17.7.1977
×

Hakkında

Künye

İletişim

 

TEMMUZ 1977

 

 

1 Temmuz 1977

 

1- Ecevit Hükümetinin programı Millet Meclisi Genel Kurulundagörüşüldü. AP, MSP ve MHP Grupları, yoklamadan sonra Genel Kurul salonunu terkederek görüşmelere katılmadılar.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ileyaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra gazetecilere verdiğidemeçte, «Millet Meclisi üyelerinin son aşamada kendilerine düşenvicdan muhasebesini yapacaklarına, milletin istekleri ve gereksinmelerini gözönünde tutarak oylarını kullanacaklarına güveniyorum» dedi.

 

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin ortak grubundayaptığı konuşmada, «Milletin vermediğini iç ve dış çevrelerden almaya kalkmak millet hükümranlığına inançsızlığın ta kendisidir» dedi.

 

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Hayrettin Uysal, SSK 32. Genel Kurulunun kapanışında yaptığı konuşmada, işçi emeklilik tavanının 6000liradan 3400 liraya çıkarıldığını, Sosyal Sigorta emeklilerinin aylıklarına yüzde 20 oranında zam yapıldığını açıkladı.

 

5- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli, Başbakan Bülent Ecevit'leyaptığı görüşmeden sonra, «Faruk Sükan Ecevit hükümetine güvenoyu verecek» dedi.

 

6- İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sefa Selgeçen, ekonomimizin döviz darboğazından kısa dönemde kurtc'lması için hükümetin bu soruna ivedilikle çözüm getirmesi gerektiğinisavundu.

 

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında15 kişi öldü, 31 kişi yaralandı.

 

8- ABD Başkanı Jimmy Carter Washington'da düzenlediği basm toplantısında, B -1 bombardıman uçaklarının yapımının durdurulduğunu açıkladı.

 

9- Arjantin'de gerillalar bir polis okulunu bastı. Çatışma sonunda 8 gerillanın öldüğü açıklandı.

 

İran, Afrika ülkelerine çeşitli yatırımlarda bulunacağını açıkladı.

 

10- Pakistan'da hafta tatilinin «Pazar» yerine islamî gelenekleruyarınca «Cuma» olması kararlaştırıldı.

 

11- Tokyo'da yapılan 1977 Kainat Güzeli yarışmasını İspanya güzeli kazandı.

 

2 Temmuz 1977

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, düzenlediği basın toplantısında,«baskı, şiddet ve cephecilik taktiğinin T.B.M.M'ne de uygulanacağıanlaşılıyor. Meclis 'koridorunda gazeteciye yöneltilen saldırı, üyeleride hedef alan bir gözdağı izlenimini uyandırmaktadır.» dedi.

 

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin İşçi KollanGenel Merkezi'nin kurulması nedeniyle yaptığı basın toplantısında,AP'nin gayesinin işsizliği kaldırmak olduğunu ve işsizliği kaldırmakiçin kalkınmanın gerektiğini belirtti. Demirel ayrıca, «AP'ye girenherkes vicdan muhasebesini yapmıştır.» dedi.

 

3- MHP Meclis Grubu'nda bir konuşma yapan Genel BaşkanAlparslan Türkeş, partisinin, partiler arasında hiçbir ayrılık gözetmeksizin bir diyalog kurulmasından yana olduğunu belirtti. MHP Genel Başkanı ayrıca, hükümetin Anayasa dışı olduğunu belirterek kırmızı oy vereceklerini açıkladı.

 

4- Ticaret Bakanı Ziya Müezzinoğlu, TARİŞ Genel Müdürü Orhan Daut ve yöneticilerin işlerinden alındığını açıkladı. Bu karara,Orhan Daut ve bir kısım yöneticinin haklarında açılan soruşturmanınsonuca varıldığı da belirtildi.

 

5- DİSK Genel Yönetim Kurulu, başta işçi sınıfı olmak üzeretüm ulusal demokratik güçleri dayanışma birliğine çağırdı. Yapılanaçıklamada, CHP'nin güvenoyu almasının gerektiği ve Lokavtın yasaklanması ile işçi-memur ayrımına son verilmesi görüşleri belirtildi.

 

6- Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı'na yeniden Prof. Dr. Emel Doğramacı seçildi.

 

7- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim KuruluBaşkanvekili Refik Boydur, Madeni Eşya Sanayiindeki grevin ideolojik amaçlarla başlatıldığını iddia etti.

 

8- Malazgirt İlçesine bağlı Doğaltaş köyünde iki aşiretin kavgası sonunda 5'i kadın 19 kişi öldü.

 

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında19 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

 

10- ABD Senatosu, «Neutron bombası»nın yapımı ile ilgili gizligörüşmeler yapıyor.

 

11- Pakistan'da hükümet ve muhalefet sözcüleri tarafından yapılan açıklamada, dört aydır süren siyasi bunalımı sona erdirmek içinyapılan görüşmelerde tam anlaşma sağlandığı belirtildi.

 

12- 49 üyeli Afrika Birliği Örgütünün zirve toplantısı, Gabon'unbaşkanti Livreville'de başladı.

 

13- D. Almanyalı bayan atlet Marlies Oelsner, bayanlar 100 metrekoşuda 10.88 ile dünya rekoru kırdı.

 

3 Temmuz 1977

 

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit tarafından kurulan hükümet, güvenoyu alamadı.

 

Millet Meclisinde yapılan oylamada, 217 üye beyaz güvenoyuverirken, 229 üye kırmızı red oyu, 2 üye de çekimser oy kullandı.

 

2- Başbakan Bülent Ecevit, hükümetin Millet Meclisinden güvenoyu alamaması üzerine Cumhurbaşkanına istifasını sundu. Ecevit, daha sonra düzenlediği basın toplantısında «Türkiye'nin karşıkarşıya bulunduğu iç ve dış ağır sorunlar, uzlaşmayı güncel bir zorunluluk durumuna getirmiştir. Oylama sonucu ne olursa olsun devlet gücü yansız görev yapacaktır.» dedi.

 

3- Güvenoylamasından sonra toplanan AP Grubunda konuşanGenel Başkan Süleyman Demirel, CHP'yi işgal hükümeti olarak suçladı ve «İşgal hükümeti gitti Cumhuriyet hükümeti kurulacaktır» dedi.

 

4- Yüksek Seçim Kurulu, CHP'nin Konya'da alınan seçim sonuçlarına yaptığı itirazı reddetti.

 

5- Güvenoylamasından sonra MSP Grubunda konuşan GenelBaşkan Necmettin Erbakan, CHP hükümetinin programınım eleştirdi.Erbakan «Bu programda maneviyyattan, ağır sanayiden, ve millî harpsanayimden tek kelime bulamadık. Bundan üzüntü duyduk» dedi.

 

6- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Grubundayaptığı açıklamada, Millet Meclisinden güvenoyu alabilecek bir hükümetin çıkabileceğini belirtti.

 

7- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu Millet Meclisindekigüven oylamasından sonra yaptığı açıklamada, «CGP - AP diyalogukurulmalıdır» dedi.

 

8- Ticaret Bakanlığının emri ile görevinden alınan Tariş GenelMüdürü Orhan Daut ve diğer yöneticiler, görevlerine devam edeceklerini belirttiler.

 

9- Orta Avrupa ve Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava kitlesi,yurdumuzu etkisi altına aldı. İstanbul'da şiddetli yağışlar nedeni ileoluşan sel suları 164 konutun zemin katlarını doldururken Meteroloji ilgilileri, son 40 yılda bu şekil şiddetli yağış görülmediğini belirttiier.

 

10- Rodezya Cephe Partisi Başkanı Deş Frost, Başbakan lanSmith'i eleştiren konuşmasından sonra, istifa ettiğini açıkladı.

 

11- Afrika Birliği Örgütü'nün 14. zirve toplantısında bir konuşmayapan Sudan Devlet Başkanı Cafer Numeyri, Rusların Afrika'dekivarlığına karşı çıktığını belirtti.

 

12- İngiltere'de, Parlamento içinde ve dışında yoğun siyasal mücadeleler sonunda, gemi yapım endüstrisi devlet yönetimine girdi.

 

13- Çeşitli ajansların haberlerine göre, Lübnan'da Hıristiyanlar ileFilistin gerillaları arasındaki çarpışmalar devam ediyor.

 

4 Temmuz 1977

 

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Ecevit hükümetinin istifasıüzerine hükümeti kurma görevini, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'e verdi.

 

AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ten hükümeti kurma görevini aldıktan sonra gazetecilereyaptığı açıklamada, güvenoyu alabilecek bir hükümetin kurutmasıiçin çalışacağını bildirdi.

 

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Genelİdare Kurulu toplantısından önce yaptığı basın toplantısında, «Memlekete zaman kaybettirmeyeceğiz» dedi.

 

3- Karadeniz Teknik Üniversitesi Senatosunda yapılan Rektörlük seçimini Prof. Dr. Erdem Aksoy kazandı.

 

4- MİSK Genel Başkanı Ömer Faruk Akıncı, gazetecilere yaptığı açıklamada, «Milliyetçi partilerin biran önce hükümeti kurmalarışarttır» dedi.

 

5- Yurdun çeşitli yerlerinde siyasal nedenlerle çıkan olaylarda,4 kişi tabanca ile vurularak öldürüldü.

 

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında21 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.

 

7- 5 Türk denizcisi, Yunan karasularını ihlâl iddiasıyla Midilliaçıklarında tutuklandı.

 

8- ABD, Lübnan ordusuna kredi vereceğini açıkladı.

 

9- Haiti'nin Brezilya Büyükelçisi, kimliği bilinmeyen kişilerceöldürüldü.

 

5 Temmuz 1977

 

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Genel İdare Kurulutoplantısından ;Sonra yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Senatosu veMillet Meclisi Grupları ile temaslar yapacağını. Genel İdare Kurulunun kendisine bu işlemleri yürütmek üzere tam yetki verdiğini belirtti.

 

2- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, CHP OrtakGrubu'nda, «Bizim dışımızda hükümet kurulabilir ama, bize rağmenhükümet edilemez» dedi.

 

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Genel İdare Kuruluve Meclis Grubunun almış olduğu kararları, «Belli koşullar altındaDemirel hükümetini dışarıdan destekleriz ancak ısrar edilirse koalisyon yapabiliriz» şeklinde açıkladı.

 

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin grubundayaptığı konuşmada, CHP'yi eleştirdi, ayrıca «Ecevit ve CHP, itibarınıkaybetmiştir» dedi.

 

5- «Çırak, Kalfa ve Ustalık Kanunu» ve «Tabii Afetlerden zarargören çiftçilere yapılacak yardımlar hakkındaki kanun» ile ilgili yasalar yürürlüğe girdi.

 

6- Avrupa Kupaları Kur'aları Zürih'te çekildi. Türkiye Ligi Şampiyonu Trabzonspor, Danimarka Şampiyonu Kopenhang 1903 ile;UEFA Kupasında da Fenerbahçe, İngiltere'nin Aston Villa takımlarıile karşılaşacak. Altay'a ise Doğu Almanya'nın Cari Zeiss Jena takımı, rakip oldu. Avrupa Galipleri Kupasında Türkiye'yi temsil edenBeşiktaş, Macaristan'ın Dicsgyor VTK takımı ile karşılaşacak

 

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında6 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

 

8- Pakistan'da Silahlı Kuvvetler yönetime el koydu. BaşbakanZülfikar Ali Butto ve kabine üyeleri ile muhalefetteki 9 partinin oluşturduğu Ulusal Halk ittifakı'nm (ilerleri tutuklandı. BBC muhabirine

 

göre olay, «İktidar ile muhalefet arasında aylardan beri süregelençekişme, ordunun sabrını taşırdı» şeklinde yorumladı.

 

9- İsrail hükümetinin yatırımlar Dairesi, «İsrail'de imal edilenbütün sanayi ürünlerin Ortak Pazar'a gümrüksüz ihraç edileçeği»niaçıkladı.

 

10- Paris'te yayınlanan bir istatistiğe göre, dünyada en çok sigara üreten ülke ABD, en fazla sigara içilen ülke ise Kanada.

 

6 Temmuz 1977

 

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar, Başbakanlık konutunda CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret etti.

 

Ecevit, görüşmeden sonra gazetecilere, «Silahlı Kuvvetlerimizinbazı normal tatbikatlar; var, bunlarla ilgili olarak izahat verdiler vebiz de hükümet olarak görüşlerimizi bildirdik» dedi.

 

2- Hükümeti kurmakla görevlendirilen AP Genel Bakan'ı Süleyman Demirel, partisinin ortak grubunda yaptığı konuşmada, «Uzlaşma aranacaktır. Koalisyon uzlaşma demektir. Uzlaşmanın şartıda makul olmaktır» dedi.

