11.8.1978
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1978

1 Ağustos 1978

1- Yüksek Askeri Şura Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığındatoplandı. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Başbakan Ecevit,«4. Beş Yıllık Plan döneminde Ulusal Savunmamız daha çok sağlamlasacak, ekonomimizin güçlenmesi savunma açısından olduğu kadar toplumsal bunalımlar dönemini aşmamız bakımından da büyük önem taşıyor» dedi.

2- ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı silâh ambargosu nedeniyleYurt Ajansına bir demeç veren AP Genel Başkanı Süleyman Demirel,Türk - Amerikan münasebetlerine Kıbrıs'ın veya Türk - Yunan münasebetlerinin karıştırılması kadar anlamsız bir şey tasarlanamaz» dedi.

3- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün Ankara'da verdiği demeçteBağlantısızlar Konferansında alınan kararı eleştirerek, «Kıbrıs Türk Yönetimine söz hakkı tanımadan ve onun yokluğunda alman bu karar, Kıbrıs Rum yönetimini daha da uzlaşmaz bir tutum takınmaya sevkedecekve Kıbrıs'ta her iki toplumun yararına, kalıcı bir çözümün gerçekleşmesini güçleştirecektir» dedi.

4- Adana'da Türk - İş'e bağlı sendikacılarla görüşerek onların isteklerini saptayan Çalışma Bakanı Bahir Ersoy «Toplumsal Anlaşma»ylailgili olarak verdiği demeçte, «Fiyat hareketleri düzenlenmeyen bir ülkede, isçi ücretlerinin dondurulması söz konusu olamaz» dedi.

5- Ören'de toplanan DİSK'in Başkanlar Kurulunda bir konuşmayapan Genel Başkan Abdullah Baştürk, «Hükümetin Türk-İş'le yaptığınabenzer bir anlaşma hiçbir zaman amacımız olmamıştır, bundan sonra daolmayacaktır» dedi.

6- ABD Temsilciler Meclisi'nde 205'e karşı 208 oyla Türkiye'yeuygulanan Silâh Ambargosunun şartlı olarak kaldırılmasına karar verildi. Silâh Ambargosunun kaldırılması için önerge veren Demokrat Parti Temsilcisi Jim Wright yaptığı açıklamada, «Türkiye ve Yunanistan'ıkaybedemeyiz, iki ülke de ABD ve NATO çıkarları için önemlidir. Türkiye ve Yunanistan'a yeni bir şans tanımalıyız. Kıbrıs'ta görüşmelerinbaşlamasını oluşturmalıyız» dedi.

7- Bağlantısız. Ülkeler Konferansı ile ilgili olarak Lefkoşa'da birdemeç veren Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu «Bu kararKıbrıs sorununun ileriye götürülmesinde büyük katkıda bulunacakniteliktedir» dedi.

8- Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Paris'teki Irak Büyükelçiliğine saldırı düzenlemekten tutuklanan 3 Iraklı'nın diplomat olduğu açıklandı.

2 Ağustos 1978

1- ABD Temsilciler Meclisinde ambargonun «şartlı» olarak kaldırılmasıyla ilgili olarak Ankara'da bir demeç veren Başbakan BülentEcevit, «Senato ve Temsilciler Meclisi'nde alman kararların olumlu yönleri bulunmakla beraber, gerek bu kararlar arasında, gerek her iki kararın kendi içinde, bazı çelişkiler de vardır. Kongre'den çıkacak nihaikararın, bu sakıncaları giderir nitelikte olacağını umarım» dedi.

2- ABD Temsilciler Meclisinde ambargo konusunda alınan kararla ilgili olarak Ankara'da bir açıklama yapan AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, «ABD'nin Senato ve Temsilciler Meclisi'nin ambargo ilenereye varmak istediğini bilemiyoruz, Türkiye büyük bir devlettir. Kendigücü ile ayakta duruyor ve durmaya da devam edecektir» dedi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dr. Mete Tan, Bakırköy AkılHastahanesi ile ilgili olarak «Cumhuriyet» gazetesine yaptığı açıklamada. Bakanlık başmüfettişlerini hastahaneye göndererek inceleme yaptırdığını, başta başhekim olmak üzere tüm yöneticileri de değiştirdiğinibildirdi.

4- İskenderun'da saldırıya uğrayan iki lise öğretmeni ağır yaralandı.

5- ABD Başkanı Jimmy Carter Türkiye'ye uygulanmakta olan silâh ambargosunun şartlı olarak kaldırılmasını ön gören karardan sonrayaptığı açıklamada, «Meclisin kararı Türkiye'deki üslerin açılmasınıolanaklı kılacak» dedi.

3 Ağustos 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, CHP Genel Yönetim Kurulunda ambargo konusunda bilgi verirken, «Çeşitli yollardan süratli ve etkin kulise devam etmekteyiz. Karma Komite'de durumu lehimize düzelmesiümidini taşımaktayım. Şimdilik çalışmalar iyi gitmektedir» dedi.

Ecevit konuşmasında, parti içinde bazı sorumlu mevkilerde bulunan ve parlamenter olan kişilerin, bazı derneklerle yaptığı işbirliğinede değinerek, «Partisini düşünmeden eleştirenler bir taraftan bir tarafıseçmek zorundadır» dedi.

2- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Ackerman, Başbakan BülentEcevit ve Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün’ü ziyaret ederek bir süre görüştü.

3- Ege Hava Sahası üzerinde Türk - Yunan heyetleri arasında İstanbul'da süren görüşmeler sona erdi. Toplantı sonunda görüşmelerinolumlu geçtiği ve bazı yararlı unsurların ortaya çıkarıldığı bildirildi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüboğlu, Ankara'da yaptığı basın toplantısında, hacı adaylarının dolar gereksinmelerinin karşılanması için her türlü imkânın zorlanacağını, her hacı adayına 650 dolara yakın döviz verilmesi için çalışıldığını bildirdi.

5- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu Akajans'a yaptığı bir açıklamada, işçi emeklilerinin kıdem tazminatları ile yeni bir uygulama yapılacağını bildirerek, «İsçi emeklileri, kıdem tazminatları ile kurulanfabrikalarda çalışabilecekler» dedi.

6- İstanbul, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır ve Niğde'de meydana gelen anarşik olaylarda, 5 öğrenci kurşunlanarak öldürüldü.

Yozgat Kapalı Cezaevinde bulunan hükümlü ve tutuklulardan 12'sicezaevinin çatısını delerek kaçtılar. Firar edenlerden 6'sı operasyon sonucu yakalandı.

7- ABD Temsilciler Meclisi'nin Türkiye'ye uygulanan Amerikansilâh ambargosunu şartlı olarak kaldırmasının tepkileri devam ederken,Kıbrıs Rum Yönetimi, Birleşik Amerika'ya sert bir nota verdi.

8- Kıbrıs Rum Muhalefet Lideri ve Demokratik Birlik BaşkanıGlafkos Klerides, Lefkosa'da yaptığı bir konuşmada, Makarios - Denktaş görüşmesinde üzerinde anlaşmaya varılan dört ana ilkeyi savunarak, bu ilkeleri savunulmasının Rum tarafının durumunu güçlendireceğini öne sürdü.

9- ABD Temsilciler Meclisi, Lübnan'da görevli Suriye Barış Gücüaskerlerinin Lübnanlı Hıristiyan sivilleri öldürmeleri nedeniyle, ABD'nin Suriye'ye yaptığı askeri yardımın tamamının kesilmesini kabul etti.

10- FKÖ Paris Bürosu Şefi ile yardımcısı büroya yapılan bir baskınsonunda öldürüldü.

4 Ağustos 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin İstanbul Bakırköy ilçe lokalinin açılışında yaptığı konuşmada, hükümetle ilgili eleştirilerini yineledi.

2- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu, Ak Ajans'a yaptığı açıklamada, sürekli zarar eden kamu isletmelerinde çalışan işçilere toplu sözleşme ile verilen ücret artısı uygulamasının Anayasa'ya ve hukuka aykırı olduğunu söyledi.

3-- Ankara'ya gelen Cezayir Ticaret Heyeti, Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler ile bir görüşme yaptıktan sonra Bakanlıkta teknik düzeyde çalışmalara başladı.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, İstanbul'da basınayaptığı açıklamada. Başbakan Ecevit'in istifasını isteyerek, «iktidarınve İçişleri Bakanının kendi teşkilât mensupları karşısında dahi acz içinde olduğunu» öne sürdü.

5- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Ackerman, yurdumuzdan ayrılmadan önce verdiği demeçte, «Türk hükümeti, Avrupa Konseyi çerçevesi içerisinde Avrupa ile işbirliğini artırma konusunda kararlılığınıbir kere daha belirtmiştir» dedi.

6-Afyon - Eskişehir arasında yük treni ile işçi otobüsünün çarpışması sonucu 2 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

7- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığı bir açıklamada, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Kipriyanu'nun kendisini İngiliz ajanıolmakla suçlamasına değinerek, «Rumlar Enosis amaçlarını gizlemekiçin bizi suçluyorlar» dedi.

8- Selanik'te bir askeri kursu bitiren subaylara diploma dağıtımısırasında bir konuşma yapan Yunanistan Savunma Bakanı Averof, Türkiye ile Yunanistan arasında bir işbirliği kurulmasının Türkiye'nin şoven davranışları nedeniyle güçleştiğini, Türk - Yunan işbirliğinin güçama olanak dışı olmadığını söyledi.

9- Birleşmiş Milletler Irk Ayrımını Ortadan Kaldırma KomitesiKıbrıs Rum yönetiminin Türklerin Kıbrıs'ta ırk ayrımı politikası izlediklerini savunan raporunu inceleyerek, taraflardan herhangi birini suçlayacak bir durum bulunmadığına karar verdi.

10- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı OrgeneralHaig, New York'ta gazetecilerle yaptığı konuşmada «Ambargonun kalkmasıyla NATO içindeki ilişkilerde gelişme olabilecek» dedi.

11- Paris'te iki temsilcisinin öldürülmesinden sonra bir açıklamayapan FKÖ, bu ve bundan önceki olaylardan Irak'ı sorumlu tuttuğunubildirdi.

5 Ağustos 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Yüksek Askeri Şura toplantısının sonaermesi nedeniyle yaptığı konuşmada, «Ambargo kalkmış sayılabilir.Ambargonun kalkması kesinlik kazanınca ortaya çıkacak yeni olanaklar etkin biçimde değerlendirilecek» dedi.

2- 8. Konya Fuarının açılışında ekonomik durumla ilgili olarakbir konuşma yapan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, «Ekonomide kötügidiş durduruldu» dedi.

Törende konuşan Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler de, ihracatın artırılmasının ekonomiyi canlandırmada büyük rolü olduğunu söyleyerek, «Ekonomik durum 7. ayın sonunda düzelme dönemine girmiştir» dedi.

3- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz Ankara'da yaptığıbasın toplantısında, Köye Ulaşım Projesi (KÜP) ile altı hafta içindeDoğu ve Güneydoğu Anadolu'daki 15 ilde 450 kilometre köy yolu yapıldığını bildirdi.

4- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, İzmir'de verdiği demeçte, turistlerin ülkemizde kalmalarını özendirici bir politika izleyeceklerini belirtirken, Türkiye'deki turistik yerlerin Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya tarafından pazarlandığının saptandığını bildirdi.

5- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu AA'na yaptığı bir açıklamada, yurt dışındaki isçilerin tasarruflarını değerlendirmek ve kendilerine Türkiye'de yatırım olanağı sağlamak amacıyla, Sümerbank hissesenetlerinin döviz karşılığı satışa çıkarılacağını bildirdi.

6- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel BaşkanıHalit Narin, Konfederasyon'un aylık yayın organı «İşveren Dergisi»neyazdığı «Türkiye - AET İlişkileri» başlıklı başyazısında, «AET'ye tamüye olmamız ekonomik sorunlar kadar dış politikamıza da büyük ölçüde yardımcı olacak» dedi.

7- DİSK genişletilmiş Başkanlar Konseyi toplantısından sonra yapılan açıklamada, «Hükümetle ilişkilerin günün koşulları ve DİSK'in istekleri doğrultusunda yürütülmesine karar verildiği» bildirildi.

8-TRT Yönetim Kurulu, haber değeri olmadıkça, siyasi partilersözcülerinin demeçlerini yayınlamamayı oybirliğiyle kararlaştırdı.

9- Niğde Cezaevinde ayaklanan mahkum ve tutuklular, aralarında Cezaevi Müdürü İbrahim Yağdı'nın da bulunduğu 24 gardiyan vegörevliyi rehin aldılar. Yöneticilerin değiştirilmesini ve Adalet Bakanı'nın gelmesini isteyen mahkum ve tutuklular, bir müdahale karşısındabomba kullanacaklarını bildirdiler.

10- Urfa ve Gaziantep'te meydana gelen anarşik olaylarda 4'ü ağır8 kişi yaralandı.

11- Kıbrıs Rum hükümet sözcüsü Lefkoşa'da yaptığı açıklamada,Rum yönetiminin ABD'nin Kıbrıs konusunda arabuluculuk yapmasınakarsı çıkacaklarını söyleyerek, BM çerçevesinde çözüm aranması gerektiğini belirtti.

12- Sovyetler Birliği, Türkiye'ye ABD'nin uyguladığı silah ambargosunun kaldırılmasının, Akdeniz'de dengeyi bozacağını ve bölgedekiuyuşmazlık alevleri üzerine petrol dökmek olacağını öne sürdü.

13- İngiltere'de yayınlanan «Economist» dergisi, Türkiye'ye uygulanan ABD silah ambargosunun kaldırılmasını, Yunan ateşini üzerineçekmek ve Türk lokumunu elde edememek seklinde yorumlayarak,«Kongre'nin ambargoyu kaldırması karşısında Amerikan yönetimininsevinç çığlıkları Ankara ve Atina'da yankı yaratmadı» şeklinde yayınyaptı.

14- İran Şahı Rıza Pehlevi, İran'ın Anayasa Günü nedeniyle yaptığı konuşmada, Batı demokrasilerinde görülen bütün siyasi özgürlüklerin ülkesinde de tanınacağını söyledi.

15- Pakistan'da İslamabad FKÖ Bürosuna yapılan saldırıda bir polis ve 3 Filistinli öldürüldü.

16- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Mısır ile İsrail arasındakesilmiş bulunan diyalogu yeniden başlatmak için gerçekleştirilen gezisine başladı.

6 Ağustos 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, İstanbul'da başlayacak olan «YeniUluslararası Ekonomik Dünya Düzeni» konulu uluslararası bir seminerinaçılışında bulunmak üzere Ankara'dan İstanbul'a gitti.

Başbakan Ecevit, Yeşilköy Havalimanında konuya ilişkin verdiğidemecinde, «Hükümetimiz dünyada hakça bir ekonomik düzen kurulmasına Türkiye'nin katkısını artırmak için her çabayı göstermeye kararlıdır» dedi.

2- Şeker pancarı taban fiyatlarıyla ilgili Bakanlar Kurulu Kararnamesi Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

3- Millî Savunma Bakanı Hasan Esat Işık, Türk - Yunan ilişkileriüzerine Ankara'da verdiği bir demeçte, «İki ülke ortak alanlarda, özellikle Ege'de hak ve sorumlulukların adil ve gerçekçi bir şekilde nasılpaylaşılacağını bir an önce saptamalıdır. Biz buna hazırız» dedi.

4- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, «Yankı» dergisine yaptığı biraçıklamada. Bağlantısız ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesinin gerekli olduğunun, Beigrad'da yapılan son Bağlantısız Ülkeler Dışişleri Bakanları Konferansında Kıbrısla ilgili olarak alınan kararla ortaya çıktığını belirtti.

5- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, AA'na verdiği bir demeçte,iç ve dış ticaretin düzenlenmesini öngören yasa değişikliği tasarısınınBakanlar Kurulu'ndan geçerek, parlamentoya sunulduğunu açıkladı.

6- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu, «Yankı» dergisine yaptığıbir açıklamada, «Toplumsal Anlaşma»ya katılma teklifininDİSK'e degötürüldüğünü, ancakDİSK'in şimdilik anlaşma dışında kaldığını bildirdi.

7- Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Şükrü Elekdağ,Türk - ABD ilişkilerinin bütün yönlerini ABD yetkilileriyle görüşmeküzere Washington'a gitti.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ramazan ayının başlaması dolayısıyla yayınladığı mesajında, «Karşıt görüşte olanlar tedhişe karşı ortak tavır almalı» dedi.

9- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin İç Anadolu bölge toplantısında yaptığı konuşmada, anarşi konusuna değinerek,«Anarşi artık iç harbe doğru gidiyor» dedi.

10- Niğde Cezaevinde çıkan ayaklanma bastırıldı, rehin alınanmüdür ve 24 gardiyan kurtarıldı.

11- Orta Doğu sorununa yeni bir çözüm bulmak umudu ile Kudüs'egiden ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, İsrail Başbakan Begin ve Dışişleri Bakanı Moşe Dayan ile görüştü.

12- Roma Katolik Kilisesi Lideri Papa 6. Paul geçirdiği kalp krizisonucu öldü.

8 Ağustos 1978

1- «Yeni Uluslararası Ekonomik Düzen ve Dört Yılın Bilançosu»konulu uluslararası seminer İstanbul'da başladı.

Seminerde konuşan Başbakan Bülent Ecevit, «Dünyada hakça yeni ekonomik düzene katkı olanaklarımız var» dedi.

Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün ise, konuşmasında, bütün ulusların karşılaştıkları ortak sorunlarla ilgili olarak, uluslararası bilincingiderek güçlendiğini, çağımızda ekonomik kalkınma sorunlarının evrensel bir önem kazandığını söyledi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin orduyu ekonomik katkıda bulundurmak için teşebbüs ettiği hazırlıkları çok tehlikeli bulduğunu söyledi.

3- CGP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu,partisinin Genel Yönetim Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «TCK'nun 141- 142. maddelerinin kaldırılmasının komünizm, faşizm, ırkçılık ve bölücülüğün daha da başıboş bırakılmasından başka sonuç vermeyecektir»dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Millet MeclisiGrup salonunda düzenlediği basın toplantısında, TRT Yönetim Kurulu'nun kararını ibret verici olarak niteleyerek, «Herhangi bir siyasi partiye oy veren vatandaş kitlesi günün gelişen olayları hakkında oy verdiği partilerin ne düşündüğünü öğrenme ihtiyacı içindedir» dedi.

5- İslâm Konferansına üye ülkelerin Merkez Bankaları uzmanlarıAnkara'da toplandı. Toplantıda bir konuşma yapan Merkez BankasıBaşkanı Tayyar Sadıklar, bankalar arasında bilgi alış - verişini sağlamakamacıyla bir «İslâm Ülkeleri DATA Bankası»nın kurulacağını söyledi.

6- Antalya'da Ant-Birliğe bağlı Aksu İplik Fabrikasında çalışanişçilere yapılan silâhlı saldırı sonucu bir işçi öldü, ikisi ağır 4 isçi deyaralandı.

Kars'ın İğdır ilçesinde meydana gelen anarşik olaylarda ise 2 kişiöldü, 16 kişi yaralandı.

7- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrısözel Temsilcisi Galindo Pohl ile Lefkoşa'da yaptığı görüşmeden sonraverdiği demeçte, Rumların makul davranması halinde toplumlararası görüşmelerden iyimser olmamak için herhangi bir neden olmadığınıaçıkladı.

