17.7.1978
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1978

1 Temmuz 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, CHP ortak grubunda yaptığı konuşmada «AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in Komutanları ve Milli Güvenlik Kurulunu kışkırtmaya kalktığını» öne sürdü.

2- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Samsun Millî Fuarı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, «Amacımız ülke ekonomisinin tarımsal yapısını sanayi kesimi lehine değiştirmektir» dedi.

3- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, SSK'nun 33 üncü GenelKurulunun kapanışında yaptığı konuşmada, «Sınıf ayrımının öne çıkarılmasını yerinde görmediğini» söyledi.

4- TOFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Karakoyunlu, Gümrük muafiyetinin kalkması nedeniyle zam isteminde bulunduk fakat satışı durduramadık» dedi.

5- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda, Gaziantep, Antalya ve Ankara'da üç kişi öldürüldü.

6- Yunanistan'da yayınlanan Apoyevmatini Gazetesine demeç veren ABD Başkanı Carter, üç yıldır Türkiye'ye uygulanan silâh ambargosunun ne Kıbrıs sorununun çözümüne ne de Türk Yunan ilişkilerine yardımcı olmadığını belirterek, ambargonun artık kaldırılması gerektiğinisöyledi.

2 Temmuz 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit'in kendisine yönelttiği «Orduyu Kışkırtma» iddiasını reddederek,«Kışkırtıcılık ithamı yapamayacak tek kişi varsa o da Ecevit'tir» dedi.

2- Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, basına yaptığı açıklamada«Onbirlerin 1980 yılına kadar bağımsız kalacaklarını» belirtirken «Halkımız AP nin istismarcı olduğunu anlamıştır. İnanıyorum ki Türk UlusuEcevit Hükümetinin başarılı olmasını gönülden dilemektedir» dedi.

3- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, Yankı Dergisinin sorularınıcevaplarken «Çok boyutlu dış politika izliyoruz. Türkiye'nin bulunduğubölgedeki konumu çok önemli, dış politikamızın oluşturulmasında bustratejik gerçek çok önemli bir etkendir» dedi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Can, yeni İnfaz Yasasının yürürlüğegirdiği tarihten bu yana geçen yirmi gün içerisinde üçbin besyüz otuzikihükümlünün tahliye işleminin tamamlanarak salıverildiklerini açıkladı.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin İstanbul'dayaptığı toplantısında, «Bir hükümet ekmekle oynadı mı, hiç şüphesiz buhükümetin sonu yakındır» dedi.

6- AP Bitlis Senatörü Kamran İnan, gazetecilere yaptığı açıklamada, «Benim söylemememe rağmen Genel Başkanlığa aday olacağımyolundaki haberleri bir temenninin ve sempatinin isharı olarak kabulediyorum. Bu bakımdan da memnunlukla karşılıyor ve reddetmiyorum»dedi.

7- ABD Başkanı Carter, Mısır ve İsrail ilişkileri hakkında «MısırPlanı genel hatları ile doğrudur. Fakat yeterli değildir» dedi.

8- Pakistan eski Başbakanı Zülfikar Ali Butto'nun Başkanı bulunduğu Halk Partisi'nin eski Genel Sekreteri Mübaşir Hasan sıkıyönetim yetkililerince tutuklandı.

3 Temmuz 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ileyaptığı haftalık olağan görüşmesinde, «Sınırlarımızda sızma olasılığınave bölücülüğe karsı etkin önlemler alındı» dedi.

2- AP Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Vakfıkebir ve Mustafa Kemalpaşa ilçe kongrelerine gönderdiği mesajlarda, «AP Demokrat Partinin ta kendisidir» dedi.

3- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı Polis Enstitüsü Yüksek kısmınıbitirenlerin diploma törenlerinde yaptığı konuşmada, «Amaçları dışındaçalışan polis dernekleri kapatılacaktır» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Partisinin Denizli İlkongresinde yaptığı konuşmada, «İktidar sosyal dengemizi dinamitliyor»dedi.

5- Görev süresi bugün sona erecek olan Kontenjan SenatörüAdile Ayda, «Cumhuriyet Senatosu ya lağvedilmeli veya yetkisi genişletilmeli» dedi.

6- OYAK - Renault otomobil fabrikaları ikinci genişleme tesislerinin açılısı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, OYAK'ın, Renault otomobili üreten 26 ülke arasında kalite yönünden ilk sırayıaldığını, bu nedenle uluslararası piyasada rekabet edebilir fiyatlar saptanması halinde yabancı ülkelere otomobil satmamızın mümkün olabileceğini kaydederek ihracatın gerçekleşmesi için «Mutlaka Hükümetdesteğine ihtiyaç olduğunu» söyledi.

7- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda 3 öğrenci öldürüldü, 2 banka ve 1 özel hastane soyuldu.

8- Londra'da 9 Türk, polise ateş etmek suçundan tutuklandı.

4 Temmuz 1978

1- Türk ve Yunan Başbakanlarının Montreux ve Wasington'dakizirve toplantılarmdaki karar uyarınca iki ülke Dışişleri Bakanlıkları Genel Sekreterleri düzeyindeki görüşmeler Ankara'da başladı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, «Görüşmelerin Türkiye - Yunanistansorunları ile ilgili karşılıklı görüşleri inceleme ve ortak unsurları ortayaçıkarmak amacına yönelik olduğunu» bildirdiler.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Pol-Der afişlerini asmak gerekçesiyle göz altına alman polisler konusunda Ankara'da verdiği demeçte, «Pol-Der'i kurduran ayakta tutan, kanunsuzlukyaptıran CHP'dir» dedi.

3- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, Pol-Der ve Pol-Bir'in GenelBaşkan ve yönetim kurulu üyeleriyle, yasalara aykırı biçimde afiş asanpolislerin görevden uzaklaştırıldıklarını açıkladı.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Partisinin Denizli ilkongresinde yaptığı konuşmada iktidarı eleştirerek «Bu iktidar inandığıçarpık ideolojiden dolayı köylünün ve esnafın düşmanıdır» dedi.

5- 15. Uluslararası Antalya Sanat Şenliği film yarışmasında «Maden» filmi Altın Portokal ödülünü kazandı.

6- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda iki öğrenci vebir işçi öldürüldü.

7- Türkiye'nin İran'dan yılda bir milyon ton ham petrol ve yarımmilyon ton işlenmiş petrol almasını öngören anlaşma imzalandı.

İran bir yılda vereceği bu petrole karşılık Türkiye'den cam, çimento, buğday, arpa, narenciye, et ve canlı koyun satın alacak.

8- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu'nun BirleşmişMilletlere bas vurarak KTFD kontrolündeki kuzey Kıbrısa geçerek Karpas bölgesindeki Rumları ziyaret isteminin Türk tarafınca reddedilmesinden sonra bir açıklama yapan KTFD Başkanı Rauf Denktaş «Kipriyanu Türk Bölgesine geçmek istiyorsa, KTFD Başkanı olarak müracaatını bana yapmalıdır» dedi.

9- Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Arif Geydaiyovve iki yardımcısı bir suikast sonucu öldürüldü.

5 Temmuz 1978

1- CHP Ortak Grubunda konuşan Başbakan Bülent Ecevit, «Kaleleri bazı militanların elinden alıp başka militanların eline vermek gibibir niyetimiz yoktur» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, «Altı ayda o kadar önemli olaylar olmuştur ki bunlardan birteki bile bu hükümetin bir gün dahigörevde kalmamasını gerektirir» dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren beraberinde Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Ulusu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ethem Ayan olduğu halde denetlemede bulunmaküzere İstanbul'a geldi.

4- Ankara Valiliği Dernekler Yasasına aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle Pol-Der ve Pol-Bir Genel Merkezlerini kapattı.

5- DİSK Yürütme Kurulu İstanbul'da yaptığı yazılı açıklamada,sağlık hizmetleriyle ilgili Tam Gün Çalışma Yasasının Cumhurbaşkanıtarafından veto edilmesi yolunda bazı çevrelerce girişimlerde bulunulduğunu öne sürerek, «Tam gün veto edilirse sağlık sömürüsü devameder» dedi.

6- İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Alp, İstanbul'dayaptığı açıklamada «Tam Gün Yasası üniversite özerkliği açısından sakıncalıdır» dedi.

7- İstanbul'da Atatürk Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcısı Fahrettin Yılmaz durakta beklerken yaylım ateşine tutularak, Aksaray semtinde de emekli polis Mehmet Çimen basma sert bir cisimle vurularaköldürüldü. Urfa'nın Viranşehir İlçesi CHP İlçe Başkanı Ali Turanlıoğluile bir akrabası bir genç tarafından vurularak öldürüldüler.

8- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş son gelişmelerle ilgili olarak Lefkosa'da basına yaptığı açıklamada, «KıbrıslıRumların diyalogdan kaçınmaları anlamsızdır ve nihai bir çözüm bulunmasına yardımcı olamaz» dedi.

9- Avrupa Parlamentosunun Türkiye - AET ilişkileri konusundahazırladığı karar tasarısı oylanarak tüm maddeler ittifakla kabul edildi.

10- The Guardian Gazetesinin Tahran'daki muhabirine bir demeçveren İran Başbakanı Cemşit Amuzegar, yeni yasalar ve kurumlarla demokrasinin temeli dikkatle atılmadan önce İran'ın tam demokrasiye tedbirleri olarak gitmesi gerektiğini söyledi.

11- Mısır'ın Ortadoğu ile ilgili son barış önerisi Kahire'de resmenaçıklandı. Mısır İsrail'in beş yılda geri çekilmesini önerdi.

6 Temmuz 1978

1- Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş, düzenlediği basın toplantısında, «Millet Meclisinde ayda 1 milyon 125 bin liralık masraf yapılıyor» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ak Ajans'a verdiği demeçte, «Her geçen gün bir önceki günü aratıyor» dedi.

3- Devlet Bakanı Hikmet Çetin, Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunçve Türk - İş Genel Sekreteri Sadık Şide ile 3 saat süren görüşmesindensonra basına yaptığı açıklamada «Türk-İş'le kamu kesimindeki sözleşmeler konusunda görüş birliği içindeyiz» dedi.

4- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, Ak Ajans'a yaptığıbir açıklamada «Kapıkule Gümrük Kapısı bir yüzkarasıdır» dedi.

. - MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Partisinin Torbalı ilçemerkezinin açılışında yaptığı konuşmada, «Bu hükümet düşürülecektir.Kısa sürede bu müjdeyi vereceğiz» dedi.

5- CGP Başkanlık Divanınca yayınlanan bildiride, «Siyasi amaçlıpolis derneklerinin faaliyetine son verilmesi çok isabetli ve yasalara uygun bir tedbirdir» denildi.

6- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda, İstanbul ve Ankara'da iki kişi öldürüldü.

7- Türkiye'nin de katıldığı Birinci Asya İslâm Konferansı Karaçi'de çalışmalarına başladı.

8- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Bulgaristan ziyaretinin ilkgörüşmesini Devlet Başkanı Todor Jivkov ile yaptı ve Balkan Konferansı'nın yeniden toplanmasını teklif etti. Aynı görüşmede Jivkof,«Bulgaristan Türkiye ve Yunanistan ile iyi ilişkiler içindedir» dedi.

9- Pakistan'da Danışma Konseyi feshedilerek yerine 22 üyeliyeni bir hükümet kuruldu. Ziya-ÜI Hak Hükümet Başkanlığı ile 6 bakanlığın görevlerini üstlendi.

7 Temmuz 1978

1- Yüksek Planlama Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit'in Başkanlığında 4. Beş Yıllık Kalkınma Planı stratejisi çalışmalarına başladı.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Tass Ajansı muhabirine SovyetlerBirliği gezisi ile ilgili izlenimlerini anlatırken, «İki ülke arasında yeniçığırlar, yeni ufuklar açılmıştır» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hükümetin milli politikası ile ilgili olarak, «Milliyetçiliği Anayasa Mahkemesinde dava edenCHP eğitimimizi millilik temelinden kaydırmaktadır» dedi.

4- Bayındırlık Bakanı Serafettin Elçi, kendisi ile ilgili iddialarıyanıtlarken, «Hakkımdaki yayınların amacı, hükümetimizin doğu sorununa insancıl yaklaşımını, sömürüye karşı olusunu, barış ve özgürlüğünkurulması yolundaki çalışmasını haince hançerlemek arzusundan kaynaklanmaktadır» dedi.

5- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Onbeşinci Bursa Millî Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, «Amacımız hızlı, dengeli ve yaygın bir sanayileşmeyi gerçekleştirmektir» dedi.

6- Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur, Bakanlığınca düzenlenen, «Toplumsal Kalkınmada Gençlik Projesi»ne katılmak isteyen öğrencilerin kesin sayısının henüz belirlenmediğini açıklarken, «Aslındaönemli olan rakam değildir. Projenin uygulanması sırasındaki heyecan,yaratacağı dostluk, arkadaşlık havası ve sonuçlarıdır» dedi.

7- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, Anadolu Ajansımuhabirine verdiği demeçte, «Bağımsız Bakanların, CHP'nin partizanlıkyaptığı iddiasıyle Başbakana muhtıra verecekleri» yolundaki haberin tamamen uydurma olduğunu açıkladı.

8- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda üç kişi öldürüldü, iki kişide yaralandı.

9- Lübnan Devlet Başkanı Elias Sarkis, Kabine toplantısında istifa etmek istediğini açıkladı. Ancak Bakanlar ve diplomatlar kendisinibu kararından caydırdılar.

10- İsrail ile yapacağı barış görüşmelerinde kendisine destek sağlamak için. Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat Avusturya'ya gitti.

11- Fransız Komünist Partisi Polit Bürosundan yapılan açıklamayagöre, FKP'ninde AET üyelerinin artmasına karşı olduğu bildirildi.

8 Temmuz 1978

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, sağlık personelinin tam günçalışma ilkelerini düzenleyen yasayı imzalıyarak. Başbakanlığa gönderdiği bir yazıda, Yasanın meclislerde görüşülmesi sırasında değinilmişolan eksikliklerin uygulamada görülecek noksanlıkların da eklenerek tamamlanacağına ve genel sağlık sorunlarına en iyi çözüm yollarının getirileceğine inandığını belirtmiştir.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türk Dil Kurultayında yaptığı konuşmada, «Türk Dili öz kaynaklarına indiği ve dayandığı oranda güçlendi,anlatım olanakları genişledi» dedi.

3- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, Eskişehir ve İlçelerinde incelemelerde bulunurken yaptığı açıklamada, «Anarşik olaylar azalmayabaşladı» dedi.

4- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, İzmir Menemen karayoluüzerinde 61 milyon liraya malolacak pamuk deposu ve çırçır fabrikasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, «Hükümetin aldığı önlemler döviz darboğazını açmaya yöneliktir» dedi.

5- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği «TÜSİAD» Yönetim Kurulu üyesi Ertuğrul Soysal, 4. Beş Yıllık Plan Stratejisini eleştirerek,planın tutarsız olduğunu, sosyal demokrasiden çok devletçilik ilkelerini içerdiğini söyledi.

6- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda, bir kişi vurularak ağır yaralandı, afiş asan 61 kişi göz altına alındı.

7- Avrupa Ekonomik Topluluğu liderlerinin Bremen'de yaptıklarızirve toplantısında, Avrupa'nın dışardan gelen petrole bağlılığını 1985 ekadar yüzde 50 azaltmak konusunda anlaştılar.

8- Brezilya'da bir ağa, topraklarına göz diktiği 42 kişiyi 21 kiralıkkatille öldürttü.

9 Temmuz 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Partisinin çeşitli il ve ilçelerinde yapılan kongrelere gönderdiği mesajda, hükümeti eleştirerek,«Hakça düzen diyenler haksızlık, adaletsizlik ve huzursuzluk getirdi»dedi.

2- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı haftalık «Yankı» dergisine verdiği demeçte, tedhiş hareketinin kaynağı hakkında konuşarak, «tedhişinkaynağında bir kısım siyasal partiler de var, kendilerini Milliyetçi sananlar da var» dedi.

3- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün Hindistan'a yapacağı üç günlük resmi ziyaret için Tahran üzerinden Hindistan'a gitti. Ökçün Yeşilköy havaalanında verdiği demeçte, gezisinin Türkiye'nin bağlantısız ülkelerle yakınlaşmasına katkıda bulunacağını belirtti.

4- Kültür Bakanı Ahmet Taner Kışkalı haftalık «Yankı» dergisininanarşi konusundaki sorularını cevaplandırırken, tedhişle anarşiyi birbirine karıştırmamak gerektiğini söyleyerek «Anarşi yok ama tedhişvar» dedi.

5- MHP'ye yeni katılmalar dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Genel Başkan Alparslan Türkeş hükümeti eleştirerek, «Bu iktidarCHP iktidarı olmayıp, Ecevit iktidarıdır ve Atatürk'ün partisinden eserkalmamıştır.» dedi.

6- CGP Sakarya Bölge Toplantısından sonra yayınlanan bildiride,«Memurlar, aşırı uç derneklerinin ve parti örgütlerinin oyuncağı halinegetirilemez» dendi.

7- Sağlık personelinin tam gün çalışmasıyla ilgili Yasa ResmiGazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi..

8- Sivas'ın tarihi Hükümet Konağı bilinmeyen bir nedenle yandı,bir itfaiye eri öldü.

9- CHP Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün eşi ve yakınlarına üçkişi tarafından açılan ateş sonucu bir kişi öldü. Samsun'da da meydana gelen olayda da bir lise öğrencisi kurşunlanarak öldürüldü.

10- Atina'da bir basın toplantısı düzenleyen Yunanistan DışişleriBakanı Georgios Rallis, «İki ülke arasındaki uyuşmazlıkların çözümüyolunda Türkiye'nin Yunanistan ile işbirliğine hazır göründüğünü» bildirdi.

11- Kıbrıs Rum Yönetim sözcüsü, Kıbrıs Rum yönetimi Başkanı Kipriyanu'nun BM Güvenlik Konseyine yeni başvuru konusunda çalışmalara başladığını açıkladı.

12- İsrail Hükümeti yaptığı açıklamada Mısır Barış Planını reddettiklerini bununla birlikte ABD'nin Üçlü Konferans önerisini kabul ederek Dışişleri Bakanı Moşe Dayan'ı Londra'ya göndereceklerini bildirdi.

13- Viyana'da temaslarını sürdüren Mısır Devlet Başkanı EnverSedat Avusturya Başbakanı Bruno Kerisky ile görüştükten sonra verdiği demeçte, yeni Mısır Barış Planının Kahire'nin Ortadoğu politikasında bir sertleşme anlamına gelmediğini söyledi.

10 Temmuz 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, kamu kesimindeki toplu sözleşmelerin ilkelerini saptamak üzere Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunç'la birgörüşme yaptı. Görüşmeye Devlet Bakanı Hikmet Çetin de katıldı.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisine mensup belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda, pahalılık ve parti içindeki sorunlar üzerinde durarak, «AP içinde herkesin genel başkan olmaya hakkıvardır» dedi. Demirel, hükümet konusundaki eleştirilerini de yineleyerek, «Hükümet kendilerinden olmayana hayat hakkı tanımıyor» dedi.

3- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, İzmir'de basına yaptığıaçıklamada, uzun süreli Türk-Sovyet anlaşmasının 20 Ağustos'ta imzalanacağını bildirdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu, Kayseri'de Orta Anadolu Fuarı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tüm dış sorunları, ekonomik ve sosyal sorunlarının partilerarası diyalog ve milletin elele vermesiyle çözümlenebileceğini öne sürdü.

5- Dünya Hukuk Günü dolayısıyla Türkiye Barolar Birliği'nce Ankara'da düzenlenen «Barış ve Silâhsızlanma Sempozyumu»nda bir konuşma yapan Millî Savunma Bakanı Hasan Esat Işık, «Koşullar dünyada sevgiden, barıştan yana olduğumuzu iddia etmemize yardımcı olmuyor» dedi. Millî Savunma Bakanı ayrıca, eylemlerin hükümete karşıolduğunu, hemen duracağını sanmanın çocukça olacağını öne sürdü.

6- Susurluk'ta incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, yaptığı açıklamada. Eğitim Enstitülerinin büyük bölümünde öğrenimin güvenlik içinde sürdürüldüğünü bildirdi.

