14.9.1977
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1977

1 Eylül 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar'ı Florya Deniz Köşkünde kabul ederek haftalıkolağan görüşmesini yaptı.

2- Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada,pamuk taban fiyatının saptandığı bildirildi. Fiyatlar; Çukurova Bölgesi için 10.25, Ege Bölgesi için de 10.75 olarak belirlendi.

Toplantıda ayrıca, Afşin-Elbistan için, ABD Export Import Bankve City Bank arasında imzalanan 38 milyon dolarlık kredi anlaşması.nin yürürlüğe konulması da kabul edildi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit; Kara Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Kenan Evren, Birinci Ordu Komutanı Orgeneral NurettinErsin, İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Vecihi Akın, Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Mahmut Ülker, Ege Ordusu Komutanı OrgeneralSait Özçivril ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Tahsin Şahinkaya'ya birer kutlama mesajı gönderdi.

4- Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türk Hükümetinin Kıbrıs'ta geçici dönem için Cumhurbaşkanı ilan edilen Kipriyanu'yutanımayacağı bildirildi.

5- 1. Ordu Komutanlığından ayrılan Orgeneral Adnan Ersöz, Selimiye Kışlasında yapılan bir törenle görevini Orgeneral Nurettin Ersin'e bıraktı.

6- DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler bir demeç vererek, «DİSKile CHP'nin, birbirlerinin içişlerine müdahelesi sözkonusu değildir»dedi.

7- TARİŞ Genel Müdürü Aydın Tanyel, «TARİŞ'İ her çeşit politikanın dışında tutacağım» dedi.

8- Dünya Barış Günü, İstanbul'da yapılan bir törenle kutlandı.

9- Kumkapı ve Bakırköy'de iki ilkokulu basan silahlı kişiler 256bin lira tutarındaki öğretmen maaşlarını alarak kaçtılar,

İstanbul Bankası Göztepe Şubesini soyan maskeli kişiler de400 bin lirayı alarak kaçtılar.

10- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Ocak-Eylül 1977 aylarıarasında meydana gelen trafik kazalarında toplam 15 bin kişinin öldüğü, 73203 kişinin de yaralandığı bildirildi.

11- Kıbrıs Rum Yönetiminin çağrısı üzerine Nev York'ta toplananBirleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan SovyetDelegesi Mihail Harlamov, Türk silahlı kuvvetlerinin adadan çekilmelerini istedi.

Öte yandan Konseyde konuşan Birleşmiş Milletlerin Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi İlter Türkmen, Maraş konusunun KTFD'niniç meselesi olduğunu, Rumların Türk Bölgesine ve KTFD'nin oradakitasarruflarına haklan olmadığını belirtti.

2 Eylül 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'le olağan görüşmesini yaptıktan sonra İstanbul Vali Konağında bir basın toplantısı düzenleyenBaşbakan Süleyman Demirel, «Ödemeler dengesindeki tutarsızlık geçicidir» dedi.

CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in 30 Ağustos törenlerine katılmamasını da eleştiren Başbakan Demirel, anarşik olaylar konusunda da «Kimsenin yaptığı yanına kalmayacaktır» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, «MHPbarış çağrılarını yandaşlarına yapıyor, bu çağrıların muhatabı biz değiliz» dedi.

3- İçişleri Bakanı Korkut Özal Başbakanlıkta düzenlediği basıntoplantısında son üç yılda anarşik olaylarda 164 kişinin öldüğünüaçıkladı. «Anarşiyi önlemekte Bülent Ecevit'ten büyük destek görüyoruz» diyen Özal ayrıca, 5000 kişilik yeni bir polis kadrosu kurulacağını, bu yıl üniversiteler ve bankalar için özel koruma projelerinin uygulanacağını belirtti.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, çeşitli girişimlerde bulunularak tüpgazı sıkıntısının bayrama kadar giderileceğini açıkladı.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, Yeşilköy gümrüğünüteftiş etti. Sazak bu arada işçilerin şikayetlerini yerinde dinledi ve«Gümrükçünün namuslu bir devlet memuru olduğunu gösterip, bumüesseseyi şaibelerden kurtaracağız» dedi.

6- Sağlık ve sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek, İstanbul'dabakanlığına bağlı hastanelerin başhekimleri ile bir toplantı yaptı. Gökçek, «Ben artık halktan şikayet istemiyorum, halkın sağlığı ile oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Hastanelerde şikayet olursa, başhekimleri sorumlu tutacağım» dedi.

7- Ticaret Bakanı Agah Oktay Güner İstanbul'da yaptığı basıntoplantısında mallarımızı tanıtmak için Arap ülkelerine yüzer fuargöndereceğimizi söyledi.

8- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarlığına Muammer Dolmacı atandı.

9- Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, 1977-1978 sezonunu 11ayrı sahnede 18 değişik oyunla açacağını açıkladı.

10- Ankara'da Emniyet ve Jandarma ekiplerince yapılan genel aramalarda son bir haftada 27 tabanca, 338 mermi ele geçirildi.

11- Ümraniye'de, 1 Mayıs Mahallesi gecekondu yıkımı sırasındaey sahipleri ile polis arasında çıkan çatışmada 3 kişi öldü, 9'u polis60 kişi yaralandı. Olayla ilgili 100 kişi gözaltına alındı.

12- Mersin Yolcu gümrüğünde meydana geldiği öne sürülen 200milyon liralık yolsuzlukla ilgili olarak, yolcu salonu müdürü, müdüryardımcısı, gümrük muayene memuru, gümrük kolcusu ve stajyermuayene memuresi tutuklandı.

13- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazlarında10 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

14- Kıbrıs konusunun Güvenlik Konseyinde tartışmaları sürerken,Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt Valdheim, Türklerin Maraş'ıkolonize etmeyeceklerine dair teminat aldığını açıkladı.

15- Washington kaynaklı bir haberde Türkiye ile İsrail, «Amerikansilahları ile savaş kazanan ülkeler» olarak açıklandı.

16- Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları hazırladığı bir raporda,Türkiyenin hem dış borçta, hem de Mercedes araba ithalinde dünyada birinci olduğunu öne sürdü.

17- Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Hikmet Yurdagül, Yunanlıların Batı Trakyada'ki Türk topraklarına Rum aileleryerleştirerek, Türklere yapılan baskıların arttırıldığını iddia etti.

18- Pakistan Askeri Yönetimi Lideri General Ziya Ül Hak, eskiBaşbakan Zülfikar Ali Butto'nun Fransız Mirage uçakları alımındarüşvet aldığı yolundaki iddiaları reddetti.

19- Libya Devriminin 8. yıldönümü nedeniyle Albay MuammerKaddafi, modern silahlarını ilk kez Libya halkına ve yabancı konukla,ra tanıttı. Kaddafi törende yaptığı konuşmada, «Arap devrimine ihanet edenlere acımayacağız» dedi.

20- Amerika ve ingiltere, Somali'li gerillaların Etiyopya kuvvetleriyle çarpıştıkları gerekçesiyle Somali'ye yapacakları silah yardımınıertelediler.

21- İsrail Parlamentosu Kneset, Arap-israil anlaşmazlığının çözümündş FKÖ'nün rol almaşım reddetti.

Öte yandan, gelecek ay Lübnan'ı ziyaret edecek olan İngiltereDışişleri Bakanı David Ovven'in büyük bir olasılıkla FKÖ lideri YaserArafat ile görüşeceği iddia ediliyor.

22- Rodezya Başbakanı lan Smith, Rodezya'nın geleceği içinAmerika ve İngiltere tarafından sunulacak ortak planı inceleyeceğiniaçıkladı.

3 Eylül 1977

1- Gazetecilerin çeşitli konulardaki yazılı sorularını yanıtlayanBaşbakan Süleyman Demirel, «Türkiye'nin yoklar ülkesi haline geldiğini söyleyenler pişman olacaklardır» dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığındatoplandı. Toplantıda zam ve enerji tasarrufu konuları görüşüldü.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, ayçiçeği taban fiyatı konusunun görüşüldüğünü, tabanfiyatların yakında açıklanacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Alparlan Türkeş, CHPGenel Başkanı Bülent Ecevit'in MHP'nin barış çağrısı ile ilgili açıklamasını yanıtlayarak «CHP sorumluluğunu idrak etmekten uzaktır»dedi.

4- Ümraniye'de, 5 kişinin ölümü, 44 kişinin de yaralanması ilesonuçlanan olayla ilgili 99 kişinin ifadesi alındı.

İçişleri Bakanı olayı bir «Zabıta Vakası» olarak nitelendirirkenCHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, «Ümraniye olayları cephe hükümetinin İstanbul'da ikinci yüzkarasıdır. Sivil halk üzerine böyle birsaldırının düzenlenmesi ağır bir insanlık suçudur» dedi.

5- CHP Küçük Kurultayı 1 Ekim'de yapılacak. Ali Topuz başkanlığındaki 9'ar kişilik 4 ekip, 36 ilde teşkilatın görüşünü tesbit edecek.

6- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Esat Işık. Demirel'in30 Ağustos Zafer Bayramında, Senato Başkanına düşen görevi üstlenmesini eleştirerek, «Demirel ulusumuzdan özür dilemelidir» dedi.

7- Türk - İş Genel Başkanı Halil Tunç, Türk - İş ile Alman İşçiSendikaları birliği (DGB) arasındaki çalışmaların ilerlediğini söyledi.

Halil Tunç, «Almanya'daki işçilerimizin sigorta pirimlerinin Türkiye'ye nakli büyük bir imkandır» dedi.

8- Japon işadamlarının İstanbul'da süren toplantısında bir açıklama yapan Sumitomo şirketinin İstanbul İrtibat Müdürü Hiroyo Furuya, «Japonya, Türkiye'ye yapacağı ihracatı durdurmamalıdır» dedi.

9- Köy-Koop Genel Başkanı Samsun Milletvekili Ahmet Altun,«Pamuk taban fiyatı ihracatçının ekmeğine yağ sürdü, üreticilerin eli.ne geçecek para, üretim borçlarını bile ödemeye yetmeyecektir» dedi.

10- İzmit'te 5 milyar lira harcanarak 30 bin toplu konutluk arsakamulaştırıldı. İzmit Belediye Başkanı Erol Köse'nin verdiği bilgiyegöre; hazırlanan projede ilk yıl 1350. ikinci ve üçüncü yıllarda 2500'erve dördüncü yılda da 4 bin konut yapılacak.

Projenin uygulamasında ilk 500 konutun temeli Temmuz ayındaatılmıştı.

11- Türkiye'nin Halep Başkonsolosu Şahin Kekevi, Bolu'daözel otosuyla geçirdiği bir trafik kazasında öidü.

12- Van'ın, 2600 metre yükseklikte bulunan Trişin Yaylası'ndakibazı figürlü kayaların parçalar halinde yurtdışına çıkarıldığı öne sürüldü.

13- Konya Tekel Satış Deposu ile Mardin Karayollarında üç yolcu otobüsünü soyan 4 kişiden üçü Nusaybin ilçesinde yakalandı.

14- Rum başvurusu üzerine toplanan ve görüşmelerini sürdürenBirleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı önümüzdeki Salı gününe ertelendi. Bu arada Rum basını, büyük devietierin Konseydeyumuşak bir dil kullandıklarını ve Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'dekınanmayacağını öne süren yayınlar yapıyor.

15- Sovyetler Birliğinde hükümetin yayın organı İZVESTİA gazetesi, Türkiye'nin her geçen./gün yeni sorunlar yüklendiğini -içeren,bir yorum yayınladı.

16- Başkanlık andı töreninde bir konuşma yapan yeni KıbrısCumhurbaşkanı Kipriyanu, Kıbrıs'ta tek sorunun Türkiye'nin işgaliolduğunu söyledi.

17- Almanya'da çıkan Neue Revue Dergisi, Helmut Dohle imzasıyla Türkiye'yi öven bir yazı yayınladı. Yazıda Türkiye'nin, dünyanınen konuksever ülkesi olduğu üzerinde duruluyor.

18- Pakistan'ın eski Başbakanı Zülfikar Ali Butto, cinayet ve rüşvet almak suçlarıyla askeri makamlarca tutuklandı.

4 Eylül 1977

1- Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan'ın İtalya'yı ziyaretisırasında geçen yıl imzalanan «Ekonomik, Endüstriyel ve Teknolojikİşbirliği Anlaşmasının onaylanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararnamesi. Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

2- CHP Genel Boşkanı Bülent Ecevit, yarın yapılacak örgüt toplantılarına gönderdiği mesajda, «ikinci MC ağır sorunlar altında ezilerek çökecektir» dedi.

3- İçişleri Bakanı Korkut Özal, Milliyet gazetesine «Anarşi» konusunda özel bir demeç verdi. Özal, «Anarşi meselesinde benim görevim, Anayasal özgürlüklerimizi koruyarak, bu özgürlüklere kanunlarıaşarak yönelen tehdidi nereden gelirse gelsin tecziye etmektir. Anarsi karşısında, benim tabirimle kaya gibi durmalıyız» dedi.

4- Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, Anarşi konusunda verdiğidemeçte, «CHP Marksist gruplarla arasına bir sınır çizmek istiyor»dedi.

5- Uluslararası Para Fonu (IMF) 'den 5 kişilik bir heyet, Türkekonomisinin son durumuna ilişkin bilgiler ve alınması düşünülenönlemler konusunda Türk yetkilileriyle görüşmeler yapmak üzereülkemize geldi. Heyete Fon'un Türkiye Masası Şefi Mr. Woodwardbaşkanlık ediyor.

IMF Heyetinin gelişi ile ilgili olarak Maliye Bakanı Cihat Bilgehan. «Heyet ekonomik konsültasyon yapacak» dedi.

6- CHP İstanbul Senatörü Besim Ustünel, İstanbul il merkezinde bir basın toplantısı yaptı. Eski Maliye Bakanı Ustünel, «İlk aşamada zam yerine ciddiyet paketi getirilmelidir, yoksa getirilen zamlardoğurgan olur, enflasyonun şiddeti artar» dedi.

Ustünel ayrıca, Uluslararası Para Fonu (IMF) Heyetinin, iflasıneşiğinde olan ülkelerce çağrıldığını, Para Fonu ülkemize geldiğine göre ekonomik durumumuzun dar boğazda olduğunu öne sürdü.

7- Ümraniye'de gecekondu yıkımı olayları ile ilgili olarak gözaltına alınanların sayısı 308'e yükseldi.

8- SDP Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar Ankara'da verdiği birdemeçte «Ecevit faşizmin başıboş kalmasına olanak sağlıyor» dedi.

9- MİSK Genel Başkanı Faruk Akıncı, Ümraniye'de 5 kişinin ölümü, 44 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar üzerine yaptlâıaçıklamada «Bir avuç komünist halk ihtilali provası yapmıştır» dedi.

10- Tariş Genel Müdürü Aydın Tanyel, 60 bin ton kapasiteli yenibir zeytinyağı tesisinin kurulacağını, alkol fabrikası kapasitesinin de5 milyon litreye çıkartılacağını açıkladı.

11- 77 Ülkeden 4500 delegenin katılacağı 10. Dünya Enerji Konferansı, 19-23 Eylül tarihleri arasında İstanbul Kültür Sarayı'nda yapılacak.

12- İzmir'de iki CHP Lokaline, Diyarbakır'da bir karakola kimliğibilinmeyen kişilerce bomba atıldı.

Öte yandan Hınıs-Varto arasında kimli'kleri belirlenemeyen 4 soyguncu taşıtları durdurarak soydular.

İstanbul'da da 4'ü kız 11 kişi, Ahmet Fırat adlı bir şahsın yolunukeserek 18.500 lira para ve 37 bin liralık çekini aldıktan sonra kaçtılar.

13- Yurtta meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü, 13 kişiyaralandı.