 

3- Türk Silahlı Küvetleri «Ege Tatbikatı» başladı. Deniz, Havave Kara Kuvvetlerimizle, Jandarma birliklerinin katıldığı Ege Tatbikatında, çeşitli harp oyunları ve silahlar denenecek.

 

4- Tariş Genel Müdürü İsmail Ertan yeni görevine başladı.

 

5- MHP Şişli İlçe binasına ve MİSK Genel Başkanı Ö. FarukAkıncı'nın evine atılan patlayıcı maddeler binalarda hasara yol açtı.Olaylarda ölen ya da yaralanan olmadı.

 

6- Yurdun çeştli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında22 kişi öldü, 34 kişi yaralandı.

 

7- AET, Türkiye ile olan ilişkilerinin düzelmesini arzu ettiğinibelirtti.

 

8- Pakistan'da kansız bir darbe ile yönetime el koyan Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı General Ziya Ül - Hak, Silahlı Kuvvetlerinülke çapında duruma hakim olduğunu belirtti. Ayrıca Pakistan'dakitüm siyasal çalışmaların yasaklandığı, ancak Ekim ayında genelseçimlerin yapılabileceği bildirildi.

 

9- Gabon'un Beşkenti Livreville'de yapılan Afrika Birliği Örgütü'nün 14 üncü zirve toplantısı sona erdi.

 

7 Temmuz 1977

 

1- CHP Gensl Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevıt, düzenlediğibasın toplantısında, «Devleti parselleyerek işgal altına alanlar, şimdi hiç sıkılmadan bizim kurmuş olduğumuz hükümeti partizanlıklasuçlamaya kalkışıyorlar» dedi.

 

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, MSP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan ile görüştükten sonra gazetecilere, «Bir hükümet kurmak istiyoruz, bu hükümet koalisyon hükümeti olacaktır.Sayın Erbakan'dan bu hükümete ortak olmasını rica ettim» dedi.

 

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile Çankaya Köşkünde haftalık olağan görüşmesini yaptı.

 

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, hükümeti kurmaklagörevli AP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile görüştükten sonrayaptığı açıklamada, ilke olarak üçlü koalisyona katılacaklarını belirtti.

 

5- 14. Antalya Sanat Şenliği Film Yarışması'nda, «Kara Çarşaflı Gelin» yılın en başarılı filmi seçildi. «En Başarılı Erkek Oyuncu»ödülünü Kemal Sunal, «En Başarılı Kadın Oyuncu» ödülünü ise Semra Özdamar aldı.

 

6- 1 Mayıs olayları ile ilgili duruşma, 2. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı.

 

7- TRT Yurt Dışı Yayınları Dairesi Başkanı Esin Talû Colikkan,Danıştay kararı uyarınca görevine döndü.

 

8- Sabahattin Erman, Futbol Federasyonu Başkanı oldu.

 

9- Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat, «İsrail'de bulunan atombombalarından her biri 1 milyon Mısırlıyı öldürebilecek güçte» dedi.

 

8 Temmuz 1977

 

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile haftalık olağan görüşmesini yapan Başbakan Bülent Ecevit, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin iç ve dışta olağanüstü dönemgeçirdiğini belirtirken şiddet eylemleri nereden gelirse gelsin karşısında olduklarını söyledi.

 

2- Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, hükümetikurmakla görevli AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'e CHP - APkoalisyonu kurulmasını önerdi. Ancak Demirel Ecevit'in önerisinireddetti.

 

3- AP, MSP ve MHP, koalisyon protokolünü hazırlamak ve partilerin genel isteklerini saptamak için genel başkan yardımcıları vegenel sekreterler düzeyinde bir toplantı yaptılar.

 

4- Türk - İş Ankara'da bir bildin yayınlayarak, Teksifin iki aydırSümerbank'ta uygulamakta olduğu grevle ilgili açıklama yaptı velokavt kararı alan Sümerbank işyerinin! eleştirdi. Bildiride ayrıca,grevlerin yaygınlaştırılacağı da belirtildi.

 

5- Elektrik Mühendisliği Dergisi'nin yapmış olduğu bir açıklamaya göre, Türkiye'de Fuel - Oil santrallerinin % 90, linyit santrallerinin ise % 60 oranında dışa bağımlı olduğu belirtildi.

 

6- İstanbul'da Boğaziçi'nin Bebek bölümünde bir Sovyet askeri nakliye gemisi, sis nedeniyle Türk bayraklı bir yatın batmasına neden oldu.

 

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası, Akdeniz Haber Ajansı işyerinde aldığı grev kararını uygulamaya başladı.

 

8- İstanbul ve Ankara'da dört yere patlayıcı madde atıldı. Cankaybı olmayan patlamalar sırasında binalar hasar gördü,

 

9- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazlarında 9 kişi öldü,10 kişi yaralandı.

 

10- ABD'de yılın en büyük eroin kaçakçılığıyla ilgili olarak dörtTürk tutuklandı.

 

11- Almanya'da kaçak işçi olarak çalışan 21 Türk işçisi tutuklandı.

 

12- ABD, ilk Neutron bombası denemesini Nevada'da yaptı. Nevada çölünde patlayan bombanın gücü konusunda bilgi verilmedi.

 

13-Kimyasal silahların yasaklanması konusunda ABD-SSCBgizji görüşmeleri Cenevre'de başladı.

 

14- İngiltere, Ortak Amerika'daki son sömürgesi Belize'yi Guatemala istilasına karşı korumak için bölgeye asker yığarken, ingiliz ve Guatemala hükümetleri temsilcilerinin, Belize'nin geleceğiüzerinde anlaştıkları açıklandı.

 

9 Temmuz 1977

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, düzenlediği basın toplantısında,Türkiye'nin ve demokrasimizin yeni bir cephe denemesine tahammülü olmadığını iddia etti.

 

2- Hükümeti kurmakla görevlendirilen AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, beş gün içinde yapılan çalışmalar hakkında Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e bilgi vererek ancak önümüzdeki haftaiçinde bir sonuca ulaşabileceği kanısında olduğunu söyledi.

 

Hükümeti kurma temaslarına devam eden AP Genel Başkanı Süleyman Demirel CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlunu ziyaret ederek, koalisyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

3- Devlet Bakanı Prof. Kenan Bulutoğlu, Dünya Bankasından,Sinaî Kalkınma Bankasının yatırım projelerinde kullanmak üzere 75milyon dolar kredi sağlandığını açıkladı.

 

4- Ulaştırma Bakanı Erol Çevikçe kuruluşu tamamlayan BursaHava Yolları Şirketine uçuş izni vermedi. Erol Çevikçe, Bursa İli hava ulaşımının THY tarafından karşılanması gerektiğini belirterek,hava ulaşımının özel setör eliyle yapılmasında mahzur görüldüğünübildirdi.

 

5- Millî Eğitim ve Kültür Bakanı Mustafa Üstündağ bir genelgeyayınlayarak, milliyetçi cephe döneminde okullarına devam edemeyen ve bu yüzden sınıfta kalmış gösterilen öğrenciler için 15 Ağustos tarihinden itibaren kısa dönemli kursların başlayacağını ve bukurslar sonunda sınıf seçme sınavlarının yapılacağını bildirdi. Üstündağ Ayrıca, Danıştay'ın, okullarına devam edemeyen öğrencileriçin verdiği iptal kararının uygulandığını da belirterek, ayrı bir genelge ile bu öğrencilerin kesilen burs ve kredilerinin, kesildiği tarihtenitibaren ödenmesini sağladı.

 

6- AP, MSP ve MHP yetkililerinden oluşan «Teknik Komisyon»da üç kişilik bir alt komisyon kurularak taslağın redaksiyonu yapıldı.

 

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş kendisini ziyaret edenbazı öğrenci dernekleri yöneticileriyle yaptığı konuşmada, anarşikolayların sona ermesi için çağrıda bulundu.

 

8- CGP Genel Başkanı Turhan Fayzioğlu verdiği demeçte,«AP - CHP diyalogunun kurulması dikkate değer bir gelişmedir» dedi.

 

9- Eski Cumhurbaşkanlarından Celal Bayar hükümetin kurulması ile ilgili temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

 

10- CHP Malatya Senatörü Hamdi Özer, Ecevit ve Türkeş'e birçağrı yayınlayarak birlikte bir koalisyon oluşturmalarını istedi. CHPve MHP'nin oluşturacağı koalisyon hükümetinin iç barışı sağlayacağını öne sürdü.

 

11- Cumhurbaşkanı Carter tarafından Birleşik Amerika'nın Türkiye Büyükelçiliğine atanmış olan Ronald Spiers, görevine başlamak üzere Ankara'ya geldi.

 

12- Bağımsız Otomobil - İş Sendikası ile MESS arasındaki anlaşmazlık sonucu Ak Kardan ve Makina Tarım işyerlerinde grev karan alındı. Bu arada DİSK'e bağlı Genel - İş Sendikası ile MaltepeBelediyesi ve Maden - İş Sendikası ile Philips ampul fabrikası iş vereni arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. İstanbul Carlton otelinde ise Turizm - İş Sendikası tarafından uygulanan grev taraflarınanlaşması üzerine sona erdi.

 

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında8 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

 

14- Tarans - Alaska petrol boru hattı üzerindeki bir pompaistasyonu şiddetli bir patlama ve bunun sonucu meydana gelen yangın yüzünden kapandı.

 

15- Kuveyt Hava Yollarının, Beyrut - Bağdat seferini yapan yolcu uçağının yönetimini silah tehdidi ile ele geçiren Fatah örgütünebağlı dokuz Filistinli gerilla, uçakta bulunan kırk yolcunun hayatınakarşılık altı Arap ülkesinde tutuklu bulunan toplam üçyüz FilistinliGerillanın serbest bırakılmasını istedi.

 

16- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri ve DevletBaşkanı Leonid Brejnev, Kremlin'de yabancı diplomatlarla barış veistikrar konularında görüşme yaptı. Brejnev, toplantıda yaptığı konuşmada, Sovyetler Birliğinin barışçı olduğu kadar gerçekçi bir siyaset izlediğini açıkladı.

 

17- Portekiz Parlementosu, kırk yıldan sonra ilk kez Meclistengrev yasasını geçirdi. İşverene ve çalışma Bakanlığına en az onsekjz saat önceden haber vermek koşuluyla, işçilere greve gitme hakkıtanındı.

 

18- Zambiya Devlet Başkanı Kenneth Kaunda, Devlet Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, ülkesini beyazların yönettiğiRodezya ve Güney Afrika Cumhuriyetine karşı savunmak zorundakalırsa, dışardan yardım isteyeceğini söyledi.

 

19- Güney Kore'nin başkenti Seul'da sel suları ve toprak kaymaları sonucu 111 kişi öldü.

 

10 Temmuz 1977

 

1- Koalisyonu oluşturacak üç partinin lideri Demirel, Erbakanve Türkeş Meclis'te bir araya gelerek koalisyon protokolü üzerindedeğerlendirme yaptılar.

 

2- Ticaret Bakanı Ziya Müezzinoğlu, Türkiye'nin ekonomik durumuna değinerek, «Türkiye borçlarını ödeyemediği için yeni borçlarbulamıyor» dedi.

 

3- İçişleri Bakanı Necdet Uğur, Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak.üzere Ankara'dan İstanbul'a geldi.

 

4- MHP Genel Başkanı Aiparslan Türkeş, Genel İdare Kuruluve Milletvekilleri ile yaptığı toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında «Asayiş, Enflasyon, Dış ilişkiler ve Yatırım konularını çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

 

5- MSP Konya Milletvekili Şener Battal haftalık «YANKİ» dergisine verdiği demeçte, Kıbrıs'ta bir sınır düzeltmesi yapılmasınakarşı olmadıklarını ancak, MSP'nin Ada'da toprak verilmesine karşıolduğunu söyledi.

 

6- Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri BirlikleriMerkez Birliğinin 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı çalışmalarınabaşladı.

 

Toplantıda bir konuşma yapan Birlik Genel Başkanı Kasım Önadım, «Kooperatiflere siyaset girmemelidir» dedi.

 

7- Orman Genel Müdürü Cavit Dinçer, Orman yangınları dolayısıyla yaptığı açıklamada, yurtta son dört gün için meydana gelsn20'ye yakın yangında 2000 hektarlık orman alanının tahrip olducjunubildirdi.

 

8- Şiddetli yağışlar Ağrı, Van, Bitlis ve Bingöl'de can ve malkaybına yol açtı.

 

9- Eski Beşiktaşlı Millî futbolcu, spor yazan Şükrü Gülesingeçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

 

10- Fenerbahçe futbol Takımı yeni sezonu açtı.

