırı İli Yapraklı İlçesi Belediye Başkanı, Millet Meclisinde CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in odasında düzenlenen birtörenle CHP'ye girdi.

7- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda Ankara ve İstanbul'da 2 kişi öldürüldü.

8- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 1 kişi öldü,2 kişi yaralandı.

9- SSCB resmi TASS Ajansında Nikaragua konusunda ABD suçlandı. Yorumda, «Nikaragua'da Somoza ailesi 1933 ten beri ABD'ningüvenilir dostudur. ABD bu ülkeyi askeri ve siyasal üs olarak kullanmaktadır» denildi.

10- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, İsrail Başbakanı MenahemBegin ve ABD Başkanı Jimmy Carter arasında yapılan Camp David Zirve sonucunda imzalanan anlaşmaya, FKÖ'den sonra Suudi Arabistanve Ürdün'de karşı çıktı.

21 Eylül 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, «Türkiye'nin Turizm Sorunları» konusundaki toplantıda, Türkiye'nin turizm yüzünden döviz yitiren bir ülkedurumuna düştüğünü bildirdi. Ecevit, «Önümüzdeki yıllarda bu konudabüyük atılmlar yapmak zorundayız» dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, FiyatSaptama - Kontrol ve Koordinasyon Komitesi'nin çalışmaları hakkındayaptığı açıklamada, «Bakanlıklara, Ticaret ve Sanayi Odalarına, Mühendis Odaları ve Valiliklere gönderilen genelgelerde komitenin aldığıkararların hatırlatıldığını ve uyulması istendiğini» bildirdi.

3- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, İKA Haber Ajansı muhabirininsorularını yapıtlarken, «Kıdem Tazminatı Fonu kanun tasarısı çalışmalarıİs Kanunu kapsamı içinde sürdürülüyor» dedi.

4- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda, Edirne ve İzmir'de 2 öğrenci öldürüldü, İstanbul'da biri işçi 3 kişi öldürüldü.

5- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü, 40kişi yaralandı.

6- Gösterilen her yerde tepkilere ve olaylara yol açan «Gece Yarısı Ekspresi» filminin yönetmeni Alan Parker, «Şimdi hata ettiğimianlıyorum» dedi.

7- İsrail Başbakanı Menahem Begin, New York'ta Amerikalı Yahudiler Komitesinde yaptığı konuşmada, İsrail Güvenlik KuvvetlerininBatı Şeria ve Gazze bölgelerinde 5 yıllık geçici süreden sonra da kalmaya devam edeceğini söyledi.

8- ABD Dışişleri Bakanı Vance, Ortadoğu gezisinin ilk durağı olanAmman'da Ürdün Kralı Hüseyin'le görüştü.

9- Çin Dışişleri Bakanı Huang Hua, resmi bir ziyaret için Yunanistan'a gitti. Görüşmelerde, Çin - Yunan Kültür anlaşması imzalanacak.

22 Eylül 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Ankara'da gazetecilere verdiği demeçte, «Meclis çalışmalarında bir uzlaşma sağlamak için gerekirse muhalefet liderleri ile görüşmeye hazır olduğunu» bildirdi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Karabük'te yaptığı toplantıda, «Zulme alet olanların elimizden çekeceği vardır» dedi.

3- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu IMF ile Dünya Bankası vebağlı kuruluşların yıllık toplantısına katılmak üzere ABD'ye hareketinden önce verdiği demeçte, «Türkiye'nin, döviz darboğazını aşsa bileödemeler alanındaki güçlüklerin süreceğini» söyledi.

4- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, yer fıstığının Bakanlar Kurulu tarafından ilk defa destekleme alanına tabi tutulmasının kararlaştırıldığını söyledi.

5- Türkiye Elektrik Kurumu Genel Müdürlüğü ile TES-İŞ Federasyonu arasındaki 11 aylık toplu iş sözleşmeleri görüşmesi anlaşma ilesonuçlandı.

6- Ankara Belediyesi'nin Dikimevi - Beşevler arasında gerçekleştirdiği «Otobüs özel yolu» törenle açıldı.

7- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda Ankara, Kars veMalatya'da 3 kişi öldürüldü.

8- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 1 kişi öldü, 14kişi yaralandı,

9- Libya Lideri Muammer Kaddafi ile FKÖ Lideri Yaser Arafat,Ürdün Kralı Hüseyin ile Suriye - Ürdün sınırında görüştü.

23 Eylül 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Olağanüstü Meclis toplantısının başarılı çalışması ile hükümetin gücüne ve sürekliliğine yöneltilmek istenen kuşkular bir kez dahageçersiz ve etkisiz kalmış oldu» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Bursa İl Kongresinde yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin idaresi bugün muhalefettenhoşlanmayan özgürlük şampiyonlarının elindedir. Muhalefetin şeklenmevcut olması ancak, görev yapmasının engellenmesi, rejimi demokratik olmaktan çıkarır» dedi.

3- Devlet Bakanı Hikmet Çetin, savurganlığı önlemek amacıylahükümete verilen yetki tasarısının Millet Meclisi'nde kabul edilmesinden sonra bu tasarı gereğince çıkarılacak kararnamelerin listesi hakkında yaptığı açıklamada, «İlk çıkarılacak kararnameler arasında, memur maaş gösterge tablosunu değiştirecek olan kararname ile Artırmave Eksiltme Kanunu'nda yapılacak değişikliği öngören kararnameler bulunacağını» bildirdi.

4- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, iç ve dış ticaretin düzenlenmesi hakkında yasa tasarısı hazırlandığını bildirdi. Köprülüler düzenlediği basın toplantısında, «Fazla fiyatla mal satanlara 50 bin lirayakadar ceza verilecek» dedi.

5- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu, Sümerbank ürünlerine yapılan zamma karsın bu ürünlerin serbest piyasadaki benzerlerinden% 20 ile % 10 arasında değişen oranlarda daha ucuza satıldığını bildirdi.

6- İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, 1 Mayıs 1978'de DİSK'in düzenlediği miting nedeniyle açılan soruşturmayı tamamladı. Soruşturmasonunda, DİSK ve Miting Yürüyüş Komitesi üyeleri Fehmi Işıklar,Burhan Şahin ve Mustafa Aktungalı ile mitinge katılan derneklerin 137yöneticisi hakkında takipsizlik kararı verildi.

7- TİP Genel Merkezi kimliği belirsiz 2 kişi tarafından basıldı, 2partili yaralandı.

8- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda 1 kişi öldürüldü, 1 'i ağır 2 kişi yaralandı.

9- Türk Milli Takımı İtalya Milli Takımı ile yaptığı özel karşılaşmada 1-0 yenildi.

10- ABD Kongresi, Nikaragua silahlı kuvvetlerinin güçlendirilmesiiçin önümüzdeki mali yılı içinde yapmayı planladığı 150 bin dolarlıkaskeri yardımı kesmeyi kararlaştırdı.

11- Portekiz Devlet Başkanı Romalho Eanes, «Partiler anlaşmazlarsa parlamentoyu feshederim» dedi, Eanes, «Soruna çözüm getirilinceye kadar Nobre de Costa hükümetinin günlük isleri yürüteceğini» bildirdi.

24 Eylül 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin İstanbul İlkongresinde yaptığı konuşmada, bölücülüğün büyük boyutlara ulaştığınıöne sürerek «Hakkari seferi ile hükümetin bası bölücülük yaptı» dedi.

2- Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı öğrenci yurtlarında yapılacak yeni uygulamaya ilişkinolarak yaptığı basın toplantısında, «Yurtlarda yeni hakça ve barışçı birdüzen sağlanacaktır» dedi.

3- Enerj'i ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, madenlerindevletleştirilmesini öngören yasa tasarısının «Cumhuriyet dönemininekonomik içerikli önemli dönüşümlerinden biri» olarak nitelendirdi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, düzenlediği basın toplantısında, «Bir vatandaş en ağır suçları işlemiş olsa dahi bu vatandaşaişkence yapılamaz» dedi.

5- AP Bitlis Senatörü Kamran İnan, partisinin Tokat il kongresinde yaptığı konuşmada, «Kaybolmuş çoğunluğumuzu bulmak zorundayız. Gücü kendimizde arayacak, kaybedilmiş gücü yeniden kazanmayaçalışacağız» dedi.

