16.4.1978
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1978

1 Nisan 1978

1- Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu Diyarbakır'da verdiğidemeçte, «Partiler arasında siyasî mücadeleler olabilir. Fakat, hür demokratik rejimin yaşatılması ortak hedef olmalıdır» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında, hükümetin icraatlarını eleştirerek, anarşi, hayat pahalılığı vo partizanlık konuları üzerinde durdu.

3- AP İzmir Örgütünün 25 - 26 mart tarihlerinde Çeşme'de düzenlediği «Parti çalışmalarında yenilikler» adlı seminerden sonra örgütün bir bölümü tarafından partinin yenilenmesi koşulunun benimsenmesi üzerine Genel Başkan Süleyman Demirel yanlısı 3 kişinin istifasından sonra, Genel Başkanı destekleyen Karşıyaka İlçe Gençlik Kolları da fesh edildi.

AP İzmir il Başkanı Hayrettin Yorgancıoğlu, görevlerinden istifaeden 3 Yönetim Kurulu üyesinin, Şahsî kaprislerle hareket ettiklerini» öne sürdü.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığınca hazırlanan, sağlık personelinin tam süre ile çakışmasını öngören yasa tasarısı ile doktorların özel muayenehane açmaları engellendi.

Tasarı yasalaştığı takdirde, özel muayenehaneleri bulunan doktorların, en geç bir yıl içinde muayenehanelerini kapatıp "devlet hastahanelerine dönmek zorunda kalacakları bunu gerçekleştirmeyen doktorların devlet hastahaneleri ile ilişkilerinin kesilmesi öngörüldü. Tasanda ayrıca özel muayenehanelerini kapatan doktorlardan kıdemlerine göre merkezde bulunanlara ayda 15 ile 20 bin mahrumiyet bölgesinde bulunanlara ise 60 bin liraya kadar tazminat verilmesi benimsendi.

5- Karayolu trafiğindeki plâka sisteminin değiştirileceği ve taksiplâkalarının ticaretinin yasaklanacağı bildirildi.

Ulaştırma Bakanı Güneş öngüt bu konuda yaptığı açıklamada,.Bakanlığa bağlı olarak kurulacak Trafik Genel Müdürlüğünün olağanüstü yetkilerle donatılarak trafiğe düzen getirileceğini kaydetti.

Öngüt, ayrıca trafik suçlularının doğrudan doğruya mahkemeyesevk edilerek yargılanmalarının hızlandırılacağını da sözlerine ekledi.

6- TİP Genel Başkanı Benice Boran yaptığı açıklamada, Demok- rasinin korunup savunulması ve geliştirilmesinde CHP ile iş ve güç bir liği yapma ilkelerinin hâlâ geçerli olduğunu belirterek, «Ancak CHP' nin takındığı tavır, iş ve güç birliği yollarını kapamaktadır» dedi.

Boran daha sonra, Ecevit'in ABD karşısında çelişkili bir tutumiçinde olduğunu belirtti.

7- Yeni seçilen Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu, Genel MüdürAtilla Onuk'u görevinden aldı, yerine yeni bir atama yapılıncaya kadar murahhas müdür olarak Aytekin Yıldız'ı getirdi.

Görevinden alınan Atilla Onuk Ankara Gazeteciler Cemiyetindedüzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, «Yasal Müdür benim, yarın makamıma oturacağım» dedi.

8- Merkez Bankasından yayınlanan bir tebliğle taksitle satışlaryeniden düzenlendi. Bu tebliğe göre otomobillerin taksitle satışındakapora miktarı peşin fiyatın en çok yüzde 40'ı, en az peşin ödemeyüzde 50, en çok taksit süresi ise 18 ay olarak saptandı.

9- Cumhuriyet döneminin ilk rektörü olan Ordinaryüs Prof. Dr.ismail Hakkı Baltacıoğlu, Ankara'deki evinde öldü.

10- İkinci İnönü Zaferinin 57. yıldönümü törenlerle kutlandı.

11- 1978 - 79 öğretim yılında yüksek öğretim kurumlarına alınacak öğrencileri belirlemek amacıyla bu yıl 16 haziran cuma günü yapılacak olan üniversitelerarası seçme sınavına katılmak için 373 bin kişinin başvurduğu bildirildi.

12- «Amerikan Pazarı» adıyla yabancı kaynaklı mal satan mağazalar bugünden itibaren kapandı. Dükkân sahipleri yerli mal satmak koşuluyla dükkânları açık tutabilecekler.

13- Ankara'da Yalçınkaya Ortaokulu ve Ülkü Ocakları Lokaliönünde duran kişilere açılan ateş sonucunda 5 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı.

İstanbul'da bir banka şubesinin soyulması sırasında yaralı olarakele geçirilen Osman Ataç, tedavi edildiği hastahanenin dördüncü katından atlıyarak intihar etti.

Anarşik olaylar İstanbul, Malatya, Çorum, Diyarbakır, Gaziantep,Kırşehir ve Keçiborlu'da da devam etti.

14- France - İnter» radyosunun dış politika yorumunda, Amerika tarafından Türkiye'ye uygulanan silâh ambargosunun, «Ağır bir psikolojik hata olduğu» gibi «Kıbrıs sorununa hiç bir çözüm getirmediği» de belirtildi ve Bülent Ecevit'in Beyaz Saray'a yönelik son uyarısının etkisini duyurduğu kanısı savunuldu.

15- KTFD Hükümetindeki son gelişmelerin iktidardaki UBP'de biroperasyona yol açmasının beklenmesi üzerine UBP Meclis Grup Başkanvekili Dr. Şemsi Kâzım ile Genel Sekreter Orhan Bilgehan düzenledikleri ortak basın toplantısında, UBP içindeki gelişmelerin bir parçalanmayı değil, sağlıklı bir bünyeyi ifade ettiğini söylediler.

16- Resmi bir ziyaret için Danimarka'da bulunan Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, AET dönem başkanlığını yapmakta olan Danimarka Başbakanı Anker Joergensen Karamanlis'e ülkesinin Yunanistan'ın AET üyeliğini çabuklaştırmak için elinden geleni yapacağına dair söz verdi.

17- Amerika'nın nisan ayı içinde Yunanistan'a iki fantom uçağıvereceği açıklandı.

18- Mısır'a yaptığı 24 saatlik geziyi tamamlıyarak ülkesine dönen İsrail Savunma Bakanı Ezer Weizman Mısır - İsrail ilişkileri konusunda kötümser olmadığını öne sürerken. Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, «İsrail'le ayrı dillerden konuşuyoruz» dedi.

2 Nisan 1978

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit Almanya'nınSesi Radyosuna verdiği demeçte, Sosyal Demokrasi Marksizm'den kaynaklandığı için CHP bünyesindeki akıma «Sosyal Demokrasi» değil, «Demokratik Sol» adını verdiklerini söyledi. Ecevit ayrıca, CHP'nin Demokratik Sol anlayışının Federal Almanya ve İskandinavya Demokratik Sol hareketleriyle benzerlikler gösterdiğini ancak, koşullarının farklı olduğunu da belirtti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan KonyaValiliğinde düzenlediği basın toplantısında, «Hayati önemi olan ilâçların ithali için gereken transferler sağlanmıştır.» dedi.

3- İmar ve İskân Bakanı Ahmet Karaarslan, Ümraniye 1 MayısMahallesinde yaptığı konuşmada, «Gecekondularda yasayan 1 Mayıs Mahallesi halkının en kısa sürede asgari standartlara uygun birer yuvaya kavuşması için çalışacaklarını» söyledi.

4- Maliye Bakanlığınca Bakanlar Kuruluna sevkedilen yeni tasarıda ticari ve mesleki kazanç sahiplerinin, yasam durumlarına göre vergilendirilmesi öngörüldü.

5- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ Partisinin Genel Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, «Demirel, anarşi soldan geliyor diye sağdaki teröristlerin yanında bir tutum takınırsa, anarşinin teşhisinde birleşmemize olanak yoktur» dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Kayseri İlKongresinde bir konuşma yaparak, «İşkenceci, zalim ve partizan CHP iktidarı gidip, yerine milliyetçilerin iktidar bayrağı yükseecektir» dedi.

7- Ülkü Ocakları Derneğinin Ankara'da düzenlediği Genel Kurultoplantısında bir konuşma yapan Atilla Onuk, «Mücadelemizde sizin manevi desteğinizi gördüm. Mücadelemiz devam edecektir. Manevi desteğinizi bulduğum sizler arasında bulunmak benim için bir şereftir» dedi.

8- İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yaptığı yazılıaçıklamada, TRT Yönetim Kurulu'na seçilecek basın mensubu aday adaylarının tesbitinin kendi mesleki kuruluşları dışındaki kuruluşlar tarafından yapılmasını kınadı.

9- 1. Türkiye Ligi maçlarında, Fenerbahçe 1 Adanaspor 2,Ankaragücü 3 -Galatasaray 1, Bursaspor 0 - Eskisehirspor 0,Samsunspor 2 - Orduspor 1, Diyarbakırspor 1 -Boluspor 0, Mersinidmanyurdu 0 - Altay 0, Adanademirspor 0 , Zonguldakspor 0 sonuçları alındı.

10- Yunanistan TO VİMA Gazetesinde «Türkler Ege'nin üçte birine sahip olmak istiyor» baslığı altında bir yorum yayınlandı.

11- Kahire'de EKİM Dergisi'ne bir demeç veren Başkan Sedat,«İsrail'in tutumu yumuşayıncaya kadar askeri ve siyasi görüşmelerebaşlanmayacak ancak, israil ile direkt diyalogu sürdüreceğim» dedi.

12- Ortadoğu savaşlarına katılmış olan subay ve erlerin «BarışMitingi» ne katılan 35 bin İsrail'i! Başbakan Menahem Begin'in barış uğruna ödün vermesini istediler.

3 Nisan 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplanan BakanlarKurulu, İç ve dış sorunların yanında, vergi yasalarını kapsayan mali önlemleri görüştü.

2- Cumhuriyet Gazetesi muhabirlerinden Uğur Mumcu ile görüşen Başbakan Bülent Ecevit, Türk - Amerikan ilişkileri konusunda, «Gelişmelerin şu aşamada edindiğimiz iyimser izlenimleri doğrulayıcı nitelikte olacağını umuyorum» dedi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 29. CENTOAskeri Komite Toplantısı'na katılmak üzere Washington'a gitti.

4- İçişleri Bakanı İrfan özaydınlı. Adalet Partisi Genel BaşkanıSüleyman Demirel, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Millî Birlik Grubu Başkanı Fahri özdilek ve Kontenjan Grubu Başkanı Zeyyat Baykara ile ayrı ayrı görüşerek, «Asayiş» konusunda bilgi verdi.

5- Türkiye 4. Petrol Kongresinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, Türkiye'nin her yıl petrol tüketiminin ve dışa olan bağımlılığının arttığını belirtirken, «Dışa olan bağımlılığımız 1977 yılında % 54'e ulaşmıştır» dedi.

6- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, AnadoluAjansı konusuyla ilgili olarak, Cemiyet Yönetim Kurulu'nca alınan kararları açıkladı. Açıklamaya göre olay, üç kişilik bir inceleme Kurulunca hazırlanacak rapordan sonra daha net şekilde ilgililere ve kamu oyuna duyurulup, Cemiyetçe gerekli işlemler yapılacak.

7- SBF Anayasa Hukuk Kürsüsü Profesörlerinden Mümtaz Soysal, Toplumlararası Görüşmelere sunulacak KTFD Anayasa tekliflerinin hazırlanmasında yardımcı olmak üzere Kıbrıs'a gitti.

8- Ülkücü diye tanınan gençlerin Anadolu Ajansı eski Genel Müdürü Atilla Onuk'u desteklemeye söz vermeleri üzerine, Anadolu Ajansı yeni Yönetim Kurulu Üyelerinin isteğiyle, -Ajans Genel Müdürlüğü binası çevresinde güvenlik önlemleri alındı.

9- Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü Mustafa Metin, Kurumun müessese ve fabrikalarında imâl edilen çeşitli süt mamullerinin fiyatlarına yüzde 25 ile 40 oranında değişen zam yapıldığını açıkladı.

10- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda, CHP Zonguldak Milletvekili Avni Gürsoy'un evine patlayıcı madde atıldı. Ayrıca, Ankara'da 5 ev, 2 dükkan, 1 kahveye patlayıcı madde atıldı, olaylarda ölen ya da yaralanan olmadı.

11- ABD Başkanı Carter'in Türkiye'ye uygulanmakta olan silâhambargosunun kaldırılması yolunda harekete geçmesi üzerine, Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan tepkiler gösteriyor.

12- Türkiye'ye uygulanan ambargonun kaldırılması yolundaki gelişmelerle ilgili olarak bir açıklama yapan Yunanistan Savunma Bakanı Averof, «Türkiye'nin mantıklı olduğunu öne sürdüğü yeni Kıbrıs önerilerini gerekli kimselere sunmadan, uygulanan ambargonun kaldırılmasını önermenin doğru ve haklı olduğuna inanmıyorum» dedi.

13- Romanya'ya yapacağı resmi gezi için Tel Aviv'den ayrılmadan önce bir demeç veren israil Dışişleri Bakanı Moşe Dayan, Mısır Devlet Başkanı Sedat'ın barış görüşmelerinin devamını istediği sürece israil'in de bunu isteyeceğini söyledi.

14- Kahire'de yayınlanan OKTOBR Dergisi'ne bir demeç verenMısır Devlet Başkanı Enver Sedat, tsrail Başbakanı Menahem Begin'i «Modası geçmiş bir politikacı» olarak nitelendirdi.

15- Petrol İhraç Eden Ülkeler'in (OPEC) Maliye Uzmanları Viyana'da toplandı. Toplantıda, Nijerya, Cezayir ve Libya, petrol ihraç fiyatlarında varil basına 15 ile 3 sent arasında indirim yapılmasını görüştüler.

16- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing ile görüştü.

4 Nisan 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Stephan Solarz ile görüştü. Başbakan Bülent Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada «ABD hükümetinin Türkiye'ye yapılmasını öngördüğü yardımın savunma ve ekonomik alanda ülkemize olanaklar sağlayacağını bildirdi ve ambargonun kalkması halinde Kıbrıs sorununun çözümünün kolaylaşacağını» söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kıbrıs KoordinasyonKurulu Başkanı Turhan Feyzioğlu, Kıbrıs'ta üretilen tarım ve sanayi mallarının Türkiye'ye ihracında büyük kolaylıkları sağlanacak dedi.

3- Bakanlar Kurulunda görüşülmekte olan yeni vergi önlemleripaketinin içeriği belli oldu. Buna göre büyük zirai kazanç sahipleri vergilendirilecek, arsa vergisi oranları arttırılacak, işletme vergisinin kapsamı genişletilecek ve istihsal vergisi arttırılacaktır.

4- AP İl Başkanı Hayrettin Yorgancıoğlu İzmir'de düzenlediğibasın toplantısında «az da olsa gerçek AP'lilerle amacımızı sürdürmeğe çalışacağız» dedi.

5- İçişleri Bakanı İrfan özaydınlı MHP Genel Başkanı AlparslanTürkes'e anarşik olaylarla ilgili olarak bilgi verdi.

6- MHP Grup Başkanvekilleri İhsan Kabadayı ve Agah OktayGüner Konya'da birlikte düzenledikleri basın toplantısında «Hükümetin kardeşlik hükümeti görüntüsü altında işbaşına geldiğini, ancak kalleşlik hükümeti olduğunu» iddia ettiler.

7- Görevden alman Anadolu Ajansı Genel Müdürü Atilla Onukmahkemeye başvuracağını ve yasal Genel Müdürün kendisi olduğunu açıkladı.

8- Ankara Hastahanesi Başhekimi Dr. Turan Gönen görevi başında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

9- Ankara Bakkallar ve Bayiler Derneği kimliği bilinmeyen kişilerce soyuldu.

10- Ankara'da Anafartalar semtinde çıkan yangında 8 işyeri tamamen yandı.

11- Kahramanmaraş ve Malatya'da meydana gelen anarşik olaylarda 2 kişi öldü.

12- ABD Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada Başkan Carter'in Temsilciler Meclisine Türkiye'ye karsı uygulanan ambargonun kaldırılması için başvuracağı bildirildi, öte yandan Washington'daki Rum Lobisi Carter'in kararına karşı kampanya başlatırken, Kıbrıs Rum Kesiminde de ABD aleyhtarı gösteriler sürdürülüyor.

13- Recep el Mesereti başkanlığındaki Libya Heyetiyle (DPT)Müsteşarı Bilsay Kuruç başkanlığındaki Türk Heyeti arasında başlayan görüşmelerde Türkiye'nin Libya'dan yılda 3 milyon ton kredili petrol alması konusunda prensip anlaşmasına varıldı.

14- ABD Başkanı Carter iki kıta ve dört ülkeyi kapsayan gezisinitamamlayarak Washington'a döndü.

15- 18 Şubat tarihinde Lefkoşe Hilton otelinde toplanan Asya Afrika Dayanışma Konferansını basarak Konferansın Mısır'lı Sekreteri Yusuf El Sabai'yi öldüren iki Arap Gerilla, mahkeme tarafından ölüme mahkûm edildi.

5 Nisan 1978

1- İstanbul Barosunun 100. kuruluş yıldönümü Atatürk KültürMerkezi'nde yapılan törenle kutlandı. Başbakan Bülent Ecevit toplantıda yaptığı konuşmada, «Yeni çağda hak savaşının silâhla değil, sevgi ve hukuk yoluyla kazanılacağı çok geçmeden anlaşılacak» dedi.

2- Millet Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda, dul ve yetim aylıklarının yükseltilmesini öngören yasa tasarısı görüşülerek kabuledildi.

3- Türkiye ile Sovyetler -Birliği arasında Ticaret Anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre iki ülke arasındaki ticaret hacminin 341 milyon 790 bin liraya yükseltildiği bildirildi.

4- Türkiye ile Libya heyetleri arasında Ankara'da sürdürülen görüşmelerin olumlu yönde devam ettiği ve Libya'nın Türkiye'ye kredili petrol satmayı kabul ettiği, bunun yanında petrol karşılığında geleneksel ihraç ürünlerimizden satın almayı istediği bildirildi.

5- Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve bakanlardan oluşan bir alt komisyonda üzerinde çalışma yapılan Damga Vergisi Kanunu ve Harçlar Vergisi Kanunlarında da değişiklik yapan tasarıyla, her türlü harç ve vergilerde artış yapılması öngörüldü.

6- AP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Özer, Sivas'ta partisiile ilgili olarak yaptığı konuşmada, «Genel İdare Kurulu'nun kararına uygun olarak üyelik kartlarının yenileneceği, delege seçimlerinin bundan sonra yapılacağını bildirdi.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak, Devlet Bakanı veBaşbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu'na gönderdiği mektupta, milliyetçi işçi ve öğreniclere karakol ve emniyet müdürlüklerinde yasalara uygun, tarafsız ve insanı davramlmasım istedi.

8- «Orduya Hakaret» ettiği iddiasıyle 5 aydanberi Maltepe Askeri Cezaevi'nde tutuklu bulunan «Halkın Sesi» Dergisi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Tütüncübaşı, tahliye edildi.

9- Sosyal Sigortalar Kurumu'nca yapılan açıklamada, kurumunaçacağı konut kredileriyle yapılacak evleri kendi bünyesinde kuracağı bir şirkete inşa ettireceğini bildirdi.