 

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında,21 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

 

12- ABD Başkanı Jimmy Carter, enerji tasarrufu konusundakiprogramını kabul ettirmeye kesinlikle kararlı olduğunu söyledi.

 

13- Pakistan Askeri Yönetiminin Lideri General Ziya Ülhak aralarında Türkiye'ninde bulunduğu ondört ülkenin büyükelçileri ilegörüştü. Bu arada Pakistan'da askeri yönetim sıkı tedbirler almayabaşladı, bütün sendikal çalışmalar yasaklandı.

 

14- Bir Sovyet «Aeroflot» uçağı bilinmeyen bir kişi tarafından kaçırıldı. Uçak Helsinki Havaalanı'na indirildi ve polis tarafından kuşatıldı.

 

15- İran ile Irak arasında ticaret kültür, turizm, tarım, balıkçılık,ve haberleşme alanlarında işbirliğini öngören bir anlaşma imzaladı.

 

16- Güney Kore'de ve Fransa'da şiddetli yağmurların sebep olduğu sellerden ve toprak kaymalarından çok sayıda insan öldü, onbinlerce ev sular altında kaldı.

 

17- İspanya Hükümeti Carlist Parti ile Devrimci işçi örgütü(ÖRT) ve İspanya işçi Partisi (PTE) isimli iki maoçu grubu yasal örgütleri durumuna getirdi.

 

18- Suudi Arabistan'ın himayesi altında Londra'da toplanan Avrupa İslam Konseyi Konferansı, Dünya'ya örnek teşkil edecek yenibir islâm ekonomik düzenin müslüman ülkeler arasında kurulmasınıistedi.

 

19- Eritre'nin kurtuluşu için Halk Cephesi, Beyrutta bir bildiriyayınlayarak, stratejik «Dakamhari» kentinin Eritreli savaşçılarca

 

ele geçirildiğini açıkladı .

 

20- Portekiz'de, kırk yıldır ilk kez işçilere grev hakkı tanıyan biryasa kabul edildi.

 

21- İki yıldır sürgünde yaşayan milliyetçi zenci Lider NdabaningiSithole Rodezya'ya döndü.

 

11 Temmuz 1977

 

1- Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve halen silah altında bulunan son dönem yedeksubaylarm bir ay önce terhislerini öngören kararname. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından onaylandı.

 

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığındatoplanarak Ekonomik konuları görüştü.

 

3- İçişleri Bakanı Necdet Uğur İstanbul'da düzenlediği basıntoplantısında, iç güvenlik sorunları üzerinde edindiği izlenimlere değindi.

 

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel hükümet çalışmalarıile ilgili olarak Celal Bayar ile bir görüşme yaptı.

 

5- MHP Genel İdare Kurulu ile Millet Meclisi Grubu toplanarak hükümetin kurulmasına ilişkin çalışmaları sürdürdü.

 

6- MİSK Genel Başkanı Ömer Faruk Akıncı yaptığı yazılı açıklamada, Kurulacak olan koalisyon hükümetinin işçi meselelerineönem vermesini istedi.

 

7- İkiyüzdoksandokuz hakim arasında nakil, terfi ve atama işlemleri yapıldı.

 

8- Ulus'ta bir kahveye kimliği bilinmeyen kişilerce yapılan silahlı saldırı sonucu Sıtkı Aydın adlı bir gene öldürüldü. M. Ali Gözleme adlı bir gene ise ağır yaralandı.

 

9- YSE Genel Müdürlüğü ile Yol - İş Sendikası arasında Topluiş sözleşmesi imzalandı.

 

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında7 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

 

11- Yunan Sanayicileriyle görüşmeler yapmak üzere Ege Bölgesi Sanayii Odası Başkanı Yılmaz Adıgüzel başkanlığındaki bir heyetYunanistan'a gitti.

 

12- Uluslararası Berlin Film festivali sonuçlandı. Sovyet yapımı«Yükseliş» filmi büyük ödülü kazandı.

 

13- İspanya'da Bask milliyetçilerinin sol kesimi tarafından düzenlenen ve 1977 kilometrelik yolu kapsayan Özgürlük Yürüyüşübaşladı.

 

14- Suriye'nin başkenti Şam'da İçişleri Bakanlığının önündemeydana gelen şiddetli bir patlama 8 kişinin ölmesine, 55 kişinindeyaralanmasına yol açtı.

 

15- İspanya Hükümeti, yaptığı bir toplantı sonunda İspanyolpara birimi «Peseta» yüzde yirmibeş oranında devalüe etmeyi kararlaştırdı.

 

12 Temmuz 1977

 

1- CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit partisininortak gurup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin siyasi durumu ve son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

 

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demire!, MHP Genel BaşkanıAlparslan Türkeş ve MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan koalisyon protokulunu görüştüler

 

3- Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Mustafa Üstündağ yayınladığıgenelgede 1977-1978 öğretim yılında Yüksek Öğretmen Okullarınaalınacak öğrenciler için yönetmelik dışı herhangi bir seçme sınavıyapılmamasını istedi.

 

4- Ticaret Bakanı Ziya Müezzinoğlu yaptığı açıklamada, «Ortak Pazar'ın son kararı, ortaklık ilişkilerini zedeleyici bir davranıştır»

 

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Hayrettin Uysal düzenlediği basıntoplantısında, işçi emeklileri ile dul ve yetimlerin aylıklarının yüzde20 oranında arttırıldığını,, sigorta tavan ücretinin 6 bin liradan 8 binliraya çıkarıldığını, işçilerin ana - babalarına yapılan sağlık yardımıkapsamına 24 ilin daha alındığını açıkladı.

 

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Süleyman Demire!, «Protokol üzerindeki telkinlerimizi bu protokulu hazırlayan arkadaşlarımıza yaptık. Şimdi onlar buna görs nihai şekli vereceklerdir» dedi.

 

6- Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği resmi bir açıklama yaparak halen silah altında bulunan 138. dönem kara. deniz,hava, jandarma ve Veteriner sınıfiarındaki yedek subayların bir ayerken terhis edileceğini bildirdi.

 

7- Türk - İş Genel Başkanı ve Kontenjan Senatörü Halil Tunç,düzenlediği basın toplantısında, CHP - AP koalisyonu kurulmasınıntek yol olduğunu ileri sürerek, «MC kurulur güvenoyu alırsa, ülkedeki tüm işçileri genel greve çağıracağım» dedi.

 

8- TÖB - DER Genel Başkanı Gültekin Gazioğlu düzenlediğibasın toplantısında. Dünya Öğretmen Sendikaları FederasyonuFISE'nin Moskova'da yapılan 2. Genel Kurul Toplantısında, TÖBDER'in FISE'ye üyeliğinin kabul edildiğini bildirdi.

 

9- İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı NurullatıGezgin basına verdiği yazılı demeçte, «CHP - AP koalisyonu» istedi.

 

10- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazlarında3 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

 

11- ABD Başkanı Jimmy Carter, Amerika'nın, Uluslararası pazarlara silah satışının sınırlandırılması konusunda önderlik etmesinin zor olduğunu, çünkü S.B.'nin boşalan pazarları doldurma tehlikesinin bulunduğunu belirtti.

 

12- Stockholm'dü başlayan OPEC Bakanlar Konferansında, fiyat kararının onaylanacağı ve örgüt içindeki diğer soruların ele alınacağı bildirildi.

 

13- Japonya'da yapılan Senato ara seçimlerini iktidardaki Li-

 

beral Demokrat Parti kazandı.

 

14- Ülke içi sefer yakarken Helsinki'ye kaçırılan Sovyet uçağındaki hava korsanları Finlandiya makamlarına teslim oldu.

 

15- Suriye'nin başkenti Şam'da patlayan bombaların sorumluluğunu «Suriye Özgürlük Savaşçıları Örgütü» adlı bir kuruluş üstlendi.

 

13 Temmuz 1977

 

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i kabul ederek, hükümeti kurma çalışmaları hakkındabilgi aldı.

 

Daha sonra, AP, MSP ve MHP genel Başkanları toplanarak, hükümetin «çatısı» konusunu görüştüler.

 

2- Başbakan Bülent Ecvit'in Başkanlığında Dışişleri Bakanlığında yapılan toplantıda, ülkenin dış sorunları incelendi.

 

3- Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar, Türk Silahlı Kuvvetlerini tahrik ve teşvik eden beyanlar hakkında yayınladığımesajda, «Orduyu tahrik ve teşvik edici beyanlar ve davranışlar sonbulmalıdır» dedi.

 

4- Semih Sancar, Silahlı Kuvvetlerin tüm birliklerine bir emiryayınlayarak, boş olan Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 1. Ordu Ko.mutanı Orgeneral Adnan Ersöz'ün vekâleten atandığını bildirdi.

 

5- Devlet Bakanı Prof. Kenan Bulutoğlu bir demeç vererek, toprak reformu çalışmalarına hız verileceğini belirtti.

 

6- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Fuat Bayramoğlu yaş sınırlaması nedeniyle emekliye ayrıldı.

 

7- DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler verdiği yazılı demeçte,Türk- Genel Başkanı Halil Tunç'un genel grev çağrısını olumlu karşıladıklarını beirtti.

 

8- Teksif Sendikasının Sümerbank'ın bazı iş yerlerinde sürdürmekte olduğu grevle ilgili olarak bir demeç veren Sümerbank GenelMüdürü Kemal Varol, «Ücret zammı, ürünlere yüzde kırk zam getirir» dedi.

 

9- Niğde'nin Cardacık köyü ile Elek köyü arasındaki 1850 hektarlık alanda özel bir şirket tarafından zengin linyit kömürü yatakları bulundu.

 

10- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında.. 28 kişi öidü, 25 kişi yaralandı.

 

11- Yunanistan'a iyi niyet ziyareti yapmakta olan İzmir Ticaretve Sanayi Odası ile Atina Ticaret ve Sanayi Odası arasında, «Uluslararası Taşımacılık, Teknoloji ve Sanayi Alışverişi» konularında daha yakın işbirliğini öngören bir protokol imzalandı.

 

12- ABD Başkanı Jimmy Carter, Amerika'nın Neutron bombasınıgeliştirmeyi sürdürmek zorunda olduğunu çünkü bu silahın atombombasına kıyasla çok daha az zararlı olduğunu ve radyasyondanetkilenen kişilerin tedavi edilebileceğini söyledi.

 

13- İsveç'in başkenti Stockholm'de toplanan Petrol ihraç Edenülkeler Örgütü «OPEC» zirvesinde konuşan Suudi Arabistan Petrolbakanı Şeyh Ahmet Zeki Yamani, 1978 yılında petrole zam yapılmamasını OPEC üyelerinden istedi.

 

14- Romanya Dsviet Başkanı Nikolai Cavuşesku, Carter yönetiminin insan haklan konusundaki kampanyası ve Romanya'ya uygu.iadıyı öze; ticaret imtiyazlarını iptal etmesine rağmen, ülkesinin ABDile olan bağlarını deh da arttırmak dileğinde olduğunu belirtti.

 

15- Pakistan'da asker: darbe ile yönetime gelen Sıkıyönetim Başkomutanı Ziya Ül - Hak, UPİ Ajansına verdiği özel demeçte, Pakistan’da seçimlere hile karıştığını açıkladı ve tutuklu bulunaneski Başbakan Züifikâr Ali Butto ile diğer parti liderlerinin serbest bırakılacağını söyledi.

 

16- İspanya Komünist Partisi Genei Sekreteri Sandiago Carrilio,Başbakan Soarez'in hazırladığı hükümet programını olumlu karşıladıklarını ve hükümeti destekleyebileceklerini belirtti.

 

17- Pekin'deki Arnavutluk Büyükelçiliği, Çin ile Arnavutluk arasıda ciddi bir anlaşmazlığı, dolaylı olarak doğruladı.

 

18- Federal Almanya'daki fiyat artış hızının diğer sanayileşmişülkelerin yansı kadar olduğu açıklandı.

 

19- Etiopya'da yasalara karşı gelen yirmi kişinin daha idam edildiği bildirildi.

 

14 Temmuz 1977

 

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından kabul edilen Başbakan Bülent Ecevit, görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, «Ordudaki atamaların tartışılmasının yasalara aykırı olduğunu» söyledi.

 

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen AP Genei Başkanı Süleyman Demiral, MSP GenelBaşkanı Necmettin Erbakan ve MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, bakanlıkların bölüşülmesi konusunda anlaşmaya varamadılar.

 

3- Fuat Bayramoğlun'dan boşalan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine Haluk Bayülken getirildi.

