13.3.1978
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1978

1 Mart 1978

1- Ecevit Hükümetinin Devalüasyon kararı ile Türk Lirasının değeri çeşitli yabancı paralara göre ortalama yüzde 32,5 düşürüldü.

2- Millet Meclisinde Siyasî Partiler Kanunu değiştiren yasa teklifi kabul edildi.

3- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu düzenlediği basın toplantısında, «Ekonomik önlemler Türkiye'ye dış kredi almasını sağlayacak» dedi.

4- Danıştay Başkanı Prof. İsmail Hakkı Ülgen Danıştay binasınayapılan saldırıyı nefretle karşıladığını belirterek «Bu saldırıyı düzenleyen, insanlık ve Türklük dışı, devlet ve adalet düşmanı, gözü dönmüş bu yaratıkların asla cezasız kalmayacağına tam bir inanç ve güven içinde bulunduğumuzu büyük milletime içten saygılarımla arzederim» dedi.

5- DiSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, Devalüasyon kararınıeleştirirken, «Bütün işçi sınıfının bu tür önlemlere karşı çıkacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır» dedi.

6- İstanbul Sanayi Odası Başkanı Nurullah Gezgin, «Yapılan Devalüasyon aylardır değişik iç ve dış çevrelerin zorlaması sonucu kaçınılmaz bir uygulamadır» dedi.

Öte yandan İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi öğretim Üyelerinden Haluk Cillov, «Devalüasyonu isabetli bir karar» olarak nitelendirirken, «Devalüasyon bence geç bile kalmıştır» dedi.

7- Anadolu Ajansı Genel Müdürü Atilla Onuk, «Demeçlerle kâğıtüzerindeki yazışmalarla aylık ödenmez. AA mensupları müessesenin tarihinde ilk kez bugün ücretlerini alamamışlardır» dedi.

8- Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu AP Aydın Milletvekili Mutlu Menderes, geçirdiği trafik kazasından sonra aldırıldığıhastahanede kurtarılamayarak öldü.

9- Bedelsiz ithalat yoluyla getirilen her türlü yabancı eşyanın,Amerikan Pazarları diye anılan ticari yerlerdeki satışına, 31 Mart'a kadar izin verildi.

10- TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genel Kurul bildirisinde. yabancı sermayeye verilmiş tüm arama ve işletme ruhsatlarının tazminat ödenmeksizin iptali önerildi.

11- 153. Dönem karışık ve 154. Dönem tabib yedeksubay adayları, 1 Nisan 1978'de silah altına alınacaklar.

12- İstanbul Mali Polis Müdürlüğü, yaklaşık 135 milyon lira değerinde sahte ABD doları ve İsviçre frangı ele geçirirken, Siyasî Polis tahrip gücü yüksek 1,5 ton patlayıcı madde buldu.

13- İzmir'de Akbank Halit Ziya Şubesinden Merkez Şubeye 1,5milyon lira götüren iki veznedar, kimliği saptanamayan üç kişi tarafından soyuldu.

14- Türkiye Kupası maçlarında alman sonuçlardan sonra Galatasaray, Ankaragücü, Zonguldakspor, Kayserispor, Bursaspor ve Adanademirspor çevrek finale kaldılar.

15- Kıbrıs Rum Toplumu Lideri Spiros Kipriyanu Türklerin Kıbrıssorununun çözümüne lişkin politikasının değişmesi gerektiğini savunarak, «Kıbrıs sorununun adil bir çözüme bağlanması için bu şarttır» dedi.

16- Amerikan yönetimi, 1979 Malî Yılı içinde israil'e barış içingerekli cesur kararları alabilmesi amacıyla 1,8 milyar dolar Güvenlik Yardımı yapılması için Kongreye başvurdu.

17- Çin Başbakanı Hua Kuo Feng, Çin 5. Ulusal Kongresindeyaptığı konuşmada, sanayinin modernleşmesi hamlesinde ilk görevin «Tarımın ülke çapında yeniden düzenlenmesi» olduğunu söyledi.

18- Sosyalist Parti Lideri Mitterand, Fransa'da solun seçimler kazanması halinde, Fransa'nın Ortak Pazar içinde kalmaya devam edeceğini açıkladı.

19- Pakistan Sıkıyönetim Komutanı General Ziya Ül Hak, Pakistan'da tüm siyasal hakları 1 ay yasakladı.

2 Mart 1978

1- Meclis Başkanvekilierinden Muslin Görentas'ın başkanlığında yapılan bileşimde çoğunluk sağlanamadığından Millet Meclisi Genel Kurulu, 22 Mart Çarşamba günü saat 15'e kadar çalışmalarına ara verdi.

2- Bakanlar Kurulu, devalüasyon kararından sonra ihracatçılarınhaksız kazanç sağlamalarını önlemek için vergi iadesi oranlarını düşürerek, pamuk ve tütün ihracında vergi iadesini tümü ile kaldırdı.

3- Bugünden itibaren yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararınagöre, toplam ödenebilir vergi iadesinin üst sınırı yüzde 40'tan yüzde 30'a indirildi.

Öte yandan Maliye Bakanlığı bir tebliğ yayınlayarak, desteklemefiyatları 1 Mart 1978'den önce belirlenmiş tütün, pamuk, zeytinyağı,fındık ve kuru üzüm ihracatında, devalüasyon, dolayısıyla meydana gelecek artışların, Merkez Bankasında açılacak özel bir hesaba yatırılması gerektiğini bildirdi.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Partisinin ortak grubunda yaptığı konuşmada, devalüasyon kararlarının bugünkü haliyle sadece enflasyonu ve pahalılığı körüklediğini öne sürerek, «Paranın değerini elli günde yüzde 30 - 40 yıprattılar» dedi.

5- Yargıtay Başsavcılığı, Ankara Savcılığı ile MHP Genel Başkanlığına birer yazı yazarak makineli tüfeklerle yakalanan ülkücü olduğu iddia edilen dört kişinin parti ile ilişkilerinin bildirilmesini istedi.

6- Türk-İş Yönetim Kurulu'nun istanbul'da üç gün süren toplantısından sonra yayınlanan bildiride, anarşi ve enerji konularının yanısıra «Devalüasyonla beraber yan tedbirlerin getirilmesi» istendi.

7- Türk parasının değerinin yüzde 32 oranında düşürülmesi üzerine bir açıklama yapan Tüm Memurlar Birleşme ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Erhan Tezgör, «Paramızın değerinin düşürülmesinin, 14'e çıkarılan memur katsayısını da fiilen 10'a düşürmek demek olduğunu» söyledi.

Devalüasyon ile ilgili görüşlerini açıklayan Ege Üniversitesi iktisad Fakültesi profesörlerinden Oğuz Çataloğlu, yapılan devalüasyonun gerekli ve zamanında olduğunu belirtti.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Necdet Esen de konuya ilişkin olarak ANKA Ajansına yaptığı açıklamada, «Ek önlemler alınmazsa devalüasyon yarar sağlamaz. Gerekirse yeni zamlara da ihtiyaç var» dedi.

8- Antalya'nın Elmalı ilçesinde, TÖB-DER binasına tabancaylayaylım ateşi açılması sonucu 2 öğrenci, 1 öğretmen ve 1 memur yaralandı. Polis olayla ilgili oldukları öne sürülen 3 öğrenciyi gözaltına aldı.

9- Ankara'nın Gülveren Bahçelerüstü semtinde Muharrem Gülalpoğlu adlı bir ortaokul öğrencisi dövülerek öldürüldü.

10- Uluslararası Para Fonu (IMF) ortalama yüzde 32,5 dolayındagerçekleştirilen son devalüasyonu olumlu karşıladı. Ecevit hükümeti tarafından alınan son ekonomik önleme ilişkin görüşlerini açıklayan IMF yetkilileri, «ilkelerde büyük bir anlaşmazlık yok, uygulamada önlemlerin dereceleri üzerinde tartışma yapılabilir» dedi".

11- Alman basın ve TV'si Türk lirasının değerinin diğer paralaraoranla ortalama yüzde 32,5 düşürülmesini olumlu karşıladı.

Die Welt gazetesi konuya ilişkin yorumunda, «Demirel'in 2,5 yıldır yapamadıklarını Ecevit 2 ayda yaptı» dedi.

12- NATO Başkomutanı Alexander Haig ABD Kongresi Dış ilişkiler Komisyonunda yaptığı konuşmada, «Türk savunma gereksinmeleri çok kaygı verici durumdadır» dedi.

3 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ileyaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında «Önümüzde sıkıntılı bir dönem bulunsa da bu süratle sona erecek ve Türkiye yıl sonuna doğru esenliğe çıkabilecektir» dedi.

Ecevit, Alman ZDF Televizyonuna verdiği özel demeçte de «Halkımız, Türk - ABD ilişiklerini serinkanlı ve daha gerçekçi değerlendirmektedir» dedi.

2- Adalet Bakanlığınca hazırlanarak Bakanlar Kuruluna sunulan yasa,tasarısının, iyi hali görülen hükümlülerin cezalarını yarıdan fazla kısaltacağı bildirildi.

3- Uluslararası Para Fonu (IMF) ile görüşmeler yapacak 6 kişilik Türk Heyeti Washington'a gitti.

4- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, Yargıtay Başsavcısının MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkındaki talebi ve dayandığı kanun hükümlerinin Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia etti.

5- CHP Kadın Kolları Yönetim Kurulu, 2 Mart 1978 tarihi ile istifa etti.

6- Hazine Genel Müdürlüğünce, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulunun fesh edilerek yönetimin bir kayyum heyetine verilmesi istemi ile açtığı davanın duruşmasına, 4. Ticaret Mahkemesinde başlandı.

7- Aşiret çatışması yüzünden Siirt'te 6 kişi öldürüldü. Gaziantep'in Pazarbaşı semtinde bir kahvehaneye açılan ateşte 1 işçi öldü.

8- Carter Yönetimi, 3 Orta Doğu ülkesine uçak satışının belli bir süre için ertelenmesine ilişkin Senatörler tarafından yapılan önerileri reddetti.

9- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, ülkesi ile İsrail arasındakiikili görüşmelerin kesilmesinden bu yana ilk kez, israil Başbakanı Menahem Begin'e bir mesaj gönderdi.

10- Etyopya Devlet Başkanı Hoile Moriam, Küba askerlerinin kendileriyle birlkite Eritre ve Ogaden Bölgelerinde çarpıştıklarını resmi olarak açıkladı.

4 Mart 1978

1- Fransız televizyonu «TF 1» e bir demeç veren Başbakan Bülent Ecevit «Komşumuz Yunanistan ile dostluk kurmak için hükümetimiz elinden gelen her şeyi yapacaktır. Bu yıl Kıbrıs sorununa bir çözüm getirebileceğimizi umut ediyorum» dedi. Ambargo konusuna da değinen Ecevit, ambargonun yakında kaldırılacağına inandığını söyledi.

2- Görev süresi 6 Martta sona erecek olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar, 2. Ordu Birliklerine yaptığı veda ziyaretinde kendisi ile görüşen gazetecilere, «Kutsal görevimi Orgeneral Kenan Evren'e gönül rahatlığı ile devrediyorum» dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ortaokul, lise ve yüksek İslâm enstitülerinde pazartesi günü başlayacak öğrenim ve yarı yıl dinlenceleri uzatılan eğitim enstitüleri ve diğer yüksek okullarla ilgili bilgi verdi. Uğur, eğitim enstitüterinde derslere 3 Nisanda, Bakanlığa bağlı diğer yüksek okullarda da 15 Martta başlanacağını belirtti.

4- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinin ortaklarının ve ortak olmadığı hade ürününü birliklere satma taahhüdünde bulunan üreticilerin sadece borç senedi karşılığı üreticiyi güçlendirme kredisinden yararlanacaklarını açıkladı.

5- İmar ve İskân Bakanı Ahmet Karaaslan, Tercüman gazetesineverdiği özel demeçte, mesken probleminin kısa sürede çözümlenebilmesi için kurulması düşünülen «Türkiye Arsa ve Konut Kurumu»nun 50 milyar lira sermayeli olacağını açıkladı.

6- Devalüasyon nedeniyle, Türkiye'den 5 Mart 1978 günü başlayacak geziler için geçerli olmak üzere dış hat uçak bilet ücretleri yaklaşık yüzde 30 arttırıldı.

7- «27 Mayıs» şilebinde yaklaşık 25 milyon TL değerinde demirkaçakçılığı ortaya çıkartılarak, Samsun Gümrük İdaresince şilebe elkonuldu.

8- Giresun'un Bulancak ilçesinde yatsı namazından dönenlerebilinmeyen kişilerce açılan yaylım ateşi sonucu İsmail Emekçi VB Hasan Beyaz adlı kişiler öldü.

Erzurum'da Erzurum Yüksek öğrenim Derneği üyesi Ziraat Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Mahmut Yıldırım sağcı olduğu ileri sürülen bir grup tarafından öldürüldü.

1977 Aralık ayından beri «Salyut 6» istasyonu ile dünya çevresinde yörüngede bulunan iki Sovyet kozmonotu uzayda en uzun süre kalma rekorunu kırdı.

9- Nikaragua Devlet Başkanı Anastasio Somoza, Anayasa'nm değiştirilmesinden ve komünistler de dahil olmak üzere her türlü görüş ve ideolojiye örgütlenme özgürlüğü tanınmasından yana olduğunu açıkladı.

10- İspanyol Hükümeti sinemadan sonra tiyatro sansürünü de tümü ile kaldırdı.

11- Venezuela «Aeropostal» Havayollarına ait bir uçak denize düştü, 47 kişi öldü.

5 Mart 1978

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar Akdeniz Haber Ajansı Genel Yayın Müdürü Yasar Güngör'e verdiği özel demeçte, «Ulusal Savunma Sistemi ve kont-gerilla diye birşey yoktur» dedi.

Sancar Genelkurmay Başkanlığı süresince en çok önem verdiğikonusunun «Kıbrıs Barış Harekâtı» olduğunu bildirdi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısmda, hükümetin aldığı son ekonomik tedbirleri ve asayiş durumunu eleştirerek, «Devalüasyon görülmemiş pahalılık yaratacaktır»dedi. Demirel, Ecevit Karamanlis zirvesi hakkında da görüşmelerin bir sonuç sağlamayacağını ancak memleketimize faydalı olması dileğinde olduğunu sözlerine ekledi.

3- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Uşak'a gelenve CHP İl Merkezinde tütün üreticileri ile görüşen Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, Devalüasyondan doğan kur farkı, Merkez Bankasında bir fonda toplanacak ve bu paralar tütün üreticilerine dağıtılacaktır» dedi.

CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ ise CHP'nin genişletilmiş İzmir il Divanında yaptığı konuşmada, Hükümet hasta ekonomiyi kurtarmak için devalüasyon yaptı» dedi.

4- Danıştay kararı uyarınca Devlet Meteoroloji işleri Genel Müdürlüğüne yeniden atanan Prof. Dr. Ümran Emin Çölaşan görevinden istifa etti.

5- Ankara'da Zübeyde Hanım Ana Okuluna konulan patlayıcımadde görevliler tarafından tesirsiz hale getirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı 2. Aksam Sanat Okulunda kaynakçı olarakçalışan Osman Aslan silahlı dört kişi tarafından öldürüldü, iki arkadaşı Seyit Ali özdemir ve Mustafa Özkan ise yaralandı.

İstanbul'da Köprü - Adalar seferini yapan yolcu vapuruna saatlibomba konuldu. Bomba tesirsiz hale getirildi.

Gölcük Adliye, Emanet Deposu kimliği bilinmeyen kişilerce soyuldu. Çok sayıda silah ve mermi çalındı.

Ayrıca; İstanbul, Eskişehir, Samsun ve Ankara'da muhtelif yerlerepatlayıcı madde atıldı.

6- Kıbrıs'taki üç günlük temaslarını tamamlayarak memleketinedönen İngiltere'nin dışişleriyle görevli Devlet Bakanı Frank Judd, Kıbrıs'tan ayrılmadan önce verdiği demeçte, «Türk Silâhlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'taki varlığının Türk toplumunun güvencesi olduğunu» söyledi.

7- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat Kahire'de yayınlanan birdergiye verdiği demeçte, Ortadoğu sorunu için toplanması tasarlanan Cenevre Konferansına karşı çıktı ve bu konferansın toplanmasını isteyen Sovyetler Birliği ile Suriye'yi eleştirdi.

8- Bir «IMF» heyetinin Kahire'ye yaptığı ziyaretin sonuçlarınıdeğerlendiren yarı resmi EI-Ahram gazetesi, IMF'nin Mısır'a önümüzdeki üç yıl içinde yaklaşık 800 milyon dolarlık kredi vereceğini açıkladı.

9- Fransız Sosyaist Partisi Lideri François Mitterrand «Cumhuriyet» gazetesine verdiği demeçte, Fransa'da solun zaferi Güney Avrupa'daki tüm sol güçlere olumlu katkıda bulunabilir» dedi.

10- Nötron bombasının ülkesine getirilmesine karşı çıkan Hollanda Savunma Bakanı Roelof Kruisinga hükümetten istifa etti.

6 Mart 1978

1- Kara Kuvvetleri Komutanlığından Genelkurmay Başkanlığınaatanan Orgeneral Kenan Evren Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında yapılan törenle görevi emekliye ayrılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar'dan devraldı.

2- Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu Türkiye Bilimsel veTeknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen enerji konferansını açarken yaptığı konuşmada, «Elektrik açığını kapatabilmek için iki yılda bir atom santralı kurmalıyız» dedi.

3- Bakanlar Kurulu Demir Çelik fiyatlarına ortalama yüzde 34oranında «zam» yaptı. Zamlı fiyatların 9 mart tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi.

6 - 8 Mart tarihleri arasında üç gün süre ile pik demir, kütük uzunhadde mamulleri ve yassı hadde mamullerinin satışı ve henüz teslim edilmeyen demirlerin teslimi ya da bir başka yere taşınması yasaklandı.

4- Millî Savunma Bakanı Hasan Esat Işık yaptığı açıklamada,askerlik süresinin ulusal güvenlik sorunları gözönünde tutularak yeniden değerlendirileceğini bildirdi ve Bunu yaparken kabil olduğu ölçüde askerlik süresini azaltmaktan çekinmeyeceğiz» dedi.

5- KTFD Başkanı Rauf Denktaş toprak ve anayasal önerilere sonseklini vermek amacıyla görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'yageldi.

6- Genelkurmay Başkanlığı'nın Orgeneral Kenan Evren'e devirtöreni nedeniyle Ankara'ya gelen NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral Alexander Haig Başbakan Bülent Ecevitle görüştü. Orgeneral Haig ziyaretinin gerçek amacının Türkiye'ye uygulanmakta olan silah ambargosunun kaldırılması konusunda ABD Kongresindeki son gelişmelerle ilgili bilgi vermek olduğunu belirtti.