14- Birinci Türkiye Ligi maçlarında; Galatasaray - Eskişehirspor,2-2 Adanaspor-Adanademirspor 1-1, Bursaspor-Beşiktaş 0-0 berabere kaldılar. Trabzon Ankaragücü'nü 1-0, Boluspor Orduspor'u 3-0,Samsunspor Diyarbakır'ı 3-2 yendi.

15- KTFD Başkanı Denktaş «Güvenlik Konseyi'nde Maraş'la ilgilibir karar, içişlerimize ve toplumlararası görüşmelere direkt ve kabuledilemeyecek bir müdahale sayılacaktır» dedi.

16- Yunan Koordinasyon Bakanı Papaliguras, Atina'da verdiğidemeçte, «Türkiye Yunanistan'a karşı askeri bir maceraya girişmeden önce adamakıllı düşünmelidir» dedi.

17- İngiliz Hava Yolları'nın 10 Eylül 1976'da Londra - İstanbul seferini yaparken, Yugoslavya'nın Zagrep kenti yakınlarında bir Yugoslav uçağı ile çarpışmasıyla meydana gelen kazada, Zagrep KontrolKulesi personeli ile İngiliz uçağı pilotları kusurlu bulundu.

Kazada ölenlerin yakınlarının da British Airvvays aleyhine dayaaçabilecekleri açıklandı.

18- Suriye ve Ürdün'den sonra İran'da Kermanşah ve Sanadağ'dada kolera görüldü. Bu kentlerde kalan 20 kişinin kolera'dan hastanelerde yattıkları bildirildi.

19- Pakistan'da tutuklu bulunan eski Başbakan Zülfikar Ali Butto'nun ilk sorgusundan sonra 7 gün süreyle gözaltında tutulmasınakarar verildi.

Öte yandan muhalefet seçimlerin bir süre ertelenmesini kabulederken, Butto'nun lideri bulunduğu Pakistan Halk Partisi, seçimlerin 18 Ekim'de yapılması için direneceğini açıkladı.

5 Eylül 1977

1- Bakanlar Kurulunun 7,5 saat süren toplantısında, İstikrarTedbirleri ve Zamlar Paketi üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Yapılan açıklamada, zam ve tedbirlerle hazineye 50 Milyar Lira tutarındagelir sağlanacağı bildirildi.

2- Başbakan Yardımcısı Prof. Necmettin Erbakan Tercüman Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, dış ticaret açığının üretimin % 10arttırılmasıyla gerçekleşeceğini söyledi.

3- Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanan Orgeneral Kenan Evren görevine başladı. Kara Kuvvetleri Komutanlığında yapılan törendebir konuşma yapan Orgeneral Evren, «Atatürk ilkelerinin korunmasıiçin her türlü gayret sarfedilecektir» dedi.

4- Uluslararası Para Fonu (IMF) Heyeti, Türk yetkililerle görüşmelerine başladı. Heyet Başkanı Mr. Woodward gazetecilerin sorularıüzerine «Açıklamaların Türk makamlarınca yapılmasını uygun gördüğünü» söyledi.

5- Ümraniye'de 1 Mayıs Mahallesi gecekondularının yıkımı sırasında gözaltına alınanlardan 64 kişi serbest bırakıldı.

Kendilerini ülkücü olarak tanıtan çevreler olayı «Sosyal cinayet»olarak nitelendirdiler ve Ümraniye olayların sorumlularının halka düşmanca davranan devlet yetkilileri olduğunu ileri sürdüler.

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Ali Topuz ise olayı «Vahşet» olarak nitelendirdi.

6- AP Genel Sekreteri Nahit Menteşe, Bülent Ecevit'in Ümraniyeolayları ile ilgili görüşlerini eleştirerek, «Ecevit, kanun ve düzen düşmanlığını politika haline getirmiştir» dedi.

7- İstanbul Valiliği bir açıklama yaparak duvarlara afiş asılmasını ve yazılar yazılmasını yasakladığını, duvarlarındaki yazıları silmeVen ev sahipleri hakkında cezai işlem uygulanacağını bildirdi.

8- Türk - İş'e üye Teksif Sendikası ile, Sümerbank Genel Müdürlüğü arasında, yurt düzeyinde 25 işyerinde toplam 31.500 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. Anlaşma üzerine Sürdürülengrev kaldırıldı.

9- Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Yapı AraştırmaEnstitüsü tarafından İstanbul'da düzenlenen «Uluslararası Afet Konulan Konferansı», 23 yabancı ülke ve kuruluşun katılmasıyla Tarabya Oteli'nde başladı.

10- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile Türk Mematoloji Derneği'ncedüzenlenen ve 40 ülkeden 1500 bilim adamının katıldığı UluslararasıHematoloji (Kan Bilimi) konferansı, İstanbul Kültür Merkezi'nde başladı.

11- Diyarbakır'ın Sivritepe mevkiinde açılan «Sivritepe l» petrolkuyusunun günde 1100 varil petrol üreteceği açıklandı.

12- Galatasaray Mühendislik Yüksek Okulu'nda karşıt görüşlüöğrenciler çatıştı olayda 9 kişi yaralandı, okul 1 gün kapatıldı.

13- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında13 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

14- Ticaret Bakanı Agah Oktay Güner, Bulgaristan Dış TicaretBankası Hristo Hristof'un resmi konuğu olarak bulunduğu Bulgaristan'da Başbakan Stanko Todorov i gelörüştü.

15- İngiltere'de yayınlanan International Herald Tribüne gazetesi, «Atina'nın en büyük sıkıntısının Türkiye'de ciddi görüşme yapacakbir hükümetin bulunmaması» olduğunu ileri sürdü.

16- Batı Almanya Endüstri ve İşverenler Kurumları Başkanı HansMartin Schleyer'in arabasına saldıran 5 silahlı kişi, 4 koruma polisiniöldürerek işadamını kaçırdılar.

17- Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü, 17 ülkede 62 parlamento üyesinin halen tutuklu bulunduğunu açıkladı.

18- Hindistan Sanayi Bakanı George Fernandes, Hint kanunlarına uymayı reddeden Amerikan «Coca Cola» firmasını ülkeden çıkaracağını açıkladı.

19- Pakistan'ın eski Başbakanı Zülfikar Ali Butto'nun tutuklanmasını protesto amacıyla ayaklanan Butto yanlıları, Karaçi ve Butto'nuntutuklu bulunduğu Lahor'da polisle çatıştılar.

20- Ekvator Hava Yollarına ait Viscount tipi bir yolcu uçağı Cuenca kenti yakınlarında tepeye çarptı. Uçakta bulunan 33 yolcudankurtulan olmadı.

6 Eylül 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel Amerika Birleşik Devletlerininyeni Ankara Büyükelçisi Ronald L. Spiers'i makamında kabul ederekbir süre görüştü.

Başbakan Süleyman Demirel ayrıca Hacettepe Üniversitesi dekanı Prof. Doğan Karan'ı makamında kabul ederek bir süre görüştü.

2- Bakanlar Kurulu, Yeni Metal - İş Sendikasınca Makina KimyaEndüstrisi Kurumuna bağlı Kırıkkale Top ve Otomotiv Sanayii, Mühimmat Fabrikası, Pirinç Fabrikası ve Çelik Fabrikası işyerlerindealınmış grev kararını 60 gün erteledi.

3- K. T. F. D. Başkanı Rauf Denktaş, Türk Hükümeti yetkilileriyle Kıbrıs konusunda çeşitli görüşmelerde, bulunmak üzere Ankara'yageldi.

Ankara'ya gitmeden önce İstanbul'a uğrayan Denktaş YeşilköyHavaalanında verdiği demeçte, «Rumlar tutumlarında İsrar ederse,tek alternatif bağımsızlıktır» dedi.

4- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul Başbakan YardımcısıNecmettin Erbakan'm başkanlığında toplanarak, ihracat seferberliğini ve yatırımların hızlandırılması konularını görüşmeye başladı.

5- Yeni adalet yılı törenle başladı. Yargıtayda yapılan törendebir konuşma yapan Yargıtay Başkanı Cevdet Menteş, «Hiç bir yöntem ve çaba ile geriye dönüşün düşünüiemiyeceğini» belirtti. TürkiyeBarolar Birliği Başkanı Faruk Erem ise «Savunma hakkını kısıtlayanhükümler kalkmazsa hak aranamaz» dedi.

CHP Gene! Başkanı Büient Ecevit Yargıtay Başkanı Cevdet Menteş'e gönderdiği mesajda, «Rejime yönelen her türlü tehlike neredengelirse gelsin, bağımsız adaletin etkin görev yapmasıyla önlenebilir»dedi.

6- Genelkurmay Başkanı Org. Semih Sancar, Fransa Genelkurmay Başkanı Org. Guy Mery ile Genelkurmaydaki makamında bir görüşme yaptı.

7- Uluslararası Para Fonu (IMF) Heyeti, Maliye Bakanı CihatBilgehan tarafından kabul edildi. Heyet daha sonra DPT. Müsteşarı Kemal Cantürk ve Merkez Bankası ilgilileri ile görüştü.

Bilgehan heyet üyeleri ile görüşmeden önce yaptığı açıklamada,«Heyetin, ekonomik konuların konsültasyonu için geldiğini» söyledi.

8- Gümrük ve Tekel Bakanı yurtdışından getirilen kürk ve süsköpeğinin «Zatî Eşya» listesinden çıkarılmasına karar verildiğini, buiki hususla ilgili genelgenin bütün gümrük kapılarına bildirileceğiniaçıkladı.

9- DP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Sükan son anarşik olaylarla ilgili olarak verdiği demeçte, hükümetin anarşi ile mücadeledekitutumunu eleştirdi.

10- CHP Millet Meclisi Grup Başkanvekili Hayrettin Uysal verdiğidemeçte, işçi emeklileri ile dul ve yetimlerinin maaş farklarının Ramazan Bayramından önce ödenmesini istedi.

11- DİSK'e bağlı Maden-İş Sendikası 22. Dönem Genel Kurulunda konuşan Sendika Başkanı Kemal Türkler, «DİSK öncülüğünde işçi sınıfımızın sürdürmekte olduğu sınıfsal savaşın boyutları, ekonomiksavaşın sınırlarını çoktan aşmıştır. Sınıfsal savaşım ülkemizin genelsiyasal alanına ulaşmaktadır. İşverenler sınıfsal savaşımı karşılayamazlar» dedi.

12- Ümraniye'de gecekonduların yıkımı sırasında çıkan olaylardayaralanan Hüseyin Aslan'ın ölümüyle olaydaki ölü sayısı 6'ya çıktı.

13- Yumurtalık'tan dış ülkelere ilk petrol bugün sevkedildi.

14- Türk-İş'e bağlı Teksif Sendikası ile Sümerbank Genel Müdürlüğünün bazı işyerlerinde çalışan işçiler adına toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 11 ay önce çıkan uyuşmazlık ve 3,5 ay süren grev, taraflar arasında imzalanan protokolle sona erdi.

Öte yandan Türk-İş'e bağlı Teksif Sendikası İzmir Şubesi yetkilileri başta Sendika Şube başkan vekili Necdet Kuluşoğlu olmak üzere Sümerbank işçileriyle yapılan toplu sözleşmeyi yetersiz bularakgörevlerinden istifa ettiler.

15- Çeşitli temaslar yapmak üzere Ankara'ya gelen Kuzey Atlantik Asamblesi Başkanı Joeffrey de Frietas ile Genel Sekreter Philippe Peshormes Milli Savunma Bakanı Sadettin Bilgiç'! Makamındaziyaret ederek bir süre görüştüler.

16- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Trakya'da üreticiler düzeyindeyaptığı bir araştırmaya dayanarak, ayçiçeği taban fiyatının en az 7lira olarak saptanmasını istedi.

17- Diyarbakır'a bağlı Bismil ilçesi ile Tepebucağı Karayolu üzerinde dört araç, silahlı altı kişi tarafından soyuldu. Soyguncular yolculardan 30 bin lira para ile kıymetli eşya alarak kaçtı.

18- Av malzemeleri fiyatlarına zam yapıldı. Dörtyüz lira olan dumansız barutun kilosu 1000 liraya yükseltildi.

19- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

20- BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim, KTFD Başkanı RaufDenktaş'a gönderdiği bir mesajda, toplumlararası görüşmelerin çıkmazdan kurtarılması ve yakın bir zamanda, yeniden başlatılması dileğinde bulundu.

21- NATO Başkomutanı Org. Alexander Haig Almanya'da yapılanNATO Sonbahar askeri manevraları sırasında yaptığı konuşmada,«Varşova Paktı artık bizi apansız yakalayamaz» dedi.

22- Lübnan, ülkede iki kolera olayının görüldüğünü bildirdi ve kolera salgınından 58 kişinin öldüğü komşu ülke Suriye'den Sebze ileöteki gıda mamullerinin alımını yasakladı.

23- Uganda Hükümeti, Devlet Başkanı İdi Amin'i devirmeye kalkışan 12 kişinin idama mahkûm edildiğini açıkladı.

24- Zambiya Devlet Başkanı Kenneth Kaunda, OPEC üyesi birAfrika ülkesi olan Nijerya'dan, petrol üreten ülkeler örgütü OPECnezdindeki etkisini kullanarak Rodezya'deki ırkçı yönetime petrol satışının durdurulmasının sağlanmasını istedi.

7 Eylül 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Hükümetin aldığı bazı önlemler ve bazı maddeler ile hizmetlere yapılacak zamlarla ilgili kararnameleri onayladı.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplanarak «Ekonomik Önlemler Paketi»ni görüşmeye devametti.

Toplantıda ayrıca, toplu turistik gezilerin bazı esaslara bağlanması, lüks oto ithalinin kaldırılması ve yurt dışına yılda ancak 1 kezçıkılması kararları alındı.

3- Başbakan Süleyman Demirel, TRT Genel Müdürlüğüne bir yazı göndererek. Adli Yılın açılışı dolayısıyla yaptığı konuşmanın yayınlanmama nedeni hakkında bilgi istedi.

Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş ile Ekonomik konular ve KoalisyonHükümetinin çalışmaları konularında birer görüşme yaptı.

4- Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen KTFDBaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Süleyman Demirel, Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar ile görüştü.

Yüksek Seviyede yapılan toplantılarda, Makarios'un ölümündensonra, Kıbrıs'ta meydana gelen yeni koşullar altında izlenecek politikanın görüşüldüğü bildirildi.

5- İçişleri Bakanı Korkut Özal, Millet Meclisinde CHP GenelBaşkanı Bülent Ecevit ile görüştü. Üç saat süren görüşmeden sonra bir açıklama yapan Ecevit, «Polisin izlediği yolu doğru bulmuyoruz» dedi.

6- Uluslararası Para Fonu (IMF) Heyeti, Hazine Genel MüdürüSadullah Aygün'ün başkanlık ettiği heyetle görüşmelerini sürdürüyor.

Türkiye'nin IMF Özel Çekme Hakkından istediği 115-120 milyondoların verilip verilemeyeceği, ay sonunda Washington'da yapılacakGenel Kurul Toplantısında belli olacak.

7- Gıda - Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan açıklamada, Irak'a 100 bin ton buğday'ın partiler halinde sevkedileceği açıklandı.

8- Bayındırlık Bakanlığına bağlı HOPA l Römorku, Ege'de Ayvalık açıklarında bir Yunan hücumbotu'nun silahlı saldırısına uğradı.

Olayın duyulması üzerine, Yunanistan'ın Ankara BüyükelçisiDışişleri Bakanlığına çağrılarak olay resmen kınandı.

9- İstanbul'da Yüksek İslâm Enstitüsü Müdürü Nuri Ünlü, okuldaki odasında bir gurup genç tarafından ağır şekilde dövüldü.

10- Emlâk Vergisi ikinci beyan dönemi sona erdi. Başkentte381 bin yükümlü, 425 milyon lira emlak vergisi ödedi.

