11.8.1977
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1977

1 Ağustos 1977

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel başkanlığında kurulanKoalisyon Hükümeti, Millet Meclisi'nde 219'a karşı 229 oyla GüvenOyu aldı.

AP Ankara Milletvekili Orhan Alp oylamaya katılmadı. Oylama,dan sonra AP Grubunda konuşan Demirel «Biz hükümet kaçağı olamazdık. Zor meselelerin altından kaikamıyorduk. Türkiye'nin her meselesini çözebilecek durumdayız. Yeter ki, bir süre normal ve rahatbir çalışma imkânı bulabilelim» dedi.

Millet Meclisindeki oylamadan sonra MSP Ortak Grubunda konuşan Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, Kıbrıs'ta en kolayçözüm yolunun bağımsızlık olduğunu söyleyerek; Koalisyon Ortaklan arasında II. bir Protokolün bulunduğunu, redaksiyon işlemleritamamlanınca açıklanacağını ve TRT konusu ile Kıbrıs konusu üzerinde MSP olarak hassasiyetle duracaklarını belirtti.

2- Hükümetin Güven oyu almasından sonra bir demeç verenMHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş «Herkesi milli birlik ve beraberliğe çağırıyorum» dedi.

3- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı Nihai Senedini imzalamasının yıldönümü dolayısıyle bir demeç veren Dışişleri Bakanıİhsan Sabri Cağlayangil, «Yumuşama büyükler arasında kalmamalı» dedi.

4- AP Genel Sekreteri ve Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe,bir gazetecinin sorusuna verdiği cevapta, AP'de Meclis Başkanlığıile ilgili bir çalışma yapılmadığını açıkladı.

5- Kıbrısta Maraş bölgesinin sivil iskâna açılmasını protestoeden Rumların taşkınlığına karsı Maraş'taki Türk Birlikleri alarmageçirildi,

6- Günaydın gazetesinde yayınlanan Ambargonun iç yüzü başlıklı sen yazıda Amerikan Kongre üyesi VVüson'un «Amerikan Kcngresinin tutumu bir şantajdır» dediği açıklandı.

7- Rize'de meydana gelen su baskınında ölü sayısının 13'e yükseldiği açıklandı.

8- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında, 42 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

9- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Mısır-Libya çatışmalarının Sovyet Rusya tarafından kışkırtıldığını iddia etti.

10- ABD Başkanı Jimmy Carter Time dergisine verdiği bir demeçte, «İsrail'in varolma hakkını tanırlarsa Filistinlilerle görüşmeyehazırız» dedi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Ortadoğu ülkelerindekigezisinde «Taraflar arasında derin görüş ayrılığı vardır» dedi.

12- Almanya'nın Sesi Radyosu, Türkiye hakkında yaptığı bir yayınında; «Türkiye Kıbrıs konusunda taviz vermezse, batılılar ekonomik baskı yapabilir, dendi. Yayında CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'ten «Demirel'den daha şoven ve uzlaşmaz bir milliyetçi» olarakbahsedildi.

2 Ağustos 1977

1- Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Necmettin Erbakanbaşkanlığındaki Ekonomik Kurul toplandı. Toplantıdan sonra Erbakan buğday taban fiatlarının en kısa zamanda ilân edileceğini ve Hükümetin çalışmalara kollarını sıvayarak başladığını söyledi.

2- CGP Genel Başkanı Prof. Turhan Feyzioğlu, «Anarşinin hertürlüsünü iktidar ve muhalefet birlikte kınamazlarsa ve bunların korşısma meşru ve tarafsız devlet güçleriyle en kararlı bir şekilde çıkılmazsa Türkiye'de huzur sağlanamaz» dedi.

3- Adalet Bakanı Necmettin Cevheri verdiği demeçte 163. maddeyle ilgili henüz hiçbir çalışmanın olmadığını söyledi.

4- İmar ve iskân Bakanı Reçai Kutan, CHP döneminde İmarve İskân Bakanı olan Erol Tuncer'in görevini normal seyri içinde yerine getirdiğini söyleyerek, «Bakanlıkta bugüne kadar partizanca birişlemle karşılaşmadım» dedi.

5- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit CHP'li senatör ve milletvekilleriyle gruplar halinde görüşmelere başladı.

6- TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, Genel Grev ve DİSK'in güç biriiğiçağrısını görüşmek üzere 9 Ağustos'ta toplantıya çağrıldı.

7- 24 kuruluş, Koalisyon Hükümetine karşı «Anti-Faşist mücadelede eylem birliği» yapacaklarını açıkladı.

8- İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'da 18 yerde patlamalaroldu. İstanbul'da iki Ülkücü öğrenci öldürüldü.

9- Orta ve Yüksek öğrenim Kurumlarında, çeşitli nedenlerle kayıtları silinen veya kendi istekleriyle ayrılan öğrencilere dönük afyasası Cumhuriyet Senatosu Genel Kurulunda kabul edildi.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Türk-lrak boru hattındanakacak olan petrolün Cuma günü pompalanmaya başlanacağını açıkladı.

11- Ege Bölgesi Sanayi Odosı ile İzmir Ticaret Odası ve Borsası ortak bir bildiri yayınlayarak, U. koalisyon hükümetine karşı sendikaların uygulayacağı Genel Grevi önlemek için Devletin tüm yasal yetkilerini etkinlikle kullanmasını açıkladılar.

12- Uluslararası Güneş Enerjisi Sempozyumu İzmir'de başladı.

13- Cumhuriyet Senatosunda haşhaş ekimiyle ilgili bazı suç vecezaların affını öngören yasa önerisi kesinleşti.

14- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında35 kişi öldü, 37 kişi yaralandı.

15- Yunanistan'ın Lefkoşe Büyükelçisi verdiği demeçte «Maraş'ın Türkler tarafından kolonize edilmesi önlenecektir» dedi.

16- Washington Post gazetesine göre, Amerikan bankaları Türkiye'ye verilen krediyi düşürdü.

3 Ağustos 1977

1- Yüksek Askeri Şura, üç gün sürecek olan toplantısına Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında başladı.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in CHP parlementerleriyle yapmış olduğu grup görüşmelerinde Deniz Baykal'ın olağanüstükurultay önerdiği, CHP Genel Başkan Bülent Ecevit'in ise olağanüstü kurultaya gerek olmadığı görüşünde olduğu açıklandı.

3- İşverenler Konfederasyonu Başkanı Halit Narin Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, «Genel Grev; milli iradeye isyan.Türk işçisine ihanettir» dedi.

4- Ticaret Bakanı Agâh Oktay Güner Ankara'da yaptığı denetlemelerden sonra «piyasaya bol mal vereceğiz ve fiatlar düşecek»dedi.

5- Turizm ve Tanıtma Bakanı İskender Cenap Ege THA'ya verdiği demeçte, «Turizm asayişini sağlamak üzere Turizm Polisi kurulması gerektiğini» söyledi.

Basının sorunları konusunda bir soruyu yanıtlayan Ege, «Basının sorunlarına süratle eğilmek gerektiğini ve bu sorunların belirlenmesi amacıyla çalışmalar yapıldığını açıkladı.

6- Enerji kısıtlamasına iki gün ara veren TEK yeni kısıtlamanın başladığını açıkladı.

7- İstanbul Valisi Namık Kemal Şentürk bir açıklama yaparakson dört gün içinde 24 tabanca 1020 mermi ele geçirildiğini bildirdi.

8- Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü Doğan Ünlü, serbestmeslek sahiplerine de kredi verileceğini açıkladı.

9- Yurtdışında okuyan öğrencilerin aylıklarının yeniden saptandığını içeren Bakanlar Kurulu Kararı resmi Gazetede yayınlandı.

10- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Genel Müdürlüğü, Bulgaristan'a vize mecburiyetinin Eylül ayından itibaren kalkacağını açıkladı.

11- Eski Dışişleri Bakanı Gündüz Okçun verdiği demeçte «Kıbrıs'ta seçilecek Rum Devlet Başkanı Türklerin oyu olmadan seçilemez» dedi.

12- Bir açık oturumda konuşan eski Başbakan Nihat Erim «12Mart'ı yapanlar Anayasa dışına çıkmışlardır» dedi.

13- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu «kamu iktisadi teşebbüsleri 1S74 yılı genel raporunda KiT'lerin yabancı 11 firma ile ortakolduğunu» açıkladı,

14- Sınai Yatırım ve Kredi Bankası sermayesini 100 milyon lirayaçıkardı.

15- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında6 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

16- Başpiskopos Makarios Lefkoşe'de sabaha karşı bir kalp krizi sonucu öldü. Makarios 64 yaşında idi. Geçici Başkanlığa Rum Ulusal Meclis Başkanı Kipriyanu atandı.

17- Makarios'un ölümü üzerine Lefkoşe'de bir demeç veren Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, Makarios'un halefiniDevlet Başkanı olarak tanımayacaklarını açıkladı.

18- ABD Başkanı Carter ABD Kongresinde sunduğu raporda,Türkiye'nin eroin kaynağı olmaktan çıktığını açıkladı.

19- Libya Başbakanı Abdülselam Callud, Libya-Mısır savaşında2000 Mısır'lının öldürüldüğünü açıkladı.

20- Rodezya makamları, Rodezya'deki iç savaşın başlangıcından beri 3028 kişinin öldüğünü açıkladı.

21- Yunan Asıllı Amerikan Kongre üyesi Brademas, Atina'da Kıbrıs Radyosuna verdiği bir demeçte «Kıbrıs sorunu çözülmeden Türk.Amerikan ilişkileri düzelemez» dedi.

4 Ağustos 1977

1- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay Meclis BaşkanlıkDivanı için TBMM'de grubu olan siyasi parti liderleriyle görüşmelerini tamamladı ve «durum rejim açısından ciddi bir bunalımdır» dedi. Atalay - Demire! görüşmesinden sonra Demirel «Meclis Başkanlığıiçin biz üstümüze düşeni yaparız» dedi.

2- Yeni Koalisyon Hükümetinin güven oylamasından sonraki ilktoplantısına başkanlık eden Başbakan Süleyman Demirel «önümüzde fevkalade önemli konular var» dedi.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal gazetecilerin sorularını cevaplandırırken «Kurultay önerisi sorun çıkarmak için değil çözüm içinortaya atıldı» dedi.

3- Ankara'da meydana gelen olaylarda biri polis 5 kişi öldürüldü. Bir süre önce yaralanan TRT teknisyeni Ataseven öldü.

4- Bakanlar Kurulu toplantısında buğday taban fiatının 275-300kuruş olarak saptandı.

5- Türkiye Yazarlar Sendikası tarafından yapılan açıklamada«Faşizmin kitap düşmanlığı sürdürülüyor» denildi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, 18 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.

7- Kıbrıs Rum Kesiminde dört siyasi parti liderleri Makarios'unhalefini seçmek için anlaşamadılar.

8- ABD Başkanı Jimmy Carter Makarios'un ölümü üzerine verdiği yazılı demeçte «dünyanın büyük bir devlet adamını kaybettiğini» söyledi.

9- Suriye'de yapılan Genel Seçimleri yeniden BAAS Partisi kazandı.

5 Ağustos 1977

1- İstanbul'da Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile haftalık olağan görüşmesini yapan Başbakan Süleyman Demirel, Florya köşkünden ayrılırken gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı, Ankara'da meydana gelen siyasal cinayetler ile iigili bir soruüzerine «Bu cinayet örgütlerinin hakkından devlet mutlaka gelecektir. Türk çocukları birbirini öldürerek bir yere varamazlar» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit CHP'li parlementerle görüşürken bugünkü MC Hükümetinin uzun süreli olmayacağını belirttive «Eski MC'nin bir alternatifi yoktur, ama bu hükümetin alternatifleri vardır. Her an bu başka alternatifler denenebilir» dedi.

3- İçişleri Bakanı Korkut Özal İstanbul'da vilayet konağındaasayiş konuları üzerinde bir toplantı yaptı.

4- AP Meclis Gurubu Başkanvekillerinden İlhami Ertem MeclisBaşkanı seçimini ve divanın teşekkülünü'CHP'den çok AP'nin istediğini söyledi. MSP Grubu başkanlık divanı da meclis başkanı seçilmeden verilecek tatil kararına kesin olarak karşı konulacağınıaçıkladı.

5- Ankara'da önceki gün meydana gelen olaylarda ölü sayısı6'ya yükseldi.

6- TEK Gene! Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da elektrik kısıntısı 2,5 saate indirildi.

7- Yüksek Askeri Şura'nm olağanüstü toplantısı tamamlandı

8- POL-DER Genel Başkanı Okan Ünal düzenlediği basın toplantısında, «polis üzerinde baskı ve terör estiriliyor» dedi.

9- ŞEKER-İŞ sendikasının kongresinde konuşan TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Sadık Side «TÜRK-İŞ'i sokak eşkiyası durumuna düşüremeyiz» dedi.

10- Son günlerdeki orman yangınları üzerine bir demeç verenOrman Bakanı Sabahattin Savcı «orman yangınlarını vatandaş - devlet işbirliği önler» dedi.

11- TARİŞ Genel Müdürü Orhan Daut'un otomobili kimliği bilinmeyen kişilerce havaya uçuruldu.

12- Devlet Planlama Teşkilâtı tarafından hazırlanan bir araştırma raporunda KiT'ler için fiat özgürlüğü tanınması önerildi.

13- Yunan Savunma Bakanı Averof, İstanköy ve Rodos adalarında yaptığı konuşmalarda bazı Yunan subaylarının darbe teşebbüsüiçinde olduklarını söyledi.

14- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat, Washington toplantısınailişkin Vance-Sedat ortak önerisini reddetti.

15- ABD Başkanı Carter, Washington'da Tanzanya Devlet Baş.kanı Nyerere ile Rodezya sorununu görüştü.

6 Ağustos 1977

1- Yüksek Askerî Şûra, Türk Silahlı. Kuvvetlerin'de bekleme sürelerini tamamlamış oian 31 albayı generalliğe terfi ettirdi. Kara Kuvvetleri'nde 21 Deniz Kuvvetleri'nde 3 Hava Kuvvetleri'nde de 1 Albay general ve amiral oldu.

2-Bakanlar Kurulu, Türk METAL-İŞ, Yeni METAL - İŞ ve BARUT - İŞ Sendikalarının, Makina Kimya Endüstrisi Kurumu işyerlerinde aldıkları grev kararlarını millî güvenlik gerekçesi ile otuzar günerteledi.

3- Turizm ve Tanıtma Bakanı İskender Cenap Ege, «Büyük şehirlerde görülen anarşik olayların ülke turizmini menfi yönden genişölçüde etkilediğini» söyledi. Ege ayrıca, 1 Mayıs olaylarının hâlâ Avrupa'da düden dile dolaştığını belirtti.