7- Ortaköy Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcısı İbrahim Osmanoğlu, kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından tabancayla vurularakağır yaralandı.

Kendilerine polis süsü veren silahlı 4 kişi İstanbul Akbank Şehremini Şubesini soydu. Soyguncular 20 bin lira para alarak kaçtılar.

8- Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun 4 günlük resmi ziyaret içingittiği Hindistan'da görüşmelere başladı.

9- BM Daimi Delegeliğine atanan Paris Büyükelçimiz Orhan Eralp, tanıma gezisi için gittiği Lefkoşa'da verdiği demeçler, «Kıbrıssorununa BM çerçevesinde çözüm aramak hayalden ibarettir» dedi.

10- Viyana'da Sosyalist Enternasyonal'in toplantısına katılan vebu toplantıda İsrail muhalefet lideri Şimon Peres'le de görüşen MısırDevlet Başkanı Enver Sedat, Orta Doğu sorununa bir çözüm bulunmasında bütün umudunu Amerika'ya bağladığını söylerken. Sosyalist Enternasyonel'de yeni bir barış plânı sunacağını açıkladı.

11- Moritanya'da askeri darbe oldu. Ülkede darbeyi gerçekleştiren cunta Anayasayı kaldırdığını, hükümeti dağıttığını, parlamentoyufeshettiğini ve tek parti olan iktidardaki Moritanya Halk Partisi ile bütünşubelerini kapattığını açıkladı.

11 Temmuz 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türk Dil Kurultayında, Türk Dil Kurumu üyesi Doçent Bedrettin Cömert'in öldürülmesi olayı ile ilgili olarak yaptığı, konuşmada «Öğretim kurumlarımıza olan ihanet çemberinikıracağız» dedi.

Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur ise yaptığı basın toplantısında,«öğretmenlere kursun sıkanları ve arkasındakileri yasaların karşısınaçıkaracağız» dedi.

2- Türk Romen Karma Ekonomik Kurulu, Ticaret Bakanı TeomanKöprülüler ile Romanya Başbakan Yardımcısı ve Ticaret ve Ekonomikİşbirliği Bakanı C. Burtica Başkanlığındaki heyetlerin katılmasıyla çalışmalarına başladı. Ticaret Bakanı Köprülüler toplantıda yaptığı konuşmada, «Romanya'ya ihracatımızı 4 misli artıracağız» dedi.

3- TES - İŞ Federsyonu Genel Başkanı ve Türk - İş Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Erçelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında,Bakan Deniz Baykal'ın başkanlığında yapılan toplantı sırasında yaptığıaçıklamada, TEK'e bağlı iş yerlerinde TES - İŞ Federasyonu üyesi işçiler tarafından başlatılmış bulunan yasal hakların kullanılması eyleminin eski çaılşma düzenine dönüştürüldüğünü bildirdi.

4- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel BaşkanıHalit Narin yaptığı açıklamada, «İhracatla ilgili son kararlar isabetli,ancak yeterli değil» dedi.

5- Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi,yazar, çevirmen Doç. Dr. Bedrettin Cömert, Ankara'daki evinden çıkıp,otomobiline binerken kimlikleri belirlenemeyen üç kişinin açtığı ateşsonucu öldürüldü.

Bedrettin Cömert'in öldürülmesi olayını protesto için, Ankara Üniversitesine bağlı bütün fakülte ve yüksek okullarda derslere ve sınavlara bir gün ara verildi.

6- Ankara Rüzgârlı Sokak'ta bulunan Sivaslılar Kıraathanesinin,Ali Gürpınar'a ait 06 DK 113 plâkalı otoda bulunan kimlikleri henüzbelirlenemeyen üç kişi tarafından taranması sonucu İsmail Kendirciöldü.

Mamak'ta ise Mamak Ortaokulu gece öğrencisi Fuat Şahin kimlikleri belirlenemeyen kişiler tarafından öldürüldü.

İstanbul Beşiktas'da belediye otobüsüne giren iki saldırgan, biriöğrenci diğeri banka memuru iki kişiyi tabancayla vurarak kaçtı.

Atatürk Eğitim Enstitüsü süresiz kapatıldı.

7- Hindistan'a resmi bir ziyaret yapmakta olan Dışişleri BakanıGündüz Ökçün Hindistan Dışişleri Bakanı Vajpayee ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin bağlantısız ülkeler hareketine «Gözlemci» olarak katılmayı arzuladığını söyledi ve bu konuda Hindistan'ın destek sağlamasını istedi.

12 Temmuz 1978

1- Yüksek Planlama Kurulunun toplantısında bir konuşma yapanBaşbakan Bülent Ecevit, 4. Beş Yıllık Kalkınma Plânı stratejisinde sanayileşme ve ihracata büyük ağırlık verilmesini istedi.

2- İç Güvenlik Koordinasyon Kurulu Başbakan Bülent Ecevit'inbaşkanlığında bir toplantı yaptı. Toplantıda konuşan Ecevit, olaylarınarkasından gidilmediğini belirterek, istihbarat edinme olanağının bulunmaması nedeniyle anarşik olayların önlenemediğini söyledi.

3- AP Başkanlık Divanı'nın Genel Başkanı Süleyman Demirel'inBaşkanlığında yaptığı toplantı sırasında yayınlanan bildiride, «Ülkeumut tacirlerinin faturasını ağır ödedi» dendi.

4- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler Ankara'da basına yaptığıaçıklamada ihracatın arttığını belirtti.

5- KTFD Başbakanı Osman Örek ile Maliye Bakanı ekonomik vemali sorunları görüşmek amacıyla Ankara'ya geldi.

6- Bir süreden beri Ankara'da bulunan IMF ile Türk yetkilileriarasında yapılan toplantılarda 1978 yılı bütçesi gelir ve gider tahminlerinin gerçekleşmesi konusu görüşüldü. Bu arada bir açıklama yapanIMF uzmanları, «İhracat ve isçi dövizlerinde hedefe varılması güçtür»dediler.

7- Bingöl'de meydana gelen anarşik olaylarda bir işçi çocuk öldü,iki kişi ağır yaralandı.

Seydişehir CHP binasına patlayıcı madde atıldı. Binanın hasar gördüğü olayda ölen ve yaralanan olmadı.

8- Hindistan'ı ziyaret etmekte olan Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, Yeni Delhi'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile ABD veNATO ilişkilerine değinerek, «ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı ambargodünyanın sonu demek değildir» dedi.

9- ABD Başkanı Jimmy Carter, Temsilciler Meclisi üyeleriyleyaptığı birifingde Türkiye'ye uygulanan ambargonun kalkması gerektiğini anlattı.

10- SALT görüşmelerine İsviçre'nin Cenevre kentinde başlandı.

11- İran'da rejim karşıtı bir grup aydın, batılı gazetecilerle görüşerek, hükümetin baskı ve işkence rejimine karsı derhal bir soruşturmaaçılmasını istediler.

13 Temmuz 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplanan BakanlarKurulu, şiddet olaylarını ve anarşiye karşı alınacak önlemleri görüştü.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında toplanan AP Başkanlık Divanının, toplantıdan sonra yayınladığı bildiride,«Her geçen gün hızını ve şiddetini artıran anarşi, bölücülük ve yıkıcılıkkarşısında hükümet tam anlamıyla aciz ve kararsızdır» dendi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, Ankara'dayaptığı yazılı açıklamada, «Devletin güvenlik ve istihbarat kuruluşlarısıkı bir işbirliği ile takviye edildi» dedi.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp, Ankara'da yaptığıaçıklamada, 1879 yılında yürürlüğe konan «İhtira Beratı» Yasasının günün koşullarına yanıt vermediğini, derhal değiştirilmesi gerektiğini açıklayarak, yeni «Patent Yasası»mn yakında Meclise gönderileceğini veyılbaşına kadar Meclislerden geçmiş olacağını bildirdi.

5- Ankara'da meydana gelen anarşik olaylarda bir öğrenci öldürüldü. Malatya'da meydana gelen saldırıda da biri ağır 3 kişi yaralandı.

Vakıflar Bankası Fenerbahçe Şubesi kimliği belirlenemeyen silahlı3 kişi tarafından soyuldu.

6- Hindistan'a yaptığı 4 günlük resmi gezisini tamamlayan Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, Pakistan'a hareketinden önce Yeni Delhi'deyaptığı basın toplantısında, Hindistan'ın Türkiye'nin bağlantısız ülkelerekonuk sıfatı ile katılmasını desteklediklerini bildirdi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün ile Hindistan DışişleriBakanı arasında bir ekonomik ve teknik işbirliği anlaşması imzalandı.

7- ABD Başkanı Jimmy Carter, kongre üyelerine gönderdiği mesajlarda, ambargo oylamasının biran önce yapılmasını istedi.

14 Temmuz 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Romanya Sosyalist Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı G. Burtica ile bir görüşme yaptı.

Ecevit, görüşmeden önce yaptığı açıklamada, «Romenlerle, ilişkilerin gelişmesi yönünde olumlu adımlar atıldı» dedi.

Öte yandan Romanya ile Türkiye arasında gerçekleştirilen kredianlaşması imzalandı.

2- Türkiye ile AET arasındaki ilişkileri ve sorunları görüşmek,bununla ilgili Türk Hükümetinin görüşlerini saptayarak AET'ye bildirmek amacıyla, Başbakan Ecevit'in başkanlığında ilgili bakanlar ve kuruluşların temsilcilerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da verdiği demeçte. Hükümetin Anayasayı ihlâl ettiğini savunarak, «Hükümet, anarşikarşısında Anayasa'nın öngördüğü çarelere başvurmaktan kaçınmaktadır» dedi.

4- Türk - İş Genel Başkanı Halil Tunç, 13 kamu kuruluşunda çalışan 470 bin işçinin toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili olarak Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret ederek bir görüşme yaptı.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Halil Tunç, hükümetin kendilerinden ücretler konusunda ortay çıkan bir uyuşmazlığın çözümü içiniki gün mühlet istediğini bildirdi.

5- Hindistan'a yaptığı resmi geziyi tamamlayarak yurda dönecekolan Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün’ün temasları ile ilgili Türkiye - Hindistan ortak bildirisi yayınlandı.

6- Türkiye ile KTFD arasındaki uçak ücretlerine yüzde 30 oranında zam geldi.