11- Yurtta meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü, 8 kişiyaralandı.

12- Türkiye Millî Takımı Çekoslovakya'da Çek Millî Takımına 1-0yenildi.

13- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, batılı temsilcilerinkonuşmaktan kaçınmaları üzerine, Rumların Türkiye hakkında şikâyetleri ve Maraş konusunda bir karar alınamadı.

14- Avrupa Konseyi'ne üye 22 ülkenin Bakanlarının Bonn'da biraraya toplandığı «Aile Sorunları Konferansı'nda Kıbrıs konusu ortaya atılınca, Türk delegasyonuna başkanlık yapan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek toplantı salonunu terketti.

Kıbrıs Rum delegesinin yaptığı konuşma, İspanyol ve diğer davetlilerce de kınandı.

15- Yunan Radyoları Türkiye hakkındaki yayınlarına devam ediyor.Atina Radyosu, Kuvvet Komutanlarının atanmasıyla Demirel - Korutürk arasındaki anlaşmazlığın sona erdiğini, Demirel'in ekonomikçıkmazdan Amerika'yı sorumlu tuttuğunu iddia etti.

Yunan Silâhlı Kuvvetler Radyosu ise, Türk ekonomisinin çöktüğü yolunda yorum yaparken, Selanik Radyosu Türkiye'nin kredi alamadığını ve alamayacağını iddia ediyor.

16- Kıbrıs Barış Harekâtından sonra NATO'nun Askeri kanadın,dan çekilen, ancak daha sonra yapılan NATO Savunma Bakanlarıtoplantılarına katılmaya devam eden Yunanistan, NATO'nun AskeriKanadında özel statü istediğini açıkladı.

17- İngiltere'de yayınlanan The Financial Times Gazetesi, 1976yılında Türkiye'nin üç büyük özel endüstri ve ticaret şirketi olan Koç,Sabancı ve Eczacıbaşı'nm satış ve kârlarının rekor düzeye ulaştığınıbildirdi.

18- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance'nin Pekin'de bulunduğusırada bir açıklama yapan Çin Başbakan Yardımcısı Teng HsiaoPing, «Çin-ABD ilişkisi geriledi» dedi.

19- ABD - Panama arasında yapılan bir anlaşma ile, dünyanınstratejik noktalarından oian Panama Kanalı'nın denetimi, 1 Ocak2000 yılına kadar ABD'ne verildi.

20- Alman İşadamı Hans Martin Schleyer'i kaçıranlar, Alman sanayiciye karşılık halen Almanya'da tutuklu bulunan Baader-Mienhoff gurubu üyelerinin serbest bırakılmasını istediler.

21- Fransız basınında çıkan haberlere göre, Fransa Mısır'a 22Milyar Lira değerinde 36 Mirage uçağı satacak. Gerekli para ise zengin Arap ülkelerince ödenecek.

8 Eylül 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Ankara'deki temaslarınıtamamlayarak İstanbul'a gelen KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ı FloryaDeniz Köşkünde kabul ederek bir süre görüştü.

Ankara'deki görüşmelerin çok olumlu geçtiğini söyleyen Denk.taş, «Kıbrıs'ta altı aylık bir dönem içinde önemli gelişme beklemiyoruz» dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra «Zamlar» ile ilgili bir bildiri yayınlandı. «İhracatın arttırılması ve dış ödemeler dengesi için alınan kararlar» başlığı ile yayınlanan bildiride, alınan önlemler 16 madde halinde toplandı.

Toplantıdan sonra basın mensuplarıyla konuşan Süleyman Demirel, «Meselenin bir zam meselesi olmadığını, ekonomiye yeni biryön ve hayatiyet verme» meselesi olduğunu belirtti.

3- Çeşitli maddelere yapılan zamlar açıklandı. Buna göre akaryakıt, demir, elektrik, çimento ve gazete kâğıdı, uçak biletleri ile PTThizmetlerine çeşitli oranlarda zam yapıldı. Kömür, şeker, çay, bez vetüpgaz «Zam Paketi» dışında kaldı.

4- Millî Savunma Bakanı Sadettin Bilgiç, Yunanistan'ın silahyüzünden Türkiye'den daha üstün olduğu yolundaki iddiaları yalanladı.

5- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Dışişleri Akademisinin 11. Meslek Memuru Eğitim Seminerine katılan 22 kursiyere hitaben yaptığı konuşmada «Türk diplomasisinin en büyük zaafı ihsankonusudur» dedi.

6- Bulgaristan'a yaptığı resmî ziyareti tamamlayarak yurda dönen Ticaret Bakanı Agâh Oktay Güner, Bulgarların Türkiye'den dahaçok mal satınalmak istediklerini söyledi.

7- Millî Eğitim Bakanı Nahit Menteşe, kaydı silinen ve sınıftakalan öğrencilerden Danıştay'a başvurarak «Yürütmeyi Durdurma»ve «İptal» kararı alanların öğrenimlerine devam edebileceklerini açıkladı.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığından yapılan bir açıklamada, bu yıl800 ilkokul, 231 ortaokul ve 48 lise'nin öğretime başlayacağı bildirildi.

8- CHP Genel Sekreteri Orhan Eyüboğlu bir demeç vererek,«Zamların MC yakınlarına, istifçik ve karaborsacılara yarayacağını»ileri sürdü.

9- MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, «CHP yöneticilerinin Ümraniye olaylarını istismar konusu yaptıkların ve devletin güvenlik kuvvetlerine demediklerini bırakmadıklarını» öne sürdü.

10- HOPA l Sivil Kurtarma gemimizin, Türk karasularında seyrederken bir Yunan hücumbotunun saldırısına uğraması üzerine, TürkHükümeti Yunanistan'a bir «Protesto» notası verdi.

11- Gazeteci Remzi Tozanoğlu İstanbul'da öldü.

12- Türkiye İlâç İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri TunaUçansu, döviz transferleri yapılmadığı için ilâç yokluğu başladığını,halen piyasada 750'nin üstünde ilâcın bulunamadığını söyledi.

13- Avrupa Konseyi Anıtlar Komisyonunun yıllık toplantısı İstanbul'da yapıldı. Toplantıda Avrupa Konseyi, İstanbul'un insanlıkiçin büyük önem taşıdığını, tarihi ve tabii güzelliklere sahip olan İstanbul'un eski mimari eserlerini korumayı kararlaştırdı.

14- İstanbul'da teknik Üniversite önünde çıkan çatışmada 3 polis, 1 öğrenci yaralandı. İstanbul ve Ankara'da iki ayrı yere patlayıcımadde atıldı.

15- İstanbul'da bir fabrika ile bir turizm şirketine giren soyguncular 500 bin lira çalarak kaçtılar.

16- Atina'da yayınlanan TO NEA Gazetesi bir haberinde, Türkiye'nin, Avrupa kuru üzüm piyasasında Yunanistan'a büyük darbeindirdiğini, Türk üzümünün Avrupa piyasasına Yunanlılardan önce veucuz olarak sürülmesiyle Yunanistan'ın mallarının ellerinde kaldığınıbelirtti.

17- Merkezi Paris'te bulunan ve Türkiye'nin de üye olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 1976 turizmi ile ilgili birrapor yayınladı. Raporda, 1976 yılında turizm geliri en çok olan OECDülkesinin Türkiye olduğu belirtildi.

18- Kaçırılan Alman İşverenler Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Hans Martin Schleyer'in hayatı üzerindeki pazarlık sürerken tedhişçiler, araştırmaların durdurulmasını istediler.

19- Panama Kanalının bu yüzyılın sonunda Panama'ya devredilmesini öngören anlaşma VVashington'da Başkan Carter ile PanamaDevlet Başkanı arasında imzalanırken, Kongre Bürosu dışındaki birgurup, aleyhte gösterilerde bulundu.

20- ABD Savunma Bakanlığı Mısır'a 4,5 milyar lira değerinde silah satılacağını resmen açıkladı.

21- Yunan Ordusu «FİLİPOS - 77» tatbikatına Batı Trakya'da başladı.

22- İngiltere'de İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TUC) GenelKurulunda yapılan oylamada, Hükümetin 12 ay süreyle ücret artışlarının sınırlandırılması yolundaki teklifi kabul edildi.

9 Eylül 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel Vilayette düzenlediği basıntoplantısında, alınan ekonomik önlemleri ve gerekçelerini anlattı.Demirel, «Bunlar alınması zor kararlardır. Ancak, ekonominin stabilize edilmesi, enflasyonun önlenmesi için bu kararlan aldık» dedi.

Akaryakıt, demir, çimento, kâğıt, elektrik ve kömür ile ilgili zamlar Resmî Gazete'de yayınlandı. PTT ve THY zamları da UlaştırmaBakanlığı'nca onaylandı. Zamlı satış ve hizmetler bugün başladı.

2- Bakanlar Kurulu, Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletmeİşçileri Sendikası tarafından Kayseri - Yahyalı ve Kayseri - Develi maden ocaklarında alınan grev kararını millî güvenlik gerekçesiyle 30gün erteledi.

3- CHP Gene! Başkanı Bülent Ecevit, hükümetin aldığı ekonomik önlemler ve zam kararlarının ülke yararına değil, göz göre görememlekete ve halka getirilen taşınmaz bir yük olduğunu söyledi. CHPGenel Başkanı ayrıca, «Gaza, beze, tuza, çaya zam yapmadık dediler, ama, bunlara daha l. MC döneminde zam yapılmıştı» dedi.

4- Cumhuriyet Halk Partisi 55 yaşma bastı. CHP 9 Eylül 1923yılında «Halk Fırkası» olarak kurulmuştu.

5- Ankara Sanayi Odası Başkanı Hami Kartay, Ekonomik tedbirler ve temel maddelere yapılan zamlar hakkında, «Meseleye yalnız zam açısından bakmamak gerekir. Tedbirleri bir bütün olarak değerlendirmek zorunluğu vardır» dedi.

6- İçişleri Bakanı Korkut Özal, yayınladığı bir genelge ile duvar!ara yazı yazılması ve afiş asılmasını yasakladı.

7- Para Fonu Heyeti, Merkez Bankası Başkanı Tayyar Sadıklar,Hazine Genel Sekreter Vekili Sadullah Aygün'Ie, görüştü.

8- Ankara Belediye Başkanı Vedat Dalokay, seçimi kazanırsam,«Ankara'da ulaşım ve su bedava olacak» dedi.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

10- BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim, yıllık BM raporunda, çeşitli konulara değindi ve bu arada, «Kıbrıs'la ilgili son bir yılık görüşmeler insanın düşlerini kıracak kadar ağır gitti» dedi.

11- Uganda'da 15 kişi için daha önce verilen idam kararı, İdiAmin'in geçirdiği önemli ameliyattan sonra verdiği yeni bir emirledeğiştirilerek, tutuklular binlerce kişi önünde kurşuna dizildi.

12- Hindistan'ın Gaziabad kentinde grevci işçilerle fabrika muhafızları arasında çıkan çatışmada iki kişinin öldüğü ve çok sayıdaişçinin de yaralandığı bildirildi.

10 Eylül 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit Asgari ücretlerin yenizamlarla orantılı olarak derhal adaletli bir düzeye yükseltilmesi vebütün gerçek işçi kuruluşlarının bu konuya ağırlık koymaları gerektiğini belirtti.

2- İçişleri Bakanı Korkut Özai, İstanbul'u anarşi konusunda pi.lot bölge seçtiklerini söyledi. Özal ayrıca, «Anarşi meselesini adımadım çözeceğiz. Buna dağa tırmanma metodu diyoruz. Şimdiye kadar devlet gücünü tam olarak göstermediği için, anarşi kendi gücünü göstermeye çalışmıştır. Ancak bu savaşı devlet kazanacak»dedi.

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, Bakanlığına bağlı kuruluşlarda yaptığı incelemeler sırasında, «Rüşvet ve ahlâksızlık Türkiye'de normal hale gelmiş, rüşvet almayan devlet memurları ayıplanır olmuştur» dedi.

4- Maliye Bakanı Cihat Bilgehan yaptığı basın toplantısında,ekonomik önlemler paketinde, Maliye Bakanlığına aiî olaniar hakkında bilgi verdi ve, «Şimdilik bir kur ayarlaması düşünmüyoruz.Paketin içinde bulunmadığına göre böyle bir tedbir hükümetçe öngörülmemiştir» dedi.

5- Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Esen,yeni zamların ekonomide istikrar sağlanması için yeterli olmadığınısöyledi. Esen, KiT'lerin zararlarının önlenmesi için fiyatların arttırılmasının tek çare olmadığını da belirtti.

6- Tekstil işkolunda 166 işyerinde çalışan ve 80 bin işçiyi kapsayan toplu iş Sözleşmesi, Türk-İş'e bağlı Teksif Sendikası ile Türkiye Tekstil Sanayii işverenleri Sendikası tarafından imzalandı.

7- 36 bin üyeli CLEYiS'in olağanüstü Genel Kurulunda, Türkİş'ten ayrılıp DİSK'e katılma kararı alındı.

8- Yoğun sis ve şiddetli yağmurlar İstanbul'da hayatı felce uğrattı. Denizcilik Bankasının şehir hatları seferleri uzun süre aksadı.Sis yüzünden bir yük gemisi ile çarpışan kum motoru battı.

9- Ekonomik tedbirler çerçevesinde bazı tüketim maddelerineuygulanan zamlar KTFD'yi de etkiledi.

Türkiye'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Lefkoşe'ye dönen Rauf Denktaş, Ercan Havaalanında verdiği demeçte «Geçici ekonomik darboğazları atlatmak için elimizden geleni yapmazsak, tabiatıyla sıkıntı çekeceğiz» dedi.

10- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yapılan Kıbrıs müzakereleri başarısızlıkla sonuçlandı ve müzakereler süresiz ertelendi.

11- Kıbrıs Rum Yönetiminin geçici Başkanı Spiros Kipriyanu,Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını cevaplarken, «Türk tarafınıntek taraflı bir devlet ilân etmesini tepkiyle karşılayacaklarını söyledi.

11 Eylül 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, İETT tarafından alman elektrik zammı kararının, 1 Mart 1977 yerine, 1 Ağustos 1977 tarihindenitibaren uygulanması için ilgililere talimat vereceğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit «yeni zamlar» konusundadüzenlediği basın toplantısında, «alınan önlemler korkunç bir enflâsyonun resmen tescilidir. Buna da Türkiye'yi, Demirel yönetimindekiCephe Hükümeti sürüklemiştir» dedi.

3- Başbakan Süleyman Demirel'in, «Adli Yıl» m başlaması dolayısıyla Yargıtay Başkanına gönderdiği mesajın TRT tarafından yayınlanmaması üzerine soruşturma açıldı.

4- Adana'da incelemelerde bulunan Sosyal Güvenlik BakanıTurhan Kapanlı, sendikacılarla yaptığı toplantıda, «Hükümeti, devleti bölmeye ve kurumları tahrik etmeye kimsenin hakkı yoktur» dedi.

5- Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu, Urfa'daki Toprak Reformu uygulaması sırasında, bölgedeki iklim koşulları nedeniyle vergibeyanlarının çok düşük tutulduğunu söyledi.

6- İzmir'de Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunan Gümrük veTekel Bakanı Gün Sazak, Camaltı Tuzlarını da gezerek, «Türkiye,1978 yılı sonunda tuz ithal eden ülke durumundan kurtarılacaktır»dedi.

7- CHP İstanbul Senatörü Prof. Besim Üstünel, TERCÜMAN Gazetesi muhabiri ile yaptığı mülakatta; anarşi konusunda başlatılaniktidar-muhalefet diyalogunun, iktisadi konularda da yapılmasını önererek, «Türkiye'nin ciddi bir noktada olduğunu, fakat kurtarılabileceğini söyledim. Üçlü Koalisyon Hükümeti, kurtarma koşullarına cevap vermiyor» dedi.