4- 7. Konya Fuarını açan Ticaret Bakanı Dr. Agâh Oktay Güner,«Türkiye, 2 milyar dolarlık ma! satan ve 6 milyar dolarlık mal alan ülke olmaktan mutlaka kurtarılacaktır» dedi.

5- İstanbul'da meydana gelen son yılların en büyük yangınında Fener'de 1 cami, 19 ev, 3 depo ve bir banka şubesi tamamen, 3fabrika ve 1 ardiye kısmen yandı, 2 ev de tamamen çöktü. Yangında can kaybı olmadı 3 kişi ağır şekilde yaralandı ve Cerrahpaşa TıpFakültesinde tedaviye alındı. Yangının Fervsr semtindeki İskele Caddesinde bulunan Zafer Kimya Malzemeleri deposunda meydana gelen patlama ile başladığı bildirildi.

6- Türkiye Ticaret ve Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Dıblan, genel ve siyasi amaçlıgrevlerin yasak olduğunu belirtti. Dıblan, «Çözüm bekleyen âcil sorunlar, hükümetin zor şartlar altında görev aldığım kanıtlamaktadır.Hükümete yardımcı olmadan sorunların çözümünü beklemek icraorganına haksızlık olacaktır» dedi.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında, 14 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.

8- ABD Başkanı Carter, 7,1 milyar dolarlık dış yardım tasarısını kendi istediği şekilde Senato'dan geçirdi.

9- Yunanistan Savunma Bakanı Avangelos Averof, Ege adalarındaki Yunan birliklerini denetlemek için çıktığı gezi sırasında, TürkYunan uyuşmazlığına değindi ve bu uyuşmazlığın barışçı yollarla çözülmesi yolunda Yunan tarafının gösterdiği iyi niyetin, Ankara'dayankı bulamadığını ileri sürdü.

10- Endonezya'da patlak veren kolera salgınında 43 kişinin öldüğübildirildi.

7 Ağustos 1977

1- MSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Er.bakan, Amerikan «TİME» ve haftalık «YANKI» dergilerinin; «MSP'ninKıbrıs konusunda biraz esnekliğe sahip olduğunu söyliyebilirmiyiz?»şeklindeki sorularını cevaplarken, «Kıbrıs.la ilgili MSP tutumundaherhangi bir esnekliğin söz konusu olmadığını» söyledi.

2- İçişleri Bakanı Korkut Özal, haftalık Yankı dergisinin sorularını cevaplandırırken, sosyal huzursuzluğun daha derine indiğini vedaha yaygınlaştığını söyledi. Özal, anarşiyi önlemede tamamen tarafsız davranacağını, köklü tedbirlere başvuracağını belirtti.

3- Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan, «Bütün santraller işlese bile gelecek yılda gene elektrik sıkıntısı çekeriz. Türkiye enerjiye susamış vaziyete. Çok acil önlemler alınması kanısındayım» dedi.

4- Gümrük ve Teke! Bakanı Gün Sazak, genel fiyat artışlarıkarşısında Tekel maddelerinin mutlaka bir zam görmesi gerektiğinibelirtti.

5- Doğu Bölgesindeki şiddetli yağışlar, Kars'ın Kağızman, Van'ın Başkale, Çatak ve Gürpınar ilçelerinde can ve mal kaybına neden oldu. Şiddetli yağışlardan sonra Aras nehri taştı.

6- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında, 10 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

7- Cenevre barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için Orta Doğu ülkelerine geziye çıkan ABD Dışişleri Bakanı Çyrus Vance,Cenevre Konferansında Filistinlilerin temsili konusunda hiç bir yakınlaşma sağlanamadığını söyledi.

8- Sovyetler Birliği, insan haklarını ihlâl ettiği gerekçesi ile Sovyet rejimini eleştiren ABD yöneticilerinin sözleri ile eylemlerinin çelişki içinde olduğunu öne sürdü.

8 Ağustos 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, basına verdiği demeçte«CHP'li parlamento üyesi arkadaşlarımla geçen hafta boyunca gruplar halinde yapmış olduğum görüşmeler üzerine bazı gazetelerdeyanlış ve yanıltıcı haberler çıkmıştır» dedi.

2- Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu gazetecilere verdiği demeçte, «Ülkenin beynelminel komünizmin saldırısına uğradığı ve kanlıolayları bunların yarattığı kabul edilmezse, yanlış teşhise dayanantedavilerle meşgul olunacağını» söyledi.

3- Ticaret Bakanı Dr. Agâh Oktay Güner, Konya'da düzenlediği basın toplantısında, demir ve çimento darlığının giderilmesi içinithalât yapılacağını açıkladı.

Taban fiyatları uygulamasında üreticinin gerçek gelir artışınaönem verileceğini söyleyen Güner, «Köylünün sağ cebine koyduğumuz parayı sol cebinden fiyat artışlarıyla alan sömürü politikasınakarşıyız» dedi.

4- Diyanet İşleri Başkanı Doç. Dr. Süleyman Ateş, 16 Ağustossalı günü başlıyacak oian Ramazan dolayısiyle, Valiliklere ve Kaymakamlıklara bir genelge gönderdi. Ateş, genelgesinde, «Din görevlilerimiz, Allah'ın rahmetinin ve hidayetinin kılavuzları, cemaatin yolgöstericileri olduklarını asla unutmamalı, dlîni bütünlüğü millî birliği, sosyal güvenliği, insanî münasebetleri sağlayıcı olmalı» dedi.

5- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında, 22 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

6- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Erenköy direnişinin 13'üncü yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, Başpiskopos Makarios'un13 yıl sonra aynı günde toprağa verileceğine işaret ederek, «Tarihimizde biz, şanlı bir günü, bize ve Kıbrıs'a yıllarca acı vermiş, binlerce evin çocuklarını yetim bırakmış bir din adamını ölüm günü ilebirlikte anacağız» dedi.

7- Arap Ülkeleri turnesinin son uğrak yeri Suudi Arabistan'dabulunan ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Kral Halid ve BaşbakanPrens Fahd ile Cenevre Konferansının toplanması ile ilgili görüşmelerine başladı.

8- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Avrupa ve Küba'dan Libya'ya paralı askerlerin geldiğini ve bunların Mısır'a karşı savaşmayahazırlandıklarını ileri sürdü.

9 Ağustos 1977

1- Yeni hükümetin Bakanlıklararası bkonomik Kurulu, Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan'ın başkanlığında 2. toplantısınıyaptı. Toplantıdan önce gazetecilere bir açıklama yapan Erbakan,«Genel ekonomik durumun müzakeresi geçen toplantıda tamamlanmadığı için bu toplantıda da bunun müzakeresine devam edilecektir.Pancar, koza, çekirdekli ve çekirdeksiz üzüm, incir ve fındık tabanfiyatlarının tesbitine çalışılacaktır. Mevsimin önemli bir konusu dacanlı hayvan ihracatıdır. Canlı hayvan ihracatının temel prensipleride görüşülecektir» dedi.

2- İmar ve İskan Bakanı Recai Kutan, bazı firma ve kooperatiflerin, hisseli gayrimenkulleri müstakil parselli arsalar adı altındasattıklarını belirterek, yurttaşlara uyarıda bulundu.

3- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Tercüman Gazetesine verdiğiözel demeçte, «Rumlar, seçilecek yeni liderin bütün Kıbrıs'ın Cumhurbaşkanı olacağını bildirdiler. Bu yüzden Ada'da barış sağlamakiçin sürdürülen çabalar bir süre askıya alınmış olacaktır» dedi.

4- Oramiral Hilmi Fırat'ın kendi isteğiyle emekliye ayrılması ileboşalan Deniz Kuvvetleri Komutanlığına atanan Oramiral BülentUlusu,, görevine başladı.

5- Türk-İş Yönetim Kurulu, Genel Başkan Halil Tunç'un «Genel Grev» çağrısı ve DİSK'in işbirliği önerisini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Tunç, toplantıyı açarken bunun Anayasal bir hakolduğunu, Genel Grevin ülke çıkarları ve toplumun mutluluğu içinkullanılacağını söyledi.

6- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Ege Bölgesi Yürütme KuruluBaşkanı Reşit Kurşun, 99 Bölge Başkanının biraraya gelerek tabanfiyatlar konusunda toplantı yaptıklarını açıkladı. Kurşun, varılan sonuçlarla ilgili olarak «Biz Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak tabanfiyatların hiç değilse bölgesel borsa fiyatları düzeyinde olmasını istiyoruz» dedi.

7- Ankara'da İskitler semtinde Hakkı Koçar adlı bir işçi, kimlikleri saptanamayan 5 kişi tarafından kurşunlanarak öldürüldü.

8- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 3 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

9- Kanada, Telekomünikasyon Hizmetleri için Türkiye'ye 144,5milyon Dolarlık {Yaklaşık 2,5 Milyar Lira) kredi açtı.

10- İsrail Başbakanı Menahem Begin, gazetecilere yaptığı açıklamada İsrail'in Cenevre Konferansında Filistinlilerle masa başınaoturamayacağmı tekrarladı ve «Biz soykırıcılarla görüşmeyi kabul edemeyiz» dedi.

10 Ağustos 1977

1- İçişleri Bakanı Korkut Özal, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i Meclisteki odasında ziyaret etti. Korkut Özal bir saatten fazlasüren görüşmeden sonra gazetecilere, «Bir görev aldık. O görevimizin gereği olarak Ana Muhalefet Partisi Başkanıyla görüştük. Görüşlerini aldık, inanıyorum ki bu diyalog devam edecek» dedi.

CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit görüşmeden sonra gazetecilere, İçişleri Bakanı Korkut Özal'ın asayiş ve can güvenliği konusunda elinden geleni yapacağına inandığını, ancak Türkiye'de can güvenliği ve öğrenim özgürlüğü sorunlarının İçişleri Bakanlığı boyutlarını aşmış olduğunu söyledi.

2- Danıştay Sekizinci Dairesi, yenilenen 76-77 Eğitim Enstitüleri giriş sınavlarını iptal etti. Bu karara göre, Eğitim Enstitülerinin sınavına giren, ancak yetenek sınavlarını kaybedenlerin de Enstitülere doğrudan alınmaları gerekiyor.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kamran İnan, Keban Santralında meydana gelen arıza nedeni ile kesinti ve kısıntı programınınzorunlu olduğunu belirtti.

4- TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu'nun toplantısında Genel BaşkanHalil Tunç'un «genel grev» önerisi «şimdilik» kaydıyla reddedildi. Bunun yerine hükümeti oluşturan partiler ile muhalefet partilerine birer muhtıra verilmesi kararlaştırıldı.

5- TÜRK-İŞ'e bağlı TÜRK - METAL İŞ Sendikası ile MKE arasınnda toplu sözleşme imzalandı. 10 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşmenin imzalanması ile karşılıklı alman grev ve lokavt kararlarıkaldırıldı.

6- İstanbul, Esenler'de, Vatan Mimarlık Mühendislik YüksekOkulu son sınıf öğrencisi Hakkı Uzar, çalışmakta olduğu Esenler Be.lediye binasına girerken, silahlı kişiler tarafından taranarak öldürüldü, yanındaki iş arkadaşı Hamdi Mısırlı'da ayağından yaralandı.

7-ABD ile İsrail arasında FKÖ konusundaki görüş ayrılığı giderek büyürken, İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan, «İsrail bir dizikonuda, Washington'dan değişik görüşlere sahiptir ve kendi başınınçaresine bakmaya hazırdır» dedi.

8- İngiltere Kraliçesi 2. Elizabet'in iki günlük «Kuzey irlandaZiyareti» başladı. Kraliçe Elizabet'i İrlanda'da 32 bin kişimn koruduğu açıklandı.

11 Ağustos 1977

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplandı. Geçen yi! 14,5 lira olan fındığın bu yıi 16,5 liradan, 80lira olan kozanın en az 100 liradan alınması kararlaştırıldı. Ayrıca% 16'lık pancarın taban fiyatı 62 kuruş, % 17'l;k pancarın fiyaî;cia68 kuruş olarak saptandı,

2- Yerel seçimlerin yapılabilmesi için, çeşitli zorluklarla karşılaşıldığını belirten Yüksek Seçim Kurulu ile siyasi parti temsilcilerinin ortak toplantısı sonunda, «Sorunun ancak kanun değişikliği i eçözülebileceği» görüşünde birleşildi. Yüksek Seçim Kurulu Başkanıve üyeleri, birleşik oy pusulasının bastırılması ve köylere dağıtılmasının olanak dışı olduğunu da siyasi partilerin temsilcilerine bildirdiler.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, «Meclis Başkanının ve Başkanlık Divanının biranönce seçilmesini» istedi. Ecevit, «Hükümet güven oyu aldığından beri Başbakan ve çoğu bakanlar Millet Meclisi toplantılarına uğramadılar bile. Şimdi açık çağrıda bulunuyorum, CHP bu soruna çözümaramak için Millet Meclisi'ndeki öteki guruplarla görüşmeye açık vehazırdır» dedi.

4- Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan, Keban'dakiarıza için soruşturma açtırdığını bildirdi, İnan «Enerji santralındakiarızaların üzerinde titizlikle durmaktayız. Enerji kısıtlamasının giderilmesi için de yoğun çalışmalar sürmektedir» dedi.

5- TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, hükümet ve parti Gene! Başkanlarına verilecek muhtıra taslağını görüştü. Belirtildiğine göre muhtıranın bir «Dicabesi» bulunmaktadır, bu dicabe'de, «Genel Grev hakkinin işçilerin doğal hakkı olduğu, yasalarla kısıtlansa da işçilerin buhakkı gerekli hallerde kullanabileceği» ifade edildi.

6- Ankara Belediye Başkanı Vedat Dalokay, yaptığı basın toplantısında, «MHP'yi aklamak kimsenin aklından geçmez ama, bütünanarşik olayların tek sorumlusu olarak MHP'yi görüp arkasındakiAP'yi ve Demirel'i görmemek büyük hatadır» dedi.

7- Akbank Yenibosna şubesi silahlı iki kişi tarafından soyuldu.Kimlikleri bilinmiyen soyguncular bankadan 73 bin lira alarak kaçtılar.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü.

9- Batı Almanya'da Danıştay, Komünist Parti üyelerinin, devlethizmetinde çalışsalar bile, kamu görevlisi statüsüne sokulmayacaklarına karar verdi.

10- Pakistan eski Başbakanı Zülfikâr Ali Butto, «HükümetimABD'yi tahkir etmeseydi, ülkede ne karışıklıklar çıkardı, ne de askeri darbe yapılırdı» dedi.

11- Somali Dışişleri Bakanı Abdurrahman Bare, Batı Somali veEritre gerillalarını bombalıyan Etyopya uçaklarının İsrail'li pilotlartarafından kullanıldığını ileri sürdü.

