13.2.1978
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1978

1 Şubat 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, verdiği demeçte, "Korutürküniskandinav tipi sosyalizm önerdiği yolundaki iddialar asılsızdır. Cumhurbaşkanlığı makamının polemiklerden uzak tutulmasılazımdır." dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Mecliste düzenlediğibasın toplantısında, Kontr-Gerilla konusuna değinerek "Türkiyede Devlet Cinayet işletmişse, kimseyi affedemezsiniz. Kimyapmışsa yakasına yapışın. Şayet bunca işlenen cinayetlerinsorumlusu devletin teşkilatı ise buna kim emir veriyor? Başbakan bunu açıklamalıdır. O açıklamazsa ben açıklama yapacağım." dedi.

3- AP Milletvekili Faik TürünKontr-Gerilla konusundaki görüşlerini AP ortak gurubunda bir konuşma yaparak görüşleriniaçıkladı. "Kontro-Gerilla diye bir şey yoktur." Gerekirseikinci bir kurtuluş savaşı verilir" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüpoğlu,bir demeç vererek, "hangi yönden gelirse gelsin her türlüşiddet eylemleri behemahal önlenecektir" dedi.

5- MHP Genel Başkanı A. Türkeş, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile siyasi parti liderlerine birer mektup göndererek,"Eğitim Enstitülerinin erken tatile sokulmasını vahim olarak niteledi.

6- Bayındırlık Bakanlığının Bütçe Karma Komisyonunda bütçesi görüşülürken yapılan eleştirileri yanıtlayan Bakan Elçi,"Boğazdan ikinci bir geçişi zorunlu görmekle birlikte bununsalt köprü modeli olacağına kesin karar vermiş değiliz".dedi.

7- DP Genel Başkanı F. Bozbeyli, verdiği demeçte, "Muhalefet üç yıllık iktidarlarında yapamadıklarını kısa sürede buhükümetten istiyor." dedi.

8- CGP Başkanlık Divanı yayınladığı bildiride, "SilahlıKuvvetlerin bazı faaliyetlerinin tartışma konusu olması yanlıştır" denildi.

9-Bütçe Karma komisyonunda Memur katsayısının CHP'li üyelerin verdiği önerge ilke olarak kabul edildi.

10- İstanbul Bayrampaşa cezaevinde veremden ölen bir mahkumun yüzünden karışıklıklar çıkmış meydana gelen karışıklıktabir mahkum öldü, bir jandarma albay bir yüzbaşı bir er beştutuklu yaralandı.

11- Ankarada daha önce yaralanan iki genç öldü. Bir gurupgenç Ankara Adliyesinde olay çıkardı, istanbul Kadıköyde,Diyarbakırda, Siirtde siyasal amaçlı soygunlar yapıldı.

12- TÜSlYAD'ın yaptığı bir araştırmasında, "AET ile ilişkilerde temelde değişiklik gerekli değil" denildi.

13- Fransız Haber Ajansı (AFP)'ye göre Luns ile Karamanlis'in sadece yöntem üzerinde anlaştığını ileri sürdü.

2 Şubat 1978

1- Milli Güvenlik Kurul Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün başkanlığında toplandı. Toplantıda, anarşi konusunda alınan vealınacak olan önlemler incelendi.

2- Yabancı Basın mensupları ile görüşen Bülent Ecevit, "Atinaya oniki ada konusunda teminat verebilirim" dedi.

3- Devlet Bakanı Enver Akova îstanbulda Vakıf kiralarınınyükseltileceğini açıkladı.

4- Bütçe Plan karma komisyonunda memur katsayısı 14'e çıkarıldı.

5- 1978 yılı bütçesi 264.814.017.300 lira olarak bağlandı.

6- Siyasi Partiler Yasasını değiştiren teklif Millet Meclisinde görüşülerek kabul edildi.

7- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, verdiği demeçte, "CHP'li Unsal ile Süleyman Genc'i mahkemeye verdik."dedi.

8- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Coşkun Karagözoğlu verdiği demeçte, CHP hertürlü yasa dışı hareketin karşısında olmuştur ve olcaktır," dedi.

9- Diyarbakır kapalı cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler, yaşam koşullarının kötü olduğunu ileri sürerek ayaklandılar.

10- Ankara, Antalya ve Malatyada meydana gelen anarşik olaylarda çeşitli patlayıcı maddeler atıldı. Balıkesirde, beşkız öğrenci gözaltına alındı.

11-DtSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, "l Mayıs olaylarınedeniyle Demirel yüce divana verilmelidir" dedi.

12- İzmir'de Askeri taşıtla belediye otobüsü çarpıştı 4 kişiöldü 30 kişi yaralandı.

13- Petkim-lş Sendikası Başkanı Mehmet Kılıç, "Türün adlımakamların karşısına çıkarılmalıdır" dedi.

14- Tarım işçilerinin asgari ücretleri yürürlüğe girdi.

15- Avrupadaki gezilerini tamamlıyan Yunan Başbakanı Karamanlis, yaptığı açıklamada, "sorunlarımızın çözümü yabancıdesteğinden çok halkın tutumuna bağlıdır" dedi.

16- ABD Dışişleri Bakanı yardımcısı George Vest, "BülentEcevit'in sorunların üstesinden gelmeye muktedir bir eylemadamı olduğunu kanıtladığını belirtti.

17- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat,8 ülkeyi içine alanbir dış geziye çıktı.

18- ABD Başkanı Carter, "gerekirse Panamaya asker gönderirim." dedi.

3 Şubat 1978

1- Başbakan: Bülent Ecevit bir basın toplantısı düzenliyerekKontr-Gerilla konusundaki kanaatlarını açıklıyarak, "KontrGerilla denilen bir resmi kuvvet yoktur. Türkiyede dışa dönük olarak oluşturulan gayrinizami savaş ve savunma kavramı,ülkemizin bunalımlı bir döneminde içe dönük olarak uygulanmıştır" dedi.

2- E'cevit Demirel'in istediği açıklamayı yapabileceğinibildirdi ve orduda geçmişte önemli görevler yapanların tartışmaları kendileri açmamış olsalar bile, tartışmaları kesmelerini beklediklerini söyledi.

3- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, yurt dışındaki Türk işçilerine yayınladığı mesajda, dışardaki bakanlık örgütününtakviye edileceğini bildirdi.

4- Gümrük Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, üretilen tütününtümünü tekelin alacağını açıkladı.

5- Devlet Bakanı Enver Akova, Istanbulda sorulan sorularakarşılık "bu hükümet seçimlere kadar sürer" dedi.

6- DİSK'e bağlı Maden-lş Sendikası ile Türkiye Madeni EşyaSanayicileri işverenleri Sendikası 40 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzaladı, dolayisiyle birbuçuk yıldır süren grevsona erdi.

7- MHP Genel Başkanı A. Türkeş, Hergün gazetesine verdiğidemeçte, "Başbakan, orduyu ve mit'i yıpratma kampanyasınıdurdurmalıdır, mesele çok hassas noktaya gelmiştir. Sükut orduyu ve mit'i yıpratma kampanyasına pirim olmaktadır" dedi.

8- Türkiye İşveren Sendikaları Konfedarasyonu Genel Sekreteri Rafet İbrahimoğlu, verdiği demeçte "grev oylamalarıve sendika yetki tesbiti genelgeleri yargıtay kararlarınaaykırıdır" dedi,

9- Hammadde yokluğundan Aksu kağıt fabrikasında kağıt üretimi durdu.

10- Ankarada tabanca ile vurulan öğrenci öldü. Tatvandabir öğretmen yaylım ateşine tutuldu. Erzurumda 94 ülkücü gözaltına alındı.

11- İstanbul Mecidiyeköyde karşıt görüşlü işçiler çatıştı,

12- Carter yönetiminin Kıbrıs raporu Rumları hiddetlendirdi.

13- F. Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, kabinesinde değişiklik yaparak 4 yeni bakan aldı.

14- Sovyet Uzay labaratuarın Salyut 6 da 55, gününü dolduranSovyet kozmonotu uzayda kalma rekoru kırdı.

15- Pakistan eski Başbakanı Butto'yu yargılamak için tek yargıçlı özel bir mahkeme kuruldu.

4 Şubat 1978

1- Milliyet Gazetesinin bir haberine göre, Başbakan BülentEcevit, Yunanistan Başbakanı Karamanlise önümüzdeki haftalardacevap vereceği bildirildi.

2- Bir basın toplantısı düzenliyerek Kontr-Gerilla konusuna devam eden AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, "Devlet bizimdevletimizdir, devletin üzerine çamur atanlar bu çamuru silinceye kadar mücadeleyi sürdürüceğim" dedi.