8- Ankara Valiliği, duvarlarında siyasi, ideolojik yazı bulunan vebunları sildirmeyen ilk ve orta dereceli okul yöneticileri hakkında adve idari takibat yapılmasını kararlaştırdı.

9- Karayolları Genel Müdürlüğü bir açıklama yaparak, BoğazKöprüsü geçiş ücretlerine zam yapıldığını bildirdi. Ancak, belediyeotobüsleri zam tarifesinin dışında tutuldu.

10- Türkiye Madeni Eşya Sanayicileri İşverenleri Sendikası MESS,DlSK'e bağlı MADEN-İŞ'in grev kararı aldığı halde uygulamaya geç.mediği 13 işyerinde, 19 Eylül tarihinde lokavta başlamayı kararlaştırdı.

11- Kiracılar Sosyal Dayanışma Derneği üyeleri İstanbul'da birtoplantı düzenleyerek, devletin kira sorununa biran önce çare bulmasını ve «Kira Ofisleri» kurulması için harekete geçilmesini önerdiler.

12- Hükümet aleyhinde bildiri yayınlayan Artvin Halkevi şubeleri, Artvin Valiliğince kapatıldı.

13- Sivas'ın Divriği ilçesinde bir Camiye patlayıcı madde atılması olaylara yol açtı. Olaylarda bir kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

14- Hüvan ilçesinin Ovacık bucağına bağlı Porig ve Akcamescitköylerinde İzol aşireti mensupları arasında çıkan çatışmada 8 kişiöldü.

15- İzmir Valisi Turgut Eğilmez istifa etti.

16- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

17- Türkiye'de bazı tüketim maddelerine yapılan zamlar, KTFD'nide etki sahası içine aldı. Bu konuda bir demeç veren KTFD BaşkanıRauf Denktas, «Bu konuda katlanılan sıkıntıya, biz de seve seve kat. -lanırız» dedi.

18- Kıbrıs Rum Yönetiminin yeni başkanı Kipriyanu, Makarios'unölümünün 40. günü dolayısıyla Lefkoşa'da düzenlenen Dinî törendeyaptığı konuşmada, Türkiye'yi Ada'nın yüzds 40'nı işgal etmekle suçladı ve Makarios'un yolunda yürümeye kararlı olduğunu belirtti.

19- Atina'da yayınlanan TO VİMA Gazetesinin bir haberinde,ABD Başkanı Carter'in, «Rumların Kıbrıs'ta yıllarca Türklerin insanhaklarını çiğnediğini» söylediği ileri sürüldü.

20- Atina basını Türkiye'deki yeni zamları «Korkunç» olarak nitelendirdi.

21- Kuzey Yunanistan'da Türk sınırı yakınında yapılan «FİLİPPOS77» manevraları sona erdi. Manevraların son bölümünü izleyen Yunanistan Savunma Bakanı Averof, «Yunan ordusu, tarihin hiçbir döneminde bugünkü kadar güçlü olmamıştır» dedi.

22- Milli yüzücümüz Erdal Acet, 9 saat 7 dakikada Manş Denizini geçti.

23- ABD Başkanı Carter'in basın sözcüsü, yönetimin, Avrupa'daki NATO askeri gücünde yığınak yapmayı tasarladığını açıkladı.

24- Alman Kekler Und Koch Firması Genel Müdürü Zeidel ile Yunanistan Savunma Bakanı Averof, Yunanistan'da hafif silâhlar imâledecek bir fabrika kurulması için anlaşma imzaladılar.

25- Suriye, kolera ile mücadele için komşu Arap ülkelerinden yar.dım istedi.

26- Sudan Devlet Başkanı Cafer El Numeyri, Başbakanlık görevini de üzerine aldı.

27- İngiltere'de Suffolk Eyaletinde «Dolmuş» sisteminin ilk uygulamasına başlandı.

28- Suudi Arabistan Petrol Bakanı Şeyh Zeki El Yamani, Ortadoğu'da barış sağlanmadıkça ve İsrail 1967'deki sınırlarına çekilmedikçe, ülkesinin dünyanın artan ihtiyacını karşılamak için petrol üretimini arttırmayacağmı söyledi.

29- Cin Başbakan Yardımcısı Teng HSİAO Ping, Üçüncü DünyaSavaşının kaçınılmaz olduğunu, ancak Amerika'nın bu savaşı çıkaracak cesarete sahip olmadığını söyledi.

12 Eylül 1977

1- Yeni alınan bir kararla yurtdışına çıkışlar sınırlandı. Buna göre; herkes ancak yılda bir kez yurtdışına çıkabilecek ve 600 dolar döviz alabilecek.

2- Dışişleri ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, 1964 yılında imzalanmış olan Türkiye - Almanya Sosyal Güvenlik Anlaşmasının, günün şartlarına uygun olarak değiştirilmesi için iki Hükümetarasında fikir birliğine varıldığını bildirdiler.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, düzenlediği basın toplantısında; sendika ve kuruluşları «zamlara» karşı göreve çağırdı ve«dar gelirliler, emekliler, köylüler, işçiler, kamu görevlileri, kendilerini yoksulluğa sürükleyenlerden haklarını kopara kopara alacaklardır» dedi.

4- Maliye Bakanı Cihat Biigehan'm imzası ile Valiliklere birergenelge gönderilerek, çeşitli giyim eşyası ve temel gıda maddelerineaşın zam yapılmasının önlenmesi istendi.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Turhan Kapaniı, BAĞ - KUR emekliaylıklarının en kısa zamanda arttırılacağını açıkladı.

6- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Cağlayangil, Bulgaristan'a yaptığı ziyaretle ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, iki ülke arasında enerji alışverişi alanındaki işbirliğini geliştirmek için görüşbirliğine varıldığını söyledi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan, CumartesiPazar tatillerini 100-200 kilometre uzakta geçirmek isteyen vatandaşların, bu alışkanlıklarından vazgeçmeleri halinde yılda 100 milyondolarlık petrol döviz kazancı sağlanacağını ileri sürdü.

8- Uluslararası Para Fonu (IMF) teknisyenleri, Türk yetkililerleyaptıkları görüşmelerden sonra hazırladıkları raporda, Türkiye'nin izlediği ekonomik politikanın gerçekçi kur sistemine dayanmadığını iddia ederek, «yapılacak bazı operasyonlarla gerçekçi kur sisteminedönmek gerektiğini» bildirdiler.

9- TÜRK-İŞ'e bağlı Demiryolu İşçileri Sendikasının 8 Eylül'dealdığı grev kararından sonra banliyö ve şehirlerarası trenlerde aksamalar başladı. Sendika yetkilileri, grev kararının alındığı tarihten6 işgünü içinde uzlaşmaya gidilmezse, greve gidileceğini açıkladılar.

10- DİSK'e bağlı Maden-İş Genel Kurulunda, Kemal Türkler yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

11- TPAO Batman Rafinerisindeki trafolardan birinin arızalanması sonucu, bütangaz üretimi ile satışları durdu.

12- Galata Köprüsünün onarımı için İller Bankasının 30 milyonlira vermesi kararlaştırıldı.

13- İngiltere'nin Dışişleri ve İngiliz Milletler Topluluğu işlerindensorumlu Devlet Bakanı Frank Judd, resmi bir ziyaret için Ankara'yageldi.

14- İstanbul'da çıkan sağ-sol çatışmasında 5 öğrenci yaralandı,

15- İstanbul'da Akbank'ın Toprakyol Şubesi silahlı 4 kişi tarafından soyuldu. Soyguncular, kasada bulunan 14 bin lirayı alarak kaçtılar.

16- Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Seha Meray Ankara'da öldü.

17- İzmit - İstanbul yolunda trafik kazalarında ölen ve yaralananları soyan bir şebeke ele geçirildi.

18- Lefkoşa'daki Ercan Havaalanının yeni Terminal binası törenle hizmete açıldı.

19- Alman basın ve televizyonu Türkiye dahil, bütün Ortadoğuülkelerinde koleranın giderek yoğunlaştığını iddia etti.

20- Ada dışında yaşayan Kıbrıs'lı Türkler Sempozyumu, Lefkoşa'da Devlet Başkanı Rauf Denktaş'ın konuşmasıyla açıldı.

Sempozyumun açılışından önce Türkiye'den gelen basın mensup,larıyla bir konuşma yapan Başbakan Nejat Konuk ise, «Bugün içintek çözüm yolu, konfederasyona açık bağımsız bir Türk Devleti ilânetmektir» dedi.

21- ABD'de, «Yunan Lobisine» karşılık bir «Türk Lobisi» kurmaçalışmaları başladı.

22- Almanya'da yayınlanan DER SPIEGEL Dergisi, Alman İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Hans Martin Schleyer'i kaçıran anarşistlerin isteklerini, Bonn Hükümetinin yerine getirmemekkararında olduğunu ileri sürdü.

23- Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Perez de Cuellar, Toplumlararası görüşmelerdeki Türk toplumu temsilcisi Ümit SüleymanOnan ile Lefkoşa'da görüştü.

24- İki Amerika'lı, Atlantik Okyanusunu balonla geçmeyi başardılar.

13 Eylül 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, eski CumhurbaşkanlarındanCelâl Bayar'ı İstanbul'da ziyaret etti.

2- Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu bir demeç vererek, CHP'ninUlusal Demokratik Cephe'ye (UDC) katılmamasını memnunlukla karşıladıklarını belirtti.

3- Sanayii ve Teknoloji Bakanı Oğuzhan Asiltürk, MİLLİYET Gazetesine verdiği özel demeçte; hiçbir mamule aşırı zam yapılmasınaizin verilmeyeceğini belirterek, «Aslında, Sanayii Bakanlığı olaraküzerinde durduğum husus, müesseselerin verimliliklerinin arttırılarak, mamulün ucuza mâl edilmesinin sağlanmasıdır» dedi. Öte yandan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Oğuzhan Asiltürk ile İçişleri Bakanı Korkut Özal, Valiliklere birer genelge göndererek, bazı temel maddelere yapılan zammın, gıda, giyim ve diğer ihtiyaç maddelerine aksettirilmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istediler.

4- Dışişleri Bakanı İhsan Sabrı Cağlayangil, resmi bir ziyaretiçin Ankara'ya gelen İngiltere'nin Dışişleri ile görevli Devlet BakanıFrank Judd ile görüştü. Görüşmede, «İkili Sorunlarsın ele alındığı bildirildi.

5- Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, zâti eşya muafiyetinden yararlanarak, gümrük ve tekel resmi vermeden yurdumuza girenmallar listesinin daraltılacağını bildirdi.

6- CHP Genel Sekreteri Orhan Eyüboğlu, demir-çelik ürünlerine yapılan zammın aracı, stokçu, ve vurguncuların işine yarayacağını iddia etti.

7- TÜRK-İŞ Genel Başkanı Halil Tunç düzenlediği basın toplantısında; son zamları eleştirerek, «Hükümetinde en az halk kadar tasarruf yapması gerektiğini» ileri sürdü.

8- Zamlı telefon ve teleks görüşmeleri başladı. Yeni tarifeyegöre, şehiriçi telefon görüşmeleri 250 kuruş oldu.

9- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu, pamuk bölgelerinden gelen bölge temsilciieri ile yaptığı ortak çalışmalar sonucuHükümete «pamuk» konusunda bir «Muhtıra» verdi.

10- Ankara Valiliği, Bayramda mantar tabancası ve patlayıcımaddelerin satışını durdurdu.

11- Bir Sahil Muhafaza Gemimiz, İstanköy ile Stanbeki adalarıarasında, Türk karasularında seyretmekte olan bir Yunan ticaret gemisine ihtar ateşi açtı.

12- İstanbul Bankası Sütlüce Şubesi, kimlikleri belirlenemeyenüç kişi tarafından soyuldu. Soyguncular, bankadan 67 bin lira alarak kaçtılar.

13- Türkiye Demir-Celik İşletmeleri Genel Müdürü Ruşen Gezici, görevinden istifa etti.

14- Samandağ hükümet alanında patlayan saatli bomba, bir kişinin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

15- SEKA tarafından; oku! defteri, kutu, ambalaj, gazete ve bürokâğıtlan toptan fiyatlarına ortalama yüzde 200 oranında zam yapıldı.

16- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

17- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan resmiaçıklamada, Ortadoğu'da barış konusunda Filistinlilerin bir kenarabırakılmayacağı belirtilerek, varılacak herhangi bir barış anlaşmasının, Filistin meselesine de çözüm getirmesi gerektiği savunuldu.

18- ABD'de, Amerikan Express Banka grubunun sözcülüğünüyapan «AEIBC Regina! Survey» Dergisinde yayınlanan «Türkiye'ninÖdemeler Dengesi» ile ilgili bir yazıda, yüksek kalkınma hızının, Türkiye'nin Ödemeler Dengesini dar boğaza soktuğu ileri sürüldü.

19- Pakistan eski Başbakanı Züifikâr Ali Butto, Lahor Mahkemesi tarafından 15 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı.

20- Dünyanın en büyük 12 bankasından ilk 3 ünün Amerikan Bankası olduğu açıklandı.

14 Eylül 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, «Ramazan Bayramı» dolayısıyla yayınladığı mesajda, «dostlarımızı sevindirecek, düşmanlarımızıdüşündürecek büyük ve güçlü Türkiye, mutlaka gerçekleşecektir»dedi. Öte yandan, MSP Genel Başkanı Prof. Necmettin Erbakan, MHPGenel Başkanı Alparslan Türkes ile CGP Genei Başkanı Prof. TurhanFeyzioğlu'da bayram dolayısıyla birer kutlama mesajı yayınladılar.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, düzenlediği basın toplantısında, «Demokrasinin biraz sabır isteyen, fakat sağlıklı yolundansapmaksızın, bu hükümetten ve çağdışı düzenden kurtulma olanağı mutlaka bulunacaktır» dedi.

3- Bakanlar Kurulu, Demiryolları işçilerinin (DYF-İŞ) 21 Eylül'de başlatacakları grevi bir ay erteledi.

4- Eski Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, ölümünün 11, yılındaanıldı.

5- Merkez Bankası Mevduatının yılın ilk yarısında yüzde 13.9oranında arttığı bildirildi.

6- Maliye Bakanı Cihat Bilgehan GÜNAYDIN Gazetesine verdiği özel demeçte, haksız ve aşırı kazançlarla mücadele edileceğinibelirterek, «fırsattan istifade ederek, vatandaşı kandıranların kafasına balyoz gibi ineceğiz» dedi.

7- Beşiktaş Emniyet Amirliğine patlayıcı madde atıldı. Kartal'da da kimlikleri meçhul 4 kişi tarafından bekçilere ateş açıldı.

8- Salihli'nin Şart ve Köprübaşı yörelerinde sondajlar yapanMTA uzmanları, zengin altın ve uranyum madenleri buldular.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

10- Lefkoşa'da düzenlenen «yurt dışında yaşayan Kıbrıs'lı Türkler Simpozyumu» sona erdi. Simpozyumda, BM Genel Sekreteri KurtWaldheim'e gönderilmek üzere hazırlanan kararda, yurt içinde vedışında bulunan 400 binden fazla Kıbrıs'lı Türk'ün, Federe Devletteeşit şekilde temsil edilmesi ve söz hakkı verilmesi istendi.

11- Londra'da yayınlanan EUROMONEY Dergisinin Eylül sayısında, «Türkiye» ye geniş yer verildi. Yazıda; bankaların Mart ayındaaskıya aldıkları kredileri vermek için IMF'nin kararını bekledikleri,Citiçorp ve Interunion Bankasının Koç Holdinge verecekleri 20 milyon kredi için görüşmelerin sonuçlandırılamadığı belirtildi.

12- BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, MİLLİYET Gazetesineverdiği özel demeçte, özel temsilcisi Perez de Culiar'ı tekrar Ankara ve Atina'ya göndereceğini açıklayarak, «her iki taraf sorunun özükonusunda konuşmaya hazır olmalıdırlar» dedi.

13- İngiltere'de yaşamakta olan bir milyondan fazla Müslüman,hükümete müracaatta bulunarak, İngiliz kanunları yerine, Kur'ân'ırişartlarına ve Şeriat Kanununa uymalarının kabulünü istediler.

14- Yunanistan ile Libya arasındaki yeni anlaşmalara göre, Libya'nın Yunanistan'a vereceği petrole karşılık, Yunanistan Libya'da bazı yatırım projelerini gerçekleştirecek.

15- Amerikan, Türk, Yunan, italyan, ingiliz ve Portekiz deniz, hava ve kara birliklerinin katılacağı «Display Determination - 77» (Kararlılık Gösterisi) NATO manevraları 13 Eylül - 7 Ekim tarihleri arasında Ege Denizinde yapılacak.

16- Yunanistan'da yurtdışı geziler, yılda bir kez olmak üzere 250dolarla sınırlandı.

15 Eylül 1977

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sançar, Heidelberg'de yapılmakta olan askeri bir tatbikatı takip etmek için Frank,furt'a gitti.

2- Siyasî parti liderleri Şeker Bayramı nedeniyle birer mesajyayınladılar.

3- İçişleri Bakanı Korkut Özal, Üniversite ve yüksek okullardaöğretim özgürlüğü ile çan güvenliğini sağlamak amacıyla yapılançalışmalar konusunda verdiği özel demeçte, «Bu yılın, öğretim özgürlüğünün tam olarak sağlanacağı bir dönem olacağını» söyledi.

4- Millî Eğitim Bakanı Nahit Menteşe İstanbul Bayram Gazetesine verdiği özel demeçte, «Türkiye yabancı akımların söz sahibi olacağı macera ülkesi değildir. Türkiye gençliği Türkiye'nin güçlenmesini, büyümesini istemeyen düşmanca akımları yenecektir» dedi.

5- Orman Bakanı Sabahattin Savcı, Ankara Bayram Gazetesineverdiği özel demeçte, 1978 yılı içinde orman içi ve kenarı köylerindeyaşayan köylülere, faizli ve faizsiz olmak üzere verilen kredi mikta.rınm 1,2 milyar liraya çıkarılacağını açıkladı.

6- Ticaret Bakanı Agâh Oktay Güner, Akdeniz Haber Ajansınaverdiği demeçte, üretici ve tüketicilerin korunması için en geniş tedbirleri alacaklarını belirterek, «Bu alanda ilk iş olarak, bir ticari polis teşkilâtının kurulması için kanun tasarısı hazırlanacaktır» dedi.

7- İngiliz Devlet Bakanı ile görüşmelere başlamadan önce Ankara'ya gelen KTFD Başkanı Rauf Denktaş'la yapılan görüşmelerde,toplumlararası görüşmelere yeniden başlanması yolunda görüşbirliğine varıldı.

8- İstanbul Bayram Gazetesinin çeşitli sorularını yanıtlayan istanbul Valisi Namık Kemal Şentürk, asayiş araç gereç ve silâh bakımından takviye edilmeye başlanmış, böylece kendisinden bekleneni verme yoluna girmiştir» dedi.

9- Karayolları Genel Müdürü Kâmuran Gürokan, Ankara Bayram Gazetesine verdiği özel demeçte, İstanbul Boğaz köprüsününartan talep nedeniyle ihtiyacı karşılayamadığını, bu nedenle Boğaziçinde yeni köprü ve tüneller yapılacağını bildirdi.

10- İsrail işgali altında bulunan Şeria'nın Batı yakası ile İran'dayeni kolera vakaları görüldü, buna karşılık Suriye'deki salgının kontrol altına alındığı bildirildi.

11- Fransa ile İran'ın Nükleer işbirliği konusunda yoğun faaliyete girişecekleri Fransa yetkililerince bildirildi.

16 Eylül 1977

1- İstanbul'da bulunan Başbakan Süleyman Demirel, bayramın,ikinci gününde yurttaşlarla bayramlaştı, çeşitli yerleri de kontrol edenDemirel, partisinin Ankara'da düzenlenen bayramlaşma törenine katılmadı. Ankara'deki törende Bayram tebriklerini Demirel adına, Genel Başkan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Necmettin Cevheri kabuletti.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit Danimarka Sosyal Demokrat Parti Kongresi'ne katılmak üzere uçakla Kopenhang'a gitti. Ecevit Kopenhag'da bulunduğu sürede Türk işçileri ile de görüşmeleryapacak.

3- Bayramı İstanbul'da geçiren Başbakan Yardımcısı ve MSPGenel Başkanı Necmettin Erbakan, Bayramın 2. gününü de tebrikleri kabul ederek geçirdi.

4- Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş, bayramın 2. gününde MHP Genel Merkezinde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı ve partililer ile bazı kuruluş temsilcilerinin bayram tebriklerini kabul etti.

5- PTT'nin mektup, tebrik kartı gibi taşıma ücretlerine yapmaya karar verdiği zam, 20 Eylül Salı gününden itibaren uygulanmayabaşlanacak.

6- Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen Türkiye 2. Fotoğraf Sergisi» açıldı.

Fotoğraf sanatının gelişmesine katkida bulunmak ve yurdumuzdaki amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçıların yapıtlarını toplu halde sergilemek amacıyla düzenlenen sergi, İstar.bul ve izmir'de deSergilendikten sonra, yurt dışına götürülecek.

7- İstanbul'dan Ankara'ya gelmekte olan «Anadolu Ekspresi»arefe günü Bilecik yakınında büyük bir kaza atlattı. Vagonları birbirine bağlayan kroşelerin kopması sonunda katar ikiye ayrıldı, olaydacan kaybı olmadı.

8- Rodezya'da son 24 saatte 11'i sivil 7'si yerli gerilla 2'si deRodezya askeri olmak üzere toplam 20 kişi öldürüldü.

9- Enflasyonu protesto eden ve ücretlerine zam isteyen işçilerin. Kolombiya'da başlattıkları 24 saatlik genel grev kanlı geçti.

17 Eylül 1977

1- Başbakan Süleyman Demire! Tercüman gazetesine verdiğiözel demeçte iç ve dış olaylar konusuna değindi. Demirel, «Ecevifin bütçe için açtığı tartışma fevkalade cahilanedir» dedi.

2- Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, Bulgar Hükümeti ileortaklaşa aldıkları bir kararla, her iki ülkeye deniz yoiu ile yapıiunkaçakçılığın önleneceğini açıkladı.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek, ilâç fiyatlarına zam yapılmayacağını açıkladı. Gökçek ayrıca, hacı adaylarınıntek tek sağlık kontrolünden geçirilip aşılanacağını da bildirdi.

4- Geçtiğimiz günlerde yapılan Genel Kurul Toplantısında, OLEYİS'in Türk-İş'ten ayrılıp DİSK'e katılma kararı alması, teşkilâtın parçalanacağı iddiasıyla işçilerce protesto edildi.

5- Hayat pahalılığının önüne geçilmesini ve geçim indirimininyükseltilmesini isteyen Türk-İş, Asgari Ücret 3500 liraya çıkarılmaz,sa, karşılıklı greve gideceğini açıkladı.

6- Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) ve TARiŞ'in, kredi olanaklarınj genişletmek, faiz ve komisyonlardan kurtulmak amacıylabirer dev banka kuracakları, kurumların Genel Kurulları tarafındanaçıklandı.

7- Yarın İstanbul'da çalışmalarına başlayacak olan 10. DünyaEnerji konferansına Güney Afrika ve Milliyetçi Çin'in alınmaması tartışmalara yol açtı.

8- İstanbul - Ankara karayolunun Akyazı bölümünde, otobüseyolcu olarak binen ve kimlikleri henüz belirlenemeyen 3 kişi, geceotobüsü durdurdular ve yolculardan 60 bin lira tutarında para soyarak kaçtılar.

9- Sağmalcılar Cezaevinde tutuklu bulunan karşıt guruplar arasında çıkan kavga, olaya güvenlik kuvvetleri ve jandarmanın da müdahalesiyle karşılıklı çatışma halini aldı.

10- Bergama'da bir evde bomba yapan 4 gençten biri bombanınpatlaması sonucu öldü, üçü ağır yaralandı.

11- Antalya Büyük Ülkü Derneği Başkanı Bayram Taşer, kimliğibelirlenemeyen bi'r kişi tarafından vuruldu.

12- Uşak'ta Mesut Akkalem adlı bir ilkokul öğretmeni, kimliğibelirlenemeyen 4 kişi tarafından dağa kaçırılarak kurşuna dizildi.

13- Danimarka sosyal Demokrat Partisinin 32. Genel Kongresine katılmak üzere Kopenhag'la bulunan CHP Genel Başkanı BülentEcevit, günlük Berlingske Tidende gazetesine bir demeç verdi. Ecevit «İktidara gelirsem, Kıbrıs konusunu Yunan Başbakanı ile görüşerek çözeceğim» dedi.

14- KTFD, Rumlarla görüşmelerde bulunmaya hazır olmadığınıaçıkladı.

15- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, 15 gün öncebir gurup anarşist tarafından kaçırılan Alman İşveren SendikalarıKonfederasyonu Başkanı Hans Martin Schleyer'in sağ kurtulmasıiçin hükümetin her şeyi yapacağını söyledi.

Kaçırılma olayı ile ilgili olarak bir çok yazar ve Alman Kamuoyu devlet gücünün zayıflatılmaması için, Schleyer'in feda edilmesini istiyor.

16- ABD, Cenevre Barış Görüşmelerine FKÖ'nün katılması konusunda kararlı olduğunu açıkladı.

17- Dünya Sağlık Örgütü, Suudi Arabistan'da kolera olduğunudoğruladı.

18- Yunan asıllı soprano Maria Callas, Paris'teki evinde geçirdiğibir kalp krizi sonunda öldü. Maria Callas 53 yaşında idi.

19- Pakistan'da Askeri Yönetimin Lideri Ziya Ül Hak, eski Başbakan Züifikâr Ali Butto'yu cinayet ve yolsuzluk suçlarından yenidentutuklattı.

18 Eylül 1977

1- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Birleşmiş MilletlerGenel Kurulunda ağırlığı Kıbrıs olan bir konuşma yapmak ve YunanDışişleri Bakanı Bitsios ile görüşmek üzere ABD'ne gitti.

2- AP Genel Başkan Yardımcısı Nuri Bayar, haftalık Yankı Dergisine verdiği özel demeçte, «Ekonomik denge için devalüasyondankorkmak yersiz» dedi.

3- Sosyal Sigortalar Kurumu Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Engin Tonguç, işçiler arasında meslek hastalıklarının yangınlaştığını, hastalıklarını yüzde doksan dokuzunun akciğerlerle ilgili olduğunu açıkladı.

4- İlkokullar 1977-1978 öğretim yılına başladı. Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe yeni öğretim yılı dolayısıyla yaptığı konuşmada,Türkiye'nin dünyada toplam nüfusa göre en fazla ilkokul-öğrencisinesahip olduğunu ve öğretmen açığı bulunduğunu söyledi.

5- Danimarka'da davetli olarak bulunan CHP Genel BaşkanıBülent Ecevit, Kopenhag'ta yapılan bir toplantıda Türk işçileriyle konuştu. Ecevit, «Türk halkı kendini komünizm tehlikesinden koruyacak güçtedir» dedi.

6- Lefkoşe'deki Ercan Havaalanı son sistem elektronik cihazlarla donatılarak uluslararası hüviyete kavuştu. Ercan Havaalanı yenişekliyle yılda 1 milyon yolcu trafiğini karşılayabilecek.

7- Hükümete yakın Katimerini Gazetesinin bildirdiğine göre Yunan Hükümeti, ekonomik durumun bozukluğu gerekçesiyle Ege'deve Taşoz adalarında yapılan petrol araştırmalarını durdurdu.

8- UPI Ajansının haberine göre, kolera hastalığı nedeniyle Lübnan'da okulların açılması ertelenirken, İran'da koleradan ölenlerinsayısı 20'yi buldu. Ayrıca Filipinler'de de 7 kişinin koleradan öldüğü,15 kişinin de hastanelerde olduğu bildiriliyor.

19 Eylül 1977

1- 10. Dünya Enerji Konferansı İstanbul'da çalışmalarına başladı. Konferansa bir mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk,«bu konuda etkin önlemlerin biran önce alınacağını ümit ediyoruz»dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul'da düzenlediği basıntoplantısında; üçiü Koalisyon Hükümetince alınan istikrar tedbirlerininbazı çevrelerce maksatlı olarak yanlış yorumlandığını, özellikle AnaMuhalefet Partisinin vatandaşı tahrik ettiğini belirterek, «Alınan tedbirler, bir emri zaruridir. Türkiye yokluk içine sürüklenmeyecektir»dedi. Basm toplantısında, İkinci Boğaz Köprüsünün temelinin 29 Mayıs 1878 tarihinde atılacağını da söyleyen Başbakan Demirel, TRT'.nin tutumunu da eleştirerek, TRT'nin tarafsızlığının yeniden kazandırılacağını belirtti.

Enerji Konferansının açış konuşmasını yapan Başbakan Süleyman Demirel ise dünyada halihazırda kullanılmakta olan enerji kaynaklarının giderek tükenmekte olduğunu, bu nedenle başta nükleerenerji olmak üzere, jeotermik enerji ve güneş enerjisinin gelecek içinbüyük bir ümit kaynağı olduğunu söyledi.

3- Bakanlar Kurulu, dış ülkelerden getirilirken «yolcu beraberinde» sayılan veya şahsi eşya olarak kabul edilerek gümrük vergisi dışında kalan birçok araç, gereç ve eşyanın, tek ve maktu tarifeliolarak vergi tarifesi içine alınmasını kararlaştırdı.

4- İçişleri Bakanlığınca hazırlanan ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan bir kararname ile 14 lini valisi merkeze alındı.

5- Maliye Bakanı Cihat Bilgehan, gelir vergisi tarifesinin değiştirileceğini, özel ve lüks otolardan alınan vergilerin arttırılacağını veişletme vergisinin basitleştireceğini söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan, HÜRRİYETGazetesine verdiği özel demeçte; ülkenin izleyeceği enerji politikasını açıklayarak, «Van Gölünden kanal kazıp, Bitlis'te elektrik üreteceğiz. Artık, imkânsız gibi görüneni yapmak durumuna geldik» dedi.

7- PTT ücretlerine yapılan zammın uygulanmasına başlandı.

8- 43 bin 667 muhtarlık için seçimler, 11 Aralık'ta bütün yurttaBelediye seçimleri ile birlikte yapılacak.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen anarşik olaylarda 3 kişi öldü, 7 'kişi yaralandı.

10- Kopenhag'da bulunan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevıt, İsveçSosyal Demokrat Partisi lideri Olaf Palme ile, CHP'nin Sosyalist Enternasyonele girmesi konusunda 2,5 saat süren bir görüşme yaptı.

11- Sanayii ve Teknoloji Bakanı Oğuzhan Asiltürk, Köln'de düzenlediği toplantıda, Hükümetin, işçi tasarruflarını devlet garantisialtında değerlendirmek için hazırlıklar yaptığını söyledi.

12- BM Genel Kurulunun 32. Dönem çalışmalarının başlamasın,dan önce Amerikan ABC Televizyonuna bir demeç veren BM GenelSekreteri Kurt Waldheim, «Ortadoğu'da ve Afrika konularında hiçbir ilerleme kaydedilmediğini, bir anlaşma sağlanmazsa, gerginliğinartacağını söyledi.