12 Ağustos 1977

1- Adalet Partisi Genel Sekreteri Nahit Menteşe, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Meclis Başkanının seçimi konusunda«Cumhuriyet Halk Partisi, Meclis Başkanı seçiminde kendi üzerinedüşen görevi ihmal etmiştir. Kendi partisine mensup adaya son oylamada 173 oy çıktı. Demek oluyor ki, 214 üyeye sahip olan CHP,kendi adayına henüz, üyelerinin bütünüyle ev sağlayamamaktadır.Bu nedenle, Ecevit'in başka partileri, özellikle Adalet Partisini eleştirmesi bir çelişkidir» dedi.

2- Ticaret Bakanı Dr. Agâh Oktay Güner, «Fındık desteklemetaban fiyatının 16,5 lira, koza taban fiyatının 100 lira olarak saptanmasının; üreticinin emeğinin değerlendirilmesi amacına yönelik olduğunu, önümüzdeki yıllarda bu ürünlerin, kurulması öngörülen yeni tesislerde işlenerek ihracının planlandığını» açıkladı.

3- MHP Meclis Grup başkan vekilleri İhsan Kabadayı ve FarukDemirtola verdikleri ortak demeçte, Meclis Başkanlığı seçimi içinpartiler arasında münasebet kurularak, sorunun süratle çözümlenmesini istediler ve CHP'nin bu konuyu istismar ettiğini öne sürdüler.

4- TEKSİF Genel Başkanı Şevket Yılmaz, 103 gündenberi grevde bulunan Sümerbank merinos fabrikası işçilerine hitaben yaptığıkonuşmada «Ben siyasal amaçlarla grev yapmam. Hak için, haktanyana olanlar için grev yaparım» dedi.

5- Taksim Parkı önündeki otobüs durakları yakınında meydanagelen patlama, biri ağır, dört kişinin yaralanmasına yolaçtı.

Kimliği saptanamayan kişilerce bırakılan madde, büyük bir gürültüyle patlayınca, çevrede panik uyandırdı.

Ankara'da da Odalar Birliğinin giriş kapısına yerleştirilen bomba bir bekçinin yaralanmasına neden oldu.

6- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

7- Fransa Hava Yollarına ait Hava otobüsü tipi bir jet yolcu uçağı, Paris-Nice-Kahire seferi sırasında 230 yolcusu ve 10 mürettebatı ile İtalya'nın Brindizi kentine kaçırıldı.

8- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, ABD Dışişleri Bakanı CyrusVance ile Ortadoğu gezisi sırasında, İsrail yöneticileriyle yaptığı temaslara değinerek «İsrail Hükümeti, çok sert tutum içinde,. Ancak,İsrail'liler bu sertlikte İsrar ederlerse, Mısır taviz vermez» dedi.

9- Pakistan Askeri Yönetimin Lideri General Ziya Ül Hak, ordunun, genel seçimlerin 18 Ekim'de yapılması konusunda kararlı olduğunu söyledi.

13 Ağustos 1977

1- Cumhuriyet Senatosu Başkanı Sırrı Atalay, Meclis'de düzenlediği basın toplantısında, Meclis Başkanı ve Başkanlık divanı seçiminin bir an önce yapılmasını istedi. Atalay, «ortada ciddi sakıncalar mevcut iken fiilî tatil yaratılmasını, işin oluruna bırakılmasını birtürlü anlayamıyorum» dedi.

2- İçişleri Bakanı Korkut Özal, anarşik olaylarla ilgili bir açıklama yaparak, «Türkiye'nin iki aya kadar ferahlık kazanacağını, Emniyet teşkilatındaki sorunlar çözümlenmedikçe asayiş konusuna çözüm getirilemiyeceğini» belirtti.

3- Elektrik Mühendisleri Odası'nca yapılan açıklamada, Kebanhidroelektrik santralmdaki arızadan, teknik elemanların sorumlu tutulamıyacağı bildirildi ve izlenen yanlış elektrik politikasının enerjisektörünü içinden çıkılmaz duruma getirdiği savunuldu.

4- MESS Genel Sekreteri İlhan Lök, yazılı bir açıklama yaparak«Maden İş'in tutumu sadece işçi-işveren düşmanlığını amaçlamaktadır» dedi.

5- Ankara Tabib Odası Yönetim Kurulu yayınladığı bildiride, piyasada bir çok önemli ilacın bulunmadığını, buna karşın yasaklananilaçların serbestçe satıldığını öne sürdü.

6- Turgutlu MHP İlçe Başkanı İnşaat Mühendisi Osman Öztaş,otomobiline binerken, kimliği bilinmiyen kişilerin koyduğu bombanınpatlaması ile parçalanarak öldü.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişi öldü, 28 kişi yaralandı.

8- Fransa'da Paris'te yayınlanan «OTOMOBİL REVUE» adlıDünya Otomobil Katoloğu'nun 1977 basımında, Türkiye'de üretilmekte olan ANADOL, tüm teknik özellikleri ve tanıtıcı yönleri ile iki tamsayfalık bir yer aldı.

9- AET Komisyonu, Üçüncü Dünya ülkelerinden ithal edilentekstil ürünlerine yeni bazı sınırlamalar koydu. Ancak bu karar kapsamına, Türkiye'nin AET'ye ihraç ettiği tekstil ürünlerinin girmediğibildirildi.

10- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat, Eylül ayında NEW YORK'ta BM Genel Kurulu toplantısı sırasında, Suriye Dışişleri Bakanınınhiç bir şekilde İsrail ile görüşmeyeceğini bildirdi.

11- Fransız Havayollarına ait yolcu uçağının kaçırılması olayıBrindizi'de sona erdi. 230 yolcusuyla uçağı rehin tutan 19 yaşındaki Mısırlı öğrenci, «Uçağı Mısır-Libya arasındaki çekişmelere sonvermek için kaçırdığını» söyledi.

12- Avrupa Atletizim Şampiyonası Helsinki'nin 80 bin kişilikOlimpiyat Stadında başladı. İlk gün yarışlarında Doğu Alman KarinRossley 55,63 ile Bayanlar 400 metre engellide yeni dünya rekorukırdı.

14 Ağustos 1977

1- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Cağlayangil, Yunan SavunmaBakanı Averof'un Ege Adalarındaki askeri birlikleri denetlemesi sırasındaki beyanlarına cevap verdi. Cağlayangil, «Bu adalarda askerifaaliyetlere girişmekle, Yunanistan Uluslararası anlaşmaları ihlalediyor, adalardaki askeri faaliyetlerin Türkiye'yi çok yakından ilgilendirmesi ve bundan bazı sonuçlar çıkarmaya sevketmesi kaçınılmazdır» dedi.

2- Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığınca yapılan bir açıklamada, Ambarlı Santralında 5 numaralı ünitenin devreye girerek, enerjikısıtlamasının bir saat düşürüleceği bildirildi. Keban'daki arızanın daancak Eylül ayı başında giderilebileceği bslirtildi.

3- TÜRK-İŞ Genel Başkanı Halil Tunç bir açıklama yaparak,DİSK'in çağrısını cevapsız bırakmanın olanaksız olduğunu, GenelGrev'in Anayasaya aykırı bir nitelik taşımadığını belirtti.

4- Ankara piyasasında demir ve çimento yokluğu önemli boyutlara ulaştı. Torbası 29,25 liradan satılması gereken çimento, 50-60 lira arasında bir fiyattan işlem görüyor.

5- Tuz, şeker ve bira dışındaki tüm Tekel maddelerinin satışı,valiliklere çekilen telgraflarla durduruldu.

6- MHP Turgutlu İlçe Başkanı Osman Öztaş'm cenaze töreninde olaylar çıktı. Devrimci Gençlik Lokalinden atılan şişenin ardından başlayan olaylarda TÖB-DER Turgutlu Şubesi taşlandı. CHP İlce Merkezinde asılı parti amblemli bayrak yırtıldı. Olaylar sırasındaölen ya da yaralanan olmadı.

7- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazaların da 2 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

8- Galatasaray, Fenerbahçe'ye 2 - 1 yenilmesine rağmen, Türkiye Spor Yazarları Kupasını gol averajı ile kazandı.

9- Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Gencher,basma verdiği demeçte, Türk-Yunan ilişkilerine de değinerek «Buiki ülke arasında süregelen anlaşmazlığın yine kendi aralarında çözümlenmesi gerektiğini» belirtti.

15 Ağustos 1977

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Scıncar, istanbul Valisi Narnık Kemai Şentürk'ü ziyaretinden sonra valilikten ayrılırken,gazetecilerin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapılacak atama hakkındaki sorularına, «Bir şey söyleyecek durumda değilim» dedi.

2- Tuz, Bira, çay, kahve ve ithal malı içkilerin dışındaki Tekelmaddelerine zam yapıldı.

Tekel Genel Müdür Vekili Niyazi Sürenkök tarafından İstanbul'da yapılan açıklamaya göre 35'lik Yeni Rakı 20 liradan 40 liraya, Kulüp Rakısı 25 lirdan 50 liraya, Altınbaş Rakısı 35 liradan 70 liraya,35'lik Votka 20 liradan 35 liraya çıkarıldı.

Sigaralar içinde en çok zammı uzun Maltepe Sigarası gördü veFiyatı 9 liradan 12,50 liraya çıktı. Kıbrıs ve Sipahi Sigaraları 12,50 liraya, 750 kuruşa satılan Samsun, Maltepe, Hisar, Harman ve Çamlıca Sigaraları da 10 liraya satılacak.

Zamlı Tekel maddelerinin satışı, 16 Ağustos 1977 sabahındanitibaren geçerli olacak.

3- Kültür Bakanı Avni Akyol, bir ülkenin kültür politikasının, dışpolitikasından daha önemli olduğunu belirtti. Akyol, «Bugün ülkemizde hüküm süren kardeş kavgasının ve anarşinin temelinde kültür politikasının eksikliği yatmaktadır» dedi.

4- İstanbul Belediye Başkanı Ahmet isvan «Ekmeğin halk üzerinde bir baskı ve sömürü aracı olmasına devletin yardımcı olduğunu» açıkladı.

İsvan, «Ekmek sorunu» demecinde ayrıca, «Belediye ekmeği denetleyemez, denetleyememesi için yasalarda maddeler vardır» dedi.

5- İstanbul Milli Eğitim Müdürü A. Servet Develioğlu, «Okullarımızda 1977-1978 Öğretim Yılında anarşi yaratan, okuiur, huzurunu,güvenini bozmaya yeltenen öğretmen ve öğrencilerin bu ortamdanuzaklaştırılması için gereken yasa! ve idari önlemlere başvurulacaktır» dedi.

6- HAK-İŞ Genel Sekreteri Mustafa Taşçı, işyerlerinde serbestibadete izin verilmezse, Genel Grev'e gidilmesini söyledi.

7- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 47 kişi öldü, 45 kişi yaralandı.

8- Yunan Silahlı Kuvvetlerinde gerçekleştirilen örgüt değişikliği,Resmi Gazetede yayınlanan bir kararname ile yürürlüğe girdi. Bu kararname ile Yunan Silahlı Kuvvetleri 1967 yılından önceki durumuna getirildi. Silahlı Kuvvetler Komutanlığı bundan böyle, «Ulusal Savunma Genelkurmayı» (GEETHA) adı altında görev yapacak.

9- Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat, Mısır'a silah ambargosuuygulayan Sovyetler Birliği ve diğer Doğu Avrupa ülkelerine pamukihracatının durdurulduğunu açıkladı.

10- Pakistan Askeri Yönetiminin Lideri Ziya Ül Hak, ülkenin, Ekimayında yapılacak seçimlere hazırlandığı belirterek eski BaşbakanButto'ya sert bir uyarıda bulundu ve taraftarlarının çıkaracakları karışıklıklardan Butto'yu sorumlu tutacağını belirtti.

11- «TIME» Dergisi'ne göre, İsrail Hükümeti, Güney Lübnan'dailerici müslümanlara karşı mücadele veren sağcı hristiyan kuvvetlere şimdiyedek doğrudan 30 milyon dolarlık yardımda bulundu.

12- Güney Kore'de 17 siyasi, 2420 adi mahkûm affedildi.

16 Ağustos 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, «CHP, Meclis Başkanıkonusunda öteki guruplarla her an görüşmeye hazırdır, kendilerinden bir ses beklemekteyiz» dedi. Ecevit ayrıca Tekel maddelerineyapılan zam hakkında da, «Gerek Cephe Hükümetinin, gerekse daha önceki AP hükümetlerinin yanlış ekonomik tutumlarının bedelinimaalesef geniş halk toplulukları ve tümüyle ülkemiz ödemektedir»dedi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek, «ilâç hammaddeleri ve ara maddelerin ithalinde döviz transfer güçlükleri çekildiğini, bazı ilâç imalâtçılarının daha ucuza ham madde getirip üretime geçmeleri mümkünken, bunu yapmadıklarını ve bir çeşit sunîilâç yokluğu yarattıklarını» söyledi.

3- AP Meclis Grup Yönetim Kurulu, Meclis Başkanlığı ile ilgilibir bildiri yayınladı. Bildiride «CHP yetkililerinin istediklerini her an,Başkan seçimi dahil millet yararına olan her konuyu görüşmeye hazırız» denildi.

4- PANKO BİRLİK Genel Müdürü Behçet Öğür, pancar tabanfiyatını yetersiz buldu ve «Şeker pancarı taban fiyatı çiftçileri hüsrana uğratmıştır» dedi.

5- İktisadi kalkınma Vakfı tarafından yapılan açıklamada «Parlamentonun çalışmaya başlamamasının, Türkiye - AET ilişkileriniolumsuz yönde etkilediği» belirtildi.

6- Kömür nakli sağlanamadığı için Karabük Demir Çelik fabrikalarının tüm ünitelerinde üretim yüzde elli'ye düşürüldü.

7- İstanbul İtisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nce kurulan işletme Bilimleri Enstitüsü, Kasım ayında öğretime başlayacak.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişi öldü, 29 kişi yaralandı.

9- Magosa'mn düşman kuşatmasından kurtuluşunun 3. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende bir konuşma yapan KTFD Başkanı Rauf Denktaş, «Girne ne ise Maraş'ta odur» dedi.

10- Dünyadaki komünist liderlerin en yaşlısı olan YugoslavyaDevlet Başkanı Mareşal Tito'nun, Sovyetler Birliği ve Uzakdoğu gezisi başladı.

Tito, Moskova'dan sonra, Kuzey Kore ve Çin'e de gidecek.

11- Fransız Hükümetinin açıklamasına göre, Fransız Basın tarihinin en uzun grevi olan 29 aylık «Parisiene Libere» grevi, galip yada mağlup bırakmayan bir uzlaşmayla sonuca bağlandı.