3- SSK Göztepe Hastanesi sağlık tesislerinin yetkilileriyle düzenlediği toplantıdan sonra bir açıklama yapan, Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi. İşgüzar, "işçi ücretlerine mutlak bir tavankonulacaktır" dedi.

4- Financial Times gazetesine bir demeç veren işletmelerBakanı Kenan Bulutoğlu, "Ağır sanayi projeleri öncelikler takvimine göre ele alınacak" dedi.

5- MSP Genel Başkanı Erbakan, partisinin gençlik kollarıncadüzenlenen, Öze dönüş gecesinde akıncı gençlere, "Sizde, SultaArpaslanın beline kefenini sarıp atına birisini görüyorum"dedi

6- MHP Genel Sekreteri Necati Gültekin verdiği demeçte,"Kontr-Gerilla umacısından CHP'li parlementerlerin şikayetlerivarken, Genel başkanlarının bir kalemde inkar etmesi, bu partinin fikirlerinde ne derece tutarsız olduğunu göstermektedir"dedi.

7- Başbakan Bülent Ecevit'in kendisi ile ilgili sözlerinieleştiren, AA Genel Müdürü Atilla Onuk, "Bana haddimi bildirmek sayın Başbakanın haddi olmamak gerekir" dedi.

8- DİSK'e bağlı Maden-lş Sendikası Genel Başkanı Kemal Türkler, yaptığı basın toplantısında, "Grevde dağıtılan paralar geri alınmıyacak" dedi.

9- Basın-Yayın Genel Müdürlüğüne Orhan Koloğlu atandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü 32 kişide yaralandı.

11- Anarşiye karşı istanbul pilot bölge olarak seçildi, özelpolis ekipleri kurulacak, Ankarada anarşiyi önlemek, için seyyar30 karakol kuruldu.

12- Carter yönetimi kongreye insan hakları ile ilgili bir raporsundu. Raporda, Kıbrısta işçilere insanlık dışı muamele yapılmıyor denildi.

13- Birleşmiş Milletlerin tarihinde ilk kez alınan bir karara göre, ABD Vietnamın BM temsilcisini sınır dışı etti.

14- Ortak Pazar (AET) ilk defa bir komünist ülke ile anlaşmaimzaladı.

5 Şubat 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, AP Genel Başkanı Demirel’in eleştirilerine cevap vererek, "Orduya polemik konusu yapma amacıgüden oyunlara gelmeyeceğim. Ecevit, AP Genel Başkanı, ordumuzu yüce amaçlarından saptırma ve siyasete çekme hevesleribesleyen bazı kimseleride yanına alarak çevirmek istediğioyunlarda yanlız ve etkisiz kalacaktır" dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bursa il divanı toplantısına gönderdiği mesajda, "birbirimize sarılma ihtiyacıiçindeyiz" dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Uğur, düzenlediği basın toplantısında, "Eğitim enstitülerine mülakata alınan öğrencilerin haklarına dokunulmayacak" dedi.

4- MHP Genel Başkanı A. Türkeş, düzenlediği basın toplantısında, "MHP'nin MİT ve Kontr-Gerilla ile hiçbir ilgisi yoktur, Türkeş, Ecevit'in Kontr-Gerilla ile ilgili net açıklamayapmasını" istedi.

5- MSP Genel Sekreter yardımcısı Şevket Kazan, yaptığıaçıklamada, "Devlet sırlarıyla ilgili tartışmalar devlet itibarını zedeleyici olmamalı" dedi.

6- CGP Genel sekreteri Orhan Öztrak, yaptığı açıklamada,"Partiler, anarşi tartışmasını bırakıp ekonomik sorunlaraeğilmelidir" dedi,

7- Meydana gelen anarşik olaylarda bir kişi öldü iki kişide yaralandı.

8- Erovizyon Şarkı yarışmasında Türkiyeyi "Grup Nazar"temsil edecek.

İngiltere Dışişleri ile görevli devlet bakanı FrankJudd'un Gazeteci Abdi ipekçi ile yaptığı sohbet toplantısında, "Türkiyenin Kıbrıs ve Ege tutumunda umut verici gelişmevar" dedi.

9- ABD Başkanı Carter, Camp David'de Mısır Devlet BaşkanıEnver Sedat'ı ikna etmeye çalışıyor.

Öte yandan Red cephesi Sedatın izlediği politikayı kınayan bir bildiri yayınladı.

10- Lefkoşenin Rum kesiminde yayınlanan bir gazeteye demeçveren, ABD temsilciler Meclisi Avrupa ve Orta Doğu komitesiBaşkanı Lee Hamilton "Ambargo kalkarsa Kıbrısa çözüm bulmaolasılığı artar" dedi.

Federal Almanyada ortaya çıkarılan "Zehirli Portakallar" ülkenin diğer meselelerini kenara bıraktı.

6 Şubat 1978

1- Bir basın toplantısı düzenleyen AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ağzındaki baklayı çıkarsın, Orduya çamur sıçratankendisidir. Boyundan büyük işlere kalkışmıştır. Bu olay kula-lgına küpe olmalıdır" dedi,

2- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, Istanbulda düzenlediği basın toplantısında, "1977 ürünü Ege Ekici Tütün Piyasasının 13 Şubat günü açılacağını, uygulanması kararlaştırılanbaş fiyat ve ortalama fiyatın piyasa açılışında ilan edileceğini" açıkladı.

3- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy, bir açıklama yaparak, "işçiücretlerinin tavanını sınırlandırmak gibi bir görüş ve düşüncemiz yoktur" dedi.

4- Anka Ajansının bir haberine göre, Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, "2. Boğaziçi köprüsünün ihalesini durdurdum"dedi.

5- 4. Beş yıllık plan yeniden yapılmak üzere hükümete geriverildiğini açıklayan, Devlet Bakanı Hikmet Çetin, "Bu doküman, plan olma niteliğinden yoksundur" dedi.

6- Kontr-Gerilla konusunda kendisi ile ilgili iddialarıcevaplıyan Çanakkale Eski AP milletvekili, Murat Bayrak,"Partinin felsefesini sulandırdığı için Demirel çekilmelidir" dedi.

7- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan, bir demeçvererek, "Türk Silahlı Kuvvetleri ve MİT yıpratılmak isteniyor" dedi.

8- TÖB-DER Genel Başkanı Gazioğlu, düzenlediği basın toplantısında, "Faşistler Eğitim Enstitülerinde bırakılırsagörülmedik demokratik direnişler yapacağız" dedi.

9- Elazığda silahlı saldırıya uğrayan iki öğretmendenbiri öldü.

10- İstanbulda bir bankanın iki ayrı şubesi silahlı kişilerce soyuldu.

11- ABD'de bulunan Mısır devlet Başkanı Enver Sedat ileABD Başkanı Carter Camp David'deki görüşmelerinde anlaşmasağlanamadı.

12- Milliyet gazetesine özel bir demeç veren Kıbrıs RumLideri Kipriyanu, "Maraş'ı Türk bölgesinde gösterecek birharitayı reddedeceğiz" dedi.

7 Şubat 1978

1- 1978 Mali yılı bütçesi C. Senatosunda tümü kabul edilerek maddelerin görüşülmesine başlandı,

2- Bir konuşma yaparak bütçeyi Senatoya sunan Maliye BakanıZiya Müezzinoğlu, "Savurganlığı önlemek için yetki tasarısıhazırlanıyor. Bütçede 10 milyar lirayı bulan 260 bin kadrolukşişkinliğin MC Hükümeti zamanında meydana geldiğini, belirtenMüezzinoğlu, IMF ile temasımız doğaldır" dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Hasan Esat Işık, bir açıklama yaparak, "kimse kendisini ordunun savunucusu gibi takdime kalkışmasın" dedi.

4- Millet Meclisinde gündem dışı bir konuşmaya cevap verenTicaret Bakanı Teoman Köprülüler, "MC döneminde Romanyayaçürük patates gönderildi" dedi.

5- Ankara Ticaret Odası tarafından düzenlenen Tuz Seminerini açış konuşmasını yapan, Yönetim Kurulu Başkanı NejdetEsen, "Sorunların çözümünde iktidar kadar muhalefetin de kesin tavır alması gerekir" dedi.

6- Silahtar Türk Demir döküm fabrikasında işverenin 19 işçinin işine son verilmesi nedeniyle işçiler arasında kavgaçıktı. Polis anında müdahale ederek olayı önledi.

7- Sarıgölde bir köy kahvesine açılan ateş sonucu bir kişiöldü bir kişide ağır yaralandı.