 

4- Cumhuriyet Senatosunda gündem ciışı bir konuşmayı yanıtlayan Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fikret Gündoğan, tabii afetlerden zarar gören çiftçilerin banka borçlarının ekim ayı sonuna kadar ertelendiğini açıkladı.

 

5- Millet Meclisindeki başkanlık seçiminin dördüncü turundada bir sonuç alınamadı.

 

6- Maliye Bakanı Besim Üstünel CHP Senato Grubunda yaptıaı konuşmada, devraldıkları ekonomik durum ve üç haftadır yapılan işler hakkında bilgi verdi.

 

Toplantıdan sonra bir demeç veren AP Gene! Başkanı SüleymanDemirel, «Silahlı Kuvvetlerle ilgili tayinleri görüşmediklerini» açıkladı.

 

7- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Başbakan Bülent Ecevit'in basın toplantısına ilişkin görüşlerini açıklayarak, koalisyonuoluşturacak olan AP-MSP-MHP Genel Başkanlarının toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki atamalara ilişkin bir konunun elealınmadığını bildirdi.

 

8- İstanbul'da ekmek fiyatlarına yüzde 23 oranında zam yapıldı. İl Koordinasyon Kurulu ile Belediye yetkililerinin Vilayette yaptıkları toplantıda, 555 gramlık ekmeğin 425 grama indirilerek, 250kuruştan satılması karara bağlandı.

 

9- Akajans'ta Türkiye Gazeteciler Sendikasının grev kararınakarşı yapılan grev oylaması TGS lehine sonuçlandı ve grev ikincikez başladı.

 

10- MKE Antalya Pil Fabrikasında DİSK'e bağlı Petki-İş Sendikası önderliğinde yirmibir aydır süregelen grev, işverenin işçilerin isteklerini yerine getirmeleriyle sonuçlandı.

 

11- Bursa'da kurulu Sifaş-Bisas ve Santral Dikiş'te uzun süreden beri süregelen yetki mücadelesini DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası kazandı.

 

12- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında, 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

 

13- New-York'da ana enerji santralına yıldırım düşmesi nedeniyle elektrikler kesilince, ülkede olağanüstü hal ilân edildi.

 

14- Başkan Carter'in çağrısına kulak veren ABD Senatosu, Neutron bombası ödeneğini kısmayı reddetti.

 

15- ABD Savunma Bakanlığı, Amerikan Kara Kuvvetlerine ait birdevriye helikopterinin, iki Kore'yi bölen tampon bölge yakınlarındadüşürüldüğünü açıkladı.

 

16- İsrail Başbakanı Menahem Begin, Amerika'ya yapacağı ziyaret sırasında Başkan Carter'e sunmak üzere bir «Ortadoğu BarışPlanı» hazırladı.

 

17- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Şeria ırmağının Batı Yakası ile Gazze kesiminde kurulması tasarlanan Filistin DevletininStatüsü konusunda kendisi ile F.K.Ö. lideri Yassr Arafat arasındagörüş ayrılığı bulunduğunu açıkladı.

 

18- Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, İsrail'le barış anlaşması yapacak ya da İsrail'i devlet olarak tanıyacak Arap liderlerinin öldürüleceklerini açıkladı.

 

15 Temmuz 1977

 

1- Başbakan Bülent Ecevit beraberinde bazı bakanlar olduğuhalde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar'ı Makamındaziyaret etti. Genelkurmay Başkanlığında düzenlenen brifingle, Denizkurdu ve Gediz - 77 tatbikatı hakkında Başbakan Bülent Ecevit'ebilgi verildi.

 

2- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy bir genelge yayınlayarak, topluiş sözleşmesiyle ilgili konularda Bakanlık örgütünün dikkatini çekti.

 

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel tarafından önerilenbugünkü liderler toplantısı ortak bir yol bulunamadığı için MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın isteği üzerine iptal edildi.

 

4- Millet Partisi eski Genel Başkanı Osman Bölükbaşı, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i evinde MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'i MHP Genel Merkezinde ziyaret ederek kendileriyle birsüre görüştü.

 

5- Jandarma Komutanlığı Askeri Savcılığınca, Türk-İş GenelBaşkanı Halil Tunç hakkında 12 Temmuz Salı günü düzenlediği basın toplantısında ordu ile ilgili sözlerinden dolayı soruşturma açıldı.

 

6- Kendi tersanelerimizde inşa edilen dokuz tank çıkarma aracı İzmir'de düzenlenen bir törenle, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora.miral Hilmi Fırat tarafından Güney Deniz Saha Komutanı Koramiralİzzettin Tamer'e teslim edildi.

 

7- Türk Donanma Vakfı tarafından düzenle'nen «İstanbul SanayiSergisi ve Fuarı» Maçka Tekniker okulunda yapılan bir törenle acildi.

 

8- İş Bankası Merter Şubesi kimliği bilinmeyen üç kişi tarafından soyuldu.

 

9- Ünlü romancı Esat Mahmut Karakurt, tedavi edilmekte olduğu Gureba Hastanesinde öldü.

 

10- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

 

11- Yunan kamuoyu ve basını, ABD Başkanı Carter tarafındanyeni Yunan elçisi olarak atanan ve Atina hükümetinin angreman vermiş olduğu William Schaufele'ye Türk yanlısı bir konuşma yaptığıiddiasıyla karşı çıktı.

 

12- İngiltere'de her yıl yapılan Liangollen Festivalinde-Türk folklorcuları halk oyunları dalında birinci, halk müziği dalında beşinci oldular.

 

13- ABD'nin en büyük kenti olan New-York'da oniki yıldır görülen ilk elektrik arızası, yirmibes saat süren bir çalışmadan sonra giderilebildi..

 

14- ABD'yi ziyaret eden Federal Almanya Başbakanı HelmutSchmidt'in Başkan Carter'la yaptığı görüşmelerde, ele alman sorunlar konusunda hiçbir ödün vermediği bildirildi,

 

15- Hükümeti kurmakla görevli Hollanda Başbakanı Joop DenUyl, Kraliçe Juliana'dan görevinden affedilmesini istedi.

 

16- Başbakan Adolfo Soarez'in Demokratik Merkez Birliği, yeniİspanya parlamentosundaki ilk önemli oylamada muhalefetteki sosyalistlerin yanında yer aldı.

 

17- Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya'deki bir kömür madeninde gn'zu patlaması sonunda 125 madenci göçük altında kalarak öldü.

 

16 Temmuz 1977

 

1- Ecevit Hükümeti kuruluşundan bu yana, çoğu atamalarla ilgili olan 1360 kararname imzaladı.

 

2- AP-MSP-MHP arasında kurulmasına karar verilen üçlü koalisyon hükümetinin çatısı ile ilgili çalışmalara devam edildi. Görüşmeler s.onunda bakanlık sayısı ve. bakanlıkların adları konusundaMHP ile AP arasında tam bir mutabakat tesis edilmesine karşılık,MSP ile keşin bir anlaşmaya varılamadı.

 

3- Bakanlar Kurulu, tarım traktörlerinin gümrük vergisinin yüz.de bire indirilmesine ilişkin kararnameyi bir yıl daha uzattı.

 

4- Ticaret Bakanı Ziya Müezzinoğlu, «Avrupa Ekonomik Topluluğunun Türkiye'ye tekstil ürünleri ithalâtını kısıtlaması halinde, Toplulukta başlatılan Gümrük birliği konusunun gözden geçirilmesi gereğinin doğabileceğini» bildirdi.

 

Öte yandan, AP Başkanlık Divanı toplantısından sonra bir açıklama yapan Genel Başkan Süleyman Demirel, «Gayret gösteriyoruz,çok .mesafe alındı» dedi. .

 

5- TRT-DER Yönetim Kurulu yayınladığı bildiride, özerk bir TRTiçin çaba harcayacağını açpkladı.

 

6- Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti bir bildiri yayınlayarak, «Kendileri görevde bulunurken, mütevelli heyetin beşüyesinin yerine atama yapılmasının ODTÜ kanununa ve Anayasa'yaaykırı, hukuken de geçersiz olduğunu» açıkladı.

 

7- Döviz darboğazı yüzünden yedek parça ithalat transferlerininyapılamayışı otomotiv sanayini zor duruma soktu. TOFAŞ ve Renault otomobil fabrikalarında üretim kısıntısı yapıldı.

 

8- İETT İdaresinde çalışan ve Türk-İş'e bağlı Türkiye Genel işSendikası, bir bölüm işçinin işverenin düşük ücretle toplu sözleşmeyapmak istediği gerekçesiyle, başlattıkları direniş, İstanbul'da kitleulaşımını büyük ölçüde etkiledi.

 

9- Artvin'in Sarıgöl Bucağı, bir evde tüp patlaması nedeniyleçıkan yangın sonucu tamamen yandı.

 

10- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

 

11- Pakistan askeri hükümetinin lideri General Ziya-ÜI Hak, ülkenin politik liderleriyle ilk görüşmesini yaptı. Ziya-ÜI Hak, ilk olarak Başbakan Zülfikâr Ali Butto ile konuştu.

 

12- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın, ülkede şeriat yasalarının uygulanması için hazırlıklara başladığı ve ilk girişim olarak, dinsizlere ölüm cezası verilmesini öngören bir yasa tasarısı hazırladığı

 

13- İsrail Başbakanı Menahem Begin, Başkan Carter ile görüşmelerde bulunmak üzere New-York'a geldi. Begin Havaalanında .zenlediği basın toplantısında, Ortadoğuda bir Filistin Devleti kurulmasının İsrail'e öldürücü darbe indireceğini ileri sürdü.

 

14- Kuzey Kore, kendi toprakları üzerinde düşürülen bir Amerikan helikopterinin içindeki askerlerden üçünün cesedini ve bir tutsağı iade etmeye razı oldu.

 

15- Dünyanın en çok kâr eden şirketinin İran Devlet Petrolleri işletmesi olduğu belirtildi.

 

16- İtalya'da; Hiristiyan Demokratlar, Komünist Parti ve hükümeti destekleyen diğer partilerin hazırladığı hükümet programı onaylandı.

 

17- Trinidad güzeli Janelle Commissiong, Santa Domingo'da yapılan dünya güzellik yarışmasında, dünyanın ilk zenci güzellik kraliçesi oldu.

 

17 Temmuz 1977

 

1- Kıbrıs Barış Harekâtının 3. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen Anamur - Girne Ortak Barış Şenliği Anamur'da başladı.

 

Törenlere hükümet adına katılacak olan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof, Turan Güneş hareketinden önce düzenlediğibasın toplantısında, «Kıbrıs Türkleri iradesi dışında çözüm kabul etmeyecektir» dedi.

 

2- Hükümeti kurmakla görevli AP Genel Başkanı Süleyman De.mirel T.B.M.M.'de MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'la bir görüşme yaptı.

 

3- MHP Genel Sekreter Yardımcısı Sadi Somuncuoğlu yaptığıaçıklamada, Siyasi partilere «kardeşlik» çağrısında bulundu.

 

4- Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası, tüm Ulusal bankalaragönderdiği tamimde, mevcut dövizlerin ithalat transferlerinde kullanılmasını durdurdu.

 

5- Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi adına bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Dr. Erdal Atabek, Döviz sıkıntısı nedeniyleröntgen filmi yokluğunun önemli bir sorun haline geldiğini, «Dövizsıkıntısında bile röntgen filmine öncelik tanınması gerektiğini» bildirdi.

 

6- DİSK'e bağlı Türkiye Maden-iş Sendikası ile istanbul PistonSanayi A.Ş. İşvereni arasında uzun zamandan beri süren anfaşmazlık çözümlenerek iki yıl süreli yeni toplu iş sözleşmesi imzalandı.

 

7- TÖB-DER İstanbul Şubesinin patlayıcı madde ile tahrip edilmesi çeşitli demokratik kuruluşlar tarafından protesto edildi. Bu arada Zeytinburnunda ülkücü bir derneğe de patlayıcı madde atıldı.

 

8- 1977 Dünya Daktilografi Şampiyonasına katılacak olan Türkekibi Rotterdam'a gitti.

 

9- Havza'da karşıt görüşlü iki grup arasında çıkan çatışmada,Erzurum Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencisi Bayram Can öldürüldü.

 

10- Uluslararası 5. istanbul Festivali «Alvin Aiiey» Amerikan Bale topluluğunun gösterileriyle sona erdi.

 

11- Galatasaray Futbol takımı yeni sezonu açtı.

 

12- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 23 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

 

13- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Sovyetler Birliğinin iki ülkearasında yeni bir dostluk anlaşması imzalanması yolundaki önerisinireddettiğini açıkladı.

 

14- Beyrutta yayınlanan, «EI-Bayrak» gazetesinin bir haberinegöre, Güney Lübnan'daki çarpışmaların sona .erdirilmesi konusundaSuriye Dışişleri Bakanı Abdülhalim Haddam'la Lübnan Dışişleri Bakam Fuat Butrus arasında bir anlaşma yapıldığı bildirildi.