12- İsrail lirası son 6 hafta içinde dördüncü kez devalüe edildi.

13- Somali Hükümeti ile Sovyetler Birliği arasında yeni ekonomik işbirliğini öngören bir anlaşmanın imzalandığı açıklandı.

14- Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü, bir OrtaAmerika ülkesi olan Nikaragua'da pek çok kişinin, yargılanmadankurşuna dizildiğini öne sürdü.

17 Ağustos 1977

1- Ağır ve Büyük Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, DevletBakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan'm başkanlığında toplandı. Erbakan toplantıyı açış konuşmasında, Türkiye'nin dengeli kalkınma yolunda önemli adımlar atan bir ülke olduğunu söyledi.

2- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, siyasi partilerebirer yazı göndererek, 2033 sayılı kanunla 11 Aralık 1977 gününe ertelenen mahalli seçimlerin, sürenin kısalığı ve ilk defa birleşik oykullanılması sebebiyle yapılabilmesinin imkânsızlaştığını söyledi. Orhan Aydın, birleşik oy pusulasının kullanılmaması için de kanun değişikliği istedi.

3- Gümrük ve Teket Bakanı Gün Sazak, tekel maddelerine yapslan son zamlarla ilgili olarak «Günaydın» gazetesine verdiği demeçte, «Zamlar hazineye sekiz milyar gelir sağladı, kimse stok yapmadı» dedi.

4- Cavid Gürocak'ın emekliye ayrılmasıyla boşalan Gümrük veTekel Bakanlığı Müsteşarlığına M. Kemal Zeybek getirildi.

5- Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası (MESS) Başkanı ŞükrüEr Odakule'de yaptığı basın toplantısında, MESS'in uzlaşma önerilerine rağmen grevlerin sürdürülmesinin, Maden-İş'in toplu sözleşme yapma konusundaki isteksizliğinden ileri geldiğini öne sürdü.

6- SSK Genel Müdürü! ismet Kaya Eredem'in Sosyal GüvenlikBakanlığı Başmüşavirliğine tayin edilmesi üzerine, yerine Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Emin Alanyalı atandı.

7- İstanbul ve İzmir valileri başta olmak üzere 25 ilin valisininmerkeze alınacağı bildirildi.

8- İTÜ, Galata köprüsünün kullanılmasının can ve mal güvenliğiaçısından sakıncalı olduğunu saptadı.

9- Ülkemizin gittikçe artan uzman işletmeci ihtiyacını karşılamak amacına yönelik, İktisadi ve Ticari İlimler Akademileri tarafından etkili ve yoğun eğitim programı ile lisanüstü seviyede uzmanişletmeci yetiştirmek üzere, Akademi bünyesinde İşletme BilimleriEnstitüsü kuruldu.

10- Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hikmet Yurdagül tarafından yapılan açıklamada, Batı Trakya Türklerine baskının arttığı bildirildi.

11- Merkez Bankası, Federal Almanya'da çalışan Türk işçilerinindöviz hesaplan için posta çeki uygulamasına başladı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

13- İzmir'de yapılan karşılaşmada Altay Galatasaray'ı 1 - O yendi.

14- Sovyetler Birliği, Etiyopya'da süren çarpışmalar konusundayaptığı açıklamada, Etiyopya'yı destekleyeceğini açıkça belirtti.

15- Moskova'ya bir haftalık resmî bir ziyaret için gelen Yu goslavya Devlet Başkanı Tito, «Sovyet - Yugoslav ilişkileri, ikiülkenin birbirlerinin içişlerine karışmaması esasına dayanıyor» dedi.Sovyet Devlet Başkanı Leonid Brejnev, Tito'nun onuruna verdiği yemekte, ABD Başkanı Carter'e Çağrıda bulunarak barış için çözümyollarını görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

16- Suriye Hükümeti, bütün dünya ülkelerini ve uluslararası kuruluşları, İsrail'in aldığı son kararı kınamaya çağırdı. Batı Ürdün topraklarında ve Gazze bölgesinde Menahem Begin Hükümeti'nin İsrailyasalarını uygulamaya karar vermesinin; işgal altında bulunan Araptopraklarını doğrudan doğruya İsrail topraklarına katmak anlamı taşıdığı belirtilen çağrıda, İsrail Hükümeti'nin barış çabalarını baltaladığı kaydedildi.

17- Nazi savaş suçlusu Herbert Kappler'in Roma'daki askeri birhastaneden kaçırılışı, İtalya ile Almanya'nın arasını açtı. İtalya Başbakanı Guilio Ana'reetti, Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidtile Roma'da yapacağı görüşmeyi reddetti

18 Ağustos 1977

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar Florya köşkünde Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından kabul edildi. Korutürk ile haftalık olağan görüşmesini yapan Semih Sancar toplantıdan sonra verdiği demeçte «Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili bazı yazılar sorumsuzluk örneğidir» dedi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplanarak genel ekonomik durumu gözden geçirdi. Toplantıda ayrıca genel asayiş konuları görüşüldü ve bazı ürünlerin taban fiyatları tesbit edildi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da verdiği demeçte, «Silahlı kuvvetlerin tartışma alanı dışına çıkarılması zorunludur»dedi.

4- Ticaret Bakanı Agâh Oktay Güner yaptığı açıklamada, çekirdeksiz kuru üzüm taban fiyatının 12 lira, kuru incir taban fiyatının 8lira, yemeklik evsaflı çekirdekli kuru üzüm taban fiyatının 7,50 liraolmasının; Bakanlar Kurulu tarafından karara bağlandığını bildirdi.

Ticaret Bakanı, hükümetin amacının hem tüketiciyi hem de üreticiyi korumak ve kollamak olduğunu belirterek, «Poiis önlemleriylefiyat artışları durdurulamaz. Bizim amacımız fiyat artışlarını rasyonel önlemlerle durdurmaktır» dedi.

5- DP Genel Başkan Yardımcısı Konya Milletvekili Faruk Sükan Ankara'da verdiği demeçte, Kara Kuvvetleri Komutanlığına tayin konusunun biran önce aydınlığa kavuşturulmasının gerekli oiduğunu belirtti.

6- MSP Grubu, asgari geçim indirimi kanun teklifini MeclisBaşkanlığına verdi.

7- Sivas CHP Milletvekili Orhan Akbulut, Kara Kuvvetleri Komutanlığına yapılacak atama konusunda Başbakan Demirel tarafından yanıtlanması isteğiyle bir soru önergesi verdi.

8- Dokuzuncu Kolordu Komutanı Korgeneral Musa Öğün, Haziran ayı içinde çıkan ihtilâl teşebbüsü söylentilerine kayıtsız kalaığı iddiası ile, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar veöteki ilgililer hakkında soruşturma yapılması için Genelkurmay Askeri Savcılığına başvurdu.

9- Ankara Valiliği, yapılan kontroller sonunda amaçları dışındafaaliyet gösteren sekiz derneği daha çeşitli sürelerle kapattı,

10- İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı İbrahim Bodur, İstanbul Sanayi Odasında yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümü için bütün kuruluş ve kurumların hükümete yardımcı olmalarınıisteyerek, «Kıbrıs sorunu çözümlenmeden hükümetin ve Türkiye'ninsorunları çözümlenemez» dedi.

11- Türk-İş icra Kurulu toplantısından sonra yayınlanan bildiride, Teksif grevinin uzatılması halinde genel greve gidilebileceği açık.landı.

12- Ankara'nın Mamak semtinde kimliği bilinmeyen kişiler arasında meydana gelen olayda Yaşar Kılıç adlı bir öğrenci öldü.

13- Vitray sanatçısı Mashar Resmor İstanbul'da öldü.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında22 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

15- Türkiye Birinci Liginde Beşiktaş Ankaragücünü 1 - O yendi.

16- Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye'yi KTFD'ndeki yerlerin adlarını değiştirmekle suçladı ve Birleşmiş Milletler Üçüncü Coğrafya Adalarının Standardizasyonu Konferansında, Ankara'nın kınanmasını istedi.

17- BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, Maraş'ın Türkler tarafından yerleşime ve turizme açılması halinde, toplumlararası görüşmelerin olumsuz yönde etkileneceğini söyledi.

18- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitrios Bitsios'un konuğu ola.rak Atina'yı ziyaret etmekte olan Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher yaptığı konuşmada Türk-Yunan ilişkilerinedeğinerek «NATO'nun güneydoğu kanadında yürürlükte olan durumFederal Almanya için endişe konusudur. Türkiye ile Yunanistan'ıuzlaştırmak için herşeyi yapmaya hazırız» dedi.

Genscher demecinde ayrıca, «Türkiye'ye silah yardımı konusunda ABD'nin yerini almaya ne niyetimiz ne de olanağımız var» dedi.

19- Alman Çalışma Bakanı Herbert Ehrenberg, mevsimlik Türkişçilerine çalışma izni verilmesini reddetti.

20- Yugoslavya Devlet Başkanı Tito ile Sovyet lideri Brejnev arasında iki gündür devam eden görüşmeler sonuçlandı ve hazırlanacak ortak bildiri konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

21- ABD Başkanı Jimmy Carter'in, Nötron Bombasının seri yapımına geçilmesi konusunda alacağı kararı, bu konuda ABD'nin NATO müttefikleriyle yapacağı görüşmelerden sonraya ertelediği açıklandı.

22- İspanya kralı Juan Carlos ve Başbakan Adolfo Suarez'e yo.nelik bir suikast girişimi önlendi.

23- İsrail Hükümeti, işgal altında bulunan Şeria ırmağının Batıyakasında üç yeni yerleşme merkezi daha kurulmasına karar verdi.

24- Mısır Hükümetinin Sovyetler Birliği ile olan tüm ekonomikanlaşmalarını tek yanlı olarak feshettiği açıklandı.

25- ABD Haber Alma Örgütünün (CIA) eski ajanlarından olan veCIA üzerine yazılmış bir kitabı bulunan Philip Agee, Fransız yetkililerince sınır dışı edildi.

26- Alabama Eyaleti Bölge Yargıçlarından Frank Jhonson'un Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanlığına atandığı resmen açıklandı.

27- Sofya'da başlayan Üniversite Yaz Oyunlarında erkekler basketbol karşılaşmalarının ilk turunda Türk takımı Orta Afrika Cumhuriyetini 69-50 yendi.

19 Ağustos 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel Florya Köşkünde Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Başbakan Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, «Kuvvet Komutanı atanmasında siyasi tercih söz konusu değildir» dedi.

2- Basın Yayın Genel Müdürlüğü aracılığıyla bazı soruları.yanıtlayan Başbakan Süleyman Demirel, fiyat istikrarı için zincirlemetedbirler uygulanacağını, ekonominin darboğazdan çıkarılacağınıbildirdi.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Oğuzhan Asiltürk, Libya ile Türkiye arasında imzalanan ekonomik işbirliği anlaşması konusundatemaslar yapmak üzere Libya'ya gitti.

4- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Ali Topuz Ankara'da verdiği demeçte, anarşinin önlenmesi için ilk koşulun polisin, tarafsızdavranması olduğunu belirtti.

5- CHP Grup Başkanvekili Ali Nejat Ölçen, Meclis Başkanı seçilmeden tatile girilmesine karşı olduklarını yineledi. 229 oyla güvenoyu alan ikinci MC,-Meclis Başkanını seçmelidir» dedi.

6- Türkiye İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası, zarar etme nedeni ile bazı ilâç fabrikalarının üretimi durdurduğunu açıkladı.

7- TÜM-DER Genel Başkanı Erhan Tezgör yaptığı açıklamada,memurların Emekli Sandığı yönetiminde söz ve karar sahibi olmasını istedi.

8- Türkiye Elektrik Kurumunun isteği üzerine Ankara'da elektrik kısıtlaması programı altı saate çıkarıldı.

9- Orta Doğu Teknik Üniversitesinde boş bulunan rektör yardımcılıklarıyla dekanlıklara atamalar yapıldı.

10- Diyarbakır'da bağırsak enfeksiyonundan yedi kişi öldü. Sivas'ta ise meçhul bir hastalıktan 11 kişi öldü.

11- İngiltere ve İsviçre ile karayolu anlaşması imzalandı.

12- İstanbul ve İzmir'de iki banka şubesi kimliği bilinmeyen ki.silerce soyuldu. İzmir'de İş Bankasını soyan dört kişi 136 bin liraalırken, İstanbul'da Akbank şubesini soyan beş kişi de 400 bin liraile kaçtı.

SBF öğretim üyelerinden ve Gıda-Tarım ve Hayvancılık eskibakanlarından Prof. Reşat Aktan Ankara'da bir trafik kazası sonucu öldü.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazlarında15 kişi öldü, 8 kişi yanandı.

14- Mısır Dışişleri BaKanı İsmail Fehmi İsrail'in işgal altındakiBatı Şeria topraklarında yeni üç yerleşme merkezi kurulmasının,Orta Doğu bunalımını daha da artıracağını söyledi.

BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim ise İsrail'in bu kararını sertbir dille eleştirdi.

15- FKÖ Siyasi Bölüm Başkanı Faruk Kaddumi Kahire'de yayınlanan bir dergiye verdiği demeçte, «Arap ülkelerinin özellikle de Mısır'ın, ABD'nin Orta Doğu siyasetinin Araplar lehinde temelsel birdeğişiklik gösterdiği yolundaki inanışı tamamıyla yanlıştır» dedi.

16- İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan, Fransa'nın Orta Doğupolitikasını sert bir dille eleştirdi ve İsrail'e karşı .daha fazla anlayışgöstermezse, Fransa'nın Orta Doğu'da tüm etkinliğini yitireceğiniöne sürdü.

17- İran'ın yeni başbakanı Cemşid Arnuzegaryeni kabinesini parlâmentoda açıklarken yaptığı konuşmada, hükümetin sadece özel sektöre dayanarak sorunlara çözüm bulmaya çalışacağını açıkladı.

18- Amerikan Haber Alma Örgütü (CIA) nükleer silâh imalindekullanabilecek çok miktarda uranyum madeninin Amerika'daki birfabrikadan alınarak İsrail'e götürüldüğünü açıkladı.

19- Yugoslavya'da Belgrad-Zagrep karayolunda meydana gelenbir trafik kazasında 5 Türk öldü, 5 Türk de ağır yaralandı.

20- Eski Başbakan Zülfikar Ali Butto, Pakistan Anayasasını ih lâlden mahkemeye verildi.

21- Fransa Dışişleri Bakanı Louis de Guiringaud, Fransa'nın Güney Afrika politikasını protesto eden gösteriler yüzünden Tanzanyagezisini kısa kesmek zorunda kaldı.