8- Öte yandan, Komando oldukları öne sürülen üç kişi, kendilerine polis süsü vererek Kadıköy Halkevine girip tahripettiler ve Atatürk'ün fotoğrafını yırttılar.

ihsan Tekin istanbul Valisi olurken, Gündüz Atabek Emniyet Genel Müdürlüğüne getirildi.

9- Kaçırdıkları işadamı Ğtindüz Sunguroğlundan 300 bin liralık çek alırken polisle çatışmaya giren gangesterlerden biriKüçükyalıdaki evinde yaralı olarak yakalandı, ancak kaldırıldığı hastahanede öldü.

10- Federal Almanyanın yüksek trajlı "Bild Zeitung" gazetesinin iddiasına göre,NATO1’de görevli bir Türk Subayı, 2 bingizli belgeyi Sovyetlere verdi. Nato Başkomutanlığı sözcüsü,Türk Subayının böyle bir olaya karıştığını sanmadığını belirtti.

11- Milliyet gazetesinin dışkaynaklı bir haberine göre, ingiltere, Türkiye'ye kredi garantisini büyük çapta azalttı.

12- ABD de bir haftada gripten 865 kişi öldü.

13- Dünyanın en kanlı karnavalı adına hak kazanan Rio karnavalında ölenlerin sayısı 90'ı aştı.

14- israil Dışişleri Bakanı Dayan,Zürihte yaptığı bir açıklama'da, "Etiyopya'ya silah veriyoruz" dedi.

8 Şubat 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Yunan Başbakanı Karamanlis'e cevabı mesajını gönderdi. Başbakan Ecevit Mesajında, "buluşmanın gayesi, sorunları tartışacak olan teknisyenlere genel bir yön ve siyasi talimat verilmesi, olduğunu, ve bu nedenle uzun birhazırlık dönemine gerek olmadığını" belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve eşi Bayan Korutürk Çankaya Köşkünde bir kabul resmi verdiler» Kabul resmine milletvekilleri, Senatörler, eski başbakanlar, eski Genelkurmay başkanları, eski kuvvet: komutanları katılırken, AP, MSP, MHP liderlerikatılmadılar.

3- Cumhuriyet Senatosunda Başbakanlık bütçesi görüşülürken bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüpoğlu, "ister sağda, ister soldan gelsin bütün şiddet eylemlerini kesinlikleönliyeceğiz" dedi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mete Tan, düzenlediği basın toplantısında, "ilaç yokluğunun kişinin sağlığını etkileyecek boyutlarda olmadığını. Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonunda 15-20 gün içinde bazı hayati ilaçlarla ilaç anamaddesi ve hammaddesinin yurtdışından getirtileceğini" açıkladı.

5- AP Ortak gurubunda bir konuşma yapan Genel Başkan Demirel"Okullardan Fatih'in resmini kaldırmakla anarşi önlenmez"dedi.

6- Bir Türk subayına maledilmek istenen NATO'daki casuslukiddiası ilgililer tarafından asılsız olduğu açıklandı.

7- Federe Devletin Danışmanı olarak Kıbrısa giden Prof,Mümtaz Soysal, "Ada halklarının iyiliği için çalışacağım,"

8- TÜSÎAD (Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği) 'ninyapmış olduğu bir araştırmaya göre: Bugünkü koşullarda bileAET 'ye evet diyen firmalar dahaçok 1950 öncesi kurulmuş firmalardır. Yeni firmalarda bu oran giderek az almaktadır, denildi.

9- İzmirde banka, soyan maskeli iki kişi halkın üzerine ateş açtı.Bir işçi öldü.

10- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Milliyet gazetesi aracılığıile Kipriyanu'ya ikili görüşme için çağrıda bulunarak, Kipriyanunun Ecevit ile değil, ancak kendisi ile oturup konuşmasındayarar olabileceğini söyledi.

11- ABD Mısıra "F-15" savaş uçakları vermeği kabul etti.

12- Sosyalist Enternasyonal Hamburg'da toplandı. FederalAlman Başbakanının toplantıda bir konuşma yapacağı açıklandı.

9 Şubat 1978

1- Yunan Başbakanı Karamanlis, Başbakan Bülent Ecevit'inbuluşma önerisini, Mart ayında yapılmasını kabul etti. "Görüşmenin gündeme bağlanmaması ve uygun yaklaşımların aranması amacını taşıması üzerine Karamanlis, Ecevit'in davetinianlayışla karşıladığını bildirdi.

2- Cumhuriyet Senatosunda, Milli savunma Bakanlığı bütçesigörüşülürken, CHP Sözcüsü İsmail Çataloğlu Gurup adına konuşarak, "özel savaşın anlamı üzerinde durarak, özelsavaş birliklerine gerilla ve Kontr-Gerilla eğtimînin verilmesinindoğal olduğunu" bildirmiştir.

3- Milliyet Gazetesinin bir haberine göre, Türk-İş ileDİSK'in birleşmesi konusunda ön temaslar yapılmaktadır.denildi.

4- Cumhuriyet Senatosunda, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı bütçesi görüşülürken, bir konuşma yapan Bakan Alev Coşkun, x"AA, Onuk'un özel malı değildir. Emekçilerin hakkı korunacaktır. AA'ya tarafsız dersek Demirel bile buna inanmaz"dedi.

İstanbulda parekende fiyatlar Ocak ayında % 2,3 oranında arttığı bildirildi. İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen, "ücretler geçinme indeksine" göre, Ocakta euçok'fiyat artışı % 10 oranında temizlik ve sağlık harcamalarındaortaya çıktığı bildirildi.

5- İstanbul Belediye Sarayı ile Fatih vergi dairesine patlayıcı madde atıldı. Belediye Sarayında geniş ölçüde hasarmeydana gelmiştir,

6- Döviz ve altın fiyatları yükseldi. İstanbulda, gayriresmi borsada döviz fiyatlarındaki artışlar hızlanmış, Almanmarkı 12,75 liradan işlem görmüştür.

7- Ankara, İstanbul ve Kayseride 3 kişi öldürüldü.

8- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, ABD'den modern silahsağlıyamadı. Herşeye rağmen Enver Sedat eli boş dönmediğiaçıklandı.

9- ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı rapora göre, İsrail, işgal ettiği topraklarda insan haklarını hiçe sayıyor.

10- Sosyalist Entarnasyonelde bir konuşma yapan FederalAlman Başbakanı Brandt, "1977 de silah için 400 milyar dolarharcandı" dedi.

Türk-Yunan dostluk gecesi Atina'da yapıldı. Türkiye barış genel dostluk başkanı Büyükelçi Mahmut Dikerdem'in başkanlık ettiği 50 kişilik bir Türk heyetinin de katıldığı gece12 Şubata kadar sürecek olan Akdeniz'de barış güvenlik veişbirliği konferansı haftasının ilk gösterisini oluşturmuştur.

10 Şubat 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit Cumhurbaşkanı ile yaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Karamanlisin kendisiyle buluşmayı kabul edişini iki ülke bakımından çokolumlu bir gelişme olarak niteledi, "Karamanlisle sorunlaraçözüm yolları bulunabilir" dedi.

2- İçişleri Bakanlığı Bütçesi görüşülürken bir konuşma yapan İçişleri Bakanı irfan özaydınlı, "Silahlı eyleme geçendernekler akıllarını başlarına alsınlar" dedi.

3- Cumhuriyet Senatosunda Ulaştırma Bakanlığı Bütçesi görüşülürken, yapılan eleştirileri cevaplıyan Bakan Güneş öngüt,"Kitle taşımacılığına önem verilecektir" dedi.

4- Sağlık Bakanlığı Bütçesi görüşülerek kabul edilmiştir.Eleştirileri yanıtlayan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı MeteTan, "Devletin ilaç üretmesi gerekir" dedi.

5- Gümrük ve Tekel Bakanlığı bütçesi görüşülürken tartışmaçıktı. Yapılan eleştirileri cevaplıyan Bakan Tuncay Mataracı"Sıfırdan siyasete atılıp şimdi milyonlara sahip olan Demirel'dir" dedi.

6- Çalışma Bakanlığı bütçesi Senatoda kabul edildi. Yapılaneleştirileri yanıtlıyan, Çalışma Bak,anı 'Bahir Ersoy, "Şimdiye kadar yürütülen yersiz politikalar, iş barışını bozuyor'dedi.

7- Ticaret Bakanlığı Bütçesi görüşülürken yapılan eleştirileri yanıtlıyan Ticaret Bakanı T. Köprülüler, "Fiyat artışları görülmemiş bir düzeye çıkmıştır" dedi.