10- Türkiye Emlâk Kredi Bankası hesaplarına, imar ve iskân Bakanlığı müfettişlerince el kondu. 31 Mart günü yapılması gereken Banka Genel Kurul Toplantısı 1 ay ertelendi.

11- Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda Ankara'da 1 öğrenci öldürüldü, 19 kişi yaralandı.

12- KTFD yetkililerine anayasal konularda danışmanlık yapanAnayasa Prof. Mümtaz Soysal, Türk Anayasa önerilerinde insan hak ve özgürlüklerinin korunmasına büyük özen gösterildiğini söyledi.

13- İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan ile görüşme yapan Romanya Komünist Partisi Lideri ve Romanya Devlet Başkanı Çavuşesku, Ortadoğu'da barışın sağlanabilmesi için ilk adım olarak İsrail'in işgal ettiği Arap topraklarından çekilmesinin şart olduğunu söyledi.

14- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, Helsinki'deyaptığı konuşmada, «Amerika nötron bombasını geliştirirse bunun tehlikeli ve pahalı yeni bir silâhlanma yarısına yol açacağını» söyledi.

15- Sovyetler Birliği «Cosmos - 1001» adı verilen yeni bir uyduyuuzaya fırlattı.

6 Nisan 1978

1- Uluslararası Öf Örgütü Başkanı Thomas Hamberberg ile örgütün Türkiye masası sorumlusu Anne Burney Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret ederek bir süre görüştüler. Ecevit görüşmeden önce yaptığı açıklamada, «örgütün insanlara büyük hizmette bulunduğunu», «Bu hizmeti yapanların hiç bir ideolojik yön tutmamasıyla ayrıca güven verici olduğunu» belirtti.

Af Örgütü Başkanı Hamberberg de Türkiye'nin, Uluslararası alanda sürdürülen insan haklarıyla ilgili çalışmalarda önderlik etmesini istedi.

2- CHP Ortak Grubunda iki gündenberi süren hükümet, grup ilişkileriyle ilgili genel görüşme sona erdi.

Başbakan Bülent Ecevit konuyla ilgili eleştirileri yanıtlarken, «Hükümetin aldığı önlemlerin henüz yeterli olmadığını ancak hedefin tutarlı olduğunu» belirtti ve «Silâhlı aşırı uçların üzerine gideceğiz» dedi.

3- Devletçe işletilecek madenlerin kamulaştırılması konusundaBakanlar Kuruluna yetki veren kanun tasarısı Millet Meclisi Sanayi ve Ticaret Kobmisyonunda kabul edilecek Meclis Genel Kuruluna gönderildi.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Anadolu Ajansının 58.kuruluş yılı dolayısıyla verdiği yazılı demeçte, Anadolu Ajansında meydana gelen durumun, dünya siyaset ve basın tarihine eşkiyalık örneği olarak geçeceğini söyledi.

5- Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur yaptığı açıklamada. EğitimEnstitülerinde son iki yılda can güvenliği ve öğrenim özgürlüğü bulunmaması nedeniyle derslere devam edemeyen öğrenciler için hızlandırılmış eğitim programının 17 nisanda başlayacağını bildirdi.

6- Adalet Bakanı Mehmet Can istanbul Cezaevlerinde incelemelerde bulundu.

7- Kültür Bakanlığı Tanıtma ve Yayımlar Dairesi BaşkanlığıncaBakanlığın yayımlayacağı yapıtları seçmek incelemek ve yapıtların basılıp basılmayacağı konusunda karar vermek gibi yetkileri olan yeni danışma kurulları oluşturuldu.

8- Anadolu Ajansı’nın 58. kuruluş Yıldönümü törenlerle kutlandı, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğüne de gazeteci ve Avrupa Konseyi Protokol Şefi İzzet Sedes atandı.

9- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün Cumhurbaşkanlığa seçilişinin beşinciyıldönümü dolayısıyla verdiği demeçte, «Tüm siyasi örgütler ve basın Korutürk'e yardımcı olmalıdır» dedi.

10- TÜM - DER Genel Başkanı Erhan Tezgör ile TÜTED GenelBaşkanı Aykut Göker yaptıkları açıklamada, anti-demokratik uygulamaların son günlerde yoğunlaştığını öne sürdüler.

11- Önceki gün vefat eden Edirne AP Milletvekili ilhami Ertem'incenazesi TBMM önünde yapılan cenaze töreninden sonra toprağa ve rildi.

12- İstanbul'da Gelir Vergisi yükümlülerinin bildirdikleri vergiler Defterdarlık tarafından açıklandı. Bu arada Koç ailesi de bir açıklama yaparak tüm aile olarak, bu yıl toplam 136,4 milyon lira vergi ödediklerini bildirdi..

13- Ankara'da 5 otomobile patlayıcı madde atıldı, 1 otomobil dekurşun yağmuruna tutuldu.

Anarşik olaylar Erzyrum, Rize, Kırşehir, Tokat, Urfa, Sivas, Bitlisve istanbul'da da devam etti.

14- Yüksek Teknik öğretmen Okulu öğrencilerine önceki gün yapılan saldırının soruşturmaları sürdürülürken, okul öğrencileri düzenledikleri basın toplantısında, silâhlı, bombalı saldırıda bulunulacağını daha önce İçişleri Bakanlığına bildirdiklerini açıkladılar.

15- Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin Türk önerileri tamamlandı. Prof. Mümtaz Soysal, önerileri BM'ye vermek için Genel Sekreter Waldheim'in çağrısını beklediklerini söyledi.

Prof. Soysal'ın da katkısı ile tamamlanan Türk önerisine göre,anayasa, toprak ve Maraş sorunu üç ayrı paket olarak ele alınacak.

16- Başkan Carter yönetiminin, Türkiye'ye uygulanan «Silâh ambargosu»nun kaldırılması önerisinin görüşülmesine Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komisyonunda başlandı, bu konuda ilk konuşmayı yapan ABD Dışişleri Bakanı Vance, «Batı İttifakı ve Amerika'nıngüvenliği açısından ambargonun kaldırılması gereklidir» dedi.

17- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis gazetecilereverdiği demeçte, Amerikan hükümetinin Türkiye'ye uygulanan ambar-

gönün kalkması yolundaki girişiminin, ABD Kongresinde uzun bir süre tartışılacağını belirterek «Konuyu soğukkanlılıkla izleyeceklerini veuygun bir zamanda gerekli girişimlerde bulunacaklarını» söyledi.

Yunan Başbakanı, Kıbrıs sorununun Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili ilişkilerin kapsamına girmediğini ileri sürdü.

18-İran muhalefet çevreleri, Şah rejimine karşı on gündenberi çeşitli kentlerde yapılan gösteri ve direniş hareketlerinde halkla polis arasında meydana gelen çatışmalarda şimdiye kadar 71 kişinin öldüğünü ve yüzden fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

19- Romanya'ya yaptığı geziyi tamamlayan israil Dışişleri BakanıMose Dayan, Ortadoğu sorununa çözüm bulmak amacıyla Amerika'nınyeni bir barış girişiminde bulunmasını istedi.

20- Amerikan Yönetimine yakın bir kaynak tarafından, SovyetlerBirliği Devlet Başkanı ve Komünist Partisi Genel Sekreteri LeonidBrejnev'in kalbine elektronik pil takıldığı ileri sürüldü.

21- Çin Halk Cumhuriyeti Pakistan eski Başbakanı Zülfikar AliButto'ya verilen ölüm cezasının affedilmesi için Pakistan AskeriYönetimi lideri General Ziya ül Hak nezdinde girişimlerde bulundu.

7 Nisan 1978

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, elçilerin de en yüksek harcirahtan yararlandırılması yolunda değişiklik yapılması istemiyle harcirah kararnamesini imzalamıyarak hükümete geri gönderdi.

• Turizm Koordinasyon Kurulunun Ankara'da yapılan toplantısına bir mesaj gönderen Başbakan Bülent Ecevit, «Kitle turizmine önem

verilmeli, turizm kredilerinin amaç dışı kullanılması önlenmelidir»dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Silâhlı Kuvvetlere yayınladığı yeni bir genelge ile, her konuda tasarrufa dikkat edilmesini isteyerek, «Askeri birlikleri denetlemeye giden bütün general

amiral ve görevli subayların yedikleri yemek ve yatak paralarını ödemeleri için emir verdiğini» açıkladı.

3- İstanbul'da DiSK yöneticileriyle görüştükten sonra bir açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, temasları sonundaDİSK ile CHP arasında bir süredir devam eden soğukluğun giderildiğini, anlaşmanın sağlandığını söyledi.

4- Muğla Yatağan ilçesindeki Yatağan Termik Santralının temelatma töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, «TEK'den enerji alan sanayi kuruluşlarının kısıntı programının yarıya yakın kısmını kaldıracaklarını, günde iki saatlik kısıntı uygulamasında cumartesi kısıntısına son vereceklerini» söyledi.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi işgüzar, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «Basın mesleğinde çalışanların dinlenmelerini temin amacıyla, Ankara Gazeteciler Cemiyetinin Antalya'nın Kaş ilçesinde bulunan arazisi üzerinde Bakanlıkça bir huzurevininkurulacağını» bildirdi.

6- Danıştay 12. Dairesi, ithalatı fiilen yapılmış olup bedeli henüz yurt dışına transfer edilmemiş mal mukabili ithalata Jlişkin olarakbir iş adamının açtığı davada, yürütmenin durdurulması kararı vermeyireddetti.

7- Yargıtay İkinci Hukuk Dairesi, evli kadının geçirdiği bir ameliyat sonucu doğum yeteneğini kaybetmesini bir doğal afet olarak nitelendirerek, kısırlığın boşanma nedeni olmadığını bildirdi.

8- Ankara Savcılığı, bir süre önce Ankara Valiliğince kapatılanÜlkücü Memurlar Derneği ile Ülkücü İsçiler Derneği hakkında davaaçarak, bu derneklerin amaçlarından saptıkları gerekçesiyle mahkemekararıyla kapatılmalarını istedi.

9- Hükümet tarafından hazırlanan yeni vergi yasaları konusunda bir demeç veren işadamı Vehbi Koç, «Yeni vergiler, dürüst vergiödeyenlere yeni bir cezadır» dedi.

istanbul Barosunun 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle inter Continental Otelinde «Ölüm cezalarının kaldırılması» konulu bir açık oturum düzenlendi.

10- Türkiye'nin ABD'den aldığı 40 Fantomluk uçaklardan ikisiEskişehir'de Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

11- Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Cüneyt Gökçer görevindenalınarak yerine İstanbul Şehir Tiyatrosu yönetmenlerinden Ergin Orbey getirildi.

12- İstanbul üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerindenDoç. Dr. Server Tanilli, kimliği saptanamayan kişilerce, tabancaylaağır yaralandı.

istanbul Üniversitesi Rektörü Haluk Alp, bir açıklama yaparak,üniversitenin 13 Nisanda açılacağını söyledi.

Ankara'da «Dinsiz devleti yıkacağız» sloganlarıyla gösteri yapanAkıncı Gençler Çalışma Bakanlığını basmak istediler.

13- Devlet Bakanı Hikmet Çetin ve isletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu başkanlığındaki Türk heyeti ile Federal Alman Hükümetiyetkilileri arasında Bonn'da sürdürülen görüşmeler, 50 milyon marklıkacil yardım anlaşmasının imzalanmasıyla sonuçlandı.

14- KTFD'nce, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin Türk önerilerinde Türkiye ile Yunanistan «En çok tercihe mazhar ülkeler» olarak belirlendi.

15- ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komisyonuncra,Türkiye'ye uygulanan silâh ambargosunun kaldırılması konusunda yapılan toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, ABD'nin Türkiye'deki askeri tesislerin geçici olarak derhal açılmasını isteyeceğiniaçıkladı.

ABD Savunma Bakanı Harold Brown da yaptığı konuşmada, «Ambargo kaldırılmazsa Türkiye'nin Sovyetler Birliği'nden silâh almak zorunda kalabileceğini» öne sürdü.

16- ABD Başkanı Jimmy Carter'in, nötron bombasının yapımınışimdilik ertelediği, fakat üretimden vazgeçmediği açıklandı.

17- Dört Avrupa ülkesini kapsayan gezisini tamamlayarak ülkesine dönen Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, yaptığı temasların son derece olumlu geçtiğini belirterek, Yunanistan'ın 1980'deAET'nin 10. tam üyesi olacağını bildirdi.

18- Sovyetlerin Pasifik üssü olan Vladivostok'da bir konuşmayapan Devlet Bakanı Brejnev, Carter yönetiminin, ABD - SSCB arasındaki stratejik silâhların sınırlandırılması ile ilgili görüşmelerde gösterdiği kararsız tutumu eleştirdi.

19- Orta-Doğu'daki BM kuvvetleri sözcüsü Kudüs'te yaptığı açıklamada, İsrail kuvvetlerinin Güney Lübnan'dan iki aşamada geri çekilmeye başlayacaklarını bildirdi.

20- Şili'de, askeri mahkemelerde hüküm giyen 224 kişinin cezaları bağışlandı.

21- İtalya'nın Hıristiyan Demokrat Parti Genel Başkanı Aldo Moro'yu halen ellerinde tutan Kızıl Tugayların kurucusu Renato Curcio,Bolonya Mahkemesinde, 1972 yılında yaptığı üç saygun yüzünden hüküm giydi.

8 Nisan 1978

1- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu 12. Genel Kurulu başladı. Konfederasyon Genel Kurulu'na bazı bakanların yanı sıraMillet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş ve Türk - İş temsilcileri de katıldı. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Kongre'ye gönderdiği telgrafta, «İşveren ve işçi kesimimizin, büyük sorumlulukların bilinci içinde hareket edeceklerine ve siyasal düşüncelerin tutsağı olmadan önee ülkeyararını gözetmeleri lüzumuna inanıyorum» dedi. Ayrıca anarşi ve ekonomik sorunlar üzerinde duran Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başgkanı Halit Narin, «iktidar ve muhalefetanarşiye karşı birleşmelidir» dedi.

2- içişleri Bakanı irfan özaydınlı, istanbul'da yapılacak mitingve yürüyüşlerin güzergâhının yeniden saptanması için çalışmalar yapıldığını açıkladı, özaydınlı, 1 Mayıs törenlerinin Taksim Alanfndayapılıp yapılmayacağmında bu çalışmalar sonunda ortaya çıkacağınıbelirtti.

3- Ticaret Bakanlığı, 1978 yılında margarin yağı, zeytinyağı vegübre üretimini artırmak amacıyla önlemler alacağını belirtti. TicaretBakanı Teoman Köprülüler, Bakanlığına bağlı Tarım Satış Kredi Kooperatifleri müdürleriyle yaptığı toplantıda, «Bundan sonra yurttaşlarımız kendi yağını yiyecektir. Büyük bir hızla piyasaya gireceğiz. Hemüretim, hem fiyat bakımından özel ve yabancı şirketlerden daha iyiolacağız» dedi.

4- Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Yaygın Yüksek öğrenim Kurumunun yapılması gereken sınavları, sınav soruları çalındığı gerekçesiyle ertelendi. Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur da olayı doğrulayarak, konu ile ilgili soruşturma açılacağını söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal Muğla'da yapt'ığı konuşmada, «Türkiye ekonomisi yeni bir kalıba sokulmalı ve göstermelik durumlardan kurtarılmalıdır. Ülkemizde sanayileşme yanlış elealındı. Türkiye bir ithalât pompasına döndü» dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Adana'da MHP GenelYönetim Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, işten çıkarılan işçive memurların yerine «Kızıl Gurka» ların yerleştirildiğini iddia etti.Öte yandan, MHP, 15 Nisan 1978 Cumartesi günü Ankara'da düzen-

leyeceği yürüyüş için Kızılay Meydanından geçilmesine izin verilmesiiçin Danıştay'a başvurdu.

7- Akıncılar Derneğinin 2. Genel Kurulunda konuşan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, «Anarşiyi ancak maneviyatla önleyebiliriz. Gençlikte bunun suçunu aramak yersizdir» dedi.

8- Evine giderken uğradığı silâhlı saldırıda ağır yaralanan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Kürsüsü Doçenti Server Tanilli kısmi felç oldu. Demokratik kuruluşlar yayınladıkları bildirilerleolayı kınadılar.

9- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, ABD BaşkanıCarter'in Türkiye'ye uygulanan ambargonun kaldırılması karan ve Kıbrıs politikasını eleştirdi.

10- ABD Savunma Bakanı Harold Brown, 18 Nisan 1978 tarihinde NATO Nükleer Planlama Grubu toplantısında, Nötron Bombası konusunda açıklamada bulunacak.

11- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, israil'in 1967 savasında işgal ettiği Arap topraklarının tümünden çekilmedikçe Orta Doğu'da barışın gerçekleşmeyeceğini söyledi. »

12- Washington Post Gaetesinin bir haberine göre, Vietnam, Kamboçya sınırına 100 bin askerden oluşan 12 tümenlik bir kuvvet gönderdi.

13- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt Waldheim yaptığıaçıklamada, israil'in işgal ettiği Lübnan topraklarından iki aşamada vekısmi olarak çekilme kararından «Hoşnutsuzluk» duyduğunu belirtti.

9 Nisan 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin IMF ile ilişkileri ve Türkiye'nin ekonomisi konusunda yaptığı açıklamada, «Büyüme hızınınyüzde 60 civarında gerçekleşeceğini» açıkladı.

2- Adalet Bakanı Mehmet Can «Tercüman» gazetesine verdiğiözel demeçte, mahkumların izinlerini muhafızsız olarak kullanacaklarını, bundan böyle yanlarına refakatçi jandarma verilmeyeceğini açıkladı.

Adalet Bakanı Can yazışmalarda da «cezaevi» kelimesinin kaldırıldığını sadece cezaevi adresi ve koğuş numarasının belirtileceğinisöyledi.

3- imar ve iskân Bakanı Ahmet Karaaslan arsa spekülasyonundan doğan haksız kazançları önleyeceklerini gecekondu ticaretini Mafia'nın tekelinden alacaklarını söyledi.

4- Türk - iş Genel Sekreteri Sadık Side Türk - iş icra Kurulutoplantısından sonra yaptığı açıklamada, Sosyal muhteviyatlı kanunlarda yapılan değişiklikleri eleştirdi ve SSK Kanununun tamamenyenilenmesini istedi.

5- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş partisinin düzenlediğiAkdeniz Bölge Toplantısında yaptığı konuşmada, «CHP, anarşinin devamından fayda umuyor» dedi.

6- CGP Parti Divanı tarafından yayınlanan bildiride, «TRT Genel Müdürlüğüne tayin veya yeniden tayin ancak Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanının imzası ile kabildir» denildi.

7- TiP tarafından başlatılan «Ulusal bağımsızlık için NATO'yahayır» kampanyası sürdürülürken, partisinin Amasya il örgütündekonuya ilişkin bir konuşma yapan TİP Merkez Yönetim Kurulu üyesiNurdan Örgen, «Ulusal bağımsızlık için NATO'dan çıkmalıyız» dedi.

8- Ambargonun kaldırılması konusunun ilk olarak ele alındığıABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Kongreninen kuvvetli grubu olan Polonya lobisinin lideri. Demokrat milletvekiliClemant John Zablocki, «Tercüman» gazetesine verdiği demeçte, ambargonun kaldırılması konusunda ümitli olduğunu belirtti ve «ABD yönetimi NATO içinde, yarım milyon askeri her an ayakta tutan Türkiye'ye hakiki mânada yardım etmek arzusundadır» dedi.