22- Üniversite Oyunlarında Meksika'ya 62-58, voleybolda Sovyetler Birliğine 3-0 yenildik.

20 Ağustos 1977

1- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul, Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan başkanlığında «İstikrar tedbirleri paketi» içinde yeralacağı belirtilen Kamu İktisadi Teşebbüsleri ürünlerinin fiyatlarınındüzenlenmesi üzerinde çalışmalarına başladı.

Erbakan toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, ekonominin gerektirdiği tedbirlerin gözden geçirildiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Yüksek İslâm EnstitüsüÖğrenci Dernekleri Federasyonu yöneticileri ve Yüksek İslâm Enstitüleri Öğretim Görevlileri Federasyonu ilgilileri ile yaptığı görüşmede,«Din ve eğitim kurumları siyasî baskı ve kavga alanlarının dışında tutulmalıdır» dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kamran İnan, Mersin'dekiAtaş Rafinerisinde günlük üretimin 89 bin varilden 70 bin varile düşürülmesinin özel bir sebebi olmadığını söyledi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Turhan Kapanlı, Federal Almanyaile yapılan sosyal güvenlik sözleşmesinin değiştirilerek, işçilerimizinve işverenlerin ödedikleri primlerin Türkiye'ye transferi ile ilgili ikili görüşmelerin 19-23 Eylül tarihleri arasında yapılacağını ve yaklaşık olarak 10 milyar markın kanuni rantları ile birlikte Türkiye'ye aktarılacağını açıkladı.

5- Üç gün devam edecek olan bir seminere katılmak üzere Gaziantep'e gelen Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek, ilâçhammaddesi ve röntgen filmi sıkıntısının bir an önce giderilmesi içinilgililerle görüşerek döviz trasferinin yapılması konusunda tedbirleralındığını belirtti.

6- 46. Uluslararası İzmir Fuarı törenle açıldı. Ticaret BakanıAgâh Oktay Güner Fuar'ı açış konuşmasında, ülkemizin kalkınmasıiçin tek ve geçerli yolun, milli kalkınma modeli bütünlüğü içinde verimli yatırımların arttırılması ile olacağını belirtti.

7- MHP Gene! Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş, Parti Genel Merkezinde yaptığı basın toplantısında, bütün partileri Anayasa ilkelerinde birleşmeye çağırdı.

8- CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ, Ankara'da verdiğidemeçte, «Zamların etkisiyle büyük fiyat artışları devam edecektir»dedi.

9- Bolu milletvekili Müfit Bayraktar, Millet Meclisi Başkanlığınabir önerge vererek, Türkiye'deki demir ve çimento bayileri hakkındaMeclis Araştırması açılmasını istedi.

10- Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Ticaret BorsalarıBirliği Başkanı Sezai Dıblan hükümete, «Acil çözüm bekleyen prob.lemlerimiz için görüşlerimiz» adı altında bir rapor verdi. Sezai Dıblanverdiği raporda, «Paramızın dış değeri gerçekçi biçimde saptanmalı»ayrıca «Tarım dış sektörlerde de gelişme devam etmekle birlikte, ilerisi için iyimser olmak oldukça güçtür» dedi.

11- Elektrik enerjisi dar boğazının yarattığı sıkıntıları bir ölçüdehafifletebilmek amacı ile Ankara Sanayi Odası tarafından tesbit edilen kısa vadeli çözüm tedbirleri açıklandı. «Üç lambadan birini söndür» parolası ile sadece Ankara'da yüzde otuz oranında bir tasarrufsağlanabileceği belirtildi.

12- Tekel ürünlerine yapıları zamda kapsam dışı bırakılan kahvenin satışı Tekel Genel Müdürlüğünün emri ile durduruldu. Tekel, dünyadaki kahve fiyatlarındaki artışı dikkate alarak kahveye de zam yapıimasıni istedi. Gümrük ve Tekel Bakanlığı ise «Tuz, çay ve kahvenin temel madde olduğu» gerekçesiyle bu zammı onaylamadı.

13- Uzun süreden beri ilk defa tedavüldeki banknot miktarındaazalma kaydedildi. Son bir hafta piyasadan 1.3 milyar lira çekildi.

14- Uçuş izni verilen Bursa Havayolları «BAL» törenle hizmetegirdi.

15- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazlarında 16kişi öldü, 41 kişi yaralandı.

16- KTFD Başkanı Rauf Denktaş basın mensupları ile yaptığıtoplantıda, «Kıbrıs Rum Liderinin yasal bir başkan seçme iddialarıhukuka aykırıdır» dedi.

17- Güneş sisteminde araştırmalar yapmak, Jüpiter ve Satürngezegenlerinin fotoğraflarını çekmek amacıyla uzaya gönderilen «Voyager 2» bugün yola çıktı,

18- Yugoslavya Devlet Başkanı Tito'nun Sovyet yöneticileriile yaptığı görüşmeler sonunda yayınlanan ortak bildiride,Sovyetler Birliğinin, tüm sosyalist ülkelerin sosyalizmi kurmada kendiyollarını seçme hakkına sahip olduğu konusunda Yugoslavya'ya teminat verdiği bildirildi.

19- Başkent Darüsselâm'da, kendisine yapılan protesto gösterilerine kızarak Tanzanya gezisini yarıda kesip ülkesine dönen FransaDışişleri Bakanı Louis de Guiringaud, Tanzanya Hükümetini sert birdille eleştirerek, «Göstericileri Tanzanya yetkilileri destekledi» dedi.

20- Tanzanya Devlet Başkanı Julius Nyeyere Darüsselâm'daDünya Barış Konseyi'nin dört kişilik bir heyetini kabul ederek yaptığıgörüşme sırasında, Da Guiringaud'un ani dönüşüne değindi ve «DeGuiringaud, Fransa'nın ırkçı Güney Afrika'ya nükleer silah yapımındayardımcı olmasını protesto ettiğimiz için geri döndü» dedi.

21- İspanya'da onbeş bin Bask Milliyetçiyle polis arasında SanSebastian'da meydana gelen çatışmada birçok kişi yaralandı.

22- İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan bir gazeteciye verdiği demeçte, muhalefetine rağmen, ülkesinin işgal altındaki Arap topraklarında yerleşme merkezlerini kurma çalışmalarını sürdüreceğini açıkladı.

23- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın ülkenin bürokrasisine vereforma öncülük yapmak amacıyla bütün kişisel mallarını devletedevredeceği, yetkililer tarafından açıklandı.

24- Yugoslavya basınının bildirdiğine göre Şimşek Özcan adındaki bir Türk Bulgaristan-Yugoslavya sınırı üzerinde bulunan Dimitrovgrad'da 37 kilo esrar ile yakalandı.

25- Alman Dışişleri Bakanı Genscher, Yunanistan'a yaptığı resmiziyaret sırasında Atina Hükümetinin Ankara ile direk ve aracısız görüşmelere yeniden başlaması için ısrarlı taleplerde bulundu.

26- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance Pekin'e gitti.

27- Sri Lanka'da çıkan çatışmalarda ondört kişinin ölmesi üzerine başksnt Colombo'da sokağa çıkma yasağı ilân edildi.

28- Güney Kore, Pusan yakınındaki Kori'de kurulan ilk atomsantralinin denenmesiyle, nükleer güce sahip ülkelerin yirmincisi oldu.

29- Grucho Marx, «Üç Ahbap Çavuşlar» olarak sinema tarihineadlarını altın harflerle yazdıran üç kardeşten sonuncusu Arsak Palabıyıkhan öldü.

21 Ağustos 1977

1- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Cağlayangil Kudüs'deki Al AksaMescidinin yıkılma günü dolayısıyla verdiği demeçte İsrail'in Şeriaırmağının batı yakasında işgali altında bulundurduğu üç yerleşme metkezini yasallaştırmasının, Sürdürülmeye çalışılan barış çabalarınıolumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

2- Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, piyasada kahve darlığının bulunmadığını ifade ederek kahve fiyatlarına bir zammın sözkonusu olmadığını söyledi, Sazak, ayrıca Gümrük girişlerinde TIR'ların sıkı bir şekilde kontrolü ve TIR'lar için kent dışında kurulacak konaklama yerleriyle yabancı sigara kaçakçılığının büyük ölçüde önleneceğini söyledi.

3- Ticaret Bakanı Agâh Oktay Güner düzenlediği basın toplantısında «Devlet, stokçuluğu önleme müesseseleri kuracaktır» dedi. Güner kamu iktisadî teşekküllerinin her yıl 60 milyon liralık zarar etme.sinin de ortadan kalkacağını öne sürdü.

4- Kültür Bakanı Avni Akyol verdiği demeçte, Kültür seferberliğinin başlatılması zorunluğuna değinerek, «Eski eser kaçakçılığınınönüne geçmek için kanundaki boşlukları süratle gidereceğiz» dedi.

5- Bakanlar Kurulu; motorlu taşıtlar, müteharrik makinalar velastik tekerlekli traktörlerin mali mesuliyet sigortasında, aracın cinsine şahıs veya kaza başına maddî ve ölüm dahil zararlara göre, asgari sigorta meblağlarını yeniden tesbit etti.

6- CHP Millet Meclisi Grup Başkan Vekili Ali Nejat Ölçen veMSP Grup sözcüsü Şener Battal, Silahlı Kuvvetler atamalarındakidurumlarla ilgili görüşlerini açıkladılar. Ölçen, atamalara ve özlükişlerine siyaset karıştırılmasının ordu morali üzerinde olumsuz etkiyapabileceğini söyledi. MSP'li Battal ise, «Orduda hiyeraşik düzenbozulmalıdır» dedi.

7- Trabzon CHP Milletvekili Ertöz Vahit Suiçmez, Başbakan tarafından yanıtlanması isteğiyle, Dördüncü Beş Yıllık Plân konusundabir soru önergesi verdi.

8- Elektrik Mühendisleri Odasınca yapılan açıklamada, EnerjiBakanı Kâmran İnan'ın son basın toplantısında söyledikleri eleştirildive «Enerji bunalımının kış mevsiminde daha da artacağı» öne sürüldü,

9- Tüm Kamu Personeli Haklarını Koruma Kuruluşları Konfederasyonu Genel Başkanı Sakıp Hiçerimez, düzenlediği basın toplantısında, kamu personelini tüzük ve yönetmelikleri uygulayarak direnişeçağırdı.

10- Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığına, Müsteşar Muavinlerinden Latif Gökçek getirildi. Gökçek'in atanma kararnamesi Resmî Gazetede yayınlandı.

11- Ağır Sanayi projelerinin genel gerçekleşme oranının yüzde8.72 olduğu saptandı.

12- Afyon - Uşak karayolu üzerinde, kimliği belirlenemiyen silahlı5 kişi bindikleri otobüsün şoför ve yolcularını soyup kaçtıtar.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazlarında 10kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

14- TSYD Ankara Şubesince düzenlenen 4’lü Turnuvayı, finaldeBursaspor'u penaltılar sonunda 7-6 yenen Ankaragücü kazandı. Orduspor ise Kırıkkalespor'u 5-4 yenerek üçüncü oldu. İzmir'de yapılankarşılaşmada da Altay ile F. Bahçe 2-2 berabere kaldı.

15- Etiyopya Geçici Askeri Yönetim Konseyi Başkanı YarbayMengistu Haile Mariarn yaptığı bir açıklama ile Etiyopya'da genelseferberlik ilân edildiğini bildirdi.

16- Çin Komünist Partisinin 11. Kongresinin sonuçları açıklandı.Yapılan açıklamaya göre, Hua Kuo Feng'in yeniden Çin KomünistPartisi Sekreterliğine seçildiği bildirildi.

Bu nedenle bir konuşma yapan Hua Kuo Feng, ABD ve Sovyetler

Birliğini yeni bir dünya savaşını kışkırtmakla suçladı.

17- FKÖ Lideri Yaser Arafat, Sovyet yöneticileri ile yeni görüşmelerde bulunmak üzere Moskova'ya davet edildi.

18- Atina'da üç gün süren resmi görüşmelerini tamamlayarakBonn'a dönen Alman Dışişleri Bakanı Genscher'in Ortak Pazar'a üyeliği konusunda Yunanistan'a verdiği ümitler Almanya'da aşırı bir tutum olarak yorumlandı.

19- Mısır Hükümeti, Sovyetler Birliğinden sonra Çekoslavak'ya dapamuk ihracatını durdurdu. Mısır Hükümetinin, bu kararı Çekoslovakya'nın Mısır'a Sovyetler Birliği'nin baskısı sonucunda tank satışınıdurdurması üzerine aldığı bildirildi.

20- Pekin'e resmi ziyaret için giden ABD Dışişleri Bakanı CyrusVance, Tokyo'ya Uğrayarak Japon yetkilileri ile görüştü.

21- Meksika «Petrol Ulusal idaresi» Genel Müdürü Diaz Serrano,Chiapas ve Tabasco eyaletlerinde, dünyanın en büyük üekeleri arasında sayılabilecek petrol yatakları bulunduğunu açıkladı.

22- «Gezgin 2» uzay gemisinde, fırlatıldıktan bir saat sonra televizyon kameralarında baş gösteren arıza giderildi. Aracın normal birçalışma düzenine girdiği bildirildi.

22 Ağustos 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, «Irk Ayırımına Karşı MücadeleDünya Konferansının Lagos'ta çalışmalarına başlaması dolayısıylakonferansa başkanlık eden Nijerya Dışişleri Bakanı Joseph Garba'yabir mesaj gönderdi. Demirel, Türkiye'nin BM'nin sömürgecilik ve ırkayırımı konusundaki bütün kararlarını ve sömürgeciliğe karşı kurtuluş hareketlerinin mücadelelerini desteklediğini bildirdi.

2- Koalisyonu oluşturan partilerin liderleri bir toplantı yaparakkoalisyon içi sorunları görüştüler.

3- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul toplanarak kamu iktisaditeşekküllerinin yatırım ve finansman durumlarını incelemeye devametti. Bu arada Uluslararası Kalkınma Bankasının, Türkye'ye 70 milyondolar kredi verdiği de açıklandı.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan, Keban'dansonra Gökcekaya Hidro-Elektrik santralinde de bir arıza meydanageldiği açıklandı. İnan, «Gökçekaya'daki arızanın hafta sonuna kadar giderilmesi için çalışıldığını» bildirdi.

5- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'agelen Ulaştırma Bakanı Yılmaz Ergenekon bir soruyu cevaplarken,«Hiç bir meselenin tek çaresini fiat artışı şeklinde görmüyorum» dedi.

6- Orman Bakanı Sabahattin Savcı, Orman Bölge Başmüdürüve Müdürleri toplantısında yaptığı konuşmada «Anayasamız gereğiyanan orman alanı hiç kimseye verilmeyecektir. Yanan alanlar tekrarağaçlandırılacaktır» dedi.