7- Ankara'da karşıt görüşlü liselilerin, Keçiören Aktepe semtindesilahlı çatışması sırasında yoldan geçmekte olan 9 yaşındaki EmineKüçükkale öldü, annesi ise ağır yaralandı.

Gaziantep'te ÜLKÜ BİR Eski Başkanı M. Ali Kocaoğlu Karsıyaka'daki evine giderken kimliği bilinmeyen kişilerin açtığı ateş sonucu öldü.

Anarşik olaylar İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Erzurum ve Mardinde de devam etti.

8- Birinci ve ikinci Ordu Birliklerine bağlı bazı depolardan silâhçalındığı ihbarları üzerine, bütün birliklerde silâh sayımına başlandı.

9- Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile. Uluslararası Para Fonu(IMF) arasındaki görüşmeler Washington'da başladı. Görüşmelerin en kısa sürede sonuçlanacağı bildirildi.

10- Mısır ile İsrail'i uzlaştırmak amacıyla çıktığı Ortadoğu gezisini sürdüren ABD Dışişeri Bakan Yardımcısı Alfred Atherton, Suudî Arabistan'a yapacağı geziyi iptal ederek Ürdün'den Mısır'a geçti.

Atherton, İsrail Başbakanı Menahem Begin'in bir mesajını MısırDevlet Bakanı Enver Sedat'a getirdiğini açıkladı, ancak mesajın konusu hakkında bilgi vermedi.

11- ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Andrevv Young Newsweek» dergisine verdiği demeçte, Kübalıların Sovyetler Birliğinden emir aldıkları için değil, Afrika ükelerinin bağımsızlığı için bu kıtadaki çatışmalara müdahale ettiklerini söyledi.

12- 1976'da Helsinki'de toplanan Avrupa'nın güvenliği ve işbirliği konferansının uygulamalarını ele almak için toplanan Belgrad Konferansında kapanış bildirisi Malta'mn direnişi yüzünden imzalanamadı.

13- Pakistan'ın Dünya Bankasının yan kuruluşu olan UluslararasıKalkınma örgütü (DPA) ve diğer finansman kaynaklarından toplam 115 milyon dolar tutarında krrfdi alacağı açıklandı.

7 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyliile görüşmesinden sonra gazetecilere Sayın Bozbeyli'ye iç ve dış sorunlar hakkında ayrıntılı bilgiler verdim» derken, DP Genel Başkanı Bozbeyli ise «Yunanistan Başbakanı Karamanlis ile Başbakanın yapacağı görüşme ve Kıbrıs'ta barışçı bir çözüme ulaşabilmek için atılacak adım konusunda görüşmelerimiz oldu» dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit Fransa'da yayınlanan «Le Figaro» gazetesine verdiği demeçte Türk - Yunan diyalogunun kurulmasının zorunlu olduğunu söyledi.

3- AP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Toplantıdan sonra yayınlanan bildiride «Türkiye'nin bir anarşi ülkesi haline getirildiği» belirtildi.

4- Hükümetin aldığı mali ve ekonomik kararların uygulanması veyurt düzeyinde fiat hareketlerinin yakından izlenmesi için «Bakanlıklararası Fiat Hareketleri Denetim Komitesi» adlı bir komite kuruldu Komiteye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Dr. Faruk Sükan başkanlık edecek.

5- Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tüm yüksek okullarda can güvensizliği nedeniyle öğrenimi aksayan öğrencilerin tümüne, yeni alınan bir kararla okula devam hakkı verildi.

6- KTFD Başkanı Rauf Denktaş «Milliyet» gazetesine verdiği özeldemeçte «Rumlara esnek davramlacağım ve görüşmelerin koparılmayacağını söyledi.

7- Uşak'ta polisin yaptığı bir operasyonda çeşitli anarşik olaylara karıştıkları iddia edilen 10 kişi yakalandı.

8- Uluslararası Para Fonu «IMF» yetkilileriyle Washington'dagörüşmelerde bulunan Türk Heyetinin teklifleri olumlu karşılanarak, önerilen 45 milyon dolarlık kredinin hemen verilmesi önerildi.

9- ABD Başkanı Jimmy Carter TV'de yaptığı konuşmada üç aydır grevde bulunan kömür işçilerinin direnişlerine Taft-Hartley yasası uyarınca müdahale edeceğini belirtti.

10- ABD'ye resmi bir ziyarette bulunan Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Tito, Başkan Jimmy Carter ile Beyaz Saray'da bir görüşme yaptı.

8 Mart 1978

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Hükümete bir yazı göndererek,«TRT Genel Müdürlüğüne ismail Cem'in atanması konusundaki takdir yetkisinin idareye ait olduğunu ancak, bu atamayı sakıncalı gördüğünü» bildirdi.

2- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş düzenlediği basın toplantısında, «CHP iktidarı Cumhuriyet tarihimizde tek parti diktatörlüğünde bile görülmemiş bir parti devletine yönelmiştir» dedi.

3- Orgeneral Nurettin Ersin'in Kara Kuvvetleri Komutanlığınaatanmasıyla boşalan 1. Ordu Komutanlığına, Yüksek Askeri Sura Üyesi Orgeneral Necdet Uruğ getirildi.

4- İçişleri Bakanı İrfan özaydınlı düzenlediği basın toplantısında asayiş ile ilgili konulara değinerek «Anayasal düzeni yıkmak için teşkilâtlanan silâhlı eylemli sol ve silâhlı eylemli sağ ile etkin mücadele yapıyoruz» dedi.

5- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp düzenlediği basın toplantısında, çimento ve keresteye zam yapılmayacağını, Mart ayına kadar da 300 bin ton demir ithal edileceğini açıkladı.

6- Madenlerin kamulaştırılmasını öngören yasa tasarısı Bakanlar Kurulunca kabul edilerek «Millet Meclisi Başkanlığına gönderildi.

7- Ticaret Bakanlığında; Tarım Satış Kooperatifleri, Gima, Kamuiktisadî Kuruluşları ve Köy-Koop. yöneticilerinin katılmasıyla yapılan toplantı sonunda, temel gıda maddeleri ile tarımsal ürünlerin temin ve dağıtımı için yeni bir teşkilât kurulması ve bu maddelerin tek elden pazarlanması konusunda görüş birliğine varıldı.

8- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları ile BakanlıklararasıEkonomik İşler Komitesi uzmanları, Devlet Bakanı Hikmet Çetin başkanlığında bir toplantı yaptı Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, yerli otomobillere yaklaşık 30 bin lira zam yapıldığı bildirildi.

9- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, CHP Trabzon örgüttoplantısında yaptığı konuşmada, «İki ay sonra asayiş, yıl sonunda da ekonomik sorunlar çözüme ulaşacak» dedi.

10- AP Genel Başkan Yardımcısı Nuri Bayar yaptığı basın toplan-

tısında, CHP'Iİ Belediye Başkanlarının tutumunu eleştirdi ve CHP'nin hayat pahalılığı yaratarak halkı ezdiğini öne sürdü.

11- Ankara Valiliği, Ülkücü Memurlar Derneği ile Ülkücü işçilerDerneğini, «Kuruluş amaçları dışında faaliyet gösterdikleri» gerekçesiyle süresiz kapattı.

12- Hazine Genel Müdürlüğünün Anadolu Ajansı hakkında 4. Ticaret Mahkemesinde açtığı davada mahkeme. Ajansın bir «Kayyum» ile yönetilmesi istemini «Şimdilik» kaydıyle reddetti.

13- Başbakanlık Müsteşar Yardımcılıklarına Kenan Ayberk ile Şefik Kılıçaslan atandılar.

14- İstanbul Üniversitesi işletme iktisadî Enstitüsünde bir konferans veren Ankara Sanayi Odası Başkanı Hami Kartay, «Üretimi arttırmak için çalışma barışı kurulmalıdır» dedi.

15- İstanbul Ticaret Odası'nca düzenlenen «Ücretliler Geçinmeİndeksi»ne göre, İstanbul'da Şubat ayında fiyatlar yüzde 5 yükselirken. Geçinme İndeksi son bir yılda yüzde 49.1 yükselme gösterdi.

16- İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı İbrahim Bodur MeslekKomiteleri Toplanttsfnda yaptığı konuşmada, IMF'nin 6 milyar Dolarlık çek vermesi halinde bile sorunların çözümlenemeyeceğini, kişi ve kuruluşların da özentiden doğan aşırı tüketimi sona erdirmesi gerektiğini söyledi.

17- TÖB-DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu düzenlediği basın toplantısında, «Her koşul altında faşizme ve emperyalizme karşı mücadelenin süreceğini» belirtti.

18- Ağrı'nın Doğubeyazıt İlçesinde bir eve baskın yapan silâhlı3 kişi hamile bir kadını yaralayarak çocuğunun ölmesine neden oldular.

Ankara'da önceki gün Kızılay'da bir grubun saldırısına uğrayanlise öğrencisi Hacıbey Ercan kaldırıldığı hastahanede öldü.

İstanbul'da Topkapı'da otobüs garajına konulan patlayıcı madde1 otobüsün tamamen yanmasına, 5 otobüsün de hasar görmesine yolaçtı.

İzmir, Samsun, Bursa, Adana ve Kayseri'de meydana gelen anarşik olaylarda 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

19- Ümit Millî Takımımız İstanbul'da Bulgaristan ile yaptığı özelmaçta 1 - O yenildi.

Öte yandan, Galatasaray - Kayserispor, Fenerbahçe - Bursaspor,Ankaragücü - Adanademirspor, Zonguldakspor - Trabzonspor TürkiyeKupası Çeyrek Final kuraları sonunda eşlestiler.

20- Amerika'daki Polonya Lobisi Başkan Carter'e başvurarak Türkiye'yi güç durumda bırakan ambargonun biran önce kaldırılmasınıistedi.

21- 1977 yılı sonunda Atina'da oturma izni dolan THY Atina Bürosu Müdürü Tezcan Kamburoğlu'ndan Yunanistan'ı terketmesi istendi.

22- ABD Başkanı Jimmy Carter, ülkesine resmi bir ziyarette bulunan Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Tito'yu «Tito ABD'nin gerçek bir dostudur» diye tanıttı.

23- Londra'da yayınlanan «Sovyet Donanması» adlı bültene göre,Sovyetler Birliği, Varşova Paktı üyelerine 66 denizaltı, 1 kruvazör ve 168 hücumbot verdi.

24- Cenevre'de Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma örgütü(UNCTAC) toplantısı devam ederken yapılan bir açıklamada, gelişmekte olan ülkelerin borçlarının 250 milyar dolar olduğu bildirildi.

9 Mart 1978

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Genelkurmay Başkanı KenanEvren'i çalışma odasında kabul ederek, «Genelkurmay Başkanı olarak sizi makamımda karşılamaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum»dedi.

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Başbakan Bülent Ecevit'e Cenevre'de geçirdiği kaza nedeniyle geçmiş olsun telgrafı gönderdi.

Başbakan Vekili Devlet Bakanı Orhan Eyüpoğlu ile Başbakan Yardımcısı ve CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu da Başbakan Ecevit'e geçirdiği kaza nedeniyle birer geçmiş olsun telgrafı gönderdiler.

3- Başbakan Bülent Ecevit Yunanistan Başbakanı Karamanlis ileMontreux'da yapacağı zirve toplantısı için İstanbul'dan İsviçre'ye gitti.

Başbakan Ecevit, İsviçre'ye hareketinden önce Yeşilköy Hava Limanında verdiği demeçte, «İki ülkenin yakın ilişkiler kurması ve yakın işbirliği içine girmelerinde, her iki ülkenin de Türk ve Yunan uluslarının da yararı olduğuna inanıyorum» dedi.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel TRT Genel Müdürlüğüne gönderdiği yazıda, 5 Mart 1978 günü yaptığı basın toplantısınınTV ve radyoda yansıtılış biçimini eleştirerek, bu yayını hazırlıyanlar hakkında soruşturma açılmasını istedi.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi işgüzar yaptığı yazılı açıklamada, Bağ - Kur kapsamına alınarak sigorta primi ödeyerek emeklilik hakkı kazanacak ev kadınları için özel basamak sisteminin getirildiğini bildirdi, iki basamaktan oluşan bu sisteme göre, birinci basamağa giren ev kadınlarının ayda 80, ikinci basamağa girenlerin ise ayda 120 lira prim ödeyeceklerini belirtti.

6- Bakanlar Kurulu, Maliye Bakanlığı ve DPT teknisyenlerinin devalüasyonla birlikte petrol ürünlerine zam yapılması önerilerini reddetti.

7- Cenevre'de toplanan «insan Hakları» Komisyonuna katılanKTFD Dışişleri Bakanı Vedat Çelik, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Vedat Çelik Cenevre Konferansıyla ilgili olarak, «Rumlar aralarında işledikleri cinayetleri Türklere yüklemek istiyor» dedi.

8- Ülkücü Memurlar Derneği Genel Başkanı Remzi Cengiz ve Ülkücü işçiler Derneği Genel Başkanı Muzaffer Şahin düzenledikleri basın toplantısında, Ankara Valisinin Ülkücü Memurlar ve Ülkücü İşçiler Derneklerini kapatmasının Anayasa ve Dernekler Kanununa aykırı olduğunu öne sürerek, Valiyi mahkemeye vereceklerini açıkladılar.

9- Merkez Bankası Başkanı Doç. Tayyar Sadıklar, İslâm Konferansına üye ülkelerin Merkez Bankası başkanlarının 12-13 Martta Malezya başkenti Kuala Lumpar'da yapacakları toplantıya katılmak üzere Ankara'dan ayrıldı.

10- Ankara'da Gazi Lisesinde meydana gelen olayda AbdullahTurgut adlı lise öğrencisi öldü, Ali Altın ile Aydın Erdoğan adlı öğrenciler de ağır yaralandı.

İzmir'de Atatürk Lisesinde çıkan olayda İktisadî, Ticarî, BilimlerFakültesi öğrencisi Mustafa Gönül öldü, aynı okul öğrencisi Mehmet Altay ile Atatürk Lisesi öğrencisi Halit Çakır yaralandı.

Anarşik olaylar istanbul, Balıkesir, Erzurum ve Manisa'da da devam etti.

11- Başbakan Bülent Ecevit Türk Yunan Zirvesine katılmak üzeregeldiği İsviçre'nin Cenevre Havaalanında verdiği demeçte. Sayın Karamanlis ile istediği her konuda görüşmeye hazırım» dedi.

Başbakan Bülent Ecevit Cenevre'de Montreux'ye giderken birtrafik kazası geçirdi, ancak otomobilde bulunan Başbakan, eşi Rahşan Ecevit, Bern Büyükelçimiz Prof. Suat Bilge ve koruma görevlisi kazayı yarasız atlattılar.

12- Federal Almanya Basını Montreux zirvesinde, Karamanlis veEcevit'in «Barışa ulaşacak bir yol» arayacaklarını, varılacak sonucun Doğu Akdeniz'in politik görünümünde tam bir değişiklik yaratacağını ve ayrıca NATO'nun doğu kanadının savunmasında büyük etkisi olacağını ifade eden yorumlar yaptı.

13- Türkiye ile Yunanistan Başbakanları Bülent Ecevit ile Konstantin Karamanlis'in buluşmaları öncesinde Washington ve Kıbrıs Rum kesimindeki olaylar dikkati çekti. Bunlardan biri Kıbrıs Rum Toplumu Lideri Spiros Kipriyanunun KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın görüşme önerisini reddetmesi, diğeri ise ABD Dışişleri Bakanlığının üst düzeydeki bir yetkilisinin, ambargonun bu dönemde kalkacağına ilişkin bir güvence olmadığını söylemesi idi.

14- Yunanistan'ın Brüksel Büyükelçiliği, zirve öncesinde Türkiyealeyhine kampanya başlatarak, «Kıbrıs'taki Rum göçmen kamplarını unutma» başlığı altında bastırılan bir kitapçığı Avrupa Konseyi üyesi olan tüm Avrupalı parlamenterlere gönderdiği bildirildi.

15- Eski Rum görüşmeci Glafkos Kledires Toplumlararası görüşmelerde, lideri bulunduğu Demokratik Birlik Partisinin bundan böyle Kipriyanu yönetimini desteklemeyeceğini ve Kipriyanu'yu artık Rum yönetiminin bası olarak tanımayacağını açıkladı.

16- Uluslararası Para Fonu (IMF) Ecevit Hükümetince alınanekonomik önlemlerin niteliği ve yönünü benimsemekle birlikte teknik görüşmelerin sürdürülmesinden yana Türkiye tarafından belirlenen kalkınma hızı, ithalât, ihracat rakamları ve bütçenin denkliği gibi konulara karşı çıktı ve bunlara «ulaşılmasının güç olduğunu» öne sürdü.

17- Federal Almanya Sosyal Demokrat Partisi Başkanı WillyBrandt, Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis'le bir zirve toplantısı yapmak üzere isviçre'ye giden Türkiye Başbakanı Bülent Ecevitle görüşmek üzere pazar günü Montreux'ye gidecek.

18- Madrid'in uluslararası 78 yılı «Elisleri ve Bosvakitleri Değerlendirme Fuarı»nda bir Türk günü kutlandı.

19- Fransa Devlet Başkanı Giscard d'Estaing Fransız Genel Seçimleri nedeniyle yaptığı açıklamada, «Sol kazanırsa Fransız ekonomisi yıkılır» dedi.

20- Danimarka yerel seçimlerini Sosyal Demokratlar kazandı.

21- Uluslararası AF örgütü, Arjatin'de 1976 yılının Mart ayındakidarbeden bu yana en az 15 bin kişinin «Hiç bir iz bırakmadan ortadan kaybolduğunu» ve bunların hayatından endişe edildiğini açıkladı.

22- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, ikinci dönem başkanlıkseçilisinden sonra düzenlenen and içme töreninde yaptığı konuşmada, Filistinliler için bağımsız bir vatan kurulmasının İsrail'in 1967 savaşında Suriye'den aldığı toprakların geri verilmesinden de daha çok önem taşıdığını» söyledi.

Bu arada El Ahram gazetesi Cenevre'den Washington'a dönenABD Başkanı Jimmy Carter'in Orta Doğu özel temsilcisi Alfred Atherton'un Carter'e Mısır Devlet Başkanı Sedat'ın bir mesajını götürdüğünü bildirdi. Sedat mesajmda, ABD'nin Ortadoğu barışı için çabalarını arttırmasını istedi.

23- Pakistan güvenlik kuvvetleri Pencap Eyaletinde düşük Başbakan Zülfikâr Ali Butto taraflılarından 200 kişiyi tutukladı.

10 Mart 1978

1- İsviçre'nin Montreux kentinde başlayan Türk - Yunan zirvesinde, Ecevit, Karamanlis'e Ege'nin ortaklaşa paylaşılması temel ilkelerinin resmen kabul edilmesini ve bu çerçeve içinde Dışişleri ve Başbakanlar düzeyinde belirli aralıklarla yapılacak görüşmelerin «Müesseseleştirilerek» ikili sorunların yüksek düzeyde çözümlenmesini önerdi.