8- Kara Kuvvetleri Eski Komutanlarından Namık Kemal Ersun'ungörevinden alınması ve emekliliğe sevk işlemi Yüksek Askeriidari mahkemesince iptal edildi.

9- Türkiyeye Resmi bir ziyaret için gelmiş olan Norveç Dışişleri Bakanı Frydenlund, Norveç hükümetinin, Türkiyeye yardımkonsorsiyumu kredisinden birikmiş 17,5 Milyon kronluk borcunutamamen silmek kararı aldığını, bunu parlamentonun onayınasunacağını ve Türkiye ile çeşitli sanayi alanlarında ortak' yatırımlar, proje kredileri ya da mühendislik hizmetleri şeklinde işbirliği yapılacağını açıkladı.

10- Meydana gelen anarşik olaylarda çeşitli yerlere patlayıcımadde atıldı.

11- ABD Dışişleri Bakanlığının Kongreye sunduğu rapora göre,Türkiyede insan haklarına saygı gösteriliyor dendi.

11 Şubat 1978

1- Cumhurbaşkanlığına sunulan kararnameye göre dört il dışındaki bütün valiler değiştirildi,, Edirne, Uşak, Denizli veZonguldak valileri yerinde kaldı0 Adanas Urfas Kocaeli Konya,Gaziantep, Diyarbakır,, Kars, Manisa ve Eskişehir valiliklerine merkez valileri getirildi.

2- Başbakan Bülent Ecevit, Çalışma Bakanı aracılığı ileEreğli Demir Çelik’teki sendikacıları grev nedeniyle Ankaraya çağırdı.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirels AP’nin 18, Kuruluşyıldönümü ile bir basın toplantısı yaparak, "bu seçim sistemiyle istikrara kavuşmak güçtür," Seçimlerde dar bölge sistemine gidilmesini isteyerek Anayasas seçim kanunu ve Ecevit'i eleştiren Demirel9 "Yasama organının yaptığı yasaların hangisininj ne zaman anayasa mahkemesi tarafından bozulacağı meçhuldür o" dedi.

4- Cumhuriyet senatosunda Milli Eğitim Bakanlığı Bütçelerigörüşülerek kabul edildi. Eleştirileri yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nejdet Uğur gerekeni yapmazsak bizde gideriz"Okullardaki anarşi temizlendikten sonra ben gidip Osmanlıbüyüklerimizin resimlerini asacağım," dedi.

5- Norveç Dışişleri Bakanı Frydenlund, Türkiyeden ayrılırken Yeşilköy havalimanında verdiği demeçte» "Ecevit-Karamanlisbuluşması yeni yaklaşımlar getirecektir" dedi.

Meydana gelen anarşik olaylarda bir kişi öldü» üç kişideağır yaralandı.

6- THA'nın bildirdiğine göre, Maraş Anayasa ve toprak önerilerinin dışında görüşülecek ve Türk tarafı birkaç alternatif vereceks Hükümete karşılan yunan basınına göre EcevitKaramanlis görüşmesini Vance tezgahladı, denildi.

7- ABD'nin Los Angeles'de selden 14 kişi hayatını kaybetti.

8- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat Avrupa gezisinin enönemli girişimlerinden birini tamamladı.İsrail muhalefet lideri ile bir şatoda görüşen Sedat'ın buluşmalarını AvusturyaBaşbakanı sağladı.

9- Washingto’nun Tacoma havaalanından havalandıktan kısabir süre sonra burun üstü toprağa çakılan bir uçakta bulunan17 kişi öldü.

10- AA'nın bir haberine göre casusluk iddiası ile sınır dışıedilen Vietnam diplomatı ülkeden ayrıldı,

" AA'nın bir başka haberine göre casuslukla suçlanan 13Rus diplomattan 4 ü Kanadayı terketti»

12 Şubat 19781

1- AP Genel Başkanı S. Demirel, partisinin Adana, Maraş veGaziantep il divanlarına gönderdiği mesajda, "CHP hükümetiyakında ülkenin hayatı ihtiyaçlarını karşılayaınıyacak"dedi,

2- Vali atamalarıyla ilgili kararname ile 63 ilin valisinin değiştirilmesi işlemi tamamlandı.

3- MHP Genel Başkanı Türkeş, 29» kuruluş yıldönümü nedeniyle, bir basın toplantısı düzenliyerek, "Siyasi partileranayasanın ana ilkeleri etrafında birleşmeli" dedi.

4- Cumhuriyet Senatosunda, Kültür, Gençlik ve Spor, SanayiEnerji ve Bayındırlık bakanlıkları bütçeleri görüşülerekkabul edildi; Yapılan eleştirileri yanıtlayan Kültür BakanıKışlalı, "Ulusal kültür politikası oluşturulacak" dedi.

5- Federal Almanyanın Türkiyeye açtığı 130 milyon markproje kredisine ilişkin anlaşma yürürlüğe girdi.

6- Tütün fiyatlarını öğrenmek için gelen tüccarlara Gümrük ve Tekel Bakanı Mataracı, "Biz otel köşelerinde fiyatsaptamıyoruz" dedi.

7- Yüksek Askeri Şuranın bugün başlıyacak olan toplantısında, askerlik ve yedeksubaylık süreleri ile ilgili yasatasarılarının henüz tamamlanamadığı gerekçesiyle ele alınamıyacağı bildirildi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylarda üç kişi ağır yaralandı. Kahramanmaraşta ordu malı 10tahrip kalıbı ele geçirildi.

9- Tüm-Person Kon Genel Sekreteri, düzenlediği basın toplantısında, yeni asgari ücretle. Öğrenim farkı olan ve dıdemleri değişik bulunan 650 bin memurun aynı düzeye getirildiğini, bunun adaletsizlik olduğunu bildirerek, sorunun ancak gösterge tablosunun değiştirilmesi ile çözümlenebileceğini söyledi.

10- KTFD'nin 3- Kuruluş yıldönümünde bir konuşma yapan RaufDenktaş, "Ada Türkleri, Rumlarla ortak cumhuriyet kurulmasını istiyor" dedi.

11- ABD'nin yapımı durdurulan U-2 casus uçaklarının yapımına yeniden başladığı açıklandı.

12- Somalide olağanüstü hal ilan edildi. Yayınlanan bir bildiride SSCB ve Küba, Öğeden'in Etiyopya tarafından yenidenişgalini sağlamak için müdehale ile suçlandı.

13 Şubat 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Askeşi Şurayı açarken yaptığı konuşmada, "Dış güvenlik önlemlerinin iç güvenliğe uygulanmasıiç barışı bozar, Oluşturucağımız 'yeni ulusal güvenlik kavramıdas bağımsızlığımızla birlikte, ulusal birliğimizi ve demokrasimizi de güçlendirici bir kavram olacaktır" dedi.

2- AP Genel Başkanı Demirel, Hatay il divanına gönderdiğimesajda, "Biz hep bunalım çözdük^ kırılanı düzelttik" dedi.

Cumhuriyet Senatosunda Bütçe üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

3- Bakanlığının bütçesi görüşülürken eleştirileri yanıtlayanDışişleri Bakanı Gündüz okçun, "NATO dışındaki ülkelerle ilişkilerimiz geliştirilecek" dedi,

4- Tütün piyasası 57 lira baş fiyatla açıldı, TütüncülerFederasyonu başkanı ve tütün ihracatçıları birliği başkanı başfiyatı olumluj izmir Ziraat odası Başkanı ise olumsuz karşıladı AP ve MHP İzmir il başkanları da "üretici kandırıldı" denildi.

5- Hazine Genel Müdürlüğünce aldırılan mahkeme kararı ileolağanüstü toplanan Türk Hava Yolları Genel Kurulunda 5 üyeidare meclisine seçildi.

6- DiSK onbirinci kuruluş yıldönümü bir şölenle kutlandı„Bir konuşma yapan DiSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, "MG'nin düşürülmesine rağmen faşist tehdidi ortadan kalkmadı"dedi.

7- Ankara İc Asliye Ceza Mahkemesinde devlet memurlarına yakınlığını öne sürerek menfaat temin ettikleri iddiasıyla yargılanmakta olan Akgün Erbakan ve arkadaşları delil yetersizliğinden beraat etmişlerdir.

8- Istanbulda iki otomobil benzin dökülerek yakıldı.

9- ABD Başkanı Carter'in Kongreye sunduğu insan hakları raporunda, Batı Trakya'daki Türklerin özellikle toprak alımsatımında baskı altında tutulduğu, yolundaki açıklamasınıYunanistan protesto etti».

10- israil adına casusluk yaptığı saptanan bir FilistinliKahirede idam edildi.