8- Pakistan Ulusal İttifakı Genel Sekreteri Gafur Ahmet Ravalpindi'de basına yaptığı açıklamada, yedi partiden oluşan muhalefet grubunun «Pakistan Ulusal İttifakı (PNA)»nın Muhammed Ziya Ül Hak'ınaskeri hükümetine katılacaklarını açıkladı.

7 Ağustos 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, İstanbul'da yaptığı toplantıda, İstanbul'un güvenlik sorunları, alınan ve alınması gereken önlemler konusunda bilgi aldı. Ecevit, toplantıdan sonra basına yaptığı açıklamada,«İstanbul'da 1978 yılı başından temmuz ayı sonuna kadar 1977'ye göresiyasal eylemler ve bu eylemlerde ölenlerin sayısı bakımından küçümsenmeyecek bir azalma olduğunu» bildirdi.

2- Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur, bu yıl uygulanmayabaşlayan ve üniversite öğrencilerinin çalıştıkları «Toplum Kalkınmasında Gençlik Projesi» çalışmalarını yerinde denetlemek için beş gün süreli bir geziye çıktı.

3- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Ankara'da yaptığı bir açıklamada, temmuz sonu itibariyle ihracatın 1977'nin aynı dönemine oranla yüzde 12.2'lik bir artış gösterdiğini bildirdi.

4- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Yeni Ekonomik Düzen Seminerinden sonra Ankara'yadönerken verdiği demeçte, 1978 yılının ilk beş ayında turizm gelirlerinde önemli artışlar olduğunu, 22 milyon 800 bin dolar kâra geçildiğiniaçıkladı.

5- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, Ankara'da Milliyet gazetesine verdiği demeçte, «Ülkenin demir çelik, gübre fosfat ve bitkisel yağ gibi zorunlu olarak ithal ettiği malların yurt içindeki üretimlerinin arttırılarak döviz harcamaları en aza indirilecektir» dedi.

6- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu, Ankara'da Akajans'a verdiği demeçte, «Bazı işletmelerde öz yönetimi gerçekleştirmek için önce440 sayılı yasanın uygulanmasına ilişkin yasada bir değişiklik yapacağız. Böylece işçi tabanı temsilcisini seçebilecektir. Bazı işletmelerde ise eğer uygunsa öz yönetimi gerçekleştirmeye çalışacağız» dedi.

7- DİSK Başkanlar Konseyi'nin Ören'de yaptıkları toplantıdansonra yayınlanan bildiride, NATO ve CENTO'dan çıkılması istendi.

Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunç, Millet Meclisi Başkanı CahitKarakaş'a gönderdiği mesajda, «Fiyat artışlarının durdurulamadığı birsırada, milletimiz tedirginlik içindeyken. Millet Meclisindeki parlamenterlerin uzun bir tatilde olması uygun düşmemektedir» dedi.

8- Ankara Tepecik semtinde Mamak Lisesi yakınlarında kimliği belirsiz üç kişi tarafından bir belediye otobüsüne yapılan silâhlı saldırı sonucu 2 kişi öldü, 15 kişi ağır yaralandı. Saldırganlardan birinin yakalandığı açıklandı.

Beşiktaş'da ise, durakta bekleyenlere açılan ateş sonucu bir kişiyaralandı.

CHP'li Mardin Belediye Başkanı Edip Servet Devrimci, kimliğibelirsiz üç kişinin bıçaklı saldırısına uğrayarak yaralandı.

9- İstanbul'da meydana gelen trafik kazasında bir kişi öldü, 3 kişiağır yaralandı.

10- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Paris'te yayınlanan «AlVatan Al Arabi» dergisine verdiği demeçte, Türk - Arap ilişkilerine değindi. Demirel ayrıca, Kıbrıs konusuyla ilgili olarak «Türkiye'nin Kıbrıs'ta uzlaşmaz bir tutumu yoktur» dedi.

11- Federal Almanya'da yayınlanan «Frankfurtel Allgemaine» gazetesinin Türkiye ile ilgili bir yazısında, «Türkiye ABD üslerine açmakiçin önce 70 milyon dolarlık bir yardım bekliyor» denildi.

12- Honduras'ta, silahlı kuvvetler tarafından hükümet darbesi yapıldı ve Devlet Başkanı General Juan Alberto Melgar Astro görevindenuzaklaştırıldı.

9 Ağustos 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Gölcük'e giderek 1. Ordu KomutanıOrgeneral Necdet Uruğ'u ziyaret etti. Bu arada Gölcük Atış Kontrol veElektronik Fabrikasını hizmete açan Ecevit, «Eğer içimizden gelen engelleri aşabilirsek, dıştan gelen her engeli etkisiz bırakabilecek gücesahibiz» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da verdiği demeçte anarşik olaylara değinerek «Hükümet anarşiye teşhis bile koyamadı» dedi.

3- DİSK yetkili kurullarınca hazırlanan ve hükümet ile bir toplumsal anlaşma imzalamak için ön koşullan içeren bir belge Devlet BakanıHikmet Çetin'e verildi.

4- Petkim - İş, Mersin Soda Sanayinde ücret uyuşmazlığı nedeniyle greve başladı.

5- Sheraton Oteli'nde çalışan 550 işçi, toplu sözleşme hükümlerine uyulmadığı ve işverenin dışardan işçi getirme teşebbüsünde bulunduğu gerekçesiyle direnişe geçti.

6- MHP Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Kılıç, çalışmakta olduğutoptan hırddavatçı dükkanında kimliği saptanamayan bir kişi tarafından öldürüldü.

Mamak Lisesi önünde önceki gün saldırıya uğrayan Tepecik belediye otobüsü olayı nedeniyle iki kişi gözaltına alındı.

7- İskenderiye'de ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance ile görüştükten sonra bir basın toplantısı düzenleyen Mısır Devlet Başkanı EnverSedat, «ABD Başkanı Jimmy Carter'ın zirve önerisi barışı arama yolunda yeni bir aşamadır» dedi.

10 Ağustos 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, partisinin İstanbul İl Merkezinde yaptığı açıklamada, Ankara Tepecik Belediye Otobüsünün otomatik tüfeklerle taranarak 2 kişinin öldürülmesi ve 5'i ağır 15 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kanlı olaya değinerek, «Bu, savaşta düşmanlar arasında olsa bile bağışlanmayan ve sırası geldiğinde hesabı sorulan bir insanlık suçudur. Barış çağrıları yapanlar önce kendi militanlarına hâkimolsun» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Kavak ilçesikongresine gönderdiği mesajda, iktidarın ülkeyi güçlük ve çıkmazasoktuğunu öne sürerek, «Hükümet anarşiyi kasıtlı olarak körüklüyor»dedi.

3- Bakanlar Kurulu 1977-1978 çizilmemiş haşhaş kapsülü alımfiyatlarını belirledi. Kışlık haşhaş 25, yazlık haşhaş 19 liradan alınacak.

4- «İzmit Körfezi ve Marmara Çevre Kirliliği» konulu sempozyumda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan,İzmit Körfezi'nin kirliliğinin kısa sırada çözümleneceğini söyledi.

5- Ankara'da bulunan üç kişilik Dünya Bankası Heyeti ile 125milyon dolarlık program kredisi uygulaması konusunda görüşmelereMaliye Bakanlığında başlandı.

6- Ankara'da 3 kahve, Kilis'te öğretmenler lokali kimliği belirsizkişiler tarafından otomatik silâhla tarandı, 5 kişi öldü.

7- Manisa Kapalı Cezaevinde, yapılan bir arama sırasında ayaklanan mahkûmlar Savcı Yardımcısı ile bir gardiyanı rehin aldılar. Valiile görüşen mahkûmlar daha sonra rehineleri serbest bıraktılar.

8- Orta Doğu'daki temaslarını tamamladıktan sonra Washington'adönen ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, hem İsrail Başbakanı Menahem Begin'in hem de Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın barısın sağlanması için ilerleme girişimlerinde bulunulması kanısında olduklarınıaçıkladı.

9- Pekin'i ziyaret etmekte olan Libya Dışişleri Bakanı Abdüsselam Callud ile Çin yetkilileri arasında yapılan görüşmeler tamamladı.İki ülke diplomatik ilişkiler kurma kararı aldı.

10- Avrupa'da beklenmedik fırtına en az 25 kişinin ölümüne yolaçtı.

11 Ağustos 1978

1- İstanbul'da bulunan Başbakan Bülent Ecevit İran Senato Başkanı Cafer Şerif İmami ile Vilâyette yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, «İran'la yapacağımız işbirliğinde büyük atılımlar olacaktır» dedi. İran Senato Başkanı Cafer Şerif İmami ise «Aramızdaki kardeşlik ve yakın işbirliği bizi çok daha güzel günlere götürecektir» dedi.

2- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy Eskişehir'de Toplumsal Anlaşmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Toplumsal Anlaşmada yer alanyönetime katılma ilkesinin bir an önce gerçekleştirilmesi ve yaygınlaştırılması çalışma barısı için kaçınılmaz bir koşuldur» dedi.

3- Adalet Bakanı Mehmet Can İhtisas Mahkemelerinin hazırlıkçalışmalarıyla ilgili olarak İzmir'de yaptığı açıklamada, «Bu konuda daha detaylı bilgi vermek için henüz zaman erken» dedi.

4- Geleneksel 15. Truva Festivali'nin açılış töreninde Çanakkale'de bir konuşma yapan Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler «Çanakkale'deüreticinin elinden domatesini 250 kuruştan alıp Ankara'da 15-20 liraya satarak milyonlar vuranlara hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz»tır» dedi.

5- Kilis’te meydana gelen anarşik olayda bir genç kimliği belirsizkişilerce açılan ateş sonucu öldürüldü.