Ecevit görüşmenin sonunda yaptığı açıklamada, «iki ülke arasındaki sorunlara yaklaşım konusunda görüş birliğine varıldığını» bildirdi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit'e Montreux'de geçirdiği trafik kazasında dolayı bir geçmiş olsuntelgrafı gönderdi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel TRT Genel Müdürlüğüne haber yayınları ile ilgili olarak gönderdiği iki ayrı yazıda, «AP ile ilgili iki haberi zamanında yayınlamayan TRT Anayasayı ihlâl etmiştir» dedi.

4- Meclis Bütçe Plan Komisyonunda, yurt dışında çalışan Türkyurttaşlarının sosyal güvenlik kapsamına alınmasına ilişkin tasarı görüşülerek kabul edildi.

5- Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, devralmanmadenler dolayısıyla maden işletmesine maden rezervi için herhangi bir ödeme yapılmayacağını, maden ruhsatı ve karşılığının ödeneceğini bildirdi. Baykal bu ödemelerin peşin olarak yapılacağını, karşılıkların Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı nezdinde kurulacak bir maden fonundan karşılanacağını da sözlerine ekledi.

6- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy'u ziyaret eden Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunç ile Genel Sekreter Sadık Side, işçi - memur ayırımına son verilmesini, serbest irade beyanının gerçekleşmesini, yurt dışındaki işçilerimizin emeklilik sorunlarına çözüm bulunmasını ve işsizlik sigortası yasasının çıkartılmasını istediler.

7- Kültür Bakanı Ahmet Taner Kışlalı İzmir'de yaptığı açıklamada. Bölge Tiyatroları ve Konservatuvarları yasa tasarısının hazırlandığını ve Bakanlar Kuruluna iletileceğini bildirdi.

8- Ecevit - Karamanlis zirve toplantısı konusunda partisinin görü- şunu açıklayan AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe, «Gündemsiz Yapılacağını belirten zirve toplantısının iyi niyet gösterisi sınırlarını asamayacağını» bildirdi.

9- İstanbul Valisi ihsan Tekin'in başkanlığında kurulan fiyat denetim ekipleri çalışmaya başladı.

Bu konuda bir basın toplantısı yapan istanbul Belediye BaşkanıAytekin Kotil, 242 müesseseden 68'i hakkında pazarlıksız satışa muhalefetten 1 haftaya kadar kapatma cezası verileceğini, 19 firmanın 13-15 gün arası kapatıldığını açıkladı ve 23 firma sahibinin de yüksek fiyatla mal sattıkları için hapis istemi ile savcılığa verildiğini bildirdi.

10- Malzeme yetersizliği nedeniyle yaz tatili öne alman TOFAŞOtomobil Fabrikası 3 Nisan Pazartesi gününe kadar kapatıldı.

11- Ankara Bülbülderesinde bir kahvehane kimliği bilinmeyen kişilerce otomatik silâhlarla tarandı, olay sırasında Halim Ülker ve Coşkun Keskin öldü. Kadir Yurdakoç, Rıdvan Mert, Haydar Özcan ve İbrahim Bilge ise ağır yaralandı.

Ulus'ta Murat marka bir otomobilden bir minibüse belirsiz kişilerce açılan ateş, Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Doğan Yücel'inağır, SBF öğrencisi Kahraman Yıldız'ın ise Hafif yaralanmasına sebep oldu.

Malatya'da PTT binası önünden geçen bir öğrenci grubuna açılan ateş sonucu İhsan Yasin ile Mehmet Korkmaz adlı öğrenciler öldü.

Antalya'da MİSK Genel Sekreter Yardımcısı Nevzat Köse ile MHPGençlik Kolu Başkanı Rıza Kırım, anarşik olaylar düzenledikleri iddiasıyla tutuklandı.

Anarşik olaylar Balıkesir, İğdır, Gaziantep, İzmir, istanbul, Konya,Bursa, Tarsus ve Manisa'da da devam etti.

12- Ankara - Samsun karayolunun Kırıkkale yakınlarında meydanagelen kazada, 7 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

13- Başbakan Bülent Ecevit'in İsviçre'ye gelişinin ardından basının Ecevit'e gösterdiği ilginin Yunanlıları tedirgin ettiği bildirildi. İsviçre basını, zirvede ele alınacak en önemli sorunun «Ege'ninpaylaşılması» olduğunu belirten yorumlar yaptı.

14- ABD Başkanı Jimmy Carter ve Federal Almanya Sosyal Demokrat Partisi Lideri Willy Brandt Başbakan Bülent Ecevit'e birer telgraf göndererek, Montrö yakınlarında geçirdiği trafik kazası nedeniyle geçmiş olsun dileğinde bulundular.

Türkiye'deki bazı siyasi partilerin başkanları, askeri ve sivil yöneticileri de Başbakan Ecevit'e geçmiş olsun dileğinde bulundular.

15- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance Senato Komisyonundayaptığı konuşmada, Carter yönetiminin Türk ABD ortak savunma anlaşmasını, Montreux zirvesinden ve Kıbrıs konusundaki Türk önerilerinin sunulmasından sonra Nisan ayında Kongre'ye sunulacağını açıkladı.

16- Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğinde görevli üç personelininotomobillerine konan bombaların patlaması sonucu otomobiller tahrip oldu. Basın Ateşe Yardımcısı Metin Yalman patlama sırasında hafif yaralandı.

17- CHP izmir Milletvekili Süleyman Genç Türkiye öğrenci Birliğinin Berlin Teknik Üniversitesinde düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, «Partim ve ben Türkiye'de Komünist Partisinin kurulmasından yanayız» dedi.

18- Başkan Carter'in Beyaz Saray Ortadoğu danışmanlarındanMark Siegel istifa etti. Amerika'daki Musevî cemaatinin ileri gelenlerinden biri olan Siegel, istifasına neden olarak Amerika'nın Mısır ve Suudi Arabistan'a savaş uçakları verme kararında bulunduğunu gösterdi.

ABD Başkanı Carter düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Birleşmiş Milletler kararlarına karşı çıkarak işgal altındaki topraklardan çekilmeyi reddedişinin, ABD tarafından kesinlikle kabul edilmeyeceğini bildirdi.

19- Amerika'da kömür işçilerinin üç ayı aşkın bir süredir devameden grevi, mahkeme kararıyla durduruldu ve 160 bin kömür işçisi is başı yapmaya çağrıldı.

20- Federal Almanya Cumhuriyeti Başbakanı Helmut SchmidtHamburg'da bir toplantı yaptığı konuşmada, ülkesi ile ABD arasındaki bağların bir istikrar öğesi olduğunu savunarak, «Dünya buna güveniyor ve güvenmeye devam edecektir» dedi.

21- Şili Devlet Başkanı General Pinochet düzenlediği basın toplantısında, Şili'de beş yıldır yürürlükte bulunan sıkıyönetimin kalkacağını açıkladı.

11 Mart 1978

1- Türk ve Yunan Başbakanları arasında Montreux'de iki günaralıklarla süren zirve toplantısından sonra yayınlanan bildiride, «İki başbakan arasında dostane ve samimi bir diyalog kurulduğu ve diyologun sürdürülmesine karar verildiği» açıklandı.

Başbakan Bülent Ecevit, gerek Yunan delegasyonunun ayrılmasından sonra verdiği demeçte, gerekse daha sonra Türk gazetecileri ileyaptığı toplantıda, «Yunanistan Başbakanı Karamanlis ile yaptığı görüşmelerden. Batı Trakya'da Türk azınlığına Yunanistan yöneticileri tarafından baskı yapıldığı konusunun ele alındığını, bu konuda Karamanlis'in Yunan Hükümetinin konuyla ilgileneceğini söylediğini» açıkladı.

Başbakan Bülent Ecevit gazetecilere yaptığı açıklamada, ABDDışişleri Bakanı Cyrus Vance'in 9 Mart günü Amerikan Senatosu Tahsisler Komitesinde yaptığı konuşmayı eleştirerek, «Vance'in demeci, adeta Amerikan politikasını Montreux'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki görüşmelere kadar uzatmış gibi göründü bana» dedi. Ecevit, bu konuda «ABD Hükümetine bir protesto notası verildiğini» bildirdi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Genel idare Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin anarşik olaylar, ekonomik ve sosyal sorunlarla ilgili ciddi bir önlem alamadığını öne sürerek, «AP tek başına iktidar olacaktır» dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğü bir açıklama yaparak. Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün'ün ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance'in Ambargonun kaldırılması sorunu ile Kıbrıs sorunu arasında ilinti kuran demecini protesto ettiğini» belirtti.

Öte yandan, Atina'daki diplomatlarımızın arabalarının bombaylatahrip edilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığının, diplomatlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanmasını istediği de açıklandı.

4- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Türkiye ile IMF arasındaVVashington'da sürdürülen müzakerenin ilk aşamasının olumlu olarak sonuçlandığını, program değerlendirilmesinde taraflar arasında mutabakat sağlandığını açıkladı.

Maliye Bakanı, «Türkiye'nin, IMF ile anlaşma yapıldıktan sonraalacağı krediyi, belirli aralıklarla dilimler halinde değil, Türkiye'nin kotası da belirlenen miktarlarına uygun meblağlar halinde toplucaalmak» görüsünde olduğu haberlerini de doğruladı.

5- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, Türk - İş'i ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Bakanlığınca hazırlanan ve ilgili kuruluşların görüşlerini almak üzere gönderilen. Tarım ve Orman iş Yasası Tasarısı Taslağının, yeniden ele alınacağını, yapılan önerilerin ışığı altında hazırlanacağını söyledi.

6- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, CHP Ankara İl Örgütütoplantısında yaptığı konuşmada, CHP'nin her alanda olduğu gibi dış politikada da gerçek milliyetçi bir yol izlediğini söyledi.

7- MHP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Alparslan Türkeş'inbaşkanlığında toplanarak, anarşi ve hayat pahalılığı konularını görüştü. Toplantıdan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Türkes, iktidarın kanunları ve Anayasayı çiğneyen bir yolda olduğunu öne sürerek, «Parti devleti kurmak isteyenlerden hesap sorulacaktır» dedi.

8- Ankara Veteriner Fakültesi Dekanı Saim Kendir'in evine patlayıcı madde kondu. Patlayıcı madde uzmanlarca zararsız hale getirildi.

Malatya'da karşıt görüşlü öğrenciler arasında meydana gelen çatışmada iki kişi öldü.

Urfa'nın Camlıdere nahiyesine giden yolda maskeli dört kişi bir otobüsü soydu.

TÖB - DER'in Ceyhan Şubesine kimlikleri bilinmeyen kişilerce atılan patlayıcı madde Hasan Sekerli adlı bir çocuğun aralanmasına neden oldu.

9- Türkiye Sivil Havacılık Sendikası ile Türkiye Taşıt İşverenleriSendikası arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine Hava-İş Sendikası Yönetim Kurulu, Türk Hava Yollarının tüm iş yerleri için geçerli olmak üzere grev kararı aldı.

10- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Atina'da üç Türk'ün arabalarının bombalanması haberi üzerine. Başbakan Bülent Ecevit'e «Atina'daki bombalar Türklere değil bana atılmıştır» dedi.

Öte yandan Atina'daki bomba olaylarını Ermeni Ordusu adlı birörgüt üstlendi.

11- Türk ve Yunan Başbakanları Ecevit ve Karamanlis'in Montre-

ux'de yaptıkları görüşmelerden sonra yayınlanan ortak bildiri KFTD tarafından memnunlukla karşılandı.

12- Ecevit - Karamanlis görüşmesi ile Igili ortak bildirinin Montreux'de açıklanmasından sonra Kıbrıs Rum radyosunda bir mesaj yayınlayan Rum yönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu, toplumlararası görüşmeleri başlatmaya hazır olduklarını bildirdi.

13- Karamanlis - Ecevit zirve konferansının uzun görüşmelerle sürdürülmesine dikkati çeken tüm Yunan gazeteleri, manşetlerinde görüşmeleri yoğun ya da monoton olarak nitelediler.

14- Karamanlis - Ecevit Montreux'de görüşme yaparken, Yunandiplomatları Amerikan gazetecilerine Türkiye'nin Kıbrıs konusunda hazırladığı plânın ana hatlarını açıkladılar. Amerikan gazetecileri plânda KTFD'nin adada yüzde 8-10 toprak verebileceğini belirtirken Türk heyetindeki yetkililer haberi yalanladılar.

15- İsrail'e sızan bir grup Filistinli gerilla Telaviv-Hayfa karayoluüzerinde içi yolcu dolu bir İsrail turist otobüsünü ele geçirdikten sonra havaya uçurdu.

16- FKÖ lideri Yaser Arafat, Moskova'da ki temaslarını tamamlayarak resmi bir ziyaret için Doğu Almanya'ya gitti.

17- İngiltere hükümeti, Somali birliklerinin Ogaden bölgesindençekileceğinin resmen açıklanmasından sonra, Etyopya'daki Sovyet ve Küba askerlerinin de çekilmesini istedi.

18- Portekiz'de yüzbinlerce öğretmen ve işçi, Mario Soares'in başbakanlığını yaptığı hükümeti protesto etmek amacıyla 24 saatlik greve gitti.

19- İspanya'da daha iyi sosyal koşullar ve tarım ürünlerinin tabanfiyatlarının yükselmesini isteyen 15 bin köylü gösteri yaptı.

12 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında, Alman Sosyal Demokrat Parti Lideri Willy Brandt, isveç Sosyal Demokrat Parti Lideri Olaf Palme, Şili Eski Cumhurbaşkanı Eduarda Frey, İngiltere eski Başbakanı Edvvard Heath, Endonezya Millet Meclisi Başkanı Adam Malik, Fransa eski Başbakanı Pierre Mendece France ve Portekiz Başbakanı Mario Soarez ile birlikte Le Mirador Otelinde öğle yemeği yedi.

Mont-Pelerin'de bulunan liderler, Ecevit'in Karamanlis ile yaptığıgörüşmeler hakkında bilgi aldılar, öte yandan Bern'e geçen Başbakan Bülent Ecevit, Türk işçileriyle konuşurken ABD yönetiminin tutumunu «Gölge etmesinler başka ihsan istemem» biçiminde yorumladı.

2- Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen 1978 Yılı EkonomikProgramında, sigara paketlerine sigaranın insan sağlığına zararlı etkiler yaptığını belirten uyarıcı yazı konulacağı hükmü kondu. Ekonomik Programda, alkollü içkilere zam yapılacağı da öngörülüyor.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Dr. Faruk Sükan, izmir'de verdiği demeçte, «Haklı ve namuslu kazancın yanındayız, onun teşvikçisiyiz. Kanunsuz olarak işyapanlarm da devlet olarak karşısındayız.» dedi.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Montreux görüşmelerikonusunda verdiği demeçte, «Elde edilen netice sadece bir büyük hiçtir» dedi.

5- Günaydın Gazetesi muhabirinin Kıbrıs seyahati ile ilgili sorularını yanıtlayan Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler, «KTFD'nin tarım ve sanayi dalındaki dar boğazlarını aşmasına yardımcı olacağız.» dedi.

6- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz Konya'da halkaaçık bir toplantıda yaptığı konuşmada, «Yavaş yavaş barışa gidiyoruz. Okullarda dersler barış içinde sürdürülüyor» dedi.

7- Demir Çelik dağıtımı ile ilgili yönetmeliğin Resmi Gazete'deyayınlanacağını belirten Sanayi Bakanı Orhan Alp bu karar ile ilgili olarak, demir üzerindeki karaborsanın geniş çapta önleneceğini ve aracının ortadan kalkacağını söyledi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes düzenlediği basın top- lantısında, Montreux'deki Zirve Toplantısı'ndan sonra Ecevit'in konuşmasıyla ilgili bir soru üzerine, «Bir devlet adamının, uzmanların görüşünü almadan, konuyu incelemeden ayaküstü konuşması doğru değildir. O devlet adamına yakışmaz ve o devlet adamının kendisine ve memleketine zarar getirir» dedi.

9- CHP Genel Sekreteri, Mustafa Üstündağ partisinin Erzurumil Örgütü Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, «Çağımızda kurtuluş ve bağımsızlık hareketlerinin öncülüğünü yapmış olan Türk ulusu, kalkınma süreci içinde bulunan ülkemizdeki zor ve ağır koşullar içinde de Demokrasiyi yaşatabilmenin örneğini vermiştir» dedi.

10- Kontenjan Senatörü Hüsamettin Çelebi verdiği demeçte Başbakan Bülent Ecevit'in son dış politika gelişmeleriyle ilgili olarak Meclislere bilgi vermesinin gerekli olduğunu belirtti.

11- Montreux Zirvesi ve Ecevit Hükümetinin dış politikasıyla ilgiliolarak Günaydın Gazetesi muhabirinin sorularını yanıtlayan AP Bitlis Senatörü Kamuran inan, «İhtilafın asıl kaynağı, Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı takip ettiği genişleme politikasıdır» dedi.

12- Bağ - Kur üyelerine verilecek işyeri kredisi 175 bin lira, konutkredisi de 150 bin lira olarak Resmi Gazetede yayınlandı.

13- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, 12 Mart yıldönümünedeniyle yaptığı açıklamada, «Yeni bir 12 Mart benzeri faşist uygulamaya» izin verilemeyeceğini söyledi.

14- Bursa ve Mersin Cezaevlerindeki 1170 hükümlü, yeni infazyasasının gerçekleştirilmesi için açlık grevine başladılar.

15- Yurtta meydana gelen anarşik olaylarda, İstanbul Fatih AP Lokaline kimlikleri saptanmayan kişilerce patlayıcı madde atıldı.

Ankara'nın çeşitli semtlerinde üç kahveye patlayıcı madde atıldı.Can kaybı olmadı.

16- 1. Türkiye Ligi karşılaşmalarında Galatasaray 2 - Trabzonspor 1, Orduspor 1 - Fenerbahçe 1, Zonguldakspor 1 - Beşiktaş 1, Ankaragücü 1 - Mersinidmanyurdu 1, Boluspor 0 - Altay 0, Eskişehirspor 0 - Adanaspor 0 sonuçları alındı.

17- Yunan Başbakanı Karamanlis Montreux'den Atina'ya dönerkengazetecilerle yaptığı konuşmada, «Birinci olumlu faktör kişisel ilişki kurmamız oldu. Şimdi Ecevit'in ne düşündüğünü biliyorum, o da benim ne düşündüğümü biliyor» dedi.

18- KTFD Başkanı Rauf Denktas, Fransız Televizyonunun 1. kanala verdiği demeçte, Kipriyanu'yu,4 noktayı reddetmekle» suçladı. «Makarios ile anlaşmaya varılmış.

19- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Kipriyanu, Avusturya'da yayınlanan «Die Presse» Gazetesine verdiği demeçte, «Ecevit – Karamanlis görüşmesi, toplumlararası görüşmelerin yeniden başlatılmasını olumlu yönde etkileyecektir» dedi.

20- Sovyetler Birliği yayın organı TASS Ajansının yayınladığı resmi bildiride, Sovyetler Birliği ABD'den nötron bombası yapımını durdurmasını istedi.

21- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Kahire'de gazetecilerin,«Barış girişiminin boşa çıkmasından korkup korkmadığı» yolundaki bir sorusuna, «Allah'tan başka hiçbir şeyden korkmam. Ancak, Begin izlediği politikada ısrar ederse hiç bir yere varamamamız mümkündür» dedi.

22- İsrail'de 30 kişinin ölümüne yolaçan eylemin sorumluluğunuYaser Arafat'ın liderliğini yaptığı Filistin Kurtuluş örgütü'ne bağlı olan «El Fetih» örgütü üstlenirken, ABD Başkanı Jimmy Carter, İsrail Başbakanı Menahem Begin'e gönderdiği mesajda, El Fetih gerillalarının İsrail'e baskınını «Masum insanlara karsı girişilen bir katliam» olarak nitelendirdi.

23- Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Tito, ABD'ye yaptığı resmi ziyaretini tamamlayarak ülkesine döndü.

24- Atina'da Sovyet filmi gösterilen bir sinemaya bomba atıldı.Olayda 18 kişi yaralandı.

13 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Cenevre'den dönüşünde EsenboğaHavaalanında yaptığı açıklamada «Türkiye, ulusal güvenliğini uzun süre askıda bırakmasına olanak vermeyen bir bölgede bulunmaktadır. Bunu müttefiklerimizin bu şekilde değerlendireceklerini umuyoruz» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Montreux görüşmeleriyle ilgili olarak verdiği demeçte «Türkiye ile Yunanistan arasında çıkar çatışması yok demek hatalıdır» dedi.

3- Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinin Orgeneral Nurettin Ersin'e devri nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren «Türk Silâhlı Kuvvetleri parlamenter sisteme yönelik saldırıların üstesinden gelecek kuvvet ve kudrettedir» dedi.

4- Millî Birlik Grubu Başkanı Fahri Özdilek Ecevit - Karamanlisgörüşmeleri hakkında verdiği demeçte «Montreux görüşmeleri yararlı sonuçlar doğuracak bir başlangıçtır» dedi.

5- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu ithalatçıların devalüasyondandoğan kur farklarının ödemelerine ilişkin olarak «Kur farkları mutlaka alınacak, ancak ödeme kolaylığı düşünülebilir» dedi.

6- SANPA tarafından düzenlenen seminerde bir konuşma yapanÇalışma Bakanı Bahir Ersoy «işçilerin yönetime katılması, çalışmaoranını daha sağlıklı geliştirir» dedi.

7- Bağımsız onbir bakan müşterek hareket etme kararı alarak İsmail Cem'in TRT'ye dönmesine kesinlikle karşı olduklarını ayrıca, hiçbir partiye girmeyeceklerini bildirdiler.

8- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Ergin Ünal verdiği demeçte, «Anayasamızın haberleşme, basın ve haberalma özgürlüklerini zedeleyen, basın mensuplarına yönelen saldırıları kınıyoruz» dedi.

9- Eskişehir'deki Magnezit yataklarını 1962 yılından buyana işleten Avusturya şirketi, madenleri özel bir şirkete satmak için anlaşma imzaladı. Bunun üzerine Sümerbank Genel Müdürü Kemal Varol Magnezit yataklarının Sümerbank adına devralınmasını istedi.

10- İnfaz yasasının yeniden düzenlenmesi ve Genel Af ilân edilmesi için Manisa ve Giresun Kapalı Cezaevlerinde bulunan hükümlüler «Açlık Grevi» biçiminde direnişe geçtiler.

11- Türkiye Traktör Fabrikası 15 Mart'ta durdurma kararı aldı. üretimini döviz yokluğu sebebiyle.

12- Yurtta meydana gelen anarşik olaylarda; Elâzığ'da sokağa atılan bir bomba yoJdan geçen bir kişinin ölümüne yolaçtı.

İstanbul, Bursa ve Samsun'da polisin yaptığı operasyonlarda çeşitli anarşik olaylara karıştıkları iddia edilen 9 kişi yakalandı. Istanbulda Kimya Fakültesi önünde meydana gelen silâhlı çatışmada ikikişi yaralandı.

Ankara'da Sağcı oldukları öne sürülen 100 kişilik bir grubun TıpFakültesini basarak olay çıkarması üzerine Fakülte, Yönetim Kurulu tarafından kapatıldı.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada DışişleriBakanı Cyrus Vance'in demecinin Başbakan Bülent Ecevit ve Türkiye tarafından «yanlış anlaşıldığını» bildirdi.

14- Uluslararası Para Fonu ile varılan anlaşmadan sonra, TürkHeyeti yeni krediler bulmak için Uluslararası bankalardan MorganTrust, City Bank, Union De Bank, Svvitzerland ve Deutsche Bank ile görüşmelere başladı.

15- Tel-Aviv -«Hayfa karayolunda Cumartesi gecesi meydana gelen katliamdan sorumlu olarak aranan üç Filistinli gerillanın otobüsün içinde yanarak öldükleri israil yetkililerince açıklandı.

16- EI-Fetih baskınını tüm arap ülkeleri desteklerken Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat israil'e gönderdiği mesajda «Filistin Gerilla saldırısını onaylamadığını» bildirdi.

17- Fransız Millet Meclisi seçimlerinin ilk turunda oyların yüzdekırkbeşini sol partiler alırken Komünistler % 18,9 Sosyalistler % 23,3 Cumhuriyet İçin Birlik % 22,9 Cumhuriyetçiler ise % 10,6 oranında oy aldılar.

18- İsrail'de 350 genç subay Başbakan Menahem Begin'in işgalpolitikasına karşı çıkarak barış çağrısında bulundular.

19- Tebriz kentinde meydana gelen olaylar üzerine iran'da, 24 yılda ilk kez güven oylaması yapılacak.

20- Hollanda'nın Assen kentinde Molukalı tedhişçiler vilâyet binasını basarak 50 kişiyi rehin aldılar.

14 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ü ziyaret ederek Montreux Zirvesi hakkında bilgi verdi. Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «Bu aksam sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek Montreux'de Sayın Karamanlis ile yaptığımız görüşmeler hakkında bilgi verdim. Ayrıca, ABD ile aramızdaki ilişkilerin son safhası hakkında da bilgi verdim» dedi.

Başbakan Ecevit ayrıca, ABD Dışişeri Bakanlığının açıklamasını,ABD ile aramızdak temel sorunlar konusundaki tavrına henüz bir açıklık getirilmiş olmadığı izlenimi taşıdığını söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Genelkurmayprotokolü düzenini sadelestiren bir değişiklik yaptı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan, «Muhalefetin ulusal sorunlarımızda, özellikle dış dünyaya karsı daha ölçülü ve serinkanlı olması gerektiğini» söyledi.

4- 14. Geleneksel Tıp Bayramı nedeniyle düzenlenen törendekonuşan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, «Hekimlerin kamu hizmetinde çalışmalarını özendirici tedbir alınacak» dedi.

5- Maliye Bakanlığı, yurda döviz getirdiğini kanıtlayanlardan veKıbrıs'a turist olarak gidenlerden Dış Seyahat Harcamaları Vergisi alınmamasını kararlaştırdı.

6- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, partisinin Köyceğiz'de düzenlenen toplantısında, «Ecevit Hükümeti görevi devralınca, Demirel Hükümetleri döneminde yıllardır askıya alınan dış sorunlarımızı üzerine cesaretle gitmeye başlamıştır» dedi.

7- AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe verdiği yazılı demeçte,CHP Hükümetinin yaratmış olduğu pahalılığın dayanılmaz bir hal aldığını, vatandasın pahalılık ve anarşinin altında ezildiğini, hasta olanların en basit ilaçları dahi bulamadığını belirtti.

8- Yerel Seçimler öncesi yaptığı propaganda konuşmalarında,Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı hareket ettiği gerekçesiyle, hakkında Cumhuriyet Başsavcısı tarafından dava açılan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın duruşmasına devam edildi.

9- Millî Eğitim Bakanlığında 8 Genel Müdür, 2 Daire Başkanı, 2Genel Müdür Başyardımcısı görevden alındı.

10- Anayasa Profesörü Bahri Savcı ve İstanbul Hukuk FakültesiProfesörlerinden Aydın Aybay yaptıkları açıklamada, İsmail Cem'in TRT'ye dönmesinde yasal bir sakıncanın olmadığını belirttiler.

11- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Ağır Suç Masası ekipleri, Tuzla'da bir eve yaptıkları baskında, soygun, gasp ve yaralama suçlarından aranan ikisi cezaevi kaçağı 6 kişiyi yakaladılar.

Yakalanan sanıkların, işadamı Gündüz Sunguroğlu'nu kaçırıp yaralayan kişiler olduğu. Emniyet yetkililerince açıklandı.

12- Van'ın Muradiye İlçesinin MSP'Iİ Belediye Başkanı SelâhattinAğaoğlu, kimliği saptanamayan kişilerce tabanca ile ağır biçimde yaralandı.

13- Pınar Süt ürünlerinin önceki gün yaptığı zammın fiyat denetim kurulu kararlarına aykırı olduğu bildirildi.

14- Türk tiyatrosuna uzun yıllar hizmet eden film ve tiyatro sanatçısı Aziz Basmacı geçirdiği kalp krizi sonunda Ankara'da öldü.

15- ABD Hükümeti, «Türk - ABD anlaşmasını desteklediğini, anlaşmayı Kongreye kesinlikle 4 Nisan'da getireceğini ve Kıbrıs ile Ambargo arasında bağlantı kurmadığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığından iki yüksek dereceli yetkili de Washington'da Türkiye Büyükelçisi Melih Esenbel'i ziyaret ederek, Carter yönetiminin ambargo ile Kıbrıs arasında bir bağlantı kurmadığını. Dışişleri Bakanı Vance'ia sözlerinin yanlış anlaşıldığını bildirdiler.

16- Yunan Muhalefet Lideri Andreas Papaandreu, Ecevit ile Karamanlis arasında Montreux'de yapılan görüşmelerin çıkmaza girdiğini ancak, bu çıkmazın Karamanlis'in ödün vermesiyle şimdilik ertelendiğini ileri sürdü.

17- Güney Moluka'lı 6 gerillanın, 2 gündür 71 kişiyi rehin tuttukları Belediye Binasına baskın düzenleyen Hollandalı deniz piyadeleri rehineleri kurtardılar.

18- Mısır, İsrail'e bir uyarıda bulunarak Filistin komandolarınınson saldırılarına karşı herhangi bir harekete girişmemesini önerdi.

15 Mart 1978

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Başbakan Bülent Ecevit veAna Muhalefet Partisi Başkanı Süleyman Demirel iran'ın kurucusuRıza Sah Kebir'in 100'üncü doğum yıldönümü nedeniyle Sah Rıza Pehlevi'ye birer kutlama mesajı gönderdiler.

İran Dışişleri Bakanı Abbas Ali Khalatbary, Türk - İran ilişkilerikonusunda düzenlediği basın toplantısında, «Simdi gösterilen çabalarla ve Türkiye Başbakanı Sayın Ecevit'in dostane görüşü ile yanlış anlamaların ortadan kalkacağını ümit ediyorum» dedi.

2- Senato'da çoğunluk sağlanamayınca 648 sayılı Siyasî Partiler Kanununun parti yasaklarıyla ilgili maddesini değiştiren teklif otomatikman kesinleşti.

Ayrıca MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkındaki soruşturma davası da durdu.

3- Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Bülent Ecevit'in sert çıkışınaneden olan ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance'in demeci ile ilgili olarak; ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hodding, Carter'in sorununun yanlış anlamadan kaynaklandığı yolundaki açıklaması konusunda «Yanlış anlama izlenimi taşımadığını» açıkladı.

4- Dışişler Bakanlığı Enformasyon Dairesi Genel Müdürlüğünce, Tel-Aviv yakınlarında cereyan eden ve bazı sivillerin hayatlarını kaybetmeleriyle sonuçlanan olaylara karşı sürdürülen misilleme hareketini ve Lübnan'ın sınırlarının da ihlâl edilmesini haklı görmediklerini açıklayan bir bildiri yayınladı.

5- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu bu ay verilecek Gelir Vergisibeyannameleriyle ilgili olarak Bakanlığın sağladığı bazı kolaylıkları açıklayarak, «Tüm Gelir Vergisi Beyannameleri elden geçirilecek» dedi.

6- Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanan Orgeneral Nurettin Ersin'den boşalan 1. Ordu Komutanlığı görevine Orgeneral Necdet Uruğ'un atanması dolayısıyla, Selimiye'deki 1. Ordu Karargâhında, komuta devir teslim töreni yapıldı.

Törende bir konuşma yapan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ersin Orgeneral Uruğ'a yeni görevinde başarılar diledi ve «Türk Silâhlı Kuvvetleri her türlü yıkıcı faaliyete karşı görevi başındadır»dedi.

7- CHP Genel Sekreteri Mustafa üstündağ, İzmir'in Kınık ilçesinde düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Ekonomik önlemler, dar gelirlileri etkilememesi için alınıyor» dedi.

8- AP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Özalp verdiği demeçte,«Eğitim Enstitülerinin ve devlet kurumlarının birer anarşi yuvası haline getirilmesi için çalışılıyor» dedi.

9- Fiyat Kontrol Komitesi, Maliye Bakanlığı Müsteşarı CahitEren'in başkanlığında toplandı. Komite toplantısında 140 çeşit maliçin istenen zam talepleri görüşüldü, süt mamulleri, sabun ve deterjanlarında Komite kapsamına alınması kararlaştırıldı.

Cahit Eren bu konuda Tercüman gazetesine verdiği özel demeçte,«Kur ayarlaması, toplu sözleşme ve vergi dolayısıyla artan fiyatların otomatik olarak yürürlüğe konacağını» açıkladı.

10- Türk - İş Genel Başkanı Halil Tunç ile Uluslararası Hür İşçiSendikaları Federasyonu Genel Sekreteri Otto Kersten'in yaptıkları görüşmede, Tunç, Kersten'e hükümetin uluslararası alanda yürüttüğü politikayı yürekten desteklediklerini bildirdi.

11- İçişleri eski Bakanı Korkut Özal Günaydın gazetesine verdiğiözel demeçte, «Anarşiye karsı olağanüstü hal ilân edilebilir» dedi.

12- İstanbul Sanayi Odası Meclis toplantısında kur farkları iadesini isteyen tebliğ görüşüldü ve yanlışlıkların ortadan kaldırılarak durumun resmen ve gerçeklere uygun bir şekilde Başbakan ve Bakanlara anlatılması için karar alındı.

13- Sovyetler Birliği Ticaret Bakanlığı Asya Ülkeleri MüdürlüğüBaşkanı Kiselov yönetiminde 10 kişilik bir Sovyet ticaret heyeti, görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

14- İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ruhi Kanak, Milliyet gazetesineverdiği özel demeçte, «Politik düşünce ile atanan okul yöneticileri anarşiyi yarattı» dedi.

ATAŞ, Rafinerisi «Tâmirat ve bakım» gerekçesiyle 23 Mart'ta kadar üretimini durdurdu.

15- POL-DER Genel Başkanı Mehmet Polat yaptığı basın toplantısında, «Polisin yasa, tüzük ve yönetmelik emirlerine uygun görev yapmasından yanayız» dedi.

16- Burdur'un Bucak ilçesinde ülkücü olduğu iddia edilen AhmetAydan adlı bir genç dövülerek öldürüldü.

17- Anarşik olaylar İstanbul, Ankara, Bingöl, Diyarbakır, Antalya,izmir, Erzurum, Balıkesir, Adana ve Giresunda da devam etti.

18- Türkiye 1. Lig maçlarında, Bursaspor Fenerbahçeyi 2 - 1,Kayserispor Galatasaray 1 - 0, Adanademirspor Ankaragücünü 1-0 yendi, Trabzonspor Zonguldakspor 0 – 0 berabere kaldı.

19- AP Ajansının bir haberine göre Türk Hükümeti, AET üyesi 9ülkeye başvurarak ambargoyu kaldıracak olan ORTAK SAVUNMA iŞBiRLiĞi ANLAŞMASININ, Amerikan Kongresi tarafından süratle onaylanması konusunda yardımlarını istedi.

20- CHP İzmir Milletvekili Süleyman Genç, Frankfurt'ta düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin özlediği düzene141 ve 142 kalktıktan sonra kavuşacağını söyledi.

21- Amerika'da 99 gündür süren Kömür Madeni işçileri grevinisona erdirmeğe amaçlayan yeni bir anlaşmaya varıldığını, Sendikalar ve işverenler temsilcileri tarafından açıklandı.

Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için alınan kararların Sendikalar Pazarlık Komitesi tarafından kabul edilmesi ve grevdeki 160 bin isçi tarafından onaylanmasının gerekli olduğu bildirildi.

22- İsrail birliklerinin Güney - Lübnan'da kara, deniz ve havayolunda başlattığı harekat 17 saat sürdü. Başbakan Begin yaptığı açıklamada, istilânın tamamlandığını ve İsrail kuvvetlerinin 400 mil karelik bir alanı ele geçirdiklerini açıkladı.

23- Fransa'da sol birliği oluşturan Komünist, Sosyalist ve RadikalPartilerin yapılacak olan ikinci tur seçimlerinde birbirlerini desteklemeye karar vermesi, hükümet liderlerinin sert tepkilerine yol açtı.

Komünist lider Georges Marchais yaptığı bir radyo konuşmasında, aşırı solculara sol birliği desteklemeleri için çağında bulundu.

24- B. M. Güvenlik Konseyi Rodezya Başbakanı İan Simit'inılımlı zenci lidererle 3 Mart'ta vardığı anlaşmanın «Gayrimeşru ve kabul edilmez olduğunu ilân eden 3. Dünya karar tasarısını onayladı.

25- Etiopya ile Somali arasındaki çarpışmaların sona erdiği taraflarca bildirilirken Havana'da yayınlanan Komünist Partisi Organı«Granma Küba askerlerinin. Öğeden bölgesindeki Somali Kuvvetlerinin yenilmesi için Etiopya'ya nasıl yardım ettiğini ayrıntılarıyla açıkladı.

26- Arjantinde bir cezaevinde çıkan isyanda toplum suçu işleyen60 tutuklu yanarak ve zehirlenerek öldü.

27- Hollanda'daki Güney Moluka topluluğu liderleri, 70 kişiyi rehin tutan «intihar komandolarını» kınadı ve hükümetin rehineleri kurtarmak için kuvvet kullanma kararını üstü kapalı şekilde destekledi.