9- Dünya Bankası Başkanı Mc Namara Türkiye'nin kredi isteklerine ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere istanbul'a geldi. YeşilköyHava Limanında bir açıklama yapan Mc Namara, «Türk hükümetininciddi ekonomik sorunlarla yüzyüze bulunduğunu biliyoruz bu nedenleDünya Bankası olarak elimizden gelen yardımı göstermeye hazırız»dedi.

'- Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamında çalışanların 8.400 liraolan prim tavanının, 9.200 liraya yükseltileceği açıklandı.

10- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim KuruluBaşkanlığına yeniden Halit Narin seçildi.

11- Kimliği belirsiz kişilerce iki gün önce vurularak ağır yaralananve kısmî felç olduğu açıklanan Doçent Dr. Server Tanilli'nin sağlıkdurumunun iyi olduğu, felç durumunu atlatıp atlatmayacağının ise birhafta sonra kesinlik kazanacağı belirtildi.

Olayla ilgili soruşturmada saldırganların 4 kişi olduğu saptandı.

12- Bir grup öğrencinin Yenimahalle Şentepe Dostlar Kahvehanesine açtığı ateş sonucu, Şentepe Ülkü Ocakları Derneği YönetimKurulu üyesi-Sabri Taşdemir öldü.

Demirlibahçe Doğanbahçe sokaktaki Mustafa Dirim'in bakkaldükkânını soyan kimliği belirlenemeyen iki kişi dükkân sahibini yaraladıktan sonra kasada bulunan parayı ve dükkânda bekleyen müşteriNazmi Sayıner'in üzerindeki 1.200 lirayı aldıktan sonra kaçtılar.

Savcı Yardımcısı Tuncay Tarkan'ın Sıhhiye Lâle sokaktaki evi,kapısı önüne gazete kâğıtları üzerine gazyağı dökülerek yakılmak istendi.

13- Fransız Televizyonunun birinci kanalında Raymond Girard tarafından Türkiye'de yapılan bir röportaj yayımlandı. Programda TürkOrdusunun Avrupa'da SSCB'den sonra, ayrıca Akdeniz Ülkeleri arasında da en büyük ordu olduğu belirtildi.

14- Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku, Romanya'yaresmî ziyaret yapmakta olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel SekreteriMustafa Üstündağ başkanlığındaki Türk heyetini kabul etti.

15- Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili olarak Türk önerilerininhazırlanmasında danışmanlık görevi yapan Prof. Mümtaz Soysal Lefkoşe'ye gitti.

Öte yandan VValdheim'e verilecek «Öneri belgelersin Kıbrıs'ta ay-

rı ve özerk Türk ve Rum toplumlarını bir çatı altında yan yana yaşatacak «Gerçek bir federasyon» öngördüğü bildirildi.

16- Sovyetler Birliği Başkan Carter'in Nötron bombasının yapımını geçici olarak durdurma kararını bir «oyun» olarak niteledi.

17- FKÖ Güney Lübnan'daki çarpışmalar sırasında tutsak aldığıisrail askerlerinin adlarını ve sayısını Uluslararası Kızılhaç Örgütünebildirmeyi reddetti. FKÖ sözcüsü tarafından Beyrut'ta yapılan açıklamada, israil Hükümeti, tutsak alınan Filistinli ve Lübnanlıların ad vesayılarını bildirmedikçe, FKÖ elindeki İsrailli tutsaklarla ilgili bilgiverilmeyeceği belirtildi.

Bu arada Lübnan Başbakanı, İsrail'in Güney Lübnan'ı derhal terketmesini istedi.

18- Kendilerine iş bulunmasını isteyen 5.000 dolayında işsiz,Washington'da bir gösteri düzenleyerek Carter yönetiminden ve Amerikan Kongresinden kendilerine iş bulmasını istedi.

19- Eritre Kurtuluş Cephesi, Etyopya askerî hükümetinin Eritrehalkına karsı «Büyük bir imha saldırısı» hazırladığını bildirdi ve Sovyetler Birliği ve Küba'ya çağrıda bulunarak, bu saldırıya ortak olmamalarını istedi.

20- İngiliz BBC radyosu. Amerikan TİME dergisinin muhabirlerinden Gregori Brejinsky ile ambargo konusunda yaptığı röportajda, Kongre üyeleri ambargo konusunda, NATO'dan çok seçim bölgelerini düşünüyor şeklinde bir yorum yaptı.

21- Kızıl Tugay Örgütü'nün liderlerinden biri, bulunduğu hapishanede eski Başbakan Aldo Moro'yu kaçıran solcu tedhişçi grupla ilişkisini kestiğini bildirdi.

İtalya'da beş kez Başbakan olan Hıristiyan Demokrat Parti Başkanı Aldo Moro'yu kaçıran grubun kurucu üyelerinden olan MassimoMarashi kaçırma olayının çalışan sınıf ve proleteryanın çıkarlarına aykırı olduğunu sözlerine ekledi.

10 Nisan 1978

1- Dünya Bankası Başkanı Mc Namara ve yanındaki heyetlegörüşmeler başladı ve 450 milyon dolarlık proje karşılığı kredi alınması kesinleşti.

Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu'nu bakanlıkta ziyaret eden McNamara daha sonra birlikte "başkanlık konutuna giderek Başbakan Bülent Ecevit'le görüştü. Mc Namara görüşmeden önce yaptığı açıklamada, size yardım konusunda yapacağımız çok şey olduğuna inanıyorum, arzumuz da budur dedi.

2- Maliye Bakanlığının aldığı son ekonomik önlemler arasındabulunan ve yurt dışı gezilerle ilgili uyulması gerekli esasları içerenbildirilerin bazı yanlış anlamalara sebep olduğu nedeniyle İçişleri Bakanlığı 27 Mart 1978 günü valiliklere bir genelge göndererek, bu konuda uyulması gereken esasların neler olduğunu yineledi.

Genelgeye göre, turistik amaçla yurt dışına çıkacak olanlara turistik gezi dövizi verilmesi, «İki yıl için geçerli pasaport» sahibi olmakoşuluna bağlandı.

3- Adalet Bakanı Mehmet Can, Eskişehir Adliyesindeki denetimisırasında 1978 - 1979 döneminde Ankara Üniversitesi, Eskişehir veAdana İTİA ya bağlı olarak üç yerde iki yıl süreli Adliye Yüksek Okulları açılacağını bildirdi. Bakan bu okullarda başkâtip ve icra memurlarının yüksek öğrenim görerek yetiştirileceğini açıkladı.

Adalet Bakanı bu arada, mahkemelerin tıkanıklığını gidermek içinde tıp fakültelerinin bulunduğu altı ilde adli tabiplikler kurulacağınıaçıkladı.

4- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz Bursa'da Bakanlığına bağlı kuruluşların bölge ve il müdürlükleri tarafından düzenlenentoplantılarına katılarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Topuz ayrıca, Bakanlığa bağlı kuruluşların köye götüreceklerihizmetlerin toplu bir şekilde yürütüleceğini bildirdi.

5- Ulaştırma Bakanı Güneş öngüt'ün Bulgaristan'a yaptığı son9ezi sırasında Türkiye ile Bulgaristan arasında bir posta ve telekomünikasyon anlaşması imzalandı.

6- Vergi yasa tasarısının esasları belli oldu. Gider Vergisi, Emlâkve Emlâk Alım Vergisi, Arazi ve Arsa Vergileri yeniden düzenlendi.

Düzenlemeye göre, Gelir Vergisinde özel indirim, en düşük ücret düzeyi gözönüne alınarak yükseltildi. Götürü vergiler, götürü hâsılat - gerçek gider ilkesine göre yeni baştan düzenlendi. İşletme vergisi kapsamı genişletildi, vergi oranı en fazla yüzde 20 olarak saptandı. Motorlu taşıtlar silindir hacmi ve motor gücü esas alınarak vergilendirildi. Ekili araziden de vergi alınması karara bağlandı.

7- Demir, çimento ve kâğıt fiyat farklarının bir fonda toplanmasına ilişkin kararnamenin durdurulması ve iptali konusunda Danıştay'a600 dava açıldığı öğrenildi.

Danıştay Dava Daireleri Kurulu, demir ve çimento fiyat farklarının bir fonda toplanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararına ilişkin yürütmeyi durdurma istemlerini reddederken, kâğıt konusunda yürütmeyi durdurma istemiyle ilgili olarak, bazı bilgilerin yetkili idareden sorulmasına karar verdi.

8- istanbul Barosunun 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul'da toplanan çeşitli hukuk kuruluşları ve baroların temsilcileri «ölümcezalarına karşı İstanbul Deklarasyonu» adı altında bir deklarasyonyayınlayarak ölüm cezalarının kaldırılması için bütün dünyaya çağrıdabulundu.

9- Turizm Bankası Genel Müdürü İlhan Evliyaoğlu, Arap şeyhlerinin İstanbul'daki bazı tarihî yalı ve otelleri kiralamak istediklerinibildirdi.

10- DİSK yetkililerince yapılan açıklamada 1 Mayıs törenininTaksim alanında yapılacağı bu konuda her türlü yasal işlemlerin tamamlandığı bildirildi.

istanbul Valisi İhsan Tekin de «Tören, Taksim alanında yapılacaktır, hiç bir yasal engel yoktur» dedi.

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, «Faşizme ihtar» eylemi dolayısıyla, DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ile yürütme kurulu üyeleri hakkında yasa dışı grev kararı aldıkları, tahrik, teşvik ve propaganda yaptıkları gerekçesi ile dava açtı.

11- Sanat emekçilerinin sosyal güvenceleri ve sinemada uygulanan sansür konularında, 27 kuruluşun basına yaptıkları ortak açıklamada parlamentoya getirilen ek yasa tasarısı için, «Bu yasa tasarısı sanatemekçileri yararına hiçbir sosyal güvenceyi getirmediği gibi, uygulama alanında da pekçok aksaklıklar doğurabilecek niteliktedir» dendi.

12- Bursa birinci şube ekipleri, çeşitli yerlere bombalı saldırı veadam kaçırma planları yapan 5 solcu öğrenciyi 2 tabanca, 2 dinamitlokumu ve 7 mermi ile ele geçirdi.

13-- Polis Örgütünün 133. kuruluş yıldönümü törenlerle kutlandı,İçişleri Bakanı İrfan özaydmlı, «Kadro eksikliğinin giderileceğini, TürkPolisinin çağın gerisinde kalmayacak şekilde eğitileceğini» söyledi.

14- Erzurum Atatürk Üniversitesinde karşıt görüşlü öğrencilerarasında çıkan olaylarda 7'si polis 15 kişi yaralandı, 33 öğrenci degözaltına alındı.

Ankara Etimesgut Caddesinde karşıt görüşlü gruplar çatıştı, isçi,öğrenci ve kahveci oldukları bildirilen 11 kişi yaralandı.

Fen Fakültesinde çıkan çatışmada iki öğrenci yaralandı, okul birgün tatil edildi.

Anarşik olaylar istanbul, Bursa - Antalya, Sivas ve Manisa'da dadevam etti.

15- Mersin - Erdemli yolunda bir tankerle çarpışan pikap, 100metre sürüklenerek alev aldı, kimlikleri saptanamayan 4 kişi yanaraköldü.

16- Türk önerilerinin hazırlanmasında KTFD'ne danışmanlık yapan Prof. Mümtaz Soysal Lefkoşe'de düzenlediği basın toplantısında,«VValdheim'a yeterli önerilerle gidiyoruz» dedi.

17- «The New York Times» gazetesi Amerika'nın Türkiye'ye uyguladığı silâh ambargosunun kalkmasına karşı olduğunu açıkladı.

18- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, polisin yaptığıtutuklamalardan sonra yabancıları adaya fesat tohumları ekmeklesuçladı. Polis son olarak, sabotajlara girişmek ve suikastlar düzenlemekten sanık 14 kişiyi tutukladı.

19- Fransa'nın en büyük sendikası olan Genel - İş Konfederasyonu(CGT) tarafından yayınlanan uluslararası bir bültende, DİSK'teki yönetim değişikliğiyle ilgili bir yoruma da yer verildi. DiSK'in çıkarcı birpolitikaya sürüklendiği belirtilerek eski Genel Başkan Türkler ve ekibi«ikili oynamakla, sosyalist sendikaları tasfiye etmekle ve sendika fonlarını cömertçe harcamakla» suçladı.

20- Eski Başbakanlardan Aldo Moro'nun kaçırılmasıyla ilgili olarak cereyan eden bazı gelişmelere italyan hükümetinin müdahale ettiği ve «bazı duyarlı haberlerin basına sızmasını önlemek için önlemler aldığı» bildirildi.

21- Mart ayının başında kaçırılan Belçikalı işadamı Baron Charles Victor Bracht'm cesedi, polis tarafından Anvers yakınındaki Ölegem kasabasının çevresinde bulundu.

22- Lübnan hükümeti, bugünden itibaren «ikinci bir duyuruya kadar» Suriye uyruklular dışında hiç bir yabancıya sınır kapılarında girişvizesi vermeyeceğini açıkladı.

23- Filipinler'de yapılan gösteriler sırasında tutuklanan yüzlercekişinin «Halkı isyana teşvik ettikleri iddiasıyla» yargılanacakları bildirildi.

11 Nisan 1968

1- Bakanlar Kurulu, Meclis toplantısından sonra Meclis binasındaki Başbakanlık odasında bir toplantı yaptı. Toplantıdan sonra biraçıklama yapan Başbakan Bülent Ecevit, «Dünya Bankası Başkanı McNamara ile yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdim» dedi. Ecevit,vergi çalışmaları üzerindeki incelemelerin henüz bitmediğini de söyledi,

2- Başbakan Bülent Ecevit, Türk - iş ve DİSK Genel Başkanlarıile ayrı ayrı görüştükten sonra yaptığı açıklamada, ekonomik sorunlarüzerinde konuştuklarını, izledikleri politika ile ekonominin bir yıl sonradüzlüğe çıkabileceğini söyledi.

Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Türk - is Genel BaşkanıHalil Tunç, «Ecevit ile tam ittifaka yakın bir görüş birliğinde olduklarını» söylerken, DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk de, görüşmenin olumlu geçtiğini, hükümetle aralarında J?ir anlaşmazlık olmadığınıbelirtti.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, bir açıklamayaparak, «Türkiye yerli döviz rezervlerine sahip olmadıkça döviz karaborsasının önlenemeyeceğini, mal mukabili yapılan ithalattan yurtdışına çıkan dövizin ülkeye geri gelmeyeceğini» söyledi.

4- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Yüceler, DünyaBankası Başkanı Mc Namara ile yaptığı görüşmeden sonra basına verdiği demeçte, «Ele alınan yeni üç projenin yüzde elliye yakın bölümünün Dünya Bankası tarafından karşılanması konusunda fikir birliğine varıldığını» bildirdi.

5- TBMM Başkanlık Divanı toplantısında, TBMM binalarındaalınacak güvenlik önlemleri ve parlamenter - halk ilişkilerinin yenidendüzenlenmesi konuları ele alındı.

6- Ankara'da bulunan Dünya Bankası heyeti ile Türk hükümetiarasında yapılan'görüşmelerde, bankanın finanse ettiği projeler ve yapımı için bu kuruluştan kredi istenilen bazı projeler konusu ele alındı. Bankanın Ereğli Demir Çelik tesisleri tevzii için 147 milyon dolarlık dış finansman kredisi vereceği açıklandı. Bu arada proje kredisinide 250 milyon dolardan 500 milyon dolara çıkarmayı kabul ettiği bildirildi.

7- KTFD'nin öneriler paketinin Viyana'da BM Genel SekreteriKurt VValdehim'a sunacak olan Prof. Necati Münir Ertegün Lefkoşa'danAnkara'ye geldi.

8- Libya Hükümeti, 1978'de ödenmesi gereken 50 milyon dolarlık petrol borcunu Nisan 1979'a kadar erteledi.

9- Özel bir ziyaret için Ankara'ya gelen Japonya Savunma Bakan Yardımcısı Komariyama Ankara'da temaslarına başladı.

10- Almanya'da okuyan Türk çocuklarının eğitim meseleleriniçözümlemek amacıyla her iki ülkenin de bakanlık müsteşarları seviyesinde kurulan «Türk - Alman Eğitim Komisyonu»nun ikinci toplantısıistanbul'da yapıldı.

11- Türkiye Bilimel ve Teknik Araştırma Kurumunun bilim adamıyetiştirme grubunca düzenlenen, lise ve üniversite öğrencileri bilimselaraştırma projesi sergisi, Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisindeaçıldı.

12- İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinin 10. kuruluş yıldönümü nedeniyle, «Fiyatlandırma ve Tüketicinin Korunması» konulu seminer düzenlendi.

13- Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde öğrenciler arasında çıkan çatışmada Cengiz Altay isimli polis memuru dövüldü.

Ankara Mithatpaşa Caddesindeki Türkiye İşverenler Sendikasımerkez binasına kimlikleri bilinmeyen kişilerce atılan bomba bir kişinin yaralanmasına ve büyük hasara yol açtı.

14- NATO İlim Komitesinin 20. kuruluş yıldönümü dolayısıyla birheyet ile birlikte Brüksel'e giden Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu, NATO Müttefik Kuvvetleri Komutanı General Haig ile bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Feyzioğlu, «Türkiyeile Atlantik ittifakını ilgilendiren sorunlar üzerinde açık ve yararlı birgörüşme yaptıklarını» söyledi.

15- Yunan Hükümeti, yayınladığı bir bildiri ile, 14 Nisan'da Ankara'da Türk - Yunan Dışişleri Bakanlıkları Genel Sekreterlikleri Elekdağ ile Tedoropulos arasında yapılması Montreux'deki zirve sonucusaptanmış olan ikili görüşmelerin, Yunanistan'ın tek taraflı kararı üzerine süresiz olarak ertelendiğini açıkladı.

16- KTFD'nde yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen BaşbakanNejat Konuk sağlık nedenleriyle Başbakanlık ve hükümeti kurma görevini iade etti.

17- Kıbrıs Türk sözcüsü, bir açıklama yaparak Türk önerilerinintüm metninin BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim'a sunulmayacağınısöyledi.

18- BM Genel Sekreterliğinde görev yapan, Sovyet diplomatlarının en kıdemlisi olan Arkadi Sevçenko'nun, hükümeti ile arasındakigörüş ayrılıkları nedeniyle görevinden ayrıldığı ve Sovyetler Birliğinebir daha dönmemeye karar verdiği açıklandı.

19- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Yunan Tarım işçileri Sendikasının yıllık kongresinde yaptığı konuşmada, «Yunanistan'ın OrtakPazara girmesine karşı çıkanlar, onu demokratik Avrupa'dan koparmakistemektedirler» dedi.

20- Çoğunluğu Suriye Birliklerinden oluşan Beyrut'taki Arap Barış Gücü Kuvvetlerine izinsiz silâh taşıyanlara uyarıda bulunmadanateş açılması emri verildi.

Bu karar iki gün süren sağcı Hıristiyanlar, solcu Müslümanlar veFilistinliler arasında meydana gelen şiddetli çatışmadan sonra alındı.