6- İstanbul - Ankara karayolunun Büyükesence köyü yakınlarındameydana gelen trafik kazasında 8'i bir aileden 10 kişi öldü. Adıyaman'da meydana gelen trafik kazasında ise kamyonla çarpışan takside 5 kişican verdi.

7- Brüksel'de yayınlanan NATO dergisinde bir yazısı yayınlananNATO'nun Avrupa'daki Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral AlexanderHaig, «Sovyetler Birliğinin askeri gücü Batı dünyasını tehdit eder boyutlara ulaştı» dedi.

8- İran Şahı Rıza Pehlevi, Hazar Denizi kıyısındaki yazlık sarayında düzenlediği basın toplantısında, «Demokrasiye gidiş hızlandırılacaktır» dedi.

12 Ağustos 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit İzmir'de Ege'li sanayici ve işadamlarıyla Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis salonunda yaptığı konuşmada,«Ekonomik yapı ile toplumsal yapı arasında sağlıklı ilişki kurarak, Türkiye'yi esenliğe çıkarmakta kararlıyız» dedi. Aynı toplantıda konuşanİzmir Ticaret Odası Başkanı Dündar Soyer ise, «Gerçekçi bir enerji politikası saptanarak akaryakıt fiatları normal düzeye çıkarılmalı, böyleceAkaryakıt istikrar Fonunun belirli fasılalarla tasfiyesi cihetine gidilmelidir» dedi.

2- Milliyet Gazetesine Ankara'da çeşitli konularda açıklamalarda bulunan Başbakan Bülent Ecevit, «Dost olan ülkelere, ekonomik ambargonun sürdüğü sürece, bunun Türkiye ekonomisine verdiği zararlarıda gidermek için çaba göstermelerini anlatmaya çalışıyoruz» dedi. Başbakan Ecevit «Toplumsal Anlaşma»yla ilgili olarak da «Toplumsal Anlaşmaya gereksinim duyan özel sektör önce aralarında anlaşmalı» dedi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp Ankara'da benzine % 20 oranında alkol katılması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «İçine alkolkarıştırılmış benzin, otomobillerdeki motorlarda daha iyi sonuç vermektedir. Bu benzini kullanacak taşıtların motorlarında herhangi bir değişiklik yapılmasına ihtiyaç yoktur» dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Güneş Öngüt Ankara'da yaptığı açıklamada, «THY'daki aksayan yönlerin iyiniyet çerçevesi içerisinde halledileceğini» söyledi.

5- Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi Ankara'da yaptığı açıklamada «NATO akaryakıt boru hattı sivil hizmetlerde kullanılmaya başland.ğında, İstanbul - İzmit arasında tankerlerin yoğunlast.rdığı trafik sıkışıklığı büyük ölçüde önlenecek» dedi.

6- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı Ankara'da yaptığı açıklamada, «Adalete ve devletin güvenlik kuvvetlerine yardımcı olmak bir vatanseverlik borcudur» dedi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Mamak otobüs olayı ile MHP'nin ilgisi olmadığınısöyledi.

8- Suruç'ta bir polis yaylım atışına tutularak öldürüldü. Sağmalcılar Cezaevinde meydana gelen ayaklanmada bir tutuklu şişle öldürüldü.

9- İran'ın İsfahan ve Şiraz kentlerinde hükümete karşı meydanagelen olaylarda 7 kişi öldü.

10- Japonya ile Çin arasında 10 yıl geçerli ve beş bölümden meydana gelen barış ve dostluk anlaşması Pekin'de imzalandı.

13 Ağustos 1978

1- CGP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu, Partisinin İstanbul Örgütü toplantısında yaptığı konuşmada, anarşi konusu üzerinde durarak «Demokrasiye inanmış partiler vakit varkenyan yana gelmeli» dedi.

2- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Kayseri'nin Sarıoğlan ilçesinde çoğunluğunu yurt dışında çalışan işçilerin oluşturduğu Otomotiv YanSanayi Fabrikasının temelini atarken yaptığı konuşmada, ekonomik alandaki kalkınma çabalarının özel ve kamu kesimi eliyle yürütülmesinin yetersizliğinin anlaşıldığını söyleyerek, «Halk sektörünü destekleyip oluşturacağız» dedi.

3- Adalet Bakanı Mehmet Can, haftalık «Yankı» dergisine yaptığı açıklamada, 1981 yılında genel af çıkarılmasına karsı olduğunubelirterek, «Genel aflar istenilen sonucu vermedi, devlet otoritesi zedelendi» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, TBMM'de dış politikakonularıyla ilgili olarak yaptığı basın toplantısında, «Ambargonun kaldırılması şarta rağmen olumludur» dedi.

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Partisi tarafından düzenlenen «Pahalılığı ve Toplumsal Anlaşmayı Protesto» mitinginde yaptığı konuşmada, «Ülke adım adım komünizme gidiyor» dedi.

6- Beyrut'ta Irak yanlısı Filistin Kurtuluş Cephesi binasına atılan bomba sonucu 8 katlı bina çöktü. İçerde bulunanlardan en az ikiyüz kişinin öldüğü, pek çok kişinin de yaralandığı sanılıyor.

7- Mısır - İsrail - ABD Zirvesinde Arap Direniş Cephesini oluşturan 5 ülkeden sonra Kuveyt'te karsı çıktı.

8- Çin ile Japonya arasında imzalanan on yıl süreli dostluk vebarış anlaşması Sovyetler Birliği tarafından sert tepkiyle karşılandı.

9- İran'da Şah Rejimine karşı patlak veren ayaklanmalar ülkeninbelli başlı kentlerinde sürerken Tahran'da bir açıklama yapan İran ŞahıRıza Pehlevi, «Olaylar sürerse tüm ülkede sıkıyönetim ilan ederiz»dedi.

14 Ağustos 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Milliyet Gazetesine yaptığı açıklamada anarşi ve iç güvenlik sorunlarına değindi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da verdiği yazılıdemecinde, TRT Yönetim Kurulunun aldığı kararı eleştirerek «TRT'ninkararı bizi bir rejim mücadelesine zorlar» dedi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan İstanbul'da yaptığıaçıklamada, İstanbul üniversitesine bağlı Cerrahpaşa Tıp ve İstanbulTıp fakülteleri dekanları ile «Tam Gün Yasası» konusunda tam bir anlaşma içinde olduklarını bildirdi.

4- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun İstanbul'da yaptığıaçıklamada, «Sovyetler Birliği ile yapılacak turizm anlaşması Karadeniz kıyılarının turizme açılmasını sağlayacaktır» dedi.

5- Türk-İş'e bağlı TEK - Gıda - İş Sendikası ile Çaykur arasında,40 bin kadar isçi adına yapılan toplu sözleşme töreninde konuşan Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, Anlaşmanın Türk-İş ile varılantoplumsal anlaşma çerçevesinde imzalandığını belirtti.

6- Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Adıgüzel Başbakan Ecevit'in Egeli iş adamları ve sanayicilerle düzenlediğisorunlarla ilgili toplantıda, «Hükümete yardımcı olmaya hazırız» dedi.

7- Adana'da kimlikleri saptanamıyan iki kişinin açtığı ateş sonucubir lise öğrencisi yaralandı.

İstanbul, Elâzığ, Gaziantep ve Konya'da meydana gelen olaylardada 4 kişi öldürüldü.

8- ABD Başkanı Jimmy Carter, yaptığı bir açıklamada, «CampDavid buluşması fiyasko olursa sorumlu benim» dedi.

Suriye Hükümeti ise yaptığı açıklamada, Camp David'de yapılacaküçlü zirveyi Arap Ulusuna ve Filistin Halkına karşı girişilen ağır birkomplo olarak niteledi.

9- Tahran'da lüks bir lokanta bombalandı, 40 kişi yaralandı. Sonolaylarla ilgili görüşlerini açıklayan yetkililere göre, tutucu unsurlarlakomünist eğilimli yıkıcı güçler birlikte hareket ediyorlar.

10- Çin Komünist Partisi Başkanı ve Başbakan Hua Kuo Feng, Romanya, iran ve Yugoslavya'yı kaplayan gezisine başladı.

15 Ağustos 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesinde tedavi edilmekte olan Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ü ziyaret etti.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TRT Genel Müdürlüğüne bir mektup göndererek, «TRT'ye getirilen sansürle muhalefetin sesikısılmak isteniyor» dedi.

3- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu Maliye Bakanlığı MüsteşarıVural Güçsavaş'la birlikte ABD'ye gitti.

4- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Ankara'da yaptığı açıklamada, ihracatı düzenleyici ve özendirici önlemlerin uygulanmasına başlandığını, sanayicilerin ihraç ettikleri mallardan elde ettikleri dövizinyüzde 25'ini kullanabilmeleri için Merkez Bankasının bankalara genelgegönderdiğini bildirdi.

5- Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun, İstanbul'da TurizmBölge Müdürlüğü'nde gazino sahipleriyle yaptığı toplantıda, «Gazinolarda fiks tarife uygulansın» dedi.

6- Merkezi Andlaşma Teşkilâtı (CENTO) Demir ve Çelik ÇalışmaGrubu'nun toplantısı MTA'da başladı.

7- İstanbul Maltepe'de Ülkü Ocakları Derneğine, Yeşilyurt İlçesiKaymakamının makam otomobiline patlayıcı madde atıldı.

8- ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan «Uzlaştırma Komisyonu» yaptığı toplantıda, Türkiye'ye uygulanan silâhambargosunun kaldırılması konusunda daha önce Temsilciler Meclisinden çıkan şartlı kararı esas alan yeni bir metin üzerinde anlaşmayavardı.

9- Dinci ve aşırı solcu unsurların neden olduğu karışıklıklar nedeni ile iran'da ordu alarma geçirildi.

10- BM Irkçılık ve Irk Ayrımıyla Mücadele Konferansı İsviçre'ninCenevre kentinde başladı.