 

15- Lübnan'da, Arap ülkeleri tarafından paraca desteklenen gazetecileri batırmak amacı ile sıkı bir şekilde kontrol edilmekte olan basın hürriyeti tamamen kaldırıldı.

 

16- Almanya'nın, tekstil ihracatında giriştiği büyük hamle sayesinde Japonya ve Amerika'dan sonra dünyanın üçüncü büyük tekstil, ihracatçısı olduğu açıklandı.

 

17- Venezüella Cumhurbaşkanı Carlos Andras Perez, bir dergiyeverdiği demeçte, petrolü, OPEC ülkeleri tarafından kullanılan siyasalbir silah olarak nitelendirdi.

 

18- İspanya Milli Meclisi Şeref Başkanlığına, Komünist Partisiliderlerinden Dolores İbarruri seçildi.

 

18 Temmuz 1977

 

1- AP Genel İdare Kurulunun Genel Başkan Süleyman Demirel'in başkanlığında yaptığı toplantıda, Hükümetin kuruluşuyla ilgiliçalışmaların son durumu hakkında bilgi verildi.

 

Süleyman Demirel daha sonra MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakanla birer görüşme yaptı.

 

2- Dışişleri Bakanı Prof. Gündüz Okçun, AET Komisyonu tarafından, bazı dokuma maddelerimizin ithaline konulan miktar kısıtlamasının kaldırılmasını, ortaklık ilişkilerinin geleceği yönünden olumlubir gelişme olarak nitelendirdi.

 

3- Milli Eğitim Bakanı Mustafa Üstündağ, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyetine yapılan atamalarla ilgili olarak verdiğidemeçte, Heyetin beş üyesinin istekleriyle üyelikten ayrılmaları üzerine, yerlerine atama yapıldığını açıkladı.

 

4- Kara Kuvvetleri Komutanlığına vekaleten tayin ediien BirinciOrdu Komutanı Orgeneral Adnan Ersöz, görevine başladı.

 

5- POL-DER 6. Olağan Genel Kurulu çalışmalarını tamamladı.

 

Yeni seçilen Yönetim Kurulu, Genel Kurulda alınan kararları bir bildiriile açıkladı.

 

6- Anarşik olaylar özellikle İstanbul ve Ankara'da yoğun bir şekilde devam etti. Merter'deki DİSK Genel Merkezinde dört kilogramağırlığında patlama gücü yüksek bir bomba bulundu.

 

Ankara Valiliği, aralarında İlerici Kadınlar Derneği'nin de bulunduğu dört dernek hakkında kapatma kararı aldı.

 

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında,29 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

 

8- B.M. Güvenlik Konseyi yaptığı kısa bir toplantıdan sonra Vietnam'ın örgüt üyeliği konusundaki başvuruyu, konseye bağlı Komiteye yolladı. Söz konusu komitenin basına kapalı olarak yaptığı toplantıda, Vietnam'ın 13. M. Örgütüne üye olarak kabul ed.lmesi içintavsiye kararı alındı.

 

9- Carter Yönetimi, Latin Amerika ülkelerinin bazılarında insanhaklarının ihlâl edildiğini bahane ederek, bu ülkelerdeki polis teşkilatlarına bundan böyle silah satışını durdurdu.

 

10- Fransa Devlet Başkanı Valery Giscard d'Estaing «News Week» dergisine verdiği demeçte, ABD Başkanı Carter'in izlediği siyasetin yumuşama sürecinin gelişmesini tehlikeye düşürdüğü görüşünde olduğunu belirtti.

 

11- İngiliz Komünist Partisinin benimsediği «Avrupa Komünizmine» karşı olduğunu açıklayan beş bin parti üyesi, partilerinden istifaederek yeni bir parti kuracaklarını bildirdiler.

 

12- Lübnan'da Suriye yanlısı El-Saika gerillaları ila F.K.Ö. (RED)cephesine bağlı gerillalar arasında meydana gelen çarpışmalarda 10kişinin ölmesi üzerine çatışmalar F.K.Ö. yetkilileri ve Arap Barış . tarafından önlendi.

 

13- Hindistan Dışişleri Bakanı Atal Bihari Vajpaye, Nepal'da resmi ziyareti sonunda düzenlediği basın toplantısında, Hindistan'ın Güney doğu Asya alt kıtasının tamamen bir barış bölgesi olmasını istediğini söyledi.

 

14- İsrail Başbakanı Menahem Begin çıktığı ABD gezisinde temaslarını sürdürürken, başkanlığındaki Likud Hükümeti, tüm temelihtiyaç maddelerine yüzde 10 ile 32 oranında zam yapmaya kararverdi.

 

15- Pakistan'da devam eden şiddetli Muson yağmurları yeni subaskınlarına yol açtı. Pencap bölgesinde 350 köyün su altında kaldığı açıklandı.

 

16- Sovyetler Birliğinin ünlü yazarlarından, Yüksek Sovyet Şûrasıüyesi ve Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Konstantin Fedinöldü.

 

19 Temmuz 1977

 

1- Başbakan Bülent Ecevit, Kıbrıs Türk Barış Harekâtının 3. yıldönümü dolayısıyla verdiği demeçte, «Kıbrısta kesin çözüm en kısazamanda bulunmalıdır» dedi. Başbakan Ecevit, Yıldönümü dolayıs;yla Genel kurmay Başkanı Org. Semih Sancar'a da bir kutlama mesajıgönderdi.

 

Öte yandan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar'dabir mesaj yayınlayarak, üçüncü yılını dolduran Kıbrıs Barış Harekâtınıkutladı. Sancar yayınladığı mesajda, «Kıbrıs'ta arzulanan barışın sağlanamaması üzücüdür» dedi.

 

2- AP, MSP ve MHP arasında kurulmasına karar verilen üçlü koalisyon, Demirel - Erbakan görüşmesinden sonra gerçekleşti. Hükümetin üç parti arasındaki sayısal dağılımının AP 16, MSP 8, MHP 5olarak gerçekleşmesinde karara varıldı.

 

AP Genel Başkanı Süleyman Demirel bu konuda yaptığı açık lamada, «Hükümetin çatısı çatılmıştır» dedi.

 

3- CGP Yönetim Kurulu, Genel Başkan Turhan Feyzioğlu'nunbaşkanlığında toplanarak örgüt çalışmalarını ve Türkiye'nin genel siyasal durumunu inceledi.

 

4- Yabancı uyruklu Ermenilerin, Türkiye'ye girişi konusunda birsüreden beri uygulanan kısıtlama, hükümet kararı ile kaldırıldı.

 

5- Yunanistan ile ekonomik ilişkilerimizi düzenlemek amacıylabir süre önce Yunanistan'a giden Ege Bölgesi Sanayi Odası YönetimKurulu üyeleri yurda döndü. Bu arada Ege bölgesi Sanayi Odası ileAtina Ticaret ve Sanayi Odası arasında ortak bir bildiri imzalandı.

 

6- Yüksek Hakimler Kurulu Başkanı Mazhar Budak başlayacakAdli Tatil dolayısıyla verdiği demeçte, Adli Mekanizmanın çözüm bekleyen bir çok meselesi olduğunu belirterek, «Adli zabıta ve üst mahkemeler kurulmalıdır» dedi.

 

7- Çukurova Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi DekanlığınaProf. Kemal Gökçe seçildi.

 

8- Ankara'da Hasan Aydın adlı bir işçi kimliği bilinmeyen kişilerce öldürülaü.

 

TÖB-DER Genel Merkezine, Kırıkkale Ülkücü İşçiler Derneğineve bir sendikaya da patlayıcı maddeler atıldı.

 

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında15 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

 

10- Yunanistan, Ege Denizinde petrol arama hakları konusunda,Türkiye ile arasındaki anlaşmazlıkla ilgili olarak hazırladığı yazılı kanıtlarını Lahey Adalet Divanı Başkanlığına verdi.

 

11- Amerikan Senatosu, Uçan Radarlar olarak adlandırılan«AWACS» uçaklarının İran'a satılmasına, batı dünyasının güvenliğinisarsabileceği gerekçesiyle karşı çıktı.

 

12- İsrail Başbakanı Menahem Begin ile ABD Başkanı Jimmy Carter arasındaki resmi görüşmeler Washingtonda başlarken, İsrail Başbakanının Ortadoğu sorununun tümüne çözüm getirecek geniş kapsamlı bir barış planı ile ABD'ye geldiği bildirildi.

 

13- Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt bir gazeteyeverdiği demeçte, Atlantik İttifakı (NATO) kuvvetlerinin Nötron bombalarıyla donatılması konusunda siyasi 'hiçbir karar alınmamış olduğunu açıkladı

 

14- Rodezya Başbakanı İan Smith yaptığı açıklamada, ülkede yönetimin siyah çoğunluğa devredilmesi konusunda ABD ve İngilteretarafından hazırlanmış olan ortak planın başarısızlığa uğradığını vebu yüzden parlamentoyu feshederek, seçimlere gitme kararı aldığınısöyledi.

 

15- Hollanda'da Başbakan Joop Den Uyl'un hükümeti kurma çalışmalarının başarısızlığa uğraması üzerine, Kraliçe Juliana'nın hükümeti kurmakla görevlendirdiği Adalet Bakanı Andires Van Agt görevi kabul etmedi.

 

16- Dünyanın en zengin petrol ülkelerinden iran, yoğun bir enerjitasarrufu programı uygulamaya başladı.

 

20 Temmuz 1977

 

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığındabir veda toplantısı yaptı. Ecevit toplantıdan sonra yaptığı açıklamada.«Devir teslim yapacağız» dedi.

 

2- Hükümeti kurmakla görevlendirilen AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'le bir görüşme yaparakhükümetin çatısı konusunda bilgi verdi.

 

3- Çalışma Bakanı Bahir Ersoy verdiği demeçte. Bakanlığa geldiğinden bu yana çalışma barışını kurmak için çaba harcadığını, buyolla iki grev ile üç uyuşmazlığı çözümlediğini açıkladı.

 

4- Üçlü Koalisyonun çatısı üzerinde anlaşan AP, MSP ve MHPliderleri, kişilendirme üzerindeki çalışmalarını sürdürdüler.

 

5- Kıbrıs Barış Harekâtının üçüncü yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, «Pürüzün ortadan kaldırılması için Kıbrıs Türk Devletinin bağımsızlığının ilanındayarar olduğuna koniyiz» dedi.

 

6- Kıbrıs Barış Harekâtının 3. yıldönümü, Kıbrıs'ta ve Türkiye'detörenlerle kutlandı. Lefkoşa'da Cumhuriyet alanında düzenlenen törende konuşan KTFD Başkanı Rauf Denktaş, «Kıbrıs'ta iki ayrı hükümet vardır. Geçmiş günler asla geri gelmeyecektir» dedi.

 

7- Öğrencilerin askerlik işlemlerinin yürütülmesinde, yasalarınöngördüğü kurallar içinde gerekli kolaylığın gösterilmesi, şubelerdeyapılacak işlemlerde daha çok birlik ve beraberliğin sağlanması için,Milli Savunma Bakanlığı Askere Alma Dairesince bir bildiri yayınladı.

 

8- 5 Eylül Pazartesi gününe kadar sürecek olan Adli Tatil başladı.

 

9- DİSK'e bağlı Maden - İş Sendikası, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girmesi üzerine, Ereğli Demir ve Çelik fabrikasında grev kararı alındı.

 

10- DİSK'e bağlı Gıda - İş Sendikasının Tariş Yağ Kombinasındabaşlattığı grev, tarafların anlaşması sonucu sona erdt.

 

11- İşçi ikramiyelerinin ikinci taksidinin ödenmesine başlandı.

 

12- Ankara'da altı yere patlayıcı madde atıldı, Olaylarda ölen yada yaralanan olmadı.

 

13- Washington'da bulunan İsrail Başbakanı Menahem Begn,Orta Doğu barış planını Başkan Carter'e açıkladı. İki liderin görüşmalerinden sonra yapılan açıklamada, Orta Doğuyla ilgili Cenevre BarışKonferansının yıl sonundan önce toplanmasında fikir birliğine vardıkları bildirildi.

 

14- İngiltere Dışişleri Bakanı Dawid Owen, Rodezya'da tek gerçeğ;n bir siyah çoğunluk yönetimi kurmak olduğunu ve bunun için birkişiye bir oy ilkesinin kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

 

15- Kanada, ABD ve İzlanda'ya yaptığı resmi gezileri tamamlayarak ülkesine dönen Federal Almanya Başbakanı Helmut Schmidt, İngiliz Başbakanı Callaghan ve Fransa Cumhurbaşkanı Valery Giscardd'Estaing ile görüşerek, ziyaretleri sırasında ele alınan konular hakkında bilgi verdi.