21- FKÖ Lideri Yaser Arafat, NBC televizyonuna verdiği demeçte,ABD'yi kınayarak, «Washington bazı Filistinlileri tedhişe başvurmakzorunda bıraktırıyor» dedi. »

22- Batı Almanya'yı ziyaret etmekte olan Çekoslovakya DevletBaşkanı GustavHusak, ülkesi ile Batı Almanya arasında daha sıkı ekonomik, siyasal ve kültürel ilişkilerin kurulmasını kabul etti.

23- İran'da huzursuzluk ve Şah'a karşı gösterilen yoğunlaşırken,İran Dışişleri Bakanlığının bir yetkilisi, «İran, tarihinin en kritik döneminden geçiyor» dedi.

12 Nisan 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ileyaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilere verdiği demeçte, «Yunanistan'ın görüşmeleri ertelemesinin uzun sürmeyeceğiniumduğunu» söyledi.

Başbakan daha sonra Dünya Bankası Başkanı Mc Namara ile yapılan görüşmelerden, Türk ekonomisi için önemli sonuçlar sağlanacağını bildirdi.

2- Üç günlük resmi bir ziyaret için Yugoslavya'ya gidecek olanBaşbakan Bülent Ecevit Yugoslav basınına ve televizyonuna verdiğiözel demeçte, «Yugoslavya'daki Türklere tanınan özgürlüğe büyük değer veriyoruz» dedi.

3- Vergi yasa tasarısı Millet Meclisi Başkanlığına gönderildi. Tasarıda, Başbakan Ecevit'in isteğine uygun olarak ücretlilerde, ücret dışı gelirlerin ayrı vergilendirilmesi konusunda yeni bir formül bulundu ve bu formüle göre değişiklik yapıldı.

Buna göre 60 bin liraya kadar olan ücret dışı gelirlerin ayrı vergilendirileceği, Kurumlar Vergisinin de yüzde 40 oranına kadar yükseltileceği açıklandı.

4- Mahkûmların İnfaz süresini kısaltan kanun tasarısı, kapsamıgenişletilerek Millet Meclisi Adalet Komisyonunda kabul edildi.

5- AP'Meclis grubunun toplantısında, AA ve Milli Eğitim konularında iki ayrı gensoru önergesinin verilmesi kararlaştırıldı.

Kars Milletvekili Bahri Dağdaş ile İçel Milletvekili Ramazan Çahskan'ın hazırladığı ilk gensoru AA'nın hükümet tarafından işgal edildiği gerekçesiyle Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun hakkında,ikinci gensoru ise Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur hakkında verilecek.

AP Genel Başkanı Süleyman Demirel grupta yaptığı konuşmada,Dünya Bankası Başkanı Mc Namara'nın Türkiye'yi ziyareti üzerindedurdu ve «Bizim zamanımızda projelere bağlı olarak 750 milyon dolarkredi vereceği karara bağlanmıştı. Türkiye'nin her projesi milyarlıktır. Mc Namara Türk Devletini hafife almaktadır» dedi.

Demirel ayrıca hükümeti eleştirdi.30

6- Hakkâri AP Milletvekili Ahmet Zeydan partisinden istifa ederek yapılan bir törenle CHP'ye girdi. Bu durumda CHP'nin Meclis'tekisandalye sayısı 215'e yükselirken, AP'nin sandalye sayısı 175'e indi.

7- Antalya'da bulunan Dünya Bankası Başkanı Mc Namara yöredeki tarihî ve turistik yerleri gezerek bu yerlerle ilgili ayrıntılı bilgialdı.

Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun Dünya Bankasının buprojelerle ilgili görüşünün olumlu olduğunu ve bu amaçla kredi sağalmacağı bildirildi.

Öte yandan Güney Antalya Turizm Gelişimi Projesinin alt yapıtesislerinin yapımı için Dünya Bankasından 26,5 milyon dolar kredialınacağı bildirildi.

8- İçişleri Bakanlığı, yasa dışı para toplayan kuruluş ya da örgütlerin mülki ve idari amirliklere bildirilmesini istedi.

9- Danıştay 12. Dairesi, MHP'nin 15 Nisan Cumartesi günü Ankara'da yapacağı «Büyük Yürüyüş» için Ankara Valiliği tarafından gösterilen güzergâhın değiştirilmesini öngören yürütmenin durdurulmasıtalebini reddetti.

10- Hükümet TRT Yönetim Kurulundaki üç üyesini değiştirdi. Yönetim Kuruluna TRT Gentel Müdür Yardımcılarından Cengiz Taşer,Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında görevli Faruk Güvenç ve AAYönetim Kumlu Üyesi Aytekin Yıldız getirildi.

11- Toplumlararası görüşmelerdeki Rum temsilcisi Tasos Papadopulos THA'na verdiği demeçte, BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim'in çağrıda bulunması durumunda, görüşme masasına oturmaya hazırolduklarını söyledi. Kıbrıs sorununun ancak görüşmeler yoluyla çözümleneceğine inandığını söyleyen Papadopulos, «Türk tarafı, Kıbrıssorununun askerî çözümlerle- halledilemiyeceğini anlamalı» dedi.

12- Maltepe'de Bebe Sokak 112 numaralı Köşe apartmanının altındaki oto galerisinin önüne bırakılmış, SBF öğrencisi Şevki Birika'yaait otomobilde patlayan saatli bomba ADMMA'ya topluca gitmekteolan öğrencilerden 5'i ağır, 24'ü nün yaralanmasına neden oldu.

Olaylardan sonra DTCF 17 Nisan, Yüksek Teknik Öğretmen Okulu 24 Nisan, İlahiyat Fakültesi 28 Nisan'a kadar, ADMMÜ'de süresizkapatıldı.

ADMMA YO Öğrenci Derneği, Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu, Demokratik Sol Dernekler Federasyonu adına yapılan açıklamalarda, olay kınandı ve sert önlemler alınması istendi.

Öte yandan üç ay önce Büyükçekmece'de 2 Kıbrıslı öğrenciyikurşuna dizerek, Tini öldürmekten sanık ve haklarında ölüm cezasıistenen 5 öğrenciden Ülkü Ocakları 2. Başkanı Mustafa Polat serbestbırakıldı.

13- Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu ile Brüksel'de ikilibir görüşme yapan Uluslararası Hür Sendikalar Konfederasyonu (CISL)Genel Sekreteri Otto Kersten, yaptığı konuşmada, kendilerine bağlıbulunan bankaların Türkiye'ye yardım edeceklerini, turizm alanında daüye sendika isçilerinin yaz tatillerini Türkiye'de geçirmeleri için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

14- Yeni Hükümeti kurmakla görevlendirilen Nejat Konuk'un sağlık nedenleri gerekçesiyle görevi iade etmesinden sonra KTFD'deBaşbakanlık görevini vekâleten Savunma ve Dışişleri Bakanı VedatÇelik'in yürütmesi kararlaştırıldı.

15- New York Times gazetesinin «Kıbrıs sorununun getirdiği zorluklar» başlığı altında yayınladığı okuyucu mektupları sütununa bir yazıgönderen BM'deki Türk Heyetinde görevli Ortaelçi Altemur Kılıç,«Türkler Kıbrıs'tan çekilmeden ambargo kalkmamalı» önerisini getiren bir yorumu yanıtlayarak, «Bir müttefiğin ötekini cezalandırması ittifak kuralına aykırıdır» dedi ve gazetenin çelişkiye düştüğünü ilerisürdü.

Öte yandan ABD'nin eski büyükelçilerinden Taylor G Belcher deNew York Times gazetesine Kıbrıs ve Ambargo konusunda gönderdiğiyazıda, «Yunanistan'daki üsleri kaybetme pahasına da olsa, Türkiye'deki üslerimizi sağlamak istiyoruz» dedi.

16- Ermeni örgütlerinin Türkiye ve Türkler aleyhinde propagandayapmak amacıyla 17 mart tarihinde California Üniversitesinde açtıkları bir sergide bulunan bazı broşür ve fotoğraflar, Türk Konsolosluğuve Türk Öğrenci Örgütlerinin protestoları üstüne sergiden kaldırıldı.

17- Amerikan is çevrelerinin görüşlerini yansıtan The Wall SreetJournal gazetesi, «Türkiye'nin stratejik önemine göz yumamayız» başlığı altında bir yorum yaptı.

18- New York'ta bulunan Türk Arkeoloji Müzesinden iki yıl önceçalınan Eros (Aşk Tanrısı) heykeli bulunarak Türk hükümetine teslimedildi.

19- «The Guardian» gazetesinin bir haberine göre, Hıristiyan Demokrat Parti Başkanı Aldo Moro'yu kaçıran Kızıl Tugayların yayınla-

dıkları altmış sayfalık bildiride, «Avrupa kapitalist zincirinde zayıf halkalar italya, Türkiye ve Lübnan» olarak nitelendirildi.

20- Sovyetler Birliği, BM Genel Sekreterliğinde görevli Rus diplomatı Arkadi Sevçenko'nun Amerikan gizli servislerinin elinde olduğunu ve gözaltında bulundurulduğunu söyledi.

13 Nisan 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Yugoslavya'ya hareketinden öncegazetecilerin sorularını cevaplandırırken, AP Genel Başkanı SüleymanDemirel'in, «Dünya Bankasından alınacak kredinin Türkiye'nin kalkınmasında bir anlam taşımadığı» biçimindeki sözleri ile ilgili olarak,«Türkiye'nin iç politikasında gayri ciddi sözlere alıştık ve tahammülediyoruz. Fakat, uluslararası ilişkiler söz konusu olduğu vakit, muhalefette de olsalar siyaset adamlarının daha ciddi konuşmalarını gönülisterdi» dedi.

2- Dünya Bankası Başkanı Mc Namara, Çınar Oteli'nde Başbakan Bülent Ecevit ile kahvaltı etti, daha sonra bazı bakanlar ayrı ayrıMc Namara ile görüştüler. Başbakan Bülent Ecevit ve Maliye BakanıZiya Müezzinoğlu görüşmelerden sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, «Dünya Bankasının Türkiye'nin kalkınmasına bundan sonra daha büyük bir katkıda bulunmasının gerçekleştiğini» belirttiler.Öteyandan, Dünya Bankası İstanbul'un kanalizasyon ve Haliç sorununun çözümü için 100 milyon 500 bin dolar kredi vermeyi kabul etti.

3- Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı ve DPT yetkililerinden oluşan bir heyet, 6 büyük banka temsilcileriyle yapacakları kredi görüşmelerinde izliyecekleri politikayı saptamak amacıyla görüşmelere başladılar.

4- Dışişleri Bakanlığı, Doç. Server Tanilli'nin Danimarka'da tedavi edilmesi için Kopenhang Büyükelçiliğimize gerekli talimatı verdiğini açıkladı.

5- Vergi Kanunlarında yeni düzenlemeler yapan tasarı, 1 milyon100 bin liraya dek olan yıllık kazançlarda gelir vergisi yükümünüazaltıyor. Ancak 1 milyon 100 bin lirayı asan yıllık gelirler, kazancınartışı ile orantılı olarak ağırlaşıyor.

6- MHP'nin Ankara'da yapacağı yürüyüş ve mitingin olaysız geçmesi ve yürüyüş disiplinini sağlamak amacıyla 5 bin parti üyesi gencin görev yapacağı bildirildi.

7- Ankara Maltepe'de 6 öğrencinin ağır, 22 öğrencinin de hafif yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırı olayını kınamak amacıyla öğrenciler TBMM önünde gösteri yaptılar. Aralarında üç kişilikbir heyet Senato ve Meclis Başkanlarıyla görüşerek saldırıların önlenmesini istediler.

8- İstanbul'da kimlikleri biiinmiyen kişilerce 3 banka soyuldu,istanbul Üniversitesi öğrenime açıldı. Ayrıca 16 mart günü öğrencilerin üzerine bomba atanların içinde olduğu iddiası ile Hukuk Fakültesison sınıf öğrencisi Hamit Akyüz, İzmit'te yakalandı.

9- KTFD Toprak ve Anayasa önerileri, KTFD adına Prof. Mümtaz Soysal ve KTFD Hukuk Danışmanı Necati Ertegün tarafından BMGenel Sekreteri Kurt VValdheim'a sunularak, toplumlararası girişimlerinhemen başlaması istendi.

10- VVashington'daki Türkiye Büyükelçiliği Kıbrıs Türkleri'nin Viyana'da Kurt VValdheim'a verdikleri öneride, Kıbrıs'ta bir federasyonyönetimi teklif ettiklerini açıkladı.

11- Basbakaniık'tan ve Bakanlar Kurulunu kurma görevinden bağışlanmasını istiyen Nejat Konuk Ulusal Birlik Partisi (UBP)'nden ayrılmaya karar verdiğini söyledi.

12- ABD'ye resmi bir ziyaret yapan Romanya Devlet Başkanı Nikoali Çavuşesku, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Carter ile görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan ABD Başkanı Çavusesku'yu «Büyük bir ülkenin, büyük bir lideri» olarak nitelendirdi.

13- Lübnan'da solcu müslümanlarla sağcı hıristiyanlar arasındayeniden patlak veren çatışmada 17 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Şili hükümeti. Başkan Pinochet'ye daha geniş bir hareket özgürlüğü sağlamak amacıyla topluca istifa etti.

14 Nisan 1978

1- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Dünya Bankası Robert McNamara ile yapılan görüşmelerde, 650 milyon dolar dolayında bir kredi olanağının sağlandığını söyledi.

Öte yandan Dünya Bankası Başkanı Türkiye'den ayrılmadan öncebasına verdiği demeçte, Türkiye'ye açılacak kredi miktarını arttırmakiçin çaba harcayacaklarını, hükümetin son girişimlerini olumlu bulduklarını belirterek, «Türkiye'nin iktisadi potansiyeli, açılacak kredileringeriye ödenilirliği konusunda gerçek bir güvencedir» dedi.

2- Adalet Bakanı Mehmet Can, Cumhuriyet Savcılıkları ve cezaevi mümessilliklerine bir genelge göndererek iyi halli hükümlülerecezaevinde yakınları ile telefonla haberleşme olanağının sağlanmasınıistedi.

3- Türk - İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Sadık Side, hükümetin önceki gün parlamentoya sunduğu yeni vergi tasarısı ile ilgiliolarak verdiği demeçte, «İşçi ve memurlar yeni vergi altına sokulmamalı» dedi.

4- MHP İzmir il Başkanı Ömer Faruk Işık, düzenlediği basın toplantısında, «1 Mayısta yapılacak olan DİSK mitinginde olayların çıkacağına ilişkin ihbarlar aldık» dedi.

5- Vergi Değişiklikleri Tasarısının 100. maddesi. Gelir VergisiKanununun vergi tarifesi, cetveller ve kesintileri belirleyen 103 - 105maddeleri yeniden düzenlendi.

6- Malatya'da ikisinin ülkücü birinin devrimci olduğu ileri sürülen Zeynel Adıgüzel, Vedat Gökdemir, ibrahim Toy adlı öğrenciler kimlikleri bilinmeyen kişilerce öldürüldüler.

Gaziantep'te karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan çatışmadabir anne ve çocuğu ağır yaralandı.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık postanesinde CHP milletvekili adaylarından Memiş Soylu adına gönderilen paketin patlaması sonucu hatbakıcısı Veli Erdoğan öldü, 3'ü ağır 4 kişi yaralandı.

7- İzmir Çiğlideki bir şeker fabrikasında meydana gelen kazanpatlaması sonucu iki işçi öldü, bir işçi yaralandı.

8- Yugoslavya'ya resmi bir ziyarette bulunan Ecevit YugoslavyaDevlet Başkanı Tito ile bir görüşme yaptı.

öte yandan Başbakan Ecevit, BBC'ye verdiği radyo demecinde,«Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak BM Genel Sekreteri KurtVValdheim'a verilen Türk önerilerinin Rum tarafını tatmin edeceğiniumuyorum» dedi.

9- NATO Bilim Komitesinin 20. kuruluş yıldönümü için Brüksel'de bulunan Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu, NATO Genel Sekreteri Jozef Luns ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «Luns ambargonun kalkması ile ilgili zorunluk konusunda Türkiye ile hem fikirolduğunu belirtti» dedi.

10- KTFD yetkilileri ile BM Genel Sekreteri VValdheim arasındakigörüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Anayasa Danışmanı Prof. Mümtaz Soysal, «Tartışmalar Türk önerilerinin içeriği ileilgili değildir. Yöntem üzerinde duruyoruz» dedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi sözcüsü ise, BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim'a sunulan Türk önerilerini genellikle olumsuz karşıladıklarınısöyledi.

11- KTFD Ulusal Birlik Partisi Gejıel Sekreter Yardımcısı RaifDenktaş görevinden istifa etti.

12- Yunan hükümetinin hazırladığı. Tedhişçilikle Mücadele Yasasına karşı yapılan gösterilerde iki bin öğrenci polisle çatıştı.

13- Washington'da bulunan Romanya Devlet Başkanı Nikoali Çavusesku ile ABD Başkanı Jimmy Carter arasında sürdürülen görüşmeler ortak bildirinin yayınlanması ile sona erdi.

14- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, Brüksel'de verdiği demeçte, nötron bombasının salt kendi ülkesinde değil, diğerNATO ülkelerinde de depolanması gerektiğini söyledi.

15- ABD Savunma Bakanı Harold Brovvn, Bonn'da yaptığı konuşmada, «Nötron bombası üretimini geri bırakmak, yeni atom silâhları yapılmayacak anlamına gelmez» dedi.

16- Filistinli gerillalar Güney Lübnan'daki israil mevzilerine roketateşi açtılar.

15 Nisan 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Yugoslavya seyahatinde Ohri kentinegitti. Ohri'de Türk asıllı Yugoslav vatandaşlarının sevgi gösterileri ilekarşılanan Ecevit, Atatürk'ün okuduğu okulu ziyaret etti.

Yugoslavya seyahati boyunca Viyana'daki görüşmeleri de izleyenBaşbakan Ecevit, BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim ile bir telefonkonuşması yaptı. Başbakan Bülent Ecevit Bosna Hersek'ten hareketinden önce verdiği demeçte, «Waldheim'in Rum ve Yunan oyununa gelmemesine çalışıyoruz» dedi.

2- Doğu bölgesi ekici tütün piyasası, Gümrük ve Tekel BakanıTuncay Mataracı tarafından, Bitlis'te 70, Muş'ta 67, Hatay'da 57, Malatya, Siirt ve Silvan'da 54 lira baş fiyatla açıldı.

3- MHP'nin hükümeti protesto amacıyla düzenlediği «BüyükYürüyüş» polis ve jandarma birliklerinin sıkı güvenlik tedbirleri çerçevesinde yapıldı.

Tandoğan Meydanında bir konuşma yapan MHP Genel BaşkanıAlparslan Türkeş, «işkencelerin, kıyımların, kanunsuzlukların hesabı birbir sorulacaktır» dedi.

4- Sanayi Odalan Birliği Başkanı Sakıp Sabancı, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Ekonomik istikrarın ve ekonomik kalkınmanın kendi kuralları içinde gerçekleştirilmesinin özlemi içindeyiz»dedi.

5- Türkiye Merkez Bankası ile altı büyük yabancı banka temsilcileri arasındaki görüşmelerde, yabancı banka yetkilileri banka borçlarımızı ertelemeyi ve yeni kredi vermeyi ilke olarak kabul etti.

6- Birleşik Amerika'nın eski Başkan Yardımcılarından NelsonRockefeller Türkiye'ye geldi.

7--• Yurdumuzda meydana gelen anarşik olaylarda Gaziantep veİstanbul'da 2 kişi öldürüldü.

8- Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin Türk önerileri konusundaViyana'da KTFD Danışmanı Prof. Mümtaz Sosyal ve Necati Ertegünile görüşen BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim, Türk önerilerini somutve özlü bulduğunu açıkladı.

9- Hollanda'da yapılan 9. UluslararasıTürk atleti Veli Ballı kazandı.

VVestland maratonunu

10- İsrail'de yayınlanan «Yediot Aharonot» gazetesinin Washington muhabirinin bildirdiğine göre ABD, İsrail'e Cluster «MİSKET» bombasının gönderilmesini geçici olarak durdurdu.

11- İtalya Temsilciler Meclisi, 18 yaşın üstündeki italyan kadınlarına, hamileliğin ilk 90 gün içinde serbest kürtaj olma hakkı tanıdı.

12- Rodezya yurtsever gerilla liderleri Nikoma ve Mugabe'nin,İngiliz - Amerikan barış planını kabul ettikleri bildirildi.

16 Nisan 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Türkiye'ye döndü. Ecevit Ankara'dayaptığı açıklamada, «Başta Başkan Tito olmak üzere, Yugoslav yöneticileri ile görüşmeler yapmasına olanak veren bu gezinin sonucundan son derece memnun olduğunu» söyledi.

2- Devlet Bakanı Hikmet Çetin verdiği demeçte «Türkiye'niniçinde bulunduğu bunalım ölçüsünde, önünde seçeneklerde bulunduğunu» belirterek, «Başta Sovyetler Birliği olmak üzere Sosyalist ülkelerle işbirliğimizi artıracağız» dedi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, Genel Sağlık Sigortası'na karşı olduklarını ve kan merkezlerinin kapatılacağını belirtti. Tan, sarhoş ve hasta insanın kanını alıp satmanın insan sağlığınaihanet olduğunu, böyle davranan kan merkezlerinin kapatılacağını»söyledi.

4- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Meyak kanunundaki çalışmaların ileri bir aşamaya geldiğini önümüzdeki günlerde MEYAK'la ilgili olarak saptanan ilkelerin ve alınan kararların Bakanlıklararası Sosyalişler Koordinasyon Kurulunda görüşülebileceğini açıkladı.

5- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Alacakaptan, «EcevitHükümeti ve CHP demokrasiyi tüm boyutlarla kökleştirme çabalarınaara vermeyecektir» dedi.

6- MHP Genel Sekreter Yardımcılarından Nevzat Köseoğlu, «MHPAnkara'da siyasi tarihimizin en büyük mitingini gerçekleştirmiştir» dedi.

7- TÖB-DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu, 26 kuruluş adınadüzenlediği basın toplantısında, «Nato'ya hayır» dediklerini belirterekNato ve Cento'dan derhal çıkılmasını, Amerika ve İMF ile yapılan anlaşmaların fesh edilmesini, üslere de el konulmasını istedi.

8- Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Esen,«Parlamentoya sunulan yeni vergi tasarılarının ekonomik bünyemize uymadığını ve Türk ulusunun yeni bir vergi anarşisiyle karşı karşıya getirildiğini» öne sürdü.

9- Fransa Eleştirmenler Sendikası Yaşar Kemal'in «Yer DemirGök Bakır» kitabını 1977'nin «En iyi Yabancı Roman»ı seçti. 1977 «Madaralı Roman ödülü» ise bu yıl, «Yasar Ne Yaşar, Ne Yaşamaz» adlı yapıtı ile Aziz IMesin'e verildi.

10- Kurtboğazı Barajından şehre su getiren borularda meydana gelen arıza nedeniyle, Ankara'da tüm semtlere birer gün ara ile su verilecek.

11- «Die Welt» gazetesi bir yorumunda, Türkiye'nin 1977 yılında%40 a varan enflasyon hızının 1978 in ilk üç ayında sadece % 1,5 olduğunu bildirdi.

12- Birleşmiş Milletler sözcüsü, Genel Sekreter Kurt VValdheim'ınKıbrıs Türk Federe Devleti'nce verilen öneriler üzerinde herhangi birdeğer yargısında bulunmadığını açıkladı.

13- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt VValdheim ile yaptığı telefon konuşmasında,«Türk önerilerinin görüşmelerin başlatılmasına olanak sağlayacak zeminden uzak bulunduğunu» ileri sürdü.

14- israil'de Başbakan Menahem Begin'in Orta Doğu sorunu konusunda izlediği politikayı desteklemek amacıyla yapılan mitinge 35-40bin arasında İsraillinin katıldığı bildirildi.

15- Hindistan Başbakanı Morarji Desai ClA'nın Himalayalara plütonyum cihazı yerleştirdiği yolunda basında çıkan haberler üzerine, bukonu hakkında ayrıntılı bir soruşturma açılmasını istedi.

16- Arjantin'de yayınlanan «Clarin» Gazetesinin bir haberine göre,Şili Askeri Rejimi, dünyanın en büyük açık hava madeni «Cuqulcamata»yi Amerikan Exxon şirketine sattı.

17 Nisan 1978

1- Ankara'da Türk Sovyet işbirliği Karma Komisyonu çalışmalarısonunda imzalanan protokol, Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

2- Yeni vergi düzenlemelerini öngören hükümet tasarısı BütçePlân Karma Komisyonunda ele alındı. Komisyonda bir sunuş konuşması yapan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, yeni vergi tasarılarınıngerekliliğine değinerek 1976 gelir vergisinin %66'smı işçi ve memurların ödediğini belirtti.

3- Genelkurmay Başkanı Org. Kenan Evren'in konuğu olarak Türkiye'ye gelen NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı Oramiral Harold Shear, Ankara'da temaslarına başladı.

4- Adalet Bakanlığı tarafından cezaevi yöneticilerine gönderilenyazıda, mahkumların yakınları ije telefon görüşmeleri yapmalarına vesaç-sakal bırakmalarına izin verildi. Yazıda ayrıca, cezaevlerindeki inzibatî cezalarda kadın ve çocukların katıksız bırakılmamaları ve mahkemeye gidis-gelislerde de kelepçe takılmaması istendi.

5- Malatya Bağımsız Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu, Ankara'dan adına gönderilen bir paketi açarken, pakette bulunan bombanınpatlaması sonucu gelini ve iki torunu ile öldürüldü. Emniyet Müdürlüğünce olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığı açıklandı.

6- A.A.'ndaki son gelişmelerle ilgili olarak Ankara Gaeteciler Cemiyeti tarafından kurulan İnceleme Kurulu hazırladığı raporda, yapılanişlemlerin kanunlara aykırı olduğu bildirildi.

7- TRT Yönetim Kurulu'nda görev alacak kuruluşların temsilcileri, TRT Seçim Kurulunca tespit edildi.

8- Ankara şehirlerarası otomatik telefon santralı hizmete girdi.Otomatik santraldan 13 merkez arasında görüşmeler yapılabileceği bildirildi.

9- istanbul'da TiP'nin afişlerini asan bir lise öğrencisi kurşunlanarak öldürüldü. Muş'ta meydana gelen olaylarda 1 öğrenci Öldürüldü5 kişi yaralandı.

10- BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim, Güney Lübnan'daki durumla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Ortadoğu'ya gitti.

11- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance ile ingiltere Dışişleri Bakanı David Owen, Güney Afrika'dan Rodezya yetkilileri ile görüşmeküzere Salisbury'ye gittiler.

12- AET, insan haklarının çiğnendiği ülkelerle de ekonomik ilişkive işbirliğini sürdüreceğini bildirdi.

13- Batı Berlin'de faaliyet gösteren B. Alman Neo-Nazi Partisinineylemlerine konan yasak uzatıldı.

14- Hindistan'ın doğusunda Grissa eyaletine bağlı Kecnjar kasabasında meydana gelen ve 90 dakika süren kasırga 100 kişinin ölümüne, yüzlerce insanın yaralanmasına yol açtı.

18 Nisan 1978

1- Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu ve üç yakınınınbir suikast sonucu ölmesi üzerine, başta Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk olmak üzere, siyasi partilerin sözcüleri ve yöneticileri ile bazı kuruluşlar olaydan duydukları üzüntüyü bildiren mesajlar ve bildirileryayınladılar. Suikast olayından sonra Malatya'da meydana gelen olaylarda 700 işyeri tahrip edildi, CHP İl Merkezi yakıldı. Olaylar çevre ilve ilçelerden gelen güvenlik kuvvetlerinin desteğiyle önlendi ve Malatya Valisi Cahit Bayer şehirde gece sokağa çıkma yasağı ilân etti.

2- Başbakan Bülent Ecevit, CHP Ortak Grubunda yaptığı konuşmada, Malatya olaylarına değinerek, «Halk iradesiyle seçilen bir kimseye yöneltilen böyle bir suikast, doğrudan doğruya halka yöneltilmişsuikast demektir, önlemlerin niteliği değişecek ve etkinliği arttırılacaktır» dedi.

Bakanlar Kurulu yaptığı toplantıda, Malatya olaylarını görüştü.

Toplantıda Malatya olayları hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı İrfan özaydınlı da, «Bu bombaların Ankara'da MHP'M komandoların hakim bulunduğu Nükleer Araştırma Merkezi'nde yapıldığına ilişkin belirtiler saptandı» dedi.

3- Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur, Ankara'da yaptığı açıklamada, «42 eğitim enstitüsünün öğrenime başladığını, eski ve yeni öğrencilerin birlikte eğitim göreceklerini» açıkladı.

4- Anadolu Ajansı Eski Genel Müdürü Atilla Onuk GazetecilerCemiyetinde bir basın toplantısı düzenleyerek, «Meşru olmayan işgalciYönetim Kurulunun işine mahkeme kararıyla son vereceğiz» dedi.

5- Serbest piyasada döviz fiyatları, resmi kurların değerine yakınbir düzeyde düşerken, altın fiyatlarında görülen gerilemeler en yüksekdüzeye erişti.

6- Türkiye Ulusal Fotoğrametri Birliği (TUFB) Genel Kurulu Ankara'da toplanarak çalışmalarına başladı.

7- Malatya'da Gazi Lisesi öğrencileri özcan Türksever, Naci Erguvanlı ve Saip Hazar kimlikleri belirsiz kişilerce öldürüldü.

istanbul Cibalı Tütün Fabrikası önünde sendikal rekabet nedeniyle çıkan çatışmada Erhan Tekel adlı işçi öldürüldü, 5 isçi de yaralandı.

8- KTFD'de Meclis Başkanı Osman örek Hükümeti kurmakla görevlendirildi.

9- KTFD'nin Anayasa Danışmanı Prof. Mümtaz Soysal, KTFDBaşkanı Rauf Denktas ve yöneticilerine Viyana'daki görüşmeler hakkında bilgi vermek üzere Lefkoşe'ye gitti.

10- KTFD'nin Toplumlararası görüşmelerde Hukuk Danışmanı Necati Ertegün Londra'da düzenlediği basın toplantısında, son Türk öneripaketi hakkında bilgi verdi.

11- Eski görüşmeci ve Rum Demokratik Birlik Partisi Lideri Glafkos Klerides verdiği demeçte, Kıbrıs Türk önerilerinin bir kalemde reddedilmesini istedi.

12- ABD Senatörü Edward Kennedy, Başkan Carter'dan Kıbrıs'taTürk ve Rum toplumları arasındaki görüşmelerin derhal ve ciddi birortam içinde başlatılmasını sağlamasını istedi.

13- italyan ANSA Ajansı, Hıristiyan Demokrat Parti Lideri AldoMoro'yu kaçıran Kızıl Tugayların yayınladığı bir bildiride Moro'nunidam edildiğini açıkladıklarını bildirdi.

14- Yunanistan Parlamentosu, tedhiş eylemlerine karışanlara ağırcezalar verilmesini ve ölümle sonuçlanan adam kaçırma olaylarının faillerinin ölüm cezasına çarptırılmalarını öngören tedhişçilikle mücadeleyasasını kabul etti.

15- Romanya Devlet Başkanı Nikoali Çavusesku'nun ABD ziyareti sona erdi. Orta Doğu sorununun çözümlenmesi konusunda görüşlerini belirterek, «israil tüm Arap topraklarını bosaltmalı» dedi.

16- Rodezya Başbakanı ian Smith, ABD Dışişleri Bakanı CyrusVance ve ingiltere Dışişleri Bakanı David Owen ile görüştükten sonrabasına yaptığı açıklamada, Rodezya'nın geleceğine ilişkin ABD - İngiliz plânını dikkatle inceleyeceğini söyledi.

19 Nisan 1978

1- AP Ortak Grubunda, Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'nun ve ailesinin suikaste kurban gitmesi ile ilgili bir konuşma yapanGenel Başkan Süleyman Demirel, «Hükümetin gafletinin bedelini millet ödüyor. DGM'ler derhal kurulmalıdır. Dernekler Yasası, Toplantı veGösteri Yürüyüşleri Yasası, Polis Yasası derhal bugünün şartlarına uygun şekilde yeniden tanzim olunmalıdır» dedi.

2- TBMM'nin bugün açılan birleşik toplantısında Malatya olayları hakkında bilgi veren içişleri Bakanı irfan özaydmlı, «Kahramanmaraş'ta Türk Yıldırım Komandoları ve Etnik Türkleri Kurtarma Ordusununkurulduğunu» açıklayarak, «Bombalı paketler ve gizli örgütler saptandı»dedi.

Daha sonra söz alan MSP sözcüsü Şener Battal, «Türkiye'nin biriç harbe sürüklenmek istendiğini söyleyip, hükümeti beceriksizlikle itham etti.

MHP grubu adına konuşan ihsan Kabadayı, «Tarihin bize verdiğimehil pek azdır, gemi batarsa zararı son Türk Devletine olur» dedi.

AP sözcüsü Mustafa Kemal Aykut ise, «100 günde 230 kişi öldü,ne zaman gideceksiniz» dedi.

3- Millet Meclisi Plan Komisyonunun toplantısında dul ve yetimlerin aylıklarını arttıran yasa tasarısı ile tayin bedellerini arttıran yasatasarısı görüşülerek kabul edildi.

4- Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Lukanov başkanlığındaki heyetle Türk hükümeti yetkilileri arasında iki gündür sürdürülen görüşmeler sonunda, Türk ve Bulgar Merkez Bankaları arasında bir anlaşma imzalandı.

Merkez Bankaları arasındaki anlaşma uyarınca, Bulgaristan'ınTürkiye'ye 35 milyon dolar civarında bir İthalât Kredisi sağladığı bildirildi.

5- Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Bitlis Senatörü Kâmran inan, Malatya olayları ile ilgili olarak basın mensuplarına verdiğidemeçte, «Malatya olayı gözümüzü açmayacaksa dalâletimiz büyükolur» dedi.

6- Malatya Bağımsız Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'na gönde46

rilen bombalı koliyle aynı gün Adıyaman ve Adana'ya yollanan iki pakete el kondu. Siyasî Poliste her iki kolinin de röntgeni çekildi, Adana'ya gönderilen kolinin Malatya ve Pazarcık'ta patlayanların eşi olduğu ve içinde bomba bulunduğu anlaşıldı. Adıyaman'a gönderilen kolinin ise inceleme sonucu henüz belli olmadı.

Öte yandan, Malatya'da öldürülen gençlerin cenazelerinin Bashayık mevkiinde kaldırılması sırasında doğan gerginlik, Cavusoğlu mahallesinde silahlı çatışmaya dönüştü.

Güvenlik kuvvetlerinin bu bölgeye sevk edilmesi üzerine yüzdenfazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

7- Türk-iş'e bağlı Petrol-İş Sendikası Genel Kurul Çalışma Raporunda gerçekçi hesaplara göre Türkiye'de issizlerin 4 milyonu aştığı belirtilip, tekelleşmenin işsizlik sorununu ağırlaştırdığı öne sürülürken, «Vergiler isçi lehine değişmeli» dendi.

8- Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'nun cenaze törenine katılan eski Cumhurbaşkanlarından Celal Bayar, olaydan büyüküzüntü duyduğunu söyleyerek, «Bu tutumla anarşinin önüne geçilemez» dedi.

9- Ülkücü olarak adlandırılan kişijerin patlayıcı madde yaptıkları gerekçesiyle kapatılan Başbakanlık Atom Enerjisi Komisyonu GenelSekreterliği'ne bağlı Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi ileilgili soruşturmanın derinleştirildiği; ihbarlarla ifadelerin değerlendirildiği açıklandı ayrıca, patlayıcı madde yapma olayına Harp OkulundaKimya öğretmeni olan bir Üsteğmenin de adının karıştığı bildirildi.

10- İstanbul Üniversitesi, yeterli güvenlik kuvveti olmadığı gerekçesiyle öğretime 1 gün kapatıldı.

DMMA'da ise öğrenciler arasındaki gergin hava nedeniyle öğrenime 1 gün ara verilerek okul boşaltıldı.

11- BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim Türk önerilerini KıbrısRum Lideri Kipriyanu'ya vermek üzere Lefkoşa'ya gitti. Ancak Bakanlar Kurulu ile bir toplantı yapan Kipriyanu önerileri reddettiğini BM Genel Sekreterine bildirdi.

12- ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi beş saat süren bir toplantı yaptı ve ambargonun sürmesini isteyen Rum lobisindenüç üye ile Carter yönetiminin tekliflerini destekleyen eski NATO Başkomutanı iki uzmanı dinledi.

13- Londra'da yayınlanan ve ekonomik haberlerdeki ciddiyeti ile

bilinen Financial Times gazetesinde, «Türkiye 2,5 milyar dolarlık dışborçlarına çare arıyor» başlığı ile yeralan haberde, Türkiye'nin yenikredi kaynakları bulmaya çalıştığı belirtildi.

14- CENTO Dışişleri Bakanları Konseyinde bir konuşma yapanDışişleri Bakanı Gündüz okçun, ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı silâhambargosunu kaldıracağını umduğunu söyledi.

15- ABD Senatosu bir oy farkla Panama Kanalının 2000 yılında,Panama devletine verilmesini öngören anlaşmayı onayladı. Senatodayapılan oylamada anlaşma 32'ye karşı 68 oyla kabul edildi.

16- France Soir Gazetesiyle, Le Point Dergisi, Dünya'da bilinenilk nötronu Fransa'nın atom denemelerini yaptığı Pasifik bölgesindepatlattığını haber verdi.

17- ispanya Komünist Partisinin büyük kurultayı başladı.

ispanya Komünist Partisi'nin parlamentodaki üyelerinden Brabo,kurultayda ana tartışma konusunun «Eurokomünizm» olacağını ve parti liderliğinin ağır eleştirilerle karşılaşacağını söyledi. Brabo, eleştirilerin özellikle Parti Genel Sekreteri Carillo üzerinde yoğunlaştığını belirtti, l

18- Sovyetler Birliği ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında, 1978 yılına ait ticaret anlaşması imzalandı.

19- Kızıl Tugaylarca idam edildiği bildirilen eski başbakanlardanAldo Moro'nun cesedi, Başkent Roma'nın 85 Km. Kuzey Doğusunda,buzlarla kaplı bir gölün polis ekiplerince aranması sonucu bulunamadı.

20-. Hindistan Birleşmiş Haber Ajansının bildirdiğine göre birekspres treninin Bombay'ın kuzeyinde bir banliyö treniyle çarpışmasısonucu 3 kişi öldü, 60 kişi yaralandı.