ABD ve İsrail, BM Genel Kurulu'nun 1975 yılında aldığı ve siyonizmle ırk ayrımını eşit tutan kararını protesto etmek üzere konferansakatılmadılar.

11- Portekiz'de yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen AlfredoNobre da Costa, Sosyalistlerin desteği olsa da olmasa da erken seçimlere dek ülkeyi yönetecek hükümeti kuracağını açıkladı.

12- ABD doları Avrupa borsalarında, Mark, Frank ve diğer paralar karşısında değer kaybetti.

13- Yüzyılın en şiddetli muson yağmurlarının yağdığı Kuzey Hindistan'daki 10 bin köyün seller altında kalmasıyla, bu köylerin dış dünya ile olan ilişkilerinin kesildiği bildirildi.

16 Ağustos 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı basın toplantısında,Türk - ABD ilişkilerine, Türkiye'nin ekonomik durumuna ve asayiş olaylarına değinerek, «Ekonomide darboğaza sürüklenmemizde müttefiklerimizin sorumluluğu küçümsenemez» dedi.

2- Dördüncü Beş Yıllık Plan stratejisi Başbakan Bülent Ecevit tarafından yeniden yazıldı ve Bakanlar Kurulunda görüşülecek durumagetirildi.

Yeni strateji Dördüncü Beş Yıllık Plan döneminde millî gelirde1978 piyasa fiyatlarıyla yılda ortalama yüzde 8 lik bir kalkınma hızınıöngörmekte.

3- TİP Genel Başkanı Behice Boran ve SDP Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar ayrı ayrı verdikleri demeçlerde, ambargonun kaldırılmasıkonusunda Uzlaştırma Komisyonunun aldığı kararı eleştirdiler.

4- 15. Hacı Bektaş Şenliği başladı.

5- Ankara Belediyesi ile Genel - İş Sendikası arasında devameden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması sonucu Sendika grev kararı aldı.

6- Anarşik eylemler sonucu İzmir'de Yusuf Metih, Nazilli'de Mustafa Akın, Urfa'da Mehmet Akyüz, Samsun'da Veysel Dönmez adlı kişiler öldürüldü.

Ankara Küçükesat Türk Ticaret Bankası, kimliği bilinmeyen üçkişi tarafından soyuldu, vezneden 56 bin 756 lira alındığı açıklandı.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, 8kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

8- Washington'da temaslarını sürdüren Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, ilk temasını Uluslararası Para Fonu yetkilileriyle yaptı. Bakan, Türkiye işlerine bakan Jacgues de Groote ile bir görüşme yaparakkendisine Türk ekonomisinin durumu hakkında bilgi verdi.

9- Çin Lideri Hua Kuo Feng, Avrupa gezisine başlayarak, gezisinin ilk durağı Romanya'nın başkenti Bükreş'e geldi.

17 Ağustos 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit İmar ve İskân Bakanlığında düzenlenen brifingde yaptığı konuşmada, «Köy - Kent Projesine bu yıl başlanacağını» açıkladı.

2- Türkiye ile Libya arasında imzalanan Malî ve Ticarî Teknik İşbirliği Anlaşmasında öngörülen 100 milyon dolarlık kredi anlaşması İstanbul'da imzalandı.

3- Ankara'nın Akdere semtinde karşıt görüşlü iki grup arasındaçıkan silâhlı çatışmada, postacı Cengiz Biçer vurularak öldürüldü, işçiRamazan Yalçın'da yaralandı.

İş Bankası Çıkrıkçılar Şubesi, kimliği bilinmeyen üç kişi tarafından soyuldu, soyguncuların vezneden 224 bin lira aldığı açıklandı.

İstanbul Garanti Bankası Kocamustafapasa Şubesini soyan kimliğibelirsiz iki kişi vezneden 27 bin 217 lira aldı.

Antalya'nın Çakıllar bucağında belirsiz bir kişi tarafından cami avlusuna açılan ateş sonucu Ali Kaçar ile Mehmet Dönmez adlı kişileröldü, Bekir Ertuğrul adlı bir kişi de ağır yaralandı.

Anarşik olaylar İzmir, Elâzığ, Zonguldak ve Diyarbakır'da da devam etti.

4- ABD Kongre Karma Komisyonu, Suriye için öngörülen 90 milyon doları da kapsayan 2,8 milyar dolarlık dış güvenlik yardım tasarısını onayladı.

5- İran Enformasyon Bakanı Derviş Hümayun, FKö'nün İran'dakison olaylarda parmağı bulunduğunu ve Sah rejimine karsı ayaklananunsurları kışkırttığını öne sürdü.

6- Romanya'yı ziyaret etmekte olan Çin Lideri Hua Kuo Feng Romanya Devlet Başkanı Nikoali Çauşesku tarafından onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, dolaylı olarak Sovyetler Birliğinin izlediğipolitikayı eleştirdi.

7- Ben Abbruzo, Maxie Anderson ve Larry Newman adlı üç Amerikalının yönettiği «Çift Kartal II» adlı balon, insanoğlunun 105 yıldırbaşaramadığı bir yolculuğu gerçekleştirerek, Avrupa'ya ulaştı.

18 Ağustos 1978

1- Ankara'da bulunan İslâm Konferansı Genel Sekreteri KerimDaye, Başbakan Bülent Ecevit'i Başbakanlık konutunda ziyaret etti.

Başbakan Bülent Ecevit görüşmeden önce yaptığı açıklamada,«Türkiye, İslâm alemiyle sürekli gelişen ilişki içindedir» dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Orman Bakanı Vecdi İlhan'ın bakanlık çalışmalarıyla ilgili düzenlediği brifinge katılarak bilgi aldı.

Başbakan Ecevit brifingden sonra yaptığı konuşmada, «Ormanıhalktan soyutlama dönemi kapandı» dedi.

3- Washington'da temaslarını sürdüren Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu «Milliyet» gazetesine verdiği demeçte, «Türk parasının değerinin dolar yerine özel çekme hakkı (SDR)'na göre ayarlanması kararının Türk ekonomisine zarar değil, yarar sağlayacağını» söyledi.

4- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, 10 ilin emniyet müdürleri veil jandarma alay komutanları ile İzmir'de düzenlediği «asayiş» toplantısında, 11.750 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan mahkemece 1619unun tutuklandığını belirttir.

5- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy İzmit'te bir toplantıda yaptığı konuşmada, «Sendikalaşma yüzünden işten çıkarmalar yasa dışıdır» dedi.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan Tıp Fakültesi Dekanları ve sağlık kuruluşları temsilcileriyle düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada. Tam Gün Kanunuyla ilgili olarak, «Üniversiteler halksağlığından sorumlu değildir» dedi.

7- TES - İş Federasyonu ile DSİ Genel Müdürlüğü arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi ile isçiler ücret zammı vve sosyal haklar sağlandı.

8- İstanbul'da Çeliktepe Sanayi Mahallesinde Salih Kara adlı birgenç, kimlikleri saptanamayan kişilerce tabancayla vurularak öldürüldü.

Uşak Eşme ilçesine bağlı Kayalı köyünde, kahvede yatmakta olanMehmet Kızılırmak adlı bir genç tabancayla vurularak öldürüldü.

9- ABD Başkanı Jimmy Carter yaptığı konuşmada. Kongrede benimsenen askeri harcamalar bütçesini veto ettiğini açıkladı.

10- ABD Başkanı Jimmy Carter Beyaz Saray'da düzenlediği basıntoplantısında, doların dış piyasalarda düşmesini önlemek için ciddi önlemler alacağını açıklamasından sonra Avrupa borsalarında doların değeri yükselmeye başladı.

19 Ağustos 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, çeşitli ilçelerde yapılmakta olan kongrelere gönderdiği mesajda, «Hükümetin vaadettiklerininhiçbirini yapmadığını» ileri sürdü.

2- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy Sakarya'da Türk-İş veDİSK'ebağlı sendikajarın temsilcileriyle yaptığı toplantıda, «İsçi haklarını savunan sendikaların gelişip büyümesinin gerektiğini» savunarak, «Tabanıolan sendikalar yasamalıdır» dedi.

3- Turizm ve Tanıtma Bakanlığı 1979 turizm dönemi için fiyatsaptamasını yaptı. Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun İstanbul'dayaptığı açıklamada, «Yeni fiyatları turizm organizasyonu yapan yabancı tüm kurumlara bildirdik» dedi.

4- MHP Küçük Kurultayı Ankara'da toplandı. MHP Genel BaşkanıAlparslan Türkeş açılışta yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi.

5- Sağlık nedeniyle zorunlu bulundukları yerden bir başka yeregönderilen sigortalı isçilerle beraberinde gitmesi gerekli görülen kişiyeyol parası ve zorunlu harcamalara ilişkin yönetmelik Resmî Gazetedeyayınlanarak yürürlüğe girdi.

6- Merkez Bankasınca dolar dışındaki bazı yabancı paralar karşısında Türk Lirasının durumu yeniden ayarlandı. Ayarlamaya göre TürkLirası bazı paralar karsısında en az %1,9 en çok %18,5 oranında değeryitirerek. Kanada doları karşısında %2 oranında değer kazandı.

7- Başbakanlık Atom Enerjisi Komisyonuna bağlı bir Nükleer Güvenlik Komitesi kuruldu.

8- İzmir Buca Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler, cezaevininbazı bölümlerini ateşe vererek ayaklandı, panik sırasında bir tutukluöldü, beş kişi de yaralandı.

Antalya'da Kaş ilçesinin Gömbe yaylasında kurulan panayırda karşıt görüşlü iki grup arasında çıkan silâhlı çatışma sırasında 3 kişi yaralandı.

Konya'da Fethi Demir adlı bir genç kurşun yağmuruna tutularaköldürüldü.

Anarşik olaylar Tokat, Samsun, İstanbul ve Bolu'da da devam etti.