6- Yurtta meydana gelen anarşik olaylarda Adana'da bir öğrenci,Malatya'da bir işçi öldürüldü.

7- Yurtta meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü, 7 kişiyaralandı.

8- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Birleşmiş Milletler 33. DönemGenel Kurul çalışmalarını izlemek üzere New York'a gitti.

9- NATO Genel Sekreteri Joseps Luns Federal Almanya Radyosuna verdiği demeçte, «ABD Başkanı Carter'in nötron bombası ile ilgilikararı daha fazla geciktiremiyeceğini» söyledi.

25 Eylül 1978

1- Bakanlar Kurulu kıyıların doldurulması ve denizlerin kirletilmesine engel olmak amacıyla bazı kıyı şeritlerini «sınırlandırılmış alan»ilan etti. Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplanan BakanlarKurulu zeytinyağı taban fiatını 30 lira olarak saptadı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Başbakan Bülent Ecevit, «Yetki Yasası ile ilgilikararnamelerin süratle çıkmasının sağlanmaya çalışıldığını» belirtti.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Edirne'de partisininil kongresinde yaptığı konuşmada, «Çırpındıkça batmaktadırlar. Ne kadar çabalasalar sonları gelmiştir. Bundan kötüsü olamayacağına göre,Türkiye'yi kim idare etse bunlardan iyi idare eder» dedi.

3- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, Başkanlığındaki Türk HeyetiBM Genel Kurulu'nun 33. toplantısına katılmak üzere New York'a gitti.

4- Yerel Yönetim Bakanı Mahmut Özdemir, kısa adı TANSA olanTanzim Satışlar projesini başlattıklarını bildirdi. Özdemir, «Böylece piyasadaki karaborsa ve haksız kazanç önlenmiş olacak artış değerin birkısmı belediyeler eliyle kamuya dönecektir» dedi.

5- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda, İstanbul, Urfa,Diyarbakır ve Adana'da 6 kişi öldürüldü.

6- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 2 kişi öldü, 1kişi yaralandı.

7- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance bir haftalık Orta Doğu gezisini tamamladıktan sonra ülkesine döndü.

8- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Camp David anlaşmasınınİsrail kabinesi tarafından onaylanmasını memnunlukla karşıladığını belirtti.

26 Eylül 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, istanbul Florya Deniz Köşkün'de Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'le görüştükten sonra yaptığı açıklamada, kamu görevlileri ile emeklilere yapılacak zammın 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olacağını, miktarının ise Maliye Bakani Ziya Müezzinoğlu'nun Amerika'dan dönüşünden sonra tesbit edileceğini bildirdi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Çanakkale'de yaptığı konuşmada, sağduyu sahibi ve temiz vicdanlara hitap ettiğini kaydederek, «Bu hükümete yeter demek zamanı gelmiştir» dedi.

3- 1. Ulusal Gübre Kongresi'nin ikinci gününde konuşan Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz, gübre tüketiminde büyük dengesizlikler olduğunu belirterek, «Sorunun çözümü üretim ilişkilerinin hakça ve halkça bir doğrultudaki değişikliğe bağlıdır» dedi.

4- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Yüceler, Sözleşmeli Tohumluk Projesi'nin ülke çapında yaygınlaştırılması için çalışmalar yapıldığını belirterek, «Bu yıl 24 il, 94 ilçe ve 1300 köyde üreticilere toplam 50 bin tonun üzerinde tohumluk buğday ve arpa dağıtı- lacaktır» dedi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, ilaç alacak parası olmayanlara bedava ilaç verilmesi için bir kanun tasarısı hazırlandığını söyledi.

6- TEK-DER Genel Kurulu'nda Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı Dernek Onur Kurulu Başkanlığına, CHP Grup Başkanvekili Hayrettin Uysal da Fahri başkanlığa seçildi.

7- Tayyar Sadıklar, kendisini Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığından alan Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danış- tay'a başvurdu.

8- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, IMF'nin gelişmekte olan ülkelerin ihracatını engellemeye çalışan sanayileşmiş ülkelere engel olmadığını belirtti. Müezzinoğlu, «Bu durum, Türkiye gibi istikrar politikası uygulayan bütün ülkelerin aldığı tedbirlerin etkinliğini azaltıyor» dedi.