20 Nisan 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, kabinedeki 11 bağımsız bakanla birtoplantı yaptı.

Başbakan Ecevit, toplantıdan sonra gazetecilere verdiği demeçte,hükümetin birlik ve beraberlik içinde çalıştığını belirterek, «Bağımsızbakanlarla hükümet çalışmalarını ve memleketin genel durumunu birlikte değerlendirdik» dedi.

Bağımsız bakanlar adına bir açıklama yapan Oğuz Atalay ise, toplantıda dertleri dile getirdiklerini, düşüncelerini ve bazı tedbirleri Başbakana sunduklarını, Malatya olaylarının yorumunda tamamen hükümetten yana olduklarını belirtti.

2- Nükleer Araştırma Reaktörü TR-2 nin inşası konusunda incelemeler yapmak üzere Ankara'dan istanbul'a gelen Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu basına verdiği demeçte, Malatya olaylarını sonderece ciddi ve üzücü olarak nitelendirerek, «Devlet, yıkıcılığın, bölücülüğün ve anarşinin her türlüsünün hakkından gelecektir» dedi.

3- Elçiler Kararnamesi Bakanlar Kurulunca imzalandı. NATO'yaOsman Olcay, Paris'e Hamid Batu, Ortak Pazar'a Cenap Keskin veBM Daimi Temsilciliğine Orhan Eralp atandı.

4- TBMM eski üyelerine bazı ayrıcalıklar tanınmasını öngörenyasa tasarısı Cumhuriyet Senatosu Genel Kurulunda reddedildi.

Cumhuriyet Senatosunda gündem dışı bir konuşma yapan CHPMalatya Senatörü Hamdi Özer, seçim bölgesindeki son olaylara değinerek, «İçimizde işgal vardır. İdam sehpaları nerede gerekiyorsa oradakurulsun, üç beş kişi ölür ama devlet de kurtulur» dedi.

5- Malatya olaylarıyla ilgili olarak gözaltına alınanlardan 14 ü tutuklandı.

Bu arada Malatya'da incelemelerde bulunan içişleri Bakanı irfanÖzaydmlı bir açıklama yaparak, «Zarar gören yurttaşlarımıza Ziraat veHalk bankalarında özel krediler açılacaktır» dedi.

, - Malatya olaylarını görüşen CHP Genel Yönetim Kurulunun yayınladığı bildiride, «Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğluna yapılan suikast ulusal birliği bölmeyi amaçlayan vahim bir olaydır» denildi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Malatya olaylarına değindi. Türkes Bülent Ecevitile içişleri Bakanı İrfan özaydınlı'nın partisini suçladığına dikkati çekerek, «Ecevit ve özaydmlı'yı, bizim hakkımızda öne sürdükleri iddialarını ispata davet ediyorum» dedi.

7- İsmail Cem TRT Genel Müdürlüğünden istifa etti.

ismail Cem Başbakan Bülent Ecevit'e sunduğu istifa mektubunda,«Siyasal gerginliği önlemek ve hükümeti güç durumda bırakmamakiçin TRT Genel Müdürlüğü görevinden istifa ediyorum» dedi.

8- İstanbul Gültepedeki iki grup arasında çıkan çatışmada ikigenç öldürüldü. Kayserî'nin Pınarbaşı ilçesi ve Kilis'te meydana gelenolaylarda da iki kişi öldürüldü. Erzurum'da güvenlik kuvvetleri ile öğrenciler arasında çıkan çatışmada 500 kişi gözaltına alındı.

9- İstanbul Çemberlitaş'ta, 3 kişi bir kuyumcuyu soyarak, 5 milyon liralık altın ile 350 bin lirayı alarak kaçtılar.

10- ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler KomisyonundaTürkiye'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasının görüşüldüğü ikincioturumda 3 Kongre üyesi, ambargonun sürdürülmesini isterken, NATOKuvvetlerinin eski başkomutanlarından General L.L. Lemnitzer, ambargonun en kısa zamanda kaldırılmasını savundu.

11- Kıbrıs Rum Yönetimince «Kabul etmemiz intihar demektir»denilerek reddedilen KTFD önerilerinin anayasal bölümünün hazırlayıcısı Prof. Mümtaz Soysal, Kıbrıs'tan ayrılmadan önce THA'na verdiği demeçte, «Hazırlanan anayasa taslağından daha özgürlükçü bir anayasanın dünyada mevcut olmadığını söyledi.

12-• Yunanistan'ın hükümet yanlısı «Akropolis» gazetesi, Kıbrıs sorununun çözümü için BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim'm denetiminde yürütülmesi öngörülen îoplumararası görüşmelerin, hiç değilseşimdilik, yeniden başlamasını engellenmesini memnunlukla karşılayarak, «Ambargo için yeni bir savaş başladı» dedi.

13- Londra'da sona eren CENTO Bakanlar Konseyi toplantısındansonra yayınlanan ortak bildiride, Kıbrıs sorununa ivedi çözüm sağlanması için toplumlararası görüşmelerin, BM Genel Sekreterinin gözetiminde yeniden başlaması istendi.

14- ABD, Kıbrıs sorununa adadaki iki toplum arasında yapılacakdoğrudan görüşmelerle bir çözüm aranması gerektiğini yineledi.

•- İsrail Savunma Bakanı Ezer VVeizman verdiği demeçte, Güney

Lübnan'da bulunan İsrail birliklerinin sınır bölgesindeki 10 km. lik şeridi ellerinde tutacaklarını açıkladı.

15- Beyaz Saray sözcüsü Jody Povvell, Panamalıların kuvvet yoluyla Panama Kanalını ele geçirme yolunda her türlü girişimlerine karşı ABD'nin Panama Kanalını savunmaya hazır olduğunu söyledi.

16- Sili askeri yönetimi, 1973'de Salvador Ailende'nin devrilmesinden bu yana Şili askeri mahkemeleri tarafından hapis cezalarınaçarptırılmış olanları kapsıyan bir genel af çıkardı.

21 Nisan 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Cumhurbaşkanı ile olağan görüşmesini yaptıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, muhalefet liderlerinin anarşi olayları karşısında taraf tuttuğunu belirterek, «Hükümetiekonomik darboğazda boğamayanlar anarşide boğmayı tasarlıyor. Ancak bu ümit sönecektir» dedi.

2- Milli Eğitim Bakanlığı, 24 nisan pazartesi günü öğretime başlaması gereken 25 Eğitim Enstitüsünden 13'ünün açılışının, hazırlık çalışmaları tamamlanamadığından 3 mayıstan sonraya bırakıldığını bildirdi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ülkü Ocakları eski başkanı Muharrem Şemsek'in serbest bırakılması ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, «Başbakan ve İçişleri Bakanının ithamlarındansonra Şemsek'in mahkemece serbest bırakılması skandaldir» dedi.

Türkiye'de «Canavarca, insanlık dışı işkenceler yapıldığını» önesüren Alparslan Türkeş, «İşkenceler sürerse önce Korutürk'e, sonra dauulslararası örgütlere gideriz» dedi.

4- Yargıtay Başsavcılığının MHP hakkında soruşturma açtığı yada açacağı yolunda haberlerin çıkması üzerine Başsavcı, bunun asılsızolduğunu, «MHP için savcılıklardan bilgi istemediklerini» söyledi.

5- Hayali mobilya ihracı ile ilgili olarak sahte belge düzenlemeksuçundan Ankara Birinci Asliye Ceza Mahkemesinde 1 yıl 5 ay hapiscezasına çarptırılan Yahya Demirel hakkındaki karar, Yargıtay AltıncıCeza Dairesince onaylandı.

6- Yeni Toprak ve Tarım Reformu Yasası 10 mayıs 1978 tarihinekadar TBMM'den geçmezse, Toprak Reform Yasasının yürürlükten kalkacağı bildirildi.

7- Uluslararası Barolar Birliğinin İstanbul Sheraton Oteli'nde düzenlediği «Meslek Kurulları Semineri» başladı.

Seminerin açış konuşmasını yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Faruk Erem, «Böyle bir toplantının Türkiye'de yapılmasından büyükmemnunluk duyulduğunu» söyledi.

8- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada Cemiyet İnceleme Kurulunun A.A. konusunda hazırladığı rapo-

run, hiç bir kişiye veya kuruluşa verilmediği, kamuoyuna da açıklanmadığı bildirildi.

9- Yeni vergi tasarısının ülke ekonomisini kökünden sarsacağınıöne süren MSP Erzurum Milletvekili ve İçişleri eski bakanı Korkut Özal,«Yeni vergi tasarısı üretimi düşürücü, tüketimi arttırıcı nitelikte» dedi.

10-• Otuziki yüksekokul, üniversite ve akademi öğrenci derneği ile51 eğitim enstitüsü öğrenci derneği ve çeşitli ülkücü kuruluşlar sonolaylarla ilgili iddiaları cevaplandırmak üzere bir basın toplantısı düzenlediler.

Basın toplantısında, istanbul Üniversitesinde öğrencilerin üzerinebomba atıldığı iddiasıyla bir süre önce yakalanan ancak suçsuz görülerek serbest bırakılan Hamit Akyüz kardeşi tarafından okunan yazılıaçıklamasında, «Bana işkence yapıp, bos kâğıda imza attırmak istediler» dedi.

11- 23 Nisan törenlerinin ertelendiği, okulların kapalı bulunduğuve normal hayata bir türlü dönülemeyen Malatya'da ekmek darlığı basgösterdi.

Olaylarla ilgili olarak adliyeye verilen toplam 180 kişiden 65'ininsorguları tamamlandı, tutuklananların sayısı 22'ye yükseldi.

12- Kahramanmaraş'ta güvenlik kuvvetlerinin yaptığı geniş kapsamlı operasyonda cinayet ve bombalı saldırı olaylarının faili olarak yakalanan 25 kişi ile kimlikleri belirlenen ve aranmakta olan 6 kişi hakkında tutuklama kararı verildi. Bu arada MHP Milletvekili Mahmut Yusuf özbasoğlu hakkında tutuklama kararı veren 2. Asliye Ceza YargıcıKâzım Demirus'u savcının odasında tartakladı ancak olay güvenlik kuvvetleri tarafından önlendi.

13- 1978 Radyo ve TV Dil ödülünü İstanbul Radyosundan «Çağdaş Müzikte Folklor» adlı programıyla Evin İlyasoğlu aldı.

14- Ankara Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğrencilerinden AydınEfemtürk, evinin kapısında tabancayla vurularak öldürüldü.

Fen Fakültesi Yönetim Kurulu bir bildiriyle olayı kınadı ve fakültenin bir hafta kapatıldığını açıkladı.

Adana Erkek Lisesi'nin giriş bölümünde çiçekliğin içine yerleşti~rilen bombanın patlaması sonucu 3 öğrenci yaralandı.

Gültepe'de önceki gün solcu olduğu sanılan 1 kişi ile 4 ülkücüarasında çıkan silahlı çatışmada, solcu tanınan kişi ile ülkücü olarak

tanınan birinin ölmesi üzerine olay yerinde yapılan incelemelerde siyasi polis, kaçan 3 ülkücünün kimliklerinin saptandığını bildirdi.

15- KTFD'de süregelen hükümet bunalımı çözümlendi. BaşbakanOsman Örek, Devlet Başkanı Rauf Denktas tarafından onaylanan yenikabineyi açıkladı.

16- İngiltere'de yayınlanan «Economist» dergisi, «Kipriyanu Ecevit'e hayır dedi ama Kongre'nin Carter'a evet demesi gerekiyor» başlıklı bir yorum yaptı.

Dergide, Ecevit'in iktidara gelişinden bu yana takip ettiği dış politikanın özeti verilmekte ve Ecevit'in Amerika'ya sert bir çıkışta bulunması ile Washington ve NATO'da alarm zilleri çalmaya başladı, deniliyor.

Londra'da yayınlanan «Financial Times» gazetesi ise, «Türkiye'defışkıran siyasi tedhiş» başlığı ile yayınladığı yorumda, «Ecevit'in siyasi şiddet olaylarına karşı açtığı savaşın hiç bir sonuç veremediği iddiaedildi.

17- BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim New York'da düzenlediğibasın toplantısında, toplumlararası görüşmelerin başlaması için bugüne kadar bir tarih belirlenmemesine Rum yönetiminin Türk önerilerinireddetmesinin neden olduğunu söyledi.

18- Londra'da CENTO Dışişleri Bakanları Konferansına katılanABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, gezisinin son durağı olarak geldiğiMoskova'da Sovyet Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko ile stratejik silâhların sınırlandırılması yolunda ikinci bir anlaşmanın imzalanması içingörüşmelere başladı.

19- «Ermeni Davasını Savunma Komitesi» adındaki Ermeni örgütünün 24 nisan için düzenlemeyi istediği gösteriye Paris Belediyesi izinvermedi.

20- Köln Üniversitesinde, aralarında Türk öğrencilerinin de bulunduğu sol gruplar arasında çıkan çatışmada, 25 yasında bir Yunanlı kalbinden, bıçakla ağır yaralandı.

22 Nisan 1978

1- Büyükelçiler arasında değişikliklerle ilgili kararname Cumhurbaşkanının onayından çıkarak kesinleşti.

2- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bütün yurtta vedış temsilciliklerimizde ve KTFD'de törenlerle kutlanmaya başlandı.

Bayram dolayısıyla Başbakan Bülent Ecevit, Cumhuriyet SenatosuBaşkanı Sırrı Atalay, AP Genel Başkanı Süleyman Demire!, CGP GenelBaşkanı Turhan Feyzioğlu, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur birer kutlama mesajı yayınladılar.

Başbakan Bülent Ecevit yayımladığı mesajda, «Şiddet eylemleriulusumuzun yüreğinde bir yaradır» dedi.

Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay mesajında, «Halkınelinden egemenlik hakkını almayı düşünenlerin ve kestirme yoldan iktidarı elde etme heveslilerinin, perişan ve pişman olacaklarını» belirtti.

CGP Genel Başkanı Feyzioğlu, «Devlete ve vatan bütünlüğünekarsı girişilen saldırılar sen ben kavgaları ile önlenemez, elele verilmelidir» dedi.

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, «Emperyalist güçlerin butopraklar üzerinde yaşayan herkesi birbirine sevgi ve saygıyla yaklaşmaya zorunlu kıldığını» belirtti.

Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur ise, «Topluma en çok katkısı bulunan öğretmenlerin unutulmaması gerektiğini» belirtti.

3- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayınlayan AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, «Yıkıcı ve bölücü akımlar, memleketi büyük ıstıraplara götürüyor» dedi.

4- istanbul'da işadamları Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alpve ticaret Bakanı Teoman Köprülüler'le son ekonomik önlemleri tartıştı.

Toplantıda konuşan işadamları hükümetin son aldığı ekonomikönlemleri eleştirerek, «Anarşik olayların durdurulmasını» istediler.

' Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Feyyaz Berkerde yaptığı konuşmada, «Hükümetin aldığı cesur kararları tümüyle eleştirmiyoruz. Ancak, ara kararlan şok etkisi yapmaktadır» dedi.

5- AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe verdiği yazılı demeçte,Başbakan Bülent Ecevit'in basın toplantısında söylediklerini ve ortayaattığı iddiaları cevaplayarak, «Ecevit birgün söylediğinin ertesi gün tamaksini söylüyor» dedi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Başbakan ve içişleri Bakanının sözlerini yanıtladığı basın toplantısında, «Madem ki BaşbakanEcevit ve içişleri Bakanı özaydınlı MHP'yi suçlamıştır, neden iki güngazetelerde konu ile ilgili yayınlar yer aldığı halde bu gazetelere açıklama göndermemişlerdi» dedi.

Türkeş ayrıca Kahramanmaraş olayları ile ilgili olarak Cumhurbaşkanına çektiği telgrafta «Kahramanmaraş'ta halk infial halindedir»dedi.

Öte yandan MHP Genel Merkezinin, partinin aleyhinde yalan beyanda bulunmak, kamuoyunda partinin manevî şahsiyetini rencide etmek, töhmet altına sokmak ve itibarını zedelemekten ötürü Ankara Valisi ve TRT yöneticileri hakkında dava açtığı bildirildi.

7- MHP'li milletvekillerinden bir grup Gaziantep Milletvekili Cengiz Gökçek'in başkanlığında Başbakanlık önünde düzenledikleri ortakbasın toplantısında, Başbakanlığın kapısına işkence gördüğünü öne sürdükleri bazı isimlerin yer aldığı bir liste astılar. MHP'li milletvekilleriayrıca işkenceleri protesto niteliğinde olduğunu söyledikleri bir kanlıgömleği de Başbakanlık önüne bıraktılar.

8- Vergi tasarısı üzerinde değişiklik yapılmasını isteyen büyükçoğunluğun sermaye ve işveren kesimi olduğuna dikkati çeken BütçeKarma Komisyonu Başkanı Yılmaz Alpaslan, «Şimdiye kadar isçi vememur kuruluşlarından tasarının tümüne karşı bir tepki gelmedi» dedi.

9- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ANKA Ajansına verdiği demeçte, «Malatya olaylarında hükümetin yanlış politikasının önemli payı vardır» dedi.

10- MSP Grup Sözcüsü Şener Battal yaptığı açıklamada, hükümettarafından parlamentoya sevk edilen ve halen Millet Meclisi gündeminde olan yetki yasasını olumlu bulduklarını belirterek, «Biz yetki yasasının çıkmasından yanayız» dedi.

11- TiP'in düzenlediği «Ulusal bağımsızlık için NATO'ya hayır»mitingi Ankara'da Tandoğan alanında yapıldı.

12-'• Türk-İş İcra Kurulu'nun Genel Başkan Halil Tunç'un başkanlığında yaptığı toplantı sonunda yayınladığı genelgede, 1 Mayıs günü-

nün geniş çapta istismar edilen günlerden birisi haline getirildiği önesürülerek, Türk-ls topluluğunun, 1 Mayıs gösterilerine katılmaması kararının alındığı açıklandı.

13- Genel-is Sendikasının Ankara'da yapılan Genel Kurul toplantısında bir konuşma yapan Gene! Başkan Abdullah Bastürk, «Vergi paketini destekliyoruz» dedi. DİSK Genel Başkanı, «Ancak ücret dışı gelirlerin ücretlerle biriikte vergilendirilmelerine karsıyız» dedi.

Kurulda ayrıca yazar Aziz Nesin ve bazı yazarlara faşizme karş!verdikleri savaş nedeniyle plaket verildi.

14- Hayali mobilya ihracı ile ilgili olarak sahte belge düzenlemeksuçundan 1 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası Yargıtaycaonaylanan Yahya Demirel'in yurt dışına kaçtığı bildirildi.

15- Hava-İş Sendikasının Yönetim Kurulu Toplantısında, THY'ndaalman grev kararının en geç iki gün içinde uygulamaya konulması kararlaştırıldı.

16- Gemlik ilçesinde üç gence polis karakolunda işkence yaptıkları gerekçesiyle üç polis memuru hakkında Cumhuriyet Savcılığıncadava açıldı.

Çanakkale'de ikiyüz öğrenci meydan kavgası yaptı. 23 kişi gözaltına alındı.

Erzurum'da gözaltına alınan MHP eski il Başkanı Hayrettin Kotangil serbest bırakıldı.

Urfa'da İGD, Samsun'da TÖB-DER şubeleri kapatıldı.

Malatya'da meydana gelen olaylardan sonra kentte yaşamın normale döndüğü ve sokağa çıkma yasağının bugünden itibaren kaldırıldığı bildirildi.