7- Turizm ve Tanıtma Bakanı İskender Cenap Ege İstanbul'daturizmle ilgili incelemelerde bulundu.

Bakan, gazetecilerin «Anarşik olayların turizm üzerindeki etkisi»konusundaki bir sorusuna, «1 Mayıs Olayı Türk turizmine menfi etkiyaptı» dedi.

8- 58. Dönem Kaymakamlık Kursu'nun başlaması nedeni ile birkonuşma yapan İçişleri Bakanı Korkut Özal «İdare dünya şartlarınauymayınca anarşi bu hale geldi» dedi.

9- Burdur Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Otan hakkında rüşvetaldığı gerekçesiyle bir soruşturma açıldı.

10- İstanbul Valisi Namık Kemal Şentürk yaptığı basın toplantısında çeşitli saldırı ve soygunları düzenleyen beşi kız yirmibaş anarşistin yakalandığını açıkladı.

11- Tekstil işkolunda yetmişbin kişiyi kapsayan Teksif ile Tekstilİşverenleri Sendikası arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde, ücret zammı maddesi hariç, diğer sosyal konular ve ikramiyeler konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

12- Akaryakıt fiyatlarına zam yapılacağının belli olması üzerineATAŞ Rafinerisi üretimini yavaşlattı. Bu arada karayolu taşıma ücretleri de otobüs işletmelerince arttırıldı.

13- Plastik hammaddelerine geçen ay içinde yapılan zam, plastikten üretilen 'bütün malları etkiledi ve fiyatlar yüzde 15-22 oranında arttı.

14- Kolonya fiyatlarına yüzde 30-60 oranında zam yapıldı.

15- Karayolları Genel Müdürlüğüne Kamuran Gürkan getirildi.

16- Libya Arap Cemahiriyesi ile Türk - İş yetkililerinin Ankara'dayapılan görüşmelerinden sonra yayınlanan ortak bildiride, Mısır-Libya çatışması için «Emperyalizmin Oyunu» dendi.

17- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında,8 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

18- Milletlerarası İmar ve Kalkınma Bankası tarafından, DevletYatırım Bankasının finanse edeceği projeler için verilecek 70 milyondolarlık anlaşma, Amerika'nın Colombia eyaletinde Türkiye Cumhuriyeti yetkilisi Asaf Güven tarafından imzalandı.

19- Türkiye'nin Atina Büyükelçisine, bir Ermeni örgütünden gelensaldırı tehdidi üzerine Yunan polisinin Türk Büyükelçiliği çevresindeki güvenlik önlemlerini arttırdığı bildirildi.

20- Libya Devlet Başkanı Albay Muammer Kaddafi, Libya'ya res.mi bir ziyarette bulunmakta olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Oğuzhan Asiltürk'ü kabul etti.

21- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Associated Press Haber Ajansınaverdiği demeçte, Kıbrıs Türklerinin yakın bir gelecekte tam bağımsızlık ilân etmek niyetinde olmadıklarını, fakat zayıf bir merkezi yönetimibulunan parçalanmış bir ada konusunda direneceklerini söyledi.

22- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance'nin dört gün sürecek olanÇin gezisi başladı. Vancs'nin bu gezisinin amacının, yeni Çin yöneticilerinin ABD ile tüm diplomatik ilişkilerin kurulması yolundaki tutumlarını incelemek olduğu açıklandı.

23- İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Dayan Londra'ya gitti.

24- Sovyet Komünist Parti Politbürosu, Sosyalist ülkelerin ortakhedeflerine ulaşabilmeleri için, Doğu Bloku içinde daha yakın işbirliğiçağrısında bulundu.

25- İsrail Hükümeti, işgal altındaki Şeria ırmağının batı yakasındaki üç yeni yerleşme merkezi daha kurulması kararına ilişkin ABD'nin eleştirisini reddetti.

26- Hristiyan sağcılar ile ilerici müslümanlar arasında meydanagelen çatışmada 17 kişinin öldüğü bildirildi.

27- Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Manila'da toplanan Dünya Hukuk Konferansının açılışında yaptığı konuşmada, gecesokağa çıkma yasağının ve uluslararası çapta geziye çıkacak Filipin,lidercî uygulanacak yasakların kaldırıldığını bildirdi.

23 Ağustos 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, şapka devriminin 52. yıldönümü dolayısıyle Kastamonu Valisi Metin Sarıoğiu'na bir kutlama mesajı gönderdi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, zamlar ve enerji kısıtlaması konularına değinerek, «Hükümetinistikrar önlemleri halkı eziyor» dedi.

3- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul toplantısında demir ve çimento zammı görüşüldü.

4- Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan Yabancı Konuklar Köşkünde İslam ülkeleri büyükelçileri onuruna biriftar yemeği verdi. Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan yemekteyaptığı konuşmada, Müslümanlığın kardeş dini olduğunu, Türkiye'ninisrail'in son tutumunu protesto ettiğini söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Sadettin Bilgiç, CHP Genel SekreterYardımcısı Hasan Işık'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığına yapılacakatamayla ilgili olarak verdiği demeci yanıtlayarak, «GenelkurmayBaşkanının önerdiği 'bütün atamalar Cumhurbaşkanına sunuldu»dedi.

6- Sosyal Güvenlik Bakanı Turhan Kapanlı, eski ve yeni işçiemeklileri arasındaki aylık ve gelir dağılımının bir komisyon tarafından incelendiğini bildirdi.

7- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Cağlayangil'in konuğu olarakiki haftadır Türkiye'de bulunan Belçika eski Dışişleri Bakanı PierreHarmel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından kabul edildi,

8- Orman Bölge Başmüdür ve müdürlerinin olağanüstü toplantısı sona erdi Toplantının sona ermesi nedeniyle bir konuşma yapanOrman Bakanı Sabahattin Savcı, Bakanlığın kurulmasından bu yanaOrman Yüksek Danışma Kurulunun ilk defa toplanacağını belirtti.

9- İETT tarafından İstanbul'da elektriğe istenen zam teklifi.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ortalama yüzde yirmikabul edilerek yürürlüğe girdi.

10- DP Genel Başkan Yardımcısı Konya Milletvekili Faruk Sükanverdiği demeçte, «Yunanistan'ın Ege'de; karada, denizde ve havadaTürkiye'nin güvenliğine ve hükümranlık haklarına karşı ihdas ettiğifiili durum ve tecavüzlerin ortadan kaldırılması için, hükümetin Bir.leşmiş Milletler, NATO, Avrupa Konseyi ve Latıey Adalet Divanı nezdinde ciddi ve ısrarlı teşebbüslerde bulunmasını zaruri görmekteyiz»dedi.

11- TÜB-DER Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Arslan yaptığıaçıklamada, «Devre kaybına uğrayan öğrencilerin kayıpları giderilmeli» dedi.

12- Sanayi Odaları Birliği Başkanı Sakıp Sabancı, Başbakan vebütün hükümet üyelerine «Sanayiin Güncel Sorunları İle İlgili Görüşler» adlı raporu verdiklerini açıkladı. Raporda, dış borçlanma içingörüşmelere hemen başlanması, başta akaryakıt olmak üzere fiyatsübvansiyonlarından vazgeçilmesi, bedelsiz ithalatın kaldırılması gibi istekler yer aldı

13- Tekstil ürünlerinin toptan fiyatlarına yüzde 7 ile yüzde 39,2oranında değişen zam yapıldı.

14- Ankara ve Eskişehir'de iki öğrenci ve bir polis vuruldu.Bağdat-İstanbul seferini yapan yolcu otobüsü Savur ilçesinin

Hop geçidi mevkiinde silahlı yirmi kişi tarafından soyuldu.

15- Yurdun çeşitli yerlerinde çıkan orman yangınları bu kez İstanbul'a sıçradı. Ayazağa'daki Fatih ormanının batı bölümünde başlayan yangın tehlikeli boyutlara ulaştı.

16- KTFD Başkanı Rauf ÛenKtaş «Milliyet» gazetesine verdiğidemeçte «Rum Cumhurbaşkanı dünyaca onaylanırsa Federe devletinsınırlarını kapayacağız dedi.»

17- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazlarında27 kişi öldü, 45 kişi yarlandı.

18- Dört günlük resmi bir ziyaret için Çin Halk Cumhuriyetine giden ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Cin Dışişleri Bakanı HuangHua başkanlığmaaki bir Cin heyeti ile bir görüşme yaptı. Vance ABD'nin Asya ve Avrupa politikası hakkında Çin yetkililerine bilgi verdi.

Görüşmede Cin yetkililerinin, ilişkilerin normale dönmesi içinABD'nin Milliyetçi Çin'le bütün ilişkilerini kesmesini istedikleri bildirildi.

19- Cin Komünist Partisi 11. Kongresinde kabul edilen yeni anayasanın ayrıntıları ile ilgili açıklamalar yapıldı. Buna göre parti disiplini sertleştirildi.

20- Pakistan'ın eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli GeneralGül Hasan Lahor'da düzenlediği basın toplantısında, devrik başbakan Zülfikâr Ali Butto'yu orduyu siyasete alet etmekle suçladı.

21- Fransa Dışişleri Bakanı Louis de Guirignaud, Güney Afrika'nın nükleer denemeye hazırlandığına ilişkin haberler alındığını, böylebir patlamanın Güney Afrika'da barış umudunu ortadan kaldıracağını söyledi.

22- Etyopya'nın Güneydoğu Ogaden'in bağımsızlığı için savaşanve Somali tarafından desteklenen Batı Somali Kurtuluş CephesiOgaden bölgesinin yüzde 97'sini ele geçirdiklerini öne sürerken, Etyopya Devlet Başkanı Haile Mariam Somali birliklerine karşı yenive geniş kapsamlı bir saldırıya hazırlandıklarını açıkladı.

23- İran Şahı Muhamed Rıza Pehlevi beş günlük resmi bir ziyarette bulunmak üzere Polonya başkenti Varşova'ya gitti.

24- Hindistan'ın eski Savunma Bakanı Bansı Lal'ın tutuklandığıbildirildi.

24 Ağustos 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, 26 Ağustos Türk Silahlı Kuvvetleri günü dolayısıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar'a gönderdiği kutlama mesajında, «Kahraman ordumuz milletinöz varlığıdır» dedi.

2- Koalisyon İşlerlik Komitesi, Başbakan Süleyman Demirel'inve koalisyonu oluşturan öteki parti liderlerinin ayaküstü demeç vermekten kaçınmaları konusunda tavsiye kararı aldı ve bu karar uygulanmaya başlandı.

3- Turizm ve Tanıtma Bakanı iskender Cenap Ege, «Tercüman»gazetesine verdiği demeçte, ileriye dönük bir çalışma programı üzerinde durulduğunu açıklarken «Turizm Bakanlığının yatırımcı birbakanlık olarak faaliyet göstermesi, Türk turizmi için kurtuluş yoludur. Aksi takdirde Türk turizmi dar boğazlarda bocalama devresinidaha uzun yıllar muhafaza eder» dedi.

4- Sivas'ta 15 kişi bağırsak enfeksiyonundan öldü. Sağlık veSosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek Ankara'da bir açıklama yaparak bağırsak enfeksiyonlarının kolera ile ilgisi olmadığını söyledi.

5- İstanbul'da son 24 saat içinde meydana gelen yedi ayrı orman yangınında, 1500'den fazia orman yandı.

Orman Bakanı Sabahattin Savcı, yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen 122 orman yangınının söndürülmesine çalışıldığını söyledi.

AP milletvekili Hilmi İşgüzar'da İstanbul'da verdiği demeçte, kasten orman yakanların ölümle cezalandırılmasını istedi.

6- AP Genel Sekreteri ve Milli Eğitim Bakanı Nahit Menteşe,»Günaydın» gazetesine verdiği demeçte, siyasi partilerin demokratiksiyasi hayatın vazgeçilmez unsurları olduğuna değinerek, «Partilerarası diyalogun güçlenmesi gerekir» dedi.

7- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Nevzat Kösoğlu, Ankara'daverdiği demeçte, Türk ekonomisinin bugün zorluklar karşısında bulunduğunu, ancak Türk devletinin de bu zorluklan yenmek kararındaolduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i de eleştirenKösoğlu, «Türkiye iflas ediyor demek Ecevit'i iktidara getirmez» dedi.

8- CHP'li Burdur Belediye Başkanı Hüseyin Oîan rüşvet aldığıiddiasıvla tutuklandı.

9- Tarım işleri ile ev hizmetlerinde çalışanların Sosyal Sigortalar kapsamına alınmasını öngören yasa, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Türk-iş, artan fiyatlar karşısında işçilerin zor duruma düştüğünü belirterek, asgari ücret komisyonunun zamanından önce toplanmasını Çalışma Bakanlığına resmen başvurarak istedi.

11- Artvin'de meydana gelen bir çatışmada Osman Küçük adlılise öğrencisi öldürüldü. Sivas'ta da karşıt görüşlü gençler arasındaçıkan çatışmada 3'ü ağır 4 kişi yaralandı.

İzmir'de bir trafo merkezi ile Karşıyaka'da Tekel deposuna patlayıcı madde atıldı, Hüseyin Akpınar adlı çöpçü ağır yaralandı.

12- Yapı ve Kredi Bankasının Okmeydanı şubesini soyan silahlıkişiler, Cemalettin Bala adlı bir polisi öldürdüler, Fevzi Çakmak Şenocak, Engin Aksan ve Nedim Karaöz adlı polisleri de yaraladılar.

13- Yurdumuzun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 52 kişi yaralandı.

14- ABD Başkanı Jimmy Carter, düzenlediği basın toplantısında.İsrail'in Şeria nehrinin batı yakası ve Gazze bölgesinde işgal altındaki topralkarda yerleşme merkezleri kurmasını Orta Doğu barışı içingereksiz bir engel olarak gördüğünü açıkladı. Carter toplantıda Güney Afrika sorununa da değindi ve Zambiya'nın başkenti Lusaka'daAfrikalı liderler toplantısında tüm tarafları tatmin edecek bir Rodezya barış planı sunacaklarını söyledi.

15- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Teng Hsiao Ping,Pekin'de yaptığı açıklamada, «İdeolojik savaş ikinci plana itilip ekonomik kalkınmaya hız verilecek» dedi.

16- Sri Lanka'da, ada halkının azınlığını oluşturan Tamil kabileleri ile Sri Lanka arasında sürüp giden çatışmalardan sonra hükümet zorunlu göç kararı aldı ve yürürlüğe koydu.

17- Irak Hükümeti, Birleşik Amerika'da üretilen mallara karşıboykot kararı aldı.

18- Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Tito resmi bir ziyaretiçin Kuzey Kore'ye gitti.