16 Mart 1978

1- İtanbul Üniversitesi'nden öğle üzeri dersten çıkan Hukuk veİktisat Fakültesi öğrencilerine kimlikleri saptanamayan bir grup tarafından bombalı ve silâhlı bir saldırı yapıldı.

Olayda 5 öğrenci öldü, 5'i ağır 44 öğrenci yaralandı. Olaydansonra İstanbul Üniversitesi Senatosu, üniversiteyi, süresiz kapatmakararı aldı.

Ayrıca İstanbul'da Göztepe Ticaret Lisesi'nde derse giren iki öğrenciye, okulun karşısındaki büfeden ülkücü oldukları ileri sürülen 3 öğrenci tarafından ateş açıldı, öğrencilerden biri öldü, diğeri yaralandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siyasi Polis Ekipler Amiri Başkomiser Uğur Gür'ün otomobiline, bombalı ve silâhlı saldırı yapıldı.

Saldırı sırasında Uğur Gür'ü, şoförünü ve bir gazeteciyi yaralayan silâhlı kişilerden 3'ü çatışma sonucu yakalandı, çatışmadan 2 polis yaralandı.

Başbakan Bülent Ecevit, istanbul'da meydana gelen saldırı olayıile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Ecevit, «Halkımıza barış içinde yaşamayı, gençlerimize can güvenliği içinde öğrenim yapmayı çok görenlere demokratik hukuk devleti kuralları içinde hadleri bildirilecektir» dedi.

2- Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICTÜ) Genel Sekreteri Otto Kersten, Ankara'da Başbakan Ecevit ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'le görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik ve mali sıkıntıların çözümü için elinden geleni yapacaklarını söyledi.

3- Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında ticaret görüşmeleri Ankara'da başladı. Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler görüşme sırasında yaptığı konuşmada, «İki komşu ülke arasındaki ticaretin gelişmesinin, iki tarafın da yararına olduğuna inanıyoruz» dedi.

4- içişleri Bakanlığın'ca, kaymakamlar arasında nakil ve tayinleri öngören bir kararname hazırlandığı bildirildi.

5- İktisadî Kalkınma Vakfı Başkanı Ertuğrul Soysal, istanbul Sanayi Odası Meclis toplantısında, Ecevit hükümetinin kur farklarının geri isteme önlemlerine karşılık, «Olan yine halka olacaktır. Sanayi Sektörünün bu faturayı ödemesine imkân yoktur.» dedi.

6- Ankara Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Ekipleri, 1,5 ay süren bir çalışma sonunda uluslararası faaliyet gösteren uyuşturucu madde kaçakçılığını ortaya çıkardı.

7- Devlet Demiryolları ve Türk Hava Yolları ile Deniz Yolları'ndataşıma fiyatlarında yüzde 40-100 arasında bir zam yapılması ilkesibenimsendi.

8- «New York Times» gazetesi Türkiye'ye uygulanan ambargokonusuna değinerek «ABD'nin Türkiye ile olan savunma ilişkisinin, Kıbrıs görüşmelerinin sonucuna ballanması kadar Türkiye'yi kızdıran hiç bir şey olmamıştır» şeklinde bir yorum yaptı.

Kıbrıs için özel bir ek hazırlıyan İngiliz «Times» gazeteside adanın bugünkü durumu için Türklerin ve Rumların ne düşündüklerini belirten bir yazı yayınladı.

9- İtalya eski Başbakanı ve Hıristiyan Demokrat Parti Lider AldoMoro, parlamentoya giderken, silâhlı kişiler tarafından kaçırıldı. Olay sırasında 5 polis öldürüldü, 1 poliste yaralandı.

10- Amerika Dışişleri Bakanlığı, Amerikan hükümetinin, Somali'ye savunma donatımı ve başka ikmal malzemesi sağlama konusunda kongreye danıştığını açıkladı.

11- Fransa Komünist Partisi Başkanı Georges Marchais, «Pazargünü yapılacak seçimlerin ikinci turunda, seçmenlerin sol cephe ortaklığını onaylamalarıyla solun Fransa'da iktidar olabileceğini» söyledi.

12- Uzay laboratuvarı Salyut 6 ile 96 günden beri uzayda bulunan Sovyet kozmonotu, uzayda kalma rekoru kırdıktan sonra dünyaya döndü.

13- Peru'da General Francisco Morales Bermuder'in askeri hükümeti, 31 aylık yönetimi sırasında, rejimin siyasal sürgünleri için geniş kapsamlı bir af çıkardı.

14- Bulgar haber ajansı «BTA» nm bildirdiğine göre Sofya - Varşova seferi yapmakta olan Bulgaristan Hava Yollarının bir yolcu uçağı düştü ve uçakta bulunan 73 kişi öldü.

15- Brezilya'nın kuzey eyaletlerini etkileyen seller yüzünden Parave Maranon eyaletlerinde 40 bin kişinin evsiz kaldığı bildirildi.

17 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'leyaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra basına yaptığı açıklamada, İstanbul'da meydana gelen olaylardan sonra yurdun çeşitli yerlerinde gösterilen tepkilerin yeni olaylara yol açmamasından memnunluk duyduğunu belirterek, «Sıkıyönetim rejimine ihtiyaç duymak için, herhangi bir gerek yoktur» dedi.

Başbakan Bülent Ecevit ayrıca, siyasal parti liderleri ve yardımcılarına dış politikaya ve ekonomi konusunda bilgi vermek amacıyla Ankara'da bir toplantı yaptı.

Başbakan Ecevit, italyan Hıristiyan Demokrat Parti Başkanı AldoMoro'nun kaçırılması dolayısıyla, italyan Başbakanı Andreotti'ye bir mesaj göndererek, «Tedhiş eylemini şiddetle kınıyorum» dedi.

2- Ecevit, son İsrail saldırısı ile ilgip olarak verdiği demeçte de,İsrail saldırısının onaylanmayacağını bildirdi.

3- İstanbul'daki son olaylar üzerine görüşlerini açıklayan, AP Gene! Başkanı Süleyman Demirel, «Olaylar dehşet vericidir. Vahimdir» dedi.

Bu arada çeşitli dernekler de konuyla bildirisi yayınladılar. İlgili olarak birer kınama

4- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı İstanbul'da istanbul Üniversitesindeki saldırı olayı hakkında basına yaptığı açıklamada. Üniversitelerde öğrencilerin can güvenliğini sağlamakla görevlendirilen polislerin tümünün birden görevden alınacağını, eğitim enstitülerinde öğrenci olan polislerin de bir yıl için kayıtlarının silineceğini, kapalı olan üniversitelerin en kısa zamanda öğrenime açılacağını söyledi.

5- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, devalüasyon yüzünden meydana gelen kur farklarının alınmaması için başvuran Sabancı, Koç ve BP yetkililerine, «Bunları birer vergi gibi kabul ediniz» dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Küba arasında diplomatikilişki kurmak için yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığını açıkladı.

Bayındırlık Bakanı Serafettin Elçi, 2. Boğaz Köprüsü için tar- tışmalı toplantı düzenlediğini, çeşitli kurumlar yanında konuyla ilgilenen herkesin toplantıya bir bildiri ile katılabileceğini açıkladı,

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkes, Afyon ve Uşak'ta yaptığı konuşmalarda, hükümetin iktisadi politikasını eleştirerek, «iktisadi buhran daha da büyüyecek» dedi.

Alparslan Türkes, İstanbul'da meydana gelen ve beş öğrencininölümü, çok sayıda öğrencinin de yaralanması ile sonuçlanan olaylailgili olarak, «Gençlerin birbirine karşı husumet gütmeleri son derece acı bir şeydir. Çok üzgünüm» dedi.

8- DİSK Genel Başkanı Abdullah Bastürk, Ankara'da verdiği demeçte «Faşist saldırganları protesto etmek ve faşist yuvalarının dağıtılmasını sağlamak amacıyla DiSK'li işçilerin pazartesi sabahı saat ona kadar islerini bırakacaklarını» açıkladı.

9- Mahkûmları topluma kazandırabilmek amacıyla hazırlanan veMeclise sevkedilen yeni infaz kanununun Meclisten geçmesi halinde iyi hali görülen mahkûmlarla açık ve yarı açık cezaevine gidebilen mahkûmlar her ay için 16 gün erken tahliye imkânına kavuşacaklar.

10- Sair, yazar Ceyhun Atuf Kansu Ankara'da öldü.

11- Ülkücü Öğretmenler ve öğretim Derneği (Ülkü-Bir) GenelMerkez Yönetim Kurulu üyeleri, öğretmen kıyımı yapıldığı gerekçesiyle Millî Eğitim Bakanlığına siyah çelenk koydular.

12- Ankara Gazete Sahipleri Sendikası Başkanlığına Yaşar Aysevseçildi.

13- İstanbul Üniversitesi önünde bomba ve silâhlı saldırı sonundaöldürülen öğrencilerden dördünün cenazeleri İstanbul'da yapılan törenden sonra memleketlerine gönderildi.

Ankara'da binlerce öğrenci İstanbul olaylarını protesto yürüyüşüyaptı.

14- Adana Endüstri Meslek Lisesinde meydana gelen olayda, sağgörüşlü olduğu öne sürülen Osman Demir adlı öğrenci öldü, Muharrem Bulgaç adlı öğrenci de basından yaralandı.

Van'da Atatürk Lisesi öğrencilerine 11 kişi yaralandı. Açılan yaylım ateşi sonucu

15- Yunan Meclisinde konuşan Başbakan Karamanlis, MecliseBaşbakan Bülent Ecevit'le yaptığı son görüşme hakkında geniş bilgi verdi. Karamanlis, «Bu arada ele alınan konulardan hiçbirinde herhangi bir taahhüdde bulunmadığını, bununla beraber kendisinin Türkiye ile anlaşmaya varmak için tüm olanakları kullanacağını» söyledi.

Lahey'deki Yüksek Adalet Divanının, Ege Kıta Sahanlığına ilişkinTürk - Yunan anlaşmazlığındaki yetkileri konusundaki Türk yanıtının verilmesine beş hafta kala, Atina hükümeti bu yanıtın altı ay için ertelenmesini istedi.

16- Amerikan Senatosu, iki Panama Kanalı anlaşmasından birinionayladı.

17- İtalya Başbakanı Giulio Andreotti'nin kurduğu azınlık hükümeti güvenoyu alarak resmen görevine başladı.

18- Güney Lübnan'ı işgal eden İsrail birlikleri ile Filistin gerillaları arasında çarpışmalar sürerken, ABD hükümeti İsrail birliklerinin bölgeden çekilmesini istedi. Bu arada Filistinliler, İsrail saldırısında 79 gerillanın ve 150 sivilin öldüğünü açıkladılar.

öte yandan İsrail saldırısına karşı gösterilen tepkiler sürüyor.

19- Çin'de 1949 yılınca Cumhuriyet ilân edildiğinden bu yana ilkkez bir Ceza Kanunu ile bir Medeni Kanun hazırlanması ve ictihadların toplanması kararlaştırıldı.

18 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Türkiye'nin dış politikası hakkındaki görüşlerini açıklamak üzere parti liderleri ve parti grup başkanlarıyla yaptığı toplantıda «Batı Trakya Türkleri için Yunanistan Başbakanı Karamanlis'le Montreux'de anlaşmaya vardık» dedi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Sovyetler Birliği Prezidyum Başkanıve Komünist Partisi I. Sekreteri Leonid Brejnev'e Nötron bombası konusunda gönderdiği cevabî mesajda, «NATO'ya katkımızın bölgede güvensizlik yaratmamasına özen göstereceğiz» dedi. Başbakan Ecevit ayrıca, Avusturya Sosyalist Partisi II. Başkanı Başkanlığındaki bir heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel anarşik olaylar ile ilgiliolarak verdiği yazılı demeçte «Hükümeti gafletten uyanıp, büyük tedbirler almaya» çağırdı ve «DGM'ler gün geçirilmeden kurulmalıdır» dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu Partisinin Genel Yönetim Kurulu Toplantısında yaptığı konuşmada «Saldırıları karşısında demokratik rejime bağlı olan, Anayasanın dışına taşmayan, silâhlı örgütlerle ilişkisi olmayan bütün siyasal kuruluşlar içtenlikle elele vermelidir» dedi.

5- Devlet Bakanı Hikmet Çetin Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetinde yaptığı sohbet toplantısında anarşi ile ilgili .olarak «eylemlerDevlete yönelmiştir» dedi.

6- Ticaret Bakanı Teoman Köprülüler Küçük Esnaf ve Sanatkârlar Birliğinin Konya'da yaptığı toplantıda, yaptığı konuşmada «Esnaf fabrikalara kavuşturulacaktır» dedi.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Konya'da düzenlediği basın toplantısında «Hükümet iş başına geldiği gün anarşi duracak, ucuzluk gelecek ve döviz sıkıntısı kalkacak dendi. Halbuki anarşi son üç ay içinde büyük boyutlara ulaştı ve pahalılık yüzde elli arttı» dedi.

8- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş İzmir'de düzenlediğibasın toplantısında «önceki gün birçok ilde usulsüz, kanunsuz yürüyüşler yapıldı ama hükümet hiç bir kanunî uygulama yapmadı» dedi.

9- Türk - İs'e bağlı Tek Gıda - iş Sendikasının Genel Kurulunda

bir konuşma yapan Genel Başkan Halil Tunç «Demokrasinin anarşi haline gelmesine karşıyız, sınıf kavgası haykırışlarıyla anarşi önlenemez» dedi.

10- İstanbul'un Ümraniye semtinde beş isçi tabanca ile vurularaköldürüldü. İşçilerin cesetleri İçerenköy taşocaklarmda bulundu.

11- Çeşitli öldürme ve yaralama olaylarıyla ilgili olarak Balıkesir,Malatya ve Van'da 10 kişi tutuklandı.

12- İktisadî İşbirliği ve Kalkınma Teşkilâtı tarafından yapılan Türkiye'nin dahil olduğu 24 ülkeyi kapsayan aylık fiyat artışları araştırmasına göre; Türkiye'nin 12 ay zarfında pahalılık ve fiyat artışıyla grevler nedeniyle kayıp is günün OECD ülkelerinin içinde 1. olduğu açıklandı.

13- Yunanistan, Egs Kıta Sahanlığı ile ilgili olarak Türkiye'ninAdalet Divanına vereceği mütealasmı 6 ay ertelemesini istedi.

14- İtalya'da eski Başbakan ve Hıristiyan Demokrat Partisi LideriAldo Moro'nun kaçırılışıyla ilgili olarak 12 kişinin tutuklandığı İtalyan Polis örgütü tarafından açıklandı.

15- Lahor Yüksek Mahkemesi Pakistan'ın eski Başbakanı ZülfikarAli Butto'yu idama mahkum etti.

16- Histandan'da eski Başbakan indria Gandi'nin muhalefet partisinden 800 kişinin tutuklandığı bildirildi.

19 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Pakistan eski Başbakanı Zülfikar AliButto'nun idam kararının değiştirilmesi isteğiyle Pakistan Askeri Yönetim Lideri Ziya-ül Hak'a bir mesaj gönderdi.

2- İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, Ümraniye'de öldürülen 5 kişinin soruşturmasına devam edildiğini belirterek, «Buradaki cinayetlerin ideolojik mücadele görüntüsü altında gecekondu ticareti yapan çıkacılarca işlenmiş olabileceğini gösteren belirtiler üzerinde durulmaktadır» dedi.

3- Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur, «Son günlerin çok üzücüşiddet olaylarını kınama nedeniylede olsa okullarımızda öğreniminkesintiye uğratılmasını yararlı görmüyorum» dedi.

4- Millî Savunma Bakanı Hasan Esat Işık, Çanakkale'de yaptığıkonuşmada, «Türkiye'nin, NATO'ya para karşılığında başkalarına hizmet etmek için girmediğini» söyledi.

5- Sanayi Bakanı Orhan Alp, aracı ve tefeciyi ortadan kaldırmakiçin, çimento dağıtımında yeni esasların 10 gün içinde yürürlüğe konulacağını açıkladı.

6- AP Genel Ba&kan Yardımcısı Nuri Bayar, yaptığı açıklamadaEcevit Hükümeti ile ne ekonomik ne sosyal, ne de dış meselelerin cözümlenemiyeceğini anlaşıldığını» ileri sürdü.

7- CGP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Fevzioğlu, CGP Genel Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, «Demokrasiye inanan herkesin çeteler, karşısında birleşmesi» gerektiğini söyledi.

8- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, anarşik olayları önüalınmadığı takdirde vahim olayların kaçınılmaz olacağını, siyasi cinayetlerin kan davası haline dönüşeceğini söyledi.

9- DiSK İstanbul'da 16 Mart günü 6 gencin ölümüyle sonuçlananolayları protesto etmek amacıyla, 20 Mart Pazartesi sabah 8.00 - 10.00 arasında yurt çapında işi bırakma eylemi düzenledi.

10- İstanbul'da beş isçinin öldürülmesi olayı ile ilgili olarak, polisve jandarma birliklerinin Ümraniye semtinde istanbul Valisi ihsan Tekin yönetiminde yaptıkları operasyonda 80 kişi göz altına alındı.

11- Polis Derneği fPOL-DER) Uşak Şubesi, bir bildiri yayınlayarak, MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkes'in emriyle, görevli iki polis amirinin parti toplantısında atılmalarını kınadı.

12- İtalya eski Başbakanı Aldo Moro'yu kaçıran Kızıl Tugaylarörgütünün İtalya'nın İl Messagero gazetesine gönderdiği mektupta politikacının bir halk hapishanesinde tutuklu bulunduğunu ve emperyalistlere alet olmak suçundan yargılanacağını açıkladı.

13- İsrail Başbakanı Menahem Begin ABD Başkanı Carter ile görüşmelerde bulunmak üzere Washington'a gitti.

14- Fransa'da yapılan Genel seçimlerin ikinci turunda, ilk sonuçlara göre sağ partinin oluşturduğu iktidar, çoğunluğu korudu.

15- Suriye'nin kuzey doğusundaki Tabka kenti yakınlarındakiFIRAT YÜKSEK BARAJ ve HİDROELEKTRİK SANTRALI, Devlet Başkanı Hafız Esad tarafından hizmete açıldı.

16- Kahire'de geçtiğimiz yıl içinde eski bir bakanı öldürmek suçu ile tutuklanan aşırı dini örgütün 5 kişisi idam edildi.