11- Etiyopya kuvvetlerini bir Rus generalinin yönettiği açıklandı.

14 Şubat 1978

1- Hükümet tarafından l Mart tarihinden itibaren yürürlüğekonacak, "savurganlığı ve kötüye gidişi önleme" önlemlerininana hatları belirlendi ve alınacak vergi önlemleri ile ilgiliolarak Devlet Planlama Teşkilatında bir komisyon kuruldu.

2- Cumhuriyet Senatosunda 1978 Mali Yılı Bütçesi 27'ye karşı 79 oyla kabul edildi.

3- Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun’nun Senatoda yaptığı birkonuşma sırasındas "Ege Sorunu Kıbrıstan daha önemli bir sorundur ve sadece kıta sahanlığı değildir" yolundaki sözleriyunanıstanda tepkilere yol açtı» .

4- AP Genel Başkanı Demire! Partisinin İçel il divanı toplantısına gönderdiği mesajda "CHP ülkenin sorunları altındaezilecek" dedi.

5- Basında çıkan bazı haberlere ilişkin bir açıklama yapan.Üniversitelerarası seçme sınav ve yerleştirme Komisyonu Başkanı Altan Günalp, "Seçme sınavında dört yanlış bir doğruyugötürür sistemi değişmedi" dedi.

6- DiSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, Yönetim kurulu toplantısını açış konummasındap "Türk-lş le kesin görüş ayrılıklarımız var" dedi.

7- Siirt ve İzmirde iki kişi öldürüldü Öte yandan Kıbrıstan getirilen genç kendilerini kurşuna dizenleri tanıtı.

8- Yunan Hükümeti ile görüşmelerde bulunmak üzere Atinayagiden Rum lideri Kipriyanus "Atinada Kıbrıs sorununu tüm yönleriyle görüşeceğim" dedi.

9- Fransız Komünist Partisis Yunanistanın AET'ye girmesinekarşı çıktı.

15 Şubat 1978

1- Yüksek Askeri Şuranın üç gün süren Şubat ayı olağan toplantısı sona erdi. Toplantıyla ilgili bir açıklama yapanBaşbakan Bülent Ecevit, "Kısa sürede pekçok olumlu görüşmelerve öneriler yapıldı." Dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ortak gurupta yaptığısunuş konuşmasındas "herkesten farklı görülmek, için sloganmucidi olmak belki bir yoldur ama sloganlar ülkenin hiçbirmeselesini halletmez" dedi.

3- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürks Çankaya köşkünde Sanatçılara bir kabul resmi verdi. Kabul resmine. Sinema Tiyatrosanatçıları, gazeteciler, edebiyatçılar, ses sanatçılarışairler ressamlar ve heykelciler kstıldı.

4- Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan bir yasa tasarısına göre trafik cezaları on kat artırılıyor. Yanıltıcı yayınyapmanın cezası, beşbinden elli bine çıkarılıyor.

5- Millet Meclisinde gündem dışı bir konuşma yapan AP'liMüfit Bayraktar, "Çakmur Kastro gibi hareket etmektedir" dedi.

6- Merkez üssünün Pülümür ilçesi olduğu bildirilen Erzincan, Erzurum, Tunceli illerinde sabaha karşı meydana gelendepremler sonunda yapılan ilk tesbitlere göre elli kişinin yaralandığı bildirildi,

7- THA'nın bir haberine göres Dünya Bankasından üç kişilikbir heyet hafta başından beri Ankarada görüşmeler yapmaktadırcDünya Bankası tarafından 350 Milyon dolar kredi verileceğiaçıklandı.

İstanbul ve Ankarada 20 ülkücü tutuklandı.

8- Yunan Başbakanı Karamanlis Rum lideri Kipriyanu ile yaptığı iki saatlik resmi görüşmeden sonra yaptığı açıklamada'Ecevit'le görüşmemin ABD Kongresini etkileyeceğini sanmıyorum" dedi.

9- ABD"de bulunan İsrail Dışişleri Bakanı M, Dayan, "ABD’nın Mısıra uçak vermesi İsrailin güvenliğini sarsar" dedi.

10- ABD'nin BM temsilcisi bir açıklama yaparak, "Türkiyeuyuşturucu maddelerle mücadele eden ülkelerin başında geliyor" dedi.

11- Etiyopya Devlet Başkanı Mengitsu Haile Mariam, bir deneç vererek, "Somaliye yardım eden batılılarla ilişkilerimizkesilecektir" dedi.

16 Şubat 1978

1- CHP Ortak gurubunda bir konuşma yapan Başbakan BülentEcevit, "çitli dikenli mayınlı alanlarla çevriliyiz, Adım alyürüyoruz" dedi.

2- Savurganlığa karşı alınan önlemleri açıklıyans Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlü9 "Türk ekonomisi bugün tarihin çetin döviz darboğazı içindedir" dedi.

3- Yeşilköy havaalanını denetliyen Ulaştırma Bakanı Güneşiöngüt, "işçilerimizin istirahatlarine ilgi gösterelim"dedi.

1978 yılı programının yapılması için Bakanlar Kuruluna yetki verilmesini öngören kanun tasarısını AP ve MHP liler engellediler.

4- Amerikanın ünlü iktisat, gazetesi Wall Street Journal’lagöre, Türkiyenin dış borçlarının toplamı 12,7 milyar dolarıbuluyor dendi.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı düzenlediği basıntoplantısında, "tütünü 24 liraya sattım diyen olursa istifaederim" dedir

MHP Gurup başkanvekillerinden ihsan Kabadayı ve FarukDemirtola bir basın toplantısı yaparak, Gençlik ve Spor Bakanı ile içişleri Bakanı hakkında soruşturma açılmasını istediler.

6- Istanbulda iki yere patlayıcı madde atıldı AnkaradaAmerikan Haberler Merkezines Konyada da ülkü ocakları üyesi bir öğrencide patlamaya hazır dinamit bulundu.

7- Ereğli Demir-Çelikte Maden iş temsilcileri istifa ederek a Devrimci Maden iş sendikasını kurdu,

KTFD Başkanı Rauf Denktaşs Lefköşede yabancı gazetecilere verdiği demeçte, "işbirliği bakanlığı, Türk ve Rumlarınbazı alanlarda ortak hareketini sağlayabilir" dedi.

8- Belgradda yapılan insan hakları komisyonundan çekilenRus heyeti, bir açıklama yaparak "insancıl sorunlara ilişkinöneriler üzerinde anlaşmanın olanaksızdır" dedi.

9- Kenya Somaliye silah götüren Mısır uçaklarına mecburiiniş yaptırdı.

17 Şubat 1978

1- Başbakan Bülent Ecevits Meclisteki odasında, Genel KurmayBaşkanı, Milli Savunma Bakanlığı müsteşarı, Genel Kurmayikinci Başkanı ve Lojistik vetaraket dairesi başkanları ilebir toplantı yaptı„ Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Ecevit, "NATO ile ilgili olarak Genelkurmayımızın hükümete vereceği bazı bilgiler ve hükümete danışacağı bazı hususlar vardı.„Bunların kısmen ivediliği de olduğu için Genelkurmayımız bugün hükümetin ilgili bakanlarıyla ve benimle bir görüşme isteğinde bulundular, O nedenle bu görüşmeyi yaptık? Çok olumlubir görüşme oldu" dedi.

Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu bütçeyi sunuş konuşmasında» "bu bütçe özlemleri karşılayacak bir bütçe değildir"dedi.

Turizm ve Tanıtma Bakanı Alev Coşkun9 bir açıklama yaparaka "Dışarı çıkışın sınırlandırılması seyahat hürriyetinikısıtlama amacı taşımıyor" dedi.

2- Ankarada bazı öğrencileri öldürmeyi amaçlayan bir örgütele geçirildi.

3- Petrol Ofisinin kuruluşunun 37, yıldönümü nedeniyle birbasın toplantısı düzenleyen Genel Müdür Mehmet Kemal Işık,"1977 de 170 milyon lira zarar ettiğini ve önlem alınmazsa1979 da kurumun zararı 540 milyon varacağını açıkladı.

4- Ecevit-Karamanlik zirvesinin Pariste yapılacağı konusunda Fransız Dışbakanına sorulan sorulara cevap verirken, nerede yapılırsa yapılsın zirveye umutla bakıyoruz" dedi.

5- Kayıp Rumlar konusunda BM Sekreteri Kurt Waldheim, KTFDBaşkanı Rauf Denktaş bir mekt»p gönderdi.