25 Ağustos 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Scncar ile haftalık olağan görüşmesini yaptı. Korutürk,Kara Kuvvetleri Komutanı ile ilgili kararnameyi imzalamayacağmıGenelkurmay Başkanına bildirdi.

Cumhurbaşkanı Korutürk, ODTÜ Mütevelli Heyetine yapılan yeni atamalarla ilgili Bakanlar Kurulu Kararnamesini de onaylamadı.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında yaptığı toplantıda, Asayiş Sorununu görüştü. Bu arada gümrüklere terkedilmiş malların tasfiyesine ilişkin tüzüğün yürürlüğe kon.ması kararlaştırıldı.

Öte yandan Maliye Bakanı Cihat Bilgehan, Bakanlar Kurulu toplantısından çıkarken, devalüasyon iie ilgili bir soru üzerine «Paramızın değeri iyidir, devalüasyona gerek yoktur» dedi.

İçişleri Bakanı Korkut Özal'da Bakanlar Kurulu toplantısındançıkarken gazetecilerin sorularını yanıtladı ve anarşik olaylarda azalma olduğunu söyledi.

3- Ankara Belediye Başkanı Vedat Dalokay düzenlediği basıntoplantısında, «Ankara'da kolera vardır. Son 10 günde 34 çocuk rnideve bağırsak hastalığından öldü» dedi. Dalokay, Hükümetin halkı uyarmasını, bir sağlık seferberliği Üân edilmesini ve gerekli önlemlerinhükümetçe alınmasını da istedi.

Öte yandan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek,Türkiye'de kolera olmadığını, sadece bağırsak enfeksiyonu bulunduğunu, bunun için de gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı. Gökçekayrıca, Dalokay'ın sorumsuz sözler söylediğini iddia etti.

4- TRT tarafından düzenlenen «Türkiye'nin Enerji Sorunları»adlı açık oturumda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan,işveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit Narin, CHP Ankara Milletvekili ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı eski Müsteşarı Teoman Köprülüler ile Televizyon Dcire Başkanı Yılmaz Dağdevi.ren konuyu tartıştılar.

Bakan Kamran İnan oturumda, Diyarbakır'ın 23 kilometre kuzeyinde önemli bir petrol damarının bulunduğunu da açıkladı.

5- İstanbul Fatih ormanlarında çıkan yangın tamamen söndürüldü. Üç gün süren yangın sonunda 650 hektarda bulunan 3 milyonağaç yandı. Zararın 2 milyar lira olduğu bildirildi.

6- İki ülke arasında temaslar yapmak üzere bir süredenberi Türkiye'de bulunan Libya Arap Cemahiriyesi Halk Konseyi Üyeleri, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Mısır - Libya arasındakiilişkiler konusunda da geniş bilgi verdiler.

7- Konya'nın Tekel Satış deposu, kimlikleri belirlenemeyen maskeli 4 kişi tarafından soyuldu.

8- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 39 kişi yaralandı.

9- Yunanistan, Türkiye'de kolera olduğu gerekçesiyle, Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla bir genelge yayınladı ve Türkiye'den gelecek yolcuların sıkı denetimden geçirilmesini duyurdu.

10- Kıbrıs Rum Yönetimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'niTürkiye'nin Kıbrıs'ta Birleşmiş Milletler kararlarını ihlale devam etmesi yüzünden acil olarak toplantıya çağırdı.

11- INTERNATIONAL HERALD TRİBÜNE Gazetesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kamran İnan ile ilgili bir makale yayınladı. Yazıda, İnan'dan «Demirel'in AP'de yükselen yıldızı» olarak söz edildi

12- Batı Almanya eski Başbakanı Willy Brandt, Hamburg'la yayınlanan haftalık HABER Dergisine yazdığı bir yazıda, ABD BaşkanıCarter'in bazı Batı Avrupa Siyaset adamlarının etkisinde kalarak,Doğu-Batı yumuşamasını tehlikeye düşürücü bir politika izlediğini belirtti.

13- Mısır Devlet Başkanı Yardımcısı Hüsnü Mübarek ile İskenderiye'de yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayanFKÖ Lideri Yaser Arafat, FKÖ'nün Amerika ile bir diyalog kurmaktan yana olduğunu söyledi.

26 Ağustos 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Kara Kuvvetleri Komutanlığına Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Ali Fahri Esener'i getiren kararnameyi ikinci kez reddetti.

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile görüştükten sonra istanbul'da bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Süleyman Demirel,en geç bir ay içinde elektrik kısıntısının kalmayacağını belirtti. Devalüasyon ve Ödemeler Dengesi konularına da değinen Başbakan Demirel, «Türk halkının ve ekonomisinin yaran ne ise, o yapılacaktır.Devalüasyon tartışmaları 400 milyon dolar ithalât zayiatına sebepoldu» dedi.

Başbakan Süleyman Demirel ayrıca, anarşik olaylar ve bağırsak enfeksiyonu konularına da değindi.

3- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul yaptığı toplantıda, yapılacak olan zam konularını ve ekonomik tedbirleri görüşmeye devam etti.

4- Gelişme halindeki ülkelerce oluşturulmaya çalışılan yeni ekonomik düzen çabalarının bugünkü durumu ve bunlar karşısında Türkiye'nin tavrını saptamak üzere, Dışişleri Bakanlığında Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil başkanlığında bir toplantı yapıldı.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek, gazetecilere yaptığı açıklamada, «İstanbul'da dizanteri ve tifo salgını vardır.Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, klorlama ve aşılama çalışmalarını sürdürmektedirler» dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan, resmi bir ziyarette bulunmak üzere Irak'a gitti.

7- Suudi Arabistan Büyükelçiliğinden açıklandığına göre, Hacıadaylarından Suudi Arabistan'da alınan ücretlere zam geldi.

8- Silâhlı Kuvvetler Günü, bütün yurtta törenlerle kutlandı.

9- İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Salih Bora, basına yaptığı açıklamada, yapılan operasyonlar sonucu «Türkiye Halk KurtuluşPartisi Cephesi» ne bağlı «Acilciler» gurubunun militan kadrosununele geçirildiğini ve bu durumda «Acilciler» gurubunun Türkiye'de ortadan kaldırılmış olduğunu bildirdi.

10- TRT Haber Dairesinin ilk Başkanı Csmal Aygen Ankara'daöldü.

11- Türkiye iş Bankasının kurulusunun 53. yılı kutlandı.

12- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

13- KTFD Dışişleri Bakanı Vedat Çelik, Güvenlik Konseyi toplantısına katılmak üzere New York'a gitti.

14- Amerikan Kongresine Kıbrıs konusunda bir rapor sunan ABDBaşkanı Carter, Kıbrıs'ta hiçbir önemli gelişme olmadığını bildirdi.

15- ABD Savunma Bakanlığı bir açıkiama yaparak, İran'a silâhsatılmasına ilişkin Başkan Carter'in izlemiş olduğu projenin, Kongreye sunulduğunu bildirdi.

16- Amerikan iş dünyasının haftalık BUSİNESS WEEK Dergisi,kalkınmakta olan bazı ülkelerin mali durumlarını konu eden bir yazısında, özellikle Türkiye ve Peru'nun mali bir çıkmaz içinde bulunduklarını belirtti.

17- Atlantik İttifakı Derneği Temsilcilerinin Reykjavik'te yaptıkları yıllık toplantıda konuşan NATO Genel Sekreteri Joseph Luns,nötron bombasının hizmete girmesi ile bir saldırı olasılığının azalacağını ve nükleer silâh kullanılması tehlikesinin sınırlanacağını söyle-

18- Filistin Kurtuluş Örgütünün Merkez Konseyi Şam'daki çalışmaları sonunda yayınladığı bildiride; ABD'nin Ortadoğu sorunundaki arabuluculuğunu reddetti.

19- Güneydoğu Asya ülkelerini ziyaret etmekte olan JaponyaBaşbakanı Takeo Fukuda, Tokyo'nun yeni siyasal sorumluluklar üstlenmeye hazır olduğunu ve bundan böyle batı yanlısı Güneydoğu Asya ülkelerinde siyasal ve ekonomik istikrarın korunması için çabaharcayacaklarını söyledi.

20- Rodezya sorununa çözüm bulmak için hazırlanan ABD - İngiltere ortak plânı, hem siyahlar, hem de beyaz ırkçı azınlık iktidarmcareddedildi.

21- Portekiz Hükümeti, ekonomik bunalımı azaltmak için aldığısert önlemleri yürürlüğe koydu.

22- Suriye Hükümeti, ülkede kolera görüldüğünü Dünya SağlıkÖrgütüne bildirdi.

27 Ağustos 1977

1- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul içinde birçok mal ve hizmetlere zam yapılmasını öngören «İstikrar Önlemleri Paketi» üzerindeki çalışmalarını tamamlayıp, hazırladığı raporu Bakanlar Kuruluna sundu,

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş,HERGÜN gazetesine verdiği demeçte; ekonomik ve siyasal durumailişkin görüşlerini açıkladı. Türkeş, «Hükümetin üç ayrı politikasıolursa, Koalisyon ortadan kalkar» dedi.

3- Çalışma Bakanı Fehmi Cumalıoğlu basına yaptığı açıklamada, Ücret ve fiyatların dondurulması, ekonomiyi disiplin altına alacak tedbirler paketi içindedir» dedi.

4- Dışişleri Bakanlığının Ankara'da düzenlediği ve Türkiye'ninAET, NATO, OECD ve bazı Avrupa ülkeleri nezdindeki temsilcilerinin katıldığı toplantıya sunulan raporda, Türkiye'nin Ortak Pazar'daortaklık statüsünden vazgeçmesi, ya da toplulukla ilişkilerinde köklü değişiklik yapılması istendi.

5- Anarşik olaylarla ilgili bilgiler almak üzere İstanbul'a gideniçişleri Bakanı Korkut Özal, Valilik ve Emniyet Müdürlüğünde iki ayrı toplantı yaptı.

Korkut Özal, istanbul Valiliğinden ayrılırken yaptiğı açıklamada, «devlet, devlete çarpmak isteyenlere kaya gibi sert, vatandaşakarşı ipek gibi yumuşak olacaktır» dedi.

6- CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Üstündağ, Ankara'da verdiği demeçte «Cephe iktidarı, anarşinin gerçek kaynağıdır» dedi.

7- Eminönü İskelesine demirli Denizcilik Bankasının Rumelihisarı Yolcu Vapuru, makina dairesinde çıkan yangın sonucu kısmen yandı.

8- İstanbul Göztepe'de bir eve baskın yapan polislerle, bankasoyguncuları oldukları sanılan kişiler arasında çıkan silâhlı çatışmada bir kişi öldü, Birinci Şube Ekip Amirlerinden bir Başkomiser deyaralandı.

9- Afyon'un kurtuluşunun 55. yıldönümü törenlerle kutlandı.

10- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

11- Türkiye Birinci Liginde Fenerbahçs Samsunspor'u 2 -1 yendi.

12- Federal Almanya'da çalışan Türk işçilerinin 10 milyar Markaulaşan işçi emekli keseneklerinin Türkiye'ye transfer edileceğineilişkin haberler üzerine bir açıklama yapan Federal Almanya ÇalışmaBakanlığı Müşaviri Alfred Schwarz, «sözkonusu 10 milyar Mark, bende ve Bakanlığımda yoktur» dea'i.

13- ABD Başkanı Carter'in Savunma Bakanlığına verdiği biremirle, gelişen Sovyetler Birliği gücü karşısında ABD'nin NATO'yamaddi katkısının arttırılmasını istediği açıklandı.

14- Amerikan Silâh yapımcıları, Sovyetler ve Varşova Paktı kuvvetlerinin Avrupa'daki tank üstünlüğünü gözönünda bulundurarak,özellikle tanklara karşı etkili tek kişilik yeni bir uçak geliştirdiler.

15- Moskova Radyosu son yayınında, Türkiye'de Komünist Partisine özgürlük isteğinde bulundu.

16- Yunanistan Savunma Bakanı Averof, Parlâmentoda yaptığıkonuşmada, bugünkü koşullar altında kadınların askere alınmalarının zorunlu duruma geldiğini söyledi.

17- Mısır'da yayınlanan EL HAVRAM Gazetesinin yaptığı açıklamaya göre. Mısır Dışişleri Bakanı İsmail Fehmi, ABD ile FKÖ arasında bir görüşme yapılması için arabuluculuk çabasına girişti.

28 Ağustos 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit. İzmir'de yayınlanan «Demokrat İzmir» gazetesine verdiği öze! demeçte, MHP ile CHP'nin resmi bir konuşması olmadığını, bu parti ile ortaklık kurma olanağınındüşünülmediğini söyledi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan, haftalık «7Gün» dergisinin sorularını yanıtlarken, ekonominin disiplin altınaalınması gerektiğini ve genel istikrar plânı yapılmasının zorunlu olduğunu ifade ederken, «yalnız başına zam bir çare değildir» dedi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Cengiz Gökçek, İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'de kesinlikle kolera vakasıyoktur. Bağırsak enfeksiyonu vardır. Buda geçen yıllara oranla azdır»dedi.

4- Orman Bakanı Sabahattin Savcı İstanbul'da yaptığı bir açıklamada, orman yangınlarının 300 milyon lira zarara yol açtığını söyledi.

5- TİP il temsilcilerinin Ankra Çağdaş Sahne'de düzenledikleritoplantıda konuşan TİP Genel Başkanı Benice Boran, «Bugün görünür bir gelecekte CHP iktidarı yoktur. Böyle bir olasılığı CHP kendieiiyle yitirmiştir. MC'nin yürütemeyeceği, sorunları çözemeyip çökeceği iddiaları da gerçekçi bir tahmin olmaktan çok bir özlemin dilegetirilişidir» dedi.

6- Emekli Sandığının Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlanmasıkararlaştırıldı ve konuyla ilgili olarak hazırlanan kararname Cumhurbaşkonı'nm onayına sunuldu.

7- Nusaybin'de devrimci gençliğin «pahalılığı protesto» yürüyüşünde olaylar çıktı. Ramazan Başak adlı bir işçi öldü, 15 kişi deağır yaralandı.

8- TÜS-DER Ankara Şubesi Başkanı Mehmet Kahraman yaptığı açıklamada, Türkiy3'de kolera olduğunu öne sürdü.

9- İş Bankası tarafından üç ayda bir yayınlanan bültenin sonsayısında ekonominin genel durumu değerlendirildi, sanayi ürünleri piyasalarının genellikle canlı bir seyir takibettiği belirtildi,

10- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü,9 kişi yaralandı.

11- Türkiye 1. Liginde Galatasaray Zonguldakspor'u 1 -0, Diyarbakırspor Beşiktaş'ı 2 - 0 yendi, Trabzonspor Mersinidmanyurdu 0 - 0berabere kaldı.