20 Mart 1978

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığındayaptığı iki saatlik toplantıda, 15 vergi kanunu da değişiklik öngören yeni tasarıları görüştü ve bu tasarılar için komisyon kurulmasına karar verdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit DİSK'in Protesto eylemi ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, «Hükümetimiz, dikta eylemlerine karşı etkin ve kararlı davranışını sürdürürken diktacıların tuzaklarına göz göre göre düşecek kadar sorumsuzca ve ölçüsüz davrananlar karsısında da, aynı etkin ve kararlı davranış içinde olacaktır» dedi.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, istanbul'da meydanagelen olaylar üzerine verdiği demeçde, «Ümraniye'de Boğazlanıp, başları taşla ezilerek çalılıklar arasına atılan vatandaşlarımızın elem verici vaziyeti karşısında, büyük kaygılara kapılmamak mümkün değildir» dedi.

CHP Genel Yönetim Kurulu, DİSK'in ve bazı kuruluşların isi bırakma eyleminden sonra bir toplantı yaptı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, «Bugünkü eylem, rejim düşmanlarının isin» yaramıştır» dedi.

4- Millî Eğitim Bakanı Nejdet Uğur, UNESCO Türkiye Millî Komisyonunca Ankara'da düzenlenen «Okul öncesi Eğitimi» konulu toplantıda, «Gençlerin bugün içinde bulunduğu bunalımın kökeninin okul öncesi eğitime kadar dayandığını» söyledi.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi işgüzar, röntgen filmi ve ilâçham madde sanayinin, yurt dışında çalışan işçi ve isçi kuruluşlarının iştiraki ile kurulacağını açıkladı.

6- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Sanayi Odaları temsilcilerinden oluşan bir heyet ile 3,5 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıda Devalüasyonun ardından kredili ithalatda kur farkları alınması konusu üzerinde duruldu.

7- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Partisinin Aydın ve Denizli toplantılarında yaptığı konuşmada, «Anarşinin son günlerde giderek tırmandığı ve CHP iktidarının anarşi karşısında aciz düşdüğü artık bir açık gerçektir» dedi.

Türk Hava Kuvvetlerim Güçlendirme Vakfı'nın 8. olağan Genel

Kurul Toplantısında bir konuşma yapan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Etem Ayan, «TUSAS'ın kurulusundaki gecikmeler, politik etkenler, karar vermedeki isabetsizlik ve tereddütler nedeniyle uçak sanayi bugündek kurulamamıştır» dedi.

8- 648 sayılı Siyasi Partiler Yasasının 111. maddesinde değişiklik yapan kanun Cumhurbaşkanınca onaylanıp Resmî Gazete'de de lân edilmediği için, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'm duruşmasına devam ediliyor.

9- İstanbul'da 6 öğrencinin öldürülmesini protesto etmek amacıyla DİSK'in yurt çapında düzenlediği «Faşizme İhtar» direnişinde, İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerde elektrikler kesildi, Üretim durduruldu, Belediye Otobüsleri sefere çıkmadı ve trafik büyük ölçüde aksadı. Eylemi destekliyen öğrencilerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan olaylar nedeniyle, Ankara'da 400, Çorum'da 15, İzmit'de 35 isçi,öğrenci ve sendikacı göz altına alındı.

İstanbul'da önceki gün öldürülen 5 isçinin cenazesinden dönengruba kimliği bilinmeyen kişilerce ateş açıldı, lise öğrencisi Alpaslan Demirel ağır yaralandı.

Konya'nın Ereğli ilçesinde karşıt görüşlü öğrenciler arasındakiçatışma sonunda 1 kişi öldü, 1 kişide ağır yaralandı.

10- İtalya'da çeşitli nedenlerle tutuklu olan solcu «Kızıl Tugaylar» örgütüne mensup 49 kişinin yargılanmasına başlandı. Buna karşılık Kızıl Tugaylar yanlıları Aldo Moro'yu ellerinde bulundurduklarını ve yargılanan 49 kişinin mahkûm edilmesi durumunda savaş ilân edileceğini belirttiler.

11- Libya Halk Sosyalist Cemaliyesi Başkanı Albay MuammerKaddafi, Pakistan eski Başbakanı Zülfikar Ali Butto'nun idam cezasına çarptırılmasını, halka karsı küstahlık olarak nitelendirdi.

12- Vietnam haber ajansı tarafından yapılan açıklamada, Kamboçya birliklerinin Vietnamın Songbe Eyaleti sınır bölgelerinde başlattıkları saldırılar sırasında sivil halktan en az 100 kişinin öldüğünü ileri sürdü.

13- Fransa'daki genel seçimler, sağcı koalisyon partilerinin 20yıldır iktidardaki çoğunluğunu yenilemesi ile sonuçlandı.

21 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, dış ilişkiler ve ulusal güvenlik konularında Genel Kurmay Başkanı, ilgili Bakanlar ve Komutanlarla 2,5 saat süren bir toplantı yaptı.

Başbakan Bülent Ecevit Genelkurmay Başkanlığından ayrılırkengazetecilere «Sık sık bu tür toplantıları yapmak istiyoruz. Çünkü, dış politika ile ulusal güvenlik birbirlerinden ayrılamıyacak faaliyet alanlarıdır» dedi.

Genelkurmay Başkanlığınca toplantıdan sonra yapılan açıklamada,«Başbakan Bülent Ecevit'in verdiği bilgilerin ulusal güvenlik açısından da değerlendirildiğini» bildirdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, «Irk ayrımının ortadan kaldırılmasının uluslararası günü, nedeniyle Birleşmiş Milletler Irk Ayrımı ile Mücadele Özel Komitesi Başkanlığı'na gönderdiği mesajda, Türk halkının ırk ayrımının her biçimini kayıtsız şartsız reddettiğini» bildirdi.

3- İişleri Bakanı İrfan Özaydınlı Cumhuriyet Senatosuna İstanbul üniversitesi ve Ümraniye'de meydana gelen olaylar hakkında bilgi verirken, «Gençlerimiz birbirlerine okadar düşman hale getirilmişle dirki aynı anfide, ayflı koridorda birbirlerini görme tahammüllerini bile gösterememektedirler» dedi. Özaydınlı ayrıca Ümraniye olayları ile ilgili olarak, Ümraniye'de yapılan operasyon sonucu öldürülen beş isçinin katili olarak beş kişinin delilleriyle yakalandığını açıkladı.

4- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Washington'a giderken havaalanında verdiği demeçte, «Türkiye'ye verilecek kredi, İMF'niri şimdiye kadar sağlamış olduğu kredi miktarının üstünde olacaktır» dedi.

5- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkes, «Önümüzdeki kısmî senato seçimleri ve özellikle 1981 seçimlerinden sonra, CHP'nin kalelerinde üç hilâl'li bayrakların dalgalandığını gelecek bizlere gösterecektir» dedi.

6- DİSK'in, «faşizmi protesto» gerekçesiyle gerçekleştirdiği ikisaatlik genel direnişle ilgili olarak İstanbul Bakırköy Savcılığınca soruşturma açıldı.

Öte yandan DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, Genel - İs Sendikasının Ankara'da toplanan « Yönetim Kurulu toplantısını açarken, «Bilmek zorundayız ki işçi sınıfının birliği sınıf mücadelesi etrafında kurulacaktır. Bu ilk işçi eylemi değildir. Elbette son da olmıyacaktır» şeklinde konuştu.

7- Türk - İ İcra Kurulu yayınladığı bildiride, «45 milyon Türk'ünortak derdi olan anarşinin kesinlikle önlenmesi bugün ülkemizde halli gereken bütün sorunların başında yer almaktadır» dedi.

8- AP Aydın Milletvekili Mutlu Menderes'in ölümüyle boşalan,AP Genel idare Kurulu üyeliğine AP Hatay Senatörü Mustafa Deliveli getirildi.

9- Sanayi Odaları Birliği'nce yayınlanan bildiride, «Kur farkınıntalep edilmesi ve kur farkının garantisinin kaldırılmasının haksız bulunduğu bildirildi.

10- Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne Gürel Aykal atandı.

11- Bursa Hava Yollarına ait «Sönmez 2» adlı yolcu uçağı istanbul- Bursa seferi yaparken pervanesinin kopması üzerine Yeşilköy Hava Limanına mecburi iniş yaptı. Olayda can kaybı olmadı.

12- Muş'un kent merkezinde meydana gelen çatışmada 1 lise öğrencisi tabanca ile vurularak öldürüldü.

13- İalyan Hıristiyan Demokrat Parti Başkanı Aldo Moro'yu kaçıran tedhişçilerin eski Başbakanı Roma Elektrik İdaresine ait kapalı bir kamyonet ile Roma'dan dışarı çıkardıkları, İtalya polis yetkililerince açıklandı.

14- İsrail Savunma Bakanı Ezar Wizman ülkesinin ateş kes içinLübnan Hükümetinin karşılığını beklediğini, Filistin Kurtuluş Örgütünü ateş kes için hiç ir şekilde muhatap alamayacağını bildirdi.

15- Uluslararası Af örgütü, Pakistan eski yönetimine, eski Başbakan Zülfikar Ali Butto'nun ölüm cezasının hafifletilmesi yolunda resmi bir çağrıda bulundu.

16- İngiltere'de çıkan «DAILY MIRROR» gazetesinde, «CİA'nıngüvenilir raporu» başlığı altında, Japonya'da nükleer silâh yapımına başlanacağını açıklayan bir yazı yer aldı.

22 Mart 1978

1- Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği biraçıklama yaparak. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün, Pakistan İslam Cumhuriyeti eski Başbakanı Zülfikar Ali Butto hakkında verilen ölüm cezasının hafifletilerek hayatının bağışlanmasını istediğini bildirdi.

2- Başbakan Bülent Ecevit Millet Meclisi'nde yaptığı konuşmada«Yunanistan'la Türkiye arasındaki sorunların çözümlenmesini her iki ülke için de yararlı olacağını» söyledi. Ecevit, ABD Hükümetinin ambargo konusunda ve Türk - Yunan ilişkileri konusundaki tutumunu eleştirirken «Ambargo kalksa da kalkmasa da Türkiye ulusal güvenliğini sağlama olanaklarını mutlaka bulacaktır» dedi.

3- Gözaltına alınan bazı kişilere işkence yapıldığı iddialarını saptamak amacıyla Meclis Soruşturması açılmasinı isteyen MHP'li Mehmet Irmak ve 10 arkadaşının soru önergesi üzerine Millet Meclisinde Hükümet adına konuşan İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı, «İşkence iddiaları Bakanlığımızca incelenmiş ve böyle bir şeye rastlanmamıştır» dedi.

4- Millî Eğitim Bakapı Necdet Uğur, 1975 - 1976 ve 1976 - 1977öğretim yıllarında Eğitim Enstitülerine ve öğretmen Okullarında devamsızlıktan sınıfta kalan öğrencilerin, okul idaresince saptanan sınıf larında öğretime devam edebileceklerini bildirdi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal, «Kömür üretiminde 5 milyon 250 bin tonluk düşmeye yolaçan yedek parça eksiğinin kapatılacağını ve gerekli 162 bin marklık dövizin sağlanmasına çalışılacağını» bildirdi.

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Meclis'te yaptığı basıntoplantısında Başbakan Ecevit'i, «Aciz, taraflı ve anarşistlere cüret verecek bir anlayışta olmakla» suçladı.

7- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk «Faşizme ihtar» eylemiile gelişen olaylarla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, «Savin Başbakan'm bunu aktif direniş biçimi sayması yanlıştır. Faşizme karşı bütün dünya işçilerinin nasıl direndiklerini bilmemeye imkân yoktur» dedi.

8- TöB-DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu da Başbakan Bülent

Ecevit'in, direnişe katılanlarla ilgili sözlerini yanıtlarken, «Türkiye'de çocuklar bile faşist zorbalıklara karşı çıkacak duruma gelmişlerse, bu, öğretmenlerin çocukları kışkırttığına değil, faşist tehlikenin sınırlı bazı çevrelerinin faşist eğilimlerini çoktan aştığına bağlanmalıdır» dedi.

9- Maliye Bakanlığının, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulunun kanunî kurulmadığı gerekçesi iie açtığı dava mahkemece reddedildi.

10- POL-DER, İstanbul Üniversitesindeki katliamın 10 gün öncesinden polis örgütüne bildirildiğini ileri sürdü.

11- Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampusu kafeteryasında öğleyemeği sırasında öğrenciler arasında çıkan çatışmada 20 öğrenci yaralandı, kafeteryanın önemli bir bölümü hasar gördü.

Gaziantep Eğitim Enstitüsü Müdür Muavini Mehmet İslam Tavaskimliği bilinmeyen kişilerce kurşunlanarak öldürüldü.

Samsun Devrim Lisesi Fen Dersleri öğretmenlerinden FeridunBaş, bir ağaca asılı durumda ölü olarak bulundu.

12- İstanbul inönü Stadyumunda oynanan Türkiye - Romanya Balkan Kupası maçında 1 -1 lik sonuç alındı.

13- Avrupa'deki NATO Kuvvetleri Başkomutanı General Alexander Haig, Türkiye'ye uygulanan Amerikan Askeri yardım ambargosunun önemli sorunlar doğurduğunu belimi.

14- İsrail Başbakanı Menahem Begin Washington'da ABD BaşkanıCarter ile görüşmelerine başladı. Carter, Begin'le görüşmeye başlamadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, «İsrail için bölgede güvenlik garantileri verilmesi barışı kolaylaştırır» dedi.

15- Palcistan'da eski Başbakan Zülfikar Ali Butto'ya verilen idamcezasını protesto eden 600 kişi tutuklandı.

23 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, dış politikadaki gelişmelerle ilgiliolarak Cumhuriyet Senatosunda bilgi verdi. Başbakan Ecevit «ABD ile güven bunalımı geçiriyoruz. Hiçbir güç Türkiye'yi dışardan yıkamaz, tehlike içimizden gelebilir» dedi.

2- Millî Savunma Komisyonunda CGP Genel Başkanı TurhanFeyzioğlu ve MSP Milletvekili Şener Battal'ın, subayların askeri öğrencilikte geçen sürelerinin emekliliğe sayılmasını öngören teklifleri görüşülerek kabul edildi.

3- CGP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğluanarşik olaylar hakkında verdiği demeçte «siyasi kuruluşlar, silâhlı çeteleri suçlayacak yerde, birbirini suçlama yarışına girdiler» dedi.

4- MSP ve MHP, AP'nin İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı için verdiği Gensoruyu zamansız bulduklarını açıkladılar.

5- Yerel Yönetim Bakanlığının düzenlediği yönetmelik yürürlüğegirdi; yönetmeliğe göre belediyeler imkânlarını göz önünde tutarak birer fon kuracaklar. Ayrıca çimento, demir - çelik ve kömür tanzim satış yerlerinde satılacak.

6- AP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Özalp verdiği demeçte,«Cumhurbaşkanı cinayetler karşısında hükümetin dikkatini çekmiyor» dedi.

7- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan T.B.M.M. düzenlediği basın toplantısında «inanan insanlara zulüm devam etsin isteyenler 141, 142'yi bahane ediyorlar» dedi.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Basın Müşavirliğine CenkKoray atandı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylarda,DİSK direnişiyle ilgili 1 doktor, 2 sendikacı ve 3 işçi tutuklandı. Niğde'de bir liseli, Adana'da 2 üniversiteli genç öldürüldü, Baskil Kaymakamının evi kurşunlandı.

10- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim KuruluBaşkanı Halit Narin ANKA ajansının sorularını cevaplandırırken, «alınan ekonomik tedbirler ekonomimize canlılık getirmedi» dedi.

11- TRT Genel Müdür Vekili Doğan Erdem AP Genel Başkanlığına gönderdiği yazıda «Demirel'in TRT ile ilgili iddialarının gerçeklere uymadığını» belirtti.

12- Genel İs Sendikası Merkez Yönetim Kurulu 20 Mart günü uygulanan direnişle ilgili yayınladığı bildiride, «direnişin, hükümetin. Faşist ve Goşist çeteleri uyarmak için yapıldığını» bildirdi.

13- Türkiye Süt Endüstrisi Kurumunun İstanbul Süt Fabrikasında,DİSK'e bağlı Gıda - İş Sendikası tarafından 8 aydır sürdürülen grevtarafların anlaşmasıyla sona erdi.

14- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Türkiye ile Para Fonu (IMF)arasında hazırlanan kredi anlaşmasını imzaladı.

15- Pakistan'ın Sind Eyaleti Barosu, eski Başbakan Zülfikar AliButto'ya verilen idam cezasının hafifledilmesi yolunda yabancı devlet adamlarından gelen çağrıları Pakistan adalet işlerine ve ülkenin içişlerine müdahale olarak niteledi.

16- Fransa Devlet Başkanı Valery Giscard D'Estaing başladığı«geniş temaslar çerçevesinde» tüm partilerin katıldığı ulusal birlik istedi.

17- ABD Ticaret Bakanlığının açıklamasına göre ABD'nin 1977yılı dış ödemeler dengesi 20,2 milyon dolarlık bir açıkla kapandı.

24 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'le haftalık olağan görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Ankara Savcı Yardımcılarından Doğan öz'ün öldürülmesi olayını kınadı.Ecevit Ümraniye olayları ile ilgili olarak da, «Kurtarılmış bölge safsatası mutlaka önlenecektir» dedi.

Pakistan eski Başbakanı Zülfikar Ali Butto hakkında sorulan birsoru üzerine de, «Eğer bağışlanırsa Butto'yu bir süre misafir etmeye hazırız» dedi.

Başbakan Bülent Ecevit daha sonra Ankara'da bulunan AmerikanSenatosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Senatör Jacop Javitri Başbakanlık konutunda kabul etti.

2- Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı ve Sosysl İşler Koordinasyon Kurulu Başkanı Turhan Feyzioğlu «Günaydın gazetesine verdiği demeçte, «MEYAK Kanununun çıkması ile memur, e/nekli dul ve yetimlere de konut kredisi verilebileceğini» açıkladı.

3- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu IMF ile Türkiye arasındaki«Niyet mektubunun» imzalanmasından sonra düzenlediği basın toplantısında, bu anlaşma sayesinde bazı özel bankaların ve bazı ülkelerin Türkiye'ye kredi musluklarını açacaklarına inandığını belirtti.

4- Maliye Bakanlığınca yapılan açıklamada, kıdem tazminatındaki vergilendirmeye yeni bir ölçü getirildiği bildirildi ve «Kıdem tazminatlarının 594 bin liralık kısmının eskiden olduğu gibi, vergiden muaf olacağı ve bu uygulamada başkaca bir değişikliğin olmayacağı» belirtildi.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar konut kredisinin 250bin liraya çıkarıldığını ve bununla ilgili yönetmelik değişikliğinin Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, ilâç fiyatlarınayeniden zam yapılacağını açıkladı.

7- Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcılarından Doğan öz, evinden işine giderken kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından kurşunlanarak öldürüldü.

8- DiSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk DiSK Yürütme Kuruluile DISK'e bağlı sendikaların yöneticilerinin Gönen'deki toplantısında yaptığı konuşmada, «Olumsuz koşullar yeni hükümetle de sürüyor» dedi.