 

16- Resmi bir ziyaret için Paris'e giden İtalya Başbakanı GiulioAndreotti, Fransa Başkanı Valery Giscard d'Estaing ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, «İtalya'da tarihseluzlaşmanın gerçekleştiği yolundaki iddiaları kesinlikle reddederim»dedi.

 

17- Rodezya Başbakanı İan Smith'in parlamentoyu feshederek,genel seçime gidileceğini açıklaması üzerine, BM Genel SekreteriKurt Waldheim yaptığı açıklamada, «Bağımsızlık ancak çoğunluk - netimi ile gerçekleşebilir. İan Smith'in erken seçim konusunda aldığıkarar esef vericidir» dedi.

 

18- Peru'da Hükümetin aldığı zam kararlarını protesto için düzenlenen yirmidört saatlik genel grev sırasında, göstericilerle güvenlikkuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda altı kişi öldü.

 

19- Moskova Uluslararası film festivalinin sonuçları açıklandı.Ali Habib Özgentürk'ün yönettiği «Yasak» adlı filmin İkinci Ödülü aldığı bildirildi.

 

21 Temmuz 1977

 

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, hükümeti kurmakla görevliolan AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in sunduğu Bakanlar Kurulu listesini onayladı.

 

AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında kurulanBakanlar Kurulunda yer alan bakanlar şöyle açıklandı :

 

Başbakan                                                         : Süleyman DEMİREL

Başbakan Yardımcısı                                     : Necmettin ERBAKAN
                                                                  : Alparslan TÜKEŞ

Devlet Bakanı                                                 : Seyfi ÖZTÜRK

Adalet Bakanı                                                 : Necmettin CEVHERİ
Savunma                                                     : Sadettin BİLGİÇ

İçişleri                                                          : Korkut ÖZAL

Dışişleri                                                        : İhsan Sabri ÇAĞLAYANGİL

Maliye                                              : Cihat BİLGEHAN

Milli Eğitim                                                      : Nahit MENTEŞE
Bayındırlık                                                 : Selahattin KILIÇ  
Ticaret                                                        : Agah Oktay GÜNER

Sağlık                                                         : Cengiz GÖKÇEK

Gümrük ve Tekel Bakanı                                     : Gün SAZAK
Gıda, Tarım ve Hayvan.                                       : Fehim ADAK
Ulaştırma Bakanlığı                                            : Yılmaz ERGENEKON
Çalışma                                                            : Fehmi CUMALIOĞLU

Sanayi ve Teknoloji Bak.                                    : Oğuzhan ASİLTÜRK
Enerji ve Tabii Kaynak. Bak.                       : Kamran İNAN
Turizm ve Tanıtma Bakan.                          : İskender Cenap EGE
İmar ve İskan Bak.                                       : Recai KUTAN
Köyişleri Bakanlığı                                      : Turgut YÜCEL
Orman                                                         : Sebahattin SAVCI

Gençlik ve Spor Bakanı                               : Önal ŞAKAR
Sosyal Güvenlik Bakanı                              : Avni AKYOL
Kültür Bakanı                                              : Turhan KAPANLI

 

Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu listesinin onayından sonra gazetecilere yaptığı konuşmada, «Bakanlar Kurulu derhalgöreve başlayacak; azimle, şevkle ve güvenle memleket meselelerinigöğüsleyeceğiz» dedi.

 

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kâmran İnan, Demirel kabinesinin ilk toplantısına katılmadı.

 

3- Türk - İş Genel Başkanı Halil Tunç Ankara'da verdiği demeçte, Demirel hükümetinin güvenoyu alması halinde grev günün saptanması için Türk - iş Yönetim Kurulunu olağanüstü toplantıya çağıracağını açıkladı.

 

4- Türk - İş'e bağlı Türkiye Genel İş Sendikası üyesi işçilerin,İETT'nin taşıtlar bölümündeki direnişi sürerken, aynı sendika İETT'yeait enerji bölümünde toplu sözleşme imzaladı.

 

5- Ankara'da DMMA'da okuyan Osman Sustemcelioğlu adlı biröğrencinin evini basan iki kişi öğrenciyi yaralayarak kaçtı. İstanbuldada bir eczaneye kimliği belirlenemeyen kişilerce patlayıcı madde atıldı.

 

6- Kilis'in Musabeyli bucağı civarında bir süre önce bulunanManganez yatakları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafındanişletmeye açıldı.

 

7- Kıbrıs Türk Barış Harekâtının 3. yıldönümü dolayısıyla KıbrısRumlarına bir mesaj yollayan Yunanistan Başbakanı Karamanlis, buharekât sonucu ortaya çıkan sefalet ve tehlikenin henüz ortadankalkmadığını öne sürdü.

 

8- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Başpiskopos Makarios, Lefkoşe'nin Rum kesiminde düzenlediği basın toplantısında, Türklerin Maraş bölgesini açmaları halinde BM Güvenlik Konseyine başvuracaklarını söyledi.

 

9- BM Güvenlik Konseyi, Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti'nin BMÖrgütüne üyeliği konusunda ittifakla tavsiye kararı aldı.

 

10- İsrail Başbakanı Menahem Begin, ABD Başkanı Jimmy Carter'le görüşmelerini tamamladıktan sonra düzenlediği basın toplantı-

 

sında Ortadoğu sorunu için hazırladığı ve Mısır taarfmdan reddedilen «Barış Plam» açıkladı.

 

11- Filistinli liderler Beyrut'ta Lübnan Cumhurbaşkanı Elias Sarkis ve Başbakan Selim El Hoş ile Lübnan'ın savaş sonrası sorunlarının çözüme bağlanmasını görüştükleri bir toplantı yaptılar.

 

12- ABD İsrail'e, ultra modern (F -16) uçaklarından 100 tane satmayı kabul etti.

 

13- Sri Lanka'da seçmenlerin % 90'ının katıldığı genel seçimleryapıldı.

 

22 Temmuz 1977

 

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Çankaya Köşkünde yeni hükümetin üyelerini kabul ederek başarılar diledi.

 

2- AP Ankara Milletvekili Orhan Alp hükümete güvenoyu vermeyeceğini açıkladı.

 

AP Ankara milletvekili Oğuz Aygün de, üçlü koalisyon kuruluşbiçimine karşı çıktığını, ancak güvenoyu konusunda programı görmeden birşey söylemenin mümkün olmadığını söyledi.

 

3- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Faruk Erem, Basın Bayramıdolayısıla Yönetim Kurulu adına Ankara'da verdiği demeçte, «Basının gördüğü hizmet kamusal bir görevdir. Bu görevi başarmak hususunda basın kendi haline ve kendi olanaklarına terkedilemez» dedi.

 

4- Bağımsız Yeni Belediye Hizmet İşçileri Sendikası ile BornovaBelediyesi arasında devam eden toplu sözleşme görüşmeleri çıkmaza girince, işçiler grev kararı aldı.

 

5- Türk - İş'e bağlı Türkiye Genel İş Sendikası taşıt işçilerininİETT'de sürdürdüğü direniş anlaşmazlığın giderilmesi üzerine sona erdi.

 

6- Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral İzzettin Tamer, geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

 

7- Bodrum Turizm ve Tanıtma Müdürlüğü'nün düzenlediği «Çocuk oyunları Şenliği» Bodrum'da başladı.

 

8- Ankara'da karşıt görüşlü iki grup arasında çıkan çatışmadaNecmi işgören ve Nazmi Akalın adlı iki genç ağır şekilde yaralandı.

 

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında26 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

 

10- ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilen 2 milyar dolarlık dışyardım yasa tasarısı, Türkiye'nin ABD'den aldığı savunma donatımını başka ülkelerde devretmediği Başkan Jimmy Carter tarafından kanıtlanıncaya kadar, Türkiye'ye yardım yapılmasını yasakladı.

 

11- İspanya'da 41 yıldan beri ilk Demokratik Parlamento, KralJuan Carlos'un konuşmasıyla resmen açıldı.

 

12- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat televizyon'da bir açıklamayaparak, Libya'deki El Adam hava üssünün Mısır uçakları tarafındanbombalandığını bildirdi.

 

13- Çin'de Teng Hsiao Ping'in Başbakan Yardımcılığı, KomünistParti Başkanı Yardımcılığı ve Genelkurmay Başkanlığı görevlerineyeniden atandığı, Çin resmi haber ajansı Hsinhua tarafından açıklandı.

 

14- İsrail Başbakanı Menahem Begin tarafından açıklanan «BarışPlânı» Mısır'dan sonra Suriye, Ürdün ve FKÖ tarafından da reddedildi.

 

15- Etopya'nın doğusunda Ogaden bölgesini ele geçirmek isteyen Somali birlikleri ile Etyopya askerleri arasında çatışmaların yoğunlaştığı Etyopya hükümeti tarafından bildirildi.

 

16- Sri Lanka'da yapılan genel seçimde Başbakan Bandanaraikeliderliğindeki Sri Lanka Özgürlük Partisinin iktidarı son bulurken,muhalefetteki Juinus Richard Jage Wardene liderliğindeki Ulusal Birleşik Parti tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu sağladı.

 

17- Filipinlerde şiddetli bir depremin meydana geldiği ancak, canve mal kaybının ne kadar olduğunun saptanamadığı bildirildi.

 

23 Temmuz 1977

 

1- Başbakan Süleyman Demirel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kamrân İnan'ın durumu hakkında bir açıklama yaparken, «Arkadaşlarım davalarının sahibidirler. Hiç kimse heveslenmesin, AP tamkadro ile görevini yapacaktır» dedi.

 

2- Koalisyon protokolü ilân edildi.

 

Açıklanan protokolde; yeni hükümetin askerlik süresini kısaltmayı, imar affı çıkarmayı, milli stok politikası gerçekleştirmeyi, ban.kacılık ve sigortacılığı yeniden düzenlemeyi, seçim işbirliği kanunuçıkarmayı, seçmen yaş: 18'e indirmeyi, TCK'nun 163. maddesini değiştirmeyi, iç güvenlik, asayiş ve kanun hakimiyetini kesin şekildesağlamayı taahhüt edeceği belirtiliyor.

 

3- CHP Genel Başkanı Bülent Eçevit «Milliyet» gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs'ın Maraş bölgesinde otelcilik okulu açılması vebazı turistik otellerin işletilmeye başlanmasıyla ilgili CHP hükümetikararına karşı gösterilen tepkilere değinerek, «Kıbrıs Barış Harekâtından bu yana hiçbir zaman Maraş'ı Rumlara bırakmayı düşünmedik» dedi.

 

4- MHP Yüksek Danışma Kurulu toplanarak 5 Haziran seçimlerinin bir değerlendirmesini yaptı. Toplantıda konuşan Genel BaşkanAlparslan Türkeş, CHP'yi eleştirdi ve yeni hükümetin mevcut şartlariçinde memlekete en iyi hizmet edebilecek bir hükümet olduğunu belirtti.

 

5- CGP Başkanlık Divanı, hükümetin kuruluş nedeni ile yayınladığı bildiride, «CGP bugünkü hükümet karşısında dürüst bir muhale,fet anlayışının en iyi örneklerini verecektir» dedi.

 

6- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında13 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

 

7- BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim, New York'da verdiği demeçte, Bülent Ecevit'in Türkiye'de Başbakan iken yapmış olduğu bir öneriyi eleştirdi ve halen Türk kesiminde bulunan Maraş bölgesindeki otellerin Türk ve yabancı turistlere açılmasının hatalı bir tutum olduğunu öne sürdü.

 

8- ABD, İsrail'e içlerinden helikopter, savaş gemileri ve cephane de bulunan 250 milyon dolarlık savaş malzemesi satacağını açıkladı.

 

9- Sovyetler Birliği ile Cin Halk Cumhuriyeti arasında 1977 yılıiçin «Ticaret ve Ödemeler» anlaşması imzalandı.

 

10- Mısır ve Libya'nın aralarındaki sınır çatışmaları konusundaateşkes anlaşmasına vardıkları açıklandı.

 

11- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, devrimin 25. yıldönümü dolayısıyla radyo'da yaptığı konuşmada Libya ile çatışmalarına değinerek, «Mısır birlikleri Libya'ya bir ders vermişlerdir» dedi

 

12- İsrail Başbakanı Menahem Begin Amerika'da yaptığı basıntoplantısında, İsrail'in Lübnan'lı Hristiyanlara yardım ettiğini resmenaçıkladı.