18 Şubat 1978

1- Milliyet Gazetesinin bir haberine göre9 Ecevit-Karamanliizirvesinin Mart ortalarında yapılacağını ve buluşma yerininde önümüzdeki birkaç gün içinde saptanacağının beklendiğinibildirdi»

2- 1978 Mali yılı bütçesi Millet Meclisinde tümü 180’e karsı 227 oyla kabul edilerek maddelerin görüşülmesine geçildi.

3- Bir açıklama yapan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu "Bütçe yıl içinde geliştirilecek" dedi.

4- AP Genel Başkan yardımcılığınca hazırlanan bir raporagöre, "MSP parçalanırf, MHP'nin desteği sağlanırsa AP 236milletvekili çıkartır» Rapordas önce küçük partilerin tasfiyeedilmesi» sonrada CHP ile kozların paylaşılması öneriliyor.İstanbulda halka serbest davranan fakat CHP militanlarınaacımasız tutum izleyen bir teşkilat kurulması önerilmekte builimizde CHP modası yok edilmeli denilmektedir.

5- TiP altıncı il temsilcileri toplantısının açış konuşmasini yapan Genel Başkan Behice Boran9 "CHP sağa kayıyor"dedi.

6- AA'nın bir haberine göre Türk-îş icra kurulu hükümeteverilmek üzere bir muhtıra hazırlandığını açıkladı.

7- îstanbulda özel otomobiline müşteri gibi binen üç kişibir assubayı tabancayla öldürdü.

8- Antalyada Emniyet müdürlüğüne saldırı yapıldı.

9- Asya Afrika dayanışma birliğinin toplantısının yapıldığı Lefkoşenin rum kesimindeki Hilton otelini basan gerillalar, Örgütün genel sekreteri Yusuf el Sabai'yi öldürdü. Konferansa katılan Mısır ve Suriyeli 14 delegeyi rehin aldılar.

10- Yugoslavya Devlet Başkanı Tito, Brejnev'e özel bir mesaj göndererek, Belgradda yapılan insan hakları toplantısındaki tıkanıklığı gidermesini istedi.

11- ABD Başkanı Carter, Libya ve Etiyopyanın bir saldırısından kaygı duyulduğu için Mısır'a askeri yardım yapılacağını açıkladı.

12- Tebrizde müslüman marksiszler, mağaza ve otomobilleriateşe verdiler.

13- Kuzey İrlandada lokantaya atılan bomba 12 kişiyi öldürdü.

19 Şubat 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, Erbakanı meclisteki odasında ziyaret edereks bir süre görüştü» Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Ecevit "hükümetin ekonomiyi düzeltmek için alacağı önlemleri MSP yöneticilerine söyledim" dedi.

2- Millet Meclisinde, Başbakanlık bütçesi görüşülerek kabul edildi, Ancak bu arada tartışmalar çıktı.

3- AP'li Ataöv Ecevit'in öğrenim durumu ile ilgili eleştirilerde bulununca söz alan devlet bakanı Çetin "Tahsil cehaleti alır eşeklik baki kalır" dedi.

4-AP Genel Başkanı Demirel Yankı dergisinin sorularınaverdiği yanıtta "hükümet 40 gününü boşa geçirdi„ Bu hükümetdönemindeki banka soygunlarından alınan para bütün Cumhuriyet döneminde çalınan paralardan fazladır" dedi.

5- AP Millet Meclisi grubu adına yayınlanan bildirides"TRTtarafsız görev yapsın" denildi.

6- Meydana gelen anarşik olaylarda üç kişi öldürüldü.

7- Lefkoşenin Rum kesiminde yapılmakta olan Asya Afrikahalkları dayanışma örgütünü basan gerillalar yakalandı rehineler kurtarıldı.

Yunan Başbakanı Karamanlis,Ecevit ile yapacağı görüşmehakkında bakanlar kuruluna bilgi verdi.

8- İspanyada solcu bir örgüt çaldığı etleri işsizlere dağıttı.

9- Para Fonu, ispanyaya koşulsuz olarak 295 milyon dolarkredi verdic IMF'nin yeşil ışık yakmasından sonra yağan krediler, İspanyayı ferahlattı.

20 Şubat 1978

Avrupa parlamentosu sosyalist grup başkanı Lubik Fellemayer ile iki üye Başbakan Ecevit'i meclisteki odasında ziyaret edereks bir süre görüştülerr Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Başbakan Ecevit "AET ile ilişkileri ciddi olarakele alacağız"" dedi.

1- İzmir'de gazetecilere kısa bilgiler veren Ticaret BakanıTeoman Köprülüler, "yeni ihracat kararnamesi, bütçe müzakeresinden sonra gözden geçirilecek" dedi.

2- MSP Genel Sekreteri bir demeç vererek, "yeni hükümetbütçenin arkasından ekonomik tedbirlere yöneleceğini itan etmiştir- Şayet Türk parasının değerinin düşürülmesi kabul edilir 9 temel ihtiyaç maddelerine zam yap:ılırs faizler artırılırsa bilinsin kis bu halka savaş açmaktır" dedi.

3- AP Genel Başkan yardımcısı Sade'ttin Bilgiç yazılı birdemeç verereks hükümetin 57 lira baş fiyat vererek, tütünekicisini ve köylüyü ezdiğini buna karşı tüccara kilogramda6 lira 70 kuruş pirim;, 15 lira masraf ve 4 lirada kar sağladığınıs tüccarın malını yurtdışına satamaması halinde, 84lira 70 kuruştan Tekel'e geri almak için teminat verdiğini"söyledi.

4- İstanbul Ticaret Odasının indeksine göre, toptan fiyatlar, Ocak ayında Istanbulda % 4 arttı.

5- DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar Başbakan Ecevit'ebir mektup göndererek, koşulsuz olarak hükümeti destekliyeceklerini bildirdi.

6- Meydana gelen anarşik olaylarda beş kişi öldürüldü.

7- Kıbrıs rum yönetimi iki hava korsanının Kıbrısta yargılanacağını bildirdi, Mısır'ın istediği korsanları verniyeçeklerini bildiren Rum yönetimi yetkilileri yeni bir Mısırbaskınından korkuyorlar.

8- ABD Televizyon muhabirinin sorularını yanıtlayan İsrailBaşbakanı Begin, "S.Arabistana ABD uçaklarının verilmesiçok tehlikelidir" dedi.

9- Suriye Devlet Başkanı Rusyaya gitti, Esat'ın Sovyetlerden tek başına İsraile karşı koyabilecek silahlar istediğibildirildi.

21 Şubat 1978

1- Başbakan Bülent Ecevit, düzenlidği basın toplantısında,"hükümet gübre fiyatlarını kesinlikle artırmıyacaktır, Türkparasının değer yitirmesini durduracağız. Mali ve ekonomikönlem demetleri bu ay içinde son şeklini alacak. Demir yollarıile yem taşımacılığında indirim yapıldı" dedi.

2- MSP Genel Başkanı Erbakan, Yargıtay başsavcısı KazımAkdoğan tarafından hazırlanan "dini siyasi nüfuz kazanmakiçin kullanmak" 'iddiasiyle yargılandı. Milli Savunma Bakanlığı bütçesi görüşülürken bir konuşma yapan9 Milli SavunmaBakanı Hasan Esat Işık, "NATO'da kalınıp ulusal güvenliğeönem verilecek. Ordu içe dönük meselelerden uzaklaştırılıpdış ilişkilerin teminatı olacak" dedi.

İçişleri Bakanlığı Bütçesi görüşülürken yapılan eleştirileri yanıtlayan içişleri Bakanı İrfan özaydınlı, "yurtlareşkiyadan temizlenecek, sağ ve sol saldırı eylemlerine karşıanayasal düzeni korumaya kararlıyız" dedi, öte yandan Dernekler için ayrılan 70 milyon lira içişleri bakanlığından alınarak Maliye bakanlığı emrine verildi.

3- Ankarada temaslarda bulunan Avrupa Parlamentosu Sosyalist gurubu Başkanı Ludwig Fellermayer düzenlediği basıntoplantısındas "AET ile Türkiye ilişkileri, IMF ile ilişkilerden soyutlanamaz" dedi.

4- MHP Genel sekreter yardımcısı Yaşar Okuyan verdiği yazılı demeçtes "son günlerde CHP iktidarının yurt çapında büyükbir zulüm, baskı ve terör kampanyası başlattıkları ve masuminsanlara insanlık dışı işkenceler yaptığını ibretle görmekteve takip etmekteyiz" dedi.

5- Yahya Demirel vergi kaçakçılığından bir yıl beş ay hapse mahkum oldu. Meydana gelen anarşik olaylarda, Ardahandabir lise öğrencisi öldürüldü, Dıyarbakırda cebinde patlayıcımaddeyi kurcalayan Eğitim Enstitülü genç, parçalandı.