9- Demokratik Kuruluş Temsilcileri İsrail'in Lübnan topraklarındaFilistinlilere karşı giriştiği saldırıyı kınamak amacıyla İsrail Büyükelçiliğinin önünde bir basın toplantısı düzenlediler.

10- AP Meclis Grup Başkanvekili Turgut Toker ve 11 arkadaşı,Meclis Başkanlığına bir önerge vererek, pahalılık konusunda genel görüşme açılmasını istedi.

11- Atatürk'ün direktifleriyle kurulan Türk Eğitim Derneğinin 50nci kuruluş yıldönümü Ankara'da kutlandı. Dernek Başkanı Kaya Demirkan bu nedenle düzenlediği basın toplantısında, derneğin aşamaları ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

12- Tek- Gıda - İş Sendikasına bağlı işçiler Atatürk Orman Çiftliğinde greve başladı.

13- İstanbul Vatan Mühendislik'te sınava girmek için okula gelenöğrencilerine üzerine açılan ateş sonucu biri ağır üç genç yaralandı.

Ankara'da üç, Malatya'da ise iki yere patlayıcı madde atıldı.

14- Petkim'in Genel Kurul Toplantısında Yönetim Kurulu üyeleri,OYAK temsilcisi Ahmet Kerse dışında değiştirildi. Yönetim Kurulu Başkanlığına TPAO Genel Müdürü ismail Ertan getirildi.

15- KTFD Başkanı Nejat konuk Başbakanı bulunduğu iktidardakiUlusal Birlik Partisinden istifa etti. Konuk'un istifasına parti içinde,uzun bir süreden beri Devlet Başkanı Rauf Denktaş'ın oğlu Raif Denktaş'ın önderliğindeki bir grubun muhalefet yapmasının neden olduğu bildirildi.

16- Washington'da Başkan Carter ile üç gün süren görüşmelerinde tam bir anlaşmazlığa düşen İsrail Başbakanı Menahem Begin ülkesine döndü.

Amerika'dan ayrılmadan önce ABD Başkanı ile yaptığı temasları«hayatının en zor görüşmeleri» olarak niteleyen Begin Amerikan halkına bir çağrıda bulunarak işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilere kısmî özerklik verme konusundaki israil ptanlarmı desteklemelerini istedi.

Amerikan yetkililerinin ise israil Başbakanı Menahem Begin'iniktidardan uzaklaştırılmasını istedikleri bildirildi.

17- Pakistan askerî yönetimi lideri General Muhammed Ziya-ülHak ingiliz özel televizyon kuruluşlarından birinin muhabirine verdiği demeçte, yönetimin eski Başbakanı Zülfikar Ali Butto'nun ölüm cezasına çarptırılmasında hiçbir müdahalede bulunmadığını söyledi.

18- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, Pakistan eskiBaşbakanı Zülfikar Ali Butto'nun idam edilmesine karşı olduğunuaçıkladı.

19- Altı yıldır Romanya'nın Dışişleri Bakanlığını yapan GeorgeMacovesko görevinden alınarak yerine, Romanya Komünist Partisi dış politika uzmanlarından ve öteki ülkeler Komünist Partileriyle ilişkileri sürdürmek görevini yapan Stefan Andrei getirildi.

20- ABD ile Somali arasında uzun süreli bir gıda rejimi anlaş

ması imzalandığı bildirildi.

21- Yurt sever cephenin Rodezya'daki ırkçı beyaz azınlık rejimine karşı askeri başarılarını sürdürdüğü bildirildi.

25 Mart 1978

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Adalet Bakanı Mehmet Çan'abir mektup göndererek, Ankara Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ün öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü bildirdi. Korutürk, «Ülkede gittikçe yayılıp genişleyen bu iğrenç cinayetler karşısında daha etkili önlemler alınması, mutlak bir zorunluk haline gelmiştir» dedi.

2- Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı ve Sosyal İşler Koordinasyon Kurulu Başkanı Turhan Feyzioğlu, Sosyal İsler Koordinasyon Kurulunda alınan yeni sosyal adalet ve sosyal güvenlik önlemlerini açıklayarak. Emekli Sandığı ile Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı çalışanlar ve emeklileri arasındaki farklılıkların kaldırılmasına çalışıldığını bildirdi.

3- Arsa spekülasyonunu önlemek amacıyla Bakanlar Kuruluncabir ek kararname yayınlanarak, arsa ile arazi arasındaki ayrım belirlendi.

4- İçişleri Bakanı irfan Özaydınlı, valiliklere bir genelge göndererek, «Kamuoyuna yapılan açıklamalarda, silâh ve patlayıcı maddelerle birlikte yayınların da belirtilmesinin yanlış yorum ve değerlendirmelere yol açtığına» dikkati çekti.

5- TİP Genel Başkanı Behice Boran ve SDP Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar basına yaptıkları açıklamalarda, hükümetin siyasal şiddet ve DİSK'in uyarı direnişine ilişkin tutumlarını eleştirdiler.

6- Türk - iş Genel Başkanı Halil Tunç Ankara'da yaptığı açıklamada, kıdem tazminatlarının vergilendirilmesinde değişiklik yapan çalışmaları eleştirdi.

7- Milliyetçi işçi Sendikaları (MİSK) Genel Başkanı Ömer Faruk Akıncı İstanbul'da, Türkiye'de çok geniş boyutlara ulaşan anarşi meselesi ve giderek büyüyen ekonomik problemleri konu alan bir basın toplantısı düzenledi.

8- Türk - Amerikan ilişkileri konusunda Ankara'da görüşmelerinitamamlayan ABD Senatosu Dışişleri Komisyonu üyesi Senatör Jacop Javits, İstanbul'a hareket etmeden önce Esenboğa'da verdiği demeçte, «Savunma anlaşmasının kabulü konusunda ümitvar olduğunu» söyledi.

9- AP'nin «Parti Çalışmalarında Yenilikler» semineri izmir'debaşladı.

10- Mobilya yapımında kullanılan fırınlanmış kerestenin bir metreküpünün fiyatına yüzde 63, suntanın bir tabakasının fiyatına yüzde 21 oranında zam geldi.

11- Ümraniye'de beş işçinin öldürülmesinden sanık Hıdır Fırat,Hıdır Özdemir, Mehmet Kurdoğlu, Aziz Eroğlu, Hüseyin Bayboğa,Hıdır Aktaş, Hüseyin Özdemir adlı yedi kişinin yakalandığı, olaya adı karışan 13 kişinin de halen arandığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkililerince açıklandı.

12- Ankara'da iki ayrı çatışmada iki öğrenci yaralandı.Malatya'da demokratik beş derneğin bulunduğu iş hanına, Urfa'da TÖB-DER binasına, Ankara'da bir apartmana patlayıcı madde atıldı. Olaylarda can kaybı olmadı.

13- KTFD Başkanı Rauf Denktaş hükümet bunalımı ile ilgili olarakyaptığı açıklamada. Ulusal Birlik Partisinin yeniden hükümeti kuracağını belirtti. Bu arada Başbakan Nejat Konuk da. Parti Meclisinin kendisine gösterdiği güvene yanıt verdiğini, bu nedenle partisinden çekilme kararını geri aldığını söyledi.

14- İngiliz BBC Televizyonunun bir programında konuşan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü uzmanı Christopher Irvın,«Amerikan Kongresinde, Yunan lobisinin yanı sıra Yahudi lobisi de Türkiye'ye uygulanan silâh ambargosunun kaldırılmamasmı istiyor» dedi.

15- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, hükümet tarafından parlamentoya sunulan, şiddet eylemleri ile mücadele kanun tasarısının muhalefet partilerinin karşı çıkmalarına karşın mutlaka yasalaşmasına çalışacağını Bildirdi.

16- ABD'de 109 günden beri süren kömür madeni işçileri grevi,işçilerin toplu sözleşme anlaşmasını kabul etmeleri üzerine sona erdi.

17- Orta Doğu sorununun çözümü konusunda ABD ile israil arasında başgösteren anlaşmazlık sürerken, ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, israil'in 1967 savaşında işgal ettiği Arap topraklarının tümünden çekilmesi gerektiğini yineledi.

18- Pakistan eski Başbakanlarından Zülfikar Ali Butto, hakkındaverilen idam cezasının bozulması için Yüksek Mahkemeye başvurdu.

19- İtalya'da kaçırılan Hıristiyan Demokrat Parti Lideri Aldo Moro'yu arama çalışmaları sürdürülürken, Kızıl Tugaylar yeni bir eyleme girişerek ülkenin tanınmış siyaset adamı Giovanni Picco'yu yaraladılar.

1973 yılından beri yörüngede olan Amerikan Uzay Laboratuvarı«Skylab»ın sürekli olarak irtifa kaybettiği ve dünyaya düşme olasılığı bulunduğu bildirildi.

26 Mart 1978

1- 24 Mart günü evinden işyerine giderken öldürülen Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ün cenazesi Ankara'da düzenlenen törenden sonra memleketi olan Afyon'un Sultandağ ilçesine gönderildi.Doğan öz için düzenlenen törene Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Haluk Bayülken, Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay, Millet Meclisi Başkanı Cahit Karakaş, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kani Vrana, Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel, Demokratik Parti Genel Başkanı Ferruk Bozbeyli, diğer yargı organları temsilcileri. Bakanlar, Hakim, Savcı yardımcıları, avukatlar katıldı.

2- 11 Aralık 1977 tarihinde yapılan Yerel Seçimlerin kesin sonuçları. Yüksek Seçim Kurulu'nu açıklandı. Açıklamaya göre, CHP 5 milyon 148 bin AP. 4 milyon 565 bin oy aldı.

3- Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur yaptığı açıklamada, «Eğitime bir moda veya bir sosyal itibar kaynağı olarak bakma alışkanlığına son verilmedikçe, Türk eğitimine işlerlik kazandırmak mümkün olamaz» dedi.

4- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı Samsun'da yaptığıkonuşmada, «Arı yuvasına çomak sokuldu, arılar dışarıya çıkmayabaşladı. Hangi uçtan olursa olsun. Hükümet olarak anarşinin kökünü kazımaya yeminliyiz» dedi.

5- AP Bitlis Senatörü Kamran inan, Başbakan Bülent Ecevit'inyanlış politikası yüzünden Montreux'deki Türk - Yunan buluşmasının Türk - Amerikan çatışmasına dönüştüğünü ileri sürdü.

6- DİSK Yönetim Kurulu ve DiSK'e bağlı sendikaların yönetimkurulları yaptıkları toplantıdan sonra yayınladıkları ortak açıklamada, «Faşist yuvaların dağıtılması ve kanlı saldırıların sona ermesi için, Faşizme İhtar eylemini en doğru tavır olarak görüyoruz» dediler.

7- Ulaştırma Bakanlığı tarafından Türk Hava Yolları, Devlet Demir Yolları ve Denizyollarına yapılan zamlara, Devlet Planlama Teşkilâtı karşı çıktı ve zam oranlarının düşürülmesini şehir içi tren ve vapurlara yapılan zamların da tümüyle kaldırılmasını önerdi.

8- Anadolu Ajansı Genel Müdürü Atillâ Onuk, «Çeşitli tertiplerle ajansı ele geçiremeyenler önceki gün yeni bir oyun düzenleyerek umumî heyet baskını yaptılar» dedi.

9- Türkiye İşverenler Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Halit Narin, Hükümetin DİSK'in iki saatlik işi bırakma eylemine karşı gösterdiği tutumun «Umut Verici» olduğunu söyledi.

10- TÖB - DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu «20 Mart Faşizme ihtar eyleminin, hükümete değil, faşist gerici güçlere karşı olduğunu söyledi.

11- Ülkücü Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği geleneksel «YılınGazetecisi Yarışmasında derece alanlara ödülleri dağıtıldı.

12- Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Halil Akif Güven düzenlediği basın toplantısında yurtların, «Belirli politik doğrultulardaki öğrencilerle kutuplaştırıldığını» belirtti.

13- Ankara'da bir genç, elindeki patlayıcı maddenin patlaması sonucu ağır yaralandı.

İstanbul'da geçtiğimiz hafta Atatürk Öğrenci Sitesi önünde birtoplum polisini öldürdükleri ileri sürülen üç öğrenci polis tarafından yakalandı.

14- Paris'te bir açıklama yapan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu,«Amerikan Hükümeti veya Kongresinin Türkiye'ye silâh ambargosu yanında ekonomik ambargo uygulamasının sözkonusu olmadığını» bildirdi.

15- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, ortaya çıkan hükümet bunalımıkarşısında Ulusal Birlik. Partisi Genel Sekreter Yardımcısı olan oğlu Raif Denktaş'ın çıkışlarının hükümet krizi atlatma çabalarını zorlaştırdığını belirtti.

16- Çin Halk Cumhuriyeti, Sovyetler Birliğinin Çin - Rus sınırındabulundurduğu 1 milyon askeri geri çekmesini istedi.

17- İsrail kabinesi, yaptığı toplantıda Başbakan Menahem Begin'ioybirliği ile desteklemeye karar verdi.

18- ABD Başkan Jimmy Carter'in Venezüela, Brezilya, Nigerya

ve Liberya'yı içeren bir geziye çıkacağı açıklandı.

27 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit resmi görüşmelerde bulunmak üzereAnkara'ya gelen Belçika Dışişleri Bakanı Henry Simonet ile görüştü. Ankara'ya gelen Belçika Heyeti ile Dışişleri Bakanı Gündüz okçun Başkanlığındaki Türk Heyeti arasında resmi görüşmelere başlandı.

2- Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan Güneydoğu bölgesi Vali veBelediye Başkanlarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada «Ekonomik tedbirlerden Devlete karşı olanların, aşırı kazanç peşinde koşanların gocunduğunu» söyledi.

3- TBMM Karma İktisadi Teşebbüsleri Karma Komisyon'undaKiT'lerle ilgili genel görüşmede söz alan Devlet Bakanı Hikmet Çetin «KİT'lerin yeniden düzenlenmesi gerektiğini, Türkiye'nin 1973-1995 arasında 12 milyon kişiye iş bulmak zorunda olduğunu» söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp ise «bekleyen transferler 1 milyar 700 milyon doları buldu» dedi.

4- VVashington'dan yurda dönen Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu Yeşilköy Havaalanında basına yaptığı açıklamada, «Ekonomik güçlüklerin geride bırakıldığını önümüzdeki aylarda açıkça göreceğiz» dedi.

5- Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı Ali Topuz, Toprak - Su Araştırma Konseyi'nin 1978 yılı toplantısını açarken yaptığı konuşmada; «Hükümetimizin, yeni yaklaşımında, kalkınma köylüden başlayacak ve bu kalkınma hakça bir düzen içinde olacaktır» dedi.

6- Turizm Haftasının başlaması nedeniyle bir demeç veren Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi «yollarımızın ölüm yolculuklarına açılan pencereler değil, huzurlu, emniyetle yolculuk yapma yerleri haline gelmesini sağlayacağız» dedi.

7- Karadeniz Bölgesi 1977 ekici tütün piyasası Gümrük ve TekelBakanı Tuncay Mataracı tarafından 71 lira baş fiyatla açıldı.

8- CGP Genel Yönetim Kurulu'nun yayınladığı bildiride «bölücüörgütlerin hedefi Hükümet değil, rejimdir» denildi.

9- DiSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve diğer Yürütme Kurulu Üyelerinin, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığınca 20 Mart «Faşizme ihtar» direnişi nedeniyle ifadeleri alındı.

10- Sümerbank ürünlerine yüzde 40 - 60 oranında zam yapıldı.

11- Antalya'nın Yenikoy bucağında kimlikleri saptanamayan kişiler Ahmet Güzel adlı yurttaşı evine girerek öldürdüler, annesini iseağır yaralayarak kaçtılar. Başkomser Uğur Gür'ü yaralayan 3 TİKKO üyesi tutuklandı. Ankara'da Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulunda çıkan taşlı sopalı çatışmada sekiz öğrenci yaralandı.

12- Yunan TV'sinin üç gün süren yayını karşısında yabancı diplomatlar «Karamanlis'le Ecevit'in Montreux zirvesinden sonra, Türklere karşı gösterilerin bu hali alacağını tahmin etmiyorduk» dediler.

13- Newsweek dergisine bir demeç veren Filistin Kurtuluş ÖrgütüLideri Yaser Arafat «israil şartsız çekilmeden savaşın bitmeyeceğini» söyledi.

14- AFP Ajansı, Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos'un evine bomba atıldığını bildirdi.

15- İki ay önce Fransa'da kaçırılan Belçika'lı Sanayici Baron Edovard - Jean Empain serbest bırakıldı.

28 Mart 1978

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Ankara Valisi Tekin Alp başkanlığında İl Genel Meclisi üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.Görüşme sırasında Ankara kentinin sorunları hakkında bilgi alan Korutürk, İl idare Kanununda yapılması gerekli değişiklikleri yerine getirileceğini söyledi.

2- CHP Ortak Grubunda, hükümet - grup ilişkileri ve hükümetçalışmaları hakkında genel görüşme açılması kabul edildi.

Başbakan Bülent Ecevit toplantıda yaptığı konuşmada, «Ülkücüdenen hareketin altında başıbozuk proleterya gerçeği vardır» dedi.

Grup toplantısında bir konuşma yapan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu da Amerika'daki temaslarıyla ilgili bilgi verdi.

Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur ise kendisi ile ilgili eleştirileriyanıtladı ve «Grubumun desteği olmazsa görevde kalmam» dedi.

3- İçişleri Bakanı irfan özaydınlı hakkında AP'nin verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması, Millet Meclisinde 192 kabul oyuna karşı 224 oyla reddedildi.

4- Maliye Bakanlığınca -hazırlanan vergi tasarısını incelemeklegörevli, 8 bakandan kurulu komisyon beyannameli gelir vergisi yükümlülerini en az geçim indirimi uygulamasında kapsam dışı bıraktı, komisyonun aldığı karara en az geçim indirimi özel indirim biçiminde «sadece ücretlilere (işçiye, memurlara)» uygulanacak.

5- Mal mukabili ithalattan fiilen girişi yapılmış mallar için kurfarkı ödeme süresi üç aydan on aya çıkarıldı.

Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde, fiilen ithalatıyapılmamış mallar için kur farkının eskiden olduğu gibi yine üç ayiçinde ödenmesi gerektiği belirtildi.

6- İç ve dış ticaretin, ticaretle uğraşanlarla üretici ve tüketiciarasındaki ilişkilerin kamu yararına ve ulusal ekonominin gereklerine uygun olarak düzenlenmesini ve dengeli bir biçimde geliştirilmesini amaçlayan bir yasa tasarısı Ticaret Bakanlığınca hazırlandı. Yasa tasarısında, Türkiye'nin her tarafında belli bir mal için tek fiyat uygulaması esası getirildi. Malların fiyatlarını arttıran kişilere uygulanacak para ve hapis cezaları, yasa tasarısında yeniden düzenlendi ayrıca, illerde «il fiyat maliyet kurulları» kurulacağı hükme bağlandı.