9- İstanbul Edirnekapı'daki Kariye Müzesi soyuldu, soyguncular25 ikonadan 21 ini alarak kaçtı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 6kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.

11- Frankfurt'ta yayınlanan haftalık Süddeutsche Zeitung'un gazetesinde, «Türkiye'deki şiddet olaylarındaki tırmanışın amacı BaşbakanBülent Ecevit'i olaylar karşısında aciz göstermektedir» başlığı altındabir yorum yapıldı.

12-. İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, ülkesindeki karışıklık ve ayaklanma girişimlerinin ardında komünistlerin bulunduğunu ve komünistlerin ülkede yönetimi ellerine geçirmeye çalıştıklarını öne sürdü.

13- Sovyetler Birliği, Çin Komünist Partisi Başkanı Hua KuoFeng'in Romanya ziyaretini Sovyetler Birliğinin saygınlığını zedelemeyiamaçladığını öne sürerek kınadı.

14- Çekoslovakya'nın işgalinin 10. yıldönümü dolayısıyla, Londra'da bir basın toplantısı düzenleyen sürgündeki Dubçek dönemi devrimcileri, Sovyet işgal askerlerinin ülkelerinden çekilmesini istedi.

20 Ağustos 1978

1- Millet Meclisi'nin bugünkü toplantısında, hükümette savurganlığı önlemek amacıyla 20'den fazla yasada değişiklik yapma olanağısağlayan «Yetki Tasarısı» kabul edildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, 47. Uluslararası İzmir Fuarı'nın açılıştöreninde yaptığı konuşmada, «Darboğazı aşmak için dış satım ve turizmde atılım gerektiğini» söyledi.

28 ülkenin katıldığı İzmir Uluslararası Fuarının açılış konuşmasını yapan Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, «Kısa vadede döviz darboğazını gidermek için öncelikle ihracatımızı plan hedeflerinin düzeyine getirmeli ve dış ticaret açığımızı düzeltmeliyiz» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin çeşitli ilçekongrelerine gönderdiği mesajda, anarşi olaylarına değinerek, «Tutuklananlardan bir kısmını mahkeme sonradan delil yetersizliğinden serbest bırakıyor, suçu sabit olup mahkum olanların sayısı da çok azdır»dedi.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, Sultanhisar ilçesinebağlı Atça Kasabasında, yurt dışında çalışan işçilerin 26 milyon lirasermaye ile kurdukları ve yılda 300 bin adet çeşitli cins jant imal edecek olan fabrikanın temelini atarken yaptığı konuşmada, «Ekonomidekibüyük engelleri aştık, darboğazı behemehal geçeceğiz» dedi.

5- Adalet Bakanı Mehmet Can YANKI dergisine verdiği demeçte,halen cezaevlerinde bulunan mahkûmların. Köylüye Ulaşım Projesi yada başka projelerin uygulanmasına yardım edeceklerini açıkladı.

6- Millî Savunma Bakanı Hasan Esat Işık THA'na verdiği demeçte, «TUSAS'tan genel sanayileşme programının ilkeleri saptandıktansonra yararlanacağız» dedi.

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Genel İdare Kurulu toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada, «Son bağımsız Türk Devleti tehlikededir» dedi ve erken seçime gidilmesini istedi.

8- Ankara'da çıkan çatışmada bir kişi öldürüldü. İstanbul'da birgen; «Mamak Belediye Otobüsü» olayına karıştığı iddiası ile yakalandı.

21 Ağustos 1978

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığına toplanarak 4. Beş Yıllık Kalkınma Planı Stratejisini görüştü.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da verdiği demeçte, «Bu hükümeti bir TRT değil yüz TRT olsa ayakta tutamayacaktır» dedi.

3-Bayındırılk Bakanı Şerafettin Elçi İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «ikinci Boğaz geçişi etüd edilip tartışılacak» dedi.

4- Washington'dan yurda dönen Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu,Yeşilköy Havaalanında basına verdiği demeçte, «Türk ekonomisindekötüye gidiş durdurulmuştur. Devalüasyon büyük ölçüde kontrol altınaalınmıştır» dedi.

5- Hava Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Tahsin Şahinkaya,Jandarma Genel Komutanlığına Orgeneral Sedat Celasun, Harp Akademileri Komutanlığına Orgeneral Bedrettin Demirel, Ankara Garnizon Komutanlığına Korgeneral Nihat özer atandı.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Türk-İş Genel Başkanlığınca partisine gönderilen ve vergi tasarısının görüşülmesi için Meclisin olağanüstü toplantıya çağrılmasını isteyen yazıyı cevaplandırarak,MHP'nin vergi tasarısına karşı çıkmaya devam edeceğini bildirdi.

7- Sivrice Savcısının evi otomatik silâhlarla tarandı. Konya'da silâh kaçakçısı bir şebeke ortaya çıkarıldı. Batman'da bir grup genç karakolu basıp iki polis otomobilini yaktı, bir polis yaralandı. Urfa veNizip'te iki sinemaya patlayıcı madde atıldı, can kaybı olmadı.

8- Uluslararası Af Örgütü, Türkiye aleyhtarı «Geceyarısı Ekspresi»filmiyle hiçbir ilgisi olmadığını açıkladı.

9- Filistin mülteci kamplarına İsrail savaş uçakları tarafından yapılan baskın sırasında 3 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

. - Paris - Moskova seferini yapmakta olan bir yolcu trenine Belçika'nın Namur istasyonuna girdiği sırada üç bomba atıldı. Olayda ikiBelçika'lı itfaiyeci yaralandı.

10- Kenya'da son yirmi yılın en yoğun yağışları sonucu meydanagelen sellerin başkent Nairobi'de en az 9 kişinin ölümüne yol açtığı bildirildi.

22 Ağustos 1978

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Dr. Faruk Sükan «Ekonomik düzen ve iç huzur» konusundaki basın toplantısında yaptığı konuşmada, «Kısa sürede ucuzluk beklemeyiniz» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TÖB-DER'in devam etmekte olan büyük kongresi hakkında verdiği demeçte, Derneğin açıkçarejim suçu işlediğini iddia ederek, hükümeti de bu konuda eleştirdi.

3- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, hükümetle Türk-İş arasında imzalanan «Toplumsal anlaşma çerçevesinde, KİT'leri kapsamına alan bir«Yönetime Katılma Modelinin geliştirilerek Başbakanlığa ve ilgili Bakanlıklara sunulduğunu bildirdi.

4- İki ülke arasındaki sorunlara çözüm aramak amacıyla Ankara'ya gelen Irak Planlama Bakanı Hüseyin El Handanı ile Türk Hükümetiyetkilileri rasında görüşülen sorunların başında, Türkiye'nin petrol gereksiniminin karşılanması gerektiği bildirildi.

5- Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret BorsalarıBirliği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Dıblan düzenlediği basın toplantısında, «İhracat artısı normal bir gelişme değildir» dedi.

6- Anarşik eylemler Ankara, Erzurum - İzmir ve Siirt'te de devametti. Zeytinburnu Çırpıcı mahallesinde Çiftçiler kıraathanesi, Bakırköyde ise Mehmet Uslu'ya ait bakkal dükkanı kimliği bilinmeyen kişilercesoyuldu.

7- Mısır Hükümeti Kıbrıs Rum Yönetimi ile tam ticarî ilişkilerinikestiğini açıkladı. Kahire'nin bu kararı almasına Lefkoşa'da idama mahkûm olan iki Filistinli için infazı Eylül ayına ertelemesinin neden olduğubildirildi.

8- Kenya Devlet Başkanı Jomo Kenyat'ta öldü.

23 Ağustos 1978

1- Bakanlar Kurulu 4. Beş Yıllık Kalkınma Plan Strateçisi üzerindeki çalışmalarını tamamladı.

Başbakan Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, «Bakanlar Kurulu'nun tüm üyelerinin katkısı ile 4. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın metninin çok iyi biçimde kesinleştiğine inanıyorum» dedi.

2- AP Genel İdare Kurulu, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında toplanarak, Büyük Kongre'nin ve ondan önce yapılacak olan il kongrelerinin tarihlerini saptadı.

3- Millî Savunma Bakanı Hasan Esat Işık, Bakanlar Kurulu Toplantısından çıkarken yaptığı açıklamada. Askere alma ve askerlik hizmetinin yeniden düzenlenmesi için çalışmaların yürütüldüğünü, konuylailgili yasa önerisinin önümüzdeki yıl meclislere sunulacağını bildirdi.

4- Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur, İzmir'de düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, «Uzmanlaşmış diplomasız kişilerin öğretmenolarak kullanma olanağı yaratacağız» dedi.

5- Ankara'da bulunan Irak Planlama Bakanı Hüseyin El Hamdani,Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün ile yaptığı görüşmeden sonra verdiği demeçte, «Türkiye'yi desteklemek için hertürlü yardımı yapmaya hazırız»dedi.

6- TÖB-DER Kongresinde, TÖB-DER'in saygınlığına gölge düşürdüğü gerekçesiyle, verilen önergeyle başkanlık divanı düşürüldü.

7- Malatya'da 5 kişilik bir grubun açtığı ateş sonucu bir öğrenciöldürüldü. Eskişehir'de iki kahve tabanca ile tarandı bir kişi yaralandı.

8- AET Komisyonu, Fransa ve ingiltere'nin başvurusu üzerine,Türk Tekstil ürünlerinin 1977 Kasım anlaşmasıyla saptanan kotalarıasmaya başladığı uyarısında bulundu ve Türk Özel Sektörü heyetiylealınacak önlemler üzerinde bir görüşme istedi.