12- Amerika'da yayınlanan çeşitli gazetelerin başyazarlarıyla görüşen ABD Başkanı Jimmy CARTER, bu yıl sonuna kadar Orta Doğu'da barış olmazsa bu durumun ABD ve dünyanın çeşitli ülkelerindedüş kırıklığı yaratacağını söyledi.

13- Sovyetler Birliği, Kıbrıs sorununun çözümü yolundaki girişimlerde daha faal rol oynaması için Atina tarafından yapılan bir çağrıyı reddetti.

14- Polonya'nın Sopot şehrinde düzenlenen uluslararası şarkıyarışmasının plâk şirketleri bölümünde Ayla Algan birinci oldu.

15- Etyopya ile Somali arasında Ogaden bölgesinde çarpışmalarsürerken, Etyopyalı iki bakanın Devlet Başkanı Mengistu Haile Manamile aralarında çıkan anlaşmazlık sonucu ülkeden kaçtıkları bildirildi.

29 Ağustos 1977

1- 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Başbakan, siyasi partiliderleri ve Genelkurmay Başkanı birer kutlama mesajı yayınladılar.Başbakan Süleyman Demirci mesajında; «Türkiye Cumhuriyeti huzur,barış ve güven içinde ileri ve medeni memleketler seviyesine ulaşmayı başaracaktır» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Ecevit'de mesajında, KKA'ya atama yapılmamasını, Millî Güvenlik Kurulunun altı aydır toplanamamasını veordudaki bazı önemli atomların aksamasını eleştirdi.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Süleyman Demirci'm başkanlığında toplanarak, Bakanlıklararası Ekonomik Kurulun hazırladığı istikrar önlemleri paketini görüşmeye başladı.

4- Köy ve mahalle muhtarlarına maaş bağlanması hakkındakikanun teklifi, Cumhuriyet Senatosunda yasalaştı.

5- KKK'ya ataması yapılan ancak Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından kararnamesi iki kez hükümete geri verilen 3. OrduKomutanı Org. Ali Fethi Esener istifa etti. Bu arada 1.2.3. Ordu Komutanlılkarma hükümetçe yeni atamalar yapıldı. 1. Ordu Komutanlığına Org. Nurettin Ersin, 2. Ordu Komutanlığına Org. Vecihi Akın, 3.Ordu Komutanlığına Mahmut Ülker atandı.

6- Türkiye - İsveç Sosyal Güvenlik Sözleşmesi görüşmeleri İstanbul'da başladı. Sosyal Güvenlik Bakanı Turhan Kapanlı yaptığıkonuşmada, «İsveç Türk işçilerinin haklarını transfer edecek» dedi.

7- İstanbul'da bakanlığı ile ilgiii incelemelerini bitiren İçişleriBakanı Korkut Özal yaptığı basın toplantısında, trafik kazalarındaölüm oranının yüksek olmasına dikkati çekti ve «Trafik yasasını çıkartmadık, sorumluyuz» dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan Irak'tan döndü gezisiyle ilgili bir açıklama yapan İnan, TPAO'nun Irak'ın kuzeybölgesinde petrol araştırmaları yapacağını, İskenderun limanının Orta Doğu'nun ihtiyacını karşılayacak şekilde genişletilmesi için görüşbirliğine varıldığını ve Irak'ın her yıl Türkiye'den 450 bin ton buğdayalmak istediğini söyledi.

9- Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunç, hükümetin, işçi ücretlerinin durdurulması için çalışmalar yaptığı yolundaki açıklamayı eleştirdi ve «Hükümetin işçi düşmanı olduğu bir kere datıg ortaya çıkmıştır» dedi.

10- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Rafet İbrahimoğlu ANKA ajansına yaptığı açıklamada, hükümetinyaptığı ve yapmayı kararlaştırdığı yeni zamların yapılması zorunlusosyal bir ayarlama olduğunu söyledi.

11- İktisadi Kalkınmayı Vakfı adına bir konuşma yapan Prof. Vural Savaş, AET'nin; «Türkiye, AET'den isteklerini saptamadı» yolundaki iddiasının yanlış olduğunu belirterek, «Aslında AET Türkiye'yioyalıyor» dedi.

12- Antalya'da ANT birliğine bağlı iplik fabrikasında, AP'li veMHP'li işçiler çatıştı. 4'ü ağır 13 'kişi yaralandı.

Malatya, İzmir ve İstanbul'da meydana gelen olaylarda da 5 kişi yaralandı.

13- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 29 kişi öldü,30 kişi yaralandı.

14- KTFD Başkanı Rauf Denktaş Lefkoşe'de yaptığı açıklamada,BM Güvenlik Konseyinin Maraş'la ilgili olarak olağanüstü bir toplantıya çağrılmasının gayri ciddi bir tutum olduğunu söyledi.

15- Amerika'da yayınlanan «Time» dergisi Türk ekonomisinin iflâsın eşiğinde olduğunu iddia ederken, «İnternatiönal Herald Tribüne» gazetesi aynı iddiayı tekrarladı ve «Türkiye ekonomik, politikgüçlüklerini ancak CHP-AP koalisyonu ile çözümleyebilir» dedi.

16- ABD Başkanı Jimmy Carter, Çin'i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Cyrus Vance'den geziye ilişkin bilgi aldıktan sonra yaptığı açıklamada, gezinin iki ülke arasında tam diplomatik ilişkilerin kurul-

ması yönünde iyi bir başlangıç olduğunu, ancak Amerika'nın Pekinile tam diplomatik ilişki kurmaya hazır olmadığını söyledi.

17- Mısır ile Libya, aralarındaki sorunları çözmek için iki ülkesınırında bujunarı Sellum kasabasında görüşmelere başladılar.

18- İsveç Hükümeti, ekonomik istikrarı sağlamak için Batı Avrupa ülkeleri arasında kurulan Ortak Para Sistemi SNAKE'den. çekilrdiğ'ni ve para birimi olan kronu yüzde on devalüe ettiğini açıkladı.Norveç ve Danimarka hükümetleri de para birimlerini bazı Avfupa paraları karşısında yüzde beş devalüe ettiler.

30 Ağustos 1977

1- 30 Ağustos Zafer Bayramı bütün yurtta törenlerle kutlandıİstanbul'daki törene katılan Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk yayınladığı mesajda, «Atatürk orduyu politika dışında tutmaya özen gösterirdi» dedi.

CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'deki törenlere hastaolduğu için katılmadığını söyledi ve «Törene katılmak için kendimizorlamak da içimden gelmedi» dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, CHP Genel Başkanı BüientEcevit'in 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı ve KKK'naatama yapılmaması, Millî Güvenlik Kurulunun toplanamamasını eleştirdiği mesajına cevap olarak verdiği demeçte Eçevit'i eleştirdi ve«En gereksiz işler için tayin yapan CHP Genel Başkanı, bugün önemli gördüğü KKK'na neden atama yapmamıştır» dedi.

3- Bakanlıklararası Ekonomik Kurul toplantısında pamuk ve ayçiçeği taban fiyatları tesbit edildi.

4- Orgeneral Kenan Evren, KKK'na atandı.

5- MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş basına yaptığı açıklamada, Hükümetin, halkın refah içinde olmasına çalıştığını ve zayıfları kollamakta karariı olduğunu söyıedi.Türkeş «Halkı sıkacak, yük altına sokacak zamlardan kaçınırız» dedi

6- Diyarbakır MHP İl Başkanı Ahmet Tektane, Tekel Başmüdürlüğünde yaptığı basın toplantısında, içki fabrikasının solcu militanların kontrolünde olduğunu, bu durumun önlenmesi için gerekeninyapılacağmı söyledi.

7- Edirne'de karşıt görüşlü iki grup arasında çıkan çatışmada,Meslek Lisesi Öğrencisi Ahmet Erikli öldürüldü.

8- Pancar taban fiyatının açıklanmasından sonra verilen fiyatı az gören Konyalı üreticiler, pancar ekimi yapmama kararı aldılar.

9- Çeşmenin ildir köyü yakınlarında yapılan kazılarda. Eritriekentinin tarihine ışık tutan eserler bulundu.

10- Mali Polis, Kumkapı'da Yunan bandıralı gemiden boşaltılan1 milyon değerinde kaçak viski ele geçirdi. «Mare» adlı Yunan bandıralı gemi kaçtı.

11- ««Julio Antonio Mella» adlı ham petrol yüklü bir Sovyet tankeri, İstanbul Boğazından Marmara'ya geçerken Harem açıklarındakaraya oturdu.

12- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 2 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

13- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Hırıstofides, BM G7enelSekreteri Kurt Waldheim ile Rum yönetiminin Güvenlik Konseyiniolağan üstü toplantıya çağırmasını görüştü.

Bu arada BM Genel Sekreteri, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi üyeleriyle temas etmişolduğunu açıkladı.

14- İngiltere'de yayınlanan liberal eğilimli «The Guardian» gazetesi, Kıbrıs'la ilgili başyazısında, sorunun yalnız politik değil ahlâkibir nitelik de taşıdığını öne sürdü.

15- Almanya'nın sesi radyosu, Türk-Yunan anlaşmasının halledilmesi halinde, Türkiye'deki Alman yatırımlarının artacağını belirtti.

31 Ağustos 1977

1- Bakanlar Kurulunun Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında yaptığı toplantıda ele alınan «zam» konusu karara bağlanamadı.

Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada; BakanlıklararasıEkonomik Kurul tarafından hazırlanan genel ekonomik durum ve hükümet programında vaadedilmiş hususların yerine getirilmesi içinalınması gerekli tedbirlerin görüşüldüğü» belirtildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Gazeteciler Cemiyeti YönetimKurulu üyelerini kabul ederek, bir süre görüştü. Başbakan Demirelgörüşmede, basının sorunlarının süratle çözüme ulaştırılacağını söyledi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Kara Kuvvetleri Komutanlığınaatanan Orgeneral Kenan Evren ile Ege Ordu Komutanlığına getirilenOrgeneral Ali Sait Özçivril'e birer kutlama mesajı gönderdi.

4- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kara Kuvvetleri Komutanlığına uzun süre atama yapılmaması ve Millî Güvenlik Kurulununaylarca toplanamaması konusunda Başbakan Süleyman Demirel'inverdiği yanıtı yazılı bir demeçle cevapladı. Ecevit, Başbakan Demirel'in 30 Ağustos törenlerinde Cumhurbaşkanının yerini almasını«gasp ve işgal» olarak niteledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş verdiği bir demeçte, «barış çağrılarına netice alınıncaya kadar devamedeceğiz» dedi.

6- İçişleri Bakanı Korkut Özal, TERCÜMAN Gazetesi muhabiriile yaptığı mülakatta; siyaset adamlarının bir süre anarşi üzerindedurmamaları gerektiğini belirterek, «Yarın tarafsız davranan, meseleye sahip olan, çocuklarımızı birbirimize vurdurtmayacak öğretimözgürlüğünü .sokaktaki huzuru sağlayacak bir idare kuracağım. Bunun karşısına kim çıkarsa, onunla boğuşacağım» dedi.

7- İstanbul'da bazı hastaneleri denetleyen Sağlık ve SosyalYardım Bakanı Turhan Kapanlı, doktorların, hastanelerde tam günçalışmalarının, hasta birikimini önleyeceğini ileri sürdü.

8- Sanayii ve Teknoloji Bakanı Oğuzhan Asiltürk, Libya'ya yapmış olduğu geziden sonra düzenlediği basın toplantısında; Libya'ya31 proje önerdiğini, bunlardan 7 sinin kabul edildiğini belirtti. Asiltürkyatırım toplamı 20 milyar lira olan bu projeler için Libya'nın ortaklık payı olarak 10 milyar liraya yakın döviz vereceğini de söyledi.

9- Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak, çayın ambalajsız satılarak, kilo başına 10 liralık bir ucuzlama getirileceğini açıkladı.

10- Milli Eğitim Bakanlığı Valiliklere birer genelge göndererek,lise ve dengi okullarda anarşik olaylara karışan öğrencilerin, okulla derhal ilişkilerinin kesilmesini istedi.

11- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Sosyalleştirme DairesiBaşkan Yardımcısı Dr. Beyhan Fahir Özipek; Yozgat, Sinop, Ordu veKastamonu'da da sosyalizasyon uygulamasına başlanacağını, böylece sosyalizasyon kapsamına alınan illerin sayısının 36 yi bulduğunu bildirdi.

12- Libya Büyükelçisi Saadettin Abuswerb, İzmir'de yayınlananTiCARET Gazetesine verdiği özel demeçte, «Türk mallarını, dahaucuz olduğu için Türkiye yerine, Avrupa'dan alıyoruz» dedi.

13- İstanbul Sanayii Odası, Sanayii ve Teknoloji Bakanlığınınson olarak 83 projeye yatırım kolaylıkları sağlayan teşvik belgesiverdiğini, bu kuruluşların 12 bin 164 kişilik yeni bir istihdam gücüyaratacağını bildirdi.

14- Ankara'da afiş asan 5T kişi gözaltına alındı.

15- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 7 kişi" yaralandı.

16- KTFD Bakanlar Kurulu, Devlet Başkanı Rauf Denktaş'ın başkanlığında yaptığı toplantıda, Kıbrıs'la ilgili son gelişmeler üzerindedurdu. KTFD Başkanı Rauf Denktaş, UPI muhabirine verdiği özel demeçte, «Kıbrıs sorunundaki güçlükler, ABD'nin Türkiye üzerindeki aptalca ve akılsızca baskısından kaynaklanmaktadır» dedi.

17- Uluslararası Para Fonu (IMF) istatistiklerine göre; Türkiye,İspanya'dan sonra döviz açığı en çok olan ülkeler arasında yer alıyor.

18- Kıbrıs Rum Yönetimi temsilcilerinin talebi üzerine toplananBM Güvenlik Konseyinde, Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı ileYunanistan'daki Büyükelçisi Türkiye'nin tutumunu eleştirerek, Kıbrıs Türk Yönetiminin «Türkiye'nin kuklası» olduğunu iddia ettiler.

19- Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi Başkanı Sprio Kipriyanu, 1978Subat'ına kadar sürecek geçici dönem için tek aday olarak ve seçimsiz «Kıbrıs Cumhurbaşkanı» ilân edildi.

20- ABD Başkanı Carter, Kuzey İrlanda'da barış çağrısında bulundu. Carter'in bu tutumu, İrlanda ve İngiltere'de «yapıcı bir gelişme» olarak karşılandı.

21- Nijerya'da 11 yıldanberi ilk kez seçim yapıldı.

22- Rodezya'da genel seçimler yapıldı. Ülkedeki 6 milyon nüfusun ancak 100 bininin oy kullanma hakkına sahip olduğu bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106