7- Elazığ ve Elbistan'da meydana gelen anarşik olaylarda iki kişiöldü, birçok bina da hasar gördü.

Adana'da Akbank eski İstasyon Şubesini soyan kimlikleri belirsiz4 kişi 30 bin lira alarak kaçtı.

Kırşehir Eğitim Enstitüsüne giden bir grup öğrencinin üstüne birşoför ve bir öğrenci tarafından atılan patlayıcı madde sonucu 19 öğrenci, 1 polis, 1 assubay, 1 er ve 1 çocuk yaralandı.

8- Anayasa Mahkemesi üyelerinden Hasan Gürsel geçirdiği kalpkrizi sonucu İstanbul'da öldü.

9- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün Pakistan'ın Başkenti İslamabad'da yaptığı konuşmada, uluslararası yasamın yumuşamaya yöneldiğini, bu nedenle de Merkezi Anlaşma örgütünün (CENTO'nun) kuruluşanlaşmasının yeniden gözden geçirilebileceğini bildirdi.

10- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ile İsrail Savunma BakanıEzer Weizman, Avusturya'da yaptıkları görüşmeden sonra İskenderiye'de yeniden buluşup görüşme kararı aldılar.

11- ABD Başkanı Jimmy Carter, Ekonomik Zirve Toplantısında hazır bulunmak üzere Federal Alman Cumhuriyeti'nin başkenti Bonn'agitti.

12- Etyopya hükümeti basına yaptığı açıklamada, Eritreli gerillalarla herhangi bir görüşmeye girmeyeceklerini, aksine ayrılıkçıları ezeceklerini belirtti.

15 Temmuz 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, yeni atanan MİT Müsteşarı emekliOrgeneral Adnan Ersöz'ü ziyaret ederek yeni görevinden ötürü kendisinikutladı.

Ecevit, Ersözle yaptığı görüşmede istihbarat örgütünün sorunlarıve yapılacak yeni düzenlemeler hakkında bilgi edindi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin çeşitli ilçekongrelerine gönderdiği mesajlarda, hükümeti eleştirerek, «Anarşi buhükümetten teşvik görmüştür» dedi.

3- Başbakan Yardımcısı ve İç Güvenlik Asayiş Koordinasyon Kurulu Başkanı Orhan Eyüboğlu «Yankı» dergisine yaptığı açıklamada, şiddet olaylarının önlenmesi konusunda alınacak önlemler arasında emniyetin güçlendirilmesi ve yenilenmesinin de bulunduğunu söyleyerek,«Polisin öncelikle siyaset ile uğraşması önlenmelidir» dedi.

4- Hükümet ile Türk-İş arasında kamu kuruluşlarındaki isçilerintoplu sözleşmeleri konusunda ücretler üzerinde çıkan uyuşmazlığın çözümü için Devlet Bakanı Hikmet Çetin'in başkanlığında yürütülecek çalışmalara başlandı.

5- Hindistan, Pakistan ve İran'a yaptığı resmi ziyaretleri tamamlayan Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün Türkiye'ye döndü.

Ökçün, Yeşilköy Havaalanında basına yaptığı açıklamada, gezileriyle ilgili bilgi vererek, «Hindistan Kıbrıs tezimizi benimsedi» dedi.

6- İşletmeler Bakanı Prof. Kenan Bulutoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinin İstanbul'datoplanan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, «Hükümetimiz hakça birkredi dağılımını sağlayan bir düzen getirecektir» dedi.

7- Parlamenterler Birliğinin İstanbul'da yapılan seminerde, partilerarası işbirliğinin gereği üzerinde duruldu.

8- Bakanlar Kurulunca görevden alınan Emniyet Genel MüdürüGürbüz Atabek görevini bıraktı.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, anarşinin.tönlenmesi konusunda basarı gösteremeyen 10 kadar vali de görevlerindenalınarak merkez valiliklerine getirilecek.

9- Dışişleri Bakanlığı dış temsilciliklerinde ve merkezde görevliBüyükelçiler arasındaki atamalarla ilgili kararname yürürlüğe girdi.

10- Ankara Demetevlerde komandoların açtığı ateş sonucu İsmailErez adlı bir kişi öldü.

11- Avusturya'ya yaptığı sekiz günlük resmi ziyareti tamamlayarakMısır'a dönen Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Salzbourg'da İsrailSavunma Bakanı Ezer Weizman ve bazı batılı liderlerle yaptığı görüşmeleri «başarıdan da öte» biçimde niteledi.

12- Güney Lübnan'da Sur kenti yakınlarında FKö'ye bağlı «El-Fetih» gerillaları ile Irak yanlısı «Filistin Kurtuluş Cephesi»ne bağlı gerillalar arasında çıkan çatışmada 14 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

16 Temmuz 1978

1- Yerel Yönetim Bakanlığınca Ankara'da düzenlenen 57 il merkezinin belediye başkan ya da vekillerinin katıldığı bir toplantıda konuşan Başbakan Bülent Ecevit, «Köy-Kent» uygulamasının bu yaz başlayacağını bildirdi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin çeşitli ilçekongrelerine gönderdiği mesajlarda, «Bugünkü dehşetli tablo karşısında,hükümetin iddialarının boş, yaptığı bütün vaadlerin aldatıcı olduğu anlaşılmıştır» dedi.

3- Danıştay, Pol-Der ve Pol-Bir adlı polis derneklerinin AnkaraValiliğince kapatılması işlemine karşın açılan davada idarenin savunması alınıncaya kadar yürütmeyi durdurma kararı aldı.

4- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, AA'ya yaptığı açıklamada,«İç ve dış ticaret esaslarını değiştiren yasa tasarısı hazırlanıyor» dedi.

5- Hükümet ile Türk - İş arasında kamu kuruluşlarındaki isçilerintoplu sözleşmeleri konusundaki görüşmeleri yürüten Devlet Bakanı Hikmet Çetin, «İhtilaflı olan ücretler konusunda uyum noktası bulmaya çalışıyoruz» dedi. Türk - İş Genel Başkanı Halil Tunç da anlaşma ile ilgiliolarak ümitli olduğunu söyledi.

6- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, haftalık «Yankı» dergisineverdiği özel demeçte, ekonomideki kötüye gidişin durdurulduğunu,stokların piyasaya çıkmaya başladığını, ihracatta son iki ayda canlanmagörüldüğünü belirterek, hükümetin bu yıl üreticiye tüm ödemeleri zamanında yaptığını söyledi.

7- Bir süreden beri Ankara'da ekonomik konsültasyon için bulunan IMF heyeti ile Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası yetkilileri arasında devam eden görüşmeler tamamlandı. IMF Heyeti Başkanı Mr.Woodward yaptığı açıklamada ihracatı artırmaya yönelik önlemleriolumlu bulduğunu bildirdi.

8- İngiltere Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Roland Gibbs,Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersîn'in konuğu olarakAnkara'ya geldi.

9- Manisa'da bir öğrenci yurduna açılan ateş sonucu yurt kapıcısı öldü.

10- Derince'deki Petrol Ofisi dolum tesisleri kaynak yapılırken çıkan yangın sonucu tamamen yandı.

11- Sanayileşmiş yedi Batılı ülkenin düzenlediği 4. Dünya Ekonomik Zirve Toplantısı Federal Almanya'nın Başkenti Bonn'da başladı.

12- Bir süre önce görevinden istifa ettiğini bildiren Lübnan Cumhurbaşkanı Elias Sarkis, istifasını geri aldığını açıklayarak, ülkeningüvenliğinden Arap Barış Gücü'nün sorumlu olduğunu bildirdi.

13- Ekvator'da on yıldır ilk kez sivil bir hükümet oluşturmak içinseçim yapıldı.

17 Temmuz 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin çeşitli ilçekongrelerine gönderdiği mesajlarda, «Bu hükümetten kimse memnundeğildir. Vatandaş kan ağlıyor. Bunun için de Türkiye bu hükümettenkurtulmalıdır» dedi.

2- Bağlantısız ülkelerin Ankara'deki temsilcileriyle bir toplantıdüzenleyen Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, Türkiye'nin çok yönlü birpolitika izlediğini belirterek, «Bağlantısız ülkelerle ilişkilerin geliştirileceğini» söyledi.

3- Bakanlığı ile ilgili olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde incelemelerini sürdüren Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, Hakkari il merkeziyle ilçe ve bazı bucaklarda yaptığı konuşmada, «Güneydoğu'ya yardım etmezse, bu hükümete de yardımcı olmam» dedi.

4- Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur, İzmir Valiliğinde düzenlediğibasın toplantısında, eğitimdeki yeni düzenlemeler konusunda bilgi verdi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında anarşi konusuna değinerek,«Bu olaylar basit bir sağ-sol sorunu değildir. Tabanında emperyalizmyatar» dedi.

6- Türkiye ile AET arasında sonbaharda yapılacak görüşmelerdeTürkiye'nin yapması beklenen önerilerle ilgili ön görüşmeler Ankara'daAET Türkiye Masası Başkanı Charles Caporale başkanlığındaki bir heyetle başladı.

7- Gazete ve 3. hamur kâğıt dışında tüm SEKA ürünlerine zamyapıldı.

8- Ankara, Adana ve Elâzığ'da meydana gelen anarşik olaylarda3 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

9- İstanbul'da İş Bankası Valideçeşme Şubesi kimliği belirlenemeyen 2 kişi tarafından soyuldu. Soyguncular yaklaşık 118 bin lira alarak kaçtılar.

10- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün New-York'da yayınlanan haftalık «The Armenian Raporter» gazetesine verdiği demeçte. Ermeni -Türkilişkilerine değinerek «Ermeni sorununda geçmişten çok geleceğe dönük olmalıyız» dedi.

11- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu, toplumlararasıgörüşmelerdeki Rum temsilcisi Tasos Papadopulos'u, Kıbrıs konusundaki son demeçlerinden dolayı görevinden azletti.

12- 4. Dünya Ekonomik Zirvesi'nin sona ermesi üzerine zirveyekatılan yedi ülkenin Başkan ve Başbakanları ortak bir basın konferansıdüzenleyerek, zirvenin amacına ulaştığını ve istenilen sonucun alındığını belirttiler.

13- İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi, Amerika'da yayınlanan«Newsweek» dergisine verdiği bir demeçte, İran'da hükümete karsı sonşiddet eylemlerini uluslararası komünist hareketinin kışkırttığını öne sürerken, muhalefet adaylarının gelecek seçimlere katılmasına izin vereceklerini açıkladı.

18 Temmuz 1978

1- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz Rize'nin Çayeli kazasında yaptığı konuşmada, hükümetin aldığı önlemlerle, anarşi konusunda önemli ilerlemeler kaydedildiğini ileri sürerek, anarşi konusundamuhalefet partilerine çağrı yaptı.

2- Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur İzmir'de 67 ilin millî eğitimmüdürleri ile yaptığı toplantıda, «Eğitimde yapılacak yeni düzenlemeler» konusunda bilgi vererek, «ihtiyaç fazlası eğitim enstitüsü ve öğretmen lisesi binalarında teknik okullar açacağız» dedi.

3- Adalet Bakanı Mehmet Can, toplum polisinin kaldırılacağınıaçıklayarak, bunun yerine polis ve jandarmalardan kurulu motorize ekipler oluşturulacağını bildirdi.

4- Pol - Der Genel Merkezinden sonra Pol - Bir Genel Merkezi deDanıştay'ın verdiği «yürütmeyi durdurma» kararı gereğince açıldı.

5- İstanbul Bankası Çakmakçılar Şubesi silahlı üç kişi tarafındansoyuldu. Bankadan 57 bin lira alındı.

Fincancılar Caddesindeki bir manifatura mağazası kimlikleri saptanamayan dört kişi tarafından soyuldu, kasadan 15 bin lira alındı.

Elazığ'da meydana gelen olaylarda ağır yaralanan Mustafa Aslanile Celâl Akkaya'yı Diyarbakır'a götüren taksinin sürücüsü Hanefi Çelik,kimlikleri belirlenemeyen kişilerce öldürüldü.

Anarşik olaylar İstanbul, Erzurum, Konya, Antalya, Edirne ve Eskişehir'de de devam etti.

6- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün, Norveç Dışişleri Bakanınınkonuğu olarak Norveç'e gitti.

7- AET Komisyonu ile Türk Heyeti arasındaki görüşmelerde, «Türkiye yabancı sermaye politikasını kolaylaştırmalı ve açıklamalı» dendi.

8- Orta Doğu'da barışın sağlanması için düzenlenen toplantı tarafların ve ABD Dışişleri Bakanının katılmasıyla Londra'nın güneyindeki«Leeds Şatosu»nda çalışmalarına başladı.

9- Fransa Cumhurbaşkanı Giscard d'Estaing Bonn'daki zirye toplantısının ardından Fransız basınına verdiği demeçte, «Bonn Zirvesininsonuçları umulandan daha önemli» dedi.

19 Temmuz 1978

1- Hükümet ile Türk - İş arasında sürdürülen toplu is sözleşmesisisteminin düzenlenmesi konusundaki görüşmeler anlaşmayla sonuçlandı. Başbakan Bülent Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada,ekonomik sosyal politikanın saptanmasında Türk - İş'le birlikte hareketedeceklerini, toplu sözleşmelerde sendikalar arasında yan tutulmayacağını bildirdi.

Türk - İş Genel Başkanı Halil Tunç ise yaptığı açıklamada, ilk defaEcevit başkanlığındaki bu hükümete güven duydukları için işbirliğinegitmekle sakınca duymadıklarını belirtti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Kıbrıs Barış Harekâtının dördüncüyıldönümü nedeniyle KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Başbakan OsmanÖrek Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'e gönderdiği mesajlarda, «Kıbrıs Türklerinin iyi niyeti kanıtlanacaktır» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TAK Ajansına verdiğidemeçte, «Kıbrıs ihtilâfı bana göre çözülmüştür, sadece siyasi bir şekilbulunacaktır» dedi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Can İzmir'de verdiği demeçte, 25 ildesavcıların emrinde adlî zabıta örgütü kurulacağını açıkladı.

5- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu, Boğaziçi Üniversitesindedüzenlenen «Endüstriyel Demokrasi» konulu seminerde yaptığı konuşmada Kamu İktisadi Kuruluşlarında çalışanları «Özyönetim» yolu ile yönetime katmak istediklerini açıkladı.

6- Millî Savunma Bakanı Hasan Esat Işık ANKA Ajansına verdiği demeçte, 147. dönem yedeksubayların iki ay erken terhis edileceklerini açıkladı.

7- AET Komisyonu Dış İlişkiler Dairesinden Charles Caporalebaşkanlığındaki heyetle. Dışişleri Genel Sekreterlik Ekonomik İşler Yardımcısı Büyükelçi Nazit Çuhruk başkanlığında, Türk teknisyenleri arasındaki görüşmeler tamamlandı. Görüşme sonucu AET, ortak sermayeyatırımlarının gelişmesine imkân sağlayacak bir yabancı sermaye teşvikpolitikasının uygulamasını önerdi.

8- Antalya'nın Aksu Bucağında çıkan çatışmada, Mehmet Aslanadlı şahıs öldü, Ali Yıldız ile Mustafa Yıldız ağır yaralandı.

9- MHP Kartal İlçe Merkezine kimliği bilinmeyen kişilerce patlayıcı madde atıldı.

10- Anarşik olaylar Ankara, Konya, Samsun, Erzincan, Ağrı veGebze'de devam etti.

11- Ünlü yazar Selçuk Kaskan vefat etti.

12- ABD Başkanı Jimmy Carter Beyaz Saray'da düzenlenen brifingde yaptığı konuşmada, «Batı Avrupalı Liderlerinin ambargonun kaldırılmasında kendileriyle aynı görüşte olduklarını» bildirdi.

13- Mısır ile İsrail arasında Leeds Şatosunda yapılan görüşmelerhiç bir ilerleme sağlanamadan sona erdi.

20 Temmuz 1978

1- Hükümet ile Türk - İş arasında imzalanan anlaşma BakanlarKurulunda görüşülerek kabul edildi. Bakanlar Kurulu toplantısındansonra bir konuşma yapan Başbakan Bülent Ecevit, anlaşmayı «toplumsal anlaşma» olarak nitelendirirken, anlaşmanın Türk toplumunun refahını adaletli olarak artırma yolunda bir adım olduğunu söyledi. Türk - İşGenel Başkanı Halil Tunç da, anlaşmanın toplumda karşılıklı güven veiyi niyete dayanan görüşmelerin ne denli başarılı sonuç vereceğinin belgesi olduğunu, ülkedeki pek çok sorunun bu yollarla çözümlenebileceğini belirtti.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Partisinin Turhal, Kuşadası, Almus ve Gürün İlçe Kongrelerine gönderdiği mesajlarda, hükümetle ilgili iddialarını yineleyerek, «Kendi mühletlerini aşan ve hükümet, hem kendisini hem de ülkeyi çıkmaza soktu» dedi.

3- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler Ankara'da basına yaptığıbir açıklamada, tüketiciyi korumak üzere hazırlanan iç ve dış ticaretinyeniden düzenlenmesine ilişkin yasa tasarısının hükümet içinde imzayaaçıldığını belirterek, «Yasa tasarısının önümüzdeki Meclis çalışma döneminde gündeme alınması için hükümet olarak elimizden geleni yapacağız» dedi.

4- Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu fabrikalarında incelemelerde bulunduktan sonra bir demeç veren Sanayi ve Teknoloji BakanıOrhan Alp, «Ağır ve hafif silah fabrikaları proje çalışmaları başladı»dedi.

5- Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, Güneydoğu illerini kapsayan gezisinin altıncı günüde yaptığı konuşmada, «Ülkenin rejim ve geleceği açısından MHP'nin kapatılması gerektiğini, AP'nin ise gücününkorunmasında yarar gördüğünü» söyledi.

6- TRT eski Genel Müdürü İsmail Cem, Parti Genel Merkezindedüzenlenen bir törenle CHP'ye girdi.

7- Sivas Meslek Yüksek Okulunda karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan çatışmada 4'ü ağır 5 öğrenci yaralandı. Olaydan sonraokulda yapılan aramada, odasında silah bulunan okul müdürü ile 4 öğrenci gözaltına alındı.

8- Başbakan Bülent Ecevit, 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle Kıbrıs Bayrak Radyo ve Televizyonuna verdiği demeçte, Kıbrıssorununun büyük ölçüde çözüldüğünü belirterek, «KTFD'nin Kıbrıs sorununun çözümü için getirdiği öneriler yapıcı ve anlayışlıdır» dedi.

9- Kıbrıs Barış Harekatı'nın 4. yıldönümü nedeniyle Kıbrıs'a giden Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs Koordinasyon Kurulu Başkanı Turhan Feyzioğlu, Lefkoşa'da verdiği demeçte, «KTFD, Kıbrıs'ta adil, barışçı ve kalıcı bir çözümü içtenlikle istediğini açıkça ortaya koymuştur, iki bölgeli, iki toplumlu bağımsız ve bağlantısız federaldevlet formülünü dünya kamuoyuna geniş ölçüde benimsetmiştir» dedi.

10- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 4. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, 35 bin Rum göçmenin Maraş'adönebileceğini ve bu kentte derhal geçici bir yönetim kurulabileceğinisöyledi.

11- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, Kıbrıs Barış Harekatının yıldönümü dolayısıyla, Kıbrıslı Rumlara gönderdiği bir mesajda, Yunanistan'ın Kıbrıs Rum halkını bütün gücüyle desteklediğini belirterek Rumlardan haklı davaları uğrunda daha iyi mücadele etmeleri içinbirlik içinde olmalarını istedi.

12- ABD Temsilciler Meclisine bir tasarı sunan Maine Eyaleti Temsilcisi David Emery, Türkiye'ye uygulanmakta olan ambargonun şartlıkaldırılmasını önerdi.

13- İngiltere'de bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Mose Dayan, TelAviv'e dönmeden önce basına verdiği demeçte. Mısır ile görüşmelerisürdürmek için hükümetinin tutumunu değiştirmeye yanaşmadığını vehiçbir önkoşulu kabul etmediğini bildirdi.

21 Temmuz 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'le yaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «Toplumsal anlaşmanın dışında kalan sendikalara daha ekonomikşartlar sağlanamaz. Anlaşma kamu kesiminde Türk - İş dışındaki sendikaları da etkileyecektir, bazı güçlüklerle karşılaşacaklardır. Buna gerekkalmadan DİSK'le diyalogu sürdürmek istiyoruz» dedi.