13- Kaçırılan Alman İşverenler Sendikası Konfederasyonu Başkanı Schleyer'in kurtarılması için çalışmalarına devam eden FederalAlman Hükümeti, «olağanüstü durum» karşısında, tüm dış temaslarınıdurdurdu.

14- ABD Başkanı Carter'in Şili Diktatörü Pinochet'i kabul ederek görüşmesi, Amerika'nın aydın çevrelerinde sert tepkilere yolaçtı.

15- Suudi Arabistan bankalarında bulunan 900 milyon riyal işçidövizinin Türkiye'ye getirilmesi için Halk Bankasının Cidde'de şubeaçması kararlaştırıldı.

16- Doğu Almanya'nın, aralarında ünlü sanatçılar ile bilim adamlarının da bulunduğu 90 dan fazla mahkûmu, adam başına 3.60 binlira karşılığında serbest bırakarak, Batı Almanya'ya gönderdiği bildirildi.

17- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, ülkesinin ABD tarafından devrim sırasında el konan Amerikan mülküne karşılık istediğitazminatı ödemeyeceğini açıkladı.

18- Güney Lübnan'da aşırı sağcı Hıristiyanların, İsrail kuvvetle,rinln desteğinde giriştikleri saldırı nedeniyle başlayan çarpışmalarşiddetlendi.

19- İslâm sanat ve kültürünü tanıtmak amacıyla İngiltere'de«SCORPI0N PUBLICATIONS LTD.» adlı yeni bir yayınevi kuruldu.

20 Eylül 1977

1- Ticaret Bakanı Agâh Oktay Güner, Adana'da yayınlanan CUKOBİRÜK Dergisine yazdığı bir yazıda, «AET'den bizi düşünmesinive yardımcı olmasını beklemek zavallılık değilse, hayalciliktir» dedi.

2- Bayındırlık Bakanı Selâhattin Kılıç, ikinci Boğaz Köprüsünün, Arnavutkây - Kandilli arasında yapılacağını, ve köprünün temelinin 29 Mayıs 1978 tarihinde atılacağını söyledi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek, Valiliklerebirer Genelge göndererek, güney komşularımızda başlayan kolerasalgını nedeniyle alınan tedbirlerin arttırılmasını istedi.

4- Merkez Bankasınca yayınlanan bir bültende; İkinci MC Hükümetinin kuruluşundan bu yana döviz rezervlerinin 150 milyon dolar azaldığı, hazinenin Merkez Bankasına olan borcunun 55 milyonlira arttığı ve tedavüldeki banknot miktarının ise, 4 milyar 284,5 milyon liraya yükseldiği ileri sürüldü.

5- İstanbul'da bundan yedi yıl önce çıkan bir yangın sonucuyanan Kültür Sarayının onarımı tamamlandı. Kültür Sarayı, «AtatürkKültür Merkezi» adı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında yeniden açılacak.

6- Kısa adı BAL olan Bursa Havayolları A.Ş.'nin ilk uçak seferleri başladı.

7- 46. Uluslararası İzmir Fuarı kapandı. 34 ülkenin katıldığı İzmir Fuarını bu yıl 4 milyon kişi gezdi, 8 milyondan fazla da gişe hasılatı sağlandı.

8- Boğaz Köprüsünden gecen araç sayısı, köprü ücretlerine yapılan yeni zamdan sonra yüzde 13 oranında azalırken, gelir oranı yüzde 37 oranında arttı.

9- TÜRK-İŞ Genel Başkanı Halil Tunç Konfederasyonun Yöne.tim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Hükümeti sert bir dille

eleştirerek, «Milli iradenin tek tecelligâhı Meclis, aylardan beri genelgrevdedir» dedi.

10- Türkiye Demiryolları İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DYFİŞJ'nun aldığı grev kararına karşılık, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) işletmesi, Genel Müdürlüğün tüm işyerlerinde lokavt ilân etti.

11- İstanbul Bayrampaşa'da silâh kaçakçılarıyla polis arasındaçıkan çatışmada, 3 polis öldürüldü.

12- Bingöl'de karşıt görüşlü iki gurup arasında çıkan çatışmada, Cihat Emir adındaki bir ilkokul öğretmeni öldü.

13- Merkez Bankası Başkanı Tayyar Sadıklar ile yapılan bir konuşmaya yer veren EUROMONEY Dergisinde, Sadıklar'ın, «Türkiye'nin elinde bir milyar dolarlık ek ihracat potansiyelinin bulunduğunu»söylediği iddia edildi.

14- Dünya Bankası, 1977 yılı ile ilgili olarak yayınlanan raporunda; Türkiye'nin önündeki en önemli dar boğazlardan birinin «işsizlik sorunu» olduğunu belirterek, 30 Haziran 1977'ye kadarki mali yılda Türkiye'ye açtığı kredilerin 220 milyon doları bulduğunu ileri sürdü.

15- Bulgar Enerji Bakanı Nicolas Todoriev, MİLLİYET Gazetesi-,ne verdiği özel demeçte, Türkiye'nin Bulgaristan'dan aldığı elektrikenerjisi konusunda, «parasal ödeme sorunları, elektriği kesmemiziçin bir neden olmayacaktır» dedi.

16- 10. Dünya Enerji Konferansında enerji tasarrufu konusundabirbirine zıt iki görüş ortaya çıktı. Ekonomik yapıları özel sektöre dayalı ülkeler enerji tasarrufunun konutlarda yapılması görüşünü savunurlarken, kamu sektörünün ağırlıkta olduğu ülkeler ise, sanayideenerji tasarrufunu sağlayacak yöntemlerin geliştirilmesini önerdiler.

21 Eylül 1977

1- Maliye Bakanlığı para ayarlaması yaptı. Türk parasının değer kaybı dolara göre % 10, marka göre % 8,38 oranında oldu.Maliye Bakanı Cihat Bilgehan, transferi yapılan malların kur ayarlamasından etkilenmeyeceğini, dolayısıyla piyasada pahalılığa meydan verilmeyeceğini söyledi.

Öte yandan Merkez Bankasınca, Suudi Arabistan ve Kuveyt'teçalışan işçilerimize dövizlerini Dolar yerine Riyal ve Dinar olarakgönderme olanağı tanındı.

2- Cumhuriyetçi Güven Partisi, Yerel Seçim hazırlıklarını incelemek ve yurttaşların dileklerini saptamak amacıyla bir dizi bölgetoplantısı düzenledi. Kayseri'de yapılan ilk toplantıda konuşan Genel Başkan Turhan Feyzioğlu Hükümeti eleştirerek «Bugünkü hükümetin içinde olmadığımıza şükrediyoruz» dedi.

3- Genelkurmay Askeri Savcılığı, Türk-İş Genel Başkanı ve Kontenjan Senatörü Halil Tunç'la ilgili soruşturma dosyasını, dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle Milli Savunma Bakanlığı'na gönderdi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığınca Orta Doğu ülkelerinde yaygınlaşan kolera karşısında karayolu ile Hacca gidişin önlenmesi için Bakanlar Kurulu'na öneride bulunuldu.

Öte yandan Anadolu Ajansına bir demeç veren Diyanet İşleriBaşkanı Süleyman Ateş, «Şayet kolera sağlığı tehdit ediyorsa, hacca gidilmemesi gerekir» dedi.

5- İstanbul'da Türkiye aleyhine çalışmalar yaptığı iddiasıylayakalanan İtalyan uyruklu Ermeni Kevok Urfalıyan tutuklandı.

6- Küçükköy'de iki polisi öldüren ve bir polisi ağır yaralayansilah kaçakçısı Togay Yazıcı, polislerle girdiği karşılıklı çatışma sonunda öldürüldü.

7- Bursa Üniversitesi tarafından düzenlenen Ekonomik sorunların tartışıldığı «Bursa 1977 Bilimsel Semineri» Bursa'da başladı.

8- Diyarbakır İlköğretmen Lisesi'nde karşıt görüşlü öğrencilerarasında çıkan çatışmada Emin Durmuş ve Hatip Kapçak adlı öğrenciler yaralandı.

9- Türk Hava Kurumu, 25. Genel Kurul çalışmalarına Ankara'dabaşladı.

10- Ortak Pazar Bakanlar Konseyi Dönem Toplantısında Korniş,yönün dokuma sanayi ürünleri ithalatını kısıtlamayla ilgili önerisinikarara bağladı.

11- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, erken seçim kararının nedenlerinin Kıbrıs ve Ege sorunu olduğunu açıkladı.

12- Güney Lübnan'da, solcuların desteklediği Filistinliler ile, İsrail'in desteklediği Hristiyan Lübnanlılar arasındaki çatışmalar yoğunlaşırken, İsrail Başbakanı Menahem Begin, sınır bölgesinde atesin kesilmesi için çağrıda bulundu.

Öte yandan FKÖ Lideri Yaser Arafat, Arap Devlet Başkanları vehükümdarlarına yeniden çağrıda bulunarak Güney Lübnan'daki duruma el koymalarını isledi.

13- Pakistan Halk Partisi Başkanlığına, halen tutuklu bulunanButto'ya vekaletten Bayan Nusret Begüm Butto getirildi.

14- Ortadoğu ülkelerinde ortaya çıkan kolera salgınının giderekyayıldığı, Suriye ve Ürdün'de de yeni kolera vakalarına rastlandığıbildirildi.

15- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 32. Dönem ToplantısındaVietnam Sosyalist Cumhuriyeti ve Cubuti Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler'e kabul edildiler.

16- Balkan Kupası maçlarında Türk Millî Takımı, Sofya'da Bulgaristan'a 3 -1 yenildi.

22 Eylül 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ü ziyaret ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Valiler arasında yapılan tayinler belli oldu. CumhurbaşkanıKorutürk tarafından onaylanan kararname İçişleri Bakanlığınca açıklandı.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı. Demirel toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, «Yeni ithalat'tedbirleri paketi ile ekonomik ve sosyal tedbirler getirileceğini»söyledi.

4- Taksitli satışları yeni esaslara bağlayan Bakanlar Kurulu Kararı yayınlandı. Yayınlanan kararname ile taksitli satışlar, Türk para.sının kıymetini koruma kararı kapsamına alındı. Ancak taksitli satışlarda uygulanacak en az peşin ödeme, en uzun vade, en çok taksit adedi ve faiz oranı koşullarının, tebliğlerle saptanacağı belirtildi.

5- Maliye Bakanı Cihat Bilgehan, Uluslararası Para Fonu veDünya Bankası yıllık toplantılarına katılmak üzere Amerika'ya gitti.Maliye Bakanı Bilgehan hareketinden önce verdiği demeçte, «Kurayarlamasının daha önce alınan istikrar tedbirlerinin son bölümüolduğunu» söyledi.

6- Millî Eğitim Bakanı Nahit Menteşe yaptığı açıklamada, ilkokul öğrencilerine parasız kitap ve malzeme verileceğini söyledi.

7- MHP Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Ünal partisinin, Türkiye'nin bütün il ve ilçelerinde yerel seçimlere gireceğini, seçimlerinertelenmesinin partilerin daha iyi hazırlanmaları bakımından yararlıolabileceğini söyledi.

8- MHP Genel Sekreteri Sadi Somuncuoğlu, basına verdiği yazılı demeçte «Sanayileşmede dövize bağlılık kaldırılmalıdır» dedi.

9- Şekerbank Genel Müdürlüğü ile Şeker - Bank . İş Sendikasıarasında bütün banka personelini kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında,14 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

11- 15. Balkan Boks Şampiyonası Bursa Atatürk Spor Sarayı'ndabaşladı. Şampiyonanın ilk gününde boksörlerimiz, yaptıkları altı karşılaşmanın beşini kazandı.

12- İstanbul - Bükreş - Budapeşte seferini yapmakta olan Macaristan Hava Yollarına ait yolcu uçağının, yangın sonucu mecburi inişyaparken düşmesi sonucu 5'i türk olmak üzere 29 kişi öldü.

13- Güney Lübnan'da İsrail müdahalesine tepkiler artarken, İsra.il Hükümetinin Güney Lübnan'daki mevzilerini güçlendirdiği ve bölgeye asker yığmaya devam ettiği bildirildi.

İsrail birliklerinin Güney Lübnan'a girmesi Batı'da geniş tepkilere yol açtı. ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance çarpışmalara dertıalson verilmesini istedi.

14- Mısır Dışişleri Bakanı İsmail Fehmi, VVaşhington'da AB'D 'Başkanı Jimmy Carter ve Dışişleri Bakanı Cyrus Vançe ile görüştü. İsmail Fehmi Ortadoğu barışı konusunda Lübnan'da ateşkesin hemensağlanması için Amerika'nın her çabayı göstermeye 'hazır olduğunusöyledi.

15- Suudi Arabistan Hava Kuvvetlerinin geliştirilmesi amacıylaİngiltere krallığı ile Suudi Arabistan Krallığı arasında 500 milyon sterlinlik bir anlaşma imzalandı.

16- Orta Amerika Ülkelerinden El Salvador'da yıldırım harekâtına geçen solcu gerillalar, ikisi devlete ait yedi radyo istasyonunu elegeçirip hükümet aleyhinde yayın yaptılar.

17- Rodezya'da ırkçı yönetime karşı mücadele eden gerillalar,tek askeri komutanlık altında birleşti.

23 Eylül 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Ankara'ya hareketinden önce Florya Deniz Köşkü önünde gazeteciler ile bir görüşme yaparak,zamların vatandaşlar üzerinde etkiler yaptığını, bilhassa dar gelirlivatandaşlarımızda çok ağır etkiler meydana geldiğini belirtti. Korutürk zamlara alınacak tedbirler için de «Halkla birlikte bende bu tedbirleri merakla beklemekteyiz» dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar, NATO'nun«Askeri Komite»sinin 65. toplantısına katılmak üzere Bürüksel'e gitti.

3- TRT Genel Müdür Vekili Cengiz Taşer, Bakanlar Kurulu Karan ile görevden alındı.

4- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Rafet İbrahimoğlu, asgari ücret ve genel ücret politikası konusuna değinen bir demeç vererek, «Asgari ücret tesbitinden önce, genel ücret politikasının belirlenmesi şarttır» dedi.

5- TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu'nun hükümete vermek için hazırladığı muhtırada, anarşi ve enflasyonun önlenmesi istendi. Ayrıca,«TÜRK-İŞ'in anayasal rejime sahip çıkacağı» da belirtildi.

6- İTÜ'nin Taşkışla binası girişine kimliği bilinmiyen kişilercekonulan patlayıcı maddenin patlaması sonucu binanın girişinde sütunlar ve pencereler hasar gördü. Patlamada ölen ya da yaralananolmadı.

7- Balkan Boks Şampiyonasında beş boksörümüz finale kaldı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında22 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

9- İstanbul'da yapılan 10. Dünya Enerji Konferansı çalışmalarıbitti. Delegeler, kömür üretiminin artırılması için hükümetlerin kararlı bir politika izlemelerini istedi.

10- Paris'te Fransız solunu oluşturan üç parti arasında, gelecekyıl yapılacak seçimlerde ittifak yapılmasını öngören görüşmeler anlaşmaya varılamaması üzerine kesildi.

11- Yunanistan Cumhurbaşkanı Tsatos, hükümetin «erken seçim» yapılmasını öngören başvurusunu onayladı.

24 Eylül 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul AP İl Genel Merkezinde yapılan il yöneticileri, milletvekilleri ve bazı bakanların katıldıkları toplantıda, teşkilât çalışmaları ve yerel seçimlerle ilgili hazırlıklarıgörüştü.

2- Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, silâh kaçakçılığı konusunda, ANKA Ajansına verdiği demeçte, Türkiye'ye, güneyde Samandağ sınır kapısı, Ege, Marmara, Karadeniz limanları ve TIR kamyonları yolu ile silâh girdiğini açıkladı.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek TıbbiyelilerBirliği Derneğinin 4. olağanüstü kongresinde yaptığı konuşmada,milli bir sağlık politikasının belirlenmesi için Bakanlıkça çalışmalaryapıldığını bildirdi ve «Tıp mezunlarına Anadolu'da mecburi hizmetyaptırılacak» dedi.

4- Bakanlar mevduat munzam karşılıkları oranlarını, BakaniarKurulu kararıyla yeniden düzenleyen kararname Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

5- Irak - Türkiye petrol boru hattının sınırlarımız içindeki bölümünün hafriyatı ile bazı pompa istasyonlarının inşaatını yapan İtalyan Condette Strade SPA firmasının 150 milyon lira civarında vergikaçırdığı saptandı.

6- İstanbul'da yapılan 10. Dünya Enerji Konferansı sona erdi.

7- TPAO Genel Müdürü Mehmet Gölhan basına yaptığı açıklamada, Ege ve Marmara denizinde beş petrol kuyusunun açılmasınınpontandığmı, yabancı sondaj gemisi kiralama yerine, gemi almayoluna gidileceğini bildirdi.

8- İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Veli Lök,ülkelerimizin değişik bölgelerinde olduğu gibi, İzmir ve çevresindede salgın bağırsak hastalığının bulunduğunu bildirdi.

9- Sekiz milyon dolar transfer edilmeyince Libya Gazianteptankerine petrol vermedi.

10- Türk Dil Kurumu yazım ve bilim ödüllerinin sonuçları açıklandı.

11- Devlet Demiryolları işçileri, tatil günleri çalışmayacaklarımbelirterek işlerini terkettiler.

DYF-İŞ sendikası genel sekreteri Niyazi Demir konu ile ilgili olarak Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, sendikanın bu karar ilebir ilgisi olmadığını, kararın tamamen işçiler tarafından alındjğınıbelirtti.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında8 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

13- BM Genel Kurulunun 32. dönem çalışmalarına katılrhak içinNew-York'da bulunan Dışişleri Bakanı İ. Sabri Cağlayangil ırak Dışişleri Bakanı ve Pakistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri ile ayrı ayrı görüştü.

14- Avrupa Konseyi Ekonomik Komitesi OECD Genel Sekreteriile Paris'te yaptığı ortak toplantıya Türkiye adına katılan Prof Besim Üstünel yaptığı konuşmada, OECD'nin çalışmalarını eleştirdi yesanayileşmiş ülkelerin yapısal değişikliklere gereken önemi vermediklerini ileri sürdü.

15- AET ile Türkiye'deki özel sektör arasında doğrudan doğruyayapılacak görüşmelerle özel düzenlemelere gidilerek ikili anlaşmalaryapılmasını öngören öneriler, AET komisyonu tarafından ilke öTardtfkabul edildi.

16- Uluslararası Para Fonu Konferansına katılmak üzere Washington'a giden Maliye bakanı Cihat Bilgehan, IMF'den kredj için fenyetkilileri ile ön temaslara başladı.

17- Koleranın yaygın durumda görüldüğü Arap ülkelerinin, sağlıkyetkilileri, özellikle hac mevsimi boyunca koleraya karşı alınacak öalemleri görüşmek üzere Mısır'ın başkenti Kahire'de toplandı.

18- FKÖ yetkilileri, 10 İsrail tankının daha Güney Lübnan sınırı,nı aşarak Filistinli gerillaların denetimi altında bulunan Kiam'a'riya geçtiklerini belirttiler.

25 Eylül 1977

1- İçişleri Bakanı Korkut Özal valiliklere gönderdiği bir genelgede, trafik sorununun asayiş kadar önemli olduğunu belirtti.

2- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Kırıkkale'yegelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerji konusundaki darboğazların en büyüğünegirdiğini belirterek, «Ankara'nın batısındaki tüm enerji kaynaklarınınarızalanması bütün Türkiye'yi zor durumda bıraktı» dedi.

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, Tek-Gıda-İş SendikasıOrta Anadolu Bölge Merkez Şubesi Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, «Sendikalar, işverenin verebileceği kadarını istemeli» dedi.

4- AP Genel Başkan Yardımcısı Sabit Osman Avcı Haftalık YANKI dergisine verdiği demeçte, «Zirai kazançların vergi sistemi yeni.den gözden geçirilmeli» dedi.

5- Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu verdiği demeçte, «Milli Harp Sanayiikurulmalıdır» dedi.

6- Orta Doğu ülkelerinde kolera giderek yoğunluk kazanırken,MSP Genel Başkan Yardımcısı, ve Çalışma Bakam Fehmi Cumalıoğîuverdiği demeçte, Türkiye'de tek bir kolera vakasının bulunmadığınıiddia ederek, «Hacca gidiş için engel olmadığını» söyledi.

7- Yol-İş Federasyonunun dört gün süren 8. Genel Kurulu sona erdi. Yapılan seçimler sonunda yeniden Genel Başkanlığa seçilen Halit Mısırlîoğlu Genel Kurulun kapanış konuşmasında, «Hayat pahalılığının önlenmesi için genel grev yapılmalıdır» dedi.

8- Tüm-Der Genel Başkanı Erhan Tezgör basına yaptığı açıklamada, «Tüm-Der, asgari ücretin beş bin liraya çıkması için mücadeieedecektir» dedi.

9- DİSK'e bağlı Türkiye Maden-İş Sendikası ile Mavi Çelik. Döküm.Sanayi AŞ'ni temsilen Mess arasında yürütülen toplu sözleşme

görüşmelerinde uzlaşmazlık çıkması üzerine, Maden-İş Sendikasıüyesi kırk işçi greve gitti.

10- Balıkesir'in Havran ilçesine meydana gelen çatışmada, Hasan Tezer adlı bir genç öldürüldü.

11- Mardin ve Malazgirtte bağırsak enfeksiyonundan 7 kişi öldü,birçok kişi de hastatıanelerde tedavi altına alındı.

12- Prof. Dr. Sena Meray'ın Ölümüyle boşalan Türk Dil KurumuBaşkanlığına Prof. Dr. Şerafettin Turan seçildi.

13- Milliyetçi Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı H.K. Yang THA'naverdiği özel demeçte, ülkesi ile Türkiye arasında yeni bir tür ilişkikurulabileceğini söyledi vs buna örnek olarak da Milliyetçi Çin ileJaponya arasındaki ilişkiyi gösterdi.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında8 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

15- Türkiye birinci ligi maçlarında, Fenerbahçe Ordu-Spor'u 2 - 0»Mersinidmanyurdu Ankaragücünü 1-0, Altay Boluspor'u 2-1 yendi, Galatasaray Trabzonspor 0-0, Adanaspor Eskişehirspor 1-1,Bursaspos Samsuspor 1-1, Diyarbakırspor Adana Demirspor 0 - 0berabere kaldı.

16- NATO tarafından düzenlenen ve dört yıldan bu yana ilk defa Yunan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin beraber görev yapacağı «İsrarlı Kararlılık» isimli askeri tatbikatın Ege Denizindeki bölümü baş.ladı.

17- KTFD Başkanı Rauf Denktaş verdiği demeçte, «Türk ve Rumtoplumlarının biraraya gelmesini Rum yönetimi engelliyor» dedi.

18- İsrail Hükümeti, Cenevre Orta Doğu Barış Konferansının F»listinlilerinde sınırlı bir biçimde temsil edilmesiyle yeniden toplan^masını öngören uzlaştırıcı ABD önerisini kabul etti.

19- Yunanistan'a yaptığı ziyaretten ülkesine dönen Batı AtmanGenelkurmay Başkanı Haroid Wust DPA ajansına verdiği demeçte,

yunan askeri liderlerinin NATO ile daha yakın ilişkiler kurma yollarını aramakta olduklarını söyledi.

20- Mısır'a resmî bir ziyaret yapan Bangladeş Devlet BaşkanıZiya Ur Rahman onuruna verilen yemekte bir konuşma yapan MısırDevlet Başkanı Enver Sedat, «israil'in yayılmasına izin vermeyeceğiz» dedi.

21- Yunanistan'ın Amerika'dan satın aldığı kırk adet eğitim veyakın destek savaş uçağı yapılan bir törenle Yunan Hava Kuvvetlerine katıldı.

22- Libya Petrol Bakanı İzzettin El Mabruk iki Amerikan petrolşirketinin millîleştirildiğini açıkladı.

23- Federal Almanya'da bir nükleer enerji santralının kurulmasını protesto etmek amacıyla düzenlenen gösteriye 30 bin kişi katıldı.

26 Eylül 1977

1- Devlet Bakanı Seyfi Öztürk, elektrik kısıntısının, BaşbakanSüieyman Demirei'in verdiği süreyi aşarak devam etmesi konusunda bir demeç vererek, «Biz kısıntı hallolur dediysek, hallolur» dedi.

Ayrıca elektrik kısıntısı konusunda, Enerji ve Tabii KaynaklarBakanı Kâmran İnan'm başkanlığında yapılan toplantıda Kâmranİnan, «Durumu yeniden gözden geçiriyoruz. Kısıntı kalacak mı, sürecek mi açıklayacağız» a'edK

2- MSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan Partisinin Genel İdare Kurulu devam ederken yaptığı basıntoplantısında, ihracatı ve döviz gelirlerini artırmak için inkilâp sayılabilecek bir dizi tedbirler aldıklarını söyledi. Bu arada hac konusun,da bir soruyu yanıtlayan Erbakan, her yıl hac mevsiminde kolerasöylentilerinin dolaştığını, hac mevsiminin bitmesiyle de söylentilerin kesildiğini belirtti.

3- DP Genel Başkanı Yardımcısı Konya Milletvekili Faruk Sükan TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, komşu ülkelerde kolera salgını nedeni ile, hacca gidiş konusunun, bir siyasi yatırım konusu haline getirilmesinin mahzurlu olduğunu, konunun bir devletsorumluluğu taşıdığını söyledi.

4- DİSK Yönetim Kurulu ile Başkanlar Kurulunun Gönen'de devam eden toplantılarında, başta Ulusal Demokratik Cephe maddesiolmak üzere bazı maddelerde görüş birliğine yarılamadığı için, Yönetim Kurulu Toplantısının İstanbul'da tekrar yapılarak maddeleringörüşülmesi kabul edildi.

5- İstanbul'da otobüsten inen öğrencilere ateş açıldı. Olaydabirbuçuk yaşındaki Levent Berkman öldü.

Ankara'da biri TÜRK-KAP-SEN binası olmak üzere üç yerepatlayıcı madde atılırken, Adana'da Bedri Süvari adlı bir işçi kimliğibilinmeyen kişilerce kurşun yağmuruna tutularak öldürüldü.

6- Kütahya ve Konya'da bağırsak enfeksiyonundan üç kişi can verdi.

7- Ege Denizi ve etrafını çevreleyen ülkelerin doğal kaynakları, yeraltı yapısı, deprem olasılığı konularında yirmi ülkenin bilim -damının katıldığı «Ege Bölgesi Jeolojisi 6. Kollokyumu» İzmir'de çalışmalarına başladı.

8- Merkez bankası, piyasaya yeniden 1 milyar 219 milyon liraçıkardı.

9- ODTÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Ahmet Sonel, görevinden istifa etti.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında27 kişi öldü, 36 kişi yaralandı.

11- KTFD'de boş bulunan Belediye Meclisi üyelikleri. İnkişaf Encümenleri, Muhtarlık ve İhtiyar Heyetleri için yapılan ara seçimlen,Muhalefet Partisi adayları kazandı.

12- İsrail radyosu yaptığı açıklamada, Güney Lübnan'da bugünden itibaren ateşkes anlaşması sağlandığını bildirdi.

13- Güney Afrikalı zenci lider Stevve Biko'nun cezaevinde açlıkgrevi sonunda ölmesi üzerine ülkede başlayan olaylar yoğunlaştı.Stevve Biko'nun cenaze törenine katılan çok sayıda kişi, güvenlikkuvvetleriyle çatıştı, iki zenci polis taşlanarak öldürüldü.

14- Otuziki yıldır İtalyan Komünist Partisinin yönetimi altındabulunan Bologna kentinde sol uçtaki grupların düzenledikleri gösteriye otuzbeş bin kişi katıldı.

27 Eylül 1977

1- Danimarka Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı vebakan Jorgensen'in davetlisi olarak, SDP'nin 32. Kongresine katılmak üzere gittiği Danimarka'dan Türkiye'ye dönen CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, basın mensuplarına gezisi ile ilgili bilgi verdi. Ecevit iç sorunlara değinerek, «Şimdiye kadar izlenen sakat politika Türkiye'yi yokluklar ülkesi durumuna getirdi» dedi.

2- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul, Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan'ın başkanlığında toplandı. Toplantıda, yağ ve ayçiçeği taban fiyatlarının tesbiti, ihracat seferberliği ile ilgili uygulama konuları ele alındı,

3- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu düzenlediği basın toplantısında kolera tehlikesi karşısında millet sağlığının hiçe sayıldığını bildirdi ve konuyla ilgili olarak hükümet ortaklarını özellikteMSP'yi eleştirdi.

4- Yüksek Sağlık Şurası, Ankara'da yaptığı olağanüstü toplantıda kolera tehlikesi nedeniyle hacca gidişin bu yıl önlenmesini kararlaştırdı. Toplantıyı bir konuşmayla açan Sağlık Bakanı CengizGökçek, Türkiye'nin geçen yıllara göre daha ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya bulunduğunu bildirdi.

5- DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler Başkanlar konseyi toplantısından sonra yazılı olarak yaptığı açıklamada alınan kararlarıbelirtti ve işçi ücretleri memur-emekli maaşları ile taban ücretlerinin zamlar oranında arttırılmasını istedi.

6- Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Cumhuriyet savcısı İsmail Ernaz, kimliği belirlenemeyen kişilerce yaylım ateşine tutularak öldürüldü. Bu arada savcı başkâtibi Mehmet Mühürdaroğlunun evine yapılan silâhlı baskında başkâtip yaralandı, kızı kaçırıldı.

7- Otuzdört vali muavini ve yüzüç kaymakam yer değiştirdi.

8- Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi basınmensuplarına verdiği demeçte, elektrik, kâğıt ve mürekkebe yapılan son zamların gazeteleri kapanma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığını söyledi.

9- Gaziantep'ten kalkarak Halep'e gitmekte olan yük treni Kargamış istasyonunda kimliği belirsiz kişilerce soyuldu.

10- Libya'nın Tobruk limanından İpraş Petrol rafinerisine 78 binton petroJ geldi.

11- Kamu kesiminin halen kullanmakta olduğu dış kredi tutarının 3 milyar 100 milyon dolar olduğu ve bu miktarın 950 milyon dola.rının bugüne kadar fiilen kullanıldığı belirlendi.

12- Preveze Deniz Zaferinin 439. yıldönümü İstanbul'da kutlandı.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında16 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

14- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance ile bir saat süren bir görüşme yaptı. Çağlayangilgörüşmelerden sonra gazetecilere verdiği demeçte, ikili ilişkilerimizin normalleştirilmesinin yolları üzerinde fikir teatisinde bulunduklarını söyledi.

15- Maliye Bakanı Ci'hat Bilgehan Para fonu ve Dünya Bankasının yıllık toplantısı nedeniyle VVaşhington'da yaptığı temaslar sırasında, Para Fonu ile ilgili görüşmelerin olumlu şekilde devam ettiğini belirterek, «Transferlerin bir ay içinde rahatlıyacağını umuyorum» dedi.

16- Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonunun yıllık toplantılarında söz alan Belçika Maliye Bakanı Gaston Geens, Washington'da AET ülkeleri adına yaptığı konuşmada, gelişme yolundaki ülkelerin, Para Fonundan yeni özal çekme hakkından yararlanmalarına karşı çıktı.