6- Lefkoşedeki tüm diplomatik misyonunu geri çeken Mısır,Rum yönetimini suçladı„ Kahire iki tedhişçinin Mısıra verilmesinde İsrar ediyor.

22 Şubat l978

1- Moskovadan Ankaraya gelen Libya Başbakanı Callud, Esenboğa havaalanında Başbakan Bülent Ecev.it tarafından karşılancKarşılama töreninde birer konuşma yapan Başbakanlardan Ecevit"değerli dostum ve kardeşim sayın Callud'un bu ziyareti sıısında yapacağımız görüşmelerin iki ülke arasındaki işbirligde yeni aşamalar sağlıyacağına inanıyorum" dedi» Callud ise"Türkiyede bulunmaktan kendimi çok mutlu hissetmekteyinuDahönceki ziyaretimde müslüman Türk kardeşlerimin gösterdiğiyakınlığı hiç unutmamıştım, Dostum ve kardeşim Ecevitle yapcağım görüşmeler zaten her iki halkın desteğini haiz olduğuna görej muhakkak başarıya ulaşacaktır" dedi.

2- AP Genel Başkanı Demirelâ partisinin Çorumda yapılan idivanı toplantısına gönderdiği mesajda, "bugünkü hükümet oyların köküne inmekten korkmaktadır.Zira orada kendi tertiplerini bulacaktır. Senelerce kışkırttığı anarşinin fikir babalarını ve cinayet örgütlerini bulacaktır. Komünizmi bulacaktır» Bölücülüğü ve yıkıcılığı bulacaktır" dedi.

3- Avrupa konseyi danışma meclisine Kıbrıstaki son durumlailgili bir rapor yazmak göreviyle Ankaraya gelen Konsey üyesi Avusturyalı Franz Karasek, Başbakan Ecevii» ve Turhan Feyzioğlu ile görüştü,, Milliyet gazetesine verdiği özeldemeçte Karasek "Kıbrıs sorununun çözümünde daha iyimseı rim" dedi Feyzioğlu ise "temel bir çözüme doğru büyük ilerleme kaydedildi" dedi.

4- Miller meclisinde görüşülen Miltür bakanlığı bütçesireddedildi. Emekli ve mallullere SSK'dan konut kredisi hakkıveren kanun değişikliği TBMM''ye verildi.

5- Bakırköy Kartaltepede tekel deposunu soyan 3 kişi birbekçiyi öldürdü, îstanbulun çeşitli yerlerinde silahlı soyguıyapan yerli Baader-Meinhof çetisi polis tarafından yakalanangözaltına alındı.

6- Mısır, Kipriyanuyu Kıbrıs devlet başkanı olarak tanımakararını geri aldı.

7- Genç milli takımımız Romanya ile yaptığı özel maçta 2-2berabere kaldı.

23 Şubat 1978

1- Türkiyede bulunan Libya Başbakanı Calluds "hiç bir koşulöne sürmeden işbirliğine hazırız" dedi.

2- Libya Başbakanı Callud'la görüşen Ecevit, yaptığı açıklamada, ""Libya ile ekonomik alanda karşılıklı yardımlaşmayakararlıyız" dedi, Ayrıca Ecevits ""Filistin Kurtuluş örgütüyleilişkilerimizi resmileştirmeye hazırız" dedi.

3- AP Genel Başkanı Demire!s Partisinin Samsun Trabzon veEdirne il divanları toplantılarına gönderdiği mesajlarda,"Halk Partisi yokluks pahalılıks partizanlı demektir Çokkısa zamanda ülkeyi temel ihtiyaç maddelerinden mahrum bırakacaklarından endişeliyim" dedi.

4- CHP Genel Sekreter Yardımcılarından Orhan Birgit, verdiği demeçte» "Anarşinin yok edilememesinden Demirel memnun"dedi.

5- Anka-Ajansının bir haberine göres Ankarada bulunan Citicorp heyeti ile bir görüşme yapan Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Konsoryumun 500 milyon dolarlık kredi sağlanabileceğiöne sürüldü»

6- Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunçs Istanbulda toplananYönetim kurulunda yaptığı açış konuşmasında, "hükümeti desteklemek yurtseverlik görevi haline geldi" dedi.

7- Anka Ajansının bir haberine göre, Ulaştırma BakanıGüneş öngüt, THY'de "Hizmet Pas" biletleri kaldırıldı" dedi.

8- Ticaret Bakanlığı bütçesi görüşülürken yapılan eleştirileri yanıtlayan Ticaret Bakanı T, Köprülüler, "Fiyatları düşürecek Proje hazırlanıyor" dedi.

9- İstanbul Sanayi Odası, 1978 ekonomisinde istikrar sağlamak amacı ile 2 Milyar dolar dış kredinin gerekli olduğuaçıklandı.

10- Kartal Tekel Satış deposu taşıtını soyanlar bir milyon136 bin lira alarak kaçtılar,

11- Yunanistans Mayıstaki NATO manevralarına katılacak»Milliyet Gazetesinin bir haberine göre "Şafak Devriyesi" adlı manevralarda Yunanistan dışında Türk-ABD ve italyan donanmalarıda görev alacak dendi.

12- Londrada gösteriler iki ay yasaklandı. Aşırı sağcılarıngösterisine karşılık solcuların gösteri yapması ve karışıklıkların çıkması tehlikesi doğduğu için bu kararın alındığıaçıklandı. (Milliyet, Dış Haberler Servisi)

24 Şubat 1978

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, MSP Genel Başkanı Erbakanla ilgili olarak siyasi partiler yasasında değişiklik yapanyasayı, veto ederek TBMM’ye geri gönderdi.

2- Meclis Başkanı Karakaş, yetkisinin l Marttan sonra belli olacağını bildirirken 2 Marttaki, Avrupa Konseyi DanışmaMeclisi Küldür Konsorsiyumuna gidecek olan üyelere ödenekvermedi.

3- Türkiyede bulunan Libya Başbakanı Aadül Selam CalludBaşbakan Bülent Ecevit ve bazı bakanları ziyaret ettiktensonra, "Libya halkı Türk halkının yanındadır" dedi.

4- Libya Başbakanı Abdül Selam Callud ülkesine hareket ettikten sonra, ortak bildiri yayınlandı, Ortak bildiride, "Libya Türkiyenin acil dış ödeme sorunlarının çözümüne katkıda bulunacak" dedi.

5- Ankaradan ayrılan Avrupa Konseyi Danışma Meclisi raportörü Karasek ve beraberindekiler Türkiyeden ayrıldı., Karasek ayrılmadan önce verdiği demeçde» "Kıbrıs sorununun çözümüiçin gerçek bir fırsat var" dedi.

6- Amerika ve Türkiye arasındaki sorunların çözümü içinAnkarada temaslarda bulunan ABD Dışişleri Yüksek Danışmanı,Nimetz ülkesine döndü, Nimetz’in yurdumuzdan ayrılmasındansonra Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğü yaptığıaçıklamada, "Ambargo kalkmadıkça Carter yönetiminin Türkiyeye yardım yolları tıkalıdır," dedi.

7- Millet Meclisinin Ulaştırma Bakanlığı Bütçesini görüşürken, Ulaştırma Bakanı Güneş öngüt, "Trafik kanunu en kısasananda değişecektir" dedi.

8- Türkiye ile BulgaVistan arasında, iki yıllık kültür vebilimsel mübadele programı imzalandı.

9- Ankara'da devam eden Türk~Rus Deniz Hususu görüşmeleritamamlandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylarda; Ankara ve Gaziantepte iki öğrenci öldürüldü, İstanbul veGaziantepde iki banka soyuldu.

Türkiye Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği hükümete raporverdi, Raporda, hükümet yabancı sermayeye karşı tutumunudeğiştirmeli ve ihracatı geliştirmek için köklü tedbirler getirmelidir" denildi.

11- İşletme Fakültesinin bir araştırmasına göre hammaddestokları azaldı.

12- Pakistan sıkıyönetim komutanı verdiği demeçte "erkenseçim yok," dedi.

Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat Kıbrıs Rum kesimindekiLarnaka havaalanında Mısırlı komandoların öldürülmesi ile ilgili olarak "ilişkilerimizin düzelmesi gerillaların iadesinebağlıdır" dedi.

25 Şubat 1978

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e yoğun ve yorucu çalışmaları nedeniyle özel hekimleri tarafından bir hafta süreyle istirahat etmesi tavsiye edildi» Ancak bu süre içinde iç çalışmalarını ve olağan görüşmeleri sürdüreceği açıklandı.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal "tüm madenlerin devletleştirilmesini öngören tasarı hazır " dedi.