2- Güneydoğu Anadolu'da Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunan Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi Siirt'in Eruh ilçesinde yaptığı konuşmada, «Halkımızdan, birbirleriyle mücadeleyi bırakıp birleşmelerini istiyoruz» dedi.

3- Gençlik ve Spor Bakanlığınca yapılan açıklamada «ToplumsalKalkınmada Gençlik Projesi»nin uygulamasına 26 Temmuz günü başlanacağı bildirildi.

4- Türk - İş Genel Başkanı Halil Tunç «Milliyet» gazetesine verdiği demeçte, «Ücret politikalarına bir karışma söz konusu değildir. Sendikalar kuruluşlarla yapacakları görüşmelerde ücret konusunda serbesthareket edebilecek, bu çerçeve içinde kendi ücret politikalarını geliştirebileceklerdir» dedi.

5-DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar düzenlediği basın toplantısında «Toplumsal Anlaşma»yı eleştirerek, «DİSK, sömürünün olduğuyerde çalışma barısının olamayacağını bilir ve bu tür anlaşmalara bugözle bakar» dedi.

6- MESS Genel Sekreteri İlhan Lök «Toplumsal Anlaşma» ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Anlaşmanın en önemli yanı ülkemizdetoplu sözleşme keşmekeşinin, hükümet ve isçi kanadı tarafından dasaptanmış olması ve buna bir yön verilmek ihtiyacının duyulmuş olmasıdır» dedi.

7- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda Isparta ve Eskişehir'de iki öğretmen öldürüldü.

8- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu Girne'de, «Girne Barış ve Özgürlük Anıtı» nın açılısında yaptığı konuşmada, «Bütün dünya bilmelidir ki, biz savaş değil barış istedik, bugün deistiyoruz. Dileğim odur ki 11 yıl aklın sesini dinlememiş olanlar, bugünbu barış çağrısına kulak versinler» dedi.

9- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance Andrews Hava Üssü'ndedüzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasını istiyoruz ve yönetim olarak çalışmalarımızı bu yöne yöneltmiş durumdayız» dedi.

10-İspanya'nın başkenti Madrid'de Topçu Generali Sanchez Ramozgörevine giderken kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu öldürüldü.

22 Temmuz 1978

1-AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Osmancık,Suluova, Tercan, Maçka, Acıpayam, Karadeniz Ereğlisi, Merzifon, Reşadiye ve Kocaeli Merkez ilçe kongrelerine gönderdiği mesajlarında, «Zaman ülke meselelerine koyduğumuz teşhislerin doğruluğunu, düşündüğümüz tedbirlerin isabetini göstermiştir» dedi.

2- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy CHP Bursa İl Başkanlığında yaptığı konuşmada. Hükümet ile Türk - İş arasında yapılan «ToplumsalAnlaşmaya» değinerek, «Bu ücret dondurması değildir. Türk - İş'le anlaşma yapılmasının kaynağı ülkenin darboğazdan çıkısını sağlarken,tüm halktan istenen ve istenecek yardımlara dayanarak bu darboğazdançıkmanın sonucudur» dedi.

3- Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi Batman'da düzenlediği basıntoplantısında, «Doğu'nun en önemli sorunu, yolsuzluk, altyapı yatırımlarının eksikliği, eğitim ve sağlık hizmetlerinin son derece yetersizliği,eğitim ve sağlık hizmetlerinin son derece yetersizliği ve dayanılmaz birsafhaya gelmiş olan issizlik sorunudur» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Parti Genel Merkezinde yaptığı basın toplantısında, Almanya gezisi hakkında bilgi verdi.

5- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda; İstanbul Küçükçekmece'de kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu bir işçi öldürüldü.

6- Elbistan - Afşin karayolunda meydana gelen trafik kazasında13 kişi öldü, 10 kişi ağır yaralandı.

7- ABD Başkanı Jimmy Carter Beyaz Saray'dan yayınladığı bildiride, «Kıbrıs'ta halen terkedilmiş durumda bulunan Maraş şehrineilişkin olarak Kıbrıs Türkleri, yeni ve önemli bir öneride bulunmuşlardır» dedi.

8- Kıbrıs'ta bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu ile Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun Lefkoşa'dayayınladıkları ortak bildiride, «Kıbrıs'ta her iki toplumun sürekli barışve güven içinde yaşamasını isteyenler, Denktaş'ın son önemli çağrısınıdeğerlendirmelidirler» dediler.

23 Temmuz 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Erzurum Kongresi'nin59. Hatay'ın Türkiye sınırlarına katılışının 39. yıldönümü nedeniylebirer mesaj yayınladı. Erzurum Kongresi için, «Bugün ülke ve milletbütünlüğüne. Cumhuriyete yönelen tehlikeler karsısında, ErzurumKongresi'nden ilham alarak, millete ve rejime sadık kalmak basta gelen görev olmalıdır» dedi. Hatay'ın Anavatana katılışı nedeniyle yayınladığı mesajda ise, «Bugünü iftihar ve gururla kutluyoruz» dedi.

2- Devlet Bakanı Hikmet Çetin Ankara'da yaptığı bir açıklamada, Türk - İş'le yapılan «Toplumsal Anlaşma»nın DİSK'le de yapılmasıiçin gereken çalışmanın yapılacağını söyleyerek, «Anlaşma olmasa daDİSK'le diyalogu sürdüreceğiz» dedi.

3- Ticaret Bakam Teoman Köprülüler İstanbul'da yaptığı açıklamada, geçen yıla oranla ihracatın 80 milyon dolar arttığını belirterek,«Ekonomide gerçek darboğazı aşmak için ihracatın hızlandırılması zorunludur» dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan Ankara'da verdiği bir demeçte, hükümetin en önemli meselesinin iç güvenlik ve huzur olduğunu belirterek, «Başbakan Ecevit'in jandarma birliklerinin arttırılmasıyla anarşinin önleneceği görüsüne karşılık, jandarma bugünün şartlarına cevap verecek vaziyette değil» dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu Ankara'da verdiğibir demeçte anarşi konusuna değinerek, «Bütün devlet memurları siyasi kavgaların dışında tutulmalıdır» dedi.

6- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Partisinin Yeşilırmakbölge toplantısında yaptığı konuşmada, CHP'nin uygulamalarını eleştirerek «Ağır sanayinin durdurulması taahhüdü ile dış kredi alınmaya çalışılıyor» dedi.

7- CHP'li Aliağa Belediye Başkanı ve iki arkadaşı otobüs işletmesinin sahiib tarafından kurşunlanarak ağır yaralandı.

8- Yurdumuzun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 4 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

9- Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Melih Esenbel «Milliyet»gazetesine verdiği demeçte. Yönetimi destekleyen 52 oyla ABD Senatosunun Ambargonun kaldırılmasından yana karar alacağını söyledi.

10- Karpas bölgesinde Rumların Türklerle yaşadıkları karma köyleri ziyaren eden KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Rumların öne sürdükleri isteklerin en kısa zamanda yerine getirileceğini söyledi. Öte yandan Kıbrıs Rum Yönetimi Demokrat Birlik Partisi Başkanı KleridesRum yönetimine çağrıda bulunarak, Ulusal sorunlarda muhalefetin sesine kulak verilmesini istedi.

11- Sudan'ın Başkenti Hartum'da başlayan Afrika Birliği Örgütüüyesi ülkeler Zirve Toplantısı çalışmalarını tamamladı.

24 Temmuz 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit basından sansürün kalkışının 70., Lozan Antlaşmasının 55. ve İşçi haklarının verilmesinin 15. yıl dönümünedeniyle yayınladığı mesajda, «Ulusal Birliği yıkma girişimleri etkisiz kalacaktır» dedi.

2- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu, basına yaptığı açıklamada, «Toplumsal Antlaşma Türk demokrasi tarihinde dönüm noktasıdır»dedi.

3- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, İstanbul Vilâyet toplantı salonunda asayiş ile ilgili yaptığı açıklamada, İstanbul'un asayiş bakımından 3 ayrı bölgeye ayrıldığını, polisten «Çevik Ekip» kurulduğunu vejandarmadan «Ara destek ekibi» kurulacağını söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, sansürün basından kaldırılışının 70. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, «Ecevit Hükümetinin basına karsı takındığı olumsuz tavır ibret vericidir» dedi.

5- Kıbrıs Rum Yönetimi yaptığı açıklamada, KTFD Başkanı RaufDenktaş'ın Maras ile ilgili son önerisini şartlı olarak kabul ettiğinibildirdi.

6- Portekiz'de Mario Suares Başkanlığındaki Hükümette Sosyalist Parti ile işbirliği yapan «Demokratik Sosyal Merkez» partisinin 3Bakanı partililerin kararına uyarak kabineden istifa ettiler.

25 Temmuz 1978

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığındayaptığı toplantıda, fındık, pamuk, pancar, çekirdeksiz kuru üzüm, kuruincir ve haşhaş kellesi için bu yıl uygulanacak taban fiyatlarını görüştü.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin bazı ilçekongrelerine gönderdiği mesajda, hükümete yönelttiği suçlamalarıyineleyerek hükümetin anarşi, bölücülük, yaygın şiddet olayları, pahalılık ve issizlik karşısında aciz kaldığını, ülke meselelerine teşhiskoyamadığını söyledi.

3- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, İstanbul'da civar illerin valileri, jandarma il komutanları ve emniyet müdürleriyle asayişle ilgilitedbirler, anarşi ile mücadele konusunda bir toplantı yaptı. Toplantıdan önce bir açıklama yapan Özaydınlı, «Anarşik olaylarda kullanılansaatli bombaların imâl edildiği yerler ve sorumluları yakında açıklanacak» dedi.

4- Orman Bakanı Vecdi İlhan Ankara'da yaptığı bir açıklamada,orman rejimi içerisine giren alanlarda yasalara aykırı olarak yapılankonut ve yerleşim birimlerinin kamulaştırıldığını bildirdi.

5- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün «ANKA» Ajansına verdiği birdemeçte, Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da başlayan BağlantısızÜlkeler Dışişleri Bakanları Konferansına bir mesaj gönderilmediğini,ancak Bağlantısız Ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi konusunda hazırlık çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.