9- Bir Orta Amerika Ülkesi olan Nikaraguada, Sandinist Kurtuluş Cephesine bağlı oldukları sanılan gerillalar ulusal sarayı basarakparlamenter ve bakanlardan oluşan 40 kişiyi rehin aldılar. Olayda 4 kişiöldü. Olaydan sonra Nikaraguada sıkıyönetim ilan edildi.

10- Pakistan'da General Ziya Ül Hak'ın yeni bir hükümet kurduğuaçıklandı.

11- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Tala'da düzenlenen bir mitingde yaptığı konuşmada, Camp David zirvesinde, Ortadoğu sorununakısmî çözüm getirecek ya da İsrail'le ayrı bir anlaşmaya yolacacak herhangi bir planın sözkonusu edilmeyeceği açıklandı.

24 Ağustos 1978

1- Millî Güvenlik Kurulu'nun toplantısında kaçakçılığın önlenmesikonusu görüşüldü. Toplantıda ayrıca devlet güvenliği ve asayiş sorunları üzerinde alınan önlemlerin değerlendirildiği açıklandı.

2- Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur, İzmir'de düzenlediği basıntoplantısında, İstanbul- İzmir, Adana ve Bursa'da teknik lise ve meslekiokullarda okuyan öğrencilerin sanayiye de hizmet edeceklerini, çalıstıkyerlerdeki basarı oranlarına göre sınıf geçeceklerini açıkladı.

3- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar İzmir'de Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Ferdi Konut Kredisi ile ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

4- Anarşik eylemler Adana, Malatya, İskenderun ve Adapazarında da devam etti.

İstanbul'da Atatürk Öğrenci Yurdu Müdürü Avukat Devrim Çelenk,Beyazıt'ta resmi makam otomobiline açılan ateş sonucu öldürüldü.

5- Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu ile Ulusal Danışma Konseyi, Kıbrıs Rum Lideri Kipriyanu'nun başkanlığında toplantıda, Kıbrıs sorununailişkin son durumu görüştü ve izlenecek yöntemleri saptadı.

6- İran'daki siyasal muhalefetin lideri Dr. Kerim Sancabi, ülkedeki son karışıklıklardan hükümetin ve hükümetin görevlendirdiği tahrikçilerin sorumlu olduklarını ileri sürdü.

7- Çin Lideri Hua Kuo Feng, Yugoslavya'daki temaslarını sürdürürken Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev, ile Çin'in komşusu olan Moğolistan Komünist Partisi Lideri ve Devlet Başkanı Yumcagin Çedenbal arasında yapılan görüşmelerden sonra yayınlanan ortakbildiride «Çin'in yayılma amaçlarından duyulan kaygı» belirtildi.

8- Nikaragua Hükümeti, Ulusal Sarayı basarak bakan ile 40 meclis üyesini rehin alan Sandinista Gerillalarına boyun eğdi, gerillalaristekleri yerine getirildikten sonra kurtardıkları tutuklularla birlikte Venezüella Hava Kuvvetlerine bağlı üç taşıt uçağı ile ülkeden ayrıldılar.

25 Ağustos 1978

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren Silâhlı Kuvvetler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, «Ordu Cumhuriyetin, Türk Milletine en yakışır bir idare şekli olduğuna inanmıştır» dedi.

2-- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz düzenlediği basıntoplantısında KUP Projesinin uygulamaya konmasıyla birlikte 70 binköylüye iş olanağı sağlanacağını bildirerek, Bafa Gölüne el konulacağını, ayrıca istimlâk bedelinin yüksekliği karşısında mahkemeye başvurulduğunu söyledi.

3- CHP Millet Meclisi Grup Baskanvekili Hayrettin Uysal TBMMde düzenlediği basın toplantısında, «Meclisi çalıştırmak için içtüzük değişikliği istiyoruz» dedi.

4- Savcılık, TÖB-DER Genel Kurulunda yapılan konuşmalar veatılan sloganlarla ilgili olarak soruşturma açtı.

5- Türkiye ile Irak arasında borçların ertelenmesi ve yeni petrolalımına ilişkin anlaşma Ankara'da imzalandı.

6- TES-İş'in enerji işyerlerinde 11 bin 500 isçiyi kapsayan isiyavaşlatma eylemi başladı. Eylemin başlaması nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen TES-İş Federasyonu Genel Başkanı Orhan Erçelik,«Kesin sonuç alınıncaya kadar eylemi sürdüreceğiz» dedi.

7- Ankara'da Abidinpaşa Asım Gündüz Caddesi'nde bir eve gelen kimliği belirlenemeyen 4 kişinin açtığı ateş sonucu Veli Karlı adlışahıs öldü, iki kişi de ağır yaralandı.

Anarşik olaylar Amasya, Adana, Gaziantep, Antakya, Gelibolu, Balıkesir ve İstanbul'da da devam etti.

8- Klasik Türk Müziği bestecisi ve saz sanatçısı Udî Hırant vefatetti.

9- Nikaragua'nın başkenti Managua'da Ulusal Saray'ı ele geçiripyüzlerce kişiyi rehin alan gerillalar. Panama hükümetinden siyasi savunma hakkı istediler.

26 Ağustos 1978

1- Genelkurmay Başkanlığında 4. Beş Yıllık Kalkınma Planı ileilgili olarak Başbakan Bülent Ecevit'in de katıldığı bir toplantı yapıldı.

Başbakan Ecevit toplantıdan sonra yaptığı konuşmada, «Stratejik Hedef Planı konusunda Genelkurmayımızın görüş ve hazırlıklarıalındı. Her zaman belirttiğimiz gibi, ekonomik güçle savunma gücününbirbirinden ayrılamayacağı kanısındayım» dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Türk SilâhlıKuvvetler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, «Anarşik olayların milleti bedbinliğe uğratmamasını» isteyerek, «Türk Silâhlı Kuvvetlerininvaroldukça, bu Cumhuriyeti yıkmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini»bildirdi.

3- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul'da «Petrol aranmasına hız verilmesi» konusu, gündemin birinci maddesi olarak kabul edildi.

Bu konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Sanayi ve TeknolojiBakanı Orhan Alp, «Akaryakıt fiyatı yeniden düzenlenmeli» dedi.

4- Millî Savunma Bakanı Hasan Esat Işık «Cumhuriyet» gazetesine verdiği demeçte, yüksek okul mezunları ile ordunun yedeksubay ihtiyacı arasında dengenin bozulduğunu, bu yüzden her yüksek okul mezununa yedeksubaylık hakkı tanıma olanağının artık kalmadığını açıkladı.

5- TÖB-DER Merkez Yürütme Kurulu Genel Merkez'de toplanarakgörev bölümü yaptı, Genel Başkanlığa Gültekin Gazioğlu getirildi.

6- Merkez Bankası Başkanı Doç. Cafer Tayyar Sadıklar yaptığıaçıklamada, Dövizle sınaî ürünler satışının büyük artış göstereceğinisöyleyerek, satış işlemlerinin başlatıldığı tarihden bugüne kadar geçenon günlük süre içinde işçiler tarafından 425 araç satın alındığını açıkladı.

7- Denizcilik Bankası Deniz Nakliyat Türk Anonim Şirketi GenelMüdürlüğünün kara işyerleri ile bütün gemilerinde, İstanbul Deniz Ulaşİş Sendikasınca alman grev kararı uygulaması Bakanlar Kurulunca 30gün ertelendi.

8- İstanbul Polis Eğitim Merkezi öğrencisi Yusuf Aksakal, Florya'da bir bakkal dükkanında iki kişi tarafından tabancayla vurularak öldürüldü.

Anarşik eylemler Konya, Çorum, Adapazarı, Siirt ve Ankara'da dadevam etti.

9- Edirne kapalı cezaevi «Yanık Kışla» da mahkûmlar tarafındanaltı gardiyanın rehin alınması ile başlatılıp, yangına dönüştürülen isyan bastırıldı.

10- İran'da rejim aleyhtarı gösteriler sürerken, Başbakan CemşidAmuzegar'ın istifa ettiği bildirildi. Senato Başkanı Cafer Şerif İmamiyeni hükümeti kurmakla görevlendirildi.

11- Venedik Patriği Kardinal Albino Luciani'nin Birinci Jean Pauladıyla papa seçildiği açıklandı.

27 Ağustos 1978

1- Kontenjan Senatörü Hüsamettin Çelebi, Senato Başkanlığınabir önerge vererek, TÖB-DER'deki görüşmelerle ilgili genel görüşmeaçılmasını istedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin ilçe kongrelerine gönderdiği mesajda, hükümeti eleştirdi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, YANKI dergisine verdiği demeçte, Türk Silâhlı Kuvvetlerinin genel durumunu değerlendirirken, silâh ambargosuna da değinerek «Ambargo sürerse ordumevcudu azaltılır» dedi.

4- Millî Savunma Bakanı, Hasan Esat Işık, YANKI dergisine verdiği demeçte, ordunun konut yapımında, tarımda ve hayvancılıkta üretime katılabileceğini söyledi.

5- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler yaptığı açıklamada, ihracatımızın yalnız tarım ürünlerinde değil, sanayi ürünlerinde de artış gösterdiğini söyleyerek, «DışTicaret açığımız 1 milyar dolar azaldı» dedi.

6- Millî Savunma Bakanlığı, yedek subay alımında gözetilecekyeni ilkeleri saptadı. Uygulamaya konulan yeni ilkelerle, yüksek okulöğrencilerine tanınan yas sınırı yurt içinde 29, yurt dışında 31 yas sonuna kadar çıkartıldı.

7- Ankara Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında devam edenve yaklaşık 10 bin işçiyi kapsayan toplu is sözleşmesi imzalandı.

8- İstanbul'da bir kahveye açılan yaylım ateşi sonucu dört kişiyaralandı.

Isparta Senirkent'te CHP binası ve bazı işyerleri tahrip edildi,2kişi yaralandı.

Ağrı - Panos yolunda ateş açılan takside Necmettin Yağmur adlıkişi öldü.