9- ABD Başkanı Jimmy Carter, ABD'nin Türkiye'ye 5.Şubat.1975 ABD Başkanı Jimmy Carter, ABD'nin Türkiye'ye 5.Şubat.1975 yılından beri uyguladığı ambargonun kaldırılmasını öngören Dış Yardımlar Yasası'nı imzaladı.

10- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Kahire'de yaptığı açıklamada, İsrail ile yapılacak barış görüşmelerine hazırlık olmak amacıyladoğrudan doğruya temaslarını yapıldığını söyledi.

27 Eylül 1978

1- Madenlerin Devlet eliyle işletilmesini öngören kanun tasarısıSenato Bütçe Plan Komisyonunda görüşülerek kabul edildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, düzenlediği basın toplantısında, «Ambargonun kalkması ile Türk - Amerikan ilişkilerinde yeni ve olumlubir dönemin başlamış olacağını umuyorum» dedi.

Ecevit, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i de eleştirerek, «Demirel'in söylediği, hükümete değil rejime yöneliktir, sözleriyle yurttaşları sokağa itmek istemesi anlamı çıkıyor, muhalefetin muhalefet olmaya katlanması gerekir» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ezine, Ayvacık, Edremit ve Havran ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, partizanlığın hak, hukuk ve adalet sınırlarını çoktan aştığını, vicdansızlık haline geldiğinibelirterek, «TRT tek parti ve ihtilal döneminde dahi bu kadar kötü, yıkıcı ve taraf olmamıştır» dedi.

4- İstanbul, Malatya ve Turgutlu'da meydana gelen olaylarda 3kişi öldürüldü.

5- Birleşmiş Milletler 33. dönem Genel Kurul Toplantısı nedeniyle New - York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, ABD Dışişleri Bakanı Cayrus Vance ile Ambargo sonrası Türk - ABD ilişkilerinigörüştü.

6- Dünya Bankası ve IMF'nin Washington'daki Genel Kurulundakonuşan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, «Dünyanın Ekonomik Koşulları, Türkiye'nin istikrara kavuşması için güven verici değildir» dedi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Federal Almanya'dayayınlanan Die Welt Gazetesine verdiği demeçte, Ecevit Hükümeti'nindış politikada diğer hükümetlere oranla daha aktif olduğunu söyliyerek«Ben Türkiye'de iç savaş istemiyorum» dedi.

8- BM Genel Kurul çalışmaları dolayısıyla Newyork'ta bulunanKTFD Başkanı Rauf Denktaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada,BM Genel Kurulunda Türk Toplumunun görüşlerini de açıklamak içinkonuşmak isteğinde direndiğini bildirdi.

9- İran Şahı Rıza Pehlevi, akrabalarının yetkilerini büyük ölçüdekısıtlamalar getiren yeni bir davranışlar listesi yayınladı.

10- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı OrgeneralAleksander Haig, Federal Almanya Radyosuna verdiği bir demeçte,NATO Silahlı Kuvvetlerinin elinde, Sovyetler Birliğinin geliştirdiği ortamenzilli SS-23 Füzelerine karsı koyabilecek güçte bir silah bulunmadığını belirtti.

28 Eylül 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Balıkesir'de düzenlediği basın toplantısında, «Hükümetin başı her meselede olduğu gibi bizim bu gezimizde de vatan sathında vatandasın fevkalâde medeni ölçüler içinde gösterdiği galeyandan rahatsız olmuştur» dedi.

2- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, Sivas Bağ-Kur BölgeMüdürlüğü'nün açılışında yaptığı konuşmada, «Bağ-Kur'un 6 yıl içindeüye sayısını 1 milyona, maddi varlığını 5 milyara yükselttiğini» söyledi.

3- Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, Ağrı'daki incelemelerisırasında yaptığı açıklamada, «Biz faşizan tırmanışın en hızlı döneminde sone ermesine olanak sağlamak için bu hükümette görev aldık» dedi.

4- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda. İstanbul'da birbankaya ait kurye otomobilinin önünü kesen silahlı 5 kişi, 1 milyon 300bin lirayı alıp kaçtı. Malatya, Adana ve Mardin'de 4 kişi öldürüldü.

5- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 1 kişi öldü, 2kişi yaralandı.

6- Sosyalist Enternasyonal Bürosu Partisi, Meridien OtelindeWilly Brandt başkanlığında yaptığı toplantıda CHP'nin üyelik için yaptığı adaylık başvurusunu inceleyerek oybirliği ile kabul etti.

7- BM Genel Kurul çalışmaları ile ilgili olarak New York'ta bulunanDışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, çeşiytli ülkelerin dışişleri bakanları ilegörüştü.

8- İsrail parlamentosu, Camp David'de Mısır'la yapılan anlaşmayıonayladı.

29 Eylül 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Manisa İl Kongresindeyaptığı konuşmada, «Millet kendi iradesini bizzat tasarruf etme kararıalmıştır. Yurdun her köşesinde heyecanla, coşkunlukla ifadesini bulanmilli galeyanın hareket noktası budur» dedi.

2- Sivas'da bir açıklama yapan Devlet Bakanı Enver Akova aşırısağ ve aşırı solda bulunan militanların kesin olarak devlet dairelerindentemizleneceğini belirtti.

3- İstanbul'da soyulan iki banka şubesinden toplam 337 bin liraalan soygunculardan, 2'si ağır yaralı 10 kişi yakalandı.

4- Kars'ta meydana gelen anarşik olaylarda 1 kişi öldü.

5- Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının Washington'da Genel Kurul çalışmalarına katılan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu basına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önce kendi kaynaklarınıgeliştirmek ve ihracat kapasitesini arttırmak zorunda olduğunu belirterek «Bunlar yapıldığı ölçüde dış kaynak konusu önemli bir mesele olmaktan çıkacak, belki de ileride beklediğimizden daha çok kaynak hizmete girebilecektir» dedi.

30 Eylül 1978

1- İlk Köy-Kent uygulamasına Mudurnu ilçesinin Taşkesti köyünde başlandı. Bu nedenle düzenlenen törende bir konuşma yapan Başbakan Bülent Ecevit, «Köykent'ler oluştukça, köylülerin köylerden kentleregöçetme zorunluluğundan kurtulduğu görülecektir.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Partisinin İzmir İl Kongresinde yaptığı konuşmada «Hükümeti destekleyenler kanı ve zulmüdestekliyor» dedi.

3- Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Heinz Laube'nin esi ve kızıFethiye ilçesinin Kıvrak Köyü yakınlarında av tüfeği ile vurularak öldürüldüler.

4- Merkez Bankasının Türk Lirasının dış değerinde, uluslararasıkambiyo piyasalarında meydana gelen değer değişikliklerini karşılamakgerekçesiyle yaptığı ayarlama Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğegirdi.

5- KTFD Sanayi Odaları yöneticilerinin de katılmasıyla yapılanSanayi Odaları Başkanlık Divanları ortak toplantısından sonra alınan kararları açıklayan Sanayi Odaları Birliği Başkanı Sakıp Sabancı, anarşikolayların toplumun tüm kesimlerini rahatsız ettiğini ve ekonominin deşimdiye kadar yapılan hatalarla ağırlaştığını belirtti.

6- Yurtta anarşik olaylar sürerken, Uşak'ta bir eve patlayıcı madde atıldı, bir işçi öldü, diğeri ağır yaralandı.

İstanbul'da Mısır ve İsrail Konsolosluklarına patlayıcı maddeatıldı. Üsküdar'da Paşakapısı Cezaevinde çıkan ayaklanma 9 saatte bastırıldı. Olaya neden oldukları gerekçesiyle 80 kadar tutuklu Sinop,Samsun, Çorum ve Trabzon cezaevlerine gönderildi.

7- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün New-York'ta Fransız DışişleriBakanı M. de Guringand ile yaptığı görüşmede, Türk - Fransız ilişkilerinin geliştirilmesi, iktisadi, teknik ve savunma konularının ele alınması ve bunların teknik düzeyde görüşülmesi için anlaşmaya varıldığını açıkladı.

8- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Birleşmiş Milletler GenelKurul'unda yaptığı konuşmada Kıbrıs konusuna değinerek, «Kıbrıs'taçözüm için yardım etme fırsatımız var» dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106