Anarşik olaylar İstanbul, Antalya, Ankara ve Elazığ'da da devametti.

17- Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki Türk Anayasa ve toprak önerilerine ilişkin yazılı Rum yanıtı, BM Genel Sekreterine sunuldu.

18- Münih'te yayımlanan «Süddeutsche Zeitung», «Türkiye'de anarşinin eşiğinde» başlığı altında yayınladığı bir yazıda, Malatya olaylarına değinerek, aşırı solcular ile aşırı sağcıların Ecevit'i düşürebilmekiçin anarşi ve terör yoluna saptıkları belirtildi.

19- Birleşik Amerika'ya göç ederek Amerikan uyruğuna geçen birTürk doktoru, şişmanlıktan dolayı tedavi ettiği hastalarına 2,5 milyonadet Amfetamin hapı vermekten suçlu bulundu.

20- ABD Başkanı Jimmy Carter Norveç'te düzenlenen bir panel'de yaptığı konuşmada, «Kamboçya bugün dünyada insan haklarınıen fazla ve vahim şekilde çiğneyen ülkedir» dedi ve tüm dünya ülkelerini Kamboçya rejimini protestoya çağırdı.

21- Norveç Maliye Bakanı Perklette, iki ülke arasındaki ekonomikve malî ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla görüşmeler yapmak amacıy-

la Ankara'ya geldi.

22- Sovyetler Birliği Başbakanı Aleksi Kosigin, Japonya OrmanBakanıyla Moskova'da yaptığı görüşmeden sonra, Sovyetler Birliğineindirilen Güney Kore uçağındaki yolcuların derhal istedikleri ülkeyegönderileceklerini söyledi.

23- EUROVİSİON Şarkı Yarışması Paris'te Palais de Congre salonunda yapıldı ve «A BA-NE-BE» adlı parça ile Alphabeta isimli İsrailekibi 157 puanla birinci oldu. Yarışmada ikinci ve üçüncü dereceleri sırayla Belçika ve Fransa paylaştılar.

24- Floransa'da ünlü «Pitti» müzesine giren hırsızlar tanınmış ressam Rubens'in bir tablosuyla, diğer ressamlara ait dokuz tabloyu çalarak kaçtı.

23 Nisan 1978

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk 23 Nisan Ulusal Egemenlik veÇocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Kanlı eylemlerle düşüncelerini egemen kılmak isteyenler yüzkarasıdır, bunlar hakettiklerikarşılığı göreceklerdir» dedi.

2- Adalet Bakanı Mehmet Can, Tekirdağ Kapalı Cezaevinde tutuklu ve hükümlüler ile yaptığı konuşmada, açık ve yarı açık cezaevlerinde bulunan hükümlülerin, aileleri ziyaretlerine geldiği zaman, o güniçin izinli çıkabileceklerini söyledi. Adalet Bakanı Can, çalışan tutukluve hükümlülerin ücretlerinin daha fazla ve iyi çalıştıkları takdirde 50liraya kadar yükseltilebileceğini, verimli çalışanlara ayrıca teşvik izniverileceğini de belirtti.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile otomotiv fabrikaları arasındasüregelen zam sorunu seri toplantılar sonucunda karara bağlandı veotomobil, kamyon, kamyonet, minibüs ve traktör fiyatlarına yüzde otuzile yüzde kırk oranları arasında değişen zamlar yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yapılan zamlar sonucunda, Murat 131'lerin 189 bin liraya, Renault TL-TS ve SW tiplerinin 189 binlira ile 195 bin lira arasında yeni fiyatlar aldığı öğrenildi. Anadol otomobillerinin fiyatları "se 185 bin lira civarında belirlendi.

4- İçişleri Bakanlığınca, Cilvegözü sınır kapısından yurt dışınakaçtığı saptanan Yahya Demirel hakkında soruşturma açıldı.

Öte yandan Yahya Demirel'in yurda getirilerek cezaevine konulması için İçişleri ve Adalet Bakanlığının ortaklaşa çalışma yapmalarıkararlaştırıldı.

5- AP İstanbul İl Örgütü tarafından düzenlenen «Millî HakimiyetKavramı» konulu toplantıda bir konuşma yapan eski Cumhurbaşkanlarından Celâl Bayar, «Ülkemizin bugün içinde bulunduğu perişanlığınsebebi 1961 Anayasasıdır. Bu anayasa otorite namına birsey bırakmamıştır» dedi.

AP Genel Başkanı Süleyman Demirel de aynı toplantıda yaptığıkonuşmada, Anayasa ile seçim sisteminde değişiklik istedi.

6- Ankara'da bir kahvehaneye, izmir'de iki Taris yöneticisininevine Urfa'da üç öğrencinin kaldığı eve, Erzurum'da bir doçentin otosu'le bir otel ve yedek parçacı dükkanına patlayıcı maddeler atıldı.

Kars'ın İğdır ilçesinde lise öğrencisi Ali Arat'ın kimliği bilinmeyen kişiler tarafından açılan ateş sonucu öldürülmesinden sonra İğdır'da olaylar meydana geldi, 100 işyeri tahrip edildi. 3 bin kişi ağır olmaküzere çok sayıda vatandaş yaralandı.

• Türk-iş'e bağlı Hava-is Sendikası, Yeşilköy Havalimanı işyerlerinde grev uygulamasına başladı.

7- Belçika'da Türk işçiler arasında çıkan sağ-sol çatışmasında,biri ağır olmak üzere üç kişi yaralandı, MHP taraftarı isçiler Brüksel'deki bazı kahvelerin camlarını kırdı.

8- Eski başbakan Aldo Moro'yu öldüreceklerini bildiren Kızıl Tugaylar örgütünün sessizliğe bürünmesi üzerine İtalyan Polisi, anî olarak bütün havaalanları ve demiryolu istasyonları kontrol altına alarak,güvenlik önlemlerini artırdı.

BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim, «Kızıl Tugaylara» kişisel birçağrıda bulunarak, italyan Devlet adamı Aldo Moro'yu «insancıl İlkeler adına» ve daha fazla beklemeden serbest bırakmalarını istedi.

Panama Hükümeti, «Aldo Moro'nun yaşamını kurtarmak için gereken kişileri topraklarına kabule hazır olduğunu» Roma'daki büyükelçisiLuis Carlos Zarak aracılığıyla açıkladı.

9- iki gün önce donmuş bir göle mecburi iniş yapan Güney Kore yolcu uçağının 106 yolcusu ve olay sırasında ölen iki kişinin cesedibulunan özel bir Amerikan uçağı, Murmansk'tan Helsinki'ye geldi.

Sovyetler Birliği uçağın rotasından bu derece uzaklaşmasının nedeni hakkındaki soruşturma sona erinceye kadar, Koreli pilotların Sovyetler Birliği'nden ayrılmalarına izin vermedi.

10- Hitler döneminde nazizmin baskı ve işkence uygulamalarındasağ kalan ya da direnişte bulunan yaklaşık 20 bin kişi, Federal Almanya'nın Köln kentinde nazizmi protesto yürüyüşü yaptı.

11- İspanyol Hükümeti, Sovyetler Birliği'nin Madrid Büyükelçiliğinde görevli Ticaret Ataşesi Yuri Ysaev'i casusluk faaliyetlerinde bulunduğu gerekçesiyle sınır dışı etti.

24 Nisan 1978

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Bakırköy AP İlçe Merkezini ziyaret etti. Demirel partililere hitaben yaptığı konuşmada, «CHPmt?,rr.inl<6ti bozulmuş bağa çevirdi» dedi. AP Genel Başkan YardımcısıSaTöMih Bilgiç ise yaptığı konuşmada, «İlçelerdeki yönetici kadrolarıarttıracağız» dedi.

TİKP Başkanı Doğu Perinçek düzenlediği basın toplantısında,DiSK yönetiminin düzenlediği 1 Mayıs gösterilerine katılmıyacağmı belirterek «gösterilerin işçi sınıfının değil, Kemal Türkler, Ertürk ve Baştürk'ün merasimi olacağını» iddia etti.

2- Türk-İş'e bağlı Petrol-is Sendikasının 16. Olağan Genel Kurullop'antısmda konuşan Genel Başkan İsmail Topkar bütün siyasi partiler, kuruluşlar ve işçi sendikalarını ülkeyi bölmeye çalışanlara karşıbirleşmeye çağırdı. Topkar, DİSK'in düzenlediği 1 Mayıs gösterilerinede değinerek «50 bin sopaylada bayram kutlanmaz» dedi.

3- Karadeniz Ereğlisi'nin Kandilli Bölgesi Armutçuk Bucağına

bağlı Kireçli Ocağında meydana gelen grizu patlamasında 17 isçi hayatlarını kaybetti.

4- Balıkesir ve Saruhanlı'da ideolojik olaylar sonucu 2 kişi öldü.Ankara'da Zafertepe semtinde bir kahvehaneden çıkan bir gruba açılanateş sonucu 2 kişi yaralandı. Ümraniye'de halk komitesi seçimi düzenledikleri iddiası ile 21 kişi göz altına alındı. Anarşik olaylar istanbul,İzmir, İğdır, Adana, Antalya ve Konya'da da devam etti.

5- 9. İslâm Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansıbaşkenti Dakar'da çalışmalarına başladı. Senegal'in

Kıbrıs'ta kalıcı adil bir barış sağlanması konusundaki Türk görüşlerini anlatmak için yapılan kulis çalışmasından sonra Türkiye'nin isteğiyle, Kıbrıs konusu da İslâm Konferansı gündemine alındı. DışişleriBakanı Prof. Gündüz okçun Konferansta yaptığı konuşmada, «İslâmDünyası'nın dışında bir dünyamız olamaz, köşeye sıkıştırılmaya dahafazla tahammülümüz kalmadı» dedi.

6- Uluslararası insan Hakları Birliği BM delegelerine dağıttığıbildiride, Tahran'da üç tanınmış sol eğilimli liderin evine konan bombalar hakkında araştırma yapılmasını İran Başbakanı Cemşid Amuzeaar'dan istedi.

25 Nisan 1978

1- T.B.M.M. Millî Savunma Komisyonu, Türk Silâhlı KuvvetleriCeza Yasasında değişiklik yapan yasa tasarısıyla Silâhlı Kuvvetler mensupları ve askeri işyerlerinde çalışanların 141, 142, 163'üncü maddelere giren suçlarının cezalarının arttırılmasını benimsedi.

2- Romanya Başbakanı Manea Manescu ve eşi, beraberinde 33kişilik bir heyetle resmi görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.Romanya Başbakanı Manea Manescu'yıı Esenboğa Havaalanında Başbakan Bülent Ecevit askeri törenle karşıladı. Romanya Başbakanı ManeaManescu Şeref Salonunda verdiği demeçte, «Bu ziyaretinin iki ülkeiçinde faydalı sonuçlar meydana getireceğine inandığını» söyledi. Başbakan Ecevit ise, iki ülke arasında ilişkilerin çok sağlam ve kalıcı temellere dayandığını belirterek «Hükümetimiz bu ilişkileri hızlandırmakiçin gerekli adımları atmaya hazır» dedi.

3- T.B.M.M. de, işkence konusundaki soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı İrfan özaydmlı «sunu kesinlikle belirtmek isterim ki, işkenceüzerinde durulmaktadır, durulacaktır ve Hükümetimiz insanlık dışı, çağdışı uygulamaların kesinlikle karsısındadır» dedi.

4- Sovyetler Birliği Silâhlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Mareşal Nikoali Vasiliyeviç Ogarkov, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in davetlisi olarak Ankara'ya geldi. Sovyet Genelkurmay Başkanı Ogarkov öğleden sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral KenanEvren, Millî Savunma Bakanı Hasan Esat Işık ile birer görüşme yaptı.

5-• l. Gıda Kongresi Ankara'da çalışmalara başladı. Kongrede birkonuşma yapan Gıda - Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Yüceler,«Dünyamız açlık tehlikesi ile karşılaşacak olursa bu duruma düsen sonülke Türkiye olacak» dedi.

6- CHP Ortak Grubunda Malatya olayları ve öteki anarşik olaylar eleştirildi. Ortak Grubta bir konuşma yapan Malatya CHP Milletvekili Mustafa Şentürk «Devlet, Malatya'da zorbalara, eşkiyalara, şeriat özlemcilerine yenik düşürülmüştür» dedi.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği basıntoplantısında, Ecevit Hükümetini eleştirerek, «Dört ayda balonları patladı, Millet sabretsin, sonunda herşey hallolacak» dedi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes düzenlediği basın62

toplantısında, «CHP iktidarına sırtını dayamış bir takım emniyet görevlileri kurdukları işkence odalarında masum vatandaşlara akıllarasığmayacak işkenceler yapıyor» dedi.

9- Merkez Bankası Genel Kurulunda bir konuşma yapan MerkezBankası Başkanı Doç. Dr. Tayyar Sadıklar, «Türkiye'de iktidarlarkendilerine bağlı, Maliye'nin şubesi gibi çalışan Merkez Bankası istiyorlar» dedi.

10- Tariş Genel Müdürü Erdinç Gönenç, çeşitli olaylara karıştıkları, üretimi düşürdükleri ve Tariş içinde yasa dışı örgütlenmeyegöz yumdukları gerekçesiyle 3 müfettiş, 4 idareci ve 111 işçinin işlerine son verildiğini açıkladı.

11- 17 işçinin ölümü ve bir işçinin ağır yaralanmasıyla sonuçlanan grizu patlaması soruşturmasını sürdüren Ereğli Cumhuriyet Savcısıihsan Özkaya «İlk tespitlerimizde olayın doğmasına neden olacak ihmal görülmüştür» dedi.

• Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Genel Kurulunca yapılanYönetim Kurulu toplantısında Başkanlığa Erol Simavi, İkinci Başkanlığa Kemal Ilıcak getirildi.

12- Cebeci'de CHP'li muhtar Kısmet Doğan kimliği belirlenemiyen kişilerce açılan ateş sonucu tabanca ile vuruldu. Sağlık BakanlığıMüsteşarı Ahmet Misk'in evine patlayıcı madde atıldı ve Ahmet Misk'inkızı kolundan yaralandı.

13- Uluslararası Para Fonu (IMF) «Hükümetin, ekonomik ayarlama programına destek olacak, Türkiye'ye 450 milyon dolarlık krediaçılacağını» resmen açıkladı.

14- ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler KomisyonundaTürkiye'ye uygulanan silâh ambargosu görüşülmeye başlandı. Görüşmede bir konuşma yapan Kenneth Kush, «Ambargo, ABD'nin güvenlikçıkarlarına çelişkilidir ve hiçbir faydası yoktur» dedi.

15- Yunanistan'da yayınlanan Hükümet yanlısı «Katemirini» gazetesi Başbakan Ecevit'in Ege konusundaki girişimleri üzerine verdiği haberde «Yunan Hükümeti Ankara'nın yeni girişimi karşısında sasırmamıştır» dedi.

' - KTFD'nin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt VValdheim'a

, sunduğu Barış Planının toprak ve Maraş'la ilgili bölümlerinde Türklere

Ada'nın % 32 sini bıraktığı, 50 - 60 bin kadar Rum göçmenin evlerine

dönmesi sağlanacağı, Maraş'a dönecek Rumlara vergi muafiyeti ve ko-

laylıkları sağlanacağı ve İngiliz Üssü Dikelya'dakive emlâkin da Rumlara bırakılacağı açıklandı.

Türklere ait arazi

16- Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Siyasi Komisyonunda Yunanlıların Fransız Karasek'in Kıbrıs Raporuna itirazı reddedildi.

17- KTFD Başkanı Rauf Denktaş Senegal'in başkenti Dakar'da çalışmalarını sürdüren 9. İslâm Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansında yaptığı konuşmada, «Barış teklifimizi rumlara verdik, Türk Toplumu İslâm dünyası kanalıyla haklı davasını duyurma olanağına kavuşuyor» dedi.

18- ingiltere Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Neil Cameron,Çin askeri liderleriyle görüşmek üzere Pekin'e gitti.

26 Nisan 1978

1- Anadolu Ajansı yönetiminin değiştirilmesi konusunda yapılan işlemlerin yasaya aykırı olduğu iddiasıyla Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler ve Turizm ve TanıtmaBakanı Alev Coşkun aleyhinde AP'liler tarafından verilen gensoru önergesi Millet Meclisinde 193'e karsı 219 oyla reddedildi.

2- Bakanlar Kurulu yaptığı toplantıda, TRT Genel MüdürlüğüneCengiz Taşer'in getirilmesini kararlaştırdı.

3- Türkiye'yi resmen ziyaret etmekte olan Romanya BaşbakanıManea Manescu Başbakan Bülent Ecevit'le görüştü. Daha sonra APGenel Başkanı Süleyman Demirel'i Parlamento'daki çalışma odasındaziyaret etti.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in konuğu olarak Türkiye'de bulunan SSCB Genelkurmay Başkanı Mareşal OgarkovBaşbakan Bülent Ecevit'le görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklamayapan SSCB Genelkurmay Başkam Ogarkov «Aramızdaki iyi ilişkilerintemeli Lenin'le Atatürk tarafından atılmıştır. Bu ilişkilerin zayıflamasına olanak vermeye kimsenin hakkı yoktur. Yönetimimiz bu ilişkileriilerletmek kararındadır» dedi. Başbakan Bülent Ecevit ise, «Türk ulusubarış içinde yaşamak istiyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ünmilletimize en değerli emaneti olan bir sözü vardır. Yurtta Barış Cihanda Barış. Bu, Atatürk'ün barışı nasıl bir bütün olarak gördüğünü gösdüğünü gösterir. Ben, SSBC halkının da gerçek bir barış isteği içindeolduğuna inanıyorum» dedi.

5- SSCB Genelkurmay Başkanı Ogarkov'un yurdumuza yaptığıziyaretle ilgili bir açıklama yapan Millî Savunma Bakanı Hasan EsatIşık, «Sovyetlerle askeri alanda işbirliği ya da silâh alışverişi gibi herhangi bir konuya değinilmedi» dedi.

6- Boğaziçine yapılması düzünülen II. Boğaz geçişi için Bayındırlık Bakanlığfnca düzenlenen tartışmalı toplantıda bir konuşma yapanBayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, «II. Boğaz geçişi biçiminin ülkemizingencel ulaşım politikasını etkilemesi ve yönlendirmesi açısından önemison derece büyük» dedi.

7- Kültür Yüksek Kurulu Ankara'da toplandı. Toplantıda bir konuşma yapan Kültür Bakanı Ahmet Taner Kışlalı, «Kültür Yüksek Kuru-

lu, ulusal kültür politikasının oluşturulması ve geliştirilmesine katkıdabulunmak gibi çok önemli bir amaçla kuruldu» dedi.

8- Türkiye Madeni Eşya Sanayicileri İşverenleri Sendikası 22.Olağan Genel Kurulu için hazırlanan çalışma raporunda «Türkiye'de istihdam sorununun sosyal patlamaların temel nedenlerinden birini oluşturduğu» ileri sürüldü.

9- MİSK Genel Başkanı Ömer Faruk Akıncı düzenlediği basıntoplantısında «Bu hükümet çıkmaz sokakta kendisine yol aramaktadır.Yani yanlış yoldadır. Bir başka değişle gidicidir» dedi.

10- Gayrettepe Emlâk Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Tevfik İnan250 bin lira rüşvet alırken yakalandı.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylarda; istanbul'da bildiri dağıtanlara kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı, Adana'da ise 2 kişi öldürüldü, birbekçi yaralandı.