Anarşik eylemler Ankara ve Elâzığ'da da devam etti.

9- İran'da Başbakan Cemşit Amuzegar'ın istifa etmesinden sonrayeni kabineyi kurmakla görevlendirilen Senato Başkant Şerif İmami kabinesindeki bakanların listesini Şah'a sundu.

10- Sovyetler Birliği, Çin Halk Cumhuriyetini dünya barışını tehditetmekle suçlayarak, sosyalist ülkeleri Çin'e karşı birleşmeye çağırdı.

11- Çin Halk Cumhuriyeti ile Yugolavya arasında uzun vadeli birekonomik bilimsel ve teknik işbirliği anlaşması imzalandı.

12-Fransız ünlü aktör Charles Boyer, 78 yaşında kalp krizi sonucu öldü.

28 Ağustos 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit İçişleri Bakanlığında düzenlenen brifingde yaptığı konuşmada «Polis - Jandarma işbirliği halka huzur verdi»dedi.

İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı ise yaptığı konuşmada, olaylara havadan helikopterli birlik şevkinin planlandığını» açıkladı.

2- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler Bilecik'te Gima mağazasını açarken yaptığı konuşmada, kooperatifçiliği geliştirerek, üretici ve tüketicinin birlikte korunmasını sağlamaya kararlı olduklarını belirtti.

3- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk yaptığı yazılı açıklamada. Emniyet ve asayiş güçlerine tarafsız hareket etme imkânı verilmezse anarşi daha da artar» dedi.

4- TÖB-DER 4. Olağan Genel Kurulu, Süleyman Üstün başkanlığında toplandı. Toplanan TÖB-DER Kongresinde yeni bir yönetim kurulu seçildi.

Söke'ye bağlı Serçeköy'deki Bafa Gölü Köyişleri ve KooperatiflerBakanlığı'na devrediledek, kooperatif aracılığı ile halkın istifadesine sunuldu.

5- Urfa'da MHP Merkez İlçe Başkanı Kemal Bayık, bir saat sonra taranan kahvede ise liseli Cemal Çobanyıldız öldürüldüdü, 4 kişi deağır yaralandı.

Mardin Ticaret Lisesi önünde meydana gelen olayda, Ahmet Hatipoğlu adlı kişi öldü, 3'ü ağır 4 kişi de yaralandı.

Anarşik olaylar İstanbul, İzmir, Adana ve Samsun'da da devametti.

6- İstanbul ve Bolu'da meydana gelen yangınlarda 4 deri fabrikası ile bir motel tamamen yandı, yangınlarda meydana gelen zararıntoplam 50 milyon liranın üzerinde olduğu açıklandı.

7- Türkiye ile Yunanistan arasında Ege hava sahasıyla ilgili sorunlar üzerindeki teknik çalışmalar Atina'da başladı.

8- İran'da Cafer Şerif İmami başkanlığında kurulan yeni hükümetimuhalefetin kuşku ile karşıladığı bildirildi.

9- İsrail Başbakanı Menahem Begin yaptığı açıklamada, «CampDavid Zirvesinde eski planımızda ısrar edeceğiz» dedi.

29 Ağustos 1978

1- IMF Heyeti ile Maliye Bakanlığı arasındaki görüşmeler Ankara'da başladı. Türkiye'nin IMF'den, gerekli bazı önlemlerin alınabilmesi için uzun bir süre verilmesini ve daha esnek davramlmasmı isteyeceği bildirildi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, İzmir AliağaRafinerisinde ek olarak yapılan FCC (Likit gaz) ünitesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, ulusal raf inerlerimizin ve ATAŞ'ın 1979 yılıham petrol gereksinmesinin hemen tümünün şimdiden karşılandığınıbildirdi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, Tam Süre ÇalışmaYönetmeliğinin yürürlüğe girmesi nedeniyle İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, bu yönetmeliğe göre, yeni mezun olmuş pratisyen birdoktorun mahrumiyet bölgesinde 28 bin lira net maaş alacağını bildirerek, «Bu yasa ile bütün vatandaşların ücretsiz olarak sağlık hizmetlerive ilaçlarını sağlamak istiyoruz» dedi.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, petrolle ilgili olarak genişkapsamlı tasarruf önlemleri hazırlandığı bildirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, ANKA Ajansına verdiği demeçte. Alkollü benzin uygulamasına askerî ve resmî araçlarda başlanması halinde Türkiye'nin yılda 150 milyon dolar döviz tasarrufu sağlayacağını» söyledi.

5- TEB-DER'in ikinci kez yapılan 4. Olağan Genel Kurulunda, Talip Öztürk Genel Başkanlığa seçildi. Böylece daha önce tamamlanan ilk4. Olağan Genel Kuruldan sonra. Genel Başkan olan Gültekin Gazioğluile birlikte TÖB-DER'de iki başkan ve iki yönetim ortaya çıktı.

6- Hükümet ile Türk-İş arasında imzalanan Toplumsal Anlaşmaçerçevesinde 16. Toplu iş sözleşmesi düzenlenen törenle LİKAT-İŞ ileTCDD arasında imzalandı.

7- Nevşehir'e bağlı Ürgüp ilçesinde Halim Özcan adlı şahıs kimliği bilinmeyen kişilerce öldürüldü.

Gaziantep Nizip ilçesinde bir sabun fabrikasında çalışan işçilerarasında başlayan tartışma sonucu Mehmet Kör tabancayla vurularaköldürüldü.

Anarşik eylemler Diyarbakır, Malatya, Antalya, Adana, Urfa, İstanbul, Samsun, Mardin ve Ankara'da da devam etti.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 26kişi öldü, 44 kişi yaralandı.

9- İran Başbakanı Cafer Şerif İmami'nin ülkede özgür seçimleryapılacağı ve yasal politik; partilerin faaliyette bulunmalarına izin verileceği vaadinde bulunmasından sonra ülkede yeni 14 parti ve grubuortaya çıktı.

10- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Hua Kua Feng, üç günlükresmi bir ziyaret yapmak üzere Tahran'a geldi.

30 Ağustos 1978

1- 30 Ağustos Zafer Bayramı bütün yurtta ve KTFD'de törenlerlekutlandı.

Cumhurbaşkanı Vekili Sırrı Atalay 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Küçük serüven grupları mutlaka hüsranauğrayacaktır» dedi.

AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'de yayınladığı Zafer Bayram mesajında, Türk Milletinin hürriyet içerisinde kalkınmayı başaracağını ifade edip, «Maceracılar hakettikleri dersi alacaklardır» dedi.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş bayram mesajında, «Yabancı ideoloji işgalcilerine karsı yeni bir milli mücadele vermek zorundayız» dedi.

CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu ise, «Milletimizi baskı rejimlere sürüklemek isteyenlerin karşısına Atatürk ilkeleri ile dikileceğiz» dedi.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplanarak ekonomik konulan görüştü.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulu'nun toplantısındanayrılırken gazetecilere verdiği demeçte, «Su sırada IMF ile olumsuz birgelişme yoktur» dedi.

3- Ankara'da bulunan ve Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu ile görüşmeler yapan IMF Heyeti Türkiye'den ayrıldı.

Maliye Bakanı Müezzinoğlu, Anadolu Ajansına IMF Heyetinin temaslarıyla ilgili olarak verdiği demeçte, «IMF Heyeti, burada topladığıbilgileri değerlendirmek üzere bir rapor hazırlayıp Yönetim Kuruluna sunacaktır» dedi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, Balıkesir'de yaptığıaçıklamada, «SSK Hastanelerinde yatak sayısının 8 bin adet artırılacağını söyledi»

5- Anarşik eylemler İstanbul, İzmir, Gaziantep, Gümüşhane'dedevam etti. Malatya'da silâhlı saldırıya uğrayarak ağır yaralanan CHPMalatya İl Gençlik Kolu Başkanı Yüksel Mazmanoğlu, kurtarılamayaraköldü.

Ankara'da Hitit Güneşine patlayıcı madde konulması sonucu anıtınkaidesi hasara uğradı.

6- Fransa ve İngiltere'nin Türk pamuk ipliğine uygulamaya başladıkları kısıtlama konusundaki görüşmeler Brüksel'de Türk özel sektör heyetiyle, Ortak Pazar yetkilileri arasında başladı.

31 Ağustos 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Partisinin İlçe Kongrelerine gönderdiği mesajda, «AP her zamankinden daha çok ülke ve millet için gerekli hale geldi» dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Libya GenelKurmay Başkanı Tuğgeneral Ebubekir Yunus Cabir'in resmi konuğuolarak Libya'ya gitti.

3- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Turhan Feyzioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, «Anarşi böyle sürüp gidemez» dedi.

4- Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur, Cumhuriyet Gazetesine verdiği demeçte, «Kulüplerin reklâm almaları insanlığa ihanettir»dedi..

5- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği basın toplantısında, «CHP tek parti devrine gitmek istiyor» dedi.

6- Türkiye İşverenler Sendikaları Konfederasyonu Yönetim KuruluBaşkanı Halit Narin yaptığı açıklamada, «Taze para ve borç ertelemelerihala askıda» dedi.

7- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda, Mersin'de MHPüyesi bir avukat, Kayseri'de bir öğrenci öldürüldü.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarındatoplam 28 kişi öldü.

9- Yunanistan'ın Başkenti Atina'da yapılan Ege Hava Sahası görüşmelerinden sonuç alınamadı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Rallis konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada «Yunan Hükümeti ülkenin çıkarlarını korumasını bilmektedir»dedi.

10- İsrail Başbakanı Menehan Begin, partisinin bir toplantısındayaptığı bir konuşmada, «Mısır'ın da en az bizim kadar barışa ihtiyacıvar» dedi.

11- Nikaragua'da askerler Matagalpa'yı ele geçiren halka saldırdılar.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106