3- Maliye Bakanlığı bir açıklama yaparak Hava, deniz ve Karayoluyla yapılacak gezilerde yolcu ve bagaj biletlerinde dışharcama vergisi alınacağını bildirdi, Uygulamaya l Marttan itibaren başlanacaktır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp "Sanayileşmede Devletkadar özel sektöre de görev düşüyor," dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından açıklandığınagöre mevcut elektrik kısıntısı yarım saat daha arttırıldı.

5- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel AP toplantılarına gönderdiği mesajda hükümeti sert bir dille eleştirmiş ve "bu hükümetin alnında hile ve desisenin kara lekesi, elinde ise cinayetlerin kan lekesi vardır,"dedi.

6- Siyasi Partiler Yasası değişikliği ile ilgili veto gerekçesi açıklandı. Cumhurbaşkanı'nın vetosu ile ilgili gerekçeyazısı TBMM Başkanlığına gönderildi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen anarşik olaylarda3 kişi öldü9 9 kişi de yaralandı, Gaziantep'te çıkan olaydasağcı gençlerin çevreye rastgele açtıkları ateş sonucu bir polis ağır yaralandı. İki öğrenci de öldü. Olaylardan sonra Gaziantep valisi görevden alındı.

8- Diyarbakır'da görevli pilot üsteğmen Faruk AçıkalınSilvan yakınlarında eğitim uçuşu yaptığı sırada yönetimindekiF-100 tipi uçağın düşmesi sonucu şehitolmuştur.

9- Amerika'nın Tennessee eyaletinde bir trenin sarnıç vagonu patlamışs olayda 34 kişi ölmüş, 200 kişi yaralanmıştır.

26 Şubat 19781

1- Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı bakanlığının bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada "25 liradan düşük tütünalınmayacaktır" dedi.

2- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy bakanlığının bütçesi görüşülürken "sendikalarda demokratik bir yönetim kurulmasını sendika sayısının azaltılmasını ve işçinin yönetime katılmasınıistiyoruz" dedi.

3- Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi görüşülürken konuşanBakan Hilmi işgüzar "tüm çalışan insanları sosyal güvenlikşemsiyesi altında toplamak, sigortalı^ ve emekli insanlaradaha iyi hizmet götürmek en büyük görevimizdir«, "dedi.

4- Orman Bakanı Vecdi İlhan bakanlığının bütçe görüşmesinde "Türkiye, Dünyada doğal zenginliklerin ve güzelliklerin en çok olduğu bir ülkedir, Bunu değerlendirmek büyük görevimizdir." Dedi.

5- imar ve Iskan Bakanı Ahmet K'araaslan "tam bir vatanperverlik şuuru içinde yüklendiğimiz görevi büyük bîr titizlikle sonuna kadar devam ettireceğiz" dedi.

6- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Orhan Alp "motor imalatı olmayan bir sanayiden gerçek bir sanayi diye söz edilemez» Bununiçin yer yer başlatılmış olan motor imalatını gerçekleştirmekiçin gerekli bütün, çalışmalar yapılacaktır," dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Necdet .Uğur "köy enstitüsüne Türkiyenin kırsal kesiminin çeşitli yerlerde ihtiyacı vardır."dedi.

8- Başbakan yardımcısı Faruk Sükan "iki yıl içinde Ankara'da merkezi ısıtma sistemi kurulacaktır" dedi.

9- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel "partizanlığı devletinen küçük memuriyetlerine kadar indiren hür kooperatifçiliğihalk partisinin köye inme gayretlerine vasıta yapan kanun venizam tanımadan devleti istilaya kalkan Halk Partisinin millete vereceği sadece ıstırap ve çiledir," dedi.

10- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş "hemen araştırmalaragirişiniz işkence yapanların işkence yapmalarını durdurunuzÇünkü zulmün sonunu felaket getirir»" dedi.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda 3 kişi öldü» 5 kişi de yaralandı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde anarşik olaylar devam etti»istanbul Selamişeşme köprüsü altına konan bir bombanın patlaması sonucu tren yolu tahrip oldu kondöktör yaralandı» MilletMeclisi Başkanı Cahit. Karakaşın evi kurşunlandı» Diğer olaylarda 8 kişi yaralandı.

13- İngiltere bağımsız Filistin devleti kurulmasından yanaolduğunu açıkladı.

14- Çin'de 8 karşı devrimci idam edildi.

15- Mısır'ın barış önerileri israil'e iletildi.

27 Şubat 1978

1- İşletmeler Bakanı Kenan Bulutoğlu bütçesi görüşülürken"Bakanlığımıza bazı kamu işletmeleri bağlanmıştır» Kamu kesimindeki diğer KİT'lerde etkinliğin artırılması gereklidir" dedi.

2- Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur bütçe görüşmelerisırasında "Bakanlığımız ne komandoların ne de DEV-GENÇ’inbakanlığıdır o Türk gençlerinin bakanlığıdır" dedi.

3- Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu bakanlığının bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada "başta lüks arabalar olmak üzerebütün arabaların vergileri arttırılmalıdır" dedi.

4- Mecliste bütçe görüşmelerinde memur katsayısının 16 yayükseltilmesi teklifi reddedildi.

5- Yüksek Planlama Kurulunda onaylanarak hükümete gönderilen 1978 programında ihracatın % 45,5 artması bekleniyor.Programda işçi dövizlerinin 193 milyar düzeyinde gerçekleşmesi açık veren turuzm ve dış ticaret dengesinin bu yıl 35milyon dolar fazlalıkla kapanması bekleniyor.

6- Pasaportunu kaybedenlere 2 yıl turistik döviz verilmeyecek.

7- Etniklilerin çekleri ilgili banka şubelerine gönderildi.

8- Yurt dışında öğrenim yapacak öğrencilerin başvuru süresisınırsız uzatıldı.

9- TRT Hakem kurulu Süleyman Demirel'in 20 cevap hakkı istemini reddetti.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü.

11- Meydana gelen anarşik olaylarda 8 kişi yaralandı, çeşitli yerlere patlayıcı madde atıldı.

12- Suriye silah almak için Moskova'ya bir heyet gönderdi»

13- İsrail Mısırın önerilerini kabul etmiyor .

14- Hindistan'ın eski Başbakanı Indra Gandi'nin KongrePartisi seçimlerde büyük bir başarı kazandı.

28 Şubat 19781

1- 1978 Mali yılı Bütçesi TBMM görüşüldü, Yapılan oylamada,1978 bütçesi 210 red oya karşı 229 oyla kabul edildi. „ Bütçenin kabulünden sonra bir konuşma yapan Başbakan BülentEcevit’e "1978 yılı3 1977 den devralınan sıkıntılara ulusça katlanmak zorunda kalacağımız bir yıldır. Sıkıntıların yükü topluma hakça dağıtılacaktıro" dedi.

2- Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi işgüzar çelik sanayi işçileri yönetim kurulunu-ziyaret etti ve "işçi memur ayrımısorunu işçi yararına çözümlenecektir" dedi.

Senato Anayasa Adalet komisyonunda eski.parlementerlere bazı haklar tanıyar teklif. Anayasaya aykırı bulunarakreddedildi.

3- Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu AP Milletvekili Mutlu Menderes trafik kazası geçirerek ağır yaralandı.

4- En az 3 yıl vadeli tasarruf mevduatına % faiz verilmesine ilişkin, kararname resmi gazetede yayınlandı.

5- Maliye Bakanlığı turistik bölgelerdeki arazileri arsaolarak kabul eden ve binde 10 vergiye tabi tutan bir kararname yayınladı.

Milli Savunma Bakanlığı bir.açıklama yaparak» askere alınacakların Mart- Temmuz ve Kasım aylarında celbedileceğini'bildirdi.

Yurdun çeşitli yerlerinde yine anarşik olaylar cereyanetti, Adanadan Ankaraya gelmekte olan bir arabanın içindeportakal sandıklarına saklanmış otomatik tüfekler bulundu.Çorumda bir öğretmenin evine bomba atıldı.

6- Millet Meclisindeki konuşmasında Maliye Bakanı Ziya Müezzinoğlu, işletme vergisinin değiştirilerek yeniden düzenleneceğini söyledi.

7- Atinadaki kaynaklara göre Ecevit^Karamanlis görüşmesi’nin 12 Martta Lugano’da yapılacağını bildirdiler.

8- İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan bir açıklama yaparakMısırı kınadı ve Mısırın anlaşmaya niyeti yok" dedi.

9- Mısırda yaşayan Filistinlilere tanınan özel haklar kaldırıldı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106