 

24 Temmuz 1977

 

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da yabancı basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırırken Türkiye'ninABD ile ilişkilerine ve Kıbrıs konusuna da değinerek, ABD'nin Türkiye'ye karşı uygulamakta olduğu silah ambargosuna son verilmediğive Türk-Amerikan ortak savunma anlaşması onaylanmadığı sürece,Amerika'nın Türkiye'deki ortak savunma tesislerinden yararlandırılmasının söz konusu olamayacağını belirtti.

 

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit «Umut» gazetesi için yazdığı başyazıda, «Kurulan yeni iktidarın çatısı bir günde çatlayıverdi,2,5 yıl zor dayanan cephe, şimdi çok daha çabuk çökecek» dedi.

 

3- Adalet Bakanı Necmettin Cevheri, «Yankı» dergisine verdiği demeçte, Ecevit hükümetinin yaptığı atamalarla ilgili olarak,«CHP»nin yaptığı partizanca atamalar iptal edilecektir» dedi.

 

4- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, ANKA Ajansına verdiği demeçte, Cephe Hükümetinin iç ve dış sorunlara çözüm getiremeyeceğini belirterek, «Böyle bir hükümetin ne içinde ne de yanındayer almayız» dedi.

 

5- Türk Basınında sansürün kaldırılışının 69. yıldönümü İstanbulGazeteciler Cemiyetinde kutlandı.

 

6- Lozan Anlaşmasının imzalanışının 54. yıldönümü yurtta törenler ve toplantılarla anıldı.

 

7- Denizcilik Bankası şehir hatlarının Yalova-Kartal hattında çalışan Kasımpaşa adlı araba vapuru, henüz anlaşılmayan bir nedenleTuzla, Tuzburnu bölgesinde karaya oturdu.

 

8- İzmir Devsan meşrubat sanayiinde, 5 işçinin işveren tarafında gerekçesiz olarak işten çıkartılmasını protesto amacıyla direnişegeçen işçiler polisle çatıştı, 38 kişi gözaltına alındı.

 

9- İstanbul'da Erol Doğan adlı bir işçi kimlikleri belirlenemeyendört kişi tarafından öldürüldü. Ankara'da da dört öğrenciye ideolojiknedenlerle ateş açıldı ancak, ölen ya da yaralanan olmadı.

 

10- Bu yıl Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından verilen bilim ödülünü Prof. Cihat Tahsin Gürsen ve Prof. Dilhan Eser kazandı.

 

11- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gele trafik kazalarında5 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

 

12- Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Makarios, Atina'da yayınlananbir gazeteye verdiği demeçte, Türk Silâhlı Kuvvetlerinin Kıbrıs'ta giriştiği barış harekâtının sorumluluğunun ABD ve NATO'ya ait olduğunu öne sürdü.

 

13- ABD ile İngiltere arasında 1946 tarihli anlaşmanın yerine geçecek olan Sivil Havacılık Anlaşması Bermuda'da imzalandı.

 

14- Güney Kore'de bulunan ABD Savunma Bakanı Harold Bravvnverdiği bir demeçte, «Başkan Carter yönetimi. Güney Kore'deki 33 binaskerini geri çekme konusunda kararlıdır» dedi.

 

15- İspanya hükümeti, AET'ye üyelik için resmen başvurma kararı aldı.

 

25 Temmuz 1977

 

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığın,da toplandı.

 

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan,Mısır Maslahatgüzarı Zayet Kemal Galal ile Ankara'da yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere verdiği demeçte, Kahire'deki Ezher Üniversitesi Rektörünün İslâmi Araştırmalar Konferansının açılış gününedavet edildiğini bildirdi.

 

3- Eski Demokratlardan Ankara AP milletvekili Sebati Ataman,eski Cumhurbaşkanlarından Celâl Bayar'ın hükümete güvenoyu verilmesi konusunda bazı milletvekillerine telkinde bulunduğu yolundakihaberlerle ilgili olarak THA'na verdiği demeçte, «Bayar bize böyle birtelkinde bulunmadı. Bizim için güvenoyu vermeyeceğiz diye birşeysöz konusu değildir» dedi.

 

4- Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu KTFD'nde Kıbrıs TürkSanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası yetkilileriyle ekonomik sorunlarla ilgili bir görüşme yaptılar. Görüşmede, Türkiye ile KTFD arasında gümrük birliği veya serbest mübadele bölgesi kurulması ve bedelsiz ithalât uygulamasına son verilmesi yönünden görüş birliğinevarıldığı açıklandı.

 

5- Dışişleri Bakanlığının, küçük dereceli memurların atanma veyer değiştirmeleriyle ilgili kararnamesi, Resmi Gazete yayınlanarakyürürlüğe girdi.

 

6- Ankara Halkevleri binasına patlayıcı madde atıldı. Olaydaölen ya da yaralanan olmadı,

 

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında22 kişi öldü, 49 kişi yaralandı.

 

8- AET İle Avusturalya arasında özel bir ticaret anlaşması imzalanacağı bildirildi.

 

Anlaşma, Avusturalya kaynaklı ürünlere çeşitli giriş kolaylıklarısağlayacak.

 

9- Mısır ile Libya arasında devam eden sınır çatışması, CezayirDevlet Başkanı Huari Bumedyen'in arabuluculuğu sonucu Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın emri ile durduruldu.

 

10- Etiopya askeri yönetimi yaptığı açıklamada, ülkenin güneydoğu kesimindeki Ogaden bölgesinin büyük bir bölümünün Somali tarafından desteklenen gerillaların eline geçtiğini resmen kabul etti.

 

11- Fransa'da işsizliğin rekor düzeye ulaştığı açıklandı.

 

26 Temmuz 1977

 

1- CHP Ortak Grubu, Genel başkan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplandı.

 

Toplantıda bir konuşma yapan Ecevit, grup üyelerinin ülke sorunları, siyasal gelişmeler ve parti tutumu üzerinde ayrıntılı düşüncelerini saptamak üzere 11'er kişilik gruplar halinde görüşme yapacağını bildirdi.

 

2- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Libya'nın AnkaraBüyükelçisi Sadettin El Şuarbi ile Mısır Maslahatgüzarı Galal'ı ayrıayrı kabul ederek iki ülke arasındaki hudut çatışmaları hakkında bilgialdı.

 

3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fehim Adak, bir genelgeyayınlayarak, Ecevit hükümetinin Tarım Bakanlığında yaptığı atamaları ikinci bir emre kadar durdurdu.

 

4- Irak'tan gelen ve Yumurtalıkla sona eren Petrol Boru Hattı,Mardin'in Yakacık Köyü yakınlarında iki boru uçlarının birleştiği noktada patladı. Patlama ile ilgili incelemeler devam ediyor.

 

5- AP Ortak Grup toplandı.

 

Toplantıda konuşan Parti Genel Başkanı Süleyman Demirel,«Grubumuz konuşulacak hiçbir konu kalmaymcaya kadar toplanmaya devam edecektir» dedi.

 

6- Devlet Plânlama teşkilâtı tarafından sürdürülmekte olan Dördüncü Beş Yıllık Kalkınma Plânı çalışmalarının temelini oluşturanplân modeli tamamlandı.

 

7- DİSK'in yürütme kurulu toplantısında yeni hükümete karşıdemokrasi için güç birliği istendi ve bu amaçla DİSK Genel BaşkanıKemal Türkler Türk - İş Genel Başkanı Halil Tunc'a bir telgraf gönderdi.

 

8- Ankara Sanayi Odaları Birliği Başkanlık Divanı genel ekonomik durumu görüşmek ve alınması gerekli tedbirleri tespit amacıylaAnkara'da toplandı.

 

9- Salacak ile Sarayburnu arasında döşenecek olan su borusuhattında çalışan bir Japon firmasına ait üç dalgıç tarihi eserlerle yakalandı.

 

10- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında20 kişi öldü, 19 kişi yaralandı.

 

11- Kıbrıs Rum Yönetimi, eski Başbakan ve CHP Genel BaşkanıBülent Ecevit'in Maraş'ın yeniden açılacağına dair yaptığı açıklamayı BM nezdinde protesto etti.

 

12- Amerikan Doları değer kaybına uğradı. 1 Amerikan doiarı2.25 Marktan işlem gördü.

 

13- Yunanistan AET'ye üye olma işleminin hızlandırılmasını istedi.

 

14- Çekoslovakya ile Angola arasında teknik ve bilimsel alanlarda işbirliğini öngören bir anlaşma Luanda'da imzalandı.

 

15- Etiyopya askeri hükümetine bağlı kuvvetlerle ayrılıkçı Eritregerillaları arasındaki çatışmalar yoğunlaştı.

 

27 Temmuz 1977

 

1- Hükümet programı, Başbakan Süleyman Demirel tarafındanMillet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu Genel Kurullarında okundu.

 

2- AP Ortak Grubunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kamran İnan'ın görevine devamını isteyen önerge, oybirliği ile kabul edildi. Önergenin kabulünden sonra konuşan İnan, «Prensip karar vedavranışının bazı çevrelerce istismarına ve partisinin yıpratılmak istenmesine üzüldüğünü, Grubun ve Başbakanın görev çağrısını dikkate aldığını» söyledi.

 

Kamran İnan'ın bakanlığı kabul ettiğini açıkladığı sırada CHPGenel Başkanı Bülent Ecevit de bir açıklama yaparak, «Kamran İnan'ın istifasından sonra Enerji Bakanlığına atama yapılmadan hükümetprogramının Meclislerde okunamayacağını, tartışılamayacağmı vegüven oylaması yapılamayacağını» ileri sürdü.

 

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Necmettin Erbakan,MSP Millet Meclisi grubu ile Cumhuriyet Senatosu üyelerinin ortaktoplantısında, partisinin güven oylaması günü tam kadro olarak Mecliste bulunacağını ve ek protokolün kısa sürede açıklanacağını bildirdi.

 

4- CGP Ağrı Milletvekili Mikail Aydemir, törenle AP'ye katıldı.

 

5- ABD Başkanı Jimmy Carter'in enerji ve petrol politikasını an.latmak ve bazı yetkililerle temasta bulunmak üzere Ankara'ya gelenAmerikalı Prof. Dankvvar Rustow, ANKA Ajansına verdiği demeçte,«Ege denizinde, Türkiye ve Yunanistan'a yetecek kadar petrol bulunduğunu sanıyorum. Önemli olan her iki ülkenin aralarındaki Ege sorununu müzakereler yolu ile çözümleyip, mevcut petrolden yararlanmalarıdır» dedi,

 

6- Türkiye-lrak Petrol Boru Hattındaki patlamanın teknik hatadan ileri geldiği saptandı.

 

7- Türk-İş ile Alman İşçi Sendikaları Konfederasyonumun (DGB)rtaklaşa düzenledikleri «Sürekli Sendikal Komisyon İzmir'de çalış- malarına» başladı.

 

8- Genç Milli Basketbol takımımız İsrail'i 101-61 yenerek grubunda birinci oldu.

 

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında14 kişi öldü, 47 kişi yaralandı.

 

10- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bir açıklama yaparak eski

 

Sovyet müttefiki Somali'ye her türlü askeri yardımı sağlamaya hazırolduklarını bildirdi.

 

11- İsrail'de kabine üyeleri ile yarı resmi bir Yahudi kuruluşu üyelerinden kurulu bir ortak komite, Şaria nehrinin batı yakasında kurulan üç yerleşme merkezinin yasallığını, ABD'nin karşı çıkmasına rağmen tanıdı.

 

12- İç savaş sırasında Angola'yı terkederek Portekiz'e sığınangöçmenlerin ülkelerine dönmelerini sağlayacak bir anlaşma Angolave Portekiz arasında imzalandı.

 

13- Eritre Kurtuluş Cephesi Yürütme Kurulu Başkanı Osman Salah Sebi, Tunus'ta düzenlediği bir basın toplantısında, 3 kent hariçbütün Eritre'nin kurtarılmış olduğunu söyledi.

 

14- Küba devriminin yıldönümü nedeniyle bir konuşma yapanKüba Başkanı Fidel Castro, Dış ülkelere gönderilen Kübalı sivil danışmanların sayılarının arttırılacağını belirtti.

 

28 Temmuz 1977

 

1- AP Ortak Grubunda, hükümet programı üzerinde görüşmeleredevam edilirken, Kıbrıs konusunda yapılan bir eleştiriye yanıt verenAP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, «Kıbrıs tezimizden ve davamızdan asla vazgeçmeyiz. Biz Kıbrıs'ta federasyon istemekteyiz. Bir karış toprak da vermeyiz» dedi.

 

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümet kurulurken yapılan ve gizli tutulan protokolün program görüşmelerinden önce mutlaka açıklanması gerektiğini belirtti ve «Aralarındaki anlaşmayı milletten ve TBMM'den gizli tutan partiler, açıklık rejimi olan demokraside milletin güvenine lâyıkdeğillerdir» dedi.