7- Bakanlıkların yurt dışındaki temsilciliklerinde çalıştırılan personele ilişkin kadroların üçte biri, «Genelkurmay Başkanlığı, Millî Savunma Ve Dışişleri Bakanlıkları için görevi aksatmayacak bir oranda» tutulmak koşulu ile iptal edildi.

8- AP Genel İdare Kurulu toplantısında parti içi sorunlar görüşüldü. Kurulda Bitlis Senatörü Kamran İnan, Genel Başkan Süleyman Demire'i eleştiren bir konuşma yaptı.

9- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance'in Başyardımcısı VVarrenChistopher, Bakanlık Başmüşaviri Matthevv Nimetz ile Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Yardımcısı George West, Türkiye'ye geldi.

10- Türkiye'ye iki günlük resmî ziyaretini tamamlayan BelçikaDışişleri Bakanı Henri Simonet Ankara'dan ayrılırken Türk hükümeti yetkilileriyle çok yapıcı ve yararlı görüşmelerde bulunduğunu söyledi ve «Türkiye'nin batı camiasında lâyık olduğu yeri alabilmesi batı için çok önemli bir sorundur» dedi.

11- 1970 öncesi emeklilerinin intibaklarında belirtilen tavanınkaldırılması ve emekliler arasında eşitlik sağlanması amacıyla başta CHP'li Fikret Gündoğan olmak üzere 37 senato üyesinin Anayasa Mahkemesine yaptıkları başvuru ve ilgili yasa maddesinin iptali istemi reddedildi.

12- Gaziantep MHP il Yönetim Kurulu üyesi Selâhattin Akkaya

dükkânında kimliği bilinmeyen kişilerce öldürüldü.

Adana - Gaziantep yolunda silâhlı ve maskeli 5 kişi bir otobüsünyolcularını soydu, yolculardan 23 bin 228 lira para alan soyguncular kaçtı.

Anarşik olaylar istanbul, Trabzon, Ankara, Adana, Çanakkale veAntalya'da da devam etti.

13- Amerikan iş çevrelerinin görüşlerini yansıtan ve ekonomikkonulardaki etkinliği ile tanınan «Business Week» dergisinin bir yorumunda. Başbakan Bülent Ecevit'in ABD'ye «30 mayısta Washington'da yapılacak NATO zirvesine kadar süre tanıdığı ve bu tarihe dek ambargonun kaldırılmaması ve Savunma işbirliği Anlaşmasının onaylanmaması halinde Türkiye'de halen faaliyette bulunan ABD ve NATO üslerinin kapatılacağı bildirdiği» kaydedildi.

14- KTFD Başkanı Nejat Konuk istifasını geri aldı ve Devlet Baş- kanı Rauf Rauf Denktaş'ın kendisine verdiği hükümeti kurma görevini kabul ettiğini açıkladı.

15- Birleşmiş Milletler Üçüncü Deniz Hukuku Konferansının 7.dönem çalışmaları, isviçre'nin Cenevre kentinde başladı. Konferansa Büyükelçi Namık Yolga başkanlığında bir Türk heyeti de katıldı.

16- Amerikan AP Ajansının haberine göre, İsrail Başbakanı Nenahem Begin işgal altındaki Gazze ve Batı Şeria'da yaşıyan Filistinlilerin «geleceklerinin tayin edilmesi görüşmelerine katılmalarını» kabul etti.

17- Suriye, Irak, Libya, Cezayir ve Güney Yemen'in Arap BirliğiKonseyinin Kahire'de başlayan toplantısında en çok sözü edilen konunun «Arap Dayanışması» konusu olduğu bildirildi.

29 Mart 1978

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk «Erbakan'ı kurtarma Kanunu» olarak adlandırılan siyasi partiler kanununun 3 maddesinin değiştirilmesini öngören yasanın, TBMM'de ikinci kez kabul edilmesi üzerine iptal isteği ile Anayasa Mahkemesine başvurdu.

2- Cumhuriyet Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ZiyaGökalp Mülayim, Türkiye'nin NATO içindeki yeri ve ambargonun Türk halkı üzerindeki derin etkisi yüzünden Türk - ABD ilişkilerinde eskiye dönüsün söz konusu olamıyacağım savundu.

3- Millet Meclisi Adalet Komisyonunda, TCK'nın müstehcenneşriyatla ilgili maddesini değiştiren ve cezaları arttıran MSP'li Şener Battal'ın kanun teklifi görüşülerek kabul edildi.

4- Ankara'da bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı WarrenM. Christopher bugün Başbakan Bülent Ecevit ile görüştü ve kendisine Başkan Carter'in Türk - ABD ilişkileri konusundaki «Yeni önerilerini» açıkladı.

Christopher ve yanındaki heyet bu konuda Dışişleri Bakanı Gündüz okçun ve Türk Dışişleri yetkilileri ile de uzun bir toplantı yaptı.

5- CHP Genel Yönetim Kurulu, Genel Başkan ve Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında yaptığı toplantıda, parti içi meseleleri ele alındı. Ecevit Toplantıdan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP'li üyelerin kayıt yenileme işlemlerinin 15 Nisan tarihine kadar uzatıldığını bildirerek, üye yazım işleminin bir an önce gerçekleştirilmesini istedi.

6- Ermeni Patriği Sinork Kaustyan ve beraberindeki heyeti kabuleden Başbakan Bülent Ecevit, «Dünyadan savaşın kalkmasını, her inanç ve her soydan insanların barış içinde yaşamalarını istiyoruz» dedi.

7- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin ortak gruptoplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Ecevit'in bugünkü hükümetin alternatifi bulunmadığına ilişkin sözlerini cevaplandırarak, «Bu hükümet, ülkenin meseleleri altında ezilmiştir. Uzun süre dayanamaz» dedi.

8- Adalet Bakanı Mehmet Can yayınladığı genelgede, hükümlüve tutuklu mektuplarının üzerine mektubun cezaevinden gönderildiğini gösteren bir işaret ya da damga konulmamasını istedi.

Adalet Bakanı Can bir başka genelgeyle de cezaevinde halk dershaneleri açılmasını, moral geceleri düzenlenmesini ve din adamlarından faydalanılmasını istedi.

9- Türkiye Halk Bankasının Genel Kurul Toplantısında bir konuşma yapan işletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu esnafın artan kredilerle destekleneceğini söyledi.

10- Danıştay 8. Dairesi Eskişehir'de dünyanın en verimli magnezit madenlerini isleten bir yabancı firmanın isletme hakkının elinden alınmasına ilişkin olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca verilen bir kararı iptal etti, söz konusu firmanın, Türkiye'deki çalışmalarına devam edebileceğini karara bağladı.

11- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan yaptığı konuşmada,«MSP yine iktidara gelecek ve ağır sanayi tekrar kurulacaktır» dedi.

Uluslararası Para Fonu ile yapılan son anlaşmayla Türkiye'nindışarıya bağlandığını savunan MSP lideri, dış güçlerin Türkiye üzerinde etkili olmaya başladığını iddia etti.

12- Konya AP İl Haysiyet Divanı üyesi Emlâk KomisyoncusuMustafa Sevinç'in 18 yaşındaki oğlu Ali Sevinç, alnından tabancaile vurularak öldürüldü.

Manisa'da bir kahveye -açılan ateşte İbrahim Hürbaş adlı kahveciöldü, ikisi ağır olmak üzere üç kişi yaralandı.

13- MHP Milletvekili Turan Kocal ve 9 arkadaşı, Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur hakkında Meclis Araştırması açılmasını istedi.

14- Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hami Kartay,Ankara Sanayi Odası Meclisinin aylık olağan toplantısında yaptığıkonuşmada, ithalatçılardan istenen kur farklarının on eşit takside bölünmesinin bir haksızlığı ortadan kaldırmadığını belirterek, «Kararın yumuşatılmasını, bir haksızlığın taksitlendirilmesi olarak mütalâa ediyoruz» dedi.

15- THY Anonim Ortaklığının Olağan Genel Kurulu İstanbul'datoplandı.

THY'nin 1977 yılı faaliyet raporu hesap bilançosu, işletmenin geçen yıl 349 milyon 900 bin lira zarar ettiğini ortaya koydu.

16- Anadolu Bankasında 600 milyon lira tutarındaki orta vadelikredinin usulsüz olarak AP yandaşı kişilere dağıtıldığı yolundaki yayın üzerine Maliye Bakanlığı bankanın kayıtlarını inceleme kararı aldı.

17- Bakırköy Merter'de Migros'a ait bir gezici satış aracı, silâhlı 4- kişi tarafından kaçırılarak, içinde bulunan yiyeceklerKaradeniz Küçükköydeki gecekondu mahallesindeki halka dağıtıldı.

18- KTFD Başkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada. BaşbakanNejat Konuk'un Kıbrıs'a komünizmi soktuğuna ilişkin birtakım gerçek dışı iftiralarla karşı karsıya bırakıldığını belirtti.

19- KTFD Başbakanı Nejat Konuk «Milliyet» gazetesine verdiğidemeçte, Parti Genel Sekreter Yardımcısı ve Devlet Başkanının oğlu Raif Denktaş'ın görevinden ayrılması gerektiğini bildirdi.

20- Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafındanyayınlanan bir raporda, Türkiye'de geçen yıl fiyat artışının yüzde- 30 oranında olduğu bildirildi.

21- İki günlük resmi bir gezi için Atina'ya gelen Amerikan Senatörü Jacop Javita Başbakan Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Papaliguras ile görüştü. Jacop Javita yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesine yardımcı olmak istediğini söyledi. «Türk Yunan ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinde yardımcı olabileceğime inanıyorum» dedi.

22- Fransa Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing ile SosyalistParti Birinci Sekreteri Frahcois Mitterrand arasındaki görüşmede,d'Estaing Mitterrand'dan Fransa'nın düşman kamplara bölünmesinin önlenmesini istedi.

23- FKÖ'nün Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Lübnan'ın güneyinde, israil'in tek taraflı ilân ettiği ateş-kese uyulması çağrısını kabul ettiği açıklandı.

30 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Toprak-Su Genel Müdürlüğü Araştırma Konseyi'nin 6. Olağan toplantısında yaptığı konuşmada «birçok iyi niyetli kimse, aralarına sızanların etkisiyle eylemlere girişiyor» dedi.

2- TBMM Ulaştırma Komisyon'unda AP İstanbul Senatörü Erdoğan Adalı'mn gemi adamlarıyla ilgili kanun teklifi görüşülerek kabul edildi.

3- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Birgit basına yaptığıaçıklamada «Hükümet iş basındadır ve 1981 yılına kadar Millet Meclisi'nin güveni ile işbaşında kalacaktır» dedi.

4- CHP Meclis Grubunca yayınlanan bildiride «AP'li Meclis Başkanvekili Şevket Doğan'ı protesto amacıyla CHP'li Milletvekillerinin Millet Meclisi Genel Kurulu'na girmedikleri» bildirildi.

5- ABD Başkanı Jimmy Carter'in özel Temsilcisi Warren Christopher ile Dışişleri Bakanlığı yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin sonunda yapılan açıklamada; «görüşmelerin olumlu ve yapıcı» geçtiği ve iki ülke arasında varılan mutabakatın ayrıntılarının Başkan Carter'in ABD'ye dönüsünde kesinlik kazanacağı belirtiliyor.

6- Millî Eğitim Bakanı Necdet Uğur düzenlediği basın toplantısında Eğitim Enstitüleri yarı yıl tatilinin 17 Nisan'a kadar uzatıldığını açıkladı ve «hiçkimse boşuna telaş etmesin. Bakanlık dışı hiçbir kuruluşun ve derneğin etkisi altında değiliz ve olmayacağız» dedi.

7- AP Genel İdare Kurulunun yayınladığı bildiride «anarşinin tek hedefi Türk Devletidir» denildi.

8- Eski Genel Kurmay Başkanlarından Orgeneral Memduh Tağmaç bir süreden beri tedavi edildiği Gülhane Askeri Tıp Akademesinde vefat etti.

9- Türkiye Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Dıblan düzenlediği basın toplantısında «Hükümetin karma ekonomi dengesini değiştirecek girişimlerini kuşkuyla izlediklerini söyledi.

10- Kızıldere olaylarının 7. yıldönümü nedeniyle yurdun çeşitli yerlerinde olay çıkartan 200 genç gözaltına alındı.

Ankara Atatürk Lisesi Koruma Polislerinden Orhan Kahramanoğlubir saldırganın açtığı ateş sonucu yaralandı. Saldırgan güvenlik kuvvetleri tarafından yakalandı.

İstanbul Valisi Tekin Alp düzenlediği basın toplantısında 16 Mart'ta İstanbul Üniversitesinde çıkan öğrencilere bombalı ve silâhlı saldırıyı düzenleyenlerin kimliklerinin saptandığını açıkladı.

11- Banliyö Tren ücretleri arttırıldı. Bugünden itibaren uygulanacak tek tarifeyle bilet ücretleri 250 kuruş oldu.

12- Amerika'da yayınlanan «The Washington Post» gazetesininbir yorumunda «Amerika'nın Kıbrıs sorunu ile Türkiye ve Yunanistan'a karşı izlediği politika arasında kesin bir ayrım yapması zamanının geldiği» belirtiliyor.

13- İsrail Parlamentosu Başbakan Menahem Begin hükümetinegüvenoyu verdi. Begin Hükümeti 32'ye karsı 64 oyla güvenoyu aldı.

14- Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis Danimarka,Lüksenburg, Hollanda ve italya'yı kapsayan bir çıeziye çıktı.

31 Mart 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ilehaftalık olağan görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ABD ile ilişkilerin düzlüğe çıkabilecek bir aşamaya ulaştığı yolunda belirtiler olduğunu bildirdi. Ecevit, hükümetin ekonomik alanda ilerici sayılabilecek somut önlemler aldığını, AP Genel İdare Kurulunun anarşi konusunda millî birlik çağrısını olumlu karşıladığını ve İsmail Cem hakkında Danıştay kararının yakında uygulanacağını açıkladı.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TRT Genel Müdürlüğüile Yönetim Kuruluna birer mektup göndererek yayının taraflı olduğunu söyledi ve bundan vazgeçilmesini istedi.

3- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Türk - İs Genel Başkanı Halil Tunç'u ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, «ÜlkemizCumhuriyet tarihinin en ciddi ve acı sorunlarıyla karşı karşıyadır» derken, Halil,Tunç da, bugünkü hükümetin, demokratik rejimin son şansı olduğunu öne sürdü.

4- Maliye Bakanlığının asgari geçim indirimi konusundaki önerisi bazı değişikliklerle 8 bakandan kurulu komisyonda benimsendi.

Yapılan değişikliğe göre, özel sektör erbabı, avukat ve doktorlarasgari geçim indiriminden yararlanamayacak.

5- AP İzmir II Teşkilâtının Çeşme'de düzenlediği seminerdensonra. Parti Yönetim Kurulu üyelerinden Türkân Tuncer, TacettinHicyılmaz, Atalay Tuncay, «AP'yi sol parti olarak gören ve göstermek isteyen zihniyetle çalısılamaz» görüşünü savunarak istifa ettiler.

6- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, yasağa rağmen, «Bu yılda 1 Mayıs'ın Taksim alanında kutlanacağını ve buna kimsenin engel olamayacağını açıkladı.

7- Anadolu Ajansı Genel Kurulunun toplantısında Yönetim Kurulu üyeleri değişti. Yeni Yönetim Kuruluna Ahmet Kahraman, Emin Karakuş, Aytekin Yıldız, ismail Sivri ve Kemal Aydar getirildi.

8- İstanbul Sanayi Odası Başkanı Nurullah Gezgin, yaptığı açıklamada, «Ankara'ya İSO Yönetim Kurulu olarak yaptıkları ziyaretten olumlu izlenimlerle ayrıldıklarını, ancak Sanayi Bakanlığındaki yeni fiyat saptamaları konusunda bazı kaygıları olduğunu» belirtti.

9- Bursa Devlet Tiyatrosu Sanat ve Yönetim Müdürü, tiyatro sanatçısı Ali Cengiz Çelenk tedavi edildiği Ankara Hacettepe Hastanesinde öldü.

10- Yozgat Kapalı Cezaevinde, aralarında siyasi tutuklu ve hükümlülerin de bulunduğu 356 tutuklu ve hükümlü, iki gardiyanı rehin alarak ayaklandılar. Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Mustafa Yücel tutuklu ve hükümlülerle görüştükten sonra rehin alınan gardiyanlar serbest bırakıldılar.

11- Antalya'da kimlikleri bilinmeyen kişiler bir polis karakolunaateş açarak ibrahim Böke adlı polisi ağır yaraladılar.

Ankara Emniyet Müdürlüğünce yapılan açıklamada, «Polis OrhanKahramanoğlu'nu tabancayla yaralayan Osman Yılmazcan'm ÜlküOcakları Genel Merkezince bu konuda görevlendirildiği» öne sürüldü.

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesine ve Adana MühendislikYüksek Okuluna konulan patlayıcı maddeler büyük hasara yol açtılar.

12- ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri yaptıkları açıklamada, Ankara görüşmelerinin çok olumlu geçtiğini, ancak Ecevit hükümetine verilen askeri yardım ile ilgili teklifin yeterli görülmediğini bildirdiler.

13- Amerka'da yayınlanan «New-York Times» gazetesi Kıbrıs bunalımı ile ilgili olarak yayınladığı biryazıda , Türk birliklerinin adadan çekilmesi gerektiğini iddia etti. Ayrıca, Türkiye'nin NATO'dan çekilmesinin Amerika'ya pahalıya malolacağını da öne sürdü.

14- Uluslararası Af örgütü, Kamboçya hükümetine çağrıda bulunarak kitle halindeki idamlar konusunda çıkan söylentilerin yerinde incelenmesi amacıyla bağımsız gözlemcilerin ülkeye girmelerine izin ve rilmesini istedi.

15- Mısır - israil ilişkileri, Başkan Sedat ile israil Savunma Bakanı Weizman arasında, barış görüşmelerinin tekrar başlatılması için yapılan toplantının başarısızlıkla sonuçlanması ile yeniden durgunluk dönemine girerken, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Lideri Habbaş, Güney Lübnan'da BM'nin ateş-kes kararına uymayacaklarını açıkladı.

16- İtalya'da, iktidardaki Hristiyan Demokrat Parti Parti BaşkanıAldo Moro'yu kaçıran Kızıl Tugaylar gerillalarıyla Moro'nun serbest bırakılması için hiçbir pazarlık yapılmayacağını açıkladı.

17- İran'da yasa dışı muhalefet gruplarının çağrısı üzerine yapılan 24 saatlik genel grev sırasında patlak veren olaylarda üç kişininölmesi üzerine iran Güvenlik Kuvvetlerine alarmda kalmaları bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106