6- Kırıkhan'da bir otelde meydana gelen patlamada 2 öğrenciöldü, bir müşteri yaralandı. Konuyla ilgili olarak İstanbul'da bir açıklama yapan İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, «Bu olayın çözülmesi birçokkonunun açığa çıkmasını sağlayacaktır» dedi.

Kocaeli'ye bağlı Derince'de bir işçi, kimlikleri belirsiz kişilercevurularak ağır yaralandı.

7- Salihli Cezaevinde önceki gün Cezaevi Müdürü Erdoğan Günay'ın bir hükümlü tarafından öldürülmesi ve daha sonra Savcı TalâtBulduk'un rehin alınmasıyla başlayan isyan bastırıldı.

8- ABD Senatosu, Türkiye'ye uygulanan silah ambargosununkaldırılmasına 42'ye karşı 57 oyla karar verdi.

9- KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın Maraşla ilgili son çağrısınınyarattığı olumlu hava devam ederken, Denktaş'm Maraş önerisi BMGenel Sekreteri Kurt Waldhaim'e resmen sunuldu. Rumların aynı konudaki karşı önerileri de Genel Sekretere ve Güvenlik Konseyinin 5daimi temsilcisine verildi.

10- Federal Almanya Hükümeti, KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın,35 bin Kıbrıs'lı Rum'un Maraş'a dönmesini sağlayacak önerisini memnunlukla karşıladığını bildirirken. Federal Almanya basını da bu öneriyi desteklediğini açıkladı.

11- Bağlantısız Ülkeler Dışişleri Bakanları Konferansı Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da başladı.

26 Temmuz 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Senatosu'nda Türkiye'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasıyla ilgili karar hakkında Ankara'da verdiği demeçte, bu kararın çıkması için ABD yönetimi ve bazı kongreüyelerinin gösterdikleri çabanın Türkiye ile dostluğa verilen öneminbir göstergesi olduğunu belirterek, «Ancak, Senato'nun bir değişiklikönergesini de içerir biçimde aldığını kararın uygulanışı, ABD'de sübjektif değerlendirmelere dayanırsa bazı sakıncalar ortaya çıkabilir»dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ABD Senatosunda ambargonun kaldırılmasıyla ilgili olarak verdiği demeçte, «Ambargo şartsız kalkmalı idi. Ortaya koydukları şartlar uygulanınca ambargo devamediyor demektir» dedi.

3- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler Ankara'da yaptığı basıntoplantısında, bazı tarımsal ürünlerin yeni destekleme alım fiyatlarınıaçıklayarak, bu fiyatlarla üreticinin alınterinin en yüksek şekilde değerlendirildiğini bildirdi.

4- CGP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu, ABD Senatosu'nun kararını eleştiren demecinde, «Karar ne çokolumlu ne de tam olumsuz» dedi.

Sosyalist Devrim Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar da bukonuda verdiği demeçte, «Ambargonun şartlı kaldırılması, ilişkileringerçekçi biçimde değerlendirilmesi için bir uyarıdır» dedi.

5- MSP Başkanlık Divanı, ABD Senatosunun kararına ilişkin birbildiri yayınlayarak, ABD'nin bazı tehditlerle Türkiye'nin dış politikasına yön vermekten vazgeçmediğini öne sürdü.

6- İstanbul'da Ticaret Odası tarafından düzenlenen «Türkiye KTFD İlişkileri» konulu seminerde konuşan Prof. Erol Zeytinoğlu,«Kıbrısta siyasi oluşumdan önce ekonomik oluşumun planlanması vegerçekleştirilmesi gerektiğini» söyledi.

7- Kırımhan'da elinde bomba patlayan öğrencinin İslahiye'decenazesi kaldırılırken çıkan olaylarda, CHP ve TÖB-DER binaları ilebazı işyerleri ve belediye binası tahrip edildi.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı, Senato'nun, ambargo oylamasındaövülmeye değer devlet yöneticilerine özgü bir şekilde hareket ettiğini bildirirken, Beyaz Saray sözcüsü Jody Powell de basına bir açıklama yaparak, «Başkan memnun oldu. Bu Amerika'nın güvenliğini ve NATO ittifakının dayanışmasını güçlendirecek, yapıcı ve devlet adamlarına yakışan bir davranış olmuştur» dedi.

9- ABD Senatosu'nun Türkiye'ye uygulanan silah ambargosunubazı koşullara bağlı olarak kaldırma kararı Kıbrıs Türk toplumunda genellikle olumlu karşılanırken, Rumlar arasında hoşnutsuzluk yarattı. Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü bu konuda yaptığı açıklamada, kararın Türktarafının uzlaşmazlığını artıracağını öne sürerek, «Ümit ederiz ki Temsilciler Meclisi de, Senato'nun düştüğü hataya düşmeyecektir» dedi.

10- Yunan Hükümeti, ABD Senatosu'nun Türkiye'ye uygulanmakta olan ambargonun kalkması ile ilgili olarak aldığı karara karsı üzüntülerini ifade etmekle yetindi.

11- Portekiz Başbakanı Mario Soares, Lizbon'da basına yaptığı biraçıklamada, koalisyonu oluşturan Sosyalist Parti ile Demokratik MerkezPartisinin ayrıldığını doğrulayarak, partisinin kararlarına katıldığını veBaşbakanlıktan çekilmeyeceğini bildirdi.

12- Kuzey Hindistan'da Muson yağmurlarının Ganj nehrinin tasmasına ve 122 kişinin sellerle sürüklenmesine neden olduğunu açıkladı.

13- İngiltere'de bir laboratuvar tüpünde oluşturulduktan sonra tekrar ana rahmine yerleştirilen dünyanın ilk tüp bebeği kız doğdu.

27 Temmuz 1978

1- Millî Güvenlik Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplandı. Kurul toplantısında, ABD'nin silah ambargosunu kaldırmakararının yanısıra yurt içindeki asayiş sorunlarının görüşüldüğünü bildirildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit CHP Genel Yönetim Kurulunda yaptığı konuşmada ambargo, asayiş ve ekonomik konularda üyelere bilgiverdi. Başbakan Bülent Ecevit, ambargonun şartlı kaldırılmasının uzmanlar tarafından titiz bir biçimde incelendiğini ve kuşku verebilecektavırlara da dikkat çekildiğini belirterek, «Temsilciler Meclisi'nin alacağı kararı beklemeliyiz» dedi.

3- Kültür Bakanı Ahmet Taner Kışlalı Türk sinemasının meseleleriyle ilgili olarak verdiği demeçte, «Sansürün hiç bir sanat dalındayeri yoktur» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş partisinin Emirdağ ilçekongresinde yaptığı konuşmada, Ecevit Hükümetini eleştirerek, «İzlenentaban fiyatı politikası üreticiyi mağdur etmiştir» dedi.

5- Adana Türk Ticaret Bankası Yağcami Şubesi silahlı üç kişi tarafından soyularak 175 bin lira alındı, soyguncular kaçarken kendileriniyakalamak isteyen Belediye Tahakkuk Şefi Kerim Kaslı'yı vurarak öldürüp, oniki yaşındaki Mustafa Yosun ile Ömer Bahar'ı yaraladılar.

İzmir'de Türkiye Öğretmenler Bankası Hatay Şubesi ile Diyarbakır Halk Bankası Şubesi de silâhlı kişiler tarafından soyuldu. Soyguncular ilk soygundan 30 bin lira, ikinci soygundan 143 bin lira alarakkaçtılar.

6- Besteci Ferid Alnar, Ankara'da öldü.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında4 kişi öldü 9 kişi yaralandı.

8- Türkiye'de uygulanan ambargoyu da bazı şartlara bağlı olarakkaldıran Amerikan dış yardım programı, Senato Genel Kurulunda 13'ekarsı 73 oyla kabul edildi.

9- Türkiye'ye uygulanan Amerikan silâh ambargosunun Senato'da kaldırılması kararının ardından BM Genel Sekreteri KurtWaldheim'in Kıbrıs Özel Temsilcisi Galindo Pohl, KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ı ziyaret ederek, kendisinden son gelişmeler akkında bilgi aldı.

10- Belgrad'da toplantılarını sürdüren bağlantısız ülkeler arasındaki ilk sert çatışma, Kuveyt'le Etiyopya arasında çıktı Kuveyt Eritrebölgesindeki çatışmalarla ilgili olarak Etiyopya'yı suçladı.

Üyelerden bazıları Küba'nın Eritre'ye müdahalesinden endişe duyduklarını belirtirken Küba Lideri Fidel Castro Santiago'da Cuba kentinde yaptığı konuşmada, Küba askerlerinin Afrika'da bulunuşunun, bukıtadaki egemen ülkelerin isteğiyle olduğunu belirtti.

11- İsrail Başbakanı Menahem Begin, tüm özgür ülkelere, özellikleFransa'ya ivedi bir çağrı göndererek, yok edilme tehlikesi altında bulunduğunu iddia ettiği Lübnanlı Hıristiyanların yardımına koşulmasınıistedi.

28 Temmuz 1978

1- 147. dönem yedek subayların erken terhislerine ilişkin kararname Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından imzalandı.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığınca hazırlanan bir genelgeyegöre, Tam Gün Tazminat avansları belli oldu.

Başbakan Bülent Ecevit konu ile ilgili yaptığı açıklamada, TamSüre Çalışma Yasasıyla ilgili sözlerine karşılık yapılan eleştirileri yanıtladı.

3- Devlet Bakanı Enver Akova Ankara'da verdiği demeçte, 1617sayılı Toprak ve Tarım Reformu Ön Tedbirler Yasasına dayanarak Bakanlar Kurulunca alınan bir karar uyarınca Toprak ve Tarım Müsteşarlığıemrinde bulunan tarım arazilerinin topraksız ve az topraklı çiftçi ailelerine kiraya verileceğini açıkladı. Devlet Bakanı Akova ayrıca, «Hazine arazilerinin ve Vakıfların elindeki toprakları da kiraya vermek için hazırlıklar başladı» dedi.

4- Yurdışı İşçi Sorunları Koordinasyon Kurulu, Devlet BakanıHikmet Çetin'in başkanlığında toplandı. Kurulun amacının yurt dışındabulunan yurttaşların ekonomik, sosyal, kültürel sorunların çözümüneyardımcı olmak ve uygulamayı yakından izlemek olduğu bildirildi.

5- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, fındık taban fiyatını 21ura 50 kuruş olarah ilan ederek, «Yeni fiyatın geçen yıla göre 5 lira:azla olduğunu ve yüzde 30 - 33 arasında artış getirdiğini» söyledi.

6- Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur düzenlediği basın toplantısında, «Teknik okullara ağırlık verilecektir» dedi.

7- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp ilgililere verdiği talimat uyarınca sanayicilerden acil ihtiyaçlarını Bakanlığa bildirmeleriniistedi.

8- Başbakan Yardımcısı Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı VekiliFaruk Sükan ANKA Ajansına verdiği demeçte, «İlaca zam düşünmüyoruz» dedi.

9- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Feyyaz Berker, ekonomimizin içinde bulunduğu durumla ilgili olarak yaptığı basın toplantısında, «Ekonomimiz halen ciddi bir bunalımiçindedir» dedi.

10- Elazığ'ın Kırklar semtinde Sivrice Azot Fabrikası İşçilerindenSanayi Tan bir grup tarafından açılan ateş sonucu öldü.

Anarşik olaylar Manisa, Edirne, Bingöl, Urfa, Sakarya, İzmit, Orduve Giresun'da da devam etti.

11- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Kipriyanu BM Özel TemsilcisiGalindo Pohl ile yaptığı görüşmede, KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ınMaraş'la ilgili son önerilerini reddetti.

12- Amerikan Senatosunun Türkiye'ye uygulanan Silâh Ambargosunu kaldırma kararına karsı çıkan Rumlar Lefkoşa'nın Rum kesimindeAmerika aleyhinde gösteri düzenledi.

13- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ırkçı Güney Afrika yönetiminin işgali altındaki Namibya'nın bağımsızlığının tanınması amacıylabeş Batılı ülkenin verdiği önergeyi kabul etti.

14- Mısır'da bulunan İsrail askeri uzmanlarının bu ülkeyi terketmeleri ve Kahire ile Kudüs arasındaki özel telefon bağlantısının kesilmesisonunda İsrail ile Mısır arasındaki son direkt diyalog sona erdi.

Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat İskenderiye Üniversitesinde yaptığı konuşmada, yeni bir savaş olasılığından bahsetti.

15- Birleşik Amerika Hükümeti, Lübnan'da yerleşmiş bulunan vatandaşlarına bir çağrıda bulunarak geri dönmelerini istedi.

29 Temmuz 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Partisinin bazı ilçe kongrelerine gönderdiği mesajlarda, hükümeti eleştirdi.

2- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Milliyet gazetesine verdiğiözel demeçte, para hacminde ve banka kredilerinde dondurmanın sözkonusu olmadığını belirterek, «Para bolluğu dönemi bitiyor» dedi.

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, Tekel Genel Müdürlüğü ile Tek Gıda - İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesinin anlaşmayla sonuçlandığını bildirerek, «Bu toplu iş sözleşmesi işçi kardeşlerimize parasal ve sosyal büyük olanaklar sağlamıştır»dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye uygulanan ambargonun kaldırılması için koşulanşartların birer ültimatom olduğunu söyleyerek, hac konusundaki düzenlemeleri zulüm olarak nitelendirdi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ülkü - Tek Genel İstişareToplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin taban fiyat politikasınıeleştirdi.

6- Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ile Hava - İş Sendikasıarasındaki toplu is sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmazlık çıkması üzerine İstanbul'da Ulaştırma Bakanı Güneş Öngüt'ün de hazır bulunduğutoplantıda bir açıklama yapan THY Genel Müdürü Selâhattin Babüroğlu, THY nın 1 milyarlık ek ücreti veremiyeceğini bildirerek, «İstenenzamları hükümetin kararı olmadan karşılayamayız» dedi.

7- Urfa Cezaevi Müdürü Mahmut Çakmak, şehirde alışveriş yaparken tabancayla vurularak öldürüldü.

Türk Metal Sendikası Bursa Şubesi Başkanı Baki Yeşiloğlu, tutuklu bulunduğu Balıkesir Cezaevinde öldürüldü.

Isparta Kapalı Cezaevinde çıkan isyan, güvenlik kuvvetleri tarafından yedi saat sonra bastırıldı.

Anarşik olaylar Ankara, İstanbul, Manisa, Malatya ve Tarsus'da dadevam etti.

8- Bağlantısız ülkeler Dışişleri Bakanları Konferansı'nda Başkanlık Divanının toplantısına sunduğu Kıbrıs'la ilgili Rum yanlısı bir karar, oylanmadan kabul edildi.

KTFD İnformasyon Bakanı Vedat Çelik kararın oylanmasındansonra «Milliyet» gazetesine verdiği demeçte, «Karar, tasarısı tek yönlüve gerçekleri yansıtmıyor» dedi.

9- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Başkanı MuammerKaddafi, Libya'da bulunan Türk Basın Birliği heyetiyle yaptığı görüşmede, «Türk Ulusu ile Arap Uluslarının daha sıkı işbirliği içinde bulunmaları gerektiğini» söyledi.

10- Yunanistan Savunma Bakanı Averof gazetecilere yaptığı açıklamada, Atina'nın NATO askerî kanadına dönmeyeceğini bildirerek,NATO ile «Özel bir ilişki» kurulması için girişimler yapıldığını belirtti.

11- İtalya'da Hıristiyan Demokrat Partinin Başkanı ve eski Başkanlardan Aldo Moro'nun yerine Parti Grup Yöneticisi Flaminio Piccoli seçildi.

30 Temmuz 1978

1- CHP Genel Yönetim Kurulunda, Millî Eğitim ve İçişleri Bakanlıklarındaki atama ve yer değiştirmelerin çeşitli nedenlerle partili parlamenterlerin ve örgütün eğilimlerine göre yapılmasının sakıncaları üzerinde durularak bunun engellenmesi prensip olarak kabul edildi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Partisinin Kargı, Gölcük,Amasya Merkez, Safranbolu, Buldan, Salihli, Mecitözü ilçe kongrelerinegönderdiği mesajlarda, hükümetin bugüne kadarki uygulamalarını eleştirerek, «Ülkenin içinde bulunduğu durumdan çıkması için milliyetçifikrin iktidar olması lâzım» dedi.

3- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı Ankara'da yaptığı bir açıklamada, bu hafta başlayacak olan eğitim enstitüleri sınavlarında tüm önlemlerin alındığını bildirdi.

4- Eskişehir ve dolaylarında bir geziye çıkan Dışişleri BakanıGündüz Ökçün yaptığı bir konuşmada, Türkiye'nin bu yıl içinde ödemesi gerekli 5 milyar 100 milyon dolarlık dış borcundan 2 milyar 100milyon bölümünün ertelendiğini bildirdi.

5- Bakanlar Kurulunun bugün yayınlanan kararnamesinde, pamuk,çekirdeksiz kuru üzüm, fındık, antep fıstığı ve kuru incir desteklemealımlarının esasları belli oldu.

6- Balıkesir, Kırıkkale ve Adana'da meydana gelen anarşik olaylarda 6 kişi öldürüldü.

7- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, Lefkoşa'da verdiği bir demeçte, Türkiye'yi Kıbrıs'ta tavize zorlamak için Amerikan silâh ambargosunun devam edeceğinden umutlu olduğunu söyledi.

8- Belgrad'da çalışmalarını sona erdiren Bağlantısız Ülkeler Dışişleri Bakanları Konferansı Genel Kurulunda Kıbrıs konusunda Türkiye'yi suçlayan bir karar tasarısı kabul edildi.

9- Lübnanlı sağcı Hıristiyanların askeri komutanı Beşir Cameyel,Lübnan'daki durumu görüşmek üzere İsrail'e gitti.

10- Portekiz Komünist Partisi Genel Sekreteri Alvaro Cunhal Lizbon'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, «Portekiz'de bunalımınçözüm yolu, demokratik kurumlara kesin saygıdan geçmektedir» dedi.

31 Temmuz 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Partisinin Terme ilçekongresine gönderdiği mesajda, «Esnafın ağzını bıçak açmamaktadır.Partizanlık en küçük memura, odacıya, din adamına, öğretmene ve kooperatife kadar indirilmiştir» dedi.

2- Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün Helsinki sonuç belgesinin imzalanışının 3. yıldönümü nedeniyle Ankara'da verdiği demeçte «Yumuşama Avrupa'da başlayıp yaygınlaşırsa bu, tüm insanlığın yararına olacaktır» dedi.

3- Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, «80 milyon dolarlık ihracat artısı tarım ürününden sağlandı» dedi.

4- Türkiye Madeni Eşya Sanayicileri İşverenleri Sendikası«MESS» ile DİSK'e bağlı Maden-İş Sendikası arasında varılan anlaşmaile 21 iş yerinde 5 bin kadar işçi adına toplu sözleşme imzalandı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylarda;Balıkesir'de polisle çatışan 1 genç öldü. Kastamonu'da Halkevi binasına konan bombanın patlaması nedeniyle bir öğrenci öldü, Gaziantep'te bir öğrenci tabancayla öldürüldü.

6- ABD Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Jim Wright Washington'da düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'ye ambargoyu koymuşolan 620. maddenin oylaması bugün yapılacaktır. Çoğunluk DenetçisiBrademas'la birlikte ambargonun karşıt ve yanlı görüşlerini uzlaştıranbir öneri hazırlamaktayız» dedi.

7- Belgrad'ta yapılan Bağlantısız Ülkeler Konferansında, Kıbrıskonusunda karar alınan konferansı eleştiren KTFD Başkanı Rauf Denktas, Kıbrıs Türk'ünü dinlemeden bu tutarsız ve geçersiz kararı çıkarmışolanların, sorunun halline yardımcı olmadıklarını iddia etti.

8- Pakistan Sıkıyönetim Komutanı Ziya ÜI-Hak Belücistan Eyaletinin başkenti İuetta'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, «Pakistan'ın bağımsızlığını korumaya kararlı olduğunu ve hiçbir çevreninhegemonyacı etkisini kabul etmeyeceğini» bildirdi.

9- Tahran'da Sina Hastahanesinin bir bölümünün çökmesi sonusu 11 hasta öldü. Çok sayıda hasta da yaralandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106