 

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kamran İnan görevine resmon başiadı.

 

4- Kamu İktisadi Teşebbüsleri genel müdürleri, Ankara'da düzenlenen bir toplantıda kuruluşlarının durumu hakkında Sanayi veTeknoloji Bakanı Oğuzhan Asiltürk'e bilgi vererek, sorunları, darboğazları ve alınması gereken önlemleri anlattılar.

 

5- DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler, yazılı olarak verdiği de.meçte, «2. MC'ye karşı ulusal demokratik cephede birleşilmeli» dedi.

 

İnan, göreve başlayışı nedeniyle verdiği demeçte, «Partimin sadık bir üyesi olarak memleket hizmetine devam edeceğim» dedi.

 

6- Tek Gıda - İş Sendikası ile Türkiye Gıda İşyerleri Sendikasıarasında devam eden işyeri düzeyinde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine Tek Gıda - İş, Ankara'daki un değirmenlerinde greve başladı.

 

7- İstanbul Teknik Üniversitesi bağlı bir Metalürji Fakültesi kuruldu.

 

8- İstanbul'da Atatürk Öğrenci Yurdunda, yatak ve battaniyelerin koridorlara yığılarak yakılmasıyla yangın çıkartıldı.

 

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazlarında7 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

 

10- ABD ile Yunanistan, Atina'da yeni bir Savunma işbirliği Anlaşması imzaladılar.

 

11- ABD Dışişleri Bakanlığı, Başkan Jimmy Carter'in Mısır'a satılacak askeri malzemeyi artırma ve Sudan'a da savunma silahları satma kararı aldığını açıkladı.

 

12- ABD'nin Somali'ye silah yardımı yapmaya hazır olduğunailişkin açıklaması Etyopyanın sert tepkilerine yol açarken, İngiltereve Fransa'dan sonra Fedaral Almanya'da Somali'ye askeri yardımahazır olduğu bildirildi.

 

13- Pakistan'da kansız bir darbeyle iktidara el koyan Ziya Ül-Hak,yaptığı Radyo - Televizyon konuşmasında, eski Başbakan Butto vetutuklu bulunan öteki siyasilerin serbest bırakıldığını açıkladı.

 

14- Mısır ile Libya, aralarındaki savaşa son verecek bir barışplânı üzerinde anlaştı.

 

15- İsrail hükümetinin, Şeria ırmağının batı yakasında kurulmuşolan üç yeni yerleşme merkezini yasallaştırmasının dünyada yarattığı tepkilere rağmen Başbakan Menahem Begin Yahudilerin, BatıYakasının herhangi bir bölgesinde yerleşme hakkına sahip olduklarını söyledi.

 

29 Temmuz 1977

 

1- AP Ortak Grubu, hükümet programı üzerinde görüşmelerinitamamlayarak, programı oybirliğiyle onayladı.

 

AP Ortak Grubunda konuşan genel Başkan Süleyman Demirel,eleştirilen yanıtlarken, «Gizli protokol diye birşey söz konusu değildir» dedi.

 

2- CGP Genel Yönetim Kurulu, Genel Başkan Turhan Feyziopî'nun başkanlığında yaptığı toplantıda, AP-MSP ve MHP'den oluşarhükümete red oyu verilmesini kararlaştırdı.

 

3- AP Ankara Milletvekili Orhan Alp, Pazartesi günü yapılacakgüven oylamasında bulunmayacağını açıkladı.

 

4- Türk-İş ve Alman İşçi Sendikaları Birliği, (DGB) görüşmelerde ele alınan bütün konularda görüş birliğine vardı ve açıklanan ortak bildiriyle meselelerin çözümü için hükümetlere başvurulmasınakarar verildi.

 

5- Mardin'de petrol boru hattının patladığı yer, petrolün yayıldığı sahada zehirli ve patlayıcı bir gaz tabakasının oluşması yüzünden yasak bölge ilân edildi.

 

6- TOFAŞ Otomobil Fabrikasında 215 işçi işten çıkarıdlı.

 

7- Sarıyer, Gökçekaya, Demirköprü ve Kemer barajlarında, elektrik üretimi yokluğu nedeniyle çalışmaların durdurulduğu bildirildi.

 

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında, 7 kişi öldü, 19 kişi yaralandı.

 

9- Demirel Hükümeti'nin programı, Batı Trakya Türklerine ilişkin sözler nedeniyle Yunanistan başkenti Atina'da endişe yarattı

 

10- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABDyönetiminin, Türk Savunma işbirliği Anlaşmasını prensip olarak des- teklediği ve uygun bir zamanda Kongreden bunun onaylanmasını isteyeceği belirtildi.

 

11- Yunanistan'ın Kıbrıs'ın güney kesiminde sessizce yığınakyaptığı ve Ada'da ki komando birliklerinin mevcudunu iki katına çıkardığı bildirildi.

 

12- Cenevre'de toplanan BM Kalkınma Programı Yönetim Konseyi, Türkiye için 1978-82 devresini kapsayan 33 milyon dolarlık ülke programını onayladı.

 

13- ABD Başkanı Jimmy Carter, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Şeria ırmağının batı yakasında kurulmuş olan üçyeni yerleşme merkezinin İsrail hükümetince yasallaştırılmasını, Orta Doğu sorununun çözümü yolunda bir engel olarak nitelendi.

 

14- Pakistan'da askeri darbeden önceki Başbakan Zülfikâr AliButto, serbest kaldıktan sonra verdiği ilk demecinde, «Bana karşıolanlar bulunsa da halk benimledir» dedi.

 

30 Temmuz 1977

 

1- Hükümet programı Meclis'te tartışıldı.

 

CHP Grubu adına konuşan Ali Nejat Ölçen «Halkın yararına olmayan, demokrasiyi zedeleyecek hiçbir yasayı CHP varolduğu sürece bu Meclisten çıkaramayacaksınız» dedi.

 

AP Grubu adına sözalan İlhami Ertem ise, «Rejimin yaşatılması, can ve mal güvenliğinin sağlanması, öğretimin devamı için asgari müştereklerde her parti birleşmelidir» dedi.

 

MHP Grubu adına bir konuşma yapan Nevzat Kösoğlu'da, «Mil.liyetçilik anlayışlarının Anayasa'da yer aldığını, sömürüye karşı olduklarını ancak sınıf savaşını kabul etmediklerini» söyledi.

 

2- MHP Meclis Grubu yaptığı toplantıda, hükümet programını görüşerek kabul etti. Bu arada Genel Başkan AlparslanTürkeş, basına bir açıklamada bulunarak, «Başta CHP olmak üzere,bize karşı olsun olmasın bütün kuruluşlara barış çağrımız sürecektir» dedi.

 

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak Bakanlığının, çay ve tütün üreticilerinin düştükleri güç durumdan kurtulmaları için bazıönlemler aldığını bildirdi.

 

4- KTFD Başkanı Rauf Denktaş «Bozkurt» gazetesine verdiğidemeçte, Rumlar, davranışlarıyla bizi tek yanlı bağımsızlık ilânınazorluyorlar» dedi.

 

5- 17 Kuruluş ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, Hükümetin güvenoyu alması halinde kendi mücadele programları doğrultusunda eylem birliği yapacaklarını açıkladılar.

 

6- Sakarya Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde doğan anlaşmazlık nede.niyle 500 işçi greve başladı.

 

7- Ankara Ulucanlar Mahallesinde çıkan yangında 13 dükkânyandı. Olayda can kaybı olmadı.

 

8- İstanbul'da, Nazım Arpacı, Şener Bardakçı ve Timur Kolbaşadlı üç öğrenciye bir arabadan ateş açıldı. Olay sonucu, Nazım Arpacı öldü, Şener Bardakçı ise ağır yaralandı.

 

9- Genç Milli Basketbol Takımımız final maçında Yugoslavya'yı 68-66 yenerek Avrupa Şampiyonu oldu.

 

10- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

 

11- Kıbrıs eski Dışişleri Bakanı Glafkos Klerides basına yaptığıbir açıklamada, Kıbrıs'ta silahlı mücadelenin, bugünkü sorunu halledeceğine inanmadığını, ancak silah zoruyla kabul ettirilmiş bir durumu başka yollarla değiştirmek mümkün olmazsa silaha başvurulabileceğini belirtti.

 

12- Kahire'de bir açıklama yapan Mısır hükümet sözcüsü, Libyaile aralarında çatışmaya yol açan durumda bir değişiklik olmadığını,Kaadafi rejiminin eski tutumunu sürdürdüğünü bildirdi.

 

13- Filistin Halk Kurtuluş Cephesi sözcüsü, Beyrut'ta yaptığıaçıklamada, İsrail'e karşı girişilen eylemlerin yoğunlaştırılacağını vegerekirse İsrail'in önemli bölgelerine mayın döşeneceğini açıkladı.

 

14- Angola'nın güney eyâletlerinde, Angola'nın bağımsızlığı içinmücadele etmekte olan «UNİTA» Örgütü gerillaları ile Angola kuvvetleri arasında meydana gelen çatışmalarda 50 kişi öldü.

 

31 Temmuz 1977

 

1- Yankı Dergisinin sorularını cevaplayan Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Alpaslan Türkeş «yeni teşkil edilen Koalisyon Hükümetinin çalışmalarına esas olacak olan Hükümet Protokolü ve Hükümet Programıdır. Bunun dışında kamuoyundan gizlenen bir anlaşma söz konusu olamaz.... CHP'nin partizanlık esasları çerçevesindekanunsuz, hukuka aykırı ne kadar ataması varsa bunların iptal edilmesi en normal bir davranış olacaktır» dedi.

 

2- İçişleri Bakanı Korkut Özal New-York Times gazetesine verdiği demeçte «II. MC, ülke sorunlarına çözüm bulamazsa, CHP gelecek seçimde tek başına iktidar olur» dedi.

 

3- CHP Ankara Merkez İlçe Kongresinde, Ankara BelediyeBaşkanı Vedat Dalokay'ın ihracı için tavsiye kararı alındı.

 

4- Ticaret Bakanı Agâh Oktay Güner Yankı dergisine verdiğidemeçte, bankaların masraflı şubeler 'ile paahlı para ticaret yaptıklarını söyledi.

 

5- AP Kurucularından ve Temsilciler Meclisi üyesi Mehmet Yorgancıoğlu Yankı dergisine verdiği demeçte «Demirel ve etrafınatopladığı kişiler başta kaldıkça, AP'nin tek başına iktidar olma şansı şüphelidir» dedi.

 

6- Ankara'da çıkan çeşitli olaylarda beş kişi vuruldu.

 

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından onaylanan İzmir Belediyesinin zamlı elektrik tarifesi yürürlüğe girdi.

 

8- Türk Metal Sendikası, MKE.'nün Ankara, İstanbul, Kırıkkaleve İzmit'teki 15 iş yerinde grev kararı aldı.

 

9- Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Yavuz Esmersoy Ankara'da düzenlediği basın toplantısında 17.000 öğrenciye daha kredi verileceğini açıkladı.

 

10- Ankara'nın Telsizler ssmtinde, halka hıristiyanlık propagandası yaptıkları gerekçesiyle dört İsveçli turist yakalanarak gözaltınaalındı.

 

11- Turizm ve Tanıtma Bakanlığının Halk Oyunları Topluluğuİtalya'nın Altari Uluslararası Festivalinde jüri Büyük Ödülünü kazandı.

 

12- Günaydın Gazetesinin 1 Ağustos 1977 günkü sayısında, Amerika'daki Kongre üyelerinin Ermeni asıllı olanları ve diğer bazı üyelerin ambargo konusundaki demeçleri yayınlandı.

 

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında6 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

 

14- A.B.D. Başkanı Jimmy Carter Washington'da verdiği demeçte, A.B.D.'nin Küba ile olan ilişkilerine değindi ve yakın bir gelecekteiki ülke arasında normal diplomatik ilişkilerin kurulmasının pek mümkün olmadığını söyledi.

 

15- A.B.D. Dışişleri Bakanı Ortadoğu ülkelerini kapsayacak 13günlük yeni bir geziye başladı.

 

16- Güney Afrika'deki şiddet olaylarında 52 kişi tutuklandı.

 

17- Lübnan'da göçmen kamplarıyla ilgili anlaşmanın uygulaması başladı.

 

18- Almanya'da Drensner Bank'ın Yönetim Kurulu Başkanı öldürüldü.

 

19- Libya'nın Trablusgarp ve Bingazi şehirlerinde düzenlenen veMısır aleyhinde yapılan gösterilere Dibya'daki Türk İşçilerinin 15 bininin de katıldığı bildirildi.

 

 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106