17- AP ajansının Türkiye muhabiri Barth Healey, Türkiye ile ilgili bir yazısında, Kıbrıs harekâtının Türk ekonomisini olumsuz yönde etkilediğini ileri sürdü.

18- Washıngton'da çalışmalarına başlayan Uluslararası ParaFonu ve Dünya Bankası genel kurullarının ortak toplantısında köhüşan ABD Başkanı Jimmy Carter, ülkesinin dünyanın içinde bulunduğu ekonomik durgunluktan kurtulması ve enflasyonun önlenmesi içinçaba harcayacağını kaydetti ve bütün ülkeleri aynı yolu izlemeye çağırdı.

19- Orta Doğu bunalımına çözüm bulma konusunda ortaya atılan formüller konusunda ABD ile İsrail arasında meydaha gelrn anlaşmazlıktan sonra ABD ile Mısır arasında anlaşmazlık çıktı.

Mısır Dışişleri Bakanı İsmail Fehmi New York'da gazetecilereverdiği demeçte, «Filistin meselesi çözümlenmedikçe, Cenevre Konferansına Arapların tek bir delegasyonla katılmaları fikri reddedilecektir» dedi.

20- Güney Batı Afrika (Namibia) nın bağımsızlığı için mücadeleeden Güney Batı Afrika Halkı Örgütü SWAPO, Güney Afrika Cumhuriyeti beyaz azınlık yöneticilerini Namibia'daki Klahdri çölündenükleer silah denemeleri yapmakla suçladı.

28 Eylül 1977

1- İkinci MC hükümetini oluşturan siyasi partilerin liderleri Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş üçlü birtoplantı yaptılar. Başbakanlıktaki toplantıda hükümetin çalışmalarıve ülkenin içinde bulunduğu sorunların ele alındığı bildirildi.

2- Toprak reformu uygulamasından yakınan Urfalı toprak sahipleri heyeti ile bir görüşme yapan Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan heyete hitaben yaptığı konuşmada, Toprak reformu uygulamasını eleştirdi.

3- Demiryolu İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DYF-İŞ) ile TCDDGenel Müdürlüğünün karşılıklı aldıkları grev ve lokavt kararlarınınkaldırılması için, Devlet Bakanı Seyfi Öztürk'ün başkanlığında uzlaştırıcı kurul toplantısı yapılmasına rağmen, İstanbul'da Halkalı Dizeldeposunda çalışan 86 işçi toptan işten çıkarıldı.

4- Bayındırlık Bakanı Selahattin Kılıç ikinci Boğaz Köprüsü veDemiryolu Sualtı geçidi konusunda yaptığı basın toplantısında, «İkinci Boğaz Köprüsü ve demiryolu sualtı geçidinin zorunlu olduğunu»söyledi.

5- Ulaştırma Bakanı Yılmaz Ergenekon basının çeşitli haberleşme sorunlarının görüşüldüğü toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin modern haberleşme sistemine kavuşması için 149milyar liralık yatırım yapmak gerektiğini söyleyerek, telefon, telekshaberleşmesi için yeni önlemlerin alınacağını kaydetti.

6- Dördüncü Beş Yıllık Kalkınma Planının Meclislerden çıkmasıolanaksız hale gelirken, Devlet Planlama Örgütü eldeki alternatifinçözüm modellerine göre ilk plan taslağını hazırladı.

7- Ankara Belediye Başkanı Vedat Dalokay verdiği demeçte..«Elektrik kesintisi kolera vakaalarının artmasına neden oluyor» dedi.

İstanbui Büyükçekmece Barajı inşaatına başlandı.

8- MİSK Genel Sekreteri Mete Beşen yaptığı basın toplantısında, ODTÜ'nin açılmasının engellendiğini öne sürdü.

9- Ankara Belediyesi EGO Genel müdürlüğü ile DİSK'e bağlıGenel-İş Sendikası arasında uzun süreden beri devam eden toplu işsözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Yeni toplu sözleşme, Ankara'da törenle imzalandı.

10- İstanbul Gültepe'de iki karşıt grup arasında meydana gelensilahlı çatışmada, Hayri Ercan adlı bir kişi öldürüldü.

11- Türk Ticaret Bankası Çiftenavuzlar şubesi kimliği bilinmeyen üç kişi tarafından soyuldu.

12- Türk Hukuk Kurumu, Prof Seha Meray ile Yargıç Albay Nahit Saçlıoğlunu «Yılın Hukukçusu» seçti.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

14- Avrupa kupalarında alınan sonuçlara göre hiç bir Türk takımı gerekli avantajı sağlayamadı ve hepsi birinci turda elendi. Trab.zonspor Beşiktaş karşısında 0 - 2, Beşiktaş Militinoviç Diosoyör karşısında 5 - 0, Fenerbahçe Aston Villa karşısında 2 - 0, yenildi, Altayise Yena'yı 4 -1 yendi.

15- BM Genel Kurul Toplantısına katılmak üzere New-York'dabulunan Türkiye Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, AmerikanDışişleri Bakanı Cyrus Vance ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Türk-Amerikan anlaşmaları ile Kıbrıs sorununun ayrı tutulması gerektiğini belirterek, Kıbrıs sorununun ancak taraflar arasındasürdürülecek müzakerelerle çözümlenebileceğini söyledi.

16- Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankasının 32. Genel Kurul Toplantısına katılan Maliye Bakanı Cihat Bilgenan, iksi enerji üretimine dönük dört proje için krediler sağlandığını açıkladı.

17- Uluslararası Para Fonunun (IMF) bir yetkilisi, Türkiye'nin ekonomik gelişmesi için doğru bir yol çizdiğini belirtti ve «Ekonominizindüzeleceğine kesinlikle inanıyor ve durumunuza iymserlikle bakıyorum» dedi.

18- Sovyet Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko Başkan Carter ileyaptığı görüşmeden sonra televizyonda yaptığı konuşmada, «Stratejik silahların sınırlandırılması konusunda yeni bir anlaşmaya varılması yolunda ilerlemeler gerçekleşti» dedi.

19- Japon Hava Yollarına ait bir DC - 8 uçağı, 79 yolcusu ile Malezya'da düştü. Uçakta bulunan 19 kişi öldü, 27 kişi ise kayboldu.Olaydan 33 kişi yaralı olarak kurtuldu.

Kazanın meydana geldiği saatlerde Bangkok'dan 155 kişi ileTokyo'ya gitmek üzere 'havalanan Japon Hava Yollarına ait başkabir DC - 8 uçağı ise kendilerini Japon Kızıl Ordusu üyesi olarak tanıtan iki kişi tarafından Bangladeş'e kaçırıldı.

20- PKÖ'nün Kıbrıs'taki temsilcisi Zekeriya Abdürrahim, Kuveytte çıkan bir gazeteye verdiği demeçte, Arap ülkelerini ve bloksuz ülkeleri, Ada'nın birliğini sağlayacak bir çözüm aranmasına katkıdabulunmaya çağırdı.

21- Beyrut'ta yayınlanan bir dergide, «Çakal» adıyla tanınanUluslararası tedhişçi Carlos Sanchez Ramirez'in en büyük Filistin gerilla örgütü olan FHKC Komutanlığına getirildiği bildirildi.

22- Genel seçimlere altı ay kala, giderek yayılan işsizlik sorununu geçici olarak çözmek istediği anlaşılan Fransız Hükümeti, ya.bancı işçiler aleyhinde yeni ve sert önlemler alındığını resmen açıkladı.

29 Eylül 1977

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Demirel'in başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, genel asayiş iie ekonomikkonuların ele alındığı, ay çiçeği taban fiyatının 650 kuruş olarak tesbit edildiği bildirildi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'le bir görüşme yaptı. Ecevit görüşmeden sonra yaptığıaçıklamada, CHP ile Disk'in.iyi ilişkiler içinde olduğunu bildirdi.

3- CHP Genel Kurulu Genel Başkanı Bülent Ecevit'in başkanlığında toplandı.

4- Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş «Milliyet» gazetesineverdiği demeçte, «Yüzde onluk kur ayarlaması kararı Bakanlar Kurulunda görüşüldü ve bu karar görüş birliğiyle alındı» dedi.

5- İçişleri Bakanı Korkut Özal «Milliyet» gazetesine verdiği de.meçte, «Üniversitelerdeki durumda yumuşama olduğunu, üniversitelerin güvenlik içinde öğretim yapması için geniş önlemler alındığını»belirtti.

6- İçişleri Bakanı Korkut Özal, Bakanlığa bağlı tüm memurlarınmal beyanında bulunmakla yükümlü olduğunu, ne var ki bugüne kadar beyannamelerin gönderilmediğini açıklayarak, «10 Ekim gününekadar beyanda bulunmayanlar hakkında soruşturma açılacağını»söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe, ODTÜ'nin öğretime açılabilmesi için, mütevelli heyeti meydana getirmekte fayda vardır»dedi.

8- DP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Faruk Sükari verdiği demeçte, iç ve dış sorunlar için Cumhurbaşkanının partigenel başkanlarını bir toplantıya çağırmalarını önerdi.

9-Ankara Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında yeni birtopluiş sözleşmesi imzalandı. Yeni toplu sözleşme ile işçilerin ücretlerine ilk ‘yıl doksan lira ikinci yıl' ise kırk lira ücret zammı sağlandı.

10- İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı İbrahim Bodur ile EgeBölgesi Sanayi Odası Meclis başkanı Şinasi Ertan yaptıkları ortakyazılı, açıklamada, «İktidar ile muhalefet milli menfaat söz konusuolunca birleşmelidir» dedi.

11- Uluslararası nitelikteki «Behçet Hastalığı» Sempozyumu, 12ülkeye mensup 14 ayrı tıp dalından yüze yakın uzman ve araştırmacının iştirakiyle İstanbul'da yapıldı.

12- Diyarbakır'dan Silvan'a giden yolcu otobüsüne kimliği bilinmeyen kişilerin açtığı ateş sonucu, Batman Meslek Lisesi öğrencisi Mehmet Emiloğlu öldü.

13- Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Türk parasınındolara karşı değer kaybettiği gerekçesiyle, Türkiye çıkışlı biletlereyüzde onüç oranında zam yaptı.

14- Telefon tesis ücretlerine yüzde 50-200 arasında değişen zamyapıldı.

15- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında16 kişi öldü, 33 kişi yaralandı.

16- Türkiye Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Coğlayangil, ABD Başkanı Jimmy Carter'in yardımcısı Clark Clifford, Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher ve Çekoslovakya Dışişleri Bakanı Cnoupek ile ayrı ayrı görüştü.

Çağlayangil-Clifford görüşmesinde Kıbrıs konusu üzerinde durulduğu bildirildi.

17- Uluslararası Para Fonu ile Dünya Bankasının yıllık ortak toplantısına katılmak üzere Washington'da bulunan Maliye Bakanı CihatBılgehan, Avrupa Yatırım Bankası ve özel sektöre kredi veren Uluslararası Finansman Kuruluşunun başkanı ile görüştü.

Bilgehan basına yaptığı açıklamada, Birleşik Amerika Maliye Bakanı Bulmenthalle yaptığı görüşmenin çok yararlı olduğunu söyledi.

18- Sovyetler Birliği yeni bir uzay istasyonu fırlattı. «Salyut 6» adını taşıyan istasyonun bir dizi insanlı uzay uçuşu için bir deneme oldu.ğu ileri sürüldü.

19- Batı Alman Millet Meçlisi, belli koşullar altında şehir gerillalarının dış dünya ile olan ilişkilerini sınırlayan yasayı kabul etti.

20- Avrupa Komisyonunca düzenlenen elektrik enerjisi üretimi içingüneş ışınlarından yararlanılmasını sağlayacak fabrikalar yapımı konusundaki uluslararası bir konferans Lüksemburg'da açıldı.

21- Japon Hükümeti, Japon Hava Yollarının bir uçağını kaçırankorsanların bütün isteklerini kabul etti.

22- Maliye Bakanı Cihat Bilgehan VVashington'daki bir haftalılfgörüşmelerini tamamladıktan sonra yaptığı basın toplantısında«iMF'nin Türkiye'ye yeşil ışık yakma eğiliminde olduğunu» belirtti.

23- Yunan Dışişleri Bakanı Bitsios B. M, Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Kıbrıs sorununda en önemli nokta topraktır.» dedi,

24- Koleradan İran'da 50 kişi öldü. Suriye'de ise 18 yeni vakagörüldü.

Mısır Sağlık Bakanı Parlamentoda yaptığı konuşmada, komşuülkelerde başgösteren kolera salgınından ülkesinin etkilenmediğinive Mısır'da bugüne kadar tek bir kolera vakasının görülmediğinisöyledi.

25- Birleşik Amerika Başkanı Jimmy Carter, FKÖ İsrail'in varlığını tanımadıkça FKÖ ile görüşmelere oturmayacaklarını ve İsrail'e de görüşmeler yapması için baskı yapmayacaklarını açıkladı.

26- Küba Başkanı Fidel Castro, Havana'da halka karşı yaptığıkonuşmada, Küba ve Amerika Birleşik Devletleri arasında çok büyük sorunların var olduğunu belirterek Küba'nın ideolojik, ekonomik ve siyasal görüşünde değişiklik beklemenin boşuna olacağınısöyledi.

27- Fransa'da Paris-Lyon seferini yapmakta olan «Air İnter» şirketine ait bir yolcu uçağını yüz yolcusu ile birlikte kaçıran havakorsanı, uçağın içine girmeğe muvaffak olan polisler tarafındanyakalandı.

28- Libya Büyükelçisi Saadettin Abusvverb, İzmir'de yayınlananTİCARET Gazetesine verdiği özel demeçte, «Türk mallarını, dahaucuz olduğu için Türkiye yerine, Avrupa'dan alıyoruz» dedi.

29- İstanbul Sanayii Odası, Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı'nınson olarak 83 projeye yatırım kolaylıkları sağlayan teşvik belgesiverdiğini, bu kuruluşların 12 bin 164 kişilik yeni bir istihdam gücüyaratacağını bildirdi.

30- Ankara'da afiş asan 51 kişi gözaltına alındı.

31- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

32- KTFD Bakanlar Kurulu, Devlet Başkanı Rauf Denktas'm başkanlığında yaptığı toplantıda, Kıbrıs'la ilgili son gelişmeler ûzerinjde durdu, KTFD Başkanı Rauf Denktaş, UPI muhabirine verdiğiözel demeçte, «Kıbrıs sorunundaki güçlükler, ABD'nin Türkiye üzenndeki aptalca ve akılsızca baskısından kaynaklanmaktadır» dedi.

33- Uluslararası Para Fonu (IMF) istatistiklerine göre; Türkiye,İspanya'dan sonra döviz açığı en çok olan ülkeler arasında yeralıyor.

34- Kıbrıs Rum Yönetimi temsilcilerinin talebi üzerine toplananBM Güvenlik Konseyinde, Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı ileYunanistan'daki Büyükelçisi Türkiye'nin tutumunu eleştirerek, Kıbrıs Türk Yönetiminin «Türkiye'nin kuklası» olduğunu iddia ettiler.

35- Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi Başkanı Spiro Kipriyanu,1978 şubatına kadar sürecek geçici dönem için tek aday olarak veve seçimsiz «Kıbrıs Cumhurbaşkanı» ilân edildi.

36- ABD Başkanı Carter, Kuzey Jrlânda'da barış çağrısında bulundu. Carter'in bu tutumu, İrlanda ve İngiltere'de «yapıcı bir gelişme» olarak karşılandı.

37- Nijerya'da 11 yıldan beri ilk kez seçim yapıldı.

38- Rodezya'da genel seçimler yapıldı. Ülkedeki 6 milyon nüfusun ancak 100 bininin oy kullanma hakkına sahip olduğu bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106