Ankara'da bir genç yaralandı, istanbul Edebiyat Fakültesi 1 günöğrenime kapatıldı, öğrenci olayları üzerine Kars'ta 24 saat sokağaçıkma yasağı Valilikçe kondu.

12- Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komisyonunda Türkiye'ye uygulanan silâh ambargosunun kaldırılması için yapılan 3. oturumunda konuşan Temsilciler Meclisi Başkanı Thomas O'Neill «Temsilciler Meclisi ve Senato gündeminde en önemli dış politika sorunuambargodur, iik mecliste de öncelikle görüşülecek» dedi. Eski Dışişlerive Savunma Bakanı Yardımcısı Kenneth Rush ise «Türkiye, ABD silâhlarını kendi sorunu için kullanan tek ülke değil» dedi.

13- KTFD'nin New-York Temsilcisi Nail Atalay Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri VValdheim'a gönderdiği mektupta, Türk tarafınıntoplumlararası görüşmeleri başlatmaya hazır olduğunun belirtti.

14- Londra'da yayınlanan «The Guardian» gazetesi SSCB Genelkurmay Başkanı Mareşal Ogarkov'un Türkiye'yi ziyareti nedeniyle yayınladığı yorumda «Mareşal Ogarkov'un ziyareti, Başbakan Ecevit'in,yeni ve değişik savunma imkânlarının kapısını açık tutmak istemesininişareti denilmektedir.

27 Nisan 1978

1- Adalet Bakanı Mehmet Can, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'üziyaret ederek çalışmaları ile birlikte ihtisas mahkemeleri kuruluş hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, ihtisasMahkemelerinin kurulmasından yana olduğunu bildirdi.

2- Romanya Başbakanı Manea Manescu ile Başbakan BülentEcevit arasında iki gündür sürdürülen görüşmelerden sonra, Romanya,Türkiye'ye 1978 ithalatı ve yatırım projelerinin devamı amacıyla 100milyon dolarlık kredi açmayı kabul etti. Başbakan Bülent Ecevit anlaşmanın imza. töreninde, «Bu işbirliğinin teknik ayrıntıları üzerinde duran ve ortak kararlarımızı ve niyetlerimizi açıklıyan bir protokolü debakan arkadaşımız Sayın Hikmet Çetin ile Rudulescu imzalamış bulunuyorlar» dedi.

3- İsmail Cem'in istifasıyla boşalan TRT Genel Müdürlüğüne,Cengiz Taşer'in atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün onayına sunuldu.

4- Genelkurmay Başkanr Orgeneral Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Türkiye'yi ziyaret eden SSCB Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Yardımcısı Mareşal Nikoali Vasilliyeviç Ogarkov, Heybeliada'daki Deniz Harb Okulu'nu ziyaret etti. Konuk GenelkurmayBaşkanı daha sonra Topkapı Sarayı île Dolmabahçe Sarayı'nı gezdi.

5- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Meksika'da başlıyacak IMF'nin ara toplantısına katılmak üzere uçakla İstanbul'dan Meksika'ya hareket etti. Müezzinoğlu havaalanında yaptığı açıklamada, «IMF'nin Türkiye'ye açtığı 450 milyon dolarlık kredinin ilk bölümü olan 150 milyondoların Türkiye hesabına geçirildiğini ve önümüzdeki hafta içinde fiilen kullanılmasına başlanacağını» bildirdi.

6- içişleri Bakanı İrfan Özaydınlı ile görüşen DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, 1 Mayıs'ın bütün isçilerin Dayanışma ve örgütlenmeBayramı olduğunu söylerken, içişleri Bakanı irfan Özaydınlı, «1 MayısBahar Bayramıdır» dedi.

7- Geçen yıl 6,5 lira olan ayçiçeği taban fiyatı. Bakanlar Kurulu'nca 8,5 lira olarak saptandı.

8- Ankara Valisi Tekin Alp, Ülkü Ocakları Derneğinin tüm yurtta yasadışı faaliyetlerde bulunduğunu ve derneğin MHP ile ilişkisinin

belgelerle saptandığını bildirerek, derneğin mahkeme kararı ile kapatılmasını istedi.

9- MİSK'e bağlı Çelik-iş Sendikası'nın örgütlediği ve çeşitli yerlere bomba attığı saptanan bir hücrenin 12 üyesi ilk sorgularından sonra tutuklandı.

10- «Güneş Ne Zaman Doğacak» adlı filmin yapımcısı Mehmet Kılıç, filmin oynadığı sinemaya bomba atılması üzerine, herhangi bir olaya meydan vermemek için filmi piyasadan çektiğini açıkladı.

11- Malatya ve Pazarcık'a gönderilen ve 5 kişinin ölümüne yol açanbombalarla ilgili olarak 2 kişi tutuklandı. Ankara'da 1 lise öğrencisi,İskenderun'da 1 isçi öldürüldü, 2 işçi de yaralandı.

12- Yunan Dışişleri Bakanı Papaliguras, Strasbourg'daki Türk-Yunan Dışişleri Bakanlarının toplantısından sonra gazetecilere yaptığıaçıklamada, «Türk meslektaşımla gelişmeleri kısaca gözden geçirdik»dedi.

13- Amerika'da yayınlanan «Washington Post» gazetesi yaptığı biryorumda, «Ecevit hükümetinin suçlanması Kıbrıs için gerekli yeni girişimleri engelliyecektir» dedi.

14- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Ortadoğu sorununda kendisini destekleyen ya da eleştirmeyen 11 Arap ülkesi liderlerine gönderdiği mesajlarında, bölgede barış sağlamak amacıyla giriştiği çabaları vesonuçları özetledi.

15- Afganistan'daki rejime muhalif olan ordu birlikleri ile havakuvvetleri, Devlet Başkanı Muhammet Davut rejimini askeri bir darbeile devirdiler. Kendisini savunma hizmetlerinin ve yeni yönetimin komutanı ilân eden General Abdülkadir radyoda «Yeni bir askeri devrimkonseyinin» yönetimi ele aldığını açıkladı.

28 Nisan 1978

1- Millî Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün başkanlığında bir toplantı yaptı. Toplantıdan sonra Bakanlar Kuruiu toplanarak, Millî Güvenlik Kurulunda alınan tavsiye kararlarını görüştü.

Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulu toplantısından önce yaptığı açıklamada, «Toplantıda iç güvenlik sorunlarının görüşüleceğini»bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Sovyet Genelkurmay Başkanıve Savunma Bakan Yardımcısı Mareşal Nikoali Vassilliyeviç Ogarkov'ukabul ederek bir süre görüştü.

3- Memur emeklisi olan karı ve kocadan birinin ölümü halinde,hayatta kalan eşinin kendi emekli maaşından başka ölen eşinin haketmiş olduğu emekli maaşının da yüzde 75'ine kadar kısmını alabilmesine olanak sağlayacak olan kanun teklifi Meclis Komisyonlarında kabul edildi ve Meclis gündemine girdi.

4- Vergi Tasarısını inceleyen Alt Komisyon çalışmalarını sürdürdü ve prensip olarak İşletme Vergisi kapsamının daraltılması benimsendi.

Maliye Bakanlığından yapılan bir açıklamada, Alt Komisyonda incelenmekte olan Vergi Tasarısının az gelirli yurttaşları koruyucu biçimde hazırlandığı bildirildi.

5- Kültür Bakanlığı, 9'u resim 2'si .heykel dalında 11 sanatçıya«Devlet Sanat Ödülü» verdi.

6- AP Muğla Milletvekili Zeyyed Mandalinci bir demeç vererek,«Bağımsız başbakanla milli koalisyon kurulmasını» önerdi.

7- Romanya Sosyalist Cumhuriyeti Başbakanı Manea Manescu,İzmir'den İstanbul'a geldi. İstanbul Valisi İhsan Tekin tarafından karşılanan konuk Başbakan verdiği demeçte, Başbakan Ecevit ile Ankara'da yaptığı görüşmelerin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine büyük katkıda bulunacağını söyledi.

Bu arada Başbakan Bülent Ecevit ile Romanya Başbakanı Manescu'nun iki ülke arasında, «uzun vadeli mal ve kredi anlaşması» yapılmasını kararlaştırmalarından sonra anlaşmanın haziran ayının ikinci ya-

rısında yapılacak Karma Ekonomik Kurul toplantısında imzalanmasıiçin çalışmalara başlandı.

8- DİSK tarafından düzenlenen İstanbul'daki 1 Mayıs töreninekatılacak kuruluşlar ve bu törende taşınacak dövizler 1 Mayıs HazırlıkKomitesi tarafından saptandı.

9- izmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu bulunan TİKKO üyelerinden Orhan Bakır'ı idama, Mustafa Çelik ve Hüseyin Akül'ü ömürboyu hapse mahkûm etti.

10- Ankara'da sağ eğilimli olduğu ileri sürülen bir grup MamakLisesini bastı, 5 öğrenci yaralandı.

11- Urfa Eğitim Enstitüsünde iki grup arasında çıkan çatışmada50 öğrenci ve 10 polis yaralandı. Olay askeri birlikler tarafından bastırıldı.

ODTÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Tosun Terzioğlu'nu öldürmeyi plânlayan Murat Coşkun ve Hacı Polat isimli kişiler tutuklandı.

12- Tiyatro sanatçısı Muammer Karaca, tedavi edilmekte olduğuHayat Hastanesinde öldü.

13- Avrupa - Konseyi Bakanlar Komitesi toplantılarına katılarak,bu arada iki günden beri Strasbourg'da ikili görüşmelerini de sürdüren Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun «Cumhuriyet gazetesi muhabirineyaptığı açıklamada, «Gerek Yunanlı meslektaşı ile gerekse Yunan Hükümetinin diğer üyeleri ile yapılan görüşmelerden Yunanistan'ın Ecevit Karamanlis dialogunu sürdürmek niyetinde olduğu izlenimini edindiğini» belirtti.

14- Washington'da temaslarını sürdüren KTFD Anayasa Danışmanı Prof. Mümtaz Soysal, Yunan Lobisinin isteği üzerine Rum lobisininüç lideri ile yaptığı tartışmalı görüşmeden sonra, «Masaya oturmadanödün koparma çalışmaları sonuç vermez» dedi.

15- Avrupa Konseyi Meclisinde, Karasek raporuna dayanan birkarar suretinin kabul edilmesi, İngiliz basınında Türkiye'nin bir diplomatik zaferi olarak nitelendirildi.

16- 9. islâm Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı Senegal'ınbaşşehri Dakar'da yayınlanan ortak bildiri ile çalışmalarını tamamladı.

Ortak bildiride Türkiye'yi yakından ilgilendiren Kıbrıs ve Denizhukuku ile ilgili bölüme de yer verildi.

• Toplumlararası görüşmelerdeki Rum Temsilcisi Papos Papdopulos BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim'a gönderdiği bir mesajda*toplumlararası görüşmelerin başlamasına ilişkin çağrıda bulunması halinde, Rum yönetiminin masaya oturmıyacağını ve çağrıya katılmayacağını bildirdi.

17- Afganistan'da önceki gün gerçekleştirilen askeri darbe ile devrilen General Muhammed Davud Han'ın darbe sırasında öldürüldüğüaçıklandı.

18- Lübnan Parlamentosu, Filistin örgütleri dahil ülkedeki yasadışı tüm silâhlı güçlerin dağıtılmasını ve bu güçlerin elindeki silâhlarıntoplatılmasını kararlaştırdı.

29 Nisan 1978

1- Bakanlar Kurulu toplantısıyla ilgili olarak yayınlanan hükümet bildirisinde, iç güvenliği ilgilendiren konularda yargının işleyişineetkinlik kazandırmak için alınması tasarlanan önlemlerin hükümetçebenimsendiği ayrıca, valilerin yetkilerine tam bir işlerlik kazandırılmasının kararlaştırıldığı açıklandı.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, anarşi, vergi ve zamları eleştirerek «Hükümetinbunca korku ve endişeyi umursamadığını, çıkabilecek olaylardan sorumlu olduğunu» söyledi.

15. Uluslararası Efes Festivalinde bir konuşma yapan Turizm veTanıtma Bakanı Alev Coşkun, 1978 yılı turizm mevsimini açarken,«Türkiye'nin turizm yapamayan bir turist cenneti olduğunu» söyledi.

3- İğdır ve Kars'ta meydana gelen olayları ve asayiş durumunuincelemek için Kars'a gelen İçişleri Bakanı irfan Özaydınlı, «Can güvenliği, öğretim özgürlüğü ve yasaların geçerliliğini sağlamak hükümetingörevidir» dedi.

Ankara'da Ulucanlar Caddesi Cezaevi yakınlarında bir bomba ihbarı alan polis ekiplerinin, olay yerinde bombayı etkisiz hale getirmeçalışmaları sırasında patlayan bomba görevli bir polis memurunu ağırşekilde yaraladı.

Anarşik olaylar, Hekimhan, Mardin, Bingöl, Eskişehir, Aydın'dadevam etti. Edirne bölge cezaevinde tamamen bastırıldığı bildirilenkavga sırasında, iki hükümlü yaralandı.

4- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Yüceler, Et ve Balık Kurumu mamullerine %40 oranında zam yapıldığını açıkladı.

5- Yeni kurulan Yerel Yönetim Bakanlığına, İçişleri Bakanlığınabağlı Mahalli idareler Genel Müdürlüğü, Üler Bankası ve DPT bünyesindeki il ve Mahalli idareler Plânlama Şubesi bağlandı.

6- SSCB Genelkurmay Başkanı Nikolai Vasiliyeviç Ogarkov, beşgün süren resmi ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

7- DiSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, Yürütme Kurulu üyeleri ile düzenlediği basın toplantısında, «1 Mayıs'ta hiçbir aksamayagöz yumulmayacaktır» dedi.

8- Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yüksek istişare Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkam'nın 23 NisanMilli Hakimiyet ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesaj doğrultusunda, «Siyasi partilerin anarşiye karşı birleşmeleri» istendi.

9- Anarşik olayları önlemek ve hareketleri meydana getirenlerhakkında seri karar verebilmek için kurulması düşünülen ihtisas mahkemelerinin esasları belli oldu. On ilde faaliyet gösterecek olan mahkemelerin isteklerini bütün resmi kuruluşların en seri şekilde yerine getireceği, mahkeme üyeleri ile eş ve çocukları için özel koruma ekiplerioluşturulacağı bildirildi.

10- POL-DER Genel Başkanı Mehmet Polat ve Yönetim Kuruluüyelerince yapılan açıklamada, «Bir zamanlar işkenceyi teşvik edenlerinişkenceden söz etmeleri gülünçtür» dendi.

11- Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığında TürkiyeCumhuriyeti ile Almanya Cumhuriyeti arasında 50 milyon Marklık yardım anlaşması imzalandı.

12- VVashington'daki temaslarını sürdüren KTFD Anayasa Danışmanı Prof. Mümtaz Soysal, Başkan Carter'in Danışmanı Clark Ciffordve Dışişleri Bakanlığında Kongre isleri ile görevli Nelson Ledsky ileayrı ayrı görüştü. Prof. Soysal Yunan lobisi ile yaptığı görüşme üzerine de, «Ambargonun kaderini Ecevit'in Amerika gezisi tayin edecek»dedi.

13-KTFD Başkanı Rauf Denktaş BM üyelerine gönderdiği bir muhtırada, Rum toplumu lideri Spiros Kipriyanu'nun federasyon tezine dayanan Türk önerilerini reddetmesini sert bir dille eleştirdi ve Rumlarıntutumlarını yeniden gözden geçirmelerini önerdi.

14- Fransa'da yayınlanan Le Figaro gazetesinde, «Fransız ermenileri Türk aleyhtarı gösterilerinde Yahudilerle işbirliği yapıyorlar» seklinde bir haber yer aldı.

15- Devlet Başkanı Muhammed Davud'a karşı düzenlenen kanlıdarbeden sonra Afganistan'da hala yer yer çatışmaların sürdüğü, Davud'un ailesi ve yakınlarının Fransız elçiliğine sığındığı haberi verildi,öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığının Afganistan'daki darbeyi «sürpriz» olarak karşıladığı ve böyle bir gelişme beklemediği, bir bakanlıksözcüsü tarafından açıklandı.

16- Kızıl Tugaylar tedhiş örgütü tarafından kaçırılan eski Başbakan ve Hıristiyan Demokrat Partisi Lideri Aldo Moro, partisine ve Papa6. Paul'a bir mektup göndererek kendisini kurtarmaları çağrısında bulundu.

30 Nisan 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Başkanlığındaki Türk heyetinin Bulgaristan Devlet Konseyi Başkanı Todor Jivkov'un resmi konuğu olarak3 Mayıs 1978 günü askeri bir uçakla Varna'ya gideceği bildirildi.

2- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, yaptığı basın toplantısında,nereden geiirse gelsin silahlı eylemlerin karsısında olduklarını söylerken, «Anarşinin üstesinden geleceğiz» dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Hasan Esat Işık, Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanı Maraşal Ogarkov ile yapılan görüşmelerde askeridüzeydeki temasların ülkeler arasındaki güvenceye yardımcı olacağıdüşüncesinin egemen olduğunu söyledi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Can, kurulması öngörülen «İhtisasMahkemeleri» konusunda A.A.'nm sorularını yanıtlarken, «Adalete etkinlik kazandırılması amacıyla yeni önlemler alınmaktadır. Terörist eylemlere bakmak üzere yeni mahkemeler oluşturulacaktır» dedi.

5- Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 67 eğitimenstitüsünden 53'ünün öğrenime açık olduğu geri kalan 14 eğitim enstitüsü'nün de 22 Mayıs'a kadar öğrenime açılacağını bildirdi.

6- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ verdiği demeçte,«Demirel bir türlü anarşi hangi yönden gelirse gelsin karşısındayız diyememektedir» dedi.

7- MSP'nin Doğu Karadeniz Bölgesi toplantısına katılan GenelBaşkan Necmettin Erbakan, «Viskiden, bardan, pavyondan vergiyi kaldıran hükümet meyva suyuna ağır vergiler getirdi. Anarşi 10 misli arttı» dedi.

8- AP Bitlis Senatörü Kâmran İnan yaptığı basın toplantısında,Türkiye'nin bazı dış kaynaklar tarafından parçalanmak istendiğini ilerisürerken, «Malatya olayları Türkiye için bir ders kaynağı olabileceksebelki Malatya'deki bu yaralara rağmen Türkiye'yi kurtarmak mümkünolur» dedi.

9- Kıbrıs Rum Göçmenleri Cemiyeti, Başbakan Bülent Ecevit'inbaşarıyla yürüttüğü dış politika sayesinde Kıbrıs Rum Yönetiminin büyük darbeler yemekte olduğunu ileri sürdü.

10- Amerika'ya giden İsrail Başbakanı Menahem Begin'in Batı Şe74

ria ve Gazze konusunda Başkan Carter'e yeni açıklamalar sunacağı bildirildi.

11- Nikaragua Devlet Başkanı Anastosio Somoza, 22 gündenberibütün ülkede okulları işgal eden öğrencilerin isteklerini karşılamayıkabul etti.

12- Etyopya'nın Eritre bölgesinin bağımsızlığı için gerilla savaşıveren «Eritre Kurtuluş Cephesi» Etyopya ordusunun 100 bin kişilik birkuvvetle Eritre'nin kurtarılmış bölgelerine karsı genel bir saldırıyı başlattığı açıklandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106